Об утверждении Правил оказания малообеспеченным семьям (гражданам) жилищной помощи
Решение Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 30 июля 2010 года № 25/11-IV. Зарегистрировано управлением юстиции Глубоковского района Департамента юстиции Восточно-Казахстанской области 09 сентября 2010 года за N 5-9-135. Утратило силу - решением Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 25 февраля 2015 года № 33/2-V
Сноска. Утратило силу - решением Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 25.02.2015 № 33/2-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте сохранена авторская орфография и пунктуация.
В соответствии со статьей 97 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года № 512 "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам", постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи", постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 марта 2014 года № 185 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере жилищно-коммунального хозяйства", Глубоковский районный маслихат РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула - в редакции решения Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 23.12.2014 № 32/7-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания малообеспеченным семьям (гражданам) жилищной помощи.

Аз қамтылған отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету Қағидасын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 2010 жылғы 30 шілдедегі № 25/11-IV шешімі. Шығыс Қазақстан облысы Әділет департаментінің Глубокое аудандық әділет басқармасында 2010 жылғы 09 қыркүйекте N 5-9-135 тіркелді. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 2015 жылғы 25 ақпандағы № 33/2-V шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 25.02.2015 № 33/2-V шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі:
Мәтінде авторлық орфография және пунктуация сақталған.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 12.11.2013 № 20/3-V шешімімен (жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. Шешімнің және қосымшалардың мемлекеттік тілдегі бүкіл мәтіні бойынша "Ережесі", "Ереже", "Ережелер", "Ережеде", "Ереженің", "Ережесіне" деген сөздер тиісінше "Қағидасы", "Қағида", "Қағидалар", "Қағидада", "Қағиданың", "Қағидасына" деген сөздермен ауыстырылды - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 12.11.2013 № 20/3-V шешімімен (жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 97-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы" 2009 жылғы 14 сәуірдегі № 512 қаулысына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Тұрғын үй көмегін беру Ережесін бекіту туралы" 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 қаулысына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" 2014 жылғы 5 наурыздағы № 185 қаулысына сәйкес Глубокое аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 23.12.2014 № 32/7-V шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Қосымша беріліп отырған аз қамтылған отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету Қағидасы бекітілсін.

2. Признать утратившими силу:
решение Глубоковского районного маслихата от 24 июня 2009 года № 16/10-IV "Об утверждении Правил оказания малообеспеченным семьям (гражданам) жилищной помощи" зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5-9-108, опубликовано в газетах "Ақ бұлақ" от 31 июля 2009 года № 5, "Огни Прииртышья" от 31 июля 2009 года № 31;
решение Глубоковского районного маслихата от 21 октября 2009 года № 18/10-IV "О внесении изменений и дополнений в решение от 24 июня 2009 года № 16/10-IV "Об утверждении Правил оказания малообеспеченным семьям (гражданам) жилищной помощи" зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5-9-115, опубликовано в газетах "Ақ бұлақ" от 20 ноября 2009 года № 21, "Огни Прииртышья" от 20 ноября 2009 года № 47;
решение Глубоковского районного маслихата от 13 апреля 2010 года № 23/7-IV "О внесении изменения в решение от 24 июня 2009 года № 16/10-IV "Об утверждении Правил оказания малообеспеченным семьям (гражданам) жилищной помощи" зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5-9-130, опубликовано в газетах "Ақ бұлақ" от 21 мая 2010 года № 21, "Огни Прииртышья" от 21 мая 2010 года № 22.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Б. Сивко
Секретарь Глубоковского
районного маслихата А. Брагинец
Утверждены решением
Глубоковского
районного маслихата
от 30 июля 2010 года № 25/11-IV
Правила
оказания малообеспеченным семьям (гражданам) жилищной помощи
Настоящие Правила оказания малообеспеченным семьям (гражданам) жилищной помощи (далее - Правила) определяют размер и порядок оказания малообеспеченным семьям (гражданам) жилищной помощи.
Сноска. Преамбула - в редакции решения Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 20.11.2012 № 10/4-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. В Правилах используются основные понятия:
1) доля предельно-допустимых расходов - отношение предельно-допустимого уровня расходов семьи (гражданина) в месяц на содержание жилого дома (жилого здания), потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, к совокупному доходу семьи (гражданина) в процентах;

2. Күштері жойылды деп танылсын:
Глубокое аудандық мәслихатының "Аз қамтылған азаматтарға (отбасыларына) тұрғын үй көмегін көрсету Ережесін бекіту туралы" 2009 жылғы 24 маусымдағы № 16/10-ІV шешімі, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 5-9-108 болып тіркелген, 2009 жылғы 31 шілдедегі № 5 "Ақ бұлақ", 2009 жылғы 31 шілдедегі № 31 "Огни Прииртышья" газеттерінде жарияланған;
Глубокое аудандық мәслихатының "Аз қамтылған азаматтарға (отбасыларына) тұрғын үй көмегін көрсету Ережесін бекіту туралы" 2009 жылғы 24 маусымдағы № 16/10-ІV шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 21 қазандағы № 18/10-ІV шешімі, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 5-9-115 болып тіркелген, 2009 жылғы 20 қарашадағы № 21 "Ақ бұлақ", 2009 жылғы 20 қарашадағы № 47 "Огни Прииртышья" газеттерінде жарияланған;
Глубокое аудандық мәслихатының "Аз қамтылған азаматтарға (отбасыларына) тұрғын үй көмегін көрсету Ережесін бекіту туралы" 2009 жылғы 24 маусымдағы № 16/10-ІV шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2010 жылғы 13 сәуірдегі № 23/7-ІV шешімі, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 5-9-130 болып тіркелген, 2010 жылғы 21 мамырдағы № 21 "Ақ бұлақ", 2010 жылғы 21 мамырдағы № 22 "Огни Прииртышья" газеттерінде жарияланған.
3. Осы шешім бірінші рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Б. Сивко
Глубокое аудандық
мәслихатының хатшысы А. Брагинец
Глубокое аудандық мәслихатының
2010 жылғы 30 шілдедегі
№ 25/11-ІV
шешімімен бекітілген
Аз қамтамасыз етілген отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету
Қағидасы
Осы аз қамтылған отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету Қағидасы (бұдан әрі – Қағида) аз қамтылған отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету көлемі мен тәртібін белгілейді.
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 20.11.2012 № 10/4-V шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидада мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) шекті жол берілетін шығыстар үлесі - телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының, жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының ұлғаюы бөлігінде отбасының (азаматының) бір айда тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға, коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерін тұтынуға жұмсалған шығыстарының шекті жол берілетін деңгейінің отбасының (азаматтың) орташа айлық жиынтық кірісіне пайызбен қатынасы;

2) совокупный доход семьи (гражданина) - общая сумма доходов семьи (гражданина) за квартал, предшествующий кварталу обращения за назначением жилищной помощи;
3) орган управления объектом кондоминиума - физическое или юридическое лицо, осуществляющее функции по управлению объектом кондоминиума;
4) уполномоченный орган - исполнительный орган района, финансируемый за счет средств местного бюджета, осуществляющий назначение жилищной помощи;
5) расходы на содержание жилого дома (жилого здания) - обязательная сумма расходов собственников помещений (квартир) посредством ежемесячных взносов, установленных решением общего собрания, на эксплуатацию и ремонт общего имущества объекта кондоминиума, содержание земельного участка, расходы на приобретение, установку, эксплуатацию и поверку общедомовых приборов учета потребления коммунальных услуг, расходы на оплату коммунальных услуг, потребленных на содержание общего имущества объекта кондоминиума, а также взносы на накопление денег на предстоящий в будущем капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума или отдельных его видов;
6) малообеспеченные семьи (граждане) - лица, которые в соответствии с жилищным законодательством Республики Казахстан имеют право на получение жилищной помощи.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 14.03.2012 № 4/15-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Размер и порядок оказания жилищной помощи
2. Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам), постоянно проживающим в данной местности на оплату:
1) расходов на содержание жилого дома (жилого здания) семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах) или являющимся нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде;
2) потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища;
3) арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде;
4) исключен решением Глубоковского районного маслихата от 12.11.2013 № 20/3-V.

2) отбасының (азаматтың) жиынтық табысы - тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш білдірілген тоқсанның алдындағы тоқсанда отбасы (азамат) кірістерінің жалпы сомасы;
3) кондоминиум объектісін басқару органы - кондоминиум объектісін басқару жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
4) уәкілетті орган - жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын, тұрғын үй көмегін тағайындауды жүзеге асыратын республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы;
5) тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстар - кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін пайдалануға және жөндеуге, жер учаскесін күтіп-ұстауға, коммуналдық қызметтерді тұтынуды есептеудің үйге ортақ құралдарын сатып алуға, орнатуға, пайдалануға және тексеруге жұмсалатын шығыстарға, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға тұтынылған коммуналдық қызметтерді төлеуге жұмсалатын шығыстарға жалпы жиналыстың шешімімен белгіленген ай сайынғы жарналар арқылы төленетін үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері шығыстарының міндетті сомасы, сондай-ақ болашақта кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін немесе оның жекелеген түрлерін күрделі жөндеуге ақша жинақтауға жұмсалатын жарналар;
6) аз қамтылған отбасылар (азаматтар) - Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамасына сәйкес тұрғын үй көмегін алуға құқығы бар адамдар.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 14.03.2012 № 4/15-V шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Тұрғын үй көмегін көрсету көлемі мен тәртібі
2. Тұрғын үй көмегі жергілікті бюджет қаражаты есебінен осы елді мекенде тұрақты тұратын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға):
1) жекешелендірілген тұрғын үй-жайларда (пәтерлерде) тұратын немесе мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үй-жайларды (пәтерлерді) жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстарға;
2) тұрғын үйдің меншік иелері немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефонға абоненттік төлемақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуына;
3) жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын үй-жайды пайдаланғаны үшін жалға алу төлемақысын төлеуге;
4) алынып тасталды - Глубокое аудандық мәслихатының 12.11.2013 № 20/3-V шешімімен.

Сноска. Пункт 2 - в редакции решения Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 20.11.2012 № 10/4-V (порядок введения в действие см. п. 2); с изменением, внесенным решением Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 12.11.2013 № 20/3-V (вводится в действие с 01.01.2014).
3. Расходы малообеспеченных семей (граждан), принимаемые к исчислению жилищной помощи, определяются как сумма расходов по каждому из вышеуказанных направлений. Сумма расходов учитывается по счетам средняя за квартал, предшествующий кварталу обращения за назначением жилищной помощи.
Сноска. Пункт 3 - в редакции решения Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 12.11.2013 № 20/3-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
4. Жилищная помощь определяется как разница между суммой оплаты расходов на содержание жилого дома (жилого здания), потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, в пределах норм и предельно-допустимого уровня расходов семьи (граждан) на эти цели.
Сноска. Пункт 4 - в редакции решения Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 12.11.2013 № 20/3-V (вводится в действие с 01.01.2014).
5. Нормы потребления коммунальных услуг, принимаемые к расчету жилищной помощи, устанавливаются в следующих размерах:
1) нормы полезной площади жилья:
на одного человека - 15 квадратных метров;
на одиноко проживающих граждан - 30 квадратных метров;
на семью из пяти человек и выше, не более 75 квадратных метров;
2) норма потребляемого газа:
на одного человека - 5,5 килограмм;
3) норма потребляемой электроэнергии в месяц – 90 кВт на каждого проживающего, для одиноко проживающих пенсионеров, инвалидов – 120 кВт;
4) норма потребления угля:
на один квадратный метр общей площади жилого домостроения - 129,8 килограмм, но не более 5000 килограмм на дом.
Сноска. Пункт 5 - в редакции решения Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 29.12.2010 № 28/11-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным решением Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 12.11.2013 № 20/3-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).

Ескерту. 2 тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 20.11.2012 № 10/4-V шешімімен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз); өзгеріс енгізілді - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 12.11.2013 № 20/3-V шешімімен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі) .
3. Аз қамтылған отбасылардың (азаматтардың) тұрғын үй көмегін есептеуге қабылданатын шығыстары жоғарыда көрсетілген бағыттардың әрқайсысы бойынша шығыстардың сомасы ретінде айқындалады. Шығыстардың сомасы тұрғын үй көмегін тағайындауға жүгінген алдындағы тоқсанға, тоқсанға орташа шоттар бойынша есепке алынады.
Ескерту. 3 тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 12.11.2013 № 20/3-V шешімімен (алғаш ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Тұрғын үй көмегі телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының, жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үй-жайды пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының ұлғаюы бөлігінде тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған шығыстарға, коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерін тұтынуға нормалар және осы мақсаттарға отбасыларының (азаматтардың) белгілеген шығыстарының шекті жол берілетін деңгейінің арасындағы айырма ретінде айқындалады.
Ескерту. 4 тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 12.11.2013 № 20/3-V шешімімен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).
5. Тұрғын үй көмегінің есебіне кіретін коммуналдық қызмет тұтыну нормалары келесі көлемдерде белгіленеді:
1) тұрғын үйдің пайдалы ауданының нормалары:
бір адам үшін – 15 шаршы метр;
жалғыз басты тұратын адамдарға – 30 шаршы метр;
бес және одан да көп адамнан тұратын отбасы үшін, 75 шаршы метрден аспауы тиіс;
2) газды тұтыну нормасы:
бір адамға - 5,5 килограмм;
3) айына тұтынатын электр қуатының нормасы - әр тұрғынға 90 кВт, жалғызбасты тұратын зейнеткерлер, мүгедектер үшін – 120 кВт;
4) көмір тұтыну нормасы:
тұрғын үй құрылысының жалпы ауданының бір шаршы метріне - 129,8 килограмм, бірақ бір үйге 5000 килограмнан аспауы тиіс.
Ескерту. 5 тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 29.12.2010 № 28/11-IV шешімімен (бірінші ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 12.11.2013 № 20/3-V (алғаш ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.

6. Доля предельно допустимых расходов устанавливается к совокупному доходу семьи в размере 12 процентов.
Сноска. Пункт 6 - в редакции решения Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 12.11.2013 № 20/3-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
7. Жилищная помощь оказывается по предъявленным поставщиками счетам на оплату коммунальных услуг, на содержание жилого дома (жилого здания) согласно смете, определяющей размер ежемесячных и целевых взносов, на содержание жилого дома (жилого здания), за счет бюджетных средств лицам, постоянно проживающим в данной местности.
Сноска. Пункт 7 - в редакции решения Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 12.11.2013 № 20/3-V (вводится в действие с 01.01.2014).
8. Для назначения жилищной помощи (гражданин, либо его представитель по доверенности) обращается в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Центр обслуживания населения" Комитета связи, информатизации и информации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (далее - ЦОН) или веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее - портал) с заявлением и представляет перечень документов необходимых для оказания жилищной помощи, определен пунктом 9 Стандарта государственной услуги "Назначение жилищной помощи", утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 марта 2014 года № 185 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере жилищно-коммунального хозяйства".
Сноска. Пункт 8 - в редакции решения Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 23.12.2014 № 32/7-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Жилищная помощь не назначается:
лицам, имеющим в частной собственности более одной единицы жилья (квартиры, дома) или сдающие жилые помещения в наем (аренду);
семьям, в которых родители разведены и не подали иск о взыскании алиментов на проживающих с ними детей;
семьям, если в них имеются трудоспособные лица, которые не работают, не учатся, не служат в армии и не зарегистрированы в службе занятости в качестве безработных, за исключением лиц, осуществляющих уход за инвалидами I, II группы, признанными нуждающимися в уходе, детьми-инвалидами в возрасте до 16 лет, лицами старше 80 лет или занятых воспитанием ребенка в возрасте до 3 лет;
безработным, без уважительных причин отказавшимся от предложенного уполномоченным органом трудоустройства, в том числе на социальное рабочее место или общественную работу, от профессиональной подготовки, переподготовки, повышения квалификации, а так же самовольно прекратившим участие в таких работах и обучении.

6. Шығындардың рұқсат етілетін үлесі отбасының жиынтық табысының 12 пайызы көлемінде анықталады.
Ескерту. 6 тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 12.11.2013 № 20/3-V шешімімен (алғаш ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
7. Аталған жерлерде тұрақты тұратын адамдарға тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған ай сайынғы және нысаналы жарналардың мөлшерін айқындайтын сметаға сәйкес, (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған коммуналдық қызметтер көрсету ақысын төлеу жеткізушілер ұсынған шоттар бойынша бюджет қаражаты есебінен көрсетіледі.
Ескерту. 7 тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 12.11.2013 № 20/3-V шешімімен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).
8. Тұрғын үй көмегін тағайындау үшін (азамат немесе оның сенімхат бойынша өкілі) Қазақстан Республикасы байланыс және ақпарат Агенттігі "Халыққа қызмет көрсету орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына (бұдан әрі – ХҚО) немесе "электрондық үкіметтің www.egov.kz веб-порталына (бұдан әрі –портал) арызбен жүгінеді және Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" 2014 жылғы 5 наурыздағы № 185 қаулысымен бекітілген, "Тұрғын үй көмегін тағайындау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет Стандартының 9-тармағында белгіленген тұрғын үй көмегін алуға тиісті құжаттардың тізбесін береді.
Ескерту. 8 тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 23.12.2014 № 32/7-V шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
9. Тұрғын үй көмегі тағайындалмайды:
жеке меншігінде бір бірліктен артық тұрғын үйі (пәтерлері, үйлері) бар немесе тұрғын үй ғимаратын жалға (жалдауға) берген тұлғаларға;
ата-аналары айырылысып, бірге тұратын балаларға алимент өндіріп алу туралы арыз бермеген отбасыларына;
жұмысқа жарамды, бірақ жұмыс істемейтін, оқымайтын, әскер қатарында қызмет етпейтін және жұмыспен қамту қызметінде тіркелмеген адамдары бар отбасылардың тұрғын үй көмегін алуға құқығы жоқ, соның ішіне І-ші, ІІ-ші топтағы мүгедектерді күтетіндер, 16 жасқа дейінгі мүгедек-балаларды күтетіндер, 80 жастан асқандар немесе 3 жасқа дейінгі баланы тәрбиелеумен шұғылданатындар кірмейді;
белгісіз себептермен уәкілетті органдардың ұсынған жұмысқа орналастырудан бас тартқан, соның ішінде әлеуметтік жұмыс орнына немесе қоғамдық жұмыстан, кәсіптік даярлаудан, қайта оқытудан, біліктілікті жетілдіруден, өз еркімен осы жұмыстар мен оқудан кеткен жұмыссыздарға.

Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным решением Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 01.02.2014 № 23/2-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после официального опубликования его первого).
10. Семьям (гражданам), впервые обратившимся за жилищной помощью и имеющим задолженность на момент обращения, жилищная помощь назначается независимо от долга, при условии регулярной оплаты текущих платежей с момента первоначального обращения за жилищной помощью.
11. Назначение жилищной помощи осуществляется с месяца обращения за ее получением на срок до конца текущего квартала. Месяцем обращения считается месяц подачи заявления с прилагаемыми документами.
12. Исключен решением Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 14.03.2012 № 4/15-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Исключен решением Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 14.03.2012 № 4/15-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Малообеспеченным семьям (гражданам), проживающим в домах, где в отопительный сезон не подключено центральное отопление и обогрев квартир осуществляется с помощью других источников тепла, жилищная помощь оказывается в следующем порядке.
Малообеспеченным семьям (гражданам), проживающим в индивидуальных домах с печным отоплением, жилищная помощь оказывается один раз в год на текущий квартал, независимо от месяца обращения.
В связи с сезонностью закупки угля, всю социальную норму расхода угля на жилой дом (стоимость угля) при расчете жилищной помощи учитывать единовременно за три месяца в квартал, предшествующий кварталу обращения.
Для расчета стоимости угля используются средние цены по району, ежеквартально представляемые управлением занятости и социальных программ Восточно-Казахстанской области.
Малообеспеченным семьям (гражданам), проживающим в домах, обогрев которых осуществляется с помощью электроэнергии, расчет жилищной помощи ведется в порядке, предусмотренном для домов с печным отоплением. При этом сумма оплаты за электроэнергию считается эквивалентной норме расхода и стоимости угля и норме расхода электроэнергии, в соответствии с нормами.
Сноска. Пункт 14 - в редакции решения Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 12.11.2013 № 20/3-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).

Ескерту. 9 тармаққа өзгеріс енгізілді - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 01.02.2014 № 23/2-V шешімімен (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
10. Тұрғын үй көмегіне өтінген кезде коммуналдық қызмет ақысы үшін берешектері бар отбасыларына (азаматтарға), қарыздарына қарамастан, есепке тіркеген сәттен бастап ағымды төлемдерді тұрақты төлеу шартымен тұрғын үй жәрдемақылары тағайындалады.
11. Тұрғын үй көмегін тағайындау оны алуға жүгінген айдан бастап ағымдағы тоқсанның аяғына дейінгі мерзімде іске асырылады. Жүгінген ай арыз бен қосымша құжаттар берген ай болып есептеледі.
12. Алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 14.03.2012 № 4/15-V шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
13. Алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 14.03.2012 № 4/15-V шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
14. Тұрғын үй көмегі аз қамтылған отбасыларына (азаматтарға) орталық жылу беру жүйесіне қосылмаған, үйді жылыту басқа құралдардың көмегімен іске асырылатын пәтердегі тұратындарға мынадай тәртіпте беріледі.
Тұрғын үй көмегі пешпен жылытылатын жеке үйлерде тұратын аз қамтылған отбасыларына (азаматтарға), жүгінген айға қарамай, жылына бір рет ағымдағы тоқсанға беріледі.
Көмір сатып алу маусымдық болуына байланысты, тұрғын үй көмегін есептеуде тұрғын үйге барлық отын шығынының әлеуметтік нормасы (отын құны) жүгінген тоқсанның алдындағы тоқсанға үш айына біржолғы есептеледі.
Көмірдің құнын есептеу үшін Шығыс Қазақстан облысының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар Басқармасының тоқсан сайын беретін аудан бойынша орташа бағасы пайдаланылады.
Электр қуатының көмегімен жылытуды жүзеге асыратын үйлерде тұратын аз қамтылған отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегін есептеу пешпен жылытатын үйлер үшін көзделген тәртіпте жүргізіледі. Осы жағдайда электр қуатының төлемін шығын нормасына және көмірдің бағасына және электр қуатының шығын нормасына сәйкес эквивалентті есептеледі.
Ескерту. 14 тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 12.11.2013 № 20/3-V шешімімен (алғаш ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

15. Исключен решением Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 12.11.2013 № 20/3-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
16. При наличии нескольких собственников одного дома жилищная помощь назначается тому собственнику, который зарегистрирован по данному адресу. В том случае, если по данному адресу зарегистрировано несколько собственников (семей), жилищная помощь назначается каждому собственнику (семье) по мере обращения, пропорционально занимаемой площади каждой семьей.
17. Совокупный доход семьи (гражданина), претендующей на получение жилищной помощи, исчисляется уполномоченным органом.
Порядок исчисления совокупного дохода семьи (гражданина Республики Казахстан), претендующей на получение жилищной помощи, определяется уполномоченным органом в сфере жилищных отношений.
Сноска. Пункт 17 - в редакции решения Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 14.03.2012 № 4/15-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Исключен решением Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 14.03.2012 № 4/15-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Исключен решением Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 14.03.2012 № 4/15-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Исключен решением Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 14.03.2012 № 4/15-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Исключен решением Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 14.03.2012 № 4/15-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Исключен решением Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 14.03.2012 № 4/15-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Исключен решением Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 20.11.2012 № 10/4-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Основанием для предоставления жилищной помощи является решение уполномоченного органа (приложение 3 Правил).

15. Алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 12.11.2013 № 20/3-V шешімімен (алғаш ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
16. Бір тұрғын үйде бірнеше жекеменшік иесі болған жағдайда тұрғын үй көмегі осы мекенжай бойынша тіркелген жекеменшік иесіне тағайындалады. Егер де осы мекенжай бойынша бірнеше жекеменшік иесі (отбасылары) тіркелген жағдайда, тұрғын үй көмегі жүгінуіне қарай әр отбасының алатын ауданына пропорционалды түрде әр жекеменшік иесіне (отбасына) тағайындалады.
17. Тұрғын үй көмегін алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын уәкілетті орган есептейді.
Тұрғын үй көмегін алуға үміткер отбасының (Қазақстан Республикасы азаматының) жиынтық табысын есептеу тәртібін тұрғын үй қатынастары саласындағы уәкілетті орган белгілейді.
Ескерту. 17 тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 14.03.2012 № 4/15-V шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
18. Алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 14.03.2012 № 4/15-V шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
19. Алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 14.03.2012 № 4/15-V шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
20. Алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 20.11.2012 № 10/4-V шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
21. Алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 14.03.2012 № 4/15-V шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
22. Алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 14.03.2012 № 4/15-V шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
23. Алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 20.11.2012 № 10/4-V шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
24. Тұрғын-үй көмегін беру үшін уәкілетті органның шешімі Қағиданың 3 қосымшасы) негіз болып табылады.

25. Получатели жилищной помощи в течение десяти рабочих дней информируют уполномоченный орган, об обстоятельствах, которые могут служить основанием для изменения размера жилищной помощи или права на ее получение.
Сноска. Пункт 25 - в редакции решения Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 20.11.2012 № 10/4-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Заявители несут ответственность за достоверность представленных сведений в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан. При представлении в уполномоченный орган заведомо недостоверных сведений, повлекших за собой назначение завышенной или необоснованной жилищной помощи, собственник (наниматель) возвращает полученную сумму в установленном законодательством порядке.
3. Выплата жилищной помощи
27. Выплата жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) осуществляется уполномоченным органом через банки второго уровня.
Приложение 1
к Правилам оказания
малообеспеченным
семьям (гражданам) жилищной
помощи
ЗАЯВЛЕНИЕ
Сноска. Приложение 1 исключено решением Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 24.07.2014 № 28/7-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к Правилам оказания
малообеспеченным
семьям (гражданам) жилищной
помощи
Возраст домашнего скота и птицы для продуктивного использования
Сноска. Приложение 2 исключено решением Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 14.03.2012 № 4/15-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к Правилам оказания
малообеспеченным
семьям (гражданам) жилищной
помощи
РЕШЕНИЕ № ________
о назначенном размере (или об отказе в назначении) жилищной помощи
Сноска. Приложение 3 с изменениями, внесенными решениями Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 24.07.2014 № 28/7-V; от 23.12.2014 № 32/7-V.
№ дела _______ от " ___ " ___________ 20___ года
1. Назначить в соответствии с Правилами оказания малообеспеченным семьям (гражданам) жилищной помощи
ФАМИЛИЯ ___________________________________________________
ИМЯ _________________________________________________________
ОТЧЕСТВО ___________________________________________________
Дата рождения _____________________
Адрес места жительства _________________________________________
Удостоверение личности ________________________________________
Кем выдано____________________________________________________
Количество членов семьи _________________________________ человек
Дата обращения "____" ____________________ 20___ год
Размер жилищной помощи к выплате
с "___" __________ 20___ года по "___" __________ 20___ года
в сумме _______________________________________________________
______________________________________________________________
(цифрами и прописью)
Лицевой счет в обслуживающем банке № _________________________

25. Тұрғын үй көмегін алушылар уәкілетті органды тұрғын үй көмегінің мөлшерін өзгерту үшін негіз болатын немесе оны алуға құқық беретін мән-жайлар туралы он жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
Ескерту. 25 тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 20.11.2012 № 10/4-V шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
26. Өтініш беруші ұсынған мәліметтің дұрыстығына Қазақстан Республикасының заңнамаларында белгіленген тәртіпте жауапкершілікке тартылады. Уәкілетті органға әдейі жалған мәлімет беріп, артық немесе негізсіз тұрғын үй көмегі тағайындалған меншік иесі (жалға алушы) алған соманы заңнамада бекітілген тәртіпте қайтарады.
3. Тұрғын-үй көмегін төлеу
27. Аз қамтылған отбасыларына (азаматтарға) тұрғын-үй көмегін төлеуді уәкілетті органдар екінші деңгейдегі банк арқылы жүзеге асырады.
Аз қамтылған отбасыларына
(азаматтарға)
тұрғын үй көмегін көрсету
Қағидасына
1 қосымша
ӨТІНІШ
Ескерту. 1 қосымша алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 24.07.2014 № 28/7-V шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Аз қамтылған отбасыларына
(азаматтарға)
тұрғын үй көмегін көрсету
Қағидасына
2 қосымша
Азық-түлік үшін пайдаланатын үй жануарлары мен құстардың жасы
Ескерту. 2 қосымша алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 14.03.2012 № 4/15-V шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Аз қамтылған отбасыларына
(азаматтарға)
тұрғын үй көмегін көрсету
Қағидасына
3 қосымша
Тұрғын үй көмегін тағайындау көлемі туралы (немесе тағайындаудан бас тарту туралы)
ШЕШІМ № ___________
Ескерту. 3 қосымшаға өзгерістер енгізілді - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 24.07.2014 № 28/7-V; 23.12.2014 № 32/7-V шешімдерімен.
Істің № ______ 20___ жылғы "____"_____________
1. Аз қамтылған азаматтарға (отбасыларына) тұрғын үй көмегін көрсету Қағидасына сәйкес тағайындалсын
ТЕГІ _________________________________________________________
АТЫ _________________________________________________________
ӘКЕСІНІҢ АТЫ _______________________________________________
Туған уақыты _____________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Жеке куәлігі __________________________________________________
Кім берген ___________________________________________________
Отбасы мүшесінің саны ____________________________________ адам
Жүгінген мерзімі 20___ жылы "____" ____________________________
Төлемге тұрғын үй көмегінің көлемі
"___"___________ жылдан "___"________ жылға дейін сомасында
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
(санмен және жазумен)
Қызмет көрсететін банктегі жеке есепшоты № _____________________

2. Отказать в назначении жилищной помощи ______________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель отдела занятости и социальных
программ Глубоковского района___________________________ Ф.И.О.
Специалист отдела занятости и социальных
программ Глубоковского района___________________________ Ф.И.О.

2. Тұрғын үй көмегін беруден бас тарту ___________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
(себебін түсіндіру)
Глубокое ауданының жұмыспен қамту
және әлеуметтік бағдарламалар
бөлімінің басшысы ___________________________________ Аты-жөні
Глубокое ауданының жұмыспен қамту
және әлеуметтік бағдарламалар
бөлімінің маманы ____________________________________ Аты-жөні