Об утверждении Правил обеспечения служебным жилищем сотрудников органов внутренних дел, исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат, а также категорий должностей сотрудников органов внутренних дел, имеющих право на получение жилищных выплат
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № 524.
В соответствии со статьей 101-11 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" и статьей 22 Закона Республики Казахстан "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правительства РК от 23.05.2023 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила обеспечения служебным жилищем сотрудников органов внутренних дел, исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат;
2) категории должностей сотрудников органов внутренних дел, имеющих право на получение жилищных выплат.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 августа 2021 года № 524
Правила обеспечения служебным жилищем сотрудников органов внутренних дел, исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила обеспечения служебным жилищем сотрудников органов внутренних дел, исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан "О жилищных отношениях" (далее – Закон), "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" и определяют порядок обеспечения служебным жилищем сотрудников органов внутренних дел (далее – сотрудникам), исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат на период прохождения службы в органах внутренних дел и членам их семей, определенным в статье 101-10 Закона.

Ішкі істер органдарының қызметкерлерін қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларын, сондай-ақ тұрғын үй төлемдерін алуға құқығы бар ішкі істер органдарының қызметкерлері лауазымдарының санаттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № 524 қаулысы.
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 101-11-бабына және "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.05.2023 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) Ішкі істер органдарының қызметкерлерін қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидалары;
2) Тұрғын үй төлемдерін алуға құқығы бар ішкі істер органдарының қызметкерлері лауазымдарының санаттары бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 5 тамыздағы
№ 524 қаулысымен
бекітілген
Ішкі істер органдарының қызметкерлерін қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ішкі істер органдарының қызметкерлерін қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" (бұдан әрі – Заң) және "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" заңдарына сәйкес әзірленді және ішкі істер органдарында қызмет өткеру кезеңінде ішкі істер органдарының қызметкерлерін (бұдан әрі – қызметкер) және Заңның 101-10-бабында айқындалған олардың отбасы мүшелерін қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) жилищные выплаты – дифференцированные по регионам и составу семьи деньги, выплачиваемые в виде специального денежного обеспечения получателям жилищных выплат за счет бюджетных средств взамен предоставления служебного жилища, а также в случаях, предусмотренных главой 13-1 Закона;
2) текущие жилищные выплаты – выплаты, осуществляемые на ежемесячной основе сотрудникам, признанным нуждающимися в жилище, с даты регистрации рапорта о признании нуждающимися в жилище, а также в случаях, предусмотренных пунктами 5 и 7 статьи 101-11 Закона, и рассчитываемые по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) дата признания сотрудника нуждающимся в жилище для назначения ему жилищных выплат – дата регистрации рапорта сотрудника о признании его нуждающимся в жилище и назначения жилищных выплат в случае вынесения жилищной комиссией решения о признании сотрудника нуждающимся в жилище и назначении ему жилищных выплат;
4) личный специальный счет – текущий банковский счет, открываемый получателями жилищных выплат в банке второго уровня (далее – банк) по его выбору, для зачисления жилищных выплат и осуществления платежей на цели, предусмотренные статьей 101-5 Закона;
5) полезная площадь жилища – сумма жилой и нежилой площадей жилища;
6) ответственное структурное подразделение – структурное подразделение органов внутренних дел, на которое возложены функции по учету сотрудников и членов их семей, нуждающихся в жилище, и фонда служебного жилища, а также другие вопросы по жилищным отношениям (далее – структурное подразделение);
7) органы внутренних дел – Министерство внутренних дел Республики Казахстан (далее – Министерство внутренних дел), ведомства, территориальные органы полиции, а также организации, подведомственные Министерству внутренних дел;
8) жилищная комиссия – комиссия, создаваемая решением руководителя органов внутренних дел, для рассмотрения вопросов признания сотрудников и членов их семей нуждающимися в жилище, назначения жилищных выплат и других вопросов по жилищным отношениям.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 23.08.2022 № 583 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. К получателям жилищных выплат относятся сотрудники, а также члены семей указанных сотрудников, погибших (умерших) при прохождении службы, получающие их в случаях, предусмотренных главой 13-1 Закона.
Право сотрудников на приобретение жилища в собственность путем использования жилищных выплат осуществляется один раз.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) тұрғын үй төлемдері – тұрғын үй төлемдерін алушыларға қызметтік тұрғынжай берудің орнына, сондай-ақ Заңның 13-1-тарауында көзделген жағдайларда бюджет қаражаты есебінен арнайы ақшалай қамтамасыз ету түрінде төленетін, өңірлер және отбасы құрамы бойынша сараланған ақша;
2) ағымдағы тұрғын үй төлемдері – тұрғын үйге мұқтаж болып танылған қызметкерлерге, сондай-ақ Заңның 101-11-бабының 5 және 7-тармақтарында көзделген жағдайларда тұрғын үйге мұқтаж деп тану туралы баянат тіркелген күннен бастап ай сайынғы негізде жүзеге асырылатын және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептелетін төлемдер;
3) қызметкерге тұрғын үй төлемдерін тағайындау үшін оны тұрғынжайға мұқтаж деп тану күні – тұрғын үй комиссиясы қызметкерді тұрғынжайға мұқтаж деп тану және оған тұрғын үй төлемдерін тағайындау туралы шешім шығарған жағдайда қызметкердің оны тұрғын үйге мұқтаж деп тану және тұрғын үй төлемдерін тағайындау туралы баянатының тіркелген күні;
4) жеке арнайы шот – тұрғын үй төлемдерін есепке жатқызу және төлемдерді Заңның 101-5-бабында көзделген мақсаттарға жүзеге асыру үшін тұрғын үй төлемдерін алушылар өз таңдауы бойынша екінші деңгейдегі банкте (бұдан әрі – банк) ашатын ағымдағы банктік шот;
5) тұрғынжайдың пайдалы алаңы – тұрғынжайдың тұрғын алаңы мен тұрғын емес алаңының жиынтығы;
6) жауапты құрылымдық бөлімше – тұрғын үйге мұқтаж қызметкерлер мен олардың отбасы мүшелерін және қызметтік тұрғын үй қорын есепке алу жөніндегі функциялар, сондай-ақ тұрғын үй қатынастары бойынша басқа да мәселелер жүктелген ішкі істер органдарының құрылым бөлімшесі (бұдан әрі – құрылымдық бөлімше);
7) ішкі істер органдары – Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі (бұдан әрі – Ішкі істер министрлігі), ведомстволары, аумақтық полиция органдары, сондай-ақ Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты ұйымдар;
8) тұрғын үй комиссиясы – қызметкерлерді және олардың отбасы мүшелерін тұрғынжайға мұқтаж деп тану, тұрғын үй төлемдерін тағайындау мәселелерін және тұрғын үй қатынастары бойынша басқа да мәселелерді қарау үшін ішкі істер органдары басшысының шешімімен құрылатын комиссия.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.08.2022 № 583 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Тұрғын үй төлемдерін алушыларға оларды Заңның 13-1-тарауында көзделген жағдайларда алып жүрген қызметкерлер, сондай-ақ қызмет өткеру кезінде қаза тапқан (қайтыс болған) сол қызметкерлердің отбасы мүшелері жатады.
Тұрғын үй төлемдерін пайдалану жолымен тұрғын үйді жеке меншікке сатып алу құқығын қызметкерлер бір рет жүзеге асырады.

Если оба супруга являются сотрудниками, указанными в главе 13-1 Закона, и (или) военнослужащими, то жилищные выплаты производятся только одному из них по взаимному согласию супругов на основании рапорта с представлением справок о месте службы супруга (супруги).
Сноска. Пункт 3 – в редакции постановления Правительства РК от 23.08.2022 № 583 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Основанием для назначения сотруднику жилищных выплат является признание его нуждающимся в жилище в порядке, установленном статьей 101-3 Закона.
5. Определение лиц, относящихся к членам семьи сотрудника, осуществляется в соответствии со статьей 101-10 Закона.
6. Учет сотрудников, признанных получателями жилищных выплат, ведется структурным подразделением.
7. Расчет подлежащих к выплате сумм получателям жилищных выплат на основании сформированных структурным подразделением списков производится финансовым подразделением органа внутренних дел (далее – финансовое подразделение).
8. Фактическая сумма жилищных выплат рассчитывается с даты признания сотрудника нуждающимся в жилище для назначения ему жилищных выплат.
9. Жилищные выплаты имеют строго целевое назначение и не могут быть использованы сотрудником на цели, не предусмотренные статьей 101-5 Закона.
10. Жилищные выплаты не могут быть использованы органом внутренних дел, кроме как на перечисление на личный специальный счет получателя жилищных выплат.
Запланированные, но не использованные органом внутренних дел по состоянию на 31 декабря текущего финансового года суммы жилищных выплат аннулируются.
11. В случае исключения сотрудника из списков личного состава в связи с гибелью или смертью, признанием его в установленном законодательством Республики Казахстан порядке безвестно отсутствующим или объявленным умершим, члены его семьи, а в случае их отсутствия – наследники имеют право использования жилищных выплат, находящихся на личном специальном счете, на цели, предусмотренные статьей 101-5 Закона. При этом личный специальный счет такого сотрудника закрывается после полного использования жилищных выплат.
Закрытие личного специального счета получателя жилищных выплат осуществляется в порядке, предусмотренном постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 207 "Об утверждении Правил открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов" (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14422).
Сноска. Пункт 11 – в редакции постановления Правительства РК от 23.08.2022 № 583 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Егер ерлі-зайыптының екеуі де Заңның 13-1-тарауында көрсетілген қызметкерлер және (немесе) әскери қызметшілер болса, онда тұрғын үй төлемдері жұбайының (зайыбының) қызмет орны туралы анықтаманы ұсына отырып, баянаттың негізінде ерлі-зайыптылардың өзара келісуі бойынша олардың тек біреуіне жүргізіледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.08.2022 № 583 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Қызметкерді Заңның 101-3-бабында белгіленген тәртіппен тұрғын үйге мұқтаж деп тану оған тұрғын үй төлемдерін тағайындаудың негіздемесі болып табылады.
5. Қызметкердің отбасы мүшелеріне жататын адамдарды айқындау Заңның 101-10-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
6. Тұрғын үй төлемдерін алушылар деп танылған қызметкерлерді есепке алуды құрылымдық бөлімше жүргізеді.
7. Тұрғын үй төлемдерін алушыларға төленуге тиіс соманы есептеуді құрылымдық бөлімше қалыптастырған тізімдер негізінде ішкі істер органдарының қаржы бөлімшесі (бұдан әрі – қаржы бөлімше) жүргізеді.
8. Тұрғын үй төлемдерінің нақты сомасы тұрғын үй төлемдерін тағайындау үшін қызметкер тұрғынжайға мұқтаж деп танылған күннен бастап есептеледі.
9. Тұрғын үй төлемдері қатаң нысаналы мақсатта болады және оны қызметкер Заңның 101-5-бабында көзделмеген мақсаттарға пайдалана алмайды.
10. Ішкі істер органдары тұрғын үй төлемдерін тұрғын үй төлемдерін алушының жеке арнайы шотына аударудан басқаға пайдалана алмайды.
Ішкі істер органдары жоспарлаған, бірақ ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша пайдаланбаған тұрғын үй төлемдерінің сомасы жойылады.
11. Қаза табуына немесе қайтыс болуына, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен хабар-ошарсыз кетті деп танылуына немесе қайтыс болды деп жариялануына байланысты қызметкер жеке құрам тізімдерінен алып тасталған жағдайда оның отбасы мүшелері, ал олар болмаған жағдайда мұрагерлерінің жеке арнайы шоттағы тұрғын үй төлемдерін Заңның 101-5-бабында көзделген мақсаттарға пайдалануға құқығы бар. Бұл ретте осындай қызметкердің жеке арнайы шоты тұрғын үй төлемдері толық пайдаланылғаннан кейін жабылады.
Тұрғын үй төлемдерін алушылардың жеке арнайы шотын жабу "Клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 207 қаулысында (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14422 болып тіркелген) көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.08.2022 № 583 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

12. В случаях гибели (смерти) сотрудника при прохождении службы и наличия у него обязательств по договору, заключенному в целях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 5) и 7) статьи 101-5 Закона, а также для оплаты аренды жилища с последующим выкупом, право получения назначенных жилищных выплат переходит к членам семьи погибшего (умершего).
При этом размер жилищных выплат не может быть ниже размера назначенных жилищных выплат, получаемых на момент гибели (смерти) сотрудника при прохождении службы.
Члены семьи погибшего (умершего) сотрудника не имеют права на жилищные выплаты, если в установленном законодательством Республики Казахстан порядке доказано, что гибель (смерть) сотрудника наступила:
1) в результате самоубийства, за исключением случаев доведения до самоубийства;
2) при совершении уголовного правонарушения;
3) в результате немедицинского употребления веществ, вызывающих состояние алкогольного, наркотического, психотропного, токсикоманического опьянения (их аналогов);
4) в результате умышленного причинения себе какого-либо телесного повреждения (членовредительства) или иного вреда своему здоровью в целях уклонения от службы;
5) в результате действий сотрудника, нарушившего условия прохождения службы в органах внутренних дел.
Сноска. Пункт 12 – в редакции постановления Правительства РК от 23.08.2022 № 583 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. При переходе права получения назначенных жилищных выплат к несовершеннолетним членам семьи погибшего (умершего) одновременно уведомляются об этом органы опеки и попечительства, а также его законные представители.
14. Сотруднику при увольнении со службы по причине увечья (ранения, травмы, контузии) или заболевания, полученного при исполнении служебных обязанностей, по которому вынесено заключение военно-врачебной комиссии о непригодности или ограниченной пригодности к службе, назначенные жилищные выплаты сохраняются до исполнения им обязательств по договору, заключенному в целях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 5) и 7) статьи 101-5 Закона, а также для оплаты аренды жилища с последующим выкупом.
При этом размер жилищных выплат не может быть ниже размера назначенных жилищных выплат, получаемых на момент получения увечья (ранения, травмы, контузии) сотрудника при прохождении службы.
Жилищные выплаты не выплачиваются в случаях, если в установленном законодательством Республики Казахстан порядке доказано, что увечье (ранение, травма, контузия) или заболевание наступили при совершении сотрудником противоправных действий или в результате употребления веществ, вызывающих состояние алкогольного, наркотического, психотропного, токсикоманического опьянения (их аналогов) или причинения себе какого-либо телесного повреждения (членовредительства) или иного вреда своему здоровью.

12. Қызметкер қызмет өткеру кезінде қаза тапқан (қайтыс болған) және оның Заңның 101-5-бабының 1), 3), 4), 5) және 7) тармақшаларында көзделген мақсаттарға, сондай-ақ кейіннен сатып алатын тұрғынжайды жалға алу ақысын төлеу үшін жасалған шарт бойынша міндеттемелері болған кезде тағайындалған тұрғын үй төлемдерін алу құқығы қаза тапқан (қайтыс болған) адамның отбасы мүшелеріне өтеді.
Бұл ретте тұрғын үй төлемдерінің мөлшері қызметкердің қызмет өткеру кезінде қаза тапқан (қайтыс болған) кезде алатын тағайындалған тұрғын үй төлемдерінің мөлшерінен аз болмайды.
Егер қызметкердің қаза табуы (қайтыс болуы):
1) өз-өзіне қол жұмсауға дейін жеткізген жағдайларды қоспағанда, өз-өзіне қол жұмсауы салдарынан;
2) қылмыстық құқық бұзушылық жасаған кезде;
3) алкогольдік, есірткілік, психотроптық, уытқұмарлық масаң күйді туындататын заттарды (сол тектестерді) медициналық емес мақсатта тұтыну салдарынан;
4) қызметтен жалтару мақсатында қасақана өзіне қандай да бір дене зақымын (өзінің дене мүшесін зақымдау) немесе денсаулығына өзге де зиян келтіру салдарынан;
5) қызметкердің ішкі істер органдарында қызмет өткеру шарттарын бұзған әрекеттерінің салдарынан болғаны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен дәлелденсе, қаза тапқан (қайтыс болған) қызметкердің отбасы мүшелерінің тұрғын үй төлемдеріне құқықтары болмайды.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.08.2022 № 583 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Тағайындалған тұрғын үй төлемдерін алу құқығы қаза тапқанның (қайтыс болғанның) кәмелетке толмаған отбасы мүшелеріне өткен жағдайда бұл туралы қорғаншылық және қамқоршылық органдарына, сондай-ақ оның заңды өкілдеріне бір мезгілде хабарланады.
14. Қызметкерге қызметтік міндеттерін атқару кезінде алған, әскери-дәрігерлік комиссияның қызметке жарамсыздығы немесе шектеулі жарамдылығы туралы қорытындысы шығарылған мертігуі (жаралануы, жарақаттануы, контузиясы) немесе ауруы себебінен қызметтен шығарылған кезде тағайындалған тұрғын үй төлемдері ол Заңның 101-5-бабының 1), 3), 4), 5) және 7) тармақшаларында көзделген мақсаттарға, сондай-ақ кейіннен сатып алатын тұрғынжайды жалға алу ақысын төлеу үшін жасалған шарт бойынша міндеттемелерін орындағанға дейін сақталады.
Бұл ретте тұрғын үй төлемдерінің мөлшері қызметкердің қызметтік міндеттерін атқару кезінде мертігуі (жаралануы, жарақаттануы, контузиясы) болған күні алатын тағайындалған тұрғын үй төлемдерінің мөлшерінен аз болмайды.
Егер мертігуі (жаралануы, жарақаттануы, контузия алуы) немесе сырқаттануы қызметкердің құқыққа қайшы әрекеттер жасаған кезде немесе алкогольдік, есірткілік, психотроптық, уытқұмарлық (сол тектестерді) масаң күйді туындататын заттарды тұтыну немесе өзіне қандай да бір дене зақымын (өзінің дене мүшесіне зақым келтіру) немесе өз денсаулығына өзге де зиян келтіру салдарынан басталғаны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен дәлелденген жағдайларда тұрғын үй төлемдері төленбейді.

Сноска. Пункт 14 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.08.2022 № 583 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок обеспечения служебным жилищем сотрудников
15. Учет сотрудников, нуждающихся в жилище, осуществляется структурным подразделением. Очередность устанавливается по спискам, составляемым по дате регистрации рапорта о признании нуждающимся в жилище.
16. Обеспечение служебным жилищем осуществляется по решению жилищной комиссии согласно списку очередности.
Снятие сотрудников с учета нуждающихся в жилище производится по основаниям, определенным Законом.
17. Члены семей сотрудников, потерявшие кормильцев, продолжают состоять на учете нуждающихся в служебном жилище до обеспечения их служебным жилищем.
18. Члены семьи сотрудника, погибшего (умершего) при прохождении службы, не могут быть выселены из занимаемого жилища без предоставления другого жилища на безвозмездной основе.
19. Сотрудникам, которым по месту прохождения службы предоставлено жилище из государственного жилищного фонда, жилищные выплаты не производятся, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 24 настоящих Правил.
20. Сотрудники, уволенные из органов внутренних дел, сдают предоставленные им служебные жилища в течение месяца, за исключением лиц, у которых имеется право приватизации занимаемого жилища.
Глава 3. Порядок исчисления размера жилищных выплат
21. Размер текущей жилищной выплаты исчисляется путем умножения размера стоимости аренды одного квадратного метра благоустроенного жилища в соответствующем регионе Республики Казахстан, в котором сотрудник проходит службу, на площадь жилища. Площадь жилища определяется из расчета восемнадцать квадратных метров полезной площади на каждого члена семьи, включая самого сотрудника.
22. Размер стоимости аренды одного квадратного метра благоустроенного жилища в соответствующем регионе Республики Казахстан определяется согласно данным уполномоченного органа в области государственной статистики по состоянию за январь текущего года, публикуемым на его интернет-ресурсе.
23. Жилищные выплаты производятся органом внутренних дел в месячный срок со дня их назначения.
24. Сотрудникам, обеспеченным служебным жилищем в общежитии, жилищные выплаты производятся в размере пятидесяти процентов от размера жилищных выплат.
Сноска. Пункт 24 – в редакции постановления Правительства РК от 23.08.2022 № 583 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.08.2022 № 583 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Қызметкерлерді тұрғын үймен қамтамасыз ету тәртібі
15. Тұрғын үйге мұқтаж қызметкерді есепке алуды құрылымдық бөлімше жүзеге асырады. Кезектілік тұрғынжайға мұқтаж деп тану туралы баянаттың тіркелген күні бойынша жасалатын тізімдер бойынша белгіленеді.
16. Қызметтік тұрғын үймен қамтамасыз ету тұрғын үй комиссиясының шешімі бойынша кезектілік тізіміне сәйкес жүзеге асырылады.
Қызметкерді тұрғын үйге мұқтаждар есебінен алу Заңда белгіленген негіздемелер бойынша жүргізіледі.
17. Асыраушысынан айырылған қызметкерлердің отбасы мүшелері оларды қызметтік тұрғын үймен қамтамасыз еткенге дейін қызметтік тұрғын үйге мұқтаждар есебінде тұрады.
18. Қызмет өткеру кезінде қаза тапқан (қайтыс болған) қызметкердің отбасы мүшелері оларға өтеусіз негізде басқа тұрғынжай берілгенше өздері тұратын тұрғын үйден шығарылмайды.
19. Осы Қағидалардың 24-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, қызмет өткеру орны бойынша мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғынжай берілген қызметкерлерге тұрғын үй төлемдері жүргізілмейді.
20. Тұрып жатқан тұрғын үйді жекешелендіру құқығы бар адамдарды қоспағанда, ішкі істер органдарынан шығарылған қызметкерлер өздеріне берілген қызметтік тұрғын үйлерді бір ай ішінде тапсырады.
3-тарау. Тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу тәртібі
21. Ағымдағы тұрғын үй төлемдерінің мөлшері қызметкер қызмет өткеріп жатқан Қазақстан Республикасының тиісті өңірінде жайлы тұрғын үйдің бір шаршы метрін жалға алудың құнын тұрғын үйдің алаңына көбейту арқылы есептеледі. Тұрғын үй алаңы қызметкердің өзін қоса алғанда, отбасы мүшелерінің әрқайсысына он сегіз шаршы метр пайдалы алаң есебінен айқындалады.
22. Қазақстан Республикасының тиісті өңіріндегі жайлы тұрғын үйдің бір шаршы метрін жалға алу құнының мөлшері мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында жарияланған ағымдағы жылғы қаңтардағы жағдай бойынша деректерге сәйкес белгіленеді.
23. Ішкі істер органдары тұрғын үй төлемдерін тағайындалған күннен бастап бір ай мерзімде жүргізеді.
24. Жатақханадағы қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз етілген қызметкерлерге тұрғын үй төлемдері тұрғын үй төлемдері мөлшерінің елу пайызы мөлшерінде жүргізіледі.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.08.2022 № 583 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

25. В случае отсутствия статистических данных по населенному пункту, размер жилищной выплаты определяется по статистическим данным районного центра, а в районном центре – по статистическим данным областного центра.
26. Исключен постановлением Правительства РК от 23.08.2022 № 583 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок назначения жилищных выплат
Параграф 1. Рассмотрение документов для назначения жилищных выплат
27. Реализация права на жилище сотрудниками и членами их семей, определенного в статье 101-10 Закона, осуществляется со дня признания их нуждающимися в жилище путем предоставления служебного жилища или перечисления на их личный специальный счет жилищных выплат. В случаях, предусмотренных пунктами 5 и 7 статьи 101-11 Закона, реализация права на жилище осуществляется путем предоставления служебного жилища и перечисления на их специальный счет жилищных выплат.
28. Для признания нуждающимся в жилище и назначения жилищных выплат сотрудник представляет в жилищную комиссию следующие документы:
1) рапорт на имя председателя жилищной комиссии, а в случае его отсутствия на имя лица, замещающего председателя жилищной комиссии, о признании его нуждающимся в жилище и назначении жилищных выплат;
2) справку о составе семьи, выданную кадровым подразделением органа внутренних дел, с указанием занимаемой должности;
3) копии документов, удостоверяющих личность сотрудника и членов его семьи, свидетельств о рождении детей (при наличии у сотрудников членов семьи), свидетельств о заключении (расторжении) брака;
4) справку об отсутствии (наличии) жилища, принадлежащего на праве собственности на территории Республики Казахстан, у сотрудника и членов его семьи, полученную не позднее, чем за десять календарных дней до дня подачи рапорта (справка представляется сотрудником ежегодно);
5) справку с места службы (работы) супруги (супруга) в случае, когда супруга (супруг) является работником государственного учреждения (предприятия), полученную в течение месяца до дня регистрации рапорта со следующими сведениями:
о получении или неполучении жилища из государственного жилищного фонда;
о получении или неполучении денежной компенсации взамен права безвозмездной приватизации или единовременных выплат;
о назначении (неназначении) ему (ей) жилищных выплат (если имеется);
о приостановлении либо прекращении жилищных выплат (если имеется);
об обеспеченности либо необеспеченности служебным жилищем) (если имеется);

25. Елді мекен бойынша статистикалық деректер болмаған жағдайда тұрғын үй төлемінің мөлшері аудан орталығының статистикалық деректері бойынша, ал аудан орталығында статистикалық деректер болмаған жағдайда облыс орталығының статистикалық деректері бойынша белгіленеді.
26. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 23.08.2022 № 583 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4-тарау. Тұрғын үй төлемдерін тағайындау тәртібі 1-параграф. Тұрғын үй төлемдерін тағайындау үшін құжаттарды қарау
27. Қызметкерлердің және Заңның 101-10-бабында айқындалған олардың отбасы мүшелерінің тұрғынжайға құқығын іске асыруы олар тұрғынжайға мұқтаж деп танылған күннен бастап қызметтік тұрғынжай беру немесе олардың жеке арнайы шотына тұрғын үй төлемдерін аудару арқылы жүзеге асырылады. Заңның 101-11-бабының 5 және 7-тармақтарында көзделген жағдайларда тұрғынжайға құқықты іске асыру қызметтік тұрғынжай беру және олардың жеке арнайы шотына тұрғын үй төлемдерін аудару арқылы жүзеге асырылады.
28. Тұрғынжайға мұқтаж деп тану және тұрғын үй төлемдерін тағайындау үшін қызметкер тұрғын үй комиссиясына мынадай құжаттарды ұсынады:
1) тұрғын үй комиссиясы төрағасының атына, ал ол болмаған жағдайда тұрғын үй комиссиясы төрағасының міндетін атқарушы адамның атына өзін тұрғынжайға мұқтаж деп тану және тұрғын үй төлемдерін тағайындау туралы баянат;
2) атқарып отырған лауазымы көрсетілген, ішкі істер органдарының кадр бөлімшесі берген отбасы құрамы туралы анықтама;
3) қызметкердің және оның отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттардың, балалардың туу туралы (қызметкерлердің отбасы мүшелері болған жағдайда), неке қию (некені бұзу) туралы куәліктердің көшірмелері;
4) қызметкер мен оның отбасы мүшелерінің Қазақстан Республикасының аумағында меншік құқығында тиесілі тұрғын үйінің жоқ (бар) екені туралы баянат берген күнге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей алынған анықтама (анықтаманы қызметкерлер жыл сайын ұсынады);
5) зайыбы (жұбайы) мемлекеттік мекеменің (кәсіпорынның) жұмыскері болып табылған жағдайда баянат тіркелген күнге дейін бір ай ішінде алынған мынадай:
мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғынжай алғаны немесе алмағаны туралы;
өтеусіз жекешелендіру құқығының орнына ақшалай өтемақыны немесе біржолғы төлемдерді алғаны немесе алмағаны туралы;
өзіне тұрғын үй төлемдері тағайындалғаны (тағайындалмағаны) туралы (ол бар болса);
тұрғын үй төлемдерін тоқтата тұру немесе тоқтату туралы (ол бар болса);
қызметтік тұрғын үймен қамтамасыз етілгені немесе қамтамасыз етілмегені туралы (бар болса) мәліметтер қамтылған жұбайының (зайыбының) қызмет орнынан (жұмыс) анықтама;

6) информацию по нанимателю из реестра договоров найма объектов государственного жилищного фонда (о наличии или отсутствии у сотрудника и (или) членов его семьи в постоянном пользовании на территории Республики Казахстан жилища из государственного жилищного фонда), полученную по составу семьи в течение десяти календарных дней до дня регистрации рапорта;
7) справку (акт) о сдаче жилища из государственного жилищного фонда по прежнему месту службы (работы) в случае, если сотруднику или его (ее) супруге (супругу) предоставлялось такое жилище;
8) справку о ссудной задолженности перед ипотечной организацией, основное обязательство по которому не исполнено;
9) копии решения суда с указанием о проживании ребенка (детей) от предыдущего (предыдущих) брака (браков) (при отмене судом ранее вынесенного судебного акта сотрудник в течение десяти рабочих дней уведомляет об этом структурное подразделение учреждения);
10) справку организации здравоохранения при наличии в семье членов, страдающих тяжелыми формами некоторых хронических заболеваний (по списку заболеваний, утвержденному приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 февраля 2022 года № ҚР ДСМ-14 "Об утверждении списка тяжелых форм некоторых хронических заболеваний" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26830);
11) справку об инвалидности из государственного учреждения социальной защиты населения при наличии ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью), в том числе лица с инвалидностью (лиц с инвалидностью) с детства независимо от его (их) возраста;
12) копии документов, подтверждающих использование жилищных выплат в случаях, предусмотренных пунктом 38 настоящих Правил;
13) копию договора найма служебного жилища в случаях, предусмотренных пунктом 5 статьи 101-11 Закона;
14) в случаях, когда жилище, в котором проживает семья, не отвечает установленным санитарно-эпидемиологическим требованиям, сотрудник дополнительно представляет оригинал санитарно-эпидемиологического заключения, выданного территориальным подразделением уполномоченного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения по результатам санитарно-эпидемиологической экспертизы, проведенной организацией санитарно-эпидемиологической службы;
15) в случаях, когда жилище, в котором проживает семья, не отвечает установленным техническим требованиям, сотрудник дополнительно представляет оригинал технического заключения (по результатам технического обследования жилища) аттестованного эксперта в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.

6) баянат тіркелген күнге дейін күнтізбелік он күн ішінде отбасы құрамы бойынша алынған, мемлекеттік тұрғын үй қоры объектілерінің жалдау шарттарының тізілімінен (қызметкердің және оның отбасы мүшелерінің Қазақстан Республикасының аумағында мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрақты пайдалануға берілген тұрғынжайының бар немесе жоқ екені туралы) жалдаушы бойынша ақпарат;
7) қызметкерге немесе оның жұбайына (зайыбына) бұрынғы қызмет (жұмыс) орны бойынша осындай тұрғынжай берілген жағдайда мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді тапсырғаны туралы (акт) анықтама;
8) ипотекалық ұйымның алдында негізгі міндеттемесі орындалмаған несиелік берешегі туралы анықтама;
9) бұрынғы некеден (некелерден) туған баланың (балалардың) қайда тұратындығы көрсетілген сот шешімінің көшірмесі (сот бұрын шығарылған сот актісінің күшін жойған кезде қызметкер он жұмыс күні ішінде ол туралы мекеменің құрылымдық бөлімшесін хабардар етеді);
10) кейбір созылмалы аурулардың ("Кейбір созылмалы аурулардың ауыр нысандарының тізімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 16 ақпандағы № ҚР ДСМ-14 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26830 тіркелген) бекітілген аурулардың тізімі бойынша) ауыр түрлерімен ауыратын отбасы мүшелері бар болса, денсаулық сақтау ұйымының анықтамасы;
11) мүгедектігі бар баласы (мүгедектігі бар балалары), оның ішінде оның (олардың) жасына қарамастан бала кезінен мүгедектігі бар адам (мүгедектігі бар адамдар) болған кезде халықты әлеуметтік қорғау мемлекеттік мекемесінен мүгедектік туралы анықтама;
12) осы Қағидалардың 38-тармағында көзделген жағдайларда тұрғын үй төлемдерін пайдаланғанын растайтын құжаттардың көшірмелері;
13) Заңның 101-11-бабының 5-тармағында көзделген жағдайларда қызметтік тұрғынжайды жалға алу шартының көшірмесі;
14) отбасы тұрып жатқан тұрғынжай белгіленген санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сай болмаған жағдайларда қызметкер санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымы жүргізген санитариялық-эпидемиологиялық сараптама нәтижелері бойынша халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі берген санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының түпнұсқасын қосымша ұсынады;
15) отбасы тұрып жатқан тұрғынжай белгіленген техникалық талаптарға сай болмаған жағдайда қызметкер сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы аттестатталған сарапшы берген техникалық қорытындының (тұрғын үйді техникалық тексеріп қарау нәтижелері бойынша) түпнұсқасын қосымша ұсынады.

Сноска. Пункт 28 – в редакции постановления Правительства РК от 23.08.2022 № 583 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Структурное подразделение не позднее десяти календарных дней со дня регистрации рапорта осуществляет сверку на полноту представленных документов и подготавливает материалы на заседание жилищной комиссии.
При отсутствии необходимых документов, предусмотренных в пункте 28 настоящих Правил, структурное подразделение возвращает документы сотруднику для доработки. Сотрудник в течение десяти рабочих дней устраняет недостатки и вносит документы в полном объеме в структурное подразделение, при этом рапорт считается поданным в день его первичной регистрации.
В случаях несвоевременного представления или непредставления сотрудником документов после возвращения их на доработку, структурное подразделение возвращает сотруднику представленные документы без рассмотрения с отметкой в журнале регистрации рапортов. При этом сотрудник для признания его нуждающимся в жилище и назначения жилищных выплат обращается повторно в порядке, указанном в пункте 28 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 29 – в редакции постановления Правительства РК от 23.08.2022 № 583 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Жилищной комиссией не позднее тридцати календарных дней со дня регистрации рапорта выносится решение о признании сотрудника нуждающимся в жилище и назначении жилищных выплат (с указанием размера площади жилища для составления расчетов жилищных выплат и даты признания сотрудника нуждающимся в жилище) или отсутствии основания для признания нуждающимся в жилище, которое оформляется протоколом заседания жилищной комиссии.
Сноска. Пункт 30 – в редакции постановления Правительства РК от 23.08.2022 № 583 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. В случае несоответствия сотрудника требованиям статьи 101-3 Закона, жилищной комиссией выносится решение об отказе в признании сотрудника нуждающимся в жилище.
Сноска. Пункт 31 – в редакции постановления Правительства РК от 23.08.2022 № 583 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Уведомление или выписка из протокола заседания жилищной комиссии доводятся структурным подразделением до сведения сотрудника под подпись. При необходимости копии протоколов заседаний жилищной комиссии и (или) выписок из них выдаются на основании письменного заявления сотрудника.

Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.08.2022 № 583 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
29. Құрылымдық бөлімше баянат тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірмей ұсынылған құжаттардың толықтығын салыстырып тексеруді жүзеге асырады және тұрғын үй комиссиясының отырысына материалдарды дайындайды.
Осы Қағидалардың 28-тармағында көзделген қажетті құжаттар болмаған кезде құрылымдық бөлімше құжаттарды қызметкерге пысықтау үшін қайтарады. Қызметкер он жұмыс күні ішінде кемшіліктерді жояды және құжаттарды құрылымдық бөлімшеге толық көлемде енгізеді, бұл ретте баянат алғаш тіркелген күні берілген болып есептеледі.
Қызметкер құжаттарды пысықтауға қайтарылғаннан кейін уақтылы ұсынбаған немесе ұсынбаған жағдайда құрылымдық бөлімше баянаттарды тіркеу журналына белгі қоя отырып, ұсынылған құжаттарды қарамастан қызметкерге қайтарады. Бұл ретте қызметкер өзін тұрғынжайға мұқтаж деп тану және тұрғын үй төлемдерін тағайындау үшін осы Қағидалардың 28-тармағында көрсетілген тәртіппен қайта жүгінеді.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.08.2022 № 583 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
30. Тұрғын үй комиссиясы баянат тіркелген күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей қызметкерді тұрғынжайға мұқтаж деп тану және тұрғын үй төлемдерін тағайындау туралы (тұрғын үй төлемдерінің есеп-қисабын жасау үшін тұрғынжай алаңының мөлшерін және қызметкерді тұрғынжайға мұқтаж деп тану күнін көрсете отырып) немесе тұрғынжайға мұқтаж деп тануға негіз жоқ екендігі туралы шешім шығарады, ол тұрғын үй комиссиясы отырысының хаттамасымен ресімделеді.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.08.2022 № 583 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
31. Қызметкер Заңның 101-3-бабы талаптарына сәйкес келмеген жағдайда тұрғын үй комиссиясы қызметкерді тұрғынжайға мұқтаж деп танудан бас тарту туралы шешім шығарады.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.08.2022 № 583 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
32. Хабарлама немесе тұрғын үй комиссиясының хаттамасынан үзіндіні құрылымдық бөлімше қызметкердің назарына қол қойғыза отырып жеткізеді. Қажет болған жағдайда тұрғын үй комиссиясы отырыстары хаттамасының көшірмелері және (немесе) олардан үзінділер қызметкердің жазбаша өтінішінің негізінде беріледі.

33. Для открытия личного специального счета сотруднику выдается справка по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, составленная структурным подразделением.
Параграф 2. Составление списка и расчета получателей текущих жилищных выплат
34. На основании решения жилищной комиссии структурным подразделением в течение десяти рабочих дней со дня подписания протокола заседания жилищной комиссии председателем жилищной комиссии составляется список получателей текущих жилищных выплат по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
35. На основании списка получателей текущих жилищных выплат финансовое подразделение подготавливает расчет сумм получателей текущих жилищных выплат по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
36. В срок не более десяти рабочих дней со дня подготовки расчета текущих жилищных выплат список получателей текущих жилищных выплат и расчет текущих жилищных выплат утверждаются приказом первого руководителя органа внутренних дел, который подготавливается структурным подразделением.
Внесение изменений и дополнений в список получателей текущих жилищных выплат и их расчет осуществляются при изменении состава их семей, перемене места службы в связи с переездом из одного населенного пункта в другой, а также назначении с должности на должность, подпадающую под категорию должностей сотрудников, имеющих право на получение жилищных выплат.
Сноска. Пункт 36 – в редакции постановления Правительства РК от 23.08.2022 № 583 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Перерасчет жилищных выплат
37. Перерасчет размера текущих жилищных выплат производится при:
1) изменении состава семьи, в том числе достижении ребенком (детьми) совершеннолетия, за исключением ребенка (детей), ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью), в том числе лица с инвалидностью (лиц с инвалидностью) с детства независимо от его (их) возраста;
2) перемене места службы в связи с переездом из одного населенного пункта в другой, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 38 настоящих Правил;
3) ежегодном изменении стоимости аренды одного квадратного метра благоустроенного жилища в соответствующем регионе Республики Казахстан, определяемой согласно данным уполномоченного органа в области государственной статистики по состоянию за январь текущего года.
Перерасчет размера текущих жилищных выплат, за исключением случая, предусмотренного подпунктом 3) настоящего пункта, осуществляется на основании приказа первого руководителя органа внутренних дел, издаваемого на основании рапорта сотрудника с приложением документов, определенных в пункте 28 настоящих Правил.
Перерасчет размера текущих жилищных выплат, предусмотренный подпунктом 3) настоящего пункта, производится на основании приказа первого руководителя органа внутренних дел.

33. Қызметкерге жеке арнайы шот ашу үшін құрылымдық бөлімше жасаған осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтама беріледі.
2-параграф. Ағымдағы тұрғын үй төлемдерін алушылардың тізімін және есебін жасау
34. Тұрғын үй комиссиясы шешімінің негізінде құрылымдық бөлімше тұрғын үй комиссиясы отырысының хаттамасына қол қойған күннен бастап он жұмыс күні ішінде тұрғын үй комиссиясының төрағасы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ағымдағы тұрғын үй төлемдерін алушылардың тізімін жасайды.
35. Ағымдағы тұрғын үй төлемдерін алушылардың тізімі негізінде қаржы бөлімшесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ағымдағы тұрғын үй төлемдерін алушылар сомаларының есебін дайындайды.
36. Ағымдағы тұрғын үй төлемдерінің есеп-қисабы дайындалған күннен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ағымдағы тұрғын үй төлемдерін алушылардың тізімі және ағымдағы тұрғын үй төлемдерінің есеп-қисабы құрылымдық бөлімше дайындайтын ішкі істер органының бірінші басшысының бұйрығымен бекітіледі.
Ағымдағы тұрғын үй төлемдерін алушылардың тізіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу және оларды есептеу олардың отбасы құрамы өзгерген, бір елді мекеннен екінші елді мекенге көшуіне байланысты қызмет орны ауысқан, сондай-ақ лауазымнан тұрғын үй төлемдерін алуға құқығы бар қызметкерлердің лауазымдар санатына жататын лауазымға тағайындалған кезде жүзеге асырылады.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.08.2022 № 583 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5-тарау. Тұрғын үй төлемдерін қайта есептеу
37. Ағымдағы тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін қайта есептеу:
1) отбасы құрамы өзгерген, оның ішінде баланы (балаларды), мүгедектігі бар баланы (мүгедектігі бар балаларды), оның ішінде оның (олардың) жасына қарамастан бала кезінен мүгедектігі бар адамды (мүгедектігі бар адамдарды) қоспағанда, бала (балалар) кәмелеттік жасқа толған;
2) осы Қағидалардың 38-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, бір елді мекеннен басқа елді мекенге көшуіне байланысты қызмет орнын ауыстырған;
3) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның ағымдағы жылғы қаңтардағы жағдай бойынша деректеріне сәйкес айқындалатын Қазақстан Республикасының тиісті өңірінде жайлы тұрғынжайдың бір шаршы метрін жалдау құны жыл сайын өзгерген кезде жүргізіледі.
Осы тармақтың 3) тармақшасында көзделген жағдайды қоспағанда, ағымдағы тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін қайта есептеу осы Қағидалардың 28-тармағында белгіленген құжаттарды қоса бере отырып, қызметкердің баянаты негізінде шығарылатын ішкі істер органының бірінші басшысының бұйрығы негізінде жүзеге асырылады.
Осы тармақтың 3) тармақшасында көзделген ағымдағы тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін қайта есептеу ішкі істер органының бірінші басшысының бұйрығы негізінде жүргізіледі.

Сноска. Пункт 37 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.08.2022 № 583 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. В случае, когда сотрудник для дальнейшего прохождения службы убывает в другой регион, размер текущих жилищных выплат сохраняется по прежнему региону, где он проходил службу, если соответствующий договор заключался с ним в целях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 5) статьи 101-5 Закона, а также для оплаты аренды жилища с последующим выкупом, при условии признания нуждающимся в жилище решением жилищной комиссии.
При этом, в случае изменения состава семьи в сторону увеличения, перерасчет размера текущих жилищных выплат на члена семьи, в связи с которым состав семьи увеличивается, осуществляется исходя из суммы региона, где сотрудник проходит службу.
39. В случаях, определенных в пункте 37 настоящих Правил, фактическая сумма жилищных выплат рассчитывается с момента фактического наступления события. При этом получатель жилищных выплат представляет в жилищную комиссию документы, предусмотренные в пункте 28 настоящих Правил, не позднее одного месяца со дня наступления события. В случае представления сотрудником документов после указанного срока, перерасчет текущих жилищных выплат осуществляется с даты регистрации, поданной для перерасчета размера текущих жилищных выплат.
Сноска. Пункт 39 – в редакции постановления Правительства РК от 23.08.2022 № 583 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Порядок осуществления жилищных выплат
40. Личный специальный счет для жилищных выплат открывается самостоятельно каждым получателем жилищных выплат, признанным нуждающимся в жилище, в порядке, предусмотренном Правилами открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 207 (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14422), с приложением дополнительной справки по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 40 – в редакции постановления Правительства РК от 23.08.2022 № 583 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Между органом внутренних дел, получателем жилищных выплат и банком заключается трехсторонний договор о жилищных выплатах (далее – договор) по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.

Ескерту. 37-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.08.2022 № 583 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
38. Қызметкер одан әрі қызмет өткеру үшін басқа өңірге кеткен кезде, егер тиісті шарт Заңның 101-5-бабының 1), 3), 4), 5) тармақшаларында көзделген мақсаттарда, сондай-ақ тұрғын үй комиссиясының шешімімен тұрғын үйге мұқтаж деп танылған жағдайда кейіннен сатып алатын жалға алуды төлеу үшін жасалса, ағымдағы тұрғын үй төлемдерінің мөлшері ол қызмет өткерген бұрынғы өңір бойынша сақталады.
Бұл ретте отбасы құрамы көбею жағына өзгерген жағдайда оған байланысты отбасының құрамы көбейген отбасы мүшесіне ағымдағы тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін қайта есептеу қызметкер қызмет өткеретін өңірдегі сомаға сүйене отырып жүзеге асырылады.
39. Осы Қағидалардың 37-тармағында айқындалған жағдайларда тұрғын үй төлемдерінің нақты сомасы оқиғаның нақты басталған кезінен бастап есептеледі. Бұл ретте тұрғын үй төлемдерін алушы тұрғын үй комиссиясына осы Қағидалардың 28-тармағында көзделген құжаттарды оқиға басталған күннен бастап бір айдан кешіктірмей ұсынады. Қызметкер құжаттарды көрсетілген мерзімнен кейін ұсынған жағдайда ағымдағы тұрғын үй төлемдерін қайта есептеу ағымдағы тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін қайта есептеу үшін берілген баянатты тіркеу күнінен бастап жүзеге асырылады.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.08.2022 № 583 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6-тарау. Тұрғын үй төлемдерін жүзеге асыру тәртібі
40. Тұрғын үй төлемдеріне арналған жеке арнайы шотты тұрғынжайға мұқтаж деп танылған әрбір тұрғын үй төлемдерін алушы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 207 қаулысымен бекітілген Клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидаларында (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14422 болып тіркелген) көзделген тәртіппен осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша анықтаманы қоса бере отырып, дербес ашады.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.08.2022 № 583 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
41. Ішкі істер органы, тұрғын үй төлемдерін алушы және банк арасында осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұрғын үй төлемдері туралы үш жақты шарт (бұдан әрі – шарт) жасалады.

В соответствии с договором орган внутренних дел перечисляет на личный специальный счет сотрудника жилищные выплаты, а банк предоставляет право сотруднику распоряжаться жилищными выплатами в соответствии с целями, предусмотренными статьей 101-5 Закона.
Финансовое подразделение регистрирует договор и личный специальный счет получателя жилищных выплат в журнале учета по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 41 – в редакции постановления Правительства РК от 23.08.2022 № 583 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Финансовое подразделение по начисленным и выплаченным суммам жилищных выплат осуществляет учет в карточке аналитического учета по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
43. Текущие жилищные выплаты производятся по месту прохождения службы в текущем месяце за истекший месяц. В декабре жилищные выплаты за текущий месяц производятся не позднее 25 числа.
Текущие жилищные выплаты в месяц поступления на службу и увольнения осуществляются пропорционально дням фактической службы.
44. При переводе, увольнении со службы сотрудника финансовое подразделение указывает сведения о произведенных ему жилищных выплатах в денежном аттестате с приложением копии карточки аналитического учета.
Глава 7. Порядок осуществления жилищных выплат в случае гибели (смерти) сотрудника
45. Для получения жилищных выплат член семьи погибшего (умершего) сотрудника, принявший на себя обязательства по договору, заключенному в целях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 5) и 7) статьи 101-5 Закона, а также для оплаты аренды жилья с последующим выкупом, представляет в соответствующее структурное подразделение по последнему месту службы погибшего (умершего) следующие документы:
1) заявление о продолжении жилищных выплат в установленной форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
2) копию свидетельства о смерти сотрудника с предоставлением оригинала для сверки либо нотариально заверенную копию;
3) свидетельство о праве на наследство, выданное в установленном законодательством порядке;
4) копию документа, удостоверяющего личность лица, имеющего право на получение текущих жилищных выплат, с предоставлением оригинала для сверки либо нотариально заверенную копию;
5) переоформленный на члена семьи договор, заключенный сотрудником при жизни, в целях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 5) и 7) статьи 101-5 Закона, а также для оплаты аренды жилья с последующим выкупом.

Шартқа сәйкес ішкі істер органы қызметкердің жеке арнайы шотына тұрғын үй төлемдерін аударады, ал банк қызметкерге Заңның 101-5-бабында көзделген мақсаттарға сәйкес тұрғын үй төлемдеріне билік ету құқығын береді.
Қаржы бөлімшесі шартты және тұрғын үй төлемдерін алушының жеке арнайы шотын осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепке алу журналында тіркейді.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.08.2022 № 583 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
42. Қаржы бөлімшесі тұрғын үй төлемдерінің аударылған және төленген сомалары бойынша осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша талдамалық есеп карточкасында есепке алуды жүзеге асырады.
43. Ағымдағы тұрғын үй төлемдері қызмет өткеру орны бойынша өткен ай үшін ағымдағы айда жүргізіледі. Желтоқсан айында ағымдағы ай үшін тұрғын үй төлемдері 25-і күнінен кешіктірілмей төленеді.
Қызметке кіру және шығу айында ағымдағы тұрғын үй төлемдері нақты қызмет күндеріне пропорционалды түрде жүзеге асырылады.
44. Қызметкер қызметтен ауысқан, босатылған кезде мемлекеттік мекеменің қаржы бөлімшесі талдамалық есеп карточкасының көшірмесін қоса бере отырып, ақша аттестатында өзіне жүргізілген тұрғын үй төлемдері туралы мәліметтерді көрсетеді.
7-тарау. Қызметкер қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда тұрғын үй төлемдерін жүзеге асыру тәртібі
45. Тұрғын үй төлемдерін алу үшін Заңның 101-5-бабының 1), 3), 4), 5) және 7) тармақшаларында көзделген мақсаттарға, сондай-ақ кейіннен сатып алатын тұрғынжайды жалға алу ақысын төлеу үшін жасалған шарт бойынша міндеттеме қабылдаған қаза тапқан (қайтыс болған) қызметкердің отбасы мүшесі қаза тапқан (қайтыс болған) адамның соңғы қызмет орны бойынша тиісті құрылымдық бөлімшеге мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес белгіленген нысанда тұрғын үй төлемдерін жалғастыру туралы өтініш;
2) салыстырып тексеру үшін түпнұсқасы қоса ұсынылған, қызметкердің қайтыс болғаны туралы куәліктің көшірмесі немесе нотариат куәландырған көшірмесі;
3) заңнамада белгіленген тәртіппен берілген мұрагерлікке құқық туралы куәлік;
4) салыстырып тексеру үшін түпнұсқасы қоса ұсынылған, ағымдағы тұрғын үй төлемдерін алуға құқығы бар адамның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі немесе нотариат куәландырған көшірмесі;
5) Заңның 101-5-бабының 1), 3), 4), 5) және 7) тармақшаларында көзделген мақсаттарда, сондай-ақ кейіннен сатып алатын тұрғынжайды жалға алу ақысын төлеу үшін қызметкермен тірі кезінде жасалған, отбасы мүшесіне қайта ресімделген шарт.

46. Структурное подразделение, приняв документы, указанные в пункте 45 настоящих Правил, запрашивает:
1) сведения из ипотечной организации об ипотечном договоре, заключенном с умершим (погибшим) сотрудником с указанием оставшихся неисполненных обязательств;
2) выписку из приказа об исключении сотрудника из списков личного состава органов внутренних дел, выданную кадровым подразделением;
3) копию заключения служебного расследования с указанием причин и обстоятельств гибели (смерти) сотрудника, выданного подразделением, проводившим служебное расследование.
47. Структурное подразделение не позднее пятнадцати календарных дней со дня принятия документов от члена семьи издает приказ и обеспечивает перезаключение договора о жилищных выплатах с членом семьи, имеющим право на получение жилищных выплат.
48. Ежегодно, в срок до 15 января, член семьи сотрудника, принявший на себя обязательства умершего (погибшего) сотрудника, предоставляет в финансовое подразделение официальные сведения по остаткам сумм неисполненных обязательств по договору, заключенному в целях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 5) и 7) статьи 101-5 Закона, а также для оплаты аренды жилья с последующим выкупом.
Глава 8. Порядок осуществления жилищных выплат в случае увольнения сотрудника со службы по причине увечья (ранения, травмы, контузии) или заболевания, полученного при исполнении служебных обязанностей
49. В случае увольнения сотрудника по причине увечья (ранения, травмы, контузии) или заболевания, полученного при исполнении служебных обязанностей, подпадающего под категории должностей сотрудников, имеющих право на получение жилищных выплат, которому вынесено заключение военно-врачебной комиссии о непригодности или ограниченной пригодности к службе, в соответствующее структурное подразделение сотрудником представляются следующие документы:
1) заявление установленного образца по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
2) выписка из приказа об исключении сотрудника из списков личного состава органов внутренних дел;
3) копия постановления военно-врачебной комиссии о причинной связи увечья (ранения, контузии, травмы) и заболеваний, полученных при исполнении служебных обязанностей;
4) копия заключения служебного расследования, подтверждающего факт получения увечья (ранения, контузии, травмы) либо заболевания, полученных при исполнении служебных обязанностей, выданного подразделением, проводившим служебное расследование.
50. Структурным подразделением разрабатывается приказ о продолжении жилищных выплат, который утверждается первым руководителем органа внутренних дел и направляется в финансовое подразделение.

46. Құрылымдық бөлімше осы Қағидалардың 45-тармағында көрсетілген құжаттарды қабылдағаннан кейін мыналарды сұратады:
1) қалған орындалмаған міндеттемелерді көрсете отырып, ипотекалық ұйымның қаза тапқан (қайтыс болған) қызметкермен жасалған ипотекалық шарт туралы мәліметтер;
2) қызметкерді ішкі істер органдарының жеке құрамының тізімінен шығару туралы кадр бөлімшесі берген бұйрықтың үзінді көшірмесі;
3) қызметтік тексеру жүргізген бөлімше берген қызметкердің қаза табу (қайтыс болу) себептері мен мән-жайы көрсетілген қызметтік тексеру қорытындысы.
47. Құрылымдық бөлімше отбасы мүшесінен құжаттарды қабылдаған күннен бастап күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей бұйрық шығарады және тұрғын үй төлемдерін алуға құқығы бар отбасы мүшесімен тұрғын үй төлемдері туралы шартты қайта жасасуды қамтамасыз етеді.
48. Жыл сайын 15 қаңтарға дейінгі мерзімде қаза тапқан (қайтыс болған) қызметкердің міндеттемесін қабылдаған отбасы мүшесі қаржы бөлімшесіне Заңның 101-5-бабының 1), 3), 4), 5) және 7) тармақшаларында көзделген, сондай-ақ кейіннен сатып алатын тұрғынжайды жалға алу ақысын төлеу мақсаттарына жасалған шарт бойынша орындалмаған міндеттемелер сомаларының қалдықтары бойынша ресми мәліметтерді береді.
8-тарау. Қызметкер қызметтік міндеттерін атқару кезінде мертігуі (жаралану, жарақаттану, контузия) немесе ауруы себебінен қызметтен шығарылған жағдайда тұрғын үй төлемдерін жүзеге асыру тәртібі
49. Тұрғын үй төлемдерін алуға құқығы бар қызметкерлердің лауазымдары санатына жататын қызметкер қызметтік міндеттерін атқару кезінде алған, әскери-дәрігерлік комиссияның қызметке жарамсыздығы немесе шектеулі жарамдылығы туралы қорытындысы шығарылған мертігуі (жаралануы, жарақаттануы, контузиясы) немесе ауруы себебінен қызметтен шығарылған жағдайда қызметкер тиісті құрылымдық бөлімшеге мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша белгіленген үлгідегі өтініш;
2) қызметкерді ішкі істер органдарының жеке құрамының тізімінен шығару туралы бұйрықтан үзінді көшірме;
3) қызметтік міндеттерін орындау кезінде алған мертігуі (жаралануы, жарақаттануы, контузиясы) және ауруының себепті байланысы туралы әскери-дәрігерлік комиссия қаулысының көшірмесі;
4) қызметтік міндеттерін атқару кезінде мертігуі (жаралану, жарақаттану, контузия) немесе ауыруы фактісін растайтын қызметтік тергеп-тексеру қорытындысы.
50. Құрылымдық бөлімше тұрғын үй төлемдерін жалғастыру туралы мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы бекітетін бұйрықты дайындайды және қаржы бөлімшесіне жолдайды.

51. Ежегодно в срок до 15 января сотрудник, подпадающий под категории должностей сотрудников, имеющих право на получение жилищных выплат, уволенный по причине увечья (ранения, травмы, контузии) или заболевания, полученного при исполнении служебных обязанностей, которому вынесено заключение военно-врачебной комиссии о непригодности или ограниченной пригодности к службе, представляет в финансовое подразделение официальные сведения по остаткам сумм неисполненных обязательств по договору, заключенному в целях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 5) и 7) статьи 101-5 Закона, а также для оплаты аренды жилья с последующим выкупом.
Глава 9. Прекращение, приостановление и возобновление жилищных выплат
52. Сотрудникам ранее назначенные жилищные выплаты согласно приказу первого руководителя органа внутренних дел возобновляются в случаях:
1) повторного назначения на должности, подпадающие под категории должностей сотрудников, имеющих право на получение жилищных выплат, при условии использования жилищных выплат на погашение суммы аренды с последующим выкупом или ипотечного кредитования, оформленного в первый раз в соответствии со статьей 101-11 Закона, – со дня назначения на указанные должности;
2) повторного назначения на должности, подпадающие под категории должностей сотрудников, имеющих право на получение жилищных выплат после нахождения в распоряжении, которые до зачисления в распоряжение являлись получателями жилищных выплат в системе органов внутренних дел, – со дня зачисления в распоряжение. Срок нахождения в распоряжении не должен превышать сроки, установленные законодательством.
Назначенные жилищные выплаты сохраняются на период нахождения сотрудника в отпуске по беременности и родам, отпуске по усыновлению (удочерению) новорожденного ребенка (детей), отпуске без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет, в том числе с зачислением в распоряжение соответствующего органа.
53. Жилищные выплаты прекращаются согласно приказу первого руководителя органа внутренних дел со дня:
1) увольнения сотрудника из органа внутренних дел;
2) утраты сотрудником статуса, нуждающегося в жилище, за исключением случаев, когда обязательство по договору, заключенному в целях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 5) и 7) статьи 101-5 Закона, а также для оплаты аренды жилища с последующим выкупом, им не исполнено;
3) исключения сотрудника из списков личного состава в связи с гибелью или смертью, признанием в установленном законом порядке безвестно отсутствующим или объявлением умершим;

51. Жыл сайын 15 қаңтарға дейінгі мерзімде тұрғын үй төлемдерін алу құқығы бар қызметкерлердің лауазымдар санатына кіретін, қызметтік міндеттерін атқару кезінде алған, әскери-дәрігерлік комиссияның қызметке жарамсыздығы немесе шектеулі жарамдылығы туралы қорытындысы шығарылған мертігуі (жаралануы, жарақаттануы, контузиясы) немесе ауруы себебінен қызметтен шығарылған қызметкер қаржы бөлімшесіне Заңның 101-5-бабының 1), 3), 4), 5) және 7) тармақшаларында көзделген мақсаттарға, сондай-ақ кейіннен сатып алатын тұрғынжайды жалға алу ақысын төлеу үшін жасалған шарт бойынша орындалмаған міндеттемелер сомаларының қалдықтары бойынша ресми мәліметтерді ұсынады.
9-тарау. Тұрғын үй төлемдерін тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау
52. Қызметкерлерге бұрын тағайындалған тұрғын үй төлемдері ішкі істер органдарының бірінші басшысының бұйрығына сәйкес:
1) тұрғын үй төлемдерін алу құқығы бар қызметкерлер лауазымдарының санатына кіретін лауазымға қайта тағайындалған жағдайда Заңның 101-11-бабына сәйкес кейіннен сатып алатын жалдау сомасын өтеуге арналған немесе алғаш рет ресімделген ипотекалық кредитті пайдаланған жағдайда – көрсетілген лауазымға тағайындалған күннен бастап;
2) қарамағына қабылданғанға дейін ішкі істер органдары жүйесінде тұрғын үй төлемдерін алушылар болып табылған, қарамағына қабылданғаннан кейін тұрғын үй төлемдерін алуға құқығы бар қызметкерлер лауазымдарының санатына кіретін лауазымға қайта тағайындалған жағдайда қарамағына қабылданған күннен бастап қайта басталады. Қарамағында болу мерзімі заңнамада белгіленген мерзімнен аспауға тиіс.
Тағайындалған тұрғын үй төлемдері тиісті органның қарамағына қабылдана отырып, қызметкердің жүктілігі және бала тууы бойынша демалыста, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алу, үш жасқа толғанға дейін бала күтімі бойынша жалақысы сақталмайтын демалыста болған кезеңде сақталады.
53. Тұрғын үй төлемдері ішкі істер органы бірінші басшысының бұйрығына сәйкес:
1) қызметкер ішкі істер органынан шығарылған;
2) Заңның 101-5-бабының 1), 3), 4), 5) және 7) тармақшаларында көзделген мақсаттарда, сондай-ақ кейіннен сатып алатын тұрғынжайды жалға алу ақысын төлеу үшін жасалған шарт бойынша міндеттемені орындамаған жағдайларды қоспағанда, қызметкер тұрғынжайға мұқтаж мәртебесінен айырылған;
3) қаза табуына немесе қайтыс болуына, заңда белгіленген тәртіппен хабар-ошарсыз кетті деп танылуына немесе қайтыс болды деп жариялануына байланысты қызметкер жеке құрам тізімдерінен шығарылған;

4) отказа сотрудника от получения жилищных выплат;
5) освобождения сотрудника от должности, подпадающей под категорию должностей сотрудников органов внутренних дел, имеющих право на получение жилищных выплат;
6) приобретения иного жилища на праве собственности на территории Республики Казахстан, при этом наличие доли менее пятидесяти процентов в жилище либо возникновение жилища на праве собственности по наследству не учитываются.
Сноска. Пункт 53 – в редакции постановления Правительства РК от 23.08.2022 № 583 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. При перемещении сотрудника назначенные текущие жилищные выплаты приостанавливаются со дня издания приказа первого руководителя учреждения и возобновляются государственным учреждением органов внутренних дел, куда сотрудник прибыл для дальнейшего прохождения службы, при условии признания нуждающимся в жилище решением жилищной комиссии.
Сноска. Глава 9 дополнена пунктом 54 в соответствии с постановлением Правительства РК от 23.08.2022 № 583 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. В случае прекращения жилищных выплат сотруднику, государственным учреждением направляется письмо в банк с изложением основания прекращения жилищных выплат.
Сноска. Глава 9 дополнена пунктом 55 в соответствии с постановлением Правительства РК от 23.08.2022 № 583 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам обеспечения
служебным жилищем
сотрудников органов
внутренних дел, исчисления
размера, назначения,
перерасчета, осуществления,
прекращения, приостановления
и возобновления жилищных
выплат

4) қызметкер тұрғын үй төлемдерін алудан бас тартқан;
5) қызметкер тұрғын үй төлемдерін алу құқығы бар ішкі істер органдары қызметкерлері лауазымдарының санатына жататын лауазымнан босатылған;
6) Қазақстан Республикасының аумағында меншік құқығында өзге тұрғынжай сатып алған күннен бастап тоқтатылады, бұл ретте тұрғынжайда елу пайыздан кем үлестің болуы не мұраға қалдырылған меншік құқығындағы тұрғынжайдың пайда болуы есепке алынбайды.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.08.2022 № 583 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
54. Қызметкер орнын ауыстырған кезде тағайындалған ағымдағы тұрғын үй төлемдері мекеменің бірінші басшысының бұйрығы шығарылған күннен бастап тоқтатыла тұрады және тұрғын үй комиссиясының шешімімен тұрғынжайға мұқтаж деп танылған жағдайда қызметкер қызмет өткеру үшін келген ішкі істер органдарының мемлекеттік мекемесі оларды қайта бастайды.
Ескерту. 9-тарау 54-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 23.08.2022 № 583 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
55. Қызметкерге тұрғын үй төлемдері тоқтатылған жағдайда мемлекеттік мекеме банкке тұрғын үй төлемдерін тоқтату негіздемесін баяндап, хат жолдайды.
Ескерту. 9-тарау 55-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 23.08.2022 № 583 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ішкі істер органдарының
қызметкерлерін қызметтік
тұрғынжаймен қамтамасыз ету,
тұрғын үй төлемдерінің
мөлшерін есептеу, оларды
тағайындау, қайта есептеу,
жүзеге асыру, тоқтату,
тоқтата тұру және қайта
бастау қағидаларына
1-қосымша
_______________________________________________________ бойынша (ішкі істер органы – бұдан әрі мемлекеттік мекеме) ағымдағы тұрғын үй төлемдерінің есеп-қисабы

Сноска. Приложение 1 – в редакции постановления Правительства РК от 23.08.2022 № 583 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Расчет
текущих жилищных выплат по
_________________________________________________________
(орган внутренних дел – далее государственное учреждение)
№ п/п
Наименование подразделения
Ф.И.О. (при наличии) (полностью)
Должность получателя жилищных выплат
Дата начала выплат
Площадь жилища (из графы 7 приложения 3)
Стоимость аренды 1 кв. метра жилища в регионе по данным уполномоченного органа по статистике (в тенге)
Сумма текущей жилищной выплаты в месяц (графа 6 х графу 7) (в тенге

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.08.2022 № 583 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Р/с №
Бөлімшенің атауы
Т.А.Ә. (бар болса) (толық)
Тұрғын үй төлемдерін алушылардың лауазымы
Төлемдер басталған күн
Тұрғынжай ауданы (3-қосымшаның 7-бағанынан)
Статистика жөніндегі уәкілетті органның деректері бойынша өңірдегі тұрғынжайдың 1 шаршы метрін жалдау құны (теңгемен)
Ағымдағы тұрғын үй төлемінің айына сомасы (6-баған х 7-баған) (теңгемен)

1) расчет текущих жилищных выплат заполняется финансовым подразделением;
2) сведения в графах 1-6 представляются структурным подразделением согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Приложение 2
к Правилам обеспечения
служебным жилищем
сотрудников органов
внутренних дел, исчисления
размера, назначения,
перерасчета, осуществления,
прекращения, приостановления
и возобновления жилищных
выплат
Расчет площади претендуемого жилища сотрудника
Сноска. Приложение 2 исключено постановлением Правительства РК от 23.08.2022 № 583 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к Правилам обеспечения
служебным жилищем
сотрудников органов
внутренних дел, исчисления
размера, назначения,
перерасчета, осуществления,
прекращения, приостановления
и возобновления жилищных
выплат
Справка о получателе текущих жилищных выплат (для представления в банк)
___________________________________________________________________
(Ф.И.О. сотрудника полностью)
В соответствии с подпунктом 44-3) статьи 2 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" данный сотрудник является получателем жилищных выплат.
Текущие жилищные выплаты составляют _________ тенге.
Руководитель государственного учреждения (за исключением Центрального аппарата МВД) _____________ ____________
(дата, подпись) (Ф.И.О.) М.П.
Приложение 4
к Правилам обеспечения
служебным жилищем
сотрудников органов
внутренних дел, исчисления
размера, назначения,
перерасчета, осуществления,
прекращения, приостановления
и возобновления жилищных
выплат
Сноска. Приложение 4 – в редакции постановления Правительства РК от 23.08.2022 № 583 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Список получателей текущих жилищных выплат по
________________________________________________
(наименование государственного учреждения)
п/п
Наименование подразделения
Ф.И.О. (при наличии) (полностью)
Должность получателя жилищных выплат
Состав семьи
Площадь претендуемого жилища
(кв.м)
Ф.И.О. (при наличии) членов семьи (степень родства)
количество человек, в том числе сотрудник
1
2
3
4
5
6
7
Итого по сотруднику
Итого по государственному учреждению
Председатель
жилищной комиссии __________________       _________________________
(дата, подпись)             (Ф.И.О.) (при наличии)
Начальник
структурного подразделения __________________       _________________________
(дата, подпись)             (Ф.И.О.) (при наличии)
Примечание: список получателей текущих жилищных выплат заполняется структурным подразделением, где сотрудник проходит службу.
Приложение 5
к Правилам обеспечения
служебным жилищем
сотрудников органов
внутренних дел,
исчисления размера, назначения,
перерасчета, осуществления,
прекращения, приостановления
и возобновления жилищных
выплат
Сноска. Приложение 5 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 23.08.2022 № 583 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Договор о жилищных выплатах
____________________________________ банк, именуемый в дальнейшем "банк", в лице ____________________________, действующего на основании ___________________, государственное учреждение "________________________", именуемое в дальнейшем "государственное учреждение", в лице ____________________, действующего на основании _____________________, и получатель ______________, именуемый в дальнейшем "получатель", действующий на основании удостоверения личности от "__" ______ 20 ___ года № ______, выданного ___________, далее совместно именуемые "Стороны", на основании Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" (далее – Закон) и Правил исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат сотрудникам органов внутренних дел, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от "__" _______ 20__ года №___ (далее – Правила), заключили настоящий договор (далее – договор) о нижеследующем:

1) ағымдағы тұрғын үй төлемдерінің есеп–қисабын қаржы бөлімшесі толтырады;
2) 1 – 6-бағандардағы мәліметтерді осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес құрылымдық бөлімше ұсынады.
Ішкі істер органдарының
қызметкерлерін қызметтік
тұрғынжаймен қамтамасыз
ету, тұрғын үй төлемдерінің
мөлшерін есептеу, оларды
тағайындау, қайта есептеу,
жүзеге асыру, тоқтату,
тоқтата тұру және қайта
бастау қағидаларына
2-қосымша
Қызметкер ниет білдірген тұрғынжай алаңының есебі
Ескерту. 2-қосымша алып тасталды - ҚР Үкіметінің 23.08.2022 № 583 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ішкі істер органдарының
қызметкерлерін қызметтік
тұрғынжаймен қамтамасыз
ету, тұрғын үй төлемдерінің
мөлшерін есептеу, оларды
тағайындау, қайта есептеу,
жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата
тұру және қайта
бастау қағидаларына
3-қосымша
Ағымдағы тұрғын үй төлемдерін алушы туралы анықтама (банкке ұсыну үшін) __________________________________ (қызметкердің Т.А.Ә. толық)
"Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 2-бабының 44-3) тармақшасына сәйкес осы қызметкер тұрғын үй төлемдерін алушы болып табылады.
Ағымдағы тұрғын үй төлемдері _____теңгені құрайды.
Мемлекеттік мекеменің басшысы (ІІМ орталық аппаратын қоспағанда)
__________ _____________
(күні, қолы) (Т.А.Ә.) М.О
Ішкі істер органдарының
қызметкерлерін қызметтік
тұрғынжаймен қамтамасыз ету,
тұрғын үй төлемдерінің
мөлшерін есептеу, оларды
тағайындау, қайта есептеу,
жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата
тұру және қайта бастау
қағидаларына
4-қосымша
__________________________________________ бойынша (мемлекеттік мекеменің атауы) ағымдағы тұрғын үй төлемдерін алушылардың тізімі
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.08.2022 № 583 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Р/с №
Бөлімшенің атауы
Т.А.Ә.
(бар болса) (толық)
Тұрғын үй төлемдерін алушылардың лауазымы
Отбасы құрамы
Ниет білдірілген тұрғынжайдың алаңы
(ш.м)
отбасы мүшелерінің
(бар болса)
Т.А.Ә.(туыстық дәрежесі)
адамдар саны, оның ішінде қызметкер
1
2
3
4
5
6
7
Қызметкер бойынша жиыны
Мемлекеттік мекеме бойынша жиыны
Тұрғын үй комиссиясының төрағасы ______________ __________________
(күні, қолы) (Т.А.Ә.) (бар болса)
Құрылымдық бөлімшенің бастығы ______________ __________________
(күні, қолы) (Т.А.Ә.) (бар болса)
Ескертпе: ағымдағы тұрғын үй төлемдерін алушылардың тізімін қызметкер қызмет өткеретін құрылымдық бөлімше толтырады.
Ішкі істер органдарының
қызметкерлерін қызметтік
тұрғынжаймен қамтамасыз
ету, тұрғын үй төлемдерінің
мөлшерін есептеу, оларды
тағайындау, қайта есептеу,
жүзеге асыру, тоқтату,
тоқтата тұру және қайта
бастау қағидаларына
5-қосымша
Тұрғын үй төлемдері туралы
ШАРТ
Бұдан әрі "банк" деп аталатын, ___________ негізінде әрекет ететін ________________банкінің атынан________________, бұдан әрі "мемлекеттік мекеме" деп аталатын, ________________негізінде әрекет ететін мемлекеттік мекеменің атынан________________________ және бұдан әрі "алушы" деп аталатын, _______жылғы "___" ______________берген №_______ жеке куәліктің негізінде әрекет ететін мемлекеттік мекеменің қызметкері ______________ бұдан әрі бірлесіп, "Тараптар" деп аталатындар, "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 20___ жылғы "____"______ №___ қаулысымен бекітілген Ішкі істер органдары қызметкерлерін қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидалары негізінде төмендегілер туралы осы шартты (бұдан әрі – шарт) жасасты:

1. Основные понятия, используемые в договоре
1. В договоре используются следующие основные понятия:
1) жилищные выплаты – дифференцированные по регионам и составу семьи деньги, выплачиваемые в виде специального денежного обеспечения получателям жилищных выплат за счет бюджетных средств взамен предоставления служебного жилища, а также в случаях, предусмотренных главой 13-1 Закона;
2) текущие жилищные выплаты – выплаты, осуществляемые на ежемесячной основе сотрудникам, признанным нуждающимися в жилище, с даты регистрации рапорта о признании нуждающимися в жилище, а также в случаях, предусмотренных пунктами 5 и 7 статьи 101-11 Закона, и рассчитываемые по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) личный специальный счет – текущий банковский счет, открываемый получателями жилищных выплат в банке второго уровня (далее – банк) по его выбору, для зачисления жилищных выплат и осуществления платежей на цели, предусмотренные статьей 101-5 Закона;
2. Предмет договора
2.1. Банк после представления получателем справки (приложение 4 к Правилам), договора, подписанного государственным учреждением и получателем, и документов, необходимых для открытия текущего счета в соответствии с требованиями нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан, открывает получателю личный специальный счет в тенге (далее – счет) для получения получателем жилищных выплат с соответствующего счета государственного учреждения, открытого в территориальном подразделении казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
2.2. Государственное учреждение перечисляет деньги, предусмотренные в качестве жилищных выплат, на счет получателя, открытый в банке.
2.3. Получатель использует жилищные выплаты в целях, предусмотренных статьей 101-5 Закона.
2.4. Банк осуществляет перевод жилищных выплат с личного специального счета получателя на основании его указания. В платежном документе указываются цели их использования, предусмотренные статьей 101-5 Закона.
2.5. В случае гибели (смерти) получателя при наличии у него обязательств по договору, заключенному в целях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 5) и 7) статьи 101-5 Закона, а также для оплаты аренды жилища с последующим выкупом, право получения назначенных жилищных выплат переходит к члену семьи погибшего (умершего), принявшего на себя обязательства по договору.
2.6. Получателям при увольнении со службы по причине увечья (ранения, травмы, контузии) или заболевания, полученного при исполнении служебных обязанностей, по которому вынесено заключение военно-врачебной комиссии о непригодности или ограниченной пригодности к службе, назначенные жилищные выплаты сохраняются до исполнения им обязательств по договору, заключенному в целях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 5) и 7) статьи 101-5 Закона, а также для оплаты аренды жилища с последующим выкупом.

1. Шартта пайдаланылатын негізгі ұғымдар
1. Шартта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) тұрғын үй төлемдері – тұрғын үй төлемдерін алушыларға қызметтік тұрғынжай берудің орнына, сондай-ақ Заңның 13-1-тарауында көзделген жағдайларда бюджет қаражаты есебінен арнайы ақшалай қамтамасыз ету түрінде төленетін, өңірлер және отбасы құрамы бойынша сараланған ақша;
2) ағымдағы тұрғын үй төлемдері – тұрғын үйге мұқтаж болып танылған қызметкерлерге, сондай-ақ Заңның 101-11-бабының 5 және 7-тармақтарында көзделген жағдайларда тұрғын үйге мұқтаж деп тану туралы баянат тіркелген күннен бастап ай сайынғы негізде жүзеге асырылатын және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептелетін төлемдер;
3) жеке арнайы шот – тұрғын үй төлемдерін есепке жатқызу және төлемдерді Заңның 101-5-бабында көзделген мақсаттарға жүзеге асыру үшін тұрғын үй төлемдерін алушылар өз таңдауы бойынша екінші деңгейдегі банкте (бұдан әрі – банк) ашатын ағымдағы банктік шот;
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.08.2022 № 583 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Шарттың нысанасы
2.1. Банк алушы анықтаманы (Қағидаларға 4-қосымша), мемлекеттік мекеме мен алушы қол қойған шартты және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес ағымдағы шотты ашу үшін қажетті құжаттарды ұсынғаннан кейін алушыға Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің аумақтық қазынашылық бөлімшесінде ашылған мемлекеттік мекеменің тиісті шотынан тұрғын үй төлемдерін алуы үшін теңгеде жеке арнайы ағымдағы банк шотын (бұдан әрі – шот) ашады.
2.2. Мемлекеттік мекеме тұрғын үй төлемдері ретінде көзделген ақшаны банкте ашылған алушының шотына аударады.
2.3. Алушы тұрғын үй төлемдерін Заңның 101-5-бабында көзделген мақсаттарда пайдаланады.
2.4. Банк алушының жеке арнайы шотынан тұрғын үй төлемдерін аударуды оның нұсқауы негізінде жүзеге асырады. Төлем құжатында Заңның 101-5-бабында көзделген оларды пайдалану мақсаттары көрсетіледі.
2.5. Алушы қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда онда Заңның 101-5-бабының 1), 3), 4), 5) және 7) тармақшаларында көзделген мақсаттарға, сондай-ақ кейіннен сатып алатын тұрғынжайды жалға алу ақысын төлеу үшін жасалған шарт бойынша міндеттемелері болған кезде тағайындалған тұрғын үй төлемдерін алу құқығы қаза тапқан (қайтыс болған) адамның отбасы мүшелеріне өтеді.
2.6. Алушыға қызметтік міндеттерін атқару кезінде алған, әскери-дәрігерлік комиссияның қызметке жарамсыздығы немесе шектеулі жарамдылығы туралы қорытындысы шығарылған мертігуі (жаралануы, жарақаттануы, контузиясы) немесе ауруы себебінен қызметтен шығарылған кезде тағайындалған тұрғын үй төлемдері ол Заңның 101-5-бабының 1), 3), 4), 5) және 7) тармақшаларында көзделген мақсаттарға, сондай-ақ кейіннен сатып алумен тұрғынжайды жалға алу ақысын төлеу үшін жасалған шарт бойынша міндеттемелерін орындағанға дейін сақталады.

2.7. Открытие, закрытие, ведение счета, а также проведение операций по счету осуществляются банком, государственным учреждением и получателем в соответствии с Законом Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах", постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 207 "Об утверждении Правил открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов", Правилами, внутренними документами банка и договором.
3. Ведение счета
3.1. Банк осуществляет следующие операции по счету и оказывает банковские услуги, связанные с его обслуживанием:
1) зачисляет на счет жилищные выплаты в тенге, поступающие безналичным путем с соответствующего счета государственного учреждения, открытого в территориальном подразделении казначейства Министерства финансов Республики Казахстан;
2) осуществляет переводы денег со счета согласно пункту 2.4. настоящего договора;
3) производит приостановление операций по счету в соответствии с порядком, установленным разделом 9 настоящего договора;
4) выдает государственному учреждению по его требованию с письменного согласия получателя, а также получателю справки об остатке денег на счете и/или движении денег по счету;
5) производит возврат ошибочно перечисленных государственным учреждением денег со счета в соответствии с порядком, установленным разделом 9 настоящего договора.
Операции, не указанные в настоящем пункте, банком по счету не проводятся.
3.2. Банк не выдает наличные деньги со счета.
3.3. Комиссии за открытие, обслуживание счета и проводимые по нему операции оплачиваются получателем самостоятельно путем оплаты в кассу банка согласно тарифам банка, действующим на дату оплаты, за исключением затрат на комиссии при возврате ошибочно перечисленных государственным учреждением денег со счета в соответствии с порядком, установленным разделом 9 настоящего договора. В таком случае затраты на комиссии при возврате ошибочно перечисленных государственным учреждением денег со счета производятся за счет государственного учреждения путем перечисления на текущий счет банка.
4. Права и обязанности сторон
4.1. Государственное учреждение обязуется перечислять жилищные выплаты на счет получателя в соответствии с Правилами и настоящим договором.
4.2. Государственное учреждение имеет право отозвать ошибочно перечисленные жилищные выплаты в порядке, установленном разделом 9 настоящего договора.
4.3. Получатель обязан:
1) направить жилищные выплаты на цели, предусмотренные статьей 101-5 Закона;
2) при изменении состава семьи уведомить об этом государственное учреждение в срок не более 10 (десять) рабочих дней со дня регистрации актов гражданского состояния и получения соответствующего свидетельства в порядке, установленном законодательством, а также со дня достижения ребенком (детьми) совершеннолетия, за исключением ребенка (детей), ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью), в том числе лица с инвалидностью (лиц с инвалидностью) с детства независимо от его (их) возраста;

2.7. Шотты ашуды, жабуды, жүргізуді, сондай-ақ шот бойынша операциялар жүргізуді "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына, "Клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 207 қаулысына, Қағидаларға, банктің ішкі құжаттарына және шартқа сәйкес банк, мемлекеттік мекеме және алушы жүзеге асырады.
3. Шотты жүргізу
3.1. Банк шот бойынша мынадай операцияларды жүзеге асырады және оған қызмет көрсетуге байланысты банк қызметтерін көрсетеді:
1) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің аумақтық қазынашылық бөлімшесінде ашылған мемлекеттік мекеменің тиісті шотынан қолма-қол ақшасыз төлем арқылы түсетін теңгедегі тұрғын үй төлемдерін шотқа аударады;
2) осы шарттың 2.4-тармағына сәйкес шоттан ақша аударымдарын жүзеге асырады;
3) осы шарттың 9-бөлімінде белгіленген тәртіпке сәйкес шот бойынша операцияларды тоқтата тұруды жүргізеді;
4) алушының жазбаша келісімімен мемлекеттік мекемеге оның талап етуі бойынша, сондай-ақ алушыға шоттағы ақша қалдығы туралы және/немесе ақшаның шот бойынша қозғалысы туралы анықтамалар береді;
5) осы шарттың 9-бөлімінде белгіленген тәртіпке сәйкес мемлекеттік мекеме қате аударған ақшаны шоттан қайтаруды жүргізеді.
Банк шот бойынша осы тармақта көрсетілмеген операцияларды жүргізбейді.
3.2. Банк шоттан қолма-қол ақша бермейді.
3.3. Шотты ашу, қызмет көрсету және ол бойынша жүргізілетін операциялар үшін комиссияларды осы шарттың 9-бөлімінде белгіленген тәртіпке сәйкес мемлекеттік мекеме қате аударған ақшаны шоттан қайтару кезіндегі комиссия шығындарын қоспағанда, төлеу күні қолданылатын Банк тарифтеріне сәйкес банк кассасына төлеу арқылы алушы өз бетінше төлейді. Мұндай жағдайда мемлекеттік мекеме қате аударған ақшаны шоттан қайтару кезіндегі комиссия шығындары мемлекеттік мекеменің есебінен банктің ағымдағы шотына аудару арқылы жүргізіледі.
4. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
4.1. Мемлекеттік мекеме Қағидаларға және осы шартқа сәйкес алушының шотына тұрғын үй төлемдерін аударуға міндеттенеді.
4.2. Мемлекеттік мекеменің қате аударылған тұрғын үй төлемдерін осы шарттың 9-бөлімінде белгіленген тәртіппен кері қайтаруға құқығы бар.
4.3. Алушы:
1) тұрғын үй төлемдерін Заңның 101-5-бабында көзделген мақсаттарға жұмсауға;
2) отбасы құрамы өзгерген кезде азаматтық хал актілері тіркелген және заңнамада белгіленген тәртіппен тиісті куәлік алған, сондай-ақ баланы (балаларды), мүгедектігі бар баланы (мүгедектігі бар балаларды), оның ішінде оның (олардың) жасына қарамастан бала кезінен мүгедектігі бар адамды (мүгедектігі бар адамдарды) қоспағанда, бала (балалар) кәмелеттік жасқа толған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ол туралы мемлекеттік мекемені хабардар етуге;

3) при утрате статуса, нуждающегося в жилище, а также исполнении обязательств по договору, заключенному в целях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 5) и 7) статьи 101-5 Закона, а также для оплаты аренды жилища с последующим выкупом, уведомить об этом государственное учреждение в срок не более 10 (десять) рабочих дней со дня утраты статуса нуждающегося в жилище и исполнения данных обязательств;
4) принять меры по возврату неиспользованных денег по назначению на счет в случае расторжения им договора.
4.4. Получатель имеет право:
1) накапливать на счете суммы неиспользованных жилищных выплат;
2) использовать жилищные выплаты по их назначению в любом регионе Республики Казахстан, независимо от того, где проходит службу;
3) с согласия государственного учреждения и банка переводить неиспользованные суммы жилищных выплат из одного банка в другой путем заключения дополнительного соглашения к настоящему договору.
4.5. Банк гарантирует тайну по операциям получателя.
4.6. Настоящим получатель предоставляет банку право без дополнительного согласия (акцепта) получателя списывать со счета деньги, неправомерно или излишне перечисленные государственным учреждением, в соответствии с порядком, установленным разделом 9 настоящего договора.
4.7. Получатель обязуется письменно уведомлять банк об изменении своих реквизитов (данные документов, удостоверяющие личность, ИИН, адрес проживания, номер телефона, электронный адрес e-mail, номер факса и другие сведения, содержащиеся в направленных банку документах) не позднее 5 (пять) дней с момента их изменения.
5. Порядок расчетов
5.1. Счет для жилищных выплат открывается и обслуживается самостоятельно каждым получателем, признанным нуждающимся в жилище.
6. Порядок разрешения споров
6.1. Все споры, возникшие между сторонами по настоящему договору, разрешаются посредством переговоров в течение 10 (десять) рабочих дней.
6.2. При недостижении Сторонами согласия путем переговоров споры по инициативе заинтересованной Стороны рассматриваются в судебном порядке, предусмотренном действующим законодательством Республики Казахстан.
7. Дополнительные условия
7.1. Любые изменения и дополнения к договору действительны при условии, что они совершены в письменной форме и подписаны Сторонами.
7.2. Настоящий договор может быть расторгнут только по соглашению Сторон.
7.3. Настоящий договор может быть расторгнут по инициативе государственного учреждения в случаях, предусмотренных пунктом 2 статьи 101-4 Закона.

3) тұрғынжайға мұқтаж мәртебесін жоғалтқан, сондай-ақ Заңның 101-5-бабының 1), 3), 4), 5) және 7) тармақшаларында көзделген мақсаттарда, сондай-ақ кейіннен сатып алатын тұрғынжайды жалға алу төлемдері үшін жасалған шарт бойынша міндеттемелерді орындаған кезде ол туралы тұрғынжайға мұқтаж мәртебесін жоғалтқан және осы міндеттемелер орындалған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде мемлекеттік мекемеге хабарлауға;
4) шартты бұзған жағдайда мақсаты бойынша пайдаланылмаған ақшаны шотқа қайтару бойынша шаралар қабылдауға міндетті.
Ескерту. 4.3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.08.2022 № 583 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4.4. Алушының:
1) шотта пайдаланылмаған тұрғын үй төлемдерінің сомаларын жинақтауға;
2) қызмет өткеру орнына қарамастан, Қазақстан Республикасының кез келген өңірінде тұрғын үй төлемдерін мақсаты бойынша пайдалануға;
3) мемлекеттік мекеме мен банктің келісімімен тұрғын үй төлемдерінің пайдаланылмаған сомаларын осы шартқа қосымша келісім жасасу арқылы бір банктен басқасына аударуға құқығы бар.
4.5. Банк алушының операциялары бойынша құпиялылыққа кепілдік береді.
4.6. Осы шарттың 9-бөлімінде белгіленген тәртіпке сәйкес алушы банкке алушының қосымша келісімінсіз (акцептсіз) мемлекеттік мекеме заңсыз немесе артық аударған ақшаны есептен шығаруға құқық береді.
4.7. Алушы өз деректемелерінің (жеке басын куәландыратын құжаттардың деректері, ЖСН, тұратын мекенжайы, телефон нөмірі, электрондық мекенжайы, факс нөмірі және банкке жолданған құжаттарда қамтылған басқа да мәліметтер) өзгеруі туралы олар өзгерген сәттен бастап 5 (бес) күннен кешіктірмей банкке жазбаша хабарлауға міндеттенеді.
5. Есеп айырысу тәртібі
5.1. Тұрғын үй төлемдеріне арналған шотты тұрғынжайға мұқтаж деп танылған әрбір алушы өзі ашады және оған өз бетінше қызмет көрсетеді.
6. Дауларды шешу тәртібі
6.1. Осы шарт бойынша тараптар арасында туындаған барлық даулар келіссөздер жүргізу арқылы 10 (он) жұмыс күні ішінде шешіледі.
6.2. Тараптар келіссөздер жүргізу арқылы келісімге қол жеткізбеген кезде даулар мүдделі Тараптың бастамасы бойынша Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген сот тәртібімен қаралады.
7. Қосымша шарттар
7.1. Шартқа кез келген өзгерістер мен толықтырулар олар жазбаша түрде жасалған және Тараптар қол қойған жағдайда жарамды.
7.2. Осы шарт тек Тараптардың келісімі бойынша ғана бұзылуы мүмкін.
7.3. Осы шарт Заңның 101-4-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда мемлекеттік мекеменің бастамасы бойынша бұзылуы мүмкін.

7.4. Настоящий договор составлен в трех экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному для каждой из Сторон.
7.5. Настоящий договор вступает в силу с момента подписания его Сторонами.
7.6. Условия настоящего договора являются конфиденциальными.
8. Ответственность Сторон. Исключение ответственности
8.1. Стороны несут ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение по настоящему договору взятых на себя обязательств в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также за разглашение сведений без согласия Сторон.
8.2. В любых случаях ответственность банка при нарушении условий договора ограничивается размером реального ущерба, причиненного получателю неправомерными действиями/бездействием банка.
8.3. Получатель вправе подать банку заявление об оспаривании операции по счету, отраженной в выписке по счету, в течение 30 (тридцать) календарных дней со дня, когда ему стало известно о факте проведения такой операции.
9. Порядок действий получателя, государственного учреждения и банка в случае обнаружения ошибок при перечислении платежей по жилищным выплатам
9.1. Получатель, обнаружив отсутствие отдельных сумм уплаченных жилищных выплат при получении сведений о суммах жилищных выплат на счете, направляет письменное заявление руководителю государственного учреждения об обнаружении ошибок (неправомерно или излишне перечисленных и (или) не перечисленных жилищных выплат) (далее – ошибочно перечисленных) и предоставлении ему копий платежных документов о перечислении жилищных выплат в банк за любое время и выписки из прилагаемых к платежным документам списков физических лиц, касающихся его персонально, для получения соответствующих сведений и принятия мер к исправлению допущенных ошибок.
9.2. В случаях обнаружения государственным учреждением ошибок или получения им письменного заявления получателя об обнаружении ошибок, допущенных при перечислении сумм жилищных выплат, ошибки корректируются государственным учреждением путем регулирования последующих перечислений жилищных выплат. При невозможности корректировки ошибок путем регулирования последующих перечислений жилищных выплат государственное учреждение обращается в банк с заявлением о возврате ошибочно перечисленных жилищных выплат. К заявлению о возврате ошибочно перечисленных жилищных выплат прилагается заявление получателя, получившего ошибочно перечисленные жилищные выплаты, о согласии списания с его счета ошибочно зачисленных сумм.
9.3. В заявлении на возврат ошибочно зачисленных сумм жилищных выплат указываются: наименование и реквизиты государственного учреждения (бизнес-идентификационный номер (БИН), индивидуальный идентификационный номер (ИИН), банковский идентификационный код (БИК), индивидуальный идентификационный код (ИИК), причина возврата, реквизиты платежных документов, в которых были допущены ошибки (№, дата и сумма), а также реквизиты получателя, со счета которого производится возврат, и индивидуальные суммы, подлежащие возврату. Заявление должно быть подписано руководителем, начальником финансового подразделения государственного учреждения (главным бухгалтером) и заверено печатью.

7.4. Осы шарт Тараптардың әрқайсысы үшін бір-бірден заңды күші бірдей үш данада жасалды.
7.5. Осы шарт оған Тараптар қол қойған сәттен бастап күшіне енеді.
7.6. Осы шарттың талаптары құпия болып табылады.
8. Тараптардың жауапкершілігі. Жауапкершілікті алып тастау
8.1. Тараптар осы шарт бойынша өздеріне алған міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісті түрде орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, сондай-ақ Тараптардың келісімінсіз мәліметтерді жария еткені үшін жауапты болады.
8.2. Кез келген жағдайда шарттың талаптары бұзылған кезде банктің жауапкершілігі банктің заңсыз әрекеттерімен/әрекетсіздігімен алушыға келтірілген нақты залалдың мөлшерімен шектеледі.
8.3. Алушы шот бойынша үзіндіде көрсетілген шот бойынша операцияларды даулау туралы өтінішті осындай операция жүргізу фактісі туралы оған белгілі болған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде беруге құқылы.
9. Тұрғын үй төлемдері бойынша төлемдерді аудару кезінде қателер анықталған жағдайда алушының, мемлекеттік мекеменің және банктің іс-қимыл тәртібі
9.1 Алушы шоттағы тұрғын үй төлемдерінің сомалары туралы мәліметтер алған кезде төленген тұрғын үй төлемдерінің жекелеген сомаларының болмауын анықтаса, мемлекеттік мекеменің басшысына тиісті мәліметтер алу және жол берілген қателерді түзету шараларын қабылдау үшін қателер (заңсыз немесе артық аударылған және (немесе) аударылмаған тұрғын үй төлемдері) (бұдан әрі – қате аударылған) анықтағаны туралы және оған кез келген уақыт үшін банкке тұрғын үй төлемдерінің аударылғаны туралы төлем құжаттарының көшірмелерін және төлем құжаттарына қоса берілетін жеке тұлғалардың тізімінен жеке өзіне қатысты үзінділерді беру туралы жазбаша өтініш жолдайды.
9.2. Мемлекеттік мекеме қателер анықтаған немесе тұрғын үй төлемдерінің сомасын аудару кезінде жол берілген қателер анықталғаны туралы алушының жазбаша өтінішін алған жағдайда мемлекеттік мекеме тұрғын үй төлемдерін кейіннен аударуды реттеу жолымен қателерді түзетеді. Тұрғын үй төлемдерін кейіннен аударуды реттеу жолымен қателерді түзету мүмкін болмаған кезде мемлекеттік мекеме қате аударылған тұрғын үй төлемдерін қайтару туралы өтінішпен банкке жүгінеді. Қате аударылған тұрғын үй төлемдерін қайтару туралы өтінішке қате аударылған тұрғын үй төлемдерін алған алушының оның шотынан қате аударылған сомаларды есептен шығаруға келісетіні туралы өтініші қоса беріледі.
9.3. Қате аударылған тұрғын үй төлемдерінің сомаларын қайтаруға өтініште мыналар көрсетіледі: мемлекеттік мекеменің атауы мен деректемелері (бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН), жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН), банк сәйкестендіру коды (БСК), жеке сәйкестендіру коды (ЖСК), қайтару себебі, қатеге жол берілген төлем құжаттарының деректемелері (№, күні және сомасы), сондай-ақ шотынан қайтару жүргізілетін алушының деректемелері және қайтарылуға тиіс жеке сомалар. Өтінішке мемлекеттік мекеменің басшысы, оның қаржы бөлімшесінің бастығы (бас бухгалтері) қол қойып, мөрмен растауы тиіс.

9.4. При поступлении заявления государственного учреждения на возврат ошибочно зачисленных жилищных выплат банк в течение десяти операционных дней со дня получения заявления:
1) проверяет факт поступления ошибочных жилищных выплат, указанный в письме государственного учреждения;
2) проверяет факт отсутствия возвратов по подтвержденным поступлениям ошибочно зачисленных жилищных выплат;
3) проверяет наличие согласия бенефициара на списание банком ошибочно поступивших на его счет денег;
4) осуществляет возврат ошибочно зачисленных жилищных выплат государственному учреждению или сообщает о невозможности такого возврата с обоснованием причин.
9.5. В случае допущения ошибок банком, обслуживающим государственное учреждение, при оформлении электронных платежных поручений, банк принимает меры по урегулированию допущенных ошибок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
9.6. В случае отсутствия средств на счете получателя, получатель восстанавливает неправомерно или излишне перечисленные жилищные выплаты в кассу государственного учреждения для последующего восстановления на бюджетный счет государственного учреждения на основании приказа руководителя государственного учреждения.
При этом комиссия для восстановления на бюджетный счет государственного учреждения неправомерно или излишне перечисленных жилищных выплат оплачивается получателем согласно тарифам банка, действующим на дату оплаты.
9.7. В случаях отказа или умышленного уклонения получателя от возврата неправомерно или излишне перечисленных жилищных выплат, возмещение производится в судебном порядке.
10. Разное
10.1. Правовой режим счета определяется действующим законодательством Республики Казахстан.
10.2. Договор действует до закрытия счета в соответствии с договором.
10.3. Закрытие счета производится по согласию Сторон.
10.4. Настоящим получатель дает свое согласие на представление банком государственному учреждению информации о номере счета, движении денег по счету, закрытии счета и иных сведений в порядке и на условиях, предусмотренных договором.
11. Порядок изменения договора
11.1. Изменения и дополнения в настоящий договор вносятся путем подписания дополнительного соглашения.
12. Форс-мажор
12.1. Стороны освобождаются от ответственности за частичное или полное невыполнение или ненадлежащее выполнение обязательств по договору, если это неисполнение явилось следствием непредвиденных обстоятельств, а именно: опасные природные явления, пожар, наводнение, землетрясение, эпидемия, военные действия, которые непосредственно повлияли на выполнение обязательств по настоящему договору.

9.4. Мемлекеттік мекеменің қате аударылған тұрғын үй төлемдерін қайтаруға өтініші келіп түскен кезде банк өтінішті алған күнінен бастап операциялық он күн ішінде:
1) мемлекеттік мекеменің хатында көрсетілген қате аударылған тұрғын үй төлемдерінің түсу фактісін тексереді;
2) расталған қате аударылған тұрғын үй төлемдерінің түсімдері бойынша қайтарудың болмауы фактісін тексереді;
3) бенефициардың, шотына қате аударылған ақшаны банктің есептен шығаруына келісімінің бар болуын тексереді;
4) қате аударылған тұрғын үй төлемдерін мемлекеттік мекемеге қайтаруды жүзеге асырады немесе себептерді негіздеумен оны қайтару мүмкін емес екені туралы хабарлайды.
9.5. Мемлекеттік мекемеге қызмет көрсететін банк электрондық төлем тапсырмаларын ресімдеу кезінде қатеге жол берген жағдайда банк "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол берілген қателерді реттеу бойынша шаралар қабылдайды.
9.6. Алушының шотында қаражат болмаған жағдайда алушы кейіннен мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығы негізінде мемлекеттік мекеменің бюджеттік шотына қалпына келтіру үшін заңсыз немесе артық аударылған тұрғын үй төлемдерін мемлекеттік мекеменің кассасына қалпына келтіреді.
Бұл ретте заңсыз немесе артық аударылған тұрғын үй төлемдерін мемлекеттік мекеменің бюджеттік шотына қалпына келтіру үшін комиссияны алушы төленетін күні қолданылатын банк тарифтеріне сәйкес төлейді.
9.7. Алушы заңсыз немесе артық аударылған тұрғын үй төлемдерін қайтарудан бас тартқан немесе қасақана жалтарған жағдайда өтеу сот тәртібімен жүргізіледі.
10. Әртүрлі
10.1. Шоттың құқықтық режимі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен айқындалады.
10.2. Шартқа сәйкес шарт шот жабылғанға дейін жарамды.
10.3. Шотты жабу Тараптардың келісуі бойынша жүргізіледі.
10.4. Осы арқылы алушы банктің мемлекеттік мекемеге шот нөмірі, шот бойынша ақшаның қозғалысы, шотты жабу туралы ақпаратты және шартта көзделген тәртіппен және талаптар бойынша өзге де мәліметтерді беруіне өз келісімін береді.
11. Шартты өзгерту тәртібі
11.1. Осы шартқа өзгерістер мен толықтырулар қосымша келісімге қол қою арқылы енгізіледі.
12. Форс-мажор
12.1. Егер орындамау тосын мән-жайлар, атап айтқанда, осы шарт бойынша міндеттемелерді орындауға тікелей ықпал еткен қауіпті табиғи құбылыстар, өрт, су тасқыны, жер сілкінісі, эпидемия, әскери іс-қимылдар салдарынан болса, Тараптар шарт бойынша міндеттемелерді ішінара немесе толық орындамағаны немесе тиісті түрде орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.

13. Местонахождение и платежные реквизиты Сторон
Государственное учреждение:
__________________
(полное наименование)
__________________
__________________
(адрес)
__________________
__________________
(телефон)
__________________
__________________
(Ф.И.О.)
__________________
__________________
(подпись)
Банк:
__________________
(полное наименование)
__________________
__________________
(адрес)
__________________
__________________
(телефон)
__________________
__________________
(Ф.И.О.)
__________________
__________________
(подпись)
Получатель:
__________________
(Ф.И.О.) (полностью)
__________________
__________________
__________________
__________________
(адрес)
__________________
(телефон)
__________________
__________________
(подпись)
"__" ______ 20 __ года
"__" ______ 20 __ года
"__" ______ 20 __ года
М.П.
М.П.
Приложение 6
к Правилам обеспечения
служебным жилищем
сотрудников органов
внутренних дел, исчисления
размера, назначения,
перерасчета, осуществления,
прекращения, приостановления
и возобновления жилищных
выплат
Сноска. Приложение 6 – в редакции постановления Правительства РК от 23.08.2022 № 583 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Журнал регистрации договоров о жилищных выплатах получателей жилищных выплат
№ п/п
Дата регистрации
Ф.И.О. (при наличии) получателя жилищных выплат (полностью)
Договор о жилищных выплатах
Наименование банка
Номер личного специального счета сотрудника
дата
1
2
3
4
5
6
7
"___" _________ 20 ____ год             __________________________
(дата)                                     (город, село )
Примечание: журнал регистрации договоров о жилищных выплатах получателей жилищных выплат заполняется финансовым подразделением.
Приложение 7
к Правилам обеспечения
служебным жилищем
сотрудников органов
внутренних дел,
исчисления размера, назначения,
перерасчета, осуществления,
прекращения, приостановления
и возобновления жилищных
выплат
Карточка аналитического учета получателя жилищных выплат № ______
ИИН __________________________
Номер личного специального счета
________________________________
Наименование банка
________________________________
_______________________________
(Ф.И.О. сотрудника полностью)
протоколом жилищной комиссии от "__" ________ 20 ___ года № _________
(дата) и приказом
_________________________________________________________:
(первого руководителя учреждения, дата, номер приказа)
1) признан нуждающимся в жилище с "__" ____________ 20 __ года; (дата)
2) текущие жилищные выплаты составляют _________ тенге.
(сумма)
Оборотная сторона
№ п/п
Период
Сальдо на начало (в тенге)
Начислено за месяц (в тенге)
Перечислено
Сальдо на конец
сумма (в тенге)
номер, дата платежного документа
сумма платежного документа
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Январь
2
Февраль
3
Март
4
Апрель
5
Май
6
Июнь
7
Июль
8
Август
9
Сентябрь
10
Октябрь
11
Ноябрь
12
Декабрь
ИТОГО
0
0
Х
х
Руководитель государственного учреждения (за исключением Центрального аппарата МВД)
_______________ ________________
(дата, подпись) (Ф.И.О.)
Начальник финансового подразделения
_______________ ________________
(дата, подпись) (Ф.И.О.)
Исполнитель
_______________ ________________
(дата, подпись) (Ф.И.О.)
Примечание: карточка аналитического учета получателя жилищных выплат заполняется финансовым подразделением.
Приложение 8
к Правилам обеспечения
служебным жилищем
сотрудников органов
внутренних дел,
исчисления размера, назначения,
перерасчета, осуществления,
прекращения, приостановления
и возобновления жилищных
выплат
Кому: __________________________
(руководителю государственного
учреждения),
________________________________
от _____________________________,
(Ф.И.О. (при его наличии) заявителя)
проживающего
________________________________
________________________________
тел. ____________________________
Заявление о продолжении жилищных выплат
Прошу Вас продолжить текущие жилищные выплаты в связи с
_____________________________________________________________
(указывается характер события)
____________________________________________________________________
К заявлению прилагаю следующие документы:

13. Тараптардың орналасқан жері мен төлем деректемелері
Мемлекеттік мекеме:
______________________ (толық атауы) _________________________ (мекенжайы) ________________________ (телефоны) ________________________ (Т.А.Ә.) ________________________ (қолы) ________________________ 20__жылғы "___"________ ____________________ М.О.
Банк: _______________________ (толық атауы) ________________________ (мекенжайы) ________________________ (телефоны) ________________________ (Т.А.Ә.) ________________________ (қолы) ________________________ 20__жылғы "___"_________ _________________________ М.О.____________________
Алушы: _______________________ (Т.А.Ә.) (толық) _______________________ _______________________ (мекенжайы) _______________________ _______________________ (телефоны) _______________________ (қолы) _______________________ 20__жылғы "___"_______ ________________________
Ішкі істер органдарының
қызметкерлерін қызметтік
тұрғынжаймен қамтамасыз ету,
тұрғын үй төлемдерінің
мөлшерін есептеу, оларды
тағайындау, қайта есептеу,
жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата
тұру және қайта бастау
қағидаларына
6-қосымша
Тұрғын үй төлемдерін алушылардың тұрғын үй төлемдері туралы шарттарын тіркеу журналы
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.08.2022 № 583 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Р/с №
Тіркелген күні
Тұрғын үй төлемдерін алушының Т.А.Ә. (бар болса) (толық)
Тұрғын үй төлемдері туралы шарт
Банктің атауы
Қызметкердің жеке арнайы шотының нөмірі
күні
1
2
3
4
5
6
7
20 ____ жылғы "_____" _________ __________________________ (күні) (қала, ауыл )
Ескертпе: тұрғын үй төлемдерін алушылардың тұрғын үй төлемдері туралы шарттарын тіркеу журналын қаржы бөлімшесі толтырады.
Ішкі істер органдарының
қызметкерлерін қызметтік
тұрғынжаймен қамтамасыз
ету, тұрғын үй төлемдерінің
мөлшерін есептеу, оларды
тағайындау, қайта есептеу,
жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата
тұру және қайта
бастау қағидаларына
7-қосымша
Тұрғын үй төлемдерін алушының №____талдамалық есепке алу карточкасы
ЖСН ______________________
___________________________
Жеке арнайы шоттың нөмірі
____________________________
Банктің атауы
____________________________
____________________________
(қызметкердің Т.А.Ә. толық)
Тұрғын үй комиссиясының 20 ___ жылғы "__" ________ № _________ хаттамасымен және ______________________________________________________бұйрығымен: (мекеменің бірінші басшысы бұйрығының күні, нөмірі) 1) 20 __ жылғы "______" _______бастап тұрғынжайға мұқтаж деп (күні) танылды; 2) ағымдағы тұрғын үй төлемдері _________ теңгені құрайды. (сомасы)
Сыртқы жағы
р/с
Кезең
Басындағы сальдо (теңге)
Бір айда есептелгені (теңге)
Аударылды
Соңындағы сальдо
сомасы (теңге) төлем құжатының нөмірі, күні төлем құжатының сомасы
1 2 3 4 5 6 7 8
1
Қаңтар
2
Ақпан
3
Наурыз
4
Сәуір
5
Мамыр
6
Маусым
7
Шілде
8
Тамыз
9
Қыркүйек
10
Қазан
11
Қараша
12
Желтоқсан
Жиыны
0
0
Х
х
Мемлекеттік мекеменің басшысы
(ІІМ орталық аппаратын қоспағанда) ____________________
(күні, қолы) (Т.А.Ә.)
Қаржы бөлімшесінің бастығы  __________________
(күні, қолы) (Т.А.Ә.)
Орындаушы __________________
(күні, қолы) (Т.А.Ә.)
Ескертпе: тұрғын үй төлемдерін алушының талдамалық есепке алу карточкасын қаржы бөлімшесі толтырады.
Ішкі істер органдарының
қызметкерлерін қызметтік
тұрғынжаймен қамтамасыз
ету, тұрғын үй төлемдерінің
мөлшерін есептеу, оларды
тағайындау, қайта есептеу,
жүзеге асыру, тоқтату,
тоқтата тұру және қайта
бастау қағидаларына
8-қосымша
Кімге:____________________
(мемлекеттік мекеменің басшысы,
кімнен___________________
_________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә.
(бар болса)
______________ тұратын
тел. _______________
Тұрғын үй төлемдерін жалғастыруға өтініш
Сізден маған ағымдағы тұрғын үй төлемдерін___________________________
_________________________________ байланысты жалғастыруды сұраймын
(оқиғаның сипаты көрсетіледі)
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:

1. ___________________________________
2. ___________________________________
3. ___________________________________
4. ___________________________________
5. ___________________________________
6. ___________________________________
" _____" _________ _______ г. Заявитель ________________________________
(число) (месяц) (год)                   подпись (Ф.И.О. (при его наличии)
М.П. Начальник _____________________________________________________
подпись (Ф.И.О. (при его наличии)*
подпись необходима при получении легкого или тяжелого увечья (ранения, травмы,
контузии), не повлекшего инвалидности сотрудника)
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 августа 2021 года № 524
Категории должностей сотрудников органов внутренних дел, имеющих право на получение жилищных выплат
Сноска. В заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правительства РК от 11.09.2024 № 735.
1. Центральный аппарат Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Департамент криминальной полиции, Департамент по противодействию киберпреступности, Департамент по борьбе с организованной преступностью, Департамент по противодействию экстремизму, Следственный департамент, Оперативно-криминалистический департамент, Департамент собственной безопасности, Департамент специальной и мобилизационной подготовки, Национальное центральное бюро "Интерпол", Центр оперативного управления:
начальник департамента;
заместитель начальника департамента;
заместитель начальника департамента – начальник Центра оперативного управления;
начальник самостоятельного управления;
заместитель начальника самостоятельного управления;
начальник управления (отдела, отделения);
заместитель начальника управления (отдела, отделения);
главный криминалист;
старший оперуполномоченный (следователь, дознаватель) по особо важным делам;
старший оперуполномоченный (следователь, дознаватель, криминалист);
оперуполномоченный, следователь, дознаватель, криминалист;
старший инспектор по особым поручениям;
старший инспектор;
помощник начальника дежурной части – оперативный дежурный;
старший инспектор по особым поручениям Центра оперативного управления;
старший инспектор Центра оперативного управления;
старший инспектор-дежурный всех наименований;
инспектор-дежурный всех наименований.
Департамент оперативной службы
департамент; управление (отдел) по области, городу:
начальник департамента;
заместитель начальника департамента;
начальник управления, отдела, отделения;
заместитель начальника управления, отдела, отделения;
старший оперуполномоченный по особо важным делам;
старший оперуполномоченный;
старший инспектор-дежурный дежурной части;
инспектор-дежурный дежурной части;
оперативный-дежурный дежурной части;
оперуполномоченный;
младший оперуполномоченный;
помощник дежурного дежурной части.
Примечание: не распространяется на должности, функциональными обязанностями которых являются вопросы реализации:
языковой политики;
международного сотрудничества;
работы со средствами массовой информации и по связям с общественностью;
правового обеспечения;
документационного обеспечения;
финансового обеспечения;
материально-технического обеспечения;
кадрового обеспечения.
Департамент "Р"
департамент; управление по области, городу:
начальник департамента;
заместитель начальника департамента;
начальник управления;
заместитель начальника управления;
старший оперуполномоченный по особо важным делам;
старший оперуполномоченный;
оперуполномоченный;
младший оперуполномоченный.
Примечание: не распространяется на должности, функциональными обязанностями которых являются вопросы реализации:
языковой политики;
международного сотрудничества;
работы со средствами массовой информации и по связям с общественностью;
правового обеспечения;
документационного обеспечения;
финансового обеспечения;
материально-технического обеспечения;
кадрового обеспечения.

1. ___________________________________
2. ___________________________________
3. ___________________________________
4. ___________________________________
5. ___________________________________
6. ___________________________________
"___" __________ ______ ж. Өтініш беруші ___________________________
(күні) (айы) (жылы) қолы Т.А.Ә. (бар болса)
М.О. Бастық ______________________________
қолы Т.А.Ә. (бар болса)*
* қызметкер мүгедектікке әкеп соқтырмаған жеңіл немесе ауыр мертіккен (жаралану, жарақаттану, контузия алған) жағдайда қолы қажет.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 5 тамыздағы
№ 524 қаулысымен
бекітілген
Тұрғын үй төлемдерін алуға құқығы бар ішкі істер органдарының қызметкерлері лауазымдарының санаттары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.09.2024 № 735 қаулысымен.
1. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің орталық аппараты
Криминалдық полиция департаменті, Киберқылмысқа қарсы іс-қимыл департаменті, Ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес департаменті, Экстремизмге қарсы іс-қимыл департаменті, Тергеу департаменті, Жедел-криминалистикалық департамент, Өзіндік қауіпсіздік департаменті, Арнайы және жұмылдыру даярлығы департаменті, "Интерпол" ұлттық орталық бюросы, Жедел басқару орталығы:
департамент бастығы;
департамент бастығының орынбасары;
департамент бастығының орынбасары – Жедел басқару орталығының бастығы;
дербес басқарма бастығы;
дербес басқарма бастығының орынбасары;
басқарма (бөлім, бөлімше) бастығы;
басқарма (бөлім, бөлімше) бастығының орынбасары;
бас криминалист;
аса маңызды істер жөніндегі аға жедел уәкіл (тергеуші, анықтаушы);
аға жедел уәкіл (тергеуші, анықтаушы, криминалист);
жедел уәкіл, тергеуші, анықтаушы, криминалист;
ерекше тапсырмалар жөніндегі аға инспектор;
аға инспектор;
кезекші бөлім бастығының көмекшісі – жедел кезекші;
Жедел басқару орталығының ерекше тапсырмалар жөніндегі аға инспекторы;
Жедел басқару орталығының аға инспекторы;
барлық атаудағы кезекші аға инспектор;
барлық атаудағы кезекші инспектор.
Жедел қызмет департаменті
департамент; облыс, қала бойынша басқарма (бөлім):
департамент бастығы;
департамент бастығының орынбасары;
басқарма, бөлім, бөлімше бастығы;
басқарма, бөлім, бөлімше бастығының орынбасары;
аса маңызды істер жөніндегі аға жедел уәкіл;
аға жедел уәкіл;
кезекші бөлімнің кезекшісі – аға инспектор;
кезекші бөлімнің кезекшісі – инспектор;
кезекші бөлімнің жедел кезекшісі;
жедел уәкіл;
кіші жедел уәкіл;
кезекші бөлім кезекшісінің көмекшісі.
Ескертпе: функционалдық міндеттері:
тіл саясатын;
халықаралық ынтымақтастықты;
бұқаралық ақпарат құралдарымен және жұртшылықпен байланыс жөніндегі жұмысты;
құқықтық қамтамасыз етуді;
құжаттамалық қамтамасыз етуді;
қаржымен қамтамасыз етуді;
материалдық-техникалық қамтамасыз етуді;
кадрлық қамтамасыз етуді іске асыру болып табылатын лауазымдарға қолданылмайды.
"Р" департаменті
департамент; облыс, қала бойынша басқарма:
департамент бастығы;
департамент бастығының орынбасары;
басқарма бастығы;
басқарма бастығының орынбасары;
аса маңызды істер жөніндегі аға жедел уәкіл;
аға жедел уәкіл;
жедел уәкіл;
кіші жедел уәкіл.
Ескертпе: функционалдық міндеттері:
тіл саясатын;
халықаралық ынтымақтастықты;
бұқаралық ақпарат құралдарымен және жұртшылықпен байланыс жөніндегі жұмысты;
құқықтық қамтамасыз етуді;
құжаттамалық қамтамасыз етуді;
қаржымен қамтамасыз етуді;
материалдық-техникалық қамтамасыз етуді;
кадрлық қамтамасыз етуді іске асыру мәселесі болып табылатын лауазымдарға қолданылмайды.

Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 11.09.2024 № 735; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 14.10.2024 № 848 (вводится в действие с 01.11.2024).
2. Комитет уголовно-исполнительной системы
Оперативное управление
начальник;
заместитель начальника;
начальник отдела;
старший оперуполномоченный по особо важным делам;
старший оперуполномоченный;
оперуполномоченный.
Дежурная часть
начальник;
старший инспектор-дежурный;
инспектор-дежурный;
главный специалист военно-мобилизационной работы и гражданской обороны.
Управление режима, надзора и охраны
начальник;
заместитель начальника;
старший оперуполномоченный по особо важным делам;
старший оперуполномоченный, оперуполномоченный, главный специалист;
старший инспектор, инспектор.
Управление воспитательной и социально-психологической работы осужденных
начальник;
заместитель начальника;
начальник отдела;
главный специалист;
главный специалист-психолог;
старший инспектор;
инспектор, инспектор-психолог.
Управление собственной безопасности
начальник;
заместитель начальника;
старший оперуполномоченный по особо важным делам;
старший оперуполномоченный;
оперуполномоченный.
Управление кадровой политики
главный специалист группы профессиональной подготовки;
старший инспектор группы профессиональной подготовки.
Управление организации труда осужденных
начальник;
заместитель начальника;
главный специалист;
старший инспектор;
инспектор.
Отдел (отделение, группа) следственных изоляторов
начальник;
старший оперуполномоченный по особо важным делам;
старший оперуполномоченный;
оперуполномоченный.
Отдел специального учета
начальник;
главный специалист;
старший инспектор;
инспектор.
Отдел медицинского обеспечения
начальник отдела-врач;
главный специалист-врач;
главный специалист-государственный санитарный врач;
старший инспектор-врач;
инспектор-врач.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правительства РК от 27.09.2024 № 798 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2-1. Комитет по противодействию наркопреступности
председатель Комитета;
заместитель председателя Комитета;
начальник управления;
заместитель начальника управления;
начальник отдела;
старший оперуполномоченный по особо важным делам;
старший оперуполномоченный;
оперуполномоченный.
Сноска. Категории дополнены пунктом 2-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 11.09.2024 № 735.
3. Организации (государственные учреждения), находящиеся в ведении Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Отряд специального назначения "Сункар"
командир отряда;
заместитель командира отряда;
начальник отдела специального назначения;
заместитель начальника штаба, он же начальник дежурной части;
начальник отделения в составе отдела специального назначения;
штурмовик, снайпер, взрывотехник;
старший техник по автобронетанковой службе, полицейский-водитель;
старший инспектор-дежурный;
помощник дежурного.
Кинологический центр
начальник центра;
заместитель начальника центра;
начальник отдела (отделения, службы);
старший оперуполномоченный кинологического центра и региональных групп по организации деятельности кинологических подразделений;
старший инспектор всех наименований;
оперуполномоченный кинологического центра и региональных групп по организации деятельности кинологических подразделений;
инспектор всех наименований;
полицейский – водитель;
помощник дежурного.
Примечание: не распространяется на должности, функциональными обязанностями которых являются вопросы реализации:
тылового обеспечения;
организационно-аналитической работы и контроля;
работы штаба;
кадрового обеспечения;
технического обеспечения.
Специализированные охранные подразделения Министерства внутренних дел Республики Казахстан
начальник учреждения;
заместитель начальника учреждения;
начальник управления учреждения;
заместитель начальника управления учреждения;
командир полка (батальона, роты, взвода);
заместитель командира полка (батальона, роты, взвода);
начальник отдела (отделения);
начальник дежурной части;
старший инспектор по профессиональной служебной и физической подготовке;
инспектор по профессиональной служебной и физической подготовке;
старший инспектор по особым поручениям;
главный специалист;
старший инспектор всех наименований;
помощник командира взвода, он же командир отделения;
командир отделения;
старший инженер;
инспектор всех наименований;
старшина;
помощник дежурного;
младший инспектор всех наименований;
техник;
инженер;
полицейский – водитель;
полицейский всех наименований.
Примечание: не распространяется на должности, функциональными обязанностями которых являются вопросы реализации:
тылового обеспечения (за исключением полицейских-водителей);
организационно-аналитической работы и контроля;
кадрового обеспечения;
технического обеспечения.
Учреждения уголовно-исполнительной системы
начальник;
заместитель начальника;
оперативный отдел (отделение, группа)
начальник;
заместитель начальника;
старший оперуполномоченный;
оперуполномоченный;
инспектор.
Отдел кадровой политики (отделение, группа)
старший инспектор по профессиональной служебной и физической подготовке;
инспектор по профессиональной служебной и физической подготовке.
Режимный отдел (отделение, группа)
начальник;
заместитель начальника;
старший оперуполномоченный;
оперуполномоченный;
старший инспектор всех наименований;
инспектор всех наименований;
старший инженер;
инженер;
техник;
старший пожарный;
начальник караула;
водитель – сотрудник;
старший контролер всех наименований;
контролер всех наименований.
Дежурная служба
дежурный помощник начальника колонии;
заместитель дежурного помощника начальника колонии.
отдел (отделение, группа) контролерской службы
начальник;
заместитель начальника;
начальник караула;
помощник начальника караула;
начальник наряда;
старший контролер всех наименований;
контролер всех наименований.
отдел (отделение, группа) воспитательной и социально-психологической работы среди осужденных
начальник;
заместитель начальника;
начальник отряда (старший воспитатель);
воспитатель;
старший инспектор всех наименований;
старший инспектор-психолог;
инспектор-психолог;
инспектор всех наименований.
отдел (отделение, группа) специального учета
начальник;
старший инспектор;
инспектор.
Медицинская часть (здравпункт), больница
начальник;
заместитель начальника;
начальник медицинской части-врач;
начальник дома ребенка-врач;
начальник отделения-врач;
начальник медицинского отделения;
врачи всех наименований;
санитарный врач;
фельдшеры всех наименований;
медицинская сестра.
отдел (отделение, группа) организации труда осужденных
начальник;
старший инспектор;
инспектор.
Следственные изоляторы
начальник;
заместитель начальника.
Оперативный отдел (отделение, группа)
начальник;
заместитель начальника;
старший оперуполномоченный;
оперуполномоченный;
старший техник по учету;
техник по учету.
отдел (отделение, группа) режима и охраны
начальник;
заместитель начальника;
старший инспектор всех наименований;
инспектор всех наименований;
старший инженер;
инженер;
техник;
старший по корпусу;
водитель-сотрудник;
старший контролер всех наименований;
контролер всех наименований.
Отдел кадровой политики (отделение, группа)
старший инспектор по профессиональной служебной и физической подготовке;
инспектор по профессиональной служебной и физической подготовке;
Дежурная служба
дежурный помощник начальника следственного изолятора;
заместитель дежурного помощника начальника следственного изолятора.
отдел (отделение, группа) воспитательной и социально-психологической работы среди спецконтингента
начальник;
начальник отряда (старший воспитатель);
старший инспектор всех наименований;
старший инспектор-психолог;
инспектор-психолог;
инспектор всех наименований.
отдел (отделение, группа) специального учета
начальник;
заместитель начальника;
инспектор;
старший техник по учету;
техник по учету.
Медицинская часть (здравпункт), больница
начальник;
заместитель начальника;
начальник дома ребенка-врач;
начальник отделения-врач;
начальник медицинского отделения;
врачи всех наименований;
санитарный врач;
фельдшеры всех наименований;
медицинская сестра.
отдел (отделение, группа) организации труда осужденных
начальник;
старший инспектор;
инспектор.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.09.2024 № 735 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.10.2024 № 848 (01.11.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті
Жедел басқарма
бастық;
бастықтың орынбасары;
бөлім бастығы;
аса маңызды істер жөніндегі аға жедел уәкіл;
аға жедел уәкіл;
жедел уәкіл.
Кезекші бөлім
бастық;
аға инспектор-кезекші;
инспектор-кезекші;
әскери-жұмылдыру жұмысы және азаматтық қорғаныс бас маманы.
Режим, қадағалау және күзет басқармасы
бастық;
бастықтың орынбасары;
аса маңызды істер жөніндегі аға жедел уәкіл;
аға жедел уәкіл, жедел уәкіл, бас маман;
аға инспектор, инспектор.
Сотталғандар арасындағы тәрбие және әлеуметтік-психологиялық жұмыс басқармасы
бастық;
бастықтың орынбасары;
бөлім бастығы;
бас маман;
бас маман-психолог;
аға инспектор;
инспектор, инспектор-психолог.
Өзіндік қауіпсіздік басқармасы
бастық;
бастықтың орынбасары;
аса маңызды істер жөніндегі аға жедел уәкіл;
аға жедел уәкіл;
жедел уәкіл.
Кадр саясаты басқармасы
кәсіптік даярлық тобының бас маманы;
кәсіптік даярлық тобының аға инспекторы.
Сотталғандардың еңбегін ұйымдастыру басқармасы
бастық;
бастықтың орынбасары;
бас маман;
аға инспектор;
инспектор.
Тергеу изоляторлары бөлімі (бөлімшесі, тобы)
бастық;
аса маңызды істер жөніндегі аға жедел уәкіл;
аға жедел уәкіл;
жедел уәкіл.
Арнайы есепке алу бөлімі
бастық;
бас маман;
аға инспектор;
инспектор.
Медициналық қамтамасыз ету бөлімі
бөлім бастығы-дәрігер;
бас маман-дәрігер;
бас маман-мемлекеттік санитариялық дәрігер;
аға инспектор-дәрігер;
инспектор-дәрігер.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 27.09.2024 № 798 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-1. Есірткі қылмысына қарсы іс-қимыл комитеті
Комитет төрағасы;
Комитет төрағасының орынбасары;
басқарма бастығы;
басқарма бастығының орынбасары;
бөлім бастығы;
аса маңызды істер жөніндегі аға жедел уәкіл;
аға жедел уәкіл;
жедел уәкіл.
Ескерту. 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 11.09.2024 № 735 қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің қарамағындағы ұйымдар (мемлекеттік мекемелер)
"Сұнқар" арнайы мақсаттағы жасағы:
жасақ командирі;
жасақ командирінің орынбасары;
арнайы мақсаттағы бөлімнің бастығы;
штаб бастығының орынбасары, әрі кезекші бөлімнің бастығы;
арнайы мақсаттағы бөлімнің құрамындағы бөлімше бастығы;
шабуылшы, мерген, жару технигі;
автоброньды танк қызметі жөніндегі аға техник, жүргізуші полицей;
кезекші аға инспектор;
кезекшінің көмекшісі.
Кинологиялық орталық:
орталық бастығы;
орталық бастығының орынбасары;
бөлім (бөлімше, қызмет) бастығы;
кинологиялық орталықтың және кинологиялық бөліністердің қызметін ұйымдастыру жөніндегі өңірлік топтардың аға жедел уәкілі;
барлық атаудағы аға инспектор;
кинологиялық орталықтың және кинологиялық бөліністердің қызметін ұйымдастыру жөніндегі өңірлік топтардың жедел уәкілі;
барлық атаудағы инспектор;
жүргізуші полицей;
кезекшінің көмекшісі.
Ескертпе: функционалдық міндеттері:
тылдық қамтамасыз етуді;
ұйымдастырушылық-талдау жұмысын және бақылауды;
штаб жұмысын;
кадрлық қамтамасыз етуді;
техникалық қамтамасыз етуді іске асыру мәселелері болып табылатын лауазымдарға қолданылмайды.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің мамандандырылған күзет бөліністері
мекеме бастығы;
мекеме бастығының орынбасары;
мекеменің басқарма бастығы;
мекеменің басқарма бастығының орынбасары;
полк (батальон, рота, взвод) командирі;
полк (батальон, рота, взвод) командирінің орынбасары;
бөлім (бөлімше) бастығы;
кезекші бөлімінің бастығы;
кәсіптік қызметтік және дене даярлығы жөніндегі аға инспектор;
кәсіптік қызметтік және дене даярлығы жөніндегі инспектор;
ерекше тапсырмалар жөніндегі аға инспектор;
бас маман;
барлық атаудағы аға инспектор;
взвод командирінің көмекшісі әрі бөлімше командирі;
бөлімше командирі;
аға инженер;
барлық атаудағы инспектор;
старшина;
кезекшінің көмекшісі;
барлық атаудағы кіші инспектор;
техник;
инженер;
жүргізуші полицей;
барлық атаудағы полицей.
Ескертпе: функционалдық міндеттері:
тылдық қамтамасыз етуді (жүргізуші полицейлерді қоспағанда);
ұйымдастырушылық-талдау жұмысын және бақылауды;
кадрлық қамтамасыз етуді;
техникалық қамтамасыз етуді іске асыру мәселелері болып табылатын лауазымдарға қолданылмайды.
Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелері:
бастық;
бастықтың орынбасары.
жедел бөлім (бөлімше, топ):
бастық;
бастықтың орынбасары;
аға жедел уәкіл;
жедел уәкіл;
инспектор;
Кадр саясаты бөлімі (бөлімше, топ)
кәсіптік қызметтік және дене даярлығы жөніндегі аға инспектор;
кәсіптік қызметтік және дене даярлығы жөніндегі инспектор;
режимдік бөлім (бөлімше, топ):
бастық;
бастықтың орынбасары;
аға жедел уәкіл;
жедел уәкіл;
барлық атаудағы аға инспектор;
барлық атаудағы инспектор;
аға инженер;
инженер;
техник;
аға өрт сөндіруші;
қарауыл бастығы;
жүргізуші қызметкер;
барлық атаудағы аға бақылаушы;
барлық атаудағы бақылаушы;
кезекші бөлім
колония бастығының кезекші көмекшісі;
колония бастығының кезекші көмекшісінің орынбасары;
бақылау қызметі бөлімі (бөлімше, топ)
бастық;
бастықтың орынбасары;
қарауыл бастығы;
қарауыл бастығының көмекшісі;
есептоп бастығы;
барлық атаудағы аға бақылаушы;
барлық атаудағы бақылаушы.
сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы және әлеуметтік-психологиялық бөлімі (бөлімше, топ):
бастық;
бастықтың орынбасары;
жасақ бастығы (аға тәрбиеші);
тәрбиеші;
барлық атаудағы аға инспектор;
аға инспектор – психолог;
инспектор – психолог;
барлық атаудағы инспектор;
арнайы есепке алу бөлімі (бөлімше, топ)
бастық;
аға инспектор;
инспектор;
медициналық бөлімше (денсаулық пункті), аурухана:
бастық;
бастықтың орынбасары;
медициналық бөлімше бастығы – дәрігер;
сәбилер үйінің бастығы – дәрігер;
бөлімше бастығы – дәрігер;
медицина бөлімшесінің бастығы;
барлық атаудағы дәрігерлер;
санитарлық дәрігер;
барлық атаудағы фельдшерлер;
мейіргер;
сотталғандардың еңбегін ұйымдастыру бөлімі (бөлімшесі, тобы):
бастық;
аға инспектор;
инспектор;
тергеу изоляторлары:
бастық;
бастықтың орынбасары;
жедел бөлім (бөлімше, топ):
бастық;
бастықтың орынбасары;
аға жедел уәкіл;
жедел уәкіл;
есепке алу жөніндегі аға техник;
есепке алу жөніндегі техник;
режим және күзет бөлімі (бөлімше, топ):
бастық;
бастықтың орынбасары;
барлық атаудағы аға инспектор;
барлық атаудағы инспектор;
аға инженер;
инженер;
техник;
корпус бойынша басшы;
жүргізуші қызметкер;
барлық атаудағы аға бақылаушы;
барлық атаудағы бақылаушы;
Кадр саясаты бөлімі (бөлімше, топ)
кәсіптік қызметтік және дене даярлығы жөніндегі аға инспектор;
кәсіптік қызметтік және дене даярлығы жөніндегі инспектор;
кезекші қызмет:
тергеу изоляторы бастығының кезекші көмекшісі;
тергеу изоляторы бастығының кезекші көмекшісінің орынбасары;
арнайы контингент арасындағы тәрбие жұмысы және әлеуметтік психологиялық бөлім (бөлімше, топ);
бастық;
жасақ бастығы (аға тәрбиеші);
барлық атаудағы аға инспектор;
аға инспектор – психолог;
инспектор – психолог;
барлық атаудағы инспектор;
арнайы есепке алу бөлімі (бөлімше, топ):
бастық;
бастықтың орынбасары;
инспектор;
есепке алу жөніндегі аға техник;
есепке алу жөніндегі техник;
медициналық бөлімше (денсаулық пункті) аурухана:
бастық;
бастықтың орынбасары;
сәбилер үйінің бастығы – дәрігер;
бөлімше бастығы – дәрігер;
медицина бөлімшесінің бастығы;
барлық атаудағы дәрігерлер;
санитарлық дәрігер;
барлық атаудағы фельдшерлер;
мейіргер;
сотталғандардың еңбегін ұйымдастыру бөлімі (бөлімшесі, тобы):
бастық;
аға инспектор;
инспектор.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.05.2023 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

4. Территориальные органы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Представительство Министерства внутренних дел Республики Казахстан в городе Байконыр
начальник;
заместитель начальника;
участковый инспектор полиции;
участковый инспектор полиции по делам несовершеннолетних;
полицейский патрульной полиции.
Службы криминальной полиции, по противодействию киберпреступности, по борьбе с организованной преступностью, следствия, дознания, оперативно-криминалистические, по противодействию экстремизму:
начальник отдела, отделения;
заместитель начальника отдела;
старший оперуполномоченный (следователь, дознаватель, криминалист);
оперуполномоченный, следователь, дознаватель, криминалист.
Дежурная часть
старший инспектор-дежурный;
помощник дежурного.
Изолятор временного содержания
начальник;
заместитель начальника;
полицейский -дежурный;
полицейский;
полицейский-водитель;
полицейский- конвоир.
Департаменты полиции областей, городов республиканского значения и столицы, на транспорте Министерства внутренних дел Республики Казахстан
начальник;
заместитель начальника (курирующий оперативную работу, следствие, местную полицейскую службу, патрульную полицию на транспорте);
начальник управления (курирующий местную полицейскую службу, патрульную полицию на транспорте);
заместитель начальника управления (курирующий местную полицейскую службу, патрульную полицию на транспорте).
Службы криминальной полиции, по противодействию киберпреступности, по борьбе с организованной преступностью, по противодействию наркопреступности, по противодействию экстремизму, следствия, дознания, оперативно-криминалистические, собственной безопасности, специальной и мобилизационной подготовки:
начальник управления, отдела, отделения;
заместитель начальника управления, отдела, отделения;
старший оперуполномоченный (следователь, дознаватель) по особо важным делам;
главный криминалист;
старший оперуполномоченный (следователь, дознаватель, криминалист);
оперуполномоченный, следователь, дознаватель, криминалист;
младший оперуполномоченный, помощник следователя, техник – криминалист.
Специальные подразделения
Подразделения специального назначения "Арлан"
командир подразделения специального назначения;
заместитель командира подразделения специального назначения;
командир взвода в составе подразделения специального назначения;
старший инспектор профессиональной служебной и физической подготовки;
старший инспектор-штурмовик;
старший инспектор-взрывотехник;
старший инспектор-снайпер;
инспектор профессиональной служебной и физической подготовки;
инспектор-штурмовик;
инспектор-взрывотехник;
инспектор-снайпер;
полицейский, полицейский-водитель.
старший инспектор по особым поручениям;
старший инспектор;
инспектор;
Специальные отряды быстрого реагирования
командир специального отряда быстрого реагирования;
заместитель командира специального отряда быстрого реагирования;
командир роты в составе специального отряда быстрого реагирования;
заместитель командира роты в составе специального отряда быстрого реагирования;
командир взвода в составе специального отряда быстрого реагирования;
старший инспектор строевого подразделения;
старший инспектор-снайпер;
старший инспектор профессиональной служебной и физической подготовки;
старший инспектор (водометной машины);
старший инспектор-дежурный;
старший инженер по специальной технике;
инспектор строевого подразделения;
инспектор-снайпер;
инспектор профессиональной служебной и физической подготовки;
инспектор (водометной машины);
инспектор-психолог (переговорщик);
инспектор-дежурный (для выезда на место происшествия);
инженер по специальной технике;
полицейский-дежурный;
помощник дежурного;
полицейский-водитель.
Примечание: не распространяется на должности, функциональными обязанностями которых являются вопросы реализации:
тылового обеспечения;
организационно-аналитической работы и контроля;
работы штаба;
кадрового обеспечения;
технического обеспечения.
Центр оперативного управления, дежурная часть, подразделение по руководству Центра оперативного управления, дежурными частями в штабах аппарата Департамента полиции
начальник;
заместитель начальника;
заместитель начальника управления-начальник дежурной части;
начальник отдела (отделения);
помощник начальника отдела – оперативный дежурный;
старший инспектор по особым поручениям;
старший инспектор всех наименований;
инспектор всех наименований;
оператор "102";
помощник начальника дежурной части-оперативный дежурный.
Городские (районные, линейные) управления (отделы) полиции, отделы (отделения) полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан Службы криминальной полиции, по противодействию наркопреступности, следствия, дознания, оперативно-криминалистические, по противодействию экстремизму
начальник городского (районного, линейного) управления (отдела) полиции;
заместитель начальника (курирующий оперативную работу, следствие, местную полицейскую службу, патрульную полицию на транспорте) городского (районного, линейного) управления (отдела) полиции, отдела полиции;
начальник (курирующий оперативную работу, следствие, местную полицейскую службу, патрульную полицию на транспорте) отделения полиции;
начальник отдела (отделения) городского (районного, линейного) управления (отдела) полиции, отдела полиции;
заместитель начальника отдела (отделения) городского (районного, линейного) управления (отдела) полиции, отдела полиции;
старший оперуполномоченный (следователь, дознаватель, криминалист);
оперуполномоченный, следователь, дознаватель, криминалист;
младший оперуполномоченный;
помощник следователя;
техник-криминалист;
начальник отдела (отделения) местной полицейской службы и его заместитель;
участковый инспектор полиции (в том числе ответственный за организацию работы участкового пункта полиции);
участковый инспектор по делам несовершеннолетних (в том числе закрепленный за организацией образования);
старший участковый инспектор полиции по делам несовершеннолетних (в том числе закрепленный за организацией образования);
помощник участкового инспектора полиции.
Центр оперативного управления, дежурная часть
начальник;
заместитель начальника;
оперативный дежурный;
старший инспектор всех наименований;
инспектор всех наименований;
оператор "102";
помощник дежурного;
техник.
Патрульная полиция, конвойная служба, батальон по сопровождению пассажирских поездов
командир полка (батальона, роты, взвода);
заместитель командира полка (батальона, роты, взвода);
помощник командира взвода, он же командир отделения;
командир отделения;
старший инспектор всех наименований;
инспектор всех наименований;
полицейский всех наименований;
начальник дежурной части;
старший инспектор-дежурный (в том числе для выезда на место происшествия);
старший инспектор группы по кадрам, профессиональной служебной и физической подготовке;
инспектор группы по кадрам, профессиональной служебной и физической подготовке.
инспектор-дежурный (в том числе, для выезда на место происшествия);
помощник дежурного.
старший инспектор группы по кадрам, профессиональной служебной и физической подготовке;
инспектор группы по кадрам, профессиональной служебной и физической подготовке.
Примечание: не распространяется на должности, функциональными обязанностями которых являются вопросы реализации:
тылового обеспечения;
организационно-аналитической работы и контроля;
работы штаба;
кадрового обеспечения;
технического обеспечения.
Изоляторы временного содержания, специальные приемники, приемники -распределители
начальник;
заместитель начальника;
старший инспектор;
инспектор;
командир взвода;
командир отделения;
полицейский-водитель;
полицейский;
помощник дежурного;
старшина.
Центры кинологической службы
начальник;
заместитель начальника;
начальник отделения кинологической службы;
старший инспектор кинологической службы;
старший инспектор-кинолог;
инспектор кинологической службы;
инспектор-кинолог;
инспектор-дежурный;
младший инспектор кинологической службы;
младший инспектор-кинолог;
младший инспектор;
помощник дежурного;
полицейский-водитель.
Департаменты уголовно-исполнительной системы областей, городов республиканского значения и столицы
начальник;
заместитель начальника (курирующий воспитательную работу среди осужденных, оперативную работу, режим, надзор и охрану, специальный учет, медицинскую службу, организацию труда осужденных).
Оперативный отдел (отделение, группа)
Начальник;
старший оперуполномоченный по особо важным делам;
старший оперуполномоченный;
оперуполномоченный.
Дежурная часть
старший инспектор-дежурный;
инспектор-дежурный;
главный специалист военно-мобилизационной работы и гражданской обороны.
отдел (отделение, группа) режима и надзора
начальник;
старший оперуполномоченный по особо важным делам;
старший оперуполномоченный;
оперуполномоченный;
главный специалист;
старший инспектор;
инспектор.
отдел (отделение, группа) воспитательной и социально-психологической работы среди осужденных
начальник;
главный специалист;
старший инспектор;
инспектор.
отдел (отделение, группа) специального учета
главный специалист;
старший инспектор;
инспектор.
Группа собственной безопасности
старший оперуполномоченный по особо важным делам;
старший оперуполномоченный;
оперуполномоченный.
отдел (отделение, группа) медицинского обеспечения
начальник;
главный специалист-врач;
старший инспектор-санитарный врач;
инспектор-врач.
отдел (отделение, группа) организации труда осужденных
начальник;
главный специалист;
старший инспектор;
инспектор.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 23.05.2023 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2023); от 14.10.2024 № 848 (вводится в действие с 01.11.2024).
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 5 августа 2021 года № 524
Перечень утративших силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан

4. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің аумақтық органдары
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Байқоңыр қаласындағы өкілдігі
бастық;
бастықтың орынбасары;
учаскелік полиция инспекторы;
кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі учаскелік полиция инспекторы;
патрульдік полиция полицейі;
криминалдық полиция, киберқылмысқа қарсы іс-қимыл, ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес, тергеу, анықтау, жедел-криминалистикалық, экстремизмге қарсы іс-қимыл қызметтері:
бөлім, бөлімше бастығы;
бөлім бастығының орынбасары;
аға жедел уәкіл (тергеуші, анықтаушы, криминалист);
жедел уәкіл, тергеуші, анықтаушы, криминалист;
кезекші бөлім:
кезекші аға инспектор;
кезекшінің көмекшісі;
уақытша ұстау изоляторы:
бастық;
бастықтың орынбасары;
кезекші полицей;
полицей;
жүргізуші полицей;
айдауыл полицей.
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың полиция департаменттері, Көліктегі полиция департаменттері:
бастық;
бастықтың орынбасары (жедел жұмысқа, тергеуге, жергілікті полиция қызметіне, патрульдік полиция қызметіне жетекшілік ететін);
басқарма (жергілікті полиция қызметі, көліктегі патрульдік полиция қызметіне жетекшілік ететін) бастығы;
басқарма (жергілікті полиция қызметі, көліктегі патрульдік полиция қызметіне жетекшілік ететін) бастығының орынбасары;
криминалдық полиция, киберқылмысқа қарсы іс-қимыл, ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес, есірткі қылмысына қарсы іс-қимыл, экстремизмге қарсы іс-қимыл, тергеу, анықтау, жедел-криминалистикалық, өзіндік қауіпсіздік, арнайы және жұмылдыру даярлығы қызметтері:
басқарма, бөлім, бөлімше бастығы;
басқарма, бөлім, бөлімше бастығының орынбасары;
аса маңызды істер жөніндегі аға жедел уәкіл (тергеуші, анықтаушы);
бас криминалист;
аға жедел уәкіл (тергеуші, анықтаушы, криминалист);
жедел уәкіл, тергеуші, анықтаушы, криминалист;
кіші жедел уәкіл, тергеушінің көмекшісі, техник – криминалист.
арнайы бөліністер:
"Арлан" арнайы мақсаттағы бөліністері:
Арнайы мақсаттағы бөліністің командирі;
арнайы мақсаттағы бөлініс командирінің орынбасары;
арнайы мақсаттағы бөлініс құрамындағы взвод командирі;
кәсіби қызметтік және дене шынықтыру жөніндегі аға инспектор;
шабуылшы – аға инспектор;
жару технигі – аға инспектор;
мерген – аға инспектор;
кәсіби қызметтік және дене шынықтыру жөніндегі инспектор;
шабуылшы – инспектор;
жару технигі – инспектор;
мерген – инспектор;
полицей, жүргізуші полицей;
ерекше тапсырмалар жөніндегі аға инспектор;
аға инспектор;
инспектор
арнайы жедел ден қою жасақтары:
арнайы жедел ден қою жасағының командирі;
арнайы жедел ден қою жасағы командирінің орынбасары;
арнайы жедел ден қою жасағы құрамындағы рота командирі;
арнайы жедел ден қою жасағы құрамындағы рота командирінің орынбасары;
арнайы жедел ден қою жасағы құрамындағы взвод командирі;
саптық бөліністің аға инспекторы;
мерген - аға инспектор;
кәсіби қызметтік және дене шынықтыру жөніндегі аға инспектор;
аға инспектор (суатқыш машинасының);
кезекші – аға инспектор;
арнайы техника жөніндегі аға инженер;
саптық бөліністің инспекторы;
мерген – инспектор;
кәсіби қызметтік және дене шынықтыру жөніндегі инспектор;
инспектор (суатқыш машинасының);
инспектор – психолог (келіссөз жүргізуші);
кезекші – инспектор (оқиға болған орынға шығу үшін);
арнайы техника жөніндегі инженер;
кезекші полицей;
кезекшінің көмекшісі;
жүргізуші полицей.
Ескертпе: функционалдық міндеттері:
тылдық қамтамасыз етуді;
ұйымдастырушылық-талдау жұмысын және бақылауды;
штаб жұмысын;
кадрлық қамтамасыз етуді;
техникалық қамтамасыз етуді іске асыру мәселелері болып табылатын лауазымдарға қолданылмайды.
Жедел басқару орталығы, кезекші бөлім, Полиция департаменті аппараттарындағы штабтың кезекші бөлімдеріне, Жедел басқару орталығына басшылық ету жөніндегі бөліністер
бастық;
бастықтың орынбасары;
басқарма бастығының орынбасары – кезекші бөлім бастығы;
бөлім (бөлімше) бастығы;
бөлім бастығының орынбасары – жедел кезекші;
аса маңызды істер жөніндегі аға инспектор;
барлық атаудағы аға инспектор;
барлық атаудағы инспектор;
"102" операторы;
кезекші бөлім бастығының көмекшісі – жедел кезекші.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің қалалық (аудандық, желілік) полиция басқармалары (бөлімдері), полиция бөлімдері (бөлімшелері) криминалдық полиция, есірткі қылмысына қарсы іс-қимыл, тергеу, анықтау, жедел-криминалистикалық, экстремизмге қарсы іс-қимыл қызметтері:
қалалық (аудандық, желілік) полиция басқармасының (бөлімінің) бастығы;
қалалық (аудандық, желілік) полиция басқармасы (бөлімі), полиция бөлімі бастығының орынбасары (жедел жұмысқа, тергеуге, жергілікті полиция қызметіне, көліктегі патрульдік полицияға жетекшілік ететін);
полиция бөлімшесінің бастығы (жедел жұмысқа, тергеуге, жергілікті полиция қызметіне, көліктегі патрульдік полицияға жетекшілік ететін);
қалалық (аудандық, желілік) полиция басқармасының (бөлім) бөлім, бөлімше,полиция бөлімінің бастығы;
қалалық (аудандық, желілік) полиция басқармасының (бөлім) бөлім, бөлімше, полиция бөлімі бастығының орынбасары;
аға жедел уәкіл (тергеуші, анықтаушы, криминалист);
жедел уәкіл, тергеуші, анықтаушы, криминалист;
кіші жедел уәкіл;
тергеушінің көмекшісі;
техник – криминалист;
жергілікті полиция қызметі бөлімінің (бөлімшесінің) бастығы және оның орынбасары;
учаскелік полиция инспекторы (оның ішінде, учаскелік полиция пункті жұмысын ұйымдастыруға жауапты);
кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі учаскелік полиция инспекторы (оның ішінде, білім беру ұйымдарына бекітілген);
кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі аға учаскелік полиция инспекторы (оның ішінде, білім беру ұйымдарына бекітілген);
учаскелік полиция инспекторының көмекшісі;
жедел басқару орталығы, кезекші бөлім:
бастық;
бастықтың орынбасары;
жедел кезекші;
барлық атаудағы аға инспектор;
барлық атаудағы инспектор;
"102" операторы;
кезекшінің көмекшісі;
техник;
патрульдік полиция, айдауылдау қызметі, жолаушылар пойыздарымен бірге жүретін батальон
полк (батальон, рота, взвод) командирі;
полк (батальон, рота, взвод) командирінің орынбасары;
взвод командирінің көмекшісі әрі бөлімше командирі;
бөлімше командирі;
барлық атаудағы аға инспектор;
барлық атаудағы инспектор;
барлық атаудағы полицей;
кезекші бөлімнің бастығы;
кезекші аға инспектор (оның ішінде, оқиға болған жерге бару үшін);
кезекші инспектор (оның ішінде, оқиға болған жерге бару үшін);
кезекшінің көмекшісі.
кадр, кәсіптік қызметтік және дене даярлығы тобының аға инспекторы;
кадр, кәсіптік қызметтік және дене даярлығы тобының инспекторы;
Ескертпе: функционалдық міндеттері:
тылдық қамтамасыз етуді;
ұйымдастырушылық-талдау жұмысын және бақылауды;
штаб жұмысын;
кадрлық қамтамасыз етуді;
техникалық қамтамасыз етуді іске асыру мәселелері болып табылатын лауазымдарға қолданылмайды.
уақытша ұстау изоляторлары, арнайы қабылдау орындары, қабылдау-тарату орындары:
бастық;
бастықтың орынбасары;
аға инспектор;
инспектор;
взвод командирі;
бөлімше командирі;
жүргізуші полицей;
полицей;
кезекшінің көмекшісі;
старшина;
Кинологиялық қызмет орталығы
бастық;
бастықтың орынбасары;
кинологиялық қызметтің бөлімше бастығы;
кинологиялық қызметтің аға инспекторы;
кинолог аға инспектор;
кинологиялық қызмет инспекторы;
кинолог инспектор;
кезекші инспектор;
кинологиялық қызметтің кіші инспекторы;
кинолог кіші инспектор;
кіші инспектор;
кезекшінің көмекшісі;
жүргізуші полицей;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың қылмыстық-атқару жүйесі департаменттері:
бастық;
бастықтың орынбасары (сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысына, жедел жұмысқа, режимге, қадағалауға және күзетке, арнайы есепке алуға, медициналық қызметке, сотталғандар еңбегін ұйымдастыруға жетекшілік ететін);
жедел бөлім (бөлімше, топ):
бастық;
аса маңызды істер жөніндегі аға жедел уәкіл;
аға жедел уәкіл;
жедел уәкіл;
кезекші бөлім:
кезекші аға инспектор;
кезекші инспектор;
әскери-жұмылдыру жұмысы және азаматтық қорғаныс бас маманы;
режим және қадағалау бөлімі (бөлімше, топ):
бастық;
аса маңызды істер жөніндегі аға жедел уәкіл;
аға жедел уәкіл;
жедел уәкіл;
бас маман;
аға инспектор;
инспектор;
сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы және әлеуметтік-психологиялық бөлімі (бөлімше, топ):
бастық;
бас маман;
аға инспектор;
инспектор;
арнайы есепке алу бөлімі (бөлімше, топ):
бас маман;
аға инспектор;
инспектор;
өзіндік қауіпсіздік тобы:
аса маңызды істер жөніндегі аға жедел уәкіл;
аға жедел уәкіл;
жедел уәкіл;
медициналық қамтамасыз ету бөлімі
бастық;
бас маман – дәрігер;
аға инспектор – санитарлық дәрігер;
инспектор – дәрігер.
сотталғандардың еңбегін ұйымдастыру бөлімі (бөлімшесі, тобы):
бастық;
бас маман;
аға инспектор;
инспектор.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 06.09.2022 № 650 (01.07.2022 бастап қолданысқа енгiзiледi); 23.05.2023 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 14.10.2024 № 848 (01.11.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 5 тамыздағы
№ 524 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі

1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 ноября 2014 года № 1209 "Об утверждении Правил обеспечения жилищем, выплаты компенсации за наем (аренду) жилища, а также категорий должностей сотрудников органов внутренних дел, имеющих право на получение компенсации".
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 899 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 ноября 2014 года № 1209 "Об утверждении Правил обеспечения жилищем, выплаты компенсации за наем (аренду) жилища, а также категорий должностей сотрудников органов внутренних дел, имеющих право на получение компенсации.
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 января 2018 года № 19 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 ноября 2014 года № 1209 "Об утверждении Правил обеспечения жилищем, выплаты компенсации за наем (аренду) жилища, а также категорий должностей сотрудников органов внутренних дел, имеющих право на получение компенсации".
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 мая 2019 года № 290 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 ноября 2014 года № 1209 "Об утверждении Правил обеспечения жилищем, выплаты компенсации за наем (аренду) жилища, а также категорий должностей сотрудников органов внутренних дел, имеющих право на получение компенсации".
5. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2019 года № 888 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 ноября 2014 года №1209 "Об утверждении Правил обеспечения жилищем, выплаты компенсации за наем (аренду) жилища, а также категорий должностей сотрудников органов внутренних дел, имеющих право на получение компенсации".
6. Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 января 2021 года № 11 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 ноября 2014 года №1209 "Об утверждении Правил обеспечения жилищем, выплаты компенсации за наем (аренду) жилища, а также категорий должностей сотрудников органов внутренних дел, имеющих право на получение компенсации".
7. Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 марта 2021 года № 122 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 ноября 2014 года № 1209 "Об утверждении Правил обеспечения жилищем, выплаты компенсации за наем (аренду) жилища, а также категорий должностей сотрудников органов внутренних дел, имеющих право на получение компенсации".

1. "Ішкі істер органдарының қызметкерлерін тұрғын үймен қамтамасыз ету, тұрғын үйді жалдау (жалға алу) үшін өтемақы төлеу қағидаларын, сондай-ақ өтемақы алуға құқығы бар ішкі істер органдарының қызметкерлері лауазымдарының санаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қарашадағы № 1209 қаулысы.
2. "Ішкі істер органдарының қызметкерлерін тұрғын үймен қамтамасыз ету, тұрғын үйді жалдау (жалға алу) үшін өтемақы төлеу қағидаларын, сондай-ақ өтемақы алуға құқығы бар ішкі істер органдарының қызметкерлері лауазымдарының санаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қарашадағы № 1209 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 899 қаулысы.
3. "Ішкі істер органдарының қызметкерлерін тұрғын үймен қамтамасыз ету, тұрғын үйді жалдау (жалға алу) үшін өтемақы төлеу қағидаларын, сондай-ақ өтемақы алуға құқығы бар ішкі істер органдарының қызметкерлері лауазымдарының санаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қарашадағы № 1209 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 18 қаңтардағы № 19 қаулысы.
4. "Ішкі істер органдарының қызметкерлерін тұрғын үймен қамтамасыз ету, тұрғын үйді жалдау (жалға алу) үшін өтемақы төлеу қағидаларын, сондай-ақ өтемақы алуға құқығы бар ішкі істер органдарының қызметкерлері лауазымдарының санаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қарашадағы № 1209 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 15 мамырдағы № 290 қаулысы.
5. "Ішкі істер органдарының қызметкерлерін тұрғын үймен қамтамасыз ету, тұрғын үйді жалдау (жалға алу) үшін өтемақы төлеу қағидаларын, сондай-ақ өтемақы алуға құқығы бар ішкі істер органдарының қызметкерлері лауазымдарының санаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қарашадағы № 1209 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 28 қарашадағы № 888 қаулысы.
6. "Ішкі істер органдарының қызметкерлерін тұрғын үймен қамтамасыз ету, тұрғын үйді жалдау (жалға алу) үшін өтемақы төлеу қағидаларын, сондай-ақ өтемақы алуға құқығы бар ішкі істер органдарының қызметкерлері лауазымдарының санаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қарашадағы № 1209 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 16 қаңтардағы № 11 қаулысы.
7. "Ішкі істер органдарының қызметкерлерін тұрғын үймен қамтамасыз ету, тұрғын үйді жалдау (жалға алу) үшін өтемақы төлеу қағидаларын, сондай-ақ өтемақы алуға құқығы бар ішкі істер органдарының қызметкерлері лауазымдарының санаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қарашадағы № 1209 қаулысына 2021 жылғы 4 наурыздағы № 122 қаулысы.