Об утверждении Правил допуска лиц к экзаменам, их сдачи и выдачи удостоверений на право управления отдельными видами транспортных средств
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 февраля 2010 года № 90. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 марта 2010 года № 6103. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 862
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 02.12.2014 № 862 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Наименование приказа в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 15.01.2014 № 11 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 7.
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" от 15 июля 1996 года "О безопасности дорожного движения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 30.09.2013 № 581 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2) Правила допуска лиц к экзаменам, их сдачи и выдачи удостоверений на право управления отдельными видами транспортных средств согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 04.06.2013 № 371 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.09.2013 № 581 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.01.2014 № 11 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Начальникам Департаментов внутренних дел городов Астаны, Алматы и областей:
1) обеспечить изучение настоящего приказа личным составом органов внутренних дел, а также изготовление служебной документации, предусмотренной Правилами;
2) организовать работу органов внутренних дел в соответствии с требованиями настоящего приказа.
3. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему приказу.
4. Департаменту технической службы Министерства внутренних дел (Кокебаев С.К.) обеспечить возможность обмена информацией и сведениями на транспортные средства и водительские удостоверения по каналам связи органов внутренних дел.

Көлік құралдарының жекелеген түрлерін басқару құқығына емтихандарға адамдарды жіберу, оларды тапсыру және куәліктер беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 26 ақпандағы № 90 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 5 наурызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6103 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 862 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 02.12.2014 № 862 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. Бұйрықтың атауы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 15.01.2014 № 11 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
"Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдары туралы» 1995 жылғы 21 желтоқсандағы және "Жол жүрісі қауіпсіздігі туралы" 1996 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 30.09.2013 № 581 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi);
2) Көлік құралдарының жекелеген түрлерін басқару құқығына емтихандарға адамдарды жіберу, оларды тапсыру және куәліктер беру ережесі осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 04.06.2013 № 371 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); 30.09.2013 № 581(алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); 15.01.2014 № 11 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрықтарымен.
2. Астана, Алматы қалаларының және облыстардың ішкі істер департаменттерінің бастықтары:
1) осы бұйрықты ішкі істер органдары жеке құрамының зерделеуін, сондай-ақ осы Ережеде көзделген қызметтік құжаттаманы дайындауды қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықтың талаптарына сәйкес ішкі істер органдарының жұмысын ұйымдастырсын.
3. Осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
4. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Техникалық қызмет департаменті (С.К.Көкебаев) ішкі істер органдарының байланыс арналары бойынша көлік құралдары мен жүргізушілер куәлігіне ақпарат және мәліметтер алмасу мүмкіндігін қамтамасыз етсін.

5. Комитету дорожной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Тыныбеков К.С.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
6. Контроль за выполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан Куренбекова А.Ж. и Комитет дорожной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Тыныбеков К.С.).
7. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    С. Баймаганбетов
Приложение 1
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 26 февраля  2010 года № 90
Правила государственной регистрации и учета отдельных
видов транспортных средств
Сноска. Приложение 1 утратило силу приказом Министра внутренних дел РК от 30.09.2013 № 581 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к приказу Министра внутренних
дел Республики Казахстан
от 26 февраля 2010 года № 90
Правила
допуска лиц к экзаменам и выдачи удостоверений на право
управления отдельными видами транспортных средств
Сноска. Наименование в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 04.06.2013 № 371 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Правила допуска лиц к экзаменам, их сдачи и выдачи удостоверений на право управления отдельными видами транспортных средств (далее – Правила) устанавливают порядок допуска лиц к экзаменам, их сдачи и выдачи гражданам Республики Казахстан, иностранным гражданам и лицам без гражданства водительских удостоверений на право управления транспортными средствами.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 15.01.2014 № 11 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Все транспортные средства, в зависимости от их типов, назначения и особенностей управления ими, подразделяются на категории: "А", "В", "С", "Д", "Е", трамвай, троллейбус, на право управления которыми выдается единое водительское удостоверение с проставлением в нем разрешающих отметок в соответствующих графах (далее – удостоверение категории).
3. Лица, имеющие водительское удостоверение с разрешающими отметками в графах "А", "В", "С", "Д" и "Е", могут управлять:
"А" - мотоциклами, мотороллерами и другими мототранспортными средствами;
"В" - автомобилями, полная масса которых не превышает 3500 кг и не более восьми мест для сидения, кроме места водителя;
"С" - грузовыми автомобилями, полная масса которых превышает 3500 кг;
"Д" - автомобилями, предназначенными для перевозки пассажиров и имеющими более восьми мест для сидения, кроме места водителя;
"Е" - составами транспортных средств с тягачами, относящимся к категориям транспортных средств "В", С" или "Д", и которыми водитель имеет право управлять.
Водителю трамвая разрешается управлять только трамваем, водителю троллейбуса - только троллейбусом.
К автомобилям, предназначенным для перевозки пассажиров, относятся:

5. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Жол полициясы комитеті (Қ.С.Тыныбеков) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
6. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары А.Ж.Күреңбековке және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Жол полициясы комитетіне (Қ.С.Тыныбеков) жүктелсін.
7. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр С. Баймағанбетов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2010 жылғы 26 ақпандағы
№ 90 бұйрығына
1-қосымша
Көлік құралдарының жекелеген түрлерін мемлекеттік тіркеу және есепке алу ережесі
Ескерту. 1-қосымшаның күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 30.09.2013 № 581 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi)
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2010 жылғы 26 ақпандағы
№ 90 бұйрығына
2-қосымша
Көлік құралдарының жекелеген түрлерін басқару құқығына
емтихандарға адамдарды жіберу және куәліктер беру
ережесі
Ескерту. Ереженің атауы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 04.06.2013 № 371 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
1. Жалпы ережелер
1. Көлік құралдарының жекелеген түрлерін басқару құқығына емтихандарға адамдарды жіберу, оларды тапсыру және куәліктер беру ережесі (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасының азаматтарын, шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ адамдарды емтихандарға жіберу, оларды тапсыру және көлік құралдарын басқару құқығына жүргізуші куәліктерін беру тәртібін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 15.01.2014 № 11 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
2. Барлық көлiк құралдары олардың типіне, қажеттігіне және оларды басқару ерекшелiгiне орай "А", "В", "С", "Д", "E", трамвай, троллейбус санаттарына бөлiнедi, оларды басқару құқығына тиiстi бағандарда рұқсат ету белгiсi соғылған бiрыңғай жүргiзушi куәлiгі (бұдан әрі - санаттағы куәлiк) берiледi.
3. "А", "В", "С", "Д" және "E" бағандарында рұқсат ету белгiсi бар жүргiзушi куәлігiне ие адамдар:
"А" - мотоциклдерді, мотороллерлердi және басқа да мотокөлiк құралдарын;
"В" - толық салмағы 3500 кг аспайтын және жүргiзушiнің орнынан басқа отыратын орындар саны сегiзден аспайтын автомобильдердi;
"С" - толық салмағы 3500 кг асатын жүк автомобильдерiн;
"Д" - жолаушылар тасымалдауға арналған және жүргiзушiнің орнынан басқа сегiз орындықтан артық орны бар автомобильдердi;
"Е" - "В", "С" немесе "Д" санатындағы көлiк құралдарына жататын және жүргiзушiнің оларды басқару құқығы бар тiркемелi көлiк құралдарын басқара алады.
Трамвайдың жүргiзушiсiне тек қана трамвайды, троллейбустың жүргiзушiсiне тек қана троллейбусты жүргiзуге рұқсат етiледi.
Жолаушылар тасымалдауға арналған автомобильдерге мыналар:

автобусы всех классов и автофургоны, переоборудованные для перевозки людей и изготовленные в условиях заводов-изготовителей в серийном порядке, соответствующей вместимости, а также оборудованные грузовые автомобили, имеющие более восьми мест для сидения, помимо сидения водителя. Водителям транспортных средств категорий "В"-"С" или "Д" предоставляется право на управление ими также и при наличии прицепа, полная масса которого не превышает 750 кг. Для управления транспортными средствами категорий "С" и "Д" с прицепами, полная масса которых более 750 кг, а также сочлененными автобусами, троллейбусами водитель должен иметь в водительском удостоверении разрешающую отметку и в категории "Е".
4. Прием экзаменов, выдача гражданам водительских удостоверений и допуск водителей к управлению транспортными средствами категорий «А», «В», «С», «Д» и «Е», а также трамваями, троллейбусами осуществляется регистрационно-экзаменационными подразделениями дорожной полиции МВД Республики Казахстан (далее - РЭП) согласно стандарта государственной услуги «Выдача гражданам водительских удостоверений, за исключением выдаваемых Министерством сельского хозяйства», утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 октября 2009 года № 1671.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 04.06.2013 № 371 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
водительское удостоверение – документ подтверждающий право на управление транспортным средством, выданный после проверки уполномоченным государственным органом наличия у водителя необходимых знаний и навыков;
экзаменационный пункт – подразделение дорожной полиции органов внутренних дел осуществляющий процедуры по допуску лиц к управлению транспортными средствами, отнесенные в соответствии с законодательством к оказанию государственных услуг;
экзаменационная комиссия - комиссия, утвержденная приказом территориального органа внутренних дел для организации и проведения приема экзаменов на знание Правил дорожного движения, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 1997 года № 1650 (далее – ПДД), при получении права на управление транспортным средством по программам подготовки водителей транспортных средств;
учебная организация – организация занимающаяся подготовкой и переподготовкой водителей транспортных средств.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 04.06.2013 № 371 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

- барлық кластағы автобустар және адамдар тасымалдау үшiн қайта жабдықталған және жасаушы зауыт жағдайларында сериялық тәртiппен жасалған тиiстi сыйымдылықтағы автофургондар, сондай-ақ жүргiзушiнің орнынан басқа сегіз орындықтан артық орны бар жүк автомобильдерi жатады. "В", "С" немесе "Д" санатындағы көлiк құралдарының жүргiзушiлерiне оларды толық салмағы 750 кг аспайтын тiркеме болғанда да басқару құқығы берiледi. Толық салмағы 750 кг асатын тiркемелері бар "С" және "Д" санатындағы көлiк құралдарын, сондай-ақ ұзартылған автобустарды, троллейбустарды басқару үшін жүргiзушi куәлiгiнде "E" санатына рұқсат етiлген белгi болуы қажет.
4. Емтихандар қабылдауды, азаматтарға жүргізуші куәліктерін және «А», «В», «С», «Д», «E» санатындағы көлік құралдарын, сондай-ақ трамвайларды, троллейбустарды басқаруға жүргізушілерге рұқсаттар беруді Қазақстан Республикасы ІІМ жол полициясының тіркеу-емтихан бөліністері (бұдан әрі – ТЕБ) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 қазандағы № 1671 қаулысымен бекітілген «Ауыл шаруашылығы министрлігі беретін куәліктерді қоспағанда, азаматтарға жүргізуші куәліктерін беру» мемлекеттік қызмет стандартына сәйкес жүзеге асырады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 04.06.2013 № 371 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
5. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
жүргізуші куәлігі – уәкілетті мемлекеттік орган жүргізушіде қажетті білім мен дағдылардың бар-жоғын тексергеннен кейін берген көлік құралын басқару құқығын растайтын құжат;
емтихан пункті – заңнамаға сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсетуге жатқызылған, көлік құралдарын басқаруға жіберу бойынша заңдық рәсімдерді жүзеге асыратын ІІО бөлімшелері;
емтихан комиссиясы – көлік құралдарының жүргізушілерін даярлау бағдарламалары бойынша көлік құралын басқару құқығын алу кезінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 25 қарашадағы № 1650 қаулысымен бекітілген Жол қозғалысы қауіпсіздігі ережесін (бұдан әрі – ЖҚЕ) білуіне емтихандарды ұйымдастыру және өткізу үшін аумақтық ішкі істер органының бұйрығымен бекітілген комиссия.
оқу ұйымы – көлік құралдарының жүргізушілерін даярлаумен және қайта даярлаумен айналысатын ұйым.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 04.06.2013 № 371 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).

6. Подготовка и переподготовка водителей транспортных средств осуществляется физическими и юридическими лицами, независимо от форм собственности.
7. Документом, подтверждающим прохождение подготовки и переподготовки водителей, служит "Свидетельство об окончании курсов по подготовке водителей транспортных средств" по форме согласно приложения 1 к настоящим Правилам.
2. Порядок получения права на управление
транспортными средствами
8. На экзамен допускаются:
1) лица, желающие получить право на управление транспортными средствами категории «А», «В», «С», «Д», «Е», трамваями, троллейбусами, прошедшие полный курс подготовки в учебных организациях, а до начала обучения – медицинское освидетельствование согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 ноября 2009 № 709 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5898) с предоставлением справки по форме № 083/у (далее – медицинская справка по форме № 083/у) согласно приказу и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 21 декабря 2010 года № 6697);
2) лица, самостоятельно подготовившиеся в объеме соответствующих программ для получения удостоверения на право управления транспортными средствами категории "А" и "В" и проживающие в местах где отсутствуют организации по подготовке и переподготовке водителей транспортных средств;
3) лица, окончившие высшие и средне-специальные учебные заведения по автомобильно-тракторной специальности, на представление права на управление транспортными средствами, относящимися к категории "А", "В" при предъявлении копии диплома, выписок из семестровых и экзаменационных ведомостей, приложений к диплому и сдачи в РЭП теоретического и практического экзаменов по запрашиваемым категориям.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 04.06.2013 № 371 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. К экзаменам в РЭП на право управления транспортными средствами, их сдачи, получения удостоверений на право управления транспортными средствами  допускаются лица, зарегистрированных по постоянному месту жительства, временному месту жительства на срок более 6 месяцев при наличии подтверждающих документов, а также иностранные граждане, зарегистрированные в органах внутренних дел по месту их пребывания.
Военнослужащие срочной службы всех родов войск допускаются к экзаменам по месту дислокации войсковых частей.

6. Көлік құралдарының жүргізушілерін даярлауды және қайта даярлауды меншік нысанына қарамастан жеке және заңды тұлғалар жүзеге асырады.
7. Осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Көлік құралдарының жүргізушілерін даярлау бойынша оқу курстарын бітіру туралы куәлік" жүргізушілердің даярлықтан және қайта даярлықтан өткенін растайтын құжат болып табылады.
2. Көлiк құралдарын басқару құқығын алу тәртiбi
8. Емтиханға:
1) «А», «В», «С», «Д», «E» санатындағы көлік құралдарын, трамвайларды, троллейбустарды басқару құқығын алуға ниет білдірген, оқу ұйымдарында толық даярлық курсынан, ал оқу басталғанға дейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2010 жылғы 21 желтоқсанда № 6697 болып тіркелген) сәйкес № 083/е нысан бойынша анықтама (бұдан әрі – 083-у нысаны бойынша медициналық анықтама) ұсына отырып, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 16 қарашадағы № 709 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5898 болып тіркелген) сәйкес медициналық куәландырудан өткен адамдар;
2) "А" және "В" санатындағы көлік құралдарын басқару құқығына куәлік алу үшін тиісті бағдарламалардың көлемінде өз бетінше дайындалған және көлік құралдарының жүргізушілерін даярлау және қайта даярлау жөніндегі ұйымдар жоқ жерлерде тұратын адамдар;
3) дипломның көшірмесін, семестрлық және емтихан ведомостерінен үзінділерді, дипломға қосымшаларды ұсынған және ТЕБ-те сұрақтар қойылған санаттар бойынша теориялық және практикалық емтихан тапсырған жағдайда "А" және "В" санаттарына жататын көлік құралдарын басқару құқығын беру үшін автомобиль-трактор мамандығы бойынша жоғары және арнайы орта оқу орындарын бітірген адамдар жіберіледі.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 04.06.2013 № 371 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
9. Көлік құралдарын басқару құқығын алу үшін ТЕБ-те емтихан тапсыруға, көлік құралдарын басқару құқығына куәлік алуға тұрақты тұратын жері, растайтын құжаттар бар болған жағдайда 6 айдан астам мерзімде уақытша тұратын жері бойынша тіркелген адамдар, сондай-ақ келген жері бойынша ішкі істер органдарында белгіленген тәртіппен тіркелген шетелдік азаматтар жіберіледі.
Барлық әскер түрлерiнiң мерзімді қызмет әскери қызметшiлерi емтихандарға әскери бөлiмдердің орналасқан жері бойынша жiберiледi.

10. Водительские удостоверения на право управления транспортными средствами, относящимися к категориям "А", "В", "С", "D", выдаются лицам, сдавшим в РЭП теоретический  и практический экзамены, категории "Е" -   практический экзамен, а на право управления трамваем или троллейбусом –  теоретический экзамен.
При теоретическом экзамене проверяются знания ПДД, оказания первой медицинской помощи. Практический экзамен по навыкам вождения транспортных средств проводится после успешной сдачи теоретического экзамена, в два этапа: первый –  на автодроме, второй –  на улично-дорожной сети населенного пункта.
11. Право на управление транспортными средствами предоставляется:
лицам, достигших шестнадцатилетнего возраста, - мотоциклами, мотороллерами и другими мототранспортными средствами (категории "А");
лицам, достигшим восемнадцатилетнего возраста, транспортными средствами:
разрешенная масса которых не превышает 3500 кг и не более восьми мест для сидения, помимо сидения водителя;
разрешенная максимальная масса которых превышает 3500 кг (категория "С");
лицам, достигшим двадцатиоднолетнего возраста, имеющих стаж работы водителем не менее трех лет, в том числе стажа управления транспортными средствами, относящимися к категории "С", не менее одного года, - для получения водительского удостоверения категории "Д", а также права управления троллейбусами и трамваями;
лицам, имеющим право управлять транспортными средствами категорий "В", "С" или "Д", при наличии стажа управления соответствующей к категорией транспортного средства не менее двенадцати месяцев - составами транспортных средств (категории "Е").
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 05.08.2011 № 394 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Право на управление транспортными средствами категории "D" предоставляется лицам, прошедшим подготовку по установленным программам и сдавшим теоретический экзамен.
13. Право на управление транспортными средствами категории "А" может быть предоставлено водителям, имеющим водительское удостоверение категорий "В", "В,С", "С", "В,С,Д", "Д", после сдачи практического экзамена. Право на управление транспортными средствами категории "В" может быть предоставлено водителям, имеющим водительское удостоверение категорий "С", "В,С,Д", "Д", после сдачи практического экзамена в регистрационно-экзаменационном подразделении.
14. Лицам, лишенным права управления транспортными средствами право управление восстанавливается после сдачи теоретического и практического экзаменов. При этом практический экзамен принимается на транспортном средстве высшей категории, права на управление которой водитель был лишен.

10. "А", "В", "С", "Д" санаттарына жататын көлiк құралдарын басқару құқығына арналған жүргiзушi куәлiгi ТЕБ-де теориялық және практикалық емтихан, "Е" санатына – практикалық емтихан, ал трамвай немесе троллейбусты басқару құқығына - теориялық емтихан тапсырған адамдарға беріледі.
Теориялық емтихан кезінде ЖҚЕ-ні білуі, алғашқы медициналық көмек көрсете білуі тексерiледi. Көлік құралдарын жүргізу дағдылары бойынша практикалық емтихан теориялық емтиханды табысты тапсырғаннан кейін екі кезеңде: біріншісі - автодромда, екіншісі - елді мекеннің көше-жол торабында өткізіледі.
11. Көлiк құралдарын басқару құқығы мыналарға берiлуi мүмкiн:
- он алты жасқа толғандарға - мотоциклдерді, мотороллерлерді және басқа да мотокөлiк құралдарын жүргiзуге ("А" санаты);
- он сегiз жасқа толғандарға:
рұқсат етiлген салмағы 3500 кг аспайтын және жүргiзушiнің орындығын қоспағанда, отыратын орны сегiзден аспайтын автомобильдердi;
рұқсат етiлген ең жоғары салмағы 3500 кг асатын автомобильдердi ("С" санаты) жүргiзуге;
- жиырма бір жасқа толған, кем дегенде үш жыл жүргізуші өтілі бар, оның ішінде «С» санатына жататын көлік құралдарын кем дегенде бір жыл басқару өтілі бар адамдарға - «Д» санатындағы көлік құралдарын басқару құқығына жүргізуші куәлігін, сондай-ақ троллейбустар мен трамвайларды басқару құқығын алуға;
- көлік құралының санатына сәйкес келетін кемінде он екі ай басқару өтілі бар болған жағдайда, "В", "С" немесе "D" санаттарындағы көлiк құралдарын басқару құқығы бар адамдарға тiркемелi көлiк құралдарын жүргiзуге ("Е" санаты).
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2011.05.08 № 394 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығы.
12. "D" санатындағы көлік құралдарын басқару құқығы белгіленген бағдарламалар бойынша даярлықтан өткен және теориялық емтихан тапсырған адамдарға беріледі.
13. "А" санатындағы көлік құралдарын басқару құқығы "В", "В,С", "С", "В,С,Д", "Д" санаттарындағы жүргізуші куәлігі бар жүргізушілерге практикалық емтихан тапсырғаннан кейін берілуі мүмкін. "В" санатындағы көлік құралдарын басқару құқығы "С", "В,С,Д", "Д" санаттарындағы жүргізуші куәлігі бар жүргізушілерге тіркеу-емтихан бөлімшелерінде практикалық емтихан тапсырғаннан кейін берілуі мүмкін.
14. Көлік құралын басқару құқығынан айырылған адамдарға басқару құқығы теориялық және практикалық емтихандар тапсырғаннан кейін қайта қалпына келтіріледі. Бұл ретте практикалық емтихан жүргізуші басқару құқығынан айырылған көлік санатынан жоғары көлік құралында қабылданады.

Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 04.06.2013 № 371 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Перед выдачей водительского удостоверения осуществляется проверка владельца по учетам "Розыск" на предмет наличия его в розыске.
3. Порядок приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений
16. Теоретический и практический экзамены на право управления транспортными средствами всех категорий принимается экзаменационными комиссиями РЭП.
17. Экзаменационная комиссия по приему теоретического экзамена должна состоять не менее чем из 3-х человек. Состав комиссии назначается начальником РЭП, в которую должны входить:
работник РЭП (председатель комиссии);
представители от учебных организаций, занимающихся подготовкой водителей, транспортных, общественных организаций (члены комиссии).
Не разрешается вводить в состав экзаменационной комиссии преподавателя или мастера производственного обучения по вождению автомобиля, осуществляющих подготовку экзаменуемой группы.
18. Члены экзаменационной комиссии должны знать ПДД, методику приема экзаменов и иметь:
высшее или среднетехническое образование по автомобильной специальности;
водительское удостоверение той категории, по которой они будут проводить экзамены;
водительский стаж не менее 3-х лет.
18. Экзамены от лиц, обучающихся в учебных организациях принимаются по месту расположения экзаменационной комиссии в соответствии с заявками, представляемыми в РЭП не позднее 25-го числа предшествующего месяца.
19. Для получения водительского удостоверения на право управления транспортными средствами кандидатом в водители в подразделение дорожной полиции представляются:
1) заполненное заявление на бланке на выдачу водительского удостоверения по форме согласно приложения 3 к настоящим Правилам;
2) удостоверение личности;
3) свидетельство об окончании курсов и его копия (за исключением лиц, прошедших подготовку в индивидуальном порядке);
4) медицинская справка по форме 083/у;
5) водительская карточка по форме согласно приложения 4 к настоящим Правилам;
6) документ, подтверждающий оплату государственной пошлины установленную Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет";
7) документ, подтверждающий регистрацию постоянного или временного места жительства.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 04.06.2013 № 371 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 04.06.2013 № 371 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
15. Жүргізуші куәлігін берудің алдында көлік иесі іздестіруде болу тұрғысынан "Іздестіру" есептері бойынша тексеріледі.
3. Емтихан қабылдау және жүргiзушi куәлiгiн беру тәртiбi
16. Көлiк құралдарының барлық санаттарын басқару құқығына теориялық және практикалық емтиханды ТЕБ-тің емтихан комиссиясы қабылдайды.
17. Теориялық емтихан қабылдау жөніндегі емтихан комиссияның құрамында кемiнде үш адам болуы тиіс. Комиссияның құрамын ТЕБ бастығы тағайындайды, оған:
ТЕБ қызметкерi (комиссия төрағасы);
жүргiзушiлердi даярлаумен айналысатын оқу орындарының, көлiктік, қоғамдық ұйымдардың өкiлдерi (комиссия мүшелерi) кiруі тиіс.
Емтихан комиссиясының құрамына емтихан тапсыратын топты даярлауды жүзеге асыратын оқытушыны және өндiрiстiк оқыту шеберін енгiзуге рұқсат етілмейді.
18. Емтихан комиссиясының мүшелерi ЖҚЕ-ні, емтихан қабылдаудың әдiстемесiн бiлуi тиіс және олардың:
- автомобиль мамандығы бойынша жоғары немесе орта техникалық бiлiмi;
- олар емтихан алатын санат бойынша жүргiзушi куәлiгi;
- кемінде үш жыл жүргiзушi өтілі болуы керек.
Оқу ұйымдарында оқитын адамдардан емтихан қабылдау емтихан комиссиясының орналасқан жерi бойынша алдыңғы айдың 25-iнен кешiктірмей ТЕБ-ке берiлген өтінімдерге сәйкес жүзеге асырылады.
19. Көлік құралдарын басқару құқығына жүргізуші куәлігін алу үшін жүргізушілікке үміткер жол полициясының бөлімшесіне:
1) осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізуші куәлігін беруге арналған бланкіге толтырылған өтінішті;
2) жеке куәлігін;
3) курстарды бітіргені туралы куәлікті және оның көшірмесін (жеке тәртіпте даярлықтан өткен адамдарды қоспағанда);
4) 083-у нысаны бойынша медициналық анықтама;
5) осы Ережеге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізуші карточкасын;
6) Қазақстан Республикасының "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" кодексімен белгіленген мемлекеттік бажды төлегенін растайтын құжатты;
7) тұрақты немесе уақытша тұрғылықты орны бойынша тіркелгенін растайтын құжатты
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 04.06.2013 № 371 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).

20. Перед сдачей экзаменов на право получения водительского удостоверения заполняется водительская карточка, которая вместе с удостоверением личности предъявляется экзаменационной комиссии.
21. Экзамены проводятся в следующей последовательности: теоретический, затем практический. Лицо, не сдавшее теоретического экзамена, к практическому не допускается.
22. Для лиц, прошедших подготовку на право управления транспортными средствами в учебных организациях и не сдавших экзамен, повторный экзамен назначается не ранее чем через 7 суток, а для лиц, указанных в подпункте 2) пункта 8, не ранее чем через 10 суток.
Для лиц, меняющих место жительства или убывающих на военную службу, учебу, в длительную командировку (более 3-х месяцев) и не сдавших экзамен, повторный экзамен назначается не ранее чем через 3 суток при предоставлении подтверждающих документов.
Во всех остальных случаях (утеря водительского удостоверения, после лишения права на управление транспортным средством) срок сдачи экзаменов не регламентируется, но должен быть не менее одних суток.
Положительная оценка, полученная по теоретическому экзамену, считается действительной в течение трех месяцев. По истечении указанного срока кандидат на получение права на управление транспортным средством вновь сдает теоретический экзамен.
23. Результаты экзаменов по ПДД на основании экзаменационных карточек оформляются протоколом по форме согласно приложения 5 к настоящим Правилам, который подписывается всеми членами экзаменационной комиссии, участвующими в приеме экзаменов.
24. Лицам, сдавшим теоретический и практический экзамены, на основании протокола выписываются водительские удостоверения, серии и номера которых в порядке возрастания вносятся в реестр выдачи водительских удостоверений согласно приложения 6 к настоящим Правилам, а также в водительскую карточку.
25. Обоснованность выдачи и правильность заполнения водительского удостоверения после проверки председателя экзаменационной комиссии заверяется подписью и печатью в водительской карточке.
26. Водительское удостоверение выдается сроком на 10 лет (о чем делаются соответствующие записи в графах "Действительно до ...." или "Для особых отметок"), по истечении которого оно подлежит замене в установленном настоящим Положением порядке.
Иной срок действия водительского удостоверения указывается при выезде за границу водителя либо имеющего ограничения в сроках медицинского переосвидетельствования.
27. При получении разрешения на право управления трамваем, троллейбусом, в водительском удостоверении в графе "Для особых отметок" делается запись с указанием соответствующей категории транспортного средства. В этой же графе могут отмечаться также и другие ограничения и предписания.

20. Жүргiзушi куәлiгiн алу құқығына емтихан тапсырмас бұрын жүргiзушi карточкасы толтырылады, ол жеке куәлікпен бiрге емтихан комиссиясына ұсынылады.
21. Емтихан мынадай ретпен: бірінші теориялық, содан кейін практикалық емтихан өткізіледі. Теориялық емтихан тапсырмаған адам практикалық емтиханға жіберілмейді.
22. Оқу ұйымдарында көлiк құралдарын басқару құқығына даярлықтан өткен және емтихан тапсыра алмаған адамдар үшiн емтихан екiншi рет кемінде 7 тәулiктен кейін, ал 8-тармақтың 2) тармақшасында көрсетiлген адамдар үшiн кемінде 10 тәулiктен кейiн өткiзiледi.
Тұрғылықты жерін ауыстыратын немесе әскери қызметке, оқуға, ұзақ мерзімді iссапарға (3 айдан астам) кететiн және емтихан тапсыра алмаған адамдар растайтын құжаттарды ұсынған жағдайда, оларға емтихан екіншi рет кемінде 3 тәулiктен кейiн тағайындалуы мүмкiн.
Қалған басқа жағдайларда (жүргізуші куәлігін жоғалту, көлік құралын басқару құқығынан айырғаннан кейін) емтихан тапсыру мерзiмi реттелмейдi, бiрақ ол бiр тәулiктен кем болмауы керек.
Теориялық емтиханда алынған оң баға үш ай ішінде жарамды болып саналады. Көрсетілген мерзім өткеннен кейiн көлік құралын басқару құқығын алуға үміткер қайтадан теориялық емтихан тапсырады.
23. ЖҚЕ бойынша емтихан нәтижелері емтихан карточкаларының негізінде осы Ережеге 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамамен ресімделеді, оған емтихан қабылдауға қатысқан комиссия мүшелерiнiң барлығы қол қояды.
24. Теориялық және практикалық емтихандарды тапсырған адамдарға хаттама негiзiнде жүргiзушi куәлiктері жазылады, оның сериялары мен нөмірлері өсу тәртібімен осы Ережеге 6-қосымшаға сәйкес жүргізуші куәліктерін беру тізіліміне, сондай-ақ жүргiзушi карточкасына енгізіледі.
25. Жүргізуші куәлігін беру негізділігі мен оны толтыру дұрыстығы емтихан комиссиясының төрағасы тексергеннен кейін жүргізуші карточкасында қолмен және мөрмен расталады.
26. Жүргiзушi куәлiгi он жылға берiледi (бұл туралы "... дейiн жарамды" немесе "Ерекше белгiлер үшiн" бағандарында тиiстi жазба жазылады), сол мерзiм аяқталған соң ол осы Ережеде белгіленген тәртiпте айырбастауға жатады.
Жүргізуші немесе медициналық қайта куәландыру мерзiмдерінде шектеуi бар адам шетелге шыққан кезде жүргізуші куәлiгiне өзге мерзiм көрсетіледі.
27. Трамвайды, троллейбусты басқару құқығына рұқсат алу кезінде жүргізуші куәлiгінің "Ерекше белгiлер үшiн" бағанында көлік құралының тиісті санаты көрсетіле отырып, жазба жазылады. Осы бағанға басқа да шектеулер мен ұйғарымдар қойылуы мүмкiн.

28. При получении разрешения на право управления транспортными средствами другой категории водительское удостоверение заменяется на новое, в которое переносятся необходимые отметки, имеющиеся в прежнем удостоверении водителя.
29. Водительские удостоверения выдаются их владельцам под роспись в реестре выдачи водительских удостоверений по предъявлению удостоверения личности или по доверенности другим лицам.
30. Лицам, отбывающим наказание в виде лишения свободы и не лишенным по решению суда права управления транспортными средствами, изъятые у них водительские удостоверения возвращаются подразделением ДП по месту отбывания наказания по ходатайству администрации исправительного учреждения.
4. Порядок замены водительских удостоверений и выдачи взамен
утраченных, а также их замены и выдачи иностранным гражданам
31. Замена водительского удостоверения производится на основании подпунктов, перечисленных в пункте 19 настоящих Правил, за исключением подпункта 3.
Во вновь выдаваемом водительском удостоверении в графе "Для особых отметок" проставляются серия, номер и дата выдачи прежнего водительского удостоверения.
32. При утрате водительского удостоверения новое с отметкой "Дубликат" выдается подразделением ДП гражданам, зарегистрированным по месту жительства или проживающих по новому месту, на основании документов перечисленных в пункте 19 настоящих Правил, при этом предыдущая водительская карточка для проживавших в другой области подшивается в дело, взамен выдается новая с указанием реквизитов утерянного водительского удостоверения. Выдача водительских удостоверений для граждан других государств, производится на тех же основаниях, после получения подтверждения о выдаче водительского удостоверения по месту прежнего проживания. Все действия по выдаче дубликатов водительских удостоверений производятся сотрудниками РЭП после проверки на предмет изъятия водительского удостоверения за совершение административного правонарушения или лишения на основании решения суда.
33. В случае утери водительского удостоверения на период его восстановления выдается временное водительское удостоверение по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам сроком до одного месяца. В случае направления запросов и получения ответов на них, выяснение отдельных обстоятельств, связанных с утратой удостоверения временное водительское удостоверение продлевается дополнительно один раз на 30 суток.
34. Временные водительские удостоверения после выдачи водительских удостоверений, приобщаются в материалы.
35. Международные водительские удостоверения действительны для управления транспортными средствами на территории Республики Казахстан.
Национальные водительские удостоверения иностранных граждан, соответствующие требованиям Конвенции о дорожном движении от 8 ноября 1968 года, действительны на территории Республики Казахстан при наличии нотариально заверенного перевода.

28. Басқа санаттағы көлiк құралын басқару құқығына рұқсат алу кезінде жүргізуші куәлігі жаңа куәлiкке ауыстырылып, оған бұрынғысындағы қажетті белгiлер көшiрiліп жазылады.
29. Жүргізуші куәліктері олардың иелеріне жеке куәлігін ұсынғаннан кейін жүргізуші куәліктерін беру тізіліміне қол қойып немесе сенімхат бойынша басқа адамдарға беріледі.
30. Бас бостандығынан айыру түрінде жазасын өтеп жатқан және сот көлiк құралын басқару құқығынан айырмаған адамдардан алынған жүргiзушi куәлiктерiн еңбекпен түзеу мекемесi әкiмшілігiнің қолдаухаты бойынша жазасын өтеп жатқан жердегi ЖП бөлiмшесi күшiне енген үкiмнің негiзiнде қайтарады.
4. Жүргiзушi куәлiктерiн ауыстыру және жоғалғандарының орнына бepу, сондай-ақ оларды шетел азаматтарына ауыстыру және беру тәртiбi
31. Жүргiзушi куәлiгi 3-тармақшаны қоспағанда, осы Ереженің 19-тармағында санамаланған тармақшалардың негізінде ауыстырылады.
32. Жүргізуші куәлiгін жаңа куәлікке ауыстырған кезде оның "Ерекше белгiлер үшiн" бағанына бұрынғы куәлiктiң сериясы, нөмірi және берiлген күнi жазылады.
33. Жүргізуші куәлігін жоғалтқан жағдайда, "Телнұсқа" белгiсi бар жаңа жүргiзушi куәлiгiн тұрғылықты жері немесе жаңадан тұратын жері бойынша тіркелген азаматтарға осы Ереженің 19-тармағында санамалаған құжаттардың негізінде ЖП бөлімшесі бередi, бұл ретте басқа облыста тұратын адамдар үшін бұрынғы жүргізуші карточкасы іске тігіледі, оның орнына жоғалған жүргізуші куәлігінің деректемелерін көрсете отырып, жаңа куәлік беріледі. Басқа мемлекеттердің азаматтары үшін жүргізуші куәліктері бұрын тұрған жері бойынша жүргізуші куәлігін бергенін растағаннан кейін сол негіздерде беріледі. Жүргізуші куәліктерінің телнұсқаларын әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін жүргізуші куәлігін алу немесе сот шешімінің негізінде айыру тұрғысынан тексергеннен кейін ТЕБ қызметкерлері береді.
34. Жүргізуші куәлігі жоғалған жағдайда оны қалпына келтіру кезеңінде осы Ережеге 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бір айға дейінгі мерзімге уақытша жүргізуші куәлігі беріледі. Сұрау салулар жіберген және оларға жауап алған, куәлікті жоғалтуға байланысты жекелеген мән-жайларды анықтаған жағдайда уақытша жүргізуші куәлігі қосымша 30 тәулікке дейінгі мерзімге ұзартылады.
35. Уақытша жүргізуші куәліктері жүргізуші куәліктері берілгеннен кейін материалдарға тігіледі.

36. Национальные водительские удостоверения граждан иных государств, не отвечающие требованиям Конвенции о дорожном движении на территории Республики Казахстан подлежат обязательному обмену, если иное не оговаривается международными соглашениями.
Обмен иностранным гражданам и лицам без гражданства указанных водительских удостоверений производится на основании представления в подразделения Дорожной полиции оригиналов водительских удостоверений и нотариально заверенного перевода на государственный или русский язык, паспортов личности, зарегистрированных в органах внутренних дел, после прохождения медицинского освидетельствования и сдачи теоретического и практического экзамена в РЭП. При этом выдается водительское удостоверение на право управления теми категориями транспортных средств, которые были разрешены в национальном водительском удостоверении и которые соответствуют требованиям пункта 3 настоящих Правил, на срок действия въездных документов. Национальное водительское удостоверение хранится в РЭП и возвращается владельцу по его заявлению при выезде за пределы Республики Казахстан и сдаче ранее выданного водительского удостоверения Республики Казахстан.
37. При отсутствии у иностранных граждан и лиц без гражданства национальных водительских удостоверений водительские удостоверения Республики Казахстан выдаются им на общих основаниях, если срок пребывания в Республике Казахстан превышает 6 месяцев.
38. Граждане Республики Казахстан и лица без гражданства, получившие за границей водительские удостоверения страны пребывания, которые отвечают требованиям Конвенции о дорожном движении, а также международные водительские удостоверения, могут обменять их на соответствующие водительские удостоверения Республики Казахстан после прохождения медицинского освидетельствования и представления в РЭП указанных водительских удостоверений с заверенным их переводом.
39. Гражданам Республики Казахстан, получившим за границей национальные водительские удостоверения страны пребывания, не отвечающие требованиям Конвенции о дорожном движении, соответствующие водительские удостоверения Республики Казахстан выдаются после прохождения медицинского освидетельствования, представления в РЭП указанных водительских удостоверений с заверенным их переводом и сдачи теоретического и практического экзамена.
40. Иностранные граждане и иные лица, не владеющие государственным либо русским языками, допускаются к сдаче теоретического экзамена в присутствии квалифицированных переводчиков, сведения о которых также вносятся в протокол экзаменационной комиссии.
5. Порядок проведения и сдачи экзаменов для получения права на управление транспортными средствами
Сноска. Наименование главы 5 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 15.01.2014 № 11 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
§ 1. Общие положения

36. Халықаралық жүргiзушi куәлiктерi Қазақстан Республикасының аумағында көлік құралдарын басқаруға жарамды.
1968 жылғы 8 қарашадағы Жол қозғалысы туралы конвенцияның талаптарына сәйкес келетін шетел азаматтарының ұлттық жүргiзушi куәлiктерi олардың нотариалды расталған аудармасы болған жағдайда Қазақстан Республикасының аумағында жарамды.
37. Егер халықаралық келiсiмдерде өзгеше түсiнiктеме берілмесе, Жол қозғалысы туралы конвенцияның талаптарына сәйкес келмейтiн ұлттық жүргiзушi куәлiктерi Қазақстан Республикасының аумағында мiндеттi түрде ауыстыруға жатады.
Шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ адамдардың жүргізуші куәлiктерiн айырбастау жүргізуші куәлiктерінің түпнұсқалары мен олардың мемлекеттiк тілде немесе орыс тілінде нотариалды расталған аудармасын, iшкi iстер органдарында тiркелген паспортын жол полициясының бөлiмшелерiне ұсыну негізінде, медициналық куәландырудан өткеннен кейiн және ТЕБ-де теориялық және практикалық емтиханды тапсырған соң жүзеге асырылады. Бұл ретте ұлттық жүргiзушi куәлiгiнде рұқсат етiлген және осы ережелердiң 3-тармағының талаптарына сәйкес келетiн санаттағы көлiк құралдарын басқару құқығына арналған жүргiзушi куәлiгi шығу құжаттарының әрекет ету мерзіміне берiледi. Ұлттық жүргiзушi куәлiгi ТЕБ-те сақталады және оның иесi Қазақстан Республикасынан тыс жерге шыққан кезде оның өтiнiшi бойынша және бұрын берiлген Қазақстан Республикасының жүргiзушi куәлiгiн тапсырғанда қайтарылады.
38. Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарда ұлттық жүргiзушi куәлiктері болмаған жағдайда егер олардың Қазақстан Республикасында болу мерзiмi 6 айдан асатын болса, Қазақстан Республикасының жүргiзушi куәлiктері оларға жалпы негiздерде берiледi.
39. Шетелде Жол қозғалысы туралы конвенцияның талаптарына сәйкес келетін сол елдің жүргізуші куәліктерін, сондай-ақ халықаралық жүргізуші куәліктерін алған Қазақстан Республикасының азаматтары медициналық куәландырудан өткеннен кейін және ТЕБ-ке расталған аудармасы бар көрсетiлген жүргiзушi куәлiктерiн ұсынғаннан кейін оларды Қазақстан Республикасының тиісті жүргізуші куәліктеріне айырбастай алады.
40. Шетелде Жол қозғалысы туралы конвенцияның талаптарына сәйкес келмейтiн сол елдiң ұлттық жүргiзушi куәлiгiн алған Қазақстан Республикасының азаматтарына Қазақстан Республикасының тиiстi жүргiзушi куәлiгi медициналық куәландырудан өткеннен кейiн, расталған аудармасы бар ұлттық жүргiзушi куәлiктерiн ТЕБ-ке ұсынғаннан кейiн және теориялық және практикалық емтиханды тапсырғаннан кейiн берiледi.

41. Экзамен проводится с целью определения возможности выдачи лицу получения права на управление транспортным средством (далее – кандидатом в водители) водительских удостоверений в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
Кандидатами в водители считаются лица, впервые допущенные к сдаче экзамена, лица, желающие получить право на управление другой категорией транспортных средств, а также иные лица.
42. Оценки, полученные кандидатом в водители, заносятся в экзаменационный лист согласно приложения 8 к настоящим Правилам и протокола экзамена сдачи теоретического экзамена.
§ 2. Проведение теоретического экзамена
43. Экзамен проводится с целью проверки теоретических знаний и предоставления права управления транспортными средствами.
44. При проведении теоретического экзамена проверяется знание кандидатом в водители:
1) ПДД и Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации и обязанностей должностных лиц по обеспечению безопасности дорожного движения, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан 1 января 1998 года № 1650 (далее - Основные положения по допуску транспортных средств к эксплуатации);
3) технических аспектов безопасного управления транспортными средствами;
4) факторов, способствующих возникновению дорожно-транспортных происшествий, элементов конструкции транспортных средств, состояние которых влияет на безопасность дорожного движения;
5) методов оказания доврачебной медицинской помощи лицам, пострадавшим при дорожно-транспортных происшествиях.
45. Экзамен проводится путем использования компьютерных комплексов. Вопросы сгруппированы в блоки для соответствующих категорий транспортных средств:
1) блок 1 ("А" и "В") - для кандидатов в водители транспортных средств категорий "А", "В";
2) блок 2 ("С", "D" и "Е") - для кандидатов в водители транспортных средств категорий "В-С", "С", "D", "Е", "трамвай" и "троллейбус".
46. Каждый блок содержит 40 вопросов. На каждый вопрос приведено несколько ответов, один из которых правильный.
47. Форма проведения экзамена – индивидуальная. Экзамен может приниматься как от одного, так и от нескольких лиц на получение права на управление транспортным средством одновременно.
48. Теоретический экзамен проводится методом программированного контроля знаний.

41. Мемлекеттік не орыс тілін бiлмейтiн шетел азаматтары теориялық емтихан тапсыруға білікті аудармашылардың қатысуымен жіберіледі, олар туралы мәлiметтер комиссияның хаттамасына енгiзiледi.
5. Көлік құралдарын басқару құқығын алу үшін емтихандар өткізу және тапсыру тәртібі
Ескерту. 5-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 15.01.2014 № 11 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
§ 1. Жалпы ережелер
42. Емтихан осы Ережеде көзделген тәртіппен адамға (бұдан әрі – жүргізушілікке үміткер) көлік құралын басқару құқығын алуға жүргізуші куәліктерін беру мүмкіндігін айқындау мақсатында өткізіледі.
Емтихан тапсыруға бірінші рет жіберілген, көлік құралдарының басқа да санаттарын басқару құқығын алуға ниет білдірген адамдар, сондай-ақ өзге де адамдар жүргізушілікке үміткер болып есептеледі.
43. Жүргізушілікке үміткердің алған бағалары осы Ережеге 8-қосымшаға сәйкес және теориялық емтихан тапсыру хаттамасына сәйкес емтихан парағына жазылады.
§ 2. Теориялық емтиханды өткізу
44. Емтихан теориялық білімді тексеру және көлік құралдарын басқару құқығын беру мақсатында өткізіледі.
45. Теориялық емтиханды өткізу кезінде жүргізушілікке үміткердің мыналарды:
1) ЖҚЕ-ны және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 1 қаңтардағы № 1650 қаулысымен бекітілген Көлік құралдарын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережені (бұдан әрі – көлік құралдарын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережелер) және жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі лауазымды тұлғалардың міндеттерін;
2) көлік құралдарын қауіпсіз басқарудың техникалық аспектілерін;
3) жол-көлік оқиғаларының туындауына ықпал ететін факторларды, жай-күйі жол қозғалысы қауіпсіздігіне әсер ететін көлік құралы конструкциясының элементтерін;
4) жол-көлік оқиғаларында зардап шеккен адамдарға дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету әдістерін білуі тексеріледі.
46. Емтихан компьютерлік кешендерді пайдалану арқылы өткізіледі. Сұрақтар көлік құралдарының тиісті санаттары үшін блоктарға топтастырылған:
1) 1-блок ("А" және "В") - "А", "В" санатындағы көлік құралдарына жүргізушілікке үміткерлер үшін;
2) 2-блок ("С", "Д" және "Е") - "В-С", "С", "Д", "Е", "трамвай" және "троллейбус" санатындағы көлік құралдарына жүргізушілікке үміткерлер үшін.
47. Әрбір блок 40 сұрақтан тұрады. Әрбір сұраққа бірнеше жауаптар берілген, оның ішінде біреуі дұрыс.
48. Емтиханды өткізу нысаны - жеке. Емтихан бір ғана адамнан және жүргізушілікке бірнеше үміткерлерден бір уақытта қабылдануы мүмкін.

49. Для ответа на блок вопросов лицу на получение права на управление транспортным средством предоставляется 40 минут. По истечении указанного времени экзамен прекращается.
50. Хронометраж времени ведется компьютерным комплексом с момента начала экзамена.
51. Последовательность ответов на вопросы билета выбирается лицом на получение права на управление транспортным средством самостоятельно.
52. Экзамен проводится в помещении (экзаменационном классе), оборудованном рабочими местами для лиц на получение права на управление транспортным средством и экзаменатора. Планировка и оборудование экзаменационного класса должны позволять экзаменатору осуществлять визуальный контроль за действиями лиц на получение права на управление транспортным средством.
53. Экзаменатор знакомит лицо на получение права на управление транспортным средством (далее – кандидат в водители) с формой, методами и порядком проведения экзамена, порядком работы с программой автоматизированного центра, разъясняет систему оценки.
54. При проведении экзамена экзаменатор предлагает кандидату в водители занять указанное автоматизированное рабочее место (далее - АРМ). Комплекс должен состоять из центрального пульта (далее - ЦП) экзаменатора, к которому подключены АРМ кандидатов в водители. Каждое АРМ оснащено клавиатурой и монитором.
Перед началом экзамена на мониторе отображается номер АРМ, категории транспортных средств, на получение права на управление которыми сдается экзамен, а также фамилия, имя, отчество кандидата в водители, назначенного на данное АРМ. Ввод указанной информации должен осуществляться с ЦП экзаменатора.
Экзаменационный блок вопросов формируется и выводится на экран монитора только после нажатия кандидатом в водители соответствующей клавиши на клавиатуре АРМ.
В ходе экзамена на экране монитора АРМ кандидата в водители отображаются первый вопрос блока и время, оставшееся до конца экзамена.
Графическое изображение вопросов на экране монитора должно быть идентично изображению соответствующих вопросов экзаменационных блоков.
Для исключения в ходе экзамена конфликтных ситуаций, вызванных случайным нажатием клавиш, кандидат в водители должен продублировать выбранный им ответ повторным нажатием соответствующей клавиши.
Результат экзамена, а также информация о правильности ответов на вопросы должны отображаться на экране монитора АРМ кандидата в водители только по окончании ответов на все вопросы либо по истечении установленного времени. Одновременно на экран выводится экзаменационный лист с номерами выбранных и правильных ответов, а также затраченное на экзамен время.
По окончании экзамена на АРМ кандидата в водители выводятся на экран представленные ему вопросы, а также выбранные ответы.
Результат экзамена с АРМ кандидата в водители передается на ЦП экзаменатора для распечатки протокола экзамена и экзаменационного листа.
ЦП экзаменатора имеет возможность стыковки с базами данных, используемых в подразделениях дорожной полиции органов внутренних дел Республики Казахстан.
B случае выявления неисправности автоматизированного комплекса в ходе экзамена оценка, выставленная кандидату в водители, аннулируется, и экзамен проводится вновь.
55. Экзаменационный лист с результатами экзамена подписывается экзаменатором.

49. Теориялық емтихан білімді бағдарламаландырылған бақылау әдісі арқылы қабылданады.
50. Сұрақтар блогына жауап беру үшін жүргізушілікке үміткерге 40 минут беріледі. Көрсетілген уақыт аяқталған соң емтихан тоқтатылады.
51. Уақыт хронометражын емтихан басталған сәттен бастап компьютерлік кешен жүргізеді.
52. Билет сұрақтарына жауап беру ретін көлік құралын басқару құқығын алатын адамның өзі таңдайды.
53. Емтихан көлік құралын басқару құқығын алатын адам мен емтихан алушының жұмыс орны жабдықталған үй-жайда (емтихан класында) өткізіледі. Емтихан класының жабдықталуы мен орналасуы емтихан алушының жүргізушілікке үміткерлердің іс-әрекеттерін бақылап отыруға мүмкіндік беретіндей болуы тиіс.
54. Емтихан алушы көлік құралын басқару құқығын алатын адамды емтихан өткізудің нысанымен, әдістерімен және тәртібімен, автоматтандырылған орталықтың бағдарламасымен жұмыс істеу тәртібімен таныстырады, бағалау жүйесін түсіндіреді.
55. Емтиханды өткізу кезінде емтихан алушы жүргізушілікке үміткерге көрсетілген автоматтандырылған жұмыс орнына (бұдан әрі - АЖО) отыруды ұсынады. Кешен жүргізушіге үміткердің АЖО қосылған емтихан алушының орталық пультінен (бұдан әрі - ОП) тұруы керек. Әрбір АЖО пернетақтамен және монитормен жабдықталады.
Емтихан басталар алдында мониторда АЖО-ның нөмірі, басқару құқығын алу үшін емтихан тапсырылатын көлік құралының санаты, сондай-ақ осы АЖО-ға белгіленген жүргізушілікке үміткердің тегі, аты, әкесінің аты жазылады. Көрсетілген ақпаратты енгізу емтихан алушының ОП-сынан жүзеге асырылуы тиіс.
Емтихан қабылдау бөлімшесінде емтихан қабылдаудың және жүргізуші куәліктерін берудің бірыңғай автоматтандырылған жүйесі жұмыс істеген жағдайда ақпараттарды енгізу инспектордың АЖО-сынан жүргізулікке үміткерге белгіленген құжаттарды қабылдау кезеңінде жүзеге асырылуы мүмкін.
Емтихан сұрақтарының блогы жүргізушілікке үміткер АЖО пернетақтасындағы тиісті батырманы басқаннан кейін ғана қалыптасады және монитор экранына шығарылады.
Емтихан барысында жүргізушілікке үміткердің АЖО мониторының экранында блоктың бірінші сұрағы және емтихан соңына дейінгі қалған уақыт көрсетіледі.
Монитор экранындағы сұрақтардың графикалық бейнелері Қазақстан Республикасы ІІМ-нің Жол полициясы комитеті бекіткен емтихан блоктары сұрақтарына сәйкес бейнелермен бірдей болуы керек.
Жүргізушілікке үміткерде сұрақтарға жауап берудің ретін өзі таңдау мүмкіндігі болуы тиіс.
Емтихан барысында клавиштерді байқамай басып қалумен байланысты қақтығыс жағдайларын болдырмау үшін жүргізушілікке үміткер өзі таңдаған жауапты тиісті клавишті қайта басу арқылы қайталауы керек.
Емтиханның нәтижесі, сондай-ақ сұрақтарға берілген жауаптардың дұрыстығы туралы ақпарат жүргізушілікке үміткердің АЖО мониторының экранында барлық сұрақтарға жауап беріп болғаннан кейін ғана не болмаса белгіленген уақыт аяқталғаннан кейін ғана көрінеді. Экранға бір уақытта таңдалған және дұрыс жауаптардың нөмірлері бар емтихан парағы, сондай-ақ емтиханға жұмсалған уақыт шығады.
Емтихан аяқталғаннан кейін жүргізушілікке үміткердің АЖО-сында оған ұсынылған сұрақтарды, сондай-ақ оның таңдаған жауаптарды шығару мүмкіндігі қарастырылған.
Емтиханның нәтижесі жүргізушілікке үміткердің АЖО-сынан емтиханның хаттамасы мен емтихан парағын шығару үшін емтихан алушының ОП-сына берілуі керек.
Емтихан алушының ОП-сы Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының жол полициясы бөлімшелерінде пайдаланылатын деректер базасымен байланысу мүмкіндігіне ие болуы тиіс.
Емтихан алу барысында автоматтандырылған кешенде ақау анықталған жағдайда, жүргізушілікке үміткерге қойылған баға жойылады және емтихан қайта өткізіледі.

56. Оценка "СДАЛ" выставляется, когда кандидат в водители в отведенное время ответил правильно не менее чем на 32 вопроса. В противном случае кандидату в водители выставляется оценка "НЕ СДАЛ".
57. Если при ответе на вопросы кандидат в водители пользовался какой-либо литературой, техническими средствами или переговаривался с другими лицами, экзамен прекращается и кандидату в водители выставляется оценка "НЕ СДАЛ".
§ 3. Проведение практического экзамена
58. Экзамен проводится с целью проверки у кандидатов в водители навыков управления ТС конкретной категории и определения возможности допуска ко второму этапу экзамена, в условиях реального дорожного движения, либо в случаях, предусмотренных Правилами, вынесения решения о возможности выдачи водительского удостоверения.
59. При проведении первого этапа практического экзамена у кандидата в водители проверяются соответствующие действия, умение и навыки:
1) пользования механизмами управления ТС;
2) пользование зеркалами заднего вида;
3) движение с места;
4) маневрирования в ограниченном пространстве передним и задним ходом;
5) построения оптимальной траектории маневра;
6) оценки дистанции, интервала, габаритных параметров ТС;
7) переключения передач;
8) остановки в обозначенном месте;
9) постановки ТС на стоянку параллельно краю проезжей части;
10) въезда в бокс задним ходом;
11) разворота на 180 градусов передним и задним ходом в ограниченном пространстве;
12) управления одной рукой мотоциклом;
13) движения мотоцикла по колейной доске;
14) управление мотоциклом на малой скорости;
15) движения состава транспортного средства по прямой задним ходом;
16) постановки состава транспортного средства задним бортом к платформе.
60. Первый этап практического экзамена проводится на закрытой от движения площадке или автодроме (далее - площадка) по комплексам испытательных упражнений для конкретной категории ТС.
61. Комплексы испытательных упражнений содержат:
1) для кандидатов в водители ТС категории "А" 3 упражнения:
упражнение N 1 - "габаритный коридор", "габаритный полукруг", "разгон-торможение";
упражнение N 2 - "змейка", "колейная доска", "управление на малой скорости";
упражнение N 3 - "габаритная восьмерка".
При приеме экзамена на мотоцикле с боковым прицепом выполняется одно испытательное упражнение, включающее следующие элементы: "змейка" (шаг: 5 м., ширина коридора: 5 м.); "габаритная восьмерка" (наружный диаметр кольца: 8 м., расстояние между центрами колец: 6,5 м.); "разгон-торможение";

56. Емтихан нәтижелері қойылған емтихан парағына емтихан алушы қол қояды.
57. "ТАПСЫРДЫ" деген баға жүргізушілікке үміткер белгіленген уақытта кемінде 32 сұраққа дұрыс жауап бергенде қойылады. Олай болмаған жағдайда жүргізушілікке үміткерге "ТАПСЫРҒАН ЖОҚ" деген баға қойылады.
58. Егер сұрақтарға жауап беру кезінде жүргізушілікке үміткер қандай да болмасын әдебиетті, техникалық құралдарды пайдаланса немесе басқа адамдармен сөйлессе, емтихан тоқтатылады және үміткерге "ТАПСЫРҒАН ЖОҚ" деген баға қойылады.
§ 3. Практикалық емтиханды өткізу
59. Емтихан жүргізушілікке үміткердің нақты жол қозғалысы жағдайларында не болмаса Ережеде көзделген жағдайларда нақты санаттағы көлік құралын басқару дағдыларын тексеру және емтиханның екінші кезеңіне жіберу мүмкіндігін айқындау, жүргізуші куәлігін беру мүмкіндігі туралы шешім шығару мақсатында өткізіледі.
60. Практикалық емтиханның бірінші кезеңін өткізу кезінде жүргізушілікке үміткердің төмендегідей іс-әрекеттері, іскерліктері мен дағдылары:
1) көлік құралдарын басқару тетіктерін пайдалануы;
2) артқы көрініс айнасын пайдалануы;
3) орнынан қозғалуы;
4) шектелген кеңістікте алғы және артқы жүріспен маневр жасауы;
5) маневрдың оңтайлы траекториясын жасауы;
6) арақашықтық пен интервальді, көлік құралының габариттік параметрлерін бағалауы;
7) берілістерді ауыстырып қосуы;
8) белгілеген жерде тоқтауы;
9) көлік құралын жүретін жолдың жиегіне паралель тұраққа қоюы;
10) артқы жүріспен бокске кіруі;
11) шектелген кеңістікте алғы және артқы жүріспен 180 С-қа бұрылуы;
12) мотоциклді бір қолмен басқаруы;
13) мотоциклмен тақтай жол үстінен өтуі;
14) мотоциклді төменгі жылдамдықта басқаруы;
15) көлік құралы құрамының тіке артқы жүріспен қозғалуы;
16) көлік құралының құрамын артқы бортпен платформаға қоюы тексеріледі.
61. Практикалық емтиханның бірінші кезеңі қозғалыстан жабық алаңқайда немесе автодромда (бұдан әрі - алаңқай) көлік құралының нақты санатына арналған сынақ жаттығуларының кешені бойынша өткізіледі.
62. Сынақ жаттығуларының кешендері мыналардан:
1) "А" санатындағы көлік құралдарына жүргізушілікке үміткерлер үшін мынадай 3 жаттығудан тұрады:
1-жаттығу – "габаритті коридор", "габаритті жарты шеңбер", "жылдамдықты үдету-тежеу";
2-жаттығу – "жыланшық", "тақтай жол", "төменгі жылдамдықта басқару";
3-жаттығу – "габаритті сегіздік".
Бүйір тіркемесі бар мотоциклде емтиханды қабылдау кезінде мынадай элементтерден тұратын бір сынақ жаттығуы орындалады: "жыланшық" (адым: 5 метр, коридор ені 5 метр); "габаритті сегіздік" (шеңбердің сыртқы диаметрі: 8 метр, шеңбер орталықтарының арасындағы арақашықтық: 6,5 метр), "жылдамдықты үдету-тежеу";

2) для кандидатов в водители транспортных средств категории "В", "С" и "D" три варианта по три упражнения:
вариант 1: упражнение N 4 - "остановка и трогание на подъеме"; упражнение N 5 - "параллельная парковка задним ходом"; упражнение N 6 - "змейка";
вариант 2: упражнение N 4 - "остановка и трогание на подъеме"; упражнение N 5 - "параллельная парковка задним ходом"; упражнение N 7 - "разворот";
вариант 3: упражнение N 4 - "остановка и трогание на подъеме"; упражнение N 6 - "змейка"; упражнение N 8 - "въезд в бокс".
Вариант, по которому будет приводиться экзамен, выбирается экзаменатором и объявляется кандидатам в водители непосредственно перед началом практического экзамена;
3) для кандидатов в водители транспортных средств категории "Е" ("В+Е", "С+Е", "D+Е") 2 упражнения:
упражнение N 9 - "постановка к платформе задним бортом";
упражнение N 10 - "прямолинейное движение задним ходом".
62. Для адаптации к экзаменационному транспортному средству (в случае, если подготовка проводилась на другом транспортном средстве) кандидат в водители осуществляет пробную поездку в пределах площадки продолжительностью не более 2 минут. При этом в экзаменационном транспортном средстве должен присутствовать его собственник (за исключением транспортных средств категории "А"). Ошибки, допущенные в ходе пробной поездки, не протоколируются и не влияют на результат экзамена.
После выполнения пробной поездки кандидат в водители имеет возможность заявить о своей неготовности и отказаться от сдачи экзамена. В этом случае ее выполнение не засчитывается в качестве попытки сдачи практического экзамена.
63. Форма проведения экзамена - индивидуальная. Экзамен принимается как от одного, так и от нескольких кандидатов в водители.
64. Первый этап – проведение практического экзамена на закрытой от движения площадке или автодроме.
Первый этап практического экзамена проводится одним из двух методов:
1) один кандидат в водители выполняет в определенной последовательности все упражнения, предусмотренные комплексом. В этом случае кандидат в водители, не останавливая двигатель, информирует экзаменатора об окончании выполнения одного упражнения и о готовности к выполнению следующего;
2) несколько кандидатов в водители поочередно выполняют одно упражнение, предусмотренное комплексом, и затем приступают к выполнению следующего упражнения.
Метод проведения экзамена выбирается в зависимости от материально-технического оснащения экзаменационного подразделения, обустроенности и размеров площадки, количества экзаменаторов, экзаменуемых и используемых экзаменационных ТС.
65. Последовательность выполнения упражнений, предусмотренных комплексом для конкретной категории ТС, определяется экзаменатором.

2) "В", "С" және "Д" санатындағы көлік құралдарына жүргізушілікке үміткерлер үшін үш жаттығу бойынша үш нұсқа:
1-нұсқа: 4-жаттығу – "өрге шығарда тоқтау және қозғалу"; 5-жаттығу – "артқы жүріспен паралельді қою"; 6-жаттығу – "жыланшық";
2-нұсқа: 4-жаттығу – "өрге шығарда тоқтау және қозғалу"; 5-жаттығу – "артқы жүріспен паралельді қою"; 7-жаттығу – кері бұрылу;
3-нұсқа: 4-жаттығу – "өрге шығарда тоқтау және қозғалу"; 6-жаттығу – "жыланшық"; 8-жаттығу – "бокске кіру".
Емтихан өткізілетін нұсқаны емтихан алушы таңдайды және жүргізушілікке үміткерлерге практикалық емтихан бастамас бұрын тікелей хабарлайды;
3) "Е" ("В+Е", "С+Е", "Д+Е") санатындағы көлік құралдарына жүргізушілікке үміткерлер үшін мынадай екі жаттығу ұсынылады:
9-жаттығу – "платформаға артқы бортпен қою";
10-жаттығу – "артқы жүріспен тіке қозғалу".
63. Емтихан тапсыратын көлік құралына бейімделу үшін (егер даярлық басқа көлік құралында өткізілсе) жүргізушілікке үміткерге кемінде 2 минут уақытта алаңқай шегінде сынау жүрісі құқығы ұсынылады. Бұл ретте емтихан тапсыратын көлік құралында оның иесі ("А" санатындағы көлік құралдарын қоспағанда) қатысуы тиіс. Сынау жүрісі барысында жіберілген қателіктер хаттамаға жазылмайды және емтиханның нәтижесіне әсер етпейді.
Сынау жүрісін орындағаннан кейін жүргізушілікке үміткер өзінің дайын еместігі туралы хабарлап, емтихан тапсырудан бас тарта алады. Мұндай жағдайда оның орындағаны практикалық емтихан тапсыруға әрекет жасау ретінде есепке алынбайды.
64. Емтиханды өткізу нысаны - жеке. Емтихан бір ғана адамнан және жүргізушіліке бірнеше үміткерлерден бір мезгілде қабылдануы мүмкін.
65. Бірінші кезең - практикалық емтиханды қозғалыстан жабық алаңда немесе автодромда өткізу.
Практикалық емхиханның бірінші кезеңі екі әдістің біреуі арқылы өткізіледі:
1) бір жүргізушілікке үміткер кешенде көзделген барлық жаттығуларды белгі бір ретпен орындап шығады. Осы жағдайда жүргізушілікке үміткер қозғалтқышты өшірместен емтихан алушыға бір жаттығуды аяқтағаны және келесісін орындауға дайын екенін хабарлайды;
2) бірнеше жүргізушілікке үміткер кешенде көзделген бір жатығуды кезекпен орындайды, содан кейін келесі жаттығуды орындауға кіріседі.
Емтиханды өткізу әдісі емтихан алушы бөлімшенің техникалық жарақталуына, алаңқайдың жабдықталуы мен көлеміне, емтихан алушылар санына, емтихан тапсырушылар мен емтиханда қолданылатын көлік құралдарына байланысты таңдалады.

66. Упражнения выполняются на транспортном средстве с механической трансмиссией.
67. Транспортное средство должно соответствовать требованиям ПДД и Основным положениям по допуску транспортных средств к эксплуатации.
Перед началом выполнения упражнения транспортное средство должно быть установлено в предстартовой зоне, двигатель - прогрет и остановлен, рычаг коробки переключения передач - в нейтральном положении, стояночный тормоз - включен.
68. Экзамен проводится на площадке, удовлетворяющей следующим требованиям:
1) площадка обустроена в соответствии со схемами упражнений автодрома;
2) для упражнения N 4 "Остановка и движение на подъеме" использование колейной эстакады не допускается;
3) наклонный участок имеет продольный уклон в пределах 8-16 промиль включительно;
4) покрытие площадки (в т.ч. наклонного участка) имеет устойчивые во времени ровность и шероховатость поверхности;
5) коэффициент сцепления колеса с покрытием площадки (в том числе наклонного участка) должен быть не ниже 0,4.
69. Не допускается проведение экзамена:
1) в случае, если ТС не отвечает требованиям, изложенным в пункте 67 настоящих Правил;
2) в случае, если площадка не отвечает требованиям, изложенным в пункте 68 настоящих Правил.
70. Контроль при выполнении упражнений осуществляется экзаменатором визуально или с помощью технических средств.
71. Подготовка к началу движения и движение:
1) начало движения;
2) включение и своевременность подачи предупредительных сигналов;
3) пользование зеркалами заднего вида;
4) плавность трогания с места;
5) разгон и переключение передач;
6) движение по прямой;
7) соблюдение надлежащей скорости движения;
8) маневрирование на "змейке";
9) своевременность включения предупредительных сигналов;
10) правильность объезда препятствий;
11) правильность остановки;
12) плавность движения с места после остановки;
13) выполнение поворота (разворота);
14) правильность вхождения в поворот;
15) плавность, скорость и траектория прохождения и выхода из поворота;
16) заблаговременная подача предупредительных сигналов;
17) скоростной режим в зависимости от конкретных условий движения.
72. Остановка:
1) плавность снижения скорости движения;
2) правильность положения автомобиля после остановки.
73. Оценка подготовленности осуществляется экзаменатором по сумме штрафных баллов, набранных кандидатом в водители в результате ошибок и нарушений, допущенных им при выполнении элементов управления автомобилем.
§ 4. Проведение практического экзамена в условиях
реального дорожного движения (второй этап)

66. Көлік құралының нақты санатына арналған кешенде көзделген жаттығуларды орындау ретін емтихан алушы белгілейді.
67. Жаттығулар механикалық трансмиссиясы бар көлік құралында ғана орындалады.
68. Көлік құралы ЖҚЕ және Көлік құралдарын пайдалануға жіберу жөніндегі негізгі ережелердің талаптарына сәйкес келуі тиіс.
Көлік құралы жаттығуларды орындамас бұрын жаттығу басталатын аймақта орналастырылуы, қозғалтқыштың қыздырылуы және өшірілуі, берілістерді ауыстырып отыру қорабының иінтірегі бейтарап қалыпта, тұрақтық тежегіші қосулы болуы тиіс.
69. Емтихан мынадай талаптарға жауап беретін алаңқайда өткізіледі:
1) алаңқай жаттығулар сызбаларына сәйкес жарақталуы тиіс;
2) "Өрге көтерілу кезінде тоқтау және қозғалу" 4-жаттығу үшін жол эстакаданы пайдалануға болмайды;
3) еңкіш учаскеде 8-16 % шамасында бойлық еңісі болуы тиіс;
4) алаңқайдың (оның ішінде еңкіш учаскеде) жамылғысы уақытына байланысты тұрақты тегіс және үстінің жұмсақ болуы;
5) доңғалақты алаңқай (оның ішінде еңкіш учаскенің) жамылғысымен жабысу коэффициенті 0,4-тен төмен болмауы тиіс.
70. Мынадай жағдайларда:
1) егер көлік құралы осы Ереженің 67-тармағында баяндалған талаптарға жауап бермеген жағдайда;
2) егер алаңқай осы Ереженің 68-тармағында баяндалған талаптарға жауап бермеген жағдайда емтиханды өткізуге жол берілмейді.
71. Жаттығуларды орындау кезінде бақылауды емтихан алушы қарау немесе техникалық құралдардың көмегімен жүзеге асырады.
72. Қозғалысты бастауға дайындық:
1) Қозғалысты бастау;
2) Ескерту сигналдарын қосу және уақтылы беру;
3) Артқы көрініс айнасын пайдалану;
4) Орыннан қозғалу қалпы,
5) Жылдамдықты үдету және берілістерді ауыстырып қосу;
6) Тік қозғалу;
7) Қозғалыстың тиісті жылдамдығын сақтау;
8) "Жыланшық" маневр жасау;
9) Ескерту сигналдарын қосу уақтылығы;
10) Кедергілерді айналып өту дұрыстығы;
11) Аялдау дұрыстығы;
12) Аялдағаннан кейін орыннан қозғалу қалпы;
13) Бұрылуды (кері бұрылуды) орындау;
14) Бұрылысқа кіру дұрыстығы;
15) Бұрылысқа кіру және одан шығу қалпы, жылдамдығы және траекториясы;
16) Ескерту сигналдарын уақтылы беру;
17) Қозғалыстың нақты жағдайларына байланысты жылдамдық режимі.
72. Аялдама:
1) Қозғалыс жылдамдығын азайту қалпы.
2) Аялдағаннан кейін автомобильді қою дұрыстығы.
73. Дайындықты бағалауды емтихан алушы жүргізушілікке үміткер осы Әдістеменің 3-тарауында көзделген автомобильді басқару элементтерін орындау кезінде жол берген қателер мен ереже бұзушылықтар нәтижесінде алған айыппұл балдарының сомасы бойынша жүзеге асырады.
§ 4. Нақты жол қозғалысы жағдайларында практикалық емтихан өткізу (екінші кезең)

74. Экзамен проводится с целью проверки у кандидатов в водители навыков самостоятельного управления ТС конкретной категории в условиях реального дорожного движения и вынесения решения о возможности выдачи ему водительского удостоверения.
75. При проведении второго этапа практического экзамена у кандидатов в водители проверяется умение применять и выполнять требования ПДД по следующим разделам:
1) общие обязанности водителей;
2) применение специальных сигналов;
3) сигналы светофоров и регулировщиков;
4) применение аварийной сигнализации и знака аварийной остановки;
5) начало движения, маневрирование;
6) расположение транспортного средства на проезжей части;
7) скорость движения;
8) обгон, встречный разъезд;
9) остановка и стоянка;
10) проезд перекрестков;
11) пешеходные переходы и остановки маршрутных транспортных средств;
12) движение через железнодорожные пути;
13) приоритет маршрутных транспортных средств;
14) пользование внешними световыми приборами и звуковыми сигналами.
76. Второй этап практического экзамена проводится на испытательном маршруте (далее - маршрут).
Необходимое количество маршрутов определяется с учетом местных условий. На каждый маршрут оформляется маршрутная карта форматом А4 и присваивается порядковый номер. Все маршруты утверждаются начальником УДП ДВД городов Астаны, Алматы, областей.
77. Маршрут должен содержать определенный набор элементов улично-дорожной сети, дорожных знаков и дорожной разметки, а также предусматривать возможность выполнения кандидатом в водители обязательных действий по заданию экзаменатора с соблюдением ПДД.
78. Форма проведения экзамена - индивидуальная.
При проведении экзамена в экзаменационном транспортном средстве должны находиться кандидат в водители и экзаменатор.
79. Второй этап практического экзамена проводится одним из двух методов:
1) несколько кандидатов в водители поочередно осуществляют поездки по одному маршруту;
2) несколько кандидатов в водители осуществляют поездки по нескольким маршрутам одновременно.
Метод проведения экзамена выбирается в зависимости от количества маршрутов, количества экзаменаторов, экзаменуемых и используемых экзаменационных транспортных средств.
Для оптимизации временных затрат на проведение экзамена целесообразно, чтобы каждый из маршрутов начинался и заканчивался в одном и том же месте.
80. Маршрут и последовательность выполнения заданий в процессе движения по маршруту определяются экзаменатором.
81. Перед началом экзамена транспортное средство должно быть установлено экзаменатором или собственником транспортного средства в начале маршрута, двигатель - прогрет и выключен, рычаг коробки переключения передач - в нейтральном положении, стояночный тормоз - включен.

74. Емтихан жүргізушілікке үміткерде нақты жол қозғалысы жағдайларында нақты санаттағы көлік құралын өз бетінше басқару дағдыларын тексеру және оған жүргізуші куәлігін беру мүмкіндігі туралы шешімді шығару мақсатында өткізіледі.
75. Практикалық емтиханның екінші кезеңін өткізу кезінде жүргізушілікке үміткерде мынадай тараулар бойынша ЖҚЕ талаптарын қолдана және орындай білуі тексеріледі:
1) жүргізушілердің жалпы міндеттері;
2) арнаулы сигналдарды қолдану;
3) бағдаршамның және реттеушінің сигналдары;
4) авариялық сигнал мен авариялық аялдау белгісін қолдану;
5) қозғалысты бастау, маневр жасау;
6) көлік құралының жүріс бөлігінде орналаласуы;
7) қозғалыс жылдамдығы;
8) басып озу, алда кездескен жол айрығы;
9) аялдама және тұрақ;
10) көше қиылысын өту;
11) жаяу жүргіншілер өтпесі және маршруттық көлік құралдарының аялдамалары;
12) теміржол жолдары арқылы қозғалыс;
13) маршруттық көлік құралдарының басымдылығы;
14) сыртқы жарықтандыру приборларын және дыбыстық сигналдарын пайдалану;
76. Практикалық емтиханның екінші кезеңі сынақ маршрутта (бұдан әрі - маршрут) өткізіледі.
Маршруттың қажетті саны жергілікті жағдайларды ескере отырып, айқындалады. Әрбір маршрутқа А4 форматындағы маршруттық карта ресімделіп, реттік нөмір беріледі. Барлық маршруттарды Астана, Алматы қалаларының, облыстардың ІІД ЖПБ бастығы бекітеді.
77. Маршрутта көше-жол торабының, жол белгілері мен жол белгілеулері элементтерінің белгілі бір жинағы, сондай-ақ жүргізушілікке үміткердің ЖҚЕ-ні сақтай отырып, емтихан алушының тапсырмасы бойынша міндетті іс-әрекеттерін орындау мүмкіндігі қарастырылуы керек.
78. Емтиханды өткізу нысаны – жеке.
Емтиханды қабылдау кезінде емтихан алынатын көлік құралында жүргізушілікке үміткер мен емтихан алушы болуы тиіс.
79. Практикалық емтиханның екінші кезеңі мынадай екі әдістің біреуі арқылы өткізіледі:
1) бір маршрут бойынша бірнеше жүргізушілікке үміткер кезекпен жүріп өтеді;
2) бірнеше маршрут бойынша жүргізушілікке бірнеше үміткер бір уақытта жүріп өтеді.
Емтиханды өткізу әдісі маршруттардың, емтихан алушылардың, емтихан тапсырушылар мен емтихан қабылданатын көлік құралдарының санына байланысты таңдалады.
Емтиханды өткізуге арналған уақыт шығындарын оңтайландыру мақсатында маршруттардың әрқайсысы бір жерден басталып, сол жерде аяқталғаны дұрыс.
80. Емтихан алушы қозғалу процесіндегі маршрут бойынша маршрутты және тапсырмаларды орындау ретін белгілейді.
81. Емтихан басталмас бұрын көлік құралын емтихан алушы немесе көлік құралының иесі маршрут басталатын жерге әкеліп қояды, қозғалтқыш қыздырылған-өшірілген, берілістердің алмастыру иінтірегі бейтарап қалыпқа қойылған, тұрақтық тежегіші қосулы болуы тиіс.

82. Маршрут должен обеспечить возможность выполнения кандидатом в водители следующих заданий экзаменатора:
1) проезд регулируемого перекрестка;
2) проезд нерегулируемого перекрестка равнозначных дорог;
3) проезд нерегулируемого перекрестка неравнозначных дорог;
4) левые, правые повороты и разворот;
5) перестроение в рядах на участке дороги, имеющей две и более полосы для движения в одном направлении;
6) обгон;
7) движение с максимальной разрешенной скоростью;
8) проезд пешеходных переходов и остановок маршрутных ТС;
9) торможение и остановку при движении на различных скоростях, включая экстренную остановку.
Маршрут должен учитывать особенности выполнения вышеперечисленных действий на транспортных средствах различных категорий.
83. Продолжительность экзамена на маршруте должна быть не менее 20 минут, однако экзамен может быть прекращен досрочно - после получения кандидатом в водители оценки "НЕ СДАЛ".
В случае выполнения кандидатом в водители всех заданий экзаменатора, допускается сокращение продолжительности экзамена.
84. Не допускается проведение экзамена в следующих случаях:
1) транспортное средство не отвечает требованиям пункта 67 настоящих Правил;
2) маршрут не отвечает требованиям, изложенным в пункте 82 настоящих Правил;
3) пользование участками дорог на маршруте угрожает безопасности дорожного движения.
85. Движение:
1) подготовка к началу движения, внимательность по отношению к другим транспортным средствам;
2) включение и своевременность подачи предупредительных сигналов;
3) пользование зеркалами заднего вида;
4) плавность трогания с места;
5) разгон и переключение передач;
6) движение по прямой;
7) правильное положение на проезжей части;
8) соблюдение надлежащей скорости движения;
9) выбор дистанции и интервалов между транспортными средствами;
10) маневрирование на дороге, имеющей две или более полосы для движения в данном направлении;
11) своевременность включения предупредительных сигналов;
12) правильность объезда стоящих транспортных средств, в том числе общего пользования, и других препятствий;
13) правильность перестроения из одной полосы в другую;
14) надлежащая реакция на сигналы, подаваемые другими пользователями дороги;
15) проезд регулируемых перекрестков;
16) оценка дорожной ситуации при подъезде к перекрестку. Подача при необходимости предупредительных сигналов;
17) правильность остановки у перекрестков;
18) плавность движения с места после остановки;
19) соблюдение сигнала светофора или регулировщика;
20) проезд нерегулируемых перекрестков;
21) оценка обстановки при приближении к перекрестку, учет требований знаков, разметки, сигналов других участников движения;

82. Маршрут жүргізушілікке үміткердің емтихан алушы ұсынған мынадай тапсырмаларын:
1) реттелетін көше қиылысынан өтуін;
2) реттелмейтін бірдей маңызды жолдар қиылысынан өтуін;
3) реттелмейтін әр түрлі маңызды жолдар қиылысынан өтуін;
4) солға, оң бұрылуын және кері бұрылуын;
5) бір бағытта екі немесе одан да көп жүру жолағы бар жол учаскесінің қатарларында орын алмастыруын;
6) басып озуын;
7) рұқсат етілген ең жоғарғы жылдамдықпен жүруін;
8) жүргіншілер өтпесінен және маршрутты көлік құралдары аялдамасына өтуін;
9) әр түрлі жылдамдықтарда қозғалу кезінде жедел тоқтауды қосқандағы тежеуін және тоқтауын орындауға мүмкіндік беру қажет.
Маршрут әр түрлі санаттағы көлік құралдарында жоғарыда санамаланған іс-әрекеттерді орындау ерекшеліктерін ескеруі тиіс.
83. Маршрутта емтихан өткізу ұзақтығы кемінде 20 минут болуы тиіс, алайда жүргізушілікке үміткер "ТАПСЫРҒАН ЖОҚ" деген баға алғаннан кейін мерзімінен бұрын тоқтатылуы мүмкін.
Жүргізушілікке үміткер емтихан алушының барлық тапсырмаларын орындаған жағдайда, емтихан өткізу ұзақтығын тоқтатуға жол беріледі.
84. Мынадай жағдайларда:
1) көлік құралы осы Ереженің 67-тармағында баяндалған талаптарға сәйкес келмеген жағдайда;
2) маршрут осы Ереженің 82-тармағында баяндалған талаптарына сәйкес келмеген жағдайда;
3) маршруттағы жол учаскелерін пайдалану жол қозғалысы қауіпсіздігіне қауіп тудырған жағдайда емтихан өткізуге жол берілмейді.
85. Қозғалыс:
1) Қозғалысты бастауға дайындық, басқа көлік құралдарына қатысты ілтипат таныту.
2) Ескерту сигналдарын қосу және уақтылы беру.
3) Артқы көрініс айнасын пайдалану.
4) Орыннан қозғалу қалпы.
5) Жылдамдықты үдету және берілістерді ауыстырып қосу.
6) Тіке қозғалу.
7) Жүріс бөлігінде дұрыс қою.
8) Қозғалыстың тиісті жылдамдығын сақтау.
9) Көлік құралдарының арасында қашықтық пен арақашықтықты таңдау.
10) Бір бағытта қозғалу үшін екі немесе одан да көп жолақтары бар жолда маневр жасау.
11) Ескерту сигналдарын уақтылы қосу.
12) Тұрған, оның ішінде жалпы пайдаланудағы көлік құралдарын және басқа да кедергілерді дұрыс айналып өту.
13) Бір жолақтан екінші жолаққа дұрыс ыңғайлану.
14) Жолдың басқа да пайдаланушылары беретін сигналдарға тиісінше назар аудару;
15) Реттелетін жол қиылыстарынан өту.
16) Жол қиылысына жақындаған кезде жол жағдайын бағалау. Қажет болған жағдайда, ескерту сигналдарын беру.
17) Көше қиылысында дұрыс аялдау.
18) Аялдағаннан кейін орыннан қалыпты қозғалу.
19) Бағдаршамның және реттеушінің сигналын сақтау.
20) Реттелмейтін көше қиылыстарынан өту.
21) Көше қиылысына жақындау кезінде жағдайды бағалау, белгілердің, белгілеудің, қозғалыстың басқа да қатысушылары сигналдарының талаптарын ескеру.

22) соблюдение права преимущественного проезда;
23) скорость при подъезде к перекрестку и проезд пешеходных переходов;
24) выполнение поворота (разворота);
25) правильность вхождения в поворот;
26) плавность, скорость и траектория прохождения и выхода из поворота;
27) обгон;
28) оценка дорожной обстановки перед началом обгона, учет требований дорожных знаков, разметки и действий других участников движения;
29) заблаговременная подача предупредительных сигналов;
30) скоростной режим при обгоне в зависимости от конкретных условий;
31) траектория начала и конца обгона, обеспечение при этом безопасности движения.
86. Остановка:
1) заблаговременная подача предупредительного сигнала и правильность перестроения;
2) плавность снижения скорости движения;
3) правильность положения автомобиля на проезжей части (обочине) после остановки.
87. Оценка подготовленности осуществляется экзаменатором по сумме штрафных баллов, набранных кандидатом в водители в результате ошибок и нарушений, допущенных им при выполнении элементов управления автомобилем по форме согласно приложения 9 к настоящим Правилам.
За каждое неправильное действие начисляется штрафные баллы, при сумме штрафных баллов 100 и более практический экзамен считать не сданным.
Приложение 1
к Правилам допуска лиц
к экзаменам, их сдачи и выдачи
удостоверений на право управления
отдельными видами
транспортных средств
Сноска. Правый верхний угол приложения 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 15.01.2014 № 11 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение 1 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 04.06.2013 № 371 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Свидетельство об окончании курсов по подготовке
водителей транспортных средств
Обложка свидетельства
--------------------------------------------------------------------
|
|
____________________________________________________________________
(наименование организации, учреждения)
|
|              Свидетельство
|              категория В-С
|
Выдано _____________________________________________________________
|         (Фамилия,имя, отчество)
|  прошедшему(ей) обучение по программе
____________________________________________________________________
"___" _____ 20__ г. |    с "___" _____ 20__ г. по
| протокол № _________ от
"___"_____20__г.    | Устройство и техобслуживание
Приложение 2
к Правилам допуска лиц
к экзаменам и выдачи удостоверений
на право управления отдельными
видами транспортных средств

22) Өту басымдылығы құқығын сақтау.
23) Жол қиылысына келген кездегі жылдамдық және жаяу жүргіншілер өтпелерінен өту.
24) Бұрылуды (кері бұрылуды) орындау.
25) Бұрылысқа кіру дұрыстығы.
26) Бұрылысқа кіру және одан шығу қалпы, жылдамдығы және траекториясы.
27) Басып озу.
28) Басып озуды бастар алдында жол жағдайын бағалау. Жол белгілерінің, белгілеудің талаптарын және қозғалыстың басқа да қатысушыларының іс-әрекеттерін ескеру.
29) Ескерту сигналдарын уақтылы беру.
30) Нақты жағдайларға байланысты басып озу кезіндегі жылдамдық режимі.
31) Басып озуды бастаудың және аяқтаудың траекториясы, бұл ретте қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
86. Аялдама:
1) Ескерту сигналдарын уақтылы беру және ыңғайлану дұрыстығы.
2) Қозғалыс жылдамдығын азайту қалпы.
3) Аялдағаннан кейін жол бөлігінде (жиегінде) автомобильді қою дұрыстығы.
87. Дайындықты бағалауды емтихан алушы жүргізушілікке үміткер осы Әдістеменің 9-қосымшасында көзделген автомобильді басқару элементтерін орындау кезінде жол берген қателер мен ереже бұзушылықтар нәтижесінде алған айыппұл балдарының сомасы бойынша жүзеге асырады.
Әрбір дұрыс орындалмаған іс-әрекет үшін айыппұл балдары есептеледі, айыппұл балдарының сомасы 100 және одан көп болған жағдайда, практикалық емтихан тапсырылмаған болып саналады.
Көлік құралдарының жекелеген
түрлерін басқару құқығына
емтихандарға адамдарды жіберу,
оларды тапсыру және куәліктер
беру ережесіне 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаның жоғарғы оң бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 15.01.2014 № 11 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
нысан
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 04.06.2013 № 371 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Көлік құралдарының жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды бітіргені туралы куәлік
Куәліктің мұқабасы
(ұйымның, мекеменің атауы)
Куәлік В-С санаты
Бағдарламасы бойынша оқудан өткен
(Тегі,
аты, әкесінің аты) берілді.
20____ж. " " ___________
20____ж. " " ___________
20____ж. " " _________бастап № хаттама
Құрылғысы мен техникалық қызмет көрсету
Көлік құралдарының жекелеген
түрлерін басқару құқығына
емтихандарға адамдарды жіберу
және куәліктер беру ережесіне
2-қосымша

Сноска. Приложение 2 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 15.01.2014 № 11 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к Правилам допуска лиц
к экзаменам, их сдачи и выдачи
удостоверений на право управления
отдельными видами
транспортных средств
Сноска. Правый верхний угол приложения 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 15.01.2014 № 11 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение 3 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 04.06.2013 № 371 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Бланк на выдачу водительского удостоверения
В Дорожную полицию _________________________________________________
(область, город, район)
Ф.И.О.______________________________________________________________
год рождения ___________________ ИИН _______________________________
место рождения _____________________________________________________
(область, город)
проживающего _______________________________________________________
работающего ________________________________________________________
Документ удостоверяющий личность серии ________, № _________________
выдано _____________________________________________________________
(когда, кем)
заменить, выдать дубликат водительского удостоверения ______________
(ненужное зачеркнуть)
водительское удостоверение серии __________, № _____________________
получил в ДП _______________________________________________________
(область, край, республика)
____________________________________________________________________
(число, месяц, год)
"__" _____ 20__ г. водительское удостоверение было утеряно (украдено)
при следующих обстоятельствах прилагаю следующие документы:
(изложить): ________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Справка из РОВД по факту кражи (если украдено)
____________________________________________________________________
Отметки, необходимые при утере (краже) ВУ:
Подпись заявителя _________________________
Документы для замены, выдачи дубликата принял должностное лицо РЭП
__________________________________________
(подпись)
Служебные отметки Дорожной полиции:
Выданы: водительские удостоверения серии ______, № ___________
"____" __________ 20__ г.
Оператор РЭП _________________________________________________
(подпись)
Приложение 4
к Правилам допуска лиц
к экзаменам, их сдачи и выдачи
удостоверений на право управления
отдельными видами
транспортных средств

Ескерту. 2-қосымша алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 15.01.2014 № 11 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Көлік құралдарының жекелеген
түрлерін басқару құқығына
емтихандарға адамдарды жіберу,
оларды тапсыру және куәліктер
беру ережесіне 3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшаның жоғарғы оң бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 15.01.2014 № 11 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
нысан
Ескерту. 3-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 04.06.2013 № 371 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Жүргізуші куәлігін беруге арналған бланкі
____________________________________________ жол полициясына
(облыс, қала, аудан)
Т.А.Ә. _____________________________________________________
туған жылы ______________ ЖСН ______________________________
туған жері _________________________________________________
(облыс, қала)
________________________________________________ тұратын
___________________________________________ жұмыс істейтін
Жеке басын куәландыратын құжаттың сериясы ______, № ______
_________________________________________________ берді.
(қашан, кім)
куәлікті айырбастау, телнұсқа беру ______________________
(керек емесін сызып тастау керек)
Жүргізуші куәлігінің сериясы ___________ № ______________
__________________________________________ ЖП-дан алдым
(облыс, өлке, республика)
_________________________________________________________
(күні, айы, жылы)
20 ____ ж "_____" ________ жүргізуші куәлігі мынадай жағдайда жоғалды (ұрланды) (жазу керек): ___________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Мынадай құжаттарды қоса беремін:
____________________________________________________________________
Ұрлау фактісі бойынша (егер ұрланса) АІІБ-ден анықтама
____________________________________________________________________
ЖК жоғалған (ұрланған) жағдайда қажетті белгілер:___________________________________________________________
____________________________________________________________________
Өтініш берушінің қолы ______________________________________________
Айырбастауға, телнұсқа беруге арналған құжаттарды қабылдаған ТЕБ-тің лауазымды тұлғасы __________________________________________________
(қолы)
Жол полициясының қызметттік белгілері:
_____________________________________________________________________20 _____ ж. "____" ____________ сериясы ____________, № _____________
жүргізуші куәлігі берілді.
ТЕБ операторы ________________________________________________
(қолы)
Көлік құралдарының жекелеген
түрлерін басқару құқығына
емтихандарға адамдарды жіберу,
оларды тапсыру және куәліктер
беру ережесіне 4-қосымша

Сноска. Правый верхний угол приложения 4 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 15.01.2014 № 11 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение 4 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 04.06.2013 № 371 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Водительская карточка
Фамилия _____________________________ Имя _________________________
Отчество _______________________________ ИИН ______________________
Дата и место рождения _____________________________________________
Домашний адрес ____________________________________________________
Документ удостоверяющий личность (паспорт) серия ____ № ___________
Выдан _____________________________________________________________
(кем, когда)
Место для
фотографии
Медицинское освидетельствование прошел ____________________________
___________________________________________________________________
(наименование медучреждения, номер справки и дата освидетельствования)
Прошел обучение по программе ______________________________________
(указать,на какую категорию транспортных средств
___________________________________________________________________
обучался и в какой учебной организации)
Получил свидетельство № ____ от "____" _____ 20__ г.
Выданы удостоверения
Категория
Серия
Номер
водительского
удостоверения
Дата
выдачи
Подпись лица,
выдававшего
документ, заверенная
печатью
Председатель комиссии ________________________________________
(подпись) (фамилия, должность, звание)
"____" ____________ 20___ г.
М.П.
ДП
Примечание. Водительская карточка хранится владельцем
удостоверения и представляется им в подразделение ДП при замене
водительского удостоверения, а также при получении дубликата этих
удостоверений.
Приложение 5
к Правилам допуска лиц
к экзаменам, их сдачи и выдачи
удостоверений на право управления
отдельными видами
транспортных средств
Сноска. Правый верхний угол приложения 5 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 15.01.2014 № 11 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение 5 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 04.06.2013 № 371 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Протокол №______
от "___" __________ 20___ г.
экзаменационной комиссии Дорожной полиции
Состав комиссии: председатель ______________ члены ________________
________________
NN
пп
Фамилия,
имя,
отчество
экзамену-
емого
Год
рож-
дения
На упра-
вление
какой
категории
тран-
спортных
средств
экзаме-
нуется
Учебная
органи-
зация,
где
обучался
экзаме-
нуемый
Результаты экзаменов
Теоретический
первично
или
повторно
сдал,
не сдал
1
2
3
4
5
6
7
Председатель _______________ Члены ______________________
______________________
______________________
Приложение 6
к Правилам допуска лиц
к экзаменам, их сдачи и выдачи
удостоверений на право управления
отдельными видами
транспортных средств

Ескерту. 4-қосымшаның жоғарғы оң бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 15.01.2014 № 11 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
нысан
Ескерту. 4-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 04.06.2013 № 371 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Жүргізуші карточкасы
Тегі ______________________________ Аты __________________________
Әкесінің аты ______________________________ЖСН ___________________
Туған күні мен жері ______________________________________________
Мекен-жайы _______________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат (паспорт) сериясы ________№________
____________________________________________________берді.
(ішкі істер органы)
Фотосурет орны
___________________________________________________
(медициналық мекеменің атауы, анықтама нөмірі және
____________________________________________________
куәландыру күні)
медициналық куәландырудан өтті.
_________________________________бағдарламасы бойынша
____________________________________________________
көлік құралдарының қандай санатына оқығанын және
____________________________________________________
қандай оқу ұйымында оқығанын көрсету керек)
оқудан өтті.
20 __ ж. "____"_____№ ____ куәлік алды.
Куәлік берілді
Санаты
Сериясы
Жүргізуші куәлігінің нөмірі
Берген күні
Құжат берген адамның мөрмен расталған қолы
Комиссия төрағасы ________________________________________
(қолы) (тегі, лауазымы, атағы)
20 ___ ж. "____"_________
М.О. ЖП
Ескертпе. Жүргізуші карточкасы куәлік иесінде сақталады және жүргізуші куәлігін айырбастаған, сондай-ақ сол куәліктің телнұсқасын алған кезде ЖП-нің бөлімшесіне ұсынылады.
Көлік құралдарының жекелеген
түрлерін басқару құқығына
емтихандарға адамдарды жіберу,
оларды тапсыру және куәліктер
беру ережесіне 5-қосымша
Ескерту. 5-қосымшаның жоғарғы оң бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 15.01.2014 № 11 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
нысан
Ескерту. 5-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 04.06.2013 № 371 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Жол полициясы емтихан комиссиясының
20____ ж. "___" ___________
№ хаттамасы
Комиссия құрамы: төраға ________________мүшелері ______________
Р/с
Емтихан тапсырушының тегі, аты, әкесінің аты
Туған
жылы
Қандай көлік құралының санатын басқаруға емтихан тапсырады
Емтихан тапсырушы оқыған оқу ұйымы
Емтихан нәтижелері
теориялық
алғашқы рет немесе қайтадан
тапсырды, тапсырмады
1
2
3
4
5
6
7
Төраға __________________ Мүшелері _____________________________
_____________________________
_____________________________
Көлік құралдарының жекелеген
түрлерін басқару құқығына
емтихандарға адамдарды жіберу,
оларды тапсыру және куәліктер
беру ережесіне 6-қосымша

Сноска. Правый верхний угол приложения 6 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 15.01.2014 № 11 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение 6 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 04.06.2013 № 371 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Реестр выдачи водительских удостоверений
Лист №
Дата
из-
го-
то-
вле-
ния
Фами-
лия,
имя,
отчес-
тво
Дата
и
место
рож-
дения
Место
жи-
тель-
ства
Осно-
вание
выда-
чи
Ном.
про-
токо-
ла
Раз-
реше-
нные
кате-
гории
Наиме-
нование
№ и дата
докумен-
та
подтвер-
ждаю-
щего
оплату
Сум-
ма
тенге
Серия
и но-
мер
ВУ
Роспись
в полу-
чении
Начальник ОРЭР, КДП, РЭО, РЭП:            Оператор:
Подпись:______________________            Подпись:__________ Лист №
Приложение 7
к Правилам допуска лиц
к экзаменам, их сдачи и выдачи
удостоверений на право управления
отдельными видами
транспортных средств
Сноска. Правый верхний угол приложения 7 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 15.01.2014 № 11 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение 7 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 04.06.2013 № 371 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
временное водительское удостоверение
ҚАЗАҚСТАН      РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
РЕСПУБЛИКАСЫ   KZ PERMIS
УАҚЫТША КУӘЛІК DE CONDUIRE
ВРЕМЕННОЕ УДОСТОВЕРЕНИЕ
АА № 000000
(уақытша куәліктің сериясы және
нөмірі; серия и номер временного
удостоверения)
1. ______________________________
(тегі; фамилия)
2. ______________________________
(Аты, әкесінің аты; имя,
отчество)
3. ______________________________
(туған күні және жері; дата
и место рождения)
4. ______________________________
(тұрғылықты жері, место
жительства)
5. Рұқсат мерзімі:
Фотоға
арналған
орын;
Место
для
фото
М.О.
М.П.
Действительно до:
"___" ____________ 20___ ж; г.
6. Рұқсат етілген санаттары:
Разрешение категории:
А; В; С; Д; Е
(керек емесін сызып тастаңыз;
ненужное вычеркнуть)
_________________________________
(иесінің қолы; подпись владельца)
Фотосуретті иесі өз қалауы
бойынша қоса береді
Фотография прилагается владельцем
самостоятельно по его желанию
Уақытша куәлік
құралдарын басқару үшін
____________________________
сериялы ____________________
нөмірлі жүргізуші куәлігінің
орнына беріледі ҚР ЭКБтК
_________________ бабы бойынша
200___ ж. "____" __________ алынған
Временное удостоверение выдано
на право управления транспортными
средствами взамен:
водительского удостоверения серии
_____________________________ №
Жеке басын куәландырылатын құжаты
бар болғанда берілгеннен бастап 30
тәулік мерзімге жарамды.
Действительно в течении 30 суток со
дня выдачи при наличии документа
удостоверяющего личность.
Кім берді _________________________
Кем выдано (куәлік берген адамның
лауазымы, органының атауы,
атағы, аты-жөні;
должность, наименование
органа, звание, фамилия
и инициалы выдавшего
удостоверение)
"___" ____________ ж.;
г._____________ М.О. М.П.
(берілген күні және лауазымды
адамның қолы;
дата выдачи и подпись
должностного лица)
Жарамдылық мерзімі
"___" __________ 20__ ж  М.О.
Срок действия продлен до
Куәлік жол қозғалысы туралы
Конвенцияны толықтыратын Еуропалық
келісімнің № 6 қосымшаның талабына
сәйкестендірілген
Удостоверение соответствует
требованиям Приложения № 6
Европейского соглашения,
дополняющего Конвенцию о дорожном
движении
Приложение 8
к Правилам допуска лиц
к экзаменам, их сдачи и выдачи
удостоверений на право управления
отдельными видами
транспортных средств

Ескерту. 6-қосымшаның жоғарғы оң бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 15.01.2014 № 11 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
нысан
Ескерту. 6-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 04.06.2013 № 371 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Жүргізуші куәліктерін беру тізілімі
№ парақ
Дайындалған күні
Тегi,
аты,
әкесiнiң
аты
Туған
жылы,
жерi
Тұрғылықты
жерi
Беру негізі
Хаттама нөмірі
Рұқсат етiлген санаты
Төлегенін растайтын құжаттың атауы және күні, сомасы теңге
ЖК сериясы мен нөмірі
Алғаны туралы қолы
ЖПК, ТЕБ, ТЕП бастығы: Оператор
Қолы ______________ Қолы ________________
Парақ №
Көлік құралдарының жекелеген
түрлерін басқару құқығына
емтихандарға адамдарды жіберу,
оларды тапсыру және куәліктер
беру ережесіне 7-қосымша
Ескерту. 7-қосымшаның жоғарғы оң бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 15.01.2014 № 11 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
нысан
Ескерту. 7-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 04.06.2013 № 371 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
УАҚЫТША ЖҮРГІЗУШІ КУӘЛІГІ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
KZ КАЗАХСТАН PERMIS УАҚЫТША КУӘЛІК DE CONDUIRE ВРЕМЕННОЕ УДОСТОВЕРЕНИЕ
АА № 000000
(уақытша куәліктің сериясы және нөмірі; серия и номер временного удостоверения)
1. ___________________________
(тегі; фамилия)
2. ___________________________ (Аты, әкесінің аты; имя, отчество)
3. ____________________________
(туған күні және жері; дата и
место рождения)
4. ____________________________
(тұрғылықты жері, место
жительства)
5. Рұқсат мерзімі:
Фотоға
арналған
орын;
Место
для
фото
М.О.
М.П.
Действительно до:
"__"______ 200 ___ г; ж. жарамды.
6. Рұқсат етілген санаттары:
Разрешение категории:
А; В; С; Д; Е
(керек емесін сызып тастаңыз;
ненужное вычеркнуть)
____________________________
(көлік иесінің қолы;
подпись владельца)
Фотосуретті иесі өз қалауы
бойынша қоса береді
Фотография прилагается владельцем самостоятельно по его желанию
Уақытша куәлік
сериясы ______,
№ __________________ жүргізуші
куәлігінің орнына
беріледі
Временное удостоверение
выдано на право
управления транспортными
средствами взамен:
водительского
удостоверения серии ________
№ _________________
Жеке басын куәландыратын құжаты бар болған жағдайда, берілген күннен бастап 30 тәулік мерзімге жарамды.
Действительно в течении
30 суток со дня выдачи
при наличии документа
удостоверяющего
личность.
Кім берді _______________________
Кем выдано (куәлік берген адамның лауазымы, органының
атауы, атағы, тегі, аты-жөні;
должность, наименование
органа, звание, фамилия
и инициалы выдавшего
удостоверение)
"___"________ж.;г.
____________М.О. М.П.
(берілген күні және
лауазымды тұлғаның қолы;
дата выдачи и подпись
должностного лица)
Жарамдылық мерзімі
"__"______200__ж.
ұзартылды. М.О.
Срок действия продлен
до г."__"______М.П.
Жарамдылық мерзімі
"____"_______200__ж.ұзартылды. М.О.
Срок действия продлен до
"____"____200__ г. М.П.
Куәлік Жол қозғалысы
туралы конвенцияны
толықтыратын Еуропалық
келісімнің 6-қосымшасының талаптарына сәйкес келеді.Удостоверение
соответствует требованиям приложения
№ 6 Европейского соглашения, дополняющего
Конвенцию о дорожном
движении.
Көлік құралдарының жекелеген
түрлерін басқару құқығына
емтихандарға адамдарды жіберу,
оларды тапсыру және куәліктер
беру ережесіне 8-қосымша

1. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 октября 1998 года № 343 "Об утверждении Правил государственной регистрации транспортных средств и прицепов к ним в Республике Казахстан,  Правил о порядке получения права на управление транспортными средствами, приема экзаменов, выдачи гражданам водительских удостоверений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 679, 690);
2. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 20 ноября 2000 года № 614 "О внесении изменения в Правила государственной регистрации транспортных средств и прицепов к ним в Республике Казахстан  утвержденные приказом МВД РК от 12.10.98 г. N 343" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 20.12.2000 г. за N 1341);
3. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 25 марта 2001 года № 249 "О внесении изменений и дополнений в приказ МВД Республики Казахстан от 12.10.98 г. № 343, а также в утвержденные им "Правила государственной регистрации транспортных средств и прицепов к ним в Республике Казахстан, Правила о порядке получения права на управление транспортными средствами, приема экзаменов, выдачи гражданам водительских удостоверений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 1459 и опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2001 г., N 24, ст. 417);
4. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 октября 2001  года № 762 "О внесении изменений и дополнений в Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 октября 1998 г. № 343 об утверждении "Правил государственной регистрации транспортных средств и прицепов к ним в Республике Казахстан", "Правил о порядке получения права на управление транспортными средствами, приема экзаменов, выдачи гражданам водительских  удостоверений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 1663 и опубликованный Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2001 г., N 40-41, ст. 532);
5. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 октября 2002 года № 632 "О внесении дополнений в Приказ Министерства внутренних дел Республики Казахстан от 12 октября 1998 года № 343 "Об утверждении Правил государственной регистрации транспортных средств и прицепов к ним в Республике Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2038 и опубликованный в  Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2003 г., N 2, ст. 766);

1. "Қазақстан Республикасында көлiк құралдарын және олардың тiркемелерiн мемлекеттiк тiркеудiң ережелерiн, Көлiк құралдарын басқару құқығын алу, емтихан қабылдау, азаматтарға жүргiзушi куәлiгiн беру ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 1998 жылғы 12 қазандағы № 343 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 679, № 690 болып тіркелген);
2. Қазақстан Республикасы ІІМ-нің 1998 жылғы 12 қазандағы № 343 бұйрығымен бекітілген "Қазақстан Республикасында көлiк құралдарын және олардың тiркемелерiн мемлекеттiк тiркеудiң ережелерiне өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2000 жылғы 20 қарашадағы № 614 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1341 болып тіркелген);
3. "Қазақстан Республикасы ІІМ-нің 1998 жылғы 12 қазандағы № 343 бұйрығына, сондай-ақ онымен бекітілген "Қазақстан Республикасында көлiк құралдарын және олардың тiркемелерiн мемлекеттiк тiркеудiң ережелерiне, Көлiк құралдарын басқару құқығын алу, емтихан қабылдау, азаматтарға жүргiзушi куәлiгiн беру ережесiне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 25 наурыздағы № 249 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2001 жылғы 11 сәуірде № 1459 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде 2001 жылы № 24, 417-құжат жарияланған);
4. "Қазақстан Республикасында көлiк құралдарын және олардың тiркемелерiн мемлекеттiк тiркеудiң ережелерiн, Көлiк құралдарын басқару құқығын алу, емтихан қабылдау, азаматтарға жүргiзушi куәлiгiн беру ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 1998 жылғы 12 қазандағы № 343 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 28 қазандағы № 762 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1663 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде 2001 жылы № 24, 417-құжат жарияланған);
5. "Қазақстан Республикасында көлiк құралдарын және олардың тiркемелерiн мемлекеттiк тiркеудiң ережелерiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 1998 жылғы 12 қазандағы № 343 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 1 қазандағы № 632 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2038 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде 2003 жылы № 2, 766-құжат жарияланған);

6. Приказ и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 марта 2004 года N 184 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 октября 1998 года N 343 "Об утверждении "Правил государственной регистрации транспортных средств и прицепов к ним в Республике Казахстан", "Правил о порядке приобретения, приема, учета, хранения и расходования бланков справок-счетов на приобретение транспортных средств, узлов и агрегатов к ним", "Правил о порядке получения права на управление транспортными средствами, приема экзаменов, выдачи гражданам водительских удостоверений", "Правил о порядке приема, учета, хранения, расходования бланков регистрационных документов, водительских удостоверений, номерных знаков транспортных средств и проведения проверок в регистрационно-экзаменационных подразделениях дорожной полиции МВД Республики Казахстан", (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2873 и опубликованный в газете "Официальная газета" от 16 октября 2004 г. N 42 (199);
7. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 апреля 2005 года № 249 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 октября 1998 года № 343 "Об утверждении "Правил государственной регистрации транспортных средств и прицепов к ним в Республике Казахстан", Правил о порядке получения права на управление транспортными средствами, приема экзаменов, выдачи гражданам водительских удостоверений"  (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3641 и опубликованный в Юридической газете от 1 февраля 2006 г. № 16 (996);
8. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 мая 2005 года № 294 "О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 октября 1998 года № 343 "Об утверждении Правил о порядке получения права на управление транспортными средствами, приема экзаменов, выдачи гражданам водительских удостоверений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3671 опубликованный в Юридической газете от 27 января 2006 г. № 13-14 (993-994);
9. Пункт 2 Приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 ноября 2005 года № 651 "О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3974 и опубликованный в Юридической газете от 27 января 2006 г. № 13-14 (993-994);

6. "Қазақстан Республикасында көлiк құралдары мен тiркемелердi мемлекеттiк тiркеуден өткiзу ережелерiн", "Көлiк құралдарын, олардың тораптары мен агрегаттарын сатып алуға берiлетiн анықтама-есепшоттың бланкiлерiн қабылдап алу, есепке алу, сақтау және жұмсау тәртiбi туралы ережелердi", "Көлiк құралдарын басқару құқығын алу, емтихан қабылдау, азаматтарға жүргiзушi куәлiгiн беру тәртiбi туралы ережелердi", "Тiркеу құжаттары мен жүргiзушi көлiктерiнiң бланкiлерiн, көлiк құралдарының нөмiрлiк белгiлерiн қабылдап алу, есепке алу, сақтау, жұмсау және ҚР IIМ Жол полициясының тiркеу-емтихан бөлiмшелерiнде тексерiс өткiзу тәртiбi туралы ережелердi" бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрiнiң 1998 жылғы 12 қазандағы № 343 бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің міндетін атқарушының 2004 жылғы 24 наурыздағы № 184 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2004 жылғы 26 мамырда № 2873 болып тіркелген және 2004 жылғы 16 қазанда "Ресми газетте" № 42 (199) жарияланған);
7. "Қазақстан Республикасында көлiк құралдарын және олардың тiркемелерiн мемлекеттiк тiркеудiң ережелерiн, Көлiк құралдарын басқару құқығын алу, емтихан қабылдау, азаматтарға жүргiзушi куәлiгiн беру ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 1998 жылғы 12 қазандағы № 343 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 26 сәуірдегі № 249 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2005 жылғы 14 мамырда № 3641 болып тіркелген, "Заң газетінде" 2006 жылғы 1 ақпандағы № 16 (822) жарияланған);
8. "Көлiк құралдарын басқару құқығын алу, емтихан қабылдау, азаматтарға жүргiзушi куәлiгiн беру ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 1998 жылғы 12 қазандағы № 343 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 19 мамырдағы № 294 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2005 жылғы 9 маусымда № 3671 болып тіркелген, "Заң газетінде" 2006 жылғы 27 қаңтарда № 13-14 (993-994) жарияланған);
9. "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 23 қарашадағы № 651 бұйрығының 2-тармағы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2005 жылғы 13 желтоқсанда № 3974 болып тіркелген, "Заң газетінде" 2006 жылғы 27 қаңтардағы № 13-14 (820) жарияланған);

10. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 февраля 2006 года № 78 "О внесении изменений и дополнений в приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 ноября 1999 года № 587 "Об утверждении Правил проведения государственного технического осмотра автомототранспортных средств и прицепов к ним" и от 12 октября 1998 года № 343 "Об утверждении Правил государственной регистрации транспортных средств и прицепов к ним в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4115 и опубликованный в Юридической газете от 7 апреля 2006 года № 61-62 (1041-1042);
11. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 ноября 2008 года № 424 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 октября 1998 года № 343 "Об утверждении Правил государственной регистрации транспортных средств и прицепов к ним в Республике Казахстан, Правил о порядке получения права на управление транспортными средствами, приема экзаменов, выдачи гражданам водительских удостоверений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5372 и опубликованный в Юридической газете от 19 декабря 2008 г. № 191 (1591).

10. "Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрiнiң "Қазақстан Республикасында автомотокөлiк құралдары мен оларға тiркемелердi мемлекеттiк техникалық байқауды жүргiзудiң тәртiбiн бекiту туралы" 1999 жылғы 22 қарашадағы № 587 және "Қазақстан Республикасында көлiк құралдары мен олардың тiркемелерiн мемлекеттiк тiркеуден өткiзу ережелерiн бекiту туралы" 1998 жылғы 12 қазандағы № 343 бұйрықтарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 16 ақпандағы № 78 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2006 жылғы 10 наурызда № 4115 болып тіркелген, "Заң газетінде" 2006 жылғы 7 сәуірдегі № 61-62 (868) және "Ресми газетте" 2006 жылғы 15 cәуірдегі № 16 (277) жарияланған);
11. "Қазақстан Республикасында көлiк құралдарын және олардың тiркемелерiн мемлекеттiк тiркеудiң ережелерiн", "Көлiк құралдарын басқару құқығын алу, емтихан қабылдау, азаматтарға жүргiзушi куәлiгiн беру тәртiбi туралы ережелердi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрiнiң 1998 жылғы 12 қазандағы № 343 бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008 жылғы 13 қарашадағы № 424 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2008 жылғы 24 қарашада № 5372 болып тіркелген, "Заң газетінде" 2008 жылғы 19 желтоқсандағы № 191 (1417) жарияланған).