Об утверждении Инструкции о проведении государственной аттестации организаций образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 февраля 2003 года N 79. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 марта 2003 года N 2192. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 июля 2006 года N 415
Сноска. Приказ Министра образования и науки РК от 13 февраля 2003 года N 79 утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 июля 2006 года N  415 .
В соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 7 июня 1999 года "Об образовании" и Положением о государственной аттестации организаций образования, утвержденным  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 3 сентября 1999 года N 1305, приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о проведении государственной аттестации организаций образования.
2. Признать утратившим силу  приказ  Министерства образования и науки Республики Казахстан от 18 октября 2000 года N 1001 "Об утверждении Инструкции о порядке проведения государственной аттестации организаций образования, дающих высшее профессиональное образование", прошедший государственную регистрацию от 7.11.2000 г. N 1278.
3. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2003 года N 48 "Об утверждении Инструкции о проведении государственной аттестации организаций образования" как не прошедший государственную регистрацию отменить.
4. Департаменту государственного инспектирования и мониторинга (Адилов Ж.М.) представить в установленном порядке настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации.
6. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
Министр
Утверждена
приказом Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 13 февраля 2003 г. N 79
Инструкция
о проведении государственной аттестации
организаций образования
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция о проведении государственной аттестации организаций образования (далее - Инструкция) разработана в соответствии с  Положением  о государственной аттестации организаций образования, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 сентября 1999 года N 1305 (далее - Положение).
Инструкция устанавливает единые требования к процедуре организации и проведения государственной аттестации (далее - аттестация) дошкольных и внешкольных организаций и организаций образования, реализующих образовательные программы начального общего, основного общего, среднего общего, начального профессионального, среднего профессионального, высшего профессионального и послевузовского профессионального образования, независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности.

Бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аттестациялаудан өткiзу туралы нұсқаулықты бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігінің 2003 жылғы 13 ақпандағы N 79 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 7 наурызда тіркелді. Тіркеу N 2192. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрілігінің 2006 жылғы 28 шілдедегі N 415 бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрілігінің 2006 жылғы 28 шілдедегі N 415   бұйрығымен .
_____________________________
"Бiлiм туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 7 маусымдағы  Заңына  және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 3 қыркүйектегi N 1305  қаулысымен  бекiтiлген Бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аттестациялау туралы ережеге сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аттестациялаудан өткiзу туралы нұсқаулық бекiтiлсiн.
2. 2000 жылғы 7 қарашада N 1278 мемлекеттiк тiркеуден өткен "Жоғары кәсiптiк бiлiм беретiн бiлiм беру ұйымдарына мемлекеттiк аттестациялауды жүргiзу тәртiбi жөнiндегi нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң 2002 жылғы 18 қазандағы N 1001  бұйрығының  күшi жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң "Бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аттестациялаудан өткiзу туралы нұсқаулықты бекiту туралы" 2003 жылғы 28 қаңтардағы N 48 бұйрығы мемлекеттiк тiркеуден өтпеуiне байланысты жойылсын.
4. Мемлекеттiк инспекциялау және мониторинг департаментi (Ж. M.Әдiлов) осы бұйрықты белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне мемлекеттiк тiркеуге ұсынсын.
5. Осы бұйрық мемлекеттiк тiркеуден өткен күннен бастап күшiне енедi.
6. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзiме қалдырамын.
Министрдің міндетін
атқарушы
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрiнiң
2003 жылғы 13 ақпандағы
N 79 бұйрығымен бекiтілген
Бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттік аттестациядан өткiзу туралы НҰСҚАУЛЫҚ
1. Жалпы ережелер
1. Білiм беру ұйымдарын мемлекеттік аттестациядан өткiзу туралы осы Нұсқаулық (бұдан әрi - Нұсқаулық) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 3 қыркүйектегi N 1305  қаулысымен  бекітiлген Бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аттестациялау туралы ережеге сәйкес (бұдан әрi - Ереже) әзiрлендi.
Нұсқаулық ведомстволық бағыныстылығы мен меншік нысандарына қарамастан, мектепке дейiнгi және мектептен тыс білім беру ұйымдарын және жалпы бастауыш, жалпы негiзгi, жалпы орта, кәсiптiк бастауыш, кәсіптiк opтa, кәсіптiк жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсіптiк бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аттестациялауды (бұдан әрi - аттестациялау) ұйымдастыру мен өткiзу рәсiмiнің бiрыңғай талаптарын белгiлейдi.

2. Аттестацию дошкольных и внешкольных организаций, организаций образования, реализующих образовательные программы начального общего, основного общего, среднего общего и начального профессионального образования, осуществляют управления (департаменты) образования областей, городов Алматы и Астаны.
3. Аттестацию организаций образования, реализующих программы среднего профессионального, высшего профессионального и послевузовского профессионального образования, осуществляет Министерство образования и науки Республики Казахстан (далее - Министерство).
4. Аттестация международных организаций образования и организаций образования, создаваемых на территории Республики Казахстан другими государствами или их юридическими и физическими лицами, филиалов зарубежных организаций образования проводится в том же порядке, что и для организаций образования Республики Казахстан, если иное не установлено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
5. Аттестация организаций образования, независимо от формы их собственности и государственной принадлежности, проводится на государственном и/или официальном языках Республики Казахстан.
6. Аттестация филиалов организаций образования проводится в составе организации образования в порядке, предусмотренном для организаций образования.
7. Первая аттестация проводится во вновь созданных:
1) организациях образования, реализующих образовательные программы начального общего, основного общего, среднего общего образования - через четыре года;
2) организациях образования, реализующих образовательные программы начального профессионального, среднего профессионального, высшего профессионального и послевузовского профессионального образования - не ранее года первого выпуска специалистов соответствующего уровня;
3) в дошкольных и внешкольных организациях - через три года.
8. Последующие аттестации организации образования проводятся с периодичностью не более одного раза в пять лет.
9. При проведении аттестации организации образования определяются:
1) выполнение организацией образования государственных общеобязательных стандартов образования соответствующего уровня;
2) соблюдение организацией образования квалификационных требований, предъявляемых при лицензировании образовательной деятельности;
3) соблюдение организацией образования в своей деятельности требований нормативных правовых актов в области образования.
10. Объектами изучения при проведении аттестации являются:
1) уровень качества предоставляемых образовательных услуг;
2) учебно-воспитательный, воспитательный процесс;

2. Мектепке дейінгi және мектептен тыс ұйымдарды, жалпы бастауыш, жалпы негiзгi, жалпы орта, кәсіптiк бастауыш бiлiм беру бағдарламаларын жүзеге асыратын бiлiм беру ұйымдарын аттестациялауды облыстық, Алматы және Астана қалаларының білiм басқармалары (департаменттерi) iске асырады.
3. Кәсiптiк орта, кәсіптiк жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгі кәсіптiк білім беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарын аттестациялауды білім саласындағы орталық атқару органы (бұдан әрi - Министрлiк) жүзеге асырады.
4. Қазақстан Республикасының аумағында басқа мемлекеттер немесе олардың заңды және жеке тұлғалары құрған білім беру ұйымдарын және халықаралық бiлiм беру ұйымдарын, шетелдiк оқу орындарының филиалдарын аттестациялау егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарда басқаша көрсетiлмесе онда Қазақстан Республикасының білім беру ұйымдарындағы тәртiппен өтедi.
5. Бiлiм беру ұйымдарын аттестациялау олардың меншiк түрiне және мемлекеттік қарауына байланыссыз Қазақстан Республикасының мемлекеттiк және/немесе ресми тілдерiнде жүргiзiледi.
6. Бiлiм беру ұйымдарының Филиалдарын аттестаттау бiлiм беру ұйымдарының құрамында білім беру ұйымына арналған тәртiппен жүргiзiледi.
7. Алғашқы аттестация жаңадан құрылған:
1) жалпы бастауыш, жалпы негiзгі, жалпы орта білім беру ұйымдарында төрт жылдан кейiн;
2) кәсіптiк бастауыш, кәсiптiк орта, кәсiптiк жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсіптiк бiлiм беру бағдарламаларын жүзеге асыратын бiлiм беру ұйымдарында бiлiм алушылары бiрiншi жылы бiтiргеннен кейiн;
3) мектепке дейiнгi және мектептен тыс бiлiм беру ұйымдарында үш жылдан кейiн өткiзіледi.
8. Білім беру ұйымдарының келесi аттестациялары бес жылда бiр реттен артық емес мерзiммен өткiзiледi.
9. Бiлiм беру ұйымдарын аттестациялаудан өткiзу кезiнде:
1) олардың тиiстi деңгейдегi мемлекеттiк жалпы мiндеттi стандарттарды орындауын;
2) білiм беру ұйымдарының бiлiм беру қызметiн лицензиялау кезiнде қойылатын білiктiлiк талаптарын сақтауын;
3) білім беру ұйымдары өздерінің қызметтерiнде бiлiм саласындағы нормативтiк құқықтық актілер талаптарын сақтауын анықтайды.
10. Аттестация өткiзу кезiндегi бiлiм беру саласындағы сәйкестiкке тексеру нысандары:
1) берiлетiн білім қызметiнің сапалық деңгейi;
2) оқу-тәрбие, тәрбие процесi;

3) методы и технология обучения и воспитания;
4) требования к квалификации кадров;
5) требования к организациям образования (кадровый состав, материально-техническая и социальная база, технические средства обучения, информационно-библиотечная база, научно-исследовательская и производственные базы, базы для подготовки педагогических кадров и кадров высшей научной квалификации, базы для прохождения производственной практики);
6) направления работ (административно-организационная работа, методическая работа, учебно-методическая работа, деятельность по управлению качеством образования, научно-методическая работа, научно-исследовательская работа, воспитательная работа, подготовка кадров высшей научной квалификации и переподготовка научно-педагогических кадров, международное сотрудничество, деятельность по трудоустройству выпускников, профориентационная работа);
7) система внутреннего контроля за качеством подготовки обучающихся (текущий, промежуточный, итоговый).
11. Основными методами и приемами сбора информации для проведения аттестации организаций образования являются:
1) визуальный осмотр материально-технической базы и объектов социального обеспечения;
2) изучение документации подразделений организации образования (в том числе, организационного, образовательного и воспитательного процессов, планирования научно-исследовательской работы, учета, хранения и выдачи документов строгой отчетности, приказов по студенческому контингенту);
3) анализ показателей учебного процесса, организации образовательного процесса;
4) выборочное анкетирование обучающихся, преподавателей, сотрудников и родителей школьников;
5) посещение учебных занятий;
6) беседы с обучающимися, преподавателями и сотрудниками;
7) проведение контрольного тестирования обучающихся.
12. Аттестация организаций, реализующих образовательные программы начального профессионального, среднего профессионального, высшего профессионального и послевузовского профессионального образования, осуществляется в разрезе специальностей и профессий, по которым ведется подготовка.
13. При отсутствии на момент аттестации подготовки студентов по специальности на выпускном курсе Комиссия осуществляет проверку соответствия образовательной деятельности по данной специальности требованиям, содержащимся в лицензии на право ведения образовательной деятельности.
14. Расходы на проведение аттестации организаций образования осуществляются за счет учредителей организаций образования.
15. В случае реорганизации организации образования результаты аттестации организации образования распространяются для вновь созданной организации образования, если она является правопреемником реорганизованной организации образования, ранее прошедшей аттестацию.

3) оқыту және тәрбиелеу әдiстерi мен технологиясы;
4) кадрлар бiлiктілігiне талаптар;
5) білім беру ұйымдарына талаптар (кадр құрамы, материалдық-техникалық және әлеуметтiк база, оқытудың техникалық құралдары, ақпараттық-кiтапханалық база, ғылыми-зерттеу базасы, педагогикалық және жоғары ғылыми банктi кадрлар дайындау базасы, өндiрiстiк практика өту базалары);
6) жұмыс бағыттары (административтiк-ұйымдастыру жұмысы, әдiстемелiк жұмысы, оқу-әдiстемелiк жұмысы, ғылыми-әдiстемелiк жұмыс, ғылыми-зерттеу жұмысы, жоғары бiлiктi ғылыми кадрларды дайындау халықаралық ынтымақтастық, бiтiрушілердi жұмысқа орналастыру жөнiндегi қызметi, кәсiптiк бағдарламалық жұмыс);
7) бiлiм алушыларды даярлау сапасын iшкi бақылаудың жүйесi (ағымдық, аралық қорытынды).
11. Бiлiм беру ұйымдарын аттестациялау үшiн ақпарат жинаудың негiзгi әдiстерi мен тәсiлдерi:
1) материалдық-техникалық базаны және әлеуметтiк қамтамасыз ету нысандарын көзбен көру;
2) бiлiм беру ұйымдарының бөлiмшелерiнiң құжаттарын зерделеу (оның iшiнде, ұйымдастыру, бiлiм беру және тәрбиелеу процестерi, ғылыми зерттеу жұмыстарын жоспарлау, қатаң есептегi құжаттарды есепке алу, сақтау және беру студенттер контингентi бойынша бұйрықтар);
3) оқу процесiнiң көрсеткiштерiн, білiм беру процесiн ұйымдастыруды, қатаң есептегi құжаттарды есепке алуды, сақтауды және берудi және т.б. талдау;
4) бiлiм алушыларды, оқытушыларды, қызметкерлердi және оқушылар ата-аналарын iрiктеп анкеталау;
5) оқу сабақтарына қатысу;
6) бiлiм беру ұйымында бiлім алушылармен, оқытушылармен және қызметкерлермен әңгiмелесу;
7) бiлiм алушыларды бақылау тестiлеуден өткiзу.
12. Кәсiптiк бастауыш, кәсiптiк орта, кәсiптiк жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiм беру бағдарламаларын жүзеге асыратын ұйымдарды аттестациялау даярлау жүргiзiлетiн мамандықтар мен кәсiптер бойынша жүзеге асырылады.
13. Аттестация кезiнде бiтiрушi курста мамандық бойынша студенттердi даярлау болмаған жағдайда Комиссия осы мамандық бойынша бiлiм беру қызметiнiң білім беру қызметiн жүргізу құқығына берiлген лицензияда көрсетiлген талаптарға сәйкестiгiне тексеру жүргiзедi.
14. Бiлiм беру ұйымдарын аттестациялауды жүргiзу шығындары білiм беру ұйымдарының құрылтайшылары есебiнен жүргiзiледi.
15. Білiм беру ұйымын қайта құрған жағдайда, бiлiм беру ұйымын аттестациялаудың нәтижелерi, жаңа құрылған бiлiм беру ұйымына, егер ол бұрын аттестациядан өткен, қайта құрылған бiлiм беру ұйымының құқықтық мұрагерi болса, қолданылады.

2. Организация и проведение аттестации
16. Аттестации организации образования проводится в соответствии с графиками проведения аттестации.
17. Графики проведения аттестации дошкольных и внешкольных организаций, организаций образования, реализующих образовательные программы начального общего, основного общего, среднего общего и начального профессионального образования, на следующий учебный год утверждаются областными, городов Астаны и Алматы управлениями (департаментами) образования до 25 мая текущего учебного года и до 01 июня представляются в Министерство.
18. Графики проведения аттестации организаций образования, реализующих образовательные программы среднего профессионального, высшего профессионального и послевузовского профессионального образования, на следующий учебный год утверждаются Министерством до 01 июня текущего учебного года.
19. Графики проведения аттестации утверждаются на учебный год и доводятся до организаций образования не позднее, чем за три месяца до проведения аттестации.
20. В утвержденные графики могут быть внесены изменения и (или) дополнения на основании:
1) письменных обращений организаций образования с приведением мотивированных заключений о необходимости переноса срока аттестации;
2) реорганизации организаций образования с образованием новых юридических лиц;
3) возникновения других объективных обстоятельств, требующих со стороны Министерства, областных, городов Астаны и Алматы управлений (департаментов) образования принятия соответствующих решений.
21. В случае внесения изменений и (или) дополнений в утвержденные графики аттестации организации образования должны быть извещены об этом в сроки, установленные в пункте 19 настоящей инструкции.
22. Для проведения аттестации Министерство, областные, городов Астаны и Алматы управления (департаменты) образования формируют аттестационные комиссии (далее - Комиссии).
23. Составы Комиссий утверждаются приказами Министерства, областных, городов Астаны и Алматы управлений (департаментов) образования не позднее, чем за 10 дней до начала аттестации организаций образования.
Председателями Комиссий назначаются представители Министерства, областных, городов Астаны и Алматы управления (департамента) образования.
24. В состав Комиссий включаются:
1) представители соответствующих государственных органов в области образования;
2) представители государственных органов, в ведении которых находятся организации образования, а также заинтересованных в силу их компетенции центральных исполнительных органов при проведении аттестации организаций образования, дающих среднее профессиональное, высшее профессиональное и послевузовское профессиональное образование;

2. Аттестациялауды ұйымдастыру және жүргізу
16. Бiлiм беру ұйымдарын аттестациялау аттестация өткiзу кестелерiне сәйкес жүргiзiледi.
17. Мектепке дейiнгi және мектептен тыс ұйымдарды, жалпы бастауыш, жалпы негiзгi, жалпы орта және кәсіптiк бастауыш және орта білім беру ұйымдарын келесi оқу жылында аттестациялауды өткiзу кестесін облыстық, Астана мен Алматы қалаларының бiлiм беру басқармалары (департаменттерi) ағымдағы оқу жылының 25 мамырына дейiн бекiтедi және Министрлiкке 01 маусымға дейiн бередi.
18. Кәсіптiк орта, кәсіптiк жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсіптiк білім бағдарламаларын жүзеге асыратын бiлiм беру ұйымдарын келесi оқу жылында аттестациялауды өткiзу кестесiн Министрлiк ағымдағы оқу жылының 01 маусымға дейiн бекiтедi.
19. Аттестациялауды өткiзу кестесi оқу жылына бекiтiледi және бiлiм беру ұйымдарына аттестацияға үш ай қалғанда жеткiзiледi.
20. Бекiтiлген кестелерге мына негiздерде:
1) бiлiм беру ұйымдары аттестацияның мерзiмiн кейiнге қалдыру қажеттiгi туралы дәлелдi қорытынды келтiрiлген жазбаша үндеулерi болған жағдайда;
2) жаңа заңды тұлғаларды түзеп білiм беру ұйымдарының қайта құрылуына байланысты;
3) Министрлiктiң, облыстық, Астана және Алматы қалаларының бiлiм басқармаларының (департаменттерiнiң) тарапынан тиiстi шешiмдер қабылдауларын талап ететiн басқа объективтiк жағдайлардың пайда болуларына байланысты өзгерiстер және (немесе) толықтырулар енгiзiлуi мүмкiн.
21. Аттестациялаудың бекiтiлген кестелерiне өзгерiстер және (немесе) толықтырулар енгiзiлген жағдайда білім беру ұйымдары ол туралы осы Нұсқаулықтың 19 тармағында көрсетiлген мерзiмде хабарлануы керек.
22. Аттестацияны өткiзу үшiн Министрлiк, облыстық, Астана және Алматы қалаларының білім басқармалары (департаменттерi) аттестациялау комиссияларын (бұдан әрi - Комиссия) құрады.
23. Аттестациялау комиссиясының құрамы бiлiм беру ұйымында аттестациялау басталудан 10 күн бұрын Министрліктің, облыстық, Астана және Алматы қалаларының бiлiм басқармаларының (департаменттерiнің) бұйрықтарымен бекітіледi.
Комиссияның төрағасы ретiнде Министрлiктiң, облыстық, Астана және Алматы қалалық бiлiм басқармаларының (департаменттерінің) өкiлдерi тағайындалады.
24. Комиссиялардың құрамына:
1) бiлiм беру саласындағы тиiстi мемлекеттік органдардың өкілдерi;
2) кәсіптiк орта, кәсіптiк жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсіптiк бiлiм беретiн білiм беру ұйымдарын аттестациядан өткiзу кезiнде білiм беру ұйымдары қарамағына қарайтын мемлекеттiк органдардың сондай-ақ құзырына қарай мүдделiк танытушы орталық атқарушы органдардың өкiлдерi;

3) представители организаций образования и ведущие педагогические работники Республики Казахстан.
25. Срок проведения аттестации организации образования - не более 10 дней. В отдельных случаях по решению Министерства, городов Астаны и Алматы управления (департамента) образования срок проведения аттестации может быть продлен не более чем на 3 дня.
26. Оповещение о работе Комиссии и подготовка соответствующих письменных объявлений возлагается на руководителя организации образования.
27. Председатель Комиссии в первый день работы ставит перед членами Комиссии задачи по технологии процедуры аттестации организации образования и распределяет между ними конкретные задания по комплексному изучению направлений деятельности организации образования.
28. Комиссия в своей деятельности руководствуется нормативными правовыми актами Республики Казахстан, регламентирующими деятельность организаций образования и осуществление государственного контроля за качеством образования.
Председатель Комиссии обязан обеспечить членов Комиссии всеми необходимыми нормативными правовыми актами.
29. Члены Комиссии информируют председателя Комиссии о ходе изучения вопросов аттестации и передают ему справки с подробным анализом показателей деятельности организации образования, указанием на выявленные недостатки и нарушения положений соответствующих нормативных правовых актов, рекомендациями по их устранению и выводами.
30. При государственной аттестации организаций образования, реализующих программы среднего профессионального, высшего профессионального и послевузовского профессионального образования, Комиссией проводится комплексное тестирование обучающихся старших и выпускных курсов.
При аттестации дошкольных и внешкольных организаций образования и организаций образования, реализующих образовательные программы начального общего, основного общего, среднего общего и начального профессионального образования, тестирование обучающихся старших и выпускных классов проводится Комиссиями, созданными областными, городов Астаны и Алматы управлениями (департаментами) образования.
31. Шкала оценок (в процентном соотношении) определяется следующим образом:
"отлично" - 88-100% правильных ответов от числа вопросов в экзаменационном материале;
"хорошо" - 75-87% -"-;
"удовлетворительно" - 60-74% -"-;
"неудовлетворительно" - менее 60% -"-.
32. В дошкольных организациях комплексное тестирование заменяется анкетированием сотрудников и родителей.
Во внешкольных и специальных организациях образования (спортивных, военных, искусств, психолого-медико-педагогических) могут использоваться иные формы контроля знаний, в том числе, контрольные работы, прослушивания, просмотры, спортивные замеры.

3) білім беру ұйымдарының өкiлдерi және Қазақстан Республикасының педагогикалық жетекшi қызметкерлерi кiредi.
25. Бiлiм беру ұйымдарында аттестациялауды өткiзу - 10 күннен аспайтын мерзiмде жүргiзiледi. Министрлiктiң, бiлiм басқармаларының (департаменттерiнiң) шешiмiмен аттестациялау мерзiмi кейбiр жағдайларда 3 күнге дейiн ұзартылуы мүмкін.
26. Комиссияның жұмысы туралы хабарлау және тиiстi жазбаша  хабарландыруды дайындау бiлiм беру ұйымының басшысына жүктеледi.
27. Комиссия төрағасы бiрiншi күнi комиссия мүшелерiнiң алдына бiлiм беру ұйымын аттестациялау рәсiмiнiң технологиясы бойынша мәселелер қояды және олардың арасында бiлiм беру ұйымын қызмет бағыттары бойынша кешендi зерделеу үшiн нақты тапсырмаларды бөлiп бередi.
28. Комиссия өзiнiң жұмысында бiлiм беру ұйымдарының қызметiн және бiлiм сапасын мемлекеттiк бақылауды iске асыруды регламенттеушi Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн басшылыққа алады.
Комиссияның төрағасы Комиссия мүшелерiн қажеттi нормативтiк құқықтық актiлермен қамтамасыз етуi тиiс.
29. Комиссияның мүшелерi Комиссия төрағасына аттестацияның барысы туралы ақпарат бередi және оған бiлiм беру ұйымы қызметiнiң көрсеткiштерiн жан-жақты талдап, анықталған кемшiлiктер мен бұзушылықты нормативтiк құқықтық актiнiң қай нақты нормасы бойынша бұзуға жол берiлгенiне сiлтеме жасап, оларды жою жөнiнде ұсыныстар мен қорытындылар жасап анықтама бередi.
30. Кәсiптік орта, кәсiптiк жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсiптiк бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аттестациялау кезiнде Комиссия жоғары және бiтiрушi курстарда бiлiм алушыларды тестiлеуден өткiзедi.
Мектепке дейiнгi және мектептен тыс бiлiм беру ұйымдарын және жалпы бастауыш, жалпы негiзгi, жалпы орта және кәсiптiк бастауыш бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарын аттестациялау кезiнде жоғары және бiтiрушi сынып оқушыларын тестiлеудi облыстық, Астана және Алматы қалаларының бiлiм басқармалары (департаменттерi) құрған комиссия өткiзедi.
31. Бағалау шкаласы (пайыздық қатынаспен) былай анықталады:
"өте жақсы" - емтихан сұрақтарының 88-100 %-на дұрыс жауап берiлгенде;
"жақсы" - 75-87% -"-;
"қанағаттанарлық" - 60-74% -"-;
"қанағаттанарлықсыз" - 60%-дан төмен дұрыс жауап берiлгенде.
32. Мектепке дейiнгi ұйымдарда тестiлеу қызметкерлер мен ата-аналарды анкеталаумен алмастырылады.
Мектептен тыс және арнайы бiлiм беру ұйымдарында (спорттық, әскери, өнер, психологиялық-медициналық-педагогикалық) білім мен машықтарды бақылаудың басқа түрлерi, оның ішінде бақылау жұмысы, тыңдау, байқау, спорттық өлшеулер қолданылуы мүмкін.

33. Анализ результатов комплексного тестирования и других форм контрольного среза знаний и умении обучающихся и воспитанников, анкетирования сотрудников и родителей осуществляется Комиссией.
3. Подведение итогов аттестации
34. Председатель Комиссии обобщает результаты проверки всех подразделений и готовит заключение Комиссии об итогах государственной аттестации (далее - Заключение), которое должно включать следующие разделы:
1) общая характеристика организации образования;
2) анализ кадрового потенциала;
3) анализ деятельности административно-управленческого персонала;
4) финансово-экономическая устойчивость;
5) учебно-методическая работа;
6) научно-исследовательская деятельность;
7) информационное и библиотечное обеспечение учебного процесса;
8) творческая деятельность (для организаций образования искусств);
9) воспитательная работа;
10) материально-техническая и социальная база;
11) аттестация специальностей и профессий;
12) система управления качеством образования;
13) деятельность центра содействия трудоустройству;
14) международное сотрудничество;
15) недостатки и замечания;
16) выводы и предложения.
35. Заключение подписывается председателем и всеми членами Комиссии.
Член Комиссии, имеющий мнение, не совпадающее с выводами Комиссии, излагает его в письменной форме и прилагает к Заключению.
В случае возникновения разногласий, голос председателя Комиссии является решающим, при равенстве голосов членов Комиссии.
36. Председатель Комиссии информирует Ученый или Педагогический совет о результатах государственной аттестации организации образования.
Второй экземпляр Заключения передается руководителю организации образования, что подтверждается его подписью.
37. Решение Комиссии не может быть пересмотрено государственными органами в области образования.
38. К Заключению прилагаются:
1) основные показатели деятельности организации образования;
2) структура учебных и научных подразделений организации образования;
3) сведения о руководящем составе организации образования;
4) сведения о контингенте обучающихся по формам обучения и специальностям;
5) количественная и качественная характеристика профессорско-преподавательского, педагогического состава организации образования;
6) копия Устава организации образования.
39. Комиссия вправе принимать следующие мотивированные решения:
1) аттестовать;
2) не аттестовать.
40. Решение "аттестовать" организацию образования принимается, если:
1) образовательная деятельность полностью соответствует требованиям государственных общеобязательных стандартов соответствующего уровня образования и квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании образовательной деятельности;

33. Кешендi тестiлеудiң нәтижесін және білім алушылар мен тәрбиеленушiлердiң бiлiм мен шеберлiктерiн бақылау кесiмiнің басқа түрлерiн, қызметкерлер мен ата-аналарды анкеталауды Комиссия жүргізедi.
3. Аттестация қорытындыларын шығару
34. Комиссияның төрағасы барлық бөлiмшелердi тексеру нәтижелерiн жинақтайды және мемлекеттiк аттестациялаудың қорытындысы туралы Комиссияның тұжырымдамасын (бұдан әрi - Тұжырымдама) дайындайды. Оған мына бөлімдер кiреді:
1) бiлiм беру ұйымының жалпы сипаттамасы;
2) кадр әлеуетiн талдау;
3) әкiмшiлiк-басқару персоналының қызметін талдау;
4) қаржы-экономикалық орнықтылығы;
5) оқу-әдiстемелiк жұмысы;
6) ғылыми-зерттеу қызметі;
7) оқу процесiн ақпараттық және кітапханамен қамтамасыз ету;
8) шығармашылық қызметі (өнер саласындағы бiлiм беру ұйымдары үшiн);
9) тәрбие жұмысы;
10) материалдық-техникалық және әлеуметтiк база;
11) мамандықтар мен кәсіптерді аттестациялау;
12) білім сапасын басқару жүйесi;
13) жұмысқа орналастыруға жәрдемдесу орталығының қызметі;
14) халықаралық ынтымақтастық;
15) кемшiлiктер мен ескертпелер;
16) қорытындылар мен ұсыныстар.
35. Тұжырымдамаға төраға және барлық Комиссия мүшелерi қол қояды.
Комиссияның қорытындысымен ойы сәйкес келмейтiн Комиссия мүшесi өз ойын жазбаша түрде жазып, тұжырымдамаға қоса тiркейдi.           Комиссия мүшелерiнiң дауыстары тең бөлiнiп, келiспеушiлiк болған жағдайда Комиссия төрағасының дауысы түбегейлi болып саналады.
36. Комиссия төрағасы Ғылыми немесе Педагогикалық кеңеске бiлiм беру ұйымын мемлекеттiк аттестациялау қорытындысы туралы ақпарат бередi.
Тұжырымдаманың екiншi данасы бiлiм беру ұйымының басшысына берiледi, берiлгенi оның қол қоюымен расталады.
37. Комиссия шешiмiн бiлiм саласындағы мемлекеттiк органдардың қайта қарауына болмайды.
38. Тұжырымдамаға мыналар тiркеледi:
1) бiлiм беру ұйымының қызметiнiң негiзгi көрсеткіштерi;
2) білім беру ұйымының оқу және ғылыми бөлiмшелерiнің құрылымы;
3) бiлiм беру ұйымының басшылар құрамы туралы мәлiметтер;
4) мамандықтар мен оқу түрлерi бойынша бiлiм алушылардың контингентi туралы мәлiметтер;
5) білім беру ұйымының профессор-оқытушы, педагогикалық құрамының сандық және сапалық сипаттамасы;
6) бiлiм беру ұйымы Жарғысының көшiрмесi.
39. Комиссия мынадай дәлелдi шешімдер қабылдауға құқылы:
1) аттестатталсын;
2) аттестатталмасын.
40. Бiлiм беру ұйымы "аттестатталсын" деген шешiм егер:
1) білім беру қызметi білім берудiң тиiстi деңгейiнің жалпыға мiндеттi мемлекеттiк стандарттарының талаптарына және бiлiм беру қызметiн лицензиялау кезiнде қойылатын бiлiктiлiк талаптарына толық сәйкес болса;

2) по результатам комплексного тестирования при участии не менее 95% обучающихся не менее 70% участвовавших в тестировании получили положительные оценки.
41. Решение "не аттестовать" принимается в случае невыполнения организацией образования хотя бы одного из указанных в пункте 40 условий аттестации.
42. Решение Комиссии подлежит утверждению приказом Министерства, областных, городов Астаны, Алматы управлений (департаментов) образования не позднее десяти дней после его вынесения.
43. Факт аттестации организации образования, реализующей образовательные программы высшего профессионального и послевузовского профессионального образования, дает ей возможность пройти государственную аккредитацию.
44. Факт неаттестации организаций образования, реализующих образовательные программы среднего профессионального, высшего профессионального и послевузовского профессионального образования, свидетельствующий о невыполнении ими государственных общеобязательных стандартов соответствующего уровня образования и неисполнении требований, содержащихся в лицензии на право ведения образовательной деятельности, является основанием для отзыва лицензии организации образования по неаттестованным специальностям и для приостановления действия лицензии организации образования до момента возвращения отозванных лицензий лицензиару.
45. В случае приостановления лицензиаром действия лицензии на право ведения образовательной деятельности по истечении срока приостановления действия лицензии лицензиаром создается комиссия по проверке устранения недостатков, выявленных в ходе проведения аттестации.
В ходе проверки проводится повторное тестирование обучающихся старших и выпускных курсов по тем специальностям, по которым процент положительных оценок обучающихся во время аттестации оказался ниже порогового уровня.
46. Расходы на проведение проверки устранения недостатков осуществляются за счет учредителей организации образования.
47. Комиссия готовит справку по результатам проверки устранения недостатков, выявленных в ходе проведения аттестации, в которой отражается проделанная организацией образования работа по устранению недостатков, делаются соответствующие выводы и рекомендации.
48. На основании рекомендаций комиссии по проверке устранения недостатков Министерством, областными, городов Астаны и Алматы управлениями (департаментами) образования издается соответствующий приказ.
49. После издания приказа Министерства об отзыве лицензии по отдельным специальностям организация образования должна до начала следующего семестра переоформить приложение к лицензии у лицензиара с учетом приказа.
При неисполнении организацией образования данного требования она будет рассматриваться как юридическое лицо, осуществляющее безлицензионную образовательную деятельность, о чем направляется информация в соответствующие государственные органы.

2) кешендi тестiлеудiң нәтижелерi бойынша білім алушылардың 95% қатысқан жағдайда тестiлеуге қатысқандардың 70%-дан артығы оң баға алғанда қабылданады.
41. "Аттестатталмасын" деген шешім бiлiм беру ұйымы 40 бапта аталған шарттардың ең болмағанда бiреуiн орындамаған жағдайда қабылданады.
42. Комиссияның шешiмi Министрлiктің, облыстық, Астана, Алматы қалалары бiлiм басқармаларының (департаменттерiнiң) бұйрықтарымен ол қабылданғаннан кейiн он күннен кешiктiрiлмей бекiтіледі.
43. Кәсiптiк жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсiптiк бiлiм бағдарламаларын жүзеге асыратын бiлiм беру ұйымын аттестаттау фактiсi оған мемлекеттік аккредитациядан өтуге мүмкiндiк бередi.
44. Тиiстi бiлiм беру деңгейінің жалпы мiндеттi мемлекеттiк стандарттарының орындалмағаны және бiлiм беру қызметiн жүргiзу құқығына берiлген лицензияда қамтылған талаптарды орындамағанын куәландыратын, кәсіптiк орта, кәсiптiк жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсiптік білім беру бағдарламаларын iске асыратын білiм беру ұйымдарының аттестатталмау фактiсi бiлiм беру ұйымының аттестатталмаған мамандықтары бойынша лицензиясын қайтарып алу және қайтарып алынған лицензиялардың лицензиарға қайтарылған сәтiне дейiн бiлiм беру лицензиясының қолданысын тоқтата тұру үшiн себеп болады.
45. Лицензиар бiлiм беру қызметiн жүргiзу құқығына лицензиялардың әсерiн тоқтатқан жағдайда лицензиар тоқтату мерзiмi өткен соң аттестация өткiзу барысында анықталған кемшiлiктердi жою барысын тексеру комиссиясын құрады.
Тексеру барысында бiлiм алушылардың аттестация кезiнде алған оң бағалар пайызы шектi деңгейден төмен болған мамандықтар бойынша жоғары және бiтiрушi курстардың бiлiм алушылары қайтадан кешендi тестiлеуден өтедi.
46. Кемшiлiктердi жоюды тексерудi өткiзу шығындары бiлiм беру ұйымдарының құрылтайшылары есебiнен жүзеге асырылады.
47. Комиссия аттестация барысында анықталған кемшiлiктердi жоюды тексеру қорытындысы бойынша анықтама дайындайды және онда бiлiм беру ұйымдарының кемшiлiктердi жою жөнiндегi iстеген жұмыстары келтiрiледi, тиiстi қорытындылар мен ұсыныстар жасалады.
48. Кемшiлiктердi жоюды тексеру жөнiндегi комиссияның ұсыныстары негiзiнде Министрлiк, облыстық, Алматы және Астана қалаларының бiлiм басқармалары (департаменттерi) тиiстi бұйрық шығарады.
49. Жеке мамандықтардың лицензиясын қайтарып алу туралы Министрлiктiң бұйрығы шыққаннан кейiн бiлiм беру ұйымы келесi семестр басталғанға дейiн бұйрықтың ескерiлуiмен лицензияның қосымшасын лицензиарда қайта хаттауы керек.
Бiлiм беру ұйымы бұл талапты орындамаған жағдайда ол бiлiм беру қызметiн лицензиясыз атқарып жатқан заңды тұлға ретiнде қарастырылады және ол туралы ақпарат тиiстi мемлекеттiк органдарға берiледi.

50. В случае отзыва лицензии по всем специальностям, выданной Министерством на право ведения образовательной деятельности организациями образования, независимо от форм собственности, ведомственной подчиненности и государственной принадлежности, данные организации образования подлежат ликвидации в установленном порядке.
51. В случае, если количество аттестованных специальностей не соответствует квалификационным требованиям, устанавливающим вид организации образования, организация образования обязана привести юридический статус в соответствие с установленными требованиями.
4. Рассмотрение апелляций организаций образования
52. При Министерстве создается Республиканская аттестационная комиссия, которая рассматривает апелляции аттестуемых организаций образования.
53. Решения аттестационных комиссий могут быть обжалованы организациями образования в установленном законодательством порядке.

50. Бiлiм беру қызметiн жүргiзу құқығына Министрлiкте берiлген лицензия барлық мамандықтар бойынша қайтарылып алынған жағдайда бiлiм беру ұйымдары меншiк түрiне, ведомстволық бағыныштылығына және мемлекеттiк тиiстiлiгiне байланыссыз белгiленген тәртiппен таратылуы тиiс.
51. Егер аттестатталған мамандықтардың саны бiлiм беру ұйымының түрiн анықтайтын бiлiктiлiк талаптарына сәйкес болмаған жағдайда, бiлiм беру ұйымы заңды статусын белгiленген талаптарға сәйкестендiруi тиiс.
4. Бiлiм беру ұйымдарының шағым арыздарын қарау
52. Министрлiктiң жанында аттестацияланатын бiлiм беру ұйымдарының шағым арыздарын қарайтын Республикалық аттестациялық комиссия құрылады.
53. Аттестациялық комиссиялардың шешімдеріне білім беру ұйымдары заңнамада белгіленген тәртіпте шағымдануларына болады.