Об утверждении Правил использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на 2017 год областными бюджетами, бюджетами городов Астаны и Алматы на здравоохранение
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 марта 2017 года № 129.
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 01.01.2017.
В целях реализации статьи 11 Закона Республики Казахстан от 29 ноября 2016 года "О республиканском бюджете на 2017 – 2019 годы" и постановления Правительства Республики Казахстан от 6 декабря 2016 года № 775 "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2017 – 2019 годы" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на 2017 год областными бюджетами, бюджетами городов Астаны и Алматы на здравоохранение.
2. Министерству здравоохранения Республики Казахстан обеспечить перечисление утвержденных сумм целевых текущих трансфертов областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы в установленном законодательством порядке.
3. Акимам областей, городов Астаны и Алматы обеспечить:
1) своевременное и целевое использование выделенных сумм целевых текущих трансфертов;
2) представление в Министерство здравоохранения Республики Казахстан отчетов об использовании выделенных сумм целевых текущих трансфертов до 15-го числа месяца, следующего за отчетным.
4. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2017 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 марта 2017 года № 129
Правила
использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на 2017 год областными бюджетами, бюджетами городов Астаны и Алматы на здравоохранение
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на 2017 год областными бюджетами, бюджетами городов Астаны и Алматы на здравоохранение (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 11 Закона Республики Казахстан от 29 ноября 2016 года "О республиканском бюджете на 2017 – 2019 годы" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 декабря 2016 года № 775 "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2017 – 2019 годы".

Облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің 2017 жылға арналған республикалық бюджеттен денсаулық сақтауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 24 наурыздағы № 129 қаулысы.
РҚАО-ның ескертпесі!
2017 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі
"2017 – 2019 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" 2016 жылғы 29 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабын және "2017 – 2019 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 6 желтоқсандағы № 775 қаулысын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің 2017 жылға арналған республикалық бюджеттен денсаулық сақтауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі заңнамада белгіленген тәртіппен ағымдағы нысаналы трансферттердің бекітілген сомаларын облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне аударуды қамтамасыз етсін.
3. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері:
1) ағымдағы нысаналы трансферттердің бөлінген сомаларын уақтылы және мақсатты пайдалануды;
2) Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігіне есепті айдан кейінгі айдың 15-күніне дейін ағымдағы нысаналы трансферттердің бөлінген сомаларының пайдаланылуы туралы есептер беруді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулы 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 24 наурыздағы
№ 129 қаулысымен
бекітілген
Облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің 2017 жылға арналған республикалық бюджеттен денсаулық сақтауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің 2017 жылға арналған республикалық бюджеттен денсаулық сақтауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "2017 – 2019 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" 2016 жылғы 29 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабына және "2017 – 2019 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 6 желтоқсандағы № 775 қаулысына сәйкес әзірленді.

2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий руководство в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, контроля за качеством медицинских услуг;
2) фармацевтическая услуга по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи – деятельность субъектов в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, связанная с обеспечением населения лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения, включая закуп, транспортировку, хранение, реализацию и учет.
3. Настоящие Правила определяют порядок использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета областными бюджетами, бюджетами городов Астаны и Алматы на здравоохранение по следующим республиканским бюджетным программам:
1) 052 "Обеспечение населения медицинской помощью в рамках Единой национальной системы здравоохранения", из них по бюджетным подпрограммам:
109 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на оказание гарантированного объема бесплатной медицинской помощи на местном уровне";
112 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на пропаганду здорового образа жизни";
2) 053 "Обеспечение населения медицинской помощью, за исключением направлений, финансируемых в рамках Единой национальной системы здравоохранения, и развитие инфраструктуры", из них по бюджетным подпрограммам:
100 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на обеспечение и расширение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи";
101 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на закуп лекарственных средств, вакцин и других иммунобиологических препаратов, а также специализированных продуктов детского и лечебного питания на амбулаторном уровне";
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 21.12.2017 № 861 (вводится в действие с 01.01.2017).
Глава 2. Порядок использования целевых текущих трансфертов на оказание гарантированного объема бесплатной медицинской помощи на местном уровне

2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы, медициналық көрсетілетін қызметтер сапасын бақылау саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
2) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету жөніндегі фармацевтикалық қызмет – дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы субъектілердің дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды сатып алуды, тасымалдауды, сақтауды, өткізуді және есепке алуды қоса алғанда, олармен халықты қамтамасыз етуге байланысты қызметі.
3. Осы Қағидалар облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің республикалық бюджеттен денсаулық сақтауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді мынадай республикалық бюджеттік бағдарламалар бойынша пайдалану тәртібін айқындайды:
1) 052 "Бірыңғай ұлттық денсаулық сақтау жүйесінің шеңберінде халықты медициналық көмекпен қамтамасыз ету", оның ішінде мынадай кіші бюджеттік бағдарламалар бойынша:
109 "Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерiне жергілікті деңгейде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсетуге берiлетiн ағымдағы нысаналы трансферттер";
112 "Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерiне саламатты өмір салтын насихаттауға берiлетiн ағымдағы нысаналы трансферттер";
2) 053 "Бірыңғай ұлттық денсаулық сақтау жүйесінің шеңберінде қаржыландырылатын бағыттарды қоспағанда, халықты медициналық көмекпен қамтамасыз ету және инфрақұрылымды дамыту", оның ішінде мынадай кіші бюджеттік бағдарламалар бойынша:
100 "Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін қамтамасыз етуге және кеңейтуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер";
101 "Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне амбулаториялық деңгейде дәрiлiк заттарды, вакциналарды және басқа да иммундық-биологиялық препараттарды, сондай-ақ балаларға арналған және емдік мамандандырылған тамақ өнімдерін сатып алуға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер".
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 21.12.2017 № 861 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Жергілікті деңгейде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсетуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану тәртібі

4. Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на оказание гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) на местном уровне используются на:
восстановительное лечение и медицинскую реабилитацию взрослым и детям, за исключением проводимых на республиканском уровне в соответствии с Правилами восстановительного лечения и медицинской реабилитации, в том числе детской медицинской реабилитации, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 98 (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 10 апреля 2015 года № 10678), в Акмолинской, Актюбинской, Восточно-Казахстанской, Жамбылской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Кызылординской, Южно-Казахстанской областях и городе Алматы (за исключением восстановительного лечения и медицинской реабилитации, возмещение затрат по которым осуществляется за счет средств республиканского бюджета в соответствии с Правилами возмещения затрат организациям здравоохранения, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 627 (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 28 августа 2015 года № 11976) (далее – Правила возмещения затрат);
сестринский уход лицам, указанным в перечне категорий населения, которым оказывается паллиативная помощь и сестринский уход, утвержденном приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 96 (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 30 марта 2015 года № 10576) (далее – приказ № 96), в Акмолинской, Актюбинской, Восточно-Казахстанской, Жамбылской, Западно-Казахстанской, Карагандинской областях и городе Алматы;
оказание паллиативной помощи лицам, указанным в приказе № 96, (за исключением лиц, страдающих злокачественными новообразованиями, возмещение затрат по которым осуществляется за счет средств республиканского бюджета) в Западно-Казахстанской, Карагандинской, Южно-Казахстанской областях и городе Алматы;
оказание медико-социальной помощи лицам, страдающим туберкулезом, психическими расстройствами (заболеваниями), алкоголизмом, наркоманией и токсикоманией, за исключением медико-социальной помощи, оказываемой республиканскими организациями;
оказание медицинской помощи больным инфекционными заболеваниями на местном уровне;
оказание медико-социальной помощи ВИЧ-инфицированным и больным СПИД, а также на проведение мероприятий по борьбе со СПИДом, за исключением медико-социальной помощи, оказываемой республиканской организацией;

4. Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне жергілікті деңгейде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін (бұдан әрі – ТМККК) көрсетуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер:
республикалық деңгейде өткізілетін қалпына келтіру емін және медициналық оңалтуды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 98 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылғы 10 сәуірде № 10678 болып тіркелген) Қалпына келтіру емі және медициналық оңалту, оның ішінде балаларды медициналық оңалту қағидаларына сәйкес Ақмола, Ақтөбе, Шығыс Қазақстан, Жамбыл, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қызылорда, Оңтүстік Қазақстан облыстарында және Алматы қаласында ересектер мен балаларды қалпына келтіре емдеуге және медициналық оңалтуға (Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 28 шілдедегі № 627 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылғы 28 тамызда № 11976 болып тіркелген Денсаулық сақтау ұйымдарына шығындарды бюджет қаражатының есебінен өтеу қағидаларына (бұдан әрі – Шығындарды өтеу қағидалары) сәйкес шығындарын өтеу республикалық бюджет қаражатының есебінен жүзеге асырылатын қалпына келтіру емі мен медициналық оңалтуды қоспағанда);
Ақмола, Ақтөбе, Шығыс Қазақстан, Жамбыл, Батыс Қазақстан, Қарағанды облыстарында және Алматы қаласында Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 96 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылғы 30 наурызда № 10576 болып тіркелген) халықтың паллиативтік көмек және мейірбике күтімі көрсетілуі тиіс санаттарының тізбесінде (бұдан әрі – № 96 бұйрық) көрсетілген адамдарға мейірбике күтімін көрсетуге;
Батыс Қазақстан, Қарағанды, Оңтүстік Қазақстан облыстарында және Алматы қаласында № 96 бұйрықта көрсетілген адамдарға (шығындарын өтеу республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын қатерлі ісіктен зардап шегетін адамдарды қоспағанда) паллиативтік көмек көрсетуге;
республикалық ұйымдар көрсететін медициналық-әлеуметтік көмекті қоспағанда, туберкулезден, психикасының бұзылуынан (ауруынан), алкоголизмнен, нашақорлықтан және уытқұмарлықтан зардап шегетін адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуге;
инфекциялық аурулармен науқастанғандарға жергілікті деңгейде медициналық көмек көрсетуге;
республикалық ұйым көрсететін медициналық-әлеуметтік көмекті қоспағанда, АИТВ инфекциясын жұқтырғандарға және ЖИТС-пен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуге, сондай-ақ ЖИТС-ке қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды өткізуге;

оказание наркологической помощи в центрах временной адаптации и детоксикации пациентам в состоянии опьянения (интоксикации) от алкоголя, доставленным сотрудниками органов внутренних дел или гражданами в соответствии с Положением о деятельности центров временной адаптации и детоксикации, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 января 2011 года № 1 (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 28 января 2011 года № 6757);
оказание скорой медицинской помощи населению и санитарной авиации, за исключением оказываемой за счет средств республиканского бюджета;
заготовку крови, ее компонентов, производство компонентов, препаратов крови и диагностических реагентов для обеспечения кровью, ее компонентами медицинских организаций в рамках ГОБМП, за исключением оказываемой республиканскими организациями, возмещение затрат которым осуществляется в рамках государственного задания;
патологоанатомические вскрытия и патологоанатомическую диагностику: забор биологического материала и его исследование (за исключением проводимой прижизненно, возмещение затрат по которой осуществляется за счет средств республиканского бюджета); забор биологического материала и его исследование при социально-значимых заболеваниях, расходы по которым предусмотрены в Акмолинской, Актюбинской, Атырауской, Восточно-Казахстанской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Костанайской, Кызылординской, Мангистауской, Павлодарской, Северо-Казахстанской, Южно-Казахстанской областях, городах Астане и Алматы.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 21.12.2017 № 861 (вводится в действие с 01.01.2017).
5. Местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов Астаны и Алматы осуществляют процедуру выбора поставщика по реализации мероприятий, указанных в пункте 4 настоящих Правил, в соответствии с Правилами выбора поставщика услуг по оказанию ГОБМП и возмещения его затрат, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 июля 2015 года № 638 (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 27 августа 2015 года № 11960) (далее – Правила выбора поставщика услуг), а также выделение средств медицинским организациям в форме государственного учреждения, реализующим мероприятия, указанные в пункте 4 настоящих Правил.
6. Формирование тарифов осуществляется в соответствии с методикой формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 801 (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 30 ноября 2009 года № 5946) (далее – методика формирования тарифов).

Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушысының 2011 жылғы 5 қаңтардағы № 1 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2011 жылғы 28 қаңтарда № 6757 болып тіркелген) Уақытша бейімдеу және детоксикация орталығының қызметі туралы ережеге сәйкес ішкі істер органдары қызметкерлерінің немесе азаматтардың көмегімен жеткізілген, алкогольден мас күйіндегі (уыттанған) пациенттерге уақытша бейімдеу және детоксикация орталықтарында наркологиялық көмек көрсетуге;
республикалық бюджет қаражаты есебінен көрсетілетін медициналық көмекті қоспағанда, халыққа жедел медициналық көмек көрсету және санитариялық авиация;
шығындарын өтеу мемлекеттік тапсырма шеңберінде жүзеге асырылатын республикалық ұйымдар көрсететін көмекті қоспағанда, қан, оның компоненттерін дайындауға, медициналық ұйымдарды ТМККК шеңберінде қанмен, оның компоненттерімен қамтамасыз ету үшін қан компоненттерін, препараттарын және диагностикалық реагенттерді өндіруге;
Ақмола, Ақтөбе, Атырау, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Қызылорда, Маңғыстау, Павлодар, Солтүстік Қазақстан, Оңтүстік Қазақстан облыстарында, Астана және Алматы қалаларында патологиялы-анатомиялық ашып қарау және патологиялық-анатомиялық диагностика бойынша шығыстар көзделген: биологиялық материалдарды алуға және оны зерттеуге (шығындарын өтеу республикалық бюджет қаражатының есебінен жүзеге асырылатын, тірі кезде жүргізілетін зерттеуді қоспағанда); әлеуметтік мәні бар аурулар кезінде биологиялық материал алуға және оны зерттеуге пайдаланылады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 21.12.2017 № 861 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген іс-шараларды іске асыру бойынша медициналық қызметтер берушіні таңдау рәсімін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушысының 2015 жылғы 30 шілдедегі № 638 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылғы 15 тамызда № 11960 болып тіркелген) ТМККК көрсету жөніндегі қызметтер берушіні таңдау және оның шығындарын өтеу қағидаларына (бұдан әрі – Қызметтер берушіні таңдау қағидалары)сәйкес, сондай-ақ осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген іс-шараларды іске асыратын мемлекеттік мекеме нысанындағы медициналық ұйымдарға қаражат бөлуді жүзеге асырады.
6. Тарифтерді қалыптастыру Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 26 қарашадағы № 801 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2009 жылғы 30 қарашада № 5946 болып тіркелген) ТМККК шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру мен шығындарды жоспарлау әдістемесіне (бұдан әрі – тарифтерді қалыптастыру әдістемесі) сәйкес жүзеге асырылады.

7. Оплата за оказание медицинской и медико-социальной помощи в форме стационарной и стационарозамещающей помощи, указанные в пункте 4 настоящих Правил, осуществляется в соответствии с Правилами возмещения затрат;
оплата за оказание консультативно-диагностических услуг, патологоанатомическую диагностику по договорам ГОБМП и договорам субподряда в рамках ГОБМП осуществляется по стоимости в соответствии с тарифами, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 16 сентября 2015 года № 725 (далее – приказ № 725);
оплата за проведение мероприятий по борьбе со СПИД, за патологоанатомические вскрытия осуществляется по тарифам, установленным администратором местных бюджетных программ;
оплата за оказание скорой медицинской помощи населению, в том числе транспортные услуги, осуществляется в соответствии с Правилами возмещения затрат;
оплата за выданный объем крови и ее компонентов осуществляется по стоимости в соответствии с тарифами, утвержденными приказом № 725;
государственные учреждения, реализующие мероприятия, указанные в пункте 4 настоящих Правил, финансируются согласно планам финансирования по платежам, утвержденным администратором местных бюджетных программ.
8. Уполномоченный орган в рамках реализации мероприятий по оказанию ГОБМП на местном уровне осуществляет координацию и мониторинг за эффективным использованием целевых текущих трансфертов.
9. Акимы областей, городов Астаны и Алматы в рамках реализации мероприятий по оказанию ГОБМП на местном уровне обеспечивают:
1) проведение мероприятий, указанных в пункте 4 настоящих Правил;
2) корректность и достоверность данных по оказанным услугам;
3) согласование с уполномоченным органом показателей прямого и конечного результата по целевым текущим трансфертам на оказание ГОБМП на местном уровне;
4) достижение результатов прямых и конечных показателей по целевым текущим трансфертам на оказание ГОБМП на местном уровне по согласованию с уполномоченным органом.
Глава 3. Порядок использования целевых текущих трансфертов на пропаганду здорового образа жизни
10. Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на пропаганду здорового образа жизни используются на реализацию мероприятий по формированию и пропаганде здорового образа жизни через:
1) организацию и проведение мероприятий;
2) выступления на местном телевидении и радиостанциях в Акмолинской, Алматинской, Атырауской, Восточно-Казахстанской, Жамбылской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Костанайской, Кызылординской, Мангистауской, Павлодарской, Северо-Казахстанской, Южно-Казахстанской областях, городах Астане и Алматы;

7. Осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген стационарлық және стационарды алмастыратын көмек нысанында медициналық және медициналық-әлеуметтік көмек көрсеткені үшін ақы төлеу Шығындарды өтеу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады;
ТМККК шарттары және ТМККК шеңберінде қосалқы мердігерлік шарттар бойынша консультациялық-диагностикалық қызметтер көрсетуге, патологиялық-анатомиялық диагностикаға ақы төлеу Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 16 қыркүйектегі № 725 бұйрығымен (бұдан әрі – № 725 бұйрық) бекітілген тарифтерге сәйкес құны бойынша жүзеге асырылады;
ЖИТС-ке қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды өткізгені үшін, патологиялық-анатомиялық ашып қарауға ақы төлеу жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі белгілеген тарифтер бойынша жүзеге асырылады;
халыққа жедел медициналық көмек көрсеткені үшін, оның ішінде көлік қызметтеріне ақы төлеу Шығындарды өтеу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады;
берілген қан көлемі және оның компоненттері үшін ақы төлеу № 725 бұйрықпен бекітілген тарифтерге сәйкес құны бойынша жүзеге асырылады;
осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген іс-шараларды іске асыратын мемлекеттік мекемелер жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі бекіткен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес қаржыландырылады.
8. Уәкілетті орган жергілікті деңгейде ТМККК көрсету жөніндегі іс-шараларды іске асыру шеңберінде ағымдағы нысаналы трансферттердің тиімді пайдаланылуын үйлестіруді және оның мониторингін жүзеге асырады.
9. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері жергілікті деңгейде ТМККК көрсету жөніндегі іс-шараларды іске асыру шеңберінде:
1) осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген іс-шараларды өткізуді;
2) көрсетілген қызметтер бойынша деректердің дұрыстығы мен дәйектілігін;
3) жергілікті деңгейде ТМККК көрсетуге берілген ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша тікелей және түпкілікті нәтиже көрсеткіштерін уәкілетті органмен келісуді;
4) уәкілетті органмен келісу бойынша жергілікті деңгейде ТМККК көрсетуге берілген ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша тікелей және түпкілікті көрсеткіштер нәтижелеріне қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
3-тарау. Салауатты өмір салтын насихаттауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану тәртібі
10. Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне салауатты өмір салтын насихаттауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер:
1) іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
2) Ақмола, Алматы, Атырау, Шығыс Қазақстан, Жамбыл, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Қызылорда, Маңғыстау, Павлодар, Солтүстік Қазақстан, Оңтүстік Қазақстан облыстарында, Астана және Алматы қалаларында жергілікті телевизия мен радиостанцияларда сөз сөйлеу;

3) публикацию статей в периодической печати (газеты, журналы) в Акмолинской, Актюбинской, Алматинской, Атырауской, Восточно-Казахстанской, Жамбылской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Костанайской, Кызылординской, Павлодарской, Северо-Казахстанской, Южно-Казахстанской областях, городах Астане и Алматы;
4) прокат аудио (видеороликов);
5) выпуск областной газеты в Атырауской, Карагандинской, Мангистауской областях;
6) производство и трансляцию телепередач в Алматинской, Атырауской, Восточно-Казахстанской, Карагандинской, Кызылординской, Мангистауской, Павлодарской областях и городе Алматы;
7) тиражирование информационно-образовательных материалов;
8) подготовку и проведение анкетирований в Акмолинской, Алматинской, Атырауской, Восточно-Казахстанской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Костанайской, Кызылординской, Павлодарской, Северо-Казахстанской, Южно-Казахстанской областях, городах Астане и Алматы;
9) выпуск наружной рекламы;
10) информирование через радиорубки в Алматинской, Атырауской, Восточно-Казахстанской, Жамбылской, Карагандинской, Кызылординской, Мангистауской, Павлодарской, Южно-Казахстанской областях и городе Астане;
11) обеспечение деятельности веб-сайта с постоянным размещением информации в Акмолинской, Актюбинской, Алматинской, Атырауской, Восточно-Казахстанской, Жамбылской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Костанайской, Кызылординской, Мангистауской, Павлодарской, Южно-Казахстанской областях, городах Астане и Алматы;
12) мониторинг профилактических осмотров в рамках формирования здорового образа жизни в Акмолинской, Атырауской, Восточно-Казахстанской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Костанайской, Кызылординской, Северо-Казахстанской, Южно-Казахстанской областях и городе Астане;
13) мониторинг деятельности формирования здорового образа жизни в Акмолинской, Атырауской, Восточно-Казахстанской, Жамбылской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Костанайской, Кызылординской, Павлодарской, Северо-Казахстанской, Южно-Казахстанской областях, городах Астане и Алматы;
14) размещение государственного социального заказа по пропаганде здорового образа жизни в Актюбинской, Алматинской, Атырауской, Восточно-Казахстанской, Жамбылской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Костанайской, Кызылординской, Мангистауской, Северо-Казахстанской, Южно-Казахстанской областях, городах Астане и Алматы;
15) функционирование районных центров (кабинетов) здорового образа жизни в Акмолинской, Атырауской, Карагандинской, Костанайской, Кызылординской, Мангистауской, Северо-Казахстанской, Южно-Казахстанской областях; молодежных центров (кабинетов) здоровья в Акмолинской, Восточно-Казахстанской, Жамбылской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Костанайской, Кызылординской, Мангистауской, Северо-Казахстанской, Южно-Казахстанской областях и городе Астане; антитабачных центров (кабинетов) в Акмолинской, Жамбылской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Костанайской, Северо-Казахстанской, Южно-Казахстанской областях.

3) Ақмола, Ақтөбе, Алматы, Атырау, Шығыс Қазақстан, Жамбыл, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Қызылорда, Павлодар, Солтүстік Қазақстан, Оңтүстік Қазақстан облыстарында, Астана және Алматы қалаларында мерзімді баспаларда (газеттерде, журналдарда) мақалалар жариялау;
4) аудионы (бейнероликтерді) жалға беру;
5) Атырау, Қарағанды, Маңғыстау облыстарында облыстық газет шығару;
6) Алматы, Атырау, Шығыс Қазақстан, Қарағанды, Қызылорда, Маңғыстау, Павлодар облыстарында және Алматы қаласында телебағдарламалар дайындау және трансляциялау;
7) ақпараттық-білім беру материалдарын тираждау;
8) Ақмола, Алматы, Атырау, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Қызылорда, Павлодар, Солтүстік Қазақстан, Оңтүстік Қазақстан облыстарында, Астана және Алматы қалаларында анкета дайындау және жүргізу;
9) сыртқы жарнаманы шығару;
10) Алматы, Атырау, Шығыс Қазақстан, Жамбыл, Қарағанды, Қызылорда, Маңғыстау, Павлодар, Оңтүстік Қазақстан облыстарында және Астана қаласында радиоайдар арқылы ақпараттандыру;
11) Ақмола, Ақтөбе, Алматы, Атырау, Шығыс Қазақстан, Жамбыл, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Қызылорда, Маңғыстау, Павлодар, Оңтүстік Қазақстан облыстарында, Астана және Алматы қалаларында веб-сайтқа тұрақты ақпарат орналастыра отырып, оның қызметін қамтамасыз ету;
12) Ақмола, Атырау, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Қызылорда, Солтүстік Қазақстан, Оңтүстік Қазақстан облыстарында және Астана қаласында салауатты өмір салтын қалыптастыру шеңберінде профилактикалық тексеріп-қарау мониторингін жүргізу;
13) Ақмола, Атырау, Шығыс Қазақстан, Жамбыл, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Қызылорда, Павлодар, Солтүстік Қазақстан, Оңтүстік Қазақстан облыстарында, Астана және Алматы қалаларында салауатты өмір салтын қалыптастыру қызметінің мониторингін жүргізу;
14) Ақтөбе, Алматы, Атырау, Шығыс Қазақстан, Жамбыл, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Қызылорда, Маңғыстау, Солтүстік Қазақстан, Оңтүстік Қазақстан облыстарында, Астана және Алматы қалаларында салауатты өмір салтын насихаттау бойынша мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс орналастыру;
15) Ақмола, Атырау, Қарағанды, Қостанай, Қызылорда, Маңғыстау, Солтүстік Қазақстан, Оңтүстік Қазақстан облыстарында аудандық салауатты өмір салты орталықтарының (кабинеттерінің); Ақмола, Шығыс Қазақстан, Жамбыл, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Қызылорда, Маңғыстау, Солтүстік Қазақстан, Оңтүстік Қазақстан облыстарында және Астана қаласында жастардың денсаулық орталықтарының (кабинеттерінің); Ақмола, Жамбыл, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Солтүстік Қазақстан, Оңтүстік Қазақстан облыстарында темекіге қарсы күрес орталықтарының (кабинеттерінің) жұмыс істеуі арқылы салауатты өмір салтын қалыптастыру және насихаттау жөніндегі іс-шараларды іске асыруға пайдаланылады.

11. Местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов Астаны и Алматы осуществляют процедуру выбора поставщика услуг по пропаганде здорового образа жизни в соответствии с Правилами выбора поставщика.
12. Оплата за мероприятия по пропаганде здорового образа жизни осуществляется по тарифам, установленным администратором местных бюджетных программ.
13. Уполномоченный орган в рамках реализации мероприятий по пропаганде здорового образа жизни осуществляет координацию и мониторинг за эффективным использованием целевых текущих трансфертов.
14. Акимы областей, городов Астаны и Алматы в рамках реализации мероприятий по пропаганде здорового образа жизни обеспечивают:
1) проведение мероприятий, указанных в пункте 10 настоящих Правил;
2) согласование с уполномоченным органом показателей прямого и конечного результата по целевым текущим трансфертам на пропаганду здорового образа жизни;
3) достижение результатов прямых и конечных показателей по целевым текущим трансфертам на пропаганду здорового образа жизни по согласованию с уполномоченным органом.
Глава 4. Порядок использования целевых текущих трансфертов на обеспечение и расширение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
15. Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на обеспечение и расширение ГОБМП используются на проведение следующих скрининговых исследований:
1) выявление рака шейки матки у женщин;
2) выявление колоректального рака двухэтапным методом среди взрослого населения;
3) выявление рака предстательной железы среди мужского населения Актюбинской, Атырауской, Восточно-Казахстанской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Костанайской, Кызылординской, Павлодарской, Северо-Казахстанской областей, городов Астаны и Алматы;
4) выявление рака пищевода, рака желудка среди населения Актюбинской, Атырауской, Восточно-Казахстанской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Костанайской, Кызылординской, Павлодарской, Северо-Казахстанской областей, городов Астаны и Алматы;
5) выявление рака печени среди населения Актюбинской, Атырауской, Восточно-Казахстанской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Костанайской, Кызылординской, Павлодарской, Северо-Казахстанской областей, городов Астаны и Алматы;
6) проведение второго этапа скрининга рака молочной железы.
16. Местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов Астаны и Алматы осуществляют процедуру выбора поставщика медицинских услуг на проведение скрининговых исследований в соответствии с Правилами выбора поставщика услуг.

11. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары салауаты өмір салтын насихаттау бойынша қызметтер берушіні таңдауды Қызметтер берушіні таңдау қағидаларына сәйкес жүзеге асырады.
12. Салауатты өмір салтын насихаттау жөніндегі іс-шараларға ақы төлеу жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі белгілеген тарифтер бойынша жүзеге асырылады.
13. Уәкілетті орган салауатты өмір салтын насихаттау жөніндегі іс-шараларды іске асыру шеңберінде ағымдағы нысаналы трансферттердің тиімді пайдаланылуын үйлестіруді және оның мониторингін жүзеге асырады.
14. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері салауатты өмір салтын насихаттау жөніндегі іс-шараларды іске асыру шеңберінде:
1) осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген іс-шараларды өткізуді;
2) салауатты өмір салтын насихаттауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша тікелей және түпкілікті нәтиже көрсеткіштерін уәкілетті органмен келісуді;
3) уәкілетті органмен келісу бойынша салауатты өмір салтын насихаттауға берілген ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша тікелей және түпкілікті көрсеткіштер нәтижелеріне қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
4-тарау. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін қамтамасыз етуге және кеңейтуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану тәртібі
15. Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне ТМККК-ні қамтамасыз етуге және кеңейтуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер мынадай скринингтік зерттеулер жүргізуге:
1) әйелдер арасында жатыр мойны обырын анықтауға;
2) ересек тұрғындар арасында колоректальдық обырды екі кезеңдік әдіспен анықтауға;
3) Ақтөбе, Атырау, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Қызылорда, Павлодар, Солтүстік Қазақстан облыстары, Астана және Алматы қалалары тұрғындарының ер адамдары арасында қуықасты безі обырын анықтауға;
4) Ақтөбе, Атырау, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Қызылорда, Павлодар, Солтүстік Қазақстан облыстарының, Астана және Алматы қалаларының тұрғындары арасында өңеш обырын, асқазан обырын анықтауға;
5) Ақтөбе, Атырау, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Қызылорда, Павлодар, Солтүстік Қазақстан облыстарының, Астана және Алматы қалаларының тұрғындары арасында бауыр обырын анықтауға;
6) сүт безі обыры скринингінің екінші кезеңін жүргізуге пайдаланылады.
16. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары скринингтік зерттеулер жүргізуге медициналық қызметтер берушіні таңдау рәсімін Қызметтер берушіні таңдау қағидаларына сәйкес жүзеге асырады.

17. Оплата за проведение скрининговых исследований в рамках ГОБМП, включая оплату по договорам субподряда, осуществляется в соответствии с тарифами, утвержденными приказом № 725.
18. Уполномоченный орган в рамках реализации мероприятий по проведению скрининговых исследований осуществляет координацию и мониторинг за эффективным использованием целевых текущих трансфертов.
19. Акимы областей, городов Астаны и Алматы в рамках реализации мероприятий по проведению скрининговых исследований обеспечивают:
1) проведение скрининговых исследований;
2) согласование с уполномоченным органом показателей прямого и конечного результата по целевым текущим трансфертам на проведение скрининговых исследований;
3) достижение результатов прямых и конечных показателей по целевым текущим трансфертам на проведение скрининговых исследований по согласованию с уполномоченным органом.
Глава 5. Порядок использования целевых текущих трансфертов на закуп лекарственных средств, вакцин и других иммунобиологических препаратов, а также специализированных продуктов детского и лечебного питания на амбулаторном уровне
20. Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на закуп лекарственных средств, вакцин и других иммунобиологических препаратов, а также специализированных продуктов детского и лечебного питания на амбулаторном уровне используются:
1) на обеспечение больных:
туберкулезом противотуберкулезными препаратами,
диабетом противодиабетическими препаратами,
гемофилией фактором свертывания крови,
с острым инфарктом миокарда тромболитическими препаратами,
вирусными гепатитами "В" и "С" противовирусными препаратами,
гематологических больных химиопрепаратами,
ВИЧ-инфицированных лиц антиретровирусными препаратами,
с хронической почечной недостаточностью лекарственными препаратами,
аутоиммунными заболеваниями лекарственными препаратами,
орфанными заболеваниями лекарственными препаратами,
иммунодефицитными состояниями лекарственными препаратами,
вакцинами и другими иммунобиологическими препаратами;
2) на обеспечение больных по нозологиям в соответствии с перечнем лекарственных средств и изделий медицинского назначения в рамках ГОБМП, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 ноября 2011 года № 786 (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 25 ноября 2011 года № 7306) (далее – перечень), за исключением подпункта 1) пункта 20 настоящих Правил через закуп фармацевтических услуг.

17. Қосалқы мердігерлік шарттар бойынша ақы төлеуді қоса алғанда, ТМККК шеңберінде скринингтік зерттеулер жүргізуге ақы төлеу № 725 бұйрықпен бекітілген тарифтерге сәйкес жүзеге асырылады.
18. Уәкілетті орган скринингтік зерттеулер жүргізу жөніндегі іс-шараларды іске асыру шеңберінде ағымдағы нысаналы трансферттердің тиімді пайдаланылуын үйлестіруді және оның мониторингін жүзеге асырады.
19. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері скринингтік зерттеулер жүргізу жөніндегі іс-шараларды іске асыру шеңберінде:
1) скринингтік зерттеулер жүргізуді;
2) скринингтік зерттеулер жүргізуге берілген ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша тікелей және түпкілікті нәтиже көрсеткіштерін уәкілетті органмен келісуді;
3) уәкілетті органмен келісу бойынша скринингтік зерттеулер жүргізуге берілген ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша тікелей және түпкілікті көрсеткіштер нәтижелеріне қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
5-тарау. Амбулаториялық деңгейде дәрiлiк заттарды, вакциналарды және басқа да иммундық-биологиялық препараттарды, сондай-ақ балаларға арналған және емдік мамандандырылған тамақ өнімдерін сатып алуға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану тәртібі
20. Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне амбулаториялық деңгейде дәрiлiк заттарды, вакциналарды және басқа да иммундық-биологиялық препараттарды, сондай-ақ балаларға арналған және емдік мамандандырылған тамақ өнімдерін сатып алуға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер:
1) мынадай науқастарды:
туберкулезбен ауыратындарды – туберкулезге қарсы препараттармен,
диабетпен ауыратындарды – диабетке қарсы препараттармен,
гемофилиямен ауыратындарды – қан ұйыту факторымен,
жіті миокард инфарктын алған адамдарды – тромболитикалық препараттармен,
"В" және "С" вирустық гепатиттерімен ауыратындарды – вирусқа қарсы препараттармен,
гематологиялық науқастарды – химиялық препараттармен,
АИТВ жұқтырған адамдарды – ретровирусқа қарсы препараттармен;
созылмалы бүйрек жетіспеушілігімен ауыратындарды – дәрілік препараттармен,
аутоиммундық аурулармен науқастанғандарды – дәрілік препараттармен,
орфандық аурулармен науқастанғандарды – дәрілік препараттармен,
иммунитет тапшылығы жағдайындағыларды дәрілік – препараттармен,
вакциналармен және басқа да иммундық-биологиялық препараттармен қамтамасыз етуге;
2) Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушысының 2011 жылғы 4 қарашадағы № 786 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2011 жылғы 25 қарашада № 7306 болып тіркелген) ТМККК шеңберінде дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар тізбесіне (бұдан әрі – тізбе) сәйкес нозологиялар бойынша науқастарды осы Қағидалардың 20-тармағының 1) тармақшасын қоспағанда, фармацевтикалық қызметтерді сатып алу арқылы қамтамасыз етуге пайдаланылады.

22. Закуп лекарственных средств, вакцин и других иммунобиологических препаратов, а также закуп фармацевтической услуги осуществляются в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 1729 "Об утверждении Правил организации и проведения закупа лекарственных средств, профилактических (иммунобиологических, диагностических, дезинфицирующих) препаратов, изделий медицинского назначения и медицинской техники, фармацевтических услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи" (далее – Правила организации и проведения закупа).
Организатором закупок лекарственных средств, вакцин и других иммунобиологических препаратов, указанных в подпункте 1) пункта 20 настоящих Правил, выступает юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан в соответствии с Правилами организации и проведения закупа.
Организация закупа фармацевтических услуг осуществляется местными органами государственного управления здравоохранения областей, городов Астаны и Алматы.
23. Уполномоченный орган в рамках реализации мероприятий по закупу лекарственных средств, вакцин и других иммунобиологических препаратов, а также специализированных продуктов детского и лечебного питания на амбулаторном уровне осуществляет координацию и мониторинг за эффективным использованием целевых текущих трансфертов.
24. Акимы областей, городов Астаны и Алматы в рамках реализации мероприятий на амбулаторном уровне обеспечивают:
1) достижение результатов прямых и конечных показателей по целевым текущим трансфертам на закуп лекарственных средств, вакцин и других иммунобиологических препаратов, а также специализированных продуктов детского и лечебного питания на амбулаторном уровне по согласованию с уполномоченным органом;
2) формирование электронных регистров больных, обеспечиваемых лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения на амбулаторном уровне;
3) проведение мониторинга использования лекарственных средств, специализированных продуктов детского и лечебного питания на амбулаторном уровне и изделий медицинского назначения, закупаемых за счет целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета;
4) проведение вакцинации населения против инфекционных заболеваний.
Глава 6. Порядок использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на материально-техническое оснащение организаций здравоохранения на местном уровне
Сноска. Глава 6 исключена постановлением Правительства РК от 21.12.2017 № 861 (вводится в действие с 01.01.2017).

22. Дәрілік заттарды, вакциналарды және басқа да иммундық-биологиялық препараттарды, сондай-ақ фармацевтикалық қызметтерді сатып алу "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмекті көрсету бойынша дәрілік заттарды, профилактикалық (иммундық-биологиялық, диагностикалық, дезинфекциялық) препараттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы, фармацевтикалық қызметтер көрсетуді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 қазандағы № 1729 қаулысына (бұдан әрі – Сатып алуды ұйымдастыру және өткізу қағидалары) сәйкес жүзеге асырылады.
Сатып алуды ұйымдастыру және өткізу қағидаларына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған заңды тұлға осы Қағидалардың 20-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген дәрiлiк заттарды, вакциналарды және басқа да иммундық-биологиялық препараттарды сатып алудың ұйымдастырушысы болады.
Фармацевтикалық қызметтерді сатып алуды ұйымдастыруды облыстардың, Астана және Алматы қалаларының денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары жүзеге асырады.
23. Уәкілетті орган амбулаториялық деңгейде дәрiлiк заттарды, вакциналарды және басқа да иммундық-биологиялық препараттарды, сондай-ақ балаларға арналған және емдік мамандандырылған тамақ өнімдерін сатып алу жөніндегі іс-шараларды іске асыру шеңберінде ағымдағы нысаналы трансферттердің тиімді пайдаланылуын үйлестіруді және оның мониторингін жүзеге асырады.
24. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері амбулаториялық деңгейдегі іс-шараларды іске асыру шеңберінде:
1) уәкілетті органмен келісу бойынша амбулаториялық деңгейде дәрiлiк заттарды, вакциналарды және басқа да иммундық-биологиялық препараттарды, сондай-ақ балаларға арналған және емдік мамандандырылған тамақ өнімдерін сатып алуға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша тікелей және түпкілікті көрсеткіштер нәтижелеріне қол жеткізуді;
2) амбулаториялық деңгейде дәрілік заттармен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз етілетін науқастардың электрондық тіркелімдерін қалыптастыруды;
3) республикалық бюджеттен берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер есебінен сатып алынатын дәрілік заттарды, балаларға арналған және емдік мамандандырылған тамақ өнімдерін және медициналық мақсаттағы бұйымдарды амбулаториялық деңгейде пайдалану мониторингін жүргізуді;
4) халыққа инфекциялық ауруларға қарсы вакцинация жүргізуді қамтамасыз етеді.
6-тарау. Жергілікті деңгейде денсаулық сақтау ұйымдарын материалдық-техникалық жарақтандыруға республикалық бюджеттен берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану тәртібі
Ескерту. Алып тасталды – ҚР Үкіметінің 21.12.2017 № 861 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Глава 7. Использование средств по целевым текущим трансфертам, отчетность
26. Уполномоченный орган производит перечисление целевых текущих трансфертов областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на основании индивидуального плана финансирования соответствующей бюджетной программы по платежам.
27. В случае неполного освоения выделенных средств какой-либо областью, городами Астаной и Алматы, уполномоченный орган в установленном законодательством порядке вносит предложение в Правительство Республики Казахстан о перераспределении сумм целевых трансфертов между областями, городами Астаной и Алматы.
28. Уполномоченный орган представляет в Министерство финансов Республики Казахстан отчетность в порядке и сроки, установленные бюджетным законодательством Республики Казахстан.

7-тарау. Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қаражатты пайдалану, есептілік
26. Уәкілетті орган облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттерді аударуды төлемдер бойынша тиісті бюджеттік бағдарламаны қаржыландырудың жеке жоспары негізінде жүргізеді.
27. Қандай да бір облыс, Астана және Алматы қалалары бөлінген қаражатты толық игермеген жағдайда, уәкілетті орган заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметіне нысаналы трансферттердің сомаларын облыстардың, Астана және Алматы қалаларының арасында қайта бөлу туралы ұсыныс енгізеді.
28. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне есептілікті Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде ұсынады.