Об утверждении Инструкции по присвоению квалификации на право производства определенного вида судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертизы
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 января 2007 года N 65. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 марта 2007 года N 4559. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 октября 2010 года № 827.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 19.10.2010 № 827 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О судебной экспертизе", в целях совершенствования судебной экспертной деятельности, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по присвоению квалификации на право производства определенного вида судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертизы.
2. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 февраля 2003 года N 141 "О присвоении квалификации судебно-медицинского, судебно-психиатрического эксперта на право производства определенного вида (видов) экспертизы (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2190).
3. Комитету по контролю в сфере оказания медицинских услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Мусину Е.М.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту организационно-правового обеспечения Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Акрачковой Д.В.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
6. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
И.о. Министра
Утверждена
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 31 января 2007 года N 65
Инструкция по присвоению квалификации на право производства
определенного вида судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертизы
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан "О судебной экспертизе" и детализирует условия присвоения судебно-медицинским, судебно-психиатрическим, судебно-наркологическим экспертам квалификации на право производства определенного вида судебно-медицинской, судебно-психиатрической, судебно-наркологической экспертизы. Z100240

Сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптаманың белгілі бір түрін өндіру құқығына біліктілік беру нұсқаулығын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2007 жылғы 31 қаңтардағы N 65 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 2 наурыздағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4559 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 19 қазандағы № 827 Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2010.10.19 № 827 (ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
"Сот сараптамасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, сот сараптама қызметін жетілдіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптаманың белгілі бір түрін өндіру құқығына біліктілік беру нұсқаулығы бекітілсін.
2. "Сараптаманың белгілі түрiн (түрлерiн) жасау құқығына сот-медициналық, сот-психиатриялық сарапшысы біліктілігін беру туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 20 ақпандағы N 141 бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2190 тіркелген).
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық қызмет көрсету саласындағы бақылау комитеті (Е.М.Мусин) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ұйымдастыру-құқықтық қамтамасыз ету департаменті (Д.В.Акрачкова) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелгеннен кейін оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
6. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2007 жылғы 31 қаңтардағы
N 65 бұйрығымен
бекітілген
Сот-медициналық, сот-психиатриялық және
сот-наркологиялық сараптаманың белгілі бір түрін
өндіру құқығына біліктілік беру нұсқаулығы
1. Жалпы ережелер
1. Осы нұсқаулық "Сот сараптамасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сарапшыларға сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптамасының белгілі бір түрін өндіру құқығына біліктілік берудің шарттарын нақтылайды. Z100240

2. Присвоение квалификации на право производства определенного вида судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертизы (далее - квалификация) - это обязательная процедура определения профессионального уровня готовности лиц, осуществлять судебно-медицинскую, судебно-психиатрическую, судебно-наркологическую экспертную деятельность в Республике Казахстан. K090193
3. Основным критерием оценки при присвоении квалификации судебно-медицинского, судебно-психиатрического, судебно-наркологического эксперта является способность выполнять возложенные на него обязанности по производству определенного вида судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертизы на высоком профессиональном уровне и в соответствии с современными научными достижениями в области судебной экспертизы, а также требованиями процессуального законодательства Республики Казахстан.
4. Квалификация судебно-медицинского, судебно-психиатрического, судебно-наркологического эксперта присваивается лицам, удовлетворяющим требованиям пункта 2 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О судебной экспертизе". Z100240
Экзамен для присвоения квалификации судебно-медицинского эксперта-биолога, судебно-медицинского эксперта-гистолога, судебно-медицинского эксперта-химика-токсиколога могут проходить специалисты после окончания высшего учебного заведения и прохождения первичной специализации по специальности.
5. Квалификация присваивается квалификационной комиссией государственного органа в сфере оказания медицинских услуг (далее - государственный орган), состав которой утверждается первым руководителем государственного органа.
2. Документы, представляемые при сдаче квалификационного экзамена
6. Для прохождения квалификационного экзамена судебно-медицинские, судебно-психиатрические, судебно-наркологические эксперты представляют в территориальные подразделения государственного органа следующие документы:
1) заявление по форме согласно Приложению 1 к настоящей Инструкции;
2) характеристику руководителя органа судебной экспертизы на судебного эксперта, содержащие сведения о проделанной работе, профессиональной деятельности, наличии поощрений и дисциплинарных взысканий;
3) нотариально заверенную копию диплома о высшем профессиональном образовании;
4) копию трудовой книжки, заверенную руководителем кадровой службы организации;
5) копию сертификата специалиста на право занятия медицинской деятельностью (для лиц с медицинским образованием);
6) копии документов о прохождении курсов повышения квалификации, специализации, заверенные руководителем кадровой службы организации.

2. Сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптаманың белгілі бір түрін өндіру құқығына біліктілік беру (бұдан әрі - біліктілік) - бұл Қазақстан Республикасында сот-медициналық,  сот-психиатриялық немесе сот-наркологиялық сараптаманың қызметін жүзеге асыруға тұлғалар дайындығының кәсіби деңгейін анықтаудың міндетті рәсімі. K090193
3. Жоғары кәсіби деңгейде және сот медицинасы саласында қазіргі заманғы ғылыми жетістіктерге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының процессуалдық заңнамасының талаптарына сәйкес сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптаманың белгілі бір түрін өндіру бойынша оған жүктелген міндеттерді орындауға қабілеттілігі сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сарапшыға біліктілік беру өлшемі бағалаудың негізгі өлшемі болып табылады.
4. "Сот сараптамасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 2-тармағының шарттарын қанағаттандыратын адамдарға сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сарапшының біліктілігі беріледі. Z100240
Жоғары оқу орнын бітіргеннен кейін және мамандығы бойынша алғашқы мамандандырудан өткен соң мамандар сот-медициналық сарапшы - биолог, сот-медициналық сарапшы - гистолог, сот-медициналық сарапшы - химик-токсиколог біліктілігін беруге арналған емтиханын тапсыра алады.
5. Құрамын мемлекеттік органның басшысы бекіткен медициналық қызмет көрсету саласындағы мемлекеттік органның (бұдан әрі - мемлекеттік орган) біліктілік комиссиясы біліктілікті береді.
2. Біліктілік емтиханын тапсыру кезінде
ұсынылатын құжаттар
6. Сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сарапшылар біліктілік емтиханынан өту үшін мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелеріне мынадай құжаттарды:
1) осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті;
2) сот сараптамасының органы басшысының сот сарапшысына істеген жұмысы, кәсіби қызметі, көтермелеу және тәртіптік жаза қолданудың болғандығы туралы мәліметтерден тұратын мінездемесін;
3) кәсіби жоғары білімі туралы дипломының нотариалдық расталған көшірмесін;
4) ұйымның кадр қызметі басшысының растаған еңбек кітапшасының көшірмесін;
5) медициналық қызметпен айналысу құқығына маман сертификатының көшірмесін (медициналық білімі бар адамдарға арналған);
6) ұйымның кадр қызметі басшысының растаған біліктілігін арттыру, мамандандыру курстарынан өткендігі туралы құжаттарының көшірмесін ұсынады.

7. Территориальные подразделения государственного органа:
1) осуществляют прием и анализ документов претендентов (после регистрации делопроизводителем) на основании заявления претендента;
2) направляют в квалификационную комиссию списки, пакеты представленных документов не позднее 10 дней до заседания квалификационной комиссии;
3) выдают претендентам квалификационные свидетельства установленного образца.
3. Проведение квалификационного экзамена
8. Заседание квалификационной комиссии проводится, в сроки, определяемые первым руководителем государственного органа, но не реже двух раз в год.
9. Квалификационный экзамен проходит в виде собеседования.
10. В состав квалификационной комиссии по присвоению квалификации на право производства определенного вида судебно-медицинской, судебно-психиатрической, судебно-наркологической экспертизы входят: представители государственного органа, организаций медицинской науки и образования, практического здравоохранения, органов судебной экспертизы и неправительственных организаций.
Квалификационная комиссия состоит из членов и секретаря комиссии. Из числа членов квалификационной комиссии назначается председатель. Количество членов аттестационной комиссии должно составлять не менее семи человек. .V106391
11. Решение квалификационной комиссии считается правомочным, если на заседании комиссии присутствовало не менее 2/3 от общего числа членов комиссии.
Результаты голосования определяются большинством голосов членов комиссии, принявших участие в заседании. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель комиссии.
12. По результатам квалификационного экзамена квалификационная комиссия выносит одно из следующих решений:
1) выдать квалификационное свидетельство с последующим включением в государственный реестр судебных экспертов;
2) отказать в выдаче квалификационного свидетельства.
13. Результаты квалификационного экзамена оформляются в виде протокола согласно Приложению 2 к настоящей Инструкции.
14. В случае принятия комиссией решения об отказе в присвоении квалификации в протоколе заседания должны быть указаны мотивы отказа.
15. Решение о выдаче или отказе в выдаче квалификационного свидетельства оформляется в виде приказа первого руководителя государственного органа.
16. Квалификационное свидетельство на право производства определенного вида судебно-медицинской, судебно-психиатрической, судебно-наркологической экспертизы выдается в течение месяца со дня заседания комиссии по форме, согласно Приложению 3 к настоящей Инструкции.
Копия квалификационного свидетельства специалиста хранится в личном деле специалиста.

7. Мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері:
1) үміткердің өтініші негізінде үміткерлердің құжаттарын (іс жүргізуші тіркегеннен кейін) қабылдауды және талдауды жүзеге асырады;
2) біліктілік комиссиясына біліктілік комиссиясының отырысына дейін 10 күннен кешіктірмей ұсынылған құжаттардың тізімдерін, пакеттерін тапсырады;
3) үміткерлерге белгіленген үлгідегі біліктілік куәліктерін береді.
3. Біліктілік емтиханын өткізу
8. Біліктілік комиссиясының отырысы мемлекеттік органның басшысы белгілеген мерзімде жылына екі рет өткізіледі.
9. Біліктілік емтиханы әңгімелесу түрінде өткізіледі.
10. Сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптаманың белгілі бір түрін өндіру құқығына біліктілік беру жөніндегі біліктілік комиссиясының құрамына: мемлекеттік органның, медицина ғылымы мен білім беру ұйымдарының, практикалық денсаулық сақтаудың, сот сараптамасы органдарының және үкіметтік емес ұйымдардың өкілдері кіреді.
Біліктілік комиссиясы комиссия мүшелерінен және хатшыдан тұрады. Біліктілік комиссиясы мүшелерінің ішінен төраға тағайындалады. Біліктілік комиссиясы мүшелерінің саны кемінде жеті адамнан тұруы тиіс. V074558
11. Егер Комиссияның отырысында комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде 2/3 қатысса, біліктілік комиссиясының шешімі заңды болып саналады.
Дауыс беру нәтижелері отырысқа қатысқан комиссия мүшелерінің көпшілік дауысымен айқындалады. Дауыстар тең болған кезде комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
12. Біліктілік емтиханының нәтижелері бойынша біліктілік комиссиясы мына шешімдердің бірін қабылдайды:
1) сот сарапшыларының мемлекеттік тізіліміне кейіннен енгізе отырып, біліктілік куәлігі берілсін;
2) біліктілік куәлігін беруден бас тартылсын.
13. Біліктілік емтиханының нәтижелері осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес хаттама түрінде ресімделеді.
14. Комиссия біліктілік беруден бас тарту туралы шешім қабылдаған жағдайда отырыстың хаттамасында бас тартудың дәлелдері көрсетілуі тиіс.
15. Біліктілік куәлігін беру немесе беруден бас тарту туралы шешім мемлекеттік орган басшысының бұйрығы түрінде ресімделеді.
16. Сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптаманың белгілі бір түрін өндіру құқығына берілетін біліктілік куәлігі осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша комиссиясының отырысы болған күннен бастап бір айдың ішінде беріледі.
Маманның біліктілік куәлігінің көшірмесі маманның жеке ісінде сақталады.

17. Секретарь квалификационной комиссии ведет журнал регистрации выдачи квалификационного свидетельства, а также направляет соответствующую информацию в органы юстиции для включения лиц, прошедших квалификационный экзамен в государственный реестр судебных экспертов.
18. Квалификационное свидетельство должно подтверждаться каждые пять лет путем прохождения судебным экспертом периодической аттестации.
19. Специалист, не прошедший квалификационный экзамен, имеет право на повторное прохождение квалификационного экзамена в сроки, определяемые государственным органом, но не ранее шести месяцев, при условии прохождения курсов повышения квалификации по специальности.
4. Заключительные положения
20. Приостановление и лишение квалификационного свидетельства производится в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
21. Решение государственного органа об отказе в присвоении судебным экспертам квалификации на право производства определенного вида судебно-медицинской, судебно-психиатрической, судебно-наркологической экспертизы может быть обжаловано в государственном органе или в суде .
Приложение 1
к Инструкции по присвоению
квалификации на право
производства определенного вида
судебно-медицинской, судебно-психиатрической
и судебно-наркологической экспертизы
Председателю
государственного органа
____________________________
____________________________
(государственный орган)
от _________________________
(фамилия, имя, отчество)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу Вас допустить меня к квалификационному экзамену на право
производства судебной экспертизы по специальности __________________
____________________________________________________________________
стаж работы по специальности _______________________________________
____________________________________________________________________
_________________
(дата заполнения)
_____________________
(подпись претендента)
Приложение 2
к Инструкции по присвоению
квалификации на право
производства определенного вида
судебно-медицинской, судебно-психиатрической
и судебно-наркологической экспертизы
Протокол N___
заседания квалификационной комиссии
от "____" _________200__года
1.  Фамилия, имя, отчество
______________________________________________________________
2. Специальность______________________________________________
3. Дата заседания квалификационной комиссии  ________________
4. Результаты голосования членов квалификационной комиссии по
принятию решения: "за" ______, "против" _____ голосов
5. Решение квалификационной комиссии
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Подписи:
Председатель комиссии: ________________________
Секретарь комиссии: ___________________________
Члены комиссии: _______________________________
_______________________________________________
_______________________________________________
_______________________________________________
Приложение 3
к Инструкции по присвоению
квалификации на право
производства определенного вида
судебно-медицинской, судебно-психиатрической
и судебно-наркологической экспертизы
Квалификационное свидетельство
на право производства судебной экспертизы
Настоящее свидетельство выдано _______________________________
______________________________________________________________
(фамилия, имя отчество)
в том, что ему (ей) присвоена ________________________________
квалификация на право производства судебной экспертизы по
специальности_________________________________________________
______________________________________________________________
Приказ руководителя соответствующего органа, вынесшего решение
о его выдаче от "____"_________200__года N _____
Регистрационный N ______
Дата выдачи "___"___________200__года
Свидетельство действительно до "_____"___________200__ года
Подпись руководителя государственного органа, вынесшего
решение о его выдаче__________________________________________
М.П.

17. Біліктілік комиссиясының хатшысы біліктілік куәліктерін берудің тіркеу журналын жүргізеді, сондай-ақ біліктілік емтиханынан өткен адамдарды сот сарапшыларының бірыңғай тізіліміне енгізу үшін әділет органдарына тиісті ақпаратты жібереді.
18. Біліктілік куәлігі сот сарапшысының кезең-кезеңмен аттестаттаудан өтуі арқылы әрбір бес жыл сайын расталып отыруы тиіс.
19. Біліктілік емтиханынан өтпеген маман мамандығы бойынша біліктілігін көтеру курстарынан өткен жағдайда, алайда кемінде 6 айдың ішінде мемлекеттік орган белгілеген мерзімде қайта біліктілік емтиханынан өтуге құқығы бар.
4. Қорытынды ережелер
20.  Біліктілік куәлігін уақытша тоқтату және айыру Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
21. Мемлекеттік органның сот сарапшыларына сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптаманың белгілі бір түрін өндіру құқығын беруден бас тарту туралы шешіміне мемлекеттік органға немесе сотқа шағымдануға болады.
Сот-медициналық, сот-психиатриялық
және сот-наркологиялық сараптаманың
белгілі бір түрін өндіру құқығына
біліктілікті беру ережесіне
1-қосымша
Мемлекеттік органның төрағасына
_______________________________
_______________________________
(мемлекеттік орган)
_______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
Өтініш
Сізден ______________________________________________________
__________________________________________________________мамандығы
бойынша мені сот сараптамасының белгілі бір түрін өндіру құқығына
біліктілік емтиханына жіберуіңізді сұраймын.
Мамандығым бойынша жұмыс өтілім____________________________________
___________________________________________________________________
_____________________
(толтырылғын күні)
_____________________
(үміткердің қолы)
Сот-медициналық, сот-психиатриялық
және сот-наркологиялық сараптаманың
белгілі бір түрін өндіру құқығына
біліктілікті беру ережесіне
2-қосымша
Біліктілік комиссиясы отырысының
200_ жылғы "____"______________
№                       ______ хаттамасы
1. Тегі, аты, әкесінің аты_________________________________________
2. Мамандығы_______________________________________________________
3. Біліктілік комиссиясы отырысының күні___________________________
4. "иә"______, "қарсы"________дауыстары бойынша шешім қабылдау үшін
біліктілік комиссиясы мүшелерінің дауыс беру нәтижелері
5. Біліктілік комиссиясының шешімі_________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Қолы:
Комиссия төрағасы:_____________________________________________
Комиссия хатшысы:______________________________________________
Комиссия мүшелері: ____________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Сот-медициналық, сот-психиатриялық
және сот-наркологиялық сараптаманың
белгілі бір түрін өндіру құқығына
біліктілікті беру ережесіне
3-қосымша
Сот сараптамасын өндіру құқығына
берілетін біліктілік куәлігі
Осы куәлік________________________________________________________
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
__________________________________________________________берілді.
Оған____________________________________________________мамандығы
бойынша сот сараптамасын өндіру құқығына біліктілік берілді.
Біліктілік куәлігін беру туралы шешім шығарған тиісті орган
басшысының 200__жылғы "____" N_____бұйрығы
Тіркеу N_____
Берілген күні 200__жылдың "___" _______________
Куәлік 200__жылдың "___" _______________ дейін жарамды
Біліктілік куәлігін беру туралы шешім шығарған тиісті орган
басшысының қолы__________________________________________________.
М.О.