О минимальных размерах уставного и собственного капиталов банков второго уровня, а также о внесении изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 октября 2004 года N 304 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 ноября 2007 года N 257. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 декабря 2007 года N 5049. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 2 сентября 2008 года № 140
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 02.09.2008 № 140 (порядок введения в действие см. п. 5 ).
В целях обеспечения финансовой устойчивости банков второго уровня и защиты интересов их депозиторов Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Установить минимальный размер уставного капитала:
1) для вновь создаваемых банков в размере 1 500 000 000 (одного миллиарда пятисот миллионов) тенге;
для жилищных строительных сберегательных банков в размере 500 000 000 (пятисот миллионов) тенге;
2) с 1 января 2010 года:
для вновь создаваемых банков в размере 2 000 000 000 (двух миллиардов) тенге;
для вновь создаваемых банков, расположенных вне городов Астана и Алматы, жилищных строительных сберегательных банков в размере 1 500 000 000 (одного миллиарда пятисот миллионов) тенге.
2. Установить минимальный размер собственного капитала для банков, не имеющих филиалов:
1) для банков в размере 1 000 000 000 (одного миллиарда) тенге;
для банков, расположенных вне городов Астана и Алматы, жилищных строительных сберегательных банков в размере 500 000 000 (пятисот миллионов) тенге;
2) с 1 января 2009 года:
для банков в размере 1 500 000 000 (одного миллиарда пятисот миллионов) тенге;
для банков, расположенных вне городов Астана и Алматы, жилищных строительных сберегательных банков в размере 1 000 000 000 (одного миллиарда) тенге;
3) с 1 января 2010 года:
для банков в размере 2 000 000 000 (двух миллиардов) тенге;
для банков, расположенных вне городов Астана и Алматы, жилищных строительных сберегательных банков в размере 1 500 000 000 (одного миллиарда пятисот миллионов) тенге.
3. Установить минимальный размер собственного капитала для банков, имеющих филиалы:
1) при наличии у банка одного филиала в размере 1 000 000 000 (одного миллиарда) тенге;
при наличии у банка более одного филиала в размере 1 000 000 000 (одного миллиарда) тенге плюс:
30 000 000 (тридцать миллионов) тенге за каждый филиал, расположенный в административном центре области, а также в городах Алматы и Астана;
15 000 000 (пятнадцать миллионов) тенге за каждый филиал, расположенный в других городах;
10 000 000 (десять миллионов) тенге за каждый филиал, расположенный в других населенных пунктах;
2) с 1 января 2010 года:
при наличии у банка одного филиала в размере 2 000 000 000 (двух миллиардов) тенге;
при наличии у банка более одного филиала в размере 2 000 000 000 (двух миллиардов) тенге плюс:
40 000 000 (сорок миллионов) тенге за каждый филиал, расположенный в административном центре области, а также в городах Алматы и Астана;
20 000 000 (двадцать миллионов) тенге за каждый филиал, расположенный в других городах;

Екінші деңгейдегі банктердің жарғылық және меншікті капиталдарының ең аз мөлшерлері туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының»"Қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" 2004 жылғы 25 қазандағы N 304 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі басқармасының 2007 жылғы 30 қарашадағы N 257 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 19 желтоқсандағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5049 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 2 қыркүйектегі N 140 Қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.09.02 N 140 Қаулысымен.
----------------- Бұйрықтан үзінді -------------------
Екінші деңгейдегі банктердің қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету және олардың депозиторларының мүдделерін қорғау мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. ...
2. ...
3. ...
4. ...
5. Осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
6. "Екінші деңгейдегі банктердің жарғылық және меншікті капиталдарының ең аз мөлшерлері туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" 2004 жылғы 25 қазандағы N 304 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 30 қарашадағы N 257 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5049 тіркелген) өзінің күшін жойды деп танылсын.
7. ...
8. ...
9. ...
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
Екінші деңгейдегі банктердің қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету және олардың депозиторларының мүдделерін қорғау мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасы (бұдан әрі - Агенттік) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Жарғылық капиталдың ең төменгі мөлшері:
1) жаңадан құрылатын банктер үшін 1 500 000 000 (бір миллиард бес жүз миллион) теңге мөлшерінде;
тұрғын үй құрылыс жинақ банктері үшін 500 000 000 (бес жүз миллион) теңге мөлшерінде;
2) 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап:
жаңадан құрылатын банктер үшін 2 000 000 000 (екі миллиард) теңге мөлшерінде;
2 тұрғын үй құрылыс жинақ банктері, Астана және Алматы қалаларынан тыс орналасқан жаңадан құрылатын банктер үшін 1 500 000 000 (бір миллиард бес жүз миллион) теңге мөлшерінде белгіленсін.
2. Филиалдары жоқ банктер үшін меншікті капиталдың ең төменгі мөлшері:
1) банктер үшін 1 000 000 000 (бір миллиард) теңге мөлшерінде;
тұрғын үй құрылыс жинақ банктері, Астана және Алматы қалаларынан тыс орналасқан банктер үшін 500 000 000 (бес жүз миллион) теңге мөлшерінде;
2) 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап:
банктер үшін 1 500 000 000 (бір миллиард бес жүз миллион) теңге мөлшерінде;
тұрғын үй құрылыс жинақ банктері, Астана және Алматы қалаларынан тыс орналасқан банктер үшін 1 000 000 000 (бір миллиард) теңге мөлшерінде;
3) 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап:
банктер үшін 2 000 000 000 (екі миллиард) теңге мөлшерінде;
тұрғын үй құрылыс жинақ банктері, Астана және Алматы қалаларынан тыс орналасқан банктер үшін 1 500 000 000 (бір миллиард бес жүз миллион) теңге мөлшерінде белгіленсін.
3. Филиалдары бар банктер үшін меншікті капиталдың ең төменгі мөлшері:
1) банкте бір филиал болса, 1 000 000 000 (бір миллиард) теңге мөлшерінде;
банкте бірден астам филиал болса, 1 000 000 000 (бір миллиард) теңге мөлшерінде әрі оған қоса:
облыстың әкімшілік орталығында, сондай-ақ Алматы және Астана қалаларында орналасқан әрбір филиал үшін - 30 000 000 (отыз миллион) теңге;
басқа қалаларда орналасқан әрбір филиал үшін - 15 000 000 (он бес миллион) теңге;
басқа елді мекендерде орналасқан әрбір филиал үшін - 10 000 000 (он миллион) теңге;
2) 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап:
банкте бір филиал болса 2 000 000 000 (екі миллиард) теңге мөлшерінде;
банкте бірден астам филиал болса 2 000 000 000 (екі миллиард) теңге мөлшерінде әрі оған қоса:
облыстың әкімшілік орталығында, сондай-ақ Алматы және Астана қалаларында орналасқан әрбір филиал үшін - 40 000 000 (қырық миллион) теңге;
басқа қалаларда орналасқан әрбір филиал үшін - 20 000 000 (жиырма миллион) теңге;

15 000 000 (пятнадцать миллионов) тенге за каждый филиал, расположенный в других населенных пунктах.
4. Внести в постановление Правления Агентства от 25 октября 2004 года N 304 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3236), с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства от 9 января 2006 года N 4 "Об утверждении Правил выдачи банку разрешения на создание или приобретение дочерней организации, а также выдачи банку разрешения на значительное участие в уставном капитале организаций и внесении изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 октября 2004 года N 304 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4079), от 9 января 2006 года N 20 "О внесении изменений и признании утратившими силу некоторых нормативных правовых актов Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4068, опубликованное в газете "Юридическая газета" от 17 февраля 2006 года N 28-29 (1008-1009)), от 25 февраля 2006 года N 41 "Об утверждении Правил представления отчетности крупными участниками банков и банковскими холдингами и внесении изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 октября 2004 года N 304 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4180), от 25 февраля 2006 года N 55 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц - нерезидентов Республики Казахстан, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг, а также о внесении изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 октября 2004 года N 304" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4139) следующее изменение:

басқа елді мекендерде орналасқан әрбір филиал үшін - 15 000 000 (он бес миллион) теңге белгіленсін.
4. Агенттік Басқармасының»"Қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" 2004 жылғы 25 қазандағы N 304 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3236 тіркелген), Агенттік Басқармасының»"Банкке еншілес ұйым құруға немесе ие болуға рұқсат беру, сондай-ақ ұйымдардың жарғылық капиталына қомақты қатысуға рұқсат беру ережесін бекіту және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының»"Қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" 2004 жылғы 25 қазандағы N 304 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2006 жылғы 9 ақпандағы N 4 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4079 тіркелген),»"Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу және олардың күші жойылды деп тану туралы" 2006 жылғы 9 қаңтардағы N 20 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4068 тіркелген,»"Заң газеті" газетінде 2006 жылғы 17 ақпандағы N 28-29 (835) жарияланған), "Банктердің ірі қатысушыларының және банктік холдингтердің есеп беру ережесін бекіту және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының»"Қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2004 жылғы 25 қазандағы N 304 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 41 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4180 тіркелген),»"Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін Қазақстан Республикасының резиденті емес - заңды тұлғалар үшін ең аз рейтингті, осы рейтингті беретін рейтинг агенттіктерінің тізбесін белгілеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 25 қазандағы N 304 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 55 қаулыларымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4139 тіркелген) енгізілген өзгерістері бар қаулыларымен бірге мынадай өзгеріс енгізілсін:

подпункт 5) пункта 1 исключить.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
6. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
7. Департаменту стратегии и анализа (Дилимбетова Г.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
8. Службе Председателя Агентства принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
9. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель
Приложение
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 30 ноября 2007 года N 257
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан,
признаваемых утратившими силу
1. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 2 июня 2001 года N 190 "О минимальных размерах уставного и собственного капиталов банков второго уровня" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1580).
2. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 апреля 2003 года N 118 "О внесении дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2001 года N 190 "О минимальных размерах уставного и собственного капиталов банков второго уровня", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 1580" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2270).
3. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 июля 2003 года N 220 "О внесении изменения и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2001 года N 190 "О минимальных размерах уставного и собственного капиталов банков второго уровня", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 1580" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2415).

1-тармақтың 5) тармақшасы алынып тасталсын.
5. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
6. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
7. Стратегия және талдау департаменті (Г.А. Ділімбетова):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне,»"Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" Заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жіберсін.
8. Агенттіктің Төраға Қызметі осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
9. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л. Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының 2007 жылғы
30 қарашадағы N 257 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасының күші жойылды деп танылатын нормативтік құқықтық актілердің тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының»"Екінші деңгейдегі банктердің жарғылық және меншікті капиталдарының ең аз мөлшері туралы" 2001 жылғы 2 маусымдағы N 190 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1580 тіркелген).
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының» "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 1580 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің жарғылық және меншікті капиталдарының ең аз мөлшері туралы" 2001 жылғы 2 маусымдағы N 190 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" 2003 жылғы 16 сәуірдегі N 118 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2270 тіркелген).
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының» "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 1580 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің жарғылық және меншікті капиталдарының ең аз мөлшері туралы" 2001 жылғы 2 маусымдағы N 190 қаулысына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі N 220 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2415 тіркелген).

4. Постановление Правления Агентства от 12 августа 2006 года N 158 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2001 года N 190 "О минимальных размерах уставного и собственного капитала банков второго уровня" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4396).

4. Агенттік Басқармасының»"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің жарғылық және меншікті капиталдарының ең аз мөлшері туралы" 2001 жылғы 2 маусымдағы N 190 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 2006 жылғы 12 тамыздағы N 158 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4396 тіркелген).