О Правилах застройки территории города Астаны
Решение маслихата города Астаны от 3 марта 2011 года № 432/58-IV. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 15 апреля 2011 года № 671. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 9 ноября 2016 года № 69/11-VI
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 09.11.2016 № 69/11-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Рассмотрев предложение акимата города Астаны, руководствуясь подпунктом 2) пункта 1 статьи 22 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат города Астаны РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила застройки территории города Астаны согласно приложению 1 к настоящему решению.
2. Признать утратившими силу некоторые решения маслихата города Астаны по перечню согласно приложению 2 к настоящему решению.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
маслихата города Астаны                   Б. ИСАБАЕВ
Секретарь маслихата
города Астаны                              В. РЕДКОКАШИН
СОГЛАСОВАНО:
Начальник ГУ
"Управление архитектуры и
градостроительства города
Астаны (УА и Г)                            С. Жунусов
Начальник ГУ
"Управление строительства
города Астаны" (УС)                        В. Лютов
Приложение 1
к решению маслихата города Астаны
от 3 марта 2011 года № 432/58-IV
Правила застройки территории города Астаны
Настоящие Правила застройки территории города Астаны (далее - Правила) разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, Земельным кодексом Республики Казахстан, Экологическим кодексом Республики Казахстан, законами Республики Казахстан «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан», «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», «О статусе столицы Республики Казахстан», «О жилищных отношениях», «Об индивидуальном жилищном строительстве», «О частном предпринимательстве», «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан», иными нормативными правовыми актами и определяют условия и требования по использованию субъектами архитектурной, градостроительной и строительной деятельности земельных участков, проектированию и застройке территории города Астаны и пригородной зоны.
Настоящие Правила являются нормативным правовым актом и устанавливают порядок прохождения разрешительных процедур на размещение и строительство новых или изменение (перепрофилирование, переоборудование, перепланировку, реконструкцию, расширение, капитальный ремонт) существующих объектов недвижимости и временных сооружений, регулируют отношения, связанные с осуществлением архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на территории города Астаны.

Астана қаласының аумағында құрылыс салу Қағидалары туралы
Астана қаласы мәслихатының 2011 жылғы 3 наурыздағы N 432/58-IV Шешімі. Астана қаласының Әділет департаментінде 2011 жылғы 15 сәуірде нормативтік құқықтық кесімдерді Мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 671 болып енгізілді. Күші жойылды - Астана қаласы маслихатының 2016 жылғы 9 қарашадағы № 69/11-VI шешімімен
Ескерту. Шешімнің күші жойылды - Астана қаласы маслихатының 09.11.2016 № 69/11-VI (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Астана қаласы әкімдігінің ұсынысын қарап, "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңының 22-бабы 1–тармағының 2) тармақшасын және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабын басшылыққа ала отырып, Астана қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес, Астана қаласының аумағында құрылыс салу Қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес тізбе бойынша Астана қаласы мәслихатының кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім оны алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Астана қаласы мәслихаты
сессиясының төрағасы                       Б. Исабаев
Астана қаласы
мәслихатының хатшысы                       В. Редкокашин
КЕЛІСІЛДІ
"Астана қаласының Сәулет
және қала құрылысы басқармасы ММ
(СжҚҚБ) бастығы"                           С. Жүнісов
"Астана қаласының Құрылыс
басқармасы" ММ (ҚБ) бастығы                В. Лютов
Астана қаласы мәслихатының
2011 жылғы 3 наурыздағы
№ 432/58-IV шешіміне
1 қосымша
Астана қаласының аумағында құрылыс салу
ҚАҒИДАСЫ
Осы Астана қаласының аумағында құрылыс салу Қағидалары (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне, Қазақстан Республикасының Жер кодексіне, Қазақстан Республикасының  Экологиялық кодексіне, "Қазақстан Республикасында сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы""Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы""Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы""Тұрғын үй қатынастары туралы""Жеке тұрғын үй құрылысы туралы""Жеке кәсіпкерлік туралы"«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының заңдарына, өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес әзірленді және сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі субъектілерінің жер учаскелерін пайдалану, Астана қаласының аумағы мен қала маңындағы аймақтарды жобалау мен салу жөніндегі шарттар мен талаптарды белгілейді.
Осы Қағида нормативтік құқықтық акті болып табылады және жаңа жылжымайтын мүлік объектілерін және уақытша құрылыстарды орналастыру мен салуға немесе қолданыстағыларды өзгертуге (қайта өзгерту, қайта жабдықтау, қайта жоспарлау, қайта жаңарту, кеңейту, күрделі жөндеу) рұқсат алу рәсімдерін өту тәртібін белгілейді, Астана қаласының аумағында сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін жүзеге асырумен байланысты өзге де қарым-қатынастарды реттейді.

Сноска. Преамбула в редакции решения маслихата города Астаны от 25.09.2012 № 69/9-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным решением Маслихата города Астаны от 18.03.2015 № 345/48-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел 1. Общие положения
Глава 1. Основные понятия, используемые в Правилах
1. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
Аким – аким города Астаны;
Акимат - местный исполнительный орган города Астаны;
архитектурно-планировочное задание — комплекс требований к назначению, основным параметрам и размещению объекта на конкретном земельном участке (площадке, трассе), а также обязательные требования, условия и ограничения к проектированию и строительству, устанавливаемые в соответствии с градостроительными регламентами для города Астаны;
благоустройство города - комплекс элементов и работ, направленных на создание благоприятной, здоровой и удобной жизнедеятельности человека на территории города;
государственный градостроительный кадастр – государственная система количественных и качественных показателей, включающих градостроительные регламенты, картографическую, статистическую и текстовую информацию, характеризующую территорию градостроительной, архитектурной и строительной деятельности по признакам социально-правового режима ее использования, уровню инженерно-технической обеспеченности, по параметрам и состоянию объектов, расположенных на ней, а также природно-климатическим условиям и экологическому состоянию;
градостроительные регламенты - режимы, разрешения, ограничения (включая обременения, запрещения и сервитуты) использования территорий (земельных участков) и других объектов недвижимости, а также любых допустимых изменений их состояния, установленных в законодательном порядке в городе Астане;
застройщик (заказчик) - юридическое или физическое лицо, осуществляющее строительство объекта недвижимости самостоятельно либо с помощью подрядной организации на основании договора строительного подряда;
заявитель - заинтересованное физическое или юридическое лицо (собственник, заказчик, застройщик), имеющее намерение осуществить новое строительство либо провести реконструкцию, перепланировку или переоборудование отдельных помещений или иных частей существующего здания (сооружения);
инженерная, транспортная и социальная инфраструктуры - комплекс сооружений и коммуникаций инженерного оборудования (водопроводные сети, канализация, теплоснабжение, электрические сети и т.п.), связи, транспорта (автомобильные дороги, остановки, места для парковки и т.п.), а также объектов социального и культурно-бытового обслуживания населения, обеспечивающий устойчивое развитие и функционирование города;
исполнительная топографическая съемка – электронная либо графическая модель местности, выполненная в масштабе, в городской системе координат, в Балтийской системе высот с вновь построенными инженерными сетями и сооружениями и с элементами благоустройства и озеленения;
"красные линии" - границы, отделяющие территории кварталов, микрорайонов и других элементов планировочной структуры от улиц, проездов и площадей в городе Астане;
линии регулирования застройки – границы застройки, устанавливаемые при размещении зданий (сооружений, строений) с отступом от красных и желтых линий или от границы земельного участка;
объекты недвижимости в градостроительстве (далее - объекты недвижимости) - объекты, в отношении которых осуществляется деятельность по использованию, строительству и реконструкции: здания, сооружения и земельные участки, на которых эти объекты располагаются;
орган архитектуры и градостроительства - государственный орган, уполномоченный выполнять функции государственного регулирования архитектурной и градостроительной деятельности на территории города Астаны. Руководитель органа архитектуры и градостроительства по должности является главным архитектором города Астаны;
орган государственного архитектурно - строительного контроля (далее - орган госархстройконтроля) - государственный орган, осуществляющий государственный архитектурно - строительный контроль за безопасностью строительных объектов, лицензирования в области архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на территории города Астаны. Руководитель органа госархстройконтроля города Астаны является главным государственным строительным инспектором города Астаны;
орган по земельным отношениям - государственный орган, уполномоченный выполнять функции в области земельных отношений в городе Астане;
специализированное государственное предприятие по ведению государственного земельного кадастра – юридическое лицо, в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан уполномоченное по ведению государственного земельного кадастра на территории города Астаны;
государственный земельный кадастр – система сведений о местоположении, целевом использовании, размерах и границах земельных участков, их качественной характеристике, об учете землепользования и кадастровой стоимости земельных участков, иных необходимых сведений. В государственный земельный кадастр также включается информация о субъектах прав на земельные участки;
подрядчик - физические или юридические лица, имеющие лицензию на осуществление соответствующих видов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на территории Республики Казахстан;
пригородная зона – примыкающие к границе (черте) города Астаны земли, предназначенные для развития территории города Астаны, выполнения санитарно-защитных функций, размещения мест отдыха, садоводческих и дачных товариществ;
проект – замысел физических и юридических лиц или государства по обеспечению необходимых условий обитания и жизнедеятельности человека, представленный в форме архитектурной, градостроительной документации (чертежей, графических и текстовых материалов, инженерных и сметных расчетов);
уведомление о начале производства строительно-монтажных работ – документ (в том числе в форме электронного документа), информирующий о начале производства строительно-монтажных работ;
строительство - деятельность по созданию основных фондов производственного и непроизводственного назначения путем возведения новых и (или) изменения (расширения, модернизации, технического перевооружения, реконструкции, реставрации, капитального ремонта) существующих объектов (зданий, сооружений и их комплексов, коммуникаций), монтажа (демонтажа), связанного с ними технологического и инженерного оборудования, изготовления (производства) строительных материалов, изделий и конструкций, а также осуществления работ по консервации строительства незавершенных объектов и постутилизации объектов, выработавших свой ресурс;
строительная площадка - территория, используемая для размещения возводимого объекта, временных строений и сооружений, техники, отвалов грунта, складирования строительных материалов, изделий, оборудования и выполнения строительно-монтажных работ;
топографическая съемка – электронная либо графическая модель местности, выполненная в масштабе, в городской системе координат, в Балтийской системе высот и отображающая существующие надземные и подземные сети и сооружения;
эксплуатирующая организация - организация, осуществляющая эксплуатацию инженерных коммуникаций (водопроводные и электрические сети, газо- и теплоснабжение, связь и т.п.), зданий и сооружений (КСК, ПК, ПКСД, ЖК и др.);
выбор земельного участка - определение земельного участка с установлением его целевого назначения и режима использования;
земельная комиссия - комиссия, создаваемая акиматом, в установленном земельным законодательством порядке, и рассматривающая вопросы, связанные с предоставлением прав на земельные участки;
специализированная архитектурная организация - юридическое лицо, учрежденное Акиматом, полномочия и задачи которого определяются Уставом и настоящими Правилами, основным видом деятельности которого является подготовка исходно-разрешительных документов на осуществление градостроительной деятельности, разработка схем отводов земельных участков, эскиза генерального плана города Астаны, ситуационной схемы, схем размещения и актов выбора земельных участков, выполнение топографической и исполнительной съемок, разбивка основных осей зданий и сооружений, вынос границ участков в натуре для строительства зданий и сооружений, осуществление мониторинга объектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, ведение дежурного плана города Астаны, оказание инжиниринговых услуг в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, участие в процессе застройки районов индивидуального жилищного строительства в едином архитектурном стиле;
регистрирующий орган - уполномоченный орган по регистрации прав на недвижимое имущество;
ночное время - промежуток времени с двадцати трех до шести часов по местному времени;
правоустанавливающий документ на земельный участок - документ, подтверждающий наступление юридических фактов (юридических составов), на основании которых возникают, изменяются или прекращаются права на земельный участок, в том числе договоры, решения судов, правовые акты исполнительных органов, свидетельство о праве на наследство, передаточный акт или разделительный баланс при реорганизации негосударственных юридических лиц, владеющих земельным участком на праве собственности или выкупивших право временного возмездного землепользования;
идентификационный документ на земельный участок - документ, содержащий идентификационные характеристики земельного участка, необходимые для целей ведения земельного, правового и градостроительного кадастров;
инвестор - юридическое или физическое лицо, осуществляющее капитальные вложения в строительство объекта, инвестор может быть застройщиком;
ледяные сооружения - художественное произведение искусства прикладного характера, относятся к кратковременным сооружениям и возводятся в холодный (морозный) период года из ледяных блоков с превращением их в монолит в процессе возведения, в отдельных случаях с внутренними металлическими несущими конструкциями;
ледяной городок - комплекс ледяных сооружений;
маслихат - местный представительный орган города Астаны;
самовольное строительство - строительство (возведение) самовольных построек (жилые дома, другие строения, сооружения или иное недвижимое имущество, созданное на земельном участке, не отведенном для этих целей в порядке, установленном земельным законодательством Республики Казахстан, а также созданное без получения на это необходимых разрешений);
строительные нормы и правила - нормативно-технические документы, подлежащие исполнению при осуществлении проектирования и строительства.
инжиниринговые услуги в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности - комплекс услуг (технический и авторский надзоры), обеспечивающий подготовку и осуществление строительства с целью достижения оптимальных проектных показателей;
экспертные работы - работы по экспертизе проектов и проведению технического обследования надежности и устойчивости зданий и сооружений;
землеустроительный проект - комплекс технических, экономических, правовых документов, уточняющих площадь предоставляемого земельного участка, его границы и месторасположение, смежных собственников земельного участка и землепользователей, а также обременения и сервитуты предоставляемого земельного участка;
единый архитектурный стиль – совокупность единых признаков, используемых в строительстве, характерная для определенного района застройки;
дежурный план города Астаны (дежурный план) - дежурный топографический план, отображающий текущее состояние архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на территории города Астаны;
мониторинг объектов - система наблюдений за состоянием и изменениями объектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
нормативный срок продолжительности проектирования – сроки проектирования, определяемые государственными нормативными документами по нормам продолжительности проектирования;
нормативный срок продолжительности строительства – сроки строительства, определяемые государственными нормативными документами по нормам продолжительности строительства.

Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 2012.09.25 № 69/9-V (алғашқы ресми жариялаған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 18.03.2015 № 345/48-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
1-бөлім. Жалпы ережелер
1-тарау. Қағидада пайдаланылатын негізгі ұғымдар
1. Осы Қағидада мынадай ұғымдар пайдаланылады:
Әкім – Астана қаласының әкімі;
Әкімдік – Астана қаласының жергілікті атқарушы органы;
сәулет-жоспарлау тапсырмасы – объектінің мақсатына, негізгі өлшемдеріне және нақты жер учаскесінде (алаңшада, трассада) орналастырылуына қойылатын талаптар кешені, сондай-ақ Астана қаласы үшін қала құрылысы регламенттеріне сәйкес белгіленетін, жобалау мен құрылыс жүргізуге қойылатын міндетті талаптар, шарттар мен шектеулер;
қаланы абаттандыру – адамның қала аумағында қолайлы, салауатты және ыңғайлы өмір сүруіне жағдай жасауға бағытталған бөліктер мен жұмыстар кешені;
мемлекеттік қала құрылысы кадастры – қала құрылысы регламенттерін, қала құрылысы, сәулет және құрылыс қызметінің аумағын пайдаланудың әлеуметтік-құқықтық режимінің сипаттары, инженерлік-техникалық қамтамасыз етілу деңгейі, онда орналасқан объектілердің өлшемдері мен жай-күйі, сондай-ақ табиғи ауа-райлық пен экологиялық жағдай бойынша оны сипаттайтын картографиялық, статистикалық және мәтіндік ақпаратты қамтитын сан мен сапа көрсеткіштерінің мемлекеттік жүйесі;
қала құрылысы регламенттері – аумақты (жер учаскелерін) және басқа да жылжымайтын мүлік объектілерін пайдалану режимдері, рұқсаттары мен шектеулері (ауыртпашылықты, бас тарту мен сервитуттарды қоса алғанда), сондай-ақ заңнамалық тәртіппен белгіленген Астана қаласында олардың жай-күйін өзгертуге арналған кез келген рұқсат етілген өзгерістер;
құрылыс салушы (тапсырыс беруші) - жылжымайтын мүлік объектісін салуды өзі не құрылыс мердігерлік шарты негізінде мердігерлік ұйым арқылы жүзеге асыратын заңды немесе жеке тұлға;
өтініш беруші – жаңа құрылысты жүзеге асыруға не қолданыстағы ғимараттың (құрылыстың) жекелеген орын-жайларын немесе өзге де бөліктерін қайта жаңартуға, қайта жоспарлауға немесе қайта жабдықтауға ниеті бар мүдделі жеке немесе заңды тұлға (меншік иесі, тапсырыс беруші, құрылыс салушы);
инженерлік, көлік және әлеуметтік инфрақұрылым – қаланың орнықты дамуы мен қызмет етуін қамтамасыз ететін инженерлік жабдықтың (су құбыры желісі, кәріз, жылумен қамтамасыз ету, электр желілері және т.б.), байланыстың, көліктің (автомобиль жолдары, аялдама, тұрақ үшін орындар және т.б.) құрылыстары мен коммуникацияларының, сондай-ақ халыққа әлеуметтік және мәдени-тұрмыстық қызмет көрсету объектілерінің кешені;
атқарушылық топографиялық түсірілім – қалалық координата жүйесінде, жаңадан салынған инженерлік желілер мен құрылыстармен және абаттандыру мен көгалдандыру бөліктерімен Балттық биіктік жүйесінде орындалған жергілікті жердің масштабындағы электорондық не графикалық моделі;
"қызыл сызық" - орам, шағын аудан аумағын және жоспарлау құрылымының басқа да бөліктерін елордадағы көшелерден, өту жолдары мен алаңдардан бөлу шекарасы;
құрылыс салуды реттейтін сызықтар – қызыл және сары сызықтардан немесе жер учаскесі шекарасынан шегіндіре отырып, ғимараттарды (құрылыстарды, құрылымдарды) орналастыру кезінде белгіленген құрылыс салу шекарасы;
қала құрылысындағы жылжымайтын мүлік объектілері (бұдан әрі – жылжымайтын мүлік объектілері) – ғимараттар, құрылыстар мен осы объектілер орналасатын жер учаскелеріне қатысты пайдалану, салу және қайта жаңарту жөніндегі қызмет жүзеге асырылатын объектілер;
сәулет және қала құрылысы органы – Астана қаласының аумағында сәулет және қала құрылысы қызметін мемлекеттік реттеу функцияларын орындауға уәкілетті мемлекеттік орган (бұдан әрі - СҚҚО). Сәулет және қала құрылысы органының басшысы лауазымы бойынша Астана қаласының бас сәулетшісі болып табылады;
мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органы (бұдан әрі – мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органы) - құрылыс объектілерінің қауіпсіздігін мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауды, Астана қаласының аумағында сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында лицензиялауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган. Астана қаласының мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органының басшысы Астана қаласының бас мемлекеттік құрылыс инспекторы болып табылады;
жер қатынастары жөніндегі орган – Астана қаласында жер қатынастары саласындағы функцияларды орындауға уәкілетті мемлекеттік орган (бұдан әрі – ЖҚО);
мемлекеттік жер кадастрын жүргізу жөніндегі мамандандырылған мемлекеттік кәсіпорын – Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес Астана қаласының аумағында мемлекеттік жер кадастрын жүргізу жөніндегі уәкілетті заңды тұлға;
мемлекеттік жер кадастры – жер учаскелерінің орналасуы, нысаналы мақсаты, көлемі мен шекаралары, сапа сипаттамасы, жер пайдалану есепке алынғандығы және жер учаскелерінің кадастрлық құны, өзге де қажетті мәліметтер туралы деректер жүйесі. Мемлекеттік жер кадастрына жер учаскелеріне құқық субъектілері туралы ақпаратты да енгізіледі;
мердігер – Қазақстан Республикасының аумағында сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметінің тиісті түрлерін жүзеге асыруға лицензияға ие жеке немесе заңды тұлғалар;
қала маңындағы аймақ – Астана қаласының шекарасымен іргелес, Астана қаласының аумағын дамыту, санитарлық-қорғау функцияларын орындау, демалу орындарын, бағбандық пен саяжай серіктестіктерін орналастыруға арналған жерлер;
жоба – сәулет, қала құрылысы құжаттамасы түрінде (сызбалар, графикалық және мәтіндік материалдар, инженерлік пен сметалық есептер) ұсынылған жеке және заңды тұлғалардың немесе мемлекеттің адам өмір сүруі мен тіршілігіне қажетті жағдайды қамтамасыз ету жөніндегі жоспары;
құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуді бастау туралы хабарлама – құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуді бастау туралы хабарлайтын құжат (соның ішінде электронды құжат түрінде);
құрылыс – жаңа объектілерді салу және (немесе) қолданыстағыларды (ғимараттарды, құрылыстар мен олардың кешендерін, коммуникацияларын) өзгерту (кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жабдықтау, қайта жаңарту, қалпына келтіру, күрделі жөндеу), оларға байланысты технологиялық пен инженерлік жабдықты монтаждау (бөлшектеу), құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын шығару (өндіру) арқылы өндірістік және өндірістік емес мақсаттағы негізгі қорларды құру, сондай-ақ құрылысы аяқталмаған объектілерді жабу және пайдалану мерзімі өтіп кеткен объектілерді кейіннен өңдеу жөніндегі қызмет;
құрылыс алаңы – салынатын объектіні, уақытша құрылыстарды, техниканы, топырақ үйінділерін орналастыру, құрылыс материалдарын, бұйымдар мен жабдықты жинап қою, құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындау үшін пайдаланылатын аумақ;
топографиялық түсірілім – жердің масштабта, қалалық координата жүйесінде, Балттық биіктік жүйесінде орындалған және қолданыстағы жер үстіндегі және жер астындағы желілер мен құрылыстарды көрсететін электорондық не графикалық моделі;
пайдаланушы ұйым – инженерлік коммуникацияларды (су құбыры мен электр желілері, газбен және жылумен қамтамасыз ету, байланыс және т.б.), ғимараттар мен құрылыстарды (ПИК, ӨК, ПКСД, ТК және басқалар) пайдалануды жүзеге асыратын ұйым;
жер учаскесін таңдау – жер учаскесінің нысаналы мақсаты мен пайдалану тәртібін анықтаумен оны белгілеу;
жер комиссиясы – жер заңнамасында белгіленген тәртіппен әкімдікпен құрылатын және жер учаскелеріне құқық беруге байланысты мәселелерді қарастыратын комиссия;
мамандандырылған сәулет ұйымы – өкілеттігі мен міндеттері Жарғымен және осы Ережемен белгіленетін, негізгі қызмет түрі қала құрылысы қызметін жүзеге асыру үшін бастапқы-рұқсат беретін құжаттар дайындау, жер учаскелерін бөлу сызбасын, Астана қаласы бас жоспарының нобайын, жағдайлық сызба, орналастыру сызбасын, жер учаскелерін орналастыру сызбасын және таңдау актілерін әзірлеу, топографиялық және атқарушылық түсірілімдерді орындау, ғимараттар мен құрылыстардың негізгі белдеулерін бөлу, ғимараттар мен құрылыстар салу үшін учаске шекараларын болмысқа шығару, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі объектілеріне мониторинг жүргізу, Астана қаласының кезекші жоспарын жүргізу, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында инжинирингтік қызмет көрсету, жеке тұрғын үй құрылысы аудандарында бірыңғай сәулет стилінде құрылыс салу үрдісіне қатысу болып табылатын әкімдікпен құрылған заңды тұлға;
тіркеу органы – жылжымайтын мүлікке құқықты тіркеу жөніндегі уәкілетті орган;
түнгі уақыт – жергілікті уақыт бойынша жиырма үш сағаттан бастап алты сағатқа дейінгі аралық;
жер учаскесіне құқық беретін құжат – олардың негізінде жер учаскесіне құқық пайда болатын, өзгеретін немесе күші жойылатын заңды фактілердің (заңды бөліктердің) бар болуын растайтын құжат, соның ішінде шарттар, сот шешімдері, атқарушы органдардың құқықтық актілері, мұраға құқық туралы куәлік, меншік құқығында жер учаскесіне ие немесе уақытша өтеулі жер пайдалану құқығын сатып алған мемлекеттік емес заңды тұлғалардың қайта құрылуы кезіндегі тапсыру актісі немесе бөлу теңгерімі;
жер учаскесінің сәйкестендіру құжаты – жер, құқықтық және қала құрылысы кадастрын жүргізу мақсатында қажетті жер учаскесінің сәйкестендіру сипаттамасын қамтитын құжат;
инвестор – объекті құрылысына күрделі қаржы салуды жүзеге асыратын заңды немесе жеке тұлға, инвестор құрылыс салушы болуы мүмкін;
мұздан жасалған құрылыстар – қолданбалы сипаттағы көркемдік өнер туындысы, қысқа уақытқа орналастырылатын құрылыстарға жатады және орнату барысында монолит етіп құйылған, жекелеген жағдайларда металлдан жасалған ішкі негізгі конструкциялармен, мұз бөліктерінен жылдың суық (аяз) кезеңінде жасалады;
мұз қалашығы – мұздан жасалған құрылыстар кешені;
мәслихат – Астана қаласының жергілікті өкілді органы;
рұқсатсыз жүргізілген құрылыс – рұқсатсыз салынған (көтерілген) құрылыстар (Қазақстан Республикасының жер заңнамасында белгіленген тәртіппен сол мақсаттарға бөлінбеген жер учаскесінде салынған, сондай-ақ, ол үшін қажетті рұқсат құжатын алусыз салынған тұрғын үйлер, басқа да құрылыстар немесе өзге де жылжымайтын мүлік);
құрылыс нормалары мен ережелері – жобалау мен құрылысты жүзеге асыру кезінде орындауға жататын нормативтік техникалық құжаттар;
сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы инжинирингтік қызметтер – оңтайлы жобалау көрсеткіштеріне қол жеткізу мақсатында құрылысты әзірлеу мен жүзеге асыруды қамтамасыз ететін қызметтер кешені (техникалық және авторлық қадағалау);
сараптамалық жұмыстар – ғимараттар мен құрылыстардың беріктілігі мен орнықтылығына техникалық зерттеу жүргізу және жобаларды сараптау жұмыстары;
жерге орналастыру жобасы – берілетін жер учаскесінің ауданын, оның шекарасы мен орналасу орнын, жер учаскелері мен жер пайдаланушылардың көршілес меншік иелерін, сондай-ақ берілетін жер учаскесінің ауыртпалықтары мен шектеулерін анықтайтын техникалық, экономикалық, құқықтық құжаттар кешені;
бірыңғай сәулеттік стиль – салынатын нақты ауданға тән құрылыста қолданылатын бірыңғай белгілер жиынтығы;
Астана қаласының кезекші жоспары (кезекші жоспар) – Астана қаласының аумағында сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметінің ағымдағы жағдайын көрсететін кезекші топографиялық жоспар;
Алынып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 16.10.2015 № 420/58-V шешімімен.
объектiлер мониторингi - сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi объектiлерiнiң жай-күйi мен өзгерiстерiн байқау жүйесi;
Алынып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 16.10.2015 № 420/58-V шешімімен.
жобалау ұзақтылығының нормативтік мерзімі – жобалау ұзақтылығының нормалары бойынша мемлекеттік нормативтік құжаттармен айқындалатын жобалау мерзімдері;
құрылыс салу ұзақтылығының нормативтік мерзімі – құрылыс салу ұзақтылығының нормалары бойынша мемлекеттік нормативтік құжаттармен айқындалатын құрылыс салу мерзімдері;

Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными решениями маслихата города Астаны от 25.09.2012 № 69/9-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 09.07.2013 № 162/19-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.09.2014 № 289/41-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 16.10.2015 № 420/58-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Цели и задачи Правил
2. Основными целями и задачами настоящих Правил являются:
1) создание условий для устойчивого и комплексного развития территории столицы Республики Казахстан - города Астаны на основе генерального плана, формирования архитектурного облика города Астаны в соответствии с современными мировыми архитектурно-строительными стандартами;
2) установление градостроительных и строительных требований субъектам архитектурной, градостроительной и строительной деятельности по земельным вопросам, проектированию и застройке территории города Астаны;
3) обеспечение прав и законных интересов физических и юридических лиц в сфере землепользования и застройки;
4) создание условий для привлечения инвестиций.
3. Настоящие Правила обязательны к соблюдению физическими, юридическими лицами, осуществляющими и контролирующими архитектурную, градостроительную и строительную деятельность на территории города Астаны.
4. Настоящие Правила устанавливают порядок регулирования застройки и землепользования территории города Астаны.
Глава 3. Обеспечение соблюдения градостроительных требований
5. Самовольное строительство объектов различного назначения на территории города Астаны не допускается.
6. На территории города Астаны все виды строительно-монтажных работ осуществляются при условии направления органу госархстройконтроля уведомления по форме, установленной Правительством Республики Казахстан, не менее чем за 10 (десять) рабочих дней до начала их производства.
Сноска. Пункт 6 в редакции решения маслихата города Астаны от 29.09.2014 № 289/41-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Застройка и использование земельных участков допускаются в строгом соответствии с целевым назначением, отражаемом в идентификационных документах на земельные участки. При использовании земельного участка для строительства собственник или землепользователь самостоятельно обеспечивает соответствие целевого назначения земельного участка планируемому объекту строительства. Проект землеустройства и иные документы для изменения целевого назначения и перевода земель из одной категории в другую подлежат государственной экологической экспертизе.

Ескерту. 1-тармаққа өзгерістер енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2012.09.25 № 69/9-V (алғашқы ресми жариялаған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 09.07.2013 № 162/19-V (оны алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 29.09.2014 № 289/41-V (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.10.2015 № 420/58-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
2–тарау. Қағиданың мақсаты мен міндеттері
2. Осы Қағиданың негізгі мақсаттары мен міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының елордасы – Астана қаласының бас жоспар негізінде тұрақты және кешенді дамуы, әлемнің қазіргі заманғы сәулет-құрылыс стандарттарына сәйкес елорданың сәулет келбетін қалыптастыру үшін жағдай жасау;
2) жер қатынастары, Астана қаласының аумағында жобалау мен құрылыс жүргізу мәселелері бойынша сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі субъектілеріне қала құрылысы мен құрылыс талаптарын белгілеу;
3) жеке және заңды тұлғалардың жер пайдалану мен құрылыс жүргізу саласындағы құқықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз ету;
4) инвестицияларды тарту үшін жағдай жасау.
3. Осы Қағида Елорда аумағында сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін жүзеге асыратын және бақылайтын жеке, заңды тұлғалармен сақталуы міндетті.
4. Осы Қағида Астана қаласының аумағында құрылыс жүргізу мен жер пайдалануды реттеу тәртібін белгілейді.
3-тарау. Қала құрылысы талаптарының
сақталуын қамтамасыз ету
5. Астана қаласының аумағында түрлі мақсаттағы объектілерді рұқсатсыз салуға жол берілмейді.
6. Астана қаласының аумағында құрылыс-монтаждау жұмыстарының барлық түрлері Қазақстан Республикасы Үкіметімен белгіленген үлгі бойынша оларды бастағанға дейін 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органына хабарлама жіберген жағдайда жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 29.09.2014 № 289/41-V (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
7. Құрылыс регламенттеріне сәйкес әкімдік белгілейтін және жер учаскесіне сәйкестендіру құжаттарында көрсетілген нысаналы мақсатына қатаң түрде сәйкес болғанда жер учаскелерінде құрылыс жүргізуге және оларды пайдалануға рұқсат беріледі. Құрылыс жүргізу үшін жер учаскесін пайдалану кезінде меншік иесі немесе жер пайдаланушы жер учаскесінің нысаналы мақсатының жоспарланған құрылыс объектісіне сәйкес болуын өзіндік қамтамасыз етеді. Жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту және жерді бір санаттан екінші санатқа ауыстыру үшін жерге орналастыру жобасы мен өзге де құжаттар мемлекеттік экологиялық сараптамадан өтуі тиіс.

8. В целях обеспечения комфортных условий проживания и безопасности граждан на территории города Астаны не допускается производство строительно-монтажных работ, сопровождаемых шумом в ночное время, за исключением восстановительных работ по ликвидации аварий инженерных сетей, систем и коммуникаций.
9. Осуществление отдельных видов деятельности в сфере архитектуры, градостроительства и строительства, требующих лицензирования, допускается лишь при наличии лицензии, за исключением деятельности, осуществляемой субъектами прямо предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 9 в редакции решения маслихата города Астаны от 25.09.2012 № 69/9-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Порядок и условия выдачи лицензий определяются законодательством Республики Казахстан о лицензировании.
11. Физические и юридические лица на территории города Астаны:
1) осуществляют застройку в соответствии с настоящими Правилами;
2) не совершают действия, оказывающие вредное воздействие на памятники истории и культуры, памятники природы, городские, сельские и природные ландшафты, объекты инженерной, транспортной инфраструктур и благоустройства территорий, затрагивающие законные интересы третьих лиц и препятствующие реализации прав собственников, арендаторов или пользователей сопредельных земельных участков и иных объектов недвижимости;
3) проводят работы по надлежащему содержанию зданий, строений, сооружений и иных объектов недвижимости, благоустройству земельных участков в соответствии с утвержденной архитектурно-градостроительной документацией, строительными нормами и правилами, экологическими, санитарными, противопожарными и иными специальными нормативами и требованиями;
4) выполняют предписания государственных органов и должностных лиц, осуществляющих контроль в области архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
5) предоставляют по уведомлению органа госархстройконтроля необходимую информацию и техническую документацию по строительным объектам, а также заключение экспертизы соответствующих проектов;
6) предоставляют организациям, осуществляющим проведение технической инвентаризации и технического обследования объектов недвижимости, ведение градостроительного государственного кадастра и мониторинга застройки территории города, доступ к принадлежащим данным физическим и юридическим лицам объектам недвижимости;
7) передают необходимую проектно-сметную документацию, материалы комплексных инженерных изысканий и иные материалы соответствующим государственным органам и организациям в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

8. Астана қаласының аумағында азаматтарға өмір сүруге ыңғайлы жағдай мен қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында инженерлік желілер, жүйелер мен коммуникациялардағы апаттарды жою жөніндегі қалпына келтіру жұмыстарын қоспағанда, түнгі уақытта шу шығаратын құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуге жол берілмейді.
9. Қазақстан Республикасының заңнамасында тікелей қарастырылған субъектілер жүзеге асыратын қызметтерді қоспағанда, лицензиялауды талап ететін сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы қызметтің жекелеген түрлерін жүзеге асыруға тек лицензиясы болған жағдайда жол беріледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 2012.09.25 № 69/9-V (алғашқы ресми жариялаған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
10. Лицензияларды беру тәртібі мен шарттары Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңнамасында белгіленген.
11. Жеке және заңды тұлғалар Астана қаласының аумағында:
1) осы Қағидаға сәйкес құрылыс жүргізуді жүзеге асырады;
2) тарих және мәдениет ескерткіштеріне, табиғат ескерткіштеріне, қала, ауыл мен табиғат жерлеріне, инженерлік, көлік инфрақұрылымы және аумақты абаттандыру объектілеріне зиян келтіретін, үшінші тұлғалардың заңды мүдделерін қозғайтын және меншік иелерінің, жалға алушылардың немесе шектес жер учаскелері мен өзге де жылжымайтын мүлік объектілерін пайдаланушылардың құқықтарын іске асыруға кедергі болатын іс-қимылдар жасамайды;
3) бекітілген сәулет-қала құрылысы құжаттамасына, құрылыс нормалары мен ережелеріне, экологиялық, санитарлық, өртке қарсы және өзге де арнайы нормативтер мен талаптарға сәйкес ғимараттар мен құрылыстарды және өзге де жылжымайтын мүлік объектілерін қалыпты күтіп ұстау, жер учаскелерін абаттандыру жөнінде жұмыс жүргізеді;
4) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғалардың ұсынымдарын орындайды;
5) мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органының сұранымы бойынша құрылыс объектілері жөнінде қажетті ақпарат пен техникалық құжаттаманы, сондай-ақ тиісті жобалар сараптамасының қорытындысын береді;
6) жылжымайтын мүлік объектілеріне техникалық түгендеу мен техникалық тексеру жүргізуді жүзеге асыратын ұйымдарға қала құрылысы мемлекеттік кадастрын және қала аумағында құрылыс жүргізілуіне мониторинг жүргізуге, жеке және заңды тұлғаларға тиесілі жылжымайтын мүлік объектілеріне қол жеткізуге рұқсат береді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тиісті мемлекеттік органдар мен ұйымдарға қажетті жобалау-сметалық құжаттаманы, кешенді инженерлік зерттеулерді және өзге де материалдарды береді;

8) соблюдают требования законодательства Республики Казахстан по охране окружающей среды.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 25.09.2012 № 69/9-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Полномочия государственных органов
12. В компетенцию Акимата в соответствии с законодательством Республики Казахстан входит:
1) представление на утверждение маслихату настоящих Правил;
2) принятие решения о предоставлении или об отказе в предоставлении соответствующего права на земельный участок (прирезке к имеющемуся дополнительного участка) для целей проектирования, обследования и проведения изыскательских работ и строительства;
3) участие в выработке государственной градостроительной, архитектурной и строительной политики, реализуемой на территории столицы Республики Казахстан – города Астаны;
4) изъятие земельных участков, в том числе для государственных нужд;
5) согласование:
проектов государственных нормативов (государственные нормативные документы) в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, применяемых на территории города Астаны;
правил особого регулирования архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, а также градостроительной регламентации на территории города Астаны и пригородной зоны;
правил регулирования процесса реконструкции существующих зданий и сооружений, в том числе надстройки мансардных и типовых этажей жилых зданий;
6) осуществление контроля за сроками проектирования, строительства и ввода в эксплуатацию объектов реконструкции;
7) утверждение концепции застройки районов индивидуального жилищного строительства в едином архитектурном стиле;
8) осуществление иных полномочий, возлагаемых на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 25.09.2012 № 69/9-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. В компетенцию органа архитектуры и градостроительства в соответствии с законодательством Республики Казахстан входят:
1) проведение государственной архитектурной, градостроительной и строительной политики на территории города Астаны;
2) подготовка предложений Акиму по размещению объектов и комплексов, предоставлению земельных участков для градостроительных целей и их изъятию для государственных нужд в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан;

8) Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнамасының талаптарын сақтайды.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2012.09.25 № 69/9-V (алғашқы ресми жариялаған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
4-тарау. Мемлекеттік органдардың өкілеттіктері
12. Әкімдіктің құзыретіне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мыналар кіреді:
1) Астана қаласының аумағында құрылыс салу қағидасын мәслихатқа бекітуге ұсыну;
2) жобалау, зерттеу және іздестіру жұмыстарын жүргізу мен салу мақсаты үшін жер учаскесіне (қолда бар қосымша учаске өлшеміне) тиісті құқық беру немесе беруден бас тарту туралы шешім қабылдау;
3) Қазақстан Республикасының елордасы – Астана қаласының аумағында іске асырылатын қала құрылысы, сәулет және құрылыс қызметі саясатын пысықтауға қатысу;
4) жер учаскелерін алып қою, соның ішінде мемлекеттік қажеттілік үшін;
5) мыналарды:
сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы Астана қаласының аумағында қолданылатын мемлекеттік нормативтердің (мемлекеттік нормативтік құжаттар) жобаларын;
сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін ерекше реттеу ережесін, сондай-ақ Астана қаласының аумағында және қала маңындағы аумақта қала құрылысын регламенттеуді;
қолданыстағы ғимараттар мен құрылыстарды қайта жаңарту процесін реттеу, соның ішінде тұрғын ғимараттардың мансардтық құрылысы мен үлгі қабаттарын салу ережесін келісу;
6) қайта жаңарту объектілерін жобалау, салу мен пайдалануға беру мерзімдерін бақылауды жүзеге асыру;
7) жеке тұрғын үй құрылысы аудандарын бірыңғай сәулеттік стильде салу тұжырымдамасын бекіту;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2012.09.25 № 69/9-V (алғашқы ресми жариялаған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
13. Астана қаласы сәулет және қала құрылысы органының құзыретіне мыналар кіреді:
1) Астана қаласының аумағында мемлекеттік сәулет, қала құрылысы және құрылыс саясатын жүргізу;
2) Әкімге объектілер мен кешендерді орналастыру, қала құрылысы мақсатында жер учаскелерін беру және оларды Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда мемлекеттік қажеттілік үшін алып қою жөнінде ұсыныстар дайындау;

3) организация работы по приемке объектов (комплексов), вводимых в эксплуатацию;
4) взаимодействие с республиканскими и территориальными подразделениями государственной экспертизы проектов, государственной архитектурно-строительной инспекции по вопросам защиты государственных, общественных и частных интересов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
5) ведение государственного градостроительного кадастра города Астаны;
6) выдача архитектурно-планировочного задания и необходимых исходных данных на разработку проекта изменения (реконструкции, перепланировки, переоборудования) жилых и нежилых помещений (отдельных частей) в существующих жилых зданиях;
7) ведение совместно с органом госархстройконтроля мониторинга самовольного строительства; в случае выявления самовольных построек принятие мер;
8) присвоение порядковых номеров зданиям, сооружениям и иным объектам;
9) осуществление иных полномочий, предусмотренных законами, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
10) выдача разрешения на производство работ по вскрытиям городских территорий, связанных с ремонтом, строительством инженерных сетей, устройством малых архитектурных форм и элементов городского оформления и благоустройства.
11) разработка концепции застройки районов индивидуального жилищного строительства в едином архитектурном стиле;
12) утверждение типовых форм заявлений, подаваемых заявителями в соответствии с настоящими Правилами, типовых форм договоров, заключаемых специализированной архитектурной организацией, в соответствии с параграфом 3 главы 12 настоящих Правил;
13) выдача акта сноса объекта недвижимости на основании письменного заключения о наличии и сносе объекта недвижимости, выданного Республиканским государственным коммунальным предприятием «Центр по недвижимости города Астаны» Комитета регистрационной службы и оказания правовой помощи Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - Центр по недвижимости).
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными решениями маслихата города Астаны от 30.09.2011 № 491/70-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 25.09.2012 № 69/9-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.09.2014 № 289/41-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 24.02.2015 № 328/47-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3) пайдалануға берілетін объектілерді (кешендерді) қабылдау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
4) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы мемлекеттік, қоғамдық және жеке меншік мүдделерді қорғау мәселелері жөнінде жобаларды мемлекеттік сараптау, мемлекеттік сәулет-құрылыс инспекциясының республикалық және аумақтық бөлімшелерімен өзара іс-қимыл;
5) Астана қаласының мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізу;
6) қолданыстағы тұрғын ғимараттардағы тұрғын және тұрғын емес орын-жайларды (жекелеген бөліктер) өзгерту (қайта жаңарту, қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) жобасын әзірлеуге сәулет-жоспарлау тапсырмасын және қажетті бастапқы деректерді беру;
7) МСҚБО-мен бірлесіп рұқсатсыз құрылысқа мониторинг жүргізу; рұқсатсыз құрылыс анықталған жағдайда шара қолдану;
8) ғимараттарға, құрылыстар мен өзге де объектілерге реттік нөмірлер беру;
9) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.
10) инженерлік желілерді жөндеуге, салуға, шағын сәулет нысандары мен қалалық безендіру және абаттандыру элементтері құрылыстарымен байланысты қала аумақтарын ашу бойынша жұмыстарды жүргізуге рұқсат беру;
11) жеке тұрғын үй құрылысы аудандарын бірыңғай сәулеттік стильде салу тұжырымдамасын әзірлеу;
12) Осы қағидадаға сәйкес өтініш берушілермен берілетін өтініштердің типтік үлгілерін, мамандандырылған сәулет ұйымымен жасасатын шарттардың типтік үлгілерін бекіту осы Қағиданың 12-тарауының 3-параграфына сәйкес;
13) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Тіркеу қызметі және құқықтық көмек көрсету комитетінің "Астана қаласының жылжымайтын мүлік орталығы" республикалық мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны (бұдан әрі - Жылжымайтын мүлік орталығы) берген жылжымайтын мүлік объектісінің бар екендігі және оны бұзу туралы жазбаша қорытынды негізінде жылжымайтын мүлік объектісін бұзу актісін беру.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2011.09.30 № 491/70-IV (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2012.09.25 № 69/9-V (алғашқы ресми жариялаған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 29.09.2014 № 289/41-V (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 24.02 2015 № 328/47-V (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.

14. Орган по земельным отношениям в пределах своей компетенции:
1) определяет возможность использования испрашиваемого земельного участка по заявленному целевому назначению, совместно с органом архитектуры и градостроительства в соответствии с территориальным зонированием;
2) готовит проекты постановлений акимата о предоставлении или об отказе в предоставлении соответствующего права на земельный участок;
2-1) заключает договоры купли-продажи и договоры аренды земельного участка и временного безвозмездного землепользования и осуществляет контроль за исполнением условий заключенных договоров;
3) осуществляет утверждение землеустроительных проектов по формированию земельных участков и кадастровой (оценочной) стоимости конкретных земельных участков, продаваемых в частную собственность государством;
4) выдает идентификационные документы на земельные участки;
5) осуществляет организацию подготовки и утверждения землеустроительных проектов, необходимых для подготовки проектов постановлений акимата по принудительному отчуждению земельных участков для государственных нужд;
6) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законами, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 25.09.2012 № 69/9-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. В компетенцию органа госархстройконтроля входят:
1) осуществление надзора за наличием у заказчика (застройщика) документов, подтверждающих его соответствующие права на данный земельный участок, и договора с подрядчиком (генподрядчиком); наличием лицензий у подрядной организации на соответствующие виды строительно-монтажных работ; наличием утвержденной в установленном порядке проектно-сметной документации, строгим соблюдением проектных решений; своевременным оформлением и ведением участниками строительства исполнительной технической документации, в том числе при внесении изменений в утвержденную проектно-сметную документацию; качеством применяемых строительных материалов, изделий и конструкций, монтируемого оборудования, наличием соответствующих сертификатов; качеством проводимых строительно-монтажных работ; полным объемом выполненных работ и готовностью завершенного строительства объекта к процедуре приемки и ввода в эксплуатацию;
2) исключен решением маслихата города Астаны от 29.09.2014 № 289/41-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);

14. Жер қатынастары жөніндегі орган өз құзыреті шегінде:
1) сәулет және қала құрылысы органымен бірлесіп аумақтық бөлуге сәйкес көрсетілген нысаналы мақсаты бойынша сұратылған жер учаскесін пайдалану мүмкіндігін белгілейді;
2) жер учаскесіне тиісті құқық беру немесе беруден бас тарту туралы әкімдік қаулыларының жобаларын әзірлейді;
2-1) жер учаскесін сатып алу-сату шарты мен жалға алу және уақытша өтеусіз жер пайдалану шарттарын жасасады және жасасқан шарттардың талаптарының орындалуына бақылауды жүзеге асырады;
3) жер учаскелерін қалыптастыру және мемлекет жеке меншікке сататын нақты жер учаскелерінің кадастрлық (бағалау) құны жөніндегі жерге орналастыру жобаларын бекітуді жүзеге асырады;
4) жер учаскелеріне сәйкестендірілген құжаттарды береді;
5) мемлекеттік қажеттілік үшін жер учаскелерін мәжбүрлеп иеліктен шығару жөнінде Әкімдіктің қаулы жобаларын дайындау үшін қажетті жерге орналастыру жобаларын дайындау мен бекітуді ұйымдастыруды жүзеге асырады;
6) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2012.09.25 № 69/9-V (алғашқы ресми жариялаған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
15. МСҚБО құзыретіне мыналар кіреді:
1) тапсырыс берушіде (құрылыс салушыда) белгіленген жер учаскесіне оның тиісті құқығын растайтын құжаттардың және мердігермен (бас мердігермен) жасалған шарттың болуын; құрылыс-монтаждау жұмыстарының тиісті түрлеріне мердігерлік ұйымда лицензиялардың болуын; белгіленген тәртіппен бекітілген жобалау-сметалық құжаттаманың болуын; жобалық шешімдердің қатаң сақталуын; құрылысқа қатысушылардың атқарушылық техникалық құжаттаманың уақтылы ресімделуі мен жүргізілуін, соның ішінде бекітілген жобалау-сметалық құжаттамаға өзгерістер енгізу кезінде; қолданылатын құрылыс материалдарының, бұйымдар мен конструкциялардың, құрастырылатын жабдық сапасын; тиісті сертификаттардың болуын; жүргізілетін құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасын; орындалған жұмыстардың толық көлемін және құрылысы аяқталған объектінің оны пайдалануға қабылдау мен қосу рәсіміне дайындығын қадағалауды жүзеге асыру;
2) Алынып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 29.09.2014 № 289/41-V (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.

3) мониторинг строящихся (намечаемых к строительству) объектов и контроль за безопасностью строящихся (реконструируемых, расширяемых, модернизируемых, капитально ремонтируемых) объектов и комплексов;
4) участие в работе приемочных и государственных приемочных комиссий;
5) принятие мер по отношению к юридическим и должностным лицам, допустившим нарушения либо не устранившим нарушения в установленные нормативные сроки;
6) осуществление лицензирования архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, аттестация экспертов на право осуществления экспертных работ и инжиниринговых услуг в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
7) осуществление иных полномочий, предусмотренных законами, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными решениями маслихата города Астаны от 30.09.2011 № 491/70-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 25.09.2012 № 69/9-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел 2. Регулирование застройки территории города Астаны
Глава 5. Проведение обследования, изыскательских работ и проектирование на земельных участках
Сноска. Глава 5 в редакции решения маслихата города Астаны от 29.09.2014 № 289/41-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
§ 1. Предпроектная стадия
16. Физические и юридические лица до подачи заявления на предоставление земельного участка для строительства объекта для проведения обследования, изыскательских работ и проектирования на предполагаемом земельном участке подают в Акимат заявление о разрешении на проведение обследования, изыскательских работ и проектирование по форме, утвержденной органом архитектуры и градостроительства.
В заявлении должны быть указаны:
1) описание объекта, предполагаемого к строительству;
2) местоположение земельного участка с указанием на распечатке части плана детальной планировки с интернет-ресурса органа архитектуры и градостроительства;
3) цель использования и предполагаемые размеры земельного участка, необходимого для строительства объекта;
4) фамилия, имя, отчество (при наличии), адрес и телефон заявителя, индивидуальный идентификационный номер (ИИН) – для физических лиц;
5) наименование организации, фамилия, имя, отчество руководителя, почтовый адрес и телефон, бизнес идентификационный номер (БИН) – для юридических лиц.
В случае представления неполного пакета документов, заявление возвращается заявителю в течение двух рабочих дней с отказом в рассмотрении заявления.

3) салынып жатқан (құрылысы жоспарланған) объектілерге мониторинг жүргізу және салынып жатқан (қайта жаңартылатын, кеңейтілетін, жаңғыртылатын, күрделі жөнделетін) объектілер мен кешендердің қауіпсіздігін бақылау;
4) қабылдау және мемлекеттік қабылдау комиссияларының жұмысына қатысу;
5) бұзушылықтарға жол берген не белгіленген нормативтік мерзімдерде жіберілген бұзушылықтарды жоймаған заңды және лауазымды тұлғаларға қатысты шараларды қолдану;
6) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін лицензиялауды, сараптама жұмыстары мен сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында инжинирингтік қызметтерді жүзеге асыру құқығына сарапшыларды аттестациядан өткізуді жүзеге асыру;
7) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2011.09.30 № 491/70-IV (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2012.09.25 № 69/9-V (алғашқы ресми жариялаған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 29.09.2014 № 289/41-V (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Шешімдерімен.
2-бөлім. Астана қаласының аумағында құрылыс салуды реттеу
5-тарау. Зерттеу, іздестіру жұмыстарын жүргізу және жер учаскелерінде жобалау
Ескерту. 5-тарау жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 29.09.2014 № 289/41-V (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
§ 1. Жобалау алдындағы кезең
16. Жеке және заңды тұлғалар объектіні салуға жер учаскесін беру үшін өтініш бергенге дейін болжанған жер учаскесінде зерттеу, іздестіру жұмыстарын жүргізу және жобалау үшін Әкімдікке сәулет және қала құрылысы органымен бекітілген үлгі бойынша зерттеу, іздестіру жұмыстарын жүргізуге және жобалауға рұқсат беру туралы өтініш береді.
Өтініште мыналар көрсетілуі тиіс:
1) құрылыс салуға болжанған объектінің сипаты;
2) сәулет және қала құрылысы органының интернет-ресурсынан түбегейлі жоспарлау жобасының басып шығарылған бөлігінде жер учаскесінің орналасу орны;
3) объекті салу үшін қажетті жер учаскесін пайдалану мақсаты мен болжанған өлшемдері;
4) жеке тұлғалар үшін - өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), мекенжайы мен телефоны, жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН);
5) заңды тұлғалар үшін – ұйым атауы, басшының тегі, аты, әкесінің аты, пошталық мекенжайы және телефоны, бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН).
Құжаттар топтамасы толық тапсырылмаған жағдайда өтініш өтінішті қараудан бас тартумен екі жұмыс күні ішінде өтініш берушіге қайтарылады.

17. Подготовка и оформление постановления Акимата по заявлению о разрешении на проведение обследования, изыскательских работ и проектирование осуществляется органом архитектуры и градостроительства в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты принятия заявления.
Проект постановления Акимата о разрешении или отказе на проведение обследования, изыскательских работ и проектирование готовится на основании заключения органа архитектуры и градостроительства о возможности выбора земельного участка для строительства объекта и заключения земельной комиссии о возможности либо невозможности проведения обследования, изыскательских работ и проектирования.
18. Выписки из постановления Акимата предоставляются заявителю в течение трех рабочих дней со дня его подписания.
19. Орган архитектуры и градостроительства в срок не более семи рабочих дней с даты принятия постановления Акимата о разрешении на проведение обследования, изыскательских работ и проектирование объекта подготавливает для заключения с застройщиком договор об условиях проведения обследования, изыскательских работ и проектирования, которым определяются обязанности сторон, устанавливаются график и сроки выполнения работ.
20. Обследование, изыскательские работы и проектирование объекта осуществляются в порядке, установленном настоящими Правилами, в течение нормативных сроков продолжительности проектирования в строгом соответствии с постановлением Акимата о разрешении на проведение обследования, изыскательских работ и графиком, указанным в пункте 19 настоящих Правил. Любое нарушение условий постановления Акимата или сроков, установленных графиком, является основанием для отмены постановления и расторжения договора об условиях проведения обследования, изыскательских работ и проектирования органом по архитектуре и градостроительству в одностороннем порядке.
21. Постановление Акимата о разрешении на проведение обследования, изыскательских работ и проектирование и договор об условиях проведения обследования, изыскательских работ и проектирования являются основанием для проведения обследования, изыскательских работ и составления задания заказчика на проектирование намеченного объекта, если иное не предусмотрено настоящими Правилами.
22. При строительстве объекта на земельных участках, находящихся у заявителя на праве собственности или землепользования, лица, заинтересованные в строительстве объекта, подают в Акимат через орган архитектуры и градостроительства соответствующее заявление по форме, утвержденной органом архитектуры и градостроительства. Рассмотрение заявления осуществляется в срок, указанный в пункте 17 настоящих Правил с принятием Акиматом постановления о разрешении проектирования (первоначального этапа строительства).

17. Зерттеу, іздестіру жұмыстарын жүргізуге және жобалауға рұқсат беру туралы өтініш бойынша Әкімдік қаулысын әзірлеу және рәсімдеу өтініш қабылданған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде сәулет және қала құрылысы органымен жүзеге асырылады.
Зерттеу, іздестіру жұмыстарын жүргізуге және жобалауға рұқсат беру немесе бас тарту туралы Әкімдік қаулысының жобасы объектіні салу үшін жер учаскесін таңдау мүмкіндігі туралы сәулет және қала құрылысы органының қорытындысы және зерттеу, іздестіру жұмыстарын жүргізу және жобалау мүмкіндігі немесе мүмкін еместігі туралы жер комиссиясының қорытындысы негізінде дайындалады.
18. Әкімдік қаулысынан үзінді өтініш берушіге оған қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде беріледі.
19. Сәулет және қала құрылысы органы объектіні зерттеу, іздестіру жұмыстарын жүргізуге және жобалауға рұқсат беру туралы Әкімдік қаулысын қабылдаған күннен бастап жеті жұмыс күнінен аспайтын мерзімде құрылыс салушымен жасау үшін тараптардың міндеттері, жұмыстарды орындау кестесі мен мерзімдері белгіленетін зерттеу, іздестіру жұмыстарын жүргізу және жобалау талаптары туралы шарт дайындайды.
20. Объектіні зерттеу, іздестіру жұмыстарын жүргізу және жобалау осы Қағидалармен белгіленген тәртіпте, осы Қағидалардың 19-тармағында көрсетілген зерттеу, іздестіру жұмыстарын жүргізуге рұқсат беру туралы Әкімдік қаулысымен және кестемен қатаң сәйкестікте жобалау ұзақтылығының нормативтік мерзімдері ішінде жүзеге асырылады. Әкімдік қаулысының талаптарын немесе кестемен белгіленген мерзімдердің кез-келген бұзылуы қаулыны жою және бір жақты тәртіпте сәулет және қала құрылысы жөніндегі органмен зерттеу, іздестіру жұмыстарын жүргізу және жобалау талаптары туралы шартты бұзу үшін негіз болып табылады.
21. Зерттеу, іздестіру жұмыстарын жүргізуге және жобалауға рұқсат беру туралы Әкімдіктің қаулысы және зерттеу, іздестіру жұмыстарын жүргізу және жобалау талаптары туралы шарт зерттеу, іздестіру жұмыстарын жүргізуге және осы Қағидаларда басқалары қарастырылмаса, белгіленген объектіні жобалауға арналған тапсырыс беруші тапсырмасын жасау үшін негіз болып табылады.
22. Өтініш берушінің жеке меншік немесе жер пайдалану құқығындағы жер учаскелерінде объекті салу барысында объекті салуға мүдделі тұлғалар Әкімдікке сәулет және қала құрылысы органымен бекітілген үлгі бойынша сәулет және қала құрылысы органы арқылы тиісті өтініш береді. Өтінішті қарау Әкімдікпен жобалауға рұқсат беру туралы (құрылыс салудың бастапқы кезеңі) қаулы қабылдаумен осы Қағиданың 17-тармағында көрсетілген мерзімде жүзеге асырылады.

23. Задание на проектирование составляется заказчиком либо его уполномоченным лицом (застройщиком) и утверждается заказчиком. Задание на проектирование является неотъемлемой частью договора на выполнение заказа по разработке предпроектной и/или проектной (проектно-сметной) документации. Задание на проектирование должно включать требуемые параметры объекта, иные исходные данные.
24. Архитектурно-планировочное задание и технические условия на подключение к источникам инженерного и коммунального обеспечения подготавливаются органом архитектуры и градостроительства и выдаются через центры обслуживания населения (далее – ЦОН).
25. Заявление на получение архитектурно-планировочного задания и технических условий представляется заказчиком в орган архитектуры и градостроительства. К заявлению прилагаются следующие документы:
1) решение местного исполнительного органа о разрешении на проведение обследования, изыскательских работ и проектирование или разрешение местного исполнительного органа на изменение существующих объектов – для реконструкции (перепланировки, переоборудования);
2) утвержденное задание на проектирование.
26. Орган архитектуры и градостроительства обеспечивает подготовку и согласование с заинтересованными государственными органами и эксплуатирующими организациями исходно-разрешительной документации на проектируемый объект строительства, в котором указываются:
месторасположение предполагаемого земельного участка;
площадь отводимой территории с указанием площади здания, стоянок для транспорта и иных элементов;
проектные границы участка в соответствии с проектами детальной планировки и застройки территорий и расстояний до смежных участков;
предполагаемое целевое использование земельных участков;
обеспечение земельных участков объектами инженерной, транспортной и социальной инфраструктур;
вид права на земельный участок, обременения, сервитуты (при наличии земельного участка).
27. Подготовка исходно-разрешительных документов по проведению обследования, изыскательских работ и проектированию осуществляется специализированной архитектурной организацией за счет средств местного бюджета.
28. Орган архитектуры и градостроительства не позднее следующего рабочего дня после получения заявления на получение архитектурно-планировочного задания и технических условий направляет запрос на получение технических условий с приложением документов к поставщикам услуг по инженерному и коммунальному обеспечению.
29. Поставщики услуг по инженерному и коммунальному обеспечению в течение пяти рабочих дней с момента получения запроса направляют в орган архитектуры и градостроительства технические условия с указанием параметров и места присоединения либо обоснованный отказ в их выдаче.

23. Жобалауға тапсырманы тапсырыс беруші не оның уәкілетті тұлғасы (құрылыс салушы) жасайды және тапсырыс беруші оны бекітеді. Жобалауға тапсырма жобалау алдындағы және/немесе жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеу жөніндегі тапсырысты орындауға арналған шарттың ажырамас бөлігі болып табылады. Жобалауға тапсырма объектінің талап етілетін өлшемдерін, өзге де бастапқы деректерін қамту тиіс.
24. Инженерлік және коммуналдық қамсыздандыру көздеріне қосылуға арналған сәулет-жоспарлау тапсырмасы мен техникалық шарттар сәулет және қала құрылысы органымен әзірленеді және халыққа қызмет көрсету орталықтары (бұдан әрі – ХҚО) арқылы беріледі.
25. Сәулет-жоспарлау тапсырмасын және техникалық шарттарды алуға арналған өтінішті тапсырыс беруші сәулет және қала құрылысы органына береді. Өтінішке мынадай құжаттар қоса тіркеледі:
1) зерттеу, іздестіру жұмыстарын жүргізуге және жобалауға жергілікті атқарушы органның шешімі немесе қайта жаңарту (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) үшін - қолданыстағы объектілерді өзгертуге жергілікті атқарушы органның берген рұқсаты;
2) жобалауға бекітілген тапсырма.
26. Сәулет және қала құрылысы органы жобаланып отырған құрылыс объектісіне бастапқы-рұқсат беру құжаттамасын дайындауды және мүдделі мемлекеттік органдармен және пайдаланушы ұйымдармен келісуді қамтамасыз етеді, аталған құжаттамада мыналар көрсетіледі:
болжанатын жер учаскенің орналасқан жері;
ғимараттың, көлік үшін тұрақтардың және өзге де бөліктердің ауданын көрсетумен бөлінген аумақтың ауданы;
түбегейлі жоспарлау және аумақ құрылысы мен іргелес учаскелерге дейін арақашықтың жобаларына сәйкес учаскенің жобалық шекарасы;
болжанатын жер учаскелерін мақсатты пайдалану;
жер учаскелерін инженерлік, көлік және әлеуметтік инфрақұрылым объектілерімен қамтамасыз ету;
жер учаскесіне құқық түрі, ауыртпашылықтар, сервитуттер (жер учаскесінің болуы кезінде).
27. Зерттеу, іздестіру жұмыстарын жүргізу және жобалау жөніндегі бастапқы-рұқсат беретін құжаттарды әзірлеу мамандандырылған сәулет ұйымымен жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
28. Сәулет және қала құрылысы органы келесі жұмыс күнінен кешіктірмей сәулет-жоспарлау тапсырмасы мен техникалық шарттарды алуға тапсырма алғаннан кейін инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді жеткізушілерге құжаттарды қоса берумен техникалық шарттарды алуға сұраным жібереді.
29. Инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді жеткізушілер сұраным алған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде сәулет және қала құрылысы органына өлшемдер мен қосу орындарын көрсетумен техникалық шарттарды немесе оларды беруден негізделген бас тартуды жібереді.

30. Получение технических условий у поставщиков услуг по инженерному и коммунальному обеспечению осуществляется органом архитектуры и градостроительства с использованием информационных ресурсов государственного градостроительного кадастра.
31. Орган архитектуры и градостроительства при поступлении заявления выдает схему трасс инженерных сетей в течение пятнадцати рабочих дней.
32. Если иное не предусмотрено настоящим пунктом, срок рассмотрения заявлений на выдачу архитектурно-планировочного задания и технических условий для проектирования объектов не должен превышать восьми рабочих дней с момента поступления заявления в орган архитектуры и градостроительства из ЦОНа.
Сроки рассмотрения представленных заявителями документов органом архитектуры и градостроительства для выдачи исходных данных и архитектурно-планировочного задания на разработку проекта изменения (реконструкции, перепланировки, переоборудования) помещений или частей жилого здания (или мотивированного отказа в их выдаче) не должны превышать трех рабочих дней с момента подачи заявления.
Сроки оформления и выдачи архитектурно-планировочного задания и технических условий на подключение к источникам инженерного и коммунального обеспечения составляют пятнадцать рабочих дней с момента подачи заявления по следующим объектам:
1) производственные предприятия, вырабатывающие электрическую и тепловую энергию;
2) горнодобывающие и обогатительные производственные предприятия;
3) производственные предприятия черной и цветной металлургии, машиностроительной промышленности;
4) гидротехнические и селезащитные сооружения (дамбы, плотины), обеспечивающие безопасность населенных пунктов и территорий;
5) линейные сооружения, расположенные за пределами границ населенных пунктов:
магистральные трубопроводы (нефтегазопровод и т.д.) с объектами их обслуживания;
высоковольтные линии электропередач и волоконно-оптические линии связи;
железные дороги с объектами их обслуживания;
автомобильные дороги общего пользования, отнесенные к республиканской сети, включая мосты, мостовые переходы, тоннели, многоуровневые развязки.
33. В архитектурно-планировочное задание включаются общие рекомендации по проектированию объектов различного назначения с учетом природно-климатических, сейсмических и градостроительных условий, а также архитектурному решению, отделке фасадов и внутренних помещений, кровли и чердачных помещений с применением современных строительных и отделочных материалов; системе водоотвода атмосферных осадков с кровель и прилегающих к объекту территорий; озеленению и благоустройству территорий; покрытию проезжих частей улиц и тротуаров, малых архитектурных форм, рекламы и соблюдению концепции рекламного поля, освещения и подсветки в темное время суток и другие положения в соответствии с градостроительными регламентами для города Астаны.

30. Инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді жеткізушілерден техникалық шарттарды алуды мемлекеттік қала құрылысы кадастрының дерекқорын пайдаланумен сәулет және қала құрылысы органы жүзеге асырады.
31. Сәулет және қала құрылысы органы өтініш түскен кезде он бес жұмыс күн ішінде инженерлік желілердің трасса сызбасын береді.
32. Егер осы тармақта өзгеше көзделмесе, объектілерді жобалау үшін сәулет-жоспарлау тапсырмасы мен техникалық шарттарды беруге арналған өтінішті қарау мерзімі сәулет және қала құрылысы органына ХҚО-нан өтініш келіп түскен сәттен бастап сегіз жұмыс күнінен аспауы тиіс.
Тұрғын ғимараттың орын-жайын немесе бөліктерін өзгерту (қайта жаңарту, қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) жобасын әзірлеуге бастапқы деректер мен сәулет-жоспарлау тапсырмасын беру үшін сәулет және қала құрылысы органының өтініш берушілер ұсынған құжаттарды қарау мерзімі (немесе оларды беруден себепті бас тартуды) өтініш түскен сәттен бастап үш жұмыс күнінен аспауы тиіс.
Сәулет-жоспарлау тапсырмасы мен инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету көздеріне қосуға техникалық шарттарды ресімдеу және беру мерзімдері мынадай объектілер бойынша өтініш берілген сәттен бастап он бес жұмыс күнін құрайды:
1) электр және жылу энергиясын өндіретін өндірістік кәсіпорындар;
2) тау-кен өндіру және байыту өндірістік кәсіпорындары;
3) қара және түсті металлургия, машина жасау өнеркәсібінің өндірістік кәсіпорындары;
4) елді мекендер мен аумақтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін гидротехникалық және селден қорғау құрылыстары (дамбалар, бөгеттер);
5) елді мекендердің шекараларынан тыс орналасқан желілік құрылыстар:
оларға қызмет көрсету объектілерімен бірге магистральдық құбыржолдар (мұнай, газ құбырлары және т.б.);
жоғары вольтты электр беру желілері және талшықты-оптикалық байланыс желілері;
оларға қызмет көрсету объектілерімен бірге темір жолдар;
көпірлерді, көпір өткелдерін, тоннельдерді, көп деңгейлі айрықтарды қоса алғанда, республикалық желіге жатқызылған жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары.
33. Сәулет-жоспарлау тапсырмасы табиғи-ауа райлық, сейсмикалық және қала құрылысы жағдайын ескерумен түрлі мақсаттағы объектілерді жобалау, сондай-ақ сәулеттік шешім, қасбеттер мен ішкі орын-жайларды, төбе төсемі мен шатыр орын-жайларын қазіргі заманғы құрылыс және әрлеу материалдарын қолданумен әрлеу, төбе жабындары мен объектіге жапсарлас аумақтан атмосфералық құбылыстардың су қашыртқы жүйесін өндіру, көшелер мен аумақтың өту бөліктерінің жабындысын төсеу, шағын сәулет нысандары, жарнама және жарнама алаңының тұжырымдамасын сақтау, тәуліктің қараңғы уақытында жарықтандыру мен жарық түсіру жөніндегі жалпы ұсынымдарды және Астана қаласына арналған қала құрылысы регламенттеріне сәйкес басқа да ережелерді қамтиды.

34. В случаях, когда для строительства нового или реконструкции (перепланировки, переоборудования, модернизации, реставрации) существующего объекта не требуется отвода (прирезки) земельного участка, а также если для данных целей отсутствует необходимость в дополнительном подключении к источникам инженерного и коммунального обеспечения или увеличения нагрузок, то в архитектурно-планировочном задании делается соответствующая запись.
35. Необходимость либо отсутствие необходимости в проведении экспертизы проекта нового строительства (изменения существующего объекта) указывается в архитектурно-планировочном задании в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере архитектуры, градостроительства и строительства, а также государственными нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства.
36. Архитектурно-планировочное задание и технические условия действуют в течение всего срока нормативной продолжительности строительства, утвержденной в составе проектной (проектно-сметной) документации.
37. Архитектурно-планировочное задание не выдается в отношении незаконно возведенных или возводимых объектов.
38. Выданное архитектурно-планировочное задание является разрешительным документом на разработку проекта.
39. Орган архитектуры и градостроительства рассматривает и утверждает эскизный проект застройки в случае отсутствия замечаний и нарушений в представленном проекте в течение восьми рабочих дней с даты представления проекта.
40. Орган архитектуры и градостроительства организует проведение градостроительного совета в течение десяти рабочих дней после поступления заявления застройщика о проведении градостроительного совета.
41. Утверждение разбивочного плана осуществляется органом архитектуры и градостроительства в течение десяти рабочих дней с даты поступления соответствующего заявления застройщика.
42. При необходимости проведения экспертизы проекта нового строительства (изменения существующего объекта) такая экспертиза проводится в соответствии с требованиями, установленными Главой 9-1 Закона Республики Казахстан «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан».
Сноска. Пункт 42 с изменением, внесенным решением Маслихата города Астаны от 24.06.2015 № 385/54-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
§ 2. Проектирование объектов
строительства и реконструкции объектов
на территории города Астаны
43. Разработка проектной документации выполняется в соответствии с архитектурно-планировочным заданием юридическими и физическими лицами, имеющими лицензию на право осуществления данного вида работ.

34. Жаңа объектіні салу немесе қолданыстағыны қайта жаңарту (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау, жаңғырту, қалпына келтіру) үшін жер учаскесін бөлу (қосып беру) талап етілмеген жағдайда, сондай-ақ осы мақсаттар үшін инженерлік пен коммуналдық қамтамасыз ету көздеріне қосымша қосылу немесе жүктемені ұлғайту қажеттілігі болмаса, сәулет-жоспарлау тапсырмасында тиісті жазба жасалады.
35. Жаңа құрылыс (қолданыстағы объектіні өзгерту) жобасына сараптама жүргізу қажеттілігі немесе қажеттіліктің болмауы Қазақстан Республикасының заңнамасына және сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерге сәйкес сәулет-жоспарлау тапсырмасында көрсетіледі.
36. Сәулет-жобалау тапсырмасы және техникалық шарттар жобалау (жобалау-сметалық) құжаттама құрамында бекітілген құрылыстың нормативтік ұзақтығының бүкіл мерзімі ішінде қолданылады.
37. Сәулет-жоспарлау тапсырмасы заңсыз салынған немесе салынып жатқан объектілерге қатысты берілмейді.
38. Берілген сәулет-жоспарлау тапсырмасы жобаны әзірлеуге арналған рұқсат беретін құжат болып табылады.
39. Сәулет және қала құрылысы органы ұсынылған жобада ескертулер мен бұзылымдар болмаған жағдайда жобаны берген күннен бастап сегіз жұмыс күні ішінде құрылыс салудың нобай жобасын қарастырады және бекітеді.
40. Сәулет және қала құрылысы органы құрылыс салушының қала құрылысы кеңесін өткізу туралы өтініші түскеннен кейін он жұмыс күні ішінде қала құрылысы кеңесін өткізуді ұйымдастырады.
41. Бөлу жоспарын бекіту құрылыс салушының тиісті өтініші түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде сәулет және қала құрылысы органымен жүзеге асырылады.
42. Жаңа құрылыстың (қолданыстағы объектіні өзгерту) жобасына сараптама жүргізу қажет болса, мұндай сараптама "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-тарау белгіленген талаптарға сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 42-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 24.06.2015 № 385/54-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
§ 2. Астана қаласының аумағында құрылыс объектілері мен
объектілерді қайта жаңартуды жобалау
43. Жобалау құжаттамасын әзірлеу осындай жұмыс түрлерін жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар заңды және жеке тұлғалар сәулет-жоспарлау тапсырмасына сәйкес орындайды.

44. В проектной документации должны отражаться меры по выполнению требований по безопасности населения, территорий и населенных пунктов от воздействия опасных (вредных) природных и техногенных, антропогенных явлений и процессов.
45. Разработчики проекта изменений, вносимых в существующие (эксплуатируемые) объекты, должны указывать в проектной документации сведения о наличии или отсутствии проектных решений, затрагивающих интересы других собственников как в процессе работ по изменению помещений или частей здания, так и при последующей эксплуатации измененного объекта.
В случаях, если планируемая реконструкция (перепланировка, переоборудование) помещений (частей жилого дома) или перенос границ помещений затрагивает интересы других собственников (сособственников), то к проекту должно быть приложено нотариально засвидетельствованное их письменное согласие на эти изменения.
Разработанный проект должен соответствовать основным требованиям и рекомендациям архитектурно-планировочного задания. В случае отклонения проектных разработок от требований архитектурно-планировочного задания, застройщик (заказчик) до предоставления проекта на экспертизу (при необходимости проведения экспертизы) и окончательное согласование согласовывает их с органом архитектуры и градостроительства.
46. При проектировании объектов в городе Астане необходимо учитывать национальные особенности культуры и традиций в архитектуре зданий и сооружений, а также организации застройки.
47. В целях создания, сохранения и воспроизводства городского зеленого фонда, при проектировании и строительстве объектов необходимо предусматривать озеленение территории не менее 20% от площади земельного участка, предоставленного под строительство объекта.
48. Экспертиза проектов по объектам, возводимым застройщиком (заказчиком) за счет собственных средств, осуществляется экспертами, имеющими соответствующий аттестат.
49. Разработанные проекты по объектам, возводимым за счет государственных инвестиций или с их участием, а также по потенциально опасным и технически сложным объектам подлежат государственной экспертизе.
50. В целях соблюдения градостроительной дисциплины, надлежащего качества проектирования, обеспечения контроля за реализацией генерального плана города Астаны, законодательства Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и государственных нормативов при градостроительном освоении территории города Астаны, застройщик (заказчик) до утверждения проектной документации обеспечивает ее согласование с разработчиками (авторами) генерального плана города Астаны в части соответствия градостроительным регламентам и плану проекта детальной планировки.

44. Жобалау құжаттамасында қауіпті (зиянды) табиғи және техногендік, антропогендік құбылыстар мен процестердің әсерінен тұрғындар, аумақтар мен елді мекендер қауіпсіздігі жөніндегі талаптарды орындау бойынша шаралар көрсетілу тиіс.
45. Қолданыстағы (пайдаланудағы) объектілерге енгізілетін өзгерістер жобасын әзірлеушілер жобалау құжаттамасында ғимараттың орын-жайларын немесе өзге де бөліктерін өзгерту жөніндегі жұмыстар барысында да, өзгертілген объектіні кейіннен пайдалануда да басқа меншік иелерінің мүддесін қозғайтын жобалық шешімдердің бар болуы немесе жоқтығы туралы мәліметтерді көрсету тиіс.
Егер орын-жайлардың (тұрғын үй бөліктерінің) жоспарлы қайта жаңартылуы (қайта жоспарлануы, қайта жабдықталуы) немесе орын-жайлар шекарасын ауыстыру басқа меншік иелерінің (қос меншік иелерінің) мүдделерін қозғаса, жобаға олардың осы өзгерістерге нотариалды куәландырылған жазбаша келісімі қоса берілуі тиіс.
Әзірленген жоспар сәулет-жоспарлау тапсырмасының негізгі талаптары мен ұсынымдарына сәйкес болуы тиіс. Жобалау әзірлемелері сәулет-жоспарлау тапсырмасының талаптарынан ауытқыған жағдайда құрылыс салушы (тапсырыс беруші) жобаны сараптамаға бергенге дейін (сараптама жүргізу қажет болса) оларды сәулет және қала құрылысы органымен түпкілікті келіседі.
46. Астана қаласында объектіні жобалау кезінде ғимараттар мен орын-жайлардың сәулетінде, сондай-ақ құрылыс жүргізуді ұйымдастыруда мәдениет пен дәстүрлердің ұлттық ерекшеліктерін ескеру қажет.
47. Қалалық жасыл қорды құру, сақтау мен көбейту мақсатында объектілерді жобалау мен салу кезінде объектіні салуға берілген жер учаскесі ауданының кемінде 20% аумақты көгалдандырды қарастыру керек.
48. Құрылыс салушы (тапсырыс беруші) өз қаражаты есебінен салған объектілер бойынша жобалардың сараптамасын тиісті аттестаты бар сарапшылар жүзеге асырады.
49. Мемлекеттік инвестициялардың есебінен немесе олардың қатысуымен көтерілетін объектілер, сондай-ақ қауіптілігі ықтимал және техникалық күрделі объектілер бойынша әзірленген жобалар мемлекеттік сараптамадан өтуге жатады.
50. Қала құрылысы тәртібін, жобалаудың тиісті сапасын сақтау, Астана қаласының Бас жоспарын, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнаманы және Астана қаласының аумағын қала құрылыстық игеру кезінде мемлекеттік нормативтерді іске асыруды бақылауды қамтамасыз ету мақсатында құрылыс салушы (тапсырыс беруші) жобалау құжаттамасын бекіткенге дейін оның Астана қаласының Бас жоспарын әзірлеушілермен (авторлармен) қала құрылысы регламенттері мен түбегейлі жоспарлау жобасының жоспарына сәйкес болу бөлігінде келісілуін қамтамасыз етеді.

51. Проекты застройки и иная проектная документация вместе с положительным заключением экспертизы и согласованием с разработчиками (авторами) генерального плана города Астаны представляются в орган архитектуры и градостроительства для согласования. Орган архитектуры и градостроительства согласовывает представленные документы в течение семи рабочих дней с момента их получения.
52. В случае согласования проекта (положительного заключения) органом архитектуры и градостроительства, проект утверждается застройщиком (заказчиком).
53. В случае отклонения проекта от строительных норм, требований и рекомендаций архитектурно-планировочного задания, проект возвращается с замечаниями на доработку. Повторное рассмотрение проекта производится в порядке, установленном настоящими Правилами.
54. При проектировании многоквартирных жилых домов, крупных торговых и общественных зданий необходимо предусматривать встроенные, пристроенные и/или подземные гаражи и автопаркинги.
55. При проектировании населенных пунктов, формировании жилых районов, благоустройстве вновь осваиваемых и реконструируемых территорий и других населенных пунктов должен обеспечиваться доступ инвалидам к жилым, общественным и производственным зданиям, сооружениям и помещениям. При проектировании временных стоянок, размещаемых в пределах жилой застройки, а также при учреждениях обслуживания и объектах приложения труда должны предусматриваться места для личных автотранспортных средств инвалидов.
56. Согласованный органом архитектуры и градостроительства и утвержденный застройщиком (заказчиком) проект является основанием для подачи заявления на предоставление земельных участков для строительства объекта в порядке, установленном главой 7 настоящих Правил, либо начала строительства в порядке, установленном настоящими Правилами, при наличии у застройщика (заказчика) земельного участка с соответствующим целевым назначением.
§ 3. Особенности проектирования малоэтажного
и индивидуального (усадебного)
жилищного строительства
57. Под индивидуальной жилой (усадебной) застройкой подразумевается усадебная (коттеджная) и блокированная застройка, при которой каждый жилой дом (квартира) имеет свой приусадебный земельный участок.
Нормы предоставления земельного участка для индивидуального жилищного строительства устанавливаются в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан.
58. Проектирование и строительство индивидуальных жилых домов осуществляются в установленном законодательством Республики Казахстан порядке согласно архитектурно-планировочному заданию, строительным нормам и настоящим Правилам.

51. Құрылыс жобалары және басқа да жобалау құжаттамасы сараптаманың оң қорытындысымен және Астана қаласының Бас жоспарын әзірлеушілердің (авторлардың) келісімімен бірге келісу үшін сәулет және қала құрылысы органына ұсынылады. Сәулет және қала құрылысы органы ұсынылған құжаттарды келіп түскен сәттен бастап жеті жұмыс күні ішінде келіседі.
52. Жобаны сәулет және қала құрылысы органы келіскен (оң қорытынды) жағдайда жобаны құрылыс салушы (тапсырыс беруші) бекітеді.
53. Жоба құрылыс нормаларынан, сәулет-жоспарлау тапсырмасының талаптары мен ұсынымдарынан ауытқуы жағдайында жоба ескертулермен пысықтауға қайтарылады. Жобаны қайта қарау осы Қағидада белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
54. Көппәтерлі тұрғын үйлерді, ірі сауда және қоғамдық ғимараттарды жобалау кезінде қоса салынған, жапсарланған және/немесе жер асты гараждары мен автопаркингтерді қарастыру қажет.
55. Елді мекендерді жобалау, тұрғын аудандарды қалыптастыру, қайта игеріліп және қайта жаңартылып жатқан аумақтарды және басқа да елді-мекендерді абаттандыру кезінде тұрғын, қоғамдық және өндірістік ғимараттарға, құрылыстар мен орын-жайларға мүгедектердің қолжетімділігі қамтамасыз етілуі тиіс. Тұрғын үй құрылыстары шегінде, сондай-ақ қызмет көрсету мекемелерінің және еңбек ұсыну объектілерінің жанында орналасқан уақытша тұрақтарды жобалау кезінде мүгедектердің жеке автокөлік құралдары үшін орын қарастырылуы тиіс.
56. Сәулет және қала құрылысы органымен келісілген және құрылыс салушымен (тапсырыс берушімен) бекітілген жоба осы Қағиданың 7-тарауында белгіленген тәртіпте объектіні салу, немесе құрылыс салушыда (тапсырыс берушіде) тиісті нысаналы мақсатымен жер учаскесі болған жағдайда осы Қағидада белгіленген тәртіпте құрылысты бастау үшін жер учаскелерін беруге арналған өтініш беру үшін негіз болып табылады.
§ 3. Жеке тұрғын үй (үй-жайлық) және шағын қабатты
құрылыстарын жобалау ерекшеліктері
57. Жеке тұрғын (үй-жайлық) құрылыстарға үй-жайлық (коттедждік) және қоршалған құрылыс жатады, онда әрбір тұрғын үйдің (пәтер) өз үй-жайлық жер учаскесі болады.
Жеке тұрғын үй құрылысы үшін жер учаскесін беру нормалары Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес белгіленеді.
58. Жеке тұрғын үйді жобалау мен салу сәулет-жоспарлау тапсырмасына, құрылыс нормаларына және осы Қағидаға сәйкес белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.

59. В районах индивидуального малоэтажного строительства должны:
1) резервироваться территории для размещения объектов социально-бытового назначения;
2) осуществляться опережающее строительство улично-дорожной сети и инженерной инфраструктуры.
60. Инженерное оборудование должно предполагать как подключение к централизованным городским системам, так и устройство локальных и квартальных автономных сооружений.
61. Проектирование индивидуального жилого дома осуществляется на основании постановления Акимата о разрешении на проектирование.
§ 4. Особенности проектирования инженерных
сетей и сооружений на территории города Астаны
62. Проектирование разводящих и внутриплощадочных инженерных сетей, обеспечивающих функционирование объектов, а также сетей внутри зданий и сооружений независимо от протяженности осуществляется по заказу застройщиков (заказчиков) в соответствии с техническими условиями инженерных служб города и архитектурно-планировочным заданием, выданным органом архитектуры и градостроительства на безвозмездной основе.
При этом, вводы инженерных коммуникаций электроснабжения, газоснабжения, холодного и горячего водоснабжения в каждую квартиру необходимо предусматривать в местах общего пользования жилого дома для обеспечения беспрепятственного доступа инженерных служб города к запорной арматуре и приборам учета.
63. Проектирование инженерных сетей и сооружений осуществляется проектными организациями или физическими лицами, имеющими соответствующие лицензии на основе схем трасс, выданных органом архитектуры и градостроительства. Схемы трасс инженерных сетей выдаются органом архитектуры и градостроительства в течение пятнадцати дней с даты поступления заявления.
64. Проекты инженерных сетей и сооружений на всех стадиях и видах должны выполняться на полноценной и откорректированной топографической съемке (срок действия не более 6 месяцев) в масштабе 1:500 в городской системе координат, в Балтийской системе высот. Разработанные проекты инженерных сетей и сооружений подлежат обязательной экспертизе. После экспертизы проект направляется в орган архитектуры и градостроительства и организации, в ведении которых находятся такие инженерные сети, для согласования. Согласование органом архитектуры и градостроительства проекта инженерных сетей и сооружений осуществляется в течение семи рабочих дней с момента его получения и действует в течение одного года. Проекты инженерных сооружений (насосные, подстанции и другие объекты) подлежат обязательной государственной экспертизе. Материалы изысканий (топографическая съемка с техническим отчетом) сдаются в специальную часть органа архитектуры и градостроительства.

59. Жеке шағын қабатты құрылыс ауданында:
1) әлеуметтік-тұрмыстық маңызы бар объектілерді орналастыру үшін аумақ қалдырылу;
2) көше-жол желісі мен инженерлік инфрақұрылымды қарқынды салу жүзеге асырылу тиіс.
60. Инженерлік жабдық орталық қалалық жүйелерге қосылуды да, жергілікті және орамдық дербес құрылыстарды жайғастыруды да көздеу тиіс.
61. Жеке тұрғын үйді жобалау Әкімдіктің жобалауға рұқсат беру туралы қаулысының негізінде жүзеге асырылады.
§ 4. Астана қаласының аумағында инженерлік желілер
мен құрылыстарды жобалау ерекшеліктері
62. Объектілердің қызмет етуін қамтамасыз ететін таратушы және алаңішілік инженерлік желілерді, сондай-ақ ғимараттар мен орын-жайлардың желілерін жобалау ұзындығына қарамастан қаланың инженерлік қызметтерінің техникалық шарттарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өтеусіз негізде сәулет және қала құрылысы органы берген сәулет-жоспарлау тапсырмасына сәйкес құрылыс салушылардың (тапсырыс берушілердің) тапсырысы бойынша жүзеге асырылады.
Бұл ретте, электрмен жабдықтаудың, газбен жабдықтаудың, суық және ыстық сумен жабдықтаудың инженерлік коммуникацияларын әрбір пәтерге енгізу қаланың инженерлік қызметтерінің бекіту арматурасы мен есептеу құралдарына кедергісіз қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін тұрғын үйдің жалпы пайдалану орындарында қарастыру қажет.
63. Инженерлік желілер мен құрылыстарды жобалауды тиісті лицензиясы бар жобалау ұйымдары немесе жеке тұлғалар сәулет және қала құрылысы органы берген трасса сызбаларының негізінде жүзеге асырылады. Инженерлік желілердің трасса сызбалары сәулет және қала құрылысы органымен өтініш түскен күннен бастап он бес күн ішінде беріледі.
64. Инженерлік желілер мен құрылыстардың жобалары барлық саты мен түрлерінде координаттардың қалалық жүйесіндегі 1:500 масштабта, биіктіктің Балттық жүйесіндегі толыққанды және түзетілген топографиялық түсірілімде (6 айдан артық емес мерзімге жарамды) орындалу тиіс. Инженерлік желілер мен құрылыстардың әзірленген жобалары міндетті түрде сараптамадан өтеді. Сараптамадан кейін жоба сәулет және қала құрылысы органына келісуге жіберіледі. Сәулет және қала құрылысы органының инженерлік желілер мен құрылыстардың жобалары келіп түскен мезеттен жеті жұмыс күні ішінде келісіледі және бір жыл ішінде күшінде болады. Инженерлік құрылыстардың жобалары (сорғы, қосалқы станциялар және басқа да объектілер) міндетті түрде мемлекеттік сараптамадан өтеді. Іздестіру материалдары (техникалық есебі бар топографиялық түсірілім) Астана қаласы сәулет және қала құрылысы органының арнайы бөліміне тапсырылады.

65. При разработке проектной документации, строительстве, эксплуатации и пост утилизации магистральных коммуникаций, головных сооружений инженерной инфраструктуры, а также при проведении работ по инженерной подготовке территорий должны приниматься решения, учитывающие интересы смежных территорий и исключающие возможность воздействия опасных (вредных) явлений и процессов на территорию и население.
66. Проектируемые инженерные сети и сооружения подлежат внесению в базу данных государственного градостроительного кадастра города Астаны.
Глава 6. Реконструкция (перепланировка,
переоборудование) жилых и нежилых помещений
Сноска. Глава 6 в редакции решения маслихата города Астаны от 29.09.2014 № 289/41-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
67. При реконструкции (перепланировке, переоборудования) жилых и нежилых помещений в зданиях и жилых домах, требующей отвода дополнительного земельного участка (прирезки территории) или изменения его целевого назначения, застройщик (заказчик) обращается в Акимат для получения разрешения на проведение обследования, изыскательских работ и проектирования реконструкции (перепланировки, переоборудования) по форме, установленной органом архитектуры и градостроительства. Заявление рассматривается в течение семи рабочих дней с даты подачи в уполномоченный орган. Проектирование осуществляется на основании постановления акимата о разрешении проектирования реконструкции (перепланировки, переоборудования) и архитектурно-планировочного задания на проектирование, выдаваемого органом архитектуры и градостроительства.
68. При реконструкции (перепланировке, переоборудовании) жилых и нежилых помещений в зданиях и жилых домах, не требующей отвода дополнительного земельного участка (прирезки территории) или изменения его целевого назначения, застройщик (заказчик), являющийся собственником помещений, получает в органе архитектуры и градостроительства архитектурно-планировочное задание на проектирование.
69. Разработанная по архитектурно-планировочному заданию и действующим нормативам проектная документация с заключением экспертизы по проекту подлежит согласованию с органом архитектуры и градостроительства.
70. При реконструкции (перепланировке, переоборудовании), требующей отвода дополнительного земельного участка (прирезки территории) или изменения его целевого назначения, застройщик (заказчик) после согласования проектной документации в порядке, установленном пунктом 68 настоящих Правил, обращается в Акимат для предоставления дополнительного земельного участка или изменения целевого назначения земельного участка, принадлежащего ему на праве собственности или землепользования. К заявлению прилагаются нотариально заверенные согласия собственников смежных помещений и участников кондоминиума. В случае положительного решения Акимата застройщик (заказчик) оформляет идентификационный документ на земельный участок в порядке, предусмотренном земельным законодательством Республики Казахстан.

65. Жобалау құжаттамасын әзірлеу, магистралдық коммуникацияларды, инженерлік инфрақұрылымның бас құрылыстарын салу, пайдалану мен кейіннен қайта өңдеу кезінде, сондай-ақ аумақты инженерлік дайындау жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде іргелес аумақтардың мүдделерін ескеретін және аумақтар мен тұрғындарға қауіпті (зиянды) құбылыстар мен процестердің әсер ету мүмкіндігін жоятын шешімдер қабылдану тиіс.
66. Жобаланған инженерлік желілер мен құрылыстар Астана қаласының мемлекеттік қала құрылысы кадастрының дерекқорына енгізілуге жатады.
6-тарау. Тұрғын және тұрғын емес орын-жайларды қайта
жаңарту (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау)
Ескерту. 6-тарау жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 29.09.2014 № 289/41-V (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
67. Қосымша жер учаскесінің бөлінісін (аумақты кесу) немесе оның нысаналы мақсатын өзгертуді қажет ететін ғимараттар мен тұрғын үйлердің тұрғын және тұрғын емес орын-жайларын қайта жаңарту (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) барысында құрылыс салушы (тапсырыс беруші) сәулет және қала құрылысы органымен белгіленген нысан бойынша зерттеу, іздестіру жұмыстарын жүргізу және қайта жаңартуды (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) жобалауға рұқсат алу үшін Әкімдікке өтініш береді. Өтініш уәкілетті органға берген күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде қаралады. Жобалау әкімдіктің қайта жаңартуды (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) жобалауға рұқсат беру туралы қаулысы мен сәулет және қала құрылысы органымен берілген сәулет-жоспарлау тапсырмасы негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 67-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 24.02 2015 № 328/47-V (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
68. Қосымша жер учаскесін бөлуді (аумақты қосып беруді) немесе оның нысаналы мақсатын өзгертуді талап етпейтін ғимараттар мен тұрғын үйлердегі тұрғын және тұрғын емес орын-жайлары қайта жаңарту (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) кезінде орын-жайдың меншік иесі болып табылатын құрылыс салушы (тапсырыс беруші) сәулет және қала құрылысы органынан жобалауға сәулет-жоспарлау тапсырмасын алады.
69. Сәулет-жоспарлау тапсырмасы мен қолданыстағы нормативтер бойынша әзірленген жобалау құжаттамасы жоба бойынша сараптаманың қорытындысымен сәулет және қала құрылысы органының келісуіне жатады.
70. Қосымша жер учаскесінің бөлінісін (аумақты кесу) немесе оның нысаналы мақсатын өзгертуді қажет ететін қайта жаңарту (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) барысында құрылыс салушы (тапсырыс беруші) осы Қағиданың 68-тармағында белгіленген тәртіпте жобалау құжаттамасын келіскеннен кейін оған жеке меншік немесе жер пайдалану құқығында тиесілі жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту немесе қосымша жер учаскесін беру үшін әкімдікке жолығады. Өтінішке көршілес орын-жайлардың меншік иелерінің және кондоминиум қатысушыларының нотариалды куәландырылған келісімі қоса ұсынылады. Әкімдік оң жақты шешім шығарған жағдайда құрылыс салушы (тапсырыс беруші) Қазақстан Республикасының жер заңнамасымен қарастырылған тәртіпте жер учаскесіне арналған сәйкестендіру құжатын алады.

71. Лица, заинтересованные в изменении жилых и нежилых помещений в жилых зданиях, а также его отдельных частей, обращаются с заявлением в Акимат для разрешения реконструкции (перепланировки, переоборудования).
К заявлению прилагаются:
1) копии документов, удостоверяющих право собственности заявителя на изменяемое помещение (часть здания), с предоставлением подлинников для установления государственным органом, рассматривающим заявление, подлинности документов, либо нотариально засвидетельствованное письменное согласие собственника (сособственников) помещений или частей здания на их изменение;
2) проект (эскиз) предполагаемых изменений, выполненный в соответствии с архитектурно-планировочным заданием соответствующего местного органа архитектуры и градостроительства.
72. Реконструкция (перепланировка, переоборудование) помещений в существующих жилых зданиях, осуществляемая в существующих границах земельного участка (территории, трассы) без изменения конструкций и функционального (целевого) назначения объекта, осуществляется на основании соответствующего решения Акимата.
73. Отказ в выдаче разрешения на реконструкцию (перепланировку, переоборудование) осуществляется в случаях, если:
1) у заявителя отсутствует право собственности на изменяемый объект, либо нотариально засвидетельствованное письменное согласие собственника (сособственников) помещения или частей здания на заявленные изменения, а также собственников помещений, чьи интересы затрагивают указанные изменения;
2) планируемое изменение предполагает использование помещения (частей здания) для вида деятельности, который запрещен или ограничен нормативными правовыми актами или нормативно-техническими документами;
3) при несоответствии проекта изменений техническим условиям или требованиям государственных нормативов.
Мотивированный отказ выдается заявителю в письменном виде с указанием конкретных нормативных правовых актов и (или) нормативно-технических документов, которым не соответствуют документы заявителя.
При устранении заявителем замечаний, на основании которых был получен мотивированный отказ в выдаче разрешения, повторное заявление рассматривается на общих основаниях.
74. До начала строительно-монтажных работ по реконструкции (переоборудованию, перепланировке) застройщик подает в орган госархстройконтроля уведомление о начале производства строительно-монтажных работ не менее чем за 10 рабочих дней до начала их производства.

71. Тұрғын ғимаратындағы тұрғын және тұрғын емес орын-жайларды, сондай-ақ оның өзге де жекелеген бөліктерін өзгертуге мүдделі және Әкімнің тиісті шешімі бар тұлғалар тиісті құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуге рұқсат алу үшін МСҚБО-ға өтінішпен жүгінеді.
Өтінішке мыналар қоса беріледі:
1) қолданыстағы объектілерді өзгертуге рұқсат алу үшін өтінішке өтінішті қарайтын мемлекеттік органның құжаттардың түпнұсқалылығын белгілеуі үшін түпнұсқаларды бере отырып, өтініш берушінің өзгертілетін объектіге меншік құқығын куәландыратын құжаттардың көшірмелері не объектінің меншік иесінің (меншік иелерінің) белгіленген өзгеріс пен оның параметрлеріне нотариалды куәландырылған жазбаша келісімі қоса беріледі;
2) тиісті жергілікті сәулет және қала құрылысы органының сәулет-жоспарлау тапсырмасына сәйкес орындалған болжанып отырған өзгерістер жобасы (нобайы).
72. Объектінің конструкциялары мен функционалдық (нысаналы) мақсатын өзгертусіз жер учаскесінің (аумақтың, тас жолының) қолданыстағы шекарасында жүзеге асырылатын пайдаланудағы тұрғын үй ғимараттарындағы орын-жайларды қайта жаңарту (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуге рұқсат алмаусыз Әкімдіктің тиісті шешімі негізінде жүзеге асырылады.
73. Қайта жаңартуға (қайта жоспарлауға, қайта жабдықтауға) рұқсат беруден бас тарту:
1) өтініш берушінің өзгертілетін объектіге тиісті меншік құқығы не өтініште көрсетілген ғимараттың орын-жайын немесе бөлігін өзгертуге меншік иесінің (қос меншік иесінің), сондай-ақ, аталған өзгерістер мүдделерін қозғайтын өзге де орын-жайлардың меншік иелерінің нотариалды куәландырылған жазбаша келісімі болмау;
2) жобаланған өзгеріс орын-жайды нормативтік құқықтық актілермен немесе нормативтік техникалық құжатармен тыйым салынған немесе шектелген қызмет түрлері үшін пайдалануды көздеу;
3) өзгерту жобасының техникалық талаптарға немесе мемлекеттік нормативтердің талаптарына сәйкес болмау жағдайларында өтініш берген сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Дәлелді бас тарту өтініш иесіне жазбаша түрде өтініш иесінің құжаттары сай келмейтін нақты нормативтік құқықтық актілер және (немесе) нормативтік техникалық құжаттар көрсетіліп беріледі.
Өтініш беруші рұқсат беруден дәлелді бас тартуға негіз болған кемшіліктерді жойған кезінде қайта берілген өтініш жалпы негізде қаралады.
74. Қайта жаңарту (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) бойынша құрылыс-монтаждау жұмыстарын бастағанға дейін құрылыс салушы мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органына оларды бастағанға дейін 10 жұмыс күнінен кешіктірмей құрылыс-монтаждау жұмыстарын бастау туралы хабарлама береді.

75. По завершении реконструкции (переоборудования, перепланировки) жилых и нежилых помещений в зданиях и жилых домах объект подлежит принятию в эксплуатацию государственной приемочной или приемочной комиссией в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
После принятия объекта в эксплуатацию, застройщик (заявитель), являющийся собственником помещений, предоставляет в орган архитектуры и градостроительства копии идентификационных и правоудостоверяющих документов для внесения изменений в адрес объекта.
В случае отвода земельного участка (прирезки территории) застройщик (заказчик), являющийся собственником помещений, до приемки объекта в эксплуатацию заказывает и представляет в орган архитектуры и градостроительства исполнительную топографическую съемку объекта на бумажном и электронном носителях, которая подлежит внесению в базу данных государственного градостроительного кадастра города Астаны.
76. Не допускаются пристройки:
1) входных групп с витринами к объектам предпринимательства на землях общего пользования и общей долевой собственности кондоминиумов за пределами красных линий и в зоне отчуждения инженерных сетей;
2) помещений на участках, предназначенных для зеленых насаждений;
3) за счет уменьшения дворовых, внутриквартальных территорий.
77. Реконструкция (переоборудование, перепланировка) автопаркингов не для целей размещения автотранспортных средств запрещена.
Глава 7. Разрешительные процедуры
при предоставлении прав на земельные участки
Сноска. Глава 7 в редакции решения маслихата города Астаны от 29.09.2014 № 289/41-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
§ 1. Общий порядок предоставления земельных
участков для строительства объектов
78. Предоставление земельных участков, находящихся в государственной собственности, в собственность или землепользование физических и юридических лиц для строительства объектов осуществляется в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан.
При предоставлении земельных участков для строительства объектов, в соответствующих договорах предусматриваются следующие условия передачи земельного участка:
1) строительство объектов инженерной, транспортной и социальной инфраструктур (за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан);
2) соблюдение сроков строительства объектов недвижимости;
3) благоустройство территории общего пользования.
Указанные условия сохраняются в случае перехода прав на земельный участок другому лицу.

75. Ғимараттар мен тұрғын үйлердегі тұрғын және тұрғын емес орын-жайларды қайта жаңарту (қайта жабдықтау, қайта жобалау) аяқталғаннан соң объект Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңымен белгіленген тәртіпте мемлекеттік қабылдау комиссиясымен немесе қабылдау комиссиясымен пайдалануға қабылдауға жатады.
Объекті пайдалануға қабылданғаннан кейін орын-жайдың меншік иесі болып табылатын құрылыс салушы (өтініш иесі) сәулет және қала құрылысы органына объектінің мекен-жайына өзгеріс енгізу үшін сәйкестендіру және құқық куәландыратын құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
Жер учаскесі бөлінген (аумақты кесу) жағдайда орын-жайдың меншік иесі болып табылатын құрылыс салушы (тапсырыс беруші) объектіні пайдалануға қабылдауға дейін Астана қаласының мемлекеттік қала құрылысы кадастрының деректер қорына енгізуге жататын қағаз және электронды жеткізгіштерде сәулет және қала құрылысы органына атқарушылық топографиялық түсірілімге тапсырыс береді және тапсырады.
76. Мынадай жапсаржайларды салуға жол берілмейді:
1) жалпы пайдаланымдағы және «қызыл сызық» шегінен шығатын және инженерлік желілерді иеліктен шығару аймағындағы кондоминиумдардың жалпы үлестік меншік жерлерінде кәсіпкерлік объектілеріне сөрелері бар кіру топтарын;
2) жасыл екпелерге арналған учаскелерде орын-жайлар;
3) аула, орамішілік аумақтарды қысқарту есебінен.
77. Автопаркингтерді автокөлік құралдарын орналастыру мақсатында пайдаланбау үшін қайта жаңартуға (қайта жабдықтауға, қайта жоспарлауға) жол берілмейді.
7-тарау. Жер учаскелеріне құқық беру барысындағы
рұқсаттама ресімдері
Ескерту. 7-тарау жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 29.09.2014 № 289/41-V (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
§ 1. Объектілер салу үшін жер учаскелерін
берудің жалпы тәртібі
78. Жеке және заңды тұлғалардың меншігіне немесе жер пайдалануға мемлекеттік меншіктегі жер учаскелеріне құқық беру Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Құрылыс салу үшін жер учаскелеріне құқық беру кезінде тиісті шарттарда жер учаскесін берудің мынадай талаптары көзделеді:
1) инженерлік, көлік және әлеуметтік инфрақұрылым объектілерін салу (заңнамада белгіленген жағдайларды қоспағанда);
2) жылжымайтын мүлік объектілерін салу мерзімдерін сақтау;
3) жалпы пайдаланымдағы аумақты абаттандыру.
Жер учаскесіне құқықтардың басқа тұлғаға ауысу жағдайында көрсетілген талаптар сақталып қалады.

79. Физические и юридические лица, заинтересованные в предоставлении им земельных участков для строительства объектов, после выполнения всех условий, предусмотренных постановлением Акимата и договором об условиях проведения обследования, изыскательских работ и проектирования в полном соответствии с положениями главы 5 настоящих Правил, подают заявление (ходатайство) в Акимат.
В заявлении должны быть указаны:
1) цель использования земельного участка;
2) его предполагаемые размеры;
3) местоположение;
4) испрашиваемое право пользования;
5) фамилия, имя, отчество (при наличии), адрес и телефон заявителя, индивидуальный идентификационный номер (ИИН) - для физических лиц;
6) наименование организации, фамилия, имя, отчество руководителя, почтовый адрес и телефон, бизнес идентификационный номер (БИН) - для юридических лиц.
80. В случае, предусмотренном в пункте 6 статьи 44 Земельного кодекса Республики Казахстан, физические и юридические лица дополнительно представляют договор, заключенный с каждым из собственников недвижимости, об условиях компенсации убытков собственнику. В договоре указываются конкретные условия и сроки отселения, переноса существующих строений, инженерных коммуникаций, зеленых насаждений, обязательства застройщика по возмещению всех убытков, связанных со сносом недвижимости.
81. Заявление о предоставлении права на земельный участок рассматривается в срок до пятнадцати рабочих дней с момента его поступления в Акимат.
82. Заявление (ходатайство) заинтересованного лица о предоставлении земельного участка после регистрации в Акимате направляется в орган по земельным отношениям и далее в орган архитектуры и градостроительства для определения возможности удовлетворения ходатайства (предварительного выбора земельного участка).
83. В случае представления заявителем неполного пакета документов, необходимых для принятия решения о предоставлении либо об отказе в предоставлении права на земельный участок, орган по земельным отношениям в течение двух рабочих дней дает письменный мотивированный отказ заявителю в рассмотрении заявления.
84. Орган архитектуры и градостроительства через специализированную архитектурную организацию осуществляет выбор земельного участка на основании заявления о предоставлении земельного участка для строительства объекта, приложений к заявлению и материалов, полученных при осуществлении действий, предусмотренных главой 5 настоящих Правил.
85. Орган архитектуры и градостроительства в срок не более 10 (десяти) рабочих дней осуществляет подготовку, рассмотрение, согласование акта выбора земельного участка и представляет в орган по земельным отношениям заключение о возможности использования испрашиваемого земельного участка по заявленному целевому назначению и строительства объекта.

79. Жер учаскелеріне меншік және (немесе) жер пайдалану құқығын алуда мүдделі жеке және заңды тұлғалар Әкімдікке өтініш (өтінім) береді.
Өтініште мыналар көрсетілу тиіс:
1) жер учаскесін пайдалану мақсаты;
2) оның болжамды көлемі;
3) орналасқан жері;
4) сұратылған пайдалану құқығы;
5) жеке тұлғалар үшін - өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мекен-жайы мен телефоны, салық төлеушінің тіркеу нөмірі (СТТН) не жеке сәйкестендіру (ЖСН);
6) заңды тұлғалар үшін – ұйым атауы, оның мемлекеттік тіркеу нөмірі, басшының тегі, аты, әкесінің аты, почталық мекен-жайы мен телефоны, салық төлеушінің тіркеу нөмірі (СТТН) не бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН).
80. Қазақстан Республикасы Жер кодексі 44-бабының 6-тармағында көрсетілген жағдайда жеке және заңды тұлғалар меншік иесі шығындарына өтемақы төлеу талаптары туралы жылжымайтын мүлік иелерінің әрқайсысымен жасасқан шартты ұсынады. Шартта қолданыстағы құрылыстарды, инженерлік коммуникацияларды, жасыл көшеттерді көшірудің нақты шарттары мен көшіру мерзімдері, жылжымайтын мүлікті бұзуға байланысты барлық шығындарды өтеу бойынша құрылыс салушының міндеттері көрсетіледі.
81. Жер учаскесіне құқық беру туралы өтініш Әкімдікке түскен сәттен бастап он бес жұмыс күніне дейінгі мерзімде қаралады.
82. Мүдделі тұлғаның жер учаскесін беру туралы өтініші (өтінімі) Әкімдікте тіркелгеннен кейін жер қатынастары жөніндегі органға және кейіннен сәулет және қала құрылысы органына өтінішті (өтінімді) қанағаттандыру мүмкіндігін (жер учаскесін алдын ала таңдауға) анықтау үшін жіберіледі.
83. Жер учаскесіне құқық беру немесе беруден бас тарту туралы шешім қабылдау үшін өтініш беруші қажетті құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған жағдайда, жер қатынастары жөніндегі орган екі жұмыс күні ішінде өтініш иесіне өтінішті қараудан жазбаша дәлелді бас тарту жібереді.
84. Сәулет және қала құрылысы органы мамандандырылған сәулет ұйымы арқылы объектіні салу үшін жер учаскесін беру туралы өтініш, осы Қағидалардың 5-тарауында қарастырылған әрекеттерді жүзеге асыру кезінде алынған материалдар мен өтінішке қосымшалар негізінде жер учаскесіне таңдау жасайды.
85. Сәулет және қала құрылысы органы 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жер учаскесін таңдау актісін әзірлейді, қарастырады, келіседі және жер қатынастары жөніндегі органға объекті құрылысы және аталған нысаналы мақсат бойынша сұратылған жер учаскесін пайдалану мүмкіндігі туралы қорытынды береді.

86. Акимат имеет право предоставить земельный участок иному лицу, подавшему заявление на получение земельного участка, в случаях, если застройщик (инвестор) отказался от предоставленного для строительства земельного участка, или нарушает сроки исполнения обязательств, вытекающих из постановления о предоставлении права на земельный участок более двух месяцев.
87. Орган по земельным отношениям готовит и вносит материалы по испрашиваемому земельному участку на очередное заседание земельной комиссии для рассмотрения.
88. Земельная комиссия, рассмотрев представленные материалы, дает заключение о возможности либо не возможности предоставления заявленного права на земельный участок.
89. Заключение земельной комиссии составляется в двух экземплярах в форме протокольного решения в течение трех рабочих дней с момента поступления в земельную комиссию предложения о возможности использования испрашиваемого земельного участка по заявленному целевому назначению в соответствии с территориальным зонированием или предоставления предварительного выбора земельного участка (при испрашивании земельного участка для строительства объектов).
В случае принятия земельной комиссией положительного заключения один его экземпляр в течение пяти рабочих дней передается заявителю для подготовки землеустроительного проекта.
90. После получения выписки из протокола земельной комиссии заявитель обеспечивает подготовку землеустроительного проекта и представляет его в орган по земельным отношениям для его утверждения.
91. Орган по земельным отношениям после утверждения землеустроительного проекта в срок не более пяти рабочих дней подготавливает и вносит на утверждение Акиму проект постановления Акимата о предоставлении (отказе) соответствующего права на испрашиваемый земельный участок. В предоставлении земельного участка отказывается по основаниям, предусмотренным земельным законодательством Республики Казахстан. В случае отказа, выписка из постановления Акимата направляется заявителю в семидневный срок с момента его принятия.
92. Орган по земельным отношениям в срок не более десяти рабочих дней с даты принятия Акиматом постановления о предоставлении земельного участка заключает с заявителем договор купли-продажи земельного участка или временного землепользования.
93. Идентификационный документ вручается заявителю под роспись в журнале регистрации после проведения им оплаты земельного участка, возмещения потерь сельскохозяйственного или лесохозяйственного производства (в случае предоставления сельскохозяйственных угодий или земель лесного фонда), подтвержденной налоговым органом.

86. Әкімдік, егер құрылыс салушы (инвестор):
құрылыс жүргізуге берілген жер учаскесінен бас тартса;
жер учаскесіне құқық беру туралы қаулыдан туындайтын міндеттемелерді орындау мерзімін екі айдан астам бұзса, жер учаскесін алуға өтініш берген өзге өтініш берушіге жер учаскесін бере алады.
87. Жер қатынастары жөніндегі орган сұралған жер учаскесі жөніндегі материалдарды дайындайды және жер комиссиясының кезекті отырысына қарау үшін енгізеді.
88. Жер комиссиясы ұсынылған материалдарды қарап, жер учаскесіне өтініште көрсетілген құқықты беру мүмкіндігі не беруден бас тарту туралы қорытынды береді.
89. Жер комиссиясының қорытындысы аумақтық аймақтандыру немесе жер учаскесіне алдын-ала таңдау беруге (жер учаскесін объектілер салу үшін сұраған жағдайда) сәйкес аталған нысаналы мақсат бойынша сұралған жер учаскесін пайдалану мүмкіндігі туралы ұсыныс жер комиссиясына түскен сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде екі данада хаттамалық шешім түрінде жасалады.
Комиссия оң қорытынды қабылдаған жағдайда оның бір данасы бес жұмыс күні ішінде жерге орналастыру жобасын әзірлеу үшін өтініш иесіне тапсырылады.
90. Жер комиссиясының хаттамасынан үзінді-көшірме алғаннан кейін өтініш иесі жерге орналастыру жобасын әзірлеуді қамтамасыз етеді және оны бекіту үшін жер қатынастары жөніндегі органға тапсырады.
91. Жер қатынастары жөніндегі орган жерге орналастыру жобасын бекіткеннен кейін кейін бес жұмыс күні ішінде Әкімдіктің сұралған жер учаскесіне тиісті құқық беру (беруден бас тарту) туралы қаулы жобасын әзірлейді және оны Әкімге бекітуге енгізеді. Жер учаскесін беруден бас тарту Қазақстан Республикасының жер заңнамасында көзделген негіздер бойынша жүзеге асырылады. Жер учаскесін беруден бас тартылған жағдайда Әкімдік қаулысынан көшірме қаулы қабылданған күннен бастап жеті күн ішінде өтініш берушіге жіберіледі.
92. Жер қатынастары жөніндегі орган әкімдіктің жер учаскесін беру туралы қаулысы қабылданған күннен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде өтініш берушімен жер учаскесін сату сатып алу немесе уақытша жер пайдалану шартын жасайды.
93. Сәйкестендіру құжаты өтініш беруші жер учаскесі үшін салық органы растаған төлем жүргізгеннен, ауыл шаруашылығы немесе орман шаруашылығы өндірісінің шығындарын өтегеннен (ауыл шаруашылығы жерлерін немесе орман қоры жерлерін беру жағдайында) кейін тіркеу журналына оған қол қоюмен беріледі.

94. Орган архитектуры и градостроительства в срок не более семи рабочих дней с даты поступления выписки из постановления Акимата о предоставлении земельного участка под строительство подготавливает для заключения с застройщиком договор освоения земельного участка, которым определяются следующие условия:
1) срок освоения земельного участка согласно графику освоения, являющегося неотъемлемой частью договора;
2) сроки промежуточного контроля согласно графику освоения земельного участка;
3) условия изъятия земельного участка (права пользования) застройщика в случае невыполнения им графика освоения земельного участка;
4) график освоения земельного участка.
95. Возникновение, изменение или прекращение прав на земельный участок подлежат обязательной государственной регистрации.
§ 2. Особенности принудительного отчуждения
земельного участка для государственных нужд
96. После принятия Акиматом постановления о предоставлении земельного участка с условием изъятия, заинтересованные лица обращаются с заявлением в Акимат о принудительном отчуждении земельного участка для государственных нужд.
Данные заявления после регистрации в Акимате направляются в орган по земельным отношениям для организации работ по подготовке землеустроительного проекта совместно со специализированным государственным предприятием по ведению государственного земельного кадастра и проекта соответствующего постановления Акимата.
97. При изъятии, принудительном отчуждении для государственных нужд земельного участка к землеустроительному проекту прилагаются расчеты убытков собственников земельных участков и землепользователей (арендаторов), потерь сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства в зависимости от вида изымаемых угодий.
98. В проекте постановления Акимата о принудительном отчуждении земельного участка для государственных нужд указываются:
1) наименования государственных органов, ответственных за финансирование, осуществление процедуры изъятия, контроль недопущения самовольного строительства, уведомление и выплату компенсации собственникам или землепользователям;
2) материалы об идентификационных характеристиках земельных участков, подлежащих изъятию (кадастровый номер, месторасположение, площадь, вид права, целевое назначение) и схема размещения изымаемых земельных участков в границах отвода.
99. Физический снос находящегося на изымаемом земельном участке недвижимого имущества осуществляется после регистрации прав на земельный участок в регистрирующем органе, на основании разрешения, выданного органом госархстройконтроля.

94. Сәулет және қала құрылысы органы Әкімдіктің құрылыс салу үшін жер учаскесін беру туралы қаулысынан үзінді көшірме келіп түскен күннен бастап жеті жұмыс күннен аспайтын мерзімде құрылыс салушымен бекіту үшін келесі талаптар анықталған жер учаскесін игеру шартын дайындайды:
1) шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын игеру кестесіне сәйкес жер учаскесін игеру мерзімі;
2) жер учаскесін игеру кестесіне сәйкес аралық бақылау мерзімі;
3) құрылыс салушы жер учаскесін игеру кестесін орындамаған жағдайда одан жер учаскесін (пайдалану құқығын) алып қою шарттары сияқты талаптар белгіленеді;
4) жер учаскесін игеру кестесі.
95. Жер учаскесіне құқықтың пайда болуы, өзгеруі немесе тоқтатылуы міндетті мемлекеттік тіркеуге жатады.
§ 2. Мемлекеттік қажеттілік үшін жер учаскесін
мәжбүрлеп алып қоюдың ерекшеліктері
96. Әкімдік алып қою шартымен жер учаскесін беру туралы қаулыны қабылдағаннан кейін өтініш берушілер мемлекеттік қажеттілік үшін жер учаскесін мәжбүрлеп иеліктен шығару туралы өтінішпен Әкімдікке жүгінеді.
Осы өтініштер Әкімдікте тіркелгеннен кейін мемлекеттік жер кадастрын жүргізу жөніндегі мамандандырылған мемлекеттік кәсіпорынмен бірлесіп жерге орналастыру жобасын және Әкімдіктің тиісті қаулы жобасын дайындау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру үшін жер қатынастары жөніндегі органға жіберіледі.
97. Жер учаскесін мемлекет мұқтажына алып қою, мәжбүрлеп иеліктен шығару кезінде жерге орналастыру жобасына жер учаскелері иелері мен жер пайдаланушылардың (жалға алушылар) алынып қоятын жер түрлеріне байланысты ауыл шаруашылық және орман шаруашылық шығындары қоса ұсынылады.
98. Мемлекеттік қажеттілік үшін жер учаскесін мәжбүрлеп иеліктен шығару туралы Әкімдік қаулысының жобасында:
1) қаржыландыру, алып қою рәсімдерін жүзеге асыру, рұқсатсыз құрылыс жүргізуге жол бермеу, меншік иелерін немесе жер пайдаланушыларды хабардар ету және оларға өтемақы төлеу үшін жауапты мемлекеттік органдардың атауы;
2) алып қоюға жататын жер учаскелерінің сәйкестендіту сипаттамалары (кадастрлық нөмірі, орналасу жері, ауданы, құқық түрі, нысаналы мақсаты) туралы материалдар және бөлінген жер шекарасындағы алынып қойылатын жер учаскелерінің орналасу сызбасы көрсетіледі.
99. Алынып қойылатын жер учаскесіндегі жылжымайтын мүлікті бұзу тіркеу органында бағдарлама әкімшісі жер учаскесіне құқықты тіркегеннен кейін МСҚБО берген рұқсат негізінде жүзеге асырылады.

100. Снос находящегося на изымаемом земельном участке недвижимого имущества осуществляется с обязательным оформлением акта, подписываемого представителями застройщика (инвестора), акимата соответствующего района города Астаны, при необходимости представителями предприятий, в ведении которых находятся инженерные сети, и органа санэпиднадзора.
§ 3. Особенности порядка изменения целевого
назначения земельного участка при строительстве
101. Заявление об изменении целевого назначения земельного участка подается в Акимат.
102. Заявление (ходатайство) заинтересованного лица об изменении целевого назначения земельного участка после регистрации в Акимате направляется в орган по земельным отношениям и, далее, в случае отсутствия разрешения на проектирование, в орган архитектуры и градостроительства для определения возможности изменения целевого назначения земельного участка в соответствии с утвержденной градостроительной документацией.
103. Орган архитектуры и градостроительства в течение семи рабочих дней со дня получения заявления направляет в орган по земельным отношениям заключение о соответствии либо несоответствии испрашиваемого целевого назначения градостроительной документации.
104. Орган по земельным отношениям в срок не более семи рабочих дней после получения заключения органа архитектуры и градостроительства готовит и вносит материалы по земельному участку на земельную комиссию для рассмотрения.
105. Земельная комиссия дает заключение о возможности либо невозможности запрашиваемого изменения целевого назначения земельного участка.
106. Орган по земельным отношениям, после подписания протокола земельной комиссии, в срок не более семи рабочих дней, подготавливает и вносит на утверждение в Акимат проект соответствующего постановления Акимата об изменении либо отказе в изменении целевого назначения земельного участка.
В изменении целевого назначения земельного участка отказывается по основаниям, предусмотренным земельным законодательством Республики Казахстан. В случае отказа, выписка из постановления Акимата направляется заявителю в семидневный срок с момента его принятия.
107. Земельные участки, предоставленные для индивидуального жилищного строительства, подлежат использованию только для целей, связанных с индивидуальным жилищным строительством.
108. В случае принятия Акиматом постановления об изменении целевого назначения, орган по земельным отношениям совместно со специализированным государственным предприятием по ведению государственного земельного кадастра переоформляет и выдает идентификационный документ на земельный участок с измененным целевым назначением в течение пятнадцати календарных дней с даты принятия Акиматом постановления.

100. Алынып қойылатын жер учаскесіндегі жылжымайтын мүлікті бұзу құрылыс салушының (инвестордың), Астана қаласы тиісті ауданы әкімдігінің, қажет болған жағдайда инженерлік желілер қарамағындағы кәсіпорындардың және санэпидемқадағалау органының өкілі қол қоятын актіні міндетті ресімдеумен жүзеге асырылады.
§ 3. Құрылыс жүргізу кезінде жер учаскесінің
нысаналы мақсатын өзгерту тәртібінің ерекшеліктері
101. Жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы өтініш Әкімдікке тапсырылады.
102. Мүдделі тұлғаның жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы өтініші (өтінімі) Әкімдікте тіркелгеннен кейін жер қатынастары жөніндегі органға және кейіннен жобалауға рұқсат болмаған жағдайда сәулет және қала құрылысы органына бекітілген қала құрылысы регламенттеріне сәйкес жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту мүмкіндігін анықтау үшін жіберіледі.
103. Сәулет және қала құрылысы органы өтініш келіп түскен күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде жер қатынастары жөніндегі органға сұратылған нысаналы мақсаттың қала құрылысы құжаттамасына сәйкестігі не сәйкес еместігі туралы қорытындыны жібереді.
104. Жер қатынастары жөніндегі орган сәулет және қала құрылысы органының қорытындысын алғаннан кейін жеті жұмыс күні ішінде жер учаскесі жөнінде материалдарды дайындайды және оларды жер комиссиясының қарауына енгізеді.
105. Жер комиссиясы жер учаскесінің сұратылған нысаналы мақсатын өзгерту мүмкіндігі не мүмкін еместігі туралы қорытынды береді.
106. Жер қатынастары жөніндегі орган жер комиссиясының хаттамасына қол қойылғаннан кейін жеті жұмыс күні ішінде әкімдіктің жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту не өзгертуге рұқсат беруден бас тарту туралы тиісті қаулы жобасын дайындайды және оны Әкімдікке бекітуге енгізеді.
Жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгертуге рұқсат беруден бас тарту Қазақстан Республикасының жер заңнамасында көзделген негіздер бойынша жүзеге асырылады. Бас тарту жағдайында Әкімдік қаулысынан көшірме өтініш берушіге қаулы қабылданған күннен бастап жеті күн ішінде жіберіледі.
107. Жеке тұрғын үй салу үшін берілген жер учаскелері тек қана жеке тұрғын үй құрылысына байланысты мақсат үшін пайдалануға жатады.
108. Әкімдік нысаналы мақсатты өзгерту туралы қаулысын қабылдаған жағдайда жер қатынастары жөніндегі орган мемлекеттік жер кадастрын жүргізу жөніндегі мамандандырылған мемлекеттік кәсіпорнымен бірлесіп Әкімдіктің тиісті қаулысы қабылданған күннен бастап он бес күнтізбелік күн ішінде өзгертілген нысаналы мақсатымен жер учаскесіне сәйкестендіру құжатын қайта ресімдейді және оны береді.

Глава 8. Градостроительные требования
к использованию земельных участков
Сноска. Глава 8 в редакции решения маслихата города Астаны от 29.09.2014 № 289/41-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
109. Основным градостроительным документом, определяющим условия территориального и градостроительного развития, является утвержденный генеральный план города Астаны. Другие виды градостроительной документации (проекты детальных планировок, проекты застроек, схемы развития инженерных сетей) разрабатываются и утверждаются постановлением Акимата по согласованию с главным архитектором города Астаны в соответствии с генеральным планом города Астаны.
Утвержденная градостроительная документация обязательна к исполнению для всех субъектов градостроительной деятельности города Астаны.
В целях оперативного реагирования на изменения градостроительных ситуаций допускается внесение изменений в утвержденную градостроительную документацию главным архитектором города Астаны с их последующим утверждением постановлением Акимата.
110. Градостроительные требования к использованию земельных участков при их предоставлении для строительства устанавливаются на основании утвержденного генерального плана, проектов детальной планировки и застройки, градостроительного зонирования, а также настоящих Правил.
111. Использование земельных участков физическими и юридическими лицами на территории города Астаны для застройки (включая прокладку коммуникаций, инженерную подготовку территории, благоустройство, озеленение и другие виды обустройства участка) в соответствии с настоящими Правилами и действующим законодательством Республики Казахстан.
112. Застройка на земельных участках осуществляется в строгом соответствии с утвержденной градостроительной документацией.
113. В целях формирования актуальной информации о состоянии застройки территории города Астаны ведется дежурный топографический план, обновление и изменение которого осуществляется на постоянной основе. Ведение дежурного плана осуществляется специализированной архитектурной организацией за счет средств местного бюджета.
114. Деление земельных участков или изменение их границ и параметров осуществляется с соблюдением красных линий, линий регулирования застройки и требований градостроительных регламентов. В случае деления объектов недвижимости обеспечиваются условия для функционирования их частей как самостоятельных объектов недвижимости.
115. Орган по земельным отношениям согласовывает делимость земельного участка с органом архитектуры и градостроительства.

8-тарау. Жер учаскелерін пайдалануға қойылатын
қала құрылысы талаптары
Ескерту. 8-тарау жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 29.09.2014 № 289/41-V (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
109. Бекітілген Астана қаласының Бас жоспары аумақтық және қала құрылысы дамуының талаптарын белгілейтін негізгі қала құрылысы құжаты болып табылады. Қала құрылысы құжаттамасының басқа түрлерін (түбегейлі жоспарлау жобалары, құрылыс жүргізу жобалары, инженерлік желілерді дамыту сызбалары) Астана қаласының Бас жоспарына сәйкес Астана қаласының бас сәулетшісімен келісім бойынша әзірленеді және Әкімдік қаулысымен бекітіледі.
Бекітілген қала құрылысы құжаттамасы Астана қаласының қала құрылысы қызметінің барлық субъектілері үшін міндетті.
Қала құрылысы жағдайларының өзгеруіне жедел жауап беру мақсатында кейіннен Әкімдіктің қаулысымен бекітумен Астана қаласының бас сәулетшісімен бекітілген қала құрылысы құжаттамасына өзгерістер енгізуге жол беріледі.
110. Жер учаскелері құрылыс жүргізу үшін берілген кезінде оларды пайдалануға қойылатын қала құрылысы талаптары бекітілген Бас жоспардың, түбегейлі жоспарлау мен құрылыс жүргізу, қала құрылысын бөлу жобаларының, сондай-ақ осы Қағиданың негізінде белгіленеді.
111. Астана қаласының аумағында құрылыс жүргізу үшін жеке немесе заңды тұлғалардың жер учаскелерін (коммуникацияларды салуды, аумақтың инженерлік дайындығын, абаттандыруды, көгалдандыру мен жер учаскесін жайғастырудың басқа түрлерін қоса алғанда) осы Қағидаға және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес пайдалану.
112. Жер учаскелерінде құрылыс салу бекітілген қала құрылыстық құжаттамамен қатаң сәйкестікте жүзеге асырылады.
113. Астана қаласының аумағындағы құрылыстың жай-күйі туралы өзекті ақпарат қалыптастыру мақсатында жаңаруы мен өзгеруі тұрақты негізде жүзеге асырылатын кезекші топографиялық жоспар жүргізіледі. Кезекші жоспарды жүргізуді мамандандырылған сәулет ұйымы жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырады.
114. Жер учаскелерін бөлу немесе олардың шекаралары мен көлемдерін өзгерту қызыл сызықты, құрылыс жүргізуді реттеу шегін және қала құрылысы регламенттерінің талаптарын сақтаумен жүзеге асырылады. Жылжымайтын мүлік объектілерін бөлу жағдайында дербес жылжымайтын мүлік объектілері ретінде олардың қызмет етуі үшін жағдай жасалады.
115. Жер қатынастары жөніндегі орган жер учаскесінің бөлінетіндігін сәулет және қала құрылысы органымен келіседі.

Глава 9. Застройка жилых территорий
Сноска. Глава 9 в редакции решения маслихата города Астаны от 29.09.2014 № 289/41-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
116. Застройка жилых территорий осуществляется на основе утвержденной градостроительной и проектно-сметной документаций.
117. При проектировании жилых территорий и размещении жилых домов необходимо предусматривать возможность последующего образования кондоминиумов собственников жилых и нежилых помещений жилых многоквартирных домов с целью содержания и обслуживания домов и земельных участков, на которых они располагаются.
118. При проектировании комплексов жилых многоквартирных домов следует максимально использовать подземное пространство для размещения автопаркингов, гаражей и сооружений инженерного оборудования с устройством на поверхности детских игровых, спортивных и хозяйственных площадок с учетом экологических, санитарных и противопожарных требований.
119. Расчет потребных площадей по обустройству элементов дворового пространства выполняется в соответствии с архитектурно-планировочным заданием и действующими нормативами.
Глава 10. Застройка территорий, включенных
в пригородную зону города Астаны
Сноска. Глава 10 в редакции решения маслихата города Астаны от 29.09.2014 № 289/41-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
120. Земли, включенные в пригородную зону города Астаны, используются на основе утвержденного проекта градостроительного развития территории пригородной зоны города Астаны.
121. Взаимодействие Акимата с акиматом Акмолинской области по определению соответствия генеральному плану города Астаны ранее утвержденных проектов планировки и застройки, земельно-хозяйственного устройства территорий, схем зонирования земель и иной градостроительной документации населенных пунктов, территории которых включены в пригородную зону города Астаны, регулируется постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 2003 года № 1269 «Об утверждении Правил и режима использования земель, включенных в пригородную зону города Астаны и городов республиканского значения».
122. Зонирование земель пригородной зоны осуществляется для определения целевого режима использования таких территорий. При зонировании территории пригородной зоны могут выделяться зоны интенсивного развития пригородного сельскохозяйственного производства, особого градостроительного регулирования, зеленые зоны, занятые лесами, лесопарками и другими зелеными насаждениями, выполняющими защитные и санитарно-гигиенические функции.

9-тарау. Тұрғын аумағында құрылыс жүргізу
Ескерту. 9-тарау жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 29.09.2014 № 289/41-V (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
116. Тұрғын аумағында құрылыс жүргізу бекітілген қала құрылысы және жобалау-сметалық құжаттама негізінде жүзеге асырылады.
117. Тұрғын аумақтарын жобалау және тұрғын үйлерді орналастыру кезінде үйлер мен олар орналасқан жер учаскелерін ұстау мен оларға қызмет көрсету мақсатында кейіннен көппәтерлі тұрғын үйлердің тұрғын және тұрғын емес орын-жайлары меншік иелерінің кондоминиумын құру мүмкіндігін көздеу қажет.
118. Көппәтерлі тұрғын үйлердің кешендерін жобалау кезінде экологиялық, санитарлық және өртке қарсы талаптарды ескерумен үстінде балалардың ойын, спорт және шаруашылық алаңдарын жайғастырумен автопаркинг, гараж бен инженерлік жабдық қондырғыларын орналастыру үшін жер асты кеңістігін мүмкіндігінше барынша пайдалану қажет.
119. Аула кеңістігінің бөліктерін жайғастыру жөнінде талап етілген аудан есебі сәулет-жоспарлау тапсырмасына және қолданыстағы нормативтерге сәйкес орындалады.
10-тарау. Астана қаласының маңындағы аймаққа
енгізілген аумақта құрылыс жүргізу
Ескерту. 10-тарау жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 29.09.2014 № 289/41-V (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
120. Астана қаласының қала маңындағы аймағына енгізілген жерлер Астана қаласының қала маңындағы аймақ аумағын қала құрылысы дамытудың бекітілген жобасы негізінде пайдаланылады.
121. Әкімдіктің Ақмола облысының әкімдігімен Астана қаласының Бас жоспарына бұрын бекітілген жоспарлау мен құрылыс жүргізу, аумақтың жер-шаруашылық құрылымы, жерлерді бөлу сызбалары жобаларының және аумағы Астана қаласының қала маңындағы аймағына кіретін елді мекендердің өзге де қала құрылысы құжаттамасының сәйкестігін анықтау жөніндегі өзара іс-қимылы «Астана қаласының және республикалық маңызы бар қалалардың қала маңы аймағына қосылған жердің пайдалану ережесi мен режимiн бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 18 желтоқсандағы № 1269 қаулысымен реттеледі.
122. Қала маңындағы аймақтың жерлерін бөлу осындай аумақты пайдаланудың мақсатты режимін анықтау үшін жүзеге асырылады. Қала маңындағы аймақтың жерлерін бөлу кезінде қала маңындағы ауыл шаруашылығы өндірісін қарқынды дамыту аймағы, ерекше қала құрылысын реттеу, орман, орман саябақтары және қорғау мен санитарлық-гигиеналық функцияларды орындайтын басқа да жасыл желектер өсетін жасыл аймақтар болып бөлінуі мүмкін.

123. Зонирование земель в населенных пунктах проводится в целях определения границ оценочных зон и поправочных коэффициентов к базовым ставкам платы за земельные участки.
124. Земли зеленых зон являются местом отдыха населения и используются в культурно-оздоровительных, рекреационных и туристических целях. На этих землях не допускается возведение строений и сооружений, несовместимых с защитными, санитарно-гигиеническими функциями зеленых зон и целями организации отдыха населения.
125. Земли, включенные в зону особого градостроительного регулирования, являются резервными территориями для развития города Астаны, размещения и строительства сооружений, необходимых для нормального функционирования его инженерной и транспортной инфраструктуры.
125-1. Застройка в зоне особого градостроительного регулирования осуществляется в соответствии с генеральными планами населенных пунктов, расположенных в указанной зоне, согласованными с органом архитектуры и градостроительства.
125-2. Предоставление земельных участков физическим и юридическим лицам в зоне особого градостроительного регулирования в собственность или землепользование, или изменение их целевого назначения осуществляются местными исполнительными органами в пределах их компетенции, в установленном земельным законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 11. Строительство
§ 1. Производство строительно-монтажных работ
Сноска. Параграф 1 в редакции решения маслихата города Астаны от 29.09.2014 № 289/41-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
126. Контроль за соответствием выполняемых строительно-монтажных работ градостроительным регламентам, государственным стандартам и нормативам, осуществляется органом госархстройконтроля.
§ 2. Требования по содержанию строительных площадок
и по транспортировке грузов
127. Строительная площадка находится в ведении застройщика с момента направления уведомления о начале производства строительно-монтажных работ в орган госархстройконтроля.
Границы строительной площадки определяются строительным генеральным планом, разработанным в соответствии с действующими нормами и правилами, согласованным со всеми заинтересованными органами и службами и утвержденным застройщиком (заказчиком).
Сноска. Пункт 127 с изменением, внесенным решением маслихата города Астаны от 29.09.2014 № 289/41-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
128. Строительная площадка, расположенные на ней здания, временные строения и сооружения должны соответствовать требованиям законодательства Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, государственным стандартам и нормативам, а также требованиям нормативных правовых актов, регулирующих благоустройство на территории города Астаны.

123. Елді мекендерде жерлерді аймақтандыру жер учаскелеріне арналған төлемнің базалық ставкасына баға белгілейтін аймақтар шекарасы мен түзеу коэффициенттерін анықтау мақсатында жүргізіледі.
124. Жасыл аймақтар жерлері халық демалатын орын болып табылады және мәдени-сауықтыру, оңалту мен туристік мақсаттарда пайдаланылады. Мұндай жерлерде жасыл аймақтарының қорғау, санитарлық-гигиеналық функцияларына және халық демалуын ұйымдастыру мақсаттарына сай келмейтін құрылыстар мен орын-жайларды салуға жол берілмейді.
125. Ерекше қала құрылысы реттеу аймағына жататын жерлер Астана қаласын дамыту, оның инженерлік пен көлік инфрақұрылымының қалыпты қызмет етуі үшін қажетті құрылыстарды орналастыру мен салу үшін резервті аумақ болып табылады.
125-1. Ерекше қала құрылысы реттеу аймағында құрылыс жүргізу көрсетілген аймақта орналасқан, Астана қаласының сәулет және қала құрылысы органы келіскен елді мекендердің бас жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады.
125-2. Жеке және заңды тұлғаларға ерекше қала құрылысы реттеу аймағынан жер учаскелерін меншікке немесе жер пайдалануға беруді немесе олардың нысаналы мақсатын өзгертуді заңнамада белгіленген тәртіппен өз құзыреті шегінде жергілікті атқарушы органдар жүзеге асырады.
11-тарау. Құрылыс салу
§1. Құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу
Ескерту. 1-параграф жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 29.09.2014 № 289/41-V (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
126. Орындалатын құрылыс-монтаждау жұмыстарының қала құрылысы регламентіне, мемлекеттік стандарттар мен нормативтерге сәйкестігін бақылау мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органымен жүзеге асырылады.
§ 2. Құрылыс алаңдарын ұстау мен жүкті тасымалдауға
қойылатын талаптар
127. Құрылыс алаңы МСҚБО-ға құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуді бастау туралы хабарлама жіберген кезден бастап құрылыс салушының қарамағында болады.
Құрылыс алаңының шекарасы барлық мүдделі органдармен келісілген және құрылыс салушымен (тапсырыс берушімен) бекітілген қолданыстағы нормалар мен ережелерге сәйкес әзірленген құрылыстық бас жоспармен белгіленеді.
Ескерту. 127-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 29.09.2014 № 289/41-V (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
128. Құрылыс алаңы, онда орналасқан ғимараттар, уақытша құрылыстар мен орын-жайлар сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына, мемлекеттік стандарттар мен нормативтерге, сондай-ақ Астана қаласының аумағында абаттандыруды реттейтін нормативтік құқықтық актілер талаптарына сәйкес келуі тиіс.

129. На период строительства объектов, в целях обеспечения безопасности, жизнедеятельности, исключения отрицательного влияния на благоустройство города, недопущения выноса загрязнений, удобного технологического процесса и создания эстетического восприятия стройки, по периметру строительных площадок устанавливается ограждение из оцинкованного не окрашенного профиля с продольной волной высотой не менее двух метров.
Кроме того, в целях исключения загрязнения атмосферного воздуха взвешенными веществами (пыли) выполняются природоохранные мероприятия в виде укрытия строящегося объекта пылезащитным экраном.
130. В целях обеспечения безопасности движения при транспортировке строительных материалов и строительного мусора грузовая часть транспортного средства должна быть накрыта соответствующим специальным материалом, позволяющим исключить случаи загрязнения проезжей части и возникновения аварийной ситуации.
131. Транспортировка грузов, движение транспорта при осуществлении строительства осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о безопасности дорожного движения.
§ 3. Паспорт строительства
132. Информация о заказчиках, подрядчиках (в случае строительства объекта подрядным способом), авторах проекта, лицах, осуществляющих авторский надзор и технический надзор, сведения о производимых строительно-монтажных работах, результатах авторского надзора, технологического сопровождения, соответствии производимых строительно-монтажных работ требованиям законодательства Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, государственным стандартам и нормативам, на строительных объектах производственного, коммунального, жилищного (три и более этажей) назначения, отражается в Паспорте строительства.
133. Форма Паспорта строительства утверждается градостроительным советом города Астаны. Содержание, порядок учета, ведения, оформления и хранения Паспорта строительства определяются органом госархстройконтроля.
§ 4. Приемка объектов завершенного строительства
134. Приемка в эксплуатацию объектов и комплексов после завершения их строительства, реконструкции, расширения, технического перевооружения, реставрации и капитального ремонта осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
135. Приемка в эксплуатацию объектов производится приемочной комиссией (государственной приемочной комиссией) при полной готовности объекта.
136. Для создания государственной приемочной комиссии застройщик (заказчик) обращается в акимат для оформления акта приемки в эксплуатацию завершенного строительством объекта. Состав государственной приемочной комиссий утверждается акиматом. Председателем государственной приемочной комиссии является заместитель акима города Астаны, курирующий архитектурную, градостроительную и строительную деятельность. Заместителями председателя государственной приемочной комиссии являются руководитель органа архитектуры и градостроительства города Астаны и руководитель органа госархстройконтроля города Астаны.

129. Объектілерді салу кезінде қауіпсіздікті, өмір тіршілігін қамтамасыз ету, қаланы абаттандыруда кері әсерді болдырмау, ластауға жол бермеу, ыңғайлы техникалық процессті және құрылыс алаңдарының өлшемдері бойынша құрылысты эстетикалық қабылдауды құру мақсатында екі метрден кем емес мырышпен қапталған боялмаған пішіндерден қоршаулар орнатылады.
Сонымен бірге атмосфералық ауада салынды заттармен (шаңдармен) ластануын болдырмау мақсатында салынып жатқан объектіні шаңнан қорғайтын экранмен жабу түрінде табиғи қорғау іс-шаралары орындалуда.
130. Құрылыс материалдары мен құрылыс қалдықтарын тасымалдау кезінде қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында көлік құралының жүк бөлігі өту бөлігінің ластану апаттық жағдайдың туындауына жол бермейтін тиісті арнайы материалмен жабылуы тиіс.
131. Жүк тасымалы, көлік қозғалысы құрылыс жүргізуді жүзеге асыру кезінде жол қозғалысының қауіпсіздігі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
§3. Құрылыс объектісінің паспорты
132. Тапсырыс берушілер, мердігерлер туралы (объект құрылысы мердігерлік тәсілмен болған жағдайда), жобалардың авторлары, құрылыс үрдісін авторлық қадағалау және технологиялық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын тұлғалар, жүргізіліп жатқан құрылыс-монтаждау жұмыстары туралы мәлімет, авторлық қадағалау, технологиялық қамтамасыз ету нәтижелері туралы ақпарат Сәулеттік, қала құрылысы және құрылыс қызметі жөніндегі Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптары бойынша жүргізіліп жатқан құрылыс-монтаждау жұмыстарына, өндірістік, коммуналдық, тұрғын үй мәніндегі (үш және одан астам қабаттар) құрылыс объектілеріндегі мемлекеттік нормативтер мен стандарттарға сәйкес Құрылыс паспорттарында жазылады.
133. Құрылыс паспорттарының нысаны елорданың қала құрылысы кеңесімен бекітіледі. Құрылыс паспортының мазмұны, тіркеу тәртібі, жүргізілуі, ресімделуі мен сақталуы мемлекеттік сәулет құрылыс бақылау органымен белгіленеді.
§4. Құрылысы аяқталған объектілерді қабылдау
134. Объектілер мен кешендерді, олардың құрылысы аяқталғаннан кейін пайдалануға қабылдау, қайта жаңарту, кеңейту, техникалық қайта жабдықтау, қайта өңдеу мен күрделі жөндеу Сәулеттік, қала құрылысы және құрылыс қызметі жөніндегі Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.
135. Объектілерді пайдалануға қабылдауды объекті толық дайын болған кезде мемлекеттік қабылдау немесе қабылдау комиссиясы жүргізеді.
136. Мемлекеттік қабылдау комиссиясын құру үшін құрылыс салушы (тапсырыс беруші) құрылысы аяқталған объектіні қабылдау актісін ресімдеу үшін Әкімдікке жүгінеді. Мемлекеттік қабылдау комиссиясының құрамын Әкімдік бекітеді. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін жетекшілік ететін Астана қаласы әкімінің орынбасары мемлекеттік қабылдау комиссиясының төрағасы болып табылады. Астана қаласы сәулет және қала құрылысы органының басшысы мен Астана қаласы МСҚБО басшысы мемлекеттік қабылдау комиссиясы төрағасының орынбасары болып табылады.

137. К полной готовности объекта могут относиться жилые и общественные здания без внутренних облицовочных, малярных, обойных работ, устройства чистых полов, установки санитарно-технического оборудования и приборов, электротехнических приборов бытового назначения, газовых и электрических кухонных плит, внутриквартирных дверных блоков, в случаях, когда это предусмотрено проектом строительства.
При этом наружные отделочные работы по объекту, а также внутренние отделочные работы в помещениях (частях здания) общего пользования должны быть выполнены в полном объеме.
Приемка в эксплуатацию государственной приемочной или приемочной комиссиями подобных объектов осуществляется только после окончания всех вышеуказанных работ.
При невозможности завершения определенных видов работ в холодное время года, включая работы по благоустройству подрядчик и заказчик представляют приемочной комиссии гарантийное письмо с указанием видов и объема работ со сроками их полного завершения. В акте приемочной комиссии указываться виды и объемы таких незавершенных работ с конкретными сроками их завершения в полном объеме.
138. В случаях, когда приемка в эксплуатацию построенных объектов должна осуществляться государственной приемочной комиссией, заказчиком назначается рабочая комиссия.
139. Полномочия и обязательный состав рабочих комиссий определяется законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
140. Приемка объектов и комплексов в эксплуатацию осуществляется после устранения замечаний рабочей комиссии и оформляется актами государственной приемочной комиссии, утверждаемыми в установленном порядке.
Застройщик (заказчик) предоставляет на подпись главному архитектору города, подписанный всеми членами комиссии акты государственной приемочной комиссии, эскизный проект, утвержденный градостроительным советом или главным архитектором города, фотоматериалы по фасадам и благоустройству территории построенного объекта, исполнительную топографическую съемку в масштабе 1:500 с нанесенными инженерными коммуникациями.
141. Руководитель органа архитектуры и градостроительства подписывает акт приемки в эксплуатацию при соответствии построенного объекта утвержденной градостроительной документации с последующим направлением акта приемки в эксплуатацию в орган госархстройконтроля.
142. Руководитель органа госархстройконтроля подписывает акт приемки в эксплуатацию при соответствии построенного объекта нормам законодательства об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, государственных нормативов и архитектурной, градостроительной, строительной и иной проектной документации, и соответствия требованиям и нормам по безопасности строительных объектов, с последующим направлением акта приемки в эксплуатацию председателю комиссии, для его утверждения и подготовки постановления акима, и регистрации отчета в органах статистики.

137. Объектінің толық дайын болуына іші қапталмаған, сырланбаған, түсқағаз жапсырылмаған, егер құрылыс жобасында көзделген жағдайларда таза еден салынған, санитарлық-техникалық жабдық пен құрылғылар, тұрмыстық маңыздағы электртехникалық құралдар, газ және электр ас үй плиталары, пәтерішілік есік блоктары орнатылған тұрғын үйлер мен қоғамдық ғимараттар жатады.
Бұл ретте объекті бойынша сыртқы әрлеу жұмысы, сондай-ақ жалпы қолдануға арналған орын-жайларда (ғимараттың кейбір бөліктерінде) ішкі әрлеу жұмыстары толық көлемде орындалуы тиіс.
Мемлекеттік қабылдау немесе қабылдау комиссиясы мұндай объектілерді барлық жоғарыда көрсетілген жұмыстар аяқталғаннан кейін пайдалануға қабылдауды жүзеге асырады.
Абаттандыру жөніндегі жұмыстарды қоса алғанда, жылдың суық уақытында белгіленген жұмыс түрлерін аяқтау мүмкін болмаса, мердігермен мен тапсырыс беруші қабылдау комиссиясына олардың толық аяқталуы мерзімімен жұмыс түрі мен көлемін көрсетумен кепілдік хатын ұсынады. Қабылдау комиссиясының актісінде толық көлемде оларды аяқтаудың нақты мерзімдерімен осындай аяқталмаған жұмыстардың түрлері мен көлемі көрсетіледі.
138. Егер салынған объектілерді пайдалануға қабылдауды мемлекеттік қабылдау комиссиясы жүзеге асыратын жағдайда, тапсырыс беруші болып жұмыс комиссиясы тағайындалады.
139. Жұмыс комиссиясының өкілеттігі және міндетті құрамы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі жөніндегі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленеді.
140. Объектілер мен кешендерді пайдалануға қабылдау жұмыс комиссиясының ескертулерін жойғаннан кейін жүзеге асырылады және белгіленген тәртіпте бекітілген мемлекеттік қабылдау комиссиясының актілерімен ресімделеді.
Құрылыс салушы (тапсырыс беруші) мемлекеттік қабылдау комиссиясының барлық мүшелері қолын қойған актілерді, қала құрылысы кеңесі немесе қаланың бас сәулетшісі бекіткен нобайлық жобаны, салынған объектінің қасбеттері мен абаттандыру аумағы бойынша фотоматериалдарды, көрсетілген инженерлік коммуникациялармен 1:500 масштабтағы атқарушылық топографиялық түсірілімді қаланың бас сәулетшісіне қол қоюға ұсынады.
141. Астана қаласы сәулет және қала құрылысы органының басшысы кейіннен қабылдау актісін Астана қаласының МСҚБО-ға жіберумен салынған объект бекітілген қала құрылысы құжаттамасына сәйкес болса, оған қол қояды.
142. Астана қаласының МСҚБО басшысы кейіннен қабылдау актісін комиссия төрағасына бекітуге және Әкімдік қаулысын дайындауға, сондай-ақ оны статистика органдарында тіркеуге жіберумен салынған объект сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнаманың, мемлекеттік нормативтердің және заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген сәулет, қала құрылысы мен құрылыс және өзге де жобалық құжаттаманың нормаларына және құрылыс объектілерінің қауіпсіздігі жөніндегі талаптар мен нормаларға сәйкес болса, оған қол қояды.

143. Утвержденный председателем комиссии акт приемки построенного объекта в эксплуатацию является основанием для регистрации прав на недвижимое имущество.
144. Гарантийные сроки эксплуатации объектов устанавливаются в соответствии с законодательством.
Глава 12. Индивидуальное (усадебное) жилищное строительство
§ 1. Строительство индивидуального жилого дома
145. Действия застройщика (заказчика) по строительству индивидуального жилого дома осуществляются в следующей последовательности:
1) обращение в акимат города Астаны с письменным заявлением о разрешении на проектирование, разрешении на строительство и о предоставлении соответствующего права на земельный участок в порядке, установленном земельным законодательством Республики Казахстан;
2) оформление правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок и их регистрация в регистрирующем органе;
3) получение архитектурно-планировочного задания на проектирование и технических условий в органе архитектуры и градостроительства;
4) разработка эскизного проекта и проектно-сметной документации согласно архитектурно-планировочному заданию;
5) направление в орган госархстройконтроля уведомления о начале производства строительно-монтажных работ;
6) выполнение исполнительной топографической съемки объекта строительства и инженерных сетей по завершении строительства индивидуального жилого дома (до приемки объекта в эксплуатацию);
7) представление построенного объекта приемочной комиссии для приемки в эксплуатацию;
8) регистрация вновь построенного объекта недвижимости в регистрирующем органе.
Сноска. Пункт 145 с изменениями, внесенными решениями маслихата города Астаны от 25.09.2012 № 69/9-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 09.07.2013 № 162/19-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.09.2014 № 289/41-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
146. Застройщик (заказчик) вправе вводить в эксплуатацию индивидуальное жилое домостроение только после завершения строительства объектов инженерной и транспортной инфраструктур.
147. Строительство инженерной и транспортной инфраструктуры может осуществляться за счет средств застройщиков (заказчиков) на добровольной основе, при этом проект строительства объектов инженерной и транспортной инфраструктур, осуществляемого за счет средств застройщиков (заказчиков), должен быть согласован с органом архитектуры и градостроительства.

143. Белгіленген тәртіппен бекітілген салынған объектіні пайдалануға қабылдау актісі жылжымайтын мүлікке құқықты тіркеу үшін негіз болып табылады.
144. Объектілерді пайдаланудың кепілденген мерзімдері азаматтық заңнамаға сәйкес белгіленеді.
12–тарау. Жеке тұрғын үй (үй-жайлық) құрылысы
§1. Жеке тұрғын үй салу
145. Жеке тұрғын үй салу бойынша құрылыс салушының (тапсырыс берушінің) іс-әрекеті мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) Қазақстан Республикасы жер заңнамасында белгіленген тәртіпте жобалауға рұқсат беру, құрылыс салуға рұқсат беру туралы және жер учаскесіне тиісті құқық беру туралы жазбаша өтінішпен Астана қаласының әкімдігіне жүгіну;
2) жер учаскесіне құқық беретін және сәйкестендіру құжаттарын ресімдейді және оларды тіркеу органдарында тіркейді;
3) сәулет және қала құрылысы органынан жобалауға сәулет-жоспарлау тапсырмасы мен техникалық шарттарды алады;
4) сәулет-жоспарлау тапсырмасына сәйкес нобайлық жоба мен жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлейді;
5) МСҚБО-ға құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуді бастау туралы хабарлама жіберу;
6) жеке тұрғын үйдің құрылысы аяқталғаннан кейін (объект пайдалануға қабылданғанға дейін) құрылыс объектісі мен инженерлік желілердің атқарушылық топографиялық түсірілімін орындайды;
7) салынған объектіні пайдалануға қабылдау үшін қабылдау комиссиясына ұсынады;
8) қайта салынған жылжымайтын мүлік объектісін тіркеу органдарында тіркейді.
Ескерту. 145-тармаққа өзгерістер енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2012.09.25 № 69/9-V (алғашқы ресми жариялаған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 09.07.2013 № 162/19-V шешімімен (оны алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 29.09.2014  № 289/41-V (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
146. Құрылыс салушы (тапсырыс беруші) жеке тұрғын үй құрылысын инженерлік және көлік инфрақұрылымы объектілерінің құрылысы аяқталғаннан кейін ғана пайдалануға енгізуге құқылы.
147. Инженерлік және коммуникациялық инфрақұрылымды салу құрылыс салушының (тапсырыс берушінің) қаражаты есебінен еркін негізде жүзеге асырылуы мүмкін, бұл ретте құрылыс салушының (тапсырыс берушінің) қаражаты есебінен жүзеге асырылып жатқан инженерлік және коммуникациялық инфрақұрылым объектісін салу жобасын сәулет және қала құрылысы органы келісу тиіс.

148. В период строительства индивидуального жилого дома в целях обеспечения безопасности жизнедеятельности на прилегающих территориях, удобного технологического процесса и создания эстетического восприятия строительной площадки застройщик (заказчик) ограждает земельный участок и осуществляет иные мероприятия в соответствии с Правилами благоустройства, санитарного содержания, организации уборки и обеспечения чистоты на территории города Астаны.
149. Топографическая и исполнительная съемки подлежат представлению в орган архитектуры и градостроительства.
149-1. Проекты застройки территорий индивидуальной застройки определяют районы, застройка которых осуществляется в едином архитектурном стиле. Единый архитектурный стиль утверждается акиматом города Астаны в виде концепции и предусматривает дополнительные условия освоения земельных участков, расположенных в таких районах, в соответствии с особенностями, определенными настоящими Правилами.
Сноска. Глава 12 дополнена пунктом 149-1 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 25.09.2012 № 69/9-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
§ 2. Приемка завершенного строительством индивидуального жилого дома
150. Вновь построенные индивидуальные жилые дома, после выполнения всех строительно-монтажных работ, благоустройства и ограждения земельного участка согласно проекту принимаются в эксплуатацию приемочной комиссией.
151. До оформления акта приемки в эксплуатацию орган госархстройконтроля проверяет исполнительную съемку объекта в натуре и соответствие возведенного объекта недвижимости проекту.
152. Приемка в эксплуатацию индивидуального жилого дома оформляется актами приемочной комиссии.
153. Акт приемочной комиссии служит основанием для регистрации заказчиком права собственности на индивидуальный жилой дом.
§ 3. Особенности индивидуального жилищного строительства
в едином архитектурном стиле
Сноска. Глава 12 дополнена параграфом 3 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 25.09.2012 № 69/9-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
153-1. Для составления задания заказчика на проектирование намеченного объекта помимо требований пункта 60 настоящих Правил необходимы договоры в соответствии с постановлением акимата о предоставлении соответствующего права на земельный участок.
153-2. Договоры, указанные в пункте 153-1 настоящих Правил, заключаются между специализированной архитектурной организацией и застройщиком.

148. Жеке тұрғын үй құрылысы кезінде жапсарлас аумақтарда тіршілік әрекетінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету, ыңғайлы технологиялық процессті және құрылыс аудандарының эстетикалық жағынан қабылдау мақсатында құрылыс салушы (тапсырыс беруші) жер учаскесін қоршайды және Астана қаласының аумағын абаттандыру, санитарлық күтіп ұстау, тазалауды ұйымдастыру мен тазалықты қамтамасыз ету ережесіне сәйкес өзге де іс-шараларды жүзеге асырады.
149. Топографиялық пен атқарушылық түсірілім сәулет және қала құрылысы органына ұсынуға жатады.
149-1. Жеке тұрғын үй құрылысы аумағын салу жобалары құрылысы бірыңғай сәулеттік стильде жүзеге асырылатын аудандарды анықтайды. Бірыңғай сәулеттік стильді Астана қаласының әкімдігі тұжырымдама түрінде бекітеді және осы Қағидада белгіленген ерекшеліктерге сәйкес, осындай аудандарда орналасқан жер учаскелерін игерудің қосымша талаптарын қарастырады.
Ескерту. 12-тараудың 1-параграфы 149-1-тармақпен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 2012.09.25 № 69/9-V (алғашқы ресми жариялаған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
§2. Құрылысы аяқталған жеке тұрғын үйді қабылдау
150. Қайта салынған жеке тұрғын үйлердің барлық құрылыс – монтаждау, абаттандыру және жер учаскесін қоршау жұмыстары аяқталғаннан кейін жобаға сәйкес қабылдау комиссиясы пайдалануға қабылдайды.
151. Пайдалануға қабылдау актісін ресімдегенге дейін МСҚБО атқарушылық түсірілімнің нақтылығын және салынған мүлік объектісінің жобаға сәйкес болуын тексереді.
152. Жеке тұрғын үйді қабылдауды қабылдау комиссиясының актілерімен ресімделеді.
153. Қабылдау комиссиясының актісі тапсырыс берушінің жеке тұрғын үйге жеке меншік құқығын тіркеу үшін негіз болады.
§3. Бірыңғай сәулеттік стильдегі жеке тұрғын үй құрылысының ерекшеліктері
Ескерту. 12-тарау 3-параграфпен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 2012.09.25 № 69/9-V (алғашқы ресми жариялаған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
153-1. Осы Қағиданың 60-тармағындағы талаптардан басқа, белгіленген объектіні жобалауға арналған тапсырыс берушінің тапсырмасын жасау үшін жер учаскесіне тиісті құқық беретін әкімдіктің қаулысына сәйкес шарттар қажет.
153-2. Осы Қағиданың 153-1 тармағында көрсетілген Шарттар мамандандырылған сәулет ұйымы мен құрылыс салушы арасында жасасады.

153-3. Специализированная архитектурная организация при реализации проекта застройки района индивидуального жилищного строительства в соответствии с условиями договоров, заключаемых с застройщиком, выполняет следующие действия:
1) уведомление органа госархстройконтроля о начале производства строительно-монтажных работ;
2) оказание инжиниринговых услуг в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
3) выполнение всех работ, связанных с возведением и установлением ограждений индивидуальных жилых домов в полном соответствии с утвержденной проектной документацией;
4) осуществление общей координации процесса проектирования и строительства индивидуальных жилых домов с учетом единого архитектурного стиля;
5) содействие застройщикам при осуществлении строительства и благоустройства усадебных участков в соответствии с утвержденной проектной документацией;
6) осуществление работ по получению схем трасс на подключение индивидуальных жилых домов к инженерным сетям.
Сноска. Пункт 153-3 с изменением, внесенным решением маслихата города Астаны от 29.09.2014 № 289/41-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
153-4. Специализированная архитектурная организация в целях координации процесса проектирования и строительства индивидуальных жилых домов в районе, в котором застройка осуществляется в едином архитектурном стиле, обеспечивает взаимодействие со всеми застройщиками и подрядчиками.
153-5. Специализированная архитектурная организация выступает в качестве единого заказчика подрядных работ по строительству ограждений в соответствии с утвержденной проектной документацией в пределах всего района застройки в едином архитектурном стиле. Строительство ограждений осуществляется за счет застройщика и передается в собственность застройщика после завершения всех работ.
153-6. Строительство индивидуальных жилых домов осуществляется застройщиками самостоятельно в строгом соответствии с утвержденной проектной документацией.
153-7. Специализированная архитектурная организация оказывает содействие в работе государственных органов архитектурно-строительного контроля и надзора на территории района застройки в части соответствия выполненных (выполняемых) строительно-монтажных работ утвержденному единому архитектурному стилю.
Глава 13. Размещение временных сооружений
§ 1. Размещение сооружений для хранения и обслуживания
транспортных средств, принадлежащих населению
154. Проектирование и строительство на территории города Астаны автопаркингов, гаражей и автостоянок осуществляется в соответствии генпланом, градостроительными регламентами и настоящими Правилами с соблюдением строительных норм и правил, экологических, санитарных и противопожарных требований.
Не допускается незаконное строительство гаражей, автостоянок, а также обустройство навесов на действующих автостоянках.

153-3. Мамандандырылған сәулет ұйымы құрылыс салушымен жасасқан шарттардың талаптарына сәйкес жеке тұрғын үй құрылысы ауданын салу жобасын іске асыру барысында келесі іс-қимылды орындайды:
1) МСҚБО құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуді бастау туралы хабарламасы;
2) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында инжинирингтік қызмет көрсету;
3) бекітілген жобалау құжаттамасына толық сәйкес келетін жеке тұрғын үйлерді тұрғызу мен қоршау орнатуға байланысты барлық жұмыстарды орындау;
4) бірыңғай сәулеттік стильді есепке ала отырып, жеке тұрғын үйлерді жобалау мен салу үдерісін жалпы үйлестіруді жүзеге асыру;
5) бекітілген жобалау құжаттамасына сәйкес үй-жайлық учаскелерді салу мен абаттандыруды жүзеге асыру барысында құрылыс салушыларға көмек көрсету;
6) инженерлік желілерге жеке тұрғын үйлерді қосуға арналған трасса сызбасын алу бойынша жұмыстарды жүзеге асыру.
Ескерту. 153-3-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 29.09.2014 № 289/41-V (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
153-4. Мамандандырылған сәулет ұйымы құрылысы бірыңғай сәулеттік стилінде жүзеге асырылатын ауданда жеке тұрғын үй құрылысын жобалау мен салу үдерісін үйлестіру мақсатында барлық құрылыс салушылармен және мердігерлермен өзара қарым-қатынасты қамтамасыз етеді.
153-5. Мамандандырылған сәулет ұйымы бірыңғай сәулеттік стильдегі құрылыс ауданы шегінде бекітілген жобалау құжаттамасына сәйкес қоршау салу бойынша мердігерлік жұмыстардың жалғыз тапсырыс беруші ретінде болады. Қоршау құрылысы құрылыс салушы есебінен жүзеге асырылады және барлық жұмыстар аяқталғаннан кейін құрылыс салушының меншігіне беріледі.
153-6. Жеке тұрғын үйлер құрылысын құрылыс салушылар бекітілген жобалау құжаттамасына сәйкес қатаң түрде өздері жүзеге асырады.
153-7. Мамандандырылған сәулет ұйымы бекітілген бірыңғай сәулеттік стильде орындалған (орындалатын) құрылыс-монтаждау жұмыстарына сәйкестігіне қатысты құрылыс салу ауданы аумағында мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органдарының жұмысына көмек көрсетеді.
13-тарау. Уақытша құрылысты орналастыру
§1. Тұрғындарға тиесілі көлік құралдарын сақтау мен
оларға қызмет көрсету үшін құрылыстарды орналастыру
154. Елорда аумағында автопаркингтерді, гараждар мен автотұрақтарды жобалау мен салу бас жоспарға, қала құрылысы регламенттері мен құрылыс нормаларын және ережелерді, экологиялық, санитарлық және өртке қарсы талаптарды сақтай отырып, осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
Гараждарды, автотұрақтарды заңсыз салуға, сондай-ақ қолданыстағы автотұрақтарға қалқалар орналастыруға жол берілмейді.

155. Право на установку и эксплуатацию временных металлических гаражей по месту жительства имеют только участники Великой Отечественной войны и инвалиды с нарушениями опорно-двигательной системы, имеющие подтверждающую справку (заключение) медико-социальной экспертизы (МСЭ), которые имеют транспортное средство на праве собственности.
Сноска. Пункт 155 в редакции решения маслихата города Астаны от 09.07.2013 № 162/19-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
156. Выбор земельных участков для проектирования гаражей осуществляется в установленном земельным законодательством порядке в соответствии с генеральным планом города Астаны и градостроительными регламентами.
157. Стационарные автозаправочные станции (САЗС) и станции технического обслуживания (СТО) должны располагаться в соответствии с утвержденной градостроительной документацией.
158. САЗС и СТО должны располагаться на специально отведенных площадках, на магистралях с организацией удобных транспортных подъездов, с соблюдением строительных норм и правил, санитарных, экологических и противопожарных требований.
159. Допускается объединение на одной площадке СТО, САЗС, пункта мойки автомобилей и других объектов обслуживания, согласно нормативам.
§ 2. Размещение торговых объектов
160.В целях сохранения эстетического архитектурного облика и содержания улиц в надлежащем санитарном состоянии установка временных объектов осуществляется при наличии разрешения Акимата в соответствии со схемами, прилагаемыми к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 160 в редакции решения маслихата города Астаны от 29.09.2014 № 289/41-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
161. Действующие торговые объекты могут функционировать до обоснованного представления предупреждения об их сносе или переносе на другой участок.
162. Земельные участки, на которых расположены торговые объекты, используются владельцами торговых объектов на праве временного землепользования.
163. Земельные участки из земель общего пользования могут предоставляться гражданам и юридическим лицам во временное землепользование под размещение сооружений облегченного типа (торговые палатки, киоски, рекламные сооружения и другие объекты сервиса) без ущерба для общего пользования. При этом предоставление участков из состава земель общего пользования, в том числе на обочинах дорог (улиц, проездов, остановках общественного транспорта), для размещения рынков, платных автостоянок (автопарковок) не допускается, за исключением платных автостоянок (автопарковок), расположенных в полосах отвода улиц города Астаны.
§ 3. Ледяные сооружения

155. Тұрғылықты жері бойынша уақытша металдан жасалған гараждарды орнатуға және пайдалануға жеке меншік құқығында көлік құралдары бар және Ұлы Отан соғысына қатысушылар немесе медициналық-әлеуметтік сараптаманың расталған (МЭС) анықтамасы (қорытындысы) бар, тірек-қозғалыс жүйелері зақымданған мүгедектер болып табылатын тұлғалардың құқығы бар.
Ескерту. 155-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 09.07.2013 № 162/19-V шешімімен (оны алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
156. Гараждарды жобалау үшін жер учаскелерін таңдау Астана қаласының Бас жоспары мен қала құрылысы регламенттеріне сәйкес заңнамада белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
157. Стационарлық авто жанар-жағар май құю (САЖҚ) және техникалық қызмет көрсету станциясы (ТҚС) ыңғайлы көлік кіреберістері ұйымдастырылған жалпы қалалық магистральдарда арнайы бөлінген аудандарда және бекітілген нормативтерге сәйкес орналастырылуы тиіс.
158. САЖҚ және ТҚС орталық жалпы қалалық магистральдарда, халықтың жаппай жүретін объектілерінде, өзендер мен сулы жерлерде салуға жол берілмейді.
159. Бір ауданда нормативтерге сәйкес ТҚС, САЖҚ, автомобильдер жуу пункттері мен қызмет көрсетудің басқа да объектілерін қосуға болады.
§2. Сауда объектілерін орналастыру
160. Эстетикалық сәулет бейнесін сақтау және көшелерді тиісті санитарлық жағдайда ұстау мақсатында уақытша объектілерді орналастыру осы Қағидаларға қоса ұсынылған сызбаларға сәйкес Әкімдіктің рұқсаты болған жағдайда жүргізіледі.
Ескерту. 160-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 29.09.2014 № 289/41-V (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
161. Қолданыстағы сауда объектілері оларды бұзу немесе басқа учаскеге көшіру жөнінде негізделген ескерту берілгенге дейін жұмыс істей алады.
162. Сауда объектілері орналасқан жер учаскелері сауда объектілерінің иелерімен уақытша жер пайдалану құқығында пайдаланылады.
163. Жалпы пайдалану жерлерінен жер учаскелері жалпы қолданыс үшін шығын келтірмейтін жеңілдетілген түрдегі (сауда шатырлары, дүңгіршектер, жарнамалық орын-жайлар және басқа да сервис объектілері) орын-жайларды орналастыру үшін азаматтарға және жеке тұлғаларға жерді уақытша пайдалануға берілуі тиіс. Бұл ретте жалпы қолданыстағы жерлердің құрамынан учаскелерді беру, сонымен бірге жолдардың бойында (көшелер, өту жолдары) Астана қаласы көшелерінің бөлінген желектерінде орналасқан ақылы автотұрақтарды қоспағанда, базарлар, ақылы автотұрақтарды орналастыруға жол берілмейді.
§3. Мұздан жасалған құрылыстар

164. Ледяные сооружения возводятся без проекта, по заранее объявленному конкурсу на лучшее сооружение ледяного городка.
165. Ледяной городок может возводиться по эскизным проектам, утвержденным градостроительным советом, на городских площадях по решению Акима. При необходимости могут быть объявлены открытые конкурсы на эскизный проект ледяного городка по заданной теме.
166. Юридические лица, имеющие навык художественного возведения (специализированные юридические лица и т.д.) ледяных городков, выигравшие конкурс на возведение ледяных сооружений должны:
1) эксплуатировать ледяной городок и предоставить гарантийные обязательства по обеспечению безопасной эксплуатации ледяных сооружений;
2) обеспечить соответствие возведенных ледяных сооружений к утвержденному эскизному проекту;
3) обеспечить прочность и устойчивость ледяных сооружений в период эксплуатации, за исключением периода резкого потепления погоды, когда ледяной городок должен быть закрыт для посетителей и возможен демонтаж ледяных сооружений;
4) обеспечить ледяные сооружения гладкими поверхностями, без выступов, колодцев и без выступающих металлических конструкций.
167. Максимальный срок эксплуатации ледяных сооружений 2,5-3 месяца в зависимости от температурного режима и погодных условий, а также от состояния ледяных сооружений.
168. Время завершения эксплуатации, разборки и вывоза ледяных сооружений определяется эксплуатирующей организацией по согласованию с акиматом и оформляется актом в установленном порядке.
169. При возведении сооружений ледяных городков по конкурсу ее эксплуатацией занимаются коммунальные службы.
170. При возведении ледяных городков по утвержденным эскизным проектам приемка во временную эксплуатацию осуществляется государственной приемочной комиссией города Астаны. В остальных случаях эксплуатация ледяного городка осуществляется актом принятия на баланс эксплуатирующей организацией для временной эксплуатации.
§ 4. Архитектурные особенности размещения
рекламно-информационных конструкций, наружной (визуальной)
рекламы, вывесок и иных объектов рекламы
Сноска. Параграф 4 исключен решением маслихата города Астаны от 16.10.2015 № 420/58-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 14. Порядок производства работ по вскрытию городских
территорий, связанных с ремонтом и строительством инженерных
сетей и сооружений, с устройством малых архитектурных форм
и других элементов городского оформления и благоустройства

164. Мұздан жасалған құрылыстар мұз қалашығының ең үздік құрылымына алдын ала жарияланған конкурс бойынша жобасыз салынады.
165. Мұз қалашығы әкімнің шешімімен қалалық алаңдарда қала құрылысы кеңесімен бекітілген нобайлық жоба бойынша салыну мүмкін. Қажет болған жағдайда тапсырылған тақырып бойынша мұздан жасалған қалашық жобасына ашық конкурс жариялануы мүмкін.
166. Мұз қалашығын көркемдік салуда дағдысы бар, мұздан жасалатын құрылыстарды салуға арналған конкурсты жеңіп алған заңды тұлғалар (мамандандырылған заңды тұлғалар және т.б.):
1) мұздан салынған қалашықты пайдалану және мұздан салынған құрылысты қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету бойынша кепілдік міндеттемелерді ұсыну;
2) мұздан салынып жатқан құрылысты бекітілген нобайлық жобаға сәйкес келуін қамтамасыз ету;
3) ауа райының тез жылынып кетуіне байланысты, келушілер үшін мұздан салынған қалашық жабылуы тиіс және оларды қайта монтаждау мүмкін болған жағдайды қоспағанда, мұздан салынған қалашықты пайдаланған кезде оның мықтылығын және орнықтылығын қамтамасыз ету;
4) мұздан салынған құрылыстың бетін құдықсыз және металлдан жасалған құрылғыларсыз тегістеуді қамтамасыз ету тиіс.
167. Мұздан салынған құрылысты пайдалану мерзімі оның қысымдық режиміне және ауа райы жағдайына, сондай-ақ мұздан салынған құрылыстың жағдайына байланысты 2,5 - 3 ай.
168. Пайдалануды аяқтау, әзірлеу және мұздан салынған құрылысты шығару уақыты әкімдіктің келісімі бойынша пайдаланушы ұйыммен белгіленеді және белгіленген тәртіппен актімен ресімделеді.
169. Конкурс бойынша мұздан салынатын қалашықты салған кезде оны пайдаланумен коммуналдық қызметтер айналысады.
170. Бекітілген нобайлық жоба бойынша мұздан қалашық салынатын кезде уақытша пайдалануға қабылдауды Астана қаласының мемлекеттік қабылдау комиссиясы жүзеге асырады. Қалған жағдайларда мұздан салынған қалашықты пайдалануды пайдаланушы ұйым уақытша пайдалану үшін теңгеріміне қабылдау актісімен жүзеге асырылады.
§4. Жарнамалық-ақпараттық құрылғыларын, сыртқы (көрнекі) жарнамаларды, маңдайша жазуларды және басқа да жарнама объектілерін орналастырудың сәулеттік ерекшеліктері
Ескерту. 4-параграф алынып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 16.10.2015 420/58-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
14-тарау. Инженерлік желілерді және құрылыстарды жөндеу
мен салуға, шағын сәулет нысандарын және қалалық ресімдеу мен
абаттандырудың басқа да бөліктерін орнатуға байланысты қала
аумағының жерлерін қазу жөніндегі жұмыстарды жүргізу тәртібі

171. Производство работ по ремонту и строительству инженерных сетей и сооружений, устройству малых архитектурных форм и других элементов городского оформления и благоустройства, связанных со вскрытием городских территорий, разрушением дорожных покрытий, тротуаров, газонов и других объектов, элементов городского хозяйства, осуществляется на основании разрешения на вскрытие городских территорий, выдаваемого органом архитектуры и градостроительства.
Сноска. Пункт 171 в редакции решения маслихата города Астаны от 30.09.2011 № 491/70-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
172. Работы по вскрытию дорожных покрытий, разрытию улиц, площадей и других мест общего пользования производятся при наличии согласований с заинтересованными службами.
173. Для получения разрешения на вскрытие городской территории в орган архитектуры и градостроительства предоставляются следующие документы:
1) заявление по установленной форме, с информацией о заявителе и/или подрядчике с приложением согласований заинтересованных служб;
2) копия лицензий на производство запрашиваемых видов работ с приложением;
3) гарантийное письмо на восстановление разрушаемого благоустройства;
4) проект, согласованный к производству работ (при новом строительстве), топографическая съемка участка (при проведении ремонтных работ на инженерных сетях);
5) график производства работ;
6) разрешение на снос, пересадку зеленых насаждений, в случае если невозможно обеспечить их сохранность в зоне работ;
7) разрешение Службы охраны Президента Республики Казахстан, при производстве работ в пределах контролируемой ими зоны;
8) копию уведомления о начале производства строительно-монтажных работ (при строительстве новых инженерных сетей и сооружений).
Сноска. Пункт 173 в редакции решения маслихата города Астаны от 30.09.2011 № 491/70-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с  изменением, внесенным решением маслихата города Астаны от 29.09.2014 № 289/41-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
174. Срок рассмотрения заявлений для получения разрешения на вскрытие городской территории составляет не более трех рабочих дней с момента подачи заявления, по истечении которого органом архитектуры и градостроительства выдается разрешение на производство работ либо дается мотивированный ответ в письменном виде о причинах отказа в выдаче разрешения.

171. Жол жабындыларын, тротуарларды, гүлзарлар мен басқа да объектілерді, қалалық шаруашылық элементтерін бұзумен инженерлік желілерді жөндеуге, салуға, шағын сәулет нысандары мен қалалық безендіру және абаттандыру элементтері құрылыстарымен байланысты қала аумақтарын ашу бойынша жұмыстарды жүргізу сәулет және қала құрылысы органымен берілетін қалалық аумақтарды ашуға берілген рұқсатының негізінде жүзеге асырылады;
Ескерту. 171-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 2011.09.30 № 491/70-IV (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
172. Жол жабындыларын ашу, жалпы пайдаланымдағы көшелерді, аудандар мен басқа да орындарды қазу бойынша жұмыстар мүдделі қызметтермен келісімдер бар болған жағдайда жүргізіледі.
173. Қала аумағын ашуға рұқсат алу үшін сәулет және қала құрылысы органына мынадай құжаттар ұсынылады:
1) мүдделі қызметтердің келісімдерін қоса берумен, өтініш беруші және/немесе мердігер туралы ақпараты бар белгіленген нысандағы өтініш;
2) қосымшасымен сұратылған жұмыс түрлерін жүргізуге арналған лицензиялардың көшірмесі;
3) бұзылатын абаттандыруды қайта қалпына келтіруге кепілдеме хаты;
4) жұмыс жүргізу бойынша келісілген жоба (жаңа құрылыс кезінде), учаскенің топографиялық түсірілімі (инженерлік желілерге жөндеу жұмыстарын жүргізген кезде);
5) жұмыс жүргізу кестесі;
6) егер жұмыс аймағында жасыл екпелердің сақталуын қамтамасыз ету мүмкін болмаса, оларды қазып алуға, басқа жерге отырғызуға рұқсат;
7) Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметі бақылайтын аймақ шегінде жұмыс жүргізу кезінде оның рұқсаты;
8) құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуге рұқсат (жаңа инженерлік желілер мен құрылыс салу кезінде).
Ескерту. 173-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 2011.09.30 № 491/70-IV (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), өзгеріс енгізілді - 29.09.2014 № 289/41-V (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Шешімдерімен.
174. Қала аумағын ашуға рұқсат алу үшін өтініштерді қарау мерзімі өтініштерді тапсырған сәттен бастап үш жұмыс күнінен аспайтын мерзімді құрайды, мерзімі өтуі бойынша сәулет және қала құрылысы органы жұмыс жүргізуге рұқсат береді немесе рұқсат беруден бас тарту себебі туралы жазбаша түрде дәлел келтірілген хат береді.

Сноска. Пункт 174 в редакции решения маслихата города Астаны от 30.09.2011 № 491/70-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
175. При авариях на инженерных сетях, требующих безотлагательного производства восстановительных работ, вскрытие дорожных покрытий, разрытие улиц, площадей и других мест общего пользования возможно без оформления разрешения, но с немедленным (в течение 24 часов) извещением соответствующих служб и органа архитектуры и градостроительства и последующим его оформлением.
Сноска. Пункт 175 в редакции решения маслихата города Астаны от 30.09.2011 № 491/70-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
176. Для принятия необходимых мер предосторожности и предупреждения повреждений инженерных сетей и сооружений лицо, получающее разрешение на вскрытие городской территории в органе архитектуры и градостроительства не позднее чем за три рабочих дня до начала работ:
а) приглашает на место предстоящих работ представителей          эксплуатирующих организаций;
б) устанавливает совместно с ними точное расположение существующих сетей и сооружений;
в) принимает меры к их полной сохранности.
Руководители эксплуатирующих организаций обеспечивают явку своих представителей к месту производства работ и дают исчерпывающие письменные условия обеспечения сохранности принадлежащих им сетей и сооружений при производстве работ. Представители эксплуатирующих организаций указывают места прохождения линий связи, электрических кабелей, прочих инженерных сетей и их охранные зоны, на участках проведения работ, которые должны быть четко обозначены сигнальными кольями и лентами, нанесены на схемах, подписанных данными представителями и получателем разрешения.
Сноска. Пункт 176 в редакции решения маслихата города Астаны от 30.09.2011 № 491/70-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
177. Получатель разрешения на вскрытие городской территории до начала строительных или ремонтных работ выполняет следующее:
1) готовит к установке по планируемым границам разрытия ограждения информационные вывески и знаки установленного образца;
2) в местах движения транспорта (при наличии возможности) готовит проезды для движения транспорта с установкой соответствующих ограждений и дорожных знаков;
3) в местах движения пешеходов подготавливает обходы, пешеходные мостики с поручнями и обеспечивает освещение участка разрытия в ночное время;

Ескерту. 174-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 2011.09.30 № 491/70-IV (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
175. Тоқтаусыз қалпына келтіру жұмыстарын талап ететін инженерлік желілерде апаттар болған жағдайда, жол жабындыларын ашу, көшелерді, аудандар мен жалпы қолданыстағы басқа да орындардың қазуды рұқсатты ресімдеусіз, бірақ мүдделі қызметтер мен сәулет және қала құрылысы органына кейін оны ресімдеумен, тез арада (24 сағат ішінде) хабар беру.
Ескерту. 175-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 2011.09.30 № 491/70-IV (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
176. Инженерлік желілер мен құрылыстың бұзылуынан сақтанудың және алдын алудың қажетті шараларын қабылдау үшін сәулет және қала құрылысы органында қалалық аумақты ашуға рұқсат алған тұлға жұмыстың басталуына дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей:
а) алдағы жүргізілетін жұмыстар орнына пайдаланушы ұйымдардың өкілдерін шақырады;
б) олармен бірлесіп қолданыстағы желілер мен құрылыстың нақты орналасуын белгілейді;
в) олардың толық сақталуына шаралар қабылдайды.
Пайдаланушы ұйымдардың басшылары жұмыс жүргізу орнына өздерінің өкілдерінің келуін қамтамасыз етеді және жұмыс жүргізу кезінде өздеріне тиесілі желілер мен құрылыстың сақталуын қамтамасыз етудің жеткілікті жазбаша түрде шарттар береді. Пайдаланушы ұйымдардың басшылары байланыс желілерін, электр кабельдерін, басқа да инженерлік желілерді өткізу орындары мен жұмыстар жүргізілетін учаскелердегі күзетілетін аймақтарды көрсетеді, олар сигналды сақиналар және ленталармен анықтап белгіленуі қажет, аталған өкілдермен және рұқсат алушымен қол қойылған сұлбаларда көрсетілу тиіс.
Ескерту. 176-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 2011.09.30 № 491/70-IV (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
177. Рұқсат алушы жұмыс өндірісінде құрылыс немесе жөндеу жұмыстарын бастағанға дейін мыналарды орындайды:
1) қоршау қазудың жоспарланған шекаралары бойынша және белгіленген үлгідегі белгілерді орнатуға дайындайды;
2) көлік қозғалысы орындарында (мүмкін болған жағдайда) тиісті қоршаулар мен жол жүру белгілерін орнатумен көлік қозғалысы үшін өтпе жолдар дайындайды;
3) жаяу жүргіншілер қозғалысы орындарында сілтемелер көрсетілген жаяу жүргіншілерге арналған көпіршіктер дайындайды және түнгі уақытта қазылған учаскелерде жарықтандыруды қамтамасыз етеді;

4) при наличии зеленых насаждений в зоне работы механизмов ограждает их глухими щитами, гарантирующими сохранность и обеспечивающими доступ к лоткам и колодцам;
5) принимает меры к обеспечению сохранности инженерных сетей, бесперебойной работы арычной сети и ливневой канализации.
178. При разрытиях, требующих закрытия проездов, соответствующими знаками ясно обозначается объезд. При необходимости изменения маршрутов автотранспорта заказчик согласовывает их с соответствующими службами города Астаны и дорожной полицией с извещением граждан через средства массовой информации.
179. Прокладка и переустройство подземных сооружений на улицах и площадях, имеющих усовершенствованное покрытие, зеленые насаждения, производятся по возможности закрытым способом ("проколом", методом горизонтального бурения) без повреждения покрытия и зеленых насаждений.
Открытый способ прокладки допускается внутри кварталов, на которых планируется проведение работ по внутриквартальному благоустройству, на неблагоустроенных улицах и площадях, а также при реконструкции и капитальном ремонте.
Разработка траншей производится после предварительной подготовки, гарантирующей максимальное сбережение дорожного покрытия.
180. Доставка материалов к месту выполнения работ производится не ранее чем за двадцать четыре часа до начала выполнения работ. Место складирования материалов устанавливается с учетом обеспечения безопасности движения транспорта и пешеходов, исключения возможности уничтожения, повреждения существующих сооружений, элементов благоустройства и загрязнения территории.
181. На улицах, площадях и других благоустроенных территориях рытье траншей и котлованов для укладки подземных коммуникаций производится с соблюдением следующих условий:
1) работы выполняются на коротких участках в соответствии с проектом производства работ;
2) работы на последующих участках начинаются после завершения всех работ на предыдущих участках, включая восстановительные работы и уборку территорий;
3) снятые фрагменты твердого покрытия и грунт, выбранный из траншей и котлованов, вывозятся с места работ немедленно;
4) временно используемая и прилегающая территории содержатся в удовлетворительном состоянии, также предусматривается мероприятия по исключению выноса и распространения загрязнений с участка производства работ (стройплощадки);
5) обустройство внутриплощадочных, подъездных дорог и выездов, ограничение либо закрытие проезда для транзитного транспорта (с согласованием с органом дорожной полиции города Астаны), при необходимости предусматривается оборудование пунктов мойки колес;

4) механизм жұмыстарының аймағында жасыл екпелер бар болса, олардың сақталуын кепілдендіретін және құбырлар мен құдықтарға қол жеткізуді қамтамасыз ететін жабық қалқандармен қоршайды;
5) инженерлік желілердің сақталуын және арық желілері мен нөсер кәріздерінің үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету бойынша шара қабылдайды.
178. Өту жолдарын тиісті белгілермен жабылуын талап ететін қазу кезінде айналып өту нақты көрсетіледі. Автокөлік бағдарларын өзгерту қажет болған жағдайда тапсырыс беруші азаматтарды бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабарлаумен, оларды Астана қаласының мүдделі қызметтері және жол полициясымен келіседі.
179. Жетілдірілген жабындысы, жасыл екпелері бар көшелер мен алаңдардағы жерасты құрылысын төсеу және қайта орнату, мүмкіндігінше жабындылар мен жасыл екпелерді бұзып алмай жабық тәсілмен ("тесу" көлденең бұрғылау әдісімен) жүргізіледі.
Орамішілік абаттандыру бойынша жұмыстарды жүргізу жоспарланған жерлерде орам іштерінде, абаттандырылған көшелер мен аудандарда, сондай-ақ қайта жаңарту және күрделі жөндеу кезінде төсемнің ашық тәсілі қолданылады.
Траншеяларда жұмыс жүргізу жол төсемдерін барынша сақталуын кепілдендіретін алдын ала дайындықтан кейін жүргізіледі.
180. Жұмыстарды орындау орнына материалдарды жеткізу жұмыс басталғанға дейін жиырма төрт сағат ішінде жүргізіледі. Материалдарды орналастыру орны қолданыстағы құрылыстың, абаттандыру элементтерінің бұзылуы мен аумақтың ластануын жою, көлік қозғалысы мен жаяу жүргіншілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету есебімен белгіленеді.
181. Көшелерде, аудандар мен басқа да абаттандырылған аумақтарда жер асты коммуникацияларын өткізу үшін транштар мен шұңқырларды қазу мынадай шарттарды сақтай отырып, жүргізіледі:
1) жұмыстар жұмыс өндірісі жобасына сәйкес шағын учаскелерде орындалады;
2) келесі учаскедегі жұмыстар, қалпына келтіру жұмыстары мен аумақты тазалау жұмыстарын қоса алғанда алдағы жұмыстардың барлығы аяқталғаннан кейін басталады;
3) траншеялар мен жерден қазылып алынған қатты жабындылар мен топырақтар тезарада жұмыс орнынан шығарылып тасталады;
4) уақытша пайдаланымдағы және жапсарлас аумақ қанағаттанарлық жағдайда болады, сондай-ақ жұмыс өндірісі учаскесінде (құрылыс алаңдарынан) ластануды болдырмау және таратпау жөніндегі іс-шаралар көзделуде;
5) ішкіалаңдық, кіреберіс жолдары мен шығу жолдарын жайластыру, сырттан келетін көлікке шектеу қою немесе жолдарды жабу (ЖПБ, ІІД келісе отырып), дөңгелектер жуатын пункттерді жабдықтау көзделуде;

6) не засыпаются землей или строительными материалами зеленые насаждения, крышки колодцев подземных сооружений, водосточные решетки и лотки;
7) обратная засыпка траншей производится песчаным, галечниковым грунтом, отсевом щебня или другими малосжимаемыми (модуль деформации 20 МПа и более) местными материалами, не обладающими цементирующими свойствами, с уплотнением;
8) восстановление покрытия в местах раскопов на проезжей части улиц, ширина покрытия которых менее 7 метров, а также при вскрытии 50 и более процентов дорожного полотна, независимо от ширины покрытия, выполняется на всю ширину проезжей части, а при ширине покрытия более 7 метров восстановление покрытия выполняется по траншее и в зоне работы строительных механизмов;
9) при вскрытии тротуаров шириной менее 3 метров, а также при вскрытии 50 и более процентов тротуара, независимо от его ширины, восстановление покрытия осуществляется по всей ширине тротуара и в зоне работы строительных механизмов;
10) если при разрытии обнаружены подземные коммуникации, не обозначенные в проекте, то получатель разрешения вызывает представителей предприятий, физических лиц, которым принадлежат данные коммуникации, представителя органа архитектуры.
Руководители предприятий, физические лица, которым принадлежат данные коммуникации, эксплуатирующие предприятия по вызову получателя разрешения высылают представителей на место выполнения работ.
182. Получатель разрешения представляет восстановленные участки:
при вскрытии участков улично-дорожной сети - в орган архитектуры и градостроительства;
при вскрытии прочих городских территорий - ответственным специалистам аппаратов акимов районов города Астаны;
Сноска. Пункт 182 в редакции решения маслихата города Астаны от 30.09.2011 № 491/70-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
183. В случае появления просадок, разрушения твердого покрытия в местах прокладки инженерных сетей получатель разрешение на производство работ регулярно в течение двух лет устраняет места проседания и производит повторное восстановление асфальтобетонного покрытия.
184. По окончанию монтажа инженерных сетей и строительства инженерных сооружений, но до их засыпки грунтом застройщик (заказчик) или строительная организация должны обеспечить выполнение специализированной архитектурной организацией исполнительной топографической съемки в масштабе 1:500, один экземпляр которой предоставляется в орган архитектуры и градостроительства.
Исполнительная съемка коммуникаций, имеющих люки и колодцы (на прямых участках без углов поворота), может производиться после засыпки траншей и полного восстановления элементов внешнего благоустройства.

6) жасыл екпелер, жер асты құдықтарының қақпақтары, су ағатын торлар мен жинақтағыштар топырақпен немесе құрылыс материалдарымен жабылып тасталмайды;
7) траншеяларды қайта жабу құмды топырақпен, ұсақталған тас кесектерді себумен немесе басқа да цементтік қасиеттері бар аз қысылатын материалдармен жүргізіледі;
8) жабындылардың ені кемінде 7 метр, көшелердің өту бөлігінде қазылған орындардағы жабындыларды қалпына келтіру, сондай-ақ жол төсемдерінің 50 және одан астам пайызын жабындының еніне байланысты емес ашу кезінде жұмыс өту бөлігінің жалпы ені бойынша орындалады, ал жабындының ені 7 метрден асса жабындыны қалпына келтіру транш бойынша және құрылыс механизмдері жұмысының аймағында орындалады;
9) ені кемінде 3 метр тас жолдарды қазған кезде, сондай-ақ еніне байланысты емес 50 және одан астам пайызды қазған кезде жабындыны қайта қалпына келтіру тротуардың жалпы ені бойынша және құрылыс механизмдері жұмысының аймағында жүзеге асырылады;
10) егер де жерді қазған кезде жобада көрсетілмеген жер асты коммуникациялар шығып қалса, онда рұқсат алушы аталған коммуникация тиесілі кәсіпорын өкілдерін, жеке тұлғаларды, сәулеттік орган өкілін шақырады;
Аталған коммуникация тиесілі кәсіпорын басшылары, жеке тұлғалар рұқсат алушының шақыруы бойынша пайдаланушы кәсіпорын өкілдерін жұмыстарды орындауға орынға жібереді.
182. Рұқсат алушы қалпына келтірілген учаскені:
көше-жол желісінің учаскелерін қазу кезінде - сәулет және қала құрылысы органына;
өзге қалалық аумақтарды қазған кезде - Астана қаласы аудандары әкімдіктері аппараттарының жауапты мамандарына ұсынады;
Ескерту. 182-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 2011.09.30 № 491/70-IV (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
183. Егер инженерлік желілерді төсеу орындарында қатты жабындылардың бұзылуы пайда болған жағдайда рұқсат алушы жұмыс өндірісіне екі жыл ішінде бұзылған орындарды жөндейді және асфальт бетондық жабындыларды қайта қалпына келтіреді.
184. Инженерлік желілерді монтаждау мен инженерлік құрылыстарды салуды аяқтағаннан кейін, бірақ оларды топырақпен жапқанға дейін құрылыс салушы (тапсырыс беруші) немесе құрылыс ұйымы мамандандырылған сәулет ұйымымен бір данасы сәулет және қала құрылысы органына тапсырылатын, 1:500 масштабта атқарушылық топографиялық түсірілімнің орындалуын қамтамасыз етуі тиіс.
Люктері және құдықтары бар коммуникацияның атқарушылық түсірілімі (бұрылу бұрыштарынсыз тікелей учаскелерде), траншеялар себілгеннен және сыртқы абаттандыру элементтері толық қалпына келтірілгеннен кейін жүргізілуі тиіс.

Сноска. Пункт 184 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 25.09.2012 № 69/9-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
185. Исполнительные съемки всех инженерных сетей и их сооружений, в том числе благоустройства территории, в одном экземпляре предоставляются органу архитектуры и градостроительства и подлежат внесению в базу данных государственного градостроительного кадастра города Астаны. Исполнительный чертеж является паспортом инженерной сети или сооружения и представляет собой план и профиль, выполненные на основании инструментальной геодезической съемки строящегося объекта.
186. В случае нарушений условий, указанных в разрешении на вскрытие городской территории орган архитектуры и градостроительства и орган дорожной полиции могут приостановить начатые работы, требовать устранить допущенные нарушения, представить заинтересованным службам информацию для проведения работы по взысканию убытков за причиненный ущерб в установленном порядке, принять меры к нарушителю.
Сноска. Пункт 186 в редакции решения маслихата города Астаны от 30.09.2011 № 491/70-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
187. Ответственность за состояние колодцев, тепловых камер, люков на улицах и внутриквартальных территориях города Астаны несет эксплуатирующая организация либо ведомство, в ведении которого находится данная инженерная сеть.
188. При обнаружении подземной инженерной сети, уложенной с отступлением от проекта, зарегистрированного в органе архитектуры и градостроительства, и принятой в эксплуатацию государственной или приемочной комиссией, она подлежит перекладке за счет лица, принявшего такую сеть в эксплуатацию.
Глава 15. Восстановительные работы по ликвидации аварий
инженерных сетей и сооружений
189. При повреждениях подземных инженерных сетей и сооружений, послуживших причиной остановки производства, несчастных случаев, руководители или другие полномочные представители организации, в эксплуатации которой находятся эти сооружения, после получения сигнала об аварии проводят следующие мероприятия:
1) немедленно вызывают аварийную бригаду под руководством ответственного лица для отключения и переключения поврежденных сетей;
2) уведомляют об аварии орган архитектуры и градостроительства, службы благоустройства, дорожную полицию, противопожарную службу, а также другие организации, имеющие смежное подземное хозяйство у места аварии. Кроме указанных организаций, в случае нанесения ущерба окружающей среде уведомляется орган по охране окружающей среды, в случае аварии на водопроводных и/или канализационных сетях - санитарно-эпидемиологическая служба.
Если крупная авария произошла в ночное время, телефонограмма передается в органы по организации предупреждения и ликвидации аварий, в соответствующую службу акимата для координации действий организаций по ликвидации аварии.

Ескерту. 184-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2012.09.25 № 69/9-V (алғашқы ресми жариялаған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
185. Барлық инженерлік желілер мен олардың құрылысының, оның ішінде аумақты абаттандырудың атқарушылық түсірілімі бір данада сәулет және қала құрылысы органына ұсынылады және Астана қаласының мемлекеттік қала құрылысы кадастрының дерекқорына енгізуге жатады. Атқарушылық сызба инженерлік желінің немесе құрылыстың паспорты болып табылады және салынып жатқан объектінің инструменталдық геодезиялық түсірілімі негізінде орындалған жоспары мен бөлігі болып танылады.
186. Қала аумағын ашуға арналған рұқсатта көрсетілген талаптар бұзылған жағдайда, сәулет және қала құрылысы органы мен жол полициясы басталған жұмысты тоқтата алады, жіберілген бұзушылықты жоюды талап етуге, мүдделі қызметтерге белгіленген тәртіпте келтірілген шығындарды өндіру бойынша жұмыс жүргізу үшін ақпарат ұсынуға, бұзған тұлғаға заңнамаға сәйкес шара қолдануға құқылы.
Ескерту. 186-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 2011.09.30 № 491/70-IV (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
187. Құдықтардың, жылы камералардың, көшелердегі және елорданың орамішілік аумақтарындағы люктердің жағдайына жауапкершілікті заңнамаға сәйкес пайдаланушы ұйым немесе жүргізуінде аталған инженерлік желі бар ведомство алады.
188. Сәулет және қала құрылысы органында тіркелген және мемлекеттік немесе қабылдау комиссиясымен пайдалануға қабылданған жобадан ауытқып кеткен жер асты инженерлік желілер пайда болған кезде, мұндай желі, желіні пайдалануға қабылдаған тұлға есебінен қайта өткізуге жатады.
15-тарау. Инженерлік желілердегі апаттарды жою
жөніндегі қалпына келтіру жұмыстары
189. Өндірістің тоқтап қалуына себеп болған инженерлік желілер мен құрылыстар бұзылған кезде, апатты жағдайда пайдалануында осы құрылыстары бар мекеменің басшылары мен уәкілетті өкілдері апат туралы дабыл алғаннан кейін мынадай іс-шаралар жүргізеді:
1) бұзылып қалған желілерді ажыратып, қайта қосу үшін жауапты тұлға жетекшілігімен апаттық бригадаларды жедел шақырады;
2) сәулет және қала құрылысы органына, абаттандыру қызметіне, жол полициясына, өртке қарсы қызметке, сондай-ақ апат болған орында шектес жерасты шаруашылығы бар басқа да ұйымдарға апат жөнінде хабарлайды. Ал қоршаған ортаға шығын келтірген жағдайда, жоғарыда көрсетілген ұйымнан басқа қоршаған ортаны қорғау жөніндегі орган, ал апат су құбырларында және/немесе кәріздік желілерде болған жағдайда санитарлық-эпидемиологиялық қызмет хабардар етіледі.
Егер үлкен апат түнгі уақытта болса, телефонограмма апаттың алдын алу және жоюды ұйымдастыру жөніндегі органға, апатты жою жөніндегі ұйымның іс-әрекетін үйлестіру үшін әкімдіктің тиісті қызметіне жіберіледі.

Сноска. Пункт 189 в редакции решения маслихата города Астаны от 30.09.2011 № 491/70-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
190. В случаях, когда работы по ликвидации аварии вызывают закрытие проезда, органы дорожной полиции принимают меры к решению вопроса о временном закрытии проезда и маршруте объезда, а также установлении с владельцами поврежденных сетей срока ликвидации повреждений.
191. Работы по ликвидации последствий аварии возлагаются на организацию, допустившую повреждение инженерных сетей и сооружений. Во всех случаях производства работ по ликвидации последствий аварии организация, производящая работы, обязана, не прекращая работы, получить разрешение на производство работ в органе архитектуры и градостроительства.
Сноска. Пункт 191 в редакции решения маслихата города Астаны от 30.09.2011 № 491/70-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
192. Если подземные сооружения пришли в негодность и имеются другие сооружения, которые можно использовать взамен, то первые исключаются из эксплуатации и извлекаются из грунта.
193. Работы по ликвидации недействующих сооружений и восстановление покрытий в местах разрытий производятся после получения разрешения в органе архитектуры и градостроительства.
Сноска. Пункт 193 в редакции решения маслихата города Астаны от 30.09.2011 № 491/70-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 16. Порядок выдачи акта сноса объекта
Сноска. Правила дополнены главой 16 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 24.02.2015 № 328/47-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
193-1. В случае сноса объекта недвижимости орган архитектуры и градостроительства выдает акта сноса объекта недвижимости.
193-2. Для получения акта сноса объекта недвижимости заявитель представляет в орган архитектуры и градостроительства следующие документы:
1) заявление о выдаче акта сноса установленного образца;
2) копию удостоверения личности заявителя;
3) заключение о сносе объекта недвижимости, выданное Центром по недвижимости;
4) копию правоустанавливающего документа на объект недвижимости;
5) копию технического паспорта на объект недвижимости;
6) копию правоустанавливающего документа на земельный участок.
Раздел 3. Контроль за осуществлением архитектурной,
градостроительной и строительной деятельности в городе Астане

Ескерту. 189-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 2011.09.30 № 491/70-IV (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
190. Апатты жою бойынша жұмыстар өтпе жолдардың жабылуын талап еткен жағдайда, жол полициясы органы өтпе жолдарды уақытша жабу және айналып өту бағдарларын, сондай-ақ бұзылған желілердің иелерімен бұзылуды жою мерзімін белгілеу туралы мәселені шешу жөнінде шара қабылдайды.
191. Апат салдарын жою жөніндегі жұмыстар инженерлік желілер мен құрылыстың бұзылуына жол берген ұйымға жүктеледі. Апат салдарын жою жөніндегі жұмыс өндірісінің барлық жағдайларында жұмысты жүргізіп жатқан ұйым жұмысты тоқтатпай, сәулет және қала құрылысы органынан жұмыс жүргізуге рұқсат алуға міндетті.
Ескерту. 191-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 2011.09.30 № 491/70-IV (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
192. Егер жер асты құрылыстары жарамсыз болып және жарамдылығын ауыстыруға қолдануға болатын басқа да құрылыс бар болса, жарамсыз болған құрылыс пайдаланудан шығарылып тасталады.
193. Қолданылмайтын құрылысты жою және қазылған жерлердегі жабындыларды қалпына келтіру бойынша жұмыстар сәулет және қала құрылысы органынан рұқсат алғаннан кейін жүргізіледі.
Ескерту. 193-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 2011.09.30 № 491/70-IV (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
16-тарау. Объектіні бұзу актісін беру тәртібі
Ескерту. 2-бөлім 16-тараумен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 24.02 2015 № 328/47-V (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
193-1. Жылжымайтын мүлік объектісін бұзу жағдайында сәулет және қала құрылысы органы жылжымайтын мүлік объектісін бұзу актісін береді.
193-2. Жылжымайтын мүлік объектісін бұзу актісін алу үшін өтініш беруші сәулет және қала құрылысы органына мынадай құжаттарды тапсырады:
1) белгіленген үлгідегі бұзу актісін беру туралы өтініш;
2) өтініш берушінің жеке куәлігінің көшірмесі;
3) Жылжымайтын мүлік орталығы берген жылжымайтын мүлік объектісін бұзу туралы қорытынды;
4) жылжымайтын мүлік объектісіне құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі;
5) жылжымайтын мүлік объектісі техникалық паспортының көшірмесі;
6) жер учаскесіне құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі.
3-бөлім. Астана қаласында сәулет, қала құрылысы және
құрылыс қызметінің жүзеге асырылуын бақылау

194. Контроль за осуществлением архитектурной, градостроительной и строительной деятельности направлен на обеспечение реализации государственной политики в области архитектуры, градостроительства и строительства в соответствии с генеральным планом и иной утвержденной градостроительной документацией, а также настоящими Правилами.
195. Контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан осуществляется в форме проверок и иных формах.
196. Проверка осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан". Иные формы государственного контроля осуществляются в соответствии с законодательными актами.
Раздел 4. Ответственность за нарушение положений Правил
застройки территории города Астаны
197. Ответственность за нарушение положений настоящих Правил устанавливается в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам застройки
территории города Астаны
от 3 марта 2011 года
№ 432/58-IV
Схема оптимизации размещения временных
объектов на территории г. Астаны на 2010-2013 гг.
Приложение 2
к Правилам застройки
территории города Астаны
от 3 марта 2011 года
№ 432/58-IV
Схема поэтапного выноса
временных торговых павильонов и киосков
Приложение 3
к Правилам застройки
территории города Астаны
от 3 марта 2011 года
№ 432/58-IV
Схема размещения газетных киосков г. Астана
Сноска. Правила дополнены приложением 3 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 09.07.2013 № 162/19-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4
к правилам застройки
территории города Астаны
от 3 марта 2011 года
№ 432/58-IV
Схема размещения цветочных павильонов г. Астана
Сноска. Правила дополнены приложением 4 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 09.07.2013 № 162/19-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 5
к правилам застройки
территории города Астаны
от 3 марта 2011 года
№ 432/58-IV
Сноска. Приложение 5 исключено решением маслихата города Астаны от 16.10.2015 № 420/58-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 6
к правилам застройки
территории города Астаны
от 3 марта 2011 года
№ 432/58-IV
Сноска. Приложение 6 исключено решением маслихата города Астаны от 16.10.2015 № 420/58-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 7
к правилам застройки
территории города Астаны

194. Сәулеттік, қала құрылыстық және құрылыстық қызметтің жүзеге асырылуын бақылау Бас жоспарға және өзге де бекітілген қала құрылыстық құжаттамаларға, сондай-ақ осы Қағидаға сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласында мемлекеттік саясатты іске асыруды қамтамасыз етуге бағытталған.
195. Қазақстан Республикасының заңнамасының сақталуына бақылау тексеру нысанында және өзге де нысандарда жүзеге асырылады.
196. Тексеріс "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады. Мемлекеттік бақылаудың өзге нысандары заңнамалық актілерге сәйкес жүзеге асырылады.
4-бөлім. Астана қаласының аумағында құрылыс салу
қағидасының талаптарын бұзу үшін жауапкершілік
197. Осы Қағиданы бұзуға жауапкершілік Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленеді.
Астана қаласының аумағында
құрылыс жүргізу ережесіне
1-қосымша
Астана қаласының аумағында
құрылыс жүргізу ережесіне
2-қосымша
Астана қаласының аумағында
құрылыс жүргізу ережесіне
3-қосымша
АСТАНА ҚАЛАСЫНДА ГАЗЕТ ДҮҢГІРШЕКТЕРІН ОРНАЛАСТЫРУ СЫЗБАСЫ
Ескерту. Қағида 3-қосымшамен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 09.07.2013 № 162/19-V шешімімен (оны алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Астана қаласының аумағында
құрылыс жүргізу ережесіне
4-қосымша
АСТАНА ҚАЛАСЫНДА ГҮЛ ПАВИЛЬОНДАРЫН ОРНАЛАСТЫРУ СЫЗБАСЫ
Ескерту. Қағида 4-қосымшамен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 09.07.2013 № 162/19-V шешімімен (оны алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Астана қаласы мәслихат
шешіміне 5-қосымша
2011 жылғы 3 наурыздағы
№ 432/58-IV
Ескерту. 5-қосымша алынып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 16.10.2015 420/58-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Астана қаласы мәслихат
шешіміне 6-қосымша
2011 жылғы 3 наурыздағы
№ 432/58-IV
Ескерту. 6-қосымша алынып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 16.10.2015 420/58-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Астана қаласы мәслихат
шешіміне 7-қосымша

от 3 марта 2011 года
№ 432/58-IV
Сноска. Сноска. Приложение 7 исключено решением маслихата города Астаны от 16.10.2015 № 420/58-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к решению маслихата города Астаны
от 3 марта 2011 года № 432/58-IV
Перечень
некоторых решений маслихата города Астаны, утративших силу
1. Решение маслихата города Астаны от 7 июня 2006 года № 252/32-III "О Правилах застройки территории города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 27 июля 2006 года за № 447, опубликовано в газетах "Астана хабары" № 126 от 3 августа 2006 года, "Вечерняя Астана" № 120 от 8 августа 2006 года, № 126 от 10 августа 2006 года).
2. Решение маслихата города Астаны от 24 мая 2007 года № 381/47-III "О внесении изменений в решение маслихата города Астаны от 7 июня 2006 года № 252/32-III "О Правилах застройки территории города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 26 июня 2007 года за № 468, опубликовано в газетах "Астана хабары" № 109 от 3 июля 2007 года, "Вечерняя Астана" № 117 от 6 июля 2007 года).
3. Решение маслихата города Астаны от 28 марта 2008 года № 60/10-IV "О внесении изменений в решение маслихата города Астаны от 7 июня 2006 года № 252/32-III "О Правилах застройки территории города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 25 апреля 2008 года за № 528, опубликовано в газетах "Астана хабары" № 55 от 6 мая 2008 года, "Вечерняя Астана" № 52 от 6 мая 2008 года).
4. Решение маслихата города Астаны от 29 января 2009 года № 180/3 0-1V "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 7 июня 2006 года № 252/32-III "О Правилах застройки территории города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 5 марта 2009 года за № 564, опубликовано в газетах "Астана акшамыы" № 27 от 12 марта 2009 года, "Вечерняя Астана" № 29- 30 от 12 марта 2009 года).
5. Пункт 11 решения маслихата города Астаны от 28 мая 2009 года № 226/35-IV "О внесении дополнений в некоторые решения маслихата города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 11 июня 2009 года за № 582, опубликовано в газетах "Астана акшамы" № 65 от 16 июня 2009 года, "Вечерняя Астана" № 71 от 16 июня 2009 года).
6. Пункт 3 решения маслихата города Астаны от 26 августа 2009 года № 243/37-IV "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения маслихата города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 1 октября 2009 года за № 590, опубликовано в газетах "Астана акшамы" № 111 от 6 октября 2009 года, "Вечерняя Астана" № 119 от 6 октября 2009 года).

2011 жылғы 3 наурыздағы
№ 432/58-IV
Ескерту. 7-қосымша алынып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 16.10.2015 420/58-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Астана қаласы мәслихатының
2010 жылғы 3 наурыздағы
№ 432/58-ІV шешіміне
2-қосымша
Астана қаласы мәслихатының күші жойылды
деп танылған кейбір шешімдерінің
тізбесі
1. Астана қаласы мәслихатының 2006 жылғы 7 маусымдағы № 252/32-III шешімі "Астана қаласының аумағында құрылыс салу Қағидалары туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу Тізілімінде 2006 жылғы 27 шілдеде № 447 болып тіркелген, 2006 жылғы 3 тамызда № 126 "Астана хабары", 2006 жылғы 8 тамызда № 120, 2006 жылғы 10 тамызда № 126 "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған).
2. Астана қаласы мәслихатының 2007 жылғы 24 мамырдағы № 381/47-III шешімі "Астана қаласы мәслихатының 2006 жылғы 7 маусымдағы № 252/32-III "Астана қаласының аумағында құрылыс салу Қағидалары туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу Тізілімінде 2007 жылғы 26 маусымда № 468 болып тіркелген, 2007 жылғы 3 шілдеде № 109 "Астана хабары", 2007 жылғы 6 шілдеде № 117 "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған).
3. Астана қаласы мәслихатының 2008 жылғы 28 наурыздағы № 60/10-IV шешімі "Астана қаласы мәслихатының 2006 жылғы 7 маусымдағы № 252/32-III "Астана қаласының аумағында құрылыс салу Қағидалары туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу Тізілімінде 2008 жылғы 25 сәуірде № 528 болып тіркелген, 2008 жылғы 6 мамырда № 55 "Астана хабары", 2008 жылғы 6 мамырда № 52 "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған).
4. Астана қаласы мәслихатының 2009 жылғы 29 қаңтардағы № 180/30-IV шешімі "Астана қаласы мәслихатының 2006 жылғы 7 маусымдағы № 252/32-III "Астана қаласының аумағында құрылыс салу Қағидалары туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу Тізілімінде 2009 жылғы 5 наурызда № 564 болып тіркелген, 2009 жылғы 12 наурызда № 27 "Астана ақшамы", 2009 жылғы 12 наурызда № 29-30 "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған).
5. Астана қаласы мәслихатының 2009 жылғы 28 мамырдағы № 226/35-IV шешімінің "Астана қаласы мәслихатының кейбір шешімдеріне толықтырулар енгізу туралы" шешімінің 11-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу Тізілімінде 2009 жылғы 11 маусымда № 582 болып тіркелген, 2009 жылғы 16 маусымда № 65 "Астана ақшамы", 2009 жылғы 16 маусымда № 71 "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған).
6. Астана қаласы мәслихатының 2009 жылғы 26 тамыздағы № 243/37-IV "Астана қаласы мәслихатының кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" шешімінің 3-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу Тізілімінде 2009 жылғы 1 қазанда № 590 болып тіркелген, 2009 жылғы 6 қазанда № 111 "Астана ақшамы", 2009 жылғы 6 қазанда № 119 "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған).

7. Решение маслихата города Астаны от 6 ноября 2009 года № 272/3 9-1V "О внесении изменений в решение маслихата города Астаны от 7 июня 2006 года № 252/32-III "О Правилах застройки территории города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 15 декабря 2009 года за № 605, опубликовано в газетах "Астана акшамы" № 143 от 26 декабря 2009 года, "Вечерняя Астана" № 154 от 26 декабря 2009 года).
8. Решение маслихата города Астаны от 28 мая 2010 года № 355/48-IV "О внесении дополнений в решение маслихата города Астаны от 7 июня 2006 года № 252/32-III "О Правилах застройки территории города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 24 июня 2010 года за № 634, опубликовано в газетах "Астана акшамы" № 69 от 29 июня 2010 года, "Вечерняя Астана" № 74 от 29 июня 2010 года).
9. Решение маслихата города Астаны от 13 декабря 2010 года № 413/54-IV "О внесении изменений в решение маслихата города Астаны от 7 июня 2006 года № 252/32-III "О Правилах застройки территории города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 31 декабря 2010 года за № 661, опубликовано в газетах "Астана акшамы" № 8 от 22 января 2011 года, "Вечерняя Астана" № 9 от 22 января 2011 года).

7. Астана қаласы мәслихатының 2009 жылғы 6 қарашадағы № 272/39-IV шешімі "Астана қаласы мәслихатының 2006 жылғы 7 маусымдағы № 252/32-III "Астана қаласының аумағында құрылыс салу Қағидалары туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу Тізілімінде 2009 жылғы 15 желтоқсанда № 605 болып тіркелген, 2009 жылғы 26 желтоқсанда № 143 "Астана ақшамы", 2009 жылғы 26 желтоқсанда № 154 "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған).
8. Астана қаласы мәслихатының 2010 жылғы 28 мамырдағы № 355/48-IV шешімі "Астана қаласы мәслихатының 2006 жылғы 7 маусымдағы № 252/32-III "Астана қаласының аумағында құрылыс салу Қағидалары туралы" шешіміне толықтырулар енгізу туралы (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу Тізілімінде 2010 жылғы 24 маусымда № 634 болып тіркелген, 2010 жылғы 29 маусымда № 69 "Астана ақшамы", 2010 жылғы 29 маусымда № 74 "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған).
9. Астана қаласы мәслихатының 2010 жылғы 13 желтоқсандағы № 413/54-IV шешімі "Астана қаласы мәслихатының 2006 жылғы 7 маусымдағы № 252/32-III "Астана қаласының аумағында құрылыс салу Қағидалары туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу Тізілімінде 2010 жылғы 31 желтоқсанда № 661 болып тіркелген, 2010 жылғы 22 қаңтарда № 8 "Астана ақшамы", 2010 жылғы 22 қаңтарда № 9 "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған).