Об утверждении Правил определения страны происхождения товаров и выдачи сертификата о происхождении товара
Приказ Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 11 марта 2009 года № 59. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 марта 2009 года № 5594. Утратил силу приказом и.о. Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 21 апреля 2010 года № 37
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра индустрии и новых технологий РК от 21.04.2010 № 37.
В соответствии с подпунктом 11-1) статьи 7 Закона Республики Казахстан «О техническом регулировании» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения страны происхождения товара и выдачи сертификата о происхождении товара.
2. Признать утратившим силу:
1) приказ Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 24 сентября 2008 года № 374 «Об утверждении Правил определения страны происхождения товаров и выдачи сертификатов о происхождении товаров» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5347 от 23 октября 2008 года, опубликован в «Юридической газете» от 7 ноября 2008 года № 170, собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан от 12 декабря 2008 года № 12);
2) приказ Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 января 2009 года № 27 «О внесении изменений и дополнений в приказ Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 24 сентября 2008 года № 374 «Об утверждении Правил определения страны происхождения товаров и выдачи сертификатов о происхождении товаров» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5525 от 3 февраля 2009 года).
3. Комитету по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке его официальное опубликование в средствах массовой информации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра индустрии и торговли Республики Казахстан Мамытбекова Е.К.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    В. Школьник
СОГЛАСОВАНО:
Министр финансов
Республики Казахстан
Жамишев Б.Б.___________
11 марта 2009 года
Утверждены
Приказом Министра индустрии
и торговли Республики Казахстан
от 11 марта 2009 года № 59
ПРАВИЛА
определения страны происхождения товара и
выдачи сертификата о происхождении товара

Тауар шығарылған елді анықтау және тауардың шығуы туралы сертификат беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және Сауда министрінің 2009 жылғы 11 наурыздағы N 59 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 18 наурызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5594 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 2010 жылғы 21 сәуірдегі № 37 бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 2010.04.21 № 37 бұйрығымен.
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 11-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тауар шығарылған елді анықтау және тауардың шығуы туралы сертификат беру ережесі бекітілсін.
2. Мыналар:
1) "Тауардың шыққан елін айқындау және тауардың шығуы туралы сертификаттарды беру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрінің 2008 жылғы 24 қыркүйектегі N 374 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Мемлекеттік нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде 2008 жылғы 23 қазанда N 5347 тіркелді, "Заң газетінде" 2008 жылғы 7 қарашада N 170 жарияланды, Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілері жинағы 2008 жылғы 12 желтоқсан N 12);
2) "Тауардың шыққан елін айқындау және тауардың шығуы туралы сертификаттарды беру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрінің 2009 жылғы 29 қаңтардағы N 27 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Мемлекеттік нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде 2009 жылғы 3 ақпанда N 5525 тіркелді) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті :
1) белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) мемлекеттік тіркелгеннен кейін Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіпте оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда вице-министрі Е.Қ. Мамытбековке жүктелсін.
5. Осы бұйрық бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
В. Школьник
КЕЛІСІЛДІ:
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
Б.Б. Жәмішев ______________
2009 жылғы 11 наурыз
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда
министрінің
2009 жылғы 11 наурыздағы
N 59 бұйрығымен
бекітілген
Тауар шығарылған елді анықтау және тауардың шығуы туралы
сертификат беру ережесі

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан «О техническом регулировании», и устанавливают порядок определения страны происхождения товара и оформления, удостоверения и выдачи сертификата о происхождении товара, произведенного или подвергнутого достаточной обработке/переработке в соответствии с критериями достаточной обработки/переработки на территории Республики Казахстан.
2. Настоящие Правила распространяются на:
1) государственный орган, уполномоченный законодательством Республики Казахстан выдавать и удостоверять сертификат о происхождении товара;
2) организации, уполномоченные на проведение экспертизы происхождения товара;
3) хозяйствующие субъекты, заинтересованные в получении сертификата о происхождении товара.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
адвалорная доля – процентная доля стоимости используемых материалов или добавленная стоимость, достигающая фиксированной процентной доли в цене конечной продукции;
заявитель – физическое или юридическое лицо, заинтересованное в получении сертификата о происхождении товара;
критерии достаточной обработки/переработки – один из принципов определения страны происхождения товаров, в соответствии с которым товар, если в его производстве участвуют две или более страны, считается происходящим из страны, в которой были осуществлены последние операции по обработке/переработке или изготовлению товара, достаточные для придания товару его характерных свойств;
заказчики государственных закупок – государственные органы, государственные учреждения, а также государственные предприятия, юридические лица, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей) которых принадлежат государству, и аффилиированные с ними юридические лица, осуществляющие приобретение товаров, работ, услуг, за исключением национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных управляющих компаний, национальных компаний и аффилиированных с ними юридических лиц;
сертификат о происхождении товара - документ, удостоверяющий страну происхождения товара, произведенного или подвергнутого достаточной обработке/переработке в соответствии с критериями достаточной обработки/переработки на территории Республики Казахстан, вывозимого с таможенной территории Республики Казахстан, ввозимого с территорий специальных экономических зон и со свободных складов на остальную часть таможенной территории Республики Казахстан и/или  реализуемого на таможенной территории Республики Казахстан;
реэкспорт – вывоз из страны товаров, ввезенных из-за границы, без их переработки;
страна происхождения товара – страна, в которой товар был полностью произведен или подвергнут достаточной обработке/переработке;
таможенный контроль - совокупность мер, осуществляемых таможенными органами Республики Казахстан, в том числе с использованием системы управления рисками , по соблюдению таможенного и иного законодательства Республики Казахстан, контроль за исполнением которого возложен на таможенные органы Республики Казахстан;
товар – имущество, реализуемое на территории Республики Казахстан или перемещаемое через таможенную границу Республики Казахстан, в том числе носители информации, валютные ценности, электрическая, тепловая и иные виды энергии, а также транспортные средства, за исключением транспортных средств, используемых для осуществления международных перевозок;
товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности – классификатор товаров, включающий в себя товарные группы, позиции, субпозиции, подсубпозиции в виде цифрового знака или группы цифровых знаков (кодов). Неотъемлемой частью Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности являются примечания к позициям на любом уровне классификации, а также основные правила интерпретации Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности;
уполномоченный орган в области технического регулирования – государственный орган, осуществляющий оформление, удостоверение и выдачу сертификата о происхождении товара;
цена на условиях «франко-завод» – цена, включающая стоимость всех материалов, использованных при производстве товара, за исключением расходов на погрузку, таможенное оформление и вывоз товара из страны экспорта;
экспертная организация – юридическое лицо, имеющее в штате эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара, аккредитованную лабораторию на правах собственности или на основании договора, осуществляющее работы по проведению экспертизы происхождения товара на основании соглашения с уполномоченным органом;
эксперт-аудитор - специалист, аттестованный в порядке,  установленном уполномоченным органом в области технического регулирования;
экспорт — вывоз из страны отечественных либо ранее ввезенных из-за границы и подвергшихся обработке/переработке товаров для их реализации на внешнем рынке.

1. Жалпы ереже
1. Осы Ереже "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасының аумағында жеткілікті өңдеу/қайта өңдеу өлшемдеріне сәйкес өндірілген немесе жеткілікті өңдеу/қайта өңдеуге ұшырайтын тауардың шыққан елін анықтау және тауардың шығуы туралы сертификаттарды ресімдеу, куәландыру және беру тәртібін белгілейді.
2. Осы Ереже:
1) тауардың шығуы туралы сертификатты беруге және куәландыруға Қазақстан Республикасының заңнамасымен уәкілдік берілген мемлекеттік органға (бұдан әрі – уәкілетті мемлекеттік орган);
2) тауардың шығуын сараптауға уәкілетті ұйымға;
3) тауардың шығуы туралы сертификатты алуға мүдделі шаруашылық субъектілерге таралады.
3. Осы Ережеде мынадай негізгі терминдер қолданылады:
адвалорлық үлес – түпкілікті өнім бағасында тіркелген пайыздық үлеске жететін пайдаланылған материалдардың құнының немесе қосылған құнның пайыздық үлесі;
өтініш беруші – тауардың шығуы туралы сертификатты алуға мүдделі заңды немесе жеке тұлға;
жеткілікті өңдеу/қайта өңдеу өлшемі – тауардың шығуын анықтау қағидаттарының бірі, осыған сәйкес тауар, егер, оны өндіруге екі немесе одан да көп елдер қатысса, тауарды өңдеу/қайта өңдеу немесе дайындау бойынша тауарға сипаттық қасиеттер беруге жеткілікті соңғы операцияларды жүзеге асырған елден шыққан деп есептелінеді;
мемлекеттік сатып алуға тапсырыс берушілер – ұлттық басқарушы холдингтерді, ұлттық холдингтерді, ұлттық басқарушы компанияларды, ұлттық компанияларды және олармен аффилиирленген заңды тұлғаларды қоспағанда, осы Заңға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыратын мемлекеттік органдар, мемлекеттік мекемелер, сондай-ақ мемлекеттік кәсіпорындар, дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) елу және одан астам проценті мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен аффилиирленген заңды тұлғалар;
тауардың шығуы туралы сертификат Қазақстан Республикасының кеден аумағынан әкетілетін, Қазақстан Республикасының кеден аумағына арнайы экономикалық аймақтардың аумағынан әкелінетін және/немесе Қазақстан Республикасының кеден аумағында іске асырылатын, Қазақстан Республикасының аумағында жеткілікті өңдеу/қайта өңдеу өлшемдеріне сәйкес өндірілген немесе жеткілікті өңдеу/қайта өңдеуге ұшырайтын тауардың шығуын куәландыратын құжат;
кері экспорт – шетелден өңделмей/қайта өңделмей әкелінген тауарларды елден әкету;
тауардың шыққан елі – онда тауар толығымен өндірілген немесе жеткілікті өңдеуге/қайта өңдеуге ұшыраған ел;
кедендік бақылау – орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының кедендік органдарына жүктелген Қазақстан Республикасының кедендік және өзге заңнамалардың сақталуы жөнінде Қазақстан Республикасының кедендік органдары жүзеге асыратын шаралардың жиынтығы;
тауар – Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы қозғалатын мүлік, соның ішінде ақпаратты жеткізгіштер, валюталық құндылықтар, электр жылу, энергияның өзге де түрлері, сондай-ақ халықаралық тасымалдау үшін қолданылатын көлік құралдарын қоспағанда көлік құралдары;
сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы – сандық белгі немесе сандық белгілердің (кодтардың) топтары түрінде тауарлық топтарды, позицияларды, кіші позицияларды, шағын кіші позицияларды қамтитын тауарлардың жіктегіші. Жіктегіштердің кез келген деңгейіндегі позицияларға ескертулер, сондай-ақ Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасын түсіндірудің негізгі ережелері Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының ажырамас бөлігі болып табылады;
техникалық реттеу саласындағы уәкілетті орган – тауардың шығуы туралы сертификатты ресімдеуді, куәландыруды және беруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
"франко-завод" шартындағы баға – жүкті тиеуге кедендік ресімдеуге және экспорттау елінен тауарды әкетуге, төленетін шығыстарды қоспағанда, тауарды өндіру кезінде қолданылатын барлық материалдардың құнын қамтитын баға;
сарапшы ұйым – уәкілетті мемлекеттік органмен келісімнің негізінде тауардың шығуына сараптау жүргізу жөніндегі жұмысты жүзеге асыратын аккредиттелген зертханасы, штатында тауардың шыққан елін анықтау жөніндегі сарапшы-аудиторы бар заңды тұлға;
сарапшы-аудитор – техникалық реттеу саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіпте аттестатталған маман;
экспорт – отандық немесе бұрын шетелден әкелінген және сыртқы нарықта оларды іске асыру үшін қайта өңдеуге ұшыраған тауарларды елден шығару.

2. Сертификат о происхождении товара
4. Сертификат о происхождении товара оформляется на бланке установленного образца, имеющем степени защиты.
5. Сертификат о происхождении товара оформляется уполномоченным органом в области технического регулирования в соответствии с главой 4 настоящих Правил.
6. При вывозе товара с таможенной территории Республики Казахстан сертификат о происхождении товара, оформляется на каждую отдельную поставку товара, которая осуществляется одним или несколькими транспортными средствами одному и тому же грузополучателю от одного и того же грузоотправителя.
7. При ввозе товара с территорий специальных экономических зон и со свободных складов на остальную часть таможенной территории Республики Казахстан и/или реализации товара на территории Республики Казахстан сертификат о происхождении товара оформляется на поставку товара и выдается производителю или уполномоченному им лицу.
8. Срок действия сертификата о происхождении товара составляет 12 месяцев со дня выдачи.
9. Оформление сертификатов о происхождении товаров осуществляется по следующим формам:
1) сертификат формы «СТ-1» – на товары, вывозимые из Республики Казахстан в страны Содружества Независимых Государств (далее - СНГ);
2) сертификат формы «А» – на товары, экспортируемые в страны Европейского Сообщества: Австрийская Республика, Венгерская Республика, Великое Герцогство Люксембург, Греческая Республика, Ирландия, Итальянская Республика, Королевство Бельгия, Королевство Дания, Королевство Испания, Королевство Швеция, Королевство Нидерланды, Латвийская Республика, Литовская Республика, Португальская Республика, Республика Болгария, Республика Кипр,  Республика Мальта, Республика Польша, Румыния, Республика Словения, Словацкая Республика, Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии, Федеративная Республика Германия, Финляндская Республика, Французская Республика, Чешская Республика, Эстонская Республика, а также в следующие страны: Соединенные Штаты Америки, Канада, Австралия, Новая Зеландия, Швейцария и Япония;
3) сертификат формы «Оригинал» - на английском и/или русском языке (определяет заявитель) на товары, вывозимые в страны, не указанные в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта;
4) сертификат формы «СТ-КZ» - на товары:
подвергнутые достаточной обработке/переработке в соответствии с критериями достаточной обработки/переработки и вывозимые с территории специальных экономических зон и со свободных складов на остальную часть таможенной территории Республики Казахстан;
произведенные или подвергнутые достаточной обработке/переработке в соответствии с критериями достаточной обработки/переработки на территории Республики Казахстан, предназначенные для дальнейшего обращения на территории Республики Казахстан».

2. Тауардың шығуы туралы сертификат
4. Тауардың шығуы туралы сертификат қорғаулық деңгейі бар белгіленген үлгі бланкісінде ресімделеді.
5. Техникалық реттеу саласындағы уәкілетті орган тауардың шығуы туралы сертификатты осы Ереженің 4-тарауына сәйкес ресімдейді.
6. Қазақстан Республикасының кеден аумағынан әкетілетін тауардың шығуы туралы сертификат бір немесе бірнеше көлік құралдарымен сол бір жүк қабылдаушыға сол жүк жіберушіден жүзеге асырылатын тауардың әр жеткізіліміне ресімделеді.
7. Қазақстан Республикасының кеден аумағынан әкетілетін, Қазақстан Республикасының кеден аумағына арнайы экономикалық аймақтардың аумағынан әкелінетін және/немесе Қазақстан Республикасының кеден аумағында іске асырылатын тауар әкелінген жағдайда тауардың шығуы туралы сертификат тауардың жеткізіліміне ресімделеді және өндірушіге немесе оған уәкілетті тұлғаға беріледі.
8. Тауардың шығуы туралы сертификаттың қолданыс мерзімі берілген күннен бастап 12 айды құрайды.
9. Тауардың шығуы туралы сертификаттарды ресімдеу мынадай нысандар бойынша:
1) СТ-1 нысанды сертификат – Қазақстан Республикасынан Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының (бұдан әрі - ТМД) елдеріне әкетілетін тауарларға;
2) "А" нысанды сертификат – Еуропалық Ынтымақтастық елдері: Австрия Республикасы, Венгер Республикасы, Люксембург Ұлы Герцогтығы, Грек Республикасы, Ирландия, Италия Республикасы, Бельгия Корольдігі, Дания Корольдігі, Испания Корольдігі, Швеция Корольдігі, Нидерланд Корольдігі, Латвия Республикасы, Литва Республикасы, Португалия Республикасы, Болгария Республикасы, Кипр Республикасы, Мальта Республикасы, Польша Республикасы, Румыния, Словения Республикасы, Словакия Республикасы, Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия Бірліккен Корольдігі, Германия Федеративтік Республикасы, Финляндия Республикасы, Француз Республикасы, Чех Республикасы, Эстон Республикасы, сондай-ақ мынадай елдерге: АҚШ, Канада, Австралия, Жаңа Зеландия, Швейцария және Жапония елдеріне экспортталатын тауарларға;
3) "Түпнұсқа" нысанды сертификат – ағылшын және/немесе орыс тілдерінде (өтініш беруші белгілейді) осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларын көрсетілмеген елдерге әкетілетін тауарларға жүзеге асырылады.
4) "СТ-KZ" нысанды сертификат:
жеткілікті өңдеу/қайта өңдеу өлшемдеріне сәйкес жеткілікті өңдеу/қайта өңдеуге ұшырайтын және Қазақстан Республикасының кеден аумағының қалған бөлігіне арнайы экономикалық аймақтардан және бос қоймалардан әкетілетін;
Қазақстан Республикасының аумағында жеткілікті өңдеу/қайта өңдеу өлшемдеріне сәйкес өндірілген немесе жеткілікті өңдеу/қайта өңдеуге ұшырайтын және Қазақстан Республикасының аумағында бұдан әрі айналымда болатын тауарларға жүзеге асырылады.

10. Сертификаты о происхождении товаров формы «СТ-1», «А», «Оригинал», «СТ-КZ» и их копии должны отвечать следующим требованиям по качеству и размеру бумаги:
1) специальный и защищенный бланк сертификата должен иметь размер 210 x 297 миллиметров, при этом по длине может допускаться отклонение в большую сторону на 5 миллиметров или в меньшую сторону на 8 миллиметров.
2) бланк сертификата о происхождении товара должен иметь отпечатанную цветовую гильотировку: форма «А» – зеленую; формы «СТ-1», «Оригинал», «СТ-КZ» – голубую, копия сертификата формы «Оригинал» — зеленую, позволяющую установить визуально любую подделку механическим или химическим способом. Копия сертификата о происхождении товара формы «СТ-1» и «СТ-КZ» выполняется на незащищенных бланках.
3. Определение происхождения товара
11. Для определения страны происхождения товара должно быть установлено:
1) товар полностью казахстанского происхождения;
2) казахстанского происхождения с учетом критерия достаточной обработки/переработки;
3) иностранного происхождения.
12. Определение товаров, считающихся полностью произведенными в Республике Казахстан, производится в соответствии со статьей 34 Таможенного Кодекса Республики Казахстан.
13. Если в производстве товаров участвуют две и более страны, страной происхождения товаров считается страна, в которой были осуществлены последние операции по переработке или изготовлению товаров, отвечающие критериям достаточной переработки.
Критериями достаточной обработки/переработки товара являются:
1) изменение кода товара по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности на уровне любого из первых четырех знаков, произошедшее в результате обработки/переработки товара;
2) выполнение условий, производственных или технологических операций, достаточных для того, чтобы страной происхождения товара считалась страна, где эти операции имели место;
3) изменение стоимости товара, когда процентная доля стоимости используемых материалов или добавленная стоимость достигает фиксированной доли в цене конечной продукции (правило адвалорной доли).
14. Основным критерием достаточной обработки/переработки является изменение кода товара по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности на уровне любого из первых четырех знаков, произошедшее в результате обработки/переработки товара, за исключением товаров, включенных в перечень условий, производственных и технологических операций, необходимых для придания товару статуса происхождения при использовании в производстве товара третьих стран.
В данный перечень в качестве одного из условий включено правило адвалорной доли как самостоятельно, так и в сочетании с другими критериями достаточной обработки/переработки товара.

10. СТ-1, "А", "Түпнұсқа", "СТ-KZ" нысанды тауардың шығуы туралы сертификаттар және олардың көшірмелері қағаздың сапасы мен өлшемі бойынша мынадай талаптарға жауап берулері тиіс:
1) сертификат бланкісінің өлшемі 210x297 миллиметр болуы қажет, сонымен бірге ұзындығы бойынша ауытқу үлкен жағына 5 миллиметр немесе кіші жағына 8 миллиметр болуы тиіс;
2) сертификат бланкісінде басылған түсті гильотировка болуы қажет: "А" нысаны – жасыл, СТ-1, "Түпнұсқа", "СТ-KZ" нысандары – көгілдір, "Түпнұсқа" нысанды тауардың шығуы туралы сертификаттың көшірмесі жасыл түсті, ол механикалық немесе химиялық тәсілдермен қолмен жасалған кез-келген затты көзбен анықтауға мүмкіндік береді. "СТ-1" және "СТ-KZ" нысанды тауардың шығуы туралы сертификаттың көшірмесі қорғалмаған бланкте орындалады.
3. Тауар шығарылған елді анықтау
11. Тауар шығарылған елді анықтау үшін мыналар белгіленуі қажет:
1) тауар толығымен қазақстанда шығарылған;
2) жеткілікті өңдеу/қайта өңдеу өлшемдерін ескере, қазақстанда шығарылған;
3) шетелде шығарылған.
12. Толығымен Қазақстан Республикасында шығарылған болып есептелінетін тауарларды анықтау Қазақстан Республикасы Кеден Кодексінің 34-бабына сәйкес жүргізіледі.
13. Тауар өндіруде бір немесе бірнеше ел қатысқан кезде, тауарды шығарушы ел болып осы баптың ережелеріне сәйкес жеткілікті қайта өңдеу өлшемдеріне жауап беретін тауарды шығару немесе қайта өңдеу жөніндегі соңғы операцияларды жүзеге асырған ел саналады.
Жеткілікті өңдеу/қайта өңдеу өлшемдері мыналар:
1) тауарды өңдеу/қайта өңдеу нәтижесінде болған, кез-келген алғашқы төрт белгі деңгейінде сыртқы экономикалық іс-әрекеттің Тауарлық номенклатурасы бойынша тауар кодының өзгеруі;
2) тауарды шығарған ел ретінде есептеу үшін сол елде орын алған жеткілікті орындалған өндірістік немесе технологиялық операциялардың жасалуы;
3) қолданылған материалдар құнының пайыздық үлесі және қосылған құн соңғы өнім бағасында (адвалорлық үлес ережесі) қалыпты үлеске жеткендегі тауар құнының өзгеруі болып табылады.
14. Тауарды өңдеу/қайта өңдеу нәтижесінде болған кез-келген алғашқы төрт белгі деңгейінде сыртқы экономикалық іс-әрекеттің Тауар номенклатурасы бойынша тауар кодының өзгеруі - жеткілікті өңдеу/қайта өңдеудің негізгі өлшемі болып табылады, тауарды дамымаған елдер өндірісінде қолдану кезінде тауарға қажетті шығу мәртебесін беру үшін, өндірістік және технологиялық операциялар шарттарының тізбесіне енгізілген тауарлары есепке алынбайды.
Бұл тізбеге шарттардың бірі болып, адвалорлық үлес ережесі өз бетімен де, сонымен бірге тауарды жеткілікті өңдеу/қайта өңдеудің басқа да өлшемдерімен бірге енгізілген.

Для определения страны происхождения товаров, производимых на территории специальных экономических зон и свободных складов Республики Казахстан, предназначенных для дальнейшего обращения в Казахстане, перечень условий, производственных и технологических операций, необходимых для придания товару статуса происхождения при  использовании в производстве товаров третьих стран, в отношении конкретных товаров установлен постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 октября 2003 года № 1054 «Об утверждении критериев достаточной переработки товаров».
Для определения страны происхождения товаров, производимых и вывозимых из Республики Казахстан, перечень условий, производственных   технологических операций приведен в Правилах определения страны  происхождения товаров, утвержденных Решением Совета глав правительств  Содружества Независимых Государств от 30 ноября 2000 года и в Инструкции Европейского Экономического Сообщества № 2454/93 с дополнениями № 12/97, 46/1999.
15. Не отвечающими критериям достаточной обработки/переработки товара считаются:
1) операции по обеспечению сохранности товара во время хранения или транспортировки;
2) операции по подготовке товара к продаже и транспортировке (дробление партий, формирование отправок, сортировка, переупаковка), операции по разборке и сборке упаковки;
3) мойка, чистка, удаление пыли, покрытие окисью, маслом или другими веществами;
4) глажка или прессование текстиля (любые виды волокон и пряжи, тканые материалы из любых видов волокон и пряжи и изделия из них);
5) операции по окраске или полировке;
6) шелушение, частичное или полное отбеливание, шлифовка и полировка зерновых и риса;
7) операции по окрашиванию сахара или формированию кускового сахара;
8) снятие кожуры, извлечение семян и разделка фруктов, овощей и орехов;
9) затачивание, простой помол или простая резка;
10) просеивание через сито или решето, сортировка, классифицирование, отбор, подбор (в том числе составление наборов изделий);
11) разлив, фасовка в банки, флаконы, мешки, ящики, коробки и другие простые операции по упаковке;
12) простые сборочные операции или разборка товаров по частям;
13) разделение товаров на компоненты, которое не приводит к существенному отличию полученных компонентов от исходного товара;
14) смешивание товаров (компонентов), которое не приводит к существенному отличию полученной продукции от исходных составляющих;
15) убой животных, разделка (сортировка) мяса;
16) комбинация двух или большего числа указанных выше операций.
16. В случае, если применяется правило адвалорной доли, расчет адвалорной доли в производстве товара производится в соответствии с пунктом 4 статьи 35 Таможенного Кодекса Республики Казахстан.
Расчет адвалорной доли в производстве товара производится по формуле согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

Қазақстанда айналымға арналған Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтарда және еркін қоймаларда тауар шығарылған елді анықтау үшін нақты тауарларға қатысты үшінші елдердің тауарларды шығаруында пайдалану кезінде тегі мәртебесін тауарға беру үшін қажет шарттардың өндірістік және технологиялық операциялардың тізбесі "Тауарларды жеткілікті дәрежеде қайта өңдеу өлшемдердің бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылы 15 қазандағы N 1054 қаулысымен белгіленген.
Қазақстан Республикасында өндірілген және одан шығарылатын тауар шығарылатын елді анықтау үшін, өндірістік және технологиялық операциялар шарттарының тізбесі 2000 жылғы 30 қарашадағы ТМД Басшыларының Кеңесі Шешімімен бекітілген және ЕЭЫ N 2454/93 Нұсқауында N 12/97, 46/1999 толықтыруларымен "Тауарлардың шыққан елін анықтау ережелерінде" келтірілген.
15. Жеткілікті өңдеу/қайта өңдеу өлшемінің талаптарына жауап бермейтін болып мыналар есептеледі:
1) сақтау немесе тасымалдау кезінде тауардың сақталуын қамтамасыз ететін операциялар;
2) тауарды сату және тасымалдауға дайындау бойынша операциялар (партияларды бөлу, жіберулері, сұрыптау, қайта буып-түю) буылған тауарды ашу және қалыптастыру;
3) жуу, тазалау, шаңнан тазарту, қышқылмен, маймен немесе басқа заттармен жапсарлау;
4) тоқыманы үтіктеу немесе нығыздау (талшық пен тоқыманың кез-келген түрі, талшық пен тоқыманың кез-келген түрінен жасалған тігілген материалдар және олардан жасалған бұйымдар);
5) бояу немесе жылтырату операциялары;
6) қабыршықтау, жартылай немесе толық ағарту, дәнді-дақылдар мен күрішті тазалау;
7) қантты бояу немесе ірі қант жасау операциялары;
8) жемістердің, көкөністердің және жаңғақтардың қабығын тазалау, дәнін алу және бөлшектеу;
9) ұштау, жай ұнтақтау немесе жай кесу;
10) елеуіштен өткізу, сұрыптау, жіктеу, іріктеу, талдау (соның ішінде бұйымдар жинақтарын құру);
11) банкаларға, флакондарға, қаптарға, жәшіктерге, қораптарға құйып-орналастыру және буып-түюге байланысты басқа да қарапайым операциялар;
12) қарапайым құрастыру операциялары немесе тауарларды бөлшектеу;
13) тауардың алғашқы қалпынан алынған құрамдастарды өзгермейтіндей етіп тауарларды құрамдап бөлу;
14) алғашқы құрамнан алынған өнімді өзгермейтіндей етіп тауарларды араластыру;
15) малды сою, етін бөлшектеу;
16) жоғарыда аталған операциялардың екі немесе одан да көп сандарының бірегейлігі.
16. Адвалорлық үлес ережесі қолданылған жағдайда, тауарды өндіруде адвалорлық үлесті есептеу Қазақстан Республикасы Кеден Кодексінің 35-бабы 4-тармағына сәйкес жүргізіледі.
Тауарды өндіруде адвалорлық үлесті есептеу осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес формула бойынша жүргізіледі.

17. Определение страны происхождения товаров, поставляемых в разобранном или несобранном виде, производится в соответствии со статьей 36 Таможенного Кодекса Республики Казахстан.
18. Особенности при определении страны происхождения товаров установлены в статье 37 Таможенного Кодекса Республики Казахстан.
19. Юридическое лицо, претендующее на проведение работ по определению страны происхождения товара, представляет в уполномоченный орган в области технического регулирования следующие документы:
1) заявление за подписью первого руководителя юридического лица, заверенное печатью юридического лица;
2) копия Устава;
3) копия свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
4) копия свидетельства налогоплательщика Республики Казахстан;
5) копия статистической карточки;
6) копия документа, удостоверяющего личность эксперта по определению страны происхождения товара;
7) копия аттестата эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара;
8) копия трудовой книжки эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара;
9) копия приказа о назначении эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара;
10) документы, подтверждающие наличие аккредитованной лаборатории на правах собственности или на основании договора;
11) подписанное со своей стороны Соглашение с уполномоченным органом в области технического регулирования о сотрудничестве по определению страны происхождения товара на государственном и русском языках в двух экземплярах по форме согласно Приложению 16 к Правилам.
20. Работы, связанные с экспертизой по определению страны происхождения товара, проводятся на договорной основе на основании заявки и представленного заявителем пакета документов согласно перечню, указанному в пункте 23 настоящих Правил.
21. Экспертиза происхождения товара осуществляется в течение двадцати четырех часов с момента представления заявки с полным комплектом документов, экспертной организацией.
22. Экспертиза происхождения товара включает:
1) экспертизу документов, представленных согласно пункту 23 настоящих Правил;
2) идентификацию товара по внешним признакам (наименованию, типу, маркировке, упаковке, классу, качеству, предприятию-изготовителю), с выездом на место нахождения товара, если иначе невозможно идентифицировать товар и/или установить его количество, качество, класс;
3) экспертизу технологического процесса при производстве товара с целью установления критерия достаточной обработки/переработки и определения добавленной стоимости товара;
4) лабораторные испытания и исследования, если иным способом идентифицировать товар невозможно.

17. Ашылған немесе жиналмаған күйде бірнеше партиямен әкелінетін тауардың шыққан елін анықтау Қазақстан Республикасының Кеден Кодексінің 36-бабына сәйкес жүргізіледі.
18. Тауар шығарылған елді анықтау кезіндегі ерекшеліктер Қазақстан Республикасы Кеден Кодексінің 37-бабында белгіленген.
19. Тауар шығарылған елді анықтау жөніндегі жұмыстарды жүргізуге үміткер заңды тұлғалар техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) заңды тұлғаның мөрімен куәландырылған заңды тұлғаның бірінші басшысының атынан өтініш;
2) Жарғы көшірмесі;
3) заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы куәліктің көшірмесі;
4) Қазақстан Республикасының салық төлеушісі куәлігінің көшірмесі;
5) статистикалық кәртішкенің көшірмесі;
6) тауар шығарылған елді анықтау жөніндегі сарапшының тұлғасын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
7) тауар шығарылған елді анықтау жөніндегі сарапшы-аудитор аттестатының көшірмесі;
8) тауар шығарылған елді анықтау жөніндегі сарапшы-аудитордың еңбек кітапшасының көшірмесі;
9) тауар шығарылған елді анықтау жөніндегі сарапшы-аудиторды тағайындау туралы бұйрықтың көшірмесі;
10) жеке меншік құқығында немесе келісім шарт негізінде аккредиттелген зертхананың болуы;
11) өз тарапынан Ереженің 16-қосымшасына сәйкес нысан бойынша екі данада мемлекеттік және орыс тілдерінде техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органмен тауар шығарылған елді анықтау жөніндегі ынтымақтастық туралы қол қойылған келісім.
20. Тауар шығарылған елді анықтау жөніндегі сараптамамен байланысты жұмыстар өтінімнің негізінде және осы Ереженің 23-тармағында көрсетілген тізімге сәйкес өтініш беруші ұсынған құжаттардың негізінде жүргізіледі.
21. Тауардың шығуын сараптауды жүргізуге құзіретті ұйым тауардың шыққан тегін сараптауды өтінім толық құжаттар жиынтығымен ұсынылған уақыттан бастап жиырма төрт сағат ішінде жүзеге асырады.
22. Тауардың шығуын сараптау, өзіне:
1) осы Ереженің 23–тармағына сәйкес ұсынылатын құжаттарды сараптауды;
2) егер, тауарды сәйкестендіруге және/немесе оның санын, сапасын, класын анықтау мүмкіндігі болмаса, тауардың тұрған орнына бару арқылы, сыртқы нышандары (атауына, типіне, таңбалануына, буып-түюілуіне, класына, сапасына, шығарушы-кәсіпорынға) бойынша тауарды сәйкестендіруді;
3) жеткілікті өңдеу/қайта өңдеу және тауардың қосылған құнын анықтау өлшемін белгілеу мақсатымен тауарды өндірудегі технологиялық үрдісті сараптауды;
4) егер тауарды басқа тәсілмен сәйкестендіру мүмкіндігі болмаса, зертханалық сынақты және зерттеуді қамтиды.

Результаты экспертизы оформляются актом экспертизы согласно приложениям 3 и 5 или актом о происхождении товара согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
23. Совместно с заявкой, согласно приложениям 2 или 4 к настоящим Правилам, на проведение экспертизы происхождения товара предъявляются следующие документы:
1) документы, подтверждающие юридический статус заявителя (для индивидуального предпринимателя - паспорт, удостоверение личности, патент или свидетельство индивидуального предпринимателя);
2) оригинал и копия внешнеторгового контракта (договора);
3) оригинал и копия счет-фактуры или инвойс на товар;
4) оригинал и копия документов, подтверждающих происхождение товара (договор с производителем товара или на приобретение товара, накладные, счет-фактуры, документы о перевозке товара);
5) оригинал и копия лицензии на вид деятельности;
6) документы для определения критерия достаточной обработки/переработки (стоимость сырья и компонентов, используемых в производстве товара, договоры на поставку сырья, счета, платежные поручения, транспортные и другие накладные, нормативные и технологические документы, в соответствии с которыми произведен товар, расчет себестоимости товара с учетом стоимости используемого сырья или компонента иностранного происхождения, калькуляция затрат, добавленная стоимость);
7) ветеринарное свидетельство, если товар является товаром животного происхождения, речного и морского промыслов;
8) складская справка о наличии и количестве товара на складе с указанием адреса склада;
9) доверенность на представление интересов заявителя;
10) для плодоовощной продукции: справка-подтверждение местного исполнительного органа соответствующей территориальной единицы Республики Казахстан о выращивании заявленной партии продукции на указанной территории и договор с производителем продукции, договор на приобретение товара с обязательным представлением оригинала или нотариально заверенной копии договора с производителем товара.
Документы, указанные в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта, не предъявляются, в случае:
вывоза товаров с территорий специальных экономических зон и со свободных складов на остальную часть таможенной территории Республики Казахстан;
определения страны происхождения товаров, произведенных или подвергнутых достаточной обработке/переработке в соответствии с критериями достаточной обработки/переработки на территории Республики Казахстан, предназначенных для дальнейшего обращения на территории Республики Казахстан.».
24. В случае необходимости проведения дополнительных исследований, экспертная организация запрашивает:

Сараптаманың қорытындылары осы Ереженің 13-қосымшасына сәйкес тауар шығуы туралы актіге немесе 3 және 5-қосымшаларына сәйкес сараптау актісімен ресімделеді.
23. Тауардың шығуына сараптама жүргізуге берілетін өтінімге қоса осы Ережеге 2 және 4-қосымшаларға мынадай құжаттар ұсынылады:
1) өтініш берушінің заңды мәртебесін растайтын (заңды тұлға болып құрылмаған кәсіпкерлік қызметпен айналысатын жеке тұлғалар үшін – төлқұжаты, жеке куәлігі, жеке кәсіпкердің патенті немесе куәлігі) құжаттары;
2) сыртқы сауда келісімінің түпнұсқасы және көшірмесі;
3) шот-фактураның немесе тауарға арналған инвойстың түпнұсқасы және көшірмесі;
4) тауардың шығуын растайтын (тауарды алуға немесе тауарды шығарушымен шарт, шот-фактуралар, қажет болған жағдайда тауарды тасымалдау туралы құжаттар) құжаттардың түпнұсқасы және көшірмесі;
5) қызметтің түріне лицензияның түпнұсқасы және көшірмесі;
6) "жеткілікті өңдеу/қайта өңдеу" өлшемдерін анықтау үшін (тауарды өндіруде пайдаланылатын шикізаттың және компоненттің құнын, шикізатты жеткізуге шарттар, шоттар, төлем құжаттары, көліктік және өзге де нормативтік және технологиялық құжаттарға сәйкес өндірілген тауар, пайдаланылған шикізат құнының немесе шет елден шыққан компоненттің есебімен тауардың өзіндік құнының есебі, шығындардың калькуляциясы, қосылған құн) құжаттары;
7) егер тауар жануар тегінен, өзен және теңіз шаруашылығының тауары болып табылса, ветеринарлық куәлік;
8) қойманың мекен-жайын көрсету арқылы қоймадағы тауардың бар болуы және саны туралы қоймалық анықтама;
9) өтінім берушінің мүдделерін қорғауға сенімхат;
10) жеміс-көкөніс өнімдері үшін: аталған аумақтағы өнім партиясын өсіру туралы Қазақстан Республикасының аумақтық бірлігіне сәйкес келетін жергілікті атқарушы органның анықтама–растауы; өнім өндірушімен шарт, түпнұсқаны міндетті түрде ұсыну арқылы тауарды алуға шарт немесе тауар өндірушімен жасалған шарттың нотариуспен куәландырылған көшірмесі санынан сарапшы анықтайды.
Осы тармақтың 2 және 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттар мынадай:
Қазақстан Республикасының кеден аумағының қалған бөлігіне арнайы экономикалық аймақтан және бос қоймалардан тауарларды шығарған;
Қазақстан Республикасының кеден аумағынан әкетілетін және Қазақстан Республикасының аумағында жеткілікті өңдеу/қайта өңдеу өлшемдеріне сәйкес Қазақстан Республикасы кеден аумағының қалған бөлігіне іске асыруға өндірілген немесе жеткілікті өңдеу/қайта өңдеуге ұшырайтын тауарлардың елін анықтаған жағдайда көрсетілмейді.
24. Қосымша зерттеулер жүргізу қажеттілігі туындаған жағдайда, сарапшы ұйым:

1) оригиналы и копии разрешений, лицензий, документов, удостоверяющих происхождение сырья, материалов, комплектующих;
2) протокол испытаний, выданный аккредитованными испытательными лабораториями (центрами), если невозможна идентификация товара без лабораторных испытаний и исследований.
Оригиналы документов возвращаются заявителю в течение одного дня после их идентификации с копиями.
25. По результатам экспертизы дается экспертное заключение о происхождении товара, о том, что товар является:
1) полностью казахстанского происхождения;
2) казахстанского происхождения с учетом критерия достаточной обработки/переработки;
3) иностранного происхождения.
26. Проводит экспертизу и подписывает экспертное заключение эксперт-аудитор по определению страны происхождения товара, аттестованный и внесенный уполномоченным государственным органом по техническому регулированию в Реестр Государственной системы технического регулирования Республики Казахстан.
27. При установлении происхождения товара, произведенного из товаров (сырья, материалов, продукции) полностью казахстанского происхождения, в акте экспертизы о происхождении товара необходимо отразить:
1) технологический процесс изготовления данного товара (нормативный документ, технологические инструкции);
2) поставщиков сырья, материалов и компонентов, использованных при производстве товара;
3) наличие (название, номер) документов об оплате закупленного сырья и компонентов.
28. В рамках исполнения договора о государственных закупках на поставку товара казахстанского происхождения, заявитель осуществляет дальнейшую поставку товара казахстанского происхождения согласно ранее идентифицированной единице товара, подтвержденной сертификатом о происхождении товара.
29. При установлении происхождения товара с учетом критерия достаточной обработки/переработки в акте экспертизы о происхождении товара дается экспертное заключение, что товар определен как товар казахстанского происхождения либо иностранного происхождения.
30. При реэкспорте товара предъявляются также документы, подтверждающие его ввоз в Республику Казахстан (сертификат о происхождении товара, грузовая таможенная декларация и товаросопроводительные документы).
4. Порядок оформления и удостоверения сертификата
о происхождении товара
31. Сертификат о происхождении товара, оформляется в течение одного рабочего дня на основании:
1) заявки, согласно приложениям 6 или 7 к настоящим Правилам;
2) акта экспертизы о происхождении товара;
3) документов, представленных заявителем на экспертизу согласно  пункту 23 настоящих Правил.

1) рұқсаттамаларды, лицензияларды, шикізаттың, материалдардың, құрамдастардың шығуын куәландыратын құжаттардың түпнұсқалары мен көшірмелерін;
2) акредиттелген сынақ зертханалары (орталықтары) берген сынақ хаттамасы, егер тауарды зертханалық сынақтарсыз және зерттеусіз сәйкестендіру мүмкіндігі болмаса сұрай алады.
Құжаттардың түпнұсқалары олардың көшірмелерімен сәйкестендіргеннен кейін 1 күн ішінде өтініш берушіге қайтарылады.
25. Сараптау қорытындысы бойынша, тауар:
1) толығымен Қазақстанда шығарылған;
2) жеткілікті өңдеу/қайта өңдеу өлшемдері есебімен Қазақстанда шығарылған;
3) шетелде шығарылған деген тауардың шығуы туралы сараптамалық қорытынды беріледі.
26. Белгіленген тәртіпте аттестатталған және уәкілетті мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің тізіліміне енгізген тауар шығарылған елді анықтау жөніндегі сарапшы-аудитор сараптаманы жүргізеді және сараптамалық қорытындыға қол қояды.
27. Толығымен Қазақстанда шығарылған тауарлардан (шикізаттардан, материалдардан, өнімдерден) өндірілген тауарлардың тегін анықтауда тауардың шығу тегі туралы сараптама актісінде мыналарды көрсету қажет:
1) аталған тауарды дайындаудағы технологиялық үрдіс (техникалық жағдайлар, техникалық нұсқаулықтар);
2) тауарды өндіруде пайдаланылған шикізаттар, материалдар мен құрамдастарды жеткізушілерді;
3) сатып алынған шикізаттар мен құрамдастарға төлем туралы құжаттардың болуы (аты, нөмірі).
28. Қазақстанда шығарылған тауарды жеткізуге мемлекеттік сатып алу туралы келісім-шартты орындау шеңберінде өтініш беруші тауардың шығуы туралы сертификатпен расталған, бұрын тауардың сәйкестендірілген бірлігіне сәйкес қазақстандық тауарды одан әрі жеткізуді жүзеге асырады.
29. Жеткілікті өңдеу/қайта өңдеудің өлшем есебімен тауардың шығуын белгілеуде тауардың шығуы туралы сертификатта ресімдеуге арналған сараптама актісінде тауар, Қазақстанда шығарылған не шетелде шығарылған деп анықталады деген сараптамалық қорытынды беріледі.
30. Тауарды кері экспорттауда, оның Қазақстан Республикасына келуін растайтын құжаттар көрсетіледі (тауардың шығуы туралы сертификат, жүк кеден декларациясы және тауарға ілеспе құжат).
4. Тауардың шығуы туралы сертификатты ресімдеу және куәландыру тәртібі
31. Тауардың шығуы туралы сертификат бір ж ұ мыс к ү ні ішінде төмендегі негіз бойынша ресімделеді:
1) осы Ереженің 6 және 7-қосымшаларына сәйкес өтінімдер;
2) тауардың шығуы туралы сараптама актісі;
3) осы Ереженің 23-тармағына сәйкес өтініш берушінің сараптамаға ұсынған құжаттары.

32. Сертификат о происхождении товара заполняется в соответствии с порядком, изложенным в пунктах 39-43 настоящих Правил, подписывается и удостоверяется уполномоченным лицом уполномоченного органа в области технического регулирования, а также заявителем.
33. Сертификат о происхождении товара оформляется в трех экземплярах: первый является оригиналом, второй и третий - копиями, выполненными на незащищенных бланках. Подлинник и одна копия сертификата выдаются заявителю, вторая копия хранится в уполномоченном органе в области технического регулирования, выдавшем сертификат.
По требованию заявителя уполномоченный орган в области технического регулирования выдает необходимое количество копий сертификата на незащищенных бланках. На лицевой стороне копии в графах бланка “Для служебных отметок” или “Дополнительные сведения” производится запись: “Копия верна”, дата выдачи копии с подписью уполномоченного лица, заверяется печатью.
34. Пустое пространство в заполненных графах сертификата (форма «СТ-1», «СТ–KZ» – графы 6, 7, 8, 9, 10; форма «А» – 5, 6, 7, 8, 9, 10; форма «Оригинал» - 7, 8, 9, 10) прочеркивается от руки (знаком "Z") во избежание внесения дополнительных записей после его удостоверения.
35. В сертификатах не допускаются подчистки, помарки и незаверенные исправления. Исправления и/или дополнения в сертификат вносятся путем зачеркивания ошибочной информации и надпечатывания скорректированных сведений, заверяемых затем подписью лица, уполномоченного удостоверять сертификат и печатью уполномоченного органа.
В случае изменения сведений, содержащихся в графах сертификата, новый сертификат выдается только после возврата заявителем ранее выданного сертификата, который аннулируется и подшивается в качестве обоснования при выдаче нового, а также при наличии необходимых документов, подтверждающих эти изменения. В графе 4 сертификатов формы «А» или «Оригинал», или графе 5 сертификата формы «СТ-1» и «СТ–KZ» делается отметка “Выдан взамен сертификата” с указанием номера и даты аннулированного сертификата (сертификату, выданному взамен другого сертификата, присваивается новый регистрационный номер).
36. Оформленные сертификаты выдаются заявителю под роспись в реестре по учету выданных сертификатов о происхождении товаров.
37. Передача сертификатов другим субъектам хозяйственной деятельности не допускается.
38. Копии сертификатов и документы, на основании которых они были выданы, хранятся в уполномоченном органе в области технического регулирования в течении трех лет.
39. Сертификат формы «СТ-1», согласно приложению 8 к настоящим Правилам, заполняется на русском языке, в графах сертификата указываются следующие сведения о товаре, на который он выдан:

32. Тауардың шығуы туралы сертификат осы Ереженің 39-43-тармақтарда мазмұндалған тәртіпке сәйкес толтырылады, техникалық реттеу саласындағы уәкілетті орган, сондай-ақ өтініш беруші қол қояды және куәландырады.
33. Тауардың шығуы туралы сертификат 3 данада дайындалады: біріншісі түпнұсқа болып табылады, екіншісі және үшіншісі – қорғалмаған бланкілерде орындалған көшірмелер. Сертификаттың түпнұсқасы және бір көшірмесі өтініш берушіге тапсырылады, екінші көшірмесі сертификатты берген техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органда сақталады.
Өтініш берушінің талабы бойынша техникалық реттеу саласындағы уәкілетті орган қорғалмаған бланктарда сертификат көшірмелерінің қажетті санын береді. Бланкі көшірмесінің "Қызметтік белгілеу үшін" немесе "Қосымша мәліметтер" бағандарында мынадай жазбалар жазылады: "Көшірме дұрыс", уәкілетті тұлғаның қолы қойылған көшірмелердің берілген күні мөрмен куәландырылады.
34. Сертификаттардың толтырылған бағандарындағы бос жерлер ("СТ-1", "СТ-KZ" нысаны – 6, 7, 8, 9, 10 бағандары; "А" нысаны – 5, 6, 7, 8, 9, 10; "Оригинал" нысаны – 7, 8, 9, 10) оны куәландырғаннан кейін қосымша жазбаларды болдырмас үшін ("Z" белгісімен) қолмен жазылуы тиіс.
35. Сертификаттарда түзету, ластау және куәландырылмаған түзетулер жіберілмейді. Қате ақпарат және түзетілген мәліметтерді өшіру, соңынан сертификатты куәландыратын уәкілетті тұлғаның қолымен және уәкілетті мемлекеттік органның мөрімен куәландыру жолымен сертификатқа түзетулер және/немесе толықтырулар енгізіледі.
Егер сертификаттың бағандарында қамтылған мәліметтер өзгертілген жағдайда жаңа сертификат өтініш беруші алдыңғы берілген сертификатты қайтарғаннан кейін, жаңа сертификат беруде негіздеме ретінде жойылатын және тігілетін, сондай-ақ осы өзгерістерді растайтын қажетті құжаттар болған жағдайда беріледі. "А" немесе "Түпнұсқа" нысанды сертификаттардың 4 бағанында немесе "СТ-1" және "СТ-KZ" нысанды сертификаттың 5 бағанында "Сертификаттың орнына берілді" белгісі жойылған сертификаттың нөмірі мен күнін (басқа сертификаттың орнына берілген сертификатқа жаңа реттік нөмір беріледі) көрсету арқылы жасалады.
36. Ресімделген сертификаттар тауардың шығуы туралы сертификаттарын беру есебін жүргізу жөніндегі тізілімге қол қою арқылы өтініш берушіге беріледі.
37. Сертификаттарды өзге шаруашылық қызметтердің субъектілеріне тапсыру жүргізілмейді.
38. Құжаттар және бұл құжаттардың негізінде берілген сертификаттар көшірмелері құзіретті техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органда үш жыл бойы сақталады.
39. СТ-1 нысанды сертификат осы Ереженің 8-қосымшасына сәйкес орыс тілінде толтырылады, сертификаттың бағандарында тауар туралы мынадай мәліметтер көрсетіледі:

1) графа 1 – «Отправитель/экспортер (наименование и почтовый адрес)». В случае, когда отправитель и экспортер являются разными юридическими лицами, указывается, что отправитель (наименование и почтовый адрес) действует «по поручению» экспортера (наименование и почтовый адрес). При заполнении графы указывается наименование отправителя/экспортера согласно свидетельству о его государственной регистрации, а почтовый адрес – согласно свидетельству о его государственной регистрации, либо документу, подтверждающему фактическое местонахождение отправителя/экспортера;
2) графа 2 – «Получатель/импортер (наименование и почтовый адрес)». В случае, когда получатель и импортер являются разными юридическими лицами, следует указывать, что получатель (наименование и почтовый адрес) действует “по поручению” импортера (наименование и почтовый адрес). При заполнении графы указывается наименование получателя/импортера согласно свидетельству о его государственной регистрации, а почтовый адрес – согласно свидетельству о его государственной регистрации либо документу, подтверждающему фактическое местонахождение получателя/импортера;
3) графа 3 – «Средства транспорта и маршрут следования». Указывается вид транспорта и маршрут следования груза;
4) графа 4 - указывается регистрационный номер сертификата о происхождении товара, его форма, страна, выдавшая сертификат "Республика Казахстан", и страна, для которой этот сертификат предназначен;
5) графа 5 – «Для служебных отметок». Вносятся служебные отметки государственных контролирующих органов Республики Казахстан, а также следующие записи: "Выдан впоследствии", "Дубликат", “Выдан взамен сертификата”, "Кумуляция СНГ";
6) графа 6 – «Номер». Указывается порядковый номер товара;
7) графа 7 – «Количество мест и вид упаковки»;
8) графа 8 – «Описание товара». Указывается коммерческое наименование товара и другие сведения, позволяющие произвести однозначную идентификацию товара относительно заявленного для целей таможенного оформления (номер и дата внешнеторгового контракта, лицензии, разрешения).
В случае недостаточности места на лицевой стороне для заполнения графы допускается применение дополнительного листа (листов) о происхождении товара, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, заполняемого в установленном порядке (заверенного подписью, печатью и имеющего тот же регистрационный номер, что и бланк сертификата). Заполнение сертификата на оборотной стороне не допускается;
9) графа 9 – «Критерии происхождения». Указываются следующие критерии происхождения товаров:
П - товар, полностью произведенный в Республике Казахстан;
Д - товар, подвергнутый достаточной обработке/переработке, с указанием первых четырех цифр кода (товарной позиции) Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности конечной продукции;
К - товар, страна происхождения которого определена на основе кумулятивного принципа.
Если в сертификате заявлены товары, классифицируемые в различных товарных позициях Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности и имеющие различные критерии происхождения, то в графе 9 указываются критерии происхождения дифференцированно для всех заявленных товаров;

1) 1-баған - "Жіберуші/экспорттаушы (атауы және почталық мекен-жайы)". Егер жіберуші және экспорттаушы әр түрлі заңды тұлғалар болып табылса, жіберуші (атауы және почталық мекен-жайы) экспорттаушы (атауы және почталық мекен-жайы) "тапсырмасы бойынша әрекет етеді". Бағандарды толтыруда жіберуші/экспорттаушының, оның мемлекеттік тіркелуі туралы куәлікке сәйкес, ал почталық мекен-жайы, оның мемлекеттік тіркелуі туралы куәлікке сәйкес атауы, әлде жіберуші/экспорттаушының нақты орналасқан жерін растайтын құжат көрсетіледі;
2) 2-баған - "Қабылдаушы/импорттаушы (атауы және почталық мекен-жайы)". Егер жіберуші және экспорттаушы әр түрлі заңды тұлғалар болып табылса, жіберуші (атауы және почталық мекен-жайы) импорттаушының (атауы және почталық мекен-жайы) "тапсырмасы бойынша әрекет етеді". Бағандарды толтыруда қабылдаушы/импорттаушының, оның мемлекеттік тіркелуі туралы куәлікке сәйкес, ал почталық мекен-жайы, оның мемлекеттік тіркелуі туралы куәлікке сәйкес атауы, әлде қабылдаушы/импорттаушының нақты орналасқан жерін растайтын құжат көрсетіледі;
3) 3-баған – "Көлік құралы және бару бағыты". Жүктің баратын бағыты мен көліктің түрі көрсетіледі;
4) 4-баған – тауардың шыққан тегі туралы сертификаттың тіркелген нөмірі, оның нысаны, "Қазақстан Республикасы" сертификатын берген ел және осы сертификат қай елге арналғаны көрсетіледі;
5) 5-баған – "Қызметтік белгілер үшін". Қазақстан Республикасының мемлекеттік бақылау органдарының қызметтік белгілері, сондай-ақ мынадай жазбалар: "Соңынан берілген", "Түпнұсқа", "Сертификаттың орнына берілген", "ТМД Кумуляциясы" жазылады;
6) 6-баған – "Нөмір". Тауардың реттік нөмірі көрсетіледі;
7) 7-баған – "Орындар саны және орау түрі";
8) 8-баған – "Тауардың сипаттамасы". Тауардың коммерциялық атауын және кедендік рәсімдеу мақсатында тауардың бір мағыналы сәйкестігін жүргізуге мүмкіндік беретін өзге мәліметтер көрсетіледі (сыртқы сауда келісім-шартының, лицензиялардың, рұқсатнамалардың күні және нөмірі).
Бағанды толтыру үшін беттің мұқабасында орын жетпеген жағдайда тауардың шығу тегі туралы қосымша белгіленген тәртіпте толтырылған (сертификаттың бланкісіндегі сондай тіркелген нөмірі және мөрмен, қолмен куәландырылған) парақ (парақтар) қолдануға болады (осы Ережеге 6-қосымша ). Сертификаттың екінші бетінде толтыру жіберілмейді;
9) 9-баған – "Шығу тегінің өлшемдері". Тауарларды шығаруда мынадай өлшемдер көрсетіледі:
П - толығымен Қазақстан Республикасында шығарылған тауар;
Д - Сыртқы экономикалық қызметтің тауарлық номенклатурасының (тауарлық позиция) кодының бірінші төрт санын көрсету арқылы соңғы өнімнің жеткілікті өңдеу/қайта өңдеуге ұшыраған тауары, мысалы – 1701;
К - кумулятивті қағидаттың негізінде шыққан елі анықталған тауар;
Егер сертификатта Сыртқы экономикалық қызметтің тауарлық номенклатурасының әр түрлі тауарлардың позицияларында жіктелген шығу тегінің әр түрлі өлшемдері бар тауарлар жазылған болса, онда 9-бағанда барлық өтінілген тауарлар үшін бұзылды өлшемі көрсетіледі;

10) графа 10 – «Вес брутто/нетто (кг)». Указываются весовые либо количественные характеристики товара; расхождение между фактическим количеством товара и указанным в сертификате не должно превышать 5%;
11) графа 11 – «Номер и дата счет-фактуры». Указываются сведения о счет-фактуре или счет-проформе, или ином документе, отражающем финансово-количественные параметры товара;
12) графа 12 – «Удостоверение». Заполняется уполномоченным государственным органом и содержит его наименование, адрес, печать и дату удостоверения сведений, указанных в сертификате, а также подпись, фамилию и инициалы лица, уполномоченного заверить сертификат;
13) графа 13 – «Декларация заявителя». Указывается наименование страны происхождения товара, место и дата декларирования сведений о стране происхождения товара, фамилию и инициалы уполномоченного лица заявителя, подпись и печать заявителя.
При реэкспорте товаров в рамках государств-участников Соглашения возможна выдача заменных сертификатов при наличии сертификата формы «СТ-1» страны происхождения товара. При этом в графе 5 сертификата отмечается: “Сертификат выдан на основании сертификата страны происхождения” (с указанием номера и даты).
При реэкспорте товаров в рамках государств-участников Соглашения, изготовленных на их территориях и завезенных на таможенные территории государств-участников Соглашения до вступления в силу Правил определения страны происхождения товаров от 24 сентября 1993 года, утверждены Решением Совета глав правительств Содружества Независимых Государств, возможна выдача сертификата о происхождении товара формы «СТ-1» с внесением в графу 5 записи: «Товар изготовлен в __________ / страна – указывается ее современное название / ______ / наименование изготовителя / в __ году». При этом в графе 9 сертификата ставится прочерк. Выдача сертификата возможна при условии предоставления подтверждающих документов об изготовителе товара / наименование, с указанием республики Союза советских социалистических Республик, почтовый адрес / и год изготовления товара.
40. В том случае, когда товар вывозится (ввозится) физическим лицом - резидентом одного из государств-участников Соглашения, сертификат формы «СТ-1» заполняется с учетом следующих особенностей:
1) графа 1 – фамилия, имя, отчество, адрес грузоотправителя;
2) графа 2 – при наличии данных – фамилия, имя, отчество, адрес грузополучателя, а также отметка “Для свободного обращения”;

10) 10-баған – "Жалпы/таза салмағы (кг)". Тауардың салмақтық немесе сандық сипаттамалары көрсетіледі; тауардың нақты саны мен сертификатта көрсетілген санының арасы 5% аспауға тиіс;
11) 11-баған – "шот–фактураның нөмірі және күні". Шот-фактура немесе шот-проформа немесе тауардың қаржылық-сандық өлшемдері көрсетілген өзге құжат туралы мәлімет көрсетіледі (тауарды арнайы экономикалық аймақтардың және еркін қоймалардан Қазақстан Республикасының кедендік аумағының қалған бөлігіне әкету кезінде, бағанды толтыру міндетті емес);
12) 12-баған – "Куәлік". Техникалық реттеу саласындағы уәкілетті орган толтырады және сертификатта көрсетілген мәліметтерді куәландыратын оның атауын, мекен-жайын, мөрін және күнін, сондай-ақ сертификатқа қол қою құқығы берілген уәкілетті тұлғаның қолы, аты-жөнін қамтиды;
13) 13-баған – "Өтініш берушінің декларациясы". Тауар шығарылған елдің атауы, өтініш беруші уәкілетті тұлғаның аты-жөні, тауардың шыққан елі туралы мәліметтерді декларациялау орны мен күні, өтініш берушінің қолы және мөрі көрсетіледі.
Келісімге қатысушы мемлекеттердің шеңберінде тауарларды кері экспорттау кезінде, тауарды шығарушы елдің СТ-1 нысанындағы сертификаты болған кезінде, оны ауыстыра алатын басқа сертификаттар берілуі мүмкін. Осылайша, сертификаттың 5-бағанында: "Сертификат шығарушы елдің сертификаты негізінде берілді" деп (нөмірі мен күнін көрсету арқылы) белгіленеді.
Келісімге қатысушы мемлекеттердің шеңберінде тауарларды қайта экспорттау кезінде олардың аумағында әзірленген және қатысушы-мемлекеттердің кедендік аумақтарында тасымалданған тауарларға Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы үкімет басшылары Кеңесінің Шешімімен бекітілген 1993 жылдың 24 қыркүйегіндегі тауарды шығарған елді анықтау туралы ереже енгізілгенге дейін 5-бағанда көрсетілген: "Тауар _____ жылы ____________ (ел-оның қазіргі замандағы атауы көрсетіледі) ____________ (әзірлеушінің атауы көрсетіледі) шығарылған" деп жазылған СТ-1 нысанындағы тауардың шығу сертификатын беруі мүмкін. Сондай-ақ сертификаттың 9-бағанында сызықша қойылады. Тауарды дайындаушы Кеңестік социалистік республикалар одағының республикасынын және пошталық мекен-жайының атауы, тауарды шығарған жылы туралы растау құжаттарын ұсынған жағдайда шартында сертификат берілу мүмкін.
40. Тауар Келісімге қатысушы мемлекеттердің бір резидент жеке тұлғасы арқылы шығарылатын (енгізілетін) болса, "СТ-1" нысанындағы сертификат мынадай ерекшеліктерді есепке ала отырып толтырылады:
1) 1-баған – жүк жөнелтушінің аты-жөні, мекен-жайы;
2) 2-баған – мәліметтер бар болса – жүк жөнелтушінің аты-жөні, мекен-жайы, сондай-ақ "Еркін айналым үшін" деген белгі;

3) графа 5 и графа 11 при отсутствии данных могут оставаться незаполненными;
4) графа 13 заверяется подписью грузоотправителя с указанием даты и фамилии, имени, отчества грузоотправителя.
41. Сертификат формы "А", согласно приложению 10 к настоящим Правилам, заполняется на английском языке в соответствии с формой документа, согласно заявке заявителя и содержит следующие сведения:
1) в правой верхней графе без номера указывается страна, выдавшая сертификат - "Республика Казахстан" ("Issued in the Republic of Kazakhstan") и регистрационный номер сертификата, аналогично указанным данным в подпункте 4) пункта 37 настоящих Правил;
2) графа 1 - наименование, адрес, страна экспортера;
3) графа 2 - наименование, адрес, страна импортера.
Если груз отправляется в третью страну, или грузополучатель неизвестен, указывается “по назначению” ("То order");
4) графа 3 - вид транспорта и маршрут следования экспортного груза (насколько это известно).
Если условия аккредитива или других документов не требуют подробных деталей, указывается способ транспортировки (например, "Воздушным путем" ("By air"), "Морским путем" ("By sea"), "Железнодорожным путем" ("By train")).
Если груз перевозится через третью страну, то в графе 3 указывается, например, "Воздушным путем из Алматы в Лондон через Москву" ("By air from Almaty to London through Moscow");
5) графа 4 – место для официальной информации. В данной графе указывается следующая информация: "Выдано ретроспективно" ("Issued retrospectively"), если сертификат выдан после отправки товара; или "Дубликат" ("Dublicate") - в случае выдачи дубликата;
6) графа 5 – порядковые номера различных видов товара;
7) графа 6 – маркировка и количество мест товара (описание должно соответствовать реальной маркировке и нумерации на упаковке отгружаемого товара);
8) графа 7 – наименование товара, описание товара и тип упаковки, номер и дата внешнеторгового контракта, номер и дата лицензии (при наличии лицензии) и разрешения (при наличии разрешения);
9) графа 8 – критерий происхождения товара заполняется в соответствии с требованиями страны импортера;
10) графа 9 – вес брутто или другие количественные характеристики товара (например, штуки, метры);
11) графа 10 – номер и дата счет-фактуры. Дата счет-фактуры не может быть более поздней, чем дата удостоверения сертификата.
Если счет-фактура по условиям договора или внешнеторгового контракта оформляется на основании коносамента, или на основании акта приема-передачи, или аккредитива, в графе указывается "на основании коносамента", "на основании акта приема - передачи", "на основании аккредитива";

3) 5-бағанды және 11-бағанды мәліметтер болмаған жағдайда, толтырмауға болады;
4) 13-баған жүк жөнелтушінің аты-жөні көрсетіліп, қолы қойылып куәландырылады.
41. "А" нысанындағы сертификат осы Ереженің 10-қосымшасына сәйкес өтініш берушінің өтінішіне сәйкес, құжаттың нысанына сай ағылшын тілінде толтырылады және мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) оң жақ жоғарғы бағанда нөмірсіз сертификат берген елдің атауы "Қазақстан Республикасы" ("Issued in the Republic of Kazakhstan") және осы Ереженің 37-тармағының 4-тармақшасында көрсетілген деректерге ұқсайтын сертификаттың тіркелген нөмірі көрсетіледі;
2) 1-баған – экспортқа шығарушы елдің атауы, мекен-жайы;
3) 2-баған - импорттаушы елдің атауы, мекен-жайы.
Егер жүк үшінші елге жөнелтілетін болса немесе жүкті қабылдап алушы белгісіз болса, "мақсаты бойынша" ("То order") деп көрсетіледі;
4) 3-бағанда – экспортталатын жүктің (оның қаншалықты мәлім екеніне байланысты) тасымалдау көлігінің түрі мен жүру бағыты.
Егер аккредиттеу шарты немесе басқа да құжаттар толығырақ егжей-тегжейді талап етпесе, тасымалдау әдісі көрсетіледі (мысалы, "Әуе жолымен" ("By air"), "Теңіз жолымен" ("By sea"), "Темір жолмен" ("By train"));
Егер жүк үшінші ел арқылы жөнелтілетін болса, онда 3-бағанда, мысалы, былай көрсетіледі: "Мәскеу арқылы Алматыдан Лондонға әуе жолымен" ("By air from Almaty to London through Moscow");
5) 4-баған – ресми ақпараттарға арналған орын. Бұл бағанда мынадай ақпарат көрсетіледі: егер сертификат тауар жөнелтілгеннен кейін берілсе "Ретроспективті берілді" ("Issued retrospectively"), немесе телнұсқаны берілген жағдайда "Телнұсқа" ("Dublicate") деп көрсетіледі;
6) 5-баған – әр түрлі тауарлардың реттік нөмірлер;
7) 6-баған – таңбалау және тауар орындарының саны (сипаттама шын мәніндегі таңбалауға және жөнелтілетін тауардың орамасындағы нөмірге сәйкес келуі керек);
8) 7-баған – тауардың атауы, тауардың сипаттамасы және орам түрі, сыртқы сауда келісім-шартының күні, лицензияның (егер лицензия бар болса) және рұқсат қағазы (егер рұқсат қағазы бар болса) нөмірі мен күні;
9) 8-баған – тауардың шығарылу өлшемдері импорттаушы елдің талаптарына сәйкес толтырылады;
10) 9-баған – жалпы салмағы немесе тауардың басқа да сандық сипаттамалары (мысалы, данасы, метрі);
11) 10-баған – шот-фактураның нөмірі мен күні. Шот-фактураның күні сертификат куәлігінің күнінен кейін болмауы керек.
Егер шот-фактура шарттың немесе сыртқы сауда келісім шарттарының шарттары бойынша коносаментке негізделіп, немесе қабылдау-тапсыру актісінің, не аккредиттеу негізінде рәсімделетін болса, онда бағанда "коносамент негізінде", "қабылдау-өткізу актісі бойынша", "аккредиттеу негізінде" деп көрсетілуі керек;

12) графа 11 – подпись уполномоченного лица, имеющего право удостоверять сертификаты о происхождении товаров, дата оформления документа и печать уполномоченного органа в области технического регулирования с указанием места удостоверения (почтового адреса);
13) графа 12 – указывается страна происхождения товара в соответствии с актом экспертизы о происхождении товара и страна-импортер товара, подпись и печать заявителя, с указанием места и даты заполнения.
По требованию страны-импортера в сертификат о происхождении товара формы "А" могут быть включены и другие сведения (стоимость товара). Включение дополнительных сведений в сертификат должно быть оговорено в соглашении, контракте.
42. Сертификат формы "Оригинал" заполняется на английском или русском языке (в зависимости от того, как это предусмотрено договором или контрактом) в строгом соответствии с формой документа, согласно приложениям 11 и 12 к настоящим Правилам;
1) в правой верхней графе без номера указывается страна, выдавшая сертификат "Выдан в Республике Казахстан" ("Issued in the Republic of Kazakhstan") и регистрационный номер сертификата;
2) графа 1 – наименование, адрес, страна отправителя;
3) графа 2 – наименование, адрес, страна получателя.
Если груз отправляется в третью страну, или грузополучатель неизвестен, указывается "По назначению" ("То order");
4) графа 3 – вид транспорта и маршрут следования экспортного груза (насколько это известно).
Если условия аккредитива или других документов не требуют подробных деталей, указывается способ транспортировки (например: "Воздушным путем" ("By air"), "Морским путем" ("By sea")).
Если груз перевозится через третью страну, то в графе 3 указывается, например, "Воздушным путем из Алматы в Лондон через Москву" ("By air from Almaty to London through Moscow");
5) графа 4 – место для официальной информации. В данной графе также указывается следующая информация: "Выдано ретроспективно" ("Issued retrospectily"), если сертификат выдан после отправки товара; или "Дубликат" ("Dublicate") - в случае выдачи дубликата;
6) графа 5 – страна происхождения товара;
7) графа 6 – дополнительные сведения в соответствии с внешнеторговым контрактом (договором);
8) графа 7 – порядковый номер;
9) графа 8 – описание товара, номер и дата выдачи лицензии, разрешения (если требуется), номер и дата внешнеторгового контракта (договора);
10) графа 9 – количество мест и вид упаковки;
11) графа 10 – общий вес или другие количественные характеристики товара;
12) графа 11 – подпись уполномоченного лица, имеющего право удостоверять сертификаты о происхождении товаров, дата оформления документа и печать уполномоченного органа в области технического регулирования, с указанием места удостоверения (почтового адреса);

12) 11-баған – тауардың шығуы туралы сертификатқа қол қоюға құқығы бар уәкілетті тұлғаның қолы, құжаттың рәсімделген күні және куәліктің орны (пошталық мекен-жайы) көрсетілген уәкілетті мемлекеттік органның мөрі;
13) 12-баған – тауардың шығуы туралы сараптамалық актіге сәйкес тауарды шығарушы ел және тауарды импорттаушы ел, толтырылған орны мен күні көрсетілген өтініш берушінің қолы мен мөрі көрсетіледі.
Импорттаушы елдің талап етуі бойынша "А" нысанындағы тауардың шығарылуы туралы сертификатқа басқа да мәліметтер (тауардың құны) енгізілуі мүмкін. Сертификатқа қосымша мәліметтерді қосу ортақ келісілген болуы керек, ол шарттарда немесе келісім-шарттарда көрсетілуге тиіс.
42. "Түпнұсқа" нысанындағы сертификат ағылшын және орыс тілдерінде (келісім-шарттарда немесе шарттарда қалай көрсетілгеніне байланысты болады) құжаттың нысанын қатаң сақтай отырып, осы ереженің 11 және 12 қосымшаларына сәйкес толтырылады:
1) оң жақ жоғарғы бағанда сертификатты берген ел "Қазақстан Республикасында берілген" ("Issued in the Republic of Kazakhstan") деп нөмірсіз және сертификаттың тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 1-баған – жөнелтуші елдің атауы, мекен-жайы;
3) 2-баған – алушы елдің атауы, мекен-жайы;
Егер жүк үшінші елге жөнелтілетін болса, не жүкті қабылдап алушы белгісіз болса, онда "Тағайындалуы бойынша" ("То order") деп көрсетіледі;
4) 3-баған – экспортталатын жүктің (қаншалықты белгілі болса) тасымалдау көлігінің түрі мен жүру бағыты.
Егер аккредитив шарты немесе басқа да құжаттар егжей-тегжейлі бөлімдерді талап етпесе, тасымалдау тәсілі көрсетіледі (мысалы, "Әуе жолымен" ("By air"), "Теңіз жолымен" ("By sea")).
Егер жүк үшінші ел арқылы жөнелтілетін болса, онда 3-бағанда, мысалы, былай көрсетіледі: "Мәскеу арқылы Алматыдан Лондонға әуе жолымен" ("By air from Almaty to London through Moscow");
5) 4-баған – ресми ақпаратқа арналған орын. Аталған бағанда сондай-ақ мынадай ақпарат көрсетіледі: егер сертификат тауар жөнелтілгеннен кейін берілсе "Ретроспективті берілді" ("Issued retrospectively"), ал егер дубликаты берілсе "Телнұсқа" ("Dublicate") деп көрсетіледі;
6) 5-баған – тауарды шығарған ел;
7) 6-баған – сыртқы сауда келісімдеріне (шарттарға) сәйкес келетін қосымша мәліметтер;
8) 7-баған – реттік нөмірі;
9) 8-баған – тауардың сипаттамасы, лицензияның нөмірі мен берілген күні (егер талап етілсе), сыртқы сауда келісімінің (шарттарының) нөмірі мен күні;
10) 9-баған – орындар саны және орам түрі;
11) 10-баған – тауардың жалпы салмағы немесе басқа сандық сипаттамалары;
12) 11-баған – тауардың шығарылуы туралы сертификатқа қол қоюға құқығы бар уәкілетті тұлғаның қолы, құжаттың рәсімделген күні және куәландыру орны (почталық мекен-жайы) көрсетілген техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органның мөрі;

13) графа 12 – указывается страна-импортер товара, подпись и печать заявителя, с указанием места и даты заполнения.
43. Сертификат формы «СТ-КZ», согласно приложению 14 к настоящим Правилам, заполняется на государственном и/или русском языках, в графах сертификата указываются следующие сведения о товаре, на который он выдан:
1) графа 1 – «Производитель товара (наименование и почтовый адрес)» - наименование физического или юридического лица, являющегося производителем товара согласно документам, подтверждающим юридический статус производителя товара:
для физического лица – согласно нотариально заверенной копии документа, удостоверяющего личность;
для индивидуального предпринимателя - согласно нотариально заверенной копии свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) производителя в качестве индивидуального предпринимателя;
для юридического лица - согласно нотариально заверенной копии свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) производителя в качестве юридического лица.
При заполнении графы указывается почтовый адрес производителя, согласно документу, подтверждающему фактическое место нахождения производителя товара;
2) графа 2 «Получатель товара (наименование и почтовый адрес)» - наименование физического или юридического лица, являющегося получателем товара согласно документам, подтверждающим юридический статус получателя товара:
для физического лица – согласно нотариально заверенной копии документа, удостоверяющего личность;
для индивидуального предпринимателя - согласно нотариально заверенной копии свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) получателя в качестве индивидуального предпринимателя);
для юридического лица - согласно нотариально заверенной копии свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) получателя в качестве юридического лица.
При заполнении графы указывается почтовый адрес получателя товара, согласно документу, подтверждающему фактическое место нахождения получателя товара;
3) графа 3 - «Цель получения сертификата о происхождении товара». Указывается цель получения сертификата о происхождении товара;
4) графа 4 – регистрационный номер сертификата о происхождении товара, его форма, страна, выдавшая сертификат («Республика Казахстан»);
5) графа 5 – «Для служебных отметок». Вносятся служебные отметки государственных контролирующих органов, а также следующие записи: «Дубликат», «Выдан взамен сертификата». В случае наличия получателя товара указывается договор на приобретение товара между получателем товара с производителем товара. В случае переоформления сертификата указываются все номера сертификатов на основании которых он был переоформлен;

13) 12-баған – тауарды импорттаушы ел, толтырылған күні мен орны көрсетілген өтініш берушінің қолы мен мөрі көрсетіледі.
43. "СТ-KZ" нысанындағы сертификат осы Ереженің 14-қосымшасына сәйкес, өтініш берушінің мемлекеттік немесе орыс тілдерінде толтырылады сертификат бағандарында тауар туралы мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) 1-баған – "Тауарды өндіруші (атауы және почталық мекен-жайы)" - тауар өндірушінің заңды мәртебесін растайтын құжаттарға сәйкес тауар өндіруші болып табылатын заңды немесе жеке тұлғаның атауы:
жеке тұлға үшін – жеке басын куәландыратын құжаттың нотариалды расталған көшірмесіне сәйкес;
жеке кәсіпкер үшін – өндірушінің жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы куәлігінің нотариалды расталған көшірмелеріне сәйкес;
заңды тұлға үшін – заңды тұлға ретінде өндірушінің мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы куәліктің нотариалды расталған көшірмесіне сәйкес;
Бағанды толтырған кезде, өндірушінің мекен-жайы тауар өндірушінің нақты болатын орнын растайтын құжатқа сәйкес көрсетіледі;
2) 2-баған – "Тауарды алушы (атауы және почталық мекен-жайы)" - тауарды алушының заңды мәртебесін растайтын құжатқа сәйкес тауар алушы болып табылатын заңды немесе жеке тұлғаның атауы:
жеке тұлға үшін – жеке басын куәландыратын құжаттың нотариалды расталған көшірмесіне сәйкес;
жеке кәсіпкер үшін - өндірушінің жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлігінің нотариалды расталған көшірмесіне сәйкес);
заңды тұлға үшін - өндірушіні заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің нотариалды расталған көшірмесіне сәйкес;
Бағанды толтырған кезде тауар алушының почталық мекен-жайы тауар алушының нақты болатын орнын растайтын құжатқа сәйкес көрсетіледі.
3) 3-баған – "Тауардың шығарылуы туралы сертификатты алу мақсаты". Тауардың шығарылуы туралы сертификатты алу мақсаты көрсетіледі;
4) 4-баған – тауардың шығарылуы туралы сертификаттың тіркеу нөмірі, оның нысаны, сертификатты берген ел ("Қазақстан Республикасы");
5) 5-баған – "Қызметтік жазбалар үшін". Мемлекеттік бақылау органдарының қызметтік жазбалары, сондай-ақ мынадай жазбалар енгізіледі: "Дубликат", "Сертификаттың орнына берілді". Тауарды алушы болған жағдайда тауарды алушы мен тауарды өндірушінің арасында тауарды алуға арналған шарт белгіленеді. Сертификатты қайта рәсімдеу жағдайында, сертификаттардың олардың ненің негізінде қайта рәсімделгендігін айғақтайтын барлық нөмірлер көрсетіледі.

6) графа 6 – «Номер». Указывается порядковый номер товара;
7) графа 7 – «Количество мест и вид упаковки». Указываются  количество мест и вид упаковки товара (партии);
8) графа 8 – «Описание товара» - коммерческое наименование товара и другие сведения, позволяющие произвести однозначную идентификацию товара.
В случае недостаточности места на лицевой стороне для заполнения графы допускается применение дополнительного листа (листов) о происхождении товара, согласно приложению 15 к настоящим Правилам, заполняемого в установленном порядке (заверенного подписью, печатью и имеющего тот же регистрационный номер, что и бланк сертификата). Заполнение сертификата на оборотной стороне не допускается;
9) графа 9 – «Критерии происхождения». Указываются следующие критерии происхождения товаров:
П - товар, полностью произведенный в Республике Казахстан;
Д - товар, подвергнутый достаточной обработке/переработке, с указанием первых четырех цифр кода (товарной позиции) Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности конечной продукции. При заполнении графы указывается в процентах казахстанское содержание в цене конечной продукции с учетом уставленной адвалорной доли товара.
Если в сертификате заявлены товары, классифицируемые в различных товарных позициях Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности и имеющие различные критерии происхождения, то в графе 9 указываются критерии происхождения дифференцированно для всех заявленных товаров;
10) графа 10 – «Вес брутто/нетто (кг)» - весовые либо количественные характеристики товара; расхождение между фактическим количеством товара и указанным в сертификате не должно превышать 5%;
11) графа 11 – «Удостоверение». Заполняется уполномоченным органом в области технического регулирования и содержит его наименование, адрес, печать и дату удостоверения сведений, указанных в сертификате, а также подпись, фамилию и инициалы лица, уполномоченного заверять сертификат;
12) графа 12 – «Декларация заявителя». Указывается наименование страны происхождения товара, место и дата декларирования сведений о стране происхождения товара, фамилию и инициалы уполномоченного лица заявителя, подпись и печать заявителя.
5. Выдача дубликата сертификата о происхождении товара
44. В случае утраты или повреждения сертификата о происхождении товара заявитель обращается в письменной форме в уполномоченный орган в области технического регулирования, выдавший сертификат, с заявлением о выдаче дубликата сертификата. Регистрационный номер выданного дубликата соответствует регистрационному номеру оригинала. В графе 4 сертификатов формы «А» или «Оригинал», в графе 5 сертификата формы «СТ-1» и «СТ-KZ» делается запись «Дубликат» («Dublicate») и указываются регистрационный номер и дата выдачи оригинала. В графе 12 сертификатов о происхождении товара формы «СТ-1» и «СТ-KZ», в графе 11 сертификатов о происхождении товара формы «А» и формы «Оригинал» указывается дата выдачи дубликата.

6) 6–баған – "Нөмір". Тауардың реттік нөмірі көрсетіледі;
7) 7–баған – "Орындар саны және орам түрі". Орындар саны және тауарды (топтаманы) орау түрі көрсетіледі.
8) 8–баған – "Тауардың сипаттамасы" - тауардың коммерциялық атауы және тауарды бір мәнді сәйкестендіруді жүргізуге мүмкіндік беретін өзге мәліметтер;
Бағанды толтыру үшін беттің мұқабасында орын жетпеген жағдайда тауардың шығу тегі туралы қосымша белгіленген тәртіпте толтырылған (сертификаттың бланкісіндегі сондай тіркелген нөмірі және мөрмен, қолмен куәландырылған) парақ (парақтар) қолдануға болады (осы Ережеге 15-қосымша ). Сертификаттың екінші бетінде толтыру жіберілмейді;
9) 9–баған – "Шығару өлшемдері". Тауардың шығарылуы туралы мынадай өлшемдер көрсетіледі:
Ө – Қазақстан Республикасында толық өндірілген тауар;
Ж – соңғы өнімнің Сыртқы экономикалық қызметінің тауарлық номенклатурасының (тауарлық бағыт) алғашқы төрт цифрлы коды көрсетіліп, жеткілікті өңдеуге/қайта өңдеуге түскен тауар. Бағанды толтырған кезде қазақстандық қатысуы пайызбен (адвалорлық үлесі) көрсетіледі.
Егер сертификатта Сыртқы экономикалық қызметінің тауарлық номенклатурасының түрлі тауарлық бағыттарында жіктелген және шығарылу критерийлері әртүрлі болатын тауарлар сертификатта мәлімделсе, онда 9-бағанда барлық мәлімделген тауарлар үшін шығарылу критерийлері дифференциалданып көрсетіледі.
10) 10–баған – "Жалпы/таза салмағы (кг)" - тауардың салмақтық немесе сандық сипаттамалары; тауардың нақты және сертификатта көрсетілген саны арасындағы айырмашылық 5%-дан аспауға тиіс;
11) 11–баған – "Куәландыру". Өкілетті мемлекеттік орган толтырады және оның атауы, мекен-жайы, сертификатта көрсетілген мәліметтерді куәландырылған мөр және күні, сондай-ақ сертификатты куәландыруға өкілетті тұлғаның аты-жөні және тегі болуы керек;
12) 12–баған – "Өтініш берушінің декларациясы". Тауарды шығарған елдің атауы, орны және тауарды шығарған ел туралы мәліметтердің жариялануы, өтініш берушінің уәкілетті тұлғасының тегі мен аты-жөні, өтініш берушінің қолы және мөрі көрсетіледі.
5. Тауардың шығарылуы туралы сертификаттың түпнұсқасын беру
44. Тауардың шығуы туралы сертификат ұрланған, жоғалған немесе жойылған жағдайда, өтініш беруші сертификаттың түпнұсқасын беру туралы өтінішпен сертификатты берген уәкілетті органға жазбаша түрде өтініш беруіне болады. Берілген түпнұсқаның тіркеу нөмірі түпнұсқаның тіркеу нөміріне сәйкес келуге тиіс. "А" немесе "Түпнұсқа" нысандарындағы сертификаттардың 4-бағанында, "СТ-1" және "СТ-KZ" нысанындағы сертификаттың 5-бағанында “Түпнұсқа” ("Dublicate") деген жазу жазылады және түпнұсқаның тіркеу нөмірі мен берілген күні көрсетіледі. "СТ-1" және "СТ-KZ" нысанындағы тауардың шығуы туралы сертификаттың 12-бағанында, "А" нысанындағы және "Түпнұсқа" нысанындағы тауарлардың шығуы туралы сертификаттардың 11-бағанында телнұсқасының берілген күні көрсетіледі.

45. Дубликат сертификата действует до истечения срока, на который был выдан оригинал.
6. Выдача сертификата о происхождении товара
впоследствии (ретроспективно)
46. Сертификат о происхождении товара в исключительных случаях выдается после экспорта товара при условии, что:
1) сертификат не был выдан в момент осуществления экспорта из-за ошибки, случайного упущения или особых обстоятельств;
2) таможенными органами доказано, что сертификат о происхождении товара был выдан, однако он не был принят при импорте по техническим причинам.
47. Уполномоченный орган в области технического регулирования выдает сертификат о происхождении товара впоследствии (ретроспективно) только после проверки того, что сведения, содержащиеся в заявлении заявителя, совпадают со сведениями, содержащимися в соответствующих экспортных документах, и что сертификат о происхождении товара не был выдан, когда экспортировался данный товар.
Сертификат о происхождении товара, выдаваемый впоследствии (ретроспективно), оформляется на основании акта экспертизы о происхождении товара. При этом заявитель предъявляет экспертной организации, наряду с пакетом документов, предусмотренным пунктом 23 настоящих Правил, подтверждение фактической отгрузки товара (экспортная грузовая таможенная декларация с отметкой таможенного органа Республики Казахстан «Выпуск разрешен»).
48. Сертификат о происхождении товара, выдаваемый впоследствии (ретроспективно), должен содержать в графе 4 сертификатов формы “А” или “Оригинал”, в графе 5 сертификата формы «СТ-1» запись: "Выдан впоследствии" ("Issued retrospectively").
7. Порядок оформления акта о происхождении товара
49. Иностранное происхождение товара подтверждается актом о происхождении товара согласно приложению 13 к настоящим Правилам, который составляется на основании заявки и представленных документов заявителя, согласно пункту 23 настоящих Правил.
50. Акт о происхождении товара подписывается экспертом-аудитором по определению страны происхождения товара экспертной организацией, уполномоченным лицом и заявителем, а также удостоверяется печатями экспертной организации, уполномоченного органа в области технического регулирования и заявителя.
Акт о происхождении товара оформляется в трех экземплярах, один из которых передается заявителю, под роспись в "Реестре учета актов о происхождении товаров", второй остается в уполномоченном органе в области технического регулирования, а третий остается в экспертной организации.
8. Основания для отказа в выдаче сертификата
о происхождении товара

45. Сертификаттың түпнұсқасы түпнұсқа берілген мерзім аяқталғанға дейін жарамды.
6. Тауардың шығуы туралы сертификатты соңынан (ретроспективті) беру
46. Тауардың шығуы туралы сертификат мынадай шарттарды тауарды экспорттағаннан кейін ерекше жағдайларда ғана беріледі:
1) сертификат кездейсоқ жіберілген қате немесе ерекше жағдайлар экспорттауды жүзеге асыру кезінде берілмеген;
2) кеден органдары тауардың шығуы туралы сертификаттың берілгенін дәлелдеген, алайда ол техникалық себептер бойынша импорттау кезінде қабылданбаса.
47. Уәкілетті орган өтініш берушінің өтінішінде жазылған мәліметтердің тиісті экспорттық құжаттарда жазылған мәліметтер тиісті экспортты құжаттардағы мәліметтермен сәйкестігін және тауардың шығуы туралы сертификат аталған тауар экспортталған кезде берілмегенін тексергеннен кейін ғана сертификатты береді.
Соңында берілген (ретроспективті) тауардың шығуы туралы сертификат тауардың шығуы туралы сараптамалық акті негізінде ресімделеді. Мұндайда өтініш беруші осы Ереженің 23-тармағында қарастырылған тауарды тиеу деректерін растайтын ("Шығуға рұқсат" деген Қазақстан Республикасының кеден органының белгісі қойылған экспорттық жүк кеден декларациясы) құжаттар жиынымен бірге тауардың шығуына сараптама жүргізетін уәкілетті ұйымға ұсынады.
48. Соңында берілген (ретроспективті) тауардың шығуы туралы сертификат 4-бағанда берілген "А" немесе "Түпнұсқа" нұсқасында, 5-бағандағы СТ-1 нұсқасында "Соңында берілді" ("Issued retrospectively") деген жазумен беріледі.
7. Тауардың шығуы туралы актіні ресімдеу тәртібі
49. Шетелде шығарылған тауарлар тауардың шығуы туралы актімен осы Ереженің 13-қосымшасына сәйкес расталады, ол осы Ереженің 23-тармақтарына сәйкес өтініш берушінің өтініші негізінде және ұсынылған құжаттар негізінде толтырылады.
50. Тауардың шығуы туралы актіге сараптаманы жүргізуге уәкілетті ұйымның тауарды шығарған елді анықтау жөніндегі сарапшы-аудиторлары, уәкілетті мемлекеттік органның уәкілетті тұлғасы мен өтініш беруші қол қояды, сондай-ақ техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органның сараптау ұйымының және өтініш берушінің мөрі басылып, расталады.
Тауардың шығуы туралы акт үш данада рәсімделеді, оның біреуі "Тауардың шығуы туралы актілерді есептік тізілім" журналында қолы қойылып, өтініш берушіге беріледі, екіншісі техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органда қалады, ал үшіншісі сараптау ұйымында қалады.
8. Тауардың шығуы туралы құжаттарды
беруден бас тарту себептері

51. Уполномоченный орган в области технического регулирования и экспертная организация отказывают заявителю в выдаче документа о происхождении товара (сертификата или акта о происхождении товара, или акта экспертизы о происхождении товара) с обоснованием причин отказа в случаях, если:
1) заявленный товар не соответствует представленным документам;
2) заявитель не может подтвердить подлинность представленных документов;
3) представленные документы не соответствуют требованиям настоящих Правил;
4) заявитель не обеспечивает условия для проведения экспертизы и идентификации товара.
52. Отказ в выдаче документов о происхождении товара выдается заявителю в письменном виде произвольной формы с указанием причин отказа в течение одного рабочего дня.
Приложение 1
к Правилам определения
страны происхождения товара
и выдачи сертификата
о происхождении товара
Расчет адвалорной доли в производстве товара
С ин.мат
Д.ад.доли. = -------------- Х 100 %,
С гот.пр.
где, Д.ад.доли - адволорная доля в производстве товара, %;
С ин.мат. - стоимость сырья и материалов иностранного происхождения;
С гот.пр. - стоимость готовой продукции по цене «франко-завод».
Приложение 2
к Правилам определения
страны происхождения товара
и выдачи сертификата
о происхождении товара
Форма образца заявки
на проведение экспертизы происхождения товара,
вывозимого с таможенной территории Республики Казахстан
___________________________________________
(наименование экспертной организации)
___________________________________________
(ФИО)
Заявка №
от "____" ___________ 20___ г.
Просим провести экспертизу происхождения товара на ______________
языке на основании следующих реквизитов:
1. Отправитель товара, его адрес, телефон, факс
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
2. Получатель товара, адрес, страна______________________________
_________________________________________________________________
3. Изготовитель товара, его адрес, страна (копии документов,
подтверждающие происхождение товара: № договора, накладные,
счет-фактура и др.) _____________________________________________
_________________________________________________________________
4. Внешнеторговый контракт (договор), его дата __________________
_________________________________________________________________
5. Станция (пункт) отправления __________________________________
_________________________________________________________________
6. Станция (пункт) назначения ___________________________________
_________________________________________________________________
7. Вид и количество транспорта __________________________________
8.Инвойс (счет-фактура), №, дата ________________________________
9. Разрешение на экспорт и/или лицензия _________________________
10. Характер сделки: продажа, бартер, консигнация _______________
11. Точное наименование товара __________________________________
_________________________________________________________________
12. Масса брутто/нетто, кг ______________________________________
13. Количество мест товара и вид упаковки _______________________
14. Маркировка на товаре и на упаковке товара ___________________
15. Стоимость товара в тенге ____________________________________
16. Расчетный счет, отделение банка _____________________________
_________________________________________________________________
17. РНН заявителя _______________________________________________

51. Техникалық реттеу саласындағы уәкілетті орган және сараптау ұйымы өтініш берушіге тауардың шығуы туралы құжаттарды (тауардың шығуы туралы сертификатты немесе актіні немесе тауардың шығуы туралы сараптамалық актіні) беруге, мынадай себептерді негізге ала отырып:
1) өтініштегі тауар берілген құжаттарға сәйкес келмесе;
2) өтініш беруші берілген құжаттардың түпнұсқа екендігін растай алмаса;
3) берілген құжаттар осы Ереженің талаптарына сәйкес келмесе;
4) өтініш беруші сараптама жүргізуге және тауардың бірдейлендіруін жүргізу жағдайын қамтамасыз ете алмаса бас тартуы мүмкін.
52. Тауардың шығуы туралы құжаттарды беруден бас тарту себептерін көрсетіп, еркін нысанда жазбаша түрде бір жұмыс күні ішінде өтініш берушіге беріледі.
Тауар шығарылған елді анықтау және
тауардың шығуы туралы
сертификат беру ережесіне
1-қосымша
Тауарды өндіруде адвалорлық үлес есебі
С шен.мат
Д.ад.үлес = -------------------х 100 %, (1)
С гот.пр.
мұнда, Д.ад.үлес - тауарды өндіруде адвалорлық үлес, %;
С шен.мат. - шикізаттың және шетелде шыққан материалдардың құны;
С дайын өнім. - франко-зауыт бағасы бойынша дайын өнімнің құны.
Тауар шығарылған елді анықтау және
тауардың шығуы туралы
сертификат беру ережесіне
2-қосымша
_______________________________________________________
(ұйым атауы)
Қазақстан Республикасының кеден аумағынан
шығарылатын тауардың шығуы туралы
N ______сараптамалық акті
1. Сарапшы _________________ 2. Актінің толтырылған күні ________
3. Сараптама жүргізудің негізі __________________________________
4. Тауардың атауы _______________________________________________
_________________________________________________________________
5. Саны _________________________________________________________
_________________________________________________________________
(орны, ыдыс және таза салмағы, дана, жиынтық, м., көлемі)
6. Келісім-шарт__________________________________________________
____________________________Инвойс_______________________________
7. Экспорттаушы _________________________________________________
_________________________________________________________________
8. Әзірлеуші ____________________________________________________
_________________________________________________________________
9. Сатып алушы ел _______________________________________________
_________________________________________________________________
10. Тасымалдау көлігі____________________________________________ (жүру бағыты)
11. Орау түрі, таңбалау _________________________________________
12. Ұсынылатын құжаттама ________________________________________
_________________________________________________________________
13. Сараптама бойынша анықталды__________________________________
14. ____________ парақтағы қосымшалар осы актінің ажырамас бөлігі болып табылады.
N ___________ тауардың шығуы туралы сараптама жүргізілген актінің келесі беті
15. Қорытынды: жоғарыдағы айтылғанның негізінде тауар осы актінің 5-тармағында көрсетілген ______________________ сан ретінде айқындалуы мүмкін.
Шығарылу өлшемдері_______________________________________________
Сарапшының қолы ___________ Өкіл танысты (таныстым) _____________
Мөр орны аты-жөні, қолы
Сараптама жүргізудің басталған күні _________
Сараптама жүргізудің аяқталған күні ________
Мөрдің орны 20___ж. ______________
Сарапшының түпнұсқалық қол қоюымен және мөр таңбасымен куәландырылмаған тауардың шығуы туралы сараптаманың актісі және оның көшірмелері жарамсыз болып табылады.
Тауар шығарылған елді анықтау және
тауардың шығуы туралы
сертификат беру ережесіне
3-қосымша
Қазақстан Республикасының кеден аумағынан шығарылатын тауардың шығуына сараптама жүргізуге өтінім үлгісінің нысаны ____________________________________________
(сараптама жүргізуге уәкілетті ұйымның атауы)
_____________________________________________
(аты-жөні)
N өтінім
20___ ж. "____" ___________
Мынадай реквизиттер негізінде _____________тілінде тауардың шығуына сараптама жүргізуді сұраймыз:
1. Тауарды жөнелтуші, оның мекен жайы, телефоны, факсы_____
2. Тауарды алушы, оның мекен жайы, елі_____________________
3. Тауарды әзірлеуші, оның мекен-жайы, елі (тауардың шығуын растайтын құжаттардың көшірмесі: келісім №, тауар құжаттамасы, шот-фактура және т.б.____________________________________________
4. Сыртқы сауда келісім-шарты (келісімі), оның күні _______
5. Жөнелту станциясы (пункті)______________________________
6. Алу станциясы (пункті) _______________________________
7. Көлік түрі және саны _________________________________
8. Инвойс (шот-фактура), N, күні___________________________
9. Экспорттауға алынған рұқсаты және/немесе лицензиясы_____
10. Мәміле сипаттамасы: сату, айырбастау, консигнация______
11. Тауардың нақты атауы __________________________________
12. Ыдыстағы таза салмағы, кг______________________________
13. Тауар орнының саны және орау түрі______________________
14. Тауардағы және тауар орауышындағы таңбалау_____________
15. Тауардың теңгелік құны_________________________________
16. Есептік шот, банк бөлімшесі____________________________
17. Өтініш берушінің СТН __________________________________

18. ФИО руководителя, телефон ___________________________________
Оплату гарантируем.
За достоверность сведений, содержащихся в настоящей заявке
и представленных документах, несем ответственность в соответствии
с действующим законодательством Республики Казахстан.
Место печати                           Подпись руководителя
Приложение 3
к Правилам определения
страны происхождения товара
и выдачи сертификата
о происхождении товара
_____________________________________________________________
(наименование организации)
Акт экспертизы № ___
о происхождении товара, вывозимого с таможенной
территории Республики Казахстан
1. Эксперт ____________________
2. Дата составления акта __________
3. Основание для проведения экспертизы _________________________
4. Наименование товара _________________________________________
________________________________________________________________
5. Количество __________________________________________________
________________________________________________________________
(мест, вес брутто и нетто, штук, комплектов, м., объем)
6. Контракт ____________________________________________________
___________________________ Инвойс _____________________________
7. Экспортер ___________________________________________________
________________________________________________________________
8. Изготовитель ________________________________________________
________________________________________________________________
9. Покупатель, страна __________________________________________
________________________________________________________________
10. Транспортные средства, _____________________________________
маршрут следования _____________________________________________
11. Вид упаковки, маркировка ___________________________________
12. Предъявленная документация _________________________________
________________________________________________________________
13. Экспертизой установлено ____________________________________
________________________________________________________________
14. Приложение на ____________ листах является неотъемлемой частью
настоящего акта.
оборотная сторона акта экспертизы о происхождении товара № _____
15. Заключение: на основании вышеизложенного товар может быть
определен как ___________________________________ в количестве,
указанном в пункте 5 настоящего акта.
Критерии происхождения _________________________________________
Подпись эксперта _____________ Ознакомлен представитель ________
Место печати                      ФИО, подпись
Дата начала экспертизы _________ Дата окончания экспертизы ___
Место печати                           ______________ 20___ г.
Акт экспертизы о происхождении товара и его копии, незаверенные
оригинальной подписью эксперта и оттиском печати, недействительны.
Приложение 4
к Правилам определения
страны происхождения товара
и выдачи сертификата
о происхождении товара
Форма образца заявки
на проведение экспертизы происхождения товара,
предназначенного для обращения на таможенной
территории Республики Казахстан
_________________________________________
(экспертная организация)
_________________________________________
(ФИО)
Заявка №
от "____" ___________ 20___ г.
Просим провести экспертизу происхождения товара на _____________
языке на основании следующих реквизитов:
1. Производитель товара, его адрес, телефон, факс ______________
________________________________________________________________
2. Получатель товара, адрес, страна_____________________________
________________________________________________________________
3. Точное наименование товара __________________________________
________________________________________________________________
4. Масса брутто/нетто, кг ______________________________________
5. Количество мест товара и вид упаковки _______________________
6. Маркировка на товаре и на упаковке товара ___________________
7. Стоимость товара в тенге ____________________________________
8. Расчетный счет, отделение банка _____________________________
________________________________________________________________
9. РНН заявителя _______________________________________________
10. ФИО руководителя, телефон __________________________________
Оплату гарантируем.
За достоверность сведений, содержащихся в настоящей заявке и
представленных документах, несем ответственность в соответствии
с действующим законодательством Республики Казахстан.
Место печати                     Подпись руководителя
Приложение 5
к Правилам определения
страны происхождения товара
и выдачи сертификата
о происхождении товара
_____________________________________________________________
(наименование организации)
Акт экспертизы № ___
о происхождении товара, предназначенного для обращения
на таможенной территории Республики Казахстан
1. Производитель товара ________________________________________
2. Дата составления акта _______________________________________
3. Основание для проведения экспертизы _________________________
4. Наименование товара _________________________________________
________________________________________________________________
5. Количество __________________________________________________
________________________________________________________________
(мест, вес брутто и нетто, штук, комплектов, м., объем)

18. Жетекшінің аты жөні, телефон N_________________________
Ақысын төлеуге кепілдік береміз.
Осы өтініштегі және ұсынылған құжаттарда қамтылған мәліметтердің сенімділігіне Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына сәйкес жауапты боламыз.
Мөрдің орны Жетекшінің қолы
Тауар шығарылған елді анықтау және
тауардың шығуы туралы
сертификат беру ережесіне
4-қосымша
Қазақстан Республикасының кеден аумағында
айналымға арналған тауардың шығуына сараптама
жүргізуге өтінім үлгісінің нысаны _________________________________________
(сарапшы ұйым)
___________________________________________
(Аты-жөні)
N өтінім
"____" ____________ 20___ ж.
Мынадай реквизиттер негізінде _____________тілде тауардың шығуына сараптама жүргізуді сұраймыз:
1. Тауарды өндіруші, оның мекен-жайы, телефоны, факсы_______
2. Тауарды алушы, оның мекен-жайы, елі ______________________
3. Тауардың нақты атауы ________________________________________________________________________________________________________________________________________
4. Брутто/нетто салмағы, кг___________________________________
5. Тауар орнының саны және орау түрі__________________________
6. Тауардың және тауар оралымының таңбалануы__________________
7. Тауардың теңгедегі құны ____________________________________
8. Есептік шот, банк бөлімшесі _______________________________
9. Өтініш берушінің СТН-ы _____________________________________
10. Жетекшінің аты жөні, телефон N_____________________________
Осы өтінімде және ұсынылған құжаттарда қамтылған мәліметтердің сенімділігіне Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына сәйкес жауапты боламыз.
Мөрдің орны Жетекшінің қолы
Тауар шығарылған елді анықтау және
тауардың шығуы туралы
сертификат беру ережесіне
5-қосымша
_______________________________________________________
(ұйым атауы)
Қазақстан Республикасының кеден аумағында айналымға арналған тауардың шығуы туралы N__сараптамалық акті
1. Тауарды өндіруші___________________________________________
2. Актінің толтырылған күні___________________________________
3. Сараптама жүргізудің негізі________________________________
4. Тауардың атауы ____________________________________________
5. Саны ______________________________________________________
(орны, ыдыс және таза салмағы, дана, жиынтық, м., көлемі)
6. Келісім-шарт________________________________________________
7. Тауарды алушы _____________________________________________
8. Орау түрі, таңбалау________________________________________
9. Ұсынылатын құжаттама ______________________________________
10. Сараптама бойынша _______________________________анықталды
11. ____________ парақтағы қосымшалар осы актінің ажырамас бөлігі болып табылады.
12. Қорытынды: жоғарыдағы айтылғанның негізінде тауар осы актінің 5-тармағында көрсетілген ______________________ сан ретінде айқындалуы мүмкін.
Шығарылу өлшемдері____________________________________________.
Сарапшының қолы ___________ Өкіл танысты (таныстым)___________
Мөр орны аты-жөні, қолы
Сараптама жүргізудің басталған күні _________
Сараптама жүргізудің аяқталған күні ________
20___ж. ______________
Сарапшының түпнұсқалық қол қоюымен және мөр таңбасымен куәландырылмаған тауардың шығуы туралы сараптаманың актісі және оның көшірмелері жарамсыз болып табылады.
Тауар шығарылған елді анықтау және
тауардың шығуы туралы
сертификат беру ережесіне
6-қосымша
Қазақстан Республикасының кеден аумағынан әкетілетін тауардың шығуы туралы сертификатты алуға арналған өтінім үлгісінің нысаны _________________________________________
(министрліктің, ведомствоның атауы)
Техникалық реттеу және
метрология комитетінің
_____________ облысы
бойынша департаментінің
директоры
___________________
(аты-жөні)
N өтінім
"____" ____________ 20___ ж.
Тауардың шығуы туралы сертификат алу үшін ____________________
______________________________________________________________
(тауардың шығуына сараптама жүргізуге уәкілетті ұйымның атауы)
жүргізген 20___жылғы "____" ____________ N_____ сараптамалық акт негізіне және мынадай реквизиттер негізінде _____________тілінде тауардың шығуы туралы сертификат беруді сұраймыз:
1. Тауарды жөнелтуші, оның мекен-жайы, телефоны, факсы_______
_____________________________________________________________
2. Тауарды алушы, оның мекен-жайы, елі_______________________
3. Тауардың атауы ___________________________________________
4. Брутто/нетто салмағы, кг _________________________________
5. Тауар орнының саны және орау түрі_________________________

6. Контракт ____________________________________________________
________________________________________________________________
7. Получатель товара ___________________________________________
________________________________________________________________
8. Вид упаковки, маркировка ____________________________________
9. Предъявленная документация __________________________________
________________________________________________________________
10. Экспертизой установлено ____________________________________
________________________________________________________________
11. Приложение на ____________ листах является неотъемлемой частью
настоящего акта.
12. Заключение: на основании вышеизложенного товар может быть
определен как ___________________________________ в количестве,
указанном в пункте 5 настоящего акта.
Критерии происхождения _________________________________________
Подпись эксперта _____________ Ознакомлен представитель ________
Место печати                           ФИО, подпись
Дата начала экспертизы _________ Дата окончания экспертизы ___
______________ 20___ г.
Акт экспертизы о происхождении товара и его копии, незаверенные
оригинальной подписью эксперта и оттиском печати, недействительны.
Приложение 6
к Правилам определения
страны происхождения товара
и выдачи сертификатов
о происхождении товара
Форма образца заявки
на получение сертификата о происхождении товара,
вывозимого с таможенной территории Республики Казахстан
_____________________________________________________________
(наименование министерства, ведомства)
Директору Департамента
Комитета по техническому
регулированию и метрологии
по _______________области/
города республиканского
значения
___________________________
(Ф.И.О.)
Заявка №
от "____" ____________ 20___ г.
Просим выдать сертификат о происхождении товара на _______
языке на основании акта экспертизы о происхождении товара № ____
от "____" ___________ 20__ г., выданного _______________________
________________________________________________________________
(наименование организации, уполномоченной на проведение экспертизы
происхождения товара)
и следующих реквизитов:
1. Отправитель товара, его адрес, телефон, факс ________________
________________________________________________________________
2. Получатель товара, адрес, страна ____________________________
________________________________________________________________
3. Наименование товара _________________________________________
________________________________________________________________
4. Масса брутто/нетто, кг. _____________________________________
5. Количество мест товара и вид упаковки _______________________

6. Жөнелту станциясы (пункті)________________________________
7. Алу станциясы (пункті)____________________________________
8. Көлік түрі және саны _________________________________
9. Экспорттауға алынған рұқсаты және/немесе лицензиясы_______
10. Тауардың теңгедегі құны__________________________________
11. Есептік шот, банк бөлімшесі______________________________
12. Өтініш берушінің СТН-ы __________________________________
13. Жетекшінің аты жөні, телефон N___________________________
Осы өтінімде және ұсынылған құжаттарда қамтылған мәліметтердің сенімділігіне Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына сәйкес жауапты боламыз.
Мөрдің орны Жетекшінің қолы
Тауар шығарылған елді анықтау және
тауардың шығуы туралы
сертификат беру ережесіне
7-қосымша
Өтінім үлгісінің нысаны
__________________________________________________________________
(министрліктің, ведомствоның атауы)
Техникалық реттеу және
метрология комитетінің
______________ облысы
бойынша департаментінің
директоры
______________
(аты-жөні)
N өтінім
"____" ____________ 20___ ж.
Тауардың шығуы туралы сертификат алу үшін __________________
______________________________________________________________
(тауардың шығуына сараптама жүргізуге уәкілетті ұйымның атауы)
жүргізген 20___жылғы "____" ____________ N_____ сараптамалық акт негізіне және мынадай реквизиттер негізінде _____________тілінде тауардың шығуы туралы сертификат беруді сұраймыз:
1. Тауарды өндіруші, оның мекен жайы, телефоны, факсы_________
_________________________________________________________________
2. Тауарды алушы, оның мекен жайы, елі________________________
_________________________________________________________________
3. Тауардың атауы ____________________________________________
4. Ыдыста ғ ы/таза салмағы, кг _________________________________
5. Тауар орнының саны және орау түрі__________________________
Тауар шығарылған елді анықтау және
тауардың шығуы туралы
сертификат беру ережесіне
8-қосымша
1. Жөнелтуші/экспорттаушы (атауы және почталық мекен жайы)
4. N_________________________
Тауардың шығуы туралы
сертификат
СТ-1 нысаны
2. Алушы/импорттаушы (атауы және почталық мекен жайы)
______________________ жеткізіп беру үшін
(елдің атауы)
________________________ берілді
(елдің атауы)
3. Тасымалдау көлігі және жүру бағыты
5. Қызметтік ескертулер үшін:

6. Marks
and
numbers
of
packages
7. Number
and kind of
packages;
descriptio
of goods
8. Origin
criterion
(see
notes
overleaf)
9. Gross
weight
or other
quantity
10. Number
and date of
invoices
11. Certification
It is herebery
certified, on the
basis of control
carred out, that the
declaration by the
exporter is correct.
______________________
Place and date,
signature and stamp of
certifying authority
12. Declaration by the exporter
The undersigned hereby declares that
the above details and statements are
correct; that all the goods were
produced
in _________________________________
(country)
and that they comply with the origin
requirements specified for those
goods in the generalized system of
preferences for goods exported to
__________________________________
importing country
__________________________________
Place and date, signature of
authorized signatory
Приложение 11
к Правилам определения
страны происхождения товара
и выдачи сертификата
о происхождении товара
1. Exporter (name, address,
country)
ORIGINAL №
CERTIFICATE OF ORIGIN
Issued in the Republic of
Kazakhstan
2. Consigned (name, address,
country)
3. Means of transport and route
4. For official use
5. Country of origin
6. Supplementary details
7.Item
number
8. Description of
goods
9. Number and
king of packages
10. Gross
weight or
other
quantity
11. Certification. It is herebery
certified, that the declaration by
the exporter is correct.
__________________________________
Place, date, signature, name and
stamp of certifying authority
12. Declaration by the
exporter.
The undersigned hereby
declares that the above
details and statements are
correct; that the goods are
of the country shown in box
№ 5; that the goods are
exported to
___________________________
(importing country)
___________________________
Place date, stamp and
signature of authorized
signatory
Приложение 12
к Правилам определения
страны происхождения товара
и выдачи сертификата
о происхождении товара
1. Отправитель (наименование,
адрес, страна)
Оригинал №
Сертификат происхождения
выдан в Республике Казахстан
2. Получатель (наименование,
адрес, страна)
3. Вид транспорта и маршрут
4. Для служебных отметок
5. Страна происхождения
6. Дополнительные сведения
7. №
8. Описание
товара
9. Количество
мест и вид
упаковки
10. Общий вес
или другие
количественные
характеристики
товара
11. Удостоверение:
Настоящим удостоверяется, что
декларация экспортера верна.
_____________________________      Место, дата, подпись
уполномоченного лица,
наименование и печать
удостоверяющей организации
12. Декларация экспортера
Нижеподписавшийся заявляет, что
вышеприведенные сведения
соответствуют действительности,
что все товары имеют
происхождение страны, указанной в
графе № 5 настоящего сертификата,
что товары экспортируются
в ______________________________
(импортирующая страна)
_________________________________
Место, дата, печать и подпись
уполномоченного лица
организации-экспортера
Приложение 13
к Правилам определения
страны происхождения товара
и выдачи сертификата
о происхождении товара
Форма акта о происхождении товара
_____________________________________________________________
(наименование министерства, ведомства)
_____________________________________________________________
(наименование уполномоченного государственного органа)
_____________________________________________________________
почтовый                      адрес телефон
Акт
о происхождении товара № ____
1. Изготовитель ________________________________________________
________________________________________________________________
2. Продавец (экспортер) ________________________________________
3. Покупатель (импортер) _______________________________________
4. Контракт № _______________ Вид сделки _______________________
5. Задача экспертизы: установить страну происхождения товара
________________________________________________________________

6. Marks and numbers of packages
7. Number and kind of packages; description of goods
8. Origin criterion (see notes overleaf)
9. Gross weight or other quantity
10. Number and date of invoices
11. Certification It is herebery certified, on the basis of control carred jut, that the declaration by the exporter is correct.
________________________________
Place and date, signature and stamp of certifying authority
12. Declaration by the exporter The undersigned hereby declares that the above details and statements are correct; that all the goods were produced in
(country)
and that they comply with the origin requirements specified for those goods in generalized system of preferences for goods exported to
____________________________
Place and date, signature of authority signatory
Тауар шығарылған елді анықтау және тауардың шығуы туралы
сертификат беру ережесіне
11-қосымша
1. Exporter (name, address, country)
ORIGINAL N
CERTIFICATE OF ORIGIN
Issued in the Republic of Kazakhstan
2. Consigned (name, address, country)
3. Means of transport and route
4. For official use
5. Country of origin
6. Supplementary details
7. Item number
8. Description of goods
9. Number and king of packages
10. Gross weight or other quantity
11. Certification It is herebery certified, that the declaration by the exporter is correct.
__________________________________
Place and date, signature and stamp of certifying authority
12. Declaration by the exporter
The undersigned hereby declares that the above details and statements are correct; that the goods are of the country shown in box 5; that the goods are exported to were
_________________________________ (importing country)
_________________________________
Place and date, signature of authority signatory
Тауар шығарылған елді анықтау және
тауардың шығуы туралы
сертификат беру ережесіне
12-қосымша
1. Жөнелтуші (атауы, мекен-жайы, елі)
N түпнұсқа
Шығару сертификаты
Қазақстан Республикасында берілген
2. Алушы (атауы, мекен-жайы, елі)
3. Көлік түрі және бағыты
4. Қызметтік белгілер үшін
5. Шыққан елі
6. Қосымша мәліметтер
7. N
8. Тауардың сипаттамасы
9. Орындар саны және орам түрі
10. Тауардың салмағы немесе басқа да сандық сипаттары
12. Куәлік:
Осы құжат экспорттаушының декларациясын шындыққа сәйкес куәландырады.
13. Экспорттаушы декларациясы:
Төменде қол қойғандар жоғарыда келтірілген мәліметтер шындыққа сәйкес келетініне, барлық тауарлар осы сертификаттың 5-бабында көрсетілген елде шығарылған тауарлар
__________________________________ (импорттаушы елдің атауы)
___________________ еліне экспортталғанын мәліметтейді.
Уәкілетті тұлғаның орны, күні, қолы, куәлік беруші ұйымның атауы және мөрі
Уәкілетті тұлғаның орны, күні, қолы, куәлік беруші ұйымның атауы және мөрі
Тауар шығарылған елді анықтау және
тауардың шығуы туралы
сертификат беру ережесіне
13-қосымша
Тауардың шығуы туралы акті нысаны
______________________________________________________________
(министрліктің, ведомствоның атауы)
_______________________________________________________________
(уәкілетті мемлекеттік органның атауы)
_______________________________________________________________
почталық мекен-жайы телефоны
N ____тауардың шығуы туралы актісі
1. Әзірлеуші __________________________________________________
2. Сатушы (экспорттаушы) ______________________________________ 3. Сатып алушы (импорттаушы) _________________________________
4. N _____ келісім-шарт ________________ Келісім түрі________
5. Сараптама мақсаты: тауарды шығу елін айқындау______________

6. Наименование товара _________________________________________
________________________________________________________________
7. Масса брутто/нетто (кг) и др. количественные характеристики
товара _________________________________________________________
8. Вид упаковки, количество мест _______________________________
9. Транспорт, количество, маршрут следования ___________________
________________________________________________________________
10. Предъявленная документация _________________________________
________________________________________________________________
11. Экспертизой установлено ____________________________________
________________________________________________________________
12. Заключение эксперта: на основании вышеизложенного
свидетельствуется, что товар может быть определен как __________
______________________________________________________________ в
количестве, указанном в пункте 7 настоящего акта, действительного
происхождения __________________________________________________
(указать страну происхождения товара)
13. Эксперт _______________  14. С актом ознакомлен ____________
_____________________          _____________________________
/ФИО, подпись/               /должность, ФИО, заявителя/
Место печати                        Место печати
Дата начала экспертизы               Дата окончания экспертизы
_______________________              _________________________
15. Уполномоченное лицо ________________________________________
/должность, ФИО, подпись/
Место печати
Акт о происхождении товара и его копии, незаверенные
оригинальной подписью уполномоченного лица и оттиском печати
уполномоченного государственного органа - недействительны.
Приложение 14
к Правилам определения
страны происхождения товара
и выдачи сертификата
о происхождении товара
1. Производитель товара
(наименование и почтовый
адрес)
4. № _________________________
Сертификат
о происхождении товара
Форма СТ-KZ
Выдан в Республике Казахстан
2. Получатель товара
(наименование и почтовый
адрес)
5. Для служебных отметок
3. Цель получения сертификата
о происхождении товара
6. Номер
7.
Количество
мест и вид
упаковки
8.
Описание
товара
9.
Критерии
проис-
хождения
10. Вес брутто/нетто (кг)
11. Удостоверение: Настоящим
удостоверяется, что декларация
заявителя соответствует
действительности
_______________ ___________
Наименование    Адрес
______________  ___________
ФИО          Подпись
______________ ____________
Дата          Печать
12. Декларация заявителя
Нижеподписавшийся заявляет, что
вышеприведенные сведения
соответствуют действительности, что
все товары полностью произведены или
подвергнуты достаточной обработке/
переработке в Республике Казахстан
и что все они отвечают требованиям
происхождения, установленным в
отношении таких товаров
_______________ ________________
ФИО            Подпись
_______________ ________________
Дата            Печать
Приложение 15
к Правилам определения
страны происхождения товара
и выдачи сертификата
о происхождении товара
Дополнительный лист сертификата № _____
о происхождении товара
6.
п/п
7. Количество мест
и вид упаковки
8. Описание
товара
9. Критерии
происхожде-
ния

6. Тауардың атауы ____________________________________________
7. Таза/ыдысымен салмағы және басқа да тауар мөлшерлері (кг, дана)_______________________________________________________________
8. Орам түрі, орындар саны____________________________________
9. Көлік түрі, саны, жүру бағыты______________________________
10. Ұсынылатын құжаттама _____________________________________
11. Сараптама ________________________________________________
_____________________________________________________анықтады
12. Сарапшының қорытындысы: жоғарыда баяндалғанның негізінде тауар анықталды, осы актінің 7-тармағында көрсетілген мөлшерінде және шынайы шығу елі________________________айқындау мүмкіндігін
(тауардың шыққан елін көрсету)
мәліметтейді
13. Сарапшы _____________________ 14. Актімен таныстым________
_________________________ _______________________________________
/аты-жөні, қолы/ мөр орны өтініш берушінің лауазымы, аты-жөні,
қолы/ мөр орны
Сараптаманың басталу күні Сараптаманың аяқталу күні
________________________ __________________________
15. Уәкілетті тұлға _________________________________
(лауазымы, аты-жөні, қолы)
Мөр орны
Тауардың шығуы туралы акт және оның уәкілетті тұлғаның түпнұсқалық қолымен куәландырылмаған және уәкілетті мемлекеттік органның мөр таңбасымен расталмаған көшірмесі жарамсыз.
Тауар шығарылған елді анықтау және
тауардың шығуы туралы
сертификат беру ережесіне
14-қосымша
1. Тауарды өндіруші
(атауы және почталық мекен-жайы)
4. N ______________________
Тауардың шығуы туралы
сертификат
СТ-КZ нысаны
Қазақстан Республикасында берілді
2. Тауарды алушы
(атауы және почталық мекен-жайы)
5. Қызметтік ескертулер үшін
3. Тауардың шығуы туралы сертификатты алу мақсаты
6. Нөмір
7. Орындар саны және орау түрі
8. Тауардың сипаттамасы
9. Шығару өлшемдері
10. Ыдысымен/таза салмағы (кг)
11. Куәлік:
Осы құжат бойынша өтініш берушінің декларациясы шындыққа сәйкес келеді
________ __________
Атауы Мекен-жайы
________ __________
Аты-жөні Қолы
________ __________
Күні Мөрі
12. Өтініш берушінің декларациясы:
Төменде қол қоюшылар жоғарыда көрсетілген мәліметтер шындыққа сәйкес келетініне, барлық тауарлар толығымен Қазақстан Республикасында өндірілгеніне және жеткілікті өңдеуден/қайта өңдеуден өткеніне және олардың барлығы да осындай тауарларға қатысты белгіленген шығару талаптарына сәйкес екендігіне кепіл болады.
__________ _________
Аты-жөні Қолы
Тауар шығарылған елді анықтау және
тауардың шығуы туралы
сертификат беру ережесіне
15-қосымша
Тауардың шығуы туралы сертификатқа қосымша парақ N ______
6.
р/сN
7. Орындар саны және орау түрі
8. Тауардың сипаттамасы
9. Шығарылу өлшемдері

10. Вес (кг)
Брутто
Нетто
11. Удостоверение:
Настоящим удостоверяется, что
декларация заявителя соответствует
действительности
__________________ __________
Наименование      Адрес
__________________ __________
ФИО           Подпись
__________________ __________
Дата           Печать
12. Декларация заявителя
Нижеподписавшийся заявляет,
что вышеприведенные
сведения соответствуют
действительности, что все
товары полностью
произведены или подвергнуты
достаточной обработке/
переработке в Республике
Казахстан и что все они
отвечают требованиям
происхождения, установлен-
ным в отношении таких
товаров
_____________ ___________
ФИО        Подпись
____________ _____________
Дата        Печать
Приложение 16
к Правилам определения
страны происхождения товара
и выдачи сертификата
о происхождении товара
ТИПОВОЕ СОГЛАШЕНИЕ
между Комитетом по техническому регулированию и метрологии
Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан и
_____________________________________________________________
(наименование организации, уполномоченной на проведение работ по
определению страны происхождения товара)
о сотрудничестве в области определения страны происхождения товара
__________________                             ____________________
(место заключения)                             (дата заключения)
Комитет по техническому регулированию и метрологии Министерства
индустрии и торговли Республики Казахстан (далее – Комитет), в лице
Председателя Комитета ___________________, действующего на основании
Ф.И.О
Положения о Комитете по техническому регулированию и метрологии
Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан, утвержденного
приказом Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 28
января 2008 года № 18 «Об утверждении положений о ведомствах
Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан» и
____________________________________________________________________
(наименование организации, уполномоченной на проведение работ по
определению страны происхождения товаров)
в лице _______________________ ____________, действующего на основании
(должность руководителя)    (ФИО)
____________________________________________________________________
(наименование документа, на основании которого организация
осуществляет свою деятельность) именуемые в дальнейшем «Сторонами»,
руководствуясь международными договорами Республики Казахстан,
нормативными правовыми актами Республики Казахстан в области
определения страны происхождения товаров и выдачи сертификатов о
происхождении товаров, согласились о нижеследующем:
пункт 1
Стороны согласились установить механизм взаимного
сотрудничества в вопросах проведения работ по определению страны
происхождения и выдачи сертификатов о происхождении товаров в
соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
пункт 2
Комитет и ___________________________________________________
(наименование организации, уполномоченной на проведение работ
по определению страны происхождения товаров)
обязуются проводить работы по определению страны происхождения и выдачи
сертификатов о происхождении товаров в соответствии с требованиями:
Инструкции по определению страны происхождения товара Европейского
Сообщества № 2454/93, № 12/97, № 46/99; Правил определения страны
происхождения товара государств-участников СНГ, утвержденных решением
Совета глав правительств СНГ от 30 ноября 2000 года; Таможенного Кодекса
Республики Казахстан; постановления Правительства Республики Казахстан
от 15 октября 2003 года N 1054 «Об утверждении критериев достаточной
переработки товаров»; Правил определения страны происхождения товаров
и выдачи сертификатов о происхождении товаров, утвержденных приказом
Министра индустрии и торговли РК от «__» _________ 2009 года _____.
пункт 3
Комитет обеспечивает своевременное доведение до
____________________________________________________________________
(наименование организации, уполномоченной на проведение работ по
определению страны происхождения товаров)
о любых изменениях и/или дополнениях в международные соглашения и
нормативные правовые акты Республики Казахстан указанные в статье 2
настоящего Соглашения.
пункт 4
Комитет в случае необходимости привлекает специалистов
____________________________________________________________________
(наименование организации, уполномоченной на проведение работ по
определению страны происхождения товаров)
при подготовке, согласовании и внесении изменений и/или дополнений
при разработке нормативных документов и нормативных правовых актов
по вопросам, касающимся определения страны происхождения товара.
пункт 5
___________________________________________________________________
(наименование организации, уполномоченной на проведение работ по
определению страны происхождения товаров)
ежемесячно информирует Комитет о работе по экспертизе страны
происхождения товара, а также по мере необходимости по запросу
Комитета предоставляет дополнительные сведения по этому вопросу.
пункт 6
Департаменты Комитета областей, гг. Астана, Алматы и
____________________________________________________________________
(наименование организации, уполномоченной на проведение работ по
определению страны происхождения товаров)
на постоянной основе взаимодействуют с целью оперативного решения
вопросов, связанных с подготовкой и оформлением документов,
подтверждающих страну происхождения товара.
пункт 7
По взаимному согласию в настоящее Соглашение могут быть внесены
дополнения и изменения, которые оформляются Дополнительным
Соглашением.
пункт 8
Споры и разногласия, возникающие при толковании положений
настоящего Соглашения, разрешаются путем переговоров и консультаций.
пункт 9
В случае несоблюдения ________________________________________
(наименование организации, уполномоченной
на проведение работ по определению
страны происхождения товаров)
обязательств настоящего Соглашения, Комитет имеет право в
одностороннем порядке расторгнуть настоящее Соглашение, о чем должен
уведомить противоположную сторону не позднее одного месяца до
расторжения настоящего Соглашения.
пункт 10
Настоящее Соглашение составлено в двух экземплярах на
государственном и русском языках, имеющих равную юридическую силу, по
одному экземпляру для каждой из Сторон.
пункт 11
Настоящее Соглашение действует по
____________________________________________________________________
(наименование областей, городов)
пункт 12
Срок действия настоящего Соглашения – до «___» ________ 200_
года.
Комитет                                    _________________________
по техническому регулированию              _________________________
и метрологии                               _________________________
Министерства индустрии и                   _________________________
торговли                                   _________________________
Республики Казахстан                       _________________________
Юридический адрес, тел/факсы:              Юридический адрес, тел/факсы
г. Астана, Левый берег р. Ишим             _________________________
ул. Орынбор, дом 11                        _________________________
_____________________________
здание «Эталонный центр»
________________./________/               ________________/________/
(ФИО)       (подпись)                      (ФИО)      (подпись)
(печать)                                   (печать)

10. Салмағы (кг) Жалпы салмағы
Таза салмағы
11. Куәлік:
Осы құжат бойынша өтініш берушінің декларациясы шындыққа сәйкес келеді
________ __________
Атауы Мекен-жайы
________ __________
Аты-жөні Қолы
________ __________
Күні Мөрі
12. Өтініш берушінің декларациясы:
Төменде қол қоюшылар жоғарыда көрсетілген мәліметтер шындыққа сәйкес келетініне, барлық тауарлар толығымен Қазақстан Республикасында өндірілгеніне және жеткілікті өңдеуден/қайта өңдеуден өткеніне және олардың барлығы да осындай тауарларға қатысты белгіленген шығару талаптарына сәйкес екендігіне кепіл болады.
__________ _________
Аты-жөні Қолы
________ __________
Күні Мөрі
Тауар шығарылған елді анықтау және
тауардың шығуы туралы
сертификат беру ережесіне
16-қосымша
Қ аза қ стан Республикасы Индустрия ж ә не сауда министрлігіні ң Техникалы қ реттеу ж ә не метрология комитеті мен _______________________________________________________________ (тауарларды ң шы ққ ан елін ай қ ындау ж ө ніндегі ж ұ мыстарды ж ү ргізуге
у ә кілетті ұ йымны ң атауы)
арасында ғ ы тауарларды ң шы ққ ан елін ай қ ындау саласында ғ ы
ынтыма қ тасты қ туралы
Ү ЛГІ КЕЛІСІМ
__________________ ___________________
(жасау орны) (жасау мерзімі)
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті (бұдан әрі - Комитет) Комитет Төрағасы __________________тұлғасында Қазақстан Республикасы
Аты–ж ө ні
Индустрия және сауда министрінің "Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің ведомстволары туралы Ережелерін бекіту туралы" 2008 жылғы 28 қаңтардағы N 18 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті туралы Ережесі негізінде іс-әрекет ететін және ____________________________________________________________________ ( тауарларды ң шы ққ ан елін ай қ ындау ж ө ніндегі ж ұ мыстарды ж ү ргізуге
у ә кілетті ұ йымны ң атауы) атынан_____________________________________ (басшы лауазымы) (Аты-ж ө ні)
тұлғасында__________________________________________________________
( ұ йым, ө зіні ң қ ызметін ж ү зеге асыру ғ а негіз болатын құ жатты ң атауы)
негізінде іс-әрекет ететін бұдан әрі Тараптар аталатын, Қазақстан Республикасының тауарлардың шыққан елін айқындау және тауардың шығуы туралы сертификаттарды беру саласындағы нормативтік құқықтық актілерін, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын басшылыққа ала отырып, төмендегілер туралы келісті:
1-тарма қ
Тараптар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес тауарлардың шыққан елін анықтау және шығу тегі туралы сертификаттарды беру жөніндегі жұмыстарды жүргізу мәселелерінде өзара ынтымақтастық механизмін белгілеуге келісті.
2-тарма қ
Комитет және ___________________________________________________ ( тауарларды ң шы ққ ан елін ай қ ындау ж ө ніндегі ж ұ мыстарды ж ү ргізуге у ә кілетті ұ йымны ң атауы)
Еуропа Қоғамдастығының N 2454/93, N 12/97, N 46/99 тауардың шыққан елін айқындау жөніндегі нұсқаулықтың, ТМД үкіметтері басшылары кеңесінің 2000 жылғы 30 қарашадағы шешімімен бекітілген ТМД қатысушы-мемлекеттердің тауардың шыққан елін анықтау ережелерінің, Қазақстан Республикасының Кеден Кодексінің, "Тауарларды жеткілікті дәрежеде қайта өңдеу өлшемдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 15 қазандағы N 1054 қаулысының, ҚР Индустрия және сауда министрінің 2009 жылғы "____" _________ N _____ бұйрығымен бекітілген Тауар шығарылған елді анықтау және тауардың шығуы туралы сертификат беру ережесінің талаптарына сәйкес тауар шығарылған елді анықтау және тауардың шығуы туралы сертификат беру жөніндегі жұмыстарды жүргізуге міндеттенеді.
3-тарма қ
Комитет, _______________________________________________________ ( тауарларды ң шы ққ ан елін ай қ ындау ж ө ніндегі ж ұ мыстар
жү ргізуге у ә кілетті ұ йымны ң атауы)
осы Келісімнің 2-бабында аталған Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне және халықаралық келісімдерге қандай-да бір өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізілуі туралы уақытылы жеткізілуін қамтамасыз етеді.
4-тарма қ
Комитет, қажет болған жағдайда Тауардың шыққан елін айқындауға қатысты мәселелер жөніндегі нормативтік құжаттарды және нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу кезінде өзгерістер және/немесе енгізу және келісу, дайындау кезінде____________________________________________ ( тауарларды ң шы ққ ан елін ай қ ындау ж ө ніндегі
ж ұ мыстарды ж ү ргізуге у ә кілетті ұ йымны ң атауы)
мамандарын тартады.
5-тарма қ ____________________________________________________________________
( тауарларды ң шы ққ ан елін ай қ ындау ж ө ніндегі ж ұ мыстарды ж ү ргізуге
у ә кілетті ұ йымны ң атауы)
ай сайын Комитетке тауардың шыққан елін сараптау жөніндегі жұмыстар туралы хабарлайды, сондай-ақ қажет болған шекте Комитеттің сұрауы бойынша осы мәселе жөнінде қосымша мәліметтер ұсынады.
6-тарма қ
Комитеттің облыстардағы және Астана, Алматы қалаларындағы департаменттері және_____________________________________________ ( тауарларды ң шы ққ ан елін ай қ ындау ж ө ніндегі
ж ұ мыстарды ж ү ргізуге у ә кілетті ұ йымны ң атауы)
тұрақты негізде тауардың шыққан елін айқындайтын құжаттарды дайындаумен және ресімдеумен байланысты мәселелерді жедел шешу мақсатында өзара қызмет жасайды.
7-тарма қ
Осы Келісімге Тараптардың өзара келісімі бойынша толықтырулар және өзгерістер енгізілуі мүмкін, ол Қосымша Келісім болып ресімделінеді.
8-тарма қ
Осы Келісімнің ережелерін талқылау кезінде туындаған даулар мен келіспеушіліктер келіссөздер және кеңесу арқылы шешіледі.
9-тарма қ _______________________________________________________________
( тауарларды ң шы ққ ан елін ай қ ындау ж ө ніндегі ж ұ мыстарды
ж ү ргізуге у ә кілетті ұ йымны ң атауы)
осы Келісімнің міндеттерін сақтамаған жағдайда Комитет осы Келісімді бір жақты тәртіпте бұзуға құқығы бар, ол туралы екінші жақты осы Келісім бұзылғанға дейін бір айдан кешіктірмей хабарлауға тиіс.
10-тарма қ
Осы Келісім екі данада мемлекеттік және орыс тілдерінде, бірдей заңды күші бар, әрбір Тарапқа бір данадан жасалған.
11-тарма қ
Осы Келісім___________________________________________________ (облыс, қ алалар атауы)
бойынша әрекет етеді.
12-тарма қ
Осы Келісімнің қолдану мерзімі – 200__ жылдың "___"___________ дейін.
Қ аза қ стан Республикасы __________________________
Индустрия ж ә не сауда министрлігі __________________________
Техникалы қ реттеу ж ә не __________________________
метрология комитеті __________________________
Заңды мекен-жайы, тел/факс Заңды мекен-жайы, тел/факс Астана қ., Есіл өзенінің сол жақ жағалауы ___________________________
Орынбор көшесі, 11 ____________________________
______________ /____________/ _____________ /__________/ (аты-жөні) (қолы) (аты-жөні) (қолы)
(мөр) (мөр)

«_____» _____________ 200 _ г.          «_____» _________________ 200_ г.

"______________ 200__ж. "____"______________200__ж.