Об утверждении Правил проведения инвентаризации в государственных учреждениях
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 22 августа 2011 года № 423. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 сентября 2011 года № 7197.
Сноска. В заголовок приказа внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не изменяется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.01.2016 № 22.
В соответствии с пунктом 4 статьи 116 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения инвентаризации в государственных учреждениях.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Директора Департамента Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 23 июля 1998 года № 335 "Об утверждении Инструкции о порядке проведения инвентаризации активов, материальных запасов, денег, расчетов и других статей баланса в государственных учреждениях, содержащихся за счет республиканского и местных бюджетов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 621, опубликованный Издательством "Қаржы – қаражат" Министерства финансов Республики Казахстан в 1998 году отдельным официальным изданием);
2) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года № 489 "О внесении изменений и дополнений в приказ Директора Департамента Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 23 июля 1998 года № 335 "Об утверждении Инструкции о порядке проведения инвентаризации активов, материальных запасов, денег, расчетов и других статей баланса в государственных учреждениях, содержащихся за счет республиканского и местных бюджетов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5110, опубликованный в "Юридическая газета" от 1 февраля 2008 года № 16 (1416), Собрание актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан № 5, 2008 год).
3. Департаменту методологии бухгалтерского учета и финансовой отчетности, аудиторской деятельности Министерства финансов Республики Казахстан (Тулеуов А.О.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в средствах массовой информации в установленном законодательством порядке.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2013 года.
Министр
Б. Жамишев
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 августа 2011 года № 423
Правила проведения инвентаризации в государственных учреждениях

Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2011 жылғы 22 тамыздағы № 423 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылғы 22 қыркүйекте № 7197 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.01.2016 № 22 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 116-бабы 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидасы бекітілсін.
2. Мыналар:
1) "Республикалық және жергілікті бюджеттер есебінен ұсталатын ұйымдарында активтерді, материалдық запастарды, ақшаларды, есеп айырысуларды және басқа да баланс баптарына түгендемені жүргізудің тәртібі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық департаменті директорының 1998 жылғы 23 шілдедегі № 335 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 621 тіркелген, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің "Қаржы-қаражат" баспасында 1998 жылы жеке ресми басылым болып жарияланған);
2) "Қазақстан Республикасының республикалық және жергілікті бюджеттер есебінен ұсталатын ұйымдарында активтерге, материалдық запастарға, ақшаларға, есеп айырысуларға және басқа да баланс баптарына түгендеме жүргізудің тәртібі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық департаменті директорының 1998 жылы 23 шілдедегі № 335 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007 жылғы 28 желтоқсандағы № 489 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5110 тіркелген, 2008 жылғы 1 ақпандағы № 16 (1416) "Заң газетінде" жарияланған, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге мемлекеттік органдарының № 5 актілер жинағы, 2008 жыл) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік, аудиторлық қызмет әдіснамасы департаменті (А.О. Төлеуов) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның заңнамада белгіленген тәртіппен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енеді.
Министр Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2011 жылғы 22 тамыздағы
№ 423 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидалары

Сноска. В заголовок внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не изменяется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.01.2016 № 22.
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2020 № 694 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила проведения инвентаризации в государственных учреждениях (далее - Правила) разработаны в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и устанавливают порядок и сроки проведения инвентаризации в государственных учреждениях, содержащихся за счет республиканского и местных бюджетов.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не изменяется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.01.2016 № 22.
2. Основными задачами инвентаризации являются:
выявление фактического наличия долгосрочных активов, запасов, денежных средств и других активов;
сопоставление фактического наличия долгосрочных активов, запасов, денежных средств и других активов с данными бухгалтерского учета;
выявление неиспользуемых материальных ценностей;
проверка соблюдения правил и условий хранения материальных ценностей и денежных средств;
проверка полноты отражения в учете дебиторской и кредиторской задолженности, финансовых инвестиций и ценных бумаг.
3. Инвентаризация проводится:
перед составлением годовой финансовой отчетности;
при смене материально-ответственных лиц (на день приема - передачи);
при установлении факта хищений или злоупотреблений, а также порчи ценностей;
в случае пожара или стихийных бедствий и других чрезвычайных ситуациях;
при ликвидации, реорганизации (при слиянии и присоединении, разделении, выделении и преобразовании) государственного учреждения как юридического лица.
Глава 2. Сроки проведения инвентаризации
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2020 № 694 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Государственные учреждения проводят инвентаризации в следующие сроки:
1) машин и оборудования, транспортных средств, инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря, нематериальных и прочих долгосрочных активов – не менее одного раза в год не ранее 1 октября;
2) зданий, сооружений, передаточных устройств и других недвижимых объектов активов (земельные участки, многолетние насаждения и другие объекты, прочно связанные с землей, перемещение которых невозможно без ущерба их назначению) – не менее одного раза в год не ранее 1 октября;

Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.01.2016 № 22 бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.07.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағида) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексіне сәйкес әзірленді және республикалық және жергілікті бюджеттердің есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу тәртібі мен мерзімдерін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.01.2016 № 22 бұйрығымен.
2. Түгендеудің негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
ұзақ мерзімді активтердің, қорлардың, ақша құралдарының және өзге активтердің іс жүзінде қолда барын айқындау;
ұзақ мерзімді активтердің, қорлардың, ақша құралдарының және өзге активтердің іс жүзінде қолда барын бухгалтерлік есептің деректерімен салыстыру;
пайдаланылмайтын материалдық құндылықтарды айқындау;
материалдық құндылықтарды және ақша қаражатын сақтау қағидалары мен шарттарының сақталуын тексеру;
есепте дебиторлық және кредиторлық берешекті, қаржы инвестицияларын және бағалы қағаздарды көрсетудің толықтығын тексеру.
3. Түгендеу:
жылдық қаржылық есептілікті жасау алдында;
материалдық-жауапты адамдарды ауыстыру кезінде (қабылдап алу-тапсыру күніне);
ұрлау немесе теріс пайдалану, сондай-ақ мүлікті бүлдіру фактісін анықтаған кезде;
өрт немесе табиғи апаттар және өзге төтенше жағдайлар болған жағдайда;
мемлекеттік мекемені таратқан, заңды тұлға ретінде қайта ұйымдастырған (қосу және біріктіру, бөлу, бөліп беру және қайта құру) кезде жүргізіледі.
2-тарау. Түгендеу жүргізу мерзімдері
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.07.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Мемлекеттік мекемелер түгендеуді мынадай мерзімдерде:
1) машиналар мен жабдықтарды, көлік құралдарын, аспаптарды, өндіріс пен шаруашылық құрал-саймандарын, материалдық емес және өзге де ұзақ мерзімді активтерді - жылына кемінде бір рет 1 қазаннан кейін;
2) ғимараттарды, құрылыстарды, өтпелі құрылыстар мен басқа да жылжымайтын активтер объектілерін (жер учаскелерін, көпжылдық өскіндер мен басқа да жер шаруашылығымен тығыз байланысты, оларды ауыстыру, олардың арнаулы мақсаттарына байланысты шығынсыз болмайтын объектілерді) - жылына кемінде бір рет 1 қазаннан кейін;

3) библиотечных фондов – один раз в пять лет, а также в сроки, установленные соответствующими администраторами бюджетных программ;
4) рабочего и продуктивного скота, молодняка животных и животных на откорме, птиц, кроликов, пушных зверей, семей пчел, а также подопытных животных – не менее одного раза в квартал;
5) незавершенного строительства – не менее одного раза в год, но не ранее 1 декабря;
6) материалов для учебных, научных и других целей, хозяйственных материалов и канцелярских принадлежностей, медикаментов и перевязочных средств, топлива, горючих и смазочных материалов, кормов и фуража, тары, материалов в пути, запасных частей к машинам и оборудованию, прочих материалов, спецодежды и других предметов индивидуального пользования – не менее одного раза в год, но не ранее 1 октября;
7) продуктов питания и спирта – не менее одного раза в квартал;
8) незавершенного производства и полуфабрикатов собственной выработки в производственных (учебных) мастерских и подсобных (учебных) сельских хозяйствах, незаконченных научно-исследовательских работ, выполняемых по договорам с организациями – не ранее 1 октября отчетного года, и, кроме того, периодически в сроки, устанавливаемые соответственно администраторами бюджетных программ;
9) драгоценных металлов и драгоценных камней – два раза в год по состоянию на 1 января и на 1 июля;
10) денег, денежных документов, ценностей и бланков строгой отчетности – в сроки, установленные руководителем государственного учреждения или уполномоченным им лицом, но не реже одного раза в квартал;
11) движение на счетах учета денежных средств и их эквивалентов производится путем сверки остатков сумм, числящихся на соответствующих счетах по данным бухгалтерской службы государственного учреждения, с данными по формам отчетов территориальных подразделениях Казначейства и выписок обслуживающих банков второго уровня – в сроки, установленные руководителем государственного учреждения или уполномоченным им лицом, но не реже одного раза в квартал;
12) расчетов по платежам в бюджет, по обязательным социальным отчислениям, по пенсионным взносам, по отчислениям и взносам на обязательное социальное медицинское страхование в Государственную корпорацию "Правительство для граждан", с депонентами – не менее одного раза в квартал;
13) расчетов с разными дебиторами и кредиторами – не менее двух раз в год;
14) остальных статей баланса – по состоянию на 1 января;

3) кітапхана қорларын - бес жылда бір рет, сондай-ақ тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері белгілеген мерзімдерде;
4) жұмыс істейтін және өнім беретін малдарды, малдың төлдерін және бордақыдаға малдарды, құстарды, үй қояндарын, терісі бағалы аңдарды, омарталарды, сондай-ақ тәжірибелік жануарларды - тоқсанына кемінде бір рет;
5) аяқталмаған құрылыс - жылына кемінде бір рет, бірақ 1 желтоқсаннан кейін;
6) оқу, ғылыми және басқа мақсаттарға арналған материалдарды, шаруашылық материалдарын және кеңсе мүліктерін, дәрі-дәрмектер мен байлап-таңу заттарын, отынды, жанар және жағар материалдарын, мал азығы мен жемдерін, ыдыстарды, жолүсті материалдарын, машиналарға арналған қосалқы бөлшектер мен жабдықтарды, өзге де материалдарды, арнайы киімді және өзге де жеке пайдаланатын заттарды - бір жылына кемінде бір рет, бірақ 1 қазаннан кейін;
7) тамақ және спирт өнімдерін - тоқсанына кемінде бір рет;
8) өндірістік (оқу) шеберханаларындағы және қосалқы (оқу) шаруа қожалықтарындағы аяқталмаған өндірісті және өзіндік жартылай фабрикаттарды, ұйымдармен шарттар бойынша орындалатын аяқталмаған ғылыми зерттеу жұмыстарын - есепті жылдың 1 қазанынан кейін, және бұдан басқа, кезең-кезеңмен тиісінше бюджеттік бағдарламалар әкімшілері белгілейтін мерзімде;
9) қымбат бағалы металдар мен қымбат бағалы тастарды - 1 қаңтардағы және 1 шілдедегі жағдай бойынша жылына екі рет;
10) ақшаны, ақша құжаттарын, құндылықтар мен қатаң есептегі бланктерді - мемлекеттік мекеменің басшысы немесе ол уәкілеттік берген адам, белгілеген мерзімдерді, бірақ тоқсанына бір реттен кем емес;
11) ақша қаражаты мен олардың баламаларының есеп шоттарындағы қозғалыстар мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік қызметтерінің деректері бойынша тиісті шоттарда есепте тұрған сомалардың қалдықтарын қазынашылықтың құрылымдық бөлімшелердің есепті нысандары бойынша деректермен және қызмет көрсететін екінші деңгейлі банктердің үзінді жазбаларымен салыстыру жолымен - мемлекеттік мекеменің басшысы немесе ол уәкілеттілік берген адам белгілеген мерзімдерді, бірақ тоқсанына бір реттен кем емес жүргізіледі;
12) міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша, зейнетақы жарналары бойынша, "Азаматтар үшін үкімет" мемлекеттік корпорациясына міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналар бойынша бюджетке төлемдер бойынша, депонентермен - тоқсанына кемінде бір рет есеп айырысулар;
13) әр түрлі дебиторлармен және кредит берушілермен есеп айырысуларды - жылына екі реттен кем емес;
14) баланстың басқа да баптарын - 1 қаңтардағы жағдай бойынша жүргізуге міндетті.

15) имущество, обращенное (поступившее) в собственность государства по отдельным основаниям, предусмотренным статьей 21 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" (далее – Закон о государственном имуществе), подтвержденное данными Реестра государственного имущества – два раза в год по состоянию на 1 января и на 1 июля.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2020 № 694 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Ценности, которые были ранее подвергнуты внеплановой проверке в течение года, также подлежат инвентаризации в установленные сроки.
Глава 3. Порядок проведения инвентаризации
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2020 № 694 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Для проведения инвентаризации приказом руководителя государственного учреждения или уполномоченным им лицом создаются инвентаризационные комиссии, устанавливаются сроки начала и окончания инвентаризации.
Инвентаризационная комиссия создается из работников государственного учреждения в составе не менее 3 человек, включая главного бухгалтера или лицо, его замещающее.
Инвентаризационная комиссия возглавляется руководителем государственного учреждения или его заместителем.
Руководитель государственного учреждения или уполномоченное им лицо обеспечивает условия для полной и точной проверки фактического наличия объектов учета в установленные сроки.
В государственных учреждениях с большой номенклатурой ценностей в межинвентаризационный период по распоряжению руководителя государственного учреждения или уполномоченного им лица проводятся выборочные инвентаризации материальных ценностей в местах их хранения и переработки.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2020 № 694 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Создание центральной инвентаризационной комиссии, проведение инвентаризации в государственных учреждениях, обслуживаемых централизованной бухгалтерией, утверждение календарного плана проведения инвентаризации, а также распределения работников для участия их в инвентаризационных комиссиях утверждается приказом руководителя государственного учреждения или уполномоченного им лица. На основании этого приказа руководителями государственных учреждений или уполномоченными ими лицами обслуживаемых централизованной бухгалтерией, назначаются свои инвентаризационные комиссии.
При наличии централизованной бухгалтерии, обслуживающие территориальные подразделения государственных учреждений, в состав инвентаризационной комиссии включаются руководители этих территориальных подразделений.

15) Мемлекеттiк мүлiк тiзiлiмi деректерімен расталған "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасы заңының 21-бабында (бұдан әрі - Мемлекеттік мүлік туралы заң) көзделген жекелеген негіздер бойынша мемлекеттің меншігіне айналдырылған (түскен) бағаланған мүлік жекелеген негіздер бойынша расталады - 1 қаңтардағы және 1 шілдедегі жағдай бойынша жылына екі рет.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.07.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Бұрын жыл бойында жоспардан тыс тексеруге ұшыраған құндылықтар, сол сияқты белгіленген мерзімде түгендеуге жатады.
3-тарау. Түгендеуді жүргізудің тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.07.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Түгендеу жүргізу үшін мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның бұйрығымен түгендеу комиссиясы құрылады, түгендеу жүргізудің бастау және аяқтау мерзімдері белгіленеді.
Түгендеу комиссиясы бас бухгалтерді немесе оны алмастыратын тұлғаны қоса алғанда, мемлекеттік мекеме қызметкерлерінің арасынан құрамында кемінде 3 адамнан құрылады.
Түгендеу комиссиясын мемлекеттік мекеменің басшысы немесе оның орынбасары басқарады.
Мемлекеттік мекеменің басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға белгіленген мерзімде есептеу объектілерінің іс жүзінде болуын толығымен және нақты тексеру үшін жағдайлар қамтамасыз етеді.
Үлкен номенклатуралық құндылығы бар мемлекеттік мекемелерде аралық түгендеу кезеңінде мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның өкімі бойынша материалдық құндылықтарды оларды сақтау және қайта өңдеу орындарында таңдаулы түгендеу жүргізіледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.07.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Орталық түгендеу комиссиясын құру, орталықтандырылған бухгалтерия қызмет көрсететін мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу, түгендеу жүргізудің күнтізбелік жоспарын бекіту, сондай-ақ қызметшілердің түгендеу комиссияларына қатысуы үшін бөлу мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның бұйрығымен бекітіледі. Осы бұйрықтың негізінде орталықтандырылған бухгалтерия қызмет көрсететін мемлекеттік мекемелердің басшылары немесе ол уәкілеттік берген тұлға өздерінің түгендеу комиссияларын тағайындайды.
Мемлекеттік мекемелердің аумақтық бөлімшелеріне қызмет көрсететін орталықтандырылған бухгалтерия болған кезде түгендеу комиссиясының құрамына осы аумақтық бөлімшелердің басшылары енгізіледі.

Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2020 № 694 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Инвентаризационная комиссия проводит инвентаризацию материальных ценностей и денег по местам их хранения отдельно по материально-ответственным лицам.
Проверка фактического наличия имущества производится при непосредственном участии материально ответственных лиц.
9. Инвентаризация проводится при обязательном участии всех членов инвентаризационной комиссии в полном составе.
Материально ответственные лица не являются членами инвентаризационной комиссии.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра финансов РК от 13.09.2016 № 491.
10. Прежде чем приступить к проверке фактического наличия материальных ценностей инвентаризационные комиссии производят:
опломбирование подсобных помещений, подвалов и других мест хранения ценностей, имеющих отдельные входы и выходы;
проверку исправности всех весоизмерительных приборов;
Инвентаризационные комиссии получают последние на момент инвентаризации отчеты о движении материальных ценностей и денег.
На день до начала инвентаризации должна быть закончена обработка всех документов по приходу и расходу ценностей, произведены соответствующие записи в карточках (книгах) аналитического учета и выведены остатки.
Материально ответственные лица, до начала инвентаризации дают расписку в том, что к началу инвентаризации все документы, относящиеся к приходу и расходу ценностей, сданы в бухгалтерскую службу и все ценности, поступившие на их ответственное хранение, оприходованы, а выбывшие списаны в расход.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2020 № 694 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. На складах и в других местах хранения материальные ценности должны быть рассортированы и уложены по наименованиям, сортам, размерам и прочим параметрам. На материальные ценности должны быть повешены ярлыки с подробными сведениями, характеризующими эти ценности, с указанием их количества, массы (веса) и меры.
12. Наличие материальных ценностей при инвентаризации определяется путем обязательного подсчета, взвешивания, обмера. По материалам и товарам, хранящимся в неповрежденной упаковке поставщика, количество этих ценностей в виде исключения определяется на основании документов при обязательной проверке фактического наличия части этих ценностей. Определение массы (веса или объема) навалочных материалов допускается проводить на основании обмеров и технических расчетов, о чем в описях делается соответствующая отметка.
Если инвентаризация материальных ценностей, находящихся на складах или в других закрытых помещениях, не закончена в тот же день, помещения должны быть опечатаны при уходе инвентаризационной комиссии. Печать на время инвентаризации хранится у председателя инвентаризационной комиссии. Во время перерывов в работе инвентаризационных комиссий (в обеденный перерыв, в ночное время, по другим причинам) описи должны храниться в закрытом помещении, где проводится инвентаризация (в шкафу, сейфе).
Сведения о фактическом наличии объектов учета записываются в инвентаризационные описи (сличительные ведомости) или акты инвентаризации (далее по тексту "описи").

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.07.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Түгендеу комиссиясы материалдық құндылықтар мен ақшаларды түгендеуді олардың сақталған орындары бойынша материалдық жауапты тұлғалар бойынша жеке жүргізеді.
Мүліктің іс жүзінде бар болуын тексеру материалдық жауапты тұлғалардың тікелей қатысуымен жүргізіледі.
9. Түгендеу комиссиясы түгендеуді барлық мүшелердің міндетті қатысуымен ғана жүргізеді.
Материалдық жауапты адамдар түгендеу комиссиясының мүшесі болып табылмайды.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.10.2015 № 523 (01.01.2016 бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
Ескерту. 9-тармақтың орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді - ҚР Қаржы министрінің 13.09.2016 № 491 бұйрығымен.
10. Материалдық құндылықтардың іс жүзіндегі санын тексеруге кіріспестен бұрын түгендеу комиссиялары:
қосалқы бөлмелерді, жер асты қоймаларын және кіретін және шығатын жеке есіктері бар құндылықтар сақталатын басқа да орындарды мөрлеп бекітуді;
салмақ өлшейтін барлық аспаптардың дұрыстығын тексеруді жүргізеді.
Түгендеу комиссиялары түгендеу сәтіне материалдық құндылықтар мен ақшаның қозғалысы туралы соңғы есептерді алады.
Түгендеу басталғанға дейінгі күні құндылықтардың кірісі мен шығысы бойынша барлық құжаттарды өңдеу аяқталуы тиіс, талдамалы есеп карточкаларында (кітаптарында) тиісті жазбалар жүргізілуі және қалдықтар шығарылуы тиіс.
Материалдық жауапты тұлғалар, түгендеу бастағанға дейін түгендеу басына құндылықтардың кірісі мен шығысына жатқызылатын барлық құжаттардың және олардың жауаптылықпен сақтауына келіп түскен барлық құндылықтардың бухгалтерлік қызметке тапсырылғаны, ал есептен шығарылғандарының шығысқа жатқызылғаны туралы қолхат береді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.07.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Қоймаларда және басқа сақтау орындарында материалдық құндылық атаулары, сұрыптары, өлшемі және өзге параметрлері бойынша сұрыпталуы және орналастырылуы керек. Материалдық құндылықтарда олардың санын, массасын (салмағын) және өлшемдерін көрсете отырып, осы құндылықтарды сипаттайтын мәліметтер бар белгі болуы тиіс.
12. Түгендеу кезінде материалдық құндылықтардың болуы міндетті түрде есептеу, салмақтау, өлшеу жолымен айқындалады. Өнім берушінің бүлінбеген орауында сақталатын материалдар мен тауарлар бойынша бұл құндылықтардың мөлшері ерекше жағдайларда осы құндылықтар бөлігінің іс жүзінде болуын міндетті тексеру кезінде құжаттар негізінде айқындалады. Төсек материалдарының массасын (салмағын немесе көлемін) анықтауды көлемін өлшеу және техникалық есептеулер негізінде жүргізуге рұқсат етіледі, ол туралы тізімдемеде тиісті белгі қойылады.
Егер қоймаларда немесе басқа да жабық үй-жайларда орналасқан материалдық құндылықтарды түгендеу сол күні аяқталмаса, үй-жай түгендеу комиссиясы кетер алдында мөрленіп бекітілуі тиіс. Түгендеу кезінде мөр түгендеу комиссиясының төрағасында сақталады. Түгендеу комиссиясының жұмысындағы үзілістер (түскі үзілістер, түнгі уақыт, басқа да себептер бойынша) кезінде тізімдемелер түгендеме жүргізілген жабық үй-жайда (шкафта, сейфте) сақталуы тиіс.
Есеп объектісінің іс жүзінде болуы туралы мәліметтер түгендеу тізімдемелерінде (салыстырма ведомостер) немесе түгендеу актілерінде (бұдан әрі мәтін бойынша "тізімдемелер") жазылады.

13. Описи составляются в двух экземплярах отдельно по местам нахождения материальных ценностей и материально-ответственным лицам, ответственным за их сохранность.
Один экземпляр передается в бухгалтерскую службу, а второй остается у материально-ответственного лица.
Описи подписываются председателем и всеми членами инвентаризационной комиссии. В конце описи материально-ответственные лица дают расписку, подтверждающую проверку инвентаризационной комиссией имущества в их присутствии, об отсутствии к членам инвентаризационной комиссии каких-либо претензий и принятии перечисленного в описи имущества на ответственное хранение.
На ценности, пришедшие в негодность, составляется отдельная инвентаризационная опись. В протоколе инвентаризационной комиссии они отмечаются отдельно с указанием причин их порчи и/или виновных в этом лиц.
14. Описи заполняются вручную или с помощью компьютерной техники, без подчисток и помарок.
На каждой странице описи указывается прописью число порядковых номеров материальных ценностей и общий итог количества ценностей в натуральных показателях, записанных на данной странице, вне зависимости от того, в каких единицах измерения (в штуках, килограммах, метрах) эти ценности показаны.
Исправления ошибок производится во всех экземплярах описей путем зачеркивания неправильной записи и проставления над зачеркнутыми данными правильных записей. Исправления должны быть оговорены и подписаны всеми членами инвентаризационной комиссии и материально-ответственными лицами.
В описях не допускается оставлять незаполненные строки.
На последних листах описей в незаполненных строках ставятся прочерки.
На последней странице описи должна быть сделана отметка о проверке цен, таксировки и подсчете итогов за подписями лиц, производивших эту проверку.
15. При проверке фактического наличия объектов учета в случае смены материально-ответственных лиц, принявший ценности, расписывается в описи в их получении, а сдавший - в их сдаче.
16. По окончании инвентаризации оформленные описи сдаются в бухгалтерскую службу государственного учреждения для проверки, выявления и отражения в учете результатов инвентаризации.
Данные бухгалтерского учета, проставляемые в описях, подтверждаются подписью главного бухгалтера государственного учреждения или лица, его замещающего.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2020 № 694 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Все материальные ценности, арендованные долгосрочные активы, а также оцененное имущество, обращенное (поступившее) в собственность государственного имущества по отдельным основаниям, предусмотренным Законом о государственном имуществе на отчетную дату учтенные на забалансовых счетах инвентаризируются в порядке и в сроки, установленные для ценностей, учитываемых на балансе.

13. Тізімдемелер материалдық құндылықтар мен оларды сақтау үшін жауапты материалдық жауапты тұлғалардың орналасқан жері бойынша жеке екі дана жасалады.
Бір данасы бухгалтерлік қызметке беріледі, ал екіншісі материалдық жауапты тұлғада қалады.
Тізімдемеге түгендеу комиссиясының төрағасы мен барлық мүшелері қол қояды. Тізімдеменің соңында материалдық жауапты тұлғалар түгендеу комиссиясының олардың қатысуымен мүлікті тексергенін растайтын, түгендеу комиссиясы мүшелеріне қандай да бір шағымның жоқтығы және тізімдемеде санамаланған мүлікті жауапты сақтауға қабылдағаны туралы қолхат береді.
Жарамсыз болып қалған құндылықтарға бөлек түгендеу тізімдемесі жасалады. Түгендеу комиссиясының хаттамасында олар жеке бөлініп, олардың бүліну себептері және/немесе бұған кінәлі тұлғалар көрсетіледі.
14. Тізімдеме қолмен немесе компьютерлік техниканың көмегімен, өшірусіз және түзетулерсіз толтырылады.
Тізімдеменің әрбір бетінде жазбаша түрде материалдық құндылықтардың реттік нөмірінің саны таратып жазылып көрсетіледі және осы құндылықтар қандай өлшем бірліктерінде (данада, кг, метрде) көрсетілгеніне қарамастан, осы бетте жазылған табиғи көрсеткіштерде құндылықтар санының жалпы қорытындысы беріледі.
Қателерді түзету дұрыс емес жазуларды сызып тастау және сызып тасталған деректердің үстіне дұрыс жазуды жазу жолымен тізімдеменің барлық данасында жүргізіледі. Түзетулерді түгендеу комиссиясының барлық мүшелері және материалдық-жауапты тұлғалар келіседі және оған қол қояды.
Тізімдемелерде толтырылмаған жолдарға қалдыруға жол берілмейді.
Тізімдеменің соңғы парақтарындағы толтырылмаған жолдарға сызу сызылады.
Тізімдеменің соңғы парағында бағаларды, бағалауды тексеру және қорытындыны есептеу туралы белгі осы тексеруді жүргізген тұлғалардың қолымен жасалуы тиіс.
15. Есептеу объектілерінің іс жүзінде бар екенін тексеру кезінде материалдық-жауапты тұлғалар ауыстырылған жағдайда тізімдемеде құндылықты қабылдаған тұлға, оларды қабылдағаны туралы, ал тапсырған тұлға - оларды тапсырғаны туралы қол қояды.
16. Түгендеуді аяқтаған соң ресімделген тізімдемелер мемлекеттік мекеменің бухгалтерлік қызметіне тізімдемелердің нәтижелерін тексеру, анықтау және есепте көрсету үшін тапсырылады.
Тізімдемеде жазылатын бухгалтерлік есептің деректері мемлекеттік мекеменің бас бухгалтерінің немесе оны алмастыратын тұлғаның қолымен расталады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.07.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Мемлекеттік мүлік туралы заңы бойынша баланстан тысқары шоттарда есепке алынған барлық материалдық құндылықтар, жалдамалы ұзақ мерзімді активтер, сондай-ақ есепті күнге көзделген жекелеген негіздер бойынша мемлекеттің меншігіне айналдырылған (түскен) бағаланған мүлік баланста есептелетін құндылықтар үшін белгіленген тәртіппен және мерзімдерде түгенделеді.

Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2020 № 694 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. По окончании инвентаризации проводятся контрольные проверки с целью установления правильности проведения инвентаризации.
Контрольные проверки инвентаризации должны проводиться с участием членов инвентаризационных комиссий и материально ответственных лиц по окончании инвентаризации, но обязательно до открытия склада (кладовой, секций), где производилась инвентаризация.
Результаты контрольных проверок инвентаризаций оформляются актом контрольных проверок инвентаризации ценностей согласно приложению 1 к настоящим Правилам. Учет проводимых контрольных проверок ведется бухгалтерской службой в специальной книге учета контрольных проверок инвентаризаций согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Результаты инвентаризации отражаются в ведомости результатов, выявленных инвентаризацией согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Работа инвентаризационной комиссии оформляется протоколом, который утверждается руководителем государственного учреждения или уполномоченным им лицом.
В протоколе инвентаризации также указывается информация о проведении теста на обесценение активов в соответствии с Правилами ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6443). Наличие факта обесценения активов с объяснением причин возникновения подтверждается независимым экспертом и согласовывается уполномоченным органом по управлению государственным имуществом.
Сноска. Пункт 18 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2020 № 694 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Инвентаризация основных средств, инвестиционной недвижимости и нематериальных активов
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2020 № 694 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. При инвентаризации зданий и сооружений комиссия проверяет наличие правоустанавливающих документов, нахождение по объектам, учтенных на балансе государственного учреждения.
Проверяется также наличие документов на земельные участки, водоемы и другие объекты природных ресурсов, находящиеся на балансе государственного учреждения.
До начала инвентаризации основных средств необходимо проверить:
наличие и состояние инвентарных карточек, описей и других регистров аналитического учета;
наличие и состояние технических паспортов и другой технической документации;
наличие документов на активы, сданные или принятые государственным учреждением в аренду, на хранение и во временное пользование.
При обнаружении расхождений и неточностей в регистрах бухгалтерского учета или технической документации должны быть внесены соответствующие исправления и уточнения.

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.07.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Түгендеу аяқталғаннан кейін түгендеу жүргізудің дұрыстығын белгілеу мақсатында бақылап тексерулер жүргізіледі.
Түгендеменің бақылау мақсатындағы тексерулері түгендеу комиссиясы мүшелерінің және материалдық жауапты тұлғалардың қатысуымен түгендеме аяқталған соң, бірақ міндетті түрде түгендеме жүргізілген қойма (сақтау орны, секциялар) ашылғанға дейін жүргізілуі тиіс.
Түгендеменің бақылау мақсатындағы тексерулерінің нәтижелері осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес құндылықтарды түгендеудің бақылау тексеріс актімен ресімделеді. Жүргізілетін бақылау мақсатындағы тексерулерді есептеуді бухгалтерлік қызмет осы Қағидаларға 2-қосымшасына сәйкес арнайы түгендеулердің бақылау тексерісін есепке алу кітабында жүргізеді.
Түгендеу нәтижелері осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес анықталған түгендеулер нәтежелерінің ведомосінде көрсетіледі.
Түгендеу комиссиясының жұмысы хаттамамен ресімделеді, оны мемлекеттік мекеменің басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға бекітеді.
Түгендеу хаттамасында сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 бұйрығымен бекітілген, (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6443 болып тіркелген) Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу ережесіне сәйкес активтердің құнсыздануына тест өткізу туралы ақпарат көрсетіледі. Туындау себептерін түсіндіре отырып, активтердің құнсыздану фактісінің болуын тәуелсіз сарапшы растайды және мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органмен келісіледі.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.07.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Негізгі құралдарды, инвестициялық жылжымайтын мүлікті және материалдық емес активтерді түгендеу
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.07.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Ғимараттар мен құрылыстарды түгендеу кезінде комиссия құқық белгілейтін құжаттардың болуын, объектілер бойынша мемлекеттік мекеменің балансында есептелгендерді табуды тексереді.
Сондай-ақ мемлекеттік мекеменің баласында тұрған жер учаскелеріне, су қоймаларына және өзге табиғи ресурстар объектілеріне құжаттардың болуы тексеріледі.
Негізгі құралдарды түгендеуді бастағанға дейін мыналарды:
түгендеу карточкаларының, тізімдеменің және өзге талдамалы есептеу тіркелімдерінің болуын және жағдайын;
техникалық паспорттардың және басқа да техникалық құжаттардың болуын және жағдайын;
мемлекеттік мекеме жалға тапсырған, жалға, сақтауға және уақытша пайдалануға қабылдаған активтерге құжаттардың болуын тексеру қажет.
Бухгалтерлік есептің немесе техникалық құжаттаманың тіркелімдерінде айырмашылықтар мен дәлсіздіктер табылған кезде тиісті түзетулер мен нақтылаулар енгізілуі тиіс.

20. Для оформления данных инвентаризации долгосрочных активов (зданий, сооружений, передаточных устройств, машин и оборудования, транспортных средств, производственного и хозяйственного инвентаря, библиотечного фонда и прочих долгосрочных активов) применяется инвентаризационная опись (сличительная ведомость) согласно приложению 4 к настоящим Правилам, которая составляется по наименованиям в соответствии с основным назначением и их инвентарными номерами.
В случае отсутствия технической документации об этом указывается в описях в графе "Примечание".
Машины, оборудование и транспортное средство заносятся в описи с указанием заводского номера по техническому паспорту организации – изготовителя, год выпуска, назначение, мощности.
Однотипные предметы хозяйственного инвентаря, инструменты, и прочие основные средства одинаковой стоимости, поступившие одновременно и учитываемые на типовой инвентарной карточке группового учета, в инвентаризационных описях приводятся по наименованиям с указанием количества этих предметов и инвентарных номеров.
Объект, подвергшийся восстановлению, реконструкции, расширению или переоборудованию, вследствие чего изменилось основное его назначение, вносится в опись под наименованием, соответствующим новому назначению.
В случаях, когда произведенные капитальные работы (надстройка этажей, пристройка новых помещений) или частичная ликвидация строений и сооружений (слом отдельных конструктивных элементов) в соответствии с критериями признания активов не отражены на балансе государственного учреждения, инвентаризационная комиссия должна по соответствующим документам определить сумму изменения стоимости объекта с отражением в описи и причины, по которым произведенные изменения объектов не получили отражения на балансе государственного учреждения.
При выявлении объектов, не числящихся в учете, а также объектов, по которым в учетных регистрах отсутствуют или указаны неправильные данные, характеризующие их, комиссия должна включить в инвентаризационную опись недостающие сведения и технические показатели по этим объектам, например: по зданиям - указать их назначение, основные материалы, из которых они построены, объем (по наружному и внутреннему обмеру), площадь (общая и полезная), число этажей (без подвалов, полуподвалов), год постройки и другие.
Оценка выявленных и неучтенных объектов недвижимости с момента проведения последней инвентаризации должна быть произведена по рыночной стоимости в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности.
Оценка выявленных и не учтенных с момента проведения последней инвентаризации прочих объектов основных средств и нематериальных активов должна быть произведена по рыночной стоимости, которая устанавливается по действительному техническому состоянию.

20. Ұзақ мерзімді активтерді (ғимараттарды, құрылыстарды, тапсырылатын қондырғыларды, машиналар мен жабдықтарды, көлік құралдарын, өндірістік және шаруашылық құрал-саймандарын, кітапхана қорын және өзге де ұзақ мерзімді активтерді) түгендеу деректерін ресімдеу үшін осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес түгендеу тізімдемесі (салыстыру ведомості) қолданылады, олар негізгі мақсатына сәйкес атаулары мен олардың түгендеу нөмірлері бойынша жасалады.
Техникалық құжаттама болмаған жағдайда ол туралы тізімдемеде "Ескертпе" бағанында көрсетіледі.
Машиналар, жабдықтар мен көлік құралы әзірлеуші - ұйымның техникалық паспорты бойынша зауыттық нөмірін, шығарылған жылын, мақсатын, қуатын көрсете отырып, тізімдемеге енгізіледі.
Бір уақытта түскен және топтық есептеудің үлгілік түгендеу карточкасында есептелетін құны бірдей біртекті шаруашылық мүкәммал құралдары, керек-жарақтар мен өзге негізгі құралдар түгендеу тізімдемелерінде осы заттардың саны мен түгендеу нөмірлерін көрсете отырып, атауы бойынша келтіріледі.
Қалпына келтіруге, қайта жаңартуға, кеңейтуге немесе қайтадан құруға ұшыраған, соның салдарынан оның негізгі мақсаты өзгертілген объект жаңа тағайындауға сәйкес атаулар бойынша тізімдемеге енгізіледі.
Жүргізілген күрделі жұмыстар (қабаттар коса салу, жапсарлас жаңа үй-жайлар салу) немесе құрылыстар мен ғимараттарды ішінара бұзу (жеке конструктивтік элементтерді бұзу) активтерді тану критерийлеріне сәйкес мемлекеттік мекеменің балансында көрсетілмеген жағдайда, түгендеу комиссиясы тиісті құжаттар бойынша тізімдемеде көрсете отырып, объекті құнының өзгеру сомасын және жасалған объектілерді өзгертулер мемлекеттік мекеменің балансында көрініс таппау себептерін айқындауы тиіс.
Есепте жоқ объектілерді, сондай-ақ есептеу тіркелімдерінде олар бойынша оларды сипаттайтын деректер жоқ немесе дұрыс емес көрсетілген объектілер айқындалған кезде комиссия түгендеу тізімдемесіне жетіспейтін мәліметтерді және осы объектілер бойынша техникалық көрсеткіштерді, мысалы: ғимараттар бойынша - олардың тағайындауларын, олар соғылған негізгі материалдарды, көлемін (сыртқы және ішкі өлшеу бойынша), ауданын (жалпы және пайдалы), қабаттар санын (жертөлесіз, жартылай жертөлесіз), соғылған жылын және т.б. енгізуі тиіс.
Соңғы түгендеу жүргізу сәтінен бастап айқындалған және ескерілмеген объектілерді бағалау Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес нарықтық құн бойынша жүргізілуі тиіс.
Соңғы түгендеу жүргізу сәтінен бастап айқындалған және ескерілмеген негізгі құралдардың өзге де объектілерін және материалдық емес активтерді бағалау іс жүзіндегі техникалық жағдай бойынша белгіленетін нарықтық құн бойынша жүргізілуі тиіс.

21. Основные средства, которые в момент инвентаризации находятся вне места нахождения государственного учреждения (отправленные в капитальный ремонт машины и оборудование, подвижной состав железнодорожного транспорта) подлежат инвентаризации до момента временного их выбытия.
22. По основным средствам, инвестиционной недвижимости и нематериальным активам, не пригодным к эксплуатации и не подлежащие восстановлению, составляется отдельная опись с указанием времени ввода в эксплуатацию и причин, приведших эти объекты к непригодности (порча, полный износ).
При проведении инвентаризации основных средств выявляются излишние, не используемые в государственных учреждениях объекты, которые подлежат отражению в бухгалтерском учете в соответствии с главой 15 настоящих Правил.
23. Одновременно с инвентаризацией основных средств, инвестиционной недвижимости и нематериальных активов, находящихся на балансе государственного учреждения проверяются арендованные и находящиеся на ответственном хранении объекты.
По указанным объектам составляется отдельная опись, в которой дается ссылка на документы, подтверждающие принятие этих объектов на ответственное хранение или в аренду.
При инвентаризации нематериальных активов необходимо проверить:
наличие документов, подтверждающих права государственного учреждения на его использование;
правильность и своевременность отражения нематериальных активов в балансе.
Глава 5. Инвентаризация запасов
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2020 № 694 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Инвентаризация запасов производится по местам хранения и отдельно по материально-ответственным лицам. Инвентаризация должна производиться в порядке расположения ценностей в данном помещении.
При хранении запасов в разных изолированных помещениях у одного материально-ответственного лица инвентаризация проводится последовательно по местам хранения. После проверки ценностей вход в помещение опломбируется и комиссия переходит для работы в следующее помещение.
Комиссия в присутствии материально-ответственных лиц проверяет фактическое наличие товарно-материальных ценностей (оплаченные талоны на бензин) путем обязательного их пересчета. Не вносится в описи данные об остатках ценностей со слов материально-ответственных лиц или по данным учета без проверки их фактического наличия.
Сноска. Пункт 24 в редакции приказа Министра финансов РК от 20.10.2015 № 523 (вводится в действие с 01.01.2016).

21. Түгендеу жүргізілген сәтте активтері мемлекеттік мекемеден тысқары болған негізгі құралдар (күрделі жөндеуге жіберілген машиналар мен жабдықтар, теміржол көлігінің жылжымалы құрамы) олардың уақытша болмаған сәтіне дейін түгендеуге жатады.
22. Пайдалануға жарамайтын және қалпына келтіруге жатпайтын негізгі құралдар, жылжымайтын мүлік пен материалдық емес активтер бойынша осы объектілерді пайдалануға беру уақыты және жарамсыз болуына әкеп соқтырған себептер (тозғаны, толық жарамай қалғаны) көрсетіле отырып жеке тізімдеме жасалады.
Негізгі құралдарды түгендеу жүргізу кезінде осы Қағиданың 15-тарауына сәйкес бухгалтерлік есепте көрсетуге жататын мемлекеттік мекемелердегі артық, пайдаланылмайтын объектілер айқындалады.
23. Мемлекеттік мекеменің балансында тұрған негізгі құралдарды, жылжымайтын мүлік пен материалдық емес активтерді түгендеумен бірге жалға алынған және жауапты сақтауда тұрған объектілер тексеріледі.
Көрсетілген объектілер бойынша жеке тізімдеме жасалады, онда осы объектілерді жауапты сақтауға немесе жалға алғанын растайтын құжаттарға сілтеме беріледі.
Материалдық емес активтерді түгендеу кезінде мыналарды:
мемлекеттік мекеменің оны пайдалануға арналған құқығын растайтын құжаттардың болуын;
материалдық емес активтердің баланста дұрыс және уақтылы көрсетілуін тексеру қажет.
5-тарау. Қорларды түгендеу
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.07.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Қорларды түгендеу сақталу орны бойынша және материалдық-жауапты тұлғалар бойынша бөлек жүргізіледі. Түгендеу осы үй-жайда құндылықтардың орналасу тәртібімен жүргізілуі тиіс.
Қорларды бір материалдық-жауапты тұлғада түрлі бөлек үй-жайларды сақтаған кезде түгендеу сақталу орындары бойынша тізбелі жүргізіледі. Құндылықтарды тексеруден кейін үй-жайға кіреберіске пломба қойылады және комиссия жұмыс істеу үшін келесі үй-жайға көшеді.
Комиссия материалдық-жауапты тұлғалардың қатысуымен тауарлық-материалдық құндылықтардың іс жүзінде болуын (бензинге төленген талондар) оларды міндетті түрде қайта есептеу, таразыға қайта тарту және қайта өлшеу жолымен тексереді. Тізімдемеге материалдық-жауапты тұлғалардың сөзінен немесе олардың іс жүзінде болуын тексерместен есептеу деректері бойынша құндылықтардың қалдықтары туралы деректерді енгізуге жол берілмейді.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.10.2015 № 523 (01.01.2016 бастап күшіне енеді) бұйрығымен.

25. Для отражения данных фактического наличия запасов составляется инвентаризационная опись (сличительная ведомость) запасов согласно приложению 4 к настоящим Правилам по каждому отдельному наименованию с указанием номенклатурного номера, вида, группы, сорта и количества в единицах измерения.
26. На запасы, находящиеся на ответственном хранении, составляется отдельный акт инвентаризации материальных ценностей, принятых (сданных) на ответственное хранение согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
27. Инвентаризация товарно-материальных ценностей, находящихся в пути, находящихся на складах других организаций, заключается в проверке обоснованности числящихся сумм на соответствующих счетах бухгалтерского учета.
На товарно-материальные ценности, находящиеся в пути, составляется отдельный акт согласно приложению 6 к настоящим Правилам, в котором по каждой отправке приводятся следующие данные: наименование и количество (согласно документам бухгалтерского учета), дата отгрузки, а также перечень и номера отгрузочных документов.
Спецодежда и предметы индивидуального пользования, находящиеся в эксплуатации, инвентаризируются по местам нахождения и материально-ответственным лицам.
При инвентаризации спецодежды и предметов индивидуального пользования, выданных работникам, допускается составление групповых инвентаризационных описей с указанием в них ответственных за эти предметы лиц, на которых открыты личные карточки, с распиской их в описи.
Спецодежда и предметы индивидуального пользования, отправленные в стирку и ремонт, должны записываться в инвентаризационную опись на основании ведомостей - накладных или квитанций организаций, осуществляющих эти услуги.
Спецодежда и предметы индивидуального пользования, пришедшие в негодность и не списанные, в инвентаризационную опись не включаются, а составляется акт с указанием времени эксплуатации, причин негодности, возможности использования этих предметов в хозяйственных целях.
28. Запасы, поступающие во время проведения инвентаризации, принимаются материально-ответственными лицами в присутствии членов инвентаризационной комиссии и приходуются после инвентаризации. Эти запасы заносятся в отдельную инвентаризационную опись под наименованием "Запасы, поступившие во время инвентаризации".
В описи указывается, когда, от кого они поступили, дата и время приходного документа, наименование, количество, цена и сумма.
Одновременно на приходном документе за подписью председателя инвентаризационной комиссии делается отметка "Оприходовать после инвентаризации" со ссылкой на дату описи, в которую записаны эти запасы.

25. Іс жүзінде бар қорлардың деректерін көрсету үшін осы Қағиданың 4-қосымшасына сәйкес қорлардың түгендеу тізімдемесі (салыстыру ведомості) номенклатуралық нөмірді, түрін, тобын, сортын және өлшем бірлігіндегі санын көрсете отырып, әрбір жеке атау бойынша жасалады.
26. Жауапты сақтаудағы қорларға осы Қағидаға 5-қосымшаға сәйкес жауапты сақтауға қабылданған (берілген) материалдық құндылықтарды жеке түгендеу актісі жасалады.
27. Жолдағы, өзге ұйымдардың қоймаларындағы тауарлық-материалдық құндылықтарды түгендеу тиісті бухгалтерлік есеп шоттарында есептелетін соманың негізділігін тексеруі болып табылады.
Жолдағы тауарлық-материалдық құндылықтарға осы Қағидаға 6-қосымшаға сәйкес жеке акті жасалады, онда әрбір жөнелту бойынша мынадай деректер: атауы мен саны (бухгалтерлік есеп құжаттарына сәйкес), түсіру күні, сондай-ақ тізбесі және түсіру құжаттарының нөмірі көрсетіледі.
Пайдаланудағы арнайы киім-кешек пен жеке пайдалану заттары орналасқан жері мен материалдық-жауапты тұлғалар бойынша түгенделеді.
Қызметкерлерге берілген арнайы киім-кешек пен жеке пайдалану заттарын түгендеу кезінде топтық түгендеу тізімдемелерін, онда жеке карточкалары ашылған осы заттар үшін жауапты тұлғаларды көрсете отырып, оларды тізімдемеде жаза отырып жасауға жол беріледі.
Жууға және жөндеуге жіберілген киім-кешек пен жеке пайдалану заттары ведомосттер – осы қызметтерді жүзеге асыратын ұйымның ілеспе құжаттары мен түбіртектері негізінде түгендеу тізімдемесіне жазылуы тиіс.
Жарамсыз болып қалған және есептен шығарылмаған жеке пайдалануға арналған арнайы киімдер мен заттар түгендеу тізімдемесіне енгізілмейді, ал пайдалану уақыты жарамсыз болуының себептері, бұл заттарды шаруашылық мақсаттарында пайдалану мүмкіндіктері көрсетілген акті жасалады.
28. Түгендеу жүргізу уақытында түсетін қорларды түгендеу комиссиясы мүшелерінің қатысуымен материалдық жауапты адам қабылдап алады және түгендеуден кейін кіріске алынады. Бұл қорлар "Түгендеу кезінде түскен қорлар" деген атаумен жеке түгендеу тізімдемесіне енгізіледі.
Тізімдемеде олардың қашан, кімнен түскені, кіріске алу құжатының күні мен уақыты, атауы, саны, бағасы мен сомасы көрсетіледі.
Түгендеу комиссиясы төрағасының қолы қойылған кіріс құжатында бір мезгілді осы қорлар жазылған тізімдеме күніне сілтеме жасай отырып, "Түгендеуден кейін кіріске алу" деген белгі қойылады.

29. На больших складах при продолжительном проведении инвентаризации в исключительных случаях и только с письменного разрешения руководителя или уполномоченного им лица и главного бухгалтера государственного учреждения или лица, его замещающего в процессе инвентаризации запасы отпускаются материально ответственными лицами в присутствии членов инвентаризационной комиссии.
Эти запасы заносятся в отдельную опись под наименованием: "Запасы, отпущенные во время инвентаризации".
В расходных документах делается отметка за подписью председателя инвентаризационной комиссии.
Сноска. Пункт 29 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2020 № 694 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Инвентаризация незавершенного производства
Сноска. Заголовок главы 6 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2020 № 694 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. К незавершенному производству относятся незаконченные производством изделия, изготовление, обработка и сборка которых еще не завершена.
31. Перед началом инвентаризации необходимо сдать на склад ненужные для производства материалы, покупные детали и полуфабрикаты, а также все детали, узлы и агрегаты, обработка которых на данном этапе закончена.
Проверка остатков заделов незавершенного производства (деталей, узлов, агрегатов) производится путем фактического подсчета, взвешивания, перемеривания.
Акты инвентаризации составляются отдельно по каждому структурному подразделению (цех, участок, отделение) с указанием наименования и количества изделий, незаконченных изготовлением и сборкой, или наименования, объема и степени завершенности работ.
Материалы и покупные полуфабрикаты, находящиеся у рабочих мест и не подвергшиеся обработке, в акты инвентаризации незавершенного производства не включаются, а инвентаризуются и записываются в отдельных актах.
Забракованные детали в инвентаризационные акты незавершенного производства не включаются, а по ним составляются отдельные акты.
Результаты инвентаризации оформляются в акт инвентаризации незавершенного производства согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Глава 7. Инвентаризация животных
Сноска. Заголовок главы 7 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2020 № 694 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Инвентаризации подлежат все виды животных, птиц, кроликов, пушных зверей, семьи пчел, независимо от их стоимости.
Животные, относящиеся к биологическим активам (продуктивный и племенной скот: коровы, быки-производители, буйволы и яки (кроме рабочих), жеребцы производители и племенные кобылы (нерабочие), кобылы, переведенные на табунное содержание, верблюды - производители (нерабочие) и матки, а также хряки-производители и свиноматки, овцематки, козы, бараны и другие животные, составляющие племенное ядро), включаются отдельно в инвентаризационные описи (сличительной ведомости) согласно приложению 8 к настоящим Правилам, в которых указывается номер животного (бирка, тавро), кличка животного, год рождения, порода, упитанность, живая масса (вес) животного и первоначальная стоимость.
Порода указывается на основании данных бонитировки скота.
Животные основного стада, учитываемые групповым порядком, включаются в описи согласно приложению 8 к настоящим Правилам по возрастным и половым группам с указанием количества голов и живой массы (веса) по каждой группе.
Животные, относящиеся к прочим основным средствам (рабочий скот -лошади, волы, верблюды, ослы и другие рабочие животные, используемые для транспортных и спортивных целей, а также служебные собаки), включаются в инвентаризационную опись (сличительную ведомость) согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Молодняк крупного рогатого скота, племенных лошадей и рабочего скота включается в описи отдельно с указанием инвентарных номеров, кличек, пола, масти, породы.
Животные на откорме, молодняк свиней, овец и коз, птицы, семьи пчел и другие виды животных, учитываемые в групповом порядке, включаются в инвентаризационные описи (сличительные ведомости) согласно приложению 10 к настоящим Правилам и согласно номенклатуре, принятой в учетных регистрах, и указанием количества голов и живой массы (веса) по каждой группе.
Описи составляются по видам животных отдельно по подразделениям в разрезе учетных групп и материально ответственных лиц.

29. Үлкен қоймаларда түгендеу жүргізу ұзақ болған кезде ерекше жағдайларда және тек мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның және бас бухгалтерінің немесе оны алмастыратын тұлғаның рұқсатымен ғана түгендеу процесінде қорларды түгендеу комиссиясы мүшелерінің тікелей қатысуымен материалдық жауапты адамдар жібереді.
Осы қорлар "Түгендеу кезінде жіберілген қорлар" деген атаумен жеке тізімдемеге енгізіледі.
Шығыс құжаттарында түгендеу комиссиясы төрағасының қолымен белгі қойылады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.07.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-тарау. Аяқталмаған өндірісті түгендеу
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.07.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Аяқталмаған өндіріске дайындалуы, өңделуі және жинақталуы бітпеген өндірісі аяқталмаған бұйымдар жатады.
31. Түгендеуді бастамас бұрын өндіріс үшін керек емес материалдарды, сатып алынған бөлшектер мен жартылай фабрикаттарды, сондай-ақ осы сатыда өңделуі аяқталған барлық бөлшектерді, тораптар мен агрегаттарды қоймаға тапсыру қажет.
Аяқталмаған өндіріс жинақтарының (бөлшектер, торабтар, агрегаттар) қалдықтарын тексеру іс жүзінде есептеу, салмағын өлшеу, көлемін қайта өлшеу жолымен жүргізіледі.
Түгендеу актілері әрбір құрылымдық бөлімше (цех, учаске, бөлімше) бойынша дайындалуы мен жинақталуы бітпеген бұйымдардың атауы мен саны немесе атауы, көлемі және жұмыстардың аяқталмау дәрежесін көрсете отырып жасалады.
Жұмыс орындарында тұрған және өңдеуге ұшырамаған материалдар мен сатып алынған жартылай фабрикаттар аяқталмаған өндірісті түгендеу актісіне енгізілмейді, бірақ жекелеген актілерде түгенделеді және жазылады.
Жарамсыз болып қалған бөлшектер аяқталмаған өндірісті түгендеу актісіне енгізілмейді, бірақ олар бойынша жекелеген актілер жасалады.
Түгендеу нәтижелері осы Қағидаға 7-қосымшаға сәйкес аяқталмаған өндірісті түгендеу актісінде ресімделеді.
7-тарау. Жануарларды түгендеу
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.07.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Жануарлардың, құстардың, үй қояндарының, терісі бағалы аңдардың, ара ұяларының барлық түрлері олардың құнына қарамастан түгендеуге жатады.
Биологиялық активтерге (өнім беретін және асыл тұқымды малдар: сиырлар, өнім беретін бұқалар, енекелер мен қодастар (жегілмейтіндерден басқа) өнім беретін айғырлар мен асыл тұқымды биелер (жегілмейтін), табында ұстауға ауыстырылған биелер, өнім беретін нар түйелер (жегілмейтін) мен ұрғашы түйелер, сондай-ақ аталық шоқалар, аналық шошқалар, аналық қойлар, ешкілер, қошқарлар және басқа асыл тұқымды ядроны құрайтын жануарлар) осы Қағидаға 8-қосымшаға сәйкес түгендеу тізімдемесіне (салыстыру ведомосі) бөлек енгізіледі, онда жануардың нөмірі (биркасы, таңбасы) жануардың лақап аты, туған жылы, тұқымы, қоңдылығы, тірі салмағы (массасы) мен бастапқы құны көрсетіледі.
Тұқымы малды бағалау деректерінің негізінде көрсетіледі.
Топтық ретімен есепке алынатын негізгі табынның жануарлары осы Қағидаға 8-қосымшаға сәйкес әрбір топ бойынша жасына және жынысына қарай топтар бойынша бас сандары мен тірі салмағы (массасы) көрсетіле отырып, тізімдемеге енгізіледі.
Өзге негізгі құралдарға жатқызылған жануарлар (жегілетін малдар – жылқылар, өгіздер, түйелер, есектер және басқа көліктік және спорттық мақсаттарда пайдаланылатын жегілетін жануарлар, сондай-ақ қызметтік иттер) осы Қағидаға 9-қосымшаға сәйкес түгендеу тізімдемесіне (салыстыру ведомосіне) енгізіледі.
Ірі мүйізді қараның, асыл тұқымды жылқылар мен жегілетін малдардың төлдері түгендеу нөмірлері, лақап аттары, жынысы, түсі, тұқымы көрсетіле отырып жеке тізімдемеге енгізіледі.
Бордақылауға қойылған жануарлар, шошқалардың, қойлар мен ешкілердің төлдері, құстар, аралар ұясы және басқа топтық ретпен есепке алынатын жануарлардың түрлері осы Қағидаға 10-қосымшаға сәйкес және есепке алу тіркелімінде қабылданған номенклатураға сәйкес әрбір топ бойынша бас саны және тірі салмағы (массасы) көрсетіле отырып, түгендеу тізімдемесіне (салыстыру ведомосіне) енгізіледі.
Тізімдемелер жануарлардың түрлері бойынша есепке алу топтары мен материалдық жауапты адамдар бөлігінде бөлімшелер бойынша жеке жасалады.

Глава 8. Инвентаризация растений
Сноска. Заголовок главы 8 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2020 № 694 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Растения, относящиеся к прочим основным средствам (озеленительные и декоративные насаждения на улицах, площадях, в парках, садах, скверах, на территории государственных учреждений, во дворах жилых домов, живые изгороди, снегозащитные и полезащитные полосы, насаждения по укреплению песков и берегов рек, овражнобалочные насаждения, искусственные насаждения ботанических садов и других научно-исследовательских государственных учреждений и учебных заведений для научных целей и другие искусственные многолетние насаждения) включаются в инвентаризационную опись (сличительную ведомость) согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
34. Растения, относящиеся к биологическим активам (искусственные многолетние насаждения вне зависимости от их возраста: плодово-ягодные насаждения всех видов (деревья и кустарники); многолетние насаждения, выращиваемые в питомниках в качестве посадочного материала) включаются в инвентаризационную опись (сличительную ведомость) согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
Глава 9. Инвентаризация незавершенного строительства
Сноска. Заголовок главы 9 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2020 № 694 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. По незавершенному строительству в акте инвентаризации незавершенного строительства по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам указываются наименование объекта, описание и объем выполненных работ по каждому объекту и виду работ, сметная и фактическая стоимость.
Сноска. Пункт 35 в редакции приказа Министра финансов РК от 20.10.2015 № 523 (вводится в действие с 01.01.2016).
36. Инвентаризационная комиссия должна проверить:
не числится ли в составе незавершенного строительства оборудование, переданное в монтаж, но фактически не начатое монтажом;
состояние законсервированных и временно прекращенных строительством объектов.
По законсервированным и временно прекращенных строительством объектам необходимо выявить причины и основания их консервации.
37. На законченные строительством объекты, фактически введенные в эксплуатацию полностью или частично, приемка и ввод в действие которых не оформлены надлежащими документами, составляются отдельные акты инвентаризации.
Также отдельные акты инвентаризации составляются на законченные объекты, по каким-либо причинам не введенные в эксплуатацию. На прекращенные строительством объекты, а также на проектно- изыскательские работы по неосуществленному строительству, подлежащие списанию с баланса, составляются акты инвентаризации, в которых приводятся данные о характере выполненных работ и их стоимости по смете, с указанием причин прекращения строительства. Для этого должна использоваться соответствующая техническая документация (чертежи, сметы и другие документы), акты сдачи работ, этапов, журналы учета выполненных работ на объектах строительства и другая документация.

8-тарау. Өсімдіктерді түгендеу
Ескерту. 8-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.07.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Өзге негізгі құралдарға жатқызылған өсімдіктер (көшелердегі, алаңдардағы, саябақтардағы, гүлзарлардағы, мемлекеттік мекемелердің аумақтарындағы, тұрғын үйлердің аулаларындағы көгалдандыру және сәнді отырғызулар, тірі шарбақтар, аққала және өріс қорғау жолақтары, құмды және өзендердің жағаларын бекіту үшін отырғызулары, жыра-сайлы отырғызулар, ботаникалық бақтардың және басқа да ғылыми зерттеулер үшін ғылыми-зерттеу мемлекеттік мекемелер мен оқу мақсаттарында жасанды отырғызулары және басқа жасанды көп жылдық отырғызулар осы Қағидаға 11-қосымшаға сәйкес түгендеу тізімдемесіне (салыстыру ведомосіне) енгізіледі.
34. Биологиялық активтерге жатқызылған өсімдіктер (олардың жасына қарамастан көпжылдық отырғызулар: жеміс-жидек отырғызулардың барлық түрлері (ағаштар мен тал-шіліктер); отырғызылатын материалдар ретінде көшеттіктерде өсірілетін көпжылдық отырғызулар осы Қағидаға 12-қосымшаға сәйкес түгендеу тізімдемесіне (салыстыру ведомосіне) енгізіледі.
9-тарау. Аяқталмаған құрылысты түгендеу
Ескерту. 9-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.07.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Аяқталмаған құрылыс бойынша аяқталмаған құрылысты түгендеу актісінде осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес объектінің атауы, әрбір объекті мен жұмыс түрлері бойынша орындалған жұмыс көлемі мен сипаттамасы, сметалық және нақты құны көрсетіледі.
36. Түгендеу комиссиясы:
аяқталмаған құрылыстың құрамында монтаждауға берілген, бірақ іс жүзінде монтаждау басталмаған жабдықтардың бар-жоғын;
құрылысы консервіленген және уақытша тоқтатылған объектілердің жағдайын тексеруі тиіс.
Құрылысы консервіленген және уақытша тоқтатылған объектілер бойынша оларды консервілеудің себептері мен негіздемелерін анықтау қажет.
37. Іс жүзінде толық немесе ішінара пайдалануға енгізілген, қабылдауы және қолданысқа енгізілуі тиісті құжаттармен ресімделмеген құрылысы аяқталмаған объектілерге жеке түгендеу актісі жасалады.
Сондай-ақ жеке түгендеу актісі қандай да бір себептермен пайдалануға енгізілмеген, аяқталмаған объектілерге де жасалады. Құрылысы тоқтатылған объектілерге, сондай-ақ баланстан есептен шығаруға жатқызылған жүзеге асырылмаған жобалау-іздеу жұмыстары бойынша түгендеу актісі жасалады, онда орындалған жұмыстың сипаты және құрылысты тоқтату себептері көрсетіле отырып, смета бойынша құны көрсетіледі. Бұл үшін тиісті техникалық құжаттамалар (сызбалар, сметалармен басқа да құжаттар), жұмыстарды, кезеңдерді тапсыру актілері, құрылыс объектілеріндегі орындалған жұмыстарды есепке алу журналы және басқа құжаттар пайдаланылуы тиіс.

38. На незаконченный капитальный ремонт зданий, сооружений, машин, оборудования, энергетических установок и других объектов составляется отдельный акт инвентаризации согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
Глава 10. Инвентаризация незаконченных научно-исследовательских и конструкторских работ
Сноска. Заголовок главы 10 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2020 № 694 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Инвентаризационная комиссия по документам устанавливает сумму затрат по незаконченным научно-исследовательским и конструкторским работам, выполняемым по договорам с организациями. Инвентаризация проводится по каждому договору (теме, заказу), а также каждому экспериментальному устройству, при этом инвентаризационной комиссией выверяется сметная (договорная) стоимость выполненной части каждой темы, а бухгалтерской службой - фактические затраты согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
В стоимость работ включаются все расходы, связанные с выполнением темы (работы), в том числе и затраты на приобретение спецоборудования, необходимого для проведения работ.
В составе затрат для проведения научных исследований по бюджетным работам также учитываются затраты на изготовление различных экспериментальных устройств (установки, образцы машин и приборов, стенды для испытания).
Фактические затраты по изготовленным экспериментальным устройствам устанавливаются в соответствии с актом, утвержденным руководителем государственного учреждения или уполномоченных им лицом.
Если после завершения работ устройство не оприходуется, а демонтируется, то инвентаризация проводится согласно имеющимся документам оприходования материалов, приборов, полученных при демонтаже устройства.
Сноска. Пункт 39 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 28.07.2020 № 694 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 11. Инвентаризация драгоценных металлов и драгоценных камней
Сноска. Заголовок главы 11 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2020 № 694 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Инвентаризации подлежат все имеющиеся в наличии виды драгоценных металлов и драгоценных камней.
Инвентаризации подлежат драгоценные металлы, содержащиеся в полуфабрикатах, узлах и деталях оборудования, приборах и иных изделиях.
Инвентаризации подлежат также ценности, не принадлежащие организации (полученные для переработки и находящиеся на ответственном хранении), и не учтенные.

38. Ғимараттардың, құрылыстардың, машиналардың, жабдықтардың, энергетикалық қондырғылардың және басқа объектілердің аяқталмаған күрделі жөндеулеріне осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес жеке түгендеу актісі жасалады.
10-тарау. Аяқталмаған ғылыми-зерттеу және конструкторлық жұмыстарды түгендеу
Ескерту. 10-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.07.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Түгендеу комиссиясы ұйымдармен шарт бойынша орындалатын аяқталмаған ғылыми-зерттеу және конструкторлық жұмыстар бойынша шығындарды құжаттар бойынша белгілейді. Түгендеу әрбiр шарт (тақырып, тапсырыс), сондай-ақ әрбiр тәжiрибе қондырғысы бойынша жүргiзiледi, осы ретте түгендеу комиссиясымен әрбiр тақырыптың орындалған сметалық (шарттық) құны, ал бухгалтерлiк қызметпен – осы Қағидаға 15-қосымшаға сәйкес нақты шығыстар тексерiледi.
Жұмыстардың құнына тақырыптарды (жұмыстарды) орындауға байланысты барлық шығыстар, оның iшiнде жұмыстарды жүргiзу үшiн қажеттi арнаулы жабдықтарды сатып алуға арналған шығындар да кіреді.
Бюджеттiк жұмыстар бойынша ғылыми-зерттеулердi жүргiзуге арналған шығындардың құрамында әртүрлi тәжiрибелiк құрылғыларды (қондырғыларды, машиналар мен құралдардың үлгiлерi, сынаққа арналған стендтер) жасауға арналған шығындар ескерiледi.
Жасалған тәжiрибелiк құрылғылар бойынша іс жүзіндегі шығындар мемлекеттiк мекеменiң басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға бекiткен актiлерге сәйкес белгіленеді.
Егер жұмыс аяқталғаннан кейiн құрылғылар есепке алынбай бөлшектенсе, онда түгендеу құрылғыларды бөлшектеу кезiнде алынған материалдарды, құралдарды есепке алудың қолда бар құжаттарына сәйкес жүргiзiледi.
Ескерту. 39-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 28.07.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11-тарау. Қымбат бағалы металдар мен қымбат бағалы тастарды түгендеу
Ескерту. 11-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.07.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Қолда бар қымбат бағалы металдар мен қымбат бағалы тастардың барлығы түгендеуге жатады.
Жартылай фабрикаттардағы, жабдықтардың бөлшектері мен тораптарындағы, құралдар мен өзге де бұйымдардағы қымбат бағалы металдар да түгендеуге жатады.
Түгендеуге сондай-ақ ұйымдарға тиесілі емес (қайта өңдеу үшiн алынған және жауапты сақтаудағы) және есепке алынбаған құндылықтар жатады.

41. Наличие драгоценных металлов и драгоценных камней при инвентаризации определяется путем обязательного взвешивания и подсчета, исходя из установленных единиц измерения.
Перед началом взвешивания драгоценных металлов и драгоценных камней весы должны быть проверены на устойчивость и чувствительность.
При проведении инвентаризации незавершенного производства масса драгоценных металлов в деталях и изделиях, не поддающихся взвешиванию, определяется по учетным данным, а при отсутствии таких данных - по нормам расхода на детали (изделия).
При проведении инвентаризации имеющиеся нераспакованные посылки с драгоценными металлами и драгоценными камнями должны быть вскрыты, а находящиеся в них драгоценные металлы, драгоценные камни и изделия из них проверены по количеству и массе.
Наличие драгоценных металлов в солях, кислотах, растворах, находящихся во время инвентаризации в опломбированной специальной таре, предохраняющей от порчи, устанавливается и вносится в инвентаризационную опись на основании учетной, технической документации, документов поставщика.
Ценности, поступающие во время проведения инвентаризации, принимаются в присутствии инвентаризационной комиссии и включаются в отдельную опись.
42. Наименования драгоценных металлов и драгоценных камней и изделий из них, их масса и количество показываются в инвентаризационных описях сличительных ведомостях по принятым в учете номенклатуре и единицам измерения.
43. Выявленные при инвентаризации расхождения между фактическими остатками и данными учета регулируются в следующем порядке:
1) драгоценные металлы и драгоценные камни и изделия из них, оказавшиеся в излишке, подлежат оприходованию с последующим установлением причин возникновения излишков и виновных лиц;
2) недостачи драгоценных металлов и драгоценных камней взыскиваются с виновных лиц в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
3) взаимный зачет излишков и недостач в результате пересортицы допускается только в виде исключения, за один и тот же проверенный период, у одного и того же проверяемого лица, в отношении ценностей одного и того же наименования.
Под одним и тем же наименованием следует понимать, в частности, по:
драгоценным камням - одного и того же назначения, смежных размеров, с разницей в массе в пределах точности взвешивания;
инструментам - одного назначения, сходным по форме и размерам.
В том случае, когда при зачете излишков и недостач от пересортицы количество драгоценных недостающих металлов и драгоценных камней больше излишка, разница должна быть отнесена на виновных лиц;

41. Түгендеу кезiнде қымбат бағалы металдар мен қымбат бағалы тастардың бар екені белгiленген өлшем бірлігіне сүйене отырып, мiндеттi түрде өлшеу және есептеу жолымен айқындалады.
Қымбат бағалы металдар мен қымбат бағалы тастарды өлшеуді бастардың алдында таразылардың берiктiлiгi мен сезiмталдығы тексерiлуi тиiс.
Аяқталмаған өндiрiске түгендеу жүргiзу кезiнде өлшенбейтін бөлшектердегi және бұйымдардағы қымбат бағалы металдардың салмағы есепке алу деректерi бойынша, ал мұндай деректер жоқ болған жағдайда - бөлшектерге (бұйымдарға) арналған шығыстардың нормалары бойынша анықталады.
Қымбат бағалы металдар мен қымбат бағалы тастар салынған қолда бар ашылмаған посылкаларға түгендеу жүргiзу кезiнде ашылуы тиiс, ал олардың iшiндегi қымбат бағалы металдар, қымбат бағалы тастар және олардан жасалған бұйымдар саны және салмағы бойынша тексерiлуi тиiс.
Бұзылудан сақтайтын, арнаулы ыдыстарда пломбаланған, түгендеу кезiнде қолда бар тұздар, қышқылдар, ерiтiндiлер түрiндегi қымбат бағалы металдардың бар болуы түгендеу тiзiмiне есепке алу, техникалық құжаттамалар, жеткiзушiнiң құжаттары негiзiнде белгiленедi және енгiзiледi.
Түгендеу жүргiзу кезінде түскен құндылықтар түгендеу комиссиясының тікелей қатысуымен қабылданады және жеке тiзiмге енгiзiледi.
42. Қымбат бағалы металдар мен қымбат бағалы тастардың және олардан жасалған металдардың атаулары, олардың салмағы мен саны түгендеу тiзiмдемелерде – номенклатурада есепке алынған және өлшем бiрлiгiнде қабылданған салыстыру ведомостарында көрсетiледi.
43. Түгендеу кезiнде анықталған нақты қалдықтар мен есепке алу деректерi арасындағы айырмашылықтар мынадай тәртiптермен реттеледi:
1) артық болып шыққан қымбат бағалы металдар мен қымбат бағалы тастар және олардан жасалған бұйымдар, одан әрi артық шығыстардың себептерiн және кiнәлi адамдарды анықтай отырып есепке алуға жатады;
2) қымбат бағалы металдар мен қымбат бағалы тастарын жетіспеушіліктері Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртіппен кiнәлi адамдардан өндiрiліп алынады;
3) қайта сұрыптау нәтижесiнде шыққан артықшылықтар мен жетiспеушiлiктерді өзара есепке алу сол бiр тұлғада сол бiр кезең үшiн ерекшелiк түрiнде құндылықтардың сол бiр атауына қатысты ғана жол берiледi.
Дәл осындай секілді атауды былай түсіну керек, атап айтқанда:
қымбат бағалы тастар бойынша – салмағының дәлдігі шегінде массасында айырмашылығы бар, аралас мөлшердегі, сол мақсаттағы;
құрал саймандар бойынша – нысаны мен мөлшері ұқсас бір мақсаттағы.
Қайта сұрыптаудан шыққан артықшылықтар мен жетiспеушiлiктердi есепке алу кезінде қымбат бағалы металдар мен қымбат бағалы тастардың сандары артықшылықтардан көп болған жағдайда айырмашылық кiнәлi адамдарға жатқызылуы тиiс;

4) недостачи и потери драгоценных металлов и драгоценных камней не должны списываться на потери производства зуботехнических и других изделий, а также на проведение научно-исследовательских и опытных работ, для которых утверждены нормы расхода.
44. Данные инвентаризации подлежат отражению в инвентаризационных описях (сличительных ведомостях) инвентаризации, составленных отдельно по местам нахождения или хранения указанных ценностей и лицам, ответственным за их сохранность согласно приложениям 16 и 17 к настоящим Правилам.
Инвентаризационные описи (сличительные ведомости) драгоценных металлов, драгоценных камней, природных алмазов и изделий из них согласно приложениям 16 и 17 к настоящим Правилам составляются в двух экземплярах инвентаризационной комиссией, подписываются комиссией и материально-ответственными лицом. Один экземпляр передается в бухгалтерскую службу, а второй остается у материально-ответственного лица.
При смене материально-ответственных лиц акт составляется в трех экземплярах (материально-ответственному лицу, сдавшему ценности, материально-ответственному лицу, принявшему ценности, и бухгалтерской службе).
Инвентаризационная опись драгоценных металлов, содержащихся в полуфабрикатах, узлах и деталях оборудования, приборах и иных изделиях составляется в одном экземпляре инвентаризационной комиссией по каждой единице объекта в целом по государственному учреждению согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
Глава 12. Инвентаризация денежных средств, ценностей и бланков строгой отчетности
Сноска. Заголовок главы 12 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2020 № 694 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Исключен приказом Министра финансов РК от 20.01.2016 № 22.
46. При инвентаризации кассы проверяется фактическое наличие денег, денежных документов и бланков строгой отчетности.
Наличие денежных средств проверяется путем покупюрного и помонетного пересчета наличных денег.
Проверка фактического наличия бланков строгой отчетности производится по видам, номерам и сериям бланков с учетом начальных и конечных номеров по видам бланков.
Инвентаризация кассы оформляется актом инвентаризации наличия денег согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
Результаты инвентаризации ценностей и бланков строгой отчетности оформляются инвентаризационной описью (сличительная ведомость) ценностей и бланков документов строгой отчетности согласно приложению 20 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 46 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2020 № 694 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4) қымбат бағалы металдар мен қымбат бағалы тастардың жетiспеушiлiгi мен шығындары олар үшін шығыс нормалары белгіленген тіс салу техникасы және басқа бұйымдар жасау өндiрiсiне, сондай-ақ ғылыми-зерттеу және тәжірибе жұмыстарын жүргізуге арналған шығындар ретінде есептен шығарылмауы тиіс.
44. Түгендеудің деректері осы Қағидаға 16-17-қосымшаларға сәйкес, көрсетiлген құндылықтар орналасқан немесе сақталған жерлер және оларды сақтауға жауапты адамдар бойынша жеке жасалған түгендеу тiзiлімінде (салыстыру ведомостерінде) көрсетiлуге жатады.
Қымбат бағалы металдарды, қымбат бағалы тастарды, табиғи алмаздарды және олардан жасалған бұйымдарды түгендеу актiлерi осы Қағидаға 16-17-қосымшаларға сәйкес түгендеу комиссиясы екi данада жасайды, комиссия және материалдық-жауапты адамның қол қояды. Бiр данасы бухгалтерлiк қызметке берiледi, ал екiншiсi материалдық-жауапты тұлғада қалады.
Материалдық-жауапты тұлға ауысқан кезде акт үш данада жасалады (құндылықтарды тапсырған материалдық-жауапты тұлғаға, құндылықтарды қабылдаған материалдық-жауапты тұлғаға және бухгалтерлiк қызметке).
Жартылай фабрикаттардағы, жабдықтардың, құралдардың торабтары мен бөлшектерiндегi және басқа бұйымдардағы бар қымбат бағалы металдарды түгендеу тiзiлімiн осы Қағиданың 18-қосымшасына сәйкес жалпы мемлекеттiк мекемелер бойынша объектінің әр бiрлiгi бойынша түгендеу комиссиясы бiр данада әзiрлейдi.
12-тарау. Ақша қаражаттарын, құндылықтарды және қатаң есепке алу бланкiлерiн түгендеу
Ескерту. 12-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.07.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 20.01.2016 № 22 бұйрығымен.
46. Кассаны түгендеу кезiнде кассада ақшаның, ақша құжаттарының және қатаң есепке алу бланкілерінің бар болуы тексерiледi.
Ақшалай қаражаттың бар-жоғы әрбір купюраны және әрбір тиынды қайта санау жолымен тексерiледi.
Қатаң есепке алу бланкiлерi түрлерi, нөмiрлерi және бланкiлердiң сериялары бойынша, бланктердің түрлері бойынша бастапқы және соңғы нөмірлері ескеріле отырып тексерiледi.
Кассаны түгендеу осы Қағидаға 19-қосымшаға сәйкес қолма-қол ақшаны түгендеулің актісімен ресімделеді.
Құндылықтар мен қатаң есептегі бланкілерді түгендеу нәтижелері осы Қағидаға 20-қосымшаға сәйкес құндылықтар мен қатаң есептіліктегі құжаттар бланкілерін түгендеу тізімдемесі (салыстырып қарау ведомосі) арқылы ресімделеді.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.07.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

47. Инвентаризация денежных средств и их эквивалентов производится путем сверки остатков сумм, числящихся на соответствующих счетах по данным бухгалтерской службы государственного учреждения, с данными по формам отчетов территориальных подразделений Казначейства и выписок обслуживающих банков второго уровня – в сроки, установленные руководителем государственного учреждения или уполномоченным им лицом, но не реже одного раза в квартал.
Сноска. Пункт 47 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2020 № 694 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 13. Инвентаризация дебиторской и кредиторской задолженности, в том числе оценочных резервов
Сноска. Заголовок главы 13 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2020 № 694 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Инвентаризация дебиторской и кредиторской задолженности заключается в проверке обоснованности сумм, числящихся на соответствующих счетах бухгалтерского учета по расчетам с бюджетом, подотчетными лицами, рабочими и служащими и стипендиатами, депонентами, другими дебиторами и кредиторами.
49. Инвентаризационная комиссия по документам должна проверить:
правильность и обоснованность сумм дебиторской и кредиторской задолженности, числящихся в бухгалтерском учете;
суммы дебиторской и кредиторской задолженности, по которым истекли сроки исковой давности.
суммы дебиторской задолженности подотчетных лиц,
суммы дебиторской задолженности по недостачам и хищениям, в том числе суммы дебиторской задолженности по недостачам и хищениям ценностей, во взыскании которых отказано судом,
прочие долги, признанные государственными учреждениями безнадежными к получению, списание в установленном порядке с баланса вследствие несостоятельности ответчиков и невозможности обращения взыскания на их имущество.
правильность и обоснованность списания задолженности и учета списанной задолженности за балансом.
50. При инвентаризации задолженности по заработной плате и другим денежным выплатам рабочим и служащим должны быть выявлены суммы своевременно невостребованной заработной платы, подлежащие отнесению на счет депонированной заработной платы, а также суммы и причины возникновения переплат рабочим и служащим.
51. При инвентаризации подотчетных сумм инвентаризационной комиссией проверяются отчеты подотчетных лиц по выданным авансам.
52. При инвентаризации резервов предстоящих расходов и платежей проверяется правильность и обоснованность созданных в организации резервов.
Резерв на предстоящую оплату предусмотренных трудовым законодательством Республики Казахстан очередных (ежегодных) и дополнительных отпусков работникам, отражаемый в годовом балансе, должен быть уточнен, исходя из количества дней неиспользованного отпуска, среднедневной суммы расходов на оплату труда работников (с учетом установленной методики расчета среднего заработка) и обязательных отчислений.
Инвентаризация резерва по сомнительным долгам, заключаются в проверке обоснованности сумм, которые не погашены в сроки, установленные договорами, и не обеспечены соответствующими гарантиями.
При образовании других разрешенных в установленном порядке резервов инвентаризационная комиссия проверяет правильность их расчета и обоснованность на конец отчетного периода.

47. Ақша қаражаты мен олардың баламаларының есеп шоттарындағы қозғалыстар мемлекеттiк мекемелердiң бухгалтерлiк қызметтерiнiң деректерi бойынша тиiстi шоттарда есепте тұрған сомалардың қалдықтарын қазынашылықтың құрылымдық бөлімшелердің есептi нысандары бойынша деректермен және қызмет көрсететiн екiншi деңгейлi банктердiң үзiндi жазбаларымен салыстыру жолымен - мемлекеттік мекеменің басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға белгілеген мерзімдерді, бірақ тоқсанына бір реттен кем емес жүргiзiледi.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.07.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13-тарау. Дебиторлық және кредиторлық берешекті, оның ішінде бағалау резервтерін түгендеу
Ескерту. 13-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.07.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Дебиторлық және кредиторлық берешекті түгендеу деген бюджетпен, есеп беретiн тұлғалармен, жұмысшылармен, қызметшiлермен және стипендиаттармен, депоненттермен, басқа дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысулар бойынша тиiстi шоттарда есепте тұрған сомалардың негiздемелерiн мұқият тексеруді білдіреді.
49. Түгендеу комиссиясы құжаттар бойынша:
бухгалтерлік есепте тұрған кредиторлық және дебиторлық берешек сомасының негізді және дұрыс екенін;
талап қою мерзімі өткен кредиторлық және дебиторлық берешектің сомаларын;
есеп беретін адамдардың дебиторлық берешегінің сомасын;
жетіспеушіліктер мен талан-тараждар бойынша дебиторлық берешектің сомасы, оның ішінде сот өндіріп алудан бас тартқан жетіспеушіліктер мен құндылықтарды талан-тараждар бойынша дебиторлық берешектің сомасын;
мемлекеттік мекемелер алуға үмітсіз, жауаптылардың дәрменсіздігіне байланысты теңгерімнен есептен шығаруға және өндіріп алуы олардың мүлігіне айналдыруға мүмкін емес деп танылған өзге де борыштарды;
берешекті есептен шығарудың дұрыстығы мен негізділігін және есептен шығарылған берешектің теңгерімге есепке алынуын тексеруі тиіс.
50. Еңбекақы және басқа жұмысшылар мен қызметшілерге ақшалай төлемдер бойынша берешекті түгендеу кезінде депоненттік еңбекақы шотына жатқызылуы тиіс уақтылы талап етілмеген еңбекақы сомасы, сондай-ақ жұмысшылар мен қызметшілерге артық төлеудің туындау себептері мен сомалары анықталуы тиіс.
51. Есеп беретін сомаларды түгендеу кезінде түгендеу комиссиясы берілген аванстар бойынша есеп беретін адамдардың есептерін тексереді.
52. Алдағы шығыстар мен төлемдердің резервтерін түгендеу кезінде ұйымда құрылған резервтердің негізділігі мен дұрыстығы тексеріледі.
Жылдық теңгерімде көрсетілетін алдағы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында көзделген қызметкерлерге кезекті (жыл сайынғы) және қосымша берілетін еңбек демалысын төлеуге арналған резерв пайдаланылмаған еңбек демалысы күндерінің санына, қызметкерлердің еңбегін төлеуге арналған шығыстардың орта күндік сомасы (белгіленген орта еңбекақыны есептеу әдістемесін ескере отырып) және міндетті аударымдарға сүйене отырып нақтылануы тиіс.
Күмәнді борыштар бойынша резервті түгендеу шарттарда белгіленген мерзімде өтелмеген және тиісті кепілдіктермен қамтамасыз етілмеген сомалардың негізділігін тексеруді білдіреді.
Басқа, белгіленген тәртіпте рұқсат етілген резервтер пайда болған кезде түгендеу комиссиясы оларды есептеудің дұрыстығын және есепті кезеңнің аяғында негізділігін тексереді.

53. Результаты инвентаризации расчетов оформляются актом согласно приложению 21 к настоящим Правилам.
В акте указываются суммы выявленной несогласованной дебиторской и кредиторской задолженности, безнадежных долгов, дебиторской и кредиторской задолженности, по которой истекли сроки исковой давности.
При наличии основании для списания дебиторской и кредиторской задолженности составляется Справка к акту инвентаризации расчетов с дебиторами и кредиторами согласно приложению 22 к настоящим Правилам.
Глава 14. Инвентаризация финансовых инвестиций
Сноска. Заголовок главы 14 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2020 № 694 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. Финансовые инвестиции в уставные капиталы других организаций, а также займы, предоставленные другим организациям, при инвентаризации должны быть подтверждены документами.
55. При проверке фактического наличия ценных бумаг устанавливается:
правильность оформления ценных бумаг;
сохранность ценных бумаг (путем сопоставления фактического наличия с данными бухгалтерского учета);
своевременность и полнота отражения в бухгалтерском учете полученных доходов по ценным бумагам.
56. При хранении ценных бумаг в организации их инвентаризация проводится одновременно с инвентаризацией денежных средств в кассе.
57. Инвентаризация ценных бумаг проводится по отдельным эмитентам с указанием в акте названия, серии, номера, номинальной и фактической стоимости, сроков гашения и общей суммы. Реквизиты каждой ценной бумаги сопоставляются с данными описей (реестров, книг), хранящихся в бухгалтерии организации. Инвентаризация ценных бумаг, сданных на хранение в специальные организации, заключается в сверке остатков сумм, числящихся на соответствующих счетах бухгалтерского учета организации, с данными выписок этих специальных организаций. Для оформления данных инвентаризации ценных бумаг составляется инвентаризационная опись (сличительная ведомость) по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам.
Инвентаризация финансовых инвестиций по бездокументарной форме проводится инвентаризационной комиссией на основании договора и выписки из реестра.
Для оформления данных инвентаризации финансовых инвестиций составляется акт инвентаризации финансовых инвестиций в субъекты квазигосударсвенного сектора по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 57 в редакции приказа Министра финансов РК от 20.10.2015 № 523 (вводится в действие с 01.01.2016).
Глава 15. Отражение в бухгалтерском учете результатов инвентаризации

53. Есептеулерді түгендеу нәтижелері осы Қағидаға 21-қосымшаға сәйкес актімен ресімделеді.
Актіде анықталған келісілмеген дебиторлық және кредиторлық берешектің, үмітсіз борыштардың, талап қою мерзімі өтіп кеткен дебиторлық және кредиторлық берешектің сомасы көрсетіледі.
Дебиторлық және кредиторлық берешекті есептен шығару үшін негіздеме болған кезде осы Қағидаға 22-қосымшаға сәйкес Дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысуды түгендеу актісіне Анықтама жасалады.
14-тарау. Қаржылық инвестицияларды түгендеу
Ескерту. 14-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.07.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Басқа ұйымдардың жарғылық капиталдарына қаржылық инвестициялар, сондай-ақ басқа ұйымдар берген қарыздар түгендеу кезінде құжаттармен расталуы тиіс.
55. Бағалы қағаздардың нақты бар болуын тексеру кезінде:
бағалы қағаздардың ресімделуінің дұрыстығы;
бағалы қағаздардың сақталуы (нақты бар болуын бухгалтерлік есепке алу деректерімен салыстыру жолымен);
бағалы қағаздар бойынша алынған кірістерді бухгалтерлік есепке алуда толық және уақтылы көрсетілуі белгіленеді.
56. Бағалы қағаздарды ұйымда сақтаған кезде оларды түгендеу кассадағы ақша қаражатын түгендеумен бір мезгілде жүргізіледі.
57. Бағалы қағаздарды түгендеу актіде атауын, сериясын, нөмірін, номиналды және іс жүзіндегі құнын, өтеу мерзімін және жалпы сомасын көрсете отырып жекелеген эмитенттер бойынша жүргізіледі. Әрбір бағалы қағаздың деректемелері, ұйымның бухгалтериясында сақталатын тізімдеменің (тізілімнің, кітаптың) деректерімен салыстырылады. Арнайы ұйымда сақтауға тапсырылған бағалы қағаздарды түгендеу деген ұйымның бухгалтерлік есепке алудың тиісті шотында есепте тұрған қалдықтар сомасын осы арнайы ұйымның үзінділерінің деректерімен салыстыруды білдіреді. Бағалы қағазарды түгендеудің деректерін рәсімдеу үшін осы Қағидаға 23-қосымша нысаны бойынша негізгі мақсатына сәйкес атаулары бойынша жасалатын түгендеу тізімдеме (салыстыру ведомості) қолданылады.
Түгендеу комиссиясы құжатсыз нысан бойынша түгендеуді қаржылық инвестицияның шарттың және тізілімнен үзіндінің негізінде жүргізеді.
Қаржылық инвестицияларды түгендеудің деректерін ресімдеу үшін осы Қағидаға 24-қосымшаға нысаны бойынша квазимемлекеттік сектор субъектілеріне салынған қаржылық инвестициялар актісі қолданылады.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.10.2015 № 523 (01.01.2016 бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
15-тарау. Бухгалтерлік есепке алуда түгендеу нәтижелерін көрсету

Сноска. Заголовок главы 15 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2020 № 694 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. Выявленные при инвентаризации расхождения фактического наличия имущества с данными бухгалтерского учета отражаются в порядке определенном с Правилами ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393 (зарегистрированный в реестре Государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 6443).
Основные средства, запасы, денежные средства и другие материальные ценности, оказавшиеся в излишке, подлежат оприходованию и зачислению на финансовый результат.
Недостача материальных ценностей, а также порча сверх норм естественной убыли относится на виновных лиц. В тех случаях, когда виновные лица не установлены или во взыскании с виновных лиц отказано судом, убытки от недостачи и порчи списываются на расходы государственного учреждения.
К документам, представляемым для оформления списания недостачи ценностей и порчи сверх норм естественной убыли, прилагаются решения правоохранительных или судебных органов, об отсутствии виновных лиц (об отказе во взыскании ущерба с виновных лиц) или заключение о непригодности к эксплуатации уполномоченных специализированных организаций.
Сноска. Пункт 58 в редакции приказа Министра финансов РК от 20.10.2015 № 523 (вводится в действие с 01.01.2016).
59. По всем недостачам, излишкам, потерям, связанным с порчей долгосрочных активов и других ценностей, должны быть получены письменные объяснения соответствующих лиц.
На основании представленных объяснений и материалов инвентаризации комиссия устанавливает характер выявленных недостач, потерь от порчи ценностей, а также их излишков, и в соответствии с этим вносит предложения по регулированию разниц между данными инвентаризации и данными бухгалтерского учета.
60. Результаты инвентаризации должны быть отражены в учете и отчетности того месяца, в котором была закончена инвентаризация.
В соответствии с Правилами составления и представления финансовой отчетности, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 1 августа 2017 года № 468, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15594, в пояснительных записках к годовой финансовой отчетности отражаются данные о результатах проведенной инвентаризации.
Сноска. Пункт 60 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2017 № 692 (вводится в действие с 01.07.2018).
Приложение 1
к Правилам проведения
инвентаризации в
государственных
учреждениях

Ескерту. 15-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.07.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
58. Бухгалтерлік есепке алудың деректерімен мүліктің нақты болуына түгендеу жүргізу кезінде анықталған алшақтықтар Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 6443 болып енгізілген) Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу ережесімен айқындалған тәртіпте көрсетіледі.
Артық шыққан негізгі құралдар, қорлар, ақша қаражаттары және басқа құндылықтар кіріске алынуға есептелуге жатады.
Материалдық құндылықтардың жетіспеушілігі, сондай-ақ табиғи азаюдың нормадан артық бүлінуі кінәлі адамдарға жатқызылады. Кінәлі адамдар белгіленбеген немесе сот кінәлі адамдардан өндіріп алудан бас тартқан жағдайларда жетіспеушілік пен бүлдіруден болған зияндар мемлекеттік мекеменің шығыстарына жатқызылып есептен шығарылады.
Құндылықтардың жетіспеушілігін және табиғи азаюдың нормадан артық бүлінуін есептен шығаруды ресімдеу үшін ұсынылатын құжаттарға құқық қорғау немесе сот органдарының кінәлі адамдардың жоқ екені (кінәлі адамдардан зиянды өндіріп алудан бас тарту туралы) туралы шешімі немесе уәкілетті мамандандырылған ұйымдардың пайдалануға жарамсыздығы туралы қорытынды қоса беріледі.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.10.2015 № 523 (01.01.2016 бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
59. Ұзақ мерзімді активтердің және басқа құндылықтардың барлық жетіспеушіліктері, артық шығулары, шығындары бойынша тиісті адамдардан жазбаша түсіндірме алынуы тиіс.
Берілген түсіндірмелер мен түгендеу материалдарының негізінде анықталған жетіспеушіліктердің, құндылықтардың бүлінуінен шығындардың, сондай-ақ олардың артық шығуларының сипатын белгілейді және осыған сәйкес түгендеудің деректері мен бухгалтерлік есепке алудың деректері арасындағы алшақтықты реттеу бойынша ұсыныс енгізеді.
60. Түгендеу нәтижелері түгендеу аяқталған айдың есебінде және есептілігінде көрсетілуі тиіс.
Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15594 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 1 тамыздағы № 468 бұйрығымен бекітілген Қаржылық есептілікті жасау мен ұсыну қағидаларына сәйкес жылдық қаржылық есептілікке түсіндірме жазбада жүргізілген түгендеу нәтижелері туралы деректер көрсетіледі.
Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2017 № 692 (01.07.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік мекемелерде
түгендеу жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Атауы ________________ _____
мемлекеттік мекеме коды
Құндылықтарды түгендеудің бақылау тексеріс актісі _______________________________________________________________
түгендеу жүргізілген мемлекеттік мекеменің, қамбаның, қойманың,
_____________________________
цехтың, учаскенің атауы

Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2017 № 692.
Наименование _________________________ ________
государственное учреждение       код
Акт
контрольной проверки инвентаризации ценностей на_________________
______________________________________________________________
наименование государственного учреждения, склада, кладовой, цеха, участка,
________________________________________________________________
где проводилась инвентаризация
"____" ___________ ______
инвентаризация ценностей проводилась на ______________ ____
дата
Комиссией в составе:
Председатель _________ ________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Контрольной проверкой, проведенной _________ ____________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
установлено:
По инвентаризационной описи значится в наличии ___________________ наименований ценностей на сумму.
Результаты проверки.
№ по описи
Наименование ценностей, подвергшихся контрольной проверке
Значится по инвентаризационной описи
При проверке фактического наличия (единица)
Результаты проверки
(+ более, - менее)
количество
цена
сумма
количество
цена
сумма
количество
цена
сумма
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Итого…
х
х
х
Лица, проводившие контрольную проверку ________ _______________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Председателя инвентаризационной комиссии _______ _______________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Членов инвентаризационной комиссии ________ ____________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 2
к Правилам проведения
инвентаризации в
государственных
учреждениях

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2017 № 692 бұйрығымен.
"____" ___________ ______
Құндылықтарды түгендеу __________________ жүргізілді
күні
Комиссия құрамында:
Төраға ____________ ____________________________
лауазымы      (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Комиссия мүшелері: ____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
___________ _________________________ жүргізген бақылау тексерісімен анықталды:
лауазымы, (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
1. Түгендеу тізімдемесі бойынша қолда __________ сомаға құндылықтар атаулары бар.
2. Тексеру нәтижелері.
Тізімдеме бойынша №
Бақылау тексерісін салынған құндылықта атаулары
Түгендеу тізімдемесі бойынша бар
Іс жүзінде болуын (бірлік) тексерген кезде
Тексеру нәтижелері
(+ астам, - кем)
саны
бағасы
сомасы
саны
бағасы
сомасы
саны
бағасы
сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Жиыны…
х
х
х
Бақылау тексерісін жүргізген тұлғаның _______________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Түгендеу комиссиясы төрағасының ________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Түгендеу комиссиясы мүшелерінің _______________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік мекемелерде
түгендеу жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Атауы ________________ _____
мемлекеттік мекеме коды
Түгендеулердің бақылау тексерісін есепке алу кітабы

Сноска. Приложение 4 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2017 № 692.
Наименование ______________________ ____
государственного учреждения код
Инвентаризационная опись (сличительная ведомость) № ____
на "___" ______________________
Комиссия в составе_______________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
На основании приказа (распоряжения) от "___" _______________ _______
________________________________________________________________________________
произвела проверку наличия_______________________________________________________
Место проверки____________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество материально-ответственного лица________________________
Заключение руководителя
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Расписка
(оформляется до начала инвентаризации)
Я (мы), _______________ ниже подписавшиеся ________ даю (даем) настоящую
подписку в том, что к началу проведения инвентаризации все документы, относящиеся к
приходу или расходу ценностей, сданы в бухгалтерскую службу и все долгосрочные активы
и запасы, поступившие на мою (нашу) ответственность, оприходованы, а выбывшие списаны
в расход.
Материально-ответственное (ые) лицо (лица): ________ __________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" ______________ ______
№ строки
Наименование долгосрочных активов или запасов
При проверке фактического наличия (единица)
По данным бухгалтерского учета
Результаты инвентаризации
Примечание
№ строки
номенклатурный (инвентарный номер)
Единица измерения
цена
количество
сумма
количество
Сумма,
тенге
недостачи
излишки
количество
Сумма,
тенге
количество
Сумма,
тенге
1
2
4
Итого…
Итого: а) порядковых номеров ______________________________________________
прописью
б) общее количество единиц, фактически _______________________________
прописью
в) на сумму, тенге _______________________________________
прописью
Председатель комиссии _________ ________ ____________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: ________ __________ _________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________ ________ _______________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________ ________ _______________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Все долгосрочные активы и запасы, перечисленные в настоящей инвентаризационной
описи с № ___ по № _____, комиссией проверены в натуре в моем (нашем) присутствии и
внесены в опись, в связи с чем претензий к инвентаризационной комиссии не имею (не
имеем). Долгосрочные активы и запасы, перечисленные в описи, находятся на моем (нашем)
ответственном хранении.
Материально-ответственное (ые) лицо (лица): _________ ___________ _____________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Указанные в настоящей описи данные и подсчеты проверил _______ _______ _______
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" _______________ ______
Приложение 5
к Правилам проведения
инвентаризации в
государственных
учреждениях

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2017 № 692 бұйрығымен.
Комиссия құрамы __________________________________________________________
лауазымы, (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
__________________________________________________________________________
лауазымы, (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
__________________________________________________________________________
лауазымы, (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
__________________________________________________________________________
лауазымы, (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
"___" _________________________________________ бұйрықтың (өкімнің) негізінде
__________________________________________________________________________
Ақша тексерісін жүргізген ___________________________________________________
Тексеру орны ______________________________________________________________
Материалдық жауапты тұлғаның аты-жөні, тегі _________________________________
Басшының қорытындысы
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Қолхат
(түгендеу басталғанға дейін толтырылады)
_______________ төменде қол қойған ________ мен (біз) осы қолхатты бердім(дік).
Түгендеудің басында құндылықтардың кірісі немесе шығысына жататын барлық құжаттар
бухгалтерлік қызметке берілді және менің (біздің) жауапкершілігімізге түскен барлық
құндылықтар кірістелді, ал шығарылғандары шығысқа жіберілді.
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар): _______ ______________________________
лауазымы, (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
"___" ______________ ______
Жол №-і
Ұзақ мерзімді активтердің немесе қорлардың атауы
Іс жүзінде болуын (бірлік) тексерген кезде
Бухгалтерлік есеп деректері бойынша
Түгендеу қорытындылары
Ескерту
Жол №-і
Номенклатуралық (түгендеу нөмірі)
Өлшем бірлігі
бағасы
саны
Сомасы, теңге
саны
Сомасы, теңге
кемшығымы
артығы
саны
Сомасы, теңге
саны
Сомасы, теңге
1
1
2
2
4
Жиыны…
Жиыны: а) рет нөмірлері _____________________________________________________
жазумен
б) бірліктердің жалпы саны, іс жүзінде ________________________________________
жазумен
в) сомасына, теңге __________________________________________________________
жазумен
Комиссия төрағасы _________________ _______________________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Комиссия мүшелері:________ __________ _____________________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________________ _________________________ ______________________________
лауазымы,            (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________________ _________________________ ______________________________
лауазымы,            (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Осы түгендеу тізімдемесінде аталған № _ -дан № ___ -ге дейінгі барлық ұзақ мерзімді
активтер мен құндылықтар менің (біздің) қатысуыммен табиғи түрінде комиссиямен
тексерілді және тізімге енгізілді, соған байланысты тіркеу комиссиясына наразылығым (-мыз) жоқ.
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар):
_________________ _________________________ ______________________________
лауазымы,            (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
"____" _______________ ___________________
Осы тізімдемеде көрсетілген деректерді және есептемелерді тексерген
_________________ _________________________ ______________________________
лауазымы,            (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
"____" _______________ ___________________
Мемлекеттік мекемелерде
түгендеу жүргізу қағидаларына
5-қосымша
Атауы _________________ ____
мемлекеттік мекеме коды
Қойма ___________________
Жауапты сақтауға алынған (тапсырылған) материалдық құндылықтардың
"____" _____________________ № _____ актісі Қолхат

Сноска. Приложение 5 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2017 № 692.
Наименование ______________________ ____
государственное учреждение код
Склад __________________
Акт № _____
материальных ценностей, принятых (сданных)
на ответственное хранение
"___" ______________ _______
Расписка
К началу проведения инвентаризации все расходные и приходные документы на
материальные ценности сданы в бухгалтерскую службу и все материальные ценности,
поступившие на мою (нашу) ответственность, оприходованы, а выбывшие списаны в расход.
Материально-ответственное (ые) лицо (лица): _________ ___________ _____________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________ ___________ _____________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
На основании приказа (распоряжения) от "___" ____________ ______ № ____
произведено снятие фактических остатков ценностей, числящихся на балансовом
(забалансовом) счете № ____ по состоянию на "___" ____________ ___
Инвентаризация: начата "___" ____________ _______
окончена "___" ____________ ________
При инвентаризации установлено следующее:
Порядковый номер записи
Наименование поставщика (получателя) и материальных ценностей, принятых (сданных) на ответственное хранение
Номер балансового (забалансового) счета
Код (номенклатурный номер)
Единица измерения
Количество
Сорт
Стоимость
Дата принятия (сдачи) груза на хранение
Место хранения
Итого…
Продолжение таблицы
Документы, подтверждающие количество материальных ценностей, принятых на ответственное хранение
Причина принятия (сдачи) на ответственное хранение
наименование
дата
номер
Всего по описи, тенге _______________________________________________________
прописью
Председатель комиссии: _________ ________ __________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: _________ ________ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________ _______ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________ _______ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Все ценности, перечисленные в настоящей инвентаризационной описи с № ___ по №
___, комиссией проверены в натуре в моем (нашем) присутствии и внесены в опись, в связи с
чем претензий к инвентаризационной комиссии не имею (не имеем). Ценности,
перечисленные в описи, находятся на моем (нашем) ответственном хранении.
Материально-ответственное (ые) лицо (лица): _______ ___________ _______________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Указанные в настоящей описи данные и подсчеты проверил _________ _____________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" ________________ _____
Приложение 6
к Правилам проведения
инвентаризации в
государственных
учреждениях

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2017 № 692 бұйрығымен.
Түгендеуді жүргізу басталған кезде құндылықтарға арналған барлық шығыс және кіріс
құжаттары бухгалтерлік қызметке берілді және менің (біздің) жауапкершілігіме түскен барлық
құндылықтар кіріске алынды, ал шығарылғандары шығысқа жіберілді.
Материалды жауапты тұлға (тұлғалар):
_____________ ______ ________________________________
лауазымы,       (қолы)       (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_____________ ______ ________________________________
лауазымы,       (қолы)       (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
______ __________________ № ____ бұйрықтың (өкімнің) негізінде ___ _________
________ жағдай бойынша баланс № ___ шотында есепке алынғандарының іс жүзіндегі
қалдықтарын алып тастау жүргізілді.
Түгендеу: "___" _____________________ басталды.
"___" ____________________ аяқталды.
Түгендеу кезінде мыналар белгіленді:
Жазбаның реттік нөмірі
Өнім берушінің (алушының) жауапты сақтауға алынған (тапсырылған) материалдық құндылықтардың атауы
Баланстық шоттың (баланстан тыс) нөмірі
Коды (номенклатуралық нөмірі)
Өлшем бірлігі
Саны
Сорт
Құны
Жүкті қабылдаған (тапсырған) күн
Сақталу орны
Жиыны…
Кестенің жалғасы
Жауапты сақтауға қабылданған материалдық құндылықтардың санын растайтын құжаттар
Жауапты сақтауға қабылдаудың (тапсырудың) себебі
атауы
күні
нөмірі
Тізімдеме бойынша жиынтығы, теңге______________________________________
жазумен
Комиссия төрағасы: _________ _____ ______________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Комиссия мүшелері: _________ _____ _______________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________ ____ _______________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________ _______ _______________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Осы түгендеу тізімдемесінде аталған №__-ден №___-ге дейінгі барлық құндылықтар,
менің қатысуыммен табиғи түрінде комиссиямен тексерілді және тізімге енгізілді, соған
байланысты тіркеу комиссиясына наразылығым (-мыз) жоқ. Тізімдемеде аталған
құндылықтар менің (біздің) жауапты сақтауымда.
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар):
_________ _______ _______________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Осы тізімдемеде көрсетілген деректерді және есептемелерді тексерген
_____________ _________ __________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
"___" ________________ _______
Мемлекеттік мекемелерде
түгендеу жүргізу қағидаларына
6-қосымша
Атауы _________________ ____
мемлекеттік мекеме коды
Жолдағы материалдар мен тауарларды түгендеудің
№ _____ актісі

Сноска. Приложение 6 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2017 № 692.
Наименование ______________________ ____
государственное учреждение код
Акт № _____
инвентаризации материалов и товаров,
находящихся в пути
"___" ______________ _____
На основании приказа (распоряжения) от "___" _____________ _____ № ____ произведена инвентаризация материалов и товаров, находящихся в пути, по состоянию на "___" ___________ ______
При инвентаризации установлено следующее:
Порядковый номер записи
Наименование материальных ценностей
Номер балансового счета
Единица измерения
Количество
Стоимость
Дата отгрузки
Наименование поставщика
Номер товарно-транспортного или расчетно-платежного документа
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Итого…
Продолжение таблицы
Номер вагона (баржи)
Принятые меры к розыску ценностей, не прибывших в срок
10
11
Всего по описи, тенге _______________________________________________________
прописью
Председатель комиссии: _________ ________ __________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: _________ ________ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________ _______ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________ _______ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Указанные в настоящей акте данные и подсчеты проверил _________ _____________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" ________________ _____
Все ценности, перечисленные в настоящей инвентаризационной описи с № ___ по №
___, комиссией проверены в натуре в моем (нашем) присутствии и внесены в опись, в связи с
чем претензий к инвентаризационной комиссии не имею (не имеем). Ценности,
перечисленные в описи, находятся на моем (нашем) ответственном хранении.
Материально-ответственное (ые) лицо (лица): _______ ___________ _______________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Указанные в настоящей описи данные и подсчеты проверил _________ ______ ______
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" ________________ _____
Приложение 7
к Правилам проведения
инвентаризации в
государственных
учреждениях

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2017 № 692 бұйрығымен.
"___" ______________ _____
_______ __________________ № ____ бұйрықтың (өкімнің) негізінде ___ _________________
жағдай бойынша жолдағы материалдар мен тауарларды түгендеу жүргізілді.
Түгендеу кезінде мыналар белгіленді:
Жазбаның реттік нөмірі
Материалдық құндылықтардың атауы
Баланстық шоттың нөмірі
Өлшем бірлігі
Саны
Құны
Тиелген күні
Өнім берушінің атауы
Тауарлық-көліктік немесе есеп-төлем құжатының атауы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Жиыны…
Кестенің жалғасы
Вагон (баржаның) нөмірі
Мерзімінде жетпеген құндылықтарды іздеуге қабылданған шаралар
10
11
Тізімдеме бойынша барлығы, теңге __________________________________________
жазумен
Комиссия төрағасы: ____________ ________ __________________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Комиссия мүшелері: __________ _______ _____________________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________________ _________________________ ______________________________
лауазымы,             (қолы)             (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________________ _________________________ ______________________________
лауазымы,             (қолы)             (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Осы тізімдемеде көрсетілген деректерді және есептемелерді тексерген
_________________ _________________________ ______________________________
лауазымы,             (қолы)                  (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
"___" ________________ ______
Осы түгендеу тізімдемесінде аталған №-ден №-ге дейінгі барлық құндылықтарды
менің (біздің) қатысуыммен комиссия табиғи түрінде тексерді және тізімге енгізді, осыған
байланысты тіркеу комиссиясына наразылығым (-мыз) жоқ. Тізімде аталған құндылықтар
менің (біздің) жауапты сақтауымда.
Материалдық жауапты тұлға(тұлғалар)
_________________ _________________________ ______________________________
лауазымы,             (қолы)             (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________________ _________________________ ______________________________
лауазымы,             (қолы)             (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Осы тізімдемеде көрсетілген деректерді және есептемелерді тексерген
_________________ _________________________ ______________________________
лауазымы,             (қолы)             (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
"___" _______________ ______
Мемлекеттік мекемелерде
түгендеу жүргізу қағидаларына
7-қосымша
Атауы _________________ ____
мемлекеттік мекеме коды
Аяқталмаған өндіріс
№ _____ актісі
____________________________________
материалдық құндылықтардың түрі
Қолхат

Сноска. Приложение 7 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2017 № 692.
Наименование ______________________ ____
государственное учреждение код
Акт № _____
незавершенного производства
____________________________________
вид материальных ценностей
Расписка
Я (мы), ______________________________________________даю (даем) настоящую расписку в том, что к началу проведения инвентаризации все расходные и приходные документы на материальные ценности сданы в бухгалтерскую службу и все материальные ценности, поступившие на мою (нашу) ответственность, оприходованы, а выбывшие списаны в расход.
Последние документы: по приходу № _________________________
по расходу № _________________________
Материально-ответственное (ые) лицо (лица): ________ ______ ________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
На основании приказа от "____" ____________ _______ № ____ произведено снятие фактических остатков незавершенного производства по состоянию на "___" ___________ _____
Инвентаризация: начата "___" ________________ _______
окончена "___" _______________ ______
При инвентаризации установлено следующее:
Номер по порядку
Номер изделия
Деталь
Единица измерения
Фактическое наличие (единиц)
Всего затраты (тенге)
номер
наименование
1
2
3
4
5
6
7
Итого…
Всего по описи, тенге _______________________________________________________
прописью
Председатель комиссии: _________ ________ __________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: _________ ________ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________ _______ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________ _______ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Все ценности, перечисленные в настоящей инвентаризационной описи, комиссией проверены в натуре в моем (нашем) присутствии и внесены в опись, в связи с
чем претензий к инвентаризационной комиссии не имею (не имеем). Ценности,
перечисленные в описи, находятся на моем (нашем) ответственном хранении.
Материально-ответственное (ые) лицо (лица): _______ ___________ _______________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Указанные в настоящей описи данные и подсчеты проверил _________ ________ ____
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" ________________ _____
Приложение 8
к Правилам проведения
инвентаризации в
государственных
учреждениях

Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2017 № 692 бұйрығымен.
Мен (біз), ______________________________________ түгендеуді жүргізу басталған кезде
материалдық құндылықтарға арналған барлық шығыс және кіріс құжаттары бухгалтерлік
қызметке берілді және менің (біздің) жауапкершілігіме (жауапкершілігімізге) түскен барлық
материалдық құндылықтар кіріске алынды, ал шығарылғандар шығысқа есептен шығарылды
деп осы қолхатты беріп отырмын (отырмыз).
Соңғы құжаттар: кіріс бойынша № _________________________
шығыс бойынша № _________________________
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар): _______ _______________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
____ _____ _______ № ____ бұйрықтың негізінде____ _______ жағдай бойынша аяқталмаған
өндірістің іс жүзіндегі қалдықтарын алу жүргізілді.
Түгендеу: " ___" _______________________ басталды.
"____" _____________________ аяқталды.
Түгендеу кезінде мыналар анықталды:
Рет-ретімен нөмірі
Бұйымның нөмірі
Бөлшек
Өлшем бірлігі
Іс жүзінде болуын (бірлік) тексерген кезде
Барлық шығын (теңге)
нөмір
атау
1
2
3
4
5
6
7
Жиыны…
Тізімдеме бойынша барлығы, теңге ____________________________________
жазумен
Комиссия төрағасы: ______________ ________________ _________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Комиссия мүшелері: ______________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________ _______ ____________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________ _______ ____________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Осы түгендеу тізімдемесінде тізбеленген барлық құндылықтарды комиссия менің (біздің)
қатысуыммен (қатысуымызбен) заттай түрде тексерді және тізімге енгізді, соған байланысты
түгендеу комиссиясына наразылығым (наразылығымыз) жоқ. Тізімдемеде тізбеленген
құндылықтар менің (біздің) жауапкершілігімде (жауапкершілігімізде) сақтауда тұр.
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар): _____ _________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Осы тізімдемеде көрсетілген деректер мен есептемелерді тексерген
____________ _______ _________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік мекемелерде
түгендеме жүргізу қағидасына
8-қосымша
Атауы _________________ ____
мемлекеттік мекеме коды
Бөлімше бойынша _____________________
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар) бойынша: _________________________ Биологиялық активтерге жататын жануарлардың
№ ___ түгендеу тізімдемесі (салыстырма ведомосі)
______________________________________________________________
(материалдық құндылықтардың тегі)
Қолхат

Сноска. Приложение 8 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2017 № 692.
Наименование ______________________ ____
государственное учреждение код
По подразделению _____________________
По материально-ответственному (ым) лицу (лицам):
___________________________________
Инвентаризационная опись (сличительная ведомость) № ___
Животных, относящихся к биологическим активам
_________________________________________________________________________
(род материальных ценностей)
Расписка
Я (мы), _________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
даю (даем) настоящую расписку в том, что к началу проведения инвентаризации все расходные и приходные документы на материальные ценности сданы в бухгалтерскую службу и все материальные ценности, поступившие на мою (нашу) ответственность, оприходованы, а выбывшие списаны в расход.
Последние документы: по приходу № __________
по расходу № __________
Материально-ответственное (ые) лицо (лица): _________ _______ _________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________ _______ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
На основании приказа (распоряжения) от "___" ___________ _______№ ____ произведено снятие фактических остатков ценностей, числящихся на балансовом счете № ___ по состоянию на "___" ___________ ____
Инвентаризация: начата "___" _______________ ______
окончена "___" ______________ ______
При инвентаризации установлено следующее:
(На каждую породу, производственную группу скота, птицы и пчелосемей заполняют отдельный раздел)
п/п
При проверке фактического наличия (единица)
№ животного (бирка, тавро, ушной номер)
Кличка животного (пол для учитываемых групповым порядком)
Особые приметы
Год рождения (для молодняка месяц рождения)
Упитанность
Количество
Живой вес, кг
Балансовая стоимость
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Итого…
продолжение таблицы
По данным бухгалтерского учета
Результаты инвентаризации
Примечание
№ строки
количество
сумма,
тенге
Недостача
Излишек
количество
сумма,
тенге
количество
сумма,
тенге
10
11
12
13
14
15
16
17
х
х
Общее количество единиц, фактически _______________________________________
прописью
Итого фактически по описи, тенге __________________________________________________
прописью
Председатель комиссии: _________ ________ __________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: _________ ________ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________ _______ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________ _______ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Все ценности, перечисленные в настоящей инвентаризационной описи с № ___ по №
___, комиссией проверены в натуре в моем (нашем) присутствии и внесены в опись, в связи с
чем претензий к инвентаризационной комиссии не имею (не имеем). Ценности,
перечисленные в описи, находятся на моем (нашем) ответственном хранении.
Материально-ответственное (ые) лицо (лица): ___________ _______________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Указанные в настоящей инвентаризационной описи данные и подсчеты проверил _________ ______ ______
должность (подпись) (фамилия,
имя, отчество (при его наличии)
"___" ________________ _____
Приложение 9
к Правилам проведения
инвентаризации в
государственных
учреждениях

Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2017 № 692 бұйрығымен.
Мен (біз), _______________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
түгендеуді жүргізу басталған кезде материалдық құндылықтарға арналған барлық шығыс
және кіріс құжаттары бухгалтерлік қызметке берілді және менің (біздің) жауапкершілігіме
(жауапкершілігімізге) түскен барлық материалдық құндылықтар кіріске алынды, ал
шығарылғандар шығысқа есептен шығарылды деп осы қолхатты беріп отырмын (отырмыз).
Соңғы құжаттар: кіріс бойынша № _______________
шығыс бойынша № ____________________________
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар): _____________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
____________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
______ ____________ № ____ бұйрықтың (өкімнің) негізінде ___ _________ ________ жағдай
бойынша баланстық №___ шотында есепке алынғандарының іс жүзіндегі қалдықтарын алып
тастау жүргізілді.
Түгендеу: "___" _____________________ басталды.
"___" _____________________ аяқталды.
Түгендеу кезінде мыналар анықталды:
(Құстың және ара ұясының, малдың өнім беретін тобының әрбір тұқымы жеке бөліммен толтырылады)
р/с№
Іс жүзінде болуын (бірлік) тексерген кезде
Бухгалтерлік есеп деректері бойынша
Түгендеу нәтижелері
Ескерту
Жол №-
Малдың № (бирка, тавро, құлақ нөмірі)
Малға қойылатын ат (есепке алынатын топ реттері үшін)
Ерекше белгілері
Туылған жылы (мал төлдері үшін туған айы)
Қоңдылығы
Ссаны
Тірі салмағы, кг
Баланстық құны
ссаны
ссомасы, теңге
жетіспейтіні
артығы
саны
сомасы, теңге
саны
сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Жиыны…
х
х
Бірліктердің жалпы саны іс жүзінде ___________________________________________
жазумен
Тізімдеме бойынша іс жүзіндегі жиынтығы, теңге ___________________________________
Комиссия төрағасы:________ ________________ _________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Комиссия мүшелері:_______________ _____________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
________________ _____________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
________________ _____________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Осы түгендеу тізімдемесінде тізбеленген барлық құндылықтарды комиссия менің (біздің)
қатысуыммен (қатысуымызбен) заттай түрде тексерді және тізімге енгізді, соған байланысты
түгендеу комиссиясына наразылығым (наразылығымыз) жоқ. Тізімдемеде тізбеленген
құндылықтар менің (біздің) жауапкершілігімде (жауапкершілігімізде) сақтауда тұр.
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар): _______________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Осы тізімдемеде көрсетілген деректерді және есептемелерді тексерген
________________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
"___" ____________________
Мемлекеттік мекемелерде
түгендеме жүргізу қағидасына
9-қосымша
Атауы _________________ ____
мемлекеттік мекеме коды
Бөлімше бойынша _____________________
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар) бойынша: _____________________________
Өзге де негізгі құралға жататын жануарлардың
№ ___ түгендеу тізімдемесі (салыстырма ведомосі)
_______________________________________________________________
(материалдық құндылықтардың тегі) Қолхат

Сноска. Приложение 9 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2017 № 692.
Наименование ______________________ ____
государственное учреждение код
По подразделению _____________________
По материально-ответственному (ым) лицу (лицам): __________________________________
Инвентаризационная опись (сличительная ведомость) № ___
Животных, относящихся к прочим основным средствам
_______________________________________________________
(род материальных ценностей)
Расписка
Я (мы), ___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
даю (даем) настоящую расписку в том, что к началу проведения инвентаризации все расходные и приходные документы на материальные ценности сданы в бухгалтерскую службу и все материальные ценности, поступившие на мою (нашу) ответственность, оприходованы, а выбывшие списаны в расход.
Последние документы: по приходу № ______________
по расходу № ________________
Материально-ответственное (ые) лицо (лица): _________ ______ ___________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______ ______ _________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
На основании приказа (распоряжения) от "___" ______________ ____№ ____ произведено снятие фактических остатков ценностей, числящихся на балансовом счете № ___ по состоянию на "___" __________ _____
Инвентаризация: начата "___" ____________ ________
окончена "___" ___________ _________
При инвентаризации установлено следующее:
№ п/п
При проверке фактического наличия (единица)
По данным бухгалтерского учета
Результаты инвентаризации
Примечание
№ строки
№ животного (бирка, тавро, ушной номер)
Кличка животного (пол для учитываемых групповым порядком)
Особые приметы
Год рождения (для молодняка месяц рождения)
Количество
Балансовая стоимость
количество
сумма,
тенге
Недостача
Излишек
количество
сумма,
тенге
количество
сумма,
тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Итого…
х
х
Общее количество единиц, фактически _______________________________________
прописью
Итого фактически по описи, тенге __________________________________________________
прописью
Председатель комиссии: _________ ________ __________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: _________ ________ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________ _______ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________ _______ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Все ценности, перечисленные в настоящей инвентаризационной описи с № ___ по №
___, комиссией проверены в натуре в моем (нашем) присутствии и внесены в опись, в связи с
чем претензий к инвентаризационной комиссии не имею (не имеем). Ценности,
перечисленные в описи, находятся на моем (нашем) ответственном хранении.
Материально-ответственное (ые) лицо (лица): ___________ _______________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Указанные в настоящей инвентаризационной описи данные и подсчеты проверил _________ _______ _____
должность (подпись) (фамилия,
имя, отчество (при его наличии)
"___" ________________ _____
Приложение 10
к Правилам проведения
инвентаризации в
государственных
учреждениях
Сноска. Приложение 10 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2017 № 692.
Наименование ______________________ ____
государственное учреждение код
По подразделению _____________________
По материально-ответственному (ым) лицу (лицам): ___________________________________
Инвентаризационная опись (сличительная ведомость) № ___
Животных, относящихся к прочим материалам
______________________________________________________
Расписка
Я (мы), ___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
даю (даем) настоящую расписку в том, что к началу проведения инвентаризации все расходные и приходные документы на материальные ценности сданы в бухгалтерскую службу и все материальные ценности, поступившие на мою (нашу) ответственность, оприходованы, а выбывшие списаны в расход.
Последние документы: по приходу № _________________________
по расходу № _________________________
Материально-ответственное (ые) лицо (лица): _______ ________ ___________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______ ________ ________________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
На основании приказа (распоряжения) от "___" _____________ _____№ ____ произведено снятие фактических остатков ценностей, числящихся на балансовом счете № ___ по состоянию на "___" ___________ ____
Инвентаризация: начата "___" _______________ _____
окончена "___" ______________ ______
При инвентаризации установлено следующее:
№ п/п
При проверке фактического наличия (единица)
По данным бухгалтерского учета
Результаты инвентаризации
Примечание
№ строки
№ животного (бирка, тавро, ушной номер)
Кличка животного (пол для учитываемых групповым порядком)
Особые приметы
Год рождения (для молодняка месяц рождения)
Количество
Балансовая стоимость
количество
сумма,
тенге
Недостача
Излишек
количество
сумма,
тенге
количество
сумма,
тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Итого…
х
х
Общее количество единиц, фактически _______________________________________
прописью
Итого фактически по описи, тенге __________________________________________________
прописью
Председатель комиссии: _________ ________ __________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: _________ ________ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________ _______ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________ _______ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Все ценности, перечисленные в настоящей инвентаризационной описи с № ___ по №
___, комиссией проверены в натуре в моем (нашем) присутствии и внесены в опись, в связи с
чем претензий к инвентаризационной комиссии не имею (не имеем). Ценности,
перечисленные в описи, находятся на моем (нашем) ответственном хранении.
Материально-ответственное (ые) лицо (лица): ___________ _______________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Указанные в настоящей инвентаризационной описи данные и подсчеты проверил _________ _______ _____
должность (подпись) (фамилия,
имя, отчество (при его наличии)
"___" ________________ _____
Приложение 11
к Правилам проведения
инвентаризации в
государственных
учреждениях

Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2017 № 692 бұйрығымен.
Мен (біз), _______________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
түгендеуді жүргізу басталған кезде материалдық құндылықтарға арналған барлық шығыс
және кіріс құжаттары бухгалтерлік қызметке берілді және менің (біздің) жауапкершілігіме
(жауапкершілігімізге) түскен барлық материалдық құндылықтар кіріске алынды, ал
шығарылғандар шығысқа есептен шығарылды деп осы қолхатты беріп отырмын (отырмыз).
Соңғы құжаттар: кіріс бойынша № _________________________
шығыс бойынша № _________________________
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар): ________ _________ _________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
________ _________ _________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_____ ____________ № ____ бұйрықтың (өкімнің) негізінде ___ _________ ________ жағдай
бойынша №___ баланс шотында есепке алынғандарының іс жүзіндегі құндылықтарын алып
тастау жүргізілді.
Түгендеу: " ___"_____________________ басталды.
"___" _____________________ аяқталды.
Түгендеу кезінде мыналар анықталды:
р/с
Іс жүзінде болуын (бірлік) тексерген кезде
Бухгалтерлік есеп деректері бойынша
Түгендеу нәтижелері
Ескерту
Жол №
Малдың № (бирка, тавро, құлақ нөмірі)
Малға қойылатын ат (есепке алынатын топ реттері үшін)
Ерекше белгілері
Туылған жылы (мал төлдері үшін туған айы)
Саны
Баланстық құны
ссаны
сомасы, теңге
жетіспейтіні
артығы
саны
сомасы, теңге
саны
сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Жиыны…
х
х
Бірліктердің жалпы саны, іс жүзінде      ____________________________________________
жазумен
Тізімдеме бойынша жиынтығы іс жүзінде, теңге _____________________________________
жазумен
Комиссия төрағасы: ________________ ________________ _________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Комиссия мүшелері: ________________ ________________ _________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
________________ ________________ _________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________ ______________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Осы түгендеу тізімдемесінде тізбеленген барлық құндылықтарды комиссия менің
(біздің) қатысуыммен (қатысуымызбен) заттай түрде тексерді және тізімге енгізді, соған
байланысты түгендеу комиссиясына наразылығым (наразылығымыз) жоқ. Тізімдемеде
тізбеленген құндылықтар менің (біздің) жауапкершілігімде (жауапкершілігімізде) сақтауда тұр.
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар): ______ _________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Осы тізімдемеде көрсетілген деректерді және есептемелерді тексерген
______ _____ ___________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
"___" ____________ ________
Мемлекеттік мекемелерде
түгендеме жүргізу қағидасына
10-қосымша
Атауы _________________ ____
мемлекеттік мекеме коды
Бөлімше бойынша _____________________
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар) бойынша: _______________________________
Өзге де материалдарға жататын жануарлардың
№ ___ түгендеу тізімдемесі (салыстырма ведомосі)
_______________________________________________________________ Қолхат
Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2017 № 692 бұйрығымен.
Мен (біз), ____________________________________________________ түгендеуді жүргізу
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
басталған кезде материалдық құндылықтарға арналған барлық шығыс және кіріс құжаттары
бухгалтерлік қызметке берілді және менің (біздің) жауапкершілігіме (жауапкершілігімізге)
түскен барлық материалдық құндылықтар кіріске алынды, ал шығарылғандар шығысқа
есептен шығарылды деп осы қолхатты беріп отырмын (отырмыз).
Соңғы құжаттар: кіріс бойынша № _________________________
шығыс бойынша № _________________________
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар): ________ _______________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_______ _______________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
___ __________________ № ____ бұйрықтың (өкімнің) негізінде ___ _________ ________
жағдай бойынша №___ баланс шотында есепке алынғандарының іс жүзіндегі құндылықтары
қалдықтарын алып тастау жүргізілді.
Түгендеу: "___" _____________________ басталды.
"___" _____________________ аяқталды.
Түгендеу кезінде мыналар анықталды:
р/с
Іс жүзінде болуын (бірлік) тексерген кезде
Бухгалтерлік есеп деректері бойынша
Түгендеу нәтижелері
Ескерту
Жол №
Малдың № (бирка, тавро, құлақ нөмірі)
Малға қойылатын ат (есепке алынатын топ реттері үшін)
Ерекше белгілері
Туылған жылы (мал төлдері үшін туған айы)
саны
Баланстық құны
саны
сомасы, теңге
Жетіспейтіні
Артығы
саны
сомасы, теңге
саны
сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Жиыны…
х
х
Бірліктердің жалпы саны іс жүзінде __________________________________________
жазумен
Тізімдеме бойынша іс жүзіндегі жиынтығы, теңге ____________________________________
жазумен
Комиссия төрағасы: ________ ________ _______________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Комиссия мүшелері: ________________ _______________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
________________ ________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
________________ _______________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Осы түгендеу тізімдемесінде тізбеленген барлық құндылықтарды комиссия менің
(біздің) қатысуыммен (қатысуымызбен) заттай түрде тексерді және тізімге енгізді, соған
байланысты түгендеу комиссиясына наразылығым (наразылығымыз) жоқ. Тізімдемеде
тізбеленген құндылықтар менің (біздің) жауапкершілігімде (жауапкершілігімізде) сақтауда тұр.
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар): _________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Осы тізімдемеде көрсетілген деректерді және есептемелерді тексерген
_________ __________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
"___" _______________________
Мемлекеттік мекемелерде
түгендеме жүргізу қағидасына
10-қосымша
Атауы _________________ ____
мемлекеттік мекеме коды
Бөлімше бойынша _____________________
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар) бойынша _______________________
Өзге де материалдарға жататын жануарлардың
№ ___ түгендеу тізімдемесі (салыстырма ведомосі)
________________________________________________________ Қолхат
Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2017 № 692 бұйрығымен.
Мен (біз), ______________________________________________________ түгендеуді жүргізу
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
басталған кезде материалдық құндылықтарға арналған барлық шығыс және кіріс құжаттары
бухгалтерлік қызметке берілді және менің (біздің) жауапкершілігіме (жауапкершілігімізге)
түскен барлық материалдық құндылықтар кіріске алынды, ал шығарылғандар шығысқа
есептен шығарылды деп осы қолхатты беріп отырмын (отырмыз).
Соңғы құжаттар: кіріс бойынша № _________________________
шығыс бойынша № _________________________
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар):
_______________ ___________ ____________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_______ ___________ ___________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_____ ___ ________________ № ____ бұйрықтың (өкімнің) негізінде ___ _________ ________
жағдай бойынша №___ баланс шотында есепке алынғандарының іс жүзіндегі құндылықтары
қалдықтарын алып тастау жүргізілді.
Түгендеу: "___" _____________________ басталды.
"___" _____________________ аяқталды.
Түгендеу кезінде мыналар анықталды:
(Өсімдіктің әрбір үлгісі, түрі жеке бөліммен толтырылады)
р/с
Іс жүзінде болуын (бірлік) тексерген кезде
Бухгалтерлік есеп деректері бойынша
Түгендеу нәтижелері
Ескерту
Жол №
Биологиялық активтердің атауы
Егілген күні
Өлшем бірлігі
Сұрып, санаты, жасы
Саны
Бірлігі үшін бағасы, теңге
Баланстық құны
саны
сомасы, теңге
Жетіспейтіні
Артығы
саны
сомасы, теңге
саны
сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Жиыны…
х
х
Бірліктердің жалпы саны іс жүзінде __________________________________________
жазумен
Тізімдеме бойынша іс жүзіндегі жиынтығы, теңге ____________________________________
жазумен
Комиссия төрағасы: ________ ________ _______________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Комиссия мүшелері: ________________ _______________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
________________ ________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
________________ _______________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса
Осы түгендеу тізімдемесінде тізбеленген барлық құндылықтарды комиссия менің
(біздің) қатысуыммен (қатысуымызбен) заттай түрде тексерді және тізімге енгізді, соған
байланысты түгендеу комиссиясына наразылығым (наразылығымыз) жоқ. Тізімдемеде
тізбеленген құндылықтар менің (біздің) жауапкершілігімде (жауапкершілігімізде) сақтауда тұр.
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар): _________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Осы тізімдемеде көрсетілген деректерді және есептемелерді тексерген
_________ __________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
"___" _______________________
Мемлекеттік мекемелерде
түгендеме жүргізу қағидасына
11-қосымша
Атауы _________________ ____
мемлекеттік мекеменің код
Бөлімше бойынша _____________________
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар) бойынша______________________
Өзге де материалдарға жататын жануарлардың
№ ___ түгендеу тізімдемесі (салыстырма ведомосі)
________________________________________________________ Қолхат

Сноска. Приложение 13 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2017 № 692.
Наименование ______________________ ____
государственное учреждение код
Акт № _____
инвентаризации незавершенного строительства
по состоянию на "____" _____________ _____
На основании приказа (распоряжения) от "____" __________ ______ № ____ произведено снятие фактических остатков ценностей, числящихся на балансовом счете № ___ по состоянию на "___" ___________ _____
Инвентаризация: начата "___" _____________ _____
окончена "___" _____________ _____
При инвентаризации установлено следующее:
п/п
Название незавершенного строительства
Год начала работы по строительству
Количественные измерители (площадь в гектар, квадратный метр число деталей)
Процент готовности (для незавершенного строительства); объем работ
Всего затрат, тенге
Характеристика незавершенного строительства)
2
3
4
5
6
7
итого
х
х
Общее количество единиц фактически _______________________________________
прописью
Итого фактически по описи, тенге __________________________________________________
прописью
Председатель комиссии: _________ ________ __________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: _________ ________ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________ _______ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________ _______ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 14
к Правилам проведения
инвентаризации в
государственных
учреждениях
Сноска. Приложение 14 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2017 № 692.
Наименование ______________________ ____
государственное учреждение код
Акт № _____
инвентаризации незаконченных капитальных ремонтов
"___" _______________ _____
На основании приказа (распоряжения) от "___" _____________ _____№ ____ произведена инвентаризация незаконченных капитальных ремонтов активов по состоянию на "___" ____________ _______
Инвентаризация: начата "___" _____________ ______
окончена "___" ____________ ______
При инвентаризации установлено следующее:
№ п/п
Наименование ремонтируемого объекта и вид работы
Номер
Наименование заказчика
Стоимость капитального ремонта по смете
Процент технической готовности
Стоимость выполненного капитального ремонта
инвентарный (код)
заказа
сметная
фактическая
2
3
4
5
6
7
8
9
Итого…
х
Продолжение таблицы
Результаты инвентаризации
Примечание
экономия
перерасход
10
11
12
х
х
Председатель комиссии: _________ ________ __________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: _________ ________ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________ _______ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________ _______ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 15
к Правилам проведения
инвентаризации в
государственных
учреждениях

Ескерту. 13-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2017 № 692 бұйрығымен.
___ __________________ № ____ бұйрықтың (өкімнің) негізінде ___ _________ ________ жағдай бойынша №___ баланс шотында есепке алынғандарының іс жүзіндегі құндылықтары қалдықтарын алу жүргізілді.
Түгендеу: _______ "___" ______________ басталды.
_______ "___" ______________ аяқталды.
Түгендеу кезінде мыналар анықталды:
р/с№
Аяқталмаған құрылыстың атауы
Құрылыс бойынша жұмыс басталған жыл
Сандық өлшемдер (гектарда, шаршы метрде алаңы, бөлшегінің саны)
Дайындық пайызы (аяқталмаған құрылыс үшін); жұмыс көлемі
Шығындардың барлығы, теңге
Аяқталмаған құрылыс сипаттамасы
1
2
3
4
5
6
7
жиыны
х
х
Бірліктердің жалпы саны іс жүзінде      ____________________________________________
жазумен
Тізімдеме бойынша жиыны іс жүзінде, теңге ____________________________
жазумен
Комиссия төрағасы:
_________ ________ ________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Комиссия мүшелері:
_________ _______ _______________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________ _______ _______________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________ _______ _______________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік мекемелерде
түгендеу жүргізу қағидаларына
14-қосымша
Атауы _________________ ____
мемлекеттік мекеменің коды
_____ "___" _______________
аяқталмаған күрделі жөндеуді түгендеудің
№ _____ актісі
Ескерту. 14-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2017 № 692 бұйрығымен.
_____ "___" ___________ № ____ бұйрықтың (өкімнің) негізінде _____ "___" _____________ жағдай бойынша активтерге аяқталмаған күрделі жөндеулерге түгендеу жүргізілді.
Түгендеу: ______ "___" _______________ басталды.
______ "___" _______________ аяқталды.
Түгендеу кезінде мыналар анықталды:
р/с
Жөнелетін объектінің атауы және жұмыс түрі
Нөмірі
Тапсырыс берушінің атауы
Смета бойынша күрделі жөндеудің құны
Техникалық дайындық пайызы
Орындалған күрделі жөндеудің құны
түгендеу (коды)
тапсырыс
сметалық
іс жүзінде
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Жиыны…
х
Кестенің жалғасы
Түгендеу нәтижелері
Ескерту
үнемдеу
артық шығыс
10
11
12
х
х
Комиссия төрағасы:_________ ________ ________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Комиссия мүшелері: _________ _______ _______________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________ _______ _______________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________ _______ _______________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік мекемелерде
түгендеу жүргізу қағидаларына
15-қосымша
Атауы _________________ ____
мемлекеттік мекеменің коды
_____ "___" _______________
аяқталмаған ғылыми-зерттеу және конструкторлық жұмыстарды түгендеудің
№ _____ актісі

Сноска. Приложение 15 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2017 № 692.
Наименование ______________________ ____
государственное учреждение код
Акт № _____
инвентаризации незаконченных научно-исследовательских
и конструкторских работ
"___" ______________ _____
На основании приказа (распоряжения) от "__" ____________ _____ № ____ произведена инвентаризация незаконченных научно-исследовательских и конструкторских работ по состоянию на "___" _____________ _____
Инвентаризация: начата "___" _____________ _____
окончена "___" ______________ _____
При инвентаризации установлено следующее:
№ п/п
Наименование тем (договоров)
Единица измерения
Номер заказа
Наименование заказчика
Сметная стоимость
Фактические затраты
Результаты инвентаризации
Примечание
экономия
перерасход
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого…
х
х
Председатель комиссии: _________ ________ __________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: _________ ________ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________ _______ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________ _______ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 16
к Правилам проведения
инвентаризации в
государственных
учреждениях
Сноска. Приложение 16 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2017 № 692.
Наименование ______________________ ____
государственное учреждение код
Склад ____________________________
Инвентаризационная опись (сличительная ведомость) № ___
инвентаризации драгоценных металлов и изделий из них
Расписка
К началу проведения инвентаризации все расходные и приходные документы на драгоценные металлы и изделия из них сданы в бухгалтерскую службу и все драгоценные металлы и изделия из них, поступившие на мою ответственность, оприходованы, а выбывшие списаны в расход.
Материально-ответственное (ые) лицо (лица): _______ ________ ___________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
На основании приказа (распоряжения) от "__" ____________ _____ № ____ проведена инвентаризация драгоценных металлов и изделий из них по состоянию на "__" __________ __
При инвентаризации установлено следующее:
Номер по порядку
Драгоценные металлы и изделия из них наименование, номенклатурный номер (код)
Размер, номер, диаметр сечения
Проба или процент содержания драгоценных металлов
При проверке фактического наличия (единица)
По данным бухгалтерского учета
Результаты инвентаризации
Примечание
№ строки
количество
масса
количество
масса
Недостача
Излишек
лигатурная
чистая
лигатурная
чистая
количество
масса
количество
масса
лигатурная
чистая
лигатурная
чистая
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Итого…
Председатель комиссии: _________ ________ __________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: _________ ________ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________ _______ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________ _______ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Все ценности, перечисленные в настоящей инвентаризационной акте с № ___ по №
___, комиссией проверены в натуре в моем присутствии и внесены в акт, в связи с
чем претензий к инвентаризационной комиссии не имею. Ценности,
перечисленные в акте, находятся на моем ответственном хранении.
Материально-ответственное (ые) лицо (лица): _______ ___________ _______________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Указанные в настоящем акте данные и подсчеты проверил _________ _____________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" ________________ _____
Приложение 17
к Правилам проведения
инвентаризации в
государственных
учреждениях

Ескерту. 15-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2017 № 692 бұйрығымен.
_____ "___" _______________ № ____ бұйрықтың (өкімнің) негізінде _____ "___" _______________ жағдай бойынша аяқталмаған ғылыми-зерттеу және конструкторлық жұмыстарға түгендеу жүргізілді.
Түгендеу: _______ "___" ______________ басталды.
______ "___" _______________ аяқталды.
Түгендеу кезінде мыналар анықталды:
р/с
Тақырыптар (шарттар) атауы
Өлшем бірлігі
Тапсырыс нөмірі
Тапсырыс берушінің атауы
Сметалық құны
Іс жүзіндегі шығындар
Түгендеу нәтижелері
Ескерту
үнемдеу
артық шығыс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Жиыны…
х
х
Комиссия төрағасы:_________ ________ ________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Комиссия мүшелері:_________ _______ _______________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________ _______ _______________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________ _______ _______________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік мекемелерде
түгендеу жүргізу қағидаларына
16-қосымша
Атауы _________________ ____
мемлекеттік мекеменің коды
Қойма ____________________________
Бағалы металдарды және олардан жасалған бұйымдарды түгендеудің
№ ___ түгендеу тізімдемесі (салыстырып қарау ведомосі) Қолхат
Ескерту. 16-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2017 № 692 бұйрығымен.
Түгендеу жүргізу басында бағалы металдар мен олардан жасалған бұйымдарға барлық шығыс және кіріс құжаттары бухгалтерлік қызметке тапсырылды және менің жауапкершілігіме түскен барлық бағалы металдар мен олардан жасалған бұйымдар кіріске алынды, ал шығарылғандары шығысқа есептен шығарылды.
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар):_______ ________ __________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_____ "___" _______________ № ____ бұйрықтың (өкімнің) негізінде _____ "___" _______________ жағдай бойынша бағалы металдар мен олардан жасалған бұйымдарға түгендеу жүргізілді.
Түгендеу кезінде мыналар анықталды:
Рет-ретімен нөмірі
Бағалы металдар мен олардан жасалған бұйымдар атауы, номенклатуралық нөмірі
Мөлшері, нөмірі, қима диаметрі
Сынама және бағалы металдар құрамының пайызы
Іс жүзінде болуын (бірлік) тексерген кезде
Бухгалтерлік есеп деректері бойынша
Түгендеу нәтижелері
Ескерту
Жолы №
саны
салмағы
саны
салмағы
Жетіспейтіні
Артығы
лигатуралық
таза
лигатуралық
таза
саны
салмағы
саны
салмағы
лигатуралық
лигатуралық
таза
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Жиыны…
Комиссия төрағасы:_________ ________ ________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Комиссия мүшелері:_________ _______ _______________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________ _______ _______________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________ _______ _______________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
№ ___-ден бастап № ___-ге дейінгі түгендеу актісінде тізбеленген барлық құндылықтарды менің (біздің) қатысуыммен (қатысуымызбен) табиғи түрінде комиссия тексерді және актіге енгізілді, соған байланысты тіркеу комиссиясына наразылығым (наразылығымыз) жоқ. Актіде аталған құндылықтар менің (біздің) жауапты сақтауымда (сақтауымызда).
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар): _________ _____ _____________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Осы тізімдемеде көрсетілген деректерді және есептемелерді тексерген _______ ____ ________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
"___" _______________
Мемлекеттік мекемелерде
түгендеу жүргізу қағидаларына
17-қосымша
Атауы _________________ ____
мемлекеттік мекеменің коды
Қойма ____________________________
Асыл тастарды, табиғи алмасты және олардан жасалған бұйымдарды
түгендеу тізімдемесі (салыстырып қарау ведомосі) Қолхат

Сноска. Приложение 17 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2017 № 692.
Наименование ______________________ ____
государственное учреждение код
Склад ____________________________
Инвентаризационная опись (сличительная ведомость)
инвентаризации драгоценных камней, природных алмазов и изделий из них
Расписка
К началу проведения инвентаризации все расходные и приходные документы на драгоценные камни, природные алмазы и изделия из них сданы в бухгалтерскую службу и все драгоценные камни, природные алмазы и изделия из них, поступившие на мою ответственность, оприходованы, а выбывшие списаны в расход.
Материально-ответственное (ые) лицо (лица): _______ ________ __________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
На основании приказа (распоряжения) от "___" ____________ ____№ ______ проведена инвентаризация драгоценных камней, природных алмазов и изделий из них по состоянию на "___" ___________ ______
При инвентаризации установлено следующее:
Масса в каратах (с точностью до одной сотой)
Количество в штуках
Номер по порядку
Драгоценные камни, природные алмазы и изделия из них, в том числе вставки
Проба
Номер изделия, инструмента
Размерность, подгруппа по массе
Форма огранки
Характеристика
Цена за карат
наименование
Код (номенклатурный номер)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Итого…
Продолжение таблицы
При проверке фактического наличия (единица)
По данным бухгалтерского учета
Результаты инвентаризации
недостача
излишек
количество
масса
количество
масса
количество
масса
количество
масса
10
11
12
13
14
15
16
17
Председатель комиссии: _________ ________ __________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: _________ ________ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________ _______ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________ _______ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Все ценности, перечисленные в настоящей инвентаризационной акте с № ___ по №
___, комиссией проверены в натуре в моем присутствии и внесены в акт, в связи с
чем претензий к инвентаризационной комиссии не имею. Ценности,
перечисленные в акте, находятся на моем ответственном хранении.
Материально-ответственное (ые) лицо (лица): _______ ___________ _______________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Указанные в настоящем акте данные и подсчеты проверил _________ _____________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" ________________ _____
Приложение 18
к Правилам проведения
инвентаризации в
государственных
учреждениях

Ескерту. 17-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2017 № 692 бұйрығымен.
Түгендеу жүргізу басында асыл тастарға, табиғи алмасқа және олардан жасалған бұйымдарға барлық шығыс және кіріс құжаттары бухгалтерлік қызметке тапсырылды және менің жауапкершілігіме түскен барлық асыл тастар, табиғи алмас және олардан жасалған бұйымдар кіріске алынды, ал шығарылғандары шығысқа есептен шығарылды.
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар):_______ ________ __________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_____ "___" _______________ № ____ бұйрықтың (өкімнің) негізінде _____ "___" _______________ жағдай бойынша бағалы металдар мен олардан жасалған бұйымдарға түгендеу жүргізілді.
Түгендеу кезінде мыналар анықталды:
Караттағы салмағы (бір жүздікке дейін дәлме-дәл)
Саны данада
Рет ретімен нөмірі
Асыл тастар, табиғи алмас және олардан жасаған бұйымдар, оның ішінде қондырмалар
Сынамасы
Бұйым, құрал нөмірі
Мөлшері, салмағы бойынша кіші тобы
Бедерлеу нысаны
Сипаттамасы
Карат үшін бағасы
атауы
Коды (номенклатуралық нөмірі)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Жиыны…
Кестенің жалғасы
Іс жүзінде болуын (бірлік) тексерген кезде
Бухгалтерлік есеп деректері бойынша
Түгендеу нәтижелері
жетіспейтіні
артығы
саны
салмағы
саны
салмағы
саны
салмағы
саны
салмағы
10
11
12
13
14
15
16
17
Комиссия төрағасы:_________ ______ __________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Комиссия мүшелері:________ _____ __________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________ _____ __________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________ _____ _________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
№ ___-ден бастап № ___-ге дейінгі түгендеу актісінде тізбеленген барлық құндылықтарды менің (біздің) қатысуыммен (қатысуымызбен) табиғи түрінде комиссия тексерді және актіге енгізілді, соған байланысты тіркеу комиссиясына наразылығым (наразылығымыз) жоқ. Актіде тізбеленген құндылықтар менің (біздің) жауапты сақтауымда (сақтауымызда).
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар): _______ ____ ________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Осы тізімдемеде көрсетілген деректерді және есептемелерді тексерген
______________ _______________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
"___" __________ _____
Мемлекеттік мекемелерде
түгендеу жүргізу қағидаларына
18-қосымша
Атауы _________________ ____
мемлекеттік мекеменің коды
Қойма ____________________________
Жартылай фабрикаттардағы, жабдықтың жинау бірліктері мен бөлшектеріндегі,
аспаптар мен өзге де бұйымдардағы қымбат бағалы металдардың түгендеу тізімдемесі
Қолхат

Сноска. Приложение 18 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2017 № 692.
Наименование ______________________ ____
государственное учреждение код
Склад ____________________________
Инвентаризационная опись
драгоценных металлов, содержащихся в полуфабрикатах,
сборочных единицах и деталях оборудования, приборах и иных изделиях
Расписка
К началу проведения инвентаризации все расходные и приходные документы на полуфабрикаты, узлы и детали оборудования, приборы, иные изделия, в которых имеются драгоценные металлы, сданы в бухгалтерскую службу и все материальные ценности, поступившие на мою (нашу) ответственность, оприходованы, а выбывшие списаны в расход.
Материально-ответственное (ые) лицо (лица): ________ __________ ________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
На основании приказа (распоряжения) от "__" ____________ _____ № ____ проведена инвентаризация материальных ценностей, в которых имеются драгоценные металлы, по состоянию на "__" __________ _____
При инвентаризации установлено следующее:
Номер по порядку
Объект
Единица измерения
Год выпуска (изготовления)
Номер
наименование
код (номенклатурный номер)
инвентарный
заводской
паспорта
1
2
3
4
5
6
7
8
Продолжение таблицы
Количество драгоценных металлов в объекте, грамм
Примечание
золото
серебро
платина
металлы платиновые
по данным учета
установлено
по данным учета
установлено
по данным учета
установлено
по данным учета
установлено
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Председатель комиссии: _________ ________ __________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: _________ ________ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________ _______ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________ _______ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Все ценности, перечисленные в настоящей инвентаризационной описи с № ___ по №
___, комиссией проверены в натуре в моем (нашем) присутствии и внесены в опись, в связи с
чем претензий к инвентаризационной комиссии не имею (не имеем). Ценности,
перечисленные в описи, находятся на моем (нашем) ответственном хранении.
Материально-ответственное (ые) лицо (лица): _______ ___________ _______________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Указанные в настоящей описи данные и подсчеты проверил _________ _____________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" ________________ _____
Приложение 19 к Правилам
проведения инвентаризации в
государственных учреждениях

Ескерту. 18-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2017 № 692 бұйрығымен.
Түгендеу жүргізу басында қымбат бағалы металдары бар жартылай фабрикаттарға, жабдықтардың тораптары мен бөлшектеріне, аспаптарға, өзге бұйымдарға арналған барлық шығыс және кіріс құжаттары бухгалтерлік қызметке тапсырылды және менің (біздің) жауапкершілігіме (жауапкершілігімізге) келіп түскен барлық материалдық құндылықтар кіріске алынды, ал шығарылғандары шығысқа есептен шығарылды.
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар):______ _______ ____________________________
лауазымы (қолы) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
______ _________________ № ____ бұйрықтың (өкімнің) негізінде ___ __________________ жағдай бойынша құрамында қымбат бағалы металдар бар материалдық құндылықтарға түгендеу жүргізілді.
Түгендеу кезінде мыналар анықталды:
Рет-ретімен нөмірі
Объекті
Өлшем бірлігі
Шыққан (дайындалған) жылы
Нөмірі
атауы
коды (номенклатуралық нөмірі)
түгендеу
зауыт
паспорт
1
2
3
4
5
6
7
8
Кестенің жалғасы
Объектідегі қымбат бағалы металдар саны, грамм
Ескерту
алтын
күміс
платина
платиналық металдар
есепке алу деректері бойынша
белгіленді
есепке алу деректері бойынша
белгіленді
есепке алу деректері бойынша
белгіленді
есепке алу деректері бойынша
белгіленді
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Комиссия төрағасы:_________ ________ ________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Комиссия мүшелері:_________ _______ _______________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________ _______ _______________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________ _______ _______________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Осы № ___-нен № ___-не дейін түгендеу тізімдемесінде тізбеленген барлық құндылықтарды менің (біздің) қатысуыммен (қатысуымызбен) комиссия шын мәнінде тексерді және тізімдемеге енгізді, соған байланысты түгендеу комиссиясына наразылығым (наразылығымыз) жоқ. Тізімдемеде тізбеленген құндылықтар менің (біздің) жауапты сақтауымда (сақтауымызда).
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар): ___________________________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Осы тізімдемеде көрсетілген деректерді және есептемелерді тексерген
_______________ _______________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
"___" ___________ ____
Мемлекеттік мекемелерде
түгендеу жүргізу
қағидаларына
19-қосымша
Атауы_________________________
мемлекеттік мекеменің коды
_______ "____" __________________ қолма-қол ақшаны түгендеудің № ______ актісі
____________________________________________________________________ тұрған
Қолхат

Сноска. Приложение 19 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2020 № 694 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование _____________________________________________________ ____
государственное учреждение                   код
Акт № ______ инвентаризации наличия денег "____" __________________ _______
находящихся _____________________________________________________________
Расписка
К началу проведения инвентаризации все расходные и приходные документы на денежные средства сданы в бухгалтерскую службу и все деньги, поступившие на мою ответственность, оприходованы, а выбывшие списаны в расход.
Материально ответственное (ые) лицо (лица): _______ ________ _________________
должность (подпись)       (фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
На основании приказа (распоряжения) от "___" _____________ ______№ _________
проведена инвентаризация денег по состоянию на "___" ____________ _____
При инвентаризации установлено следующее: __________________________________
1. наличных денег _________________________________ тенге ________ тиын
2. почтовых марок _________________________________ тенге ________ тиын
3. ________________________________________________ тенге ________ тиын
4. ________________________________________________ тенге ________ тиын
Итого фактическое наличие __________________________тенге ________тиын
__________________________________________________________________________
прописью По учетным данным _________________________________ тенге ________ тиын
Результаты инвентаризации: излишек _________________________________________
недостача ________________________________________
Последние номера кассовых ордеров:
Приходного № __________________, расходного № ________________
Председатель комиссии: ___________ __________ __________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: ____________ _________ _________________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________ _________________ ____________________________________________
должность       (подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________ ________________ _____________________________________________
должность       (подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Подтверждаю, что деньги, перечисленные в акте, находятся на моем ответственном хранении.
Материально ответственное (ые) лицо (лица): _____________ _________________________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
"____" _________________ _______
Оборотная сторона
Объяснение причин излишков или недостач ____________________________________
Материально ответственное (ые) лицо (лица):
_______________ _____________ ___________________________________________________
должность       (подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Решение руководителя государственного учреждения
или уполномоченного им лица _____________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" _______________ ______
Председатель комиссии: _________ ________ __________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: ___________ ________ ______________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________ ___________ ____________________________________________________
должность (подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Подтверждаю, что деньги, перечисленные в акте, находятся на моем ответственном хранении
Материально ответственное (ые) лицо (лица):
_____________ ___________ ______________________________________________________
должность (подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" _________________ _______
Приложение 20 к Правилам
проведения инвентаризации в
государственных учреждениях

Ескерту. 19-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.07.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Түгендеу жүргізу басында ақшалай қаражатқа барлық шығыс және кіріс құжаттары
бухгалтерлік қызметке тапсырылды және менің (біздің) жауапкершілігіме
(жауапкершілігімізге) келіп түскен барлық ақша кіріске алынды, ал шығарылғандары
шығысқа есептен шығарылды.
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар): _______ ______________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, болған кездегі - әкесінің аты)
______ _________________ № ____ бұйрықтың (өкімнің) негізінде______________жағдай
бойынша ақшаға түгендеу жүргізілді.
Түгендеу кезінде мыналар анықталды:_______________________________________________
1. қолма-қол ақша __________________________ теңге ________ тиын
2. пошта маркалары _________________________ теңге ________ тиын
3. _________________________________________ теңге ________тиын
4. _________________________________________ теңге ________ тиын
Барлығы іс жүзінде бары _____________________ теңге ________ тиын
________________________________________________________________________________
жазбаша
Есептік деректер бойынша __________________ теңге ________ тиын
Түгендеу нәтижелері: артығы ______________________________________________________
жетпей қалғаны __________________________________________
Кассалық ордерлердің соңғы нөмірі:
Кіріс № __________________, шығыс № ________________
Комиссия төрағасы:_________ ________ _____________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Комиссия мүшелері: _________ _______ _____________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________ _______ _______________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________ _______ _______________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Актіде санамаланған ақша менің жауапты сақтауымда тұрғанын растаймын.
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар) ______________________________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
"____" ___________ ______
Сырт жағы
Артық қаражат немесе ақшаның кем шығу себептерін түсіндіру _________________________
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар) ______________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік мекеме басшысының шешімі
немесе ол уәкілеттік берген тұлға____________________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
"___" _______________ ______
Комиссия төрағасы _________ ______________________________________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Комиссия мүшелері: ______________ _____________ __________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_______________________________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
________________________________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Актіде көрсетілген ақша менің жауапты сақтауымда тұрғанын растаймын.
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар):______ _______________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
"___" _____________ _____
Мемлекеттік мекемелерде
түгендеу жүргізу
қағидаларына
20-қосымша
Атауы _________________ ____
мемлекеттік мекеме коды
Құндылықтар мен қатаң есептіліктегі құжаттар бланкілерін № ___ түгендеу тізімдемесі (салыстырып қарау ведомосі) "___" _________________ ______
Қолхат

Сноска. Приложение 20 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2020 № 694 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование __________________________________ ____
государственное учреждение       код
Инвентаризационная опись (сличительная ведомость) № _____ ценностей и бланков документов строгой отчетности "___" _________________ ______
Расписка
К началу проведения инвентаризации все расходные и приходные документы на ценности сданы в бухгалтерскую службу и все ценности и бланки документов строгой отчетности, поступившие на мою (нашу) ответственность, оприходованы, а выбывшие списаны в расход.
Материально ответственное (ые) лицо (лица):
_______________ ____________ _____________________________________________
должность (подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
На основании приказа (распоряжения) от "____" __________ ______№ ___ проведено снятие фактических остатков и бланков документов строгой отчетности, числящихся на балансовом (забалансовом) счете № ___ по состоянию на "___" _____________ ____
Инвентаризация: начата "____" ________________ ______
окончена "____" _______________ ______
При инвентаризации установлено следующее:
№ записи
Наименование ценностей и бланков документов строгой отчетности
№ формы
Единица измерения
При проверке фактического наличия (единица)
с № по № включительно
серия
купюра
количество
сумма
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Итого…
Продолжение таблицы
По данным бухгалтерского учета
Результаты инвентаризации
с № по № включительно
серия
купюра
количество
сумма
излишек
недостача
с № по № включительно
количество
сумма
с № по № включительно
количество
сумма
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
х
х
х
х
х
Итого по описи: порядковых номеров ______________________________________
прописью
общее количество единиц, фактически ___________________________________________
прописью
на сумму, фактически ___________тенге ______________ тыин _______
Председатель комиссии: _________ ________ __________________________________
должность (подпись)       (фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Члены комиссии: _________ ________ ______________________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________ __________ ________________________________________________________
должность (подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________ _________ ________________________________________________________
должность (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Все ценности, перечисленные в настоящей инвентаризационной описи с № ____ по № _____, комиссией проверены в натуре в моем (нашем) присутствии и внесены в опись, в связи с чем претензий к инвентаризационной комиссии не имею (не имеем). Ценности, перечисленные в описи, находятся на моем (нашем) ответственном хранении.
Материально ответственное (ые) лицо (лица):
______________ ____________ ___________________________________________________
должность             (подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Указанные в настоящей описи данные и подсчеты проверил
_________________________ ____________________________________________________
должность (подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" _________________ ______
Объяснение причин излишков или недостач _________________________________
_____________________________________________________________________________
Материально ответственное (ые) лицо (лица): _______ ______________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Решение руководителя государственного учреждения ______________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
"_____" _____________ ______
Приложение 21
к Правилам проведения
инвентаризации в
государственных
учреждениях

Ескерту. 20-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.07.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Түгендеу жүргізу басында құндылықтарға берілген барлық шығыс және кіріс
құжаттары бухгалтерлік қызметке тапсырылды және менің (біздің) жауапкершілігіме түскен
барлық құндылықтар мен қатаң есептіліктегі құжаттар бланкілері кіріске алынды, ал шығысқа
жатқызылғандары есептен шығарылды.
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар): _____________________________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
________ ________________ № ____ бұйрықтың (өкімнің) негізінде ________________ жағдай
бойынша баланстық (баланстан тыс) № ____ шотта есепте тұрған қатаң есептілік құжаттар
бланкілері мен іс жүзіндегі қалдықтарын алу жүргізілді.
Түгендеу:      "___" _____________________ басталды.
"___" _____________________ аяқталды.
Түгендеу кезінде мыналар анықталды:
Жазба №
Құндылықтар мен қатаң есептілік құжаттары бланкілерінің атауы
Нысан №
Өлшем бірлігі
Іс жүзінде болуын (бірлік) тексерген кезде
№ -нен № -ін қоса алғанда
сериясы
купюра
саны
сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Жиыны …
Кестенің жалғасы
Бухгалтерлік есеп деректері бойынша
Түгендеу нәтижелері
№ -нен № -ін қоса алғанда
сериясы
купюры
саны
сомасы
артық қаражат
кем шыққан қаражат
№ -нен № -ін қоса алғанда
саны
сомасы
№ -нен № -ін қоса алғанда
саны
сомасы
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
х
х
х
х
х
Тізімдеме бойынша жиыны: реттік нөмірлері _________________________________________
жазбаша
бірліктердің жалпы саны, іс жүзінде __________________
жазбаша
іс жүзінде сомаға ________ теңге ___________ тиын _____
Комиссия төрағасы _________________ ____________ __________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Комиссия мүшелері _________________ ____________ __________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
____________________________ ___________________ __________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
____________________________ ___________________ __________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Осы № ___-нен № ___-не дейін түгендеу актісінде айтылған барлық құндылықтарды
менің қатысуыммен (біздің) қатысуымызбен комиссия шын мәнінде тексерді және тізімдемеге
енгізді, осыған байланысты түгендеу комиссиясына қоятын наразылығым (-ыз) жоқ.
Тізімдемеде санамаланған құндылықтар менің (біздің) жауапты сақтауымда тұр.
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар): _________ ____________________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Осы тізімдемеде көрсетілген деректер мен есептеулерді тексерді
______________________ _______________ _________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
"____" _________________ ______
Артық қаражат немесе ақшаның кем шығу себептерін түсіндіру
________________________________________________________________________________
Материалдық жауапты тұлға тұлғалар): ______________________________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік мекеме басшысының
немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның шешімі _________ ________________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
"____" _________________ ______
Мемлекеттік мекемелерде
түгендеу жүргізу қағидаларына
21-қосымша
"___" _________________ ______
жағдай бойынша есептерді түгендеу актісі

Сноска. Приложение 21 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2017 № 692.
Акт
инвентаризации расчетов по состоянию на
"___" _________________ ______
Инвентаризационная комиссия в составе председателя _________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________
членов ________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________на основании приказа
___________ от _________________ _____ произвела инвентаризацию расчетов с дебиторами и кредиторами и установила следующее:
По дебиторской задолженности
Наименование субсчетов и организаций (лиц)
Счет
Суммы по балансу
В том числе
Из общей суммы, указанной в графе 2, числится задолженность по которой истекла исковая давность
суммы задолженности, подтвержденные дебиторами
суммы задолженности, не подтвержденные дебиторами
1
2
3
4
5
6
Итого

Ескерту. 21-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2017 № 692 бұйрығымен.
Төраға құрамындағы түгендеу комиссиясы ____________________________________
________________________________________________________________________________
мүшелері _________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
"______"_ _________________ _____ бұйрық негізінде дебиторлармен және кредиторлармен есептерді түгендеуді жүргізді және мынаны анықтады:
1. Дебиторлық берешек бойынша
Қосалқы шоттар мен ұйымдардың (тұлғалар) атауы
Шот
Баланс бойынша сомасы
Оның ішінде
2-топта көрсетілген жалпы сомадан қуыну мерзімі өткен берешек есептеледі
Дебиторлар растаған берешек сомасы
Дебиторлар растамаған берешек сомасы
1
2
3
4
5
6
Жиыны

2.      По кредиторской задолженности
Наименование субсчетов и организаций (лиц)
Счет
Суммы по балансу
В том числе
Из общей суммы, указанной в графе 2, числится задолженность по которой истекла исковая давность
суммы задолженности, согласованные с кредиторами
суммы задолженности, не согласованные с кредиторами
1
2
3
4
5
6
Итого
По резерву
Наименование субсчетов и организаций (лиц)
Счет
Суммы резерва по балансу
Суммы резерва согласно расчета
Примечание
1
2
3
4
5
Итого
Председатель комиссии: _________________ __________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: _________________ ______________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________ ______________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________ ______________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" _______________ ________
Приложение 22
к Правилам проведения
инвентаризации в
государственных
учреждениях
Сноска. Приложение 22 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2017 № 692.
Наименование ______________________ ____
государственное учреждение код
Справка
к акту № ______ инвентаризации расчетов с дебиторами и кредиторами
"___" ______________ ____
Порядковый номер записи
Наименование и адрес дебитора, кредитора
За что числится задолженность
С какого времени
Сумма задолженности
Документ, подтверждающий задолженность и лицо, виновное в пропуске срока исковой давности
Примечание
дебиторской
кредиторской
Бухгалтер
Приложение 23
к Правилам проведения
инвентаризации в
государственных
учреждениях
Сноска. Приложение 23 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2017 № 692.
Наименование ______________________ ____
государственное учреждение код
Инвентаризационная опись (сличительная ведомость) № _____
ценных бумаг
"___" ________________ ______
Расписка
К началу проведения инвентаризации все расходные и приходные документы на ценности сданы в бухгалтерскую службу и все ценные бумаги, поступившие на мою (нашу) ответственность, оприходованы, а выбывшие списаны в расход.
Материально-ответственное (ые) лицо (лица): ________ ________ __________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________ ________ _____________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
На основании приказа (распоряжения) от "____" __________ ______№ ___ проведено снятие фактических остатков ценных бумаг, числящихся на балансовом (забалансовом) счете № ___ по состоянию на "___" _________ ___
Инвентаризация: начата "____" ________________ _____
окончена "____" ______________ _____
При инвентаризации установлено следующее:
№ записи
Наименование ценных бумаг
№ формы
Единица
измерения
При проверке фактического наличия (единица)
с № по № включительно
серия
номинал
количество
сумма
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Итого…
Продолжение таблицы
По данным бухгалтерского учета
Результаты инвентаризации
с № по № включительно
серия
номинал
количество
сумма
излишек
недостача
с № по № включительно
количество
сумма
с № по № включительно
количество
сумма
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
х
х
х
х
х
х
Итого по описи, а) порядковых номеров ___________________________________
прописью
б) общее количество единиц, фактически ____________________
прописью
в) на сумму, фактически ______________ тенге _____________ тиын ________
Председатель комиссии: _________ ________ __________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: _________ ________ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________ _______ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________ ________ __________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Все ценности, перечисленные в настоящей инвентаризационной описи с № ____ по № _____, комиссией проверены в натуре в моем (нашем) присутствии и внесены в опись, в связи с чем претензий к инвентаризационной комиссии не имею (не имеем). Ценности, перечисленные в описи, находятся на моем (нашем) ответственном хранении.
Материально-ответственное (ые) лицо (лица): _______ _________ ___________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Указанные в настоящей описи данные и подсчеты проверил ______ ________ _____________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" _________________ ______
Объяснение причин излишков или недостач _________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
Решение руководителя государственного учреждения _______ __________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"_____" _____________ ______
Приложение 24
к Правилам проведения
инвентаризации
в государственных учреждениях

2. Кредиторлық берешек бойынша
Қосалқы шоттар мен ұйымдардың (тұлғалар) атауы
Шот
Баланс бойынша сомасы
Оның ішінде
2-топта көрсетілген жалпы сомадан қуыну мерзімі өткен берешек есептеледі
кредит берушілер растаған берешек сомасы
кредит берушілер растамаған берешек сомасы
1
2
3
4
5
6
Жиыны
3. Резерв бойынша
Қосалқы шоттар мен ұйымдардың (тұлғалар) атауы
Шот
Баланс бойынша сомасы
Есепке сәйкес резерв сомасы
Ескерту
1
2
3
4
5
Жиыны
Комиссия төрағасы __________________ _______ _______________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Комиссия мүшелері __________________ _______ _______________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
__________________ ________________________ _______________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
__________________ ________________________ _______________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
"___" _______________ ________
Мемлекеттік мекемелерде
түгендеу жүргізу қағидаларына
22-қосымша
Атауы _________________ ____
мемлекеттік мекеме код
Дебиторлар мен кредиторлар есептерін түгендеудің № ______
актісіне ___ __________________
анықтама
Ескерту. 22-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2017 № 692 бұйрығымен.
Жазбаның реттік нөмірі
Дебитордың, кредитордың атауы мен мекенжайы
Берешек не үшін есептеледі
Қай уақыттан бастап
Берешек сомасы
Берешек пен қуыну мерзімін өткізуге кінәлі адамды анықтайтын құжат
Ескерту
дебиторлық
кредиторлық
Бухгалтер
Мемлекеттік мекемелерде
түгендеу жүргізу қағидаларына
23-қосымша
Атауы _________________ ____
мемлекеттік мекеме код
Бағалы қағаздардың
№ ___ түгендеу тізімдемесі (салыстырып қарау ведомосі)
"___" ________________ ______ Қолхат
Ескерту. 23-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2017 № 692 бұйрығымен.
Түгендеу жүргізу басында құндылықтарға берілген барлық шығыс және кіріс құжаттары бухгалтерлік қызметке тапсырылды және менің (біздің) жауапкершілігіме түскен барлық бағалы қағаздар кіріске алынды, ал шығысқа жатқызылғандары есептен шығарылды.
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар):
________ ________ _________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
________ ________ _________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
______ _________________ № ____ бұйрықтың (өкімнің) негізінде "___" ___________ жағдай бойынша Баланстық (баланстан тыс) № ____ шотта есепте тұрған бағалы қағаздардың іс жүзіндегі қалдықтарын алу жүргізілді.
Түгендеу: "____" ________________ _____басталды
"____" ________________ _____аяқталды
Түгендеу кезінде мыналар анықталды:
Жазба №
Бағалы қағаздардың атауы
Нысан №
Өлшем бірлігі
Іс жүзінде болуын (бірлік) тексерген кезде
№ -нен № -ін қоса алғанда
сериясы
номиналы
саны
сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Жиыны:
Кестенің жалғасы
Бухгалтерлік есеп деректері бойынша
Түгендеу нәтижелері
№ -нен № -ін қоса алғанда
сериясы
номиналы
саны
сомасы
артық қаражат
кем шыққан қаражат
№ -нен № -ін қоса алғанда
саны
сомасы
№ -нен № -ін қоса алғанда
саны
сомасы
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
х
х
х
х
х
х
Тізімдеме бойынша жиыны,
а) реттік нөмірлері ______________________________________________
жазбаша
б) бірліктердің жалпы саны, іс жүзінде _____________________________
__ жазбаша
в) іс жүзінде сомаға ___________________ теңге ________________ тиын __________
Комиссия төрағасы _________________ _______ _______________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Комиссия мүшелері _________________ ____ __________________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
________________________ _________________ _______________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Осы № ___-нен № ___-не дейін түгендеу тізбесіндегі айтылған барлық құндылықтарды менің қатысуыммен (біздің) қатысуымызбен комиссия шын мәнінде тексерді және тізімдемеге енгізді, осыған байланысты түгендеу комиссиясына қоятын наразылығым (-ыз) жоқ. Тізімдемеде есептелген бағалы қағаздар менің (біздің) жауапкершілікті сақтауымда тұр.
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар):
________________________ _________________ _______________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Осы тізімдемеде көрсетілген деректер мен есептеулерді тексерді
________________________ _________________ _______________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
"____" ________________ _______
Артық қаражат немесе ақшаның кем шығу себептерін түсіндіру
__________________________________________________________________________
Мемлекеттік мекеме басшысының шешімі
_________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
"_____" ______________ ______
Мемлекеттік мекемелерде
түгендеу жүргізу қағидаларына
24-қосымша
Атауы _________________ ____
мемлекеттік мекеме код
"___" ________________ _______ жағдай бойынша квазимемлекеттік
сектор субъектілеріне салынған қаржылық инвестицияларды
түгендеу актісі

Сноска. Правила дополнены Приложением 24 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.10.2015 № 523 (вводится в действие с 01.01.2016); в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2017 № 692.
Наименование ______________________ ____
государственное учреждение код
Акт
инвентаризации финансовых инвестиций в субъекты
квазигосударственного сектора
по состоянию на "___" ____________ ____
Инвентаризационная комиссия в составе председателя _____________________________________________________
членов ______________________________________________________________
__________________________________________________________________ на основании приказа ____________ от
"_____" _____________ _____ произвела инвентаризацию финансовых инвестиций и установила следующее:
№ п/п
Наименование и Местонахождение Субъектов Квазигосударственного сектора
Перечислено/передано на формирование и пополнение уставного капитала субъектов квазигосударственного сектора *
Сумма по балансу
Финансовые инвестиции по акту сверки с субъектами квазигосударственного сектора (СКС)
Примечание
сумма
основание
Суммы финансовых инвестиций подтвержденные с СКС
Суммы финансовых инвестиций не подтвержденные с СКС
1
2
3
4
5
6
7
8
итого
*- на основании постановлений Правительства Республики Казахстан, решений местных исполнительных органов, приказов уполномоченного органа по распоряжению государственным имуществом.
Председатель комиссии: _________ ________ __________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: _________ ________ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________ _______ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________ ________ ______________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"_____" _____________ ______

Ескерту. 24-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 20.10.2015 № 523 (01.01.2016 бастап күшіне енеді); жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2017 № 692 бұйрықтарымен.
Төраға мүшелері ___________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
құрамындағы түгендеу комиссиясы
"____"________________ бұйрық негізінде қаржылық инвестицияларды түгендеу жүргізді және мынаны анықтады:
р/н
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің атауы және мекенжайы
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталын қалыптастыруға және толықтыруға берілген аударылған/берілген*
баланс бойынша сомасы
Квазимемлекеттік сектор субъектілерімен салыстырып тексеру актісі бойынша қаржылық инвестициясы (КСС)
Ескерту
сомасы
негіздеме
қаржылық инвестиция сомасы расталған (КСС)
қаржылық инвестиция сомасы расталған емес (КСС)
1
2
3
4
5
6
7
8
барлығы
*- Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары, жергілікті атқарушы органдардың шешімдері, мемлекеттік мүлікті иелену жөніндегі уәкілетті органның бұйрықтары негізінде.
Комиссия төрағасы:
________________________ _________________ _______________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Комиссия мүшелері:
________________________ _________________ _______________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
________________________ _________________ _______________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
________________________ _________________ _______________________________
лауазымы, (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
"___" ________________ _______