Правила о порядке оказания жилищной помощи малообеспеченным гражданам
Решение XII сессии Усть-Каменогорского городского Маслихата третьего созыва от 3 марта 2005 года N 12/4. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 14 марта 2005 года за N 2223. Утратило силу решением Усть-Каменогорского городского маслихата от 23 июля 2010 года № 26/4
Сноска. Утратило силу решением Усть-Каменогорского городского маслихата от 23.07.2010 № 26/4.
На основании статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьи 97 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях",  постановленияПравительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года № 512 «О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам», Усть-Каменогорский городской маслихат РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными решениями Усть-Каменогорского городского маслихата от 18.02.2009 № 13/6; (порядок введения в действие см. п. 2); от 30.12.2009 № 20/7 (порядок введения в действие см. п. 2).
1. Утвердить прилагаемые правила о порядке оказания жилищной помощи малообеспеченным гражданам.
2. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в департаменте юстиции Восточно-Казахстанской области.
3. Настоящее решение вводится в действие 1 апреля 2005 года.
Председатель сессии
Секретарь городского маслихата
Приложение к решению
городского маслихата
от 3 марта 2005 года N 12/4
ПРАВИЛА
о порядке оказания жилищной помощи
малообеспеченным гражданам
1. Общие положения
1. Малообеспеченным семьям оказывается помощь на оплату содержания жилища и потребления коммунальных услуг (далее-жилищная помощь). Семьи, имеющие право на получение жилищной помощи, согласно пункту 4 настоящих Правил имеют право на получение компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций и жилищной помощи на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума. Назначение жилищной помощи осуществляется местным исполнительным органом города (далее – уполномоченный орган).
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Усть-Каменогорского городского маслихата от 17.04.2008 N 6/9 (порядок введения в действие см. п. 2); с изменениями, внесенными решениями от 18.02.2009 № 13/6 (порядок введения в действие см. п. 2); от 30.12.2009 № 20/7 (порядок введения в действие см. п. 2).
2. Жилищная помощь малообеспеченным семьям (гражданам), проживающим в частном домостроении с местным отоплением, предоставляется один раз в год.

Тұрмысы төмен азаматтарға тұрғын үй көмегін көрсету тәртібі туралы ереже
III шақырылған Өскемен қалалық мәслихатының XII сессиясының 2005 жылғы 3 наурыздағы N 12/4 шешімі. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2005 жылғы 14 наурызда N 2223 тіркелді. Күші жойылды - ШҚО Өскемен қалалық мәслихатының 2010 жылғы 23 шілдедегі N 26/4 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - ШҚО Өскемен қалалық мәслихатының 2010.07.23 N 26/4 шешімімен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару  және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6 бабы, "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 97 бабы, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі № 512 "Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы" қаулысының негізінде, Өскемен қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
Ескерту. Кіріспеге өзгертістер енгізілді - Өскемен қалалық мәслихатының 2009.02.18 N 13/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз); 2009.12.30 № 20/7 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.
1. Қоса беріліп отырған тұрмысы төмен азаматтарға тұрғын үй көмегін көрсету тәртібі туралы ереже бекітілсін.
2. Осы шешім Шығыс Қазақстан облысының әділет департаментінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күшіне енеді.
3. Осы шешім 2005 жылдың 1 сәуірінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы
Қалалық мәслихаттың хатшысы
Қалалық мәслихаттың
2005 жылғы 3 наурыздағы
N 12/4 шешіміне
қосымша
Тұрмысы төмен азаматтарға тұрғын үй
көмегін көрсету тәртібі туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Тұрмысы төмен отбасыларға үйді ұстауға және коммуналдық қызметтерді қолдануға көмек көрсетіледі (бұдан әрі-тұрғын үй көмегі). Осы Ереженің 4 тармағына сай тұрғын үй көмегін алуға құқылы отбасылар  телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы және кондоминиум объектілерінің ортақ мүліктеріне күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізуге тұрғын үй көмегін алуға құқылы. Тұрғын үй көмегін тағайындау қаланың жергілікті атқарушы органымен жүзеге асырылады (бұдан әрі – өкілетті орган).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Өскемен қалалық мәслихатының 2008.04.17 N 6/9 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); өзгерістер енгізілді 2009.02.18 N 13/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 2009.12.30 № 20/7 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.
2. Тұрғын үй көмегі, өздері жылытатын жеке меншік үй құрылыстарында тұратын тұрмысы төмен отбасыларына (азаматтарға) жылына бір рет беріледі.

3. Жилищная помощь является одной из форм адресной социальной помощи населению, которая предоставляется малообеспеченным семьям, постоянно проживающим в данной местности и являющимся собственниками или нанимателями (арендаторами) жилища.
4. Жилищная помощь назначается при превышении фактических расходов семьи на оплату содержания жилища и потребления коммунальных услуг, над долей предельно допустимых затрат на эти цели. При этом фактические расходы семьи учитываются в пределах социальных норм.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными решением Усть-Каменогорского городского маслихата от 21.06.2007 N 34/3 (порядок введения в действие см. п. 2).
5. Доля предельно допустимых расходов на оплату содержания жилища и потребления коммунальных услуг устанавливается к совокупному доходу семьи в размере 10 %.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными решениями Усть-Каменогорского городского маслихата от 29.11.2007 N 3/5 (порядок введения в действие см. п. 2); от 17.04.2008 N 6/9 (порядок введения в действие см. п. 2); от 18.02.2009 № 13/6 (порядок введения в действие см. п. 2); от 16.04.2010 № 23/11 (порядок введения в действие см п.2).
6. Исключен - решением Усть-Каменогорского городского маслихата от 21.06.2007 N 34/3 (порядок введения в действие см. п. 2).
6.1. Исключен - решением Усть-Каменогорского городского маслихата от 17.04.2008 N 6/9 (порядок введения в действие см. п. 2).
7. Тарифы на все коммунальные услуги и услуги связи и их изменения для расчета жилищной помощи предоставляются услугодателями.
2. Условия предоставления жилищной помощи
8. Не имеют права на получение жилищной помощи семьи:
1) имеющие на праве собственности более одной единицы жилья (квартиры, дома) или сдающие жилые помещения в наем;
2) имеющие в составе трудоспособных лиц, которые не работают, не учатся, не служат в армии и не зарегистрированы в уполномоченном органе по вопросам занятости, за исключением:
лиц, достигших возраста пятидесяти лет;
лиц, осуществляющих уход за инвалидами первой и второй групп, детьми-инвалидами в возрасте до шестнадцати лет (при предоставлении справки медико-социальной экспертизы), лицами старше восьмидесяти лет (при предоставлении заключения врачебно-консультативной комиссии медицинской организации);
лиц, состоящих на учете в туберкулезном, онкологическом диспансерах, не имеющих группы инвалидности (при предоставлении справки из лечебного учреждения);
матерей, занятых воспитанием ребенка в возрасте до семи лет, а так же занятых воспитанием четырех и более несовершеннолетних детей;
женщин со сроком беременности не менее восьми недель (при предоставлении справки из лечебного учреждения);

3. Тұрғын үй көмегі сол жерде тұрақты тұратын және тұрғын үйдің иелері немесе оның жалдаушысы (жалгері) болып табылатын тұрмысы төмен отбасыларына берілетін атаулы әлеуметтік көмектің бір нысаны болып табылады.
4. Тұрмысы төмен азаматтарға үйді ұстауға тұрмыстық-коммуналдық қызметке ақы төлеу үшін, тұрғын үй көмегін тұтынуға ақы төлеу нақты шығындары осы мақсатқа шекті жол берілетін шығыстар үлесінен артқанда тағайындалады. Сондағы отбасының нақты шығындары әлеуметтік нормалардың шегінде есепке алынады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерістер енгізілді - Өскемен қалалық мәслихатының 2007.06.21 N 34/3 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
5. Тұрғын үйді ұстау және коммуналдық қызмет тұтынуға шекті жол берілетін шығыс үлесі отбасының жиынтық кірістерінің 10 пайызы мөлшерінде белгіленеді.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерістер енгізілді - Өскемен қалалық мәслихатының 2007.11.29 N 3/5 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 2008.04.17 N 6/9 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 2009.02.18 N 13/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 2010.04.16 N 23/11 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.
6. Алынып тасталды - Өскемен қалалық мәслихатының 2007.06.21 N 34/3 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
6.1. Алынып тасталды - Өскемен қалалық мәслихатының 2008.04.17 N 6/9 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
7. Тұрғын үй көмегін есептеу үшін алынатын барлық коммуналдық қызметтерге және олардың өзгерістеріне арналған тарифтерді қызмет көрсетушілер береді.
2. Тұрғын үй көмегін беру шарттары
8. Келесі отбасылардың тұрғын үй көмегін алуға құқылары жоқ:
1) жеке меншігінде бір бірліктен артық тұрғын үйі (үйі, пәтері) бар немесе тұрғын үйін жалға бергендер;
2) жұмысқа жарамды, бірақ жұмыс істемейтін, оқымайтын, әскер қатарында қызмет етпейтін және жұмыспен қамту мәселесі бойынша уәкілетті органда тіркелмегендер, келесі тұлғаларды қоспағанда:
елу жасқа толған тұлғалар;
бірінші және екінші топтағы мүгедектерді, он алты жасқа дейінгі мүгедек баланы (медициналық-әлеуметтік сараптау анықтамасын ұсынған жағдайда), он сегіз жастан асқан тұлғаларды (медициналық ұйымның дәрігерлік-кеңестік комиссияның қорытындысын ұсынған жағдайда) күтумен шұғылданатын тұлғалар;
туберкулез, онкологиялық диспансерлерде есепте тұрған, мүгедектік тобы бар тұлғалар (емдеу мекемесінен анықтама ұсынған жағдайда);
жеті жасқа дейінгі баланы тәрбиелеумен, сонымен қатар төрт және одан да көп кәмелеттік жасқа толмаған балаларды тәрбиелеумен шұғылданатын аналар;
жүктілік мерзімі сегіз аптадан кем емес әйелдер (емдеу мекемесінен анықтама ұсынған жағдайда);

3) имеющие в составе лиц, состоящих в законном браке, которые не знают (не указывают) местонахождение супруга и не обращались по этому вопросу в правоохранительные органы.
Сноска. Пункт 8 в редакции решения Усть-Каменогорского городского маслихата от 17.04.2008 N 6/9 (порядок введения в действие см. п. 2).
9. Исключен - решением Усть-Каменогорского городского маслихата от 17.04.2008 N 6/9 (порядок введения в действие см. п. 2).
10. Семьи, в которых безработные члены семьи без уважительных причин отказались от предложенной работы или трудоустройства, самовольно прекратившие участие в общественных работах, обучение или переобучение, теряют право на получение жилищной помощи на шесть месяцев.
11. Семьям, впервые обратившимся за жилищной помощью и имеющим задолженность по оплате за коммунальные услуги и услуги связи на момент обращения, жилищная помощь назначается независимо от долга по тарифам услугодателей в пределах социальных норм и нормативов, при условии регулярной оплаты текущих платежей с момента постановки на учет.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным решением Усть-Каменогорского городского маслихата от 30.12.2009 № 20/7 (порядок введения в действие см. п. 2).
12. Получатели жилищной помощи ежеквартально прилагают справки о доходах семьи, квитанции об оплате коммунальных услуг и услуг связи за квартал, предшествующий кварталу обращения. В случае не оплаты или частичной оплаты коммунальных услуг за предшествующий квартал жилищная помощь не назначается.
Сноска. Пункт 12 в редакции решения Усть-Каменогорского городского маслихата от 24.04.2009 № 15/8 (порядок введения в действие см. п. 2).
13. В случае, если тарифы на содержание жилища и потребление коммунальных услуг не определены в установленном законодательством порядке, назначение жилищной помощи производится по тарифам, согласованным с отделом жилищно-коммунального хозяйства и утвержденным общим собранием собственников жилья. Расходы, принимаемые к расчету для потребителей, имеющих приборы учета потребления коммунальных услуг, определяются по фактическим затратам за предыдущий квартал с учетом потерь тепла в пределах норм площади жилья, или за последний квартал, в котором услуги оказывались в полном объеме на основании показаний приборов учета, но не более установленных нормативов потребления коммунальных услуг. Расходы, принимаемые к расчету в апреле месяце, берутся по фактическим затратам согласно предъявленным квитанциям за апрель.
Сноска. Пункт 13 в редакции решения Усть-Каменогорского городского маслихата от 17.04.2008 N 6/9 (порядок введения в действие см. п. 2)

3) құрамында заңды некеде тұрған тұлғалары бар, жұбайының тұрғылықты мекен-жайын білмейтін (көрсетпейтін) және осы мәселе бойынша құқық қорғау органдарына өтініш жасамаған.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - Өскемен қалалық мәслихатының 2008.04.17 N 6/9 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
9. Алынып тасталды - Өскемен қалалық мәслихатының 2008.04.17 N 6/9 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
10. Жұмыссыздар ұсынған жұмыстан немесе жұмысқа орналасудан себепсіз бас тартса және өз еркімен қоғамдық жұмысқа, оқыту мен қайта оқытуға қатыспаса тұрғын үй көмегін алу құқығынан алты айға айырылады.
11. Тұрғын үй көмегіне өтінген кезде коммуналдық қызмет ақысы үшін берешектері бар отбасыларына, қарыздарына қарамастан, ережеге сәйкес, есепке тіркеген сәттен бастап ағымды төлемдерді тұрақты төлеу шартымен тұрғын үй жәрдемақылары тағайындалады.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерістер енгізілді - Өскемен қалалық мәслихатының 2009.12.30 № 20/7 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
12. Тұрғын үй көмегін алушылар тоқсан сайын отбасының табыстары туралы анықтамаларды, өтініш берген тоқсанның алдындағы тоқсанның коммуналдық қызмет және байланыс қызмет ақыларының төленгені туралы түбіртектерді қоса береді. Алдыңғы тоқсанның коммуналдық қызмет ақысы жартылай төленген және төленбеген жағдайда тұрғын үй көмегі тағайындалмайды
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - Өскемен қалалық мәслихатының 2009.04.24 15/8 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
13. Егер тұрғын үйді ұстау және коммуналдық қызметтерді тұтыну тарифтері заңнамада белгіленген тәртіпте анықталмаған жағдайда, тұрғын үй көмегін тағайындау тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімімен келісілген және тұрғын үй иелерінің жалпы жиналысында бекітілген тарифтер бойынша жүргізіледі. Коммуналдық қызметтерді тұтынуды есептеу құралдары бар тұтынушылар үшін есептеуге алынатын шығындар тұрғын үй ауданы нормасы шегінде жылуды шығындауды ескере отырып алдыңғы тоқсанға нақты шығындар бойынша анықталады немесе есептеу құралдарының көрсеткіштерінің негізінде қызметтер толық көлемде көрсетілген, соңғы тоқсанға, бірақ коммуналдық қызметтердің белгіленген тұтыну нормативтерінен артық емес. Сәуір айында есептелінетін шығындар, сәуір айының түбіртегіне сәйкес нақты шығындар бойынша алынады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - Өскемен қалалық мәслихатының 2008.04.17 N 6/9 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.

14. С целью поддержки семей, в состав которых входят пенсионеры, инвалиды, дети-инвалиды, круглые сироты, опекаемые, четверо и более несовершеннолетних детей, при определении права и расчете жилищной помощи доход корректируется (вычитается) на два месячных расчетных показателя, установленного на соответствующий период времени законодательным актом Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 14 в редакции решения Усть-Каменогорского городского маслихата от 17.04.2008 N 6/9 (порядок введения в действие см. п. 2).
15. При расчете жилищной помощи малообеспеченным семьям, проживающим в индивидуальных домах с централизованным отоплением, в тарифах учитывать оплату потерь тепла, предъявляемую услугодателями, в пределах социальных норм площади жилья.
16. Жилищная помощь назначается владельцам квартир в домах, где в отопительный сезон не подключено централизованное отопление и горячее водоснабжение и обогрев квартир осуществляется с помощью автономных обогревательных приборов. При этом сумму оплаты за электроэнергию считать эквивалентной сумме оплаты за отопление и горячую воду согласно норм площади жилья и тарифов услугодателей в расчетном периоде.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными решением Усть-Каменогорского городского маслихата от 18.02.2009 № 13/6 (порядок введения в действие см. п. 2).
17. Семьям, претендующим на назначение жилищной помощи, при начислении в расчет принимаются следующие ограничения:
1) заявитель находится в законном браке, но супруг не прописан по данному адресу-учитываются доходы обоих супругов и жилищная помощь назначается по адресу ходатайствующего о жилищной помощи супруга;
2) Исключен - решением Усть-Каменогорского городского маслихата от 17.04.2008 N 6/9 (порядок введения в действие см. п. 2).
3) у заявителя прописан ребенок до 18 лет, родители которого прописаны в другом месте-ходатайствующий должен представить также справку о доходах родителей ребенка;
4) заявитель живет один и учится на дневном отделении учебного заведения-ходатайствующий должен представить также справку о доходах родителей и о получении ими жилищной помощи.
Сноска. Пункт 17 с изменением, внесенным решением Усть-Каменогорского городского маслихата от 17.04.2008 N 6/9 (порядок введения в действие см. п. 2).
18. Семьи, претендующие на назначение жилищной помощи или ее получающие, предоставляют для ее оформления:
1) квитанции об оплате всех коммунальных услуг и услуг связи (за предшествующий квартал), сведения о семейном положении, свидетельство о присвоении регистрационного номера налогоплательщика;

14. Құрамында зейнеткерлер, мүгедектер, мүгедек балалар, толық жетімдер, қорғаншылықтағы, төрт және одан да көп кәмелеттік жасқа толмаған балалары бар отбасыларды қолдау мақсатында тұрғын үй көмегін есептегенде және құқығын анықтағанда кіріс Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен уақыттың сәйкес кезеңіне белгіленген екі айлық есептік көрсеткішке өзгертіледі (есептеледі).
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - Өскемен қалалық мәслихатының 2008.04.17 N 6/9 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
15. Орталықтан жылитын жеке үйде тұратын тұрмысы төмен отбасыларының тұрғын үй көмегін есептегенде, қызмет көрсетушілердің тұрғын үй көлемі әлеуметтік нормасының шегінде жоғалтылған жылудың төлемі тарифтерде есепке алынады.
16. Тұрғын үй көмегі үйлеріне жылыту мезгілінде жылу мен ыстық су қосылған және пәтерлері жергілікті жылыту құралдары арқылы жылитын пәтерлер иелеріне тағайындалады. Электр қуатының төлемі жылытумен ыстық судың, тұрғын үй көлемі нормасымен қызмет көрсетушілердің тарифтеріне сәйкес, төлеміне эквивалентті есептеледі есеп айырысу кезеңінде.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерістер енгізілді Өскемен қалалық мәслихатының 2009.02.18 N 13/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін   2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
17. Тұрғын үй көмегіне үміткер отбасыларына үй көмегін тағайындаған кезде мына шектеулер есепке алынады:
1) арыз беруші заңды некеде болса, бірақ зайыбы сол мекенжай бойынша тіркелмеген болса, ерлі-зайыптылардың екеуінің де табыстары есептеледі және жәрдемақы өтінгеннің мекенжайы бойынша тағайындалады;
2) алынып тасталды - Өскемен қалалық мәслихатының 2008.04.17 N 6/9 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен;
3) арыз берушінің үйіне 18 жасқа дейінгі бала тіркелген жағдайда, ол баланың ата-анасының табыстары туралы анықтаманы тапсыру қажет;
4) арыз беруші оқу орнының күндізгі бөлімінде оқып, жалғыз тұрған жағдайда ата-анасының табыстары және олардың тұрғын үй жәрдемақыларын алулары туралы анықтаманы тапсыруы қажет.
Ескерту. 17-тармаққа өзгерістер енгізілді Өскемен қалалық мәслихатының 2008.04.17 N 6/9 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
18. Тұрғын үй жәрдемақыларын алуға үміткер немесе алушы отбасылары оны ресімдеу үшін ұсынады:
1) барлық коммуналдық қызметке және байланыс қызметіне ақы төлеу туралы түбіртектер (өткен тоқсанға) отбасы жағдайы туралы мәліметтер, салық төлеушінің тіркеу нөмірін беру туралы куәлік;

2) для домов с нестационарными газовыми плитами справку о приобретении газовых баллонов (за предшествующий квартал);
3) заявление установленного образца с приложением следующих документов:
справки о доходах семьи и прочих заявленных доходах (за предшествующий квартал), справки о регистрации в качестве безработного для неработающих (ежеквартально);
копии удостоверения личности (с приложением один раз в год  или при каких либо изменениях с представлением ежеквартально), документа, удостоверяющего право на жилье (один раз в год, или при каких либо изменениях) или договора найма (аренды), книги регистрации граждан (один раз в год, или при каких-либо изменениях);
справки формы № 4 (для одиноких матерей, один раз в год).
Сноска. Пункт 18 в редакции решения Усть-Каменогорского городского маслихата от 29.11.2007 N 3/5 (порядок введения в действие см. п. 2); с изменениями от 10.07.2008 N 8/7 (порядок введения в действие см. п. 2); от 18.02.2009 № 13/6 (порядок введения в действие см. п. 2); от 24.04.2009 N 15/8 (порядок введения в действие см. п. 2).
18.1. Семьи, обладающие правом жилищной помощи на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, кроме документов, предусмотренных пунктом 18 настоящих Правил, дополнительно представляют заявление установленного образца с приложением следующих документов:
1) Исключен - решением Усть-Каменогорского городского маслихата от 10.07.2008 N 8/7) (порядок введения в действие см. п. 2).
2) выписку (копия) из решения общего собрания собственников квартир, определяющего размер целевых сборов на проведение капитального ремонта;
3) договор (копия) на проведение капитального ремонта общего имущества объектов кондоминиума, заключенного между органом управления объектом кондоминиума и организацией, осуществляющей ремонтные работы;
4) акт приема-передачи (копия) произведенных работ по капитальному ремонту общего имущества кондоминиума заверенный представителем ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Усть-Каменогорска.
Жилищная помощь на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума производится в размере 100 %, установленных на общем собрании затрат на эти цели. Право на жилищную помощь на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума сохраняется  в течение шести месяцев после подписания акта приема-передачи произведенных работ.
Сноска. Решение дополнено пунктом 18.1 в соответствии с решением Усть-Каменогорского городского маслихата от 17.04.2008 N 6/9 (порядок введения в действие см. п. 2); пункт с изменениями от 10.07.2008 N 8/7 (порядок введения в действие см. п. 2); от 18.02.2009 № 13/6 (порядок введения в действие см. п. 2).

2) стационарлық емес газ плиталары бар үйлер үшін газ баллондар алғандары туралы анықтамалар (өткен тоқсанға);
3) белгіленген үлгідегі өтініш келесі құжаттармен қоса:
отбасы табыстары туралы анықтама және басқа да мәлімделген табыстар (өткен тоқсанға), жұмыссыз ретінде тіркелу туралы анықтама, жұмыс істемейтіндер үшін (тоқсан сайын);
жеке басының куәлігінің көшірмелері (жылына бір рет немесе қандай да болса өзгерістер болған жағдайда, тоқсан сайын), тұрғын үй құқығын куәландыратын құжат (жылына бір рет немесе қандай да болса өзгерістер болғанда), немесе жал шарты (жалдау), азаматтарды тіркеу кітабы (жылына бір рет келесі жылдық аттестаттау немесе қандай да болса өзгерістер болғанда);
№ 4 нысанды анықтама (жалғыз басты аналар үшін өткенге дейін жылына бір рет).
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - Өскемен қалалық мәслихатының 2007.11.29 N 3/5 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); өзгерістер енгізілді 2008.07.10 N 8/7 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 2009.02.18 N 13/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 2009.04.24 15/8 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.
18.1. Кондоминиум объектілерінің ортақ мүліктеріне толық жөндеу жұмыстарын жүргізуге тұрғын үй көмегін алуға құқылы отбасылар, осы Ереженің 18 тармағында қарастырылған, құжаттардан басқа, анықталған үлгідегі өтініш келесі құжаттармен қосымша тапсырылады:
1) алынып тасталды - Өскемен қалалық мәслихатының 2008.07.10 N 8/7 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен;
2) күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізуге нысаналы алымдар мөлшерін анықтайтын пәтер иелерінің жалпы жиналысының шешімінен үзінді (көшірме);
3) кондоминиум объектісін басқару органы мен жөндеу жұмыстарын жүргізуші ұйым арасында жасалған кондоминиум объектілерінің ортақ мүліктеріне күрделі жөндеу жүргізу шарты (көшірме);
4) кондоминиумнің ортақ мүліктеріне күрделі жөндеу жұмыстарының жүргізілгендігі туралы қабылдау-тапсыру актісі (көшірмесі) Өскемен қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" ММ өкілімен расталған.
Кондоминиум объектілерінің ортақ мүліктеріне толық жөндеу жұмыстарына тұрғын үй көмегі жалпы жиналыста осы мақсатқа белгіленген шығындардың 100 пайызы мөлшерінде жүргізіледі. Кондоминиум объектілерінің ортақ мүліктерін күрделі жөндеуге тұрғын үй көмегіне құқық жүргізілген жұмыстардың қабылдау-тапсыру актісіне қол қойғаннан кейінгі алты ай бойы сақталады.
Ескерту. Шешім 18.1. тармақпен толықтырылды - Өскемен қалалық мәслихатының 2008.04.17 N 6/9 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); өзгерістер енгізілді 2008.07.10. N 8/7 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 2009.02.18 N 13/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.

19. По результатам рассмотрения представленных документов уполномоченным органом составляется договор-заявление на семью, куда вносятся доход семьи и коммунальные платежи. Договор-заявление подписывается представителем семьи или лицом, выступающим от имени семьи и представителем уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными решением Усть-Каменогорского городского маслихата от 18.02.2009 № 13/6 (порядок введения в действие см. п. 2).
20. Основание для предоставления жилищного пособия является решение уполномоченного органа.
21. Расходы по электроснабжению, газоснабжению, содержанию жилья и обслуживанию лифтов берутся в расчет по квитанциям, справкам на газ, средние за квартал, предшествующий кварталу обращения. Расходы по теплоснабжению, водоснабжению, канализации, мусороудалению, услугам связи берутся по тарифам услугодателей при полной оплате коммунальных услуг и по факту оплаты при наличии счетчиков.
Сноска. Пункт 21 в редакции решения Усть-Каменогорского городского маслихата от 17.04.2008 N 6/9 (порядок введения в действие см. п. 2); с изменением от 18.02.2009 № 13/6 (порядок введения в действие см. п. 2).
22. Жилищная помощь назначается с месяца, в котором подано заявление со всеми необходимыми документами для назначения этой помощи. При возникновении права на получение жилищной помощи за неполный месяц, жилищная помощь назначается с месяца, последующего за месяцем, в котором возникло право. Документы для назначения жилищной помощи принимаются до 25 числа последнего месяца текущего квартала.
Сноска. В пункт 22 с изменениями, внесенными решениями Усть-Каменогорского городского маслихата от 17.04.2008 N 6/9 (порядок введения в действие см. п. 2); от 24.04.2009 N 15/8 (порядок введения в действие см. п. 2).
23. Получатели получают жилищную помощь за квартал независимо от времени оформления документов. Получателям, не представившим справки о доходах семьи, квитанции об оплате коммунальных услуг и услуг связи в течении текущего квартала, начисление жилищной помощи осуществляется с месяца обращения.
Сноска. Пункт 23 в редакции решения Усть-Каменогорского городского маслихата от 24.04.2009 № 15/8 (порядок введения в действие см. п. 2).
24. Получатели жилищной помощи должны в течение 10 дней информировать уполномоченный орган о любых изменениях формы собственности своего жилья, о составе семьи и ее совокупного дохода, а также статуса.
Сноска. Пункт 24 с изменением, внесенным решением  Усть-Каменогорского городского маслихата от 18.02.2009 № 13/6 (порядок введения в действие см. п. 2).

19. Тапсырылған құжаттардың өкілетті органмен қорытындысы бойынша отбасына шарт-өтініш жасалады, оған тұрғын үй көмегінің есептелуі енгізіледі. Шарт-өтінішке отбасы өкілінің немесе отбасының атынан сөйлейтін тұлға және өкілетті орган уәкілімен қолдары қойылады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгерістер енгізілді Өскемен қалалық мәслихатының 2009.02.18 N 13/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
20. Уәкілетті органның шешімі тұрғын үй жәрдемақысын берудің негізі болып табылады.
21. Электрмен, газбен қамтамасыз етуге, тұрғын үйді ұстауға және лифттерге қызмет көрсету шығындары өтініш жасаған тоқсанның алдындағы тоқсандағы түбіртектер, газға анықтамалардағы орташа көрсеткіш бойынша алынады. Жылумен, сумен қамтамасыз ету, канализация, қоқыс шығару, байланыс қызметтері бойынша шығындар қызмет көрсетушілер тарифі бойынша коммуналдық қызметтер ақысы толық төленгенде және есептеуіш құралдар бар болғанда және төлеу дерегі бойынша алынады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - Өскемен қалалық мәслихатының 2008.04.17 N 6/9 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); өзгерістер енгізілді 2009.02.18 N 13/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.
22. Тұрғын үй көмегі өтініш және басқа құжаттар тапсырылған айдан бастап тағайындалады. Толық емес айға тұрғын үй көмегін алуға құқық туындаған жағдайда, тұрғын үй көмегі құқық туындаған айдан кейінгі айдан бастап тағайындалады. Тұрғын үй көмегін тағайындауға құжаттар ағымдағы тоқсанның соңғы айының 25-не дейін қабылданады.
Ескерту. 22-тармаққа өзгерістер енгізілді - Өскемен қалалық мәслихатының 2008.04.17 N 6/9 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 2009.04.24 15/8 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.
23. Алушылар тұрғын үй көмегін құжаттарды ресімдеу уақытына қарамастан, тоқсан ішінде алады. Отбасының табыстары туралы анықтамаларды, өтініш берген тоқсанның алдындағы тоқсанның коммуналдық қызмет және байланыс қызмет ақыларының төленгені туралы түбіртектерді ағымдағы тоқсан ішінде ұсынбаған алушыларға тұрғын үй көмегін тағайындау өтініш жасаған айдан бастап жүзеге асырылады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - Өскемен қалалық мәслихатының 2009.04.24 15/8 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
24. Тұрғын үй көмегін алушылар 10 күн ішінде өкілетті орган өз тұрғын үйінің меншік түрінің, отбасы құрамының және оның жиынтық табыстарының, мәртебесінің өзгеруі туралы хабарлауы керек.
Ескерту. 24-тармаққа өзгерістер енгізілді - Өскемен қалалық мәслихатының 2009.02.18 N 13/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) шешімімен.

25. В случае возникновения сомнения в достоверности представленной информации, представитель уполномоченного органа, имеет право требовать дополнительные документы о доходах семьи, расходах на жилье и действительном месте постоянного проживания членов семьи. Физические и юридические лица обязаны представлять достоверную информацию. В случае не представления требуемых документов жилищная помощь не назначается. При представлении в уполномоченный орган заведомо недостоверных сведений, повлекших за собой назначение завышенной или незаконной жилищной помощи, собственник (наниматель) возвращает незаконно полученную сумму в добровольном порядке, а в случае отказа-в судебном порядке.
Сноска. Пункт 25 с изменением, внесенным решением  Усть-Каменогорского городского маслихата от 18.02.2009 № 13/6 (порядок введения в действие см. п. 2).
3. Размер жилищной помощи
26. Размер жилищной помощи рассчитывается как разница между физическим платежом собственника (нанимателя) за содержание жилья и потребление коммунальных услуг в пределах норм, обеспечиваемых компенсационными мерами и предельно допустимым уровнем расходов данной семьи на эти цели.
Формула для определения размера жилищной помощи:
П = МСПЖ-(t х д),
где П-размер жилищной помощи,
МСПЖ - максимальная социальная плата за жилье,
t-норматив расхода на оплату жилья (=10%),
д-совокупный доход семьи.
При расчете размера жилищной помощи применять следующие нормы:
1) площади:
для одиноко проживающих граждан-35 кв.м;
для семьи из 2-х человек-45 кв.м;
для семьи из 3-х человек-55 кв.м;
для семьи из 4-х и более человек-по 15 кв.м. на каждого, но не более 90 кв.м;
2) расхода на содержание жилья-20 тенге за 1 кв.м;
3) расхода газа на человека в месяц-6,5 кг;
4) потребления электроэнергии:
при проживании 1 человека-84 кВт;
при проживании 2-х человек-125 кВт;
при проживании 3-х и более человек-по 50 кВт на каждого, но не более 300 кВт;
при этом норма расхода электроэнергии для приготовления пищи при наличии электроплит адекватна стоимости нормы расхода газа.
Нормативы потребления и их тарифы по водоснабжению, теплоснабжению, канализации, мусороудалению, обслуживанию лифта предоставляются услугодателями.
Сноска. Пункт 26 с изменениями, внесенными решениями Усть-Каменогорского городского маслихата от 21.06.2007 N 34/3 (порядок введения в действие см. п. 2); от 29.11.2007 N 3/5 (порядок введения в действие см. п. 2); от 17.04.2008 N 6/9 (порядок введения в действие см. п. 2); от 18.02.2009 № 13/6 (порядок введения в действие см. п. 2); от 16.04.2010 № 23/11 (порядок введения в действие см. п.2).

25. Берілген ақпараттың шындығы және дұрыстығы туралы күмән пайда болса, өкілетті органның уәкілі отбасы табыстары, тұрғын үй шығындары және отбасы мүшелерінің шындық тұрғылықты жерлері туралы ақпаратты талап етуге құқылы. Заңды және жеке тұлғалар шындық ақпарат беруге міндетті. Талап етілген құжаттар ұсынылмаған жағдайда, тұрғын үй жәрдемақысы тағайындалмайды. Өкілетті орган алдын ала жалған мәліметтер берген үшін жалгерлер (немесе меншік үйдің иесі) құқықсыз алған сомасын өз еркімен қайтарады, ал бас тартқан жағдайда-сот тәртібімен.
Ескерту. 25-тармаққа өзгерістер енгізілді - Өскемен қалалық мәслихатының 2009.02.18 N 13/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
3. Тұрғын үй көмегінің мөлшері
26. Тұрғын үй көмегінің мөлшері жалгерлік (меншік үй иесінің) өтемдік шараларымен қамтамасыз етілетін нормалар шегінде үйді ұстауға және коммуналдық қызметке ақы төлеу мен отбасына осы мақсаттарға шекті жол берілетін шығыс деңгейінің айырымы ретінде есептеледі.
Тұрғын үй көмегінің мөлшерін белгілеу тұжырымы:
П=МСПЖ-(t х д),
П-тұрғын үй көмегінің мөлшері,
МСПЖ-тұрғын үйге ең жоғары әлеуметтік төлем,
t-тұрғын үй төлеміне нормативтік шығын (=10 %),
д-отбасының жиынтық табыстары.
Тұрғын үй көмегін есептеу кезінде келесі әлеуметтік нормалар қолданылсын:
1) алаңдар:
жалғыз тұратын азаматтар үшін-35 шаршы метр;
2 адамнан тұратын отбасы үшін-45 шаршы метр;
3 адамнан тұратын отбасы үшін-55 шаршы метр;
4 және одан артық адамдардан тұратын отбасы үшін-әрқайсысына 15 шаршы метр, бірақ 90 шаршы метрден артық емес;
2) тұрғын үйді ұстау шығындары 1 шаршы метрге 20 теңге;
3) газды шығындау нормасы айына 1 адамға-6,5 кг.;
4) электр қуатын тұтыну нормасы:
1 адам тұрса-84 кВт;
2 адам тұрса-125 кВт;
3 және одан артық адам тұрса-әрқайсысына 50 кВт-тан, бірақ 300 кВт-тан артық емес;
сондықтан тамақ даярлау үшін электр қуаты шығынының нормасы электроплиталар бар болған жағдайда газды шығындау мөлшерінің құнына теңбе тең.
Тұтыну нормативтері және олардың сумен қамтамасыз ету, жылумен қамтамасыз ету, канал жүргізу, қоқысты шығару, лифтіге қызмет көрсету және үйді ұстау бойынша тарифтері қызмет берушілермен ұсынылады.
Ескерту. 26-тармаққа өзгерістер енгізілді - Өскемен қалалық мәслихатының 2007.06.21 N 34/3 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 2007.11.29 N 3/5 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 2008.04.17 N 6/9 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 2009.02.18 N 13/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 2010.04.16 N 23/11 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.

4. Исчисление совокупного дохода граждан (семьи),
претендующих на получение жилищной помощи
27. Совокупный доход граждан (семьи), претендующих на получение жилищной помощи, исчисляется уполномоченным органом, осуществляющим назначение жилищной помощи для определения дохода семьи.
28. При исчислении совокупного дохода семьи учитываются все виды доходов членов семьи на момент подачи заявления, кроме:
1) государственной адресной социальной помощи;
2) ежемесячного государственного пособия на детей до 18 лет;
3) жилищной помощи;
4) единовременного пособия на погребение;
5) единовременного государственного пособия в связи с рождением ребенка;
6) единовременной материальной помощи, выплачиваемой местными исполнительными органами в размере, не превышающем десятикратного размера минимального расчетного показателя;
7) благотворительной помощи в денежном и натуральном выражении (в стоимостной оценке), оказанной в расчетном периоде в общей сумме ниже установленной величины прожиточного минимума;
8) Исключен - решением Усть-Каменогорского городского маслихата от 30.12.2009 № 20/7 (порядок введения в действие см. п. 2).
9) помощи, оказанной семье в целях возмещения ущерба, причиненного их здоровью и имуществу вследствие чрезвычайных ситуаций;
10) алиментов, выплачиваемых одним из членов семьи на лиц, не проживающих в данной семье;
11) натуральных видов помощи, оказанных в соответствии с законодательством Республики Казахстан в виде:
лекарственных препаратов;
санаторно-курортного лечения;
протезно-ортопедических изделий (изготовление и ремонт);
средств передвижения (кресло-коляска) и других средств реабилитации, выделенных инвалидам;
бесплатного питания и помощи, оказываемой в организациях образования в соответствии с законодательством об образовании;
12) средств, предусмотренных законодательными актами по вопросам миграции населения, оралманам на:
возмещение расходов по проезду к постоянному месту жительства и провозу имущества (в том числе скота);
приобретение жилья по месту прибытия и выплату единовременных пособий.
Сноска. Пункт 28 в редакции решения Усть-Каменогорского городского маслихата от 17.04.2008 N 6/9 (порядок введения в действие см. п. 2).
29. При начислении жилищной помощи семьям, имеющим в своем составе студентов, обучающихся на договорной основе очной формы обучении в высших и средних специальных учебных заведениях, совокупный доход семьи не может быть меньше размера ежемесячной оплаты за обучение.
Сноска. Пункт 29 в редакции решения Усть-Каменогорского городского маслихата от 17.04.2008 N 6/9 (порядок введения в действие см. п. 2).

4. Тұрғын үй жәрдемақыларын алуға үміткер азаматтардың
(отбасылардың) кіріс жиынтығын есептеу
27. Жиынтық табыстарының есептелуі азаматтың (отбасының) табысын белгілеуге тұрғын үй көмегін тағайындайтын уәкілетті органмен жүргізіледі.
28. Отбасының кіріс жиынтығын есептеген кезде отбасы мүшелерінің өтініш тапсырған уақыттағы кірістерінің барлық түрлері ескеріледі, төмендегілерден басқа:
1) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек;
2) ай сайынғы 18 жасқа дейінгі балаларға мемлекеттік жәрдемақы;
3) тұрғын үй көмегі;
4) жерлеуге біржолғы жәрдемақы;
5) баланың тууына байланысты біржолғы мемлекеттік жәрдемақы;
6) ең төменгі есептік көрсеткіштің он есе мөлшерінен аспайтын мөлшердегі жергілікті атқарушы органдармен төленетін біржолғы материалдық көмек;
7) белгіленген ең төменгі күнкөріс мөлшерінен төмен сомада есеп беру кезеңінде көрсетілген ақшалай және табиғи түрдегі қайырымдылық көмек (құн бағасында);
8) Алынып тасталды - Өскемен қалалық мәслихатының 2009.12.30 № 20/7 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
9) отбасына төтенше жағдайлар салдарынан оның денсаулығына және мүлкіне келтірілген зардаптардың орынын толтыру мақсатында көрсетілген көмек;
10) отбасының бір мүшесінің осы отбасында тұрмайтын тұлғаға төлейтін алименті;
11) Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес көрсетілген көмектің келесі түрдегі табиғи түрлеріне:
дәрі-дәрмек препараттар;
санаторлық-курорттық емделу;
протездік-ортопедиялық өнімдер (жасау және жөндеу);
жүріп тұру құралдары (кресло-арбалар) және мүгедектерге бөлінген басқа оңалту құралдары;
білім беру туралы заңнамаға сәйкес білім беру мекемелерінде көрсетілетін тегін тамақтану және көмек.
12) халықтың көші-қон мәселелері бойынша заңнамалық актілермен қарастырылған құралдар, оралмандарға:
тұрғылықты мекен-жайына бару және мүліктерін тасымалдау бойынша шығындардың орынын толтыру (соның ішінде малдың);
көшіп келген жерінен тұрғын үй сатып алуға және біржолғы жәрдемақы төлеуге.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - Өскемен қалалық мәслихатының 2008.04.17 N 6/9 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
29. Құрамында жоғарғы және арнаулы орта оқу орындарының күндізгі бөлімінде шарттық негізде оқитын студенттері бар отбасыларға тұрғын үй көмегін есептегенде отбасының кіріс жиынтығы ай сайынғы оқуға төленетін ақы мөлшерінен төмен болмауы тиіс.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - Өскемен қалалық мәслихатының 2008.04.17 N 6/9 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.

30. Исключен - решением Усть-Каменогорского городского маслихата от 17.04.2008 N 6/9 (порядок введения в действие см. п. 2).
31. Исключен - решением Усть-Каменогорского городского маслихата от 17.04.2008 N 6/9 (порядок введения в действие см. п. 2).
32. К документально подтверждаемым видам дохода относятся доход от трудовой деятельности, пенсия, пособие и алименты. Совокупный доход семьи исчисляется без учета алиментов в случаях, когда плательщик:
1) не работает и имеет задолженность по выплате алиментов (при предоставлении справки от судебного исполнителя) или местонахождение его неизвестно (при предоставлении справки о розыске);
2) находится в местах лишения свободы либо изоляторе временного содержания (при представлении справки);
3) находится на излечении либо на учете в туберкулезном, психоневрологическом диспансерах (стационарах), лечебно-трудовом профилактории (ЛТП) (при предоставлении справки);
4) выбыл на постоянное место жительства в государства, с которыми Республика Казахстан не имеет соответствующего соглашения (при предоставлении справки).
Сноска. Пункт 32 с изменениями, внесенными решением Усть-Каменогорского городского маслихата от 17.04.2008 N 6/9 (порядок введения в действие см. п. 2).
33. В составе семьи следует учитывать лиц, зарегистрированных в соответствии с действующим законодательством, по постоянному месту жительства органами юстиции. Совокупный доход исчисляется путем суммирования доходов всех членов семьи и других лиц, зарегистрированных по данному адресу, за квартал, предшествующий кварталу обращения.
34. При единовременном получении дохода в расчетном периоде, причитающегося к выплате более чем за один квартал, в совокупном доходе учитывается вся сумма полученного дохода.
Сноска. Пункт 34 в редакции решения Усть-Каменогорского городского маслихата от 18.02.2009 № 13/6 (порядок введения в действие см. п. 2).
35. Исключен - решением Усть-Каменогорского городского маслихата от 18.02.2008 N 13/6 (порядок введения в действие см. п. 2).
36. Заявители несут ответственность за достоверность представленных сведений в порядке установленном законодательством Республики Казахстан.
5. Порядок предоставления жилищной помощи
малообеспеченным семьям (гражданам),
проживающим в частных домостроениях с местным отоплением
37. Жилищная помощь малообеспеченным семьям, проживающим в частных домостроениях с местным отоплением, предоставляется собственникам жилого дома, нанимателям-при наличии договора-аренды жилья.
38. Для расчета жилищной помощи семьям, проживающим в частных домостроениях с местным отоплением, учитывать социальную норму расхода угля на 1 м квадратный общей площади жилого домостроения 129,8 кг, но не более 5000 кг на дом.

30. Алынып тасталды - Өскемен қалалық мәслихатының 2008.04.17 N 6/9 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
31. Алынып тасталды - Өскемен қалалық мәслихатының 2008.04.17 N 6/9 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
32. Құжаттамалары расталған табыстар түрлеріне еңбекпен, зейнетақыдан, жәрдемақыдан және алименттерден түсетін табыстар жатады. Отбасының жиынтық табысы алименттердің есебінсіз саналады, егерде төлеуші:
1) жұмыс істемейді және алимент төлеу бойынша қарыздары бар (сот орындаушысынан анықтама ұсынған жағдайда) немесе оның мекен-жайы белгісіз болғанда (іздеу салынғаны туралы анықтама ұсынған жағдайда);
2) бас бостандығынан айыру жерлерінде немесе уақытша ұстау изоляторында болған (анықтама ұсынылғанда);
3) туберкулез немесе психоневрологиялық диспансерлерде (стационарларда), емделу-еңбек профилакторийлерінде (ЕЕП) емделуде немесе есепте болған (анықтама ұсынылғанда);
4) Қазақстан Республикасында тиісті келісімі жоқ мемлекеттерге тұрғылықты жерлерге тұруға кеткен (анықтама ұсынылғанда) жағдайларда.
Ескерту. 32-тармаққа өзгерістер енгізілді - Өскемен қалалық мәслихатының 2008.04.17 N 6/9 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
33. Әділет органдарының тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелген адамдарды ағымдағы заңдарға сәйкес отбасы құрамында деп есептеу керек. Отбасының жиынтық табыстары өтініш берген тоқсанның алдындағы тоқсанға отбасының барлық мүшелерінің және осы мекен жай бойынша тіркелген басқа да адамдардың табыстарын қосу жолымен есептеледі.
34. Есеп беру кезеңінде бір тоқсаннан артық кезеңге тиесілі біржолғы кіріс алған жағдайда, кіріс жиынтығында алынған кірістің барлық сомасы ескеріледі.
Ескерту. 34 тармақ жаңа редакцияда - Өскемен қалалық мәслихатының 2009.02.18 N 13/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
35. Алынып тасталды - Өскемен қалалық мәслихатының 2009.02.18 N 13/6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
36. Өтініш берушілер Қазақстан Республикасы Заңдары белгілеген тәртіппен ұсынған мәліметтердің күмәнсіздігіне жауапты.
5. Өздері жылытатын жеке меншік құрылыстарында
тұратын тұрмысы төмен отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй
жәрдемақыларын ұсыну тәртібі
37. Өздері жылытатын жеке меншік үй құрылыстарында тұратын тұрмысы төмен отбастарына тұрғын үй жәрдемақысы үй иесіне, жалдаушылар тұрғын үйді жалдауға келісім-шарт болғанда беріледі.
38. Өздері жылытатын жеке меншік үй құрылыстарында тұратын тұрмысы төмен отбастарына тұрғын үй көмегін есептеу үшін көмірдің әлеуметтік шығын жалпы ауданның 1 шаршы метріне 129,8 кг, бірақ бір үйге 5000 кг аспауы керек.

39. Для расчета стоимости угля использовать средние цены по городу, предоставляемые городским управлением статистики и информации по состоянию на последний месяц квартала, предшествующего кварталу расчета жилищной помощи (март, июнь, сентябрь, декабрь).
40. Норму расхода и стоимость другого вида топлива, используемого для местного отопления частного домостроения, при расчете жилищной помощи считать эквивалентной норме расхода и стоимости угля.
41. В связи с сезонностью закупки угля, всю социальную норму расхода угля на жилой дом (стоимость угля) при начислении жилищной помощи учитывать единовременно за три месяца в квартал обращения.
42. При начислении жилищной помощи средний доход семьи, проживающей в частном домостроении, рассчитывать за квартал, предшествующий кварталу обращения.
43. Расходы по электроснабжению, газоснабжению берутся в расчет по квитанциям, средние за квартал, предшествующий кварталу обращения. Расходы по водоснабжению, водоотведению, мусороудалению, услугам связи берутся по тарифам услугодателей.
Сноска. Пункт 43 в редакции решения Усть-Каменогорского городского маслихата от 30.12.2009 № 20/7 (порядок введения в действие см. п. 2).
44. Исключен - решением Усть-Каменогорского городского маслихата от 29.11.2007 N 3/5 (порядок введения в действие см. п. 2).
6. Финансирование и выплата жилищной помощи
45. Жилищная помощь, включая помощь на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, оказывается за счет бюджетных средств.
Сноска. Пункт 45 в редакции решения Усть-Каменогорского городского маслихата от 17.04.2008 N 6/9 (порядок введения в действие см. п. 2).
46. Выплата жилищной помощи, включая помощь на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, осуществляется через банки второго уровня, акционерное общество "Казпочта", путем зачисления на счета получателей.
Сноска. Пункт 46 в редакции решения Усть-Каменогорского городского маслихата от 17.04.2008 N 6/9 (порядок введения в действие см. п. 2).
Секретарь городского маслихата

39. Көмірдің құнын есептеу үшін қала бойынша облыстық статистика басқармасының ұсынуымен орташа бағаны қолданамыз және тоқсанның соңғы айында есептелген әлеуметтік көмек мүмкіншілігіне қараймыз (наурыз, маусым, қыркүйек, желтоқсан).
40. Өздері жылытатын жеке меншік үй құрылыстарында қолданылып басқа жанармай түрлерінің құны мен шығын нормасын, тұрғын үй көмегін есептегенде көмірдің құны мен шығын нормасына эквивалентті деп есептеу керек.
41. Көмір сатып алу маусымдыққа байланысты болғандықтан, көмірдің тұрғын үйге барлық әлеуметтік шығын нормасын (көмірдің құнын) өтініш жасаған тоқсанның үш айы бір мезетке алынады.
42. Тұрғын үй көмегін есептегенде жеке меншік үй құрылысында тұратын отбасының табысын өтініш берген тоқсанның алдындағы тоқсанға есептеу керек.
43. Электрмен, газбен қамтамасыз ету бойынша шығындар өтініш берген тоқсанның алдындағы тоқсандағы орташа түбіртектер бойынша есепке алынады. Сумен қамтамасыз ету, су жіберу, қоқыс шығару, байланыс қызметтері бойынша шығындар қызмет берушілердің тарифтері бойынша алынады.
Ескерту. 43 тармақ жаңа редакцияда - Өскемен қалалық мәслихатының 2009.12.30 № 20/7 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
44. Алынып тасталды - Өскемен қалалық мәслихатының 2007.11.29 N 3/5 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
6. Тұрғын үй көмегінің қаржыландырылуы мен төлемі
45. Кондоминиум объектілерінің ортақ мүліктеріне күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізуге көмекті қоса алғанда тұрғын үй көмегі бюджет қаржысы есебінен көрсетіледі.
Ескерту. 45 тармақ жаңа редакцияда - Өскемен қалалық мәслихатының 2008.04.17 N 6/9 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
46. Кондоминиум объектілерінің ортақ мүліктерін толық жөндеуге көмекті қоса алғанда тұрғын үй көмегін төлеу, екінші дәрежелі банктер арқылы жүзеге асырылады, "Қазпочта" акционерлік қоғамы, алушының жеке шотына аудару жолымен.
Ескерту. 46 тармақ жаңа редакцияда - Өскемен қалалық мәслихатының 2008.04.17 N 6/9 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
Қалалық мәслихаттың хатшысы