Об утверждении Инструкции проведения лесоустройства
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 ноября 2012 года № 17-02/566. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 декабря 2012 года № 8181.
В соответствии с подпунктом 18-11) пункта 1 статьи 13 Лесного Кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию проведения лесоустройства.
2. Комитету лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Нысанбаев Е. Н.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
Утверждена
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 9 ноября 2012 года № 17-02/566
Инструкция
проведения лесоустройства
Раздел 1. Полевые работы
1. Общие положения
Параграф 1. Цели и задачи лесоустройства
1. Настоящая Инструкция проведения лесоустройства (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 18-11) пункта 1 статьи 13 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года (далее – Лесной кодекс) и Правилами ведения государственного учета лесного фонда, государственного лесного кадастра, государственного мониторинга лесов и лесоустройства на территории государственного лесного фонда, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-02/163 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11387).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 30.01.2017 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Целью лесоустройства является разработка системы мероприятий, направленных на повышение эффективности ведения лесного хозяйства, осуществление единой научно-технической политики в лесном хозяйстве, обеспечение рационального пользования лесным фондом.
3. Основными задачами лесоустройства являются:
1) получение достоверной и разносторонней информации о лесных ресурсах, состоянии лесов и их динамике;
2) создание и систематическое обновление информационной базы данных по лесному фонду и лесным ресурсам, обеспечивающей ведение государственного лесного кадастра, государственного учета лесного фонда, осуществление лесного мониторинга;

Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 9 қарашадағы № 17-02/566 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 12 желтоқсанда № 8181 тіркелді.
2003 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 13-бабының 1-тармағының 18-11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Орман орналастыруды жүргiзу нұсқаулығы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті (Е.Н. Нысанбаев) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Министр А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2012 жылғы 9 қарашадағы
№ 17-02/566 бұйрығымен
бекітілген
Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығы
1 Бөлім. Далалық жұмыстар
1. Жалпы қағидалар
Параграф 1. Орман орналастырудың мақсаттары мен міндеттері
1. Осы Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығы (бұдан әрі – Нұсқаулық) 2003 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасы Орман кодексінің (бұдан әрі – Орман кодексі) 13-бабы 1-тармағының 18-11) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-02/163 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11387 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік орман қоры аумағында орман қорының мемлекеттік есебін, мемлекеттік орман кадастрын, ормандардың мемлекеттік мониторингін және орман орналастыруды жүргізу қағидаларына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.01.2017 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Орман орналастырудың мақсаты орман қорын тиімді пайдалануды қамтамасыз етуге, орман шаруашылығында бірегей ғылыми-техникалық саясатты жүзеге асыруға, орман шаруашылығын жүргізудің тиімділігін арттыруға бағытталған шаралардың жүйесін жасау болып табылады.
3. Орман орналастырудың негізгі міндеттері:
1) орман ресурстары, олардың жағдайы мен динамикасы туралы жан-жақты және нақты мәліметтер алу;
2) мемлекеттік орман кадастрын, орман қорының мемлекеттік есебін, орман бақылауын жүргізуді қамтамасыз ететін орман қоры мен орман ресурстарының мәліметтер ақпараттық базасын жасау және жүйелі түрде жаңарту;

3) осуществление внутрихозяйственной организации земель;
4) составление лесных карт и документов по инвентаризации и учету земель лесного фонда;
5) определение научно-обоснованных размеров и пространственного размещения различных видов пользования лесными ресурсами, мероприятий по воспроизводству, охране и защите лесов, а также иным видам лесохозяйственной деятельности;
6) мониторинг за реализацией государственными организациями, которым участки государственного лесного фонда предоставлены на праве постоянного землепользования (далее – лесовладельцы), разработок лесоустройства, за лесопользованием, качеством выполненных лесохозяйственных мероприятий.
Параграф 2. Использование материалов лесоустройства
4. По материалам лесоустройства для лесовладельцев лесоустроительной организацией составляется лесоустроительный проект, который после его утверждения уполномоченным органом в области лесного хозяйства (далее – уполномоченный орган) является основным организационно-хозяйственным документом, предназначенным для ведения лесовладельцами лесных пользований, текущего и перспективного планирования и прогнозирования, решения лесохозяйственных вопросов.
При принятии новых или внесении изменений в действующие нормативные правовые акты, регламентирующих ведение лесного хозяйства (Лесной кодекс Республики Казахстан от 8 июля 2003 года № 477), Закон Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях" от 7 июля 2006 года № 175, "Правила рубок леса на участках государственного лесного фонда" утвержденные приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 18-02/596 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11894), "Правила воспроизводства лесов и лесоразведения и контроля за их качеством" утвержденные приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 декабря 2014 года № 18-02/681 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10119), "Санитарные правила в лесах" утвержденные приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 ноября 2015 года № 18-02/1003 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12394), "Нормы и нормативы по охране, защите, пользованию лесным фондом, воспроизводству лесов и лесоразведению на участках государственного лесного фонда" утвержденные приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 июля 2015 года № 18-02/664 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11995), лесоустроительной организацией в течение одного месяца вносятся корректировки в лесоустроительный проект по поручению упольномоченного органа, который предоставляется заказчику с соблюдением всех процедур по введению в действие.

3) ішкі шаруашылығындағы жерлерді ұйымдастыруды жүзеге асыру;
4) орман қоры жерлерінің есебін және түгендеу құжаттарын, орман карталарын жасау;
5) орман ресурстарын пайдаланудың барлық түрлерінің, өсіріп-өндірудің, орманды күзету мен қорғаудың және басқа да орман шаруашылық іс-әрекеттердің ғылыми-негізделген мөлшерін анықтау;
6) мемлекеттік орман қоры учаскелеріндегі тұрақты жер пайдалану құқығы берілген мемлекеттік ұйымдардың (бұдан әрі – орман иеленушілер) орман орналастыру орындаған шаралардың сапасына, орман орналастырудың зерттеулерін, орман пайдалануын жүзеге асыруына мониторинг жасау.
Параграф 2. Орман орналастыру материалдарын қолдану
4. Орман орналастыру материалдары бойынша орман орналастыру ұйымы орман иеленушілер үшін орман орналастыру жобасын құрады, ол орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті органмен (бұдан әрі – уәкілетті орган) бекітілгеннен кейін орман пайдалануды жүргізуге, қазіргі және болашақтағы пайдалануды жоспарлау мен болжауға, орман шаруашылығы мәселелерін шешуге арналған негізгі ұйымдық-шаруашылық құжат болып табылады.
Орман шаруашылығын жүргізуді регламенттейтін жаңа нормативтік құқықтық актілерді қабылдау немесе қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер енгізу кезінде (Қазақстан Республикасының Орман кодексі 2003 жылғы 8 шілдедегі № 477, "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі № 175 Заңы, "Мемлекеттік орман қоры учаскелерiнде ағаш кесу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 маусымдағы № 18-02/596 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 14 тамызда № 11894 болып тіркелген), "Ормандарды молықтыру мен орман өсіру және олардың сапасына бақылау жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 22 желтоқсандағы № 18-02/681 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 22 қаңтарда № 10119 тіркелген), "Ормандардағы санитариялық қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 17 қарашадағы № 18-02/1003 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 11 желтоқсанда № 12394 болып тіркелген), "Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсіру бойынша нормалар мен нормативтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 20 шілдедегі № 18-02/664 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 2 қыркүйекте № 11995 болып тіркелген), уәкілетті органның тапсырмасымен орман орналастыру мекемесі бір ай ішінде орман орналастыру жобасына түзетулер енгізеді, ол қолданысқа енгізу жөніндегі барлық рәсімдер сақтала отырып, тапсырыс берушіге беріледі.

Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 06.09.2024 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. На основе материалов лесоустройства ведется государственный лесной кадастр, государственный мониторинг лесов, государственный учет лесного фонда, устанавливаются и уточняются границы земель государственного лесного фонда, при проведении землеустроительных работ.
6. На базе лесоустроительных проектов, разработанных для всех лесовладельцев области, составляется сводный лесоустроительный проект в целом по области, составляется карта лесов области, создается информационная база лесного мониторинга.
Параграф 3.Объект лесоустройства и циклы
лесоустроительных работ
7. Объектом лесоустройства являются земли государственного лесного фонда (далее – ГЛФ), находящиеся в постоянном землепользовании государственных лесовладельцев, осуществляющих ведение лесного хозяйства и насаждения естественного происхождения на землях других категорий.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 06.09.2024 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Полный цикл лесоустроительных работ в объекте, подлежащем лесоустройству, продолжается 3 (три) года и состоит из трех периодов – подготовительного, полевого и камерального. При непрерывном лесоустройстве, лесоустроительные работы продолжаются ежегодно в сокращенном варианте в течение всего ревизионного периода.
Параграф 4. Содержание лесоустроительных работ
9. Лесоустройство осуществляется в соответствии с пунктом 1 статьи 55 Лесного кодекса.
10. По заданию уполномоченного органа в состав лесоустроительных работ включаются:
1) составление планов рубок леса и подсочки насаждений;
2) отвод и материально-денежная оценка лесосек;
3) разработка лесоустроительных проектов на участках лесного фонда, переданных в долгосрочное лесопользование.
Параграф 5. Методы и виды лесоустройства
11. Основными методами лесоустройства являются метод классов возраста и участковый метод.
Первичной учетной единицей при лесоустройстве по методу классов возраста является таксационный выдел, а первичной расчетной единицей – преобладающая порода.
Метод классов возраста заключается в объединении в один класс возраста однородных по возрасту территориально-разобщенных насаждений.
Все лесоустроительные расчеты при этом методе осуществляются на основе итогов распределения площадей и запасов насаждений в разрезе пород и категорий ГЛФ по классам возраста.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 06.09.2024 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Орман орналастыру материалдарының негізінде мемлекеттік орман кадастры, ормандардың мемлекеттік мониторингі, орман қорының мемлекеттік есебі жүргізіледі, жерге орналастыру жұмыстарын жүргізу кезінде мемлекеттік орман қоры жерлерінің шекаралары анықталады және белгіленеді.
6. Облыстағы барлық орман иеленушілер үшін орман орналастыру жобаларының негізінде облыс бойынша жиынтық орман орналастыру жобасы және облыс ормандарының картасы, орман мониторингінің ақпараттық базасы жасалады.
Параграф 3. Орман орналастыру объектісі, орман орналастыру
жұмыстарының кезеңдері
7. Орман шаруашылығын жүргізуді жүзеге асыратын тұрақты жер пайдалануындағы мемлекеттік орман иеленушілердің мемлекеттік орман қорының (бұдан әрі – МОҚ) жерлері және басқа санаттағы жерлерде табиғи шыққан екпелер орман орналастыру объектісі болып табылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 06.09.2024 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Орман орналастыру жүргізілетін объектідегі орман орналастыру жұмыстарының толық кезеңі 3 (үш) жылдан және үш кезеңнен тұрады – дайындық, далалық, камералдық. Үздіксіз орман орналастыруға көшкен кезде орман орналастыру жұмыстары жыл сайын қысқартылған түрде бүкіл тексеру кезеңі бойы жүргізіледі.
Параграф 4. Орман орналастыру жұмыстарының мазмұны
9. Орман орналастыру Орман кодексінің 55-бабының 1-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
10. Орман орналастыру жұмыстарының құрамына:
1) алқаағаштарды кесу және сөлін ағызу жоспарларын құрастыру;
2) кеспеағаштарды бөлу және материалдық-қаржылай бағалау;
3) ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген орман қорының учаскелеріне орман орналастыру жобаларын жасау кіреді.
Параграф 5. Орман орналастырудың түрлері мен әдістері
11. Орман орналастырудың негізгі әдістері ретінде жас кластары әдісі мен учаскелік әдіс алынады.
Орман орналастыру кезінде жас кластары әдісі бойынша алғашқы есептік бірлік ретінде таксациялық телім алынады, ал алғашқы есептік бірлік ретінде – басым тұқымдылыр алынады.
Жас класы тәсілі, өңірде бөлектеніп кеткен бірыңғай жастағы алқаағаштарды біріктіру болып табылады.
Барлық орман орналастыру есептері осы тәсіл кезінде жас класы бойынша МОҚ санаттары мен тұқымдылар шегінде алқаағаштардың қоры мен аудандарын бөлу негізінде жүзеге асырылады.

12. Участковый метод лесоустройства заключается в образовании постоянных хозяйственных участков, представляющих собой один выдел или их совокупность, которые отличаются по таксационной характеристике, но территориально объединены общностью типа лесорастительных условий, целью воспроизводства лесов и соответствующей направленностью комплекса проектируемых лесохозяйственных мероприятий.
Участковый метод лесоустройства применяется там, где имеется необходимость и практическая возможность индивидуального подхода к осуществлению лесохозяйственных и иных мероприятий по каждому образованному постоянному лесохозяйственному участку.
13. В лесном фонде проводится первичное, периодическое (повторное) и непрерывное (с предшествующим ему базовым) лесоустройство:
1) первичное лесоустройство осуществляется на впервые устраиваемых землях лесного фонда. Отличительными его особенностями являются полная организация территории и выполнение всех видов лесотаксационных работ;
2) периодическое (повторное) лесоустройство осуществляется в ранее устроенных объектах по истечении сроков ревизионного периода. При его проведении осуществляется частичная корректировка внутрихозяйственной организации территории объекта, а таксация леса осуществляется с максимально возможным сохранением контуров выделов, установленных предыдущим лесоустройством, с учетом изменений, произошедших в результате хозяйственной деятельности.
3) непрерывное лесоустройство осуществляется путем перехода обычного лесоустройства, принимаемого за базовое, к последующим ежегодным инвентаризациям выделов, вовлекаемых в хозяйственную деятельность и подвергшихся стихийным или иным неблагоприятным воздействиям. На базе этого решаются текущие задачи организации лесохозяйственного производства и лесопользования в соответствии с рекомендациями, изложенными в лесоустроительном проекте, и с учетом изменений, произошедших за год в лесном фонде, оцениваются результаты хозяйственной деятельности, выдается информация о состоянии лесных ресурсов. Инвентаризация проводится ежегодно до проведения нового лесоустройства;
4) базовым является первичное или периодическое лесоустройство, при котором на персональных электронно-вычислительных машинах создается повыдельный банк данных лесотаксационных показателей и электронные карты. Это является необходимым условием перехода к непрерывному лесоустройству. При очередном базовом лесоустройстве банк данных полностью обновляется.
Параграф 6. Разряды лесоустроительных работ
14. При проведении лесоустройства устанавливается следующие разряды:

12. Орман орналастырудың учаскелік әдісі дегеніміз – бір немесе бірнеше телімдерден тұрақты шаруашылық учаскелер жасау болып табылады, ол телімдердің таксациялық сипаттамасы әртүрлі, алайда орман өсу жағдайы мен орманды молықтыру мақсатының және жобаланатын кешенді орман шаруашылық шаралардың бағытына сай аумақты біріктірілген.
Орман орналастырудың учаскелік әдісі – орман шаруашылық және басқа шаралардың жүргізілуі қажет болатын және жекелеген тәсілмен жүргізілетін, әрбір тұрақты орман шаруашылық учаскесінде қолданылады.
13. Орман қорында алғашқы, кезеңдік (қайта) және үздіксіз орман орналастыру жүргізіледі:
1) алғашқы орман орналастыру бірінші рет орналастырылатын орман қорының жерлерінде жүргізіледі. Ондай жерлердің аумағы толық ұйымдастырылып орман таксациялық жұмыстардың барлық түрі орындалады, бұл оның ерекшеліктері болып табылады;
2) кезеңдік (қайта) орман орналастыру бұрын орналастырылған объектілерде тексеру кезеңінің мерзімі біткен соң жүргізіледі. Мұны жүргізген кезде нысан аумағының ішкі шаруашылығында түзетулер жасалуы мүмкін. Ал орман таксациясы бұрынғы орман орналастырудың телімдерінің пішіндерін барынша сақтау арқылы шаруашылық әрекеттің нәтижесінде болған өзгерістерді ескере отырып жүргізіледі.
3) үздіксіз орман орналастыру, негіз ретінде қабылданатын кәдімгі орман орналастырудың, шаруашылық жұмыспен қамтылған және табиғи немесе басқа қолайсыз жағдайларға ұшыраған телімдерді жыл сайын түгендеп отыруға ауысу жолымен іске асырылады. Осының негізінде орман пайдаланудың ағымдағы мәселелері шешіледі (орман қорында бір жылда болған өзгерістерді ескере отырып және орман орналастыру жобасының ұсыныстарына сай), шаруашылық жұмыстардың нәтижелері бағаланады, орман ресурстарының жағдайы туралы ақпарат беріледі. Орман түгендеу жыл сайын келесі орман орналастыруға дейін жүргізіледі.
4) алғашқы немесе мерзімді орман орналастыру негізгі болып табылады, сол кезде электрондық есеп машинасында телімдер бойынша орманның таксациялық көрсеткіштері мен электрондық карталарының мәліметтер банкі жасалады. Бұл үздіксіз орман орналастыруға өтудің қажетті талабы болып табылады. Кезекті негізгі орман орналастыруда мәліметтер банкі толық жаңартылады.
Параграф 6. Орман орналастыру жұмыстарының разрядтары
14. Орман орналастыруды жүргізу кезінде келесі разрядтар белгіленеді.

1) первый разряд – при лесоустройстве равнинных территорий, представленных землями лесного фонда, кроме пустынных (саксаульников), горных лесов Казахского мелкосопочника и сосновых лесов Калбинских нагорий;
2) второй разряд – при лесоустройстве горных лесов, кроме Казахского мелкосопочника и сосновых лесов Калбинских нагорий;
3) третий разряд (обследование) – при лесоустройстве пустынных территорий (саксаульников).
15. Допускается проведение лесоустройства по разным разрядам в одном объекте и даже в пределах одного квартала в зависимости от интенсивности ведения лесного хозяйства, лесоэксплуатации и хозяйственной ценности лесов (например, в объектах, представленных пустынными территориями – третий разряд (обследование) в саксаульниках, первый разряд в тугайных лесах; в горных объектах – лесные угодья – первый разряд, нелесные угодья – второй разряд).
16. Устройство лесного фонда по разрядам проводится с соблюдением нормативов лесоустройства, согласно таблице 1 к приложению 1 к Инструкции проведения лесоустройства.
Эти нормы, учитываются при образовании первичных учетных единиц лесного фонда – таксационных выделов.
В зависимости от особенностей отдельных участков и условий произрастания лесов в устраиваемом объекте, в отдельных случаях допускаются отклонения от средних размеров таксационных выделов. Необоснованное дробление относительно однородных участков леса для обеспечения средних размеров выделов не допускается.
Нормативы для образования таксационных выделов не распространяются при таксации памятников природы, географических культур, лесосеменных маточных плантаций и других особо ценных древостоев.
При втором разряде лесоустройства спелый лес среди молодняка, молодняк среди спелого леса, а также нелесные угодья (кроме сенокосов и пашен) выделяются при их площади не менее 0,5 гектар, а при третьем разряде лесоустройства (обследовании) не менее 5 (пяти) гектар.
Параграф 7. Сроки повторяемости лесоустроительных работ
17. Периодичность лесоустройства определяется длительностью ревизионного периода, который зависит от вида лесоустройства, характера произрастающих насаждений, интенсивности ведения лесного хозяйства и лесоэксплуатации, осуществляемого лесовладельцами в соответствии сроков повторяемости лесоустроительных работ согласно таблице 2 к приложению 1 к Инструкции проведения лесоустройства.
18. Ревизионный период начинается с 1 января года следующего за годом проведения полевых лесоустроительных работ и продолжается на период, (10, 15, 20, 25 лет) устанавливаемый по предложению первого лесоустроительного совещания. Ревизионный период корректируется по решению государственного органа в области лесного хозяйства, в случаях изменений в нормативных правовых актах, указанных в пункте 4 Инструкции, значительного увеличения или уменьшения площади лесовладельца, воздействия пожаров, ураганов и других стихийных бедствий, повлекших изменения в структуре лесного фонда, в рамках таблицы 2 приложения 1 к Инструкции проведения лесоустройства.

1) бірінші разряд – орман қоры жерлерінен берілген, жазық аумақтағы орман орналастыруда, орман қорының шөлден басқа жерлері (сексеуіл);
2) екінші разряд - таулы аумақта орман орналастыруда;
3) үшінші разряд (зерттеу) - шөлді аумақтарды орналастыру кезінде (сексеуілдер).
15. Бір объектіде, тіпті бір орамда орманды пайдаланудың, орман шаруашылығын жүргізудің қарқындылығына және ормандардың шаруашылық құндылығына қарап орман орналастыруды әртүлі разрядпен жүргізуге рұқсат етіледі: шөлді аумақтардағы объектілерде (сексеуілдер) – үшінші разряд (зерттеу), тоғайлы ормандарда – бірінші разряд; таулы объектілерде (орманды жерлер) - бірінші разряд, ормансыз жерлер - екінші разряд).
16. Орман қорын разрядтары бойынша орман орналастырудың осы Нұсқаулыққа 1-қосымшадағы 1-кестеде келтірілген нормативтерді сақтай отырып жүргізіледі.
Бұл нормалар орман қорының алғашқы есептік бірлігін-таксациялық телімдерді жасағанда ескеріледі.
Орналастырылатын объектідегі ормандардың өсу жағдайына және жеке учаскелердің ерекшеліктеріне байланысты, жекелеген жағдайларда таксациялық телімдердің орташа ауданынан ауытқуға рұқсат етіледі. Бірдей орман учаскелерін телімнің орташа ауданын сақтау үшін негізсіз бөлшектеуге болмайды.
Таксациялық телімдерді құру кезіндегі нормативтер табиғат ескерткіштерін, географиялық өсімдіктерді, аналық плантацияларды және басқа да құнды сүрекдіңдерді таксациялауда қолданылмайды.
Орман орналастырудың екінші разрядында толысқан орман жас орманның арасында, жас орман толысқан орманның арасында және ормансыз жерлердің (шабындықтар мен егістіктерден басқасы) ауданы 0,5 гектар кем болмаса ғана бөлініп шығарылады, ал үшінші разрядта (зерттеу) 5 (бес) гектар кем болмайды.
Параграф 7. Орман орналастыру жұмыстарының қайталану мерзімі
17. Орман орналастырудың мерзімділігі тексеру кезеңінің ұзақтығымен осы Нұсқаулыққа 1-қосымшадағы 2-кестеге сай орман орналастырудың түріне, өсіп тұрған алқаағаштардың сипатына, орман иеленушілер жүзеге асыратын орманды пайдалану және орман шаруашылығын жүргізу қарқындылығына байланысты орман орналастырудың қайталану мерзіміне сәйкес анықталады.
18. Тексеру кезеңі далалық орман орналастыру жұмыстары жүргізілген жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан басталады және бірінші орман орналастыру кеңесінің ұсынысы бойынша белгіленетін кезеңге (10, 15, 20, 25 жыл) жалғасады. Тексеру кезеңі Нұсқаулықтың 4-тармағында көрсетілген нормативтік құқықтық актілерде орман иеленуші алаңының едәуір ұлғаюы немесе азаюы, орман қоры құрылымындағы өзгерістерге әкеп соққан өрттердің, дауылдардың және басқа да табиғи апаттардың әсерінен өзгерістер болған жағдайларда, орман шаруашылығы саласындағы мемлекеттік органның шешімі бойынша Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығына 1-қосымшаның 2-кестесі шегінде түзетіледі.

Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 06.09.2024 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Организация лесоустроительных работ
Параграф 1. Организации, выполняющие лесоустроительные работы
19. Устройство земель ГЛФ, независимо от того, в ведении каких государственных органов они находятся, производится государственной лесоустроительной организацией (далее – лесоустроительная организация) по единой в Республике Казахстан системе.
20. Лесоустроительная организация осуществляет лесоустроительные работы по договорам, заключаемым с уполномоченным органом для государственных лесовладельцев. Частные лесовладельцы лесоустройство проводят по индивидуальным договорам.
21. Заключению договоров на лесоустроительные работы предшествует анализ и изучение особенностей и интенсивности лесохозяйственного производства в подлежащих лесоустройству объектах.
22. Лесоустроительная организация по согласованию с заказчиком применяет на территории объекта, подлежащего лесоустройству, различные методы таксации, обеспечивающие нормативную достоверность и точность характеристик участков лесного фонда.
Параграф 2. Взаимоотношения лесоустроительной организации
с лесовладельцами и их вышестоящими органами
23. Взаимоотношения лесоустроительной организации с уполномоченным органом определяется по договорам на проведение лесоустроительных работ, с лесовладельцами – решениями лесоустроительных совещаний.
24. В соответствии с заключенными договорами и решениями лесоустроительных совещаний лесоустроительная организация совместно с лесовладельцами решают следующие вопросы:
1) наличие решений и юридических оформлений деления лесов на категории ГЛФ;
2) уточнение границ земель лесовладельцев;
3) проведение необходимых мероприятий по разрубке и расчистке границ, старых квартальных просек, замене квартальных, указательных и гранично-хозяйственных столбов.
25. Лесовладельцы в порядке подготовки к лесоустройству:
1) предоставляют во временное пользование лесоустроительной организации материалы по лесохозяйственной деятельности и сведения об изменениях, происшедших в лесном фонде за прошедший ревизионный период;
2) проверяют и согласовывают с районным (областным) комитетом по управлению земельными ресурсами по имеющимся материалам и в натуре границы, и разрешают все спорные вопросы со смежными землепользователями;
3) собирают материалы правительственных решений о приемке земель запаса в состав государственного лесного фонда или передаче земель государственного лесного фонда в земли других категории произведенных после предыдущего лесоустройства, а также сведения о переводе лесных угодий в нелесные;

Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 06.09.2024 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Орман орналастыру жұмыстарын ұйымдастыру
Параграф 1. Орман орналастыру жұмыстарын орындайтын ұйымдар
19. МОҚ жерлерін орналастыру, қандай мемлекеттік органның құрамында болса да, Қазақстан Республикасындағы бірыңғай жүйе бойынша мамандандырылған орман орналастыру ұйымымен жүргізіледі (әрі қарай – орман орналастыру ұйымы).
20. Орман орналастыру ұйымы орман орналастыру жұмыстарын мемлекеттік орман иеленушілер үшін өкілетті органмен жасалған келісімшарт бойынша жүзеге асырады. Жеке орман иеленушілер орман орналастыруды жеке келісімшарт бойынша жүргізеді.
21. Орман орналастыру жұмыстарына келісімшарт жасау, орман орналастыру жүргізілетін объектілердегі орман шаруашылық өндірістің қарқындылығы мен ерекшеліктері талдаудан және зерттеуден тұрады.
22. Орман орналастыру ұйымы, тапсырыс берушінің келісімімен, орман орналастыру объектісі аумағында орман қоры учаскелері сипаттамасының нормативтік дәлдігі мен нақтылығын қамтамасыз ететін таксацияның әртүрлі әдістерін қолданады.
Параграф 2. Орман орналастыру ұйымының орман иеленушілерімен
және олардың жоғарғы органдарымен қарым-қатынасы
23. Орман орналастыру ұйымының өкілетті органмен қарым-қатынасы орман орналастыру жұмыстарын жүргізу келісімшарты бойынша, орман иеленушілермен - орман орналастыру кеңестерінің шешімімен анықталады.
24. Жасалған келісімшарттарға және орман орналастыру кеңестерінің шешімдеріне сәйкес орман орналастыру ұйымы орман иеленушімен бірге төмендегідей мәселелерді шешеді:
1) ормандардың МОҚ санаттарына бөлінуін заңды рәсімделуі және шешімінің бары;
2) орман иеленушілердің жерлерінің шекараларын анықтау;
3) шекараларын, ескі соқпақтарын шабу және тазалау, орамдық, бағыттық, шекара-шаруашылық діңгектерін ауыстыруға қажетті шараларды жүргізу.
25. Орман иеленушілері орман орналастыруға дайындық кезінде төмендегідей жұмыстарды атқарады:
1) орман орналастыру ұйымына уақытша пайдалануға өткен тексеру кезеңінде болған өзгерістер туралы мәліметтер мен орман шаруашылық жұмыстары туралы материалдарын береді;
2) аудандық (облыстық) жер ресурстарын басқару комитетімен қолдағы бар материалдармен шекаралар тексеріліп және келісіліп, көрші жер пайдаланушылармен даулы мәселелерді шешеді;
3) өткен орман орналастырудан кейін мемлекеттік орман қорының құрамына қордың жерлерін қабылдау немесе мемлекеттік орман қорының жерлерін басқа жер санаттарына беру туралы болған үкімет шешімдерінің материалдарын, сонымен қатар орманды жерлерді ормансыз жерлерге ауыстыру туралы мәліметтерді жинайды;

4) подготавливает материалы о пересмотре отнесения земель лесного фонда к категориям ГЛФ, своевременно организовывает их согласование, оформление и направляет эти материалы для рассмотрения в установленном порядке в уполномоченный орган с целью принятия по ним решения до начала полевых лесоустроительных работ;
5) уточняют существующее деление территории на лесничества, лесные мастерские участки и лесные обходы, а в необходимых случаях своевременно оформляют в установленном порядке изменения их состава и границ;
6) составляют перечень участков лесного фонда, переданных в долгосрочное лесопользование, проверяют границы этих участков по документам и планово – картографическим материалам, подготавливают документы, закрепляющие полномочия на пользование ими;
7) собирают сведения об обследовательских, лесоинвентаризационных, геодезических, топографических и проектно – изыскательских работах, выполненных после предыдущего лесоустройства на территории лесовладельца;
8) проверяют состояние учетной и планово – картографической документации, обеспечивают полное внесение в эти материалы всех изменений, происшедших в лесном фонде за прошедший ревизионный период;
9) производят расчистку заросших или ранее не разрубленных квартальных просек и границ, замену пришедших в негодность квартальных и других видов столбов;
10) подготавливают сведения о санитарном состоянии лесов и динамике очагов вредителей и болезней леса;
11) по всем перечисленным вопросам до начала подготовительных работ составляют краткую пояснительную записку, по одному экземпляру которой направляют в территориальный орган уполномоченного органа (далее – территориальный орган) или в областной исполнительный орган и лесоустроительную организацию.
26. Во время проведения лесоустроительных работ лесовладелец:
1) дает указания руководителям структурных подразделений о допуске лесоустроителей к производству работ, об их задачах и задачах лесной охраны при выполнении лесоустроительных работ в натуре и участии в них;
2) выделяет помещения для размещения лесоустроителей и их имущества, предоставляет транспорт;
3) в установленном порядке выписывает лесоустроительным партиям лесорубочные билеты на рубку деревьев при лесоустроительных работах (взятие моделей и другие цели), обеспечивает сбор и реализацию древесины от этих рубок;
4) оказывает содействие лесоустроителям в проведении подготовительных работ.
27. Специалисты лесовладельцев участвуют в проведении подготовительных работ, коллективной тренировке и непосредственно при выполнении полевых лесоустроительных работ, уделяя при этом особое внимание на оценку результатов качества выполненных лесохозяйственных мероприятий, особенно качество учета и сохранности лесных культур, качество и достоверность данных по внесению текущих изменений в лесоустроительные документы, обоснованности назначения лесохозяйственных мероприятий на предстоящий ревизионный период.

4) орман қорының жерлерін МОҚ санаттарына жатқызуды қайта қарау туралы материал дайындайды, оларды келісуді, рәсімдеуді уақытында ұйымдастырады және осы материалдарды қарау үшін, далалық орман орналастыру жұмыстары басталмай тұрып шешім қабылдау мақсатында белгіленген тәртіп бойынша өкілетті органға жібереді;
5) аумақтың орманшылықтарға, орман мастерлік учаскелер мен айналымдарға бөлінуі анықталады. Шекарасы мен құрамы өзгерген жағдайда оларды дер кезінде рәсімдейді.
6) ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген орман қоры учаскелерінің тізімдерін жасайды, олардың шекараларын құжаттар мен пландық-картографиялық материалдар бойынша тексеріп және оларды пайдалануға өкілеттік беретін құжаттарды дайындайды;
7) өткен орман орналастырудан кейін орман иесінің аумағында жүргізілген зерттеу, орманды түгендеу, геодезиялық, топографиялық және жобалау-іздестіру жұмыстары туралы мәліметтер жинайды;
8) есептік және пландық-картографиялық құжаттардың жағдайын тексеріп, өткен тексеру кезеңінде орман қорында болған барлық өзгерістерді осы материалдарға толық енгізуді қамтамасыз етеді;
9) бұрын шабылмаған немесе өсіп кеткен орам соқпақтары мен шекараларды тазалауды, жарамсыз орам және басқа да діңгек түрлерін ауыстыруды жүргізеді;
10) ормандардың санитарлық жағдайы туралы және орман аурулары мен зиянкестерінің динамикасы туралы мәліметтерді дайындайды;
11) осы айтылған мәселелер бойынша дайындық жұмыстары басталмай тұрып, қысқаша түсіндірме жазба дайындалып, бір данадан аумақтық органға немесе облыстық атқарушы органға және орман орналастыру ұйымына жіберіледі.
26. Орман орналастыру жұмыстарын жүргізу кезінде орман иеленушілер:
1) барлық құрылым бөлімшелерінің басшыларына орман орналастырушыларға жұмыс істеуге рұқсат беру туралы, олардың міндеті және орман орналастыру жұмыстарын орындау кезіндегі орман күзетінің міндеттері және оған қатысу туралы нұсқау береді;
2) орман орналастырушыларды орналастыру үшін үй және көлік береді;
3) орман орналастыру кезінде орман орналастыру партияларына белгіленген тәртіп бойынша ағаш кесуге (модель құлату және басқа мақсатқа) ағаш кесу билетін жазады, осы кесілген ағаштарды жинауды және сатуды қамтамасыз етеді;
4) орман орналастырушыларға дайындық жұмыстарын жүргізуге көмектеседі.
27. Орман иеленушілерінің мамандары дайындық жұмыстарына, ұжымдық жаттығуларға, орман орналастыру жұмыстарына қатысады және орындалған орман шаруашылық шаралардың сапасының бағасына ерекше көңіл бөледі, орман екпелерін есепке алу сапасына, орман орналастыру құжаттарына ағымдағы өзгерістерді енгізу бойынша деректердің нақтылығына, алдағы орман орналастыру кезеңіне орман шаруашылық шараларының белгіленуінің негізділігіне ерекше назар аударады.

28. Специалисты лесовладельцев осуществляют постоянный контроль за качеством лесоустроительных работ, ежемесячно проводят их приемку с составлением акта оказанных услуг и акта оценки оказанных услуг по формам согласно приложениям 2 и 3 к Инструкции проведения лесоустройства.
Лесовладельцы, осуществляющие контроль и приемку лесоустроительных работ, в равной степени несут ответственность за правильностью назначения лесохозяйственных мероприятий, в части проведения рубок главного пользования, промежуточного пользования, прочих рубок, воспроизводства лесов, противопожарных и лесозащитных мероприятий, проводимых лесовладельцами.
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 06.09.2024 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Порядок, сроки сдачи и приемки
полевых лесоустроительных работ, порядок проведения контроля
их качества
29. Сдача полевых лесоустроительных работ производится по каждому лесничеству с оформлением приемо-сдаточного акта по форме, согласно приложению 4 к Инструкции проведения лесоустройства. Окончательная сдача работ по объекту производится в 5 – дневный срок после их завершения в лесничествах на основании актов сдачи работ по лесничествам, а при необходимости с дополнительной проверкой их специалистами лесовладельца.
В актах указываются объемы выполненных работ по элементам и оценка их качества по двухбалльной системе (удовлетворительно, неудовлетворительно).
30. Акты подписываются лицами, ответственными за выполнение и приемку полевых лесоустроительных работ и являются основанием для окончательных финансовых расчетов.
31. Сроки проведения полевых лесоустроительных работ устанавливаются на первом лесоустроительном совещании.
32. Контроль за полевыми лесоустроительными работами осуществляется в целях обеспечения выполнения требований настоящей Инструкции, решений лесоустроительных совещаний, а также договора на проведение лесоустройства. Контролю подлежат вопросы по правильности определения категорий угодий, точности определения лесотаксационных показателей и лесообследовательских работ, правильности назначения лесохозяйственных мероприятий.
Контроль качества полевых лесоустроительных работ производится в присутствии начальника лесоустроительной партии, ответственного за их выполнение и исполнителя:
1) количество проверок качества полевых лесоустроительных работ определяется показателями контроля качества полевых лесоустроительных работ согласно таблице 3 к приложению 1 к Инструкции проведения лесоустройства.
Результаты проверок оформляются актом проверки качества полевых лесоустроительных работ по форме согласно приложению 5 к Инструкции проведения лесоустройства и подлежат исправлению;

28. Орман иеленушілерінің мамандары орман орналастыру жұмысының сапасын тұрақты қадағалайды, ай сайын Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығына 2-3 – қосымшаларға сәйкес көрсетілген қызметтердің актісін және нысандар бойынша көрсетілген қызметтерді бағалау актісін құрастырады және атқарылған жұмысты қабылдайды.
Орман орналастыру жұмыстарын бақылауды және қабылдауды жүзеге асыратын орман иеленушілер, орман иеленушілер жүргізетін басты пайдалану, аралық пайдалану, өзге де кесу, ормандарды молықтыру, өртке қарсы және орман қорғау іс-шараларын жүргізу бөлігінде орман шаруашылығы іс-шараларын тағайындаудың дұрыстығына бірдей дәрежеде жауапты болады.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 06.09.2024 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Параграф 3. Далалық орман орналастыру жұмыстарын
өткізу-қабылдау мерзімі, тәртібі, олардың сапасын
тексеру тәртібі
29. Далалық орман орналастыру жұмыстарын өткізу әр орманшылық бойынша Орман орналастыру нұсқаулығына 4-қосымшаға сәйкес қабылдау-өткізу актісі нысанын толтырып жүргізіледі. Объекті бойынша жұмыстарды өткізу орманшылық бойынша жұмыстарды өткізу актісінің негізінде 5 (бес) күн мерзімінде жүргізіледі, қажет болған жағдайда, орман иеленушісінің мамандары қосымша тексеру жүргізеді.
Актілерде істелген жұмыстардың көлемі элемент бойынша, ал сапасы екі баллды жүйе (қанағаттанарлық, қанағаттанарлықсыз) бойынша көрсетіледі.
30. Актілерге далалық орман орналастыру жұмысын орындауға және қабылдап алуға жауапты адамдардың қолдары қойылады және соңғы қаржылық есептеу үшін негіз болып табылады.
31. Далалық орман орналастыру жұмыстарын өткiзу мерзiмi бiрiншi орман орналастыру кеңесiнде белгiленедi.
32. Далалық орман орналастыру жұмыстарын бақылау осы Нұсқаулықтың талаптарының, орман орналастыру кеңестерi шешiмдерiнiң және орман орналастыруды жүргiзу келiсiмшартының орындалуын тексеру мақсатында жүргiзiледi. Бақылауға, жер санаттарын анықтау, орман таксациялық нақты көрсеткіштерін және орман зерттеу жұмыстарын анықтау, белгiленетiн орман шаруашылық шаралардың дұрыстығы алынады.
Орман орналастыру жұмысының сапасы олардың орындалуына жауапты орман орналастыру партиясының бастығы мен орындаушының қатысуымен қадағаланады:
1) далалық орман орналастыру жұмыстарының сапасын тексеру саны орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығының 1-қосымшасындағы 3-кестеге сәйкес далалық орман орналастыру жұмыстарының сапасын қадағалаулың көрсеткіштермен анықталады.
Тексерудің нәтижесі Далалық орман орналастыру жұмыстарының сапасын Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығының 5-қосымшасына сәйкес далалық орман орналастыру жұмыстарының сапасын тексеру актiсі нысанымен рәсiмделедi және түзетiлуге жатады;

2) результаты проверок, выполненных начальником лесоустроительной партии и руководством лесоустроительной организации оформляются согласно приложению 5 к Инструкции проведения лесоустройства. Результаты проверок, выполненных другими проверяющими, оформляются актами произвольной формы;
3) проверке подвергаются не менее 20 (двадцати) лесных выделов при устройстве по первому разряду и не менее 15 (пятнадцати) лесных выделов при устройстве по второму и третьему разрядам. При этом количество покрытых лесом выделов должно составлять не менее 80 (восьмидесяти) процентов от количества проверенных лесных выделов.
33. После возвращения специалистов лесоустроительной организации с мест проведения полевых лесоустроительных работ, комиссией лесоустроительной организации на основании выборочной проверки полевой технической документации определяется их качество и дается заключение об их пригодности для дальнейшей камеральной обработки.
3. Подготовительные работы к лесоустройству
Параграф 1. Задачи и содержание подготовительных работ
34. Подготовительные работы проводятся, в год, предшествующий полевым лесоустроительным работам, в исключительных случаях, в год проведения полевых лесоустроительных работ, в целях решения организационно-технических вопросов, сбора необходимых сведений для подготовки нормативной базы по объекту лесоустройства.
35. В содержание подготовительных работ входит:
1) уточнение существующих границ устраиваемого объекта и подготовка, при необходимости, предложений по их изменению;
2) сбор геодезических, планово – картографических и таксационных материалов прежнего лесоустройства, оценка полноты, состояния и возможности их использования. Выявление наличия материалов по другим видам изыскательских и проектных работ, которые используются для организации территории объекта и лесоустроительного проектирования;
3) согласование разрядов лесоустройства и методов таксации;
4) составление проекта квартальной сети или его корректировка при повторном лесоустройстве;
5) определение состояния квартальных просек, граничных линий и визиров, сохранности квартальных, квартально – указательных и граничных столбов. Уточнение сроков и порядка выполнения лесовладельцем работ по прорубке, расчистке квартальных просек и граничных линий, замене квартальных и граничных столбов;
6) подбор лесотаксационных таблиц, их анализ на пригодность, определение необходимости их корректировки или разработки новых;
7) сбор сведений на участки лесного фонда, переданные или заявленные для передачи их в долгосрочное лесопользование;

2) орман орналастыру партиясының бастығы және орман орналастыру ұйымының басшылығы жүргiзген тексерулер Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығының 5-қосымшасына сәйкес рәсiмделедi. Басқа тексерушiлер жүргізген тексеру нәтижесi еркін пішінде актімен рәсімделеді;
3) бiрiншi разрядпен орналастырған жағдайда тексеру 20 (жиырма) телімнен, ал екiншi және үшінші разрядта – 15 (он бес) телiмнен кем болмауы керек. Орманмен қамтылған телiмдердiң саны, тексерiлген телiмдер санының 80 (сексен) пайызынан кем болмау керек.
33. Орман орналастыру мамандары далалық орман орналастыру жұмыстарынан келгеннен соң, орман орналастыру ұйымының комиссиясы далалық техникалық құжаттарды таңдамалы әдіспен тексеріп, олардың сапасын анықтайды және олардың бұдан әрі камералдық өңдеуге жарамдылығын қорытынды береді.
3. Орман орналастыруға дайындық жұмыстар
Параграф 1. Дайындық жұмыстардың міндеттері мен маңызы
34. Дайындық жұмыстары, далалық орман орналастыру жұмыстарының алдындағы жылы жүргізіледі. Ерекше жағдайда далалық орман орналастыру жылы ұйымдастыру-техникалық мәселелерді шешу мақсатында, қажетті мәліметтерді жинау және орман орналастыру объектісі бойынша нормативтік базаны дайындау үшін дайындық жұмыстары жүргізіледі.
35. Дайындық жұмыстардың мазмұны төмендегідей:
1) орналастырылатын объектінің шекараларын нақтылау, қажет болса оларды өзгерту туралы ұсыныстарды дайындау;
2) өткен орман орналастырудың таксациялық, пландық-картографиялық, геодезиялық материалдарын жинау, олардың жағдайын, толықтығын және қолдану мүмкіндігін бағалау. Объект аумағын ұйымдастыруға және орман орналастыру жобасына қолданылатын басқа да іздестіру-жобалау материалдарының бар болуын анықтау;
3) орман орналастыру разрядтары мен таксация әдістері жөнінде келісу;
4) орам жүйесінің жобасын жасау немесе қайта орман орналастыру кезінде оны түзету;
5) орам соқпақтарының, шекара сызықтары мен визирлардың жағдайын, орамдық, орамдық-бағыттық және шекаралық діңгектердің бар болуын анықтау. Орман иеленушісімен орам соқпақтарын, шекара сызықтарын шабу, тазалау, орамдық және шекаралық діңгектерді ауыстыру тәртібі мен мерзімін нақтылау;
6) орман таксациялық кестелерді таңдау, олардың жарамдылығын талдау, жаңа кестелерді жасау қажеттілігін анықтау немесе оларды түзету;
7) ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген немесе оны беруге дайындаған орман қорының учаскелері туралы мәлімет жинау;

8) подборка объектов для проведения совместной коллективной лесотаксационной тренировки специалистов лесоустройства и лесовладельца;
9) составление проекта наряд - задания на лесоустройство;
10) решение других вопросов.
36. За год до проведения полевых лесоустроительных работ для лесных учреждений области составляются основные положения организации и ведения лесного хозяйства в области согласно приложению 6 к Инструкции проведения лесоустройства.
37. После окончания подготовительных работ проводится первое техническое совещание. В дальнейшем, в процессе проведения полевых и камеральных лесоустроительных работ проводятся первое лесоустроительное, второе техническое и второе лесоустроительное совещания. Порядок и цели проведения совещаний определяются согласно приложению 7 к Инструкции проведения лесоустройства.
Параграф 2. Применение при лесоустройстве
аэро - и космической съемки
38. Технической основой для производства лесоустроительных работ являются материалы аэрофотосъемки (включая цифровые) или космические съемки.
39. Аэрофотосъемку выполняют специализированные организации по договорам с лесоустроительной организацией.
40. Аэрофотосъемка и космическая съемка для всех разрядов лесоустройства должна соответствовать диапазону пространственного разрешения 1,0-0,5 метра. (пространственное разрешение снимков 1,0-0,5 метра эквивалентно диапазону масштабов топографических карт 1: 10 000 – 1: 30 000).
41. Для приведения в соответствие с топографической основой фотоснимки (с применением электронных компьютерных технологий) трансформируются в ортогональную проекцию и на их основе изготавливаются ортофотопланы. Трансформация цифровых снимков и изготовление ортофотопланов выполняется цифровыми фотограмметрическими системами автономно от геоинформационных систем.
42. До выезда на полевые лесоустроительные работы лесоустроительные партии обеспечиваются цифровыми аэрофотоснимками (в электронном виде) для их дешифрирования и векторизации на экране компьютерной графической станции.
43. Непосредственно на полевых лесоустроительных работах используются ранее отдешифрированные и отвекторизованные ортофотопланы в электронном и бумажном варианте,на которых производится редактирование обработанных участков объекта. Ортофотопланы в электронном виде в полевых условиях редактируются с использованием компьютерной техники.
44. Ортофотоматериалы используются для:
1) опознавания границ, просек, контуров лесотаксационных выделов и топографической нагрузки;
2) контурного и лесотаксационного дешифрирования;

8) орман орналастыру және орман иеленушісі мамандары үшін орман таксациялық ұжымдық жаттықтыру объектілерін таңдау;
9) орман орналастыруға наряд-тапсырманың жобасын жасау;
10) басқа мәселелерді шешу.
36. Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығының 6-қосымшасына сәйкес далалық орман орналастыру жұмыстарын жүргізуден бір жыл бұрын облыстың орман мекемелері үшін орман шаруашылығын ұйымдастыру және жүргізу жөнінде негізгі қағидалар құрастырылады.
37. Дайындық жұмыстар аяқталғаннан кейін бірінші техникалық кеңес жүргізіледі. Кейін, далалық және камералдық жұмыстар барысында бірінші орман орналастыру, екінші техникалық және екінші орман орналастыру кеңестері жүргізіледі. Кеңестерді жүргізу тәртібі мен мақсаттары Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығына 7-қосымшаға сәйкес анықталады.
Параграф 2. Орман орналастыруда АЭРО-ғарыштық
суреттерді қолдану
38. Орман орналастыру жұмыстары өндірісі үшін аэрофототүсірілімдер (сандық қоса) немесе ғарыштық түсірілім материалдары техникалық негіз болып табылады.
39. Аэрофототүсірілімдерді арнайы мамандандырылған ұйым орман орналастыру ұйымымен жасалған келісімшарт бойынша орындайды.
40. Орман орналастырудың барлық разрядтары үшін аэро – және ғарыштық түсірілімдер 1,0-0,5 метр кеңістіктегі рұқсаттық ауқымда орындалады (рұқсаттық кеңістіктегі 1,0-0,5 метр түсірілімнің эквиваленттік ауқымының топографиялық карталары 1:10000 – 1:30000 масштабта орындалады).
41. Электронды компьютерлік технологияны қолданумен фотосуреттерді топографиялық негізбен сәйкестікке келтіру үшін ортогональды проекцияға түсіріледі және оның негізінде ортофотопландар жасалынады. Сандық суреттердің түсірілімі және ортофотопландардың жасалуы сандық фотограмметриялық жүйемен геоақпараттық жүйеден жеке жасалады.
42. Орман орналастыру партиялары, далалық орман орналастыру жұмыстарына шығардың алдында компьютерлік графикалық стансалардың экранында векторизациялау және дешифровка жасау үшін сандық аэрофотоснимоктармен қамтамасыз етіледі (электронды нұсқада).
43. Далалық орман орналастыру жұмыстарында бұрын дешифрленген және векторизацияланған ортофотопландар, электронды және қағаздағы нұсқасы пайдаланылады, онда өңделген объект учаскелері редакцияланады. Ортофотопландар далалық жағдайда электронды нұсқада компьютерлік техникамен редакцияланады.
44. Ортофотоматериалдар төмендегідей жұмыстарда қолданылады:
1) шекараларды, соқпақтарды белгілеу, орман таксациялық телімдердің сұлбасын жасау, топографиялық жүктемені табу;
2) сұлбалық және орман таксациялық дешифровкалау;

3) составления лесных карт – планов лесных насаждений по лесничествам, породам, хозяйственным мероприятиям, схем лесных учреждений и других лесных карт.
45. Применение космических фотоснимков допускается в объектах, ранее устроенных с использованием среднемасштабных аэрофотоснимков, в которых новая аэрофотосъемка по различным причинам не проведена и отсутствует возможность приобретения материалов аэрофотосъемки на стороне.
46. При лесоустройстве в увеличенном до максимально укрупненного масштаба применяются:
1) черно-белые;
2) спектрозональные и многозональные космические фотоснимки, с пространственным разрешением 0,5-1,0 метр/пиксель.
Параграф 3. Подготовка объекта к лесоустройству
47. При подготовительных работах анализируется достоверность границ объекта лесоустройства, анализируется его внутрихозяйственная организация.
При выявлении ошибок в границах со смежными землепользователями, лесоустройство ставит вопрос об их устранении перед лесовладельцем и землеустроительной организацией.
48. Лесовладельцы представляют лесоустройству юридически оформленные документы на принятые (или исключенные) за прошедший ревизионный период участки с указанием их местоположения, номеров и дат документов, на основании которых произведена их приемка или передача, с приложением необходимых выкопировок и геодезических данных.
Сверяются площади земель объекта лесоустройства с данными учета лесного фонда и земельным балансом района на год проведения подготовительных работ. При наличии расхождений выясняются причины и дается указание лесовладельцу на их устранение.
49. Уточняется разделение территории объекта на категории ГЛФ. Проверяется соответствие разделения его территории на горную и равнинную части. При необходимости обосновываются и подготавливаются предложения по их изменению.
50. Уточняются площади и перечень кварталов или их частей, переданных в долгосрочное лесопользование.
51. При невыполнении лесовладельцами работ по замене квартальных столбов, расчистке границ и квартальных просек, отсутствии оформленных документов на прием и (или) передачу земель, объект лесоустройства, по представлению лесоустроительной организации и решению уполномоченного органа, исключается из плана проведения полевых лесоустроительных работ.
Параграф 4. Составление проекта квартальной сети
52. При повторном лесоустройстве квартальная сеть в объекте, остается неизменной.
Нумерация кварталов, производится отдельно по каждому лесничеству (в пределах лесничеств с севера-запада на юго-восток). Проект квартальной сети составляется в масштабе схемы объекта на основе планово – картографических материалов прежнего лесоустройства и с учетом территориальных изменений в объекте, происшедших за прошедший ревизионный период.
При составлении нового проекта квартальной сети (по неустроенной до настоящего времени территории) в качестве квартальных просек (границ) используются магистральные пути транспорта, постоянно действующие дороги, противопожарные разрывы, трассы линий электропередач и газопроводов, реки и другие ясно выраженные ориентиры.

3) орманшылықтар, орман алқаағаштары, тұқымдары, шаруашылық шаралары бойынша орман мекемесінің схемасын және орман карталарының планын, орман мекемелерінің схемасын және басқа орман карталарын жасау.
45. Бұрын орта масштабты аэрофотосуреттер қолданылып орналастырылған, бірақ қазір жаңа аэрофототүсіру әртүрлі себептермен жүргізілмеген және аэрофототүсірудің материалдарын сырттан алу мүмкіндігі жоқ объектілерде, ғарыштан түсірілген суреттерді қолдануға рұқсат етіледі.
46. Орман орналастыру кезінде бұдан ірі масштабқа дейін үлкейтіліп қолданылады:
1) ақ-қара;
2) спектрозональды, көпзональды 0,5-1,0 метр/пиксель рұқсаттық кеңістіктегі ғарыштық фотосуреттер.
Параграф 3. Объектіні орман орналастыруға дайындау
47. Дайындық жұмыстары кезінде орман орналастыру объектісінің шекарасының дұрыстығы талданады, оның ішкі шаруашылық ұйымдастырылуы талданады.
Көрші жер пайдаланушылармен шекарасында қате тапқан жағдайда орман орналастыру оларды жою, түзеу туралы орман иеленушісіне және жерге орналастыру ұйымына ұсыныс береді.
48. Орман иеленушілері орман орналастыруға өткен тексеру кезеңінде қабылданған (немесе шығарылған) учаскелердің орналасқан жері, құжаттардың күні мен нөмірлері, олардың қабылдау немесе өткізу негіздемесінің көшірмесі мен геодезиялық мәліметтері бар, заңды түрде рәсімделген құжаттарды табыстайды.
Орман орналастыру объектісінің жер ауданы дайындақ жұмыстары жүргізілген жылғы аудандық жер балансымен және орман қорын есепке алу мәліметтерімен салыстырылады. Ауытқулар болған жағдайда, оның себебі анықталады және орман иеленушілерге оны жоюға нұсқау береді.
49. Объектінің аумағын МОҚ санаттарына бөлінуі нақтыланады. Аумақтың таулы және жазық бөлікке бөлінуінің сәйкестігі тексеріледі. Қажет болған жағдайда өзгертулер негізделеді және ұсыныстар дайындалады.
50. Ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген орамдардың немесе бөлімдерінің тізімі және ауданы нақтыланады.
51. Егер орман иеленушілері орам бағандарын жаңартпаса, орам соқпақтарын, шекараларын тазарту жұмыстарын жүргізбесе, қабылданған немесе берілген жерлердің рәсімделген құжаттары жоқ болса, онда орман орналастыру объектісі, орман орналастыру мекемесінің ұсынысы бойынша және өкілетті органның шешімімен далалық орман орналастыру жұмыстарын жүргізу жоспарынан шығарылады.
Параграф 4. Орам жүйесі жобасын жасау
52. Қайталап орман орналастыруда объектідегі орам жүйесі өзгеріссіз қалдырылады.
Орамдарды нөмірлеу әр орманшылық бойынша жеке жүргізіледі (орманшылық шегінде солтүстік-батыстан оңтүстік-шығысқа қарай). Орам жүйесін жобалау өткен орман орналастырудың пландық-картографиялық мәліметтерінің және тексеру кезеңінде болған аумақ өзгерістері есебінің негізінде, объекті схемасының масштабында құрастырылады.
Жаңа орам жүйесін жасау кезінде (осы уақытқа дейін орман орналастыру жүргізілмеген аумақта) орам соқпағы ретінде тұрақты қолданыстағы жолдар, магистралды көлік жолдары, өртке қарсы жолақтар, электр және газ-жүйесі трассалары, өзендер мен басқа да анық көрінетін нысаналарды пайдаланады.

53. Изменение квартальной сети и нумерации кварталов, установленных прежним лесоустройством, производится в случаях:
1) значительных изменений территории отдельных лесничеств или объекта лесоустройства в целом;
2) разукрупнения всех кварталов.
54. Если в состав лесничества приняты участки леса, образующие новые кварталы, или отдельные кварталы исключены, изменения в старую нумерацию кварталов вносятся таким образом, чтобы она была сохранена для основной части лесничества. При этом допускается укрупнение или разукрупнение отдельных кварталов и присвоение вновь образованным кварталам очередных порядковых номеров независимо от их местонахождения.
55. На схему проекта квартальной сети наносятся границы административных районов, категорий ГЛФ, участков, переданных в долгосрочное лесопользование, старые и новые номера кварталов (в случае изменения нумерации), а также другие обозначения, необходимые для выполнения полевых работ.
56. Составленный проект квартальной сети после рассмотрения его на первом техническом совещании подписывается лесовладельцем.
В дальнейшем проект квартальной сети утверждается первым лесоустроительным совещанием.
Параграф 5. Подбор и обоснование таксационных и других
нормативно – справочных материалов
57. При таксации лесов и проектировании лесохозяйственных мероприятий применяются "Нормативы для таксации лесов Казахстана", часть 1, книга 1, 2, Часть 2 "Сортиментные и товарные таблицы для лесов Казахстана" (Кайнар, 1987).
58. Подбор лесотаксационных нормативных документов проводится при составлении Основных положений. Если Основные положения по области не составляются, подбор нормативных документов для объекта, подлежащего лесоустройству, производится индивидуально в период проведения подготовительных работ к лесоустройству.
59. Лесотаксационные нормативные документы в исключительных случаях уточняются с учетом конкретных лесорастительных условий устраиваемого объекта и отдельных его территорий. Уточнение и изменение лесотаксационных нормативных документов утверждается первым лесоустроительным совещанием.
Параграф 6. Подготовка объектов для коллективной тренировки
60. Перед началом полевых лесоустроительных работ проводится коллективная тренировка специалистов лесоустроительной организации с целью приобретения навыков по определению всех таксационных показателей на выделе с необходимой точностью, опыта в идентичности назначения лесохозяйственных мероприятий и установления единообразия в способах и приемах инвентаризации лесов. Для коллективной тренировки подбираются наиболее распространенные в объекте лесоустройства насаждения, достаточно представляющие их разнообразие по породному составу, строению, возрастной и товарной структуре, производительности, типам лесорастительных условий, происхождению.

53. Өткен орман орналастыру бекіткен орам нөмірлері мен орам жүйесін өзгерту, төмендегідей жағдайда жүргізіледі:
1) жеке орманшылық аумағында едәуір өзгеріс болғанда немесе орман орналастыру объектісінде толығымен өзгеріс болғанда;
2) барлық орамдар шағындап кішірейтілгенде.
54. Егер орманшылықтың құрамына жаңа орам құрайтын орман учаскелері қабылданған болса, немесе жеке орамдар шығарылған болса, онда өзгерістер орманшылықтың негізгі бөлігінде ескі орам нөмірлері сақталатындай етіп енгізіледі. Бұл жағдайда, жекелеген орамдарды үлкейтуге немесе бөлуге және жаңадан құрылған орамдарды, олардың орналасқан жеріне қарамастан, кезекті ретімен нөмірлеуге рұқсат етіледі.
55. Орам жүйесі жобасының схемасына әкімшілік аудандардың, МОҚ санаттарының шекарасы, ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген учаскелердің, орамдардың ескі және жаңа нөмірлері (нөмірлері өзгерген жағдайда), сонымен қоса далалық жұмыстарды жүргізуге қажетті басқа да белгілері түсіріледі.
56. Құрастырылған орам жүйесінің жобасы бірінші техникалық кеңесте қаралғаннан кейін орман иеленушісі оған қол қояды.
Кейін ол бірінші орман орналастыру кеңесінде бекітіледі.
Параграф 5. Таксациялық және басқа да
нормативтік-анықтамалық материалдарды негіздеу және іріктеу
57. Орманды таксациялау және орман шаруашылық шараларын жобалау кезінде "Қазақстан ормандарын таксациялауға арналған нормативтер", 1 бөлім, 1,2 кітап, 2 бөлім "Қазақстан ормандарына арналған сорттименттік және тауарлық кестелер" (Қайнар, 1987) пайдаланылады.
58. Орман таксациялаудың нормативтік құжаттары Негізгі қағидаларды құрастыру кезінде іріктеледі. Егер облыс бойынша Негізгі қағидалар құрастырылмаса, онда орналастырылатын объектіге арналған нормативтік құжаттар орман орналастыруға дайындық жұмыстары кезінде іріктеледі.
59. Орман таксациялаудың нормативтік құжаттары төтенше жағдайда ғана орналастырылатын объектінің және оның жекелеген аумақтарында нақты орман өсіру жағдайына байланысты анықталады. Орман таксациялаудың нормативтік құжаттарын өзгерту және нақтылау бірінші орман орналастыру кеңесінде бекітіледі.
Параграф 6. Ұжымдық жаттығу үшін объектілерді дайындау
60. Далалық орман орналастыру жұмыстары басталарда орман орналастыру мекемесінің мамандары телімнің таксациялық көрсеткіштерін көз мөлшермен қажетті нақтылықпен анықтау мақсатында, орман шаруашылық шараларын және орман түгендеу тәсілдері мен әдістерін бірдей белгілеуден тәжірибе жинақтауда көзді жаттықтыру мақсатында ұжымдық жаттығу жүргізіледі. Ұжымдық жаттығу үшін ағаш құрамының, құрылымының, жас және тауарлық құрылымының, өнімділігінің, орман өсіру жағдайының әр - түрлілігін көрсететін объектіде көп тараған алқаағаштар іріктеліп алынады.

61. Для проведения коллективной тренировки закладываются:
1) не менее 5 (пяти) тренировочных пробных площадей на основную лесообразующую породу в объекте (исключая интродуцентные). По 2 – 3 (две - три) пробных площади в других, наиболее представленных древесных породах. Общее количество пробных площадей должно быть – не менее 10 (десяти);
2) 2-3 (две - три) пробных площади на рубки ухода;
3) таксационный ход, охватывающий не менее 15 (пятнадцати) выделов с разнообразием насаждений и не покрытых лесом лесных угодий. В выделах, представленных насаждениями, производится сплошной подеревный перечет. Ширина ленточного перечета должна составлять не менее 10 (десяти) метров в каждую сторону от визира.
В горных условиях таксационный ход закладывается по профилю склона от подножия до водораздела, с охватом наиболее типичных насаждений и угодий.
62. В объектах лесоустройства, где часть лесного фонда или его отдельные участки предусмотрено таксировать дешифровочным методом, закладываются и подготавливаются таксационно-дешифровочные пробные площади. Общее количество таксационно-дешифровочных пробных площадей определяется из расчета не менее 10 (десяти) штук на каждую основную лесообразующую породу.
63. Объекты для проведения коллективной тренировки подбираются по имеющимся материалам предыдущего лесоустройства и аэрофотоснимкам с последующим уточнением их в натуре. Тренировочные пробные площади, таксационный ход и каждый протаксированный на нем выдел опознаются и наносятся на аэрофотоснимки.
64. На всех тренировочных пробных площадях, включая пробные площади на рубки ухода и в выделах на тренировочном таксационном ходе, кроме таксационных показателей, определяемых измерительно – перечислительными методами, даются обоснованные лесохозяйственные мероприятия, анализируется состояние подроста, естественного возобновления, санитарного состояния древостоя, определяется наличие недревесных ресурсов леса.
65. В объектах, где предусматривается таксация дешифровочным методом, подбор и закладка пробных площадей производится по специальной методике для дальнейшего использования их при дешифрировании аэрофотоснимков в камеральный период и тренировки специалистов.
Параграф 7. Материалы, составляемые по результатам
подготовительных работ
66. По результатам подготовительных работ составляются: отчет, проект наряд-задания и смета на проведение полевых лесоустроительных работ.
67. Отчет о подготовительных работах содержит сведения об объемах и видах выполненных работ, особенностях объекта лесоустройства, влияющих на организацию полевых лесоустроительных работ, изученности территории, обеспеченности аэрофотоснимками и нормативно – справочными материалами, объемах предстоящих полевых работ, их особенностях, средствами связи, помещениями и транспортом.
К отчету о результатах выполненных подготовительных работах прилагаются следующие материалы:

61. Ұжымдық жаттығуды жүргізу үшін:
1) әр негізгі орман құраушы тұқымдылар үшін (интродуценттерді есепке алмағанда) 5-тен кем емес жаттығу сынақ алаңшалары, басқа көбірек сүрек тұқымдыларына 2-3 (екі - үш) сынақ алаңшалары салынады. Алаңшалардың жалпы саны 10-нан кем болмауы керек;
2) күтіп-баптау кесулеріне - 2 – 3 (екі-үш) сынақ алаңдары салынады;
3) әртүрлі алқаағаштар мен басқа да ормансыз жерлерді қамтитын 15 телімге таксациялық бағыт салынады. Алқаағаштары бар телімдерде жаппай ағаш есептеу жүргізіледі. Визирдің әр бағытында жолақтап қайта есептеудің ені 10 метрден кем болмауы тиіс.
4) Таулы жағдайда таксациялық бағыт беткейдің профилі бойынша тау етегінен су бөліміне дейін салынады және қалыпты алқаағаштары көбірек жерлерді қамтиды.
62. Орман орналастыру объектілерінде дешифровка жасау әдісімен таксация жүргізілетін орман қорының бөлігінде немесе оның жекелеген учаскелерінде таксациялық – дешифровкалық сынақ алаңдары дайындалады. Таксациялық-дешифровкалық сынақ алаңдарының жалпы саны орман құраушы тұқымдылардың әр біреуіне 10 (он) данадан есептеліп анықталады.
63. Объектілерде жаттығу жүргізу үшін өткен орман орналастырудың қолда бар материалдары және аэрофотосуреттері бойынша аралап жүріп нақты анықталады. Жаттығу сынақ алаңдары, таксациялық бағыт пен ондағы таксация жүргізілген әр телім нақты табылып, аэрофотосуретке нақты түсіріледі.
64. Барлық жаттығу сынақ алаңдарында күтіп-баптау кесулерінің сынақ алаңдарын қоса және жаттығу таксациялық бағыт бойындағы телімдерде, өлшеп-санау әдісімен анықталатын таксациялық көрсеткіштерден басқа, ағаштың санитарлық жағдайына, табиғи түлеуіне, өскініне негізделген орманшаруашылық шаралары беріледі, өскіннің жағдайы, табиғи өсуі, сүрекдіңнің санитарлық жағдайы талқыланып, орманның сүрексіз ресурсы анықталады.
65. Орманды таксациялау дешифровка жасау әдісімен таксацияланатын объектілерде сынақ алаңдарын таңдау және салу үшін, мамандарды жаттықтыру үшін және дешифровка жасалған аэрофотосуреттерді камералдық кезеңде пайдаланатындай, арнайы әдіс бойынша жүргізіледі.
Параграф 7. Дайындық жұмыстарының қорытындысы
бойынша жасалған материалдар
66. Дайындық жұмыстарының қорытындысы бойынша есеп беру, наряд-тапсырманың жобасы және далалық орман орналастыру жұмыстарын жүргізудің сметасы жасалады.
67. Дайындық жұмыстары туралы есеп беру, орындалатын жұмыстардың түрлері мен көлемі, далалық орман орналастыруды ұйымдастыруға әсер ететін объектінің ерекшеліктері, аймақтың тексерілуі, аэрофотосуреттермен, нормативтік-анықтамалық материалдармен қамтамасыз етілуі, алдағы далалық жұмыстардың көлемі, олардың ерекшеліктері, байланыспен, үймен, көлікпен және басқаларымен қамтамасыз етілуі туралы мәліметтерден тұрады.
Дайындық жұмыстары туралы есепке төмендегідей мәліметтер бірге ұсынылады:

1) схема границ со смежными землепользователями с номерами точек и геоданными, заверенная органами землеустройства;
2) акты с данными о площадях, принятыми (или исключенными) в состав земель лесовладельца;
3) согласованные с лесовладельцем проекты квартальной сети с нанесенными номерами кварталов, границами административных районов, лесничеств, категорий ГЛФ, населенными пунктами, кордонами, участками, переданными в долгосрочное лесопользование;
4) учет лесного фонда;
5) список рекомендуемых для использования нормативно – справочных документов для таксации леса, а также недостающих нормативных документов или требующих их проверки;
6) проект наряд – задания на проведение полевых лесоустроительных работ;
7) опись собранных материалов.
68. Проект наряд – задания на проведение полевых лесоустроительных работ составляется на основе материалов подготовительных работ и решения первого технического совещания и содержит:
1) наименование объекта лесоустройства, его общую площадь, распределение территории по разрядам лесоустройства;
2) площади частей объекта, устраиваемых с применением и без применения материалов аэрофотосъемки, их местоположение;
3) объемы натурных работ по организации территории (при первичном лесоустройстве) и таксации лесного фонда;
4) методы и виды таксации лесов с указанием площади тех частей объекта, где они будут применены;
5) объемы предстоящих исследовательских и обследовательских работ с детализацией их по видам: количество тренировочных пробных площадей, на рубки ухода, на обследование естественного возобновления и лесных культур;
6) потребность в кадрах инженерно – технических работников и рабочих.
4. Организация территории и подготовка к таксационным работам
Параграф 1. Топографо–геодезические работы
69. Юридическое оформление и восстановление границ лесного фонда выполняется государственными дочерними предприятиями государственного научно-производственного центра по землеустройству.
При проведении повторного лесоустройства производится сверка границ объекта с данными землеустройства и подготовленная лесоустройством схема границ объекта заверяется районным территориальным органом по управлению земельными ресурсами.
Границы вновь принятых в состав лесного фонда участков, представленных отдельными колками среди земель других землепользователей, устанавливаются по аэрофотоснимкам и материалам внутрихозяйственного землеустройства и согласовываются с районными территориальными органами по управлению земельными ресурсами.

1) жерге орналастыру органымен расталған, шектес жер пайдаланушылардың шекарасының схемасы нүктенің нөмірлері мен геомәліметтерімен;
2) орман иеленушілерінің жер құрамына қабылданған (немесе шығарылған) жерлердің ауданы туралы мәліметтер;
3) орман иеленушілерімен келісілген ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген учаскелердің, кордондардың, елді мекендердің, МОҚ санаттарының, орманшылықтың, әкімшілік аудандардың шекаралары, орамдардың нөмірлері түсірілген орам жүйесінің жобасы;
4) орман қорының есебі;
5) орманды таксациялау үшін қолдануға ұсынған нормативтік-анықтамалық құжаттардың тізімі, сонымен қатар жетіспейтін немесе оларды тексеруді қажет ететін нормативтік құжаттардың тізімі;
6) далалық орман орналастыру жұмыстарын жүргізуге арналған наряд-тапсырманың жобасы;
7) жинаған мәліметтердің тізімі.
68. Далалық орман орналастыру жұмыстарын жүргізуге арналған наряд-тапсырманың жобасы дайындық жұмыстары мәліметтерінің және бірінші техникалық кеңестің шешімі негізінде құрастырылады және мыналардан тұрады:
1) орман орналастыру объектісінің аты, оның жалпы ауданы, орман орналастыру разрядтары бойынша аумақтың бөлінуі;
2) объектінің аэрофотосуретпен және аэрофотосуретсіз орналастырылатын бөліктерінің ауданы, олардың орналасқан жері;
3) орман орналастыру объектіндегі (алғашқы орман орналастыру кезінде) аумақты және орман қорын таксациялауды ұйымдастыру барысында аралап жүріп жасалатын жұмыстардың көлемі;
4) орманды таксациялаудың түрлері мен әдістері, оларды қолданатын бөліктердің аудандары;
5) түрлері бойынша орындалатын іздестіру және зерттеу жұмыстарының көлемі: күтіп-баптау кесуіне, орман екпелерін және олардың табиғи түлеуін тексеруге салынатын сынақ алаңдарының саны;
6) инженерлік-техникалық қызметкерлердің және жұмысшылардың қажеттілігі.
4. Аумақты ұйымдастыру және таксациялық
жұмыстарға дайындалу
Параграф 1. Топографиялық-геодезиялық жұмыстар
69. Орман қорының шекарасын қалпына келтіру және заңды түрде рәсімдеу жұмыстарын жерге орналастыру бойынша мемлекеттік ғылыми-өндірістік орталығының еншілес кәсіпорындары атқарады.
Екінші рет орман орналастыру жүргізілгенде объектінің шекарасы жерге орналастырудың мәліметтерімен салыстырылады және орман орналастыру дайындаған объекті шекарасының схемасы аудандық аймақтық жер ресурстарын басқару органдарымен расталады.
Орман қорының құрамына жаңа қабылданған учаскелердің, басқа жер пайдаланушылардың жерлері арасындағы шоқ ормандардың шекарасы ішкі шаруашылық жерге орналастырудың мәліметтерімен және аэрофотосуретпен белгіленеді. Ол аудандық аймақтық жер ресурстары басқармасының органдарымен келісіледі.

70. При проведении первичного лесоустройства границы кварталов, по согласованию с территориальным органом или областным Управлением природных ресурсов и регулирования природопользования, устанавливаются как по естественным рубежам (дорогам, рекам, хребтам, линиям электропередач и другим), так и прямоугольной формы.
Параграф 2. Прорубка, промер квартальной сети и визиров,
оформление территории лесоустроительными знаками
71. При первичном лесоустройстве:
1) прорубка новых квартальных просек, оформление территории лесоустроительными знаками выполняется лесоустроительной организацией в соответствии с утвержденным проектом квартальной сети;
2) границы и квартальные просеки прорубаются на ширину 0,5 метров, визиры – на 0,3 метра. Крупные деревья, находящиеся на линии вешения, диаметром 20 (двадцать) сантиметров и более не срубаются. Они обходятся способом параллельного вешения по перпендикулярам к заданному направлению, а срубленные деревья не должны мешать промеру (они с визира убираются). Высота пней не должна превышать 1/3 диаметра срубленных деревьев, в молодняках и кустарниках высота пней - не должна превышать 15 (пятнадцать) сантиметров. При прорубке новых просек и визиров на близстоящих к прорубаемой линии деревьях на высоте груди наносятся трехсторонние затески (повреждение камбия не допускается);
3) промер прямолинейных просек и других ходовых линий, используемых в качестве таксационных ходов, осуществляется в пределах одного квартала. Сквозной (непрерывный) промер линий, проходящих через несколько кварталов, не допускается;
4) промер производится стальной лентой или мерным тросом в одном направлении с постановкой пикетных кольев через 200 (двести) метров при всех разрядах лесоустройства. При третьем разряде (обследовании) лесоустройства допускается измерять расстояние теодолитным дальномером с закреплением точек стояния теодолита кольями. При наличии аэрофотоснимков и возможности четкого опознавания на них прорубаемых линий, промер линий и установка пикетных кольев не производится;
5) при промере линий в горном рельефе их длина устанавливается в горизонтальном проложении. В этом случае установка пикетных кольев и учет длины линий производятся с внесением поправки на наклон местности. На фотоабрисе или абрисе длины линий указываются в горизонтальном проложении длин линии в зависимости от крутизны склонов согласно таблице 12 приложения 1 к Инструкции проведения лесоустройства;
6) формы и размеры пикетов, квартальных и деляночных столбов, обозначение на них расстояний определяются требованиями к натурным лесоустроительным и лесохозяйственным знакам согласно приложению 7 к Инструкции проведения лесоустройства;

70. Алғашқы орман орналастыруды жүргізген кезде орамдардың шекаралары аумақтық органдармен немесе облыстық Табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасының келісімімен табиғи шекаралар бойынша (жолдар, өзендер, қырлар, электр желісі және басқ.) және тік бұрышты пішінде белгіленеді.
Параграф 2. Орам жүйесін және визирларды өлшеу, шабу,
аумаққа орман орналастыру белгілерін орнату
71. Алғашқы орман орналастыру кезінде:
1) жаңа орам соқпағын шабу, аумаққа орман орналастыру белгілерін орнату жұмыстарын бекітілген орам жүйесінің жобасына сәйкес орман орналастыру мекемесі жүргізеді;
2) шекараның және орам соқпағының ені 0,5 метр, визир – 0,3 метр болып шабылады. Белгі қою сызығында тұрған диаметрі 20 (жиырма) сантиметр және одан жоғары ірі ағаштар кесілмейді. Оларды берілген бағытқа перпендикуляр бойынша параллелді белгі қою әдісімен айналып өтеді. Кесілген ағаштар өлшеуге кедергі жасамауы керек (олар визирден алынады). Түбірдің биіктігі кесілген ағаштың 1/3 диаметрінен аспау керек, балауса ағаштар мен бұталарда 15 (он бес) сантиметрден аспау керек. Жаңа соқпақтар мен визирларды шабу кезінде кесу сызығына жақын тұрған ағаштарға үш жағынан белгі қойылады (камби қабатын зақымдауға болмайды);
3) таксациялық бағыт есебінде пайдаланылатын тік сызықты соқпақтар мен басқа да жүріс сызықтарын өлшеу бір орамның шегінде жүзеге асырылады. Бірнеше орамды кесіп өтетін өлшеу сызығын жүргізуге рұқсат етілмейді;
4) өлшеу темір өлшеуіш таспамен немесе өлшеуіш троспен орман орналастырудың барлық разрядтарында бір бағытта, әр 200 (екі жүз) метр сайын нөмірлі қазықты орнатумен жүргізіледі. Үшінші разрядты орман орналастыру кезінде ара қашықтықты теодолиттің тұрған нүктесіне теодолит қазығын бекітіп өлшеуге рұқсат етіледі. Аэрофотосуретпен кесілетін сызықты нақты анықтау мүмкіндігі болған жағдайда сызық және нөмірлі қазық орнатылмайды;
5) таулы жерде сызықты өлшегенде олардың ұзындығы көлденең жағдайда орнатылады. Мұндай жағдайда, жердің еңістігіне қарай нөмірлі қазықты орнатуға және сызық ұзындығын есептеуге түзетулер енгізіледі. Фотоабристе немесе абристе сызықтың ұзындығы беткейдің тіктілігіне байланысты сызықты көлденең түрде салуымен Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығының 1-қосымшасындағы 12-кестесіне сәйкес көрсетіледі;
6) орам және мөлдек діңгектерінің, қазықтардың мөлшері мен пішіні, оларда қашықтықты көрсету Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығының 7-қосымшасына сәйкес натуралық орман орналастыру және орман шаруашылық белгілері талаптарымен анықталады;

7) при промере проезжих просек и дорог пикетные колья сносятся в сторону по перпендикуляру от осевой линии промера. Данные промеров и привязок ходовых линий записывают в пикетажный журнал;
8) точность промера устанавливается 1:500 – при первом и втором разрядах лесоустройства и 1:300 – при третьем разряде лесоустройства (обследовании);
9) при установке квартальных и указательных столбов на просеках, пересекающих проезжие дороги, в целях их сохранности от повреждений транспортом, допускается отнесение их в сторону на расстояние, обеспечивающее их видимость при движении транспорта с любой стороны.
Лесовладельцы выделяют лесоустроительной партии рабочих для осуществления этих видов работ.
72. Лесовладельцы обеспечивают сохранность лесоустроительных знаков, установленных лесоустройством, в течение всего ревизионного периода.
73. При повторном лесоустройстве:
1) независимо от разряда лесоустройства все работы по прорубке, прочистке границ и квартальных просек и замене пришедших в негодность или утраченных квартальных и указательных столбов выполняются силами лесовладельца в год проведения подготовительных работ или, в год лесоустройства, до начала его проведения в натуре;
2) при полной утрате мест прохождения квартальных просек и визиров, мест установки квартальных и указательных столбов, специалисты лесоустроительной партии, в год проведения лесоустройства, по договоренности с заказчиком, оказывают лесовладельцам помощь в определении их местонахождения, а также маркировке квартальных и указательных столбов.
Параграф 3. Коллективная тренировка
74. Коллективная тренировка проводится до начала полевых лесоустроительных работ в натуре в целях проверки готовности специалистов лесоустройства к проведению таксации леса в условиях конкретного объекта или группы объектов с близкими лесорастительными условиями и структурой лесного фонда, оценки квалификационного уровня каждого исполнителя и решения вопроса о допуске его к производству таксации леса, общего технического инструктажа исполнителей по особенностям проведения полевых работ.
75. В коллективной тренировке принимают участие все руководители и специалисты лесоустроительного подразделения, выполняющего полевые лесоустроительные работы, руководители и специалисты лесных учреждений, ответственные за контроль и приемку лесоустроительных работ.
76. В зависимости от величины, расположения и степени сходства объектов лесоустройства, коллективная тренировка проводится составом одной или нескольких лесоустроительных партий, под руководством главного инженера лесоустроительной организации или лица, ответственного за разработку лесоустроительного проекта по объекту.

7) жүргінші жолдар мен соқпақтарды өлшегенде нөмірлі қазықтар перпендикуляр бойынша өлшеу сызығының өсінен басқа жаққа жылжытылады. Бағыт сызығын байланыстырудың және өлшеудің мәліметтері белгі журналына жазылады;
8) бірінші-екінші разрядты орман орналастыруда өлшеу дәлдігі - 1:500, ал үшінші разрядта - 1: 300 болып белгіленеді;
9) көлік жолдарымен қиылысатын орам және сілтеуіш бағандарын орнату кезінде, көлікпен зақымдалуынан сақтау мақсатында, көлікпен жүрген кезде кез-келген жағынан көрінетіндей қашықтыққа жылжытылып орнатуға болады.
Орман иеленушілері орман орналастыру партиясына осы жұмыс түрін жүзеге асыруы үшін жұмысшылар бөледі.
72. Орман иеленушілер орман орналастыру орнатқан орман орналастыру белгілерінің тексеру кезеңі бойы сақталуын қамтамасыз етеді.
73. Орман орналастыру қайталанғанда:
1) орман иеленушілері орам соқпақтарын тазарту, шабу және жарамайтын орам және сілтегіш бағандарын ауыстыру жұмыстарын орман орналастыру разрядына қарамастан, дайындық жұмыстары жүргізілген жылы, орман орналастырылатын жылы аралап көру жұмыстары басталғанға дейін өздері орындайды.
2) орам соқпақтары мен визирлардың, орам және нұсқау бағаналарының орындарын жоғалтып алған жағдайда, орман орналастырылатын жылы орман орналастыру партиясының мамандары тапсырыс берушімен келісім жасап, олардың орнын анықтауға, сонымен қоса орам және нұсқау бағандарын жазуға көмек көрсетеді.
Параграф 3. Ұжымдық жаттығу
74. Далалық орман орналастыру жұмыстары басталардың алдында орман қорының құрылымы және орман өсу жағдайы осы нақты объектінікіне ұқсас объектінің топтары мен мамандардың жұмыс істеуге дайындығын тексеру және маманның біліктілік деңгейін бағалау үшін және далалық жұмыстарын жүргізу ерекшеліктері бойынша орындаушыға жалпы техникалық нұсқау беру үшін орман таксациясын жүргізуге рұқсат беру мақсатында ұжымдық жаттығу жүргізіледі.
75. Далалық жұмыстарды атқаратын орман орналастыру бөлімдерінің барлық мамандары мен бастықтары, бірінші кезекте орман орналастыру жұмыстарын қабылдайтын және қадағалайтын орман иеленушілерінің мамандары мен бастықтары ұжымдық жаттығуға қатысады.
76. Орман орналастыру объектілерінің ұқсастығына және орналасуына байланысты, ұжымдық жаттығу бір немесе бірнеше орман орналастыру партиялары үшін орман орналастыру мекемесінің бас инженерінің немесе жобаны жазуға (жасауға) жауапты адамның басқаруымен жүргізіледі.

77. Содержание, последовательность и техника проведения коллективной тренировки и оформление ее результатов определяются Техническими указаниями по проведению коллективной тренировки согласно приложению 10 к настоящей Инструкции.
78. Тренировочная таксация признается удовлетворительной, если:
1) отклонения в определении каждого таксационного показателя находятся в допустимых пределах, не менее чем в 68 (шестьдесят восемь) процентах случаев от общего их количества;
2) двойные отклонения не превышают ±5 (пять) процентов.
79. Специалисты, показавшие неудовлетворительные результаты, проходят дополнительную тренировку на вновь заложенных другими специалистами пробных площадях, а при необходимости и на таксационном ходе, количество и протяженность которых определяет руководитель тренировки. После проведения дополнительной тренировки принимается окончательное решение о допуске специалистов к таксации или переводе их на другие виды работ.
Параграф 4. Подготовка аэрофотоснимков, изготовление
фотоабрисов и абрисов
80. Фотоабрис, изготовленный на аэрофотоснимке (космоснимке), является первичным документом, обеспечивающим достоверное определение контуров и площадей выделов при производстве полевых лесоустроительных работ и является основой для составления лесных карт в камеральный период.
81. Работа на аэрофотоснимках (космоснимках) проводится в пределах рабочих площадей, ограничивающихся линиями поперечных и продольных перекрытий со смежными аэрофотоснимками. В качестве границ рабочих площадей используются видимые на снимке квартальные просеки, дороги и другие линии. Границы рабочих площадей смежных аэрофотоснимков должны полностью совмещаться.
82. Масштаб аэрофотоснимков выверяется при печати программными инструментами географических информационных систем (далее – ГИС).
83. Подготовленный для таксации фотоабрис содержит на лицевой стороне:
1) границы рабочей площади (сплошные тонкие линии);
2) границы кварталов по просекам или естественным разграничительным линиям (удлиненным пунктиром);
3) номера кварталов, расположенных в пределах рабочей площади, номера смежных кварталов и аэрофотоснимков;
4) границы таксационных выделов и их номера;
5) ручьи, реки, дороги, тропы и мелиоративные каналы, нанесенные цветными линиями;
6) границы территории объекта со смежными землепользователями и их названиями;
7) границы категорий ГЛФ.
84. На оборотной стороне аэрофотоснимка при необходимости накалываются твердо опознанные точки, данные привязок ходовых линий к границам, просекам, линиям внутренней ситуации и твердо опознанным точкам, наименование лесовладельца и лесничества, дата изготовления фотоабриса, подписи исполнителей.

77. Ұжымдық жаттығуды жүргізудің техникасы, реті, құрамы және оның нәтижесін рәсімдеу осы Нұсқаулықтың 10-қосымшасына сәйкес Ұжымдық жаттығуларды жүргізу жөніндегі техникалық нұсқаулармен анықталады.
78. Жаттықтыру таксациясы төмендегідей жағдайда қанағаттанарлық деп қабылданады:
1) әр таксациялық көрсеткішті анықтауда жіберілетін ауытқудың шегі, олардың жалпы санының 68 пайызынан кем емес;
2) екі есе ауытқу плюс, минус 5 (бес) пайыздан артық емес.
79. Қанағаттанарлықсыз нәтиже көрсеткен мамандарға басқа мамандар салған жаңа сынақ алаңдарында қосымша жаттығу жүргізіледі. Қажет болса, жаттығу таксациялық жүрісте жүргізіледі. Оның санын және ұзындығын жаттығудың бастығы белгілейді. Қосымша жаттығудан кейін маманды таксацияға жіберу немесе басқа жұмыс түріне ауыстыру туралы соңғы шешім қабылданады.
Параграф 4. Аэрофотосуреттерді дайындау, фотоабристер
мен абристерді жасау
80. Аэрофотосуретте (ғарыштүсірілімде) жасалған фотоабрис далалық орман орналастыру жұмыстарын жүргізу кезінде телімнің ауданы мен нұсқасының нақты анықталуын қамтамасыз ететін бірінші құжат болып табылады және камералдық кезеңде орман картасын жасауға негіз болады.
81. Аэрофотосуретпен (ғарыштүсірілімдегі) жұмыс істеу жұмыс аудандарының шегінде жүргізіледі. Ол көлденең сызықтармен және шектесетін аэрофотосуреттің ұзына бойы қиылысуымен шектеледі. Жұмыс аудандарының шекарасы ретінде суреттегі көрінетін орам соқпақтары, жолдар мен басқа да сызықтар пайдаланылады. Шектесетін аэрофотосуреттің жұмысшы ауданының шекаралары толығымен сәйкестену керек.
82. Аэрофотосуреттің масштабы (бұдан әрі - ГАЖ) географиялық ақпараттық жүйе құралдарымен бағдарламалық басу кезінде салыстырып тексеріледі.
83. Таксацияға дайындалған фотоабристің бет жағында төмендегі мәліметтер көрсетіледі:
1) жұмысшы аудандардың шекарасы (жаппай жұқа сызық);
2) орамдардың шекарасы соқпақ бойынша немесе табиғи шектеу сызығы (ұзынша үзік сызықтар);
3) жұмысшы ауданының шегінде орналасқан орам нөмірлері, шектесетін орамдар мен аэрофотосуреттердің нөмірлері;
4) таксациялық телімдердің шекарасы мен олардың нөмірлері;
5) түрлі-түсті сызықтармен түсірілген бұлақтар, өзендер, жолдар, соқпақтар және мелиоративтік каналдар;
6) объект аумағының ұласып жатқан жер пайдаланушылармен шекарасы және олардың аттары.
7) МОҚ санатының шекарасы.
84. Аэрофотосуреттің арт жағында нақты анықталған нүктелер, шекараға, соқпақтарға, ішкі ситуация сызықтарына және дәл анықталған нүктелерге байланыстырылған бағыт сызықтарының мәліметтері, орман иеленушілері мен орманшылықтардың атауы, фотоабристің жасалған күні, орындаушылардың қолы қойылады.

85. На каждом аэрофотоснимке в пределах отграниченной рабочей площади специалист до выезда на полевые работы производит стереоскопическое дешифрирование таксационных выделов с установлением их границы. При повторном лесоустройстве максимально обеспечивается преемственность границ выделов. Приступать к натурной таксации без предварительно отдешифрированных аэрофотоснимков не допускается.
На фотоабрис наносятся контуры лесосек, отведенных в рубку после проведения аэрофотосъемки, с отметкой на оборотной стороне года вырубки леса для каждой лесосеке, контуры участков лесных культур, не получивших фотоизображения, а также реконструированных молодняков, с указанием их площади и года производства, контуры памятников природы, других особо охраняемых участков и объектов, включая внемасштабные по размерам. Указанные участки и сведения о них наносятся за период, прошедший с момента прошлого лесоустройства.
Проверка и уточнение границ таксационных выделов, предварительно отдешифрированных камеральным путем и нанесенных на фотоабрис, производится в лесу при таксации.
86. Подготовка и оформление фотоабрисов для проведения таксации леса проводится в соответствии с Техническими указаниями по подготовке к работе аэрофотоснимков, оформлению фотоабрисов согласно приложению 12 к Инструкции проведения лесоустройства.
5. Лесотаксационные работы
Параграф 1. Разделение лесного массива на таксационные выделы
87. При таксации леса территория каждого квартала разделяется на первичные лесохозяйственные учетные единицы – таксационные выделы.
Каждый таксационный выдел имеет определенную характеристику в таксационном описании, изображается на лесоустроительных планшетах и планах лесонасаждений.
Разделение квартала на таксационные выделы производится, в первую очередь, по их различию в видах угодий, учитываемых в документации государственного учета лесного фонда.
88. Все земли лесного фонда делятся на два основных вида угодий - лесные и нелесные.
89. К лесным относятся угодья, покрытые древесно–кустарниковой растительностью и угодья, не покрытые древесно–кустарниковой растительностью с сохранившимися признаками лесной среды. Они подразделяются на:
1) покрытые лесом, в том числе лесные культуры;
2) плантации специального назначения, из них:
для промышленных и энергетических целей;
для пищевых и иных целей;
3) несомкнувшиеся лесные культуры;
4) лесные питомники;
5) не покрытые лесом – вырубки и лесосеки года лесоустройства, гари и погибшие насаждения, прогалины, редины.
90. К покрытым лесом угодьям относятся, занятые древесно-кустарниковой растительностью с полнотой 0,3 и выше, кроме молодняков 1 и 2 классов возраста, которые к покрытым лесом относятся при полноте в них 0,4 и выше. К ним относятся также участки, занятые кустарниками средней густоты, на которых в силу естественно – географических условий не произрастают древесные породы или на которых специально организовано кустарниковое хозяйство.

85. Әр аэрофотосуреттегі бөлінген жұмыс аудандарының шегінде маман, орманға шығардан бұрын, таксациялық телімдерді және олардың шекарасын белгілеп, стереоскопиялық дешифровка жасайды. Келесі орман орналастыруда телімдердің шегінің көбірек сақталуы қамтамасыз етіледі. Аэрофотосуреттерге алдын-ала дешифровка жасалмаса орманға шығып таксация жүргізуге рұқсат етілмейді.
Фотоабриске аэрофототүсіруді жүргізгеннен кейін кесуге бөлінген кеспеағаштың нұсқасы, артқы бетіне әр кеспеағаштың кесу жылын көрсетіп, орман екпелері учаскесінің нұсқасы, сонымен қатар суреті жоғы да түсіріледі, сонымен қатар ауданы мен жылы көрсетілген қайта құрылған балауса ағаштардың, табиғи ескерткіштердің, басқа да ерекше қорғалатын учаскелер мен объектілердің де нұсқалары түсіріледі. Осы учаскелер туралы мәліметтер өткен орман орналастырудың кезеңінен бастап түсіріледі.
Камералдық жолмен дешифровка жасалған және фотоабрисқа түсірілген таксациялық телімдердің шекарасы орманда таксация жасау кезінде анықталады және тексеріледі.
86. Орманда таксация жүргізу үшін фотоабристерді рәсімдеу және дайындау Аэрофотосуреттерді жұмысқа дайындау және фотоабристерді рәсімдеу жөніндегі техникалық нұсқауларға сай Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығының 12-қосымшасына сәйкес жүргізіледі.
5. Орман таксациялық жұмыстары
Параграф 1. Орман алқаптарын таксациялық телімдерге бөлу
87. Орманды таксациялау кезінде әр орамның аумағы алғашқы орман шаруашылық есептеу бірліктеріне - таксациялық телімдерге бөлінеді.
Әр таксациялық телімге таксациялық жазбада нақты сипаттама беріледі, орман орналастыру планшеттері мен орман алқаағаштарының планында нұсқасы сызылады.
Орамдардың таксациялық телімдерге бөлінуі, бірінші кезекте орман қорын мемлекеттік есепке алу құжаттарындағы есептелінетін жер түрлерінің ерекшелігі бойынша жүргізіледі.
88. Орман қорының барлық жері негізгі екі жер түріне бөлінеді - орманды және ормансыз.
89. Орманды жерлерге ағаш-бұта өсімдіктерімен қамтылған жерлер және ағаш-бұта өсімдіктерімен қамтылмаған орманның белгілері сақталған жерлер жатады. Олар төмендегідей болып бөлінеді:
1) орманмен қамтылғаны, соның ішінде орман екпелері;
2) арнайы мақсаттағы плантациялар, олардан:
өндірістік және энергетикалық мақсаттар үшін;
азықтық және басқа да мақсаттар үшін;
3) жинақталмаған орман екпелері;
4) орман тұқымбақтары;
5) орманмен қамтылмаған - ағашы кесілген жерлер и орман орналастыру жылындағы кеспеағаштар, өртеңдер және өлген алқаағаштар, алаңқайлар, сирек ағаштар.
90. Орманмен қамтылған жерлерге толымдылығы - 0,3 және одан жоғары барлық жас топтарындағы, 1 және 2 жас класындағы балаусалардан басқа ағаш - бұта өсімдіктері мен толымдылығы 0,4 және одан жоғары балауса ағаштар жатады. Оған сонымен қатар табиғи-географиялық жағдайына байланысты ағаш тұқымдылары өспейтін немесе арнайы бұта шаруашылығы ұйымдастырылған жер учаскелері мен орташа қалыңдықта өскен бұталар жатады.

Покрытыми лесом угодьями учитываются также участки лесных культур, созданных путем посадки или посева древесных пород, саксаула или кустарников, переведенные в установленном порядке в покрытые лесом угодья в результате достижения ими нормативных лесотаксационных показателей и полноты 0,4 и более.
К ним также относятся переведенные в покрытые лесом угодья видовые, декоративные, ландшафтные лесные культуры и лесные культуры, созданные путем реконструкции, находящиеся в стадии реконструкции, лесные культуры государственных лесозащитных и придорожных лесных полос и кустарники, сохранившиеся после гибели главной породы, которые были введены в созданные лесные культуры в качестве сопутствующей породы.
Участки угодий с наличием молодняка 1 и 2 классов возраста с общей полнотой 0,3 и менее относятся к тем видам не покрытых лесом лесных угодий, на которых они возникли (к вырубкам, гарям, погибшим насаждениям или прогалинам).
Кустарники любого возраста с полнотой 0,1 – 0,3 относятся к нелесным видам угодий.
91. Покрытые лесом угодья характеризуются следующими таксационными показателями: классами возраста с продолжительностью 1, 2, 5, 10, 20, 40 – лет, группами возраста (молодняки 1 – 2 классы возраста; средневозрастные 3 и выше классы возраста до класса возраста, представляющего класс возраста приспевающих; приспевающие – один класс возраста, предшествующий классу возраста рубки; спелые – два класса возраста, характеризующие возраст рубки; перестойные – классы возраста, превышающие возраст рубки). Ко всем указанным группам возраста относятся насаждения, имеющие полноту 0,3 и выше, кроме молодняков (молодняки – 0,4 и выше) и характеризующиеся средней высотой, средним диаметром, средней полнотой (от 0,3-0,4) до 1,0 условных единиц с определением – низкополнотные с полнотой 0,3 – 0,4 (молодняки 0,4),среднеполнотные – 0,5 – 0,7, высокополнотные – 0,8 – 1,0); средним бонитетом (от Iб до 5б с определением высокобонитетные – Iб –2, среднебонитетные – 3 – 4, низкобонитетные – 5 – 5б классы бонитета); средним классом товарности (от
1 до 4).
92. К плантациям специального назначения относятся плантации, предназначенные для:
1) промышленных и энергетических целей (для получения в кратчайшие сроки высокопродуктивных тополевых и других насаждений для последующего их использования в мебельной и строительной промышленности и для получения высококалорийной топливной древесины и других целей);
2) пищевых и иных целей (различные виды плодово-ягодных и иных плантаций).
93. К несомкнувшимся лесным культурам относятся угодья, на которых созданы лесные культуры посевом или посадкой, имеющие приживаемость 26 (двадцать шесть) процентов и более, таксационные показатели которых не достигли нормативных требований для перевода их в покрытые лесом угодья. К ним также относятся несомкнувшиеся лесные культуры - видовые, декоративные, ландшафтные, созданные путем реконструкции, лесные культуры государственных защитных лесных полос, придорожных лесных полос. Участки лесных культур, имеющие приживаемость 25 (двадцать пять) процентов и ниже, считаются погибшими и относятся к тем видам угодий, на которых они были созданы.

Белгіленген ереже бойынша, нормативтік орман таксациялық көрсеткіштеріне жеткен, толымдылығы 0,4 және одан жоғары себу немесе көшет отырғызу жолымен өсірілген ағаш тұқымдыларының, сексеуілдің, бұталардың орманмен қамтылған жерлерге ауыстырылған орман екпелерінің учаскелері орманмен қамтылған жерлер деп есептеледі.
Сонымен бірге, оларға орманмен қамтылған жерлерге ауыстырылған көріністік, декоративтік, ландшафтық орман екпелері және қайта құру жолымен өсірілген орман екпелері, қайта құру стадиясындағы екпелер, мемлекеттік орман қорғау екпелері, жол бойындағы орман жолақтары және орман екпелеріне ілеспе тұқым ретінде отырғызылған, негізгі тұқым жойылғаннан кейін тірі сақталған бұталар жатады.
Жалпы толымдылығы 0,3 және одан төмен 1 және 2 жас класындағы балауса ағаш учаскелері орманмен қамтылмаған орман жерлеріне жатады, олар ағашы кесілген жерлерде, өртеңдерде, жойылған алқаағаштарда немесе алаңқайларда орналасады.
Кез-келген жастағы толымдылығы 0,1 – 0,3 болатын бұталар ормансыз жерлер түріне жатқызылады.
91. Орманмен қамтылған жерлер төмендегідей таксациялық көрсеткіштермен сипатталады: жас класының ұзақтығы 1, 2, 5, 10, 20, 40 - жыл, жас топтары балауса ағаштар - 1-2 (бірінші-екінші) жас кластары; орта жастағылар, 3 (үшінші) және жоғары жас класындағылар; пісіп келе жатқандар - бір жас класындағы (кесу жасының алдындағы); пісіп жетілгендер - екі жас класындағы (кесу жасын сипаттайтын); көнергендер - кесу жасынан өткен жас класы. Барлық жас топтарына толымдылығы 0,3 және одан жоғары, балауса ағаштардан басқа (балауса ағаштар - 0,4 бастап) алқаағаштар жатады. Олардың орташа биіктігі, диаметрі, толымдылығы 0,3-тен 0,4-1,0 дейін, толымдылығы 0,3 - 0,4 төмен, орташа толымдылықты - 0,5-0,7; жоғары толымдылықты - 0,8-1,0; орташа бонитеті - 1 б - 5 б дейін, жоғары бонитеті - 1б - 2 бонитет класы, орташа бонитеті - 3-4, төменгі бонитеті - 5-5 б; орташа класс тауарлығы 1- ден 4 дейін.
92. Арнайы бағыттағы плантацияларға жататын плантациялар:
1) өнеркәсіптік және энергетикалық мақсаттағы (жиһаздық және құрылыс өнеркәсібі мен басқа да мақсаттарға пайдалану үшін қысқа мерзімде жоғары өнімді терек және жоғарғы қуатты отын алқаағаштарды алу).
2) азықтық және басқа мақсаттардағы (жеміс-жидек және басқа да плантациялардың әртүрлі түрлері);
93. Жинақталмаған орман екпелерін орманмен қамтылған жерлерге ауыстыруға таксациялық көрсеткіштері нормативтік талаптарға жетпеген, жерсінуі 26 (жиырма алты) пайыз және одан жоғары себілген немесе көшеттен өсірілген орман екпелерінің жер түрлері жатады. Оларға тағы да көріністік, декоративтік, ландшафтық, қайта құру жолымен өсірілген мемлекеттік қорғаныш орман жолақтары, жол бойындағы орман жолақтары жатады. Жерсінуі 25 (жиырма бес) пайыз және одан төмен орман екпелерінің учаскелері өлген орман екпелеріне жатады және олар бұрынғы өз жер түрлеріне жатқызылады.

94. К лесным питомникам относятся площади, на которых постоянно производится выращивание посадочного материала древесных и кустарниковых пород, а их территория организована на основании специальных проектных изысканий.
Участки земель, на которых выращивание посадочного материала древесно – кустарниковых пород производится без проектов, относятся к тем видам угодий, на которых они были созданы, с соответствующей отметкой в таксационном описании – временный питомник.
95. К непокрытым лесом относятся участки лесных угодий с недостаточным или отсутствующим возобновлением на них древесных или кустарниковых пород, но пригодных для лесовыращивания, к которым относятся:
1) вырубки – площади, на которых насаждения вырублены при проведении рубок главного пользования, а новое поколение леса еще не образовалось. Вырубками они сохраняются на период до их перевода в покрытые лесом угодья в результате их естественного заращивания или создания лесных культур;
2) лесосека года лесоустройства – насаждение, отведенное и переданное по лесорубочному билету в сплошнолесосечную рубку (или заключительный прием постепенной рубки) главного пользования на год производства полевых лесоустроительных работ.
Выдел описывается как насаждение под грифом – лесосека года устройства с полной таксационной характеристикой, но без запаса.
В учете лесного фонда площадь таких выделов относится к вырубкам.
Насаждения, отведенные и переданные по лесорубочному билету в рубку на последующий год, описываются в обычном, принятом для насаждений порядке, с отметкой об отведении в сплошнолесосечную рубку;
3) гари и погибшие насаждения – площади, на которых насаждения (кустарники) полностью уничтожены пожаром (гарь) или полностью усохшие на корню в результате массового повреждения их энтомо – или фитовредителями, стихийного воздействия (ветровал, бурелом, снеголом), выбросов в атмосферу вредных веществ промышленными предприятиями (погибшие насаждения), а новое поколение еще не образовалось.
Гарями или погибшими насаждениями они сохраняются и после уборки на них погибших древостоев посредством проведения сплошных санитарных рубок на период до их перевода в покрытые лесом угодья в результате их естественного заращивания или создания лесных культур.
При частичном повреждении древесной (кустарниковой) растительности они остаются в категории насаждений (кустарников) в случае, если полнота оставшегося сырорастущего леса будет не менее 0,4 молодняка и кустарника и 0,3 – старших возрастных групп (с отметкой года гари, гибели насаждения).
Значительные площади гарей и погибших насаждений разделяются на отдельные таксационные выделы по критериям отсутствия или наличия на них мертвого или сырорастущего леса, по величине запаса и товарности древесины, пригодной для заготовки, а также по разнице в типах лесорастительных условий, определяющих характер и успешность их лесовосстановления.

94. Орман тұқымбағына орман қоры аумағындағы ағаш және бұта тұқымдылар көшетін өсіруге арналған тұрақты учаскелер ауданы жатады.
Жобасыз ағаш - бұта тұқымдыларының көшеті өсірілген жер учаскелері бұрынғы жер түрлеріне жатқызылады, таксациялық сипаттамада уақытша тұқымбақ деген белгі қойылады.
95. Орманмен қамтылмаған жерлерге ағаш және бұта тұқымдыларының қайта түлеуге өскіні жоқ немесе жеткіліксіз, бірақ орман өсіруге жарамды орманды жер учаскелері жатады. Оған жататындар:
1) кесілген жерлер – басты пайдалану кесулерін жүргізудегі алқаағаштары кесілген, ал жаңа буын құралмаған орман ауданы. Кесілген жерлер болып, табиғи түлеп немесе орман екпелерін отырғызып, нәтижесіне байланысты орманмен қамтылған жерлерге ауыстырылғанша сақталады.
2) орман орналастыру жылындағы кеспеағаш – далалық орман орналастырылатын жылы басты пайдаланудағы жаппай кеспеағаш кесуге ағаш кесу билеті берілген және белгіленген алқаағаштар (немесе біртіндеп кесулердің соңғы жүргізулері).
Телім алқаағаш секілді орналастырылатын жылғы кеспеағаш толық таксациялық сипаттамасымен, қорсыз грифпен жазылады.
Орман қоры есебінде ондай телімдердің ауданы ағашы кесілген жерге жатқызылады.
Алдағы жылға ағаш кесу билеті бойынша кесуге берілген және белгіленген алқаағаштар, жаппай кеспеағаш кесуге белгіленген белгімен, қабылданған алқаағаштар түрінде жазылады.
3) өртеңдер және өлген алқаағаштар - толығымен өрттен жойылған (өртең) немесе энтомо- және фитозиянкестерімен жаппай зақымданған, түбірінен қураған, табиғи апаттың әсерінен (желден, бораннан, қардан сыну), өнеркәсіп кәсіпорындарының зиянды заттарды тастау әсерінен қураған (өлген), ал жаңа буын әлі құралмаған орман ауданы.
Өртеңдер немесе өлген алқаағаштар аталуы олардағы өлген сүректерде жаппай санитарлық кесу жүргізіп тазалағаннан кейін олардың табиғи түлеуі немесе орман екпелерін өсіру нәтижесінде орманмен қамтылған жерлерге ауыстырылған кезеңіне дейін сақталады.
Ағаштар (бұталар) жартылай зақымданғанда егер қалған өсіп тұрған орманның толымдылығы 0,4-балаусалар мен бұтанікі, үлкен жастағы тобы 0,3-жоғары болса (өрт болған жылы, алқаағаштардың өлгені белгіленеді), олар алқаағаштар (бұталар) санатында қалады.
Өртеңдер мен өлген алқаағаштардың үлкендігі едәуір ауданы, оларда өлген немесе өсіп тұрған орманның бар - жоғына байланысты, қор көлеміне және сүрек дайындауға жарайтын сүректің тауарлығына, сонымен бірге орманды қалпына келтірудің табыстылығы мен сипатын анықтайтын орман өсу жағдайы типінің әртүрлілігіне байланысты жеке таксациялық телімдерге бөлінеді.

Участки с наличием деревьев или отдельных куртин в возрасте молодняка с общей сомкнутостью полога 0,3 и менее относятся к тем видам лесных не покрытых лесом угодий, на которых они возникли;
4) прогалины – площади, лишенные деревьев, но сохранившие элементы лесной растительности (без наличия или с наличием единичных деревьев с недостаточным естественным возобновлением или без него, почвенные условия на которых позволяют выращивать насаждения древесных пород без дополнительных затрат на проведение мелиоративных мероприятий);
5) редины – древостои естественного формирования (кроме молодняков первого и второго классов возраста), имеющих полноту 0,1 – 0,2, на которых в силу естественно-природных и почвенных условий более полнотные насаждения не возникают.
Древостои с полнотой 0,2 и менее, образовавшиеся в результате антропогенного воздействия или естественных факторов (недорубов, пожаров, поражения энтомо-фитовредителями, вымоканий, ветровалов, и других), относятся к вырубкам, гарям или погибшим насаждениям, с отметками о наличии в них единичных жизнеспособных деревьев.
96. К нелесным относятся угодья, не предназначенные, а также не пригодные для выращивания древостоев без предварительной мелиорации или рекультивативных работ относятся:
1) пашни, залежи:
пашни (включая огороды, находящиеся за пределами приусадебных участков) – угодья, постоянно используемые под сельскохозяйственное производство;
залежи – бывшие пашни, которые более одного года не используются для посева сельскохозяйственных культур и не подготовлены под пар;
2) сенокосы – угодья, пригодные для производства сенокошения;
3) пастбища – угодья, предназначенные для пастьбы скота (выгоны, субальпийские и альпийские луга, скотопрогоны и другие);
4) дороги, квартальные просеки, противопожарные разрывы – дороги всех видов назначения, не исключенные из состава лесного фонда, квартальные просеки, противопожарные разрывы, тропы;
5) усадьбы – земельные участки, занятые жилыми и нежилыми постройками, в основном связанными с ведением лесного хозяйства и функционированием особо охраняемых природных территорий (лесные поселки, кордоны лесной охраны, зимовья, служебные наделы, промышленные и административные здания и сооружения, склады, включая нижние лесные склады, и другие);
6) воды – озера, реки, ручьи, старицы, пруды, водохранилища, каналы, мелиоративные сети и другие;
7) болота – избыточно увлажненные участки без наличия или с наличием единичной древесно – кустарниковой растительности. При наличии на таких участках древесной растительности с полнотой 0,1 – 0,2 в возрасте выше молодняков, они относятся к естественным рединам, а при наличии древесной и кустарниковой растительности с полнотой 0,3 и более (у молодняков 0,4 и более) они относятся к покрытым лесом угодьям. Кустарники, имеющие полноту 0,1 – 0,3, во внимание не принимаются. К ним относятся также тростниковые заросли, произрастающие на переувлажненных почвах, преимущественно в тугайных и пойменных территориях;

Толымдылығы 0,3 болатын балауса ағаштардың жеке өсіп тұрған учаскелері олардың бұрынғы түрлеріне жатқызылады;
4) алаңқай жерлер – орман өсімдіктерінің элементі сақталған, ағашы жоқ орман ауданы (өсіп тұрған жеке ағаштары бар немесе жоқ, табиғи түлеуі жеткіліксіз немесе жоқ, топырақ жағдайы мелиоративтік шараларды жүргізуге, қосымша шығынсыз сүрек тұқымды алқаағаштарды өсіруге болатын).
5) сирек орман- толымдылығы 0,1-0,2 болатын табиғи қалыптасқан (бірінші және екінші жас класындағы балауса ағаштардан басқа) сүрекдің, топырақ жағдайына байланысты бұдан үлкен толымдылықта алқаағаштар табиғи күшімен өспейді.
Антропогендік әсердің немесе табиғи факторлардың (шала кесу, өрт, энто-фитозиянкестер, жел және басқа) нәтижесінде құралған толымдылығы 0,2 және одан төмен сүрекдіңдер ағашы кесілген жерлерге, өртеңге немесе өлген алқаағаштарға жатқызылады, тіршілікке икемді ағаштар белгіленеді.
96. Ормансыз жерлерге алдын - ала мелиоративтік немесе қалпына келтіру жұмыстары жүргізілмеген, ағаш өсіруге жарамайтын жерлер жатады.
Оған жататындары:
1) жыртылған, тыңайтылған жерлер:
жыртылған жерлер (елді мекендерден тыс жерлердегі бау-бақшаны қосқанда)- тұрақты ауылшаруашылық өндірісіне қолданылатын жерлер;
тыңайтылған жерлер - бір жылдан астам уақыт ауылшаруашылық дақылдары егілмеген және сүрге дайындалмаған, бұрынғы жыртылған жерлер;
2) шабындықтар - тұрақты шөбі шабылатын жерлер;
3) жайылымдар - мал жаюға арналған жерлер (өріс, субальпі және альпі шалғыны және басқа);
4) жолдар, орам соқпақтары, өртке қарсы жолақтары - орман қорының құрамынан шығарылмаған барлық бағытқа арналған жолдар, орам соқпақтары, өртке қарсы жолақтар, соқпақтар;
5) елді мекендер - негізінен орман шаруашылығын жүргізуге байланысты және ерекше қорғалатын табиғи аумаққа жұмыс істейтін адамдарға арналған, кісі тұратын және тұрмайтын үйлер салынған жер учаскелері (орманды ауылдар, орман күзетінің кордондары, қыстаулар, қызметтік жер үлесі, өнеркәсіп және әкімшілік ғимараттар, қоймалар, төменгі орман қоймаларын қоса және басқалары);
6) сулар - көлдер, өзендер, бұлақтар, тоғандар, су қоймалары, каналдар, мелиоративтік жүйелер және басқалары;
7) батпақ - ылғалы көп, ағаш- бұта өсімдіктері жоқ немесе бірлі-жарым кездесетін учаскелер. Егер мұндай учаскелерде жасы балауса ағаштан үлкен, толымдылығы 0,1-0,2 болатын сүрек тұқымды өсімдіктер болса, олар табиғи сирек ормандарға жатқызылады, ал толымдылығы 0,3 және одан жоғары болатын сүрек және бұта тұқымдылар орманмен қамтылған жерлерге жатқызылады. Толымдылығы 0,1-0,3 болатын бұталар ескерілмейді. Оларға тағы да тоғайға және жайылма аумақтарына тән ылғалы мол топырақтарда өсетін қамыс, қоғалар жатады;

8) пески – незакрепленные сыпучие пески, речные отмели и песчаные намывы, лишенные древесно – кустарниковой растительности;
9) ледники – участки, находящиеся постоянно под ледяным (снежным) покровом;
10) прочие угодья – к ним относятся крутые склоны, скальные обнажения, каменистые россыпи, осыпи, галечники, солонцы, солончаки, солоди, оползни; не исключенные из состава лесного фонда трассы линий электропередач и связи, газопроводы, водопроводы и нефтепроводы; овраги, балки, гольцы, отвалы, такыры, нарушенные земли, действующие карьеры, свалки мусора и производственных отходов и другие. К ним также относятся поляны – участки, предназначенные для отдыха, ландшафтных и охотничьих целей. Поляны выделяются в категориях ГЛФ – городские леса и лесопарки; зеленые зоны населенных пунктов и лечебно-оздоровительных учреждений; особо охраняемые лесные территории (кроме заповедников).
Крутые склоны выделяются в горной местности на участках с крутизной склонов 50 и более, если они не отнесены к другим видам угодий (пастбищам и другим).
97. Участки, на которых проведены мелиоративные работы, относятся к тому виду угодий, в качестве которого они будут использоваться.
98. Лесные питомники, памятники природы, ландшафтные, географические и испытательные лесные культуры, архивы клонов, участки экзотических и особо ценных пород, лесосеменные плантации, коллекционно – маточные участки для проверки наследственных свойств выделяются при всех разрядах лесоустройства, при возможности нанесения их на планшет в установленном масштабе, а при очень малых размерах этих участков они наносятся на планшет условным знаком, в карточках таксации и таксационном описании делается отметка об их наличии в тех выделах, в которых они размещаются, с указанием площади участка и его таксационной характеристики.
99. Разделение покрытых лесом угодий на таксационные выделы производится при наличии следующих различий в таксационных признаках насаждений: происхождении, строении, составе, возрасте, полноте, классе бонитета, среднем диаметре, высоте, товарности, типе леса, наличии подроста, экспозиции, крутизне склона, степени радиационного и промышленного загрязнения.
При устройстве горных территорий, зеленых зон, особо охраняемых лесных территорий устанавливаются дополнительные признаки разделения покрытых лесом угодий на таксационные выделы.
Основными признаками разделения покрытых лесом угодий на таксационные выделы являются:
1) по происхождению насаждения делятся на естественные (семенные и порослевые) и искусственные (лесные культуры). Отнесение естественных насаждений к категории семенных или порослевых производится по преобладанию в них деревьев соответствующего происхождения. При их равной доле на первое место выносятся семенные;

8) құмдар - сүрек-бұта өсімдіктері өспейтін көшпе құмдар, өзен қайраңы және құмды шаймалар;
9) мұздықтар - ылғи мұз жамылып жатқан жерлер;
10) басқа жерлер - оған тік беткейлер, жартастар, тас үгінділері, шөгінділер, ұсақ тасты жерлер, сортаңдар, сор жер, көшкіндер, орман қоры құрамынан шығарылмаған электр және байланыс желілері, газ құбыры, су құбыры және мұнай құбыры, сайлар, құрғақ өзек, тақырлар, бұзылған жерлер, карьерлер, қоқыс төгетін және өндіріс қалдықтарын төгетін жерлер, алаңқайлар жатады. Оған жататыны: алаңқайлар, ландшафттық, аңшылық мақсатында демалуға арналған жерлер. Алаңқайлар МОҚ санаттарына бөлінеді - қала ормандары және орман парктері, елді мекендер мен емдеу-сауықтыру мекемелеріндегі жасыл аймақтар, ерекше қорғалатын орман аумақтары (қорықтардан басқа).
Тік беткейлер, егер олар басқа жер түрлеріне жатқызылмайтын болса (жайылымдар және басқалар), беткейдің тіктілігі 5 және одан жоғары таулы жерлерде бөлінеді.
97. Мелиоративтік жұмыстары жүргізілген учаскелер пайдаланылатын жер түріне жатқызылады.
98. Орман тұқымбақтары, табиғат ескерткіштері, ландшафтық, географиялық және сыналатын екпелер, клондық архив (мұрағат), экзотикалық және аса құнды тұқымдылар учаскелері, ағаш тұқымы плантациясы, коллекциялық- аналық учаскелер тұқым қуалаушылықтың қасиеттерін тексеру үшін орман орналастырудың барлық разрядтарында бөлінеді, оларды белгілеген масштабта планшетке түсіру мүмкін болса, бұл учаскелердің мөлшері кіші болса, олар планшетке шартты белгілермен түсіріледі. Таксация карточкасында және таксациялық жазбада осы телімдерде бар деген белгі қойылады және осы учаскенің ауданы мен таксациялық сипаттамасы көрсетіледі.
99. Орманмен қамтылған жерлерді таксациялық телімдерге бөлу алқаағаштардың таксациялық белгілеріндегі мына өзгешеліктері бойынша жүргізіледі: шығуы, құрылымы, құрамы, толымдылығы, бонитет класы, жасы, орташа диаметрі, биіктігі, тауарлығы, орман типі, өскіні, экспозициясы, беткейдің тіктілігі, радиациялық және өндірістік ластану дәрежесі.
Жасыл аймақтың, ерекше қорғалатын орман аумағының таулы аумағын орналастырғанда орманмен қамтылған жерлерді таксациялық телімдерге бөлудің қосымша белгілері беріледі.
Орманмен қамтылған орман жерлері телімдерге төмендегідей көрсеткіштер бойынша бөлінеді:
1) өсуі бойынша алқаағаштар табиғи (тұқымнан және өскіннен) және қолдан өсірілгенге (орман екпелері) бөлінеді. Табиғи алқаағаштарды тұқымдық немесе өскіндіктер категориясына жатқызу ондағы ағаштардың пайда болуының басымдылығына сәйкес жүргізіледі. Екеуінің үлесі бірдей болса, бірінші орынға тұқымдықтар қойылады.

2) по строению насаждения разделяются на простые – одноярусные и сложные – многоярусные.
Ярусность представляет собой вертикальное расчленение древостоя на достаточно четкие, отграниченные по высотным уровням концентрации деревьев. Ярус характеризуется совокупностью деревьев, составляющих один из вертикальных уровней древостоя.
Одноярусное насаждение – участок леса, в котором древостой составляет один ярус (полог).
Многоярусное насаждение – участок леса, в котором древостой образует несколько ярко выраженных ярусов (пологов);
3) по степени смешения пород насаждения разделяются на чистые и смешанные.
К чистым относятся насаждения, имеющие в составе не более одной единицы составляющей породы. Насаждения, имеющие в составе две и более единиц составляющих пород, относятся к смешанным;
4) по составу насаждения разделяются при разных основных элементах леса и при разнице в коэффициентах состава на 2 (две) единицы и более.
В отдельные таксационные выделы выделяются также насаждения, имеющие в своем составе не менее 10 (десяти) процентов (одной единицы состава) особо ценных древесных пород, экзотов и дикоплодовых, перечисленных в Правилах рубок леса на участках лесного фонда;
5) по возрасту насаждения разделяются, если они относятся к различным группам возраста, а в пределах групп – при различии их средних возрастов на период, превышающий класс возраста.
За возраст насаждения принимается средний возраст его основного элемента леса, а для лесных культур – фактический возраст, определяемый по году их посадки, включая и лесные культуры, созданные посадочным материалом с закрытой корневой системой и методами реконструкции.
Для лесных культур, созданных посевом за год их создания считается год всходов семян.
Насаждения разделяются на одновозрастные и разновозрастные.
Одновозрастное насаждение – участок леса, в котором древостой состоит из одного возрастного поколения, с наличием разницы в возрасте деревьев менее двух классов возраста.
Разновозрастное насаждение – участок леса, в котором древостой образован деревьями разных возрастных поколений, с разницей в возрасте 2 (два) и более классов;
6) по товарности насаждения разделяются при различии основного элемента леса на один класс товарности и определяется в приспевающих, спелых и перестойных насаждениях в соответствии с классом товарности согласно таблице 4 к приложению 1 к Инструкции проведения лесоустройства.
7) в отдельные выдела выделяются участки леса, пораженные болезнями и гнилями, с выходом деловой древесины менее 15 (пятнадцати) процентов;

2) алқаағаштар құрылымы бойынша қарапайым - бір қабатты және күрделі - көп қабаттыға бөлінеді.
Қабаттылығы дегеніміз - ағаш шоғырының биіктік деңгейі бойынша анық шектеліп, сүрекдіңдердің вертикалды бөлінуі.
Бір қабатты алқаағаштар дегеніміз - бір қабаттан құралатын орман учаскелерінің сүрекдіңдері.
Көп қабатты алқаағаштар - анық бірнеше қабатты сүрекдіңдерден құралатын орман учаскелері.
3) алқаағаштар ағаш түрлерінің араласу дәрежесі бойынша таза және аралас болып бөлінеді.
Таза алқаағаштардың құрамын құрайтын ағаш түрінің бірлігі біреуден артық болмайды. Ал алқаағаштың құрамын құрайтын ағаш түрінің бірлігі екі және одан көп болса, онда олар аралас алқаағаштарға жатады.
4) құрамы бойынша алқаағаштар негізгі орман элементтері әр түрлі болғанда және құрамындағы коэффициент бірлігінің айырмасы 2 және одан артық болған жағдайда бөлінеді.
Ағаш тұқымдыларының құрамында, Ағаш кесу ережесінде берілгендей, аса құнды сүрек тұқымдылары, экзоттар және жабайы жеміс тұқымдылары 10 (он) пайыз болса (құрамында бір бірлік) олар таксациялық телімдерге бөлінеді.
5) егер алқаағаштар әр түрлі жас топтарына жататын болса, ал топтар шегінде – олардың орташа жастарында бір жас топтарынан артық айырмашылық болса, алқаағаштар жас тобы бойынша бөлінеді.
Алқаағаштың жасы деп негізгі орман элементтерінің орташа, ал орман екпелері үшін нақты жасы қабылданады, отырғызу жылы бойынша анықталатын, оған тамыр жүйесі жабық отырғызу материалдарынан және қайта құру әдісімен өсірілген орман екпелері қосылады.
Алқаағаштар бір жастағыларға және әр түрлі жастағыларға бөлінеді.
Бір жастағы алқаағаштарға - ағаштардың жас арасындағы айырмасы 2 (екінші) жас класына дейінгі орман учаскесіндегі сүрекдіңдер жатады.
Әртүрлі жастағы алқаағаштарға - ағаштардың жас арасындағы айырмасы 2 жас класы және одан артық артық болатын орман учаскесіндегі сүрекдіңдер жатады.
6) тауарлығы бойынша алқаағаштар негізгі орман элементтеріндегі айырма бір тауарлық класы болғанда бөлінеді және толысушы, толысқан және көнерген алқаағаштардың тауарлық класын анықтау әдісі Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығына 4-қосымшадағы 4-кестеге сәйкес анықталады.
7) жеке телімдерге орман ауруларымен және шірікпен зақымданған 15 (он бес) пайыздан кем болмайтын орман учаскелері бөлінеді;

8) по остальным таксационным показателям насаждения разделяются при разнице основного элемента леса:
по полноте на 0,2 единицы и более;
по среднему диаметру на 4 (четыре) сантиметра и более;
по высоте на 20 (двадцать) процентов и более;
по классу бонитета на I класс;
по крутизне склонов на 5 (пять) и более градусов;
при разных экспозициях склонов;
9) в отдельные выделы выделяются участки лесных культур, созданные посевом или посадкой, насаждения, имеющие под пологом леса лесные культуры или удовлетворительный жизнеспособный подрост хозяйственно - ценных пород, а также участки, имеющие сходные таксационные характеристики, но нуждающиеся в различных хозяйственных мероприятиях.
100. В горных условиях производится разделение кварталов на доступные и труднодоступные для хозяйственной деятельности. К труднодоступным относятся кварталы, в которых не планируется проведение лесохозяйственных мероприятий в предстоящем ревизионном периоде из-за отсутствия дорожно – транспортной сети. Перечень кварталов, относящихся к труднодоступным, устанавливается на первом лесоустроительном совещании.
При проведении натурной таксации в труднодоступных кварталах лесохозяйственные мероприятия назначаются также во всех выделах, в которых требуется проведение того или иного лесохозяйственного воздействия по лесоводственным признаком. В пояснительной записке к лесоустроительному проекту и других документах информация по труднодоступным кварталам приводится отдельно.
Параграф 2. Методы таксации и нормативы точности
101. Таксация леса осуществляется методами, обеспечивающими нормативную точность определения таксационных показателей насаждений. Точность таксации определяется нормативами допустимых ошибок определения таксационных показателей насаждений на выделе.
102. При лесоустройстве применяются глазомерный, дешифровочный, глазомерно-измерительный и измерительно-перечислительный методы таксации. Применимость этих методов при разных разрядах лесоустройства для разных объектов, подлежащих лесоустройству, определяется задаваемой точностью определения таксационных показателей насаждений, о чем делается соответствующая запись в протоколе первого лесоустроительного совещания.
Для повышения точности сочетаются разные методы таксации.
103. Основой точности определения таксационных показателей являются навыки, приобретенные во время проведения коллективной тренировки и накапливаемого исполнителем производственного опыта. Нормативная точность таксации выделов обеспечивается качеством и полнотой просмотра всего выдела в натуре. При выявлении различий в таксационной характеристике, включая и различия в хозяйственных распоряжениях, в различных частях заранее отдешифрированного и оконтуренного выдела, выходящих за пределы допустимых, эти части оконтуриваются и таксируются как самостоятельные выдела. Точность определения таксационных показателей – состава, полноты, высоты, диаметра, возраста, класса товарности и запаса подкрепляются измерительно-перечислительными измерениями.

8) алқаағаштар қалған таксациялық көрсеткіштері бойынша орманның негізгі элементтерінде төмендегідей айырма болғанда бөлінеді:
толымдылығы бойынша 0,2 бірлік және жоғары;
орташа диаметрі бойынша 4 (төрт) сантиметр және одан жоғары;
биіктігі бойынша 20 (жиырма) пайыз және одан жоғары;
бонитет класы бойынша 1 класс;
беткейдің тіктілігі бойынша 5 (бес) градус және одан жоғары;
беткейдің әр түрлі экспозициясында.
9) себу немесе көшетпен өсірілген орман екпелері, орман астарында орман екпелері бар немесе тіршілікке бейім шаруашылық құнды тұқымдардың қанағаттанарлық өскіні бар алқаағаштар, сонымен қатар, таксациялық сипаттамасы ұқсас, бірақ түрлі шаруашылық шараларды қажет ететін учаскелер жеке телімдерге бөлінеді.
100. Таулы аудандарда шаруашылық шараларын жүргізуге қол жетімді және қол жетімсіз орамдарға бөлінеді. Қол жетімсіз орамдарға жол-транспорт жүйесінің жоқтығына байланысты алдағы тексеру кезеңіне орман шаруашылық шаралары жобаланбайтын орамдар жатады. Қол жетімсіз орамдардың тізбесі бірінші орман орналастыру кеңесінде белгіленеді.
Натуралық таксация жүргізу кезінде қол жетімсіз орамдарда орманшаруашылық шаралар орманшаруашылық әсерді қажет ететін барлық телімдерде белгіленеді. Орман орналастыру жобасының түсіндірме жазбасында және басқа да құжаттарда қол жетімсіз орамдар бойынша мәліметтер бөлек келтіріледі.
Параграф 2. Таксацияның әдістері және дәлдік нормативтері
101. Орманды таксациялау алқаағаштың таксациялық көрсеткіштерінің нормативтік дәлдігін анықтауды қамтамасыз ететін әдістерімен жүзеге асырылады. Таксацияның дәлдігі телімдегі алқаағаштардың таксациялық көрсеткіштерін анықтағанда жіберілетін қателердің нормативтерімен анықталады.
102. Орман орналастыру кезінде таксацияның көзмөлшерлік, дешифровкалық, көзмөлшерлі-өлшеу және өлшеу-санау әдістері қолданылады. Түрлі таксациялық объектілердегі әртүрлі орман орналастыру разрядтары үшін осы әдістерді қолдану алқаағаштардың таксациялық көрсеткіштерінің нақты анықталуына кепілдік береді. Бұл туралы бірінші орман орналастыру кеңесінің хаттамасында тиісті жазба жасалады.
Дәлдігін арттыру үшін таксацияның әр-түрлі тәсілдерін қосып пайдаланады.
103. Таксациялық көрсеткіштерін анықтаудағы дәлдіктің негізі ұжымдық жаттығу кезінде және өндірісте жинақталған тәжірибе болып табылады. Телімдерді таксациялаудың нормативтік дәлдігі телімдердің сапалы қаралуын қамтамасыз етеді. Таксациялық сипаттамада, шаруашылық нұсқауында, алдын-ала дешифровка жасалған және нұсқаланған телімдерде айырма рұқсат етілетін қате шегінен артық болса, бұл бөліктердің нұсқасы сызылып, жеке телім ретінде таксация жасалады. Таксациялық көрсеткіштер құрамын, толымдылығын, биіктігін, диаметрін, жасын, тауарлық класын, қорын анықтау дәлдігі өлшеп-санау өлшемдерімен нақтыланады.

104. Нормативы точности определения таксационных показателей определяются в соответствии с допустимыми нормативами точности при производстве таксации согласно таблице 5 к приложению 1 Инструкции проведения лесоустройства.
При таксации леса по любому разряду лесоустройства к недопустимым ошибкам относятся отсутствие или неправильное назначение необходимого хозяйственного распоряжения (вида мероприятия), определение главной породы при создании лесных культур, назначение процента выборки древесины выше или ниже пределов, устанавливаемых соответствующими наставлениями и правилами.
Особое внимание уделяется правильному определению возраста насаждений, находящихся на грани перехода из приспевающей в спелую возрастные группы, для обоснованного их отнесения к указанным группам в зоне интенсивного лесопользования.
105. При необходимости подкрепления результатов глазомерной таксации измерительно – перечислительными данными, схема размещения круговых площадок постоянного радиуса заранее планируется на отдешифрированных аэрофотоснимках. По аэрофотоснимкам определяется характер однородности (структуры) древостоя на выделе, приуроченность его к элементам рельефа. Исходя из этих данных и примерно определенной или взятой по данным прошлого лесоустройства площади выдела, определяется число и размещение площадок для измерительно – перечислительных измерений.
106. Если выдел (группа выделов) или часть территории объекта лесоустройства намечена к таксации дешифровочным методом, он выполняется по специальной методике.
При дешифрировании аэрофотоснимков определяются с заданной нормативной точностью контуры выделов, породный состав, класс возраста, средние высота и диаметр, группа типов леса, класс бонитета, полнота и запас насаждений, виды угодий и их состояние. Полученные характеристики записываются в карточку таксации установленной стандартной формы и сопоставляются с материалами предыдущего лесоустройства с тем, чтобы не допустить необоснованных изменений контуров выделов и проанализировать преемственность ранее установленных таксационных характеристик выделов, причины выявленных расхождений. Если расхождения, выходящие за пределы установленных нормативов, не устранены путем дополнительного стереоскопического анализа аэрофотоснимков, выдел подлежит натурной таксации.
107. При таксации леса с применением выборочного измерительно-перечислительного метода в зависимости от условий просматриваемости насаждения (наличие или отсутствие подроста или подлеска, ограничивающего визуальный обзор) закладываются реласкопические или круговые перечетные площадки постоянного радиуса, количество которых на выделе зависит от строения и полноты насаждения и величины выдела.
При количестве площадок более четырех они размещаются по выделу статистически равномерно, при четырех и меньше – в различных частях выдела, в местах, наиболее типичных для характеристики насаждения.
Статистически равномерное размещение реласкопических перечетных площадок производится по заранее составленной схеме, нанесенной на абрис или аэрофотоснимок. Основным требованием является строгое соблюдение перенесения в натуру выбранной схемы размещения площадок. Центры площадок закрепляются в натуре кольями с указанием номера площадки.
Во избежание выхода круговых площадок за пределы таксируемого выдела, перенос их центров в натуру начинается от твердо опознанной на фотоабрисе (абрисе) точки с помощью компаса, выверенного шагомера или рулетки. Не допускается произвольный снос центра площадки от намеченной точки, независимо от точности соблюдения направления и определения расстояния до нее от исходного пункта или предыдущей площадки.
На реласкопических площадках определение сумм площадей сечений производится выверенным угловым шаблоном –полнотомером, призмой или зеркальным реласкопом для каждого яруса отдельно.
Работа с полнотомерами при закладке круговых реласкопических площадок и методы их проверок, а также по отграничению площадок постоянного радиуса проводятся согласно приложению 13 к Инструкции проведения лесоустройства.

104. Таксациялық көрсеткіштерді анықтаудың дәлдік нормативтері таксация жүргізу кезінде рұқсат берілетін дәлдік нормативтеріне сай Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығының 1-қосымшадағы 5-кестеге сәйкес анықталады.
Орманды таксациялау кезінде орман орналастырудың барлық разряды бойынша жіберілмейтін қателерге мыналар жатады:
қажетті шаруашылық шара түрлерінің дұрыс белгіленбеуі немесе олардың жоқтығы, орман екпелерін отырғызуда негізгі ағаш түрінің дұрыс анықталмауы, нұсқаулар мен ережелерге сәйкес берілетін сүрек шығымы пайызының дұрыс белгіленбеуі;
Әсіресе толысушы және толысу шегіндегі алқаағаштардың жасын дұрыс анықтауға, орманды қарқынды пайдалану аймағына негізді жатқызуға ерекше назар аударылады.
105. Көзмөлшерлі таксацияның нәтижесін өлшеп-санау мәліметтерімен нығайту қажет болғанда, радиусы тұрақты шеңберлі алаңдардың орналасу схемасы дешифровка жасалған аэрофотосуреттерге алдын-ала түсіріледі. Аэрофотосурет бойынша, телімдегі сүрекдіңнің құрылымы, оның жер бедері элементіне ұштастырылуы анықталады. Осы мәліметтерге және анықталған немесе өткен орман орналастырудың мәліметтері бойынша алынған телімнің ауданына сүйене отырып, алаңдардың орналасуы жәнесаны анықталады.
106. Егер телімде немесе орман орналастыру аумағы объектісінің бөлігінде дешифровка жасау әдісімен таксациялау белгілеген болса дешифровка арнайы әдіспен жасалады.
Орманды таксациялау кезінде аэрофотосуреттерді дешифровка жасауда жер түрі және олардың жағдайы, алқаағаштардың қоры, толымдылығы, бонитет класы, орман типтерінің тобы, орташа биіктігі мен диаметрі, жас класы, құрамы, телімнің нұсқасы берілген нормативтік дәлдікпен анықталады. Негізсіз телімдердің нұсқасын өзгертпеу үшін және телімдердің бұрынғы берілген таксациялық сипаттамасының сабақтастығын, анықталған ауытқулардың себебін талдау үшін алынған сипаттамалар стандартты пішінде бекітілген таксация карточкасына жазылады. Егер ауытқулар берілген нормативтен асып кетсе және олар аэрофотосуретке қосымша стереоскопиялық талдау жасау жолымен жойылмаса, телім аралап таксацияланады.
107. Орманды іріктеп өлшеп-санау әдісін қолданып таксация жасағанда алқаағаштардың көріну жағдайына байланысты (көзбен шолуды шектейтін өскіннің бары немесе жоқтығы) реласкопиялық немесе радиусы тұрақты шеңберлі санау алаңдары салынады. Олардың саны телімдегі алқаағаштардың құрылымы мен толымдылығына және телімнің көлеміне байланысты.
Алаңның саны 4-тен көп болса, олар телімде статистикалық теңдікпен орналасады, төрт және одан аз болса-телімнің әр бөлігінде, алқаағаштың сипатына тән жерлерге орналасады.
Реласкопиялық санау алаңдарын статистикалық теңдікпен орналастыру абриске немесе аэрофотосуретке түсірілген, алдын-ала жасалған схема бойынша жүргізіледі. Таңдалған алаңдардың орналасу схемасын нақты түсіруді қатаң сақтау - негізгі талап болып табылады. Алаңның ортасына алаңның нөмірі көрсетілген қазық бекітіледі.
Шеңбер тәрізді алаңдарды таксация жүргізілетін телімнің шегінен шығармау үшін олардың орталық нүктесі фотоабристе нақты анықталған нүктеден бастап, компастың, қадам өлшегіштің немесе басқа да өлшегіш құралдардың көмегімен телімге түсіріледі. Негізгі пункттен немесе бұрынғы алаңшадан соған дейінгі қашықтық дәл анықталсада, белгіленген нүктеден өз еркімен алаңның орталық нүктесі жылжытылмайды.
Реласкопиялық алаңдарда қима ауданының жиынтығын анықтау толымдылық өлшегішпен, призмамен немесе айналы реласкоппен әр қабат үшін жеке жүргізіледі.
Толымдылық өлшегішпен шеңберлі реласкопиялық алаңдарды жасау және оларды тексеру әдістері, сонымен қоса тұрақты радиусты алаңдардың шекарасын бөлу жұмысы Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығының 13-қосымшасына сәйкес жүргізіледі.
Орманның негізгі элементтерінің және жиі кездесетін құраушы тұқымдылардың орташа биіктігін анықтау үшін телімде орташаға жақын

Для определения средней высоты основного элемента леса и наиболее представленных составляющих пород на выделе производится инструментальное измерение высот у 3 – 5 учетных деревьев, близких к средним, и, при необходимости, у них возрастным буравом отбираются образцы (керны) для определения возраста.
В разновозрастных древостоях на каждой площадке измеряются высоты у средних деревьев каждого поколения.
Данные всех измерений на реласкопических площадках записываются в карточку таксации.
Средняя высота и средний диаметр определяются как среднеарифметические значения их замеров у средних деревьев элемента леса.
При закладке круговых перечетных площадок постоянного радиуса предварительно определяется их радиус, величина которого зависит от полноты и среднего диаметра древостоя. Количество деревьев на одной площадке – не менее 15 (пятнадцати) деревьев.
Для выбора радиуса круговых перечетных площадок следует руководствоваться таблицей 6 к приложению 1 к Инструкции проведения лесоустройства.
Перечет деревьев на площадках ведется по элементам леса, на отводимых лесосеках – с подразделением деревьев по технической годности на деловые, полуделовые и дровяные.
Данные перечетов деревьев на круговых площадках, заложенных в выделе, суммируются и их обработка производится общепринятыми для пробных площадей методами.
Количество закладываемых реласкопических площадок в различных категориях древостоев в зависимости от их полноты на выделе с точностью ± 15 (пятнадцать) процентов приведены в таблице 7 к приложению 1 к Инструкции проведения лесоустройства.
Параграф 3. Порядок определения таксационных показателей
насаждений, описания других угодий лесного фонда
108. Таксация насаждений производится по элементам леса с выделением ярусов при их выраженности, а в разновозрастных насаждениях – по поколениям. Для каждого элемента леса определяются средние возраст, высота, диаметр и другие показатели, а в приспевающих, спелых и перестойных насаждениях – класс товарности. Точность определения таксационных показателей приводится в таблице 8 к приложению 1 к Инструкции проведения лесоустройства.
109. Выделение ярусов в древостоях производится при следующих показателях:
1) полнота каждого яруса – не менее 0,3 (молодняков – 0,4);
2) разница в средних высотах ярусов – не менее 4 (четырех) метров при высоте верхнего яруса до 16 (шестнадцати) метров, 5 (пять) метров при высоте верхнего яруса от 17 (семнадцати) до 25 (двадцати пяти) метров и 6 метров при высоте верхнего яруса 26 (двадцать шесть) метров и более.
Основным считается ярус, имеющий больший запас на 1 (один) гектар, а при равенстве запасов – большее хозяйственное значение.

3-5 есептегі ағаштардың биіктігі құралмен өлшенеді және қажеттілігіне қарай, жасын анықтау үшін бұрғымен үлгі алынады.
Түрлі жастағы сүрекдіңдердің әр алаңында, әр буынның орташа ағаштарының биіктігі өлшенеді.
Реласкопиялық алаңдардағы барлық өлшем мәліметтері таксация карточкасына жазылады.
Орташа биіктік пен орташа диаметр орташа арифметикалық мағынадағыдай орташа ағаштардың орман элементтерін өлшеп анықталады.
Тұрақты радиусты шеңберлі (дөңгелек) санау алаңын салғанда алдын-ала оның радиусы анықталады. Оның көлемі сүрекдіңнің орташа диаметрі мен толымдылығына байланысты. Бір алаңда орта есеппен 15 (он бес) ағаштан кем болмайды.
Шеңберлі санау алаңдарының радиусын табу үшін Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығына берілген 6-кестені басшылыққа алу керек.
Алаңдағы ағаштарды санау орман элементтері бойынша жүргізіледі. Кеспеағаштар техникалық жарамдылығы бойынша кәделік, жартылай кәделік және отындық ағаштарға бөлінеді.
Телімде салынған дөңгелек алаңдарда ағаштарды санаудың мәліметтері жинақталады және оны өңдеу сынақ алаңдары үшін жалпы қабылданған әдістермен жүргізіледі.
Әр түрлі сүрекдің санаттарында салынатын реласкопиялық алаңдардың саны олардың телімдегі толымдылығына байланысты + 15 (он бес) пайыз дәлдікпен Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығына берілген 1-қосымшадағы 7-кестеде келтірілген.
Параграф 3. Алқаағаштың таксациялық көрсеткіштерін
анықтау тәртібі, орман қорының басқа да жерлерінің сипаты
108. Алқаағаштарда таксация орман элементтері бойынша қабаттарға бөлініп, ал әртүрлі жасты алқаағаштарда - жас буыны бойынша жүргізіледі. Әр орман элементі үшін орташа жасы, биіктігі және диаметрі, ал пісіп келе жатқан, пісіп жетілген және көнерген алқаағаштарда-тауарлық класы анықталады. Таксациялық көрсеткіштердің нақтылығын анықтау Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығына берілген 1-қосымшадағы 8-кестеде берілген.
109. Сүрекдіңнің қабатын бөлу төмендегідей жағдайда жүргізіледі:
1) әр қабаттың толымдылығы 0,3-тен кем емес (балауса ағаштарда - 0,4);
2) қабаттардың орташа биіктігіндегі айырма - жоғарғы қабаттың биіктігі 16 (он алты) метрге дейін болғанда 4 (төрт) метрден кем емес, жоғарғы қабаттың биіктігі 17-ден 25 (жиырма бес) метр дейін болғанда 5 (бес) метр және жоғарғы қабаттың биіктігі 26 (жиырма алты) метр және одан жоғары болғанда 6 (алты) метр.
Негізгі қабат болып 1 гектардағы қоры көбі есептеледі, ал қорлары тең болғанда - шаруашылық маңызы артығы негізгі болып табылады.

110. Разновозрастные древостои, в которых невозможно выделить ярусы, таксируются по поколениям.
Разделение древостоев одной породы на поколения производится в случаях, когда разница поколений достигает 2 (двух) и более классов возраста.
Разница в средних диаметрах не менее 4 (четырех) сантиметров, а доля каждого поколения в запасе не менее 20 (двадцати) процентов.
Поколения выделяются при доле участия их в составе не менее двух единиц.
Преобладающим считается поколение, имеющее больший запас древесины.
Конкретизация признаков выделения поколений в древостоях в зависимости от регионов их произрастания дополнительно определяется региональными правилами или техническими указаниями, утверждаемыми уполномоченным органом.
111. Породный состав насаждения устанавливается по процентному соотношению запасов составляющих древесных пород (элементов леса) и оформляется формулой, в которой приводятся сокращенные обозначения древесных пород, согласно приложению 14 к Инструкции проведения лесоустройства. При этом доля участия каждой древесной породы в составе, выражаемая в виде коэффициентов десятых чисел, каждая из которых соответствует 10 (десяти) процентам доли общего запаса.
Древесные породы, запас которых составляет от 3 (трех) до 5 (пяти) процентов от общего запаса насаждения (яруса), записываются в формулу состава со знаком плюс, от 1 (одного) до 2 (двух) процентов – единичные.
В молодняках первого класса возраста состав определяется по соотношению числа стволов.
112. Важнейшей задачей таксации является правильное отнесение таксируемого насаждения к хвойным, твердолиственным или мягколиственным группам основных лесообразующих пород и определение преобладающей породы древостоя (яруса).
К хвойным (кроме пород, перечисленных в пункте 113 настоящей Инструкции) относятся насаждения, если суммарная доля этих пород в составе древостоя составляет 5 (пять) единиц и более (3 Пихта 1 Ель 1 Лиственница 5 Береза), а в молодняках 4 (четыре) единицы и более (3 Пихта 1 Ель 6 Береза). Преобладающей в таких насаждениях является порода, имеющая наибольший коэффициент состава, то есть который в формуле состава поставлен на первое место.
113. К кедровым, яблоневым (яблоня Сиверса), ореховым (орех грецкий) относятся насаждения, если их доля участия в составе древостоя составляет 3 (три) единицы и более во всех возрастных группах (3 Кедр, 7 Береза; 3 Яблоня, 4 Береза, 3 Осина).
К дубовым (дуб черешчатый), ясеневым (ясень чарынский), туранговым относятся насаждения, если их доля участия в составе древостоя составляет 4 (четыре) единицы и более, а в молодняках – 3 (три) единицы и более (4 Дуб, 6 Береза; 4 Туранга, 6 Тополь; в молодняках-3 Дуб, 7 Береза).

110. Қабаттарға бөлу мүмкін емес, әртүрлі жастағы сүрекдіңдер жас буыны бойынша таксацияланады.
Бір тұқымды сүрекдіңдерін буынға бөлу жас айырмашылығы 2 (екі) және одан көп жас класы болған жағдайда жүргізіледі:
Орташа диаметрінің айырмашылығы 4 (төрт) сантиметр кем емес, ал әр бір буынның еншісінің қоры 20 (жиырма) % кем емес.
Ағаш құрамындағы буын саны екі бірліктен кем болмаған жағдайда, олар бөлінеді. Буындардың басымдылығы болып сүрек қорының көп болғаны есептеледі.
Сүрекдіңдердің өсу аймағына байланысты буындарға бөлудің белгілері, өкілетті орган бекітетін қосымша, өңірлік ережелермен немесе техникалық нұсқаулармен анықталады.
111. Алқаағаштардың тұқымдық құрамы ағаш түрлері қорларының проценттік қатынасымен анықталады және Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығының 14-қосымшасына сәйкес ағаш түрлерінің қысқаша атаулары келтірілген формуламен рәсімделеді. Сонымен қатар құрамындағы әрбір сүрек тұқымының үлесі ондық сан коэффициенті түрінде әрқайсысы жалпы қордың 10 (он) пайызына сәйкес.
Алқаағаштардың жалпы қорынан 3-5 (үш-бес) пайызы қор құрайтын ағаш түрлерінің құрам формуласына "+", ал 1-2 (бір-екі) пайызы "жеке" деп жазылады.
Бірінші жас класындағы балауса ағаштардың құрамы дің сандарының қатынасына байланысты анықталады.
112. Таксацияланатын алқаағаштарды негізгі орман құрайтын түрлердің қылқанды, қатты жапырақты немесе жұмсақ жапырақты тобына жатқызу және сүрекдіңнің басым түрін (қабатты) анықтау - таксацияның маңызды мақсаты болып табылады.
Егер сүрекдіңдердің құрамындағы ағаш түрлерінің саны 5 бірлік немесе одан көп болса (3Майқарағай 1Шырша 1Балқарағай 5Қайың), олар қылқанды (Нұсқаулықтың 113 пунктінде көрсетілген тұқымдардан басқа) алқаағаштарға жатқызылады. Балауса және екпе алқаағаштарда – 4 (төрт) бірліктен аз болмайды (3Майқарағай 1Шырша 6Қайың). Мұндай алқаағаштарда түр тобының құрамында ең үлкен коэффициенті бар ағаш түрі басым болып бірін орынға қойылады.
113. Егер самырсын, алма (Сиверс алмасы), жаңғақ (грек жаңғағы) ағаштарының барлық жас тобында олардың құрамын қатысу үлесі үш бірлік және одан көп болса (3 Самырсын 7 Қайың, 3Алма 4Қайың 3Көктерек) онда алқаағаштар самырсынды, алмалы, жаңғақты болып табылады.
Егер емен (өте әдемі емен), шаған (шарын шағаны), тораңғы ағаштарында олардың құрамына қатысу үлесі төрт бірлік және одан көп болса, ал балаусаларда – үш бірлік және одан көп болса (4Емен 6Қайың, 4Тораңғыл 6Терек, балаусаларда - 3Емен 7Қайың) онда алқаағаштар еменді шағанды, тораңғылы болып табылады.

114. Во всех остальных случаях главной считается та порода, которая имеет больший коэффициент в составе (5 Береза, 4 Пихта, 1 Тополь; 4 Береза, 3 Осина,2 Пихта, 1 Тополь; 4 Пихта, 3 Береза, 3 Осина).
115. При равенстве долей участия в составе двух или более пород, преобладающей (выносится на первое место) считается та, которая по своей значимости стоит выше других пород (перечень значимости пород определяется первым лесоустроительным совещанием) (3 Пихта, 3 Береза, 3 Осина, 1 Тополь; 4 Береза, 4 Осина, 2 Пихта; 5 Саксаул белый, 5 Саксаул черный).
116. Средний возраст определяется для каждой составляющей породы. При одинаковом возрасте составляющих пород или всего насаждения, если разница в их возрасте не превышает установленную градацию точности его определения, возраст определяется единым для насаждения в целом.
В разновозрастных насаждениях, в которых поколение выделить невозможно или нецелесообразно, средний возраст устанавливается по возрасту деревьев, преобладающих в древостое.
117. Класс бонитета определяется по среднему возрасту и средней высоте основного элемента леса по шкалам, приведенным в Нормативах по таксации лесов Казахстана.
В молодняках в возрасте до 10 (десяти) лет класс бонитета устанавливается по условиям местопроизрастания или примыкающему насаждению.
В случае, когда класс бонитета, определенный по средней высоте и возрасту, не соответствует установленному для этого насаждения типу леса, причины несоответствия (заболачивание, осушение, угнетение, пожары, вредители леса и другие) отмечаются в карточке таксации.
118. Группы типов леса устанавливаются по их диагностическим признакам, разработанным для региона, в котором находится устраиваемый объект. Главными диагностическими признаками являются почвенно – грунтовые условия, степень увлажнения, травянистые растения и кустарники (индикаторы этих условий), класс бонитета древостоя и другие.
119. Полнота насаждения – соотношение в десятых долях сумм площадей сечений деревьев (на высоте груди - 1,3 метра) составляющих пород на таксационном выделе, определенных глазомерно или измерительно-перечислительным способом, к оптимальной полноте 1,0 стандартных таблиц сумм площадей сечений и запасов этих пород.
Полнота определяется отдельно для каждого яруса.
В естественных и искусственных молодняках древесных пород, саксаульниках, некоторых плодовых насаждениях и кустарниках полнота определяется по степени сомкнутости крон полога в случаях, если еҰ определение не предусмотрено стандартными таблицами сумм площадей сечений и запасов.

114. Басқа жағдайлардың барлығында негізгі тұқым болып құрамында ең үлкен коэффициенті бар ағаш түрі саналады (5Қайың 4Майқарағай 1Терек, 4 Қайың 3Көктерек 2Майқарағай 1Т, 4Майқарағай 3 Қайың 3Көктерек).
115. Егер екі немесе одан көп ағаш түрлерінің қатысу үлесі бірдей болса, онда маңыздылығы басым тұқым басқасынан жоғары болып саналады (тұқымның маңыздылығының тізімі 1-ші орман орналастыру кеңесінде анықталады) (3Майқарағай 3 Қайың 3Көктерек 1Терек, 4 Қайың 4Көктерек 2Майқарағай, 5Ска 5Скқ).
116. Орташа жас алқаағаш құрамындағы әр тұқым түріне анықталады. Егер алқаағаштың, ағаш түрлерінің жастары бірдей немесе олардың жас айырмашылығы оны анықтау дәлдігінің шегінен аспаса, жасы жалпы алқаағаш бойынша анықталады.
Әртүрлі жастағы алқаағаштардың (егер буынға бөлу мүмкін емес немесе тиімсіз болса) орташа жасы сүрекдіңдегі басым түрдің жасы бойынша белгіленеді.
117. Бонитет класы Қазақстан ормандарын таксациялау нормативтерінде берілген шкала бойынша негізгі орман элементтерінің орташа жасы мен орташа биіктігі бойынша анықталады.
Он жасқа дейінгі балауса ағаштарда бонитет класы өсіп тұрған немесе ұштасып жатқан алқаағаштардың жер жағдайына байланысты белгіленеді.
Орташа биіктігі мен жасы бойынша анықталатын бонитет класы осы алқаағаш түріне берілген орман типіне сәйкес келмеген жағдайда, оның себебі (батпақтануы, құрғақтануы, өрт, орман зиянкестері және басқа) таксация карточкасында белгіленеді.
118. Орман типінің топтары орналастырылатын объектінің аймағы үшін жасалған диагностикалық белгілері бойынша белгіленеді. Негізгі диагностикалық белгілеріне мыналар жатады: топырақ - жер жағдайы, ылғалдылық деңгейі шөпті өсімдіктер және бұталар (осы жағдайдың индикаторлары), сүрекдің бонитетінің класы т. б.
119. Алқаағаштың толымдылығы - таксациялық телімдегі (1,3 метр-кеуде биіктігінде) көзмөлшермен немесе өлшеу-санау әдісімен анықталған ағаштардың қиылым ауданы жиынтығының оннан бір үлесінің осы ағаш түрлерінің қорлары мен қиылым ауданы жиынтығы мен стандартты кестесіндегі оптималды толымдылығының (1,0) таксациялау нормативтері ара қатысы болып табылады.
Толымдылық телімдегі алқаағаштың әр қабаты үшін жеке анықталады.
Табиғи және қолдан өсірілген сүрек тұқымдылардың балауса ағаштарында, сексеуілдерде, кейбір жемісті алқаағаштарда және бұталарда толымдылық желектің жинақталу дәрежесі бойынша анықталады (қима аудандары мен қорлары жиынтығының стандартты кестесінде берілмеген жағдайда).

Если полнота по данным измерений превышает 1,0 в сравнении с табличным значением сумм площадей сечений, отметка об этом делается в карточке таксации и в таксационном описании.
120. Запас на 1 (один) гектар сырорастущей стволовой древесины при глазомерной таксации определяется в пределах каждого яруса по преобладающей породе по средневзвешенной средней высоте составляющих пород и полноте яруса по апробированным для устраиваемого объекта таблицам сумм площадей сечений и запасов.
121. Отдельные и редко стоящие деревья на лесных не покрытых лесом и нелесных угодьях, а также деревья, резко отличающиеся по возрасту и своим размерам в древостоях молодняков и средневозрастных насаждений, которые по установленным нормативам нельзя выделить в ярус, таксируются как единичные деревья. Для них определяется и заносится в карточку таксации породный состав, возраст и запас на 1 (один) гектар.
122. При наличии в насаждении деревьев, поврежденных вредителями или болезнями леса, животными, атмосферными выбросами промышленных предприятий и другими факторами, а также свежего сухостоя, в карточке таксации указывается их породный состав, возраст, высота, диаметр и запас на 1 (один) гектар, а в макетах дополнительных сведений указываются причины повреждений и виды вредителей и болезней поврежденных деревьев. Для старого сухостоя и валежа в карточке таксации определяется только запас на
1 (один) гектар.
Минимальный запас таких деревьев на 1 (один) гектар, подлежащий рубке (уборке), устанавливается первым лесоустроительным совещанием.
При таксации погибших насаждений, в которых жизнеспособная часть составляет полноту 0,1 – 0,2, таксационная характеристика дается отдельно для сохранившихся деревьев (учитываются как единичные) и погибшей частей древостоя.
При этом для погибшей части древостоя, сохранившего товарные качества древесины, указывается состав, возраст, средняя высота, запас ликвидной древесины на 1 (один) гектар, а также средний диаметр и класс товарности для каждой составляющей породы.
123. При таксации насаждений искусственного происхождения (лесных культур старших возрастов) определяются те же таксационные показатели, что и для насаждений естественного происхождения, дополнительно указывается оценка их состояния.
124. Для лесных культур ревизионного периода при таксации указывается вид угодий, на котором они созданы, главная и составляющие породы, состав, год создания, возраст (включая год посадки), приживаемость (полнота), способ подготовки почвы и производства лесных культур, схема размещения посадочных мест и смешения пород, оценка их качества, причины неудовлетворительного состояния или гибели, анализ выполненного мероприятия.
В полевой период составляется Ведомость полевого учета и согласования лесных культур при таксации по форме согласно приложению 15 к Инструкции проведения лесоустройства, которая согласовывается лесничим и утверждается директором лесного учреждения или его заместителем.
Выдел относится к угодьям искусственного происхождения, если лесные культуры составляют не менее 3/10 единиц в совокупности с естественными насаждениями в составе насаждения.
При разнице в высотах сомкнувшихся лесных культур и смешанного с ними естественного насаждения менее 3 (трех) метров, последнее включается в общий состав.
При разнице в высотах от 3 (трех) и более метров описание лесных культур и естественной примеси производится раздельно, по ярусам, при этом на первый ярус выносится описание лесных культур.

Егер толымдылық 1,0 артық болса (қима ауданы жиынтығының кестедегі көрсеткіштермен салыстырғанда) ол туралы таксация карточкасында және таксациялық сипаттамада белгі қойылады.
120. Өсіп тұрған сүректің 1 гектарға қоры көз мөлшерімен таксациялау кезінде әр қабат шегіндегі басым тұқымдылар бойынша, орташа өлшенуі бойынша құраушы тұқымның орташа биіктігі мен толымдылығын есепке ала отырып, орналастырылатын объекті үшін тексерілген қима аудандары мен қор жиынтығының кестесі бойынша анықталады.
121. Орманмен қамтылмаған және ормансыз жерлердегі сирек және жеке тұрған ағаштар, балауса ағаштар мен орта жастағы алқааағаштардан өзінің жасы және мөлшері бойынша ерекшеленетін ағаштарда, бекітілген норматив бойынша қабаттарға бөлінбейді. Олар жеке ағаштар деп таксацияланады. Олар үшін таксация карточкасында тұқымның құрамы, жасы мен 1 (бір) гектарға қоры анықталады және толтырылады.
122. Алқаағаштарда орман зиянкестерімен, аурулармен, жануарлармен, өндірістік кәсіпорындардың атмосфераға тастаған зиянды қалдықтарымен және басқа да факторлармен зақымданған және қураған жас ағаштар болған жағдайда, таксациялық карточкаға олардың құрамы, жасы, биіктігі, диаметрі және 1 (бір) гектарға қоры, ал қосымша мәліметтер макетінде зақымдану себептері мен зиянкестердің және зақымданған ағаш ауруларының түрлері көрсетіледі. Ескі қураған ағаштар мен шөпшектер үшін таксация карточкасында тек 1 (бір) гектардағы қоры анықталады.
Кесуге жататын мұндай ағаштардың 1 (бір) гектарға минималды қоры бірінші орман орналастыру кеңесімен бекітіледі.
Өлген алқаағаштарды таксациялағанда, тіршілікке бейім бөлігінің толымдылығы 0,1-0,2 құраса, таксациялық сипаттама тірі сақталған жекелеген ағаштарға (жеке ағаштар ретінде есептеледі) және сүрекдіңнің тірі сақталмаған бөлігіне жеке беріледі.
Тауарлық сапасы сақталған сүрекдіңнің өлген бөлігі үшін 1 гектарға сүректің өтімді қоры, орташа биіктігі, жасы, құрамы, әр құраушы тұқымның орташа диаметрі мен тауарлық класы көрсетіледі.
123. Қолдан өсірілген екпелерді (үлкен жастағы екпеағаштарды) таксациялау кезінде анықталатын көрсеткіштер табиғи алқаағаштарда да анықталады, олардың жай-күйінің бағасы көрсетіледі.
124. Тексеру кезеңіндегі екпелерді таксациялағанда отырғызылған жер түрі негізгі және құраушы тұқымдар, құрамы, отырғызу жылы, жасы (отырғызылған жылын қосқанда), жерсінуі (толымдылығы), топырақты дайындау тәсілі мен екпелерді отырғызу, оларды орналастыру схемасы мен тұқымдардың сапасын бағалау, қанағаттанарлықсыз жағдайлардан бүлінуінің себептері, орындалған шаралардың талдамасы көрсетіледі.
Далалық жұмыстар кезеңінде таксация кезінде Орман екпелерін далалық есепке алу мен келісу ведомосы Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығына берілген нұсқаулықтың 15-қосымшасына сәйкес нысан бойынша құрастырылады, ол орманшымен келісіледі және орман мекемесінің директоры немесе оның орынбасары бекітеді.
Алқаағаштар құрамында табиғи алқаағаштардың жиынтығынан екпелер құрамы 3/10 бірліктен кем болмаса телім қолдан өсірілетін жерлерге жатқызылады. Жинақталған екпелермен аралас олармен табиғи түлеулерінің биіктіктерінің айырмашылығы 3 (үш) метрден кем болса, соңғысы құрамға қосылады.
Биіктіктер айырмашылығы 3 (үш) метр немесе одан көп болса, екпелер мен табиғи қоспалар қабат бойынша жеке жазылады, мұндай жағдайа бірінші қабатқа екпелер қойылады.

125. При наличии лесных культур, созданных под пологом леса, насаждение таксируется по верхнему ярусу, а лесные культуры описываются отдельно после его характеристики. В ведомости полевого учета лесных культур они учитываются отдельно.
После рубки верхнего полога они относятся, в зависимости от их состояния согласно нормативов, к лесным культурам, переведенным в покрытые лесом угодья, несомкнувшимся или погибшим.
126. Лесные культуры, созданные в порядке реконструкции, если они не сомкнулись в рядах, относятся согласно нормативов к несомкнувшимся лесным культурам или погибшим. В первом случае их описание в карточке таксации выносится на первое место, а реконструируемое насаждение – на второе. Во втором случае производится описание реконструируемого насаждения.
Сомкнувшиеся лесные культуры, созданные в порядке реконструкции, значительно отличающиеся по высоте от реконструируемого насаждения (на 4 метра и более), также описываются раздельно. На первое место выносятся лесные культуры, на второе – реконструируемое насаждение. Выдел относится к виду покрытых лесом угодий – лесным культурам.
Сомкнувшиеся лесные культуры, созданные в порядке реконструкции насаждений, относительно одинаковые по высоте с древесными породами реконструируемого насаждения, таксируются с последними в одном ярусе.
127. Дополнительные сведения, отмечаемые при таксации насаждений:
1) наличие муравейников, их количество на 1 (один) гектар;
2) пригодность насаждения для выделения эталонов хозяйства, к которым относятся лучшие по продуктивности, росту и состоянию насаждения. Их таксационные показатели считаются оптимальными, если по сравнению с другими насаждениями они в наибольшей степени соответствуют лесорастительным условиям, имеют наивысшую продуктивность и в максимальной степени отвечают задачам, поставленным перед лесным хозяйством;
3) нахождение насаждения в подсочке, время нахождения, состояние заподсоченного насаждения;
4) пригодность насаждения для организации постоянных лесосеменных участков, семенных заказников и включения их в лесосеменную базу;
5) отметка об отведенных в натуре постоянных и временных лесосеменных участках, маточных и прививочных плантациях;
6) другие дополнительные сведения, необходимость которых определяется первым лесоустроительным совещанием.
128. При описании подроста под пологом леса и возобновления на не покрытых лесом угодьях определяются следующие таксационные показатели:
1) породный состав по соотношению числа жизнеспособных экземпляров до трех наиболее представленных видов;

125. Орман астарында отырғызылған екпелері бар алқаағаштар үстіңгі қабаты бойынша таксацияланады, ал екпе ағаштардың сипаттамасы бөлек көрсетіледі. Екпелерді далалық есепке алу ведомосында олар бөлек жазылады.
Жоғары қабаты кесілгеннен кейін олардың жағдайына байланысты екпелер нормативтерге сәйкес орманмен қамтылған жерлерге немесе жинақталмаған немесе өлген екпелерге жатқызылады.
126. Орманды жаңарту үшін отырғызылған екпелер қатары жанаспағандықтан нормативке сәйкес жинақталмаған немесе өлген екпе ағаш түріне жатады. Бірінші жағдайда таксация карточкасындағы сипаттамасы бірінші болып, ал жаңартылатын алқаағаштар екінші болып жазылады. Екінші жағдайда жаңартылған алқаағаштардың жүргізілуі жазылады.
Орманды жаңарту үшін отырғызылған жинақталған екпелер мен жаңартылатын алқаағаштардың биіктігінде айтарлықтай айырмашылық болғандықтан (4 (төрт) метр және одан жоғары) сипаттамалары бөлек жазылады. Бірінші болып екпелер, ал екінші болып жаңартылатын алқаағаштар жазылады. Бұл телім орманды жерлер түріне – екпелерге жатады.
Орманды жаңарту үшін отырғызылған жинақталған екпелер мен жаңартылатын алқаағаштардың биіктігі шамамен бірдей болған жағдайда олар соңғыларымен бірге бір қабатта таксацияланады.
127. Алқаағаштарды таксациялау кезінде белгіленетін қосымша мағлұматтар:
1) құмырсқаның илеуі, оның 1 (бір) гектардағы саны;
2) шаруашылық эталонын белгілеу үшін алқаағаштардың өнімділігі, биіктігі мен жағдайы едәуір жақсы болады. Егер басқа алқаағаштармен салыстырғанда таксациялық көрсеткіштері орман өсіру жағдайына сәйкес болса, өнімділігі жоғары және шаруашылық алдына қойылған талаптарға сай болса, олардың таксациялық сипаттамасы ең жақсы (оптималды) деп табылады;
3) ағаштардың сөлін ағызу, жүргізу мерзімі және жағдайы;
4) алқаағаштардың тұрақты ағаш тұқымының учаскесі мен ағаш тұқымы қорғалымын ұйымдастыруға жарамдылығы және оларды ағаш тұқымының базасына қосу;
5) нақты жасалған тұрақты және уақытша ағаш тұқымы учаскелері мен аналық және ұластыру плантациялары туралы белгі;
6) басқа да қосымша мағлұматтардың қажеттілігі бірінші орман орналастыру кеңесінде анықталады.
128. Орман астарындағы өскіндерді және орманмен қамтылмаған жерлердің түлеуін сипаттағанда мына таксациялық көрсеткіштерді анықтау керек:
1) өміршең өскіндердің үшке дейінгі ең көп түрлерінің санына байланысты тұқымдық құрамы;

2) средний возраст;
3) средняя высота;
4) количество экземпляров (тысяч штук на 1 (один) гектар).
129. При описании подлеска указываются 2 – 3 вида основных кустарников по их убыванию и степень их густоты. Градация густоты устанавливается региональными нормативами. При отсутствии нормативов для оценки густоты подлеска принимаются следующие придержки: густой – более 5 (пять) тысяч кустов на 1 (один) гектар, средней густоты – 2,5 – 5,0 тысяч кустов и редкий – до 2 (двух) тысяч кустов.
130. Почва и напочвенный травянистый покров при наличии апробированных схем групп типов леса не описываются.
При необходимости почва описывается с указанием механического состава, степени оподзоленности, влажности. При наличии эрозии указывается ее вид и степень развития. В горных условиях описывается устойчивость (мощность) почвы и процент выхода коренных горных пород на поверхность.
В карточке таксации указывается в порядке убывания до 3 (трех) видов наиболее представленных в покрове ягодников, лекарственных и других ценных трав, наличие которых позволяет организовать их промысловый сбор. Для них в карточках таксации указывается также процент проективного покрытия. Вопрос учета лекарственных и технических растений решается на первом лесоустроительном совещании при условии дополнительного финансирования этих работ.
Учет пищевых, лекарственных и технических растений в процессе таксации леса выполняется в соответствии с разработанными и утвержденными в установленном порядке методиками по выявлению и учету дикорастущих сырьевых ресурсов.
131. Положение таксационного выдела, в случае необходимости, характеризуется расположением его относительно элементов рельефа местности. В горных условиях указывается экспозиция, крутизна склонов, высота над уровнем моря (далее – ВНУМ) в выделах, где проектируются лесохозяйственные мероприятия. Разделение склонов на группы крутизны производится в соответствии с Правилами рубок леса на участках государственного лесного фонда, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 18-02/596 (далее – Правила) (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах № 11894).
Сноска. Пункт 131 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 30.01.2017 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
132. При описании плантаций специального назначения определяются:
1) для промышленных и энергетических целей описываются: цель и год их закладки, возраст, состав, высота, диаметр, полнота, запас;

2) орташа жасы;
3) орташа биіктігі;
4) өскіндердің саны (1(бір) гектар мың дана).
129. Орман астарын сипаттағанда бұталардың басым түрлері көбінен азына қарай келтіріледі және олардың тығыздық дәрежесі көрсетіледі. Тығыздықтың ауытқуы аймақтық нормативтермен белгіленеді.
Орман астарының тығыздығын бағалайтын нормативтер жоқ болған жағдайда мына ұстанулар қолданылады: қалың – 1 (бір гектар жерде бұталар 5 (бес) мыңнан көп болса, орташа - бұталардың 2,5-5 мың дейін және сирек бұталар – 2 (екі) мың.
130. Анықталып қабылданған орман типі топтарының схемасы бар болған жағдайда топырақ және жер қыртысының шөпті жамылғысы сипатталмайды.
Қажет болғанда топырақтың механикалық құрамы, күлгіндену дәрежесі, ылғалдылығы сипатталады. Эрозия бар жерде анық түрі мен даму дәрежесі көрсетіледі. Таулы жағдайда топырақ қуаттылығы мен жергілікті тау жыныстарының жер бетіне шығу пайызы сипатталады.
Таксация карточкасында жамылғының жемісті және басқа да құнды шөптердің кәсіптік жиналуын ұйымдастыруға болатын жиі кездесетін үш түріне дейін көрсетіледі. Олар үшін таксация карточкасында жамылғының жалпы ауданынан жамылғы пайызы көрсетіледі. Емдік және техникалық өсімдіктерді есепке алу жұмыстары бірінші орман орналастыру кеңесінде қосымша қаражат бөлінген жағдайда жүргізіледі.
Жете зерттелген және белгіленген тәртіп бойынша қабылданған жабайы өсетін шикізат ресурстарын табу және есепке алу әдістемесі бойынша орманды таксациялау кезінде азықтық, емдік және шаруашылыққа қажетті өсімдіктерді есепке алу жұмыстары орындалады.
131. Таксациялық телімнің жағдайын көрсету қажет болғанда, оның жер бедері элементтеріне қатынасты орналасуымен сипатталады. Таулы жағдайда орман шаруашылығы шаралары жобаланатын телімдегі бөктердің экспозициясы, тіктілігі, теңіз деңгейінен биіктігі (бұдан әрі - ТДБ) көрсетіледі. Бөктерді тіктілік топтарына бөлу Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 маусымдағы № 18-02/596 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11894 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесу қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес жүргізіледі.
Жер бедері (жазық, таулы) бүтіндей орам үшін көрсетіледі.
Ескерту. 131-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.01.2017 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
132. Арнайы мақсаттағы плантацияларды сипаттағанда мыналар анықталады:
1) өнеркәсіптік және энергетикалық мақсаттағыларды сипаттағанда: мақсаты мен отырғызу жылы, жасы, құрамы, биіктігі, диаметрі, толымдылығы, қоры;

2) для пищевых и иных целей, схема смешения, количество деревьев на 1 (один) гектар, урожайность в центнерах на 1 (один) гектар (среднестатистическая).
133. Для всех не покрытых лесом лесных угодий при таксации определяется класс бонитета и группа типов леса, а для выделов, в которых намечаются мероприятия по их воспроизводству, указывается также целевая порода.
134. Для вырубок, гарей и погибших насаждений определяется год рубки леса, год пожара, ветровала, бурелома или иной причины поражения древостоя, вид пожара. Для определения возможности и способов механизации работ по воспроизводству леса и выявления объемов возможной заготовки пневого осмола на вырубках указывается количество пней на 1 (один) гектар, в том числе сосновых, и их средний диаметр. Вырубка, гарь или погибшее насаждение таксируются этими видами угодий, независимо от срока их давности, если они не переведены в покрытые лесом угодья или на них не созданы лесные культуры.
При таксации невозобновившихся вырубок, гарей и погибших насаждений в особенностях отмечаются причины их образования, доступность для хозяйственного воздействия и возможность применения механизмов при работах по воспроизводству леса, а также качество очистки их от порубочных остатков, наличие недорубов и невывезенной древесины с указанием породного состава.
135. При таксации редин (естественных) определяются те же таксационные показатели, что и для насаждений (кроме класса товарности). Естественные редины в фонд для воспроизводства леса не включаются и в рубку не назначаются.
136. Сенокосы и пастбища описываются с указанием их типа, состояния и качества.
По типам различаются заливные, суходольные и заболоченные сенокосы, которые являются естественными и улучшенными.
При описании сенокосов указывается степень их зарастания (в процентах) древесно-кустарниковой растительностью, наличие кочек, камней и других факторов, влияющих на удобство заготовки сена и возможность механизации работ и средняя урожайность на 1 (один) гектар в центнерах сухой массы.
Сенокосы и пастбища по качеству разделяются на хорошие, средние и плохие.
В тех случаях, когда в результате неумеренной пастьбы скота или других причин наблюдается возникновение эрозионных процессов, об этом делается отметка в карточке таксации и намечаются необходимые хозяйственные мероприятия.
Нормативы для оценки качества сенокосов и пастбищ устанавливаются с учетом местных условий и отражаются в протоколе первого лесоустроительного совещания.
137. Для болот указывается: тип растительности (осоковое, сфагновое, тростниковое), характеристика древесно-кустарниковой растительности и процент зарастания.

2) азықтық және басқа мақсаттар үшін, орналасу схемасы, 1 (бір) гектардағы ағаштар саны, 1 (бір) гектардағы центнерлік өнімі (орташа статистикалық).
133. Барлық орманмен қамтылмаған жерлерді таксациялағанда бонитет класы мен орман типі топтары анықталады, ал қайта құру шаралары белгіленген телімдерде отырғызылатын ағаш тұқымы көрсетіледі.
134. Кесілген жерлерде, өртенген және істен шыққан (бүлінген) алқаағаштарда орманды кесу және өртену жылы, жел, дауыл құлатқан ағаштар немесе басқа да себептерден зақымдану жылы, өрттің түрі анықталады.
Ағашы кесілген жердегі ұдайы өсіру жұмыстарын механикаландыру мүмкіншілігі мен тәсілі толықтырылады және кесілген жердегі түбір шайырын дайындау көлемін көрсету үшін 1 (бір) гектар түбір саны мен орташа диаметрі, соның ішінде қарағайдың саны айқындалады. Ағашы кесілген жер, өртең мен өлген алқаағаштар орманмен қамтылған жерлерге ауыстырылмаса немесе екпе ағаш отырғызылмаса, қанша уақыт өтседе өзгеріссіз өз санатында қалады.
Қайта түлемеген ағашы кесілген жерлерді, өртең мен өлген алқаағаштарды таксациялау кезінде, шаруашылық ықпалдың қолайлығы мен орманның ұдайы өсуі үшін механизмдерді пайдалану мүмкіншілігі анықталады, әрі ағашы кесілген қалдықтардан тазарту сапасы, шала кесу мен шығарылмаған сүректің тұқымдық құрамы көрсетіледі.
135. Сирек ормандарды (табиғи) таксациялау кезінде анықталатын таксациялық көрсеткіштер алқаағаштардыкімен бірдей (тауарлық класынан басқа). Табиғи сирек ормандар ұдайы өсіру қорына енгізілмейді және кесуге белгіленбейді.
136. Шабындықтар мен жайылымды сипаттағанда олардың типі, жағдайы мен сапасы көрсетіледі.
Типі бойынша суарма, құрғақ алқап және сазды шабындыққа бөлінеді, олар табиғи және жақсартылған болып табылады.
Шабындықтарды сипаттағанда олардың бұталы өсімдіктермен өсіп кету дәрежесі (пайызда), шөпті шабу, дайындау жұмыстарын механикаландыруға әсерін тигізетін төмпешіктердің, тастардың, тағы басқа факторлардың болуы және 1 гектар орташа өнімділігінің центнердегі кебу салмағы көрсетіледі.
Шабындықтар мен жайылымдар сапасы бойынша жақсы, орташа және нашарға бөлінеді.
Малдың шектеусіз жайылуынан немесе басқа да себептерден пайда болған эрозиялық процестер таксациялық карточкаға жазылады және қажетті шаруашылық шаралар белгіленеді.
Шабындықтар мен жайылым сапасын бағалайтын нормативтер жергілікті жағдайға байланысты анықталады және олар бірінші орман орналастыру кеңесінде көрсетіледі.
137. Батпақтар бойынша мыналар көрсетіледі: өсімдіктер типі (қияқты, сфагнумды, қамысты), ағаш-бұталы өсімдіктер сипаттамасы мен өсу пайызы.

138. Для песков указывается их пригодность для проведения лесоразведения или закрепления.
139. Для других неиспользуемых и неудобных нелесных угодий определяются виды угодий – скалы, каменистые россыпи, солончаки, крутые склоны, карьеры, отвалы – возможность их рекультивации и проведения лесомелиоративных работ.
140. При таксации производится описание всех дорог, рек, ручьев, а также других линейных сооружений, проходящих через квартал, не исключенных из площади лесного учреждения.
Для каждой дороги указывается ее назначение, тип покрытия, сезонность использования, ширина проезжей части, протяженность и состояние дороги. Указывается также наличие и состояние мостов и других дорожных сооружений. Для рек, ручьев и других линейных сооружений указывается их ширина и протяженность.
Каждой дороге и другим линейным сооружениям в квартале присваивается свой номер выдела. Их нумерация продолжает нумерацию всех лесных и нелесных участков в квартале. На лесных картах отображается их линейное размещение.
141. При лесоустройстве выявляются и описываются в особенностях все находящиеся на территории лесного фонда постройки, избы, в том числе и охотничьи, пожарно-химические станции, пожарно-наблюдательные вышки, шишкосушилки и другие объекты, которые в связи с незначительными размерами занимаемых ими земельных участков не выделены в самостоятельные выделы. На лесных картах они отмечаются условными знаками.
142. По завершению таксации в квартале производится объединение выделов со сходными таксационными характеристиками или их разъединение. После этого производится нумерация выделов арабскими цифрами в направлении с северо-западного угла квартала к юго-восточному. В случаях, когда однородный выдел делится границей категории ГЛФ на две и более части, он разделяется на соответствующее количество выделов, каждый из которых нумеруется отдельно.
143. Для удобства пользования материалами допускается литерация выделов в квартале в пределах одной категории ГЛФ с продолжением ее в другой категории.
Параграф 4. Документы по таксации леса
144. Все данные таксации, независимо от применяемого метода, записываются в карточку таксации по форме согласно приложению 16 к настоящей Инструкции, которая наряду с фотоабрисом (абрисом) является основным полевым лесоустроительным документом.
Карточка таксации заполняется на каждый таксационный выдел, включая виды угодий, обозначаемые на планово-картографических материалах лесоустройства внемасштабными условными знаками. В карточку таксации записываются все таксационные показатели, характеризующие конкретный вид угодий или насаждений в соответствии с приведенными в настоящей Инструкции требованиями.
Форма и содержание карточки таксации регламентируется отраслевым стандартом и программным обеспечением.
Карточка таксации состоит из блока макетов основных сведений о таксационном выделе и блока макетов дополнительных сведений, которые необходимы для отражения особенностей отдельных видов угодий и насаждений, оценки состояния лесов, анализа хозяйственной деятельности. Каждому макету присваивается постоянный номер (шифр).
В карточке таксации выделен блок, в котором записываются данные измерений модельных (срубленных) или учетных (растущих) деревьев на пунктах таксации или на круговых площадках.

138. Құмдарда орман өсуге және бекітуге жарамдылығы көрсетіледі.
139. Басқа да пайдаланбайтын және қолайсыз ормансыз жерлердегі жер түрлері анықталады: жартас, ұсақ тау жыныстары, сорлар, тік беткейлер, карьерлер, үйінділер және осы жерлерде орман мелиоративтік жұмыстарын жүргізу мүмкінділігі.
140. Таксация кезінде орам ішімен өтетін орман мекемесі құрамынан шығарылмаған жолдар, өзендер, жылғалар және басқа да құрылыстар сипатталады.
Әр жолдың пайдалану мақсаты, жамылғы типі, жол салыну түрі, пайдалану мерзімі, трасса ені мен жер төсемінің ені, ұзындығы мен жол жағдайы, көпірлер мен басқа да жол орнатымдарының болуы мен жағдайы көрсетіледі. Өзендер, жылғалар мен құрылыстардың ені мен ұзындығы көрсетіледі.
Орамдағы барлық жолдар мен басқа да линиялық құрылыстарға өзінің телім нөмірі беріледі. Олардың нөмірлері орамдағы барлық орманды және ормансыз учаскелердің жалғасы болады. Олардың барлығы орман картасында белгіленеді.
141. Орман орналастыру кезінде орман қоры аумағындағы құрылыстар, ағаш үйлер соның ішінде аңшылық, химиялық өрт сөндіру станциясы, өртті бақылайтын мұнаралар, бүршік кептіргіштер және басқа да объектілер ерекшеліктерінде көрсетіледі, олар алып жатқан жер көлемі бойынша кіші болғандықтан жеке телімге бөлінбейді. Орман карталарында олар шартты белгілермен көрсетіледі.
142. Орамды таксациялау біткенде бір-біріне таксациялық сипаттамасы ұқсас телімдер қосылады немесе бөлінеді. Осыдан кейін телімдер орамның солтүстік-батыс бұрышынан оңтүстік-шығыс бағытында араб цифрларымен нөмірленеді. Біркелкі телім мемлекеттік орман қоры санатының шекарасымен екі немесе одан көп бөлшекке бөлінген жағдайда телім бөлініп, әр қайсысы өз бетінше нөмірленеді.
143. Құжаттардың пайдаланылуы ыңғайлы болуы үшін орамдағы телімдердің бөлінуі мемлекеттік орман қоры категориясының біреуінің ішінде шектелсе басқасында жалғасады.
Параграф 4. Орман таксациясының құжаттары
144. Таксацияның барлық мәліметтері қолданылатын тәсілге байланыссыз осы Нұсқаулықтың 16-қосымшасына сәйкес нысан бойынша таксация карточкасына жазылады, сонымен қатар фотоабриспен (абриспен) бірге далалық орман орналастырудың негізгі құжаты болып табылады.
Таксация карточкасы әр таксациялық телім мен пландық - картографиялық орман орналастыру материалдарында - масштабтан тыс шартты белгілермен белгіленетін жер түрлері бойынша толтырылады. Таксация карточкасына осы Нұсқаулықта келтірілген талаптарға сәйкес нақты жер түрі немесе алқаағаштарды сипаттайтын таксациялық көрсеткіштері жазылады.
Таксация карточкасының пішіні мен мазмұны сала стандарты мен бағдарламалық қамтамасыз ету тәртібімен шектеледі.
Таксация карточкасы таксациялық телімдер туралы негізгі мәліметтердің макеттер блогынан және жеке жер түрлері мен алқаағаштардың ерекшеліктерін, орман жағдайының бағалануын, шаруашылық қызметін көрсететін қосымша мәліметтердің макеттер блогынан тұрады. Әр макетке тұрақты нөмір (шифр) белгіленеді.
Таксация карточкасында таксация орнындағы және шеңберлі алаңдағы модельді (кесілген) немесе есепке алынған (өсіп тұрған) ағаштардың өлшемдері туралы мәліметтерді жазу үшін толтырылатын блок бөлінеді.

145. Все данные макетов основных и дополнительных сведений переносятся в базу данных повыдельной лесотаксационной информации. Повыдельная лесотаксационная информация, записанная на носителе, сохраняется до очередного лесоустройства.
Для кодирования текстовой и символьной информации в карточках таксации используются соответствующие таблицы шифров.
146. При создании по материалам лесоустройства банка данных по лесному фонду и лесоустроительной информации с последующей поддержкой его в актуализированном состоянии запись в базы данных производится в едином программном обеспечении. До ввода данных карточек таксации в компьютер они комплектуются по кварталам, а в пределах их по категориям ГЛФ с проверкой соответствия нумерации выделов на абрисах и лесоустроительных планшетах.
База повыдельной лесотаксационной информации служит для получения таксационных описаний, таблиц характеризующих лесной фонд, ведомостей хозяйственных мероприятий и других данных.
Параграф 5. Оценка при таксации объемов, качества и
эффективности выполненных лесохозяйственных мероприятий
147. Изучение качества и эффективности выполненных лесохозяйственных мероприятий при таксации леса производится в целях установления объективной оценки их результатов и обоснованного проектирования лесохозяйственных мероприятий на предстоящий ревизионный период.
До выхода в лес в карточку таксации вписывается таксационная характеристика выдела и назначенные хозяйственные мероприятия по данным прежнего лесоустройства и мероприятия, выполненные лесовладельцем.
Оценка качества выполненных лесохозяйственных мероприятий проводится за весь ревизионный период, предшествующий лесоустройству.
148. Характеристика и оценка качества выполненных лесовладельцем лесохозяйственных мероприятий, а также причины их невыполнения анализируется по следующим показателям:
1) мероприятие было запроектировано лесоустройствоми выполнено лесным учреждением:
обоснованно;
необоснованно;
2) мероприятие было не запроектировано лесоустройством и лесным учреждением выполнено:
обоснованно (ошибка лесоустройства или в целях ликвидации факторов отрицательного воздействия на лес);
необоснованно;

145. Барлық макеттегі негізгі және қосымша мәліметтер телімдердің орман таксациялық мәліметтерінің ақпараттар базасына енгізіледі. Тасушыға жазылған, телімдер бойынша орман таксациялық мәліметтер кезекті орман орналастыруға дейін сақталады.
Таксациялық телімдерге толтырылатын негізгі және қосымша мәліметтер макеті мен толтыру ерекшелігі мен тәртібі өнеркәсіптік пайдалануға қабылданған бағдарламалық құралдар кешенімен және таксациялық карточкаларға компьютерде өңдеу үшін енгізілетін мәліметтерді дайындау жөніндегі технологиялық нұсқаулықпен анықталады.
Мәтіндегі және символдағы ақпараттарды кодпен таксация карточкасына жазу үшін шифрлар кестесі пайдаланылады.
146. Орман орналастыру құжаттары бойынша орман қоры мен орман орналастыру ақпараттарының мәліметтер банкін құрғанда, мәліметтер базасын актуалды жағдайда сақтау үшін бірегей бағдарламалық қамтумен жүргізіледі. Таксация карточкаларындағы мәліметтерді компьютерге енгізудің алдында орамдар бойынша жинақталған, ал мемлекетік орман қоры санаты шегінде телімдердің абристегі және орман орналастыру планшеттеріндегі нөмірлерінің сәйкестігі тексеріледі.
Телімдер бойынша ақпараттар базасы таксациялық сипаттамаларды, орман қорын сипаттайтын кестелерді, шаруашылық шаралар мен басқ. алу үшін қызмет етеді.
Параграф 5. Орындалған орман шаруашылық шараларын таксациялау
кезінде көлемінің сапасы мен тиімділігін бағалау
147. Орман таксациясы кезінде орман шаруашылық шаралардың орындалуы мен тиімділігін зерттеу орман шаруашылық шараларының қорытындысына объективті баға беру мен алдағы тексеру кезеңіне негізделген орман шаруашылық шараларын жобалау үшін жүргізіледі.
Орманға шыққанға дейін таксация карточкасына өткен орман орналастыру кезіндегі телімнің таксациялық сипаттамасы мен өткен орман орналастырудың мәліметтері бойынша белгіленген шаруашылық шаралар және орман иеленушілер атқарған шаралар жазылады.
Орман шаруашылық шараларының орындалу сапасына, бүкіл тексеру кезеңіне баға беріледі.
148. Орман иеленушілермен атқарылған орман шаруашылық шаралардың сипаттамасы мен сапасы төмендегідей көрсеткіштер бойынша талданады:
1) орман орналастыру жобалаған және орман мекемесі орындаған шаралар:
негізді;
негізсіз;
орындалмаған, бірақ орындау қажеттілігі болған;
орындалмаған және оны орындау қажеттілігі болмаған (орман орналастырудың жіберген қателігі);
2) орман орналастырумен жобаланбаған және орман мекемесімен атқарылған шаралар:
негізді (орман орналастырудың қатесі немесе орманды жағымсыз факторлардың әсерінен қорғау мақсатында орындалған);
негізсіз;

3) оценка мероприятия, выполненного лесным учреждением:
удовлетворительно;
неудовлетворительно;
4) причины неудовлетворительного выполнения.
Параграф 6. Назначение лесохозяйственных и других мероприятий
при таксации леса
149. Лесохозяйственные мероприятия назначаются при таксации леса во всех таксационных выделах, где проведение их необходимо по лесоводственным требованиям.
150. Основанием для назначения конкретного лесохозяйственного мероприятия в таксационном выделе является соответствие его качественных и количественных характеристик нормам и условиям, при которых необходимо проведение этого мероприятия в соответствии с действующими правилами, инструкциями и наставлениями.
При лесоустройстве выявляются все выдела, в которых проведение тех или иных лесохозяйственных мероприятий вызвано лесохозяйственной необходимостью.
151. Лесохозяйственное мероприятие назначается и в насаждениях, когда какой – либо из средних для выдела таксационных показателей не соответствует нормативам, допускающим проведение этого мероприятия. В этом случае в макете дополнительных сведений отражаются особенности, вследствие которых мероприятие назначено (например, средняя полнота древостоя – 0,7, а в куртинах – 1,0 – требуется проведение рубок ухода в куртинах).
152. В одном таксационном выделе с учетом фактического состояния участка или произрастающего на нем насаждения и значимости первого хозяйственного мероприятия (например, сплошная рубка – 100 (сто) процентов, создание лесных культур по схеме (типу) 5) назначается несколько лесохозяйственных мероприятий.
Лесохозяйственные мероприятия заносятся в карточку таксации в соответствии с установленными для данного объекта шифрами и кодами.
153. Мероприятия по уходу за молодняками и искусственному воспроизводству лесов на не покрытых лесом угодьях назначаются независимо от наличия путей транспорта, если проведение их необходимо по лесоводственной необходимости, за исключением участков, недоступных к их проведению по условиям горного рельефа.
В несомкнувшихся лесных культурах хвойных и твердолиственных пород, не переведенных в покрытые лесом угодья, где существует угроза заглушения их порослью или самосевом мягколиственных пород, назначается вырубка заглушающей породы и, при необходимости, дополнение лесных культур.
154. Мероприятия по воспроизводству лесов, включая естественное заращивание, назначаются во всех выделах, представленных не покрытыми лесом угодьями (кроме редин), а также в выделах, составляющих лесосечный фонд ревизионного периода, с указанием способа воспроизводства леса и культивируемой или целевой породы.
На вырубках и других не покрытых лесом угодьях, оставленных под естественное заращивание, назначаются мероприятия по содействию естественному возобновлению.
Естественное заращивание назначается в тех участках, где состояние возобновления еще не достигло параметров для перевода их в молодняки, но достижение их ожидается в ближайшие годы предстоящего ревизионного периода, либо создание лесных культур невозможно.

3) шараны орман мекемесі орындаған:
қанағаттанарлық;
қанағаттанарлықсыз;
4) қанағаттанарлықсыз орындаудың себептері.
Параграф 6. Орманды таксациялау кезіндегі орман шаруашылық
және басқа да шараларды белгілеу
149. Орман таксациясы кезінде барлық таксациялық телімдерде шаруашылық шаралардың жүргізілуі орман шаруашылығына қажетті болуына байланысты белгіленеді.
150. Орман шаруашылық шаралар таксациялық телімдердің сипаттамасының сапасы мен санының мөлшері және жағдайы қолданыстағы ережелер мен нұсқауларға сәйкес болса ғана белгіленеді.
Орман орналастыру кезінде шаруашылық қажеттілігіне байланысты орман шаруашылық шаралар белгіленген таксациялық телімдердің барлығы анықталады.
151. Алқаағаштардағы орман шаруашылық шаралар телімнің орташа көрсеткішінің кейбірі нормативтерге сәйкес болмаған жағдайда да жүргізіледі. Бұл жағдайда қосымша мәліметтер макетіндегі ерекшеліктерде шаралардың белгілену себебі көрсетіледі (мысалы, сүрекдіңнің толымдылығы – 07, ал топтанған жерінде 1,0 болған жағдайда топтанған жерде күтіп-баптау кесулері жүргізіледі).
152. Бір таксациялық телімде бірнеше орман шаруашылық шаралары, ол учаскенің нақты жағдайына немесе өсіп тұрған алқаағаштарға және бірінші шаруашылық шараның маңызды болуына байланысты белгіленеді (мысалы, ЖК – 100 (жүз) пайыз, екпелерді отырғызу схемасы (типі) – 5).
Таксация карточкасына осы объектіге ғана белгіленген шифрлар мен кодтарға сәйкес орман шаруашылық шаралары жазылады.
153. Орманмен қамтылмаған жерлердегі балауса ағаштарды күтіп-баптау және орманды қолдан өсіру шаралары, орман өсірушілік талаптарға байланысты жүргізілуі қажет болған жағдайда арақатынас жолдардың бар - жоқтығына қарамай белгіленеді, тек учаскелердің қолайсыздығына байланысты таулы жерлерде белгіленбейді.
Орманмен қамтылған жерге ауыстырылмаған қылқанды және қатты жапырақты тұқымдылардың жинақталмаған екпелерінде жұмсақ тұқымдылардың өскіні басып қалу қаупі бар жерде жұмсақ тұқымдыларды кесу, ал кейбір жерде екпелерді толықтыру белгіленеді.
154. Орманды ұдайы өсіру шаралары орманмен қамтылмаған жерлердегі барлық телімдерде (сирек ормандардан басқа) және тексеру кезеңіндегі кеспеағаш қорын құрайтын телімдерде белгіленеді және орманды ұдайы өсіру әдісі, егілетін немесе негізгі тұқымы көрсетіледі.
Ағашы кесілген және орманмен қамтылмаған басқа жерлердің табиғи түлеуі үшін қалдырылған жерлерінде түлеуіне көмектесу жұмыстары белгіленеді.
Орманның табиғи түлеуіне жәрдемдесу шаралары өскіндердің жағдайы бойынша балауса ағаштарға ауыстыруға параметрі жетпейтін, бірақ жетілуі алдағы тексеру кезеңінің алғашқы жылдарында күтілетін учаскелерде немесе орман екпелерін отырғызу мүмкін емес учаскелерде белгіленеді.

155. Для сенокосов, пастбищ и других сельскохозяйственных угодий намечаются мероприятия, направленные на улучшение их состояния и повышение продуктивности.
156. В целях нормального функционирования лесного учреждения назначаются мероприятия по ремонту дорог, мостов, разрубке и расчистке квартальных просек, окружных границ и другие.
157. Назначение лесохозяйственных мероприятий проектируется в соответствии с общеотраслевыми правилами, инструкциями, наставлениями и другими нормативно-техническими документами, утвержденными в установленном порядке для конкретного объекта (региона).
6. Изучение особенностей роста и состояния лесов
в объекте лесоустройства
Параграф 1. Закладка пробных площадей при лесоустройстве
158. При проведении лесоустроительных работ закладываются следующие виды пробных площадей:
1) тренировочные – для тренировки и контроля глазомера специалистов;
2) дешифровочные – для изучения корреляционных зависимостей между натурными таксационными и дешифровочными показателями насаждений и приобретения навыков специалистами – дешифровщиками;
3) на ход роста – для изучения хода роста древостоев, составления эскизов таблиц хода роста насаждений, установления пригодности имеющихся таблиц для использования в данных лесорастительных условиях, изучения и обоснования возрастов спелости;
4) товарные – для изучения товарной и сортиментной структуры древостоев, составления товарных и сортиментных таблиц, проверки имеющихся таблиц, изучения и уточнения товарности насаждений в устраиваемом объекте;
5) на эффективность рубок – для изучения лесоводственной эффективности рубок ухода за лесом, выборочных и постепенных рубок главного пользования, определения оптимальных способов и интенсивности этих рубок для правильного их назначения и проведения;
6) на лесопатологическое обследование – для изучения санитарного, лесопатологического состояния и биологической устойчивости древостоев (по специальной методике);
7) для ведения лесного мониторинга закладываются пункты наземных наблюдений по специальной методике.
Работы по закладке пробных площадей, указанных в подпунктах 3) – 7) выполняются по заданию уполномоченного органа.
159. Необходимое количество подлежащих закладке пробных площадей соответствующего целевого назначения, в зависимости от степени изученности древостоев в лесоустраиваемом объекте, определяется с учетом наличия пробных площадей, заложенных прошлым лесоустройством и их сохранности в натуре и определяется на первом лесоустроительном совещании.
160. Для изучения хода роста древостоев и эффективности рубок ухода за лесом закладываются постоянные пробные площади, на которых все измерения проводятся повторно при каждом последующем лесоустройстве для оценки происшедших изменений.

155. Шабындық, жайылым және басқа да ауыл шаруашылық жерлері үшін жағдайын жақсартуға және өнімділігін арттыруға бағытталған шаралар белгіленеді.
156. Орман мекемесі жақсы жұмыс істеу үшін жолды, көпірді жөндеу, орам соқпақтарын шабу, тазалау, шекараларды тазалау және тағы басқа шаралар белгіленеді.
157. Орман шаруашылық шараларын белгілеу арнайы объекті үшін белгілі тәртіпте қабылданған жалпы ережелер, нұсқаулар мен басқа да нормативтік-техникалық құжаттарға сәйкес жобаланады.
6. Орман орналастыру объектісіндегі ормандардың өсу
ерекшеліктері мен жағдайын зерттеу
Параграф 1. Орман орналастыру кезіндегі сынақ алаңдарын салу
158. Орман орналастыру жұмыстарын жүргізу кезінде мына сынақ алаңдарының түрлері салынады:
1) жаттықтыру-мамандардың көз мөлшерін жаттықтыру мен бақылау үшін;
2) дешифровкалық-алқаағаштардың натуралық таксациялық және дешифровкалық көрсеткіштерінің корреляциялық байланыстарын анықтау, мамандардың дешифровканың әдістерін игеру үшін;
3) өсу барысы – сүректің өсу барысын зерттеу, алқаағаштардың кестесін құрастыру, берілген кестенің орман өсірушілік жағдайға қолданудың жарамдылығы, толысу жасын негіздеу және зерттеу үшін;
4) тауарлы-сүректің тауарлығы мен сұрыптық құрылымын зерттеу үшін, тауарлық және сұрыптық кесте құру, бар кестелерді тексеру, белгіленген объектідегі алқаағаштардың тауарлығын зерттеу және нақтылау;
5) кесулер тиімділігі - орман өсірушілік жағынан тиімді кесулерді зерттеу, орманды күту, басты мақсатқа пайдаланудағы біртіндеп және іріктеп кесу, орманды ұтымды пайдалану тәсілдерін анықтау және олардың дұрыс белгіленуі жүргізілуі үшін осы кесулердің қарқындылығы.
6) орман патологиялық тексеру-сүректің биологиялық тұрақтылығын және орман патологиясын, санитарлық жағдайын тексеру (арнайы әдістеме бойынша).
7) орман мониторингін жүргізу үшін арнайы әдіс бойынша жер бетінен бақылау пункттері салынады.
3) – 7) тармақшаларда берілген, сынақ алаңдарын салу бойынша жұмыстар уәкілетті органдардың тапсырмасы бойынша атқарылады.
159. Қойылған мақсат бойынша қажетті сынау алаңының саны орман жұмыстарын жүргізу объектісіндегі ормандарды зерттеу дәрежесін, бұрынғы орман орналастыруда жасалған сынау алаңдарының бар болуын және олардың сақталуын есепке ала отырып, бірінші орман орналастыру кеңесінде анықталады.
160. Сүректің өсу барысы мен ормандарды күтіп-баптау кесулерінің тиімділігін зерттеу үшін өткен орман орналастыруларда болған өзгерістерді бағалау мақсатында барлық өлшеулері қайталанатын тұрақты сынау алаңдары салынады.

161. Пробные площади для изучения эффективности выборочных и постепенных рубок главного пользования, выборочных санитарных рубок бывают временными или постоянными, в зависимости от их целевого назначения и степени изученности состояния древостоев объекта лесоустройства.
Пробные площади для изучения товарной и сортиментной структуры древостоев являются временными, так как все измерения производятся на срубленных деревьях.
162. При подборе и закладке пробных площадей необходимо руководствоваться соответствующими техническими указаниями.
163. Все постоянные пробные площади после окончания полевых работ в объекте передаются лесовладельцу по акту. Лесовладельцы отвечают за их сохранность в течение всего ревизионного периода после их приемки по акту от лесоустроительной организации. В пределах пятидесятиметровой полосы вокруг постоянных пробных площадей (охранная зона) не допускается проведение всех видов рубок, за исключением уборки отдельных деревьев, пораженных опасными вредителями, в результате распространения которых возникают очаги массовой гибели насаждений.
Лесоустроительная организация по заданию уполномоченного органа формирует банк данных пробных площадей.
Параграф 2. Обследование естественного возобновления
и лесных культур
164. Обследование естественного возобновления и лесных культур осуществляется выборочно-перечислительными методами путем закладки круговых, прямоугольных пробных площадок или учетных рядов.
165. Обследование естественного возобновления под пологом леса и на не покрытых лесом угодьях производится с целью получения объективных данных:
1) о динамике естественного возобновления и его успешности в различных типах лесорастительных условий или в наиболее распространенных типах леса, в зависимости от видов не покрытых лесом угодий, особенностей материнского древостоя, ширины, способов рубок и сроков примыкания лесосек, технологии лесозаготовок, наличия и сохранности подроста, давности рубок;
2) о наличии подроста ценных пород под пологом древостоев, его состояния и благонадежности;
3) о влиянии на ход лесовосстановления применяемых способов рубок и очистки лесосек от захламленности, оставленных семенниках, результатов содействия естественному возобновлению, пастьбы скота, лесных пожаров и других факторов;
4) о влиянии на ход возобновления применяемой техники и технологии разработки лесосек, способов заготовки и трелевки древесины;
5) об эффективности мероприятий по сохранению подроста при разработке лесосек;
6) для обоснования проектируемых лесоустройством мероприятий по воспроизводству лесов;

161. Басты мақсатта пайдаланудағы біртіндеп және таңдамалы кесулер мен таңдамалы санитарлық кесулердің тиімділігін зерттеу үшін сынақ алаңдары уақытша және тұрақты болады, ол орман орналастыру объектілеріндегі сүрекдіңдердің жағдайларын зерттеу сатылары мен қойылған мақсаттарына байланысты болады.
Сүрекдіңдердің тауарлық және сортиментті құрылымдарын зерттеуге арналған сынақ алаңдары уақытша болады, себебі барлық өлшеу жұмыстары кесілген ағаштарда жүргізіледі.
162. Сынақ алаңдарын таңдағанда және салғанда орман орналастыру кезеңіндегі сынақ алаңдарын салуға арналған техникалық нұсқаулар қолданылады.
163. Барлық тұрақты сынақ алаңдары объектідегі дала жұмыстары біткеннен кейін акт бойынша орман иеленушісіне өткізіледі. Орман орналастырудан акті бойынша қабылдап алынған сынақ алаңдарының тексеру мерзімінде сақталуына орман иеленуші жауап береді. Тұрақты сынақ алаңдарының айналасындағы елу метрлік жолақтарда (қорғау аймағы) кесудің барлық түрін жүргізуге рұқсат етілмейді, тек орман алқаағаштарын зақымдайтын зиянкестер таралып кетпеуі үшін, зақымданған ағаштарды кесуге болады.
Орман орналастыру ұйымы өкілетті органның тапсырысы бойынша сынақ алаңдарының мәліметтер банкін құрады.
Параграф 2. Орман екпелерін және табиғи түлеуін зерттеу
164. Орман екпелері мен орманның табиғи түлеуін зерттеу санау қатары мен шеңберлі және тік бұрышты сынау алаңдарын салу арқылы іріктелмелі қайта есептеу әдісімен жүргізіледі.
165. Орман астарындағы және орманмен қамтылмаған жерлердегі табиғи түлеуді зерттеу мына мәліметтерді алу үшін жүргізіледі:
1) табиғи түлеудің динамикасы және орманның кең тараған типтері немесе орман өсімдіктерінің әртүрлі типтерінің өсу жағдайы (орманмен қамтылмаған жерлердің түрлеріне байланысты) аналық сүректердің ерекшеліктері, кеспеағаштың ені және концентрациясы, кесудің әдісі және кеспеағаштың жанасу мерзімі, ағаш дайындаудың технологиясы, өскіннің сақталуы, кескіннің ескілігі;
2) сүрек қолтығындағы өскіннің бағалы тұқымы және оның жағдайымен сенімділігі;
3) орманды қалпына келтіруге әртүрлі кесу әдістерін қолданудың және кеспеағашты тазартудың, тұқымға қалдырылған ағаштардың, табиғи түлеуіне жәрдемдесу нәтижесінің, мал жаюдың, орман өрттерінің және басқа да факторлардың әсер етуі;
4) табиғи түлеуге кеспеағаштағы техника мен жұмыс технологиясының, ағаш дайындау және сүйреу тәсілдерінің әсер етуі;
5) кеспеағаш жұмыстары кезіндегі өскіндерді сақтау шараларының тиімділігі;
6) орман орналастырумен жобаланған ормандарды ұдайы өндірудің негізделуі;

7) для тренировки специалистами лесоустройства глазомерного определения количества подроста, самосева и молодняка.
166. Обследование естественного возобновления проводится также на лесных не покрытых лесом угодьях, находящихся в стадии зарастания, в спелых насаждениях, намечаемых в рубки главного пользования.
167. В лесных учреждениях, где ход естественного возобновления изучен недостаточно, обследование выполняется на 1 – 3 процентах участков (выделов) возобновляющихся угодий и молодняков, а также спелых и перестойных насаждений, назначаемых в ревизионном периоде в рубки главного пользования. При этом обследованию перечислительными методами подлежат все участки, где возникают затруднения в глазомерной оценке количества и состояния самосева и подроста.
168. Материалы обследования состояния естественного возобновления в сочетании с данными его глазомерной оценки при таксации леса используются при анализе прошлого хозяйства в лесном учреждении, а также при проектировании на предстоящий ревизионный период способов лесовосстановления лесных не покрытых лесом угодий и вырубок.
При наличии обоснованных данных по характеристике хода естественного возобновления в устраиваемом объекте объемы работ по его обследованию сокращаются по решению первого лесоустроительного совещания.
169. Обследование хода естественного возобновления на не покрытых лесом угодьях и на участках с проведенными мерами содействия естественному возобновлению производится перечислительными методами с закладкой учетных площадок, размер и количество которых зависит от густоты самосева (подроста):
1) при густом (более 10 (десяти) тысяч штук на 1 (один) гектар) самосеве и подросте учет производится на площадках размером 8 (восемь) квадратных метров каждая, суммарная площадь которых – не менее 0,5 процента обследуемого участка;
2) при самосеве и подросте средней густоты (3,1-10,0 тысяч штук на 1 (один) гектар) – на площадках размером 10 (десять) квадратных метров, их суммарная площадь – 1 (один) процент обследуемого участка;
3) при редком самосеве и подросте (до 3,0 тысяч штук на 1 (один) гектар) - на площадках размером 20 (двадцать) квадратных метров, их суммарная площадь – 2 (два) процента обследуемого участка.
170. Обследование хода естественного возобновления под пологом леса производится на площадках размером 20 (двадцать) квадратных метров. Общее количество площадок на выделе в зависимости от его площади принимается равным: до 5 (пяти) гектар– 15 (пятнадцать), от 5 (пяти) до 10 (десяти) гектар – 25 (двадцать пять) и свыше 10 (десяти) – 50 (пятьдесят) площадок.

7) орман орналастыру мамандарының балауса ағаш пен өскіндердің сандарын көзбен анықтауға жаттығуы.
166. Табиғи түлеуді зерттеу орманмен қамтылмаған өсу стадиясында тұрған жерлерде және басты мақсатта кесуге белгіленген піскен алқаағаштарда жүргізіледі.
167. Табиғи түлеудің барысы жеткіліксіз зерттелген орман мекемелерінде балауса ағаштармен түлеп келе жатқан жер түрлері мен тексеру кезеңіне басты мақсатта кесуге тағайындалған пісіп жетілген және толысқан алқаағаштар учаскелерінің (телімдердің) 1-3 (бір-үш) пайызы тексеріледі. Осы кезде өскіндердің жағдайы мен санын көз мөлшермен бағалауға қолайсыз учаскелердің барлығы есептік тәсілмен зерттеледі.
168. Орманды таксациялау кезіндегі көз мөлшермен бағалау мәліметтері мен табиғи түлеуін зерттеу материалдары орман мекемесінің бұрынғы шаруашылығын сараптау мен кесілген жерлердегі және орманмен қамтылмаған орманды жерлердегі орманды қалпына келтіру тәсілдерін алдағы тексеру кезеңіне жобалау кезінде пайдаланылады.
Орман орналастыру объектісіндегі табиғи түлеу барысының сипаттамасы бойынша негізделген мәліметтер болған жағдайда зерттеу жұмыстарының көлемі бірінші орман орналастыру кеңесінің шешімі бойынша қысқартылады.
169. Орманмен қамтылмаған жерлердегі және табиғи түлеуге жәрдемдесу шаралары жүргізілген учаскелердегі табиғи түлеудің барысы өскіндерінің тығыз өсуіне байланысты салынған есептік алаңшаларды есептеу тәсілмен тексеріледі.
1) өскіні және өз өскіні қалың болған жағдайда (1 (бір) гектарға 10 (он) мың данадан көп), есепке алу әрқайсысының мөлшері 8 (сегіз) шаршы метр алаңшаларда жүргізіледі. Алаңшалардың барлық аудандарының қосындысы зерттелген учаскенің 0,5 пайызынан кем болмайды;
2) өскіні және өз өскінінің қалыңдығы орташа болған жағдайда (1 (бір) гектарға 3,1-10,0 мың дана) есепке алу мөлшері 10 (он) шаршы метр алаңшаларда жүргізіледі, аудандарының қосындысы зерттелген учаскенің - 1 (бір) пайызын құрайды;
3) өскіні және өз өскіні сирек болған жағдайда (1 (бір) гектарға – 3,0 (үш) метр данаға дейін) есепке алу мөлшері 20 шаршы метр алаңшаларда жүргізіледі, аудандарының қосындысы зерттелген учаскесінің - 2 пайызын құрайды.
170. Орман астарындағы табиғи түлеудің барысын зерттеу - мөлшері 20 (жиырма) шаршы метр алаңшаларда жүргізіледі. Телімдегі алаңшалардың жалпы саны мына аудандарға байланысты алынады: 5 (бес) гектарға дейін – 15, 5-тен 10 (он) гектарға дейін – 25 (жиырма бес) және 10 (он) жоғары – 50 (елу) алаңша.

171. Учетные площадки размещаются в выделе равномерно. По углам площадок устанавливаются колья с указанием на них номеров площадок в данном ряду.
Расстояние между центрами площадок равно
P=
v
S
n
где, Р – расстояние между центрами площадок;
S – площадь участка;
n – количество площадок.
172. Перечет ведется отдельно в разрезе их происхождения и категорий крупности. Учитываются только жизнеспособные семенные экземпляры самосева (подроста) в возрасте 2 (два) года и более. При учете порослевого возобновления вся поросль от одного пня принимается за один экземпляр, а каждый корневой отпрыск считается отдельным экземпляром. Для каждой породы, в пределах пятилетних групп высот, возраст определяется путем подсчета годовых колец на срезе у шейки корня минимум у 10 (десяти) экземпляров подроста. Перечет семенного и порослевого подроста (возобновления) производится раздельно. Данные перечета вносятся в карточку обследования естественного возобновления леса по форме согласно приложению 17 к Инструкции проведения лесоустройства.
173. Оценка естественного возобновления производится в соответствии со шкалами оценки естественного возобновления, приведенными в Правилах рубок леса.
174. Обследование лесных культур производится с целью:
1) определения процента их приживаемости и качественного состояния;
2) проектирования мероприятий по улучшению их состояния;
3) оценки эффективности применявшихся методов и технологии их создания;
4) обоснования намечаемых на предстоящий ревизионный период способов их создания;
5) тренировки глазомера специалистами лесоустройства для правильной визуальной оценки состояния лесных культур и их приживаемости в процессе таксации леса;
6) контроля за правильностью их учета и оценки состояния.
175. Необходимость обследования лесных культур, созданных в прошедшем ревизионном периоде, и объемы их обследования согласовываются на первом лесоустроительном совещании. В первую очередь подлежат обследованию лесные культуры, состояние которых вызывает сомнение в их успешности и находящихся на грани отнесения их к погибшим.
Характеристика состояния несомкнувшихся лесных культур принимается, в основном, по данным их инвентаризации, проводимой лесовладельцем с подтверждением результатов данными глазомерной оценки. При возникновении сомнений в достоверности данных инвентаризации такие участки подлежат обследованию в натуре.
При необходимости обследуются также лесные культуры старших возрастов. Оценка их состояния производится по тем же критериям, что и для лесных культур ревизионного периода.
Качественное состояние лесных культур, переведенных в покрытые лесом угодья, определяется только по культивируемым древесным породам без учета древесных пород естественного происхождения, если такие имеются на участке созданных лесных культур.

171. Телімдегі есептік алаңшалар біркелкі орналастырылады. Алаңшалардың бұрыштарында қазықтар қағылып, алаңшалардың реттік саны көрсетіледі.
Алаңшалардың ортасының араларының қашықтығы тең болады:
P – алаңшалардың ортасының ара қашықтығы;
S – учаскенің ауданы;
n – алаңшалар саны.
172. Қайта есептеу ірілік дәрежесіне және пайда болуына байланысты бөлініп жүргізіледі. Жасы 2-ден асқан өз өскіннің (өскін) өсімталдық қабілеті есепке алынады. Бір түбірден өскен өскіндердің түлеуі бір дана, ал тамырдан шыққан өскін жеке дана болып алынады. Әрбір тұқым үшін бес жастық биіктік тобының жасы түбірге жақын жерінен кесіп жылдық шеңбері арқылы анықталады және ол өскіндердің саны 10 данадан кем болмайды.
Тұқымнан және тамырдан шыққан өскіндерге (түлеуді) қайта есептеу жеке-жеке жүргізіледі. Алынған мәліметтер орманның табиғи түлеуін зерттеуге арналған карточкаға Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығына 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша енгізіледі.
173. Табиғи түлеуді бағалау Ағаш кесу Ережелерінде келтірілген орманның табиғи түлеуін бағалау шкаласына сәйкес жүргізіледі.
174. Орман екпелерін зерттеудің мақсаттары:
1) олардың сапасы мен жерсіну пайызын анықтау;
2) олардың жағдайын жақсарту шараларын жобалау;
3) олардың құрылуының технологиясы мен тиімді қолдану әдістеріне баға беру;
4) олардың алдағы тексеру кезеңіне тағайындалған құрылу әдістерін негіздеу;
5) орманды таксациялау кезінде орман екпелерінің жағдайы мен жерсінуіне дұрыс баға беруде орман орналастыру мамандарының көз мөлшерін жаттықтыру;
6) олардың жағдайларын есепке алудың және баға берудің дұрыстығын қадағалау.
175. Өткен тексеру кезеңінде отырғызылған орман екпелерін тексерудің қажеттілігі және тексеру көлемі бірінші орман орналастыру кеңесінде келісіледі. Бірінші кезекте өлген екпе ормандарына жататын және жағдайлары өлген орман екпелеріне жатқызылу шегіндегілер тексеріледі.
Жинақталмаған орман екпелері жағдайларының сипаттамасы негізінен орман иеленушілері жүргізген түгендеу, көзбен баға беру нәтижелерінің дәлелденген мәліметтері бойынша алынады. Егер түгендеудің мәліметтері күдік тудырса, онда ол учаскелер нақты тексеріледі.
Қажет болған жағдайда, жоғары жастағы орман екпелері де тексеріледі. Олардың жағдайлары тексеру кезеңіндегі орман екпелері сияқты бағаланады.
Орманмен қамтылған жерлерге аударылған орман екпелерінің сапалық жағдайлары табиғи өскен ағаштарды санамай, егілген ағаштарды ғана санау арқылы анықталады (берілген учаскеде табиғи өскен ағаштар болған жағдайда).

176. Несомкнувшиеся лесные культуры с приживаемостью 25 (двадцать пять) процентов и менее, лесные культуры, достигшие таксационных показателей, достаточных для перевода их в покрытые лесом угодья, но с полнотой 0,3 и менее (чистые или с примесью естественного возобновления), относятся к тому виду угодий, на котором они были созданы. Неудовлетворительные лесные культуры при доле участия естественного возобновления более 75 (семьдесят пять) процентов от их общего состава, таксируются как молодняки естественного происхождения.
177. Данные о лесных культурах и причины расхождений в площадях, учтенных лесоустройством, и в сравнении с данными их учета лесничествами и лесовладельцем отражаются в ведомости полевого учета лесных культур при таксации по форме согласно приложению 15 к Инструкции проведения лесоустройства.
178. Обследование лесных культур производится путем их перечета на пробных площадях прямоугольной формы. Размер пробной площади определяется из расчета произрастания на ней не менее 100 (сто) – 150 (сто пятьдесят) посадочных мест растений главной породы. Количество пробных площадей устанавливается из расчета одной пробной площади на 3 (трех) гектар площади лесных культур, но не менее 3 (трех) площадок на участке. Пробные площади охватывают не менее четырех рядов главной породы и отражают полную схему смешения пород.
При обследовании лесных культур, зашелюгованных песков, посевов и посадок саксаула необходимо руководствоваться действующими техническими указаниями по проведению инвентаризации лесных культур, защитных лесных насаждений, площадей с проведенными мерами содействия естественному возобновлению леса и вводу молодняков в категорию ценных древесных насаждений.
179. При обследовании лесных культур:
1) возраст принимается по главной породе с года посадки включительно, в том числе и в лесных культурах, созданных с закрытой корневой системой;
2) приживаемость учитывается по каждой породе в отдельности и в целом как средневзвешенная. Подгоночные и кустарниковые породы учитываются, но при оценке успешности лесных культур в расчет не принимаются;
3) учет ведется по числу посадочных мест при рядовых культурах и по числу посаженных экземпляров в площадках с отметкой количества погибших экземпляров;
4) поврежденные экземпляры подразделяются при перечете по характеру причин повреждений вредителями, болезнями, скотом, дикими животными и при расчетах учитываются в половинном размере;
5) результаты перечетов заносятся в карточки обследования лесных культур по форме согласно приложению 18 к Инструкции проведения лесоустройства.

176. Жинақталмаған орман екпелерінің жерсінуі 25 пайыз және одан төмен болған жағдайда немесе орманмен қамтылған жерлерге аударуға таксациялық көрсеткіштері сәйкес, бірақ толымдылығы 0,3 және одан төмен болса, олар бұрынғы жер түрлеріне жатқызылады (таза немесе табиғи жаңаруы аралас болса). Қанағаттанарлықсыз болған орман екпелері, құрамындағы табиғи жаңаруы 75 (жетпіс бес) пайыздан көп болса, олар табиғи өскен балауса ағаштар деп есептеледі.
177. Орман екпелері туралы мәліметтер мен орман орналастыру кезінде есептелген аудандардың ауытқу себептері және олардың орманшылықтар мен орман иеленушілерінің есептік мәліметтері салыстырмалы түрде таксациялауды орман екпелерін далалық есепке алу ведомосында Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығына 15-қосымшасына сәйкес нысан бойынша келтіріледі.
178. Орман екпелерін зерттеу тікбұрышты сынақ алаңдарындағы санақ арқылы жүргізіледі. Сынақ алаңының өлшемін анықтағанда онда басты тұқымның кемінде 100-150 (жүз – жүз елу) отырғызу орнының болуы ескеріледі. Сынақ алаңының саны 3 гектар орман екпелерінде бір сынақ алаңы есебімен анықталады, бірақ бір учаскеде 3 (үш) алаңшадан кем болмайды. Сынақ алаңы басты тұқымның 4 (төрт) қатарын алып жатады және тұқымдылардың орналасуының толық схемасы көрсетіледі.
Орман екпелерін, бұталап бекітілген құмды, егілген (отырғызылған) сексеуілді зерттеу кезінде орман екпелерін, қорғаныш орман алқаағаштарын, табиғи түлеуге жәрдемдесу шаралары жүргізілген аудандарды түгендеу және балауса ағаштарды құнды алқаағаштар санаттарына енгізу жөніндегі техникалық нұсқаулар басшылыққа алынады.
179. Орман екпелерін зерттеген кезде:
1) басты тұқым бойынша жасы егілген жылдан бастап алынады (ірі және тамыр жүйесі жабық, тікпе көшет материалдарымен өсірілген орман екпелерін қосып алғанда);
2) жерсінуі (сақталуы) әр тұқым бойынша жеке және жалпы орташа есеппен есепке алынады. Өсімтал және бұталы тұқымдылар есепке алынады, бірақ орман екпелерінің өнімділігіне баға берген кезде есепке алынбайды;
3) екпелер қатарлы болған жағдайда отырғызу орындарының саны мен өлген ағаштардың саны белгіленген алаңшалардағы егілген даналар саны бойынша есепке алынады;
4) зақымданған даналар санақ жүргізген кезде зиянкестер, аурулар, мал, жабайы аңдармен зақымдану түрлеріне бөлінеді және есепке алған кезде жартылай мөлшерде есептеледі;
5) санақ нәтижелері орман екпелерін тексеру карточкаларына Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығына 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазылады.

180. Оценка успешности сомкнувшихся и несомкнувшихся лесных культур производится согласно таблицы 9 к приложению 1 к Инструкции проведения лесоустройства.
В случаях, когда лесные культуры имеют значительные повреждения 50 (пятьдесят) и более процентов растений) скотом, дикими животными, вредителями или болезнями (не до степени прекращения роста), оценка их качества снижается на одну ступень. Некоторые дополнительные особенности оценки качества лесных культур приведены в приложении 19 к Инструкции проведения лесоустройства.
Параграф 3. Оценка лесопатологического и санитарного
состояния насаждений при таксации леса
181. Санитарное и лесопатологическое состояние насаждений при таксации леса определяется глазомерно, а при необходимости – измерительно–перечислительным методом с заполнением карточки по форме согласно приложению 20 к Инструкции проведения лесоустройства.
182. При глазомерной таксации насаждений определяется степень повреждения древостоев вредителями и болезнями, пожарами, стихийными воздействиями, копытными животными и грызунами, промышленными выбросами и другими факторами, выявляются очаги наиболее опасных видов вредителей и болезней.
В каждом выделе определяется запас сухостоя и валежа, степень повреждения древостоя и характер размещения поврежденных деревьев. Устанавливаются причины повреждений, усыхания древостоя и накопления захламленности, видовой состав вредителей и болезней. Назначаются соответствующие санитарно – оздоровительные и лесозащитные мероприятия.
183. Оценка усыхающих деревьев и свежего сухостоя приводится в карточке таксации с указанием породы, высоты, товарности, запаса на
1 (один) гектар, причин повреждений.
Для старого сухостоя, полностью утерявшего товарные качества, указывается только запас на 1 (один) гектар.
Ветровал, бурелом и естественный валеж при проведении таксации учитываются как захламленность, с указанием только общего и ликвидного запаса.
184. При таксации леса на пораженные участки заполняется сигнальный листок о выявленных вредителях и болезнях леса по форме согласно приложению 21 к Инструкции проведения лесоустройства.
Сигнальный листок передается начальнику лесоустроительной партии или лесничему.
185. В объектах лесоустройства, где выявлены очаги массового размножения вредителей или поражения болезнями, назначается специальное лесопатологическое обследование. Оно планируется и финансируется отдельно и выполняется в соответствии с требованиями специальных методик и указаний. Метод и объемы проведения обследования определяются в период подготовки объекта к проведению лесоустройства.

180. Жинақталмаған және жинақталған орман екпелері үшін орман екпелерінің өсуін бағалау Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығына 1-қосымшасындағы 9-кестеге сәйкес жүргізіледі.
Орман екпелері малмен, жабайы аңдармен, зиянкестермен немесе аурулармен зақымданғанда (өсімдіктердің 50 (елу) және одан жоғары пайызы) (өсімталдығын жоймай тұрғанда), олардың сапасы бір сатыға төмендейді. Орман екпелерінің сапасына баға берудің қосымша ерекшеліктері Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығына 19-қосымшасында келтірілген.
Параграф 3. Орманды таксациялау кезінде алқаағаштардың
орман патологиялық және санитарлық жағдайын бағалау
181. Орманды таксациялау кезінде алқаағаштардың санитарлық және орман патологиялық жағдайлары көзмөлшермен анықталады, ал қажет болған жағдайда – өлшеу-санақ жүргізу әдісімен карточкалар Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығына 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылады.
182. Алқаағаштарды көзмөлшермен таксациялау кезінде сүрекдіңдердің зиянкестер, аурулар, өрттер, апаттар ықпалының, тұяқты жануарлар, кеміргіштер, өндіріс қалдықтары және басқа да факторлардан зақымдалу дәрежесі және өте зиянды зиянкестер мен аурулардың ошағы анықталады.
Әр телімде қураған ағаш пен шырпылардың қоры, сүрекдіңнің зақымдану дәрежесі және зақымданған ағаштардың орналасуының сипаттамасы анықталады. Зақымданудың, сүрекдіңнің қурап қалуының және қоқыстардың жиналуының себептері, зиянкестер мен аурулардың түрлік құрамы анықталады. Арнайы санитарлық-сауықтыру және орманды қорғау шаралары тағайындалады.
183. Қурап бара жатқан және жаңа қураған ағаштардың бағалануы таксация карточкасында тұқымы, биіктігі тауарлығы, 1 (бір) гектардағы қоры, зақымдану себебі көрсетіліп келтіріледі.
Тауарлық сапасын толығымен жоғалтқан ескі қураған ағаштың 1 (бір) гектарға ғана қоры көрсетіледі.
Желсұлама, дауылсұлама және табиғи шырпылар таксация жүргізген кезде қоқыс ретінде есептеліп, тек жалпы және өтімді қоры көрсетіледі.
184. Орманды таксациялау кезінде зақымданған учаскелерге Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығына 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықталған орман аурулары мен зиянкестері туралы ескерту қағазы толтырылады.
Ескерту қағазы орман орналастыру партиясының бастығына немесе орманшыға беріледі.
185. Орман зиянкестері мен ауруларының жаппай тараған ошақтары табылған орман орналастыру объектілерінде арнайы орман патологиялық зерттеу жүргізіледі. Бұл жұмыстар бөлек жобаланады және қаржыландырылады және арнайы әдістемелер мен нұсқаулардың талабына сәйкес жүргізіледі. Зерттеу жүргізудің әдісі мен көлемі объектіні орман орналастыруды жүргізуге дайындау кезінде анықталады.

186. Обследование санитарного состояния древостоев производится путем закладки реласкопических площадок в каждом 10 (десятом) – 20 (двадцатом) выделе. По каждой преобладающей породе обследуется не менее 10 (десяти) процентов выделов, но не менее 10 (десяти) выделов.
Данные обследований заносятся в специальные карточки согласно приложению 19 к Инструкции проведения лесоустройства.
Количество учетных площадок, подлежащих закладке на выделе в зависимости от площади и полноты насаждения определяются согласно таблице 10 приложения 1 к Инструкции проведения лесоустройства.
Учетные площадки по выделу размещаются равномерно.
Расстояние между центрами площадок равно
P=
v
S
n
где
Р – расстояние между центрами площадок;
S – площадь участка;
n – количество площадок.
187. На площадках учет деревьев производится по ниже приведенным баллам категорий их состояния, собранным в группы:
1-{
без признаков ослабления
ослабленные
2-{
сильно ослабленные
усыхающие
3-{
свежий сухостой (текущего года)
старый сухостой ( прошлых лет)
В целях тренировки глазомера таксатора полекамеральная обработка пробных площадей производится сразу же после закладки. Запас по категориям состояния деревьев определяется общепринятыми методами.
7. Особенности проведения полевых лесоустроительных
работ в зависимости от региональных условий
и целевого назначения лесов
Параграф 1. Лесной фонд горных территорий
188. Отнесение земель лесного фонда к горным производится в соответствии с Техническими указаниями по отнесению земель лесного фонда к горным, согласно приложению 22 к Инструкции проведения лесоустройства.
189. Основными целями ведения лесного хозяйства в горных лесах являются:
1) рациональное, неистощительное пользование лесным фондом способами, обеспечивающими сохранение и усиление их защитных, водоохранных и других экологических функций;
2) быстрое и надежное возобновление леса на лесных не покрытых лесом угодьях и восстановление расстроенных насаждений в целях предотвращения развития эрозионных процессов, сохранения и увеличения площадей насаждений хвойных пород (ели, пихты, лиственницы, сосны, кедра);
3) постоянное сохранение лесной среды на горных склонах.
190. При лесоустроительных работах особо тщательно таксируются разновозрастные насаждения, изучаются происходящие процессы естественного возобновления леса и состояния лесных культур, изучается опыт ведения лесного хозяйства, особенно в отношении способов проведения рубок главного пользования, технологии лесозаготовок и применяемой техники и ее влияния на лесовосстановительные и эрозионные процессы, водный режим, выделяются особо защитные участки леса, в которых не допускается проведение рубок главного пользования.

186. Сүрекдіңнің санитарлық жағдайын зерттеу әр 10-20 (оныншы - жиырмасыншы) телімде реласкопиялық алаңшаларды салу арқылы жүргізіледі. Әр басым тұқымы бойынша 10-нан кем емес телім зерттеледі.
Зерттеу нәтижелері арнайы карточкаға Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығына 19-қосымшаға сәйкес енгізіледі.
Есепке алу алаңшаларының саны зерттелетін телімдегі алқаағаштардың ауданы мен толымдылығына байланысты Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығына 1-қосымшадағы 10-кестеге сәйкес анықталады.
Есепке алу алаңшалары телім бойынша біркелкі орналасады.
Алаңшалардың ортасының араларының қашықтығы тең болады
P – алаңшалардың ортасының ара қашықтығы;
S – учаскенің ауданы;
n – алаңшалар саны.
187. Алаңшалардағы ағаштарды есепке алу төменде көрсетілген, топтарға жинақталған, олардың жағдайы санат баллдары бойынша жүргізіледі:
1-{
әлсіреу белгілері жоқ
әлсірегендер
2-{
қатты әлсірегендер
қурап бара жатқандар
3-{
жаңадан қураған ағаштар (осы жылғы)
ескі қураған ағаштар (өткен жылдардағы)
Таксаторлардың көзмөлшерін жаттықтыру мақсатында сынақ алаңдарын далалық, камералдық өңдеу алаңшаны салғаннан кейін бірден жүргізіледі. Санаттар бойынша ағаштардың жай-күйінің қоры жалпы қабылданған тәсілдер бойынша анықталады.
7. Орман орналастыру жұмыстарының аймақтық жағдайлары
мен орманның мақсатты қызметіне байланысты ерекшеліктері
Параграф 1. Таулы аймақтардың орман қоры
188. Орман қоры жерлерін таулы жерлерге жатқызу облыстық әкімдік пен Орман қорларын таулы жерлерге жатқызу туралы техникалық нұсқауға сай Орман орналастыру нұсқаулығына 22-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
189. Таулы ормандардағы орман шаруашылығын жүргізудің негізгі мақсаттары болып мыналар табылады:
1) орман қорын тиімді сарқылмастай пайдалану. Осы пайдаланулар орманның қорғаныш, су қорғау, және басқа экологиялық функцияларын күшейтуді және сақтауды қамтамасыз етеді;
2) орманмен қамтылмаған жерлердегі ормандардың тез және сенімді қайта түлеуі мен эрозиялық процестердің дамуын тоқтату мақсатында зақымданған алқаағаштарды қалпына келтіру, қылқанды ағаштардың сақталу аудандарын ұлғайту (шырша, самырсын, майқарағай, балқарағай, қарағай);
3) тау беткейлеріндегі орманды ортаны тұрақты сақтау.
190. Орман орналастыру жұмыстары кезінде әртүрлі жастағы алқаағаштар аса мұқият таксацияланады, орманның табиғи түлеуіндегі болып жатқан процесстер және орман екпелерінің жағдайы зерттеледі, орман шаруашылығын жүргізу тәжірибесі зерттеледі, әсіресе басты мақсатқа пайдалану үшін кесу жүргізудің тәсілдері, ағаш дайындау технологиясы және қолданылатын техникалар және оның орманды қалпына келтіруге және эрозиялық процестерге, су режиміне әсері, басты мақсатқа пайдалану үшін кесу жүргізуге болмайтын орманның ерекше қорғаныштық учаскелері бөлінеді.

191. Отличительными особенностями производства лесоустроительных работ в горных условиях являются:
1) квартальная сеть приурочивается к естественным рубежам, которыми служат хребты, реки, ручьи, сухие саи, тропы, дороги и другие, ясно выраженные ориентиры. Прямоугольная квартальная сеть разбивается в исключительных случаях при сглаженном горном рельефе и невозможностью установления ее по естественным рубежам из-за отсутствия ясно выраженных ориентиров. Учитывая, что квартальная сеть для всех горных лесов республики установлена при первичном лесоустройстве и остается неизменной на протяжении нескольких ревизионных периодов, ее изменение допускается в исключительных случаях с разрешения территориального органа;
2) квартальные и указательные столбы устанавливаются на хорошо видимых местах, где они не будут повреждаться снежными лавинами, паводковыми или ливневыми водными потоками, транспортом;
3) на обширных безлесных пространствах и горных плато, куда доставка древесины для изготовления столбов затруднена, квартальные столбы заменяются тумбами, выложенными из камней, или в их качестве используются отдельно стоящие крупные камни;
4) устройство горных лесов без аэрофотоснимков не допускается, в исключительных случаях по согласованию уполномоченного органа допускается применение космических снимков;
5) границы таксационных выделов увязываются с основными элементами рельефа (экспозицией и крутизной склонов, высотой над уровнем моря).
6) дополнительным основанием для установления таксационных выделов, кроме обычных являются экспозиция, группа крутизны склона, степень развития эрозионных процессов, устойчивость (мощность) почв, процент выхода на поверхность камней;
7) разделение склонов на группы крутизны производится в соответствии с Правилами рубок леса при этом средняя крутизна склона для каждого выдела определяется с точностью 5 градусов;
8) при описании особенностей таксируемого участка дополнительно указываются:
экспозиция и крутизна склона в градусах (в первую очередь для определения способа рубки);
процент поверхности, занятой выходами горных пород (для лесных и сельскохозяйственных угодий);
наличие эрозии почв и ее интенсивность (сильная, средняя, слабая);
влияние пастьбы скота на естественное возобновление и развитие эрозии почв;
ВНУМ в выделах, где проектируются лесохозяйственные мероприятия;
9) придержки по определению доступности горных склонов для транспортных и трелевочных средств устанавливаются на первом лесоустроительном совещании с учетом опыта эксплуатации машинно-тракторного парка в данных условиях и перспектив оснащения его техникой в предстоящем ревизионном периоде;

191. Таулы жағдайларда орман орналастыру жұмыстарының ерекшеліктері болып мыналар табылады:
1) орамдардың шекаралары табиғи жиектерге байланыстырылады, олар: тау беткейлері, өзендер, жылғалар, сайлар, соқпақтар және жолдар. Тік бұрышты орам тармақтары тек жазықтау немесе табиғи жиектері жоқ жерлерде жасалады. Республиканың барлық таулы ормандарында орам тармақтары бастапқы орман орналастыру кезінде жасалған және ол сол кезден бірнеше тексеру кезеңінен бері өзгеріссіз келе жатыр. Сондықтан олар аймақтық органдардың рұқсатымен ерекше жағдайда ғана өзгертуге рұқсат етіледі;
2) орамдық және сілтегіш бағаналар жақсы көрінетін, қар көшкіні, су тасқыны және көлік бұзып кетпейтіндей жерлерге орнатылады;
3) ормансыз таулы қыраттар, кесілген ағаштарды жеткізуге қолайсыз жерлерге орамдық діңгектердің орнына тастардан үйіп жасаған тумбалармен ауыстырылады немесе жеке тұрған ірі тасты пайдаланады;
4) таулы ормандарды аэрофотосуретсіз орналастыруға болмайды, ерекше жағдайларда ғана, өкілетті органдардың рұқсатымен ғарыштық снимоктарды пайдалануға рұқсат беріледі;
5) таксациялық телімдердің шекаралары негізгі жер бедері элементтеріне байланыстырылады (беткейлердің тіктігі және экспозициясы, теңіз деңгейінен биіктігі).
6) таксациялық телімдерді орналастыру үшін қосымша негіз болып мыналар табылады: экспозиция, тік беткейлер тобы, эрозиялық процестердің дамуы, топырақтың төзімділігі (қалыңдығы), тастардың жер бетіне шығу пайызы;
7) беткейлерді тіктік топтарына бөлу Ағаш кесу ережелеріне сәйкес жүргізіледі, сонымен қатар беткей тіктігінің орташасы әр телім үшін 5 градус дәлдікпен анықталады;
8) таксацияланатын учаскелердің ерекшеліктерін сипаттау кезінде мына қосымшалар көрсетіледі:
беткейлердің тіктігі және экспозициясы градуспен (біріншіден кесу тәсілін анықтау үшін);
орманды және ауыл шаруашылық жерлерге арналған тастары бетіне шығып жатқан жерлердің пайызы;
топырақтың эрозиялануы және оның қарқындылығы (күшті, орташа, бәсең);
мал бағудың табиғи түлеуге және топырақ эрозиясының дамуына әсер етуі;
орман орналастыру шаралары жобаланған телімдердің теңіз деңгейінен биіктігі (ТДБ);
9) таулы жерлерге көліктің және сүйреуге арналған техниканың жетуін анықтайтын амалдар бірінші орман орналастыру кеңесінде машина – тракторлық паркті қазіргі жағдайда пайдалану тәжірибесі мен оның алдағы тексеру кезеңінде техникамен қамтамасыз етілуін ескере отырып, шешіледі;

10) при выявлении насаждений, пораженных вредителями и болезнями, или очагов их массового распространения, отмечается степень доступности участков с учетом крутизны склонов, характера рельефа и других факторов для применения наземных и авиационных средств борьбы. Отмечаются также участки, на которых возможно устройство посадочных площадок для вертолетов;
11) при крутизне склонов 20 (двадцать) градусов и более сумма площадей поперечных сечений и полнота насаждений определяются в натуре на физическую поверхность склона, с введением в последующем поправочного коэффициента на его горизонтальную проекцию. В карточку таксации вносится полнота, откорректированная через поправочный коэффициент.
Определенная полнотомером площадь поперечных сечений отдельно по каждой составляющей породе (в квадратных метрах) умножается на поправочный коэффициент, определенный для соответствующей крутизны склона, и по полученному произведению определяется суммарная полнота на выделе согласно таблице 11 к приложению 1 к Инструкции проведения лесоустройства.
192. Особенности закладки пробных площадей. Пробные площади любого назначения (прямоугольные и ленточные) закладываются с таким расчетом, чтобы длинная сторона пробы пересекала таксационный выдел на возможно большем протяжении вдоль склона (по перпендикуляру к горизонтали). В крупных выделах пробные площади закладываются в виде узких лент, шириной не менее 20 (двадцати) метров и с наличием минимально необходимого количества деревьев, установленного стандартом на пробные площади. Такие пробные площади разделяются на равные секции длиной не менее 100 (сто) метров на склонах с крутизной до 20 (двадцати) градусов и не менее 50 (пятьдесят) метров на склонах с крутизной свыше 20 (двадцати) градусов. Длинная сторона секций направляется вдоль склона. Перечет деревьев и составление графиков высот производится отдельно по каждой секции с тем, чтобы выявить в пределах пробной площади возможные изменения таксационных показателей, связанные с разницей в абсолютных высотах отдельных частей выдела или неравномерностью крутизны склона.
Площади секций пробных площадей, расположенных на склонах крутизной 10 (десять) градусов и более приводятся в горизонтальное положение. В этих целях длина линий, измеренных вдоль склона, в натуральном проложении переводится в горизонтальное проложение согласно таблицы 12 к приложению 1 к Инструкции проведения лесоустройства.
Данные о суммах площадей поперечных сечений, полнотах и запасах древесины определяются в пересчете на горизонтальное проложение.
При использовании корректировочных таблиц в горизонтальное проложение приводится только сумма площадей поперечных сечений, а полнота и запас на 1 (один) гектар определяются по таблицам в зависимости от средней высоты насаждений и суммы площадей поперечных сечений.

10) зиянкестер мен ауруға шалдыққан алқаағаштарды немесе олардың жаппай таралуын анықтағанда, сол жерлерге жету мүмкіндігі белгіленеді, сонымен бірге беткейлердің тіктігі жер бедерінің сипаттамасын және басқа да жер бетінен және әуеден күрес жүргізуде қолдануға арналған факторлар, сондай-ақ тік ұшақ үшін ұшып-қону алаңдарын салуға болатын учаскелер анықталады;
11) беткейлердің тіктігі 20 (жиырма) градус және одан жоғары болса, көлденең қима аудандарының қосындысы және алқаағаштардың толымдылығы беткейлердің физикалық жоғарғы қабатына байланысты көзбен көріп анықталады, кейін оның горизонталды жобасына түзету коэффициенті енгізіледі. Таксация карточкаларына түзету коэффициенті арқылы тексерілген толымдылық жазылады.
Әр тұқымдылар бойынша толымдылық өлшеуішпен анықталған көлденең қималар ауданы (метр квадрат) тиісті түзету коэффициентіне көбейтіледі, ол беткейлердің тіктігіне арнайы белгіленген коэффициенті болып табылады, ал алынған мәліметтер бойынша телімдегі толымдылықтардың қосындылары Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығына 1-қосымшадағы 11-кестеге сәйкес анықталады.
192. Сынақ алаңдарын салу ерекшеліктері. Қандай да болмасын сынақ алаңдары (тікбұрышты және таспалы) ұзын жағы таксациялық телімді шатқалды жағалай көбірек қашықтықта қиып өтетіндей есеппен жасалады (перпендикуляр бойымен көлденеңге қарай). Үлкен телімдерде сынақ алаңдары ені 20 (жиырма) метр кем емес болып саналады және сынақ алаңдары үшін анықталған стандарт бойынша қажетті ағаш саны болады. Осындай сынақ алаңдары ұзындығы 100 (жүз) метр кем емес бірдей екі секцияға бөлінеді де 20 (жиырма) градусқа дейінгі тік жерде орналасады, ал ұзындығы 50 (елу) метр кем емес болса 20 (жиырма) градус жоғары жерде болады. Секцияның ұзын жағы шатқалды жағалай бағытталады. Сынақ алаңының ішіндегі таксациялық көрсеткіштердің өзгеруін айқындау үшін әр секция бойынша жеке биіктік графигі жасалады және ағаштар саналады. 10 (он) градус және одан жоғары градуста орналасқан сынақ алаңдары секцияларының аудандары горизонталды жағдайға келтіріледі. Ол үшін сызықтың шатқалды бойлай өлшенген ұзындығы, горизонталды жағдайға Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығына 1-қосымшадағы 12-кестеге сәйкес ауыстырылады.
Көлденең қималар аудандарының қосындысы, сүрекдіңнің толымдылығы мен қоры туралы мәліметтер, сондай-ақ горизонтальды жағдайға қайта санау үшін анықталады.
Түзету кестелерін қолданған кезде горизонталды жағдайға тек көлденең қималар ауданының қосындысы келтіріледі, ал 1 (бір) гектардағы қоры мен толымдылығы кестелер арқылы алқаағаштардың орташа биіктігіне және көлденең қима аудандарының қосындысына байланысты анықталады.

193. Для качественной разработки лесоустроительного проекта, при сборе материалов, характеризующих лесорастительные условия и особенности ведения лесного хозяйства и лесопользования в устраиваемом объекте, изучаются и анализируются:
1) характер вертикальной зональности, зависимость лесорастительных условий и состава лесов от особенностей рельефа, высоты над уровнем моря и экспозиции склонов;
2) защитное значение лесов, сведения о стихийных бедствиях с указанием исходных пунктов их образования;
3) сведения по рациональному использованию пастбищных угодий и факторы, снижающие отрицательное влияние пастьбы скота на возникновение эрозионных процессов;
4) места интенсивного развития эрозионных процессов;
5) применяемые способы рубок и лесовосстановления, методы разработки лесосек, способы трелевки и вывозки древесины, применяемая лесозаготовительная техника и технология работ;
6) климатические и гидрологические условия, изменения в дебите горных рек и минеральных источников в связи с изменением лесистости, а также возраста и породного состава лесов;
7) характерные особенности лесного и сельского хозяйства;
8) доступность лесных массивов, условия вывозки древесины сплавом и сухопутным транспортом;
9) изменения, происшедшие в результате вырубки леса, пастьбы и прогона скота, влияние различных способов заготовки, трелевки и вывозки древесины на развитие эрозионных процессов и состояние почв. Делаются выводы и даются рекомендации по способам лесопользования, подготовки почвы под лесные культуры и по другим вопросам хозяйственной деятельности, направленные на предотвращение нарушений структуры почвенного покрова и сохранение лесной среды на крутых склонах.
194. При обследовании естественного возобновления особое внимание уделяется анализу и оценке:
1) состояния естественного возобновления под пологом леса и на лесных не покрытых лесом угодьях, особенно по верхней границе распространения древесной растительности;
2) динамике и состоянию естественного возобновления ценных и трудно возобновляющихся хвойных пород в различных лесорастительных условиях при разных способах рубки;
3) влиянию пастьбы и прогона скота на естественное возобновление;
4) влиянию различных способов рубок, трелевки и вывозки древесины, применяемой лесозаготовительной техники и технологии работ на естественное возобновление;
5) зависимости хода естественного возобновления от экспозиции и крутизны склонов.
Параграф 2. Лесной фонд полупустынь и пустынь
195. В саксауловых и тугайных лесах допускается разбивка территории объекта на кварталы, как прямоугольной формы, так и с использованием в качестве границ кварталов естественных ориентиров.

193. Орман орналастыру жобасын сапалы өңдеу үшін орман өсіру жағдайларын сипаттау және орналастыру объектісіндегі орман пайдалану және орман шаруашылығын жүргізу ерекшеліктері туралы мәліметтерді жинау кезінде төмендегідей мәліметтер зерттеледі және талданады;
1) вертикалды аймақтың сипаттамасы, орман өсу жағдайларының және жер бедерінен орман құрамының тәуелді болуы, теңіз деңгейінен биіктігі және беткейлердің экспозициясы;
2) ормандардың қорғаныштық қасиеті, табиғи апаттар туралы мәліметтер көрсетілген олардың пайда болу пункттері;
3) мал бағатын жерлерді тиімді пайдалану туралы мәліметтер және эрозиялық процестердің пайда болуына мал бағудың теріс ықпал ету факторлары;
4) эрозиялық процестердің қарқынды даму орындары;
5) орманды қалпына келтіру және пайдаланатын кесу тәсілдері, кеспеағашты өңдеу әдістері, сүректі сүйреу және тасу әдістері, қолданатын ағаш дайындау техникасы және жұмыс технологиясы;
6) климаттық және гидрологиялық жағдайлар, ормандылықтың өзгеруіне байланысты минералды су көздерімен тау суларының пайда болуының өзгеруі, сонымен қатар орманның тұқымдық қорының және жасының өзгеруі;
7) орман және ауыл шаруашылығына тән ерекшеліктері;
8) орман алқаптарына қолайлы жету, сүректі көлікпен тасымалдау және сумен ағызу жағдайлары;
9) ағаш кесу, мал бағу, мал айдап өту салдарынан болатын өзгерістер, эрозиялық процестердің дамуына және топырақтың жағдайына сүрек тасымалдаудың, дайындау әдістерінің әсер етуі. Шатқалдардағы орман ортасын сақтауға және топырақ жамылғысының құрылымының бұзылуын болдырмауға бағытталған шаруашылық іс әрекеттер мәселесі мен орман екпелерін отырғызуға топырақты дайындау, орманды пайдалану жөнінде нұсқаулар беріліп, нәтижелер шығарылады.
194. Табиғи түлеуді зерттеу кезінде баға беруге және талдауларға ерекше назар аударылады:
1) орманмен қамтылмаған орманды жерлердегі және орман астарындағы табиғи түлеудің жағдайы, әсіресе жоғарғы шекарада ағаш өсімдіктерінің таралуы;
2) әртүрлі кесу әдістеріндегі және түрлі орман жағдайларындағы құнды және нашар түлейтін қылқанды тұқымдылардың табиғи түлеуінің жағдайы мен динамикасы;
3) табиғи түлеуге малды айдап өтудің және бағудың әсер етуі
4) табиғи түлеуге сүрек сүйреудің және тасымалдаудың, әртүрлі кесу тәсілдерінің, ағаш дайындауда пайдаланылатын техника мен жұмыс технологияларының әсер етуі;
5) табиғи түлеудің шатқалдардың тіктігі мен экспозициясына тәуелді болуы.
Параграф 2. Шөл және шөлейт жерлердегі орман қоры
195. Сексеуіл және тоғай ормандарындағы объектілердің аумағын орамдарға бөлу үшін тікбұрыш пішінді, сондай-ақ табиғи белгілерді шекара ретінде қолданып бөлуге болады.

196. Квартальные столбы изготавливаются, в основном, из железобетона или металла, но допускается также их изготовление из местных древесных пород согласно приложению 9 к Инструкции проведения лесоустройства.
197. Смешение саксаульников и кустарников при определении формулы состава не допускается.
Независимо от густоты кустарников, если полнота саксаула во всех группах возраста составляет 0,3 и более, такое насаждение относится к саксауловому. При наличии в составе кустарников до двух единиц саксаула, такие выделы относятся к кустарникам, а саксауловые деревья указываются как единичные.
При равных долях в составе саксаула белого и черного на первое место выносится саксаул белый, как более ценная порода.
В чистых и смешанных (до 4 (четырех) единиц включительно белого саксаула) черносаксауловых насаждениях, произрастающих на устойчивых к ветровым эрозиям глинистых, суглинистых и такыровидных почвах, проводятся сплошнолесосечные рубки с уборкой как черного, так и белого саксаула. При равных коэффициентах в составе белого и черного саксаула или при большем коэффициенте в составе саксаула белого их рубка не проводится.
198. Полнота саксаульников устанавливается через суммарную площадь проекций крон на 1 (один) гектар насаждения в соответствии с местными таблицами "Сумм площадей проекций крон и запасов надземной фитомассы саксаула при полноте 1,0 по классам бонитета". В связи с этим, вместо средних диаметров для кустов саксаульников определяется средний диаметр кроны в метрах с точностью 20 (двадцать) сантиметров при диаметрах до 3,2 метров и 40 (сорок) сантиметров– при больших диаметрах.
199. Для лесных культур, созданных посадкой или посевом, их полнота (приживаемость) устанавливается по проценту сохранившихся растений.
200. Высоты насаждений определяются с градацией в 0,1 метр при высоте насаждения до 2,5 метров и 0,5 метров при высоте – более 2,5 метров, а средний запас на 1 (один) гектар – с градацией 1 (один) кубический метр.
201. При таксации саксаульников в карточках таксации проставляются запасы в плотных кубометрах.
Для перевода табличных весовых запасов в плотные кубометры применяется коэффициент 1,0.
202. Особенности при таксации саксаульников:
1) продолжительность класса возраста 5 (пять) лет;
2) яруса при таксации не выделяются;
3) оценка возобновления для саксаула черного и белого производится по шкале оценки семенного возобновления черного и белого саксаула (таблица 4.4.17. "Нормативы для таксации лесов Казахстана", часть 1, Кайнар, 1987 год);

196. Орамдық бағаналар темірбетоннан немесе темірден жасалады, сондай-ақ Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығына 9-қосымшаға сәйкес жергілікті ағаштанда жасауға болады.
197. Құрам формуласын анықтауда сексеуіл мен бұталарды араластыруға болмайды.
Егер сексеуілдің барлық жас топтарының толымдылығы 0,3 және одан жоғары болса, бұталардың толымдылығына қарамай-ақ оларды сексеуілге жатқызуға болады. Бұталар құрамында сексеуіл екі бірлік болса, бұл телімдер бұталарға жатқызылады, ал сексеуіл жекелеген ағаштар деп көрсетіледі.
Сексеуіл ормандары құрамында ақ және қара сексеуіл саны бірдей болса, құнды тұқым ретінде, ақ сексеуіл бірінші орынға шығарылады.
Таза немесе аралас (ақ сексеуіл бірлігі 4 (төрт) данаға дейін болғанда) жер эрозиясына төзімді, балшықты, сазды және тақыр тәрізді топырақтарда өсетін қара сексеуіл алқаағаштарында жаппай кеспеағашты кесу жүргізіледі. Ол жерлерде қара сексеуілмен бірге ақ сексеуіл кесіледі. Құрамында ақ сексеуіл мен қара сексеуіл коэффициенті бірдей болған жағдайда немесе ақ сексеуіл көбірек болғанда, оларда кесу жүргізілмейді.
198. Сексеуіл ормандарының толымдылығы жергілікті толымдылық пен қорлардың стандартты кестелеріне сәйкес "Толымдылығы 1,0 болатын класс бонитеті бойынша сексеуілдің жер үсті фитомассасының қорлары мен ұшар басы аудандарының қосындысы" сексеуілдердің 1 (бір) гектардағы алқаағаштардың ұшар басы арқылы анықталады. Осыған байланысты сексеуіл бұталарының орташа диаметрінің орнына ұшар бастарының орташа диаметрі метрлік дәлдікпен өлшенеді:
диаметрі 3,2 метр болғанда – 20 (жиырма) сантиметр,
диаметрі одан үлкен болған жағдайда – 40 (қырық) сантиметр.
199. Отырғызылған немесе себілген орман екпелері үшін, толымдылық (жерсінуі) отырғызылған өсімдіктердің сақталу пайыздары бойынша қойылады.
200. Осы алқаағаштардың биіктіктері мына градациялар арқылы анықталады:
биіктігі 2,5 метрге дейін - 0,1 метрге, биіктігі 2,5 метрден жоғары - 0,5 метрге, ал орташа қоры 1 (бір) гектарға – 1 (бір) текше метр градациясымен.
201. Сексеуіл ормандарын таксациялау кезінде таксация карточкасында қорлар тығыз текше метр қойылады.
Кестелі қор салмағын тығыз текше метр айналдыру үшін 1,0 коэффициенті қолданылады.
202. Сексеуіл ормандарын таксациялаудың ерекшеліктері:
1) жас класының ұзақтығы 5 (бес) жыл;
2) таксация кезінде қабаты анықталмайды;
3) ақ және қара сексеуілдің өсуін бағалау ақ және қара сексеуілдің тұқымнан өсуін бағалау шкаласымен жүргізіледі (4.4.17. "Қазақстан ормандарын таксациялауға арналған нормативтер", 1 бөлім, Қайнар, 1987 жылы К.А.Пашковский дайындаған);

4) уборка единичных деревьев и проведение рубок ухода в саксаульниках не проектируются.
203. При лесоустройстве пустынных лесов особое внимание уделяется рациональному использованию пастбищных угодий и проектированию мероприятий по снижению отрицательного влияния пастьбы скота на возобновление саксаульников при максимальном сохранении древесно-кустарниковой и травянистой растительности. Намечаются мероприятия по закреплению движущихся песков.
204. Дополнительные особенности лесоустройства пустынных и тугайных лесов уточняются первым лесоустроительным совещанием.
Параграф 3. Лесной фонд территорий, выполняющих преимущественно
санитарно-гигиенические и оздоровительные функции
205. К лесному фонду указанного назначения относятся: зеленые зоны населенных пунктов и лечебно – оздоровительных учреждений и городские леса и лесопарки.
206. Лесной фонд указанных территорий разделяется на функциональные зоны: активного отдыха, прогулочную, фаунистического покоя (резерватов), мемориальную, научно – историческую и другие.
Функциональное зонирование и определение рекреационной емкости территории производится на основании данных ее посещаемости.
207. В зонах активного отдыха проводится ландшафтная таксация лесного фонда, в процессе которой для каждого выдела определяется тип ландшафта (пейзажа), его рекреационная, санитарно – гигиеническая и эстетическая оценка, степень устойчивости и деградации насаждений. Наряду с этим дается детальная характеристика подроста и подлеска. Для насаждений всех групп возраста для каждой составляющей породы указываются средние высота и диаметр.
Показатели ландшафтной таксации служат дополнительными признаками при выделении таксационных выделов.
В процессе таксации леса на абрисе намечаются рекреационные маршруты, в функциональных зонах с высокой посещаемостью выявляются и намечаются "видовые точки", намечаются места массового отдыха для последующего проектирования мероприятий по их благоустройству, дается характеристика состояния имеющейся дорожной сети и малых архитектурных форм.
208. В местах с высокой посещаемостью, в полосах леса вдоль трасс туристических маршрутов и дорог с активным движением потоков отдыхающих, с учетом имеющихся разработок и рекомендаций, определяется оптимальное соотношение типов ландшафтов, являющихся основанием для проектирования мероприятий, направленных на улучшение эстетических достоинств территорий.
209. Во всех категориях ГЛФ, предназначенных для отдыха, лесохозяйственные мероприятия должны быть направлены на повышение санитарно – гигиенических, эстетических свойств и сохранение биологической устойчивости насаждений, предотвращение деградации лесной среды, формирование живописных ландшафтов и создание благоприятных условий для рекреационного использования.

4) жеке ағаштар мен сексеуілде күтіп-баптау үшін кесу жұмыстары жобаланбайды.
203. Шөлді жерлердегі орман орналастыру кезінде жайылымдарды нәтижелі пайдалану мен сексеуіл шөп, ағаш, бұта, өсімдіктерінің сақталуына орманның түлеуіне жайылған малдың кері әсерін азайтуға арналған шараларды жобалауға ерекше көңіл бөлінеді. Көшпелі құмдардың тұрақтануына шаралар белгіленеді.
204. Шөлді және тоғайлы ормандардағы орман орналастырудың қосымша ерекшеліктері бірінші орман орналастыру кеңесімен нақтыланады.
Параграф 3. Санитарлық-гигиеналық және сауықтыру функцияларын
орындайтын орман қоры аумақтары
205. Аталған орман қорына: елді мекендер мен емдеу-сауықтыру мекемелерінің жасыл аймағы, қала ормандары және орман паркі жатқызылады.
206. Осы аумақтағы орман қоры функционалды аймақтарға бөлінеді: еркін демалыс, серуендеу, жануарлар дүниесінің тыныштығы, тарихи, ғылыми-тарихи және тағы басқалары.
Аумақтың функционалдық бөлінуі мен рекреациялық мүмкіндігін анықтау оған келіп кетушілердің мәліметтерінің негізінде жүргізіледі.
207. Еркін демалу аймақтарында орман қорының ландшафтты таксациясын жүргізу кезінде әр телімнің ландшафт типі (көрінісін), рекреациялық, санитарлық-гигиеналық және эстетикалық құндылығы алқаағаштардың деградациясы мен төзімділігінің дәрежесі анықталады. Осымен қатар, өскіндері мен орман астары жамылғысына сипаттама беріледі. Алқаағаштардың барлық жас топтары үшін әр бір құраушы тұқымының орташа биіктік пен диаметр көрсетіледі.
Ландшафтты таксация көрсеткіштері таксациялық телімдердің қосымша ерекшеленуі үшін қажет.
Орманды таксациялау кезінде функционалды аймақтарда демалушылар жиі баратын жерге рекреациялық маршруттар және көрінісі керемет жерлерде көру алаңшаларын, ал жалпы демалу орындарында көркейту шараларын жобалау үшін жол тармақтары мен кіші архитектуралық пішіндердің жағдайына сипаттама беріледі.
208. Демалушылардың жиі баратын жерлерінде, трасса бойындағы рекреациялық бағыттар мен демалушылардың көп жүретін жолдарындағы орман жолақтарында, бар ұсыныстар мен зерттеулерді пайдаланып, аумақтың эстетикалық қасиетін арттыруға бағытталған жобалау шараларының негізі болатын ландшафт түрінің оптималды қатынасы анықталады.
209. Демалуға арналған барлық мемлекеттік орман қоры санатындағы орман шаруашылық шаралары санитарлық-гигиеналық, эстетикалық қасиетін және алқаағаштардың биологиялық тұрақтылығын сақтауға, орман ортасының деградациясын болдырмауға, көркем ландшафттардың және орман пайдаланулардың рекреациялық жағдайын жақсартуға бағытталып арналуы керек.

210. В указанных категориях ГЛФ хозяйственные мероприятия направляются, в основном, на формирование стабильной лесной среды путем выращивания высокопродуктивных, здоровых насаждений, обладающих высокими защитными свойствами, повышенной фитонцидностью и газоустойчивостью.
211.Особенности лесоустройства указанных территорий регламентируются действующими рекомендациями по рубкам формирования ландшафтов и уточняются первым лесоустроительным совещанием.
Параграф 4. Лесной фонд особо охраняемых природных территорий
212. К лесам особо охраняемых природных территорий относятся земли лесного фонда специального целевого назначения с правовым режимом особой охраны и регулируемым режимом хозяйственной деятельности, имеющие особую экологическую, научную, культурную и хозяйственную ценность
Основными из них являются: государственные природные заповедники (включая биосферные и заповедники – сепортеры); государственные национальные природные парки; государственные природные резерваты; государственные природные парки; государственные заповедные зоны; участки леса, имеющие научное значение, включая лесные генетические резерваты; государственные лесные памятники природы; особо ценные лесные массивы; орехопромысловые зоны; лесоплодовые насаждения, субальпийские леса.
213. Цели, задачи и режим ведения хозяйства в лесах особо охраняемых природных территорий определяются соответствующими положениями, которые утверждаются в установленном порядке.
С учетом их целевого назначения при лесоустройстве дается подробное описание всех флористических компонентов лесных сообществ, закладываются постоянные пробные площади для изучения развития биогеоценозов во времени, проводится детальный анализ нарушений установленного режима, характера проведенных научно-исследовательских работ, бонитировка кормовых угодий для обитающей фауны и другие.
214. Режим охраны, организация научной деятельности и использование лесов особо охраняемых природных территорий в культурно – просветительских, научных, туристских и других целях осуществляется в соответствии Законом Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях".
215. Назначаемые при лесоустройстве лесохозяйственные мероприятия направляются на сохранение природных комплексов и их восстановление в случаях их нарушения антропогенными воздействиями или стихийными бедствиями.
216. Лесоустройство лесов особо охраняемых природных территорий проводится в соответствии с их целевым назначением и функциональным зонированием. Конкретизация лесоустроительных работ определяется первым лесоустроительным совещанием.

210. Көрсетілген мемлекеттік орман қоры санаттарындағы шаруашылық шаралар негізінен қорғаныш қасиеттері күшті, фитонцидті деңгейі жоғары және газға төзімді, өнімі жоғары, сау алқаағаштарды өсіру арқылы орман ортасының біркелкі қалыптасуына бағытталған.
211. Аталған аумақтарда орман орналастыру жұмыстарының ерекшеліктері ландшафттарды қалыптастыру үшін кесу жөніндегі нұсқаулармен реттеледі және бірінші орман орналастыру кеңесімен нақтыланады.
Параграф 4. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың орман қоры
212. Ерекше қорғалатын табиғи орман аумақтарына арнайы мақсатта белгіленген орман қоры жерлерінің ерекше қорғау тәртібі және шаруашылықты жүргізу тәртібі реттеулі экологиялық, ғылыми, мәдени және шаруашылық құндылығы ерекше ормандар жатқызылады.
Олардың негізгілері мыналар:
мемлекеттік табиғи қорықтар (биосфералық және сепортер – қорықтарын қосқанда); мемлекеттік ұлттық табиғи парктер; мемлекеттік табиғи резерваттар; мемлекеттік табиғи парктер; мемлекеттік қорық аймақтары; орманның гендік резерваттарын қоса, ғылыми маңызы бар орман учаскелері; мемлекеттік табиғи орман ескерткіштері; аса құнды орман алқабы; жаңғақ кәсіпшілігі аймақтары; жемісті орман алқаағаштары, аса биік тау ормандары.
213. Ерекше қорғалатын аумақтардағы ормандарда шаруашылықты жүргізу мақсаты және ережесі белгілі тәртіппен қабылданған нұсқаулар бойынша анықталады.
Орман орналастыру кезінде пайдалану мақсатын есепке ала отырып, ормандағы ортаның флористикалық компоненттерінің сипаттамасы беріледі, биогеоценоздардың уақыты бойынша дамуын бақылау үшін сынақ алаңы салынады, өткізілген ғылыми зерттеу жұмыстарының сипаты мен бекітілген ережелердің бұзылуына талдау жүргізіледі, жануарлар дүниесі тіршілігіне керек қоректі жерлердің бонитировкасы жүргізіледі.
214. Қорғау тәртібі, ғылыми жұмыстарды ұйымдастыру және басқа да ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы ормандарды мәдени – ағарту, ғылыми, туристік және басқа да мақсатта пайдалану "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
215. Орман орналастыру кезінде белгіленген орман шаруашылық шаралары табиғи кешеннің сақталуына және антропогендік әсерден немесе табиғи апаттан бүлінген жағдайда қалпына келтірілуіне бағытталған.
216. Орман орналастыру жұмыстары ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы ормандардың атқаратын міндеті мен функционалдық аймақтарға бөлінуіне байланысты. Орман орналастыру жұмыстарының нақтылануы бірінші орман орналастыру кеңесінде анықталады.

217. При лесоустройстве памятников природы дается характеристика их состояния на момент таксации, оценивается соблюдение установленного для памятников режима их содержания и использования, а также определяются мероприятия по обеспечению сохранности и долговечности растительности на их территориях.
218. К участкам, имеющим научное значение, относится часть земель лесного фонда, находящегося во владении лесных научных и учебных организаций и опытных хозяйств, где сосредоточена основная масса постоянных пробных площадей и других опытных участков, являющихся объектами систематических научных и экспериментальных исследований на длительную перспективу.
Особенности проведения полевых лесоустроительных работ в этих лесах, исходя из их назначения и выполняемой в них тематикой экспериментальных работ и научных исследований, уточняются первым лесоустроительным совещанием.
При анализе информации о хозяйственной деятельности за прошедший ревизионный период детально изучается характер и объемы научно-исследовательских и опытно-производственных работ. На основе анализа этих материалов и натурных наблюдений дается оценка результативности проведенных исследований.
Лесоустройство этих объектов направляется на сохранение и, в случае необходимости, восстановление мемориального (исторического) ландшафтного облика лесных массивов. Территория лесных массивов разделяется на однородные в мемориальном отношении ландшафтные участки. В них проводится ландшафтная таксация, лесопатологическое обследование, детально изучается состояние насаждений.
219. К особо ценным лесным массивам относятся территории, занятые уникальными по породному составу насаждениями и выполняющие важные защитные функции в сложных природных условиях.
При назначении лесохозяйственных мероприятий особо тщательно анализируется сохранение лесорастительных природных комплексов и их быстрейшее восстановление в случаях нарушения их антропогенными воздействиями или стихийными бедствиями.
Особенности лесоустроительных работ уточняются первым лесоустроительным совещанием.
Параграф 5. Государственные защитные лесные полосы
220. Государственные защитные лесные полосы выделяются в самостоятельную категорию ГЛФ согласно подпункту 2) пункта 2 статьи 44 Лесного кодекса Республики Казахстан. Отнесение государственного лесного фонда к категориям, а также перевод из одной категории в другую производятся Правительством Республики Казахстан согласно пункту 2 статьи 45 Лесного кодекса.
Эта категория ГЛФ характеризуется значительным разнообразием и экстремальностью лесорастительных условий, полосным размещением древесно-кустарниковой растительности и многочисленностью видового состава деревьев и кустарников, их сравнительно небольшой долговечностью.
Инвентаризация государственных защитных лесных полос, наряду с определением показателей их таксационной характеристики, предусматривает оценку лесомелиоративного состояния насаждений и разработку на ее основе комплекса мероприятий по продлению их жизненного цикла (срока эксплуатации).
Полоса разбивается на кварталы площадью 50 (пятьдесят) –
100 (сто) гектар, с границами по естественным разрывам или прорубленным просекам.

217. Табиғи ескерткіштердегі орман орналастыру жұмыстарын жүргізгенде олардың қазіргі жағдайларының сипаттамасы, ескерткіштерге белгіленген тәртіптің орындалуы, оның күтілуі мен пайдаланылуы, оған қоса сақталуы және аумақтағы өсімдіктер тіршілігінің ұзақтығын қамтамасыз ету шаралары анықталады.
218. Ғылыми маңызы бар орман учаскелеріне ғылыми және оқу орындары мен тәжірибелі шаруашылықтарға бағынышты орман қоры жерлерінің бөлігі жатады. Олар тұрақты сынақ алаңдары мен басқа да тәжірибе учаскелерінің көбісі орналасқан жүйелі ғылыми және эксперименталды зерттеулер объектісі болып табылады.
Бұл ормандардағы далалық орман орналастыру жұмыстарын жүргізу ерекшеліктері белгіленген және орындалатын эксперименталды жұмыстар мен ғылыми зерттеулердің тақырыбына байланысты бірінші орман орналастыру кеңесінде анықталады.
Өткен тексеру кезеңіндегі шаруашылық қызметінің ақпаратын талдау кезінде ғылыми-зерттеу және тәжірибелік өндіріс жұмыстарының сипаттамасы мен көлемі зерттеледі. Осы құжаттар мен бақылауларды талдау негізінде зерттеу жұмыстарының нәтижесі бағаланады.
Осы объектілерде орман орналастыру жұмыстары орман алқабының сақталуы мен тарихи ландшафтты көрінісін қалпына келтіруге бағытталады. Орман алқабының аумағы тарихи қатынасы бойынша біркелкі ландшафтты учаскелерге бөлінеді. Оларда ландшафтты таксация, орман патологиялық зерттеулер, алқаағаштардың жағдайын зерттеп тану жүргізіледі.
219. Аса құнды орман алқабына тұқымдылар құрамы бойынша бірегей және күрделі табиғи жағдайда маңызды қорғаныштық функцияларын атқаратын алқаағаштар аумағы жатады.
Орман орналастыру белгілеген орман шаруашылық шаралары табиғи орман өсімдіктері жиынтығының сақталуына және олардың антропогендік әсерден немесе табиғи апаттан кейін тез қалпына келтірілуіне бағытталған.
Орман орналастыру жұмыстарының ерекшеліктері бірінші орман орналастыру кеңесімен реттеледі.
Параграф 5. Мемлекеттік қорғаныштық орман жолақтары
220. Мемлекеттік қорғаныштық орман жолақтары Орман кодексінің 44-бабы 2-тармағы 2) тармақшасына сәйкес өз алдына МОҚ санаттарына бөлінеді. Мемлекеттік орман қорының санаттарына қосу, сонымен қатар бір санаттан екінші санатқа ауыстыру Орман кодексінің 45-бабы 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметімен жүзеге асырылады.
Бұл мемлекеттік орман қоры санаты айтарлықтай әртүрлілігімен, орман өсіру жағдайының экстрималдылығымен, ағаш-бұта өсімдіктерінің жолақты орналасуымен, ағаш пен бұталылардың түр құрамының көптігімен және олардың қысқа өміршеңдігімен сипатталады.
Мемлекеттік қорғаныш орман жолақтарын түгендеу кезінде таксациялық сипаттама көрсеткіштерінің анықталуы мен бірге алқаағаштардың орман мелиоративтік жағдайын бағалау және циклін ұзарту үшін жүйелі шараларды зерттеу қарастырылады. Жолақтар ауданы 50-100 (елу-жүз) гектар орамдарға бөлінеді. Шекаралары ретінде кесілген межелер немесе табиғи соқпақтар алынады.

221. Неоднородные участки государственных защитных лесных полос разделяются на выделы по их конструкции, типу и способу посадки, составу или схеме смешения, происхождению, форме, возрасту, высоте и степени сомкнутости крон. Минимальный размер выдела, занятого деревьями и кустарниками - 0,1 гектар.
222. Для детального изучения современного состояния насаждений и демонстрации приемов лесоводственного ухода за ними закладываются пробные площадки (показательные участки).
223. Особенности лесоустройства государственных защитных лесных полос уточняются первым лесоустроительным совещанием.
Параграф 6. Лесоохотничьи хозяйства
224. Лесоустройство земель лесного фонда, на которых организованы лесоохотничьи хозяйства, проводится в соответствии с требованиями настоящей Инструкции.
Дополнительные особенности лесоустройства территорий, переданных в аренду охотхозяйствам, уточняются на первом лесоустроительном совещании.
225. Вопросы охотничьей деятельности лесоохотничьих хозяйств, вытекающие из их целевого назначения, решаются при охотоустройстве, которое является самостоятельным видом работ, отдельно финансируется и выполняется в соответствии с действующими методическими указаниями по проведению внутрихозяйственного охотоустройства.
Параграф 7. Леса частного лесного фонда
226. К частному лесному фонду относятся леса искусственного происхождения, агролесомелиоративные насаждения, плантационные насаждения специального назначения шириной десять метров и более, площадью более 0,05 гектара, созданные за счет средств физических и негосударственных юридических лиц на землях, предоставленных им в частную собственность или долгосрочное землепользование в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан, с целевым назначением для лесоразведения.
227. Частный лесной фонд представляется только лесными угодьями.
228. Первое и второе лесоустроительные совещания проводятся в государственных учреждениях лесного хозяйства с присутствием представителя территориального органа.
229 Лесные участки, подлежащие лесоустройству, и их границы определяются на основе планов внутрихозяйственного землеустройства, наносятся на выкопировки, которые заверяются районными территориальными органами по управлению земельными ресурсами. Организация территории и технология работ определяются первым лесоустроительным совещанием.
В относительно крупных лесных массивах производится разрубка квартальных просек и установка квартальных столбов. Размеры кварталов принимаются по согласованию с заказчиком.
Из мелких участков формируются сборные кварталы, которые обозначаются в натуре двумя – тремя квартальными столбами, устанавливаемыми на проезжих дорогах или в иных наиболее приметных местах.

221. Мемлекеттік қорғаныш орман жолақтарындағы біркелкі емес учаскелердегі телімдер, олардың конструкциясы, типі мен отырғызу тәсілі, құрамы немесе орналасу схемасы, шығу тегі, пішіні, жасы, биіктігі мен ағаш басының жанасуына байланысты бөлінеді. Ағаш пен бұталары бар телімдердің минималды размері 0,1 гектар.
222. Алқаағаштардың қазіргі жағдайы мен орман шаруашылығының күтіп-баптау әдістерін көрсетуге арналған зерттеулер үшін сынақ алаңдары салынады (үлгі алаңдар).
223. Мемлекеттік қорғаныш орман жолақтарындағы орман орналастыру жұмыстарының ерекшеліктері бірінші орман орналастыру кеңесімен реттеледі.
Параграф 6. Орман аңшылық шаруашылықтары
224. Орман аңшылық шаруашылықтары ұйымдастырылған орман қоры жерлеріндегі орман орналастыру жұмыстары осы Нұсқаулар талабына сәйкес жүргізіледі.
Орман орналастыру жұмыстарының қосымша ерекшеліктері, аң шаруашылығына жалға берілген аудандар бірінші орман орналастыру кеңесінде нақтыланады.
225. Орман аңшылық шаруашылығындағы аң аулау іс әрекеті туралы мәселе аңшылық шаруашылығын орналастыру кезінде шешіледі.
Өзі жеке жұмыс болғандықтан бөлек қаржыланады және шаруашылықтың ішіндегі аңшылық шаруашылығын орналастыру жұмыстары белгіленген арнайы нұсқауларға сәйкес жүргізіледі.
Параграф 7. Жекеменшік орман қоры ормандары
226. Жекеменшік орман қорына төмендегідей ормандар жатады: Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес ұзақ мерзімді пайдалануға немесе меншікке берілген жерлердегі жеке және мемлекеттік емес заңды тұлғалардың қаржысына егілген агромелиоративтік алқаағаштар, ені 10 метр, және одан да көп, ауданы 0,05 гектардан жоғары арнайы мақсаттағы плантациялық орман екпелері және агроорманмелиоративтік алқаағаштар.
Орман өсіру мақсатында олар жеке қожалыққа немесе Жер кодексіне сәйкес ұзақ мерзімді пайдалануға беріледі.
227. Жекеше орман қоры тек орманды жерлер ғана болады.
228. Бірінші және екінші техникалық кеңестер облыс әкімшіліктерінің құрылымдық орман бөлімшелерінде аймақтық органның өкілінің қатысуымен өткізіледі.
229. Орман орналастыруға белгіленетін орманды жерлер және олардың шекаралары ішкі шаруашылықтың жер орналастыру планы бойынша анықталады да көшірме түрінде түсіріледі. Ол жер ресурстары басқармасының аудандық аймақтық органымен расталады. Аумақты ұйымдастыру және жұмыс технологиясы бірінші орман орналастыру кеңесінде анықталады.
Үлкен орман алқаптарында орам соқпақтары кесіліп, орам діңгектерін орнату жұмыстары жүргізіледі. Орам көлемі тапсырыс берушінің келісімі бойынша бекітіледі.
Кішігірім орман алаптарынан құрама орамдар құрылады. Олар жол немесе басқа да ерекше көзге түсетін жерлерге қойылған екі - үш орам діңгектері арқылы белгіленеді.

230. При таксации лесов частного лесного фонда используются те же таксационные нормативы, что и при лесоустройстве государственного лесного фонда.
Параграф 8. Кедровые насаждения
231. Целями лесоустроительных работ в кедровых лесах (орехопромысловых зонах) являются:
1) выявление кедровников, имеющих, в основном, водоохранно-защитное, селекционно-семенное значение;
2) выявление не покрытых лесом угодий, пригодных по лесорастительным условиям для воспроизводства кедровников;
3) разработка мероприятий, обеспечивающих использование ресурсов и полезных свойств кедровников, их воспроизводство.
232. К кедровникам относятся насаждения всех возрастных групп с долей участия в составе древостоев кедра сибирского от 3 (трех) единиц и более.
233. Древостои производных типов леса с наличием второго яруса или подроста кедра всех групп возраста в количестве, обеспечивающем формирование продуктивных кедровников, выделяются в отдельные выделы.
234. В кедровых насаждениях более детально изучается ведение лесного хозяйства за прошедший ревизионный период. Определяется качество лесоводственных мер ухода за кедром и их эффективность.
235. При лесоустройстве производится оценка плодоношения кедровых насаждений. Изучается влияние проводимых мероприятий, а также методов заготовки кедрового ореха на состояние кедровых древостоев, выявляются изменения объемов заготовки кедрового ореха по годам организациями и населением.
236. Особенности проведения лесоустроительных работ уточняются на первом лесоустроительном совещании.
Параграф 9. Дубовые насаждения
237. При таксации дубовых насаждений особое внимание обращается на правильное отнесение их к высокоствольному или низкоствольному хозяйствам с учетом их происхождения. К высокоствольному относятся насаждения семенного происхождения, к низкоствольному – порослевого происхождения.
238. Дуб считается преобладающей породой при доле его участии в составе насаждения 4 (четыре) единицы и более во всех возрастных группах, кроме молодняков (в молодняках 3 (три) единицы и более).
239. При таксации выявляются наиболее производительные насаждения дуба первого класса товарности и отдельные "плюсовые" деревья с хорошей формой ствола без морозобоин и других пороков для получения семенного материала с высокими генетическими свойствами.
240. Одновременно с таксацией насаждений определяется их лесопатологическое состояние. При наличии очагов дубового и непарного шелкопрядов, дубовой листовертки назначается специальное лесопатологическое обследование.
241. При таксации дубовых насаждений применяются те же нормативы, что и при лесоустройстве государственного лесного фонда.

230. Жекеменшікті орман қорын таксациялауда да мемлекеттің орман қорын орналастырудағы нормалар пайдаланылады.
Параграф 8. Самырсын алқаағаштары
231. Самырсын ормандарында орман орналастыру жұмыстарының мақсаты мыналар (жаңғақ кәсіпшілік аймақ);
1) самырсын ормандарындағы су қорғау - селекциялық - тұқымдық саласы мақсатындағы ормандарды анықтау;
2) ормансыз жерлердің және орман өсіру мүмкіндіктері бар жерлерде самырсын ормандарын қайта қалпына келтіруге жарамды жерлерді анықтау;
3) самырсын ресурстарының және пайдалы қасиеттерінің пайдаланылуын, сондай-ақ ұдайы өндірілуін қамтамасыз ететін шараларды белгілеу.
232. Самырсынға барлық топ жасындағы алқаағаштар және құрамында сібір самырсыны 3 бірліктен немесе оданда көп болған алқаағаштар кіреді.
233. Туынды типті, өнімділігі жоғары самырсын ормандарының құрылуын қамтамасыз ететін барлық жас топтарындағы самырсын өскіні немесе екінші қабаты бар ормандар жеке телімдерге бөлінеді.
234. Самырсын алқаағаштарында өткен тексеру кезеңіндегі орман шаруашылығының жүргізілуі мұқият зерттеледі. Самырсын ағаштарында орманды күту жұмыстарының жүргізілу сапасы мен олардың нәтижелері анықталады.
235. Орман орналастыру кезінде самырсын алқаағаштарының жемістенуіне баға беріледі. Жүргізілетін іс-шаралардың әсері бақылауға алынады, сондай-ақ самырсын сүрекдіңіне байланысты жаңғақ дайындау тәсілдері қолданылады. Жыл сайын жергілікті тұрғындар мен мекемелердің самырсын жаңғағын дайындау көлемі анықталады.
236. Орман орналастыру жұмыстарын жүргізу ерекшеліктері бірінші орман орналастыру кеңесінде нақтыланады.
Параграф 9. Емен алқаағаштары
237. Емен алқаағаштарына баға бергенде биік немесе аласа діңділерге жатқызылуына, сондай-ақ олардың қалыптасуына көп көңіл бөлінеді. Биік діңді алқаағаштарға тұқым арқылы өскен ағаштар, қысқа діңділерге – балақ шыбықтан өсетіндер жатқызылады.
238. Барлық жас топтарында балаусалардан басқа, құрамында емен 4 (төрт) бірлік не оданда көп болса, ол басым тұқым болып саналады, ал жас ағаштарда 3 (үш) бірлік не одан жоғары болады.
239. Орманды таксациялау кезінде өнімділігі жоғары бірінші класс тауарлық алқаағаштар және плюстік, жақсы діңді, ауруы жоқ ағаш жоғары генетикалық тұқым алу үшін анықталады.
240. Таксациямен бірге алқаағаштардың орман патологиялық жағдайы да анықталады. Егер зиянкестер ошағы табылған жағдайда арнайы орман патологиялық тексеру жұмыстары белгіленеді.
241. Емен алқаағаштарын таксациялауда да сол барлық орман қорында пайдаланылатын орман орналастыру нормалары қабылданады.

Параграф 10. Лесоплодовые насаждения и кустарники
242. Плодово-ягодные насаждения на территории Республики Казахстан представлены яблоней, абрикосом, грушей, боярышником, рябиной, черемухой и другими плодово-ягодными насаждениями. Плодовые кустарники – смородиной, облепихой, барбарисом, малиной, фисташкой, алычой, терном, шиповником, вишней и другими.
243. Плодово-ягодные насаждения и кустарники делятся на искусственно созданные (культурные) и естественные (дикорастущие). Они образовывают верхний полог насаждения с осиной, реже с березой, а по поймам рек – с тополем.
Плодовые кустарники образовывают различные по составу и полноте заросли или произрастать под пологом насаждений.
Из дикорастущих плодовых древесных насаждений наибольшую площадь занимает яблоня Сиверса.
244. Целью лесоустроительных работ в плодово-ягодных насаждениях и кустарниках является:
1) выявление площадей, занятых культурными и плодово-ягодными дикорастущими породами;
2) учет не покрытых лесом угодий, на которых возможно создание садов и плантаций;
3) определение урожайности плодов и ягод.
245. При таксации плодово-ягодных насаждений и кустарников, кроме общих таксационных показателей, в каждом выделе определяется дополнительно:
1) число растущих деревьев или кустов на одном гектаре;
2) количество плодоносящих экземпляров в процентах к общему числу.
246. Состав плодово-ягодных древостоев устанавливается не по запасу, а по площади сечений древесных стволов, участвующих в образовании полога.
247. Полнота плодово-ягодных кустарников определяется по степени сомкнутости полога, а состав – по доле участия их в общем пологе.
К плодово-ягодным, в зоне промышленных заготовок, относятся насаждения и кустарники при доле их участия в составе от 3 (трех) единиц и более, во всех остальных случаях 5 (пять) единиц и более, кроме пункта 118 настоящей Инструкции.
248. При лесоустройстве плодово-ягодных насаждений производится изучение их плодоношения. В этих целях закладываются пробные площади в типичных древостоях на склонах различных экспозиций, на разных высотах над уровнем моря, в различных полнотах.
При закладке пробных площадей, кроме обычных измерений, необходимо определять диаметры проекций крон в двух взаимоперпендикулярных направлениях, распределять стволы по группам развития крон и определять степень плодоношения.
249. При таксации плодово-ягодных насаждений и кустарников, кроме вышеуказанных особенностей, применяются те же нормативы, что и при обычном лесоустройстве.
Параграф 11. Лесоустройство по оценке состояния биоразнообразия
на землях государственного лесного фонда

Параграф 10. Орман - жеміс ағаштары және бұталар
242. Казақстан Республикасы аумағында төмендегідей жеміс-жидек алқаағаштары өседі: алма, өрік, алмұрт, долана, шетен, мойыл және тағы басқалары. Бұталы жеміс ағаштары: бөріқарақат, қарақат, шырғанақ, таңқурай, пісте, алша, шие, итмұрын және тағы басқа бұл аймаққа тән жеміс-жидек ағаштары.
243. Жеміс - жидек алқаағаштары және бұталар екпелі (жасанды жолмен) немесе табиғи (жабайы) болып бөлінеді. Олар жоғары қатардағы алқаағаштармен (көктерек, сирек қайың) бірге өседі, ал су жайылмадағылар терекпен бірге өседі.
Жемісті бұталар әртүрлі құрылымы мен толымдылығына байланысты орман астарында өседі.
Жабайы өсетін сүрекдіңді алқаағаштардың ішінде сиверс алмасы басым болып табылады.
244. Жеміс – жидек алқаағаштары мен бұталардағы орман орналастыру жұмыстарының негізгі мақсаттары мыналар:
1) жабайы және екпе жеміс тұқымдыларымен қамтылған жерлердің ауданын анықтау;
2) бақ немесе орман екпелерін егетін орманмен қамтылмаған орманды жерлерді есепке алу;
3) жеміс – жидектің өнімділігін анықтау.
245. Жеміс – жидекті алқаағаштар мен бұталардың жалпы таксациялық көрсеткіші мен бірге әр телімге қосымша мыналар анықталады:
1) бір гектардағы ағаштар мен бұталардың өсу саны;
2) жалпы санының ішіндегі жеміс беретін түрлердің жалпы пайызы.
246. Жеміс – жидекті сүрекдіңнің құрамы қоры бойынша емес, орман астарындағы сүрекдіңнің ауданы бойынша анықталады.
247. Жеміс – жидек бұталарының толымдығы орман қолтығының бірігу деңгейі бойынша анықталады, ал құрамы солардың үлесі арқылы анықталады. Жеміс – жидек алқаағаштары мен бұталарының құрамындағы үлесі 3 (үш) бірліктен немесе оданда көп болса, олар өндірістік дайындау аймағында жемістілерге жатқызылады, басқа барлық жағдайда 5 (бес) бірлік және одан көп (Нұсқаудың 118-тармағынан басқа).
248. Орман орналастыру кезінде жеміс – жидек алқаағаштарының жемістенуі зерттеледі. Осы мақсатта теңіз деңгейінен түрлі биіктіктегі ағаштардың орналасуы мен түрлі толымдылығына байланысты байқау алаңдары салынады.
Сынақ алаңдарын салу кезінде әдеттегі өлшеулермен бірге ұшар басы проекциясының диаметрі мен жемістену деңгейі анықталады және діңдер даму топтары бойынша бөлінеді.
249. Жеміс – жидек алқаағаштары мен бұталарын таксациялауда жоғарыда көрсетілген ерекшеліктерімен бірге әдеттегі орман орналастыру нормалары қолданылады.
Параграф 11. Мемлекеттік орман қоры жерлеріндегі биологиялық
әртүрлілігінің жағдайын бағалау бойынша орман орналастыру

250. Целью такого лесоустройства является изучение и разработка мероприятий по созданию экологической безопасности в окружающей среде, по сохранению растительного биоразнообразия, приумножению и рациональному использованию природных биологических сообществ.
251. Отличительной особенностью данного лесоустройства является описание всего присутствующего на выделе биоразнообразия по видовому составу не только древесных, но и кустарниковых пород, а в необходимых случаях и травянистой растительности, и, соответственно, разработка всех мероприятий по видовому составу.
252. Лесоустройство проводится с учетом требований настоящей Инструкции с уточнением работ первым лесоустроительным совещанием.
Параграф 12. Лесоустройство защитных насаждениях на полосах
отвода железных и автомобильных дорог
253. Насаждения на полосах отвода железных и автомобильных дорог (далее – насаждения на полосах отвода) выделяются в самостоятельную категорию ГЛФ, поглощение их другими категориями ГЛФ недопускается.
Насаждения на полосах отвода представляют собой искусственные насаждения (защитные лесные полосы), выполняющие функции защиты железнодорожных и автомобильных магистралей от ветров, снежных и песчаных заносов. По ведомственной принадлежности насаждения на полосах отвода относятся к Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
При лесоустройстве насаждений на полосах отвода производится распределение по категориям угодий в пределах отведенных участков, определяются все таксационные показатели выделов, дается полная характеристика лесного фонда, производится оценка состояния насаждений, их жизнестойкость и способность выполнять назначенные им защитные функции.
На основе полученных данных о состоянии насаждений определяется необходимость в проведении мероприятий, направленных на сохранение и восстановление их защитных функции, продление их жизненного цикла (срока эксплуатации).
Заказчику предоставляются материалы:
1) пояснительная записка, включающая описание лесорастительных условий района (области) и характеристику лесного фонда;
2) таксационные описания на участки лесного фонда;
3) плановые материалы, состоящие из планов насаждений железнодорожных (автомобильных) полос, карты-схемы.
Раздел 2. Камеральные работы
1. Общие положение
Параграф 1. Определение лесоустроительного проекта.
Состав и качество разрабатываемых документов
254. Для лесовладельцев по результатам проведенных на их территориях полевых лесоустроительных работ и соответствующей камеральной обработки полевых материалов, составляется лесоустроительный проект, в котором приводится комплексная оценка ведения лесного хозяйства и пользования лесным фондом за прошедший ревизионный период, разрабатывается система лесохозяйственных мероприятий по воспроизводству лесов и лесопользованию, обеспечивающих, наряду с изъятием древесных запасов и других полезностей, охрану и защиту лесов от вредителей и болезней, повышение их продуктивности и качественное улучшение структуры и методов ведения лесного хозяйства в предстоящем ревизионном периоде.
Лесоустроительный проект состоит:

250. Қоршаған ортаның экологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету, өсімдіктердің биологиялық әртүрлілігін сақтау, табиғи биологиялық ресурстарын көбейту және тиімді пайдалану осы орман орналастырудың негізгі мақсаты болып табылады.
251. Телімдегі ағаш және бұта тұқымдылары биоәртүрлілігінің, ал қажет болған жағдайда, шөп өсімдіктерінің түрлік құрамының сипаттамасын дайындау және түрлік құрамы бойынша тиісті шараларды белгілеу - орман орналастырудың негізгі ерекшелігі болып есептеледі.
252. Орман орналастыру осы Нұсқауға сәйкес жүргізіледі, бірақ жұмыстар бірінші орман орналастыру кеңесінде нақтыланады.
Параграф 12. Темір жолдар мен автомобиль жолдарының бөліп
берілген қорғаныштық алқаағаштарда орман орналастыру
253. Темір жолдар мен автомобиль жолдарының бөліп берілген қорғаныштық алқаағаштары темір жолдар мен автомобиль жолдарын желден, қар және құм үйінділерінен қорғау функцияларын атқарады. Мемлекеттік орман қоры болғанымен, олар мәнісінде темір жол мен автокөліктер қозғалысының қауіпсіздігі үшін қызмет ететін инженерлік құрылыс болып табылады. Ведомстволық бағыныстылығы бойынша бөлінген жолақтардағы алқаағашатар Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігіне жатады.
Бөлінген жолақтардағы алқаағаштарда орман орналастыру кезінде бөліп берілген учаскелер шегінде жер санаттары бойынша бөледі, барлық таксациялық көрсеткіштер анықталады, орман қорының толық сипаттамасы, оның жай-күйі мен құрылымы беріледі.
Тапсырыс берушіге берілетін материалдар:
1) орман қорының сипаттамасы мен ауданның (облыстың) орман өсу жағдайының сипаттамасы бар түсіндірме жазба;
2) таксациялық сипаттама;
3) темір жол (автомобиль) жолақтарындағы алқаағаштар планынан тұратын, пландық материалдар, карта-схемалар.
2 Бөлім. Камералдық жұмыстар
1. Жалпы қағидалар
Параграф 1. Орман орналастыру жобасының сипаттамасы.
Құжаттардың құрамы мен сапасы
254. Аумақтарында далалық орман орналастыру жұмыстары жүргізілген орман иеленушілері үшін материалдарды камералдық өңдеу нәтижелері бойынша орман орналастыру жобасы құрастырылады. Онда өткен тексеру кезеңіндегі орман шаруашылығын жүргізу мен орман қорын пайдалануға баға беріледі, орман пайдалану мен орманды ұдайы өндіру бойынша орман шаруашылық шаралар жүйесі жасалады. Бұл шараларда ағаш қорлары мен басқа да құндылықтарды алумен қатар орманды зиянкестер мен аурулардан қорғау, олардың өнімділігі мен құрылымын, алдағы тексеру кезеңіндегі орман шаруашылығын жүргізу әдістерін жақсарту қарастырылады.
Орман орналастыру жобасының құрамы:

1) том 1 –пояснительная записка к лесоустроительному проекту согласно приложению 23 к настоящей Инструкции;
2) том 2 – книга 1 –характеристика участков государственного лесного фонда;
3) книга 2 – лесохозяйственные мероприятия на предстоящий ревизионный период;
4) том 3 –таксационные описания;
5) том 4 – характеристика участков ГЛФ и проектируемые лесохозяйственные мероприятия по лесничествам;
6) комплект лесных карт различного назначения.
Основные положения организации и ведения лесного хозяйства в области.
255. Основные положения разрабатываются лесоустроительной организацией по специальной программе согласно приложению 6 к Инструкции проведения лесоустройства и утверждаются территориальными органами при их составлении по области и являются составной частью разрабатываемых лесоустроительных проектов, на которые в пояснительных записках делается соответствующая ссылка.
256. После завершения разработки лесоустроительных проектов по всем лесовладельцам, находящимся в области, составляется сводный лесоустроительный проект по области согласно приложению 24 к Инструкции проведения лесоустройства.
Сводный лесоустроительный проект содержит свод ведомостей и таблиц, характеризующих лесной фонд и объемы запроектированных лесохозяйственных мероприятий в разрезе лесовладельцев и в целом по области.
К сводному лесоустроительному проекту прилагается карта – схема лесов области с нанесенными категориями ГЛФ, границами лесовладельцев и квартальной сетью с раскраской укрупненных выделов по преобладающим породам в пределах возрастных групп.
257. Лесоустроительные материалы по лесным учреждениям разрабатываются в соответствии с перечнем изготавливаемых лесоустройительных материалов по лесным учреждениям согласно таблице 13 к приложению 1 к Инструкции проведения лесоустройства, а содержание и порядок брошюровки томов лесоустроительного проекта производится согласно приложению 25 к Инструкции поведения лесоустройства.
Параграф 2. Проведение второго лесоустроительного совещания
и утверждение расчетной лесосеки по главному пользованию
258. Для принятия решения по объемам проектируемых на предстоящий ревизионный период лесохозяйственных мероприятий, после камеральной обработки полевых лесоустроительных материалов, разработчиком лесоустроительного проекта составляется проект протокола второго лесоустроительного совещания по форме согласно приложению 26 к Инструкции проведения лесоустройства.
259. Отпечатанный проект протокола за 15 календарных дней до дня проведения совещания направляется:

1) осы Нұсқаулықтың 23-қосымшасына сәйкес орман орналастыру жобасына түсіндірме жазба – 1 том;
2) мемлекеттік орман қоры учаскелерінің сипаттамасы – 2 том - 1 кітап;
3) алдағы тексеру кезіне арналған орман шаруашылық іс-шаралары – 2 кітап;
4) таксациялық сипаттама – 3 том;
5) МОҚ учаскелерінің сипаттамасы және орманшылықтар бойынша жоспарланған орман шаруашылық іс-шаралар – 4 том;
6) әр түрлі мақсаттағы орман карталарының жиынтығы;
Облыста орман шаруашылығын ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі Негізгі қағидалар.
255. Негізгі қағидаларды орман орналастыру ұйымы Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығының 6-қосымшасына сәйкес арнайы бағдарлама бойынша жасайды және облыс бойынша жасалған жағдайда аумақтық органмен бекітіледі және дайындалатын орман орналастыру жобаларының негізгі құрамы болып табылады, оларға түсіндірме жазбада тиісті сілтемелер жасалады.
256. Орман орналастыру жобалары жасалғаннан кейін облыстағы барлық орман иеленушілері үшін арнайы бағдарлама бойынша Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығының 24-қосымшасына сәйкес облысқа жиынтық орман орналастыру жобасы құрастырылады.
Жиынтық орман орналастыру жобасында орман қорын сипаттайтын кестелер мен ведомостар жиынтығы және орман иеленушілер мен облыс бойынша жобаланған орман шаруашылық шараларының көлемі беріледі.
Жиынтық орман орналастыру жобасына МОҚ санаттары, орман иеленушілердің шекаралары және жас топтары шегінде басым тұқымдылар бойынша боялған телімдері көрсетілген орам жүйесі түсірілген облыстың карта-схемасы қосымша беріледі.
257. Шығарылатын орман орналастыру жобаларына қойылатын талаптар Орман кодексімен және Ережелермен белгіленеді.
Орман мекемелері бойынша орман орналастыру материалдары орман мекемелері бойынша дайындалатын орман орналастыру материалдарының тізіміне сай Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығының 1-қосымшасындағы 13-кестеге сәйкес дайындалады, ал олардың мазмұны мен орман орналастыру жоба томдарын түптеу тәртібі Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығының 25-қосымшасына сәйкес жүргізіледі.
Параграф 2. Екінші орман орналастыру кеңесін жүргізу және
басты пайдалану бойынша есепті кеспеағашты бекіту
258. Орман орналастыру жобасын дайындаушы далалық орман орналастыру материалдарын камералдық өңдегеннен кейін алдағы тексеру кезеңіне жобаланатын орман шаруашылық шараларының көлемі туралы шешім қабылдау үшін Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығының 23-қосымшасына сәйкес екінші орман орналастыру кеңесі хаттамасының жобасын құрастырады.
259. Басып шығарылған хаттаманың жобасы кеңес өткізілетін күнге дейін 15 (он бес) күн қалғанда:

1) по лесным учреждениям, находящимся в ведении уполномоченного органа в области лесного хозяйства:
уполномоченному органу;
областной территориальной инспекции лесного хозяйства и животного мира;
лесовладельцу;
2) по лесным учреждениям, находящимся в коммунальной собственности:
областному управлению природных ресурсов и регулирования природопользования;
областной территориальной инспекции лесного хозяйства и животного мира;
лесовладельцу.
Сноска. Пункт 259 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 30.01.2017 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
260. Место и дату проведения второго лесоустроительного совещания назначают:
1) при нахождении объекта лесоустройства в ведении уполномоченного органа – Уполномоченный орган;
2) при нахождении объекта лесоустройства в ведении областного Управления природных ресурсов и регулирования природопользования - Управление;
3) при нахождении объекта лесоустройства в ведении других министерств и ведомств – вышестоящая организация в подчинении которой находится объект лесоустройства.
261. Совещание проводится под председательством лица – представителя вышестоящей организации, в подчинении которой находится объект лесоустройства.
262. В совещании участвуют представители от:
1) вышестоящей организации в подчинении которой находится объект лесоустройства;
2) областной территориальной инспекции лесного хозяйства и животного мира;
3) областного управления охраны окружающей среды;
4) лесоустроительной организации;
5) лесовладельца;
6) представителей других организации (список определяется председателем совещания).
Сноска. Пункт 262 с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 30.01.2017 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
263. При наличии разногласий по объемам проектируемых лесохозяйственных мероприятий, они согласовываются совещанием, или разработчик лесоустроительного проекта по несогласованным вопросам пишет "особое мнение", которое направляется в вышестоящую организацию, в подчинении которой находится объект лесоустройства.
264. При полном согласии с рекомендациями, приведенными в протоколе второго лесоустроительного совещания, при его предварительном рассмотрении участниками совещания, протокол подписывается председателем совещания без его созыва.
265. Утвержденные вторым лесоустроительным совещанием объемы лесохозяйственных мероприятий и расчетные лесосеки по рубкам главного пользования являются основой для составления пояснительной записки к лесоустроительному проекту.

1) облыстың орман шаруашылығы уәкілетті органының қарамағындағы орман мекемелері бойынша:
уәкілетті органға;
облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясына;
орман иеленушіге;
2) коммуналдық меншік қарамағындағы орман мекемелері бойынша:
облыстық табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасына;
облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясына;
орман иеленушіге жіберіледі.
Ескерту. 259-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.01.2017 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
260. Екінші орман орналастыру кеңесін өткізу күні мен орны белгіленеді:
1) орман орналастыру объектісі өкілетті органның қарамағында болғанда - Өкілетті органда;
2) орман орналастыру объектісі облыстық Табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасында болғанда - Басқармада;
3) орман орналастыру объектісі басқа министрліктер мен ведомстволар қарамағында болғанда – орман орналастыру объектісі бағынатын жоғарғы ұйымда;
261. Кеңес орман орналастыру объектісі бағынатын жоғарғы ұйым өкілінің төрағалығымен жүргізіледі.
262. Кеңеске мына өкілдер қатысады:
1) орман орналастыру объектісі бағынатын жоғарғы ұйымынан;
2) облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциялары;
3) облыстық қоршаған ортаны қорғау басқармасынан;
4) орман орналастыру ұйымынан;
5) орман иеленушілерден;
6) басқа ұйымдар өкілдері (тізімді кеңес төрағасы анықтайды).
Ескерту. 262-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.01.2017 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
263. Жобаланған орманшаруашылық шаралардың көлемдері бойынша келіспеушіліктер болғанда, оларды кеңесте келіседі немесе орман орналастыру жобасын жасаушы келісілмеген сұрақтар бойынша "ерекше пікір" жазады, және оларды орман орналастыру объектісі бағынатын жоғарғы ұйымға жібереді.
264. Екінші орман орналастыру кеңесінің хаттамасында келтірілген ұсыныстарға кеңеске қатысушылар, оны алдын ала қарастырғанда ешқандай ескертулер болмаған жағдайда, хаттамаға кеңес төрағасы кеңес шақырмай-ақ қол қояды.
265. Екінші орман орналастыру кеңесі бекіткен орман шаруашылығы шараларының көлемі және басты пайдалану кесулері бойынша есепті кеспеағаштар орман орналастыру жобасының түсіндірме жобасын құрастыру үшін негіз болып табылады.

266. Принятые вторым лесоустроительным совещанием объемы расчетных лесосек по рубкам главного пользования, лесоустроительной организацией оформляются в установленном порядке и направляются в уполномоченный орган для утверждения.
267. Все лесохозяйственные мероприятия разрабатываются с определением ежегодных объемов работ на весь ревизионный период, который начинается с 1 (первого) января года, следующего за годом проведения полевых лесоустроительных работ.
Параграф 3. Порядок сдачи и ввода в действие
лесоустроительного проекта
268. Все материалы, изготовляемые лесоустроительной организацией при разработке лесоустроительного проекта, подлежат сдаче заказчику в сроки, определенные договором.
269. Лесоустроительный проект до его утверждения уполномоченным органом проходит экологическую экспертизу.
270. После получения положительного заключения экологической экспертизы и внесения в лесоустроительный проект необходимых исправлений, лесоустроительная организация направляет в уполномоченный орган справку о введении в действие лесоустроительного проекта с объемами запроектированных мероприятий согласно приложению 27 к Инструкции проведения лесоустройства для утверждения лесоустроительного проекта в установленном порядке.
271. Лесоустроительный проект вводится в действие с 1 (первого) января года, следующего за годом окончания камеральных лесоустроительных работ.
Параграф 4. Требования к содержанию и качеству документов
лесоустроительного проекта
272. Основным документом, в котором приводится детальная таксационная и лесохозяйственная характеристика каждого выдела, является таксационное описание по форме согласно приложению 28 к Инструкции проведения лесоустройства, составляемое с помощью специальных программ на основе данных, полученных при компьютерной обработке карточек таксации, сгруппированных по категориям ГЛФ в пределах кварталов.
Таксационные описания брошюруются в книги по лесничествам, проверяются и подписываются начальником лесоустроительной партии. После оглавления приводится перечень кварталов и фамилии исполнителей, проводивших таксацию в натуре.
Основными требованиями к содержанию и качеству таксационных описаний являются:
1) полное соответствие карточкам таксации;
2) взаимоувязка таксационных показателей выдела;
3) отклонение запаса на 1 (один) гектар от контрольной величины (по таблицам через среднюю высоту яруса и полноту) не превышает плюс, минус 10 (десять) процентов;
4) соответствие намечаемых лесохозяйственных мероприятий фактической характеристике участков, целям ведения лесного хозяйства для данной категории ГЛФ и нормативным документам.

266. Орман орналастыру ұйымы екінші орман орналастыру кеңесі қабылдаған басты пайдалану кесулері бойынша есепті кеспеағаштар көлемін рәсімдеп, өкілетті органға бекіту үшін жібереді.
267. Барлық орман шаруашылық шаралар бүкіл тексеру кезеңіне жыл сайынғы жұмыстардың көлемін анықтаумен жасалады, далалық орман орналастыру жұмыстары жүргізілген жылдан кейінгі, 1 қаңтардан басталады.
Параграф 3. Орман орналастыру жобасын тапсыру және
іске асыру тәртібі
268. Орман орналастыру жобасын дайындау кезінде орман орналастыру ұйымы жасаған барлық материалдар келісімшартта белгіленген мерзімде тапсырыс берушіге өткізіледі.
269. Орман орналастыру жобасы өкілетті органмен бекітілгенге дейін экологиялық сараптамадан өтеді.
270. Экологиялық сараптаманың қорытындысы алынып, орман орналастыру жобасына қажетті түзетулер енгізілгеннен кейін орман орналастыру ұйымы өкілетті органға орман орналастыру жобасын белгіленген тәртіп бойынша бекіту үшін жобаланған шаралардың көлемі мен орман орналастыру жобасын қолданысқа енгізу туралы Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығының 27-қосымшасына сәйкес анықтама жібереді.
271. Орман орналастыру жобасы камералдық орман орналастыру жұмыстарынан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Параграф 4. Орман орналастыру жобасы құжаттарының
мазмұны мен сапасына қойылатын талаптар
272. МОҚ мен орамдардың санаттары бойынша топталған телімдердің сипаттамаларын жазу үшін арнайы бағдарламаның көмегімен мәліметтер алынатын таксациялық карточкалардың негізінде компьютерден өңделіп құрастырылатын және әр телімнің таксациялық және орман шаруашылық сипаттамасын беретін нысан бойынша Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығының 28-қосымшасына сәйкес таксациялық сипаттамалар негізгі құжат болып табылады.
Таксациялық сипаттамалар орманшылықтар бойынша түптеледі және оларды партия бастықтары тексеріп, қолдарын қояды. Мазмұнынан кейін орамдардың тізбесі мен таксацияны жүргізген орындаушылардың аты-жөні келтіріледі.
Таксациялық сипаттамалардың мазмұны мен сапасына қойылатын талаптар төмендегідей:
1) таксациялық карточкаларға толық сәйкес болуы;
2) телімдердің таксациялық көрсеткіштерінің бір-бірімен сәйкестігі;
3) қор мөлшерінің бақылаулық мөлшерден 1 (бір) гектар ауытқуы плюс, минус 10 пайыздан аспауы (қабаттың орташа биіктігі мен толымдылығы арқылы кесте бойынша);
4) белгіленетін орман шаруашылық шараларының учаскелердің нақты сипаттамаларына, МОҚ санаттарына байланысты орман шаруашылығын жүргізуге және нормативтік құжаттарға сәйкес болуы.

273. Требования к содержанию и качеству составления форм учета лесного фонда определяются соответствующей инструкцией.
274. Контрольными данными для всех таблиц, характеризующих лесной фонд, являются формы государственного учета лесного фонда, утвержденные приказом исполняющего обязанности председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 231 "Об утверждении статистических форм ведомственных статистических наблюдений и инструкций по их заполнению, разработанных Комитетом лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13573).
Сноска. Пункт 274 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 30.01.2017 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
275. В формах учета лесного фонда, лесохозяйственных ведомостях и пояснительной записке к лесоустроительному проекту данные по запасам приводятся в кубометрах или тысячах кубометров.
276.Пояснительная записка к лесоустроительному проекту подписывается руководителем лесоустроительной организации, его заместителем (главным инженером) и автором – разработчиком.
277. Содержание пояснительной записки к лесоустроительному проекту определяется программой по ее составлению согласно приложению 25 к Инструкции проведения лесоустройства, а качество – методом экспертной оценки. Основными требованиями к качеству являются:
1) соответствие лесоустроительных расчетов и проектных решений действующим нормативным документам, Основным положениям, решениям лесоустроительных совещаний;
2) объективность анализа динамики лесного фонда, результатов хозяйственной деятельности за истекший ревизионный период и причин, повлекших допущенные недостатки в ведении лесного хозяйства и лесопользовании;
3) полнота использования результатов указанного анализа при определении приоритетных направлений в лесоустроительном проектировании, способствующих улучшению санитарного и экологического состояния лесов, их продуктивности и качества, рациональному и хозяйственному использованию земель и ресурсов лесного фонда;
4) отсутствие ошибок в лесоустроительных расчетах, обоснованность принятых проектных решений, взаимоувязка цифровых данных;
5) краткость, конкретность и стилистическая грамотность текста.
Параграф 5. Состав документации непрерывного лесоустройства
и требования к ней

273. Мемлекеттік орман қорын есепке алу пішінінің мазмұны мен құрастырылу сапасына қойылатын талаптар тиісті нұсқаулықпен белгіленеді.
274. Орман қорын сипаттайтын барлық кестелер үшін қадағалау деректері "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті әзірлеген ведомстволық статистикалық бақылаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру бойынша нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті төрағасының міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 231 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13573 болып тіркелген) бекітілген орман қорының мемлекеттік есебінің нысандары болып табылады.
Ескерту. 274-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.01.2017 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
275. Орман қорын есепке алу формалары мен орман шаруашылық ведомостарындағы және орман орналастыру жобаларының түсіндірме жазбаларындағы қорлар бойынша мәліметтер текше метрлерде немесе мың текше метрлерде келтіріледі.
276. Орман орналастыру жобасының түсіндірме жазбасына орман орналастыру ұйымының басшысы, бас инженер және партия бастығы қол қояды (авторы).
277. Орман орналастыру жобасына түсіндірме жазбаның мазмұны оны құрастыру бағдарламасымен Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығына 25-қосымшаға сәйкес, ал сапасы – эксперттік бағалау тәсілімен анықталады. Сапасына қойылатын негізгі талаптар төмендегідей:
1) орман орналастыру есептері мен жобалық шешімдерінің қолданыстағы нормативтік құжаттарға, Негізгі қағидалар мен орман орналастыру кеңестерінің шешімдеріне сәйкес болуы;
2) орман қоры динамикасының өткен тексеру кезеңіндегі шаруашылық қызметі нәтижелерінің және орман шаруашылығын жүргізу мен орман пайдаланудағы жіберілген кемшіліктердің дұрыс талдануы;
3) орман орналастыруды жобалаудағы ормандардың санитарлық, экологиялық жағдайын жақсартып, олардың өнімділігі мен сапасын арттыратын және орман қоры ресурстары мен жерлерді тиімді пайдалануға әсерін тигізетін басым бағыттарды анықтауда осы талдау нәтижелерінің толық пайдаланылуы;
4) орман орналастыру есептерінің қатесіз болуы, қабылданған жобалық шешімдердің негізделуі және цифрлы мәліметтердің бір біріне сәйкестігі;
5) мәтіннің қысқа, нақты және стилистикалық ережелерге сәйкес болуы.
Параграф 5. Үздіксіз орман орналастыру құжаттамасының
құрамы мен оған қойылатын талаптар

278. Основой непрерывного лесоустройства являются материалы базового лесоустройства, при котором составляется лесоустроительный проект, и, в полном объеме, документация, предусмотренная специальной методикой. Одновременно создается интегрированный банк данных по лесному фонду, лесопользованию и лесохозяйственной деятельности.
279. В дальнейшем проводится ежегодная инвентаризация участков лесного фонда, вовлеченных в хозяйственные мероприятия или подвергшихся каким-либо неблагоприятным воздействиям на лес. В результате проведения непрерывного лесоустройства по лесовладельцу ежегодно в электронном виде выдаются следующие материалы:
1) учет лесного фонда;
2) таксационные описания на выдела с изменившейся таксационной характеристикой;
3) ведомости поквартальных итогов на квартала с произошедшими изменениями;
4) скорректированные ведомости проектируемых лесохозяйственных мероприятий, согласованные с заказчиком.
Через каждые 5 (пять) лет в электронном виде выдаются материалы:
1) данные единовременного государственного учета лесного фонда;
2) таксационные описания с внесенными в них произошедшими изменениями;
3) скорректированные ведомости проектируемых лесохозяйственных мероприятий;
4) распечатываются обновленные планы лесонасаждений по лесничествам (в одном экземпляре) в объеме полных листов или фрагментарно на изменившуюся часть территории лесного учреждения.
280. Порядок получения учетно-отчетной документации, а также реализация запросов для различных справок по лесному фонду, лесопользованию, защите и охране лесов определяется договором на проведение базового лесоустройства, исходя из обеспеченности лесовладельцев соответствующими программными средствами, подготовленностью специалистов к работе с банком данных.
281. В годы проведения государственного периодического учета лесного фонда для объектов непрерывного лесоустройства выдается соответствующая документация по формам учета лесного фонда, утвержденных Приказом. Если учет лесного фонда проводится спустя 6 и более лет после базового лесоустройства, подвергаются актуализации таксационные показатели всех насаждений, кроме тех, которые протаксированы в натуре за два последних, перед учетом, года. Актуализация производится по апробированным таблицам хода роста насаждений, принятых для таксации лесов Казахстана. По насаждениям, для которых такие таблицы не разработаны, актуализируется только возраст за период времени, прошедшего после базового лесоустройства.
282. По истечении половины ревизионного периода, в случае значительных изменений в структуре лесного фонда, по заказу лесовладельца производится перерасчет расчетной лесосеки по главному пользованию и объемов промежуточного пользования, а также, при необходимости, объемов и видов мероприятий по воспроизводству лесов. Перерасчет производится по обновленным базам данных по лесному фонду с актуализацией их на естественный рост. Порядок рассмотрения и утверждения материалов перерасчета тот же, что и при обычном лесоустройстве.

278. Орман орналастыру жобасы мен арнайы әдіспен қарастырылған барлық құжаттама, толық көлемде жасалатын базалық орман орналастырудың материалдары үздіксіз орман орналастырудың негізі болып табылады. Орман қоры мен орман пайдалану және орман шаруашылық қызметі бойынша жинақталған мәліметтер банкі құрылады.
279. Кейін, шаруашылық шаралармен қамтылған немесе орманға жағымсыз жағдайларда болған мемлекеттік орман қоры учаскелерінде жыл сайын тексеру жүргізіледі. Үздіксіз орман орналастыруды жүргізудің нәтижесінде орман иеленушісіне жыл сайын электронды түрде мына құжаттар беріледі:
1) орман қорының есебі;
2) таксациялық сипаттамасы өзгерген телімдерге таксациялық сипаттама;
3) өзгерістер болған орамдарға орамдар жиынтығының ведомосы;
4) тапсырыс берушімен келісілген, түзетілген жобаланған орман шаруашылық шараларының ведомосы.
(бес) жыл сайын электронды түрде берілетін материалдар:
1) орман қорының бір жолғы мемлекеттік есебінің мәліметтері (белгіленген мерзімде);
2) болған өзгерістері енгізілген, таксациялық сипаттама;
3) жобаланатын орман шаруашылық шараларының түзетілген ведомосы;
4) орман мекемесі аумағының өзгерген бөлігіне орманшылықтар бойынша (бір дана) орман алқаағаштарының жаңартылған планы толық парақ көлемінде немесе фрагментпен.
280. Есепке алу – есеп беру құжаттамасын алу және орман қоры, орман пайдалану, ормандарды қорғау және күзету бойынша анықтамаларға түскен ресми сұрауларды орындау тәртібі негізгі орман орналастыруды жүргізу туралы келісімшартпен белгіленеді, орман иеленушісінің тиісті бағдарламалық құралдармен қамтамасыз етілуі мен мамандардың мәліметтер банкімен жұмыс істеуі ескеріледі.
281. Үздіксіз орман орналастыру объектілеріне орман қорын мемлекеттік мерзімдік есепке алу жылдары, бұйрықпен бекітілген, орман қоры есебінің нысандары бойынша тиісті құжаттама беріледі.
Орман қорын есепке алу жұмыстары негізгі орман орналастырудан 6 жыл өткеннен кейін және одан да көп жылда жүргізілген жағдайда, есепке алу алдындағы соңғы 2 жылда аралап жүріп таксацияланғандардан басқа барлық алқаағаштардың таксациялық көрсеткіштері актуализацияланды.
Актуализация Қазақстан ормандарын таксациялау үшін қабылданған алқаағаштардың өсу барысының кестелері бойынша жүргізіледі. Мұндай кестелер жасалмаған жағдайда алқаағаштардың орман орналастырудан кейінгі жасы бойынша ғана актуализация жүргізіледі.
282. Тексеру кезеңінің жартысы өткеннен кейін орман қорында елеулі өзгерістер болған жағдайда, орман иеленушісінің тапсырысы бойынша басты пайдалану кеспеағашы мен аралық пайдалану және, қажет болған жағдайда, ормандарды ұдайы өндіру шараларының көлемдері мен түрлері қайта есептеледі.
Қайта есептеу орман қоры бойынша жаңа мәліметтер базасын табиғи өсуіне актуализациялау арқылы жүргізіледі. Қайта есептеу материалдарын қарау және бекіту тәртібі кәдімгі орман орналастырудағыдай.

283. Все документы, получаемые при непрерывном лесоустройстве, по форме и содержанию должны соответствовать формам, принятым для базового лесоустройства.
Обновленные картографические материалы (лесные карты или их фрагменты) по нагрузке и точности также должны соответствовать требованиям, установленным Техническим руководством по изготовлению лесных карт.
284. Главными целями непрерывного лесоустройства являются:
1) обеспечение высокой эффективности ведения лесного хозяйства и организация рационального, непрерывного и неистощительного пользования лесным фондом;
2) наиболее полная реализация лесоустроительных проектов, составленных по материалам базового лесоустройства с учетом прогнозируемых и непредсказуемых изменений в лесном фонде, происходящих в течение определенного периода;
3) нахождение оптимальных решений по очередности, организации и размещению всех видов, лесохозяйственных мероприятий при текущем планировании и обеспечение гибкого и оперативного управления всеми производственными звеньями;
4) информационное обеспечение лесного мониторинга.
285. В соответствии с поставленными целями при непрерывном лесоустройстве ежегодно решаются следующие комплексы задач:
1) поддержка интегрированного банка данных по лесному фонду, лесопользованию и лесохозяйственной деятельности в актуализированном состоянии по данным текущей инвентаризации;
2) ведение документации лесного кадастра, государственного учета лесов, учета и отчетности по лесному хозяйству с информационным обслуживанием специалистов, заинтересованных лесопользователей;
3) текущее (ежегодное) планирование лесопользования и лесохозяйственной деятельности;
4) текущий оперативный контроль за лесопользованием и лесохозяйственной деятельностью.
Комплекс задач по перспективному планированию лесопользования и лесохозяйственной деятельности решается при базовом лесоустройстве, а при необходимости - в период между базовыми лесоустройствами.
286. Все комплексы задач непрерывного лесоустройства решаются на основе функционирования банка данных, программные средства которого определяются специальным технорабочим проектом. В состав этого проекта включаются также комплексы прикладных программ, конкретные задачи учета лесного фонда, текущего планирования и контроля.
Параграф 6. Состав документов на участки лесного фонда,
переданные в долгосрочное лесопользование
287. При лесоустройстве лесного фонда с наличием участков, переданных в долгосрочное лесопользование, одновременно с разработкой лесоустроительного проекта за дополнительную оплату составляется краткая пояснительная записка на каждый отдельный участок, переданный в долгосрочное лесопользование. Пояснительная записка содержит сведения о размере, размещении и характеристике участка. Кроме того, на эти участки составляются окрашенные и неокрашенные планы лесонасаждений или планшеты.

283. Үздіксіз орман орналастыру кезінде қабылданатын және барлық құжаттар пішіні мен мазмұны базалық орман орналастыру кезінде қабылданғандарға сәйкес болу керек.
Жаңартылған картографиялық материалдар (орман карталары немесе олардың фрагменттері) жүктелімі мен дәлдігі бойынша Орман карталарын дайындау жөніндегі Техникалық басқару талаптарына сәйкес болу керек.
284. Үздіксіз орман орналастырудың басты мақсаттары төмендегідей:
1) орман шаруашылығын жүргізудің тиімділігі мен орман қорын үздіксіз, тиімді және сарқылмастай пайдаланылуын қамтамасыз ету;
2) орман орналастыру жобаларының толық көлемде іске асырылуы. Олар негізгі орман орналастыру материалдары бойынша белгілі бір кезеңде орман қорында болатын және күтпеген өзгерістерді ескере отырып құрастырылады;
3) жоспарлау кезінде орман пайдаланудың барлық түрлерінің және орман шаруашылық шаралардың кезектілігі, ұйымдастырылуы және орналастырылуы бойынша оңтайлы шешімдер табу;
4) орман мониторингін мәліметтермен қамтамасыз ету.
285. Үздіксіз орман орналастыру кезінде қойылған мақсаттарға сәйкес төмендегідей мәселелер шешіледі:
1) орман қоры, орман пайдалану мен орман шаруашылық қызметі бойынша актуализацияланған жағдайында жинақталған мәліметтер банкін қолдау;
2) орман кадастры мен ормандарды мемлекеттік есепке алу және орман шаруашылығы бойынша есеп беру құжаттамасын жүргізу;
3) орман пайдалану мен орман шаруашылық қызметті ағымдағы жоспарлау (жыл сайын);
4) орман пайдалану мен орман шаруашылық қызметті ағымдағы бақылауға алу;
Орман пайдалану мен орман шаруашылық қызметті перспективалық жоспарлаудың кешенді тапсырмалары негізгі орман орналастыру кезінде, ал қажет болған жағдайда – негізгі орман орналастыру арасындағы кезеңде шешіледі.
286. Үздіксіз орман орналастырудың барлық кешенді тапсырмалары бағдарламалық құралдары арнайы техножұмыс жобасымен анықталатын мәліметтер банкі арқылы шешіледі. Бұл жобаның құрамына сондай-ақ бағдарламалар кешені мен орман қорын есепке алу, жоспарлау, бақылаудың нақты міндеттері кіреді.
Параграф 6. Ұзақ мерзімді пайдалануға берілген мемлекеттік
орман қоры учаскелері құжаттарының құрамы
287. Ұзақ мерзімді пайдалануға берілген учаскелері бар орман қорын орман орналастыру кезінде орман орналастыру жобасымен бірге қосымша төлемге ұзақ мерзімді пайдалануға берілген әр учаскеге қысқаша түсіндірме жазба жасалады. Түсіндірме жазбада учаскенің мөлшері, орналасуы және сипаттамасы беріледі. Сондай-ақ осы учаскедегі алқаағаштардың боялған және боялмаған пландары немесе планшеттері жасалады.

2. Характеристика лесного фонда
Параграф 1. Разделение лесного фонда на категории ГЛФ
288. Разделение лесного фонда на категории ГЛФ производится согласно пункту 2 статьи 45 Лесного Кодекса Республики Казахстан.
Основополагающим документом, уточняющим категории ГЛФ, является Лесной кодекс.
289. Для каждой категории ГЛФ установлен свой режим ведения лесного хозяйства, порядок, виды и размеры лесных пользований.
Категории ГЛФ устанавливаются до начала полевых лесоустроительных работ или, в процессе их выполнения.
Если изменения в распределении территории лесовладельца по категориям ГЛФ юридически оформлены после завершения полевого периода, переделка и исправление лесоустроительных материалов выполняются лесоустройством только при условии выделения на эти работы дополнительного финансирования по дополнительному договору.
Параграф 2. Таблицы, характеризующие лесной фонд
290. Перечень таблиц и ведомостей, характеризующих лесной фонд лесничеств и объекта лесоустройства в целом, определен содержанием лесоустроительного проекта и приведен в приложении 23 к Инструкции проведения лесоустройства.
291. При определении средних таксационных показателей древостоев, возраст, бонитет и полнота определяются как средневзвешенные по суммарной площади выделов, отнесенных к соответствующим величинам перечисленных таксационных показателей. Средние и текущие приросты древостоев рассчитываются в соответствии с действующими стандартами по приросту древесных пород.
292. По средним таксационным показателям оценивается продуктивность древостоев, тенденции ее роста или снижения вследствие изменения состояния и качества лесов, их возрастной структуры, результатов лесохозяйственной деятельности, способов и интенсивности лесопользования в прошедшем ревизионном периоде.
Параграф 3. Эксплуатационный фонд, его товарная и
сортиментная структура
293. Эксплуатационный фонд составляют все спелые и перестойные насаждения категорий ГЛФ, в которых проведение рубок главного пользования разрешено Лесным кодексом, за исключением особо защитных участков, выделяемых в этих категориях ГЛФ согласно Правилам рубок леса.
294. Повыдельные данные об эксплуатационном фонде формируются с учетом транспортной доступности территории объекта лесоустройства.
Критерии степени транспортной доступности и территории (перечень кварталов), относимые к труднодоступным, уточняются на первом лесоустроительном совещании.
295. Сводные данные о насаждениях, составляющих эксплуатационный фонд и включенных в расчет размера главного пользования, а также о насаждениях, исключенных из расчета, помещаются в таблицах пояснительной записки к лесоустроительному проекту и в протоколе 2 (второго) лесоустроительного совещания при обосновании размера рубок главного пользования в объекте лесоустройства.
Размещение лесосечного фонда, определенного на ревизионный период, показывается на обзорном плане лесонасаждений лесничества.

2. Орман қорының сипаттамасы
Параграф 1. Орман қоры жерлерін МОҚ санаттары бойынша бөлу
288. Орман қорын МОҚ санаттарына бөлу Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 45-бабының 2-тармағына сәйкес жүргізіледі.
Орман кодексі МОҚ санаттарын нақтылайтын негізгі құжат болып табылады.
289. Әрбір МОҚ санатына орман шаруашылығын жүргізудің режимі, орман пайдаланудың түрі мен көлемдері белгіленген.
МОҚ санаттары далалық орман орналастыру жұмыстарының басталуына дейін немесе орман орналастыру жұмыстары кезінде анықталады.
Орман иеленушісі аумағының МОҚ санаттары бойынша бөлінуіндегі өзгерістер далалық орман орналастыру жұмыстарынан кейін заңды түрде рәсімделген болса, орман орналастыру материалдарына енгізілетін түзетулер қосымша қаржы мен қосымша келісімшарт бойынша енгізіледі.
Параграф 2. Орман қорын сипаттайтын кестелер
290. Орманшылықтардың орман қоры мен орман орналастыру объектін сипаттайтын кестелер мен ведомостар тізімі орман орналастыру жобасының мазмұнымен анықталады және Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығына 23-қосымшада берілген.
291. Сүрекдіңдердің орташа таксациялық көрсеткіштерін анықтау кезінде олардың жасы, бонитеті және толымдылығы телім аудандарының қосындысы бойынша анықталады. Сүрекдіңдердің орташа өсімі ағаш тұқымдылардың өсімі бойынша қолданыстағы стандарттарға сәйкес анықталады.
292. Сүрекдіңнің өнімділігі өсу тенденциясына немесе ормандардың жағдайы мен сапасының, жас құрылымының өзгеруіне, орман шаруашылық қызметінің нәтижелеріне және өткен тексеру кезеңіндегі орман пайдаланудың әдістері мен қарқындылығына байланысты. Өсімінің төмендеуі орташа таксациялық көрсеткіштер бойынша анықталады.
Параграф 3. Пайдалану қоры, оның тауарлық және
сортименттік құрылымы
293. Пайдалану қорын Ағаш кесу ережелері бойынша МОҚ санаттарындағы ерекше қорғалатын деп бөлінген учаскелерден басқа, Орман кодексімен басты пайдалану кесулері рұқсат етілген МОҚ санаттарындағы барлық толысқан және көнерген алқаағаштар құрайды.
294. Пайдалану қоры туралы телім бойынша мәліметтерде орман орналастыру объектісінің көлік үшін қолайлы болуы ескеріледі. Учаскелердің көлік үшін қолайлылығы және аумақтың (орам тізбесі) көлік үшін қолайсыз учаскелерге жатқызылуы бірінші орман орналастыру кеңесінде анықталады.
295. Пайдалану қорын құрайтын және басты пайдалану есебіне енгізілетін, сондай-ақ есептен шығарылған алқаағаштар туралы жиынтық мәліметтер орман орналастыру жобасының түсіндірме жазбасындағы кестелер мен екінші орман орналастыру кеңесінің хаттамасында басты пайдалану кесулерінің мөлшері негізделген жағдайда келтіріледі.
Тексеру кезеңіне белгіленген кеспеағаш қорының орналасуы орманшылық алқаағаштарының жалпы планында көрсетіледі.

296. Товарная структура эксплуатационного фонда определяется по соответствующим для каждой породы товарным таблицам при компьютерной обработке материалов. Товаризируется корневой запас составляющих пород с распределением деловой древесины по категориям крупности и сортам, разделением дровяной древесины на технологические и топливные дрова.
Данные о составе эксплуатационного фонда по каждой преобладающей породе приводятся в пределах категорий ГЛФ.
297. На участки, переданные в аренду сортиментация эксплуатационного или лесосечного фонда производится по запросу арендатора на договорных условиях за счет его средств. Она выполняется в варианте, определяемом арендатором, с учетом сложившейся потребности в сортиментах и необходимости получения максимального выхода целевых сортиментов.
Параграф 4. Характеристика подроста, естественного
возобновления и лесных культур
298. Для определения хода естественного возобновления под пологом приспевающих, спелых и перестойных древостоев используются данные перечислительного и глазомерного учетов подроста под их пологом.
В соответствии со шкалами оценки естественного возобновления определяются площади приспевающих, спелых и перестойных насаждений с достаточным количеством благонадежного подроста главных пород, обеспечивающего в последующем заращивание вырубок естественным путем.
299. По данным глазомерной таксации и проведенных детальных обследований естественного возобновления с учетом сформировавшихся за ревизионный период молодняков в разрезе типов или групп типов леса характеризуется ход лесовосстановительных процессов на не покрытых лесом угодьях. Выявляются и анализируются факторы, способствующие или препятствующие ходу возобновления на не покрытых лесом угодьях хозяйственно ценными породами.
300. По данным полевого учета лесных культур, их обследования и натурной таксации составляются ведомости лесных культур ревизионного периода и старших возрастов, отражающие наличие, сохранность и состояние лесных культур в объекте лесоустройства. На основе анализа этих данных приводится обобщенная характеристика и оценка состояния лесокультурного производства. Определяется соответствие определенной лесоустройством площади лесных культур отчетным данным лесовладельца, причины выявленных отклонений, анализируется соблюдение требований действующего стандарта при переводе лесных культур в покрытые лесом угодья, объективность оценки их состояния в сравнении с данными таксации, устанавливаются причины их гибели и степень выполнения лесовладельцем проектировок лесоустройства по созданию лесных культур в истекшем ревизионном периоде.

296. Пайдалану қорының тауарлық құрылымы әр тұқым үшін тауарлық кестелер бойынша материалдарды компьютерлік өңдеу кезінде анықталады. Құрамындағы тұқымдылардың түбір қоры тауарландырылады. Сонымен қатар кәделік сүрек ірілік санаты мен сорттары бойынша бөлінеді, ал отындық сүрек технологиялыққа және жағылатынға бөлінеді.
Әр басым тұқым бойынша пайдалану қорының құрамы жөнінде мәліметтер МОҚ санаттары шегінде келтіріледі.
297. Арендаға берілетін учаскелерде пайдалану қоры немесе кеспеағаш қоры тапсырыс беруші арендатордың сұранысы бойынша және келісімшарт бойынша оның қаражатына және өзі таңдаған вариантында, мақсатты сортименттердің максималды шығымын алу қажеттілігін ескере отырып, сұрыптау жүргізіледі (қолданыстағы сортимент кестелері бойынша).
Параграф 4. Өскін мен табиғи жаңарудың және орман
екпелерінің сипаттамасы
298. Толысушы, толысқан және көнерген сүрекдіңдердің орман қолтығындағы табиғи жаңару барысын анықтау үшін орман қолтығындағы өскінін көз мөлшерімен есепке алу мәліметтері қолданылады.
Табиғи жолмен жаңаруын қамтамасыз ететін басты тұқымдылардың өскіні бар толысушы, толысқан және көнерген алқаағаштардың аудандары табиғи жаңаруды бағалау шкаласына сәйкес анықталады.
299. Орманмен қамтылмаған жерлердегі орманды қалпына келтіру процестерінің барысы көз мөлшермен таксациялау мәліметтері мен тексеру кезеңінде пайда болған балауса ағаштарды ескере отырып жүргізілген табиғи жаңаруды тексеру нәтижелері бойынша сипатталады.
Орманмен қамтылмаған жерлердегі шаруашылық жағынан құнды тұқымдылардың жаңаруына әсер ететін факторлар анықталып, талданады.
300. Орман екпелерін далалық есепке алу мәліметтері мен тексеру және аралап таксациялау нәтижелері бойынша орман орналастыру объектісіндегі орман екпелерінің барын, сақталуын, жағдайын көрсететін тексеру кезеңіндегі орман екпелері мен үлкен жастағы орман екпелерінің ведомостары құрастырылады. Осы мәліметтер бойынша орман екпелерін өсіру өндірісінің жалпы сипаттамасы жасалады және оған баға беріледі. Сонымен қатар, осы мәліметтер бойынша орман орналастыру белгілеген орман екпелері ауданының орман иеленушісі берген есептің мәліметтеріне сәйкестігі, ауытқулардың себептері анықталады және орман екпелерін орманмен қамтылған жерге ауыстыруда қолданыстағы стандарт талаптарының орындалуы, жағдайының дұрыс бағалануы таксация мәліметтерімен салыстырғандағы, өлу себептері талданады, сондай-ақ орман иеленушісінің өткен тексеру кезеңіндегі орман екпелерін өсіру шараларын орындауы анықталады.

301. Обобщенная характеристика состояния подроста и естественного возобновления, а также оценка качества лесокультурного производства за истекший ревизионный период приводится в пояснительной записке к лесоустроительному проекту и выводы, сделанные на основании этих данных, используются при проектировании мероприятий по воспроизводству лесов на предстоящий ревизионный период.
Параграф 5. Характеристика ягодников, лекарственных растений
и технического сырья
302. На основании натурного обследования ресурсов недревесного сырья в процессе таксации леса составляется поквартальная ведомость выделов, пригодных для промыслового сбора ягод, орехов, плодов, лекарственных растений, технического сырья с указанием процента проективного покрытия каждого вида и площади в переводе на 100 (сто) процентное покрытие для плодовых древесных и кустарниковых пород и орехоносов.
303. Биологический и промысловый урожай недревесных ресурсов леса определяются по соответствующим нормативам.
При определении возможных объемов заготовки недревесных ресурсов леса исключаются труднодоступные по транспортным условиям участки, крутые склоны, участки с низкими урожаями или объемами сырья, где его заготовка нерентабельна, а также участки, на которых недревесная продукция не пригодна для использования вследствие химического или радиоактивного загрязнения территории.
Параграф 6. Санитарное и экологическое состояние лесов
304. На основании данных натурной таксации составляются соответствующие ведомости, характеризующие наличие очагов вредителей и болезней леса, участков леса, поврежденных промышленными, транспортными и коммунальными вредными выбросами. Обобщенные данные о санитарном и экологическом состоянии лесов, их оценка и соответствующие рекомендации приводятся в пояснительной записке к лесоустроительному проекту.
Параграф 7. Государственный лесной кадастр.
Экономическая оценка лесов
305. На основании материалов лесоустройства лесовладельцы ведут лесокадастровые книги. При проведении лесоустроительных работ необходимо производить контроль за правильностью заполнения ими форм и разделов этих книг и, при необходимости, указать на имеющиеся отступления от существующих нормативов.
306. Нормативы для экономической оценки лесов разрабатываются дифференцированно по природно-экономическим регионам, категориям ГЛФ, исходя из их основного целевого назначения и хозяйственной значимости. Они учитывают количество и качество лесов, недревесной лесной продукции, полезных природных свойств лесов, а также хозяйственную освоенность районов и транспортную доступность к лесным участкам.

301. Өскіннің жағдайы мен табиғи жаңарудың сипаттамасы және өткен тексеру кезеңіндегі орман екпелерін өсіру өндірісінің бағалануы орман орналастыру жобасының түсіндірме жазбасында келтіріледі. Осы мәліметтер бойынша жасалған қорытындылар алдағы тексеру кезеңіне белгіленетін орманды қалпына келтіру шараларын жобалауда қолданылады.
Параграф 5. Жидектер мен дәрілік өсімдіктердің және
техникалық шикізаттың сипаттамасы
302. Жұмыстар қосымша төлемақыға жасалады. Орманды аралап таксациялау кезіндегі шикізат ресурстарын ағаштан басқа тексеру нәтижелері бойынша жидек, жаңғақ, жеміс, дәрілік өсімдіктер мен техникалық шикізатын дайындауға жарамды телімдердің орамдық ведомостары құрастырылады.
303. Ормандағы шикізат ресурстарының биологиялық және кәсіпшілік өнімі тиісті нормативтер бойынша анықталады. Ормандағы шикізат ресурстарын дайындау көлемін белгілеген кезде көлікке қолайсыз жерлер есептелмейді: тік беткейлер, өнімділігі мен шикізат көлемі төмен учаскелер және аумақтың химиялық немесе радиоактивтік ластануына байланысты шикізат ресурстары пайдалануға жарамсыз болып табылатын учаскелер.
Параграф 6. Ормандардың санитарлық және экологиялық жағдайы
304. Аралап таксациялау мәліметтері бойынша орман зиянкестері мен орман аурулары ошақтарын, өнеркәсіп, көлік және коммуналдық қалдықтармен зақымданған орман учаскелерін сипаттайтын тиісті ведомостар құрастырылады. Ормандардың санитарлық және экологиялық жағдайы жөнінде жиынтық мәліметтер, олардың бағалануы және тиісті ұсыныстар орман орналастыру жобасының түсіндірме жазбасында келтіріледі.
Параграф 7. Мемлекеттік орман кадастры.
Ормандарды экономикалық бағалау
305. Орман орналастыру материалдары бойынша орман иеленушілер орман кадастры кітабын жүргізеді. Орман орналастыру жұмыстары кезінде бұл кітаптардың формалары мен Параграфтарының дұрыс толтырылуы тексеріліп, қажет болған жағдайда, қолданыстағы нормативтерден ауытқулар көрсетіледі.
306. Экономикалық бағалау нормативтері табиғи-экономикалық аймақтар мен МОҚ санаттары бойынша мақсаты мен шаруашылық маңыздылығына байланысты жасалады.
Бұл нормативтерде ормандардың саны мен сапасы (тұқымдық құрамы, жасы мен тауарлық құрылымы, өнімділігі), орманның сүрексіз өнімдері ормандардың табиғи пайдалы қасиеттері, аудандардың шаруашылық игерілуі мен орман учаскелерінің көлікпен жетуге қолайлығы ескеріледі.

307. Объектами оценки являются участки лесного фонда, которые имеют фиксированные границы и характеризуются определенным местоположением, природными условиями, физическими параметрами, правовым и хозяйственным режимом. Экономическая оценка лесного фонда по объекту лесоустройства приводится по категориям ГЛФ и угодьям.
308. Данные экономической оценки используются для обоснования проектируемых мероприятий и прогнозируемой оценки их эффективности. В течение ревизионного периода они используются лесовладельцами для определения размера компенсации при изъятии земель лесного фонда, арендных платежей, штрафов за лесонарушения при лесопользовании. Экономическая оценка лесов является основой их кадастровой оценки.
3.Анализ динамики лесного фонда и лесохозяйственной
деятельности за прошедший ревизионный период
Параграф 1. Анализ динамики лесного фонда
309. Анализ динамики лесного фонда проводится во взаимосвязи с результатами лесохозяйственной и лесозаготовительной деятельности в целях установления степени еҰ влияния на состояние лесов. Результаты анализа служат основанием для определения приоритетов в лесоустроительном проектировании, направленных на устранение негативных тенденций в динамике лесного фонда, на улучшение экологического и санитарного состояния лесов, на рациональное использование лесов и угодий лесного фонда.
310. Анализ проводится путем сравнения данных настоящего и прошлого лесоустройств. При наличии сведений о динамике лесного фонда за более длительный период по требованию заказчика производится анализ за этот период, о чем делается запись в протоколе первого лесоустроительного совещания. Анализу подлежат:
1) распределение площадей лесного фонда по категориям ГЛФ, а в их пределах по видам угодий;
2) породный состав и возрастная структура лесов;
3) средние таксационные показатели по преобладающим породам;
4) экологическое состояние лесов; динамика очагов вредителей и болезней леса; корневой запас сырорастущей древесины по породам; баланс между рубкой, гибелью и воспроизводством лесов за прошедший ревизионный период.
311. Сопоставление указанных изменений производится в целом по объекту лесоустройства, а при значительных изменениях границ объекта – в сопоставимых границах. В тексте пояснительной записки к лесоустроительному проекту дается оценка изменений, происшедших в лесном фонде. Указываются причины изменений с разделением их на три группы:
1) естественные (стихийные бедствия, прирост и другие);
2) связанные с проведенной лесохозяйственной деятельностью или с ее отсутствием, с воздействием на леса промышленных загрязнений, рекреационных нагрузок;

307. Орман орналастыру объектісіндегі орман қорының экономикалық бағалануы жер түрлері мен МОҚ санаттары бойынша келтіріледі. Орман қоры объектісін бағалау құқықтық және шаруашылық тәртіптегі жеке тұлға параметрімен белгілі жерде орналасқандығы сипатталатын және белгіленген шекарасы бар учаскелер болып табылады.
308. Экономикалық бағалаудың мәліметтері жобаланатын шараларды негіздеу мен тиімділігін болжау үшін қолданылады. Орман иеленушісі оларды тексеру кезеңі бойы орман қоры жерлерін қайтып алу үшін өтемақы мөлшерін, жалға беру (алу) төлемін және орман заңдарын бұзу үшін айыппұл мөлшерін анықтауда қолданады. Ормандарды экономикалық бағлау, оларды кадастрлық бағалау үшін негіз болып табылады.
3. Өткен тексеру кезеңіндегі орман
қорының динамикасы мен орман шаруашылық қызметін талдау
Параграф 1. Орман қорының динамикасын талдау
309. Орман қорының динамикасы орман шаруашылық және ағаш дайындау қызметінің нәтижесімен талданады (олардың орманға әсер ету деңгейін анықтау үшін). Талдау нәтижелері орман қоры динамикасындағы негативтік тенденцияларды жоюға және ормандардың экологиялық және санитарлық жағдайын жақсартуға бағытталады және орман орналастыруды жобалаудағы басымдылықты анықтаудың негізі ретінде қолданылады.
310. Талдау осы және өткен орман орналастыру мәліметтерін салыстыру әдісімен жасалады. Орман қорының ұзақ кезеңдегі динамикасы туралы мәліметтер болған жағдайда, тапсырыс берушінің талабы бойынша сол кезеңге талдау жасау жүргізіледі. Ол бірінші орман орналастыру кеңесінің хаттамасына жазылады.
Мыналар талданады:
1) орман қоры аудандарының МОҚ санаттары бойынша, ал олардың шегінде – жер түрлері бойынша бөлінуі;
2) ормандардың тұқымдық құрамы мен ормандардың жас құрылымы;
3) басым тұқымдылар бойынша орташа таксациялық көрсеткіштер;
4) ормандардың экологиялық жағдайы; орман зиянкестері мен аурулары ошақтарының динамикасы; тұқымдылар бойынша жас сүректің түбірлік қоры; өткен тексеру кезеңіндегі ормандардың кесілуі, өлуі және ұдайы өндірілуі араларындағы балансы.
311. Көрсетілген өзгерістер бүтін орман орналастыру объектісі бойынша, ал объектінің шекарасында елеулі өзгерістер болған жағдайда салыстыруға келетін шекаралармен салыстырылады.
Орман орналастыру жобасының түсіндірме жазбасында орман қорында болған өзгерістерге баға беріледі. Өзгерістердің себептері үш топқа бөлінеді:
1) табиғи (табиғи апаттар, өсімі және басқалары);
2) орман шаруашылық қызметтің жүргізілуі, жүргізілмеуі, өнеркәсіп қалдықтарының орманға тигізетін әсері, рекреациялық жүктелім;

3) происшедшие в результате изменений площади объекта, возрастов рубки и другие.
Указывается характер и степень влияния на леса промышленных выбросов или других вредных воздействий.
Данные лесоустройства по формам государственного учета лесного фонда сопоставляются с данными лесокадастровой книги лесовладельца на год проведения лесоустройства и выявляются причины расхождений.
Параграф 2. Анализ лесохозяйственной деятельности
312. Анализ лесохозяйственной деятельности проводится с целью выявления положительных и отрицательных сторон в ведении лесного хозяйства за прошедший ревизионный период и разработки рекомендаций и мероприятий по ее совершенствованию. Оценивается качество методов и технологии проведения лесохозяйственных мероприятий, приемлемость правил и наставлений. Излагаются причины и обоснованность отступлений от Основных положений, лесоустроительного проекта предыдущего лесоустройства.
Выявляются причины нарушений Правил рубок леса. Оценивается полнота и рациональность использования лесных ресурсов. Оценка потерь древесины производится на основании данных натурной таксации.
Сопоставляются объемы фактически выполненных лесохозяйственных работ и их размещение в лесном фонде в соответствии с лесоустроительным проектом предыдущего лесоустройства. Для этого используются данные таксации выделов с проведенными лесохозяйственными мероприятиями, результаты обследований естественного возобновления, состояния лесных культур, экологического и санитарного состояния лесов, материалы статистической отчетности и другая имеющаяся информация. В результате делается заключение по обоснованности и эффективности запроектированных и фактически выполненных лесохозяйственных мероприятий, анализируются причины допущенных отступлений от проектировок прошлого лесоустройства, оценивается их влияние на качественный состав и структуру лесного фонда.
313. В общем заключении дается итоговая оценка хозяйственной деятельности объекта лесоустройства. В соответствующих выводах указывается характер влияния выполненных лесохозяйственных мероприятий и лесозаготовительной деятельности на изменение основных таксационных показателей, на качество, продуктивность, экологическое и санитарное состояние лесов.
4. Лесоустроительное проектирование
Параграф 1. Проектирование для владельцев лесного фонда
314. Проектирование лесохозяйственных мероприятий для владельцев лесного фонда и лесопользователей производится исходя из требований Лесного кодекса, постановлений и решений Правительства, других директивных документов, правил и инструкций в соответствии с программой пояснительной записки к лесоустроительному проекту.

3) объект ауданының кесу жастарының өзгеруіне байланысты және басқалары.
Өнеркәсіп қалдықтары мен басқа да зиянды заттардың орманға әсер ету дәрежесі және сипат көрсетіледі.
Орман қорын мемлекеттік есепке алу түрлері бойынша орман орналастыру мәліметтері орман иеленушісінің орман орналастыру жылындағы орман кадастры кітабындағы мәліметтерімен салыстырылып, үйлеспеушіліктердің себептері анықталады.
Параграф 2. Орман шаруашылық қызметін талдау
312. Орман шаруашылық қызметін талдау орман шаруашылығын жүргізудің жақсы және жаман жақтарын (өткен тексеру кезеңіндегі) анықтап, оны жетілдіру шараларын жасау мақсатында жүргізіледі. Орман шаруашылық шараларын жүргізу әдісінің сапасы мен технологиясы және ережелермен нұсқауларды қолдануға болатындығы бағаланады.
Ағаш кесу ережелерін бұзушылықтар анықталады. Орман ресурстарын пайдалану толықтығы мен үнемділігі бағаланады.
Сүректің шығыны аралап таксациялау нәтижелері бойынша анықталады.
Өткен орман орналастырудағы орман орналастыру жобасына сәйкес нақты орындалған орман шаруашылық жұмыстардың көлемдері және олардың орман қорындағы орналасуы салыстырылады. Ол үшін орман шаруашылық шаралар жүргізілген телімдердің таксациялық мәліметтері, табиғи жаңаруын, орман екпелерінің жағдайын, ормандардың экологиялық және санитарлық жағдайын тексеру нәтижелері, статистикалық есеп беру материалдары және басқа да мәліметтер қолданылады.
Осы жұмыстардың соңында (нәтижесі ретінде) жобаланған және нақты орындалған орман шаруашылық шаралардың негізделуі мен тиімділігі бойынша қорытынды шығарылады, өткен орман орналастыру жобасынан ауытқулардың себептері талданады және олардың орман қорының сапалық құрамы мен құрылымы бағаланады.
313. Жалпы қорытындыда орман орналастыру объектісі бойынша шаруашылық қызметке жиынтық баға беріледі. Тиісті қорытындыларында атқарылған орман шаруашылық шаралары мен ағаш дайындау қызметінің негізгі таксациялық көрсеткіштеріне, ормандардың сапасына, өнімділігіне экологиялық және санитарлық жағдайына тигізетін әсері сипатталады.
4. Орман орналастыруды жобалау
Параграф 1. Орман қоры иеленушілері үшін жобалау
314. Орман қоры иеленушілері мен орман пайдаланушылар үшін орман шаруашылық шараларын жобалау Орман кодексі талаптарына, Үкіметтің қаулылары мен шешімдеріне, басқа да директивтік құжаттар мен ережелердің талаптарына байланысты орман орналастыру жобасына түсіндірме жазбаның бағдарламасына сәйкес.

Параграф 2. Образование организационно-хозяйственных единиц
315. Основой ведения лесного хозяйства в Республике Казахстан являются категории ГЛФ и лесообразующие породы, выделение которых осуществляется при любой площади.
Категории ГЛФ с учетом целевого назначения отдельных территорий выделяются в установленном порядке в соответствии с пунктом 2 статьи
45 Лесного кодекса.
Параграф 3. Группы пород и целевые породы
316. Исходя из различий в преобладающих породах, их продуктивности и целей ведения лесного хозяйства, древесные породы объединяются в пять групп – хвойные, твердолиственные, мягколиственные, саксаульники и прочие. Каждая группа ориентируется на выращивание определенной целевой породы в соответствующих ей лесорастительных условиях, путем осуществления системы мероприятий, обеспечивающих наиболее эффективное выполнение защитных или иных полезных функций леса, получения максимального запаса древесины требуемой товарной структуры. Кустарниковые заросли всех пород объединяются в одну группу – кустарники.
317. В случаях, когда породный состав в лесном фонде не отвечает целям ведения лесного хозяйства, предусматривается система мероприятий по замене малоценных древостоев целевыми породами (реконструкция).
318. Не покрытые лесом лесные угодья (прогалины) по типам лесорастительных условий условно относятся к той целевой породе, которой в последующем будет производиться их облесение.
Параграф 4. Установление возрастов рубок главного пользования
319. Возрасты рубок главного пользования устанавливаются для тех категорий ГЛФ, в которых предусматривается их проведение. Для лесов, исключенных из расчета размера главного пользования, именуются условно "возрасты спелости", которые во всех лесоустроительных документах трактуются как "возрасты рубок".
320. Возрасты рубок для каждой породы или группы пород определяются исходя из их биологических особенностей, целевого назначения и выполняемых ими природоохранных, экономических и социальных функций.
321. Для обеспечения равномерности лесопользования на длительную перспективу возрасты рубок детально обосновываются и являются стабильными.
322. Необходимость уточнения или изменения действующих возрастов рубок главного пользования осуществляется по предложениям территориальных органов в период проведения подготовительных лесоустроительных работ. Обоснование необходимости изменения возрастов рубок отражается в протоколе об итогах проведения подготовительных работ.
323. Обоснование возрастов рубок производится научными лесными организациями. Установление и изменение возрастов рубок утверждает уполномоченный орган.

Параграф 2. Ұйымдық-шаруашылық бірліктің құрылуы
315. МОҚ санаттары мен орман құрушы тұқымдылар Қазақстан Республикасының орман шаруашылығын жүргізудің негізі болып табылады.
МОҚ санаттары белгіленген тәртіп бойынша жеке аумақтардың мақсатын ескере отырып Орман кодексінің 45-бабының 2-тармағына сәйкес бөлінеді.
Параграф 3. Тұқымдылар топтары мен мақсатты тұқымдылар
316. Басым тұқымдыларының ерекшеліктері мен өнімділігі және орман шаруашылығын жүргізу мақсаттары бойынша ағаш тұқымдылары 5 топқа топтасады:
қылқан жапырақты, қатты жапырақты, жұмсақ жапырақты, сексеуілдіктер және басқалары.
Әр топ ормандардың қорғаныш және басқа да пайдалы функцияларын тиімді атқаруын қамтамасыз ететін шаралар жүйесін іске асыру арқылы нақты бір мақсатты тұқымды өзіне сәйкес орман өсіру жағдайларында өсіруге бағытталады. Барлық бұталы тұқымдылар бұталар тобына біріктіріледі.
317. Орман қорының тұқымдық құрамы орман шаруашылығын жүргізу мақсаттарына сәйкес келмеген жағдайда, құндылығы аз сүректерді мақсатты тұқымдылармен алмастыру шаралары қарастырылады (қайта құру).
318. Орманмен қамтылмаған орманды жерлер (алаңқай жерлер) орман өсіру жағдайлары бойынша болашақта ормандандырылатын мақсатты тұқымдыларға жатқызылады.
Параграф 4. Басты пайдаланудағы кесу жастарын белгілеу
319. Басты пайдаланудағы кесу жастары кесу жұмыстары жүргізілетін МОҚ санаттары үшін белгіленеді. Басты пайдалану есебінен шығарылған ормандар үшін "толысу жастары" шартты түрде белгіленеді және олар барлық орман орналастыру құжаттарында "кесу жастары" болып алынады.
320. Әр тұқым мен тұқымдылар тобы үшін кесу жастары олардың биологиялық ерекшеліктеріне, мақсатына және олардың табиғат қорғау, экономикалық, әлеуметтік функцияларына байланысты белгіленді.
321. Орман пайдаланудың біркелкі болуын қамтамасыз ету үшін кесу жастары негізделген және тұрақты болады.
322. Басты пайдаланудың кесу жастарын өзгерту немесе нақтылау қажеттілігі аумақтық органның ұсынысы бойынша орман орналастыру жұмыстарына дайындалу кезінде іске асырылады. Кесу жұмыстарын өзгерту қажеттілігінің негіздемесі дайындық жұмыстарын жүргізу қорытындылары жөніндегі хаттамаға енгізіледі.
323. Кесу жастарын негіздеу ғылыми орман ұйымдарында жүргізіледі. Кесу жастарының өзгертілуі мен белгіленуін өкілетті орган бекітеді.

324. Распределение насаждений по группам возраста производится исходя из установленных возрастов рубок главного пользования (или возрастов спелости) и продолжительности классов возраста согласно таблице 14 к приложению 1 к Инструкции проведения лесоустройства.
Параграф 5. Основные принципы проектирования
многоцелевого лесопользования
325. Главным лесоводственным принципом лесопользования является непрерывное, неистощительное и рациональное пользование лесом при полном сохранении и усилении его защитных свойств.
326. В лесном фонде осуществляются следующие виды лесных пользований:
1) заготовка древесины;
2) заготовка живицы, древесных соков;
3) заготовка второстепенных древесных ресурсов (коры, ветвей, пней, корней, листьев, почек);
4) побочные лесные пользования (сенокошение, пастьба скота, мараловодство, звероводство, размещение ульев и пасек, огородничество, бахчеводство и выращивание иных сельскохозяйственных культур, заготовка и сбор лекарственных растений и технического сырья, дикорастущих плодов, орехов, грибов, ягод и других пищевых продуктов, мха, лесной подстилки и опавших листьев, камыша);
5) пользование участками государственного лесного фонда для нужд охотничьего хозяйства, для научно-исследовательских, культурно-оздоровительных, рекреационных, туристских и спортивных целей.
327. Приоритетный вид лесопользования определяется исходя из природоохранных, экологических и социальных функций, выполняемых соответствующими категориями ГЛФ.
В зависимости от функционального назначения лесов и местных условий, решением первого лесоустроительного совещания устанавливается перечень лесопользований, подлежащих проектированию при лесоустройстве.
328. Ведущим принципом проектирования многоцелевого лесопользования является комплексное использование всех видов полезностей леса, включая древесную и недревесную продукцию, с определением видов и размеров лесопользования.
В лесах, исключенных из расчета размера главного пользования, виды и размеры рубок промежуточного пользования и прочих рубок определяются исходя из необходимости улучшения экологического и санитарного состояния лесов, усиления защитных функций насаждений путем максимального использования текущего прироста и естественного отпада древесины.
Мероприятия по многоцелевому пользованию лесным фондом разрабатываются научными лесными организациями на основе лесорастительного районирования и утверждаются уполномоченным органом.
Параграф 6. Главное пользование лесом
329. Рубки главного пользования проводятся в соответствии с Правилами.
При обосновании постепенных и выборочных рубок учитываются:

324. Алқаағаштар жас топтарына басты пайдаланудағы белгіленген кесу жастары (немесе толысу жастары) мен жас кластарының ұзақтығына байланысты Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығына 1-қосымшаның 14-кестесіне сәйкес бөлінеді.
Параграф 5. Орманды көп мақсатта пайдаланудағы жобалаудың
негізгі принциптері
325. Ормандарды сарқылтпай, үздіксіз және тиімді пайдалана отырып, олардың қорғаныштық қасиеттерінің артуының толықтай сақталуын қамтамасыз ету орманшылықтың негізгі принциптері болып табылады.
326. Орман қорында, оларды пайдаланудың мына түрлері жүзеге асырылады.
1) ағаш сүректерін дайындау;
2) шайыр және шырын дайындау;
3) қосалқы ағаш өнімдерін дайындау (қабықтарын, бұтақтарын, түбірлерін, жапырақтарын, бүршіктерін);
4) орманды қосымша пайдалану (шөп шабу, мал жаю, марал шаруашылығы, аңшылық, бал ара шаруашылығы, бақшалық және өзге де ауылшаруашылық өнімдерін өсіру, дәрілік өсімдіктерді жинау және оларды техникалық шикізат ретінде пайдалану, жабайы жемістерді яғни жаңғақ, саңырауқұлақ, жидек және тағы басқа азықтық өнімдерді, мүкті, орман жамылғысын және түскен жапырақтарды, қамысты жинау);
5) мемлекеттік орман қоры учаскелерін аңшылық шаруашылығына, ғылыми - зерттеу мақсатында, мәдени-сауықтыру, туристік және спорттық мақсаттарға пайдалану.
327. Орманды пайдаланудың басым түрі МОҚ санаттарының табиғат қорғау, экологиялық және әлеуметтік функцияларының сәйкестігіне байланысты болады.
Ормандардың функциясы мен жергілікті жер жағдайларына байланысты орман орналастыруда жобалауға жататын орман пайдалану тізімі бірінші орман орналастыру жиналысының шешімімен тағайындалады.
328. Көп мақсатты орман пайдалануды жобалаудың негізгі принципі ретінде орманның барлық жарамды түрлерінің кешенді пайдаланылуы сүректі және сүрексіз өнімдердің анықталған түрлері мен орман пайдалану мөлшерін қоса алынады.
Басты пайдалану үшін кесуге тыйым салынған ормандарда аралық пайдаланудың және басқа да кесу түрлерінің мөлшері мен түрі, олардың экологиялық-санитарлық жағдайы және алқаағаштардың өсімі мен сүректердің табиғи түсуін пайдалана отырып, олардың қорғаныштық қызметтерін арттыру арқылы анықталады.
Ғылыми мекемелер орман қорларын көп мақсатта пайдаланудағы іс шараларды, орналасу аудандарының негізіне сүйене отырып анықтайды, ал өкілетті ұйымдар оларды бекітеді.
Параграф 6. Орманды басты мақсатта пайдалану
329. Басты пайдалану мақсатында кесу Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 маусымдағы № 18-02/596 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11894 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесу қағидаларына сәйкес жүргізіледі.
Біртіндеп және таңдамалы кесулерді негіздеу кезінде төмендегілер есепке алынады:

1) наличие и состояние естественного возобновления под пологом леса;
2) период воспроизводства лесов;
3) число приемов и срок повторяемости рубок;
4) размещение рубок по территории лесного фонда;
5) интенсивность рубки.
Сноска. Пункт 329 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 30.01.2017 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
330. Расчетная лесосека рассчитывается в целом по лесному учреждению, а по лесничествам она распределяется пропорционально запасам эксплуатационного фонда лесничеств с учетом особенностей возрастной структуры насаждений. В отдельных случаях, по требованию уполномоченного органа, расчетная лесосека рассчитывается по каждому или отдельному лесничеству. Расчетная лесосека по области определяется как сумма утвержденных расчетных лесосек по лесовладельцам.
331. Расчетная лесосека по рубкам главного пользования исчисляется при лесоустройстве. Уточнение (перерасчет) расчетной лесосеки ранее срока проведения очередного лесоустройства допускается в следующих случаях:
1) при переводе земель лесного фонда из одной категории ГЛФ в другую;
2) при значительных объемах изъятия или приемки площадей;
3) при происшедших изменениях в лесном фонде, связанных с реорганизацией или ликвидацией лесовладельцев;
4) при значительных изменениях в лесном фонде, вызванных стихийными бедствиями.
При этом уточнение (перерасчет) расчетной лесосеки производится в случае, если:
1) указанные причины приводят к изменению ее существующих размеров более чем на 20 (двадцать) процентов;
2) до срока проведения нового лесоустройства осталось более 3 (трех) лет.
332. Исчисление расчетных лесосек производится в соответствии с Методическими указаниями по определению размеров расчетных лесосек на участках государственного лесного фонда Республики Казахстан согласно приложению 30 к Инструкции проведения лесоустройства. При лесоустройстве расчетная лесосека принимается на установленную продолжительность ревизионного периода.
333. Расчетная лесосека исчисляется в пределах категорий ГЛФ по преобладающим породам и способам рубок. Расчет выполняется раздельно по зонам доступности.
334. При определении расчетной лесосеки в расчет не включаются:
1) категории ГЛФ, в которых проведение рубок главного пользования запрещено Лесным кодексом;
2) особо защитные участки леса, которые, согласно действующим Правилам рубок леса, исключаются из расчета размера главного пользования;
3) ценные и редкие древесные породы, которые согласно действующим Правилам в рубку не назначаются.

1) орман астарындағы табиғи жаңарудың болуы және жай-күйі;
2) орманды молықтыру кезеңі;
3) кесуді қабылдау саны мен қайталану мерзімі;
4) орман қоры аумағы бойынша кесудің орналасуы;
5) кесудің қарқындылығы.
Ескерту. 329-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.01.2017 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
330. Есептік кеспеағаш орман мекемесі бойынша есептеледі, ал орманшылықтар бойынша пайдалану қорына пропорционалды және алқаағаштардың жас құрылымы ерекшеліктерін ескере отырып есептеледі. Кейбір жағдайларда өкілетті ұйымдардың талабына байланысты есептік кеспеағаштар әр немесе жеке орманшылықтар бойынша есептелуі мүмкін. Орманды пайдаланудың есептеліп бекітілген қоры арқылы облыс аумағы бойынша есептік кеспеағаштар анықталады.
331. Басты мақсатта пайдалану үшін кесу бойынша есептік кеспеағаштар орман орналастыру кезінде анықталады. Есептік кеспеағаштар кезекті орман орналастыру мерзімінен бұрын мына жағдайларда ғана қайта есептеледі:
1) мемлекеттік орман қоры жерлері бір МОҚ санатынан екіншісіне ауыстырылған кезде;
2) белгілі бір аудандарды алып тастағанда немесе қабылдаған кезде;
3) орман иеленушілерінің қайта құрылуына немесе жойылуына байланысты орман қорында өзгерістер болған жағдайда;
4) орман қорлары табиғи аппаттардың салдарынан апатқа шырағанда.
Сонымен қатар, есептік кеспеағаш мына жағдайларда қайта есептеледі:
1) өзгеруі оның мөлшерінің 20 (жиырма) пайызынан көп болғанда;
2) кезекті орман орналастыруды жүргізу мерзіміне 3 (үш) жыл қалғанда.
332. Есептік кеспеағаш Қазақстан Республикасының орман қоры учаскелерінде есептік кеспеағаштардың мөлшерін анықтау жөніндегі әдістемелік нұсқауларға сай Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығына 30-қосымшаға сәйкес есептеледі. Орман орналастыру кезінде кеспеағаш тексеру кезеңінің белгіленген ұзақтығына қабылданады.
333. Есепті кеспеағаш МОҚ санаттары шегінде басым тұқымдылар мен кесу әдістері бойынша есептеледі. Есеп жетуге қолайлылығына байланысты жеке есептеледі.
334. Есептік кеспеағашты анықтаған кезде, төмендегілер есепке алынбайды:
1) Орман кодексіне сәйкес мемлекеттік орман қорындағы басты мақсатта пайдалану үшін кесуге тыйым салынған МОҚ санаттары;
2) қолданыстағы Ағаш кесу ережелеріне сәйкес басты пайдалану мөлшерінің есебінен шығарылған ерекше қорғалатын орман учаскелері;
3) қолданыстағы Ережелерге сәйкес бағалы және сирек кездесетін ағаштарда кесу белгіленбейді.

335. Рекомендуемые лесоустроительной организацией расчетные лесосеки по объекту лесоустройства после их принятия вторым лесоустроительным совещанием представляются в уполномоченный орган для утверждения.
336. Расчетные лесосеки вводятся в действие с 1 (первого) января года, следующего за годом проведения полевых лесоустроительных работ.
337. При подборе выделов в рубку, в первую очередь, назначаются: поврежденные насаждения, нуждающиеся в рубке по состоянию; недорубы прошлых лет; насаждения, вышедшие из подсочки; перестойные насаждения.
338. Все выдела, назначенные в рубки главного пользования, окрашиваются на обзорных планах и заносятся в ведомость главной рубки. Лесовладельцы самостоятельно производят набор участков в рубку в пределах расчетной лесосеки с учетом хозяйственной необходимости и экономических соображений. Допускается концентрация рубок поквартально или блоками.
Параграф 7. Промежуточное пользование лесом
339. К рубкам промежуточного пользования лесом относятся:
1) рубки ухода за лесом;
2) выборочные санитарные рубки;
3) рубки, связанные с реконструкцией малоценных лесных насаждений, а также насаждений, теряющих защитные, водоохранные и другие функции;
4) рубки спелых единичных деревьев в молодняках.
340. Лесоустройство выявляет и отражает в своих материалах всю площадь насаждений, нуждающихся в рубках ухода по лесоводственным требованиям.
При проектировании рубок ухода на участках, примыкающих к населенным пунктам и путям транспорта, необходимо предусмотреть формирование пожароустойчивых опушек, ширина которых определяется исходя из конкретных особенностей каждого объекта.
Ежегодный размер рубок ухода определяется по площади и объему выбираемой древесины по каждому виду рубок. При этом по площади он определяется делением площади насаждений, нуждающихся в рубках ухода, на период повторяемости рубок, а по запасу – умножением площади годового размера рубок на средний вырубаемый запас с 1 (одного) гектара, определяемый по средней интенсивности рубок (проценту выборки древесины).
Ежегодный размер осветлений в лесных культурах и естественных молодняках, формирование которых прогнозируется в ревизионном периоде, определяется расчетным путем и в лесоустроительном проекте освещается отдельно.
Набор выделов, назначенных в рубки ухода, по видам рубок с указанием площади и выбираемого запаса в каждом выделе производится с учетом очередности освоения кварталов, полноты, возраста насаждений и их состояния.
341. Выборочные санитарные рубки проектируются в соответствии с требованиями Санитарных правил в лесах Республики Казахстан и Правил рубок лесакак на основании хозяйственных распоряжений, назначенных в натуре при лесоустройстве, так и данных детального обследования санитарного состояния насаждений, заселенных вредителями леса, в выделах, частично поврежденных пожарами и другими стихийными воздействиями.

335. Орман орналастыру мекемесі объектілеріндегі есептік кеспеағаш бойынша ұсыныстар, екінші орман орналастыру кеңесінде қабылданғаннан кейін өкілетті ұйымдарға бекітуге беріледі.
336. Есепті кеспеағаш далалық орман орналастыру жұмыстары жүргізілген жылынан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап жүзеге асырылады.
337. Телімдерді кесуге белгіленгенде бірінші кезекте төменде көрсетілгендер ұсынылады: зақымданған алқаағаштар (дауыл, жел құлатқан ағаштар), жағдайына байланысты кесуді талап ететін алқаағаштар; өткен кесу жылында толық кесілмегендер; шайыр алынғандар; көнерген алқаағаштар.
338. Басты мақсатта пайдалану үшін кесуге белгіленген барлық телімдер шолу планында боялып көрсетіледі және олар басты мақсатта пайдалану үшін кесу ведомосына тіркеледі. Орман пайдаланушыларға, экономикалық жағдайды ескере отырып, есептік кеспеағаш аумақтарының кесу учаскелерін таңдауға ерік беріледі. Кесуді орам немесе блок бойынша шоғырландыруға жол беріледі.
Параграф 7. Орманды аралық пайдалану
339. Аралық пайдалануға төмендегілер жатады:
1) орманды күту үшін кесу;
2) таңдамалы санитарлық кесу;
3) өнімділігі аз орман алқаағаштарын құнды ағаштарға алмастыру үшін кесу, қорғаныштық қасиеттері мен су реттегіштік және басқа да атқарушы қызметтерін жоғалтқан алқаағаштарды;
4) балауса ағаштардағы толысқан жеке тұрған ағаштарды кесу.
340. Орман орналастыру мәліметтерінде, орман өсіру талаптарына сай кесулерді қажет ететін, алқаағаштардың барлық аудандары анықталып көрсетіледі.
Елді мекендер мен көлік жолдарымен шектес алқаағаштарда күтіп-баптау мақсатында кесуді жобалағанда, өртке қарсы тұра алатын бөгет жыралар қарастырылады. Олардың ені сол жерде орналасқан объектілердің ерекшеліктеріне байланысты болады.
Жыл сайынғы күту үшін кесудің мөлшері, әрбір кесу түрлеріне байланысты таңдалған сүрекдіңдерінің ауданы мен көлемі арқылы анықталады. Кесу мөлшері күтіп-баптау кесулерін талап ететін алқаағаштар ауданын кесулердің қайталану мерзіміне бөлу арқылы, ал қоры - жылдық мөлшерінің ауданын 1 (бір) гектар орташа кесу мөлшеріне көбейту арқылы орташа кесу қарқындылығы бойынша анықталады.
Құрылуы тексеру кезеңіне жобаланатын орман екпелері мен балауса ағаштардағы жарықтандырудың жыл сайынғы мөлшері есептік жолмен анықталады және орман орналастыру жобасында жеке көрсетіледі.
Күтіп-баптау кесулеріне белгіленген телімдерді іріктеу орамдардың игерілу кезектілігін, толымдылығын, ағаштардың жасы мен жағдайын ескере отырып жүргізіледі.
341. Таңдамалы санитарлық кесулер, дің зиянкестері мекендеген алқаағаштардың санитарлық жағдайын, телімдегі ағаштардың бірен-саран өрттен зақымдануын және басқа да табиғи аппаттарға ұшырауын зерттеу нәтижелері мен белгіленген шаруашылық шаралардың негізінде Қазақстан Республикасы ормандарындағы санитарлық ережелерінің талаптарына сәйкес жобаланады.

Период проведения выборочных санитарных рубок принимается на срок от 1 (одного) до 5 (пяти) лет в зависимости от биологических особенностей пораженных древесных пород, общих объемов выбираемой древесины, возможностей ее заготовки и реализации. Ежегодный объем выборочных санитарных рубок определяется путем деления общего выбираемого запаса древесины на установленный период его освоения. В зависимости от санитарного состояния насаждений устанавливается дифференцированные по годам объемы выборочных санитарных рубок.
342. Уборка старого сухостоя, ветровальников, буреломников и другой захламленности проектируется в лесах, выполняющих преимущественно санитарно-гигиенические и оздоровительные функции, в особо ценных лесных массивах, лесоплодовых насаждениях, государственных национальных природных парках, лесах, имеющих научное значение, памятниках природы. В других лесах эти мероприятия проектируются при наличии условий сбыта древесины, а также, если это обусловлено противопожарными требованиями. Конкретные решения принимаются первым лесоустроительным совещанием.
343. Набор выделов, в которых проектируются выборочные санитарные рубки и уборка сухостоя, общие объемы этих мероприятий приводятся в соответствующих ведомостях и таблицах.
344. В категориях ГЛФ и в особо защитных участках, исключенных из расчета размера главного пользования, рубки ухода за лесом и выборочные санитарные рубки проектируются во всех насаждениях, включая приспевающие, спелые и перестойные, нуждающиеся в их проведении в целях их постепенного омолаживания, улучшения экологического и санитарного состояния, сохранения и усиления защитных функций, а также своевременного использования спелой древесины до потери ею технических качеств.
345. Рубки, связанные с реконструкцией малоценных насаждений и кустарников, назначаются в участках:
1) молодняках мягколиственных пород (в исключительных случаях твердолиственных пород), произрастающих в несоответствующих им лесорастительных условиях, исключающих возможность выращивания высокопродуктивных насаждений;
2) молодняках и средневозрастных расстроенных низкополнотных насаждениях, которые естественным путем не преобразоваются в высокопродуктивные древостои с преобладанием хозяйственно ценных пород;
3) насаждениях и кустарниках, не соответствующих целевому назначению.
Площадь малоценных насаждений, нуждающихся в их реконструкции путем проведения рубок, посадки и посева древесных пород, составляет фонд реконструкции. Исходя из объемов подлежащей вырубке древесины и проектируемых сроков реконструкции насаждений, определяется ежегодный размер этих рубок.

Таңдамалы санитарлық кесулерді жүргізу мерзімі зақымданған тұқымдылардың және таңдалған сүректің жалпы көлемінің биологиялық ерекшеліктері мен оны дайындау мүмкіндігіне байланысты 1-5 (бір - бес) жыл деп қабылданған. Таңдамалы санитарлық кесулердің көлемі алқаағаштардың санитарлық жағдайына байланысты жылдарға бөлініп белгіленуі мүмкін.
Жыл сайынғы таңдамалы санитарлық кесудің көлемі таңдалған ағаш сүректерінің жалпы қорын бекітілген игеру кезеңіне бөлу арқылы анықталады. Алқаағаштардың санитарлық жағдайына байланысты таңдамалы санитарлық кесулерінің жылдық көлемі бойынша дифференциялды белгіленеді.
342. Санитарлық-гигиеналық және денсаулықты жақсарту қасиеті жоғары, ерекше бағалы, орман жеміс алқаағаштарын, мемлекеттік табиғи саябақтарды, ғылыми маңызы бар және табиғи ескерткіштері бар ормандарды ескі, кеуіп қалған, жел құлатқан, қатты дауылдан сынған ағаштардан тазарту жобаланады. Басқа орманда бұл тек іске жарамды сүрегі болса немесе өртке қарсы талаптарға сай келмеген жағдайда ғана жоспарланады.
Нақты шешімдер бірінші орман орналастыру кеңесінде қабылданады. Ескі, кеуіп қалған және шашылып жатқан ағаштардың жыл сайынғы көлемін анықтау, таңдамалы санитарлық кесуді жобалағандай жүргізіледі.
343. Іріктелініп алынған телімдердегі таңдамалы санитарлық кесуді және қураған ағаштардан тазарту жұмыстарын жоспарлаудың жалпы көлемдері арнайы дайындалған ведомостарда және кестелерде көрсетіледі.
344. Мемлекеттік орман қоры санаттарының басты мақсатта пайдалануға тыйым салынған учаскелерінде күтіп-баптау және таңдамалы санитарлық кесу барлық алқаағаштарда, толысушы, толысқан және көнерген, біртіндеп жасартуды қажет ететін, экологиялық-санитарлық қасиетін жақсартатын, қорғаныштық қасиетін сақтайтын және арттыратын ағаштарда, сонымен қоса толысқан ағаштарды техникалық қасиетін жоғалтқанға дейін және пайдалануға болатын алқаағаштардың барлығында жобаланады.
345. Сүрегі құнсыз алқаағаштар мен бұталарды қайтадан жаңартып кесу жұмыстары төмендегідей учаскелерде белгіленеді:
1) өздеріне тән емес орман өсіру жағдайларында өнімділігі жоғары алқаағаштар өспейтін жұмсақ жапырақты (кейде қатты жапырақты) балауса тұқымдыларда;
2) табиғи жолмен шаруашылықта бағалы тұқым болып өнімділігі жоғары сүрек болып өсе алмайтын толымдылығы төмен, орта жастағы алқаағаштар мен балауса ағаштарда;
3) мақсатты пайдалануға жарамсыз алқаағаштар мен бұталарда;
Кесу және ағаш тұқымдыларын егу немесе себу арқылы жаңартуды қажет ететін құндылығы төмен алқаағаштардың ауданы қайта құру қорын құрайды. Сондықтан кесілетін ағаштардың көлемі мен алқаағаштарды жаңарту мерзімі арқылы жыл сайынғы кесілетін мөлшері анықталады.

346. Рубки в насаждениях, теряющих защитные, водоохранные и другие функции, проводятся во всех категориях ГЛФ, в которых проведение рубок главного пользования не допускается (кроме государственных природных заповедников), и в особо защитных лесных участках. Они проводятся по аналогии с выборочными санитарными рубками. Порядок их проведения и подбор участков в рубку осуществляется в соответствии с действующими нормативными документами по этому вопросу.
347. К рубке спелых единичных деревьев в молодняках относится уборка отдельно стоящих спелых и перестойных деревьев, включая семенники среди молодняков, выполнивших свои лесообсеменительные функции.
Единичные деревья, резко отличающиеся по возрасту в средневозрастных, приспевающих, спелых и перестойных насаждениях, отдельно к уборке не назначаются. Они вырубаются одновременно с проведением рубок главного пользования в категориях ГЛФ, где их проведение не запрещено. В других категориях ГЛФ они убираются в порядке проведения выборочных санитарных рубок, рубок ухода.
Параграф 8. Прочие рубки
348. К прочим рубкам относятся:
1) сплошные санитарные рубки;
2) разрубка просек, противопожарных разрывов;
3) расчистка просек, противопожарных разрывов;
4) разрубка хвойных молодняков на блоки;
5) разрубка трасс под строительство дорог, трубопроводов, линий электропередачи;
6) вырубка площадок под строительство сооружений, зданий и других объектов;
7) уборка ликвидной захламленности.
349. Объемы вырубаемой древесины при сплошных санитарных рубках и уборки захламленности определяются лесоустройством по данным таксации.
Объемы вырубаемой древесины при проектировании разрубки противопожарных разрывов, исчисляются исходя из их ширины, протяженности и запасов древесины на 1 (один) гектар в пересекаемых выделах по преобладающей породе, а при разрубке просек – по суммарной протяженности, представленных насаждениями и выделов, ширине и среднему запасу древесины на 1 (один) гектар в квартале по преобладающей породе.
Параграф 9. Подсочка и осмолоподсочка насаждений.
Заготовка пневого осмола
350. Вопрос о необходимости подсочки сосновых насаждений на территории устраиваемого объекта решается уполномоченным органом и фиксируется в протоколе первого лесоустроительного совещания.
Сырьевая база для подсочки сосновых древостоев определяется в соответствии с действующими Правилами на основании данных таксации. При этом отдельно учитываются древостои, находящиеся в подсочке, проектируемые в подсочку и нерентабельные для подсочки.
351. При наличии технических и экономических условий для подсочки насаждений ели, пихты, лиственницы производится набор пригодных для подсочки участков насаждений указанных пород. Вопросы о целесообразности подсочки таких насаждений решаются уполномоченным органом, а возможные технологии и объемы ее проведения - на первом лесоустроительном совещании.

346. Басты мақсатта пайдалануға тыйым салынған мемлекеттік орман қоры санаттарында (мемлекеттік табиғи қорықтардан басқа), ерекше қорғалатын учаскелерде қорғаныштық, және басқа да функцияларын жоғалтқан алқаағаштардың барлығында кесу жұмыстары жүргізіледі.
Олар таңдамалы санитарлық кесу сияқты жүргізіледі. Кесілетін учаскелерді таңдау және реттеу жұмыстары нормативтік іс қағаздарына сүйене отырып, жүзеге асырылады.
347. Балауса ағаштардағы жеке тұрған толысқан, толысу жасынан асқан және балауса ағаштар арасында өзінің тұқым беру қасиетін аяқтаған ағаштар жекелеп кесуге белгіленеді.
Орта жастағы, толысушы, толысқан және көнерген алқаағаштардағы ерекше айқындалатын жекелеген ағаштар жекелеп кесілмейді. Олар мемлекеттік орман қорының санаттарында басты мақсатта пайдалану үшін кесуге тыйым салынбаған жерлеріндегі кесулермен бірге жүргізіледі. Басқа МОҚ санаттарында олар таңдамалы санитарлық кесу, күтіп-баптау кесулерін жүргізу ретінде алынуы мүмкін.
Параграф 8. Басқа да кесулер
348. Басқа да кесулерге төмендегілер жатады:
1) жаппай санитарлық кесулер;
2) өртке қарсы үзілімдер мен соқпақтарды шабу;
3) өртке қарсы үзілімдерді және соқпақтарды тазалау;
4) қылқанды балауса ағаштарды блоктарға бөліп кесу;
5) электр жүйелері өтетін, тас жолдарды салу мен құбырларды орнатуға байланысты жүргізілетін кесулер;
6) әр түрлі құрылыстарға және кеңселерді салуға арналған аудандарды кесу;
7) шашылған кәделік ағаштарды жинау;
349. Жаппай санитарлық кесу кезінде кесілетін сүректің көлемі мен өтімді қоқырсуды жинаудың көлемін орман орналастыру таксация мәліметі бойынша анықтайды.
Шабылуға жобаланған өртке қарсы үзілімдер мен кесілетін ағаш сүректерінің көлемі, олардың еніне, ұзындығына және бағыт бойынша басып өткен телімдердің 1 (бір) гектарындағы басым тұқымдылар бойынша қорына байланысты, есептеліп шығарылады.
Ал соқпақтарды шабу кезіндегі көлемі, олардың қосындылар ұзындығындағы телім алқаағаштарының ені және басым тұқымдылар бойынша телімнің 1 (бір) гектардағы сүректерінің орташа қоры арқылы анықталады.
Параграф 9. Алқаағаштардан шайыр және шырын алу.
Түбір шайырын дайындау
350. Негізгі алқаағаштардан шайыр алу қажеттілігі, сол аудандағы өкілетті ұйымдардың келісімімен шешіледі және ол бірінші орман орналастыру кеңесінің хаттамасында тіркеледі.
Қарағай сүрекдіңдерінен шайыр алудың шикізаттық базасы, қолданыстағы Ережелерге сәйкес таксация мәліметтерінің негізінде анықталады. Сонымен қатар шайыр алудағы, шайыр алуға жобаланатын және шайыр алу үшін тиімсіз сүректер жеке есептеледі.
351. Техникалық және экономикалық тиімділігі бар шырша, майқарағай және балқарағай алқаағаштарында шайыр алуға жарамды учаскелер көрсетілген тұқымдылар бойынша таңдалады. Бұндай алқаағаштардан шайыр алудың тиімділігі туралы мәселені өкілетті орган шешеді, ал оның жүргізілетін көлемі мен технологиясы туралы шешім бірінші орман орналастыру кеңесінде қабылданады.

352. Осмолоподсочка сосновых насаждений проектируется при наличии потребностей в таком сырье и при наличии низкобонитетных древостоев, пригодных для этих целей. Необходимость проектирования осмолоподсочки решается уполномоченным органом и фиксируется в протоколе первого лесоустроительного совещания.
353. Заготовка пней для получения соснового пневого осмола и для других целей проектируется в местах, где намечается раскорчевка площадей под лесные культуры, а также в других случаях, не наносящих ущерба лесу. Необходимость и районы выявления ресурсов пней, в том числе и для заготовки соснового пневого осмола, определяются на первом лесоустроительном совещании.
Параграф 10. Заготовка второстепенных древесных ресурсов
354. К второстепенным древесным ресурсам относятся кора, ветви, пни, корни, листья, почки.
Необходимость выявления второстепенных древесных ресурсов и их перечень определяются на первом лесоустроительном совещании.
355. Площади и возможные объемы заготовки древесных ресурсов определяются исходя из объемов рубок различного назначения в соответствующих древостоях.
Параграф 11. Воспроизводство лесов, лесоразведение и
реконструкция малоценных насаждений
356. Мероприятия по воспроизводству лесов и лесоразведению разрабатываются для участков всех категорий ГЛФ, где это разрешено, кроме участков, недоступных для хозяйственного воздействия. Проектирование ведется в соответствии с действующими наставлениями и руководствами с учетом опыта работ, накопленного лесовладельцами, данных анализа материалов обследования лесных культур и хода естественного возобновления. В состав проектируемых мероприятий входят:
1) создание лесных культур на не покрытых лесом угодьях,
2) создание искусственных насаждений в порядке реконструкции низкопродуктивных насаждений и кустарников;
3) меры содействия естественному возобновлению, включая сохранение подроста при рубках главного пользования;
4) оставление площадей с наличием возобновления под естественное лесозаращивание;
357. По данным натурной таксации определяется лесокультурный фонд, в который включаются участки, нуждающиеся в искусственном воспроизводстве лесов и лесоразведении, доступные для хозяйственного воздействия, в том числе:
1) лесные не покрытые лесом угодья, на которых естественное лесозаращивание хозяйственно ценными породами невозможно или затруднено;
2) лесосеки ревизионного периода, намеченные под сплошную рубку, на которых восстановление леса с достаточной полнотой целевыми породами естественным путем маловероятное;
3) малоценные и низкополнотные насаждения и кустарники, намеченные к реконструкции путем создания лесных культур.
Кроме этого, лесные культуры проектируются в порядке лесомелиорации и рекультивации (пески, овраги, балки, карьеры и другие нелесные угодья), если этот вопрос будет оговорен в протоколе первого лесоустроительного совещания.

352. Қарағайлы алқаағаштарда шикізат алуға жарамды және төменгі бонитетті ағаштар болған жағдайда ғана шайыр алу жобаланады. Шайыр алу жобасының қажеттілігі өкілетті ұйымдармен шешіледі және бірінші орман орналастыру кеңесінде тіркеледі.
353. Қарағай шайырын алуға және тағы басқа да мақсатта пайдалану үшін түбірлерді дайындау орман екпелерін отырғызуға арналған және орман алқаағаштарына зияны тимейтін жерлерде жүзеге асырылады. Қарағай түбірлерінен шайыр алудың қажеттілігі, олардың ресурстық аудандары бірінші орман орналастыру кеңесінде анықталады.
Параграф 10. Қосалқы ағаш ресурстарын дайындау
354. Қосалқы ағаш ресурстарына қабық, түбір, бұтақ, тамыр, жапырақ, бүршік жатады.
Қосалқы ағаш сүректерінің қажеттілігі және олардың тізімі бірінші орман орналастыру кеңесінде анықталады.
355. Қосалқы ағаш ресурстарын дайындау мүмкіндігінің көлемі мен аудандары, әртүрлі кесу шараларының жобалануына сәйкес болады.
Параграф 11. Ормандарды қайта қалпына келтіру, оларды дамыту
және өнімділігі төмен ағаштарды жаңарту
356. Ормандарды қайта қалпына келтіру және оларды дамыту шаралары шаруашылық шараларды жүргізуге болмайтын жерлерден басқа мемлекеттік орман қорының барлық рұқсат етілген жер санаттарында жүзеге асырылады. Жобалау жұмыстары орманды пайдаланушылардың көп жылдар бойы, орман екпелері мен табиғи жаңаруды зерттеу жұмыстары кезінде жиналған мәліметтеріне сәйкес жүргізіледі.
Жобаланатын іс-шаралардың құрамына төмендегілер кіреді:
1) орманмен қамтылмаған аумақтарға екпе ормандарын отырғызу;
2) өнімділігі төмен және бұталы ормандарды жаңарту үшін, жасанды алқаағаштарды құру;
3) орманды басты мақсатқа пайдалану үшін кесу кезінде жас өскіндерді ескере отырып, олардың табиғи жаңаруының артуына әсер ету;
4) табиғи жаңарудың келешекте орман құруына мүмкіншілігі бар аудандарды қалдыру.
357. Ұдайы өндіру мен орман өсіруді талап ететін және шаруашылық әсер етуге қолайлы учаскелерге енетін орман екпелерінің қоры аралап көріп таксациялау мәліметтері бойынша анықталады; соның ішінде
1) шаруашылық құнды тұқымдылардың табиғи жолмен өсуі мүмкін емес орманмен қамтылмаған орман жерлері (сирек орманнан басқа);
2) тексеру кезеңінде жаппай кесуге жіберілген басым тұқымдылардың толымдылығы бойынша, табиғи жаңаруы мүмкін емес кеспеағаштар;
3) құндылығы толымдылығы төмен алқаағаштар мен бұталар, екпе ормандарды отырғызу жолымен қалпына келтіруге белгіленгендер.
Одан басқа орман мелиорациясы ретінде белгіленген, (құмдар, жыралар, балкалар, карьерлер және басқа да орманмен қамтылмаған жерлер) егер бірінші орман орналастыру кеңесінде қарастырылған болса, орман екпелері жобалануы мүмкін.

358. Площадь лесосек ревизионного периода, нуждающихся в создании лесных культур на них после их вырубки, определяется по данным натурной таксации с учетом наличия подроста под пологом насаждений, достаточного для создания на будущих вырубках полноценного молодого поколения естественным путем.
359. При отсутствии разработанных расчетно-технологических карт для участков, намеченных под лесные культуры, в тексте пояснительной записки к лесоустроительному проекту указывается количество посадочных мест и схема смешения для данных лесорастительных условий.
360. При реконструкции насаждений лесные культуры проектируются сплошные – при полном удалении реконструируемого древостоя, и частичные – при посадке в прорубленные коридоры или по открытым местам в низкополнотных насаждениях.
361. Содействие естественному возобновлению проектируется на вырубках ревизионного периода с недостаточным количеством благонадежного подроста целевых пород, под пологом низкополнотных приспевающих, спелых и перестойных насаждений, а также на старых вырубках и иных лесных не покрытых лесом угодьях, на которых для восстановления леса естественным путем наличия имеющегося подроста (возобновление) недостаточно.
Способы содействия естественному возобновлению бывают:
1) сохранение подроста и молодняка ценных древесных пород при проведении сплошных рубок главного пользования с последующим уходом за ними;
2) уход за подростом и самосевом хозяйственно ценных пород;
3) создание частичных лесных культур на участках с недостаточным количеством сохраненного подроста;
4) частичная обработка почвы (минерализация);
5) огораживание возобновляющихся участков;
6) огораживание свежих вырубок, оставляемых под естественное лесозаращивание, при угрозе уничтожения молодых побегов домашними и дикими животными.
362. Мероприятия по естественному возобновлению леса разрабатываются на основе изучения этого процесса на вырубках прошлых лет, а также анализа динамики и состояния молодняков и не покрытых лесом угодий. При этом, набор участков, намечаемых под естественное лесовозобновление производится в тех типах леса, где целевые породы успешно возобновляются от стен леса и обсеменителей на лесных не покрытых лесом угодьях и вырубках ревизионного периода.
363. Участки, в которых проектируются мероприятия по воспроизводству лесов искусственным путем, вносятся в соответствующую ведомость с подбивкой итогов по видам мероприятий и породам с указанием типов культур для каждого способа создаваемых лесных культур и реконструкции.
364. Отдельно учитываются объемы работ по лесоразведению на оврагах, балках, песках и других нелесных угодьях.

358. Тексеру кезеңіндегі ағашы кесілген жерлердің ауданының орман екпелерін қажет ететіндігі, аралап таксациялау кезіндегі алқаағаштардың орман астарындағы табиғи жолмен құнды жас буын өскіндерінің бар мәліметтерінің есебі бойынша анықталады.
359. Орман екпелерін отырғызу шаралары белгіленген учаскелерде есептік әдістемелік картасы болмаған жағдайда, орман орналастыру жобасының түсініктеме жазбасында, осы орман өсу жағдайына отырғызылатын көшеттердің саны және орналасуы көрсетіледі.
360. Алқаағаштары қайта құру кезінде ағаштар толық жойылғанда – орман екпелері жаппай жобаланады, ал коридорлар мен толымдылығы төмен алқаағаштардың ашық жерлерінде көшет отырғызған жағдайда – жартылай жобаланады.
361. Табиғи жаңаруға жәрдемдесу тексеру кезеңіндегі тұқымдылардың өскіні нашар ағашы кесілген жерлерге, орман астарындағы толымдылығы төмен толысушы, толысқан және көнерген ағаштарда, бұрынғы ағашы кесілген және басқа да орманы табиғи жолмен қалыптасу үшін, жеткіліксіз өскіні бар орманмен қамтылмаған орманды жерлерге жобаланады.
Табиғи жаңаруға қолдан ықпал етудің әдістері төмендегідей болады:
1) басты мақсатта пайдалану үшін жаппай кескен кезде, құнды тұқымдылар өскіні мен балауса ағаштарды сақтау мен оларды келешекте күту;
2) шаруашылықта маңызы бар өздігінен шыққан ағаштар мен балауса ағаштарды күту;
3) сақталған өскіні жеткіліксіз учаскелерде орман екпелерін отырғызу;
4) біртіндеп топырағын өңдеу (минералдану);
5) табиғи жаңарып келе жатқан учаскелерді қоршау;
6) жаңа кесілген жерлердегі табиғи жаңаруға қалдырылған жас өскіндерді жабайы және үй жануарлары зақым келтірмеуі үшін қоршап қою.
362. Орманның табиғи жаңаруына арналған іс шаралар өткен жылдардағы кесілген жерлерді зерттеу жұмыстарының негізіне сүйене отырып, орманмен қамтылмаған аумақтардағы балауса ағаштардың динамикалық жағдайын талдау арқылы жүзеге асырылады.
Табиғи жаңару учаскелерін таңдау басым тұқымдылардың орман жиегінде және кесілген жерлерде жақсы дамуына байланысты болады.
363. Ормандары ұдайы өндіру шаралары жобаланатын учаскелер арнайы ведомосқа барлық іс шаралардың түрлері бойынша қорытынды шығарылып және тұқымдар екпелердің типі көрсетіліп әр отырғызу әдісі бойынша енгізіледі.
364. Орманды дамыту кезінде жыралардың, балкалардың, құмдардың және тағы басқа ормансыз жерлердің жұмыс көлемі бөлек есептеледі.

365. Расчет потребного количества лесных семян, необходимого количества постоянных и временных лесосеменных участков и расчет площади питомников производятся по укрупненным показателям в соответствии с проектируемыми объемами работ по воспроизводству лесов и лесоразведению. В пояснительной записке к лесоустроительному проекту даются рекомендации по развитию лесосеменного и питомнического хозяйства, по закладке постоянных и временных лесосеменных участков, маточных и прививочных плантаций и других объектов лесосеменоводческого назначения.
Параграф 12. Охрана лесов
366. В пояснительной записке к лесоустроительному проекту разрабатываются мероприятия по охране лесов от пожаров, незаконных порубок деревьев и кустарников, нарушений установленного порядка лесопользования и других действий, причиняющих вред лесу. Мероприятия проектируются на основании действующих положений, правил, наставлений и других документов с учетом результатов анализа ведения хозяйства в прошедшем ревизионном периоде.
При проектировании противопожарных мероприятий следует использовать имеющиеся генеральные планы или схемы противопожарного устройства, разработанные для территорий лесовладельцев.
367. Охрана лесов от лесонарушений.
На основании анализа лесонарушений, имевших место в прошедшем ревизионном периоде, в лесоустроительных проектах проектируются меропрития по профилактике, своевременному выявлению и пресечению незаконных порубок леса, нарушений правил лесопользования, санитарных правил, законодательных актов об охране животного и растительного мира и других противоправных действий в лесу.
368. Разделение территории лесничеств на лесные мастерские участки и лесные обходы, выполняется с учетом анализа существующего деления лесничеств на мастерские участки и лесные обходы, распределения их территории по классам природной пожарной опасности, функционального назначения лесов и с учетом имеющихся рекомендаций по их выделению.
Согласованное вторым лесоустроительным совещанием деление территории лесного учреждения на лесные мастерские участки и лесные обходы показывается на карте-схеме и в тексте пояснительной записки к лесоустроительному проекту.
Лесные мастерские участки и лесные обходы устанавливаются примерно одинаковыми по сложности их охраны. Особое требование при их выделении – обеспечение эффективной охраны лесов в кварталах, наиболее интенсивно эксплуатируемых и посещаемых населением.
Параграф 13. Защита лесов от вредителей и болезней
369. По данным таксации и специальных лесопатологических обследований составляется повыдельная ведомость существующих очагов вредителей и болезней леса.
В пояснительной записке к лесоустроительному проекту дается общая оценка лесопатологического состояния лесов, и разрабатываются лесозащитные мероприятия, которые слагаются из профилактических, истребительных и организационно-хозяйственных мер.
В районах расположения промышленных предприятий с вредными выбросами определяются зоны по степени повреждения насаждений, выявляются запасы погибшихи усыхающих деревьев. Зоны повреждения показываются на схеме, характеризующей лесопатологическое состояние лесов, даются рекомендации по созданию насаждений повышенной устойчивости к выбросам.

365. Ормандарды ұдайы өндіру, өсіру көлеміне байланысты уақытша және тұрақты орман тұқым учаскелерінің саны, орман тұқымбақтарының аудандары мен оларға қажетті орман тұқымдары есептеліп шығарылады.
Орман орналастыру жобасының түсіндірме жазбасында орман тұқым шаруашылығы мен тұқымбақтарын дамыту, уақытша және тұрақты орман тұқым учаскелерін, аналық және ұластыру плантацияларын салу туралы ұсыныстар беріледі.
Параграф 12. Ормандарды қорғау
366. Ормандарды өрттерден, заңсыз кесулерден, орманды пайдаланудағы ережелердің бұзылуынан және басқа да ормандарға зақым келтірулерден қорғау үшін орман орналастыру жобасына түсіндірме жазбада шаралар жете зерттеледі. Іс шаралар қолданыстағы ережелер, бұйрықтар мен басқа да құжаттардың негізінде және өткен тексеру кезеңіндегі шаруашылық жүргізуді талдау нәтижелерін ескере отырып жобаланады.
367. Ормандарды орман заңдарының бұзылуынан қорғау.
Өткен тексеру кезеңінде орын алған орман заңдарын бұзушылықтарын талдау негізіне сүйене отырып, ағаштарды заңсыз кесудің алдын алу, орманды пайдалану ережесінің бұзылуына жол бермеу, санитарлық ережелерді бұзбау, жануарлар мен өсімдіктер әлемін қорғау, заңдылық актілері ережелерін бұзбау туралы шаралар жобаланады.
368. Орманшылықтардың аудандарын орман мастерлік учаскелер мен айналымдарға бөлу, орманшылықтардың аудандарын қолданыстағы орман мастерлік учаскелер мен айналымдарға бөлу, олардың аудандарының өрт қаупі кластарына бөлінуін, ормандардың функционалдық маңызы және оларды пайдалану бағыттарын, бұрын жүргізілген талдауларды ескере отырып, бөлінуі бойынша атқарылады.
Екінші орман орналастыру кеңесінде келісілген орман мекемесі аумағының орман мастерлік учаскелер мен орман айналымына бөлінуі карта-схемада және орман орналастыру жобасына түсіндірме жазбада көрсетіледі.
Орман мастерлік учаскелер мен айналымдар, оларды қорғау күрделілігіне байланысты, шамамен бірдей болады. Оларды бөлу кезінде ағаш сүрегі көп дайындалатын және жергілікті тұрғындар жиі баратын орамдарды қорғау тиімділігіне ерекше назар аударылады.
Параграф 13. Ормандарды зиянкестерден және аурулардан қорғау
369. Таксацияның және арнайы орманпатологиялық зерттеулердің мәліметтеріне сәйкес телімдер бойынша бар зиянкестер мен аурулар ошақтарының ведомостары құрастырылады.
Орман орналастыру жобасының түсіндірме жазбасында, орман патологиясының жалпы бағасы беріледі және алдын-алу, жойғыш, және шаруашылық ұйымдастыру шараларынан тұратын орман қорғау іс шаралары жоспарланады.
Зиянды қалдықтарды бөліп шығаратын өндіріс кәсіпорындарының маңындағы орналасқан аудандарда аймақтар алқаағаштардың зақымдану дәрежесі бойынша анықталады, құрай бастаған және өлген ағаштардың қорын есептеп шығарады. Ормандардың патологиялық жағдайларын сипаттайтын схемада зақымданған аймақтар көрсетіледі. Өндіріс кәсіпорындарының қалдықтарына төзімді алқаағаштарды отырғызу туралы ұсыныстар беріледі.

Параграф 14. Побочные лесные пользования
370. Основными видами побочных лесных пользований являются сенокошение, пастьба скота, земледелие, заготовка березового сока и другие виды.
Сенокосы, пастбища и пашни, исходя из норм обеспечения ими лесной охраны и рабочих, а также учета потребностей подсобного хозяйства в объекте, возможностей передачи этих угодий в краткосрочное лесопользование, разделяются по следующим категориям использования:
1) служебные наделы для лесной охраны и рабочих лесовладельца;
2) для собственного подсобного хозяйства;
3) для передачи в краткосрочное лесопользование.
При разработке лесоустроительного проекта при необходимости намечаются меры по улучшению сельскохозяйственных угодий.
Пастьба скота намечается в целых кварталах или их частях, где она не причиняет вреда лесу. Пастьба скота в части квартала намечается при условии огораживания участков, запрещенных для выпаса.
371. При обосновании перспектив развития пчеловодства по данным таксации определяются места концентрации медоносов и, с учетом сроков цветения, по нормативам или местным данным производится расчет медопродуктивности. На основании расчетов разрабатываются рекомендации по развитию пчеловодства, количеству пасек и пчелосемей, их рациональному размещению, а также возможные объемы производства товарного меда.
372. Возможный объем промысловой заготовки березового сока рассчитывается по соответствующей методике. В расчет включаются намечаемые в рубку спелые насаждения с участием березы в составе от 3 (трех) единиц и более. Заготовка сока на этих участках разрешается не раньше, чем за 5 (пять) лет до рубки и проектируется при наличии условий для организации переработки и консервации сока или сбыта его в течение 3 (трех) дней.
373. Заготовка дикорастущих плодов, ягод и орехов.
Биологический урожай каждого вида плодов, ягод и орехов на выявленных при таксации участках определяется по региональным таблицам. Средняя многолетняя хозяйственная урожайность принимается для каждого вида в определенном размере от биологической. Исходя из этой величины, с учетом экономических условий и доступности участков рекомендуются возможные объемы заготовки плодов, ягод и орехов, а также мероприятия по повышению продуктивности дикоплодовых и орехоносных древостоев и кустарников.
374. Заготовка грибов, ягод, лекарственного и технического сырья рекомендуется на основе материалов таксации и данных изучения урожайности. В доступных для заготовки участках по нормативам определяются средние многолетние биологические и хозяйственные урожаи, возможные и рекомендуемые объемы заготовки.

Параграф 14. Орманды қосалқы пайдалану
370. Ормандарда шөп шабу, мал жаю, егіншілікпен айналысу, ақ қайың шырынын дайындау негізгі қосалқы пайдалану түрлері болып табылады.
Шабындықтар, жайылымдар және жыртылған жерлер (орманды қорғау мақсатында және жұмысшылардың осы жерлерді қосалқы пайдалануын қамтамасыз ету мақсатында). Олар қысқа мерзімді пайдалануға беру түріне байланысты былай бөлінеді:
1) орманды қорғау мен орман иеленушісі жұмысшыларының қызметтік жер үлестері;
2) өздерінің шаруашылық мақсаттарына қосалқы пайдалану;
3) қысқа мерзімді пайдалану үшін беру.
Орман орналастыру жобасын дайындау кезінде, ауыл шаруашылығына жарамды жерлердің құнарлылығын арттыруға арналған шаралар белгіленеді. Ормандарға кері әсерін тигізбеген жағдайда, орамдардың барлық немесе бір бөлігінде мал жаюға рұқсат беріледі. Жайылым үшін орамның тыйым салынған учаскелері қоршалған жағдайда, оның бөлігіне мал жаю белгіленуі мүмкін.
371. Бал ара шаруашылығын дамытудың болашағын негіздеу кезінде таксация мәліметтері бойынша омарталардың қолайлы орындары анықталады және гүлдеу мерзімдерін, нормативтік және жергілікті мәліметтерді ескере отырып, бал өндірудің өнімділігі есептеледі. Орман орналастырудың есептері бойынша бал ара шаруашылығын дамыту, омарталар мен ара ұяларын тиімді орналастыру және тауарлық балды өндіру жөнінде ұсынымдар жасалады.
372. Ақ қайың азықтық шырындарын дайындау мүмкіндігі арнайы әдістемелік нұсқаулар бойынша анықталады. Құрамында үш немесе одан көп, толысқан, кесуге белгіленген ақ қайың ағаштары болса, олар есепке алынады. Ағаштардан шырын алу кесілуге 5 (бес) жыл қалған кезде ғана рұқсат етіледі және олар өңдеуге, концервациялауға немесе 3 (үш) күн ішінде сатылатын болған кезде жобаланады.
373. Жабайы өскен жеміс-жидек пен жаңғақты дайындау. Орманды таксациялау кезінде учаскелердегі жеміс-жидектің және жаңғақтың әр түрінің биологиялық өнімі әр аймақтарға арналған кесте арқылы анықталады. Көп жылдық орташа шаруашылық өнімділік әр түрге белгілі бір мөлшерде биологиялықтан қолданылады. Осыған байланысты, экономикалық жағдайын және учаскелердің қолайлығын ескере отырып, жеміс-жидек және жаңғақты жинау мүмкінділігінің көлемі ұсынылады. Сонымен қатар, жабайы жемісті және жаңғақ беретін ағаштар мен бұталардың өнім беруін арттыру туралы іс шаралар белгіленеді.
374. Саңырауқұлақ, жидек, дәрілік және техникалық шикізаттарды дайындау таксациялау мен өнімділігін зерттеу нәтижелеріне сүйене отырып жобаланады. Дайындауға қолайлы учаскелер орташа биологиялық, көп жылдық және шаруашылық өнімділігі мен олардың көлемі арнайы бекітілген нормативтер бойынша анықталады.

375. Участки с наличием пищевого, лекарственного, технического и других видов недревесного сырья вносятся в соответствующую ведомость, в которой приводятся итоги по лесничествам и лесовладельцу в целом. Расчет хозяйственного урожая производится по нормативам, приведенным в действующей методике выявления дикорастущих сырьевых ресурсов при лесоустройстве (для ягодных, травянистых и лекарственных растений - на площадь, пересчитанную на 100 (сто) процентов сплошного покрытия вида растения; для орехоплодовых, дикоплодовых, ягодных древесных пород и кустарников - по полноте, количеству кустов на 1 (один) гектар, доле участия в составе в зависимости от вида заготавливаемого сырья). Сведения об общих объемах побочных пользований по видам заготовки приводятся в пояснительной записке к лесоустроительному проекту.
376. Разработка лесоустройством рекомендаций по отдельным видам побочных пользований производится при наличии соответствующих заданий, предусмотренных договором.
Параграф 15. Охрана фауны
377. При проведении охотоустроительных работ одновременно с лесоустроительными (или при наличии материалов проведенного ранее охотоустройства) данный раздел не разрабатывается, а в лесоустроительном проекте делается соответствующая ссылка на охотоустроительные документы. При отсутствии охотоустроительных документов в лесоустроительном проекте приводятся сведения о количестве обитающей на территории объекта фауны (по данным лесовладельца) и разрабатываются биотехнические мероприятия, направленные на увеличение численности животных и птиц, улучшение кормовых, гнездопригодных и защитных свойств угодий, подкормку животных в зимнее время года, снижение численности хищников, ослабление вредного влияния деятельности человека.
Параграф 16. Управление и рабочие кадры
378. Рассматриваются и приводятся рекомендации по организации управления производством, оптимальному составу штатных работников во всех звеньях производства, анализируется образовательный уровень работающих, включая работников управления производством, лесничеств, лесной охраны. Анализируются и приводятся рекомендации по обеспечению производства рабочими кадрами, их взаимозаменяемость и возможность использования их круглогодично, а также возможности привлечения рабочих кадров на сезонные работы.
Параграф 17. Экологическое обоснование проектируемых
лесохозяйственных мероприятий и экономическая оценка лесов
379. Особое внимание при проектировании лесохозяйственных мероприятий обращается на повышение санитарного и экологического состояния, продуктивности и качества насаждений, обеспечение пожарной безопасности в лесу.

375. Учаскелердегі азықтық, дәрілік, техникалық және сүрексіз шикізаттың түрлері, орманшылық және орман иеленушілер бойынша қорытындысы келтірілген ведомосына енгізіледі. Орман орналастыру кезінде кездескен шикізат көздерінің шаруашылық өнімділігі қолданыстағы әдістемеде берілген нормативтер бойынша есептеледі (жидектілерге, шөптесін және дәрілік өсімдіктер үшін - ауданында кездескен өсімдіктердің барлығы жүз пайыз деп алынады; жаңғақтылар, жабайы жемістілер, жидекті ағаш тұқымдылар және бұталар үшін – толымдылығы бойынша, 1 (бір) гектардағы түбір саны- шикізат дайындалатын тұқымның құрамындағы үлесі бойынша). Қосалқы пайдаланудағы тұқымдылар бойынша дайындалатын шикізаттардың жалпы көлемі туралы мәліметтер орман орналастыру жобасының түсіндірме жазбасында жазылады.
376. Қосалқы пайдаланудың жеке түрлері бойынша өнімдерді өндіру бойынша ұсыныстар тиісті тапсырыс болған жағдайда ғана қосымша төлемге жасалады.
Параграф 15. Жануарлар әлемін қорғау
377. Аңшылық жұмыстарын орман орналастырумен қатар жүргізгенде (бұрын аңшылық орналастыру жұмыстарын жүргізген мәліметтері бар болған жағдайда) бұл Параграф жасалмайды, бірақ орман орналастыру жобасында аңшылық орналастыру құжаттарына сілтеме жасалады. Орман орналастыру кезінде, аңшылық орналастыру құжаттары (іс қағаздары) болмаған жағдайда, орман пайдаланушылардың шекара аумағын мекендеп жүрген жануарлардың саны туралы деректер келтіріледі. Сонымен қатар, жануарлар мен құстардың санын көбейтуге, ұя салуға қолайлы және жарамды жерлердің қоректік, қорғаныштық қасиеттерін арттыру, қыста қолдан қоректендіру учаскелерін жақсарту, жыртқыштардың санын қысқарту, адамның әсерінен болатын қауіптерді азайту мақсатында биотехникалық шаралар жасалады.
Параграф 16. Жұмысшы кадрлар және оларды басқару
378. Өндіріс орнын басқару, ұйымдастыру мәселелері жан-жақты қаралады және барлық штат жұмысшыларының оптималдық құрамына байланысты, орманшылықтарды және орман күзетін басқарып отырған жұмыскерлерді қоса, білімділік деңгейлеріне талдау жасау ұсынылады. Өндіріс орнын жұмысшы кадрлармен қамтамасыздандыру мен маусымдық жұмыстарға кадрларды тартуға талдау жасалады және ұсыныстар қарастырылады.
Параграф 17. Жоспарланатын орман шаруашылық шараларын
экологиялық негіздеу және ормандарды экономикалық бағалау
379. Орман шаруашылық іс-шараларын жобалау кезінде, олардың санитарлық және экологиялық жағдайын жақсартуға, алқаағаштардың өнімділігін арттыруға, орманда өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге ерекше көңіл бөлінеді.

380. Экологическое обоснование проектируемых лесохозяйственных мероприятий в лесохозяйственном производстве базируется на научно-обоснованном лесоустройством размере ежегодной нормы главного и промежуточного пользования в соответствии с действующими в лесной отрасли нормативными документами.
381. Важным показателем эффективности проектируемых мероприятий и расчетной лесосеки является степень их влияния на нормализацию структуры лесов. В этих целях дается прогноз изменения к концу ревизионного периода площадей древесных и кустарниковых пород и других лесотаксационных показателей.
382. Намечаются и разрабатываются лесохозяйственные и иные мероприятия по повышению санитарно-гигиенических, ландшафтно-эстетических, водоохранных и других полезных природных свойств леса, оказывающих положительное влияние на окружающую среду, рекомендации по повышению устойчивости насаждений, их долговечности, предотвращению деградации лесной среды, в первую очередь, в условиях больших рекреационных нагрузок в местах массового отдыха и в районах размещения промышленных предприятий с вредными выбросами, а также по снижению вредного влияния этих факторов на лесные экологические системы.
Природные средообразующие, водоохранные и многие другие невесомые полезные свойства леса имеют не менее важное экологическое, социальное и экономическое значение для жизни общества и, при наличии соответствующих нормативов, определяется их стоимостная оценка.
383. Приводится сравнение объемов запроектированных на предстоящий ревизионный период (ежегодных) лесохозяйственных мероприятий с объемами, действовавшими на год лесоустройства и установленными предыдущим лесоустройством. Приводится интенсивность лесопользования с 1 (одного) гектара покрытых лесом угодий и ее сравнение со средним приростом на 1 (один) гектар. Анализируются причины крайне малых или завышенных объемов запроектированных лесохозяйственных мероприятий в сравнении со средним приростом на 1 (один) гектар покрытых лесом угодий.
Анализируются объемы мероприятий по воспроизводству лесов в сравнении с фактическим наличием лесных не покрытых лесом угодий, требующих их облесения. Учитываются причины неполного охвата лесных не покрытых лесом угодий мероприятиями по их воспроизводству.
384. Приводится анализ ожидаемых изменений площадей видов угодий и преобладающих пород за ревизионный период, приводится ожидаемое изменение основных таксационных показателей на год лесоустройства и на конец ревизионного периода по следующим показателям:
1) общей площади лесовладельца;

380. Орман шаруашылық өндірісінде жобаланатын орман шаруашылық шараларды экологиялық негіздеу орман орналастырумен ғылыми дәлелденген орман саласындағы қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес басты және аралық пайдаланудың жыл сайынғы нормасы мөлшеріне негізделеді.
381. Жобаланатын шаралар мен есептік кеспеағаштың тиімділігінің маңызды көрсеткіштері ормандардың құрылымын қалыптандыруға олардың ықпал ету деңгейі болып табылады. Осы мақсатта тексеру кезеңінің соңында басқа да орман таксациялық көрсеткіштері мен сүрек және бұта тұқымдылардың ауданын өзгертуге болжам беріледі.
382. Қоршаған ортаға кері әсерін тигізетін жерлерде санитарлық-гигиеналық, ландшафты-эстетикалық, су реттегіш және басқа да жағымды жақтарын арттыру мақсатында орман шаруашылық және басқа да іс-шараларын белгілеу керек. Бірінші кезекте, көпшілік демалатын орынның рекреациялық үлкен жүктеме жағдайында және орманның экологиялық жүйесіне кері әсер ететін зиянды қалдықтарды бөліп шығаратын өндірістік кәсіпорындардың ауданындағы ормандарды күту және олардың деградацияға ұшырауына жол бермеу бойынша ұсынымдар беріледі.
383. Алдағы тексеру кезеңіне жобаланған орман шаруашылық шаралардың (жыл сайынғы) көлемін орман орналастыру жылындағы және оның алдындағы орман орналастыру белгілеген көлемдермен салыстыру көрсеткіштері келтіріледі. Сондай-ақ, орманмен қамтылған жерлердің 1 (бір) гектарындағы пайдалану қарқынын 1 (бір) гектар орташа өскінмен салыстыру нәтижелері келтіріледі. Жобаланған орман шаруашылық шаралардың тым кіші немесе тым үлкен көлемі орманмен қамтылған жерлердің 1 гектарындағы орташа өскінмен салыстырып талданады.
Ормандарды ұдайы өндіру көлемдері ормандануды талап ететін орманмен қамтылмаған жерлермен (аудандармен) салыстырылады. Орманмен қамтылмаған жерлердің ормандарды ұдайы өндіру шараларымен толық қамтылмауының себептері келтіріледі.
384. Күтілетін жер түрлерінің аудандарының өзгеруі және басым тұқымдылардың тексеру кезіндегі негізгі таксациялық көрсеткіштерінің өзгеруі орман орналастыру жылы тексеру кезеңінің соңына қарай төмендегідей болуы мүмкін:
1) орман иеленушісінің жалпы ауданы бойынша;

2) покрытых лесом угодий;
3) лесных не покрытых лесом угодий;
4) общему запасу насаждений;
5) среднему запасу на 1 (один) гектар покрытых лесом угодий в целом и в разрезе отдельных видов древесных пород и кустарников;
6) среднему запасу на 1 (один) гектар общей площади;
7) среднему приросту на 1 (один) гектар покрытых лесом угодий;
8) урожайности сенокосных угодий с 1 (одного) гектара.
По всем показателям приводится детальный анализ предполагаемых изменений. Дается общее заключение, по эффективности запроектированных на ревизионный период мероприятий.
5. Лесоустроительное проектирование в зависимости от
региональных условий и целевого назначения лесов
Параграф 1. Особенности проектирования
лесохозяйственных мероприятий в горных лесах
385. Дополнительными особенностями лесоустроительного проектирования при лесоустройстве горных лесов являются:
1) показатели распределения площадей лесного фонда республики по группам крутизны склонов согласно таблицы 16 к приложению 1 к Инструкции проведения лесоустройства;
2) лесохозяйственные мероприятия проектируются с учетом крутизны и экспозиции склонов и других особенностей для горных лесов, предусмотренных соответствующими правилами, наставлениями, инструкциями и другими нормативными документами;
3) проектирование лесохозяйственных мероприятий производится с учетом транспортной доступности кварталов, то есть все кварталы распределяются на доступные и труднодоступные.
Распределение кварталов по транспортной доступности утверждается первым лесоустроительным совещанием по результатам их согласования при подготовительных работах;
4) при таксации горных лесов лесохозяйственные мероприятия назначаются во всех выделах, требующих их проведения, независимо от доступности кварталов.
5) в лесоустроительном проекте, разрабатываемом на ревизионный период, объемы лесохозяйственных мероприятии приводятся только по доступной части.
Для труднодоступной части определяются только объемы лесохозяйственных мероприятии без определяемых объемов работ на ревизионный период.
6) все данные по характеристике лесного фонда и проектируемым лесохозяйственным мероприятиям приводятся по площадям, приведенным в горизонтальное положение;
7) отнесение лесов к горным производится в соответствии с Техническими указаниями по отнесению земель лесного фонда к горным согласно приложению 22 к Инструкции проведения лесоустройства.
Параграф 2. Особенности проектирования лесохозяйственных
мероприятий в пустынных лесах
386. При проектировании лесохозяйственных мероприятий в пустынных лесах особое внимание обращается на рациональное использование пастбищных угодий. Проектируются мероприятия, направленные на снижение вредного влияния пастьбы скота на древесно-кустарниковую и травянистую растительность, закрепляющую пески, предотвращающую возникновение эрозионных процессов. Намечаются мероприятия по закреплению движущихся песков.

2) орманмен қамтылған жерлер бойынша;
3) орманмен қамтылмаған жерлер бойынша;
4) алқаағаштардың жалпы қоры бойынша;
5) орманмен қамтылмаған жерлердің 1 (бір) гектардағы орташа қоры және жекелеген тұқымдылар мен бұталардың түрлері бойынша;
6) жалпы ауданның 1 (бір) гектарындағы орташа қоры бойынша;
7) 1 (бір) гектардағы орманмен қамтылған жерлердің орташа өсімі бойынша;
8) 1 (бір) гектардағы шөп шабудың өнімділігі бойынша.
Барлық көрсеткіштер бойынша, болжамды өзгерулердің нақты талдануы көрсетіледі. Орман орналастырылған тексеру кезеңінде жобаланған шаруашылық іс-шаралардың тиімділігі бойынша жалпы қорытындысы беріледі.
5. Ормандарды мақсатты пайдаланумен өңірлік жағдайларға
байланысты орман орналастыру жобалау
Параграф 1. Таулы ормандардағы шаруашылық
шаралардың ерекшеліктері
385. Таулы ормандардағы, орман орналастыру жобаларының қосымша ерекшеліктеріне төмендегілер жатады:
1) республикадағы орман қоры аудандарын беткей тіктілігі топтарына байланысты бөлудің көрсеткіштері Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығына 1-қосымшадағы 16-кестеге сәйкес;
2) орман шаруашылық іс-шаралар таулы орман беткейлерінің тіктігі мен басқа да ерекшеліктері ескеріле отырып қарастырылған ережелер мен ұсыныстарға сәйкестендіріліп жобаланады;
3) орман шаруашылық іс-шараларын жобалау орамдарға көліктердің бару мүмкіндігіне байланысты болады. Барлық орамдар көлік бара алатын және бара алмайтын болып бөлінеді.
Орамдарды көліктердің жету мүмкіндігіне байланысты бөлу бірінші орман орналастыру кеңесінде дайындық жұмыстардың қорытындысын келісу кезінде жүргізіледі;
4) таулы ормандарды таксациялағанда орман шаруашылық шаралар жүргізуге қажет болған барлық телімдерге орамдардың жетуге қолайлығына қарамастан белгіленеді;
5) тексеру кезеңіне жасалатын орман орналастыру жобада орман шаруашылық шаралардың көлемдері тек жетуге қолайлы бөлігіне келтіріледі.
Жетуге қолайсыз бөлігі үшін тек орман шаруашылық шаралардың тексеру кезеңіне орындалмайтын жұмыс көлемдері анықталады.
6) орман қорының сипаттамасы бойынша барлық мәліметтер және жобаланатын орман шаруашылық шаралар аудандары бойынша келтіріледі, жазықтық жағдайда келтірілген;
7) орман қорын таулы жерлерге жатқызу туралы Техникалық нұсқауларға сәйкес ормандарды таулы жерлерге жатқызу Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығына 22-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
Параграф 2. Шөлді ормандарда орман шаруашылық шараларын
жобалаудың ерекшеліктері
386. Шөлді ормандарда, орман шаруашылық шараларын жобалау кезінде жайылымдардың тиімді пайдаланылуы ескерілуі керек.
Құмды тоқтату және топырақ эрозиясын болдырмайтын ағаш-бұта, шөптесін өсімдіктердің мал жаю салдарынан зақымдануынан қорғайтын шаралар жобаланады. Көшетін құмдарды тоқтатуға байланысты шаралар белгіленеді.

Нормативы точности определения таксационных показателей определяются согласно таблицы 8 к приложению 1 к Инструкции проведения лесоустройства.
Параграф 3. Особенности проектирования
лесохозяйственных мероприятий в особо охраняемых природных
территориях и лесах, используемых в оздоровительных,
рекреационных, историко-культурных, туристских
и спортивных целях
387. В лесах особо охраняемых природных территорий и лесах, используемых в культурно-оздоровительных, рекреационных, туристских и спортивных целях, проектные разработки проектируются в соответствии с требованиями, изложенными в Законе Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях" по программе пояснительной записки к лесоустроительному проекту.
388. По лесам, используемым в культурно-оздоровительных, рекреационных, туристских и спортивных целях, в лесоустроительных проектах освещаются вопросы обоснованности размера и границ лесного фонда, используемого в этих целях, его разделения по функциональному назначению, размещения мест массового и индивидуального отдыха посетителей, соответствия их рекреационной емкости территории. Разрабатывается дифференцированная система мероприятий формирования породного состава и пространственного размещения лесов, по их охране, защите и благоустройству территории. Определяется эффективность намечаемых мероприятий по оказанию положительного влияния на санитарно-гигиенические и эстетические свойства лесов и условия отдыха посетителей к концу предстоящего ревизионного периода.
389. Во всех категориях ГЛФ, используемых для отдыха, мероприятия по благоустройству территории предусматривают, наряду с повышением эстетических свойств ландшафтов, предотвращение деградации лесной среды, формирование живописных пейзажей и создание благоприятных условий для их рекреационного использования. В них проектируется прокладка благоустроенных рекреационных маршрутов, привлечение декоративной фауны, проектирование целевых биотехнических мероприятий.
390. Для лесов, имеющих научное значение, в пояснительной записке к лесоустроительному проекту, наряду с анализом хозяйственной деятельности за прошедший ревизионный период, производится детальный анализ результатов научных исследований и опытных работ с оценкой их эффективности. Даются рекомендации о внедрении их результатов в практику ведения лесного хозяйства.
391. Проектируемые мероприятия учитывают особенности целевого назначения этих лесов, перспективную тематику научных исследований и опытно-производственных работ, которая составляется с учетом результатов таких работ в истекшем ревизионном периоде научным подразделением лесовладельца с участием лесоустройства.
В лесах, предназначенных для учебных целей, проектируемые мероприятия также учитывают необходимость организации практики студентов, исходя из профиля учебного заведения и учебных планов ее проведения.

Сексеуілдер үшін таксациялық көрсеткіштерді анықтаудың нормативтік дәлдігі Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығына 1-қосымшаның 8-кестесіне сәйкес анықталады.
Параграф 3. Мәдени-сауықтыру, рекреациялық, туристік,
спорттық және басқа да мақсаттарда пайдаланатын ерекше
қорғалатын табиғи аумақтарда және ормандарда жобаланатын
орман шаруашылық шаралардың ерекшеліктері
387. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы ормандар мен мәдени-сауықтыру, рекреациялық, туристік және спорттық мақсатында пайдаланылатын ормандардағы іс-шаралар Қазақстан Республикасының Ерекше қорғалатын табиғи аумақтары туралы Заңында қарастырылған талаптарға сәйкес орман орналастыру жобасының түсіндірме жазбасындағы арнайы бағдарлама бойынша жобаланып жасалады.
388. Мәдени-сауықтыру рекреациялық, туристік және спорттық мақсатта пайдаланылатын орман бойынша шаруашылық іс-шараларын орман орналастыру жобалаған кезде, орман қорының көлемі мен шекарасының негізделуі, атқаратын функционалды қызметі бойынша бөлінуі, демалушылардың жаппай келуі және жекелей келушілердің, демалыс орнының орналасуы аумақтың рекреациялық жүктеліміне сәйкестігі жазылады. Ормандардың тұқымдық құрылымы бойынша, оларды қорғау және аумақтарды сәулеттендіру шаруашылық іс-шаралар жүйесі жасалады.
Орманның санитарлық-гигиеналық және алдағы тексеру кезеңінің соңына қарай эстетикалық қасиеттеріне оң әсер етуіне жобаланған шаралардың және демалушыларға жасалған жағдайлардың тиімділігі анықталады.
389. Демалу мақсатында пайдаланылатын мемлекеттік орман қорының барлық санаттарында олардың эстетикалық қасиеттерін арттыру мен ормандардың құлдырауын болдырмау және пайдалану кезінде жағымды табиғат көрсеткіштерін қалыптастыру іс-шаралары жүргізіледі. Оларда әсемдік жануарларды жұмылдыру мен биотехникалық іс-шараларын жақсылап жабдықталған жанға-жай рекреациялық бағыттар жобалануы мүмкін.
390. Ғылыми маңызы бар ормандар үшін, орман орналастырудың түсініктеме жазбасында өткен тексеру кезеңіндегі шаруашылық қызметін талдаумен қатар ғылыми зерттеулерден алынған нәтижелеріне, олардың тиімділігін бағалай отырып, толық талдау жүргізіледі. Зерттеулерден алынған нәтижелерді орман шаруашылығына ендіру туралы ұсыныстар беріледі.
391. Жобаланатын іс-шараларда ормандардың мақсаты, ғылыми зерттеулер мен тәжірибелік өндіріс жұмыстарының тақырыбы ескеріледі. Бұл тақырып орман иеленушісінің ғылыми бөлімшесімен өткен тексеру кезеңінде атқарылған жұмыстардың нәтижелері бойынша орман орналастырушылардың қатысуымен құрастырылады.
Оқу мақсаттарына бағытталған ормандарда іс-шараларды жобалағанда оқу орнының бағдарына және оқу жоспарын жүргізуіне байланысты, студенттер мен тәжірибе жүргізудің қажеттілігін ескереді.

392. Особенности проектирования организации ведения хозяйства и лесопользования в лесах, используемых в культурно-оздоровительных и иных целях, определяются первым лесоустроительным совещанием.
Параграф 4. Особенности проектирования лесохозяйственных
мероприятий в лесном фонде, закрепленном за охотничьими
хозяйствами
393. В лесном фонде, закрепленном за охотничьими хозяйствами, мероприятия по охране и воспроизводству охотничьей фауны не разрабатываются.
В лесоустроительных проектах приводится только перечень видов охотничьей фауны, ее общая численность и плотность заселения на
1000 (тысячу) гектар угодий. По данным охотоустройства или наблюдений при производстве таксации делаются выводы о влиянии диких животных на состояние лесного фонда и определение ущерба, наносимого ими лесному хозяйству. На свободную территорию проектируются мероприятия по охране и созданию благоприятных условий для обитания охотничьей фауны.
394. При проектировании лесохозяйственных мероприятий предусматривается:
1) отнесение в категорию особо защитных участков площадей вокруг глухариных токов, полос леса вдоль берегов водоемов, заселенных бобрами, особо охраняемых частей заказников;
2) отказ от производства лесных культур на тетеревиных и глухариных токах;
3) ограничение работ в местах гнездования боровой дичи и местах сосредоточения молодняка диких животных в весенне-летний период;
4) ограничение применения ядохимикатов и минеральных удобрений.
Лесохозяйственная деятельность и лесопользование обеспечивает рациональное сочетание интересов охотничьего и лесного хозяйства без нанесения последнему серьезного ущерба.
395. Внутрихозяйственное охотоустройство осуществляется по специальному заказу заинтересованных организаций в соответствии с Правилами по внутрихозяйственному охотоустройству на территории Республики Казахстан утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 июля 2012 года № 17-03/362 и зарегистрированного в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 7851.
Параграф 5. Особенности проектирования лесохозяйственных
мероприятий в государственных защитных лесных полосах
396. Состояние государственных защитных лесных полос отражается и анализируется отдельно от других категорий ГЛФ с учетом особенностей их таксационной характеристики.
Лесохозяйственные мероприятия проектируются с учетом лесорастительных условий (категорий лесопригодности почв) и направлены на повышение биологической устойчивости, долговечности и мелиоративного эффекта насаждений.
Рубки ухода намечаются по возрастным периодам жизненного цикла насаждений по специальным рекомендациям. Намечаются мероприятия по борьбе с нежелательной порослью деревьев и кустарников, ремонту и реконструкции участков полосных насаждений, находящихся в неудовлетворительном состоянии и имеющих низкую лесоводственно-мелиоративную ценность.
В участках усыхающих насаждений или достигших возраста распада намечаются рубки с ориентацией на последующее порослевое возобновление или посадку лесных культур, особенно при необходимости смены главных пород. Для восстановления лесных полос необходимо, в первую очередь, проектировать древесные и кустарниковые породы, отличающиеся повышенной засухоустойчивостью, морозоустойчивостью, солеустойчивостью и устойчивостью к вредителям и болезням.

392. Мәдени-сауықтыру және басқа да мақсатында пайдаланылатын ормандарда орман шаруашылығын жүргізуді ұйымдастыру мен орман пайдалануды жобалаудың ерекшеліктері бірінші орман орналастыру кеңесінде анықталады.
Параграф 4. Аңшылық шаруашылығына бекітілген орман қорларында
шаруашылық іс-шараларды жобалаудың ерекшеліктері
393. Аңшылық шаруашылығына бекітілген орман қорларында ауланатын жануарларды қорғау және қайта қалпына келтіру шаралары жасалынбайды.
Орман орналастыру жобаларында тек 1000 (бір мың) гектар жердегі жануарлардың орналасқан тығыздығымен санының тізімі көрсетіледі. Аңшылық орналастыру мәліметі бойынша немесе таксациялау кезеңіндегі мәліметтерге сүйене отырып, орман қоры бойынша жануарлардың орман шаруашылығына тигізетін зияны жөнінде қорытынды шығарылады. Бос аумаққа жануарлардың мекен етуіне қолайлы жағдай жасау және қорғау үшін іс-шаралар жобаланады.
394. Орман шаруашылық іс-шараларын жобалау кезінде мыналар қарастырылады:
1) құрлар топтасқан жерлердің айналасындағы жер ауданы, құндыздар мекендеген су жағалауларындағы жолақты ормандарды, қорғалымның ерекше қорғалатын бөлігін, ерекше қорғалатын учаскелері санатына жатқызу;
2) құр мен шілдердің топталған жерлеріне орман екпелерін отырғызудан бас тарту;
3) көктемгі және күзгі кезеңде жануарлардың төлдеу жерлерінде істелінетін шараларды шектеу;
4) улы химикаттар мен тыңайтқыштардың қолданылуын шектеу.
Орман шаруашылық қызметі мен орман пайдалану аңшылық және орман шаруашылықтарына зиян келтірмей, олардың тиімділігін қамтамасыз ету керек.
395. Ішкі шаруашылықта аңшылық орналастыру қызығушылық танытқан мекемелердің арнайы тапсырысы бойынша Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 16 шілдедегі № 17-03/362 бұйрығымен бекітілген және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрында № 7851 тіркелген Қазақстан Республикасының аумағында ішкі шаруашылығында аңшылық орналастыру бойынша ережесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Параграф 5. Мемлекеттік қорғаныштық орман жолақтарында орман
шаруашылық шараларын жобалау ерекшеліктері
396. Мемлекеттік қорғаныштық орман жолақтарының жағдайы орман қорларының басқа санаттарынан бөлек, таксациялау сипаттамаларының ерекшеліктеріне байланысты талданады.
Орман шаруашылық шаралар орман өсу жағдайының есебімен (орманға жарамды топырақ санатында) алқаағаштардың биологиялық төзімділігі мен өміршеңдігін арттыруға бағытталып жобаланады.
Арнайы ұсыныстар бойынша, алқаағаштардың тіршілік жасының кезеңіне сәйкес күтіп-баптау кесулері белгіленеді. Қажеттілігі жоқ ағаш пен бұталардың өскіндерімен күресу және қанағаттанарлықсыз, құндылығы төмен қорғаныштық орман жолақтарын қайта құру шаралары белгіленеді.
Алқаағаштары қурай бастаған және құлдырау жасына жеткен жерлерге, табиғи жаңаруы мүмкін болатын немесе орман екпелерін отырғызу жоспарланатын жерлерге, әсіресе негізгі басым тұқымды ауыстыру қажет болған жағдайда, кесулер белгіленеді. Қорғаныштық орман жолақтарын қалпына келтіру үшін бірінші кезекте құрғақшылық пен ыстыққа, аязға, тұзды жерлерге және зиянкестер мен ауруларға қарсы тұра алатын сүрек және бұта тұқымдылары жобаланады.

Параграф 6. Особенности проектирования лесохозяйственных
мероприятий в кедровых насаждениях
397. Основными задачами лесоустроительного проектирования в кедровых насаждениях являются:
1) обеспечение своевременного восстановления кедра на месте вырубленных или погибших кедровников;
2) предотвращение смены кедровых насаждений другими лесообразующими породами, повышение эффективности рубок ухода в насаждениях с участием в составе кедра;
3) повышение плодоношения кедра;
4) рациональное использование древесины кедра от рубок промежуточного пользования;
5) организация неистощительного многоцелевого комплексного использования всех видов ресурсов и полезных свойств кедровников;
6) комплексное использование и воспроизводство орехоносных кедровников, своевременная реконструкция низкоурожайных древостоев;
7) определение фонда для воспроизводства кедра и разработка комплекса мер, в первую очередь, по освобождению кедрового подроста из-под полога лиственных пород.
За счет активного вмешательства в этот процесс специалистов лесного хозяйства разрабатываются и назначаются другие мероприятия, направленные на сохранение существующих кедровников, и увеличение их площади.
398. Лесохозяйственные мероприятия проектируются в соответствии с разрабатываемыми научно-исследовательским институтом и утверждаемыми уполномоченным органом правилами или, при их отсутствии, все вопросы по проектированию лесохозяйственных мероприятий решаются на первом лесоустроительном совещании.
Параграф 7. Особенности проектирования лесохозяйственных
мероприятий в дубовых насаждениях
399. Основными задачами лесоустроительного проектирования в дубовых насаждениях являются:
1) повышение устойчивости и продуктивности дубрав;
2) перевод порослевых дубовых насаждений в семенные;
3) максимальное использование семенного естественного возобновления дуба при лесовосстановлении дубрав;
4) формирование смешанных сложных насаждений;
5) использование форм и популяций дуба, наиболее устойчивых к климатическим и эдафическим факторам и заболеваниям.
400. Лесные культуры проектируются на селекционной основе. При наличии соответствующей селекционной базы – высокопродуктивных плюсовых насаждений и деревьев – проектируется закладка лесосеменных плантаций и создание лесосеменных участков дуба.
Проектирование рубок ухода за лесом в насаждениях с участием дуба направлено на своевременное предотвращение заглушения его второстепенными породами.
Параграф 8. Особенности проектирования лесохозяйственных
Мероприятий в защитных насаждениях на полосах отвода
железных и автомобильных дорог

Параграф 6. Самырсын алқаағаштарында орман шаруашылық
шараларын жобалау ерекшеліктері
397. Самырсын алқаағаштарында орман орналастыру жобалаудың негізгі мақсаты төменде көрсетілген:
1) самырсын ағаштары кесілген және өлген жерлерде, олардың қайта жаңаруын қамтамасыз ету;
2) самырсын алқаағаштарында басқа тұқымдардың алмасуына жол бермеу және құрамында самырсын ағаштары бар аумақтарда күтіп-баптау кесулерінің тиімділігін арттыру;
3) самырсындардың өнім беруін арттыру;
4) самырсын ағаштарын, аралық кесу кезінде тиімді пайдалану;
5) самырсын ағаштарының жағымды қасиеттерінің барлығын, сарқылтпай - үздіксіз және кешенді пайдалану;
6) жаңғақ беретін ағаштардың барлығын кешенді пайдалану және төмен өнімді алқаағаштарды қайта жаңарту.
7) бірінші кезекте жалпақ жапырақты орман астарынан самырсын өскіндерін босату мақсатында, оларды қалпына келтіру қорын анықтау.
Сонымен қатар, самырсындардың бар көлемдерін сақтау және олардың аудандарын арттыру жолдары бойынша басқа да шаруашылық іс-шаралары қарастырылуына орман шаруашылығының мамандарының белсенді араласу.
398. Орман шаруашылық шаралары, ғылыми-зерттеу институттарымен жасалған және өкілетті ұйымдармен бекітілген ережелеріне сәйкес жобаланады немесе олар жоқ болған жағдайда, барлық мәселелер бірінші орман орналастыру кеңесінде шешіледі.
Параграф 7. Емен алқаағаштарында орман шаруашылық
шараларды жобалау ерекшеліктері
399. Емен алқаағаштарындағы орман орналастыру жобасының негізгі мәселелері мыналар болып табылады:
1) емен ағаштарының өнімділігі мен төзімділігін арттыру;
2) тамыр атпалары арқылы шыққан емен ағаштарын, тұқымдық ағаштармен алмастыру;
3) еменді қалпына келтіру кезінде еменнің тұқымдық жолмен жаңаруын, максималды пайдалану;
4) аралас, күрделі құрамды алқаағаштарды қалыптастыру;
5) емендердің кері әсерлерге және ауруларға төзімді түрлерін пайдалану.
400. Орман екпелері селекциялық негізде жобаланады. Селекциялық базаға сәйкес, жоғарғы өнімді плюсті ағаштар бар болған жағдайда, орман тұқым плантациясын және орман тұқым учаскелерін салу жобаланады.
Алқаағаштардың құрамында емен болған жағдайда, орманды күту үшін кесуді жобалау олардағы қосалқы ағаштардың шығуына жол бермеуіне бағытталады.
Параграф 8. Темір жолдар мен автомобиль жолдарында бөліп
берілген белдеулеріндегі қорғаныштық екпелерде орман
шаруашылық шараларын жобалаудың ерекшеліктері

401. Насаждения на полосах отвода железных и автомобильных дорог в зависимости от основного функционального назначения разделяются: снегозадерживающие, ветроослабляющие, оградительные, пескозащитные, почвоукрепляющие, противоабразионные, водоемозащитные, озеленительные.
Основная цель ведения лесного хозяйства в насаждениях на полосах отвода заключается в обеспечении непрерывности и надежности защитного, природоохранного, санитарно-оздоровительного и эстетического их действия.
Потребность того или иного придорожного насаждения или какой-то его части в ремонте или реконструкции, а также возникшей необходимости создания нового насаждения на месте предшествующего, определяется по материалам проведенных полевых работ при лесоустройстве.
На все объекты капитального и восстановительного ремонта (включая и реконструктивные мероприятия), а также по созданию новых насаждений на месте предшествующих, утративших свои защитные функции, следует составлять проекты проведения этих работ, которые выполняются специализированными проектными организациями лесомелиоративного профиля.
6. Авторский надзор за внедрением в производство
лесоустроительных проектов
Параграф 1. Цели проведения авторского надзора
402. Авторский надзор за выполнением лесовладельцами разработанных лесоустроительной организацией лесоустроительных проектов проводится с целью проверки правильности и полноты выполнения ими объемов запроектированных лесохозяйственных мероприятий, их пространственного размещения и качества внесения текущих изменений в материалы лесоустройства и лесоучетную документацию.
403. Авторский надзор проводится в соответствии с программой проведения авторского надзора согласно приложению 31 к Инструкции проведения лесоустройства.
Параграф 2. Организация проведения авторского надзора
404. Авторский надзор осуществляется в лесовладениях, в которых со времени введения в действие лесоустроительного проекта прошло не менее четырех лет.
405. Авторский надзор проводится лесоустроительной организацией, которая разрабатывала лесоустроительный проект, с участием представителей лесовладельца.
406. Объект для проведения авторского надзора определяется уполномоченным органом.
407. Руководителем авторского надзора назначается начальник лесоустроительной партии или один из высококвалифицированных специалистов лесоустроительной организации. В отдельных случаях к работе привлекаются и другие специалисты.
408. Лесовладельцы предоставляют специалистам лесоустроительной организации, осуществляющим авторский надзор, необходимую техническую, отчетную и планово-картографическую документацию, показывают в натуре места рубок и выполненных лесохозяйственных мероприятий, обеспечивают их транспортом, а также служебными и жилыми помещениями.

401. Бөлінген жолақтардағы алқаағаштар негізгі функционалдық мақсатына байланысты бөлінеді: қар тоқтататын, желдің күшін азайтатын, қоршау, құмнан қорғайтын, топырақ бекітуші, су қоймаларын қорғайтын, көгалдандыратын.
Бөлінген жолақтардағы алқаағаштарда орман шаруашылығын жүргізудің негізгі мақсаты олардың үздіксіз және сенімді қорғаныштық, табиғат қорғау, санитарлық-сауықтыру және эстетикалық қызметін қамтамасыз ету болып табылады.
Осы немесе өзге де жол бойындағы алқаағаштардың немесе оның қандай да бір бөлігінде жөндеуді немесе қайта құруды қажет етуі, сонымен қатар алдыңғының орнына жаңа алқаағаштарды құрудың қажеттілігі туындауы орман орналастыру кезінде далалық орман орналастырудың материалдары бойынша анықталады.
Қалпына келтірілетін және күрделі жөнделетін барлық объектілерде (қайта құру шараларын қоса алғанда), сондай-ақ өзінің қорғаныштық функциясын жоғалтқан алдыңғылардың орнына, жаңа алқаағаштарды отырғызу бойынша осы жұмыстарды жүргізу жобасын жасау керек, оны орман мелиоративтік бағыттағы арнайы жобалау ұйымдары атқарады.
6. Өндіріске орман орналастыру жобаларын ендіруді
авторлық қадағалау
Параграф 1. Авторлық қадағалауды жүргізудің мақсаттары
402. Орман орналастыру ұйымына жасаған орман орналастыру жобаларының орман иеленушілерімен орындалуын авторлық қадағалау – жобаланған орман шаруашылық шаралар көлемінің толық орындалуын және ағымдағы өзгерістерді орман орналастырудың материалдарына, орман есебі құжаттарына енгізу сапасын тексеру мақсатында жүргізіледі.
403. Авторлық қадағалау Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығына 31-қосымшаға сәйкес авторлық қадағалауды жүргізу бағдарламасы бойынша жүргізіледі.
Параграф 2. Авторлық қадағалауды жүргізуді ұйымдастыру
404. Авторлық қадағалау орман орналастыру жүргізілген орман иеленушілер жерлерінде орман орналастыру жобасы іске асырылғаннан кейін кемінде төрт жылдан кейін жасалады.
405. Авторлық қадағалауды орман орналастыру жобасын жасаған орман орналастыру ұйымы, орман иеленушінің өкілдерінің қатысуымен жүргізеді.
406. Авторлық қадағалау жүргізілетін объектісін өкілетті орган анықтайды.
407. Авторлық қадағалаудың жетекшісі болып орман орналастыру партиясының бастығы немесе жоғары квалификациялы орман орналастыру ұйымының мамандарының бірі тағайындалады. Жеке жағдайларда басқа да мамандар қатыстырылады.
408. Орман иеленушілері авторлық қадағалауды жүргізетін орман орналастыру ұйымының мамандарына қажетті техникалық, есеп беру және планды-картографиялық құжаттарды береді, кесу жұмыстары және орман шаруашылық шаралар жүргізілген жерлерді көрсетеді, сондай-ақ оларды көлікпен, кеңсемен, тұрғын үймен қамтамасыз етеді.

409. Полевые работы по авторскому надзору завершаются составлением отчета согласно приложению 31 к Инструкции проведения лесоустройства.
В отчете отражаются положительный опыт и недостатки в ведении лесного хозяйства, соответствие лесоустроительному проекту запланированных и фактически выполненных объемов мероприятий и технологии их проведения, указываются недостатки, даются предложения по их устранению. В отчете отмечаются также недостатки лесоустроительного проектирования и, в случае необходимости, даются соответствующие предложения по внесению в лесоустроительный проект конкретных изменений.
410. Отчеты по результатам авторского надзора представляются лесовладельцу, акимату области (если лесовладелец находится в его подчинении), территориальному органу и уполномоченному органу в месячный срок после завершения полевых работ.
411. Решение о месте и сроке рассмотрения результатов авторского надзора, а также о списке участников принимает уполномоченный орган.
Параграф 3. Задачи, выполняемые при проведении
авторского надзора
412. При проведении авторского надзора анализируются:
1) полнота и качество использования рекомендаций лесоустроительного проекта в работе лесовладельцев при планировании и осуществлении ими лесохозяйственной деятельности с обеспечением рационального использования лесных ресурсов и их воспроизводством;
2) соответствие лесоустроительным проектам фактически выполненных объемов работ, технологии их проведения, пространственного размещения и эффективности проведенных лесохозяйственных мероприятий;
3) полнота внесения текущих изменений в материалы лесоустройства, учета лесного фонда и лесного кадастра;
4) установление причин и степени отклонений выполненных лесохозяйственных мероприятий от намеченных лесоустроительным проектом;
5) соответствие запроектированных лесоустройством мероприятий задачам и целям ведения лесного хозяйства и экономическим условиям.
413. По результатам проведения авторского надзора лесоустроительная организация:
1) вносит предложения об улучшении качества и технологии проведения лесохозяйственных мероприятий;
2) при наличии значительных неправомерных нарушений, допущенных лесовладельцем при производстве лесохозяйственных работ, уведомляет об этом вышестоящую организацию, в подчинении которой находится лесовладелец.
7. Внесение текущих изменений в материалы лесоустройства
414. В целях ведения лесного хозяйства на качественном профессиональном уровне и рационального использования лесных ресурсов, а также обеспечения достоверного анализа хозяйственной деятельности все лесные учреждения и организации, независимо от их ведомственной подчиненности, в постоянном владении которых находятся земли лесного фонда, постоянно регистрируют все изменения, происходящие в лесном фонде в результате проводимой лесохозяйственной деятельности или в результате возникших стихийных бедствий.

409. Авторлық қадағалау бойынша далалық жұмыстар Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығына 31-қосымшаға сәйкес құрастырылған есеп берумен аяқталады.
Берілген есепте орман шаруашылығын жүргізуде жинақталған тәжірибе мен кемшіліктер, жобаланған және нақты атқарылған шаралардың орман орналастыру жобасына сәйкестігі, жіберілген кемшіліктер және оларды жою бойынша және қажет болған жағдайда орман орналастыру жобасына тиісті өзгерістер енгізу бойынша ұсыныстар беріледі.
410. Далалық жұмыстар аяқталғаннан кейін 1 (бір) айдың ішінде орман иеленушісіне, облыс әкімдігіне (орман иеленуші оның қарамағында болған жағдайда), аумақтық және өкілетті органдарға авторлық қадағалау нәтижелері бойынша есеп беріледі.
411. Авторлық қадағалаудың нәтижелерін қараудың мерзімі мен орны туралы шешімді және қатысушылар тізімін өкілетті орган қабылдайды.
Параграф 3. Авторлық қадағалауды жүргізу кезінде
орындалатын міндеттер
412. Авторлық қадағалау кезінде төмендегідей мәселелер талданады:
1) орман иеленушілердің өз жұмысында орман шаруашылық қызметін жоспарлау мен оны іске асыру кезінде және орман ресурстарын тиімді пайдалану мен орындалған ұдайы өндіруде орман орналастыру жобасындағы ұсынымдарды қолдану толықтығы мен сапасы;
2) нақты орындалған жұмыс көлемдері мен оларды жүргізу технологиясының, орналасуы мен орындалған орман шаруашылық шаралардың тиімділігі мен орман орналастыру жобасына сәйкес болуы;
3) орман орналастыру, орман қоры мен орман кадастрын есепке алу материалдарына ағымдағы өзгерістерді енгізу толықтығы;
4) орындалған шаруашылық шаралардың орман орналастыру белгілегендерден ауытқу дәрежесі мен себептері;
орман орналастыру жобалаған шаралардың орман шаруашылығын жүргізу бағыттары мен экономикалық жағдайларына сәйкестігі.
413. Орман орналастыру ұйымы авторлық қадағалаудың нәтижелері бойынша:
1) орман шаруашылық шараларын жүргізу технологиясы мен сапасын жақсарту жөнінде ұсыныстар береді;
орман иеленушісінің орман шаруашылық жұмыстарын атқару кезінде жіберілген кемшіліктері елеулі және қайшы болған жағдайда ол туралы жоғары тұрған ұйымға хабарлайды.
7. Орман орналастыру материалдарына ағымдағы
өзгерістерді енгізу
414. Орман ресурстарын ұтымды пайдалану және орман шаруашылығын сапалы кәсіби деңгейде жүргізу мақсатында, сонымен қатар шаруашылық шараларды нақты талдау мақсатында, олардың ведомстволық бағыныстылығына байланыссыз барлық орман мекемелері мен ұйымдар табиғи апаттардан болатын және шаруашылық іс-шаралар нәтижесінде болатын орман қоры жерлеріндегі барлық өзгерістерді тұрақты түрде тіркеуі керек.

415. Изменения в материалы лесоустройства, учета лесного фонда и лесокадастровые книги вносятся постоянно и систематизируются по состоянию на 1 января каждого года на основании документов, фиксирующих эти изменения в натуре согласно приложению 32 кИнструкции проведения лесоустройства.
8. Составление цифровых лесных карт
416. Цифровые лесные карты в заданном масштабе составляются при лесоустройстве средствами автоматизированной системы лесного картографирования и являются основой для создания и ведения картографического банка данных, позволяющего обновлять графическую информацию о происходящих изменениях в отдельных выделах. Их формирование осуществляется автоматизированным составлением картографической основы путем перенесения картографической и лесоустроительной нагрузки с обработанных аэрофотоснимков и ввода геодезической информации с топографической карты. Полная таксационная характеристика выделов получается при совмещении картографической и повыдельной таксационной баз данных.
Из картографического банка данных информация по заданным признакам выдается в виде обновленной лесной карты или ее фрагмента на бумаге, а также в виде изображения на дисплее.
Для создания цифровых лесных карт и картографического банка данных используются программные средства, принятые в установленном порядке в промышленную эксплуатацию.
417. Масштабы и размеры планшетов, планов лесонасаждений лесничеств и карты-схемы по лесным учреждениям (далее – лесные карты) должны соответствовать данным приведенным в таблице 17 к приложению 1 к Инструкции проведения лесоустройства.
418. Все лесные карты изготавляются с заданной точностью и качеством в соответствии с Техническим руководством по изготовлению лесных карт.
419. Особенности составления лесных карт:
1) площади выделов и кварталов вычисляются с использованием компьютерных технологий после их вычерчивания и сверки с фотоабрисами или абрисами;
2) в квартале площади увязываются: в выделах, площадью более
10 (десять) гектар они округляются до целых гектаров; площадью менее
10 (десять) гектар округляются до одного десятичного знака после запятой;
3) отклонения сумм вычисленных площадей выделов не должны превышать 2 (два) процента от установленных площадей кварталов, а кварталов не более 1 (одного) процента от площадей планшетов (лесничеств);
4) на планшеты и планы лесонасаждений наносятся только номера выделов и кварталов (для кварталов дробью в знаменателе вписывается их площадь).
На всех составительских и издательских экземплярах планшетов и планов лесонасаждений указываются исполнители, производившие полевые работы и начальник лесоустроительной партии.
Приложение 1
к Инструкции проведения
лесоустройства
Нормативы лесоустройства
Таблица 1
к приложению 1
к Инструкции проведения
лесоустройства
Разряды лесоустройства
Разряд
лесоустройства
Масштаб
планшетов
Средняя площадь таксационных выделов по лесничеству, лесному учреждению
Минимальная площадь таксационного выдела, га
1
2
3
4
1 (первый)
2 (второй)
1:10000
1:10000

415. Орман қорын есепке алу мен орман орналастыру материалдарындағы өзгерістер орман кадастры кітабына енгізіледі және Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығына 29-қосымшаға сәйкес бұл өзгерістерді бекітетін құжаттардың негізінде әр жылдың 1 қаңтарындағы жағдайы бойынша жүйелендіріледі.
8. Сандық орман карталарын құрастыру
416. Белгіленген масштабты сандық орман карталары орман орналастыру кезінде орман картографиясының автоматтандырылған жүйесі арқылы құрастырылады және жеке телімдердегі өзгерістер туралы графикалық мәліметті жаңартып отыруға мүмкіндік беретін картографиялық мәліметтер банкін құру мен жүргізудің негізі болып табылады. Оларды қалыптастыру картографиялық және орман орналастыру жүктелімін өңделген аэрофотосуреттерден түсіру және геодезиялық деректерін топографиялық картадан енгізу жолымен картографиялық негізін автоматтандырылған түрде құрастырумен жүзеге асырылады. Телімдердің толық таксациялық сипаттамасы картографиялық және телімдер бойынша таксациялық мәліметтер базасын біріктіру арқылы алынуы мүмкін.
Картографиялық мәліметтер банкіндегі көрсеткіштер бойынша жаңартылған орман картасы немесе оның қағаздағы нұсқасы немесе дисплейдегі кескіні шығарылады.
Сандық орман карталары мен картографиялық мәліметтер банкін жасау үшін өнеркәсіпте пайдаланылатын орман картографиясының автоматтандырылған жүйесі қолданылады.
417. Орман мекемесі бойынша карта-схемалар және орманшылықтардың орман алқаағаштарының пландары, планшеттердің масштабтары мен мөлшері (бұдан әрі – орман карталары) Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығының 1-қосымшадағы 17-кестеде келтірілген мәліметтерге сәйкес келу керек.
418. Барлық орман карталары Орман карталарын дайындау бойынша техникалық басшылыққа сәйкес дайындалады.
419. Орман карталарын құрастырудың ерекшеліктері:
1) орамдар мен телімдердің аудандары, олардың кескіндері (абрис) немесе фотокескіндері (абрис) сызылғаннан кейін компьютерлік технологияны қолдануымен есептеліп шығарылады;
2) орамдар ауданы үйлестіріледі, телімдер аудандары 10 (он) гектар асқан жағдайда ол сан бүтін гектарға жинақталады; ал 10 (он) гектар кем болғанда үтірден кейін бір ондық бірлікке жинақталады;
3) есептелген телімдер аудандарының қосындысының ауытқуы белгіленген орамдар ауданынан 2 (екі) % аспау керек, ал орамдарда планшеттерден (орманшылық) 1 (бір) % аспау керек;
4) орман алқаағаштарының планына және планшеттерге тек орам және телім нөмірлері түсіріледі (орамда бөлшекпен бөлімінде олардың ауданы жазылады);
Барлық құрастырылған және басып шығарылған планшеттер мен орман алқаағаштарының пландарында далалық жұмыстарды жүргізген орындаушылар мен орман орналастыру партияларының бастықтары көрсетіледі.
Орман орналастыруды
жүргізу нұсқаулыққа
1-қосымша
Орман орналастыру разрядтары
Орман орналастыру нормативтері
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулыққа 1-қосымшаға
1-кесте
Орман орналастыру разряды
Планшеттер масштабы
Орман мекемесі орманшылық бойынша таксациялық телімнің орташа ауданы, гектар
Таксациялық телімнің минималды ауданы, гектар
1
2
3
4
1 (бірінші)
1: 10000

10-15
4
Прочие лесовладельцы
По согласованию сторон, но не более 25 лет
Таблица 3
к приложению 1
к Инструкции проведения
лесоустройства
Сноска. Таблица 3 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 30.01.2017 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Показатели контроля качества полевых лесоустроительных работ
Кто проверяет
Количество проверок за полевой период
Уполномоченный орган в области лесного хозяйства и животного мира
По собственному решению
Руководство лесоустроительной организации
Не менее 2 лесоустроительных партий (1-2 специалиста в каждой партии)
Начальник лесоустроительной партии
Всех специалистов лесоустроительной партии не менее 2 раз за сезон
Вышестоящий орган, в ведении которого находятся лесовладельцы
По собственному решению
Лесовладельцы
Всех специалистов, работающих на территории объекта, не менее 1 раза за сезон
Таблица 4
к приложению 1
к Инструкции проведения
лесоустройства
Классы товарности
Классы товарности
Выход деловой древесины и соответствующее количество
деловых деревьев в процентах
хвойные насаждения, кроме лиственницы
лиственные насаждения и лиственница
по запасу
по количеству деловых стволов
по запасу
по количеству деловых стволов
1
81 и выше
91 и выше
71 и выше
91 и выше
2

10-15
4.
Басқа орман иеленушілер
Тараптардың келісімі бойынша, бірақ 25 жылдан көп емес
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 1-қосымшаға
3-кесте
Ескерту. 3-кесте жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.01.2017 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Далалық орман орналастыру жұмыстарының сапасын бақылау көрсеткіштері
Кім тексереді
Далалық кезеңдегі тексеру саны
Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі саласындағы уәкілетті орган
Өз шешімдері бойынша
Орман орналастыру ұйымының басшылығы
кемінде 2 орман орналастыру партиясы (әр партияда 1-2 маман)
Орман орналастыру партиясының бастығы
Барлық орман орналастыру мамандарын маусымына кемінде 2 рет
Орман иеленушілер бағынатын жоғарғы орган
Өз шешімдері бойынша
Орман иеленушілер
Объект аумағында жұмыс істейтін барлық мамандарды, маусымына кемінде 1 рет
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулыққа 1-қосымшаға
4-кесте
Алқаағаштардың тауарлық кластары
Тауарлық класы
Кәделік сүректің шығымы және кәделік ағаштардың тиісті саны % %
қылқан жапырақты алқаағаштар, балқарағайдан басқасы
жапырақты алқаағаштар және балқарағай
қоры бойынша
кәделік діңнің саны бойынша
қоры бойынша
кәделік діңнің саны бойынша
1
2
3
4
5
1
81 және жоғары
91 және жоғары
71 және жоғары
91 және жоғары
2

0,8 – 1,0
Удовлетворительные
От 46 до нормативной приживаемости
0,5 – 0,7
Неудовлетворительные
От 26 до 45 процентов приживаемости, включая культуры, созданные с отклонениями от нормативов (занижено на 10 и более процентов количество посадочных мест, допущено несоответствие культивируемой древесной породы условиям местопроизрастания, размещение саженцев не обеспечивает формирование полноценного насаждения)
0,4
в стадии молодняков
0,3-0,4
в старших возрастных группах
Погибшие
25 и менее
0,3 и менее
в стадии молодняков

0,8-1,0
Қанағаттанарлық
Нормативті жерсінуіне дейін 46% бастап
0,5-0,7
Қанағаттанарлықсыз
Жерсінуі 26%-дан 45% дейін, нормативтен ауытқулармен құрылған орман екпелері (егу орындарының саны 10 % және одан да көп төмендетілуі, егілетін ағаш тұқымының егілетін жердің жағдайларына сәйкес болмауы)
0,4 балауса ағаштар
сатысында
0,3-0,4
жоғары жас топтарында
Өлгені
25% және одан төмен
балауса ағаштар сатысында 0,3 және төмен

1:25000
Общий размер 60х60
1:25000
1:50000
Внутренняя рамка 50х50
Допускается разрезка на 4 части с размером 30х30
2
Планы лесонасаждений
1:25000
1:25000
1:50000
Максимальный размер 4 листа, формата А-1
При большем размере плана он делится на 2 и более частей. Размер клапанов 19х28
3
Карты-схемы
1:100000 – 1:300000
Максимальный размер 2 листа, формата А-1
Масштаб схемы подбирается под этот размер
4
Карта-схема лесов области
1:200000 – 1:500000
Максимальный размер не более 4 листов, формата А-1
Приложение 2 к Инструкции
проведения лесоустройства
Форма
Акт оказанных услуг
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 28.01.2020 № 24 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№___ "___"_________ 20__года             Номер документа* дата подписания*
(фиксируется дата и время подписания акта заказчиком)
Настоящий акт составлен в том, что _____________________ (Поставщик),
(наименование Поставщика*)
в соответствии с договором (и дополнительным соглашением) ___________ от "__"________ 20 __ года № ____
(наименование договора (дополнительного соглашения), дата и номер*)
в лице нижеподписавшихся представителей Поставщика, выполнил, а ____________
(Заказчик), в лице нижеподписавшихся представителей
(наименование Заказчика*)
Заказчика принял:
Сведения об оказанной услуге**
Место оказания услуги
Наименование услуги
Единица измерения
Количество
Цена за единицу (тенге), в том числе НДС/без НДС
Сумма, в тенге
1
2
4
5
6
7
Стоимость оказанных услуг по данному акту согласно Договору составляет** ______________ тенге, в том числе НДС/без НДС, (цифрами, прописью)
Наименование Поставщика*
ИИН/БИН*
ИИК/БИК*
Банк**
Юридический адрес**
Представители поставщика**
Утверждаю**
Ф.И.О, должность
подпись
Ф.И.О, должность
подпись
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Информация по договору
1
Общие сведения
Общая стоимость Договора*
Сумма авансовых платежей***
Сумма оплаты с начала действия Договора***
Ранее заактированные суммы***
Сумма неустойки (штраф, пеня) за просрочку сроков оказания услуг или ненадлежащего исполнения (частичного неисполнения) обязательств***
Количество просроченных дней**
1
2
3
4
5
6
2
Код Единой бюджетной классификации расходов: Программа/Подпрограмма /Специфика***
3
Фактически оказанные по данному акту услуги (наименование услуг в разрезе их подвидов в соответствии с технической спецификацией, заданием, графиком выполнения услуг при их наличии)
Наименование услуги*
Дата/ период оказания услуг*
Единица измерения*
Количество*
Цена за единицу, тенге*
Сумма, в тенге*
Сведения об отчете о научных исследованиях, маркетинговых, консультационных и прочих услугах (дата, номер, количество страниц) (при их наличии)****
1
2
3
4
5
6
7
1
4
Сумма, требуемая к перечислению Поставщику***
Приложение: перечень электронных копии документов (прикрепляется поставщиком/заказчиком при наличии)
Наименование заказчика*
ИИН/ БИН*
ИИК/ БИК*
Банк*
Юридический адрес***
Представители заказчика*
Утверждаю (руководитель организации)*
Ответственные за принятие услуги
Ответственные за правильность оформления (реквизиты, специфика)
Ф. И. О.
подпись
Ф. И. О.
подпись
Ф.И.О.
подпись
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Примечание:
*заполняется автоматически веб-порталом государственных закупок;
** заполняется поставщиком;
*** заполняется заказчиком;
**** заполняется заказчиком в случае наличия отчета о научных исследованиях, маркетинговых, консультационных и прочих услугах;
Расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
БИК – банковский идентификационный код;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
НДС – налог на добавленную стоимость;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение 3 к Инструкции
проведения лесоустройства
Форма
Акт оценки оказанных услуг
_______________________________ "____ "_____________ 20__ год
(область, населенный пункт)
Комиссия, созданная _______________________________________
(указать, чьим решением создана Комиссия, его дату и номер)
в составе: Председатель Комиссии ________________________________,
(Ф.И.О., занимаемая должность)
члены Комиссии_____________________________________________,
(Ф.И.О., занимаемая должность)
а также_________________________________, представляющий интересы
(Ф.И.О)
РГКП "Казахское лесоустроительное предприятие" провели оценку
оказанных услуг согласно Договору № ____ от "___"_________________20__ года и составили следующее заключение:
Наименование услуг
Краткая характеристика услуг
Единица измерения
Количество
Цена за единицу, тенге
Сумма, тенге
Дополнительная характеристика услуг, условий доставки услуг
_________________________________________________________________
Претензий к оказанным услугам не имеется (в случае наличия претензии – перечислить)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Услуги за месяц на общую сумму ____________ тенге приняты Комиссией.
Председатель Комиссии:___________________________________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Члены Комиссии:___________________________________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
От Поставщика: ____________________________________________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Приложение 4 к Инструкции
проведения лесоустройства
Форма
Приемо – сдаточный акт
"_____" ____________________ 20_____года
Настоящий акт составлен в том, что директор (главный лесничий)______
(Ф.И.О.)
лесного учреждения ______________ области ___________________ принял,
а начальник лесоустроительной партий ___________________ сдал полевые
(Ф.И.О.)
лесоустроительные работы, выполненные лесоустроительной партией в
учреждений за полевой период с "___" ________________ по "___"
__________________ 20__год.
Наименование работ
Единица
измерения
Выполнено,
всего
в том числе по лесничествам
1
2
3
4
5
6
7
8
I. Виды работ, выполненные при лесоустройстве
1
Протаксировано, всего
га
в том числе по разрядам:
Протаксировано другими методами:
2
Заложено и обмерено при таксации леса:

1:25000
Жалпы мөлшері 60х60
1:50000
Ішкі рамасы 50х50 Мөлшері 30х30 4 бөлікке бөлінуі мүмкін
2.
Алқаағаштардың пландары
1:25000
1:25000
1:50000
Максималды мөлшері А-1
Форматты, 4 парақ Мөлшері үлкендеу болған жағдайда 2 және одан көп бөліктерге бөлінеді Клапандардың мөлшері 19х28. Максималды мөлшері 2 парақ А-1 форматты.
3.
1:100000 – 1:300000
Осы мөлшерге сәйкес масштаб таңдалады
4.
Облыс ормандарының карта-схемасы
1:200000 – 1:500000
Максималды мөлшері А-1 форматты 4 парақтан аспайды
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 2-қосымша
Нысан
Көрсетілген қызмет актісі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 28.01.2020 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№__ "___"___________ 20_____жылғы Құжаттың нөмірі* қол қою күні* (тапсырыс беруші актіні қабылдаған күнін және уақытын тіркейді) Осы акті төменде қол қойылған Өнім беруішінің атынан _____________________, (Өнім беруші) берілгені, ал (өнім берушінің атауы*) 20 ___ жылғы "__"______ № __ _________ шартқа (және қосымша келісімге) (шарттың (және қосымша келісімнің) атауы, күні және нөмірі*) сәйкес тапсырыс берушінің өкілі атынан _______________ (Тапсырыс беруші) (Тапсырыс берушінің атауы*)
қабылдағаны жөнінде жасалды:
Көрсетілген қызмет туралы мәлімет**
Қызмет көрсету орны
Қызметтің атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Әр бірлік үшін баға (теңге), оның ішінде ҚҚС/ҚҚС есепке алмағанда
Сома, теңге
1
2
4
5
6
7
Шартқа сәйкес осы акт бойынша көрсетілген қызметтердің құны _________ (цифрмен, әріппен жазылады) теңгені құрайды, оның ішінде ҚҚС/ҚҚС есепке алмағанда**
Өнім берішінің атауы*
ЖСН/БСН*
ЖСК/БСК*
Банк**
Заңды мекенжайы**
Өнім берішінің өкілдері **
Бекітемін **
Т.А.Ә., лауазымы,
қолы
Т.А.Ә., лауазымы,
қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Шарт бойынша ақпарат
1
Жалпы мәлімет
Шарттың жалпы құны *
Аванстық төлемдер сомасы ***
Шарттың қолданылуынан бастап төлем сомасы***
Бұрын актіленгендердің сомасы***
Жұмысты орындау мерзімін өткізіп не міндеттемелерін тиісінше орындамаған (ішінара орындамаған) үшін тұрақсыздық айыбының (айыппұл, өсімпұл) сомасы***
Мерзімі өткен күндердің саны***
1
2
3
4
5
6
2
Шығыстардың бірыңғай бюджеттік сыныптамасының коды: Бағдарлама/Кіші бағдарлама/Ерекшелік***
3
Осы акті бойынша іс жүзінде көрсетілген қызметтер (болған кезде техникалық ерекшелігіне, тапсырмасына, қызметтерді орындау кестесіне сәйкес олардың кіші түрлері бөлінісінде қызметтердің атауы)***
Атауы*
Қызмет көрсету күні/кезеңі
Өлшем бірлігі*
Саны*
Әр бірлік үшін баға, теңге*
Сома, теңге*
Ғылыми зерттеулер, маркетингтік, консультациялық және өзге де қызметтер туралы есеп (күні, нөмірі, парақтар саны) (болған жағдайда)****
1
2
3
4
5
6
7
1
4
Өнім берушіге аударуға талап етiлетiн сома***
Қосымшасы: құжаттардың электрондық көшірмелерінің тізбесі (болған жағдайда өнім беруші/тапсырыс беруші тіркеп отырады)
Тапсырыс берішінің атауы*
ЖСН/ БСН*
ЖСК/ БСК*
Банк*
Заңды мекенжайы***
Тапсырыс берішінің өкілдері***
Бекітемін***
(ұйымның басшысы)
Тауарлар қабылдау үшін жауапты
Ресімдеудің дұрыстығына жауапты (деректемелер мен ерекшеліктердің сәйкес келуі)
Т.А.Ә.
қолы
Т.А.Ә.
қолы
Т.А.Ә.
қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Ескертпе:
*автоматты түрде мемлекеттік сатып алу веб-порталымен толтырылады;
** орындаушы толтырады;
*** тапсырыс беруші толтырады;
****ғылыми зерттеулер, маркетингтік, консультациялық және өзге де қызметтер туралы есеп болған жағдайда толтырылады;
Аббревиатураларды таратып жазу:
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ҚҚС – қосылған құн салығы;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда).
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 3-қосымша
Нысан
Көрсетілген қызметтерді бағалау актісі
__________________ "____" ______________ 2012 жыл
(облыс, елді мекен)
___________________________________________________ құрылған комиссия
(Комиссияның кімнің шешімімен қабылданғаны, күні және нөмірі)
құрамында: Комиссия төрағасы ________________________________________
(Т.А.Ә. лауазымы)
Комиссия мүшелері __________________________________________________,
(Т.А.Ә. лауазымы)
сонымен қатар ____________________________________, мүддесін жақтаушы
(Т.А.Ә. лауазымы)
РМҚК "Қазақ орман орналастыру кәсіпорны"
"___" __________ 201___ жылы № _____ Келісімшартқа сәйкес көрсетілген
қызметтерді бағалауды жүргізді және келесі қорытындыны жасады:
Көрсетілген қызметтер атауы
Көрсетілген қызметтердің қысқаша сипаттамасы
Өлшем бірлігі
Саны
Бірліктің бағасы, теңге
Сомасы, теңге
Қызметтің қысқаша сипаттамасы, қызметті жеткізу шарты
_____________________________________________________________________
Көрсетілген қызметтерге шағым жоқ (шағым бар болған жағдайда-аталсын)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Бір айға көрсетілген қызметтің жалпы сомасы
_____________________________________________________________________
_____ теңге Комиссия қабылдаған.
Комиссия төрағасы:___________________________________________________
(қолы Т.А.Ә.)
Комиссия мүшелері:___________________________________________________
(қолы Т.А.Ә.)
Жеткізушіден:________________________________________________________
(қолы Т.А.Ә.)
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулыққа 4-қосымша
Нысан
Қабылдау - өткізу актісі
" _____" ____________________ 20 жыл
Бұл акт _________ облысы _________ мекемесі директоры (бас орманшысы)
Т.А.Ә.
__________________ орман орналастыру партиясы _______________________
Т.А.Ә.
"__" ______ дан "__" ______ 20_ жылға дейін атқарған далалық орман
орналастыру жұмыстарын қабылдағаны, ал партия бастығы сол жұмыстарды
өткізгені жөнінде құрастырылған.
Жұмыс атаулары
Өлшем бірлігі
Орындалғаны барлығы
Соның ішінде орманшылықтар бойынша
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Таксация жасалғаны, барлығы
гектар
соның ішінде разрядтар бойынша:
Басқа әдіспен таксацияланған
Орманды таксациялау кезінде салынғаны және өлшенгені:

16 – 31
15 и менее
Двойные и превышающие их отклонения допущены в % выделов
6 и более
4 – 5
3 и менее
По пунктам 3 – 10 акта качество работ оценивается проверяющим произвольно
21 и более
11 – 20
10 и менее
3. Состояние техники безопасности, производственной санитарии,
противопожарной безопасности (сроки проведения инструктажей, случаи
нарушения правил техники безопасности, санитарии, противопожарной
безопасности)_____________________________________________________
__________________________________________________________________
4. Полнота проверок: проверяющие, даты проверок, оценки.
Полнота устранения выявленных
недостатков__________________________________________________________
____________________________________________________ Оценка _________
5. Качество работ по организации
территории_________________________________________
____________________________________________________ Оценка _________
6.Качество выполнения исследовательских работ (№ карточек)_____
____________________________________________________ Оценка__________
7. Полнота анализа хозмероприятий, выполненных в ревизионном
периоде (№ выделов с замечаниями) ___________________________________
___________________________________________________ Оценка __________
8. Правильность описания подроста (№ выделов с замечаниями)____
___________________________________________________ Оценка___________
9. Правильность шифровки и полнота заполнения макетов
дополнительных сведений (№ выделов с замечаниями)____________________
___________________________________________________ Оценка __________
10.Правильность оконтуривания выделов, качество дешифрирования
и оформления абриса__________________________________________________
___________________________________________________ Оценка __________
11. Общее заключение о качестве выполненных работ. Предложения
по ликвидации выявленных недостатков_________________________________
___________________________________________________ Оценка __________
Проверку произвел ___________________________
С актом ознакомлен __________________________
Общая оценка (пункт 11) определяется через проценты оценок всех
пунктов, при этом оценка по пункту 2 принимается за 60 (шестьдесят)

16 – 31
15 және төмен
2.
Ауытқуының жоғарлауы және екі есе............... % телімдер
6 және жоғары
4 – 5
3 және төмен
3.
Актідегі 3-10 пункттеріндегі жұмыстардың сапасы тексерушімен еркін тексеріледі
21 және жоғары
11 – 20
10 және одан төмен
3. Техникалық қауіпсіздігі мен өндіріс санитариясының және өрт
қауіпсіздігінің жағдайы (нұсқау беру мерзімдері) мен техника және өрт
қауіпсіздігі ережелерінің бұзылуы
_____________________________________________________________________
4. Тексеру толықтығы: тексеру күні, бағасы. Табылған кемшіліктерді түзету
_____________________________________________________________________
______________________________________ Бағасы _______________________
5. Аумақты ұйымдастыру жұмысының сапасы
_____________________________________________________________________
___________________________________ Бағасы __________________________
6. Тексеру жұмыстарының орындалуының сапасы (Карточка №)
__________________________________ Бағасы ___________________________
7. Тексеру кезеңіндегі іс шараларының қорытындысын толтыру (телімдер
ескертумен)
_____________________________________________________________________
_________________________________ Бағасы ____________________________
8. Өскінді дұрыс сипаттау (телімдер № ескертумен)
_____________________________________________________________________
____________________________________ Бағасы _________________________
9. Қосымша мәліметтерді толтыру макетін дұрыс шифрлау. (телімдер №
ескертумен)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
______________________________________ Бағасы _______________________
10. Телімдерді дұрыс кескіндеу және дешифровка жасау, түсіру сапасы
_____________________________________________________________________
___________________________________________ Бағасы __________________
11. Орындалған жұмыс туралы жалпы қорытынды. Анықталған кемшіліктерді
жою бойынша ұсыныстар
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
__________________ Бағасы ___________________________________________
Тексеруді жүргізген ____________________________
Актімен оқып танысты ___________________________
Жалпы бағалау (11 пункт) барлық пункттерді бағалау пайызы бойынша
анықталады. Екінші пункт бойынша бағалау 60 (алпыс) пайыз болып

процентов, а по всем остальным пунктам (3-10) ориентировочно по 5
(пять) процентов каждый.
Оборотная сторона приложения 5 к
Инструкции проведения лесоустройства
2. Сличительная ведомость точности таксации при проверке
качества работ в натуре
Лесное учреждение_______________________________________
Лесничество_____________________________________________
Проверке подлежит не менее 20 лесных выделов (в пустынных лесах
– не менее 15). Количество покрытых лесом выделов должно быть не
менее 80 % от проверенных.
№ квартала
№ выдела
Числитель – данные таксации; знаменатель – контрольные данные
(отклонения в абсолютных величинах)
Примечание
состав насаждения
(вид угодий)
возраст
А
высота
Н
диаметр
Д
класс
товарности
бонитет
тип леса
полнота
запас,
кубический метр на 1 гектар
хозяйственное
мероприятие
подрост,
тысяч штук/гектар
отклонение ±
отклонение ±
отклонение ±
отклонение ±
отклонение ±
отклонение ±
Количество отклонений, превышающих допустимые, % ________
двойные и более, % _______________
Приводятся общие выводы о качестве работ
____________________________________________________________________
Оценка________________________________________________________
Приложение 6
к Инструкции проведения
лесоустройства
Основные положения организации и ведения лесного хозяйства
в области (регионе)
1. Общие положения
1. Основные положения организации и ведения лесного хозяйства в области (далее - Основные положения) составляются лесоустроительной организацией за один – два года до проведения полевых лесоустроительных работ в объектах, находящихся на территории области. Основные положения составляются на основе требований Лесного кодекса, иных законов Республики Казахстан, правил, инструкций и других документов, относящихся к вопросам ведения лесного хозяйства, утвержденных в установленном порядке.
После одобрения территориальным органом и утверждения в установленном порядке уполномоченным органом Основные положения являются обязательными к применению всеми лесовладельцами, находящимися на территории области и лесоустроительной организацией при проведении лесоустроительных работ.
2. Тираж основных положений состоит из количества экземпляров, предназначенных для:
1) уполномоченного органа
– 1 экземляр на лазерном диске
2) областного территориального органа
– 3 экзкмпляр;
3) лесных подразделений областных акиматов (при нахождении лесовладельца в их ведении)
– 3 экземпляр;
4) каждого лесовладельца, находящегося на территории области (региона)
– 3 экземпляр;
5) лесничеств
– 1 экземпляр каждому лесничеству
6) лесоустроительной организации
20-30 экземпляр

алынады, ал қалған (3-10) пункттер 5 (бес) пайыздан есептеледі.
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулыққа 5-қосымшаның
сыртқы беті
2. Жұмыс сапасын тексерудегі таксацияның дәлдігін
салыстыратын ведомость
Орман мекемесі _________________________
Орманшылық _____________________________
20 орман телімі кем емес тексерілуге жатады (шөлді ормандарда 15-тен кем емес). Орманмен қамтылған телімдердің саны тексерілгеннен 80% кем болмау керек.
Орам №
Телім №
Алымы - таксациялық мәліметтер; бөлімі - ақырғы мәліметтер
Нұсқау
алқаағаш құрамы (жер түрі)
жасы А
биіктігі Н
диаметрі Д
тауар класы
бонитеті
орман типі
толымдылығы
1 га, қор текше метр
шаруашылық іс-шаралары
өскін, мың дана
ауытқу ±
ауытқу ±
ауытқу ±
ауытқу ±
ауытқу ±
Ауытқу саны, мөлшерден ауытқу % __________ екі есе және одан жоғары %
______________________________
Жұмыс сапасы туралы жалпы қорытынды келтіріледі _____________________
Бағасы ______________________________________________________________
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулыққа 6-қосымша
Облыста орман шаруашылығын жүргізу
және ұйымдастыру жөніндегі негізгі қағидалары (аймақта)
1. Негізгі қағидалар
1. Облыстағы орман шаруашылығын ұйымдастыру мен жүргізу бойынша Негізгі қағидалар (бұдан әрі – Негізгі қағидалар) облыс аумағындағы объектілерде далалық орман орналастыру жұмыстарын жүргізуден бір-екі жыл бұрын құрастырылады (орман орналастыру ұйымымен). Негізгі қағидалар белгіленген тәртіп бойынша бекітілген Қазақстан Республикасы Орман кодексінің, Қазақстан Республикасының басқа да заңдарының, ережелері, нұсқаулары мен орман шаруашылығын жүргізу мәселелеріне қатысты басқа да құжаттардың талаптары негізінде құрастырылады.
Аумақтық орган мақұлдағаннан кейін және белгіленген тәртіп бойынша уәкілетті органмен бекітілгеннен кейін облыс аумағында орналасқан барлық орман иеленушілер және орман орналастыру мекемесі орман орналастыру жұмыстарын жүргізу кезінде міндетті түрде қолданады.
2. Негізгі қағидалар саны төмендегідей белгіленген:
1) өкілетті органға - лазерлік дискіде 1 дана;
2) облыстық аумақтық органға - 3 дана;
3) облыстық әкімдік орман
бөлімшелеріне (орман иеленушілер
солардың қарамағында болса) - 3 дана;
4) облыс аумағында орналасқан әр
орман иеленушісі үшін - 3 дана;
5) орманшылықтарға - 1 дана әр орманшылыққа;
6) орман орналастыру ұйымына - 20-30 дана.

3. Табличные данные заполнения основных положений организации и ведения лесного хозяйства в области (регионе) приведены в таблицах, согласно приложению 7 к Инструкции проведения лесоустройства.
2. Характеристика лесного фонда
4. Местонахождение и площади лесовладельцев, находящихся на территории области (сведения приводятся по административным районам), лесистость территории области (прилагается схематическая карта области с размещением территории и центральных усадеб лесовладельцев) заполняется согласно таблице 1 приложения 7 к Инструкции проведения лесоустройства.
Здесь и далее сведения приводятся по подчиненности – акиматам областей, Комитету лесного хозяйства и животного мира, другим министерствам и ведомствам.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 30.01.2017 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Категории государственного лесного фонда
5. Краткая характеристика лесного фонда. Распределение земель лесного фонда по категориям ГЛФ, основания по их выделению заполняется согласно таблице 2 приложения 7 к Инструкции проведения лесоустройства.
Соответствие распределения земель лесного фонда категориям ГЛФ, их хозяйственному назначению, выполняемым функциям и установленным нормативам. Распределение общей площади лесного фонда по видам угодий заполняется согласно таблице 3, площади покрытых лесом угодий по преобладающим породам и группам возраста заполняется согласно таблице 4 приложения 7 к Инструкции проведения лесоустройства.
Средние таксационные показатели по основным лесообразующим породам заполняются согласно таблице 5 приложения 7 к Инструкции проведения лесоустройства.
6. При наличии на территории области в пределах лесных учреждений, находящихся в ведении областных акиматов, особо охраняемых лесных территорий приводится их перечень, назначение и состояние согласно таблице 6 приложения 7 к Инструкции проведения лесоустройства.
4. Природное и лесорастительное районирование
7. Краткая характеристика природных и лесорастительных районов заполняется согласно таблице 7 приложения 7 к Инструкции проведения лесоустройства. Распределение лесовладельцев по этим районам (прилагается схематическая карта области с нанесенными границами природных и лесорастительных провинций, районов и других).
5. Климатические и почвенно-гидрологические условия
8. Краткая характеристика климатических и почвенно-гидрологических условий и их влияние на рост и состояние лесов.
Источники загрязнения атмосферы, почв и водных источников. Наличие на территории области насаждений, подверженных антропогенным воздействиям.

3. Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығының 7-қосымшасына сәйкес, облыста (аймақта) орман шаруашылығын ұйымдастыру мен жүргізу бойынша Негізгі қағидаларда кестелерді толтыру мәліметтері келтірілген.
2. Орман қорының сипаттамасы
4. Облыс аумағындағы орман иеленушілердің орналасуы мен алаңы (әкімшілік аудандар бойынша мәлімет келтіріледі), облыс аумағының ормандылығы (орман иеленушілердің аумағы мен орталық усадьбалары көрсетілген облыстың карта-схемасы қоса беріліп отыр) Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығына 7-қосымшадағы 1-кестеге сәйкес толтырылады.
Осында және бұдан әрі мәліметтер бағыныстылық бойынша келтіріледі - облыстық әкімдіктерге, Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетіне, басқа да министрліктер мен ведомстволарға.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.01.2017 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Мемлекеттік орман қоры санаттары
5. Орман қорының қысқаша сипаттамасы. МОҚ санаттары бойынша орман қоры жерін бөлу, оларды бөлу бойынша негіздеме осы Нұсқаулыққа 7-қосымшадағы 2-кестеге сәйкес толтырылады.
Орман қоры жерлерін МОҚ санаттарына бөлудің шаруашылық функциялары мен белгіленген нормативтеріне сәйкес. Орман қорының жалпы ауданын жер түрлері бойынша бөлу осы Нұсқаулыққа 7-қосымшасының 3-кестесіне сәйкес орманмен көмкерген жердің ауданын басым тұқымдылар мен жас топтары бойынша бөлу осы Нұсқаулыққа 7-қосымшаның 4-кестесіне сәйкес толтырылады.
Орман құрайтын негізгі тұқымдылар бойынша орташа таксациялық көрсеткіштер осы Нұсқаулыққа 7-қосымшадағы 5-кестеге сәйкес толтырылады.
6. Облыстық әкімдіктің қарамағындағы облыс аумағындағы орман мекемесі шегінде ерекше күзетілетін табиғи аумақтар болса, олардың тізімі, атқаратын қызметі мен жағдайы осы Нұсқаулыққа 7-қосымшадағы 6-кестеге сәйкес келтіріледі.
4. Табиғи және орман өсірушілік аудандастыру
7. Табиғи және орман өсіру аудандарының жалпы сипаттамасы осы Нұсқаулыққа 7-қосымшадағы 7-кестеге сәйкес толтырылады. Орман иеленушілерді осы аудандар бойынша бөлу (облыстағы табиғи және орман өсіру провинциялары мен аудандардың және басқалардың карта-схемасы келтіріледі).
5. Климаттық және топырақ-гидрологиялық жағдайлары
8. Климаттық және топырақ-гидрологиялық жағдайларының қысқаша сипаттамасы және оның орман алқабының өсуі мен жағдайына тигізетін әсері.
Атмосфера, топырақ және су көздерінің ластану себептері. Облыс аумағындағы алқаағаштардың антропогендік әсерлерге берілетіндігінің бары.

6. Характеристика промышленности и сельского хозяйства
9. Основные отрасли промышленности и сельского хозяйства, их влияние на состояние лесов. Влияние лесов области на экономическую обстановку в области, районах (обеспечение местных потребностей древесиной, сенокосными и пастбищными угодьями). Дорожная сеть на территории лесного фонда области приводятся согласно таблице 8 приложения 7 к Инструкции проведения лесоустройства.
7. Изученность лесного фонда
10. Краткая характеристика предыдущего лесоустройства (время проведения, технология и методы лесоустроительных работ). Наличие технических документов по лесному хозяйству, разработанных другими проектными и научными организациями. Необходимость проведения специальных обследований, исследовательских и научных работ, направленных на улучшение состояния лесного фонда.
8. Группы типов леса
11. Схемы групп типов леса по преобладающим древесным породам, рекомендуемые для использования предстоящим лесоустройством заполняются согласно таблице 9 приложения 7 к Инструкции проведения лесоустройства.
12. Закономерности хода естественного возобновления под пологом леса и на площадях, вышедших из-под леса, в увязке с группами типов леса. Тенденция к смене пород.
9. Образование хозяйственных единиц
13. Цели, принципы и рекомендации по образованию хозяйственных единиц. Основные лесообразующие породы, целевая породная структура лесного фонда. Перспективы образования постоянных хозяйственных участков. Возможности и необходимость создания повыдельного лесотаксационного банка данных. Перспективы развития природно-заповедного фонда на землях лесного фонда.
10. Возрасты рубки леса
14. Рекомендуемые к принятию на предстоящий ревизионный период возрасты рубки леса по лесообразующим породам. При необходимости их изменения обосновываются лесоустроительной или научной организациями и утверждаются уполномоченным органом согласно таблице 10 к приложению 7 к Инструкции проведения лесоустройства.
11. Способы рубок
15. Анализ действующих правил рубок главного пользования применительно к лесам области. Перечень категорий ГЛФ и участков, исключаемых из расчета размера главного пользования. Проектируемые способы рубок главного пользования и их анализ (способы рубок в разрезе преобладающих пород приводятся по форме согласно таблице 11 к приложению 7 к Инструкции проведения лесоустройства. Способы очистки лесосек от порубочных остатков и методы их ликвидации.
16. Принципы сохранения подроста при разработке лесосек и связь процессов естественного заращивания в зависимости от способов рубок заполняются согласно таблице 12, оценка естественного возобновления заполняется согласно таблице 13 к приложению 7 к Инструкции проведения лесоустройства.

6. Ауыл шаруашылығы мен өндірістің сипаттамасы
9. Ауыл шаруашылығы мен өндірістің негізгі салалары және олардың ормандарға тигізетін әсері. Облыс ормандарының облыс пен аудандардың экономикалық жағдайына тигізетін әсері (жергілікті тұрғындарды сүрек пен шабындық және жайылым жерлерімен қамтамасыз ету). Облыстағы орман қоры аумағындағы жол жүйесі осы Нұсқаулыққа 7-қосымшадағы 8-кестеге сәйкес келтіріледі
7. Орман қорының зерделенгендігі
10. Өткен орман орналастырудың қысқаша сипаттамасы (орман орналастыру жұмыстарын жүргізу уақыты, технологиясы мен әдістері). Орман шаруашылығы бойынша ғылыми және жобалау ұйымдары дайындаған техникалық құжаттардың бары. Орман қорының жағдайын жақсартуға бағытталған арнайы тексерулер мен ғылыми зерттеу жұмыстарын жүргізу қажеттілігі.
8. Орман типтерінің топтары
11. Алдағы орман орналастыруда қолдануға ұсынылатын ормандардың басым тұқымдылары бойынша орман типі топтарының схемалары осы Нұсқаулыққа 7-қосымшадағы 9-кестеге сәйкес толтырылады.
12. Орман астары мен ағашы кесілген аудандардағы табиғи жаңарудың заңдылықтары. Тұқымдылардың ауысуы.
9. Шаруашылық бірліктерінің құрылуы
13. Оның мақсаты, принциптері және ұсынымдары. Негізгі орман құраушы тұқымдылар, орман қорының тұқымдық құрылымы. Тұрақты шаруашылық учаскелерін құру перспективасы. Телімдер бойынша орман таксациялық мәліметтер банкін құру мүмкіндігі мен қажеттілігі. Орман қоры жерлерінде табиғи-қорықтық қордың алдағы дамуы.
10. Ормандарды кесу жастары
14. Алдағы тексеру кезеңіне орман құраушы тұқымдылар бойынша ұсынылған кесу жастары. Қажет болған жағдайда олардың өзгеруі орман орналастыру немесе ғылыми ұйымдармен негізделеді және өкілетті органмен осы Нұсқаулыққа 7-қосымшадағы 10-кестеге сәйкес бекітіледі.
11. Кесу тәсілдері
15. Облыс ормандарында қолданылатын басты мақсатқа пайдаланудағы кесу ережелеріне талдау жүргізу. МОҚ санаттары мен басты пайдалану есебінен шығарылған учаскелердің тізімі. Басты пайдалануда жобаланатын кесу әдістері және оларды талдау (басым тұқымдылары бойынша кесу әдістері осы Нұсқаулыққа 7-қосымшадағы 11-кесте пішіні ретінде келтіріледі. Кеспеағаштарды кесу қалдықтарынан тазарту және оларды жою әдістері.
16. Кеспеағашты белгілеген кезде өскінді сақтап қалу принциптері және табиғи жаңару процесстерінің кесу әдістері мен байланысы осы Нұсқаулыққа 12-кестеге сәйкес толтырылады. Табиғи түлеу бағасының қолданыстағы шкаласы осы Нұсқаулыққа 7-қосымшадағы 13-кестеге сәйкес толтырылады.

12. Рубки ухода за лесом. Санитарные рубки
17. Цели рубок ухода, экономическое значение рубок ухода. Особенности проведения рубок ухода в лесах различного целевого назначения в пределах основных лесообразующих пород области. Действующие наставления по рубкам ухода, их преемственность для условий произрастания насаждений в области. Технология проведения рубок ухода заполняются согласно таблицам 14 и 15 к приложению 7 к Инструкции проведения лесоустройства. Допустимость применения химических методов ухода. Рекомендации по уходным мероприятиям в дикоплодовых насаждениях, садах и других.
18. Принципы назначения, особенности и технология проведения выборочных и сплошных санитарных рубок в различных насаждениях заполняются согласно таблицы 16 к приложению 7 к Инструкции проведения лесоустройства.
13. Защита леса
19. Динамика очагов вредителей и болезней леса заполняются согласно таблице 17, сведения о биологии вредителей леса и способы надзора за ними заполняются согласно таблица 18, меры борьбы с вредителями и болезнями леса, лесопатологический мониторинг, организация службы защиты леса заполняются согласно таблице 19 и 20 к приложению 7 к Инструкции проведения лесоустройства.
14. Воспроизводство лесов.
20. Краткое описание истории создания лесных культур заполняется согласно таблице 21 к приложению 7 к Инструкции проведения лесоустройства.
Наличие площадей для воспроизводства лесов. Рекомендуемые типы лесных культур, агротехника и способы их создания заполняются согласно таблицам 22 и 23 к приложению 7 к Инструкции проведения лесоустройства.
Уход за лесными культурами. Применение минеральных удобрений. Перевод лесных культур в покрытые лесом угодья заполняется согласно таблице 24 к приложению 7 к Инструкции проведения лесоустройства.
21. Содействие естественному возобновлению. Защитное лесоразведение. Технология закладки плантаций специального назначения (быстрорастущих лесных пород, облепихи, шиповника, новогодних елок и других). Список рекомендуемых экзотов и реинтродуцентов.
15. Реконструкция насаждений (кустарников)
22. Анализ опыта и результатов проводимых работ по реконструкции насаждений. Принципы формирования фонда реконструкции насаждений (кустарников). Способы и методы реконструкции.
16. Семеноводство. Вопросы селекции древесных пород
23. Сведения о плюсовых деревьях, плюсовых насаждениях (семенных заказниках), постоянных лесосеменных участках, лесосеменных плантациях, маточных плантациях, генетических резерватах, а также данные об урожайности основных лесообразующих пород по данным лесных селекционных центров. Наличие на землях лесного фонда объектов научного характера: архивов клонов плюсовых деревьев, коллекционных участков сортов и гибридов, опытных (модельных) семенных плантаций, испытательных культур плюсовых деревьев, географических и экологических культур, ведомственных сортоиспытательных участков. Возможности учета указанных селекционно-семеноводческих объектов при лесоустройстве и целесообразность проведения их единовременной инвентаризации. Наличие шкал селекционной оценки насаждений заполняется согласно таблице 25 к приложению 7 к Инструкции проведения лесоустройства. Критерии отнесения насаждений к селекционным категориям в зависимости от полноты. Перспективы создания семенной базы на селекционной основе. Выделение лесных генетических резерватов заполняются согласно таблица 26 к приложению 7 к Инструкции проведения лесоустройства.

12. Орманға күтім жасау. Санитарлық кесулер
17. Күтіп-баптау үшін кесудің мақсаты, экономикалық маңызы. Әртүрлі мақсаттағы ормандарда негізгі орман құраушы тұқымдылар шегіндегі күтіп-баптау кесулерін жүргізу ерекшеліктері. Күтіп-баптау кесулері бойынша қолданыстағы нұсқаулар және олардың облыс алқаағаштарының үшін өсу жағдайында қолданылуы. Табиғи алқаағаштар мен орман екпелеріндегі күтіп-баптау кесулерін жүргізу технологиясы (негізгі орман құраушы тұқымдылар мен кесу түрлері бойынша көрсеткіштер осы Нұсқаулыққа 7-қосымшадағы 14, 15-кестелерге сәйкес толтырылады. Химиялық әдістерді қолдану мүмкіндігі. Жабайы жемісті алқаағаштар мен бақтарда күтіп-баптау шараларын жүргізу бойынша ұсыныстар.
18. Санитарлық кесулер. Әртүрлі алқаағаштарда іріктеп және жаппай кесулерді жүргізу технологиясы мен ерекшеліктері, белгілеу принциптері осы Нұсқаулыққа 7-қосымшадағы 16-кестеге сәйкес толтырылады. Ормандарды қоқыстан тазарту мүмкіншілігі мен қажеттілігі.
13. Орманды қорғау
19. Орман аурулары мен зиянкестер ошағының динамикасы осы Нұсқаулықтың 7-қосымшасындағы 17-кестеге сәйкес толтырылады. Орман зиянкестерінің биологиясы жөніндегі мәліметтер және оларды бақылау тәсілдері осы Нұсқаулықтың 7-қосымшасындағы 18-кестеге сәйкес толтырылады. Орман аурулары және зиянкестерімен күресу тәсілдері. Орман патологиясының мониторингі. Орман қорғау қызметін ұйымдастыру осы Нұсқаулықтың 7-қосымшасындағы 19, 20-кестелерге сәйкес толтырылады.
14. Орманды ұдайы өндіру
20. Орман екпелерін өсірудің қысқаша сипаттамасы осы Нұсқаулықтың 7-қосымшасындағы 21-кестеге сәйкес толтырылады. Ұдайы өндіру аудандарының көлемі. Ұсынылатын орман екпелерінің типтері, агротехникасы және оларды жасау тәсілдері осы Нұсқаулықтың 7-қосымшасындағы 22, 23-кестелерге сәйкес толтырылады.
Орман екпелеріне күтім жасау. Минералдық тыңайтқыштарды қолдану. Орман екпелерін орманмен қамтылған жерлерге ауыстыру осы Нұсқаулықтың 7-қосымшасындағы 24-кестеге сәйкес толтырылады.
21. Табиғи жаңаруға жәрдемдесу. Қорғаныштық орман ағаштарын отырғызу. Арнайы мақсаттағы плантацияларды жасау технологиясы (тез өсетін ағаш тұқымдар, шырғанақ, итмұрын, жаңа жылдық шыршалар және басқалар). Экзоттар мен реинтродуценттердің ұсынылатын тізімі.
15. Алқаағаштарды (бұталарды) қайта құру
22. Алқаағаштарды қайта құру жұмыстарының тәжірибесі мен нәтижелерін талдау. Алқаағаштар (бұталар) қорын қайта құру принциптері. Қайта құру тәсілдері мен әдістері.
16. Сүрек тұқымдыларын селекциялау мәселесі
23. Плюсті ағаштар, плюсті алқаағаштар, тұрақты орман тұқым учаскелері, орман тұқым плантациялары, аналық плантациялар мен генетикалық резерваттары және негізгі орман құраушы тұқымдылардың өнімділігі туралы селекциялық орталықтардың мәліметтері. Орман қоры жерлерінде ғылым объектілерінің бары: плюсті ағаш клондарының архивтері, плюсті ағаштардың сынақ екпелері, тәжірибелік тұқым плантациялары, гибрид пен сорттардың коллекциялық учаскелері, географиялық және экологиялық екпелері мен ведомстволық сорт сынау учаскелері. Орман орналастыру кезінде селекциялық тұқым өсіру объектілерін есепке алу мүмкіндігі және оларды бір мезгілде түгендеу қажеттілігі. Алқаағаштарды селекциялық бағалау шкаласы осы Нұсқаулықтың 7-қосымшасындағы 25-кестеге сәйкес толтырылады. Алқаағаштарды селекциялық санаттарға жатқызу критериясы толымдылығына байланысты. Селекциялық негіздегі тұқым базасын құру перспективасы. Орман генетикалық резерваттарын бөлу осы Нұсқаулыққа 7-қосымшадағы 26-кестеге сәйкес толтырылады.

24. Сроки цветения, интенсивность плодоношения, сбор, обработка и хранение шишек, плодов и семян.
17. Выращивание посадочного материала
25. Сведения о наличии постоянных лесных питомников, включая базисные. Возможности организации базисных питомников и специализированных предприятий по выращиванию посадочного материала лесных, декоративных и плодовых пород. Технология выращивания в питомниках посадочного материала – севообороты, обработка почвы, снегозадержание, применение удобрений, микоризация почвы, предпосевная подготовка семян, применение микроэлементов, посев семян заполняются согласно таблице 27, орошение, согласно таблица 28 к приложению 7 к Инструкции проведения лесоустройства. Отенение, борьба с сорняками, подкормка сеянцев, прореживание посевов, защита посевов различных видов древесных лесных, декоративных, плодовых пород и кустарников. Выращивание саженцев. Закладка маточных плантаций. Выращивание сеянцев в теплицах с пленочным покрытием, с закрытой корневой системой.
18. Гидролесомелиорация
26. Принципы формирования гидролесомелиоративного фонда. Наличие орошаемых земель. Перспективы развития лесомелиоративных работ и комплексного мелиоративного освоения новых земель.
19. Охрана леса
27. Состояние охраны лесов от пожаров. Природная горимость лесов (прилагается карта-схема лесопожарного районирования). Количество и площадь лесных пожаров заполняется согласно таблице 29 к приложению 7 к Инструкции проведения лесоустройства. Рекомендации по организации воздушной и наземной охраны лесов от пожаров, созданию противопожарных химических станций. Обоснование проектируемых противопожарных мероприятий. Обзор новой техники и химических средств для противопожарной организации территории и тушения лесных пожаров заполняются согласно таблицам 30 и 31 к приложению 7 к Инструкции проведения лесоустройства.
20. Использование участков ГЛФ для нужд лесоохотничьего хозяйства.
28. Основные объекты охоты, их численность по данным лесовладельца заполняются согласно таблице 32 к приложению 7 к Инструкции проведения лесоустройства.
Способы учета численности охотничьей фауны, методы расчета оптимальной плотности охотничьих угодий на 1 тысячи гектар площади заполняются согласно таблицам 42 и 43 к приложению 7 к Инструкции проведения лесоустройства.
29. Принятые шкалы бонитировки охотничьих угодий. Методика определения запасов кормов, планирования видов и объектов биотехнических мероприятий заполняются согласно таблицам 33, 34, 35 и 36 к приложению 7 к Инструкции проведения лесоустройства.

24. Гүлдеу мезгілі, жемістену қарқындылығы, бүршік, жеміс және тұқымды жинау, өңдеу және сақтау.
17. Тікпе ағаш көшеттерін өсіру
25. Базистік тұрақты орман тұқымбақтарының болуы жөніндегі мағлұматтар. Декоративтік орман және тұқымдық түрлердің көшеттерін өсіру бойынша арнайы кәсіпорындар мен базистік тұқымбақтарын құру мүмкіндіктері. Тұқымбақта екпе материалдарын (топырақ өңдеу, қар тоқтату, тыңайтқыштарды қолдану, топырақты микоризациялау, егу алдында тұқымдарды егуге дайындау, микроэлементтерді қолдану, тұқымдарды себу осы Нұсқаулыққа 7-қосымшадағы 27-кестеге сәйкес, суару осы Нұсқаулыққа 7-қосымшадағы 28-кестеге сәйкес толтырылады. Көлеңкелеу, арам шөптермен күресу, өскіндерді тыңайту және тағы басқа), әртүрлі ағаш түрін, декоративті, жемісті тұқымдылар мен бұталарды өсіру технологиясы. Үлкен көшеттерді өсіру. Аналық плантацияларды құру. Жабық тамыр жүйесі бар өскіндерді пленкалы жамылғысы бар жылыжайларда өсіру.
18. Гидроорманмелиорациясы
26. Гидроорманмелиоративтік қорды құру принциптері. Суармалы жерлердің бар болуы. Орманмелиоративтік жұмыстарын дамыту негізі және жаңа жерлерді кешенді мелиоративтік игеру перспективасы.
19. Орманды қорғау
27. Орманды өрттерден қорғау жағдайы. Ормандардың табиғи өртенуі (орман өрттерін аудандастыру карта-схемасы келтіріледі). Орман өрттерінің көлемі және саны осы Нұсқаулыққа 7-қосымшадағы 29-кестеге сәйкес толтырылады. Ормандарды өрттен әуеден және жер бетінен қорғауды ұйымдастыру бойынша, өртке қарсы химиялық станцияларды құру бойынша ұсыныстар. Жобаланатын өртке қарсы шараларды негіздеу. Орман өрттерін сөндіру және аймақты өртке қарсы ұйымдастыру үшін қолданылатын химиялық құралдар мен жаңа техниканың жалпы көрінісі осы Нұсқаулыққа 7-қосымшадағы 30, 31-кестелерге сәйкес толтырылады.
20. МОҚ учаскелерін орман және аңшылық шаруашылығы
мүддесі үшін қолдану
28. Аң аулаудың негізгі объектілері, орман иеленушілердің мәліметтері бойынша олардың саны осы Нұсқаулыққа 7-қосымшадағы 32-кестеге сәйкес толтырылады.
Аңшылық жерлердің 1 мың гектар ауданындағы тығыздығын есептеу, аңшылық фаунасының санын есептеу әдістері осы Нұсқаулыққа 7-қосымшадағы 42, 43-кестелерге сәйкес толтырылады.
29. Аңшылық жерлерді бағалау үшін қабылданған шкала.
Объектілердегі биотехникалық шаралар және түрлерін жоспарлау, азық қорын анықтау әдістемелері осы Нұсқаулыққа 7-қосымшадағы 33, 34, 35, 36-кестелерге сәйкес толтырылады.

30. Рекомендации по спортивной охоте, иностранному охотничьему туризму. Организация территории. Предложения по проведению межхозяйственного и внутрихозяйственного охотоустройства. Рекомендуемые меры по усилению охраны диких зверей и птиц. Нормативы для расчета численности работников охраны, ее материально-технического обеспечения.
21. Подсобное сельское хозяйство. Побочные лесные пользования.
Заготовка второстепенных древесных ресурсов
31. Достигнутые объемы производства продукции подсобного сельского хозяйства, заготовки дикорастущих плодов, ягод, лекарственного и технического сырья. Наличие подсочки и химпромыслов. Намечаемые мероприятия по улучшению пастбищ и сенокосов, использованию пахотных угодий. Методика учета ресурсов и прогнозирования урожая побочных лесных пользований, пищевых и лекарственных ресурсов (заготовка сенажа, сенного листа, веточного корма, лиственно-витаминной муки, хвойной лапки, подсочка сосны, подсочка березы, пчеловодство, заготовка грибов, дикорастущих ягод, лекарственного сырья и других). Возможности заготовки второстепенных лесных ресурсов (коры, ветвей, пней, корней, листьев, почек заполняются согласно таблицам 37, 38, 39 и 40 приложения 7 к Инструкции проведения лесоустройства.
22. Использование участков ГЛФ для оздоровительных,
рекреационных, историко-культурных, туристских
и спортивных целей
32. Приводится краткий анализ по наличию или возможности использования участков лесного фонда для указанных целей.
23. Механизация работ по лесному хозяйству
33. Современный уровень механизации основных лесохозяйственных операций и перспективы его повышения за счет рекомендуемых средств механизации. Краткая техническая характеристика новых машин и механизмов.
24. Организация управления лесным хозяйством
34. Необходимость и целесообразность реорганизации отдельных предприятий. Организация школьных лесничеств, другие формы привлечения к труду подростков.
25. Ожидаемая эффективность проектируемых мероприятий
35. Перечень мероприятий, направленных на повышение продуктивности лесных угодий, увеличение древесного прироста и ожидаемая экономическая эффективность от их проведения.
Рекомендуемая оптимальная породная и возрастная структура лесного фонда.
26. Экологическое обоснование проектируемых работ по
лесному хозяйству
36. Экологические показатели пользования лесом. Заключение о возможности оценки влияния проектируемых мероприятий на состояние окружающей среды.
27. Справочно-нормативная база лесоустройства
37. Лесотаксационное районирование. Перечень таблиц для корректирования запасов, таксации текущего прироста, товаризации эксплуатационного фонда, шкалы оценки естественного возобновления. Перечень справочно-нормативной документации, использованной при составлении Основных положений и обязательной для применения при проведении лесоустроительных работ и проектировании лесохозяйственных мероприятий заполняется согласно таблице 41 к приложению 7 к Инструкции проведения лесоустройства.

30. Спорттық және шетелдік туризм бойынша аң аулау шаруашылықтарына берілетін ұсынымдар. Аумағын ұйымдастыру. Жабайы аңдар мен құстарды қорғау туралы ұсынылатын шаралар. Шаруашылықаралық және (немесе) ішкішаруашылық аң орналастыруды жүргізу бойынша ұсыныс. Күзет қызметкерлерінің есептік санының нормативтері және оларды материалдық-техникалық тұрғыда жабдықтау.
21. Қосалқы ауыл шаруашылығы. Жанама орман пайдалану.
Екінші дәрежедегі ағаш ресурстарын дайындау
31. Жабайы жемістер мен дәрілік және техникалық шикізаттарды дайындау көлемі мен қосалқы ауыл шаруашылығы өндірісінің өнім көлемі. Шайыр алу және химиялық кәсіпшіліктің бары. Жайылым, шабындық, жыртылатын жерлерді жақсарту үшін жобаланатын шаралар. Жанама орман пайдаланудың өнімі мен азықтық және дәрілік ресурстарын болжау және есепке алу әдістемесі (шөп дайындау, бұтақты өнім, жапырақты-витаминді ұн, қылқан бұтақтар, қарағай шайырын алу, қайың шырынын алу, ара шаруашылығы, саңырауқұлақ дайындау, жабайы жидек, дәрілік шөптер және тағы басқалар). 2-ші дәрежедегі орман ресурстарын дайындау (қабықтар, бұтақтар, түбірлер, тамырлар, жапырақтар, бүршіктер) осы Нұсқаулыққа 7-қосымшадағы 37, 38, 39, 40-кестелерге сәйкес толтырылады.
22. МОҚ учаскелерін ғылыми зерттеу, мәдени сауықтыру,
туристік рекреациялық, спорттық және мақсаттарға пайдалану
32. Орман қоры жерлерін жоғарыда аталған мақсаттарға пайдалану мүмкіндігі бойынша қысқаша талдау келтіріледі.
23. Орман шаруашылық жұмыстарын механикаландыру
33. Негізгі орман шаруашылық жұмыстарын механикаландырудың қазіргі деңгейі мен болашағы. Жаңа машиналар мен механизмдердің қысқаша техникалық сипаттамасы.
24. Орман шаруашылығын басқаруды ұйымдастыру
34. Жеке мекемелерді қайта құрудың қажеттілігі мен тиімділігі. Жасөспірімдерді еңбекке тарту түрлері және мектеп орманшылықтарын ұйымдастыру.
25. Жобаланатын шаралардан күтілетін өнімділік
35. Орман шаруашылығы өнімділігін жақсартуға бағытталған шаралар тізімі, ағаш өсімін көтеру және оларды жүргізуден күтілетін экономикалық тиімділігі.
Ұсынылатын орман қорының тиімді тұқымдық және жас құрылымы.
26. Орман шаруашылығы бойынша жобаланған
жұмыстардың экологиялық негіздері
36. Орман пайдаланудың экологиялық көрсеткіштері. Жобаланатын шаралардың қоршаған ортаға тигізетін әсерін бағалау мүмкіндігі туралы қорытынды.
27. Орман орналастырудың анықтамалық нормативтік негізі
37. Орман таксациясын аудандастыру. Қорларды түзетуге пайдалану қорын тауарландыру, ағымдағы өсім таксациясы, табиғи жаңаруды бағалау шкаласы кестелері тізімі, Негізгі қағидаларды құрастыруда қолданылатын және орман орналастыру жұмыстарын жүргізуде және орман шаруашылық шараларды жобалауда міндетті түрде қолданылатын анықтамалық нормативтік құжаттардың тізімі осы Нұсқаулыққа 7-қосымшадағы 41-кестеге сәйкес толтырылады.

28. Научно-исследовательские и опытные работы
38. Перечень имеющихся и необходимых к разработке научных исследований и опытных работ, касающихся вопросов ведения лесного хозяйства в области.
29. Приложения
39. В приложениях помещаются все директивно-нормативные документы (положения, правила и другие), касающиеся вопросов ведения лесного хозяйства в области, не вошедшие в состав содержания Основных положений, а также перечень использованной литературы.
Приложение 7
к Инструкции проведения
лесоустройства
Таблица 1
к приложению 7
к Инструкции проведения
лесоустройства
Сноска. Приложение 7 с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 30.01.2017 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сведения о лесных учреждениях области
(данные учета лесного фонда по состоянию 01.01 года составления
Основных положений)
Государствен-
ный орган
Административный район
Лесовладельцы
Площадь,
тысяч гектар
Местонахо-
ждение
контор
Процент лесистости, районов, области
общая
покрытая лесом
1
2
3
4
5
6
7
Здесь и далее данные учета лесного фонда берутся по состоянию на 01.01. года составления Основных положений в следующей последовательности:

28. Ғылыми зерттеу және тәжірибелік жұмыстар
38. Орман шаруашылығы саласы бойынша сұрақтарға жауап беретін тәжірибелік және ғылыми-зерттеу жұмыстарының тізімі.
29. Қосымшалар
39. Қосымшаларда орман шаруашылығы саласын жүргізу мәселесіне қатысты, Негізгі қағидалардың құрамына енбей қалған, барлық негізгі директивті-нормативтік құжаттар, шарттар мен ережелер және пайдаланылған әдебиеттер тізімі көрсетіледі.
Орман орналастыруды
жүргізу нұсқаулыққа
7-қосымша
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулыққа 7-қосымшаға
1-кесте
Облыстың орман мекемелері жөнінде мәліметтер
(Негізгі қағиданың құрастырылуы орман қорының 01.01. жылының
жағдайы бойынша есеп мәліметтері)
Мемлекеттік органдар
Әкімшілік аудан
Орман иеленушілер
Ауданы, мың гектар
Кеңселердің орналасқан жері
Облыстың, аудандардың ормандылығы %%
жалпы
орманмен қамтылған
1
2
3
4
5
6
7
Осында және бұдан кейін орман қорының есебі мәліметтері Негізгі қағиданың құрастырылған жылы 01.01 жылының жағдайы бойынша келесі ретпен алынады:

При необходимости помещение данных, аналогичного назначения, в других таблицах, они нумеруются под примом 9-1, 9-2 и так далее. Аналогично и для других таблиц программы.
Таблица 10
к приложению 7
к Инструкции проведения
лесоустройства
Оптимальные возрасты рубок
Породы
Категории государственного лесного фонда
перечисляются категории ГЛФ, имеющие одинаковые возрасты рубок
поле – и почвозащитные леса
возраст, лет
класс возраста
возраст, лет
класс возраста
1
2
3
6
7
Таблица 11 к приложению 7
к Инструкции проведения
лесоустройства
Способы рубок главного пользования
Сноска. Таблица 11 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 28.01.2020 № 24 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Информация приводится в форме таблицы, согласно Правилам рубок леса на участках государственного лесного фонда, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 июня 2015 года за № 18-02/596 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах за № 11894).
Таблица 12
к приложению 7
к Инструкции проведения
лесоустройства
Нормативные показатели сохранения подроста при
проведении рубок
Способы рубки и крутизна склонов
Сохранность подроста и молодняка, в процентах
зимой
в бесснежный период
1
2
3
Таблица 13 к приложению 7
к Инструкции проведения
лесоустройства
Шкала оценки естественного возобновления для основных лесообразующих пород области

Керек болған жағдайда біркелкі белгіленген мәліметтерді енгізу басқа кестелерге 9-1, 9-2 және тағы басқа нөмірлермен келтіріледі. Дәл солай бағдарламаның басқа да кестелері үшін.
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулыққа 7-қосымшаға
10-кесте
Оңтайлы кесу жастары
Тұқымдар
Мемлекеттік орман қорының санаттары
бірдей кесу жастары бар МОҚ санаттары түгел аталады
тыйым салынған су жағалауындағы ормандар
егіс-және топырақ қорғаныштық ормандар
жасы, жыл
жас класы
жасы, жыл
жас класы
жасы, жыл
жас класы
1
2
3
4
5
6
7
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 7-қосымшаға
11-кесте
Басты пайдалану кесулерінің тәсілдері
Ескерту. 11-кесте жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 28.01.2020 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ақпарат қолданыстағы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 маусымдағы № 18-02/596 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11894 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесу қағидаларына сәйкес кесте түрінде келтіріледі.
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулыққа 7-қосымшаға
12-кесте
Ағашы кесілген жерлердегі өскінді сақтап қалудың
нормативтік көрсеткіштері
Кесу тәсілі мен беткейлердің тіктігі
Өскін мен балауса ағаштың сақталуы, %
қыста
қарсыз кезеңде
1
2
3
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 7-қосымшаға
13-кесте
Облыстағы негізгі орман құраушы тұқымдылар үшін табиғи жаңаруын бағалау шкаласы

1. Цели проведения лесоустроительных совещаний
1. В целях лучшей организации лесоустроительных работ, всестороннего обсуждения особенностей их выполнения проводятся технические и лесоустроительные совещания. Первое техническое совещание проводится в период подготовительных работ, первое лесоустроительное совещание – за 1 (один) – 2 (два) месяца до начала полевых работ, второе техническое совещание – по окончании полевых работ в объекте, второе лесоустроительное совещание – после камеральной обработки материалов и определения объемов лесохозяйственных мероприятий и подготовки лесоустройством проекта протокола.
2. При необходимости до начала полевых лесоустроительных работ и в процессе их производства созываются промежуточные технические совещания.
3. Технические совещания созываются руководителем объекта, в котором проводится лесоустройство, по согласованию с начальником лесоустроительной партии и проводятся под его председательством. Участниками технических совещаний являются начальник и специалисты лесоустроительной партии, специалисты лесовладельца и, при необходимости, представители других заинтересованных организаций.
4. Докладчиком на технических совещаниях является руководитель (его заместитель) лесовладения, содокладчиком – начальник лесоустроительной партии.
5. Первое и второе лесоустроительные совещания созываются по согласованию с лесоустроительной организацией, уполномоченным органом или лесным отделом акимата, в зависимости в чьем подчинении находятся лесовладельцы.
2. Вопросы, решаемые на лесоустроительных совещаниях
6. На первом техническом совещании рассматриваются вопросы:
1) анализируются рекомендации и принимаются решения по всем вопросам, предусмотренным программой подготовительных работ;
2) выявляются и решаются особенности проведения полевых лесоустроительных работ в объекте;
3) предварительно определяются содержание и объемы по основным видам предстоящих лесоустроительных работ;
4) решения первого технического совещания являются основой для составления наряд – задания на проведение лесоустройства и подготовку проекта протокола первого лесоустроительного совещания.
7. На втором техническом совещании рассматриваются вопросы:
1) утверждается акт сдачи выполненных полевых лесоустроительных работ и определяется их качество;
2) определяется качество внесения лесовладельцем текущих изменений в материалы прошлого лесоустройства с составлением соответствующего акта согласно Указаниям по внесению текущих изменений в материалы лесоустройства, учета лесного фонда и лесного кадастра cогласно приложения 18 к Инструкции проведения лесоустройства;

1. Орман орналастыру кеңестерiн жүргiзу мақсаты
1. Техникалық және орман орналастыру кеңестерi, орман орналастыру жұмыстарын жақсы ұйымдастыру мен олардың орындалу ерекшелiктерiн талқылау үшiн өткiзiледi. Бiрiншi техникалық кеңес дайындық жұмыстары кезiнде, бiрiншi орман орналастыру кеңесi далалық жұмыстың басталуына 1-2 (бір – екі) ай қалғанда, екiншi техникалық кеңес - объектiде далалық жұмыстар бiткеннен кейiн, екiншi орман орналастыру кеңесi – материалдар камералдық өңделгеннен кейін орман шаруашылық шаралар көлемi анықталып, орман орналастыру хаттамасының жобасын дайындағаннан кейiн өткiзiледi.
2. Қажет болған жағдайда далалық орман орналастыру жұмыстары басталмай немесе жұмыс кезiнде аралық техникалық кеңес өткiзiлуi мүмкiн.
3. Техникалық кеңестi орналастырылатын объектiнiң басшысы орман орналастыру партиясының бастығымен келiсiп өткiзедi. Техникалық кеңеске орман орналастыру партиясының бастығы мен мамандары, орман иеленушілер мамандары және қажет болған жағдайда басқа мүдделі ұйымның өкілдері қатысады.
4. Техникалық кеңесте баяндаманы орман иесiнiң директоры (орынбасары) және орман орналастыру партиясының бастығы оқиды.
5. Бірінші және екінші орман орналастыру кеңесі өкілетті органмен немесе орман иеленуші кімнің қарамағына бағынуына байланысты әкімдіктің орман бөлімімен орман орналастыру ұйымы бойынша келісіліп шақырылады.
2. Орман орналастыру кеңестерiнде шешiлетiн мәселелер
6. Бiрiншi техникалық кеңесте:
1) дайындық жұмыстың бағдарламасында қарастырылған мәселелер бойынша шешiмдер қабылданып, ұсыныстар талқыланады;
2) объектiдегi далалық орман орналастыру жұмысын жүргізу ерекшелiктерi анықталады және шешіледі;
3) алдын-ала алдағы орман орналастыру жұмыстарының негiзгi түрлерiнiң көлемi мен мазмұны анықталады;
4) бiрiншi техникалық кеңестiң шешiмдерi орман орналастыруды жүргiзуге наряд-тапсырманы және бiрiншi орман орналастыру кеңесi хаттамасының жобасын дайындауға негiз болып табылады.
7. Екiншi техникалық кеңесте төмендегiдей мәселелер қаралады:
1) орындалған далалық орман орналастыру жұмыстарын өткiзу актiсi бекiтiледі және олардың сапасы анықталады;
2) орман иеленушілердің өткен орман орналастыру материалдарына ағымдағы өзгерiстердi енгiзу сапасы анықталып, Орман орналастыру, орман қорын есепке алу және Орман кадастры материалдарына өзгерiстердi енгiзу жөнiндегi нұсқаулар бойынша осы Нұсқаулықтың 16-қосымшасына сәйкес актi жасалады;

3) согласовываются необходимые мероприятия на предстоящий ревизионный период по лесохозяйственной деятельности, дополнительному строительству производственных и жилых зданий, пожарно-химических станций, приобретению машин, станков и других механизмов;
4) утверждаются границы мастерских участков и лесных обходов;
5) оформляется окончательный акт – процентовка на выполненные работы;
6) решаются другие вопросы, возникшие в процессе проведения полевых работ.
8. Первое и второе лесоустроительные совещания созываются и даты их проведения устанавливаются республиканским уполномоченным органом (при нахождении лесовладельцев в их ведении) или лесным отделом областного акимата (при нахождении лесовладельцев в коммунальной собственности). Дата проведения совещаний согласовывается с лесоустроительной организацией.
В совещании принимают участие руководители и специалисты республиканского уполномоченного органа или специалисты лесного отдела областного акимата, специалисты областного территориального органа, лесоустройства и лесовладельцев, при необходимости приглашаются представители областных и районных территориальных органов по управлению земельными ресурсами, областного управления охраны окружающей среды, научных учреждений и других заинтересованных организаций.
Председателем на лесоустроительных совещаниях является руководитель (или его заместитель), в ведении которого находится лесовладелец, секретарем - представитель лесоустроительной организации.
На втором лесоустроительном совещании основным докладчиком является разработчик лесоустроительного проекта.
С проектами протоколов лесоустроительных совещаний участники совещаний знакомятся заранее.
9. На первом лесоустроительном совещании решаются вопросы об особенностях проведения полевых лесоустроительных работ:
1) уточняется разделение территории объекта на категории ГЛФ, на горную и равнинную части, а также на доступную и труднодоступную части для горных лесов;
2) анализируется состояние юридического оформления границ со смежными землепользователями;
3) определяется состояние граничных и квартальных просек, наличие квартальных столбов, наличие лесохозяйственных столбов на лесосеках, лесных культурах и других участках, охваченных лесохозяйственными мероприятиями в ревизионном периоде;
4) уточняется проект организации территории;
5) определяются особенности таксации леса и назначения лесохозяйственных мероприятий с учетом хозяйственной значимости насаждений;
6) определяется хозяйственное значение отдельных древесных и кустарниковых пород;

3) алдағы тексеру кезеңiне жобаланған орман шаруашылық қызметі бойынша қажетті орман шаруашылық шаралар, қосымша өндiрiстiк және тұрғын үй ғимараттардың, өрт-химиялық станциялардың құрылысы, көлiк-құрал тағы басқаларын алу шаралары келiсiледi;
4) мастерлiк учаскелер мен айналымдардың шекаралары бекiтiледi;
5) ең соңғы акт - орындалған жұмыстардың пайызы бекiтiледi;
6) далалық жұмыстар барысында туындаған басқа да мәселелер шешiледi.
8. Бiрiншi және екiншi орман орналастыру кеңесi шақырылады және олардың жүргізілетін уақытын республикалық өкілетті орган (олардың қарамағында орман иеленушілер болғанда) немесе облыс әкiмдiгiнiң орман бөлiмi (орман иеленуші коммуналдық меншік қарамағында болғанда) белгілейді. Кеңестің өткізілетін күні орман орналастыру ұйымымен келiсіледі.
Кеңеске республикалық өкілетті органның басшылары мен мамандары аумақтық органның басшылары мен мамандары, облыс әкiмдiгiнiң орман бөлiмiнiң басшылары мен мамандары, орман орналастыру мен орман иелерiнiң мамандары қатысады. Қажет болған жағдайда жер ресурстарын басқарудың облыстық және аудандық аумақтық органының өкiлдерi, облыстық қоршаған ортаны қорғау басқармасының, ғылыми мекемелердiң өкiлдерi және басқа да мүдделі ұйымдар шақырылады.
Орман иеленушiсi қарайтын өкiлеттi органның басшысы (немесе оның орынбасары) кеңестiң төрағасы, ал орман орналастыру ұйымының өкiлi хатшысы болып тағайындалады.
Екiншi орман орналастыру кеңесiнде негiзгi баяндаманы орман орналастыру жобасын дайындаушы жасайды.
Орман орналастыру кеңесi хаттамасының жобасымен кеңеске қатысатындар алдын-ала таныстырылады.
9. Бiрiншi орман орналастыру кеңесiнде далалық орман орналастыру жұмыстарын жүргізу ерекшелiктерi талқыланады:
1) объект аумағының МОҚ санаттарына, таулы, жазық бөлiктерге бөлiнуi, сонымен қатар таулы ормандар үшiн жетуге қол жетімділігі мен қол жетімсіздігі нақтыланады;
2) көршi жер пайдаланушылармен шекаралардың заңды рәсiмделуiнiң жағдайы талданады;
3) орамдардың шекаралық және орам соқпақтарының жағдайы, орам дiңгектерiнiң барлығы, кеспеағаштағы, орман екпелерiндегi және тексеру кезеңiнде орман шаруашылық шаралармен қамтылған басқа да учаскелердегі орман шаруашылық діңгектерінің жағдайы анықталады;
4) аумақты ұйымдастыру жобасы нақтыланады;
5) орман шаруашылық шараларын белгiлеу мен орманды таксациялау ерекшелiктерi алқаағаштың шаруашылықтағы маңыздылығын ескере отырып, анықталады;
6) жекелеген ағаш және бұта түрлерiнiң шаруашылық маңызы анықталады;

7) определяются виды побочных лесных пользований, имеющие перспективу развития;
8) приводятся данные об участках лесного фонда, переданных и заявленных на передачу в долгосрочное лесопользование;
9) изучается экологическая обстановка в объекте лесоустройства, основные источники загрязнения природной среды;
10) определяется перечень нормативно-справочных документов;
11) выясняется сохранность пробных площадей, заложенных предыдущим лесоустройством, и перечень научно-исследовательских работ, необходимость закладки новых пробных площадей;
12) определяется обеспеченность объекта материалами аэрофотосъемки;
13) определяется состояние лесоустроительных материалов прошлого лесоустройства и пригодность их для составления новых лесных карт. Решаются другие технические вопросы об особенностях лесоустроительных работ;
14) определяются возможности оказания содействия в обеспечении лесоустроительных партий рабочей силой, транспортными средствами, продовольствием, жильем;
15) определяется порядок участия в лесоустроительных работах работников заказчика.
Решения, принятые на первом лесоустроительном совещании, фиксируются в протоколе и служат основой для лесоустроительного производства в целом.
10. На втором лесоустроительном совещании:
1) рассматриваются и утверждаются объемы лесохозяйственных мероприятий на предстоящий ревизионный период, разработанные лесоустроительной организацией и изложенные в проекте протокола;
2) проект протокола направляется в уполномоченный орган или в лесной отдел акимата, в ведении которых находятся лесовладельцы, которые в двухнедельный срок организуют рассмотрение представленных материалов с участием специалистов лесовладельца и лесоустройства и, при необходимости, других компетентных организаций;
3) проект протокола второго лесоустроительного совещания содержит общие выводы о качестве ведения лесовладельцем лесного хозяйства в прошедшем ревизионном периоде, расчеты размера главного пользования и объемов лесохозяйственных мероприятий, объемы мероприятий по охране лесов от пожаров, по борьбе с лесными вредителями, болезнями и по другим вопросам;
4) имеющиеся разногласия по объемам рекомендуемых к принятию расчетных лесосек и лесохозяйственных мероприятий после обсуждения их на втором лесоустроительном совещании либо снимаются, либо представитель лесоустройства пишет особое мнение, которое вместе с соответствующими материалами направляется уполномоченному органу для принятия окончательного решения;
5) если при предварительном анализе протокола не выявляется каких-либо ошибок в расчетах норм пользования лесом и недостатков в их обосновании, влекущих за собой изменение расчетной лесосеки и объемов других мероприятий в размере до плюс, минус 10 (десять) процентов от рекомендуемых лесоустройством, второе лесоустроительное совещание по договоренности между заказчиком и лесоустроительной организацией не созывается и в данном случае протокол второго лесоустроительного совещания оформляется подписями и направляется лесоустроительной организации;

7) даму мүмкiндiгi бар, қосымша орман пайдаланудың түрлерi анықталады;
8) ұзақ мерзiмдi орман пайдалануға берiлген орман қоры учаскелерi жөнінде мәлiметтер келтiрiледi;
9) орман орналастыру объектiндегi экологиялық жағдай мен табиғи ортаны ластайтын негiзгi көздер зерттеледi;
10) нормативтiк-анықтамалық құжаттардың тiзiмi анықталады;
11) өткен орман орналастырудың сынақ алаңдарының сақталуы және ғылыми-зерттеу жұмыстарының тізбесі, жаңа сынақ алаңдарын салу қажеттiлiгi анықталады;
12) объектiлердiң аэрофотосуреттермен қамтамасыз етiлуi анықталады;
13) өткен орман орналастыру материалдарының жағдайы, олардың жаңа орман картасын жасауға жарамдылығы анықталады. Орман орналастыру жұмыстарының ерекшелiктерi туралы өзге де техникалық мәселелері шешiледi;
14) орман орналастыру партиясын жұмыс күшiмен, көлiкпен, азық-түлiкпен, үймен қамтамасыз ету мүмкiндiгi анықталады;
15) тапсырыс берушiлер жұмыскерлерiнiң орман орналастыру жұмыстарына қатысу тәртiбi анықталады.
Бiрiншi орман орналастыру кеңесiнде қабылданған шешiмдер хаттамада тiркеледі және орман орналастыру өндiрiсiнiң негiзгi құжаты болып табылады.
10. Екiншi орман орналастыру кеңесiнде:
1) алдағы тексеру кезеңiне белгiленетiн орман шаруашылық шаралардың орман орналастыру ұйымы жасаған және хаттама жобасында көрсетiлген көлемi талқыланады және бекiтiледi;
2) хаттаманың жобасы орман иесi бағынатын жоғарғы өкілетті органға немесе орман иеленуші бағынатын әкімшіліктің орман бөліміне жiберiледi. Оны екi апта мерзiмiнде орман иеленушілер мен орман орналастырудың мамандары және қажет болған жағдайда білікті ұйымдардың өкiлдерiнiң қатысуымен жiберiлген материалдарды талқылауды ұйымдастырады;
3) екiншi орман орналастыру кеңесiнiң хаттамасы жобасында орман иеленушінiң өткен тексеру кезеңiндегi орман шаруашылық шараларын жүргiзу сапасы туралы, басты пайдалану мөлшерінің есебi және орман шаруашылық шараларының ормандарды өрттен қорғау, орман зиянкестерiмен, ауруларымен күресу бойынша көлемi және басқа да шаралардың көлемi туралы жалпы қорытындыдан тұрады;
4) екiншi орман орналастыру кеңесiнде жобаланған орман шаруашылық шаралар мен есептiк кеспеағаштың көлемдерi туралы келiспеушiлiк болса, оларды кеңесте талқылағаннан кейін алып тасталады, болмаса - хаттаманың авторы өзінің өзгеше пiкiрiн жазып тиісті материалдармен бірге соңғы шешiм қабылдау үшiн өкiлеттi органға жiбередi;
5) егер хаттаманы алдын-ала талдау кезiнде орманды пайдалану нормасының есебiнде және олардың кемшіліктерінің негізінде есептік кеспеағаштарға өзімен бірге өзгерісін туғызудың және басқа да шаралардың көлемдерінің мөлшері орман орналастыру ұсынғаннан плюс, минус 10 (он) пайызға дейін айқындалмаса, онда тапсырыс берушi мен орман орналастыру ұжымы арасындағы келiсiм бойынша екiншi орман орналастыру кеңесi шақырылмайды және бұл жағдайда екiншi орман орналастырудың хаттамасы рәсiмделiп, орман орналастыру ұйымына жiберiледi;

6) расчетная лесосека по объекту лесоустройства после ее рассмотрения и одобрения вторым лесоустроительным совещанием утверждается уполномоченным органом;
7) в случае, если уполномоченный орган изменяет величину расчетной лесосеки, согласованной на втором лесоустроительном совещании, лесоустроительная организация вносит в пояснительную записку к лесоустроительному проекту соответствующие изменения.
8) согласованные на совещании объемы всех видов лесохозяйственных и других мероприятий, являются основой для составления Пояснительной записки к лесоустроительному проекту.
Приложение 9
к Инструкции проведения
лесоустройства
Натурные лесоустроительные и
лесохозяйственные знаки
1. По своему назначению натурные знаки делятся на следующие типы:
1) столбы квартальные, квартальные указательные, граничные хозяйственные, визирные, визирные указательные, на пробных площадях, лесохозяйственные;
2) колья пикетные и для закрепления центров площадок при измерительно-перечислительной таксации, обследовании естественного возобновления и лесных культур согласно рисунка 1.
2. В качестве натурных знаков применяются столбы деревянные и железобетонные, металлические или пластмассовые таблички, каменные пирамиды и глыбы, колья, отметки на деревьях.
3. Столбы граничные хозяйственные, визирные, визирные указательные, колья пикетные и для закрепления центров пробных площадок устанавливаются при проведении лесоустройства, а также научно-исследовательскими и изыскательскими организациями при проведении соответствующих работ.
4. Столбы лесохозяйственные устанавливаются лесными учреждениями.
5. Столбы квартальные и квартальные указательные устанавливаются лесоустроителями при первичном лесоустройстве и лесными учреждениями при повторном лесоустройстве.
6. Столбы на пробных площадях устанавливаются лесоустроительными, проектными, научно-исследовательскими, лесными учреждениями и другими организациями, которые проводят закладку пробных площадей.
7. В межревизионный период лесные учреждения по мере необходимости производят замену всех видов пришедших в негодность столбов.
2. Общие технические требования
8. Деревянные столбы и колья изготавливаются как из древесины растущих деревьев, так и с ранее срубленных деревьев, при их изготовлении на одном месте.
Столбы и колья должны быть полностью очищены от коры, сучья срублены заподлицо. Щеки должны иметь гладкую поверхность, глубина щеки на столбе должна составлять не менее 2,5 сантиметра.
9. Надписи на столбах должны быть аккуратными, наноситься по трафарету черной масляной краской согласно рисунка 2.

6) орман орналастыру объектiсiндегi есептiк кеспеағаш екiншi орман орналастыру кеңесiнде талқыланып қаралған соң өкiлеттi органмен бекiтiледi;
7) егер өкiлеттi орган екiншi орман орналастыру кеңесiнде қабылданған есептiк кеспеағаштың көлемiн өзгертетiн болса, онда орман орналастыру ұйымы орман орналастыру жобасының түсiндiрме жазбасына тиiстi өзгертулер енгiзедi;
8) кеңесте келісілген орман шаруашылығының және басқа да шаралардың барлық түрлерінің көлемдері орман орналастыру жобасының Түсіндірме жазбасын құрастыру үшін негіз болып табылады.
Орман орналастыруды
жүргізу нұсқаулыққа
9–қосымша
1. Орман орналастыру және орман шаруашылық белгілердің
түрлері
1. Өзінің негізгі бөлінуі бойынша белгілер түрлері төмендегідей:
орам діңгектері, орам сілтеуіш, бақылау алаңының, орман шаруашылық, шекаралық, визирлік, сынақ алаңдарына;
нөмірлі қазықтар, алаңның ортасын бекітуге арналған өлшеп есептеу таксациясы және орманның қайта табиғи жаңаруы мен орман екпелерін зерттеу кезінде осы Нұсқаулыққа 6-қосымшаның 1-қосымшасындағы суретке сәйкес.
2. Натуралық белгілер ретінде ағаш, темірбетонды, темір діңгектер немесе пластмасса тақталар, тас пирамидалар, қазықтар, ағаштардағы белгілер қолданылады.
3. Шекаралық шаруашылық, нысаналық, нысаналық сілтеуіш, нөмірлі қазықтар және сынау алаңдарының орталарын бекітуге арналған діңгектерді орман орналастыру жүргізу кезінде орнатады, сондай-ақ ғылыми-зерттеу және іздестіру мекемелері тиісті жұмыстарын жүргізген кезде орнатады.
4. Орман шаруашылық діңгектерін орман мекемелері орнатады.
5. Орам діңгектерін және орамды көрсеткіш діңгектерді алғашқы орман орналастыру кезінде орман орналастырушылар орнатады, ал қайта орман орналастыру кезінде орман мекемелері орнатады.
6. Бақылау алаңындағы діңгектерді орман орналастырушылар, жобалаушылар, ғылыми-зерттеушілер, орман мекемелері және тағы басқа ұйымдар бақылау алаңдарын салған кезде орнатады.
7. Орман орналастыру кезеңдерінің арасында орам діңгектері немесе басқа да діңгектер жарамсыз болып қалған кезде орман мекемесі қажеттілігінше ауыстыруы керек.
2. Жалпы техникалық талаптар
8. Ағаш діңгектер мен қазықтарды бір жерде дайындаған кезде, өсіп тұрған сүректерден де, сондай-ақ бұрын дайындалған ағаштардан да дайындайды.
Діңгек қабығы сүрекке дейін аршылып, бұталары шабылып, тазаланады. Діңгектердің жазу жазылатын беті тегіс біркелкі тазаланады және 2,5 сантиметрден кем емес тереңдікте ойылуы керек.
9. Діңгектердегі жазу әдемі, қара майлы бояумен, трафаретпен осы Нұсқаулықтың 6-қосымшасындағы 2-суретке сәйкес жазылуы керек.

10. Все столбы должны быть поставлены комлевой частью вниз и прочно вкопаны, колья крепко вбиты в землю.
11. Виды лесоустроительных знаков, подлежащих установке в устраиваемом объекте, ответственные за их постановку и сроки установки определяются на первом техническом совещании до начала подготовительных работ.
3. Лесоустроительные знаки
12.Столбы квартальные и квартальные указательные:
1) квартальные столбы или заменяющие их металлические (пластмассовые) таблички, каменные пирамиды или тумбы должны устанавливаться в точках пересечения квартальных просек между собой. При лесоустройстве колочных лесов мелкие разрозненные участки леса объединяются в сборные кварталы;
2) квартальные столбы на проезжих просеках должны устанавливаться в стороне от осевой линии просеки (в северо-западном углу) на хорошо просматриваемом со всех сторон месте;
3) квартальные указательные столбы изготавливаются из древесины или железобетонных изделий;
4) железобетонные квартальные и указательные столбы изготавливаются из бетона марки 300 по размерам, указанным на рисунке 1 ( А и Б). Верх столба четырехскатный, сечение столба квадратное, по верхней и нижней границам щек наносятся полосы черной масляной краской шириной 1 (один) сантиметр. Щека с номером квартала направляется по диагонали в квартал. На прямоугольных пересечениях просек ребра скатов головки квартального столба должны устанавливаться по направлению квартальных просек;
5) металлические или пластмассовые таблички изготавливаются прямоугольной формы с размерами, указанными в милиметрах согласно рисунка 3.
Рисунок 3
Таблички должны быть белого цвета. Номера кварталов наносятся черной масляной краской по трафарету. Подлинные размеры трафаретов наносятся согласно рисунка 2;
6) таблички укрепляются на ближайших от точек пересечения квартальных просек деревьях на высоте 2,5 метра, номером в сторону пересечения просек. В зависимости от различных вариантов пересечения просек укрепляются одинарные или парные таблички.
При отсутствии деревьев таблички привариваются к металлическому штырю (высота штыря над землей 1,5 метра, подземная часть – 0,7 метра с крестовиной, толщина не менее 2 (два) сантиметра);
7) деревянные квартальные и квартальные указательные столбы изготавливаются по размерам, указанным на рисунке 1. Верх столба стесывается в виде усеченной пирамиды с верхним основанием 4х4 сантиметра, ширина ребер между щеками не должна превышать 2 (два) сантиметра, нижний скат щеки должен быть стесан по уклону.
При изготовлении столбов диаметром более 24 сантиметра высота головки столба должна быть равна одной трети диаметра.
При изготовлении деревянного столба из саксаула допускается его минимальный диаметр – 12 (двенадцать) сантиметра. Номер квартала наносится вертикально сверху вниз.

10. Барлық діңгектердің үлкен көлемді төменгі жағы жерге көміледі және қазықтар мықты етіп қағылады.
11. Орналастырылатын объектіде орнатылатын орман орналастыру белгілерінің түрлері, оларды қоюға жауаптылар және оны орнату мерзімі бірінші техникалық кеңесте дайындық жұмыстарына дейін анықталады.
3. Орман орналастыру белгілері
12. Орам діңгектері және орамдық сілтеуіш діңгектер:
1) орам діңгектері және оларды алмастыратын темір (пластмасс) тақталар, тас пирамидалар мен тумбалар орам соқпақтарының қиылысқан жерлеріне қойылады. Шоқ ормандарда орман орналастыруда кішігірім орман учаскелері жиынтық орамдарға біріктіріледі;
2) орам діңгектері соқпақтардағы жүретін жерлерде соқпақ ортасынан жағында қойылады (солтүстік батыс жағына). Ол барлық жағынан жақсы көрінетіндей орнатылады;
3) орам және орам сілтегіш діңгектер ағаштан немесе темір бетоннан жасалады;
4) темір бетонды орам және нұсқаушы діңгектер 300 (үш жүз) маркалы бетоннан 1-суретте (А және Б) көрсетілген мөлшері бойынша дайындалады. Діңгектердің жоғары жағы төрт қырлы, жалпы пішіні төрт бұрышты болады, діңгектердің жазу жазатын бетінің жоғарғы жағы мен төменгі жағы қара майлы бояумен ені 1 (бір) сантиметр сызықпен сызылады. Діңгектің орамның нөмірі жазылған беті орамға қиғаш орнатылады. Соқпақтардың тік бұрышты қиылысындағы діңгек қабырғасы орам соқпақтарына бағытталып қойылады;
5) темір немесе пластмассадан істелген тақталар тік бұрышты пішінде мөлшері осы Нұсқаулықтың 6-қосымшасындағы 3-суретте көрсетілгендей миллиметрге сәйкес дайындалады.
3-сурет
Тақтайшалар ақ түсті болады. Орам нөмірі қара майлы бояумен трафаретпен түсіріледі. Трафареттің көлденең өлшемі осы Нұсқаулықтың 6-қосымшасындағы 2-суретке сәйкес түсіріледі;
6) тақтайшалар орам соқпақтарының қиылысына жақын жерлердегі ағаштарға 2,5 метр биіктікте орам соқпағына қаратып ілінеді. Тақтайшалар біреуден немесе екеуден орам соқпағының қиылысуына байланысты болады.
Ағашы жоқ жерлерде тақтайшалар темір қазықтармен бекітіледі (биіктігі жер бетінен 1,5 метр, жердің астындағы бөлігі 0,7 метр, қалыңдығы 2 (екі) сантиметрден кем емес болуы керек);
7) орамдық ағаш және орамдық сілтегіш діңгектер 1-ші суретте көрсетілгендей мөлшер бойынша дайындалады.
Діңгектің жоғары жағы шабылған пирамидаға ұқсас, төбесі 4 х 4 сантиметр болады. Жазу жазылатын қабырғаларының қыры 2 (екі) сантиметрден аспайды, ал төменгі жағы қиғаш су тұрмайтындай болып жасалады.
Діңгектің диаметрі 24 (жиырма төрт) сантиметрден асқан жағдайда оның басы диаметрінің үштен бір бөлігіне тең болуы керек.
Сексеуіл ағашынан діңгек дайындағанда оның диаметрі 12 (он екі) сантиметрден төмен болмайды. Орам нөмірі жоғарыдан төмен жазылады.

Столб окапывается насыпной тумбой (диаметр – 1,5 метра, высота – 50 (пятьдесят) сантиметров, высота столба над тумбой – 50 (пятьдесят) сантиметров, подземная часть – 50 (пятьдесят) сантиметров с поперечной планкой);
8) количество щек на столбе должно быть равным количеству сходящихся в точке пересечения кварталов. На щеках наносятся номера кварталов. Щека с номером квартала направляется по диагонали в квартал. При прямоугольном пересечении просек ребра скатов головки столба должны устанавливаться по направлению квартальных просек;
9) в случае постановки деревянных столбов в городских лесах и лесопарках, в зеленых зонах, в защитных полосах вдоль железных дорог и автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения они должны быть окрашены в красно-коричневый цвет, щеки и верхняя часть головки – белилами;
10) в горных малолесных и труднодоступных районах квартальные столбы заменяются каменными пирамидами или глыбами. Пирамиды складываются из крупных камней. На верхнем камне пишется номер квартала черной масляной краской по трафарету для квартальных столбов согласно рисунка 4;
Рисунок 4 (размеры в сантиметрах)
11) квартальные указательные столбы (рисунок 1) устанавливаются в точках пересечения квартальных просек с границами различных землепользований, с основными проезжими дорогами, с трассами, а также с постоянными лесными тропами, реками и речками.
На пересечении дорог с границами квартальные указательные столбы выполняют функции граничных указательных столбов.
Перечень дорог, трасс, лесных троп и рек, по которым должны устанавливаться квартальные указательные столбы, согласовывается на первом техническом совещании до начала подготовительных работ.
В кварталах, входящих в защитные лесные полосы вдоль железных дорог и автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения и в запретных полосах лесов по берегам рек, озер, водохранилищ и других водных объектов, ниже основной щеки вырубается дополнительная щека. На щеке делается надпись по трафарету "ЗЩ" (защитная) или "ЗП" (запретная полоса).
13. Столбы граничные хозяйственные:
1) граничные хозяйственные столбы устанавливаются при восстановлении границ в случаях утраты межевых знаков (столбов и курганов). На углах поворота, близких к 180 (ста восьмидесяти) градусам (1800 ±20), граничные хозяйственные столбы не устанавливаются;
2) граничные хозяйственные столбы устанавливаются на расстоянии не менее 1 метра от геодезического центра межевого знака;
3) граничные хозяйственные столбы изготавливаются по размерам, указанным на рисунке 1. Верх столба делается в виде конуса. На столбе вырубается две щеки. Верхняя щека вырубается по направлению съемки и на ней надписывается "ГЛ" (государственный лес). Нижняя щека вырубается в сторону леса и на нее наносится номер прилегающего квартала.

Діңгектерді тумбалар салу арқылы көмеді (диаметрі 1,5 сантиметр, биіктігі 50 (елу) сантиметр, діңгек биіктігі тумбада 50 (елу) сантиметр, жер астындағы бөлігі 50 (елу) сантиметр);
8) діңгектердің жазу жазатын беті соқпақтардың қиылысу нүктелерімен бірдей болады. Жазу жазатын бетіне орам нөмірі жазылады. Нөмір жазылған беті орам диагоналіне қарай қаратылады. Орам соқпақтарының қабырғасы тік бұрышты болса, діңгектің жазу жазатын бетінің қырлары соқпаққа қарап орналасады;
9) қала ормандары мен парк ормандарында, жасыл аймақтарда, халықаралық және республикалық маңызы бар темір жолдар мен автомобиль жолдарындағы қорғаныштық белдеулерінде діңгектер орнатқан жағдайда олар қызыл – қоңыр түске боялады, жазу жазатын беті мен жоғарғы жағы ақ түсті сырмен боялады;
10) таулы немесе баруға қол жетімсіз аудандарда орам діңгектері тасты пирамидалармен немесе үйінділермен алмастырылады. Пирамидалар үлкен тастардан қаланады. Жоғарғы тастарға орам нөмірі осы Нұсқаулықтың 6-қосымшасындағы 4-суретке сәйкес орам діңгектеріне жазу арналған трафарет бойынша қара майлы бояумен жазылады;
4-сурет (өлшемі сантиметрмен)
11) орамдық сілтеуіш діңгектері (1-сурет) орам соқпақтары мен әртүрлі жер пайдаланушылардың шекарасымен орам соқпақтарының қиылысқан жеріне қойылады, негізінен жүретін жолдар, трассалар, ормандағы соқпақ жолдар, өзен, бұлақ, орам шекараларына қойылады;
Жолдардың қиылысындағы шекара орам сілтеуіш діңгектері шекара сілтеуіш діңгегінің қызметін атқарады. Трасса, орманның соқпақ жолдары мен өзендердің орамдық сілтегіш діңгектер қойылатын тізбесі бірінші техникалық кеңесте келісіледі;
Қорғаныш орман белдеулері, мемлекеттік және республикалық маңызы бар темір және автомобиль жолдары және су объектілері, өзен, көл, су қоймасы жағалауларындағы тыйым салынған белдеулері бар ормандарда діңгектердің негізгі бетінен төмен қосымша бет жасалады.
Қосымша жазу бетіне трафаретпен "Қ. Б." (қорғаныс белдеуі) немесе "Т. Б." (тыйым салынған орман белдеулері) жазылады;
13. Шаруашылық шекара діңгектері:
1) шекаралық шаруашылық діңгектер (қойылған белгілер жойылғанда) қалпына келтіргенде қойылады (діңгектер немесе қорғандар). Бұрылыс бұрышы 1800-қа жақын (1800 + 20) жерлерде шаруашылық шекара діңгектері қойылмайды;
2) шекаралық шаруашылық діңгектер геодезиялық орталық меже белгісінен 1 м кем емес аралыққа орнатылады;
3) шекаралық шаруашылық шекара діңгегі 1-сурет бойынша жасалады. Діңгектің жоғарғы жағы конус тәрізді істелінеді. Діңгекте екі жазу жазатын беті шабылып дайындалады. Жоғарғы беті түсірілетін бағыты бойынша кесіледі, оған "М. О." деп жазылады (мемлекеттік орман), ал төменгі беті орманға қаратып шабылады және оған шектесіп жатқан орам нөмірі жазылады.

14. Столбы визирные и визирные указательные:
1) визирные столбы устанавливаются в точках пересечения визиров с просеками и границами землепользований;
2) визирные столбы изготавливаются по размерам, указанным на рисунке 1. Верх столба делается двухскатным с гребнем шириной 1 сантиметра. На визирном столбе вырезается одна щека, которая обращена в сторону квартала по направлению визира. Гребень столба должен быть направлен по линии визира. При прорубке визиров встык устанавливается один столб и вырубается две щеки.
На каждой щеке наносится номер визира римскими цифрами;
3) визирные указательные столбы устанавливаются при пересечении визиров с основными проезжими дорогами, трассами, лесными тропами, реками, речками и другими ориентирами согласно рисунка 1.
15. Столбы на всех видах пробных площадей, закладываемых при лесоустройстве и при производстве лесохозяйственных работ, изготавливаются и устанавливаются по форме и размерам согласно рисунка 1.
На столбах делаются надписи следующих образцов:
ПП-3-45 – пробная площадь, номер пробы, номер квартала;
76-85– год закладки, год последующего измерения;
2-0,25 – номер секции, площадь в гектарах.
16. Колья пикетные:
1) пикетные колья устанавливаются при промере ходовых линий;
2) пикетные колья изготавливаются диаметром 3-5 сантиметра, высотой надземной части 50 сантиметров;
3) на пикетных кольях отмечаются расстояния от начала промера в целых сотнях метров в виде зарубок на стороне, обратной направлению промера, римскими цифрами.
Длина промера, метров – 100, 200, 300, 400, 500, 600, 700, 800, 900, 1000, 1800;
Обозначения IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXVIII;
4) пикетные колья в зеленых зонах населенных пунктов и лечебно-оздоровительных учреждений, в категориях защитности особо охраняемых лесных территорий, в городских лесах и лесопарках заменяются отметками на деревьях. Отметки делаются на правой стороне по ходу промера на деревьях, находящихся не более 5 метров от линии промера. Расстояние промера наносится на подрумяненную поверхность ствола условными обозначениями (такими же, как и на пикетных кольях) черной масляной краской на высоте
1,5 метра.

14. Нысаналық діңгектер және нысаналық сілтегіш діңгектер:
1) нысаналық діңгектер нысаналар мен соқпақтардың қиылысу нүктесінде, жер пайдалану шекараларында қойылады.
2) нысаналық діңгектердің мөлшері 1-сурет бойынша дайындалады. Діңгектің жоғарғы жағы екі қырлы, ені 1 (бір) сантиметр болып жасалады. Нысаналық діңгекте бір ғана жазу беті болады, ол нысана бойымен орамға қарай бағытталады. Діңгек төбесі нысана сызығына қаратып қойылады. Аралық нысана шабылған кезде бір нысаналық діңгек орнатылады және жазу жазылатын беті нысана бағыты бойынша екі жағынан да шабылады.
Әр жазу бетіне нысана нөмірі рим сандарымен жазылады.
3) нысаналық сілтеуіш діңгектер нысаналар негізгі жүретін жолдар, трассалар, орманның соқпақ жолдары, өзендер, бұлақтар және басқа да бағдарлармен қиылысқан жерлерге қойылады (1-сурет).
15. Барлық түрдегі бақылау алаңдарының діңгектері орман орналастыруда және орман шаруашылық жұмыстары кезінде 1-суретте көрсетілгендей мөлшерлермен дайындалады.
Діңгектерде төмендегідей жазулар үлгісі көрсетіледі:
БА-3-45 – бақылау алаңы, алаң нөмірі, орам нөмірі;
76-85 – салған жылы, өлшенген жылы;
2 - 0,25 – секция нөмірі, ауданы, га.
16. Пикеттік қазықтар:
1) пикеттік қазық жүру сызығын өлшеген кезде қойылады.
2) диаметрі 3–5 сантиметр пикеттік қазықтардың жер бетіндегі биіктігі 50 сантиметр болады (1-сурет);
3) пикеттік қазықтарда өлшеу басталғаннан бастап қашықтық бүтін жүздік метрмен рим сандарымен белгіленеді. Кертік өлшеу бағытына қарсы жағында жасалады, римдік сандармен.
Өлшеу ұзындығы, м 100 200 300 400 500 600 700 800 900 1000 1800
Көрсеткіштер I II III IV V VI VII VIII IX X XVIII
4) елді мекендердің жасыл аймақтары мен емдеу-сауықтыру мекемелерінде, ерекше күзетілетін орман аумақтарында, қала ормандары мен орманды парктерінде пикеттік қазықтардың орнына ағаштарға белгі жасауға болады. Белгілер, қашықтығы өлшеу сызығынан 5 (бес) метрден аспайтын жердегі ағаштардың оң жағында жасалады. Өлшеу қашықтығы ағаштың сыртқы жағына қара майлы бояумен 1,5 метр биіктікте жазылады.

17. Кольями закрепляются центры пробных площадей при измерительно-перечислительной таксации и углы площадок при обследовании естественного возобновления и лесных культур. На колышке делается затеска, на которой карандашом арабской цифрой указывается порядковый номер площадки на данном выделе.
4. Лесохозяйственные столбы
18. Лесохозяйственные столбы обозначают площади главных, санитарных рубок, площади, отведенные под подсочку леса и рубки ухода, лесные культуры и реконструкцию насаждений, постоянные и временные лесосеменные участки, лесосеменные плантации, временные питомники, служебные наделы и другие:

17. Сынау алаңдарындағы қазықтар.
Өлшеп - есептеп таксациялау кезінде және орман екпелерімен табиғи түлеуін тексергенде сынақ алаңдарының орталары мөлшері пикеттік тәрізді қазықтармен бекітіледі. Қазықтардағы белгілерге араб цифрымен телімдегі сынақ алаңының реттік нөмірі жазылады.
4. Орман шаруашылық діңгектері
18. Орман шаруашылық діңгектері басты, санитарлық кесулер мен сөл ағызуға, күтіп-баптау кесулері мен орман екпелеріне, қайта құрылатын орман екпелеріне, тұрақты және уақытша орман тұқым учаскелеріне, орман тұқым плантацияларына, уақытша тұқымбақтары мен қызметтік жер үлестеріне бөлінген аудандарды көрсетеді:

4) в случае повторного проведения мероприятий ниже основной щеки на расстоянии 10 сантиметров вырубается дополнительная щека и наносится соответствующая надпись.
Рисунок 2
Приложение 10
к Инструкции проведения
лесоустройства
Технические указания по проведению коллективной тренировки
1. Задачи коллективной тренировки
1. Проверка и отработка глазомера у специалистов лесоустройства и лесных учреждений в определении таксационных показателей и характеристики древостоев, возобновления, состояния лесных культур, состояния насаждений, фиксируемых в карточке таксации.
2. Инструктаж по назначению хозяйственных распоряжений, выработке умения у специалистов квалифицированно назначать и оценивать выполненные лесохозяйственные мероприятия.
3. Инструктаж по выполнению лесотаксационных измерений, закладке круговых реласкопических и перечетных площадок, использованию данных измерений для самоконтроля и корректировки глазомерно определенных показателей, составления общей таксационной характеристики выдела, умение работать с приборами и инструментами, осуществлять их поверку необходимо производить согласно приложению 11 к Инструкции проведения лесоустройства.
4. Ознакомление с нормативно – справочным материалом таблицами, наставлениями и другими документами, которые должны использоваться при таксации леса, особенностями их применения).
5. Ознакомление с типами условий местопроизрастания и типами леса, их взаимосвязью с составом, классами бонитетов и другими таксационными показателями насаждений.
6. Ознакомление с характерными повреждениями и признаками поражения насаждений и отдельных деревьев энтомо - и фитовредителями, порядком сигнализации об очагах размножения опасных вредителей и фитопатологического поражения деревьев, требующих специального лесопатологического обследования.
7. Установление единообразия в оформлении полевой технической документации в соответствии с требованиями ее обработки.
8. Показ установки и оформления территории лесного учреждения лесоустроительными знаками.
9. Ознакомление с инструктивными документами, требованиями и техническими приемами специальных обследований, осуществляемых одновременно с лесоустройством.
10. Ознакомление с особенностями лесоустройства, которые должны учитываться при таксации леса.
2. Порядок проведения коллективной тренировки
11. На первой пробной площади руководитель тренировки знакомит ее участников с целями и порядком ее проведения, с техникой таксации и ведения записей в карточках, приемами пользования измерительными приборами.

4) іс-шаралары қайталанып істелген жағдайда негізгі жазылу бетінен 10 сантиметр қашықтықта қайта шабылып жасалады және тиісті жазу жазылады.
1-сурет
Орман орналастыру мен орман шаруашылығының жер белгілері
2-сурет
Орам діңгектері трафареті
5-сурет
Басты пайданалу кесулері кезіндегі діңгек жазуларының үлгілері
6-сурет
Орманнан шайыр алу кезіндегі діңгек жазуларының үлгілері
7-сурет
Күтіп-баптау кесулері кезіндегі діңгек жазуларының үлгісі
8-сурет
Орман шаруашылық іс-шаралары діңгектерінің жазу үлгісі
9-сурет
Картографиялық шрифт үлгісі
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулыққа 10–қосымша
Ұжымдық жаттығуларды өткізудің техникалық нұсқаулары
1. Ұжымдық жаттығулардың міндеттері
1. Орман мекемесі мен орман орналастыру мамандарының көз мөлшерін жаттықтыру және таксациялық көрсеткіштері мен сүрекдіңнің сипаттамасын, орманның қайта жаңаруын, орман екпелерінің өсуін, алқаағаштардың сипаттамасын таксациялық карточкаға түсіру.
2. Мамандарға орман шаруашылық шараларды белгілеу мен бағалауды білікті жүргізу бойынша нұсқау беру.
3. Орман таксациялық өлшемдерін жасау, дөңгелек реласкопиялық және есептеу алаңдарын салу, өлшеу мәліметтерін және көз мөлшермен анықталған көрсеткіштерді тексеру үшін пайдалану, телімдердің жалпы таксациялық сипаттамасын құрастыру бойынша нұсқау беру. Құрал-жабдықтармен жұмыс істей білу, оларды тексеруді жүзеге асыру Нұсқаудың 11-қосымшасына сәйкес.
4. Нормативті анықтау материалдарымен танысу (кестелер және орман таксациясы кезінде қолданылатын басқа да құжаттар, оларды пайдалану ерекшеліктері).
5. Орманның өсу жағдайлары мен орман типтері, олардың құрамына байланысты өз ара-қатынасын, алқаағаштардың бонитет класы мен басқа да таксациялық көрсеткіштерді танып білу.
6. Алқаағаштардың энтомо-фитозиянкестерімен зақымдану белгілерін, қауіпті зиянкестер ошақтарының пайда болуын, орман патологиялық арнайы тексеру жүргізуді қажет ететін, ағаштардың зақымдануы туралы сигнал беру тәртібін танып білу.
7. Далалық техникалық құжаттаманың өңдеу талаптарына сәйкес рәсімделуінің біркелкілігін қамтамасыз ету.
8. Орман мекемесі аумағына орман орналастыру белгілерін орнату мен безендіруді көрсету.
9. Нұсқаулық құжаттар мен орман орналастырумен бірге жүргізілетін арнайы тексерулердің техникалық тәсілдерін танып білу.
10. Орман орналастырудың орманды таксациялау кезінде ескерілетін ерекшеліктерін танып білу.
2. Ұжымдық жаттығуды өткізу тәртібі
11. Бірінші бақылау алаңында жаттығу жетекшісі жаттығудың реті мен мақсатын түсіндіреді, техникалық таксациясын және карточкаға жазылуын, аспаптарды қолданып өлшей білуін қадағалайды.

12. На первых пяти пробных площадях тренирующиеся определяют таксационные показатели как глазомерно, так и с применением измерительных приборов.
13.На остальных пробных площадях участники тренировки осуществляют глазомерную таксацию без использования измерительных приборов и сдают заполненные карточки таксации руководителю тренировки. Руководитель тренировки сообщает данные обработки пробной площади, детально анализирует ошибки и недостатки, допущенные при таксации и оформлении записей в карточке каждым исполнителем. Особое внимание уделяется правильному назначению лесохозяйственных мероприятий.
14. При таксации выделов, выходящих на таксационный ход, таксационные показатели определяются при помощи лесотаксационных приборов, а результаты сверяются с контрольными данными выборочной измерительно-перечислительной таксации.
При отсутствии на объект лесоустройства аэрофотоснимков готовится абрис тренировочного хода на миллиметровке.
15. Руководитель тренировки при выполнении таксации по таксационному ходу знакомит исполнителей с техникой опознавания на аэрофотоснимках квартальных просек, ходовых линий, опорных ориентиров, границ выделов, привязки границ выделов и ходовых линий к твердо опознанным ориентирам. Демонстрирует правильность оформления абрисов, анализирует допущенные ошибки и недоработки.
В ходе тренировки обращается особое внимание на рациональное проложение таксационных ходов через таксационные выделы, правильный выбор пунктов таксации.
16. В объектах лесоустройства с наличием значительных площадей разновозрастных насаждений, в которых намечается проведение несплошных рубок главного пользования, обращается особое внимание исполнителей на признаки, по которым выделяются поколения различных лесообразующих пород.
17. В объектах с большими объемами работ по воспроизводству леса в обязательном порядке должна быть проведена тренировка по оценке успешности хода естественного возобновления, особенно на стадии перевода естественно возобновляющихся площадей и участков с мерами содействия естественному возобновлению в покрытые лесом угодья. Аналогичным образом должна быть проведена тренировка по оценке состояния лесных культур, особенно на грани отнесения их к неудовлетворительным или погибшим, а также на этапе перевода их в покрытые лесом угодья.
18. На коллективной тренировке одновременно показываются приемы безопасного выполнения работ, проводится дополнительный инструктаж по технике безопасности, недопущению возникновения лесных пожаров, прорабатываются вопросы охраны труда и санитарии.

12. Бірінші бес байқау алаңында жаттығуға қатысушылар таксациялық көрсеткіштерді көз мөлшерімен және сонымен қатар өлшеу аспаптарын да қолдану арқылы анықтайды.
13. Ал қалған бақылау алаңында қатысушылар көз мөлшерімен аспаптарды қолданбай таксация жүргізеді және толтырылған карточкаларды жаттығу жетекшісіне өткізеді. Жаттығу жетекшісі бақылау алаңын өңдеудің деректерін хабарлайды, таксация жасау кезінде және карточкаға жазбаларды рәсімдеу кезінде жіберген қателерді әр орындаушының талдайды. Орман шаруашылық іс-шараларын дұрыс белгілеуге көп көңіл бөлінеді.
14. Телімдерді таксациялау кезінде таксациялық жүрістен шығатын таксациялық көрсеткіштер орман таксациялық аспаптар көмегі арқылы анықталады, ал нәтижелері іріктемелі-өлшемелі қайта санау таксациясының бақылау мәліметтерімен салыстырылады.
Орман орналастыру объектісінде аэрофотосуреттер болмаған жағдайда миллиметрлік қағазда жаттығу жүрісінің абрисі жасалады.
15. Жаттығу жетекшісі таксациялық жүріс бойынша таксация жүргізу кезінде орындаушыларға аэрофотосуреттердегі орам соқпақтарын, жүріс жолдарын (сызықтарын), негізгі бағдар белгілерін, телім шекараларын, шекара телімдерінің байлауын және жүріс сызығын толық айыратын белгілерді тануды үйретеді. Телім кескіндерін дұрыс жасау көрсетіледі жіберілген қателер талданады.
Жаттығу кезінде таксациялық жүрістердің телімдерде тиімді жүргізілуіне және таксациялау пункттерін дұрыс таңдауға ерекше көңіл аударылады.
16. Басты пайдаланудың жаппай кесулерден басқа кесулер белгіленетін әр жастағы алқаағаш аудандары үлкен орман орналастыру объектілерінде, орындаушылардың назары әртүрлі орман құраушы тұқымдылардың ерекшеліктеріне ерекше белгілеріне аударылады.
17. Орманды ұдайы өндіру жұмыстары көп мөлшерде жүргізілген объектілерде міндетті түрде орманның табиғи жаңаруының табысты жүруіне баға беру бойынша жаттығу жүргізілуі керек, әсіресе табиғи жаңарған аудандар мен табиғи жаңаруға әсер ету учаскелерін орманмен қамтылған жерлерге ауыстыру кезіне ерекше көңіл аударылады. Осылайша, орман екпелерінің жағдайын бағалау әсіресе оларды қанағаттанарлықсыз немесе өлген екпелердің қатарына жатқызу және орманмен қамтылған жерлерге ауыстыру әдістері бойынша жаттығулар жүргізіледі.
18. Ұжымдық жаттығуларда жұмыстарды қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып жүргізу мәселелері, орман өрттерін болдырмау, еңбек қорғау мен санитарлық мәселелер бойынша қосымша нұсқаулық жүргізіледі.

3. Оформление результатов коллективной тренировки
19. По результатам коллективной тренировки на каждого исполнителя составляется сличительная ведомость глазомерной таксации по форме согласно приложения 12 к Инструкции проведения лесоустройства в которую заносятся данные глазомерной и контрольной таксации только тех выделов, в которых отклонения превышают допустимые, ленточных перечетов и пробных площадей. Величины ошибок в определении коэффициента состава, средних высот и средних диаметров вычисляются для преобладающей породы. Оценка результатов тренировки производится по величинам отклонений данных глазомерной таксации от соответствующих данных пробных площадей и выделов, охваченных выборочной измерительно-перечислительной таксацией. Справочная таблица допустимых отклонений, а также показатели для оценки качества тренировочных работ исполнителя приведены в сличительной ведомости.
Общее количество протаксированных пробных площадей и выделов таксационного хода, по которым производится окончательная оценка точности глазомера исполнителя, должно быть не менее 20 (двадцати).
20. Специалисты, показавшие неудовлетворительные результаты на коллективной тренировке, проходят дополнительную тренировку на вновь заложенных (другими специалистами) пробных площадях, количество которых определяется руководителем тренировки, а также на дополнительно заложенных таксационных ходах, после чего руководитель тренировки принимает окончательное решение о допуске их к таксации.
21. Материалы коллективной тренировки (карточки пробных площадей и карточки глазомерной таксации, сличительные ведомости) хранятся в течение полевого периода у начальника партии.
22. Специалисты со среднетехническим образованием, которых предполагается допустить к производству лесотаксационных работ, проходят коллективную тренировку совместно со специалистами, имеющими высшее образование.
23. По результатам тренировки составляется акт, в котором освещаются результаты коллективной тренировки всех исполнителей и один экземпляр которого представляется в предприятие.
Приложение 11
к Инструкции проведения
лесоустройства
Технические указания
по подготовке к работе аэрофотоснимков, оформлению фотоабрисов
1. Составление фотоабрисов
1. Первоначальной операцией составления фотоабриса является построение границы устраиваемого объекта. Границы лесных дач строятся по координатам граничных точек или по геоданным (румбы, меры линий) окружной границы с использованием геоинформационных технологий. Территории лесного фонда, имеющих колочных характер, наносятся по естественным рубежам –дорогам, водным преградам, линиям водоразделов.

3. Ұжымдық жаттығулардың нәтижелерін рәсімдеу
19. Ұжымдық жаттығулардың нәтижелері бойынша әр орындаушыға салыстырмалы ведомость құрастырылады. Онда ауытқулары сынақ алаңдары мен қайта есептеуде жіберілетін мөлшерден көп болған телімдердің көз мөлшерімен жасалған және бақылау таксациясының мәліметтері келтіріледі. Орташа биіктік пен диаметр, құрамының коэффициентін анықтауда жіберілетін ауытқулардың мөлшері тек басым тұқымдылар үшін анықталады. Жаттығу нәтижелері көзмөлшермен таксациялаудың таңдамалы түрде өлшеп қайта есептеу таксациясымен қамтылған сынау алаңдары мен телімдерден алынған тиісті мәліметтерден ауытқу мөлшері бойынша бағаланады. Жіберілетін ауытқулардың анықтамалық кестесі мен орындаушының жаттығу жұмыстарын бағалау үшін қажетті мәліметтер салыстыру ведомосында келтірілген.
Орындаушының көзмөлшері дәлдігін бағалау үшін таксацияланған сынақ алаңдары мен телімдердің жалпы саны 20 кем болмау керек.
20. Ұжымдық жаттығулардағы нәтижелері қанағаттанарлықсыз болған мамандар жаңадан салынған (басқа мамандармен) сынақ алаңдарында немесе таксациялық жүрістерде қосымша жаттығу өткізеді. Сынау алаңдарының санын жаттығулардың жетекшісі белгілейді. Қосымша жаттығулардан кейін жетекші сол мамандарды таксациялық жұмыстарға жіберу туралы шешім қабылдайды.
21. Ұжымдық жаттығудың материалдары (сынау алаңдары мен көз мөлшермен таксациалау карточкалары, салыстыру ведомостары) далалық кезең басты партия бастығында сақталады.
22. Орман таксациялық жұмыстарға қатыстырылатын орта техникалық білімді мамандар ұжымдық жаттығуларды жоғары білімді мамандармен бірге жүргізеді.
23. Жаттығу нәтижелері бойынша акті құрастырылады. Ол актіде ұжымдық жаттығудағы барлық орындаушылардың нәтижесі көрсетіледі және бір данасы кейін кәсіпорынға тапсырылады.
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулыққа 11–қосымша
Аэрофотосуреттерді жұмысқа дайындау, фотоабрис
пен абристерді түсіру бойынша техникалық нұсқаулық
1. Фотоабристерді құрастыру
1. Фотоабристерді құрастырудың алғашқы операциясы орналастырылатын объектінің шекарасын салу болып табылады. Орман дачаларының шекаралары шекара нүктелерінің координаттары бойынша немесе округтік шекараның геодеректері (румбалар, сызық шамалары) бойынша ГАЖ-технологиясын пайдалана отырып салынады. Шоқ орманды орман қорының аумағы табиғи шекаралар бойынша (жолдар, су тосқауылдары, су айрықтары) түсіріледі.

2. Последующей операцией составления фотоабриса является нанесение цветными линиями топографических объектов, являющихся элементами топографической основы лесных карт: рек, ручьев, дорог, троп, осушительной сети и других объектов, видимых на аэрофотоснимках без стереоскопического изображения. Дороги, тропы наносятся красной линией, гидрографическая сеть - голубой.
Все элементы фотоабриса должны располагаться в пределах рабочей площади аэрофотоснимка.
3. В дальнейшем производится опознавание и нанесение на аэрофотоснимки квартальных просек. Для этой цели используются планшеты прошлого лесоустройства, планы лесонасаждений, карты-схемы. При первичном лесоустройстве для нанесения квартальной сети используются проект квартальной сети, топографические карты и стереоскопические фотоснимки для использования элементов рельефа местности.
Просматривающиеся на аэрофотоснимках просеки поднимаются штриховой линией. Местоположение не просматривающихся не прорубленных квартальных просек определяется по масштабу аэрофотоснимка на основании промера их в натуре, привязанного к опорным ориентирам и наносятся они на аэрофотоснимки тонкими сплошными линиями. Окончательное оформление фотоабриса следует производить после производства натурных работ путем поднятия на аэрофотоснимках просек, дорог, рек и других.
При нанесении квартальной сети на аэрофотоснимки производится нумерация кварталов согласно составленному проекту квартальной сети. Если квартал размещается на двух и более аэрофотоснимках, то номер проставляется на всех частях рабочих площадей аэрофотоснимков.
3. После нанесения на аэрофотоснимки границ объекта и квартальных просек, со схемы условными значками наносятся границы категорий ГЛФ.
4. Главным этапом работы составления фотоабриса является разделение площади кварталов на таксационные выделы. Разделение производится методом дешифрирования границ таксационных выделов на стереоскопических аэрофотоснимках с использованием программ ГИС.
При проведении повторного лесоустройства за основу границ выделов принимаются границы, установленные прошлым лесоустройством. При этом при дешифрировании аэрофотоснимков производится их обязательная корректировка по фотоизображениям.
Окончательное уточнение границ выделов производится при производстве натурных таксационных работ. Особенно тщательно должны уточняться контуры лесных культур, лесосек, вырубок, гарей.
5. Все твердо опознанные ориентиры граничные точки накалываются на аэрофотоснимке с точностью плюс, минус 0,2 миллиметра. Наколы обводятся на оборотной стороне аэрофотоснимка кружком, который обозначается литером.

2. Фотоабристі құрастырудың келесі операциясы орман карталары негізінің элементтері болатын саналатын, түрлі-түсті сызықтармен топографиялық объектілерді түсіру болып табылады: аэрофотоснимокта стереоскопиялық кескінсіз көрінетін өзендер, бұлақтар, жолдар, құрғату жүйелері және басқа да объектілер. Жолдар, соқпақтар қызыл түсті сызықпен, гидрографиялық жүйе ақшыл көк түсті сызықпен түсіріледі.
Фотоабристің барлық элементтері аэрофотосуреттің жұмыс алаңы шегінде орналасады.
3. Сонан соң аэрофотосуреттерге орам соқпақтарын түсіру және танып айыру жүргізіледі. Ол үшін (қайталап орман орналастыру кезінде) өткен орман орналастырудың планшеттері (көшірмелері), орман алқаағаштарының пландары, карта-схемалары қолданылады. Бастапқы орман орналастыруда орам жүйесін түсіру үшін орам жүйесінің жобасы, топографиялық карталар және жергілікті жер бедерінің элементтерін пайдалану үшін стереоскопиялық фотоснимоктар қолданылады.
Аэрофотосуреттерде көрінетін соқпақтар үзік сызықтармен түсіріледі. Көрінбейтін әртүрлі сызықтар мен шабылмаған орам соқпақтарының орналасуы аэрофотосуреттердің масштабы мен негізгі бағдарлары бойынша анықталып жіңішке сызықтармен аэрофотосуреттерге түсіріледі. Фотоабристің соңғы дайындық жұмысы аэрофотосуреттерге соқпақтар мен жолдарды, өзендерді және басқаларды түсіргеннен кейін жүргізіледі.
Аэрофотосуреттерге орам жүйесін түсірген кезде орамдардың нөмірлері орам жүйесінің жобасына сәйкес қойылады. Орам екі немесе одан да көп аэрофотосуреттерде орналасқан жағдайда нөмірі аэрофотосуреттердегі жұмыс алаңдарының барлық бөліктерінде қойылады.
Аэрофотосуреттерге объект шекаралары мен орам соқпақтары түсірілгеннен кейін, схемадан МОҚ санаттарының шекаралары шартты белгілер арқылы түсіріледі.
4. Орамдардың ауданын таксациялық телімдерге бөлу фотоабристерді құрастырудың негізгі кезеңі болып табылады. Бұл бөлу стереоскопиялық аэрофотосуреттерде ГАЖ бағдарламасын пайдаланып таксациялық телім шекараларының шифрын ашып оқу әдісімен жүргізіледі.
Қайталап орман орналастыруды жүргізу кезінде телім шекараларының негізі ретінде өткен орман орналастыру белгілеген шекаралар алынады. Аэрофотосуреттердің шифрын ашып оқу кезінде оларға фотосуреттер кескіні бойынша түзетулер енгізіледі.
Телім шекаралары таксациялық жұмыстарды жүргізу кезінде нақтырақ анықталады. Орман екпелері мен кеспеағаштың, ағашы кесілген жерлер мен өртеңдердің шекаралары мұқият анықталады.
5. Барлық нақты анықталған шекаралар нүктелері аэрофотосуреттерге плюс, минус 0,2 миллиметр дәлдігімен түсіріледі (түйреледі). Түйрелген жерлер аэрофотосуреттің сырт жағынан дөңгелектеп белгіленеді.

6. Подготовленный к таксации фотоабрис должен содержать на лицевой стороне:
1) топографические элементы лесных карт: реки, ручьи, дороги, озера и другие, и их названия;
2) границы объекта лесоустройства со смежными землепользователями, названия землепользователей;
3) просеки или естественные границы кварталов;
4) границы категорий ГЛФ;
5) отдешифрированные границы таксационных выделов;
6) номера кварталов;
7) твердо опознанные граничные точки.
7. После проведения таксации на лицевой стороне аэрофотоснимка окончательно поднимаются тушью или гуашью следующие элементы:
1) номера пунктов таксации;
2) уточненные границы и номера таксационных выделов;
3) опознанные и поднятые элементы топографической основы карты;
4) проколы точно опознанных граничных точек;
8. На оборотную сторону аэрофотоснимка после таксации должны быть нанесены:
1) проколы опознанных граничных точек, обведенных кружком;
2) квартальные просеки дороги, реки, ручьи и другие ориентиры (если они не просматриваются на аэрофотоснимках).
3) адресный штамп с заполненной информацией и масштаб аэрофотоснимка, Ф.И.О. исполнителя.
Приложение 12
к Инструкции проведения
лесоустройства
форма
Сличительная ведомость тренировочной глазомерной таксации
Область___________________________________
Лесное учреждение_________________________
Лесничество_______________________________
Сличительная ведомость
тренировочной глазомерной таксации
Фамилия, имя и отчество____________________________________
Должность__________________________________________________
Время проведения тренировки________дней с "___" по "___"
_____________20____года
Подпись исполнителя___________________
Общая оценка результатов таксации_____
Заключение о допуске к глазомерной таксации
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Руководитель тренировки___________________________________________________
(Ф.И.О.,подпись)
Дата
2. Полнота анализа хозмероприятий, выполненных в ревизионном периоде (№ выделов с замечаниями)
___________________________________________________________________
__________________________________________Оценка_________________
3. Правильность описания подроста (высота -Н, возраст, состав - № выделов с замечаниями)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Оценка _________________

6. Таксацияға дайындалған фотоабристе бет жағында мыналар көрсетіледі:
1) орман карталарының топографиялық элементтері: өзен, бұлақ, жол, көл тағы басқалары және олардың атаулары;
2) объект шекаралары (көршілес жер пайдаланушылармен), жер пайдаланушылардың атаулары;
3) соқпақтар немесе орамдардың табиғи шекаралары;
4) МОҚ санаттарының шекаралары;
5) таксациялық телімдердің шифры ашылған шекаралары;
6) орам нөмірлері;
7) нақты белгіленген шекара нүктелері.
7. Таксация жүргізілгеннен кейін аэрофотосуреттің бет жағына тушь немесе гуашпен төмендегідей элементтер түсіріледі:
1) таксациялық пункттердің нөмірлері;
2) таксациялық телімдердің анықталған шекаралары мен нөмірлері;
3) картаның топографиялық негізінің анықталған және көтерілген элементтері;
4) нақты анықталған шекара нүктелері тесіктері.
8. Таксациялық жұмыстардан кейін аэрофотосуреттердің сырт беттеріне мыналар түсіріледі:
1) шекара нүктелері белгіленген тесіктер, дөңгелекпен сызылған;
2) орам соқпақтары, жолдар, өзендер, бұлақ және басқа да (егер олар аэрофотосуреттерде көрінбесе);
3) аэрофотосурет масштабы және ақпараттар толтырылған адрес мөртабаны, орындаушының Т.А.Ә.
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулыққа 12–қосымша
Нысан
Жаттығудағы көзмөлшерлі таксацияның салыстыру ведомосы
Облысы _____________________________________
Орман мекемесі _____________________________
Орманшылық _________________________________
Жаттығудағы көзмөлшерлі таксацияның
салыстыру ведомосы
Әкесінің аты, аты, тегі _____________________________________________
Қызметі _____________________________________________________________
Жаттығу жүргізу кезі ______________ күн _________ ________20_____ жыл
Орындаушының қолы ______________________________
Таксация нәтижесінің жалпы бағасы ______________
Көзмөлшерлі таксациялауға рұқсат ету туралы қорытынды
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жаттығулар жетекшісі ________________________________________________
(қолы) Әкесінің аты, аты, тегі
Күні "____" ____________________
2. Тексеру кезеңінде істелінген шаруашылық іс-шаралардың талдану
толықтылығы (№№ телімдер қателерімен)
_____________________________________________________________________
Бағасы ______________________________________________________________
3. Өскіндерді дұрыс сиппатау (Н, жасы, құрамы - қателері бар телімдердің құрамы)
Бағасы ______________________________________________________________

1. Точность определения таксационных показателей
№ квартала
№ выдела, пробной площади
Числитель – данные таксации; знаменатель – контрольные данные (отклонения в абсолютных величинах)
Примечание
состав насаждения (вид угодий)
возраст, лет
высота Н, метров
диаметр Д, сантимеров
класс товарности
бонитет
тип леса
полнота
запас, кубических метров
хозяйственное
мероприятие
подрост,
тысяч штук
отклонение+
отклонение+
отклонение+
отклонение+
отклонение+
отклонение+
отклонение+
отклонение+
Количествоотклонений, превышающих допустимые (штук, %)____________________ двойные и более(штук, %)__________________
Общеезаключение и выводы о качестве таксации_______________
Оценка__________________________________
Приложение 13
к Инструкции проведения
лесоустройства
Работа с полнотомерами и методы их поверок
1. Полнотомеры (угловые шаблоны, призма академика Анучина) предназначены для определения суммы площадей поперечных сечений древесных стволов на 1 (один) гектар. Определение осуществляется путем подсчета стволов, учитываемых полнотомерами, при этом исключается необходимость непосредственного измерения диаметров стволов в натуре.
2. Определение суммы площадей поперечных сечений с применением полнотомеров дает довольно точные результаты в древостоях без наличия густого подроста или подлеска, то есть в древостоях, где возможен просмотр каждого ствола без каких-либо естественных помех.
Угловые шаблоны имеют различные модификации с шириной рамки 20; 14, 1; 10; и 7,05 миллиметров при длине рейки для первых двух 100 (сто) сантиметров, для остальных – 50 (пятьдесят) сантиметров.
Угловые шаблоны с шириной рамки 20 и 14,1 миллиметров и длине рейки 100 (сто) сантиметров применяются в древостоях, имеющих средний диаметр 20 (двадцать) сантиметров и более. При пользовании рамкой 20 (двадцать) миллиметров полученный при перечете результат принимается за истинный, а при пользовании рамкой 14,1 миллиметров полученный при перечете результат уменьшается вдвое. Применение шаблона с шириной рамки 14,1 миллиметров дает более точные результаты.
Угловые шаблоны с шириной рамки 10 и 7,05 миллиметров при длине рейки 50 (пятьдесят) сантиметров применяются в исключительных случаях, при необходимости определения сумм площадей поперечных сечений в древостоях, имеющих средний диаметр менее 20 (двадцать) сантиметров. При применении шаблона с шириной рамки 10 миллиметров, полученный результат принимается за истинный, а при 7,05 миллиметров - уменьшается вдвое.
3. При работе с угловыми шаблонами исполнитель находится в центре площадки и, приложив к глазу свободный от насадки конец инструмента, визирует через прорезь шаблона на дерево на высоте груди. Если при визировании диаметр ствола перекрывает прорезь шаблона, то дерево учитывается. Если диаметр ствола меньше прорези шаблона, то дерево не учитывается (рисунок 1, А). В сомнительных случаях, когда древесный ствол точно вписывается в прорезь шаблона и исполнитель затрудняется в отнесении его к учитываемым или не учитываемым стволам, необходима контрольная проверка расстояния до этого дерева и измерение диаметра его ствола. Если полудиаметр ствола в сантиметрах меньше расстояния до дерева, то дерево не учитывается. Например, если полудиаметр ствола равен 10 (десять) сантиметров (при диаметре – 20 (двадцать)), а расстояние до него 10,5 метров, то этот ствол не учитывается и наоборот, если полудиаметр ствола больше расстояния до дерева, то дерево учитывается. Если полудиаметр ствола и расстояние до дерева равны, дерево также учитывается.

1. Таксациялық элементтерді анықтау дәлдігі
Орам №
Сынақ алаңшасының телім №
Алымы – таксация мәліметтері; бөлімі - бақылау мәліметтері (ауытқулар абсолюттік өлшемдерде)
Ескертулер
алқаағаш құрамы
(жер түрі)
жасы, жыл
Н, метр
Д, сантиметр
тауарлық класы
бонитет
орман типі
толымдылық
қоры, текше метр
шаруашылық іс-шара
өскін, мың дана
ауытқу+,-
ауытқу+,-
ауытқу+,-
ауытқу+,-
ауытқу+,-
ауытқу+,-
ауытқу+,-
Рұқсат етілген мөлшерден асқан ауытқулар саны (дана/%) __________
екі-есе және жоғары (дана/%) ______________
Таксация жұмысының жалпы қорытындысы мен шешімі _____________________
Бағасы ______________________________________________________________
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулыққа 13–қосымша
Толымдылық өлшегіштерімен жұмыс істеу және
оларды тексеру әдістері
1. Толымдылық өлшегіштері (бұрышты шаблондар, акад. Анучин призмасы) 1 гектар сүрек діңдерінің көлденең қималарының аудандарын анықтауға арналған. Аудандар толымдылық өлшегіштерімен есепке алынатын діңдерді санау арқылы анықталады. Бұл жағдайда діңдердің диаметрі өлшенбейді.
2. Көлденең қималарының аудандарын (өскіні немесе орман астары қалың емес сүрекдіңдерде) толымдылық өлшегішпен анықтау нәтижелерінің дәлдігі өте жоғары болады.
Бұрышты шаблондар әртүрлі болады: жақтауының ені 20; 14,1; 10 және 7,05 миллиметр, ал рейканың ұзындығы бірінші екеуі үшін - 100 метр, қалғандарына – 50 метр.
Ені 20 және 14,1 миллиметр, ал ұзындығы 100 метр бұрышты шаблондар орташа диаметрі 20 метр және одан көп сүрекдіңдерде қолданылады. Ені 20 миллиметр бұрышты шаблонды қолданған жағдайда, қайта есептеу нәтижелері нақты болып есептеледі, ал шаблонның ені 14,1 миллиметр болса - алынған нәтиже көрсеткіштері екі есе азайтылады. Ені 14,1 миллиметр шаблондардың нәтижелері дәлірек болады.
Ені 10 және 7,05 миллиметр, ал ұзындығы 50 сантиметр бұрышты шаблондар ерекше жағдайларда ғана қолданылады (диаметрі 20 сантиметр сүрекдіңдердің көлденең қиылмаларының аудандарын (қосындысын) анықтау үшін). Ені 10 миллиметр шаблонды қолданған жағдайда алынған нәтиже нақты болып есептеледі, ал ені 7,05 миллиметр болса екі есе азайтылады.
3. Бұрышты шаблондармен жұмыс істеген кезде орындаушы алаңның ортасында тұрып, құралды көзіне тақап, шаблонның жырығынан нысананы ағашқа бағыттайды. Діңнің диаметрі шаблонның жырығын толық жапқан жағдайда ғана ағаш есепке алынады. Діңнің диаметрі шаблонның жырығын жаппаса, ағаш есепке алынбайды (1, А-сурет). Күмәнді жағдайларда (діңнің диаметрі шаблонның жырығына тура келсе) ағашқа дейінгі қашықтық пен діңнің диаметрі қайта өлшенеді. Дің диаметрінің (мөлшерінің) жартысы ағашқа дейінгі қашықтықтан кем болған жағдайда, ағаш есепке алынбайды. Мысалы: дің диаметрінің жартысы 10 сантиметр (диаметрі – 20 сантиметр), ал ағашқа дейінгі қашықтық 10,5 метр болса, ол ағаш есепке алынбайды және керісінше, егер диаметрдің жартысы ағашқа дейінгі қашықтықтан артық болса, онда ағаш есепке алынады. Диаметрдің жартысы мен ағашқа дейінгі қашықтық бірдей болған жағдайда да ағаш есепке алынады.

4. При работе с призмой академика Анучина исполнитель располагается таким образом, чтобы призма находилась над центром площадки. При визировании на ствол дерева на высоте 1,3 метра призму необходимо покачивать как в вертикальном, так и в горизонтальном направлениях, добиваясь минимального сдвига изображения, что обеспечивает ее перпендикулярность к линии визирования. Визирование призмой на каждое дерево следует производить индивидуально. Для оценки каждого дерева призма поднимается на уровень глаз, визируется на дерево и опускается. Этим приемом устраняется возможная путаница учтенных и неучтенных стволов и, кроме того, не притупляется острота зрения исполнителя. По величине сдвига изображения ствола в горизонтальном направлении древесные стволы подразделяются на учитываемые и не учитываемые. Если сдвинутая призмой часть ствола не вышла за величину его диаметра, то дерево учитывается; если вышла за величину диаметра, то дерево не учитывается (рисунок 1, Б). В сомнительных случаях, когда сдвиг изображения примерно равен диаметру ствола и имеются затруднения в отнесении ствола к той или иной категории, следует провести контрольную проверку, измерив расстояние до дерева от центра площадки и его диаметр, как описано выше в пункте 3.
Нельзя принимать сомнительные деревья за половину, считая два таких дерева за одно, так как это приводит к погрешности до 15 (пятнадцать) процентов.
5. Поверка полнотомеров (шаблонов и призмы) не требует специального оборудования и осуществляется непосредственно на местах и заключается в проверке точности вписывания листа белой бумаги размером 40х40 сантиметров в прорезь шаблона с раствором 2 (два) сантиметра при расстоянии до него в 20 (двадцать) метров или точности смещения этого листа призмой ровно на свою величину. При поверке полнотомера с шириной прорези шаблона 14,1 миллиметра при той же длине рейки (1 (один) метр) и расстоянии 20 (двадцать) метров ширина листа бумаги принимается равной 28,2 сантиметрам.
6. При таксации лесосек круговыми площадками постоянного радиуса, отграничение их в натуре должно производиться не рулеткой, а мерным шнуром или с помощью дальномерной рейки в сочетании с призмой академика Анучина. Указанные приспособления позволяют повысить производительность труда на выполнении этой операции в 1,5-2 раза. Приспособление для отграничения круговых площадок мерным шнуром (рисунок 2) состоит из самого шнура длиной 11,28 метра при величине круговой площадки равной 400 (четыресто) квадратных метра и 13,82 метра - при 600 (шестьсот) квадратных метров, который рекомендуется делать из нерастяжимого материала (полевой телефонный кабель), двух упоров, один из которых закрепляется шпилькой неподвижно, а другой подвижно (рисунок 3,А). При отграничении круговой площадки шпилька вбивается в кол, обозначающий центр площадки.
7. Для отграничения круговой площадки с помощью призмы и дальномерной рейки, последняя изготавливается из вешки диаметром 2 (два) – 4 (четыре) сантиметра и высотой в рост человека. Вершинная часть вешки ошкуривается или окрашивается для контрастности на определенную величину, которая зависит от радиуса круговой площадки. При радиусе 11,28 сантиметров (площадь круга 400 (четыреста) квадратных метра) длина верхней ошкуренной части вешки должна быть равна 22,6 сантиметров, а при радиусе 13,82 метра (площадь круга 600 квадратных метра) – 27,6 сантиметров.
Отходя от центра площадки, которая обозначена вешкой, и добиваясь при рассмотрении через вертикально расположенную призму смещения ее изображения на величину ошкуренной части, находят искомый радиус площадки (рисунок 3, Б).
Деревья, оказавшиеся внутри круговой площадки, подлежат сплошному перечету обычным порядком. Как отграничение круговой площадки, так и перечет на ней, лучше производить по четвертям круга.
8. Использование полнотомера или призмы для отграничения ширины ленточных перечетов аналогично, с той лишь разницей, что при этом длина ошкуренной части вешки в сантиметрах должна быть равна удвоенной ширине ленты в метрах. Например, при ширине ленты перечета 10 (десять) метров длина ошкуренной части вешки равна 20 (двадцать) сантиметров, при 15 (пятнадцати) метрах – 30 (тридцать) сантиметров и при 20 (двадцати) метрах – 40 (сорок) сантиметров.
Приложение 14
к Инструкции проведения
лесоустройства
Древесные и кустарниковые породы, их полное название и индексы
Полное название древесных и кустарниковых
пород
Индекс
рода древесных и кустарниковых пород
Индекс основных видов древесных и кустарниковых пород
1
2
3
4
Основные лесообразующие породы

4. Академик Анучинның призмасымен жұмыс істеген кезде, орындаушы призма алаңның ортасында болатындай орналасады. Призма ағаш діңіне 1,3 метр биіктікте бағыттаған кезде, тік және көлденең бағыттарда жылжытып, көріністі бағытқа перпендикулярлы орналастырылады. Әр ағашты жеке нысаналаған дұрыс. Ол үшін призма көз деңгейіне көтеріліп ағашқа бағытталады да төмен түсіріледі. Осы әдіспен есепке алынған және алынбаған діңдердің шатыспауы қамтамасыз етіледі және орындаушының көру қабілеті сақталады. Дің көрінісінің жылжу (көлденең бағытта) мөлшері бойынша ағаштар есепке алынған мен есепке алынбағандарға бөлінеді. Призмамен жылжытылған дің бөлігі оның диаметрінен аспаған жағдайда ағаш есепке алынады, ал асқанда – есепке алынбайды (1, Б-сурет). Көріністің жылжуы дің диаметрімен бірдей болған жағдайда алаңның ортасынан ағашқа дейінгі қашықтық пен діңнің диаметрі өлшенеді, 3 пункттегідей.
Күмән тудыратын ағаштардың екеуін бір ағаш ретінде алуға болмайды, себебі ол 15 пайыздық ауытқуға әкеліп соғады.
5. Толымдылық өлшегіштер (шаблон мен призмалар) арнайы құрал-жабдықтарсыз тексеріледі. Ол үшін мөлшері 40 х 40 сантиметр 20 метр қашықтықтағы ақ қағаз 2 сантиметр ашылған шаблонның тілігіне тура келтіріледі.
Шаблонның тілігі 14,1 миллиметр рейканың ұзындығы 1 метр, ал қашықтық 20 метр болған жағдайда қағаздың ені 28,2 сантиметр болып есептеледі.
6. Кеспеағаштарды тұрақты радиусты шеңберлі алаңдармен таксациялау кезінде олар өлшеуіш жіппен алыстан өлшейтін рейка мен академик Анучиннің призмасы арқылы шектеледі. Осы құралдар еңбек өнімділігін 1,5 – 2 есе арттырады. Шеңберлі алаңдарды өлшеуіш жіппен шектеу (шекараларын белгілеу) құралдары (2-сурет) 11,28 метр (шеңберлі алаңдардың ауданы 400 шаршы метр) және 13,82 метр (алаңның ауданы 600 шаршы метр), созылмайтын материалдан жасалған (телефон кабелі) жіптен және екі тіректен (біреуі қозғалмалы, екіншісі - қозғалмайтын) тұрады (3, А-суреті). Шеңберлі алаңдарды шектеу кезінде шпилька алаңның ортасын белгілейтін қазыққа қағылады.
7. Шеңберлі алаңдар призмамен және алыстан өлшейтін рейкамен (диаметрі 2-4 сантиметр, биіктігі адам бойымен бірдей) шектеледі. Белгінің жоғарғы жағы тазаланады немесе шеңберлі алаңдардың радиусына байланысты белгіленген өлшемде боялады. Радиусы 11,28 метр (шеңбердің ауданы - 400 шаршы метр) болған жағдайда белгінің жоғарғы тазаланған бөлігінің ұзындығы - 22,6 сантиметр, ал радиусы 13,82 метр (ауданы – 600 шаршы метр) – 27,6 сантиметр болады.
Қазықпен белгіленген алаң ортасынан шегініп, тік орналасқан призмадан қарап, оның тазаланған бөлігінің ауытқуынан алаңның радиусын табамыз (3,Б - суреті).
Шеңберлі алаңның ішінде қалған ағаштар әдеттегі әдіспен жаппай қайта есептеледі.
8. Толымдылық өлшегіш пен призманың қайта есептеу ленталарының (енін шектеу үшін) қолданылуы бірдей. Олардың айырмашылығы: белгінің тазаланған ұзындығы (см) лента ұзындығының екі есе метрлік мөлшеріне тең болады. Мысалы, қайта есептеу лентасының ені 10 метр болған жағдайда белгінің тазаланған бөлігінің ұзындығы 20 сантиметр, ал ені 15 метр - 30 сантиметр, 20 метр – 40 сантиметр болады.
Толымдылық өлшегіштерімен және басқа да шеңберлі
алаңдарды шектеу құралдарымен жұмыс істеу
СХЕМАЛАРЫ
1-сурет Ағаш діңдерін бұрышты шаблон (А) мен (Б) призма
арқылы есепке алу ережелері
есепке
алынады
тексеру
есепке
алынбайды
есепке
алынады
тексеріледі
есепке
алынбайды
2-сурет Тұрақты радиустағы шеңбер алаңын шектеу құралдары:
1) өлшеуіш жіп; 2) қозғалмайтын сүйем; 3) қозғалмалы сүйем; 4) шпилькасы
3-сурет Тұрақты радиустағы шеңбер алаңын өлшеуіш жіппен (А) алыстан
өлшеуіш рейкамен және призмамен (Б) шектеу схемасы
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулыққа 14–қосымша
Сүректі ағаш пен бұта тұқымдылар, олардың
толық атаулары мен индекстері
Сүректі ағаш пен бұта тұқымдарының толық атауы
Сүректі ағаш пен бұта түрлерінің индексі
Негізгі сүректі ағаш пен бұта тұқымдылар түрлерінің индексі
1
2
3
4
Негізгі орман құраушы тұқымдылар

1. Состав насаждения __________________ 2. Возраст, лет______________
3. Класс бонитета__________________ 4. Полнота_______________________
5. Группа типов леса, тип условий местопроизрастания_________________
6.Рельеф_____________________________________________________________
7.Экспозиция, крутизна________________ 8. Почвы______________________
9. Степень задернения_____________ 10.Захламленность, м3/га__________
11. Подрост.: состав __________, тыс.штук/га _________ высота, м_____
возраст, лет________12.Подлесок: состав _________, тыс. штук/га______
высота, м__________
Характеристика хозяйственной деятельности
13. Способ рубки_________________14. Ширина лесосеки, м______________
15. Срок примыкания, лет________ 16. Способ трелевки_________________
17.Способ очистки лесосеки___________18.Наличие хозяйственно-ценных деревьев на обсл. участке (шт/га по породам),________________________
из них семенников __________________, недорубов _____________________
19.Размещение имеющихся деревьев (равномерное, куртинное)____________
20. Выполненные мероприятия, их давность (лет), эффективность
____________________________________________________________________
Характеристика и результаты учетных работ
21.Количество учетных площадок на участке, штук _________на 1 га_____
22.Размер учетной площадки, м2_____ 23.Обследовано, м2______%________
24.Характеристика обследованного возобновления (подроста):
состав__________ средний возраст, лет_______ средняя высота, м_______
тыс. штук/га________ полнота ______ размещение и состояние___________
25.Сохранность хозяйственно-ценного подроста при рубке, %____________
26. Выводы и оценка:_________________________________________________
27. Хозяйственное распоряжение_______________________________________
Схематический чертеж обследуемого участка и расположения на нем учетных площадок
Особенности участка и краткий анализ результатов обследования
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Специалист ____________________________________________________
(Ф.И.О., подпись)
Дата "_____"_______________20___год_____________________________
Проверил_______________________________________________________
(Ф.И.О., подпись)
Перечетная ведомость возобновления древесных
и кустарниковых пород на учетных площадках
№ учетных площадок
Семенное возобновление
Возобновление от пня
порода_______
порода_______
порода_______
порода_______
возраст_______
возраст_______
возраст_______
возраст_______
высота, м
высота, м
высота, м
высота, м
до
0,5
0,6-1,5
более
1,5
до
0,5
0,6-1,5
более
1,5
до
0,5
0,6-1,5
более
1,5
до
0,5
0,6-1,5
более
1,5
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Количество экземпляров, штук
Возобновление от пня
Корневые отпрыски
Подлесочные породы
порода_______
порода_______
порода_______
порода
штук
порода
штук
возраст_______
возраст_______
возраст_______
высота, м
высота, м
высота, м
до
0,5
0,6-1,5
более
1,5
до
0,5
0,6-1,5
более
1,5
до
0,5
0,6-1,5
более
1,5
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
Приложение 18
к Инструкции проведения
лесоустройства
форма
Карточка
обследования лесных культур
________________область_________________ лесное учреждение
_____________________________________________________лесничество Квартал №________ Выдел №__________ Площадь лесных культур по данным лесного учреждения, га______________________________________________
Характеристикавидовугодийилесорастительныхусловий
1.Вид угодий до производства лесных культур_________________________
____________________________________________________________________
2.Рельеф______ 3. Экспозиция, крутизна______ 4.Группы типов леса____
5.Тип вырубки (гари)_______________ 6. Почвы________________________
7.Степень задернения____________8. Бонитет___________9.Характеристика насаждения (состав, возраст, полнота)_______________________________
10.Наличие захламленности, м3/га____ 11. Подлесок (состав, густота)
____________________________________
Способы и технология производства культур
12.Способ подготовки почвы___________ 13. Способ производства_______
14.Год и сезон произволдства____________ 15. Главная порода_________
16.Схема смешения _______ 17. Расстояние в ряду ____________________
18. Расстояние между рядами__________________________________________
19.Посадочных мест на 1 га___________ в том числе главной породы_____
20.Возраст посадочного материала ___ 21. Высеяно семян на 1 га, кг __
22.Число дополнений, порода и количествово высаженных сеянцев (саженцев)___________________________________________________________
Характеристика и результаты учетных работ
23.Количество пробных площадок, штук_____ 24. Заложено на 1 га,м2_______________________________________________________________
25.Процент обследования, % _________________________________________
26.Количество экземпляров на 1 га, всего ___________________________,
в том числе главной породы ________. 27.Приживаемость, % (полнота)__
28.Примесьестественного возобновления (состав, штук/га)
____________________________________________________________________
29.Общий состав (культуры + естественная примесь) __________________
30.Полнота (с учетом естественной примеси) _________________________
31.Средняя высота культур: главной породы _________________________, сопутствующих пород _________________, примеси ______________ м.

1. Алқаағаш құрамы _________________ 2. Жасы, жыл ___________________
3. Бонитет класы_______________________ 4. Толымдылығы ______________
5. Орман типтерінің тобы, ӨОТ ___________________ 6. Жер бедері______
7. Экспозиция, тіктілігі_____________________ 8. Топырағы ___________
9. Шымдану дәреж._______ 10. Құлаған ағаш, текше метр/гектар ________
11. Өскін: құрамы____________, мың дана/гга ______ биіктігі, метр ___
жасы, жыл__ 12. Орман астының өсімінің құрамы:___, мың дана/гектар___
биіктігі, метр___
Шаруашылық шаралар сипаттамасы
13. Кесу әдісі _______________________ 14. Кеспеағаш ені, метр ______
15. Аралық мерзімі, жыл__________ 16. Тасымалд.әдісі ________________
17. Кеспеағашты тазарту әдісі_____________ 18. Зерттелген учаскедегі
шар.құнды ағаштар (дана/гектар тұқымд. бойынша), ____________________
олардан тұқымдылары ______________, кесілмей қалғаны ________________
19. Бар ағаштардың орналасуы (біркелкі., шоқт.) _____________________
20. Орындалған шаралар, олардың ұзақтығы (жыл), тиімділігі
_____________________________________________________________________
Есептік жұмыстардың нәтижесі мен сипаттамасы
21. Есепт. алаңдарының саны, дана______________ 1 гектар ____________
22. Есептеу алаң. мөлшері,шаршы метр________ 23. Зерттелгені, шаршы
метр________________%__________________
24. Қайта түлеген өскіндерді зерттеудің сипаттамасы:
құрамы ______________________________ орт.жасы, жыл__________________
орт.биіктігі, метр_________________ мың дана/гектар _______________
толымд. ___________________ орнал. және жағдайы _____________________
25. Кесу кезінде шар-құнды өскіндердің сақталуы, % __________________
26. Қорытынды және бағасы: __________________________________________
27. Шаруашылық шаралар ______________________________________________
Зерттелген учаскелер мен онда салынған сынақ алаңшаларының орналасу сызбасы
Учаске ерекшелігі және зерттеу нәтижелерінің қысқаша талдауы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Орындаушы _______________________________ Күні "_____" ____________
аты-жөні, қолы
Тексерген ___________________________________________________________
Бұта және сүрек тұқымдылар түлеуінің есептік алаңдардағы
қайта есептеу ведомосы
Орам
Тұқымнан жаңаруы
Түбірден жаңаруы
ағаш __________
жасы ________
биіктігі, метр
ағаш __________
жасы ________
биіктігі, метр
ағаш __________
жасы __________
биіктігі, метр
ағаш __________
жасы __________
биіктігі, метр
0,5-ке дейін
0,6-1,5
1,5-нан жоғары
0,5-ке дейін
0,6-1,5
1,5-нан жоғары
0,5-ке дейін
0,6-1,5
1,5-нан жоғары
0,5-ке дейін
0,6-1,5
1,5-нан жоғары
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Экземпляр саны, дана
Түбірден жаңаруы
Тамырдан жаңаруы
Орман астары тұқымдылары
ағаш _________
жасы _________
биіктігі, метр
ағаш _________
жасы ______
биіктігі, метр
ағаш _________
жасы ________
биіктігі, метр
ағаш
дана
ағаш
дана
0,5-ке дейін
0,6-1,5
1,5-нан жоғары
0,5-ке дейін
0,6-1,5
1,5-нан жоғары
0,5-ке дейін
0,6-1,5
1,5-нан жоғары
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулыққа 18-қосымша
нысан
ОРМАН ЕКПЕЛЕРІН ЗЕРТТЕУ КАРТОЧКАСЫ
_________________________ облысы _____________________ орман мекемесі
__________________________________________________________ орманшылық
Орам №____________Телім №____________ Орман екпелерінің ауданы (орман
мекемесінің мәліметі бойынша), гектар________________________________
Орман өсіру жағдайлары мен жер түрлерінің сипаттамасы
1.Орман екпелерін өсіруге дейінгі жердің түрі _______________________
_____________________________________________________________________
2. Жер бедері _____ 3. Эксп.,тіктілігі ___ 4. Орман типі тобы _______
5. Кесу түрі (өртең)________________ 6. Топырағы ____________________
7. Шымдану дәреж.___________8. Бонитет_______9. Алқаағаштар сип-сы
(құрамы, жасы., толымд.) ____________________________________________
10. Құлағ.ағаш, текше метр/гектар____ 11. Орм. асты өсімд.(құрамы.,
қалыңд.) ____________________________________________________________
Орман екпелерін өсірудің технологиясы және әдістері
12. Топырақ өңдеу әдісі _________ 13. Өсіру әдістері ________________
14. Өсіру мерзімі мен жылы.____________ 15. Басты тұқымд.____________
16. Орн.схемасы________17. Қатар іші _______ 18. Қатар арасы ________
19. 1 га отырғ. орны ______ с.і. басты тұқымдылар__________20. Отырғ.
матер. жасы____ 21. 1 гектар, кг себілген тұқым _____________________
22. Қосымша отырғ. тікпе саны және тұқымдар саны ____________________
Есепке алу жұмыстарының нәтижесі және сипаттамасы
23. Сынақ алаңшалар саны, дана___24. 1 гектар салынғаны, текше метр
_____________________________________________________________________
25. Зерттелген пайызы,% _____________________________________________
26. 1 гектар дана саны, барлығы _______, с.і. басты тұқымдылар ______
27. Жерсінуі, % (толымдылығы) _______________________________________
28. Аралас табиғи жаңаруы (құрамы, дана/гектар) _____________________
29. Жалпы құрамы (екпе+табиғи түлеуі) ______________________________
30. Толымдылығы (табиғи түлеуімен қоса) _____________________________
31. Екпенің орташа биікт.: басты тұқымд. _____, ілеспе тұқымд.
________, аралас ______________________________________________метр.

32. Причины отпада (гибели) ______________________________________
33.Оценка успешности лесных культур (хорошие, удовлетворительные, неудовлетворительные)______________________________________________
34. Хозяйственное распоряжение ____________________________________
Схематический чертеж обследуемого участка и расположения на нем пробных площадей
Краткий анализ результатов обследования:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Специалист ______________________ Дата "____" ___________20___ год
(Ф.И.О., подпись)
Проверил _______________________________________________
(Ф.И.О., подпись)
Оборотная сторона приложения 18
к Инструкции по проведению лесоустройства
ПЕРЕЧЕТНАЯ ВЕДОМОСТЬ
пробной площади
Площадь, м2
Порода
Порода
поврежденных
погибших
естественного происхождения
здоровых
здоровых
энтомо- или фитовредителями
скотом или дикими животными
1
2
3
4
5
6
7
8
Количество экземпляров, штук
Порода
Всего на площадке
поврежденных
погибших
естественного происхождения
здоровых
поврежденных
погибших
естественного происхождения
энтомо- или фитовредителями
скотом или дикими животными
энтомо- или фитовредителями
скотом или дикими животными
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Приложение 19
к Инструкции проведения лесоустройства
1. Переведенные в покрытые лесом угодья лесные культуры
ревизионного периода
1. Лесные культуры, переведенные в покрытые лесом угодья, образующие вместе с примесью естественного возобновления насаждения с полнотой 0,4 и более (если доля естественного возобновления составляет 70 процентов и более), таксируются молодняками естественного происхождения, а при их общей полноте менее 0,4 относятся к категориям угодий, на которых они ранее были созданы (прогалины, гари, вырубки).

32. Құлауының себептері (өлгені) ____________________________________
33. Орман екпелерін бағалау (жақсы, қанағ-қ, қанағ-сыз.) ____________
34. Шаруашылық шаралары _____________________________________________
Зерттелген учаскелер мен онда салынған сынақ алаңшаларының орналасу схемасының сызбасы
Зерттеу нәтижелерінің қысқаша талдауы _______________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Маман _________________________________ Күні "_____" ________________
Т.А.Ә., қолы
Тексерген ___________________________________________________________
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулыққа 18-қосымшасының
сыртқы беті
Қайта есептеу ведомосы
Экземпляр саны, дана
Сынақ алаңшалары №
Ауданы, текше метр
Ағаш
Ағаш
Алаңшадағы барлығы
сау ағаш
зақымданғаны
өлгені
табиғи өскен өсімдіктер саны
сау ағаш
зақымданғаны
өлгені
табиғи өскен өсімдіктер саны
сау ағаш
зақымданғаны
өлгені
энтомо - немесе фито зиянкестермен
мал және жабайы аңдармен
энтомо - немесе фито зиянкестермен
мал және жабайы аңдармен
энтомо- немесе фито зиянкестермен
мал және жабайы аңдармен
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулыққа 19-қосымша
1. Тексеру кезеңіндегі орманмен қамтылған жерге аударылған
орман екпелері
1. Орманмен қамтылған жерлерге аударылған орман екпелері, табиғи жаңаруымен қосқанда толымдылығы 0,4 және одан көп болған жағдайда (егер табиғи жаңару 70 (жетпіс) пайыздан көп болса), олар табиғи пайда болған балауса ағаштар ретінде таксацияланады, ал толымдылығы 0,4-тен төмен болған жағдайда олар бұрынғы жер санаттарына жатқызылады (өртенген жерлер, кесілген жерлер және алаңқай жерлер).

2. Все участки лесных культур заносятся в ведомость учета с заполнением всех граф и с указанием причин имеющихся расхождений как по площади, так и по состоянию, а для погибших – с анализом причин их гибели. При этом все участки лесных культур, определенные лесоустройством погибшими с приживаемостью 20-25 процентов, в обязательном порядке совместно с представителем лесовладельца проверяются в натуре.
Другие расхождения по площади участков, типам лесныхкультур, годам их создания уточняются представителем лесоустройства с лесничим в процессе производства полевых лесоустроительных работ в данном лесничестве.
3. Выявленные в процессе проведения полевых лесоустроительных работ участки лесных культур, достигшие нормативов по высоте и количеству растений на 1 га (кроме возраста), позволяющие перевести их в покрытые лесом угодья, несмотря на недостаточный возраст, таксируются насаждениями, а лесовладельцы их перевод оформляют документально в установленном порядке.
4. Для лесных культур, переведенных в покрытые лесом угодья, независимо от способов их создания (сплошные,полосами, бороздами, площадками), но на момент проведения полевых лесоустроительных работ имеющих полноту 0,3, они при хорошем состояниитаксируются покрытыми лесом угодьями с проставлением для них условнополноты 0,4.
Лесные культуры старших возрастов и порядок
их учета и оформления
5. За основу учета берутся данные предыдущего лесоустройства, которые выписываются из таксационных описаний и в натуре уточняется их таксационная характеристика. Данные заносятся в карточки таксации.
6. Все участки (выделы) погибшихлесных культур старших возрастов, а также на участки лесных культур, ранее протаксированных погибшими, но восстановившихся или ошибочно протаксированных естественными насаждениями, таксируются по фактическому состоянию, в пояснительной записке освещаются причины расхождений.
7. Акт составляется в двух экземплярах и подписывается представителем лесоустройства и лесничим. Ведомость полевого учета лесных культур старших возрастов не составляется. Сводный акт расхождений подписывается представителем лесовладельца и начальником лесоустроительной партии.
3. Двухприемные (полосные) лесные культуры
8. Лесные культуры, создаваемые двумя приемами (полосами) при лесоустройстве учитываются:
1) если на момент проведения лесоустройства полосы, оставленные для второго приема незакультированными, описание первого приема созданных лесных культур производится в зависимости от их состояния;
2) при наличии лесных культур на оставленных для второго приема полосах, их описание производится раздельно – по ярусам:

2. Барлық орман екпелері есепке алу ведомосына енгізіледі.
Осы ведомоста барлық бағандар толығымен толтырылады. Сонымен қатар, қазіргі жағдайы мен жер ауданы бойынша өзгерістер жазылып толтырылуы қажет. Өспей қалған жағдайда – себебі жазылуы тиіс. Сонымен қатар, орман орналастыру кезінде орман екпелерінің өліп қалған 20-25 (жиырма – жиырма бес) % жерсінген учаскелері орман иеленушілерімен бірге тексеріледі.
Орман екпелерінің типтерінде, учаскенің ауданы бойынша басқа ауытқулар отырғызылған жылдарында және аумақтарында сәйкестік болмай жатса, онда орман орналастырушымен бірге осы орманшылықта далалық орман орналастыру жұмыстары жүргізілген кезде анықталады.
3. Егер далалық орман орналастыру кезінде орман екпелерінің 1 (бір) гектар ағаштардың (екпелердің) саны және биіктігі бойынша нормативтік деңгейге жеткен болса, онда олар жастарына қарамай-ақ орманмен қамтылған жерлерге ауыстырылады, ал орман иеленушілері олардың ауыстырылуын заң жүзінде рәсімдейді.
4. Орманмен қамтылған жерлерге ауыстырылған орман екпелері үшін, егу әдісіне қарамастан (жолақпен, арықша немесе алаңшаларға, жаппай), далалық орман орналастыру жүргізу кезінде толымдылығы 0,3 болса, олардың жағдайы жақсы болса орманмен қамтылған жер болып таксацияланады да оларға шартты 0,4 толымдылық қойылады.
2. Жоғарғы жастағы орман екпелері.
Оларды есепке алу және рәсімдеу тәртібі
5. Есепке алу үшін негіз ретінде өткен орман орналастыру кезіндегі мәліметтер алынады, олар таксациялық сипаттамалардан жазылып алынады. Осы мәліметтер шын мәнінде нақтыланып таксациялық карточкаларына жазылады.
6. Жоғарғы жастағы өліп қалған орман екпелерінің барлық учаскелері (телімдер), сондай-ақ бұрын жойылған деп таксацияланған, бірақ қазір әртүрлі жағдайлардың арқасында қайта қалпына келген орман екпелері немесе табиғи алқаағаштар деп қате таксацияланғандар, түсіндірме жазбада нақты жай-күйі бойынша таксацияланады және ауытқу себептері жазылады.
7. Акт, орманшы мен орман орналастыру басшысының қолы қойылып, екі данада жазылады. Үлкен жастағы орман екпелерінің далалық есепке алу ведомосы келтірілмейді. Жиынтық актіге орман орналастыру партиясының бастығы және орман иелері өнімдерінің қолы қойылады.
3. Екі мәрте жолақты отырғызылатын орман екпелері
8. Екі тәсілмен отырғызылған орман екпелері орман орналастыру кезінде төмендегідей есептелінеді:
1) егерде орман орналастыру жүргізу кезінде, екінші тәсілге қалдырылған айдалмаған жерлер, бірінші тәсілдегі құрылған орман екпелерінің сипаттамасы олардың жағдайына байланысты жүргізіледі;
2) орман екпелерінің екінші тәсіл үшін қалдырылған алқаптары бар болғанда, олардың сипаттамасы болса және қабат бойынша жүргізіледі:

старшие по возрасту (переведенные в покрытые лесом угодья) – 1-й ярус, младшие – 2-ой ярус;
3) при наличии лесных культур на обеих полосах и все они переведены в покрытые лесом угодья, они таксируются:
по поколениям, если их разница в возрасте 10 лет и более, а высота 4 метра и более;
если показатели, указанные выше, меньше, таксация производится единым ярусом с указанием возраста по старшему поколению, а все другие показатели – усредненные.
9. Площадь лесных культур первого приема при лесоустройстве учитывается полностью, то есть с включением межполосных пространств. В отчетной документации лесовладельца должна учитываться фактически закультивированная площадь каждого приема.
При невозможности посадки лесных культур второго приема (упущены возрастные сроки), полнота проставляется в расчете на общую площадь, то есть с включением межполосных пространств, по которой и оценивается качество лесных культур. Дополнительно (в особенностях), с целью назначения мероприятий по рубкам ухода, указывается фактическая полнота в полосах.
4. Лесные культуры, созданные под пологом леса
10. Выделы, в которых лесные культуры древесных пород не достигли высоты 4 метра и полноты 0,4, описываются по основному (старшему) насаждению, а их характеристика приводится отдельно, как несомкнувшихся.
11. Лесные культуры под пологом леса, достигшие 4 (четырех) метров и полноты 0,4 и выше, описываются как ярус, независимо от запаса, с указанием их происхождения и года создания.
После вырубки старшего поколения оценка их качества производится в установленном порядке.
12. В ведомости полевого учета и в пояснительной записке к лесоустроительному проекту лесные культуры под пологом леса учитываются отдельно, как несомкнувшиеся (согласно пункта 10), или как сомкнувшиеся (согласно пункта 11).
5. Лесные культуры саксаула, созданные посевом или посадкой
13. Результаты посева саксаула черного определяются путем сплошного перечета всходов на пробных площадях, закладываемых равномерно по диагоналям участка в наиболее характерных по лесорастительным условиям местах.
14. За 100 (сто) процентов приживаемости принимается не менее1800 сеянцев в пересчете на 1 гектаре площади. Оценка успешности лесных культур производится в соответствии с действующими нормативами.
Сроки перевода в покрытые лесом угодья лесных культур саксаула, созданных посадкой, уменьшаются на 1-2 года.
6. Общие вопросы

жоғарғы жастағылар бойынша (орманмен қамтылған жерлерге ауыстырылғандары) – 1-ші қабат, жастары – 2-ші қабат;
3) екі алқапта орман екпелері бар болғанда және олардың барлығы орманмен қамтылған жерлерге ауыстырылғанда, олар төмендегідей таксацияланады:
егерде олардың жас айырмашылығы 10 (он) жыл және одан көп болса, ал биіктігі 4 (төрт) метр және одан көп болса;
егер жоғарыда көрсетілген көрсеткіштері төмен болса таксация бір қабатта жоғарғы буын бойынша жасы көрсетіліп жүргізіледі, ал барлық басқа көрсеткіштерінің орташасы жазылады.
9. Бірінші мәртедегі орман екпелерінің жер аудандары орман орналастыру кезінде жолақтар арасындағы бос жерлерді қоса есептелінеді. Есеп беру құжатында әрбір тәсілдің екпе отырғызылған жер аудандары есепке алынуы керек.
Орман екпелерін екінші тәсілмен отырғызу мүмкін болмаған жағдайда (жас мерзімі өтіп кетсе), орман екпелерінің сапасы анықталып, жолақтар арасындағы бос жерлерді қоса есептегенде, жалпы жер ауданына толымдылығы қойылады. Күту үшін кесу іс-шараларын жүргізу мақсатында, қосымша (ерекшелігінде) жолақтағы қазіргі толымдылығы көрсетіледі.
4. Орман астарына егілген орман екпелері
10. Орман екпелерінің биіктігі – 4 (төрт) метр, толымдылығы 0,4-ке жетпеген телімдер негізгі алқаағаштар бойынша жазылады, ал екпелер сипаттамасы жеке келтіріледі, жинақталмаған орман екпелері ретінде.
11. Орман астарындағы орман екпелерінің биіктігі – 4 (төрт) метр, толымдылығы 0,4 және одан жоғары болса, онда қорына байланыссыз, отырғызылған жылы мен шығу түрі көрсетіліп, сүрек қабаты ретінде сипаттамасы жазылады.
Үлкен жастағы ағаштар кесілгеннен кейін олардың сапасын бағалау белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
12. Далалық орман астарындағы орман екпелерін есепке алу ведомостарында және орман орналастыру жобасының түсіндірме жазбасында (10-тармаққа сәйкес) жинақталмаған орман екпелері немесе (11-тармаққа сәйкес) жинақталған орман екпелері жеке келтіріледі.
5. Отырғызу немесе себу әдісімен жүргізілген
сексеуіл орман екпелері
13. Себілген қара сексеуілдердің нәтижелері орман өсу жағдайы келетін учаскелерде біркелкі етіп (диагоналы бойынша) салынған сынақ алаңшаларындағы өскіндерді жаппай санау арқылы анықталады.
14. 100 (жүз) пайыздық жерсінуі, 1 (бір) гектар саны - 1800 (бір мың сегіз жүз) өскіннен аз болмайды. Ал бұл орман екпелерін бағалау қолданыстағы нормативтерге сәйкес жүргізіледі.
Сексеуілді орман екпелерін тікпе жолмен отырғызылғанда орманмен қамтылған жерлер қатарына жатқызу мерзімі 1-2 (бір - екі) жылға қысқартылуы мүмкін.
6. Жалпы мәселелер

15. В целях исключения разногласий по учету лесных культур, имеющих полноту (по данным лесоустройства) ниже 0,4, они должны осматриваться в натуре совместно представителем лесоустройства и лесовладельца. Для таких участков должны намечаться мероприятия по улучшению их состояния (проведение работ по дополнению, уходу или назначению дополнительного срока для их доращивания) с целью перевода их в покрытые лесом угодья.

15. Орман екпелерін есепке алу кезінде әртүрлі көзқарас болдырмау үшін толымдылығы (орман орналастыру мәліметтері бойынша) 0,4-тен төмен болған жағдайда, орманшы мен орман орналастыру мамандарымен бірге көзбен көріп анықтау қажет. Мұндай учаскелерді орманды жерлер қатарына аудару мақсатында (қосымша толықтыру жұмыстарын жүргізу, күту немесе өсіп жетілуіне қосымша мерзім белгілеу) олардың жақсы өсуіне арналған іс-шаралар белгіленеді.

16. Для лесных культур, созданных древесными породами, не указанными в наставлении по лесовосстановлению, нормативы (по количеству растений и высоте) для их перевода в покрытые лесом угодья принимаются на 1 лесоустроительном совещании в зависимости от биологических свойств этих пород.
17. Ведомости полевого учета лесных культур составляются в двух экземплярах, подписываются специалистом лесоустройства. Один экземпляр ведомости полевого учета лесных культур оставляется у специалиста лесоустройства, второй передается лесничеству.

16. Ағаш тұқымдыларынан егілген орман екпелері үшін орманды қайта қалпына келтіру жөніндегі қаулыда көрсетілмеген нормативтер (биіктігі және өсімдіктер саны) бойынша оларды орманды жерлер қатарына аудару 1-ші орман орналастыру кеңесінде қабылданған биологиялық ортасына байланысты жүргізіледі.
17. Орман екпелерін далалық есепке алу ведомосы екі данада құрастырылып, орман орналастыру мамандарының қолдары қойылады. Бір данасы орман орналастыру маманының бастығына, екінші данасы орманшылықта қалдырылады.

1. Общие положения
1. Отнесение земель лесного фонда к горным, являющихся не только источником получения древесины, но и имеющих особо важное водоохранное, водорегулирующее, почвозащитное, климатоулучшающее, санитарно-гигиеническое значение, производится с целью организации и ведения в них хозяйства с режимом, обеспечивающим сохранение и усиление полезных свойств лесов, повышения богатств растительного и животного мира, а также рационального и наиболее полного использования в них ресурсов.
2. К горным относятся земли лесного фонда, расположенные в пределах горных систем и отдельных массивов, с колебаниями относительно высот местности более 100 метров и средним уклоном поверхности от подножья до вершины горных хребтов или до границы безлесных пространств более 5 градусов (независимо от того, что отдельные участки склона имеют крутизну менее 5 градусов), а также на горных плато и плоскогорьях, независимо от величины уклона местности.
2. Выделение горных лесов
3. Отнесение земель лесного фонда к горным производится по материалам прошлого лесоустройства. При отсутствии таких материалов они впредь, до проведения очередного лесоустройства, выделяются по данным картографических материалов и натурного обследования. Во всех случаях к подготовке материалов по их выделению привлекаются научно-исследовательские, лесоустроительные, проектные учреждения, соответствующие научные работники и другие специалисты.
4. Отнесение земель лесного фонда к горным производится целыми учетными единицами – кварталами, урочищами (дачами) или бассейнами.
Учет лесного фонда по горным лесам ведется отдельно, как в том числе.
3. Порядок оформления выделения горных лесов
5. Предложения по отнесению земель лесного фонда к горным подготавливаются лесовладельцами и направляются в территориальный орган с приложением:
1) обоснование (пояснительная записка) лесовладельца по их выделению;
2) решение районного акимата об их выделении;
3) схематическая карта лесного учреждения с нанесенной территорией, подлежащей к отнесению ее к горной;
4) поквартальная ведомость на участки, намечаемые к отнесению к горным.
6. Территориальный орган рассматривает указанные предложения и представляет материалы в областной акимат, который принимает окончательное решение.
Приложение 23
к Инструкции проведения лесоустройства
Пояснительная записка к лесоустроительному проекту
Том 1
Введение
1. Приводятся данные об общей площади лесного учреждения, его местонахождении (почтовый адрес, связь с областным и районным центрами и расстояние до них). Юридическое обоснование проведения лесоустроительных работ (договор, заказ). Освещается технология проведения полевых лесоустроительных работ со ссылкой на соответствующие документы (полное лесоустройство, частичное).

1. Жалпы қағидалар
1. Таулы орман қорына жататын жерлер тек ағаш сүрегін алу көзі ғана емес, сонымен қатар су қорғау, су жүйесін реттеу, топырақ қорғау, климат жақсарту, санитарлық-гигиеналық, шаруашылықты ұйымдастыру және жүргізу, ормандағы пайдасы бар нәрселерді сақтау, жануарлар мен өсімдіктер байлығын арттыру және орман ресурстарын анағұрлым тиімді пайдалану жолы болып табылады.
2. Ормансыз жерлерге дейін (5 (бес) градустан жоғары), тау етегінен тау жотасына дейінгі аралық, салыстырмалы биіктігі 100 (жүз) метр жоғары болатын тау жүйелері мен жекелеген алқаптарда орналасқан орман қоры жерлері таулы ормандарға жатқызылады.
2. Таулы ормандардың бөлінуі
3. Таулы орман қорына жататын жерлерді бөлу өткен орман орналастыру материалдары бойынша жүргізіледі. Мұндай материалдар жоқ болса, келесі орман орналастыруды жүргізуге дейін картографиялық материалдар бойынша бөлінеді. Барлық жағдайда оларды бөлу материалдарын дайындауға ғылыми-зерттеу, орман орналастыру, жобалау мекемесі, ғылыми жұмыстармен айналысатын және тағы басқа мамандар тартылады.
4. Таулы орман қоры жерлеріне ереже бойынша, түгелдей есепке алынатын бірліктер - орамдар, сайлар (дачалар) немесе бассейндер жатқызылады.
Таулы ормандар бойынша орман қорын есепке алу соның ішінде деп жеке жүргізіледі.
3. Таулы ормандардың бөлінуін рәсімдеу тәртібі
5. Таулы орман қоры жерлеріне жатқызу бойынша ұсыныстар орман иеленушілермен дайындалып, қосымшасымен бірге облыстық орман шаруашылығындағы аймақтақ органдарға жіберіледі:
1) орман иеленушінің олардың бөлінуі бойынша (түсініктеме жазба) негіздемесі;
2) бөлінуі жөнінде аудандық әкімдіктің шешімі;
3) орман мекемесінің таулы жерлерге жатқызылған аймақтарының белгіленген схемалық картасы;
4) таулы жерге жатқызылуға белгіленген учаскелердің орамдық ведомосы;
6. Аумақтық орган көрсетілген ұсыныстарды қарап шығып соңғы шешім қабылдау үшін облыстық әкімшілікке жібереді.
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулыққа 23–қосымша
1. Орман орналастыру жобасының түсіндірме жазбасы
І Том
Кіріспе
1. Орман мекемесінің жалпы жер аумағы, орналасқан жері (мекен жайы, облыс және аудан орталығымен байланыс және олармен ара қашықтықтары) және орман орналастыру жұмыстарын жүргізу заңдылығын негіздеу (келісім, тапсырыс) туралы мәліметтер келтіріледі. Далалық орман орналастыру жұмыстарын жүргізу технологиясы тиісті құжаттарға негізделіп жасалады (толық орман орналастыру, жартылай орман орналастыру).

2. Данные используемые в лесоустроительном проекты указаны в таблицах согласно приложения 23 к Инструкции проведения лесоустройства.
3. Применение Основных положений ведения лесного хозяйства области (далее – Основные положения) при условии, что они были разработаны для области, в которой находится территория устраиваемого лесного учреждения. Помещается схематическая карта области (формата не более АЗ), на которой выделяется и закрашивается территория лесного учреждения.
2. Природно-климатические условия
4. Лесорастительное районирование и рельеф (горный с указанием документа о их выделении, равнинный). Климатические показатели согласно таблица 1 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства..
Выводы о влиянии на лесную растительность природно-климатических условий.
3. Роль лесов в охране окружающей среды
4. Влияние сосредоточенных врайоне отраслей народного хозяйства на состояние и сохранение лесов. Роль лесов в развитии сельскохозяйственного производства, организации зон лечения, отдыха и туризма, в охране окружающей среды.
4. Выполнение основных положений лесоустроительного проекта
5. Действовавшие категории ГЛФ и установленные возрасты рубок согласно таблице 2 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства. Имевшие место отступления от лесоустроительного проекта и их причины. Качество внесения текущих изменений в материалы лесоустройства с оценкой согласно таблице 3 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства..
5. Выполнение объемов лесохозяйственных мероприятий
за прошедший ревизионный период
6. Приводятся объемные показатели лесохозяйственных мероприятий, запроектированных прошлым лесоустройством и их фактическое выполнение в целом за ревизионный период и в год, предшествующий настоящему лесоустройству, по рубкам главного пользования, рубкам промежуточного пользования, прочим рубкам, лесозащитным мероприятиям и мероприятиям по воспроизводству лесов согласно таблице 4 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства..
с анализом причин отступления от лесоустроительного проекта и их качества с объязательным подкреплением своих выводов конкретными примерами (лесничество, квартал, выдел, замечания). Все данные приводятся в целом по лесному учреждению, в разрезе преобладающих пород.
6. Динамика очагов вредителей и болезней леса
7. Приводится динамика очагов вредителей и болезней леса согласно таблице 5 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства..
с анализом очагов вредителей и болезней леса, мерах борьбы с ними.
7. Семена и лесные питомники

2. Орман орналастыру жазбасында қолданылатын кестедегі мәліметтер осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға сәйкес алынады.
3. Негізгі қағидаларды орман шаруашылық облыстарында қолдану тәртібі (бұдан әрі – Негізгі қағидалар), келтіріледі. Олар орманы орналастырылатын мекеме орналасқан облыс үшін жасалады. Облыстың схемалық картасы беріледі, орман мекемесінің аумағы боялады (А-3 форматынан үлкен емес).
2. Табиғат және климат жағдайлары
4. Орман өсіру аудандары мен жер бедері (таулы олардың бөлінуі көрсетілген құжатымен). Климаттық көрсеткіштері (1-кесте). Табиғи-климаттық жағдайларының орман өсімдіктеріне тигізетін әсері туралы қорытынды.
3. Қоршаған ортаны қорғауда ормандардың алатын орны
4. Аудандық халық шаруашылығы салаларының орманды сақтауға және олардың жағдайына әсері. Ормандардың ауыл шаруашылығы өндірісі дамуындағы маңызы, демалыс және туризмді ұйымдастыру, қоршаған ортаны қорғауда ормандардың алатын орны.
4. Орман орналастыру жобасының негізгі қағидаларын орындау
5. Қолданыстағы мемлекеттік орман қоры санаттары және белгіленген кесу жастары осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 2-кестеге сәйкес. Орман орналастыру жобасынан ауытқыған жерлері мен олардың себептері. Өткен тексеру кезеңінде болған өзгерістерді орман орналастыру құжаттарына енгізу сапасы осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 3-кесте бағасымен.
5. Өткен тексеру кезеңіндегі орман шаруашылық
шаралар көлемінің орындалуы
6. Өткен орман орналастыру кезеңінде жобаланған орман шаруашылық шаралардың көлемдік көрсеткіштері және олардың тексеру кезеңі мен осы орман орналастыру алдындағы жылғы орындалуы басты пайдалану, аралық және орманды қорғау, басқа да кесулер, ұдайы өндіру шаралары келтіріледі осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 4-кестеге сәйкес. Сондай-ақ орман орналастыру жобасынан ауытқу себептері мен олардың сапасы нақты келтірілген мысалдармен (орманшылық, орам, телім, ескерту) қорытындылары көрсетіледі. Барлық мәліметтер жалпы мекеме бойынша, басым тұқымдылар шегінде беріледі.
6. Орман зиянкестері мен ауру ошақтарының динамикасы
7. Осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 5-кестеге сәйкес орман зиянкестері мен ауру ошақтарына талдау жасалады және олармен күресу шаралары көрсетіледі.
7. Тұқым және орман тұқымбақтары

8. Сведения об ассортименте посадочного материала, наличии плюсовых насаждений и деревьев, объемах заготовки лесных семян и обеспеченности потребностей лесного учреждения собственными семенами и посадочным материалом проводится согласно таблице 6 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства.
8. Охрана леса
9. Приводятся сведения о лесных пожарах согласно таблице 7 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства с соответствующими выводами и анализом. Выполнение объемов противопожарных мероприятий, запроектированных лесоустройством согласно таблице 8, с анализом причин их не выполнения, если такие имели место.
9. Заключение о качестве ведения лесного хозяйства
в прошедшем ревизионном периоде
10. Приводится общее заключение с отражением положительных и отрицательных показателей качества ведения лесного хозяйства и использования лесоустроительных материалов с общей оценкой лесохозяйственной деятельности лесного учреждения за прошедший ревизионный период (сокрашенно переносятся данные оценки, приведенной в пункте 18 протокола второго лесоустроительного совещания, без помещения таблицы).
2. Характеристика лесного фонда
Параграф 1. Структура лесного учреждения
11. Административная структура лесного учреждения согласно таблице 9 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства с анализом происшедших за ревизионный период структурных изменений. Помещается карта-схема лесного учреждения (формата не более А3) с окраской территорий лесничеств.
10. Организация территории лесного учреждения.
Объем и характер выполненных работ
12. Сведения о годах организации и территориальных изменениях площади лесного учреждения, годах проведенного лесоустройства (более конкретно о предыдущем лесоустройстве). Характеристика настоящего лесоустройства согласно таблице 10 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства с освещением вопросов о разрядах лесоустройства и территориальной структуре в пределах лесничеств, технологии выполненных работ, использовании картографических материалов (приемо-сдаточный акт об поэлементных объемах выполненных работ помещается в приложении). Обеспеченность аэрофотоснимками согласно таблице 11 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства с пояснением технологии выполнения работ на территориях, где аэрофотоснимки отсутствуют полностью или частично. Анализ происшедших изменений в общей площади лесного учреждения за прошедший ревизионный период согласно таблице 12 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства с соответствующими пояснениями и ссылкой на юридические документы.

8. Орман мекемесінің өзіне қажетті тұқымы мен тікпе ағаш көшеттерінің ассортименті және орман тұқымдарын дайындау көлемі, артықшылығы бар алқаағаштар мен ағаштардың болуы, мекеменің отырғызу материалдары мен тұқыммен қамтамасыз етілуі туралы мәліметтер осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 6-кестеге сәйкес келтіріледі.
8. Орманды күзету
9. Орман өрттері туралы мәліметтерінің қорытындысы және талдануы осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 7-кестеге сәйкес келтіріледі. Орман орналастыруда жобаланған өртке қарсы шаралар көлемінің орындалуы және олардың орындалмау себептерінің талдануы келтіріледі осы Нұсқаулыққа берілген 8-кестеге сәйкес, егерде ондай жағдай болса.
9. Өткен тексеру кезеңінде орман шаруашылығын жүргізу
сапасы туралы қорытынды
10. Өткен тексеру кезеңінде орман мекемесінің іс-әрекеттерінің жүргізілуінің жағымды, жағымсыз жақтарын жалпы бағалау арқылы орман орналастыру материалдарын пайдалану сапасы мен орман шаруашылығын жүргізу сапасы туралы жалпы қорытынды келтіріледі (2-ші орман орналастыру кеңесі хаттамасының 18 пунктінде кестелерсіз берілген бағалар қысқартылған түрде келтіріледі).
2. Орман қорының сипаттамасы
Параграф 1. Орман мекемесінің құрылымы
11. Өткен тексеру кезеңіндегі мекеменің құрылымдық өзгерістеріне жасалған талдау нәтижелері енгізілген орман мекемесінің әкімшілік құрылымы осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 9-кестеге сәйкес. Орман мекемесінің орманшылықтар аумағы боялған карта-схемасы беріледі (А-3 форматынан үлкен емес).
10. Орман мекемесі аумағын ұйымдастыру.
Орындалған жұмыстардың көлемі мен сипаты
12. Орман мекемесі ауданын ұйымдастыру мен аумағындағы өзгерістер, орман орналастыру жүргізу жылдары туралы мәліметтер (өткен орман орналастыру туралы нақтырақ). Осы орман орналастырудың орман орналастыру разрядтары мен атқарылған жұмыстардың технологиясы және пайдаланылған картографиялық материалдар және орманшылық шегіндегі аумақтық құрылым сипаттамасы осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 10-кестеге сәйкес, (орындалған жеке жұмыстардың көлемі қабылдау - өткізу акті туралы мәліметтер қосымшаларда келтіріледі). Аэрофотосуреттер жоқ немесе жартылай жоқ аумақтарда атқарылған жұмыстардың технологиясы түсініктемесі мен аэрофотосуреттермен қамтамасыз етілуі осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 11-кестеге сәйкес. Өткен тексеру кезеңінде орман мекемесінің жалпы ауданында болған өзгерістерді заңды құжаттарға сүйене және түсініктемеге сәйкес талдау осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 12-кестеге сәйкес.

Краткие сведения о лесах других землепользователей на территории административного района и проценте лесистости согласно таблице 13 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства.
Характер размещения лесов по территории лесного учреждения и их структура согласно таблице 14 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства.
11. Организация лесного хозяйства
13. Распределение земель лесного учреждения по категориям ГЛФ согласно таблице 15 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства с анализом их соответствия природно-экономическим условиям района нахождения территории лесного учреждения, при необходимости с предложениями по их пересмотру. Помещается карта-схема (формата не крупнее А3), окрашенная по категориям ГЛФ согласно рисунка 3 приложения 20 к настоящей Инструкции. Перечень особо охраняемых природных территорий и лесов, резервируемых для организации зон лечения, отдыха и туризма согласно таблице 16 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства с соответствующими пояснениями и рекомендации лесоустройства по их выделению. Возрасты рубок и распределение классов возраста по возрастным группам согласно таблице 17 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства с пояснением причин имеющихся расхождений по возрастам рубок, в сравнении с прошлым лесоустройством.
12. Состояние и динамика лесного фонда
14. Распределение и динамика площадей по видам угодий за ревизионный период согласно таблице 18 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства с объяснением причин происшедших изменений. Распределение площадей покрытых лесом угодий по преобладающим породам и категориям ГЛФ согласно таблице 19 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства. Распределение площадей и запасов покрытых лесом угодийпо классам возраста и группам крутизны согласно таблице 20 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства с анализом причин, повлекших неравномерное распределение насаждений по классам возраста. Распределение площадей покрытых лесом угодий по классам бонитета и полнотам согласно таблицам 21 и 22 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства.
Динамика изменений площадей и запасов покрытых лесом угодий в пределах групп возраста за ревизионный период согласно таблице 23 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства с объяснением причин, происшедших изменений в возрастных группах.
Динамика средних таксационных показателей согласно таблице 24 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства с объяснением причин, происшедших изменений в таксационных показателях.
Распределение площадей покрытых лесом угодий по группам типов леса согласно таблица 25 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства.
Характеристика подроста под пологом приспевающих, спелых и перестойных насаждений основных лесообразующих пород согласно таблице 26 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства с анализом обеспеченности их подростом ценных пород.

Ауданның әкімшілік аумағындағы басқа орман пайдаланушылардың ормандары және ормандылығы туралы қысқаша мәліметтер осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 13-кестеге сәйкес.
Ормандардың орман мекемесі аумағындағы орналасуы және олардың құрылымы осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 14-кестеге сәйкес.
11. Орман шаруашылығын ұйымдастыру
13. Орман мекемесі жерлерін мемлекеттік орман қоры санаттары бойынша бөлу осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 15-кестеге сәйкес орман мекемесі орналасқан аудандағы олардың табиғи-экономикалық жағдайларға сәйкестігі талдамасы қажет болған жағдайда бөлуді қайта қарау жөнінде ұсыныстар беріледі. Мемлекеттік орман қоры санаттары бойынша боялған карта-схемасы тіркеледі (А-3 форматынан үлкен емес) осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 3-суретке сәйкес. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен ормандардың емдеу, демалу және туризмді ұйымдастыруға арналған орман орналастыру ұсынған және түсініктемеге сәйкес аймақ тізбесі осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 16-кестеге сәйкес. Кесу жастары мен жас кластарының жас топтарына бөлінуі осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 17-кесте мен өткен орман орналастырудың кесу жастары бойынша ауытқулардың себептері көрсетіледі.
12. Орман қорының жағдайы мен динамикасы
14. Аудандардың жер санаттары бойынша тексеру кезеңіндегі бөлінуі мен динамикасы осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 18-кестеге сәйкес, болған өзгерістердің себептері де көрсетіледі. Орманмен қамтылған жерлердің ауданын басым тұқымдылар және мемлекеттік орман қоры санаттары бойынша бөлінуі осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 19-кестеге сәйкес. Орманмен қамтылған жерлердің ауданы мен қорларының жас кластары мен тіктік топтары бойынша бөлінуі осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 20-кестеге сәйкес, алқаағаштардың жас кластары бойынша біркелкі бөлінбеуінің себептерінің талдануы. Орманмен қамтылған жерлердің ауданын бонитет кластары мен толымдылығы бойынша бөлу осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 21, 22–кестелерге сәйкес.
Орманмен қамтылған жерлердің ауданының және қорлардың тексеру кезеңіндегі жас топтары шегіндегі өзгеру динамикасы осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 23-кестеге сәйкес, жас топтарында болған өзгерістердің себептері де келтіріледі. Орташа таксациялық көрсеткіштердің динамикасы осы
Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 24-кестеге сәйкес және таксациялық көрсеткіштерде болған өзгерістердің себептері. Орманмен қамтылған жерлердің ауданын орман типі топтары бойынша бөлу осы
Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 25-кестеге сәйкес. Толысушы, толысқан және көнерген негізгі орман құраушы тұқымды алқаағаштардың орман қолтығындағы өскінінің сипаттамасы осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 26-кестеге сәйкес, олардың құнды тұқымды өскінмен қамтамасыз етілу талдамасы.

13. Экологическое состояние лесов
15. Источники, размеры и характер вредных воздействий на лес согласно таблице 27 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства с анализом причиненного лесу вреда.
Размеры гибели лесов и потерь древесины за ревизионный период согласно таблице 28 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства с анализом и соответствующими выводами.
Соотношение между изъятием древесного запаса и приростом древесины за прошедшийревизионный период согласно таблице 29 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства с соответствующим анализом. Общее заключение об экологическом состоянии лесов.
3. Лесохозяйственные мероприятия, намеченные на
на ревизионный период
14. Эксплуатационный фонд
16. Площади и запасы насаждений, исключенных из расчета размера главного пользования лесом и включенных в расчет согласно таблице 30. Товарная структура эксплуатационного фонда,включенного в расчет размера главного пользованияс указанием товарных таблиц, на основании которых произведена товаризация, и анализом причин расхождений по выходу деловой древесины согласно таблице 31.
15. Способы рубок и размер главного пользования
17. Проектируемые на ревизионный период способы рубок главного пользования и их обоснование (приводится описание способов рубок со ссылкой на Лесной кодекс или Основные положения). Способы очистки лесосек от порубочных остатков. Расчет ежегодного размера рубокглавного пользования лесом на предстоящий ревизионный период согласно таблице таблице 32 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства с анализом рекомендуемых к принятию расчетных лесосек.
Расчет ежегодного размера лесопользования по добровольно-выборочным рубкам согласно таблице 33 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства.
Ежегодный размер рубок главного пользования, принятый на предстоящий ревизионный период и его сравнительная характеристика согласно таблице 34 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства с анализом причин изменений объемов действовавших и принятых расчетных лесосек.
Распределение ежегодного размера рубок главного пользования по лесничествам согласно таблице 35 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства. Рекомендации лесоустройства по передаче участков лесного фонда (квартал, группа кварталов, угодий, лесничество) в долгосрочное лесопользование.
16. Лесные таксы
18. Проектируемое распределение площади лесного учреждения по удаленности кварталов от дорог общего пользованиясогласно таблице 36 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства. Помещается карта-схема (формата не крупнее А3), раскрашенная по удаленности кварталов от дорог общего пользования.

13. Орманның экологиялық жағдайы
15. Орманға келтірілген зиянды әсерлердің көзі мен мөлшері осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 27-кестеге сәйкес және келтірілген зиянның талдамасы.
Ормандардың өлуі мен сүрек шығындарының (тексеру кезеңіндегі) мөлшері осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 28-кестеге сәйкес, талдамасы және тиісті қорытындылары.
Сүрек қоры мен өткен тексеру кезеңіндегі сүрек өскінінің ара қатысы осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 29-кестеге сәйкес тиісті сараптамасымен. Ормандардың экологиялық жағдайы бойынша жалпы қорытынды.
3. Тексеру кезеңіне белгіленетін орман шаруашылық шаралар
14. Пайдалану қоры
16. Басты пайдалану мөлшері есебінен шығарылған және енгізілген алқаағаштардың аудандары мен қорлары осы Нұсқаулыққа берілген 30-кестеге сәйкес. Пайдалану қорының тауарлық құрылымы, басты пайдалану есебіне енгізілген тауарландыру негізі ретінде алынған тауарлық кестелер. Кәделік сүректің шығымындағы ауытқулардың себептерін талдау осы Нұсқаулыққа берілген 31-кестеге сәйкес.
15. Басты пайдаланудың мөлшері мен кесу әдістері
17. Тексеру кезеңіне белгіленетін басты пайдаланудағы кесу әдістері олардың негізделуі (кесу әдістерінің сипаттамасы), Орман кодексіне немесе Негізгі қағидаларға жасалатын сілтемелер келтіріледі. Кеспеағаштарды кесу қалдықтарынан тазарту әдістері. Басты пайдалану кесулерінің алдағы тексеру кезеңіне белгіленетін жыл сайынғы мөлшерінің есебі осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 32-кестеге сәйкес, қабылдауға ұсынылатын есепті кеспеағашты талдау.
Ерікті таңдамалы кесулер бойынша орман пайдаланудың жыл сайынғы мөлшерінің есебі осы Нұсқаулыққа берілген 20-қосымшаға 33-кестеге сәйкес.
Алдағы тексеру кезеңіне белгіленген басты пайдалану кесулерінің жыл сайынғы мөлшері мен оның салыстырмалы сипаттамасы осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 34-кестеге сәйкес. Болған және қабылданған есепті кеспеағаш көлемдерінің өзгеруін талдау.
Басты пайдалану кесулерінің жыл сайынғы мөлшерінің орманшылықтар бойынша бөлінуі осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 35-кестеге сәйкес. Ұзақ жылға орман пайдалануға берілетін орман қоры учаскесі бойынша орман орналастырудың ұсынысы (орам, орам топтары, жерлер, орманшылық).
16. Орман таксалары
18. Орман мекемесінің аумағын жалпы пайдалану жолдарынан орамдардың қашықтығы бойынша жобаға сәйкес бөлу осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 36-кестеге сәйкес. Жалпы пайдалану жолдарынан орамдардың қашықтығы бойынша боялған (А-3 форматынан үлкен емес) карта-схемасы беріледі.

17. Рубки промежуточного пользования
19. Рубки ухода за лесом. Распределение насаждений в возрасте рубок ухода и назначенных в рубки в разрезе групп полнот согласно таблице 37 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства с анализом причин неполного охвата рубками ухода насаждений, имеющих полноты в которых они должны проводится согласно сроков их проведения.
Объемы рубок ухода, рекомендованные лесоустройством и принятые 2-м лесоустроительным совещанием, выход ликвидной и деловой древесины согласно таблице 39 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства с пояснениями причин имеющихся расхождений по объемам и процентам выхода ликвидной и деловой древесины (если такие имеются).
Сравнительная характеристика ежегодныхразмеров рубок ухода и распределение принятых объемов по лесничествам согласно таблице 39 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства, с анализом расхождений по пунктам 1-4. Характеристика методов и технологии проведения рубок ухода (при наличии Основных положении делается ссылка на них).
20. Выборочные санитарные рубки. Характеристика насаждений, назначенных в выборочные санитарные рубки. Размер выборочных санитарных рубок согласно таблице 40 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства с пояснениями расхождений по пунктам 1 и 2 если они имеются. Приводится обоснование сроков вырубки назначенных в рубку насаждений, процентов выхода ликвидной и деловой древесины.
21. Рубки, связанные с реконструкцией малоценных лесных насаждений, а также насаждений, теряющих защитные, водоохранные и другие функции. Рубка единичных деревьев в молодняках. Краткая характеристика насаждений, назначенных под реконструкцию и рубку единичных деревьев и технология их проведения. Ежегодный размер реконструкции и рубки единичных деревьев и распределение их объектов по лесничествам согласно таблице 41 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства, с пояснениями расхождений по пунктам 1 и 2 если они имеются. Приводится обоснование сроков вырубки назначенных в рубку насаждений, процентов выхода ликвидной и деловой древесины.
18. Прочие рубки
22. Выявленные и проектируемые объемы прочих рубок по лесному учреждению и лесничествам согласно таблице 42 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства с анализом причин неполного охвата рубками выявленного объема, если они не приняты полностью. Приводится обоснование сроков вырубки назначенных в рубку насаждений, процентов выхода ликвидной и деловой древесины.
19. Ежегодный размер пользования лесом по всем видам рубок

17. Аралық пайдалану кесулері
19. Күтіп-баптау кесулері. Күтіп-баптау жасындағы және күтіп-баптау кесуіне белгіленген алқаағаштарды толымдылық топтары бойынша бөлу осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 37-кестеге сәйкес және олардың толымдылығы бойынша мезгіліне сәйкес жүргізілуі керек күтіп-баптау кесуін қажет ететін алқаағаштарды толық қамтымау себептерін талдау.
Орман орналастыру ұсынып, 2-ші орман орналастыру кеңесінде қабылданған күтіп-баптау кесулерінің көлемі мен өтімді және кәделік сүректің шығуы осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 38-кестеге сәйкес, сүректің шығу пайызының ауытқуына түсіндірмелер (егерде бар болса).
Жыл сайынғы күтіп-баптау кесулерінің мөлшерлеріне салыстырмалы сипаттама, олардың орманшылықтар бойынша қабылданған көлемдерінің бөлінуі осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 39-кестеге сәйкес 1-4 пункттері бойынша ауытқулар талдамасымен. Күту кесуін орындау технологиясы мен тәсілдерінің сипаттамасы (Негізгі қағидаларға сілтеме жасалады).
20. Таңдамалы санитарлық кесулер. Таңдамалы санитарлық кесулерге белгіленген алқаағаштардың сипаттамасы. Таңдамалы санитарлық кесулердің мөлшері осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 40-кестеге сәйкес 1-2 пункттері бойынша ауытқуларға түсіндірмелерімен, егерде олар бар болса. Кесуге белгіленген алқаағаштардың негізделген кесу мерзімдері мен сүректің өтімді және кәделік шығу пайызы келтіріледі.
21. Құндылығы төмен алқаағаштар мен су қорғау және басқа да функциялары жойылып бара жатқан алқаағаштарды қайта құрумен байланысты кесулер. Балаусалардағы жеке ағаштарды кесу. Қайта құруға белгіленген алқаағаштардың және жеке ағаштарды кесудің қысқаша сипаттамасы және оларды орындау технологиясы. Қайта құрудың және жеке ағаштарды кесудің жыл сайынғы мөлшері және оның орманшылықтар бойынша бөлінуі осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 41-кестеге сәйкес, 1-2 пункттер бойынша ауытқуларға түсіндірмелер, егерде ондай бар болса. Кесуге белгіленген алқаағаштардың негізделген кесу мерзімдері мен сүректің өтімді және кәделік шығу пайызы келтіріледі.
18. Басқа кесулер
22. Орман мекемесі мен орманшылықтар бойынша басқа кесулердің анықталған және жобаланған көлемі осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 42-кестеге сәйкес, белгіленген көлемді толық қамтымау себептерін талдау, егерде олар толық қабылданбаса. Кесуге белгіленген алқаағаштардың негізделген кесу мерзімдері мен сүректің өтімді және кәделік шығу пайызы келтіріледі.
19. Барлық орманды кесу түрлері
бойынша пайдаланудың жыл сайынғы мөлшері

23. Проектируемый ежегодный размер пользования лесом по всем видам рубок. Сравнительная характеристика запроектированных объемов рубок и распределение их по лесничествам согласно таблице 43 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства, с анализом имеющихся расхождений по пунктам 1-6.
20. Воспроизводство лесов и семеноводство
24. Сведения о лесных культурах ревизионного периода и старших возрастов, созданных лесным учреждением и учтенных лесоустройством согласно таблице 44 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства с анализом причин имеющихся расхождений.
Состояние сохранившихся лесных культур согласно таблице 45 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства с анализом причин их неудовлетворительного состояния и гибели.
Объемы работ по содействию естественному возобновлению согласно таблице 46 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства и технология его проведения.
Объемы мероприятий по воспроизводству лесов на ревизионный период с анализом причин неполного охвата ими имеющихся лесных не покрытых лесом площадей согласно таблице 47 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства. Характеристика проектируемых типов лесных культур или ссылка на Основные положения или другие документы.
Ежегодные объемы производства лесных культур, реконструкции и содействия естественному возобновлению согласно таблице 48 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства, с анализом причин имеющихся расхождений в объемах по графам 5,7, 9.
Распределение ежегодных объемов по лесничествам согласно таблице 49 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства.
25. Ежегодная потребность в посадочном материале для производства лесных культур и других целей согласно таблице 50. Рекомендации по развитию лесосеменного и питомнического хозяйства. Возможности обеспечения работ по созданию лесных культур семенами и посадочным материалом на селекционной основе, с закрытой корневой системой, крупномерным посадочным материалом.
21. Охрана леса
26. Распределение территории лесного учреждения по классам природной пожарной опасности согласно таблице 51 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства.
Рекомендации по организации охраны лесов. Противопожарное обустройство территории лесного учреждения и приобретение противопожарного инвентаря согласно таблице 52 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства. Помещается карта-схема (формата не крупнее А3), окрашенная по классам природной пожарной опасности и с нанесением объектов противопожарного обустройства территории (рисунок 5). Расчет оптимальной площади и количества лесных обходов и лесных мастерских участковсогласно таблице 53 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства с указанием, на основании каких документов произведены расчеты и как это увязывается с существующим количеством лесных обходов. Деление территории лесного учреждения на мастерские участки и лесные обходы согласно таблице 54 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства с обоснованием различий по их количеству в сравнении с существующим. Помещается карта-схема лесного учреждения (формата не крупнее А3), окрашенная по мастерским участкам и лесным обходам согласно рисунка 6 к приложению 19 к Инструкции поведения лесоустройства. Краткое описание технологии выполнения намеченных противопожарных мероприятий.

23. Кесулердің барлық түрлері бойынша орманды пайдаланудың жобаланған жылдық мөлшері. Жобаланған кесу көлемдерінің салыстырмалы сипаттамасы, олардың орманшылықтар бойынша бөлінуі осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 43-кестеге сәйкес, 1-6 пункттері бойынша ауытқуларды талдау.
20. Орманды ұдайы өндіру және тұқым шаруашылығы
24. Тексеру кезеңінде орман мекемесі құрған орман екпелері және орман орналастыруда есепке алынған орман екпелері мен жоғары жастағы орман екпелері туралы мәліметтер осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 44-кестеге сәйкес және болған ауытқу себептерін талдау.
Сақталған орман екпелерінің жағдайы осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 45-кестеге сәйкес және олардың өлуі мен қанағаттанарлықсыз жағдайының себептерін талдау. Табиғи жаңаруға жәрдемдесу бойынша жұмыс көлемдері мен оларды жүргізу технологиясы осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 46-кестеге сәйкес.
Тексеру кезеңіне орманды ұдайы өндіру шараларының көлемдері осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 47-кестеге сәйкес және орманды қалпына келтіру шараларымен аумақтың орманмен қамтылған жерлердің ауданының толық қамтылмауының себептерін талдау.
Жобаланған екпе орман типтеріне сипаттама, Негізгі қағидаға немесе басқа құжаттарға сілтемелер. Екпе орман өндірісінің, табиғи жаңаруға жәрдемдесу мен қайта құрулар жылдық көлемдері осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 48-кестеге сәйкес және 5, 7, 9 бағандар бойынша жұмыс көлемдеріндегі ауытқу себептерін талдау.
Орманшылықтар бойынша жыл сайынғы көлемдерін бөлу осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 49-кестеге сәйкес.
25. Екпе орман өндірісі мен басқа мақсаттар үшін тікпе көшеттердің жыл сайынғы қажеттілігі осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 50-кестеге сәйкес. Орман тұқым өсіру мен тұқымбағы шаруашылығын дамыту бойынша ұсыныстар. Селекция негізінде орман екпелерін құру жұмыстарын тұқыммен және тамыры жабық жүйе, үлкен тікпе көшеттерімен қамтамасыз ету мүмкіндіктері.
21. Орманды күзету
26. Орман мекемесі аумағын табиғи өрт қауіптілігі кластары бойынша бөлу осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 51-кестеге сәйкес. Орман қорғауды ұйымдастыру бойынша ұсыныстар.
Орман мекемесі аумағының өртке қарсы жабдықталуы және өртке қарсы құралдармен қамтамасыз етілуі осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 52-кестеге сәйкес. Аумақтың өрт қауіптілігі кластары бойынша боялған, өртке қарсы жабдықталу нысандары көрсетілген карта-схемасы (А-3 форматтан үлкен емес) беріледі (5-сурет). Айналымдардың оңтайлы аумағын және санын есептеу осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 53-кестеге сәйкес кезінде қолданылған құжаттардың қазіргі айналым санымен байланыстылығы көрсетіледі. Орман мекемесі аумағының мастерлік учаскелер мен айналымдарға бөлінуі осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 54-кестеге сәйкес. Олардың саны қазіргі санымен салыстырлып, айырмашылығы негізделеді. Орман мекемесінің мастерлік учаскелер мен айналымдар бойынша боялған карта-схемасы көрсетіледі (А-3 форматтан үлкен емес), осы Нұсқаулыққа берілген 19-қосымшаға 6-суретке сәйкес. Белгіленген өртке қарсы шаралардың орындалу технологиясының қысқаша сипаттамасы.

22. Лесозащита
27. Санитарное состояние лесов лесного учреждения. Намечаемые мероприятия по организации надзора за повреждением лесов вредителями, болезнями, воздействием на лесную среду промышленных выбросов. Объемы мероприятий по лесозащите согласно таблице 55 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства.
23. Использование лесов в культурно-оздоровительных целях
28. Характеристика лесов, используемых в культурно-оздоровительных целях. Предложения о дополнительномвыделении лесов для организации зон лечения, отдыха, туризма и других целей. Объемы мероприятий по благоустройству территорий рекреационного назначения согласно таблице 56 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства.
24. Побочные лесные пользования
29. Объемы побочных лесных пользований согласно таблице 57 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства с кратким анализом видов побочных лесных пользований и предложениями по их использованию. Характеристика сенокосных угодий и мероприятия, намечаемые по их улучшению с указанием причин в случае непринятия объемов вторым лесоустроительным совещанием, распределение объемов по лесничествам согласно таблице 58 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства.
Объемы производства продукции подсобного сельского хозяйства и побочного пользования лесом согласно таблице 59 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства.
с соответствующими пояснениями. Меры по урегулированию пастьбы скота. Предложения по развитию подсобного сельского хозяйства, возможностях расширения сельхозугодий за счет неиспользуемых лесных угодий и передачи их в аренду под огороды, коллективное садоводство и для других целей.
25. Охрана фауны
30. Краткие сведения о наличии на территории лесного учреждения фауны. Объемы биотехнических мероприятий согласно таблице 60 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства.
Предложения об организации на территории лесного учреждения охотничьих хозяйств, охоты.
26.Управление и рабочие кадры
31. Штаты служащих лесного учреждения и лесничеств согласнотаблице 61 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства.
При наличии расхождений в штатных единицах приводятся соответствующие пояснения. Потребность в рабочих кадрах на лесохозяйственные работы, обеспеченность, источники их привлечения на временные лесохозяйственные работы.
27. Объемы строительства объектов лесохозяйственного
назначения, приобретения транспортных средств, техники и
механизмов для выполнения запроектированных
лесохозяйственных мероприятий
32. Приводятся объемы строительства и приобретений, необходимые для проведения лесохозяйственной деятельности согласно таблице 62 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства, кроме перечисленных в параграфе 21 настоящей Программы.

22. Орманды қорғау
27. Орман мекемесі ормандарының санитарлық жағдайы. Орманды зиянкестер мен аурулардың және өнеркәсіп қалдықтарының әсерінен зақымдануын бақылауды ұйымдастыру бойынша белгіленген шаралар. Орманды қорғау бойынша шаралардың көлемі осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 55-кестеге сәйкес.
23. Ормандарды мәдени-сауықтыру мақсатында қолдану
28. Мәдени-сауықтыру мақсатында қолданылатын ормандардың сипаттамасы. Емдеу, демалыс, туризм және тағы басқа аймақтарды ұйымдастыру үшін ормандарды бөлу туралы қосымша ұсыныстар. Рекреациялық бағыттағы аумақты көркейту бойынша шаралар көлемі осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 56-кестеге сәйкес.
24. Жанама орман пайдалану
29. Орманды жанама пайдалану көлемдері осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 57-кестеге сәйкес және оларды қолдану бойынша ұсыныстар және қосалқы пайдалану түрлеріне қысқаша талдау. Шабындық алқаптардың сипаттамасы және оларды жақсарту бойынша белгіленген шаралар, көлемдерді орманшылықтар бойынша бөлу осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 58-кестеге сәйкес және екінші орман орналастыру кеңесінде көлемдерді қабылдамаған жағдайда себебін көрсету.
Қосалқы ауылшаруашылық және жанама орман пайдалану өнімдері өндірісінің көлемі осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 59-кестеге сәйкес және қажетті түсініктемелер. Мал жаюды реттейтін шаралар. Қосалқы ауылшаруашылықты дамыту бойынша ұсыныстар, пайдаланылмаған орман алқаптары есебінен ауылшаруашылық алқаптарын кеңейту, бақша өсіруге және тағы басқа мақсаттарға жалға беру мүмкіндіктері.
25. Жануарлар дүниесін қорғау
30. Орман мекемесі аумағындағы жануарлар дүниесі туралы қысқаша мәліметтер. Биотехникалық шаралар көлемі осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 60-кестеге сәйкес.
Орман мекемесі аумағында аңшылық шаруашылығы мен аң аулауды ұйымдастыру бойынша ұсыныстар.
26. Басқару және жұмысшы кадрлар
31. Орман мекемесі мен орманшылық жұмыскерлерінің штаты осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 61-кестеге сәйкес. Штат бірліктерінде ауытқулар болса, түсініктемелер беріледі.
Орман шаруашылығының жұмыстарына жұмысшы кадрдың қажеттілігі, қамтамасыз етілуі, оларды уақытша орман шаруашылық жұмыстарына тарту көздері.
27. Орман шаруашылығы мақсатындағы құрылыстардың көлемі,
жобаланған орман шаруашылық жұмыстарын орындау үшін көлік
пен техниканы және механизмдерді сатып алу
32. Осы бағдарламаның 21 параграфында көрсетілгендерден басқа, орман шаруашылық іс-әрекеттерді, орындауға қажет жабдықтар мен құрылыс көлемі осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 62-кестеге сәйкес көрсетіледі.

28. Экологические и экономические показатели эффективности
намеченныхмероприятий по повышению
продуктивности лесных угодий
33. Экологические показатели пользования лесом согласно таблице 63 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства с анализом приведенных показателей. Выводы об объемах работ на площадях, подлежащих облесению. Причины неполного охвата за культивированием площадей, вышедших из-под сплошнолесосечных рубок.
Ожидаемое изменение площадей угодий и преобладающих пород за ревизионный период согласно таблице 64 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства с краткими пояснениями причин происшедших изменений.

28. Орманды жерлердің өнімділігін арттыру бойынша
белгіленген іс-шаралардың тиімділігінің экономикалық және
экологиялық көрсеткіштері
33. Орманды пайдаланудың экологиялық көрсеткіштері осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 63-кестеге сәйкес келтірілген көрсеткіштер талдамасымен. Ормандандыруға жататын аудандардағы жұмыс көлемдері туралы қорытынды. Кеспеағашты түгелдей кесуден шыққан аудандардың екпелер отырғызумен толық қамтылмауының себептері.
Тексеру кезеңінде күтілетін өзгерістер, жер аудандары мен басым тұқымдыларда болған өзгерістердің қысқаша түсіндірмесі осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 64-кестеге сәйкес.

Изменения основных таксационных показателей на конец ревизионного периода согласно таблице 65 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства с пояснением причин происшедших изменений, особенно отрицательных.
Экономическая оценка земель лесного фонда согласно таблице 66 к приложению 23 к Инструкции проведения лесоустройства.
Общее заключение об эффективности запроектированных мероприятий и экономическая оценка лесов.
Таблица 1 к приложению 23
к Инструкции проведения лесоустройства
Климатические показатели
Наименование показателей
Единица измерения
Показатели
1
2
3
4
1
Температура воздуха, среднегодовая
градус
абсолютная максимальная
- ‘’ -
абсолютная минимальная
- ‘’ -
2
Количество осадков за год
мм
3
Продолжительность вегетационного периода
дней
4
Последние заморозки весной
дата
5
Первые заморозки осенью
- ‘’ -
6
Средняя дата замерзания рек
- ‘’ -
7
Средняя дата начала паводка
- ‘’ -
8
Снежный покров: мощность
см
время появления
дата
время схода в лесу
- ‘’ -
9
Глубина промерзания почвы
см
10
Направление преобладающих ветров по сезонам года: зима
румб
весна
- ‘’ -
лето
- ‘’ -
осень
- ‘’ -
11
Средняя скорость преобладающих ветров по сезонам года: зима
м/с
весна
- ‘’ -
лето
- ‘’ -
осень
- ‘’ -
12
Относительная влажность воздуха
%
Таблица 2 к приложению 23
к Инструкции проведения лесоустройства
Возрасты рубок главного пользования
Преобладающая
порода
Продолжительность класса возраста, лет
Категории ГЛФ (числитель – возраст рубки; знаменатель - класс возраста)
1
2
3
4
5

Негізгі таксациялық көрсеткіштердің тексеру кезеңінің соңындағы өзгерістері осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 65-кестеге сәйкес және олардың болу себептері түсіндіріледі, әсіресе жағымсыздығы.
Орман қоры жерінің экономикалық бағасы осы Нұсқаулыққа берілген 23-қосымшаға 66-кестеге сәйкес.
Жобаланған шаралардың нәтижесі жөнінде орманға экономикалық баға беру және жалпы қорытынды.
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулыққа 23-қосымшаға
1-кесте
Климат көрсеткіштері
Көрсеткіштердің атаулары
Өлшем бірліктері
Көрсеткіштер
1
2
3
4
1.
Ауа температурасы: орташа жылдық
градус
абсолютті максималды
- " -
абсолютті минималды
- " -
2.
Жылдық жауын-шашын мөлшері
миллиметр
3.
Вегетациялық кезеңнің ұзақтығы
күн
4.
Көктемгі соңғы үсіктер
күн
5.
Күзгі алғашқы үсіктер
күн
6.
Өзеннің қатуының орташа күні
- " -
7.
Өзеннің тасуының орташа күні
- " -
8.
Қар жамылғысы: қалыңдығы
сантиметр
пайда болу уақыты
күні
ормандағы қардың еруі
- " -
9.
Топырақтың тоңу тереңдігі
сантиметр
10.
Жыл мерзімдері бойынша басым жел бағыттары:
қыс
румб
көктем
- " -
жаз
- " -
күз
- " -
11.
Жыл мерзімдері бойынша басым жел бағыттарының орташа жылдамдығы: қыс
метр/секунд
көктем
- " -
жаз
- " -
күз
- " -
12.
Ауаның салыстырмалы ылғалдылығы
%
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулыққа 23–қосымшаға
2-кесте
Басты пайдалану кесулерінің жастары
Басым тұқымдылар
Жас кластарының ұзақтығы, жыл
МОҚ санаттары
(алымы – кесу жастары; бөлімі – жас класы)
1
2
3
4
5

1)
учета лесного фонда
2)
главного пользования
3)
рубок ухода
4)
санитарных рубок
5)
учета лесных культур
Оценки: неудовлетворительно - изменения не внесены или вносятся с ошибками более 10 процентов от числа проверенных выделов удовлетворительно - во всех остальных случаях
Таблица 4 к приложению 23
к Инструкции проведения лесоустройства
Выполнение объемов лесохозяйственных
мероприятий за ревизионный период
Виды мероприятий, преобладающие породы
Запроектировано прежним лесоустройством
Выполнено лесным учреждением за период с____по_____
% выполнения за ревизионный период
площадь, га
запас, тыс. м3
площадь, га
запас, тыс. м3
в год, предшествующий лесоустройству
по площади
по общему запасу
общий
в том числе
общий
в том числе
ликвидный
деловой
ликвидный
деловой
га
тыс.м3общего запаса
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1
Рубки главного пользования:
1)
сплошнолесосечные: в том числе сосна
в том числе сосна
береза
и так далее
2)
постепенные,
всего
в том числе сосна
береза
и так далее
3)
добровольно-выборочные:
всего
в том числе сосна
береза
и так далее
4)
всего рубок главного пользования
в том числе сосна
Березаи так далее
5)
выполнено не в соответствии с ведомостями проекта
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
6)
выполнено в насаждениях, не достигших возраста рубки
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
7)
выполнено в выделах, где их проведение не требовалось
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
2
Рубки промежуточного пользования:
1)
рубки ухода за лесом
в том числе
уход в молодняках (осветления, прочистки)
в том числе сосна
береза
и так далее
прореживание
в том числе сосна
береза
и так далее
проходные рубки
в том числе сосна
береза
и так далее
всего рубок ухода за лесом,
Х
Х
Х
Х
в том числе сосна
береза
и так далее
Качество выполнения:
убраны лучшие деревья
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
нарушена интенсивность выборки
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
занижена полнота
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
выдел охвачен частично
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
выполнено в выделах, не запроектированных лесоустройством
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
2)
выборочные санитарные рубки:
в том числе сосна
береза
и так далее
3)
рубка единичных деревьев
Х
Х
Х
Х
4)
реконструктивные рубки
Всего рубок промежуточного пользования
3
Прочие рубки:
1)
сплошные санитарные рубки
Х
Х
Х
Х
в том числе сосна
береза
и так далее
2)
разрубка квартальных просек и противопожарных разрывов
3)
уборка ликвидной захламленности
Х
Х
4)
иные виды
Всего прочих рубок
4
Лесозащитные мероприятия:
1)
текущее лесопатологическое обследование;
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
2)
почвенные раскопки;
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
и так далее
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
5
Мероприятия по воспроизводству леса:
1)
создание лесных культур, всего
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
из них: под пологом леса
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Качество выполнения:
создано в выделах, не запроектированных лесоустройством
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
несоответствие типам, запроектированным лесоустройством
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
и так далее

1)
орман қорының есебі
2)
басты пайдалану
3)
күтіп-баптау кесулері
4)
санитарлық кесулер
5)
орман екпелері есебі
Бағалары: қанағаттанарлықсыз - өзгерістер енгізілмеген немесе қателермен енгізілген телімдердің 10 пайызынан артығына қателер жіберілген;
қанағаттанарлық - барлық басқа жағдайларда.
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулыққа 23–қосымшаға
4-кесте
Тексеру кезеңінде орман шаруашылық шаралар көлемінің орындалуы
Шаралардың түрлері, басым тұқымдылар
Өткен орман орналастырумен жобаланған
Орман мекемесінің орындағаны _____ ж. _____ ж. кезеңіндегі
Тексеру кезеңінде орындалу %
ауданы, гектар
қоры, мың текше метр
ауданы, гектар
қоры, мың текше метр
орман орналастыру алдындағы жылы
ауданы бойынша
түбірлік қоры бойынша
өсіп тұрған
оның ішінде
өсіп тұрған
оның ішінде
өтімді
кәделік
өтімді
кәделік
гектар
түбірлік қор, мың текше метр
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1.
Басты пайдалану кесулері:
1)
кеспеағашты жаппай кесу:
с.і.: қарағай
қайың
әрі қарай солай қайталанады
2)
біртіндеп, барлығы
с.і.: қарағай
қайың
әрі қарай солай қайталанады
3)
ерікті-таңдамалы, барлығы
с.і.: қарағай
қайың
әрі қарай солай қайталанады
4)
басты пайдалану кесулерінің барлығы
с.і.: қарағай
қайың
әрі қарай солай қайталанады
5)
жоба ведомосына сәйкессіз орындалғаны
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
6)
кесу жасына жетпеген телімдерде орындалғаны
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
7)
кесуді қажет етпеген алқаағаштарда орындалғаны
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
2.
Аралық пайдалану кесулері:
1)
орманды күту кесулері
Х
Х
Х
Х
соның ішінде:
балаусаларды күту (жарықтандыру, тазарту)
с.і. қарағай
қайың
және т.с.с.
сирету
с.і. қарағай
қайың
және т.с.с.
өтпелі кесулер
с.і. қарағай
қайың
және т.с.с.
Барлығы орманды күту кесуі
Х
Х
Х
Х
с.і. қарағай
қайың
және т.с.с.
Орындалу сапасы:
жақсы ағаштар кесілген
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
кесу қарқындылығы бұзылған
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
толымдылығы төмендетілген
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
телім толық қамтылмаған
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
орман орналастырумен жобаланбаған телімдерде орындалғаны
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
2)
таңдамалы санитарлық кесулер:
с.і. қарағай
қайың
және т.с.с.
3)
жеке тұрған ағаштарды кесу
4)
қайта құру кесулері
Аралық пайдалану кесулері барлығы
3.
Басқа кесулер:
1)
жаппай санитарлық кесулер
Х
Х
Х
Х
с.і. қарағай
қайың
және т.с.с.
2)
орам соқпағын, өртке қарсы үзілімдерді шабу
3)
өтімді қурап қалған ағаштардан тазарту
4)
басқа кесу түрлері
Барлығы басқа кесулер
4.
Орман қорғау шаралары:
1)
ағымдағы орман патологиялық тексеру
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
2)
топырақ қазу
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
тағы басқалары
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
5.
Орманды ұдайы өндіру шаралары:
1)
орман екпелерін құру,
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
одан:
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
орман қолтығында
Орындалу сапасы:
орман орналастыруда жобаланбаған телімдерде құрылған
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
орман орналастыруда жобаланған типтерге сәйкес болмауы
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
тағы басқалары

2)
содействие естественному возобновлению
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
3)
естественное заращивание
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Всего по воспроизводству лесов
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
По всем разделам таблицы приводится детальный анализ выполненных лесным учреждением лесохозяйственных мероприятий за ревизионный период.
Графы 11,12 подлежат обязательному заполнению или объяснению в случае их незаполнения.
Таблица 5 к приложению 23
к Инструкции проведения лесоустройства
Динамика очагов вредителей и болезней леса за
ревизионный период
Площадь, гектар
Виды вредителей и болезней леса
Динамика за ревизионный период
имелось очагов на начало ревизионного периода
возникло в течение ревизионного периода
ликвидировано
затухло
остаток на год настоящего лесоустройства
всего
в том числе требуются меры борьбы
1
2
3
4
5
6
7
8
Таблица 6 к приложению 23
к Инструкции проведения лесоустройства
Сведения о существующих постоянных лесных
питомниках, количестве выращенных сеянцеви выходе
посадочного материала с 1 гектара в год,
предшествующий лесоустройству
тысяч штук
Местонахождение питомника
Площадь, га
Выращиваемые породы
Выращено сеянцев, всего
Нормативный выход с 1 га
Фактический выходс 1 га
общая
в том числе продуцирующая
1- летних
2- летних
1- летних
2 -летних
1- летних
2- летних
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Временные лесные питомники в данную таблицу не заносятся. Их характеристика приводится текстом.
Таблица 7 к приложению 23
к Инструкции проведения лесоустройства
Сведения о лесных пожарах за прошедший
ревизионный период
Показатели
Единица измерения
Всего
1
2
3
4
1
Площадь, пройденная леснымипожарами,
га
в том числе покрытая лесом
га
2
Количество пожаров - всего
штук
в том числе: верховых
штук
низовых
штук
3
Причины возникновения лесныхпожаров:
1)
установленные:
неосторожное обращение с огнем
случаев
и так далее
случаев
2)
не установленные
случаев
4
Средняя площадь лесногопожара
га
5
Корневой запас сгоревшей и поврежденной древесины
тыс. м3
6
Затраты на охрану лесов отлесных пожаров в год, предшествующий лесоустройству
тыс. тенге
Детальному анализу подлежат причины возникновения лесных пожаров, как осуществлялось их тушение, и в целом как осуществлялась охрана лесов (более подробно).
Таблица 8 к приложению 23
к Инструкции проведения лесоустройства
Существующее противопожарное обустройство
территории и выполнение мероприятий,
запроектированных прошлым лесоустройством
Мероприятия
Единица измерения
Имелось на год прежнего лесоустройства
Запроектировано прежним лесоустройством
Фактически выполнено
% выполнения
Имеется на год настоящег лесоустройства
1
2
3
4
5
6
7
8
В тексте анализируются причины невыполнения мероприятий, запроектированных прежним лесоустройством.

2)
табиғи жаңаруға әсер ету
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
3)
табиғи өсуі
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Орманды ұдайы өндіру бойынша барлығы
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Кестенің барлық тараулары бойынша орман мекемесі орындаған орман шаруашылық шаралардың толық жекелей талдануы келтіріледі.
11,12 бағандар толтырылуы міндетті немесе толтырылмаған жағдайда анықтама беріледі.
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулыққа 23–қосымшаға
5-кесте
Тексеру кезеңіндегі орман зиянкестері мен аурулар ошағының
динамикасы
Аумағы, гектар
Орман зиянкестері мен ауруларының түрлері
Тексеру кезеңіндегі динамикасы
өткен тексеру кезеңінің басында болған ошақтар
тексеру кезеңінде пайда болғаны
жойылғаны
сөнгені
орман орналастыру жылында қалғаны
барлығы
оның ішінде күресу шараларын қажет ететіні
1
2
3
4
5
6
7
8
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулыққа 23–қосымшаға
6-кесте
Қолданыстағы тұрақты орман тұқымбақтары мен орман орналастыру
жылының алдындағы жылында 1 гектарда шыққан өскін мен тікпе
көшеттердің саны
Мың дана
Тұқымбақтың орналасқан жері
Ауданы, гектар
Өсірілетін тұқымдылар
Өсірілген көшеттер - барлығы
1 гектарға шығатын нормативтік шығымы
1 гектардағы нақты шығымы
жалпы
оның ішінде өнім беретіні
1 жылдық
2 жылдық
1 жылдық
2 жылдық
1 жылдық
2 жылдық
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Уақытша орман тұқымбақтарының мәліметтері көрсетілген кестеге түсірілмейді. Олардың сипаттамасы жазбаша келтіріледі.
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулыққа 23–қосымшаға
7-кесте
Өткен тексеру кезеңіндегі орман өрттері туралы мәліметтер
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Барлығы
1
2
3
4
1.
Орман өрті болған аудандар
гектар
оның ішінде орманмен қамтылған
-“-
2.
Өрт саны – барлығы
дана
оның ішінде: жоғарғы қабат өрті
-“-
төменгі қабат өрті
-“-
3.
Өрттің болу себептері:
1)
анықталғаны
жағдай
2)
отты дұрыс қолданбау
-“-
3)
анықталмағаны
-“-
4.
Өрттің орташа ауданы
гектар
5.
Өсіп тұрған ағаштың өртенген және зақымданған қоры
мың текше метр
6.
Орман орналастырудың алдындағы жылы орманды өрттен қорғауға жұмсалған шығындар
Орман өрттерінің болу себептері оларды сөндіру қалай жүргізілген және орман күзеті жалпы қалай жүргізілгендігі нақты талдануды (толықтап).
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулыққа 23–қосымшаға 8-кесте
Аумақтың қолданыстағы өртке қарсы
орналастырылуы және өткен орман орналастыруда жобаланған
шаралардың орындалуы
Шаралар
Өлшем бірлігі
Өткен орман орналастыру жылында болғаны
Өткен орман орналастыру жылында жобаланғаны
Нақты орындалғаны
Орындалу %
Қазіргі орман орналастыру жылында болғаны
1
2
3
4
5
6
7
8
Өткен орман орналастырудың жобаланған шараларының орындалмау себептері талданады.
Орман орналастыруды жүргізу

При 15-ти летнем ревизионном периоде, если расчетная лесосека устанавливается на первые 10 (десять) лет и последующие 5 (пять) лет в разных объемах, в графах 10-17 должны приводиться данные по этим периодам.
Таблица 33 к приложению 23
к Инструкции проведения лесоустройства
Расчет ежегодного размера рубокглавного пользования
по добровольно-выборочным рубкам
Преобладающая порода
Расчетные показатели
Распределение площадей и запасов эксплуатационного фонда по полнотам
всего
в том числе по полнотам
га
тыс. м3

15 жылдық тексеру кезеңінде алғашқы 10 жыл мен тексеру кезеңінің келесі 5 жылына кеспеағаш әртүрлі көлемде белгіленген жағдайда, 10-17 бағандарында осы кезеңдер бойынша мәліметтер келтіріледі.
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 23–қосымшаға
33-кесте
(жинақталған)
Басты мақсатта пайдалану кесулерінің ерікті - таңдамалы кесу
бойынша жыл сайынғы мөлшері
Басым тұқымдылар
Есептік көрсеткіштер
Пайдалану қорының қоры мен аудандарын толымдылықтары бойынша бөлу
барлығы
соның ішінде толымдылықтары бойынша
гектар
мың текше метр

0,3-0,5
0,6-0,7
0,8
0,9-1,0
Всего
1
2
3
4
5
6
7
Подбивка итогов по лесному учреждению приводится в разрезе видов рубок ухода. Приводится анализ причин неполного охвата насаждений рубками ухода.
Таблица 38 к приложению 23
к Инструкции проведения лесоустройства
Ежегодный размер рубок ухода за лесом
(с учетом древесины, получаемой при разрубке волоков)
Площадь, гектар; запас, тысяч кубических метров
Преобладающая порода
Вид рубок ухода
Размер рубок ухода (числитель – назначено лесоустройством; знаменатель – принято 2 лесоустроительным совещанием)
% выхода
Вырубаемый запас с 1 га
общий объем
срок повторяемости, лет
ежегодный объем
ликвидной древесины
деловой древесины от ликвида
м3
% выборки
площадь
запас
площадь
запас
общий
вырубаемый
ликвидный
деловой
вырубаемый
ликвидный
деловой
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Подбивка итогов по лесному учреждению приводитсяв разрезе видов рубок ухода.
При принятии 2-м лесоустроительным совещанием размеров, предложенных лесоустройством, числитель и знаменатель убираются с соответствующим изменением текста объемы, принятые 2-м лесоустроительным совещанием. Производится анализ принятых объемов.
Таблица 39 к приложению 23
к Инструкции проведения лесоустройства
Сравнительная характеристика ежегодныхразмеров рубок
ухода и распределение их по лесничествам
Площадь, гектар; запас, тысяч кубических метров
Показатели
Виды рубок ухода
Итого
осветления
прочистки
прореживания
проходные
1
2
3
4
5
6
7
1
Ежегодный размер, запроектированный настоящим лесоустройством: площадь запас:
выбираемый
ликвидный
деловой
2
Ежегодный размер, принятый 2 –м лесоустроительным совещанием: площадь запас:
выбираемый
ликвидный
деловой
3
Ежегодный размер, запроектированный прошлым лесоустройством площадь запас:
выбираемый
ликвидный
деловой
4
Фактически выполнено в среднем за последние 2 года: площадь запас:
выбираемый
ликвидный
деловой
5
Распределение ежегодного размера рубок ухода, принятого 2-м лесоустроительным совещанием, по лесничествам
____________________________ лесничество
Сосна: площадь
запас: выбираемый
ликвидный
деловой
и так далее по всем породам с подбивкой итогов по лесничествам
Приводится сравнение объемов по пунктам 1-4 с их анализом.
Таблица 40 к приложению 23
к Инструкции проведения лесоустройства
Ежегодный размер выборочных санитарных рубок и
распределение объемов, принятых 2 лесоустроительным
совещанием, по лесничествам
Площадь, гектар; запас, тысяч кубических метров
Преобладающая порода
Площадь
Показатели
Запас
отмирающих деревьев
сухостоя
итого
1
2
3
4
5
6
7
1
Выявленный объем по породам:
Сосна
выбираемый общий запас
и так далее по всем породам
Всего
выбираемый общий запас
2
Ежегодный размер рубок по породам: (числитель – намечено лесоустройством, знаменатель – принято 2-м лесоустроительным совещанием
Сосна
запас: выбираемый
ликвидный
деловой
срок вырубки, лет
% выхода древесины:
ликвидной
деловой от ликвида
и так далее по всем породам
Всего
запас: выбираемый
ликвидный
деловой
3
Распределение ежегодного размера, принятого 2-м лесоустроительным совещанием, по лесничествам
лесничество
Сосна
запас: выбираемый
ликвидный
деловой
и так далее по всем породам
Всего по лесничеству
запас: выбираемый
ликвидный
деловой
И так далее по всем лесничествам без подбивки итогов по лесному учреждению.
При принятии 2-м лесоустроительным совещанием всех объемов, намеченных лесоустройством, в тексте делается соответствующая ссылка и в пункте 2 все данные приводятся без знаменателя.
Таблица 41 к приложению 23
к Инструкции проведения лесоустройства
Ежегодный размер реконструкции насаждений,
рубки единичных деревьев в молодняках
и распределение их объемов по лесничествам
Площадь, гектар; запас, тысяч кубических метров
Преобладающая порода
Показатели
Способы реконструкции
Рубка единичных деревьев в молодняках
Всего
сплошная вырубка
вырубка коридорами
и так далее
итого
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Выявленный объем по породам:
Сосна
площадь
выбираемый общий запас
и так далее по всем породам
Всего
площадь
выбираемый общий запас
2
Ежегодный размер по породам: (числитель – запроектировано лесоустройством, знаменатель – принято 2 лесоустроительным совещанием)
Сосна
площадь
запас: выбираемыйобщий
ликвидный
деловой
срок вырубки, лет
% выхода древесины:
ликвидной
деловой от ликвида
и так далее по всем породам
Всего
площадь
запас: выбираемый общий
ликвидный
деловой
3
Распределение ежегодного размера, принятого 2 лесоустроительным совещанием, по лесничествам
_________________________________ лесничество
Сосна
площадь
запас: выбираемый общий
ликвидный
деловой
и так далее по всем породам
Всего по лесничеству
площадь
запас: выбираемый общий
ликвидный
деловой
При принятии 2 лесоустроительным совещанием всех объемов, намеченных лесоустройством, в тексте делается соответствующая ссылка и в пункте 2 все данные приводятся без знаменателя.
Таблица 42 к приложению 23
к Инструкции проведения лесоустройства
Проектируемый размер прочих рубок по лесному
учреждению и лесничествам
Площадь, гектар; запас, тысяч кубических метров
Преобладающая порода
Показатели
Виды прочих рубок
Всего
сплошные санитарные рубки
разрубкаквартальных просек
разрубка противопожарных разрывов
разрубка хвойных молодняков на блоки
разрубка трасс под строительство
и так далее
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Выявленный объем по породам:
Сосна
площадь общий запас
и так далее по всем породам
Всего:
площадь общий запас
2
Ежегодный размер (числитель – назначено лесоустройством, знаменатель – принято 2-м лесоустроительным совещанием)
Сосна
площадь
запас: общий корневой
ликвидный
деловой
срок вырубки, лет
% выхода древесины:
ликвидной
деловой от ликвида
и так далее по всем породам
Всего:
площадь
запас: общий
ликвидный
деловой
3
Распределение принятого 2-м лесоустроительным совещанием ежегодного размера прочих рубок по лесничествам
лесничество
Сосна
площадь корнев
запас: общий
ликвидный
деловой
и так далее по всем породам
Итого по лесничеству
площадь
запас: общий
ликвидный
деловой
и так далее по всем лесничествам
При принятии 2-м лесоустроительным совещанием всех объемов, намеченных лесоустройством, в тексте делается соответствующая ссылка и в пункте 2 все данные приводятся без знаменателя.
Таблица 43 к приложению 23
к Инструкции проведения лесоустройства
Сравнительная характеристика запроектированных
ежегодных размеров лесопользования по всем видам рубок
Площадь, гектар, общий запас, тысяч кубических метров
Показатели
Преобладающая порода
Виды лесопользования
числитель – площадь; знаменатель – запас
Всего
рубки главного пользования
рубки промежуточного пользования
прочие рубки
всего
в том числе:
в том числе:
рубки ухода
выборочные санитарные рубки
реконструктивные рубки
рубка единичных деревьев в молодняках
всего
сплошные санитарные
уборка ликвидной захламленности
и так далее
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1
Запроектировано настоящим лесоустройством
Сосна
Береза
и так далее
2
Принято 2 лесоустроительным совещанием
Сосна
Береза
и так далее
3
Установлено предыдущим лесоустройством
Сосна
Береза
и так далее
4
Фактически вырублено ежегодно (в среднем за последние 5 лет)
Сосна
Береза
и так далее
5
Ежегодный отпуск древесины с 1 га покрытых лесом угодий, м3 (в целом по основным лесообразующим породам)
Фактический
Х
Х
Х
Х
Проектируемый
Х
Х
Х
Х
6
Средний ежегодный прирост с 1 га покрытых лесом угодий, м3 (в целом по лесному учреждению по всем основным лесообразующим породам)
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х

0,3-0,5
0,6-0,7
0,8
0,9-1,0
Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
Орман мекемесі бойынша жиынтығы күтіп-баптау кесуінің түрлері арқылы келтіріледі. Алқаағаштардың күтіп-баптау кесуі толық жүргізілмеудің себептері талданады.
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 23–қосымшаға
38-кесте
Орманды күтіп-баптау кесуінің жыл сайынғы мөлшері
(сүйреу жолдарын шапқанда алынған сүректі есептегенде)
Ауданы, гектар; қоры, мың текше метр
Басым тұқымдылар
Күтіп-баптау кесулерінің түрі
Күтіп-баптау кесуінің мөлшері
(алымы – орман орналастыру белгілеген; бөлімі – 2 орман орналастыру мәжілісі қабылдаған)
Шығым %
1 гектар кесілетін қор
өтімді
өтімдіден кәделік сүрек
жалпы көлем
қайталану мерзі мі, жыл
жыл сайынғы көлем
текше метр
іріктеу %
ауданы
жалпы
қор
ауданы
қор
кесілетін
өтімді
кәделік ағаш
кесілетін
өтімді
кәделік ағаш
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Орман мекемесі бойынша күтіп-баптау кесуінің түрлері шегінде жинақталып шығарылады. Орман орналастыру ұсынған және 2-ші орман орналастыру кеңесінде қабылданғанда мөлшерлердің алымымен бөлімі алынып тасталады, 2-ші орман орналастыру кеңесі қабылдаған мәліметтер келтіріледі және оларға талдау жасалынады.
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 23–қосымшаға
39-кесте
Күтіп-баптау кесулері мөлшерінің салыстырмалы сипаттамасы
және олардың жыл сайынғы көлемдердің орманшылықтар бойынша бөлінуі
Ауданы, гектар; қоры, мың текше метр
Көрсеткіштер
Күтіп-баптау кесуінің түрлері
Жиыны
жарықтандыру
тазарту
сирету
өтпелі
1
2
3
4
5
6
7
1.
Осы орман орналастыруда жобаланған жыл сайынғы мөлшер: ауданы
қор: таңдап алынатын
өтімді
кәделік
2.
2-ші орман орналастыру кеңесінде қабылданған жыл сайынғы мөлшер: ауданы
қор: таңдап алынған
өтімді
кәделік
3.
Өткен орман орналастыруда жобаланған жыл сайынғы мөлшер: ауданы
қор: таңдап алынған
өтімді
кәделік
4.
Орташа есеппен соңғы 2 жылда нақты орындалғаны: ауданы
қор: таңдап алынған
өтімді
кәделік
5.
2-ші орман орналастыруда қабылданған күту кесулерінің жыл сайынғы мөлшерін орманшылықтар бойынша бөлу
________________________________ орманшылық
Қарағай: ауданы
қор: таңдап алынған
өтімді
кәделік
осылай барлық тұқымдылар бойынша орманшылықтар бойынша жиыны көрсетіледі
1-4 пункттері бойынша көлемі салыстырылып, олардың талдамасы келтіріледі.
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 23–қосымшаға
40-кесте
Таңдамалы санитарлық кесудің жыл сайынғы мөлшері мен 2-ші орман
орналастыру кеңесінде қабылданған көлемдердің орманшылықтар бойынша бөлінуі
Ауданы, гектар; қоры, мың текше метр
Басым тұқымдылар
Ауданы
Көрсеткіштер
Қоры
қурай бастаған ағаштар
қураған ағаш
жиыны
1
2
3
4
5
6
7
1.
Тұқымдылар бойынша анықталған көлем:
таңдап алынған жалпы қор
Қарағай
осылай барлық тұқымдылар бойынша
Барлығы
таңдап алынатын жалпы қор
2.
Тұқымдылар бойынша жыл сайынғы кесу мөлшері: (алымы – орман орналастыруда белгіленген; бөлімі – 2 орман орналастыру кеңесінде қабылданған
Қарағай
қоры: таңдап алынған
өтімді
кәделік
кесу мерзімі, жыл
сүректің шығу %
өтімді
өтімдіден кәделік
осылай барлық тұқымдылар бойынша
Барлығы
қоры: таңдап алынған
өтімді
кәделік
3.
2-ші орман орналастыру кеңесінде қабылданған жыл сайынғы мөлшерді орманшылықтар бойынша бөлу
________________________________ орманшылық
Қарағай
қоры: таңдап алынған
өтімді
кәделік
осылай барлық тұқымдылар бойынша
Орманшылық бойынша барлығы
қоры: таңдап алынған
өтімді
кәделік
Орман орналастыруда белгіленген барлық көлемдерді 2-ші орман орналастыру кеңесінде қабылдау кезінде мәтінде тиісті сілтемелер жасалады да 2 пункттегі барлық мәліметтер бөлімсіз келтіріледі.
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 23–қосымшаға
41-кесте
Алқаағаштарды қайта құрудың жыл сайынғы мөлшері, балауса
ағаштарда жеке ағаштарды кесу және олардың көлемін орманшылықтар бойынша бөлу
Ауданы, гектар; қоры, мың текше метр
Басым тұқымдылар
Көрсеткіштер
Қайта құру тәсілдері
Балауса ағаштарда жеке ағаштарды кесу
Барлығы
жаппай кесу
коридормен кесу
тағы басқа
жиыны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1.
Тұқымдылар бойынша анықталған көлемі
Қарағай
ауданы
алынатын жалпы қор
осылай барлық тұқымдылар бойынша
Барлығы
ауданы
алынатын жалпы қор
2.
Тұқымдылар бойынша жыл сайынғы мөлшері: (алымы – орман орналастыру жобаланған; бөлімі – 2 орман орналастыру кеңесінде қабылданған)
Қарағай
ауданы
қоры: алынатын жалпы
өтімді
кәделік
кесу мерзімі, жыл
сүрек шығымының %
өтімді
өтімдіден кәделік
осылай барлық тұқымдылар бойынша
Барлығы
ауданы
қоры: алынатын жалпы
өтімді
кәделік
3.
2-ші орман орналастыру кеңесінде қабылданған жыл сайынғы мөлшерді орманшылықтар бойынша бөлу
________________________________ орманшылық
Қарағай
ауданы
қоры: алынатын
жалпы
өтімді
кәделік
осылай барлық тұқымдылар бойынша
Орманшылық бойынша барлығы
ауданы
қоры: алынатын жалпы
өтімді
кәделік
Осылай барлық орманшылықтар бойынша орман мекемесінің мәліметтері қосылмай толтырылады Орман орналастыру белгілеген барлық көлемдерді екінші орман орналастыру кеңесінде қабылдаған кезде мәтінде тиісті сілтемелер жасалып, 2-ші пункттегі барлық мәліметтер бөлімсіз келтіріледі.
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 23–қосымшаға
42-кесте
Орман мекемесі мен орманшылықтар бойынша басқа кесулердің жобаланған мөлшері
Ауданы, гектар; қоры, мың текше метр
Басым тұқымдылар
Көрсеткіштер
Басқа кесулердің түрлері
Барлығы
жаппай санитарлық кесулер
орам соқпақтарыкесу
өртке қарсы үзілімдерді кесу
қылқанды жас балаусаларды блоктарға шабу
құрылыс үшін трассалар шабу
тағы басқа
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
Ағаш түрі бойынша анықталған көлемі:
Қарағай
ауданы
жалпы қор
осылай барлық тұқымдылар бойынша
Барлығы: ауданы
түбір қоры
2.
Жыл сайынғы мөлшері (алымы - орман орналастырумен белгіленген, бөлімі – екінші орман орналастыру кеңесімен қабылданған
Қарағай
ауданы
қоры: жалпы
өтімді
кәделік
кесу мерзімі, жыл
сүрек шығымының, %:
өтімді
өтімдіден кәделік
және осылай барлық тұқымдылар бойынша
Барлығы: ауданы
қоры: жалпы
өтімді
кәделік
3.
Басқа кесу түрлерінің 2-ші орман орналастыру кеңесінде қабылданған жыл сайынғы мөлшерін орманшылықтар бойынша бөлу
______________________________ орманшылығы
Қарағай
ауданы
қоры: жалпы
өтімді
кәделік ағаш
осылай барлық тұқымдылар бойынша
Орманшылық бойынша жиынтығы
ауданы
қоры: жалпы
өтімді
кәделік
осылай барлық орманшылықтар бойынша
Орман орналастыру белгілеген барлық көлемдерді екінші орман орналастыру кеңесінде қабылдаған кезде мәтінде тиісті сілтемелер жасалып, 2-ші пункттегі барлық мәліметтер бөлімсіз келтіріледі.
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 23–қосымшаға
43-кесте
Барлық кесу түрлері бойынша орманды пайдаланудың жобаланған жыл
сайынғы мөлшерінің салыстырмалы сипаттамасы
Ауданы, гектар; қоры мың текше метр
Көрсеткіштер
Басым тұқымдылар
Орманды пайдалану түрлері
алымы – аудан; бөлімі - қор
Барлығы
басты пайдалану кесулері
аралық пайдалану кесулері
басқа кесулер
барлығы
оның ішінде
барлығы
оның ішінде
күтіп-баптау кесуі
таңдамалы санитарлық кесулер
қайта құру кесулері
балауса ағаштардағы жеке ағаштарды кесу
жаппай санитарлық
өтімді қоқырсудан тазарту
және тағы басқалары
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1.
Осы орман орналастырумен жобаланған
Қарағай
тағы басқалар
2.
2-ші орман орналастыру кеңесінде қабылдаған
Қарағай
тағы басқалар
3.
Алдыңғы орман
Қарағай
орналастыруда белгіленген
тағы басқалар
4.
Жыл сайын нақты кесілгені
Қарағай
(орташа есеппен соңғы 5 жылда)
тағы басқалар
5.
Орманмен қамтылған жердің 1 гектар жыл сайын алынатын сүрек, текше метр (жалпы негізгі орман құраушы тұқымдылар бойынша)
нақты
Х
Х
Х
Х
жобаланатын
Х
Х
Х
Х
6.
Орманмен қамтылған жердің 1 гектар орташа жылдық өсімі, текше метр (орман мекемесі бойынша барлық негізгі орман құраушы тұқымдылар бойынша)
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х

Таблица 57 к приложению 23
к Инструкции проведения лесоустройства
Ежегодные объемы побочных лесных пользований
и распределение их по лесничествам
Площадь, гектар
Виды угодий
Лесничество
Общая площадь
Необходимо для собственных нужд
Передано в долгосрочное лесопользование
Остаток неиспользуемых угодий
всего
предложения по использованию
1
2
3
4
5
6
7
Приводятся объемы, принятые 2-м лесоустроительным совещанием.
Таблица 58 к приложению 23
к Инструкции проведения лесоустройства
Характеристика сенокосных угодий и
мероприятия по их улучшению
Показатели
Единица измерения
Сенокосные угодья
всего
заливные
суходольные
заболоченные
итого
в том числе
итого
в том числе
итого
в том числе
улучшенные
чистые
заросшие кустарником
кочковатые
улучшенные
чистые
заросшие кустарником
кочковатые
улучшенные
чистые
заросшие кустарником
кочковатые
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
1
Наличие сенокосных угодий, всего
га
2
Подлежит улучшению, всего
га
в том числе коренное
га
поверхностное
га
осушение
га
3
Ежегодный объем улучшения, всего
га
в том числе коренное
га
поверхностное
га
осушение
га
4
Урожайность с 1 га после:
коренного улучшения
ц
поверхностного улучшения
ц
осушения
ц
5
Распределение ежегодных объемов улучшения по лесничествам:
_________________ лесничество
всего
га
в том числе коренное
га
поверхностное
га
осушение
га
и так далее по всем лесничествам
Таблица 59 к приложению 23
к Инструкции проведения лесоустройства
Возможные ежегодные объемы производства
продукции подсобного сельского хозяйства и
побочного пользования лесом
Виды продукции
Единица измерения
Объем
1
2
3
4
1
Садоводство:
1)
плоды культурных сортов
2)
орехи культурных сортов
3)
ягоды кустарниковых пород
2
Растениеводство:
1)
овощи
2)
картофель
3)
зерновые и бобовые
3
Сено с естественных сенокосов
4
Бахчевые
5
Заготовка дикорастущей продукции:
1)
плоды
2)
ягоды
3)
орехи всех видов
4)
лекарственное сырье
5)
техническое сырье
6)
березовый сок
7)
грибы
6
Переработка плодов и ягод
7
Животноводство:
1)
молоко
2)
кумыс
3)
мясо
4)
шерсть
8
Пчеловодство:

нұсқаулығына 23–қосымшаға 57-кесте
(жинақталған)
Орманды қосалқы пайдаланудың жыл сайынғы
көлемдері мен олардың орманшылықтар бойынша бөлінуі
Жер түрлері
Орманшылық
Жалпы ауданы
Жеке қажеттілік үшін
Ұзақ мерзімге орман пайдалануға берілгені
Пайдаланылмаған жер қалдығы
барлығы
пайдалану бойынша ұсыныстар
1
2
3
4
5
6
7
2–ші орман орналастыру кеңесінде қабылданған көлемдер келтіріледі.
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 23–қосымшаға
58-кесте
Шабындық жерлердің сипаттамасы мен оларды жақсарту бойынша жүргізілетін шаралар
Көрсеткіштер
Өлшем
бірлігі
Шабындық жерлер
барлығы
суарма
құрғақ
батпақты
жиыны
оның ішінде
жиыны
оның ішінде
жиыны
оның ішінде
жақсартылған
таза
бұталар (өскен)
төмпешікті
жақсартылған
таза
бұталар (өскен)
төмпешікті
жақсартылған
таза
бұталар (өскен)
төмпешікті
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
1.
Шабындық алқаптардың саны, барлығы
гектар
2.
Жақсартуды қажет ететіндер, барлығы
гектар
оның ішінде, түпкілікті жақсарту
гектар
беткі қабатын жақсарту
гектар
құрғату
гектар
3.
Жыл сайын жақсартылатын көлем, барлығы
гектар
оның ішінде түпкілікті жақсарту
гектар
беткі қабатын жақсарту
гектар
құрғату
гектар
4.
1 гектардағы өнімділігі:
түпкілікті жақсартқаннан кейін
центнер
беткі қабатын жақсартқаннан кейін
центнер
құрғату
центнер
5.
Жақсартылған жыл сайынғы көлемдерді орманшылықтар бойынша бөлу
_______________________ орманшылық
барлығы
гектар
оның ішінде:
түпкілікті жақсартылған
гектар
беткі қабаты жақсартылған
гектар
құрғату
Осылай барлық орманшылықтар бойынша
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 23–қосымшаға
59-кесте
Жанама ауыл шаруашылығы өндірісі мен орман пайдаланудың
жыл сайынғы өнімінің көлемі
Өнім түрлері
Өлшем бірлігі
Көлемі
1
2
3
4
1.
Бақшашылық:
1)
екпе сорттардың жемісі
2)
екпе сорттардың жаңғағы
3)
бұта тұқымдылар жидегі
2.
Өсімдік шаруашылығы:
1)
көкөніс
2)
картоп
3)
дәнді-дақыл
3.
Табиғи шабындық
4.
Бақшалық
5.
Жабайы өсетін өнімдерді дайындау:
1)
жеміс
2)
жидек
3)
жаңғақтың барлық түрі
4)
дәрілік өсімдіктер шикізат
5)
техникалық шикізат
6)
қайың шырыны
7)
саңырауқұлақ
6.
Жеміс жидекті өңдеу
7.
Мал шаруашылығы:
1)
сүт
2)
қымыз
3)
ет
4)
жүн
8.
Ара шаруашылығы:

1)
главное пользование, всего:
в том числе сплошнолесосечные рубки
тыс. м3
постепенные рубки
тыс. м3
добровольно-выборочные рубки
тыс. м3
2)
лесосека, действующая на год лесоустройства
тыс. м3
лесосека, установленная настоящим лесоустройством в процентах к действующей на год лесоустройства
%
3)
промежуточное пользование
тыс. м3
4)
прочие рубки
тыс. м3
5)
всего пользования по всем видам рубок
тыс. м3
2
Интенсивность пользования с 1 гаосновных лесообразующих пород
м3
3
Средний прирост на 1 гаосновных лесообразующих пород
м3
4
Интенсивность пользования в процентах от среднего прироста на 1 гаосновных лесообразующих пород
%
5
Площади, на которых возможно воспроизводство лесов в предстоящем ревизионномпериоде, всего:
га
в том числе:
1)
площадь лесных не покрытых лесом угодий (кроме редин)
га
2)
площадь вырубок предстоящего ревизионного периода от сплошнолесосечных рубок и сплошных санитрных рубок в насаждениях
га
6
Намечается воспроизвести лесов (объемы, принятые 2-м лесоустроительным совещанием на ревизионный период), всего:
га
в том числе:
1)
лесными культурами
га
2)
сохранением подроста
га
3)
содействием естественному возобновлению
га
4)
естественным заращиванием
га
7
Сравнение пункта 4 с данными пункта 5:
га
1)
данные пункта 4
2)
данные пункта 5
Расхождения плюс, минус
га
3)
причины неполного освоения:
га
Таблица 64 к приложению 23
к Инструкции проведения лесоустройства
Ожидаемые изменения в площадях угодий и
древесных и кустарниковых породах
за ревизионный период
Виды угодий и преобладающие породы
Площадь, га
Изменения
на начало ревизионного периода
на конец ревизионного периода
±
в %
1
2
3
4
5
6
1
Лесные угодья, всего
1)
покрытые лесом, итого
из них: сосна
лиственница
береза
и так далее
итого основных лесообразующих пород
прочие древесные породы (суммарно)
кустарники(суммарно)
всего
2)
плантации специального назначения
3)
несомкнувшиеся лесные культуры
4)
лесные питомники
5)
лесные не покрытые лесом угодья, итого
из них: вырубки
гари и погибшие насаждения
прогалины
редины
2
Нелесные угодья, всего
в том числе: пашни,
залежи
и так далее по всем видам нелесных угодий
3
Всего по лесному учреждению
Приводится детальный анализ (обоснование) значительных изменений, особенно отрицательных.
Таблица 65 к приложению 23
к Инструкции проведения лесоустройства
Ожидаемое изменение основных таксационных
показателей на конец ревизионного периода
Показатели
Единица измерения
На год настоящего лесоустройства
На конец ревизионного периода
Изменения
±
в %
1
2
3
4
5
6
7
1
Общая площадь лесного учреждения,
всего
тыс. га
2
Общий запас насаждений
тыс. м3
3
Средний запас на 1 га покрытых лесом угодий, всего
м3
в том числе: сосна
м3
береза
м3
и так далее
м3
Итого по основным лесообразующим породам
м3
прочие древесные породы (суммарно)
м3
кустарники (суммарно)
м3
4
Средний прирост на 1 гаосновных лесообразующих
м3
пород, всего
в том числе: сосна
береза
и так далее
Итого основных лесообразующих пород
м3
5
Урожайность на 1 га сенокосных угодий
ц
В тексте приводится обоснование имеющихся изменений, особенно отрицательного характера.
Таблица 66 к приложению 23
к Инструкции проведения лесоустройства
Общая экономическая оценка земель лесного фонда
Площадь (тыс. га)
Экономическая оценка, тыс. тенге (млн. тенге)
всего
в том числе
земель
древесных запасов
экологического значения лесов
других полезных продуктов леса, итого
из них
живицы, древесных соков
второстепенных лесных ресурсов
побочных продуктов леса
пользования участками лесного фонда, итого
в том числе
для нужд охотничьего хозяйства
в научно-исследовательских целях
в культурно-оздоровительных целях
в рекреационных, туристских и спортивных целях
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Приводится соответствующий комментарий.
Приложение 24
к Инструкции проведения лесоустройства

1)
басты мақсатқа пайдалану, барлығы:
соның ішінде жаппай кеспеағаш шабу
мың текше метр
біртіндеп кесу
мың текше метр
іріктеп - ерікті кесу
мың текше метр
2)
орман орналастыру жылындағы кеспеағаш
осы орман орналастыру белгілеген кеспеағаш пен орман орналастыру жылындағы кеспеағаштың
пайыздық ара қатысы
мың текше метр
%
3)
аралық пайдалану
мың текше метр
4)
басқа да кесулер
мың текше метр
5)
барлық кесу түрлері бойынша пайдалану, барлығы
мың текше метр
2.
Негізгі орман құраушы тұқымдылардың пайдалану қарқындылығы
3.
Негізгі орман құраушы тұқымдылардың
мың текше метр
4.
1 гектар орташа өсімі
Пайдалану қарқындылығы орташа өсімінің 1 га пайызы
%
5.
Тексеру кезеңіндегі орманды ұдайы өндіруге жататын аудан, барлығы
соның ішінде:
гектар
1)
орманмен қамтылмаған (сирек ормандардан басқа) орманды жерлердің ауданы
гектар
2)
жаппай кеспеағашты кесу және санитарлық жаппай кесулердің ауданы тексеру кезеңіндегі
гектар
6.
Орманды алқапты ұдайы өндіру (тексеру кезеңі үшін 2-ші орман орналастыру кеңесімен қабылданған көлем), барлығы:
гектар
соның ішінде:
1)
орман екпелермен
гектар
2)
өскінді сақтаумен
гектар
3)
табиғи жаңаруға жәрдемдесу
-//-
4)
табиғи түлеу
-//-
7.
4-ші пункті 5-ші пункттің мәліметімен салыстыру:
гектар
1)
4 пункт мәліметтері
гектар
2)
5 пункт мәліметтері
Ауытқулар +,-
гектар
3)
толық игерілмеудің себептері
-//-
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 23–қосымшаға
64-кесте
Сүрек және бұта тұқымдарының жер аудандарында күтілетін өзгерістер
Жер түрлері мен басым тұқымдылар
Ауданы, гектар
Өзгерістер
тексеру кезеңінің басында
тексеру кезеңінің соңына
±
% %
1
2
3
4
5
6
1.
Орманды жерлер, барлығы
1)
Орманмен қамтылған жерлер, жиыны
соның ішінде: қарағай
балқарағай
қайың
тағы осылай
негізгі орман құраушы тұқымдылар бойынша жиыны
басқа да сүрек тұқымдылары (жиыны)
бұталар (жиыны)
2)
барлығы
3)
арнайы мақсатта пайдаланылатын
4)
плантациялар
5)
жинақталмаған орман екпелері
орман тұқымбақтары
Орманмен қамтылған орман жерлері,
жиыны
соның ішінде: кесілген жерлер
өртеңдер мен өлген ағаштар
алаңқай жерлер
сирек ормандар
2.
Ормансыз жерлер, барлығы
соның ішінде:
1)
жыртылған жерлер, тыңайған жерлер
осылай барлық ормансыз жер түрлері бойынша
3.
Орман мекемесі бойынша, барлығы
Көптеген өзгерістер болғанда, әсіресе жағымсыздарға (негізделген) әбден талданған талдау келтіріледі.
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 23–қосымшаға
65-кесте
Тексеру кезеңінің соңында күтілетін негізгі таксациялық
көрсеткіштердің өзгеруі
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Орман орналастыру жылына
Тексеру кезеңінің соңына
Өзгерістер
+,-
% %
1
2
3
4
5
6
7
1.
Орман мекемесінің жалпы ауданы, барлығы
мың гектар
2.
Алқаағаштардың жалпы қоры
мың текше метр
3.
1 гектар орманмен қамтылған жердің орташа қоры, барлығы соның ішінде: қарағай
қайың
және тағы осылай
Негізгі орман құраушы тұқымдылар бойынша жиынтығы басқа да сүрек тұқымдылары (жиынтық)
бұталар (жиынтық)
мың текше метр мың текше метр
мың текше метр мың текше метр мың текше метр
4.
Негізгі орман құраушы тұқымдардың 1 гектардағы орташа өсімі, барлығы
соның ішінде қарағай
қайың
және тағы осылай
Негізгі орман құраушы тұқымдылар жиынтығы
мың текше метр мың текше метр мың текше метр мың текше метр
5.
Шабындық жерлердің
1 гектардағы өнімділігі
центнер
Мәтінінде әсіресе жағымсыз сипатта болған өзгерістерге негіздеме келтіріледі.
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 23–қосымшаға
66-кесте
Орман қор жеріне жалпы экономикалық баға
Ауданы (мың га)
Экономикалық баға, мың теңге (млн.теңге)
барлығы
соның ішінде
жерлер
сүрек қорлары
ормандардың экологиялық маңызы
орманның басқа да пайдалы азықтары, жиынтығы
одан
шайыр, сүрек шырындары
орманның қосымша ресурстары
ормандардың жанама өнімі
орман қоры учаскелерін пайдалану, жиыны
соның ішінде
аң шаруашылығы қажеті үшін
ғылыми-зерттеу мақсатына
мәдени-сауықтыру мақсатына
туристік, спорттық және рекреациялық мақсатына
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Тиісті түсініктеме беріледі.
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 24–қосымша

1. Сводный лесоустроительный проект по области
Введение
Сводный лесоустроительный проект по области составляется после завершения очередного лесоустройства во всех объектах, находящихся на территории области.
Сводный лесоустроительный проект должен содержать утвержденные вторым лесоустроительным совещанием итоговые данные таблиц, характеризующих лесной фонд и объемы проектируемых лесохозяйственных мероприятий путем обобщения данных, приведенных в лесоустроительных проектах по всем лесным учреждениям области. При наличии на территории области объектов особо охраняемых природных территорий данные по ним приводятся (после итогов по лесным учреждениям, находящимся в коммунальной собственности) отдельно по их значимости (заповедники, парки, резерваты) с подведением итогов по каждому из них и суммарно. При наличии на территории области лесов других министерств и ведомоств, сведения по ним приводятся в конце таблицы. В конце приводится общий итог по области.
Изменения, происшедшие в лесном фонде лесовладельцев после года введения в действие лесоустроительного проекта и до года составления сводного лесоустроительного проекта, не учитываются.
Документация сводного лесоустроительного проекта состоит:
Наименование изготавливаемых документов
Количество экземпляров
Материалы представляются:
уполномоченному органу
территориальному органу
областному лесному подразделению акимата
лесоустроительной организации
1
2
3
4
5
6
7
1.
Пояснительная записка
5
в электронном виде
1
2
1
2.
Карты лесов области

1. Облыс бойынша жиынтық орман орналастыру жобасы
Кіріспе
Облыс аумағында орналасқан барлық объектілерде кезекті орман орналастыру біткеннен кейін қосымша төлем ақыға жиынтық орман орналастыру жобасы жазылады.
Құрама орман орналастыру жобасы, екінші орман орналастыру кеңесімен бекіткен орман қоры мен жобалауға қатысты орман шаруашылығы шараларының көлемін сипаттайтын, қорытынды кесте мәліметтерінен және облыстағы барлық орман мекемелері бойынша орман орналастыру жобаларындағы келтірілген мәліметтерден тұру керек.
Облыс аумағындағы ерекше қаралатын табиғи аумақтардың объектілері бар болса, олардың мәліметі келтіріледі (коммуналды меншіктегілер орман мекемелері жиынтығынан кейін), олардың маңыздылығы бойынша жеке (қорықтар, парктер, резерваттар) әрқайсысының жиынтығы бойынша және қосындысымен. Облыс аумағының ормандарында басқа министрліктер мен ведомстволар бар болса, олар бойынша кестенің соңында мәлімет келтіріледі. Соңында облыс бойынша жалпы жиынтық келтіріледі.
Орман иеленушілердің орман қорларында орман орналастыру жобасы қолданысқа енгізілгеннен кейінгі жылы және жиынтық орман орналастыру жобасы құрастырылғанға дейінгі жыл есепке алынбайды.
Орман орналастыру жобасының құжаттар тізімі:
Даярланатын құжаттардың атаулары
Саны
Жіберілетін материалдар
өкілетті
органға
аумақтық органға
облыс әкімдігінің орман бөліміне
орман орналастыру ұйымына
1
2
3
4
5
6
7
1.
Түсіндірме жазба
5
1
(лазерлік дискіде)
1
2
1
2.
Облыс ормандарының картасы

1) окрашенные по группам возраста преобладающих пород
5
в электронном виде
1
2
1
2) окрашенные по категориям ГЛФ
4
в электронном виде
1
1
1
Примечание: 1. Учет лесного фонда к пояснительной записке по форме № 1 и № 2 приводится в целом по области по данным последнего лесоустройства, как сумма данных форм учета лесного фонда по всем лесовладельцам.
2. Схематическая карта составляется в масштабе, обеспечивающем ее размещение на 6 (шести) листах (не более) формата А1 (62 х 84 сантиметров). На схем-карте должны обозначаться границы всех лесовладельцев, лесничеств (региональных отделений) и, желательно, с нанесенной квартальной сетью и нумерацией кварталов. Картографическая нагрузка должна отвечать требованиям ДСП (для служебного пользования)

1) басым тұқымдылардың жас топтары бойынша боялғаны
5
1
(лазерлік дискіде)
1
2
1
2) мемлекеттік орман қоры санаттары бойынша боялғаны
4
1
(лазерлік дискіде)
1
1
1
Ескерту: 1. Түсіндірме жазбаға № 1 және № 2 форма бойынша орман қорын есепке алу облыс бойынша келтіріледі. Олар соңғы орман орналастыру мәліметтері бойынша барлық орман иеленушілерінің орман қорын есепке алу мәліметтерінің қосындысы бойынша жасалады.
2. Схемалық карта 6 бетке сиятындай А1 (62 х 84 cантиметр) форматында құрастырылады. Карта-схемада барлық орман иеленушілерінің, орманшылықтардың (аймақтық бөлімшелердің) және мүмкін болса, орамдық тармақтар және орамдардың нөмірлері белгіленуі керек. Картографиялық жүктелімі ҚҚА (қызметтік қолдануға арналған) талаптарына сай болу керек.

2. Содержание пояснительной записки к сводному
лесоустроительному проекту
Введение
В введении приводятся данные о годах производства лесоустроительных работ в лесных учреждениях области, какая программа использована при составлении сводного лесоустроительного проекта, наличие Основных положений и другие обобщающие вопросы.
Параграф 1. Структура организации и управления лесным
хозяйством в области
Лесовладельцы (министерства, ведомства, учреждения), лесистость территории районов и области.
Помещается схематическая карта области с отражением административных районов и лесных учреждений.

2. Жиынтық орман орналастыру жобасындағы
түсіндірме жазбаның мазмұны
Кіріспе
Кіріспеде облыстық орман мекемелерінде орман орналастыру жұмыстарын жүргізу жылдары туралы мәліметтер, жиынтық орман орналастыру жобасын жасарда қандай бағдарлама пайдаланылды, Негізгі қағидалардың болуы және басқа да қосымша сұрақтар келтіріледі.
Параграф 1. Облыстағы орман шаруашылығын басқару және
ұйымдастыру құрылымы
Облыстар және аудандар аумағының ормандылығы, орман иеленушілер (министрлік, ведомствалар, мекемелер).
Облыстың орман мекемелері мен әкімшілік аудандары көрсетілген облыстық карта – схемасы беріледі.
Орман орналастыруды жүргізу

4. Природные условия
Леса горные и равнинные. Лесохозяйственное и лесорастительное районирование. Краткая характеристика климата, почв, рельефа, гидрографии и гидрологических условий. Приводится схематическая карта лесорастительного районирования области (таблица 3).
Таблица 3 к приложению 24
к Инструкции проведения лесоустройства
Лесорастительное районирование земель
лесного фонда области
Лесорастительная провинция
Лесорастительный район
Лесорастительный подрайон
Лесохозяйственный район
Лесовладелец
1
2
3
4
5
4. Экономические условия
Отрасли народного хозяйства и их влияние на экономику области. Роль лесного хозяйства в экономике области. Удовлетворение потребностей отраслей народного хозяйства древесиной за счет собственных источников. Объем заготавливаемой древесины и сравнение его с потребностями.

4. Табиғи жағдайлар
Таулы және жазық ормандар. Орман шаруашылығы және орман өсіруді аудандастыру. Климаттың, топырақтың, жер бедерінің, гидрография және гидрология жағдайларының қысқаша сипаттамасы. Облыстық орман өсіруді аудандастырудың схемалық картасы беріледі (3-кесте).
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 24–қосымшаға
3-кесте
Облыстағы орман қоры жерлерін орман
өсіру бойынша аудандастыру
Орман өсіру провинциясы
Орман өсіру ауданы
Орман өсіру аудан тармағы
Орман шаруашылық ауданы
Орман иеленушілер
1
2
3
4
5
4. Экономикалық жағдайлар
Халық шаруашылығы салалары және олардың облыс экономикасына тигізетін ықпалы. Өзіндік табыс көздері есебінен халық шаруашылығы саласының ағаш сүрегіне мұқтаждығын қанағаттандыру. Дайындалатын ағаш сүрегінің көлемі және оны қажеттіліктермен салыстыру.

Параграф 5. Мероприятия по воспроизводству лесов.
Реконструкция насаждений. Лесные питомники.
Лесосеменное хозяйство
Лесокультурный фонд. Сведения об объемах созданных лесных культур, их распределение по главным породам и состоянию. Основные причины гибели лесных культур. Сведения о достигнутых и проектируемых объемах реконструкции, лесныхпитомниках, лесосеменному хозяйству, рекомендации по развитию лесопитомнического и лесосеменного хозяйства. Производится анализ достигнутых и проектируемых объемов, вскрываются причины резких расхождений в объемах.
Таблица 29 к приложению 24
к Инструкции проведения лесоустройства
Сведения об объемах лесных культур,
созданных лесовладельцами за весь период
их производстваи их состояние
Площадь, гектар
Порода
Состояние сохранившихся лесных культур
Погибшие
Итого
хорошее
удовлетворительное
неудовлетворительное
1
2
3
4
5
6
Сведения приводятся суммарно в пределах государственной подчиненности и вцелом по области в следующей последовательности:
Лесные культуры, созданные за прошедший ревизионный период;
Кроме того, лесные культуры, созданные под пологом леса;
Итого лесных культур ревизионного периода;
Лесные культуры старших возрастов;
Кроме того, лесные культуры, созданные под пологом леса;
Аналогично по лесным культурам старших возрастов и в целом по области.
Таблица 30 к приложению 24
к Инструкции проведения лесоустройства
Основные причины гибели и неудовлетворительного
состояния лесных культур, созданных
за ревизионный период
Площадь, гектар
Причины гибели и неудовлетворительного состояния
Преобладающая порода
Неудовлетворительного состояния
Погибшие
га
%
га
%
1
2
3
4
5
6
Сведения приводится суммарно по государственной подчиненности.

Параграф 5. Орманды ұдайы өндіру шаралары.
Алқаағаштарды қайта құру.
Орман тұқымбағы. Орман тұқым шаруашылығы
Орман екпелері қоры. (Өткен жылдарда істелінген және алдағы тексеру кезеңіне жобаланған орман өсіру бойынша шаралардың көлемі). Егілген орман екпелерінің көлемі туралы мәліметтер және оларды жағдайы мен басты тұқымдыларға бөлу. Орман екпелерінің өлуінің басты себептері. Қол жеткізген және жобадағы қайта құрудың көлемі, орман тұқымбақтары мен орман тұқым шаруашылығы туралы мәліметтер, орман тұқымбағы мен орман тұқым шаруашылығын жетілдіру бойынша ұсыныстар келтіріледі. Қол жеткізген және жобаланатын көлемдерге талдау жасалады, көлемдер арасындағы ауытқулардың себебі анықталады.
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 24–қосымшаға
29-кесте
Орман иеленушілерімен құрылған және оларды өсіру кезеңіндегі
орман екпелерінің көлемі мен жағдайы туралы мәліметтер
Ауданы, гектар
Ағаш түрі
Сақталған орман екпелерінің жағдайы
Жойылғаны
Жиыны
жақсы
қанағаттанарлық
қанағаттанарлықсыз
1
2
3
4
5
6
Толық облыс бойынша мемлекеттік бағыныштылығы шегінде жиынтық мәліметтер төмендегідей ретпен келтіріледі:
Өткен тексеру кезеңінде құрылған орман екпелері;
Сонымен қатар, орман астарында құрылған орман екпелері;
Тексеру кезеңіндегі орман екпелерінің жиынтығы;
Үлкен жастағы орман екпелері;
Сонымен қатар, орман астарында құрылған орман екпелері;
Үлкен жастағы орман екпелерімен;
облыс бойынша жоғарыда көрсетілгендей келтіріледі.
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 24–қосымшаға
30-кесте
Тексеру кезеңінде құрылған орман екпелерінің
қанағаттанарлықсыз жағдайы мен өлуінің басты себептері
Ауданы, гектар
Өлуі мен қанағаттанарлықсыз жағдайының себептері
Басым тұқымдылар
Қанағаттанарлықсыз жағдайы
Жойылғаны
гектар
%
гектар
%
1
2
3
4
5
6
Мемлекеттік бағыныштылық бойынша жиынтық мәліметтері келтіріледі.
Орман орналастыруды жүргізу

1)
лесосека, действующая на год лесоустройства
тыс.м3
2)
лесосека, установленная настоящим лесоустройством (принятая 2-м лесоустроительным совещанием)
тыс.м3
в том числе: сплошнолесосечные рубки
тыс.м3
постепенные рубки
тыс.м3
добровольно-выборочные рубки
тыс.м3
в процентах к действующей на год лесоустройства
%
3)
промежуточное пользование
тыс.м3
4)
прочие рубки
тыс.м3
Всего пользования по всем видам рубок
тыс.м3
5)
Интенсивностьпользования с 1 га покрытых лесом угодий
м3
6)
Средний прирост на 1 га основных лесообразующих пород
м3
7)
В% от среднего прироста на 1 га
%
2
Площади, на которых возможно воспроизводство лесов в ревизионном периоде, всего
га
в том числе:
1)
площадь лесных не покрытых лесом угодий (кроме редин)
га
2)
площадь сплошнолесосечных и заключительного приема постепенных рубок
га
3
Намечается воспроизвести лесов, всего
га
в том числе:
га
1)
лесными культурами
га
2)
содействием естественному возобновлению
га
3)
естественным заращиванием
га
4.
Сравнение пункта 3 с данными пункта 2, всего
га
в том числе расхождения по причинам:
1)
га
2)
га
и так далее
Таблица 46 к приложению 24
к Инструкции проведения лесоустройства
Ожидаемые изменения площадей видов
угодий и преобладающих пород за ревизионный
период в целом по области
Площадь, гектар
Виды угодий и преобладающие породы
Площадь
Изменения
на год настоящего лесоустройства
на конец ревизионного периода
+
в %
1
2
3
4
5
6
1
Лесные угодья, всего
в том числе:
1)
покрытые лесом угодья, итого
из них: сосна
лиственница
береза
осина
и так далее
Итого основных лесообразующих пород
Прочие древесные породы и кустарники показываются каждая одной строкой
2)
плантации специального назначения
3)
несомкнувшиеся лесные культуры
4)
лесные питомники
5)
лесные не покрытые лесом угодья, итого
из них: вырубки
гари и погибшие насаждения
прогалины
редины
2
Нелесные угодья, всего
в том числе:
пашни
и так далее все виды нелесных угодий
3
Всего по лесному учреждению
Таблица 47 к приложению 24
к Инструкции проведения лесоустройства
Ожидаемое изменение основных таксационных
показателей на конец ревизионного
периода в целом по области
Показатели
Единица измерения
На год лесоустройства
На конец ревизионного периода
Изменения
+
в %
1
2
3
4
5
6
7
1
Общая площадь лесовладельцев, всего
тыс. га
в т.ч. 1) покрытые лесом угодья
тыс. га
2) не покрытые лесом угодья
тыс. га
2
Общий запас насаждений
тыс. м3
3
Средний запас на 1 га покрытых лесом угодий, всего
м3
в том числе: сосна
м3
береза
м3
и так далее
м3
прочие древесные породы и кустарники показываются каждая одной строкой
м3
4
Средний запас на 1 га общей площади
м3
5
Средний прирост на 1 га покрытых лесом угодий
м3
6
Урожайность 1 га сенокосных угодий
ц
Приложение 25
к Инструкции проведения лесоустройства
Содержание
и порядок брошюровки томов лесоустроительного проекта
Том 1
Пояснительная записка – брошюровка в несколько книг не допускается.
Брошюруется
1. Титульный лист с подписями.

1)
орман орналастыру жылындағы кеспеағаш
мың текше метр
2)
осы орман орналастыру кезіндегі белгіленген кеспеағаш (2 орман орналастыру кеңесімен қабылданған)
-//-
соның ішінде: жаппай кеспеағашты шабу
-//-
біртіндеп кесу
-//-
іріктеп ерікті кесу
-//-
орман орналастыру жылындағы % бойынша
%
3)
аралық пайдалану
мың текше метр
4)
басқа кесулер
мың текше метр
Барлық кесу түрлері бойынша пайдаланудың барлығы
мың текше метр
5)
1 гектар орманмен қамтылған жерлерді пайдалану қарқындылығы
текше метр
6)
1 гектар негізгі орман құраушы тұқымдардың орташа өсімі
-//-
7)
1 гектар орташа өсімінің %
%
2.
Тексеру кезеңінде орманды ұдайы өсіруге жататын аудандар, барлығы
гектар
1)
соның ішінде: орманмен қамтылмаған орман жерлерінің ауданы (сирек орманнан басқа)
гектар
2)
жаппай кеспеағаштың және біртіндеп кесудің соңғы әдісінің ауданы
-//-
3.
Қалпына келтіру жоспарланатыны, барлығы
-//-
соның ішінде:
1)
орман екпелерімен
гектар
2)
табиғи қайта түлеуіне жағдай жасау
-//-
3)
табиғи қайта түлеуімен
-//-
4.
3 тармақты 2 тармақ мәліметтерімен салыстыру, барлығы
-//-
соның ішінде себеп бойынша ауытқулар:
1)
2)
және тағы сол сияқты
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 24–қосымшаға
46-кесте
Облыс бойынша тексеру кезеңіндегі күтілетін жер түрлері
мен басым тұқымдылары аудандарында болатын өзгерістер
Ауданы, гектар
Жер түрлері және басым тұқымдылар
Ауданы
Өзгерістер
орман орналастыру жылындағы
тексеру кезеңінің соңында
+
%%
1
2
3
4
5
6
1.
Орманды жерлер, барлығы
1)
орманмен қамтылған жерлер, жиынтығы
соның ішінде:
қарағай
балқарағай
қайың
көктерек
және тағы да сол сияқты
Негізгі орман құраушы тұқымдардың жиынтығы
Басқа да сүрек тұқымдылары мен бұталары әрқайсысы бір жолда көрсетіледі
2)
арнайы мақсаттағы плантациялар
3)
желегі қосылмаған орман екпелері
4)
орман тұқымбақтары
5)
орманмен қамтылмаған жерлер, жиынтығы
олардан:
ағашы кесілген жерлер
өртең және өлген алқаағаштар
алаңқай жерлер
сирек ормандар
2.
Ормансыз жерлер, барлығы
соңын ішінде: егіндік
және тағы да басқа ормансыз жерлердің түрлері
3.
Орман мекемесі бойынша барлығы
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 24–қосымшаға
47-кесте
Облыс бойынша тексеру кезеңінің соңында күтілетін негізгі
таксациялық көрсеткіштердің өзгерісі
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Орман орналастыру жылындағы
Тексеру кезеңінің соңында
Өзгерістер
+
%%
1
2
3
4
5
6
7
1.
Орман иелерінің жалпы ауданы, барлығы
мың гектар
соның ішінде:
1) орманмен қамтылған
мың гектар
2) орманмен қамтылмаған жерлер
мың гектар
2.
Алқаағаштардың жалпы қоры
мың текше метр
3.
1 гектар орманмен қамтылған жерлердің орташа қоры, барлығы
текше метр
соның ішінде: қарағай
- " -
қайың
- " -
және тағы басқалары
- " -
басқа да сүрек тұқымдылары және бұталар әрқайсысы бір жолда көрсетіледі
- " -
4.
Жалпы ауданның 1 гектар орташа қоры
- " -
5.
Орманмен қамтылған жерлердің 1 гектар орташа өсімі
- " -
6.
Шабындық жерлердің
1 гектар өнімділігі
ц
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 25–қосымша
Орман орналастыру жобасының томдарын түптеу
тәртібі және мазмұны
1 том
Түсіндірме жазба – бірнеше кітаптарға түптеу болмайды.
Түптеледі
1. Қол қойылған титул беті (үлгіні қара)

2. Оглавление.
3. Пояснительная записка по содержанию в соответствии с "Программой".
4. Приложения:
1) протокол 1 технического совещания;
2) протокол 1 лесоустроительного совещания;
3) протокол 2 технического совещания;
4) протокол 2 лесоустроительного совещания;
5) заключения уполномоченного органа в области лесного хозяйства по указанным протоколам (при их наличии);
6) акт проверки качества внесения текущих изменений в лесоустроительные документы;
7) акт сдачи полевых лесоустроительных работ заказчику;
8) другие документы, касающиеся конкретно данного лесного учреждения (постановления, приказы, положения, решения, распоряжения и другие директивные документы);
9) список исполнителей, выполнявших полевые и камеральные работы;
10) список использованной литературы;
11) состав и содержание томов лесоустроительного проекта;
12) учет лесного фонда в целом по лесному учреждению:
форма № 1 –заверенная районными территориальными органами по управлениюземельными ресурсами;
форма № 1 –в полном объеме в разрезе категорий государственного лесногофонда;
форма № 2.
Примечание: 1. Все документы помещенные в приложении 1 тома лесоустроительного проекта заверяются – Верно: подпись, разборчивая фамилия считчика.
2. На последней странице пояснительной записки ставится - Считку произвел: подпись, разборчивая фамилия считчика, дата.
Том 2
Книга 1. Характеристика участков государственного лесного фонда
Брошюруется:
1. Титульный лист, подписанный начальником лесоустроительной партии.
2. Оглавление.
3. Условные обозначения.
4. УчҰт лесного фонда по лесничествам:
1) форма № 1;
2) форма № 2.
5. Ведомости поквартальных итогов по лесничествам и итоги в целом по лесному учреждению:
1) распределение площадей по видам угодий в пределах категорий ГЛФ;
2) распределение площадей по видам угодий в пределах категорий ГЛФ и административных районов;
3) распределение общих запасов.
6. Распределение площадей и запасов покрытых лесом угодий по классам возраста и бонитетам по лесничествам и итоги по лесному учреждению.
7. Распределение площадей и запасов покрытых лесом угодий по классам возраста и группам крутизны по лесничествам и итоги по лесному учреждению (при наличии в лесном учреждении горных лесов).
8. Распределение площадей и запасов покрытых лесом угодий по классам возраста и полнотам по лесничествам и итоги по лесному учреждению.
9. Распределение площадей лесных земель по видам угодий в пределах преобладающих пород и категорий ГЛФ по лесничествам и итоги по лесному учреждению.

2. Мазмұны
3. Түсіндірме жазба мағынасы бойынша “Бағдарламаға” сәйкес
4. Қосымшалар:
1) бірінші техникалық кеңестің хаттамасы;
2) бірінші орман орналастыру кеңесінің хаттамасы;
3) екінші техникалық кеңестің хаттамасы;
4) екінші орман орналастыру кеңесінің хаттамасы;
5) орман шаруашылығы саласында өкілетті органдардың көрсетілген хаттамалар бойынша шығарған қорытындылары (бар болған жағдайда);
6) орман орналастыру құжаттарына енгізілген ағымдағы өзгерістердің дұрыстығын тексеру актісі;
7) далалық орман орналастыру жұмыстарын тапсырыс берушіге өткізу актісі;
8) орман мекемесіне қатысты басқа да құжаттар (үкімдер, бұйрықтар, қағидалар, шешімдер, жарлықтар және басқа да директивтік құжаттар);
9) далалық және камералдық жұмыстарды орындаушылар тізімі;
10) қолданылған әдебиеттер тізімі;
11) орман орналастыру жобасы томдарының мазмұны мен құрамы;
12) орман мекемесі бойынша орман қорын есепке алу:
№ 1-пішін - аудандық аймақтық жер ресурстарын басқару органдарымен расталған;
№ 1-пішін - мемлекеттік орман қоры санаттарының шегіндегі толық көлемінде;
№ 2 пішін;
Ескертулер:
1. Орман орналастыру жобасының 1-томының қосымшасына кірген құжаттардың бәрі куәландырылады – Дұрыс: тексерген адамның қолы, фамилиясы түсінікті жазылуы керек.
2. Түсіндірме жазбаның соңғы бетінде: Тексеру жүргізген: қолы, айқын фамилиясы, күні қойылады.
2 том
1 кітап. Мемлекеттік орман қоры учаскелерінің сипаттамасы
Түптеледі:
1. Орман орналастыру партия бастығының қолы қойылған титул беті
2. Мазмұны
3. Шартты белгілер
4. Орманшылықтар бойынша орман қорын есепке алу:
№ 1 пішін;
№ 2 пішін.
5. Орманшылықтар шегіндегі орамдар бойынша және жалпы мекеме бойынша қорытынды ведомостар:
1) жер түрлері бойынша аудандарды мемлекеттік орман қоры санаттар шегінде бөлу;
2) жер түрлері бойынша аудандарды мемлекеттік орман қоры санаттары мен әкімшілік аудандар шегінде бөлу;
3) жалпы қорларын бөлу;
6. Орманмен қамтылған жерлердің ауданы мен қорларын жас және бонитет кластарына байланысты орманшылықтар мен орман мекемелері бойынша бөлу.
7. Орманмен қамтылған жерлердің ауданы мен қорларын жас кластары мен тіктік топтары бойынша орманшылықтарға бөлу және орман мекемелері бойынша жиынтығы (егер орман мекемесінде таулы ормандар бар болса)
8. Орманмен қамтылған жерлердің ауданы мен қорларын жас кластары мен толымдылықтары бойынша орманшылықтарға бөлу және орман мекемесі бойынша жиынтығы
9. Орманды жерлердің ауданын жер түрлері бойынша басым тұқымдылар шегінде және мемлекеттік орман қоры санаттарын орманшылықтар бойынша бөлу және орман мекемесі бойынша жиынтығы

10. Распределение площадей покрытых лесом угодий по группам типов леса по лесничествам и итоги по лесному учреждению.
11. Средние таксационные показатели по лесничествам и по лесному учреждению.
12. Распределение площадей сонокосов по категориям и состоянию.
Книга 2. Лесохозяйственные мероприятия на предстоящий
ревизионный период
Брошюруется:
1. Титульный лист, подписанный начальником лесоустроительной партии.
2. Оглавление.
3. Условные обозначения.
4. Лесохозяйственные мероприятия по лесничествам:
1) ведомости участков, назначенных в рубки главного пользования (при большом объҰме возможен переплҰт в отдельную книгу);
2) ведомости рубок промежуточного пользования (рубок ухода, выборочных санитарных рубок и рубок, связанных с реконструкцией, рубок единичных деревьев в молодняках) и прочих рубок (сплошные санрубки, разрубка, расчистка и прокладка просек и противопожарных разрывов, уборка ликвидной захламлҰнности и уборка сухостоя на не покрытых лесом угодьях);
3) ведомость лесных культур, созданных в ревизионном периоде и лесных культур старших возрастов;
4) сводная ведомость лесных культур;
5) ведомость погибших лесных культур;
6) ведомость мероприятий по воспроизводству лесов на лесных не покрытых лесом угодьях;
7) распределение не покрытых лесом угодий по видам их воспроизводства;
8) способы подготовки почвы и производства лесных культур на не покрытых лесом угодьях;
9) ведомость площадей, назначенных под реконструкцию по способам их производства;
10) ведомость не покрытых лесом угодий, оставленных без лесовосстановительных мероприятий;
11) ведомость проектируемых лесных культур под пологом низкополнотных насаждений;
12) ведомость проектируемого содействия естественному возобновлению в низкополнотных насаждениях;
13) ведомость погибших и повреждҰнных насаждений;
14) ведомость очагов вредителей и болезней леса.
Том 3
Таксационные описания участков государственного лесного фонда
Брошюруется:
1. Титульный лист, подписанный начальником лесоустроительной партии.
2. Оглавление.
3. Условные обозначения.
4. Таксационные описания (брошюруются по порядку нарастания номеров кварталов в пределах лесничеств в одну или несколько книг).
Том 4
Характеристика участков государственного лесного фонда и
проектируемые лесохозяйственные мероприятия по лесничеству
Брошюруется для каждого лесничества в отдельную книгу.
1. Титульный лист, подписанный начальником лесоустроительной партии.
2. Оглавление.
3. Условные обозначения.
4. Учет лесного фонда:
1) форма № 1;
2) форма № 2.
5. Ведомости поквартальных итогов:

10. Орманмен қамтылған жерлердің ауданын орман типтері топтары бойынша орманшылықтарға бөлу және орман мекемелері бойынша жиынтығы
11. Орманшылықтар және орман мекемесі бойынша орташа таксациялық көрсеткіштері
12. Шабындықтардың ауданын санаттары мен жай-күйі бойынша бөлу
2 кітап. Алдағы тексеру кезеңіне арналған орман
шаруашылық іс шаралары
Түптеледі:
1. Орман орналастыру партия бастығының қолы қойылған титул беті
2. Мазмұны
3. Шартты белгілер
4. Орманшылықтар бойынша орман шаруашылық іс - шаралар:
1) басты мақсатта пайдалану үшін кесуге белгіленген учаскелердің ведомосы (көлемі үлкен болған жағдайда бөлек кітапқа мұқабалануы мүмкін);
2) аралық пайдалану мақсатындағы кесулердің ведомосы (күтіп-баптау мақсатындағы кесулер, іріктеп санитарлық кесу, қайта жаңартуға байланысты кесу, балауса ағаштардағы жекеленген ірі ағаштарды кесу) және басқа да кесулер (жаппай санитарлық кесу, шабу, өрт жолындағы үзілімдерді соқпақтарды тазарту, өтімді қоқыстарды жинау және орманмен қамтылмаған жерлердегі қураған ағаштарды жинау, салу);
3) тексеру кезеңіндегі отырызылған орман екпелері мен үлкен жастағы орман екпелерінің ведомостары;
4) орман екпелерінің жиынтық ведомосы;
5) өлген орман екпелері ведомосы;
6) ормандағы орманмен қамтылмаған жерлерде орманды ұдайы өсіруге бағытталған іс шаралардың ведомосы;
7) орманмен қамтылмаған жерлерді ұдайы өсіру түрлері бойынша бөлу;
8) топырақты дайындау тәсілдері және орманмен қамтылмаған жерлерде орман екпелерін өсіру;
9) қайта құру өндірісінің әдістері бойынша оған белгіленген аудандардың ведомосы;
10) орманмен қамтылмаған жерлердің қалпына келтіруге белгіленбеген іс шараларының ведомосы;
11) төменгі толымдылықтағы алқаағаштардың астарында жобаланатын орман екпелерінің ведомосы;
12) төменгі толымдылықтағы алқаағаштарда жобаланатын табиғи өсуіне жәрдемдесу ведомосы;
13) өлген және зақымдалған алқаағаштардың ведомосы;
14) орман аурулары мен зиянкестері ошақтарының ведомосы.
3 том
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінің
таксациялық сипаттамасы
Түптеледі:
1. Орман орналастыру партиясы бастығының қолы қойылған титул беті
2. Мазмұны
3. Шартты белгілер
4. Таксациялық сипаттама (орманшылық шегінде орамдарды бір немесе бірнеше кітаптарға нөмірлерінің өсу реті бойынша түптеледі).
4 том
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінің сипаттамасы және
орманшылық бойынша жоспарланған орман шаруашылық іс шаралары
Әр орманшылық үшін бөлек кітапқа түптелінеді.
1. Орман орналастыру партия бастығының қолы қойылған титул беті
2. Мазмұны
3. Шартты белгілер
4. Орман қоры есебі:
1) № 1-пішін
2) № 2- пішін.
5. Орамдар бойынша қорытынды ведомосы:

1) распределение площадей по видам угодий в пределах категорий ГЛФ;
2) распределение площадей по видам угодий в пределах категорий ГЛФ и административных районов;
3) распределение общих запасов.
6. Распределение покрытых лесом угодий и запасов по классам возраста и бонитетам.
7. Распределение покрытых лесом угодий и запасов по классам возраста и группам крутизны (при наличии горных лесов).
8. Распределение покрытых лесом угодий и запасов по классам возраста и полнотам.
9. Распределение лесных земель по видам угодий в пределах преобладающих пород и категорий ГЛФ.
10. Распределение покрытых лесом угодий по группам типов леса.
11. Средние таксационные показатели.
12. Лесохозяйственные мероприятия:
1) ведомости участков, назначенных в рубки главного пользования (при большом объеме возможен переплет в отдельную книгу);
2) ведомости рубок промежуточного пользования (рубок ухода, выборочных санитарных рубок и рубок, связанных с реконструкцией, рубок единичных деревьев в молодняках) и прочих рубок (сплошные санрубки, разрубка, расчистка и прокладка просек и противопожарных разрывов, уборка ликвидной захламлҰнности и уборка сухостоя на не покрытых лесом угодьях);
3) ведомость лесных культур, созданных в ревизионном периоде и лесных культур старших возрастов;
4) сводная ведомость лесных культур;
5) ведомость погибших лесных культур;
6) ведомость мероприятий по воспроизводству лесов на лесных не покрытых лесом угодьях;
7) распределение не покрытых лесом угодий по видам их воспроизводства;
8) способы подготовки почвы и производства лесных культур на не покрытых лесом угодьях;
9) ведомость площадей, назначенных под реконструкцию по способам их производства;
10) ведомость не покрытых лесом угодий, оставленных без лесовосстановительных мероприятий;
11) ведомость проектируемых лесных культур под пологом низкополнотных насаждений;
12) ведомость проектируемого содействия естественному возобновлению в низкополнотных насаждениях;
13) ведомость погибших и повреждҰнных насаждений;
14) ведомость очагов вредителей и болезней леса.
Перечень документов,
подлежащих сдаче в библиотеку и архив предприятия
Подлежат сдаче в библиотеку:
1. Том 1 – пояснительная записка к лесоустроительному проекту с приложениями в отпечатанном и переплетенном в одну книгу виде (хранится до нового лесоустройства с последующей передачей в Госархив или архив предприятия).
2. Карта-схема лесного учреждения:
окрашенная по преобладающим породам;
противопожарного обустройства.

1) аудандарды жер түрлері бойынша МОҚ санаттары шегінде бөлу;
2) аудандарды жер түрлері бойынша МОҚ санаттары және әкімшілік аудандар шегінде бөлу;
3) жалпы қорларды бөлу.
6. Орманмен қамтылған жерлер мен қорларды жас класы және бонитет кластары бойынша бөлу
7. Орманмен қамтылған жерлер мен қорларды жас кластары мен тіктік топтары бойынша бөлу (таулы ормандар бар болса)
8. Орманмен қамтылған жерлер мен қорларды жас кластары мен толымдылықтары бойынша бөлу
9. Орманды жерлерді жер түрлері бойынша басым тұқымдылар және мемлекеттік орман қоры санаттары шегінде бөлу
10. Орманмен қамтылған жерлерді орман типтері топтары бойынша бөлу
11. Орташа таксациялық көрсеткіштер
12. Орман шаруашылық шаралар:
1) басты мақсатта пайдалану үшін кесуге белгіленген учаскелердің ведомосы (көлемі үлкен болған жағдайда бөлек кітапқа мұқабалануы мүмкін);
2) аралық пайдалану мақсатындағы кесулердің ведомосы (күтіп – баптау мақсатындағы кесулер, іріктеп санитарлық кесу, қайта жаңартуға байланысты кесу, балаусалардың ішіндегі жекелеген ірі ағаштарды кесу) және басқа да кесулер (жаппай санитарлық кесу, шабу, тазарту және соқпақтар мен өрт жолындағы үзілімдерді салу, өтімді қоқыстарды жинау және орманмен қамтылмаған жерлердегі қураған ағаштарды жинау);
3) тексеру кезеңінде отырғызылған орман екпелері мен үлкен жастағы орман екпелерінің ведомостары;
4) орман екпелерінің жиынтық ведомосы;
5) өлген орман екпелерінің ведомосы;
6) ормандағы орманмен қамтылмаған жерлерде орманды ұдайы өсіруге бағытталған іс шаралардың ведомосы;
7) орманмен қамтылмаған жерлерді орманды ұдайы өсіру түрлері бойынша бөлу;
8) топырақты дайындау тәсілдері және орманмен қамтылмаған жерлерде орман екпелерін өсіру;
9) қайта құру өндірісінің әдістері бойынша оған белгіленген аудандардың ведомосы;
10) қалпына келтіру шаралары белгіленбеген орманмен қамтылмаған жерлердің ведомосы;
11) төменгі толымдылықтағы алқаағаштардың астарына жобаланатын орман екпелерінің ведомосы;
12) төменгі толымдылықтағы алқаағаштарда жобаланатын табиғи өсуіне жәрдемдесу ведомосы;
13) өлген және зақымдалған алқаағаштар ведомосы;
14) орман аурулары мен зиянкестері ошақтарының ведомосы
Кітапханаға және кәсіпорын архивіне өткізуге
жататын құжаттар тізімі
Кітапханаға өткізуге жататыны
1. 1 том - орман орналастыру жобасының түсіндірме жазбасы қосымшалармен қоса басылған және бір кітап болып түптелген түрде (жаңа орман орналастыруға дейін сақталып, Мемлекеттік мұрағатқа немесе кәсіпорын мұрағатына тапсырылады)
2. Орман мекемесінің карта – схемасы:
басым тұқымдылар бойынша боялған;
өртке қарсы орналастыру

3. Том 2 - книги 1 и 2 в полном объеме.
4. Планы лесонасаждений лесничеств, окрашенные по породам.
5. Таксационные описания– том 3 в переплетенном виде.
Документы, перечисленные в пунктах 2-5 хранятся до нового лесоустройства, с последующей передачей в архив преприятия.
Подлежат сдаче в архив:
1. Документы подготовительных работ (проект квартальной сети, различные документы по земельным вопросам, выкопировки, решения, постановления, приказы и другие), помещенные в одну папку (хранятся постоянно).
2. Карточки повыдельной полевой таксации (хранятся первые 5 (пять) лет после проведенного лесоустройства).
Приложение 26
к Инструкции проведения лесоустройства
Протокол
второго лесоустроительного совещания по рассмотрению рекомендаций
лесоустройства к лесоустроительному проекту
по ____________________________________________________________
полное название лесовладельца
(далее – лесное учреждение) ___________________________ области
город _____________ "____" _________ год
Присутствовали:
Ф.И.О.
Должность
Рассмотрев разработанные ______________________________________
название лесоустроительной организации
(по результатам полевых лесоустроительных работ ________ года) лесохозяйственные мероприятия к лесоустроительному проекту по ________________________________________________ лесному учреждению,
ПОСТАНОВИЛИ
Утвердить следующие основные лесохозяйственные мероприятия на ревизионный период __________________________ годы:

3. 2 том – 1 және 2 кітаптар толық көлемде
4. Тұқымдылар бойынша боялған, орманшылықтардың алқаағаш пландары
5. 3 том түптелген түрінде – таксациялық сипаттама.
Келесі орман орналастыруға дейін 2-5 пунктте көрсетілген құжаттар кәсіпорын мұрағатына беру үшін сақталады.
Архивке өткізуге жататыны
1. Бір папкаға жинақталған, дайындық жұмыстарының құжаттары (орам торының жобасы, жер мәселелері бойынша әртүрлі құжаттар, көшірмелер, шешімдер, қаулылар, бұйрықтар және тағы басқа) үнемі сақталады.
2. Телім бойынша далалық таксация карточкалары (орман орналастыру жүргізілгеннен кейін 5 жыл сақталады).
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 26-қосымша
Орман орналастырудың орналастыру жобасына берілген
ұсыныстарын қарастыру бойынша екінші орман орналастыру
кеңесінің хаттамасы
облыс __________________________________________ бойынша
орман иесінің толық атауы
__________________қаласы "_____"______________жыл
Қатысқандар:
Т.А.Ә.
Қызметі
_______________________________________________ дайындаған
орман орналастыру ұйымының атауы
(______ жылғы далалық орман орналастыру жұмыстарының нәтижесі
бойынша), ____________________________ орман мекемесі бойынша орман
орналастыру жобасына белгілеген орман шаруашылық шараларын қарастырып,
Қаулы қабылдады:
жылдарға тексеру кезеңіне мына негізгі орман шаруашылық шаралары бекітілсін:

1. Общая площадь
Таблица 1 к приложению 26
к Инструкции проведения лесоустройства
Площадь, гектар
Общая площадь лесного учреждения
Расхождения, ±
По данным прошлого лесоустройства
По данным настоящего лесоустройства
всего
в том числе в долгосрочном лесопользовании
1
2
3
4
При наличии изменений в общей площади лесного учреждения приводится полный перечень постановлений, решений, приказов (дата, №), на основании которых были изъяты или приняты земли.
Анализ происшедших изменений в общей площади
лесного учреждения за прошедший ревизионный период
Таблица 2 к приложению 26
к Инструкции проведения лесоустройства
Площадь, гектар
Основание для приема или передачи земель (№ и дата постановления Правительства, приказа и ведомства, издавшего его)
Название землепользователя, передавшего или принявшего земли
Изменение площади
принято в состав лесного учреждения
передано из состава лесного учреждения
1
2
3
4
5
2. Распределение площади лесного учреждения
по лесничествам
Таблица 3 к приложению 26
к Инструкции проведения лесоустройства
Наименование лесничеств
Административный район
Площадь, га
Местонахождение контор лесничеств и лесного учреждения
общая
в том числе. в долгосрочном лесопользовании
1
2
3
4
5
6
При наличии расхождений в площадях лесничеств в сравнении с данными прошлого лесоустройства приводится краткое обоснование причин, повлекших эти изменения.
Распределение кварталов лесничеств по доступности
(для горных лесов)

1. Жалпы ауданы
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 26–қосымшаға
1-кесте
Ауданы, гектар
Орман мекемесінің жалпы ауданы
Ауытқуы, ±
өткен орман орналастырудың мәліметтері бойынша
осы орман орналастырудың мәліметтері бойынша
барлығы
соның ішінде ұзақ мерзімді орман пайдалануда
1
2
3
4
Орман мекемесінің жалпы ауданында өзгерістер болған жағдайда, арнайы қабылданған қаулылар, шешімдер мен бұйрықтардың тізімі келтіріледі (күні, №).
Өткен тексеру кезеңінде орман мекемесінің жалпы ауданында
болған өзгерістерді талдау
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 26–қосымшаға
2-кесте
Ауданы, гектар
N
Жерлерді беру және қабылдау үшін негіз (Үкімет қаулысы, бұйрығы және оны шығарған ведомстваның N және датасы)
Жерді берген немесе қабылдаған жер пайдаланушының атауы
Ауданның өзгеруі
орман мекемесінің құрамына қабылданғаны
орман мекемесінің құрамынан берілгені
1
2
3
4
5
2. Орман мекемесінің ауданын орманшылықтар бойынша бөлу
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 26–қосымшаға
3-кесте
Орманшылықтар атауы
Әкімшілік аудан
Аудан, гектар
Орман мекемесі мен орманшылықтар кеңсесі орналасқан жер
жалпы
соның ішінде ұзақ мерзімді орман пайдалануда
1
2
3
4
5
6
Орманшылықтардың ауданын өткен орман орналастырудың мәліметтерімен салыстырғанда айырмашылық болса, онда осы өзгерістердің болу себептері жайлы қысқаша түсініктеме беріледі.
Орманшылық орамдарын қол жетімділігі бойынша бөлу
Орман орналастыруды жүргізу

1. Сведения о лесных питомниках заносятся только в итоги - всего по категориям ГЛФ и всего по лесному учреждению.
2. В данную таблицу вписываются все древесные и кустарниковые породы в последовательности, согласно форме № 2 учета лесного фонда. Прочие древесные породы и кустарники также показываются каждая отдельно.
3. В данной таблице приводится полное название категорий ГЛФ, а в скобках их сокращенное название для дальнейшего применения в тексте и таблицах.

1. Мемлекеттік орман қоры санаттары және орман мекемесі бойынша барлығы орман тұқымбақ жөніндегі мәліметтер тек жиынтығына енгізіледі.
2. Орман қорының есебінің № 2-ші пішініне сәйкес бұта мен сүрек тұқымдылары кестеге бірінен соң бірі жазылады. Басқа ағаш тұқымдылары мен бұталар осылай жеке көрсетіледі.
3. Берілген кестеде мемлекеттік орман қоры санаттарының толық атауы, ал жақшада олардың қысқартылған атауы келтіріледі.

В графах 2 - 8 приводятся данные по породам, включенным в расчет.
Данные по кустарниковым породам приводятся "Кроме того".
3) расчет ежегодного размера главного пользования по добровольно-выборочным рубкам
Таблица 8 к приложению 26
к Инструкции проведения лесоустройства
Преобладающая порода
Расчетные показатели
Распределение площадей и запасов эксплуатационного фонда по полнотам
всего
в том числе по полнотам
га
тыс. м3

2-8 бағандарында есепке қосылған тұқымдылар туралы мәліметтері келтіріледі.
Бұта тұқымдылар бойынша мәліметтер "Бұдан басқа" деп келтіріледі.
3) басты мақсатқа пайдаланудың іріктеп ерікті кесу бойынша
жыл сайынғы мөлшері есебі
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 26–қосымшаға 8-кесте
Басым тұқымдылар
Есеп көрсеткіштері
Пайдалану қорының аудандары мен қорларын толымдылықтары бойынша бөлу
барлығы
сонымен қатар толымдылығы бойынша
гектар
мың текше метр

0,9-1,0
Всего
6
2
3
4
5
6
7
Подбивка итогов по лесному учреждению производится в разрезе видов рубок ухода. Приводится анализ причин неполного охвата насаждений рубками ухода.
Ежегодный размер рубок ухода за лесом
(с учетом древесины, получаемой при разрубке волоков)
Таблица 12 к приложению 26
к Инструкции проведения лесоустройства
Площадь, гектар; запас, тысяч кубометров
реобладающая порода
Вид рубок ухода
Размер рубок ухода
(числитель – назначено лесоустройством; знаменатель – принято 2 лесоустроительным совещанием)
% выхода
Вырубаемый запас с 1 га
общий объем
срок повторяемости, лет
ежегодный объем
ликвидной древесины
деловой древесины от ликвида
м3
% выборки
площадь
запас
площадь
запас
общий
вырубаемый
ликвидный
деловой
вырубаемый
ликвидный
деловой
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Подбивка итогов по лесному учреждению производится в разрезе видов рубок ухода.
Сравнительная характеристика размеров рубок ухода
Таблица 13 к приложению 26
к Инструкции проведения лесоустройства
Площадь, гектар; запас, тысяч кубометров
№ п/п
Показатели
Виды рубок ухода
Итого
осветления
прочистки
прореживания
проходные
1
2
3
4
5
6
7
1
Ежегодный размер, запроектированныйнастоящим лесоустройством:
площадь
запас:вырубаемый
ликвидный
деловой
2
Ежегодный размер, запроектированный прошлым лесоустройством
площадь
запас:вырубаемый
ликвидный
деловой
3
Фактически выполнено в среднем за последние 2 года: площадь запас: вырубаемый ликвидный деловой
Составляется в целом по лесному учреждению суммарно по всем породам.
2) ежегодный размер выборочных санитарных рубок
Таблица 14 к приложению 26
к Инструкции проведения лесоустройства
Площадь, гектар; запас, тысяч кубометров
Преобладающая порода
Площадь
Показатели
Запас
отмирающих деревьев
сухостоя
итого
1
2
3
4
5
6
7
1
Выявленный объем по породам:
Сосна
выбираемый общий запас
и так далее по всем породам
Всего
выбираемый общий запас
2
Ежегодный размер рубок по породам: (числитель – намечено лесоустройством, знаменатель – принято 2-м лесоустроительным совещанием
Сосна
запас: выбираемый
ликвидный
деловой
срок вырубки, лет
% выхода древесины:
ликвидной
деловой от ликвида
и так далее по всем породам
Всего
запас: выбираемый
ликвидный
деловой
Приводится в целом по лесному учреждению и дается обоснование рекомендуемых объемов.
3) ежегодный размер реконструкции насаждений и рубки единичных деревьев в молодняках
Таблица 15 к приложению 26
к Инструкции проведения лесоустройства
Площадь, гектар; запас, тысяч кубометров
Преобладающая порода
Показатели
Способы реконструкции
Рубка единичных деревьев в молодняках
Всего
сплошная вырубка
вырубка коридорами
и так далее
итого
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Выявленный объем по породам:
Сосна
площадь
выбираемый общий запас
и так далее по всем породам
Всего
площадь
выбираемый общий запас
2
Ежегодный размер по породам: (числитель – запроектировано лесоустройством, знаменатель – принято 2 лесоустроительным совещанием)
Сосна
площадь
запас:выбираемыйобщий
ликвидный
деловой
срок вырубки, лет
% выхода древесины:
ликвидной
деловой от ликвида
и так далее по всем породам
Всего
площадь
запас: выбираемый общий
ликвидный
деловой
Приводится в целом по лесному учреждению и дается обоснование рекомендуемых объемов.

0,9-1,0
Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
Кесте мәліметтерінің толық талдауы және қабылданған немесе қабылданбаған көлемдердің негізделуі келтіріледі.
Орман мекемесі бойынша жиынтығын қосу күтіп-баптау мақсатындағы кесу түрлері бойынша жүргізіледі.
Күтіп-баптау кесулерінің жыл сайынғы мөлшері
(сүйреп кесу кезіндегі сүрекдіңдерді есепке алғанда)
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 26–қосымшаға 12-кесте
Ауданы, гектар; қоры, мың текше метр
Басым тұқымдылар
Күту үшін кесу түрлері
Күту үшін кесудің мөлшері
алымы - орман орналастырумен белгіленген;
бөлімі – 2 орман орналастыру кеңесінде қабылданған
Шығу %%
1 гектардан кесілетін қор
жалпы көлем
қайталану мерзімі, жыл
жылдық өлшем
өтімді сүрек
кәделік сүрек
текше метр
іріктеп алу %
ауданы
қ о р
ауданы
қ о р
жалпы
өтімді
кәделік сүрек
кесілетін
өтімді
кәделік сүрек
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Орман мекемесі бойынша жиынтықтарын қосу күтіп-баптау кесу түрлері шегінде жүргізіледі.
Күтіп-баптау үшін кесу мөлшерінің салыстырмалы сипаттамасы
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 26–қосымшаға
13-кесте
Ауданы, гектар; қор, мың текше метр
Көрсеткіштер
Күту үшін кесу түрлері
Жиынтығы
жарықтандыру
тазарту
сирету
өтпелі
1
2
3
4
5
6
7
1.
Осы орман орналастырумен жобаланған жыл сайынғы мөлшері:
ауданы
қор: кесілетін
өтімді
кәделік сүрек
2.
Өткен орман орналастырумен жобаланған жыл сайынғы мөлшері ауданы
қор: кесілетін
өтімді
кәделік сүрек
3.
Нақты орындалғандар (соңғы 2 жыл бойынша орташа):
ауданы
қор: кесілетін
өтімді
кәделік сүрек
Жалпы орман мекемесі бойынша бүкіл тұқымдылар бойынша жиынтығы құрастырылады.
2) таңдамалы санитарлық кесулердің жылдық көлемі
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 26–қосымшаға
14-кесте
Ауданы, гектар; қор, мың текше метр
Басым тұқымдылар
Ауданы
Көрсеткіштер
Қоры
қурай бастаған ағаштар
қураған
ағаштар
жиыны
1
2
3
4
5
6
7
1
Тұқым бойынша анықталған көлем:
Қарағай
таңдалған жалпы қор
тағы сол сияқты барлық тұқымдар бойынша
Барлығы:
таңдалған жалпы қор
2
Тұқым бойынша кесудің жылдық мөлшері: (алымы-орман орналастыру белгілеген, бөлімі - 2-ші орман орналастыру кеңесімен қабылданған)
Қарағай
қоры: таңдалған
өтімді
кәделік
кесу мерзімі, жыл
сүректің шығу %:
өтімді
өтімдіден кәделік
тағы басқа тұқымдар бойынша
Барлығы
қоры: таңдалған
өтімді
кәделік
Жалпы орман мекемесі бойынша келтіріледі және ұсынылатын көлемдердің негізделуі беріледі.
3) алқаағашты қайта құрудың және балауса ағаш ішіндегі жеке өсіп тұрған ағашты кесудің жыл сайынғы мөлшері
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 26–қосымшаға
15-кесте
Ауданы, гектар; қор, мың текше метр
Басым тұқымдылар
Көрсеткіштер
Жаңарту әдісі
Балауса ағаш ішіндегі жеке өсіп тұрған ағашты кесу
Барлығы
жаппай кесу
жолақтап кесу
және тағы басқа
жиыны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1.
Тұқымдылар бойынша анықталған көлем:
Қарағай
ауданы
таңдамалы түбірлік қор
және тағы басқа тұқымдылар бойынша
Барлығы:
ауданы
таңдамалы түбірлік қор
2.
Тұқымдылар бойынша жыл сайынғы мөлшері (алымы – орман орналастырумен жобаланған; бөлімі – 2 орман орналастыру кеңесінде қабылданған)
Қарағай
ауданы
қор: түбірлік таңдамалы
өтімді
кәделік
кесу мерзімі, жыл
сүректің шығу %:
өтімді
өтімдіден кәделік
және тағы басқа тұқымдылар бойынша
барлығы: ауданы
қор: түбірлік таңдамалы
өтімді
кәделік сүрек
Жалпы орман мекемесі бойынша келтіріледі және ұсынылатын көлемдердің негізделуі беріледі.

6. Проектируемый ежегодный размер прочих рубок
по лесному учреждению
Таблица 16 к приложению 26
к Инструкции проведения лесоустройства
Площадь, гектар; запас, тысяч кубометров
Преобладающая порода
Показатели
Виды прочих рубок
Всего
сплошные санитарные рубки
разрубкаквартальных просек
разрубка противопожарных разрывов
разрубка хвойных молодняков на блоки
разрубка трасс под строительство
и так далее
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Выявленный объем по породам:
Сосна
площадь общий запас
и так далее по всем породам
Всего:
площадь общий запас
2
Ежегодный размер (числитель – назначено лесоустройством, знаменатель – принято 2-м лесоустроительным совещанием)
Сосна
площадь
запас: общий корневой
ликвидный
деловой
срок вырубки, лет
% выхода древесины:
ликвидной
деловой от ликвида
и так далее по всем породам
Всего:
площадь
запас: общий
ликвидный
деловой
Приводится полный анализ табличных данных и обоснования принятых или не принятых объемов.
7. Сравнительная характеристика запроектированных ежегодных
размеровлесопользования по всем видам рубок
Таблица 17 к приложению 26
к Инструкции проведения лесоустройства
Площадь, гектар; запас, тысяч кубометров
Показатели
Преобладающая порода
Виды лесопользования числитель – площадь; знаменатель – запас
Всего
рубки главного пользования
рубки промежуточного пользования
прочие рубки
всего
в том числе:
в том числе:
рубки ухода
выборочные санитарные рубки
реконструктивные рубки
рубка единичных деревьев в молодняках
всего
сплошные санитарные
уборка ликвидной захламленности
и так далее
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1
Запроектировано настоящим лесоустройством
Сосна Береза
и так далее
2
Принято 2 лесоустроительным совещанием
Сосна
Береза
и так далее
3
Установлено предыдущим лесоустройством
Сосна
Береза
и так далее
Анализ показателей, приведенных в таблице, производится по всем пунктам.

6. Орман мекемесі бойынша жобаланатын жылдық кесу мөлшері
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 26–қосымшаға
16-кесте
Ауданы, гектар; қор, мың текше метр
Басым тұқымдылар
Көрсеткіштер
Басқа кесу түрлері
Барлығы
жаппай санитарлық кесулер
орам соқпақтарын шабу
өртке қарсы үзілімдерді кесу
қылқан жапырақты балаусаларды блоктар бойынша шабу
құрылыс жолдарын шабу
тағы басқа
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Тұқым бойынша анықталған көлем:
Қарағай
ауданы
жалпы қор
тағы сол сияқты
барлық тұқым бойынша
Барлығы: ауданы
жалпы қор
2
Тұқымдылар бойынша жыл сайынғы мөлшері (алымы - орман орналастырумен жобаланған; бөлімі - 2 орман орналастыру кеңесінде қабылданған)
Қарағай
ауданы
қоры:
жалпы
өтімді
кәделік
кесу мерзімі, жыл
сүректің шығу %:
өтімді
өтімдіден кәделік
және тағы басқа тұқымдар бойынша
Жиынтығы:
ауданы
қоры: жалпы
өтімді
кәделік
Жалпы орман мекемесі бойынша келтіріледі және ұсынылатын көлемдердің негізделуі беріледі.
7. Барлық кесу түрлері бойынша орман пайдаланудың жобаланған
жыл сайынғы мөлшерінің салыстырмалы сипаттамасы
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 26–қосымшаға
17-кесте
Ауданы, гектар; жалпы қор, мың текше метр
Көрсеткіштер
Басым тұқымдылар
Орман пайдалану түрлері
алымы - аудан; бөлімі - қор
Барлығы
басты мақсатта пайдалану кесуі
аралық пайдалану кесуі
басқа кесулер
барлығы
соның ішінде
соның ішінде
күтіп-баптау кесуі
іріктеп санитарлық кесулер
қайта жаңарту үшін кесу
балаусалардағы жеке ағаштарды кесу
барлығы
жаппай санитарлық кесулер
өтімді қоқыстан тазарту
және тағы басқалары
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1.
Осы орман орналастырумен жобаланған
Қарағай
және тағы басқа
2.
2 орман орналастыру кеңесінде қабылданған
Қарағай
және тағы басқа
3.
Өткен орман орналастырумен анықталған
Қарағай
және тағы басқа
Кестеде көрсетілген көрсеткіштерді талдау барлық пункттер бойынша жасалады.

8. Мероприятия по воспроизводству лесов
1) сведения о лесных культурах, созданных лесным учреждением и учтенных лесоустройством
Таблица 18 к приложению 26
к Инструкции проведения лесоустройства
Площадь, гектар
Порода
Сведения о лесных культурах числитель – создано лесным учреждением; знаменатель - учтено лесоустройством
Расхождения
+
-
сохранившиеся лесные культуры
списано лесным учреждением
выявлено лесоустройством погибших (подлежат списанию)
создано за пределами лесного учреждения
всего
сомкнувшиеся
несомкнувшиеся
всего
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Данные приводятся в целом по лесному учреждению
Лесные культуры ревизионного периода
Кроме того, лесные культуры, созданные под пологом леса
Итого лесных культур ревизионного периода
Аналогично по лесным культурам старших возрастов и итого лесных культур по лесному учреждению
В тексте после таблицы дается детальное объяснение имеющихся расхождений.
2) состояние сохранившихся лесных культур по данным лесоустройства
Таблица 19 к приложению 26
к Инструкции проведения лесоустройства
Площадь, гектар
Порода
Состояние сохранившихся лесных культур
Итого
хорошее
удовлетворительное
неудовлетворительное
1
2
3
4
5
Лесные культуры ревизионного периода
Кроме того, лесные культуры, созданные под пологом леса
Итого лесных культур ревизионного периода
Аналогично по лесным культурам старших возрастов и итого лесных культур по лесному учреждению
В тексте после таблицы дается полный анализ (с подкреплением площадями и даже конкретными участками) причин неудовлетворительного состояния и гибели лесных культур.
3) объемы мероприятий по воспроизводству лесов на ревизионный период
Таблица 20 к приложению 26
к Инструкции проведения лесоустройства
Площадь, гектар
Виды угодий
Общая площадь
Виды и объемы мероприятий числитель – рекомендовано лесоустройством; знаменатель – принято совещанием
мероприятия по воспроизводству леса
оставлено без хозяйственного воздействия
лесные культуры
содействие естественному возобновлению
естественное заращивание
Итого
под почвенное обследование
участки малой площади и сложной конфигурации
недоступные для хозяйственного воздействия
Итого
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Не покрытые лесом, всего
в том числе:
1)
гари, погибшие насаждения
2)
вырубки
3)
прогалины
4)
редины
2
Лесосеки предстоящего ревизионного периода, всего
в том числе:
1)
после сплошнолесосечных рубок
2)
после сплошных санитарных рубок в насаждениях
3
Низкополнотные насаждения
4
Реконструируемые участки
Всего по лесному учреждению:
Составляется в целом по лесному учреждению.
Редины в настоящую ведомость не включаются.
4) ежегодный размер производства лесных культур
Таблица 21 к приложению 26
к Инструкции проведения лесоустройства
Ежегодный размер производства лесных культур,
реконструкции и содействия естественному возобновлению
Площадь, гектар
Виды угодий
Порода
Общий объем на ревизионный период
Способ создания лесных культур, Тип
Ежегодный размер
Ежегодный размер создания лесных культурв среднем за последние5 лет
рекомендовано лесоустройством
принято 2 лесоустроительным совещанием
ежегодный объем
сроки освоения, лет
ежегодный объем
сроки освоения, лет
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Не покрытые лесом угодья:
1) гари и погибшие насаждения
С
Тип-1
Тип -2
и так далее
Итого
Б
Тип -4
Тип -6
и так далее
Итого
2) вырубки
3) прогалины
4) редины
2
Лесосекипредстоящего ревизионного периода, всего
в том числе:
после сплошнолесосечных рубок
после сплошных санитарных рубок в насаждениях
3
Низкополнотные насаждения
4
реконстрируемые участки
Всего по лесному учреждению в пределах типов лесных культур
Кроме того: содействие естественному возобновлению
В конце таблицы дается анализ освоения не покрытых лесом угодий в предстоящем ревизионном периоде. Приводится краткое описание типов (схем) проектируемых лесных культур, методов содействия естественному возобновлению и реконструкции или делается ссылка на Основные положения, если они были разработаны для данной области.

8. Орманды ұдайы өндіру шаралары
1) орман мекемесімен құрылған және орман орналастырумен есептелген орман екпелері туралы мәліметтер
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 26–қосымшаға
18-кесте
Ауданы, гектар
Тұқымдылар
Орман екпелері жөнінде мәліметтер
(алымы - орман мекемесімен құрылған;
бөлімі – орман орналастырумен есепке алынған)
Ауытқуы
сақталған орман екпелері
орман мекемесі есептен шығарған
орман орналастырумен анықталған өлген орман екпелері (есептеп шығаруға жататын)
мекеме аумағынан тыс жерде егілген
барлығы
+
-
орман мен қамтылған жерлерге ауыстырылған
жинақталмаған
жиыны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Мәліметтер орман мекемесі бойынша беріледі
Тексеру кезеңіндегі орман екпелері
Сонымен қатар, орман астарында егілген орман екпелері
Тексеру кезеңіндегі орман екпелерінің жиынтығы
Үлкен жастағы орман екпелері және орман мекемесі бойынша орман екпелерінің жиынтығындай
Мәтінде кестеден кейін орын алған ауытқуларға түсініктеме беріледі.
2) орман орналастыру мәліметтері бойынша сақталған орман екпелерінің жағдайы
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 26–қосымшаға
19-кесте
Ауданы, гектар
Тұқымдылар
Сақталған орман екпелерінің жағдайы
Жиынтығы
жақсы
қанағаттанарлық
қанағаттанарлықсыз
1
2
3
4
5
Тексеру кезеңіндегі орман екпелері
Сонымен қатар, орман астарында егілген орман екпелері
Тексеру кезеңіндегі орман екпелерінің жиынтығы
Үлкен жастағы орман екпелері және орман мекемесі бойынша орман екпелерінің жиынтығындай
Кестеден соң мәтінде орман екпелерінің қанағаттанарлық болу және өлу себептерінің талдауы беріледі (нақты учаскелер мен аудандары келтіріледі).
3) тексеру кезеңіне берілген орманды ұдайы ұлғайту іс-шараларының көлемі
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 26–қосымшаға
20-кесте
Ауданы, гектар
Жер түрлері
Жалпы ауданы
Іс–шаралардың түрлері мен көлемі
алымы – орман орналастырумен ұсынылған; бөлімі – орман
орналастыру кеңесінде қабылданған
орманды ұдайы ұлғайту
іс-шаралары
іс-шарасыз қалдырылған
орман екпелер і
орманның табиғи түлеуіне жәрдемде су
табиғи өсіпөнуі
жиыны
топырағын зерттеу ге қалдыру
аумағы кіші және конфигурац иясы күрделі учаскелер
шараларды жүргізу үшін қиын жерлер
жиыны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Орманмен қамтылмаған, барлығы (сирек орманнан) басқа) соның ішінде өртеңдер, өлген алқаағаштар ағашы кесілген жерлер алаңқай жерлер
2
Алдағы тексеру кезеңіндегі кеспеағаштар, барлығы соның ішінде: санитарлық түгелдей кесуден кейін
алқаағаштардағы санитарлық түгелдей кесуден кейін
3
Толымдылығы төмен алқаағаштар
4
Қайта құрылатын учаскелер
Орман мекемесі бойынша барлығы:
Жалпы орман мекемесі бойынша құрастырылады.
Сирек ормандар осы ведомосқа кірмейді.
4) орман екпелерін өсірудің жыл сайынғы мөлшері
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 26–қосымшаға
21-кесте
Орман екпелерін егудің, табиғи түлеудің және қайта құрудың жыл сайынғы мөлшері
Ауданы, гектар
Жер түрлері
Тұқымдар
Орман екпелерін өсірудің әдісі, ЕТК
Жыл сайынғы мөлшер
Орман екпелерін өсірудің жылдық өлшемі орташа соңғы 5 жыл ішінде
алымы-орман орналастыру ұсынған;
бөлімі - 2-ші орман орналастыру кеңесімен қабылданған
жылдық көлем
игеру мерзімі, жыл
1
2
3
4
5
6
7
1.
Орманмен қамтылмаған жерлер
1)
өртеңдер және өлген алқаағаштар
Қ
Тип-1
Тип-2
және тағы басқалары
Жиыны
Тип-4
Қң
Тип-6
және тағы басқалары
2)
ағашы кесілген жерлер
Жиыны
3)
алаңқай жерлер
2.
Алдағы тексеру кезеңіндегі кеспеағаштар, барлығы
соның ішінде:
кеспеағашты жаппай кесуден кейін
алқағаштарды санитарлық мақсатта түгелдей кесуден кейін
3.
Толымдылығы төмен алқаағаштар
4.
Қайта құрылатын учаскелер
Орман екпелерінің типтері шегінде орман мекемесі бойынша барлығы
Одан басқа:
табиғи түлеуіне жәрдемдесу
Кестенің соңында алдағы тексеру кезеңінде орманмен қамтылған жерлерді игерудің талдануы беріледі. Орман екпелерінің типтарының қысқаша сипаттамасы, жағдай жасаудың, жаңартудың әдістері келтіріледі, немесе Негізгі қағидаларға сілтемелер жасалады, егер ол осы облысқа арнайы жазылған болса.

13. Характеристика сенокосных угодий
и мероприятия по их улучшению
Таблица 29 к приложению 26
к Инструкции проведения лесоустройства
Показатели
Единица измерения
Сенокосные угодья
всего
заливные
суходольные
заболоченные
итого
в том числе
итого
в том числе
итого
в том числе
улучшенные
чистые
заросшие кустарником
кочковатые
улучшенные
чистые
заросшие кустарником
кочковатые
улучшенные
чистые
заросшие кустарником
кочковатые
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
1
Наличие сенокосных угодий, всего
га
2
Подлежит улучшению, всего
га
в том числе коренное
га
поверхностное
га
осушение
га
3
Ежегодный объем улучшения, всего
га
в том числе коренное
га
поверхностное
га
осушение
га
4
Урожайность с 1 га после:
коренного улучшения
ц
поверхностного улучшения
ц
осушения
ц
В графах 4-19 по пунктам 2-4: числитель – рекомендовано лесоустройством; знаменатель – принято 2-м лесоустроительным совещанием.
14. Возможные ежегодные объемы производства
продукции подсобного сельского
хозяйства и побочного пользования лесом
Таблица 30 к приложению 26
к Инструкции проведения лесоустройства
Виды продукции
Единица измерения
Объем
рекомендованные лесоустройством
принятые 2 л/у совещанием
1
2
3
4
1
Садоводство:
1)
плоды культурных сортов
2)
орехи культурных сортов
3)
ягоды кустарниковых пород
2
Растениеводство:
1)
овощи
2)
картофель
3)
зерновые и бобовые
3
Сено с естественных сенокосов
4
Бахчевые
5
Заготовка дикорастущей продукции:
1)
плоды
2)
ягоды
3)
орехи всех видов
4)
лекарственное сырье
5)
техническое сырье
6)
березовый сок
7)
грибы
6
Переработка плодов и ягод
7
Животноводство:
1)
молоко
2)
кумыс
3)
мясо
4)
шерсть
8
Пчеловодство:

13. Шабындық жерлердің сипаттамасы және оларды жақсарту іс-шаралары
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 26–қосымшаға
29-кесте
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Шабындық жерлер
барлығы
су басқан
құрғақ
батпақтанған
жиынтығы
соның ішінде
жиынтығы
соның ішінде
жиынтығы
соның ішінде
жақсартылған
таза
бұталар өскен кеткен
төмпешікті
жақсартылған
таза
бұталар өскен кеткен
төмпешікті
жақсартылған
таза
бұталар өскен
төмпешікті
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
1.
Осы кезде бар шабындық жерлер, барлығы
гектар
2.
Жақсартуға жататын, барлығы
соның ішінде тамырынан үстіртін құрғату
гектар
гектар
гектар
гектар
3.
Жақсартудың жыл сайынғы көлемі, барлығы
соның ішінде тамырынан үстіртін құрғату
гектар
гектар
гектар
гектар
4.
1 гектар өнімділігі содан:
түбірінен жақсарту үстіртін жақсарту құрғату
ц
ц
ц
4-19 бағанда 2-4 пункттер бойынша: алымы-орман орналастырумен ұсынылған; бөлімі-2-ші орман орналастыру кеңесінде қабылданған.
14. Орманды жанама пайдаланудың және қосалқы ауыл шаруашылық
өнімдерін өндірудің мүмкін болатын көлемінің жыл сайынғы көлемі
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 26–қосымшаға
30–кесте
Өнім түрі
Өлшем бірлігі
Көлем
орман орналастырумен ұсынылған
2-ші орман орналастыру кеңесінде қабылданған
1.
2
3
4
5
1.
Бақшашылық:
1)
мәдени сортты жемістер
2)
мәдени сортты жаңғақтар
3)
бұталы тұқымдылардың жемістері
2.
Өсімдік шаруашылығы:
1)
көкөніс
2)
картоп
3)
бұршақ және дәнді дақылдар
3.
Табиғи шабындықтардың шөбі
4.
Бақша өсімдіктері
5.
Жабайы өсетін өсімдіктер өнімін дайындау:
1)
жемістер
2)
жидектер
3)
жаңғақтың барлық түрлері
4)
дәрі өсімдіктерінің шикізаты
5)
техникалық шикізат
6)
қайың шырыны
7)
саңырауқұлақтар
6.
Жеміс-жидекті өңдеу
7.
Мал шаруашылығы:
1)
сүт
2)
қымыз
3)
ет
4)
жүн
8.
Ара шаруашылығы:

Таблица 33 к приложению 26
к Инструкции проведения лесоустройства
Виды строительства и приобретений
Единица измерения
Количество
Местонахождение
центральная усадьба
лесничества
1
2
3
4
5
6
7
8
9
По графам 4-10 приводится: числитель – рекомендовано лесоустройством; знаменатель – принято 2-м лесоустроительным совещанием.
18. Общее заключение лесоустройства о хозяйственной
деятельности лесного учреждения за прошедший
ревизионный период
Объемы лесохозяйственных мероприятий, выполненных
лесным учреждением за прошедший ревизионный период
Таблица 34 к приложению 26
к Инструкции проведения лесоустройства
Виды мероприятий
Единица измерения
Запроектировано предыдущим лесоустройством
Выполнено леснымучреждением
% выполнения
1
2
3
4
5
6
1
Рубки главного пользования, всего
тыс. м3 ликвида
из них:
сплошнолесосечные
тыс. м3 ликвида
постепенные
тыс. м3 ликвида
добровольно-выборочные
тыс. м3 ликвида
2
Рубки промежуточного пользования
га
3
Прочие рубки
га
4
Создание лесных культур
га
Из них сохранилось
га
Х
Х
Приводится общее заключение о хозяйственной деятельности лесного учреждения за ревизионный период с оценкой (обобщаются положительные и отрицательные стороны ведения лесного хозяйства по всех мероприятиях, выполненных лесным учреждением с указанием их в % и в конце дается общая оценка лесохозяйственной деятельности по двухбальной системе – удовлетворительно, неудовлетворительно).
Приложение 27
к Инструкции проведения лесоустройства
Введен в действие приказом
______________________________________
наименование уполномоченного органа
______________________________________
от "___"_______20___ год №_____
СПРАВКА
о введении в действие лесоустроительного проекта по
________________________________________________________,
полное наименование лесовладельца, области
разработанного ________________________________________________
наименование лесоустроительной организации по результатам полевых лесоустроительных работ, выполненных в 20 ____ году
Лесоустроительный проект по__________________ лесному учреждению __________________ области,разработанный _____________________________________________________________________
наименование лесоустроительной организации
по результатам полевых лесоустроительных работ, выполненных в 20___ году, ввести в действие на период с 1 января 20___ года по 31 декабря 20___ года, по следующим показателям.
1. Хозяйственную деятельность, выполненную лесовладельцем в прошедшем ревизионном периодепризнать ______________________________
оценка - удовлетворительно, неудовлетворительно
Отметить следующие значимые положительные и отрицательные стороны ведения лесного хозяйства:

нұсқаулығына 26–қосымшаға 33-кесте
Құрылыстар мен алатын заттардың түрлері
Өлшем
бірлігі
Саны
Орналасқан жері
орталық кеңсе
орманшылықтар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
4-10 баған бойынша келтіріледі: алымы – орман орналастырумен ұсынылған; бөлімі – 2-ші орман орналастыру кеңесімен қабылданған.
18. Орман мекемесінің өткен тексеру кезеңіндегі
шаруашылық іс-әрекеттерінің жалпы қорытындысы
Өткен тексеру кезеңінде орман мекемесінің
орындаған орман шаруашылық іс-шараларының көлемі
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 26-қосымшаға
34-кесте
Іс-шаралар көлемі
Өлшем
бірлігі
Өткен орман орналастырумен жобаланған
Орман мекемесімен орындалған
Орындалу
%%
1
2
3
4
5
6
1.
Басты мақсатта пайдалану үшін кесу,
барлығы
олардың: жаппай кеспеағашты кесу
біртіндеп
ерікті-іріктеп
өтімді
мың текше метр
-"-
-"-
-"-
2.
Аралық пайдалану кесулері
гектар
3.
Басқа кесулер
гектар
4.
Орман екпелерін өсіру
гектар
Соның ішінде сақталып қалғаны
гектар
X
X
Тексеру кезеңіндегі орман мекемесінің шаруашылық қызметі туралы бағаланып жалпы қорытынды келтіріледі (орман мекемесінің орман шаруашылығын жүргізудегі барлық орындалған іс-шаралардың жағымды және жағымсыз жақтарын қорытындылап % есептейді және соңында – қанағаттанарлық және қанағаттанарлықсыз деген баға қойылады).
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 27-қосымша
________________________
өкілетті органның атауы
_________________________ 20 _____жылғы
№ ____ бұйрығымен қолданысқа енгізілген
______________________________ 20 _____ жылғы
орман орналастыру ұйымының атауы
далалық орман орналастыру жұмыстарының
нәтижелері бойынша ___________________
орман иеленушісінің,
__________________________________________
облыстың, толық атауы
жасалған орман орналастыру жобасын
қолданысқа енгізу туралы
А Н Ы Қ Т А М А
Орман орналастыру жобасы бойынша __________________ облысы, _______________ орман мекемесі бойынша, РМҚК "Қазақ орман орналастыру кәсіпорны" 20___ жылы орындаған далалық орман орналастыру жұмыстарының қорытындысы бойынша 20 ____ жылдың 01 қаңтарынан 20 __ жылдың 31 желтоқсанға дейін мына көрсеткіштер бойынша іске енгізілсін:
1. Өткен тексеру кезеңінде орман иеленушісі орындаған
шаруашылық қызметін, ______________________________________________
баға-қанағаттанарлықсыз, қанағаттанарлық
_____________________________________________ деп қабылдансын.
Орман шаруашылығын жүргізудің келесі жағымды және жағымсыз жақтары ескерілсін:

1. Непрерывное лесоустройство представляет собой сочетание обычного (базового) лесоустройства с последующими ежегодными инвентаризациями части выделов лесного фонда лесного учреждения, вовлекаемых в хозяйственную деятельность, подвергшихся стихийным или иным неблагоприятным воздействиям в течение ревизионного периода.
2. Информация, получаемая в процессе непрерывного лесоустройства, обеспечивает поддержку информационных баз и функционирование банка данных по лесному фонду, лесопользованию и лесохозяйственной деятельности лесных учреждений, а также решение комплекса задач по перспективному и текущему планированию лесного хозяйства и лесопользования, учету лесного фонда, анализу и оценке его состояния, контролю за эффективностью хозяйственной деятельности, предупреждению нежелательных тенденций в динамике лесного фонда в ближайшей и отдаленной перспективе.
3. Ежегодное обновление информации в базах данных в течение ревизионного периода, а также периодическая актуализация лесотаксационных показателей насаждений на естественный рост создает информационную основу для проведения очередного базового лесоустройства в сокращенном объеме натурных лесоинвентаризационных, съемочно-геодезических и картосоставительских работ с полным обновлением всего банка данных по лесному фонду и лесному хозяйству и составлением нового лесоустроительного проекта, после чего начинается очередной цикл непрерывного лесоустройства. При этом, в зависимости от интенсивности ведения лесного хозяйства и лесопользования, длительность ревизионного периода увеличивается до 20-25 лет, что определяет заказчик.
4. Непрерывное лесоустройство проводится по специальной программе "Методическим указаниям по проведению непрерывного лесоустройства", утверждаемой Уполномоченным органом в области лесного хозяйства.
Приложение 30
к Инструкции проведения лесоустройства
Методические указания по
определению размеров расчетных лесосек на участках
государственного лесного фонда Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Расчетная лесосека на участках государственного лесного фонда – норма ежегодной заготовки древесины в порядке рубок главного пользования, устанавливаемая на ревизионный период по каждому государственному лесовладению при лесоустройстве, исходя из принципов непрерывности и неистощительности лесопользования.
2. Расчетная лесосека, по возможности, должна обеспечивать непрерывность и неистощительность лесопользования при относительной стабильности размера рубок главного пользования в течение 30 – 40 (тридцать сорок) лет, своевременное и рациональное использование запасов спелой древесины для обеспечения потребностей республики в лесоматериалах, улучшение возрастной структуры лесов, сохранение и усиление водоохранных, защитных и иных полезных природных свойств.

1. Үздіксіз орман орналастырудың өзі – тексеру кезеңі бойы апатқа және тағы басқа қолайсыз әсерлерге ұшыраған, шаруашылық шараларын жүргізуге тағайындалған орман қорындағы телімдердің бөліктеріне жыл сайынғы тексеру жүргізу жұмыстары мен қарапайым орман орналастырудың тұтасуынан тұрады. Жыл сайынғы (ағымдағы) түгендеу жұмыстары жаңа базалық орман орналастыруға дейін жүргізіледі.
2. Осы әдістеме орман қорын есепке алу және үздіксіз орман орналастыру жұмыстарын жүргізу технологиясы мен ұйымдастырудың мақсатын, жүргізу барысындағы кіріс - шығыс құжаттарының жүйесін айқындайды, өңдеу мен керекті мәліметтерді алу процесін сипаттайды.
Үздіксіз орман орналастыру барысында алынған мәліметтер орман мекемесіндегі орман пайдалануды, орман қоры мен орман шаруашылық бағыты бойынша ақпараттық базасын құруды, мәліметтер банкін жіктеуді қамтамасыз етеді.
3. Тексеру кезеңіндегі жыл сайынғы жаңартылатын мәліметтер базасының ақпараттары, алқаағаштар көрсеткіштерінің актуализациясы, орман түгендеу көрсеткіштері, түсіру – геодезиялық және карта құрастыру жұмыстары кезекті базалық орман орналастырудың ақпараттық негізі болып табылады және орман шаруашылығындағы мәліметтер қорының толық жаңаруын қамтамасыз етеді. Содан кейін кезекті үздіксіз орман орналастыру циклы басталады. Бұл жағдайда орман шаруашылығы мен орманды пайдалану қарқындылығына байланысты тексеру кезеңінің ұзақтығы тапсырыс берушінің анықтауымен 20-25 жылға созылуы мүмкін.
4. Үздіксіз орман орналастыру орман шаруашылығының өкілетті органмен бекітілген арнайы "Үздіксіз орман орналастыруды жүргізу бойынша әдістемелік нұсқаулар" бағдарламасымен жүргізіледі.
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 30-қосымша
Қазақстан Республикасының мемлекеттік орман қоры
учаскесіндегі есепті кеспеағаштың мөлшерін анықтау жөнінде
әдістемелік нұсқаулар
1. Жалпы қағидалар
1. Мемлекеттік орман қоры учаскелеріндегі есептегі кеспеағаш – тексеру кезеңіне орман орналастыру барысында әр мемлекеттік орман мекемесіне, басты мақсатта пайдалану үшін кесу бойынша жыл сайынғы сүрек дайындау нормасы белгіленеді.
2. Есептелінген кеспеағаш орманды 30-40 (отыз - қырық) жыл көлемінде үздіксіз және сарқылмай пайдалануды қамтамасыз етеді. Сондай-ақ су қоймаларын жетілдіру және қорғау, орман құрылымын жақсарту функцияларын атқарады және елімізді орман материалымен және ағаштармен қамтамасыз етеді.

3. Расчетная лесосека по рубкам главного пользования устанавливается в древостоях категорий ГЛФ, в которых в соответствии с Лесным кодексом Республики Казахстан их проведение разрешается.
При определении расчетной лесосеки в древостоях категорий ГЛФ, в которых проведение рубок главного пользования допускается, в расчет не включаются также насаждения и кустарники ценных и редких пород и особо защитные участки леса в соответствии с действующими Правилами рубок леса.
4. В труднодоступных горных и пустынных лесах, не намечаемых к освоению в ближайшие 10 (десять) и более лет вследствие их удаленности от транспортных путей и по другим причинам, расчетная лесосека не устанавливается, а возможный ежегодный размер пользования древесиной определяется расчетным путем на уровне лесосеки равномерного пользования.
5. Расчетная лесосека определяется по преобладающим породам в категориях ГЛФ, в которых разрешено проведение рубок главного пользования.
Общий размер ежегодной расчетной лесосеки определяется в целом по преобладающим породам без учета наличия в составе насаждений составляющих древесных пород.
В случае передачи лесных ресурсов на участках государственного лесного фонда в долгосрочное лесопользование для заготовки древесины расчетная лесосека также устанавливается для этих участков в аналогичном порядке.
6. Исходными данными для определения расчетной лесосеки являются материалы лесоустройства, а при их значительной давности (более 5 (пяти) лет) – материалы государственного учета лесного фонда.
7. Для обоснованного определения оптимального размера пользования древесиной исчисляются лесосеки равномерного пользования, первая и вторая возрастные, интегральная.
При наличии на территории лесовладельцев значительного количества поврежденных (не до степени прекращения роста) насаждений в результате стихийного или иного воздействия ежегодный размер пользования лесом на первые годы ревизионного периода должен устанавливаться с учетом наличия таких насаждений (лесосека по состоянию).
8. Все виды лесосек, за исключением лесосеки равномерного пользования, для древесных пород исчисляются на десятилетний период, а для саксаула – на пятилетний период. Принимается же в качестве оптимальной одна из расчетных лесосек, наиболее полно обеспечивающая изъятие запаса за установленную для лесовладельца продолжительность ревизионного периода.
При пятнадцатилетнем ревизионном периоде в обязательном порядке принятая расчетная лесосека должна быть обеспечена спелыми насаждениями древесных пород на ближайшие 10 (десять) лет ревизионного периода, а по саксаульникам на 5 (пять) лет. При недостатке спелых насаждений на последующие 5 (пять) лет для древесных пород и 10 (десять) лет для саксаульников ее обеспеченность осуществляется за счет приспевающих насаждений древесных пород и приспевающих и средневозрастных саксаульников, которые полностью или частично (хвойные) к тому времени (после 10 лет) перейдут в спелые. Если ни одна из расчетных лесосек не принята в качестве оптимальной из-за недостатка спелых насаждений, принимается лесосека по фактическому набору, при этом на первые 10 (десять) лет для насаждений древесных пород и 5 (пять) лет – для саксаульников ее объем набирается из имеющихся спелых насаждений. На последующие годы, при большом наличии приспевающих насаждений, должна устанавливаться лесосека, рассчитанная на переход части (или полностью) приспевающих насаждений в спелые, при этом на последующие 5 (пять) лет для насаждений древесных пород и на два пятилетия для саксаульников производится дополнительный расчет лесосек с учетом передвижек насаждений из младших классов возраста в смежные с ними старшие классы возраста из расчета 50 (пятьдесят) процентов для насаждений хвойных пород (продолжительность класса возраста – 20 (двадцать) лет), 100 (сто) процентов - для насаждений мягколиственных и твердолиственных пород (продолжительность класса возраста – 10 (десять) лет) и дважды из класса в класс – для саксаульников, для которых продолжительность класса возраста в республике установлена в 5 (пять) лет.
Запас спелых насаждений в данном случае складывается из запасов приспевающих насаждений, перешедших в спелые, с учетом 10-летнего ежегодного текущего прироста по каждой породе (хвойные, мягколиственные и твердолиственные), а по саксаульникам – из запасов приспевающих и последнего класса средневозрастных насаждений с учетом их пятилетнего ежегодного текущего прироста.
9. Утвержденная для лесовладения (после завершения лесоустройства) расчетная лесосека должна сохраняться в течение всего ревизионного периода. Она пересматривается в случаях наличия существенных изменений в лесном фонде (изменение территории лесовладения, категорий ГЛФ, возрастов рубок, повреждения лесов на значительных площадях вредителями, болезнями, пожарами и иными стихийными бедствиями, сокращения лесосырьевых ресурсов вследствие сверхнормативных рубок).
10. Расчетная лесосека по области определяется путем суммирования расчетных лесосек по лесовладениям, а в целом по Республике Казахстан – суммированием расчетных лесосек по областям в разрезе преобладающих пород в пределах категорий ГЛФ.

3. Мемлекеттік орман қоры санатында басты мақсатта пайдалануға кесу бойынша кеспеағашты есептеу Қазақстан Республикасының Орман кодексіне сәйкес жүргізіледі.
Басты мақсатта пайдалану үшін кесуге рұқсат етілген мемлекеттік орман қоры ағаштарында есептегі кеспеағашты анықтау кезінде мемлекеттік орман қоры учаскелеріндегі орманды кесу ережелеріне сәйкес ерекше қорғалатын орман учаскелері мен құнды және сирек тұқымды бұталар мен алқаағаштар есепке алынбайды.
4. Көлік жолдарынан қашықтығына және басқа да себептерге байланысты 10 және оданда көп жыл ішінде игеруге белгіленбеген жету қиын таулы және шөлейт ормандарда кеспеағаштарды есептеу жүргізілмейді, ал жыл сайынғы сүрек пайдаланудың мөлшері кеспеағашты бірқалыпты пайдалану деңгейінде есептеледі.
5. Есептегі кеспеағаш басты пайдалану үшін кесуге рұқсат берілген мемлекеттік орман қоры санатындағы басым тұқымдылар бойынша анықталады.
Есептегі кеспеағаштың жыл сайынғы мөлшері тек басым тұқымдылар бойынша есептеледі (құрамын есепке алмайды).
Мемлекеттік орман қоры учаскелеріндегі орман ресурстарын ұзақ мерзімді пайдалануға берген жағдайда, сүрек дайындау үшін кеспеағашты есептеу осындай (жоғарыдағыдай) жолмен жүргізіледі.
6. Орман орналастыру материалдары есептегі кеспеағаштарды анықтайтын дерек көзі болып табылады. Егер олардың дайындалғанына 5 жылдан көп уақыт өтсе - мемлекеттік орман қоры есепке алу материалдары қолданылады.
7. Сүректерді пайдалану көлемін анықтау негізінде кеспеағаштарды біркелкі қолдану бірінші және екінші өсімтал, интеграл деп бөлінеді.
Түрлі апаттардан кейінгі зақымданған алқаағаш саны көп қамтылған орман мекемелерінде орманды пайдаланудың жыл сайынғы көлемі тексеру кезеңінің алғашқы жылдары алқаағаштардың жағдайына байланысты бекітіледі.
8. Кеспеағаштардың барлық түрі, біркелкі қолданудағы кеспеағаштарды қоспағанда-сүрек тұқымдыларына 10 (он) жылдық мерзім, ал сексеуілге-бес жылдық мерзім белгіленеді. Есептелген кеспеағаштардың бірі белсенділер негізінде қабылданады.
15 жылдық тексеру кезеңінде, қабылданған кеспеағаш алдағы 10 жылдық мерзімге сүрек тұқымдылары толысқан алқаағашымен қамтамасыз етіледі, ал сексеуілдер 5 жылға. Толысқан алқаағаш жетіспеген жағдайда келесі бес жылда сүрек тұқымдылары және 10 (он) жылдықта сексеуіл, толысушы сүрек тұқымдыларымен және орташа жастағы сексеуілмен қамтамасыз етіледі. Он жылдан кейін олар толық пісіп-жетіледі. Егер кеспеағаштар толық дерлік қамтылмаса, піскен алқаағаштардың аздығына байланысты, онда нақты таңдау қолданылады, яғни, қолда бар піскен алқаағаштарына алғашқы 5 (бес) жылға-сексеуіл, ал 10 (он) жылға сүрек тұқымдыларын таңдап алады. Келер жылдары, алқаағаштың жетілмеген түрі көп болса, піскен алқаағаштары кезеңіне өтетін кеспеағаштар бекітіледі.
Келер бес жылдыққа сүрек тұқымдылары және екі бес жылдыққа сексеуіл үшін қосымша кеспеағаш есебін төменгі класс ағаштарын алып қосып, шығарады. Қылқан тұқымдылары үшін 50 (елу) %, жұмсақ және қатты жапырақты тұқымдылар үшін 100 (жүз) %, сексеуілдер үшін екі мәрте кластан класқа қосымша есеп жүргізіледі.
Пісіп жетілген алқаағаштардың артық мөлшері осы пісіп жетілмеген, бірақ 10 жыл көлемінде пісіп жетілгендердің қатарына қосылатын алқа - ағаштардың артық мөлшерінен құралады. Сексеуіл дәл солай.
9. Орманды басқару үшін бекітілген кеспеағаштардың есебі тексеру кезеңі аяқталғанға дейін сақталады. Ол орман қорындағы өзгерістерге байланысты қайта қаралуы мүмкін (аймақтың өзгеруі, мемлекеттік орман қоры категориясы, кесу жасы, түрлі апат жағдайлары мен өрт, ауру немесе зиянкестердің орманға тигізген залалы, орман шикізат ресурстарының қысқаруы).
10. Облыс бойынша есептегі кеспеағаш орман мекемелері бойынша есептегі кеспеағаштарды қосу жолымен анықталады, ал Қазақстан Республикасы бойынша – облыс бойынша мемлекеттік орман қоры категориясындағы тұқымдылар шегінде есептегі кеспеағаштарды қосу жолымен анықталады.

2. Основные понятия, применяемые в настоящих
методических указаниях
11. В настоящих Методических указанияхприменяются следующие основные понятия и определения:
1) возраст рубки – возраст древостоя, начиная с которого он из приспевающего переходит в спелый и назначается в рубку главного пользования;
2) способы рубок:
длительно-постепенная рубка – рубка, проводимая в разновозрастных древостоях в два приема с оставлением на второй прием деревьев, не достигших возраста спелости. Второй прием проводится через 30-40 (тридцать - сорок) лет;
добровольно-выборочная рубка – рубка главного пользования, при которой в первую очередь вырубаются фаутные, перестойные, спелые с замедленным ростом деревья для своевременного использования древесины и сохранения защитных свойств леса;
постепенная рубка – рубка главного пользования, при которой спелый древостой вырубается на лесосеке в несколько приемов в течение одного или двух классов возраста;
сплошнолесосечная рубка – рубка главного пользования, при которой весь древостой на лесосеке вырубается в один прием;
3) древостой – совокупность деревьев, являющихся основным компонентом насаждений;
4) категория государственного лесного фонда - часть государственного лесного фонда с особо защитным, водоохранным, санитарно-гигиеническим, рекреационным, научным или иным специальным назначением, на территории которой устанавливается особый режим ведения лесного хозяйства и лесопользования;
5) класс возраста – число лет, в пределах которого лес хозяйственно однороден, обозначается арабскими цифрами 1, 2, 3, 4 и так далее;
6) группы возраста:
молодняки – насаждения 1 и 2 классов возраста при пятилетнем и выше классах возраста рубки (при возрасте рубки в 4 классе возраста и ниже к молоднякам относятся только насаждения 1 класса);
средневозрастное насаждение - насаждение классов возраста между молодняками и приспевающими;
приспевающее насаждение – насаждение одного класса возраста, предшествующее установленному возрасту рубки;
спелое насаждение (древесина) – насаждение класса возраста, соответствующего установленному возрасту главной рубки и следующего за ним класса;
перестойное насаждение – насаждение более высоких классов возраста, следующих после спелых;
7) расчетная лесосека – возможный ежегодный размер рубок главного пользования;
3. Исчисление расчетных лесосек
12. При сплошнолесосечном способе рубок лесосеки по площади исчисляются по следующим формулам:
1) равномерного пользования (Sравн.)
Sравн. = F: A
2) первая возрастная (S1возр.)
S1возр. = (Fпр. + Fсп. и пер.): 2K

2. Осы әдістемелік нұсқауларда
қолданылатын негізгі ұғымдар
11. Нұсқауда төмендегідей негізгі ұғымдар мен анықтаулар қолданылады:
1) кесу жасы-сүректің жасы, толысушыдан толысқан кезеңге өтеді және басты мақсатта кесуге белгіленуі мүмкін.
2) кесу түрлері:
ұзақ-біртіндеп кесу-сүректің әртүрлі жасына қолданылады, екінші кезең 30-40 жылдан кейін жүргізіледі;
ерікті-іріктеп кесу – басты мақсатта кесу, алдымен кеміс, көнерген, толысқан ағаштардың сүрекдіңдерін уақытында пайдалану үшін және орманның қорғаныштық қасиетін сақтау үшін жүргізіледі;
біртіндеп кесу-басты мақсатта кесу - толысқан сүректерді бірнеше әдіспен бір немесе екі класс жасында кесу;
жаппай кеспеағаш кесу-басты мақсатта кеспеағаштағы барлық ағаш бір әдіспен кесіледі;
3) сүрекдің - алқаағаштардың негізгі құрамы болатын ағаштар жиынтығы;
4) Мемлекеттік орман қоры санаты - орманды ерекше қорғаныштық, су қорғау, санитарлық-гигиеналық, рекреациялық, ғылыми немесе басқа да арнайы бағытта пайдалану және орман шаруашылығын жүргізу үшін ерекше тәртіппен белгіленетін мемлекеттік орман қоры бөлігі.
5) жас класы-жылы араб цифрларымен белгіленеді 1, 2, 3, 4 және тағы да сол сияқты;
6) жас топтары:
балауса ағаштар – кесу жасы 5 және одан жоғары кезде, 1-ші және 2-ші жас класындағы алқаағаштар (кесу жасы 4 және одан төмен болғанда балауса ағаштарға тек 1-ші жас класы жатады);
орта жастағы алқаағаштар – балауса ағаштар мен толысушы жас кластары ортасындағы алқаағаштар;
толысушы алқаағаштар – кесу жасына жетіп қалған, бір жас класындағы алқаағаштар;
толысқан алқаағаштар – жас класы басты кесуге сәйкес келетін алқаағаштар;
көнерген алқаағаштар – толысқан жас класынан кейінгі кластағы алқаағаштар;
7) есептегі кеспеағаш - басты мақсатқа пайдалану үшін жыл сайынғы кесу мөлшері.
3. Есептік кеспеағаштарды есептеу
12. Кеспеағаштарды жаппай кесуде кеспеағаш ауданы төмендегі формуламен анықталады:
1) бірқалыпты қолдану (S бірқ.)
S бірқ. = F: А
2) алғашқы жасы (S 1 жасы)
S 1 жасы =(Fту+F тн және к.):2К

3) вторая возрастная (S2возр.)
S2возр. = (Fср. + Fпр. + Fсп. и пер.): 3K
При исчислении второй возрастной лесосеки в преобладающих породах, имеющих в средневозрастной группе до трех классов возраста, в расчет включается только один старший класс, а при наличии четырех и более классов – два старших класса. При включении в расчет двух старших классов расчетная лесосека определяется как частное от деления площади спелых (включая перестойные), приспевающих и средневозрастных насаждений на продолжительность четырех классов возраста;
4) интегральная (Sинт.):
- при двадцатилетних классах возраста при наличии в группе средневозрастных:
- четырех классов возраста:
Sинт. = [0,2(Fм. + F1ср. + F2ср. ) + 0,6F3ср. + F4ср. + 1,4Fпр. + 1,8Fсп. и пер.)] х 0,01
- трех классов возраста:
Sинт. = [0,2(Fм. + F1ср.) + 0,6F2ср. + F3ср. + 1,4Fпр. + 1,8Fсп. и пер.)] х 0,01
- двух классов возраста:
Sинт. = (0,2Fм. + 0,6F1ср. + F2ср. + 1,4Fпр. + 1,8Fсп. и пер.) х 0,01
- одного класса возраста:
Sинт. = (0,2Fм. + 0,6F1ср. + 1,4Fпр. + 1,8Fсп. и пер.) х 0,01
- при десятилетних классах возраста при наличии в группе средневозрастных:
- четырех классов возраста:
Sинт. = [0,4(F1ср. + F2ср). + 1,2F3ср. + 2,0F4ср. + 2,8Fпр. + 3,6Fсп. и пер.] х 0,01
- трех классов возраста:
Sинт. = (0,4F1ср. + 1,2F2ср. + 2,0F3ср. + 2,8Fпр. + 3,6Fсп. и пер.) х 0,01
- двух классов возраста:
Sинт. = (0,4Fм +1,2F1ср. + 2,0F2ср. + 2,8Fпр. + 3,6Fсп. и пер.) х 0,01
- одного класса возраста:
Sинт. = (0,4Fм +1,2F1ср. + 2,8Fпр. + 3,6Fсп. и пер.) х 0,01
- при пятилетних классах возраста (саксаульники) при наличии в группе средневозрастных:
- двух классов возраста:
Sинт. = (0,8Fм. + 2,4F1ср. + 4,0F2ср. + 5,6Fпр. + 7,2Fсп. и пер.) х 0,01
Обозначения в формулах:
S – площадь лесосеки;
F- площадь покрытых лесом угодий преобладающей породы;
Fсп. и пер. – площадь спелых и перестойных насаждений;
Fпр. – площадь приспевающих насаждений;
Fср. – площадь классов средневозрастных насаждений, включенных в расчет при исчислении второй возрастной лесосеки;
Fм. – площадь молодняков;
F1ср. – площадь первого класса средневозрастных;
F2ср. – площадь второго класса средневозрастных;
F3ср. – площадь третьего класса средневозрастных;
F4ср. – площадь четвертого класса средневозрастных;
А – возраст рубки;
К – продолжительность класса возраста.
5) в кустарниках первая возрастная, интегральная и вторая возрастная лесосеки не исчисляются.
13. При исчислении расчетных лесосек равномерного пользования площадь покрытых лесом угодий делится на конечное значение класса возраста рубки.
14. Расчетная лесосека по запасу при сплошнолесосечном способе рубок определяется умножением расчетной лесосеки по площади на средний запас древесины на одном гектаре спелых и перестойных насаждений, включенных в расчет пользования.

3) екінші жасы (S 2 жасы)
S 2 жасы =(F орт.+F ту +F тн және к.):3К
Басым тұқымдыларда кеспеағаштың екінші жасын анықтау кезінде орта жас топтарында үш жас класына дейін болған жағдайда, есепке тек үлкен бір жас класы, ал төрт және одан көп жас кластары болғанда – екі жоғары класс алынады.
4) интегралды (S 1 инт.):
- орта жастағы топтар, яғни 20 жылдық жас класында:
- төрт жас класы:
S инт.=[0,2(F б.+ F 1 орт.+F 2 орт.)+0,6F 3 орт.+F 4 орт.+1,4F ту. +1,8F тн. және кн. )] х 0,01
- үш жас класы:
S инт.=[0,2(F б.+ F 1 орт.)+0,6F 2 орт.+F 3 орт.+1,4F ту.+1,8F тн. және кн.)] х 0,01
- екі жас класы:
S инт.=(0,2F б. + 0,6F 1 орт.+F 2 орт.+1,4F ту.+1,8F тн. және кн.) х 0,01
- бір жас класы:
S инт.=(0,2F б.+ 0,6F 1 орт.+ 1,4F ту.+1,8F тн. және кн.) х 0,01
- орта жастағы топтар, яғни 10 жылдық жас класында:
- төрт жас класы:
S инт.=[0,4(F 1орт.+F 2орт.) + 1,2F 3 орт.+2,0F 4 орт.+2,8F ту.+3,6F тн. және кн.] х 0,01
- үш жас класы
S инт.=(0,4F 1 орт.+1,2F 2 орт. + 2,0F 3 орт.+ 2,8F ту.+3,6F тн. және кн.) х 0,01
- екі жас класы:
Sинт.=(0,4F б.+1,2F1 орт. + 2,0F2 орт.+ 2,8F ту.+3,6F тн. және кн.) х 0,01
- бір жас класы
Sинт.=(0,4F б.+1,2F1 орт. + 2,8F ту.+ 3,6F тн. және кн.) х 0,01
- орта жастағы топтар 5 жылдық жас класында (сексеуіл):
- екі жас класы:
Sинт.=(0,8F б.+2,4F1 орт. + 4,0F2 орт.+ 5,6F ту.+7,2F тн. және кн.) х 0,01
Формуладағы белгіленуі:
S – кеспеағаш ауданы;
F – басым тұқымдылардың орманмен қамтылған жерлерінің ауданы;
Fтн және кн. – толысқан және көнерген алқаағаш ауданы;
Fту. – толысушы алқаағаштардың ауданы;
Fорт. – есепке алынған 2-ші жастағы кеспеағаштағы орта жастағы алқаағаш ауданы;
Fб. – балаусалар ауданы;
F1орт. – орта жастағы бірінші класс ауданы;
F2орт. - орта жастағы екінші класс ауданы;
F3орт. - орта жастағы үшінші класс ауданы;
F4орт. - орта жастағы төртінші класс ауданы;
А – кесу жасы;
К – жас класының жалғасуы.
5) бұталарда 1-ші жас, интегралдық және 2-ші жастағы кеспеағаш есептелінбейді.
13. Біркелкі пайдаланатын есептегі кеспеағашты есептеу кезінде орманмен қамтылған жерлердің ауданы жас класының соңғы мағынасына қарай бөлінеді.
14. Есептік кеспеағаш қоры бойынша кеспеағашты түгелдей кесу тәсілі кезінде ауданы бойынша есептік кеспеағашты, пайдалану есебіне енгізілген, 1 гектар толысқан және көнерген алқаағаштағы сүректің орташа қорына көбейтумен анықталады.

81-60
20
150
180
220
270
130
50
1000х0,3
100 =3,0
(270+180)х0,3_______
40 =3,4
(220+270+180)х0,3_______
60 =3,3
(0,2х330+0,6х220+1,4х 270+1,8х180)х0,01х0,3= 2,7
Средний запас спелых и перестойных насаждений на 1 (один) гектар в данном примере принят 300 кубических метров или 0,3 тысяч кубических метров.
Расчетная лесосека по площади исчисляется путем деления принятой лесосеки по запасу на среднее количество древесины, выбираемой с 1 (одного) гектара за один прием.
Например, если расчетная лесосека по запасу принята 3,4 тысяч кубических метра, а средний выбираемый запас древесины с 1 гектара – 100 кубических метра (0,1 тысяч кубических метра), то расчетная лесосека по площади будет
равна 3,4 тысяч кубических метра = 34 гектара

81-60
20
150
180
220
270
130
50
1000х0,3 =3,0
100
(270+180)х0,3 =3,4
40
(220+270+180)х0,3 =3,3
60
(0,2х330+0,6х220+1,4х
270+1,8х180)х0,01х0,3=2,7
Берілген мысалда 1 гектарда толысқан және көнерген алқаағаштардың орташа қоры 300 текше метр немесе 0,3 мың текше метр қабылданған
Ауданы бойынша есептік кеспеағаш қоры бойынша қабылданған кеспеағашты сүректің орташа санына бөлу жолымен есептеледі, 1 гектар бір кезекте іріктелетін.
Мысалы, егер қоры бойынша есептік кеспеағаш 3,4 мың текше метр, ал орташа іріктелетін сүрек қоры 1 гектар-100 текше метр (0,1 мың текше метр) деп қабылданса, онда ауданы бойынша есептік кеспеағаш 3,4 мың текше метр = 34 гектарға тең болады.

0,1 тысяч кубических метра
4. Обоснование расчетной лесосеки
20. К принятию рекомендуется одна из исчисленных расчетных лесосек, которая наиболее полно отвечает требованиям пункта 2 настоящих Методических указаниях, исходя из существующей возрастной структуры насаждений и их целевого назначения.
В отдельных случаях принимается расчетная лесосека, имеющая промежуточное значение между исчисленными, если она более полно отвечает изложенным выше требованиям.
21. При обосновании расчетной лесосеки необходимо учитывать следующие особенности:
1) лесосека равномерного пользования рекомендуется к принятию при относительно равномерном распределении насаждений (преобладающих пород) по классам возраста, а также в лесах, еще не вовлеченных в эксплуатацию;
2) интегральная и вторая возрастная лесосеки рекомендуются к принятию преимущественно в насаждениях, где преобладают спелые и перестойные древостои.
При близких размерах интегральной и второй возрастной лесосек приоритетной является интегральная лесосека;
3) первая возрастная лесосека рекомендуется в насаждениях с истощенными запасами спелых древостоев;
4) рекомендуемая расчетная лесосека не должна быть меньше лесосеки по состоянию;
5) рекомендуемая к принятию ежегодная расчетная лесосека по массе как в целом по лесовладению, так и суммарно по участкам государственного лесного фонда, переданным в долгосрочное лесопользование, не должна превышать общий ежегодный средний прирост всех насаждений данной породы.
В насаждениях с истощенными запасами рекомендуемая расчетная лесосека должна быть обеспечена спелыми запасами древесины в хвойных, мягколиственных и твердолиственных насаждениях на срок не менее 10 (десяти) лет, саксаульниках – не менее 5 (пяти) лет. Если ни одна из исчисленных лесосек не отвечает этому требованию, то расчетная лесосека определяется путем деления площади и запаса спелых и перестойных насаждений соответственно на 10 (десять) или 5 (пять) лет.
22. В зоне обязательной подсочки расчетная лесосека по сосновым насаждениям должна устанавливаться с учетом рационального использования насаждений для добычи живицы.
5. Порядок подготовки и рассмотрения
материалов по определению расчетной лесосеки
23. Материалы по определению расчетной лесосеки составляются лесоустройством по каждому лесовладению по нижеприведенным формам.

0,1 мың текше метр
4. Есептік кеспеағашты негіздеу
20. Алқаағаштардың жас құрылымымен олардың Негізгі мақсатын ескере отырып, қазіргі нұсқаудың екінші пунктіне сай талаптарға жауап берерліктей есептегі кеспеағаштың есептелген бір түрін қабылдау ұсынылады.
Жекеленген жағдайда есептелгендер арасынан аралық маңызы бар кеспеағаш қабылдануы мүмкін.
21. Кеспеағашқа негіздеме беруде мына ерекшеліктері ескеріледі:
1) бірқалыпты пайдалану кеспеағашы алқаағаштар (басым тұқымдылар) жас кластары бойынша біркелкі бөлінген жағдайда және пайдалануға белгіленбеген ормандарда ұсынылады.
2) толысқан және көнерген сүректері басым алқаағаштарда интегралды және екінші жастағы кеспеағаш ұсынылады.
Интегралды және 2-ші кесу жасындағы кеспеағаштардың көлемінің айырмасы аз болған жағдайда бірінші интегралды ұсынылады;
3) толысқан сүрек қоры сарқылған алқаағаштарда бірінші кесу жасындағы кеспеағаштар ұсынылады;
4) ұсынылған есептеу кеспеағашы жағдайы бойынша кеспеағаштан кіші болмайды.
5) орман мекемесі бойынша қабылдауға ұсынылған жыл сайынғы есепті кеспеағаш және ұзақ мерзімді пайдалануға берілген мемлекеттік орман қоры учаскелерінің қосындысы жыл сайынғы орташа өскінінен аспайды.
Қоры сарқылған алқаағаштарға ұсынылған есептегі кеспеағаш қылқан жапырақты, жұмсақ жапырақты және қатты жапырақты алқаағаштарды 10 (он) жылға, сексеуілдіктерді – 5 (бес) жылға толысқан сүрек қорымен қамтамасыз етеді. Егер есептелген кеспеағаштардың ешқайсысы осы талаптарға сай келмесе, онда есептегі кеспеағаш толысқан және көнерген алқаағаштардың қоры мен ауданын 10 (он) немесе 5 (бес) жылға бөлу жолымен анықталады.
22. Шайыр алу аймағында қарағай алқаағашы бойынша есепті кеспеағаш шайыр алу өндірісін тиімді пайдалануды ескере отырып белгіленеді.
5. Есепті кеспеағаштарын анықтау материалдарын
қарастыру және дайындау тәртібі
23. Кеспеағаштарды анықтаудағы материалдар бекітілген пішінге сай орман орналастырумен әр орман мекеме бойынша құрастырылады.

24. Рекомендованные лесоустройством к принятию расчетные лесосеки по каждому лесовладению рассматриваются на вторых лесоустроительных совещаниях и в последующем утверждаются уполномоченным органом.
Для утверждения уполномоченным органом в области лесного хозяйства составляется ведомость ежегодного размера рубок главного пользования в разрезе лесовладений, охваченных лесоустройством.
Утвержденный ежегодный размер главного пользования является основой для ежегодного распределения лесосечного фонда по потребителям.
Площади и запасы насаждений, исключенных из расчета размера главного пользования и включенных в расчет
Преобладающая порода
Покрытые лесом угодья, всего, га
Распределение покрытых лесом угодий по группам возраста
Общий средний прирост, тыс. м3
Основание к исключению из расчета размера главного пользования
молодняки, га
средневозрастные, га
приспевающие, га
спелые и перестойные
всего
в том числе, включенные в расчет
всего
в том числе перестойные
га
тыс. м3
га
тыс. м3
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Последовательность заполнения ведомости.

24. Әрбір орман мекемесі бойынша орман орналастыру қабылдауға ұсынған есептегі кеспеағаштар 2-ші орман орналастыру кеңесінде қаралады және соңынан облыс орман шаруашылығының өкілетті органдарымен бекітіледі.
Облыстағы орман шаруашылығы органдарымен оны бекіту үшін облыстағы орман мекемелері бойынша орман орналастырумен қамтылған орман иеленушілердің шегінде басты мақсатта кесудің жыл сайынғы мөлшерінің ведомосы жасалады. Бекітілген басты пайдаланудың жыл сайынғы мөлшері пайдаланушылар арасында кеспеағаш қорын бөлуге негіз болып табылады.
Басты пайдалану мөлшерінің есебінен шығарылған және есепке
енгізілген алқаағаштардың аудандары мен қорлары
Басым тұқымдылар
Орманмен қамтылған жерлер, барлығы
Орманмен қамтылған жерлерді жас топтары бойынша бөлу
Жалпы орташа өсім, мың текше метр
Басты пайдалану мөлшері есебінен шығару негізі
балауса ағаштар
орта жастағылар, гектар
толысушылар, гектар
толысқан және көнергендер
барлығы
оның ішінде көнергені
барлығы
оның ішінде есепке алынғандары
гектар
мың текше метр
гектар
мың текше метр
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Ведомосты толтыру реті:

1. Данные приводятся в пределах категорий ГЛФ и лесному учреждению в целом по способам рубок и преобладающим породам.
2. Данные по запасу приводятся с двумя десятичными знаками, по площади – в целых гектарах, без запятой.
3. В графах 2 - 8 приводятся данные по породам, включенным в расчет.
4. В случае, если расчетная лесосека устанавливается на первые 10 (десять) лет и последующие 5 (пять) лет ревизионного периода в разных объемах, в графах 10-17 должны приводиться данные по этим периодам.
Расчет ежегодного размера главного пользования
по добровольно-выборочным рубкам
по лесовладению _____________________________ области
Преобладающая порода
Расчетные показатели
Распределение площадей и запасов эксплуатационного фонда по полнотам
всего
в том числе по полнотам
га
тыс. м3

1. Деректер мемлекеттік орман қоры санаттары мен орман мекемесі шегінде кесу тәсілі мен басым тұқымдылар бойынша беріледі.
2. Қоры бой ынша мәліметтер екі ондық белгімен, ауданы бойынша бүтін гектармен, үтірсіз беріледі.
3. 2 - 8 бағандарда мәліметтер есепке енгізілген тұқым түрлері бойынша беріледі.
4. Есептік кеспеағаш алғашқы 10 (он) жылға және тексеру кезеңінің келесі 5 жылына әр түрлі көлемде белгіленген жағдайда, 10-17 бағандарда осы мерзімдер бойынша деректер келтіріледі.
Ерікті таңдамалы кесу бойынша басты
пайдаланудың жыл сайынғы мөлшерінің есебі
_________________облысының орман иеленушілері бойынша
Басым тұқымдылар
Есептік көрсеткіштер
Пайдалану қорының қоры мен аудандарын
толымдылықтары бойынша бөлу
барлығы
соның ішінде толымдылықтары бойынша
гектар
мың текше метр

2. Условные обозначения способов рубок:
СР – сплошнолесосечные рубки
ПР – постепенные рубки
ДПР – длительно-постепенные рубки
ДВР – добровольно-выборочные рубки
Приложение 31
к Инструкции проведения лесоустройства
Программа
проведения авторского надзора
1. Общие положения
1. При проведении авторского надзора используются следующие материалы:
1) пояснительная записка к лесоустроительному проекту, таксационные описания, проектные ведомости и лесные карты;
2) годовые отчеты лесовладельца по хозяйственно-производственной деятельности за период с начала срока действия лесоустроительного проекта до года проведения авторского надзора;
3) оформленные в установленном порядке акты приемки земель. Наличие решений уполномоченных по этим вопросаморганов;
4) при передаче земель в долгосрочное лесопользование - решения компетентных органов и договора, обуславливающие права и обязанности сторон;
5) при передаче земель и переводе лесов из одной категории ГЛФ в другую – постановление Правительства Республики Казахстан;
6) при проведении рубок главного пользования - материалы отвода лесосек и акты освидетельствования мест рубок;
7) книги учета лесных культур;
8) формы учета лесного фонда;
9) лесокадастровые книги;
10) материалы инвентаризации лесных культур;
11) акты технической приемки лесных культур;
12) акты перевода лесных культур в покрытые лесом угодья;
13) акты перевода не покрытых лесом угодий в покрытые лесом;
14) акты перевода насаждений из одного хозяйства в другое при изменениях породного состава выделов в результате проведенных рубок ухода;
15) другие акты на изменения, происшедшие в лесном фонде в результате пожаров, ветровалов и других стихийных бедствий (по натурным обследованиям);
16) книги расхода леса;
17) акты проверок выполнения лесохозяйственных мероприятий;
18) книги учета лесных пожаров;
19) книги учета лесонарушений;
20) книги учета протоколов о нарушениях правил пожарной безопасности;
21) паспорт пожарно-химической станции.
2. На основании анализа указанных в пункте 1 материалов делается сравнение запроектированных и фактически выполненных объемов мероприятий, выявляется соответствие выделов в которых проведены мероприятия содержанию проектных ведомостей.
3. Натурному обследованию подлежит:
1) не менее 5 (пяти) процентов выделов по каждому виду мероприятий, охваченных лесохозяйственной деятельностью в анализируемом периоде, но не менее 5 выделов, если в процентном соотношении их количество меньше;
2) созданные в рассматриваемом периоде лесные культуры обследуются в объеме не менее 10 (десяти) процентов их общей площади. При этом лесные культуры, состояние которых вызывает сомнение (на грани 25 (двадцати пяти) процентной их приживаемости), обследуются перечислительным методом;

2. Кесу әдістерінің шартты белгілері:
ЖК – жаппай кесу
БК – біртіндеп кесу
ҰБК - ұзартып біртіндеп кесу
ЕТК – ерікті - таңдамалы кесу
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 31-қосымша
Авторлық қадағалауды жүргізу бағдарламасы
1. Жалпы қағидалар
1. Авторлық қадағалауды жүргізуде төмендегідей материалдар қолданылады:
1) орман орналастыру жобасының түсіндірме жазбасы, таксациялық сипаттамалар, жоба ведомостары мен орман карталары;
2) орман орналастыру жобасы жұмыс істей бастаған уақыттан авторлық қадағалауға дейінгі мерзімдегі орман иеленушілердің шаруашылық-өндірістік қызметі туралы жылдық есептері;
3) белгіленген тәртіп бойынша рәсімделген жерлерді қабылдау немесе өткізу актілері. Осы мәселелер бойынша өкілетті органдардың шешімдері;
4) жерлерді ұзақ мерзімді пайдалануға беру кезінде - құзырлы органдардың шешімдерін және тараптардың құқықтары мен міндеттерін анықтайтын келісімшарт;
5) ормандарды мемлекеттік орман қоры санаттарының бірінен екіншісіне ауыстыру кезінде – ҚР Үкіметінің қаулысы;
6) басты пайдалану кесулерін жүргізген кезде – кеспеағаштарды белгілеу материалдары мен ағашы кесілетін жерлерді куәландыру актілері;
7) орман екпелерін есепке алу кітаптары;
8) орман қорын есепке алу формалары;
9) орман кадастры кітаптары;
10) орман екпелерін түгендеу материалдары;
11) орман екпелерін техникалық қабылдау актілері;
12) орман екпелерін орманмен қамтылған жерлерге ауыстыру актілері;
13) орманмен қамтылмаған жерлерді орманмен қамтылған жерлерге ауыстыру актілері;
14) алқаағаштарды бір шаруашылықтан екіншісіне ауыстыру актілері, жүргізілген күтіп-баптау кесулері нәтижесінде телімдердің тұқымдық құрылымы өзгерген жағдайда;
15) өрт, желсұлама және басқа да табиғи апаттардан пайда болған орман қорындағы өзгерістер жөніндегі актілер;
16) орман шығымының кітабы;
17) орман шаруашылық шаралардың орындалуын тексеру актілері;
18) орман өрттерін есепке алу кітаптары;
19) орман заңдарының бұзылуын есепке алу кітаптары;
20) өрт қауіпсіздігі ережелерінің бұзылуы туралы хаттамаларын есепке алу кітаптары;
21) өрт-химиялық станциясының паспорты.
2. 1 пунктте көрсетілген материалдарды талдау негізінде жобаланған шаралар мен нақты орындалған көлемдері салыстырылады және шаралар жүргізілген телімдердің жоба ведомостарымен сәйкестігі анықталады.
3. Аралап тексеруге жататындар:
1) талданатын кезеңдегі орман шаруашылық қызметімен қамтылған телімдердің (шаралардың әр түрі бойынша) 5 пайызынан кем емесі аралап тексеруді талап етеді (5 телімнен кем емес).
2) осы кезеңде егілген (отырғызылған) орман екпелерінің тексерілетін көлемі олардың ауданының 10 пайызынан кем болмайды. Жерсінуі 25 пайызға жуық орман екпелері қайта есептеу әдісімен тексеріледі.

3) натурное обследование проводится в двух лесничествах, в которых проводились лесохозяйственные мероприятия, если их общее количество в лесном учреждении не превышает трех. При их большем количестве натурному обследованию подлежит не менее трех лесничеств. Выделы для натурного обследования подбираются статистическим методом (каждый пятый, десятый и так далее).
4. На основе натурной глазомерной оценки участков устанавливается качество выполнения этих мероприятий:
1) определяется качество таксации и обоснованность назначения лесоустройством (для осмотренных участков) хозяйственных распоряжений;
2) на основе выборочного осмотра участков и глазомерной оценки выполненных мероприятий составляется сличительная ведомость участков, осмотренных в натуре (таблица 18). Ведомость подписывается лесничим или другим представителем лесовладельца.
В сличительную ведомость участки заносятся последовательно по видам мероприятий в пределах лесничеств. В дальнейшем из ведомости производятся все необходимые для отчета выборки;
3) при необходимости получения более полной информации о хозяйственной деятельности, а также в спорных случаях дополнительно производится выборочное обследование участков измерительно-перечислительными методами в объемах, позволяющих объективно оценить качество выполненных мероприятий. Указанное обследование при значительных объемах этих работ должно проводиться за счет дополнительного финансирования.
5. Все случаи допущенных отклонений по качеству выполненных работ, технологии их производства и пространственного размещения участков всесторонне анализируются и устанавливаются причины, повлекшие эти отклонения, и приводятся рекомендации по их устранению.
Если отступления от лесоустроительного проекта вызваны не зависящими от лесовладельца причинами, дается обоснованное заключение о характере этих причин и, при необходимости, указываются меры по их устранению.
6. При выявлении авторским надзором недостаточной обоснованности в лесоустроительном проекте положений по ведению лесного хозяйства или намеченных лесоустройством мероприятий, вносятся предложения по их корректированию.
7. В результате авторского надзора составляется отчет с освещением вопросов, содержащихся в соответствующих разделах и таблицах программы.
Во введении к отчету указывается местонахождение лесовладельца, год утверждения и введения в действие лесоустроительного проекта, состав специалистов, проводивших авторский надзор, период его проведения, содержание и объем натурных работ, выполненных при авторском надзоре (таблица 1).

3) аралап тексеру орман шаруашылық шаралармен қамтылған екі орманшылықта жүргізіледі, егер олардың жалпы саны үштен аспаса, ал жалпы саны одан көп болған жағдайда үш орманшылық тексеріледі.
4. Учаскелерді аралап тексеріп көз мөлшерімен бағалау арқылы осы шаралардың орындалу сапасы анықталады:
1) таксацияның сапасы мен орман орналастыру белгілеген шаруашылық нұсқаулардың негізделуі;
2) учаскелерді іріктеп қарап шығу мен шаралардың орындалуын көз мөлшермен бағалау негізінде учаскелердің салыстырмалы ведомосы құрастырылады (18 кесте). Ведомосқа орманшы немесе орман иеленушісінің басқа өкілі қол қояды.
Салыстырмалы ведомосқа орманшылықтар шегінде учаскелер рет-ретімен шаралардың түрі бойынша енгізіледі. Кейін сол ведомостардан есеп беруге қажетті мәліметтер алынады.
3) шаруашылық қызметі туралы толық мәлімет алу үшін және келіспеушілік пайда болған жағдайда, учаскелер қосымша өлшеу- қайта есептеу әдістерімен тексеріледі. Тексерілетін көлем атқарылған шаралардың сапасын дұрыс бағалауға мүмкіндік беретіндей болуы керек. Мұндай тексерулердің көлемі елеулі болған жағдайда қосымша қаражат талап етіледі.
5. Атқарылған жұмыстардың сапасы мен орындау технологиясы бойынша және учаскелердің орналасуында жіберілген ауытқулар жан-жақты талданып, себептері анықталады және оларды жою жөнінде ұсыныстар келтіріледі.
Ауытқулар орман иеленушісіне байланыссыз себептермен болған жағдайда, олардың себептері жөнінде негізделген қорытынды шығарылып оларды жою жөнінде ұсыныстар беріледі.
6. Авторлық қадағалау, орман орналастыру жобасындағы орман шаруашылығын жүргізу мен орман орналастыру белгілеген шараларды орындау қағидаларының негізделуі жеткіліксіз деп тапқан жағдайда, оларды түзету бойынша ұсыныстар енгізеді.
7. Авторлық қадағалау нәтижесінде бағдарламаның тиісті тараулары мен кестелеріндегі мәселелердің қаралуы туралы есеп беріледі. Бұл есептің кіріспесінде орман иеленушісінің мекен-жайы, орман орналастыру жобасы бекітілген және жұмыс істей бастаған жылы, авторлық қадағалауды жүргізген мамандар құрамы, қадағалауды жүргізу кезеңі, орындалған жұмыстардың көлемі көрсетіледі (1-кесте).

8. В лесных учреждениях, имеющих в составе ГЛФ кедровые и дубовые леса, особое внимание уделяется анализу их состояния и качеству ведения лесного хозяйства, выполнению проектных рекомендаций лесоустройства по оздоровлению, повышению продуктивности, ведению комплексного хозяйства, сохранению и восстановлению кедра и дуба, а также рациональному использованию их древесины.
2. Основные положения ведения лесного хозяйства
9. Дается критический анализ соблюдения лесовладельцем основных положений лесоустроительного проекта в части ведения лесного хозяйства в пределах категорий ГЛФ, установленных возрастов рубок главного пользования и других.
10. Указываются причины этих отступлений при ведении лесного хозяйства от установленных лесоустроительным проектом. Даются предложения по их соблюдению или пересмотру. Приводятся сведения о характере учета лесовладельцем выполняемых мероприятий указываются ли в лесорубочных билетах и книгах расхода леса номера выделов, ведется ли учет по категориям ГЛФ, преобладающим породам и другим формам. Даются предложения по упорядочению этого учета.
3. Рубки главного пользования
11. В таблице 2 приводится сравнение действующей расчетной лесосеки с фактическим среднегодовым отпуском леса и с расчетной лесосекой, принятой 2 лесоустроительным совещанием в пределах способов рубки по каждой преобладающей породе.
12. Если за рассматриваемый период действующая расчетная лесосека изменялась, указывается основание по ее изменению (номер и дата приказа). В таблице дается среднегодовой размер действующей расчетной лесосеки за рассматриваемый период.
13. Указываются причины расхождений действующей расчетной лесосеки с принятой 2 лесоустроительным совещанием, причины перерубов или недорубов действующей расчетной лесосеки, а также сведения о фактическом, в сравнении с проектным, проценте выхода деловой древесины.
14. На основании анализа материалов отвода лесосек составляется таблица 3, в которой указывается соответствие вырубаемых площадей содержанию ведомости главной рубки с указанием объема срубленной древесины в насаждениях, не предусмотренных к рубке лесоустроительным проектом. Приводятся другие виды нарушений. Дается сравнение и указываются причины расхождений фактической рубки с данными проектных ведомостей по среднему эксплуатационному запасу на 1 (один) гектар, по площади рубок с сохранением подроста и другим показателям. Результаты натурного осмотра мест рубок сравниваются с отчетными данными лесовладельца. Указываются причины допущенных нарушений и даются предложения по их устранению.

8. Мемлекеттік орман қорында самырсын және емен ормандары бар орман мекемелерінде олардың жағдайын талдауға, орман шаруашылығын жүргізу сапасына, орманды сауықтыру, өнімділігін арттыру бойынша орман орналастыру берген ұсыныстарына, кешенді шаруашылықты жүргізуге, самырсын мен еменді сақтау және қалпына келтіру, сондай-ақ олардың сүрегін тиімді пайдалануға ерекше көңіл бөлінеді.
2. Орман шаруашылығын жүргізудің негізгі қағидалары
9. Орман иеленушілердің орман орналастыру жобасының негізгі қағидаларындағы мемлекеттік орман қоры санаттары мен басты пайдалану кесулерінің белгіленген жастары шегінде, орман шаруашылығын жүргізу мәселелерін орындауы талданады.
10. Орман шаруашылығын жүргізудегі орман орналастыру жобасынан ауытқулардың себептері анықталып, оларды болдырмау жөнінде ұсыныстар беріледі.
Орман иеленушісінің орындалған шараларды есепке алуы туралы мәлімет келтіріледі: ағаш кесу билеттерінде және шығынды есепке алу кітабында телім нөмірлерінің жазылуы, мемлекеттік орман қоры санаттары, басым тұқымдылары бойынша есептің жүргізілуі. Осыны реттеу жөнінде ұсыныстар беріледі.
3. Басты пайдалану кесулері
11. 2-кестеде қолданыстағы есептік кеспеағашты орманның орташа жылдық кесілуімен және екінші орман орналастыру кеңесінде қабылданған есептік кеспеағашпен (әрбір кесу тұқым үшін кесу түрлері бойынша) салыстыру жүргізіледі.
12. Егер қаралып отырған кезеңде есептік кеспеағаш өзгертілсе, оны өзгерту негізі көрсетіледі (бұйрықтың нөмірі мен күні). Кестеде қаралып отырған кезеңдегі қолданылған есептік кеспеағаштың орташа жылдық мөлшері көрсетіледі.
13. Қолданылған есептік кеспеағаш пен екінші орман орналастыру кеңесінде қабылданған кеспеағаштың айырмашылығының себептері, есептік кеспеағаштан артық немесе кем кесу себептері анықталып, кәделік ағаштың шығуының жобаланған пайызы, нақты шығуымен салыстырылады.
14. Кеспеағаштарды дайындау материалдарын талдау негізінде 3-кесте құрастырылады. Онда орман орналастыру жобасында кесуге жобаланбаған алқаағаштардан кесілген сүректің көлемі мен кесілген ауданының басты кесу ведомосына сәйкес болуы көрсетіледі. Басқа да бұзушылық түрлері көрсетіледі.
1 (бір) гектар орташа пайдалану қоры бойынша, өскіндерді сақтап кесу ауданы бойынша жобаланған ведомость мәліметтері мен нақты кесілгендердің айырмашылығының себептері көрсетіліп салыстырылады.
Кесу орындарын қарап шығу нәтижесі, орман иесінің есептік мәліметтерімен салыстырылады. Жіберілген кемшіліктер көрсетіліп, оларды жою туралы ұсыныстар беріледі.

15. Результаты проверки отвода и таксации лесосечного фонда приводятся в таблице 4. Проверка выполняется методом перечета деревьев, назначенных в рубку на круговых площадках. Определяется полнота и качество отвода и освидетельствования мест рубок, указываются причины нарушений и предложения по их устранению. Указываются проценты отклонения от данных проверки.
16. Степень механизации рубок главного пользования, выполняемых лесовладельцем при собственных заготовках леса (среднегодовая).
17. В отчете дается информация о наличии планов рубок и их соблюдение лесозаготовителями.
4. Рубки промежуточного пользования
18. Рубки ухода за лесом:
1) приводится сопоставление фактически выполненных объемов рубок ухода за период действия лесоустроительного проекта с установленным размером этих рубок (таблица 5);
2) анализируется выполнение запроектированных объемов рубок, соблюдение интенсивности выборки, проектируемого и фактического выхода ликвидной и деловой древесины, причины отклонений и их обоснованность, использование древесины, получаемой при рубках ухода;
3) устанавливается соответствие мест рубок проектным ведомостям, процент охвата насаждений рубками ухода. Оценка качества выполнения рубок ухода приводится в таблице 6, с анализом причин неудовлетворительной оценки и указанием объемов рубок ухода, проведенных в насаждениях, не нуждавшихся в уходе (таблица 7);
4) анализируются методы проведенных рубок ухода (в том числе поквартальный), принципы и причины самостоятельного подбора участков в рубку с анализом их влияния на лесоводственную эффективность рубок.
19. Выборочные санитарные рубки.
20. Рубки, связанные с реконструкцией малоценных лесных насаждений, а также насаждений, теряющих защитные, водоохранные и другие функции.
21. Рубка единичных деревьев в молодняках.
По пунктам 19-21 анализ производится аналогично пункту 18.
5. Прочие рубки
22. Приводится сопоставление фактически выполненных объемов сплошных санитарных рубок, разрубки и расчистки квартальных просек и противопожарных разрывов, очистки леса от захламленности и рубок для иных целей с объемами, принятыми 2-м лесоустроительным совещанием (таблица 8) с анализом причин имеющихся отклонений от лесоустроительного проекта (таблица 9). Анализируется необходимость и качество выполнения в участках, не назначенных лесоустройством.
6. Мероприятия по лесозащите
23. Анализируется выполнение мероприятий по лесозащите и их эффективность, приводятся предложения по улучшению санитарного состояния лесов объекта.
7. Мероприятия по воспроизводству лесов.
Реконструкция насаждений

15. Кеспеағаш қорын таксациялау мен дайындауды тексерудің нәтижелері 4-кестеде көрсетіледі. Тексеру, кесуге белгіленген ағаштарды шеңбер тәріздес алаңшаларында санау арқылы жүргізіледі. Дайындаудың сапасы мен толықтығы және кесу орындарының куәландыру тәртібі анықталып, жіберілген кемшіліктерді түзеу бойынша ұсыныстар енгізіледі. Тексеру мәліметтерінен ауытқу пайызы көрсетіледі.
16. Орман иеленушісі ағаш дайындау кезінде жүргізетін басты пайдалану кесулерінің механикаландыру дәрежесі.
17. Есепте кесу жоспарлары мен олардың сақталуы туралы ақпарат беріледі.
4. Аралық пайдалану кесулері
18. Күтіп-баптау кесулері:
1) орман орналастыру жобасының күшінде болу мерзімінде орындалған күтіп-баптау кесулерінің көлемі екінші орман орналастыру кеңесімен белгіленген жыл сайынғы көлеммен салыстырылады (5-кесте).
2) жобаланған кесу көлемдерінің орындалуы, таңдау қарқындарының сақталуы, өтімді және кәделік сүректің жоспар бойынша және нақты шығуы, ауытқу себептері, күтіп-баптау кесулерінен алынған сүректердің пайдаланылуы көрсетіледі.
3) кесу орындарының жоба ведомостарына сәйкестігі, алқаағаштың күтіп-баптау кесулерімен қамтылу пайызы анықталады.
Күтіп-баптау кесулерінің орындалу сапасының бағасы (6-кесте) және күтіп-баптау кесулерін қажет етпейтін алқаағаштарда жүргізілген кесулердің көлемі мен қанағаттанарлықсыз бағасының себептері талданып көрсетіледі (7-кесте).
4) жүргізілген күтіп-баптау кесулерінің әдістері мен (соның ішінде орамдық) учаскелерді өз бетімен кесуге белгілеудің себептері және оның орман өсіру тиімділігіне әсері талданады.
5. Басқа да кесулер
22. Жаппай санитарлық кесулердің, орам соқпақтары мен өртке қарсы үзілімдерді кесу және тазарту, орманды қоқырсудан тазарту бойынша орындалған жұмыстардың көлемі, екінші орман орналастыру кеңесінде қабылданған көлемдермен салыстырылады (8-кесте). Орын алған ауытқулардың себептері талданады (9-кесте). Орман орналастыру белгілемеген учаскелерде санитарлық кесулерді жүргізу қажеттілігі және орындалу сапасы қаралады.
6. Орман қорғау шаралары
23. Орман қорғау шараларының орындалуы, тиімділігі талданады, объект ормандарының санитарлық жағдайын жақсарту туралы ұсыныстар беріледі.
7. Орманды ұдайы өндіру шаралары.
Алқаағаштарды қайта құру

24. Сопоставляются с данными лесоустроительного проекта фактически выполненные за анализируемый период объемы лесовосстановительных работ (таблица 10) и их среднегодовое выполнение (таблица 11). Освещаются причины отклонений. В случае перевыполнения объемов дается обоснование целесообразности (или нецелесообразности) сохранения достигнутых объемов на оставшийся срок ревизионного периода с учетом результатов натурного обследования.
25. Устанавливается соответствие технологии производства лесных культур проектным ведомостям (таблица 12), запроектированным типам лесных культур, способам их производства, кратности уходов и проценту их дополнения.
26. Анализируется состояние созданных за период действия лесоустроительного проекта лесных культур (таблица 13). Устанавливаются причины их гибели и неудовлетворительного состояния по данным лесовладельца и результатам обследования участков в натуре (таблица 14). Вносятся предложения по устранению причин, отрицательно влияющих на состояние лесных культур. Устанавливается успешность возобновления участков, намеченных лесоустройством под естественное лесозаращивание.
27. Производится сравнение выполненных и намеченных лесоустроительным проектом объемов реконструкции, соблюдение рекомендованных способов ее проведения, оценивается состояние лесных культур, созданных в порядке реконструкции, устанавливаются причины отклонений от рекомендаций лесоустройства.
8. Выполнение мероприятий по отводу
лесосеменных участков и закладке питомников
28. Анализируется выполнение рекомендаций лесоустроительного проекта по организации постоянных и временных лесосеменных участков, степень их использования при сборе семян, вопросы селекционного семеноводства и степень удовлетворения собственных потребностей в семенах и посадочном материале, качество семян, объемы и технология работ в питомниках.
9. Противопожарные мероприятия
29. Анализируется выполнение (по отчетным данным лесовладельца) проектных объемов противопожарных мероприятий по их видам (таблица 15); методы борьбы с лесными пожарами; состояние учета лесонарушений и лесных пожаров; достоверность определения площадей лесных пожаров; степень выявления виновников возникновения лесных пожаров и состояние контроля за прохождением дел в судах; проведение служебных расследований причин возникновения и распространения лесных пожаров; наличие, оснащенность и работа лесопожарных служб; наличие пунктов наблюдения; наличие и работа средств радиосвязи; качество внесения в таксационные описания, планшеты и в учетную документацию изменений, происшедших в результате лесных пожаров; наличие и полнота заполнения документов по учету лесных пожаров.

24. Талданып отырған кезеңдегі орманды қалпына келтіру (10-кесте) жұмыстарының орындалған көлемі және олардың орташа жылдық орындалуы (11-кесте) орман орналастырудың жобасының мәліметтерімен салыстырылады. Ауытқу себептері түсіндіріледі. Егер жұмыс көлемі асыра орындалса, осы орындалған көлемді тексеру кезеңінің соңына дейін сақтаудың тиімділігі немесе тиімсіздігі негізделеді.
25. Орман екпелерін егу технологиясының жоба ведомостарына (12-кесте) жобаланған орман екпелерінің түрлеріне және отырғызу әдісіне, күту санына, толықтыру пайызына сәйкестігі анықталады.
26. Орман орналастыру жобасының қолданыстағы мерзімінде егілген орман екпелерінің жағдайы талданады (13-кесте). Орман иеленушісінің мәліметі мен учаскелерді аралап көріп тексеру нәтижесінде олардың өлу себептері мен қанағаттанарлықсыз жағдайы анықталады (14-кесте). Екпелерге кері әсер ететін себептерді жою туралы ұсыныстар беріледі.
27. Орман орналастыру жобасымен жобаланған және орындалған көлемдер (қайта құру көлемі, оны жүргізу әдістерінің сақталуы, қайта құру ретінде егілген орман екпелерінің жағдайы бағаланады) салыстырылып, орман орналастырудың ұсыныстарынан ауытқу себептері анықталады.
8. Тұқымбақтар мен орман тұқым учаскелерін
бөлу шараларының орындалуы
28. Тұрақты және уақытша орман тұқым учаскелерін ұйымдастыру бойынша орман орналастыру жобасы ұсыныстарының тұқым жинау кезінде оларды қолдану дәрежесі, селекциялық тұқым шаруашылықтары мәселелері және тұқым мен отырғызу материалдарына деген өз қажеттілігін қанағаттандыру дәрежесі, тұқым сапасы, тұқымбақтағы жұмыстың технологиясы мен көлемдерінің орындалуы талданады.
9. Өртке қарсы шаралар
29. Жобаланған өртке қарсы шара көлемдерінің (орман иеленушісінің есептік мәліметтері) жұмыс түрі бойынша орындалуы талданады (15-кесте); орман өртімен күресу шаралары; орман заңдарын бұзушылық пен орман өрті есебінің жағдайы; орман өрті ауданын анықтау дәлдігі; орман өртіне кінәлі адамдарды анықтау дәрежесі және істердің соттардан өтуін бақылау; орман өртінің шығуы мен таралу себептеріне қызметтік тексеру жүргізу; орман өрт қызметінің жұмысы және жабдықталуы; бақылау пункттерінің бар болуы; радиобайланыс құралдардың бар болуы мен жұмысы; орман өртінің нәтижесінде болған өзгерістердің таксациялық сипаттамаға, планшеттерге және есеп құжаттарына енгізу сапасы; орман өртін тіркеу құжатының бары және толтырылуының толықтығы.

10. Побочные пользования.
Использование и воспроизводство недревесных ресурсов
30. Анализируется объем и качество выполненных мероприятий по побочным лесным пользованиям, включая мероприятия, направленные на повышение продуктивности сенокосных угодий и пастбищ, и объемы их использования, а также приводится анализ видов и объемов сельскохозяйственного производства.
11. Объемы строительства объектов лесохозяйственного
назначения, приобретение транспортных средств,
техники и механизмов

10. Жанама пайдалану
Сүрексіз ресурстарды қолдану және өндіру
30. Қосымша пайдалану шаралары бойынша орындалған шаралардың көлемі мен сапасы талданады. Оның ішіне шабындықтар мен жайылымдардың өнімділігін арттыруға бағытталған шаралар мен оларды пайдалану көлемі де кіреді және ауыл шаруашылық өндірісінің көлемі мен түрлері талданады.
11. Орман шаруашылық объектілерін салу көлемі, техника
мен механизмдер және көлік құралдарын алу

31. Анализируется выполнение запроектированных объемов строительства жилых и производственных зданий на ревизионный период (таблица 16), приводятся причины их невыполнения.
12. Организация управления и другие вопросы
32. Анализируется выполнение рекомендаций лесоустройства по организации лесничеств, мастерских участков и лесных обходов, по укомплектованности аппарата лесного учреждения и лесничеств специалистами.
Устанавливается полнота и своевременность внесения в лесоустроительные материалы текущих изменений, происшедших в лесном фонде (таблица 17) и качество ведения учетной документации (книги лесных культур, рубок ухода и другие).

31. Тексеру кезеңіне жобаланған тұрғын үй және өндіріс ғимараттарын салу көлемі талданады (16-кесте), олардың орындалмау себептері анықталады.
12. Басқаруды ұйымдастыру және басқа мәселелер
32. Орманшылықтарды, мастерлік учаскелер мен айналымдарды ұйымдастыру, орман мекемесі аппаратының және орманшылықтардың мамандармен толықтырылуы туралы орман орналастырудың ұсыныстарының орындалуы талданады.
Орман қорында болған ағымдағы өзгерістерді орман орналастыру материалдарына дер кезінде енгізу мен оның толықтығы (17-кесте) және есеп құжаттарын (орман екпелерінің, күту кесулерінің, тағы басқа кітаптарына) жүргізу сапасы анықталады.

13. Выводы и предложения по устранению недостатков
в ведении лесного хозяйства, выявленных авторским надзором
33. В выводах приводится перечень основных отклонений от лесоустроительного проекта, допущенных лесовладельцем, в том числе необоснованных. Делаются общие выводы о качестве выполненных работ, указываются также недостатки, допущенные лесоустройством, и приводятся предложения о необходимости внесения соответствующих корректировок в лесоустроительный проект.
Таблица 1 к приложению 31
к Инструкции проведения лесоустройства
Объем натурного обследования при авторском надзоре
Виды лесохозяйственных мероприятий

13. Авторлық қадағалаумен анықталған орман шаруашылығын
жүргізудегі кемшіліктерді жою бойынша ұсыныстар мен қорытындылар
33. Қорытындыда орман иеленушілер жіберген орман орналастыру жобасынан негізгі ауытқулардың (соның ішінде негізсіз) тізімі келтіріледі. Орындалған жұмыстардың сапасы туралы жалпы қорытынды жасалады, орман орналастырудың кемшілігі көрсетіледі және орман орналастыру жобасына қажетті түзетулерді енгізу туралы ұсыныстар келтіріледі.
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 31–қосымшаға
1-кесте
Авторлық қадағалау кезінде аралап тексерілген көлемі
Орман шаруашылық шараларының түрлері

2)
выборочные санитарные рубки
3)
рубки, связанные с реконструкцией
4)
рубка единичных деревьев
3
Прочие рубки
1)
сплошные санитарные рубки:
2)
разрубка и расчистка просек и противопожарных разрывов
3)
очистка леса от захламленности
4)
рубки для других целей
4
Воспроизводство
лесов:
лесные культуры
реконструкция
содействие естественному возобновлению - всего,
в том числе с сохранением подроста
5
Перевод лесных культур в покрытые лесом
угодья
аналогично по другим показателям
Таблица 2 к приложению 31
к Инструкции проведения лесоустройства
Выполнение объемов по рубкам главного пользования
Преобладающая порода
Расчетная лесосека, принятая 2 лесоустроительным совещанием
Действующая расчетная лесосека (средняя за рассматриваемый период)
Фактически вырулено в среднем за год
% использования действующей расчетной лесосеки по запасу
Среднегодовой план отпуска леса в ликвиде, тыс.м3
площадь, га
запас, тыс.м3 ликвида
% деловой от ликвида
площадь, га
запас, тыс.м3 ликвида
% деловой от ликвида
площадь, га
запас, тыс.м3 ликвида
% деловой от ликвида
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Таблица 3 к приложению 31
к Инструкции проведения лесоустройства
Нарушение правил рубки леса и отпуска
древесины на корню
(среднегодовые данные)
Запас в ликвиде
Вид нарушений
Единица измерения
По данным натурного обследования вырубок при авторском надзоре
В % от общего объема
1
2
3
4
5
1
Фактическая площадь рубки за анализируемый период:
площадь
га
запас
тыс. м3
2
Выявленные нарушения:
1) вырублено не в соответствии с ведомостями
га
2) вовлечено в рубку насаждений:
приспевающих
га
средневозрастных
га
3) не обеспечено сохранение подроста
га
4) не соблюдены способы рубок
га
5) некачественная очистка лесосек
га
6) потеряно срубленной древесины:
на вырубках
тыс.м3
на верхних складах, при вывозке
тыс.м3
7) оставлено в недорубах
тыс.м3

2)
таңдамалы санитарлық кесу
3)
қайта құруға байланысты кесулер
4)
жекелеген ағаштарды кесу
3.
Басқа да кесулер
1)
жаппай санитарлық кесулер
2)
соқпақтар мен өртке қарсы үзілімдерді шабу, тазарту
3)
ормандарды қураған (құлаған) ағаштардан тазарту
4)
басқа мақсаттар үшін кесу
4.
Орманды ұдайы өндіру:
орман екпелері
қайта құру
табиғи жаңаруға жәрдемдесу - барлығы, соның ішінде:
өскіннің сақталуымен
5.
Орман екпелерін орманмен қамтылған жерлерге ауыстыру басқа да көрсеткіштері бойынша осы тәрізді
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 31–қосымшаға
2–кесте
Басты пайдаланудағы кесулер көлемін орындау
Басым тұқым
2-ші орман орналастыру кеңесінде қабылданған есепті кеспеағаш
Қолданыстағы есепті кеспеағаш
(қаралатын кезеңдегінің орташасы)
Нақты кесілгені
(орташа жылдық)
Қоры бойынша қолданыс тағы кеспеағашты пайдалану пайызы
Өтімді сүректі босатудың орташа жылдық жоспары, мың текше метр
ауданы, гектар
қоры
мың текше метр өтімді
өтімдіден кәделік
%
ауданы, гектар
қоры мың текше метр
өтімді
өтімдіден кәделік
%
ауданы, гектар
қоры мың текше метр өтімді
өтімдіден кәделік
%
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 31–қосымшаға
3–кесте
Ағаш кесу ережелері мен сүректі түбірден босату ережелерін бұзу
(орташа жылдық деректер)
Өтімдінің қоры
Заң бұзушылық түрі
Өлшем бірлігі
Авторлық қадағалау кезіндегі кесілген жерлерді аралап тексеру мәліметтері бойынша
Жалпы көлемнен пайызы
1
2
3
4
5
1.
Талданатын кезеңдегі нақты кесу ауданы:
ауданы
гектар
қоры
мың текше метр
2.
Анықталған заң бұзушылықтар:
1) ведомостарға сәйкес емес кесулер
гектар
2) кесу жұмыстары
жүргізілген алқаағаштар:
толысушы
гектар
орта жастағылар
гектар
3) өскіні сақталмаған
гектар
4) кесу әдістері сақталмаған
гектар
5) кеспеағашты сапасыз тазалау
гектар
6) кесілген сүректің жоғалуы:
кесілген жерлерде
мың текше метр
жоғары қоймаларда, тасымалдау кезінде
мың текше метр
7) шала кесілгендер
мың текше метр

1. Общие положения
1. В целях правильного ведения лесного хозяйства на качественном профессиональном уровне и рационального использования лесных ресурсов, а также обеспечения достоверного анализа хозяйственной деятельности все лесные учреждения и организации, независимо от их ведомственной подчиненности, в постоянном владении которых находятся земли лесного фонда, постоянно регистрируют все изменения, происходящие в лесном фонде в результате проводимой лесохозяйственной деятельности или в результате возникших стихийных бедствий.
2. Изменения в материалы лесоустройства, учета лесного фонда и лесокадастровые книги вносятся постоянно и систематизируются по состоянию на 1 (первое) января каждого года на основании документов, фиксирующих эти изменения в натуре.
2. Основания для внесения текущих изменений
3. Документами, на основании которых вносятся изменения, происшедшие в лесном фонде, в материалы лесоустройства, учета лесного фонда и лесокадастровые книги, являются:
1) при передаче земель другим ведомствам с исключением из земель государственного лесного фонда – соответствующие решения и акты их передачи с приложением чертежей передаваемых участков, имеющих точные обозначения границ и соответствующие геодезические данные:
2) при передаче земель в долгосрочное лесопользование – акты передачи, договора, обуславливающие права и обязанности сторон, с приложением чертежей передаваемых участков и их привязкой;
3) при приемке земель от других землепользователей – соответствующие решения и акты приемки, чертежи участков с геодезическими данными и привязками, а также характеристикой принимаемых участков;
4) при стихийных бедствиях (ветровалы, пожары и другие) – акты обследования участков в натуре с приложением чертежей, составленных по данным натурной съемки;
5) при переводе лесных культур в покрытые лесом угодья – акты об их переводе;
6) при создании лесных культур – акты на выполненные работы и материалы инвентаризации;
7) при увеличении покрытых лесом угодий за счет проведенных мер содействия естественному возобновлению – акты натурного обследования участков;
8) при увеличении покрытых лесом угодий за счет естественно возобновившихся участков – акты натурного обследования участков;
9) при проведении рубок главного пользования (сплошных, постепенных, выборочных, длительно-постепенных) – материалы отвода лесосек и акты освидетельствования мест рубок;
10) при уточнении площадей и запасов по результатам проведенного лесоустройства или обследования – материалы лесоустройства;
11) при обнаружении ошибок, допущенных лесоустройством – акты натурного обследования участков;

1. Жалпы қағидалар
1. Орман ресурстарын ұтымды пайдалану және орман шаруашылығын жоғары сапада дұрыс жүргізе білу мақсатында барлық орман мекемелері мен ұйымдарда табиғи апаттардан болатын (өрт, су басып кету және тағы басқа) және шаруашылық іс-шаралар нәтижесінде болатын орман қоры жерлеріндегі барлық өзгерістер міндетті түрде тіркеледі.
2. Орман қорын есепке алу мен орман орналастыру материалдарындағы өзгерістер орман кадастры кітабына енгізіледі және бұл өзгерістер жөніндегі құжаттар әр жылдың 1 қаңтарындағы жағдайы бойынша жүйелендіріледі.
2. Ағымдағы өзгерістерді енгізу негіздері
3. Орман қорында болған өзгерістерді орман орналастыру материалдары мен орман қорын есепке алу және орман кадастры кітаптарына енгізуге құқық беретін, құжаттар:
1) мемлекеттік орман қоры жерлерінен шығарып басқа ведомстваларға жер беру кезінде- сәйкестендірілген шешім және берілетін учаскенің сызбасы мен оның актісі, нақты шекарасы мен геодезиялық мәліметтер белгіленген сызбасы;
2) ұзақ мерзімді пайдалануға жерді беру кезінде - жер беру актісі, келісімшарт, учаскенің сызбасы, тараптардың міндеті мен құқығын анықтайтын құжаттар;
3) басқа жер пайдаланушыдан жерді қабылдаған кезде - қабылдау актісі және шешімі, геодезиялық мәліметі бар сызбасы және учаскенің сипаттамасы;
4) табиғи апаттар кезінде (жел, өрт және тағы басқа) - көзбен көріп зерттелген учаске актісі (съемка көмегімен);
5) орман екпелерін орманды жерлер қатарына аудару кезінде - оларды аударғаны жөнінде акті;
6) орман екпелерін отырғызу кезінде материалдарды түгендеу және орындаған жұмыстар актісі;
7) табиғи жаңаруына қосымша жүргізілген шаралар арқасында орманды жерлердің көбеюі кезінде - зерттеген учаскелер актісі;
8) табиғи жаңару салдарынан орманды жерлердің көбеюі кезінде -зерттелген учаскелердің актісі;
9) басты мақсатқа пайдалану үшін кесу кезінде (жаппай, біртіндеп, таңдап, ұзақ мерзімді- таңдап) - кесуге белгіленген кеспеағаш пен кесілетін жерді куәландыратын акті;
10) зерттеу және орман орналастыру нәтижесі бойынша қорлар мен жер көлемдерін анықтау кезінде – орман орналастыру материалдары;
11) орман орналастыруда жіберілген қателіктер табылған кезде - учаскені зерттеу актісі;

12) при переводе участков леса из одного хозяйства в другое в результате проведенных рубок ухода – акты освидетельствования мест рубок с указанием происшедших в них изменений;
13) акты составляются и утверждаются лесовладельцами, в необходимых случаях с участием заинтересованных организаций.
4. Учет земель в лесных учреждениях с горным рельефом местности должен проводиться и учитываться в горизонтальной проекции.
3. Порядок внесения текущих изменений в материалы
лесоустройства, учета лесного фонда и лесокадастровые книги
5. Текущие изменения, происшедшие в лесном фонде вносятся на планшеты, в таксационные описания, формы учета лесного фонда и лесокадастровые книги.
6. На планшеты изменения вносятся соответствующими условными знаками согласно параграфу 5 настоящих Указаний:
1) участки, исключенные из состава земель лесного учреждения, наносятся черным цветом сплошной линией в полном соответствии с геодезическими данными участка, с указанием его площади в середине контура;
2) участки, переданные в долгосрочное лесопользование, наносятся черным цветом штрихпунктирной линией с указанием площади участка и периода, на который они переданы;
3) участки, принятые в состав земель лесного учреждения, обводятся черным цветом пунктирной линией с обязательной привязкой к основному массиву и указанием его площади;
4) участки насаждений, поврежденных в результате стихийных бедствий до степени прекращения роста, обводятся сплошной линией оранжевой тушью с указанием площади, года и вида стихийного бедствия;
5) участки лесосек, отведенные в рубку очередного года, отмечаются как участки, отведенные в сплошные рубки;
6) участки лесных культур, переведенных в покрытые лесом угодья, обводятся сплошной линией зеленого цвета и заштриховываются горизонтальными линиями цвета главной породы. Указываются площадь участка, год производства лесных культур и главная порода;
7) участки несомкнувшихся лесных культур, созданных на не покрытых лесом угодьях (посадкой или посевом) обводятся и заштриховываются горизонтальными линиями простым карандашом. Указываются индекс породы, площадь и год их создания;
8) участки лесных культур, созданных под пологом леса, обводятся и заштриховываются наклонными линиями под углом 45 (сорок пять) градусов черным цветом. Указываются площадь, индекс породы и год их создания.
В форме № 1 учета лесного фонда их площадь показывается в знаменателе графы 5 "Несомкнувшиеся лесные культуры";
9) участки с проведенной реконструкцией насаждений (кустарников) обводятся и заштриховываются вертикальными линиями черным цветом. Указываются площадь и год проведения реконструкции;

12) бір шаруашылықтан екіншіге күту үшін кесу жұмыстары жүргізілген орман учаскелерін аудару кезінде - өзгерістері көрсетілген кесілген жерді куәландыратын акті;
13) қажетінше, қызығушылық танытатын ұйымның қатысуымен орман иеленушілер актісі құрастырады және бекітеді.
4. Орман мекемесінде таулы жер бедерлерін есепке алу көлденең бағытта жүргізіледі.
3. Орман кадастры мен орман қорының есебі кітабына және орман
орналастыру материалдарына ағымдағы өзгерістерді енгізу тәртібі
5. Ағымдағы өзгерістер (орман қорында болған) орман кадастры кітабы мен орман қорын есепке алу пішініне, таксациялық сипаттамаға және планшеттерге енгізіледі.
6. Планшеттерге өзгерістер тиісті шартты белгілермен осы Ережелердің 5 параграфына сәйкес енгізіледі:
1) орман мекемесінің жер құрамынан шығарылған учаскелер, геодезиялық мәліметтеріне сәйкес қара түспен сызылады және сүлбесінің ортасына жер ауданы көрсетіледі;
2) ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген учаскелер, қара түсті үзік сызықтармен сызылады және сызбасында берілген мерзімі және жер ауданы көрсетіледі;
3) мекеме құрамына қабылданған учаскелер қара түсті үзік сызықпен сызылады және оның жер ауданы көрсетіледі;
4) табиғи апаттан зақымданған алқаағашты учаскелер толығымен қызғылт сары түспен сызылып, жер ауданы, жылы және табиғи апат түрі көрсетіледі;
5) кесу жасына келген кеспеағаш учаскелері, жаппай кесу белгісі қойылып белгіленеді;
6) орманмен қамтылған жерлерге аударылған орман екпелері учаскелері жасыл түспен сызылып, сүлбенің іші көлденең сызықтармен басты тұқым түсті бояумен сызылады. Сызбада басты тұқымы, орман екпелерін отырғызған жылы және жер ауданы көрсетіледі;
7) орманмен қамтылмаған жерлерге отырғызған (себу немесе тігу әдісімен) жинақталмаған орман екпелерінің учаскелері жай қарындашпен көлденең сызықтармен сызылады. Сызбада тұқым индексі, жер ауданы және егілген жылы көрсетіледі;
8) орман астарына отырғызылған орман екпелері жай қарындашпен 45 (қырық бес) градус бұрышта сызықтармен сызылады. Сызбада жер ауданы, тұқым индексі және отырғызылған жылы көрсетіледі;
Орман қорын есебінің және олардың жер ауданы № 1 пішінде "Жинақталмаған орман екпелері" - 5 бағанда көрсетіледі;
9) алқаағаштарды (бұталар) қайта қалпына келтіру жұмыстары жүргізілген учаскелер жай қарындашпен тік бағытта сызылады және жер ауданы мен қайта қалпына келтіру жұмыстары жүргізілген жылы көрсетіледі;

10) участки, вышедшие из-под сплошных рубок (вырубки), без сохранения или с отсутствием подроста, обводятся красным цветом сплошной линией. Указываются фактическая площадь и год вырубки;
11) участки, вышедшие из под сплошных рубок (вырубки) с сохранившимся подростом ценных пород (отнесенных под естественное заращивание), обводятся сплошной линией и штрихуются под углом
45 градусов красным цветом. Указываются фактическая площадь и год вырубки;
12) участки, облесившиеся естественным путем (переведенные в покрытые лесом угодья), в том числе с проведенными мерами по содействию естественному возобновлению, обводятся сплошной линией и штрихуются под углом 45 градусов цветом главной возобновившейся породы. Указываются площадь, главная порода, вид возобновления ("Е" – естественное, "ЕС" – естественное с мерами содействия, "ЕСП" – естественное с мерами содействия – сохранением подроста);
13) участки отведенных в натуре под сплошные рубки главного пользования и сплошные санитарные рубки обводятся красным цветом пунктирной линией. Указываются предусмотренный год вырубки, площадь и индекс рубки (СР; ССР);
14) участки, вышедшие из под сплошных санитарных рубок, наносятся красным цветом штрихпунктирной линией. Указываются фактическая площадь, год вырубки и индекс рубки (ССР);
15) участки, пройденные постепенными рубками, обводятся красным цветом штрихпунктирной линией и заштриховываются горизонтальными линиями этим же цветом. Указываются площадь, год рубки, прием рубки и ставится индекс рубки (ПР);
16) участки, пройденные добровольно - выборочными рубками, обводятся красным цветом штрихпунктирной линией и заштриховываются вертикальными линиями этим же цветом. Указываются площадь, год рубки и ставится индекс рубки (ДВР);
17) участки, пройденные длительно-постепенными рубками, обводятся красным цветом штрихпунктирной линией и заштриховываются под углом 45 градусов этим же цветом. Указываются площадь, год рубки и ставится индекс рубки (ДПР);
18) участки, пройденные рубками ухода (все виды рубок), обводятся сплошной линией синего цвета. Указываются площадь, год рубки, вид рубки (Осв – осветление, Прч – прочистка, Прр – прореживание, Прх.р – проходная рубка);
19) участки, пройденные выборочными санитарными рубками, обводятся пунктирной линией синего цвета. Указываются площадь, год рубки, индекс рубки (ВСР).
7. В таксационные описания изменения вносятся:
1) при передаче земель в постоянное землепользование другим организациям вписываются площадь участка, номер, дата и краткое содержание документа;

10) жаппай кесілген жер учаскелері, жас өскіні жоқ немесе сақталмаған жерлер қызыл түспен жаппай сызықтармен белгіленіп, нақты жер ауданы мен кесілген жылы көрсетіледі;
11) жаппай кесілген жерлер, бағалы тұқымды жас өскіндері сақталған болса, (табиғи қайта жаңаруына қалдырылған) қызыл түспен сызылып, 45 градус бұрышта жіңішке сызықтармен сызылады және нақты жер ауданы мен кесілген жылы көрсетіледі;
12) табиғи жолмен ағашы өскен (орманды жерлер қатарына жатқызылған), соның ішінде табиғи жаңаруына қосымша іс-шаралар жүргізілген учаскелер, жаппай сызықтармен сызылып, 45 (қырық бес) градус бұрышта жіңішке сызықтармен сызылады. Жер ауданы, басты тұқымы және жаңару түрі көрсетіледі ("Т"-табиғи, "ТҚ"-табиғи қосымша іс-шаралар арқылы, "ТҚӨ"-табиғи қосымша іс-шаралар арқылы жас өскіндері сақталынған);
13) жаппай санитарлық кесуге және басты мақсатқа пайдалану үшін жаппай кесуге бөлінген учаскелер, қызыл түсті үзік сызықпен айналдыра сызылады және кесу жылы, жер ауданы мен кесу түрі көрсетіледі (ЖК; ЖСК);
14) жаппай санитарлық кесу жүргізілген учаскелер қызыл түсті штрихпен белгіленеді. Нақты жер ауданы, кесу жылы, кесу индексі көрсетіледі (ЖСК);
15) біртіндеп кесу жүргізілген учаскелер, қызыл түспен жіңішке үзік сызықтармен сызылып, осы түспен көлденең сызықтармен сызылады. Мұнда да жер ауданы, кесу жылы, кесу түрі және кесу индексі қойылады – (БК);
16) ерікті-таңдап кесу жүргізілген учаскелер, қызыл түсті жіңішке үзік сызықтарымен сызылады және осы түспен тік сызықтармен (90 (тоқсан) градуста) жіңішке сызықтармен сызылады және мұнда да жер ауданы, кесу жылы, кесу индекстері қойылады (ЕТК);
17) ұзартып-біртіндеп кесу жүргізілген учаскелер, қызыл түспен жіңішке үзік сызықтарымен сызылады және осы түспен 45 (қырық бес) градус бұрышта жіңішке сызықтармен сызылады. Жер ауданы, кесу жылы, кесу индексі қойылады (ҰБК);
18) күтіп-баптау үшін кесу жүргізілген (кесудің барлық түрлері) учаскелер, көк түспен жаппай толық сызылады. Мұнда да жер ауданы, кесу жылы, кесу түрлері көрсетіледі (Жар-жарықтандыру, Таз-тазарту, Сир-сирету, Өт. к - өтпелі кесу);
19) таңдамалы санитарлық кесу жүргізілген учаскелер, көк түспен пунктирлі сызықпен сызылады. Мұнда да жер ауданы, кесу жылы, кесу индекстері – (ТСК) қойылады.
7. Таксациялық сипаттамаларға өзгертулерді енгізу тәртібі:
1) басқа мекемелерге тұрақты пайдалануға жерлерді беру кезінде, құжаттардың қысқаша мазмұны, айы-күні, нөмірі және учаскенің жер ауданы жазылады;

2) при передаче земель в долгосрочное лесопользование вписываются площадь участка, номер, дата, краткое содержание документа и период, на который переданы земли;
3) при приемке земель от других землепользователей приводится краткая характеристика участка, дата и краткое содержание документа, на основании которого приняты земли;
4) для участков, подвергшихся стихийным воздействиям, указываются их площадь, вид и год стихийного воздействия, характеристика повреждения, запас погибшего леса;
5) для участков лесных культур, переведенных в покрытые лесом угодья и для участков, возобновившихся естественным путем, приводится новая таксационная характеристика на основании освидетельствования этих участков в натуре (фактическая площадь, состав, полнота, возраст и запас молодняка).
СОСТАВ - определяется по соотношению числа стволов составляющих пород;
ПОЛНОТ - определяется по степени сомкнутости крон;
ВОЗРАСТ - по фактическому году посадки (посева) лесных культур или по возрасту возобновления;
ЗАПАС - на один га для лесных культур и молодняков, переведенных в покрытые лесом угодья, определяется:
для хвойных пород - в размере 40 (сорок) процентов от среднего прироста на 1 (один) га хвойных насаждений 2 (второго) класса возраста, умноженного на возраст переводимых культур;
для лиственных пород - в размере 60 (шестидесяти) процентов от среднего прироста на 1 (один) га 2 (второго) класса возраста лиственных насаждений, умноженного на возраст переводимых культур;
для молодняков естественного происхождения в возрасте до 10 (десяти) лет – определяется глазомерно.
Запас учитывается при величине его не менее 5 (пяти) кубических метра на 1 (один) гектар для древесных пород и 0,1 кубических метров для саксаульников.
В таксационных описаниях в графе "Проектируемые мероприятия" указывается наименование мероприятия, год производства и площадь, на которой оно проведено;
6) для участков несомкнувшихся лесных культур, созданных на не покрытых лесом угодьях, указываются их фактическая площадь, год производства и технологическая схема их создания;
7) для участков лесных культур, созданных под пологом леса, указываются год производства, площадь и технологическая схема их создания;
8) для участков лесных культур, произведенных в порядке реконструкции насаждений (кустарников), указываются площадь, год создания, технологическая схема проведенной реконструкции.
Участки, числящиеся в покрытых лесом угодьях, переводятся в другое хозяйство или остаются в том же хозяйстве, в зависимости от процента введенной главной породы;

2) жерді ұзақ мерзімді пайдалануға беру кезінде, учаскенің жер ауданы, нөмірі, айы-күні, құжат жөнінде қысқаша мазмұны және мерзімі жазылады;
3) басқа жер пайдаланушыдан жерді қабылдау кезінде, жерді қабылдау негізіне құжаттардың қысқаша мазмұны, айы-күні, нөмірі және учаскенің қысқаша сипаттамасы енгізіледі;
4) табиғи апаттарға ұшырау, нәтижесінде зақымданған учаскелердің жер ауданы, табиғи апат түрі және болған жылы, зақымдануы және өлген ағаштардың қоры көрсетіледі;
5) орман екпелері отырғызылған учаскелер үшін, табиғи жолмен жаңарған және орманды жерлер қатарына жатқызылған учаскелер үшін, осы учаскелердің сипаттамаларын негізге ала отырып, жаңадан таксациялық сипаттамалар келтіріледі (жер ауданы, құрамы, толымдылығы, жасы және қоры).
Қ ұ р а м ы - құрамындағы тұқымдылар діңдері сандарының ара қатынасы бойынша анықталады;
Т о л ы м д ы л ы ғ ы – желек жиынтығы дәрежесі бойынша анықталады;
Ж а с ы – жаңару жасы бойынша немесе орман екпелерін (себу) отырғызу жылы бойынша анықталады;
Қ о р ы – 1 (бір) гектар орманды жерлер қатарына жатқызылған балауса ағаштар және орман екпелері үшін, төмендегідей анықталады:
қылқан жапырақтылар үшін – 2 (екі) жас класындағы қылқан жапырақты алқаағаштың 1 (бір) гектар орташа өсімінен 40 (қырық) пайыз мөлшерде (ауыстырылатын екпелердің жасына көбейтіледі);
жапырақтылар үшін - 2 (екі) жас класындағы жапырақты алқаағаштардың 1 (бір) гектар орташа өсімінен 60 (алпыс) пайыз мөлшерде;
балауса ағаштар үшін – табиғи өсіп-өну жасы 10 (он) жасқа дейінгілері көз мөлшермен анықталады.
Ағаш тұқымдылары үшін 1 (бір) гектар қоры – 5 (бес) текше метр-аз болмайды, ал сексеуілдерде - 0,1 текше метр.
Таксациялық сипаттамада "Жобаланатын іс-шаралар" бағанында, іс шаралар атауы және жүргізілетін жылы мен жер ауданы көрсетіледі;
6) орманмен қамтылмаған жерлерге отырғызылған жинақталмаған орман екпелері учаскелерінде - олардың нақты жер ауданы, отырғызылған жылы және технологиялық схемасы көрсетіледі;
7) орман астарына отырғызылған орман екпелері учаскесінде - отырғызылған жылы, жер ауданы және технологиялық схемасы көрсетіледі;
8) қайта қалпына келтіру жұмыстары жүргізілген орман екпелері учаскесінде де - жер ауданы, отырғызылған жылы және қалпына келтіру жұмыстары жүргізілген жердің технологиялық схемасы көрсетіледі.
Орманмен қамтылған жерлер қатарына жатқызылатын учаскелер, басты тұқымдылардың бар болуына байланысты сол шаруашылықта қалдырылады немесе басқа шаруашылыққа жатқызылады.

9) для участков, вышедших из под сплошных рубок главного пользования или сплошных санитарных рубок (вырубки), указываются фактическая площадь, год рубки, вид рубки, объем срубленной древесины по породам в соответствии с таксационным описанием, состояние сохранившегося подроста;
Списываемый запас должен соответствовать среднему запасу на 1 (один) га согласно таксационному описанию. В знаменателе также указывается фактический запас, определенный по данным материально-денежной оценки в целом на лесосеке;
10) для участков, пройденных постепенными и длительно-постепенными рубками, указываются площадь, вырубаемый запас по породам, прием, год рубки, характеристика подроста после рубки;
11) для участков, пройденных добровольно-выборочными рубками, указываются площадь, вырубаемый запас по породам, год рубки и состояние подроста;
12) для отведенных в натуре лесосек главного пользования или сплошных санитарных рубок указываются площадь, год рубки, вид рубки, объем древесины, подлежащей вырубке по породам;
13) для участков, пройденных рубками ухода и выборочными санитарными рубками, указываются площадь, вид рубки, вырубаемый запас по породам, а для молодняков – состав и полнота после рубки;
14) в участках леса, переведенных из одного хозяйства в другое в результате проведенных рубок ухода, в соответствующих графах выдела зачеркивается таксационная характеристика, установленная лесоустройством, и красным цветом вписывается новая, указанная в акте освидетельствования мест рубок;
15) при переводе насаждений из одного класса возраста в другой, при обнаружении ошибок, допущенных лесоустройством, в соответствующих графах выдела перечеркивается прежний возраст и класс возраста, а сверху красным цветом проставляются уточненные данные. Запас проставляется в объеме, установленном при натурном обследовании;
16) номера участков (выделов), в которые вносятся изменения, округляются красным цветом (карандашом, чернилами, тушью).
8. В формы учета лесного фонда и лесокадастровые книги изменения вносятся черным цветом (карандашом, тушью, чернилами):
1) при приемке или исключении земель производится запись таксационных показателей участка в соответствующие графы формы № 1, формы № 2 и лесокадастровые книги;
2) при переводе лесных культур, а также естественно возобновившихся участков в покрытые лесом угодья в соответствующие графы формы № 1 и формы № 2 вносятся уточненные таксационные показатели этих участков;

9) жаппай санитарлық кесу (ағашы кесілген жер) немесе басты мақсатқа пайдалану үшін жаппай кесілген учаскелер үшін, нақты жер ауданы, кесілген жылы, кесу түрлері және таксациялық көрсеткіштеріне сәйкес тұқымдылар бойынша кесілген ағаш сүрегінің көлемі мен өскіндердің сақталу жағдайы көрсетіледі.
Есептен шығарылған қор таксациялық көрсеткіштердегі 1 (бір) гектар орташа қорға сәйкес келуі керек. Сонымен қатар, бөлімінде жалпы кеспеағаш бойынша анықталған және материалдық-ақшалай мәліметтері бойынша нақты қоры көрсетіледі.
10) біртіндеп және ұзақ-біртіндеп кесу жүргізілген учаскелерде жер ауданы, тұқымы бойынша кесілген қоры, кесілген жылы және кесілгеннен кейінгі өскіндердің сипаттамасы көрсетіледі;
11) ерікті-таңдамалы кесу жүргізілген учаскелерде жер ауданы, тұқым бойынша кесілген қоры, кесілген жылы және өскіндерінің жағдайы көрсетіледі;
12) жаппай санитарлық кесу немесе басты мақсатқа пайдалану үшін кеспеағашты белгілегенде, олардың жер ауданы, кесу жылы, кесу түрі және тұқымы бойынша кесуге белгіленген ағаштардың көлемі көрсетіледі;
13) таңдамалы санитарлық кесу және күту үшін кесу жүргізілген учаскелерде - жер ауданы, кесу түрлері, тұқым бойынша кесілетін қоры, ал балаусалар үшін-құрамы және кесілгеннен кейінгі толымдылығы көрсетіледі;
14) бір шаруашылықтан екінші шаруашылыққа берілген кезде, күту үшін кесу жүргізілген орман учаскелерінде - тиісті бағандағы телімнің таксациялық сипаттамасы сызылып тасталады да қызыл түспен кесілген жерді куәландыратын актідегі жаңа көрсеткіші жазылады;
15) алқаағаштар бір жас класынан екінші жас класына ауыстырылған кезде, орман орналастыру кезінде жіберілген қателер болса, тиісті бағандағы телімнің бұрынғы жасы мен жас класы сызылып тасталынып, үстіне қызыл түспен нақты мәліметі жазылады. Қоры зерттеу кезінде бекітілген көлемде қойылады.
16) өзгерістер енгізілетін учаскелердің нөмірі (телімі) қызыл түспен (қарындашпен, сиямен) шеңберленеді.
8. Орман қорын есепке алу пішініне және орман кадастры кітабына өзгерістер қара түспен (қарындашпен, сиямен) енгізіледі:
1) жерді қабылдау немесе шығару кезінде орман кадастры кітабы мен № 1 пішінге, № 1 пішіннің 1 (бірінші) қосымшасына сәйкес графаға таксациялық көрсеткіштер енгізіледі;
2) орман екпелері, сонымен қатар табиғи жаңарған учаскелерді орманды жерлер қатарына жатқызар кезде № 1 пішінге, № 1 пішіннің 1 қосымшасына сәйкес графаға осы учаскелердің нақтыланған таксациялық көрсеткіштері енгізіледі;

3) при сплошных рубках отмечаются: в числителе – площадь по фактическому размеру вырубки и вырубаемый запас по среднему запасу выдела на 1 (один) га, числящихся по таксационному описанию, а в знаменателе – фактический изъятый запас на лесосеках по данным материально-денежной оценки;
4) при проведении постепенных и длительно-постепенных рубок указывается фактически вырубленный запас.
Кроме того, на отдельном листе ведется учет площадей, пройденных первым приемом рубки. При последнем приеме рубки окончательно списывается запас, числящийся по таксационному описанию для данного участка;

3) жаппай кесу кезінде мыналар белгіленеді: алымында – таксациялық сипаттамасына сәйкес телімдегі 1 (бір) гектар орташа қоры бойынша кесілетін қоры және кесілетін жердің жер ауданы, ал бөлімінде – материалдық-ақшалай бағаланған мәліметі бойынша кеспеағаштың қоры жазылады;
4) біртіндеп және ұзақ-біртіндеп кесу жүргізген кезде, тек кесілетін қоры ғана көрсетіледі.
Бұдан басқа, жеке парақта бірінші тәсілмен кесу жүргізілген жердің ауданы есепке алынады. Соңғы кесу тәсілі кезінде, таксациялық сипаттамаларда көрсетілген учаскенің ауданы мен қоры есептен шығарылады;

5) при проведении добровольно - выборочных рубок списывается запас фактически вырубленной древесины;
6) участки, в которых проведена реконструкция насаждений путем ввода хозяйственно-ценных пород, остаются в прежнем хозяйстве до смыкания культур в ряду, но запас на участке должен быть уменьшен на количество вырубленной древесины;
7) погибшие лесные культуры списываются по актам инвентаризации лесных культур, оформленным в установленном порядке, и исключаются из соответствующей графы формы № 1 учета лесного фонда.

5) ерікті - таңдап кесу жүргізген кезде, тек кесіліп алынған қоры ғана есептен шығарылады;
6) шаруашылық жағынан бағалы тұқымдыларды өсіру жолымен ағаштарда қайта қалпына келтіру жұмыстары жүргізілген учаскелерде екпелер қатар түзегенше бұрынғы шаруашылығында қалдырылады, бірақ учаскедегі қоры кесілген сүрекдіңнің санына азаяды;
7) өлген орман екпелері орман қорларын есепке алу № 1 пішіндегі тиісті бағаннан шығарылып, белгіленген тәртіпте рәсімделіп, орман екпелерін түгендеу актісі бойынша есептен шығарылады.

9. Изменение площади породы в форме № 2 производится в случае изменения преобладающей породы после проведения рубок ухода в выделе.
Все документы, фиксирующие изменения в лесном фонде, систематизируются по видам работ и подлежат хранению.
4. Оценка качества внесения текущих изменений
Наименование материалов, в которые вносились изменения
Числитель-общее число проверенных участков знаменатель-100%
В числителе – число участков, в знаменателе – их % от числа проверенных
Оценка качества внесения изменений
изменения, внесенные в соответствии с указаниями
изменения, внесенные с незначительными отступлениями от указаний
изменения, внесенные с ошибками
изменения не внесены
1
2
3
4
5
6
7
Планшеты
___
100
Таксационные описания
___
100
Формы учета лесного фонда
___
100
Лесокадастровые книги
___
100
Книги учета выполненных лесохозяйственных мероприятий
___
100
Общая оценка
Оценка "неудовлетворительно" выставляется в случаях, когда изменения не вносились или они были внесены с ошибками, отступлениями от указаний более, чем в 10 (десяти) процентах от количества проверенных участков.
В остальных случаях ставится оценка "удовлетворительно".
5. Порядок внесения текущих изменений в материалы
лесоустройства, учета лесного фонда и лесного кадастра
Перечень мероприятий, подлежащих внесению в учетные документы
Порядок внесения текущих изменений в учетные документы
на планшеты
в таксационные описания
изменения вносятся
образец заполнения
1
2
3
4
5
1
Участки земель, переданных в постоянное землепользование другим землевладельцам
Контуры участков обводятся черным цветом сплошной линией. В середине участка ставится площадь в га
Номера участков округляются красным цветом. Вписываются площадь, номер, дата и краткое содержание документа
2
Участки земель, переданных в долгосрочное лесопользование
Контуры участков обводятся черным карандашом штрихпунктирной линией. В середине участка ставятся площадь в га и период в годах
Номера участков округляются красным цветом. Вписываются площадь, номер, дата, краткое содержание документа и период, на который переданы земли
3
Участки земель, принятых от других землевладельцев
Контуры участков обводятся черным цветом пунктирной линией. В середине участка ставится площадь в га
Вписываются площадь, номер, дата и краткое содержание документа. Дается краткая характеристика участка, дата и краткое содержание документа
4
Участки насаждений, поврежденных в результате стихийных бедствий до степени прекращения роста

9. № 2 пішінде басым тұқымдылар бойынша жер ауданының өзгеруін есепке алу жұмыстары күту үшін кесу жүргізілген кезде ғана жүргізіледі.
Орман қорларында болған өзгерістер енгізілген барлық құжаттар әр жұмыс түрлері бойынша жүйелендіріліп, сақтауға жіберіледі.
4. Ағымдағы өзгерістерді енгізу сапасын бағалау
Өзгерістер
енгізілген
материалдар
атауы
Алымы-жалпы тексерілген учаскелер саны,
Алымы-учаскелер саны,
бөлімі-тексерілген учаскелер санынан %
Өзгерістерді енгізу сапасын бағалау
бөлімі - 100%
нұсқауларға сәйкес енгізілген өзгерістер
нұсқаулардан шамалы ауытқулармен енгізілген өзгерістер
қателермен енгізілген өзгерістер
өзгерістер енгізілмеген
1
2
3
4
5
6
7
Планшеттер
Таксациялық сипаттама
Орман қорын есепке алу пішіні, орман кадастры кітабы және орман шаруашылығы іс-шараларының орындалуын есепке алу кітабы
Жалпы бағасы
-
100
-
100
-
100
Ескерту: "Қанағаттанарлықсыз" бағасы, тексерілген учаскелер санының 10 (он) пайызында нұсқаулардан аздап ауытқулармен және қателермен енгізілген болса немесе өзгерістер енгізілмеген жағдайда қойылады. Ал қалған жағдайларда "қанағаттанарлық" бағасы қойылады.
5. Орман орналастыру материалдарына орман қорын есепке алу
материалдарына және орман кадастрына ағымды өзгерістерді енгізу тәртібі
№ р/р
Есепке алу құжаттарына енгізілетін шаралар тізбегі
Ағымдағы өзгерістерді есепке алу құжаттарына енгізу
планшеттерге
таксациялық сипаттамаларға
енгізілетін өзгерістер
толтыру үлгісі
1
2
3
4
5
1.
Басқа орман иеленушілеріне тұрақты пайдалануға берілген жер учаскелері
Учаскенің сүлбесі бүтін қара түсті сызықпен сызылады. Учаскенің ортасында ауданы көрсетіледі (гектар)
Учаскенің нөмірлері қызыл түспен шеңберленеді. Ауданы, нөмірі, датасы, қысқаша мазмұны жазылады
2.
Ұзақ мерзімді пайдалануға берілген жер учаскелері
Учаскенің сүлбесі жіңішке үзік сызықтармен қара қарындашпен сызылады. Учаскенің ортасында ауданы (гектар) және кезеңі (жыл) көрсетіледі
Учаскелердің нөмірлері қызыл түспен шеңберленеді. Ауданы, нөмірі, датасы, құжаттың қысқаша мазмұны және мерзімі көрсетіледі
3.
Басқа орман иеленушілерінен алынған учаскелер
Учаскенің сүлбесі бүтін қара түсті сызықшаларымен сызылады.
Учаскенің ортасында ауданы көрсетіледі (гектар)
Ауданы, нөмірі, датасы және қысқаша мазмұны жазылады.
Учаскенің қысқаша сипаттамасы беріледі, датасы мен мазмұны жазылады
4.
Табиғи апаттардан зақымданғандықтан өсуін тоқтатқан алқаағаштар учаскелері

Контуры участков обводятся оранжевым цветом сплошной линией. Указываются площадь, год и вид стихийного бедствия (гарь – 2000 г., 17,5 га)
Номера участков округляются красным цветом. Указываются площадь, вид и год стихийного бедствия, характеристика повреждения, запас погибшего леса
5
Участки лесных культур, переведенных в покрытые лесом угодья
Контуры участков обводятся зеленым цветом сплошной линией. Указываются площадь и год создания лесных культур и главная порода. Участок заштриховывается горизонтальными линиями цвета главной породы
Номера участков округляются красным цветом. Вписывается новая таксационная характеристика на основании освидетельствования участка в натуре
6
Участки несомкнувшихся лесных культур, созданных на не покрытых лесом угодьях (посевом или посадкой)
Контуры участков обводятся и штрихуются горизонтальными линиями простым карандашом. Указываются площадь и индекс породы, год создания лесных культур
Номера участков обводятся красным цветом. Вписываются площадь, год и технологическая схема их создания
7
Участки лесных культур, созданных под пологом леса
Контуры участков обводятся и штрихуются наклонными линиями простым карандашом. Указываются площадь, индекс породы и год создания лесных культур
Номера участков обводятся красным цветом. Указываются год, площадь и технологическая схема их создания
8
Участки с проведенной реконструкцией насаждений (кустарников)
Контуры участков обводятся и штрихуются вертикальными линиями простым карандашом. Указываются год производства, площадь и индекс породы
Номера участков обводятся красным цветом. Указываются площадь, год создания л.к., технологическая схема проведенной реконструкции
9
Участки, вышедшие из под сплошных рубок (вырубки) без сохраненного или с отсутствующим подростом
Контуры участков обводятся красным цветом сплошной линией. Указываются фактическая площадь и год рубки
Номера участков обводятся красным цветом. Указываются фактическая площадь, объем срубленной древесины по породам, год рубки
10
Участки, вышедшие из под сплошных рубок (вырубки) с сохранившимся подростом ценных пород (отнесенных под естественное заращивание)
Контуры участков обводятся и штрихуются под углом 450 красным цветом. Указываются фактическая площадь и год рубки
Номера участков обводятся красным цветом. Указываются фактическая площадь, объем срубленной древесины по породам, год рубки, описание сохранившегося подроста
11
Участки, облесившиеся естественным путем (переведенные в покрытые лесом угодья), в том числе с проведенным содействием естественному возобновлению
Контуры участков обводятся и штрихуются под углом 450 цветом главной возобновившейся породы. Указываются площадь, главная порода, вид возобновления
Номера участков обводятся красным цветом. Указываются фактическая площадь, новая таксационная характеристика, вид возобновления
12
Участки отведенных в натуре лесосек главного пользования и сплошных сан. рубок
Контуры участков обводятся красным цветом пунктирной линией. Указываются предусмотренный год вырубки, площадь и вид рубки
(СР, ПР, ДВР, ДПР, ССР)
Номера участков обводятся красным цветом. Указываются площадь, год рубки, вид рубки, объем подлежащей вырубке древесины по породам
13
Участки, вышедшие из под сплошных санитарных рубок
Контуры участков обводятся красным цветом штрихпунктирной линией. Указываются фактическая площадь, год вырубки и индекс - ССР
Номера участков обводятся красным цветом. Указываются площадь, год вырубки, вырубленный запас, причины гибели насаждений
14
Участки, пройденные постепенными рубками
Контуры участков обводятся красным цветом штрихпунктирной линией и заштриховываются красным цветом горизонтальными линиями. Указываются площадь, год рубки, прием рубки, индекс - ПР
Номера участков обводятся красным цветом. Указываются площадь, вырубленный запас по породам, год рубки, прием, характеристика подроста после рубки
15
Участки, пройденные добровольно-выборочными рубками
Контуры участков обводятся красным цветом штрихпунктирной линией и заштриховываются вертикальными линиями красного цвета. Указываются площадь, год рубки и индекс - ДВР
Номера участков обводятся красным цветом. Указываются площадь, вырубаемый запас по породам, год рубки, состояние подроста
16
Участки, пройденные длительно-постепенными рубками
Контуры участков обводятся красным цветом штрихпунктирной линией и заштриховываются под наклоном 450 красным цветом. Указываются площадь, год рубки и индекс - ДПР
Номера участков обводятся красным цветом. Указываются площадь, вырубаемый запас по породам, прием, год рубки, характеристика подроста
17
Участки, пройденные рубками ухода (все виды рубок)
Контуры участков обводятся синим цветом сплошной линией. Указываются площадь, год рубки, вид рубки (Осв., Прч., Прр., Прх.р.)
Номера участков обводятся красным цветом. Указываются площадь, год, вид рубки, вырубаемый запас по породам, а для молодняков - состав и полнота после рубки
18
Участки, пройденные выборочными санитарными рубками
Контуры выделов обводятся синим цветом пунктирной линией. Указываются площадь, год рубки, индекс - ВСР
Номера участков обводятся красным цветом. Указываются площадь, год, вид рубки – ВСР, выбираемый запас по породам, состав и полнота после рубки
Примечание:
при небольшом контуре участка в масштабе планшета сведения об этом участке допускается ставить в смежном выделе с указанием участка направлением стрелки.
Приложение 33
к Инструкции проведения лесоустройства
Особенности вычисления и увязки площадей планшетов,
кварталов, выделов

Учаскелердің сүлбесі қызыл-сары түсті бүтін сызықпен сызылады. Табиғи апаттың ауданы, жылы және түрі көрсетіледі (өртеңдер – 2000 жыл, 17,5 гектар)
Учаскелердің нөмірлері қызыл түспен шеңберленеді. Табиғи апаттың ауданы, түрі, жылы, зақымдану түрі, өлген ағаш қоры көрсетіледі
5.
Орманмен қамтылған жерлерге ауыстырылған орман екпелері учаскелері
Учаскенің сүлбесі жасыл түсті бүтін сызықпен сызылады. Орман екпелерінің ауданы, егілген жылы және басты тұқымы көрсетіледі. Учаске басым тұқымы түстес көлденең сызықтарымен жаппай сызылады.
Учаскенің нөмірлері қызыл түспен шеңберленеді. Учаскені куәландыру негізінде жаңа таксациялық сипаттама жазылады
6.
Орманмен қамтылмаған жерлерде өсірілген жинақталмаған орман екпелері учаскелері (егілген немесе отырғызылған)
Учаскелердің сүлбелері қара қарындашпен көлденең сызықтармен сызылады. Тұқымның ауданы, индексі және егу (отырғызу) жылы көрсетіледі
Учаскелердің нөмірлері қызыл түспен сызылады. Олардың ауданы, жылы, технологиялық схемасы жазылады
7.
Орман астарында өсірілген орман екпелерінің учаскелері
Учаскелердің сүлбелері қара қарындашпен қиғаштап сызылады. Олардың ауданы, тұқым индексі және егу (отырғызу) жылы көрсетіледі
Учаскелердің нөмірлері қызыл түспен сызылады. Олардың жылы, ауданы және технологиялық схемасы көрсетіледі
8.
Алқаағаштары (бұталары) қайта құрылған учаскелер
Учаскелердің сүлбелері қара қарындашпен тік сызықтармен сызылады. Олардың жылы, ауданы
және тұқым индексі көрсетіледі.
Учаскелердің нөмірлері қызыл түспен сызылады. Олардың жылы, ауданы, технологиялық схемасы (жүргізілген қайта құрудың) көрсетіледі.
9.
Ағашы жаппай кесілген, өскіні сақталмаған немесе жоқ учаскелер
Учаскелердің сүлбелері қызыл түсті бүтін сызықпен сызылады. Кесулердің нақты ауданы және жылы көрсетіледі
Учаскелердің нөмірлері қызыл түспен сызылады. Кесілген сүректің тұқымдылар бойынша көлемі, ауданы және кесу жылы көрсетіледі
10.
Ағашы жаппай кесілген, құнды тұқымдылардың өскіні сақталған (табиғи өсу) учаскелері
Учаскелердің сүлбелері қызыл түсті 450 бұрышпен сызылады. Кесудің нақты ауданы мен жылы көрсетіледі
Учаскелердің нөмірлері қызыл түспен сызылады. Кесілген сүректің тұқымдылар бойынша көлемі, ауданы және кесу жылы, сақталған өскіннің сипаттамасы көрсетіледі
11.
Табиғи жолмен орманданған (орманмен қамтылған жерлерге ауыстырылған), с.і. табиғи жаңаруға жәрдемдесу жолымен орманданған учаскелер
Учаскелердің сүлбелері жаңарған басты тұқымның түсімен (450 бұрышпен) сызылады. Жаңару түрі, басты тұқым, ауданы көрсетіледі
6,8 гектар
Қ-ТЖЖ
Учаскелердің нөмірлері қызыл түспен сызылады. Нақты ауданы, жаңа таксациялық сипаттамасы, жаңару түрі көрсетіледі
12.
Басты пайдалану кеспеағашы мен жаппай кесуге белгіленген учаскелер
Учаскенің сүлбесі қызыл түсті үзік сызықтармен сызылады. Қарастырылған кесу жылы, ауданы және кесу түрі көрсетіледі
11,4 гектар
ЕТК-2001 жыл
Учаскелердің нөмірлері қызыл түспен жазылады. Кесу түрі жылы, кесілетін сүректің көлемі тұқымдылар бойынша көрсетіледі
13.
Жаппай санитарлық кесулерден шыққан учаскелер
Учаскелердің сүлбесі қызыл түсті жіңішке үзік сызықтармен сызылады. Ауданы (нақты), кесу жылы мен индексі көрсетіледі
Учаскелердің нөмірлері қызыл түспен сызылады. Кесу жылы, ауданы, кесілген қор, алқаағаштардың өлу себептері көрсетіледі
14.
Біртіндеп кесілген учаскелер
Учаскелердің сүлбелері қызыл түсті жіңішке үзік сызықтармен сызылады және қызыл көлденең жіңішке сызықтармен боялады.
Кесудің ауданы, жылы, кесудің қабылдануы, индексі көрсетіледі
Учаскелердің нөмірлері қызылтүспен сызылады. Кесу жылы, ауданы, кесілген тұқымдылар бойынша қоры, кесу жұмыстарынан кейінгі өскіннің сипаттамасы
15.
Ерікті-іріктеп кесілген учаскелер
Учаскелердің сүлбесі қызыл түсті жіңішке үзік сызықтармен сызылады және қызыл түсті жіңішке тік сызықтармен боялады. Ауданы, кесу жылы, индексі көрсетіледі
Учаскелердің нөмірлері қызыл түспен сызылады. Кесу жылы, ауданы, тұқымдылар бойынша кесілетін қор, өскіннің жағдайы көрсетіледі
16.
Ұзақ-біртіндеп кесілген учаскелер
Учаскелердің сүлбесі қызыл түсті жіңішке үзік сызықтармен сызылады және 450-ке қиғашталып қызыл жіңішке үзік сызықтармен боялады
7,8 гектар
БҰҚ-2000 жыл
Учаскелердің нөмірлері қызыл түспен сызылады. Кесу жылы, ауданы, тұқымдылар бойынша кесілетін қор, өскіннің сипаттамасы көрсетіледі.
17.
Күтіп-баптау кесулері жүргізілген учаскелер (барлық кесу түрлері)
Учаскелердің сүлбесі көк түсті сызықтармен сызылады. Кесу жылы, ауданы, кесу түрі көрсетіледі (жарық., тазарту, сирету)
9,7 гектар
Жарк-2000 жыл
Учаскелердің нөмірлері қызыл түспен сызылады. Кесу жылы, түрі, ауданы, тұқымдылар бойынша кесілетін қоры, ал балауса ағаштар үшін-кесуден кейінгі құрамы мен толымдылығы
18.
Таңдамалы санитарлық кесулер жүргізілген учаскелер
Телімдердің сүлбесі қызыл түсті үзік сызықтармен сызылады. Кесу жылы, ауданы, ТСК, индексі көрсетіледі
Учаскелердің нөмірлері қызыл түспен сызылады. Кесу жылы, түрі- ТСК, ауданы, тұқымдылар бойынша таңдалатын қор, кесуден кейінгі құрамы мен толымдылығы
Ескерту: учаскенің сұлбасы өте кіші болған жағдайда, сол учаскелер жөніндегі мәліметтер көрші учаскенің сұлбасында көрсетіледі.
Мәліметтердің бағыты стрелкамен көрсетіледі.
Орман орналастыруды жүргізу
нұсқаулығына 33–қосымша
Планшеттердің, орамдардың және телімдердің ауданын
есептеу және байланыстыру ерекшеліктері

1. Вычисление площадей кварталов
1. Вычисленная площадь квартала складывается из суммы площадей полигональных выделов и линейных выделов квартала. Площади полигональных выделов, вычисленных программою, берутся из базы данных ГИС, а линейных выделов вычисляются вручную.
2. Невязка вычисляется как разность суммы вычисленной площади всех кварталов лесничества и принятой его площади. Предельно допустимая величина невязки, одного квартала не должна превышать плюс, минус 2 (два) процента от вычисленной площади квартала.
3. При принятии площади кварталов учитывается их принадлежность к административным районам и сельским округам, горным или равнинным лесам, лесным дачам или колочным лесам, различным функциональным зонам в особо охраняемых природных территориях и тому подобное.
2. Вычисление площадей выделов
4. Площади выделов вычисляются при помощи ГИС (MapInfo). Выдела, имеющие площадь более 10 гектар округляются до целых значений кроме лесных культур ревизионного периода. Вычисленные площади сохраняются в базе данных ГИС.
5. Площадь линейных выделов (обозначаемых на плановых материалах одной условной линией – дороги, просеки, ручьи и небольшие реки) вычисляется для каждой категории ГЛФ внутри квартала как произведение их ширины, измеренной в натуре и длины, и Ң ширины линейных выделов (просек, противопожарных разрывов, дорог, рек и т. д.) если они граничат с другими кварталами. Площадь линейных объектов также вычисляется автоматически в программе обработки лесоустроительной информации по таксационной характеристике линейного выдела (длине и ширине).
2. Увязка площадей
6. Для увязки площадей выделов внутри каждого квартала, из базы данных ГИС получают электронную ведомость площадей выделов в разрезе категорий ГЛФ с указанием категории угодий каждого выдела:
Номер квартала
Категория ГЛФ
Номер выдела
Площадь
Категория земель
7. В электронную ведомость выделов заносятся, вычисленные площади линейных выделов по каждой категории ГЛФ. При этом, если линейный объект на плане обозначается одной условной линией, то его площадь пропорционально вычитается из площадей всех выделов, которые он пересекает, либо является их естественной границей.
8. При наличии линейных выделов, обозначенных на плане двумя условными линиями (например, широкая река, обрисованная по каждому берегу), то их площадь не отнимается от смежных с ними выделов, а учитывается самостоятельно.

1. Орамдардың ауданын есептеу
1. Орамның сызықтық телімдері мен полигоналдық телімдер аудандардың қосындысынан орамның есептелген ауданы құралады. Полигоналдық телімдердің ауданы бағдарламамен есептелген географиялық ақпарат жүйесі (ГАЖ) мәлімет базасынан алынады, ал сызықтық телімдер қолмен есептеледі.
2. Орманшылықтың барлық орамдарының есептелген аудандарының қосындысы мен оның қабылданған ауданының айырмашылығы мен үйлеспеушілігі есептеледі. Бір орамның үйлеспеушілігінің жіберілетін көлемінің шегі есептелген орам ауданынан плюс, минус 2 (екі) % аспауы керек.
3. Орамдардың аудандарын қабылдауда олардың әкімшілік аудандарға және ауылдық округтерге жататындығы, таулы немесе жазықтық ормандарға, әртүрлі функциональдық аймақтарға ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға және тағы басқаларына жататындығы есептеледі.
2. Телімдердің аудандарын есептеу
4. Телімдердің аудандары географиялық ақпарат жүйесі (Mapinfo) көмегімен есептеледі. Ауданы 10 га үлкен телімдер тексеру кезеңіндегі орман екпелерінен басқасын бүтін санға айналдырады. Есептелген аудандар географиялық ақпарат жүйесінің мәліметтер базасында сақталады.
5. Сызықтық телімдердің аудандары (пландық материалдарда бір шартты сызықпен белгіленетін – жолдар, соқпақтар, бұлақтар, кіші өзендер) әр бір мемлекеттік орман қоры санаты үшін орам ішіндегі олардың ені мен өздерінің нақты өлшенгені ұзындығымен есептеледі.
Сол секілді сызықтық нысандардың аудандары орман орналастыру ақпаратын өңдеудің автоматты бағдарламасының сызықтық телімдердің таксациялық сипаттамасы бойынша (ұзындығы және ені) есептелуі мүмкін. Бірақта онда сызықтық телімдер (соқпақтар, өртке қарсы үзілімдер, жолдар және т.б.) егерде олар басқа орамдармен шекаралас болса олардың ені алынады.
3. Аудандарды үйлестіру
6. Аудандарды байластыру үшін географиялық ақпарат жүйесі базасынан мемлекеттік орман қоры санаттары шегінде әрбір телімнің жер санатының көрсетілуімен телімдер аудандарының орамдардағы тізімдерінің мәліметтері алынады:
Орам нөмірі
МОҚ санаты
Телім нөмірі
Ауданы
Жер түрі
7. Есептелген мемлекеттік орман қоры әр санаты бойынша сызықтық телімдердің аудандары электрондық телімдер ведомосына қолмен енгізіледі. Егер сызықтық нысан планда бір шартты сызықпен белгіленсе, онда оның ауданы барлық қиылысатын телімдердің аудандарынан пропорционалды алынады немесе олардың табиғи шекарасы болады.
8. Сызықтық сипаты бар телімдер планда екі шартты сызықпен белгіленсе (мысалы, кең өзен, әр жағалауы бойынша суреттелген), онда олардың аудандары олармен көршілес жатқан телімдерден алынбайды, жеке есептеледі.