Об утверждении Правил организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 2006 года № 106. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 ноября 2006 года № 4468. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 144
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 16.07.2014 № 144 (порядок введения в действие см. п. 3).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и в целях совершенствования нормативной правовой базы, регулирующей осуществление деятельности, связанной с использованием валютных ценностей, Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 30.11.2009 № 108 (порядок введения в действие см. п. 2).
1. Утвердить прилагаемые Правила организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан.
2. Признать утратившими силу нормативные правовые акты, указанные в приложении к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2007 года и подлежит официальному опубликованию.
4. Департаменту платежного баланса и валютного регулирования (Дюгай Н.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
5. Управлению по обеспечению деятельности руководства Национального Банка (Терентьев А.Л.) в трехдневный срок со дня получения от Департамента платежного баланса и валютного регулирования заявки на опубликование принять меры к опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Айманбетову Г.З.
Председатель
Национального Банка
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций

Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы N 106 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 30 қарашадағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4468 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 144 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2014.07.16 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк жиырма бiр күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және валюталық құндылықтарды пайдалануға байланысты қызметті жүзеге асыруды реттейтін нормативтік құқықтық базаны жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспеге өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.11.30 № 108 Қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулының қосымшасында көрсетілген нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы 2007 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми түрде жарияланады.
4. Төлем балансы және валюталық реттеу департаменті
(Дюгай Н.Н.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, аумақтық филиалдарына, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігіне және "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
5. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басшылығының қызметін қамтамасыз ету басқармасы (Терентьев А.Л.) Төлем балансы және валюталық реттеу департаментінен жариялау үшін өтінім алған күннен бастап үш күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарына жариялау үшін шаралар қолдансын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Г.З.Айманбетоваға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығы мен қаржы
ұйымдарын реттеу және
қадағалау агенттігінің
Төрағасы

Сноска. Глава 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Для целей Правил используются основные понятия, указанные в Законе Республики Казахстан от 13 июня 2005 года «О валютном регулировании и валютном контроле» (далее - Закон), а также следующие понятия:
1) автоматизированный обменный пункт - электронно-механическое устройство, позволяющее осуществлять обменные операции путем внесения наличных денег в данное устройство и получения из него наличными эквивалентной суммы в другой валюте;
2) обменные операции - операции по покупке, продаже и обмену наличной иностранной валюты, осуществляемые через обменные пункты и автоматизированные обменные пункты;
3) юридическое лицо, имеющее право на организацию обменных операций с иностранной валютой - уполномоченный банк или уполномоченная организация;
4) рыночный курс обмена валют – средневзвешенный биржевой курс тенге к иностранной валюте, сложившийся на утренней (основной) сессии акционерного общества «Казахстанская фондовая биржа» (далее – биржа) и определенный в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 «Об установлении порядка определения и применения рыночного курса обмена валют», зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378;
5) компьютерная система - автоматизированная электронная система, поставленная на учет в налоговом органе и обеспечивающая ведение учета обменных операций;
6) кросс-курс - курсовое соотношение между двумя иностранными валютами, определяемое на основе рыночного курса обмена этих валют по отношению к казахстанскому тенге или к другой иностранной валюте в случае отсутствия котировок к казахстанскому тенге;
7) наличная иностранная валюта - находящиеся в обращении банкноты и казначейские билеты, принятые иностранными государствами как законное платежное средство;
8) регистрационное свидетельство - регистрационное свидетельство обменного пункта, выданное Национальным Банком Республики Казахстан (далее - Национальный Банк) согласно пункту 2 статьи 6 Закона;
9) электронная лицензия - лицензия в форме электронного документа, оформляемая и выдаваемая с использованием информационных технологий, равнозначная лицензии на бумажном носителе.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 25.12.2013 № 295 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок создания уполномоченных организаций
Сноска. Заголовок главы в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования).
2. Уставный капитал уполномоченных организаций формируется в полном объеме в соответствии с требованиями пунктов 1516 Правил до обращения уполномоченной организации за получением лицензии или за регистрацией дополнительных обменных пунктов.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 1-тарау жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.04 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1. Ереженің мақсаттары үшін «Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы» 2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) көрсетілген негізгі ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) автоматтандырылған айырбастау пункті – оған қолма-қол ақшаны енгізу және одан басқа валютада балама соманы қолма-қол ақшалай алу арқылы айырбастау операцияларын жүзеге асыруға мүмкіндік беретін электрондық-механикалық құрылғы;
2) айырбастау операциялары – айырбастау пункттері және автоматтандырылған айырбастау пункттері арқылы жүзеге асырылатын қолма-қол шетел валютасын сатып алу, сату және айырбастау жөніндегі операциялар;
3) шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлға – уәкілетті банк немесе уәкілетті ұйым;
4) валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы - «Қазақстан қор биржасы» акционерлік қоғамының (бұдан әрі - биржа) таңертеңгі (негізгі) сессиясында қалыптасқан және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 тіркелген «Валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау және қолдану тәртібін белгілеу туралы» Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысына және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығына сәйкес айқындалған теңгенің шетел валютасына қатысты орташа алынған биржалық бағамы;
5) компьютерлік жүйе – салық органында есепке қойылған және айырбастау операцияларының есебін жүргізуді қамтамасыз ететін автоматтандырылған электрондық жүйе;
6) кросс-бағам – екі шетел валютасы арасындағы, осы валюталардың Қазақстан теңгесіне немесе Қазақстан теңгесіне баға белгілеулер болмаған жағдайда басқа шетел валютасына қатысы бойынша айырбастаудың нарықтық бағамы негізінде айқындалатын бағамдық арақатынас;
7) қолма-қол шетел валютасы – шетелдік мемлекеттер заңды төлем құралы ретінде қабылдаған айналыстағы банкноттар және қазынашылық билеттер;
8) тіркеу куәлігі – айырбастау пунктінің Заңның 6-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі - Ұлттық Банк)берген тіркеу куәлігі;
9) электрондық лицензия – ақпарат технологияларын пайдаланыла отырып ресімделетін және берілетін, маңызы қағаз тасымалдағыштағы лицензиямен бірдей электрондық құжат түріндегі лицензия.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2013 № 295 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2-тарау. Уәкілетті ұйымдарды құру тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.04 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Уәкілетті ұйымдардың жарғылық капиталы Ереженің 15, 16-тармақтарының талаптарына сәйкес уәкілетті ұйым лицензия алу үшін немесе қосымша айырбастау пункттерін тіркеу үшін өтініш жасағанға дейін толық көлемде қалыптастырылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының  2012.07.04 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

3. Уполномоченная организация создается в форме товарищества с ограниченной ответственностью.
Уполномоченным организациям запрещается создавать представительства как на территории Республики Казахстан, так и за ее пределами, а также быть учредителем или участвовать в уставном капитале других юридических лиц.
4. Уполномоченная организация создает филиалы вне области, столицы или города республиканского значения места нахождения уполномоченной организации.
5. Уполномоченная организация в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня учетной регистрации филиала в органах юстиции, а также изменения места нахождения филиала направляет уведомление об открытии филиала (изменении места нахождения) с указанием реквизитов его места нахождения в территориальный филиал Национального Банка (далее - филиал Национального Банка) по месту нахождения филиала уполномоченной организации.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 30.11.2009 № 108 (порядок введения в действие см. п. 2).
6. Учредителями уполномоченной организации являются физические и юридические лица - резиденты и нерезиденты Республики Казахстан, за исключением лиц, указанных в части второй настоящего пункта.
Учредителем (одним из учредителей) уполномоченной организации не может быть лицо, являвшееся учредителем (одним из учредителей) уполномоченной организации, лишенной лицензии на организацию обменных операций с иностранной валютой, до истечения трех лет с даты соответствующего решения филиала Национального Банка о лишении лицензии на организацию обменных операций с иностранной валютой.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования).
7. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 26.04.2013 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования).
9. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 26.04.2013 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 26.04.2013 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3. Уәкілетті ұйым жауапкершілігі шектеулі серіктестік нысанында құрылады.
Уәкілетті ұйымдарға Қазақстан Республикасының аумағында және сол сияқты одан тысқары өкілдіктерін құруға, сондай-ақ құрылтайшы болуға немесе басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысуға тыйым салынады.
4. Уәкілетті ұйым уәкілетті ұйым орналасқан облыста, астанада немесе республикалық маңызы бар қаладан тыс филиалдарын құра алады.
5. Уәкілетті ұйым филиалы әділет органдарында тіркелген, сондай-ақ филиалдың орналасқан жері өзгерген күннен бастап 10 (он) ішінде орналасқан жерін көрсете отырып филиалдың ашылғаны (орналасқан жерінің өзгергені) туралы хабарламаны Ұлттық Банктің уәкілетті органның филиалы орналасқан жердегі аумақтық филиалына жібереді.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.11.30 № 108 Қаулысымен.
6. Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген тұлғаларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының резиденттері және резиденттері емес жеке және заңды тұлғалары уәкілетті ұйымның құрылтайшылары болып табылады.
Шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға арналған лицензиясынан айырылған уәкілетті ұйымның құрылтайшысы (құрылтайшыларының бірі) болып табылған тұлға Ұлттық Банк филиалының шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға арналған лицензиядан айыру туралы тиісті шешімінің күнінен бастап үш жыл өткенге дейін уәкілетті ұйымның құрылтайшысы (құрылтайшыларының бірі) бола алмайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.04 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
7. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 26.04.2013 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.04 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
9. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 26.04.2013 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 26.04.2013 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

11. Уполномоченная организация в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня регистрации и (или) извещения органов юстиции представляет в филиал Национального Банка новую редакцию устава и (или) документы, подтверждающие внесение в устав уполномоченной организации следующих изменений и дополнений:
изменение размера уставного капитала, сформированного в денежной форме;
изменение состава учредителей;
изменение наименования уполномоченной организации;
изменение юридического адреса уполномоченной организации.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования).
12. В случае, предусмотренном в пункте 11 Правил, представляется копия новой редакции устава или изменений и дополнений, внесенных в устав (нотариально засвидетельствованная в случае непредставления оригинала для сверки) с отметкой органов юстиции о регистрации либо документ, подтверждающий факт извещения органов юстиции.
Сведения об учредителях (участниках) уполномоченной организации по форме, представляются согласно приложению 2 к Правилам, если изменились состав учредителей и размер уставного капитала, сформированного в денежной форме.
Если изменения и дополнения, вносимые в устав уполномоченной организации, касаются размера уставного капитала, сформированного в денежной форме, представляется документ банка второго уровня, подтверждающий изменение размера уставного капитала за счет денежных взносов.
Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования).
13. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования).
3. Процедура лицензирования
Сноска. Заголовок главы в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования).
14. Для получения лицензии уполномоченная организация представляет в филиал Национального Банка заявление на получение лицензии на организацию обменных операций с иностранной валютой по форме, установленной приложением 2-1 к Правилам, документы, предусмотренные подпунктами 2), 6) пункта 2 статьи 42 Закона Республики Казахстан от 11 января 2007 года «О лицензировании», подпунктами 8)9) статьи 10 Закона.
Для получения электронной лицензии указанные документы представляются через веб-портал «электронного правительства» в электронном виде, заверенные электронной цифровой подписью должностного или иного уполномоченного лица уполномоченной организации.

11. Уәкілетті ұйым әділет органдарында тіркелген және (немесе) хабарлаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде Ұлттық Банктің филиалына жарғының жаңа редакциясын және (немесе) уәкілетті ұйымның жарғысына мынадай өзгерістер мен толықтырулардың енгізілуін растайтын құжаттарды ұсынады:
ақшалай нысанда қалыптастырылған жарғылық капитал мөлшерінің өзгеруін;
құрылтайшылар құрамының өзгеруін;
уәкілетті ұйым атауының өзгеруін;
уәкілетті ұйымның заңды мекен-жайының өзгеруін.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.04 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
12. Ереженің 11-тармағында көзделген жағдайда әділет органдарының тіркеу туралы белгісімен жарғының жаңа редакциясының немесе жарғыға енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың (салыстырып тексеру үшін түпнұсқасы ұсынылмаған жағдайда нотариат куәландырған) көшірмесі не әділет органдарына хабарлау фактісін растайтын құжат ұсынылады.
Егер құрылтайшылар құрамы және ақшалай нысанда қалыптастырылған жарғылық капиталдың мөлшері өзгерсе, уәкілетті ұйымның құрылтайшылары (қатысушылары) туралы мәліметтер Ереженің 2-қосымшасына сәйкес ұсынылады.
Егер уәкілетті ұйымның жарғысына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар ақшалай нысанда қалыптастырылған жарғылық капиталдың мөлшеріне қатысты болса, жарғылық капитал мөлшерінің ақшалай жарналар есебінен өзгеруін растайтын екінші деңгейдегі банктің құжаты ұсынылады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.04 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
13. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.04 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3-тарау. Лицензиялау рәсімі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.04 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
14. Уәкілетті ұйым лицензия алу үшін Ұлттық Банктің филиалына Ереженің 2-1-қосымшасында белгіленген нысан бойынша шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға арналған лицензияны алуға өтінішті, «Лицензиялау туралы» 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 42-бабы 2-тармағының 2)6) тармақшаларында, Заңның 10-бабының 8)9) тармақшаларында көзделген құжаттарды ұсынады.
Электрондық лицензияны алу үшін көрсетілген құжаттар уәкілетті ұйымның лауазымды немесе өзге уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталған электрондық түрде «электрондық үкімет» веб-порталы арқылы ұсынылады.

Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования).
15. Квалификационным требованием к уполномоченным организациям для осуществления деятельности по организации обменных операций с иностранной валютой является наличие уставного капитала в денежной форме в размере не меньшем, чем минимальный размер, установленный Национальным Банком для формирования уставного капитала в денежной форме, с учетом количества обменных пунктов.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 24.09.2007 № 111 (вводится в действие по истечении 21 дня со дня его первого официального опубликования); от 30.11.2009 № 108 (порядок введения в действие см. п. 2).
16. В качестве документа, подтверждающего соответствие уполномоченной организации квалификационному требованию, представляется:
1) при получении лицензии - документ банка второго уровня, подтверждающий наличие на банковском счете уполномоченной организации денег в размере, определенном пунктом 15 Правил;
2) при регистрации дополнительного обменного пункта (дополнительных обменных пунктов) – документ банка второго уровня, выданный не ранее 30 (тридцати) календарных дней до даты обращения за регистрационным свидетельством обменного пункта и подтверждающий увеличение уставного капитала за счет денежных взносов до размера, соответствующего квалификационному требованию с учетом дополнительных обменных пунктов.
Если на момент регистрации дополнительных обменных пунктов филиал Национального Банка располагает документами, подтверждающими соответствие уполномоченной организации квалификационному требованию с учетом открываемых обменных пунктов, документ, предусмотренный подпунктом 2) настоящего пункта, не представляется.
Сноска. Пункт 16 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования).
17. Лицензия на организацию обменных операций с иностранной валютой выдается в срок, установленный пунктом 4 статьи 6 Закона, по форме, установленной приложением 3 к Правилам.
Отказ в выдаче лицензии производится в случаях, предусмотренных  пунктом 5 статьи 6 Закона.
Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының  2012.07.04 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
15. Уәкілетті ұйымдарға шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін қойылатын біліктілік талаптары  айырбастау пункттерінің санына есепке ала отырып ақшалай нысанда жарғылық капиталды қалыптастыру үшін Ұлттық Банк белгілеген ең төменгі мөлшерден аз болмайтын мөлшердегі ақшалай нысандағы жарғылық капиталдың болуы болып табылады.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007.09.24. N 111 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз), 2009.11.30 № 108 Қаулыларымен.
16. Уәкілетті ұйымның біліктілік талабына сәйкестігін растайтын құжат ретінде мыналар ұсынылады:
1) лицензия алған кезде – уәкілетті ұйымның банк шотында Ереженің 15-тармағында айқындалған мөлшердегі ақшаның бар екенін растайтын екінші деңгейдегі банктің құжаты;
2) қосымша айырбастау пунктін (қосымша айырбастау пункттерін) тіркеген кезде – айырбастау пунктінің тіркеу куәлігіне өтініш білдіргенге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес берілген және қосымша айырбастау пункттерін есептегенде жарғылық капиталдың біліктілік талабына сәйкес келетін мөлшерге дейін ақша жарналарының есебінен ұлғаюын растайтын екінші деңгейдегі банктің құжаты.
Егер қосымша айырбастау пункттерін тіркеу сәтінде Ұлттық Банктің филиалында уәкілетті ұйымның ашылатын айырбастау пункттерін есептегенде біліктілік талабына сәйкестігін растайтын құжаттар болса, осы тармақтың 2)тармақшасында көзделген құжат ұсынылмайды.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының  2012.07.04 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
17. Шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензия Ереженің 3-қосымшасында белгіленген нысан бойынша Заңның 6-бабының 4-тармағында белгіленген мерзімде беріледі.
Лицензия беруден бас тарту Заңның 6-бабының 5-тармағында көзделген жағдайларда жүргізіледі.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының  2012.07.04 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

18. Лицензия на организацию обменных операций с иностранной валютой является генеральной и не может быть передана другим лицам.
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными постановлением Правления Нац. Банка РК от 24 сентября 2007 г. N 111 (вводится в действие по истечении 21 дня со дня его первого официального опубликования).
19. Лицензия на организацию обменных операций с иностранной валютой подлежит переоформлению в следующих случаях:
1) при реорганизации уполномоченной организации в форме слияния, присоединения;
2) изменения наименования и (или) юридического адреса уполномоченной организации.
Заявление о переоформлении лицензии подается уполномоченной организацией в течение тридцати календарных дней со дня возникновения обстоятельств, указанных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта, с приложением документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, а также подтверждающих уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензий.
Переоформление лицензии осуществляется филиалом Национального Банка в течение десяти рабочих дней со дня представления уполномоченной организацией полного пакета документов.
Сноска. Пункт 19 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2013 № 295 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
20. Выдача дубликата лицензии и перевод лицензии в электронный формат осуществляются в соответствии с Законом Республики Казахстан от 11 января 2007 года «О лицензировании».
Сноска. Пункт 20 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2013 № 295 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
21. В случае добровольной ликвидации юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций, либо отказа от деятельности по организации обменных операций указанное юридическое лицо в течение 10 (десяти) рабочих дней письменно уведомляет о принятом решении филиал Национального Банка с приложением регистрационных свидетельств принадлежащих ему обменных пунктов и оригинала лицензии (для уполномоченных организаций).
Юридическое лицо, имеющее право на организацию обменных операций, в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты принятия соответствующего решения, письменно уведомляет филиал Национального Банка о добровольной ликвидации своего филиала с приложением регистрационных свидетельств обменных пунктов, расположенных на территории области, столицы или города республиканского значения по месту нахождения ликвидируемого филиала.
Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 24.09.2007 № 111 (вводится в действие по истечении 21 дня со дня его первого официального опубликования); от 30.11.2009 № 108 (порядок введения в действие см. п. 2).

18. Шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензия бас лицензия болып табылады және басқа тұлғаларға берілмейді.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007.09.24. N 111 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
19. Шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға арналған лицензия мынадай:
1) уәкілетті ұйым біріктіру, қосу нысанында қайта ұйымдастырылған кезде;
2) уәкілетті ұйымның атауы және (немесе) заңды мекенжайы өзгерген жағдайларда қайта ресімделуі тиіс.
Лицензияны қайта ресімдеу туралы өтінішті уәкілетті ұйым осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген жағдайлар туындаған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде лицензияны қайта ресімдеуге негіз болған өзгерістер туралы ақпараттан тұратын, сондай-ақ лицензияларды қайта ресімдеу кезінде жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін бюджетке лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттармен қоса ұсынады.
Лицензияны қайта ресімдеуді Ұлттық Банктің филиалы уәкілетті ұйым құжаттардың толық топтамасын ұсынған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2013 № 295 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
20. Лицензияның телнұсқасын беру және лицензияны электрондық форматқа аудару «Лицензиялау туралы» 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2013 № 295 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
21. Айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлға ерікті түрде таратылған не айырбастау операцияларын ұйымдастыру жөніндегі қызметті көрсетуден бас тартылған жағдайда аталған заңды тұлға оған тиесілі тіркеу куәліктері және лицензияның түпнұсқасын қоса бере отырып (уәкілетті ұйымдар үшін) 10 (он) жұмыс күні ішінде Ұлттық Банктің филиалын қабылданған шешім туралы жазбаша хабарлайды.
Айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлға тиісті шешім қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Ұлттық Банктің филиалына таратылатын филиал орналасқан облыстың, астананың немесе республикалық маңызы бар қаланың аумағында орналасқан айырбастау пункттерінің тіркеу куәліктерін қоса бере отырып өзінің филиалының ерікті түрде таратылатыны туралы жазбаша түрде хабарлайды.
Ескерту. 21-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007.09.24. N 111 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз), 2009.11.30 № 108 Қаулыларымен.

21-1. Электронные государственные услуги по выдаче, переоформлению и добровольному возврату электронной лицензии оказываются в установленные Правилами сроки и порядке через веб-портал «электронного правительства» в соответствии с Законом Республики Казахстан от 11 января 2007 года «Об информатизации».
В случае оказания электронных государственных услуг, указанных в настоящем пункте, представление справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица и документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, не требуется при наличии возможности получения информации, содержащейся в них, из государственных информационных систем.
Сноска. Правила дополнены пунктом 21-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2013 № 295 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
22. исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2008 N 105 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
23. исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2008 N 105 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
4. Процедура регистрации обменных пунктов
Сноска. Заголовок главы в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования).
24. Юридическое лицо, имеющее право на организацию обменных операций, (его филиал) открывает обменные пункты, в том числе автоматизированные, только в пределах области, столицы или города республиканского значения по месту нахождения самого юридического лица либо его филиала (-ов).
25. Обменные пункты, за исключением автоматизированных, подлежат обязательной регистрации в филиале Национального Банка.
Регистрация в филиале Национального Банка является основанием для функционирования обменного пункта. До получения регистрационного свидетельства обменные операции через обменный пункт не проводятся.
Регистрация обменных пунктов с местом нахождения в пределах области, столицы или города республиканского значения по месту нахождения самого юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций, осуществляется в филиале Национального Банка по месту нахождения данного юридического лица. Регистрация обменных пунктов с местом нахождения в пределах области, столицы или города республиканского значения по месту нахождения филиала юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций, осуществляется в филиале Национального Банка по месту нахождения филиала данного юридического лица.

21-1. Электрондық лицензияны беру, қайта ресімдеу және ерікті қайтару жөніндегі электрондық мемлекеттік қызметтер Ережеде белгіленген мерзімдерде және тәртіппен «Ақпараттандыру туралы» 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес «электрондық үкімет» веб-порталы арқылы көрсетіледі.
Осы тармақта көрсетілген электрондық мемлекеттік қызметтер көрсетілген жағдайда заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы және жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін бюджетке лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжатты ұсыну олардағы ақпаратты мемлекеттік ақпарат жүйелерінен алу мүмкіндігі болған кезде талап етілмейді.
Ескерту. 3-тарау 21-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.04 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2013 № 295 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
22. <*>
Ескерту. 22-тармақ алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2008.12.22. N 105 (қолданысқа енгізілу тәртібін   2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
23. <*>
Ескерту. 23-тармақ алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2008.12.22. N 105 (қолданысқа енгізілу тәртібін   2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
4-тарау. Айырбастау пункттерін тіркеу рәсімі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.04 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
24. Айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлға (оның филиалы) айырбастау пункттерін, оның ішінде автоматтандырылған, заңды тұлғаның өзі не оның филиалы (филиалдары) орналасқан облыстың, астананың немесе республикалық маңызы бар қаланың шегінде ғана ашады.
25. Автоматтандырылғандарын қоспағанда айырбастау пункттері Ұлттық Банктің филиалында міндетті түрде тіркеледі.
Ұлттық Банктің филиалында тіркеу айырбастау пунктінің жұмысы үшін негіз болып табылады. Тіркеу куәлігін алғанға дейін айырбастау пункттері арқылы айырбастау операциялары жүргізілмейді.
Айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлғаның өзі орналасқан облыстың, астананың немесе республикалық маңызы бар қаланың шегінде орналасқан айырбастау пункттерінің тіркеу осы заңды тұлға орналасқан жері бойынша Ұлттық Банктің филиалында жүзеге асырылады. Айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлғаның филиалы орналасқан облыстың, астананың немесе республикалық маңызы бар қаланың шегінде орналасқан айырбастау пункттерінің тіркеу осы заңды тұлғаның филиалы орналасқан жері бойынша Ұлттық Банктің филиалында жүзеге асырылады.

26. К обменному пункту юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций с иностранной валютой, (его филиала) предъявляются следующие требования:
наличие кассира (кассиров) обменного пункта, прошедшего (прошедших) подготовку по работе с наличной иностранной валютой, либо имеющего (имеющих) опыт работы с наличной иностранной валютой не менее 6 (шести) месяцев;
наличие в помещении обменного пункта технических средств для определения подлинности денежных знаков, обеспечивающих проверку банкноты в ультрафиолетовом свете (контроль люминесценции бумаги и иное) и проверку банкноты на наличие магнитных меток;
соответствие помещения обменного пункта Правилам организации охраны и устройства помещений банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 250 «Об утверждении Правил организации охраны и устройства помещений банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций», зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8080.
Осмотр обменных пунктов уполномоченных организаций на соответствие требованиям, предъявляемым к технической оснащенности их помещений, проводится филиалом Национального Банка до регистрации обменного пункта.
Сноска. Пункт 26 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 27.05.2013 № 128 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
27. В качестве документов, подтверждающих соответствие обменного пункта требованиям, предусмотренным пунктом 26 Правил, представляются:
подлинник или нотариально засвидетельствованная копия документа, подтверждающего прохождение кассиром специальной подготовки по работе с наличной иностранной валютой, либо подлинник или нотариально засвидетельствованная копия документа, предусмотренного законодательством Республики Казахстан о труде и подтверждающего трудовую деятельность работника не менее шести месяцев в качестве кассира по работе с наличной иностранной валютой;
копия документа (документов), определяющего (определяющих) характеристики технических средств для определения подлинности денежных знаков.
Сноска. Пункт 27 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования).

26. Шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) айырбастау пунктіне мынадай талаптар қойылады:
айырбастау пунктінің қолма-қол шетел валютасымен жұмыс істеу бойынша даярлықтан өткен не қолма-қол шетел валютасымен кемінде 6 (алты) ай жұмыс тәжірибесі бар кассирінің (кассирлерінің) болуы;
айырбастау пунктінің үй-жайында банкнотты ультракүлгін жарықта тексеруді (қағаздың люминесценциясын және өзгені бақылау) және банкнотта магниттік белгілердің болуын тексеруді қамтамасыз ететін, ақша белгілерінің түпнұсқалығын айқындауға арналған техникалық құралдардың болуы;
айырбастау пункті үй-жайының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8080 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың үй-жайларын күзетуді және жайластыруды ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы» 2012 жылғы 24 тамыздағы № 250 қаулысымен бекітілген Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың үй-жайларын күзетуді және жайластыруды ұйымдастыру қағидаларына сәйкес келуі.
Уәкілетті ұйымдардың айырбастау пункттерін олардың үй-жайларының техникалық жабдықталуына қойылатын талаптарға сәйкестігін қарап тексеруді Ұлттық Банктің филиалы айырбастау пункті тіркелгенге дейін жүргізеді.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.04 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.05.2013 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
27. Айырбастау пунктінің Ереженің 26-тармағында көзделген талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттар ретінде мыналар:
кассирдің қолма-қол шетел валютасымен жұмыс бойынша арнайы даярлықтан өткенін растайтын құжаттың түпнұсқасы немесе нотариат куәландырған көшірмесі не Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңнамасында көзделген және қызметкердің қолма-қол шетел валютасымен жұмыс бойынша кассир ретінде кемінде алты ай еңбек қызметін растайтын құжаттың түпнұсқасы немесе нотариат куәландырған көшірмесі;
ақша белгілерінің түпнұсқалығын айқындауға арналған техникалық құралдардың сипаттамаларын айқындайтын құжаттың (құжаттардың) көшірмесі.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының  2012.07.04 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

28. Регистрационное свидетельство по форме, установленной приложением 4 к Правилам, или отказ в выдаче регистрационного свидетельства выдается филиалом Национального Банка в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты представления юридическим лицом, имеющим право на организацию обменных операций, (его филиалом) документов, определенных пунктом 29 Правил.
Сноска. Пункт 28 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 30.11.2009 № 108 (порядок введения в действие см. п. 2).
28-1. На обменный пункт юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций, (его филиала) с одной и более кассовой кабиной выдается одно регистрационное свидетельство. Юридическое лицо, имеющее право на организацию обменных операций, (его филиал) в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия решения об увеличении в обменном пункте количества кассовых кабин письменно уведомляет об этом филиал Национального Банка. Получение нового регистрационного свидетельства в данном случае не требуется.
Сноска. Правила дополнены пунктом 28-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 30.11.2009 № 108 (порядок введения в действие см. п. 2).
29. Для регистрации обменного пункта юридическое лицо, имеющее право на организацию обменных операций с иностранной валютой, (его филиал) представляет в филиал Национального Банка по месту своего нахождения документы в соответствии с подпунктами 1)4) и 8) статьи 10 Закона.
В качестве документов, подтверждающих соответствие заявителя требованиям, установленным нормативными правовыми актами Национального Банка, представляются определенные пунктом 27 Правил документы.
Филиал юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций с иностранной валютой, представляет в филиал Национального Банка по месту своего нахождения помимо документов, указанных в частях первой и второй настоящего пункта, следующие документы:
копию справки или свидетельства об учетной регистрации (перерегистрации) филиала (для уполномоченных банков);
копию лицензии Национального Банка на организацию обменных операций с иностранной валютой (для уполномоченных организаций);
копию положения о филиале с отметкой органов юстиции об учетной регистрации и (или) перерегистрации либо с приложением документа, подтверждающего факт извещения органов юстиции о внесенных изменениях и дополнениях в положение о филиале.
Сноска. Пункт 29 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 26.04.2013 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

28. Ереженің 4-қосымшасында белгіленген нысан бойынша тіркеу куәлігін немесе тіркеу куәлігін беруден бас тартуды Ұлттық Банктің филиалы айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлға (оның филиалы) Ереженің 29-тармағында айқындалған құжаттарды ұсынған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде береді.
Ескерту. 28-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.11.30 № 108 Қаулыcымен.
28-1. Айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) бір және одан көп касса кабинасы бар айырбастау пунктіне бір тіркеу куәлігі беріледі. Айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлға (оның филиалы) айырбастау пунктіндегі касса кабиналарының санын ұлғайту туралы шешім қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде бұл туралы Ұлттық Банктің филиалын хабардар етеді. Осы жағдайда жаңа тіркеу куәлігін алу талап етілмейді
Ескерту. 28-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.11.30 № 108 Қаулыcымен.
29. Шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлға (оның филиалы) айырбастау пунктін тіркеу үшін өзінің орналасқан жері бойынша Ұлттық Банктің филиалына Заңның 10-бабының 1)4) және 8) тармақшаларына сәйкес құжаттарды ұсынады.
Өтініш берушінің Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттар ретінде Ереженің 27-тармағында айқындалған құжаттар ұсынылады.
Шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлғаның филиалы өзінің орналасқан жері бойынша Ұлттық Банктің филиалына осы тармақтың бірінші және екінші бөліктерінде көрсетілген құжаттардан басқа мынадай құжаттарды ұсынады:
филиалды есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың немесе куәліктің көшірмесі (уәкілетті банктер үшін);
Ұлттық Банктің шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға арналған лицензиясының көшірмесі (уәкілетті ұйымдар үшін);
әділет органдарының есептік тіркеуден және (немесе) қайта тіркеуден өту туралы белгісі бар не әділет органдарын филиал туралы ережеге енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы хабарлау фактісін растайтын құжатпен қоса филиал туралы ереженің көшірмесі.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының  2012.07.04 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 26.04.2013 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

30. Филиал Национального Банка отказывает в выдаче регистрационного свидетельства в случаях:
несоответствия представленного пакета документов требованиям пункта 29 Правил;
несоответствия обменного пункта требованиям, установленным пунктом 26 Правил.
При повторной подаче документов для регистрации обменного пункта документы, не изменившиеся с момента последнего их представления в филиал Национального Банка, не представляются.
Сноска. Пункт 30 с изменениями, внесенными постановлением Правления Нац. Банка РК от 24 сентября 2007 г. N 111 (вводится в действие по истечении 21 дня со дня его первого официального опубликования).
31. В случае временного приостановления деятельности обменного пункта (более тридцати календарных дней) по инициативе юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций, (его филиала) соответствующее юридическое лицо (его филиал) в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты принятия решения о приостановлении деятельности обменного пункта письменно уведомляет об этом филиал Национального Банка с приложением копии указанного решения.
В данном случае регистрационное свидетельство филиалу Национального Банка не возвращается. При этом период нефункционирования обменных пунктов не может превышать 6 (шести) последовательных месяцев.
Сноска. Пункт 31 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 30.11.2009 № 108 (порядок введения в действие см. п. 2).
32. При закрытии обменного пункта, в том числе при его перемещении, влекущем изменение адреса места нахождения, юридическое лицо, имеющее право на организацию обменных операций с иностранной валютой, (его филиал), в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты закрытия (перемещения) письменно уведомляет филиал Национального Банка о принятом решении и возвращает оригиналы регистрационных свидетельств.
Сноска. Пункт 32 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования).
33. Филиал Национального Банка производит перерегистрацию обменного пункта юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций, (его филиала) при изменении наименований улиц, номеров зданий, не влекущих за собой физическое перемещение обменного пункта, и других данных, указанных в регистрационном свидетельстве.
34. Перерегистрация обменного пункта осуществляется на основании заявления юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций, (его филиала) в порядке и сроки, предусмотренные Правилами для регистрации обменных пунктов, без повторного представления имеющихся в деле документов. К заявлению прилагаются документы, подтверждающие возникновение оснований для перерегистрации, согласно пункту 33 Правил.
При перерегистрации обменного пункта филиал Национального Банка выдает регистрационное свидетельство с указанием фактической даты выдачи нового регистрационного свидетельства.
Сноска. Пункт 34 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 30.11.2009 № 108 (порядок введения в действие см. п. 2).

30. Ұлттық Банктің филиалы мынадай жағдайларда тіркеу куәлігін беруден бас тартады:
ұсынылған құжаттар пакеті Ереженің 29-тармағының талаптарына сәйкес келмеген;
айырбастау пункті Ереженің 26-тармағының талаптарына сәйкес келмеген.
Айырбастау пунктін тіркеу үшін құжаттарды қайтадан ұсынған кезде оларды Ұлттық Банкке соңғы ұсынған сәтте өзгермеген құжаттар ұсынылмайды.
Ескерту. 30-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007.09.24. N 111 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
31. Айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) бастамасы бойынша айырбастау пунктінің қызметі уақытша тоқтатылған жағдайда (отыз күнтізбелік күннен астам) тиісті заңды тұлға (оның филиалы) айырбастау пунктінің қызметін тоқтата тұру шешім қабылданған туралы күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде бұл туралы Ұлттық Банктің филиалына көрсетілген шешімнің көшірмесін қоса бере отырып жазбаша хабарлайды.
Осы жағдайда тіркеу куәлігі Ұлттық Банктің филиалына қайтарылмайды. Бұл ретте айырбастау пунктінің жұмыс істемеу кезеңі қатарынан 6 (алты) айдан аспауы тиіс.
Ескерту. 31-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.11.30 № 108 Қаулысымен.
32. Айырбастау пункті жабылған кезде, оның ішінде орналасқан орны мекенжайының өзгеруіне әкеп соққан орны ауысқан кезде шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлға (оның филиалы) жабылған (орны ауысқан) күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қабылданған шешім туралы Ұлттық Банктің филиалына хабарлайды және тіркеу куәліктерінің түпнұсқаларын қайтарады.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының  2012.07.04 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
33. Ұлттық Банктің филиалы айырбастау пунктінің нақты орын ауыстыруына әкеп соқпайтын, көшелердің атауы, үйлердің нөмірлері және тіркеу куәлігінде көрсетілген басқа деректер өзгерген кезде айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) айырбастау пунктін қайта тіркейді.
34. Айырбастау пунктін қайта тіркеу айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) өтініші негізінде, айырбастау пункттерін тіркеу үшін Ережеде көзделген тәртіппен және мерзімдерде іс қағаздарында бар құжаттарды қайтадан ұсынбай жүзеге асырылады. Өтінішке Ереженің 33-тармағына сәйкес қайта тіркеу үшін негіздердің туындауын растайтын құжаттар қоса беріледі.
Айырбастау пункті қайта тіркелген кезде Ұлттық Банктің филиалы жаңа тіркеу куәлігінің нақты берілген күнін көрсете отырып тіркеу куәлігін береді.
Ескерту. 34-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.11.30 № 108 Қаулысымен.

35. Юридическое лицо, имеющее право на организацию обменных операций, (его филиал) письменно уведомляет филиал Национального Банка по месту своего нахождения в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия решения:
1) о перемещении обменного пункта, не влекущем за собой изменение адреса обменного пункта, без приостановления деятельности при соответствии обменного пункта требованиям, установленным пунктом 26 Правил, а также представляет документы, предусмотренные пунктом 27 Правил, в случае изменения таких документов, связанных с перемещением обменного пункта;
2) об изменении места нахождения юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций, (его филиала) с указанием новых реквизитов.
Сноска. Пункт 35 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.11.2009 № 108 (порядок введения в действие см. п. 2).
36. При утрате регистрационного свидетельства юридическое лицо, имеющее право на организацию обменных операций, (его филиал) представляет в филиал Национального Банка заявление на получение дубликата регистрационного свидетельства с указанием причин и обстоятельств утраты регистрационного свидетельства.
Филиал Национального Банка в течение 5 (пяти) рабочих дней выдает юридическому лицу, имеющему право на организацию обменных операций, (его филиалу) дубликат регистрационного свидетельства за номером и датой первоначального регистрационного свидетельства, с указанием слова "Дубликат" и даты выдачи дубликата регистрационного свидетельства.
36-1. Регистрационное свидетельство прекращает свое действие в случаях:
1) прекращения действия лицензии юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций;
2) добровольного возврата регистрационного свидетельства.
Юридические лица, имеющие право на организацию обменных операций, в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты прекращения действия лицензии на организацию обменных операций с иностранной валютой возвращают в филиал Национального Банка подлинники регистрационных свидетельств.
Сноска. Правила дополнены пунктом 36-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 30.11.2009 № 108 (порядок введения в действие см. п. 2).
5. Проведение и отражение обменных операций автоматизированного
обменного пункта
Сноска. Заголовок главы в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования).
37. Юридическое лицо, имеющее право на организацию обменных операций, (его филиал) при осуществлении обменных операций через автоматизированные обменные пункты представляет в филиал Национального Банка по месту нахождения автоматизированного обменного пункта информацию:
о начале функционирования автоматизированного обменного пункта;
об изменении места расположения автоматизированного обменного пункта;
о принятии решения о временном приостановлении деятельности автоматизированного обменного пункта (на срок более тридцати календарных дней);
о принятии решения о прекращении осуществления обменных операций через автоматизированный обменный пункт.
Указанная информация представляется в течение 10 (десяти) рабочих календарных дней со дня наступления соответствующего события (принятия решения) и должна содержать указание на место расположения и внутренний регистрационный номер автоматизированного обменного пункта, который присваивается юридическим лицом, имеющим право на организацию обменных операций, (его филиалом) с учетом уникальности номера каждого автоматизированного обменного пункта.
Сноска. Пункт 37 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 30.11.2009 № 108 (порядок введения в действие см. п. 2).

35. Айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлға (оның филиалы) өзінің орналасқан жері бойынша Ұлттық Банктің филиалына шешім қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде:
1) айырбастау пунктінің мекен-жайының өзгеруіне әкеп соқпайтын, айырбастау пункті Ереженің 26-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келген кезде қызметін тоқтатпастан айырбастау пунктінің орын ауыстырылғаны туралы жазбаша хабарлайды, сондай-ақ айырбастау пункті орнының ауыстырылуына байланысты осындай құжаттар өзгерген жағдайда Ереженің 27-тармағында көзделген құжаттарды ұсынады;
2) айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) орналасқан жерінің өзгеруі туралы жаңа деректемелерін көрсете отырып жазбаша хабарлайды.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.11.30 № 108 Қаулысымен.
36. Тіркеу куәлігі жоғалған кезде айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлға (оның филиалы) Ұлттық Банктің филиалына тіркеу куәлігінің жоғалу себептерін және жағдайларын көрсете отырып тіркеу куәлігінің дубликатын алуға өтініш береді.
Ұлттық Банктің филиалы 5 (бес) жұмыс күні ішінде айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлғаға (оның филиалына) "Дубликат" деген сөзді және тіркеу куәлігінің дубликатын беру күнін көрсете отырып, бастапқы тіркеу куәлігінің нөмірін және күнін қалдыра отырып тіркеу куәлігінің дубликатын береді.
36-1. Тіркеу куәлігінің қолданылуы:
1) айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлға лицензиясын қолдану тоқтатылған;
2) тіркеу куәлігі ерікті түрде қайтарылған жағдайларда тоқтатылады.
Айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлғалар шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға арналған лицензияны қолдану тоқтатылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Ұлттық Банктің филиалына тіркеу куәліктерінің түпнұсқаларын қайтарады.
Ескерту. 36-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.11.30 № 108 Қаулысымен.
5-тарау. Автоматтандырылған айырбастау пунктінің айырбастау операцияларын жүргізу және көрсету
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.04 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
37. Айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлға (оның филиалы) автоматтандырылған айырбастау пункті арқылы айырбастау операцияларын жүзеге асыру кезінде автоматтандырылған айырбастау пункті орналасқан жер бойынша Ұлттық Банктің филиалына:
автоматтандырылған айырбастау пункті жұмысының басталуы туралы;
автоматтандырылған айырбастау пункті орналасқан жер өзгергені туралы;
автоматтандырылған айырбастау пунктінің қызметін уақытша тоқтата тұру (отыз күнтізбелік күн мерзімге) туралы шешімнің қабылданғаны туралы;
автоматтандырылған айырбастау пунктінің қызметін тоқтату туралы шешімнің қабылданғаны туралы ақпарат жібереді.
Көрсетілген ақпарат тиісті оқиға басталған (шешім қабылданған) күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ұсынылады және онда автоматтандырылған айырбастау пунктінің орналасқан жері және айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлға (оның филиалы) әрбір автоматтандырылған айырбастау пункті нөмірінің бірегейлігін ескере отырып беретін ішкі тіркеу нөмірі болуы тиіс
Ескерту. 37-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.11.30 № 108 Қаулысымен.

38. Не допускается функционирование автоматизированных обменных пунктов, не соответствующих требованиям главы 5 Правил, а также действующих без уведомления филиала Национального Банка после истечения срока, предусмотренного пунктом 37 Правил.
39. Автоматизированный обменный пункт должен иметь технические средства для определения подлинности денежных знаков, обеспечивающие не менее 2 (двух) следующих способов определения подлинности банкнот:
проверка банкноты в ультрафиолетовом свете (контроль люминесценции бумаги и иное);
проверка банкноты на наличие магнитных меток.
40. Подтверждением проведения обменной операции является чек, выдаваемый автоматизированным обменным пунктом при осуществлении обменной операции, который содержит следующие реквизиты:
наименование юридического лица (его филиала), открывшего автоматизированный обменный пункт, его код по общему классификатору предприятий и организаций, бизнес-идентификационный номер (при наличии);
внутренний регистрационный номер автоматизированного обменного пункта;
наименование принятой наличной валюты;
сумма принятой наличной валюты;
наименование выданной наличной валюты;
сумма выданной наличной валюты;
дата и время проведения операции;
курс обмена валют;
вид проведенной операции (покупка или продажа).
Сумма однократно проведенной автоматизированным обменным пунктом обменной операции не должна превышать эквивалент 10 (десяти) тысяч долларов США, рассчитанный с использованием рыночного курса обмена валют.
Сноска. Пункт 40 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 24.09.2007 N 111 (вводится в действие по истечении 21 дня со дня его первого официального опубликования); от 30.11.2009 № 108 (порядок введения в действие см. п. 2).
41. Обменные операции, осуществленные через автоматизированный обменный пункт, за каждое число календарного месяца отражаются в порядке, предусмотренном Правилами, в журнале реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты, составленном по форме, установленной приложением 5 к Правилам, (далее - журнал реестров).
Юридическое лицо, имеющее право на организацию обменных операций, (его филиал) формирует журнал реестров отдельно по каждому принадлежащему ему автоматизированному обменному пункту.
Если в автоматизированном обменном пункте установлена компьютерная система, операции по покупке, продаже и обмену наличной иностранной валюты отражаются в журнале реестров в соответствии с частью четвертой пункта 53 Правил.
Сноска. Пункт 41 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.11.2009 № 108 (порядок введения в действие см. п. 2); с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования).
6. Условия и порядок функционирования обменных пунктов
Сноска. Заголовок главы в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования).

38. Ереженің 5-тарауының талаптарына сәйкес келмейтін, сондай-ақ Ереженің 37-тармағында көзделген мерзім аяқталғаннан кейін  Ұлттық Банктің филиалына хабарламай іс-әрекет жасайтын автоматтандырылған айырбастау пункттерінің жұмыс істеуіне рұқсат етілмейді.
39. Автоматтандырылған айырбастау пунктінің банкноталардың түпнұсқалығын айқындаудың кемінде мынадай 2 (екі) тәсілін қамтамасыз ететін, ақша белгілерінің түпнұсқалығын айқындауға арналған техникалық құралдар болуы тиіс:
айырбастау пунктінің үй-жайында:
банкноталарды ультракүлгін сәулемен тексеру (қағаздың люминесценциясын тексеру және өзге);
банкноттарда магниттік белгілердің болуын тексеру.
40. Айырбастау операциясын жүргізудің растамасы айырбастау операциясын жүзеге асыру кезінде автоматтандырылған айырбастау пункті беретін, мынадай деректемелері бар чек болып табылады:
автоматтандырылған айырбастау пунктін ашқан заңды тұлғаның (оның филиалының) атауы, оның кәсіпорындар мен ұйымдардың жалпы жіктеушісі бойынша коды, бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бар болса);
автоматтандырылған айырбастау пунктінің ішкі тіркеу нөмірі;
қабылданған қолма-қол валютаның атауы;
қабылданған қолма-қол валютаның сомасы;
қабылданған қолма-қол валютаның берілген қолма-қол валютаның атауы;
берілген қолма-қол валютаның сомасы;
операция жүргізілген күн және уақыты;
валюталарды айырбастау бағамы;
жүргізілген операциялардың түрі (сатып алу немесе сату).
Автоматтандырылған айырбастау пункті бір мәрте жүргізген айырбастау операциясының сомасы валюта айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып есептелген 10 (он) мың АҚШ доллары баламасынан аспауы тиіс.
Ескерту. 40-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007.09.24. N 111 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз), 2009.11.30 № 108 Қаулыларымен.
41. Автоматтандырылған айырбастау пункті арқылы күнтізбелік айдың әрбір күні үшін жүзеге асырылған айырбастау операциялары Ереженің 5-қосымшасында белгіленген нысан бойынша жасалған, сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасының тізілімдері журналында (бұдан әрі – тізілімдер журналы) Ережеде көзделген тәртіппен көрсетіледі.
Айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлға (оның филиалы) тізілімдер журналын оған тиесілі әрбір автоматтандырылған айырбастау пункті бойынша бөлек қалыптастырады.
Егер автоматтандырылған айырбастау пунктінде компьютерлік жүйе орнатылса, қолма-қол шетел валютасын сатып алу, сату және айырбастау бойынша операциялар Ереженің 53-тармағының төртінші бөлігіне сәйкес тізілімдер журналында көрсетіледі.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.11.30 № 108; өзгеріс енгізілді -  ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының  2012.07.04 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
6-тарау. Айырбастау пункттерінің жұмысістеу
талаптары мен тәртібі
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.04 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

42. Собственные деньги кассиров, верхняя одежда и другие предметы хранятся в специально отведенной комнате или шкафах, расположенных вне помещения касс.
В помещениях касс обменных пунктов не допускается присутствие посторонних лиц.
43. В случае поломки технического средства для определения подлинности денежных знаков, его нефункционирования по другой причине или несоответствия требованиям Правил обменный пункт прекращает проведение обменных операций.
44. В каждом обменном пункте в доступном для обозрения клиентами месте размещается следующая информация:
1) копия регистрационного свидетельства на государственном и русском языках;
2) режим работы обменного пункта;
3) информационный стенд для клиентов (размером не менее 0,4 метров в высоту и 0,4 метров в ширину), содержащий сведения о курсе покупки и курсе продажи наличной иностранной валюты за тенге, установленные для каждой иностранной валюты, с которой обменный пункт проводит операции по покупке и продаже;
4) копия лицензии на организацию обменных операций с иностранной валютой на государственном и русском языках, за исключением случаев, когда получение лицензии не требуется в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
5) информация для клиентов обменного пункта, содержащая сведения о филиале Национального Банка, осуществляющем контроль за деятельностью обменного пункта и в адрес которого направляются жалобы при наличии замечаний к работе данного обменного пункта, по форме, установленной приложением 6 к Правилам;
6) копия нормативного правового акта Национального Банка, устанавливающего пределы отклонения курса покупки от курса продажи иностранной валюты за тенге по операциям, проводимым через обменные пункты, в период действия такого акта;
7) информация об основных признаках годных к обращению и негодных к обращению банкнот, а также о порядке и условиях принятия на инкассо неплатежных или негодных к обращению банкнот иностранной валюты.
Сноска. Пункт 44 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования).
45. В помещении обменного пункта в обязательном порядке хранятся следующие документы:
1) копия приказа руководителя юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций с иностранной валютой, (его филиала) о принятии и (или) назначении соответствующего лица на должность кассира;
2) копия документа, свидетельствующего о прохождении кассиром обменного пункта специальной подготовки по работе с наличной иностранной валютой либо копия документа, подтверждающего опыт работы кассира обменного пункта с наличной иностранной валютой не менее 6 (шести месяцев);

42. Кассирлердің өз ақшасы, сырт киімі және басқа заттары арнайы бөлінген бөлмеде немесе кассалардан тыс орналастырылған шкафтарда сақталады.
Айырбастау пункттері кассаларының үй-жайларында бөгде адамдардың болуына рұқсат етілмейді.
43. Ақша белгілерінің түпнұсқалығын анықтауға арналған техникалық құралдар бұзылған, ол басқа себептер бойынша жұмыс істемеген немесе Ереженің талаптарына сәйкес келмеген жағдайда айырбастау пункті айырбастау операцияларын жүргізуді тоқтатады.
44. Әрбір айырбастау пунктінде клиенттерге көрінетін қолжетімді жерде мынадай ақпарат орналастырылады:
1) тіркеу куәлігінің мемлекеттік және орыс тілдеріндегі көшірмесі;
2) айырбастау пунктінің жұмыс режимі;
3) айырбастау пункті сатып алу және сату жөніндегі операцияларды жүргізетін әрбір шетел валютасы үшін белгіленген теңгеге қолма-қол шетел валютасын сатып алу бағамы және сату бағамы туралы мәліметтерден тұратын, клиенттерге арналған ақпараттық стенд (биіктігі кемінде 0,4 метр және ені 0,4 метр көлемдегі);
4) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес лицензия алу талап етілмейтін жағдайларды қоспағанда, шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға арналған лицензияның мемлекеттік және орыс тілдеріндегі көшірмесі;
5) Ереженің 6-қосымшасында белгіленген нысан бойынша айырбастау пунктінің қызметіне бақылауды жүзеге асыратын және осы айырбастау пунктінің жұмысына ескертулер болған кезде атына шағым жолданатын Ұлттық Банк филиалы туралы мәліметтерден тұратын айырбастау пунктінің клиенттеріне арналған ақпарат;
6) Ұлттық Банктің осы актінің қолданылу кезеңінде айырбастау пункттері арқылы жүргізілетін операциялар бойынша шетел валютасын теңгеге сатып алу бағамының сату бағамынан ауытқу шектерін белгілейтін нормативтік құқықтық актісінің көшірмесі;
7) айналысқа жарамды және айналысқа жарамсыз банкноттардың негізгі белгілері туралы, сондай-ақ төлемге немесе айналысқа жіберуге жарамсыз шетел валютасының банкноттарын инкассоға қабылдау тәртібі мен талаптары туралы ақпарат.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының  2012.07.04 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
45. Айырбастау пунктінің үй-жайында мынадай құжаттар міндетті түрде сақталады:
1) шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлға (оның филиалы) басшысының тиісті тұлғаны кассир қызметіне қабылдау және (немесе) тағайындау туралы бұйрығының көшірмесі;
2) айырбастау пункті кассирінің қолма-қол шетел валютасымен жұмыс істеу бойынша арнайы даярлықтан өткенін растайтын құжаттың көшірмесі не айырбастау пункті кассирінің қолма-қол шетел валютасымен кемінде 6 (алты) ай жұмыс тәжірибесін растайтын құжаттың көшірмесі;

3) копия документа, удостоверяющего личность кассира обменного пункта;
4) документ с образцами подписей руководителя и иных лиц, имеющих право на издание распоряжений об установлении курсов покупки, продажи и кросс-курсов с оттиском печати (для обменных пунктов уполномоченной организации).
Сноска. Пункт 45 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования).
46. Одновременное проведение обменных операций и иных банковских операций, проводимых в кассах в соответствии с банковским законодательством, допускается в кассовых помещениях обменных пунктов банков, расположенных в помещениях банков (их филиалов), а также в кассовых помещениях обменных пунктов Национального оператора почты, расположенных в помещениях Национального оператора почты (его филиалов) при наличии компьютерной системы, позволяющей вести учет обменных операций отдельно от иных банковских операций.
Сноска. Пункт 46 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 24.09.2007 № 111 (вводится в действие по истечении 21 дня со дня его первого официального опубликования); от 30.11.2009 № 108 (порядок введения в действие см. п. 2).
7. Порядок проведения операций с наличной иностранной валютой
в обменных пунктах
Сноска. Заголовок главы в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования).
47. Обменные пункты проводят операции по покупке, продаже и обмену наличной иностранной валюты в соответствии с курсами покупки, продажи и кросс-курсами, установленными на основании распоряжения об установлении курсов. Курсы покупки, продажи и кросс-курсы для обмена наличной иностранной валюты могут быть изменены в течение рабочего времени обменного пункта. Каждое изменение курса утверждается распоряжением с указанием времени, с которого действуют измененные курсы.
В одном распоряжении разрешается одновременно устанавливать различные курсы в зависимости от сумм проводимых обменных операций. Допускается установление различных курсов в разных обменных пунктах одного юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций, (его филиала).
Распоряжение об установлении курсов покупки, продажи и кросс-курсов ежедневно издается руководителем юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций, (его филиала) или иным лицом, которому приказом руководителя предоставлены такие полномочия. Допускается издавать распоряжение с указанием периода действия установленных курсов (несколько дней и (или) период времени в течение одного дня).
Распоряжение об установлении курсов издается в одном экземпляре в случаях:

3) айырбастау пункті кассирінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
4) сатып алу, сату бағамдарын және кросс-бағамдарды белгілеу туралы өкімдер шығаруға құқығы бар басшының және өзге тұлғалардың қол қою үлгілері бар, мөр таңбасы қойылған құжат (уәкілетті ұйымның айырбастау пункттері үшін).
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының  2012.07.04 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
46. Айырбастау операцияларының есебін және өзге банк операцияларынан бөлек жүргізуге мүмкіндік беретін компьютерлік жүйе болған кезде банктердің (оның филиалдарының) үй-жайында орналасқан айырбастау пункттерінің үй-жайларында, сондай-ақ Ұлттық почта операторының Ұлттық почта операторының (оның филиалдарының) үй-жайында орналасқан айырбастау пункттерінің үй-жайларында айырбастау операцияларын және банк заңнамаларына сәйкес кассаларда жүргізілетін өзге банк операцияларын бір мезгілде жүргізуге рұқсат етіледі.
Ескерту. 46-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007.09.24. N 111 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз), 2009.11.30 № 108 Қаулыларымен.
7-тарау. Айырбастау пункттерінде қолма-қол шетел валютасымен операциялар жүргізу тәртібі
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.04 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
47. Айырбастау пункттері сатып алу, сату бағамдарына және бағамдарды белгілеу туралы өкімнің негізінде белгіленген кросс-бағамдарға сәйкес қолма-қол шетел валютасын сатып алу, сату және айырбастау операцияларын жүргізеді. Қолма-қол шетел валютасын айырбастауға арналған сатып алу, сату бағамдары және кросс-бағамдар айырбастау пунктінің жұмыс уақыты ішінде өзгеруі мүмкін. Бағамды әрбір өзгерту өзгертілген бағамдар қолданысқа енгізілетін уақыт көрсетілген өкіммен бекітіледі.
Бір өкімде жүргізілетін айырбастау операцияларының сомасына байланысты бір мезгілде әр түрлі бағамдар белгілеуге рұқсат етіледі. Айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар бір заңды тұлғаның (оның филиалының) әр түрлі айырбастау пункттерінде әр түрлі бағамдарды белгілеуіне жол беріледі.
Сатып алу, сату бағамдарын және кросс-бағамдарды белгілеу туралы өкімді күнделікті айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) басшысы немесе басшының бүйрығымен осындай өкілеттіктер берілген өзге тұлға шығарады. Белгіленген бағамдардың қолданылу кезеңі (бірнеше күн және (немесе) бір күннің ішінде уақыт аралығындағы кезең) көрсетілген өкімді шығаруға жол беріледі.
Бағамдар белгілеу туралы өкім:

1) нахождения обменного пункта по юридическому адресу юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций, (его филиала);
2) использования юридическим лицом, имеющим право на организацию обменных операций, (его филиалом) компьютерной системы, предусматривающей централизованное доведение до обменных пунктов распоряжений в рамках данной компьютерной системы.
В иных случаях один экземпляр распоряжения остается у юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций, (его филиала) и по экземпляру распоряжения направляется в каждый обменный пункт, принадлежащий такому юридическому лицу (его филиалу).
Указанные экземпляры распоряжений хранятся в течение 3 (трех) лет.
Сноска. Пункт 47 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.11.2009 № 108 (порядок введения в действие см. п. 2).
48. Установление обменным пунктом ограничений в приеме находящихся в обращении денежных знаков по номиналу и годам эмиссии, а также отказ гражданам в проведении обменной операции при наличии в обменном пункте наличной иностранной и наличной национальной валюты в сумме, необходимой для проведения обменной операции, не допускается.
В случае отказа физическому лицу в проведении обменной операции по причине отсутствия в обменном пункте наличной национальной или наличной иностранной валюты, на которую в обменном пункте были установлены курсы покупки и (или) продажи, по требованию физического лица кассиром обменного пункта выдается справка с указанием вида и суммы валюты, отсутствующей в обменном пункте, даты и времени выдачи справки. Справка подписывается кассиром обменного пункта и регистрируется в установленном внутренними правилами юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций, (его филиала) порядке.
Сноска. Пункт 48 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.11.2009 № 108 (порядок введения в действие см. п. 2).
49. Комиссионное вознаграждение за обмен иностранной валюты ранних годов эмиссии на более поздние не взимается, за исключением случаев, когда Национальным Банком устанавливается особый порядок обмена.
50. Наличная иностранная валюта, являющаяся законным платежным средством в стране эмитента, подлежит покупке, продаже, обмену в порядке, установленном Правилами, без взимания комиссионного вознаграждения.
К основным признакам законного платежного средства относятся наличие на банкноте наименования эмиссионного банка, номера и серии, номинала цифрами и прописью, основного рисунка (портрет и так далее) лицевой и оборотной стороны, а также элементов защиты от подделки (водяной знак, магнитные метки, внедренные в бумагу цветные волокна, включая видимые в ультрафиолетовых лучах, конфетти, защитные нити, микротекст, люминесцирующие рисунки и так далее).
Страной-эмитентом валюты могут быть установлены иные либо дополнительные требования к выпущенным банкнотам.
Юридическое лицо, имеющее право на организацию обменных  операций, (его филиал)самостоятельно приобретает справочные и информационные материалы по определению подлинности и платежности банкнот у лиц, занимающихся тиражированием данного вида продукции.
Годными к обращению законными платежными средствами признаются также банкноты, имеющие следующие повреждения:

1) айырбастау пункті айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлға (оның филиалы) заңды мекен-жайында орналасқан;
2) айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлға (оның филиалы) өкімдерді осы компьютерлік жүйе шеңберінде айырбастау пункттеріне дейін орталықтандырылған жеткізуді көздейтін компьютерлік жүйені пайдаланған жағдайларда бір дана етіп шығарылады.
Өзге жағдайларда өкімнің бір данасы айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлғада (оның филиалында) қалады және өкім осындай заңды тұлғаға (оның филиалына) тиесілі әрбір айырбастау пунктіне бір данадан жіберіледі.
Өкімдердің көрсетілген даналары 3 (үш) жыл ішінде сақталады.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.11.30 № 108 Қаулысымен.
48. Айырбастау пунктіне айналыстағы ақша белгілерін қабылдау кезінде номиналы және эмиссия жылдары бойынша шектеулер қоюына, сондай-ақ айырбастау пунктінде айырбастау операциясын жүргізу үшін қажетті сомада қолма-қол шетел валютасы және қолма-қол ұлттық валюта болған кезде азаматтарға айырбастау операциясын жүргізу үшін бас тартуға жол берілмейді.
Жеке тұлғаға айырбастау пунктінде сатып алу және (немесе) сату бағамдары белгіленген қолма-қол шетел валютасының немесе қолма-қол ұлттық валютаның айырбастау пунктінде болмауы себебі бойынша айырбастау операциясын жүргізуден бас тартылған жағдайда, айырбастау пунктінің кассирі жеке тұлғаның талап етуі бойынша айырбастау пунктінде жоқ валютаның түрін және сомасын, анықтама берілген күнді және уақытын көрсете отырып, анықтама береді. Анықтамаға айырбастау пунктінің кассирі қол қояды және айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) ішкі ережелерінде белгіленген тәртіппен тіркеледі.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.11.30 № 108 Қаулысымен.
49. Ұлттық Банк айырбастаудың ерекше тәртібін белгілеген жағдайларды қоспағанда бұрынғы жылдардың неғұрлым ерте эмиссияланған шетел валютасын айырбастағаны үшін комиссиялық сыйақы алынбайды.
50. Эмитенттің елінде заңды төлем құралы болып табылатын қолма-қол шетел валютасы Ережеде белгіленген тәртіппен комиссиялық сыйақы алмастан сатып алуға, сатуға, айырбастауға жатады.
Заңды төлем құралының негізгі белгілеріне банкнотада эмиссиялық банктің атауының, номиналдың сандармен және жазумен көрсетілген нөмірлерінің және серияларының, алдыңғы және сыртқы жақтарының негізгі суреттерінің (портреттер және тағы сондай), сондай-ақ қолдан жасаудан қорғау элементтері (сутамғы белгі, магниттік белгілері, ультракүлгін сәуле түсінгенде көрінетіндерді қоса алғанда қағазға ендірілген түрлі-түсті талшықтар, конфетти, қорғаныш жіптер, микромәтіндер, люминестейтін суреттер және сондайлар) болуы жатады.
Валютаның эмитенті ел шығарылған банкноталарға өзге не қосымша талаптар белгілейді.
Айырбастау пункті айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар бір заңды тұлға (оның филиалы) банкноталардың түпнұсқаларын және төлем жасауға қабілеттігін анықтау жөніндегі анықтамалық және ақпараттық материалдарды осы өнім түрін көбейтумен айналысатын тұлғалардан дербес сатып алады.
Сондай-ақ мынадай бүлінулері бар банкноталар айналысқа жарамды заңды төлем құралдары болып танылады:

1) потертости и загрязнения;
2) имеющие подклеенные оторванные углы или куски (площадью не более 1-2 квадратных сантиметров), если оторванные части, безусловно, принадлежат данной банкноте;
3) имеющие заклеенные надрывы, если они не превышают одну четвертую часть ширины (длины) банкноты;
4) имеющие мелкие масляные и другие пятна, надписи и отпечатки штампов (кроме штампов, свидетельствующих о погашении или о том, что банкнота является не подлинной или образцом), в случае если они не препятствуют определению подлинности банкнот и не перекрывают в значительной степени (более 50 процентов) одного из основных признаков годного к обращению законного платежного средства, указанных в настоящем пункте;
5) имеющие проколы с диаметром отверстий не более 0,5 миллиметров.
51. Банкноты признаются негодными к обращению, если они не соответствуют требованиям, предусмотренным пунктом 50 Правил, и (или) имеющие следующие повреждения:
1) разорванные на части и склеенные;
2) изменившие первоначальную окраску или обесцвеченные;
3) обожженные или прожженные;
4) залитые полностью или в значительной степени (более 50 процентов одного из основных признаков годного к обращению законного платежного средства) краской, чернилами, маслом;
5) подвергнутые воздействию химических реактивов, в том числе реактивов, приведших к свечению бумаги в ультрафиолетовых лучах;
6) имеющие значительные повреждения умышленного характера (изменены основные рисунки, в частности портреты людей, удалена защитная нить, наличие значительных надписей, в том числе видимых в ультрафиолетовых лучах);
7) банкноты, имеющие явный печатный брак (отсутствие или ненадлежащее расположение водяного знака или защитной нити, непропечатка или смазанность изображений);
8) изменившие геометрические размеры более чем на 3 (три) миллиметра как в сторону уменьшения, так и в сторону увеличения.
Неплатежными признаются банкноты, выведенные из обращения, после даты, объявленной банком-эмитентом соответствующего иностранного государства.
Покупка и замена неплатежных, а также негодных к обращению банкнот осуществляется только банками и Национальным оператором почты. Банкам и Национальному оператору почты, имеющим корреспондентские отношения и (или) договорные отношения по осуществлению инкассовых операций с банками-эмитентами иностранных валют (иностранными банками), запрещается отказывать в принятии на инкассо неплатежных или негодных к обращению банкнот указанных иностранных валют.
Приобретенные и принятые в порядке замены банками и Национальным оператором почты неплатежные или негодные к обращению банкноты не могут быть проданы клиентам и должны быть высланы на инкассо в банки-эмитенты (иностранные банки) или сданы на инкассо через их обслуживающие банки.
Принятие на инкассо неплатежных или негодных к обращению банкнот иностранной валюты осуществляется в порядке, определенном Национальным Банком. Банки и Национальный оператор почты предупреждают клиентов о размере комиссионного вознаграждения (включающего все расходы клиента) и возможности отказа банками-эмитентами (иностранными банками) в обмене указанных банкнот, а также получить от клиента письменное согласие на условия инкассо. В случае отказа банка-эмитента (иностранного банка) в обмене отосланной иностранной валюты банки и Национальный оператор почты представляют клиенту соответствующие подтверждающие документы.

1) қырылған және ласталған;
2) желімделген жыртық бұрыштары немесе кесегі бар (аумағы 1-2 шаршы сантиметрден аспайтын) егер жыртылған бөлік осы банкнотаға тиесілі болса;
3) желімделген жыртықтары бар, егер олар банкнота енінің (ұзындығының) төрттен бірінен аспаса;
4) ұсақ майлы және басқа дақтары, жазбалар және мөртабандардың таңбасы (банкнотаның өтелгені туралы немесе түпнұсқа емес немесе үлгі болып табылатыны туралы растайтын мөртабандардан басқа) бар, егер олар банкноталардың түпнұсқалығын айқындауға кедергі жасамаған және осы тармақта көрсетілген айналысқа жарамды заңды төлем құралының негізгі белгілерінің бірін едәуір дәрежеде (50 пайыздан астам) жаппаса;
5) диаметрі 0,5 миллиметрден аспайтын тесіктері бар.
51. Егер банкноталар Ереженің 50-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмесе және (немесе) мынадай бүлінулері бар болса олар айналысқа жарамсыз болып танылады:
1) бөлшектеліп жыртылған және желімделген;
2) бастапқы түсін жоғалтқан немесе оңып кеткен;
3) күйген немесе шайналған;
4) тұтас немесе едәуір дәрежеде (айналысқа жарамды заңды төлем құралының негізгі белгілерінің бірін 50 пайыздан астамы) бояу, сия, май төгілген;
5) химиялық реактивтердің, оның ішінде ультракүлгін сәуле түсінгенде қағаздың жалтырауына әкеп соғатын реактивтердің әсеріне ұшыраған;
6) қасақана сипаттағы едәуір бүлінуі (негізгі суреттері, атап айтқанда адамдардың суреттері өзгерген, қорғаныш жібі жойылған, едәуір жазбалардың болуы, оның ішінде ультракүлгін сәуле түсіргенде көрінетін);
7) баспадан кеткен анық ақауы бар банкнота (сутамғы белгілердің немесе қорғаныш жіптің болмауы немесе дұрыс орналаспауы, бейнелердің басылмауы немесе майлануы);
8) геометриялық өлшемдердің азаюы жағына және сол сияқты ұлғаюы жағына қарай 3 (үш) миллиметерден көп өзгеруі.
Тиісті шет мемлекеттің эмитент банкі жариялаған күннен кейін айналыстан шығарылған банкноталары төлем жасауға қабілетсіз ретінде танылады.
Төлем жасауға болмайтын, сондай-ақ айналысқа жарамсыз банкноталарды сатып алуды және ауыстыруды банктер және Ұлттық почта операторы ғана жүзеге асырады. Шетел валютасының эмитент банктерімен (шетел банкімен) корреспонденттік қатынасы және (немесе) инкассалық операцияларды жүзеге асыру бойынша шарттық қатынастары бар банктерге және Ұлттық почта операторына аталған шетел валюталарының төлем жасауға болмайтын немесе айналысқа жарамсыз банкноталарын инкассоға қабылдаудан бас тартуға тыйым салынады.
Банктер және Ұлттық почта операторы ауыстыру тәртібімен сатып алған және қабылдаған төлем жасауға болмайтын немесе айналысқа жарамсыз банкноталарды клиенттерге сатуға болмайды және эмитент банктерге (шетел банкіне) инкассоға жіберілуі немесе оларға қызмет көрсететін банктер арқылы инкассоға тапсырылуы тиіс.
Банктердің шетел валюталарының төлем жасауға болмайтын немесе айналысқа жарамсыз банкноталарын инкассоға қабылдауы Ұлттық Банк айқындаған тәртіппен жүзеге асырылады. Банктер және Ұлттық почта операторы клиенттерге комиссиялық сыйақының мөлшері (клиенттің барлық шығыстары кіретін) және эмитент банктердің көрсетілген банкноталарды айырбастаудан бас тарту мүмкіндігі, сондай-ақ клиенттен инкассоның талаптарына жазбаша келісім алу туралы ескертеді. Эмитент банк (шетел банкі) шетел валютасын айырбастаудан бас тартқан жағдайда банктер және Ұлттық почта операторы клиентке тиісті растайтын құжаттар ұсынады.

Операции по приему на инкассо, замене, покупке неплатежной, а также негодной к обращению наличной иностранной валюты учитываются в журнале реестров операций с неплатежной и негодной к обращению наличной иностранной валютой по форме согласно приложению 7 к Правилам с учетом требований пункта 55 Правил.
Комиссионное вознаграждение, взимаемое за замену, покупку, прием на инкассо неплатежных или негодных к обращению банкнот, устанавливается банками, Национальным оператором почты самостоятельно, но не должно превышать 10 (десяти) процентов от номинальной стоимости банкнот, предъявляемых к обмену (покупке, приему на инкассо).
Сноска. Пункт 51 с изменениями, внесенными постановлением Правления Нац. Банка РК от 24 сентября 2007 г. N 111 (вводится в действие по истечении 21 дня со дня его первого официального опубликования).
52. При покупке, продаже и обмене наличной иностранной валюты работники обменного пункта проверяют подлинность валюты с помощью технических средств для определения подлинности денежных знаков, соответствующих требованиям Правил.
53. Проводимые в обменных пунктах операции по покупке, продаже и обмену наличной иностранной валюты после завершения проведения каждой операции, за исключением случая, установленного в части четвертой настоящего пункта, отражаются в журнале реестров.
В случае изменения курса в течение дня в журнале реестров подводится промежуточный итог по объемам купленной и проданной валюты до начала проведения операций по новому курсу покупки или продажи наличной иностранной валюты. По завершению рабочего дня обменного пункта в журнале реестров отражаются итоги по операциям, проведенным за день, и выводится остаток денег. В журнале реестров на бумажном носителе промежуточные итоги и итоги по завершению рабочего дня заверяются подписью кассира.
В журнале реестров не допускаются подчистки и иные исправления. В журнале реестров на бумажном носителе ошибочные данные перечеркиваются и совершается запись, удостоверенная подписью кассира: "Запись № __ исправлена", после которой совершается верная запись.
Если в обменном пункте установлена компьютерная система, операции по покупке, продаже и обмену наличной иностранной валюты отражаются в журнале реестров не позднее текущего операционного дня, установленного внутренними документами юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций. Допускается отражение операций, проведенных в обменном пункте после завершения операционного дня юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций, (его филиала), следующим операционным днем.
Сноска. Пункт 53 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.11.2009 № 108 (порядок введения в действие см. п. 2).

Төлем жасауға болмайтын, сондай-ақ айналысқа жарамсыз банкноталарды инкассоға қабылдау, ауыстыру, сатып алу бойынша операциялар Ереженің 55-тармағының талаптарын ескере отырып Ереженің 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша төлем жасауға болмайтын, сондай-ақ айналысқа жарамсыз қолма-қол шетел валютасымен операциялар тізілімінің журналында есепке алынады.
Төлем жасауға болмайтын, сондай-ақ айналысқа жарамсыз банкноталарды инкассоға қабылдау, ауыстыру, сатып алу үшін комиссиялық сыйақыны банктер, Ұлттық почта операторы дербес белгілейді, бірақ айырбастауға (сатып алуға, инкассоға қабылдауға) ұсынылатын банкноталардың номиналдық құнының 10 (он) пайызынан аспауы тиіс.
Комиссиялық сыйақыны банктер және Ұлттық почта операторы операция жасалған күні нарықтық бағам бойынша Қазақстан теңгесімен алады.
Ескерту. 51-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007.09.24. N 111 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
52. Қолма-қол шетел валютасын сатып алу, сату және айырбастау кезінде айырбастау пунктінің қызметкері валютаның түпнұсқалығын Ереженің талаптарына сәйкес келетін, ақша белгілерінің түпнұсқалығын анықтауға арналған техникалық құралдардың көмегімен тексереді.
53. Айырбастау пункттерінде жүргізілетін қолма-қол шетел валютасын сатып алу, сату және айырбастау бойынша операциялар осы тармақтың төртінші бөлігінде белгіленген жағдайды қоспағанда, әрбір операцияны жүргізу аяқталғаннан кейін тізілімдер журналында көрсетіледі.
Күн ішінде бағам өзгерген жағдайда тізілімдер журналында қолма-қол шетел валютасын жаңа бағам бойынша сатып алу немесе сату операцияларын жүргізу басталғанға дейін сатып алынған және сатылған валютаның көлемі бойынша аралық қорытынды шығарылады. Айырбастау пунктінің жұмыс күні аяқталғаннан кейін бір күн ішінде жүргізілген операциялар бойынша тізілімдер журналында қорытындылар көрсетіледі және ақша қалдығы шығарылады. Қағаз тасымалдауыштағы тізілімдер журналында аралық қорытындылар және жұмыс күнінің аяқталуы бойынша қорытындылар кассирдің қолымен расталады.
Тізілімдер журналында тазартуға және өзге түзетулерге жол берілмейді. Қағаз тасымалдауыштағы тізілімдер журналында қате деректер сызылып тасталады және кассирдің қолымен расталған «№ __ жазба түзетілген» деген жазба жасалады, одан кейін дұрыс жазба жасалады.
Егер айырбастау пунктінде компьютерлік жүйе орнатылса, қолма-қол шетел валютасын сатып алу, сату және айырбастау бойынша операциялар айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлғаның ішкі құжаттарында белгіленген ағымдағы операциялық күннен кешіктірілмей тізілімдер журналында көрсетіледі. Айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) операциялық күні аяқталғаннан кейін айырбастау пунктінде жүргізілген операцияларды келесі операциялық күнмен көрсетуге рұқсат етіледі.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.11.30 № 108 Қаулысымен.

54. При покупке или продаже наличной иностранной валюты на сумму, превышающую эквивалент 10 (десяти) тысяч долларов США, рассчитанный с использованием рыночного курса обмена валют, в журнале реестров фиксируются фамилия, имя, при наличии отчество клиента и данные документа, удостоверяющего его личность (вид документа, номер документа, кем и когда выдан).
Сноска. Пункт 54 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования).
55. Журнал реестров (за исключением журналов реестров в электронном виде):
пронумеровывается, прошнуровывается и скрепляется печатью юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций, (его филиала) и филиала Национального Банка;
содержит не менее тридцати листов, заверяется подписями руководителя, главного бухгалтера юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций, (его филиала) руководителя или заместителя руководителя филиала Национального Банка.
Для оформления журнала реестров юридическое лицо, имеющее право на организацию обменных операций, (его филиал) обращается в филиал Национального Банка по месту нахождения обменного пункта. Филиал Национального Банка проверяет соответствие журнала реестров установленным требованиям и оформляет его в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления. Допускается одновременное оформление нескольких журналов реестров для одного обменного пункта юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций, (его филиала).
Оконченные журналы реестров хранятся у юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций, (его филиала) в течение 3 (трех) лет со дня их окончания.
Сноска. Пункт 55 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 30.11.2009 № 108 (порядок введения в действие см. п. 2).
56. Журналы реестров могут вестись обменными пунктами юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций, (его филиала) в электронном виде в порядке, установленном пунктом 57 Правил.
57. Журнал реестров в электронном виде формируется с учетом следующих требований:
1) программное и аппаратное обеспечение формирования журнала реестров обеспечивает некорректируемую ежедневную регистрацию и энергонезависимое хранение информации по совершенным обменным операциям;
2) форма журнала реестров в электронном виде содержит все реквизиты, установленные в журнале реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты по форме, установленной приложением 5 к Правилам;

54. Қолма-қол шетел валютасын валюта айырбастаудың нарықтық бағамы пайдалана отырып есептелген 10 (он) мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомаға сатып алған немесе сатқан кезде тізілімдер журналында клиенттің тегі, аты, болған жағдайда әкесінің аты және оның жеке басын куәландыратын құжаттың деректері (құжаттың түрі, құжаттың нөмірі, кім және қашан бергені) жазылады.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының  2012.07.04 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
55. Тізілімдер журналы (электрондық түрдегі тізілімдер журналын қоспағанда):
нөмірленеді, шнурланады және айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) және Ұлттық Банк филиалының мөрімен бекітіледі;
кемінде отыз парақ болады, айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлға (оның филиалы) басшысының, бас бухгалтерінің, Ұлттық Банктің филиалы басшысының немесе басшысы орынбасарының қолымен расталады.
Тізілімдер журналын ресімдеу үшін айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлға (оның филиалы) айырбастау пункті орналасқан жер бойынша Ұлттық Банктің филиалына өтініш жасайды. Ұлттық Банктің филиалы тізілімдер журналының белгіленген талаптарға сәйкес келуін тексереді және оны келіп түскен күннен бастап  5 (бес) жұмыс күні ішінде ресімдейді. Айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) бір айырбастау пункті үшін бірнеше тізілімдер журналын бір мезгілде ресімдеуге рұқсат етіледі.
Аяқталған тізілімдер журналы айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлғада (оның филиалында) олар аяқталған күннен бастап 3 (үш) жыл бойы сақталады.
56. Айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) айырбастау пункттері тізілімдер журналын Ереженің 57-тармағында белгіленген тәртіппен электрондық түрде жүргізе алады.
57. Электрондық түрдегі тізілімдер журналы мынадай талаптар ескеріле отырып қалыптастырылады:
1) тізілімдер журналын қалыптастырудың бағдарламалық және аппараттық қамтамасыз етуі түзетілмейтін күн сайын тіркеуді және жасалған айырбастау операциялары бойынша ақпараттың энергияға тәуелсіз сақталуын қамтамасыз етеді;
2) электрондық түрдегі тізілімдер журналының нысанында Ереженің 5-қосымшасында белгіленген нысан бойынша сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасының тізілімдер журналында белгіленген барлық деректемелер бар;

3) формирование и выдача отчетности о проведенных в течение дня обменных операциях осуществляется ежедневно с учетом требований Правил.
Сноска. Пункт 57 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования).
58. Юридическое лицо, имеющее право на организацию обменных операций с иностранной валютой, (его филиал), до начала использования в своих обменных пунктах программного обеспечения для ведения журнала реестров в электронном виде направляет информацию о наличии такого программного обеспечения в соответствующий филиал Национального Банка.
В информации указывается перечень обменных пунктов юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций с иностранной валютой, (его филиала), расположенных на территории соответствующей области, столицы или города республиканского значения, в которых установлено программное обеспечение для ведения журнала реестров в электронном виде, с указанием даты начала ведения журнала реестров в электронном виде (даты перехода на журнал реестров в электронном виде в случае прекращения ведения журналов реестров на бумажном носителе).
Сноска. Пункт 58 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования).
59. Ежедневные реестры, ведение которых осуществляется с использованием программного обеспечения (за исключением автоматизированных обменных пунктов), распечатываются не менее чем в 2 (двух) экземплярах и подписываются кассиром обменного пункта.
Один из реестров подшивается в документы дня юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций, (его филиала) другой - остается в обменном пункте. Хранение сшивов реестров осуществляется в порядке, установленном Правилами.
Ежедневные реестры автоматизированного обменного пункта распечатываются в 1 (одном) экземпляре, подписываются кассиром, формируются и хранятся у юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций, (его филиала) в порядке, установленном Правилами.
Операции, отраженные в журнале реестров в электронном виде, должны соответствовать операциям, указанным в распечатанном экземпляре журнала реестров.
Сноска. Пункт 59 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 30.11.2009 № 108 (порядок введения в действие см. п. 2).
60. Реестры, остающиеся в обменном пункте, должны быть по окончании текущего месяца сформированы в сшивы, все страницы сшива пронумеровываются и в конце сшива заверяются подписью руководителя и главного бухгалтера юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций, (его филиала) или иного должностного лица, которому приказом руководителя предоставлены такие полномочия.

3) бір күн ішінде жүргізілген айырбастау операциялары туралы есептілікті қалыптастыру және беру Ереженің талаптары ескеріле отырып күн сайын жүзеге асырылады.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының  2012.07.04 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
58. Шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлға (оның филиалы) өздерінің айырбастау пункттерінде электрондық түрдегі тізілімдер журналының бағдарламалық қамтамасыз етуін қолдана бастағанға дейін осындай бағдарламалық қамтамасыз етудің бар екендігі туралы Ұлттық Банктің тиісті филиалына ақпарат жібереді.
Ақпаратта тиісті облыстың, астананың немесе республикалық маңызы бар қаланың аумағында орналасқан шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) электрондық түрдегі тізілімдер журналын жүргізу үшін бағдарламалық қамтамасыз ету орнатылған айырбастау пункттерінің электрондық түрдегі тізілімдер журнал жүргізу басталған күн (қағаз тасымалдағыштағы тізілімдер журналдарын жүргізу тоқтатылған жағдайда электрондық түрдегі тізілімдер журналына көшкен күн) көрсетілген тізбесі көрсетіледі.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының  2012.07.04 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
59. Бағдарламалық қамтамасыз етуді (автоматтандырылған айырбастау пункттерін қоспағанда) пайдаланумен жүргізу жүзеге асырылатын күн сайынғы тізілімдер кемінде 2 (екі) дана басылады және айырбастау пунктінің кассирі қол қояды.
Тізілімнің бірі айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) бір күнгі құжаттарына тігіледі, басқасы айырбастау пунктінде қалады. Тізілімдердің тігінділерін сақтау Ережеде белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Автоматтандырылған айырбастау пунктінің күн сайынғы тізілімдері 1 (бір) дана басылады, оған кассирі қол қояды және айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлғада (оның филиалында) Ережеде белгіленген тәртіппен сақталады.
Электрондық түрдегі тізілімдер журналында көрсетілген операциялар тізілімдер журналының басып шығарылған данасында көрсетілген операцияларға сәйкес келуі тиіс.
Ескерту. 59-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.11.30 № 108 Қаулысымен.
60. Айырбастау пунктінде қалатын тізілімдер ағымдағы ай аяқталғаннан кейін тігінділерге қалыптастырылуы тиіс, тігіндінің барлық беттері нөмірленеді және тігіндінің соңында айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлға (оның филиалы) басшысының бас бухгалтерінің немесе басшының бұйрығымен осындай өкілетті берілген өзге лауазымды тұлғаның қолымен расталады.

61. Отчетные документы для формирования консолидированной отчетности ежедневно передаются юридическому лицу, имеющему право на организацию обменных операций, (его филиалу) через модемную или иную связь, которая является частью программного обеспечения журнала реестров в электронном виде.
61-1. Уполномоченные банки и уполномоченные организации ежемесячно в срок до 15 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным, представляют в филиал Национального Банка отчет об обменных операциях, проведенных через обменные пункты, по форме, установленной приложением 7-1 к Правилам, в разрезе филиалов (при их наличии).
Сноска. Правила дополнены пунктом 61-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие с 01.01.2013).
62. Уполномоченные организации ежемесячно в срок до 15-го (включительно) числа месяца, следующего за отчетным, представляют в филиал Национального Банка сведения о движении средств по форме, установленной приложением 8 к Правилам, в сводном виде с учетом операций филиалов при их наличии.
Сноска. Пункт 62 с изменениями, внесенными постановлением Правления Нац. Банка РК от 24 сентября 2007 г. N 111 (вводится в действие по истечении 21 дня со дня его первого официального опубликования).
63. Обмен одной иностранной валюты на другую при составлении форм отчетности отражается в виде двух операций:
покупка обменным пунктом одной иностранной валюты за тенге по курсу покупки данного вида валюты этим обменным пунктом;
продажа обменным пунктом другой иностранной валюты за тенге по курсу продажи данного вида валюты этим обменным пунктом.
63-1. Юридическое лицо, имеющее право на организацию обменных операций, самостоятельно принимает решение по проведению операций по покупке, продаже и обмену монет иностранных государств (группы государств).
Сноска. Правила дополнены пунктом 63-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 30.11.2009 № 108 (порядок введения в действие см. п. 2).
8. Меры воздействия и санкции
Сноска. Заголовок главы в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования).
64. Национальный Банк или его филиал при выявлении нарушений норм Правил юридическим лицом, имеющим право на организацию обменных операций, (его филиалом) применяет меры воздействия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
65. Приостановление действия регистрационного свидетельства в соответствии с частью второй пункта 1 статьи 30 Закона осуществляется филиалом Национального Банка.
Сноска. Пункт 65 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.11.2009 № 108 (порядок введения в действие см. п. 2).

61. Шоғырландырылған есептілікті қалыптастыруға арналған есептілік құжаттары айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлғаға (оның филиалына) электрондық түрдегі тізілімдер журналының бағдарламалық қамтамасыз етуінің бір бөлігі болып табылатын модемдік немесе өзге байланыс арқылы күн сайын өткізіледі.
61-1. Уәкілетті банктер мен уәкілетті ұйымдар есепті айдан кейінгі айдың 15-не дейінгі (қоса алғанда) мерзімде ай сайын Ұлттық Банктің филиалына Ереженің 7-1-қосымшасында белгіленген нысан бойынша, айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы филиалдар бойынша (олар болған кезде) есеп береді.
Ескерту. 61-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының  2012.07.04 № 202 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
62. Уәкілетті ұйымдар ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 15-не дейінгі (қоса алғанда) мерзімде Ұлттық Банктің филиалына Ереженің 8-қосымшасында белгіленген нысан бойынша, бар болған кезде филиалдардың операциялары есепке ала отырып жиынтық түрде қаражат қозғалысы туралы мәліметтер береді.
Ескерту. 62-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007.09.24. N 111 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
63. Бір шетел валютасын басқасына айырбастау есептілік нысандарын жасау кезінде екі операция түрінде көрсетіледі:
айырбастау пунктінің бір шетел валютасын осы айырбастау пунктінің осы валюта түрін сатып алуы бағамы бойынша теңгемен сатып алуы;
айырбастау пунктінің басқа шетел валютасын осы айырбастау пунктінің осы валюта түрін сатып алуы бағамы бойынша теңгемен сатуы.
63-1. Айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлға шет мемлекеттердің (мемлекеттер тобының) монеталарын сатып алу, сату және айырбастау жөніндегі операцияларды жүргізу бойынша шешімді өз бетінше қабылдайды.
Ескерту. 63-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.11.30 № 108 Қаулысымен.
8-тарау. Ықпал ету шаралары және санкциялар
Ескерту. 8-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.04 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
64. Ұлттық Банк және оның филиалы айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) Ереженің нормаларын бұзуы анықталған кезде Қазақстан Республикасының заңнамаларында көзделген әсер ету шараларын қолданады.
65.Заңның 30-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне сәйкес тіркеу куәлігінің қолданылуын тоқтата тұруды Ұлттық Банктің филиалы жүзеге асырады.
Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.11.30 № 108 Қаулысымен.

66. Приостановление действия или лишение лицензии на организацию обменных операций с иностранной валютой, выданной уполномоченной организации, осуществляется филиалом Национального Банка по основаниям, предусмотренным подпунктами б), з) и к-1) пункта 1 статьи 48 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
Решение филиала Национального Банка о лишении лицензии на организацию обменных операций публикуется в областной или городской газете на государственном и русском языках.
Сноска. Пункт 66 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.09.2007 № 111 (вводится в действие по истечении 21 дня со дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 30.11.2009 № 108 (порядок введения в действие см. п. 2).
67. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования).
68. В случае приостановления действия либо лишения уполномоченной организации лицензии на организацию обменных операций с иностранной валютой копия соответствующего решения филиала Национального Банка доводится до сведения уполномоченной организации. Со дня получения решения о приостановлении действия лицензии уполномоченная организация приостанавливает деятельность по организации обменных операций до окончания срока, на который было приостановлено действие лицензии.
В случае приостановления действия регистрационного свидетельства копия соответствующего решения филиала Национального Банка доводится до сведения юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций, (его филиала). Со дня получения данного решения юридическое лицо, имеющее право на организацию обменных операций, (его филиал) приостанавливает деятельность по организации обменных операций в соответствующем обменном пункте до окончания срока, на который было приостановлено действие регистрационного свидетельства.
Сноска. Пункт 68 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 24.09.2007 № 111 (вводится в действие по истечении 21 дня со дня его первого официального опубликования); от 30.11.2009 № 108 (порядок введения в действие см. п. 2).
69. В случае принятия филиалом Национального Банка решения о лишении лицензии на организацию обменных операций с иностранной валютой уполномоченная организация возвращает в филиал Национального Банка подлинник лицензии в срок, установленный в пункте втором статьи 48 Закона Республики Казахстан от 11 января 2007 года "О лицензировании".
Сноска. Пункт 69 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.11.2009 № 108 (порядок введения в действие см. п. 2).

66. Айырбастау операцияларын ұйымдастыруға уәкілетті ұйым берген лицензияның қолданылуын тоқтата тұруды немесе одан айыруды Ұлттық Банктің филиалы "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 48-бабы 1-тармағының б), з) және к-1) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жүзеге асырады.
Ұлттық Банк филиалының айырбастау операцияларын ұйымдастыруға арналған лицензиядан айыру туралы шешімі мемлекеттік және орыс тілдерінде облыстық немесе қалалық газетте жарияланады.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007.09.24. N 111 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз), өзгеріс енгізілді - 2009.11.30  № 108Қаулыларымен.
67. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.04 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
68. Уәкілетті ұйымнан шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру үшін берілген лицензияны қолдану тоқтатыла тұрған не айырған жағдайда Ұлттық Банктің филиалының  тиісті шешімі уәкілетті ұйымға жіберіледі. Уәкілетті ұйым лицензияны қолдануды тоқтата тұру туралы шешімді алған күннен бастап лицензияны қолдануды тоқтатыла тұрған мерзім аяқталғанға дейін шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру жөніндегі қызметті тоқтата тұрады.
Тіркеу куәлігін қолдану тоқтатыла тұрған жағдайда Ұлттық Банктің филиалының тиісті шешімі шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлғаға (оның филиалына) жіберіледі. Шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлға (оның филиалы) осы шешімді алған күннен бастап тиісті айырбастау пунктінде шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру жөніндегі қызметті тіркеу куәлігін қолдану тоқтатыла тұрған мерзім аяқталғанға дейін тоқтата тұрады.
Ескерту. 68-тармаққа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2007.09.24. N 111 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
69. Ұлттық Банктің филиалы шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға арналған лицензиядан айыру туралы шешім қабылдаған жағдайда уәкілетті ұйым Ұлттық Банктің филиалына лицензияның түпнұсқасын «Лицензиялау туралы» 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 48-бабының екінші тармағында белгіленген мерзімде қайтарады.
Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.11.30 № 108 Қаулысымен.

70. Вопросы, не урегулированные Правилами, решаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам организации обменных
операций с наличной иностранной
валютой в Республике Казахстан
Форма
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования).
Разрешение
N ___                                     "___"________ ____ года
__________________________________ филиал Национального Банка
(наименование филиала Национального Банка)
Республики Казахстан разрешает государственную регистрацию в
органах юстиции юридического лица
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(наименование и место нахождения юридического лица)
создаваемого для организации обменных операций с иностранной
валютой на основании лицензии Национального Банка Республики
Казахстан.
________________________  ____________________    ________________
(наименование должности)  (место для подписи)      (фамилия, имя,
отчество)
Место печати
Приложение 2
к Правилам организации обменных
операций с наличной иностранной
валютой в Республике Казахстан
Форма
Сведения
об учредителях (участниках) уполномоченной организации
Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.04.2013 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
______________________________________________________
(наименование уполномоченной организации)
1. Физические лица:
п/п
Фамилия,
имя
и, при наличии, отчество
Дата рождения
Данные паспорта/удостоверения личности
Индивидуальный идентификационный номер1
Место
жительства
Доля в уставном
капитале
в процентах
сумма
1
2
2. Юридические лица:
п/п
Наименование
юридического
лица
Организационно-правовая форма
Бизнес-идентификационный номер2
Номер и дата выдачи справки о государственной регистрации (перерегистрации)
Место
нахождения
Доля в уставном капитале
в процентах
сумма
1
2
____________________________________
1В случае отсутствия индивидуального идентификационного номера (ИИН)
указывается регистрационный номер налогоплательщика (РНН)
физического лица
2В случае отсутствия бизнес-идентификационного номера (БИН)
указывается код по общему классификатору предприятий и организаций
(ОКПО) юридического лица
Приложение 2-1
к Правилам организации обменных
операций с наличной иностранной
валютой в Республике Казахстан
Форма

70. Осы Ережеде реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасына сәйкес реттеледі.
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру ережесіне
1-қосымша
Нысан
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.04 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Рұқсат
N ___                                   ____ жылғы "___"___________
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің_______________________
___________________________________________________________ филиалы
(Ұлттық Банк филиалының атауы)
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы негізінде шетел
валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру үшін құрылған
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы және орналасқан жері)
заңды тұлғаны әділет органдарында мемлекеттік тіркеуге рұқсат береді.
________________________    _________________    __________________
(лауазымының атауы)        (қол қоятын орын)           (аты-жөні)
Мөр орны
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру ережесіне
2-қосымша
Нысан
Уәкілетті ұйымының құрылтайшылары (қатысушылары) туралы
мәліметтер
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 26.04.2013 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
__________________________________________________________________
(уәкілетті ұйымның атауы)
1. Жеке тұлғалар:
Р/с
Тегі, аты,  бар болса әкесінің аты
Туылған күні
Төлқұжаттың/жеке куәліктің деректері
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тұрғылықты жері
Жарғылық капиталдағы үлесі
пайызбен
сомасы
1
2
2. Заңды тұлғалар:
Р/с
Заңды тұлғаның атауы
Ұйымдық құқықтық нысаны
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің нөмірі және берілген күні
Орналасқан жері
Жарғылық капиталдағы үлесі
пайызбен
сомасы
1
2
_________________________
1 Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) болмаған жағдайда жеке тұлғаның
салық төлеушісінің тіркеу нөмірі (СТН) көрсетіледі
2 Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН) болмаған жағдайда заңды тұлғаның
кәсіпорындар мен ұйымдардың жалпы жіктеуіші (КҰЖЖ) бойынша коды көрсетіледі
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру ережесіне
2-1-қосымша
Нысан

Сноска. Приложение 2-1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования).
________________________________________
(наименование территориального филиала
Национального Банка Республики Казахстан)
______________________________________
(фамилия и инициалы руководителя)
Заявление
на получение лицензии на организацию
обменных операций с иностранной валютой
от _____________________________________________________
(наименование заявителя)
Бизнес-идентификационный номер заявителя3 ___________________________
Код заявителя по общему классификатору предприятий и организаций ____
_____________________________________________________________________
Прошу выдать лицензию на организацию обменных операций
с иностранной валютой на территории Республики Казахстан.
Прилагаемые документы:
1.
2.
3.
……….
Уполномоченное лицо заявителя:
________________ __________________________ _____________
(должность)       (фамилия и инициалы)     (подпись)
«__» ___________ 20__ года                        Место печати
____________________
3В случае отсутствия бизнес-идентификационного номера указывается регистрационный номер налогоплательщика (РНН) заявителя - юридического лица
Приложение 3
к Правилам организации обменных
операций с наличной иностранной
валютой в Республике Казахстан
Форма
Сноска. Приложение 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 24.09.2007 № 111 (вводится в действие по истечении 21 дня со дня его первого официального опубликования); от 30.11.2009 № 108 (порядок введения в действие см. п. 2); от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования).
Лицензия
на организацию обменных операций
с иностранной валютой
N________ "____"___________ года
_______________________________________ филиал Национального Банка
(наименование филиала Национального Банка)
Республики Казахстан в соответствии со статьей 6 Закона Республики
Казахстан от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном
контроле", со статьей 8 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995
года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и со статьей 30
Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и
банковской деятельности в Республике Казахстан" выдает настоящую
лицензию
__________________________________________________________________
(наименование уполномоченной организации)
______________________________________  филиал Национального Банка
(наименование филиала Национального Банка)
Республики Казахстан возлагает на уполномоченную организацию
функции агента валютного контроля.
Настоящая лицензия выдается в единственном экземпляре на
неограниченный срок и не может быть передана другим лицам.
________________________  _________________  ______________________
(наименование должности) (место для подписи) (фамилия, имя, отчество)
Место печати
Приложение 4
к Правилам организации обменных
операций с наличной иностранной
валютой в Республике Казахстан
Форма
Сноска. Приложение 4 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 24.09.2007 N 111 (вводится в действие по истечении 21 дня со дня его первого официального опубликования); от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования).
Регистрационное свидетельство обменного пункта
N_____"___" ________________ года
Настоящее свидетельство выдано обменному пункту,
расположенному по адресу ___________________________, принадлежащем
(адрес обменного пункта)
___________________________________________________________________
(наименование юридического лица, имеющего
___________________________________________________________________
право на организацию обменных операций, или его филиала)
в том, что он зарегистрирован за номером ________ в _______________
___________________________________________________________________
(наименование филиала Национального Банка)
_______________________   _________________   ______________________
(наименование должности) (место для подписи) (фамилия, имя, отчество)
Место печати
Приложение 5
к Правилам организации обменных
операций с наличной иностранной
валютой в Республике Казахстан
Форма

Ескерту. 2-1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.04 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
_____________________________________
(Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
аумақтық филиалының атауы)
________________________________
(басшының аты-жөні)
Шетел валютасымен айырбастау операцияларын
ұйымдастыру үшін лицензия алуға өтініш
___________________________________________________________
(өтініш берушінің атауы)
Өтініш берушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі3_________________________
Өтініш берушінің кәсіпорындар мен ұйымдардың жалпы жіктеушісі бойынша
коды_________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының аумағында шетел валютасымен
айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензия беруді сұраймын.
Қоса берілген құжаттар:
1.
2.
3.
........
Өтініш берушінің уәкілетті тұлғасы:
________________ __________________________ _____________
(лауазымы)           (аты-жөні)            (қолы)
20__ жылғы «__»___________                     Мөр орны
________________
3 Бизнес-сәйкестендіру нөмірі болмаған жағдайда өтініш беруші - заңды тұлғаның салық төлеушісінің тіркеу нөмірі (СТН) көрсетіледі.
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру ережесіне
3-қосымша
Нысан
Ескерту. 3-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007.09.24. N 111 (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз), 2009.11.30 № 108, 2012.07.04 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
Шетел валютасымен айырбастау
операцияларын ұйымдастыруға берілген
лицензия
N _________                       ____ жылғы "___"_________________
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
___________________________________________________________ филиалы
(Ұлттық Банк филиалының атауы)
«Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы» 2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына, «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына және «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабына сәйкес осы лицензияны
____________________________________________________________береді.
(уәкілетті ұйымның атауы)
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
__________________________________________________________ филиалы
(Ұлттық Банк филиалының атауы)
валюталық бақылау агентінің міндеттерін уәкілетті ұйымға жіктейді.
Осы лицензия шектелмеген мерзіммен бір данада берілді және басқа тұлғаларға беруге болмайды.
_______________________   _________________     ___________________
(лауазымының атауы)        (қол қоятын орын)           (аты-жөні)
Мөр орны
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру ережесіне
4-қосымша
Нысан
Ескерту. 4-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007.09.24. N 111 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз), 2012.07.04 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
Айырбастау пунктінің тіркеу куәлігі
N _______  жылғы "___"__________
Осы куәлік ________________________________________________________
(айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды
тұлғаның немесе оның филиалының атауы)
тиесілі _____________________________ мекен-жайы бойынша орналасқан
(айырбастау пунктінің мекен-жайы)
айырбастау пунктіне оның __________________________________________
(Ұлттық Банк филиалының атауы)
_______нөмірмен тіркелгені жөнінде берілді.
________________________   ________________  ____________________
(лауазымының атауы)      (қол қоятын орын)     (аты-жөні)
Мөр орны
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру ережесіне
5-қосымша
Нысан

Сноска. Приложение 5 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования).
Титульный лист журнала
ЖУРНАЛ
реестров купленной и проданной наличной
иностранной валюты
обменного пункта _________________________________________________,
(наименование, регистрационный номер обменного пункта)
расположенного по адресу _________________________________________,
(адрес обменного пункта)
принадлежащего ___________________________________________________
(наименование юридического лица, имеющего право на
__________________________________________________________________
организацию обменных операций, или его филиала)
расположенному (ой) ______________________________________________
(место нахождения юридического лица, имеющего
__________________________________________________________________
право на организацию обменных операций, или его филиала)
Начат "___"_____________ _____ года
Окончен "___"_____________ _____ года
Срок хранения: _____________ лет
Внутренний лист журнала
Дата
Вид
валюты
Остатки валюты 1
Курс
На
начало
дня
На
конец
дня
Покупки
Продажи
Номер,
дата
распоря-
жения
руково-
дителя
Тенге
-
-
-
1 Не заполняется при совмещении обменных операций с иными
банковскими операциями
Реестр
купленной и проданной наличной иностранной валюты
за "___"____________ 200___ года
N
п/п
Фамилия, имя,
отчество, номер и
серия документа,
удостоверяющего
личность клиента
Наиме-
нование
валюты
Сумма валюты
Куплено
Продано
в
валюте
экви-
валент
в тенге*
в
валюте
экви-
валент
в тенге**
1
2
3
4
5
6
7
Итого
по:
Подпись кассира _________________       Лист номер ______________
Примечание:
*   - исчисляется по курсу покупки
**  - исчисляется по курсу продажи
Последний лист журнала
В настоящем журнале реестров обменного пункта ______________
__________________________________________________, принадлежащего
(наименование, регистрационный номер и адрес обменного пункта)
__________________________________________________________________
(наименование юридического лица, имеющего право на организацию
__________________________________________________________________
обменных операций, или его филиала)
пронумеровано и прошнуровано ________________ листов
"___"______________ ____ года
Руководитель ___________________                Место печати
(подпись)
Главный бухгалтер_______________
(подпись)
Журнал реестров, содержащий __________ листов,
соответствует требованиям Правил организации обменных операций с
наличной иностранной валютой в Республике Казахстан и заверен в
______________________________ филиале Национального Банка
Республики Казахстан "___"______ _____ года.
Директор (Заместитель директора) филиала
Национального Банка Республики Казахстан __________________
/подпись/
Место печати или штампа
филиала Национального Банка
Приложение 6
к Правилам организации обменных
операций с наличной иностранной
валютой в Республике Казахстан
Форма
Сноска. Приложение 6 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 30.11.2009 № 108 (порядок введения в действие см. п. 2); от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования).
Информация для клиентов обменного пункта
Настоящий обменный пункт находится на территории,
контролируемой __________________________________________ филиалом
(наименование филиала Национального Банка)
Национального Банка Республики Казахстан.
При наличии замечаний к работе обменного пункта просьба
направлять жалобы по адресу _______________________________________
(почтовый адрес филиала Национального Банка)
либо звонить по телефону __________________________________________
(номер телефона филиала Национального Банка)
Для рассмотрения жалобы просьба сообщить в ней следующие
сведения:
фамилию, имя и отчество заявителя;
адрес заявителя;
наименование и адрес обменного пункта;
наименование юридического лица, имеющего право на организацию
обменных операций, или его филиала, открывших данный обменный пункт;
содержание жалобы;
дату и время, указывающие, когда обменным пунктом было допущено
нарушение;
фамилия, имя и отчество кассира обменного пункта.
Для письменной жалобы необходима подпись заявителя.
Приложение 7
к Правилам организации обменных
операций с наличной иностранной
валютой в Республике Казахстан
Форма
Сноска. Приложение 7 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 30.11.2009 № 108 (порядок введения в действие см. п. 2); от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования).
Титульный лист журнала
ЖУРНАЛ
реестров операций с неплатежной и негодной к
обращению наличной иностранной валютой
обменного пункта _________________________________________________,
(наименование, регистрационный номер обменного пункта)
расположенного по адресу _________________________________________,
(адрес обменного пункта)
принадлежащего ____________________________________________________
(наименование юридического лица, имеющего право на
___________________________________________________________________
организацию обменных операций, или его филиала)
расположенного ____________________________________________________
(место нахождения юридического лица, имеющего право на
___________________________________________________________________
организацию обменных операций, или его филиала)
Начат "____" ______________ _____ года
Окончен "____" ______________ _____ года
Срок хранения: _________ лет
Внутренний лист журнала
Вид
валюты
Курс
покупки
Рыночный
курс
обмена валют
Номер и дата
распоряжения
Реестр
операций с неплатежной и негодной к обращению
наличной иностранной валютой
за "___" _____________ 200__ года
N
п/п
Номер
заяв-
ления
на ин-
кассо
Наиме-
нование
иност-
ранной
валюты
Номинал
(сумма
номи-
налов)
банкноты
иност-
ранной
валюты
Вид
прове-
денной
операции
(инкассо/
замена/
покупка)
Наиме-
нование
валюты,
выданной
в
возме-
щение
(при
замене
или
покупке)
Сумма
валюты,
выданной
в возме-
щение
Сумма
удер-
жанной
комис-
сии в
тенге
Итого по:
Подпись кассира ______________________       Лист номер ____
Последний лист журнала
В настоящем журнале реестров операций с неплатежной и
негодной к обращению наличной иностранной валютой обменного пункта
__________________________________________________, принадлежащего
(наименование, регистрационный номер и
__________________________________________________________________
адрес обменного пункта)
__________________________________________________________________
(наименование юридического лица, имеющего право на
__________________________________________________________________
организацию обменных операций, или его филиала)
пронумеровано и прошнуровано __________ листов
"___" ___________ _____ года
Руководитель _______________________ Место печати
(подпись)
Главный бухгалтер ___________________
(подпись)
Журнал реестров операций с неплатежной и негодной к обращению
наличной иностранной валютой, содержащий ________ листов,
соответствует требованиям Правил организации обменных операций с
наличной иностранной валютой в Республике Казахстан и заверен
в _______________ филиале Национального Банка Республики Казахстан
"___" _____________ _______ года.
Директор (Заместитель директора) филиала
Национального Банка Республики Казахстан __________________
(подпись)
Место печати или штампа
филиала Национального Банка

Ескерту. 5-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.04 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
Журналдың сыртқы парағы
Сатып алынған және сатылған қолма-қол
шетел валютасы тізілімдерінің
ЖУРНАЛЫ
_________________________________________________________орналасқан
айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлғаның
немесе оның филиалының орналасқан жері_____________________________
____________________________________________________________тиесілі
(айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлғаның
___________________________________________________________________
немесе оның филиалының атауы)
_________________________________________________________орналасқан
(айырбастау пунктінің мекен-жайы)
________________________________________________ айырбастау пункті,
(айырбастау пунктінің атауы, тіркеу нөмірі)
_____ жылғы "___"_____________ басталды
_____ жылғы "___"_____________ аяқталды
Сақтау мерзімі: _____________ жыл
Журналдың ішкі парағы
Күні
Валюта түрі
Валюта қалдықтары 1
Бағам
Күн басында
Күн аяғында
Сатып алу
Сату
Басшының өкімінің күні, нөмірі
Теңге
-
-
-
1 Айырбастау операцияларын өзге банк операцияларымен қоса
жүргізген кезде толтырылмайды
Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасының
200___ жылғы "___"____________ тізілімі
Рет N
Клиенттің аты-жөні, жеке басын куәландыратын құжаттың  нөмірі мен сериясы
Валютаның атауы
Валютаның сомасы
Сатып алынды
Сатылды
валютамен
теңгедегі баламасы*
валютамен
теңгедегі баламасы**
1
2
3
4
5
6
7
Жиынтығы:
Кассирдің қолы _______________         Нөмірі ________ парақ
Ескерту:
* - сатып алу бағамы бойынша есептеледі
** - сату бағамы бойынша есептеледі
Журналдың соңғы парағы
___________________________________________________________________
(айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлғаның
___________________________________________________________________
немесе оның филиалының атауы)
____________________________________________________________тиесілі
(айырбастау пунктінің атауы, тіркеу нөмірі және мекен-жайы)
айырбастау пунктінің осы тізілімдер журналында
________________ парақ нөмірленді және тігілді
____ жылғы "___"______________
Басшы ___________________               Мөр орны
(қолы)
Бас бухгалтер_______________
(қолы)
_________ парақтан тұратын тізілімдер журналы Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру ережесінің талаптарына сәйкес келеді және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ____________________________ филиалында _____ жылғы "___"______ расталды.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі филиалының
директоры (директордың орынбасары) _________________________ /қолы/
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру ережесіне
6-қосымша
Нысан
Ескерту. 6-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.11.30 № 108, 2012.07.04 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
Айырбастау пунктінің клиенттеріне арналған ақпарат
Осы айырбастау пункті Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
_____________________________филиалы бақылайтын аумақта орналасқан.
(Ұлттық Банк филиалының атауы)
Айырбастау пунктінің жұмысына ескертулер болған жағдайда,
мына мекен-жай бойынша: ___________________________________________
(Ұлттық Банк филиалының почта адресі)
шағым жолдауыңызды немесе _________________________________________
(Ұлттық Банк филиалының телефон нөмірі)
бойынша телефон шалуыңызды сұраймыз.
Шағымды қарау үшін, онда мынадай мәліметтер хабарлауыңызды сұраймыз:
өтініш иесінің аты-жөні;
өтініш иесінің мекен-жайы;
айырбастау пунктінің атауы және мекен-жайы;
осы айырбастау пунктін ашқан, айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлғаның немесе оның филиалының атауы;
шағымның мазмұны;
айырбастау пунктінің ереже бұзушылыққа жол бергенін көрсететін күн және уақыт;
айырбастау пункті кассирінің аты-жөні.
Жазбаша шағым үшін өтініш иесінің қолы қажет.
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру ережесіне
7-қосымша
Нысан
Ескерту. 7-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.11.30 № 108, 2012.07.04 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
Журналдың сыртқы парағы
Төлем жасамайтын және айналысқа жарамсыз
қолма-қол шетел валютасымен операциялар тізілімдерінің
ЖУРНАЛЫ
_________________________________________________________орналасқан
айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлғаның
немесе оның филиалының орналасқан жері_____________________________
____________________________________________________________тиесілі
(айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлғаның
___________________________________________________________________
немесе оның филиалының атауы)
_________________________________________________________орналасқан
(айырбастау пунктінің мекен-жайы)
________________________________________________ айырбастау пункті,
(айырбастау пунктінің атауы, тіркеу нөмірі)
_____ жылғы "___"_____________ басталды
_____ жылғы "___"_____________ аяқталды
Сақтау мерзімі: _____________ жыл
Журналдың ішкі парағы
Валюта түрі
Сатып алу бағамы
Валюта айырбастаудың нарықтық бағамы
Өкімнің нөмірі және күні
Төлем жасамайтын және айналысқа жарамсыз
қолма-қол шетел валютасымен операциялардың
200__ жылғы "____" ____________
тізілімі
Рет N
Инкассо жасау туралы өтініштің нөмірі
Шетел валютасының атауы
Шетел валютасы банкнотасының номиналы (номиналдар сомасы)
Жүргізілген Операцияның түрі (инкассо/ауыстыру/сатып алу)
Өтеміне берілген валютаныңатауы (ауыстырған немесе сатып алған кезде)
Өтемі не берілген валютаның сомасы
ұсталынған комис сияның теңгемен сомасы
Жиынтығы:
Кассирдің қолы ______________________  Нөмірі____парақ
Журналдың соңғы парағы
___________________________________________________________________
(айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлғаның
___________________________________________________________________
немесе оның филиалының атауы)
____________________________________________________________тиесілі
(айырбастау пунктінің атауы, тіркеу нөмірі және мекен-жайы)
айырбастау пунктінің төлем жасамайтын және айналысқа жарамсыз
қолма-қол шетел валютасымен операцияларының осы тізілімдер
журналында
_____________ парақ нөмірленді және тігілді
____ жылғы "___"_________
Басшы ___________________               Мөр орны
(қолы)
Бас бухгалтер_______________
(қолы)
__________________ парақтан тұратын төлем жасамайтын және айналысқа жарамсыз қолма-қол шетел валютасымен операциялардың тізілімдер журналы Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру ережесінің талаптарына сәйкес келеді және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ________________________ филиалында _____ жылғы "___"______ расталды.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі филиалының
директоры (директордың орынбасары) ________________________
(қолы)
Ұлттық Банк филиалының мөрінің
немесе мөртабанының орны
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру ережесіне

225
количество операций по продаже
125
Указания по заполнению приложения 7-1
Отчет формируется по данным реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты, заполняемых в соответствии с приложением 5 к Правилам. При формировании отчета в расчетах для данных в тенге используется эквивалент суммы обменной операции в тенге, указанный соответственно в графах 5 и 7 Реестра купленной и проданной наличной иностранной валюты.
Филиал уполномоченного банка или филиал уполномоченной организации формирует самостоятельный отчет.
В графе 3 отчета предоставляются данные по всем видам иностранных валют, с которыми обменные пункты уполномоченного банка (его филиала) или уполномоченной организации (ее филиала) осуществляли обменные операции в отчетном периоде. Суммарные данные по объемам обменных операций рассчитываются в тенге.
В графах 4, 5, 6, 7 данные предоставляются по доллару США (USD), евро (EUR), российскому рублю (RUB) и китайскому юаню (CNY). Если обменные пункты не проводили в отчетном периоде обменных операций с какой-либо из указанных валют, то соответствующая графа не заполняется.
По графе 3 данные по строкам с кодами 200, 210, 215, 220 и 225 заполняются в тысячах тенге.
В графах 4, 5, 6, 7 строки с кодами 200, 210, 215,220 и 225 заполняются в тысячах единицах соответствующей иностранной валюты.
При заполнении отчета для граф 3, 4, 5, 6, 7 таблицы необходимо обеспечить выполнение следующих условий:
строка с кодом 100 = строка с кодом 110 + строка с кодом 120;
строка с кодом 200 = строка с кодом 210 + строка с кодом 220;
строка с кодом 110 = строка с кодом 111 + строка с кодом 112+ строка с кодом 113;
строка с кодом 120 = строка с кодом 121 + строка с кодом 122+ строка с кодом 123;
строка с кодом 115 <= строка с кодом 113;
строка с кодом 125 <= строка с кодом 123;
строка с кодом 215 <= строка с кодом 210;
строка с кодом 225 <= строка с кодом 220.
Приложение 8
к Правилам организации обменных
операций с наличной иностранной
валютой в Республике Казахстан
Форма
Сноска. Приложение 8 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 04.07.2012 № 202 (вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования).
Отчет
о движении иностранной валюты
за ________ месяц 20____ года
наименование уполномоченной организации
__________________________________________________________________
почтовый адрес, телефон, факс ____________________________________
номер и дата лицензии на организацию обменных операций с иностранной
валютой __________________________________________________________________
(в единицах валюты)
Наименование показателя
Код
строки
USD
EUR
RUR
прочие
(указать вид
иностранной
валюты)
Остаток иностранной валюты на
начало отчетного периода

225
сату бойынша операциялардың саны
125
7-1-қосымшаны толтыру бойынша нұсқаулар
Есеп Ереженің 5-қосымшасына сәйкес толтырылатын сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімдерінің деректері бойынша қалыптастырылады. Теңгемен берілген деректер үшін есептеулерде есепті қалыптастырған кезде Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімінің тиісінше 5 және 7-бағандарында көрсетілген теңгемен жүргізілген айырбастау операциясы сомасының баламасы пайдаланылады.
Уәкілетті банктің филиалы немесе уәкілетті ұйымның филиалы жеке есепті қалыптастырады.
Есептің 3-бағанында уәкілетті банктің (оның филиалының) немесе уәкілетті ұйымның (оның филиалының) айырбастау пункттері есепті кезеңде айырбастау операцияларын жүзеге асырған шетел валюталарының барлық түрлері бойынша деректер беріледі. Айырбастау операцияларының көлемдері бойынша жиынтық деректер теңгемен есептеледі.
4, 5, 6, 7-бағандарда деректер АҚШ доллары (USD), еуро (EUR), Ресей рублі (RUB) және Қытай юані (CNY) бойынша беріледі. Егер айырбастау пункттері есепті кезеңде қандай да болмасын көрсетілген валюталармен айырбастау операцияларын жүргізбесе, онда тиісті баған толтырылмайды.
3-баған бойынша 200, 210, 215, 220 және 225 кодтары бар жолдар бойынша деректер мың теңгемен толтырылады.
4, 5, 6, 7-бағандар бойынша 200, 210, 215, 220 және 225 кодтары бар жолдар тиісті шетел валютасының мың бірлігінде толтырылады.
3, 4, 5, 6, 7-бағандар үшін есепті толтырған кезде мына талаптардың орындалуын қамтамасыз ету қажет:
коды 100 жол = коды 110 жол + коды 120 жол;
коды 200 жол = коды 210 жол + коды 220 жол;
коды 110 жол = коды 111 жол + коды 112 жол + коды 113 жол;
коды 120 жол = коды 121 жол + коды 122 жол + коды 123 жол;
коды 115 жол<= коды 113 жол;
коды 125 жол<= коды 123 жол;
коды 215 жол<= коды 210 жол;
коды 225 жол<= коды 220 жол.
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру ережесіне
8-қосымша
Нысан
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.04 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
20 __ жылғы _________ айындағы
шетел валютасының қозғалысы туралы есеп
_____________________________________________________________________
уәкілетті ұйымның атауы _______________________________________
почта мекенжайы, телефоны, факсі ______________________________
шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға
берілген лицензияның нөмірі және датасы
_____________________________________________________________________
(валюта бірліктерімен)
Көрсеткіштің атауы
Жолдың коды
USD
EUR
RUR
басқасы (шетел валютасының түрі көрсетіледі)