Об утверждении Правил осуществления валютных операций в Республике Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 апреля 2012 года № 154. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 июня 2012 года № 7701. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 марта 2019 года № 40 (вводится в действие с 01.07.2019)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 30.03.2019 № 40 (вводится в действие с 01.07.2019).
В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" и от 6 января 2012 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам валютного регулирования и валютного контроля" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 250 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления валютных операций в Республике Казахстан.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 11 декабря 2006 года № 129 "Об утверждении Правил осуществления валютных операций в Республике Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4516, опубликованное 2 февраля 2007 года в газете "Юридическая газета" № 17 (1220), в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан, декабрь 2006 года - январь 2007 года);
2) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июня 2007 года № 60 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 11 декабря 2006 года № 129 "Об утверждении Правил осуществления валютных операций в Республике Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4840, опубликованное 15 августа 2007 года в газете "Юридическая газета" № 124 (1327);
3) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2009 года № 76 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 11 декабря 2006 года № 129 "Об утверждении Правил осуществления валютных операций в Республике Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5823, опубликованное 6 ноября 2009 года в газете "Юридическая газета" № 170 (1767), в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 12, 2009 года).

Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 28 сәуірдегі № 154 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 6 маусымда № 7701 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 30 наурыздағы № 40 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.03.2019 № 40 (01.07.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне валюталық реттеу және валюталық бақылау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 250 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 11 желтоқсандағы № 129 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4516 тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2007 жылғы 2 ақпанда № 17 (1046), Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында 2006 жылғы желтоқсанда – 2007 жылғы қаңтарда жарияланған);
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 11 желтоқсандағы № 129 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" 2007 жылғы 25 маусымдағы № 60 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4840 тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2007 жылғы 15 тамызда № 124 (1153) жарияланған);
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 11 желтоқсандағы № 129 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 24 тамыздағы № 76 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5823 тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2009 жылғы 6 қарашада № 170 (1593), Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында 2009 жылғы № 12 жарияланған).

3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 июля 2012 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель
Национального Банка
Г. Марченко
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по статистике
Председатель _________ Смаилов А.А.
17 мая 2012 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Министр __________ Б.Жамишев
1 июня 2012 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
Ответственный секретарь ___________ Р. Жошыбаев
25 мая 2012 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство экономического
развития и торговли
Республики Казахстан
Министр __________ Сагинтаев Б.А.
28 мая 2012 года
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 апреля 2012 года № 154
Правила
осуществления валютных операций в Республике Казахстан
1. Общие положения
1. Правила осуществления валютных операций в Республике Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и Законом Республики Казахстан от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле" (далее – Закон) и определяют порядок осуществления резидентами и нерезидентами валютных операций, а также общие положения режимов регистрации и уведомления и порядок осуществления регистрации валютных операций Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) и уведомления Национального Банка о валютных операциях и о банковском счете в иностранном банке.
Порядок осуществления валютных операций устанавливается в отношении проведения платежей и переводов денег по валютным операциям, покупки и продажи иностранной валюты, снятия (зачисления) и использования наличной иностранной валюты.
Общие положения режимов регистрации и уведомления определяют пороговые значения, при превышении которых возникают требования регистрации или уведомления, а также исключения из режимов регистрации и уведомления.
Порядок осуществления регистрации валютных операций Национальным Банком и уведомления Национального Банка о валютных операциях и о банковском счете в иностранном банке включает процедуры регистрации и уведомления для отдельных видов валютных операций, формы и порядок представления резидентами сведений в рамках выданных регистрационных свидетельств и свидетельств об уведомлении, частные случаи режимов валютного регулирования, а также переходные положения.
2. Понятия, применяемые в настоящих Правилах, используются в значениях, указанных в Законе.
Для целей настоящих Правил используются также следующие термины и понятия:

3. Осы қаулы 2012 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Г. Марченко
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
Төраға __________ Ә.А. Смайылов
2012 жылғы "17" мамыр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Министр ___________ Б. Жәмішев
2012 жылғы "1" маусым
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі
Жауапты хатшы ____________ Р. Жошыбаев
2012 жылғы "25" мамыр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және сауда министрлігі
Министр ____________ Б.Ә. Сағынтаев
2012 жылғы "28" мамыр
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2012 жылғы 28 сәуірдегі
№ 154 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына және "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзiрлендi және резиденттердің және резидент еместердің валюталық операцияларды жүзеге асыру тәртібін, сондай-ақ тіркеу және хабарлау режимдерінің жалпы ережелерін және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң (бұдан әрi – Ұлттық Банк) валюталық операцияларды тiркеуді және Ұлттық Банкке валюталық операциялар туралы және шетел банкіндегі банк шоты туралы хабарлауды жүзеге асыру тәртiбiн айқындайды.
Валюталық операцияларды жүзеге асыру тәртібі валюталық операциялар бойынша ақша төлемі мен аударымын жүргізуге, шетел валютасын сатып алу және сатуға, қолма-қол шетел валютасын алуға (есептеуге) және пайдалануға қатысты белгіленеді.
Тіркеу және хабарлау режимдерінің жалпы ережелері асып кеткен жағдайда тіркеудің немесе хабарлаудың талаптары туындайтын шекті мәндерді, сондай-ақ тіркеу және хабарлау режимдеріндегі ерекше жағдайларды айқындайды.
Ұлттық Банктің валюталық операцияларды тіркеуді және Ұлттық Банкке валюталық операциялар туралы және шетел банкіндегі банк шоты туралы хабарлауды жүзеге асыру тәртiбi валюталық операциялардың жекелеген түрлері үшін тіркеу және хабарлау рәсімдерінен, резиденттердің берілген тіркеу куәліктері мен хабарлама туралы куәліктер шегінде мәліметтер беру нысаны мен тәртібінен, валюталық реттеу режимдерінің жеке жағдайларынан, сондай-ақ өтпелі ережелерден тұрады.
2. Осы Қағидаларда қолданылатын ұғымдар Заңда көрсетiлген мағынада пайдаланылады.
Осы Қағидалардың мақсаттары үшiн мынадай терминдер мен ұғымдар да пайдаланылады:

1) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 16.03.2015 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
2) объект инвестирования – юридическое лицо, паевой инвестиционный фонд, чьи ценные бумаги (голоса участников) приобретаются (приобретены), а также организации, в чье имущество вносятся (внесены) имущественные взносы. В случае проведения операций с депозитарными расписками объектом инвестирования является эмитент ценной бумаги, являющейся их базовым активом;
3) собственные операции – валютные операции резидента, являющегося стороной валютного договора, осуществляемые от своего имени и за счет собственных средств;
4) ценные бумаги эмитентов-нерезидентов – финансовые инструменты, признаваемые ценными бумагами в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) страны эмитента, включая депозитарные расписки, базовым активом которых являются ценные бумаги эмитентов-нерезидентов;
5) ценные бумаги эмитентов-резидентов – финансовые инструменты, признаваемые ценными бумагами в соответствии с законодательством Республики Казахстан, включая депозитарные расписки, базовым активом которых являются ценные бумаги эмитентов-резидентов;
6) объект прямого инвестирования – юридическое лицо, десять и более процентов голосующих акций или десять и более процентов голосов от общего количества голосов участников которого принадлежат (будут принадлежать) прямому инвестору;
7) прямой инвестор – юридическое или физическое лицо, осуществляющее (осуществившее) прямые инвестиции в объект инвестирования.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 16.03.2015 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Для целей настоящих Правил датой экспорта или импорта считается дата, определяемая в соответствии с постановлением Правления Национального Банка от 24 февраля 2012 года № 42 "Об утверждении Правил осуществления экспортно-импортного контроля в Республике Казахстан и получения резидентами учетных номеров контрактов по экспорту и импорту", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7584 (далее – Правила осуществления экспортно-импортного валютного контроля).
4. Если настоящими Правилами не оговорено иное, нормы, установленные в отношении юридических лиц, распространяются также в отношении их филиалов и представительств.
5. Информация, требуемая в соответствии с настоящими Правилами (уведомления, отчеты, письменные сообщения), предоставляется уполномоченными банками на бумажном носителе либо электронным способом с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающими конфиденциальность и аутентичность передаваемых данных.

1) алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2015 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен;
2) инвестициялау объектiсi – бағалы қағаздары (қатысушылардың дауыстары) сатып алынатын (сатып алынған) заңды тұлға, инвестициялық пай қоры, сондай-ақ мүлкіне мүліктің жарна салынатын (салынған) ұйымдар. Депозитарлық қолхаттармен операциялар жүргiзген жағдайда олардың базалық активi болып табылатын бағалы қағаз эмитентi инвестициялау объектiсi болып табылады;
3) өз операциялары – валюталық шарттың тарабы болып табылатын резиденттiң өз атынан және өз қаражаты есебiнен жүзеге асыратын валюталық операциялары;
4) резидент емес эмитенттердiң бағалы қағаздары – базалық активi резидент емес эмитенттердiң бағалы қағаздары болып табылатын депозитарлық қолхаттарды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының және (немесе) эмитент елiнiң заңнамасына сәйкес бағалы қағаздар ретiнде танылатын қаржы құралдары;
5) резидент эмитенттердiң бағалы қағаздары – базалық активi резидент эмитенттердiң бағалы қағаздары болып табылатын депозитарлық қолхаттарды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бағалы қағаздар ретiнде танылатын қаржы құралдары;
6) тiкелей инвестициялау объектiсi – дауыс беретiн акцияларының он және одан көп пайызы немесе қатысушылардың жалпы дауыс санының он және одан көп пайызы тiкелей инвесторға тиесiлi (тиесілі болатын) заңды тұлға;
7) тiкелей инвестор – инвестициялау объектiсiне тiкелей инвестициялауды жүзеге асыратын (жүзеге асырған) заңды немесе жеке тұлға.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2015 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Осы Қағидалардың мақсаттары үшiн Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 7584 тiркелген, Ұлттық Банк Басқармасының "Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру және резиденттердің экспорт және импорт бойынша келісімшарттардың есептік нөмірлерін алу қағидаларын бекіту туралы" 2012 жылғы 24 ақпандағы № 42 қаулысына (бұдан әрi – Экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру қағидалары) сәйкес айқындалатын күн экспорт немесе импорт күнi болып табылады.
4. Егер осы Қағидаларда өзгеше жазылмаса, заңды тұлғаларға қатысты белгiленген нормалар олардың филиалдарына және өкiлдiктерiне де қатысты қолданылады.
5. Осы Қағидаларға сәйкес талап етiлетiн ақпаратты (хабарлама, есептер, жазбаша хабарлар) уәкiлеттi банктер берілетін деректердiң құпиялылығын және сәйкестігін қамтамасыз ететiн криптографиялық қорғаныш құралдары бар ақпаратты кепiлдiкпен жеткiзетін көлік жүйесiн пайдалана отырып, қағаз тасымалдағышта не электрондық тәсілмен ұсынады.

6. Уполномоченный банк сообщает в Национальный Банк о ставших ему известными в течение календарного месяца фактах нарушений валютного законодательства Республики Казахстан, допущенных клиентами банка, за исключением нарушений Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля, не позднее последнего числа следующего календарного месяца по форме, установленной приложением 1 к настоящим Правилам.
2. Порядок проведения платежей и переводов денег
по валютным операциям
7. При проведении платежа и (или) перевода денег по валютной операции через уполномоченный банк резидент (нерезидент), являющийся отправителем или получателем денег, представляет в уполномоченный банк следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность (для физических лиц);
2) документ, подтверждающий право постоянного проживания в Республике Казахстан (для физических лиц – иностранцев и лиц без гражданства), при наличии;
3) справку или свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) в Республике Казахстан (для юридических лиц резидентов, подлежащих государственной регистрации (перерегистрации) в соответствии с законодательством Республики Казахстан, и филиалов (представительств) нерезидентов, подлежащих учетной регистрации (перерегистрации) в соответствии с законодательством Республики Казахстан), в случае, если данный документ ранее не представлялся либо изменился;
4) валютный договор (оригинал или его копия), за исключением случаев, предусмотренных пунктом 8 настоящих Правил. Если валютный договор связан с экспортом или импортом и требует получения учетного номера контракта, представляется оригинал валютного договора или его копия с отметкой о получении учетного номера контракта;
5) регистрационное свидетельство, свидетельство об уведомлении, в предусмотренных настоящими Правилами случаях;
6) документы или их копии, подтверждающие исполнение либо на основании которых необходимо исполнение обязательств по сделкам, связанным с экспортом или импортом, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 8 настоящих Правил.
В целях уточнения обстоятельств сделки, классификации операции и ее участников юридическое лицо представляет по требованию уполномоченного банка учредительные документы.
В случае непредставления резидентом (нерезидентом) документов и сведений, требуемых в соответствии с настоящим пунктом, уполномоченным банком платеж и (или) перевод денег по валютной операции не проводится, за исключением случаев, предусмотренных частью второй пункта 9, пунктами 10 и 12 настоящих Правил.

6. Уәкiлеттi банк Экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру қағидаларын бұзуды есептемегенде, күнтiзбелiк ай iшiнде өзiне мәлiм болған, банк клиенттері жол берген Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасын бұзу фактiлерi туралы Ұлттық Банкке осы Қағидалардың 1-қосымшасында белгiленген нысан бойынша, келесi күнтiзбелiк айдың соңғы күнiнен кешiктiрмей хабарлайды.
2. Валюталық операциялар бойынша ақша төлемдерi
мен аударымдарын жүргiзу тәртiбi
7. Валюталық операция бойынша ақша төлемi мен (немесе) аударымын уәкiлеттi банк арқылы жүргiзген кезде ақша жөнелтуші немесе алушы болып табылатын резидент (резидент емес) уәкiлеттi банкке мынадай құжаттар ұсынады:
1) жеке басын куәландыратын құжат (жеке тұлғалар үшiн);
2) Қазақстан Республикасында тұрақты тұру құқығын растайтын құжат (жеке тұлғалар – шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар үшiн), егер болса;
3) Қазақстан Республикасында мемлекеттiк (есептік) тiркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама немесе куәлiк (Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттiк тiркеуге тиіс резидент заңды тұлғалар үшiн және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептік тiркеуге тиіс резидент емес филиалдар (өкілдіктер) үшін), осындай құжат бұрын ұсынылмаған не өзгерген жағдайда;
4) Осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, валюталық шарт. Егер валюталық шарт экспортпен немесе импортпен байланысты және келісімшарттың есептік нөмірін алуды талап етсе, валюталық шарттың түпнұсқасы немесе оның келісімшарттың есептік нөмірін алғандығы туралы белгісі бар көшірмесі;
5) Осы Қағидаларда көзделген жағдайларда тiркеу куәлiгi, хабарлама туралы куәлiк;
6) Осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, экспортпен немесе импортпен байланысты мәмілелер бойынша міндеттемелердің орындалуын растайтын не орындау қажеттігіне негіз болатын құжаттар немесе олардың көшірмелері.
Мәмiленiң жағдайларын нақтылау, операцияны және оның қатысушыларын жiктеу мақсатында заңды тұлға уәкiлеттi банктiң талап етуi бойынша құрылтай құжаттарын ұсынады.
Резидент (резидент емес) осы тармаққа сәйкес талап етiлетiн құжаттарды және мәлiметтердi ұсынбаған жағдайда уәкiлеттi банк осы Қағидалардың 9-тармағының екiншi бөлігінде, 10 және 12-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, валюталық операция бойынша ақша төлемiн және (немесе) аударымын жүргiзбейдi.

Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 26.04.2013 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Представление валютного договора не требуется для безвозмездного перевода денег по валютной операции между физическими лицами, осуществляемого в пределах Республики Казахстан, а также для переводов денег физического лица на собственный банковский счет (с собственного банковского счета) в иностранном банке.
Представление валютного договора обязательно для платежа и (или) перевода денег по валютной операции, в отношении которого определены требования регистрации, уведомления или получения учетного номера контракта. В иных случаях при проведении платежа и (или) перевода денег по банковскому счету резидента и нерезидента в сумме, равной или не превышающей десять тысяч долларов США в эквиваленте, представление документов, предусмотренных подпунктами 4) и 6) пункта 7 настоящих Правил, не требуется, если:
1) отправителем (получателем) денег является нерезидент или физическое лицо-резидент;
2) отправителем (получателем) денег является юридическое лицо-резидент и отправитель (получатель) денег письменно подтвердил, что данный платеж и (или) перевод денег не связан с осуществлением валютной операции, требующей получения регистрационного свидетельства, свидетельства об уведомлении, учетного номера контракта.
Если валюта платежа и (или) перевода денег отличается от доллара США, эквивалент суммы платежа и (или) перевода денег рассчитывается с использованием рыночного курса обмена валют на день проведения операции.
9. При проведении резидентом платежа и (или) перевода денег по валютной операции, по которой требуются регистрационное свидетельство и (или) свидетельство об уведомлении, резидент представляет в уполномоченный банк оригиналы (дубликаты, выданные Национальным Банком) и копии таких документов. После их сверки копии остаются в уполномоченном банке, а оригиналы (дубликаты, выданные Национальным Банком) возвращаются резиденту. В случаях, предусмотренных частью первой пункта 73 настоящих Правил, вместо оригинала регистрационного свидетельства (свидетельства об уведомлении) иными участниками-резидентами валютного договора представляется копия регистрационного свидетельства (свидетельства об уведомлении), заверенная печатью Национального Банка.
В случае отсутствия у резидента свидетельства об уведомлении уполномоченный банк проводит операцию, извещая резидента в любой форме о необходимости получения свидетельства об уведомлении. При этом уполномоченный банк ежемесячно до 20 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом, представляет в центральный аппарат Национального Банка отчет о платежах и (или) переводах денег по валютным операциям по форме, установленной приложением 2 к настоящим Правилам. Платежи и (или) переводы денег по валютным операциям, осуществленные с использованием платежных карточек, включаются в отчет за тот период, в котором информация о таких платежах и (или) переводах денег поступила от резидента.
При поступлении в пользу резидента денег по валютной операции, по которой требуется регистрационное свидетельство, уполномоченный банк извещает резидента о необходимости представления регистрационного свидетельства и зачисляет поступившие деньги на банковский счет резидента только после представления им указанного документа.

Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 26.04.2013 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Жеке тұлғалар арасындағы валюталық операция бойынша Қазақстан Республикасының шегінде жүзеге асырылатын өтеусіз ақша аударымы үшін, сондай-ақ жеке тұлғаның шетел банкіндегі өз банк шотына (өзінің банк шотынан) ақша аударуы үшін валюталық шартты ұсыну талап етілмейді.
Тiркеу, хабарлау немесе келісімшарттың есептік нөмірін алу талаптары айқындалған валюталық операция бойынша ақша төлемi және (немесе) аударымы үшiн валюталық шартты ұсыну мiндеттi. Өзге жағдайларда резиденттің және резидент еместің банк шоты бойынша баламасы он мың АҚШ долларына тең немесе одан аспайтын сомада ақша төлемін және (немесе) аударымын жүргізген кезде, егер:
1) ақшаны жөнелтуші (алушы) резидент емес немесе резидент жеке тұлға болса;
2) ақшаны жөнелтуші (алушы) резидент заңды тұлға болса және ақшаны жөнелтуші (алушы) бұл ақша төлемі және (немесе) аударымы тіркеу куәлігін, хабарлама туралы куәлікті, келісімшарттың есептік нөмірін алуды талап ететін валюталық операцияны жүзеге асырумен байланысты емес екендігін растаса, осы Қағидалардың 7-тармағының 4) және 6) тармақшаларында көзделген құжаттарды ұсыну талап етілмейді.
Егер ақша төлемі және (немесе) аударымы валютасы АҚШ долларынан өзгеше болса, ақша төлемі және (немесе) аударымы сомасының баламасы операция жүргiзілген күнгi валюта айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып есептеледi.
9. Резидент тіркеу куәлігі және (немесе) хабарлама туралы куәлік талап етілетін валюталық операция бойынша ақша төлемін және (немесе) аударымын жүргізген кезде резидент уәкілетті банкке осындай құжаттардың түпнұсқаларын (Ұлттық Банк берген телнұсқаларды) және көшірмелерін ұсынады. Оларды салыстырып тексергеннен кейін көшірмелері уәкілетті банкте қалады, ал түпнұсқалары (Ұлттық Банк берген телнұсқалары) резидентке қайтарылады. Осы Қағидалардың 73-тармағының бірінші бөлігінде көзделген жағдайларда тіркеу куәлігінің (хабарлама туралы куәліктің) түпнұсқасының орнына валюталық шарттың өзге резидент-қатысушылары тіркеу куәлігінің (хабарлама туралы куәліктің) Ұлттық Банктің мөрімен куәландырылған көшірмесін ұсынады.
Резидентте хабарлама туралы куәлік болмаған жағдайда уәкілетті банк хабарлама туралы куәлікті алу қажеттілігі туралы резидентке кез келген нысанда хабарлай отырып, операцияны жүргізеді. Бұл ретте уәкілетті банк ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-на дейін (қоса алғанда) Ұлттық Банктің орталық аппаратына осы Қағидалардың 2-қосымшасында белгіленген нысан бойынша валюталық операциялар бойынша ақша төлемі және (немесе) аударымдары туралы есеп береді. Төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылған валюталық операциялар бойынша ақша төлемі және (немесе) аударымдары резиденттен осындай ақша төлемі және (немесе) аударымдары туралы ақпарат келіп түскен кезеңдегі есепке кіргізіледі.
Тiркеу куәлiгi талап етiлетiн валюталық операция бойынша резиденттiң пайдасына ақша түскен кезде уәкiлеттi банк резидентке тiркеу куәлiгiн ұсыну қажеттiгi туралы хабарлайды және көрсетілген құжатты резидент ұсынғаннан кейін ғана түскен ақшаны оның банк шотына аударады.

Если в валютный договор, по которому оформлено регистрационное свидетельство или свидетельство об уведомлении, внесены изменения, требующие в соответствии с подпунктами 1), 2), 6) пункта 28 настоящих Правил получения нового регистрационного свидетельства или свидетельства об уведомлении, допускается принятие в качестве документа, предусмотренного подпунктом 5) пункта 7 настоящих Правил, действующего регистрационного свидетельства или свидетельства об уведомлении. При этом уполномоченный банк извещает резидента в любой форме о необходимости получения нового регистрационного свидетельства или свидетельства об уведомлении.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 264 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Платеж и (или) перевод денег по валютной операции резидента (нерезидента) с использованием платежной карточки, выпущенной уполномоченным банком, осуществляется без предварительного представления в уполномоченный банк документов, указанных в пункте 7 настоящих Правил. Если настоящими Правилами не предусмотрено иное, указанные документы представляются по запросу уполномоченного банка или Национального Банка.
11. В случае проведения юридическим лицом-резидентом платежа и (или) перевода денег по валютной операции с использованием корпоративной платежной карточки, сумма которого превысила десять тысяч долларов США в эквиваленте, юридическое лицо-резидент представляет в уполномоченный банк валютный договор. Указанный документ представляется юридическим лицом-резидентом в течение тридцати рабочих дней со дня проведения вышеуказанной операции.
Если валюта платежа и (или) перевода денег отличается от доллара США, эквивалент суммы платежа и (или) перевода денег рассчитывается с использованием рыночного курса обмена валют на день проведения операции.
12. В случае отсутствия у физического лица-отправителя (получателя) денег возможности представления валютного договора уполномоченный банк проводит платеж и (или) перевод денег по валютной операции только при указании отправителем (получателем) денег цели такого перевода и наличии совершенной или подтвержденной им записи:
1) разрешающей уполномоченному банку представление информации о данном платеже и (или) переводе денег в правоохранительные органы Республики Казахстан и Национальный Банк по их требованию;
2) подтверждающей, что данный платеж и (или) перевод денег не связан с осуществлением физическим лицом валютной операции, требующей получения регистрационного свидетельства, свидетельства об уведомлении, учетного номера контракта (для физических лиц-резидентов);

Егер тіркеу куәлігі немесе хабарлама туралы куәлік ресімделген валюталық шартқа осы Қағидалардың 28-тармағының 1), 2), 6) тармақшаларына сәйкес жаңа тіркеу куәлігін немесе хабарлама туралы куәлікті алуды талап ететін өзгерістер енгізілсе, осы Қағидалардың 7-тармағының 5) тармақшасында көзделген құжат ретінде қолданыстағы тіркеу куәлігін немесе хабарлама туралы куәлікті қабылдауға жол беріледі. Бұл ретте уәкілетті банк резидентке жаңа тіркеу куәлігін немесе хабарлама туралы куәлікті алу қажеттігі туралы кез келген нысанда хабарлайды.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Резидент (резидент емес) валюталық операция бойынша ақша төлемi және (немесе) аударымын уәкiлеттi банк шығарған төлем карточкасын пайдалана отырып, осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетiлген құжаттарды уәкiлеттi банкке алдын ала ұсынбай жүзеге асырады. Егер осы Қағидаларда өзгеше көзделмесе, көрсетiлген құжаттар уәкiлеттi банктiң немесе Ұлттық Банктiң сұратуы бойынша ұсынылады.
11. Резидент заңды тұлға корпоративтiк төлем карточкаcын пайдалана отырып, валюталық операция бойынша сомасы он мың АҚШ доллары баламасынан асатын ақша төлемiн және (немесе) аударымын жүргiзген жағдайда, резидент заңды тұлға уәкiлеттi банкке валюталық шартты ұсынады. Резидент заңды тұлға көрсетiлген құжатты жоғарыда көрсетiлген операция жүргiзiлген күннен бастап отыз жұмыс күнi iшiнде ұсынады.
Егер ақша төлемі және (немесе) аударымы валютасы АҚШ долларынан өзгеше болса, ақша төлемі және (немесе) аударымы сомасының баламасы операция жүргiзілген күнгi валюта айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып есептеледi.
12. Ақша жөнелтуші (алушы) жеке тұлғаның валюталық шартты ұсыну мүмкіндігі болмаған жағдайда, уәкілетті банк валюталық операция бойынша ақша төлемін және (немесе) аударымын ақша жөнелтуші (алушы) мұндай аударымның мақсатын көрсеткен және оның:
1) уәкілетті банкке осындай ақша төлемі және (немесе) аударымы туралы ақпаратты талап етуі бойынша Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарына және Ұлттық Банкке ұсынуын рұқсат ететін;
2) осы ақша төлемі және (немесе) аударымының тіркеу куәлігін, хабарлама туралы куәлікті, келісімшарттың есептік нөмірін (резидент-жеке тұлғалар үшін) алуды талап ететін валюталық операцияны жеке тұлғаның жүзеге асыруымен байланысты емес екендігін растайтын;

3) подтверждающей, что данный платеж и (или) перевод денег не связан с предпринимательской деятельностью физического лица (при переводе денег без открытия банковского счета в уполномоченном банке);
4) подтверждающей, что данный платеж и (или) перевод денег не связан с финансированием террористической или экстремистской деятельности и иным пособничеством терроризму либо экстремизму.
Положения данного пункта не распространяются на платежи и (или) переводы денег по банковскому счету физического лица, осуществляемые с использованием платежной карточки уполномоченного банка.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 264 (порядок введения в действие см. п. 6).
13. Уполномоченный банк ежемесячно до 20 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом, представляет в центральный аппарат Национального Банка отчет по форме, установленной приложением 3 к настоящим Правилам, содержащий информацию о следующих платежах и (или) переводах денег по валютным операциям, осуществленных физическими лицами в течение календарного месяца:
1) о платеже и (или) переводе денег, проведенном без открытия банковского счета в уполномоченном банке, если сумма такого платежа и (или) перевода денег превысила десять тысяч долларов США в эквиваленте;
2) о платеже и (или) переводе денег, проведенном по банковским счетам в порядке, установленном пунктом 12 настоящих Правил, если сумма такого платежа и (или) перевода денег превысила пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте;
3) о платеже и (или) переводе денег по валютной операции либо снятии наличных денег с банковского счета, проведенном с использованием платежной карточки уполномоченного банка, если сумма такого платежа и (или) перевода денег либо такого снятия превысила десять тысяч долларов США в эквиваленте.
Если валюта платежа и (или) перевода денег либо снятия денег отличается от доллара США, эквивалент суммы платежа и (или) перевода денег рассчитывается с использованием рыночного курса обмена валют на день проведения операции.
В отчет по форме, установленной приложением 3 к настоящим Правилам, не включается информация по платежам и переводам денег по валютным операциям, осуществленным физическими лицами в пределах Республики Казахстан, а также по переводам денег физических лиц на собственные банковские счета (с собственных банковских счетов) в иностранных банках.
14. Платеж и (или) перевод денег по валютной операции, проводимый третьим лицом-резидентом через уполномоченный банк в счет исполнения обязательств резидента и (или) нерезидента, допускается при условии представления договора, определяющего характер взаимных обязательств между третьим лицом-резидентом и лицом, за которое осуществляется платеж и (или) перевод денег, если это не следует из валютного договора, на основании которого осуществляется такой платеж и (или) перевод денег.
Если платеж и (или) перевод денег по валютной операции осуществляется физическим лицом-резидентом в счет исполнения обязательств супруга (супруги) или близкого родственника, то в качестве договора, определяющего характер взаимных обязательств между такими физическими лицами, представляется документ, подтверждающий, что отправитель денег является супругом (супругой) или близким родственником физического лица, в счет исполнения обязательств которого осуществляется платеж и (или) перевод денег.

3) осы ақша төлемі және (немесе) аударымының жеке тұлғаның кәсіпкерлік қызметімен байланысты емес екендігін (ақшаны уәкілетті банкте шот ашпай-ақ аударған кезде) растайтын;
4) осы ақша төлемі және (немесе) аударымының террористік және экстремистік қызметті қаржыландырумен және терроризмге не экстремизмге өзге де қолдау көрсетумен байланысты емес екендігін растайтын жасаған немесе растаған жазбалары болған кезде ғана жүргізеді.
Бұл тармақтың ережелері жеке тұлғаның банк шоты бойынша уәкілетті банктің төлем карточкасын пайдалана отырып жүзеге асырылатын ақша төлемдеріне және (немесе) аударымдарына қолданылмайды.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 264 (қолданысқа енгізілу тәртібін 6-т. қараңыз) қаулысымен.
13. Уәкiлеттi банк ай сайын, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 20-на дейiн (қоса алғанда) Ұлттық Банктiң орталық аппаратына осы Қағидалардың 3-қосымшасында белгiленген нысан бойынша, жеке тұлғалар валюталық операциялар бойынша күнтiзбелiк ай iшiнде жүзеге асырған мынадай ақша төлемдері және (немесе) аударымдары туралы:
1) егер ақша төлемiнiң және (немесе) аударымының сомасы он мың АҚШ доллары баламасынан асып кетсе, уәкiлеттi банкте шот ашпай жүргiзiлген ақша төлемi және (немесе) аударымы туралы;
2) егер мұндай ақша төлемiнiң және (немесе) аударымының сомасы елу мың АҚШ доллары баламасынан асқан болса, банк шоттары бойынша осы Қағидалардың 12-тармағында белгiленген тәртiппен жүргiзiлген ақша төлемi және (немесе) аударымы туралы;
3) егер мұндай ақша төлемiнiң және (немесе) аударымының не алынатын ақшаның сомасы он мың АҚШ доллары баламасынан асып кетсе, уәкiлеттi банктiң төлем карточкасын пайдалана отырып жүргiзiлген валюталық операция бойынша ақша төлемi және (немесе) аударымы не банк шотынан алынған қолма-қол ақша туралы ақпараттан тұратын есепті ұсынады.
Егер ақша төлемiнiң және (немесе) аударымының не алынатын ақшаның валютасы АҚШ долларынан өзгеше болса, ақша төлемі және (немесе) аударымы сомасының баламасы операция жүргiзілген күнгi валюта айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып есептеледi.
Осы Қағидалардың 3-қосымшасында белгiленген нысан бойынша есепке жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының шегiнде жүзеге асырған валюталық операция бойынша ақша төлемдерi және аударымдары бойынша, сондай-ақ жеке тұлғалардың шетел банктерiндегi өз банк шоттарына (өздерінің банк шоттарынан) ақша аударымдары бойынша ақпарат кiрмейдi.
14. Резиденттiң және (немесе) резидент еместiң мiндеттемелерiн орындау есебiне резидент үшiншi тұлға уәкiлеттi банк арқылы валюта операция бойынша жүргiзетiн ақша төлемi және (немесе) аударымы резидент үшiншi тұлға мен атына ақша төлемi және (немесе) аударымы жүзеге асырылатын тұлғаның арасындағы өзара мiндеттемелердiң сипатын айқындайтын шартты ұсынған жағдайда, егер бұл осындай ақша төлемiн және (немесе) аударымын жүзеге асыруға негіз болған валюталық шартта көрсетiлмесе, жол берiледi.
Егер резидент жеке тұлға валюталық операция бойынша ақша төлемi және (немесе) аударымын жұбайының (зайыбының) немесе жақын туысының мiндеттемелерiн орындау есебiне жүзеге асырған жағдайда, осындай жеке тұлғалардың арасындағы өзара міндеттемелердің сипатын айқындайтын шарт ретінде ақша жөнелтушінің міндеттемелерді орындау есебіне ақша төлемі және (немесе) аударымы жүзеге асырылатын жеке тұлғаның жұбайы (зайыбы) немесе жақын туысы болып табылатынын растайтын құжат ұсынылады.

15. Платеж и (или) перевод денег по валютной операции резидента с банковского счета нерезидента в иностранном банке, осуществляемый в счет исполнения обязательств резидента, допускается в случае:
1) зачисления финансового займа, полученного резидентом от нерезидента, на банковские счета третьих лиц;
2) оказания финансовых услуг на рынке ценных бумаг резиденту нерезидентом, имеющим право на осуществление профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг по законодательству государства, где он зарегистрирован;
3) оказания нерезидентом резиденту услуг по договору поручения.
3. Порядок покупки и продажи иностранной валюты
Сноска. Глава 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.03.2015 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Юридические лица (за исключением уполномоченных банков и уполномоченных организаций) покупают и продают иностранную валюту на внутреннем валютном рынке через уполномоченные банки на основании заявки на покупку или продажу иностранной валюты, оформляемой в соответствии с пунктами 17 или 19 настоящих Правил.
17. При оформлении заявки на покупку иностранной валюты через уполномоченный банк юридическое лицо-резидент, не являющееся уполномоченным банком или уполномоченной организацией, указывает цель покупки и сумму иностранной валюты.
В случае покупки иностранной валюты за национальную валюту на сумму свыше ста тысяч долларов США в эквиваленте юридическое лицо-резидент, не являющееся уполномоченным банком или уполномоченной организацией, прилагает к заявке копию валютного договора, во исполнение которого приобретается иностранная валюта, и (или) иные документы, подтверждающие цель покупки и сумму иностранной валюты.
18. Уполномоченный банк при исполнении заявки на покупку иностранной валюты за национальную валюту на сумму свыше ста тысяч долларов США в эквиваленте, оформленную в соответствии с пунктом 17 настоящих Правил, осуществляет сверку указанных в заявке цели покупки и суммы иностранной валюты с валютным договором и (или) иными документами, подтверждающими цель покупки и сумму иностранной валюты.
19. При оформлении заявки на покупку или продажу иностранной валюты за национальную валюту через уполномоченный банк юридическое лицо-нерезидент указывает цель покупки или продажи иностранной валюты.
4. Порядок снятия (зачисления) и использования
наличной иностранной валюты
20. Физические лица без ограничений снимают (зачисляют) наличную иностранную валюту со своих банковских счетов (на свои банковские счета) в уполномоченных банках.

15. Резидент еместiң шетел банкіндегi шотынан резиденттiң мiндеттемелерiн орындау есебiне жүзеге асырылатын резиденттiң валюталық операциясы бойынша ақша төлемi және (немесе) аударымына мынадай:
1) резидент резидент еместен алған қаржылай қарыз үшiншi тұлғалардың банк шотына есептелген;
2) бағалы қағаздар нарығында резидентке ол тiркелген мемлекеттiң заңнамасы бойынша бағалы қағаздар нарығында кәсiби қызметтi жүзеге асыруға құқығы бар резидент емес қаржылық қызметтерді көрсеткен;
3) резидент емес тапсырма шарты бойынша резидентке қызмет көрсеткен жағдайда жол берiледi.
3. Шетел валютасын сатып алу және сату тәртібi
Ескерту. 3-тарау жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2015 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. Заңды тұлғалар (уәкілетті банктер мен уәкілетті ұйымдарды қоспағанда) ішкі валюта нарығында шетел валютасын уәкілетті банктер арқылы осы Қағидалардың 17 немесе 19-тармақтарына сәйкес ресімделетін шетел валютасын сатып алуға немесе сатуға арналған өтінімнің негізінде сатып алады және сатады.
17. Уәкілетті банк немесе уәкілетті ұйым болып табылмайтын резидент заңды тұлға уәкілетті банк арқылы шетел валютасын сатып алуға арналған өтінімді ресімдеген кезде шетел валютасын сатып алудың мақсаты мен сомасын көрсетеді.
Шетел валютасын бір жүз мың АҚШ долларынан асатын баламалы сомаға ұлттық валютаға сатып алатын жағдайда, уәкілетті банк немесе уәкілетті ұйым болып табылмайтын резидент заңды тұлға өтінімге қоса орындау мақсатында шетел валютасы сатып алынатын валюталық шарттың көшірмесін және (немесе) шетел валютасын сатып алу мақсатын және сомасын растайтын өзге де құжаттарды береді.
18. Уәкілетті банк осы Қағидалардың 17-тармағына сәйкес ресімделген шетел валютасын бір жүз мың АҚШ долларынан асатын баламалы сомаға ұлттық валютаға сатып алуға арналған өтінімді орындаған кезде өтінімде көрсетілген шетел валютасын сатып алу мақсатын және сомасын валюталық шартпен және (немесе) шетел валютасын сатып алу мақсаты мен сомасын растайтын өзге де құжаттармен салыстырып тексеруді жүзеге асырады.
19. Шетел валютасын уәкілетті банк арқылы ұлттық валютаға сатып алуға немесе сатуға арналған өтінімді ресімдеген кезде резидент емес заңды тұлға шетел валютасын сатып алудың немесе сатудың мақсатын көрсетеді.
4. Қолма-қол шетел валютасын алу (аудару) және
пайдалану тәртiбi
20. Жеке тұлғалар уәкiлеттi банктердегi өздерiнiң банк шоттарынан (өздерінің банк шоттарына) қолма-қол шетел валютасын шектеусіз алады (аударады).

21. Наличная иностранная валюта снимается с банковского счета юридического лица в уполномоченном банке для целей осуществления платежей физическим лицам в случаях, указанных в подпунктах 5) и 6)пункта 1 статьи 16 Закона, а также расчетов с физическими лицами в случаях, предусмотренных подпунктами 3), 4) и 7) пункта 1 статьи 16 Закона.
22. Юридическое лицо при снятии наличной иностранной валюты со своего банковского счета для целей осуществления платежей физическим лицам в соответствии с подпунктами 5) и 6) пункта 1 статьи 16 Закона представляет уполномоченному банку документы, на основании которых производится выплата заработной платы или оплата расходов, связанных с командировкой работников за пределы Республики Казахстан, в том числе представительских расходов, с указанием снимаемой суммы наличной иностранной валюты. Представляемые юридическим лицом документы не ограничиваются по форме и должны подтверждать цель выплаты (оплаты). В качестве таких документов допускается представление приказа, распоряжения, решения, сметы командировочных расходов.
В случае снятия наличной иностранной валюты с использованием корпоративной платежной карточки указанные документы представляются в уполномоченный банк в течение тридцати рабочих дней со дня такого снятия.
Неиспользованная часть ранее снятой юридическим лицом наличной иностранной валюты на оплату расходов, связанных с командировкой работников за пределы Республики Казахстан, в том числе представительских расходов, подлежит обязательному зачислению на банковский счет юридического лица в уполномоченном банке в течение десяти рабочих дней со дня окончания срока командирования работников.
23. При зачислении наличной иностранной валюты на банковский счет юридического лица в уполномоченном банке в приходном кассовом документе указывается основание получения наличной иностранной валюты. Уполномоченный банк сообщает Национальному Банку о факте зачисления наличной иностранной валюты на банковский счет юридического лица в соответствии с пунктом 6 настоящих Правил, за исключением случаев зачисления наличной иностранной валюты, полученной юридическими лицами в соответствии с подпунктами 3), 4), 6), 7) и 7-1) пункта 1 статьи 16 Закона.
24. Нормы, изложенные в пунктах 2123 настоящих Правил, не распространяются на дипломатические и приравненные к ним представительства, консульские учреждения иностранных государств, аккредитованные в Республике Казахстан.
5. Общие положения режимов регистрации и уведомления
25. Регистрационное свидетельство, свидетельство об уведомлении выдается резиденту – физическому или юридическому лицу.

21. Заңды тұлғаның уәкiлеттi банктегi банк шотынан қолма-қол шетел валютасы Заңның 16-бабы 1-тармағының 5) және 6) тармақшаларында көрсетiлген жағдайларда жеке тұлғаларға төлемдердi, сондай-ақ Заңның 16-бабы 1-тармағының 3), 4) және 7) тармақшаларында көзделген жағдайларда жеке тұлғалармен есеп айырысуды жүзеге асыру мақсаттарында алынады.
22. Заңды тұлға Заңның 16-бабы 1-тармағының 5) және 6) тармақшаларына сәйкес жеке тұлғаларға төлемдердi жүзеге асыру мақсатында өзiнiң банк шотынан қолма-қол шетел валютасын алған кезде уәкiлеттi банкке қызметкерлерге еңбекақы төлеуге не олардың Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге iссапарымен байланысты шығыстарды, оның ішінде өкілдік шығыстарды төлеуге негiз болған құжаттарды алынатын қолма-қол шетел валютасының сомасын көрсете отырып ұсынады. Заңды тұлға ұсынатын құжаттар нысаны бойынша шектелмейді және олар төлемнің (ақы төлеудің) мақсатын растауы тиіс. Осындай құжаттар ретінде бұйрықты, өкімді, шешімді, іссапар шығыстарының сметасын ұсынуға болады.
Қолма-қол шетел валютасы корпоративтiк төлем карточкасын пайдалана отырып алынған жағдайда, көрсетiлген құжаттар уәкiлеттi банкке осындай алынған күннен бастап отыз жұмыс күнi iшiнде ұсынылады.
Қызметкерлердің Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге іссапарымен байланысты шығыстарды, оның ішінде өкілдік шығыстарды төлеу үшін заңды тұлға бұған дейін алған қолма-қол шетел валютасының пайдаланылмаған бөлігі заңды тұлғаның уәкілетті банктегі банк шотына қызметкерлердің іссапар мерзімі аяқталған күннен бастап он жұмыс күні ішінде міндетті түрде аударылуы тиіс.
23. Қолма-қол шетел валютасын заңды тұлғаның уәкілетті банктегі банк шотына аударған кезде кіріс касса құжатында қолма-қол шетел валютасын алу негіздемесі көрсетіледі. Заңның 16-бабы 1-тармағының 3), 4), 6), 7) және 7-1) тармақшаларына сәйкес заңды тұлғалар алған қолма-қол шетел валютасын аудару жағдайларын қоспағанда, уәкілетті банк Ұлттық Банкке осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес заңды тұлғаның банк шотына қолма-қол шетел валютасын аудару фактісі туралы хабарлайды.
24. Осы Қағидалардың 21-23-тармақтарында жазылған нормалар Қазақстан Республикасында аккредиттелген шет мемлекеттердiң дипломатиялық және оларға теңестiрiлген өкiлдiктеріне, консулдық мекемелерiне қолданылмайды.
5. Тіркеу және хабарлау режимдерiнің жалпы ережелері
25. Тiркеу куәлiгi, хабарлама туралы куәлiк резидент жеке және заңды тұлғаларға берiледi.

Резидент подает заявление на получение регистрационного свидетельства, уведомляет Национальный Банк в сроки, определяемые пунктами 3, 3-1 статьи 8 и пунктом 2 статьи 9 Закона соответственно.
26. При обращении филиала (представительства) юридического лица-резидента, не являющегося банком, за регистрацией и (или) с уведомлением о валютной операции, осуществляемой данным филиалом (представительством), регистрационное свидетельство и (или) свидетельство об уведомлении выдается юридическому лицу-резиденту с указанием соответствующего филиала (представительства). В дальнейшем представление отчетов по данным операциям осуществляется филиалом (представительством).
С уведомлением о валютной операции, осуществляемой филиалом (представительством) банка, обращается банк.
27. Резидент письменно сообщает по месту регистрации и (или) уведомления обо всех изменениях и дополнениях к валютному договору не позднее шестидесяти календарных дней со дня внесения таких изменений и дополнений с представлением копий соответствующих документов.
28. Получение нового регистрационного свидетельства и (или) нового свидетельства об уведомлении взамен ранее выданного требуется при изменении следующих сведений, указанных в ранее выданном регистрационном свидетельстве и (или) свидетельстве об уведомлении:
1) общей суммы валютного договора в сторону увеличения;
2) валюты валютного договора;
3) участников валютного договора, если изменение влечет за собой изменение требований или обязательств резидента-участника валютного договора;
4) идентификационных данных участников валютного договора (фамилии, имени физического лица или наименования юридического лица);
5) предмета валютного договора;
6) срока действия валютного договора – при переходе с краткосрочного (до одного года включительно) на долгосрочный (более одного года);
7) места постоянного проживания (нахождения) резидента – при передислокации в другую область, города Алматы, Астана;
8) страны постоянного проживания (нахождения) нерезидента.
При уступке резидентом другому резиденту требования к нерезиденту и (или) переводе резидентом другому резиденту долга перед нерезидентом срок финансового займа (коммерческого кредита) рассчитывается с даты возникновения требований (обязательств) первоначального кредитора (первоначального должника).
Сноска. Пункт 28 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 264 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Регистрационное свидетельство, свидетельство об уведомлении считается утратившим силу в следующих случаях:

Резидент, тиiсiнше Заңның 8-бабының 3, 3-1-тармақтарында, 9-бабының 2-тармағында айқындалатын мерзiмде тiркеу куәлiгiн алуға өтiнiш бередi, Ұлттық Банкке хабарлайды.
26. Банк болып табылмайтын резидент заңды тұлғаның филиалы (өкiлдiгi) тiркеуге және (немесе) осы филиал (өкiлдiк) жүзеге асыратын валюта операциясы туралы хабарлай отырып өтiнiш берген кезде тiркеу куәлiгi және (немесе) хабарлама туралы куәлiк резидент заңды тұлғаға тиiстi филиалды (өкiлдiктi) көрсете отырып берiледi. Бұдан әрi осы операциялар бойынша филиал (өкiлдiк) есептi ұсынады.
Банк филиалының (өкiлдiгінiң) валюталық операциялары туралы хабарламасымен банк өтiнiш бередi.
27. Резидент тiркеу және (немесе) хабарлау орны бойынша валюталық шартқа барлық өзгерiстер мен толықтырулар туралы тиісті құжаттардың көшірмелерін бере отырып, осындай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлген күннен бастап алпыс күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей хабарлайды.
28. Бұрын берілген тіркеу куәлігінің және (немесе) хабарлама туралы куәліктің орнына жаңасын алу бұрын берілген тіркеу куәлігінде және (немесе) хабарлама туралы куәлікте көрсетілген мынадай мәліметтер өзгерген кезде талап етіледі:
1) валюталық шарттың жалпы сомасы ұлғаю жағына;
2) валюталық шарттың валютасы;
3) валюталық шарттың қатысушылары, егер өзгеріс валюталық шартқа қатысушы-резидент талаптарының немесе міндеттемелерінің өзгеруіне әкелсе;
4) валюталық шарттың қатысушыларының сәйкестендіру деректері (жеке тұлғаның тегі, аты немесе заңды тұлғаның атауы);
5) валюталық шарттың мәні;
6) валюталық шарттың қолданылу мерзімі – қысқа мерзімнен (қоса алғанда бір жылға дейін) ұзақ мерзімге (бір жылдан артық) өткен кезде;
7) резиденттің тұрғылықты (тұратын) орны – басқа облысқа, Алматы, Астана қалаларына көшкен кезде;
8) резидент еместің тұрғылықты (тұратын) елі.
Резидент басқа резидентке резидент емеске қойылатын талапты берген және (немесе) резидент басқа резидентке резидент еместің алдындағы борышын аударған кезде қаржылай қарыздың (коммерциялық кредиттің) мерзімі бастапқы кредитордың (бастапқы борышкердің) талабы (міндеттемесі) пайда болған күннен есептеледі.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
29. Тiркеу куәлiгi, хабарлама туралы куәлiк мына жағдайларда:

1) при выдаче нового регистрационного свидетельства и (или) выдаче нового свидетельства об уведомлении, в случаях, предусмотренных пунктом 28 настоящих Правил;
2) если валютная операция признана недействительной в установленном законодательством порядке;
3) после получения Национальным Банком письменного сообщения резидента об отсутствии исполнения обязательств сторонами по договору с истекшим сроком действия;
4) после получения Национальным Банком письменного сообщения резидента о полном прекращении обязательств между сторонами, за исключением случаев, когда резидент, получивший регистрационное свидетельство на прямые инвестиции, является прямым инвестором и (или) объектом прямого инвестирования;
5) после получения Национальным Банком письменного сообщения резидента о завершении владения активом;
6) после получения Национальным Банком письменного сообщения резидента о закрытии банковского счета в иностранном банке;
7) после получения Национальным Банком письменного сообщения резидента об изменении резидентства стороны валютного договора, в результате которого на операцию не будут распространяться режимы валютного регулирования;
8) внесения записи в единый государственный регистр юридических лиц о прекращении деятельности юридического лица-резидента;
9) регистрации смерти, а также решений суда об объявлении физического лица-резидента умершим и об установлении факта смерти в государственных органах записи актов гражданского состояния.
30. Режимы валютного регулирования не распространяются на:
1) соглашения о государственных внешних займах Республики Казахстан, негосударственных внешних займах, имеющих государственные гарантии Республики Казахстан, а также операции, осуществляемые в рамках этих соглашений;
2) коммерческие кредиты, связанные с экспортом (импортом), по которым требуется получение учетного номера контракта;
3) приобретение на вторичном рынке нерезидентами ценных бумаг эмитентов-резидентов, выпущенных в соответствии с законодательством других государств и на их территории (включая депозитарные расписки, выпущенные на ценные бумаги эмитентов-резидентов);
4) приобретение на вторичном рынке резидентами ценных бумаг эмитентов-нерезидентов, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан (включая казахстанские депозитарные расписки);
5) собственные операции банков, связанные с приобретением ценных бумаг эмитентов-нерезидентов и паев инвестиционных фондов-нерезидентов, выпущенных в соответствии с законодательством других государств и на их территории (за исключением прямых инвестиций);

1) осы Қағидалардың 28-тармағында көзделген жағдайда, жаңа тіркеу куәлiгі және (немесе) хабарлама туралы жаңа куәлiк беру кезінде;
2) егер валюта операциясы заңнамада белгiленген тәртiппен жарамсыз деп танылса;
3) Ұлттық Банк резиденттiң қолданылу мерзімі аяқталған шарт бойынша тараптардың міндеттемелерін орындаудың жоқ екендігі туралы жазбаша хабарламасын алғаннан кейiн;
4) резидент тiкелей инвестор және (немесе) тiкелей инвестициялау объектiсi болып табылатын жағдайларды қоспағанда, Ұлттық Банк тараптар арасындағы мiндеттемелердің толық тоқтатылғаны туралы резиденттiң жазбаша хабарламасын алғаннан кейiн, сондай-ақ олардың сәйкестендiру деректерi (аты-жөнi немесе фирмалық атауы) өзгерген;
5) Ұлттық Банк резиденттiң активтерге иелiк ету аяқталғаны туралы жазбаша хабарламасын алғаннан кейiн;
6) Ұлттық Банк резиденттiң шетел банкiндегi шоттың жабылғандығы туралы жазбаша хабарламасын алғаннан кейiн;
7) Ұлттық Банк валюталық шарт тараптарының резиденттiлiгi өзгергенi туралы резиденттiң жазбаша хабарламасын алғаннан кейiн, оның нәтижесiнде операция валюталық реттеу режимiне тап болмай қалған жағдайда;
8) заңды тұлғалардың бірыңғай мемлекеттік тіркеліміне резидент заңды тұлғаның қызметін тоқтату туралы жазба енгізілгенде;
9) қайтыс болуды, сондай-ақ резидент жеке тұлғаны қайтыс болды деп жариялау туралы және қайтыс болу фактісін анықтау туралы соттың шешімдерін азаматтық хал актілерін жазатын мемлекеттік органдарда тіркегенде күшi жойылды деп саналады.
30. Валюталық реттеу режимi мыналарға қолданылмайды:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сыртқы қарыздары, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлi бар мемлекеттiк емес сыртқы қарыздар туралы келiсiмдер, сондай-ақ осындай келiсiмдер шеңберiнде жүзеге асырылатын операциялар;
2) келісімшарттың есептік нөмірін алу талап етілетін экспортпен (импортпен) байланысты коммерциялық кредиттер;
3) резидент еместердiң қайталама нарықта басқа мемлекеттердiң заңнамаларына сәйкес және солардың аумағында шығарылған резидент эмитенттердiң бағалы қағаздарын (резидент эмитенттердiң бағалы қағаздарына шығарылған депозитарлық қолхаттарды қоса алғанда) сатып алуы;
4) резиденттердiң қайталама нарықта Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шығарылған резидент емес эмитенттердiң бағалы қағаздарын (Қазақстандық депозитарлық қолхаттарды қоса алғанда) сатып алуы;
5) банктердің басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес және олардың аумағында шығарылған резидент емес эмитенттердің бағалы қағаздарын және резидент емес инвестициялық қорлардың пайларын (тікелей инвестицияларды қоспағанда) сатып алуға байланысты меншікті операциялары;

6) операции единого накопительного пенсионного фонда и добровольных накопительных пенсионных фондов, связанные с приобретением ценных бумаг эмитентов-нерезидентов и паев инвестиционных фондов-нерезидентов, выпущенных в соответствии с законодательством других государств и на их территории;
7) приобретение нерезидентами государственных ценных бумаг, выпущенных в Республике Казахстан;
8) собственные операции банков, связанные с экспортом (импортом) работ и услуг, а также с производными финансовыми инструментами;
9) валютные операции, осуществляемые загранучреждениями Республики Казахстан;
10) коммерческие кредиты и финансовые займы, предоставленные банками нерезидентам на срок более 180 дней, а также коммерческие кредиты, полученные банками от нерезидентов на срок более 180 дней.
Сноска. Пункт 30 с изменениями, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 264 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Если на дату подписания (в случае ее отсутствия – на дату вступления в силу) валютного договора в нем не указаны суммы и (или) иные условия, необходимые для определения распространения режима валютного регулирования на операции, осуществляемые по такому договору, распространение режимов валютного регулирования определяется, исходя из фактического исполнения обязательств резидентов и нерезидентов по валютному договору. При этом коммерческий кредит и (или) финансовый заем не подлежат регистрации, уведомлению, если в рамках соответствующего валютного договора, заключенного на срок более 180 дней, предусматривается осуществление по частям экспорта (импорта) и (или) предоставления заемных средств и исполнение обязательств сторонами по каждой части в срок, не превышающий 180 дней.
По фактически исполненным обязательствам сторон по коммерческому кредиту каждая последующая поставка товара (оказание услуг, выполнение работ) по экспорту (импорту) (далее – поставка) или каждый последующий платеж засчитывается в счет погашения задолженности по платежу или по поставке, осуществленному (осуществленной) более ранней датой. Оставшаяся часть поставки или платежа засчитывается в счет погашения задолженности по следующему платежу или поставке.
Для целей регистрации и уведомления по коммерческим кредитам и финансовым займам при полном погашении задолженности по поставке (платежу) начало отсчета 180 дней переходит на следующую (следующий) по дате поставку (платеж), по которой (которому) имеется непогашенная задолженность. Расчет суммы задолженности производится по всем поставкам (платежам) в рамках валютного договора, по которым имеется задолженность, включая задолженность на срок до 180 дней.

6) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес және олардың аумағында шығарылған резидент емес эмитенттердің бағалы қағаздарын және резидент емес инвестициялық қорлардың пайларын сатып алуға байланысты операциялары;
7) резидент еместердiң Қазақстан Республикасында шығарылған мемлекеттiк бағалы қағаздарды сатып алуы;
8) банктердiң жұмыс және қызмет көрсету экспортымен (импортымен), сондай-ақ туынды қаржы құралдарымен байланысты меншікті операциялары;
9) Қазақстан Республикасының шетелдегi мекемелерiнде жүзеге асырылатын валюта операциялары;
10) банктер резидент еместерге 180 күннен асатын мерзімге берген коммерциялық кредиттер және қаржылай қарыздар, сондай-ақ банктер резидент еместерден 180 күннен асатын мерзімге алған коммерциялық кредиттер.
Ескерту. 30-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
31. Егер валюталық шартқа қол қою күнi (ол болмаған жағдайда - күшiне енген күнi) осындай шарт бойынша жүзеге асырылатын операцияларға валюталық реттеу режимдерiнiң қолданылуын айқындау үшiн қажеттi сома және (немесе) өзге де жағдайлар болмағанда валюталық реттеу режимдерiнiң операцияларға қолданылуы резиденттердiң және резидент еместердiң валюталық шарт бойынша мiндеттемелерiнiң нақты орындалуын негiзге ала отырып айқындалады. Бұл ретте коммерциялық кредит және (немесе) қаржылай қарыз, егер 180 күннен астам мерзiмге жасалған тиісті валюталық шарт шеңберiнде экспорттың (импорттың) бөліктері бойынша және (немесе) қарыз қаражатын беру және тараптардың әр бөлік бойынша міндеттемелерді 180 күннен аспайтын мерзiмде орындауын жүзеге асыру көзделсе тiркеуге, хабарлауға жатпайды.
Тараптардың коммерциялық кредиттер бойынша нақты орындалған мiндеттемелерi бойынша әрбiр келесi төлем (жеткiзу) неғұрлым ертерек күнмен жүзеге асырылған жеткiзу (төлем) бойынша берешектi өтеу есебiне есептеледi. Төлемнiң (жеткiзудiң) қалған бөлiгi келесi төлем (жеткiзу) бойынша берешектi өтеу есебiне есептеледi.
Жеткiзу (төлем) бойынша берешектi толық өтеу кезiнде коммерциялық кредиттер және қаржылай қарыздар бойынша тiркеу және хабарлау мақсаты үшiн 180 күндi есептеудiң басталуы ол бойынша өтелмеген берешегi бар келесi жеткiзу (төлем) күнiне ауысады. Берешек сомасын есептеу барлық жеткiзулер (төлемдер) бойынша ол бойынша берешегi бар валюталық шарт шеңберiнде 180 күннен кем мерзiмге берешектi қоса алғанда, барлық жеткiзулер (төлемдер) бойынша жүргiзiледi.

32. Для целей определения распространения режимов валютного регулирования расчет эквивалента суммы валютного договора в долларах США по договору, выраженному в иной валюте и не имеющему указания на обменный курс по отношению к доллару США для осуществления расчетов по договору, осуществляется с использованием рыночного курса обмена валют на дату подписания валютного договора (в случае ее отсутствия – на дату вступления в силу).
В случаях, указанных в пункте 31 настоящих Правил, расчет эквивалента в долларах США суммы фактически исполненных обязательств по валютному договору, выраженному в иной валюте и не имеющему указания на обменный курс по отношению к доллару США для осуществления расчетов по договору, осуществляется с использованием рыночного курса обмена валют на дату проведения операции.
33. Национальный Банк предоставляет банкам информацию о выданных и утративших силу регистрационных свидетельствах, свидетельствах об уведомлении.
34. Уполномоченные банки ежемесячно до 10 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом, представляют в центральный аппарат Национального Банка отчет о платежах и (или) переводах денег, осуществленных по валютным договорам, на которые были выданы регистрационные свидетельства, свидетельства об уведомлении, по форме, установленной приложением 4 к настоящим Правилам. Платежи и (или) переводы денег по валютным операциям, осуществленные с использованием платежных карточек, включаются в отчет за тот период, в котором информация о таких платежах и (или) переводах денег поступила от резидента.
Сноска. Пункт 34 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 264 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. При утере оригинала регистрационного свидетельства, свидетельства об уведомлении резиденту в случае его обращения выдается дубликат утерянного документа.
Для получения дубликата резидент представляет по месту регистрации или уведомления заявление с указанием причин и обстоятельств утраты. Национальный Банк в течение пяти рабочих дней со дня поступления заявления оформляет и выдает дубликат. Дубликат выдается за номером и датой первоначального регистрационного свидетельства, свидетельства об уведомлении с указанием слова "Дубликат" и даты выдачи дубликата.
36. Регистрация, подтверждение об уведомлении производятся Национальным Банком без каких-либо обязательств со стороны Национального Банка в отношении обязательств участников по соответствующей валютной операции (валютному договору).
Наличие регистрационного свидетельства, свидетельства об уведомлении не является основанием для освобождения от ответственности за нарушение требований нормативных правовых актов Республики Казахстан.

32. Валюталық реттеу режимдерінің таралуын айқындау мақсаттары үшін өзге валютада көрсетiлген және шарт бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыру үшiн АҚШ долларына қатысты айырбастау бағамына нұсқаулар берілмеген шарт бойынша АҚШ долларындағы валюталық шарт сомасының баламасын есептеу валюталық шартқа қол қойылған күнгi (ол болмаған жағдайда - күшiне енгiзiлген күнгi) валюталар айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Осы Қағидалардың 31-тармағында көрсетiлген жағдайларда шарт бойынша есеп айырысуды жүзеге асыру үшiн өзге валютада көрсетiлген және АҚШ долларына қатысты айырбастау бағамына нұсқаулар берілмеген валюталық шарт бойынша нақты орындалған мiндеттемелер сомасының АҚШ долларындағы баламасын есептеу операцияларды жүргiзу күнгi валюталар айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып жүзеге асырылады.
33. Ұлттық Банк келiсiлген тәртiппен банкке, салық қызметi органдарына берiлген және күшi жойылған тiркеу куәлiктерi, хабарлама куәлiктерi туралы ақпарат ұсынады.
34. Уәкілетті банктер ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-ына дейін (қоса алғанда) Ұлттық Банктің орталық аппаратына осы Қағидалардың 4-қосымшасында белгіленген нысан бойынша тіркеу куәліктері, хабарлама туралы куәліктер берілген валюталық шарттар бойынша жүзеге асырылған ақша төлемі және (немесе) аударымдары туралы есеп ұсынады. Төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылған валюталық операциялар бойынша ақша төлемі және (немесе) аударымдары осындай ақша төлемі және (немесе) аударымдары туралы ақпарат резиденттен түскен кезеңдегі есепке қосылады.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
35. Резидентке тiркеу куәлiгiнiң, хабарлама туралы куәлiктiң түпнұсқасы жоғалған кезде ол өтiнiшпен хабарласқан жағдайда жоғалған құжаттың дубликаты берiледi.
Резидент дубликатты алу үшiн тiркеу немесе хабарлау орны бойынша жоғалту себебi мен жағдайын көрсете отырып, өтiнiш бередi. Ұлттық Банк өтiнiш түскен күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде дубликатты ресiмдейдi және бередi. Дубликат бастапқы тiркеу куәлiгiнiң, хабарлама туралы куәлiктiң бастапқы нөмiрiмен және күнiмен "Дубликат" деген сөздi және дубликат берiлген күндi көрсете отырып берiледi.
36. Тiркеудi, хабарлама туралы растауды Ұлттық Банк тарапынан тиiстi валюталық операцияcы (валюталық шарт) бойынша қатысушылардың мiндеттемелерiне қатысты қандай да болмасын мiндеттеме алмай Ұлттық Банк жүргiзедi.
Тiркеу куәлiгiнiң, хабарлама туралы куәлiктiң болуы Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiнiң талаптарын бұзғаны үшiн жауапкершiлiктен босату үшiн негiз болып табылмайды.

37. В целях контроля достоверности сведений, представляемых в рамках режима валютного регулирования и (или) отражаемых в соответствующих отчетах, в случаях, установленных настоящими Правилами, и (или) по запросу Национального Банка резиденты представляют в Национальный Банк следующие документы, подтверждающие возникновение, исполнение и прекращение обязательств по валютному договору:
1) копии документов, подтверждающих обоснованность проведения платежа, поставки товара (выполнения работ, оказания услуг), передачи актива (включая копии платежных документов, деклараций на товары и счетов-фактур), а также иного исполнения обязательств;
2) справку уполномоченного банка о проведенных платежах и (или) переводах денег;
3) выписку иностранного банка о проведенных платежах и о состоянии счета в иностранном банке;
4) копии документов, подтверждающих наступление обстоятельств, предусмотренных пунктом 2 статьи 12 Закона.
38. В случае наличия у резидента решения о признании должника банкротом и его ликвидации с возбуждением процедуры банкротства представление отчетности по регистрационным свидетельствам и (или) свидетельствам об уведомлении не требуется с даты представления в Национальный Банк копии такого решения. В случае вынесения судом определения о приостановлении или прекращении производства по делу о банкротстве, решения об отказе в признании должника банкротом либо отмены решения суда о признании должника банкротом представление отчетности резидентом возобновляется.
В случае наличия у резидента копии решения территориального подразделения органа государственных доходов о приостановлении представления налоговой отчетности налогоплательщиком (налоговым агентом) представление отчетности по регистрационным свидетельствам и (или) свидетельствам об уведомлении не требуется с даты представления в Национальный Банк копии такого решения и до возобновления представления налоговой отчетности.
Сноска. Пункт 38 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 264 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Общие требования режима регистрации
39. Национальный Банк осуществляет регистрацию валютных операций, определенных статьями 20, 21, 23, 24 Закона, за исключением случаев, указанных в пунктах 30, 42 настоящих Правил, при наличии следующих условий:
1) сумма валютной операции, предусматривающей поступление имущества (средств) в Республику Казахстан и (или) возникновение обязательств у резидента по возврату имущества (средств) нерезиденту, превышает пятьсот тысяч долларов США в эквиваленте;

37. Валюталық реттеу режимдерiнiң шеңберiнде ұсынылатын және (немесе) тиiстi есептерде көрсетiлетiн мәлiметтердiң шынайылығына бақылау жасау мақсатында осы Қағидаларда белгiленген жағдайларда және (немесе) Ұлттық Банктiң сұратуы бойынша резиденттер Ұлттық Банкке валюталық шарт бойынша мiндеттемелердiң туындауын, орындалуын және тоқтатылуын растайтын мынадай құжаттарды ұсынады:
1) төлем жүргiзу не тауар жеткiзудiң (жұмысты орындау, қызмет көрсету), сондай-ақ активтердi берудiң негiздiлiгiн растайтын құжаттардың көшiрмелерi (төлем құжаттарының, тауар декларацияларының және шот фактуралардың көшiрмелерi);
2) уәкiлеттi банктiң жүргiзiлген ақша төлемдерi және (немесе) аударымдары туралы анықтамасы;
3) шетел банкiнiң жүргiзiлген төлемдер туралы және шетел банкiндегi шоттың жағдайы туралы үзiндiсi;
4) Заңның 12-бабының 2-тармағында көзделген жағдайлардың басталуын растайтын құжаттардың көшiрмелерi.
38. Резидентте борышкерді банкрот деп тану және банкроттық рәсімін қозғай отырып, оны тарату туралы шешiм болған кезде Ұлттық Банкке осындай шешімнің көшірмесі ұсынылған күннен бастап тіркеу куәліктері және (немесе) хабарлама туралы куәліктер бойынша есептілікті ұсыну талап етілмейді. Сот банкроттық туралы іс бойынша іс жүргізуді тоқтата тұру немесе тоқтату туралы ұйғарым, борышкерді банкрот деп танудан бас тарту туралы шешім не борышкерді банкрот деп тану туралы сот шешімінің күшін жою туралы шешім шығарған жағдайда резидент есептілікті қайта ұсына бастайды.
Резидентте мемлекеттік кіріс органы аумақтық бөлімшесінің салық төлеушінің (салық агентінің) салық есептілігін ұсынуын тоқтата тұру туралы шешімінің көшірмесі болған жағдайда, Ұлттық Банкке осындай шешімнің көшірмесі ұсынылған күннен бастап салық есептілігін ұсыну қайта қалпына келгенге дейін тіркеу куәліктері және (немесе) хабарлама туралы куәліктер бойынша есептілікті ұсыну талап етілмейді.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Тiркеу режимiнің жалпы талаптары
39. Ұлттық Банк осы Қағидалардың 30, 42-тармақтарында көрсетiлген операцияларды қоспағанда, мынадай жағдайларда:
1) мүлiктiң (қаражаттың) Қазақстан Республикасына түсуiн және (немесе) резидентте мүлiктi (қаражатты) резидент емеске қайтару мiндеттемелерiнiң туындауын көздейтiн валюта операциясының сомасы баламасы бес жүз мың АҚШ долларынан асып кеткенде;

2) сумма валютной операции, предусматривающей перевод средств (передачу имущества) из Республики Казахстан и (или) возникновение у резидента требований по возврату имущества (средств) нерезидентом, превышает сто тысяч долларов США в эквиваленте.
40. Для регистрации валютного договора резидент-участник валютного договора обращается в территориальный филиал Национального Банка, расположенный по месту его постоянного проживания (для физического лица) либо нахождения (для юридического лица).
Регистрационное свидетельство по форме, установленной приложением 5 к настоящим Правилам, выдается в течение десяти рабочих дней со дня представления заявителем полного пакета документов.
Сноска. Пункт 40 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 16.03.2015 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Для регистрации резидент представляет следующие документы:
1) заявление;
2) копию валютного договора, прошитую и заверенную подписью (для физических и юридических лиц) и печатью (для юридических лиц, при ее наличии). Если валютный договор заключен на иностранном языке, то представляется его перевод на казахский или русский язык;
3) копию документа, удостоверяющего личность (для физических лиц, осуществляющих валютную операцию);
4) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 264 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования);
5) копии документов, подтверждающих возникновение, исполнение и прекращение обязательств по валютному договору.
Для получения нового регистрационного свидетельства в случаях, предусмотренных пунктом 28 настоящих Правил, указанные документы повторно не представляются, если они не изменились с момента последнего представления в Национальный Банк.
Сноска. Пункт 41 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 26.04.2013 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 16.03.2015 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 31.12.2015 № 264 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Режим регистрации не распространяется на следующие валютные операции, подлежащие уведомлению в соответствии с главами 10-12 настоящих Правил:
1) собственные операции банков;

2) Қазақстан Республикасынан қаражат аударуды (мүлiктi берудi) және (немесе) резидентте мүлiктi (қаражатты) резидент еместiң қайтаруы талаптарының туындауын көздейтiн валюта операциясының сомасы баламасы бiр жүз мың АҚШ долларынан асып кеткенде Заңның 20, 21, 23, 24-баптарында айқындалған валюта операцияларын тiркеудi жүзеге асырады.
40. Валюталық шартты тiркеу үшiн валюталық шарттың резидент қатысушысы өзiнiң тұрғылықты жерi (жеке тұлға үшін) және орналасқан (заңды тұлға үшін) мекен-жайы бойынша орналасқан Ұлттық Банктiң аумақтық филиалына өтiнiш жасайды.
Осы Қағидаларға 5-қосымшада белгіленген нысан бойынша тіркеу куәлігі өтініш беруші толық құжаттар топтамасын ұсынған күннен бастап он жұмыс күні ішінде беріледі.
Ескерту. 40-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2015 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
41. Резидент тiркеу үшiн мынадай құжаттарды ұсынады:
1) өтiнiш;
2) валюталық шарттың тігілген және қол қойылған (жеке және заңды тұлғалар үшін) және мөрмен бекітілген (заңды тұлғалар үшін, ол болған жағдайда) көшірмесі. Егер валюталық шарт шет тілінде жасалса, онда оның қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасы ұсынылады;
3) жеке тұлғасын растайтын құжаттың көшiрмесi (валюталық операцияны жүзеге асыратын жеке тұлғалар үшiн);
4) алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5) валюталық шарт бойынша мiндеттемелердiң туындауын, орындалуын және тоқтатылуын растайтын құжаттардың көшiрмесi.
Осы Қағидалардың 28-тармағында көзделген жағдайларда жаңа тiркеу куәлігін алу үшін көрсетілген құжаттар Ұлттық Банкке соңғы ұсынған сәттен бастап өзгермесе қайтадан ұсынылмайды.
Ескерту. 41-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 26.04.2013 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.03.2015 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 31.12.2015 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
42. Осы Қағидалардың 10-12-тарауларына сәйкес хабарлауға жататын мына валюта операциялары тiркеуге жатпайды:
1) банктердiң өз операциялары;

2) операции резидентов (нерезидентов) с ценными бумагами эмитентов-нерезидентов (резидентов), осуществляемые на основании договора об оказании брокерских услуг, заключенного с брокером – резидентом или на основании договора по управлению инвестиционным портфелем, заключенного с управляющей компанией-резидентом.
Положение подпункта 1) настоящего пункта не распространяется на валютный договор, одной из сторон которого является резидент, не являющийся банком. В этом случае за регистрацией обращается резидент, не являющийся банком.
7. Регистрация финансовых займов и коммерческих кредитов
43. Заявление на регистрацию финансового займа и (или) коммерческого кредита представляется по форме, установленной приложением 6 к настоящим Правилам, с заполнением общей части и раздела 1 указанного приложения.
44. Резидент по полученному регистрационному свидетельству ежеквартально до 10 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом, представляет по месту регистрации валютного договора отчет по форме, установленной приложением 7 к настоящим Правилам.
45. В целях уточнения прогнозных данных по освоению средств и погашению задолженности по договору финансового займа Национальный Банк запрашивает информацию по форме, приведенной в пункте 12 раздела 1 приложения 6 к настоящим Правилам.
46. В случаях, предусмотренных частью второй пункта 3 статьи 20 и пунктом 2 статьи 23 Закона, регистрация производится, если сумма задолженности резидента по всем поставкам (платежам) нерезидента в рамках валютного договора превышает пятьсот тысяч долларов США в эквиваленте, либо сумма задолженности нерезидента по всем поставкам (платежам) резидента в рамках валютного договора превышает сто тысяч долларов США в эквиваленте.
8. Регистрация прямых инвестиций
47. Заявление на регистрацию прямых инвестиций представляется по форме, установленной приложением 6 к настоящим Правилам, с заполнением общей части и раздела 2 указанного приложения.
48. Резидент (за исключением банков, страховых (перестраховочных) организаций), являющийся прямым инвестором, по полученному регистрационному свидетельству до завершения владения активом ежеквартально до 10 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом, представляет по месту регистрации валютного договора отчет по участию в капитале объекта инвестирования по форме, установленной приложением 8 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 48 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 264 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2) резидент брокермен жасалған брокерлiк қызмет көрсету туралы шарттың негiзiнде немесе резидент басқарушы компаниямен жасалған инвестициялық портфельдi басқару туралы шарттың негiзiнде жүзеге асырылатын резидент емес (резидент) эмитенттердiң бағалы қағаздарымен резиденттердiң (резидент еместердiң) операциялары;
Осы тармақтың 1) тармақшасындағы ереже тараптардың бiрi банк болып табылмайтын резидент валюталық шартқа қолданылмайды. Бұл жағдайларда банк болып табылмайтын резидент тiркелуге өтiнiш жасайды.
7. Қаржылық заемдарды және коммерциялық кредиттерді тіркеу
43. Қаржылық заемдар мен коммерциялық кредиттердi тiркеуге арналған өтiнiш көрсетiлген қосымшаның жалпы бөлiмiн және 1-бөлiмiн толтыра отырып, осы Қағидалардың 6-қосымшасында белгiленген нысан бойынша ұсынылады.
44. Резидент алынған тiркеу куәлiгi бойынша тоқсан сайын есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-на дейiн (қоса алғанда), осы Қағидалардың 7-қосымшасында белгiленген нысан бойынша есептi валюталық шартты тiркеген жерге ұсынады.
45. Қаржы заемы шарты бойынша қаражатты игеру және берешектi өтеу болжамын нақтылау мақсатында Ұлттық Банк осы Қағидалардың 6-қосымшасының 1-бөлiмiнiң 12-тармағында келтiрiлген нысан бойынша ақпарат сұратады.
46. Заңның 20-бабының 3-тармағының екiншi бөлiгiнде және 23-бабының 2-тармағында көзделген жағдайда Резидент еместердiң барлық жеткiзулерi (төлемдерi) бойынша резиденттiң берешек сомасы валюталық шарт шеңберiнде баламасы бес жүз мың АҚШ долларынан асып кетсе не резиденттiң барлық жеткiзулерi (төлемдерi) бойынша резидент еместiң берешек сомасы валюталық шарт шеңберiнде баламасы бiр жүз мың АҚШ долларынан асып кетсе тiркеуден өткiзiледi.
8. Тiкелей инвестицияларды тіркеу
47. Тiкелей инвестицияларды тiркеуге арналған өтiнiш көрсетiлген қосымшаның жалпы бөлiмiн және 2-бөлiмiн толтыра отырып, осы Қағидалардың 6-қосымшасында белгiленген нысан бойынша ұсынылады.
48. Тікелей инвестор болып табылатын резидент (банктерді, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын қоспағанда) активке иелік етуі аяқталғанға дейін алған тіркеу куәлігі бойынша валюталық шартты тіркеген жерге тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда) осы Қағидалардың 8-қосымшасында белгіленген нысан бойынша инвестициялау объектісінің капиталына қатысуы бойынша есеп ұсынады.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

49. Резидент (за исключением банков, страховых (перестраховочных) организаций, управляющих инвестиционным портфелем), являющийся объектом прямого инвестирования, по полученному регистрационному свидетельству до завершения владения активом прямым инвестором-нерезидентом ежеквартально до 10 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом, представляет по месту регистрации валютного договора отчет по участию в капитале объекта инвестирования по форме, установленной приложением 8 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 49 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 264 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. В иных случаях резидент по полученному регистрационному свидетельству ежеквартально до 10 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом, представляет по месту регистрации валютного договора отчет по форме, установленной приложением 9 к настоящим Правилам.
9. Регистрация других операций движения капитала
51. Заявление на регистрацию приобретения полностью исключительного права на объекты интеллектуальной собственности, передачи денег и иного имущества во исполнение обязательств участника совместной деятельности, представляется по форме, установленной приложением 6 к настоящим Правилам, с заполнением общей части и раздела 4 указанного приложения.
52. Резидент по полученному регистрационному свидетельству ежеквартально до 10 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом, представляет по месту регистрации валютного договора отчет по форме, установленной приложением 9 к настоящим Правилам.
10. Общие требования режима уведомления
53. Резиденты уведомляют Национальный Банк о валютных операциях, определенных статьями 20-24 Закона, за исключением случаев, указанных в пункте 30 настоящих Правил, при наличии следующих условий:
1) сумма валютной операции, предусматривающей поступление имущества (средств) в Республику Казахстан и (или) возникновение обязательств у резидента по возврату имущества (средств) нерезиденту, превышает пятьсот тысяч долларов США в эквиваленте;
2) сумма валютной операции, предусматривающей перевод средств (передачу имущества) из Республики Казахстан и (или) возникновение у резидента требований по возврату имущества (средств) нерезидентом, превышает сто тысяч долларов США в эквиваленте;
3) сумма платежа и (или) перевода денег резидентом нерезиденту и (или) нерезидентом резиденту по операциям с производными финансовыми инструментами (без учета оплаты за базовый актив), а также по расчетам, связанным с экспортом (импортом) работ, услуг, превышает сто тысяч долларов США в эквиваленте.

49. Тікелей инвестициялау объектісі болып табылатын резидент (банктерді, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын, инвестициялық портфельді басқарушыларды қоспағанда) тікелей резидент емес инвестордың активке иелік етуі аяқталғанға дейін алған тіркеу куәлігі бойынша валюталық шартты тіркеген жерге тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда) осы Қағидалардың 8-қосымшасында белгіленген нысан бойынша инвестициялау объектісінің капиталына қатысу бойынша есеп ұсынады.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
50. Өзге жағдайларда резиденттер алған тiркеу куәлiгi бойынша мiндеттемелердi тоқсан сайын, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-на дейiн (қоса алғанда) осы Қағидалардың 9-қосымшасында белгiленген нысан бойынша есептi валюталық шартты тiркеген жерге ұсынады.
9. Капитал қозғалысының басқа операцияларын тіркеу
51. Бiрлескен қызмет қатысушысының мiндеттемелерiн орындау үшiн зияткерлiк меншiк объектiлерiне айырықша құқықты толық сатып алуға, ақша және басқа мүлiк берудi тiркеуге өтiнiш осы Қағидалардың 6-қосымшасында белгiленген нысан бойынша көрсетілген қосымшаның жалпы бөлiмiн және 4-бөлiмiн толтыра отырып ұсынылады.
52. Резидент алынған тiркеу куәлiктерi бойынша тоқсан сайын, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-на дейiн (қоса алғанда) осы Қағидалардың 9-қосымшасында белгiленген нысан бойынша есептi валюталық шартты тiркеген жерге ұсынады.
10. Хабарлама режимінің жалпы талаптары
53. Резиденттер осы Қағидалардың 30-тармағында көрсетiлген жағдайларды қоспағанда, мына:
1) мүлiктiң (қаражаттың) Қазақстан Республикасына түсуiн және (немесе) резидентте мүлiктi (қаражатты) резидент емеске қайтару мiндеттемелерiнiң туындауын көздейтiн валюталық операцияның сомасы бес жүз мың АҚШ доллары баламасынан асқан;
2) Қазақстан Республикасынан қаражаттың аударылуын (мүлiктiң берiлуiн) және (немесе) резидентте резидент еместiң мүлiктi (қаражатты) қайтаруы бойынша талаптар туындауын көздейтiн валюталық операцияның сомасы бiр жүз мың АҚШ доллары баламасынан асқан;
3) резиденттiң резидент емеске және (немесе) резидент еместiң резидентке туынды қаржы құралдарымен операциялар (базалық актив үшін төлемді есептемегенде) бойынша, сондай-ақ жұмыстардың, қызметтердің экспортымен (импортымен) байланысты есеп айырысулар бойынша ақша төлемі және (немесе) аударымы сомасы бiр жүз мың АҚШ доллары баламасынан асқан жағдайлар орын алған кезде, Заңның 20-24-баптарында айқындалған валюталық операциялар туралы Ұлттық Банкке хабарлайды.

54. Юридические лица-резиденты уведомляют об открытии банковского (в том числе сберегательного) счета в иностранном банке.
54-1. Банки уведомляют центральный аппарат Национального Банка в форме отчетов на регулярной основе электронным способом в соответствии с пунктом 5 настоящих Правил, а также посредством каналов связи с соблюдением процедур подтверждения электронной цифровой подписи.
Национальный Банк по собственным операциям банка в целях уточнения обстоятельств совершения валютных операций запрашивает у банка копию валютного договора.
Сноска. Правила дополнены пунктом 54-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 264 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. Резиденты (за исключением банков) о собственных валютных операциях уведомляют территориальный филиал Национального Банка по месту своего постоянного проживания (для физических лиц) либо нахождения (для юридических лиц) по форме, установленной приложением 6 к настоящим Правилам, за исключением случаев, установленных пунктами 58, 60-2, 61, 66 и 68 настоящих Правил.
Подтверждение об уведомлении осуществляется Национальным Банком путем оформления свидетельства об уведомлении по форме, установленной приложением 5 к настоящим Правилам. Выдача свидетельства об уведомлении осуществляется по истечении семи рабочих дней с даты получения уведомления.
В случае запроса валютного договора Национальным Банком для уточнения обстоятельств совершения валютных операций (классификации операций и их участников) свидетельство об уведомлении оформляется после получения требуемого документа.
Сноска. Пункт 55 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 264 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Уведомление о финансовых займах
и коммерческих кредитах
56. Банки ежемесячно до 10 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом, уведомляют центральный аппарат Национального Банка путем представления отчета об условиях привлечения банком финансовых займов от нерезидентов по форме, установленной приложением 9-1 к настоящим Правилам:
1) об условиях привлечения в отчетном периоде финансовых займов от нерезидентов (в том числе в случаях, предусмотренных пунктом 2 статьи 23 Закона), если сумма задолженности банка в рамках валютного договора превышает пятьсот тысяч долларов США в эквиваленте;
2) об изменениях в отчетном периоде сведений по финансовым займам, указанных в подпунктах 1)-6), 8) пункта 28 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 56 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 264 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).

54. Резидент заңды тұлғалар шетел банкінде банк (оның ішінде жинақ) шотын ашу туралы хабарлайды.
54-1. Банктер Ұлттық Банктің орталық аппаратына осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес электрондық тәсілмен, сондай-ақ электрондық цифрлық қолтаңбамен растау рәсімдері сақталатын байланыс арналары арқылы тұрақты негізде есептер нысанында хабарлайды.
Ұлттық Банк валюталық операцияларды жасаудың мән-жайларын нақтылау мақсатында банктің меншікті операциялары бойынша банктен валюталық шарттың көшірмесін сұратады.
Ескерту. 54-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
55. Резиденттер (банктерді қоспағанда) осы Қағидалардың 58, 60-2, 61, 66 және 68-тармақтарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, осы Қағидалардың 6-қосымшасында белгіленген нысан бойынша меншікті валюталық операциялары туралы өзінің тұрғылықты тұратын (жеке тұлғалар үшін) не орналасқан жері (заңды тұлғалар үшін) бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалына хабарлайды.
Ұлттық Банк хабарламаны растауды осы Қағидалардың 5-қосымшасында белгіленген нысан бойынша хабарлама туралы куәлікті ресімдеу арқылы жүзеге асырады. Хабарлама туралы куәлікті беру хабарламаны алған күннен бастап жеті жұмыс күні өткеннен кейін жүзеге асырылады.
Ұлттық Банк валюталық операциялардың жасалу мән-жайларын нақтылау (операцияларды және олардың қатысушыларын жіктеу) мақсатында валюталық шартты сұратқан жағдайда, хабарлама туралы куәлік талап етілген құжатты алғаннан кейін ресімделеді.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Қаржылай қарыздар және коммерциялық кредиттер туралы
хабарлама
56. Банктер ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда) Ұлттық Банктің орталық аппаратына осы Қағидалардың
9-1-қосымшасында белгіленген нысан бойынша банктің резидент еместерден қаржылай қарызды тарту талаптары туралы есепті ұсыну арқылы:
1) егер банктің валюталық шарт шеңберіндегі берешегінің сомасы баламасы бес жүз мың АҚШ долларынан асып кетсе, есепті кезеңде резидент еместерден қаржылай қарызды тартудың талаптары туралы (оның ішінде Заңның 23-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда);
2) қаржылай қарыз бойынша осы Қағидалардың 28-тармағының 1)-6), 8) тармақшаларында көрсетілген мәліметтердің есепті кезеңде өзгергендігі туралы хабарлайды.
Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 264 (қолданысқа енгізілу тәртібін 6-т. қараңыз) қаулысымен.

57. Банки ежеквартально до 10 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом, представляют отчет об освоении и обслуживании финансовых займов, привлеченных банком от нерезидентов по форме, установленной приложением 9-2 к настоящим Правилам.
Отчет об освоении и обслуживании финансовых займов, привлеченных банком от нерезидентов по форме, установленной приложением 9-2 к настоящим Правилам, включает информацию обо всех финансовых займах, привлеченных банками от нерезидентов, по которым имеются непогашенные обязательства на начало и (или) конец отчетного периода.
Сноска. Пункт 57 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 264 (порядок введения в действие см. п. 6).
58. Уведомление резидентом не требуется при проведении платежей и (или) переводов денег по экспорту (импорту) работ, услуг. По указанным платежам и (или) переводам денег клиентов-резидентов уполномоченный банк ежемесячно до 20 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом, представляет в центральный аппарат Национального Банка отчет по форме, установленной приложением 2 к настоящим Правилам. Платежи и (или) переводы денег по валютным операциям, осуществленные с использованием платежных карточек, включаются в отчет за тот период, в котором информация о таких платежах и (или) переводах денег поступила от резидента.
Информация о платежах и (или) переводах денег резидента по экспорту (импорту) работ, услуг, осуществляемых в рамках валютного договора, на который выдано регистрационное свидетельство, свидетельство об уведомлении, представляется в соответствии с пунктом 34 настоящих Правил, а по осуществляемым в рамках валютного договора, на который получен учетный номер контракта, – в соответствии с Правилами осуществления экспортно-импортного валютного контроля.
Национальный Банк в целях уточнения обстоятельств совершения валютных операций запрашивает у резидента копию валютного договора.
Уведомление о платежах и (или) переводах денег физического лица-резидента, связанных с экспортом (импортом) работ, услуг и проведенных в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил, направляется уполномоченным банком в центральный аппарат Национального Банка в соответствии с пунктом 13 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 58 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 250 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
12. Уведомление о прямых инвестициях,
участии в уставном капитале, об операциях с ценными бумагами
и производными финансовыми инструментами

57. Банктер тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-на (қоса алғанда) дейін осы Қағидалардың 9-2-қосымшасында белгіленген нысан бойынша банк резидент еместерден тартқан қаржылай қарыздарды игеру және оларға қызмет көрсету туралы есеп ұсынады.
Осы Қағидалардың 9-2-қосымшасында белгіленген нысан бойынша банк резидент еместерден тартқан қаржылай қарыздарды игеру және оларға қызмет көрсету туралы есеп есепті кезеңнің басында және (немесе) соңында өтелмеген міндеттемелері бар резидент еместерден банктер тартқан барлық қаржылай қарыздар туралы ақпараттан тұрады.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
58. Жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің экспорты (импорты) бойынша төлемдер және (немесе) ақша аударымдарын жүргізген кезде резиденттің хабарлауы талап етілмейді. Уәкілетті банк резидент-клиенттердің көрсетілген төлемдері және (немесе) ақша аударымдары бойынша ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-на дейін (қоса алғанда) Ұлттық Банктің орталық аппаратына осы Қағидаларға 2-қосымшада белгіленген нысан бойынша есепті ұсынады. Төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылған валюталық операциялар бойынша төлемдер және (немесе) ақша аударымдары резиденттен осындай төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы ақпарат келіп түскен кезеңдегі есепке кіргізіледі.
Резиденттің тіркеу куәлігі, хабарлама туралы куәлік берілген валюталық шарт шеңберінде жүзеге асырылатын жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің экспорты (импорты) бойынша төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы ақпарат осы Қағидалардың 34-тармағына сәйкес, ал келісімшарттың есептік нөмірі алынған валюталық шарт шеңберінде жүзеге асырылатындар бойынша Экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру қағидаларына сәйкес ұсынылады.
Ұлттық Банк валюталық операцияларды жүргізудің мән-жайларын нақтылау мақсатында резиденттен валюталық шарттың көшірмесін сұратады.
Резидент-жеке тұлғаның жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің экспортымен (импортымен) байланысты және осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес жүргізілген төлемдері және (немесе) ақша аударымдары туралы хабарламаны уәкілетті банк Ұлттық Банктің орталық аппаратына осы Қағидалардың 13-тармағына сәйкес жібереді.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 250 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Тiкелей инвестициялар, жарғылық капиталға қатысу, бағалы қағаздармен және туынды қаржы құралдарымен операциялар туралы хабарлама

59. Уведомлению подлежат следующие операции:
1) прямые инвестиции, осуществляемые на основании договора об оказании брокерских услуг, заключенного с брокером-резидентом, или на основании договора по управлению инвестиционным портфелем, заключенного с управляющей компанией-резидентом;
2) собственные операции банков, связанные с прямыми инвестициями за границу и прямыми инвестициями нерезидентов в Республику Казахстан;
3) внесение резидентами (нерезидентами) денег и иного имущества в целях обеспечения участия в капитале организации, являющейся нерезидентом (резидентом), или в качестве взноса в имущество такой организации (за исключением прямых инвестиций);
4) приобретение резидентами ценных бумаг эмитентов-нерезидентов, паев инвестиционных фондов-нерезидентов, выпущенных в соответствии с законодательством других государств и на их территории;
5) приобретение нерезидентами ценных бумаг эмитентов-резидентов, паев инвестиционных фондов-резидентов, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) размещение ценных бумаг эмитентов-нерезидентов, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также размещение казахстанских депозитарных расписок;
7) размещение ценных бумаг эмитентов-резидентов, выпущенных в соответствии с законодательством других государств и на их территории, а также размещение депозитарных расписок, базовым активом которых являются ценные бумаги эмитентов-резидентов;
8) операции с производными финансовыми инструментами между резидентами и нерезидентами;
9) прямые инвестиции нерезидентов в страховую (перестраховочную) организацию, управляющего инвестиционным портфелем, а также прямые инвестиции страховой (перестраховочной) организации за границу.
Сноска. Пункт 59 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 264 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60. Следующие резиденты уведомляют о собственных операциях по форме, установленной приложением 6 к настоящим Правилам, с заполнением общей части и раздела 2 указанного приложения:
1) брокеры (за исключением банков), управляющие компании – об операциях, указанных в подпункте 3) пункта 59 настоящих Правил, за исключением прямых инвестиций;
2) иные резиденты – об операциях, указанных в подпунктах 3)-5), 8) пункта 59 настоящих Правил, за исключением прямых инвестиций.
Положения настоящего пункта не распространяются на операции, осуществляемые на основании договора об оказании брокерских услуг, заключенного с брокером-резидентом, или на основании договора по управлению инвестиционным портфелем, заключенного с управляющей компанией-резидентом. Об указанных операциях уведомляет брокер или управляющая компания.

59. Мына операциялар хабарлануға жатады:
1) резидент брокермен жасалған брокерлік қызмет көрсету туралы шарт негізінде немесе резидент басқарушы компаниямен жасалған инвестициялық портфельді басқару туралы шарт негізінде жүзеге асырылатын тікелей инвестициялар;
2) банктердің шетелге тікелей инвестицияларымен және резидент еместердің Қазақстан Республикасына тікелей инвестицияларымен байланысты меншікті операциялары;
3) резиденттердің (резидент еместердің) резидент емес (резидент) болып табылатын ұйымның капиталына қатысуын қамтамасыз ету мақсатында немесе осындай ұйымның мүлкіне жарна (тікелей инвестицияларды қоспағанда) ретінде ақшаны және өзге мүлікті енгізуі;
4) резиденттердің басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес және олардың аумағында шығарылған резидент емес эмитенттердің бағалы қағаздарын, резидент емес инвестициялық қорлардың пайларын сатып алуы;
5) резидент еместердің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шығарылған резидент эмитенттердің бағалы қағаздарын, резидент инвестициялық қорлардың пайларын сатып алуы;
6) резидент емес эмитенттердің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шығарылған бағалы қағаздарын орналастыру, сондай-ақ қазақстандық депозитарлық қолхаттарды орналастыру;
7) резидент эмитенттердің басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес және олардың аумағында шығарылған бағалы қағаздарын орналастыру, сондай-ақ базалық активі резидент эмитенттердің бағалы қағаздары болып табылатын депозитарлық қолхаттарды орналастыру;
8) резиденттер мен резидент еместердің арасындағы туынды қаржы құралдарымен операциялар;
9) резидент еместердің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, инвестициялық портфельді басқарушыға тікелей инвестициялары, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шетелге тікелей инвестициялары.
Ескерту. 59-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
60. Мына резиденттер осы Қағидалардың 6-қосымшасында белгіленген нысан бойынша, көрсетілген қосымшаның жалпы бөлігін және 2-бөлімін толтыра отырып, меншікті операциялары:
1) брокерлер (банктерді қоспағанда), басқарушы компаниялар – тікелей инвестицияларды қоспағанда, осы Қағидалардың 59-тармағының
3) тармақшасында көрсетілген операциялар туралы;
2) өзге резиденттер – тікелей инвестицияларды қоспағанда, осы Қағидалардың 59-тармағының 3)-5), 8) тармақшаларында көрсетілген операциялар туралы хабарлайды.
Осы тармақтың ережелерi резидент брокермен жасалған брокерлiк қызмет көрсету туралы шарт немесе резидент басқарушы компаниямен жасалған инвестициялық портфельдi басқару жөнiндегi шарт негiзiнде жүзеге асырылатын операцияларға қолданылмайды. Көрсетiлген операциялар туралы брокер немесе басқарушы компания хабарлайды.

Сноска. Пункт 60 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 264 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60-1. Банки по собственным операциям, указанным в подпунктах 2), 3), 5) (при приобретении долевых ценных бумаг), 6) и 7) пункта 59 настоящих Правил, ежемесячно до 20 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом, представляют в центральный аппарат Национального Банка отчет о платежах и (или) переводах денег по валютным операциям по форме, установленной приложением 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 60-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 264 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60-2. Резиденты не уведомляют об операциях, указанных в подпунктах 6), 7), 9) пункта 59 настоящих Правил. Уполномоченный банк о платежах и (или) переводах денег клиентов-резидентов по таким операциям уведомляет центральный аппарат Национального Банка ежемесячно до 20 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом, по форме, установленной приложением 2 к настоящим Правилам.
Национальный Банк в целях уточнения обстоятельств совершения валютных операций запрашивает у резидента копию валютного договора.
Сноска. Правила дополнены пунктом 60-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 264 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61. Следующие резиденты ежемесячно до 15 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом, уведомляют центральный аппарат Национального Банка путем представления отчета по форме, установленной приложением 10 к настоящим Правилам:
1) банки о собственных операциях, указанных в подпункте 5) пункта 59 настоящих Правил (за исключением операций с долевыми ценными бумагами);
2) брокеры (за исключением банков), управляющие компании о собственных операциях, указанных в подпунктах 4), 5), 8) пункта 59 настоящих Правил;
3) брокеры, управляющие компании об операциях, указанных в пункте 59 настоящих Правил и осуществляемых на основании договора об оказании брокерских услуг, заключенного с брокером-резидентом, или договора по управлению инвестиционным портфелем, заключенного с управляющей компанией-резидентом.
Отчет по форме, установленной приложением 10 к настоящим Правилам, включает операции по приобретению и продаже ценных бумаг (долей участия).

Ескерту. 60-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
60-1. Банктер ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-на дейін (қоса алғанда) осы Қағидалардың 59-тармағының 2), 3), 5) (үлестік бағалы қағаздарды сатып алған кезде), 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген меншікті операциялары бойынша Ұлттық Банктің орталық аппаратына осы Қағидалардың 2-қосымшасында белгіленген нысан бойынша валюталық операциялар бойынша ақша төлемі және (немесе) аударымдары туралы есеп ұсынады.
Ескерту. 60-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
60-2. Резиденттер осы Қағидалардың 59-тармағының 6), 7), 9) тармақшаларында көрсетілген операциялар туралы хабарламайды. Уәкілетті банк ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-на дейін (қоса алғанда) резидент-клиенттердің осындай операциялары бойынша ақша төлемі және (немесе) аударымдары туралы Ұлттық Банктің орталық аппаратына осы Қағидалардың 2-қосымшасында белгіленген нысан бойынша хабарлайды.
Ұлттық Банк валюталық операциялардың жасалу мән-жайларын нақтылау мақсатында резиденттен валюталық шарттың көшірмесін сұратады.
Ескерту. 60-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
61. Мына резиденттер ай сайын, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 15-не дейiн (қоса алғанда) Ұлттық Банктiң орталық аппаратына осы Қағидалардың 10-қосымшасында белгiленген нысан бойынша:
1) банктер осы Қағидалардың 59-тармағының 5) тармақшасында көрсетiлген өздерінің операциялары (үлестiк бағалы қағаздармен операцияларды қоспағанда) туралы;
2) брокерлер (банктердi қоспағанда), басқарушы компаниялар осы Қағидалардың 59-тармағының 4), 5), 8) тармақшаларында көрсетiлген операциялар туралы;
3) брокерлер, басқарушы компаниялар осы Қағидалардың 59-тармағында көзделген және брокер резидентпен жасалған брокерлiк қызмет көрсету туралы шарт немесе резидент басқарушы компаниямен жасалған инвестициялық портфельдi басқару жөнiндегi шарт негiзiнде жүзеге асырылатын операциялар туралы есептi ұсыну арқылы хабарлайды.
Осы Қағидалардың 10-қосымшасында белгiленген нысан бойынша есеп бағалы қағаздарды (қатысу үлестерін) иемдену және сату бойынша операциялардан тұрады.

62. Резидент (за исключением банков и брокеров) по полученному свидетельству об уведомлении ежеквартально до 10 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом, представляет по месту уведомления отчет по участию в капитале объекта инвестирования по форме, установленной приложением 8 к настоящим Правилам, по иным операциям – отчет об исполнении обязательств по валютному договору по форме, установленной приложением 9 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 62 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 264 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
63. Уполномоченный банк ежемесячно до 20 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом, представляет в центральный аппарат Национального Банка отчет по форме, установленной приложением 2 к настоящим Правилам, о платежах и (или) переводах денег по следующим собственным операциям и операциям, проводимым по поручению клиентов-резидентов на сумму, превышающую пятьсот тысяч долларов США в эквиваленте:
1) приобретение резидентом, не являющимся брокером или управляющей компанией, у нерезидента акций (долей участия, паев инвестиционных фондов) резидента;
2) получение от нерезидента (выплата нерезиденту) дивидендов резидентом, если резидент не представил регистрационное свидетельство и (или) свидетельство об уведомлении о валютной операции по приобретению актива, по которому осуществляется выплата дивидендов;
3) продажа резидентом, не являющимся брокером или управляющей компанией, нерезиденту акций (долей участия, паев инвестиционных фондов) нерезидента, если резидент не представил регистрационное свидетельство и (или) свидетельство об уведомлении о валютной операции по приобретению реализуемого актива.
Платежи и (или) переводы денег по валютным операциям, осуществленные с использованием платежных карточек, включаются в отчет за тот период, в котором информация о таких платежах и (или) переводах денег поступила от резидента.
При представлении резидентом регистрационного свидетельства и (или) свидетельства об уведомлении по операциям, указанным в подпунктах 2) или 3) настоящего пункта, уполномоченный банк представляет информацию в соответствии с пунктом 34 настоящих Правил.
13. Уведомление о других операциях движения капитала
64. Банк по собственным операциям, относящимся к другим операциям движения капитала, ежемесячно до 20 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом, представляет в центральный аппарат Национального Банка отчет о платежах и (или) переводах денег по валютным операциям по форме, установленной приложением 2 к настоящим Правилам.

62. Резидент (банктер мен брокерлерді қоспағанда) алынған хабарлама туралы куәлік бойынша хабарламаның берілген орны бойынша тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда) осы Қағидалардың 8-қосымшасында белгіленген нысан бойынша инвестициялау объектісінің капиталына қатысу бойынша есеп, өзге операциялар бойынша – осы Қағидалардың 9-қосымшасында белгіленген нысан бойынша валюталық шарт бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы есеп ұсынады.
Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
63. Уәкілетті банк Ұлттық Банктің орталық аппаратына ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-на дейін (қоса алғанда) бес жүз мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомаға мынадай өз операциялары:
1) брокер немесе басқарушы компания болып табылмайтын резиденттiң резидент еместен резиденттiң акцияларын (қатысу үлестерiн, инвестициялық қорлардың пайларын) сатып алуы;
2) егер резидент дивиденд төлеу жүзеге асырылатын активтi сатып алу бойынша тiркеу куәлiгiн және (немесе) валюталық операция жөнiнде хабарлама туралы куәлiктi ұсынбаса, резиденттің резидент еместен (резидент емеске төлеген) дивидендтер алуы;
3) егер резидент өткiзiлетiн активтi сатып алу жөніндегі валюталық операция бойынша тiркеу куәлiгiн және (немесе) хабарлама туралы куәлiктi ұсынбаса, брокер немесе басқарушы компания болып табылмайтын резиденттiң резидент емеске резидент еместiң акцияларын (қатысу үлестерiн, инвестициялық қорлардың пайларын) сатуы және клиент резиденттердің тапсырмасы бойынша жүргізілетін операциялар бойынша осы Қағидалардың 2-қосымшасында белгіленген нысан бойынша ақша төлемі мен (немесе) аударымы туралы есеп ұсынады.
Төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылған валюталық операциялар бойынша ақша төлемі және (немесе) аударымы резиденттен осындай ақша төлемі және (немесе) аударымы туралы ақпарат келіп түскен кезеңдегі есепке кіргізіледі.
Резидент осы тармақтың 2) немесе 3) тармақшаларында көрсетiлген операциялар бойынша тiркеу куәлiгiн және (немесе) хабарлама туралы куәлiктi ұсынған кезде, уәкiлеттi банк осы Қағидалардың 34-тармағына сәйкес ақпарат ұсынады.
13. Капитал қозғалысының басқа операциялары туралы хабарлама
64. Банк ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-на дейін (қоса алғанда) капитал қозғалысының басқа операцияларына жататын меншікті операциялары бойынша осы Қағидалардың 2-қосымшасында белгіленген нысан бойынша валюталық операциялар бойынша ақша төлемі және (немесе) аударымдары туралы есепті Ұлттық Банктің орталық аппаратына ұсынады.

Иные юридические лица-резиденты об операциях, связанных с приобретением права собственности на недвижимость и передачей денег и иного имущества в доверительное управление, а также физические лица-резиденты об операциях, связанных с передачей денег и иного имущества в доверительное управление, уведомляют по форме, установленной приложением 6 к настоящим Правилам с заполнением общей части и раздела 4 указанного приложения.
Сноска. Пункт 64 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 264 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
65. Резиденты (за исключением банков) по полученному свидетельству об уведомлении ежеквартально до 10 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом, представляют по месту уведомления отчет по форме, установленной приложением 9 к настоящим Правилам.
66. Уведомление физическим лицом-резидентом не требуется при проведении платежей и (или) переводов денег, связанных с приобретением права собственности на недвижимость. По указанным платежам и (или) переводам денег уполномоченный банк уведомляет центральный аппарат Национального Банка ежемесячно до 20 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом, по форме, установленной приложением 2 к настоящим Правилам.
Уведомление о платежах и (или) переводах денег физического лица-резидента, связанных с приобретением прав собственности на недвижимость и проведенных в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил, направляется уполномоченным банком в центральный аппарат Национального Банка в соответствии с пунктом 13 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 66 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 250 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
14. Уведомление о банковских счетах резидентов
в иностранных банках
67. Юридическое лицо-резидент (за исключением банков и Национального оператора почты) об открытии банковского (в том числе сберегательного) счета в иностранном банке уведомляет по форме, установленной приложением 6 к настоящим Правилам с заполнением общей части и раздела 3 указанного приложения.
68. Физическое лицо-резидент не уведомляет Национальный Банк о банковском (в том числе сберегательном) счете в иностранном банке. Уполномоченный банк, осуществивший переводы денег физических лиц-резидентов на собственные банковские счета (с собственных банковских счетов) в иностранных банках, уведомляет центральный аппарат Национального Банка об объемах таких переводов денег ежемесячно до 20 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом, в виде отчета по форме, установленной приложением 2 к настоящим Правилам.

Өзге резидент заңды тұлғалар жылжымайтын мүлiкке меншiк құқығын сатып алуға және ақша мен өзге мүлiктi сенiмгерлiк басқаруға беруге байланысты операциялар туралы, сондай-ақ резидент жеке тұлғалар ақша мен өзге мүлiктi сенiмгерлiк басқаруға беруге байланысты операциялар туралы осы Қағидалардың 6-қосымшасында белгiленген нысан бойынша, көрсетiлген қосымшаның жалпы бөлiгiн және 4-бөлiмiн толтыра отырып хабарлайды.
Ескерту. 64-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
65. Резиденттер (банктердi қоспағанда) алынған хабарлама туралы куәлiк бойынша тоқсан сайын, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-на дейiн (қоса алғанда) хабарлама орны бойынша осы Қағидалардың 9-қосымшасында белгiленген нысан бойынша есеп ұсынады.
66. Жылжымайтын мүлікке меншік құқығын сатып алумен байланысты төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүргізген кезде резидент-жеке тұлғаның хабарлауы талап етілмейді. Уәкілетті банк Ұлттық Банктің орталық аппаратына көрсетілген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-на дейін (қоса алғанда), осы Қағидаларға 2-қосымшада белгіленген нысан бойынша хабарлайды.
Резидент-жеке тұлғаның жылжымайтын мүлікке меншік құқығын сатып алумен байланысты және осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес жүргізілген төлемдері және (немесе) ақша аударымдары туралы хабарламаны уәкілетті банк Ұлттық Банктің орталық аппаратына осы Қағидалардың 13-тармағына сәйкес жібереді.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 250 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Резиденттердің шетел банктеріндегі банк шоттары туралы хабарлама
67. Резидент-заңды тұлға (банктердi және Ұлттық почта операторын қоспағанда) осы Қағидалардың 6-қосымшасында белгiленген нысан бойынша көрсетiлген қосымшаның жалпы бөлiгiн және 3-бөлiмiн толтыра отырып, шетел банкінде банк (оның ішінде жинақ) шотының ашылғаны туралы хабарлайды.
68. Резидент-жеке тұлға Ұлттық Банкке шетел банкіндегі банк (оның ішінде жинақ) шоты туралы хабарламайды. Резидент-жеке тұлғалардың ақшаларын шетел банктеріндегі өздерінің банк шоттарына (өздерінің банк шоттарынан) аударуды жүзеге асырған уәкілетті банк Ұлттық Банктің орталық аппаратына осындай ақша аударымының көлемі туралы ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-на дейін (қоса алғанда) осы Қағидалардың 2-қосымшасында белгіленген нысан бойынша есеп түрінде хабарлайды.

69. Юридическое лицо-резидент по полученному свидетельству об уведомлении ежеквартально до 10 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом, представляет по месту уведомления отчет по форме, установленной приложением 11 к настоящим Правилам.
70. Резидент (за исключением банков и Национального оператора почты) при проведении через банковский счет в иностранном банке платежей и (или) переводов денег по валютному договору, связанному с экспортом и (или) импортом товаров (работ, услуг) на сумму свыше пятидесяти тысяч долларов США в эквиваленте, ежемесячно до 10 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом, представляет по месту уведомления отчет по форме, установленной приложением 12 к настоящим Правилам. В целях контроля достоверности сведений, отражаемых в отчете, по запросу Национального Банка резидент представляет валютный договор (оригинал или его копию) с отметкой о присвоении учетного номера контракта, а также документы, указанные в подпунктах 1) и 4) пункта 37 настоящих Правил и в пункте 2 статьи 12 Закона.
15. Частные случаи режимов валютного регулирования
71. При регистрации (уведомлении) валютного договора, в котором в качестве участников (сторон и третьих лиц) выступают несколько резидентов, за регистрацией (с уведомлением) валютного договора необходимо обратиться резиденту-стороне валютного договора, на которого приходится преобладающая часть суммы валютного договора (валютной операции), либо, при отсутствии такой стороны, резиденту-стороне валютного договора, который первым начинает (начал) исполнять обязательства перед нерезидентом. В иных случаях за регистрацией (с уведомлением) валютного договора необходимо обратиться одному из резидентов-сторон валютного договора.
Если в валютном договоре отсутствует сторона-резидент, то за регистрацией (с уведомлением) валютного договора необходимо обратиться резиденту-участнику валютного договора, который является получателем (отправителем) имущества (средств) или у которого возникают обязательства перед нерезидентом или требования к нерезиденту.
Допускается обращение участника-резидента, не являющего стороной валютного договора.
При регистрации (уведомлении) валютного договора, в котором в качестве участников (сторон и третьих лиц) выступают несколько резидентов, резидент, обратившийся за регистрацией (с уведомлением) представляет письменные согласия других резидентов-сторон валютного договора.
В соответствующем заявлении на регистрацию и регистрационном свидетельстве (в соответствующем уведомлении и свидетельстве об уведомлении) указываются все резиденты и (или) нерезиденты – участники валютного договора.

69. Резидент-заңды тұлға алынған хабарлама туралы куәлiк бойынша тоқсан сайын, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-на дейiн (қоса алғанда) хабарлама орны бойынша осы Қағидалардың 11-қосымшасында белгiленген нысан бойынша есеп ұсынады.
70. Резидент (банктердi және Ұлттық почта операторын қоспағанда) шетел банкіндегі банк шоты арқылы тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлетiн қызметтердiң) экспортымен және (немесе) импортымен байланысты валюталық шарт бойынша елу мың АҚШ доллары баламасынан жоғары сомаға ақша төлемін және (немесе) ақша аударымын жүргiзген кезде, ай сайын, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-на дейiн (қоса алғанда) хабарлама оны бойынша осы Қағидалардың 12-қосымшасында белгiленген нысан бойынша есеп ұсынады. Есепте көрсетiлген мәлiметтердiң дәйектілігін бақылау мақсатында резидент Ұлттық Банктiң сұратуы бойынша келісімшарттың есептік нөмірін беру туралы белгісі бар валюталық шартты (түпнұсқасын немесе оның көшірмесін), сондай-ақ осы Қағидалардың 37-тармағының 1) және 4) тармақшаларында және Заңның 12-бабының 2-тармағында көрсетiлген құжаттарды ұсынады.
15. Валюталық реттеу режимдерiнiң жеке жағдайлары
71. Қатысушылар (тараптар және үшiншi тұлғалар) ретiнде бiрнеше резидент болатын валюталық шартты тiркеу (хабарлау) кезiнде валюталық шартты тiркеу (хабарлауға) үшiн валюталық шарт (валюта операциясы) сомасының басым бөлiгi тиесiлi валюталық шарттың резидент-тарабы не, мұндай тарап болмаған кезде, резидент еместiң алдындағы мiндеттемелердi орындауды бiрiншi бастайтын (бастаған) валюталық шарттың резидент-тарабы өтiнiш беруi қажет. Өзге жағдайларда валюталық шарттың резидент-тараптарының бiрi валюталық шартты тiркеуге (хабарлауға) өтiнiш бередi.
Егер валюталық шартта резидент-тарап болмаса, онда валюталық шартты тiркеу (хабарлау) үшiн мүлікті (қаражатты) алушы (жөнелтуші) болып табылатын немесе резидент еместiң алдында мiндеттемелерi немесе резидент емеске талаптары туындайтын валюталық шарттың резидент-қатысушысына жүгіну қажет.
Валюталық шарттың тарабы болып табылмайтын резидент-қатысушының жүгінуіне жол беріледі.
Қатысушылар (тараптар және үшінші тұлғалар) ретінде бірнеше резидент болып табылатын валюталық шартты тіркеу (хабарлау) кезінде тіркеуге (хабарламамен) өтініш білдірген резидент валюталық шарттың басқа резидент-тараптарының жазбаша келісімін ұсынады.
Тіркеуге арналған тиісті өтініште және тіркеу куәлігінде (тиісті хабарламада және хабарлама туралы куәлікте) валюталық шарттың барлық резидент және (немесе) резидент емес қатысушылары көрсетіледі.

72. Если договором купли-продажи доли участия в объекте инвестирования-резиденте изменяются участники объекта инвестирования и резидент-объект инвестирования не является стороной договора купли-продажи, то, в случаях, установленных пунктами 39 и 53 настоящих Правил, резидент объект инвестирования обращается за регистрацией (с уведомлением) не позднее шестидесяти календарных дней со дня внесения соответствующих изменений и (или) дополнений в учредительные документы.
72-1. Регистрационное свидетельство (свидетельство об уведомлении) оформляется отдельно на каждую валютную операцию, осуществляемую в рамках смешанного договора, а также на каждую валюту валютного договора.
Сноска. Правила дополнены пунктом 72-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 264 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
72-2. Валютные операции, связанные с производным финансовым инструментом, который приобретается в целях применения или реализации базового актива и не может быть передан (продан) независимо от базового актива, рассматриваются как валютные операции с базовым активом.
Сноска. Правила дополнены пунктом 72-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 264 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. По валютному договору, участниками которого являются несколько резидентов, регистрационное свидетельство (свидетельство об уведомлении) выдается резиденту-участнику договора, первому обратившемуся в Национальный Банк с заявлением на регистрацию (с уведомлением). При осуществлении платежа в пользу нерезидента и (или) получении средств от нерезидента по такому валютному договору иными резидентами-участниками договора в уполномоченный банк представляется копия регистрационного свидетельства (свидетельства об уведомлении), заверенная печатью Национального Банка.
За получением копии регистрационного свидетельства (свидетельства об уведомлении) иные резиденты-участники валютного договора обращаются по месту регистрации (уведомления) с письменным заявлением произвольной формы о представлении копии регистрационного свидетельства (свидетельства об уведомлении).
С письменного согласия резидента, получившего оригинал регистрационного свидетельства (свидетельства об уведомлении), допускается представление ежеквартальных сведений соответствующей формы другим участником-резидентом после сообщения в письменной форме по месту регистрации (уведомления) об изменении отчитывающегося лица. Допускается с письменного согласия территориального филиала или центрального аппарата Национального Банка, выдавшего регистрационное свидетельство (свидетельство об уведомлении), представление ежеквартальных сведений резидентами-участниками валютного договора самостоятельно в части исполнения взаимных обязательств с нерезидентом.
Регистрационное свидетельство (свидетельство об уведомлении) считается утратившим силу после получения Национальным Банком письменного уведомления о полном исполнении обязательств от всех резидентов-участников валютного договора.

72. Егер қатысу үлесін сатып алу-сату шартында резидент-инвестициялау объектісінде инвестициялау объектісінің қатысушылары өзгеріп, резидент-инвестициялау объектісі сатып алу-сату шартының тарабы болып табылмаса, онда осы Қағидалардың 39 және 53-тармақтарында белгіленген жағдайларда резидент инвестициялау объектісі құрылтай құжаттарына тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген күннен бастап күнтізбелік алпыс күннен кешіктірмей тіркеуге (хабарламамен) өтініш білдіреді.
72-1. Тіркеу куәлігі (хабарлама туралы куәлік) аралас шарт шеңберінде жүзеге асырылатын әрбір валюталық операцияға, сондай-ақ валюталық шарттың әрбір валютасына жеке ресімделеді.
Ескерту. 72-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
72-2. Базалық активті қолдану немесе сату мақсатында сатып алынатын және базалық активтен бөлек берілмейтін (сатылмайтын) туынды қаржы құралымен байланысты валюталық операциялар базалық активпен жасалған валюталық операциялар деп қаралады.
Ескерту. 72-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
73. Қатысушылары бірнеше резидент болып табылатын валюталық шарт бойынша тіркеу куәлігі (хабарлама туралы куәлік) шарттың Ұлттық Банкке тіркеуге өтінішті (хабарламаны) бірінші берген резидент-қатысушысына беріледі. Шарттың өзге резидент-қатысушылары осындай валюталық шарт бойынша резидент еместің пайдасына төлемді жүзеге асырған және (немесе) резидент еместен қаражат алған кезде уәкілетті банкке тіркеу куәлігінің (хабарлама туралы куәліктің) Ұлттық Банктің мөрімен куәландырылған көшірмесі ұсынылады.
Тіркеу куәлігінің (хабарлама туралы куәліктің) көшірмесін алу үшін валюталық шарттың өзге резидент-қатысушылары тіркеу (хабарлау) орны бойынша тіркеу куәлігінің (хабарлау туралы куәліктің) көшірмесін беру туралы еркін нысанда жазбаша өтініш білдіреді.
Тiркеу куәлiгiнiң (хабарлама туралы куәлiктiң) түпнұсқасын алған резиденттiң жазбаша келiсiмiмен басқа резидент-қатысушы тіркеу (хабарлау) орны бойынша есеп беретін тұлғаның өзгерістері туралы жазбаша нысанда хабарлағаннан кейін тоқсан сайын тиiстi нысандағы мәлiметтердi беруіне жол беріледі. Ұлттық Банктiң тiркеу куәлiгiн (хабарлама туралы куәлiк) берген аумақтық филиалының немесе орталық аппаратының жазбаша келiсiмiмен валюталық шарттың резидент-қатысушыларының резидент емеспен өзара мiндеттемелерiн орындау бөлiгiнде тоқсандық мәлiметтердi дербес ұсынуына жол берiледi.
Тiркеу куәлiгiнің (хабарлама туралы куәлiктің) Ұлттық Банк валюталық шарттың барлық резидент-қатысушыларынан мiндеттемелердiң толық орындалғаны туралы жазбаша хабарлама алғаннан кейiн күшi жойылды деп саналады.

Сноска. Пункт 73 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 264 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
74. По валютному договору, участниками которого являются несколько резидентов, регистрация (уведомление) осуществляется, если в рамках валютного договора общая сумма перевода имущества (средств) и (или) возникновения обязательств между резидентами и нерезидентами превышает пороговое значение, указанное в пунктах 39 и 53 настоящих Правил.
16. Переходные положения
75. Резидент, получивший до введения в действие настоящих Правил регистрационное свидетельство на открытие банковского счета или проведение валютной операции, которая в соответствии с настоящими Правилами стала подлежать уведомлению, представляет отчет по регистрационному свидетельству по форме, в порядке и сроки, установленные настоящими Правилами.
76. Представление отчета по регистрационному свидетельству или свидетельству об уведомлении, выданному на сумму, не превышающую пороговое значение, указанное в пункте 39 или 53 настоящих Правил, не требуется. Указанное регистрационное свидетельство или свидетельство об уведомлении действует до полного исполнения обязательств по валютному договору и считается утратившим силу по основаниям, предусмотренным пунктом 29 настоящих Правил, а также при изменении сведений, указанных в подпунктах 2)-8) пункта 28 настоящих Правил.
77. Свидетельства об уведомлении, выданные банку на финансовые займы от нерезидентов, действуют до полного исполнения обязательств по валютным договорам и считаются утратившими силу по основаниям, предусмотренным пунктом 29 настоящих Правил, а также при изменении сведений, указанных в подпунктах 1)-6), 8) пункта 28 настоящих Правил.

Ескерту. 73-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
74. Қатысушылар бірнеше резидент болып табылатын валюталық шарт бойынша тіркеу (хабарлау) егер валюталық шарт шеңберінде мүлікті (қаражатты) аудару және (немесе) резиденттер мен резидент еместер арасындағы міндеттемелердің туындау сомасы осы Қағидалардың 39 және 53-тармақтарында көрсетілген шекті мәнінен асып кетсе, жүзеге асырылады.
16. Өтпелі ережелер
75. Осы Қағидаларға сәйкес хабарлануы тиіс банк шотын ашуға немесе валюталық операцияны жүргізуге осы Қағидалар қолданысқа енгізілгенге дейін тіркеу куәлігін алған резидент осы Қағидаларда белгіленген нысан бойынша, тәртіппен және мерзімдерде тіркеу куәлігі бойынша есеп береді.
76. Осы Қағидалардың 39 немесе 53-тармақтарында көрсетiлген шектi мәннен аспайтын сомаға берiлген тiркеу куәлiгi немесе хабарлама туралы куәлiк бойынша есеп беру талап етiлмейдi. Көрсетілген тіркеу куәлігі немесе хабарлама туралы куәлік валюталық шарт бойынша міндеттемелерді толық орындағанға дейін қолданылады және осы Қағидалардың 29-тармағында көзделген негіздемелер бойынша, сондай-ақ осы Қағидалардың 28-тармағының 2)-8) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер өзгерген кезде күші жойылған деп саналады.
77. Банкке резидент еместерден қаржылай қарыздарға берілген хабарлама туралы куәліктер валюталық шарттар бойынша міндеттемелер толық орындалғанға дейін қолданылады және осы Қағидалардың 29-тармағында көзделген негіздер бойынша, сондай-ақ осы Қағидалардың 28-тармағының 1)-6), 8) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер өзгерген кезде күші жойылды деп саналады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 77 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 264 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам осуществления
валютных операций в Республике Казахстан
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 264 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 250 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Форма
Карточка по нарушению № ______
отчетный месяц _____________ год _________
Наименование уполномоченного банка _______________________________
Код строки
Вид информации
Информация по нарушению
10
Информация по клиенту банка:
11
наименование (для юридических лиц), фамилия, имя, отчество (при его наличии) (для физических лиц)
12
БИН (для юридических лиц)
13
ИИН (для физических лиц)
14
признак клиента:

Ескерту. 77-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Бұзушылық бойынша № ______ карточка
_________ жылғы _________ есепті ай
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 250 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Уәкілетті банктің атауы ______________________________________
Жолдың коды
Ақпарат түрi
Бұзушылық жөнiндегi ақпарат
10
Банктің клиентi бойынша ақпарат:
11
атауы (заңды тұлғалар үшiн)
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) (жеке тұлғалар үшiн)
12
БСН (заңды тұлғалар үшiн)
13
ЖСН (жеке тұлғалар үшiн)
14
клиенттің белгiсi:

1. Информация представляется в случаях, указанных в пункте 6 настоящих Правил.
2. В строке с кодом 11 указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица либо наименование юридического лица.
3. В строке с кодом 16 указываются первые 2 цифры кода области согласно классификатору административно-территориальных объектов (КАТО ГК РК 11-2009).
4. Строки с кодами 21-23 не заполняются для случаев нарушения сроков предоставления документов или информации.
5. В строке с кодом 21 указывается дата проведения валютной операции с нарушением валютного законодательства.
6. В строке с кодом 22 указывается сумма валютной операции, проведенной с нарушением валютного законодательства, в тысячах единиц валюты операции.
7. В строке с кодом 23 указывается буквенное обозначение кода валюты по валютной операции, проведенной с нарушением валютного законодательства, согласно национальному классификатору Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217-2012 "Коды для обозначения валют и фондов".
8. В строке с кодом 31 указывается вид нарушения в формате кода согласно описанию форматов обмена информацией, согласованных Национальным Банком с уполномоченными банками в соответствии с Правилами осуществления экспортно-импортного валютного контроля, а в строке с кодом 32 приводится краткое описание нарушения в текстовом формате.
9. Строки с кодами 33 и 34 заполняются при наличии контракта по валютной операции, проведенной с нарушением валютного законодательства.
Приложение 2
к Правилам осуществления
валютных операций в Республике Казахстан
Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 264 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 250 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Отчет о платежах и (или) переводах денег по валютным операциям"
Отчетный период: _________ месяц ____ года
Индекс: ПР-2
Периодичность: ежемесячная
Представляет: уполномоченный банк
Куда представляется: центральный аппарат Национального Банка Республики Казахстан
Срок представления: до 20 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
Форма
Наименование уполномоченного банка __________________________________
№ п/п
Код операции
Отправитель/Иностранный банк
Признак резидентства
Сектор экономики
Наименование/фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
ОКПО/РНН (при наличии)
БИН/ИИН (при наличии)
Страна
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Бенефициар/Иностранный банк
Платеж/перевод денег
Примечание
Признак резидентства
Сектор экономики
Наименование/фамилия, имя, отчество (при его наличии)
ОКПО/РНН (при наличии)
БИН/ИИН (при наличии)
Страна
Дата
Валюта
Сумма, тысяч единиц валюты платежа
Код назначения платежа
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Руководитель (Главный бухгалтер)
___________ _________ __________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Исполнитель _____________ __________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)) телефон__________
"____"_____________ 20 ____ года
Место печати
(при ее наличии)
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных,
"Отчет о платежах и (или)
переводах денег по валютным
операциям"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
"Отчет о платежах и (или) переводах денег
по валютным операциям"

1. Ақпарат осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген жағдайларда ұсынылады.
2. Коды 11-жолда жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) немесе заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
3. Коды 16-жолда әкiмшiлiк-аумақтық объектiлердiң жiктеуішiне (ҚР МЖ ӘАОЖ 11-2009) сәйкес облыс кодының бастапқы 2 цифры көрсетiледi.
4. Коды 21-23-жолдар құжаттар немесе ақпарат беру мерзiмдерi бұзылған жағдайларда толтырылмайды.
5. Коды 21-жолда валюталық заңнаманы бұза отырып валюталық операция жүргiзiлген күн көрсетiледi.
6. Коды 22-жолда валюталық заңнаманы бұза отырып жүргiзiлген валюталық операциялардың сомасы операция валютасының мың бiрлiгiмен көрсетiледi.
7. Коды 23-жолда валюталық заңнаманы бұза отырып жүргiзiлген валюталық операция бойынша валюта кодының ҚР ҰЖ 07 ISO 4217-2012 "Валюталарды және қорларды белгiлеуге арналған кодтар" Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішiне сәйкес әріппен берілген белгісі көрсетiледi.
8. Коды 31-жолда Экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру қағидаларына сәйкес ақпарат алмасудың Ұлттық Банк пен уәкілетті банктердің келісілген форматтарының сипатына сәйкес код форматындағы бұзушылықтың түрi көрсетiледi, ал коды 32-жолда бұзушылықтың қысқаша сипаты мәтiндiк форматта келтiрiледi.
9. Коды 33 және 34-жолдар валюталық заңнама бұзыла отырып жүргiзiлген валюталық операция бойынша келiсiмшарт болған кезде толтырылады.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған
"Валюталық операциялар бойынша ақша төлемі және (немесе)
аударымдары туралы есеп" нысаны
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 250 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Есепті кезең: ____ жылғы _________ айы
Индексі: ПР-2
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатын: уәкілетті банк
Ұсыну мекенжайы: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппараты
Ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-на (қоса алғанда) дейін
Нысан
Уәкілетті банктің атауы __________________________________
Р/с №
Операцияның коды
Жіберуші/Шетел банкі
Резиденттiк белгiсi
Экономика секторы
Атауы/тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
КҰЖЖ/СТН (болған кезде)
БСН/ЖСН
(болған кезде)
Елі
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Бенефициар/Шетел банкі
Ақша төлемі/аударымы
Ескертпе
Резиденттiк белгiсi
Экономика секторы
Атауы/тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
КҰЖЖ/СТН (болған кезде)
БСН/ЖСН (болған кезде)
Елі
Күні
Валютасы
Сомасы, төлем валютасының мың бірлігі
Төлем мақсатының коды
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Басшы (Бас бухгалтер) _____________ _________ _______________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде)
Орындаушы ________ ___________________________ телефоны _____________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде)
20 ____ жылғы "____"_____________
Мөр орны
(ол болған кезде)
"Валюталық операциялар бойынша
ақша төлемі және (немесе)
аударымдары туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Валюталық операциялар
бойынша ақша төлемі және (немесе) аударымдары туралы есеп"
нысанын толтыру бойынша түсіндірме

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о платежах и (или) переводах денег по валютным операциям" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 29 Закона Республики Казахстан от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. Форма представляется ежемесячно уполномоченными банками Республики Казахстан по проведенным платежам и (или) переводам денег по собственным валютным операциям и валютным операциям, проведенным по поручениям (в пользу) клиентов-резидентов (при наличии платежей и (или) переводов денег).
4. Руководитель или главный бухгалтер и исполнитель подписывают Форму с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) и проставлением печати (при ее наличии).
2. Заполнение Формы
5. Форма представляется по платежам и (или) переводам денег, проведенным по поручениям (в пользу) клиентов, в том числе с использованием платежных карточек, в случаях, указанных в пунктах 9, 58, 60-2, 63, 66, 68 настоящих Правил, и по собственным операциям банков в случаях, указанных в пунктах 60-1, 63, 64 настоящих Правил.
Платежи и (или) переводы денег отражаются в отчете на дату зачисления средств на банковский счет клиента в уполномоченном банке (списания средств с банковского счета клиента в уполномоченном банке).
Сумма платежа отражается в тысячах единиц валюты платежа.
6. В графе 2 при отсутствии у клиентов-резидентов свидетельств об уведомлении (согласно пункту 9 настоящих Правил) указываются следующие коды операций:
01 – платежи юридических лиц-резидентов нерезидентам по валютным договорам на сумму, превышающую сто тысяч долларов США в эквиваленте, связанным с приобретением права собственности на недвижимость. Информация о недвижимости (объект, страна) отражается в графе 19;
02 – поступления юридическим лицам-резидентам от нерезидентов по валютным договорам на сумму, превышающую пятьсот тысяч долларов США в эквиваленте, связанным с приобретением права собственности на недвижимость. Информация о недвижимости (объект, страна) отражается в графе 19;
03 – переводы денег юридических лиц-резидентов на собственный банковский счет (с собственного банковского счета) в иностранном банке. Информация об иностранном банке отражается в графах 9-14 при переводах денег резидентом на банковский счет в иностранном банке или в графах 3-8 при переводах денег с банковского счета резидента в иностранном банке;
04 – платежи резидентов по валютным договорам на сумму, превышающую сто тысяч долларов США в эквиваленте, связанным с приобретением ценных бумаг эмитентов-нерезидентов, долей участия в капитале нерезидентов (за исключением прямых инвестиций). Информация об эмитенте-нерезиденте (объекте инвестирования) (наименование, страна) отражается в графе 19;

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Валюталық операциялар бойынша ақша төлемі және (немесе) аударымдары туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы 29-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды ай сайын Қазақстан Республикасының уәкілетті банктері меншікті валюталық операциялар және резидент клиенттердің тапсырмалары бойынша (пайдасына) жүргізілген валюталық операциялар бойынша жасалған ақша төлемі және (немесе) аударымдары бойынша (ақша төлемі және (немесе) аударымдары болған кезде) ұсынады.
4. Басшы немесе бас бухгалтер мен орындаушы тегін, атын, әкесінің атын (ол болған кезде) көрсете отырып және мөр басып (ол болған кезде), Нысанға қол қояды.
2. Нысанды толтыру
5. Нысан клиенттердің тапсырмалары бойынша (пайдасына), оның ішінде төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілген ақша төлемі және (немесе) аударымдары бойынша осы Қағидалардың 9, 58, 60-2, 63, 66, 68-тармақтарында көрсетілген жағдайларда және банктердің меншікті операциялары бойынша осы Қағидалардың 60-1, 63, 64-тармақтарында көрсетілген жағдайларда ұсынылады.
Ақша төлемі және (немесе) аударымдары есепте клиенттің уәкілетті банктегі банк шотына қаражат есепке алынған (клиенттің уәкілетті банктегі банк шотынан қаражат есептен шығарылған) күні көрсетіледі.
Төлем сомасы төлем валютасының мың бірлігімен көрсетіледі.
6. Резидент клиенттерде хабарлама туралы куәліктер (осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес) болмаған кезде 2-бағанда мынадай операциялар кодтары көрсетіледі:
01 – резидент заңды тұлғалардың резидент еместерге жылжымайтын мүлікке меншік құқығын сатып алуға байланысты, бір жүз мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомадағы валюталық шарттар бойынша төлемдері. Жылжымайтын мүлік (объект, ел) туралы ақпарат 19-бағанда көрсетіледі;
02 – резидент заңды тұлғаларға резидент еместерден жылжымайтын мүлікке меншік құқығын сатып алуға байланысты, бес жүз мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомадағы валюталық шарттар бойынша түсімдер. Жылжымайтын мүлік (объект, ел) туралы ақпарат 19-бағанда көрсетіледі;
03 – резидент заңды тұлғалардың шетел банкіндегі меншікті банк шотына (меншікті банк шотынан) ақша аударымдары. Шетел банкі туралы ақпарат резидент шетел банкіндегі банк шотына ақша аударған кезде 9-14-бағандарда немесе резидент шетел банкіндегі банк шотынан аударған кезде 3-8-бағандарда көрсетіледі;
04 – резиденттердiң резидент емес эмитенттердiң бағалы қағаздарын, резидент еместердің капиталына қатысу үлестерін (тiкелей инвестицияларды қоспағанда) сатып алуға байланысты сомасы бір жүз мың АҚШ доллары баламасынан асатын валюталық шарттар бойынша төлемдерi. Резидент емес эмитент (инвестициялау объектісі) (атауы, елі) туралы ақпарат 19-бағанда көрсетіледі;

05 – поступления резидентам по валютным договорам на сумму, превышающую пятьсот тысяч долларов США в эквиваленте, связанным с приобретением ценных бумаг эмитентов-резидентов, долей участия в капитале резидентов (за исключением прямых инвестиций). Информация об эмитенте-резиденте (объекте инвестирования) (наименование, БИН) отражается в графе 19;
06 – платежи и (или) переводы денег между резидентами и нерезидентами по операциям с производными финансовыми инструментами при превышении суммы платежа или перевода денег ста тысяч долларов США в эквиваленте (сумма платежа не включает базовый актив). Информация о виде производного финансового инструмента отражается в графе 19;
07 – платежи резидентов нерезидентам по валютным договорам на сумму, превышающую сто тысяч долларов США в эквиваленте, связанным с передачей денег и иного имущества в доверительное управление. Информация об ином имуществе отражается в графе 19;
08 – поступления резидентам от нерезидентов по валютным договорам на сумму, превышающую пятьсот тысяч долларов США в эквиваленте, связанным с передачей денег и иного имущества в доверительное управление. Информация об ином имуществе отражается в графе 19.
По платежам и (или) переводам денег физических лиц-резидентов для операций с кодами 04, 05, 06, 07, 08 в графе 19 указывается адрес физического лица.
7. В графе 2 в иных случаях по платежам и (или) переводам денег, проведенным по поручениям (в пользу) клиентов, согласно пунктам 58, 60-2, 63, 64, 66, 68 настоящих Правил, указываются следующие коды операций:
11 – платеж и (или) перевод денег на сумму, превышающую пятьсот тысяч долларов США в эквиваленте, по приобретению резидентом, не являющимся брокером или управляющей компанией, у нерезидента акций, долей участия, паев инвестиционных фондов резидента (если резидент не представит регистрационное свидетельство и (или) свидетельство об уведомлении о первоначальном приобретении актива). Информация об эмитенте-резиденте (объекте инвестирования) (наименование, БИН) отражается в графе 19;
12 – поступление и (или) перевод денег на сумму, превышающую пятьсот тысяч долларов США в эквиваленте, в связи с продажей резидентом, не являющимся брокером или управляющей компанией, нерезиденту акций, долей участия, паев инвестиционных фондов нерезидента (если резидент не представит регистрационное свидетельство и (или) свидетельство об уведомлении о первоначальном приобретении актива). Информация об объекте инвестирования-нерезиденте (наименование, страна) отражается в графе 19;

05 – резиденттерге резидент эмитенттердiң бағалы қағаздарын, резиденттердің капиталына қатысу үлестерін (тiкелей инвестицияларды қоспағанда) сатып алуға байланысты сомасы бес жүз мың АҚШ доллары баламасынан асатын валюталық шарттар бойынша түскен түсiмдер. Резидент эмитент (инвестициялау объектісі) (атауы, БСН) туралы ақпарат 19-бағанда көрсетіледі;
06 – резиденттер мен резидент еместер арасындағы туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша ақша төлемі және (немесе) аударымдары (төлем сомасына базалық актив кiрмейдi) ақша төлемі немесе аударымы сомасы бір жүз мың АҚШ доллары баламасынан асқан кезде. Туынды қаржы құралының түрі туралы ақпарат 19-бағанда көрсетіледі;
07 – резиденттердiң резидент еместерге ақша мен өзге мүлiктi сенiмгерлiкпен басқаруға беруге байланысты сомасы бір жүз мың АҚШ доллары баламасынан асатын валюталық шарттар бойынша төлемдерi. Өзге мүлiк туралы ақпарат 19-бағанда көрсетіледі;
08 – резиденттерге резидент еместерден ақша мен өзге мүлiктi сенiмгерлiкпен басқаруға беруге байланысты сомасы бес жүз мың АҚШ доллары баламасынан асатын валюталық шарттар бойынша түскен түсiмдер. Өзге мүлiк туралы ақпарат 19-бағанда көрсетіледі.
Резидент жеке тұлғалардың кодтары 04, 05, 06, 07, 08 болатын ақша төлемі және (немесе) аударымдары бойынша 19-бағанда жеке тұлғаның мекенжайы көрсетіледі.
7. Өзге жағдайларда 2-бағанда осы Қағидалардың 58, 60-2, 63, 64, 66, 68-тармақтарына сәйкес клиенттердің тапсырмалары бойынша (пайдасына) жүргізілген ақша төлемі және (немесе) аударымдары бойынша мынадай операциялар кодтары көрсетiледi:
11 – брокер немесе басқарушы компания болып табылмайтын резиденттiң резидент еместен резиденттiң акцияларын, қатысу үлестерiн, инвестициялық қорлардың пайларын сатып алу бойынша бес жүз мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомадағы ақша төлемі және (немесе) аударымдары (егер резидент активті бастапқы сатып алу туралы тіркеу куәлігін және (немесе) хабарлама туралы куәлікті ұсынбаса). Резидент эмитент (инвестициялау объектісі) (атауы, БСН) туралы ақпарат 19-бағанда көрсетіледі;
12 – брокер немесе басқарушы компания болып табылмайтын резиденттiң резидент емеске резидент еместiң акцияларын, қатысу үлестерiн, инвестициялық қорлардың пайларын сатуы бойынша бес жүз мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомада түскен ақша түсімі және (немесе) аударымы (егер резидент активті бастапқы сатып алу туралы тіркеу куәлігін және (немесе) хабарлама туралы куәлікті ұсынбаса). Резидент емес инвестициялау объектісі (атауы, елі) туралы ақпарат 19-бағанда көрсетіледі;

13 – платеж и (или) перевод денег на сумму, превышающую сто тысяч долларов США в эквиваленте, физического лица-резидента нерезиденту, связанный с приобретением права собственности на недвижимость. Информация о недвижимости (объект, страна) отражается в графе 19;
14 – поступление и (или) перевод денег на сумму, превышающую пятьсот тысяч долларов США в эквиваленте, физическому лицу-резиденту от нерезидента, связанное с приобретением права собственности на недвижимость. Информация о недвижимости (объект, страна) отражается в графе 19;
15 – переводы денег физического лица-резидента на собственный банковский счет (с собственного банковского счета) в иностранном банке, а также переводы из иностранного банка, по которым сложно определить наличие счета физического лица-резидента в иностранном банке. Информация об иностранном банке отражается в графах 9-14 при переводах денег резидентом на банковский счет в иностранном банке или в графах 3-8 при переводах денег с банковского счета резидента в иностранном банке. Информация о физическом лице-резиденте отражается без указания его персональных данных;
16 – платеж и (или) перевод денег на сумму, превышающую сто тысяч долларов США в эквиваленте, между резидентом и нерезидентом по операциям, связанным с осуществлением расчетов по экспорту (импорту) работ, услуг;
17 – перевод дивидендов на сумму, превышающую пятьсот тысяч долларов США в эквиваленте, полученный резидентом от нерезидента (оплаченный резидентом нерезиденту);
18 – платеж и (или) перевод денег, связанный с размещением ценных бумаг эмитентов-резидентов, выпущенных в соответствии с законодательством других государств и на их территории, а также с размещением депозитарных расписок, базовым активом которых являются ценные бумаги эмитентов-резидентов. Информация об эмитенте-резиденте (наименование, БИН) отражается в графе 19;
19 – платеж и (или) перевод денег, связанный с размещением ценных бумаг эмитентов-нерезидентов, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также с размещением казахстанских депозитарных расписок. Информация об эмитенте-нерезиденте (наименование, страна) отражается в графе 19;
20 – платежи и (или) переводы денег по валютным договорам на сумму, превышающую эквивалент пятисот тысяч долларов США в эквиваленте, связанным с прямыми инвестициями нерезидентов в страховую (перестраховочную) организацию, в управляющего инвестиционным портфелем;
21 – платежи и (или) переводы денег по валютным договорам на сумму, превышающую эквивалент ста тысяч долларов США в эквиваленте, связанным с прямыми инвестициями страховой (перестраховочной) организации за границу.

13 – резидент жеке тұлғаның резидент емеске жылжымайтын мүлiкке меншiк құқығын сатып алуға байланысты бір жүз мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомадағы ақша төлемi және (немесе) аударымы. Жылжымайтын мүлiк (объект, елі) туралы ақпарат 19-бағанда көрсетіледі;
14 – резидент жеке тұлғаға резидент еместен жылжымайтын мүлiкке меншiк құқығын сатып алуға байланысты бес жүз мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомада түскен ақша түсімі және (немесе) аударымы. Жылжымайтын мүлiк (объект, елі) туралы ақпарат 19-бағанда көрсетіледі;
15 – резидент жеке тұлғаның шетел банкіндегі меншікті банк шотына (меншікті банк шотынан) ақша аударымдары, сондай-ақ олар бойынша резидент жеке тұлғаның шетел банкіндегі шотының болуын анықтау қиын болатын шетел банкінен аударымдар. Шетел банкі туралы ақпарат резидент шетел банкіндегі банк шотына ақша аударған кезде 9-14-бағандарда немесе резидент шетел банкіндегі банк шотынан аударған кезде 3-8-бағандарда көрсетіледі. Резидент жеке тұлға туралы ақпарат оның дербес деректерінсіз көрсетіледі;
16 – жұмыс, көрсетілетін қызмет экспорты (импорты) бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыруға байланысты операциялар бойынша резиденттер және резидент еместер арасындағы бір жүз мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомадағы ақша төлемі және (немесе) аударымы;
17 – резидент еместен резидент алған (резидент емеске резидент төлеген), бес жүз мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомадағы дивидендтер аударымы;
18 – резидент эмитенттердің басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес және олардың аумағында шығарылған бағалы қағаздарын орналастыруға, сондай-ақ базалық активі резидент эмитенттердің бағалы қағаздары болып табылатын депозитарлық қолхаттарды орналастыруға байланысты ақша төлемі және (немесе) аударымы. Резидент эмитент туралы ақпарат (атауы, БСН) 19-бағанда көрсетіледі;
19 – резидент емес эмитенттердің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шығарылған бағалы қағаздарын орналастыруға, сондай-ақ қазақстандық депозитарлық қолхаттарды орналастыруға байланысты ақша төлемі және (немесе) аударымы. Резидент емес эмитент туралы ақпарат (атауы, елі) 19-бағанда көрсетіледі;
20 – резидент еместердің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, инвестициялық портфельді басқарушыға тікелей инвестицияларына байланысты, бес жүз мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомадағы валюталық шарттар бойынша ақша төлемі және (немесе) аударымдары;
21 – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының шетелге тікелей инвестицияларына байланысты, жүз мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомадағы валюталық шарттар бойынша ақша төлемі және (немесе) аударымдары.

8. В графе 2 по собственным операциям банков, согласно пунктам 60-1, 63, 64 настоящих Правил, указываются следующие коды операций:
31 – платеж и (или) перевод денег по валютным договорам на сумму, превышающую сто тысяч долларов США в эквиваленте, по собственным операциям банка, связанным с прямыми инвестициями за границу. Информация об объекте инвестирования-нерезиденте (наименование, страна) отражается в графе 19;
32 – платеж и (или) перевод денег по валютным договорам на сумму, превышающую пятьсот тысяч долларов США в эквиваленте, по собственным операциям банка, связанным с акциями, долями участия, паями резидента. Информация об эмитенте-резиденте (объекте инвестирования-резиденте) (наименование, БИН) отражается в графе 19;
33 – платеж и (или) перевод денег на сумму, превышающую пятьсот тысяч долларов США в эквиваленте, по приобретению банком у нерезидента акций, долей участия, паев инвестиционных фондов резидента. Информация об эмитенте-резиденте (объекте инвестирования-резиденте) (наименование, БИН) отражается в графе 19;
34 – поступление и (или) перевод денег на сумму, превышающую пятьсот тысяч долларов США в эквиваленте, по продаже банком нерезиденту акций, долей участия, паев инвестиционных фондов нерезидента. Информация об объекте инвестирования-нерезиденте (наименование, страна) отражается в графе 19;
35 – платеж и (или) перевод денег, связанный с размещением ценных бумаг банка, выпущенных в соответствии с законодательством других государств и на их территории, а также с размещением депозитарных расписок, базовым активом которых являются ценные бумаги банка;
36 – перевод дивидендов на сумму, превышающую пятьсот тысяч долларов США в эквиваленте, полученный банком от нерезидента (оплаченный банком нерезиденту);
37 – платеж и (или) перевод денег по валютным договорам на сумму, превышающую сто тысяч долларов США в эквиваленте, связанным с приобретением банком права собственности на недвижимость. Информация о недвижимости (объект, страна) отражается в графе 19;
38 – поступление и (или) перевод денег по валютным договорам на сумму, превышающую пятьсот тысяч долларов США в эквиваленте, связанным с продажей банком права собственности на недвижимость. Информация о недвижимости (объект, страна) отражается в графе 19.
9. Графы 3-18 отчета заполняются на основе платежного документа на перевод (получение) денег с использованием кодов, определяемых в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365 (далее – Правила № 203).

8. 2-бағанда банктердің меншікті операциялары бойынша осы Қағидалардың 60-1, 63, 64-тармақтарына сәйкес мынадай операциялар кодтары көрсетiледi:
31 – банктің шетелге тікелей инвестицияларына байланысты меншікті операциялары бойынша жүз мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомадағы валюталық шарттар бойынша ақша төлемі және (немесе) аударымы. Резидент емес инвестициялау объектісі (атауы, елі) туралы ақпарат 19-бағанда көрсетіледі;
32 – банктің резиденттің акцияларына, қатысу үлестеріне, пайларына байланысты меншікті операциялары бойынша бес жүз мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомадағы валюталық шарттар бойынша ақша төлемі және (немесе) аударымы. Резидент эмитент (резидент-инвестициялау объектісі) (атауы, БСН) туралы ақпарат 19-бағанда көрсетіледі;
33 – банктің резидент еместен резиденттің акцияларын, қатысу үлестерін, инвестициялық қорларының пайларын сатып алу бойынша бес жүз мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомадағы ақша төлемі және (немесе) аударымы. Резидент эмитент (резидент-инвестициялау объектісі) (атауы, БСН) туралы ақпарат 19-бағанда көрсетіледі;
34 – банктің резидент емеске резидент еместің акцияларын, қатысу үлестерін, инвестициялық қорларының пайларын сату бойынша бес жүз мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомадағы ақша түсімі және (немесе) аударымы. Резидент емес инвестициялау объектісі (атауы, елі) туралы ақпарат 19-бағанда көрсетіледі;
35 – банктің басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес және олардың аумағында шығарылған бағалы қағаздарын орналастыруға, сондай-ақ базалық активі банктің бағалы қағаздары болып табылатын депозитарлық қолхаттарды орналастыруға байланысты ақша төлемі және (немесе) аударымы;
36 – банк резидент еместен алған (банк резидент емеске төлеген), бес жүз мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомадағы дивидендтер аударымы;
37 – банктің жылжымайтын мүлікке меншік құқығын сатып алуына байланысты бір жүз мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомадағы валюталық шарттар бойынша ақша төлемі және (немесе) аударымы. Жылжымайтын мүлік (объект, елі) туралы ақпарат 19-бағанда көрсетіледі;
38 – банктің жылжымайтын мүлікке меншік құқығын сатуына байланысты бес жүз мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомадағы валюталық шарттар бойынша ақша түсімі және (немесе) аударымы. Жылжымайтын мүлік (объект, елі) туралы ақпарат 19-бағанда көрсетіледі.
9. Есептің 3-18-бағандары Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 тіркелген "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына (бұдан әрі – № 203 қағидалар) сәйкес айқындалатын кодтарды пайдаланыла отырып, ақша аударуға (алуға) арналған төлем құжатының негізінде толтырылады.

В графах 8 и 14 указывается наименование страны в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 06 ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
В графе 16 указывается трехзначный код валюты платежа в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217-2012 "Коды для обозначения валют и фондов".
В графе 18 указывается код назначения платежа, указанный отправителем (получателем) денег в платежном документе.
10. Платежи и (или) переводы денег по валютным договорам включают все платежи и (или) переводы денег, осуществляемые в рамках валютных договоров. При возврате денег в графе 2 отображается код основной валютной операции, в графе 19 – слово "Возврат".
В случае возникновения у банка затруднений отнесения платежа и (или) перевода денег к одному коду операции в графе 2 указывается один из кодов, остальные возможные коды указываются в графе 19.
Также в графе 19 отражаются особые условия платежа, дата зачисления денег на счет хранения указаний отправителя в соответствии с валютным законодательством.
11. Отсутствие уточняющей информации в графе 19 не является нарушением. Включение в отчет платежей и (или) переводов денег на сумму менее установленных пороговых значений не является нарушением.
12. Исправления в отчет вносятся в течение шести месяцев после завершения отчетного периода.
Приложение 3
к Правилам осуществления
валютных операций в Республике Казахстан
Сноска. Приложение 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 264 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 250 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Отчет о платежах и (или) переводах денег,
осуществленных физическими лицами по валютным операциям"
Отчетный период: _________ месяц ____ года
Индекс: ПР-3
Периодичность: ежемесячная
Представляет: уполномоченный банк
Куда представляется: центральный аппарат Национального Банка Республики Казахстан
Срок представления: до 20 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
Форма
Наименование уполномоченного банка __________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) отправителя (получателя) денег
Признак резидентства отправителя (получателя) денег
Способ осуществления платежа
ИИН физического лица
Признак платежа или перевода денег
Код назначения платежа
Дата проведения платежа или перевода денег
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Код банка или код филиала банка
Валюта платежа или перевода денег
Сумма, тысяч единиц валюты платежа или перевода денег
Сумма, тысяч долларов США
Страна получения (отправления) денег
Имеющаяся информация о получателе (отправителе) денег
Признак резидентства
Сектор экономики
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица либо наименование юридического лица
9
10
11
12
13
14
15
16
Руководитель (Главный бухгалтер)
___________ _________ __________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Исполнитель _____________ __________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)) телефон__________
"____"_____________ 20 ____ года
Место печати
(при ее наличии)
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных,
"Отчет о платежах и (или)
переводах денег, осуществленных
физическими лицами по
валютным операциям"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
"Отчет о платежах и (или) переводах денег,
осуществленных физическими лицами по валютным операциям"

8 және 14-бағандарда елдің атауы ҚР ҰЖ 06 ISO 3166-1-2016 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерінің аттарын ұсыну үшін кодтар. 1-бөлік. Елдердің кодтары" Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі.
16-бағанда төлем валютасының үш таңбалы коды ҚР ҰЖ 07 ISO 4217-2012 "Валюталарды және қорларды белгiлеуге арналған кодтар" Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі.
18-бағанда ақша жөнелтуші (алушы) төлем құжатында көрсеткен төлем белгілеу коды көрсетіледі.
10. Валюталық шарттар бойынша ақша төлемі және (немесе) аударымдары валюталық шарттар шеңберінде жүзеге асырылатын барлық ақша төлемі және (немесе) аударымдарын қамтиды. Ақшаны қайтарған кезде 2-бағанда негізгі валюталық операцияның коды, 19-бағанда "Қайтару" деген сөз көрсетіледі.
Банкте ақша төлемін және (немесе) аударымын бір операция кодына жатқызу кезінде қиындықтар туындаған жағдайда 2-бағанда кодтардың бірі көрсетіледі, қалған ықтимал кодтар 19-бағанда көрсетіледі.
Сондай-ақ 19-бағанда төлемнің ерекше талаптары, валюталық заңнамаға сәйкес жіберушінің нұсқауларын сақтау шотына ақшаны есепке алу күні көрсетіледі.
11. 19-бағанда нақтылаушы ақпараттың болмауы бұзушылық болып табылмайды. Есепке белгіленген шекті мәндерден аз сомадағы ақша төлемін және (немесе) аударымдарын енгізу бұзушылық болып табылмайды.
12. Есепке түзетулер есепті кезең аяқталғаннан кейін алты ай ішінде енгізіледі.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру қағидаларына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған
"Валюталық операциялар бойынша жеке тұлғалар жүзеге асырған ақша
төлемі және (немесе) аударымдары туралы есеп" нысаны
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 250 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Есепті кезең: ____ жылғы _________ айы
Индексі: ПР-3
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатын: уәкілетті банк
Ұсыну мекенжайы: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппараты
Ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-на (қоса алғанда) дейін
Нысан
Уәкілетті банктің атауы __________________________________
Ақша жiберушiнiң (алушының) тегі, аты, әкесінің аты ол болған кезде)
Ақша жiберушiнiң (алушының) резиденттiк белгiсi
Төлемді жүзеге асыру тәсілі
Жеке тұлғаның ЖСН
Ақша төлемі немесе аударымы белгісі
Төлем мақсатының коды
Ақша төлемі немесе аударымы жүргізілген күн
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Банктің коды немесе банк филиалының коды
Ақша төлемінің немесе аударымының валютасы
Сомасы, ақша төлемі немесе аударымы валютасының мың бiрлiгi
Сомасы, мың АҚШ доллары
Ақша алушы (жiберушi) ел
Ақша алушы (жiберушi) туралы қолда бар ақпарат
Резиденттiк белгісі
Экономика секторы
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе заңды тұлғаның атауы
9
10
11
12
13
14
15
16
Басшы (Бас бухгалтер) _________ ________ ____________________________
(лауазым (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде)
Орындаушы __________ ____________________________ телефоны __________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде)
20 ____ жылғы "____"_____________
Мөр орны
(ол болған кезде)
"Валюталық операциялар бойынша
жеке тұлғалар жүзеге асырған
ақша төлемі және(немесе)
аударымдары туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Валюталық операциялар бойынша жеке тұлғалар жүзеге асырған ақша төлемі және (немесе) аударымдары туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о платежах и (или) переводах денег, осуществленных физическими лицами по валютным операциям" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 29 Закона Республики Казахстан от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. Форма представляется ежемесячно уполномоченными банками Республики Казахстан по платежам и (или) переводам денег, осуществленным физическими лицами по валютным операциям (при наличии платежей и (или) переводов денег).
4. Руководитель или главный бухгалтер и исполнитель подписывают Форму с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) и проставлением печати (при ее наличии).
2. Заполнение Формы
5. Форма представляется в случаях, указанных в пункте 13 настоящих Правил, отдельно по платежам и (или) переводам денег физического лица, проведенным по банковскому счету без использования платежных карточек либо без открытия банковского счета, и отдельно по платежам и (или) переводам денег или снятию наличных денег, проведенным с использованием платежных карточек уполномоченного банка.
В отчет не включается информация по платежам и переводам денег по валютным операциям, осуществленным физическими лицами в пределах Республики Казахстан, снятию иностранной валюты с банковского счета с использованием платежной карточки уполномоченного банка на территории Республики Казахстан, а также по переводам денег физических лиц-резидентов на собственные банковские счета (с собственных банковских счетов) в иностранных банках.
6. Графы 2, 3, 7, 10, 13, 14 и 15 заполняются на основе платежного документа на перевод (получение) денег с использованием кодов, определяемых в соответствии с Правилами № 203.
7. Для платежа и (или) перевода денег или снятия наличных денег с использованием платежных карточек в графах 10 и 11 указываются данные по валюте и сумме платежа (перевода) или снятия денег, а графы 14 и 15 не заполняются.
8. В графе 4 проставляется запись "карт-счет" – если платеж и (или) перевод денег отправлен или получен через карт-счет в уполномоченном банке, "по счету" – если платеж и (или) перевод денег отправлен (получен) через банковский счет (за исключением карт-счета) в уполномоченном банке, "без счета" – если платеж и (или) перевод денег отправлен (получен) без открытия банковского счета в уполномоченном банке.
9. В графе 5 указывается ИИН физического лица-отправителя (получателя) денег, при отсутствии у физического лица-нерезидента ИИН соответствующая графа не заполняется.

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Валюталық операциялар бойынша жеке тұлғалар жүзеге асырған ақша төлемі және (немесе) аударымдары туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы 29-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды ай сайын Қазақстан Республикасының уәкілетті банктері валюталық операциялар бойынша жеке тұлғалар жүзеге асырған ақша төлемі және (немесе) аударымдары бойынша ұсынады (ақша төлемі және (немесе) аударымдары болған кезде).
4. Басшы немесе бас бухгалтер мен орындаушы тегін, атын, әкесінің атын (ол болған кезде) көрсете отырып және мөр басып (ол болған кезде), Нысанға қол қояды.
2. Нысанды толтыру
5. Нысан осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген жағдайларда жеке тұлғаның банк шоты арқылы төлем карточкаларын пайдаланбай не банк шотын ашпай жүргізілген ақша төлемі және (немесе) аударымдары бойынша жеке және уәкілетті банктің төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілген ақша төлемі және (немесе) аударымдары немесе қолма-қол ақша алу бойынша жеке ұсынылады.
Есепке жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының шегінде жүзеге асырған валюталық операциялар бойынша ақша төлемі және аударымдары, Қазақстан Республикасының аумағында уәкілетті банктің төлем карточкасын пайдалана отырып банк шотынан шетел валютасын алу бойынша, сондай-ақ резидент жеке тұлғалардың шетел банктеріндегі меншікті банк шоттарына (меншікті банк шоттарынан) ақша аударымдары бойынша ақпарат кірмейді.
6. 2, 3, 7, 10, 13, 14 және 15-бағандар ақша аударуға (алуға) арналған төлем құжатының негізінде № 203 қағидаларға сәйкес айқындалатын кодтар пайдаланыла отырып толтырылады.
7. Төлем карточкаларын пайдалана отырып ақша төлемі және (немесе) аударымы немесе қолма-қол ақша алу үшін 10 және 11-бағандарда ақша төлемі (аударымы) немесе алу валютасы мен сомасы бойынша деректер көрсетіледі, ал 14 және 15-бағандар толтырылмайды.
8. 4-бағанда егер ақша төлемі және (немесе) аударымы уәкілетті банктегі карт-шот арқылы жіберілсе немесе алынса - "карт-шот" жазбасы жасалады, егер ақша төлемі және (немесе) аударымы уәкілетті банктегі банк шоты (карт-шотты қоспағанда) арқылы жіберілсе немесе алынса - "шот бойынша" жазбасы жасалады, егер ақша төлемі және (немесе) аударымы уәкілетті банкте банк шотын ашпай жіберілсе немесе алынса - "шотсыз" жазбасы жасалады.
9. 5-бағанда ақша жіберуші (алушы) жеке тұлғаның ЖСН көрсетіледі, резидент емес жеке тұлғада ЖСН болмаған кезде, тиісті баған толтырылмайды.

10. В графе 6 проставляется запись "отправленный", если платеж или перевод денег отправлен отчитывающимся банком, "полученный" – если платеж или перевод денег получен отчитывающимся банком, "снятие" – при снятии наличных денег с использованием платежной карточки.
11. Для платежей и (или) переводов денег по банковскому счету с использованием платежных карточек графа 7 не заполняется.
12. В графе 9 проставляется код уполномоченного банка или код его филиала, предусмотренный Правилами установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Республики Казахстан и банками, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 209 "Об утверждении Правил установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Республики Казахстан и банками, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14336. Код филиала банка указывается, если платеж и (или) перевод денег физического лица обслуживался в филиале уполномоченного банка.
В графе 10 указывается трехзначный код валюты платежа в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217-2012 "Коды для обозначения валют и фондов".
13. В графе 12 справочно указывается сумма платежа или перевода денег в тысячах долларах США, рассчитанная уполномоченным банком для целей определения соответствующего эквивалента. Если платеж или перевод денег осуществлен в валюте, отличной от доллара США, то эквивалент суммы платежа в долларах США рассчитывается с использованием рыночного курса обмена валют на дату проведения платежа или перевода денег физическим лицом. По платежам или переводам денег/снятию денег, осуществленных физическим лицом с использованием платежной карточки, допускается использование курса обмена валют, установленного в соответствующей международной платежной системе.
14. В графе 13 в зависимости от признака, указанного в графе 6 ("отправленный или "полученный" или "снятие"), проставляется код страны бенефициара или отправителя или снятия денег в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 06 ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
15. В графе 16 указываются идентификационные данные бенефициара (отправителя) платежа или перевода денег в соответствии с платежным документом на перевод (получение) денег либо информация о бенефициаре (отправителе) денег, предусмотренная системой платежных карточек, соответствующей платежной карточке уполномоченного банка, с использованием которой был осуществлен такой перевод. Для снятия наличных денег с использованием платежной карточки графа не заполняется.

10. 6-бағанда, егер ақша төлемін немесе аударымын есеп беруші банк жіберсе, "жіберілген" деген жазба, егер ақша төлемін немесе аударымын есеп беруші банк алса, "алынған" деген жазба, төлем карточкаларын пайдалана отырып қолма-қол ақша алған кезде "алу" деген жазба қойылады.
11. Төлем карточкаларын пайдалана отырып банк шоты бойынша жүргізілетін ақша төлемі және (немесе) аударымдары үшін 7-баған толтырылмайды.
12. 9-бағанда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14336 тіркелген "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен банктер, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасындағы корреспонденттік қатынастарды белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 209 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен банктер, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасындағы корреспонденттік қатынастарды белгілеу қағидаларында көзделген уәкілетті банктің коды немесе оның филиалының коды қойылады. Егер жеке тұлғаның төлеміне және (немесе) ақша аударымына уәкілетті банктің филиалында қызмет көрсетілсе, банк филиалының коды көрсетіледі.
10-бағанда ҚР ҰЖ 07 ISO 4217-2012 "Валюталарды және қорларды белгiлеуге арналған кодтар" Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес төлем валютасының үш таңбалы коды көрсетіледі.
13. 12-бағанда анықтама ретінде ақша төлемінің немесе аударымының тиісті баламасын айқындау мақсатында уәкілетті банк есептеген сомасы мың АҚШ долларымен көрсетіледі. Егер төлем немесе ақша аударымы АҚШ долларынан өзге валютада жүзеге асырылса, онда төлем сомасының АҚШ долларындағы баламасы жеке тұлғаның ақша төлемі немесе аударымы жасалған күнгі валюта айырбастаудың нарықтық бағамы пайдаланыла отырып есептеледі. Төлем карточкасын пайдалана отырып жеке тұлға жүзеге асырған ақша төлемі немесе аударымдары/ақша алу бойынша тиісті халықаралық төлем жүйесінде белгіленген валюталар айырбастау бағамын пайдалануға жол беріледі.
14. 13-бағанда 6-бағанда көрсетілген белгісіне ("жөнелтілген" немесе "алынған" немесе "алу") қарай бенефициар немесе ақша жөнелтуші немесе ақша алу елінің коды ҚР ҰЖ 06 ISO 3166-1-2016 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерінің аттарын ұсыну үшін кодтар. 1-бөлік. Елдердің кодтары" Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес қойылады.
15. 16-бағанда ақша аударуға (алуға) арналған төлем құжатына сәйкес ақша төлемі немесе аударымы бенефициарының (жіберушінің) сәйкестендіру деректері не уәкілетті банктің осындай аударым жүзеге асырылған төлем карточкасына сәйкес келетін төлем карточкалары жүйесінде көзделген ақша бенефициары (жіберуші) туралы ақпарат көрсетіледі. Төлем карточкасын пайдалана отырып қолма-қол ақша алу үшін баған толтырылмайды.

16. Исправления в отчет вносятся в течение шести месяцев после завершения отчетного периода.
Приложение 4
к Правилам осуществления
валютных операций в Республике Казахстан
Сноска. Приложение 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 264 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 250 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Отчет о платежах и (или) переводах денег, осуществленных
по валютным договорам, на которые были выданы регистрационные
свидетельства, свидетельства об уведомлении"
Отчетный период: _________ месяц ____ года
Индекс: ПР-4
Периодичность: ежемесячная
Представляет: уполномоченный банк
Куда представляется: центральный аппарат Национального Банка Республики Казахстан
Срок представления: до 10 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
Форма
Наименование уполномоченного банка __________________________________
№ п/п
Номер регистрационного свидетельства/ свидетельства об уведомлении
Отправитель денег
Бенефициар
Признак резидентства
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица либо наименование юридического лица
Признак резидентства
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица либо наименование юридического лица
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Код назначения платежа
Дата платежа
Валюта платежа
Сумма платежа (в тысячах единиц валюты платежа)
Примечание
7
8
9
10
11
Руководитель (Главный бухгалтер)
___________ _________ __________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Исполнитель _____________ __________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)) телефон__________
"____"_____________ 20 ____ года
Место печати
(при ее наличии)
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных,
"Отчет о платежах и (или)
переводах денег, осуществленных
по валютным договорам, на которые
были выданы регистрационные
свидетельства, свидетельства
об уведомлении"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
"Отчет о платежах и (или) переводах денег, осуществленных
по валютным договорам, на которые были выданы регистрационные
свидетельства, свидетельства об уведомлении"
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о платежах и (или) переводах денег, осуществленных по валютным договорам, на которые были выданы регистрационные свидетельства, свидетельства об уведомлении" (далее – Форма).

16. Есепке түзетулер есепті кезең аяқталғаннан кейін алты ай ішінде енгізіледі.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру қағидаларына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған
"Тіркеу куәліктері, хабарлама туралы куәліктер берілген валюталық
шарттар бойынша жүзеге асырылған ақша төлемі және (немесе)
аударымдары туралы есеп" нысаны
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 250 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Есепті кезең: ____ жылғы _________ айы
Индекс: ПР-4
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатын: уәкілетті банк
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің орталық аппараты
Ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-на (қоса алғанда) дейін
Нысан
Уәкілетті банктің атауы __________________________________
Р/с №
Тіркеу куәлігінің/ хабарлама туралы куәліктің нөмірі
Ақша жөнелтуші
Бенефициар
Резиденттік белгісі
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) не Заңды тұлғаның атауы
Резиденттік белгісі
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) не Заңды тұлғаның атауы
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Төлем мақсатының коды
Төлем жасалған күн
Төлем валютасы
Төлем сомасы (төлем валютасының мың бірлігімен)
Ескертпе
7
8
9
10
11
Басшы (Бас бухгалтер) ____________ ________ _________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде)
Орындаушы _______ _______________________________ телефоны __________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде)
20 ____ жылғы "____"_____________
Мөр орны
(ол болған кезде)
"Тіркеу куәліктері, хабарлама туралы
куәліктер берілген валюталық
шарттар бойынша жүзеге асырылған
ақша төлемі және (немесе)
аударымдары туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Тіркеу куәліктері,
хабарлама туралы куәліктер берілген валюталық шарттар бойынша
жүзеге асырылған ақша төлемі және (немесе) аударымдары
туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Тіркеу куәліктері, хабарлама туралы куәліктер берілген валюталық шарттар бойынша жүзеге асырылған ақша төлемі және (немесе) аударымдары туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.

2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 29 Закона Республики Казахстан от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. Форма представляется ежемесячно уполномоченными банками Республики Казахстан по проведенным платежам и (или) переводам денег по валютным договорам, на которые были выданы регистрационные свидетельства, свидетельства об уведомлении (при наличии платежей и (или) переводов денег).
4. Руководитель или главный бухгалтер и исполнитель подписывают Форму с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) и проставлением печати (при ее наличии).
2. Заполнение Формы
5. Форма представляется по платежам и (или) переводам денег, проведенным по поручениям (в пользу) клиентов, в том числе с использованием платежных карточек, в случаях, указанных в пункте 34 настоящих Правил.
Платежи и (или) переводы денег отражаются в отчете на дату зачисления средств на банковский счет клиента в уполномоченном банке (списания средств с банковского счета клиента в уполномоченном банке). Дата зачисления денег, поступивших в пользу резидента по валютной операции, по которой требуется представление регистрационного свидетельства, на счет хранения указаний отправителя в соответствии с валютным законодательством отражается в графе 11.
Сумма платежа отражается в тысячах единиц валюты платежа.
6. В графе 2 отражается номер регистрационного свидетельства, свидетельства об уведомлении, выданного Национальным Банком согласно настоящим Правилам.
Графы 3-10 заполняются на основе платежного документа на перевод (получение) денег с использованием кодов, определяемых в соответствии с Правилами № 203.
В графе 9 указывается трехзначный код валюты платежа в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217-2012 "Коды для обозначения валют и фондов".
7. При переводах денег юридическим лицом-резидентом на свой банковский счет (со своего банковского счета в иностранном банке) в качестве бенефициара (отправителя) денег указывается иностранный банк, в котором открыт банковский счет резидента.
В случае осуществления перевода (получения) денег юридическим лицом-резидентом с собственного банковского счета (на собственный банковский счет) в иностранном банке (по свидетельству об уведомлении о счете в иностранном банке) в целях исполнения своих обязательств (обязательств нерезидента) по валютной операции, на которую выдано регистрационное свидетельство (свидетельство об уведомлении), номер регистрационного свидетельства (свидетельства об уведомлении) на валютную операцию отражается в графе 11.

2. Нысан "Валюталық реттеу мен валюталық бақылау туралы"
2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 29-бабы
3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының уәкілетті банктері тіркеу куәліктері, хабарлама туралы куәліктер берілген валюталық шарттар бойынша жүргізілген ақша төлемі және (немесе) аударымдары бойынша ай сайын (ақша төлемі және (немесе) аударымдары болған кезде) ұсынады.
4. Басшы немесе бас бухгалтер мен орындаушы тегін, атын, әкесінің атын (ол болған кезде) көрсете отырып және мөр басып (ол болған кезде), Нысанға қол қояды.
2. Нысанды толтыру
5. Нысан клиенттердің тапсырмалары бойынша (пайдасына), және де осы Қағидалардың 34-тармағында көрсетілген жағдайларда, оның ішінде төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілген ақша төлемі және (немесе) аударымдары бойынша ұсынылады
Есепте ақша төлемі және (немесе) аударымдары клиенттің уәкілетті банктегі банк шотына қаражатты есепке алу (клиенттің уәкілетті банктегі банк шотынан қаражатты есептен шығару) күніне көрсетіледі. Резиденттің пайдасына тіркеу куәлігін ұсынуды талап ететін валюталық операция бойынша келіп түскен ақшаны валюталық заңнамаға сәйкес жіберушінің нұсқауларын сақтау шотына есепке алу күні 11-бағанда көрсетіледі.
Төлем сомасы төлем валютасының мың бірлігімен көрсетіледі.
6. 2-бағанда осы Қағидаларға сәйкес Ұлттық Банк берген тіркеу куәлігінің, хабарлама туралы куәліктің нөмірі көрсетіледі.
3-10-бағандар ақша аударымына (алуға) арналған төлем құжатының негізінде № 203 қағидаларға сәйкес айқындалатын кодтарды пайдалана отырып толтырылады.
9-бағанда ҚР ҰЖ 07 ISO 4217-2012 "Валюталарды және қорларды белгілеуге арналған кодтар" Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес төлем валютасының үш таңбалы коды көрсетіледі.
7. Резидент заңды тұлға өзінің банк шотына (өзінің шетел банкіндегі банк шотынан) ақша аударған кезде бенефициар (ақша жөнелтуші) ретінде резиденттің банк шоты ашылған шетел банкі көрсетіледі.
Резидент заңды тұлға тіркеу куәлігі (хабарлама туралы куәлік) берілген валюталық операция бойынша өзінің (резидент еместің) міндеттемелерін орындау мақсатында шетел банкіндегі меншікті банк шотынан (меншікті банк шотына) ақша аударымын (түсімін) жүзеге асырған жағдайда (шетел банкіндегі шот туралы хабарлама туралы куәлік бойынша), валюталық операцияға тіркеу куәлігінің (хабарлама туралы куәліктің) нөмірі 11-бағанда көрсетіледі.

8. При платежах и (или) переводах денег в случаях, определенных частью четвертой пункта 9 настоящих Правил, в графе 11 отражается информация о необходимости получения нового регистрационного свидетельства или свидетельства об уведомлении. При этом в последующих отчетах данная информация не отражается.
9. В графе 11 отражаются ссылки на особые условия платежа (при наличии).
10. Исправления в отчет вносятся в течение шести месяцев после завершения отчетного периода.
Приложение 5
к Правилам осуществления
валютных операций в Республике Казахстан
Сноска. Приложение 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 264 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
РЕГИСТРАЦИОННОЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО/СВИДЕТЕЛЬСТВО ОБ УВЕДОМЛЕНИИ № ________
(выдано взамен регистрационного свидетельства/свидетельства об
уведомлении № ________________)
Дата регистрации/подтверждения об уведомлении "__" ________ ____ года
Настоящим Национальный Банк Республики Казахстан свидетельствует о регистрации/подтверждает об уведомлении о
_____________________________________________________________________
(классификация валютной операции)
Сведения о валютном договоре/о банковском счете в иностранном банке:
1. Реквизиты валютного договора (наименование, номер, дата)/Номер банковского счета в иностранном банке
_____________________________________________________________________
2. Участники валютного договора:
резиденты:
____________________________________________________________________;
(наименование юридического лица/фамилия, имя, отчество (при его
наличии) физического лица, город/область)
нерезиденты:
____________________________________________________________________.
(наименование юридического лица/фамилия, имя, отчество (при его
наличии) физического лица, страна)
3. Сумма валютного договора
_____________________________________________________________________
(цифрами и прописью в валюте договора)
4. Валюта договора/банковского счета
_____________________________________________________________________
5. Предмет валютного договора
_____________________________________________________________________
(цель и назначение валютного договора)
6. Срок действия валютного договора
_____________________________________________________________________
(краткосрочный, долгосрочный)
Примечание __________________________________________________________
Данное регистрационное свидетельство/свидетельство об уведомлении выдано без каких-либо обязательств со стороны Национального Банка Республики Казахстан по данной операции/данному банковскому счету.
Директор/Заместитель директора
Филиала Национального Банка
Республики Казахстан
___________ _________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Место печати
Приложение
к форме "Регистрационное свидетельство/
Свидетельство об уведомлении
№ _______________"
Пояснение по оформлению
регистрационного свидетельства, свидетельства об уведомлении

8. Осы Қағидалардың 9-тармағының төртінші бөлігінде айқындалған жағдайлардағы ақша төлемі және (немесе) аударымдары кезінде 11-бағанда жаңа тіркеу куәлігін немесе хабарлама туралы куәлікті алу қажеттігі туралы ақпарат көрсетіледі. Бұл ретте осыдан кейінгі есептерде осы ақпарат көрсетілмейді.
9. 11-бағанда төлемнің ерекше талаптарына (болған кезде) сілтемелер көрсетіледі.
10. Есепке түзетулер есепті кезең аяқталғаннан кейін алты ай ішінде енгізіледі.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
№ _____________ ТІРКЕУ КУӘЛІГІ/ХАБАРЛАМА ТУРАЛЫ КУӘЛІК
(№ ____ тіркеу куәлігінің/хабарлама туралы куәліктің орнына берілген)
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Тіркеу/хабарлау туралы растау күні _____ жылғы "____" ____________
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі осы арқылы _____________
_____________________________________________________________________
(валюталық операцияның жіктелуі)
тіркеу туралы куәландырады/хабарлау туралы растайды
Валюталық шарт туралы/ шетел банкіндегі шот туралы мәліметтер:
1. Валюталық шарттың деректемелері (атауы, нөмірі, күні)/ Шетел
банкіндегі банк шотының нөмірі
_____________________________________________________________________
2. Валюталық шарттың қатысушылары:
резиденттер:
____________________________________________________________________;
(заңды тұлғаның атауы/жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде), қала/облыс)
резидент еместер:
____________________________________________________________________.
(заңды тұлғаның атауы/жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде), ел)
3. Валюталық шарттың сомасы _________________________________________
(шарттың валютасымен цифрлармен және жазбаша)
4. Шарттың/банк шотының валютасы_____________________________________
5. Валюталық шарттың мәні ___________________________________________
(валюталық шарттың мақсаты мен нысанасы)
6. Валюталық шарттың қолданылу мерзімі ______________________________
(қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді)
Ескертпе ____________________________________________________________
Осы тіркеу куәлігі/хабарлама туралы куәлік Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің тарапынан осы операция/осы банк шоты бойынша қандай да бір міндеттемелерінсіз берілген.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі филиалының
директоры/Директорының орынбасары ______ ____________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде))
Мөр орны
"№ _____________ Тіркеу куәлігі/
Хабарлама туралы куәлік "
нысанына қосымша
Тіркеу куәлігін, хабарлама туралы куәлікті
ресімдеу бойынша түсіндірме

1. Регистрационное свидетельство, свидетельство об уведомлении оформляется на бланке регистрационного свидетельства, свидетельства об уведомлении в одном экземпляре на государственном и русском языках, заверяется печатью.
2. В регистрационном свидетельстве (свидетельстве об уведомлении) указываются все участники валютного договора, например: кредитор, заемщик, агент, платежный агент, гарант, инвестор, объект инвестирования, покупатель ценных бумаг, продавец ценных бумаг, получатель ценных бумаг.
3. В регистрационном свидетельстве (свидетельстве об уведомлении) указывается предмет (цель и назначение) валютного договора: финансирование конкретного проекта (при регистрации финансовых займов), участие в конкретном проекте (при регистрации совместной деятельности), страна нахождения недвижимости (при подтверждении об уведомлении о недвижимости), объект инвестирования (при регистрации или подтверждении об уведомлении о приобретении или продаже объекта инвестирования), объект (при подтверждении об уведомлении о доверительном управлении, о приобретении (продаже) объекта интеллектуальной собственности).
4. В регистрационном свидетельстве (свидетельстве об уведомлении) сумма валютного договора указывается в валюте договора. Если в валютном договоре конкретная сумма не определена, сумма валютного договора не заполняется.
Если в качестве одной стороны валютного договора выступают как резиденты, так и нерезиденты, сумма валютного договора отражается в части взаимных обязательств между резидентами и нерезидентами (при наличии информации).
В случае уведомления об открытии банковского счета в иностранном банке сумма валютного договора не заполняется.
В случае уведомления об открытии банковского счета в иностранном банке, если условия банковского счета предусматривают в качестве валюты счета две и более валюты, то валюта счета указывается как мультивалютная.
5. Дубликат регистрационного свидетельства, свидетельства об уведомлении оформляется на бланке регистрационного свидетельства, свидетельства об уведомлении в одном экземпляре на государственном и русском языках, заверяется печатью, а также штампом "Дубликат" в правом верхнем углу с указанием даты оформления дубликата. Дубликат регистрационного свидетельства, свидетельства об уведомлении оформляется за номером и датой первоначального регистрационного свидетельства, свидетельства об уведомлении.
Исправленный вариант регистрационного свидетельства, свидетельства об уведомлении оформляется на бланке регистрационного свидетельства, свидетельства об уведомлении в одном экземпляре на государственном и русском языках, заверяется печатью, а также штампом "Исправленное" в правом верхнем углу с указанием даты оформления исправленного экземпляра. Исправленное регистрационное свидетельство, свидетельство об уведомлении оформляется за номером и датой первоначального регистрационного свидетельства, свидетельства об уведомлении. Ошибочный экземпляр регистрационного свидетельства, свидетельства об уведомлении возвращается соответствующему территориальному филиалу Национального Банка.
Копия регистрационного свидетельства, свидетельства об уведомлении заверяется печатью Национального Банка, а также штампом "Копия" в правом верхнем углу.
Приложение 6
к Правилам осуществления
валютных операций в Республике Казахстан

1. Тіркеу куәлігі, хабарлама туралы куәлік тіркеу куәлігінің, хабарлама туралы куәліктің бланкісінде мемлекеттік және орыс тілдерінде бір данада ресімделеді, мөрмен куәландырылады.
2. Тіркеу куәлігінде (хабарлама туралы куәлікте) валюталық шарттың барлық қатысушылары көрсетіледі, мысалы: кредитор, қарыз алушы, агент, төлем агенті, кепілгер, инвестор, инвестициялау объектісі, бағалы қағаздарды сатып алушы, бағалы қағаздарды сатушы, бағалы қағаздарды алушы.
3. Тіркеу куәлігінде (хабарлама туралы куәлікте) валюталық шарттың мәні (мақсаты мен нысанасы) көрсетіледі: нақты бір жобаны қаржыландыру (қаржылай қарыздарын тіркеу кезінде), нақты жобаға қатысу (бірлескен қызметті тіркеу кезінде), жылжымайтын мүлік орналасқан ел (жылжымайтын мүлік туралы хабарлауды растау кезінде), инвестициялау объектісі (инвестициялау объектісін сатып алу немесе сату туралы хабарлауды растау немесе тіркеу кезінде), объект (сенімгерлікпен басқару туралы, зияткерлік меншік объектісін сатып алу (сату) туралы хабарлауды растау кезінде).
4. Тіркеу куәлігінде (хабарлама туралы куәлікте) валюталық шарттың сомасы шарттың валютасында көрсетіледі. Егер валюталық шартта нақты сома белгіленбесе, валюталық шарттың сомасы толтырылмайды.
Егер валюта шартының бір тарабы ретінде резиденттер де, резидент еместер де болса, валюта шартының сомасы резиденттер мен резидент еместер арасындағы өзара міндеттемелері бөлігінде көрсетіледі (ақпарат болған кезде).
Шетел банкінде банк шотын ашу туралы хабарлама болған жағдайда валюталық шарттың сомасы толтырылмайды.
Шетел банкінде банк шотын ашу туралы хабарлама болған жағдайда, егер банк шотының талаптарында валюта ретінде екі және одан да көп валюта көзделсе, шот валютасы мультивалюталық болып көрсетіледі.
5. Тіркеу куәлігінің, хабарлама туралы куәліктің телнұсқасы тіркеу куәлігінің, хабарлама туралы куәліктің бланкісінде бір данада мемлекеттік және орыс тілдерінде ресімделеді, мөрмен, сондай-ақ телнұсқаны ресімдеу күнін көрсете отырып, жоғарғы он жақ бұрышына "Телнұсқа" деген мөртабанмен куәландырылады. Тіркеу куәлігінің, хабарлама туралы куәліктің телнұсқасы бастапқы тіркеу куәлігінің, хабарлама туралы куәліктің тіркеу нөмірімен және күнімен ресімделеді.
Тіркеу куәлігінің, хабарлама туралы куәліктің түзетілген нұсқасы тіркеу куәлігінің, хабарлама туралы куәліктің бланкісінде бір данада мемлекеттік және орыс тілдерінде ресімделеді, мөрмен, сондай-ақ жоғарғы оң жақ бұрышында түзетілген данасын ресімдеу күнін көрсете отырып, "Түзетілген" деген мөртабанмен куәландырылады. Түзетілген тіркеу куәлігі, хабарлама туралы куәлік бастапқы тіркеу куәлігінің, хабарлама туралы куәліктің нөмірімен және күнімен ресімделеді. Тіркеу куәлігінің, хабарлама туралы куәліктің қате жасалған данасы Ұлттық Банктің тиісті аумақтық филиалына қайтарылады.
Тіркеу куәлігінің, хабарлама туралы куәліктің көшірмесі мөрмен, сонымен қатар жоғарғы оң жақ бұрышында "Көшірме" деген Ұлттық Банктің мөртабынымен куәландырылады.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Тiркеу куәлiгiн алуға арналған өтiнiш/Валюталық операция туралы
немесе шетел банкінде банк шотын ашу туралы хабарлама

Сноска. Приложение 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 264 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Заявление на получение регистрационного свидетельства/
Уведомление о валютной операции или об открытии
банковского счета в иностранном банке
от ____________________________________________________________
(наименование юридического лица/фамилия, имя, отчество
(при его наличии) физического лица)
ИИН/БИН ______________________________
1. Валютный договор №_________________ от "____" __________ ____ года
_____________________________________________________________________
(наименование документа)
_____________________________________________________________________
(цель и назначение)
2. Представлены следующие документы в дополнение к валютному договору (заполняется при подаче заявления на получение регистрационного свидетельства):
_____________________________________________________________________
(наименование документа, номер, дата оформления)
_____________________________________________________________________
3. Резидент (резиденты) - участники валютного договора:
наименование юридического лица/фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
адрес _______________________________________________________________
________________________________ телефон ____________________________
4. Нерезидент (нерезиденты) - участники валютного договора:
наименование юридического лица/фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
страна регистрации юридического лица/постоянного проживания физического лица ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Номера ранее выданных регистрационных свидетельств/свидетельств об уведомлении Национального Банка Республики Казахстан по данному валютному договору __________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Представлены следующие заполненные разделы (отметить):
___ раздел 1. Коммерческие кредиты и финансовые займы;
___ раздел 2. Участие в капитале, операции с ценными бумагами, производными финансовыми инструментами;
___ раздел 3. Открытие банковского счета в иностранном банке;
___ раздел 4. Другие операции движения капитала.
Уполномоченное лицо заявителя:
______________ __________________________________________ _________
(должность) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
"____" ___________ 20___ года
Место печати
(при ее наличии)

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
_____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы/жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде)
ЖСН/БСН ______________________________
1. _______жылғы "____" __________ № ___________ валюталық шарт
_____________________________________________________________________
(құжаттың атауы)
_____________________________________________________________________
(мақсаты мен мәнi)
2. Валюталық шартқа қосымша ретiнде мынадай құжаттар ұсынылды (тiркеу
куәлігін алу үшін өтiнiш берген кезде толтырылады)
_____________________________________________________________________
(құжаттың атауы, нөмiрi, ресiмдеу күнi)
3. Валюталық шартқа қатысушы резидент (резиденттер):
заңды тұлғаның атауы/жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған
кезде)
_____________________________________________________________________
мекенжайы ___________________________________________________________
___________________________________________ телефоны ________________
4. Валюталық шартқа қатысушы резидент емес (резидент еместер):
заңды тұлғаның атауы/жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған
кезде)
_____________________________________________________________________
заңды тұлғаның тiркелген/жеке тұлғаның тұрғылықты тұрған елi ________
_____________________________________________________________________
5. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінін осы валюталық шарт
бойынша бұрын берілген тіркеу куәліктерінің/хабарлама туралы
куәліктерінің нөмірі ________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Мынадай толтырылған бөлiмдер ұсынылды (белгiленсiн):
___ 1-бөлiм. коммерциялық кредиттер және қаржылай қарыздар;
___ 2-бөлiм. капиталға, бағалы қағаздармен және туынды қаржы
құралдарымен операцияға қатысу;
___ 3-бөлiм. шетел банкiнде банк шотын ашу;
___ 4-бөлiм. капитал қозғалысының басқа да операциялары.
Өтiнiш берушiнiң уәкiлеттi тұлғасы:
________________ _______________________________________ ____________
(лауазымы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)) (қолы)
20___ жылғы "____" ___________
Мөр орны
(ол болған кезде)

Раздел 1. Коммерческие кредиты и финансовые займы
1. Тип операции (отметить):
___ финансовый заем, коммерческий кредит резидента нерезиденту;
___ финансовый заем, коммерческий кредит нерезидента резиденту.
2. Сумма валютного договора _________________________________________
(в валюте валютного договора)
Валюта договора _____________________________________________________
3. Рамочное соглашение (при наличии) №__________________
от "____" _______________ _____года
_____________________________________________________________________
(наименование документа)
4. Отношение нерезидента к резиденту (отметить):
1) _____ прямое владение нерезидентом 10 % и более голосующих акций, голосов участников резидента;
2) _____ косвенное владение нерезидентом 10 % и более голосующих акций, голосов участников резидента;
3) _____ прямое владение резидентом 10 % и более голосующих акций, голосов участников нерезидента;
4) _____ косвенное владение резидентом 10 % и более голосующих акций, голосов участников нерезидента;
5) _____ резидент и нерезидент не имеют никакого контроля или влияния друг на друга, но находятся под контролем или влиянием одного и того же инвестора, прямо или косвенно владеющего не менее 10 % голосующих акций, голосов участников резидента;
6) _____ иное.
5. Ставка вознаграждения (интереса) за пользование кредитом _____________________________% годовых (в случае плавающей процентной ставки указывается база ее исчисления и размер маржи)
6. Ставка за просроченные платежи по основному долгу:
за каждый день просрочки ___________________________________________;
иное (расшифровать) ________________________________________________.
7. Сопутствующие платежи (комиссия за организацию, управление, обязательства и другое)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(в процентах от суммы кредита, основного долга и т.п.)
8. Краткая характеристика операции (инструкция по оплате, схема движения средств и другое)
9. Сведения об агенте (операторе, организаторе) (при наличии):
резидент ____________ нерезидент ___________ (отметить)
наименование юридического лица ______________________________________
_____________________________________________________________________
Информация о резиденте: адрес _______________________________________
_____________________________________________________________________
________________________________ телефон ____________________________
код ОКПО______________________ИИН/БИН________________________________
Информация о нерезиденте: страна регистрации ________________________

1-бөлiм. Коммерциялық кредиттер және қаржылай қарыздар
1. Операция түрі (белгіленсін):
___ резиденттің резидент емеске берген қаржылай қарызы, коммерциялық кредиті;
___ резидент еместің резидентке берген қаржылай қарызы, коммерциялық кредиті.
2. Валюталық шарттың сомасы _________________________________________
(валюталық шарттың валютасында)
Шарттың валютасы ____________________________________________________
3. _____жылғы "___" _______________ №____________ ___________________
__________________________________негіздемелік келісім (болған кезде)
(құжаттың атауы)
4. Резиденттiң резидент емеске қатысы (белгiленсiн):
1)_____ резидент еместің резиденттің дауыс беретін акцияларының, қатысушылары дауыстарының 10% және одан астамына тікелей иелік етуі;
2) _____ резидент еместің резиденттің дауыс беретін акцияларының, қатысушылары дауыстарының 10% және одан астамына жанама иелік етуі;
3) _____ резиденттің резидент еместің дауыс беретін акцияларының, қатысушылары дауыстарының 10% және одан астамына тікелей иелік етуі;
4) _____ резиденттің резидент еместің дауыс беретін акцияларының, қатысушылары дауыстарының 10% және одан астамына жанама иелік етуі;
5) _____ резидент және резидент емес ешқандай бақылау жасамайды немесе бір-біріне ықпал етпейді, бірақ резиденттің дауыс беретін акцияларының, қатысушылары дауыстарының кемінде 10% тікелей немесе жанама иелік ететін бір инвестордың бақылауында немесе ықпалында болады;
6) _____ өзге.
5. Кредиттi пайдаланғаны үшiн сыйақы (мүдде) мөлшерлемесі жылдық __________________% (өзгермелi пайыздық мөлшерлеме болған жағдайда оны есептеу базасы және маржа мөлшерi көрсетiледi)
6. Негiзгi борыш бойынша мерзiмi өткен төлемдер үшiн мөлшерлеме:
мерзiмi өткен әрбiр күнге;___________________________________________
өзге (талдап көрсетілсін) __________________________________________.
7. Iлеспе төлемдер (ұйымдастырғаны, басқарғаны, мiндеттемелер және басқа үшiн комиссия) ________________________________________________
_____________________________________________________________________
(кредит сомасының, негiзгi борыштың және т.б. соманың пайыздармен)
8. Операцияның қысқаша сипаттамасы (ақы төлеу бойынша нұсқау, қаражат қозғалысының схемасы және басқасы) __________________________________
_____________________________________________________________________
9. Агент (оператор, ұйымдастырушы) туралы мәлiметтер (болған кезде):
резидент ____________ резидент емес ___________ (белгiленсiн)
заңды тұлғаның атауы ________________________________________________
_____________________________________________________________________
Резидент туралы ақпарат: мекен-жайы _________________________________
_____________________________________________________________________
__________________ ____________________ ____________телефоны ________
КҰЖЖ коды ___________________ ЖСН/БСН________________________________
Резидент емес туралы ақпарат: тiркелген елi _________________________

10. Наличие особых условий (отметить):
____ право заемщика на пролонгацию;
____ право заемщика на досрочное погашение;
____ право кредитора требовать досрочного погашения задолженности;
____ прочее (расшифровать) __________________________________________
____________________________________________________________________.
11. Сведения о контрактах, финансируемых в рамках данного валютного договора (указываются при наличии банками и иными финансовыми институтами):
11.1. сведения об аппликанте (клиенте банка или иного финансового института, запрашивающего финансирование):
резидент ____________ нерезидент ___________ (отметить)
наименование юридического лица/фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица ___________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Информация о резиденте: адрес _______________________________________
_________________________ телефон ___________________________________
код ОКПО ______________________ИИН/БИН _____________________________
Информация о нерезиденте: страна регистрации юридического лица/постоянного проживания физического лица
_____________________________________________________________________
11.2. сведения о финансируемых контрактах:
номер контракта ________________________________ дата _______________
цель и назначение контракта _________________________________________
_____________________________________________________________________
сумма контракта __________________________ валюта ___________________
(тысяч единиц валюты)
учетный номер контракта или номер паспорта сделки для контрактов на экспорт или импорт, по которым требуется получение учетного номера контракта ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
11.3. сведения о бенефициаре (участнике контракта):
резидент ____________ нерезидент ___________ (отметить)
наименование юридического лица/фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица ___________________________________________
_____________________________________________________________________
Информация о резиденте: адрес _______________________________________
_________________________ телефон ___________________________________
код ОКПО ________________________ ИИН/БИН ___________________________
Информация о нерезиденте: страна регистрации юридического лица/постоянного проживания физического лица ________________________
_____________________________________________________________________

10. Айрықша жағдайлардың болуы (белгiленсiн):
____ қарыз алушының ұзартуға құқығы;
____ қарыз алушының мерзiмiнен бұрын өтеу құқығы;
____ кредитордың берешектi мерзiмiнен бұрын өтеудi талап ету құқығы;
____ басқа да (талдап жазу) _________________________________________
____________________________________________________________________.
11. Осы валюталық шарт шеңберiнде қаржыландыратын келiсiмшарттар туралы мәлiметтер (бар болған кезде банктер және өзге де қаржы институттары көрсетеді):
11.1. аппликант (банктiң немесе өзге қаржы институтының қаржыландыруды сұрататын клиентi) туралы мәлiметтер:
резидент ____________ резидент емес ___________ (белгiленсiн)
заңды тұлғаның атауы/жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Резидент туралы ақпарат: мекенжайы __________________________________
____________________________________________ телефоны _______________
КҰЖЖ коды ______________________ЖСН/БСН _____________________________
Резидент емес туралы ақпарат: заңды тұлғаның тiркелген/жеке тұлғаның тұрғылықты тұрған елi
_____________________________________________________________________
11.2. қаржыландырылатын келiсiмшарттар туралы мәлiметтер:
келiсiмшарттың нөмiрi _____________________________ күні ____________
келiсiмшарттың мақсаты мен мәнi _____________________________________
_____________________________________________________________________
келiсiмшарттың сомасы ___________________ валютасы __________________
(валютаның мың бiрлiгi)
келiсiмшарттың есептік нөмірі немесе келiсiмшарттың есептік нөмірін алу талап етілетін экспортқа немесе импортқа арналған келiсiмшарттар үшін мәміле паспортының нөмірі ______________________________________
_____________________________________________________________________
11.3. бенефициар (келiсiмшартқа қатысушы) туралы мәлiмет:
резидент ____________ резидент емес ___________ (белгіленсін)
заңды тұлғаның атауы/жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) ______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Резидент туралы ақпарат: мекенжайы __________________________________
________________________________ телефоны ___________________________
КҰЖЖ коды ______________________ЖСН/БСН _____________________________
Резидент емес туралы ақпарат: заңды тұлғаның тiркелген/жеке тұлғаның тұрғылықты тұрған елi _______________________________________________
_____________________________________________________________________

11.4. форма финансирования банка или иного финансового института кредитором (отметить):
___ поступление средств на счет банка или иного финансового института;
___ оплата кредитором бенефициару;
___ иное (расшифровать)_____________________________________________.
12. График поступления средств и погашения задолженности
тысяч единиц валюты договора
Поступление средств по кредиту заемщику
Платежи по обслуживанию кредита заемщиком
дата
сумма
дата
погашение основного долга
оплата вознаграждения
А
1
Б
2
3
ИТОГО
ИТОГО
из них на дату подачи заявления
из них на дату подачи заявления
13. Примечание ______________________________________________________
_____________________________________________________________________
Раздел 2. Участие в капитале, операции с ценными бумагами и производными финансовыми инструментами
1. Тип операции (отметить):
1) ___ приобретение резидентами долей участия в уставном капитале нерезидентов, внесение резидентами вкладов в целях обеспечения участия в капитале нерезидентов;
2) ___ приобретение резидентами акций, паев, депозитарных расписок эмитентов-нерезидентов;
3) ___ приобретение резидентами иных ценных бумаг эмитентов-нерезидентов;
4) ___ приобретение нерезидентами долей участия в уставном капитале резидентов, внесение нерезидентами вкладов в целях обеспечения участия в капитале резидентов;
5) ___ приобретение нерезидентами акций, паев, депозитарных расписок эмитентов-резидентов;
6) ___ приобретение нерезидентами иных ценных бумаг эмитентов-резидентов;
7) ___ операции с производными финансовыми инструментами.
1.1. отношение нерезидента к резиденту (заполняется для типов операций 3), 6)):
1) _____ прямое владение нерезидентом 10 % и более голосующих акций, голосов участников резидента;
2) _____ косвенное владение нерезидентом 10 % и более голосующих акций, голосов участников резидента;
3) _____ прямое владение резидентом 10 % и более голосующих акций, голосов участников нерезидента;
4)_____ косвенное владение резидентом 10 % и более голосующих акций, голосов участников нерезидента;
5) _____ резидент и нерезидент не имеют никакого контроля или влияния друг на друга, но находятся под контролем или влиянием одного и того же инвестора, прямо или косвенно владеющего не менее 10 % голосующих акций, голосов участников резидента;

11.4. кредитордың банктi немесе өзге қаржы институтын қаржыландыру нысаны (белгiленсiн):
___ қаражаттың банктiң немесе өзге қаржы институтының шотына түсуi;
___ кредитордың бенефициарға ақы төлеуi;
___ өзге (талдап көрсетілсін)_______________________________________.
12. Қаражаттың түсу және берешектi өтеу кестесi
шарт валютасының мың бiрлiгi
Қарыз алушыға кредит бойынша қаражаттың түсуi
Қарыз алушының кредитке қызмет көрсетуi бойынша төлемдер
күнi
сомасы
күнi
негізгі борышты өтеу
сыйақы төлеу
А
1
Б
2
3
ЖИЫНТЫҒЫ
ЖИЫНТЫҒЫ
оның iшiнде
өтiнiш беру
күнiне
оның iшiнде өтiнiш беру
күнiне
13. Ескертпе ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2-бөлiм. Капиталға, бағалы қағаздармен және туынды қаржы құралдарымен
операцияларға қатысу
1. Операция түрi (белгiленсiн):
1) ___ резиденттердің резидент еместердің жарғылық капиталындағы қатысу үлесін сатып алуы, резиденттердің резидент еместердің жарғылық капиталына қатысуын қамтамасыз ету мақсатында салымдар енгізуі;
2) ___ резиденттердің резидент емес-эмитенттердің акцияларын, пайларын, депозитарлық қолхаттарын сатып алуы;
3) ___ резиденттердің резидент емес-эмитенттердің өзге бағалы қағаздарын сатып алуы;
4) ___ резидент еместердің резиденттердің жарғылық капиталындағы қатысу үлесін сатып алуы, резидент еместердің резиденттердің жарғылық капиталына қатысуын қамтамасыз ету мақсатында салымдар енгізуі;
5) ___ резидент еместердің резидент-эмитенттердің акцияларын, пайларын, депозитарлық қолхаттарын сатып алуы;
6) ___ резидент еместердің резидент-эмитенттердің өзге бағалы қағаздарын сатып алуы;
7) ___ туынды қаржы құралдарымен операциялар.
1.1. резиденттiң резидент емеске қатысы (3), 6) операциялар түрлері үшін толтырылады):
1) _____ резидент еместің резиденттің дауыс беретін акцияларының, қатысушылары дауыстарының 10% және одан астамына тікелей иелік етуі;
2) _____ резидент еместің резиденттің дауыс беретін акцияларының, қатысушылары дауыстарының 10% және одан астамына жанама иелік етуі;
3) _____ резиденттің резидент еместің дауыс беретін акцияларының, қатысушылары дауыстарының 10% және одан астамына тікелей иелік етуі;
4) _____ резиденттің резидент еместің дауыс беретін акцияларының, қатысушылары дауыстарының 10% және одан астамына жанама иелік етуі;
5) _____ резидент және резидент емес ешқандай бақылау жасамайды немесе бір-біріне ықпал етпейді, бірақ резиденттің дауыс беретін акцияларының, қатысушылары дауыстарының кемінде 10% тікелей немесе жанама иелік ететін бір инвестордың бақылауында немесе ықпалында болады;

6) _____ иное.
2. Сведения об инвесторе (не заполняется, если заявитель является инвестором):
резидент _______ нерезидент _______ (отметить)
наименование юридического лица/фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица ___________________________________________
_____________________________________________________________________
Информация о резиденте: адрес _______________________________________
_______________________________ телефон _____________________________
код ОКПО ____________________ ИИН/БИН________________________________
Информация о нерезиденте: страна регистрации юридического лица/постоянного проживания физического лица
_____________________________________________________________________
3. Сведения о продавце (не заполняется, если заявитель является продавцом):
резидент _______ нерезидент _______ (отметить)
наименование юридического лица/фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица ___________________________________________
_____________________________________________________________________
Информация о резиденте: адрес _______________________________________
_______________________________ телефон _____________________________
код ОКПО _______________________ ИИН/БИН ___________________________
Информация о нерезиденте: страна регистрации юридического лица/постоянного проживания физического лица ________________________
_____________________________________________________________________
4. Сведения о валютном договоре:
сумма валютного договора ____________________________________________
(цифрами и прописью в валюте валютного договора)
валюта валютного договора ___________________________________________
ставка за просроченные платежи ______________за каждый день просрочки
сопутствующие платежи (комиссия за организацию, управление, обязательства и другое) _____________________________________________
(расшифровать)
предоставлено средств по валютному договору на дату подачи заявления:
Отправитель
Бенефициар
Дата
Сумма, тысяч единиц валюты валютного договора
краткая характеристика операции (инструкция по оплате, схема движения средств и другое)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Сведения об объекте инвестирования (не заполняется, если заявитель является объектом инвестирования):
резидент _______ нерезидент _______ (отметить)
наименование ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Информация о резиденте: адрес (область, город) ______________________
код ОКПО ______________________ ИИН/БИН _____________________________
Информация о нерезиденте: страна регистрации ________________________

6) _____ өзге.
2. Инвестор туралы мәлiмет (егер өтiнiш берушi инвестор болып табылса толтырылмайды):
резидент _______ резидент емес _______ (белгiленсiн)
заңды тұлғаның атауы/жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) ______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Резидент туралы ақпарат: мекенжайы
____________________________________________ телефоны _______________
КҰЖЖ коды__________________ ЖСН/БСН__________________________________
Резидент емес туралы ақпарат: заңды тұлғаның тiркелген/жеке тұлғаның тұрғылықты тұрған елi _______________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Сатушы туралы мәлiмет (өтiнiш берушi сатушы болып табылса толтырылмайды):
резидент _______ резидент емес _______ (белгiленсiн)
заңды тұлғаның атауы/жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Резидент туралы ақпарат: мекенжайы ______________ телефоны___________
КҰЖЖ коды ___________ ____ЖСН/БСН ___________________________________
Резидент емес туралы ақпарат: заңды тұлғаның тiркелген/жеке тұлғаның тұрғылықты тұрған елi _______________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Валюталық шарт туралы мәлiмет:
валюталық шарттың сомасы ____________________________________________
(валюталық шарттың валютасындағы цифрлармен және жазумен)
валюталық шарттың валютасы __________________________________________
мерзiмi өткен төлемдер үшiн мөлшерлеме ______________________________
мерзiмi өткен әрбiр күн үшiн iлеспе төлемдер (ұйымдастырғаны, басқарғаны үшiн комиссия, мiндеттемелер және тағы басқалар) _____________________________________________________________________
(талдап көрсетілсін)
өтiнiш берiлген күнi валюталық шарт бойынша ұсынылған қаражат:
Жөнелтуші
Бенефициар
Күнi
Сомасы, валюталық шарт валютасының мың бiрлiгi
операцияның қысқаша сипаттамасы (ақы төлеу жөніндегі нұсқаулық, қаражат қозғалысының схемасы және басқа)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Инвестициялау объектiсi туралы мәлiмет (егер өтiнiш берушi инвестициялау объектiсi болып табылса толтырылмайды):
резидент _______ резидент емес _______ (белгiленсiн)
атауы _______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Резидент туралы ақпарат: мекенжайы (облыс, қала) ____________________
КҰЖЖ коды _______________________ ЖСН/БСН ___________________________
Резидент емес туралы ақпарат: тiркелген елi _________________________

6. Капитал объекта инвестирования (заполняется в случае осуществления операций с акциями, долями участия, паями):
До проведения операции по валютному договору
После проведения операции по валютному договору
сумма
валюта
сумма
валюта
1.
Уставный капитал объекта инвестирования, тысяч единиц валюты по учредительным документам
1.1
в том числе по инвесторам
2.
Капитал объекта инвестирования (иной, чем уставный), паи в стоимостном выражении, тысяч единиц валюты
2.1
в том числе по инвесторам
3.
Доля инвестора (инвесторов) в капитале объекта инвестирования, в %
3.1.
в том числе по инвесторам

6. Инвестициялау объектiсiнiң капиталы (акциялармен, қатысу үлесiмен, пайлармен операцияларды жүзеге асырған жағдайда толтырылады):
Валюталық шарт
бойынша операция
жүргiзілгенге дейiн
Валюталық шарт
бойынша операция
жүргiзiлгеннен кейiн
сомасы
валютасы
сомасы
валютасы
1.
Инвестициялау объектiсiнiң жарғылық капиталы, құрылтай құжаттары бойынша валютаның мың бiрлiгi
1.1
оның iшiнде инвесторлар бойынша
2.
Инвестициялау объектiсiнiң капиталы (жарғылықтан өзгеше), құндық көрсетудегі пайлар, валютаның мың бiрлiгi
2.1
оның iшiнде инвесторлар бойынша
3.
Инвестордың (инвесторлардың) инвестициялау
объектiсi капиталындағы үлесi %
3.1.
оның iшiнде инвесторлар бойынша

7. Информация об акциях объекта инвестирования (заполняется в случае осуществления операций с акциями):
До проведения операции по валютному договору
После проведения операции по валютному договору
простые
привилегированные
простые
привилегированные
1.
Количество акций, принадлежащее инвестору(ам), штук
1.1
в том числе по инвесторам
8. Информация об акциях объекта инвестирования, приобретаемых инвестором (инвесторами) по валютному договору:
Вид акции (простая/привилегированная, с правом/без права голоса)
Международный идентификационный номер (ISIN) либо национальный идентификационный номер (НИН)
Номинальная стоимость или цена размещения одной ценной бумаги (единиц валюты)
Валюта выпуска (размещения)
9. Сведения о долговых ценных бумагах, паях инвестиционных фондов, приобретаемых инвестором (инвесторами):
ISIN/НИН ____________________________________________________________
количество ценных бумаг ________________________________________ штук
номинальная стоимость одной ценной бумаги _____________ единиц валюты
валюта выпуска ______________________________________________________
Для паев инвестиционного фонда
вид фонда (акционерный, паевой, открытый, закрытый, интервальный, иной (указать))______________________________________________________
управляющая компания ________________________________________________
(наименование, страна)
10. Сведения о депозитарных расписках:
ISIN/НИН депозитарной расписки ______________________________________
дата выпуска ________________________________________________________
количество депозитарных расписок: __________________ штук до проведения операции, ___________________ штук после проведения операции.
Соотношение единиц депозитарной расписки и базового актива:
_________________ штук депозитарной расписки = _____________________ штук базового актива
10.1. Сведения о базовом активе депозитарных расписок:
вид ценной бумаги: ________ акции, _________ облигации (указать)
количество единиц базового актива, конвертированных в депозитарные расписки: _______________штук до проведения операции,
____________ штук после проведения операции.
10.2. Эмитент депозитарной расписки:
резидент _______ нерезидент _______ (отметить)
наименование юридического лица ______________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Информация о нерезиденте: страна регистрации ________________________
Cектор экономики нерезидента ________________________________________

7. Инвестициялау объектiсiнiң акциялары туралы ақпарат (акциялармен операцияларды жүзеге асырған жағдайда толтырылады):
Валюталық шарт бойынша
операция жүргiзілгенге
дейiн
Валюталық шарт бойынша операция жүргiзілгеннен
кейiн
жай
артық-
шылықты
жай
артық-
шылықты
1.
Инвесторға (инвесторларға) тиесiлi дауыс берушi акциялардың саны, данасы
1.1
оның iшiнде инвесторлар бойынша
8. Инвестор (инвесторлар) валюталық шарт бойынша сатып алатын инвестициялау объектiсiнiң акциялары туралы ақпарат:
Акцияның түрi (жай/артық-
шылықты, дауыс беру құқығы бар/құқығы жоқ)
Халықаралық сәйкестендiру
нөмiрi (ISIN) немесе ұлттық
сәйкестендiру нөмiрi (ҰСН)
Бiр бағалы қағаздың
номиналдық құны немесе орналастыру
бағасы (валюта бiрлiгi)
Шығару (орналастыру) валютасы
9. Инвестор (инвесторлар) сатып алатын борыштық бағалы қағаздар, инвестициялық қорлардың пайлары туралы мәлiметтер:
ISIN/ҰСН ____________________________________________________________
бағалы қағаздардың саны ________________________________________ дана
бiр бағалы қағаздың номиналдық құны __________________ валюта бiрлiгi
шығару валютасы _____________________________________________________
Инвестициялық қордың пайлары үшін
қор түрі (акционерлік, пайлық, ашық, жабық, аралық, өзге (көрсетілсін))
_____________________________________________________________________
басқарушы компания __________________________________________________
(атауы, елі)
10. Депозитарлық қолхаттар туралы мәлiметтер:
депозитарлық қолхаттың ISIN/ҰСН _____________________________________
шығару күнi _________________________________________________________
депозитарлық қолхаттың саны: операция жүргiзілгенге дейiн____________
дана, операция жүргiзілгеннен кейiн __________________ дана.
Депозитарлық қолхат пен базалық актив бiрлiктерiнiң арақатынастары:
_____________ дана депозитарлық қолхат = _________________ дана
базалық актив
10.1. Депозитарлық қолхаттың базалық активтерi туралы мәлiметтер:
бағалы қағаздың түрi: ____ акциялар, _____ облигациялар (көрсетiлсiн)
депозитарлық қолхаттарға айырбасталған базалық активтер бiрлiктерiнiң
саны: операция жүргiзілгенге дейiн __________________ дана, операция
жүргiзілгеннен кейiн ___________________ дана.
10.2. Депозитарлық қолхат эмитентi:
резидент _______ резидент емес _______ (белгiленсiн)
атауы _______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Резидент емес туралы ақпарат: тiркелген ел __________________________
Резидент еместің экономика секторы __________________________________

11. Сведения о производных финансовых инструментах:
вид производного финансового инструмента (указать):
___ опцион, ___ форвард, ___ фьючерс, ______ иное (расшифровать)
_____________________________________________________________________
наименование базового актива производного финансового инструмента
_____________________________________________________________________
ISIN/НИН ценной бумаги ______________________________________________
12. Примечание ______________________________________________________
_____________________________________________________________________
Раздел 3. Открытие банковского (в том числе сберегательного) счета в иностранном банке
1. Иностранный банк _________________________________________________
(наименование, адрес, код SWIFT и иные банковские реквизиты) 2. Валюта банковского счета _________________________________________
3. Номер банковского счета __________________________________________
4. Тип банковского счета (отметить):
____ текущий счет резидента, филиала (представительства) резидента с местонахождением в Республике Казахстан;
____ текущий счет филиала (представительства) резидента с местонахождением за пределами Республики Казахстан;
____ вклад резидента;
____ прочее (расшифровать) __________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Ставка вознаграждения (интереса) по банковскому счету (% годовых)
_____________________________________________________________________
(в случае плавающей процентной ставки указывается база ее
исчисления и размер маржи)
6. Местонахождение филиала (представительства) резидента ____________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(страна, адрес)
7. Примечание _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
Раздел 4. Другие операции движения капитала
1. Тип операции (отметить):
____ приобретение права собственности на недвижимость;
____ приобретение полностью исключительного права на объекты интеллектуальной собственности;
____ исполнение обязательств участника совместной деятельности;
____ передача денег и иного имущества в доверительное управление.
2. Сведения о валютном договоре:
сумма валютного договора ____________________________________________
(цифрами и прописью в валюте валютного договора)
валюта валютного договора ___________________________________________
ставка вознаграждения (интереса) за использование средств (при наличии):
__________________________________________________________ % годовых
(в случае плавающей процентной ставки указывается база ее исчисления и размер маржи)
сопутствующие платежи (при наличии) _________________________________
(расшифровать)
_____________________________________________________________________
Краткая характеристика операции (инструкция по оплате, схема движения средств и другое) ___________________________________________________
_____________________________________________________________________

11. Туынды қаржы құралдары туралы мәлiмет:
туынды қаржы құралының түрi (көрсетiлсiн):
___ опцион, ___ форвард, ___ фьючерс, ______ өзге (талдап көрсетілсін)
_____________________________________________________________________
туынды қаржы құралының базалық активiнiң атауы
_____________________________________________________________________
Бағалы қағаздың ISIN/ҰСН ____________________________________________
12. Ескертпе ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3-бөлiм. Шетел банкiнде банк шотын (оның ішінде жинақ) ашу
1. Шетел банкi ______________________________________________________
(атауы, мекенжайы, SWIFT коды және өзге банктiк деректемелер)
_____________________________________________________________________
2. Банк шотының валютасы ____________________________________________
3. Банк шотының нөмірі ______________________________________________
4. Банк шотының түрі (белгiленсiн):
____ резиденттің, Қазақстан Республикасында орналасқан резидент филиалының (өкілдігінің) ағымдағы шоты;
____ Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан резидент филиалының (өкілдігінің) ағымдағы шоты;
____ резиденттiң салымы;
____ басқа да (талдап көрсетілсін) __________________________________
____________________________________________________________________.
5. Банк шоты бойынша сыйқақы (мүдде) мөлшерлемесі (жылдық %)
_____________________________________________________________________
(өзгермелi пайыздық мөлшерлеме болған жағдайда оны есептеу базасы
және маржа мөлшерi көрсетiледi)
6. Резидент филиалының (өкiлдiгiнiң) орналасқан жерi ________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(елi, мекен-жайы)
7. Ескертпе__________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4-бөлiм. Капитал қозғалысының басқа операциялары
1. Операция түрi (белгiленсiн):
____ жылжымайтын мүлiкке меншiк құқығын сатып алу;
____ зияткерлiк меншiк объектiлерiне айрықша құқықты толық сатып алу;
____ бiрлескен қызметке қатысушының мiндеттемелерiн орындау;
____ ақшаны және мүлiктi сенiмгерлiк басқаруға беру.
2. Валюталық шарт туралы мәлiметтер:
валюталық шарттың сомасы ____________________________________________
(валюталық шарттың валютасында цифрлармен және жазумен)
валюталық шарттың валютасы __________________________________________
қаражатты пайдалану үшiн (болған кезде) сыйақы мөлшерлемесі (мүддесі):
____________________________________________________________ жылдық %
(өзгермелi пайыздық мөлшерлеме болған жағдайда оны есептеу базасы
және маржа мөлшерi көрсетiледi)
ілеспе төлем (болған кезде) _________________________________________
(талдап көрсетілсін)
_____________________________________________________________________
Операцияның қысқаша сипаттамасы (ақы төлеу жөніндегі нұсқаулық,
қаражаттың қозғалу схемасы және басқа)_______________________________
_____________________________________________________________________

3. Сведения об объекте:
3.1. недвижимость ___________________________________________________
(страна, адрес)
3.2. объект интеллектуальной собственности __________________________
_____________________________________________________________________
(краткое описание объекта)
3.3. совместная деятельность ________________________________________
_____________________________________________________________________
(краткое описание проекта)
3.4. доверительное управление _______________________________________
_____________________________________________________________________
(краткое описание цели)
4. Предоставлено средств по валютному договору на дату подачи заявления:
Отправитель
Бенефициар
Дата
Сумма, тысяч единиц валюты валютного договора
5. Примечание _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
Приложение
к форме "Заявление на получение
регистрационного свидетельства/
Уведомление о валютной операции
или об открытии банковского
счета в иностранном банке"
Пояснение по заполнению заявления на получение регистрационного
свидетельства, уведомления о валютной операции или об открытии
банковского счета в иностранном банке
Разделы 1-4 заполняются при подаче заявления на получение регистрационного свидетельства, при уведомлении о соответствующей валютной операции или банковском счете в иностранном банке. Незаполненные разделы не представляются.
В поле "Примечание" отражаются условия договора, которые заявитель считает необходимым отразить в регистрационном свидетельстве (свидетельстве об уведомлении), включая способ (порядок) образования суммы валютного договора, в случае, если она не зафиксирована.
В Разделе 1 "Коммерческие кредиты и финансовые займы":
В пункте 3 указывается рамочное соглашение (генеральное соглашение, кредитная линия и другое), определяющее рамочные условия кредитования отдельных сделок, в том числе валютного договора, подлежащего регистрации.
В пункте 12 отражается информация о поступлении средств резиденту и погашении им задолженности по валютному договору (в случае финансовых займов и коммерческих кредитов, предоставленных нерезидентами резидентам), а также о поступлении средств нерезиденту и погашении им задолженности (в случае финансовых займов и коммерческих кредитов, предоставленных резидентами нерезидентам) в тысяч единиц валюты договора.
В графе А указывается фактическая и (или) предполагаемая (в будущем) дата поступления средств, как в денежной форме, так и в форме товаров, работ, услуг, а в графе 1 – сумма поступлений. Если сумма договора не оговорена, то в графе 1 отражается информация только о фактическом поступлении средств.

3. Объект туралы мәлiметтер:
3.1. жылжымайтын мүлiк ______________________________________________
(елi, мекенжайы)
3.2. зияткерлiк меншiк объектiсi ____________________________________
_____________________________________________________________________
(объектiнiң қысқаша сипаты)
3.3. бiрлескен қызмет _______________________________________________
_____________________________________________________________________
(жобаның қысқаша сипаты)
3.4. сенiмгерлiк басқару ____________________________________________
_____________________________________________________________________
(мақсаттың қысқаша сипаттамасы)
4. Өтiнiш берiлген күнi валюталық шарт бойынша ұсынылған қаражат:
Жөнелтуші
Бенефициар
Күнi
Сомасы, валюталық шарт валютасының мың бiрлiгi
5. Ескертпе _________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тiркеу куәлiгiн алуға арналған өтiнiш/
Валюталық операция туралы немесе
шетел банкінде банк шотын
ашу туралы хабарлама"
нысанына қосымша
Тіркеу куәлігін алу үшін өтінішті, валюталық операциялар
немесе шетел банкінде банк шотын ашу туралы хабарламаны
толтыру бойынша түсіндірме
1-4-бөлiмдер тiркеу куәлігін алуға арналған өтiнiшті беру, тиiстi валюталық операция немесе шетел банкінде банк шоты туралы хабарлама кезiнде толтырылады. Толтырылмаған бөлiмдер ұсынылмайды.
"Ескертпе" жолында егер валюталық шарттың сомасы тiркелмесе, валюталық шарт сомасының құралу тәсiлiн (тәртiбiн) қоса алғанда, өтiнiш берушi тiркеу куәлiгiнде (хабарлама туралы куәлiкте) көрсету қажеттi деп санайтын шарттың талаптары көрсетіледі.
"Коммерциялық кредиттер мен қаржылай қарыздар" 1-бөлiмінде:
3-тармақта жекелеген мәмiлелердi, оның iшiнде тiркеуге жататын валюталық шарттарды кредиттеудiң негіздемелік талаптарын айқындайтын негіздемелік келiсiм (бас келiсiм, кредиттiк желi және басқа да) көрсетiледi.
12-тармақта резидентке қаражаттың түсуi және оның валюталық шарт бойынша берешектi өтеуi (резидент еместер резиденттерге ұсынған қаржылай қарыздар мен кредиттер жағдайында) туралы, сондай-ақ резидент емеске қаражаттың түсуi және оның берешектi өтеуi (резиденттер резидент еместерге ұсынған қаржылай қарыздар мен кредиттер жағдайында) туралы ақпарат шарт валютасының мың бірлігінде көрсетіледі.
А-бағанында қаражаттың ақшалай нысанында және сол сияқты тауар, жұмыс, көрсетілетін қызмет нысанында түсуiнiң нақты және (немесе) болжамды (болашақтағы) күнi, ал 1-бағанда түсiмдер сомасы көрсетiледi. Егер шарт сомасы келісілмесе, онда 1-бағанда тек қаражаттың нақты түсуi туралы ақпарат көрсетіледі.

Информация о платежах (как в денежной, так и в иных формах) по обслуживанию задолженности отражается в графах Б, 2, 3. В графе Б – фактическая и (или) предполагаемая (в будущем) дата проведения платежа. В графах 2 и 3 – погашение основного долга и оплата вознаграждения, соответственно. В случае плавающей процентной ставки предполагаемая сумма оплаты вознаграждения рассчитывается, исходя из значения базы на дату подачи заявления (уведомления), если иное не установлено валютным договором.
В случае проведения резидентом или нерезидентом авансовых платежей указываются соответствующая дата проведения платежа и сумма в графах Б и 2.
Итоговые суммы в графах 1 и 2 равны между собой и сумме договора или сумме фактического поступления средств на дату подачи заявления, если сумма договора не оговорена.
Общая сумма валютных операций, проведенных до момента обращения за регистрацией (с уведомлением), указывается в соответствующих графах строки "из них на дату подачи заявления".
При наличии опциона на пролонгацию в графе Б указывается срок погашения, установленный основным договором.
Если в валютном договоре сумма состоит из нескольких сумм в разных валютах, то в пункте 12 график поступления средств и погашения задолженности составляется по каждой валюте договора отдельно.
В Разделе 2 "Участие в капитале, операции с ценными бумагами, производными финансовыми инструментами":
В случае осуществления операций с акциями заполняются пункты 2-8, с голосами участников – пункты 2-6.
В случае приобретения резидентами (нерезидентами) иных ценных бумаг эмитентов-нерезидентов (резидентов) и паев инвестиционных фондов нерезидентов (резидентов) заполняются пункты 2-5, 9.
В случае осуществления операций с производными финансовыми инструментами заполняются пункты 4 и 11, а если базовым активом является ценная бумага – пункты 5-10.
Приложение 7
к Правилам осуществления
валютных операций в Республике Казахстан
Сноска. Приложение 7 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 264 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Отчет об освоении и обслуживании
коммерческого кредита, финансового займа"
Отчетный период: __________ квартал ____ года
Индекс: ПР-К/Э-7
Периодичность: ежеквартальная
Представляет: Резидент
Куда представляется: территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан по месту регистрации валютного договора
Срок представления: до 10 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
Форма
Резидент_____________________________________________________________
(наименование юридического лица/фамилия, имя, отчество
(при его наличии) физического лица)
ИИН/БИН ___________________________________
Номер регистрационного свидетельства Национального Банка ____________
Валюта договора _________________________
тысяч единиц валюты валютного договора
Код строки
Наименование показателей
Всего
в том числе в виде денег
А
Б
1
2
10
Ставка, по которой начисляется вознаграждение по кредиту в отчетном периоде (% годовых)
Х

Берешекке қызмет көрсету бойынша төлемдер (ақшалай және сол сияқты өзге нысандардағы) туралы ақпарат Б, 2, 3-бағандарда көрсетіледі. Б–бағанында төлем жүргiзудiң нақты және (немесе) болжамды (болашақтағы) күнi көрсетіледі. 2 және 3-бағандарда тиiсiнше негiзгi борышты өтеу және сыйақы төлеу көрсетіледі. Егер валюталық шартта өзгеше көзделмесе, өзгермелi пайыздық мөлшерлеме болған жағдайда сыйақы төлеудiң болжамды сомасы өтiнiш (хабарлама) берілген күнi база мәнiн ескере отырып есептеледi.
Резидент немесе резидент емес аванстық төлемдер жүргiзген жағдайда төлем жүргiзудiң тиiстi күнi және сомасы Б және 2-бағандарда көрсетілуі керек.
1 және 2-бағандардағы қорытынды сомалар бір-біріне және шарт сомасына тең болады, немесе, шарт сомасы анықталмаған жағдайда, өтiнiш беру күнi нақты түскен қаражат сомасына тең болады.
Тiркеу үшін өтініш берілген сәтке дейiн (хабарлай отырып) жүргiзiлген валюталық операциялардың жалпы сомасы "оның iшiнде өтiнiш беру күнi" жолының тиiстi бағандарында көрсетiледi.
Ұзарту үшін опцион болған кезде Б-бағанында негiзгi шартта белгiленген өтеу мерзiмi көрсетiледi.
Егер валюталық шартта сома әртүрлі валюталардағы бірнеше сомалардан құралса, онда 12-тармақта қаражаттың түсу және берешекті өтеу кестесі әрбір шарт валютасы бойынша жеке жасалады.
"Капиталға, бағалы қағаздармен, туынды қаржы құралдарымен
операцияларға қатысу" 2-бөлiмінде:
Акциялармен операциялар жүзеге асырылған жағдайда 2-8-тармақтар, қатысушылардың дауыстарымен операциялар жүзеге асырылған жағдайда – 2-6-тармақтар толтырылады.
Резиденттер (резидент еместер) резидент емес (резидент) эмитенттердiң өзге бағалы қағаздарын және резидент емес (резидент) инвестициялық қорларының пайларын сатып алған жағдайда 2-5, 9-тармақтар толтырылады.
Туынды қаржы құралдарымен операциялар жүзеге асырылған жағдайда 4 және 11-тармақтар толтырылады, ал егер бағалы қағаздар базалық актив болып табылса – 5-10-тармақтар толтырылады.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру қағидаларына
7-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған
"Коммерциялық кредитті, қаржылай қарызды игеру
және қызмет көрсету туралы есеп" нысаны
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Есепті кезең: ____ жылғы __________ тоқсан
Индексі: ПР-К/Э-7
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Ұсынатын: Резидент
Қайда ұсынылады: валюталық шартты тіркеу орны бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалы
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда)
Нысан
Резидент_________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы/жеке тұлғаның тегі, аты,
әкесінің аты (ол болған кезде)
ЖСН/БСН _____________________________________________________________
Ұлттық Банктің тіркеу куәлігінің нөмірі _____________________________
Шарттың валютасы ____________________________________________________
валюталық шарттың валютасының мың бірлігі
Жолдаркоды
Көрсеткіштердің атауы
Барлығы
оның ішінде ақша түрінде
А
Б
1
2
10
Есепті кезеңде кредит бойынша сыйақы есептелетін мөлшерлеме (жылдық %)
Х

Задолженность по вознаграждению на конец отчетного периода ((46) + (48) + (49) + (50) – (51) – (52) – (54) – (55) – (56) – (57) – (58) – (59) – (60) – (61))
Х
63
в том числе просроченная задолженность
Х
Раздел 3. Сведения по сопутствующим платежам к оплате заемщиком
70
Оплачено заемщиком в отчетном периоде комиссионных, штрафов и других платежей, предусмотренных условиями договора к оплате заемщиком
71
Прощено заемщику в отчетном периоде комиссионных, штрафов и других платежей, предусмотренных условиями договора к оплате заемщиком
Х
72
Списано в отчетном периоде комиссионных, штрафов и других платежей, предусмотренных условиями договора к оплате заемщиком
Х
73
Оплачено заемщиком в отчетном периоде штрафов и других платежей, налагаемых на заемщика судами и другими государственными учреждениями
74
Прочие платежи заемщика (расшифровать)
75
Прочие операции заемщика (расшифровать)
76
Неоплаченные комиссионные, штрафы и другие платежи к оплате заемщиком, на конец отчетного периода
Х

Есепті кезеңнің соңындағы сыйақы бойынша берешек ((46) + (48) + (49) + (50) – (51) – (52) – (54) – (55) – (56) – (57) – (58) – (59) – (60) – (61))
Х
63
оның ішінде мерзімі өткен берешек
Х
3-бөлім. Қарыз алушы төлейтін ілеспе төлемдер бойынша мәліметтер
70
Қарыз алушы есепті кезеңде комиссиялар, айыппұлдар және шарттың талаптарында қарыз алушының төлеуі көзделген басқа да төлемдер төледі
71
Қарыз алушыға есепті кезеңде комиссиялар, айыппұлдар және шарттың талаптарында қарыз алушының төлеуі көзделген басқа да төлемдер кешірілді
Х
72
Есепті кезеңде комиссиялар, айыппұлдар және шарттың талаптарында қарыз алушының төлеуі көзделген басқа да төлемдер есептен шығарылды
Х
73
Қарыз алушы есепті кезеңде айыппұлдарды және қарыз алушыға соттар мен басқа да мемлекеттік мекемелер салған басқа да төлемдерді төледі
74
Қарыз алушының басқа да төлемдері (талдап көрсетілсін)
75
Қарыз алушының басқа да операциялары (талдап көрсетілсін)
76
Есепті кезеңнің соңындағы төленбеген комиссиялар, айыппұлдар, қарыз алушы төлейтін басқа да төлемдер
Х

Раздел 4. Сведения по сопутствующим платежам к оплате заемщику
80
Оплачено заемщику в отчетном периоде комиссионных, штрафов и других платежей, предусмотренных условиями договора к получению заемщиком
81
Прощено заемщиком в отчетном периоде комиссионных, штрафов и других платежей, предусмотренных условиями договора к получению заемщиком
Х
82
Списано в отчетном периоде комиссионных, штрафов и других платежей, предусмотренных условиями договора к получению заемщиком
Х
83
Оплачено заемщику в отчетном периоде штрафов и других платежей, налагаемых на кредитора судами и другими государственными учреждениями
84
Прочие платежи заемщику (расшифровать)
85
Прочие операции в пользу заемщика (расшифровать)
86
Неоплаченные комиссионные, штрафы и другие платежи к получению заемщиком, на конец отчетного периода
Примечание: _________________________________________________________
Руководитель (Главный бухгалтер)
___________ _________ __________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Исполнитель _____________ __________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)) телефон__________
"____"_____________ 20 ____ года
Место печати
(при ее наличии)
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных,
"Отчет об освоении и обслуживании
коммерческого кредита,
финансового займа"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
"Отчет об освоении и обслуживании
коммерческого кредита, финансового займа"
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет об освоении и обслуживании коммерческого кредита, финансового займа" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19, подпунктами 1) и 3) пункта 2 статьи 31 Закона Республики Казахстан от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. Форма представляется ежеквартально резидентами Республики Казахстан по регистрационным свидетельствам, оформленным на коммерческие кредиты, финансовые займы.
Представление отчета начинается с отчета за период, включающий дату регистрации, и заканчивается отчетом за период, в котором регистрационное свидетельство признано утратившим силу. Информация о действующих регистрационных свидетельствах размещается на официальном интернет-ресурсе Национального Банка.
Отчет представляется на бумажном носителе либо в электронном виде посредством каналов связи с соблюдением процедур подтверждения электронной цифровой подписи. Отчет, представленный иным способом, требует последующего подтверждения на бумажном носителе либо в электронном виде посредством каналов связи с соблюдением процедур подтверждения электронной цифровой подписи. При представлении одного отчета разными способами датой представления отчета считается ранняя из дат.

4-бөлім. Қарыз алушыға төленетін ілеспе төлемдер бойынша мәліметтер
80
Есепті кезеңде комиссиялар, айыппұлдар, шарттың талаптарында қарыз алушыға төленуі көзделген басқа да төлемдер қарыз алушыға төленді
81
Қарыз алушы есепті кезеңде комиссияларды, айыппұлдарды, шарттың талаптарында қарыз алушыға төленуі көзделген басқа да төлемдерді кешірді
Х
82
Есепті кезеңде комиссиялар, айыппұлдар, шарттың талаптарында қарыз алушыға төленуі көзделген басқа да төлемдер есептен шығарылды
Х
83
Қарыз алушыға есепті кезеңде айыппұлдар және қарыз берушіге соттар мен басқа да мемлекеттік мекемелер салған басқа да төлемдер төленді
84
Қарыз алушыға басқа төлемдер (талдап көрсетілсін)
85
Қарыз алушының пайдасына басқа да операциялар (талдап көрсетілсін)
86
Есепті кезеңнің соңында төленбеген комиссиялар, айыппұлдар, қарыз алушы алуға арналған басқа да төлемдер
Ескертпе: ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Басшы (Бас бухгалтер) ____________ ________ _________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде))
Орындаушы ________ _________________________ телефоны _______________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде))
20 ____ жылғы "____"_____________
Мөр орны
(ол болған кезде)
"Коммерциялық кредитті,
қаржылай қарызды игеру
және қызмет көрсету туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Коммерциялық кредитті,
қаржылай қарызды игеру және қызмет көрсету туралы есеп"
нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Коммерциялық кредитті, қаржылай қарызды игеру және қызмет көрсету туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы"
2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабы
1-тармағына, 31-бабының 2-тармағының 1) және 3) тармақшаларына сәйкес әзірленген.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының резиденттері коммерциялық кредиттерге, қаржылай қарыздарға ресімделген тіркеу куәліктері бойынша тоқсан сайын жасайды.
Есепті ұсыну тіркеу күнін қамтитын кезеңдегі есептен басталады және тіркеу куәлігінің күші жойылды деп танылған кезеңдегі есеппен аяқталады. Қолданыстағы тіркеу куәліктері туралы ақпарат Ұлттық Банктің интернет-ресурсында орналастырылады.
Есеп электрондық цифрлық қолтаңбаны растау рәсімдері сақталатын байланыс арналары арқылы қағаз тасымалдауышта не электрондық түрде беріледі. Өзге тәсілмен берілген есеп кейіннен электрондық цифрлық қолтаңбаны растау рәсімдері сақталатын байланыс арналары арқылы қағаз тасымалдауышта не электрондық түрде растауды қажет етеді. Бір есеп түрлі тәсілдермен берілген кезде бұрын берілген күн есеп берілген күн деп саналады.

4. Руководитель или главный бухгалтер и исполнитель (для юридических лиц) или исполнитель (для физических лиц) подписывают Форму с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) и проставлением печати (при ее наличии).
2. Заполнение Формы
5. Форма представляется в случаях, указанных в пункте 44 настоящих Правил.
6. В графе 1 отражается освоение и обслуживание коммерческого кредита, финансового займа в виде платежей и (или) переводов денег, поставки товаров (выполнения работ, оказания услуг), передачи активов, иного исполнения обязательств, в графе 2 – только в виде платежей и (или) переводов денег.
В строке с кодом 10 отражается средняя в отчетном периоде ставка вознаграждения по кредиту (% годовых). Ставка вознаграждения отражается в числовом виде, с округлением до сотых долей. Если ставка вознаграждения по кредиту плавающая, следует использовать базовое значение ставки в отчетном периоде.
В строках с кодами 11-86 суммы отражаются в тысячах единиц валюты валютного договора, в целых числах.
В Разделе 1 отражается информация по освоению и погашению основного долга, в Разделе 2 – информация по начислению и оплате вознаграждения (если вознаграждение предусмотрено в валютном договоре), в Разделах 3, 4 – информация по иным операциям, не отраженным в Разделах 1, 2 (при наличии): в Разделе 3 – по операциям самого заемщика, в Разделе 4 – по операциям в пользу заемщика.
Разделы 1, 2 включают требования заемщика к кредитору (при наличии) (часть 1) и обязательства заемщика перед кредитором (часть 2).
При наличии авансов (предоплаты), выданных заемщиком кредитору по основному долгу (вознаграждению) (часть 1), информация об обязательствах заемщика перед кредитором (часть 2) заполняется только после полного погашения авансов (когда запасы (остатки) по авансам на конец отчетного периода равны нулю).
7. Задолженность на начало отчетного периода (строки с кодами 11, 16, 17, 41, 46, 47) равна задолженности на конец предыдущего отчетного периода (строкам с кодами 14, 33, 34, 44, 62, 63, соответственно).
8. Под прощением средств (долга, вознаграждения, комиссионных, штрафов и других платежей – строки с кодами 24, 54, 71, 81) понимается частичное или полное добровольное уменьшение непогашенного заемщиком долгового обязательства на основании договоренности кредитора и заемщика.
Под списанием средств (долга, вознаграждения, комиссионных, штрафов и других платежей – строки с кодами 30, 60, 72, 82) понимается:
1) списание средств (за баланс) резидентом в одностороннем порядке в случае ликвидации (смерти) нерезидента;

4. Нысанға тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетілген басшы немесе бас бухгалтер және орындаушы (заңды тұлғалар үшін) немесе орындаушы (жеке тұлғалар үшін) қол қояды және мөр басылады (ол болған кезде).
2. Нысанды толтыру
5. Нысан осы Қағидалардың 44-тармағында көрсетілген жағдайларда ұсынылады.
6. 1-бағанда ақша төлемі және (немесе) аударымдары, тауарлар жеткізу (жұмысты орындау, қызмет көрсету), активтерді беру, міндеттемелерді өзгеше орындау түрінде коммерциялық кредитті, қаржылай қарызды игеру және қызмет көрсету, 2-бағанда – ақша төлемі және (немесе) аударымдары түрінде ғана көрсетіледі.
Коды 10-жолда кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесінің (жылдық %) орташа мәні көрсетіледі. Сыйақы мөлшерлемесі үтірден кейін екі белгімен, сан түрінде көрсетіледі. Егер кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі өзгермелі болса, онда есепті кезеңдегі мөлшерлеменің базалық мәнін пайдалану керек.
Кодтары 11-86-жолдарда сомалар валюталық шарттың мың валюта бірлігімен, бүтін санда көрсетіледі.
1-бөлімде негізгі борышты игеру мен өтеу бойынша ақпарат, 2-бөлімде – сыйақы (егер сыйақы валюталық шартта көзделсе) есептеу мен төлеу бойынша ақпарат, 3, 4-бөлімдерде – 1, 2-бөлімдерде көрсетілмеген өзге операциялар бойынша (бар болса): 3-бөлімде – қарыз алушының өзінің операциялары бойынша, 4-бөлімде – қарыз алушының пайдасына операциялар бойынша ақпарат көрсетіледі.
1, 2-бөлімдер қарыз алушының кредиторға талаптарын (бар болса) (1-бөлік) және қарыз алушының кредитордың алдындағы міндеттемесін (2-бөлік) қамтиды.
Қарыз алушының кредиторға негізгі борыш (сыйақы) бойынша берілген аванстары (алдын ала ақы төлеулер) болған кезде (1-бөлік), қарыз алушының кредитор алдындағы міндеттемелер туралы ақпарат (2-бөлік) аванстар толық өтелгеннен кейін (аванстар бойынша қорлар (қалдықтар) есепті кезеңнің соңында нөлге тең болғанда) ғана толтырылады.
7. Есепті кезеңнің басындағы берешек (кодтары 11, 16, 17, 41, 46, 47-жолдар) өткен есепті кезеңнің соңындағы берешекке (кодтары 14, 33, 34, 44, 62, 63-жолдар, тиісінше) тең.
8. Қаражатты (борыш, сыйақы, комиссиялар, айыппұлдар және басқа төлемдер – кодтары 24, 54, 71, 81-жолдар) кешіру ретінде қарыз алушы өтемеген борыштық міндеттеменің кредитор мен қарыз алушының уағдаластығы негізінде ішінара немесе толық ерікті түрде азаюы танылады.
Қаражатты (борыш, сыйақы, комиссиялар, айыппұлдар және басқа төлемдер – кодтары 30, 60, 72, 82-жолдар) есептен шығару дегеніміз мыналарды білдіреді:
1) резиденттің резидент емес жойылған (қайтыс болған) жағдайда қаражатты (баланстан тыс) біржақты тәртіппен есептен шығаруы;

2) признание средств погашенными при банкротстве юридического лица-резидента (не удовлетворено из-за недостаточности имущества ликвидируемого резидента по незаявленному кредитору до утверждения ликвидационного баланса, не признанным ликвидационной комиссией требованиям кредитора);
3) изменение резидентства заемщика (кредитора).
Под аннулированием неосвоенной части кредита (строка с кодом 32) понимается уменьшение неполученной (неосвоенной) заемщиком части кредитных средств, то есть уменьшение суммы кредитных средств, предусмотренных валютным договором.
9. Строки с кодами 18, 19, 27, 28, 48, 49, 57, 58 заполняются при уступке требования (переводе долга):
строки с кодами 18, 27, 48, 57 – если при уступке требования (переводе долга) первоначальный кредитор и новый кредитор (первоначальный должник и новый должник) являются одновременно резидентами или являются одновременно нерезидентами;
строки с кодами 19, 28, 49, 58 – если при уступке требования (переводе долга) первоначальный кредитор и новый кредитор (первоначальный должник и новый должник) являются резидентом (нерезидентом) и нерезидентом (резидентом).
Строки с кодами 29, 59 заполняются при выдаче Национальным Банком регистрационного свидетельства взамен ранее выданного регистрационного свидетельства согласно пункту 28 настоящих Правил, когда изменяется одно из перечисленного: сумма, валюта, срок, предмет валютного договора, идентификационные данные резидента, местонахождение резидента.
10. Заполнение строк с кодами 25, 26, 31, 55, 56, 61, 74, 75, 84, 85 требуют расшифровки в примечании к отчету, в том числе описания актива и (или) долгового обязательства заемщика.
11. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми значениями.
Приложение 8
к Правилам осуществления
валютных операций в Республике Казахстан
Сноска. Приложение 8 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 264 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Отчет по участию в капитале объекта инвестирования"
Отчетный период: __________ квартал ____ года
Индекс: ПР-И/Г-8
Периодичность: ежеквартальная
Представляет: Резидент
Куда представляется: территориальный филиал Национального Банка по месту регистрации валютного договора (по месту уведомления о валютном договоре)
Срок представления: до 10 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
Форма
Резидент_____________________________________________________________
(наименование юридического лица/фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
ИИН/БИН _______________________
Номер регистрационного свидетельства/свидетельства об уведомлении Национального Банка__________________________________________________
_____________________________________________________________________
тысяч долларов США
Код строки
Наименование показателя
Наименование юридического лица/Фамилия, имя, отчество (при его наличии) нерезидента
А
Б
1
2
3
10
Накопленная стоимость на начало отчетного периода
20

2) резидент заңды тұлғаның банкроттығы кезінде қаражатты өтелген деп тану (таратылған резиденттің мүлкінің жетіспеушілігінен қанағаттандырылмаған, тарату балансы бекітілгенге дейін мәлімделмеген кредитор бойынша, тарату комиссиясы танымаған кредитордың талаптары);
3) қарыз алушының (кредитордың) резиденттігінің өзгеруі.
Кредиттің игерілмеген бөлігін жою (коды 32-жол) дегеніміз қарыз алушының алмаған (игерілмеген) кредиттік қаражатының бір бөлігінің азаюын, яғни валюталық шартта көзделген кредиттік қаражат сомасының азаюын білдіреді.
9. Кодтары 18, 19, 27, 28, 48, 49, 57, 58-жолдар талапты беру (борышты аудару) кезінде толтырылады:
кодтары 18, 27, 48, 57-жолдар – егер талапты беру (борышты аудару) кезінде бастапқы кредитор және жаңа кредитор (бастапқы борышкер және жаңа борышкер) бірмезгілде резиденттер болып табылса немесе бірмезгілде резидент еместер болып табылса;
кодтары 19, 28, 49, 58-жолдар – егер талапты беру (борышты аудару) кезінде бастапқы кредитор және жаңа кредитор (бастапқы борышкер және жаңа борышкер) резидент (резидент емес) және резидент емес (резидент) болып табылса.
Кодтары 29, 59-жолдар – мына аталғандардың біреуі: сомасы, валютасы, мерзімі, валюталық шарттың мәні, резиденттің сәйкестендіру деректері, резиденттің орналасқан жері өзгергенде осы Қағидалардың 28-тармағына сәйкес бұрын берілген тіркеу куәлігінің орнына Ұлттық Банк тіркеу куәлігін бергенде толтырылады.
10. Кодтары 25, 26, 31, 55, 56, 61, 74, 75, 84, 85-жолдар есептің ескертпесіне, оның ішінде активтің және (немесе) қарыз алушының борыштық міндеттемелерінің сипаттамасына талдаманы қажет етеді.
11. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік мәндермен беріледі.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру қағидаларына
8-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған
"Инвестициялау объектісінің капиталына қатысу бойынша есеп" нысаны
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Есепті кезең: ____ жылғы __________ тоқсан
Индексі: ПР-И/Г-8
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Ұсынатын: Резидент
Қайда ұсынылады: валюталық шартты тіркеу (валюталық шарт туралы хабарлама) орны бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалы
Ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда)
Нысан
Резидент_______________________________ ЖСН/БСН _____________________
(заңды тұлғаның атауы/жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде))
Ұлттық Банктің тіркеу куәлігінің/хабарлама туралы куәлігінің нөмірі
_____________________________________________________________________
мың АҚШ доллары
Жол
коды
Көрсеткiштiң атауы
Заңды тұлғаның атауы/резидент еместің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
А
Б
1
2
3
10
Есептi кезеңнiң басындағы жинақталған құн
20

Изменения (+увеличение/-уменьшение) за отчетный период ((21) + (22) + (23) + (24) + (25) + (26) + (27) + (28) + (29) + (30) + (31) + (32) + (33) + (34) + (35))
в том числе за счет:
21
поступления (+)/изъятия (-) денег
22
поступления (+)/изъятия (-) оборудования, товаров и иного имущества
23
поступления (+)/изъятия (-) нематериальных активов
24
увеличения (+)/уменьшения (-) уставного капитала за счет задолженности по коммерческим кредитам и финансовым займам
25
зачисления дивидендов в уставный капитал (выплата дивидендов акциями) (+)
26
увеличения (+)/уменьшения (-) уставного капитала за счет нераспределенного дохода прошлых лет, резервного капитала или других статей капитала
27
внесения (+)/изъятия (-) недвижимости
28
внесения (+)/изъятия (-) ценных бумаг эмитентов-нерезидентов (включая векселя)
29
внесения (+)/изъятия (-) ценных бумаг эмитентов-резидентов
30
покупки (+)/продажи (-) долей участия без получения нового регистрационного свидетельства/свидетельства об уведомлении
31
получения нового регистрационного свидетельства/свидетельства об уведомлении (+)/(-)
32
курсовой разницы (+)/(-)
33
ценовых изменений (+)/(-)
34
списания при ликвидации объекта инвестирования (-)
35
прочее (расшифровать)
39

Есепті кезеңде өзгеруі (+ұлғаю/-азаю) ((21) + (22) + (23) + (24) + (25) + (26) + (27) + (28) + (29) + (30) + (31) + (32) + (33) + (34) + (35))
оның ішінде мыналардың есебінен:
21
ақша түсiмi (+)/ алу (-)
22
жабдықтың, тауардың және өзге мүлiктiң түсуi (+)/алынуы (-)
23
материалдық емес активтердiң түсуi (+)/алынуы (-)
24
коммерциялық кредиттер және қаржы қарыздары бойынша берешек есебінен жарғылық капиталдың ұлғаюы (+)/азаюы(-)
25
жарғылық капиталға дивидендтер есептеу (дивидендтердi акциялармен төлеу) (+)
26
өткен жылдардың бөлінбеген кірісі есебінен жарғылық капиталдың, резервтік капиталдың немесе капиталдың басқа баптарының +ұлғаюы/-азаюы
27
жылжымайтын мүлікті енгізу(+)/алуы (-)
28
резидент емес эмитенттердің бағалы қағаздарын (вексельді қоса) енгізу (+)/ алу (-)
29
резидент эмитенттердің бағалы қағаздарын енгізу (+)/алу (-)
30
жаңа тіркеу куәлігін/хабарлама туралы куәлікті алмай қатысу үлесін сатып алу (+)/сату (-)
31
жаңа тіркеу куәлігін/хабарлама туралы куәлікті алу (+)/(-)
32
бағамдық айырма (+)/(-)
33
баға өзгерістері (+)/(-)
34
инвестициялау объектісін жою кезінде есептен шығару
35
басқалар (талдап көрсетілсін) ___________
39

Накопленная стоимость на конец отчетного периода ((10) + (20))
40
Доля инвестора в уставном капитале на конец отчетного периода, %
41
Дивиденды, объявленные в отчетном периоде
50
Дивиденды, выплаченные (полученные) за отчетный период, включая выплаченный (подлежащий к выплате) налог:
((51)+(52)+(53)), в том числе
51
в виде денег
52
в виде акций (долей участия)
53
иное (расшифровать)
Руководитель (Главный бухгалтер)
___________ _________ __________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Исполнитель _____________ __________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)) телефон__________
"____"_____________ 20 ____ года
Место печати
(при ее наличии)
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных,
"Отчет по участию в капитале
объекта инвестирования"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
"Отчет по участию в капитале объекта инвестирования"
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет по участию в капитале объекта инвестирования" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19, подпунктами 1) и 3) пункта 2 статьи 31 Закона Республики Казахстан от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. Форма представляется ежеквартально резидентами Республики Казахстан по регистрационным свидетельствам, свидетельствам об уведомлении, оформленным на операции участия в капитале объекта инвестирования.
Представление отчета начинается с отчета за период, включающий дату регистрации, подтверждения об уведомлении, и заканчивается отчетом за период, в котором регистрационное свидетельство, свидетельство об уведомлении признано утратившим силу. Информация о действующих регистрационных свидетельствах, свидетельствах об уведомлении размещается на официальном интернет-ресурсе Национального Банка.
Отчет представляется на бумажном носителе либо в электронном виде посредством каналов связи с соблюдением процедур подтверждения электронной цифровой подписи. Отчет, представленный иным способом, требует последующего подтверждения на бумажном носителе либо в электронном виде посредством каналов связи с соблюдением процедур подтверждения электронной цифровой подписи. При представлении одного отчета разными способами датой представления отчета считается ранняя из дат.
4. Руководитель или главный бухгалтер и исполнитель (для юридических лиц) или исполнитель (для физических лиц) подписывают Форму с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) и проставлением печати (при ее наличии).

Есепті кезеңнің соңындағы жинақталған құн ((10) + (20))
40
Инвестордың есепті кезеңнің соңындағы жарғылық капиталға үлесі, %
41
Есепті кезеңде жарияланған дивидендтер
50
Есепті кезең үшін төленген (алынған) дивидендтер, төленген (төлеуге жататын) салықты қоса:
((51) + (52)+(53)), оның ішінде
51
ақша түрінде
52
акциялар түрінде (қатысу үлесімен)
53
Өзге (талдап көрсетілсін)
Басшы (Бас бухгалтер) __________ ________ ___________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде))
Орындаушы ____________ __________________________ телефоны __________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде))
20 ____ жылғы "____" _____________
Мөр орны (ол болған кезде)
"Инвестициялау объектісінің
капиталына қатысу бойынша есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған
"Инвестициялау объектісінің капиталына қатысу бойынша есеп"
нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Инвестициялау объектісінің капиталына қатысу бойынша есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабы 1-тармақшасына, 31-бабының 2-тармағының 1) және 3) тармақшаларына сәйкес әзірленген.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының резиденттері капиталға қатысу операцияларына ресімделген тіркеу куәліктері, хабарлама туралы куәліктер бойынша тоқсан сайын жасайды.
Есепті ұсыну тіркеу, хабарлау туралы растама күнін қамтитын кезеңдегі есептен басталады және тіркеу куәлігінің, хабарлама туралы куәліктің күші жойылды деп танылған кезеңдегі есеппен аяқталады. Қолданыстағы тіркеу куәліктері, хабарлама туралы куәліктері жайындағы ақпарат Ұлттық Банктің интернет-ресурсында орналастырылады.
Есеп электрондық цифрлық қолтаңбаны растау рәсімдері сақталатын байланыс арналары арқылы қағаз тасымалдауышта не электрондық түрде беріледі. Өзге тәсілмен берілген есеп кейіннен электрондық цифрлық қолтаңбаны растау рәсімдері сақталатын байланыс арналары арқылы қағаз тасымалдауышта не электрондық түрде растауды қажет етеді. Бір есеп түрлі тәсілдермен берілген кезде бұрын берілген күн есеп берілген күн деп саналады.
4. Нысанға тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетілген басшы немесе бас бухгалтер және орындаушы (заңды тұлғалар үшін) немесе орындаушы (жеке тұлғалар үшін) қол қояды және мөр басылады (ол болған кезде).

2. Заполнение Формы
5. Форма представляется по операциям участия в уставном капитале (с акциями, голосами участников, паями), в капитале ином, чем уставный капитал, в случаях, указанных в пунктах 48, 49, 62 настоящих Правил.
6. Допускается представление резидентом одного отчета по нескольким регистрационным свидетельствам, свидетельствам об уведомлении, полученным им по операциям участия в капитале. В этом случае указываются номера всех регистрационных свидетельств, свидетельств об уведомлении, по которым представляется отчет.
Если регистрационные свидетельства, свидетельства об уведомлении получены резидентом по операциям участия в его капитале, то в графах 1, 2, 3 и далее указываются отдельно наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица каждого нерезидента и информация по его участию в капитале резидента.
Если регистрационные свидетельства, свидетельства об уведомлении получены резидентом по операциям его участия в капитале нерезидентов, то в графах 1, 2, 3 и далее указываются отдельно наименование каждого нерезидента и информация по участию резидента в его капитале.
7. Суммы отражаются в тысячах долларов США, в целых числах.
Операции за отчетный период отражаются по их фактической стоимости. Суммы, выраженные в иных валютах, переводятся в доллары США с использованием рыночного курса обмена валют на дату проведения операции или на конец отчетного периода, соответственно. Возникающая курсовая разница по строке с кодом 32.
Остаток на начало отчетного периода (строка с кодом 10) равен остатку на конец периода, предыдущего отчетному (строка с кодом 39), по каждой графе, соответственно.
Увеличение стоимости капитала объекта инвестирования за отчетный период отражается со знаком (+) в строках с кодами 21-33, 35, уменьшение стоимости капитала - со знаком (-) в строках с кодами 21-24, 26-35.
Строка с кодом 31 заполняется при выдаче Национальным Банком регистрационного свидетельства, свидетельства об уведомлении взамен ранее выданного регистрационного свидетельства, свидетельства об уведомлении согласно пункту 28 настоящих Правил.
Дивиденды (строки с кодами 51, 52, 53) отражаются по дате их фактической выплаты, включая налоги.
8. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми значениями.
Приложение 9
к Правилам осуществления
валютных операций в Республике Казахстан
Сноска. Приложение 9 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 264 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 250 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Отчет об исполнении обязательств по валютному договору"
Отчетный период: __________ квартал ____ года
Индекс: ПР-Д-9
Периодичность: ежеквартальная
Представляет: Резидент
Куда представляется: территориальный филиал Национального Банка по месту регистрации валютного договора (по месту уведомления о валютном договоре)
Срок представления: до 10 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
Форма
Резидент_____________________________________________________________
(наименование юридического лица/фамилия, имя, отчество
(при его наличии) физического лица)
ИИН/БИН _______________________
Номер регистрационного свидетельства/свидетельства об уведомлении Национального Банка__________________________________________________
_____________________________________________________________________
№ п/п
Вид исполнения обязательства
Код назначения платежа
Название актива
Отправитель
Бенефициар
Дата
Валюта
Сумма, тысяч единиц валюты
Примечание
Признак резидентства
Наименование/ фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Признак резидентства
Наименование/ фамилия, имя, отчество (при его наличии)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Руководитель (Главный бухгалтер)
___________ _________ __________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Исполнитель _____________ __________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)) телефон__________
"____"_____________ 20 ____ года
Место печати
(при ее наличии)
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных,
"Отчет об исполнении обязательств
по валютному договору"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для
сбора административных данных
"Отчет об исполнении обязательств по валютному договору"

2. Нысанды толтыру
5. Жарғылық капиталға (қатысушылардың акцияларымен, дауыстармен, пайлармен), жарғылық капиталға қарағанда, өзге капиталға қатысу бойынша нысан, - осы Қағидалардың 48, 49, 62-тармақтарында көрсетілген жағдайларда ұсынылады.
6. Резидентке капиталға қатысу операциялары бойынша ол алған бірнеше тіркеу куәліктері, хабарлама туралы куәлік бойынша есепті беруге рұқсат етіледі. Бұл жағдайда олар бойынша есеп берілетін барлық тіркеу куәліктерінің, хабарлама туралы куәліктің нөмірлері көрсетіледі.
Егер резидент оның капиталына қатысу операциялары бойынша тіркеу куәліктерін, хабарлама туралы куәлікті алса, онда 1, 2, 3 және одан әрі бағандарда бөлек әрбір резидент емес заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және оның резиденттің капиталына қатысуы жөніндегі ақпарат көрсетіледі.
Егер резидент оның резидент еместердің капиталына қатысу операциялары бойынша тіркеу куәліктерін, хабарлама туралы куәлікті алса, онда 1, 2, 3 және одан әрі бағандарда әрбір резидент еместің атауы және резиденттің оның капиталына қатысу жөніндегі ақпарат жеке көрсетіледі.
7. Сомалар мың АҚШ долларында, бүтін санда көрсетіледі.
Есепті кезеңдегі операциялар олардың нақты құны бойынша көрсетіледі. Өзге валюталармен көрсетiлген сомаларды тиiсiнше операциялар жүргiзiлген күнгi немесе есептi кезеңнiң аяғындағы валюта айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып АҚШ долларына аудару керек. Туындаған бағам айырмасы коды 32-жол бойынша көрсетіледі.
Есепті кезеңнің басындағы қалдық (коды 10-жол) тиісінше, әрбір баған бойынша өткен есепті кезеңнің соңындағы қалдыққа (коды 39-жол) тең.
Есепті кезең ішінде инвестициялау объектісі капиталы құнының ұлғаюы кодтары 21-33, 35-жолдарда (+) белгісімен, капитал құнының азаюы - кодтары 21-24, 26-35-жолдарда (-) белгісімен көрсетіледі.
Коды 31-жол Ұлттық Банк осы Қағидалардың 28-тармағына сәйкес бұрын берілген тіркеу куәлігінің, хабарлама туралы куәліктің орнына тіркеу куәлігін, хабарлама туралы куәлікті берген кезде толтырылады.
Дивидендтер (кодтары 51, 52, 53-жолдар) салықты қоса алғанда, оларды нақты төлеу күні бойынша көрсетіледі.
8. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік мәндермен беріледі.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру қағидаларына
9-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған
"Валюталық шарт бойынша міндеттемелерді орындау туралы есеп" нысаны
Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 250 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Есепті кезең: ____ жылғы __________ тоқсан
Индексі: ПР-Д-9
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Ұсынатын: Резидент
Қайда ұсынылады: валюталық шартты тіркеу (валюталық шарт туралы хабарлама) орны бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалы
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда)
Нысан
Резидент_____________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы/жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған кезде))
ЖСН/БСН _______________________
Ұлттық Банктің тіркеу куәлігінің/хабарлама туралы куәлігінің нөмірі
_____________________________________________________________________
р/с №
Міндеттемелерді орындау түрі
Төлем мақсатының коды
Активтің атауы
Жөнелтуші
Бенефициар
Күні
Валютасы
Сомасы, мың валюта бірлігі
Ескертпе
Резиденттік белгісі
Атауы/ тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Резиденттік белгісі
Атауы/ тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Басшы (Бас бухгалтер) ___________ _______ ___________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде))
Орындаушы ___________ _____________________ телефоны ________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде))
20 ____ жылғы "____" _____________
Мөр орны
(ол болған кезде)
"Валюталық шарт бойынша
міндеттемелерді орындау туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған
"Валюталық шарт бойынша міндеттемелерді орындау туралы есеп"
нысанын толтыру бойынша түсіндірме

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет об исполнении обязательств по валютному договору" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19, подпунктами 1) и 3) пункта 2 статьи 31 Закона Республики Казахстан от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. Форма представляется ежеквартально резидентами Республики Казахстан по регистрационным свидетельствам, свидетельствам об уведомлении, оформленным на операции участия в капитале, с ценными бумагами, производными финансовыми инструментами, права собственности на недвижимость, права на объекты интеллектуальной собственности, на совместную деятельность, доверительное управление.
Представление отчета начинается с отчета за период, включающий дату регистрации, подтверждения об уведомлении, и заканчивается отчетом за период, в котором регистрационное свидетельство, свидетельство об уведомлении признано утратившим силу. Информация о действующих регистрационных свидетельствах, свидетельствах об уведомлении размещается на официальном интернет-ресурсе Национального Банка.
Отчет представляется на бумажном носителе либо в электронном виде посредством каналов связи с соблюдением процедур подтверждения электронной цифровой подписи. Отчет, представленный иным способом, требует последующего подтверждения на бумажном носителе либо в электронном виде посредством каналов связи с соблюдением процедур подтверждения электронной цифровой подписи. При представлении одного отчета разными способами датой представления отчета считается ранняя из дат.
4. Руководитель или главный бухгалтер и исполнитель (для юридических лиц) или исполнитель (для физических лиц) подписывают Форму с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) и проставлением печати (при ее наличии).
2. Заполнение Формы
5. Форма представляется в случаях, указанных в пунктах 50, 52, 62, 65 настоящих Правил.
6. В графе 2 отражается вид исполнения обязательств по валютному договору:
1) в виде платежей и (или) переводов денег;
2) в виде поставки товаров (выполнения работ, оказания услуг);
3) в виде передачи актива (ценные бумаги, доли участия, паи инвестиционных фондов, недвижимость, право на объект интеллектуальной собственности, иные виды актива, требующие расшифровки);
4) иное (требующее расшифровки).
7. Если исполнение обязательства осуществляется в виде денег, то в графе 3 указывается код назначения платежа, графа 4 не заполняется, а в графах 5-11 указываются отправитель денег, бенефициар, дата платежа, валюта платежа, сумма платежа в тысячах единиц валюты платежа на основе платежного документа на перевод (получение) денег с использованием кодов, определяемых в соответствии с Правилами № 203.

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Валюталық шарт бойынша міндеттемелерді орындау туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабының 1-тармақшасына, 31-бабы 2-тармағының 1) және 3) тармақшаларына сәйкес әзірленген.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының резиденттері капиталға қатысумен, бағалы қағаздармен, туынды қаржы құралдарымен операцияларға, жылжымайтын мүліктің меншік құқығына, зияткерлік меншік объектілеріне арналған құқыққа, бірлескен қызметке, сенімгерлік басқаруға ресімделген тіркеу куәліктері, хабарлама туралы куәліктер бойынша тоқсан сайын жасайды.
Есепті ұсыну тіркеу, хабарлама туралы растау күнін қамтитын кезеңдегі есептен басталады және тіркеу куәлігінің, хабарлама туралы куәліктің күші жойылды деп танылған кезеңдегі есеппен аяқталады. Қолданыстағы тіркеу куәліктері, хабарлама туралы куәліктер бойынша ақпарат Ұлттық Банктің интернет-ресурсында орналастырылады.
Есеп электрондық цифрлық қолтаңбаны растау рәсімдері сақталатын байланыс арналары арқылы қағаз тасымалдауышта не электрондық түрде беріледі. Өзге тәсілмен берілген есеп кейіннен электрондық цифрлық қолтаңбаны растау рәсімдері сақталатын байланыс арналары арқылы қағаз тасымалдауышта не электрондық түрде растауды қажет етеді. Бір есеп түрлі тәсілдермен берілген кезде бұрын берілген күн есеп берілген күн деп саналады.
4. Нысанға тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетілген басшы немесе бас бухгалтер және орындаушы (заңды тұлғалар үшін) немесе орындаушы (жеке тұлғалар үшін) қол қояды және мөр басылады (ол болған кезде).
2. Нысанды толтыру
5. Нысан осы Қағидалардың 50, 52, 62, 65-тармақтарында көрсетілген жағдайларда ұсынылады.
6. 2-бағанда валюталық шарт бойынша міндеттемелерді мынадай орындау түрі көрсетіледі:
1) ақша төлемі және (немесе) аударымдары түрінде;
2) тауарларды жеткізу (жұмысты орындау, қызмет көрсету) түрінде;
3) активті (бағалы қағаздар, қатысу үлесі, инвестициялық қорлардың пайлары, жылжымайтын мүлік, зияткерлік меншік объектісіне арналған құқық, талдаманы қажет ететін активтің өзге түрлері) беру түрінде;
4) өзге (талдаманы қажет ететін).
7. Егер міндеттемені орындау ақша түрінде жүзеге асырылатын болса, онда 3-бағанда төлем мақсатының коды көрсетіледі, 4-баған толтырылмайды, ал 5-11-бағандарда № 203 қағидаларға сәйкес айқындалатын кодтарды пайдалана отырып ақша аударуға (алуға) арналған төлем құжаты негізінде ақша жөнелтуші, ақша бенефициары, төлем күні, төлем валютасы, төлем валютасының мың бірлігінде төлем сомасы көрсетіледі.

В графе 10 указывается трехзначный код валюты платежа в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217-2012 "Коды для обозначения валют и фондов".
8. Если исполнение обязательства осуществляется в виде передачи актива, то в графе 4 указывается наименование актива, графа 3 не заполняется, а в графах 5-11 указываются лицо, передающее актив, лицо, принимающее актив, дата передачи актива, валюта стоимости актива, сумма стоимости актива в тысячах единиц валюты договора.
9. Если исполнение обязательства осуществляется в виде выполнения работ, услуг или иным способом, то графы 3, 4 не заполняются, а в графах 5-11 указываются лицо, исполняющее обязательство, лицо, принимающее исполнение обязательства, дата исполнения обязательства, валюта и сумма стоимости исполненного обязательства в тысячах единиц валюты договора.
10. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми значениями.
Приложение 9-1
к Правилам осуществления
валютных операций
в Республике Казахстан
Сноска. Правила дополнены Приложением 9-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 264 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Отчет об условиях привлечения банком финансовых
займов от нерезидентов"
Отчетный период: __________ квартал ____ года
Индекс: ПР-91
Периодичность: ежемесячная
Представляет: банк
Куда представляется: центральный аппарат Национального Банка Республики Казахстан
Срок представления: до 10 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
Форма
Наименование банка __________________________________________________
№ п/п
Наименование показателя
Информация о финансовом займе 1
Информация о финансовом займе 2
А
Б
1
2
1
Валютный договор (наименование, номер, дата, цель и назначение)
2
Документ(ы) в дополнение к валютному договору (при наличии) (наименование, номер, дата, примечание)
3
Нерезидент(ы)-участник(и) валютного договора (наименование, страна, статус в валютной операции)
4
Порядковый номер (номер свидетельства об уведомлении (при наличии)) данного валютного договора
5
Сумма валютного договора (в валюте валютного договора)
6
Валюта договора
7
Рамочное соглашение (при наличии) (наименование, номер, дата)
8
Отношение нерезидента к банку
9
Ставка вознаграждения (интереса) за пользование кредитом (в случае фиксированной процентной ставки указывается % годовых, в случае плавающей процентной ставки указывается база ее исчисления и размер маржи)
10
Ставка за просроченные платежи по основному долгу (за каждый день просрочки, другое (расшифровать))
11
Сопутствующие платежи (комиссия за организацию, за управление, за обязательства, другое (расшифровать), в процентах от суммы кредита, основного долга, другое (расшифровать))
12
Краткая характеристика операции (инструкция по оплате, схема движения средств, другое (расшифровать))
13
Сведения об агенте (операторе, организаторе) кредита (при наличии) (наименование, БИН резидента/страна нерезидента)
14
Наличие особых условий (право заемщика на пролонгацию, на досрочное погашение, право кредитора требовать досрочного погашения задолженности, другое (расшифровать))
15
Сведения о контрактах, финансируемых в рамках данного валютного договора (при наличии):

10-бағанда ҚР ҰЖ 07 ISO 4217-2012 "Валюталарды және қорларды белгілеуге арналған кодтар" Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес төлем валютасының үш таңбалы коды көрсетіледі.
8. Егер міндеттемелерді орындау активті беру түрінде жүзеге асырылатын болса, онда 4-бағанда активтің атауы көрсетіледі, 3-баған толтырылмайды, ал 5-11-бағандарда активті беруші тұлға, активті қабылдаушы тұлға, активті беру күні, актив құнының валютасы, шарт валютасының мың бірлігінде актив құнының сомасы көрсетіледі.
9. Егер міндеттемелерді орындау жұмысты, қызметті орындау немесе өзге тәсіл түрінде жүзеге асырылатын болса, онда 3, 4-бағандар толтырылмайды, ал 5-11-бағандарда міндеттемені орындайтын тұлға, міндеттемелердің орындалуын қабылдайтын тұлға, міндеттемелерді орындау күні, шарт валютасының мың бірлігінде орындалған міндеттемелердің сомасы және валютасы көрсетіледі.
10. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік мәндермен беріледі.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру қағидаларына
9-1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған
"Банктің резидент еместерден қаржылай қарыздарды тарту талаптары
туралы есеп" нысаны
Ескерту. Қағида 9-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Есепті кезең: ____ жылғы _________ тоқсан
Индексі: ПР-91
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатын: банк
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппараты
Ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда)
Нысан
Банктің атауы _____________________________________________
Р/с №
Көрсеткіштің атауы
Қаржылай қарыз 1 туралы ақпарат
Қаржылай қарыз 2 туралы ақпарат
А
Б
1
2
1
Валюталық шарт (атауы, нөмірі, күні, мақсаты мен тағайындалуы)
2
Валюталық шартқа толықтыру ретіндегі құжат(тар) (болған кезде) (атауы, нөмірі, күні, ескертпе)
3
Валюталық шартқа қатысушы-резидент емес(тер) (атауы, елі, валюта операциясындағы мәртебесі)
4
Осы валюталық шарттың реттік нөмірі (хабарлама туралы куәліктің (болған кезде) нөмірі)
5
Валюталық шарттың сомасы (валюталық шарттың валютасында)
6
Шарттың валютасы
7
Негіздемелік келісім (болған кезде) (атауы, нөмірі, күні)
8
Резидент еместің банкке қатынасы
9
Кредитті пайдаланғаны үшін сыйақы (мүдде) мөлшерлемесі (белгіленген пайыздық мөлшерлеме жағдайында жылдық % көрсетіледі, өзгермелі пайыздық мөлшерлеме жағдайында оны есептеу базасы мен маржа мөлшері көрсетіледі)
10
Негізгі борыш бойынша мерзімі өткен төлемдер үшін мөлшерлеме (әрбір кешіктірілген күн үшін, басқасы (талдап көрсетілсін)
11
Ілеспе төлемдер (ұйымдастыру үшін, басқару үшін, міндеттеме үшін комиссия, басқасы (талдап көрсетілсін), кредит, негізгі борыш сомасынан пайыздармен, басқасы (талдап көрсетілсін)
12
Операцияның қысқаша сипаттамасы (төлем жасау бойынша нұсқаулық, қаражат қозғалысының схемасы, басқасы (талдап көрсетілсін))
13
Кредиттің агенті (операторы, ұйымдастырушысы) жөніндегі мәлімет (болған кезде) (атауы, резиденттің БСН/резидент еместің елі)
14
Ерекше жағдайлардың болуы (қарыз алушының мерзімін ұзарту, мерзімінен бұрын өтеу құқығы, кредитордың берешекті мерзімінен бұрын өтеуді талап ету құқығы, басқасы (талдап көрсетілсін)
15
Аталған валюталық шарттың шеңберінде қаржыландырылатын келісімшарттар туралы мәлімет (болған кезде):

15.1
сведения об аппликанте, запрашивающего финансирование (наименование, БИН резидента/страна нерезидента)
15.2
сведения о финансируемом(ых) контракте(ах) (наименование, номер, дата, сумма в валюте валютного договора, валюта, учетный номер контракта/номер паспорта сделки (при наличии))
15.3
сведения о бенефициаре-участнике контракта (наименование, БИН резидента/страна нерезидента)
15.4
форма финансирования банка кредитором (поступление средств на счет банка, оплата кредитором бенефициару, другое (расшифровать))
16
График поступления средств и погашения задолженности (тысяч единиц валюты договора)
17
Примечание
Руководитель (Главный бухгалтер)
___________ _________ __________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Исполнитель _____________ __________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)) телефон__________
"____"_____________ 20 ____ года
Место печати
(при ее наличии)
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных,
"Отчет об условиях привлечения
банком финансовых займов
от нерезидентов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной
для сбора административных данных
"Отчет об условиях привлечения банком финансовых
займов от нерезидентов"
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет об условиях привлечения банком финансовых займов от нерезидентов" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19, подпунктом 1) пункта 2 статьи 31 Закона Республики Казахстан от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. Форма представляется ежемесячно банками Республики Казахстан по сведениям о финансовых займах, привлеченных банком в отчетном периоде от нерезидентов, и по финансовым займам, привлеченным банком от нерезидентов ранее, по которым изменились условия привлечения, указанные в подпунктах 1)-6), 8) пункта 28 настоящих Правил (при привлечении займов и (или) изменении условий).
4. Руководитель или главный бухгалтер и исполнитель подписывают Форму с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) и проставлением печати (при ее наличии).
2. Заполнение Формы
5. Форма представляется в случаях, указанных в пункте 56 настоящих Правил.
6. Форма составляется ежемесячно банками по каждому финансовому займу в целом по системе банка.
7. В строках с кодами 1-17 отражается информация по основным условиям привлечения банком финансового займа от нерезидента.

15.1
қаржыландыруды сұратқан аппликант туралы мәлімет (атауы, резиденттің БСН/резидент еместің елі)
15.2
қаржыландырылатын келісімшарт(тар) туралы мәлімет (атауы, нөмірі, күні, валюталық шарттың валютасындағы сомалар, валюта, келісімшарттың есептік нөмірі/мәміле паспортының нөмірі (болған кезде)
15.3
келісімшартқа қатысушы бенефициар туралы мәлімет (атауы, резиденттің БСН/резидент еместің елі)
15.4
кредитордың банкті қаржыландыру нысаны (қаражаттың банк шотына түсуі, кредитордың бенефициарға төлемі, басқасы (талдап көрсетілсін))
16
Қаражаттың келіп түсу және берешекті өтеу кестесі (шарт валютасының мың бірлігі)
17
Ескертпе
Басшы (Бас бухгалтер) ___________ _______ ___________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде)
Орындаушы ___________ _____________________ телефоны ________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде)
20 ____ жылғы "______"_____________
Мөр орны
(ол болған кезде)
"Банктің резидент еместерден қаржылай
қарыздарды тарту талаптары туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған
"Банктің резидент еместерден қаржылай қарыздарды тарту
талаптары туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Банктің резидент еместерден қаржылай қарыздарды тарту талаптары туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Валюталық реттеу мен валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабының 1-тармағына, 31-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының банктері банктің есепті кезеңде резидент еместерден тартқан қаржылай қарыздары туралы мәліметтер бойынша және банктің резидент еместерден бұрынырақ тартқан, осы Қағидалардың 28-тармағындағы 1)-6), 8) тармақшаларында көрсетілген тарту талаптары өзгерген (қарыздарды тартқан және (немесе) талаптар өзгерген кезде) қаржылай қарыздар бойынша ай сайын ұсынады.
4. Басшы немесе бас бухгалтер және орындаушы тегін, атын, әкесінің атын (ол болған кезде) көрсетіп және мөр басып (ол болған кезде) Нысанға қол қояды.
2. Нысанды толтыру
5. Нысан осы Қағидалардың 56-тармағында көрсетілген жағдайларда ұсынылады.
6. Нысанды банктер әрбір қаржылай қарыз бойынша жалпы банк жүйесі бойынша ай сайын жасайды.
7. Кодтары 1-17-жолдарда банктің резидент еместен қаржылай қарызды тартуының негізгі талаптары жөніндегі ақпарат көрсетіледі.

В строке с кодом 7 отражается рамочное соглашение (генеральное соглашение, кредитная линия и другое), определяющее рамочные условия кредитования отдельных сделок, в том числе валютного договора, указанного в строке с кодом 1.
8. В строке с кодом 8 отражается отношение кредитора-нерезидента к банку:
1) прямое владение нерезидентом 10 % и более голосующих акций банка;
2) косвенное владение нерезидентом 10 % и более голосующих акций банка;
3) прямое владение резидентом 10 % и более голосующих акций банка;
4) косвенное владение резидентом 10 % и более голосующих акций банка;
5) банк и нерезидент не имеют никакого контроля или влияния друг на друга, но находятся под контролем или влиянием одного и того же инвестора, прямо или косвенно владеющего не менее 10 % голосующих акций банка;
6) иное.
9. В строке с кодом 16 отражается информация о поступлении средств банку и погашении им задолженности по валютному договору: фактическая или предполагаемая (в будущем) дата поступления средств (в виде денег, товаров (работ, услуг), иного) или дата погашения основного долга и оплата вознаграждения, сумма поступлений (платежей), в тысячах единиц валюты договора. Если сумма договора валютным договором не предусмотрена, отражается информация только о фактическом поступлении средств. В случае плавающей процентной ставки предполагаемая сумма оплаты вознаграждения рассчитывается, исходя из значения базы на конец отчетного периода, если иное не установлено валютным договором.
10. Если в валютном договоре сумма состоит из нескольких сумм в разных валютах, то по каждой сумме и валюте договора заполняются отдельные графы формы.
11. Порядковый номер присваивается Национальным Банком для отражения информации по фактическому исполнению обязательств по каждому финансовому займу в отчете об освоении и обслуживании финансовых займов, привлеченных банком от нерезидентов по форме, установленной приложением 9-2 к настоящим Правилам.
Приложение 9-2
к Правилам осуществления
валютных операций
в Республике Казахстан
Сноска. Правила дополнены Приложением 9-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 264 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 250 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Отчет об освоении и обслуживании финансовых займов,
привлеченных банком от нерезидентов"
Отчетный период: __________ квартал ____ года
Индекс: 11-ОБ
Периодичность: ежеквартальная
Представляет: банк
Куда представляется: центральный аппарат Национального Банка Республики Казахстан
Срок представления: до 10 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
Форма
Наименование банка _________________________________________

Коды 7-жолда жекелеген мәмiлелердi, оның iшiнде коды 1-жолда көрсетілген валюта шартын кредиттеудiң негіздемелік талаптарын айқындайтын негіздемелік келiсiм (бас келiсiм, кредиттiк желi және басқа да) көрсетiледi.
8. Коды 8-жолда резидент емес кредитордың банкке қатынасы көрсетіледі:
1) банктің 10% және одан көп дауыс беруші акцияларын резидент еместің тікелей иеленуі;
2) банктің 10% және одан көп дауыс беруші акцияларын резидент еместің жанама иеленуі;
3) банктің 10% және одан көп дауыс беруші акцияларын резиденттің тікелей иеленуі;
4) банктің 10% және одан көп дауыс беруші акцияларын резиденттің жанама иеленуі;
5) банк пен резидент емес бір-біріне ешқандай бақылау жасай алмайды және әсер ете алмайды, бірақ банктің 10%-дан аз емес дауыс беруші акцияларын тікелей немесе жанама иеленетін бір инвестордың бақылауында және ықпалында болады;
6) өзгесі.
9. Коды 16-жолда банкке қаражаттың келіп түскені және оның валюталық шарт бойынша берешекті өтеуі туралы ақпарат: қаражаттың (ақша, тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түріндегі, өзге) нақты немесе болжалды (болашақта) түсу күні немесе негізгі борышты өтеу және сыйақыны төлеу күні, шарт валютасының мың бірліктеріндегі түсімдер (төлемдер) сомасы көрсетіледі. Егер шарттың сомасы валюталық шартта көзделмесе, онда қаражаттың нақты түскені туралы ақпарат қана көрсетіледі. Өзгермелі пайыздық мөлшерлеме жағдайында сыйақыны төлеудің болжалды сомасы валюталық шартта өзгеше белгіленбесе, базаның есепті айдың соңындағы мәнін ескере отырып есептеледі.
10. Егер валюталық шарттағы сома әртүрлі валюталардағы бірнеше сомалардан құралса, онда әрбір сома мен шарт валютасы бойынша нысанның жекелеген бағандары толтырылады.
11. Ұлттық Банк осы Қағидалардың 9-2-қосымшасында белгіленген нысан бойынша банктің резидент еместерден тартқан қаржылай қарыздарын игеру және оған қызмет көрсету туралы есепте әрбір қаржылай қарыз бойынша міндеттемелердің нақты орындалуы жөніндегі ақпаратты көрсету үшін реттік нөмір береді.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру қағидаларына
9-2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Банк резидент еместерден
тартқан қаржылай қарыздарды игеру және оларға қызмет көрсету туралы
есеп" нысаны
Ескерту. Қағида 9-2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 250 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Есепті кезең: ____ жылғы _________ тоқсан
Индексі: 11-ОБ
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Ұсынатын: банк
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппараты
Ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда)
Нысан
Банктің атауы ______________________________________________________

Таблица 1. Освоение и обслуживание финансовых займов, о которых Национальному Банку представлен отчет согласно пункту 56 настоящих Правил или на которые имеются действующие свидетельства об уведомлении (далее в таблице – СУ), оформленные Национальным Банком до введения в действие пункта 56 настоящих Правил
Порядковый номер, номер СУ (при наличии)
Дата СУ (при наличии)
Наименование кредитора
Наименование валюты кредита
Основной долг
Остаток на начало отчетного периода, тысяч единиц валюты договора
Операции в отчетном периоде,
тысяч единиц валюты договора
Остаток на конец отчетного периода
Увеличение
Уменьшение
Всего
Из них за счет
Всего
Из них за счет реорганизации
Сумма, тысяч единиц валюты договора
Номер балансового счета
Реорганизации
Капитализированного вознаграждения
А
Б
В
Г
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Вознаграждение
Состояние кредита
Примечание
Остаток на начало отчетного периода, тысяч единиц валюты договора
Операции в отчетном периоде,
тысяч единиц валюты договора
Остаток на конец отчетного периода
Начислено
Оплачено
Сумма, тысяч единиц валюты договора
Номер балансового счета
9
10
11
12
13
14
15
Таблица 2. Освоение и обслуживание иных финансовых займов
Порядковый номер
Порядковый номер из отчета за предыдущий период
Наименование кредитора
Наименование валюты кредита
Сумма кредита
Номер кредитного соглашения (контракта)
Период действия
Наименование страны кредитора
Дата начала освоения
Дата конечного срока погашения
А
Б
В
Г
Д
Ж
З
И
К
продолжение таблицы
Основной долг
Остаток на начало отчетного периода, тысяч единиц валюты договора
Операции в отчетном периоде, тысяч единиц валюты договора
Остаток на конец отчетного периода
Увеличение
Уменьшение
Сумма, тысяч единиц валюты договора
Номер балансового счета
Всего
Из них за счет
Всего
Из них за счет реорганизации
Реорганизации
Капитализированного вознаграждения
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Вознаграждение
Примечание
Остаток на начало отчетного периода, тысяч единиц валюты договора
Операции в отчетном периоде,
тысяч единиц валюты договора
Остаток на конец отчетного периода
Начислено
Оплачено
Сумма, тысяч единиц валюты договора
Номер балансового счета
9
10
11
12
13
14
Руководитель (Главный бухгалтер)
___________ _________ __________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Исполнитель _____________ __________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)) телефон__________
"____"_____________ 20 ____ года
Место печати
(при ее наличии)
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных,
"Отчет об освоении и обслуживании
финансовых займов, привлеченных
банком от нерезидентов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной
для сбора административных данных
"Отчет об освоении и обслуживании финансовых займов,
привлеченных банком от нерезидентов"

1-кесте. Ұлттық Банкке осы Қағидалардың 56-тармағына сәйкес олар туралы есеп берілген немесе оларға осы Қағидалардың 56-тармағы қолданысқа енгізілгенге дейін Ұлттық Банк ресімдеген хабарлама туралы куәлік (бұдан әрі – ХК) қолданыста болатын қаржылай қарыздарды игеру және оларға қызмет көрсету
Реттік нөмір, ХК нөмірі (болған кезде)
ХК күні (болған кезде)
Кредитордың атауы
Кредит валютасының атауы
Негізгі борыш
Есепті кезеңнің басындағы қалдық, шарт валютасының мың бірлігі
Есепті кезеңдегі операциялар, шарт валютасының мың бірлігі
Есепті кезең соңындағы қалдық
Ұлғаю
Азаю
Барлығы
Олардың ішінде есебінен
Барлығы
Олардың ішінде қайта ұйымдастыру есебінен
Сомасы, шарт валютасының мың бірлігі
Баланстық шот нөмірі
Қайта ұйымдастыру
Капиталдандырылған сыйақы
А
Б
В
Г
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Сыйақы
Кредит жағдайы
Ескертпе
Есепті кезеңнің басындағы қалдық, шарт валютасының мың бірлігі
Есепті кезеңдегі операциялар, шарт валютасының мың бірлігі
Есепті кезеңнің соңындағы қалдық
Есептелді
Төленді
Сомасы, шарт валютасының мың бірлігі
Банк шотының нөмірі
9
10
11
12
13
14
15
2-кесте. Өзге қаржылай қарыздарды игеру және оларға қызмет көрсету
Реттік нөмірі
Алдыңғы кезең үшін есептен алынатын реттік нөмір
Кредитордың атауы
Кредит валютасының атауы
Кредит сомасы
Кредиттік келісімнің (келісімшарттың) нөмірі
Қолданылу кезеңі
Кредитор елінің атауы
Игерудің басталу күні
Өтеудің соңғы мерзімінің күні
А
Б
В
Г
Д
Ж
З
И
К
кестенің жалғасы
Негізгі борыш
Есепті кезеңнің басындағы қалдық, шарт валютасының мың бірлігі
Есепті кезеңдегі операциялар, шарт валютасының мың бірлігі
Есепті кезең соңындағы қалдық
Ұлғаю
Азаю
Сомасы, шарт валютасының мың бірлігі
Баланстық шоттың нөмірі
Барлығы
Олардың ішінде есебінен
Барлығы
Олардың ішінде қайта ұйымдастыру есебінен
Қайта ұйымдастыру
Капиталдандырылған сыйақы
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Сыйақы
Ескертпе
Есепті кезеңнің басындағы қалдық, шарт валютасының мың бірлігі
Есепті кезеңдегі операциялар, шарт валютасының мың бірлігі
Есепті кезең соңындағы қалдық
Есептелді
Төленді
Сомасы, шарт валютасының мың бірлігі
Баланстық шоттың нөмірі
9
10
11
12
13
14
Басшы (Бас бухгалтер) ____________ ________ _________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде)
Орындаушы __________ ___________________ телефоны ___________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде)
20 ____ жылғы "____" _____________
Мөр орны
(ол болған кезде)
"Банк резидент еместерден тартқан
қаржылай қарыздарды игеру және
оларға қызмет көрсету туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған
"Банк резидент еместерден тартқан қаржылай қарыздарды игеру
және оларға қызмет көрсету туралы есеп"
нысанын толтыру бойынша түсіндірме

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет об освоении и обслуживании финансовых займов, привлеченных банком от нерезидентов)" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19, подпунктами 1) и 3) пункта 2 статьи 31 Закона Республики Казахстан от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. Форма представляется ежеквартально банками Республики Казахстан по финансовым займам, привлеченным банком от нерезидентов (при наличии займов).
4. Руководитель или главный бухгалтер и исполнитель подписывают Форму с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) и проставлением печати (при ее наличии).
2. Заполнение Формы
5. Форма представляется в случаях, указанных в пункте 57 настоящих Правил.
6. В Форме банками отражается информация отдельно по каждому финансовому займу, по которому имеются непогашенные на начало и (или) конец отчетного периода обязательства перед нерезидентами в целом по системе банка.
7. В Таблице 1 отражаются освоение, погашение и обслуживание финансовых займов, о которых банк представил отчет об условиях привлечения банком финансовых займов от нерезидентов по форме, установленной приложением 9-1 к настоящим Правилам, или на которые остаются действующими свидетельства об уведомлении, оформленные Национальным Банком до введения в действие пункта 56 настоящих Правил. Информация о действующих свидетельствах об уведомлении размещается на официальном интернет-ресурсе Национального Банка.
8. В Таблице 2 отражаются освоение, погашение и обслуживание иных финансовых займов.
9. Суммы отражаются в тысячах единиц валюты договора, в целых числах.
10. В Таблице 1:
в графе А отражается порядковый номер, присваиваемый Национальным Банком финансовому займу в отчете об условиях привлечения банком финансовых займов от нерезидентов по форме, установленной приложением 9-1 к настоящим Правилам, или номер свидетельства об уведомлении;
в графе Б отражается дата свидетельства об уведомлении;
в графе 14 отражается состояние кредитного соглашения на конец отчетного периода из списка: "действующее", "полное исполнение обязательств сторонами". Кредитное соглашение считается действующим до полного исполнения обязательств сторонами, в том числе обязательств по вознаграждению или по просроченным платежам.
11. В Таблице 2 в графе Б указывается порядковый номер финансового займа из отчета за предыдущий период.
12. В Таблицах 1 и 2:
в графе 1 отражается непогашенный на начало отчетного периода основной долг, в том числе просроченный;
в графе 2 отражается увеличение за отчетный период основного долга за счет получения кредитных средств, реорганизации долга и капитализации вознаграждения;
в графе 3 отражается увеличение долга за счет реорганизации при уступке требования (переводе долга);
в графе 4 отражается капитализация вознаграждения (отнесение вознаграждения к основному долгу);
в графе 5 отражается уменьшение за отчетный период основного долга, в том числе просроченного, за счет погашения и реорганизации;
в графе 6 отражается уменьшение долга за счет реорганизации. Основными видами реорганизации являются досрочное погашение, прощение, уступка требования (перевод долга), обмен долга на инструменты участия в капитале (заемщика и (или) третьих лиц), недвижимость и иной актив заемщика, долговые ценные бумаги заемщика, поставки товара и иные долговые обязательства заемщика;

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Банк резидент еместерден тартқан қаржылай қарыздарды игеру және оларға қызмет көрсету туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Валюталық реттеу мен валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабының 1-тармағына, 31-бабы 2-тармағының 1) және 3) тармақшаларына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының банктері банктің резидент еместерден тартқан қаржылай қарыздары (қарыздар болған кезде) бойынша тоқсан сайын ұсынады.
4. Басшы немесе бас бухгалтер және орындаушы тегін, атын, әкесінің атын (ол болған кезде) көрсетіп және мөр басып (ол болған кезде) Нысанға қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірмелер
5. Нысан осы Қағидалардың 57-тармағында көрсетілген жағдайларда ұсынылады.
6. Нысанда банктер жалпы банк жүйесі бойынша есепті кезең басында және (немесе) соңында резидент еместер алдында өтелмеген міндеттемелері бар әрбір қаржылай қарыз жөніндегі ақпаратты жеке-жеке көрсетеді.
7. 1-кестеде осы Қағидалардың 9-1-қосымшасында белгіленген нысан бойынша банктің резидент еместерден қаржылай қарыздарды тарту талаптары туралы банк есеп ұсынған немесе Ұлттық Банк осы Қағидалардың 56-тармағы қолданысқа енгізілгенге дейін ресімдеген хабарлама туралы қолданыстағы куәліктері бар қаржылай қарыздарды игеру, өтеу және оған қызмет көрсету көрсетіледі. Қолданыстағы хабарлама туралы куәліктер туралы ақпарат Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
8. 2-кестеде өзге қаржылай қарыздарды игеру, өтеу және оларға қызмет көрсету көрсетіледі.
9. Сомалар шарт валютасының мың бірліктерінде толық сандармен көрсетіледі.
10. 1-кестеде:
А-бағанында осы Қағидалардың 9-1-қосымшасында белгіленген нысан бойынша банктің резидент еместерден қаржылай қарыздарды тарту талаптары туралы есептегі қаржылай қарызға Ұлттық Банк берген реттік нөмір немесе хабарлама туралы куәліктің нөмірі көрсетіледі;
Б-бағанында хабарлама туралы куәліктің күні көрсетіледі;
14-бағанда "қолданыстағы", "тараптардың міндеттемелерін толық орындауы" тізімінен алынатын есепті кезеңнің соңындағы кредиттік келісімнің жағдайы көрсетіледі. Кредиттік келісім тараптардың міндеттемелерін, оның ішінде сыйақы бойынша немесе мерзімі өткен төлемдер бойынша міндеттемелерін толық орындағанға дейін қолданыста болады деп есептеледі.
11. 2-кестеде Б-бағанында алдыңғы кезеңдегі есептен алынатын қаржылай қарыздың реттік нөмірі көрсетіледі.
12. 1 және 2-кестелерде:
1-бағанда есепті кезеңнің басында өтелмеген, оның ішінде мерзімі өткен негізгі борыш көрсетіледі;
2-бағанда негізгі борыштың кредиттік қаражатты алу, борышты қайта ұйымдастыру және сыйақыны капиталдандыру есебінен есепті кезеңдегі ұлғаюы көрсетіледі;
3-бағанда талапты беру (борышты аудару) кезіндегі қайта ұйымдастыру есебінен борыштың ұлғаюы көрсетіледі;
4-бағанда сыйақыны капиталдандыру (сыйақыны негізгі борышқа жатқызу) көрсетіледі;
5-бағанда өтеу және қайта ұйымдастыру есебінен негізгі борыштың, оның ішінде мерзімі өткен борыштың есепті кезеңдегі азаюы көрсетіледі;
6-бағанда қайта ұйымдастыру есебінен борыштың азаюы көрсетіледі. Мерзімінен бұрын өтеу, кешіру, талапты беру (борышты аудару), борышты капиталға қатысу құралдарына (қарыз алушының және (немесе) үшінші тұлғалардың), қарыз алушының жылжымайтын мүлкі мен өзге активіне, қарыз алушының борыштық бағалы қағаздарына, тауарды жеткізу және қарыз алушының өзге де борыштық міндеттемелеріне алмастыру қайта ұйымдастырудың негізгі түрлеріне жатады;

в графах 7, 8 отражается непогашенный на конец отчетного периода основной долг, в том числе просроченный, и номер балансового счета, на котором учитывается остаток долга;
в графе 9 отражается задолженность по вознаграждению, в том числе просроченная, на начало отчетного периода;
в графе 10 отражаются начисленные в отчетном периоде вознаграждения;
в графе 11 отражается уменьшение в отчетном периоде вознаграждения, в том числе просроченного, за счет оплаты, реорганизации и капитализации вознаграждения;
в графах 12, 13 отражается задолженность на конец отчетного периода по вознаграждению, в том числе просроченному, и номер балансового счета, на котором учитывается эта задолженность.
Номер балансового счета заполняется в соответствии с Инструкцией по представлению банками второго уровня, Банком Развития Казахстана и ипотечными организациями в Национальный Банк Республики Казахстан сведений для формирования обзора финансового сектора, утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 316 "Об утверждении Инструкции по представлению банками второго уровня, Банком Развития Казахстана и ипотечными организациями в Национальный Банк Республики Казахстан сведений для формирования обзора финансового сектора", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14804.
13. В графе 15 Таблицы 1 и графе 14 Таблицы 2 отражаются (при наличии) вид обеспечения и сумма обеспечения в тысячах единиц валюты с указанием валюты. При наличии нескольких видов обеспечения, указываются все виды обеспечения и общая рыночная стоимость обеспечения в тысячах тенге.
14. Арифметико-логический контроль в Таблицах 1 и 2:
графа 1 = графа 7 отчета за предыдущий квартал;
графа 2 >= графа 3 + графа 4;
графа 5 >= графа 6;
графа 7 = графа 1 + графа 2 - графа 5;
графа 9 = графа 12 отчета за предыдущий квартал;
графа 12 = графа 9 + графа 10 - графа 11.
15. В целях уточнения прогнозных данных по освоению средств и погашению задолженности по договору финансового займа Национальный Банк запрашивает информацию по форме, приведенной в пункте 16 приложения 9-1 к настоящим Правилам.
Приложение 10
к Правилам осуществления
валютных операций в Республике Казахстан
Сноска. Приложение 10 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 264 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 250 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Отчет по участию в уставном капитале, операциям с ценными
бумагами и производными финансовыми инструментами"
Отчетный период: __________месяц ____ года
Индекс: ПР-10
Периодичность: ежемесячная
Представляют: банки, брокеры, управляющие компании
Куда представляется: центральный аппарат Национального Банка Республики Казахстан
Срок представления: до 15 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
Форма
Наименование резидента ______________________________________________
Код ОКПО ________________________________
БИН ___________________________________________
Таблица 1. Информация о заключенных сделках
№ п/п
Информация о клиенте
Информация о контрагенте
Информация о сделке
Примечание
Признак резидентства
Наименование/фамилия, имя, отчество (при его наличии)
БИН (ОКПО)/
ИИН
Страна нерезидента
Признак резидентства
Наименование/ фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Страна нерезидента
Тип сделки
Количество ценных бумаг
Цена (единиц валюты или %)
Сумма (тысяч единиц валюты)
Валюта сделки
Наименование актива /финансового инструмента
НИН или ISIN
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Часть 1. Ценные бумаги эмитентов-нерезидентов, паи инвестиционных фондов-нерезидентов
Часть 2. Ценные бумаги эмитентов-резидентов, паи инвестиционных фондов-резидентов
Часть 3. Доли участия в капитале нерезидентов
Часть 4. Доли участия в капитале резидентов
Часть 5. Другие финансовые инструменты, в том числе производные финансовые инструменты
Таблица 2. Информация о финансовых инструментах
№ п/п
Наименование актива/финансового инструмента
НИН или ISIN
Наименование базового актива
Вид ценной бумаги
Валюта эмиссии/уставного капитала по учредительным документам
Наименование эмитента/ объекта инвестирования
Страна эмитента/ объекта инвестирования
Дата выпуска долговых ценных бумаг
Дата погашения долговых ценных бумаг
Примечание
Наименование актива/финансового инструмента
НИН или ISIN
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Часть 1. Ценные бумаги эмитентов-нерезидентов, паи инвестиционных фондов-нерезидентов
Часть 2. Ценные бумаги эмитентов-резидентов, паи инвестиционных фондов-резидентов
Часть 3. Доли участия в капитале нерезидентов
Часть 4. Доли участия в капитале резидентов
Часть 5. Другие финансовые инструменты, в том числе производные финансовые инструменты
Руководитель (Главный бухгалтер)
___________ _________ __________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Исполнитель _____________ __________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)) телефон__________
"____"_____________ 20 ____ года
Место печати
(при ее наличии)
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных,
"Отчет по участию в уставном
капитале, операциям с ценными
бумагами и производными
финансовыми инструментами"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
"Отчет по участию в уставном капитале,
операциям с ценными бумагами и производными
финансовыми инструментами"

7, 8-бағандарда есепті кезеңнің соңында өтелмеген, оның ішінде мерзімі өткен негізгі борыш пен борыш қалдығы есепке алынатын баланстық шоттың нөмірі көрсетіледі;
9-бағанда сыйақы бойынша есепті кезеңнің басындағы берешек, оның ішінде мерзімі өткен берешек көрсетіледі;
10-бағанда есепті кезеңде есептелген сыйақы көрсетіледі;
11-бағанда төлем, қайта ұйымдастыру және сыйақыны капиталдандыру есебінен сыйақының, оның ішінде мерзімі өткен сыйақының есепті кезеңде азаюы көрсетіледі;
12, 13-бағандарда сыйақы, оның ішінде мерзімі өткен сыйақы бойынша берешек және осы берешек есепке алынатын баланстық шоттың нөмірі көрсетіледі.
Баланстық шоттың нөмірі Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14804 тіркелген "Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстанның Даму Банкінің және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржы секторына шолуды қалыптастыруға арналған мәліметтерді ұсынуы жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 316 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстанның Даму Банкінің және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржы секторына шолуды қалыптастыруға арналған мәліметтерді ұсынуы жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес толтырылады.
13. 1-кестенің 15-бағанында және 2-кестенің 14-бағанында (болған кезде) қамтамасыз ету түрі және валютаны көрсете отырып, валютаның мың бірліктерінде қамтамасыз ету сомасы беріледі. Егер қамтамасыз етудің бірнеше түрі бар болса, онда қамтамасыз етудің барлық түрлері мен қамтамасыз етудің жалпы нарықтық құны мың теңгемен көрсетіледі.
14. 1 және 2-кестелердегі арифметика-логикалық бақылау:
1-баған = алдыңғы тоқсан есебінің 7-бағаны,
2-баған >= 3-баған + 4-баған,
5-баған >= 6-баған,
7-баған = 1-баған + 2-баған - 5-баған,
9-баған = алдыңғы тоқсан есебінің 12-бағаны,
12-баған = 9-баған + 10-баған - 11-баған.
15. Қаржылай қарыз шарты бойынша қаражатты игеру және берешекті өтеу бойынша болжамдық деректерді нақтылау мақсатында Ұлттық Банк осы Нұсқаулықтың 9-1 қосымшасының 16-тармағында келтірілген нысан бойынша ақпаратты сұратады.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру қағидаларына
10-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Жарғылық капиталға қатысу,
бағалы қағаздармен және туынды қаржы құралдарымен операциялар
бойынша есеп" нысаны
Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 250 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Есепті кезең: _____ жылғы _________ айы
Индексі: ПР-10
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатын: банктер, брокерлер, басқарушы компаниялар
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің орталық аппараты
Ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-не дейін (қоса алғанда)
Нысан
Резиденттің атауы ___________________________________________________
КҰЖЖ коды ________________________ БСН ______________________________
1-кесте. Жасалған мәмілелер туралы ақпарат
Р/с №
Клиент туралы ақпарат
Қарсы агент туралы ақпарат
Мәмiле туралы ақпарат
Ескертпе
Резидентттiк белгiсi
Атауы/тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
БСН (КҰЖЖ)/ ЖСН
Резидент еместің елі
Резидентттiк белгiсi
Атауы/ ТАӘ
Резидент еместің елі
Мәмiле түрi
Бағалы қағаздардыңсаны
Бағасы(валюта бiрлiгi немесе %)
Сомасы
(валютаның мың бiрлiгi)
Мәмiле валютасы
Активтiң/қаржы құралының атауы
ҰСН немесе ISIN
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
1-бөлiм. Резидент емес эмитенттердің бағалы қағаздары, резидент емес инвестициялық қорлардың пайлары
2-бөлiм. Резидент эмитенттердiң бағалы қағаздары, резидент инвестициялық қорлардың пайлары
3-бөлiм. Резидент еместердің капиталына қатысу үлесi
4-бөлiм. Резиденттердің капиталына қатысу үлесi
5-бөлiм. Басқа қаржы құралдары, оның ішінде туынды қаржы құралдары
2-кесте. Қаржы құралдары туралы ақпарат
Р/с №
Активтiң/қаржықұралыныңатауы
ҰСН немесе ISIN
Базалық активтiң
атауы
Бағалы қағаздың түрi
Құрылтай құжаттары
бойынша
эмиссия/
жарғылық
капитал
валютасы
Эмитент/инвестициялауобъектiсiнiң
атауы
Эмитент/инвестициялауобъектiсiнiң елi
Борыштық бағалықағаздардышығару
күнi
Борыштық бағалықағаздарды
өтеу күнi
Ескертпе
Активтiң/қаржы құралының
атауы
ҰСН немесе ISIN
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1-бөлiм. Резидент емес эмитенттердің бағалы қағаздары, резидент емес инвестициялық қорлардың пайлары
2-бөлiм. Резидент эмитенттердiң бағалы қағаздары, резидент инвестициялық қорлардың пайлары
3-бөлiм. Резидент еместердің капиталына қатысу үлесi
4-бөлiм. Резиденттердің капиталына қатысу үлесi
5-бөлiм. Басқа қаржы құралдары, оның ішінде туынды қаржы құралдары
Басшы (Бас бухгалтер) ___________ _______ ___________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде))
Орындаушы ___________ ____________________ телефоны _________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде))
20_____ жылғы "______" _________________
Мөр орны
(ол болған кезде)
"Жарғылық капиталға қатысу,
бағалы қағаздармен және
туынды қаржы құралдарымен
операциялар бойынша есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Жарғылық капиталға
қатысу, бағалы қағаздармен және туынды қаржы құралдарымен
операциялар бойынша есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет по участию в уставном капитале, операциям с ценными бумагами и производными финансовыми инструментами" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19, подпунктами 1) и 3) пункта 2 статьи 31 Закона Республики Казахстан от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. Форма представляется ежемесячно банками, брокерами, управляющими компаниями Республики Казахстан по собственным операциям и операциям клиентов с ценными бумагами и производными финансовыми инструментами (при наличии операций).
4. Руководитель или главный бухгалтер и исполнитель подписывают Форму с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) и проставлением печати (при ее наличии).
2. Заполнение Формы
5. Форма представляется в случаях, указанных в пункте 61 настоящих Правил.
6. В отчете отражается информация о следующих операциях, осуществленных брокерами и (или) дилерами, управляющими компаниями за счет собственных средств, средств клиентов и инвестиционных фондов:
1) операции с ценными бумагами эмитентов-нерезидентов, паями инвестиционных фондов-нерезидентов (за исключением операций между нерезидентами) на сумму свыше ста тысяч долларов США в эквиваленте;
2) операции с ценными бумагами эмитентов-резидентов, паями инвестиционных фондов-резидентов (за исключением операций между резидентами и операций с государственными ценными бумагами) на сумму свыше пятисот тысяч долларов США в эквиваленте;
3) операции резидентов с вкладами участия в уставном капитале нерезидентов на сумму свыше ста тысяч долларов США в эквиваленте;
4) операции нерезидентов с вкладами участия в уставном капитале резидентов на сумму свыше пятисот тысяч долларов США в эквиваленте;
5) операции с производными финансовыми инструментами между резидентами и нерезидентами при превышении суммы платежа ста тысяч долларов США в эквиваленте (сумма платежа не включает оплату за базовый актив).
7. Графы 2 и 6 Таблицы 1 заполняются в соответствии с Правилами № 203.
Графы 5 и 8 Таблицы 1 и графа 9 Таблицы 2 заполняются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 06 ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
Графа 13 Таблицы 1 и графа 7 Таблицы 2 заполняются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217-2012 "Коды для обозначения валют и фондов".

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Жарғылық капиталға қатысу, бағалы қағаздармен және туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабының 1-тармағына, 31-бабы 2-тармағының 1) және 3) тармақшаларына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының банктері, брокерлері, басқарушы компаниялары өздерінің және клиенттердің бағалы қағаздармен және туынды қаржы құралдарымен (операциялар болған кезде) операциялары бойынша ай сайын ұсынады.
4. Басшы немесе бас бухгалтер және орындаушы тегін, атын, әкесінің атын (ол болған кезде) көрсетіп және мөр басып (ол болған кезде) Нысанға қол қояды.
2. Нысанды толтыру
5. Нысан осы Қағидалардың 61-тармағында көрсетілген жағдайларда ұсынылады.
6. Есепте брокерлер және (немесе) дилерлер, басқарушы компаниялар өз қаражаттары, клиенттердiң және инвестициялық қорлардың қаражаттары есебiнен жүзеге асырылған мына операциялар туралы ақпарат көрсетеді:
1) резидент емес эмитенттердiң бағалы қағаздарымен, резидент емес инвестициялық қорлардың пайларымен (резидент еместер арасындағы операцияларды қоспағанда) баламасында жүз мың АҚШ долларынан асатын сомадағы операциялар;
2) резидент эмитенттердiң бағалы қағаздарымен, резидент инвестициялық қорлардың пайларымен (резиденттер арасындағы операцияларды және мемлекеттiк бағалы қағаздармен операцияларды қоспағанда) баламасында бес жүз мың АҚШ долларынан асатын сомадағы операциялар;
3) резиденттердiң баламасында жүз мың АҚШ долларынан асатын сомада резидент еместердiң жарғылық капиталына қатысу салымдарымен операциялары;
4) резидент еместердiң баламасында бес жүз мың АҚШ долларынан асатын сомада резиденттердің жарғылық капиталына қатысу салымдарымен операциялары;
5) резиденттер мен резидент еместер арасындағы төлем сомасы (төлем сомасына базалық активке ақы төлеу кiрмейдi) баламасында жүз мың АҚШ долларынан асқан кездегі туынды қаржы құралдарымен операциялар.
7. 1-кестенiң 2 және 6-бағандары № 203 қағидаларға сәйкес толтырылады.
1-кестенің 5 және 8-бағандары және 2-кестенің 9-бағаны ҚР ҰЖ 06 ISO 3166-1-2016 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерінің аттарын ұсыну үшін кодтар. 1-бөлік. Елдердің кодтары" Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес толтырылады.
1-кестенің 13-бағаны және 2-кестенің 7-бағаны ҚР ҰЖ 07 ISO 4217-2012 "Валюталарды және қорларды белгілеуге арналған кодтар" Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес толтырылады.

8. В графе 15 Таблицы 1 и в графах 3, 5 Таблицы 2 указывается НИН – национальный идентификационный номер ценной бумаги либо ISIN – международный идентификационный номер ценной бумаги.
9. В Таблице 1 отражается информация о заключенных сделках. Информация по каждой сделке отражается отдельной строкой.
10. В графах 2-5 Таблицы 1 указывается информация о клиенте (резиденте или нерезиденте, паевом инвестиционном фонде-резиденте). В случае собственных операций графы 2-5 не заполняются. При отсутствии у юридического лица-резидента БИН указание кода ОКПО обязательно.
11. В графе 9 Таблицы 1 указывается тип сделки со стороны клиента или отчитывающегося резидента в случае собственных операций: покупка, продажа, открытие (закрытие) РЕПО или обратного РЕПО.
12. В графе 11 Таблицы 1 при указании цены в процентах указывается знак "%".
13. В графе 14 Таблицы 1 указывается наименование ценной бумаги или коды ценных бумаг, используемых для целей биржи, в случае сделок с ценными бумагами, наименование юридического лица-объекта инвестирования и приобретаемая доля в случае приобретения доли участия в уставном капитале, наименование производного финансового инструмента (форвард, фьючерс, опцион и другое) в случае сделок с производными финансовыми инструментами.
14. В Таблице 2 указывается информация о финансовых инструментах, сделки с которыми отражены в Таблице 1. В Таблице 2 информация о каждом финансовом инструменте отражается в отдельной строке. При отражении в Таблице 1 нескольких сделок с одним и тем же финансовым инструментом, в Таблице 2 информация о финансовом инструменте указывается один раз.
15. Графы 2 и 3 Таблицы 2 заполняются в соответствии с графами 14, 15 Таблицы 1.
16. В графе 6 Таблицы 2 заполняется вид ценной бумаги (акция – простая, привилегированная; облигация; нота и другое).
17. Графы 4 и 5 Таблицы 2 заполняются только при заполнении Части 4 Таблицы 2. В Части 4 Таблицы 2 графы 6-11 заполняются в случае, если базовым активом производного финансового инструмента являются ценные бумаги.
Приложение 11
к Правилам осуществления
валютных операций в Республике Казахстан
Сноска. Приложение 11 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 264 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Отчет о движении средств на банковском
счете в иностранном банке"
Отчетный период: __________ квартал ____ года
Индекс: ПР-Ф-11
Периодичность: ежеквартальная
Представляет: Резидент
Куда представляется: территориальный филиал Национального Банка по месту уведомления о валютном договоре
Срок представления: до 10 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
Форма
Резидент_________________________________________________
(наименование юридического лица)
БИН ______________________
Наименование иностранного банка, страна _____________________________
Номер свидетельства об уведомлении Национального Банка
_____________________________________________________________________
Валюта банковского счета _____________________________
тысяч единиц валюты счета
Код строки
Наименование показателей
Текущий счет
Вклад/вклад, открытый в рамках данного текущего счета
А
Б
1
2
10
Ставка, по которой начисляется вознаграждение по счету в отчетном периоде (% годовых)
11
Остатки на начало отчетного периода
20

8. 1-кестенiң 15-бағанында және 2-кестенiң 3, 5-бағандарында бағалы қағаздың ҰСН - ұлттық сәйкестендіру нөмiрi не бағалы қағаздың ISIN - халықаралық сәйкестендіру нөмiрi көрсетiледi.
9. 1-кестеде жасалған мәмiлелер туралы ақпарат көрсетіледі. Әрбiр мәмiле туралы ақпарат жеке жолда көрсетіледі.
10. 1-кестенің 2-5-бағандарында клиент (резидент немесе резидент емес, резидент инвестициялық пай қоры) туралы ақпарат көрсетiледi. Өз операциялары болған жағдайда, 2-5-бағандар толтырылмайды. Резидент заңды тұлғада БСН болмаған жағдайда, КҰЖЖ кодын көрсету міндетті.
11. 1-кестенің 9-бағанында клиент немесе өз операциялары болған жағдайда есеп беретiн резидент тарапынан мәмiле түрi көрсетiледi: сатып алу, сату, РЕПО немесе керi РЕПО ашу (жабу).
12. 1-кестенің 11-бағанында баға пайызбен берілгенде, "%" белгiсi көрсетіледі.
13. 1-кестенің 14-бағанында бағалы қағаздармен мәмiлелер жасалған жағдайда, бағалы қағаздардың атауы немесе биржа мақсаты үшiн пайдаланылатын бағалы қағаздың кодтары, жарғылық капиталға қатысу үлесiн иеленген жағдайда, инвестициялау объектiсi - заңды тұлғаның және сатып алынатын үлестің атауы, туынды қаржы құралдарымен мәмiле жасалған жағдайда, туынды қаржы құралының (форвард, фьючерс, опцион және басқа да) атауы көрсетiледi.
14. 1-кестеде көрсетілген мәмiле жасалған қаржы құралдары туралы ақпарат 2-кестеде көрсетіледі. 2-кестеде әрбiр қаржы құралы туралы ақпарат жеке жолда көрсетіледі. 1-кестеде бiр қаржы құралымен бiрнеше мәмiле көрсетілген кезде, 2-кестеде қаржы құралы туралы ақпарат бiр рет көрсетіледі.
15. 2-кестенiң 2 және 3-бағандары 1-кестенiң 14, 15-бағандарына сәйкес толтырылады.
16. 2-кестенiң 6-бағанында бағалы қағаздың түрi (акция - жай, артықшылық берілген; облигация; нот және басқа) толтырылады.
17. 2-кестенiң 4 және 5-бағандары 2-кестенiң 4-бөлiмi толтырылған кезде ғана толтырылады. 2-кестенiң 4-бөлiмiнде 6-11-бағандар бағалы қағаздар туынды қаржы құралының базалық активi болып табылған жағдайда толтырылады.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру қағидаларына
11-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Шетел банкiндегi банк
шотындағы қаражаттың қозғалысы туралы есеп" нысаны
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Есепті кезең: ____ жылғы _____ тоқсан
Индексі: ПР-Ф-11
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Ұсынатын: Резидент
Қайда ұсынылады: валюталық шарт туралы хабарлама орны бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалы
Ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда)
Нысан
Резидент____________________________________ БСН_____________________
(заңды тұлғаның атауы)
Шетел банкінің атауы, елі ___________________________________________
Ұлттық Банктің хабарлау жөніндегі куәлігінің нөмірі _________________
Банк шотының валютасы _______________________________________________
шот валютасының мың бірлігі
Жол
коды
Көрсеткiштердің атауы
Ағымдағы шот
Салым/осы ағымдағы шот шегінде ашылған салым
А
Б
1
2
10
Есепті кезеңде шот бойынша сыйақы есептелетін мөлшерлеме (жылдық %)
11
Есептi кезеңнiң басындағы қалдық
20

Остатки на конец отчетного периода ((81) + (83) + (88) – (89) – (90) + (91) + (92))
Х
94
в т.ч. остатки по вознаграждению по овердрафту ((82) + (88) – (90) + (92))
Х
Руководитель (Главный бухгалтер)
___________ _________ __________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Исполнитель _____________ __________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)) телефон__________
"____"_____________ 20 ____ года
Место печати
(при ее наличии)
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных,
"Отчет о движении средств
на банковском счете
в иностранном банке"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
"Отчет о движении средств на банковском
счете в иностранном банке"
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о движении средств на банковском счете в иностранном банке" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19, подпунктами 1) и 3) пункта 2 статьи 31 Закона Республики Казахстан от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. Форма представляется ежеквартально юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан по свидетельству об уведомлении на банковский счет в иностранном банке. Представление отчета начинается с отчета за период, включающий дату подтверждения об уведомлении, и заканчивается отчетом за период, в котором свидетельство об уведомлении признано утратившим силу. Информация о действующих свидетельствах об уведомлении размещается на официальном интернет-ресурсе Национального Банка.
Отчет представляется на бумажном носителе либо в электронном виде посредством каналов связи с соблюдением процедур подтверждения электронной цифровой подписи. Отчет, представленный иным способом, требует последующего подтверждения на бумажном носителе либо в электронном виде посредством каналов связи с соблюдением процедур подтверждения электронной цифровой подписи. При представлении одного отчета разными способами датой представления отчета считается ранняя из дат.
4. Руководитель или главный бухгалтер и исполнитель подписывают Форму с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) и проставлением печати (при ее наличии).
2. Заполнение Формы
5. Форма представляется в случаях, указанных в пункте 69 настоящих Правил.
6. В графе 1 отражается информация о текущем счете в иностранном банке, в графе 2 – о вкладе в иностранном банке. В случаях, если в рамках текущего счета открывается вклад (открываются вклады), то информация о таком вкладе (таких вкладах) отражается в графе 2.

Есепті кезеңнің соңындағы қалдық ((81) + (83) + (88) – (89) – (90) + (91) + (92))
Х
94
оның ішінде овердрафт сыйақысы бойынша қалдық ((82) + (88) – (90) + (92))
Х
Басшы (Бас бухгалтер) ____________ __________ _______________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде))
Орындаушы ___________ ______________________ телефоны _______________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде))
20 ____ жылғы "____" _____________
Мөр орны
(ол болған кезде)
"Шетел банкiндегi банк шотындағы
қаражаттың қозғалысы туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Шетел банкiндегi банк
шотындағы қаражаттың қозғалысы туралы есеп" нысанын толтыру
бойынша түсіндірме
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Шетел банкiндегi банк шотындағы қаражаттың қозғалысы туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабының 1-тармағына, 31-бабы 2-тармағының 1) және 3) тармақшаларына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының резиденті заңды тұлға шетел банкіндегі банк шотына хабарлама туралы куәлігі бойынша тоқсан сайын береді. Есепті ұсыну хабарлама туралы растау күнін қоса алғандағы кезең үшін жасалған есептен басталады және хабарлама туралы куәліктің күші жойылды деп танылған кезеңдегі есеппен аяқталады. Қолданыстағы хабарлама туралы куәліктер бойынша ақпарат Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
Есеп қағаз тасымалдағышпен не электрондық цифрлық қолтаңбамен расталу рәсімдерін сақтай отырып, байланыс арналары арқылы электрондық түрде беріледі. Өзге тәсілмен берілген есепті кейіннен қағаз тасымалдағышпен не электрондық цифрлық қолтаңбамен расталу рәсімдерін сақтай отырып, байланыс арналары арқылы электрондық түрде растау талап етіледі. Бір есепті әртүрлі тәсілдермен берген кезде есеп берген күндердің ішіндегі ерте берілген күн есепті беру күні болып есептеледі.
4. Басшы немесе бас бухгалтер және орындаушы тегін, атын, әкесінің атын (ол болған кезде) көрсетіп және мөр басып (ол болған кезде) Нысанға қол қояды.
2. Нысанды толтыру
5. Нысан осы Қағидалардың 69-тармағында көрсетілген жағдайларда ұсынылады.
6. 1-бағанда шетел банкіндегі ағымдағы шот туралы, 2-бағанда шетел банкіндегі салым туралы ақпарат көрсетіледі. Егер ағымдағы шот шегінде салым (салымдар) ашылса, онда осындай салым (салымдар) туралы ақпарат 2-бағанда беріледі.

В строке с кодом 10 отражается средняя в отчетном периоде ставка вознаграждения по текущему счету, вкладу (% годовых), в строке с кодом 80 - средняя ставка вознаграждения за овердрафт. Ставка вознаграждения отражается в числовом виде, с округлением до сотых долей. Если ставка вознаграждения плавающая, используется базовое значение ставки в отчетном периоде.
7. Суммы отражаются в тысячах единиц валюты счета, в целых числах.
Если счет мультивалютный, суммы отражаются в тысячах тенге, в целых числах. Возникающая курсовая разница отражается в иных изменениях (строки с кодами 30, 51, 91, 92).
8. Строки с кодами 81-94 заполняются при предоставлении иностранным банком юридическому лицу-резиденту овердрафта по данному банковскому счету в соответствии с условиями открытия счета. Под овердрафтом понимается кредитование банком банковского счета клиента для оплаты им расчетных документов в случае недостаточности или отсутствии на счету клиента денежных средств. При овердрафте банк списывает все имеющиеся на счете клиента средства и одновременно предоставляет клиенту финансовый заем на часть оплаты, непокрытую средствами на счете клиента.
9. Остаток на начало отчетного периода (строки с кодом 11, 81) равен остатку на конец предыдущего отчетного периода (строки с кодом 60, 93).
10. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми значениями.
Приложение 12
к Правилам осуществления
валютных операций в Республике Казахстан
Сноска. Приложение 12 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 264 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Отчет об исполнении обязательств по валютным договорам,
связанным с экспортом или импортом товаров (работ, услуг)"
Отчетный период: __________месяц ____ года
Индекс: ПР-12
Периодичность: ежемесячная
Представляет: резидент, имеющий банковский счет в иностранном банке, через который осуществляются платежи и (или) переводы денег по валютным договорам, связанным с экспортом или импортом товаров (работ, услуг), на сумму свыше пятидесяти тысяч долларов США в эквиваленте
Куда представляется: территориальный филиал Национального Банка по месту уведомления об открытии банковского счета в иностранном банке
Срок представления: до 10 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
Форма
Резидент_____________________________________________________________
(наименование юридического лица)
БИН _______________________
Наименование иностранного банка, страна
_____________________________________________________________________
Номер свидетельства об уведомлении Национального Банка, выданного на открытие банковского счета в иностранном банке ______________________
Дата выдачи ___________________________
Валюта банковского счета ______________________________
№ п/п
Реквизиты договора
Учетный номер контракта
Исполнение обязательств резидентом в пользу нерезидента
Исполнение обязательств нерезидентом в пользу резидента
Признак– экспорт/ импорт
дата
Валюта договора
дата
получения
Дата
Код способа исполнения обязательств
Сумма в тысячах единиц
Примечание
Дата
Код способа исполнения обязательств
Сумма в тысячах единиц
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Руководитель (Главный бухгалтер)
___________ _________ __________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Исполнитель _____________ __________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)) телефон__________
"____"_____________ 20 ____ года
Место печати
(при ее наличии)
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных,
"Отчет об исполнении обязательств
по валютным договорам, связанным
с экспортом или импортом
товаров (работ, услуг)"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
"Отчет об исполнении обязательств по валютным договорам,
связанным с экспортом или импортом товаров (работ, услуг)"

Коды 10-жолда есепті кезеңдегі ағымдағы шот, салым бойынша сыйақының орташа мөлшерлемесі (жылдық %), коды 80-жолда овердрафт үшін сыйақының орташа мөлшерлемесі көрсетіледі. Сыйақы мөлшерлемесі жүздік үлеске дейін дөңгелектеніп сан түрінде көрсетіледі. Егер сыйақы мөлшерлемесі өзгермелі болса, есепті кезеңдегі мөлшерлеменің базалық мәні қолданылады.
7. Сомалар шот валютасының мың бірлігімен, бүтін сандармен көрсетіледі.
Егер шот мультивалюталық болса, сомалар мың теңгемен, бүтін сандармен көрсетіледі. Пайда болатын бағамдық айырма өзге де өзгерістерде беріледі (30, 51, 91, 92-кодтары бар жолдар).
8. Шетел банкі шотты ашу талаптарына сәйкес осы банк шоты бойынша резидент заңды тұлғаға овердрафты ұсынған кезде, 81-94 кодтары бар жолдар толтырылады. Банктің клиенттің шотында ақша қаражаты жеткіліксіз немесе болмаған жағдайда оның есеп айырысу құжаттарын төлеуі үшін банк шотын кредиттеуі овердрафтты білдіреді. Овердрафт кезінде банк клиенттің шотындағы қаражатты есептен шығарады және бір мезгілде клиенттің шотындағы қаражатпен өтелмеген ақының бір бөлігіне қаржылай қарыз береді.
9. Есепті кезеңнің басындағы қалдық (11, 81-кодтары бар жолдар) алдыңғы есепті кезеңнің соңындағы қалдыққа (60, 93-кодтары бар жолдар) тең келеді.
10. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік мәнмен беріледі.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру қағидаларына
12-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Тауарлардың (жұмыстардың,
көрсетілетін қызметтердің) экспортымен немесе импортымен байланысты
валюталық шарттар бойынша мiндеттемелердi орындау туралы есеп" нысаны
Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Есепті кезең: ____ жылғы _________ айы
Индексі: ПР-12
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатын: шетел банкінде тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) экспортымен немесе импортымен байланысты баламасында елу мың АҚШ долларынан асатын сомада валюталық шарттар бойынша ақша төлемі және (немесе) аударымдары жүзеге асырылатын банк шоты бар резидент
Қайда ұсынылады: шетел банкіндегі банк шотының ашылуы туралы хабарлама орны бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалы
Ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 дейін (қоса алғанда)
Нысан
Резидент_________________________________ БСН _______________________
(заңды тұлғаның атауы)
Шетел банкiнiң атауы, елi ___________________________________________
Шетел банкiнде банк шотын ашуға берілген Ұлттық Банктiң хабарлама туралы куәлiгiнiң нөмiрi ____________________________________________
Беру күні _______________ банк шотының валютасы _____________________
Р/с №
Шарттың деректемелерi
Келісім-шарттың есептік нөмірі
Резиденттiң мiндеттемелердi
резидент еместiң пайдасына
орындауы
Резидент еместiң
мiндеттемелердi резиденттiң
пайдасына орындауы
Белгiсi-экспорт/импорт
Күнi
Шартвалютасы
Алу күні
Күні
Мiндеттемелердi
орындау тәсілінің
коды
Мың бiрлiкпенсомасы
Ескертпе
Күнi
Мiндеттемелердiорындаутәсілінің коды
Мыңбiрлiкпенсомасы
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Басшы (Бас бухгалтер) ___________ _________ _________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде))
Орындаушы __________ __________________ телефоны ____________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде))
20 ____ жылғы "____" _____________
Мөр орны
(ол болған кезде)
"Тауарлардың (жұмыстардың,
көрсетілетін қызметтердің)
экспортымен немесе импортымен байланысты
валюталық шарттар бойынша
мiндеттемелердi орындау туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Тауарлардың
(жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) экспортымен немесе
импортымен байланысты валюталық шарттар бойынша мiндеттемелердi
орындау туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет об исполнении обязательств по валютным договорам, связанным с экспортом или импортом товаров (работ, услуг)" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19, подпунктами 1) и 3) пункта 2 статьи 31 Закона Республики Казахстан от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. Форма представляется ежемесячно резидентом Республики Казахстан, имеющим банковский счет в иностранном банке, через который осуществляются платежи и (или) переводы денег по валютным договорам, связанным с экспортом или импортом товаров (работ, услуг), на сумму свыше пятидесяти тысяч долларов США в эквиваленте. При отсутствии таких платежей и (или) переводов денег форма представляется с заполнением нулевых показателей.
4. Руководитель или главный бухгалтер и исполнитель подписывают Форму с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) и проставлением печати (при ее наличии).
2. Заполнение Формы
5. Форма представляется в случаях, указанных в пункте 70 настоящих Правил.
6. В графе 2 указывается признак "1" - если договор по экспорту и "2" - если договор по импорту.
7. Графы 4, 7, 8, 12 заполняются путем указания даты в формате "ДД/ММ/ГГ".
8. В графах 6, 7 указываются учетный номер контракта, присвоенный валютному договору, и дата его получения (при наличии), а случаях, когда в качестве учетного номера контракта принимается номер паспорта сделки, – номер паспорта сделки и дата его выдачи.
9. В графах 9, 13 указываются следующие коды способа исполнения обязательств:
10 - платеж и (или) перевод денег;
20 - поставка товара;
30 - оказание услуг, выполнение работ;
40 - иное исполнение обязательств.
При указании в графах 9 или 13 кода "40" расшифровывается иное исполнение обязательств в графах 11 или 15, соответственно.
10. В графах 10, 14 указываются суммы в тысячах единиц валюты договора. Если валюта расчетов не совпадает с валютой договора, в графах 10, 14 указываются суммы в тысячах единиц валюты договора, пересчитанные в соответствии с валютной оговоркой в договоре либо по иному курсу, согласованному с партнером-нерезидентом. При этом курс пересчета и наименование валюты расчета указываются в графе 11 или 15, соответственно.
11. При необходимости к отчету прикладывается справка с иной дополнительной информацией и разъяснениями.

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) экспортымен немесе импортымен байланысты валюталық шарттар бойынша мiндеттемелердi орындау туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы 19-бабының 1-тармағына, 31-бабы 2-тармағының 1) және 3) тармақшаларына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды шетел банкінде тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) экспортымен немесе импортымен байланысты баламасында елу мың АҚШ долларынан асатын сомада валюталық шарттар бойынша ақша төлемі және (немесе) аударымдары жүзеге асырылатын банк шоты бар Қазақстан Республикасының резиденті ай сайын ұсынады. Мұндай ақша төлемі және (немесе) аударымдары болмаған кезде нысан нөлдік көрсеткіштермен толтырылып ұсынылады.
4. Басшы немесе бас бухгалтер мен орындаушы тегін, атын, әкесінің атын (ол болған кезде) көрсете отырып және мөр басып (ол болған кезде), Нысанға қол қояды.
2. Нысанды толтыру
5. Нысан осы Қағидалардың 70-тармағында көрсетілген жағдайларда ұсынылады.
6. 2-бағанда егер шарт экспорт бойынша болса "1" деген және шарт импорт бойынша болса "2" деген белгі көрсетіледі.
7. 4, 7, 8, 12-бағандар "ЖЖ/КК/АА" форматында күнді көрсету арқылы толтырылады.
8. 6, 7-бағандарда валюталық шартқа берілген келісімшарттың есептік нөмірі және оны алу күні көрсетіледі (болған кезде), ал келісімшарттың есептік нөмірі ретінде мәміле паспортының нөмірі алынса, мәміле паспортының нөмірі және оны беру күні көрсетіледі.
9. 9, 13-бағандарда мiндеттемелердi орындау тәсiлiнiң мына кодтары көрсетiледi:
10 - ақша төлемі және (немесе) аударымы;
20 - тауарды жеткiзу;
30 - қызмет көрсету, жұмыстарды орындау;
40 - мiндеттемелердi өзгеше орындау.
9 немесе 13-бағандарда "40" коды көрсетiлген кезде, тиiсінше 11 немесе 15-бағандарда міндеттемелердің өзгеше орындалуы талдап көрсетіледі.
10. 10, 14-бағандарда сомалар шарт валютасының мың бiрлiгiмен көрсетiледi. Егер есеп айырысу валютасы шарт валютасымен сәйкес келмесе 10, 14-бағандарда сомалар шарттағы валюталық келісуге сәйкес не резидент емес әрiптеспен келiсiлген басқа да бағам бойынша қайта есептелген шарт валютасының мың бiрлiгiмен көрсетiледi. Бұл ретте қайта есептеу бағамы мен есептеу валютасының атауы тиiсінше 11 немесе 15-бағандарда көрсетiледi.
11. Қажеттiлiгiне қарай есепке өзге де қосымша ақпараты мен түсiндiрмелері бар анықтама қоса берiледі.