Об утверждении Инструкции о перечне, формах и сроках представления финансовой отчетности ипотечными организациями
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 декабря 2002 года N 508. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 января 2003 года N 2138. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 мая 2009 года N 49
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 25.05.2009 N 49 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
Сноска. В Название внесены изменения - постановлением Правления Национального Банка РК от 15 декабря 2004 года N 179 (вводится в действие с 1 февраля 2005 года); от 12 августа 2006 года N 79 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня регистрации в МЮ РК); от 20 июля 2007 года N 84 ((вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
В целях совершенствования нормативной правовой базы, регулирующей деятельность ипотечных организаций, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
Сноска. В преамбулу внесены изменения постановлением Правления Национального Банка РК от 12 августа 2006 года N 79 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня регистрации в МЮ РК); от 20 июля 2007 года N 84 ((вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о перечне, формах и сроках представления финансовой отчетности ипотечными организациями.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правления Национального Банка РК от 15 декабря 2004 года N 179 (вводится в действие с 1 февраля 2005 года); от 20 июля 2007 года N 84 ((вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту финансового надзора (Бахмутова Е.Л.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата и территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан.
4. Территориальным филиалам Национального Банка Республики Казахстан в трехдневный срок со дня получения настоящего постановления довести его до сведения ипотечных организаций.
Сноска. В пункт 4 внесены изменения постановлением Правления Национального Банка РК от 12 августа 2006 года N 79 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня регистрации в МЮ РК); от 20 июля 2007 года N 84 ((вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).

Ипотекалық ұйымдардың қаржылық есеп беру тізбесі, нысандары мен мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқарамасының қаулысы 2002 жылғы 23 желтоқсандағы N 508. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 25 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 2138. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2009 жылғы 25 мамырдағы N 49 қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.05.25 N 49 қаулысымен.
Ескерту: Атауына өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2004.12.15. N 179 , 2006.08.12. N 79 , 2007.07.20. N 84 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
Ипотекалық ұйымдардың қызметін реттейтін нормативтік құқықтық базаны жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
Ескерту: Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 12 тамыздағы N 79 , 2007.07.20. N 84 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
1. Ипотекалық ұйымдардың қаржылық есеп беру тізбесі, нысандары мен мерзімдері туралы нұсқаулық бекітілсін.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2004 жылғы 15 желтоқсандағы N 179 , 2006 жылғы 12 тамыздағы N 79 , 2007.07.20. N 84 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулылармен.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін күшіне енеді.
3. Қаржылық қадағалау департаменті (Бахмутова Е.Л.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне және аумақтық филиалдарына жіберсін.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдары осы қаулыны алған күннен бастап үш күндік мерзімде оны ипотекалық ұйымдарға жіберсін.
Ескерту: 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 12 тамыздағы N 79 , 2007.07.20. N 84 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.

5. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившими силу нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сайденова А.Г.
Председатель
Национального Банка
Утверждена
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 23 декабря 2002 г. N 508
Инструкция о перечне, формах и сроках
представления финансовой отчетности
ипотечными организациями
Сноска. В название внесены изменения - постановлением Правления Национального Банка РК от 15 декабря 2004 года N 179 (вводится в действие с 1 февраля 2005 года); от 12 августа 2006 года N 79 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня регистрации в МЮ РК).
Сноска. В заголовке и далее по тексту слова "ипотечными компаниями", "ипотечных компаний", "Ипотечные компании", "ипотечной компанией", "ипотечная компания" и "Ипотечная компания" заменены соответственно словами "ипотечными организациями", "ипотечных организаций", "Ипотечные организации", "ипотечной организацией", "ипотечная организация" и "Ипотечная организация" - постановлением Правления Национального Банка РК от 20 июля 2007 года N 84 ((вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с банковским законодательством и устанавливает перечень, формы и сроки представления в государственный орган, осуществляющий регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) финансовой отчетности ипотечных организаций.
Сноска. Пункт 1 с изменениями - совместным постановлением Правлений Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 февраля 2004 года N 61 и Национального Банка Республики Казахстан от 23 февраля 2004 года N 20 ; постановлением Правления Национального Банка РК от 15 декабря 2004 года N 179 (вводится в действие с 1 февраля 2005 года); от 12 августа 2006 года N 79 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня регистрации в МЮ РК).
2. Целью настоящей Инструкции является установление единых требований к финансовой отчетности, представляемой ипотечными организациями, в уполномоченный орган.
Сноска. Пункт 2 с изменениями - совместным постановлением Правлений Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 февраля 2004 года N 61 и Национального Банка Республики Казахстан от 23 февраля 2004 года N 20 ; постановлением Правления Национального Банка РК от 15 декабря 2004 года N 179 (вводится в действие с 1 февраля 2005 года); от 12 августа 2006 года N 79 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня регистрации в МЮ РК).

5. Осы қаулы күшіне енген күннен бастап осы қаулының қосымшасына сәйкес нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп танылсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ә.Ғ.Сәйденовке жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2002 жылғы 23 желтоқсандағы
N 508 қаулысымен бекітілген
Ипотекалық ұйымдардың қаржылық есеп беру тізбесі, нысандары мен мерзімдері туралы
нұсқаулық
Ескерту: Мәтіннің жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтінге, атауына  өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2004 жылғы 15 желтоқсандағы N 179 , 2006 жылғы 12 тамыздағы N 79 қаулылармен.
Ескерту: Нұсқаулықтың тақырыбында және бүкіл мәтін бойынша "ипотекалық компаниялардың", "ипотекалық компаниялар", "ипотекалық компанияның", "ипотекалық компания" деген сөздер тиісінше "ипотекалық ұйымдардың", "ипотекалық ұйымдар", "ипотекалық ұйымның", "ипотекалық ұйым" "ипотекалық ұйымдарының" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007.07.20. N 84 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық банк заңдарына сәйкес әзірленген ипотекалық ұйымдардың қаржы нарығына және қаржы ұйымдарына реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органға (бұдан әрі - уәкілетті органға) қаржылық есеп беру тізбесін, нысандарын және мерзімдерін белгілейді.
Ескерту: 1-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 20, ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 61 бірлескен қаулысымен , ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2004 жылғы 15 желтоқсандағы N 179 , 2006 жылғы 12 тамыздағы N 79 қаулылармен.
2. Осы Нұсқаулықтың мақсаты ипотекалық ұйымдардың уәкілетті органға беретін қаржылық есебі бірыңғай талаптар белгілеу болып табылады.
Ескерту: 2-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 20, ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 61 бірлескен қаулысымен , ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2004 жылғы 15 желтоқсандағы N 179 , 2006 жылғы 12 тамыздағы N 79 қаулылармен.

3. Финансовая отчетность ипотечных организаций составляется в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности и настоящей Инструкцией.
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правления Национального Банка РК от 15 декабря 2004 года N 179 (вводится в действие с 1 февраля 2005 года); от 12 августа 2006 года N 79 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня регистрации в МЮ РК).
4. (Пункт исключен - совместным постановлением Правлений Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 февраля 2004 года N 61 и Национального Банка Республики Казахстан от 23 февраля 2004 года N 20 ); постановлением Правления Национального Банка РК от 15 декабря 2004 года N 179 (вводится в действие с 1 февраля 2005 года).
Глава 2. Представление отчетности
5. Финансовая отчетность ипотечных организаций включает в себя:
1) бухгалтерский баланс - Форма N 1 (приложение 1 к настоящей Инструкции);
2) отчет о прибылях и убытках - Форма N 2 (приложение 2 к настоящей Инструкции);
3) отчет о движении денежных средств (косвенный метод) - Форма N 3 (приложение 3 к настоящей Инструкции);
4) отчет об изменениях в капитале - Форма 4 (приложение 3-1 к настоящей Инструкции);
5) пояснительная записка.
Сноска. Пункт 5 с изменениями - совместным постановлением Правлений Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 23 февраля 2004 года N 61 и Национального Банка РК от 23 февраля 2004 года N 20 ; постановлением Правления Национального Банка РК от 12 августа 2006 года N 79 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня регистрации в МЮ РК); постановлением Правления Национального Банка РК от 20 июля 2007 года N 84 ((вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
6. <*>
Сноска. Пункт 6 с изменениями - совместным постановлением Правлений Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 февраля 2004 года N 61 и Национального Банка Республики Казахстан от 23 февраля 2004 года N 20 ; пункт исключен - постановлением Правления Национального Банка РК от 15 декабря 2004 года N 179 (вводится в действие с 1 февраля 2005 года).
7. Ипотечные организации представляют финансовую отчетность (далее - отчетность) в уполномоченный орган со следующей периодичностью:
ежеквартально, не позднее 18.00 времени города Астаны четвертого рабочего дня, следующего за отчетным кварталом, бухгалтерский баланс согласно приложению 1 к настоящей Инструкции, отчет о прибылях и убытках согласно приложению 2 к настоящей Инструкции;

3. Ипотекалық ұйымдардың қаржылық есебі Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есеп жөніндегі заңдарында белгіленген талаптарға және осы Нұсқаулыққа сәйкес жасалады.
Ескерту: 3-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2004 жылғы 15 желтоқсандағы N 179 , 2006 жылғы 12 тамыздағы N 79 қаулылармен.
4. <*>
Ескерту: 4-тармақ алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 20, ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 61 бірлескен қаулысымен .
2-тарау. Есеп беру
5. Ипотекалық ұйымдардың қаржылық есебіне:
1) бухгалтерлік баланс - N 1 нысан (осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасы);
2) пайда және зиян туралы есеп - N 2 нысан (осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасы);
3) ақша қаражаты қозғалысы туралы есеп (жанама әдіс) - N 3 нысан (осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасы) кіреді;
4) капиталдағы өзгерістер туралы есеп - N 4 нысан (осы Нұсқаулықтың 3-1-қосымшасы);
5) түсіндірме жазба.
Ескерту: 5-тармаққа өзгерту мен толықтырулар енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі төрағасының 2004.02.23. N 20, ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі төрағасының 2004.02.23. N 61 бірлескен қаулысымен , ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006.08.12. N 79 , 2007.07.20. N 84 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулылармен.
6. <*>
Ескерту: 6-тармаққа өзгерту мен толықтырулар енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 20, ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 61 бірлескен қаулысымен .
Ескерту: 6-тармақ алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2004 жылғы 15 желтоқсандағы N 179 қаулысымен .
7. Ипотекалық ұйымдар уәкілетті органға мынадай кезеңділікпен қаржылық (бұдан әрі - есеп) ұсынады:
тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі төртінші жұмыс күнінің Астана уақыты бойынша сағат 18.00-ден кешіктірмей осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес бухгалтерлік баланс, осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес пайда және зиян туралы есеп;

ежегодно, за период с 1 января по 31 декабря отчетного года, не позднее первого апреля года, следующего за отчетным, бухгалтерский баланс согласно приложению 1 к настоящей Инструкции, отчет о прибылях и убытках согласно приложению 2 к настоящей Инструкции, отчет о движении денежных средств (косвенный метод) согласно приложению 3 к настоящей Инструкции, отчет об изменениях в капитале согласно приложению 3-1 к настоящей Инструкции, пояснительную записку, аудиторский отчет по результатам проведенного аудита финансовой отчетности за отчетный год (в случае наличия дочерних организаций - аудиторский отчет по результатам проведенного аудита консолидированной финансовой отчетности за отчетный год).
Сноска. Пункт 7 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 4 июля 2003 года N 229 ; в новой редакции - совместным постановлением Правлений Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 23 февраля 2004 года N 61 и Национального Банка РК от 23 февраля 2004 года N 20 ; внесены изменения - постановлением Правления Национального Банка РК от 15 декабря 2004 года N 179 (вводится в действие с 1 февраля 2005 года); от 12 августа 2006 года N 79 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня регистрации в МЮ РК); постановлением Правления Национального Банка РК от 20 июля 2007 года N 84 ((вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
8. Ипотечные организации представляют отчетность в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителях.
Сноска. Пункт 8 с изменениями - совместным постановлением Правлений Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 23 февраля 2004 года N 61 и Национального Банка РК от 23 февраля 2004 года N 20 ; постановлением Правления Национального Банка РК от 12 августа 2006 года N 79 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня регистрации в МЮ РК).
9. Отчетность на бумажном носителе должна соответствовать отчетности, представленной на электронном носителе.
10. Отчетность на бумажных носителях подписывается первым руководителем, главным бухгалтером или их заместителями, имеющими право подписи, и заверяется печатью ипотечной организации.
Сноска. Пункт 10 с изменениями - совместным постановлением Правлений Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 23 февраля 2004 года N 61 и Национального Банка РК от 23 февраля 2004 года N 20 ; постановлением Правления Национального Банка РК от 12 августа 2006 года N 79 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня регистрации в МЮ РК).

жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың бірінші сәуірінен кешіктірмей есепті жылдың 1 қаңтарынан 31 желтоқсаны аралығындағы кезеңде осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес бухгалтерлік баланс, осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес пайда және зиян туралы есеп, осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес ақша қаражаты қозғалысы туралы есеп (жанама әдіс), осы Нұсқаулықтың 3-1 қосымшасына сәйкес капиталдағы өзгерістер туралы есеп, түсіндірме жазба, есепті жылға қаржылық есепке жүргізілген аудит нәтижелері бойынша аудиторлық есеп (еншілес ұйымдар болған жағдайда - есепті жылдың шоғырландырылған қаржылық есебіне жүргізілген аудит нәтижелері бойынша аудиторлық есеп).
Ескерту: 7-тармақ жаңа редакцияда жазылды, өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 20, ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 61 бірлескен қаулысымен , ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2004 жылғы 15 желтоқсандағы N 179 , 2006 жылғы 12 тамыздағы N 79 , 2007.07.20. N 84 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулылармен.
8. Ипотекалық ұйымдар уәкілетті органға есепті электрондық тасымалдауышпен және қағаз түрінде береді.
Ескерту: 8-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 20, ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 61 бірлескен қаулысымен , ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 12 тамыздағы N 79 қаулылармен.
9. Қағаз түріндегі есеп электрондық тасымалдауышпен берілген есепке сәйкес болуға тиіс.
10. Қағаз түріндегі есеп үш данада жасалып, есептің екі данасы уәкілетті органына беріледі, үшінші данасы ипотекалық ұйымда қалады. Қағаз түріндегі есепке бірінші басшы, бас бухгалтер немесе олардың қол қою құқығы бар орынбасарлары қол қояды және ипотекалық ұйымның мөрімен расталады.
Ескерту: 10-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 20, ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 61 бірлескен қаулысымен , ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 12 тамыздағы N 79 қаулылармен.

11. (Пункт исключен - совместным постановлением Правлений Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 февраля 2004 года N 61 и Национального Банка Республики Казахстан от 23 февраля 2004 года N 20 ).
12. Данные отчетности указываются в национальной валюте - тенге.
13. Единица измерения, используемая при составлении отчетности, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге в отчете округляется до нуля, а сумма равная пятьсот тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
14. Отчетность на бумажном носителе, содержащая исправления и подчистки, уполномоченным органом не принимается и подлежит возврату. <*>
Сноска. Пункт 14 с изменениями - совместным постановлением Правлений Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 февраля 2004 года N 61 и Национального Банка Республики Казахстан от 23 февраля 2004 года N 20 .
15. В случае необходимости внесения изменений и/или дополнений в отчетность, ипотечная организация в трехдневный срок со дня представления отчетности, представляет в уполномоченный орган письменное ходатайство с объяснением причин необходимости внесения изменений и/или дополнений.
Сноска. Пункт 15 с изменениями - совместным постановлением Правлений Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 23 февраля 2004 года N 61 и Национального Банка РК от 23 февраля 2004 года N 20 ; постановлением Правления Национального Банка РК от 12 августа 2006 года N 79 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня регистрации в МЮ РК).
16. (Пункт исключен - совместным постановлением Правлений Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 февраля 2004 года N 61 и Национального Банка Республики Казахстан от 23 февраля 2004 года N 20 ).
17. Уполномоченный орган вправе возвратить на доработку отчетность, представленную  ипотечной организацией, при обнаружении в ней неточностей или ошибок.
Сноска. Пункт 17 с изменениями - совместным постановлением Правлений Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 февраля 2004 года N 61 и Национального Банка Республики Казахстан от 23 февраля 2004 года N 20 ; постановлением Правления Национального Банка РК от 12 августа 2006 года N 79 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня регистрации в МЮ РК).
18. (Пункт исключен - совместным постановлением Правлений Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 февраля 2004 года N 61 и Национального Банка Республики Казахстан от 23 февраля 2004 года N 20 ).

11. <*>
Ескерту: 11-тармақ алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 20, ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 61 бірлескен қаулысымен .
12. Есептің деректері ұлттық валютамен - теңгемен көрсетіледі.
13. Есеп жасағанда пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. Есептегі бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғарғы сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
14. Түзетілген және өшірілген қағаз түріндегі есепті уәкілетті орган қабылдамайды және кері қайтарады.
Ескерту: 14-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 20, ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 61 бірлескен қаулысымен .
15. Есепке өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу қажет болған жағдайда, ипотекалық ұйым есеп берген күннен бастап үш күндік мерзімде өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу қажеттілігінің себептерін түсіндіріп, уәкілетті органына жазбаша өтініш хат жібереді.
Ескерту: 15-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 20, ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 61 бірлескен қаулысымен , ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 12 тамыздағы N 79 қаулылармен.
16. <*>
Ескерту: 16-тармақ алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 20, ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 61 бірлескен қаулысымен .
17. Уәкілетті органы ипотекалық ұйымның ұсынған есебінде дәлсіздіктер немесе қателер анықтаған жағдайда, оны пысықтау үшін қайтаруға құқылы.
Ескерту: 17-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 20, ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 61 бірлескен қаулысымен , ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 12 тамыздағы N 79 қаулылармен.
18. <*>
Ескерту: 18-тармақ алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 20, ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 61 бірлескен қаулысымен .

19. Уполномоченный орган, в пределах своих полномочий и в целях выполнения своих контрольных и надзорных функций, вправе истребовать отчетность на отдельные даты с соответствующими приложениями и формами, а также подтверждающие документы. <*>
Сноска. Пункт 19 с изменениями - совместным постановлением Правлений Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 февраля 2004 года N 61 и Национального Банка РК от 23 февраля 2004 года N 20 .
20. Ипотечная организация несет ответственность за непредставление или нарушение сроков представления отчетности, указанных в пункте 7 настоящей Инструкции, а также представление неполной и недостоверной информации в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 20 с изменениями - совместным постановлением Правлений Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 23 февраля 2004 года N 61 и Национального Банка РК от 23 февраля 2004 года N 20 ; постановлением Правления Национального Банка РК от 12 августа 2006 года N 79 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня регистрации в МЮ РК).
Глава 3. Заключительные положения
21. Вопросы, не урегулированные настоящей Инструкцией, разрешаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 23 декабря 2002 г. N 508
"Об утверждении Инструкции о перечне,
формах и сроках представления
финансовой отчетности
кредитными товариществами и
ипотечными компаниями"
Сноска. В Приложение внесены изменения - постановлением Правления Национального Банка РК от 15 декабря 2004 года N 179 (вводится в действие с 1 февраля 2005 года).
Перечень нормативных правовых актов
Национального Банка Республики Казахстан,
признаваемых утратившими силу
Признать утратившими силу следующие нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан:
1) постановление Правление Национального Банка Республики Казахстан от 17 июля 1999 года N 217 "Об утверждении Инструкции о порядке представления кредитными товариществами в Национальный Банк Республики Казахстан ежемесячного баланса и дополнительных данных для расчета пруденциальных нормативов и других обязательных к соблюдению норм и лимитов" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 909, опубликованное 27 сентября - 10 октября 1999 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкiнiн Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана");

19. Уәкілетті орган өзінің өкілеттігі шегінде және өздерінің бақылау және қадағалау функциясын атқару мақсатында жекелеген күндерге тиісті қосымшаларымен және нысандарымен берілген есеп, сондай-ақ растайтын құжаттар талап етуге құқылы.
Ескерту: 19-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 20, ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 61 бірлескен қаулысымен .
20. Ипотекалық ұйым есеп бермегені немесе осы Нұсқаулықтың 7-тармағында көрсетілген есеп беру мерзімін бұзғаны, сондай-ақ толық емес және шынайы емес ақпарат бергені үшін Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес жауап береді.
Ескерту: 20-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 20, ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 61 бірлескен қаулысымен , ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 12 тамыздағы N 79 қаулылармен.
3-тарау. Қорытынды ережелер
21. Осы Нұсқаулықпен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен шешіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
"Ипотекалық ұйымдардыңдың
қаржылық есеп беру тізбесі,
нысандары мен мерзімдері туралы
нұсқаулықты бекіту туралы"
2002 жылғы 23 желтоқсандағы
N 508 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің күші жойылды
деп танылған нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің мынадай нормативтік құқықтық актілерінің:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Кредиттік серіктестіктердің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ай сайын баланс пен пруденциалдық нормативтерді және басқа сақталуға міндетті нормалар мен лимиттерді есептеу үшін қосымша мәліметтер беру тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 1999 жылғы 17 шілдедегі N 217 қаулысының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 909 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 1999 жылғы 27 қыркүйек-10 қазанда жарияланған);

2) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 декабря 1999 года N 436 "Об утверждении дополнений в Инструкцию о порядке представления кредитными товариществами в Национальный Банк Республики Казахстан ежемесячного баланса и дополнительных данных для расчета пруденциальных нормативов и других обязательных к соблюдению норм и лимитов" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1046, опубликованное 24 апреля - 7 мая 2000 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкiнiн Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана");
3) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 декабря 1999 года N 472 "Об утверждении Правил составления и представления финансовой и регуляторной отчетности кредитными товариществами" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1093, опубликованное 27 марта - 9 апреля 2000 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкiнiн Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана");
4) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 октября 2000 года N 387 "О внесении изменения и дополнения в Правила составления и представления финансовой и регуляторной отчетности кредитными товариществами, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 декабря 1999 года N 472 "Об утверждении Правил составления и представления финансовой и регуляторной отчетности кредитными товариществами" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1331, опубликованное 18-31 декабря 2000 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкiнiн Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана").
Приложение 1
к Инструкции о перечне, формах и сроках
представления финансовой отчетности
ипотечными организациями
Сноска. Приложение в новой редакции - совместным постановлением Правлений Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 февраля 2004 года N 61 и Национального Банка Республики Казахстан от 23 февраля 2004 года N 20 ; внесены изменения - постановлением Правления Национального Банка РК от 15 декабря 2004 года N 179 (вводится в действие с 1 февраля 2005 года); от 12 августа 2006 года N 79 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня регистрации в МЮ РК); постановлением Правления Национального Банка РК от 20 июля 2007 года N 84 ((вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
Форма 1
Бухгалтерский баланс
_____________________________________
(полное наименование ипотечной организации)
по состоянию на "__" __________ 200_ года
в тысячах тенге
-------------------------------------------------------------------
Активы               | Приме-|На 31 декабря|На конец
| чание | 200___года  |отчетного
|       |             |периода
-------------------------------------------------------------------
1                  |   2   |      3      |    4
-------------------------------------------------------------------
Деньги и денежные эквиваленты         1
Вклады и корреспондентские счета
в Национальном Банке Республики
Казахстан                              2
Ценные бумаги, предназначенные
для торговли (за вычетом
резервов на возможные потери)          3

2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Кредиттік серіктестіктердің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ай сайын баланс пен пруденциалдық нормативтерді және басқа сақталуға міндетті нормалар мен лимиттерді есептеу үшін қосымша мәліметтер беру тәртібі туралы нұсқаулыққа толықтыруларды бекіту туралы" 1999 жылғы 25 желтоқсандағы N 436 қаулысының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1046 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 2000 жылғы 24 сәуір-7 мамырда жарияланған);
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Кредиттік серіктестіктердің қаржылық және реттеуші есебін жасау және ұсыну ережесін бекіту туралы" 1999 жылғы 25 желтоқсандағы N 472 қаулысының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1093 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 2000 жылғы 27 наурыз-9 сәуірде жарияланған);
4) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Кредиттік серіктестіктердің қаржылық және реттеуші есебін жасау және ұсыну ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 1999 жылғы 25 желтоқсандағы N 472 қаулысымен бекітілген Кредиттік серіктестіктердің қаржылық және реттеуші есебін жасау және ұсыну ережесін өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы" 2000 жылғы 13 қазандағы N 387 қаулысының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1331 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 2000 жылғы 18-31 желтоқсанда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
Ипотекалық ұйымдардың қаржылық
есеп беру тізбесі, нысандары
мен мерзімдері туралы нұсқаулыққа
1-қосымша
1-нысан
Ескерту: Қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтінге,  атауына өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2004 жылғы 15 желтоқсандағы N 179 , 2006 жылғы 12 тамыздағы N 79 , 2007.07.20. N 84 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулылармен.
Ескерту: 1-қосымша жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 20, ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 61 бірлескен қаулысымен ,  өзгерту енгізілді - 2007.07.20. N 84 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
200___ жылғы жағдай бойынша
бухгалтерлік баланс
______________________________
(ипотекалық ұйымның толық атауы)
мың теңгемен
___________________________________________________________________
Активтер                    |Ескерту|200_    |есепті
|       |жылғы   |кезеңнің
|       |31      |соңында
|       |жел.    |
|       |тоқсанда|
___________________________________________________________________
1                           2       3       4
___________________________________________________________________
Ақша және ақша баламалары                            1
Қазақстан Республикасының Ұлттық            2
Банкіндегі салымдар мен корреспонденттік
шоттар
Саудаға арналған бағалы қағаздар (ықтимал
шығындарға арналған резервтерді шегергенде) 3

Производные финансовые инструменты,  3-1
Вклады и корреспондентские счета
в банках и организациях,
осуществляющих отдельные виды
банковских операций (за вычетом
резервов на возможные потери)          4
Займы и финансовая аренда
(за вычетом резервов на
возможные потери)                      5
Прочие требования к клиентам
(за вычетом резервов на возможные
потери)                                6
Прочие ценные бумаги (за вычетом
резервов на возможные потери)          7
Инвестиции в капитал и
субординированный долг                 8
Нематериальные активы
(за вычетом амортизации)               9
Долгосрочные активы,
предназначенные для продажи,          9-1
Инвестиционная недвижимость,          9-2
Основные средства
(за вычетом амортизации)               10
Прочие активы (за вычетом
резервов на возможные потери)          11
Итого активов                          12
Обязательства
Вклады банков и организаций,
осуществляющих отдельные виды
банковских операций                    13
Вклады и текущие счета физических
и юридических лиц                      14
Задолженность перед Правительством
Республики Казахстан                   15
Задолженность перед банками и
организациями, осуществляющими
отдельные виды банковских операций     16
Выпущенные долговые ценные бумаги      17
Прочие привлеченные средства           18
Субординированный долг                 19
Налоговые обязательства                20
Производные финансовые инструменты,    20-1
Прочие обязательства                   21
Оценочные обязательства,               21-1
Итого обязательства                    22
Доля меньшинства                       23
Итого обязательств с учетом
доли меньшинства                       24
Капитал
Уставный капитал, в том числе:         25
простые акции                    26
привилегированные акции          27
Премии (Дополнительный
оплаченный капитал)                    28
Изъятый капитал                        29
Резервный капитал                      30
Прочие резервы                         31
Чистая прибыль (убыток):               32
Чистая прибыль (убыток)
предыдущих лет                         33
Чистая прибыль (убыток)
отчетного периода                      34
Итого капитал:                         35
Итого капитал и обязательства:         36
_________________________________________________________________
Первый руководитель: _________________
Главный бухгалтер: ___________________
Исполнитель: _________________________
Телефон:
Место печати
Приложение 2
к Инструкции о перечне, формах и сроках
представления финансовой отчетности
ипотечными организациями
Сноска. Приложение в новой редакции - совместным постановлением Правлений Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 февраля 2004 года N 61 и Национального Банка Республики Казахстан от 23 февраля 2004 года N 20 ;  внесены изменения - постановлением Правления Национального Банка РК от 15 декабря 2004 года N 179 (вводится в действие с 1 февраля 2005 года); от 12 августа 2006 года N 79 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня регистрации в МЮ РК); постановлением Правления Национального Банка РК от 20 июля 2007 года N 84 ((вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
Форма 2
Отчет о прибылях и убытках
_______________________________________
(полное наименование ипотечной организации)
за __________ 200 _ года
в тысячах тенге
__________________________________________________________________________
Наименование статьи |Приме-|За от-|За период |За аналогич-|За аналогичный
|чание |четный|с начала  |ный отчетный|период с начала
|      |период|текущего  |период      |предыдущего
|      |      |года(с на-|предыдущего |года (с нарас-
|      |      |растающим |года        |тающим итогом)
|      |      | итогом)  |            |
____________________|______|______|__________|____________|______________
1        |   2  |   3  |     4    |      5     |      6
____________________|______|______|__________|____________|______________
Доходы, связанные с
получением возна-
граждения,
в том числе:            1
по корреспондентским
счетам и размещенным
вкладам                 2
по выданным займам и
финансовой аренде       3
по ценным бумагам       4
прочие доходы,
связанные с получением
вознаграждения          5
Расходы, связанные с
выплатой
вознаграждения:         6
по текущим счетам и
привлеченным вкладам    7
по полученным займам    8
по ценным бумагам       9
прочие расходы,
связанные с выплатой
вознаграждения          10
Чистый доход (расход),
связанный с получением
вознаграждения до фор-
мирования резерва на
возможные потери по
займам                  11
Резервы/(восстановление
резервов) на возможные
потери по займам        12
Чистый доход (расход),
связанный с получением
вознаграждения          13
Доходы в виде
дивидендов              14
Доходы в виде
комиссионных и сборов   15
Расходы по выплате
комиссионных и сборов   16
Доходы (расходы) от
купли/продажи ценных
бумаг (нетто)          17
Доходы (расходы) по
операции "РЕПО" (нетто) 18
Доходы (расходы) от
изменения стоимости
ценных бумаг, предназ-
наченных для торговли
(нетто)                 19
Доходы (расходы) по
операциям с иностранной
валютой (нетто)         20
Доходы (расходы) от
переоценки финансовых
активов, выраженных в
иностранной валюте
(нетто)                 21
Доходы, связанные с
участием в ассоции-
рованных организациях   22
Доходы от реализации
нефинансовых активов и
получения активов       23
Прочие операционные
доходы, не связанные с
получением
вознаграждения          24
Чистый доход (расход),
не связанный с
получением
вознаграждения          25
Общие и администра-
тивные расходы          26
в том числе:
расходы на оплату труда
и командировочные       27
амортизационные
отчисления и износ      28
расходы по выплате
налогов и других
обязательных платежей
в бюджет, за исключе-
нием корпоративного
подоходного налога      29
Расходы от реализации
нефинансовых активов
и передачи активов      30
Прочие операционные
расходы, не связанные
с выплатой возна-
граждения               31
Прибыль (расход) до
формирования резервов
по прочим операциям и
до налогообложения      32
Резервы/(восстановление
резервов) на возможные
потери по прочим
операциям               33
Непредвиденные доходы
(расходы)                34
Прибыль (расход)

Туынды қаржы құралдары,                     3-1
Банктердегі және банк операцияларының       4
жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын
ұйымдардағы салымдар мен корреспонденттiк
шоттар (ықтимал шығындарға арналған
резервтерді шегергенде)
Заемдар және қаржылық жалдау (ықтимал
шығындарға арналған резервтерді шегергенде) 5
Клиенттерге қойылатын басқа талаптар
(ықтимал шығындарға арналған
резервтерді шегергенде)                     6
Басқа бағалы қағаздар (ықтимал
шығындарға арналған резервтерді
шегергенде)                                 7
Капиталға инвестициялар және реттелген
борыш                                       8
Материалдық емес активтер (амортизацияны
шегергенде)                                 9
Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер,     9-1
Инвестициялық жылжымайтын мүлік,            9-2
Негізгі құрал-жабдықтар (амортизацияны
шегергенде)                                 10
Басқа активтер (ықтимал шығындарға
арналған резервтерді шегергенде)            11
Активтердің жиынтығы                        12
___________________________________________________________________
Міндеттемелер
___________________________________________________________________
Банктердiң және банк операцияларының
жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын
ұйымдардың салымдары                        13
Жеке және заңды тұлғалардың салымдары       14
мен ағымдағы шоттары
Қазақстан Республикасы Үкiметiнің алдындағы 15
берешек
Банктердің және банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдардың алдындағы берешек                16
Шығарылған борыштық бағалы қағаздар         17
Басқа тартылған қаражат                     18
Реттелген борыш                             19
Салық міндеттемелері                        20
Туынды қаржы құралдары,                     20-1
Басқа міндеттемелер                         21
Бағалау міндеттемелері,                     21-1
Міндеттемелердің жиынтығы                   22
Азшылық үлесі                               23
Азшылық үлесін ескере отырып
міндеттемелердің жиынтығы                   24
___________________________________________________________________
Капитал
___________________________________________________________________
Жарғылық капитал, оның ішінде:              25
жай акциялар                                26
артықшылықты акциялар                       27
Сыйлықақылар  (Қосымша төленген капитал)    28
Алынған капитал                             29
Резервтік капитал                           30
Басқа резервтер                             31
Таза пайда (шығын):                         32
Алдыңғы жылдардың таза пайдасы (шығыны)     33
Есепті кезеңнің таза пайдасы (шығыны)       34
Капиталдың жиынтығы:                        35
Капитал мен міндеттемелер жиынтығы:         36
___________________________________________________________________
Бірінші басшы: _______________
Бас бухгалтер:  _______________
орындаушы: _________________
телефоны:_____________
Мөр орны
Ипотекалық ұйымдардың қаржылық
есеп беру тізбесі, нысандары
мен мерзімдері туралы нұсқаулыққа
2-қосымша
N 2 нысан
Ескерту: Қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтінге,  атауына өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2004 жылғы 15 желтоқсандағы N 179 , 2006 жылғы 12 тамыздағы N 79 , 2007.07.20. N 84 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулылармен.
Ескерту: 2-қосымша жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 20, ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 61 бірлескен қаулысымен , өзгерту енгізілді - 2007.07.20. N 84 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз).
200___ жылғы жағдай бойынша
пайда және зиян туралы есеп
______________________________
(ипотекалық ұйымның толық атауы)
мың теңгемен
___________________________________________________________________
Баптардың атауы          |Ескерту|Есепті |Ағымдағы|Алдыңғы|Алдыңғы
|       |кезеңге| жылдың |жылдың |жылдың
|       |       |басынан |ұқсас  |басынан
|       |       |кезеңге |есепті |ұқсас
|       |       |(өспелі |кезеңі.|кезеңге
|       |       |жиынтық.|не     |(өспелі
|       |       |пен)    |       |жиынтық.
|       |       |        |       |пен)
___________________________________________________________________
1                 2       3      4         5      6
___________________________________________________________________
Сыйақы алуға байланысты
кірістер, оның ішінде:      1
корреспонденттік шоттар
және орналастырылған
салымдар бойынша            2
берілген заемдар және
қаржылық жалдау бойынша     3
бағалы қағаздар бойынша     4
сыйақы алуға байланысты
басқа кірістер              5
Сыйақы төлеуге байланысты
шығыстар:                   6
ағымдағы шоттар және
тартылған салымдар бойынша  7
алынған заемдар бойынша     8
бағалы қағаздар бойынша     9
сыйақы төлеуге байланысты
басқа шығыстар              10
Заемдар бойынша ықтимал
шығынға арналған резервті
қалыптастырғанға дейін
сыйақы алуға байланысты
таза кіріс (шығыс)          11
Заемдар бойынша ықтимал
шығынға арналған резервтер
/(резервтерді қалпына
келтіру)                    12
Сыйақы алуға байланысты
таза кіріс (шығыс)          13
Дивидендтер түріндегі
кірістер                    14
Комиссиялық және алымдар
түріндегі кірістер          15
Комиссиялық және
алымдарды төлеу жөніндегі
шығыстар                    16
Бағалы қағаздарды сатып
алудан/сатудан түскен
кірістер (шығыстар)
(нетто)                     17
"РЕПО" операциялары
бойынша кірістер
(шығыстар) (нетто)          18
Саудаға арналған
бағалы қағаздар
құнының өзгеруінен
кірістер (шығыстар)
(нетто)                     19
Шетел валютасымен
операциялар бойынша
кірістер (шығыстар)
(нетто)                     20
Шетел валютасында
көрсетілген қаржылық
активтерді қайта бағалау
кірістері (шығыстары)
(нетто)                     21
Қауымдасқан ұйымдарға
қатысуға байланысты
кірістер                    22
Қаржылық емес активтерді
сатудан және активтерді
алудан түскен кірістер      23
Сыйақы алуға байланысты
емес басқа операциялық
кірістер                    24
Сыйақы алуға байланысы
жоқ таза кіріс (шығыс)      25
Жалпы және әкімшілік
шығыстар                    26
оның ішінде:
еңбекақы және іссапар
төлемдеріне арналған
шығыстар                    27
амортизациялық аударымдар
және тозу                   28
корпоративтік табыс
салығын қоспағанда салықтар
және бюджетке басқа
міндетті төлемдер төлеу
бойынша шығыстар            29
Қаржылық емес активтерді
сатудан және активтерді
беруден шығыстар            30
Сыйақы төлеуге байланысы
жоқ басқа операциялық
шығыстар                    31
Басқа операциялар бойынша
резервтерді
қалыптастырғанға дейінгі
және салық салғанға
дейінгі пайда (шығыс)       32
Басқа операциялар бойынша
ықтимал шығынға арналған
резервтер/(резервтерді
қалпына келтіру)            33
Болжанбаған кірістер
(шығыс)                     34

за период,              34-1
Прибыль (расход) от
прекращенной
деятельности,           34-2
Прибыль (расход) до
налогообложения         35
Корпоративный
подоходный налог        36
Чистая прибыль (расход)
до доли меньшинства     37
Доля меньшинства        38
Итого чистая прибыль
(расход)                39
_________________________________________________________________
Первый руководитель: _________________
Главный бухгалтер: ___________________
Исполнитель: _________________________
Телефон:
Место печати
Приложение 3
к Инструкции о перечне, формах и сроках
представления финансовой отчетности
ипотечными организациями
Сноска. Приложение в новой редакции - совместным постановлением Правлений Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 февраля 2004 года N 61 и Национального Банка Республики Казахстан от 23 февраля 2004 года N 20 ; внесены изменения - постановлением Правления Национального Банка РК от 15 декабря 2004 года N 179 (вводится в действие с 1 февраля 2005 года); от 12 августа 2006 года N 79 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня регистрации в МЮ РК); постановлением Правления Национального Банка РК от 20 июля 2007 года N 84 ((вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
Форма 3
Отчет о движении денежных средств (косвенный метод)
__________________________________________
(полное наименование ипотечной организации)
за __________ 200_ года
в тысячах тенге
------------------------------------------------------------------------
Наименование статьи       | Приме-|На период с  |За аналогичный
| чание |начала теку- |период с начала
|       |щего года (с |предыдущего го-
|       |нарастающим  |да (с нарастаю-
|       |итогом)      |щим итогом)
------------------------------------------------------------------------
1                  |   2   |      3      |       4
------------------------------------------------------------------------
Прибыль (убыток) до налогообложения      1
Корректировки на неденежные
операционные статьи:                   2
амортизационные отчисления и износ     3
расходы по резервам по сомнительным
долгам                                 4
нереализованные доходы и расходы по
операциям с иностранной валютой        5
доходы, начисленные в виде
вознаграждения к получению             6
расходы, начисленные по выплате
вознаграждения                         7
прочие корректировки на неденежные
статьи                                 8
Операционный доход (расход) до
изменения в операционных активах и
обязательствах                         9
(Увеличение) уменьшение в
операционных активах                   10
(Увеличение) уменьшение вкладов и
корреспондентских счетов в
Национальном Банке Республики
Казахстан                              11
(Увеличение) уменьшение ценных бумаг,
предназначенных для торговли и
имеющихся в наличии для продажи        12
(Увеличение) уменьшение вкладов и
корреспондентских счетов в банках и
организациях, осуществляющих
отдельные виды банковских операций     13
(Увеличение) уменьшение займа и
финансовой аренды                      14
(Увеличение) уменьшение прочих
требований к клиентам                  15
(Увеличение) уменьшение прочих
активов                                16
Увеличение (уменьшение) в
операционных обязательствах            17
Увеличение (уменьшение) вкладов
банков и организаций, осуществляющих
отдельные виды банковских операций     18
Увеличение (уменьшение) вкладов и
текущих счетов физических и
юридических лиц                        19
Увеличение (уменьшение)
задолженности перед Правительством
Республики Казахстан                   20
Увеличение (уменьшение) задолженности
перед банками и организациями,
осуществляющими отдельные виды
банковских операций                    21
Увеличение (уменьшение) прочих
привлеченных средств                   22
Увеличение (уменьшение) налоговых
обязательств                           23
Увеличение (уменьшение) прочих
обязательств                           24
Увеличение или уменьшение денег от
операционной деятельности              25
Начисленный корпоративный
подоходный налог                       26
Итого увеличение (уменьшение)
денег от операционной деятельности
после налогообложения                  27
Денежные поступления и платежи,
связанные с инвестиционной
деятельностью                          28
Покупка ценных бумаг, удерживаемых
до погашения                           29
Продажа ценных бумаг, удерживаемых
до погашения                           30
Покупка основных средств и
нематериальных активов                 31
Продажа основных средств и
нематериальных активов                 32
Инвестиции в капитал других
юридических лиц и
субординированный долг                 33
Прочие поступления и платежи           34
Итого увеличение или уменьшение
денег от инвестиционной
деятельности                           35
Денежные поступления и платежи,
связанные с финансовой
деятельностью                          36
Изменения в уставном капитале          37
Выпуск долговых обязательств           38
Выкупленные собственные акции
или доли участников                    39
Выплата дивидендов                     40
Увеличение (уменьшение) доли
меньшинства                            41
Прочие поступления и платежи           42
Итого увеличение или уменьшение
денег от финансовой деятельности       43
Итого чистое увеличение или
уменьшение денег за отчетный период    44
Остаток денег и денежных эквивалентов
на начало отчетного периода            45
Остаток денег и денежных эквивалентов
на конец отчетного периода             46
_________________________________________________________________
Первый руководитель: _________________
Главный бухгалтер: ___________________
Исполнитель: _________________________
Телефон:
Место печати

Кезең ішіндегі пайда (зиян), 34-1
Тоқтатылған қызметтен пайда
(зиян),                      34-2
Салық салғанға дейінгі
пайда (шығыс)               35
Корпоративті табыс салығы   36
Азшылық үлесіне дейінгі
таза пайда (шығыс)          37
Азшылықтың үлесі            38
Таза кірістің (шығыс)
жиынтығы                    39
___________________________________________________________________
Бірінші басшы: _______________
Бас бухгалтер:  _______________
орындаушы: _________________
телефоны:_____________
Мөр орны
Ипотекалық ұйымдардың қаржылық
есеп беру тізбесі, нысандары
мен мерзімдері туралы нұсқаулыққа
3-қосымша
3-нысан
Ескерту: Қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтінге,  атауына өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2004 жылғы 15 желтоқсандағы N 179 , 2006 жылғы 12 тамыздағы N 79 , 2007.07.20. N 84 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулылармен.
Ескерту: 3-қосымша жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 20, ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 61 бірлескен қаулысымен , , 2007.07.20. N 84 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
200___ жылғы жағдай бойынша
ақша қаражаты қозғалысы туралы есеп (жанама әдіс)
______________________________
(ипотекалық ұйымның толық атауы)
(мың теңгемен)
___________________________________________________________________
Баптың атауы                    |Ескерту|Ағымдағы|Алдыңғы
|       |жылдың  |жылдың
|       |басынан |басынан
|       |кезеңге |ұқсас
|       |(өспелі |кезеңге
|       |жиынтық.|(өспелі
|       |пен)    |жиынтық.
|       |        |пен)
___________________________________________________________________
1                                  2      3        4
___________________________________________________________________
Салық салғанға дейінгі пайда (шығын)          1
Ақшалай емес операциялық баптарға түзету:     2
амортизациялық аударым және тозу              3
күмәнды борыштар бойынша резервтер
бойынша шығыстар                              4
шетел валютасымен операциялар бойынша
жұмсалмаған кірістер мен шығыстар             5
алынатын сыйақы түрінде есептелген кірістер   6
сыйақы төлеу бойынша есептелген шығыстар      7
ақшалай емес баптарға басқа түзетулер         8
Операциялық активтер мен міндеттемелер
өзгергенге дейінгі операциялық кіріс (шығыс)  9
Операциялық активтердегі (ұлғаю) азаю         10
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі
салымдар мен корреспонденттік шоттардың
(ұлғаюы) азаюы                                11
Саудаға арналған және сату үшін қолда
бар бағалы қағаздардың (ұлғаюы) азаюы         12
Банктердегі және банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдардағы салымдар мен корреспонденттік
шоттардың (ұлғаюы) азаюы                      13
Заемдар мен қаржылық жалдаудың (ұлғаюы)
азаюы                                         14
Клиенттерге басқа талаптардың (ұлғаюы)
азаюы                                         15
Басқа активтердің (ұлғаюы) азаюы              16
Операциялық міндеттемелердегі (ұлғаю) азаю    17
Банктердегі және банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдардағы салымдардың (ұлғаюы) азаюы        18
Жеке және заңды тұлғалардың салымдары мен
ағымдағы шоттарының (ұлғаюы) азаюы            19
Қазақстан Республикасы Үкіметінің алдындағы
берешектің (ұлғаюы) азаюы                     20
Банктердің және банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдардың алдындағы берешектің (ұлғаюы)
азаюы                                         21
Басқа тартылған қаражаттың (ұлғаюы) азаюы     22
Салық міндеттемелерінің (ұлғаюы) азаюы        23
Басқа міндеттемелердің (ұлғаюы) азаюы         24
Операциялық қызметтен ақшаның ұлғаюы
немесе азаюы                                  25
Есептелген корпоративтік табыс салығы         26
Салық салғаннан кейін операциялық қызметтен
ақша ұлғаюының (азаюының) жиынтығы            27
Инвестициялық қызметке байланысты ақша
түсімі мен төлемдер                           28
Өтегенге дейін ұсталатын бағалы қағаздарды
сатып алу                                     29
Өтегенге дейін ұсталатын бағалы қағаздарды
сату                                          30
Негізгі құрал-жабдықтарды және материалдық
емес активтерді сатып алу                     31
Негізгі құрал-жабдықтар мен материалдық
емес активтерді сату                          32
Басқа заңды тұлғалардың капиталына
инвестициялар және реттелген борыш            33
Басқа түсімдер мен төлемдер                   34
Инвестициялық қызметтен түсетін ақшаның
ұлғаю немесе азаю жиынтығы                    35
Қаржылық қызметке байланысты ақшалай
түсімдер мен төлемдер                         36
Жарғылық капиталдағы өзгерістер               37
Борыштық міндеттемелерді шығару               38
Сатып алынған меншік акциялар немесе
қатысушылардың үлестері                       39
Дивидендтерді төлеу                           40
Азшылықтың үлесін ұлғайту (азайту)            41
Басқа түсімдер мен төлемдер                   42
Қаржылық қызметтен түскен ақшаның ұлғаю
немесе азаю жиынтығы                          43
Есепті кезеңдегі ақшаның ұлғаю немесе азаю
жиынтығы                                      44
Есепті кезеңнің басындағы ақшаның және ақша   45
баламаларының қалдығы
Есепті кезеңнің соңындағы ақшаның және ақша   46
баламаларының қалдығы
___________________________________________________________________
Бірінші басшы: _______________
Бас бухгалтер:  _______________
орындаушы: _________________
телефоны:_____________
Мөр орны
Ипотекалық ұйымдардың қаржылық
есеп беру тізбесі, нысандары
мен мерзімдері туралы нұсқаулыққа