Об утверждении Инструкции по организации исполнения наказания в виде ограничения свободы
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 4 мая 2003 года № 81. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 12 мая 2003 года № 2266. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 24 декабря 2009 года № 170
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции РК от 24.12.2009 № 170 (порядок введения в действие см. п. 2).
В целях реализации Закона Республики Казахстан "О внесении изменений в Закон Республики Казахстан "О введении в действие Уголовного кодекса Республики Казахстан" и организации исполнения наказания в виде ограничения свободы в соответствии с Законом Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Уголовный, Уголовно-процессуальный и Уголовно-исполнительный кодексы Республики Казахстан" приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по организации исполнения наказания в виде ограничения свободы.
2. Начальникам управлений Комитета уголовно-исполнительной системы по областям и г. Астана обеспечить изучение и исполнение личным составом уголовно-исполнительных инспекций данной Инструкции.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан Посмакова П.Н.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
"Согласовано"
Генеральный прокурор                 Министр внутренних дел
Республики Казахстан                  Республики Казахстан
Утверждена
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 4 мая 2003 г. N 81
Инструкция по организации исполнения наказания в виде ограничения свободы
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по организации исполнения наказания в виде ограничения свободы, разработана в соответствии с Уголовным ,  Уголовно-исполнительным кодексами Республики Казахстан и другими нормативными правовыми актами, регулирующими порядок и условия исполнения наказания в виде ограничения свободы.
2. Исполнение наказания в виде ограничения свободы производится согласно приговору (постановлению, определению) суда,  вступившего в законную силу.
3. Деятельность уголовно-исполнительных инспекций (далее - Инспекции), исполняющих наказание в виде ограничения свободы, основывается на строгом соблюдении действующего законодательства Республики Казахстан. Должностные лица Инспекций несут ответственность за обеспечение законности при исполнении наказания в виде ограничения свободы.

Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны атқаруды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Әділет министрінің 2003 жылғы 4 мамырдағы N 81 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 12 мамырда тіркелді. Тіркеу N 2266. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2009 жылғы 24 желтоқсандағы № 170 Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2009.12.24 № 170 бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексін қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасының  Заңын іске асыру және "Қазақстан Республикасының Қылмыстық, Қылмыстық іс жүргізу және Қылмыстық-атқару кодекстеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына сәйкес бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны атқаруды ұйымдастыру мақсатында бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған Бас бостандығын шектеу түрінде жазаны атқаруды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің облыстар және Астана қаласы бойынша басқармаларының бастықтары қылмыстық-атқару инспекцияларының жеке құрамының осы Нұсқаулықты зерделеуін және орындауын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Төрағасы П.Н.Посмаковқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуроры
2-сыныпты мемлекеттік
әділет кеңесшісі
2003 жылғы 4 мамыр
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер Министрі
генерал-полковник
2003 жылғы 25 сәуір
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2003 жылғы 4 мамырдағы
N 81 бұйрығымен
бекітілген
Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны орындауды
ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық
1. Жалпы қағидалар
1. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасының  Қылмыстық ,   Қылмыстық-атқару кодекстеріне және бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны орындаудың тәртібі мен шарттарын реттейтін басқа да нормативтік құқықтық кесімдерге сәйкес әзірленді.
2. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны орындау заңды күшіне енген сот үкіміне (қаулысына, ұйғарымына) сәйкес жүргізіледі.
3. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны орындайтын қылмыстық-атқару инспекцияларының қызметі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын қатаң сақтауға негізделеді. Инспекциялардың лауазымды адамдары бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны орындау кезінде заңдылықты қамтамасыз етуде жауаптылық көтереді.

4. Инспекции ведут персональный учет осужденных к наказанию в виде ограничения свободы, проводят профилактическую работу с ними, ежеквартально осуществляют сверки по поступившим на исполнение приговорам (постановлениям, определениям) с судом и территориальным Управлением по правовой статистике и специальным учетам Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
5. Документами персонального учета являются: личное дело осужденного, журнал учета лиц, отбывающих наказание в виде ограничения свободы, учетная картотека с ячейками.
Картотека имеет следующие разделы:
1) лица, отбывающие наказание в виде ограничения свободы;
2) лица, уклоняющиеся от отбывания наказания без уважительных причин;
3) лица, в отношении которых личные дела направлены в суд для замены наказания в виде ограничения свободы на лишение свободы;
4) лица, находящиеся под административным арестом;
5) лица, находящиеся под стражей, в порядке меры пресечения в связи с совершением ими повторного преступления;
6) лица, выбывшие за пределы территории, обслуживаемой данной Инспекцией, в отношении которых не поступили подтверждения о получении личных дел;
7) лица, официально объявленные в розыск судом.
6. Личное дело осужденного состоит из двух частей: в 1-й части подшиваются материалы, служащие основанием для постановки на учет, во 2-й части - характеризирующие материалы. В первую часть дела подшивается отдельный лист для отметок проверяющих по изучению дела.
За сохранность личных дел несут персональную ответственность сотрудники Инспекций.
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 июня 2007 года N 192 .
7. В случае обнаружения в копиях документов неясностей, ошибок, затрагивающих суть приговора в части правильности применения наказания, препятствующих его исполнению, Инспекция в течение одних суток со дня получения направляет материал в соответствующий суд для устранения отмеченных недостатков. Если судом вопрос не решен, Инспекция направляет сообщение в прокуратуру для принятия мер прокурорского реагирования.
2. Порядок исполнения наказания в виде ограничения свободы
8. Лица, осужденные к наказанию в виде ограничения свободы, отбывают наказание по месту проживания в условиях осуществления за ними надзора Инспекциями.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 июня 2007 года N 192 .
9. Приговор (постановление) суда, определяющий наказание в виде ограничения свободы, подлежит исполнению в день поступления в Инспекцию.

4. Инспекциялар бас бостандығын шектеуге сотталғандардың жеке есебін жүргізеді, олармен алдын-алу жұмыстарын жүргізеді, тоқсан сайын сот және аумақтық Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есеп жөніндегі комитетінің Құқықтық статистика және арнайы есеп жөніндегі басқармасының орындауға түскен үкімдері (қаулылары, ұйғарымдары) бойынша тексеруді жүзеге асырады.
5. Жеке есеп құжаттары мыналар болып табылады: сотталғанның жеке ісі, бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны өткеріп жатқан адамдар есебінің журналы, ұяшықтары бар есеп картотекасы.
Картотеканың мынадай бөлімдері болады:
1) бас бас бостандығын шектеу түріндегі жазасын өтеп жүрген адамдар;
2) жазасын өтеуден себепсіз бас тартқан адамдар;
3) оларға қатысты бас бостандығынан айыруға ауыстыру үшін жеке істері сотқа жіберілген адамдар;
4) әкімшілік қамауда отырған адамдар;
5) олардың қайталап қылмыс жасауларына байланысты жолын кесу шарасы ретінде күзетуде отырған адамдар;
6) оларға қатысты жеке істерін алғаны туралы растама түспеген осы Инспекция қызмет көрсететін қатысты аумақ шегінен тыс кеткен адамдар;
7) сот ресми іздеу салған адамдар.
6. Сотталғанның жеке ісі 2 бөлімнен тұрады: 1-бөлімде есепке тұрғызу үшін негіз болатын материалдар тігіледі, 2-бөлімде мінезделетін материалдар болады. Істің бірінші бөлімінде тексерушінің істі зерделеу жөніндегі белгісі үшін жеке парақ тігіледі.
Жеке істің сақталуына Инспекциялары қызметкерлерінің жеке басы жауаптылық көтереді.
Ескерту: 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.29. N 192   бұйрығымен .
7. Сот үкімінің жазаны орындауының, оның орындалуына қайшы келетін құжат көшірмелеріндегі түсініксіздерді, қателерді тапқан жағдайда Инспекция сәйкестендірілген сотқа белгіленген заңнама тәртібінде соттан келген материалдардан оларды жою туралы ұсыныс енгізеді. Егер мәселені сот шешпесе, Инспекция прокуратураға үкімді қайта қарау туралы хабар жібереді.
2. Бас бостандығын шектеу түріндегі
жазаны атқару тәртібі
8. Бас бостандығын шектеуге сотталған адамдар жазаны тұрғылықты жері бойынша оларға Инспекцияларының қадағалауды жүзеге асыруы жағдайында өтейді.
Ескерту: 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.29. N 192   бұйрығымен .
9. Бас бостандығынан шектеу түріндегі жазаны белгілейтін сот үкімі (қаулысы) Инспекцияға түскен күннен бастап орындауы атқарылады.

10. Документом, подтверждающим наличие основания для исполнения наказания в виде ограничения свободы, являются: копия приговора суда со справкой о вступлении его в законную силу или постановления суда о замене лишения свободы наказанием в виде ограничения свободы. В некоторых случаях к копии приговора суда приобщается копия постановления кассационной или надзорной инстанции.
11. Поступившая из суда копия приговора (определения, постановления) в этот же день регистрируется в журнале входящих документов. В таком же порядке регистрируются материалы, поступившие из других Инспекций, учреждений уголовно-исполнительной системы.
12. Материалы регистрируются в журнале учета осужденных (приложение 1) и одновременно, на осужденного заводится личное дело (приложение 2), регистрационный лист (приложение 32 к приказу Министра юстиции Республики Казахстан от 11 декабря 2001 г. N 151 "Об утверждении Инструкции по исполнению наказаний, не связанных с изоляцией осужденного от общества" номер государственной регистрации 1715, далее - Приказ), сторожевая карточка (приложение 6 к Приказу), алфавитная учетная карточка (Ф-1), которая  направляется в территориальные Управления по правовой статистике и специальным учетам Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан и вносятся данные в учетную картотеку. В личном деле осужденного хранятся: копии приговора (в соответствующих случаях - копии постановления, предписания), извещения в суд, местный орган военного управления, подписка, копия сообщения участковому инспектору полиции, копия сторожевой карточки, контрольно-сроковая карточка (приложение 7 к Приказу), справка - беседа, предупреждения, материалы по наложению взыскания или мер поощрения, выписка из приказа организации о приеме на работу, анкета и все материалы, касающиеся исполнения наказания данным лицом. Материалы, находящиеся в личном деле, должны быть подшиты, пронумерованы и занесены в опись.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 июня 2007 года N 192 .
13. Сторожевая карточка в день постановки на учет передается в подразделение документирования и регистрации территориальных органов юстиции..
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Министра юстиции Республики Казахстан от 29 июня 2007 года N 192 .
14. В суд, исправительное учреждение, направившие приговор (определение, постановление), в день постановки осужденного на учет направляется извещение (приложение 9 к Приказу) о принятии судебного решения к исполнению.

10. Бас бостандығынан шектеу түріндегі жазаны атқару үшін негіздеменің барлығын растайтын құжат: соттың заңды күшіне енгені туралы анықтамасы бар үкімінің көшірмесі немесе бас бостандығынан айыру жазасын бас бостандығынан шектеу түріндегі жазамен ауыстыру соттың қаулысы болып табылады. Басқа жағдайларда сот үкімінің көшірмесіне кассациялық немесе қадағалау инстанциясы қаулысының көшірмесі салынады.
11. Соттан түскен үкім (бекітулер, қаулылар) көшірмесі сол күні кіріс құжаттарының журналына тіркеледі. Осы тәртіпте басқа Инспекциядан, қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінен түскен материалдар тіркеледі.
12. Материалдар сотталғандарды есепке алу журналында тіркеледі (1-қосымша) және бір мезгілде сотталғанға жеке іс (2-қосымша), тіркеу парағы ("Сотталғанды қоғамнан оқшаулауға байланысты емес жазалауды орындау жөнiндегi нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2001 жылғы 11 желтоқсандағы N 151  бұйрығына 32-қосымша мемлекеттік тіркеу N 1715, бұдан әрі - Бұйрық), күзет картотекасы ашылады (Бұйрыққа 6-қосымша), алфавиттік есеп картотекасы (Ф-1) ашылады, олар аумақтық Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есеп жөніндегі комитетінің Құқықтық статистика және арнайы есеп жөніндегі басқармасына жіберіледі және деректер есеп картотекасына енгізіледі.
Сотталғанның жеке ісінде: үкімнің көшірмесі (тиісті жағдайларда - қаулының, ұйғарымның көшірмелері), сотқа, жергілікті әскери басқару органына, хабарлама, қолхат, учаскелік полиция инспекторына хабарламаның көшірмесі, күзет картотекасының көшірмесі, мерзімдік-бақылау картотекасы (Бұйрыққа 7-қосымша), анықтама - пікірлесу, ескерту, жаза салу немесе марапаттау іс шаралары жөніндегі материалдар, ұйымның жұмысқа қабылдау туралы бұйрығының көшірмесі, сауалнама және жазаны өтеп жатқан адамға қатысты барлық материалдар сақталады. Жеке істегі материалдар тігіліп, нөмірленіп және тізімдемеге енгізілуі тиіс.
Ескерту: 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.29. N 192   бұйрығымен .
13. Күзет карточкасы есепке қойылған күні аумақтық әділет органдарының құжаттандыру және тіркеу бөлімшелеріне беріледі.
Ескерту: 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 2007.06.29. N 192   бұйрығымен .
14. Түзеу мекемесі сотталғанды есепке қойған күні үкімді (ұйғарымды, қаулыны) жіберген сотқа орындауға сот шешімін қабылдау туралы (Бұйрыққа 9-қосымша) хабарлама жібереді.

15. О постановке на учет лиц, подлежащих призыву на действительную военную службу, в день постановки на учет направляется сообщение (приложение 10 к Приказу) в соответствующий местный орган военного управления.
Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 июня 2007 года N 192 .
16. При постановке осужденного (несовершеннолетнего) на учет Инспекция направляет сообщение (приложения 8, 17 к Приказу) начальнику горрайоргана внутренних дел для проведения совместных профилактических мероприятий по предупреждению повторных правонарушений со стороны  осужденного по месту жительства.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 июня 2007 года N 192 .
17. (Исключен - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 июня 2007 года N 192 .
18. При постановке на учет несовершеннолетних инспектор обязан в присутствии родителей или законного представителя провести первоначальную беседу с осужденным, разъяснить возложенные на него обязанности, последствия их невыполнения, нарушения общественного порядка или совершения нового преступления. О результатах беседы составляется справка.
19. Осужденные, которым не отбытая часть лишения свободы заменена наказанием в виде ограничения свободы, освобождается из исправительного учреждения и следует к месту отбывания наказания самостоятельно за счет государства. Администрация исправительного учреждения заблаговременно направляет сообщение в Инспекцию о направлении осужденного и вручает осужденному предписание о выезде к месту отбывания наказания с указанием маршрута и времени прибытия в Инспекцию для постановки на учет.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 июня 2007 года N 192 .
20. Администрация исправительного учреждения направляет в Инспекцию по месту отбывания наказания личное дело осужденного, постановление суда о замене наказания, корешок предписания с датой прибытия. Дата явки осужденного в Инспекцию  в день приезда, если прибыл до 12-00 час., в случае прибытия после 12-00 час. явка на следующий день. <*>
Сноска. Пункт 20 с изменениями - приказом Министра юстиции РК от 26 ноября 2004 года N 343 .
21. При неприбытии осужденного к месту отбывания наказания в установленный срок Инспекция проводит первоначальные мероприятия по розыску и если в течение 15 дней место нахождения осужденного не установлено направляет первый экземпляр материалов в органы внутренних дел для осуществления розыска. Копии материалов приобщаются в личное дело осужденного.

15. Тиісті жергілікті әскери басқару органына әскери қызметке шақырылатын адамдардың есепке алынуы туралы (Бұйрыққа 10-қосымша) хабарлама жіберіледі.
Ескерту: 15-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.29. N 192   бұйрығымен .
16. Сотталғанды есепке қойғанда Инспекция алдын-алу іс шараларын жүргізу және тұрғын жері бойынша сотталғанның (кәмелеттік жасқа толмағандар) тәртібіне бақылау жасау үшін ішкі істер қала, аудан органының бастығына (Бұйрыққа 8,17-қосымшалар) хабарлама жібереді.
Ескерту: 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.29. N 192   бұйрығымен .
17.  алып тасталды
Ескерту: 17-тармақ алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 2007.06.29. N 192   бұйрығымен .
18. Кәмелетке толмағандарды есепке алғанда инспектор ата-аналардың немесе заңды өкімнің қатысуымен сотталғандармен оларға жүктелген міндеттерді, оның орындалмауының аяғы, қоғамдық тәртіптерді бұзу немесе жаңа қылмыс жасау болатынын түсіндіріп, алғашқы әңгімелесуді жүргізуге міндетті, ол туралы қолхат алынады, сотталғандарға әсер етуі мүмкін адамдар және жақын-туыстар туралы мәлімет алынады, сондай-ақ оның тәртібіне бақылауды жүзеге асыруға үлкен мән беретін басқа да мәселелер анықталады. Әңгімелесу нәтижелері туралы сотталғанның жеке ісіне де қолхатпен бірге тігілетін анықтама жасалады.
19. Бас бостандығынан айыру жазасының өтелмеген бөлігі бас бостандығын шектеу түріндегі жазамен ауыстырылған сотталғандар қамаудан босатылады және жазаны өтеу орнына мемлекет есебінен өзі барады. Түзеу мекемесінің әкімшілігі босатылуға дейінгі бір ай бұрынғы Инспекцияларына сотталғандарды жібергендігі туралы хабарлама жібереді және сотталғанға жазаны орындау орнына көрсетілген маршрутпен және есепке алу үшін Инспекцияларына жету уақыты туралы қолхат береді.
Ескерту: 19-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.29. N 192   бұйрығымен .
20. Түзеу мекемесінің әкімшілігі жазаны өтеу орны бойынша инспекцияға сотталғанның жеке iciн, жазаны ауыстыру туралы сот қаулысын, жету мерзімі көрсетілген қолхат жібереді. Сотталғанның инспекцияға келу күні, егер 12-00-ге дейін келген болса, келуі күніне, 12-00-ден кейін келген жағдайда келу күні келесі күні болады.
Ескерту: 20-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 26 қарашадағы N 343   бұйрығымен .
21. Сотталған белгіленген мерзімде жазаны өтеу орнына келмеген кезде Инспекция іздестіру бойынша алғашқы іс-шаралар жүргізеді және егер 15 күн ішінде сотталғанның тұратын жері анықталмаса, іздеуді жүзеге асыру үшін ішкі істер органдарына материалдардың бірінші данасын жібереді. Материалдардың көшірмесі сотталғанның жеке ісіне салынады.

22. После задержания осужденного материалы для решения вопросов о замене ограничения свободы лишением свободы передаются в суд по месту его задержания.
23. В отношении осужденных, на которых судом возложены  дополнительные обязанности направляются сообщения в соответствующие организации и учреждения.
24. После постановки на учет осужденный повесткой вызывается в Инспекцию для проведения беседы, в ходе которой устанавливаются его анкетные данные, разъясняются его права и обязанности, последствия невыполнения и ответственность за нарушение общественного порядка или совершение нового преступления, о чем отбирается подписка (приложение 11 к Приказу), выясняются сведения о близких родственниках и лицах, которые могут оказывать влияние на осужденного, а также другие вопросы, имеющие значение для осуществления контроля за его поведением. О результатах беседы составляется справка, которая вместе с подпиской приобщается к личному делу осужденного.
Сноска. Пункт 24 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 июня 2007 года N 192 .
25. Срок наказания в виде ограничения свободы исчисляется с момента принятия приговора к исполнению Инспекцией.
Сноска. Пункт 25 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 июня 2007 года N 192 .
26. В срок наказания не засчитывается время самовольного отсутствия осужденного на работе или по месту жительства свыше одних суток. Незачет времени оформляется постановлением начальника инспекции, старшего инспектора или инспектора территориальной Инспекции (приложение 3), которое вместе с объяснением осужденного и другими материалами приобщается к личному делу осужденного.
Сноска. Пункт 26 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 июня 2007 года N 192 .
27. В период отбывания наказания в виде ограничения свободы суд по представлению органа, осуществляющего надзор за его поведением, может отменить полностью или частично ранее установленные для осужденного к ограничению свободы обязанности.
28. Лица, отбывающие наказание в виде ограничения свободы, находятся под надзором и обязаны:
выполнять требования Инспекций, вытекающие из порядка и условий отбывания наказания, утвержденные нормативными правовыми актами Министерства юстиции Республики Казахстан;
не менять без разрешения Инспекции места работы, учебы и жительства;
в свободное от учебы и работы время находиться по месту проживания;
являться в Инспекцию для регистрации  и участия в проведении воспитательных мероприятий в сроки, установленные Инспекции;
в течение двадцати четырех часов уведомлять Инспекции об изменении графика работы или учебы;
иметь при себе документ, удостоверяющий личность.
Сноска. Пункт 28 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 июня 2007 года N 192 .

22. Сотталғанды ұстағаннан кейін бас бостандығын шектеуді бас бостандығынан айыруға ауыстыру туралы материалдар оны ұстау орны бойынша сотқа беріледі.
23. Сот қосымша міндеттер жүктеген сотталғандарға қатысты хабар тиісті ұйымдар мен мекемелерге жіберіледі.
24. Есепке қойылғаннан кейін сотталған әңгіме-сұхбат өткізу үшін Инспекцияға шақыртылады, оның барысында оның сауалнамалық деректері анықталады, оның міндеттері, орындамау салдарлары және қоғамдық тәртіпті бұзғаны немесе жаңа қылмыс жасағаны үшін жауаптылығы және құқықтары түсіндіріледі, ол туралы қолхат алынады (Бұйрыққа 11-қосымша), жақын-туыстары мен сотталғанға ықпал етуі мүмкін адамдар туралы мәліметтер, сондай-ақ оның мінез-құлқына бақылауды жүзеге асыру үшін маңызы бар басқа да мәселелер анықталады. Әңгімелесу нәтижелері туралы анықтама жасалады, ол қолхатпен бірге сотталғанның жеке ісіне салынады.
Ескерту: 24-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.29. N 192   бұйрығымен .
25. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаның мерзімі Инспекциясы үкімді орындауға қабылдаған сәттен бастап есептеледі.
Ескерту: 25-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.29. N 192   бұйрығымен .
26. Жазаның мерзіміне сотталғанның өз бетінше жұмыста немесе тұрғын жері бойынша бір күннен жоғары болмаған уақыты есептелмейді. Уақытты есептемеу инспекция бастығының, аға инспектордың немесе аумақтық Инспекциясы инспекторының қаулысымен ресімделеді, олар сотталғанның түсіндірмесімен және басқа да материалдармен бірге сотталғанның жеке ісіне салынады.
Ескерту: 26-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.29. N 192   бұйрығымен .
27. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны өтеу кезеңінде оның тәртібін қадағалауды жүзеге асыратын органның ұсынысы бойынша сот бұрын сотталғанға бас бас бостандығын шектеуге бекітілген міндеттердің толық немесе жартылай күшін жоюы мүмкін.
28. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны орындап жатқан сотталғандар қадағалауда болады және:
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің нормативтік құқықтық актілерімен бекітілген жаза өтеу тәртібі мен шарттарынан туындайтын Инспекция талаптарын орындауға.
Инспекцияның рұқсатынсыз жұмыс, оқу және тұрғын орындарын ауыстырмауға;
оқудан және жұмыстан бос уақытта тұрғылықты жерінде болуға;
Инспекция бекіткен мерзімде тәрбие іс-шараларын жүргізуге қатысу және тіркелу үшін Инспекциясына келуге;
жиырма төрт сағат ішінде жұмыс немесе оқу кестесінің өзгергендігі туралы Инспекцияны хабардар етуге;
өзімен бірге жеке басын куәландыратын құжаты болуға міндетті.
Ескерту: 28-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.29. N 192   бұйрығымен .

29. Осужденным, отбывающим наказание в виде ограничения свободы, разрешается обучаться в высших и средних специальных учебных заведениях, расположенных в пределах области по месту отбывания наказания. С согласия Инспекции осужденный может обучаться в высших и средних специальных учебных заведениях, расположенных в ином месте.
Сноска. Пункт 29 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 июня 2007 года N 192 .
30. Труд осужденных к наказанию в виде ограничения свободы регулируется законодательством Республики Казахстан о труде.
31. Перевод осужденных на другую работу, в том числе в другую местность, осуществляется по согласованию с Инспекцией.
Сноска. Пункт 31 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 июня 2007 года N 192 .
32. С лицами, отбывающими наказание в виде ограничения свободы, Инспекцией проводится воспитательная работа.
Сноска. Пункт 32 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 июня 2007 года N 192 .
33. Активное участие осужденных в проводимых мероприятиях воспитательного характера поощряется и учитывается при определении степени исправления.
34. За добросовестное исполнение установленного порядка отбывания наказания Инспекцией к осужденным могут применяться следующие меры поощрения:
объявление благодарности;
досрочное снятие ранее наложенного взыскания;
разрешение на проведение за пределами места проживания выходных и праздничных дней;
разрешение на проведение отпуска с выездом за пределы места проживания.
Досрочное снятие ранее наложенного взыскания допускается не ранее шести месяцев со дня наложения взыскания. <*>
Сноска. Пункт 34 с дополнениями - приказом Министра юстиции РК от 26 ноября 2004 года N 343 ; с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 июня 2007 года N 192 .
35. На осужденных в установленном Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан (далее - Кодекс) порядке Инспекция обязана в месячный срок рассмотреть вопрос и вынести ходатайство о представлении либо отказе в представлении к условно-досрочному освобождению от отбывания наказания или к замене неотбытой части наказания более мягким видом наказания, которое направляется прокурору для последующего внесения в суд.
О возможности условно-досрочного освобождения осужденного, отбывшего установленную законом часть срока наказания, Инспекция, уведомляет потерпевшего либо его представителя почтой заказным письмом по адресу, представленному судом, вынесшим приговор.
Сноска. Пункт 35 в редакции приказа Министра юстиции Республики Казахстан от 29 июня 2007 года N 192 .

29. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазасын өтеп жатқан сотталғандарға жазаны өтеу орны бойынша облыстан тыс орналасқан жоғары және орта арнайы оқу орындарында оқуға рұқсат беріледі. Сотталған Инспекция келісімімен басқа жерде орналасқан жоғары және орта арнайы оқу орындарында оқи алады.
Ескерту: 29-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.29. N 192   бұйрығымен .
30. Сотталғанның бас бостандығын шектеудегі еңбегі Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңнамасымен реттеледі.
31. Сотталғанды басқа жұмысқа, соның ішінде басқа жерге ауыстыру Инспекциямен келісу бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту: 31-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.29. N 192   бұйрығымен .
32. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны орындап жатқан адамдармен тәрбие жұмыстарын жүргізеді.
Ескерту: 32-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.29. N 192   бұйрығымен .
33. Сотталғанның өткізілетін тәрбие түріндегі іс-шараларына белсене қатысуы марапатталады және түзеу санатын анықтауда есепке алынады.
34. Инспекция белгілеген жазаны өтеу тәртібін адал орындағаны үшін сотталғанға мынадай марапаттау шаралары қолданылуы мүмкін:
алғыс жариялау;
бұрын салынған жазасын мерзімнен бұрын алу;
жексенбі және мереке күндерін тұрғылықты жерінен тысқары өткізуге рұқсат беру;
демалысын тұрғылықты жерінен тысқары өткізуге рұқсат беру;
Бұрын салынған жазаны уақытынан бұрын алып тастауға жазаны салған күннен бастап кемiнде алты ай жол берiлмейдi.
Ескерту: 34-тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 26 қарашадағы N 343   бұйрығымен , 2007.06.29. N 192   бұйрығымен .
35. Сотталғандарға Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексінде (бұдан әрі-Кодекс) белгіленген тәртіппен Инспекция, жазаны өтеуден мерзiмiнен бұрын шартты түрде босату, жазаның өтелмеген бөлiгiн неғұрлым жеңiл жаза түрiмен ауыстыруға ұсынуға қолдаухат ұсынуға немесе бас тартуға бір ай мерзімінде мәселені қарауға міндетті, ол кейіннен сотқа енгізу үшін прокурорға жіберіледі.
Жазасын өтеу мерзімінің заңмен белгіленген бір бөлігін өтеген сотталған адамды шартты түрде мерзімінен бұрын босату мүмкіндігі туралы жәбірленушіні не оның өкілін үкім шығарған сот берген мекен-жай бойынша пошта арқылы Инспекция тапсырыс хатпен хабардар етеді.
Ескерту: 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 2007.06.29. N 192   бұйрығымен .

36. К осужденным, нарушающим порядок отбывания наказания, Инспекцией могут применяться следующие меры взыскания:
выговор;
запрещение выхода за пределы места проживания в выходные и праздничные дни на срок до одного месяца;
предупреждение о возможности замены ограничения свободы лишением свободы (приложение 2 к Приказу).
Сноска. Пункт 36 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 июня 2007 года N 192 .
37. В отношении лиц, злостно уклоняющихся от отбывания наказания, Инспекция предоставляет в суд материалы для решения вопроса о замене ограничения свободы лишением свободы (приложение 1 к Приказу).
Сноска. Пункт 37 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 июня 2007 года N 192 .
38. Меры поощрения и взыскания на осужденных налагаются в письменном виде (приложение 6 и 7), регистрируются в журнале учета поощрений и взысканий (приложение 4). Материалы о нарушении или поощрении осужденных  подшиваются в личные дела. <*>
Сноска. Пункт 38 с изменениями - приказом Министра юстиции РК от 26 ноября 2004 года N 343 .
39. При применении мер взыскания учитываются обстоятельства совершения правонарушения, личность осужденного и его поведение до проступка. Налагаемое взыскание должно соответствовать характеру и тяжести совершенного осужденным проступка. Взыскание налагается не  позднее десяти суток со дня обнаружения проступка, а если в связи с проступком производилась проверка со дня еe окончания, но не позднее одного месяца со дня совершения проступка. Взыскание приводится в исполнение в течение двадцати четырех часов, а в исключительных случаях - не позднее одного месяца со дня наложения. До наложения взыскания инспектор обязан отобрать объяснение у нарушителя режима с указанием обстоятельств и причин совершения правонарушения.
40. Правом применения предусмотренных Кодексом мер поощрения и взыскания пользуется в полном объеме начальник Инспекции или лицо, его замещающее.
Сноска. Пункт 40 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 июня 2007 года N 192 .
41. Злостным уклонением от отбывания наказания в виде ограничения свободы являются: несвоевременное, без уважительных причин, возвращение из отпуска или места проведения отдыха в выходные и праздничные дни, а также самовольное оставление места работы или места проживания, отказ от выполнения законных требований сотрудников Инспекции.
Сноска. Пункт 41 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 июня 2007 года N 192 .

36. Жазасын өтеу тәртібін бұзған сотталғандарға Инспекция мынадай жазалау шараларын қолдана алады:
сөгіс;
жексенбі және мереке күндері тұрғылықты жерінен тысқары шығуға бір айлық мерзімге дейін тыйым салу;
бас бостандығын шектеу түріндегі жазасын бас бостандығынан айыру түріндегі жазамен ауыстыру мүмкіндігі туралы ескерту (Бұйрыққа 2-қосымша).
Ескерту: 36-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.29. N 192   бұйрығымен .
37. Жазаны өтеуден қасақана бас тартатын адамдарға қатысты Инспекция сотқа бас бостандығын шектеуді бас бостандығын айыруға ауыстыру туралы мәселені шешу үшін (Бұйрыққа 1-қосымша) материалдарды ұсынады.
Ескерту: 37-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.29. N 192   бұйрығымен .
38. Сотталғандарға марапаттау және жазалау шаралары жазбаша түрде (6 және 7 қосымша) салынады, марапаттау және жазалау есепке алу журналына (4-қосымша) тіркеледі. Сотталғанның бұзушылығы немесе марапатталуы туралы материалдар жеке ісіне тігіледі.
Ескерту: 38-тармаққа толықтыру, өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 26 қарашадағы N 343   бұйрығымен .
39. Жазалау шарасын қолданған кезде құқық бұзушылықты жасау жағдайы, сотталғанның жеке тұлғасы және оның қылмысқа дейінгі тәртібі ескеріледі. Салынып отырған жаза сотталғанның жасаған қылмысының сипаты мен ауырлығына сәйкес болуы керек. Жаза қылмысты анықтаған күннен бастап он тәуліктен кешіктірілмей, ал егер қылмысқа байланысты тексеріс жүргізілсе - оның аяқталған күнінен бастап, қылмысты жасаған күнінен бір айдан кешіктірілмей салынады. Жазалау жиырма төрт сағаттың ішінде, ал ерекше жағдайларда салынған күнінен бастап бір айдан кешіктірілмей орындауға келтіріледі. Инспектор жаза салынғанға дейін бұзушыдан түсініктемесін, құқық бұзушылық жасаудың мән-жайлары мен себептерін көрсетіп, алуға міндетті.
40. Марапаттау және жазалаудың қарастырылған шараларын қолдану құқығын толық көлемде Инспекция бастығы немесе оның орынбасары қолданады.
Ескерту: 40-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.29. N 192   бұйрығымен .
41. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны өтеуден қасақана бас тарту: демалыс және мереке күндерінде демалуды өткізу орнынан немесе демалыстан уақытынсыз, себепсіз келген, сондай-ақ жұмыс немесе тұрғын орнын өз еркімен қалдыру, Инспекция қызметкерлерінің заңды талаптарын орындаудан бас тарту болып табылады.
Ескерту: 41-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.29. N 192   бұйрығымен .

42. Нарушением порядка и условий отбывания наказания являются: нарушение установленного графика пребывания по месту жительства, работы или учебы, уклонения от исполнения возложенных на него судом обязанностей, а также нарушение общественного порядка, за которое на осужденного налагалось административное взыскание, при условии, что каждое последующее нарушение совершено после наложения взыскания за предыдущее.
Сноска. Пункт 42 в редакции приказа Министра юстиции Республики Казахстан от 29 июня 2007 года N 192 .
43. Надзор за отбывающими наказание в виде ограничения свободы осуществляется Инспекцией и обеспечивается наблюдением и контролем за осужденными по месту их проживания и работы, а также в свободное от работы время.
Сноска. Пункт 43 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 июня 2007 года N 192 .
44. Надзор за отбывающими наказание в виде ограничения свободы обеспечивается:
ежемесячной проверкой осужденных по существующим учетам горрайорганов внутренних дел на предмет выявления нарушений общественного порядка и совершения новых преступлений, повлекших применение мер административного воздействия или привлечение к уголовной ответственности, если не установлен автоматизированный порядок уведомления Инспекций со стороны информационной службы о нарушениях, допущенных осужденными;
приглашением осужденных в Инспекцию для проведения воспитательных и профилактических бесед с осужденными, их родственниками, а также с лицами, которые могут оказать влияние на осужденных;
обменом с правоохранительными и иными органами и учреждениями информацией, касающейся поведения осужденных и соблюдения ими возложенных судом обязанностей, проведения совместных профилактических мероприятий.
Сноска. Пункт 44 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 июня 2007 года N 192 .
45. Осужденный, злостно уклоняющийся от отбывания наказания, может быть задержан органом внутренних дел с санкции прокурора на срок до десяти суток для установления причин уклонения. При необходимости орган внутренних дел направляет задержанного к месту отбывания наказания в порядке, установленном для лиц, осужденных к лишению свободы, и при наличии данных о злостном уклонении от отбывания наказания передает материалы в суд по месту задержания осужденного для решения вопроса о замене осужденному неотбытого срока ограничения свободы на лишение свободы.
46. При решении вопроса о замене осужденному наказания в виде ограничения свободы на лишение свободы он может быть задержан органом внутренних дел с санкции прокурора на срок до десяти суток в целях пресечения уклонения от отбывания наказания и передачи материалов в суд.

42. Кейін жасалған әрбір тәртіп бұзушылық алдыңғысына жаза тағайындалғаннан кейін жасалған жағдайда тұрғылықты жеріне, жұмыс немесе оқу орнына келудің белгіленген кестесін бұзу, өзіне сот жүктеген міндеттерді орындаудан жалтару, сондай-ақ сол үшін әкімшілік жаза қолданылған сотталған адамның қоғамдық тәртіпті бұзуы жазаны өтеу тәртібі мен шарттарын бұзушылық болып табылады.
Ескерту: 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 2007.06.29. N 192   бұйрығымен .
43. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазасын өтейтіндерге қадағалауды Инспекция жүзеге асырады және олардың тұрғылықты жері мен жұмыс орны бойынша, жұмыстан бос уақытында сотталғандарға қадағалау мен бақылау қамтамасыз етіледі.
Ескерту: 43-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.29. N 192   бұйрығымен .
44. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазасын өтейтіндерге қадағалау:
әкімшілік ықпал етудің шараларын қолдануды немесе қылмыстық жауаптылыққа әкеп соққан, егер оған Инспекцияны сотталғандар жіберген бұзушылықтар туралы ақпарат қызметі тарапынан хабардар ететін автоматтандырылған тәртіп бекітілмесе, қоғамдық тәртіп бұзушылығын анықтау және жаңа қылмыстарды жасау жағдайына ішкі істер қалаудан органдарының қолда бар есепке алулары бойынша сотталғандарды ай сайын тексеріспен;
сотталғандармен, олардың туысқандарымен, сотталғандарға әсер етуі мүмкін адамдармен тәрбие және алдын-алу әңгімелерін жүргізу үшін Инспекцияға шақыртылуымен;
сотталғандардың мінез-құлқына қатысты және олардың сот жүктеген міндеттерін сақтауына, бірлескен алдын-алу іс-шараларын жүргізуге қатысты ақпаратпен құқық қорғау және басқа да органдармен және мекемелермен алмасуымен.
Ескерту: 44-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.29. N 192   бұйрығымен .
45. Жазасын өтеуден қасақана жалтаратын сотталғанды ішкі істер органы прокурордың санкциясымен он тәуліктік мерзімге дейін жалтару себебін табу үшін ұстай алады. Ішкі істер органы қажет болған жағдайда бас бостандығынан айырылған сотталған адамдар үшін белгіленген тәртіппен ұсталғанды жазасын өтеу орнына жібереді және жазаны өтеуден қасақана жалтаруы туралы деректер болған кезде материалдарды сотталғанның ұсталу орны бойынша сотталғанның бас бостандығын шектеудің өтелмеген мерзімін бас бостандығынан айыру жазасымен ауыстыру туралы мәселені шешу үшін сотқа береді.
46. Сотталғанға бас бостандығын шектеу түріндегі жазасын бас бостандығынан айыру жазамен ауыстыру мәселесін шешу кезінде оны ішкі істер органы прокурордың санкциясымен он тәулік мерзімге дейін жазасын өтеуден жалтарудың жолын кесу және материалдарды сотқа беру мақсатында ұстай алады.

47. Первоначальные мероприятия по розыску осужденных Инспекции проводят в порядке, установленном пунктом 171 раздела 8 Инструкции по исполнению наказаний, не связанных с изоляцией осужденного от общества, утвержденной Приказом, а при их безуспешности осуществляют действия, предусмотренные пунктом 175 данной Инструкции.
Сноска. Пункт 47 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 июня 2007 года N 192 .
48. В представлении об отмене ограничения свободы указываются конкретные факты уклонения осужденного от исполнения возложенных судом на него обязанностей, нарушения общественного порядка, время, в течение которого он не являлся в Инспекцию, какие меры воздействия принимались к нему, как он на них реагировал, а также наличие приводов. К представлению прилагаются характеристики с места работы, учебы и жительства, рапорт сотрудника Инспекции о поведении осужденного, его образе  жизни, объяснения осужденного и другие документы.
Сноска. Пункт 48 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 июня 2007 года N 192 .
3. Прекращение отбывания наказания и порядок снятия осужденных с учета
49. Основаниями для снятия осужденного с учета Инспекции являются:
отбытие срока наказания в виде ограничения свободы, назначенного по приговору суда;
отмена приговора суда, с вынесением оправдательного приговора, или с прекращением производства по делу;
условно-досрочное освобождение от отбывания наказания в виде ограничения свободы;
помилование или амнистия;
осуждение за совершение нового преступления;
в связи с изменением места жительства при убытии с территории, обслуживаемой инспекцией;
тяжкая болезнь или инвалидность;
замена неотбытого срока ограничения свободы лишением свободы;
иные основания, предусмотренные законом.
Сноска. Пункт 49 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 июня 2007 года N 192 .
50. Документами, подтверждающими наличие оснований для снятия осужденного с учета Инспекции, являются:
при наличии тяжкой болезни или инвалидности - копия постановления суда;
при замене не отбытого срока ограничения свободы лишением свободы, отмены приговора с прекращением дела производством - копии определений, постановлений соответствующих судебных органов;
документы компетентных органов, на которые в соответствии с актом об амнистии или помиловании возложено их исполнение;
копия приговора суда с распоряжением о вступлении его в законную силу в отношении осужденного за совершение нового преступления;
справка органа ЗАГС о смерти осужденного;
сообщение о получении личного дела и постановке осужденного на учет в Инспекции по новому месту жительства. <*>
Сноска. Пункт 50 с дополнениями - приказом Министра юстиции РК от 26 ноября 2004 года N 343 ; с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 июня 2007 года N 192 .

47. Сотталғандарды іздеу жөніндегі бастапқы іс-шараларды Инспекциялар  Бұйрықпен бекітілген Сотталғанды қоғамнан оқшаулауға байланысты емес жазалауды орындау жөнiндегi нұсқаулықтың 8-бөлімінің 171-тармағымен белгіленген тәртіппен жүргізеді, ол табыссыз болған кезде осы Нұсқаулықтың 175-тармағында көзделген іс-әрекеттерді жүзеге асырады.
Ескерту: 47-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.29. N 192   бұйрығымен .
48. Бас бостандығын шектеудің күшін жою туралы ұсынымда сотталғанның сот жүктеген міндеттерді орындаудан жалтару, қоғамдық тәртіпті бұзу, сол уақыт ішінде Инспекцияға келмеген уақыты, оған қандай әсер ету шаралары қабылданғаны, оның оған әсері, сондай-ақ еріксіз әкелуінің болуы жөніндегі нақты фактілер көрсетіледі. Ұсынымға жұмыс, оқу және тұратын орнынан мінездеме, Инспекция қызметкерінің сотталғанның мінез-құлқы туралы рапорты, оның өмір салты, сотталғанның түсініктемесі және басқа құжаттар көрсетіледі.
Ескерту: 48-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.29. N 192   бұйрығымен .
3. Жазасын өтеуін тоқтату және сотталғанды
есептен шығару тәртібі
49. Сотталғандар мынадай негіздемелер бойынша Инспекциялар есебінен шығарылады:
сот үкімі бойынша тағайындалған бас бостандығын шектеу түріндегі жаза мерзімін өтеуі;
ақтау үкімі шығарылып немесе сот ісін жүргізу тоқтатылып сот үкімі күшінің жойылуы;
бас бостандығын шектеу түріндегі жазасын өтеуден шартты-мерзімінен бұрын босатылуы;
қайырымдылық немесе рақымшылдық;
жаңа қылмыс жасағаны үшін соттау;
инспекция қызмет көрсететін аумақтан кету кезінде тұрғылықты жерін ауыстыруға байланысты;
ауыр науқастану немесе мүгедектік;
бас бостандығын шектеудің өтелмеген мерзімін бас бостандығын айырумен ауыстыру;
заңмен көзделген өзге де негіздемелер.
Ескерту: 49-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.29. N 192   бұйрығымен .
50. Сотталғанды Инспекциялар есебінен шығару үшін негіздеменің болуын растайтын құжаттамалар:
науқасы ауыр немесе мүгедек болған кезде - сот қаулысының көшiрмесi;
бас бостандығын шектеудің өтелмеген мерзімін бас бостандығынан айырумен ауыстырған кезде, іс жүргізуді қысқартып үкімнің күшін жою - тиісті сот органдары ұйғарымдарының, қаулыларының көшірмелері;
рақымшылық немесе қайырымдылық туралы актілерге сәйкес оларды орындау жүктелген құзыретті органдардың құжаттары;
жаңа қылмыс жасағаны үшін сотталғанға қатысты оның заңды күшіне енгендігі туралы өкімімен сот үкімінің көшірмесі;
АХАЖ органынан сотталғанның қайтыс болуы туралы анықтама;
жеке істі алғандығы және сотталғанның жаңа тұрғын жері бойынша Инспекцияға есепке тұрғызғандығы туралы хабар болып табылады.
Ескерту: 50-тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 26 қарашадағы N 343   бұйрығымен , 2007.06.29. N 192   бұйрығымен .

51. Отбывание наказания в виде ограничения свободы прекращается в последний день срока наказания с учетом тех изменений, которые могут быть внесены в срок наказания в соответствии с законодательством.
Лицам, отбывшим наказание, выдается справка установленного образца (приложение 5).
52. Досрочное освобождение осужденных от отбывания наказания производится в день поступления в Инспекцию соответствующих документов.
53. В день снятия с учета лица, подлежащего призыву на действительную военную службу, в соответствующий местный орган военного управления направляется сообщение (приложение 35 к Приказу).
Сноска. Пункт 53 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 июня 2007 года N 192 .
54. В день снятия с учета осужденного направляется сообщение (приложение 36 к Приказу) в отдел документирования и регистрации.
Сноска. Пункт 54 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 июня 2007 года N 192 .
55. Снятие с учета осужденных, в связи с заменой ограничения свободы лишением свободы, производится на основании судебных решений в день их получения.
56. О дате и основании снятия осужденного с учета делаются отметки в журнале учета осужденных и в личном деле. В день снятия с учета направляется извещение установленной формы в территориальные Управления по правовой статистике и специальным учетам Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (приказ Генерального прокурора Республики Казахстан от 27 января 1998 года N 95/ЦА "Об утверждении Инструкции о порядке ведения и использования персонального пофамильного и дактилоскопического учетов лиц, совершивших преступления, розыскных учетов"). Личные дела осужденных, снятых с учета, списываются сотрудниками Инспекции в архив.
Приложение 1
к Инструкции по организации исполнения
наказания в виде ограничения свободы,
утвержденной приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 4 мая 2003 года N 81
Министерство юстиции Республики Казахстан
(наименование территориального органа)
Журнал     учета лиц, отбывающих наказания в виде ограничения свободы
Начат "__"_______200__г.
Окончен "___"_______200__г.
Срок хранения___________
Оборотная сторона приложения 1
___________________________________________________________________
N |Фамилия,  |Каким |Дата   |Дата  |Дата  |Обязан- |Дата и|Приме-
п/п|имя,      |судом |поступ-|осво- |явки в|ности,  |осно- |чание
|отчество, |осуж- |ления  |божде-|Инс-  |возло-  |вания |
|год рожде-|ден,  |приго- |ния из|пекцию|женные  |снятия|
|ния. Место|по ка-|вора в |ИУ    |      |на осуж-|осуж- |
|проживания|кой   |инспек-|      |      |денного |денно-|
|          |ст. УК|цию    |      |      |пригово-|го с  |
|          |РК, на|       |      |      |ром суда|учета |
|          |какой |       |      |      |        |      |
|          |срок  |       |      |      |        |      |
-------------------------------------------------------------------

51. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазасын өтеу заңнамаға сәйкес жаза мерзіміне енгізілуі мүмкін өзгерістер ескеріле отырып, жазасын өтеудің соңғы күнінде тоқтатылады.
Жазасын өтеген адамдарға белгіленген үлгідегі анықтама беріледі (5-қосымша).
52. Сотталғанды жазасын өтеуден мерзімінен бұрын босату Инспекцияға тиісті құжаттар түскен күні жүргізіледі.
53. Міндетті әскери қызметке шақыруға жататын адамды есептен шығарған күні тиісті жергілікті әскери басқару органына хабар жіберіледі (Бұйрыққа 35-қосымша).
Ескерту: 53-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.29. N 192   бұйрығымен .
54. Сотталғанды есептен шығарған күні құжаттандыру және тіркеу бөлімшесіне (Бұйрыққа 36-қосымша) хабар жіберіледі.
Ескерту: 54-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.29. N 192   бұйрығымен .
55. Бас бостандығын шектеуді бас бостандығынан айыруға ауыстыруға байланысты сотталғанды есептен шығару сот шешімдерінің негізінде оны алған күні жүргізіледі.
56. Сотталғанды есептен шығару күні мен негіздемесі туралы сотталғанды есепке алу журналында, жеке ісінде белгі жасалады. Есептен шығарған күні белгіленген нысандағы хабарлама аумақтық Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есеп жөніндегі комитетінің Құқықтық статистика және арнайы есеп жөніндегі басқармасына жолданады ("Қылмыс жасаған адамдардың жеке фамилиялық және дактилоскопиялық есебін, іздеу есебін жүргізу мен пайдалану туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 1998 жылғы 27 қаңтардағы N 95/ЦА бұйрығы) жіберіледі. Есептен шығарылған сотталғандардың жеке істерін Инспекция қызметкерлері архивке шығарады.
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі
(аумақтық органның атауы)
Бас бостандығын шектеу түріндегі жазасын
өтеп жатқан адамдарды есепке алу
Журналы
Басталды "__"______ 200_ ж.
Аяқталды "__"______ 200_ ж.
Сақталу мерзімі____________
1-қосымшаның келесі беті
------------------------------------------------------------------
N !Тегі  !Қай     !Үкімнің!ТМ Боса.!Инспек.!Сот үкі.!Соттал.!Ес.
р/с!Аты   !соттпен !инспек.!тылған  !цияға  !мімен   !ғанды  !керту
!әкесі.!соталды,!цияға  !күні    !келген !Жүктел. !есептен!
!нің   !ҚР ҚК   !түскен !        !күні   !ген мін.!шығару !
!аты.  !қай бабы!мерзімі!        !       !деттері !күні   !
!Тұрғын!бойынша !       !        !       !        !мен не.!
!жері  !        !       !        !       !        !гізде. !
!      !        !       !        !       !        !месі   !
------------------------------------------------------------------

1 |    2     |   3  |   4   |  5   |   6  |   7    |   8  |   9
-------------------------------------------------------------------
Приложение 2
к Инструкции по организации исполнения
наказания в виде ограничения свободы,
утвержденной приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 4 мая 2003 года N 81
Министерство юстиции Республики Казахстан
(наименование территориального органа)
Личное дело N ___
отбывающего наказание в виде ограничения свободы
________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Осужден "__"________200__г. по ст.___ УК Республики Казахстан
к _____ годам
Поставлен на учет "___"______200__г.
Снят с учета "___"_______200__г.
Количество листов в деле___________
(прописью)
Приложение 3
к Инструкции по организации исполнения
наказания в виде ограничения свободы,
утвержденной приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 4 мая 2003 года N 81
Постановление
о не включении в срок отбытия наказания
в виде ограничения свободы время самовольного отсутствия
Я,_______________________________________________________
(начальник, старший инспектор, инспектор территориальной                     уголовно-исполнительной инспекции)
___________________ рассмотрев материалы самовольного отсутствия
осужденного ____________________________________________________
(Ф.И.О. ст.УК РК., начало, конец срока отбытия наказания)
Установил
______________________________________________________________
(указываются причины самовольного отсутствия осужденного на работе
или по месту жительства)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Постановил
В соответствии со ст. 45 УК РК в  срок наказания не засчитывать
время самовольного отсутствия ______________________________________
(на работе или по месту жительства, ____________________________________________________________________
количество суток)
осужденного_____________ к наказанию в виде ограничения свободы.
(Ф.И.О.)
Конец срока  отбытия наказания считать_________________________
Постановление объявлено _______________________________________
(подпись осужденного, дата ознакомления)
Начальник (старший инспектор, инспектор) Невской уголовно-
исполнительной инспекции Управления Комитета УИС по Невской
области капитан юстиции Невский А.П.
Приложение 4
к Инструкции по организации исполнения
наказания в виде ограничения свободы,
утвержденной приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 4 мая 2003 года N 81 <*>
Сноска. Приложение с изменениями - приказом Министра юстиции РК от 26 ноября 2004 года N 343 .
Министерство юстиции Республики Казахстан
(наименование территориального органа)
Журнал учета поощрений и взысканий осужденных к наказанию в виде ограничения свободы
Начат "__"_______200__г.
Окончен "___"_______200__г.
Срок хранения___________
Оборотная сторона приложения 4
____________________________________________________________________
N | Дата     |Фамилия,   |Номер   |За что    |Вид       |Подпись
п/п|наложения |имя,       |личного |налагается|взыскания |начальника
|взыскания |отчество   |дела    |взыскание |или       |инспекции
|или объяв-|осужденного|осужден-|или объяв-|поощрения |
|ления по- |           |ного    |ляется    |          |
|ощрения   |           |        |поощрение |          |
--------------------------------------------------------------------

1 !  2   !    3   !   4   !    5   !   6   !   7    !   8   !  9
------------------------------------------------------------------
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі
(аумақтық органның атауы)
Бостандығын шектеу түріндегі жазасын
өтеп жатқан адамның
N _______  Жеке ісі
_________________________________________________________
(тегі, аты , әкесінің аты)
Қазақстан Республикасы ҚҚ ____ бабы бойынша 200_ ж. "___"
_________________ жылдарға сотталған
Есепке қойылған "___"_____200__ ж.
Есептен шығарылған "___" 200__ ж.
Істегі парақтардың саны ___________
(жазылуымен)
3-қосымша
Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаға
сотталғанның өтеу мерзімін енгізбеу туралы қаулы
Мен, ______________________________________________________
(аумақтық қылмыстық-атқару инспекциясының бастығы,
аға инспекторы, инспектор)
өз бетімен сотталғанның болмауынсыз материалды қарап сотталған
_________________________________________________________________
(Т.А.Ә. ҚР ҚҚ бабы, жаза өтеуінің басталуы, аяқталуы)
Анықтадым:
_________________________________________________________________
(сотталғанның жұмыста немесе мекен-жайы бойынша өз-бетімен
болмауының себептері көрсетіледі)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
қаулы еттім:
ҚР ҚК 45 бабына сәйкес, уақытша өз-бетімен болмауы жазасын
өтеу мерзіміне саналмасын _______________________________________
_________________________________________________________________
(жұмыста немесе мекен-жайы бойынша
_________________________________________________________________
тәулік саны)
бас бостандығынан айыру жазасына сотталған  _____________________
_________________________________________________________________
(Т. А. Ә.)
Жазасын өтеу мерзімінің аяқталуы саналсын  ______________________
_________________________________________________________________
Қаулы жарияланды  _______________________________________________
(сотталғанның қолы, танысу датасы)
Алматы облысы бойынша
ҚАЖ Комитеті Басқармасы қылмыстық-атқару
инспекциясының бастығы
(аға инспектор, инспектор) әділет капитаны
4-қосымша
Ескерту: Қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 26 қарашадағы N 343   бұйрығымен .
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі
(аумақтық органның атауы)
Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны орындау
жөніндегі марапаттау және жазалауды есепке алу
журналы
Басталды  "___"_____ 200_ ж.
Аяқталды "___"______ 200_ ж.
Сақталу мерзімі _____________
4-қосымшаның келесі беті
-----------------------------------------------------------------
N !Жаза салу!Солтталғанның!Сотталғанның!Жаза салу!Жазалау!Инспек.
р/с!және ма. !аты, әкесінің!жеке ісінің !және ма. !және   !ция
!рапаттау.!аты, тегі    !нөмірі      !рапаттау.!мара.  !бастығы.
!ды жария.!             !            !ды жария.!паттау !ның қолы
!лау мер. !             !            !лау не   !түрі   !
!зімі     !             !            !үшін бе. !       !
!         !             !            !ріледі   !       !
------------------------------------------------------------------

1 |    2     |     3     |   4    |     5    |     6    |    7
--------------------------------------------------------------------
Приложение 5
к Инструкции по организации исполнения
наказания в виде ограничения свободы,
утвержденной приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 4 мая 2003 года N 81
Место для
штампа
Справка
Выдана гр. _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
осужденному (ой)  "___"_________200__г.___________________________
(наименование суда)
по ст.____УК Республики Казахстан к наказанию в виде ограничения
свободы, в том что он (она) снят с учета инспекции "___"_______
200__г. в связи _____________________________________________
(указать основание снятия с учета)
"____"_________200___г.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
уголовно-исполнительной инспекции
________________________________________
М.П.                 (наименование инспекции)
________________________________________
(фамилия и инициалы)
________________________________________
(подпись)
Приложение 6
к Инструкции по организации исполнения
наказания в виде ограничения свободы,
утвержденной приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 4 мая 2003 года N 81 <*>
Сноска. Инструкция дополнена приложением 6 - приказом Министра юстиции РК от 26 ноября 2004 года N 343 .
ПОСТАНОВЛЕНИЕ
о поощрении осужденного
Осужденный (ая)_________________________________________
(фамилия, имя, отчество, год рождения)
________________________________________________________
(указываются основания для поощрения)
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
Руководствуясь ст. 49 Уголовно-исполнительного кодекса
Республики Казахстан
ПОСТАНОВИЛ
Осужденному (ой)________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
________________________________________________________
(указывается вид поощрения)
________________________________________________________
Начальник (старший специалист-инспектор, специалист-инспектор)
Ординской уголовно-исполнительной инспекции Управления Комитета
УИС по Ординской области
капитан юстиции                               А.Ордабаев
________________________________________________________
(звание)          (подпись)           (фамилия)
"___"__________20__г.
Постановление мне объявлено ____________________________
(дата и подпись осужденного(ой)
Приложение 7
к Инструкции по организации исполнения
наказания в виде ограничения свободы,
утвержденной приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 4 мая 2003 года N 81 <*>
Сноска. Инструкция дополнена приложением 7 - приказом Министра юстиции РК от 26 ноября 2004 года N 343 .
ПОСТАНОВЛЕНИЕ
о наложении на осужденного
дисциплинарного взыскания
Осужденный (ая)_________________________________________
(фамилия, имя, отчество, год рождения)
допустил(а) нарушение режима отбывания наказания,
выразившееся в том, что
________________________________________________________
________________________________________________________
(излагается существо нарушения)
________________________________________________________
Рассмотрев письменное объяснение осужденного(ой) _______
и другие материалы проверки, руководствуясь ст.50
Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан
ПОСТАНОВИЛ
Осужденному (ой)________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
за нарушения отбытия режима наказания___________________
(указывается вид дисциплинарного взыскания)
________________________________________________________
Начальник (старший специалист-инспектор, специалист-инспектор)
Ординской уголовно-исполнительной инспекции Управления Комитета
УИС по Ординской области
капитан юстиции                               А.Ордабаев
________________________________________________________
(звание)          (подпись)           (фамилия)
"___"__________20__г.
Постановление мне объявлено ____________________________
(дата и подпись осужденного(ой)

1 !    2    !      3      !     4      !    5    !   6   !   7
------------------------------------------------------------------
5-қосымша
Мөртаңба орны
Анықтама
Азамат _____________________________________________берілді
(Тегі, аты, әкесінің аты)
сотталған "________" ___________ 200 _________________________
(соттың атауы)
Қазақстан Республикасы ҚК  _______ бабы бойынша бас бостандығынан шектеу түріндегі жазаны, сондай-ақ ол инспекцияның есебінен шығаруға байланысты "____"________   200 ___ж.
_________________________________________________________________
(есептен шығару негізін көрсету керек)
Қылмыстық-атқару инспекциясының
бастығы (аға инспектор, инспектор)
"____" __________ 200 ___ж.
Мөр орны
__________________________
(инспекцияның атауы)
__________________________
(тегі және аты)
__________________________
(қолы)
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрiнiң
2003 жылғы 4 мамырдағы
N 81 бұйрығымен бекiтiлген
Бас бостандығын шектеу
түрiндегi жазаны орындауды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
6-қосымша
Ескерту: 6-қосымшамен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 26 қарашадағы N 343   бұйрығымен .
Сотталғандарды марапаттау туралы
ҚАУЛЫ
Сотталған _________________________________________________________
(аты-жөнi, туған жылы)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(марапаттауға негiздеме көрсетiледi)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Қылмыстық-аткару кодексiнiң 49-бабын
басшылыққа алып
ҚАУЛЫ ЕТТI
Сотталған _________________________________________________________
(аты-жөнi)
___________________________________________________________________
(марапаттау түрi көрсетiледi)
___________________________________________________________________
Орда облысы бойынша ҚАЖ комитетiнiң Орда Қылмыстық-атқару
инспекциясы басқармасының бастығы (аға маман-инспектор,
маман-инспектор)
әдiлет капитаны                                Ә.Қ.Ордабаев
___________________________________________________________________
(атағы)            (қолы)            (аты-жөні)
20___ ж "___" ____________
Қаулы маған жарияланды
_______________________________
(күнi және сотталғанның қолы)
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрiнiң
2003 жылғы 4 мамырдағы
N 81 бұйрығымен бекiтiлген
Бас бостандығын шектеу
түрiндегi жазаны орындауды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
7-қосымша
Ескерту: 7-қосымшамен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 26 қарашадағы N 343   бұйрығымен .
Сотталғанға тәртiптiк жаза қолдану туралы
қаулы
Сотталған _________________________________________________________
(аты-жөнi, туған жылы)
___________________________________________________________________
(бұзушылықтың мән-жайы жазылады)
______________________________________________ көрiнген жазаны өтеу
режимiн бұзуға жол берген
Сотталған ______________ жазбаша түсiнiктемесiн және басқа да
тексерiс материалдарын қарай келе, Қазақстан Республикасы
Қылмыстық-атқару кодексiнiң 50-бабын басшылыққа алып
ҚАУЛЫ ЕТТI
Сотталған _________________________________________________________
(аты-жөнi)
жазаны өтеу режимiн бұзғаны үшiн __________________________________
(тәртiптiк жазаның түрi көрсетiледi)
___________________________________________________________________
Орда облысы бойынша ҚАЖ комитетiнiң Орда Қылмыстық-атқару
инспекциясы басқармасының бастығы (аға маман-инспектор,
маман-инспектор)
әдiлет капитаны                                Ә.Қ.Ордабаев
___________________________________________________________________
(атағы)            (қолы)              (аты-жөні)
20___ ж "___" ____________
Қаулы маған жарияланды
_______________________________
(күнi және сотталғанның қолы)