Об утверждении Правил организации заготовки, переработки, хранения, использования лесных семян и контроля за их качеством
Приказ Председателя Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 5 марта 2007 года N 93. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2007 года N 4597. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2010 года N 299
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 29.04.2010 N 299 (порядок введения в действие см. п. 4).
В целях реализации пункта 5 статьи 80 Лесного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации заготовки, переработки, хранения, использования лесных семян и контроля за их качеством.
2. Признать утратившим силу приказ Председателя Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 июня 2005 года N 132, зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативно правовых актов N 3714, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов Республики Казахстан, март - апрель 2006 года, N 3-4, ст. 207.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Председатель
Утверждены
приказом Председателя
Комитета лесного и
охотничьего хозяйства
Министерства сельского хозяйства
от 5 марта 2007 года N 93
Правила
организации заготовки, переработки, хранения,
использования лесных семян и контроля за их качеством
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Лесным кодексом Республики Казахстан и регламентируют порядок организации заготовки, переработки, хранения, использования лесных семян и контроля за их качеством, предназначенных для воспроизводства лесов и лесоразведения.
2. Заготовка лесных семян осуществляется на объектах постоянной лесосеменной базы (далее - ПЛСБ), а в случаях их недостатка допускается заготовка семян в нормальных насаждениях.
Заготовка лесных семян в минусовых насаждениях и с минусовых деревьев запрещается.
3. Заготовка, переработка и хранение лесных семян производится раздельно по их селекционной категории: сортовые, улучшенные, нормальные.
4. В целях недопущения обезличивания происхождения и генетического качества лесных семян, а впоследствии посадочного материала и созданных искусственных лесонасаждений, заготовка, переработка и хранение лесных семян осуществляется однородными партиями.

Орман тұқымдарын дайындауды, өңдеуді, сақтауды, пайдалануды және олардың сапасын бақылауды ұйымдастыру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті төрағасының 2007 жылғы 5 наурыздағы N 93 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 31 наурыздағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4597 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 29 сәуірдегі № 299 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.04.29 № 299 Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 80-бабының 5-тармағын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Орман тұқымдарын дайындауды, өңдеуді, сақтауды, пайдалануды және олардың сапасын бақылауды ұйымдастыру ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде жарияланған, 2006 жылғы наурыз-сәуір, N 3-4, 207-құжат, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3714 нөмірмен тіркелген Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті төрағасының 2005 жылғы 6 маусымдағы N 132 бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы бұйрық ол бірінші рет ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енеді.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Орман және аңшылық шаруашылығы
комитеті төрағасының
2007 жылғы»5 наурыздағы
N 93 бұйрығымен
бекітілген
Орман тұқымдарын дайындауды, өңдеуді, сақтауды,
пайдалануды және олардың сапасын бақылауды ұйымдастыру
ЕРЕЖЕСІ 1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының Орман кодексіне сәйкес әзірленді және ормандарды молықтыру мен орман өсіруге арналған орман тұқымдарын дайындауды, өңдеуді, сақтауды, пайдалануды олардың сапасын бақылауды ұйымдастыру тәртібін реттейді.
2. Орман тұқымдарын дайындау тұрақты орман тұқымы базасы объектілерінде (ТОТБ) жүзеге асырылады, ал олар жетіспеген жағдайда қалыпты екпелерде тұқым дайындауға жол беріледі.
Орман тұқымдарын кемістігі бар екпелерден және кемістігі бар ағаштардан дайындауға тыйым салынады.
3. Орман тұқымдарын дайындау, өңдеу және сақтау олардың селекциялық санаттары: сортты, жақсартылған, қалыпты санаттар бойынша бөлек жүргізіледі.
4. Орман тұқымдарының, ал кейіннен көшет материалының және өсірілген жасанды орман екпелерінің тегі мен генетикалық сапасының жойылуына жол бермеу мақсатында орман тұқымдарын дайындау, өңдеу және сақтау біртекті партиялармен жүзеге асырылады.

2. Порядок организации заготовки лесных семян
5. Организацию заготовки лесных семян на территории государственного лесного фонда осуществляют лесовладельцы и лесопользователи, за которыми закреплены участки государственного лесного фонда в долгосрочное лесопользование, для заготовки древесины.
6. Необходимое количество лесных семян и их видовой состав устанавливается лесовладельцем, исходя из:
1) объемов мероприятий по воспроизводству лесов, лесоразведению на участках государственного лесного фонда, определяемых лесоустройством;
2) удовлетворения потребности в семенах других юридических и физических лиц, в том числе экспортных поставок семян;
3) необходимости создания резервного фонда семян отдельных видов пород, имеющих большую периодичность плодоношения.
7. При организации заготовки лесных семян необходимо:
1) соблюдать лесосеменное районирование и обеспечивать сбор лесных семян раздельно по породам, гарантирующих использование лесных семян в соответствии с лесорастительными условиями;
2) обеспечивать максимальный сбор лесных семян на плодоносящих объектах ПЛСБ, для которых характерно высокое качество лесных семян;
3) проводить заготовку лесных семян раздельно по видам при совместном произрастании разных видов, относящихся к одному роду, а для семян древесных пород с отчетливо выделяющимися фенологическими формами - раздельно по этим формам.
8. В целях определения урожайности лесных семян до начала их массового созревания, лесовладельцами и лесопользователями проводится предварительное обследование всех плодоносящих объектов, предназначенных для сбора лесных семян.
9. Прогноз ожидаемого урожая лесных семян ведется методом глазомерных наблюдений на заранее выделенных пробных площадках площадью не менее 0,25 га по шестибальной шкале согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
10. Для контрольного сбора лесных семян на участке выделяют от 3 до 10 нормальных деревьев с различными условиями опыления и освещения. Лесные семена собирают с разных ярусов кроны в размере среднего образца, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Предварительную оценку качества лесных семян устанавливают методом взрезывания или проращивания.
11. Сбор лесных семян осуществляется после их полного созревания, в сроки указанные в приложении 3 к настоящим Правилам.
12. Заготовка лесных семян может осуществляться с растущих, срубленных деревьев и кустарников, а также с поверхности земли (опадающие лесные семена).
13. Сбор шишек и плодов с растущих деревьев и кустарников осуществляется вручную или с использованием срезающих и откусывающих съемников, различных видов лестниц, подъемных устройств и машин.
При этом не допускается срубать и спиливать сучья растущих деревьев, а также обламывать ветви саксаула.

2. Орман тұқымдарын дайындауды ұйымдастыру тәртібі
5. Мемлекеттік орман қоры аумағында орман тұқымдарын дайындауды ұйымдастыруды сүрек дайындау үшін мемлекеттік орман қорының учаскелері ұзақ мерзімді орман пайдалануға бекітіп берілген орман иеленушілер мен орман пайдаланушылар жүзеге асырады.
6. Орман тұқымдарының қажетті мөлшері мен олардың түр   құрамын орман иеленуші:
1) орман орналастыру айқындайтын мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ормандарды молықтыру, орман өсіру жөніндегі іс-шаралардың көлемін;
2) басқа заңды және жеке тұлғалардың тұқымдар жөніндегі қажеттілігін, оның ішінде экспортқа тұқым шығаруды  қанағаттандыруды;
3) жеміс беру кезеңділігі ұзақ жекелеген ағаш түрлері тұқымдарының резервтік қорын жасау қажеттігін басшылыққа ала отырып белгілейді.
7. Орман тұқымдарын дайындауды ұйымдастыру кезінде:
1) орман тұқымдарының аудандастырылуын сақтау және орман тұқымдарын орман өсіру жағдайларына сәйкес пайдалануға кепілдік беретін түрлер бойынша орман тұқымдарының бөлек жиналуын қамтамасыз ету;
2) орман тұқымдарының жоғары сапалы болуы тән ТОТБ-ының жеміс беретін объектілерінде орман тұқымдарының барынша көп жиналуын қамтамасыз ету;
3) орман тұқымдарын дайындауды бір текке жататын алуан түрлер бірге өскен жағдайда түрлері бойынша бөлек, ал фенологиялық нысандары анық байқалатын ағаш түрлерінің тұқымы үшін - осы нысандар бойынша бөлек жүргізу қажет.
8. Орман иеленушілер мен орман пайдаланушылар орман тұқымдары жаппай пісіп-жетілмей тұрып олардың шығымдылығын анықтау мақсатында орман тұқымдарын жинауға арналған барлық жеміс беретін объектілерге алдын ала тексеру жүргізеді.
9. Орман тұқымдарының күтілетін өніміне болжам жасау алдын ала бөлінген көлемі кемінде 0,25 га сынақ алаңында осы Ереженің  1-қосымшасына сәйкес алты баллдық шәкіл бойынша көзбен байқап көру әдісімен жүргізіледі.
10. Орман тұқымдарын бақылау мақсатында жинау үшін учаскеде  тозаңдану және жарықтану жағдайлары әртүрлі 3-10 қалыпты ағаш бөледі. Орман тұқымдарын ұшарбасының әр қабатынан осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес орташа үлгінің мөлшерлі салмағы көлемінде жинайды.
Орман тұқымдары сапасының бастапқы бағасын кесу немесе өсіру әдісімен анықтайды.
11. Орман тұқымдарын жинау осы Ереженің 3-қосымшасында көрсетілген мерзімде олар толық піскеннен кейін жүзеге асырылады.
12. Орман тұқымдары өсіп тұрған, кесілген ағаштар мен бұталардан, сондай-ақ жер бетінен (шашылып қалған тұқымдар) дайындалуы мүмкін.
13. Өсіп тұрған ағаштар мен бұталардан бүрлер мен жемістер қолмен немесе кескіш, тістегіш құралдарды, әртүрлі сатыларды, көтергіш құрылғылар мен машиналарды пайдаланып жиналады.
Бұл ретте өсіп тұрған ағаштардың бұталарын шабуға және кесуге, сондай-ақ сексеуілдің бұталарын сындыруға болмайды.

14. С поверхности земли собирают преимущественно крупные плоды: желуди дуба, дикорастущие плодовые, грецкий орех, а также семена клена остролистного, ильмовых и других пород, с предварительной очисткой поверхности сбора.
15. Для заготовки шишек и плодов со срубленных деревьев на временных лесосеменных участках (далее - ВЛСУ) и лесосеках (в нормальных насаждениях) время проведения лесозаготовок совмещается со сроками сбора лесных семян. Сбор шишек и плодов с обрубленных сучьев производят на расстоянии не ближе 50 м от места валки деревьев.
3. Порядок переработки лесных семян
16. Собранные шишки и сухие плоды подсушивают, во избежание самонагревания при хранении.
17. Сочные плоды (шелковица, смородина, абрикос и другие), которые способны быстро загнивать, сразу направляют на переработку для извлечения лесных семян.
18. Переработка лесных семян в зависимости от породы деревьев, вида плодов, состояния семенного сырья производится в соответствии с настоящими Правилами.
§  1. Переработка лесных семян хвойных пород
19. Извлечение лесных семян хвойных пород из шишек и шишкоягод осуществляется механическим способом или путем высушивания шишек для их раскрытия.
20. Для извлечения лесных семян некоторых видов сосен (кедровой, корейской), пихты сибирской и можжевельников применяют механическую обработку.
При этом шишки дробят на специальных машинах или вручную, путем вымолачивания деревянными молотками или деревянными терками.
Шишки пихты сибирской, биоты восточной и туи западной собирают до их полной спелости, просушивают для дозревания и дробят в специальных машинах. Обмолачивают шишки в специальных машинах или вручную.
21. Шишки сосны обыкновенной, елей, лиственницы сибирской, пихты сибирской для извлечения семян сушат в шишкосушилках или естественной воздушно-солнечной сушкой.
Извлеченные из шишек лесные семена обескрыливают и отвеивают на семеочистительных машинах, обескрыливателях, веялках или на решетах.
22. Обескрыливание семян сосны обыкновенной и елей, можно осуществлять водным способом. При этом, необескрыленные лесные семена рассыпают в теплом помещении (температура воздуха 25 0 С) на полога слоем до 10 см и равномерно увлажняют опрыскивателем из расчета 100 г воды на 1 кг семян. В течение дня лесные семена несколько раз ворошат, а затем отвеивают.
23. Отделять полнозернистые лесные семена лиственницы Сукачева и ели Шренка от пустых можно путем погружения их в воду на 4-5 часов для лиственницы и 15-20 часов - для ели. Соотношение семян и воды 1:5 соответственно.
Всплывшие лесные семена снимают с поверхности воды, воду сливают, а осевшие на дно полнозернистые лесные семена просушивают до установленной влажности.

14. Тұқым жиналатын жердің беті алдын ала тазартылып, жер бетінен негізінен ірі жемістер: емен жаңғағы, жабайы жемістер, грек жаңғағы, сондай-ақ сүйір жапырақты үйеңкі, шегіршін және басқа да ағаштардың тұқымдары жиналады.
15. Уақытша орман тұқымы учаскелерінде (бұдан әрі - УОТУ) және кеспеағаштарда (қалыпты екпелерде) кесілген ағаштардан бүрлер мен жемістер дайындау үшін ағаш дайындау мерзімі орман тұқымдарын жинау мерзімімен ұштастырылады. Шабылған бұтақтардан бүрлер мен жемістер жинау ағаштар құлатылған жерден әрі кеткенде 50 м қашықтықта жүргізіледі.
3. Орман тұқымдарын өңдеу тәртібі
16. Жиналған бүрлер мен құрғақ жемістерді сақтау кезінде өздігінен қызып кетпеуі үшін кептіріп алады.
17. Тез бұзылатын шырынды жемістерді (тұт, қарақат, сары өрік және басқалары) орман тұқымдарын ажыратып алу үшін бірден өңдеуге жібереді.
18. Орман тұқымдарын өңдеу ағаш тұқымдарына, жемістің түрлеріне, тұқым шикізатының жай-күйіне байланысты осы Ережеге сәйкес жүргізіледі.
Параграф 1. Қылқан жапырақты ағаштардың орман
тұқымдарын өңдеу
19. Қылқан жапырақты ағаштардың орман тұқымдарын бүрлерден және бүржидектерден ажыратып алу механикалық тәсілмен немесе бүрлердің ашылуы үшін оларды кептіру жолымен жүзеге асырылады.
20. Қарағайдың кейбір түрлерінің (самырсын, корей), сібір майқарағайының және аршалардың тұқымдарын ажыратып алу үшін механикалық өңдеу тәсілі қолданылады.
Бұл орайда бүрлер арнайы машиналарда немесе қолмен ағаш балғалармен немесе ағаш үккіштермен ұнтақтау арқылы үгітіледі.
Сібір майқарағайының, шығыс биотасының және батыс боз аршасының бүрлері олар толық піскенге дейін жиналады, пісуі үшін кептіреді және арнайы машиналарда үгітеді. Бүрлерді арнайы машиналарда немесе қолмен ұнтақтайды.
21. Кәдімгі қарағайдың, шыршаның, сібір балқарағайының, сібір майқарағайының бүрлерін тұқым ажырату үшін бүркептіргіштерде немесе табиғи жағдайда - ауада және күн көзінде кептіреді.
Бүрлерден ажыратып алынған тұқымдарды тұқым тазартқыш машиналарда, қанатсыздандырғыштарда, желпігіштерде немесе торларда қанатсыздандырады және желпиді.
22. Кәдімгі қарағай мен шыршалардың тұқымын сумен қанатсыздандыруға болады. Бұл орайда қанатсыздандырылмаған тұқымдарды жылы бөлмеге (ауа температурасы 25 o С) жайманың үстіне 10 см-ге дейін қалыңдықпен шашып, 1 кг тұқымға 100 г су есебімен бүріккішпен біркелкі дымқылдайды. Күні бойы орман тұқымдарын бірнеше рет аударыстырады, содан соң желпиді.
23. Сукачев балқарағайы мен Шренк шыршасының толық дәнді орман тұқымдарын дәні жоқ тұқымдардан оларды: балқарағайды - 4-5 сағат және шыршаны 15-20 сағат суға батырып қою арқылы бөліп алуға болады. Тұқым мен судың арақатынасы тиісінше 1:5.
Судың бетіне қалқып шыққан орман тұқымдарын жинап алады, суды төгіп тастайды, ал түбінде қалған толық дәнді орман тұқымдарын белгіленген дымқылдылыққа дейін кептіреді.

24. Естественная воздушно-солнечная сушка проводиться в сухих и проветриваемых помещениях или на солнце. При этом для ускорения процесса сушки, шишки рассыпают тонким слоем и перемешивают 1-2 раза в день.
Раскрывшиеся шишки обмолачивают на семеочистительных машинах или вручную.
§ 2. Переработка плодов и лесных семян лиственных пород
25. Лесные семена лиственных пород подразделяют на:
1) сухие (дуб, береза, клены и другие);
2) сочные, в том числе:
с сочным околоплодником (смородина, шелковица и другие);
с мясистым околоплодником (абрикос, слива и другие);
с сухомясистым околоплодником (фисташка, орех и другие).
26. Сухие лесные семена и плоды с сухомясистым околоплодником после их сбора просушивают до воздушно-сухого состояния для предупреждения процессов гниения. Для этого их рассыпают под навесом или в хорошо проветриваемом помещении на пологах или стеллажах слоем от 3-4 см (ильмовые) и до 10-15 см (желуди, орехи).
27. Продолжительность просушки зависит от древесной породы и погодных условий. В сухую погоду просушка лесных семян ильмовых пород требуется 2-3 дня, для орехоплодных - 3-5 дней, крылаток кленов и ясеней - 5-7 дней, желудей - до 10 дней.
28. Для сушки сухих плодов можно использовать имеющиеся шишкосушилки или сельскохозяйственные зерносушилки.
29. После подсушки сухие лесные семена очищают от посторонних примесей (веток, плодоножек, листьев и так далее) обескрыливают на семяочистительных машинах (крылатковые семена ильмовых, саксаула, ясеней и кленов и другие) с последующим отсеиванием.
30. Плоды бобовых, сиреней, тополей и ив, высушивают на пологах сначала в тени, затем на солнце при частом перемешивании до их полного раскрывания с последующим обмолачиванием и очищением от околоплодников и других примесей.
31. Сочные плоды ягод, соплодий, сочных костянок, во избежание порчи направляются на переработку для извлечения лесных семян.
32. Извлечение лесных семян при небольших объемах обработки из сочных плодов, в том числе ягод, соплодий, костянок, из плодов семечковых (яблоня, груша и другие) и косточковых пород (абрикос, слива и другие), а так же из плодов бирючины, жимолости, рябины и шиповника, производят вручную путем резки, разминания и последующей отмывки мезги в проточной воде.

24. Табиғи жағдайда - ауада және күн көзінде кептіру құрғақ және желдетілетін бөлмелерде немесе күн астында жүргізіледі. Бұл ретте кептіру процесін жеделдету үшін бүрлерді жұқалап жайып қояды және күніне 1-2 рет араластырады.
Ашылған бүрлерді тұқым тазалағыш машиналарда немесе қолмен үгітеді.
Параграф 2. Жапырақты ағаш түрлерінің жемісі
мен орман тұқымдарын өңдеу
25. Жапырақты ағаш түрлерінің орман тұқымдары былай бөлінеді:
1) құрғақ (емен, қайың, үйеңкілер және басқалар);
2) шырынды, оның ішінде:
шырынды жеміссерігімен (қарақат, тұт және басқалар);
етті жеміссерік (сары өрік, қара өрік және басқалар);
еті құрғақ жеміссерік (пісте, жаңғақ және басқалар).
26. Еті құрғақ жеміс серігі бар құрғақ орман тұқымдары мен жемістерді жинап алғаннан кейін шіріп кетпеуі үшін оларды кеуіп құрғап қалғанша кептіреді. Бұл үшін оларды бастырманың астына немесе жақсы желдетілетін бөлмелерде жайманың үстіне немесе сөрелерде 3-4 см (қарағаштар) және 10-15 см (емен жаңғағы, жаңғақтар) қалыңдықта жайып тастайды.
27. Кептіру ұзақтығы ағаш түріне және ауа райы жағдайларына байланысты болады. Құрғақ ауа райында қарағаш тұқымдарын кептіруге 2-3 күн, жаңғақ жемістілері - 3-5 күн, үйеңкілер мен шағандардың қанатты тұқымдары  - 5-7 күн, емен жаңғағы үшін - 10 күнге дейін қажет болады.
28. Құрғақ жемістерді кептіру үшін қолда бар бүркептіргіштерді немесе ауылшаруашылық астық кептіргіштерін пайдалануға болады.
29. Кептіріп алған соң құрғақ орман тұқымдарын түрлі бөтен қоспалардан (бұтақтар, жеміс тұғырлары, жапырақтар және тағы басқалар) тазартады, тұқым тазалайтын машиналарда қанатсыздандырып (қарағаштардың, сексеуілдің, шаған мен үйеңкілердің және тағы да басқалардың қанатты тұқымдары), кейіннен желпиді.
30. Бұршақ тұқымды ағаштардың, жұпаргүлдің, теректер мен талдардың жемістерін алдымен жайманың бетіне төгіп көлеңкеде кептіреді, сосын күн астында толық ашылғанша жиі-жиі араластырып, соңынан үгітеді және жеміссеріктері мен басқа да қоспалардан тазартады.
31. Жидектердің шырынды жемістері, жеміс шоғыры, сүйекті шырынды жемістер бұзылып кетпес үшін тұқымын ажыратып алу мақсатында өңдеуге жіберіледі.
32. Аз ғана мөлшерде өңдеу кезінде шырынды жемістерден, оның ішінде жидектерден, жеміс шоғырынан, сүйекті жемістерден, шекілдеуік тұқымды ағаштар жемісінен (алма, алмұрт және басқалары) және сүйекті тұқымды ағаштар жемісінен (сары өрік, қара өрік және басқалары), сондай-ақ қына ағашының, ұшқаттың, шетеннің және итмұрынның жемісінен тұқымды ажырату қолмен кесу, оны езу және кейіннен етін ағын сумен шаю арқылы жүргізіледі.

33. Лесные семена, освобожденные от мякоти плодов и хорошо отмытые, просушивают до воздушно-сухого состояния.
34. Большие партии плодов перерабатывают на плодотерочных, косточковыбивающих и отмывочных машинах, применяемых на плодоперерабатывающих предприятиях, без тепловой обработки.
35. Учет заготовленных, а также приобретенных лесовладельцем лесных семян, предназначенных для воспроизводства лесов и лесоразведения, ведется по установленной форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
4. Формирование партии лесных семян и
составление среднего образца лесных семян
36. Собранные и переработанные лесные семена формируют в партии, максимальная масса которых определяется согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
37. Оценка качества лесных семян в отдельной партии осуществляется на основании анализа среднего образца лесных семян.
38. Отбор проб и составление среднего образца осуществляет уполномоченное лицо лесовладельца (лесопользователя) по отбору проб.
§ 1. Формирование партии лесных семян
39. Партия формируется из однородных лесных семян по:
1) виду или разновидности;
2) условиям места произрастания;
3) возрастным группам (молодняки, средневозрастные, приспевающие, спелые);
4) селекционным категориям (сортовые, улучшенные, нормальные);
5) происхождению насаждений (естественные, искусственные);
6) способу сбора, обработки, хранению семян;
7) цвету, блеску, запаху и степени влажности.
40. Смешение разных партий лесных семян одного и того же вида, в том числе и малых по массе, не допускается.
41. Сформированная партия лесных семян удостоверяется паспортом и этикеткой по форме согласно приложению 5 и 6 к настоящим Правилам.
§ 2. Составления среднего образца лесных семян
42. Средний образец семян получают из сформированной партии семян путем отбора проб и составления исходного образца.
43. Отбор проб производят специальными щупами (конусным, мешочным, цилиндрическим) или руками в зависимости от породы и условий хранения партий семян:
1) для мелких и средних семян хранящихся насыпью, отбор проб производят из пяти мест каждого слоя (верхнего - глубина 10 см, среднего - половина высоты насыпи, нижней - у пола), то есть не менее 15 проб;
2) для крупных семян (орехи, косточковые и другие) - из десяти мест каждого слоя берут по 3 пробы;
3) для сыпучих семян хранящихся в мешках (до 10 мест тары) берут не менее трех проб из каждого мешка по одной из верхнего, среднего, нижнего слоя, более 10 мест тары - по одной пробе из каждого мешка, чередуя глубину взятой пробы;

33. Жеміс етінен ажыратылған және жақсы жуып-шайылған орман тұқымдары құп-құрғақ болғанша кептіріледі.
34. Жемістердің үлкен партиялары жеміс өңдейтін кәсіпорындарда қолданылатын жеміс үгітетін, жеміс сүйегін ажырататын және жуу машиналарында жылу қолданылмай өңделеді.
35. Ормандарды қалпына келтіруге және орман өсіруге арналған дайындалған, сондай-ақ орман иеленуші сатып алған тұқымдарды есепке алу осы Ереженің 4-қосымшасына сәйкес белгіленген нысан бойынша жүргізіледі.
4. Орман тұқымдарының партияларын қалыптастыру
және орман тұқымдарының орташа үлгісін құрау
36. Жиналған және өңделген орман тұқымдары партияларға бөлінеді, олардың барынша ауыр массасы осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес айқындалады.
37. Жекелеген партияда орман тұқымдарының сапасын бағалау орман тұқымдарының орташа үлгісін талдау негізінде жүзеге асырылады.
38. Үлгілер сұрыптауды және орташа үлгіні құрауды орман иеленушінің (орман пайдаланушының) үлгілер сұрыптау жөніндегі  уәкілетті тұлғасы жүзеге асырады.
Параграф 1. Орман тұқымдарының партияларын қалыптастыру
39. Партия біртекті орман тұқымдарынан:
1) түрі немесе түр алуандығы;
2) өсетін орнының жағдайлары;
3) жас топтары (жас балауса, орта жастағы, пісуге жақын, пісіп жетілген);
4) селекциялық санаттары (сортты, жақсартылған, қалыпты);
5) екпелердің шығу тегі (табиғи, жасанды);
6) тұқымды жинау, өңдеу, сақтау тәсілі;
7) түр-түсі, жылтырлығы, иісі және дымқалдану деңгейі бойынша қалыптастырылады.
40. Белгілі бір түр орман тұқымдарының әртүрлі партияларын, оның ішінде массасы бойынша шағын партияларын араластыруға болмайды.
41. Қалыптастырылған орман тұқымдарының партиясы осы Ереженің 5 және 6-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша паспортпен және заттаңбамен куәландырылады.
Параграф 2. Орман тұқымдарының орташа үлгісін құрау
42. Тұқымның орташа үлгісін орман тұқымдарының қалыптастырылған партиясынан үлгілер сұрыптау және бастапқы үлгіні  құрау жолымен алады.
43. Үлгі сұрыптау ағаштың түріне және орман тұқымдары партияларын сақтау жағдайларына байланысты арнайы сүңгілермен (конус, дорба, цилиндр пішінді) немесе қолмен жүргізіледі:
1) үюлі күйінде сақтаулы ұсақ және орташа тұқымдар үшін үлгілер сұрыптау әр қабаттың бес түрлі жерінен (жоғарғы - тереңдігі 10 см, орташа-үйінді биіктігінің жартысы, төменгі - еденнен) жүргізіледі, яғни 15 үлгіден кем болмауы керек;
2) ірі тұқымдар үшін (жаңғақтар, сүйекті жемістер және басқалары) - әр қабаттың он түрлі жерінен 3 үлгіден алады;
3) қаптарда (10 қапқа дейін) сақтаулы сусымалы тұқымдар үшін әр қаптан жоғарғы, орта, төменгі қабаттан бір-бірден кемінде үш үлгі, 10 қаптан көп болған жағдайда - алынған үлгінің тереңдігін алмастыра отырып, әр қаптан бір-бір үлгіден алады;

4) при невозможности отбора проб щупами или руками от партий семян, хранящихся в стеклянных бутылях, металлических сосудах, ящиках и другой таре, семена высыпают на гладкую поверхность, перемешивают, разравнивают и отбирают руками из разных мест не менее пяти проб от каждого места тары.
44. Отобранные пробы семян высыпают (по отдельности) на гладкую поверхность, тщательно просматривают и сравнивают по засоренности, запаху, цвету, блеску и другим признакам для установления однородности партии.
45. При отсутствии резких различий отдельных проб их объединяют в исходный образец, масса которого соответствует десятикратной массе среднего образца семян.
46. Из исходного образца выделяют один средний образец семян для определения качества партии семян.
47. Для выделения среднего образца семян исходный образец высыпают на гладкую поверхность, перемешивают, разравнивают в виде квадрата толщиной до 3 см для мелких семян и более 10 см для крупных семян, а затем делят по диагоналям на 4 треугольника. Из двух противоположных треугольников семена удаляют, а оставшиеся объединяют и снова разравнивают в квадрат для последующего деления. Деление производят до получения среднего образца установленной массы указанного в приложении 2 к настоящим Правилам.
48. Отобранный средний образец семян помещают в чистый мешочек из плотной ткани, предварительно продезинфицированный кипячением в воде, завязывают шпагатом и отправляют в специализированную организацию уполномоченного органа с приложением паспорта, этикетки и акта отбора средних образцов для определения качества семян, согласно приложениям 5, 6, 7.
49. Образец для определения влажности семян составляют таким же образом из остатка семян исходного образца.
Отобранный образец помещают в чистую, сухую посуду, которую после заполнения доверху семенами плотно закупоривают пробкой и заливают сургучом, воском или парафином. Допускается помещать средний образец семян в мешок вместимостью не менее 0,5 дм 3 из влагонепроницаемой пленки, края которого закрывают, горячим способом или крепко связывают, оставляя в нем как можно меньше воздуха, а затем помещают во второй такай же мешок, который туго завязывают. Один экземпляр этикетки вкладывают вовнутрь посуды или мешка, другой наклеивают снаружи.
50. В целях осуществления контроля за правильностью отбора средних образцов семян от сформированных партии производится отбор контрольных образцов, по результатам анализа которых, заготовителю семян выдается соответствующий документ о качестве семян с отметкой в правом верхнем углу "Госконтрольный", а ранее выданные документы о качестве семян изымаются одновременно с отбором госконтрольных образцов.

4) шыны шөлмектерде, темір ыдыстарда, жәшіктерде және басқа да ыдыстарда сақтаулы тұқым партияларынан сүңгілермен немесе қолмен үлгі сұрыптап алу мүмкін болмаған жағдайда тұқымды тегіс жерге төгеді, араластырады, тегістейді және әр ыдыстың тұқымы төгілген жердің әр тұсынан қолмен кемінде бес үлгі сұрыптап алады.
44. Сұрыптап алынған тұқым үлгілерін (жеке-жеке) тегіс жерге төгеді, мұқият қарап шығып, партияның біртектілігін анықтау үшін қоқыстануы, иісі, түр-түсі, жылтырлығы және басқа да белгілері бойынша салыстырады.
45. Жекелеген үлгілердің күрт айырмашылықтары болмаған жағдайда оларды бастапқы үлгі етіп біріктіреді, оның массасы орташа үлгінің кемінде он мәрте массасы мөлшерінде болуы керек.
46. Бастапқы үлгіден тұқым партиясының сапасын анықтау үшін бір орташа үлгіні бөліп алады.
47. Орташа үлгіні бөліп алу үшін бастапқы үлгіні тегіс жерге төгеді, араластырады, ұсақ тұқымдар үшін қалыңдығы 3 см дейін және ірі тұқымдар үшін 10 см астам шаршы түрінде тегістейді, содан соң диагоналдары бойынша 4 ұшбұрышқа бөледі. Екі қарама-қарсы орналасқан ұшбұрыштан тұқым алып тасталынады, ал қалғанын біріктіріп, келесі бөлу үшін қайтадан шаршы түрінде тегістейді. Бөлуді 2-қосымшада көрсетілген белгіленген массаның орташа үлгісін алғанға дейін жүргізеді.
48. Сұрыптап алынған орташа үлгіні алдын ала суға қайнатып дезинфекцияланған тығыз матадан тігілген таза дорбаларға салады, кендір жіппен байлап, тұқым сапасын, оның энтомологиялық зақымдануын және фитопатологиялық залалдануын анықтау үшін паспорттарын, заттаңбаларын және орташа үлгілер сұрыптау актісін қосып, 5, 6, 7-қосымшаларға сәйкес уәкілетті органның мамандандырылған ұйымдарына жөнелтеді.
49. Орман тұқымдарының ылғалдылығын анықтау үшін үлгіні бастапқы үлгі тұқымының қалдығынан дәл осылай құрайды.
Сұрыптап алынған үлгіні таза, құрғақ ыдысқа орналастырып, оны тұқым әбден толтырылғаннан кейін аузын тығынмен нығыздап жабады да, сүргіш, балауыз немесе парафин құяды. Орташа тұқым үлгісін ылғал өткізбейтін пленкадан жасалған сыйымдылығы кемінде 0,5 дм 3 қапқа салуға болады, қаптың шеттері онда барынша аз ауа қалдыра отырып, ыстық әдіспен жабылады немесе мықтап байланады, содан кейін дәл осындай екінші қапқа салынып, ауызы тығыз байлап тасталады. Заттаңбаның бір данасы ыдыстың немесе қаптың ішіне салынады, екіншісін сыртына желімдейді.
50. Қалыптастырылған партиялардан орташа тұқым үлгілерінің сұрыпталу дұрыстығына бақылау жасау мақсатында уәкілетті органның мамандандырылған ұйымы бақылау үлгілерін сұрыптап алады, оларды   талдау нәтижелері бойынша тұқым дайындаушыға оң жақтағы жоғарғы бұрышында "Мемлекеттік бақылау" деген белгісі бар тұқым сапасы туралы тиісті құжат беріледі, ал бұдан бұрын берілген тұқым сапасы туралы құжаттар мемлекеттік үлгілердің сұрыпталуымен бір мезгілде алып қойылады.

5. Порядок хранения и подготовки лесных семян к посеву
51. Лесные семена посевного назначения необходимо хранить в специальных складах (семенохранилищах), а при их отсутствии - в сухих приспособленных помещениях, в соответствии с особенностями, указанных в приложении 8.
52. Помещения для хранения лесных семян оборудуются приточно-вытяжной вентиляцией, приборами для регистрации относительной влажности и температуры воздуха. При этом относительная влажность воздуха в помещении не должна превышать 70 %. Помещения обеспечиваются необходимой тарой для хранения семян и инвентарем для отбора образцов: лотками, воронками, ведрами, весами и так далее.
53. Семена хранят закрытым и открытым способами.
Закрытым способом семена хранят в различной герметически закупоренной таре (бутылях, канистрах, бидонах, контейнерах), открытым способом (в мешках, ящиках и насыпью).
54. Хранение семян производится в чистой, сухой, прочной и обязательно продезинфицированной таре.
55. При больших колебаниях относительной влажности и температуры воздуха семена хранят в герметически закрытой таре.
56. Семена хвойных пород хранят в стеклянных бутылях, закрытых пробкой с хлоркальциевой трубкой, и помещенной непосредственно в бутыль кобальтовой бумаги для периодического наблюдения за влажностью семян.
57. Не допускается хранение лесных семян на цементных, асфальтных, каменных или земляных полах открытым способом, а так же хранить семена в таре из под сахара, соли и химических препаратов.
58. Не допускается содержать в хранилищах легко притягивающие влагу вещества (соль, селитру, ядохимикаты и другие), легковоспламеняющиеся жидкости (бензин, керосин и другие), а так же хранить некондиционные семена, имущество, материалы и инвентарь, не относящиеся к хранению семян, оставлять мусор и отходы семян.
6. Порядок использования лесных семян
59. Использование лесных семян и посадочного материала осуществляется в строгом соответствии с лесосеменным районированием, которым регламентируется географический и экологический ареал использования (границ использования) семян и посадочного материала при искусственном восстановлении лесов и лесоразведении.
60. Использование лесных семян и посадочного материала на территории Республики Казахстан осуществляется при наличии карантинных, фитосанитарных сертификатов уполномоченного органа в области карантина растений.
61. При посеве леса и выращивании посадочного материала используются только проверенные и кондиционные лесные семена.

5. Орман тұқымдарын сақтау және себуге
дайындау тәртібі
51. Себуге арналған орман тұқымдары арнайы қоймаларда (тұқым қоймаларында), ал олар болмаған кезде - 8-қосымшада көрсетілген жағдайларға сәйкес осыған лайықталған құрғақ үй-жайларда сақталуы қажет.
52. Орман тұқымдарын сақтайтын үй-жайлар ауа сору-тарту желдеткіштерімен, ауаның салыстырмалы ылғалдылығы мен температурасын тіркеуге арналған приборлармен жабдықталады. Бұл орайда үй-жай ішіндегі ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 70 %-дан аспауға тиіс. Үй-жай тұқым сақтайтын қажетті ыдыспен және үлгілер сұрыптауға арналған құрал-сайманмен: науалармен, дән құйғыштармен, шелектермен және тағы да басқалармен қамтамасыз етіледі.
53. Тұқымды жабық және ашық күйінде сақтайды.
Жабық тәсілмен тұқымды әртүрлі бітеу жабық ыдыстарда (шөлмектерде, канистрлерде, бидондарда, контейнерлерде), ашық тәсілмен (қаптарда, жәшіктерде және үйілген күйінде) сақталады.
54. Тұқым таза, құрғақ, берік және міндетті түрде дезинфекцияланған ыдыста сақталады.
55. Ауаның салыстырмалы ылғалдылығы мен температурасы көп мөлшерде құбылып тұратын жағдайда тұқым бітеу жабық ыдыста сақталады.
56. Қылқан жапырақты ағаштардың тұқымы міндетті түрде хлорлы кальций түтікшесі бар тығынмен жабылған және тұқымның ылғалдылығын ауық-ауық қадағалап отыру үшін тікелей шөлмек ішіне кобальт қағазы салынған шыны шөлмектерде сақталады.
57. Орман тұқымдарын цемент, асфальт, тас немесе жер едендерде ашық күйінде сақтауға, сондай-ақ тұқымды қант, тұз және химиялық препараттар салынған ыдыстарда сақтауға болмайды.
58. Қоймаларда тез ылғал тартатын заттарды (тұз, селитра, улы химикаттар және басқалар), тез жанатын сұйық заттарды (бензин, керосин және басқалар), сондай-ақ сапасыз тұқымды, тұқым сақтауға қатысы жоқ мүлікті, материалдарды және құрал-саймандарды сақтауға, қоқыс пен тұқым қалдықтарын қалдыруға болмайды.
6. Орман тұқымдарын пайдалану тәртібі
59. Орман тұқымдары мен көшет материалдарын пайдалану ормандарды жасанды жолмен қалпына келтіру және орман өсіру үшін тұқымдар мен көшет материалын пайдаланудың географиялық және экологиялық таралу аймағы (пайдалану шекарасы) реттелетін орман тұқымдарын аудандастырумен қатаң сәйкестілікте жүзеге асырылады.
60. Қазақстан Республикасының аумағында орман тұқымдары мен көшет материалын пайдалану өсімдіктер карантині саласындағы уәкілетті органның карантиндік, фитосанитариялық сертификаттары  болған жағдайда жүзеге асырылады.
61. Орман егу және көшет материалын өсіру кезінде тек тексерілген және кондициялы орман тұқымдары ғана пайдаланылады.

62. Лесные семена, подлежащие использованию для посева, проходят предпосевную обработку, в целях стимулирования массового прорастания лесных семян и повышения их грунтовой всхожести.
63. Применяют следующие способы предпосевной подготовки лесных семян: стратификация (снегование), механическое, термическое и химическое воздействие на внешние покровы семян, обработка семян микроэлементами и стимуляторами роста, звуковое, ультразвуковое и магнитное облучение, дезинфекцию и дезинсекцию семян.
Особенности способов проведения предпосевной подготовки лесных семян в зависимости от пород приведены в приложение 9 к настоящим Правилам.
64. Стратификация лесных семян к посеву проводится в специальных помещениях, холодильниках, подвалах, погребах или в траншеях (теплая стратификация при температуре от +10 до +35 0 С в зависимости от вида семян, холодная стратификация от 0 до +7 0 С, реже +10 0 С).
65. Длительность стратификации зависит от глубины физиологического покоя лесных семян, наличия других факторов, замедляющих прорастание лесных семян.
66. Стратификацию лесных семян прекращают за один два дня до посева. При этом наклюнувшиеся лесные семена подсушивают до состояния сыпучести и высевают.
67. При перемещении (транспортировке) лесных семян во избежание порчи лесные семена просушивают, доводя их до определенной влажности, и упаковывают в бумажные 5-6-слойные или в тканевые мешки, деревянные ящики и другую тару, не допуская плотной набивки. Масса одного места лесных семян упакованных в тару не более 50 кг.
68. Каждое место тары снабжается внутренней и наружной этикетками с указанием видового названия, массы лесных семян, номера и даты паспорта, наименования и адресов организаций отправителя и получателя.
69. Лесные семена используются при посевах в лесных питомниках, а также для проведения мероприятий по воспроизводству лесов и лесоразведению.
7. Контроль за качеством лесных семян
70. Определение посевных качеств лесных семян, подлежащих использованию для посева, осуществляется специализированными организациями уполномоченного органа.
71. Контроль за заготовкой, переработкой, хранением лесных семян осуществляет уполномоченный орган и его территориальные органы.
Приложение 1
к Правилам организации заготовки,
переработки, хранения, использования
лесных семян и контроля за их качеством
Шкала глазомерной оценки ожидаемого урожая лесных семян
(по В.Г. Капперу)
Балл
цветения
и плодо-
ношения
Характеристика балла
1
2
Для древесных пород
0
Цветения и урожая нет
1
Очень слабое цветение или очень плохой
урожай (цветы, шишки или плоды в
небольшом количестве на деревьях,
растущих по опушкам, на единично
стоящих деревьях и в ничтожном количестве
в насаждениях)
2
Слабое цветение и слабый урожай
(наблюдается довольно удовлетворительное
и равномерное цветение или плодоношение
на свободно стоящих деревьях и на
деревьях, растущих по опушкам, и слабое
в насаждениях)
3
Среднее цветение или средний урожай
(довольно значительное цветение или
плодоношение на свободно стоящих
деревьях и на деревьях, растущих по
опушкам, и удовлетворительное в
средневозрастных и спелых насаждениях)
4
Хорошее цветение или хороший урожай
(обильное цветение или плодоношение на
свободно стоящих деревьях и на деревьях,
растущих по опушкам, и хорошее в
средневозрастных и спелых насаждениях)
5
Очень хорошее цветение или очень хороший
урожай (обильное цветение или
плодоношение на свободно стоящих
деревьях и на деревьях, растущих по
опушкам, а также в средневозрастных и
спелых насаждениях)
Для кустарников
1
Плохое цветение или плодоношение
(цветы или плоды встречаются единично)
2
Среднее цветение или плодоношение
(цветы или плоды примерно у половины
экземпляров в достаточном количестве)
3
Хорошее цветение или плодоношение
(значительное большинство или почти
все кусты обильно цветут или плодоносят)
Примечание: По единой шкале производится предварительное обследование во всех плодоносящих насаждениях различных селекционных категорий, используемых для массовой заготовки семян.
Приложение 2
к Правилам организации заготовки,
переработки, хранения, использования
лесных семян и контроля за их качеством
Масса среднего образца
N
п/п
Видовое название
Максималь-
ная масса
партии, кг,
от которой
отбирается
один
образец
Масса
среднего
образца,
г
1
2
3
4
1
Абрикос обыкновенный
Armeniaca vulgaris Lam.

62. Себу үшін пайдалануға жататын орман тұқымдары олардың жаппай өсіп-өнуін ынталандыру және топырақтағы өсімталдығын арттыру мақсатында себу алдындағы өңдеуден өтеді.
63. Тұқымдарды себу алдында өңдеудің мынадай тәсілдері қолданылады: тұқымды стратификациялау (тұқымның өніп шығуын жеңілдету) (тұқымды тоңазыту), тұқымның сыртқы қабаттарына механикалық, жылумен және химиялық әсер ету, тұқымдарды микроэлементтермен және өсу стимуляторларымен өңдеу, дыбыспен, ультрадыбыспен және магнитпен әсер ету, тұқымдарды дәрілеу және улау.
Орман тұқымдарын тегіне байланысты себу алдында әзірлеу тәсілдерінің ерекшеліктері осы Ереженің 8-қосымшасында келтірілген.
64. Тұқымдарды себуге стратификациялау арнайы үйлерде, тоңазытқыштарда, жертөлелерде, ұраларда немесе траншеяларда жүргізіледі (жылы стратификация тұқымның түріне байланысты +10-нан + 35 о С-қа дейін, салқын стратификация 0-ден +7 о С-қа (+10 о С сирек) дейін температурада жүргізіледі).
65. Стратификацияның ұзақтығы орман тұқымдарының физиологиялық тыныштығының сипатына, тұқымның өсіп-өнуін тежейтін басқа да факторлардың орын алуына байланысты.
66. Орман тұқымдарын стратификациялауды себуге бір-екі күн қалғанда тоқтатады. Бұл ретте өнген тұқымдарды құрғап қалғанша кептіріп, содан кейін егеді.
67. Орман тұқымдарын тасымалдау (тасу) кезінде олардың бүлінуіне жол бермеу үшін орман тұқымдарын белгілі бір ылғалдылыққа дейін жеткізіп, кептіреді де, 5-6 қабат қағаз немесе мата қаптарға, ағаш жәшіктерге және басқа ыдысқа тығыздамай салады. Ыдысқа салынған орман тұқымдарының бір орнының массасы 50 килограмнан аспайды.
68. Қап-жәшіктің әрбір орыны орман тұқымдарының түр атауы, массасы, паспортының нөмірлері мен күні, жөнелтуші мен алушы ұйымдардың атаулары мен мекен-жайлары көрсетілген ішкі және сыртқы заттаңбалармен жабдықталады.
69. Орман тұқымдары орман тұқымбақтарында себу кезінде, сондай-ақ ормандарды молықтыру және орман өсіру жөніндегі іс-шараларды өткізу үшін пайдаланады.
7. Орман тұқымдарының сапасын бақылау
70. Себу үшін пайдалануға жататын орман тұқымдарының себу сапасын анықтауды уәкілетті органның мамандандырылған ұйымдары жүзеге асырады.
71. Орман тұқымдарын дайындауға, өңдеуге, сақтауға бақылау жасауды уәкілетті орган мен оның аумақтық органдары жүзеге асырады.
Орман тұқымдарын дайындауды, өңдеуді,
сақтауды, пайдалануды және олардың
сапасын бақылауды ұйымдастыру ережесіне
1-қосымша
Орман тұқымдарының күтілетін өнімін
көз мөлшерімен бағалау шәкілі
(В.Г.Каппер бойынша)
Гүлдену және жеміс беру баллы
Баллдың сипаттамасы
1
2
Екпелер үшін
0
Гүлденбейді және тұқым бермейді
1
Гүлденуі немесе өнім беруі өте нашар (гүлі, бүршігі немесе жемісі орман шетіндегі ағаштар мен жекелеген ағаштарда болымсыз мөлшерде және екпелерде өте аз)
2
Гүлденуі және өнімі нашар (еркін тұрған ағаштар мен орман шетіндегі ағаштарда - қанағаттанарлық, ал екпелерде өте нашар)
3
Гүлденуі, өнімі (еркін тұрған ағаштарда және орман шетіндегі ағаштарда - тәуір, ал орта жастағы және піскен алқаағаштарда қанағаттанарлық)
4
Гүлденуі немесе өнімі жақсы (еркін тұрған ағаштарда және орман шетіндегі ағаштарда - өте жақсы, ал орта жастағы және піскен алқаағаштарда - жақсы)
5
Гүлденуі, өнімі өте жақсы (еркін тұрған ағаштарда және орман шетіндегі ағаштарда, орта жастағы) және піскен алқаағаштарда - өте жақсы
Бұталар үшін
1
Гүлденуі, жеміс беруі нашар (гүлдері немесе жемістері бірен-саран кездеседі)
2
Гүлденуі, жеміс беруі - орташа (гүлімен жемісі жартысында жеткілікті)
3
Гүлденуі мен жеміс беруі жақсы (бұталардың басым көпшілігі немесе бәрі жақсы гүлденіп, жемі береді).
Ескерту: Жаппай тұқым дайындау үшін пайдаланылатын селекциялық
санаты әртүрлі барлық жеміс беретін екпелерде алдын ала тексеру
бірыңғай шәкіл бойынша жүргізіледі.
Орман тұқымдарын дайындауды, өңдеуді,
сақтауды, пайдалануды және олардың
сапасын бақылауды ұйымдастыру ережесіне
2-қосымша
Орташа үлгінің массасы
р/с
N
Түр атауы
Бір үлгі сұрыптап алынатын партияның
ең ауыр массасы, кг
Орташа үлгі массасы, г
1
2
3
4
1
Кәдімгі өрік
Armeniaca vulgaris Lam.

2. От малой по массе партии отбирают образец семян, составляющий половину установленной массы для среднего образца.
3. Смешение нескольких малых по массе партий семян одного и того же вида и отбор от них одного среднего образца не допускается.
4. Несоблюдение установленной массы средних образцов допускается для семян, собранных с плюсовых деревьев и деревьев особоценных пород.
Приложение 3
к Правилам организации заготовки,
переработки, хранения, использования
лесных семян и контроля за их качеством
Календарь цветения, созревания и сбора плодов, шишек и
семян основных древесных и кустарниковых пород Казахстана
N
п/п
Наименование
видов
Время (месяцы)
цвете-
ния
созре-
вания
сбора
окраска
зрелых
плодов и
шишек
1
2
3
4
5
6
Хвойные
1
Ель сибирская
V-VI
VIII
VIII-IX
буроватая
2
Ель Шренка
V
IX
IX
коричневая
блестящая
3
Лиственница
сибирская
IV-V
VIII-IX
VIII-IX
светло-
желтая или
желто-
коричневая
4
Можжевельник
обыкновенный
IV-V
IX
IX-X
темно-
синеватая
с голубым
налетом
5
Можжевельник
зеравшанский
IV-V
IX
X
черные с
сизоватым
налетом
6
Можжевельник
туркестанский
IV-V
VII
IX
черные с
блестящим
сизым
налетом
7
Пихта
сибирская
V
VIII-IX
IX
бурая,
светло-
бурая
8
Сосна
кедровая
сибирская
VI
VIII-IX
VIII-IX
серовато-
коричневая
9
Сосна
обыкновенная
V-VI
IX-X
X-III
серая,
буро-серая,
темно-
коричневая,
красно-
коричневая
10
Туя западная
IV-V
IX-X
IX-X
коричнево-
бурая,
темно-
коричневая
Лиственные
11
Абрикос
обыкновенный
III-IV
VI-VIII
VI-VIII
красновато-
оранжевая,
опущенная
12
Акация белая
или робиния
лжеакация
V-VI
IX
IX-ХII
коричне-
вато-бурая
13
Карагана
древовидная
или акация
желтая
V-VI
VI-VII
VI-VII
желто-бурая
14
Аморфа
кустарниковая
VI-VII
IX-X
IX-X
коричнева-
тые бобы
15
Береза
повислая
IV-V
VII-VIII
VII-VIII
светло-
желтая,
светло-
коричневая
16
Бирючина
обыкновенная
V-VI
VIII-IX
IX-XI
черная,
блестящая
17
Боярышник
обыкновенный
V-VI
VIII
VIII
буровато-
красная,
реже желтая
18
Бузина
обыкновенная
(красная)
V
VII-VIII
VIII
красная,
красно-
оранжевая
19
Вишня степная
V
VII
VII
красная
20
Вяз гладкий
III-IV
V
V
серая
(крылаток)
21
Вяз
приземистый
III-IV
IV-V
IV-V
светло-
серая
22
Гледичия
обыкновенная
V-VI
IX-X
IX-ХII
темно-
коричневая,
блестящая
23
Груша
обыкновенная
IV-V
VIII-IX
VIII-IX
зелено-
желтая
24
Дерен
кроваво-
красный или
свидина
VI
IX
IX-X
лилово-
черная
25
Дуб
черешчатый
IV-V
IX-X
IX-X
темно-
коричневая,
блестящая,
глянцеватая
26
Жимолость
обыкновенная
V-VI
VIII-IX
VIII-IX
темно-
красная
27
Жимолость
татарская
V-VI
VII-VIII
VII-VIII
светло-
оранжевая,
кроваво-
красная
28
Ива белая,
ветла
IV-V
V-VI
V-VI
желтовато-
коричневые
коробочки
29
Калина
обыкновенная
V-VI
IX
IX
ярко-
красная
30
Катальпа
обыкновенная
VI-VII
IX-X
IX-XI
бурая
(коробочка)
31
Клен
остролистный
IV-V
IX
IX-X
буровато-
коричневая
32
Клен полевой
IV-V
VIII-IX
IX-X
зеленовато-
бурая,
коричнево-
бурая
33
Клен
татарский
V-VI
VIII-IX
IX-X
желтовато-
красная,
красновато-
бурая
34
Каштан конский обыкновенный
V-VI
IX-X
IX-X
зеленая (коробочка), коричневая, блестящая (семена)
35
Липа
крупнолистная
VI-VII
IX-X
IX-X
темно-серая
или серая
36
Липа мелко-
листная или
сердцевидная
VI-VII
IX-X
IX-ХII
буро-
коричневая
37
Лох
узколистный
V-VI
IX-X
IX-X
мучнисто-
белая
38
Облепиха
крушиновая
IV-V
VIII-IX
IX-X
красная,
оранжевая,
желтая с
бурыми
пятнышками
39
Орех грецкий
IV-V
VIII-X
IX-X
желто-
бурая,
светло-
коричневая
и песочная
(орехов)
40
Ольха черная
или клейкая
III-IV
X-XI
X-XI
красновато-
бурая
41
Персик
обыкновенный
IV
VII-IX
VII-IX
бархатис-
тая, желто-
ватая или
красноватая
42
Роза собачья
V-VI
IX-X
X
оранжево-
красная,
красная
43
Рябина
обыкновенная
V-VI
VIII-IX
IX-X
оранжево-
красная
44
Саксаул белый
III-IV
X
X
светло-
желтая,
белая
45
Саксаул
черный
III-IV
X
X
серая,
лиловатая
46
Скумпия
V-VI
VI-VII
VI-VII
серовато-
коричневые
47
Слива колючая
(терн)
III-IV
VIII-IX
VIII-IX
черно-синяя
48
Слива
растопыренная
(алыча)
III-IV
VIII-IX
VIII-IX
темно-
розовая,
лимонно-
желтая,
вишнево-
красная
49
Смородина
золотистая
V
VII
VII
темно-
фиолетовая
50
Смородина
черная
V
VII
VII
черная
51
Солянка
Палецкого
(кара-черкез)
VI-VII
X
X-XI
серая
52
Солянка
Рихтера
(черкез
Рихтера)
VI-VII
X
X-XI
серовато-
серебристая
53
Тополь баль-
замический
IV-V
VI
VI
зеленые,
бурые
54
Тополь белый
(серебристый)
III-IV
V-VI
V-VI
ярко-
зеленая
(коробочка)
55
Тополь черный
(осокорь)
IV
V-VI
V-VI
зеленая
(коробочка)
56
Туя западная
IV-V
IX-X
IX-X
соломенно-
желтые
крылышки
57
Шелковица
белая
V
V-VII
V-VII
белая,
зеленовато-
белая,
пурпурно-
черная
58
Шелковица
черная
V
VI-VII
VI-VII
темно-
красная,
черно-
фиолетовая
59
Яблоня
Сиверса
V-VI
VIII-IX
VIII-IX
желто-
зеленая,
иногда с
розовым
румянцем
60
Ясень
ланцетный
или зеленый
IV-V
IX
IX-X
бурая
61
Ясень
обыкновенный
IV-V
VIII-IX
IX-XI
желтая или
бурая
62
Ясень
согдианский
IV-V
IX
IX-X
бурая
Примечание:  В календаре приведены примерные сроки массового цветения и созревания плодов (шишек), которые при неблагоприятных условиях могут наступать позже. Для сбора семян приведены также ориентировочные сроки. Плоды и сережки акации желтой, берез, тополей и ив собирают несколько раньше наступления полной спелости, т.к. после созревания семена быстро осыпаются.
Плоды ясеня обыкновенного, бересклетов и шиповников для более успешной подготовки семян к посеву так же лучше собирать в несколько недоспелом виде.
Приложение 4
к Правилам организации заготовки,
переработки, хранения, использования
лесных семян и контроля за их качеством
КНИГА УЧЕТА ЛЕСНЫХ СЕМЯН
Древесная порода __________________видовое название
N
и дата
паспор-
та дан-
ной
партии
семян
Место сбора
(приобретения)
семян (индекс
лесосеменного
района,
подрайона,
хозяйства,
лесничества)
Масса
семян,
кг
Селекционная
категория
семян
(сортовые,
улучшенные,
нормальные)
Качество
семян
N
и дата
документа
о качес-
тве семян
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Качество семян
Расход семян, кг
Остаток
конди-
ционных
семян
на
начало
года, кг
срок
дей-
ствия
доку-
мента
о ка-
честве
семян
класс
качества,
% всхожес-
ти (добро-
качествен-
ности,
жизнеспо-
собности)
N и
дата
доку-
мента
о рас-
ходе
или
списа-
нии
семян
израс-
ходовано
всего,
в том
числе
реали-
зовано
списано
(некон-
дицион-
ных)
6
7
8
9
10
11
Примечание: Книга учета лесных семян должна быть пронумерована,
прошнурована и заверена печатью лесовладельца
(лесопользователя) - заготовителя семян
Приложение 5
к Правилам организации заготовки,
переработки, хранения, использования
лесных семян и контроля за их качеством
Паспорт N _________
Составлен _______________________________________ 200__г. на
(число, месяц)
партию семян _____________________________________________________
(полное русское и латинское видовое название породы)
массой ___________________________ (__________________________) кг
(прописью)                     (цифрами)

2. Массасы бойынша шағын партиядан орташа үлгі белгіленген
массаның тең жартысын құрайтын тұқым үлгісі сұрыптап алынады.
3. Бір түр тұқымдарының массасы бойынша шағын бірнеше
партиясын араластыруға болмайды және олардан бір орташа үлгі
сұрыптап алуға жол берілмейді.
4. Артықшылығы бар ағаштардан және ерекше бағалы тұқымды
ағаштарынан жиналған тұқымдар үшін орташа үлгілердің белгіленген
массасын сақтамауға болады.
Орман тұқымдарын дайындауды, өңдеуді,
сақтауды, пайдалануды және олардың
сапасын бақылауды ұйымдастыру ережесіне
3-қосымша
Қазақстандағы негізгі ағаш және бұта тұқымдыларының
гүлдену, пісіп-жетілу және олардың жемістерін,
бүрлерін және тұқымдарын жинау күнпарағы
р/с
N
Түр атаулары
Уақыты (айлар)
гүлденуі
пісуі
жиналуы
піскен жеміс пен бүрдің түр-
түсі
1
2
3
4
5
6
Қылқан жапырақтылар
1
Сібір шыршасы
Ү-VI
ҮІІІ
ҮІІІ-ІХ
құба
2
Шренка шыршасы
Ү
ІХ
ІХ
қоңыр жылтыр
3
Сібір балқарағайы
IҮ-V
ҮІІІ-ІХ
ҮІІІ-ІХ
ашық-сары немесе қоңыр-сары
4
Кәдімгі арша
IV-V
IX
IX-X
қара - көкшіл
5
Зеравшан аршасы
IV-V
IX
X
қара-қошқыл
Түркістан аршасы
IV-V
VII
IX
жылтыр қара
7
Сібір самырсыны
Ү-ҮІ
ҮІІІ-ІХ
ІХ-Х
құба, ашық-құба
8
Сібір балқарағайы
VI
VІІІ-ІХ
ІХ
сұр-қоңыр
9
Кәдімгі қарағай
V-VІ
ІХ-Х
Х-ІІІ
сұр, сұр-құба, қара-қоңыр, қызғылт қоңыр
10
Батыс бозаршасы
ІV-V
ІХ-Х
ІХ-Х
сұр-қоңыр, қара-қоңыр
Жалпақ жапырақтылар
11
Кәдімгі өрік
ІІІ-ІҮ
ҮІ-ҮІІІ
ҮІ-ҮІІІ
қызыл-сары
12
Ақ қараған немесе ақ инеш
Ү-ҮІ
ІХ
IX-XII
қоңырлау-
сары
13
Сары қараған
Ү-ҮІ
ҮІ-ҮІІ
ҮІ-ҮІІ
сары-құба
14
Тушақұрай
ҮІ-ҮІІ
ІХ-Х
ІХ-Х
қоңырлау
15
Салпыншақ қайың
ҮІІ-VIII
ҮІІ-VIII
сары-жасыл, сары-қоңыр
16
Кәдімгі қынаағаш
Ү-ҮІ
ҮІІІ-ІХ
ІХ-ХІ
қара, жылтыр
17
Кәдімгі долана
Ү-ҮІ
ҮІІІ
ҮІІІ
құба-қызыл, сары
18
Кәдімгі аюбадам
Ү
ҮІІ-ҮІІІ
ҮІІІ
қызыл, қызғылт
-сары
19
Дала шиесі
Ү
ҮІІ
ҮІІ
қызыл
20
Жылтыр шегіршін
III-ІҮ
V
V
сұр
21
Кішкі жапырақты шегіршін
III-ІҮ
ІҮ-Ү
ІҮ-Ү
құм түсті
22
Кәдімгі қарала
Ү-ҮІ
ІХ-Х
IX-XII
қара-қоңыр, жылтыр
23
Алмұрт
ІҮ-Ү
ҮІІІ-Х
ҮІІІ-Х
көк-жасыл
24
Сәнтал, көріктал
ҮІ
ІХ
ІХ-Х
қара
25
Емен
ІҮ-Ү
ІХ-Х
ІХ-Х
қара-қоңыр, жылтыр
26
Кәдімгі ұшқат
Ү-ҮІ
ҮІІІ-ІХ
ҮІІІ-ІХ
қою-қызыл
27
Татар ұшқаты
Ү-ҮІ
ҮІІ-ҮІІІ
VІІ-VIII
ақшыл-
қызғылт,
шымқай-
қызыл
28
Ақ тал
ІҮ-Ү
V-VІ
V-VІ
сары-қоңырлау
29
Шәңгіш
Ү-ҮІ
ІХ
ІХ
ашық-қызыл
30
Сәнағаш
ҮІ-ҮІІ
ІХ-Х
ІХ-ХІ
құба
31
Сүйір жапырақты
үйеңкі
ІҮ-Ү
ІХ
ІХ-Х
құба-қоңыр
32
Дала үйеңкісі
ІҮ-Ү
ҮІІІ-ІХ
ІХ-Х
жасыл-құба, қоңыр-құба
33
Татар үйеңкісі
Ү-ҮІ
ҮІІІ-ІХ
ІХ-Х
сары-қызыл, құба-қызыл
34
Ат талшыны
Ү-ҮІ
ІХ-Х
ІХ-Х
жасыл, жылтыр қоңыр
35
Үлкен жапырақты жөке
ҮІ-ҮІІ
ІХ-Х
ІХ-Х
қара-сұр
36
Кіші жапырақты жөке
ҮІ-ҮІІ
ІХ-Х
IX-XII
құба-қоңыр
37
Жіңішке жапырақты жөке
Ү-ҮІ
ІХ-Х
ІХ-Х
ақшыл
38
Шырғанақ
ІҮ-Ү
ҮІІІ-ІХ
ІХ-Х
қызыл, қызғылт сары құба
39
Грек жаңғағы
ІҮ-Ү
ҮІІІ-Х
ІХ-Х
сары құба, ақшыл-қоңыр
40
Жабысқақ қандыағаш
ІІІ-ІҮ
Х-ХІ
Х-ХІ
қызыл-құба
41
Кәдімгі шабдал
ІҮ
ҮІІ-ІХ
ҮІІ-ІХ
сары-
қызғылт
барқыт
түсті
42
Итті раушан
Ү-ҮІ
ІХ-Х
Х
қызғылт-
сары, қызыл
43
Кәдімгі шетен
Ү-ҮІ
ҮІІI-ІХ
ІХ-Х
қызғылт-
сары
44
Ақ сексеуіл
ІІІ-ІҮ
Х
Х
ашық-сары, ашық
45
Қара сексеуіл
ІІІ-ІҮ
Х
Х
сұр
46
Жалқын
Ү-ҮІ
ҮІ-ҮІІ
ҮІ-ҮІІ
сұр-қоңыр.
лау
47
Тікенді қараөрік
ІІІ-ІҮ
ҮІІ-ІХ
ҮІІ-ІХ
қара-көк
48
Соғды қараөрік
ІІІ-ІҮ
ҮІІІ-ІХ
ҮІІІ-ІХ
күргін, сары-жасыл, қызыл-шие
50
Сары қарақат
Ү
ҮІІ
ҮІІ
қара-күнгін
51
Қара қарақат
Ү
ҮІІ
ҮІІ
қара
52
Шығыс сораңы
ҮІ-ҮІІ
Х
Х-ХІ
сұр
53
Рихтер сораңы
ҮІ-ҮІІ
Х
Х-ХІ
сұр-күміс
54
Бальзам терегі
ІҮ-Ү
ҮІ
ҮІ
жасыл-құба
55
Ақ терек
ІІІ-ІҮ
Ү-ҮІ
Ү-ҮІ
ашық-жасыл
56
Қара терек
ІҮ
Ү-ҮІ
Ү-ҮІ
жасыл
57
Батыс бозаршасы
ІҮ-Ү
ІХ-Х
ІХ-Х
ақшыл-сары
58
Ақ тұт
Ү
Ү-ҮІІ
Ү-ҮІІ
ақ, жасыл.
ды-ақ
59
Қаратұт
Ү
ҮІ-ҮІІ
ҮІ-ҮІІ
қара-қызыл, қара-сия
60
Жасыл шаған
ІҮ-Ү
ІХ
ІХ-Х
құба
61
Кәдімгі шаған
ІҮ-Ү
ҮІІІ-ІХ
ІХ-ХІ
жасыл-құба
62
Соғды шағаны
ІҮ-Ү
ІХ
ІХ-Х
құба
Ескерту: Күнпарақта жаппай гүлденуінің және жемістердің
(бүрлердің) пісуінің мөлшерлі мерзімдері көрсетілген, олар қолайсыз
жағдайларда кешірек басталуы мүмкін. Тұқым жинау үшін сондай-ақ
болжамды мерзімдер келтірілген. Сары қараған, қайың, терек пен
көкталдың жемістері мен сырғаларын толық піспей тұрып біраз ертелеу
жинайды, өйткені піскеннен кейін тұқымдар тез шашылып қалады.
Кәдімгі шағанның, қабыржықтың және итмұрынның жемістерін де
тұқымды себуге неғұрлым ойдағыдай әзірлеу үшін біраз піспеген
күйінде жинаған жақсы.
Орман тұқымдарын дайындауды, өңдеуді,
сақтауды, пайдалануды және олардың
сапасын бақылауды ұйымдастыру ережесіне
4-қосымша
ОРМАН ТҰҚЫМДАРЫН ЕСЕПКЕ АЛУ КІТАБЫ
Ағаш тұқымы _____________________ түр атауы
Осы тұқым партия.
сы паспор.
тының N
және толты.
рылған  күні
Тұқымның дайындалған жері (алынған) орман тұқым ауданының, кіші ауданының индексі, шаруашылығы, орманшылығы
Тұқым массасы
Тұқымның селекциялық санаты (сорты, жақсартылған, жақсы)
Тұқым сапасы
Тұқым сапасы туралы құжаттың толтырылған күні және N
Тұқым сапасы туралы құжаттың қолданылу мерзімі
Сапа сыныбы, өнгіштігі % (сапалығы, өміршеңдігі)
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Тұқым шығыны, кг
Жыл басына кондициялы тұқымдардың қалдығы, кг
Тұқымның жұмсалуы немесе есептен шығарылуы туралы құжаттың N және берілген күні
Жұмсалғаны барлығы оның ішінде өткізілді
Есептен шығарылды (кондициялы емес)
8
9
10
11
Ескерту: Орман тұқымдарын есепке алу кітабы нөмірленуге,
жіппен байлануға және тұқым дайындаушы - орман иеленушінің (орман
пайдаланушының) мөрімен куәландырылуға тиіс.
Орман тұқымдарын дайындауды, өңдеуді,
сақтауды, пайдалануды және олардың
сапасын бақылауды ұйымдастыру ережесіне
5-қосымша
Паспорт N _____
200___ж. массасы _______________________ (_____________________) кг
(жазбаша)                (цифрлармен)
_________________________________________ тұқым партиясына жасалды.
(тұқымның толық қазақша және латынша түрлік атауы)

1. Данная партия семян заготовлена _________________________
(название хозяйства,
__________________________________________________________________
заготовившего данную партию, с указанием подчиненности)
2. Почтовый индекс и адрес хозяйства _______________________
__________________________________________________________________
3. Адрес электронной почты _________________________________
4. Время сбора семян, плодов, шишек ________________ 200__г.
(месяц, год)
5. Место сбора семян, плодов или шишек: ____________________
__________________________________________________________________
индекс лесосеменного района, подрайона, область
__________________________________________________________________
государственный лесовладелец, лесничество
категория лесосеменного объекта __________________________________
(ЛСП, ПЛСУ, ВЛСУ, лесосека и пр.)
для сортовых или улучшенных семян ________________________________
номер плантации или участка, квартал, выдел
6. Таксационная характеристика насаждения, плантации, участка:
состав ___________, бонитет ____________, тип леса _______________
группа возраста __________________________________________________
(молодняки, средневозрастные,
__________________________________________________________________
приспевающие, спелые)
Селекционная группа ______________________________________________
Лесоводственная ценность семян ___________________________________
(нормальные, улучшенные, сортовые)
Другие сведения __________________________________________________
7. Для горных условий указать:
1) высоту над уровнем моря _________________________________
2) склон (восточный, западный, северный, южный) ____________
8. Кем и когда проводились предварительные обследования
насаждений перед массовой заготовкой семян, плодов или шишек______
9. Каким способом и когда извлекались семена из шишек, тип
шишкосушилки, температура и т.д. _________________________________
10. Каким способом и с применением каких механизмов
обескрылены и очищены хвойные семена _____________________________
11. Каким способом извлекались семена из сухих и сочных
плодов ____________________________, каким способом очищались
семена ___________________________________________________________
12. Когда закончена очистка семян __________________________
(число, месяц, год)

1.  Осы тұқым партиясын ____________________________________________
(бағыныстылығын көрсетіп, осы партияны
____________________________________________________________________
дайындаған шаруашылықтың атауы)
2. Шаруашылықтың мекен-жайы және пошта индексі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Электронды поштаның адресі ______________________________________
4. Тұқымдар, жемістер, бүрлер жиналған уақыт _________________ 200_ж
(айы, жылы)
5. Тұқым, жеміс немесе бүршік жиналған орын: _______________________
____________________________________________________________________
(орман тұқымы ауданының, кіші ауданының индексі,
____________________________________________________________________
мемлекеттік орман иеленуші, орманшылық)
Орман тұқымы объектісінің санаты ___________________________________
(ОТП, ТОТУ, УОТУ, кеспеағаш және т.б.)
Сортты немесе жаңартылған тұқымдар _________________________________
(плантация немесе учаске N, орам, телім)
6. Алқаағаштардың, плантацияның, учаскенің таксациялық сипаттамасы:
орманның құрамы  __________________, бонитеті ________________,
түрі жас тобы ______________________________________________________
(балауса, орта жастағы, пісіп келе жатқан, пісіп жетілген)
Селекциялық топ ____________________________________________________
Тұқымның орман өсіруге құндылылығы _________________________________
(қалыпты, жақсартылған, сортты)
Басқа мәліметтер ___________________________________________________
7. Таулы жағдайлар үшін мыналар көрсетіледі:
1) теңіз деңгейінен биіктігі _______________________________________
2) бөктері (шығыс, батыс, оңтүстік, солтүстік) _____________________
8. Тұқымдарды, жемістерді немесе бүршектерді жаппай дайындау алдында
алқаағаштарға кім және қашан алдын ала тексеру жүргізді __________________________________________________________________
9. Бүршіктен тұқым қандай әдіспен және қашан алынды, бүршік
кептіргіштің түрі, температурасы және т.б. _________________________
10. Қылқан жапырақтылар тұқымы қандай әдіспен және қандай механизмді
қолданып қанатсыздандырылды және тазартылды ________________________
____________________________________________________________________
11. Тұқым құрғақ және шырынды жемістерден қандай әдіспен алынды
___________________________________, тұқым қандай әдіспен тазартылды
____________________________________________________________________
12. Тұқым тазарту қашан аяқталды ___________________________________
(күні, айы, жылы)

13. Где хранятся семена ____________________________________
__________________________________________________________________
(указать подробно: в специальном семенохранилище, приспособленном,
в холодном или теплом помещении, в траншее, в погребе, под пологом
и другое)
14. В какой таре хранятся семена ___________________________
(бутыли, мешки, ящики и другое)
15. Для какой цели заготовлены семена_______________________
(для посева в своем
__________________________________________________________________
хозяйстве, для реализации, для опытных целей и так далее)
М.П.                      Государственный лесовладелец
Приложение 6
к Правилам организации заготовки,
переработки, хранения, использования
лесных семян и контроля за их качеством
ЭТИКЕТКА
1. Видовое название породы _______________________________________
2. Селекционная ценность семян ___________________________________
(нормальные, улучшенные, сортовые)
3. Лесосеменной район, лесорастительная зона, подзона ____________
__________________________________________________________________
4. Номер квартала, выдела ________________________________________
5. Категория и номер лесосеменного объекта _______________________
6. Название хозяйства (организации) ______________________________
7. Год и месяц заготовки _________________________________________
8. Номер и дата паспорта _________________________________________
9. Первоначальная масса партии ________________________________ кг
10. Число мест и вид тары ________________________________________
11. Порядковый номер тары ________________________________________
12. Масса семян в данной таре ____________________________________
(первоначальный и последующий,
_______________________________________________________________ кг
по мере использования семян)
13. Номер удостоверения о кондиционности семян и дата его выдачи
_________, класс качества семян ________, срок действия __________
(при повторной проверки качества семян)
Должность и подпись лица,
ответственного за хранение семян
Приложение 7
к Правилам организации заготовки,
переработки, хранения, использования
лесных семян и контроля за их качеством
АКТ N ________
отбора средних образцов для определения качества семян,
принадлежащих
__________________________________________________________________
(наименование лесовладельца, лесопользователя)
__________________________________________________________________
(область, район, адрес)
200__г. _____________________________________ мною, уполномоченным
(месяц число)
по отбору образцов
__________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество)
при участии членов комиссии
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, должность каждого)
в присутствии_____________________________________________________
(представитель территориального органа в области лесного и
охотничьего хозяйства)
__________________________________________________________________
произведен осмотр семян и отбор средних образцов от следующих
партий, хранящихся
__________________________________________________________________
(место хранения)
Номера
по
порядку
Видовое
название
породы
Год
урожая
семян
Цель заго-
товки семян
(собственные
нужды, реа-
лизация и
др.)
Номер
партии
семян
Масса
партии
семян,
кг
Вид тары
и номера
мест
отдельно
по
каждой
партии
семян
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Номер и
дата
копии
паспорта
Место
заготовки
(откуда и
когда полу-
чены семена)
Масса
среднего
образца, г
Который
раз семена
подвергают
анализу
Номер и дата
последнего
документа о
качестве семян
и наименование
специализиро-
ванной
организации,
выдавшей этот
документ
8
9
10
11
12
Образцы направлены на (в)
______________________________________________________________
(наименование специализированной организации уполномоченного
органа, дата)
для определения качества лесных семян
Лицо, уполномоченное
по отбору образцов,
( должность )                ____________________
Ф.И.О., подпись
Подписи членов комиссии:
_________________________ _______________________
_________________________ _______________________
_________________________ _______________________
Гарантии: отбор образцов семян произведен в соответствии с ГОСТ
13056.1-67, обеспеченность условий хранения семян, а также
сохранность партий от смешения и засорения
_______________________________________________________________
гарантирует .   (наименование лесовладельца, лесопользователя)
Лесовладелец, (лесопользователь)    ___________________________
Ф.И.О., подпись
М.П.
Лицо, ответственное
за хранение семян                   ___________________________
(должность)                                 Ф.И.О., подпись
Представитель территориального
органа уполномоченного органа
в области лесного хозяйства                  Ф.И.О, подпись
Приложение 8
к Правилам организации заготовки,
переработки, хранения, использования
лесных семян и контроля за их качеством
Особенности сбора, переработки и хранения шишек,
плодов и семян различных видов деревьев и кустарников
N
п/п
Сбор шишек
и плодов
Переработка шишек
и плодов.
Очистка семян
Выход
семян
из
шишек
и пло-
дов от
общей
массы,
%
Хранение семян
Способы
хране-
ния
Сроки
хране-
ния,
лет
Опти-
маль-
ная
влаж-
ность
семян,
%
1
2
3
4
5
6
7
Ель сибирская, ель Шренка или тяньшанская
1
Сбор шишек
осуществля-
ют при их
побурении
на селекци-
онно-семе-
новодческих
объектах,
а также в
нормальных
насаждениях
с растущих
деревьев.
На ВЛСУ и
лесосеках
возможен
сбор шишек
со срублен-
ных
деревьев
Семена извлекают
из шишек в шишко-
сушилках при

13. Тұқым қайда сақталуда __________________________________________
____________________________________________________________________
(егжей-тегжейлі көрсетілсін: арнайы тұқым сақтағышта,
____________________________________________________________________
ыңғайландырылған, суық немесе жылы үй-жайда орларда, жертөледе,
____________________________________________________________________
кенеп жабылып және т.б.)
14. Тұқым қандай ыдыста сақталады __________________________________
(бөтелкеде, қапта, жәшікте және т.б.)
15. Тұқым қай жылдың жоспарына дайындалған _________________________
16. Тұқым қандай мақсатпен дайындалды ______________________________
(өз шаруашылығында себу үшін, өткізу
___________________________________________________________________
үшін, тәжірибелік мақсаттар үшін және т.б.)
М.О.                                      Мемлекеттік орман иеленуші
Орман тұқымдарын дайындауды, өңдеуді
сақтауды, пайдалануды және олардың
сапасын бақылауды ұйымдастыру ережесіне
6-қосымша
Заттаңба
1. Тұқымның түрлік атауы ___________________________________________
2. Тұқымның селекциялық құндылығы __________________________________
____________________________________________________________________
(қалыпты, жақсартылған, сортты)
3. Орман тұқымы ауданы, орман өсірілетін аймақ, кіші аймақ _________
____________________________________________________________________
4. Орам, телім нөмірі ______________________________________________
5. Орман тұқымы объектісінің санаты және нөмірі ____________________
6. Шаруашылық (ұйым) атауы _________________________________________
7. Дайындау жылы мен айы ___________________________________________
8. Паспорттың нөмірі мен берілген күні _____________________________
9. Партияның бастапқы массасы __________________________________ кг.
10. Ыдыстың орын саны және түрі ____________________________________
11. Ыдыстың реттік нөмірі __________________________________________
12. Осы ыдыстағы тұқым массасы _____________________________________
(тұқымның, пайдаланылуына қарай
____________________________________________________________________                                  бастапқы және кейінгі)
13. Тұқымның кондициялылығы туралы куәліктің нөмірі және оның
берілген күні, _______________________________ тұқымның сапа сыныбы
__________ , қолданылу мерзімі _____________________________________
(тұқым сапасын қайта тексеру кезінде)
Тұқым сақтауға жауапты тұлғаның
лауазымы және қолы
Орман тұқымдарын дайындауды, өңдеуді,
сақтауды, пайдалануды және олардың
сапасын бақылауды ұйымдастыру ережесіне
7-қосымша
Тұқым сапасын анықтау үшін орташа үлгілер іріктеудің
N ____ актісі
__________________________________________________________________
(орман иеленушінің, орман пайдаланушының атауы)
__________________________________________________________________
(аудан, облыс, мекен-жайы) )
тиесілі тұқым сапасын анықтау үшін үлгілер іріктеп алу жөнінде
өкілетті мен _______________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты)
200__ ж. __________   комиссия мүшелері ____________________________
(айы, күні)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(әрқайсысының лауазымы,
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты)
қатысуымен және ____________________________________________________
(орман және аңшылық шаруашылығы саласындағы
____________________________________________________________________
аумақтық органның өкілі)
қатысып тұруымен __________________________________________________
(сақтау орыны)
сақтаулы мына партиялардан тұқым қарап, орташа үлгілерді іріктеп
алдым.
р/с№N
Тұқымның түрлік атауы
Тұқымның
өнім
берген
жылы
Тұқымды дайындау мақсаты (өз қажеті, өткізу
және басқалар)
Тұқым партиясының нөмірі
Тұқым партиясының массасы, кг
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Ыдыс түрі және орындар.
дың әр тұқым партиясы бойынша нөмірі
Паспорт  нөмірі және көшірме.
сінің берілген күні
Дайындау орны (тұқым қайдан және қашан алынды)
Орташа үлгінің массасы, г
Тұқымға қанша рет анализ жасалады
Тұқым сапасы туралы соңғы құжаттың нөмірі және берілген күні
мен осы құ.
жатты берген
маманданды.
рылған ұйымның атауы
7
8
9
10
11
12
Үлгілер орман тұқымдарының сапасын анықтау үшін
____________________________________________________________________
(уәкілетті органның мамандандырылған органының атауы, күні)
жіберілді.
Үлгілер іріктеу жөніндегі
уәкілетті тұлға (лауазымы)              _____________________________
(Т.А.Ж., қолы)
Орман тұқымдарын дайындауды, өңдеуді,
сақтауды, пайдалануды және олардың
сапасын бақылауды ұйымдастыру ережесіне
8-қосымша
Ағаштар мен бұталардың сан алуан түрлерінің
бүрлерін, жемістерін және тұқымдарын жинау,
өңдеу және сақтау ерекшеліктері
р/с
N
Бүрлер мен
жемістерді
жинау
Бүрлер мен
жемістерді
өңдеу.
Тұқым тазалау
Жалпы масса.
дан
бүрлер
мен
жеміс.
терден
тұқым
шығымы,
%
Тұқым сақтау
Сақтау
тәсіл.
дері
Сақтау
мерзімі,
жыл
Тұ.
қым.
ның
оң.
тай.
лы.
ыл.
ғал.
ды.
лығы
%
1
2
3
4
5
6
7
Сібір шыршасы, Шренк немесе Тянь-Шань шыршасы
1
Бүрлерді
олар селек.
циялық тұ.
қым шаруа.
шылығы объектіле.
рінде, сон.
дай-ақ қа.
лыпты алқа.
ағаштарда
өсіп тұрған
ағаштардан
қоңыр түске
боялған
кезінде
жинайды,
УОТУ-лерде
және кеспе.
ағаштарда
бүрлерді
кесілген
ағаштардан
жинауға
болады.
Тұқымдарды
бүрлерден
бүркептіргіш.

температуре 30-40
С до начала
раскрытия шишек и
далее при
температуре не
более 45 0 С до
полного их
раскрытия.
Возможна сушка
шишек в солнечных
шишкосушилках.
Извлеченные
семена
обескрыливаются
на обескрыливате-
лях, семеочисти-
тельных  машинах,
водным способом
или вручную, а
затем отвеиваются
на веялках или
вручную на ветру
2-4
В гер-
мети-
чески
укупо-
ренных
стекля-
нных
буты-
лях,
метал-
личес-
ких или
поли-
этиле-
новых
баках
емкость
до 25
литров
3-4
6-7,5
Лиственница сибирская
2
Собирают
шишки за
15-20 дней
до насту-
пления пол-
ной зрелос-
ти семян в
основном с
растущих
деревьев
на селек-
ционно-
семенных
объектах и
в нормаль-
ных насаж-
дениях.
Шишки
срывают
вручную,
очесывают
шишкоснима-
телями,
обивают
легкими
деревянными
шестами.
Возможен
сбор шишек
со срублен-
ных дере-
вьев на
ВЛСУ или
лесосеках
в нормаль-
ных
насаждениях
Семена извлекают
из предварительно
просушенных шишек
в шишкосушилках
при температуре
30-40 0 С в начале
до раскрытия
первых шишек и в
дальнейшем при
45 0 С (не более)
до полного их
раскрытия.
Возможно сушить
шишки в солнечных
шишкосушилках.
Извлеченные
семена обескрыли-
вают на
обескрыливателях,
семеноочиститель-
ных машинах,
водным способом
или вручную, а
после отвеивают
на веялках или
вручную на ветру
4-6
в гер-
мети-
чески
укупо-
ренных
стекля-
нных
буты-
лях,
метал-
личес-
ких и
поли-
этиле-
новых
баках
емкос-
тью до
25
литров
4-5
8-9
Можжевельник обыкновенный, зершанская,
туркестанская и др .
3
Собирают
шишкоягоды
после
наступления
спелости
(характер-
ная
окраска) до
наступления
морозов,
вручную.
После замо-
розков
шишкоягоды
начинают
осыпаться
Шишкоягоды
замачивают на 3-4
дня в воде или в
0,5 %-ном растворе
марганцовокислого
калия, затем раз-
минают деревянными
пестами в кадках
или перетирают
между двумя
ребристыми
досками, на
решетах или на
семеочистительных
машинах. Затем
семена отмывают
водой и высушивают
на решетах,
рассыпая тонким
слоем 1,5-2 см
8-10
то же
2-3
Пихта сибирская
4
Собирают
шишки на
селекционно
-семеновод-
ческих
объектах и
в нормаль-
ных насаж-
дениях с
растущих
деревьев,
когда в
южных
секторах
крон они
примут
характерную
краску и
частично
начнут рас-
сыпаться.
На лесосе-
ках возмо-
жен сбор
шишек со
срубленных
деревьев
Шишки для
дозревания
рассыпают в
хорошо
проветриваемых
помещениях и
перелопачивают
1-2 раза в день.
Извлекать семена
из шишек рекомен-
дуется на машине.
При отсутствии
машины
раскрывшиеся
шишки обмола-
чивают вручную в
мешках, семена
отделяют от
чешуек и стержней
на решетах,
обескрыливают и
отвеивают
20
в гер-
мети-
чески
укупо-
ренных
стекля-
нных
буты-
лях,
метал-
личес-
ких и
поли-
этиле-
новых
баках
емкос-
тью до
25
литров
2

терде 30-40 о С
температурада
бүрлер ашыла
бастағанға
дейін және
одан кейін
олар толық
ашылғанға
дейін 45 о С
аспайтын
температура
жағдайында
алады.
Бүрлерді күн
бүркептіргіш.
терінде кеп.
тіруге болады
Алынған тұқым
қанатсыз.
дандырғыштар.
да, тұқым та.
зарту машина.
ларында, суға
шаю тәсілімен
немесе қолмен
қанатсыздан.
дырылады, ал
содан соң
елеуіштерде
немесе жел
өтіне қолмен
желдетіледі.
2-4
Бітеу
жабыла.
тын шы.
ны шөл.
мектер.
де,
сиым.
дылығы
25 л
дейін
металл
немесе
поли.
этилен
құты.
ларда
3-4
6-7,5
Сібір балқарағайы
2
Бүрлерді
тұқым толық
піскенге
дейін 15-20
күн қалған.
да негізі.
нен селек.
циялық
тұқым объек
тілерінде
және қалып.
ты алқа.
ағаштардан
Бүрлерді қолмен жұ.
лып алады,
бүр алғыш.
тармен тар.
айды, жеңіл
ағаш таяқ.
тармен са.
балайды.
Бүрлерді
УОТУ-лерде
кесілген
ағаштардан
және кеспе.
ғаштарда
қалыпты
алқаағаш.
тардан
жинауға
болады.
Тұқымдарды бүр.
лерден бүркеп.
тіргештерде
30-40 о С темпера.
турада алдын ала кептірілген
бүрлерден алғаш.
қы бүрлер ашыла
бастағанға дейін
және одан кейін
олар толық ашыл.
ғанға дейін 45 о С
аспайтын темпе.
ратура жағдайын.
да алады.
Бүрлерді күн
бүркептіргіште.
рінде кептіруге
болады.
Алынған тұқым
қанатсыздандыр.
ғыштарда, тұқым
тазарту машина.
ларында, суға
шаю тәсілімен
немесе қолмен
қанатсыздандыры.
лады, ал содан
соң елеуіштерде
немесе жел өтіне
қолмен желдеті.
леді.
4-6
Бітеу
жабыла.
тын шы.
ны шөл.
мектер.
де,
сиым.
дылығы
25 л
дейін
металл
немесе
поли.
этилен
құты.
ларда
4-5
8-9
Кәдімгі арша, зеравшан, түркістан және басқа да аршалары
3
Бүржидек.
терді піс.
кеннен ке.
йін (өзіне
тән бояуы
болады) үс.
ік бастал.
май тұрып
қолмен жи.
найды
Үсіктен ке.
йін бүржи.
дектер жер.
ге түсе
бастайды.
Бүржидектерді
3-4 күн суға
немесе марганец
қышқылы калийдің
0,5% ерітіндісі.
не салып қояды,
содан соң ағаш ыдыста ағаш оқтаулармен
ұнтақтайды неме.
се кедір-бұдыр екі тақтайдың
арасына салып,
електе немесе тұқым тазарту машиналарында үгітеді. Содан кейін тұқымды сумен шайып,
електерге 1,5-2
см. қалыңдықта
жайып кептіреді.
8-10
бұл да
2-3
Сібір майқарағайы
4
Бүрлерді
селекциялық
тұқым шар.
уашылығы
объектіле.
рінде және
қалыпты
алқаағаш.
тарда өсіп
тұрған ағаш
тардан ұшар
бастардың
оңтүстік
секторларда
олар өзіне тән түске
боялып,
ішінара ша.
шыла баста.
ған кезде
жинайды.
Кеспеағаш.
тарда бүр.
лерді кесіл
ген ағаш.
тардан жи.
науға бола.
ды.
Бүрлер жақсы
пісу үшін оларды
жақсы желдетіле.
тін бөлмелерге
шашып қойып,
күніне 1-2 рет
араластырады.
Тұқымды бүрлер.
ден машинада
алу ұсынылады.
Машина болма.
ған жағдайда
ашылған бүрлерді
қаптарда қолмен
үгітеді, тұқымды
қабыршақтардан
және өзектерден
електерде ажыра.
тады, қанатсыз.
дандырады және
желдетеді.
20
Бітеу
жабыла.
тын шы.
ны шөл.
мектер.
де,
сиым.
дылығы
25 л
дейін
металл
немесе
поли.
этилен
құты.
ларда
2

11-12
Сосна кедровая сибирская (кедр сибирский)
5
Собирают
шишки
(созревшие)
на стоящих
деревьев,
сбивая их
шестами
или отряхи-
вая на
землю
ударами
колотушки
по ветвям
дерева. При
больших
урожаях
проводят
сбор шишек
с земли, и
после
таяния
снега
Шишки дробят и
семена очищают от
примесей на маши-
нах, имеющих
молотильные аппа-
раты.  При отсут-
ствии машин шишки
дробят
деревянными
терками,
обмолачивают
молотилками
- изогнутыми
палками. Семена
очищают на грохо-
тах, решетах,
веялках.
Заготовленные
семена
просушивают
на солнце слоем
10-15 см. Большие
партии сушат в
зерновых
сушилках.
Сосна
кед-
ровая
си-
бир-
ская-
24-25
В сухих
про-
хладных
помеще-
ниях в
ящиках,
закро-
мах,
ларях.
В ямах
с прос-
лойками
песка,
в тран-
шеях
1
2
12-16
-
Сосна обыкновенная
6
Собирают
шишки в
сентябре-
октябре
(ранний
сбор) и с
ноября до
марта с
растущих
деревьев
на объектах
ПЛСБ и в
нормальных
насаждени-
ях.
Возможен
сбор со
срубленных
деревьев
на ВЛСУ и
лесосеках
текущего
года
Семена извлекают
из шишек в шишко-
сушилках при тем-
пературе 50-60 0 С.
Шишки ранних
сборов для полного
дозревания
помещают в хорошо
проветриваемые
помещения на 1-2
месяца, периоди-
чески перемешивают
и перерабатывают
не позднее чем
через 1-3 месяца
после закладки на
хранение.
Семена обескрыли-
вают механическим
способом или
водным опрыскива-
нием и отвеивают
1
В стек-
лянных,
герме-
тически
укупо-
ренных
буты-
лях,
метал-
личес-
ких и
поли-
этиле-
новых
баках
емкос-
тью до
25 л
5-6
6-7,5
Туя западная
7
Собирают
шишки со
стоящих
деревьев
сразу по
созревании
Шишки просушивают
в сухом помещении,
рассыпав на полу,
на брезенте или
на стеллажах, и
ворошат для
ускорения
выпадения семян.
4-10
то же
2-3
-
Абрикос обыкновенный
8
Собирают
плоды с
растущих
деревьев
сразу по
созревании,
обрывая их
с ветвей
вручную или
(при массо-
вом созре-
вании)
отряхивая
на подост-
ланные
пологи.
Косточки
извлекают из
плодов в течение
1-2 дней после
сбора вручную,
взрезывая плоды
при заготовке
небольших партий
семян, или на
косточковыбивных
машинах при
заготовках
больших партий
семян.
Косточки
просушивают на
воздухе, рассыпав
слоем 4-5 см, или
в зерносушилках
при температуре
не выше 35 0 С
10-17
В про-
хладных
помеще-
ниях в
чистых
мешках,
ящиках,
ларях.
Наибо-
лее на-
дежный
способ
хране-
ния в
ящиках
с
песком
2
8-12
Аморфа кустарниковая
9
Собирают
плодоносные
кисти
осенью и
зимой
руками в
рукавицах
Кисти плодов
просушивают,
обмолачивают и
очищают на решетах
(высев произво-
дится нераскры-
вающимися бобами)
60-70
Для
дли-
тель-
ного
хране-
ния в
стек-
лянных
герме-
тичес-
ких
укупо-
ренных
буты-
лях;
для
посева
в пер-
вую
весну-
в бу-
мажных
мешках,
ящиках,
ларях
3-4
11-12
Береза повислая
10
На объектах
ПЛСБ и в
нормальных
насаждениях
собирают
сережки со
стоящих
деревьев,
обрывая их
руками или
срезая
секаторами
и сучкоре-
зами за

11-12
Сібір самырсын қарағайы (сібір самырсыны)
5
Бүрлерді
(піскен)
жинауды
өсіп тұрған
ағаштардан
оларды сыр.
ықпен сілку
немесе бұ.
тақтарын
таяқпен
сабалау
арқылы
жүргізеді.
Өнім мол
болған жыл.
дары бүрді
жерден қар
еріп кеткен
нен кейін
де жинайды.
Бүрлерді ұсақ.
тайды және тұқым
дарды үгіту ап.
параты бар маши.
наларда қоспалар
дан тазартады.
Машина болмаған
жағдайда бүрлер.
ді ағаш үгіткіш
терде ұсақтайды,
қисық таяқтармен
ұнтақтайды.
Тұқымды електер
де тазартады.
Дайындалған
тұқымдарды 10-15
см қалыңдықпен
күн көзінде кеп.
тіреді. Көп тұ.
қымды астық
кептіргештерді
кептіруге болады
Сібір
самырсын
қарағайы
Құрғақ,
салқын
үй-жай.
ларда
жәшік.
терде,
қойма.
ларда,
қамба.
ларда.
Шұңқыр.
ларда,
транше.
яларда
құм
қабат.
тарын
төгу
арқылы
сақтай.
ды.
1
2
12-16
-
Кәдімгі қарағай
6
Бүрлерді
ТОТБ объек.
тілерінде
және қалы.
ты алқаағаш
тарда өсіп тұрған ағаш
тардан қыр.
күйек-қазан
да (ерте
жинау) және
қарашадан
наурызға
дейін жи.
найды. УОТУ
мен үстіміз
дегі жылғы
кеспеағаш.
тарда кесіл
ген ағаштар
дан жинауға
болады.
Тұқымды бүр.
лерден бүркеп.
тіргіштерде
50-60 о С темпе.
ратурада ажыра.
тып алады. Ерте
жиналған бүрлер
толық пісуі үшін
оларды жақсы
желдетілетін
жерлерге 1-2 ай
қояды, мезгіл-
мезгіл аралас.
тырып тұрады
және сақтауға
қойылған соң
1-3 айдан кешік
тірмей өңдейді.
Тұқымдарды механикалық тә.
сілмен немесе су
бүрку арқылы
қанатсызданды.
рады және сұрып.
тайды.
1
Бітеу
жабыла.
тын шы.
ны шөл.
мектер.
де,
сиым.
дылығы
25 л
дейін
металл
немесе
поли.
этилен
құты.
ларда
5-6
6-7,8
Батыс бозаршасы
7
Бүрлерді
піскен
кезінде
өсіп түрған
ағаштардан
бірден жинайды
Бүрлерді қүрғақ
үй-жайда жерге
жайып брезентте
немесе сөрелерде
кептіреді және
тұқым тез түсу
үшін аралас.
тырады.
4-10
бұл да
2-3
-
Кәдімгі өрік
8
Жемістерін
піскен кез.
інде бұтақ.
тарынан
қолмен үзіп
алып немесе
(жаппай піс
кен кезде)
жерге төсел
ген төсеніш
терге сілку
арқылы жи.
найды.
Тұқымның шағын
партияларын
дайындау кезін
де қолмен жина.
ған соң 1-2 күн
ішінде жемістер.
ді кесіп, сүйек.
терін жемістер.
ден ажыратып
алады немесе
тұқымның үлкен
партиясын дайын.
дағанда сүйек
шығаратын маши.
налар пайдала.
нылады.
Сүйектерді 4-5
см қалыңдықта
жайып ауада
немесе 35 о С  аспайтын темпе.
ратурада астық
кептіргіштерде
кептіреді.
10-17
Салқын
жерде
таза
қаптар.
да, жә.
шіктер.
де. Ең
сенімді
тәсіл
құм са.
лынған
жәшік.
терде
сақтау
2
8-12
Бұталы туша қурай
9
Жеміс бере.
тін бұтақ.
тарды күзде
және қыста
қолға қол.
ғап киіп
жинайды
Жеміс бұтақтарын
кептіріп, елек.
терден өткізіп,
тазалайды (себу
ашылмаған дәнмен
жүргізіледі)
60-70
Ұзақ
сақтау
үшін
бітеу
жабыла.
тын шы.
ны шөл.
мектерде;
алғашқы
көктем.
де себу
үшін
-қағаз
қаптар.
да, жә.
шіктер.
де
3-4
11-12
Салпыншақ қайың
10
ТОТБ объек.
тілері мен
қалыпты
алқаағаш.
тарда сырға
ларды өсіп
тұрған ағаш
тардан қол.
мен үзіп
немесе се.
каторлармен
және бұтақ.
кескіштер.
мен кесіп,
тұқым шашы.
ла бастаған
ға дейін

10-15 дней
до начала
осыпания
семян
(когда при
сгибании
сережек они
начнут
частично
рассыпать-
ся).
Возможен
сбор
сережек со
срубленных
деревьев
на ВЛСУ
или
очередных
лесосеках
Сережки просуши-
вают в хорошо
проветриваемых
помещениях,
рассыпав слоем до
5 см или подвесив
в пучках вместе с
веточками. Просу-
шенные сережки
ворошат граблями,
перетирают или
перетряхивают в
мешках; пучки с
сережками окола-
чивают.
Листья, веточки,
стержни и другие
крупные примеси
удаляют, просеивая
семена и чешуйки
через решета. От
чешуек семена
березы можно
очищать на ситах
с круглыми отвер-
стиями 2-3 мм.
При заготовке
больших партий
семян перерабаты-
вать сережки (с
обескрыливанием)
рекомендуется на
семеочистительных
машинах
С че-
шуями
- 90;
без
че-
шуек
30-40
В гер-
мети-
чески
укупо-
ренной
таре.
То же,
с хло-
ристым
каль-
цием.
Для
посева
в год
сбора
или на
следу-
ющую
весну
- в
сухом,
прохла-
дном
помеще-
нии в
дере-
вянных
ящиках
рыхлыми
слоями
толщи-
ной 4
см,
пере-
ложен-
ных
бумагой
1-2
7-8
Береза пушистая
11
Собирают
сережки со
стоящих
деревьев,
обрывая
руками или
срезая
секаторами
или сучко-
резами.
Созревшие
сережки
долго висят
на дереве,
поэтому со
сбором
можно не
торопиться
Также, как для
березы повислой.
С че-
шуями
- 90;
без
че-
шуек
30-40
То же,
как для
березы
повис-
лой
1-2
-
Бирючина обыкновенная
12
Собирают
плоды
вручную в
фазе полной
зрелости
Ягоды протирают
на решетах,
семена отмывают
водой,
просушивают на
решетах, рассыпав
слоем 1,5-2 см, и
отвеивают или
ягоды протирают
через решета.,
семена с
остатками мезги
просушивают
и отсеивают.
Большие партии
плодов можно
перерабатывать на
семеочистительных
машинах с после-
дующей отмывкой
семян.
8-18
В гер-
мети-
чески
укупо-
ренной
таре,
в дере-
вянных
ящиках.
Допус-
кается
хране-
ние в
чистых
мешках
1-2
8-10
Боярышник: колючий, или обыкновенный;
кроваво-красный; однопестичный
13
Собирают
плоды для
раннеосен-
него посева
тогда,
когда они
начинают
принимать
нормальную
для зрелого
состояния
окраску;
для дли-
тельного
хранения -
в фазе
полной
спелости.
Сбор с
помощью
секаторов,
резаков на
длинных
шестах, или
с лестниц
Плоды перетирают
на плодотерках
или вручную на
решетах, разминают
пестами в кадках.
Для переработки
больших партий
могут быть
использованы
семеочистительные
машины. Семена
отмывают, просу-
шивают, рассыпав
слоем 2-3 см, и
отвеивают
15-20
В чис-
тых
мешках,
ларях,
ящиках
2
10-12
Бузина: кистистая, или обыкновенная, красная; черная
14
Кисти с
плодами в
состоянии
спелости
обрывают
вручную
или срезают
секаторами
в корзины
или на по-
достланные
пологи
Плоды перетирают
деревянными
пестами в кадках
или в корытах,
протирают на
решетах,
обрабатывают на
плодотерках.
Семена отмывают
водой и
просушивают,
рассыпав слоем
1 см на рамах,
обтянутых мешко-
виной, и
отвеивают
Бузи-
на
крас-
ная

10-15 күн
қалғанда
жинайды
(сырғаларды
майыстырған
да олар
ішінара
шашыла
бастайды)
Сырғаларды жақ.
сы желдетілетін
жерлерде 5 см
қалыңдықта жайып
немесе бұтақтар.
мен бірге іліп
кептіреді.
Кептірілген
сырғаларды
тырмамен аралас.
тырады, қаптар.
мен үгітеді не.
месе сілкиді;
буылған сырға.
ларды үгітеді.
Жапырақтарын,
бұтақтарын,
өзектерін және
басқа да ірі
қоспаларды тұқым
мен қабықтарын
електен өткізу
арқылы алып тас.
тайды. Қайың
тұқымын 2-3 мм
дөңгелек тесікті
електерде тазар.
туға болады. Үл.
кен партиялар
дайындау кезінде
сырғаларды өңдеу
ді (қанатсыздан.
дыра отырып)
тұқым тазалай.
тын машиналарда
жүргізу ұсынылады.
Қабықты - 90;
қабықсыз - 30-40
Бітеу
және
жабық
ыдыста.
Хлорлы
кальций
құйыл.
ған
осындай
ыдыста.
Жинал.
ған жы.
лы не.
месе
келесі
көктем.
де себу
үшін -
құрғақ,
салқын
үй-жай.
да ағаш
жәшік.
терде
қалың.
дығын
4 см
қағаз
салып сақтай.
ды.
1-2
7-8
Үлпек қайың
11
Сырғаларды өсіп тұрған
ағаштардан
қолмен үзіп
немесе сека
торлармен
немесе бұтақкес.
кіштермен
кесіп жи.
найды.
Піскен сыр
ғалар ағаш.
та ұзақ тұ.
рады, сон.
дықтан жи.
науға асық.
пауға болады
Бұл да салпыншақ
қайың сияқты
Даур қа.
бығы - 20
үлпек - 30-40
Бұл да
салпын.
шақ қа.
йың
сияқты
1-2
-
Кәдімгі қынаағаш
12
Жемісі піс.
кен соң қол
мен жинайды
Жидектерді елек.
тен өткізіп, су.
мен жуады, елек.
те қалыңдығын
1,5-2 см етіп
жайып кептіреді немесе жидектерді електен өткізген соң мезга бар тұқымды кептіріп, сұрыптайды.
Жемістердің үлкен
партиясын тұқым
тазалайтын маши.
наларда өңдеуге
болады, өңдеуден
кейін тұқымды жуу
керек
8-18
Бітеу
және
жабық
ыдыста,
ағаш
жәшік.
терде.
Таза
қаптар.
да сақ.
тауға
болады
1-2
8-10
Кәдімгі долана
13
Жемістер
піскен кез.
дегі қалып.
ты түсіне
бояла бас.
тағанда ол.
арды ерте
күзде себу
үшін; ұзақ
сақтау үшін
- толық піс
кен кезде
жинайды.
Секатор.
лардың, ұзын сырық.
ты кескіш.
тердің
көмегімен
немесе саты
лардан жина
лады.
Жемістер жеміс
қырғыштарда немесе
електерде қолмен
үгітіледі, ағаш
ыдыста қолмен
езіледі. Үлкен
партиялар өңдеу
үшін тұқым таза.
лайтын машиналар
пайдаланылуы мүмкін.
Тұқымды 2-3 см
қалыңдықта жайып,
жуады, кептіреді
және сұрыптайды
15-20
Таза
қаптар.
да,
ұрада,
жәшік.
терде
2
10-12
Аюбадан: кәдімгі, қызыл, қара
14
Піскен же.
місті бұтақ
тарын қол.
мен үзіп
алады неме.
се секатор.
мен себетке
не төселген
төсеніштер.
ге кесіп
түсіреді
Жемістерді ағаш
ыдыстарда немесе
астауларда ағаш
қалақтармен ара.
ластырады, елек.
терден өткізеді,
жеміс қырғыштарда
өңдейді. Тұқымды
сумен жуып, шүбе.
рек тартылған
рамаларға 1 см
қалыңдықта жайып,
кептіреді, сұрып.
тайды
Қызыл аю.

- 3-5;
чер-
ная
- 2-6
В гер-
мети-
чески
укупо-
ренной
таре;
в
ящиках
2
8-10
Вишня: кустарниковая, вишарник; степная; обыкновенная
15
Собирают
зрелые
плоды
вручную,
обрывая с
ветвей.
В плодовых
садах для
сбора
плодов
применяют
плодосбо-
рочную
машину
Косточки
извлекают из
плодов на
косточковыбивных
машинах или на
плодотерках.
При небольших
заготовках
косточки выделяют
вручную или плоды
раздавливают в
кадках, а
косточки отмывают
от мякоти на
решетах.
Перерабатывают
плоды в течение
1-2 дней после
сбора. Семена
просушивают на
решетах при
толщине слоя 2-4
см, если они не
предназначены к
высеву сразу
после сбора, и
отвеивают.
Большие партии
семян готовят с
получением при
переработке
плодов побочной
продукции (пюре,
соков) не горячим
способом
Вишня:
кус-
тарни-
ковая-
12-15;
обык-
новен-
ная-
12-20
В чис-
тых
мешках,
ящиках
и за-
кромах
(ларях)
2
10-12
Вяз: гладкий; листоватый, берест, или карагач;
перисто-ветвистый; шершавый, или горный ильм
16
Собирают
плоды в
течение
5-10 дней
с начала
пожелтения
крылаток.
Плоды очищают от
примесей, а при
сборе с
поверхности
почвы - и от
комочков земли,
используя для
этого решета.
Затем плоды
просушивают,
рассыпав слоем
3-5 см. Для
высева семян
обескрыленными
плоды можно
обрабатывать на
семеочистительных
машинах или
протирать вручную
через решета с
мелкими ячейками
и отвеивать на
веялках или на
ветру
Вяз
глад-
кий -
40;
лис-
това-
тый -
60;
пери-
сто-
вет-
вис-
тый -
50-70;
шерша-
вый-
40-50
Семена
высева-
ют
сразу
после
сбора.
При
необхо-
димос-
ти хра-
нения
до
весны
следую-
щего
года
семена
просу-
шивают
и хра-
нят в
герме-
тически
укупо-
ренных
бутылях
с хло-
ристым
каль-
цием
(100 г
хлорис-
того
кальция
на 10 л
бутыли)
-
1
7-8
для
хране-
ния 4-6
Гледичия обыкновенная
17
Собирают
созревшие
плоды с
растущих
деревьев.
Плоды просушивают
в продуваемом
месте на солнце
или в шишкосушилке
при температуре
30-35 0 С;
обрабатывают на
семеочистительных
машинах или
обмолачивают на
молотилке, либо
вручную легкими
палками на
брезенте. Семена
очищают от
примесей на веялке
20-25
В бу-
мажных
мешках,
большие
партии
- в
ящиках
и за-
кромах
(ларях)
4-5
11-12
Груша обыкновенная
18
Плоды
собирают в
стадии
полной
зрелости с
растущих
деревьев.
При заготовке
небольших партий
семян плоды
разминают пестами
в кадках или
протирают на
решетах. Семена
отмывают водой
обычно в 2 приема,
просушивают на
рамах, обтянутых
мешковиной,
разложив слоем до
1 см, отвеивают и
сортируют.
Применяют и сухой
способ извлечения
семян: плоды
разрезают на
мелкие части,
высушивают на
солнце и
размельченную
массу перетирают
и просеивают
через решето
Большие партии
семян готовят с
одновременным
получением соков
или пюре (не
горячим способом)
0,8-
1,0
Для
дли-
тель-
ного
хране-
ния в
стекля-
нных
герме-
тически
укупо-
ренных
буты-
лях.
Допус-
кается
хране-
ние в
чистых
мешках
(для
земного
хране-
ния до
весны)
2-3
10
Дерен: белый; кроваво-красный, или свидина
19
Собирают
плоды с
кустов
вручную,
обрывая
или стряхи-
вая на
пологи в
стадии
полной
зрелости
Плоды протирают
через решета или
обрабатывают на
плодотерке.
Семена
освобождаютот
мезги отмывкой
в воде, просуши-
вают на решетах,
рассыпав слоем

бадам - 3-5;
қара - 2-6;
Бітеу
және
жабық
ыдыста;
ағаш
жәшік.
терде
2
8-10
Шие: бұталы, далалық, кәдімгі
15
Піскен жем.
істі бұтақ.
тан үзіп,
қолмен жи.
найды.
Жеміс бақ.
тарында же.
міс жинау
машинасын
қолданы.
лады.
Сүйектерді жеміс.
терден сүйек алу
машиналарында
немесе жеміс
қырғыштарында
ажыратып алады.
Аз мөлшерде дайын
дау кезінде сүйек
тер қолмен ажыра.
тып алынады немесе
жемісті ағаш ыдыс.
та мыжиды, ал
сүйектегі жеміс
жұмсағын елек ар.
қылы жуып шаяды.
Жемісті жинаған
соң 1-2 күн бойы
өңдейді. Егер тұ.
қымдар жиналған
соң бірден себуге
арналмаса, оларды
елекке қалыңдығын
2-4 см жайып кеп.
тіреді және сұрып.
тайды. Тұқымның
үлкен партияларын
өңдеу кезінде сал.
қын тәсілмен ілес.
пе өнім (пюре,
шырындар) ала
отырып дайындайды.
Шие:
бұталы -
12-15;
кәдімгі
- 12-20
Таза
қаптар.
да, жә.
шіктер.
де, қой
маларда
2
10-12
Шегіршін: жылтыр; жапырақты, қарағаш; ұсақ
жапырақты, бұжыр жапырақты
16
Жемістерін
қанаттары
сарғая бас.
таған күн.
нен 5-10
күн ішінде
жинайды
Жемістерді қоспа.
лардан, ал жер бе.
тінен жинағанда
електі пайдаланып
топырақ түйірле.
рінен тазартады.
Содан кейін жеміс.
ті 3-5 см қалың.
дықта жайып кеп.
тіреді. Қанатсыз.
дандырылған тұ.
қымды себу үшін
жемісті тұқым
тазарту машина.
ларында өңдеуге
немесе ұсақ ұялы
електен өткізу
арқылы қолмен
өңдеп, желдеткіш.
тер немесе жел
арқылы сұрыптауға
болады.
Жылтыр
шегіршін - 40;
жапырақты - 60;
ұсақ жа.
пырақты -
50-70;
бұжыр жа.
пырақты
- 40-50
Тұқым
жинал.
ған соң
бірден
себіле.
ді.
Келесі
жылдың
көкте.
міне
дейін
сақтау
қажет
болса,
тұқымды
кепті.
ріп,
хлорлы
кальций
құйыл.
ған бі.
теу жә.
не  жабық
шөлмек.
терде
сақтай.
ды (10
л шөл.
мекке
100 гр
хлорлы
кальций).
-
1
7-8
сақ.
тау
үшін
4-6
Кәдімгі  қарамала
17
Піскен же.
містерді
өсіп тұр.
ған ағаш.
тардан жи.
найды
Жемістерді күн
көзінде желділе.
тін орында немесе
бүркептіргіште
30-35 о С темпера.
турада кептіреді;
тұқым тазалау
машинасында
немесе үгіткіште
не жеңіл таяқпен
брезентке сабалау
арқылы қолмен
өңдейді.
Тұқымды қоспалар.
дан електе таза.
лайды.
20-25
Қағаз
қаптар.
да, үл.
кен пар
тияла.
рын-жә.
шіктер.
де, қой
маларда
4-5
11-12
Кәдімгі алмұрт
18
Жемісті
әбден піс.
кен кезінде
соң өсіп
тұрған ағаш
тардан жи.
найды.
Шағын тұқым пар.
тияларын дайында.
ғанда жемісті ағаш
ыдыста езеді неме.
се електе жонады.
Әдетте тұқымды 2
рет жуып, шүберек
тартылған рамада
қалыңдығын 1 см
дейін етіп жайып
кептіреді, сұрып.
тайды және сорт.
тайды. Тұқымды
сорттап алудың
құрғақ тәсілінде
қолданады: жемісті
ұсақ бөліктерге
кесіп, күн көзіне
кептіреді және
ұсақталған массаны
үгітіп, електеп
өткізеді. Тұқымның
үлкен партияларын
бір мезгілде шырын
дар немесе пюре
алумен (ыстық
әдіспен емес) әзірлейді.
0,8-1,0
Ұзақ
сақтау
үшін
бітеу
және
жабық
шыны
шөлмек.
терде.
Таза
қаптар.
да(көк.
темге
дейін
қыста
сақтау
үшін)
сақтау.
ға жол
бері.
леді.
2-3
10
Дерен: ақ, қою қызыл немесе сәнтал
19
Жемісті то.
лық піскен
кезінде бұ.
тадан қол.
мен үзіп алу немесе
жерге сілкі
леу арқылы
жинайды.
Жемісті електен
өткізеді немесе
жеміс қырғышта
өңдейді. Тұқымды
жеміс жұмсағынан
сумен жуып ажыра.
тады, қалыңдығын

2-3 см, и
отвеивают
Дерен
белый
- 10-
15;
кро-
ваво-
крас-
ный -
10-25
В чис-
тых
мешках,
ящиках,
закро-
мах
(ларях)
1-2
10-12
Дуб: красный; черешчатый
20
Собирают
желуди при
массовом
опадении с
земли в
несколько
приемов с
повторением
сбора на
одном и том
же участке
через 3-5
дней.
Следует
иметь в
виду, что
сначала
опадают
преимущест-
венно
больные,
поврежден-
ные желуди
Собранные желуди
слегка просушива-
ют, расстилая
слоем до 15 см и
перемешивая
деревянными
лопатами. Затем
их очищают от
крупного и
мелкого сора на
грохотах. До
закладки на
зимнее хранение в
траншеи хранят в
помещениях с
относительной
влажностью
воздуха 60-70 %
(подвалы, погреба)
90-95
Зимнее
хране-
ние
прово-
дят:
в тран-
шеях;
в
снегу;
в желу-
дехра-
нили-
щах;
в типо-
вых
скла-
дах;
До
весны
сле-
дую-
щего
за сбо-
ром
года
2
55-60
от
абсо-
лютно
сухой
массы
-
Жимолость: Маака; обыкновенная; татарская
21
Собирают
ягоды вруч-
ную путем
обрывания
с ветвей
Плоды перетирают
на решетах,
плодотерках,
семеочистительных
машинах,
раздавливают в
кадках пестами.
Семена отмывают
от мякоти водой,
просушивают,
рассыпав слоем
1-1,5 см на
рамах, обтянутых
мешковиной, и
отвеивают
3-9
Для
дли-
тель-
ного
хране-
ния
в зам-
кнутой
таре
емкос-
тью до
25 л.
При
кратко-
времен-
ном
хра-
нении в
ящиках
и
чистых
мешках
2
Жимо-
лость
татар-
ская-
10-12;
обык-
новен-
ная -8;
Маака
- 8-10
Ива белая, серебристая, ветла
22
Собирают
сережки со
стоящих
деревьев,
обрывая их
руками или
срезая
секаторами.
К сбору
приступают,
когда нач-
нут раскры-
ваться и
выпускать
пушок
первые
коробочки
Заготовленные
сережки расклады-
вают в сухом
проветриваемом
помещении слоем в
2-3 сережки для
дозревания. Через
2-3 дня, когда
большая часть
коробочек
раскроется и
выпустит пушок,
сережки
обрабатывают на
семеочистительных
машинах или
протирают вручную
на металлических
ситах с
отверстиями 2х2,
а затем 1-х1,5
мм, повторяя этот
прием 2-3 раза.
При невозможности
высева в
ближайшие 15-20
дней семена
просушивают до
влажности 6-7 %
при  комнатной
температуре в
течение 5-6 ч
2-10,
в
сред-
нем
4,5-5
В герме-
тически
укупо-
ренных
бутылях.
В экси-
каторах
хлористым
кальцием
или -
негашеной
известью
До 1
года
6-7
Калина обыкновенная
23
Собирают
полностью
созревшие
плоды,
вручную
обрывая
с ветвей
Плоды
обрабатывают
на плодотерках,
протирают на
решетах или
раздавливают в
кадках
деревянными
пестами. Семена
(косточки) от
мякоти отделяют
промывая водой,
просушивают  на
решетах при
толщине слоя
1,5-2 см
и отвеивают
8-10
В гер-
мети-
чески
закупо-
ренных
буты-
лях,
баках.
При
времен-
ном
хране-
нии - в
ящиках
и
мешках
2
8-10
Карагана древовидная или желтая акация
24
Плоды соби-
рают перед
их растрес-
киванием
путем ошмы-
гивания с
ветвей
палкой дли-
ной 0,5 м
на подост-
ланные
пологи или,
обрывая
руками
Бобы рассыпают на
пологи слоем 4-6
см в продуваемом
месте, но не на
солнце и сушат,
периодически
вороша граблями
до тех пор, пока
не раскроются все
бобы. Чтобы семена
не отскакивали в
сторону при
растрескивании
плодов, последние
покрывают мелкой
сеткой. От створок
и прочих примесей
семена очищают на
веялке

2-3 см етіп елек.
ке жайып кепті.
реді және сұрып.
тайды.
Ақ дерен
- 10-15;
қою қызыл
- 10-25
Таза
қаптар.
да, жәшік.
терде,
қойма.
ларда
1-2
10-12
Емен: қызыл, жартас
20
Жаңғағын
жерге жап-
пай түскен
кезде сол
бір учаске.
де жинауды
3-5 күннен
кейін қай.
талап, бір.
неше рет
жинайды. Ал
дымен ауру,
зақымданған
жаңғақтар
түсетінін
ескеру
керек
Жиналған жаңғақ.
тарды 15 см дейін
қалыңдықта жайып
және ағаш күрек.
пен араластырып,
аздап кептіреді.
Содан соң оларды
ірі және ұсақ
қоқыстардан тазар
тады. Траншеялар.
ға қысқы сақтауға
салғанға дейін
ауаның салыстыр.
малы ылғалдылығы
60-70%  жерлерде
(жертөлелер, ұра.
лар) сақтайды.
90-95
Қысқа
сақтау.
ды:
тран.
шеялар.
да;
қарда;
жаң.
ғақ
сақ.
тау
қой.
малар
ында;
тип.
тік
қойма
ларда
Жинал.
ған
жыл.
дан
кей.
інгі
көк.
тем.
ге дей.
ін
мүл.
дем
құр.
ғақ
мас.
сасы.
нан
55-60
Ұшқат: Маака; кәдімгі; татар
21
Жидектерді
бұтақтардан
қолмен үзіп
алу арқылы
қолмен жи.
найды
Жемісті електе,
жеміс қырғышта,
тұқым тазалау
машиналарында
езеді, ағаш ыдыс.
та мыжиды.
Тұқымды жеміс
жұмсағынан сумен
шаю арқылы ажыра.
тады, шүберек
тартылған рамада 1-1,5 см қалың.
дықта жайып кеп.
тіреді және сұрып
тайды
3-9
Ұзақ сақтау
үшін
сиымды.
лығы 25
л дейін
оқшау
ыдыста.
Қысқа мерзім.
ді сақ.
тау ке.
зінде
жәшік.
терде және
таза
қаптар.
да
2
Та.
тар
ұш.
қаты
- 10
-12;
кәдімгі - 8;
Маака -
8-10
Ақ күміс тал, тал
22
Сырғаларды
өсіп тұрған
ағаштардан
қолмен үзу
немесе сек.
атормен
кесу арқылы
жинайды.
Жинауға ал.
ғашқы қор.
апшалар
ашылып,
мақтасы
шыға бас.
таған кезде
кіріседі.
Дайындалған сыр.
ғаларды құрғақ,
желдітілетін
жерлерге 2-3 сыр.
ғаны толық піс.
кенге дейін қояды.
Қорапшаның басым
бөлігі ашылып,
мақтасы шыққанда
2-3 күннен кейін
сырғаларды тұқым
тазарту машинала.
рында өңдейді не.
месе тесіктері
2х2, ал содан
соң 1х1,5 мм ме.
талл торлардан
өткізіп  өңдеп,
бұл тәсілді 2-3
рет қайталайды.
Тұқымды таяудағы
15-20 күн ішінде
себу мүмкін бол.
маған жағдайда
тұқымды 5-6 с
бойы бөлме тем.
пературасында 6-7%
ылғалдылыққа дейін
кептіреді
2-10,
орташа
есеппен
4,5-5
Бітеу
және
жабық
шөлмек.
терде.
Хлорлы
кальций
немесе
өшіріл.
меген
әгі бар
эксикат
орларда
1 жылға
дейін
6-7
Кәдімгі шәңгім
23
Толық піс.
кен жеміс-
терді бұтақ
тарды үзіп,
қолмен жи.
найды
Жемістерді жеміс
қырғыштарда өң.
дейді, електен
өткізеді немесе
ағаш ыдыста езеді.
Тұқымын (сүйегін)
жеміс жұмсағынан
сумен шайып ажы.
ратып алады, елек
терде 1,5-2 см
қалыңдықта жайып,
кептіреді және
сұрыптайды
8-10
Бітеу
және
жабық
шөлмек.
терде,
күбі.
лерде.
Уақытша
сақта.
ған кез
де -
жәшік.
терде
және
қаптар.
да
2
8-10
Ағаш тәріздес қараған және сары қараған
24
Жемістерді
олар жарыл.
май тұрып
бұтақтарын
ұзындығы
0,5 м таяқ.
пен ұрып
төселген
төсенішке
түсіреді
немесе қол.
мен үзіп
жинайды
Бұршақтарды төсе.
нішке 4-6 см
қалыңдықта жайып,
желдетілетін
жерде кептіреді
(күн көзінде емес)
және барлық бұршақ
ашылғанша тырма.
мен араластырады.
Жеміс жарылған
кезде тұқым сырт
жаққа шашырап кет.
пес үшін жемісті
ұсақ тормен жабады.
Тұқымдарды қоспа.
лардан желдет.
кіште тазалайды.

15-20
Для
дли-
тель-
ного
хране-
ния
приме-
няют
герме-
тически
укупо-
ренную
тару. В
ящиках
и за-
кромах
(ла-
рях).
До пер-
вой
весны
после
сбора
можно
хранить
в бу-
мажных
мешках.
3-4
11-12
Катальпа бигнониевидная, или обыкновенная
25
Плоды
собирают
со стоящих
деревьев в
фазе полной
зрелости,
обрывая
руками или
срезая
секаторами
Плоды слегка
просушивают и для
извлечения семян
обрабатывают на
машине, обмолачи-
вают на молотилке
или перетирают на
решетах и семена
отвеивают.
22-25
В ящи-
ках,
закро-
мах
(ла-
рях),
мешках
2-3
-
Клен ложноплатановый, или явор, белый; полевой;
остролистый или платановый
26
Собирают
со стоящих
деревьев в
фазе полной
зрелости.
Крылатки
обрывают
руками или
срезают
секаторами
и сучкоре-
зами, отря-
хивают на
землю на
подостлан-
ные пологи
или на
предвари-
тельно
очищенную
от сора
площадь и
собирают
плоды,
предвари-
тельно сме-
тая в кучи
Плоды очищают
вручную от плодо-
ножек, мелких
ветвей, листьев и
прочих примесей,
или на грохоте и
решетах и просу-
шивают, разложив
слоем 5-10 см.
Для уменьшения
объема семян и
удобства их высева
плоды можно
обескрыливать на
семеочистительных
машинах или на
сельскохозяйствен-
ных молотилках с
последующим
отвеиванием
70-90
В ящи-
ках,
корзи-
нах при
слое
плодов
не
более
50 см,
в бу-
мажных
мешках
1
10-12
Конский каштан обыкновенный
27
Плоды соби-
рают с зем-
ли после
первых
заморозков,
когда опа-
дение их
становится
массовым
Коробочки слегка
просушивают, рас-
сыпав слоем 8-10
см под навесом на
сухую, рыхлую, по
возможности песча-
ную почву, перио-
дически перелопа-
чивая.
Просушивание
проводят до тех
пор, когда все
коробочки раскро-
ются и освободят
семена
90-95
В под-
валах в
ящиках
со
слегка
влажным
песком
или
в тран-
шеях
До
весны
следу-
ющего
за
сбором
года
14
Липа: крупнолистная; мелколистная, или сердцевидная
28
Плоды соби-
рают с рас-
тущих дере-
вьев, обры-
вая вручную
или срезая
кисти вмес-
те с при-
цветниками;
сбивают
шестами на
разостлан-
ные пологи
или зимой
на наст
снега и
сметают в
кучи.
Плоды очищают от
плодоножек,
прицветников и
прочих примесей
вручную, перетирая
в неполно насы-
панных мешках,
просушивают,
разложив слоем
5-10 см, и семена
отвеивают.
Осенние посевы
проводят свеже-
собранными,
непросушенными
семенами
Круп-
но-
лист-
ная
- 70;
мелко-
лист-
ная -
50-90
В сте-
клян-
ных,
герме-
тически
укупо-
ренных
буты-
лях,
метал-
личес-
ких
и поли-
этиле-
новых
баках
2-3
10-12
Лох узколистный
29
Плоды
собирают с
деревьев и
кустов,
обрывая
вручную.
Для отделения
косточек плоды
перетирают на
плодотерках или
решетах, косточки
отмывают водой,
просушивают на
решетах, разложив
слоем 2,5-3 см, и
отвеивают.
Большие партии
плодов для
отделения косточек
обрабатывают на
молотилках
30-45
В чис-
тых
мешках,
ящиках
и за-
кромах
(ларях)
3-4
12
Облепиха крушиновидная
30
Плоды
собирают
осенью,
сбивая на
подостлан-
ные пологи
(чтобы
избежать
потери при
зимней
заготовке
каротина и
витамина
С), или
зимой в
мороженном
состоянии,
срезая
ветки и
складывая
их в крытые
шалаши
Промороженные
плоды отделяют от
веток обмолачива-
нием, после чего
очищают от приме-
сей отвеиванием.
При заготовке
только семян
(косточек) плоды
обрабатывают на
плодотерке,
раздавливают в
кадках, протирают
на решетах с
последующей
отмывкой водой.
При получении
сока плоды отжи-
мают на прессе,
выжимки разбавляют
водой и косточки
извлекают указан-
ным выше способом.
отмытые семена
просушивают,
рассыпав слоем

15-20
Ұзақ
сақтау
үшін
бітеу
және
жабық
ыдыс
қолда.
нылады.
Жәшік.
терде
және
қойма.
ларда.
Жинаған
соң бі.
рінші
көктем.
ге дей.
ін қа.
ғаз қа.
птарда
сақтау.
ға бо.
лады.
3-4
11-12
Кәдімгі сәнағаш
25
Жемісін
өсіп тұр.
ған ағаштар
дан әбден
піскен кез.
де қолмен
үзіп және
секатормен
кесіп жинай
ды
Жемістерді аздап
кептіреді және
тұқым алу үшін
машинада өңдейді
немесе електен
өткізеді және
сұрыптайды
22-25
Жәшік.
терде,
қойма.
ларда,
қап.
тарда
2-3
-
Үйеңкі: ақ; далалық; сүйір жапырақты
26
Өсіп тұрған
ағаштардан
әбден піс.
кен кезінде
жиналады.
Қанаттары
қолмен үзі.
леді немесе
секатормен
және бұтақ
кескіштер.
мен кесіле.
ді, төсел.
ген төсен.
ішке неме.
се алдын
ала қоқыс.
тан тазар.
тылған алаң
ға сілкілеп
жерге түсі.
ріп, жеміс.
терді жинап
үйеді.
Жемістерді саға.
ғынан, ұсақ бұтақ.
тардан, жапырақ.
тардан және басқа
қоспалардан қол.
мен тазартады не.
месе 5-10 см
қалыңдықта жайып
қойып електерде
кептіреді. Тұқым
көлемін азайту
мен себу ыңғайлы
болуы үшін жеміс.
ті тұқым тазарту
машиналарында
немесе ауыл шаруа
шылық молотилкала.
рында қанатсыздан.
дырып, кейіннен
сұрыптауға болады.
70-90
Жәшік.
терде,
себет.
терде
(жеміс
қабаты
50 см
аспауға
тиіс),
қағаз
қаптар.
да
1
10-12
Кәдімгі ат талшын
27
Жемістерін
олар жаппай
түсе баста.
ған кезде
алғашқы
үсіктерден
кейін жер.
ден жинап
алады.
Қорапшаларды құр.
ғақ, қопсытылған,
мүмкіндігінше
құмайт топырақты
жерге бастырма
астына 8-10 см
қалыңдықта жайып,
мезгіл-мезгіл
аударыстырып,
аздап кептіреді.
Барлық қорапшалар
ашылып, тұқымдарды
босатқанша кеп.
тіреді
90-95
Аздап
дымқыл
құм са.
лынған
жәшік.
терде
ұралар.
да не.
месе
тран.
шеялар.
да
Жинал
ған
жыл.
дан
кей.
інгі
ал.
ғашқы
көк.
темге
дейін
14
Жөке: ірі жапырақты; ұсақ жапырақты
немесе жүрек тәріздес
28
Жемістерін
өсіп тұрған
ағаштардан
қолмен үзіп
немесе бұ.
тақшаларды
гүлшоғыры.
мен бірге
кесіп жинай
ды; төсел.
ген төсені.
шке немесе
қыста қар
үстіне
сырықпен
түсіреді
Жемістерді саға.
ғынан, гүлінен
және тағы басқа
қоспалардан қапты
толтырмай салып
қолмен сілкіп
тазалайды, 5-10
см қалыңдықта жа.
йып қойып кепті.
реді және тұқымды
сұрыптайды. Күзгі
себуді жаңадан
жиналған, кептір.
ілмеген тұқым.
дармен жүргізеді
ірі жапы.
рақты - 70;
ұсақ жа.
пырақты -50-90
Бітеу
және
жабық
шыны
шөлмек.
терде,
металл
және
поли.
этилен
күбі.
лерде
2-3
10-12
Жіңішке жапырақты жиде
29
Жемістерін
ағаштардан
және бұта.
лардан қол.
мен үзіп
жинайды
Сүйегін бөліп алу
үшін жемісті жеміс
қырқышта немесе
електе өңдейді,
сүйекті сумен
шаяды, 2,5-3 см
қалыңдықта жайып
електе кептіреді.
Жемістің үлкен
партияларын
сүйекті бөліп
алу үшін молотил.
каларда өңдейді.
30-45
Таза
қаптар.
да, жә.
шіктер.
де және
қойма.
ларда
3-4
12
Шырғанақ
30
Жемісті күзде төселген төсенішке түсіріп
(қысқы дайындау кезінде каротин мен С витаминін
жоғалтпас
үшін) неме.
се қыста
мұздап қа.
тып қалған
күйінде  бұтағын кесіп жинап, оларды жабық ла.
шықтарға
үйіп қояды.
Мұздатылған жеміс.
ті бұтақтарынан
ажыратады, содан
кейін сұрыптап,
қоспалардан тазар
тады. Тек тұқымдар
(сүйектер) дайын.
дау кезінде жеміс
терді жеміс қыр.
ғышта өңдейді,
ағаш ыдыста езеді,
електен өткізіп,
кейіннен сумен
шаяды.
Шырынын алу
кезінде жемісті
преспен қысады
және сүйегін
жоғарыда айтылған
тәсілмен бөліп
алады, жуылған

1-1,5 см и
отвеивают
10
Как
пра-
вило, в
герме-
тически
укупо-
ренной
таре.
Допус-
кается
хране-
ние в
чистых
мешках,
дере-
вянных
ящиках
слоем
до 50
см
2
10-14
Ольха черная, или клейкая
31
Собирают
шишки со
стоящих
деревьев,
обрывая
руками,
срезая
секаторами
или обивая
шестами на
подостлан-
ные пологи.
Плоды
собирают
также с
водной
поверхности
весной
после
таяния
снега
Из шишек плоды
извлекают в
шишкосушилках при
температуре 40-45 0
С в течение 1-2
суток или в
отапливаемом
помещении в
течение 5-6
суток, разложив
шишки слоем 3-5
см на полу или на
стеллажах и
перелопачивая 2-3
раза в день.
Плоды, собранные
с поверхности
воды, высевают
сразу после сбора
3,5-12
(наи-
более
высо-
кий
выход
при
сборе
в ок-
тябре-
ноя-
бре)
В гер-
мети-
чески
укупо-
ренных
бутылях
2-3
5-7
Орех грецкий
32
Плоды
собирают с
земли. Для
ускорения
опадения
плодов
применяют
легкое
встряхи-
вание
ветвей
длинными
шестами с
крючками
на конце.
Плоды очищают от
околоплодника на
орехоочистительных
машинах или
вручную. Для
полной очистки от
примесей орехи
промывают водой в
кадках, чанах,
бочках и просуши-
вают под навесом
или в сараях в
течение 3-5 дней,
рассыпав на
решетах слоем 5-6
см, либо в
плетеных коробках
высотой до 1 м и
шириной 0,8 м с
двускатной крышей
70-80
В про-
хладных
помеще-
ниях в
ящиках
или
тран-
шеях
в смеси
со све-
жим
песком
в про-
порции
1:3 по
объему
1
11-12
Осина
33
Собирают
сережки со
срубленных
и стоящих
деревьев,
обрывая их
вручную.
Вылет семян
происходит
в течение
нескольких
дней.
К сбору
приступают,
когда нач-
нут растре-
скиваться
первые
коробочки.
Плоды
собирают
со стоящих
деревьев
по мере
созревания,
вручную
обрывая с
ветвей
Для дозревания
семян сережки
рассыпают слоем
2-4 см в сухом,
проветриваемом
помещении на
стеллажах,
брезенте на полу,
фанерных листах и
периодически
перемешивают.
Через 1-2 дня,
когда большая
часть коробочек
раскроется,
выделяя семена с
летучками, сережки
протирают на ситах
с отверстиями
1-1, 5х1-1,5 мм,
через которые
должны проходить
семена осины.
После этого
размельченные
части коробочек с
пушком снова
подсушивают в
течение 3-4 ч и
вторично
обрабатывают на
ситах
Плоды к месту
переработки
подвозят в ящиках
и корзинах.
Косточки извлекают
в течение 1-2
дней после сбора,
вручную разрезая
плоды, отмывают в
воде, просушивают
на решетах слоем
около 5 см и
отвеивают
10-35
Не вы-
сеянные
сразу
после
сбора и
очистки
семена
хранят
в про-
хладных
помеще-
ниях:
а) в
герме-
тически
укупо-
ренных
буты-
лях;
б) в
эксика-
торах с
хлорис-
тым
каль-
цием
или не-
гашеной
извес-
тью
В
чистых
мешках,
ящиках
и за-
кромах
(ларях)
-
-
до 1
1-2
5-6
5-6
-
10-12
Роза: иглистая; коричневая; морщинистая; собачья
34
Плоды
обрывают с
ветвей
кустов
вручную
Плоды обрабатывают
на плодотерках или
семеочистительных
машинах.
Небольшие партии
протирают на
решетах, перети-
рают в кадках
деревянными
пестами. Семена
от мезги отмывают
водой, просушивают
на решетах, разло-

тұқымды 1-1,5 см
қалыңдықта жайып,
кептіреді және
сұрыптайды
10
Әдетте
бітеу
және
жабық
ыдыста.
Таза қаптар.
да, 50
см де.
йін қа.
батпен
ағаш жәшік.
терде
сақтау.
ға бо.
лады
2
10-14
Жабысқақ қандыағаш
31
Бүрлерді
өсіп тұрған
ағаштардан
қолмен үз.
іп, секатор
мен кесіп
немесе тө.
селген төсе
нішке сырық
пен сілкі.
леп жинайды.
Жемістерді
қар еріген.
нен кейін
көктемде
су бетінен
де жинайды
Бүрлерден жеміс
ті бүр кептіргіш.
те 40-45 о С темпе.
ратурада 1-2 тәу.
лік ішінде немесе
жылытылатын үй-жай
да 5-6 тәулік бойы
бүрлерді 3-5 см
қалыңдықта еденге
немесе еденге жай.
ып қойып, күніне
2-3 рет араластыра
отырып бөліп ала.
ды.
Су бетінен жинал
ған жемістерді
жинап алынған соң
бірден себеді.
3,5-12
(қазан-
қарашада
жинау
кезінде
шығымы
неғұрлым
жоғары
болады)
Бітеу
және
жабық
шөлмек.
терде
2-3
5-7
Грек жаңғағы
32
Жемісін жер
ден жинай.
ды. Жеміс.
тің түсуін
тездету
үшін бұтақ.
тарды ұшын.
да ілгіші
бар ұзын
сырықпен
сілкиді.
Жемістерді жеміс
жұмсағынан жаңғақ
тазалайтын машина.
ларда немесе қол.
мен тазартады.
Қоспалардан толық
тазарту үшін жаң.
ғақты күбілерде,
бөшкелерде, үлкен
ағаш ыдыстарда
сумен шаяды және
5-6 см қалыңдықта
елекке жайып қойып
не биіктігі 1 м
және ені 0,8 м
дейін сырғымалы
екі қақпақты
тоқылған қораптар.
да бастырма астын.
да немесе сарайда
3-5 күн бойы
кептіреді
70-80
Салқын
үй-жай.
ларда
жәшік.
терде
немесе
көлемі
бойынша
1:3
пропор.
цияда
таза
құм
қоспасы
мен
траншея
ларда
1
11-12
Көктерек
33
Сырғаларды
кесілген
немесе өсіп
тұрған ағаш
тардан олар
ды үзіп жи.
найды.
Тұқым бір.
неше күн
ішінде сыр.
тқа шығады.
Жинауға
алғашқы қор
апшалар жа.
рылып ашыла
бастаған
кезде кірі.
седі.
Жемістерді
өсіп тұрған
ағаштардан
пісуіне қа.
рай бұтақ.
тардан үзіп,
қолмен
жинайды.
Тұқымның пісуі
үшін сырғаларды
құрғақ, желдеті.
летін үй-жайларда
сөрелерде, еденге
төселген брезент.
ке, фанер тақтай.
шаларға 2-4 см
қалыңдықта жайып,
мезгіл-мезгіл
араластырып оты.
рады. Қорапшалар.
дың басым бөлігі
ашылатын 1-2 күн.
нен соң тұқымды
бөліп алып, сыр.
ғаларды тесіктері
1-1,5х1-1,5 мм
електен өткізеді,
одан көктеректің
тұқымы өтуге тиіс.
Бұдан кейін мақ.
талы қорапша.
лардың ұсақталған
бөліктерін 3-4 с
бойы қайта кепті.
ріп, електен
өткізеді.
Жемістерді өңдеу орнына жәшіктер.
мен және себет.
термен әкеледі.
Сүйектерін жинал.
ғаннан кейін 1-2
күн ішінде жеміс.
терді қолмен кесіп
ажыратып алады,
суға шаяды, 5 см
жуық қалыңдықпен
електерде кепті.
реді және сұрып.
тайды.
10-35
Жиналып,
тазар.
тылған
нан
кейін
бірден
себіл.
меген
тұқым.
дар сал
қын үй-
жайлар.
да сақ.
талады:
а) бітеу
және
жабық
шөлмек.
терде;
б) хлорлы
каль.
цийі
немесе
өшіріл.
меген
әгі бар
эксикат
орларда
Таза
қаптар.
да, жә.
шіктер.
де және
қойма.
ларда
-
-
1 ж. дейін
1-2
5-6
5-6
10-12
Раушан: тікенді; қоқыр; ит
34
Жемістерді
бұталар бұ.
тақтарынан
қолмен үзіп
жинайды
Жемістерді жеміс
қырғыштарда немесе
тұқым тазалайтын
машиналарда өңдей.
ді. Шағын партия.
ларды електен
өткізеді, ағаш
күбілерде езеді.
Тұқымды жұмсағынан

жив слоем 1,5-2
см, и отвеивают
Роза
соба-
чья -
15-25;
иглис-
тая -
10;
морщи-
нистая
-5-15;
корич-
ная -
40-50
В чис-
тых
мешках,
ящиках
и за-
кромах
(ларях)
2
10-12
Рябина: обыкновенная; тяньшанская; сибирская
35
Кисти с
плодами
обрывают
со стоящих
деревьев
вручную или
обрезают
секаторами
или сучко-
резами в
фазе полной
зрелости
плодов на
подостлан-
ный полог
Собранные плоды
очищают от приме-
сей и обрабатывают
на семеочиститель-
ных машинах,
плодотерке или
протирают вручную
через решета.
Можно использовать
мясорубки. Семена
отмывают от мякоти
водой, просушива-
ют, разложив на
рамах, обтянутых
мешковиной, слоем
0,5-1 см,  и
отвеивают
3
Основ-
ной вид
тары -
герме-
тически
укупо-
ренные
бутыли,
баки.
Допус-
кается
хране-
ние в
ящиках
и чис-
тых
мешках
2
9-10
Саксаул: белый; черный
36
Плоды соби-
рают, как
только они
побуреют
и довольно
срочно во
избежании
осыпания
при ветре-
ной погоде.
Крылатки
ошмыгивают
вручную на
пологи или
в корзины.
Запрещается
обламывать
ветви при
сборе
плодов
саксаула.
Плоды просушивают
на солнце на
пологах в течение
1-2 дней до
влажности 6-7 %,
разложив слоем до
10 см и перелопа-
чивая каждый час.
На ночь плоды
закрывают
брезентом
46
В хоро-
шо про-
ветри-
ваемых
складах
на сте-
ллажах
слоем
не
более
50 см,
перело-
пачивая
1-2
раза в
неделю
До ве-
сенне-
го
посева
6-7
Скумпия кожевенная, или желтинник
37
Плоды соби-
рают сразу
по созрева-
нии в ко-
роткие сро-
ки вручную,
ошмыгивая
метелки
или обрывая
их на подо-
стланные
пологи
Метелки слегка
подсушивают на
брезенте и обмола-
чивают на сельско-
хозяйственной
молотилке, при
небольших количес-
твах - вручную.
Семена отвеивают.
При большом
количестве пустых
семян их отмывают
водой, а
полнозернистые
семена просушивают
15-45
В стек-
лянных
герме-
тически
укупо-
ренных
бутылях
2
10
Слива: домашняя; растопыренная (алыча); колючая, терн
38
Плоды соби-
рают вруч-
ную, обры-
вая с вет-
вей по мере
созревания.
Косточки извлекают
из плодов на
косточковыбивных
машинах. При
небольших количес-
твах  взрезывают
плоды вручную или
обрабатывают  на
плодотерке,
разминают пестами
в кадках. Затем
косточки отмывают
в воде на решетах,
просушивают,
разложив слоем
3-5 см, и
отвеивают.
Большие партии
семян готовят с
получением при
переработке
плодов побочной
продукции - пюре,
соков (не горячим
способом)
Слива
домаш-
няя -
5-10;
колю-
чая -
8-15;
расто-
пырен-
ная -
8-10,
В про-
хладных
помеще-
ниях в
чистых
мешках,
ящиках
и закро-
мах
(ларях)
1-2
2
2
11
10-12
9-10
Смородина: золотая; черная
39
Ягоды
собирают
вручную,
обрывая с
ветвей
кустов или
стряхивая
на подост-
ланные
пологи.
Ягоды перетирают
в кадках деревян-
ными пестами или
протирают на
решетах. Семена
отмывают в кадках
с водой, удаляя
всплывающую мезгу
и пустые семена.
При использовании
плодов на соки
ягоды отжимают на
прессе, выжимки
разбавляют водой
и семена отмывают.
Отмытые семена
просушивают на
рамах, обтянутых
мешковиной, слоем

сумен шаяды, 1,5-2
см қалыңдықта
жайып, електе кеп.
тіреді және сұрып.
тайды
Раушан:
ит - 10-15;
тікенді -10;
қоқыр - 5-15
Таза
қаптар.
да, жә.
шіктер.
де және
қойма.
ларда
2
10-12
Кәдімгі метен
35
Жемісі бар
бұтақтарды
өсіп тұрған
ағаштардан
қолмен үзіп
алады, әб.
ден піскен
кезінде тө.
селген төсе
нішке сека.
тормен не.
месе бұтақ.
кескішпен
кесіп түсі.
реді.
Жиналған жеміс.
терді қоспалардан
тазартады және
тұқым тазалау
машиналарында,
жеміс қырғышта
өңдейді немесе
електен қолмен
өткізеді. Еттарт.
қыштарды пайда.
лануға болады.
Тұқымды жеміс
жұмсағынан сумен
шайып тазартады,
шүберек тартылған
рамаға қалыңдығын
0,5-1 см етіп
жайып кептіреді
және сұрыптайды
3
Ыдыстың
негізгі
түрі
бітеу
және
жабық
шөлмек.
тер,
құтылар.
Таза
қаптар.
да сақ.
тауға
болады
2
9-10
Сексеуіл: ақ, құмды, қара
36
Жемісті олар қоңыр түске боя.
ласалысымен
және желді
ауа райында
шашылып қал
мауы үшін
айтарлықтай
шұғыл түрде
жинайды.
Қанаттарын
төсенішке
немесе
себеттерге
қолмен
түсіреді.
Тұқымды төсеніште
күн көзінде 1-2
күн бойы 6-7%
ылғалдыққа дейін
10 см қалыңдықта
жайып кептіреді
және сағат сайын
аударыстырып оты.
рады. Түнге қарай
жемісті брезент.
пен жауып қояды.
46
Жақсы
желде.
тілетін
қойма.
лардағы
сөрелер
де 50см
аспай.
тын қа.
батпен
сақтап,
аптасы.
на 1-2
рет ау.
дарыс.
тырып
отырады
Көк.
темге
себу.
ге
дейін
6-7
Жалқын
37
Жемісін пі.
се салысы.
мен қысқа
мерзім
ішінде
сыпырғыш.
тарды сіл.
кілеп неме.
се оларды
үзіп төсел.
ген төсе.
нішке лақ.
тырып жи.
найды.
Сыпырғыштары
брезентке жайып
аздап кептіреді
және ауылшаруа.
шылық ұнтақтағышта
ұнтақтайды, шағын
мөлшерде дайын.
дағанда қолмен
өңдейді.
Тұқымды сұрып.
тайды. Бос тұқым
көп мөлшерде
болған жағдайда
оларды сумен шаяды, ал толық
дәнді тұқымды
кептіреді.
15-45
Бітеу
және
жабық
шөлмек.
терде
2
10
Қара өрік: үй; алша; тікенді; терн
38
Жемісті пі.
суіне қарай
бұтақтардан үзіп қолмен
жинайды
Сүйекті жемістен
сүйек шығаратын
машинамен ажыра.
тады. Шағын мөл.
шерде болған кез.
де жемісті қолмен
өңдейді немесе
жеміс қырғышта
өңдейді, ағаш
ыдыста езеді.
Содан кейін
сүйекті сумен
шаяды, 3-5 см
қалыңдықта жайып
кептіреді және
сұрыптайды.
Тұқымның үлкен
партияларын жеміс.
ті өңдеу кезінде
ілеспе өнім -
пюре, шырындар
алып (ыстық
әдіспен емес)
дайындайды.
үй өрігі - 5-10;
тікенді
өрік - 8-15;
алша өрік
- 8-10
Салқын
жерде
таза
қаптар.
да, жә.
шіктер.
де, қой
маларда
1-2
2
2
11
10-12
9-10
Қарақат: қызыл; қара
39
Жидекті
бұтақтардан
қолмен үзіп
немесе тө.
селген
төсенішке
сілку арқы.
лы жинайды.
Жидектерді ағаш
ыдыста өңдейді
немесе електен
өткізеді. Тұқымды
ағаш ыдыста сумен
шайып, қалқып
шыққан жұмсағы
мен бос тұқымды
алып тастайды.
Жемісті шырын алу
үшін пайдаланған
кезде жидекті
преспен қысып,
алынған сөлді
сумен араластыра.
ды және тұқымды
сумен шаяды. Жуып
шайылған тұқымды
шүберек тартылған

0,5-1 см и
отвеивают
Сморо-
дина
золо-
тая -
3-6;
черная
- 2-4
Основ-
ной вид
тары -
стекля-
нные,
герме-
тически
укупо-
ренные
бутыли.
Допус-
кается
хране-
ние в
чистых
мешках
2
10-14
Солянка: Палецкого, кара-черкез (черкез Палецкого);
Рихтера, черкез, геок-черкез (черкез Рихтера)
40
Плоды-
крылатки
собирают
вручную,
ошмыгивая
с ветвей
на подост-
ланные
пологи.
Запрещается
обламывание
ветвей для
сбора
плодов
Плоды тщательно
просушивают в
течение 2-4 дней
в проветриваемом,
затененном месте,
рассыпав слоем до
10 см и перемеши-
вая каждый час.
на ночь плоды
закрывают
брезентом.
Просушенные плоды
очищают от приме-
сей на решетах и
отвеивают
В су-
хих,
хорошо
провет-
ривае-
мых
помеще-
ниях на
стелла-
жах
слоем
до 50
см,
перело-
пачивая
1-2
раза в
неделю
До
весны
сле-
дую-
щего
за
сбором
года
6-7
Тополь: белый, или серебристый; черный, или осокорь
41
Сережки
обрывают
вручную с
ветвей
стоящих
деревьев.
К сбору
приступают,
когда начи-
нают
растрески-
ваться
коробочки
и в воздухе
появляются
первые
летучки
Для дозревания
сережки рассыпают
в сухом проветри-
ваемом помещении
на полу на
брезенте или на
листах фанеры
слоем в 2-3
сережки.
Через 2-3 дня,
когда большая
часть коробочек
раскроется,
выделяя летучки,
сережки перераба-
тывают для полу-
чения семян на
семеочистительных
машинах или (при
отсутствии машин)
протирают руками
на металлических
ситах с отверс-
тиями в 2х2 мм.
Сережки тополя
белого протирают
на сите 1 раз,
тополя черного -
после первой
переработки
просушивают в
течение дня на
воздухе и
перерабатывают
вторично
Тополь
белый
-4-11;
черный
-
3,5-12
При
невоз-
можнос-
ти
высева
семян
вскоре
после
сбора
их хра-
нят в
герме-
тически
укупо-
ренных
буты-
лях,
просу-
шив до
влаж-
ности
7-8 % в
эксика-
торах с
хлорис-
тым
каль-
цием
или не-
гашеной
извес-
тью
-
до 1 г
7-8
-
Хеномелес японский, или айва японская
42
Плоды
собирают в
стадии
полной
зрелости,
обрывая с
ветвей
вручную
Плоды измельчают
на плодотерках
или потирают
вручную
на решетах.
Семена отмывают
от мезги,
просушивают на
решетах, разложив
слоем 1,5-2 см, и
отвеивают
0,7
В герме-
тически
укупо-
ренных
бутылях
2
11
Шелковица: белая, черная, тут, шовкун
43
Соплодия
отряхивают
на подост-
ланные
пологи с
ветвей
однодомных
экземпляров
или с жен-
ских, рас-
тущих рядом
с мужскими.
Ввиду неод-
новременно-
го созрева-
ния плодов
сбор их
проводят с
каждого
дерева по
несколько
раз
Соплодия
перерабатывают в
день сбора. Для
извлечения семян
плоды
раздавливают под
прессом
(используя сок)
или вручную
в наполовину
наполненных
мешках и
протирают через
сито. Прошедшие
через отверстия
сита семена про-
мывают несколько
раз водой и
просушивают в
тени (под
навесом) на
рамах, обтянутых
мешковиной,
разложив слоем
0,5 см и
перемешивая
каждые 3-4 ч.
Когда семена
станут сыпучими,
слой их
увеличивают до
2-3 см. Сушку
проводят до
постоянной массы,
взвешивая пробы
каждые 2-3 дня,
после чего семена
отсеивают
2,5
В герме-
тически
укупо-
ренных
стекля-
нных
бутылях
в про-
хладном
помеще-
нии
3
8-10
Яблоня: домашняя или культурная; лесная; палласа,
сибирская; сливолистная или китайская, ягодная
44
Плоды
собирают в
фазе полной
зрелости
со стоящих
деревьев,
отряхивая
с ветвей
на землю
крючками
на длинных
шестах.
При заготовке
семян без исполь-
зования побочной
продукции плоды
дробят на
плододробилках,
плодотерках, при
отсутствии машин
перетирают на
решетах или
разминают в
кадках пестами.
Из измельченной
массы - семена
отмывают водой,
просушивают на
рамах, обтянутых
мешковиной,
разложив слоем
1 см, и отвеивают.
При заготовке
небольших партий
семян применяют
также сухой способ
переработки.
Большие партии
семян готовят с
получением из
плодов пюре или
соков (не горячим
способом)
Яблоня
домаш-
няя -
0,2-
0,6;
лесная
-0,4-
1,0;
сибир-
ская -
2,5-
5,0;
сливо-
лист-
ная -
0,3-
1,0;
ягод-
ная -
1-4
В прох-
ладных
помеще-
ниях; в
стекля-
нных
гермети-
чески
укупо-
ренных
бутылях.
То же, с
хлорис-
тым
кальцием
2
3
8-10
Ясень: ланцетный, или зеленый; обыкновенный;
пенсильванский, согдианский
45
Плоды
собирают
со стоящих
деревьев,
обрывая
вручную
или срезая
секаторами,
сучкоре-
зами;
отряхивают
на землю
на подост-
ланные
пологи или
на очищен-
ную от сора
площадь и
собирают,
сметая в
кучи. Для
осеннего
или весен-
него посева
семена луч-
ше собирать
чуть
недозрелыми
(начало
побурения
крылаток)
Плоды очищают
вручную от плодо-
ножек, мелких
веточек, листьев
и прочих примесей
или на грохоте и
решетах и просу-
шивают, разложив

рамаға 0,5-1 см
қалыңдықта жайып
кептіреді және
сұрыптайды
Қарақат:
қызыл -
3-6;
қара -
2-4
Негізгі
ыдыс
түрі -
бітеу
және
жабық
шыны
шөлмек.
тер.
Таза
қаптар.
да сақ.
тауға
болады
2
10-14
Сорақ: Палецкий; қара-черкез; Рихтер, геок черкез (Рихтер черкез)
40
Қанатты
жемістерді
төселген
төсенішке
сілку арқы.
лы қолмен
жинайды.
Жеміс жинау
үшін бұтақ.
тарды сын.
дыруға тый.
ым салына.
ды.
Жемістерді 2-4
күн бойы желде.
тілетін, қараңғы
жерде қалыңдығын
10 см дейін етіп
жайып, сағат сайын
араластыра отырып
кептіреді, түнге
қарай жемісті
брезентпен жауып
қояды. Құрғатыл.
ған жемісті елек.
тен өткізіп, қос.
палардан тазарта.
ды және сұрыптайды
Құрғақ,
жақсы
желде.
тілетін
үй-жай.
ларда
сөре.
лерде
50 см
дейін
қалың.
дықпен
жайып,
апта.
сына
1-2 рет
ауда.
рысты.
рады
Жинал.
ған
жылдан
кейін.
гі
көк.
темге
дейін
6-7
Терек: ақ немесе күміс; қара
41
Сырғаларды
өсіп тұрған
ағаштардан
қолмен үзіп
алады.
жинайды.
Жинауға қо.
рапшалар
ашылып,
ауада бі.
рінші ұш.
палар пайда
бола бас.
таған кезде
кіріседі.
Сырғалар толық пі.
су үшін оларды
құрғақ желдетіле.
тін үй-жайда
брезентке немесе
фанер тақтайшалар.
дың бетіне 2-3
сырға қабатпен
жаяды. 2-3 күннен
кейін қорапшалар.
дың көпшілік бө.
лігі ашылып, ұш.
палар бөле
бастаған кезде
сырғаларды тұқым
алу үшін тұқым
тазалайтын машина.
ларда немесе
(машиналар болма.
ған кезде) тесігі
2х2 мм темір
електерде қолмен
үгітеді. Ақ терек.
тің сырғаларын
електе 1 рет, қара
теректің сырғала.
рын - бірінші
өңдеуден кейін
бір күн бойы ауада
кептіріп, екінші
рет өңдейді.
ақ терек
- 4-11;
қара
терек -
3,5-12
Тұқымды
жина.
ғаннан
кейін
себу
мүмкін
болма.
са, оны
хлорлы
кальций
немесе
өшірі.
лмеген
әгі бар
экси.
катор.
ларда
7-8 %
ылғал.
дылыққа
дейін
кепті.
ріп,
бітеу
және
жабық
шөлмек.
терде
сақтай.
ды
-
1 ж
дейін
7-8
Жапон хеномелесі немесе жапон айвасы
42
Жемісін әб.
ден піскен
кезінде
бұтақтары.
нан қолмен
үзіп жинай.
ды
Жемісін жеміс қыр.
ғышта ұсақтайды
немесе қолмен
електе үгітеді.
Тұқымын жұмсағы.
нан жуып шайып,
1,5-2 см қалың.
дықпен жайып,
електе кептіреді
және сұрыптайды.
0,7
Бітеу
және
жабық
шөлмек.
терде
2
11
Тұт ағашы; ақ, қара тұт, шовтун
43
Жеміс шоғы.
ры төсел.
ген төсе.
нішке бір.
үйлі неме.
се аталық.
пен қатар
өсіп тұрған
аналық
ағаштан
сілкіп
түсіреді.
Жеміс бір
мезгілде
піспейтін.
діктен
жеміс
жинауды бір
ағаштан
бірнеше рет
жүргізеді.
Жеміс шоғырын
жиналған күні
өңдейді. Тұқымын
алу үшін жемісті
преспен қысады
(шырынын пайдала.
нып) немесе
жартылай толтырыл.
ған қаптарда қол.
мен езіп, електен
өткізеді. Електен
өткен тұқымды
бірнеше рет сумен
жуып шаяды және
шүберек тартылған
рамаға 0,5 см
қалыңдықпен
жайып, әрбір
3-4 с сайын ара.
ластырып көлеңке.
де (бастырма
астында) кептіре.
ді. Тұқымдар
сусымалы болған
кезде олардың
қалыңдығын 2-3 см
дейін көбейтеді.
Кептіруді үлгі.
лерді әрбір 2-3
күн сайын өлшеп,
тұрақты массаға
дейін жүргізеді,
содан соң тұқымды
сұрыптайды.
2,5
Салқын
жерде
бітеу
және
жабық
шыны
шөлмек.
терде
3
8-10
Алма: үй немесе мәдени; орман; паллас; сібір; қытай; жидекті
44
Жемісін
әбден піс.
кен кезінде
өсіп тұрған
ағаштардан
ілмегі бар
ұзын сырық.
пен сілкіп
жинайды.
Ілеспе өнімді
пайдаланбай
тұқым дайындау
кезінде жемісті
жеміс ұнтақтағыш.
тарда, жеміс қыр.
ғыштарда ұсақтай.
ды, машина болма.
ған кезде електе
жонады немесе ағаш
ыдыста езеді.
Ұсақталған масса.
дан тұқымды сумен
жуып шаяды, шүбе.
рек тартылған
рамада 1 см
қалыңдықпен жайып
кептіреді және
сұрыптайды. Тұқым.
ның шағын партия.
ларын дайындау
кезінде сондай-ақ
өңдеудің құрғақ
тәсілін қолданады.
Тұқымның үлкен
партияларын
жемістен пюре
немесе шырын алу
арқылы (ыстық
әдіспен емес)
дайындайды.
Алма:
үй -
0,2-0,6;
орман -
0,4-1,0;
сібір
-2,5-5,0;
жидекті -
1-4
Салқын
жерде;
бітеу
және
жабық
шыны
шөлмек.
терде.
Оларда
да
хлорлы
кальций
болады
2
3
8-10
Шаған: үшір, немесе жасыл; кәдімгі пенсильван, соғды
45
Жемістерін
өсіп тұрған
ағаштардан
қолмен үзіп
алып немесе
секатор.
лармен,
бұтақкес.
кіштермен
кесіп жи.
найды; тө.
селген тө.
сенішке
немесе қо.
қыстан
тазаланған
алаңқайға
сілкіп
жинап, үйіп
қояды. Күз.
гі немесе
көктемгі
себу үшін
тұқымды
сәл піспей
тұрған
күйінде
(қанаттары
қоңыр түске
бояла бас.
тағанда)
жинаған
жақсы
Жемістерді сағағы.
нан, ұсақ бұтақ.
тан, жапырақтан
және басқа қоспа.
лардан қолмен
тазалайды, қалың.

слоем 5-10 см.
Для уменьшения
объема семян и
удобства высева
плоды можно
обескрыливать на
семеочистительных
машинах или на
сельскохозяйствен-
ной молотилке с
последующим
отвеиванием семян
от примесей
Ясень:
обык-
новен-
ный
75-85;
согди-
анский
75-80;
мань-
чжур-
ский
-80;
пен-
силь-
ван-
ский и
зеле-
ный -
65-95
В ящи-
ках,
корзи-
нах, при
слое
плодов
не более
50 см, в
бумажных
мешках
2
10-12
Приложение 9
к Правилам организации заготовки,
переработки, хранения, использования
лесных семян и контроля за их качеством
Особенности проведения предпосевной обработки семян
в зависимости от пород
N
п/
п
Порода
Способы подготовки
семян к посеву
Методы
подготовки
для стиму-
лирования
энергии
прорастания и
грунтовой
всхожести
семян
осеннему
весеннему
1
2
3
4
5
1
Абрикос
обыкно-
венный
При посеве за 2
месяца до устой-
чивых морозов
не стратифици-
руют
При позднеосен-
нем посеве
стратифицируют
в летних
траншеях с
момента сбора
или в помещениях
в ящиках с
песком
Стратифицируют
во влажном песке
в ящиках при
температуре от
3 до 5 0 С в течение
90-100 дней, или
в зимних непро-
мерзающих
траншеях
Семена нама-
чивают в воде
при темпера-
туре 35 0 С, на
третьи сутки
заливают во-
дой при тем-
пературе от
16 до 18 0 С.
Затем семена
стратифици-
руют в ящиках
с песком в
помещении с
температурой
от 30 до 35  0 С. Смесь
перелопачи-
вают 2-3 раза
в день.
Прорастание
начинается на
12-15-й день
2
Айлант
высочай-
ший
Не подго-
тавливают
Намачивают в
течение 2-3 дней
3
Аморфа
кустар-
никовая
Не подготав-
ливают
Намачивают в
воде в течение
24 часов
4
Арония
черно-
плодная
Не подготав-
ливают
Намачивают в
течение 2 часов
в растворе
марганцово-
кислого калия
(0,5 %), затем
стратифицируют
60 дней
5
Береза
повислая
(боро-
давча-
тая)
При раннелетнем
посеве предва-
рительно намачи-
вают семена до
состояния накле-
вывания, при
позднеосеннем и
зимнем не
подготавливают
Предварительно
намачивают до
состояния
частичного
наклеивания
(2-3 суток) или
высевают сухими
Проводят
снегование
предваритель-
но намоченных
в течение 2
суток семян.
Длительность
снегования -
30 дней.
Стратифициру-
ют в ящиках с
песком в
помещениях   с
низкой
температурой
(около 0 0 С) в
течение 30
дней и
протравливают
ТМТД или
фентиурамом
Обрабатывают
семена в
течение 6 ч
0,005 %-ным
раствором
сернокислого
кобальта
(CoSO 4 )
или 0,001
%-ным
раствором
молибдена
(NH 4 ) 2 MoO 4
Протравливают
в 0,5 %-ном
растворе
марганцово-
кислого
калия 2 часа
6
Береза
пушистая
Не требуется
Предварительно
намачивают в
течение 2 суток
или высевают
сухими
Проводят
снегование
или стратифи-
кацию предва-
рительно
замоченных
семян при
низкой
(около 0 0 С)
температуре в
ящиках с пес-
ком в течение
30 дней
Предваритель-
но замоченные
семена прора-
щивают до
состояния
наклевывания
в кучах на
брезенте
Протравливают
ТМТД или
фентиурамом
7
Биота
восточ-
ная
Замачивают в
течение суток
Замачивают в
течение суток
8
Бирючина
обыкно-
венная
Не подготавли-
вают при посе-
ве не позднее
сентября; для
более позднего
посева страти-
фицируют 30 дней
Стратифицируют
в ящиках с
песком при
температуре от
0 до 5 0 С в

дығын 5-10 см
етіп жайып кепті.
реді. Тұқымның
көлемін азайту
үшін және себуге
ыңғайлы болу үшін
жемісті тұқым
тазалайтын машина.
ларда немесе
ауылшаруашылық
ұнтақтағышта
қанатсыздандырып,
тұқымды қоспалар.
дан сұрыптайды.
Шаған:
кәдімгі -
75-85;
соғды -
75-80;
маньчжур
- 80;
пенсиль.
ван және
жасыл -
65-95
50 см
аспай.
тын
жеміс
қаба.
тымен
жәшік.
терде,
себет.
терде,
қағаз
қапшық.
тарда.
2
10-12
Орман тұқымдарын дайындауды, өңдеуді,
сақтауды, пайдалануды және олардың
сапасын бақылауды ұйымдастыру ережесіне
9-қосымша
Тегіне байланысты тұқымдарды себу алдында
өңдеуді өткізу ерекшеліктері
р/
с
N
Тегі
Тұқымды себуге дайындау
тәсілдері
Тұқымдардың өсу қуатын және олардың жердегі өнгіштігін ынталандыруға әзірлеу әдістері
күзгі
көктемгі
1
2
3
4
5
1
Кәдімгі өрік
Тұрақты аяздар-
ға екі ай
қалғанда себіл.
се стратифика.
цияланбайды.
Күз аяғында
себілсе жинал.
ған сәттен
бастап жазғы
траншеяларда
немесе үй-жай-
ларда құм
салынған жәшік-
терде стратифи-
кациялайды
3-5 о С
температурада
дымқыл құм
салынған жә-
шіктерде
90-100 күн
бойы немесе
қыста тоңазы-
майтын тран-
шеяларда
стратифика-
циялайды
Тұқымды
температурасы
35 о С суға
жібітеді,
үшінші тәу.
лікте темпер.
атурасы
16-18 о С
су құяды.
Содан кейін
температурасы
30-35 о С
үй-жайларда
құм салынған
жәшіктерде
стратифика.
циялайды.
Қоспаны күні.
не 2-3 рет
аударыстырып
тұрады. 12-
15-ші күні
өсіп-өне
бастайды.
2
Биік айлант
Дайындамайды
2-3 күн бойы
суға жібітеді
3
Бұталы аморфа
Дайындамайды
24 сағат бойы
суға жібітеді
4
Қара жемісті арония
Дайындамайды
Марганец қыш.
қылы калий
ерітіндісінде
(0,5 %) 2
сағат бойы
жібітеді,
содан кейін
60 күн
стратифика.
циялайды
5
Қотыр қайың
Ерте жазда
себілсе алдын
ала тұқымды
жабысқақ күйге
дейін жібітіп
алады, күз
аяғында және
қыста себілсе
дайындалмайды
Алдын ала
ішінара жа.
бысқақ күйге
дейін жібітіп
алады (2-3
тәулік) неме.
се құрғақ
күйінде
себеді
Алдын ала
жібітілген
тұқымды 2
тәулік бойы
қарға ауна.
тып, тоңазы.
тып алады.
Қарға аунату
ұзақтығы -
30 күн. Тем.
пературасы
төмен (0 о С-қа
жуық) үй
ішінде құм
салынған
жәшіктерде
30 күн стра.
тификация.
лайды және
ТМТД-мен
немесе фенти.
ураммен дәрі.
лейді.
Тұқымды 6
сағат бойы
0,005 %
күкірт қышқы.
лы кобальт
ерітіндісі.
мен (COSO 4 )
немесе 0.001
% молибден
ерітіндісімен
(NH 4 ) MoO 4
өңдейді. Мар.
ганец қышқы.
лы калийдің
0,5 % ерітін.
дісімен 2
сағат дәрі.
лейді
6
Түкті қайың
Қажет емес
Алдын ала 2
тәулік бойы
жібітіп алады
немесе құрғақ
күйінде
себеді
Қарға аунатып
алады немесе
төмен темпе.
ратурада
(0 о С-қа жуық)
алдын ала
жібітілген
тұқымды құм
салынған
жәшіктерде
30 күн бойы
стратифика.
циялайды.
Алдынала
жібітілген
тұқымды
брезентке
үйіп, жабыс.
қақ күйге
дейін жеткі.
зеді. ТМТД-
мен немесе
фентиураммен
дәрілейді.
7
Шығыс биотасы
Тәулік бойы
жібітіп алады
Тәулік бойы
жібітіп алады
8
Кәдімгі
қынаағаш
Қыркүйектен
кешіктірмей
себілсе дайын.
дамайды;
неғұрлым кеш
себілсе 30 күн
стратификация.
лайды

течение 80-90
дней
Семена нама-
чивают в воде
температурой
50 0 С в тече-
ние 2 суток
9
Боярыш-
ник
колючий
(обыкно-
венный)
Не высевают
Намачивают в
течение 12-24 ч
в 45 %-ном
растворе серной
кислоты,
промывают и
стратифицируют
180-240 дней в
помещении с
температурой от
20 до 25 0 С
10
Боярыш-
ник
кроваво-
красный
Не высевают
Стратифицируют
сразу после
сбора при тем-
пературе от 5
до 10 0 С в
течение 160-260
дней, периоди-
чески увлажняя
и перемешивая
11
Боярыш-
ник
однопес-
тичный
Стратифицируют
сразу после
сбора в течение
1 года и высе-
вают следующей
осенью. Перед
стратификацией
намачивают 3-4
дня
Не высевают
12
Вишня
обыкно-
венная
и вишня
степная
Стратифицируют
с момента сбора
до посева све-
жесобранные не
подсушенные
семена в летних
траншеях или в
прохладном поме-
щении
Стратифицируют
в помещениях
или в зимних
непромерзающих
траншеях с
момента сбора в
течение 180
дней (для
степной -
120-180 дней)
13
Вяз
гладкий
Высевают сразу
после сбора су-
хими или замачи-
вают 2 часа и
подсушивают
14
Гледичия
трехко-
лючковая
(обык-
новен-
ная)
Семена стратифи-
цируют с момента
сбора до посева
в летних
траншеях или
ящиках с песком.
Возможен
раннеосенний
посев сухими
семенами
Семена ошпари-
вают крутым
кипятком (90 0 С),
затем оставляют
в остывшей воде
на 10 ч. Соот-
ношение воды и
семян 3:1. Не
набухшие семена
обрабатывают
повторно.
Ошпаривание
можно
заменить
обработкой
концентриро-
ванной серной
кислотой
в течение 2
часов
15
Груша
обыкно-
венная
При посеве за
1,5 месяца до
морозов не
подготавливают,
при более
поздних посевах
стратифицируют
в летних
траншеях с
момента сбора
Предварительно
замоченные в
течение 2 суток
семена стратифи-
цируют в зимних
непромерзающих
траншеях или в
помещениях при
температуре от
0 до 5 0 С. Срок
стратификации -
90 дней в песке,
75 дней в
торфяной крошке
Нестратифици-
рованные
семена
намачивают в
0,002 %-ном
растворе
гиббереллина
в течение 3
суток, а
затем
смешивают с
влажным
песком.
Семена
прорастают
через 6-7
дней.
Протравливают
ТМТД или
фентиурамом
16
Дерен
белый
и дерен
кроваво-
красный
(свиди-
на)
Стратифицируют
в летних
траншеях сразу
после сбора до
посева. Возможен
посев сразу
после сбора без
подготовки
Стратифицируют
в помещениях в
ящиках с песком
в течение 180
дней или сразу
после сбора в
летних, а затем
в зимних непро-
мерзающих
траншеях, в те-
чение 240-270
дней
Проводят
снегование
семян в тече-
ние 15 дней,
а затем
стратифици-
руют их в
помещениях
в течение 90
дней при тем-
пературе от
5 до 6 0 С
17
Дуб
череш-
чатый
Не подготав-
ливают
После зимнего
хранения в
траншеях или
ящиках с песком
не требуют под-
готовки
18
Ель
обыкно-
венная
и ель
сибир-
ская
Не подготав-
ливают
Замачивают в
воде в течение
9-12 часов
Проводят
снегование
замоченных
семян в

80-90 күн
бойы 0-5 о С
температурада
құм салынған
жәшіктерде
стратифика.
циялайды
Тұқымды 50 о С
температура.
дағы суда 2
тәулік бойы
жібітеді
9
Тікенді (кәдім.
гі) долана
Сеппейді
12-24 сағат
бойы 45 %
күкірт қышқы.
лы ерітінді.
сінде жібіте.
ді, жуып-шая.
ды және тем.
пературасы
20-25 о С үй
-жайларда
180-240 күн
стратифика.
циялайды
10
Алқызыл долана
Сеппейді
Жинап алған.
нан кейін
бірден 5-10 о С
температурада
160-260 күн
бойы үнемі
ылғалдандыра
және аралас.
тыра отырып
стратифика.
циялайды
11
Бір аналық
долана
Жинаған соң 1
жыл ішінде
стратифика.
циялап, келесі
күзде себеді.
Стратификация
алдында 3-4
күн жібітеді
Сеппейді
12
Кәдімгі шие
және дала шиесі
Жиналған сәттен
бастап себуге
дейін жаңа
жиналған, кеп.
тірілмеген
тұқымдарды
жазғы траншея.
ларда немесе
салқын үй
ішінде страти.
фикациялайды
Жинаған сәттен
бастап 180 күн
ішінде (дала
шиесі үшін -
120-180 күн)
үй-жайда неме.
се тоңазымай.
тын траншея.
ларда страти.
фикациялайды
13
Жылтыр шегіршін
Жинағаннан
кейін бірден
құрғақ күйінде
себеді немесе
2 сағат суға
жібітіп, кепті.
ріп алады
14
Үш тікенекті
(кәдімгі)
қарамала
Тұқымды жинаған
сәттен бастап
себуге дейін
жазғы траншея.
ларда немесе
құм салынған
жәшіктерде
стратификация.
лайды. Құрғақ
тұқымды ерте
көктемде себуге
болады
Тұқымға тым
ыстық су (90 о
С) құяды,
содан соң
салқындаған
суда 10 сағат
қалдырады. Су
мен тұқымның
арақатынасы
3:1. Ісінбе.
ген тұқымды
қайта өңдейді.
Ыстық су
құюды күкірт
қышқылының
концентраты.
мен 2 сағат
өңдеумен
алмастыруға
болады
15
Кәдімгі алмұрт
Аязға 1,5 ай
қалғанда себер
болса дайында.
майды, кешірек
себетін болса
жинаған сәттен
бастап жазға
траншеяларда
стратификация.
лайды
Алдын ала 2
тәулік жібі.
тілген тұқымды
қыста тоңазы.
майтын тран.
шеяларда неме.
се үй-жайда
0-5 о С темпера.
турада страти.
фикациялайды.
Стратификация
мерзімі - құм.
да 90 күн,
шымтезек
ұнтағында 75
күн
Стратифика.
цияланбаған
тұқымды
гиббереллин.
нің 0,002 %
ерітіндісінде
3 тәулік бойы
жібітеді,
содан кейін
дымқыл құммен
араластырады.
Тұқым 6-7
күннен кейін
өсіп-өнеді.
ТМТД-мен
немесе фен.
теураммен
дәрілейді
16
Ақ дерен және
алқызыл дерен
(свидина)
Жинаудан себуге
дейін бірден
жазғы траншея.
ларда страти.
фикациялайды.
Жинаған соң
дайындықсыз
бірден себуге
болады.
Үй-жайларда
құм салынған
жәшіктерде
180 күн бойы
немесе жина.
ған соң бір.
ден жазғы,
содан кейін
қысқы тоңазы.
майтын тран.
шеяларда
240-270 күн
бойы страти.
фикациялайды
Тұқымды 15
күн бойы
қарға аунатып
алады, содан
кейін оны
үй-жайларда
90 күн бойы
5-6 о С темпе.
ратурада
стратифика.
циялайды
17
Өте әдемі емен
Дайындамайды
Қыста тран.
шеяларда
немесе құм
салынған
жәшіктерде
сақталған соң
дайындықты
қажет етпейді
18
Кәдімгі шырша
және сібір
шыршасы
Дайындамайды
9-12 сағат
суға жібітеді
Жібітілген
тұқымды себу

течение 60-90
дней перед
посевом
Намачивают в
водном 0,5
%-ном
растворе
марганцо-
вокислого
калия в
течение 2 ч,
протравливают
ТМТД, фенти-
урамом, БМК
или фунда-
золом нама-
чивают в вод-
ных растворах
микроэлемен-
тов:
сернокислого
кобальта
(0,03 %),
сернокислой
меди (0,03 %)
или смеси из
марганцово-
кислого
калия, борной
кислоты,
серно-кислых
меди, цинка
и кобальта
(по 0,002 %)
12-18 часов
19
Ель
Шренка
(тянь-
шан-
ская)
Не высевают
Снегование пред-
варительно на
сутки замоченных
в воде семян.
Срок снегования
1-1,5 месяца.
После снегования
протравливают в
0,5 %-ном
растворе KMnO 4
30 минут
Семена
замачивают
водой
температуры
35-40 0 С и
выдерживают
24 часа.
Затем их
протравливают
в 0,5 %-ном
растворе
KMnO 4
30 минут,
подсушивают
в тени до
сыпучести и
высевают
20
Жимо-
лость
обыкно-
венная
Не требует
подготовки
Стратифицируют
в зимних
непромерзающих
траншеях или в
помещениях при
температуре от
2 до 5 0 С  в
течение 60-90
дней
21
Жимо-
лость
татар-
ская
Не требует
подготовки
Стратифицируют в
зимних
промерзающих
траншеях или в
помещениях при
температуре от 2
до 5 0 С в течение
50-60 дней
Применяют
снегование в
мешочках на
поверхности
земли в
течение 1,5
месяца перед
посевом или
стратифициру-
ют в опилках,
перемешивая
и до увлажняя
2 раза в
неделю при
температуре
от 5 до 8 0 С.
Через 18-20
дней семена
наклевываются
22
Калина
обыкно-
венная
При стратифика-
ции свежесобран-
ных семян в
летних траншеях
всходы появля-
ются через год
Стратифицируют
сразу после
сбора сначала в
летних, а затем
в зимних
непромерзающих
траншеях или в
помещениях
сначала при
температуре от
15 до 18 0 С,
потом зиму при
пониженной до 5 0
С температуре
23
Карагана
древо-
видная
(акация
желтая)
Не требует
подготовки
Замачивают 5 ч в
воде комнатной
температуры
Применяют
снегование
семян в
течение 45
дней или
выдерживание
на леднике
при 0 0 С в
течение 30
дней.
24
Каштан
конский
обыкно-
венный
Не требует
подготовки
Подготавливают в
период хранения
в зимних
непромерзающих
траншеях
После
хранения
выдерживают в
теплом
помещении
несколько
дней,
перемешивая и
увлажняя, до
состояния
наклевывания
25
Клен
ложно-
плата-
новый
(явор,
клен
белый)
Раннеосенние
посевы произво-
дят без подго-
товки семян,
для поздних
стратифицируют в
летних траншеях
с момента сбора
до посева
Стратифицируют в
помещении
сначала при
температуре
от 0 до 3 0 С в
течение 45 дней,
а затем выдер-
живают 45 дней
под снегом
Семена
замачивают в
течение 3 суток,
а затем
стратифицируют в
помещении
сначала при
температуре
от 5 до 10 0 С 60
дней, а затем 60
дней при 0 0 С
Стратифициру-
ют в снегу
45-60 дней.
Замачивают в
3 %-ном
растворе
молибден
аммония в
течение 24 ч,
а затем в
течение 8
дней помещают
3 раза в
день на 4
мин. в теплую
(от 35 до 38 0
С) и холодную
(~ 0 0 C) воду
Протравливают
ТМТД или
фентиурамом
26
Клен
остро-
листный
(плата-
новид-
ный)
Раннеосенний
посев производят
без подготовки,
для позднеосен-
него посева
семена страти-
фицируют в
летних траншеях
с момента сбора
до посева
Стратифицируют в
помещениях или
зимних
промерзающих
траншеях. Срок
стратификации
45-60 дней.
Стратифици-
руют в снегу
(переслаивая
со снегом)
45-60 дней
Семена
заливают

алдында 60-90
күн бойы
қарға аунатып
алады. Марга.
нец қышқылы
калийдің
0,5 % ерітін.
дісінде 2
сағат жібіте.
ді ТМТД-мен,
фентиураммен,
БМК-мен
немесе
фундазолмен
дәрілейді.
Мынадай
микроэлемент.
тердің су
ерітінділе.
рінде 12-18
сағат жібіте.
ді: күкірт
қышқылы
кобальт
(0,03 %),
күкірт
қышқылы мыс
(0,03 %)
немесе марга.
нец қышқылы
калийдің, бор
қышқылының,
күкірт қышқы.
лы мыстың,
мырыштың
және коба.
льттің
(0,002 %-тен)
қоспасы
19
Шренк (тянь-
шань) шыршасы
Сеппейді
Алдын ала
бір тәулік
суға жібітіл.
ген тұқым
қарға аунаты.
лады. Қарға
аунату мерзі.
мі 1-1,5 ай.
Қарға аунат.
қаннан кейін
0,5% KMnO 4
ерітіндісін.
де 30 минут
дәрілейді
Тұқымды
температура.
сы 35-40 0 С
суға салып,
24 сағат
ұстайды.
Содан соң оны
0,5 % KMnO 4 ерітіндісін.
де 30 минут
дәрілеп,
көлеңкеде
әбден кепті.
ріп алып
себеді.
20
Кәдімгі ұшқат
Дайындауды
қажет етпейді
Қысқы тоңазы.
майтын тран.
шеяларда
немесе үй-жай.
ларда 2-5 0 С
температурада
60-90 күн
стратифика.
циялайды
21
Татар ұшқаты
Дайындауды
қажет етпейді
Қысқы суық
траншеяларда
немесе үй-жай.
ларда 2-5 0 С
температурада
50-60 күн
стратифика.
циялайды
Себу алдында
шағын қаптар.
ға салып 1,5
ай бойы қар
үстіне қойып
қояды немесе
5-8 0 С темпе.
ратурада
аптасына
2 рет ылғал.
дандыра және
араластыра
отырып ағаш
үгінділерінде
стратифика.
циялайды.
18-20 күннен
кейін тұқым
өнеді
22
Кәдімгі шәңгіш
Жаңа жиналған
тұқымдарды
жазғы траншея.
ларда стратифи.
кациялағанда
өскіндер бір
жылдан кейін
пайда болады.
Жинаған соң
алдымен жаз.
ғы, одан
кейін қыста
тоңазымайтын
траншеяларда
немесе алды.
мен үй-жайлар.
да 15-18 0 С
температура.
да, содан
соң қыста
5 0 С дейін
төмен темпе.
ратурада
стратифика.
циялайды
23
Ағаш тәріздес
қараған (сары
қараған)
Дайындауды
қажет етпейді
Бөлме темпера.
турасындағы
суда 5 сағат
жібітеді
45 күн бойы
қарға ауната.
ды немесе
0 0 С мұзда 30
күн бойы
ұстайды
24
Кәдімгі ат
талшын
Дайындауды
қажет етпейді
Қысқы тоңазы.
майтын тран.
шеяларда
сақтау кезін.
де дайындайды
Сақтаудан
кейін жылы
жерде бірнеше
күн ұстап,
өнгенше,
араластырып
және ылғал.
дандырып
тұрады
25
Жалған сүйір
жапырақты
үйеңкі (явор,
ақ үйеңкі)
Ерте күзде
себуді дайын.
дықсыз жүргізе.
ді, ал кеш
себілетіндерін
жиналған сәттен
себуге дейін
жазғы траншея.
ларда страти.
фикациялайды
Алдымен үй -
жайда 0-3 0 С
температурада
45 күн страти.
фикациялайды,
содан кейін
45 күн бойы
қар астында
ұстайды.
Тұқымды 3
тәулік бойы
жібітеді, содан соң
алдымен 5-10 0
С температу.
рада үй-жайда
60 күн, одан
кейін 0 0 С-та
60 күн
стратифика.
циялайды
Қарда 45-60
күн страти.
фикациялайды.
Молибден
аммонийдің
3 % ерітін.
дісінде 24
сағат жібіте.
ді, содан
соң 8 күн
бойы күніне
3 рет 4
минутқа жылы
суға (35-38 0
С) және суық
суға (0 0 С)
салады
26
Сүйір жапырақ.
ты үйеңкі
(платан тәріз.
ді үйеңкі)
Ерте күзде
себуді дайын.
дықсыз жүргізе.
ді, ал кеш
себілетіндерін
жиналған сәттен
себуге дейін
жазғы траншея.
ларда стратифи.
кациялайды
Үй-жайларда
немесе қысқы
тоңазымайтын
траншеяларда
стратификация
лайды.
Стратифика.
циялау мерзімі
45-60 күн.
Қар араласты.
ра отырып
45-60 күн
стратифика.
циялайды.
Тұқымға жылы

теплой (40 0 С)
водой и
выдерживают в
течение 3
суток
закрытым
брезентом.
Затем
держат в
ящиках
с песком,
ежедневно
перемешивая и
увлажняя, в
помещении с
температурой
около 30 0 С.
Семена
наклевываются
на 7-й день.
Протравливают
ТМТД или
фентиурамом
27
Клен
полевой
Стратифицируют с
момента сбора в
летних траншеях
не менее 45 дней
до посева
Стратифицируют с
момента сбора
сначала в
летних, а затем
в зимних
промерзающих
траншеях. Срок
стратификации
150-180 дней
Семена
замачивают
3 дня и стра-
тифицируют в
помещениях
сначала при
температуре
от 10 до 15 0 С
в течение 60
дней, а
затем при 0 0 С
30-60 дней
28
Клен
сере-
бристый
Не высевают
Высевают сразу
после сбора (в
конце мая - в
июне) без
подготовки
В засушливую
погоду
обязателен
полив посевов
29
Клен
татар-
ский
(неклен,
черно-
клен)
Стратифицируют в
летних траншеях
с момента сбора
до посева
Стратифицируют с
осени в зимних
непромерзающих
траншеях
Стратифициру-
ют семена в
ящиках с
песком при
температуре
от 0 до 3 0 С,
увлажняя
и перемешивая
через каждые
2-3 дня.
Через 30 дней
увлажнение
прекращают,
температуру
снижают до 0 0
С.
На 2-й день
семена снова
увлажняют,
температуру
поднимают до
5 0 С.
После этого
на 18-20-й
день семена
прорастают.
Общая длительность
подготовки 50
дней
30
Клен
ясене-
листный
Не требует
подготовки
Стратифицируют в
помещениях в
течение 30 дней
или выдерживают
под снегом в
течение 1 месяца
31
Липа
крупно-
листная
Семена страти-
фицируют с
момента сбора в
летних траншеях
или в ящиках с
песком в течение
90 дней
Стратифицируют
сначала в летних
траншеях или в
помещениях, а
затем в зимних
непромерзающих
траншеях при
температуре от 0
до 5 0 С.
Длительность
стратификации -
до 180 дней
32
Липа
мелко-
листная
Семена стратифи-
цируют сразу
после сбора в
летних траншеях
до посева
Семена стратифи-
цируют в летних,
а потом в зимних
непромерзающих
траншеях
Семена
замачивают
10 дней в
периодически
сменяемой
воде, затем
30 дней стра-
тифицируют
при темпера-
туре от 15
до 25 0 С и
60-90 дней
при темпера-
туре 0 0 С.
Общий срок
подготовки
90-120 дней
33
Листвен-
ница си-
бирская
Не требует
подготовки
Намачивают в
течение 9-12
часов и снегова-
ние 1-1,5
месяца;
протравливание в
0,5 %-ном
растворе
KMnO 30 мин
Семена
замачивают
в течение 3
суток
в 0,004 %-ном
растворе
марганцово-
кислого
калия при
температуре
до + 26 0 С,
затем в
марлевых
мешочках
(слоем 1,5-2
см) пересы-
пают мокрыми
опилками и
выдерживают 2
суток.
Семена
намачивают
24 ч в
0,5 %-ном
растворе
бромистого
калия или
0,05 %-ном
растворе
колхицина
За 30 ч до
посева семена
намачивают
в слабом
известковом
растворе
(200-250 г
извести на
10 л воды)
34
Лох
узко-
листный
При раннеосеннем
посеве сразу
после сбора не
подготавливают;
при позднем
посеве стратифи-
цируют в летних
траншеях с
момента сбора до
посева
Стратифицируют в
зимних непромер-
зающих траншеях
или в помещениях
при температуре
от 16 до 20 0 С
предварительно
замоченные в
течение 4 суток
семена.
Длительность
стратификации
90-120 дней
Заливают
семена
горячей

(40 0 С) су
құйып, бре.
зентпен жау.
ып, 3 тәулік
ұстайды.
Содан кейін
30 0 С жуық
темпера.
турадағы
үй-жайларда
құм салынған
жәшіктерде
ұстап, күн
сайын аралас.
тырып және
ылғалданды.
рып тұрады.
Тұқымдар 7-ші
күні өнеді.
ТМТД-мен
немесе
фентиураммен
дәрілейді
27
Дала үйеңкісі
Жиналғаннан
кейін жазғы
траншеяларда
себуге дейін
кемінде 45 күн
стратификация.
лайды
Жинағаннан
кейін алдымен
жазғы, содан
кейін қысқы
тоңазымайтын
траншеяларда
150-180 күн
стратифика.
циялайды
Тұқымды 3
күн жібітіп,
алдымен үй-
жайларда
10-15 0 С
температура.
да 60 күн,
содан кейін
0 0 С темпера.
турада 30-60
күн стратифи.
кациялайды
28
Күміс үйеңкі
Сеппейді
Жинаған соң
дайындықсыз
бірден себі.
леді (мамыр.
дың аяғы -
маусымның
басы)
Құрғақ ауа
райында
екпелерді
суару
міндетті
29
Татар үйеңкісі
(үйеңкі емес,
қара үйеңкі)
Жиналғаннан
себуге дейін
жазғы траншея.
ларда страти.
фикциялайды
Күзден бастап
қысқы тоңазы.
майтын траншея
ларда страти.
фикациялайды
Тұқымды құм
салынған
жәшіктерде
0-3 0 С темпера
турада әрбір
2-3 күн сайын
ылғалдандыра
және аралас.
тыра отырып
страфикация.
лайды. 30
күннен соң
ылғалданды.
руды тоқтата.
ды, темпера.
тураны 0 0 С
дейін төмен.
детеді. 2-ші
күні тұқымды
қайта ылғал.
дандырып,
температура.
ны  5 0 С
дейін көтере.
ді. Бұдан
кейін тұқым
18-20-шы
күні өнеді.
Дайындықтың
жалпы ұзақты
ғы 50 күн
30
Шаған жапырақ.
ты үйеңкі
Дайындауды қажет етпейді
Үй-жай ішінде
30 күн страти
фикациялайды
немесе 1 ай
қар астында
ұстайды
31
Ірі жапырақты
жөке
Тұқымды жинал.
ғаннан бастап
жазғы траншея.
ларда немесе
құм салынған
жәшіктерде 90
күн бойы
стратификация.
лайды
Алдымен жазғы
траншеяларда
немесе үй-жай.
ларда, ал
содан кейін
0-5 0 С темпе.
ратурада қыс.
қы тоңазымай.
тын траншея.
ларда страти.
фикациялайды.
Стратификация
ұзақтығы -
180 күнге
дейін
32
Ұсақ жапырақты
жөке
Тұқымды жина.
ғаннан соң
себуге дейін
жазғы траншея.
ларда стратифи.
кациялайды
Тұқымды
жазғы, содан
соң қысқы
тоңазымай.
тын траншея.
ларда страти.
фикациялайды
Тұқымды
ауық-ауық
ауыстырылып
тұратын суда
10 күн
жібітеді,
содан соң 30
күн 15-25 0 С
температура.
да және 90-
120 күн 0 0 С
температура.
да стратифи.
кациялайды
33
Сібір балқара.
ғайы
Дайындауды
қажет етпейді
9-12 сағат
суға жібітеді
және 1-1,5 ай
қарға ауната.
ды;
КМnO 0,5%
ерітіндісінде
30 минут
дәрілейді
Тұқымды 3
тәулік марга.
нец қышқылы
калийдің
0,004 % ері.
тіндісінде
+26 0 С темпе.
ратурада
жібітеді,
содан кейін
дәке дорба.
ларға салып,
дымқыл ағаш
үгінділерімен
(1,5-2 см
қабатпен)
көміп, 2
тәулік ұстай.
ды. Тұқымды
24 сағат бром
калийінің
0,5 % ерітін.
дісінде
немесе 0,05 %
колхицин
ерітіндісін.
де жібітеді.
Тұқымды себу.
ге 30 сағат
қалғанда
әлсіз әк
ерітіндісін.
де (10 л суға
200-250 гр әк) жібітеді.
34
Жіңішке
жапырақты жиде
Ерте күзде
сепкенде
жинаудан кейін
дайындамайды;
кеш себілсе,
жиналған кезден
бастап сепкенге
дейін жазғы
траншеяларда
стратифи.
кациялайды
Алдын ала 4
тәулік жібі.
тілген тұқым.
ды қысқы
тоңазымайтын
траншеяларда
немесе 16-
20 0 С темпе.
ратурада үй-
жайлар ішінде
стратифика.
циялайды.
Стратифика.
циялау ұзақ.
тығы - 90-
120 күн
Тұқымға ыстық

(50-60 0 С)
водой и
оставляют
в ней на
сутки. Затем
стратифициру-
ют в ящиках
с песком
в помещении с
температурой
от 16 до 20 0
С.
Прорастание
начинается на
15-20-й день
35
Миндаль
обыкно-
венный
Не требует
подготовки
Стратифицируют в
помещениях или в
траншеях 30-60
дней
36
Можже-
вельник
виргин-
ский
Не требует
подготовки при
посеве за 1,5-2
месяца до
замерзания почвы
Стратифицируют в
помещении 30
дней при
температуре
от 20 до 30 0 С и
120 дней при
температуре 15 0 С
Обрабатывают
семена
концентриро-
ванной серной
кислотой не
более 30-50
мин,
промывают в
воде, а потом
стратифициру-
ют при
температуре
от 0 до 5 0 С в
течение
90-120 дней
37
Можже-
вельник
обыкно-
венный
Не требует
подготовки при
посеве за 1,5-2
месяца до
замерзания почвы
Стратифицируют в
помещении 30
дней при
температуре
от 20 до 30 0 С и
120 дней при
температуре 15 0 С
38
Можже-
вельник
туркес-
танский
Свежесобранные
не ушедшие в
глубокий покой
семена высевают
без подготовки в
течение августа
Летние посева
прошлогодними
семенами в
состоянии
глубокого покоя
производят в
июле - начале
августа
39
Можже-
вельник
полуша-
ровидный
То же в течение
первой половины
сентября
То же
40
Облепиха
круши-
новая
Не требует
подготовки при
посеве не
позднее чем за
1 месяц до
замерзания почвы
Стратифицируют в
ящиках с песком
в помещении в
течение 90 дней
при температуре
от 0 0 С до 5 0 С
Замачивают в
воде 3 суток
и стратифици-
руют в поме-
щении 30 дней
41
Орех
грецкий
Не
подготавливают
Стратифицируют в
песке в помеще-
нии в течение
30-45 дней при
температуре от
0 0 С до 5 0 С
Семена за 5-7
дней до
весеннего
посева
вымачивают
в проточной
воде горных
речек в
мешках
42
Персик
обыкно-
венный
Не требует
подготовки
Стратифицируют в
помещении при
температуре от 0
до 5 0 С в течение
100-120 дней
43
Пихта
сибир-
ская
Не требует
подготовки
Стратифицируют в
ящиках с песком
предварительно
замоченные
семена в течение
30 дней при
температуре
от 0 0 С до 5 0 С
Применяют
снегование
предваритель-
но замоченных
семян в тече-
ние 30 дней
44
Робиния
лжеака-
ция
(белая
акация)
Не высевают
Семена стратифи-
цируют или
ошпаривают водой
при температуре
80-85 0 С и оста-
вляют до остыва-
ния, перемешивая
первые 15-20
мин. При
необходимости
ненабухшие
семена отделяют
на решетах и
повторяют их
обработку
45
Роза
собачья
Не требуется
подготовки при
посеве семян из
недозрелых
плодов
Стратифицируют в
помещении при
температуре от 0
до 5 0 С в ящиках
с песком в
течение 210-240
дней семена из
недозрелых
плодов
46
Рябина
обыкно-
венная
Стратифицируют в
летних траншеях
или в помещении
с момента сбора
до посева
Стратифицируют в
помещении при
температуре от 0
до 5 0 С во
влажном песке в
течение 90-120
дней, затем
вносят под снег.
Общая
длительность
стратификации
150-180 дней
Нестратифици-
рованные
семена
замачивают в

су (50-60 0 С
құйып, бір
тәулік жібі.
теді. Содан
кейін темпе.
ратурасы
16-20 0 С үй-
жайда құм
салынған
жәшіктерде
стратифика.
циялайды.
15-20-шы
күні өне
бастайды.
35
Кәдімгі бадам
Дайындауды
қажет етпейді
Үй-жайларда
немесе
траншеяларда
30-60 күн
стратифика.
циялайды
36
Виргиния аршасы
Топырақтың
қатуына 1,5-2
ай қалғанда
себілетін бол.
са, дайындауды
қажет етпейді
Үй-жай ішінде
20-30 0 С
температурада
30 күн, 15 0 С
температурада
120 күн
стратифика.
циялайды
Тұқымды
30-50 мин
мөлшерде
күкірт
қышқылы
концентраты.
мен өңдейді,
сумен шаяды,
содан кейін
0-5 0 С темпе.
ратурада
90-120 күн
стратифика.
циялайды
37
Кәдімгі арша
Топырақтың
қатуына 1,5-2
ай қалғанда
себілетін
болса, дайын.
дауды қажет
етпейді
Үй-жай ішінде
20-30 0 С
температурада
30 күн, 15 0 С
температурада
120 күн
стратифика.
циялайды
38
Түркістан
аршасы
Жаңа жиналған
тұқымды дайын.
дамай сол
күйінде тамыз
айы ішінде
себеді
Өткен жылғы
терең тыныш.
тықтағы тұ.
қымды жазда
шілдеде -
тамыздың бас
кезінде
себеді.
39
Жарты шар
тәрізді арша
Бұл да
қыркүйектің
бірінші жарты.
сында себіледі
Бұл да солай
40
Шырғанақ
Топырақ қатпай
тұрып 1 айдан
кешіктірмей
себілсе, дайын.
дауды қажет
етпейді
Үй-жайда
0-5 0 С
температурада
құм салынған
жәшіктерде
90 күн
стратифика.
цияланады
3 тәулік
суда жібітіп
алып, үй-жай.
да 30 күн
стратифи.
кациялайды
41
Грек жаңғағы
Дайындамайды
Үй-жайда
құмда 0-5 0 С
температурада
30-45 күн
стратифика.
циялайды
Тұқымды
көктемде
себуге 5-7
күн қалғанда
қапқа салын.
ған күйінде
тау өзенінің
ағын суына
малады.
42
Кәдімгі шабдал
Дайындауды
қажет етпейді
Үй-жайда 0-5 0 С
температурада
100-120 күн
стратифика.
циялайды
43
Сібір самырсыны
Дайындауды
қажет етпейді
Алдын-ала
жібітілген
тұқымды 30
күн 0-5 0 С
температурада
құм салынған
жәшіктерде
стратифика.
циялайды
Алдын-ала
жібітілген
тұқымды 30
күн қарға
аунатады
44
Жалған қараған
(ақ қараған)
Сеппейді
Тұқымды
стратифика.
циялайды
немесе темпе.
ратурасы
80-85 0 С су
құйып, алғаш.
қы 15-20 мин
араластырып,
суығанша
қалдырады.
Қажет болса
ісінбеген
тұқымдарды
електен өткі.
зіп алып,
оларды өңдеу.
ді қайталайды
45
Тюринген
үлбірегі
Шала піскен
жемістер тұқы.
мын сепкенде
дайындауды
қажет етпейді
Шала піскен
жемістер
тұқымын үй-
жайда 0-5 0 С
температурада
құм салынған
жәшіктерде
210-240 күн
стратифика.
циялайды
46
Кәдімгі шетен
Жинап алғаннан
бастап сепкенге
дейін жазғы
траншеяларда
немесе үй-жайда
стратификация.
лайды
Температурасы
0-5 0 С үй-жайда
дымқыл құмда
90-120 күн
стратифи.
кациялайды,
содан кейін
қармен көмеді
Стратифика.
цияның жалпы
ұзақтығы -
150-180 күн
Стратифика.
цияланбаған
тұқымды
гиббереллин.

0,002 %-ном
растворе
гиббереллина
в течение 3
суток, затем
смешивают с
влажным
песком.
Прорастают
через 7 дней
47
Саксаул
белый
и черный
При зимнем
посеве не
требуют
подготовки
Не требуют
подготовки
48
Сирень
обыкно-
венная
Не требует
подготовки
Стратифицируют в
ящиках с песком
в помещении при
температуре от 0
до 5 0 С в течении
45 дней
Замачивают в
воде 10-15 ч,
затем выдер-
живают во
влажных
опилках или
торфе в тече-
ние 2-8 дней
49
Слива
домашняя
Стратифицируют в
летних траншеях
в течение 90
дней
Стратифицируют в
зимних
непромерзающих
траншеях не
менее 150 дней
50
Слива
колючая
(терн)
Не требует
подготовки при
раннелетних,
августовских
посевах, при
поздних посевах
стратифицируют в
летних траншеях
с момента сбора
до посева (в
течение 2
месяцев),
прошлогодние
семена - 80 дней
Стратифицируют в
помещении сразу
после сбора в
течение 150-180
дней или в
зимних непромер-
зающих траншеях
180-210 дней
51
Слива
расто-
пыренная
(алыча)
Стратифицируют
сразу после
сбора в летних
траншеях до
посева. Семена
прошлогоднего
сбора - 60-90
дней
Стратифицируют в
летних траншеях
сразу после
сбора, а затем в
зимних
непромерзающих
траншеях в
течение 120-170
дней или в
помещении при
температуре от 3
до 5 0 С в течение
150 дней
52
Сморо-
дина
золотая
Стратифицируют в
летних траншеях
в течение 45-60
дней
Стратифицируют в
помещении в
течение 90-120
дней
Семена
замачивают
в воде при
начальной
температуре
50 0 С в
течение 24 ч.
Затем страти-
фицируют при
температуре
от 12 до 15 0
С, ежедневно
перемешивая и
увлажняя в
течение 30
дней.
При стратифи-
кации при
переменных
температурах
(плюсовых и
минусовых)
семена
подготовляют
в течение 30
дней
53
Сморо-
дина
черная
Стратифицируют в
летних траншеях
в течение 45-60
дней
Стратифицируют в
помещении в
течение 90-120
дней
54
Сосна
кедровая
сибир-
ская
Не подготавлива-
ют, только нама-
чивают в 0,5
%-ном растворе
марганцовокисло-
го калия
Семена замачива-
ют предваритель-
но в течение 3
суток, смешивают
с влажным пес-
ком, опилками
или торфяной
крошкой, поме-
щают в ящиках
под снег или в
холодное помеще-
ние при 0 0 С,
за 2-3 месяца
до посева
Подготовляются и
при хранении в
зимних непромер-
зающих траншеях
Семена в ящи-
ках в смеси с
песком (1:2)
слоем 20 см
увлажняют
до 50 %
полной влаго-
емкости и
ставят в
шишкосушилку
при темпера-
туре от 30
до 40 0 С на
12 ч, затем
выносят под
снег. После
этого снова
увлажняют,
ставят в
шишкосушилку,
а затем выно-
сят под снег.
После дву-
кратной
обработки
семена
проходят
стратификацию
за 10-11 дней
Протравливают
ТМТД или
фентиурамом
55
Сосна
крымская
Не высевают
Замачивают
семена в течение
9-12 ч
56
Сосна
обыкно-
венная
Не требует
подготовки
Замачивают
семена в течение
9-12 ч
Применяют снего-
вание сухих
или намоченных
семян в мешочках
в течение 1-2
месяцев
Семена зама-
чивают,
выдерживают
во влажном
состоянии до
наклевывания
и переносят
под снег на
1-2 месяца
Проводят
микоризацию
семян чистой
культурой
микоризо-
образующего
гриба
масляника
Замачивают в
течение 24 ч
в растворе
сернокислого
цинка концен-
трацией до
0,02 %,
серно-
кислого
марганца

нің 0,002 %
ерітіндісінде
3 тәулік
жібітеді,
содан кейін
дымқыл құммен
араластырады.
7 күннен
кейін өнеді
47
Ақ сексеуіл,
және қара
сексеуіл
Қыста сепкенде
дайындауды
қажет етпейді
Дайындауды
қажет етпейді
48
Кәдімгі мамыр
гүл
Дайындауды
қажет етпейді
Үй-жайда 0-5 0 С
температурада
құм салынған
жәшіктерде
45 күн
стратифика.
циялайды
10-15 сағат
суда жібіте.
ді, содан
кейін дымқыл
ағаш үгінді.
сінде немесе
шымтезекте
2-8 күн
ұстайды
49
Үй қараөрігі
Жазғы траншея.
ларда 90 күн
стратификация.
лайды
Қысқы тоңазы.
майтын тран.
шеяларда
кемінде 150
күн стратифи.
кациялайды
50
Тікенді
қараөрік
(шомырт)
Ерте жазда,
тамызда себі.
летін болса
дайындауды
қажет етпейді,
кеш себілетін
болса жиналған.
нан бастап
себуге дейін
(2 ай бойы)
жазғы траншея.
ларда, өткен
жылдың тұқымын
- 80 күн
стратификация.
лайды
Жинала салы.
сымен үй-жайда
150-180 күн
немесе қысқы
тоңазымайтын
траншеяларда
180-210 күн
стратифика.
циялайды
51
Алхоры өрік
(алша)
Жинала салысы.
мен себуге
дейін жазғы
траншеяларда
стратификация.
лайды. Өткен
жылғы тұқымды
60-90 күн
стратификация.
лайды
Жинала салы.
сымен жазғы
траншеяларда
стратифика.
циялайды, ал
содан кейін
қысқы тоңазы.
майтын тран.
шеяларда
120-170 күн
немесе темпе.
ратурасы 3-5 0 С
үй-жайда 150
күн стратифи.
кациялайды
52
Қызыл күрең
қарақат
Жазғы траншея.
ларда 45-60
күн стратифика.
циялайды
Үй-жайда
90-120 күн
стратифика.
циялайды
Тұқымды бас.
тапқы темпе.
ратурасы 50 0 С
суда 24 сағат
жібітеді.
Содан кейін
12-15 0 С
температурада
күн сайын
араластырып,
ылғалдандырып
30 күн
стратифика.
циялайды.
Ауыспалы
температурада
(жылы және
суық) страти.
фикацияла.
ғанда тұқымды
30 күн
дайындайды.
53
Қара қарақат
Жазғы траншея.
ларда 45-60
күн стратифика.
циялайды
Үй-жайда
90-120 күн
стратифика.
циялайды
54
Сібір самырсын.
қарағайы
Дайындамайды,
тек марганец
қышқылы калий.
дің 0,5 %
ерітіндісінде
жібітеді
Тұқымды
алдын-ала 3
тәулік жібі.
теді, дымқыл
құммен, ағаш
үгіндісімен
немесе шымте.
зек ұнтағы.
мен араласты.
рып, жәшік.
термен қар
астына немесе
салқын 0 0 С
үй-жайға себу.
ге дейін 2-3
ай қойып қояды. Қысқы
тоңазымайтын
траншеяларда
сақтағанда
да дайындала.
ды
Құммен
араластырыл.
ған тұқымды
(2:1)қалың.
дығы 20 см,
50% дейін то.
лық ылғал сақ
тағанша су.
лап, 30-40 0 С
температурада
12 сағат
бүркептір.
гішке қояды,
содан кейін
қарға көмеді.
Бұдан кейін
қайта сулап,
бүр кептір.
гіштерге
қояды, содан
соң қар асты.
на қояды. Екі
мәрте өңдеу.
ден өткен
тұқымды
10-11 күн
стратифика.
циялайды.
ТМТД немесе
фентиураммен
дәрілейді.
55
Қырым қарағайы
Себілмейді
Тұқымды 9-12
сағат суға
жібітеді
56
Кәдімгі қарағай
Дайындауды
қажет етпейді
Тұқымды 9-12
сағат суға
жібітеді.
Дорбаларға
салынған құр.
ғақ немесе
жібітілген
тұқымды 1-2
ай қарға
қояды.
Тұқымды жібі.
тіп, өнгенше
ылғалды
күйінде
ұстайды және
1-2 айға қар
астына шыға.
рып қояды.
Микориз
құрайтын май.
құлақ саңы.
рауқұлағының
таза дақылы.
мен тұқым
микоризация.
сын жүргізе.
ді. 24 сағат
0,02 % дейін
күкірт қышқы.
лы мырыш,
күкірт қышқы.
лы марганец

(0,1 % и
ниже), борной
кислоты
(0,025 %)
и гетероаук-
сина (0,01 %
и ниже)
Обрабатывают
ультразвуком
частотой 22,5
кГц и мощнос-
тью 15 Вт в
течение
10 мин
57
Тополь
белый
Не требует
подготовки
(посев сразу
после сбора)
58
Тополь
черный
Не требует
подготовки
(посев сразу
после сбора)
59
Туя
западная
Не требует
подготовки
Проводят снего-
вание намоченных
семян в течение
месяца
60
Фисташка
настоя-
щая
Не высевают
Семена замачива-
ют 12-15 ч в
теплой воде
(40 0 С), затем
стратифицируют в
ящиках с песком
(1:3) или в
траншеях в
течение 30-40
дней
Семена
замачивают
12-15 ч в
теплой воде
(40 0 С),
подвешивают в
мешках в
теплом месте
и смачивают
периодически
в течение
9-12 дней,
до начала
прорастания
61
Черемуха
обыкно-
венная
Не требует
подготовки
Стратифицируют в
помещении при
температуре от 0
до 5 0 С в течение
150-180 дней
62
Яблоня
лесная
Не требует
подготовки
Замачивают в
воде в течение 2
суток, а затем
стратифицируют
при температуре
от 0 до 5 0 С в
песке, торфе или
в опилках в
течение 75-105
дней
Нестратифици-
рованные
семена
замачивают в
0,002 %-ном
растворе
гиббереллина
в течение 3
суток, затем
смешивают с
влажным
песком.
Семена
прорастают
на 6-7 день
63
Ясень
обыкно-
венный
Стратифицируют в
летних траншеях
с июня до посева
несколько недо-
зрелые семена
Стратифицируют в
помещениях
сначала при
температуре от
18 до 20 0 С в
течение 2-3
месяцев, затем
при температуре
от 5 до 11 0 С.
Общая
длительность
стратификации
180-200 дней
(недозрелые
семена)

(0,1 % және
одан төмен),
бор қышқылы
(0,025%) және
гетероауксин
(0,01 % және
одан төмен)
ерітіндісінде
жібітеді.
Жиілігі
22,5кГц және
қуаты 15 Вт
ультра-
дыбыспен 10
минут өңдейді.
57
Ақ терек
Дайындауды
қажет етпейді
(жиналған соң
бірден себіледі)
58
Қара терек
Дайындауды
қажет етпейді
(жиналған соң
бірден
себіледі)
59
Батыс боз
аршасы
Дайындауды
қажет етпейді.
Жібітілген
тұқымды бір
ай бойы қарға
аунатады
60
Нағыз пісте
Себілмейді.
Тұқымды 12-15
сағат жылы
суда (40 0 С)
жібітіп, құм
салынған
жәшіктерде
(1:3) немесе
траншеяларда
30-40 күн
стратифика.
циялайды
Тұқымды 12-15
сағат жылы
суда (40 0 С)
жібітіп,
қаппен жылы
жерге іліп
қояды және
өне бастаған.
ша 9-12 күн
анда-санда
сулап тұрады
61
Кәдімгі мойыл
Дайындауды
қажет етпейді.
Үй-жайда
0-5 0 С темпе.
ратурада
150-180 күн
стратифика.
циялайды
62
Жабайы орман
алмасы
Суда 2 тәулік
жібітеді,
содан кейін
0-5 0 С темпе.
ратурада құм.
да, шымтезек.
те немесе
ағаш үгінді.
сінде 75-105
күн стратифи.
кациялайды
Стратифика.
цияланбаған
тұқымды гиб.
берллиннің
0,002 %
ерітіндісінде
3 тәулік
жібітеді,
содан кейін
дымқыл құммен
араластыра.
ды. Тұқым
6-7-ші күні
өнеді.
63
Кәдімгі шаған
Онша толыспа.
ған тұқымды
жазғы траншея.
ларда маусым
айынан себуге
дейін стратифи.
кациялайды
Үй-жайда
алдымен
18-20 0 С тем.
пературада
2-3 ай, содан
кейін 5-11 0 С
температурада
стратифика.
циялайды.
Стратифика.
циялаудың
жалпы ұзақты.
ғы 180-200
күн (шала
піскен
тұқымдар)