О внесении изменений и дополнений в приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 30 июля 2003 года N 185-ОД "Об утверждении Правил об особом порядке формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественной монополии"
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 17 марта 2006 года N 78-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2006 года N 4162. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 25 апреля 2013 года № 130-ОД.
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 25.04.2013 № 130-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с  пунктом 2 статьи 15-1 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях"  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в  приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 30 июля 2003 года N 185-ОД "Об утверждении Правил об особом порядке формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественной монополии" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2438, опубликованный 6 сентября 2003 года в "Официальной газете" N 36, внесены изменения и дополнения приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 14 ноября 2003 года  N 270-ОД , приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 21 апреля 2005 года  N 142-ОД ) следующие изменения и дополнения:
в заголовке слова "естественной монополии" заменить словами "естественных монополий";
в пункте 1 слова "естественной монополии" заменить словами "естественных монополий";
в Правилах об особом порядке формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественной монополии, утвержденных указанным приказом:
в заголовке слова "естественной монополии" заменить словами "естественных монополий";
по всему тексту слова "утверждении тарифов (цен, ставок сборов)", "утверждении тарифа (цены, ставки сбора)", "утверждению тарифа (цены, ставки сбора)", "утверждения тарифа (цены, ставки сбора)", заменить соответственно словами "утверждении тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет", "утверждении тарифа (цены, ставки сбора) и тарифных смет", "утверждению тарифа (цены, ставки сбора) и тарифных смет", "утверждения тарифа (цены, ставки сбора) и тарифных смет";
в пункте 1 слова "естественной монополии" заменить словами "естественных монополий";

"Табиғи монополия субъектiлерiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алым ставкаларын) бекiту кезiнде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртiбi жөнiндегi ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгi төрағасының мiндетiн атқарушының 2003 жылғы 30 шiлдедегi N 185-НҚ бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2006 жылғы 17 наурыздағы N 78-НҚ Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 31 наурызда тіркелді. Тіркеу N 4162. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 25 сәуірдегі № 130-НҚ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 25.04.2013 № 130-НҚ бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының 15-1-бабының 2-тармағына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. "Табиғи монополия субъектiлерiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алым ставкаларын) бекiту кезiнде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртiбi жөнiндегi ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгi төрағасының мiндетiн атқарушының 2003 жылғы 30 шiлдедегi N 185-НҚ  бұйрығына (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 2438 нөмiрмен тiркелген, "Ресми газетте" 2003 жылғы 6 қыркүйекте N 36 нөмiрiнде жарияланған, Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгi төрағасының 2003 жылғы 14 қарашадағы N 270-НҚ  бұйрығымен , Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгi төрағасының 2005 жылғы 21 сәуiрдегi N 142-НҚ  бұйрығымен өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлген) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
атауында "Табиғи монополия" деген сөздер "Табиғи монополиялар" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта "Табиғи монополия" деген сөздер "Табиғи монополиялар" деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетiлген бұйрықпен бекiтiлген Табиғи монополия субъектiлерiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алым ставкаларын) бекiту кезiнде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртiбi жөнiндегi ережеде:
атауында "Табиғи монополия" деген сөздер "Табиғи монополиялар" деген сөздермен ауыстырылсын;
барлық мәтiн бойынша "тарифтер (бағалар, алым ставкаларын) бекiту", "тарифтерiн (бағаларын, алым ставкаларын) қалыптастырған және бекiткен", "тарифтi (бағаны, алым ставкасын) бекiту", "тарифiн (бағасын, алым ставкасын) бекiту", "тарифтi (бағаны, алым ставкасын), жалпы шаруашылық және әкiмшiлiк мақсаттағы шығыстарды бекiткен" деген сөздер тиiсiнше "тарифтер (бағалар, алым ставкаларын) және тарифтiк сметалар бекiту", "тарифтерiн (бағаларын, алым ставкаларын) және тарифтiк сметаларын қалыптастырған және бекiткен", "тарифтi (бағаны, алым ставкасын) және тарифтiк сметалар бекiту", "тарифiн (бағасын, алым ставкасын) және тарифтiк сметасын бекiту", "тарифтi (бағаны, алым ставкасын) және тарифтiк сметаны, жалпы шаруашылық және әкiмшiлiк мақсаттағы шығыстарды бекiткен" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта "Табиғи монополия" деген сөздер "Табиғи монополиялар" деген сөздермен ауыстырылсын;

в подпункте 2) пункта 2 слова "нормативов, утвержденных в соответствии с законодательством Республики Казахстан" заменить словами "отраслевых технических и технологических норм, а также нормативных технических потерь";
в пункте 3:
в абзаце четвертом слова "установленных и (или) утвержденных норм, нормативов, стандартов" заменить словами "отраслевых технических и технологических норм, а также нормативных технических потерь";
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
"компетентный орган - отраслевое министерство и (или) ведомство, а для субъектов естественных монополий, оказывающих регулируемые услуги водохозяйственной и (или) канализационной систем - местные исполнительные органы;";
абзац восьмой изложить в следующей редакции:
"уполномоченный орган - центральный государственный орган, осуществляющий контроль и регулирование деятельности в сферах естественных монополий или областной (города республиканского значения, столицы) исполнительный орган в пределах установленной компетенции.";
в пункте 7:
слова "норм расхода сырья, материалов, топлива, энергии" заменить словами "отраслевых технических и технологических норм";
после слова "компетентном" дополнить словами "и уполномоченном";
пункт 9 исключить;
пункт 11 дополнить словами "и проходят экспертизу в уполномоченном органе.";
в пункте 12 после слова "субъектом" дополнить словами "естественной монополии";
в абзаце первом пункта 13 слова "органами труда, занятости и социальной защиты населения" заменить словами "органами координации занятости и социальных программ";
в пункте 17:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Приобретение и установку общедомовых и (или) индивидуальных приборов учета коммунальных услуг субъект естественной монополии осуществляет за счет собственных и (или) заемных средств.";
в абзаце третьем после слова "если" дополнить словом "индивидуальные";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. В расчет тарифа (цены, ставки сбора) субъектов естественных монополий включается уровень прибыли (чистого дохода), определяемый как произведение ставки прибыли на величину регулируемой базы задействованных активов. Ставка прибыли и регулируемая база задействованных активов определяется в порядке, установленном уполномоченным органом.".

2-тармақтың 2) тармақшасында "Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекiтiлген нормативтер" деген сөздер "Салалық техникалық және технологиялық нормалар, сондай-ақ нормативтiк техникалық ысыраптар" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
төртiншi абзацтағы "белгiленген және (немесе) бекiтiлген нормалардың, нормативтердiң, стандарттар" деген сөздер "салалық техникалық және технологиялық нормалардың, сондай-ақ нормативтiк техникалық ысыраптар" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"құзыреттi орган - салалық министрлiк және (немесе) ведомство, ал су шаруашылығы және (немесе) кәрiз жүйелерiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiн көрсететiн табиғи монополиялар субъектiлерi үшiн - жергiлiктi атқарушы органдар;";
сегiзiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"уәкiлеттi орган - белгiленген құзыретi шегiнде табиғи монополия аясындағы қызметтi бақылау мен реттеудi жүзеге асыратын орталық мемлекеттiк орган немесе облыстық (республикалық маңызы бар қала, астана) атқарушы орган.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Тарифтiң (бағаның, алым ставкасының) шығын бөлiгiне енгiзiлетiн материалдық шығыстар өнiмнiң (қызметтердiң, тауарлардың, жұмыстардың) бiрлiгiн шығаруға арналған салалық техникалық және технологиялық нормаларға (бұдан әрi - материалдық ресурстар) және (немесе) құзыреттi және уәкiлеттi органда бекiтiлген және сараптамалық бағалаудан өткен материалдық ресурстардың нормаларына және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен тендерлiк (конкурстық) сатып алулардың нәтижелерi бойынша анықталған материалдық ресурстардың бағаларына сүйене отырып айқындалады.";
9-тармақ алынып тасталсын;
11-тармақ "және уәкiлеттi органда сараптамадан өтедi." деген сөздермен толықтырылсын;
12-тармақтағы "Субъектiнiң" деген сөз "Табиғи монополия субъектiсiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
13-тармақтың бiрiншi абзацындағы "еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтiк қорғау органдарымен" деген сөздер "жұмыспен қамтуды үйлестiру және әлеуметтiк бағдарламалар органдарымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
17-тармақта:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Коммуналдық қызметтердiң жалпы үйге арналған және (немесе) жеке есептеу құралдарын сатып алуды және орнатуды табиғи монополия субъектiсi өзiнiң және (немесе) қарыз қаражат есебiнен жүзеге асырады.";
үшiншi абзацта "Егер" деген сөзден кейiн "жеке" деген сөзбен толықтырылсын;
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Табиғи монополиялар субъектiлерi тарифiнiң (бағасының, алым ставкасының) есебiне қолданысқа енгiзiлген активтердiң реттелетiн базасының шамасына пайда ставкасының туындысы ретiнде анықталатын пайданың (таза табыстың) деңгейi енгiзiледi. Пайда ставкасы және қолданысқа енгiзiлген активтердiң реттелетiн базасы уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен айқындалады.".

2. Департаменту по регулированию и контролю в сфере трубопроводных и водоканализационных систем Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Аскарова А.Г.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административной работы и анализа Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Есиркепов Е.О.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном порядке его опубликование в официальных средствах массовой информации;
2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Нефедова А.П.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
Председатель
Согласован:
Министр труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
30 марта 2006 года

2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгiнiң Труба құбырлары және су кәрiздерi жүйелерi саласындағы реттеу мен бақылау департаментi (А.Г.Асқарова) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде заңнамада белгiленген тәртiппен мемлекеттiк тiркеудi қамтамасыз етсiн.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгiнiң Әкiмшiлiк жұмысы және талдау департаментi (Е.О.Есiркепов) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелгеннен кейiн:
1) оны белгiленген тәртiппен ресми бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз етсiн;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгiнiң құрылымдық бөлiмшелерi мен аумақтық органдарының, облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдарының назарына жеткiзсiн.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгi төрағасының орынбасары А.П.Нефедовқа жүктелсiн.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Төраға
Келiсiлген:
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтiк
қорғау министрі
2006 жылғы 30 наурыз