Об утверждении Правил приема в Кадетский корпус Министерства обороны Республики Казахстан имени Шокана Уалиханова
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 9 сентября 2011 года № 367. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 октября 2011 года № 7271. Утратил силу приказом Министра обороны Республики Казахстан от 14 июля 2015 года № 410
Сноска. Утратил силу приказом Министра обороны РК от 14.07.2015 № 410.
В соответствии со статьей 26 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" и Указом Президента Республики Казахстан от 1 июля 1996 года № 3049 "Об образовании Кадетского корпуса Министерства обороны Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила приема в республиканское государственное учреждение "Кадетский корпус Министерства обороны Республики Казахстан имени Шокана Уалиханова".
2. Начальнику Департамента военного образования и науки Министерства обороны Республики Казахстан:
1) в установленном законодательством порядке направить настоящий приказ в органы юстиции для государственной регистрации;
2) после государственной регистрации приказ направить в средства массовой информации для официального опубликования.
3. Приказ вступает в силу после десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
4. Контроль за исполнением приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан Курмангалиева А.К.
5. Приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
Министр                                    А. Джаксыбеков
"СОГЛАСОВАНО"
Министр образования и науки
Республики Казахстан
_______________ Б. Жумагулов
"__"_________ 2011 год
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 9 сентября 2011 года № 367
Правила
приема в Кадетский корпус Министерства обороны
Республики Казахстан имени Шокана Уалиханова
1. Общие положения
1. Настоящие Правила приема в Кадетский корпус (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 26 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании", Указом Президента Республики Казахстан от 1 июля 1996 года № 3049 "Об образовании Кадетского корпуса Министерства обороны Республики Казахстан" и Типовых правил приема на обучение в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы технического и профессионального образования, утвержденными приказом Министра образования и науки от 29 ноября 2007 года № 587 (зарегистрированный в Реестре нормативных правовых актов за № 5030).
2. Правила определяют порядок приема на обучение в республиканское государственное учреждение "Кадетский корпус Министерства обороны Республики Казахстан имени Шокана Уалиханова" (далее - Кадетский корпус).

Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Шоқан Уәлиханов атындағы Кадет корпусына қабылдау қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрінің 2011 жылғы 9 қыркүйектегі № 367 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігінде 2011 жылы 19 қазанда № 7271 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 14 шілдедегі № 410 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қорғаныс министрінің 14.07.2015 № 410 бұйрығымен.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңының 26-бабына және "Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Кадет корпусын құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 1 шілдедегі № 3049 Жарлығына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Шоқан Уәлиханов атындағы Кадет корпусы" республикалық мемлекеттік мекемесіне қабылдау қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Әскери білім және ғылым департаментінің бастығы:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу үшін әділет органдарына жолдасын;
2) мемлекеттік тіркеуден өткізгеннен кейін бұйрықты ресми жариялау үшін бұқаралық ақпарат құралдарына жолдасын.
3. Бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін күшіне енеді.
4. Бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің орынбасары Ә.Қ. Құрманғалиевқа жүктелсін.
5. Бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
Министр                             Ә. Жақсыбеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
_____________Б. Жұмағұлов
2011 жылғы "___"__________
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2011 жылғы 9 қыркүйектегі
№ 367 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Шоқан Уәлиханов атындағы Кадет корпусына қабылдау қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Кадет корпусына қабылдау қағидасы (бұдан әрі - Қағида) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңының 26-бабына, "Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Кадет корпусын құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 1 шілдедегі № 3049 Жарлығына және Білім және ғылым министрінің 2007 жылғы 29 қарашадағы № 587 бұйрығымен бекітілген Техникалық және кәсіптік білімнің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қабылдаудың үлгі ережесіне (Нормативтік құқықтық актілер тізілімінде № 5030 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
2. Қағида "Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Шоқан Уәлиханов атындағы Кадет корпусы" республикалық мемлекеттік мекемесіне (бұдан әрі - Кадет корпусы) оқуға қабылдау тәртібін айқындайды.

3. Прием кандидатов на обучение в Кадетский корпус осуществляется в соответствии с ежегодным постановлением Правительства Республики Казахстан "Об утверждении государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с высшим и послевузовским образованием, а также с техническим и профессиональным образованием в организациях образования, финансируемых из республиканского бюджета (за исключением подготовки специалистов в организациях образования Комитета национальной безопасности Республики Казахстан)".
4. Кадетский корпус проводит набор по специальности 1122000 "Военное управление".
5. В Кадетский корпус принимаются:
1) лица из числа граждан Республики Казахстан, выпускники Республиканской школы "Жас улан" имени генерала Нурмагамбетова С.К. и республиканских военных школ-интернатов, имеющие среднее образование (общее среднее образование, техническое и профессиональное образование), послесреднее образование, достигшие семнадцатилетнего возраста на день зачисления на учебу, но не старше двадцати одного года, отвечающие всем требованиям профессионального отбора;
2) военнослужащие независимо от своей военной специальности и срока службы, военнообязанные из числа уволенных в запас военнослужащих срочной службы в возрасте не старше двадцати четырех лет, отвечающие всем требованиям профессионального отбора.
6. Прием граждан и военнослужащих осуществляется по их заявлениям (рапорта) на конкурсной основе в три этапа:
на первом этапе - командующие родами войск, командующие войсками региональных командований, начальники местных органов военного управления (по месту приписки кандидата) организуют и проводят предварительный отбор кандидатов на учебу, в котором принимают участие все желающие;
на втором этапе - приемная комиссия Кадетского корпуса проводит отбор прибывших абитуриентов, в котором принимают участие абитуриенты прошедшие 1 этап;
на третьем этапе - приемная комиссия Кадетского корпуса зачисляет абитуриентов в число обучающихся.
7. Военнослужащие, желающие поступить в Кадетский корпус, до 1 марта года поступления подают рапорт на имя командира (начальника) воинской части (учреждения).
В рапорте указываются воинское звание, фамилия, имя, отчество (при наличии), занимаемая должность, год и месяц рождения, образование.
8. Командир (начальник) после получения рапорта военнослужащего направляет его для прохождения медицинского освидетельствования в военно-врачебную комиссию для определения годности к обучению, а также оформляет материалы в отношении него на проведение специальной проверки.

3. Кадет корпусына оқуға кандидаттарды қабылдау "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын білім беру ұйымдарында (Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің білім беру ұйымдарында мамандар даярлауды қоспағанда) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар, сондай-ақ техникалық және кәсіптік білімі бар мамандар даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің жыл сайынғы қаулысына сәйкес жүзеге асырылады.
4. Кадет корпусы 1122000 "Әскери басқару" мамандығы бойынша қабылдауды жүргізеді.
5. Кадет корпусына:
1) кәсіби іріктеудің барлық талаптарына жауап беретін оқуға қабылданатын күні он жеті жасқа толған, бірақ жиырма бір жастан үлкен емес орта білімі (жалпы орта білімі, техникалық және кәсіптік білімі), орта білімнен кейінгі білімі бар Қазақстан Республикасының азаматтары қатарынан адамдар, Генерал С.Қ.Нұрмағамбетов атындағы "Жас ұлан" республикалық мектебінің және республикалық әскери мектеп-интернаттарының бітірушілері;
2) кәсіби іріктеудің барлық талаптарына жауап беретін жиырма төрт жастан үлкен емес жастағы өзінің әскери мамандығы мен қызмет мерзімінен тыс әскери қызметшілер, мерзімді қызмет әскери қызметшілерінің запасқа босатылғандары қатарынан әскери міндеттілер қабылданады.
6. Азаматтарды және әскери қызметшілерді қабылдау олардың өтініштері (баянаттары) бойынша конкурс негізінде үш кезеңде жүзеге асырылады:
бірінші кезеңде әскер тектерінің қолбасшылары, өңірлік қолбасшылықтар әскерлерінің қолбасшылары, жергілікті әскери басқару органдарының бастықтары (кандидаттың есепке тіркелген жері бойынша) оқуға кандидаттарды алдын ала іріктеуді ұйымдастырады және жүргізеді, оған барлық ниет білдірушілер қатысады;
екінші кезеңде - Кадет корпусының қабылдау комиссиясы келген талапкерлерге іріктеу жүргізеді, оған 1-кезеңнен өткен талапкерлер қатысады;
үшінші кезеңде - Кадет корпусының қабылдау комиссиясы оқитындар санына талапкерлерді қабылдайды.
7. Кадет корпусына оқуға түсуге ниет білдірген әскери қызметшілер оқуға түсетін жылдың 1 наурызына дейін әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) атына баянат береді.
Баянатта әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), атқаратын лауазымы, туған жылы және айы, білімі көрсетіледі.
8. Командир (бастық) әскери қызметшінің баянатын алғаннан кейін оны оқуға жарамдылығын айқындау үшін медициналық куәландырудан өтуге әскери-дәрігерлік комиссияға жібереді, сондай-ақ оған қатысты арнайы тексеруді өткізуге материалдарды ресімдейді.

9. В случае признания военнослужащего годным по медицинским показателям на поступление в Кадетский корпус командирами (начальниками) предоставляется военнослужащему время до 1 мая года поступления, для сбора следующих документов при поступлении в Кадетский корпус:
1) копия удостоверения личности гражданина Республики Казахстан;
2) копия военного билета;
3) копия документа (аттестата, свидетельства, удостоверения, диплома) об образовании;
4) подробная автобиография;
5) служебная характеристика с места службы содержащая рекомендацию на учебу в Кадетский корпус (подписанная командованием воинской части, и заверенная гербовой печатью);
6) служебная карточка (подписанная командиром части, и заверенная гербовой печатью) в соответствии с приложением 1 Дисциплинарного устава Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364;
7) фотографии (без головного убора размером 4х6 - 6 штук);
8) документы, дающие преимущественное право.
10. Командир (начальник) воинской части и учреждения согласовывает рапорт военнослужащего с вышестоящим командованием и направляет рапорт с документами в Кадетский корпус для рассмотрения приемными комиссиями.
11. Лица, из числа граждан Республики Казахстан, не состоящих на воинской службе, подают заявления в местные органы военного управления по месту приписки до 1 апреля года поступления. В заявлении указываются: фамилия, имя и отчество (при наличии), число, месяц и год рождения, адрес места жительства. К заявлению прилагаются:
1) копия удостоверения личности;
2) копия документа (аттестата) об образовании;
3) автобиография;
4) характеристика с места работы или учебы;
5) справка с места жительства родителей (лиц, их заменяющих) о составе семьи;
6) справки с места работы родителей (лиц, их заменяющих);
7) справка от участкового инспектора по месту жительства о наличии приводов в полицию;
8) фотографии размером 4х6 - 6 штук (без головного убора);
9) документы, дающие преимущественное право;
10) приписное свидетельство.
Граждане, не достигшие восемнадцатилетнего возраста, оставшиеся без попечения родителей, дополнительно представляют следующие документы:
1) копию свидетельства о смерти родителей;
2) копию свидетельства об установлении опеки или попечительства, решение суда или органов опеки и попечительства.
12. Местные органы военного управления изучают указанные документы и проводят медицинское освидетельствование граждан, не состоящих на воинской службе.
13. Заявления граждан, с приложенными документами, направляются местными органами военного управления к 1 июня года поступления в Кадетский корпус для рассмотрения приемной комиссии.

9. Әскери қызметші медициналық көрсеткіштер бойынша Кадет корпусына түсуге жарамды деп танылған жағдайда командирлер (бастықтар) әскери қызметшіге Кадет корпусына түсу кезінде мынадай құжаттарды жинау үшін оқуға түсетін жылдың 1 мамырына дейін уақыт береді:
1) Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлік көшірмесі;
2) әскери билет көшірмесі;
3) білімі туралы құжаттың (аттестаттың, куәліктің, дипломның) көшірмесі;
4) толық өмірбаян;
5) Кадет корпусына оқуға ұсынымы бар қызмет орнынан қызметтік мінездеме (әскери бөлім қолбасшылығы қол қойған және елтаңбалы мөрмен расталған);
6) Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары Тәртіптік жарғысының 1-қосымшасына сәйкес қызметтік карточка (бөлім командирі қол қойған және елтаңбалы мөрмен расталған);
7) фотосуреттер (бас киімсіз 4x6 - 6 дана);
8) басымдық құқығын беретін құжаттар.
10. Әскери бөлімнің және мекеменің командирі (бастығы) әскери қызметшінің баянатын жоғары тұрған қолбасшылықпен келіседі және қабылдау комиссиясы қарау үшін Кадет корпусына құжаттармен баянатты жолдайды.
11. Әскери қызметте тұрмаған Қазақстан Республикасының азаматтары қатарынан адамдар оқуға түсетін жылдың 1 сәуіріне дейін есепке тіркелген жері бойынша жергілікті әскери басқару органдарына өтініш береді. Өтініште тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), туған күні, айы және жылы, тұрғылықты жерінің мекенжайы  көрсетіледі. Өтінішке мыналар қоса беріледі:
1) жеке куәлігінің көшірмесі;
2) білімі туралы құжаттың (аттестаттың) көшірмесі;
3) өмірбаян;
4) жұмыс немесе оқу орнынан мінездеме;
5) отбасы құрамы туралы ата-анасының (олардың орнындағы адамдардың) тұрғылықты жерінен анықтама;
6) ата-анасының (олардың орнындағы адамдардың) жұмыс орнынан анықтама;
7) полицияға еріксіз келтірудің бар-жоғы туралы тұрғылықты жері бойынша учаскелік инспектордың анықтамасы;
8) 4x6 фотосуреттер - 6 дана (бас киімсіз);
9) басым құқық беретін құжаттар;
10) тіркеу куәлігі.
Ата-анасының қамқорлығынсыз қалған он сегіз жасқа толмаған азаматтар қосымша мынадай құжаттарды ұсынады:
1) ата-анасының қайтыс болғаны туралы куәліктің көшірмесі;
2) қамқорлықты белгілеу туралы куәліктің немесе сот немесе қамқорлық органдары шешімінің көшірмесі.
12. Жергілікті әскери басқару органдары көрсетілген құжаттарды зерделейді және әскери қызметте тұрмаған азаматтарды медициналық куәландырудан өткізеді.
13. Қоса берілген құжаттармен бірге азаматтардың өтініштерін жергілікті әскери басқару органдары қабылдау комиссиясына қарау үшін оқуға түсетін жылдың 1 маусымында Кадет корпусына жолдайды.

14. Личные дела кандидатов пронумеровываются, прошнуровываются и скрепляются мастичной печатью командира воинской части либо начальника местного органа военного управления и направляются в Кадетский корпус.
Документы в личном деле кандидата располагаются строго по перечню, указанному в пунктах 9, 11 настоящих Правил. К перечисленным документам дополнительно прилагаются результаты психологического тестирования с заключением психолога местного органа военного управления по месту приписки.
Копии представленных документов должны свободно читаться.
2. Порядок приема и зачисления в Кадетский корпус
15. Для осуществления отбора кандидатов на учебу издается приказ начальника Кадетского корпуса о создании приемной комиссии, комиссий по изучению личных дел кандидатов, по изучению индивидуальных психологических качеств, по проведению комплексного тестирования, по проверке уровня физической подготовленности кандидатов, администрации сборов и апелляционной комиссии. Приказ издается до 1 июля и доводится до должностных лиц в части, их касающейся.
Комиссия проводит отбор абитуриентов в период с 20 июля по 5 августа года поступления по следующим показателям: медицинское освидетельствование, оценка индивидуальных психологических качеств, проверка физической подготовленности, проверка знаний по общеобразовательным дисциплинам.
Председателем приемной комиссии является начальник Кадетского корпуса.
16. Комиссия по изучению личных дел проводит оценку правильности комплектования поступивших личных дел кандидатов и, если они соответствуют установленным требованиям, принимает решение о вызове их для участия в конкурсном профессиональном отборе. Решение оформляется протоколом.
17. Медицинская комиссия создается на основании приказа начальника Главного военно-медицинского управления Вооруженных Сил Республики Казахстан. Медицинская комиссия проводит окончательное медицинское освидетельствование абитуриентов с целью определения годности по состоянию здоровья к обучению в Кадетском корпусе.
Медицинское освидетельствование абитуриентов проводится в соответствии с Требованиями, предъявляемыми к соответствию состояния здоровья лиц для службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра обороны Республики Казахстан от 28 декабря 2009 года № 498 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6033).
Абитуриенты, не прошедшие медицинское освидетельствование, к дальнейшему участию в конкурсе не допускаются.

14. Кандидаттардың жеке істері нөмірленеді, тігіледі және әскери бөлімі командирінің не жергілікті әскери басқару органы бастығының бедерлі мөрімен бекітіледі және Кадет корпусына жолданады.
Кандидаттың жеке ісіндегі құжаттар қатаң осы Қағиданың 9, 11-тармақтарында көрсетілген тізбе бойынша орналастырылады. Аталған құжаттарға қосымша есепке тіркелген жері бойынша жергілікті әскери басқару органы психологінің қорытындысы бар психологиялық тестілеу нәтижелері қоса беріледі.
Ұсынылған құжаттардың көшірмелері еркін оқылуға тиіс.
2. Кадет корпусына қабылдау тәртібі
15. Оқуға кандидаттарды іріктеуді жүзеге асыру үшін кандидаттардың жеке істерін зерделеу жөнінде, жеке психологиялық қасиеттерді зерделеу жөнінде, кешенді тестілеуді өткізу жөнінде, кандидаттардың дене бітімі дайындығының деңгейін тексеру жөнінде қабылдау комиссиясын, жиындар әкімшілігін және апелляциялық комиссия құру туралы Кадет корпусы бастығының бұйрығы шығарылады. Бұйрық 1 шілдеге дейін шығарылады және лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізіледі.
Комиссия талапкерлерді іріктеуді оқуға түсетін жылдың 20 шілдесі мен 5 тамызы кезеңінде мынадай көрсеткіштер бойынша жүргізеді: медициналық куәландыру, жеке психологиялық қасиеттерін бағалау, дене бітімінің дайындығын тексеру, жалпы білім беру пәндері бойынша білімдерін тексеру.
Қабылдау комиссиясының төрағасы Кадет корпусының бастығы болып табылады.
16. Жеке істерді зерделеу жөніндегі комиссия кандидаттардың келіп түскен жеке істерінің дұрыс жинақталуына бағалау жүргізеді және егер олар белгіленген талаптарға жауап берсе, оларды конкурстық кәсіби іріктеуге қатысу үшін шақырту туралы шешім қабылдайды. Шешім хаттамамен ресімделеді.
17. Медициналық комиссия Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас әскери-медициналық басқармасы бастығының бұйрығы негізінде құрылады. Медициналық комиссия Кадет корпусында оқуға денсаулық жағдайы бойынша жарамдылығын айқындау мақсатында талапкерлерге түпкілікті медициналық куәландыруды өткізеді.
Талапкерлерді медициналық куәландыру Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2009 жылғы 28 желтоқсандағы № 498 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында қызмет өткеру үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкес келуіне қойылатын талаптарға (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6033 болып тіркелген) сәйкес жүргізіледі.
Медициналық куәландырудан өтпеген талапкерлер одан әрі конкурсқа қатысуға жіберілмейді.

18. Комиссия по изучению индивидуальных психологических качеств создается для осуществления отбора абитуриентов по психологическим показателям под председательством начальника психологической службы с привлечением психологов Кадетского корпуса.
Оценка индивидуальных психологических качеств абитуриентов направлена на комплектование Кадетского корпуса кадетами, которые по своим нравственным качествам, психологическим данным и психофизиологическим особенностям соответствуют требованиям учебной и военно-профессиональной деятельности.
Абитуриенты, не прошедшие психологическое тестирование (набравшие по результатам тестирования минимальный балл в конкурсной группе), к участию в конкурсе контрольных работ не допускаются.
19. Комиссия по проведению комплексного тестирования создается с целью определения уровня базовых знаний кандидатов в объеме программы среднего образования.
В случае отсутствия сертификатов Единого Национального Тестирования, поступающие сдают комплексное тестирование по математике, истории Казахстана и по казахскому или русскому языку в объеме программы среднего образования.
Комплексные тесты проводятся по технологиям, разработанным Национальным центром тестирования Министерства образования и науки Республики Казахстан.
Комплексное тестирование проводится на государственном или русском языках.
20. Во время проведения тестирования не разрешается:
1) выходить из аудитории без разрешения и сопровождения;
2) пересаживаться;
3) без команды дежурного вскрывать материалы тестов;
4) обмениваться материалами тестовых работ, переписывать;
5) использовать сведения, раскрывающие содержание тестов и кодов правильных ответов к ним;
6) пользоваться электронными записными книжками, калькулятором, мобильными средствами (пейджеры, сотовые телефоны и др.), шпаргалками и справочной литературой.
21. Пакет с материалами тестов принимается в аудитории от председателя комиссии, и после проверки целостности вскрывается.
22. Вход в аудиторию, где проводится тестирование, разрешен только председателю и членам комиссии по приему комплексного тестирования. Дежурный по аудитории на время проведения тестирования назначается из состава комиссии.
23. По завершении организационной части, начинается отчет времени выполнения тестовых работ. Время начала и окончания выполнения тестовых работ записывается дежурным на доске и объявляется абитуриентам.
Дежурный следит за порядком в аудитории. В случае нарушения пункта 20 настоящих Правил, дежурный удаляет абитуриента из аудитории. При удалении абитуриента из аудитории составляется акт в произвольной форме.

18. Жеке психологиялық қасиеттерді зерделеу жөніндегі комиссия Кадет корпусының психологтарын тарта отырып, психологиялық қызмет бастығының төрағалық етуімен психологиялық көрсеткіштер бойынша талапкерлерді іріктеуді жүзеге асыру үшін құрылады.
Талапкерлердің жеке психологиялық қасиеттерін бағалау Кадет корпусын өз адамгершілік қасиеттері, психологиялық деректері және психофизиологиялық ерекшеліктері бойынша оқу және әскери-кәсіптік қызметтің талаптарына сәйкес келетін кадеттермен жасақтауға бағытталған.
Психологиялық тестілеуден өтпеген (тестілеу нәтижелері бойынша конкурстық топта барынша аз балл алған) талапкерлер бақылау жұмыстарының конкурсына қатысуға жіберілмейді.
19. Кешенді тестілеуді өткізу жөніндегі комиссия кандидаттардың орта білім бағдарламасы көлеміндегі базалық білім деңгейін айқындау мақсатында құрылады.
Ұлттық бірыңғай тестілеу сертификаттары болмаған жағдайда оқуға түсетіндер орта білім бағдарламасы көлемінде математика, Қазақстан тарихы және қазақ немесе орыс тілі бойынша кешенді тестілер тапсырады.
Кешенді тестілер Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Ұлттық тестілеу орталығы әзірлеген технологиялар бойынша өткізіледі.
Кешенді тестілеу мемлекеттік немесе орыс тілдерінде өткізіледі.
20. Тестілеуді өткізу уақытында кандидаттарға:
1) рұқсатсыз және ілесіп жүрусіз дәрісханадан шығуға;
2) орнын ауыстыруға;
3) кезекшінің командасынсыз тест материалдарын ашуға;
4) тест жұмыстарының материалдарын ауыстыруға, көшіруге;
5) тестілердің мазмұнына және оларға дұрыс жауаптарының кодтарын ашатын мәліметтерді пайдалануға;
6) электронды жазба кітапшаларын, калькуляторды, ұтқыр құралдарды (пейджерлер, ұялы телефондар және т.б.), көмек қағаздарын және анықтама материалдарын пайдалануға тыйым салынады.
21. Тест материалдары бар пакет дәрісханада комиссия төрағасынан қабылданады және тұтастығы тексерілгеннен кейін ашылады.
22. Тестілеу өткізіліп жатқан дәрісханаға кіруге тек кешенді тестілеуді қабылдау жөніндегі комиссия төрағасына және мүшелеріне рұқсат етіледі. Тестілеуді өткізу уақытындағы дәрісхана бойынша кезекші комиссия құрамынан тағайындалады.
23. Ұйымдастыру бөлімі аяқталғаннан кейін тест жұмыстарын орындау уақыты есептеле бастайды. Тест жұмысын орындауды бастау және аяқтау уақытын кезекші тақтаға жазады және талапкерлерге жариялайды.
Кезекші дәрісханадағы тәртіпті қадағалайды. Осы Қағиданың 20-тармағы бұзылған жағдайда кезекші талапкерді дәрісханадан шығарады. Талапкерді дәрісханадан шығарған кезде еркін үлгіде акт жасалады.

24. Абитуриенты, выполнившие задания раньше установленного времени, сдают работу и выходят из аудитории. По истечении времени, отведенного на выполнение тестов, дежурный объявляет об этом, затем принимает листы с ответами и делает отметки в ведомости выполнения тестовых работ.
25. О невозможности выполнить тестовую работу по состоянию здоровья или другим причинам, подтвержденным документами, абитуриент сообщает комиссии до начала ее выполнения.
26. Абитуриенты, не явившиеся без уважительных причин для выполнения тестовой работы в назначенное расписанием время, к дальнейшей сдаче тестирования не допускаются.
27. Результаты комплексного тестирования объявляются в день их проведения и вывешиваются для информирования на контрольно-пропускном пункте.
28. Физическая подготовленность проверяется по следующим упражнениям: подтягивание в висе, бег на 100 метров, бег на 3000 метров.
29. Решения всех комиссий оформляются протоколом.
30. Администрация сборов создается с целью осуществления контроля за повседневной жизнедеятельностью и соблюдения внутреннего порядка среди личного состава кандидатов во время конкурсного отбора, и назначается из числа военнослужащих Кадетского корпуса.
31. В целях обеспечении соблюдения единых требований и разрешения спорных вопросов при оценке контрольных заданий, и для защиты прав абитуриентов создается апелляционная комиссия.
32. Апелляционная комиссия принимает и рассматривает заявления от абитуриентов, проверяет соответствие набранных баллов, принимает решение о добавлении баллов и информирует абитуриента, подавшего апелляцию, об итогах апелляции.
33. Если абитуриент или его родители (лица, их заменяющие) не согласны с результатами отбора, то они подают письменное заявление в апелляционную комиссию до 15.00 часов следующего дня после объявления результатов и рассматривается апелляционной комиссией в течение суток. Заявление подается на имя председателя апелляционной комиссии лично абитуриентом или его родителем (законный представитель). Заявитель должен иметь удостоверение личности гражданина Республики Казахстан. Абитуриент присутствует при рассмотрении апелляции, с абитуриентом также может присутствовать один из родителей или законных представителей.
34. В ходе рассмотрения апелляции проверяется только правильность оценки результатов сдачи вступительных экзаменов.
35. Работу апелляционной комиссии возглавляет председатель апелляционной комиссии, а в его отсутствие - заместитель председателя апелляционной комиссии.

24. Тапсырмаларды белгіленген уақыттан бұрын орындаған талапкерлер жұмысын тапсырады және дәрісханадан шығады. Тест жұмысын орындауға бөлінген уақыт аяқталғаннан кейін кезекші ол туралы жариялайды, одан кейін тест жұмысын орындау ведомосына белгі жасай отырып, жауаптары бар парақтарды қабылдайды.
25. Құжаттармен расталған денсаулық жағдайы немесе басқа да себептер бойынша тест жұмысын орындауға мүмкіндігінің болмауы туралы талапкер оны орындау басталғанға дейін комиссияға хабарлайды.
26. Кестемен белгіленген уақытта тест жұмысын орындау үшін дәлелді себептерсіз келмеген талапкерлер одан әрі сынақтарды тапсыруға жіберілмейді.
27. Кешенді тестілеу нәтижелері оны өткізген күні жарияланады және ақпарат беру үшін бақылау-өткізу пунктінде ілінеді.
28. Дене бітімінің дайындығы мынадай жаттығулар бойынша тексеріледі: биік белағашта ілініп тұрып тартылу; 100 метрге жүгіру; 3000 метрге жүгіру.
29. Барлық комиссиялардың шешімдері хаттамамен ресімделеді.
30. Жиындар әкімшілігі конкурстық іріктеу уақытында кандидаттардың жеке құрамы арасында күнделікті өмірді бақылауды жүзеге асыру және ішкі тәртіпті сақтау мақсатында құрылады және Кадет корпусы әскери қызметшілерінің қатарынан тағайындалады.
31. Бақылау тапсырмаларын бағалау кезінде бірыңғай талаптарды сақтауды қамтамасыз ету және даулы мәселелерді шешу мақсатында және талапкерлердің құқықтарын қорғау үшін апелляциялық комиссия құрылады.
32. Апелляциялық комиссия талапкерлердің өтініштерін қабылдайды және қарайды, жинаған баллдардың сәйкес келуін тексереді, баллдарды қосу туралы шешім қабылдайды және апелляцияға берген талапкерге апелляция қорытындылары туралы ақпарат береді.
33. Егер талапкер немесе оның ата-анасы (олардың орнындағы адамдар) іріктеу нәтижелерімен келіспесе, онда олар нәтижелер жарияланғаннан кейін апелляциялық комиссияға жазбаша өтінішті келесі күні сағат 15.00-ге дейін береді және оны апелляциялық комиссия бір тәулік ішінде қарайды. Өтінішті апелляциялық комиссия төрағасының атына талапкердің өзі немесе оның ата-анасы (заңды өкілі) береді. Өтініш иесінде өзімен бірге Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі болуға тиіс. Талапкер апелляцияны қарау кезінде қатысады, сонымен қатар талапкермен бірге ата-анасының немесе заңды өкілдерінің біреуі қатысады.
34. Апелляцияны қарау барысында тек оқуға түсу емтихандарын тапсыру нәтижелерін бағалаудың дұрыстығы тексеріледі.
35. Апелляциялық комиссияның жұмысын апелляциялық комиссияның төрағасы, ал ол болмаған кезде - апелляциялық комиссия төрағасының орынбасары басқарады.

36. После рассмотрения апелляции объявляется решение апелляционной комиссии. При возникновении разногласий в апелляционной комиссии проводится голосование, и решение утверждается большинством голосов. В случае равенства голосов, решающий голос за председателем комиссии. Работа апелляционной комиссии оформляется протоколом, который подписывается всеми членами комиссии и доводится до абитуриента (под роспись).
37. До начала мероприятий по отбору кандидатов с лицами, назначенными в состав комиссий, председателем приемной комиссии проводится инструкторско-методическое совещание.
38. Сроки деятельности приемной комиссии определяется ежегодно приказом первого заместителя Министра - председателя Комитета начальников штабов Министерства обороны Республики Казахстан, состав приказом начальника Кадетского корпуса.
39. Время прибытия в Кадетский корпус кандидатам сообщают через местные органы военного управления и командиров (начальников) воинских частей и учреждений. Отправку кандидатов осуществляют командиры (начальники) воинских частей и учреждений, начальники местных органов военного управления.
40. Кандидаты прибывают в Кадетский корпус под руководством представителей воинских частей (учреждений), местных органов военного управления.
41. Питание и проживание кандидатов в период поступления производится за счет Кадетского корпуса.
42. Абитуриенты, успешно прошедшие медицинское освидетельствование, оценку индивидуальных психологических качеств и проверку физической подготовленности, принимаются в Кадетский корпус по решению приемной комиссии большинством голосов на конкурсной основе баллов сертификатов Единого Национального Тестирования, баллов сертификатов, выданных по результатам вступительных экзаменов, проведенных в форме комплексного тестирования.
Абитуриенты набравшие менее 30 баллов по трем предметам (математике, истории Казахстана, казахскому или русскому языку) не допускаются к участию в конкурсе для поступления в Кадетский корпус.
43. При проведении конкурса на зачисление в состав обучающихся преимущественное право (при наличии подтверждающих документов) имеют:
1) лица, награжденные знаком "Алтын белгi";
2) лица, имеющие документы об образовании автономных организации образования;
3) победители международных олимпиад и научных соревнований по общеобразовательным предметам (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени), республиканских и международных конкурсов исполнителей и спортивных соревнований (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени) последних трех лет, перечень которых определяется уполномоченным органом в области образования, а также победители республиканских олимпиад и научных соревнований по общеобразовательным предметам (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени) текущего года при условии соответствия выбранной ими специальности предмету олимпиады, конкурса или спортивного соревнования;

36. Апелляцияны қарағаннан кейін апелляциялық комиссияның шешімі шығарылады. Апелляциялық комиссияда келіспеушіліктер туындаған кезде дауыс беру жүргізіледі және шешім көпшілік дауыс берумен бекітіледі. Дауыстар тең болған жағдайда комиссия төрағасының дауысы шешуші болады.
Апелляциялық комиссияның жұмысы хаттамамен ресімделеді, оған барлық комиссия мүшелері қол қояды және кандидатқа жеткізіледі (қол қою арқылы).
37. Кандидаттарды іріктеу жөніндегі іс-шаралар басталғанға дейін комиссиялар құрамына тағайындалған адамдармен қабылдау комиссиясының төрағасы нұсқау беру-әдістемелік кеңес өткізеді.
38. Қабылдау комиссиясы қызметінің мерзімдері жыл сайын Министрдің бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Штабтар бастықтары комитеті төрағасының бұйрығымен, олардың құрамдары Кадет корпусы бастығының бұйрығымен айқындалады.
39. Кандидаттарға Кадет корпусына келу уақыты жергілікті әскери басқару органдары және әскери бөлімдер мен мекемелердің командирлері (бастықтары) арқылы хабарланады. Кандидаттарды жөнелтуді әскери бөлімдер мен мекемелердің командирлері (бастықтары), жергілікті әскери басқару органдарының бастықтары жүзеге асырады.
40. Кандидаттар Кадет корпусына әскери бөлімдер (мекемелер), жергілікті әскери басқару органдары өкілдерінің жетекшілігімен келеді.
41. Оқуға түсу кезеңінде кандидаттарды тамақтандыру және тұру Кадет корпусы есебінен жүргізіледі.
42. Медициналық куәландырудан, жеке психологиялық қасиеттерді бағалаудан және дене бітімі дайындығы тексеруінен табысты өткен талапкерлер Ұлттық бірыңғай тестілеу сертификаттары баллдарының, кешенді тестілеу түрінде өткізілген оқуға түсу емтихандарының нәтижелері бойынша берілген сертификаттар баллдарының конкурстық негізінде қабылдау комиссиясының басым дауыс беру шешімі бойынша Кадет корпусына қабылданады.
Үш пән бойынша (математика, Қазақстан тарихы, қазақ немесе орыс тілі) 30 баллдан кем жинаған талапкерлер Кадет корпусына түсу үшін конкурсқа қатысуға жіберілмейді.
43. Оқитындар құрамына қабылдауға конкурсты өткізу кезінде бірдей көрсеткіштер болған жағдайда басымдық құқығына (растайтын құжаттар бар болған жағдайда) мыналар ие болады:
1) "Алтын белгі" белгімен марапатталған адамдардың;
2) автономды білім беру ұйымдарының білімі туралы құжаттары бар адамдар;
3) білім беру саласындағы уәкілетті орган тізбесін айқындайтын жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жарыстардың (бірінші, екінші және үшінші дәрежелі дипломдармен марапатталған), орындаушылардың республикалық және халықаралық конкурстары мен спорттық жарыстардың (бірінші, екінші және үшінші дәрежелі дипломдармен марапатталған) соңғы үш жылдағы жеңімпаздарының, сондай-ақ өздері таңдаған мамандықтары олимпиадалардың, конкурстың немесе спорттық жарыстың пәніне сәйкес келген жағдайда, ағымдағы жылғы жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық олимпиадалар мен ғылыми жарыстардың (бірінші, екінші және үшінші дәрежелі дипломдармен марапатталған) жеңімпаздарының;

4) военнослужащие, проходящие воинскую службу по контракту и воспитанники организаций образования с дополнительными программами по военной подготовке.
44. В случае одинаковых показателей при проведении конкурса на получение образовательных грантов преимущественное право имеют дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, и лица, имеющие документы об образовании (свидетельства, аттестаты, дипломы) с отличием.
45. Зачисление граждан проводится на открытом заседании приемной комиссии по конкурсу, согласно плану комплектования Кадетского корпуса.
Решение приемной комиссии о приеме (отказе) на учебу в Кадетский корпус оформляется протоколом. Зачисление абитуриентов в Кадетский корпус производится приказом начальника Кадетского корпуса.
Выписки из приказов о зачислении кадетов высылаются в органы военного управления и воинских частей.
46. Выписки из приказов о зачислении в Кадетский корпус являются основанием для исключения из списков воинских частей военнослужащих, зачисленных на учебу.
47. После окончания работы приемной комиссии, начальник Кадетского корпуса представляет в Департамент военного образования и науки Министерства обороны Республики Казахстан, отчет о проведенном наборе.
48. Срок обучения в Кадетском корпусе один год десять месяцев.
49. Абитуриенты, поступившие на обучение в Кадетский корпус, заключают договор согласно типового договора оказания образовательных услуг, утвержденный приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 декабря 2007 года № 621 (зарегистрированный в Реестре нормативных правовых актов за № 5070).
50. Абитуриенты, не принятые на учебу, как не прошедшие профессиональный отбор, откомандировываются: военнослужащие - к прежнему месту службы; лица из числа граждан, не состоящих на воинской службе - в местные органы военного управления по месту приписки.
51. После издания приказа о зачислении абитуриентов в Кадетский корпус, личные дела поступивших передаются протоколом (актом) в отдел кадров, ведущих учет переменного состава.

4) келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер және әскери дайындық бойынша қосымша бағдарламалары бар білім беру ұйымдарының тәрбиеленушілері.
44. Білім беру гранттарын алуға арналған конкурсты өткізу кезінде көрсеткіштер бірдей болған жағдайда жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың, үздік білімі туралы құжаттары (куәліктері, аттестаттары, дипломдары) бар адамдардың басым құқығы бар.
45. Азаматтарды оқуға қабылдау Кадет корпусын жасақтау жоспарына сәйкес конкурс бойынша қабылдау комиссиясының ашық отырысында жүргізіледі.
Кадет корпусына оқуға қабылдау (бас тарту) туралы комиссияның шешімі хаттамамен ресімделеді. Кадет корпусына талапкерлерді қабылдау Кадет корпусы бастығының бұйрығымен жүргізіледі.
Кадеттерді қабылдау туралы бұйрықтардан үзінділер әскери басқару органдарына және әскери бөлімдерге жолданады.
46. Кадет корпусына қабылдау туралы бұйрықтардан үзінділер оқуға қабылданған әскери қызметшілерді әскери бөлімдер тізімдерінен шығару үшін негіз болып табылады.
47. Қабылдау комиссиясының жұмысы аяқталғаннан кейін Кадет корпусының бастығы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Әскери білім және ғылым департаментіне өткізілген қабылдау туралы есеп беруді ұсынады.
48. Кадет корпусында оқыту мерзімі бір жыл он ай.
49. Кадет корпусына оқуға түскен талапкерлер Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2007 жылғы 12 желтоқсандағы № 621 бұйрығымен бекітілген білім беру қызметтерін көрсетудің үлгілік шартына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілер тізілімінде № 5070 болып тіркелген) шарт жасасады.
50. Кәсіби іріктеуден өтпегендер ретінде оқуға қабылданбаған талапкерлер: әскери қызметшілер - бұрынғы қызмет орнына; әскери қызметте тұрмаған азаматтар қатарынан адамдар - есепке тіркелген жері бойынша жергілікті әскери басқару органдарына жіберіледі.
51. Кадет корпусына талапкерлерді қабылдау туралы бұйрық шыққаннан кейін оқуға түскендердің жеке істері хаттамамен (актімен) ауыспалы құрамның есебін жүргізетін кадрлар бөліміне тапсырылады.