Об утверждении Типового положения о комиссии по контролю за учетно-регистрационной дисциплиной органов уголовного преследования
Приказ Генерального прокурора Республики Казахстан от 6 февраля 2006 года № 8. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 февраля 2006 года № 4090. Утратил силу приказом Генерального прокурора Республики Казахстан от 6 февраля 2017 года № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Генерального прокурора РК от 06.02.2017 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях осуществления полного и всестороннего контроля за порядком приема, регистрации, учета и рассмотрения заявлений и сообщений, жалоб и иной информации о преступлениях и происшествиях в органах уголовного преследования, руководствуясь подпунктом 4-1) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О Прокуратуре", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Типовое положение о комиссии по контролю за учетно-регистрационной дисциплиной органов уголовного преследования.
2. Руководителям органов уголовного преследования в месячный срок привести в соответствие с настоящим приказом действующие положения о комиссиях по контролю за учетно-регистрационной дисциплиной.
3. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (Ким Г.В.) направить настоящий приказ для исполнения всем органам уголовного преследования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Заместителя Генерального Прокурора - Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (Ким Г.В.).
5. Настоящий приказ вводится в действие с момента государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО:
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по борьбе с экономической
и коррупционной преступностью
(финансовая полиция)
1 декабря 2005 года
СОГЛАСОВАНО:
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
25 января 2006 года
СОГЛАСОВАНО:
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
16 января 2006 года
СОГЛАСОВАНО:
Министр обороны
Республики Казахстан
1 декабря 2005 года
СОГЛАСОВАНО:
Министр по чрезвычайным
ситуациям
Республики Казахстан
30 ноября 2005 года
СОГЛАСОВАНО:
Министр юстиции
Республики Казахстан
20 декабря 2005 года
СОГЛАСОВАНО:
Вице-Министр -
Председатель Комитета
таможенного контроля
Министерства финансов
Республики Казахстан

"Қылмыстық қудалау органдарының есепке алу-тіркеу тәртібін бақылау бойынша комиссия жөніндегі Типтік Ережені бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2006 жылғы 6 ақпандағы N 8 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 13 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 4090. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2017 жылғы 6 ақпандағы № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Бас прокурорының 06.02.2017 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
Қылмыстық қудалау органдарында қылмыстар және оқиғалар туралы өтініштер мен хабарламаларды, сондай-ақ басқа да ақпараттарды қабылдау, тіркеу, есепке алу және қарастыру тәртібіне толық және жан-жақты бақылауды жүзеге асыру мақсатында, "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 4-1) тармақшасын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қылмыстық қудалау органдарының есепке алу-тіркеу тәртібін бақылау бойынша комиссия жөніндегі қоса берілген Типтік Ереже бекітілсін.
2. Қылмыстық қудалау органдарының басшылары бір ай мерзімде есепке-алу тіркеу тәртібін бақылау бойынша комиссия туралы қолданыстағы ережелерді осы бұйрықпен сәйкестендірсін.
3. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті(Г.В.Ким) осы бұйрықты орындалуы үшін барлық қылмыстық қудалау органдарына жолдасын.
4. Осы бұйрықтың орындалуындағы бақылау Бас Прокурордың орынбасары - Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Төрағасына (Г.В.Ким) жүктелсін.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген сәтінен қолданысқа енеді.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
КЕЛІСІЛГЕН:
Қазақстан Республикасы
экономикалық және сыбайлас
жемқорлық қылмыспен күрес
жөніндегі агенттігінің Төрағасы
(қаржы полициясы)
2005 жыл 12 желтоқсан
КЕЛІСІЛГЕН:
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
Төрағасы
2006 жыл 25 қаңтар
КЕЛІСІЛГЕН:
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
2006 жыл 16 қаңтар
КЕЛІСІЛГЕН:
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
2005 жыл 1 желтоқсан
КЕЛІСІЛГЕН:
Қазақстан Республикасы Төтенше
жағдайлар министрі
2005 жыл 30 қараша
КЕЛІСІЛГЕН:
Қазақстан Республикасының
Әділет Министрі
2005 жыл 20 желтоқсан
КЕЛІСІЛГЕН:
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігі Кедендік бақылау
комитетінің Төрағасы - Вице-министр

29 декабря 2005 года
Утверждено приказом
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 6 января 2006 года N 8
Типовое положение
о комиссии по контролю за учетно-регистрационной
дисциплиной органов уголовного преследования
1. Общие положения
1. Настоящее Типовое положение определяет статус и полномочия, задачи и функции комиссий по контролю за учетно-регистрационной дисциплиной органов уголовного преследования (далее - комиссия), регламентирует их деятельность, а также служит типовым документом для аналогичного положения о комиссии органов уголовного преследования (далее - Органы).
2. Комиссия создается в целях полного и всестороннего контроля за порядком приема, регистрации, учета и рассмотрения заявлений, сообщений, жалоб и иной информации о преступлениях, происшествиях.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Генерального прокурора РК от 12.09.2011 № 85 (вводится в действие с 01.01.2012).
3. Правовую основу деятельности комиссии составляют Конституция Республики Казахстан, Уголовный и Уголовно-процессуальный кодексы Республики Казахстан, приказы Генерального Прокурора Республики Казахстан, ведомственные приказы органов уголовного преследования, а также настоящее Типовое положение.
4. Комиссия является коллегиальным органом, строит свою работу на основе открытости, гласности и коллегиальности и осуществляет контроль за:
1) соблюдением законности при приеме, регистрации, учете и рассмотрении заявлений, сообщений, жалоб и иной информации о преступлениях и происшествиях, поступивших в Орган;
2) своевременным представлением достоверной, достаточной и полной информации о зарегистрированных преступлениях и правонарушениях и принятых по ним решениях в Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - КПСиСУ) и его территориальные органы.
5. Председателем комиссии является первый руководитель Органа. В центральных аппаратах государственных органов председателем может быть первый заместитель или заместитель, курирующий данное направление деятельности.
6. Состав комиссии утверждается первым руководителем Органа. В состав комиссии включаются руководители следственно-оперативных подразделений, административной службы, дежурной части, секретариата и другие должностные лица, которые включаются в состав комиссии по решению руководителя органа при возникновении необходимости. Секретарем комиссии является штатный сотрудник по учетно-регистрационной работе, который ведет делопроизводство комиссии, в соответствии с правилами, утвержденными в данном Органе.

2005 жыл 29 қараша
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2005 жылғы 6 ақпандағы
8 бұйрығымен бекітілген
Қылмыстық қудалау органдарындағы есепке алу-тіркеу
тәртібін бақылау бойынша комиссия туралы
Типтік ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы Типтік ереже қылмыстық қудалау органдарындағы есепке алу-тіркеу тәртібін бақылау бойынша комиссиялардың (бұдан әрі - комиссия) мәртебесі мен өкілеттіктерін, мақсаты мен қызметтерін айқындайды, олардың қызметін регламенттейді, сондай-ақ қылмыстық қудалау органдарының (бұдан әрі - Органдар) комиссиясы туралы ұқсас ережеге арналған типтік құжат ретінде қызмет атқарады.
2. Комиссия қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды, шағымдарды және өзге де ақпаратты қабылдау, тіркеу, есепке алу және қарау тәртібін толық және жан-жақты бақылау мақсатында құрылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас прокурорының 2011.09.12 № 85 (4-тармақты қараңыз) Бұйрығымен.
3. Қызметтің құқықтық негізін Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Қылмыстық және Қылмыстық іс жүргізу Кодекстері, Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының бұйрықтары, қылмыстық қудалау органдарының ведомстволық бұйрықтары, сондай-ақ осы Типтік ереже құрастырады.
4. Комиссия алқалық орган болып табылады, өзінің жұмысын ашық, жариялы және алқалы негізде құрып, мыналарға бақылауды жүзеге асырады:
1) Органға келіп түскен қылмыстар мен оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды, шағымдар мен басқа да ақпараттарды қабылдау, тіркеу, есепке алу және қарастыру кезіндегі заңдылықтың сақталуына;
2) тіркелген қылмыстар мен құқық бұзушылықтар және солар бойынша қабылданған шешімдер туралы Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетіне (бұдан әрі - ҚСжАЕК) және оның аумақтық органдарына айқын, жеткілікті және толық ақпаратты уақытылы ұсынуға.
5. Органның бірінші басшысы комиссия төрағасы болып табылады. Мемлекеттік органдардың орталық аппараттарында бірінші орынбасар немесе қызметтің осы бағытына жетекшілік ететін орынбасар төраға болуы мүмкін.
6. Комиссия құрамы Органның бірінші жетекшісімен бекітіледі. Комиссия құрамына жедел-тергеу бөлімшелерінің, әкімшілік қызметтің басшылары, кезекші бөлімі, хатшылық және қажеттілік туындаған жағдайда орган басшысының шешімі бойынша комиссия құрамына қосылатын басқа да лауазымды тұлғалар енгізіледі. Осы Органда бекітілген іс жүргізу комиссиясы жөніндегі қағидаларға сәйкес комиссия отырыстарының хаттамаларын жеке журналға тіркеуді жүргізетін есепке алу-тіркеу жұмысы жөніндегі штаттық қызметкер комиссия хатшысы болып табылады.

7. Работа комиссии осуществляется на основе квартальных планов в тесном взаимодействии с отраслевыми службами Органа, осуществляющими предварительное следствие и дознание. В план работы комиссии должны включаться мероприятия по результатам проведения качественного анализа криминогенной обстановки в регионе, состоянии учетно-регистрационной дисциплины. Плановые мероприятия должны быть направлены на предупреждение, выявление и устранение нарушений учетно-регистрационной дисциплины, а также причин и условий, способствующим им.
8. Решения комиссии, принятые в пределах ее компетенции, обязательны для всех должностных лиц соответствующего Органа.
9. Комиссия принимает решения простым большинством голосов от числа присутствующих на заседании членов комиссии. При равенстве голосов, голос председательствующего является решающим.
Заседание комиссии считается правомочным, если в нем присутствует не менее 2/3 от общего числа членов комиссии.
Решения комиссии оформляются протоколом.
10. Делопроизводство комиссии осуществляется самостоятельно.
2. Основные задачи комиссии
11. Основными задачами комиссии являются:
1) организация полного и всестороннего контроля за учетно-регистрационной дисциплиной и за соблюдением установленного порядка приема, регистрации, учета и рассмотрения заявлений, сообщений, жалоб и иной информации о преступлениях и происшествиях;
2) осуществление контроля за полнотой и достоверностью учетов:
заявлений, сообщений, жалоб и иной информации о преступлениях и происшествиях;
преступлений и лиц, их совершивших, движения уголовных дел и материалов;
3) осуществление организационно-методического руководства по укреплению в Органах учетно-регистрационной дисциплины, устранение причин и условий, способствующих ее нарушениям;
4) осуществление контроля по своевременному возбуждению административных производств по делам, по которым вынесено постановление об отказе в возбуждении уголовного дела, где усматриваются признаки административного правонарушения;
5) осуществление контроля за порядком учета, хранения и выдачи отказных материалов;
6) осуществление контроля за обоснованностью принятия решений об отказе в возбуждении уголовного дела.
3. Функции комиссии
12. Комиссия в соответствии с возложенными на нее задачами осуществляет следующие функции:
1) ежемесячно проводит проверки и сверки полноты учета информации о преступлениях и происшествиях в Книге учета заявлений, сообщений и иной информации о преступлениях, происшествиях (далее - КУЗИ);
2) осуществляет контроль за соблюдением порядка и сроков рассмотрения заявлений, сообщений, жалоб и иной информации о преступлениях и происшествиях, поступающих в Орган, а так же за сроками их разрешения в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством;

7. Комиссия жұмысы Органның алдын-ала тергеуді және анықтауды іске асыратын салалық қызметтерімен тығыз байланыса отырып, тоқсандық жоспарлар негізінде жүзеге асырылады. Комиссия жұмысының жоспарына аймақтағы криминогендік жағдайға, есепке алу-тіркеу тәртібінің жағдайына сапалы талдау жүргізу нәтижелері жөніндегі іс-шаралар енгізілуі тиіс. Жоспарлы іс-шаралар есепке алу-тіркеу тәртібінің бұзылғандығын ескертуге, айқындауға және жоюға, сондай-ақ соларға әсер ететін себептер мен жағдайларға бағытталуы керек.
8. Өз құзыреті шеңберінде қабылданған комиссия шешімдері тиісті Органның барлық лауазымды тұлғаларына міндетті.
9. Комиссия отырысқа қатысып отырған комиссия мүшелерінің ішіндегі көпшілік дауысымен шешім қабылдайды. Дауыстар тең болған жағдайда, төрағалық етушінің дауысы шешуші болып табылады.
Егер комиссия мүшелерінің жалпы санынан қатысқандарының саны 2/3-ден төмен болмаса, комиссия отырысы құқылы болып саналады. Комиссия шешімдері хаттамамен ресімделінеді.
10. Іс жүргізуді комиссия өздігінше жүзеге асырады.
2. Комиссияның негізгі міндеттері
11. Комиссияның негізгі міндеттері:
1) есепке алу-тіркеу тәртібіне және қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды, шағымдар мен басқа да ақпараттарды қабылдау, тіркеу, есепке алу және қарастырудың белгіленген тәртібінің сақталуына толық және жан-жақты бақылауды ұйымдастыру;
2) төмендегідей есепке алудың толықтығы мен айқындылығына бақылауды жүзеге асыру:
қылмыстар мен оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды, шағымдарды және ақпараттарды;
қылмыстар және соларды жасаған тұлғаларды, қылмыстық істердің қозғалысын және материалдарды;
3) Органдарда есепке алу-тіркеу тәртіптерін нығайту бойынша ұйымдастырушылық-әдістемелік басқаруды жүзеге асыру, оның бұзылуына әсер ететін себептер мен жағдайларды жою;
4) әкімшілік құқық бұзушылық белгілері қарастырылатын, қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы қаулы шығарылған істер бойынша әкімшілік іс жүргізулерді уақытылы қозғау бойынша бақылауды жүзеге асыру;
5) бас тарту материалдарын есепке алу, сақтау және беру тәртібін бақылауды жүзеге асыру;
6) Қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы қабылданған шешімнің нақтылығын бақылауды жүзеге асыру.
3. Комиссия қызметтері
12. Жүктелген міндеттерге сәйкес, комиссия мынадай қызметтерді жүзеге асырады:
1) ай сайын Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды және өзге де ақпаратты есепке алу кітабындағы (бұдан әрі – ӨАЕК) қылмыстар мен оқиғалар туралы ақпаратты есепке алудың толықтығына тексеру мен салыстыру жүргізеді;
2) Органға келіп түсетін қылмыстар мен оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды, шағымдар мен басқа да ақпараттарды қарастырудың тәртібі мен мерзімдерінің мен мерзімдерінің сақталуына, сондай-ақ қылмыстық іс жүргізу заңдарына сәйкес, олардың шешілу мерзімдеріне бақылауды іске асырады;

3) осуществляет проверку учетно-регистрационной работы в службах, подразделениях Органов, результаты проверок рассматривает на заседаниях комиссии;
4) осуществляет еженедельные выборочные проверки отказных материалов за проверяемый период;
5) рассматривает вопросы:
соблюдения дисциплины приема, регистрации, учета и рассмотрении заявлений и сообщений, жалоб и иной информации о преступлениях и происшествиях;
организации реагирования на заявления и сообщения, жалобы и иную информацию о преступлениях и происшествиях;
другие вопросы учетно-регистрационной деятельности;
6) на основе анализа планирует мероприятия по улучшению и укреплению учетно-регистрационной дисциплины;
7) разрабатывает мероприятия по предупреждению, пресечению и выявлению нарушений учетно-регистрационной дисциплины;
8) осуществляет проверки деятельности комиссий подчиненных подразделений;
9) принимает меры по привлечению к ответственности должностных лиц, допустивших нарушения учетно-регистрационной дисциплины, а также в случаях неисполнения или непринятия мер по устранению выявленных недостатков и нарушений;
10) обобщает и распространяет положительный опыт по осуществлению контроля за состоянием учетно-регистрационной дисциплины;
11) ежеквартально разрабатывает план работы комиссии.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными приказом Генерального прокурора РК от 12.09.2011 № 85 (вводится в действие с 01.01.2012).
4. Полномочия комиссии
13. Комиссия в пределах своей компетенции:
1) проводит свои заседания не реже одного раза в квартал, за исключением территориальных органов внутренних дел, которые должны проводить заседания не реже одного раза в месяц;
2) на заседаниях в обязательном порядке заслушивает:
руководителей структурных и иных подразделений Органа по всем вопросам учетно-регистрационной дисциплины в вверенных подразделениях;
членов комиссии по выполнению ими своих функциональных обязанностей и результатах деятельности;
отдельных сотрудников Органов, допустивших нарушения правил приема, регистрации, учета и рассмотрения заявлений, сообщений, жалоб и иной информации о преступлениях и происшествиях;
3) запрашивает в установленном порядке необходимые для осуществления своей деятельности документы, материалы и информацию;
4) координирует и контролирует деятельность комиссий по контролю за учетно-регистрационной дисциплиной подчиненных подразделений;
5) инициирует вопросы о привлечении к ответственности лиц, допустивших нарушения учетно-регистрационной дисциплины;

3) қызметтердегі, Органдар бөлімшелеріндегі есепке алу-тіркеу жұмыстарын тексеруді жүзеге асырады, тексеру нәтижелерін комиссия отырыстарында қарастырады;
4) тексерілуші кезеңдегі бас тарту материалдарына апта сайын іріктелген тексерісті жүзеге асырады;
5) мынадай сұрақтарды қарастырады:
қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштер мен хабарламаларды, шағымдар мен басқа да ақпараттарды қабылдау, тіркеу, есепке алу және қарастыру тәртібін сақтауды;
қылмыстар мен оқиғалар туралы өтініштер мен хабарламаларға, шағымдар мен басқа да ақпараттарға ықпал етуді ұйымдастырады;
есепке алу-тіркеу қызметінің басқа да сұрақтарын;
6) талдаудың негізінде есепке алу-тіркеу тәртібін жақсарту мен нығайту үшін іс-шаралар жоспарлайды;
7) есепке алу-тіркеу тәртібінің бұзылуын алдын алу және анықтау бойынша іс-шараларды әзірлейді;
8) бағынышты бөлімшелердегі комиссия қызметі тексерісін жүзеге асырады;
9) есепке алу-тіркеу тәртібін бұзған лауазымды тұлғаларды жауаптылыққа тарту бойынша, сондай-ақ анықталған кемшіліктер мен бұзушылықтарды жою бойынша шараларды орындамаған немесе қабылдамаған жағдайда шаралар қолданады;
10) есепке алу-тіркеу тәртібінің жағдайларына бақылауды жүзеге асыру бойынша оң тәжірибені қорытындылап, таратады;
11) тоқсан сайын комиссия жұмысының жоспарын әзірлейді.
Органның орталық аппаратының комиссиялары және облыстық деңгейдегі комиссиялар төмен тұрған бөлімшелерге де тексеру мен салыстыруды жүзеге асырады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Бас прокурорының 2011.09.12 № 85 (4-тармақты қараңыз) Бұйрығымен.
4. Комиссияның құзыреттілігі
13. Комиссия өз құзыреттілігінің шеңберінде:
1) айына бір реттен кем емес отырыс өткізуге тиісті ішкі істердің аумақтық органдарын қоспағанда, тоқсанына бір реттен кем емес өз отырыстарын өткізеді;
2) Отырыстарда міндетті түрде мыналарды тыңдайды:
сенім білдірілген бөлімшелердің есепке алу-тіркеу тәртібінің барлық мәселелері бойынша Органның құрылымдық және басқа да бөлімшелерінің басшыларын;
өздерінің функционалдық міндеттерін орындау және қызметтерінің нәтижелері бойынша комиссия мүшелерін;
қылмыстар мен оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды, шағымдар мен басқа да ақпараттарды қабылдау, тіркеу, есепке алу және қарастыру қағидаларын бұзған Органның жеке қызметкерлерін;
3) белгіленген тәртіпте өз қызметін жүзеге асыру үшін қажетті құжаттарға, материалдарға және ақпараттарға сұрау салады;
4) бағынышты бөлімшелердің есепке алу-тіркеу тәртібін бақылау бойынша комиссия қызметтерін үйлестіріп, бақылайды;
5) есепке алу-тіркеу тәртібін бұзған тұлғаларды жауапкершілікке тарту туралы мәселені қозғайды;

6) организует служебные проверки по выявленным фактам нарушений учетно-регистрационной дисциплины.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными приказом Генерального прокурора РК от 12.09.2011 № 85 (вводится в действие с 01.01.2012).
5. Права и обязанности председателя комиссии
14. Председатель комиссии в соответствии с возложенными на него правами и обязанностями:
1) организует работу комиссии, несет персональную ответственность за выполнение возложенных на комиссию задач и функций;
2) утверждает план работы комиссии и осуществляет контроль за его выполнением;
3) определяет повестку дня заседаний комиссии;
4) определяет функциональные обязанности каждого из членов комиссии, осуществляет контроль за выполнением ими своих обязанностей. Заслушивает на заседаниях комиссии отчеты о выполнении членами комиссии своих функциональных обязанностей, отчеты руководителей служб и подразделений по учетно-регистрационной дисциплине и по результатам заслушивания принимает решения;
5) организует ежемесячные сверки учетно-статистической, оперативно-розыскной информации;
6) ежеквартально отчитывается перед вышестоящей комиссией;
7) организует проведение служебных проверок по фактам нарушений учетно-регистрационной дисциплины.
6. Обязанности членов комиссии
15. Члены комиссии:
1) в соответствии с распределением функциональных обязанностей проводят сверки, встречные проверки по отказным материалам, отчитываются на заседаниях перед председателем комиссии о результатах проведения сверок;
2) ежеквартально анализируют состояние учетно-регистрационной дисциплины, причины и условия, способствующие нарушениям, и определяет меры по их устранению;
3) периодически, но не реже чем один раз в полугодие анализируют статистические показатели о преступности, криминогенной ситуации.
Члены комиссии - руководители оперативно-следственных подразделений и службы общественной безопасности осуществляют еженедельные проверки обоснованности принятия решений об отказе в возбуждении уголовного дела.
16. Секретарь комиссии:
1) проверяет в порядке ежедневного контроля:
в секретариате (канцелярии) - учет входящей корреспонденции;
2) контролирует:
сроки регистрации;
сроки разрешения заявлений и сообщений, жалоб и иной информации о преступлениях и происшествиях;
выдачу талонов-уведомлений;
3) подекадно совместно с членами комиссии осуществляет выборочную перепроверку информации о преступлениях, зарегистрированных в КУЗИ, где сделаны отметки "факт не подтвердился". По результатам проверок составляет акт по форме согласно приложению № 1 к настоящему Типовому положению;

6) есепке алу-тіркеу тәртібінің бұзылуының анықталған деректері бойынша қызметтік тексерістерді ұйымдастырады.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Бас прокурорының 2011.09.12 № 85 (4-тармақты қараңыз) Бұйрығымен.
5. Комиссия төрағасының құқықтары және міндеттері
14. Комиссия төрағасы өзіне жүктелген құқықтар мен міндеттерге сәйкес:
1) комиссия жұмысын ұйымдастырады, комиссияға жүктелген міндеттер мен қызметтердің орындалуына жеке жауапкершілікте болады;
2) комиссия жұмысының жоспарын бекітеді және оның орындалуы бойынша бақылауды жүзеге асырады;
3) комиссия отырысының күн тәртібін анықтайды;
4) комиссия мүшелерінің әрқайсысының функционалдық міндеттерін айқындайды, олардың өз міндеттерін орындауына бақылау жасайды. Комиссия отырыстарында комиссия мүшелерінің өз қызметтік міндеттерін орындауы туралы есептерін, есепке алу-тіркеу тәртібі бойынша қызметтер мен бөлімшелер басшыларының есептерін тыңдайды және тыңдау нәтижелері бойынша шешімдер қабылдайды;
5) ай сайын есепке алу-статистикалық, жедел-іздестіру ақпараттарын салыстыруды ұйымдастырады;
6) тоқсан сайын жоғары тұрған комиссияға есеп береді;
7) есепке алу-тіркеу тәртібінің бұзылу деректері бойынша қызметтік тексерістің өткізілуін ұйымдастырады.
6. Комиссия мүшелерінің міндеттері
15. Комиссия мүшелері:
1) функционалды міндеттерінің бөлінуіне сәйкес, бас тарту материалдары бойынша салыстырулар, қарсы тексерістер жүргізеді, комиссия төрағасы алдында салыстыру өткізудегі нәтижелер туралы отырыста есеп береді;
2) тоқсан сайын есепке алу-тіркеу жағдайын, бұзушылықтарға әсер ететін себептер мен жағдайларды талдайды және олардың шектелуі бойынша шараларды анықтайды;
3) кезеңді түрде, бірақ жарты жылда бір реттен кем емес қылмыс, криминогендік жағдай туралы статистикалық көрсеткіштерді талдайды.
Комиссия мүшелері - жедел-іздеу бөлімшелер басшылары және қоғамдық қауіпсіздік қызметі - қылмыстық істің бас тартылуындағы қабылданған шешімнің нақтылығын апта сайын тексеруді жүзеге асырады.
16. Комиссия хатшысы:
1) күнделікті бақылау тәртібінде мыналарды тексереді:
ӨЕК, АЕЖ - журналдарын жүргізеді;
секретариатта (кеңседе) - кіріс хат-хабарын тіркейді;
2) төмендегілерді бақылайды:
тіркеу мерзімдерін;
қылмыстар мен оқиғалар туралы өтініштер мен хабарламалардың, шағымдар мен өзге де ақпараттардың шешілу мерзімдерін;
хабарландыру-талондарының берілуін;
3) он күн сайын комиссия мүшелерімен бірлесіп, "дерек дәлелденбеген" деген белгі соғылған ӨАЕК-нда тіркелген қылмыстар туралы кейбір ақпаратқа қайта тексеруді жүзеге асырады. Тексеру нәтижелері бойынша осы Типтік ереженің N 1 қосымшасына сәйкес нысан бойынша акт толтырады;

4) ведет отдельное делопроизводство комиссии, обеспечивает подготовку и тиражирование материалов, ведет протоколы заседаний; осуществляет контроль за своевременностью выполнения принятых решений; осуществляет подготовку и согласование итоговых документов комиссии.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными приказом Генерального прокурора РК от 12.09.2011 № 85 (вводится в действие с 01.01.2012).
17. Начальник дежурной части осуществляет контроль за ведением КУЗИ, начальник секретариата органа - контроль за ведением журнала входящей корреспонденции и журнал учета заявлений и обращений физических и юридических лиц.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Генерального прокурора РК от 12.09.2011 № 85 (вводится в действие с 01.01.2012).
7. Организация и проведение сверок
18. В целях выявления нарушений учетно-регистрационной дисциплины, укрытых от учета заявлений, сообщений и иной информации о преступлениях, происшествиях, членами комиссии ежемесячно проводятся сверки данных КУЗИ с данными:
1) журнала учета входящей корреспонденции;
2) журнала учета жалоб физических и юридических лиц;
3) журналов учета звонков на телефон доверия;
4) органов прокуратуры и суда по материалам, направленным по территориальности, подследственности и подсудности.
Начальник Органа подписывает акт сверки по форме, согласно приложению N 2 к настоящему Типовому положению, с организациями только после ознакомления с проверочными материалами по всем выявленным незарегистрированным фактам.
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными приказом Генерального прокурора РК от 12.09.2011 № 85 (вводится в действие с 01.01.2012).
19. Органами внутренних дел, также проводятся сверки:
1) с медицинскими учреждениями (приемными покоями районных (городских) больниц, фельдшерско-акушерскими и травматологическими пунктами, диспетчерской "03") - по фактам предоставления (обращения) лиц с телесными повреждениями, происхождение которых может иметь криминальный характер с составлением акта сверки по форме, согласно приложению N 3 к настоящему Типовому положению;
2) с государственными предприятиями и организациями - по фактам совершенных хищений имущества;
3) данных КУЗИ с регистрацией преступлений, происшествий в журналах учетов выездов криминалистов на осмотры мест происшествия, ориентировок;
4) данных КУЗИ с регистрацией заявлений, сообщений и иной информации о преступлениях, происшествиях в учетных журналах секретариата (канцелярии), участковых пунктов полиции, с документацией других служб;

4) комиссияның жекелеген іс жүргізуін жүзеге асырады, материалдардың дайындығын және таралымдалуын қамтамасыз етеді, отырыстар хаттамаларын жүргізеді; қабылданған шешімнің орындалуының өз уақытылығын бақылауды жүзеге асырады; комиссияның қорытынды құжаттарын дайындауды жүзеге асырады.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Бас прокурорының 2011.09.12 № 85 (4-тармақты қараңыз) Бұйрығымен.
17. Кезекші бөлімнің бастығы ӨАЕК-ң жүргізілуіне; орган хатшылығының бастығы кіріс хат-хабары журналының және жеке, заңды тұлғалардың өтініштері мен жүгінулерін есепке алу журналының жүргізілуіне бақылауды жүзеге асырады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас прокурорының 2011.09.12 № 85 (4-тармақты қараңыз) Бұйрығымен.
7. Салыстыруды ұйымдастыру мен жүргізу
18. Есепке алудан жасырылған қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштер, хабарламалар және өзге де ақпараттар бойынша есепке алу-тіркеу тәртібінің бұзылғандығын анықтау мақсатында, комиссия мүшелері ай сайын ӨАЕК мәліметтеріне мынадай деректермен:
1) кіріс хат-хабарларын есепке алу журналымен;
2) жеке және заңды тұлғалардың шағымдарын есепке алу журналымен;
3) сенім телефонына жасалған қоңырауларды есепке алу журналдарымен;
4) аумақтық тиесілігіне, тергеуге алынғандығына, соттылығына қарай жіберілген материалдар бойынша прокуратура және сот органдарымен салыстыру жүргізеді.
Орган бастығы барлық табылған тіркелмеген деректер бойынша тексеру материалдарымен танысқаннан кейін ғана осы Типтік Ереженің N 2 қосымшасына сәйкес нысан бойынша ұйымдармен салыстыру актісіне қол қояды.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Бас прокурорының 2011.09.12 № 85 (4-тармақты қараңыз) Бұйрығымен.
19. Ішкі істер органдары да төмендегілермен салыстыру жүргізеді:
1) осы Типтік Ереженің N 3 қосымшасына сәйкес нысан бойынша салыстыру актісін құрастырумен медициналық мекемелермен (аудандық (қалалық) ауруханалардың қабылдау бөлмелерімен, фельдшерлік-акушерлік және травматологиялық пункттермен,"03" диспетчерлік қызметімен) - криминалдық сипатта пайда болған дене жарақаттары бар тұлғалардың ұсынған (жүгінген) деректері бойынша;
2) мемлекеттік кәсіпорындармен және ұйымдармен - мүліктік ұрлық жасау деректері бойынша;
3) ӨАЕК мәліметтерін оқиға болған жерлерді, тұспалдарды қарауға криминалистерді жіберуді есепке алу журналдарына тіркелген қылмыстармен және оқиғалармен салыстыру;
4) ӨАЕК мәліметтерін хатшылықтың (кеңселердің), полицияның учаскелік пункттерінің есепке алу журналдарындағы қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштердің, хабарламалардың және өзге де ақпараттың тіркелуімен, басқа да қызметтердің құжаттарымен салыстыру;

5) с бюро судебно-медицинской экспертизы - на предмет невостребованных актов экспертиз;
6) со службами документирования и регистрации граждан органов юстиции - на предмет выявления фактов утраты документов в результате преступных действий;
7) с регистрационно-экзаменационными подразделениями дорожной полиции - на предмет выявления фактов утраты гражданами удостоверений на право управления автотранспортом и свидетельств о регистрации транспортных средств при обстоятельствах, вызывающих подозрение о совершении преступления;
8) с подразделениями по делам обороны - на предмет выявления фактов утраты гражданами документов воинского учета, при обстоятельствах вызывающих подозрение.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказом Генерального прокурора РК от 12.09.2011 № 85 (вводится в действие с 01.01.2012).
20. Военно-следственные органы и органы военной полиции проводят сверки:
1) с военно-медицинскими учреждениями - по фактам обращения лиц с телесными повреждениями, происхождение которых может иметь криминальный характер;
2) с государственными контролирующими органами - по результатам ревизий и проверок сохранности государственного имущества.
8. Ответственность членов комиссии
21. За ненадлежащее исполнение возложенных обязанностей члены комиссии несут ответственность, установленную нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Приложение № 1
к Типовому положению о комиссии
по контролю за учетно-
регистрационной дисциплиной
органов уголовного преследования
форма
АКТ
контрольной проверки комиссией зарегистрированной в Книге учета
заявлений, сообщений и иной информации о преступлениях,
происшествиях (далее - КУЗИ) информации о преступлениях, по
результатам которой произведена отметка "факт не подтвердился"
за ______________________________ года
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Генерального прокурора РК от 12.09.2011 № 85 (вводится в действие с 01.01.2012).
Мы, нижеподписавшиеся ________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(инспектор учетно-регистрационной работы, члены комиссии с указанием
должностей и званий)
Провели контрольную проверку зарегистрированной в КУЗИ информации,
по результатам которой работниками органа уголовного преследования
произведена отметка "факт не подтвердился".
п/п
№ и дата
регистрации
Источник и
содержание
информации
Кто
выезжал
Кто из
членов
комиссии
проверил
Результат
контрольной
проверки
1
2
3
4
5
6
Примечание: информация с отметкой "факт не подтвердился"
проверяется выборочно.
По результатам сверки проведено исправление допущенных нарушений,
произведена регистрация в КУЗИ.
Подписи сотрудников, проводивших контрольную проверку:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Приложение № 2
к Типовому положению о комиссии
по контролю за учетно-
регистрационной дисциплиной
органов уголовного преследования
форма
АКТ
сверки с (название организации)
за _______________________ года
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Генерального прокурора РК от 12.09.2011 № 85 (вводится в действие с 01.01.2012).
п/п
Дата и время
совершенного
преступления
Фабула
преступ-
ления,
сумма
ущерба
Кем передано
сообщение в
орган, если
не
передавалось,
указать
Кем принято
сообщение
(должность,
звание,
фамилия)
Орган, где
зарегистри-
ровано,
регистраци-
онный номер
и дата
1
2
3
4
5
6
Руководитель организации Начальник органа
(подпись, фамилия) (звание, подпись, фамилия)
М.П. М.П.
Приложение № 3
к Типовому положению о комиссии
по контролю за учетно-
регистрационной дисциплиной
органов уголовного преследования
форма
АКТ
сверки с (название медицинского учреждения)
за _______________________ года
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Генерального прокурора РК от 12.09.2011 № 85 (вводится в действие с 01.01.2012).
п/п
Дата
поступ-
ления
(обраще-
ния),
диагноз
Ф.И.О.
травми-
рованно-
го, дата
рождения
Его (ее)
место
жительства
и адрес,
откуда
доставлен
(а)
Кем
передано
сообщение в
орган
уголовного
преследова-
ния, если
не
передавалось,
указать
Кем принято
сообщение
(должность,
звание,
фамилия)
Орган,
где
зарегис-
трирова-
но,
регист-
рацион-
ный
номер и
дата
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель организации Начальник органа
(подпись, фамилия) (звание, подпись, фамилия)
М.П. М.П.

5) сот-медициналық сараптама бюросымен - сараптаманың талап етілмеген актілерінің затына;
6) әділет органдарының құжаттандыру және азаматтарды тіркеу қызметтерімен - қылмыстық әрекеттер нәтижелерінде құжат жоғалту деректерін анықтау затына;
7) жол полициясының тіркеу-емтихандық бөлімшелерімен - қылмыс туралы күдік тудыратын жағдайларда автокөлікті жүргізу құқығына берілген куәлігін және көлік құралдарын тіркеу туралы куәліктерді азаматтардың жоғалтқан деректерін анықтау затына;
8) қорғаныс істері бойынша бөлімшелерімен - күдік тудыратын жағдайларда әскери есепке алу құжаттарын азаматтардың жоғалтқан деректерін анықтау затына.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Бас прокурорының 2011.09.12 № 85 (4-тармақты қараңыз) Бұйрығымен.
20. Әскери-тергеу органдары және әскери полиция органдары мыналарға тексеру жүргізеді:
1) әскери-медициналық мекемелермен - криминалдық сипатта пайда болған дене жарақаттары бар тұлғалардың жүгінген деректері бойынша;
2) мемлекеттік бақылаушы органдармен - мемлекеттік мүліктің сақталуына тексеріс жүргізу нәтижелері бойынша.
8. Комиссия мүшелерінің жауаптылықтары
21. Жүктелген міндеттердің өз деңгейінен төмен орындалғаны үшін, комиссия мүшелері Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерімен белгіленген жауаптылықта болады.
Қылмыстық қудалау органдарындағы
есепке алу-тіркеу тәртібін бақылау
бойынша комиссия туралы
Типтік ережеге N 1 қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Бас прокурорының 2011.09.12 № 85 (4-тармақты қараңыз) Бұйрығымен.
Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды
және өзге де ақпаратты есепке алу кітабында
(бұдан әрі – ӨАЕК) тіркелген қылмыстар туралы ақпаратты
тексерудің нәтижесінде "дерек дәлелденбеген" деген белгі
қойған комиссияның бақылау тексерісінің ____________
жылға арналған
АКТІСІ
Біз, төмендегі қол қоюшылар _________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(есепке алу-тіркеу жұмысының инспекторы, қызметі мен шендері көрсетілген комиссия мүшелері) ӨАЕК-нда тіркелген ақпаратқа бақылау тексерісін жүргіздік, нәтижесінде қылмыстық қудалау органдарының қызметкерлері "дерек дәлелденбеген" деген белгі қойды.
№ р/с
Тіркеу нөмірі және күні
Ақпараттың дерек көздері мен мазмұны
Кім барды
Комиссия мүшелерінің қайсысы тексерген
Бақылау тексерісінің нәтижесі
1
2
3
4
5
6
Ескерту: "дерек дәлелденбеген" деген белгісі бар ақпарат іріктеп тексеріледі.
Салыстыру нәтижелері бойынша жасалған бұзушылықтарға түзетулер енгізілген, ӨАЕК-нда тіркеу жүргізілген.
Бақылау тексерісін жүргізген қызметкерлердің қолдары:
__________________________________________________________________________________________________________________________________________
Қылмыстық қудалау органдарындағы
есепке алу-тіркеу тәртібін бақылау
бойынша комиссия туралы
Типтік ережеге N 2 қосымша
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Бас прокурорының 2011.09.12 № 85 (4-тармақты қараңыз) Бұйрығымен.
нысан
___________________________ жылға арналған
(ұйымның, кәсіпорынның атауы) -мен салыстыру жүргізу
АКТІСІ
р/с
Жасалған қылмыстың күні мен уақыты
Қылмыстың мән-жайы, келтірілген залалдың сомасы
Органға кім хабарлаған, егер хабарланбаған болса, көрсетілсін
Хабарламаны кім қабылдаған (қызметі, атағы, тегі)
Қай органға тіркелген, тіркеу нөмірі мен күні
1
2
3
4
5
6
Ұйымның басшысы Орган бастығы
(қолы, тегі) (атағы, қолы, тегі)
М.О. М.О.
Қылмыстық қудалау органдарындағы
есепке алу-тіркеу тәртібін бақылау
бойынша комиссия туралы
Типтік ережеге N 3 қосымша
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Бас прокурорының 2011.09.12 № 85 (4-тармақты қараңыз) Бұйрығымен.
нысан
_____________ жылға арналған
(медицина мекемесінің атауы) -мен салыстыру жүргізу
АКТІСІ
р/с
Келіп түскен (жүгінген) күні, қойылған диагнозы
Жарақаттанушының аты-жөні, туған күні
Оның тұрақты мекенжайы, қайдан келіп түскен
Хабарламаны қылмыстық қудалау органына кім берген, егер берілмеген болса, көрсетілсін
Хабарламаны кім қабылдаған (қызметі, атағы, тегі)
Қай органға тіркелген, тіркеу нөмірі мен күні
1
2
3
4
5
6
7
Ұйымның басшысы Орган бастығы
(қолы, тегі) (атағы, қолы, тегі)
М.О. М.О.