Об утверждении Правил использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете по программе "Защита и обеспечение прав и интересов граждан Республики Казахстан за рубежом"
Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 28 ноября 2005 года N 08-1/361. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 января 2006 года N 4037. Утратил силу приказом и.о. Министра иностранных дел Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 11-1-2/619
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 26.12.2016 № 11-1-2/619 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 20.09.2010 № 08-1-1-1/323 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете по программе "Защита и обеспечение прав и интересов граждан Республики Казахстан за рубежом.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 20.09.2010 № 08-1-1-1/323 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
Министр
"Согласовано"
Министр экономики и
бюджетного планирования
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 28 ноября 2005 года
N 08-1/361
Правила использования средств, предусмотренных в
республиканском бюджете по программе "Защита и обеспечение прав
и интересов граждан Республики Казахстан за рубежом"
Сноска. Заголовок в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 20.09.2010 № 08-1-1-1/323 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете по программе "Защита и обеспечение прав и интересов граждан Республики Казахстан за рубежом".
Действие настоящих Правил не распространяется на оказание финансовой помощи гражданам Республики Казахстан, находящимся на территории Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 20.09.2010 № 08-1-1-1/323 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Министерство иностранных дел Республики Казахстан, как администратор текущей бюджетной программы "Защита и обеспечение прав и интересов граждан Республики Казахстан за рубежом", в установленном  законодательством Республики Казахстан порядке принимает решения по использованию средств на оказание финансовой помощи.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 20.09.2010 № 08-1-1-1/323 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Республикалық бюджетте "Шет елдерде Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтары мен мүдделерін қорғау және қамтамасыз ету" бағдарламасы бойынша көзделген қаражатты пайдалану Ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2005 жылғы 28 қарашадағы N 08-1/361 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 25 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 4037. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің м.а. 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 11-1-2/619 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 26.12.2016 № 11-1-2/619 ( алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 2010.09.20 № 08-1-1-1/323 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған республикалық бюджетте "Шет елдерде Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтары мен мүдделерін қорғау және қамтамасыз ету" бағдарламасы бойынша көзделген қаражатты пайдалану Ережесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 2010.09.20 № 08-1-1-1/323 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Бұйрығымен.
2. Осы бұйрық ресми түрде жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
МИНИСТР
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрі
2005 жылғы 29 қараша
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
2005 жылғы 28 қарашадағы
N 08-1/361 бұйрығымен
бекітілген
Республикалық бюджетте "Шет елдерде Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтары мен мүдделерін қорғау және қамтамасыз ету" бағдарламасы бойынша көзделген қаражатты пайдалану
Ережесі
Ескерту. Атауы жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 2010.09.20 № 08-1-1-1/323 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже республикалық бюджетте "Шет елдерде Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтары мен мүдделерін қорғау және қамтамасыз ету" бағдарламасы бойынша көзделген қаражатты пайдалану тәртібін белгілейді.
Осы Ереженің күші Қазақстан Республикасының аумағындағы Қазақстан Республикасы азаматтарына қаржылай көмек көрсетуге жүрмейді.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 2010.09.20 № 08-1-1-1/323 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі "Шет елдерде Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтары мен мүдделерін қорғау және қамтамасыз ету" атты ағымдағы бюджеттік бағдарламаның әкімшісі ретінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен қаржылай көмек көрсетуге арналған қаражатты пайдалану жөнінде шешім қабылдайды.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 2010.09.20 № 08-1-1-1/323 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Бұйрығымен.

3. К видам финансовой помощи относятся расходы на:
1) возмещение транспортных расходов из иностранного государства в Республику Казахстан (не более стоимости авиабилета экономкласса);
2) возмещение услуг переводчика (не более суммы, эквивалентной 15 долларам США, за один день);
3) возмещение услуг адвоката (не более суммы, эквивалентной 45 долларам США, за один день);
4) единовременная материальная помощь:
питание (не более суммы, эквивалентной 80 долларам США, в день);
проживание (не более суммы, эквивалентной 200 долларам США, в день);
приобретение вещей первой необходимости в случае их отсутствия (не более суммы, эквивалентной 280 долларам США);
5) расходы за багаж, оформление груза "200" (гробов и урн с прахом умерших для отправки в Республику Казахстан) с оплатой расходов за хранение тела в морге или захоронение в государстве пребывания.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом Министра иностранных дел РК от 29.05.2006 N 08-1/155.
2. Порядок использования средств республиканского бюджета,
выделяемых на защиту и обеспечение прав и интересов граждан Республики Казахстан за рубежом
Сноска. Наименование главы 2 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 20.09.2010 № 08-1-1-1/323 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Министерство иностранных дел Республики Казахстан на основании письменных заключений загранучреждений Республики Казахстан и исходя из объемов средств, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, выделяет средства соответствующему загранучреждению Республики Казахстан на защиту и обеспечение прав и интересов граждан Республики Казахстан за рубежом.
К письменному заключению, предоставляемому загранучреждениями Республики Казахстан, прикладываются копии документов, предусмотренных в пункте 5 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 20.09.2010 № 08-1-1-1/323 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Загранучреждения Республики Казахстан оказывают финансовую помощь при наличии:
1) заявления гражданина Республики Казахстан, родственников или иных уполномоченных лиц на имя руководителя загранучреждения Республики Казахстан с обоснованием необходимости выделения средств и с указанием паспортных данных, адреса места жительства в Республике Казахстан, местонахождения в государстве пребывания, обстоятельств совершения противоправных действий, иную возможную информацию;

3. Қаржылай көмек түрлеріне төмендегідей шығыстар жатады:
1) шет мемлекеттен Қазақстан Республикасына келу көліктік шығыстарын өтеу (экономкласты авиабилет құнынан аспайды);
2) аудармашы көрсеткен қызметті өтеу (бір күнге 15 АҚШ долларына баламалы соммадан аспайды);
3) адвокат көрсеткен қызметті өтеу (бір күнге 45 АҚШ долларына баламалы соммадан аспайды);
4) біржолғы материалдық көмек:
тамақтану (бір күнге 80 АҚШ долларына баламалы соммадан аспайды);
тұру (бір күнге 200 АҚШ долларына баламалы соммадан аспайды);
бірінші қажеттіліктегі заттар болмаған жағдайда сатып алу (280 АҚШ долларына баламалы соммадан аспайды);
5) багажға жұмсалатын шығыстар, денені мәйітханада сақтағаны үшін шығыстарға ақы төлей отырып "200" (Қазақстан Республикасына қайтыс болғандардың табыттарын және сауыттарын күлімен жөнелту) жүгін ресімдеу немесе келген мемлекетте жерлеу.
Ескерту: 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің 2006.05.29 N 08-1/155 бұйрығымен.
2. Шет елдерде Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтары мен мүдделерін қорғау және қамтамасыз етуге бөлінетін республикалық бюджет қаражатын пайдалану тәртібі
Ескерту. 2-бөлімнің атауына өзгерту енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 2010.09.20 № 08-1-1-1/323 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Бұйрығымен.
4. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің жазбаша қорытындылары негізінде және тиісті қаржылық жылға арналған республикалық бюджетте көзделген қаражат көлеміне сүйене отырып, Шет елдерде Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтары мен мүдделерін қорғау және қамтамасыз етуге Қазақстан Республикасының шетелдегі тиісті мекемесіне қаражат бөледі.
Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері ұсынатын қорытындыға осы Ереженің 5-тармағында көрсетілген құжаттар қоса тіркеледі.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 2010.09.20 № 08-1-1-1/323 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Бұйрығымен.
5. Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері төмендегі құжаттар болған кезде қаржылай көмек көрсетеді:
1) Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесі басшысының атына қаражатты бөлу қажеттілігінің негіздемесі бар Қазақстан Республикасы азаматының, туысқанының немесе өзге уәкілетті адамның паспорттық деректері, Қазақстан Республикасындағы тұратын мекен-жайы, тұрып жатқан мемлекеттегі орналасқан жері, құқыққа қайшы жасалған әрекеттердің жағдаяттары, өзге де мүмкін болған ақпарат көрсетілген өтініші;

2) документов, выданных уполномоченными органами государства пребывания, подтверждающих факты смерти, незаконного ввоза в иностранное государство, иного противоправного деяния, направленного против граждан Республики Казахстан, наступления обстоятельств непреодолимой силы, то есть чрезвычайных, непредотвратимых и не подвластных контролю со стороны гражданина и имеющих непредвиденный характер при данных условиях обстоятельств. Такие обстоятельства включают военные действия, стихийные явления (наводнение, землетрясения, эпизоотия, ураган, тайфун, буран, смерч, снегопад, цунами), но не ограничивается этим;
3) документа, выданного уполномоченным медицинским учреждением государства пребывания, подтверждающего факт насилия (в случае если факт насилия имел место).
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 20.09.2010 № 08-1-1-1/323 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Расходы, указанные в пункте 3 настоящих Правил, осуществляются непосредственно соответствующим загранучреждением Республики Казахстан на основании его заключения о целесообразности оказания финансовой помощи, которое оформляется приказом руководителя загранучреждения Республики Казахстан либо лица, исполняющего его обязанности.
3. Отчетность и контроль
7. Министерство иностранных дел Республики Казахстан осуществляет контроль за расходованием средств, выделяемых на защиту и обеспечение прав и интересов граждан Республики Казахстан за рубежом в установленном порядке.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 20.09.2010 № 08-1-1-1/323 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Загранучреждения Республики Казахстан, получившие средства для оказания финансовой помощи, должны предоставлять в Министерство иностранных дел Республики Казахстан ежемесячно отчет об использовании указанных средств, с указанием произведенных затрат и приложением подтверждающих документов (копии приказа руководителя загранучреждения Республики Казахстан либо лица исполняющего его обязанности, квитанций, счетов-фактур, накладных и другие) в соответствии со  статьей 122  Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
9. Ответственность за целевое и эффективное использование средств, выделенных на оказание финансовой помощи, возлагается на Министерство иностранных дел Республики Казахстан.

2) қайтыс болуды, шет мемлекетке заңсыз әкелуді, Қазақстан Республикасының азаматтарына қарсы бағытталған өзге де құқыққа қайшы әрекеттерді, еңсерілмейтін күштерді, яғни азамат тарапынан алдын алуға және бақылауға алуға келмейтін және осындай ахуал жағдайларында күтпеген сипат алған төтенше жағдайлар туындаған фактілерді растайтын болмыш мемлекеттің уәкілетті органдары берген құжаттар.
Мұндай жағдайлар олармен шектеліп ғана қоймайтын келесі әрекеттерді қамтиды: әскери іс-әрекеттер, стихиялық құбылыстар (су тасқыны, жер сілкінісі, эпизоотиялар, күшті дауыл, теңіз дауылы, боран, құйын, қардың қалың жаууы, цунами және т.б.);
3) келген мемлекеттің уәкілетті медициналық мекемесі берген зорлау фактісін (егер зорлау фактісі орын алған жағдайда) растайтын құжат.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 2010.09.20 № 08-1-1-1/323 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Бұйрығымен.
6. Осы ереженің 3-тармағында көрсетілген шығындар Қазақстан Республикасының тиісті шетелдегі мекемесінің қаржылай көмек көрсетудің мақсатқа лайықтылығы туралы қорытындысының негізінде жүзеге асырылады, ол шетелдегі мекеме басшысының немесе оның міндетін атқаратын адамның бұйрығымен ресімделеді.
3. Есептілік және бақылау
7. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі шет елдерде Қазақстан Республикасының азаматтарының құқықтары мен мүдделерін қорғауға және қамтамасыз етуге бөлінетін қаражаттың пайдаланылуына бақылау жүргізуді белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 2010.09.20 № 08-1-1-1/323 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Бұйрығымен.
8. Қаржылай көмек көрсету ішін қаражат алған Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері жұмсалған шығындар көрсетілген және оны растайтын құжаттар қосымшасымен бірге (Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің басшысы немесе оның міндетін атқаратын адамның бұйрығының, түбіртектер, есеп-фактуралар, жөнелтпе құжаттар көшірмелері және тағы басқа) Қазақстан Республикасы Бюджеттік кодексінің 122-бабына сәйкес, аталған қаражаттардың пайдаланылуы туралы ай сайын Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігіне есеп тапсыруға тиіс.
10. Қаржылай көмек көрсетуге бөлінген қаражатты мақсатқа сай және тиімді пайдалану жауапкершілігі Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігіне жүктеледі.