Об утверждении Правил присвоения ученых званий (ассоциированный профессор (доцент), профессор)
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 128. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 мая 2011 года № 6939.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В соответствии с подпунктом 121) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 05.09.2024 № 435 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Правила присвоения ученых званий (ассоциированный профессор (доцент), профессор) согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Комитету по контролю в сфере образования и науки (Бектемесов М.А.):
1) обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации опубликовать настоящий приказ в средствах массовой информации.
3. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра образования и науки Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра Орунханова М.К.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Министр
Б. Жумагулов
Приложение 1
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 марта 2011 года № 128
Правила присвоения ученых званий
(ассоциированный профессор (доцент), профессор)
1. Настоящие Правила присвоения ученых званий (ассоциированный профессор (доцент), профессор) (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 121) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан (далее - Положение о Министерстве), утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 и определяют порядок присвоения ученых званий (ассоциированный профессор (доцент), профессор).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 05.09.2024 № 435 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Ученые звания ассоциированного профессора (доцента) и профессора присваиваются уполномоченным органом в области науки и высшего образования работникам научных организаций, организаций высшего и (или) послевузовского образования (далее - ОВПО) на основе представления их кандидатур Учеными советами указанных организаций (далее - Ученые советы).

Ғылыми атақтар (қауымдастырылған профессор (доцент), профессор) беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 31 наурыздағы N 128 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 10 мамырда N 6939 тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 121) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 05.09.2024 № 435 (күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Ғылыми атақтар (қауымдастырылған профессор (доцент), профессор) беру ережесі бекітілсін.
2. Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті (М.Ә. Бектемесов):
1) осы бұйрықтың белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.
3. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр М.Қ. Орынхановқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Б. Жұмағұлов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2011 жылғы 31 наурыздағы
№ 128 бұйрығына
1-қосымша
Ғылыми атақтар (қауымдастырылған профессор (доцент), профессор) беру ережесі
1. Осы Ғылыми атақтар (қауымдастырылған профессор (доцент), профессор) беру ережесі (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің (бұдан әрі – Министрлік туралы ереже) 15-тармағының 121) тармақшасына сәйкес әзірленген және ғылыми атақтар (қауымдастырылған профессор (доцент), профессор) берудің тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 05.09.2024 № 435 (күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қауымдастырылған профессор (доцент) және профессор ғылыми атақтарын ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган ғылыми ұйымдардың, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) Ғылыми кеңестерінің (бұдан әрі – Ғылыми кеңестер) кандидатуралар ұсынуы негізінде аталған ұйымдардың қызметкерлеріне береді.

Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 05.09.2024 № 435 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2-1. Ученые звания присваиваются по специальности, указанной во втором уровне Классификатора научных направлений (далее - Классификатор), утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № 386. При указании специальности "другие социальные науки" или "другие технологии" второго уровня Классификатора ученое звание присваивается по специальности третьего уровня Классификатора.
Сноска. Правила дополнены пунктом 2-1 в соответствии с приказом и.о. Министра науки и высшего образования РК от 09.01.2023 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 05.09.2024 № 435 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Уполномоченным органом является Комитет по обеспечению качества в сфере науки и высшего образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (далее – Комитет).
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 05.09.2024 № 435 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Ученое звание ассоциированного профессора (доцента) присваивается лицу с ученой степенью (кандидата наук, доктора наук, доктора философии (PhD), доктора по профилю) или академической степенью доктора философии (PhD), доктора по профилю или степенью доктора философии (PhD), доктора по профилю (далее - претенденты), работающему в организации, представляющей ходатайство о присвоении ученого звания, на полной ставке, при наличии:
1) непрерывного стажа научной и (или) научно-педагогической деятельности не менее 3 (трех) лет после защиты диссертации, из них 2 (два) года замещающим должности не ниже ассоциированного профессора (доцента) ОВПО или старшего научного сотрудника в научной организации, должности руководителей подразделений, заместителей руководителя, руководителя ОВПО или научной организации.
Для претендентов, имеющих академическую степень доктора философии (PhD), доктора по профилю, стаж в должности не ниже ассоциированного профессора (доцента) ОВПО или старшего научного сотрудника в научной организации, не требуется;
2) не менее 14 (четырнадцати) научных статей в периодических научных изданиях, соответствующих специальности претендента и опубликованных после защиты диссертации, в том числе 10 (десять) научных статей в изданиях, рекомендуемых уполномоченным органом и 2 (две) научные статьи в международных рецензируемых научных журналах.
Примечание ИЗПИ!
Абзац второй подпункта 2) вводится в действие с 01.09.2025 в соответствии с приказом Министра науки и высшего образования РК от 05.09.2024 № 435 (текст исключен).

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 05.09.2024 № 435 (күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-1. Ғылыми атақтар Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № 386 бұйрығымен бекітілген Ғылыми бағыттар сыныптауышының (бұдан әрі – Сыныптауыш) екінші деңгейінде көрсетілген мамандықтар бойынша беріледі. Сыныптауыштың екінші деңгейінде "басқа әлеуметтік ғылымдар" немесе "басқа технологиялар" мамандығы көрсетілген кезде ғылыми атақ Сыныптауыштың үшінші деңгейінде көрсетілген мамандық бойынша беріледі.
Ескерту. Ереже 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 09.01.2023 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 05.09.2024 № 435 (күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым және жоғары білім саласындағы сапаны қамтамасыз ету комитеті (бұдан әрі – Комитет) болып табылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 05.09.2024 № 435 (күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағы ғылыми атақ беру туралы өтініш берген ұйымда толық ставкада жұмыс істейтін ғылыми дәрежесі (ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор) немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор академиялық дәрежесі немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесі бар тұлғаға (бұдан әрі – үміткерлер):
1) диссертация қорғағаннан кейін ғылыми және (немесе) ғылыми-педагогикалық қызметте 3 (үш) жылдан кем емес, оның ішінде ЖЖОКБҰ-да қауымдастырылған профессордан (доценттен) немесе ғылыми ұйымда аға ғылыми қызметкерден төмен емес лауазымда, ЖЖОКБҰ немесе ғылыми ұйым басшысы, басшысының орынбасары, бөлімшелерінің басшылары лауазымдарында 2 (екі) жыл үзіліссіз еңбек өтілі болған жағдайда беріледі.
Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор академиялық дәрежесі бар үміткерлер үшін ЖЖОКБҰ-да қауымдастырылған профессордан (доценттен) немесе ғылыми ұйымда аға ғылыми қызметкерден төмен емес лауазымдағы еңбек өтілі талап етілмейді;
2) диссертация қорғағаннан кейін жарияланған және үміткердің мамандығына сәйкес келетін мерзімді ғылыми басылымдарда кемінде 14 (он төрт) ғылыми мақаласы, оның ішінде уәкілетті орган ұсынатын басылымдарда 10 (он) ғылыми мақаласы және халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда 2 (екі) ғылыми мақаласы болған жағдайда беріледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақшаның екінші абзацы 01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 05.09.2024 № 435 (мәтін алып тасталды) бұйрығымен.

К международным рецензируемым научным журналам, указанным в подпункте 2) пункта 4 к настоящим Правилам, относятся журналы, входящие в 1, 2 и 3 квартиль по данным Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) компании Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) или имеющие в базе данных Scopus (Скопус) показатель процентиль по CiteScore (СайтСкор) не менее 35 (тридцати пяти) по научной области, соответствующей специальности претендента. Для лиц, претендующих на ученые звания в области социальных и гуманитарных наук, учитываются также статьи и обзоры, индексируемые в Arts and Humanities Citation Index (Арт энд Хьюманитис Цитэйшэн Индекс), Science Citation Index Expanded (Сайенс Цитэйшэн Индекс Экспандид), Social Sciences Citation Index (Сошиал Сайенсиз Цитэйшэн Индекс) базы данных Web of Science Core Collection (Веб оф Сайенс Кор Коллекшн) компании Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс).
Статьи в международных рецензируемых научных журналах имеют тип "Статья" (Article (Артикль) или "Обзор" (Review (Ревью) и соответствуют тематической направленности журнала, заявленной в указанных базах. Допускается публикация в международных рецензируемых научных журналах, имеющих междисциплинарное направление (Multidisciplinary (Малтидисциплинари), Interdisciplinary (Интердисциплинари), General (Дженерал), Miscellaneous (Мисцеллэниэс), а также направление по смежным научным областям. Квартиль по данным Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) либо показатель процентиль по CiteScore (СайтСкор) в базе данных Scopus (Скопус) учитывается за год публикации, указанный в соответствующей базе данных либо на момент подачи аттестационного дела претендента в уполномоченный орган. Квартиль по данным Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) определяется по импакт-фактору.
При прекращении индексации международного рецензируемого научного журнала в базе Scopus (Скопус) и/или Web of Science (Веб оф Сайенс) все статьи претендента в данном журнале не учитываются.
Содержание статьи соответствует подпункту 3) пункта 3 и подпункту 3) пункта 4 Требований к научным изданиям для включения их в перечень изданий, рекомендуемых для публикации результатов научной деятельности, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 января 2016 года № 20 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13409) (далее – Требования к научным изданиям).
При наличии научных статей, превышающих требуемое количество в международных рецензируемых научных журналах, 1 (одна) статья в таком журнале учитывается как 2 (две) статьи в изданиях, рекомендованных уполномоченным органом.

Осы Ережеге 4-тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарға үміткердің мамандығына сәйкес келетін ғылыми сала бойынша Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) компаниясының Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) деректері бойынша 1, 2 және 3 квартильге кіретін немесе Scopus (Скопус) деректер базасында CiteScore (СайтСкор) бойынша процентиль көрсеткіші кемінде 35 (отыз бес) болатын журналдар жатады. Әлеуметтік және гуманитарлық ғылымдар саласында ғылыми атаққа үміткер тұлғалар үшін Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) компаниясының Web of Science Core Collection (Веб оф Сайенс Кор Коллекшн) деректер базасында Arts and Humanities Citation Index (Арт энд Хьюманитис Цитэйшэн Индекс), Science Citation Index Expanded (Сайенс Цитэйшэн Индекс Экспандид), Social Sciences Citation Index (Сошиал Сайенсиз Цитэйшэн Индекс) индекстелетін мақалалар мен шолулар да есепке алынады.
Халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдардағы мақалалар "Мақала" (Article (Артикль) немесе "Шолу" (Review (Ревью) түрінде болады және көрсетілген базалардағы журналдың тақырыптық бағытына сәйкес келеді. Пәнаралық бағыттағы (Multidisciplinary (Малтидисциплинари), Interdisciplinary (Интердисциплинари), (General (Дженерал), Miscellaneous (Мисцеллэниэс), сондай-ақ аралас ғылым салалары бойынша бағыттағы халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда жариялауға рұқсат етіледі. Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) деректері бойынша квартиль не Scopus (Скопус) деректер базасында CiteScore (СайтСкор) бойынша процентиль көрсеткіші тиісті деректер базасында көрсетілген жариялау жылына не үміткердің аттестаттау ісін уәкілетті органға беру сәтіне ескеріледі. Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшен Репортс) деректері бойынша квартиль импакт-фактормен анықталады.
Scopus (Скопус) және/немесе Web of Science (Веф оф Сайенс) базасында халықаралық рецензияланатын ғылыми журналды индекстеу тоқтатылған кезде үміткердің осы журналдағы барлық мақаласы есепке алынбайды.
Мақаланың мазмұны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 12 қаңтардағы № 20 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13409 болып тіркелген) бекітілген Ғылыми қызметтің нәтижелерін жариялау үшін ұсынылатын басылымдар тізбесіне қосу үшін ғылыми басылымдарға қойылатын талаптардың (бұдан әрі – Ғылыми басылымдарға қойылатын талаптар) 3-тармағының 3) тармақшасына және 4-тармағының 3) тармақшасына сәйкес болады.
Халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда талап етілетін санынан асатын ғылыми мақалалар болған кезде мұндай журналдағы 1 (бір) мақала уәкілетті орган ұсынған басылымдардағы 2 (екі) мақала ретінде саналады.

Учитывается как 2 (две) научные статьи в международных рецензируемых научных журналах монография (соискателю принадлежат не менее 3 (трех) печатных листов), которая издана в издательствах Elsevier (Эльзевир), Brill (Брилл), CRC Press (СРС Пресс), DeGruyter (ДеГрюйтер), Edward Elgar Publishing (Эдвар Элгар Паблишинг), John Wiley & Sons (Джон Уайли и Сонс), McGraw Hill (Макроу Хилл), Palgrave Macmillan (Палгрейв Макмиллан), Peter Lang (Питер Лэнг), Prentice Hall (Прентис Холл), Routledge (Рутледж), Sage Publications (Сэйдж Публикейшен), Springer Nature (Шпрингер Нэйчар), Taylor and Francis (Тейлор и Фрэнсис), Wolters Kluwer (Вольтерс Клувер) или в издательстве университета из топ-100 рейтинга US News Best Global Universities Rankings (ЮС Ньюс Бест Глобал Юниверситис Ранкинс) или Academic Ranking of World Universities (Академик Ранкин оф Ворлд Юниверситис) или Times Higher Education World University (Таймс Хайр Эдюкейшн Ворлд Юниверсити) (далее-доверенное издательство). При наличии главы в вышеуказанной монографии (соискателю принадлежит не менее 1 (одного) печатного листа), она учитывается как 1 (одна) статья в международном рецензируемом научном журнале.
Патенты Соединенных штатов Америки, Европейского союза и Японии, включенные в Derwent Innovations Index (Дервент Инновэшн Индекс) в базе данных Web of Science (Веб оф Сайенс) компании Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс), учитываются как научные статьи в международных рецензируемых научных журналах. При этом патенты заменяют не более 20 % (двадцати процентов) научных статей.
Патенты на изобретения заменяют не более 20 % (двадцати процентов) статей в изданиях, рекомендуемых уполномоченным органом;
3) монографии, рекомендованной Ученым советом (издана за последние 5 (пять) лет, соискателю принадлежит не менее 6 (шести) печатных листов); либо рекомендованного Ученым советом или Республиканским учебно-методическим советом или уполномоченным государственным органом индивидуально написанного учебного (учебно-методического) пособия или учебника (издано за последние 5 (пять) лет, объемом не менее 6 (шести) печатных листов, используется в учебном процессе не менее 1 (одного) учебного года); либо лица, защитившего диссертацию под его руководством и имеющего ученую степень (кандидата наук, доктора наук, доктора философии (PhD), доктора по профилю) или академическую степень доктора философии (PhD), доктора по профилю или степень доктора философии (PhD), доктора по профилю.
При наличии 3 (трех) научных статей дополнительно к указанным в подпункте 2) пункта 4 настоящих Правил, которые опубликованы в международных рецензируемых научных журналах (входящие в 1 и 2 квартиль по данным Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) компании Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) или имеющие в базе данных Scopus (Скопус) показатель процентиль по CiteScore (СайтСкор) не менее 50 (пятидесяти) хотя бы по одной из научных областей) либо монографии или главы в монографии (соискателю принадлежат не менее 3 (трех) печатных листов), опубликованной в доверенном издательстве, выполнение требований подпункта 3) пункта 4 настоящих Правил не требуется.

Халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда 2 (екі) ғылыми мақала ретінде Elsevier (Эльзевир), Brill (Брилл), CRC Press (СРС Пресс), DeGruyter (ДеГрюйтер), Edward Elgar Publishing (Эдвар Элгар Паблишинг), John Wiley & Sons (Джон Уайли & Сонс), McGraw Hill (Макроу Хилл), Palgrave Macmillan (Палгрейв Макмиллан), Peter Lang (Питер Лэнг), Prentice Hall (Прентис Холл), Routledge (Рутледж), Sage Publications (Сэйдж Публикейшен), Springer Nature (Шпрингер Нэйчар), Taylor and Francis (Тейлор және Фрэнсис), Wolters Kluwer (Вольтерс Клувер) баспаларында немесе US News Best Global Universities Rankings (ЮС Ньюс Бест Глобал Юниверситис Ранкинс) немесе Academic Ranking of World Universities (Академик Ранкин оф Ворлд Юниверситис) немесе Times Higher Education World University (Таймс Хайр Эдюкейшн Ворлд Юниверсити) топ-100 рейтингіндегі университет баспасында (бұдан әрі – сенімді баспа) шығарылған монография (ізденушіге кемінде 3 (үш) баспа табағы тиесілі) ескеріледі. Жоғарыда көрсетілген монографияда тарау болған кезде (ізденушіге кемінде 1 (бір) баспа табағы тиесілі) ол халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдағы 1 (бір) мақала ретінде есепке алынады.
Америка құрама штаттары, Еуропалық одақ және Жапония елдерінің Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) компаниясының Web of Science (Вэб оф Сайнс) деректер базасындағы Derwent Innovation Index (Дервент Инновэйшн Индекс) енгізілген патенттері халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдардағы ғылыми мақалалар ретінде саналады. Бұл ретте патенттердің ғылыми мақалаларды алмастыруы 20%-дан (жиырма пайыздан) аспайды.
Өнертабысқа патенттер уәкілетті орган ұсынған басылымдардағы мақалалардың 20%-нан (жиырма пайызынан) көбін алмастыра алмайды;
3) Ғылыми кеңес ұсынған монографиясы (соңғы 5 (бес) жылда басылған, ізденушіге кемінде 6 (алты) баспа табағы тиесілі); не Ғылыми кеңес немесе Республикалық оқу-әдістемелік кеңес немесе уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған жеке жазылған оқу (оқу-әдістемелік) құралы немесе оқулығы (соңғы 5 (бес) жылда шығарылған, көлемі 6 (алты) баспа табақтан кем емес, оқу процесінде кемінде 1 (бір) оқу жылы пайдаланылады); не оның жетекшілігімен диссертация қорғаған және ғылыми дәрежесі (ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор) немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор академиялық дәрежесі немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесі бар тұлғасы.
Осы Ереженің 4-тармағының 2) тармақшасында көрсетілгендерге қосымша (кем дегенде бір ғылыми саладан Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) компаниясының Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) деректері бойынша 1 және 2-ші квартильге кіретін немесе Scopus (Скопус) деректер базасында CiteScore (СайтСкор) бойынша процентиль көрсеткіші кемінде 50 (елу) болатын) халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда жарияланған 3 (үш) ғылыми мақаласы не сенімді баспада жарияланған монографиясы немесе монографиядағы тарауы (ізденушіге кемінде 3 (үш) баспа табағы тиесілі) болған кезде, осы Ереженің 4-тармағының 3) тармақшасының талаптарын орындау талап етілмейді.

Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 05.09.2024 № 435 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4-1. Ученое звание ассоциированного профессора (доцента) присваивается претендентам - специалистам в сфере искусства и архитектуры, работающим в данной организации на полной ставке, при наличии:
1) непрерывного стажа научной и (или) творческо-педагогической деятельности согласно требованиям подпункта 1) пункта 4 настоящих Правил;
2) не менее 14 (четырнадцати) научных статей (не тезисы) и (или) творческих трудов по запрашиваемой специальности, опубликованных после защиты диссертации, в том числе:
не менее 10 (десяти) в изданиях, рекомендуемых уполномоченным органом, и (или) творческих трудов, представленных в Республике Казахстан;
не менее 2 (двух) в зарубежных научных журналах или 1 (один) творческий труд, представленный за рубежом;
не менее 2 (двух) докладов в материалах зарубежных международных конференций или участие не менее 1 (одного) раза в качестве председателя, члена жюри, куратора на международном конкурсе, выставке, фестивале, олимпиаде;
3) монографии, рекомендованной Ученым советом (издана за последние 5 (пять) лет, соискателю принадлежит не менее 4 (четырех) печатных листов); либо рекомендованного Ученым советом/Республиканским учебно-методическим советом индивидуально написанного учебного (учебно-методического) пособия (издано за последние 5 (пять) лет, объемом не менее 4 (четырех) печатных листов, используется в учебном процессе не менее 1 (одного) учебного года); либо лица, защитившего диссертацию под его руководством и имеющего ученую степень; либо подготовленного под его руководством лица (коллектива). В качестве подготовленного лица (коллектива) засчитывается лауреат, призер республиканских, международных (учрежденных уполномоченными органами Республики Казахстан), зарубежных конкурсов, выставок, фестивалей, премий, олимпиад.
Сноска. Правила дополнены пунктом 4-1 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 21.01.2016 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4-2. Ученое звание ассоциированного профессора (доцента) присваивается специалистам в области искусства и архитектуры, не имеющим ученой степени (кандидата наук, доктора наук) или степени доктора философии (PhD), доктора по профилю, но удостоенным почетного звания, предусмотренного Законом Республики Казахстан от 12 декабря 1995 года "О государственных наградах Республики Казахстан" (далее - Закон), работающим в данной организации при наличии:

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 05.09.2024 № 435 (күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-1. Қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағы осы ұйымда толық ставкада жұмыс істейтін үміткерлерге - өнер және сәулет саласындағы мамандарға мынадай жағдайларда беріледі:
1) осы Ереженің 4-тармағының 1) тармақшасының талаптарына сәйкес ғылыми және (немесе) шығармашылық-педагогикалық қызметте үзіліссіз өтілі;
2) диссертация қорғағаннан кейін жарияланған сұратылған мамандық бойынша кемінде 14 (он төрт) ғылыми мақаласы (тезистер емес) және (немесе) шығармашылық еңбектері, оның ішінде:
уәкілетті орган ұсынған басылымдарда кемінде 10 (он) ғылыми мақаласы және (немесе) Қазақстан Республикасында ұсынылған шығармашылық еңбектері;
шетелдік ғылыми журналдарда кемінде 2 (екі) немесе шетелде ұсынылған 1 (бір) шығармашылық еңбегі;
шетелдік халықаралық конференциялар материалдарында кемінде 2 (екі) баяндамасы немесе халықаралық конкурсқа, көрмеге, фестивальға, олимпиадаға төраға, қазылар алқасының мүшесі, куратор ретінде кемінде 1 (бір) рет қатысуы;
3) Ғылыми кеңес ұсынған монографиясы (соңғы 5 (бес) жылда басылған, ізденушіге кемінде 4 (төрт) баспа табағы тиесілі); не Ғылыми кеңес/Республикалық оқу-әдістемелік кеңес ұсынған жеке жазылған оқу (оқу-әдістемелік) құралы (соңғы 5 (бес) жылда басылған, көлемі 4 (төрт) баспа табақтан кем емес, оқу процесінде кемінде 1 (бір) оқу жылы пайдаланылған); не оның жетекшілігімен диссертация қорғаған және ғылыми дәрежесі бар тұлғасы; не оның жетекшілігімен даярланған тұлға (ұжым). Даярлаған тұлға (ұжым) ретінде республикалық, халықаралық (Қазақстан Республикасының уәкілетті органы бекіткен), шетелдік конкурстардың, көрмелердің, фестивальдардың, сыйлықтардың, олимпиадалардың лауреаты, жүлдегері есептеледі.
Ескерту. Ереже 4-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 21.01.2016 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-2. Қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағы ғылыми дәрежесі (ғылым кандидаты, ғылым докторы) немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесі жоқ, бірақ "Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары туралы" 1995 жылғы 12 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі - Заң) қарастырылған құрметті атаққа ие болған, осы ұйымда жұмыс істейтін өнер және сәулет саласындағы мамандарға мынадай жағдайларда беріледі:

1) непрерывного стажа научной и (или) творческо-педагогической деятельности не менее 3 (трех) лет;
2) не менее 10 (десяти) научных статей (не тезисы) и (или) творческих трудов по запрашиваемой специальности;
3) монографии/учебно-методического пособия/подготовленного под его руководством лица (коллектива) согласно требованиям подпункта 3) пункта 4-1 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 4-2 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 21.01.2016 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4-3. Ученое звание ассоциированного профессора (доцента) присваивается претендентам - специалистам физической культуры и спорта, работающим в данной организации на полной ставке, при наличии:
1) непрерывного стажа научной и (или) тренерско-педагогической деятельности согласно требованиям подпункта 1) пункта 4 настоящих Правил;
2) не менее 14 (четырнадцати) научных статей (не тезисы) по
запрашиваемой специальности, опубликованных после защиты диссертации, в том числе:
не менее 10 (десяти) в изданиях, рекомендуемых уполномоченным органом;
не менее 2 (двух) в зарубежных научных журналах;
не менее 2 (двух) докладов в материалах зарубежных международных конференций;
3) монографии, рекомендованной Ученым советом (издана за последние 5 (пять) лет, соискателю принадлежит не менее 4 (четырех) печатных листов); либо рекомендованного Ученым советом/Республиканским учебно-методическим советом индивидуально написанного учебного (учебно-методического) пособия (издано за последние 5 (пять) лет, объемом не менее 4 (четырех) печатных листов, используется в учебном процессе не менее 1 (одного) учебного года); либо лица, защитившего диссертацию под его руководством и имеющего ученую степень; либо подготовленного под его руководством лица (коллектива). В качестве подготовленного лица засчитывается чемпион или призер Всемирных универсиад, чемпионатов Азии и Азиатских игр, чемпион или призер Европы, мира и Олимпийских игр.
Сноска. Правила дополнены пунктом 4-3 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 21.01.2016 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4-4. Ученое звание ассоциированного профессора (доцента) присваивается специалистам физической культуры и спорта, не имеющим ученой степени (кандидата наук, доктора наук) или степени доктора философии (PhD), доктора по профилю, но удостоенным почетного звания Республики Казахстан, предусмотренного Законом или звания "Заслуженный тренер Республики Казахстан" и работающим в данной организации, при наличии:

1) ғылыми және (немесе) шығармашылық-педагогикалық қызметте 3 (үш) жылдан кем емес үзіліссіз өтілі;
2) сұратылған мамандық бойынша кемінде 10 (он) ғылыми мақаласы (тезистер емес) және (немесе) шығармашылық еңбектері;
3) осы Ереженің 4-1-тармағының 3) тармақшасының талаптарына сәйкес монографиясы/оқу-әдістемелік құралы/оның жетекшілігімен даярланған тұлға (ұжым).
Ескерту. Ереже 4-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 21.01.2016 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-3. Қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағы осы ұйымда толық ставкада жұмыс істейтін үміткерлерге - дене тәрбиесі және спорт саласындағы мамандарға мынадай жағдайларда беріледі:
1) осы Ереженің 4-тармағының 1) тармақшасының талаптарына сәйкес ғылыми және (немесе) жаттықтырушы-педагогикалық қызметте үзіліссіз өтілі;
2) диссертация қорғағаннан кейін жарияланған, сұратылған мамандық бойынша кемінде 14 (он төрт) ғылыми мақаласы (тезистер емес), оның ішінде: уәкілетті орган ұсынған басылымдарда кемінде 10 (он); шетелдік ғылыми журналдарда кемінде 2 (екі); шетелдік халықаралық конференциялар материалдарында кемінде 2 (екі) баяндамасы;
3) Ғылыми кеңес ұсынған монографиясы (соңғы 5 (бес) жылда басылған, ізденушіге кемінде 4 (төрт) баспа табағы тиесілі); не Ғылыми кеңес/Республикалық оқу-әдістемелік кеңес ұсынған жеке жазылған оқу (оқу-әдістемелік) құралы (соңғы 5 (бес) жылда басылған, көлемі 4 (төрт) баспа табақтан кем емес, оқу процесінде кемінде 1 (бір) оқу жылы пайдаланылған); не оның жетекшілігімен диссертация қорғаған және ғылыми дәрежесі бар тұлғасы; не оның жетекшілігімен даярланған тұлға (ұжым). Даярлаған тұлға (ұжым) ретінде Дүниежүзілік универсиадалардың, Азия чемпионаттарының және Азия ойындарының чемпионы немесе жүлдегері, Еуропа, әлем және Олимпиада ойындарының чемпионы немесе жүлдегері.
Ескерту. Ереже 4-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 21.01.2016 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-4. Қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағы ғылыми дәрежесі (ғылым кандидаты, ғылым докторы) немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесі жоқ, бірақ Заңда қарастырылған Қазақстан Республикасының құрметті атағына немесе "Қазақстан Республикасының Еңбек сіңірген жаттықтырушысы" атағына ие болған және осы ұйымда жұмыс істейтін дене тәрбиесі және спорт мамандарына мынадай жағдайларда беріледі:

1) непрерывного стажа научной и (или) тренерско-педагогической деятельности не менее 3 (трех) лет;
2) не менее 10 (десяти) научных статей (не тезисы) по запрашиваемой специальности;
3) монографии/учебно-методического пособия/подготовленного под его руководством лица (коллектива) согласно требованиям подпункта 3) пункта 4-3 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 4-4 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 21.01.2016 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4-5. Ученое звание ассоциированного профессора (доцента) присваивается претендентам – работникам Академии правосудия при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан (далее - Академия правосудия), военнослужащим, сотрудникам и работникам высших военных, специальных учебных заведений или научных организаций, подведомственных органам национальной безопасности Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, органам прокуратуры Республики Казахстан, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан и Министерству обороны Республики Казахстан, а также военных кафедр ОВПО, работающим в данной организации на полной ставке, при наличии:
1) непрерывного стажа научной и (или) научно-педагогической деятельности не менее 3 (трех) лет после защиты диссертации, в том числе 2 (два) года замещающим должности не ниже ассоциированного профессора (доцента) ОВПО или старшего научного сотрудника в научной организации, должности руководителей (начальников) подразделений, заместителей руководителя (начальника), руководителя (начальника) Академии правосудия, высшего военного, специального учебного заведения или научной организации Министерства обороны Республики Казахстан, органов национальной безопасности Республики Казахстан, органов прокуратуры Республики Казахстан, Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан и Министерства внутренних дел Республики Казахстан, не ниже ассоциированного профессора (доцента) военной кафедры ОВПО;
2) не менее 14 (четырнадцати) научных статей (не тезисы) по запрашиваемой специальности, опубликованных после защиты диссертации, из них не менее 10 (десяти) в изданиях, рекомендуемых уполномоченным органом;
3) монографии, рекомендованной Ученым советом (издана за последние 5 (пять) лет, соискателю принадлежит не менее 6 (шести) печатных листов); либо рекомендованного Ученым советом индивидуально написанного учебного (учебно-методического) пособия (издано за последние 5 (пять) лет, объемом не менее 6 (шести) печатных листов, используется в образовательном процессе не менее 1 (одного) учебного года); либо лица, защитившего диссертацию под его руководством и имеющего ученую степень (кандидата наук, доктора наук, доктора философии (PhD), доктора по профилю) или академическую степень доктора философии (PhD), доктора по профилю или степенью доктора философии (PhD), доктора по профилю.

1) ғылыми және (немесе) шығармашылық-педагогикалық қызметте 3 (үш) жылдан кем емес үзіліссіз өтілі;
2) сұратылған мамандық бойынша кемінде 10 (он) ғылыми мақаласы (тезистер емес);
3) осы Ереженің 4-3-тармағының 3) тармақшасының талаптарына сәйкес монографиясы/оқу-әдістемелік құралы/оның жетекшілігімен даярланған тұлға (ұжым).
Ескерту. Ереже 4-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 21.01.2016 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-5. Қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағы үміткерлерге Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясының (бұдан әрі – Сот төрелігі академиясы) қызметкерлеріне, әскери қызметшілерге, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының прокуратура органдарына, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне және Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты жоғары әскери, арнайы оқу орындарында немесе ғылыми ұйымдарда, сондай-ақ жоғары оқу орындарындағы әскери кафедраларда толық ставкада жұмыс істейтін әскери қызметшілерге, қызметкерлерге және жұмыскерлерге мыналар болған жағдайда беріледі:
1) диссертация қорғағаннан кейін ғылыми және (немесе) ғылыми-педагогикалық қызметте 3 (үш) жылдан кем емес, оның ішінде ЖЖОКБҰ-да қауымдастырылған профессордан (доценттен) немесе ғылыми ұйымдарда аға ғылыми қызметкерден төмен емес лауазымда, Сот төрелігі академиясының, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының, Қазақстан Республикасы прокуратура органдарының, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жоғары әскери, арнайы оқу орнының немесе ғылыми ұйымдарының басшысы (бастығы), басшысының (бастығының) орынбасары, бөлімшелер басшылары (бастықтары) лауазымдарында, ЖЖОКБҰ-ның әскери кафедрасында қауымдастырылған профессордан (доценттен) төмен емес лауазымда 2 (екі) жыл үзіліссіз еңбек өтілі;
2) диссертация қорғағаннан кейін жарияланған, сұратылған мамандық бойынша кемінде 14 (он төрт) ғылыми мақаласы (тезистер емес), оның ішінде уәкілетті орган ұсынған басылымдарда кемінде 10 (он) ғылыми мақаласы;
3) Ғылыми кеңес ұсынған монографиясы (соңғы 5 (бес) жылда басылған, ізденушіге кемінде 6 (алты) баспа табағы тиесілі); не Ғылыми кеңес ұсынған жеке жазылған оқу (оқу-әдістемелік) құралы (соңғы 5 (бес) жылда басылған, көлемі 6 (алты) баспа табақтан кем емес, білім беру процесінде кемінде 1 (бір) оқу жылы пайдаланылған); не оның жетекшілігімен диссертация қорғаған және ғылыми дәрежесі (ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор) немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор академиялық дәрежесі немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесі бар тұлғасы.

При наличии научных статей в международных рецензируемых научных журналах, 1 (одна) статья в таком журнале учитывается как 2 (две) статьи в изданиях, рекомендуемых уполномоченным органом.
Сноска. Правила дополнены пунктом 4-5 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 21.01.2016 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 05.09.2024 № 435 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4-6. Ученое звание ассоциированного профессора (доцента) присваивается работникам Академии правосудия, военнослужащим, сотрудникам и работникам высших военных, специальных учебных заведений или научных организаций Министерства обороны Республики Казахстан, органов национальной безопасности Республики Казахстан, органов прокуратуры Республики Казахстан, Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан и Министерства внутренних дел Республики Казахстан, а также военных кафедр ОВПО, не имеющим ученую степень (кандидата наук, доктора наук, доктора философии (PhD), доктора по профилю) или академическую степень доктора философии (PhD), доктора по профилю или степень доктора философии (PhD), доктора по профилю, но имеющим воинское (специальное) звание не ниже полковника, классный чин не ниже старшего советника юстиции или звание судьи в отставке и работающим в данной организации на полной ставке, при наличии:
1) непрерывного стажа научной и (или) научно-педагогической деятельности в должности согласно требованиям подпункта 1) пункта 4-5 настоящих Правил;
2) не менее 14 (четырнадцати) научных статей (не тезисы) по запрашиваемой специальности, опубликованных в изданиях, из них не менее 10 (десяти) в изданиях, рекомендуемых уполномоченным органом;
3) монографии или учебного (учебно-методического) пособия согласно требованиям подпункта 3) пункта 4-5 настоящих Правил.
При наличии научных статей в международных рецензируемых журналах, 1 (одна) статья в таком журнале учитывается как 2 (две) статьи в изданиях, рекомендуемых уполномоченным органом.
Сноска. Правила дополнены пунктом 4-6 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 21.01.2016 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 05.09.2024 № 435 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда ғылыми мақалалар болған кезде мұндай журналдағы 1 (бір) мақала уәкілетті орган ұсынған басылымдардағы 2 (екі) мақала ретінде есепке алынады.
Ескерту. Ереже 4-5-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 21.01.2016 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 05.09.2024 № 435 (күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
4-6. Қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағы Сот төрелігі академиясының қызметкерлеріне, әскери қызметшілерге, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының, Қазақстан Республикасы прокуратура органдарының, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жоғары әскери, арнайы оқу орындарының немесе ғылыми ұйымдарының, сондай-ақ жоғары оқу орындарындағы әскери кафедралардың ғылыми дәрежесі (ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор) немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор академиялық дәрежесі немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесі жоқ, бірақ полковниктен төмен емес әскери (арнайы) атағы, аға әділет кеңесшісі сыныптық шенінен төмен емес немесе отставкадағы судья атағы бар және осы ұйымда толық ставкада жұмыс істейтін қызметкерлерге және жұмыскерлерге мыналар:
1) осы Ереженің 4-5-тармағының 1) тармақшасының талаптарына сәйкес ғылыми және (немесе) ғылыми-педагогикалық қызметте үзіліссіз еңбек өтілі;
2) сұратылған мамандық бойынша кемінде 14 (он төрт) ғылыми мақаласы (тезистер емес), оның ішінде уәкілетті орган ұсынған басылымдарда кезде кемінде 10 (он) ғылыми мақаласы;
3) осы Ереженің 4-5-тармағының 3) тармақшасының талаптарына сәйкес монографиясы немесе оқу (оқу-әдістемелік) құралы болған жағдайда беріледі.
Халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда ғылыми мақалалар болған кезде мұндай журналдағы 1 (бір) мақала уәкілетті орган ұсынған басылымдардағы 2 (екі) мақала ретінде есепке алынады
Ескерту. Ереже 4-6-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 21.01.2016 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 05.09.2024 № 435 (күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

5. Ученое звание профессора присваивается претендентам с ученым званием ассоциированного профессора (доцента) или старшего научного сотрудника, работающим в организации, представляющей ходатайство о присвоении ученого звания на полной ставке, при наличии:
1) непрерывного стажа научной и (или) научно-педагогической деятельности не менее 5 (пяти) лет после получения ученого звания ассоциированного профессора (доцента), из них 2 (два) года замещающим должности не ниже профессора ОВПО или соответствующие должности в научной организации, должности руководителей подразделений, заместителей руководителя, руководителя ОВПО или научной организации;
2) 28 (двадцать восемь) научных статей в периодических научных изданиях, соответствующих специальности претендента и опубликованных после получения ученого звания ассоциированного профессора (доцента), в том числе 20 (двадцать) научных статей в изданиях, рекомендуемых уполномоченным органом и 3 (три) научные статьи в международных рецензируемых научных журналах (входящие в 1 и 2 квартиль по данным Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) компании Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) или имеющие в базе данных Scopus (Скопус) показатель процентиль по CiteScore (СайтСкор) не менее 50 (пятидесяти) по научной области, соответствующей специальности претендента.
Примечание ИЗПИ!
Абзац второй подпункта 2) вводится в действие с 01.09.2025 в соответствии с приказом Министра науки и высшего образования РК от 05.09.2024 № 435 (текст исключен).
Для лиц, претендующих на ученые звания в области социальных и гуманитарных наук, учитываются также статьи и обзоры, индексируемые в Arts and Humanities Citation Index (Арт энд Хьюманитис Цитэйшэн Индекс), Science Citation Index Expanded (Сайенс Цитэйшэн Индекс Экспандид), Social Sciences Citation Index (Сошиал Сайенсиз Цитэйшэн Индекс) базы данных Web of Science Core Collection (Веб оф Сайенс Кор Коллекшн) компании Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс).
Статьи в международных рецензируемых научных журналах имеют тип "Статья" (Article (Артикль) или "Обзор" (Review (Ревью) и соответствуют тематической направленности журнала, заявленной в указанных базах. Допускается публикация в международных рецензируемых научных журналах, имеющих междисциплинарное направление (Multidisciplinary (Малтидисциплинари), Interdisciplinary (Интердисциплинари), General (Дженерал), Miscellaneous (Мисцеллэниэс), а также направление по смежным научным областям. Квартиль по данным Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) либо показатель процентиль по CiteScore (СайтСкор) в базе данных Scopus (Скопус) учитывается за год публикации, указанный в соответствующей базе данных либо на момент подачи аттестационного дела претендента в уполномоченный орган. Квартиль по данным Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) определяется по импакт-фактору.
При прекращении индексации международного рецензируемого научного журнала в базе Scopus (Скопус) и/или Web of Science (Веф оф Сайенс) все статьи претендента в данном журнале не учитываются.

5. Профессор ғылыми атағы ғылыми атақ беру туралы өтініш берген ұйымда толық ставкада жұмыс істейтін қауымдастырылған профессор (доцент) немесе аға ғылыми қызметкер ғылыми атағы бар үміткерлерге мыналар:
1) қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын алғаннан кейін ғылыми және (немесе) ғылыми-педагогикалық қызметте 5 (бес) жылдан кем емес, оның ішінде ЖЖОКБҰ-да профессордан төмен емес лауазымда немесе ғылыми ұйымда сәйкес келетін лауазымда, ЖЖОКБҰ-ның немесе ғылыми ұйымның басшысы, басшысының орынбасары, бөлімшелер басшылары лауазымдарында 2 (екі) жыл үзіліссіз еңбек өтілі;
2) қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын алғаннан кейін үміткердің мамандығына сәйкес келетін мерзімді ғылыми басылымдарда жарияланған 28 (жиырма сегіз) ғылыми мақаласы, оның ішінде уәкілетті орган ұсынған басылымдарда 20 (жиырма) ғылыми мақала және халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда (Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) компаниясының Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) деректері бойынша 1 және 2 квартильге кіретін немесе Scopus (Скопус) деректер базасында CiteScore (СайтСкор) бойынша процентиль көрсеткіші үміткердің мамандығына сәйкес ғылыми сала бойынша кемінде 50 болатын) 3 (үш) ғылыми мақала болған жағдайда беріледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақшаның екінші абзацы 01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 05.09.2024 № 435 (мәтін алып тасталды) бұйрығымен.
Әлеуметтік және гуманитарлық ғылымдар саласында ғылыми атаққа үміткер тұлғалар үшін Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) компаниясының Web of Science Core Collection (Веб оф Сайенс Кор Коллекшн) деректер базасында Arts and Humanities Citation Index (Арт энд Хьюманитис Цитэйшэн Индекс), Science Citation Index Expanded (Сайенс Цитэйшэн Индекс Экспандид), Social Sciences Citation Index (Сошиал Сайенсиз Цитэйшэн Индекс) индекстелетін мақалалар мен шолулар да есепке алынады.
Халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдардағы мақалалар "Мақала" (Article (Артикль) немесе "Шолу" (Review (Ревью) түрінде болады және көрсетілген базалардағы журналдың тақырыптық бағытына сәйкес келеді. Пәнаралық бағыттағы (Multidisciplinary (Малтидисциплинарни), Interdisciplinary (Интердисциплинари), General (Дженерал), Miscellaneous (Мисцеллэниэс), сондай-ақ аралас ғылым салалары бойынша бағыттағы халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда жариялауға рұқсат етіледі. Бұл ретте Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) деректері бойынша квартиль не Scopus (Скопус) деректер базасында CiteScore (СайтСкор) бойынша процентиль көрсеткіші тиісті деректер базасында көрсетілген жариялау жылына не үміткердің аттестаттау ісін уәкілетті органға беру сәтіне ескеріледі. Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшен Репортс) деректері бойынша квартиль импакт-фактормен анықталады.
Scopus (Скопус) және/немесе Web of Science (Веф оф Сайенс) базасында халықаралық рецензияланатын ғылыми журналды индекстеу тоқтатылған кезде үміткердің осы журналдағы барлық мақаласы есепке алынбайды.

Содержание статьи соответствует подпункту 3) пункта 3 и подпункту 3) пункта 4 Требований к научным изданиям.
При наличии научных статей, превышающих требуемое количество в международных рецензируемых научных журналах, 1 (одна) статья в таком журнале учитывается как 2 (две) статьи в изданиях, рекомендованных уполномоченным органом.
Учитывается как 2 (две) научные статьи в международных рецензируемых научных журналах монография (соискателю принадлежит не менее 3 (трех) печатных листов), которая издана в доверенном издательстве. При наличии главы в вышеуказанной монографии (соискателю принадлежит не менее 1 (одного) печатного листа), она учитывается как 1 (одна) статья в международном рецензируемом научном журнале.
Патенты Соединенных штатов Америки, Европейского союза и Японии, включенные в Derwent Innovations Index (Дервент Инновэшн Индекс) в базе данных Web of Science (Веб оф Сайенс) компании Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс), учитываются как научные статьи в международных рецензируемых научных журналах. При этом патенты заменяют не более 20 % (двадцати процентов) научных статей.
Патенты на изобретения заменяют не более 20 % (двадцати процентов) статей в изданиях, рекомендуемых уполномоченным органом;
3) монографии, рекомендованной Ученым советом и опубликованной после получения ученого звания ассоциированного профессора (доцента), (издана за последние 5 (пять) лет, авторство составляет не менее 6 (шести) печатных листов); либо рекомендованного Ученым советом или Республиканским учебно-методическим советом или уполномоченным государственным органом индивидуально написанного учебника (издан за последние 5 (пять) лет, объем не менее 6 (шести) печатных листов, используется в образовательном процессе не менее 1 (одного) учебного года); либо 3 (трех) лиц, защитивших диссертации под его руководством и имеющих ученую степень (кандидата наук, доктора наук, доктора философии (PhD), доктора по профилю) или академическую степень доктора философии (PhD), доктора по профилю или степень доктора философии (PhD), доктора по профилю.
При наличии 5 (пяти) научных статей, дополнительно к указанным в подпункте 2) пункта 5 настоящих Правил, которые опубликованы в международных рецензируемых научных журналах (входящие в 1 и 2 квартиль по данным Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) компании Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) или имеющие в базе данных Scopus (Скопус) показатель процентиль по CiteScore (СайтСкор) не менее 50 (пятидесяти) хотя бы по одной из научных областей) либо монографии или главы в монографии (соискателю принадлежат не менее 3 (трех) печатных листов), опубликованной в доверенном издательстве, выполнение требований подпункта 3) пункта 5 настоящих Правил не требуется.

Мақаланың мазмұны Ғылыми басылымдарға қойылатын талаптардың 3-тармағының 3) тармақшасына және 4-тармағының 3) тармақшасына сәйкес болады.
Халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда талап етілетін санынан асатын ғылыми мақалалар болған кезде мұндай журналдағы 1 (бір) мақала уәкілетті орган ұсынған басылымдардағы 2 (екі) мақала ретінде саналады.
Халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда 2 (екі) ғылыми мақала ретінде сенімді баспада шығарылған монография (ізденушіге кемінде 3 (үш) баспа табағы тиесілі) ескеріледі. Жоғарыда көрсетілген монографияда тарау болған кезде (ізденушіге кемінде 1 (бес) баспа табағы тиесілі) ол халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдағы 1 (бір) мақала ретінде есепке алынады.
Америка құрама штаттары, Еуропалық одақ және Жапония елдерінің Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) компаниясының Web of Science (Вэб оф Сайенс) деректер базасындағы Derwent Innovation Index (Дервент Инновэйшн Индекс) енгізілген патенттері халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдардағы ғылыми мақалалар ретінде саналады. Бұл ретте патенттердің ғылыми мақалаларды алмастыруы 20 %-дан (жиырма пайыздан) аспайды.
Өнертабысқа патенттер уәкілетті орган ұсынған басылымдардағы мақалалардың 20 %-нан (жиырма пайызынан) көбін алмастыра алмайды;
3) Ғылыми кеңес ұсынған және қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын алғаннан кейін жарияланған монографиясы (соңғы 5 (бес) жылда басылған, авторлығы кемінде 6 (алты) баспа табақты құрайды); не Ғылыми кеңес немесе Республикалық оқу-әдістемелік кеңес немесе уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған жеке жазылған оқулығы (соңғы 5 (бес) жылда басылған, жалпы көлемі 6 (алты) баспа табақтан кем емес, білім беру процесінде кемінде 1 (бір) оқу жылы пайдаланылады); не оның жетекшілігімен диссертация қорғаған және ғылыми дәрежесі (ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор) немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор академиялық дәрежесі немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесі бар 3 (үш) тұлғасы.
Осы Ереженің 5-тармағының 2) тармақшасында көрсетілгендерге қосымша (кем дегенде бір ғылыми саладан Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) компаниясының Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) деректері бойынша 1 және 2-ші квартильге кіретін немесе Scopus (Скопус) деректер базасында CiteScore (СайтСкор) бойынша процентиль көрсеткіші кемінде 50 (елу) болатын) халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда жарияланған 5 (бес) ғылыми мақаласы не сенімді баспада жарияланған монографиясы немесе монографиядағы тарауы болған кезде, осы Ереженің 5-тармағының 3) тармақшасының талаптарын орындау талап етілмейді.

Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 05.09.2024 № 435 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-1. Ученое звание профессора присваивается претендентам, работающим в организации, представляющей ходатайство о присвоении ученого звания на полной ставке, при наличии:
1) непрерывного стажа научной и/или научно-педагогической деятельности не менее 8 (восьми) лет после защиты диссертации, в том числе 2 (два) года в должности не ниже ассоциированного профессора (доцента) ОВПО или старшего научного сотрудника в научной организации, должности руководителей подразделений, заместителей руководителя, руководителя ОВПО или научной организации;
2) 42 (сорок две) научные статьи (не тезисы) по запрашиваемой специальности, опубликованные после защиты диссертации, в том числе 30 (тридцать) научных статей в изданиях, рекомендуемых уполномоченным органом и 5 (пять) научных статей в международных рецензируемых научных журналах, удовлетворяющих требованиям подпункта 2) пункта 5 к настоящим Правилам;
3) не менее 2 (двух) монографий, рекомендованных Ученым советом и опубликованных после защиты диссертации (авторство составляет не менее 10 (десяти) печатных листов); либо рекомендованных Ученым советом или Республиканским учебно-методическим советом или уполномоченным государственным органом индивидуально написанных учебников (изданы за последние 5 (пять) лет, общий объем не менее 12 (двенадцати) печатных листов, используются в образовательном процессе не менее 1 (одного) учебного года); либо 4 (четырех) лиц, защитивших диссертации под его руководством и имеющих ученую степень (кандидата наук, доктора наук, доктора философии (PhD), доктора по профилю) или академическую степень доктора философии (PhD), доктора по профилю или степень доктора философии (PhD), доктора по профилю.
При наличии 7 (семи) научных статей, дополнительно к указанным в подпункте 2) пункта 5-1 настоящих Правил, которые опубликованы в международных рецензируемых научных журналах (входящие в 1 и 2 квартиль по данным Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) компании Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) или имеющие в базе данных (Скопус) показатель процентиль по CiteScore (СайтСкор) не менее 50 (пятидесяти) хотя бы по одной из научных областей) либо монографии или главы в монографии (соискателю принадлежат не менее 3 (трех) печатных листов), опубликованной в доверенном издательстве, выполнение требований подпункта 3) пункта 5-1 настоящих Правил не требуется.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 05.09.2024 № 435 (күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-1. Профессор ғылыми атағы ғылыми атақ беру туралы өтініш берген ұйымда толық ставкада жұмыс істейтін үміткерлерге мыналар:
1) диссертация қорғағаннан кейін ғылыми және (немесе) ғылыми-педагогикалық қызметте 8 (сегіз) жылдан кем емес, оның ішінде ЖЖОКБҰ-да қауымдастырылған профессордан (доценттен) немесе ғылыми ұйымда аға ғылыми қызметкерден төмен емес лауазымда, ЖЖОКБҰ-ның немесе ғылыми ұйымның басшысы, басшысының орынбасары, бөлімшелерінің басшылары лауазымдарында 2 (екі) жыл үзіліссіз еңбек өтілі;
2) диссертация қорғағаннан кейін жарияланған сұратылған мамандық бойынша 42 (қырық екі) ғылыми мақаласы (тезистер емес), оның ішінде уәкілетті орган ұсынған басылымдарда 30 (отыз) және осы Ереженің 5-тармағының 2) тармақшасының талаптарын қанағаттандыратын халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда 5 (бес) ғылыми мақаласы;
3) Ғылыми кеңес ұсынған және диссертация қорғағаннан кейін жарияланған кемінде 2 (екі) монографиясы (авторлығы кемінде 10 (он) баспа табақты құрайды); не Ғылыми кеңес немесе Республикалық оқу-әдістемелік кеңес немесе уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған жеке жазылған оқулықтар (соңғы 5 (бес) жылда басылған, жалпы көлемі 12 (он екі) баспа табақтан кем емес, білім беру процесінде кемінде 1 (бір) оқу жылы пайдаланылады); не оның жетекшілігімен диссертация қорғаған және ғылыми дәрежесі (ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор) немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор академиялық дәрежесі немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесі бар 4 (төрт) тұлғасы болған кезде беріледі.
Осы Ереженің 5-1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілгендерге қосымша (кем дегенде бір ғылыми саладан Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) компаниясының Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) деректері бойынша 1 және 2-ші квартильге кіретін немесе Scopus (Скопус) деректер базасында CiteScore (СайтСкор) бойынша процентиль көрсеткіші кемінде 50 (елу) болатын) халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда жарияланған 7 (жеті) ғылыми мақаласы не сенімді баспада жарияланған монографиясы немесе монографиядағы тарауы (ізденушіге кемінде 3 (үш) баспа табағы тиесілі) болған кезде, осы Ереженің 5-1-тармағының 3) тармақшасының талаптарын орындау талап етілмейді.

Сноска. Правила дополнены пунктом 5-1 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 15.06.2015 № 380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 05.09.2024 № 435 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-2. Ученое звание профессора присваивается специалистам в сфере искусства и архитектуры, имеющим ученое звание ассоциированного профессора (доцента) или старшего научного сотрудника и работающим в данной организации на полной ставке, при наличии:
1) непрерывного стажа научной и (или) творческо-педагогической деятельности согласно требованиям подпункта 1) пункта 5 настоящих Правил;
2) не менее 28 (двадцати восьми) научных статей (не тезисы) и (или) творческих трудов по запрашиваемой специальности, опубликованных (созданных) после получения ученого звания ассоциированного профессора (доцента), в том числе:
не менее 20 (двадцати) научных статей в изданиях, рекомендуемых уполномоченным органом и (или) творческих трудов, представленных в Республике Казахстан;
не менее 5 (пяти) научных статей в зарубежных научных журналах и (или) 3 (три) творческих труда, представленных за рубежом;
не менее 3 (трех) докладов в материалах зарубежных международных конференций или участие не менее 2 (двух) раз в качестве председателя, члена жюри, куратора на международном конкурсе, выставке, фестивале, олимпиаде;
3) монографии, рекомендованной Ученым советом и опубликованной после получения ученого звания ассоциированного профессора (доцента) (авторство составляет не менее 6 (шести) печатных листов); либо рекомендованного Ученым советом/Республиканским учебно-методическим советом индивидуально написанного учебника (издано за последние 5 (пять) лет, используется в образовательном процессе не менее 1 (одного) учебного года, общим объемом не менее 6 (шести) печатных листов); либо 3 (трех) лиц, защитивших диссертации под его руководством и имеющих ученую степень; либо 2 (два) подготовленных под его руководством лиц (коллективов). В качестве подготовленных лиц (коллективов) засчитываются лауреаты, призеры республиканских, международных (учрежденных уполномоченными органами Республики Казахстан), зарубежных конкурсов, выставок, фестивалей, премий, олимпиад.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-2 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 21.01.2016 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 15.06.2015 № 380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 05.09.2024 № 435 (күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
5-2. Профессор ғылыми атағы қауымдастырылған профессор (доцент) немесе аға ғылыми қызметкер ғылыми атағы бар және осы ұйымда толық ставкада жұмыс істейтін өнер және сәулет саласындағы мамандарға мынадай жағдайларда беріледі:
1) осы Ереженің 5-тармағының 1) тармақшасының талаптарына сәйкес ғылыми және (немесе) шығармашылық-педагогикалық қызметте үзіліссіз өтілі;
2) қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын алғаннан кейін жарияланған (жасалған), сұратылған мамандық бойынша кемінде 28 (жиырма сегіз) ғылыми мақаласы (тезистер емес) және (немесе) шығармашылық еңбегі, оның ішінде:
уәкілетті орган ұсынған басылымдарда кемінде 20 (жиырма) ғылыми мақаласы және (немесе) Қазақстан Республикасында ұсынылған шығармашылық еңбектері;
шетелдік ғылыми журналдарда кемінде 5 (бес) ғылыми мақаласы және (немесе) шетелде ұсынылған 3 (үш) шығармашылық еңбегі;
шетелдік халықаралық конференциялар материалдарында кемінде 3 (үш) баяндамасы немесе халықаралық конкурсқа, көрмеге, фестивальға, олимпиадаға төраға, қазылар алқасының мүшесі, куратор ретінде кемінде 2 (екі) рет қатысуы;
3) Ғылыми кеңес ұсынған және қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын алғаннан кейін жарияланған монографиясы (авторлығы кемінде 6 (алты) баспа табақты құрайтын); не Ғылыми кеңес/Республикалық оқу-әдістемелік кеңес ұсынған жеке жазылған оқулығы (соңғы 5 (бес) жылда басылған, жалпы көлемі 6 (алты) баспа табақтан кем емес, білім беру процесінде кемінде 1 (бір) оқу жылы пайдаланылған); не оның жетекшілігімен диссертация қорғаған және ғылыми дәрежесі бар 3 (үш) тұлғасы; не оның жетекшілігімен даярланған 2 (екі) тұлға (ұжымдар). Даярлаған тұлғалар (ұжымдар) ретінде республикалық, халықаралық (Қазақстан Республикасының уәкілетті органы бекіткен), шетелдік конкурстардың, көрмелердің, фестивальдардың, сыйлықтардың, олимпиадалардың лауреаттары, жүлдегерлері есептеледі.
Ескерту. Ереже 5-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 21.01.2016 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5-3. Ученое звание профессора присваивается специалистам в сфере искусства и архитектуры, имеющим ученое звание ассоциированного профессора (доцента) степени, удостоенным почетного звания, предусмотренного Законом, работающим в данной организации, при наличии:
1) непрерывного стажа научной и (или) творческо-педагогической деятельности не менее 5 (пяти) лет;
2) не менее 20 (двадцати) научных статей и (или) творческих трудов по запрашиваемой специальности;
3) монографии/учебника/подготовленных под его руководством лиц (коллективов) согласно требованиям подпункта 3) пункта 5-2 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-3 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 21.01.2016 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-4. Ученое звание профессора присваивается специалистам физической культуры и спорта, имеющим ученое звание ассоциированного профессора (доцента) или старшего научного сотрудника, и работающим в данной организации на полной ставке, при наличии:
1) непрерывного стажа научной и (или) тренерско-педагогической деятельности согласно требованиям подпункта 1) пункта 5 настоящих Правил;
2) не менее 28 (двадцати восьми) научных статей (не тезисы) по запрашиваемой специальности, опубликованных после получения ученого звания ассоциированного профессора (доцента), в том числе:
не менее 20 (двадцати) научных статей в изданиях, рекомендуемых уполномоченным органом;
не менее 5 (пяти) научных статей в зарубежных научных журналах;
не менее 3 (трех) докладов в материалах зарубежных международных конференций;
3) монографии, рекомендованной Ученым советом и опубликованной после получения ученого звания ассоциированного профессора (доцента) (авторство составляет не менее 6 (шести) печатных листов); либо рекомендованного Ученым советом/Республиканским учебно-методическим советом индивидуально написанного учебника (издано за последние 5 (пять) лет, используется в образовательном процессе не менее 1 (одного) учебного года, общим объемом не менее 6 (шести) печатных листов); либо 3 (трех) лиц, защитивших диссертации под его руководством и имеющих ученую степень; либо 2 (два) подготовленных под его руководством лиц (коллективов). В качестве подготовленных лиц (коллективов) засчитываются чемпионы Всемирных универсиад, чемпионатов Азии и Азиатских игр, чемпионы или призеры Европы, мира и Олимпийских игр.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-4 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 21.01.2016 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5-3. Профессор ғылыми атағы қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағы бар, Заңда қарастырылған құрметті атаққа ие болған, осы ұйымда жұмыс істейтін өнер және сәулет саласындағы мамандарға мынадай жағдайларда беріледі:
1) ғылыми және (немесе) шығармашылық-педагогикалық қызметте кемінде 5 (бес) жыл үзіліссіз өтілі;
2) сұратылған мамандық бойынша кемінде 20 (жиырма) ғылыми мақаласы және (немесе) шығармашылық еңбегі;
3) осы Ереженің 5-2 тармағының 3) тармақшасының талаптарына сәйкес монографиясы/оқулығы/оның жетекшілігімен даярланған 2 (екі) тұлғасы (ұжымдары).
Ескерту. Ереже 5-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 21.01.2016 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-4. Профессор ғылыми атағы қауымдастырылған профессор (доцент) немесе аға ғылыми қызметкер ғылыми атағы бар және осы ұйымда толық ставкада жұмыс істейтін дене тәрбиесі және спорт саласындағы мамандарға мынадай жағдайларда беріледі:
1) осы Ереженің 5-тармағының 1) тармақшасының талаптарына сәйкес ғылыми және (немесе) жаттықтырушылық-педагогикалық қызметте үзіліссіз өтілі;
2) қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын алғаннан кейін жарияланған, сұратылған мамандық бойынша кемінде 28 (жиырма сегіз) ғылыми мақаласы (тезистер емес), оның ішінде:
уәкілетті орган ұсынған басылымдарда кемінде 20 (жиырма) ғылыми мақаласы;
шетелдік ғылыми журналдарда кемінде 5 (бес) ғылыми мақаласы;
шетелдік халықаралық конференциялар материалдарында кемінде 3 (үш) баяндамасы;
3) Ғылыми кеңес ұсынған және қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын алғаннан кейін жарияланған монографиясы (авторлығы кемінде 6 (алты) баспа табақты құрайтын); не Ғылыми кеңес/Республикалық оқу-әдістемелік кеңес ұсынған жеке жазылған оқулығы (соңғы 5 (бес) жылда басылған, жалпы көлемі 6 (алты) баспа табақтан кем емес, білім беру процесінде кемінде 1 (бір) оқу жылы пайдаланылған); не оның жетекшілігімен диссертация қорғаған және ғылыми дәрежесі бар 3 (үш) тұлғасы; не оның жетекшілігімен даярланған 2 (екі) тұлға (ұжымдар). Даярлаған тұлғалары (ұжымдары) ретінде Дүниежүзілік универсиадалардың, Азия чемпионаттарының және Азия ойындарының чемпиондары, Еуропа, әлем және Олимпиада ойындарының чемпиондары немесе жүлдегерлері есептеледі.
Ескерту. Ереже 5-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 21.01.2016 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5-5. Ученое звание профессора присваивается специалистам физической культуры и спорта, имеющим ученое звание ассоциированного профессора (доцента) и удостоенным почетного звания Республики Казахстан, предусмотренного Законом или звания "Заслуженный тренер Республики Казахстан" и работающим в данной организации, при наличии:
1) непрерывного стажа научной и (или) тренерско-педагогической деятельности не менее 5 (пяти) лет;
2) не менее 20 (двадцати) научных статей по запрашиваемой специальности;
3) монографии/учебника/подготовленных под его руководством лиц (коллективов) согласно требованиям подпункта 3) пункта 5-4 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-5 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 21.01.2016 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-6. Ученое звание профессора присваивается работникам Академии правосудия, военнослужащим, сотрудникам и работникам высших военных, специальных учебных заведений или научных организаций, подведомственных органам национальной безопасности Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, органам прокуратуры Республики Казахстан, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан и Министерству обороны Республики Казахстан, а также военных кафедр ОВПО, имеющим ученое звание ассоциированного профессора (доцента), работающим в данной организации на полной ставке, при наличии:
1) непрерывного стажа научной и (или) научно-педагогической деятельности не менее 5 (пяти) лет после получения ученого звания ассоциированного профессор (доцента), в том числе 2 (два) года замещающим должности не ниже профессора ОВПО или старшего научного сотрудника в научной организации, должности руководителей (начальников) подразделений, заместителей руководителя (начальника), руководителя (начальника) Академии правосудия, высшего военного, специального учебного заведения или научной организации Министерства обороны Республики Казахстан, органов национальной безопасности Республики Казахстан, органов прокуратуры Республики Казахстан, Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан и Министерства внутренних дел Республики Казахстан, не ниже профессора военной кафедры ОВПО;
2) 28 (двадцать восемь) научных статей (не тезисы) по запрашиваемой специальности, опубликованных после получения ученого звания ассоциированного профессора (доцента), из них 20 (двадцать) в изданиях, рекомендуемых уполномоченным органом;

5-5. Профессор ғылыми атағы қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағы бар және Заңда қарастырылған Қазақстан Республикасының құрметті атағына немесе "Қазақстан Республикасының Еңбек сіңірген жаттықтырушысы" атағына ие болған және осы ұйымда жұмыс істейтін дене тәрбиесі және спорт саласындағы мамандарға мынадай жағдайларда беріледі:
1) ғылыми және (немесе) жаттықтырушылық-педагогикалық қызметте кемінде 5 (бес) жыл үзіліссіз өтілі;
2) сұратылған мамандық бойынша кемінде 20 (жиырма) ғылыми мақаласы;
3) осы Ереженің 5-4-тармағының 3) тармақшасының талаптарына сәйкес монографиясы/оқулығы/оның жетекшілігімен даярланған тұлғасы (ұжымдары).
Ескерту. Ереже 5-5-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 21.01.2016 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-6. Профессор ғылыми атағы Сот төрелігі академиясының қызметкерлеріне, әскери қызметшілерге, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының прокуратура органдарына, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты жоғары әскери, арнайы оқу орындарының немесе ғылыми ұйымдардың, сондай-ақ ЖЖОКБҰ-дағы әскери кафедралардың қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағы бар, осы ұйымда толық ставкада жұмыс істейтін қызметкерлеріне және жұмыскерлеріне мыналар:
1) қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын алғаннан кейін ғылыми және (немесе) ғылыми-педагогикалық қызметте 5 (бес) жылдан кем емес, оның ішінде ЖЖОКБҰ-да профессордан немесе ғылыми ұйымдарда аға ғылыми қызметкерден төмен емес лауазымда, Сот төрелігі академиясының, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының, Қазақстан Республикасы прокуратура органдарының, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жоғары әскери, арнайы оқу орындарының немесе ғылыми ұйымының басшысы (бастығы), басшысының (бастығының) орынбасары, бөлімшелер басшылары (бастықтары) лауазымдарында, ЖЖОКБҰ-ның әскери кафедрасында профессордан төмен емес лауазымда 2 (екі) жыл үзіліссіз еңбек өтілі;
2) қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын алғаннан кейін жарияланған, сұратылған мамандық бойынша 28 (жиырма сегіз) ғылыми мақаласы (тезистер емес), оның ішінде уәкілетті орган ұсынған басылымдарда 20 (жиырма) ғылыми мақаласы;

3) монографии, рекомендованной Ученым советом и опубликованной после получения ученого звания ассоциированного профессора (доцента) (авторство составляет не менее 6 (шести) печатных листов); либо рекомендованного Ученым советом индивидуально написанного учебника (издано за последние 5 (пять) лет, используется в образовательном процессе не менее 1 (одного) учебного года, общим объемом не менее 6 (шести) печатных листов); либо 3 (трех) лиц, защитивших диссертации под его руководством и имеющих ученую степень (кандидата наук, доктора наук, доктора философии (PhD), доктора по профилю) или академическую степень доктора философии (PhD), доктора по профилю или степенью доктора философии (PhD), доктора по профилю.
При наличии научных статей в международных рецензируемых научных журналах, 1 (одна) статья в таком журнале учитывается как 2 (две) статьи в изданиях, рекомендуемых уполномоченным органом.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-6 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 21.01.2016 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 05.09.2024 № 435 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Исключен приказом Министра образования и науки РК от 21.01.2016 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6-1. Для претендентов на присвоение ученого звания ассоциированного профессора (доцента), указанных в пунктах 4, 4-1 и 4-3 и для претендентов на присвоение ученого звания профессора, указанных в пунктах 5, 5-1, 5-2 и 5-4 настоящих Правил, в качестве статей в изданиях, рекомендованных уполномоченным органом, учитываются статьи, опубликованные в журналах из Списков 1 и 2 Перечня изданий, рекомендуемых для публикации результатов научной деятельности.
Сноска. Правила дополнены пунктом 6-1 в соответствии с приказом Министра науки и высшего образования РК от 05.09.2024 № 435 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Ученый совет ОВПО или научной организации представляет в Комитет ходатайство о присвоении ученого звания.
За 1 (один) месяц до принятия решения о ходатайстве Ученый совет размещает электронные (в формате DOC (док) или DOCX (докикс) и сканированные версии справки по форме согласно приложению 1, списка публикаций претендента, в том числе списка публикаций в международных рецензируемых изданиях по форме согласно приложению 2 на интернет-ресурсе ОВПО или научной организации (за исключением военных, специальных учебных заведений органов национальной безопасности Республики Казахстан, а также при размещении материалов, содержащих государственные секреты или сведения для служебного пользования).
К ходатайству прилагается аттестационное дело, в которое включаются следующие документы:

3) Ғылыми кеңес ұсынған және қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын алғаннан кейін жарияланған монографиясы (авторлығы кемінде 6 (алты) баспа табақты құрайды); не Ғылыми кеңес ұсынған жеке жазылған оқулығы (соңғы 5 (бес) жылда басылған, жалпы көлемі 6 (алты) баспа табақтан кем емес, білім беру процесінде кемінде 1 (бір) оқу жылы пайдаланылған); не оның жетекшілігімен диссертация қорғаған және ғылыми дәрежесі (ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор) немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор академиялық дәрежесі немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесі бар 3 (үш) тұлғасы болған жағдайда беріледі.
Халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда ғылыми мақалалар болған кезде мұндай журналдағы 1 (бір) мақала уәкілетті орган ұсынған басылымдардағы 2 (екі) мақала ретінде есепке алынады.
Ескерту. Ереже 5-6-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 21.01.2016 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 05.09.2024 № 435 (күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
6. Алып тасталды - ҚР Білім және ғылым министрінің 21.01.2016 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-1. Осы Ереженің 4, 4-1 және 4-3-тармақтарында көрсетілген қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын алуға үміткерлер үшін және 5, 5-1, 5-2 және 5-4-тармақтарында көрсетілген профессор ғылыми атағын алуға үміткерлер үшін уәкілетті орган ұсынған басылымдардағы мақалалар ретінде ғылыми қызметтің нәтижелерін жариялауға ұсынылған Басылымдар тізбесінің 1 және 2-Тізімдеріндегі журналдарда жарияланған мақалалар есепке алынады.
Ескерту. Ереже 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 05.09.2024 № 435 (күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. ЖЖОКБҰ-ның немесе ғылыми ұйымның Ғылыми кеңесі ғылыми атақ беру туралы қолдаухатты Комитетке ұсынады.
Ғылыми кеңес қолдаухат жіберу туралы шешім қабылдаудан 1 (бір) ай бұрын 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтаманың электрондық (DOC (док) немесе DOCX (докикс) форматында) және сканерленген нұсқаларын, 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үміткердің жарияланымдарының тізімін, оның ішінде халықаралық рецензияланатын басылымдардағы жарияланымдар тізімін ЖЖОКБҰ-ның немесе ғылыми ұйымның интернет-ресурсында орналастырады (Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнайы оқу орындарын қоспағанда, сондай-ақ мемлекеттік құпияларды немесе қызмет бабында пайдаланатын мәліметтерді қамтитын материалдарды орналастыру кезінде).
Қолдаухатқа аттестаттау ісі қоса беріледі, оған мынадай құжаттар кіреді:

1) сопроводительное письмо - рекомендация на бланке организации, подписанное председателем Ученого совета, с указанием даты отправки материалов;
2) список публикаций. Список публикаций в международных рецензируемых научных журналах оформляется по форме согласно приложению 2;
3) копии публикаций, указанных в списке публикаций;
4) выписка из протокола заседания Ученого Совета организации, в которой отражается научная и педагогическая деятельность соискателя;
5) копии дипломов о послевузовском образовании, ученых степеней и званий (при наличии);
6) копия документа, подтверждающая трудовую деятельность согласно Трудового кодекса Республики Казахстан, заверенная по месту работы;
7) копии официальных документов, подтверждающих подготовку учеников - лиц с ученой степенью (при наличии);
8) оригинал монографии или учебника (учебного (учебно-методического) пособия) в бумажном и электронном варианте;
9) копия удостоверения личности или паспорта.
Документы, указанные в подпунктах 3), 4), 5), 6), 7) и 9), представляются в Комитет в сканированном виде в формате файла пдф (pdf) (за исключением аттестационных дел, содержащих государственные секреты или сведения для служебного пользования).
При отсутствии какого-либо из документов Комитет возвращает аттестационное дело без рассмотрения с указанием причины возврата в течение 10 (десяти) календарных дней со дня регистрации аттестационного дела в Комитете. Аттестационное дело направляется ОВПО или научной организацией повторно в срок не менее 1 (одного) месяца со дня возврата с представлением нового ходатайства Ученого совета.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 05.09.2024 № 435 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7-1. Признание ученых званий иностранцев и лиц без гражданства, полученных в государственных органах аттестации других стран, проводится путем присвоения званий ассоциированного профессора (доцента) и профессора с выдачей соответствующих аттестатов Республики Казахстан. Признание ученых званий граждан Республики Казахстана, полученных в государственных органах аттестации других стран после 1 января 2011 года, проводится путем присвоения ученых званий ассоциированного профессора (доцента) и профессора в соответствии с пунктами 4, 4-1, 4-2,4-3, 4-4, 4-5, 4-6, 5, 5-2, 5-3, 5-4, 5-5, 5-6 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 15.06.2015 № 380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.07.2021 № 320 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) ілеспе хат – ұйымның бланкісінде материалдарды жіберу күні көрсетілген Ғылыми кеңес төрағасы қол қойған ұсыным;
2) жарияланымдар тізімі. Халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдардағы жарияланымдар тізімі 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді;
3) жарияланымдар тізімінде көрсетілген жарияланымдар көшірмелері;
4) ізденушінің ғылыми және педагогикалық қызметі көрсетілген ұйымның Ғылыми кеңесі отырысының хаттамасынан үзінді;
5) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі, ғылыми дәрежелері мен атақтары туралы дипломдардың көшірмелері (болған жағдайда);
6) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс орны растаған еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесі;
7) шәкірттер – ғылыми дәрежесі бар тұлғалар дайындағанын растайтын ресми құжаттардың көшірмелері (болған жағдайда);
8) монографияның немесе оқулықтың (оқу (оқу-әдістемелік) құрал) қағаз және электронды нұсқалардағы түпнұсқасы;
9) жеке куәліктің немесе төлқұжаттың көшірмесі.
3), 4), 5), 6), 7) және 9) тармақшаларда көрсетілген құжаттар Комитетке пдф (pdf) файлы форматында (мемлекеттік құпияларды немесе қызмет бабында пайдаланатын мәліметтерді қамтитын аттестаттау істерінен басқа) сканерленген түрде ұсынылады.
Қандай да бір құжат болмаған кезде Комитет аттестаттау ісін қарамай, қайтару себебін көрсетіп, аттестаттау ісінің Комитетте тіркелген күнінен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде қайтарады. ЖЖОКБҰ немесе ғылыми ұйым аттестаттау ісін қайтарылған күнінен бастап 1 айдан кешіктірмей Ғылыми кеңестің жаңа қолдау хатын ұсына отырып, қайта жібереді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 05.09.2024 № 435 (күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-1. Шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың басқа елдің мемлекеттік аттестаттау органдарында алған ғылыми атақтарын тану Қазақстан Республикасының тиісті аттестаттарын бере отырып, қауымдастырылған профессор (доцент) және профессор атақтарын беру арқылы жүргізіледі. Басқа елдердің мемлекеттік аттестаттау органдарында 2011 жылғы 1 қаңтардан кейін алынған Қазақстан Республикасы азаматтарының ғылыми атақтарын тану осы Ереженің 4, 4-1, 4-2, 4-3, 4-4, 4-5, 4-6, 5, 5-2, 5-3, 5-4, 5-5, 5-6-тармақтарына сәйкес қауымдастырылған профессор (доцент) және профессор ғылыми атақтарын беру арқылы жүргізіледі.
Ескерту. 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 15.06.2015 № 380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 07.07.2021 № 320 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

7-2. Признание ученых званий иностранцев и лиц без гражданства, полученных в государственных органах аттестации других стран, проводится с представлением следующих документов:
1) ходатайство ОВПО или научной организации, где они работают с указанием наименования и шифра запрашиваемой специальности;
2) копия удостоверения личности или паспорта;
3) нотариально заверенная копия аттестата о присвоении ученого звания за рубежом.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-2 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 15.06.2015 № 380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 05.09.2024 № 435 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Оплата расходов, связанных с оформлением аттестационных дел соискателей ученых званий, направляемых в Комитет, производится за счет организаций, в которых функционируют Ученые советы, подготовившие соответствующие представления в Комитет.
9. Аттестационные дела по присвоению ученого звания рассматриваются 2 (два) месяца со дня регистрации аттестационного дела в Комитете.
10. Соответствие аттестационных дел соискателей ученых званий ассоциированного профессора (доцента), профессора настоящим Правилам устанавливается в Экспертном совете (далее – Экспертный совет), который является консультативно-совещательным органом Комитета.
По результатам рассмотрения аттестационного дела Экспертный совет принимает заключение по форме согласно приложениям 3 и 4 к настоящим Правилам.
На основе заключения Экспертного совета Комитет принимает решение о присвоении/отказе в присвоении ученого звания и в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня подписания заключения издает соответствующий приказ.
Решение о присвоении ученого звания размещается на интернет-ресурсе Комитета в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня принятия решения.
Решение об отказе в присвоении ученого звания сообщается ОВПО или научной организации в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия решения. Новая рекомендация о присвоении этого звания представляется Ученым советом не ранее, чем через 1 (один) год.
При наличии заимствованного материала без ссылки на автора и источник заимствования в представленных научных статьях, монографии, учебном (учебно-методическом) пособии, учебнике Комитет принимает отрицательное решение, которое сообщается ОВПО или научной организации в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия решения.
Ходатайство по данному лицу в Комитет повторно не подается.

7-2. Шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың басқа елдің мемлекеттік аттестаттау органдарында алған ғылыми атақтарын тану мынадай құжаттарды ұсыну арқылы жүргізіледі:
1) сұратылған мамандықтың атауы және шифры көрсетілген олар жұмыс істейтін ЖЖОКБҰ-ның немесе ғылыми ұйымның қолдаухаты;
2) жеке куәлігінің немесе төлқұжатының көшірмесі;
3) шетелде ғылыми атақ берілгені туралы аттестаттың нотариалды расталған көшірмесі.
Ескерту. 7-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 15.06.2015 № 380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 05.09.2024 № 435 (күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
8. Ғылыми атақты ізденушілердің Комитетке жіберілетін аттестациялық істерін ресімдеуге байланысты шығыстарды төлеу Ғылыми кеңестер жұмыс істейтін, Комитетке тиісті ұсыныстарды әзірлеген ұйымдар есебінен жүргізіледі.
9. Ғылыми атақ беру жөніндегі аттестациялық істер аттестациялық істің Комитетте тіркелген күнінен бастап 2 (екі) айда қаралады.
10. Қауымдастырылған профессор (доцент), профессор ғылыми атақтарын алуға ізденушілердің аттестаттау істерінің осы Ережеге сәйкестігі Комитеттің консультативтік-кеңес беру органы болып табылатын Сараптамалық кеңесте анықталады.
Аттестаттау ісін қарау нәтижелері бойынша Сараптамалық кеңес осы Ережеге 3 және 4-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша қорытынды қабылдайды.
Сараптамалық кеңестің қорытындысы негізінде Комитет ғылыми атақ беру/беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды және қорытындыға қол қойылған күнінен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде тиісті бұйрық шығарады.
Ғылыми атақ беру туралы шешім Комитеттің интернет-ресурсында шешім қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде орналастырылады.
Ғылыми атақты беруден бас тарту туралы шешім ЖЖОКБҰ-ға немесе ғылыми ұйымға шешім қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде хабарланады. Ғылыми кеңес осы атақты беру туралы жаңа ұсынымды кемінде 1 (бір) жылдан кейін береді.
Ұсынылған ғылыми мақалаларда, монографияларда, оқу (оқу-әдістемелік) құралдарында, оқулықтарда авторы мен дереккөзіне сілтемесіз бөтен материал болған жағдайда, Комитет теріс шешім қабылдайды. Ол ЖЖОКБҰ-ға немесе ғылыми ұйымға шешім қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде хабарланады.
Осы тұлға бойынша қолдау хат Комитетке қайта берілмейді.

Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 05.09.2024 № 435 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. При вынесении Комитетом решения об отказе в присвоении ученого звания новая рекомендация о присвоении этого звания представляется Ученым советом не ранее, чем через год.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 16.01.2019 № 15 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Ассоциированным профессорам (доцентам) и профессорам выдаются аттестаты государственного образца.
13. В течение 2 (двух) месяцев со дня вынесения решения Комитета по вопросам присвоения ученых званий соискатель может подать апелляцию в Комитет. По истечении указанного срока апелляция к рассмотрению Комитетом не принимается.
14. Для досудебного урегулирования споров по вопросам присвоения ученых званий (ассоциированный профессор (доцент), профессор) Комитет в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня подачи апелляции соискателем, создает апелляционную комиссию (далее - комиссия) в составе 2 (двух) представителей Комитета и 3 (трех) ученых по соответствующей специальности.
Комиссия рассматривает материалы аттестационного дела и готовит заключение по результатам апелляции в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня ее создания.
15. В своей деятельности Комиссия руководствуется настоящими Правилами.
16. Заключение апелляционной комиссии принимается членами комиссии на основе открытого голосования большинством голосов и подписывается всеми членами комиссии.
17. По результатам заключения апелляционной комиссии Комитет в течение 15 (пятнадцати) календарных дней принимает решение, которое сообщается заявителю.
18. Споры, не урегулированные настоящими Правилами, в том числе по вопросам лишения (восстановления) ученых званий, восстановления срока подачи апелляции разрешаются в судебном порядке.
Приложение 1
к Правилам присвоения
ученых званий (ассоциированный
профессор (доцент), профессор)

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 05.09.2024 № 435 (күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Комитет осы атақты беруден бас тарту туралы шешім шығарған жағдайда ғылыми атақ беру туралы жаңа ұсынымды Ғылыми кеңес кем дегенде бір жылдан соң береді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 16.01.2019 № 15 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Қауымдастырылған профессорларға (доцент) және профессорларға мемлекеттік үлгідегі аттестаттар беріледі.
13. Ғылыми атақтарды беру мәселелері туралы Комитеттің шешімі шыққан күннен бастап 2 (екі) ай ішінде ізденуші Комитетке апелляция бере алады. Көрсетілген мерзім өткеннен кейін апелляция Комитет қарауына қабылданбайды.
14. Ғылыми атақтарды (қауымдастырылған профессор (доцент), профессор) беру мәселелері бойынша сотқа дейінгі дауларды реттеу үшін Комитет ізденуші апелляция берген күннен бастап 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде құрамында Комитеттің 2 (екі) өкілі және тиісті мамандық бойынша 3 (үш) ғалымы бар апелляциялық комиссияны (бұдан әрі - Комиссия) құрады.
Комиссия құрылған күнінен бастап 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде аттестациялық істің материалдарын қарап, апелляция бойынша қорытынды дайындайды.
15. Комиссия өз қызметінде осы Ережені басшылыққа алады.
16. Апелляциялық комиссияның қорытындысы комиссия мүшелерінің көпшілік ашық дауыс беруі нәтижесінде қабылданады және оған комиссияның барлық мүшелері қол қояды.
17. Апелляциялық комиссияның қорытындысы бойынша Комитет 15 (он бес) күнтізбелік күн ішінде шешім қабылдайды және шағымданушыға хабарлайды.
18. Осы Ережемен реттелмейтін даулар, оның ішінде ғылыми атақтардан айыру (қалпына келтіру), апелляция беру мерзімін қалпына келтіру мәселелері сот тәртібімен шешіледі.
Ғылыми атақтар
қауымдастырылған
профессор (доцент),
профессор) беру ережесіне
1-қосымша
Нысан

Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 16.01.2019 № 15 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Справка
о соискателе ученого звания
_____________________________________________________
по специальности _____________________________________
(шифр и наименование специальности)
1
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
2
Ученая степень (кандидата наук, доктора наук, доктора философии (PhD), доктора по профилю) или академическая степень доктора философии (PhD), доктора по профилю или степень доктора философии (PhD), доктора по профилю, дата присуждения
3
Ученое звание, дата присуждения
4
Почетное звание, дата присуждения
5
Должность (дата и номер приказа о назначении на должность)
6
Стаж научной, научно-педагогической деятельности
Всего _________лет, в том числе в должности ______________лет
7
Количество научных статей после защиты диссертации/получения ученого звания ассоциированного профессора (доцента)
Всего __________________,
в изданиях рекомендуемых уполномоченным органом________,
в научных журналах, входящих в базы компании Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) (Web of Science Core Collection, Clarivate Analytics (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн, Кларивэйт Аналитикс)) _____, Scopus (Скопус) или JSTOR (ДЖЕЙСТОР) _______,
творческих трудов_______________
8
Количество, изданных за последние 5 лет монографий, учебников, единолично написанных учебных (учебно-методическое) пособий
9
Лица, защитившие диссертацию под его руководством и имеющие ученую степень (кандидата наук, доктора наук, доктора философии (PhD), доктора по профилю) или академическая степень доктора философии (PhD), доктора по профилю или степень доктора философии (PhD), доктора по профилю
10
Подготовленные под его руководством лауреаты, призеры республиканских, международных, зарубежных конкурсов, выставок, фестивалей, премий, олимпиад.
11
Подготовленные под его руководством чемпионы или призеры Всемирных универсиад, чемпионатов Азии и Азиатских игр, чемпиона или призера Европы, мира и Олимпийских игр
12
Дополнительная информация
Руководитель кафедры (подразделения)
_____________________________
(подпись, фамилия и инициалы)
Приложение 2
к Правилам присвоения
ученых званий (ассоциированный
профессор (доцент), профессор)
Сноска. Приложение 2 исключено приказом Министра образования и науки РК от 15.06.2015 № 380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к Правилам присвоения
ученых званий
(ассоциированный профессор
(доцент), профессор)

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 16.01.2019 № 15 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_____________________________________________________ мамандық бойынша
(мамандықтың шифры мен аты)
___________________________________________ ғылыми атағын ізденуші
туралы анықтама
1
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
2
Ғылыми дәрежесі (ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор) немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор академиялық дәрежесі немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесі, берілген уақыты
3
Ғылыми атақ, берілген уақыты
4
Құрметті атақ, берілген уақыты
5
Лауазымы (лауазымға тағайындалу туралы бұйрық мерзімі және нөмірі )
6
Ғылыми, ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі
Барлығы_________ жыл,
оның ішінде лауазымда ______________ жыл
7
Диссертация қорғағаннан/қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын алғаннан кейінгі ғылыми мақалалар, шығармашылық еңбектер саны
Барлығы __________________,
уәкілетті орган ұсынатын басылымдарда____,
Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) (Web of Science Core Collection, Clarivate Analytics (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн, Кларивэйт Аналитикс)) компаниясының ақпараттық базасына ___,
Scopus (Скопус) не JSTOR (ДЖЕЙСТОР) базалардағы ғылыми журналдарда__,
шығармашылық еңбектер_______________
8
Соңғы 5 жылда басылған монографиялар, оқулықтар, жеке жазылған оқу (оқу-әдістемелік) құралдар саны
9
Оның басшылығымен диссертация қорғаған және ғылыми дәрежесі (ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор) немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор академиялық дәрежесі немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесі бар тұлғалар
10
Оның жетекшілігімен даярланған республикалық, халықаралық, шетелдік конкурстардың, көрмелердің, фестивальдардың, сыйлықтардың, олимпиадалардың лауреаттары, жүлдегерлері
11
Оның жетекшілігімен даярланған Дүниежүзілік универсиадалардың, Азия чемпионаттарының және Азия ойындарының чемпиондары, Еуропа, әлем және Олимпиада ойындарының чемпиондары немесе жүлдегерлері
12
Қосымша ақпарат
Кафедры (бөлімше) басшысы
___________________________
(қолы, аты-жөні және тегі)
Ғылыми атақтар (қауымдастырылған
профессор (доцент),профессор)
беру ережесіне
2-қосымша
ҒЫЛЫМИ АТАҚТЫ ІЗДЕНУШІНІҢ (ҚАУЫМДАСТЫРЫЛҒАН ПРОФЕССОР (ДОЦЕНТ), ПРОФЕССОР) ТІРКЕУ-ЕСЕП КАРТОЧКАСЫ
Ескерту. 2-қосымша алып тасталды - ҚР Білім және ғылым министрінің 15.06.2015 № 380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2011 жылғы 31 наурыздағы
№ 128 бұйрығымен
бекітілген
Ғылыми атақтар
(қауымдастырылған
профессор (доцент), профессор)
2-қосымша
Форма

Сноска. Правила дополнены приложением 2 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 07.07.2021 № 320 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма Список публикаций в международных рецензируемых изданиях
Фамилия претендента _________________
Идентификаторы автора (если имеются):
Scopus Author ID: ____________
Web of Science Researcher ID: ____________
ORCID: ______________
№ п/п
Название публикации
Тип публикации (статья, обзор и т.д.)
Наименование журнала, год публикации (согласно базам данных), DOI
Импакт-фактор журнала, квартиль и область науки* по данным Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) за год публикации
Индекс в базе данных Web of Science Core Collection (Веб оф Сайенс Кор Коллекшн)
CiteScore (СайтСкор) журнала, процентиль и область науки* по данным Scopus (Скопус) за год публикации
ФИО авторов (подчеркнуть ФИО претендента)
Роль претендента (соавтор, первый автор или автор для корреспонденции)
* область науки, по которой присвоен указанный квартиль или процентиль.
Область науки должна соответствовать специальности, по которой запрашивается ученое звание.
Приложение 3
к Правилам присвоения ученых
званий (ассоциированный
профессор (доцент), профессор
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 05.09.2024 № 435 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Заключение
Экспертного совета по _____________________________________________
(отрасль науки)
_________________________________________________________________
протокол № ________________ от "_______" _________________ 20__ года
Слушали:
Дело № _________________________________________________________
о присвоении ученого звания ассоциированного профессора (доцента)
________________________________________________________________,
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее – Ф.И.О (при его наличии))
соискателя) ______________________________________________________
по специальности _________________________________________________,
представленное Ученым советом ____________________________________
_________________________________________________________________
(наименование организации)
Заслушав эксперта ________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
Экспертный совет отмечает следующее:
1. Претендент (нужное отметить):
1) претендент имеет (не имеет степень) кандидата наук, доктора наук,
доктора философии (PhD), доктора по профилю) или академическую степень
доктора философии (PhD), доктора по профилю или степень доктора философии
(PhD), доктора по профилю _________________________________________;

Ескерту. Бұйрық 2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.07.2021 № 320 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Халықаралық рецензияланатын басылымдағы арияланымдар тізімі
Үміткердің АЖТ _________________
Автордың идентификаторы (болған жағдайда):
Scopus Author ID: ____________
Web of Science Researcher ID: ____________
ORCID: ______________
№ р/н
Жарияланымның атауы
Жарияланым түрі (мақала,, шолу, т.б.)
Журналдың атауы, жариялау жылы (деректер базалары бойынша),DOI
Журналдың жариялау жылы бойынша Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) деректері бойынша импакт-факторы және ғылым саласы*
Web of Science Core Collection (Веб оф Сайенс Кор Коллекшн) деректер базасындағы индексі
Журналдың жариялау жылы бойынша Scopus (Скопус) деректорі бойынша .CiteScore (СайтСкор) процентилі және ғылым саласы*
Авторлардың АЖТ (үміткердің АЖТ сызу)
Үміткердің ролі (теңавтор, бірінші автор немесе корреспонденция үшін автор)
*тиісті квартиль немесе процентиль берілген ғылым саласы. Ғылым саласы ғылыми атақ берілетін мамандыққа сәйкес келу керек
Ғылыми атақтар
(қауымдастырылған профессор
(доцент), профессор)
беру ережесіне
3-қосымша
Нысан
_________________________ бойынша Сараптау кеңесінің қорытындысы
(ғылым саласы)
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 05.09.2024 № 435 (күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20__ ж. "____" ________                   № _______ хаттама
Тыңдалды: _________________________________________ Ғылыми кеңесі ұсынған
(ұйымның атауы)
_____________________________________________________________
(ізденушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (бұдан әрі - Т.А.Ә.
(болған жағдайда))
_____________________________________________ мамандығы бойынша
қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын беру туралы
№ ______________ іс.
Сарапшы __________________________________________тыңдай келе
(Т.А.Ә. (ол болған жағдайда))
Сараптау кеңесі мынаны белгілейді:
1. Үміткер (керектісін белгілеу):
1) үміткердің ғылыми дәрежесі (ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор академиялық дәрежесі немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесі бар(жоқ)________________________________________________________;

2) претендент имеет почетное звание, предусмотренное Законом Республики
Казахстан "О государственных наградах Республики Казахстан" или звание
"Заслуженный тренер Республики Казахстан"
_________________________________________________________________;
3) претендент работает в Академии правосудия, высшем военном, специальном
учебном заведении или научной организации, подведомственных органам
национальной безопасности Республики Казахстан, Министерству внутренних дел
Республики Казахстан, органам прокуратуры Республики Казахстан, Министерству
по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан и Министерству обороны
Республики Казахстан или на военной кафедре ОВПО и имеет воинское
(специальное) звание не ниже полковника, классный чин не ниже старшего советника
юстиции или звание судьи в отставке __________________________________.
Аттестационное дело рассматривается в соответствии с пунктом _____ Правил.
2. Стаж научной, научно-педагогической, творческо-педагогической,
тренерско-педагогической работы (нужное подчеркнуть), в том числе в требуемой
должности: _______________________________________________________
__________________________________________________________________.
3. Соискатель ученого звания ассоциированного профессора (доцента)
имеет научных статей_______ из них:
в изданиях, рекомендуемых Комитетом _________;
в зарубежных научных журналах _________;
в международных рецензируемых журналах, входящих в 1, 2 и 3 квартиль
по данным Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) компании
Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) ______,
в международных рецензируемых журналах, имеющих в базе данных
Scopus (Скопус) показатель процентиль по CiteScore (СайтСкор)
не менее 35 _____;
в международных рецензируемых журналах, индексируемых в базе данных
Web of Science Core Collection (Веб оф Сайенс Кор Коллекшн) (разделы Arts and
Humanities Citation Index (Арт энд Хьюманитис Цитэйшэн Индекс), Science
Citation Index Expanded (Сайенс Цитэйшэн Индекс Экспандид), Social Sciences
Citation Index (Сошиал Сайенсиз Цитэйшэн Индекс)) компании Clarivate Analytics
(Кларивэйт Аналитикс)____;
в международных рецензируемых журналах, входящих в базу данных
JSTOR (ДЖЕЙСТОР) _______;
зарубежные патенты, включенные в базу данных Clarivate Analytics
(Кларивэйт Аналитикс) (Web of Science Core Collection, Clarivate Analytics (Вэб
оф Сайнс Кор Коллекшн, Кларивэйт Аналитикс) _____;
творческие труды______;
другие публикации_______.
4. Индивидуально написано и опубликовано учебное (учебно-методическое)
пособие, учебник или монография объемом ________ печатных листов, используемое
в образовательном процессе
__________________________________________________________________
(название, место и год издания, кем рекомендовано)
__________________________________________________________________

2) үміткердің "Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында қарастырылған құрметті атағы немесе "Қазақстан Республикасының Еңбек сіңірген жаттықтырушысы" атағы бар ________________________________________________________________;
3) үміткер Сот төрелегі академиясында, Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының прокуратура органдарына, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты жоғары әскери, арнайы оқу орнында немесе ғылыми ұйымда немесе жоғары оқу орнының әскери кафедрасында жұмыс істейді және полковниктен төмен емес әскери (арнайы) атағы, аға әділет кеңесшісі сыныптық шенінен төмен емес немесе отставкадағы судья атағы бар ______________________________.
Аттестациялық іс Ереженің ____ тармағына сәйкес қарастырылады.
2. Ғылыми, ғылыми-педагогикалық, шығармашылық-педагогикалық жаттықтырушылық-педагогикалық жұмыс өтілі (қажеттісінің астын сызу), оның ішінде талап етілетін лауазымдағы жұмыс өтілі: ____________________
_________________________________________________________________.
3. Қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын ізденушінің
______ғылыми мақаласы бар, оның ішінде:
Комитет ұсынған басылымдарда _________;
шетелдік ғылыми журналдарда _________;
Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) компаниясының Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) деректері бойынша 1, 2 және 3-ші квартильге кіретін халықаралық рецензияланатын журналдарда _________;
Scopus (Скопус) деректер базасында CiteScore (СайтСкор) бойынша процентиль көрсеткіші кемінде 35 болатын) халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда____;
Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) компаниясының Web of Science Core Collection (Веб оф Сайенс Кор Коллекшн) деректер базасында Arts and Humanities Citation Index (Арт энд Хьюманитис Цитэйшэн Индекс), Science Citation Index Expanded (Сайенс Цитэйшэн Индекс Экспандид), Social Sciences Citation Index (Сошиал Сайенсиз Цитэйшэн Индекс) индекстелетін халықаралық рецензияланатын журналдарда _______;
JSTOR (ДЖЕЙСТОР) деректер базасына енгізілген халықаралық рецензияланатын журналдарда _______;
Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) компаниясының Web of Science Core Collection (Веб оф Сайенс Кор Коллекшн) деректер базасына енгізілген шетелдік потенттер _____;
шығармашылық еңбектері______;
басқа жарияланымдар_______.
4. Білім беру процесінде пайдаланылатын, көлемі _____баспа табақ болатын жеке жазылған және жарияланған оқу (оқу-әдістемелік) құралы, оқулық немесе монография ___________________________________
__________________________________________________________________________
(атауы, шығарылған орны мен жылы, кім ұсынған)

5. Под руководством претендента (нужное заполнить):
1) подготовлено лицо, защитившее диссертацию под его руководством и
имеющее ученую степень (кандидата наук, доктора наук, доктора философии
(PhD), доктора по профилю) или академическую степень доктора философии
(PhD), доктора по профилю или степень доктора философии (PhD), доктора
по профилю_________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), дата защиты и утверждения)
2) подготовлен - лауреат, призер республиканских, международных
(учрежденных уполномоченными органами Республики Казахстан), зарубежных
конкурсов, выставок, фестивалей, премий, олимпиад
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
3) подготовлен - чемпион или призер Всемирных универсиад, чемпионатов
Азии и Азиатских игр, чемпион или призер Европы, мира и Олимпийских игр
____________________________________________________________________.
6. Сведения о наличии заимствованного материала без ссылки на автора и
источник заимствования в представленных научных статьях, монографии,
учебном (учебно-методическом) пособии, учебнике
____________________________________________________________________
есть/нет
7. Документы в аттестационном деле представлены в соответствии с пунктом 7
Правил ______________________________________________________________
(соответствуют или не соответствуют)
8. Решение Экспертного совета (заполняется один из подпунктов):
1) претендент__________________________________________________________
(Ф.И.О (при его наличии).)
соответствует всем требования Правил. Экспертный совет рекомендует Комитету
присвоить
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О (при его наличии).)
ученое звание ассоциированного профессор (доцента) по специальности
_____________________________________________________________________;
2) аттестационное дело претендента ______________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О (при его наличии).)
не соответствует пункту ______Правил ___________________________________
_____________________________________________________________________
(указывается, каким пунктам настоящих Правил не соответствует аттестационное
дело) _________________________________________________________________.
Экспертный совет рекомендует Комитету отказать претенденту
______________________________________________________________________
(Ф.И.О (при его наличии).)
в присвоении ученого звания ассоциированного профессора (доцента)
по специальности
______________________________________________________________________.
Результаты голосования: "за" ____________ "против" ____________
"воздержался" ____________
Председатель ____________________________
(Ф.И.О (при его наличии).)
Ученый секретарь ________________________
(Ф.И.О (при его наличии).)
Эксперт _________________________________
(Ф.И.О (при его наличии).)
Приложение 4
к Правилам присвоения
ученых званий
(ассоциированный профессор
(доцент), профессор

5. Үміткердің жетекшілігімен (керегін толтыру):
1) диссертацияны оның басшылығымен қорғаған және ғылыми дәрежесі (ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор) немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор академиялық дәрежесі немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесі бар тұлға дайындалған
____________________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса), қорғау және бекіту күні)
2) республикалық, халықаралық (Қазақстан Республикасының уәкілетті органдары құрған), шетелдік конкурстардың, көрмелердің, фестивальдардың, сыйлықтардың, олимпиадалардың лауреаты, жүлдегері
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________;
3) Дүниежүзілік универсиадалардың, Азия чемпионаттарының және Азия ойындарының чемпионы немесе жүлдегері, Еуропа, әлем және Олимпиада ойындарының чемпионы немесе жүлдегері
____________________________________________________________ дайындалған.
6. Ұсынылған ғылыми мақалаларда, монографияларда, оқу (оқу-әдістемелік) құралдарында, оқулықтарда авторы мен дереккөзіне сілтемесіз бөтен материалдың пайдаланылғаны туралы мәлімет
_____________________ бар / жоқ
7. Аттестаттау ісіндегі құжаттар Ереженің 7-тармағына
_____________________________________________________________
(сәйкес келеді немесе сәйкес келмейді)
8. Сараптау кеңесінің шешімі (тармақшалардың бірі толтырылады):
1) үміткер____________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса))
Ереженің барлық талаптарына сәйкес келеді. Сараптау кеңесі Комитетке
_________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса))
________________________________________________________ мамандығы
бойынша қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын беруді ұсынады.
2) үміткер ____________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса))
аттестаттау ісі Ереженің ______ тармағына сәйкес келмейді.
__________________________________________________________________
(аттестаттау ісінің Ереженің қай тармақтарына сәйкес келмейтіні көрсетіледі)
Сараптау кеңесі Комитетке үміткер
__________________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса))
________________________________________________________ мамандығы
бойынша қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын беруден бас тартуды
ұсынады.
Дауыс беру нәтижелері:
"жақтап" дауыс бергені _____
"қарсы" ____________
"қалыс қалғаны" ___________
Төраға             _____________________________
(Т.А.Ә (болған жағдайда))
Ғалым хатшы       ______________________________
(Т.А.Ә (болған жағдайда))
Сарапшы             ______________________________
(Т.А.Ә (болған жағдайда))
Ғылыми атақтар
(қауымдастырылған профессор
(доцент), профессор)
беру ережесіне
4-қосымша
Нысан
_________________________ бойынша Сараптау кеңесінің қорытындысы
(ғылым саласы)

Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 05.09.2024 № 435 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Заключение Экспертного совета по _____________________________________
(отрасль науки)
протокол № ________________ от "_______" ____________________ 20__ года
Слушали:
Дело № ___________________________________ о присвоении ученого звания
профессора _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее – Ф.И.О (при его наличии))
соискателя)
по специальности ____________________________________________________,
представленное Ученым советом _______________________________________
____________________________________________________________________
(наименование организации)
Заслушав эксперта ____________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
Экспертный совет отмечает следующее:
1. Претендент (нужное отметить):
1) претендент имеет (не имеет) ученое звание ассоциированного профессора (доцента)
или старшего научного сотрудника ___________________;
2) претендент имеет почетное звание, предусмотренное Законом Республики
Казахстан "О государственных наградах Республики Казахстан" или звание
"Заслуженный тренер Республики Казахстан"
____________________________________________________________________;
3) претендент работает в Академии правосудия, высшем военном, специальном
учебном заведении или научной организации, подведомственных органам
национальной безопасности Республики Казахстан, Министерству внутренних дел
Республики Казахстан, органам прокуратуры Республики Казахстан, Министерству
по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан и Министерству обороны
Республики Казахстан, или на военной кафедре ОВПО и имеет воинское
(специальное) звание не ниже полковника, классный чин не ниже старшего советника
юстиции или звание судьи в отставке ____________________________________.
Аттестационное дело рассматривается в соответствии пунктом ________ Правил.
2. Стаж научной, научно-педагогической, творческо-педагогической,
тренерско-педагогической работы (нужное подчеркнуть), в том числе в требуемой
должности:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Соискатель ученого звания профессора имеет научных статей _____ из них:
в изданиях, рекомендуемых Комитетом _________;
в зарубежных научных журналах _________;
в международных рецензируемых журналах, входящих в 1 и 2 квартиль
по данным Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) компании Clarivate
Analytics (Кларивэйт Аналитикс) ______,
в международных рецензируемых журналах, имеющих в базе данных
Scopus (Скопус) показатель процентиль по CiteScore (СайтСкор) не менее 50 _____;
в международных рецензируемых журналах, индексируемых в базе данных
Web of Science Core Collection (Веб оф Сайенс Кор Коллекшн) (разделы Arts and
Humanities Citation Index (Арт энд Хьюманитис Цитэйшэн Индекс), Science
Citation Index Expanded (Сайенс Цитэйшэн Индекс Экспандид), Social Sciences
Citation Index (Сошиал Сайенсиз Цитэйшэн Индекс)) компании Clarivate Analytics
(Кларивэйт Аналитикс)____;
в международных рецензируемых журналах, входящих в базу данных,
JSTOR (ДЖЕЙСТОР) _______;
зарубежные патенты, включенные в базу данных Clarivate Analytics
(Кларивэйт Аналитикс) (Web of Science Core Collection, Clarivate Analytics (Вэб
оф Сайнс Кор Коллекшн, Кларивэйт Аналитикс) _____;
творческие труды______;
другие публикации_____.

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 05.09.2024 № 435 (күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20__ ж. "____" ________ № _______ хаттама
Тыңдалды: _________________________________________ Ғылыми кеңесі ұсынған
(ұйымның атауы)
______________________________________________________________
(ізденушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (бұдан әрі - Т.А.Ә. (болған жағдайда))
_____________________________________________мамандығы бойынша
профессор ғылыми атағын беру туралы № ______________ іс.
Сарапшы ________________________________________тыңдай келе
(Т.А.Ә. (ол болған жағдайда))
Сараптау кеңесі мынаны белгілейді:
1. Үміткер (керектісін белгілеу):
1) үміткердің қауымдастырылған профессор (доцент), аға ғылыми қызметкер ғылыми атағы бар (жоқ)________________________________;
2) үміткердің "Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында қарастырылған құрметті атағы немесе "Қазақстан Республикасының Еңбек сіңірген жаттықтырушысы" атағы бар
_________________________________________________________________;
3) үміткер Сот төрелегі академиясында, Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының прокуратура органдарына, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты жоғары әскери, арнайы оқу орнында немесе ғылыми ұйымда немесе жоғары оқу орнының әскери кафедрасында жұмыс істейді және полковниктен төмен емес әскери (арнайы) атағы, аға әділет кеңесшісі сыныптық шенінен төмен емес немесе отставкадағы судья атағы бар___________________________________.
Аттестаттау ісі Ереженің ____ тармағына сәйкес қарастырылады.
2. Ғылыми, ғылыми-педагогикалық, шығармашылық-педагогикалық жаттықтырушылық-педагогикалық жұмыс өтілі (қажеттісінің астын сызу), оның ішінде талап етілетін лауазымдағы жұмыс өтілі: ____________________
_________________________________________________________________.
3. Қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын ізденушінің
______ғылыми мақаласы бар, оның ішінде:
Комитет ұсынған басылымдарда _________;
шетелдік ғылыми журналдарда _________;
Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) компаниясының Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) деректері бойынша 1 және 2-ші квартильге кіретін халықаралық рецензияланатын журналдарда _________;
Scopus (Скопус) деректер базасында CiteScore (СайтСкор) бойынша процентиль көрсеткіші кемінде 50 болатын халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда____;
Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) компаниясының Web of Science Core Collection (Веб оф Сайенс Кор Коллекшн) деректер базасында Arts and Humanities Citation Index (Арт энд Хьюманитис Цитэйшэн Индекс), Science Citation Index Expanded (Сайенс Цитэйшэн Индекс Экспандид), Social Sciences Citation Index (Сошиал Сайенсиз Цитэйшэн Индекс) индекстелетін халықаралық рецензияланатын журналдарда _______;
JSTOR (ДЖЕЙСТОР) деректер базасына енгізілген халықаралық рецензияланатын журналдарда _______;
Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) компаниясының Web of Science Core Collection (Веб оф Сайенс Кор Коллекшн) деректер базасына енгізілген шетелдік потенттер _____;
шығармашылық еңбектері______;
басқа жарияланымдар_______.

4. Индивидуально написан и опубликован учебник/монография объемом
_______________ печатных листов, используемое в образовательном процессе
_________________________________________________________________
(название, место и год издания, кем рекомендован)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
5. Под его руководством (нужное заполнить):
1) подготовлены лица, защитившие диссертацию под его руководством и
имеющие ученую степень (кандидата наук, доктора наук, доктора философии
(PhD), доктора по профилю) или академическую степень доктора философии
(PhD), доктора по профилю или степень доктора философии (PhD), доктора
по профилю _______________________________________________________;
(Ф.И.О. (при его наличии), дата защиты и утверждения)
__________________________________________________________________
2) подготовлены - лауреат, призер республиканских, международных
(учрежденных уполномоченными органами Республики Казахстан), зарубежных
конкурсов, выставок, фестивалей, премий, олимпиад
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________;
3) подготовлены - чемпион Всемирных универсиад, чемпионатов Азии
и Азиатских игр, чемпион или призер Европы, мира и Олимпийских игр
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________.
6. Сведения о наличии заимствованного материала без ссылки на автора
и источник заимствования в представленных научных статьях, монографии,
учебнике __________________________________________________________
есть/нет
7. Документы в аттестационном деле представлены в соответствии с пунктом 7
Правил ____________________________________________________________
(соответствуют или не соответствуют)
8. Решение Экспертного совета (заполняется один из подпунктов):
1) претендент _______________________________________________________
___________________________________________________________________
(Ф.И.О (при его наличии).)
соответствует всем требования Правил. Экспертный совет рекомендует Комитету
присвоить
____________________________________________________________________
(Ф.И.О (при его наличии).)
ученое звание профессора по специальности
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;

4. Білім беру процесінде пайдаланылатын, көлемі _____баспа табақ болатын жеке жазылған және жарияланған оқулық/ монография _________________________________________
__________________________________________________________________
(атауы, шығарылған орны мен жылы, кім ұсынған)
5. Үміткердің жетекшілігімен (керегін толтыру):
1) диссертацияны оның жетекшілігімен қорғаған және ғылыми дәрежесі (ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор) немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор академиялық дәрежесі немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесі бар тұлға дайындалған
____________________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса), қорғау және бекіту күні)
2) республикалық, халықаралық (Қазақстан Республикасының уәкілетті органдары құрған), шетелдік конкурстардың, көрмелердің, фестивальдардың, сыйлықтардың, олимпиадалардың лауреаты, жүлдегері _______________________________________________________________ _________________________________________________________________;
3) Дүниежүзілік универсиадалардың, Азия чемпионаттарының және Азия ойындарының чемпионы немесе жүлдегері, Еуропа, әлем және Олимпиада ойындарының чемпионы немесе жүлдегері
______________________________________________________________ дайындалған.
6. Ұсынылған ғылыми мақалаларда, монографияда, оқулықта авторы мен дереккөзіне сілтемесіз бөтен материалдың пайдаланылғаны туралы мәлімет
_____________________
бар / жоқ
7. Аттестаттау ісіндегі құжаттар Ереженің 7-тармағына
_____________________________________________________________
(сәйкес келеді немесе сәйкес келмейді)
8. Сараптау кеңесінің шешімі (тармақшалардың бірі толтырылады):
1) үміткер____________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса))
Ереженің барлық талаптарына сәйкес келеді. Сараптау кеңесі Комитетке
_________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса))
________________________________________________________ мамандығы
бойынша профессор ғылыми атағын беруді ұсынады.

2) аттестационное дело претендента
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Ф.И.О (при его наличии).)
не соответствует пункту ________________________________________ Правил
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указывается, каким пунктам настоящих Правил не соответствует аттестационное
дело) _______________________________________________________________
Экспертный совет рекомендует Комитету отказать претенденту
____________________________________________________________________
(Ф.И.О (при его наличии).)
в присвоении ученого звания профессора по специальности
____________________________________________________________________
Результаты голосования: "за" ____________ "против" ____________
"воздержался" ____________
Председатель ___________________________ (Ф.И.О (при его наличии).)
Ученый секретарь _______________________ (Ф.И.О (при его наличии).)
Эксперт ________________________________ (Ф.И.О (при его наличии).)
Приложение 2
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 марта 2011 года № 128
Перечень
утративших силу некоторых приказов
Министра образования и науки Республики Казахстан
1. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2003 года № 15 "Об утверждении Правил присвоения ученых званий" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2140, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов Республики Казахстан, 2003 г., № 15, ст. 841).
2. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 9 июня 2004 года № 534 "О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2003 года № 15 "Об утверждении Правил присвоения ученых званий" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2905, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов Республики Казахстан, 2005 г., № 15, ст. 96).
3. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 2 марта 2005 года № 127 "О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2003 года № 15 "Об утверждении Правил присвоения ученых званий" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3543, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов Республики Казахстан, 2005 г., № 14, ст. 74).

2) үміткер ________________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса))
аттестаттау ісі Ереженің ______ тармағына сәйкес келмейді.
__________________________________________________________________
(аттестаттау ісінің Ереженің қай тармақтарына сәйкес келмейтіні көрсетіледі)
Сараптау кеңесі Комитетке үміткер
_________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса))
________________________________________________________ мамандығы
бойынша профессор ғылыми атағын беруден бас тартуды ұсынады.
Дауыс беру нәтижелері:
"жақтап" дауыс бергені _____
"қарсы" ____________
"қалыс қалғаны" ___________
Төраға             _________________________
(Т.А.Ә (болған жағдайда))
Ғалым хатшы       _________________________
(Т.А.Ә (болған жағдайда))
Сарапшы             ________________________
(Т.А.Ә (болған жағдайда))
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2011 жылғы 31 наурыздағы
№ 128 бұйрығына 2-қосымша
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің кейбір күші жойылған бұйрықтарының тізімі
1. "Ғылыми атақтар беру ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым Министрінің 2003 жылғы 10 қаңтардағы № 15 Бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2140 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған, 2003 жыл, № 15, 841-бап).
2. "Ғылыми атақтар беру ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 10 қаңтардағы № 15 бұйрығына өзгертулер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2004 жылғы 9 маусымдағы № 534 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2905 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған, 2005 жыл, № 15, 96-бап).
3. "Ғылыми атақтар беру ережелелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым Министрінің 2003 жылғы 10 қаңтардағы № 15 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2005 жылғы 2 наурыздағы № 127 Бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3543 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған, 2005 жыл, № 14, 74-бап).