Об утверждении Правил согласования программ производственного экологического контроля и требований к отчетности по результатам производственного экологического контроля
Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 24 апреля 2007 года № 123-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 июня 2007 года № 4714. Утратил силу приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 14 февраля 2013 года № 16-Ө
Сноска. Утратил силу приказом Министра охраны окружающей среды РК от 14.02.2013 № 16-Ө (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 29) статьи 17 Экологического Кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемые Правила согласования программ производственного экологического контроля и требования к отчетности по результатам производственного экологического контроля.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 2 февраля 2006 года N 45-п "Об утверждении Типовых правил ведения производственного мониторинга", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 4101, опубликованный в "Юридической газете" N 76-77 (1056-1057) от 28 апреля 2006 года;
2) приказ И.о. министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 3 августа 2006 года N 258-п "Об утверждении Типового положения о производственном экологическом контроле", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 4359, опубликованный в "Юридической газете" N 215 (1195) от 13 декабря 2006 года.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
Министр
Утверждены
приказом Министра охраны
окружающей среды
Республики Казахстан
от 24 апреля 2007 года N 123-п
Правила согласования программ производственного
экологического контроля и требования к отчетности
по результатам производственного экологического контроля
Сноска. По всему тексту Правил слова "уполномоченный орган", "уполномоченным органом" заменены словами "территориальный орган", "территориальным органом" приказом Министра охраны окружающей среды РК от 25.08.2010 № 228-ө (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила определяют порядок согласования программ производственного экологического контроля и требования к отчетности по результатам его проведения.

Өндірістік экологиялық бақылау Бағдарламасын және өндірістік экологиялық бақылау нәтижелері бойынша есептемеге қойылатын талаптарды ұйғару ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің 2007 жылғы 24 ақпандағы N 123-Ө Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 8 маусымдағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4714 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2013 жылғы 14 ақпандағы № 16-ө бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 14.02.2013 № 16-ө бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғаннан бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 17-баптың 29) тармақшасына сай БҰЙЫРАМЫН :
1. Бұйрыққа қоса тіркелген Өндірістік экологиялық бақылау
бағдарламасы мен өндірістік экологиялық бақылау нәтижелері бойынша
есептемеге қойылатын талаптарды ұйғару ережелері бекітілсін.
2. Күшін жоғалтқан деп:
1) "Өндірістік мониторинг жүргізудің үлгі ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4101 болып тіркелген, "Заң газетінің" 2006 жылдың 28 сәуірдегі N 76-77 (1056-1057) нөмірінде жарияланған Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2006 жылдың 2 ақпандағы N 45-б бұйрығы ;
2) "Өндірістік экологиялық бақылау жөніндегі үлгі ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4359 болып тіркелген, "Заң газетінің" 2006 жылдың 13 желтоқсандағы N 215 (1195) нөмірінде жарияланған Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің міндетін атқарушының 2006 жылдың 3 тамыздағы N 258-б бұйрығы .
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау министрінің
2007 жылғы 24 сәуірдегі
N 123-Ө бұйрығымен бекітілген
Өндірістік экологиялық бақылау бағдарламалары мен
өндірістік экологиялық бақылау нәтижелері бойынша
есеп беруге қойылатын талаптарды келісу ережесі
Ескерту. Барлық мәтін бойынша «уәкілетті органдармен», «уәкілетті органмен», «уәкілетті органдар» сөздері «аумақтық органдармен», «аумақтық органмен», «аумақтық органдар» сөздерімен ауыстырылды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2010.08.25 N 228-ө (алғашқы ресми жариаланғаннан бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
1. Осы Ереже өндірістік экологиялық бақылау бағдарламалары мен өндірістік экологиялық бақылау нәтижелері бойынша есеп беруге қойылатын талаптарды келісу тәртібін анықтайды.

2. Настоящие Правила распространяются на всех физических и юридических лиц, осуществляющих право специального природопользования с использованием объектов I, II, III категорий.
3. Для согласования программы производственного экологического контроля природопользователи, имеющие объекты I, II, III категории обращаются в территориальные органы охраны окружающей среды.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра охраны окружающей среды РК от 25.08.2010 № 228-ө (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Программа производственного контроля, разработанная природопользователем, подлежит согласованию c территориальными органами в области охраны окружающей среды до подачи заявки на получение разрешения на эмиссии в окружающую среду в орган, выдающий разрешение.
При этом срок рассмотрения программы производственного контроля составляет не более пятнадцати календарных дней со дня поступления.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра охраны окружающей среды РК от 25.08.2010 № 228-ө (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. При введении в эксплуатацию технологических объектов, а также после аварийных эмиссий в окружающую среду, природопользователи производят производственный мониторинг воздействия, программа которого согласовывается с территориальным органом в области охраны окружающей среды, государственным органом санитарно-эпидемиологической службы и утверждается природопользователем.
6. Отчет по результатам производственного экологического контроля представляется по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра охраны окружающей среды РК от 25.08.2010 № 228-ө (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. К отчету производственного экологического контроля предусматривается пояснительная записка о выполнении работ, составляемая природопользователем в произвольной форме.
8. Отчетность о выполнении программы производственного экологического контроля и пояснительная записка к нему предоставляется в территориальные органы в области охраны окружающей среды в соответствии с графиком, указанном в пункте 9 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными приказами Министра охраны окружающей среды РК от 23.07.2009 № 144-Ө; от 25.08.2010 № 228-ө (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Осы Ереже I, II, III санаттағы нысандарды пайдаланатын, арнайы табиғатты пайдалану құқығы бар барлық жеке және заңды тұлғаларға арналған.
3. І, II, III санатты нысандары бар табиғат пайдаланушылар өндірістік экологиялық бақылау бағдарламаларын келісу үшін қоршаған ортаны қорғау саласындағы аумақтық органдарға жүгінеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2010.08.25 N 228-ө (алғашқы ресми жариаланғаннан бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
4. Табиғатты пайдаланушымен әзірленген өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасы рұқсат беруші органға қоршаған ортаға эмиссияға рұқсат алуға өтінім бергенге дейін қоршаған ортаны қорғау саласындағы аумақтық органдарда келісіледі.
Сонымен қатар, өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасын қарау мерзімі оның келіп түскен күнінен бастап он бес күнтізбелік күннен артық емес.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2010.08.25 N 228-ө (алғашқы ресми жариаланғаннан бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
5. Технологиялық объектілерді пайдалануға бергенде, сондай-ақ қоршаған ортаға авариялық эмиссия жасағанда, табиғат пайдаланушылар қоршаған ортаны қорғау саласындағы аумақтық органымен, санитарлық-эпидемиологиялық қызметінің мемлекеттік органымен келісілген әсердің өндірістік мониторингін жүргізеді.
6. Өндірістік экологиялық бақылау нәтижелері бойынша жасалатын есеп ереженің қосымшасында көрсетілген нысанда ұсынылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2010.08.25 N 228-ө (алғашқы ресми жариаланғаннан бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
7. Өндірістік экологиялық бақылау есептемесінде табиғат пайдаланушымен еркін түрде жасалған жұмыстарды орындау туралы түсініктеме хат қоса тіркелу керек.
8. Өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасын орындау туралы
есептеме және оған қоса тіркелген түсініктеме хат қоршаған ортаны қорғау саласындағы аумақтық органдарға осы Ережелердің 9-тармағында көрсетілген кестеге сәйкес тапсырылады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2009.07.23. N 144-ө (қолданысқа енгізілу тәрібін 2-т. қараңыз), 2010.08.25 N 228-ө (алғашқы ресми жариаланғаннан бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрықтарымен.

9. График представления периодических отчетов:
отчет по мониторингу выбросов в атмосферу, представляется ежеквартально, в течение 10 рабочих дней после отчетного квартала;
отчет по мониторингу сбросов в воду, представляется ежеквартально, в течение 10 рабочих дней после отчетного квартала;
результаты мониторинга вод представляются ежегодно;
отчет по жалобам (в случае подачи), представляется ежеквартально, в течение 10 рабочих дней после отчетного квартала;
отчет по мониторингу отходов, представляется ежеквартально, в течение 10 рабочих дней после отчетного квартала;
отчет по мониторингу уровня загрязнения земель, представляется ежеквартально, в течение 10 рабочих дней после отчетного квартала;
отчет по радиационному мониторингу, представляется ежеквартально, в течение 10 рабочих дней после отчетного квартала;
отчет по мониторингу воздействия на границе санитарно-защитной зоны (атмосферный воздух, водные ресурсы, почвенный покров) ежеквартально, в течение 10 рабочих дней после отчетного квартала.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными приказом Министра охраны окружающей среды РК от 25.08.2010 № 228-ө (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение
к Правилам согласования программ
производственного экологического контроля
и требований к отчетности по результатам
производственного экологического контроля
Форма отчета по производственному экологическому контролю
Сноска. Правила дополнены приложением в соответствии с приказом Министра охраны окружающей среды РК от 25.08.2010 № 228-ө (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Таблица 1.
1. Общие сведения
п/п
Наименование
производственного
объекта
(месторасположение)
Краткая
характеристика
производственного
процесса
Периодичность
производственного
экологического
контроля
1
2
4
5
Таблица 2.
2. Сведения о лаборатории
п/п
Наименование
аккредитованной
испытательной
лаборатории
Номер и срок
аттестата
аккредитации
испытательной
лаборатории
Область аккредитации
испытательной
лаборатории
1
2
3
Таблица 3.
3. Мониторинг эмиссий
3.1. Атмосферный воздух
Наимено-
вание
источников
выброса
(номер
источника
выброса)
Наимено-
вание
загряз-
няющих
веществ
Установ-
ленный
норматив
(г/с;
т/год)
Фактический
результат
мониторинга
(г/сек;
т/кв.;
т/год)
Соблюдение
либо
превышение
нормативов
(ПДВ)
Мероприятия
по
устранению
нарушения
1
2
3
4
5
6
3.2. Водные ресурсы
Наимено-
вание
источников
воздействие
(контроль-
ные точки)
Наимено-
вание
загряз-
няющих
веществ
Установ-
ленный
норматив
(мг/дм3;
т/год)
Фактический
результат
мониторинга
(мг/дм3;
т/кв.;
т/год)
Соблюдение
либо
превышение
нормативов
(ПДС)
Мероприятия
по
устранению
нарушения
1
2
3
4
5
6

9. Кезеңдік есептеме тапсыру кестесі:
атмосфераға шығарылған шығарындар мониторингісі бойынша есеп беру, есептік тоқсаннан кейін 10 жұмыс күн ішінде тапсырылады;
суға төгілген төгінділер мониторингісі бойынша есеп беру, есептік тоқсаннан кейін 10 жұмыс күн ішінде тоқсан сайын тапсырылады;
сулар мониторингісінің нәтижелері жыл сайын тапсырылады;
арыздар бойынша есеп беру (арыздар түскен жағдайда), есептік тоқсаннан кейін 10 жұмыс күн ішінде тоқсан сайын тапсырылады;
қалдықтар мониторингі бойынша есеп беру есептік тоқсаннан кейін 10 жұмыс күні ішінде тоқсан сайын тапсырылады;
жердің ластану деңгейінің мониторингі бойынша есеп беру есептік тоқсаннан кейін 10 жұмыс күні ішінде тоқсан сайын тапсырылады;
радиациялық мониторинг бойынша есеп беру есептік тоқсаннан кейін 10 жұмыс күні ішінде тоқсан сайын тапсырылады;
санитарлық-қорғау аймағының шеңберінде әсер ету мониторингі (атмосфералық ауа, су ресурстары, топырақ жамылғысы) бойынша есеп беру есептік тоқсаннан кейін 10 жұмыс күні ішінде тоқсан сайын тапсырылады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2010.08.25 N 228-ө (алғашқы ресми жариаланғаннан бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Өндірістік экологиялық бақылау
бағдарламалары мен өндірістік
экологиялық бақылау нәтижелері
бойынша есеп беруге қойылатын
талаптарды келісу
ережесіне қосымша
Өндірістік экологиялық бақылау бойынша есеп нысаны
Ескерту. Ереже қосымшамен толықтырылды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2010.08.25 N 228-ө (алғашқы ресми жариаланғаннан бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
1 кесте
1. Жалпы мәлімет
№ р/н
Өндірістік нысанның атауы (орналасқан жері)
Өндірістік үдерістің қысқаша сипаттамасы
Өндірістік экологиялық бақылау жиілігі
1
2
3
4
2 кесте
2. Зертхана туралы мәлімет
№ р/н
Аккредиттелген сынақ зертханасының атауы
Аккредиттелген сынақ зертханасы аттестатының нөмірі және мерзімі
Аккредиттелген сынақ зертханасының ауданы
1
2
3
4
3 кесте
3. Эмиссия мониторингі
3.1. Атмосфералық ауа
Шығарынды көзінің атауы (шығарынды көзінің нөмірі)
Ластаушы заттардың атауы
Бекітілген мөлшер (г/с; т/жыл)
Мониторингтің шынайы нәтижесі (г/сек; т/кв.; т/жыл)
Мөлшерден асуы немесе сақталуы (ШЖБШ)
Заң бұзушылықты жою бойынша іс-шаралар
1
2
3
4
5
6
3.2. Су ресурстары
Әсер ету көздерінің атауы (бақылау нүктелері)
Ластаушы заттардың атауы
Бекітілген мөлшер (мг/дм3; т/жыл)
Мониторингтің шынайы нәтижесі (мг/дм3; т/кв.; т/жыл)
Мөлшерден асуы немесе сақталуы (ШЖБТ)
Заң бұзушылықты жою бойынша іс-шаралар
1
2
3
4
5
6

3.3. Отходы производства и потребления
Наименование
место хранение
и захоронение
отходов
(расположение)
Виды
отходов
Уровень
опасности
Норматив
эмиссии
(т/г.)
Фактически
(т/г.)
Мероприятия
по утилизации
отходов
1
2
3
4
5
6
3.4. Мониторинг уровня загрязнения земель
Наименование
источников
воздействие
(контрольные
точки)
Наименование
загрязняющих
веществ
Установ-
ленный
норматив
(мг/кг)
Факти-
ческий
результат
монито-
ринга
(мг/кг)
Соблю-
дение
либо
превышение
нормативов
(ПДК, фон)
Мероприятия
по
устранению
нарушения
1
2
3
4
5
6
3.5. Радиационный мониторинг
Наименование
источников
воздействие
Установленный
норматив
(мкЗв/ч)
Фактический
результат
мониторинга
(мкЗв/ч)
Соблюдение
либо
превышение
нормативов
(НРБ 99)
Мероприятия
по устранению
нарушения
1
2
3
4
5
4. Мониторинг воздействия на границе санитарно-защитной зоны (СЗЛ)
4.1. Атмосферный воздух
Точки
отбора
проб*
Наименование
загрязняющих
веществ
Фактическая
концентрация
Норма
ПДК
м.р.,
мг/м3
Наличие
превышения
ПДК,
кратность
Предложения по
устранению
нарушений и
улучшению
экологической
обстановки
1
2
3
4
5
6
4.2. Водные ресурсы
Точки
отбора
проб*
Наименование
загрязняющих
веществ
Фактическая
концентрация
Норма
ПДК
мг/л
Наличие
превышения
ПДК,
кратность
Предложения по
устранению
нарушений и
улучшению
экологической
обстановки
1
2
3
4
5
6
4.3. Почвенный покров
Точки
отбора
проб*
Наименование
загрязняющих
веществ
Фактическая
концентрация
Норма
ПДК
мг/кг
Наличие
превышения
ПДК,
кратность
Предложения по
устранению
нарушений и
улучшению
экологической
обстановки
1
2
3
4
5
6
Примечание: * согласно План-графика контроля;
** показатели фактического мониторинга в т/год заполняется за полугодие и год.

3.3. Өндіріс және тұтыну қалдықтары
Қалдықтарды сақтау және көму орнының атауы (орналасқан жері)
Қалдықтардың түрлері
Қауіптілік деңгейі
Эмиссия мөлшері (т/кв.; т/г.)
Шынайы (т/кв.; т/г.)
Қалдықтарды қайта өңдеу бойынша іс-шаралар
1
2
3
4
5
6
3.4. Жердің ластану деңгейінің мониторингі
Әсер ету көзінің атауы (бақылау нүктелері)
Ластаушы заттардың атауы
Бекітілген мөлшер (мг/кг)
Мониторингтің шынайы нәтижесі (мг/кг)
Мөлшерден асуы немесе сақталуы (ШЖБК, фон)
Заң бұзушылықты жою бойынша іс-шаралар
1
2
3
4
5
6
3.5. Радиациялық мониторинг
Әсер ету көзінің атауы (бақылау нүктелері)
Бекітілген мөлшер (мк3в/с)
Мониторингтің шынайы нәтижесі (мк3в/с)
Мөлшерден асуы немесе сақталуы (НРБ 99)
Заң бұзушылықты жою бойынша іс-шаралар
1
2
3
4
5
4 кесте
4. Санитарлық-қорғау аймағы шеңберінде әсер ету мониторингі
4.1. Атмосфералық ауа
Сынамалар алынатын нүкте
Ластаушы заттардың атауы
Шынайы концентрация
ШЖБШ мөлшері м.р., мг/м3
ШЖБШ жоғарылауы қысқаша
Заң бұзушылықтарды жою және экологиялық жағдайды жақсарту бойынша ұсыныс
1
2
3
4
5
6
4.2. Су ресурстары
Сынамалар алынатын нүкте
Ластаушы заттардың атауы
Шынайы концентрация
ШЖБШ мөлшері мг/л
ШЖБШ жоғарылауы қысқаша
Заң бұзушылықтарды жою және экологиялық жағдайды жақсарту бойынша ұсыныс
1
2
3
4
5
6
4.3. Топырақ жамылғысы
Сынамалар алынатын нүкте
Ластаушы заттардың атауы
Шынайы концентрация
ШЖБШ мөлшері мг/кг
ШЖБШ жоғарылауы қысқаша
Заң бұзушылықтарды жою және экологиялық жағдайды жақсарту бойынша ұсыныс
1
2
3
4
5
6
Ескерту: * бақылаудың жоспар-кестесіне сәйкес;
** ағымдағы жылы мониторингтің шынайы көрсеткіштері жарты
жылдық және жылдық болып толтырылады.