Об утверждении Методики оценки эффективности применения информационных технологий
Приказ и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 937. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 января 2013 года № 8262. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 19 февраля 2014 года № 137
Сноска. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 19.02.2014 № 137 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 «О Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику оценки эффективности применения информационных технологий.
2. Департаменту государственной политики в сфере информационных технологий Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Елеусизова К.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить его официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе размещение на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и на ИП ГО.
3. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра связи и информации Республики Казахстан от 20 декабря 2011 года № 409 «Об утверждении Методики оценки эффективности применения информационных технологий» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7379).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
И.о. министра                              С. Сарсенов
Утверждена
приказом и.о. министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 29 декабря 2012 года № 937
Методика оценки эффективности применения
информационных технологий
1. Общие положения
1. Настоящая Методика оценки эффективности применения информационных технологий (далее – Методика) разработана в целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 «О Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы».

Ақпараттық технологияларды қолдану тиiмдiлiгiн бағалау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 937 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 14 қаңтарда № 8262 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2014 жылғы 19 ақпандағы № 137 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 19.02.2014 № 137 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесін іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ақпараттық технологияларды қолдану тиімділігінің бағалау әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Ақпараттық технологиялар саласындағы мемлекеттік саясат департаменті (Қ.Б. Елеусізова):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен соң оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын, сонымен қатар Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында және МОИП орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. «Ақпараттық технологияларды қолдану тиімділігін бағалау әдістемесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрінің міндетін атқарушысының 2011 жылғы 20 желтоқсандағы № 409 бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркелімі реестрінде № 7379 тіркелген).
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін
атқарушы                                           С. Сарсенов
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрі міндетін атқарушының
2012 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 937 бұйрығымен
бекітілген
Ақпараттық технологияларды қолдану тиімділігін
бағалау әдістемесі 1. Жалпы ереже
1. Осы Ақпараттық технологияларды қолдану тиiмдiлiгiн бағалау әдістемесі (бұдан әрі - Әдістеме) «Облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың орталық және жергiлiктi атқарушы органдары қызметiнiң тиiмдiлiгiн жыл сайын бағалау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығын іске асыру мақсатында әзірленді.

2. Методика предназначена для определения совокупности процедур по оценке эффективности применения информационных технологий центральными государственными и местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы (далее - государственные органы) для оптимизации процессов и повышения прозрачности деятельности государственного органа.
3. В настоящей Методике используются следующие понятия и определения:
1) информационная система - система, предназначенная для хранения, обработки, поиска, распространения, передачи и предоставления информации с применением аппаратно-программного комплекса;
2) информационные технологии - совокупность методов, производственных процессов и программно-технических средств, объединенных в технологический комплекс, обеспечивающий сбор, создание, хранение, накопление, обработку, поиск, вывод, копирование, передачу и распространение информации;
3) интернет-ресурс – электронный информационный ресурс, технология его ведения и (или) использования, функционирующие в открытой информационно-коммуникационной сети, а также организационная структура, обеспечивающая информационное взаимодействие;
4) Интранет-портал государственных органов – межведомственная корпоративная информационная система, являющаяся государственной информационной системой и предназначенная для обеспечения государственных служащих средствами коллективной работы, необходимыми информационными ресурсами, решения организационных задач и информационного обмена;
5) полностью автоматизированная функция – деятельность государственного органа в пределах своей компетенции, в которой автоматизированы процессы обработки, систематизации, хранения и передачи информации с использованием информационно-коммуникационных технологий;
6) внутренний документооборот только в электронной форме - это обмен электронными документами, входящими в состав утвержденных государственным органом – участником системы электронного документооборота перечня документов и номенклатуры дел, образующихся в деятельности государственного органа – участника системы электронного документооборота в форме электронного документа со сроком хранения до 101лет, между структурными подразделениями внутри одного государственного органа - участника системы электронного документооборота соответствующей отрасли государственного управления, без дублирования на бумажных носителях2;
7) частично автоматизированная функция – деятельность государственного органа в пределах своей компетенции, в которой автоматизированы отдельные процессы осуществления функции;

2. Әдістеме мемлекеттік орган қызметінің шынайылығын арттыру және үдерістерін оңтайландыру үшін облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың орталық және жергiлiктi атқарушы органдарының (бұдан әрі – мемлекеттік органдар) ақпараттық технологияларды қолдану тиімділігін бағалау жөніндегі рәсімдердің жиынтығын анықтауға арналған.
3. Осы Әдістемеде мынадай ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) ақпараттық жүйе – аппараттық-бағдарламалық кешенді қолдана отырып, ақпаратты сақтауға, өңдеуге, іздестіруге, таратуға, беруге және ұсынуға арналған жүйе;
2) ақпараттық технологиялар – әдістердің, өндірістік процестердің және ақпаратты жинауды, құруды, сақтауды, жинақтауды, өңдеуді, іздестіруді, шығаруды, көшірмесін түсіруді, беру мен таратуды қамтамасыз ететін технологиялық кешенге біріктірілген бағдарламалық-техникалық құралдардың жиынтығы;
3) интернет-ресурс – ашық ақпараттық-коммуникациялық желіде жұмыс істейтін электрондық ақпараттық ресурс, оны жүргізу және (немесе) пайдалану технологиясы, сондай-ақ ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз ететін ұйымдық құрылым;
4) мемлекеттік органдардың Интранет-порталы – мемлекеттік ақпараттық жүйе болып табылатын және ұжымдық жұмыс құралдарымен, қажетті ақпараттық ресурстармен, ұйымдық міндеттердің және ақпарат алмасу шешімімен мемлекеттік қызметшілерді қамтамасыз етуге арналған ведомствоаралық корпоративтік ақпараттық жүйе;
5) толықтай автоматтандырылған функция – ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалана отырып, өңдеу, жүйелеу, ақпаратты сақтау және беру процестері автоматтандырылған, мемлекеттік органның өз құзыреті шегіндегі қызметі;
6) тек қана электрондық нысанда ішкі құжат айналымы – ол қағаз тасығыштарда қайталаусыз бір мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесі - мемлекеттік басқарудың тиісті саласындағы электрондық құжат айналымы жүйесінің қатысушысы арасындағы 101 жылға дейін сақтау мерзімімен электрондық құжат нысанында мемлекеттік орган – электрондық құжат айналымы жүйесінің қатысушысының қызметінде туындайтын мемлекеттік органмен бекітілген құжаттар мен істер номенклатурасының тізбесінің құрамына енетін электрондық құжаттармен алмасу;
7) ішінара автоматтандырылған функция – функцияны жүзеге асырудың жеке процестері автоматтандырылған өз құзырет шегіндегі мемлекеттік органның қызметі;

8) межведомственный документооборот только в электронном виде – это обмен электронными документами, входящими в состав утвержденных государственным органом перечня документов и номенклатуры дел, образующихся в деятельности государственного органа – участника системы электронного документооборота в форме электронного документа со сроком хранения до 101 лет, между государственными органами или должностными лицами – участниками системы электронного документооборота различных отраслей государственного управления, без дублирования на бумажных носителях2;
9) система электронного документооборота (далее - СЭД) – система обмена электронными документами, отношения между участниками которой регулируются Законом Республики Казахстан от 7 января 2003 года «Об электронном документе и электронной цифровой подписи» и постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 апреля 2004 года № 430 «Об утверждении Правил электронного документооборота».
_________________________________________________________________
1В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2012 года № 1380.
2Электронные документы, отправленные до 1 января 2013 года, оцениваются по перечню документов и номенклатуры дел, образующиеся в деятельности государственного органа – участника системы электронного документооборота в форме электронного документа со сроком хранения до 5 лет.
4. Для проведения оценки эффективности Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее - Министерство) создается Рабочая группа из числа должностных лиц (далее – Рабочая группа), являющаяся подгруппой рабочего органа Экспертной комиссии по формированию экспертного заключения о результатах общей оценки эффективности по направлениям в рамках Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы.
Оценка применения информационных технологий Министерства осуществляется Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан.
5. Оценка осуществляется согласно графику проведения ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов, утверждаемому Администрацией Президента Республики Казахстан (далее - График).
6. Государственные органы представляют отчет по оценке применения информационных технологий в Министерство, и Министерством в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан по форме согласно приложениям 123 к Методике.
7. Рабочая группа проводит анализ сведений, полученных от государственных органов, на предмет их достоверности, путем сопоставления с данными, полученными из информационных систем электронного документооборота, и используя результаты проверок, проведенных Министерством.

8) электрондық түрде ғана ведомствоаралық электрондық құжат айналымы – бұл қағаз тасығышта қайталаусыз мемлекеттік органдардың немесе лауазымды тұлғалардың - мемлекеттік басқарудың әртүрлі салаларындағы ЭҚЖ қатысушыларының арасындағы 102 жылға дейін сақтау мерзімімен электрондық құжат форматында электрондық құжат айналымы жүйесінің (ЭҚЖ) қатысушысында – мемлекеттік орган қызметінде пайда болатын мемлекеттік орган бекіткен құжаттар мен істердің номенклатурасы тізбесінің құрамына кіретін электрондық құжаттардың алмасуы3;
9) электрондық құжат айналымының жүйесі (бұдан әрі - ЭҚЖ) – электрондық құжаттармен алмасу жүйесі, қатысушылар арасындағы қарым-қатынас «Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы» Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 7 қаңтардағы Заңымен және «Электрондық құжат айналымының ережелерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 17 сәуірдегі № 430 қаулысымен реттеледі.
4. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігімен (бұдан әрі - Министрлік) облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың орталық және жергiлiктi атқарушы органдары қызметiнiң тиiмдiлiгiн жыл сайын бағалау жүйесінің шеңберіндегі бағыттар бойынша тиімділікті жалпы бағалау нәтижелері туралы Сараптамалық қорытындыны қалыптастыру жөніндегі сараптамалық комиссиясы жұмыс органының кіші тобы болып табылатын лауазымды тұлғалардың санынан Жұмыс тобы (бұдан әрі – Жұмыс тобы) құрылады.
Министрліктің ақпараттық технологияларды қолдануын бағалау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесімен жүзеге асырылады.
5. Бағалау Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігімен бекітілген орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалауды жүргізудің кестесіне (бұдан әрі – Кесте) сәйкес жүзеге асырылады.
6. Мемлекеттік органдар ақпараттық технологияларды қолдану туралы қызметі туралы есепті осы Әдістемеге 123-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Министрлікке, және Министрлік Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне ұсынады.
7. Жұмыс тобы Министрлікпен жүргізілген тексерулердің нәтижелерін пайдалану және электрондық құжат айналымының ақпараттық жүйелерінен алынған деректермен салыстыру арқылы, олардың нақтылық мәніне, мемлекеттік органдардан алынған мәліметтерге талдау жүргізеді.

8. Заключения о результатах оценки применения информационных технологий государственным органом, подготовленные Министерством и Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан, представляются в Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан по форме согласно приложению 4 к Методике.
9. Оценка применения информационных технологий государственным органом осуществляется по следующим критериям:
1) эффективность интернет-ресурса;
2) использование межведомственных информационных систем;
3) автоматизация функций (процессов) государственного органа;
4) результативность ведомственных информационных систем;
5) доля интеграции ведомственных информационных систем.
10. По каждому критерию определены показатели, в соответствии с которыми выставляются баллы. Баллы выставляются согласно Критериям и показателям оценки применения информационных технологий согласно приложения 5 к Методике.
Баллы проставлены с учетом степени значимости критериев по применению информационных технологий. В частности:
1) по критерию «Эффективность интернет-ресурса» проставлено 20 баллов исходя из того, что данный критерий направлен на обеспечение прозрачности и подотчетности деятельности государственных органов перед обществом;
2) по критерию «Использование межведомственных информационных систем» проставлено 20 баллов с учетом того, что данный критерий направлен на оптимизацию деятельности государственного органа, повышение оперативности при работе с документами, сокращение времени создания, обработки и отправки документа, уменьшение доли бумажного документооборота;
3) по критерию «Автоматизация функций (процессов) государственного органа» проставлено наибольшее количество баллов, равное 50, учитывая, что применение информационных технологий направлено как на автоматизацию внутренней деятельности государственного органа, так и на автоматизацию функций (процессов) государственного органа при оказании услуг населению и бизнесу, сокращение административных барьеров и для непосредственного контакта населения и бизнеса с государственным органом;
4) по критерию «Результативность ведомственных информационных систем» проставлено 10 баллов, с учетом того, что данный критерий направлен на выявление результативного использования информационных систем, указанных в Перечне информационных систем, подлежащих оценке согласно приложению 6 к Методике;
5) по критерию «Доля интеграции ведомственных информационных систем» производится уменьшение баллов при отсутствии необходимой интеграции ведомственных информационных систем с компонентами «электронного правительства» и/или информационными системами государственных органов. Вычет баллов, в соответствии с приложением 5 к Методике, составляет в сумме - 5 баллов и производится от максимального количества баллов, равного 100 баллам.
Оценка применения информационных технологий государственным органом определяется как сумма значений критериев в соответствии с определенными весовыми баллами, указанными в приложении 5 к Методике, по следующей формуле:
N= P1 + P2 + P3 + P456
где N - общий балл оценки применения информационных технологий государственным органом, P – значение критерия.

8. Министрлікпен және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесімен даярланған мемлекеттік органмен ақпараттық технологияларды қолдануды бағалау нәтижелері туралы қорытынды Әдістеменің 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігіне ұсынылады.
9. Мемлекеттік органмен ақпараттық технологияларды қолдануды бағалау келесі критериялар бойынша жүзеге асырылады:
1) интернет-ресурстың тиімділігі;
2) ведомствоаралық ақпараттық жүйелерді пайдалану;
3) мемлекеттік органның функцияларын (үдерістерін) автоматтандыру;
4) ведомстволық ақпараттық жүйелердің нәтижелілігі;
5. ведомстволық ақпараттық жүйелерді ықпалдастыру үлесі.
10. Әрбір критерий бойынша көрсеткіштер анықталады да, оған сәйкес балл қойылады. Баллдар осы Әдістемеге 5-қосымшадағы ақпараттық технологияларды қолданудың тиімділігін бағалаудың критериялары мен көрсеткіштеріне сәйкес қойылады.
Баллдар ақпараттық технологияларды қолдану жөніндегі критериялардың маңыздылығы дәрежесін ескерумен қойылған. Атап айтқанда:
1) «Интернет-ресурсы тиімділігі» критериясы бойынша қоғамның алдында мемлекеттік органдардың айқындылығын және бағыныстылығын қамтамасыз етуге бағытталған осы критериядан шыға отырып, 20-ға тең балл қойылды;
2) «Ведомствоаралық ақпараттық жүйелерді пайдалану» критериясы бойынша қағаз құжат айналымы үлестерін азайту, құжатты жасаудың, өңдеудің және жөнелтудің уақытын азайту, құжаттармен жұмыс жасаған кезде жеделдікті арттыру, мемлекеттік орган қызметін оңтайландыруға бағытталған осы критерияны ескерумен, 20-ға тең балл қойылды;
3) «Мемлекеттік орган функцияларын (үдерістерін) автоматтандыру» критериясы бойынша мемлекеттік органмен халық пен бизнестің тікелей байланысын және әкімшілік кедергілерді қысқарту, халық пен бизнеске қызметтер көрсеткен кезде, мемлекеттік орган функцияларын автоматтандыруға бағытталуы тиіс ақпараттық технологияларды қолдануды ескерумен, 50-ге тең баллдардың ең көп саны қойылды;
4) «Ведомстволық ақпараттық жүйелердің нәтижелілігі» критериясы бойынша Әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес бағалауға жататын ақпараттық жүйелер тізімінде көрcетілген ақпараттық жүйелерді пайдаланудың тиімділігіне бағыттылған осы критерийді ескерумен, баллдар қойылды.
5) «Ведомстволық ақпараттық жүйелерді ықпалдастыру үлесі» критериясы бойынша ведомстволық ақпараттық жүйелерді «электрондық үкімет» құрамдас бөліктерімен және/немесе мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен қажетті ықпалдастыру болмаған жағдайда, баллдары төмен болады. Баллдарын шегеру, Әдістемеге 5-қосымшаға сәйкес, 5-ке тең және 100 балл сомасын құрайтын баллдардың ең көп санынан жүргізіледі.
Мемлекеттік органмен ақпараттық технологияларды қолдануды бағалау келесі формула бойынша Әдістемеге 5-қосымшаның кестесінде көрсетілген белгілі бір салмақты баллдармен сәйкес критериялар мәні сомасы ретінде анықталады:
N= P1 + P2 + P3 + P4 + Р5
мұнда N – мемлекеттік орган ақпараттық технологияларды қолдануды бағалаудың жалпы баллы, P – критерияның мәні.

11. Расчет значений критериев осуществляется исходя из суммы всех показателей данного критерия в соответствии с баллами показателей, указанными в таблице приложения 5 к Методике, по следующей формуле:
P = (Сi*Vi) + (Сi+1*Vi+1) + (Сi+2*Vi+2) + …
где P – значение критерия, C – значение показателя, V – балл показателя, i - интервал от 1 до количества показателей для данного критерия.
2. Оценка по критерию «Эффективность интернет-ресурса»
Оценка производится по следующим показателям:
1) наличие у интернет-ресурса доменного имени gov.kz;
2) продвижение интернет-ресурса;
3) полнота и качество информации.
Параграф 2.1. Оценка по показателю «Наличие у
интернет-ресурса доменного имени gov.kz»
13. Под наличием у интернет-ресурса доменного имени gov.kz понимается наличие у интернет-ресурса, однозначно позиционирующегося как официальный интернет-ресурс государственного органа в открытой информационно-коммуникационной сети Интернет, доменного имени gov.kz, предназначенного для государственных органов Республики Казахстан.
14. Министерство и Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан в ходе оценки эффективности применения информационных технологий государственного органа по результатам отчетного года проверяют наличие у официального интернет-ресурса государственного органа доменного имени gov.kz ежеквартально, в разные дни недели и время суток.
15. При наличии у официального интернет-ресурса государственного органа зарегистрированного доменного имени gov.kz, ему присваивается максимальное количество баллов – 2 балла. При отсутствии у официального интернет-ресурса государственного органа зарегистрированного доменного имени gov.kz, ему присваивается 0 баллов. Если официальный интернет-ресурс государственного органа зарегистрирован в домене gov.kz, но при этом не функционирует с доменным именем gov.kz, ему присваивается 0 баллов.
Параграф 2.2. Оценка по показателю «Продвижение
интернет-ресурса»
16. Под продвижением интернет-ресурса понимается присутствие ссылок на официальный интернет-ресурс государственного органа в международных поисковых системах (google, yandex) по запросу наименования государственного органа для осуществления поиска и повышения цитируемости интернет-ресурса.

11. Критериялар мәнінің есебі келесі формула бойынша Әдістемеге 5-қосымшаның кестесінде көрсетілген баллдардың көрсеткішіне сәйкес осы критерияның барлық көрсеткіштер сомасынан шыға отырып жүзеге асырылады:
P = (Сi * Vi) + (Сi + 1 * Vi + 1) + (Сi + 2 * Vi + 2) + …
мұндағы P – критерияның мәні, C – көрсеткіштің мәні, V – көрсеткіштің баллы, i – осы критерия үшін 1-ден бастап көрсеткіштердің санына дейін интервалы.
_________________________________________________
12012 жылдың 31 қазанындағы № 1380 қаулысына сәйкес
22012 жылдың 31 қазанындағы № 1380 қаулысына сәйкес
32013 жылдың 1 қаңтарына дейін жіберілген электрондық құжаттар 5 жылға дейін сақтау мерзімімен электронды құжат нысанында электрондық құжат айналым жүйесіне қатысушы - мемлекеттік органның қызметінде пайда болатын, құжат тізімі және номенклатура істері бойынша бағаланады
2. «Интернет-ресурстың тиімділігі» көрсеткіші бойынша бағалау
12. Бағалау келесі көрсеткіштер бойынша жүргізіледі:
1) интернет-ресурста gov.kz домендік атаудың бар болуы;
2) интернет-ресурстың алға басуы;
3) ақпараттың толықтығы мен сапасы.
Параграф 2.1. «Интернет-ресурста gov.kz домендік атауының
бар болуы» көрсеткіші бойынша бағалау
13. Интернет-ресурста gov.kz домендік атауының бар болуы деп Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына арналған gov.kz домендік атауы, Интернеттің ашық ақпараттық-коммуникациялық желісінде мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсы сияқты интернет-ресурста бар болуымен түсіндіріледі.
14.Есепті жылдың нәтижелері бойынша мемлекеттік органмен ақпараттық технологияларды қолдануды бағалау барысында Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі және Министрлік мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында gov.kz домендік атауының бар болуын тоқсан сайын, аптаның әртүрлі күндері мен тәуліктің уақытында тексереді.
15. Мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында тіркелген gov.kz домендік атауы бар болған кезде, оған баллдардың барынша көп саны 2 балл беріледі. Мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында тіркелген gov.kz домендік атауы жоқ болғанда, оған 0 балл беріледі. Егер мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсы gov.kz доменінде тіркелген болса, бірақ gov.kz домендік атауымен жұмыс істемесе, 0 балл қойылады.
Параграф 2.2. «Интернет-ресурстың алға басуы»
көрсеткіші бойынша бағалау
16. Интернет-ресурстың алға басуы интернет-ресурстың көп сандағы сілтемелерін іздестіруді және арттыруды жүзеге асыру үшін мемлекеттік орган атауының сұранысы бойынша халықаралық іздестіру жүйелерінде (google, yandex) мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсына сілтемелердің бар болуымен түсіндіріледі.

17. Министерство и Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан в ходе оценки эффективности применения информационных технологий государственного органа по данному показателю проверяют путем поиска в международных поисковых системах (google, yandex) ссылок на официальный интернет-ресурс государственного органа.
18. Анализ данных по продвижению официального интернет-ресурса государственного органа в сети Интернет проводится ежеквартально, в разные дни недели и время суток.
19. Если в ходе анализа ссылка на интернет-ресурс государственного органа находится на первых 10 позициях результатов поиска, то ему присваивается 3 балла.
Если в ходе анализа ссылка на интернет-ресурс государственного органа находится на 11-20 позициях результатов поиска, то ему присваивается 2 балла.
Если в ходе анализа ссылка на интернет-ресурс государственного органа находится на 21-40 позициях результатов поиска, то ему присваивается 1 балл.
Если в ходе анализа ссылка на интернет-ресурс государственного органа ниже 40-ой позиции или не находится в результатах поиска, то ему присваивается 0 баллов.
Параграф 2.3. Оценка по показателю «Полнота и качество
информации»
20. Под полнотой информации на интернет-ресурсе понимается наличие информации, перечень которой определен Законом Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах» и постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 октября 2007 года № 891 «Об утверждении перечня электронных информационных ресурсов о государственных органах, размещаемых на интернет-ресурсах государственных органов». Под качеством информации понимается достаточность, достоверность, своевременность и доступность информации. Расчет по показателю полноты и качества информации производится по индикаторам, указанным в Оценке по показателю «Полнота и качество информации» для интернет-ресурсов согласно приложению 7 к Методике.
21. Министерство и Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан в ходе оценки эффективности применения информационных технологий государственного органа по данному показателю проверяют официальный интернет-ресурс государственного органа путем анализа языковых версий интернет-ресурса на государственном и русском языках согласно приложению 7 к Методике ежеквартально, в разные дни недели и время суток.
22. Значение оценки по показателю «полнота и качество информации» определяется путем суммирования баллов по языковым версиям интернет-ресурса на государственном и русском языках в соответствии с таблицей приложения 7 к Методике и делением полученного результата на максимальное значение показателя, равного 100 баллам, с последующим умножением результата на 15.

17. Министрлік және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі осы көрсеткіш бойынша мемлекеттік органмен ақпараттық технологияларды қолдану тиімділігін бағалау барысында халықаралық іздестіру жүйелерінде (google, yandex) іздестіру жолымен мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсына сілтемелерді тексереді.
18. Интернет желісінде мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсының алға басуы жөніндегі деректерді талдау тоқсан сайын, аптаның әртүрлі күндері мен тәуліктің уақытында жүргізіледі.
19. Егер талдау барысында мемлекеттік органның интернет-ресурсының сілтемесі іздестіру нәтижелерінің бірінші 10 ұстанымында болса, онда оған 3 балл беріледі.
Егер талдау барысында мемлекеттің органның интернет-ресурсының сілтемесі іздестіру нәтижелерінің 11-20 ұстанымдарында болса, онда оған 2 балл беріледі.
Егер талдау барысында мемлекеттің органның интернет-ресурсының сілтемесі іздестіру нәтижелерінің 21-40 ұстанымдарында болса, онда оған 1 балл беріледі.
Егер талдау барысында мемлекеттің органның интернет-ресурсының сілтемесі іздестіру нәтижесінің 40 ұстанымында болса, немесе іздестіру нәтижелерінде жоқ болса, онда оған 0 балл беріледі.
Параграф 2.3. «Ақпараттың толықтайтығы мен сапасы»
көрсеткіші бойынша бағалау
20. Интернет-ресурста толықтай ақпарат деп «Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы № 107 Заңымен және «Мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында орналасқан мемлекеттік органдар туралы электрондық ақпараттық ресурстардың тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 3 қазандағы № 891 қаулысымен анықталған тізбесі ақпараттың бар болуымен түсіндіріледі. Ақпараттың сапасы деп ақпараттың жеткіліктілігі, дәйектілігі, уақыттылығы мен қолжетімділігі түсіндіріледі. Ақпараттың толықтайтығы мен сапасының көрсеткіші бойынша есеп Әдістеменің 7-қосымшасына сәйкес интернет-ресурстар үшін «Ақпараттың толықтайтығы мен сапасы» көрсеткіші бойынша бағалауда көрсетілген индикаторлар бойынша жүргізіледі.
21. Осы көрсеткіш бойынша мемлекеттік органмен ақпараттық технологияларды қолдану тиімділігін бағалау барысында Министрлік және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі тоқсан сайын, аптаның әртүрлі күндері мен тәуліктің уақытында Әдістеменің 7-қосымшасына сәйкес мемлекеттік және орыс тілдерінде интернет-ресурстың тілдік болжамасын талдау жолымен мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсын тексереді.
22. «Ақпараттың толықтайтығы мен сапасы» көрсеткіші бойынша бағалаудың мәні Әдістеменің 7-қосымшасына сәйкес мемлекеттік және орыс тілдерінде интернет-ресурстың тілдік болжамасы бойынша баллдарды сомалау және нәтижені көрсеткіштің 100 баллға тең ең үлкен мәніне бөліп, кейіннен 15-ке көбейту жолымен жүзеге асырылады.

При проведении оценки по данному показателю учитываются также  критерии, влияющие на качество интернет-ресурса, указанные в примечании к таблице приложения 7 к Методике. В случае выявления недостатков производится вычет 0,1 балла из весового значения параметра за каждый выявленный недостаток, но не более 50 (пятидесяти) процентов от весового значения параметра.
3. Оценка по критерию «Использование межведомственных
информационных систем»
23. Оценка по критерию «Использование межведомственных информационных систем» производится по следующим подкритериям:
1) использование системы электронного документооборота в делопроизводстве;
2) использование Интранет-портала государственных органов.
Параграф 3.1. Оценка по подкритерию «Использование системы
электронного документооборота в делопроизводстве»
24. Оценка производится по следующим показателям:
1) доля межведомственного документооборота только в электронной форме;
2) доля внутреннего документооборота только в электронной форме;
3) доля своевременно зарегистрированных электронных документов;
4) доля зарегистрированных электронных обращений физических и юридических лиц, поступивших с портала «электронного правительства»;
5) доля согласования межведомственных документов внутри государственного органа.
25. Министерство и Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан в ходе оценки эффективности применения информационных технологий государственного органа – участника СЭД по данному показателю проверяют указанную в отчетности информацию государственного органа – участника СЭД путем просмотра статистических отчетов из ведомственной системы ЕСЭДО/СЭД за отчетный календарный год.
Подраздел 1. Оценка по показателю «Доля межведомственного
документооборота только в электронной форме»
26. Оценке по данному показателю подлежит доля отправленных документов только в электронной форме от общего количества документов, входящих в состав утвержденных государственным органом перечня документов и номенклатуры дел, образующихся в деятельности государственного органа – участника СЭД в форме электронного документа со сроком хранения до 103 лет и подлежащих отправке государственным органам или должностным лицам – участникам СЭД4.
27. Источником информации для оценки показателя является информация, указанная в графе 3 строки 1.1.1 формы отчетности, предоставляемой в Министерство, и Министерством в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан согласно приложению 1 к Методике.

Осы көрсеткіш бойынша бағалауды жүргізген кезде, сонымен қатар Әдістеменің 7-қосымшасына кестесіндегі ескертпеде көрсетілген интернет-ресурс сапасына ықпал ететін критериялар ескеріледі. Кемшіліктерді анықтаған жағдайда, әрбір анықталған кемшілік үшін параметрдің салмақтық мәнінің 50 (елу) пайызынан аспай, параметрдің салмақтық мәнін 0,1 баллға шегеру жүргізіледі.
3. «Ведомствоаралық ақпараттық жүйелерді пайдалану»
критериясы бойынша бағалау
23. «Ведомствоаралық ақпараттық жүйелерді пайдалану» критериясы бойынша бағалау мынадай ішкі критериялар бойынша есепетеледі:
1) іс жүргізуде электрондық құжат айналымы жүйесін пайдалану;
2) мемлекеттік органдардың Интранет-порталын пайдалану.
3.1 «Іс жүргізуде электрондық құжат айналымы жүйесін пайдалану»
ішкі критериясы бойынша бағалау
24. Бағалау келесі көрсеткіштер бойынша жүргізіледі:
1) электрондық нысанда ғана ведомствоаралық электрондық құжат айналымының үлесі;
2) электрондық нысанда ғана ішкі электрондық құжат айналымының үлесі;
3) уақытылы тіркелген электрондық құжаттардың үлесі;
4) «Электрондық үкімет» порталынан түскен жеке және заңды тұлғалардың тіркелген электрондық өтініштерінің үлесі;
5) мемлекеттік органның ішінде ведомствоаралық құжаттарды келісу үлесі.
25. Осы көрсеткіш бойынша мемлекеттік органды – ЭҚЖ қатысушысыны ақпараттық технологияларды қолдану тиімділігін бағалау барысында Министрлік және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі есепті күнтізбелік жыл үшін ЭҚАБЖ/ЭҚЖ ведомстволық жүйесінен статистикалық есептерді қарау жолымен мемлекеттік орган – ЭҚЖ қатысушысы ақпаратының есептілігінде көрсетілгенді тексереді.
Бөлімше 1. «Электрондық түрде ғана ведомствоаралық
электрондық құжат айналымының үлесі» көрсеткіші бойынша бағалау
26. Осы көрсеткіш бойынша бағалау мемлекеттік органмен немесе лауазымды тұлғалармен – ЭҚЖ қатысушылармен жөнелтуге жататын және 10 жылға дейін сақтау мерзімімен электрондық құжат форматында мемлекеттік органның – ЭҚЖ қатысушының қызметінде пайда болатын мемлекеттік органмен бекітілген құжаттар мен істердің номенклатурасы тізбесінің құрамына кіретін құжаттардың жалпы санынан электрондық нысанда жөнелтілген құжаттардың үлесі жатады1.
_________________________________________________
12012 жылдың 31 қазанындағы № 1380 қаулысына сәйкес.
27. Көрсеткішті бағалау үшін ақпараттың алынған көзі Әдістеменің 1-қосымшасына сәйкес Министрлікпен Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне және Министрлікке берілетін есептілік нысанының 1.1.1-жолындағы 3-бағанда көрсетілген ақпарат болып табылады.

28. Оценка по данному показателю определяется путем деления количества отправленных документов только в электронной форме, на количество межведомственных документов, входящих в состав утвержденных государственным органом перечня документов и номенклатуры дел, образующихся в деятельности государственного органа – участника СЭД, с последующим умножением полученного результата на 3.
Например, общее количество документов, входящих в состав утвержденных государственным органом перечня документов и номенклатуры дел, образующихся в деятельности государственного органа – участника СЭД в формате электронного документа со сроком хранения до 103 лет и подлежащих отправке в государственные органы – участникам СЭД4 составляет 500, из них количество документов, направленных через Центр ЕСЭДО в другие государственные органы – участники СЭД только в электронной форме составляет 200. Расчет производится следующим образом: 200/500*3=1,2 балла. Таким образом, доля межведомственного документооборота только в электронной форме, без дублирования на бумажном носителе составила 1,2 балла.
__________________________
3 В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2012 года № 1380.
4 Электронные документы, отправленные до 1 января 2013 года, оцениваются по перечню документов и номенклатуры дел, образующиеся в деятельности государственного органа – участника системы электронного документооборота в форме электронного документа со сроком хранения до 5 лет
Подраздел 2. Оценка по показателю «Доля внутреннего
документооборота только в электронной форме»
29. Оценке по данному показателю подлежит эффективность использования ведомственной системы электронного документооборота (ЕСЭДО/СЭД) для осуществления обмена корреспонденцией между структурными подразделениями внутри одного государственного органа - участника СЭД соответствующей отрасли государственного управления, а именно доля документов в базах данных ЕСЭДО/СЭД, направленных только в электронной форме, в общем количестве внутренних документов, в том числе нормативных актов и организационно-распорядительных документов (кроме документов ограниченного распространения с пометкой «Для служебного пользования», или составляющих государственные секреты Республики Казахстан), входящих в состав утвержденных государственным органом – участником СЭД перечня документов и номенклатуры дел, образующихся в деятельности государственного органа – участника СЭД в форме электронного документа со сроком хранения до 105лет6.
30. Источником информации для оценки показателя является информация, указанная в графе 3 строки 1.1.2 формы отчетности, предоставляемой в Министерство, и Министерством в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан согласно приложению 1 к Методике.

28. Осы көрсеткіш бойынша бағалау мәні электрондық түрде ғана жөнелтілген құжаттардың санын мемлекеттік органның – ЭҚЖ қатысушының қызметінде пайда болатын мемлекеттік органмен бекітілген құжаттар мен істердің номенклатурасы тізбесінің құрамына кіретін ведомствоаралық құжаттардың санына бөліп, кейіннен алынған нәтижені 3-ке көбейту жолымен анықталады.
Мысалы, мемлекеттік органдарға – ЭҚЖ қатысушыларына жөнелтуге жататын және 102 жылға дейін сақтау мерзімімен электрондық құжат форматында мемлекеттік органның – ЭҚЖ қатысушының қызметінде пайда болатын мемлекеттік органмен бекітілген құжаттар мен істердің номенклатурасы тізбесінің құрамына кіретін құжаттардың жалпы саны 500 құрайды, оның ішінде басқадай мемлекеттік органдарға – ЭҚЖ қатысушыларына ЭҚАБЖ Орталығы арқылы жолданған құжаттардың саны 200 құрайды. Есептеме келесі түрде жүргізіледі: 200/500*3=1,2 балл. Осылай қағаз тасығышта қайталаусыз электрондық түрде ғана ведомствоаралық құжат айналымының үлесі 1,2 баллды құрады.
Бөлімше 2. «Электрондық түрде ғана ішкі электрондық құжат
айналымының үлесі» көрсеткіші бойынша бағалау
29. Осы көрсеткіш бойынша бағалауға мемлекеттік басқарудың сәйкесінше саласының бір мемлекеттік орган – ЭҚЖ қатысушысының құрылымдық бөлімшелерінің арасында корреспонденция алмасуды асыру үшін электрондық құжат айналымның ведомстволық жүйесін (ЭҚАБЖ/ЭҚЖ) пайдалану тиімділігі, атап айтқанда ішкі құжаттардың, оның ішінде мемлекеттік басқарудың сәйкесінше саласында бір мемлекеттік орган – ЭҚЖ қатысушысы ішінде құрылымдық бөлімшелер арасында сақтау мерзімі 101 жылға дейінгі электрондық құжат форматында мемлекеттік органның – ЭҚЖ қатысушысының қызметінде қалыптасатын, мемлекеттік орган – ЭҚЖ қатысушысымен бекітілетін құжаттар тізімі мен іс номенклатурасының құрамына кіретін нормативтік актілер мен ұйымдық рұқсат ету құжаттардың («Қызметтік пайдалану үшін» белгісі бар шектелген таралымды, немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиясын құрайтын құжаттарды қоспағанда) жалпы санында тек электрондық нысан жөнелтілген ЭҚАБЖ/ЭҚЖ деректер қорындағы құжаттардың үлесі жатады1.
30. Көрсеткішті бағалау үшін ақпарат көзі Әдістеменің 1-қосымшасына сәйкес Министрлікке, және Министрлікпен Қазақстан Республикасының Премьер-Министрінің Кеңсесіне берілетін есептілік нысанының 1.1.2-жолындағы 3-бағанында көрсетілген ақпарат болып табылады.

31. Оценка по данному показателю определяется путем деления количества отправленных документов только в электронной форме,  на общее количество внутренних документов, входящих в состав утвержденных государственным органом перечня документов и номенклатуры дел, образующихся в деятельности государственного органа – участника СЭД, с последующим умножением полученного результата на 3.
Например, общее количество внутренних документов, в том числе нормативных актов и организационно-распорядительных документов (кроме документов ограниченного распространения с пометкой «Для служебного пользования», или составляющих государственные секреты Республики Казахстан), входящих в состав утвержденных государственным органом – участником СЭД перечня документов и номенклатуры дел, образующихся в деятельности государственного органа – участника СЭД в форме электронного документа со сроком хранения до 105лет6, составляет 500, из них количество документов в ЕСЭДО/СЭД, направленных только в электронной форме, составляет 200. Расчет производится следующим образом: 200/500*3=1,2 балла. Таким образом, доля внутреннего документооборота только в электронной форме составила 1,2 балла.
__________________________________
5 В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2012 года № 1380.
6 Электронные документы, отправленные до 1 января 2013 года, оцениваются по перечню документов и номенклатуры дел, образующиеся в деятельности государственного органа – участника системы электронного документооборота в форме электронного документа со сроком хранения до 5 лет.
Подраздел 3. Оценка по показателю «Доля своевременно
зарегистрированных электронных документов»
32. Оценке по данному показателю подлежит регистрация внешней/внутренней входящей корреспонденции в день их поступления в государственный орган – участнику СЭД посредством Центра ЕСЭДО, а именно доля своевременно зарегистрированных электронных документов в общем количестве электронных внутренних/внешних входящих документов, поступивших в систему ЕСЭДО/СЭД. При поступлении внешней/внутренней входящей корреспонденции после установленного в государственном органе – участнике СЭД времени окончания приема, дату регистрации документа - следующий рабочий день считать своевременной.
33. Источником информации для оценки показателя является информация, указанная в графе 3 строки 1.1.3 формы отчетности, предоставляемой в Министерство, и Министерством в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан согласно приложению 1 к Методике.

31. Осы көрсеткіш бойынша бағалау мәні электрондық нысанда ғана жөнелтілген құжаттардың санын мемлекеттік органның – ЭҚЖ қатысушының қызметінде пайда болатын мемлекеттік органмен бекітілген құжаттар мен істердің номенклатурасы тізбесінің құрамына кіретін ведомствоаралық құжаттардың санына бөліп, кейіннен алынған нәтижені 3-ке көбейту жолымен анықталады.
Мысалы, мемлекеттік органдарға – ЭҚЖ қатысушыларына жөнелтуге жататын және 102 жылға дейін сақтау мерзімімен электрондық құжат форматында мемлекеттік органның – ЭҚЖ қатысушының қызметінде пайда болатын мемлекеттік органмен бекітілген құжаттар мен істердің номенклатурасы тізбесінің құрамына кіретін құжаттардың («Қызметтік пайдалану үшін» белгісі бар шектелген таралымды, немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиясын құрайтын құжаттарды қоспағанда) жалпы саны 500 құрайды, оның ішінде электрондық түрде ғана жолданған құжаттардың саны 200 құрайды. Есептеме келесі түрде жүргізіледі: 200/500*3=1,2 балл. Осылай қағаз тасығышта қайталаусыз электрондық түрде ғана ведомствоаралық құжат айналымының үлесі 1,2 баллды құрады.
_________________________________________________
12013 жылдың 1 қаңтарына дейін жіберілген электрондық құжаттар 5 жылға дейін сақтау мерзімімен электронды құжат нысанында электрондық құжат айналым жүйесіне қатысушы - мемлекеттік органның қызметінде пайда болатын, құжат тізімі және номенклатура істері бойынша бағаланады.
22012 жылдың 31 қазанындағы № 1380 қаулысына сәйкес.
Бөлімше 3. «Уақтылы тіркелген электрондық құжаттардың үлесі»
көрсеткіші бойынша бағалау
32. Осы көрсеткіш бойынша бағалауға ЭҚАБЖ Орталығы арқылы мемлекеттік органға – ЭҚЖ қатысушысына түскен күні сыртқы/ішкі кіріс корреспонденциясының тіркелуі, атап айтқанда ЭҚАБЖ/ЭҚЖ жүйесіне түскен электрондық ішкі/сыртқы кіріс құжаттардың жалпы санына уақытылы тіркелген электрондық құжаттардың үлесі жатады. Сыртқы/ішкі кіріс корреспонденциясының мемлекеттік органда – ЭҚЖ қатысушысында бекітілген қабылдау уақытының аяқталғаннан кейін түскен кезде, құжаттың тіркелу күні – келесі жұмыс күні уақытылы деп санау.
33. Көрсеткішті бағалау үшін ақпарат көзі Әдістеменің 1-қосымшасына сәйкес, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне Министрлікпен және Министрлікке берілетін есептілік нысанының 1.1.3-жолындағы 3-бағанында көрсетілген ақпарат болып табылады.

34. Оценка по данному показателю определяется путем деления количества своевременно зарегистрированных электронных внешних/внутренних входящих документов в системе ЕСЭДО/СЭД на общее количество электронных внутренних/внешних входящих документов, поступивших в систему ЕСЭДО/СЭД, с последующим умножением полученного результата на 3.
Например, общее количество электронных внутренних/внешних входящих документов, поступивших в систему ЕСЭДО/СЭД, составляет 500, из них количество своевременно зарегистрированных электронных внешних/внутренних входящих документов в системе ЕСЭДО/СЭД составляет 200. Расчет производится следующим образом: 200/500*3=1,2 балла. Таким образом, оценка по показателю «доля своевременно зарегистрированных электронных документов» составила 1,2 балла.
Подраздел 4. Оценка по показателю «Доля зарегистрированных
электронных обращений физических и юридических лиц, поступивших
с портала «электронного правительства»
35. Оценке по данному показателю подлежит доля зарегистрированных электронных обращений физических и юридических лиц, поступивших с портала «электронного правительства», в общем количестве поступивших электронных обращений государственному органу – участнику СЭД.
36. Источником информации для оценки показателя является информация, указанная в графе 3 строки 1.1.4 формы отчетности, предоставляемой в Министерство, и Министерством в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан согласно приложению 1 к Методике.
37. Оценка по данному показателю определяется путем деления количества зарегистрированных электронных обращений физических и юридических лиц, поступивших с портала «электронного правительства», на общее количество поступивших электронных обращений государственному органу – участнику СЭД, с последующим умножением полученного результата на 3.
Например, общее количество поступивших электронных обращений государственному органу – участнику СЭД составляет 500, из них количество зарегистрированных электронных обращений составляет 200. Расчет производится следующим образом: 200/500*3=1,2 балла. Таким образом, доля зарегистрированных электронных обращений, поступивших с портала «электронного правительства», составила 1,2 балла.
Подраздел 5. Оценка по показателю «Доля согласования
межведомственных электронных документов внутри
государственного органа»
38. Оценке по данному показателю подлежит полнота использования процесса согласования (один и более этапов согласований) и подписания проектов электронных документов в ЕСЭДО/СЭД, в последующем направляемых государственным органам – участникам СЭД, а именно доля подписанных проектов электронных документов, согласованных в электронной форме, в общем количестве подписанных проектов электронных документов.

34. Осы көрсеткіш бойынша бағалау мәні ЭҚАБЖ/ЭҚЖ жүйесінде уақытылы тіркелген электрондық ішкі/сыртқы кіріс құжаттардың санын ЭҚАБЖ/ЭҚЖ жүйесіне түскен электрондық ішкі/сыртқы кіріс құжаттардың санына бөліп, кейіннен алынған нәтижені 3-ке көбейту жолымен анықталады.
Мысалы, ЭҚАБЖ/ЭҚЖ жүйесіне түскен электрондық ішкі/сыртқы кіріс құжаттардың жалпы саны 500 құрайды, олардың ішінде ЭҚАБЖ/ЭҚЖ жүйесінде уақытылы тіркелген электрондық ішкі/сыртқы кіріс құжаттардың саны 200 құрайды. Есептеме келесі түрде жүргізіледі: 200/500*3=1,2 балл. Осылай «уақытылы тіркелген электрондық құжаттардың үлесі» 1,2 баллды құрады.
Бөлімше 4. «Электрондық үкімет» порталынан түскен жеке
және заңды тұлғалардың тіркелген электрондық өтініштерінің
үлесі» көрсеткіші бойынша бағалау
35. Осы көрсеткіш бойынша бағалауға мемлекеттік органға – ЭҚЖ қатысушысына түскен электрондық өтінімдердің жалпы санында «электрондық үкіметтің» порталынан түскен жеке және заңды тұлғалардың тіркелген электрондық өтініштердің үлесі жатады.
36. Көрсеткішті бағалау үшін ақпарат көзі Әдістеменің 1-қосымшасына сәйкес, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне Министрлікпен және Министрлікке берілетін есептілік нысанының 1.1.4-жолындағы 3-бағанында көрсетілген ақпарат болып табылады.
37. Осы көрсеткіш бойынша бағалау мәні «электрондық үкіметтің» порталынан түскен жеке және заңды тұлғалардың тіркелген электрондық өтініштерінің санын мемлекеттік органға – ЭҚЖ қатысушысына түскен электрондық өтініштердің жалпы санына бөліп, кейіннен алынған нәтижені 3-ке көбейту жолымен анықталады.
Мысалы, мемлекеттік органға – ЭҚЖ қатысушысына түскен электрондық өтініштердің жалпы саны 500 құрайды, олардың ішінде тіркелген электрондық өтініштер саны 200 құрайды. Есептеме келесі түрде жүргізіледі: 200/500*3=1,2 балл. Осылай «электрондық үкіметтің» порталынан түскен тіркелген электрондық өтініштердің үлесі 1,2 баллды құрады.
Бөлімше 5. «Мемлекеттік органның ішінде ведомствоаралық
құжаттарды келісу үлесі» көрсеткіші бойынша бағалау
38. Осы көрсеткіш бойынша бағалауға кейіннен мемлекеттік органдарға – ЭҚЖ қатысушыларына жолданатын ЭҚАБЖ/ЭҚЖ-де электрондық құжаттардың жобаларын келісу (келісудің бір немесе бірнеше сатылары) және қол қою үдерістерін пайдаланудың толықтайтығы, атап айтқанда электрондық құжаттардың қол қойылған жобалардың жалпы санында электрондық түрде келісілген электрондық құжаттардың қол қойылған жобаларының үлесі жатады.

39. Источником информации для оценки показателя является информация, указанная в графе 3 строки 1.1.5 формы отчетности, предоставляемой в Министерство, и Министерством в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан согласно приложению 1 к Методике.
40. Оценка по данному показателю определяется путем деления количества подписанных проектов электронных документов, согласованных в электронной форме, на общее количество подписанных проектов электронных документов, с последующим умножением полученного результата на 3.
Например, количество подписанных проектов электронных документов, направленных внешним корреспондентам, согласованных в электронной форме, составляет 200, общее количество подписанных проектов электронных документов составляет 500. Расчет производится следующим образом: 200/500*3=1,2 балла. Таким образом, доля согласованных межведомственных электронных документов составила 1,2 балла.
Параграф 3.2. Оценка по подкритерию «Использование
Интранет-портала государственных органов»
41. Оценка производится по использованию следующих сервисов ИПГО:
1) согласование нормативных правовых актов;
2) актуализация справочника ГО.
Подраздел 1. Оценка по показателю «Согласование
нормативных правовых актов»
42. Под согласованием нормативных правовых актов понимается  количество направленных на согласование и согласованных проектов Постановлений Правительства РК (ППРК) в модуле «Согласование НПА».
43. Оценка проводится в центральных государственных органах – разработчиках НПА. В местных исполнительных органах оценка не проводится.
44. Министерство и Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан в ходе оценки деятельности государственного органа по данному показателю получают данные по количеству направленных на согласование и согласованных проектов ППРК путем просмотра ИПГО, а данные по количеству подлежащих направлению проектов ППРК – путем запроса информации у Министерства юстиции РК.
45. Оценка для центральных государственных органов, являющихся разработчиками НПА, по данному показателю состоит из двух составляющих: 1,5 балла за 100% направление проектов ППРК, подлежащих направлению на согласование в другие государственные органы (процент согласования определяется путем деления количества направленных ППРК на количество, подлежащих направлению ППРК), и 1,5 балла за 100% согласование проектов ППРК, поступивших на согласование из других государственных органов (процент согласования определяется путем деления количества согласованных ППРК на количество подлежащих согласованию ППРК).
Для центральных государственных органов, не являющихся разработчиками НПА, оценка по данному показателю выставляется следующим образом:

39. Көрсеткішті бағалау үшін ақпарат көзі Әдістеменің 1-қосымшасына сәйкес, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне Министрлікпен және Министрлікке берілетін есептілік нысанының 1.1.5-жолындағы 3-бағанында көрсетілген ақпарат болып табылады.
40. Осы көрсеткіш бойынша бағалау мәні электрондық түрде келісілген, қол қойылған электрондық құжаттардың жобаларының санын электрондық құжаттардың қол қойылған жобаларының жалпы санына бөліп, кейіннен алынған нәтижені 3-ке көбейту жолымен анықталады.
Мысалы, электрондық түрде келісілген, сыртқы корреспонденттерге жөнелтілген электрондық құжаттардың қол қойылған жобаларының саны 200 құрайды, электрондық құжаттардың қол қойылған жобаларының саны 500 құрайды. Есептеме келесі түрде жүргізіледі: 200/500*3=1,2 балл. Осылай келісілген ведомствоаралық электрондық құжаттардың үлесі 1,2 баллды құрады.
Параграф 3.2. «Мемлекеттік органдардың Интранет-порталын
пайдалану» ішкі критериясы бойынша бағалау
41. Бағалау МОИП келесі сервистерін пайдалану бойынша жүргізіледі:
1) нормативтік құқықтық актілерді келісу;
2) мемлекеттік органдардың анықтамалығын өзектілеу.
Бөлімше 1. «Нормативтік құқықтық актілерді келісу» көрсеткіші
бойынша бағалау
42. Нормативтік құқықтық актілерді келісу ретінде «Нормативтік құқықтық актілерді келісу» модулінде ҚР Үкіметінің Қаулыларын (ҚРҮҚ) келісуге жолданған және келісілген жобалар саны деп түсініледі.
43. Бағалау орталық мемлекеттік органдарда – НҚА әзірлеушілерде жүргізіледі. Жергілікті атқарушы органдарда бағалау жүргізілмейді.
44. Осы көрсеткіш бойынша мемлекеттік орган қызметінің тиімділігін бағалау барысында Министрлік және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі келісуге жіберілген және келісілген ҚРҮҚ жобаларының саны бойынша мәліметтерді МОИП қарастырумен, ал жолдауға жататын ҚРҮҚ жобаларының саны бойынша мәліметтерді ҚР Әділет министрлігінен ақпаратты сұрау жолымен алады.
45. НҚА әзірлеушісі болып табылатын орталық мемлекеттік органдар үшін осы көрсеткіш бойынша бағалау екі құраушыдан тұрады: 1,5 балл басқа мемлекеттік органдарға келісімге бағытталуға жататын ҚРҮҚ жобаларының 100% бағытталуы (келісім пайызы бағытталған ҚРҮҚ санын бағытталуға дайын ҚРҮҚ санына бөлу жолымен анықталады) және басқа мемлекеттік органдардан келісімге түскен ҚРҮҚ жобаларының 100% келісуден өткізгені үшін 1,5 балл (келісім пайызы келісілген ҚРҮҚ санын келісілуге жататын ҚРҮҚ санына бөлу жолымен анықталады).
ҚРҮҚ әзірлеуші болып келмейтін орталық мемлекеттік органдар үшін осы көрсеткіш бойынша бағалау келесі түрде жүргізіледі:

1) При наличии принятых на согласование из других государственных органов проектов ППРК оценка составляет 3 балла при условии 100% согласования поступивших на согласование проектов ППРК (процент согласования определяется путем деления количества согласованных ППРК на количество подлежащих согласованию ППРК, с последующим умножением полученного результата на 3);
2) При отсутствии поступивших на согласование из других государственных органов проектов ППРК выставляется максимальная оценка в 3 балла.
Подраздел 2. Оценка по показателю «Актуализация
справочника ГО»
46. Оценке по данному показателю подлежит полнота и актуальность опубликованной в Справочнике ГО информации о сотрудниках ГО.
47. Оценка проводится в центральных и местных государственных органах.
48. Министерство и Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан в ходе оценки деятельности государственного органа по данному показателю получают данные путем просмотра в ИПГО информации по сотрудникам ГО и МИО в модуле «Справочник ГО». Проверка достоверности данных производится выборочно (данные не менее 10 сотрудников).
49. Оценка для центральных государственных органов составляет 2 балла при наличии  в справочнике полной и актуальной информации не менее чем о 90% штатных сотрудников ГО. При наличии информации менее чем о 90% штатных сотрудников ГО, но более 50%, оценка составляет 1 балл, при наличии актуальной информации о 50% и менее сотрудников ГО, оценка составляет 0 баллов.
50. Для местных государственных органов оценка составляет 5 баллов при наличии в справочнике полной и актуальной информации не менее чем о 90% штатных сотрудников ГО. При наличии информации менее чем о 90% штатных сотрудников ГО, но более чем 50%, оценка составляет 2 балла, при наличии актуальной информации о 50% и менее сотрудников ГО, оценка составляет 0 баллов.
4. Оценка по критерию «Автоматизация функций (процессов)
государственного органа»
51. Оценка производится по следующим показателям:
1) доля автоматизированных функций (процессов) государственного органа;
2) доля автоматизированных функций (процессов) государственного органа в отчетном периоде;
3) доля частично/полностью автоматизированных функций (процессов) государственного органа.
Параграф 1. Оценка по показателю «Доля автоматизированных
функций (процессов) государственного органа»

1) басқа мемлекеттік органдардан келісімге түскен ҚРҮҚ жобаларының бар болуы кезінде, келісімге түскен ҚРҮҚ жобаларының 100% келісілген кезінде бағалау 3 балл құрайды (келісу пайызы келісілген ҚРҮҚ санын келісуге дайын ҚРҮҚ санына бөліп, алынған нәтижені кейіннен 3-ке көбейту жолымен анықталады);
2) басқа мемлекеттiк органдардан келiсуге түскен ҚРҮҚ жобаларының жоқ болғанда, ең үлкен баға, 3 балл, қойылады.
Бөлімше 2. «Мемлекеттік органдардың анықтамалығын өзектілеу»
көрсеткіші бойынша бағалау
46. Осы көрсеткіш бойынша бағалауға МО қызметкерлері туралы МО анықтамалығында жарияланған ақпараттының толықтайтығы мен өзектілігі жатады.
47. Бағалау орталық және жергілікті мемлекеттік органдарында жүргізіледі.
48. Министрлік және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі осы көрсеткіш бойынша мемлекеттік органның қызметін бағалау барысында деректерді МОИП-да «Мемлекеттік органдардың анықтамалығы» модулінде мемлекеттік органдардың және жергілікті атқарушы органдардың қызметкерлері бойынша ақпаратты қарау жолымен алады. Деректердің шынайылығын тексеру таңдалып жүргізіледі (кем дегенде 10 қызметкерлердің деректері).
49. Анықтамалықта мемлекеттік органдардың штаттық қызметкерлерінің кем дегенде 90%-і жөнінде толықтай және өзекті ақпарат болса, орталық мемлекеттік органдар үшін баға 2 баллды құрайды. Анықтамалықта мемлекеттік органдардың 50%-нан аспайтын, бірақ 90% төмен штаттық қызметкерлері туралы ақпарат болса, баға 1 баллды құрайды, мемлекеттік органдардың 50% және одан төмен қызметкерлері жөнінде ақпарат болған жағдайда, баға 0 баллды құрайды.
50. Анықтамалықта мемлекеттік органдардың штаттық қызметкерлерінің кем дегенде 90% жөнінде толықтай және өзекті ақпарат болса жергілікті мемлекеттік органдар үшін баға 5 баллды құрайды. Анықтамалықта мемлекеттік органдардың 50%-нан аспайтын, бірақ 90% төмен штаттық қызметкерлері туралы ақпарат болса, баға 2 баллды құрайды, мемлекеттік органдардың 50% және одан төмен қызметкерлері жөнінде ақпарат болған жағдайда, баға 0 баллды құрайды.
4. «Мемлекеттік орган функцияларын автоматтандыру» критериясы
бойынша бағалау
51. Бағалау келесі көрсеткіштер бойынша жүргізіледі:
1) мемлекеттік органның автоматтандырылған функцияларының (үдерістерінің) үлесі;
2) есепті мерзімде мемлекеттік органның автоматтандырылған функцияларының (үдерістерінің) үлесі;
3) мемлекеттік органның автоматтандырылған функцияларының (үдерістерінің) ішінара/толықтай үлесі.
Параграф 1. «Мемлекеттік органның автоматтандырылған
функцияларының (үдерістерінің) үлесі» көрсеткіші бойынша
бағалау

52. Оценке по данному показателю подлежит соотношение количества функций (процессов) государственного органа, автоматизированных посредством информационных систем, программных обеспечений, коробочных решений, к общему количеству функций (процессов) государственного органа, подлежащих автоматизации. Перечень функций (процессов) государственного органа, подлежащих автоматизации, определяется и утверждается государственным органом по согласованию с Министерством.
53. Министерство и Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан в ходе оценки эффективности применения информационных технологий государственного органа по данному показателю проверяет факт автоматизации функций (процессов) государственного органа путем изучения ведомственных информационных систем.
54. Оценка определяется путем деления частично/полностью автоматизированных функций (процессов) государственного органа на общее количество функций (процессов) государственного органа, подлежащих автоматизации, с последующим умножением полученного результата на 25.
Например, общее количество функций (процессов) государственного органа, подлежащих автоматизации, составляет 50, количество функций (процессов) государственного органа, автоматизированных посредством информационных систем, составляет 20. Расчет производится следующим образом: 20/50*25=10 баллов. Таким образом, оценка по показателю «доля автоматизированных функций (процессов) государственного органа» составила 10 баллов.
Параграф 2. Оценка по показателю «Доля автоматизированных
функций (процессов) государственного органа в отчетном периоде»
55. Оценке по данному показателю подлежит соотношение количества функций (процессов) государственного органа, автоматизированных в отчетном периоде, к сумме функций (процессов), автоматизированных в отчетном периоде, и функций (процессов), подлежащих автоматизации после отчетного периода.
56. Министерство и Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан в ходе оценки эффективности применения информационных технологий государственного органа по данному показателю проверяют представленные государственным органом документы, подтверждающие факт автоматизации функций (процессов) государственного органа в отчетном периоде.
57. Оценка определяется путем деления количества функций (процессов) государственного органа, частично/полностью автоматизированных в отчетном периоде, на сумму функций (процессов), частично/полностью автоматизированных в отчетном периоде, и функций (процессов), подлежащих автоматизации после отчетного периода, с последующим умножением полученного результата на 10.

52. Осы көрсеткіш бойынша бағалауға мемлекеттік органның ақпараттық жүйелері, бағдарламалық қамтамасыз ету, қораптық шешімдері арқылы автоматтандырылған функциялар санының мемлекеттік органның автоматтандырылуға жататын функциялардың жалпы санына қатынасы жатады. Автоматтандырылуға жататын функциялардың (үдерістердің) тізбесі Министрлікпен анықталады және Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің келісімі бойынша мемлекеттік органдармен бекітіледі.
53. Министрлік және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі осы көрсеткіш бойынша мемлекеттік органмен ақпараттық технологияларды қолдану тиімділігін бағалау барысында мемлекеттік органның функцияларының (үдерістерінің) автоматтандырылу дерегін ведомстволық ақпараттық жүйелерді зерттеу жолымен тексереді.
54. Бағалау мәні мемлекеттік органның ішінара/толықтай автоматтандырылған функциялар (үдерістер) санын мемлекеттік органның автоматтандырылуға жататын функцияларының (үдерістерінің) жалпы санына бөліп, алынған нәтижені кейіннен 25 көбейту жолымен анықталады.
Мысалы, мемлекеттік органның автоматтандырылуға жататын функцияларының (үдерістерінің) жалпы саны 50 құрайды, мемлекеттік органның ақпараттық жүйелер арқылы автоматтандырылған функциялар (үдерістер) саны 20 құрайды. Есептеме келесі түрде жүргізіледі: 20/50*25=10 балл. Осылай «Мемлекеттік органның автоматтандырылған функцияларының (үдерістерінің) үлесі» көрсеткіші бойынша баға 10 баллды құрады.
Параграф 2. «Есептік мерзімде мемлекеттік органның
автоматтандырылған функцияларының (үдерістерінің) үлесі»
көрсеткіші бойынша бағалау
55. Осы көрсеткіш бойынша бағалауға есепті мерзімде мемлекеттік органның автоматтандырылған функциялар (үдерістер) санының мемлекеттік органның автоматтандырылған функциялардың (үдерістердің) жалпы санына қатынасы жатады.
56. Министрлік және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі осы көрсеткіш бойынша мемлекеттік органмен ақпараттық технологияларды қолдану тиімділігін бағалау барысында есепті мерзімде мемлекеттік органның функцияларының (үдерістерінің) автоматтандырылу фактісін растайтын, мемлекеттік орган ұсынған құжаттарды тексереді.
57. Бағалау мәні мемлекеттік органның есепті мерзімде ішінара/толықтай автоматтандырылған функциялар (үдерістер) санын мемлекеттік органның есепті мерзімде ішінара/толықтай автоматтандырылған және автоматтандыруға жататын функцияларының (үдерістерінің) сандарының сомасына бөліп, алынған нәтижені кейіннен 10 көбейту жолымен анықталады.

58. Если все функции (процессы) государственного органа полностью автоматизированы до отчетного периода, то по данному показателю государственному органу присваивается 10 баллов.
Например, количество функций (процессов), автоматизированных в отчетном периоде, и функций (процессов), подлежащих автоматизации после отчетного периода, составляет 20, количество автоматизированных функций (процессов) государственного органа в отчетном периоде составляет 5. Расчет производится следующим образом: 5/20*10=2,5 балла. Таким образом, оценка по показателю «доля автоматизированных функций (процессов) государственного органа в отчетном периоде» составила 2,5 балла.
Параграф 3. Оценка по показателю «Доля частично/полностью
автоматизированных функций (процессов) государственного органа»
59. Оценке по данному показателю подлежит степень автоматизации функций (процессов) государственного органа, в том числе доля частично автоматизированных функций (процессов) и доля полностью автоматизированных функций (процессов) государственного органа.
60. Министерство и Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан в ходе оценки эффективности применения информационных технологий государственного органа по данному показателю проверяет степень автоматизации функций (процессов) государственного органа путем изучения ведомственных информационных систем.
61. Оценка определяется путем суммирования значений доли частично автоматизированных функций (процессов) и доли полностью автоматизированных функций (процессов) государственного органа, с последующим умножением полученного результата на 15. Доля частично автоматизированных функций (процессов) равна отношению количества частично автоматизированных функций (процессов) к общему количеству автоматизированных функций (процессов) государственного органа, с последующим умножением на коэффициент 0,3. Доля полностью автоматизированных функций (процессов) равна отношению количества полностью автоматизированных функций (процессов) к общему количеству автоматизированных функций (процессов) государственного органа, с последующим умножением на коэффициент 1.
Например, общее количество автоматизированных функций (процессов) государственного органа составляет 15, количество полностью автоматизированных функций (процессов) государственного органа составляет 5, количество частично автоматизированных функций (процессов) государственного органа составляет 10. Расчет производится следующим образом: ((5*1+10*0,3)/15)*15=8 баллов. Таким образом, оценка по показателю «доля частично/полностью автоматизированных функций (процессов) государственного органа» составила 8 баллов.

58. Егер есепті мерзімге дейін мемлекеттік органның барлық функциялары (үдерістері) толықтай автоматтандырылған болса, онда мемлекеттік органға осы көрсеткіш бойынша 10 балл қойылады.
Мысалы, мемлекеттік органның есепті мерзімде ішінара/толықтай автоматтандырылған және автоматтандыруға жататын функцияларының (үдерістерінің) саны 20 құрайды, оның ішінде мемлекеттік органның есепті мерзім ішінде автоматтандырылған функциялар (үдерістер) саны 5 құрайды. Есептеме келесі түрде жүргізіледі: 5/20*10=2,5 балл. Осылай «есепті мерзімде мемлекеттік органның автоматтандырылған функцияларының үлесі» көрсеткіші бойынша баға 2,5 баллды құрайды.
Параграф 3. «Мемлекеттік органның ішінара/толықтай
автоматтандырылған функциялар (үдерістер) үлесі» көрсеткіші
бойынша бағалау
59. Осы көрсеткіш бойынша бағалауға мемлекеттік орган функцияларын (үдерістерін) автоматтандыру дәрежесі, оның ішінде ішінара автоматтандырылған функциялар (үдерістер) үлесі мен мемлекеттік органның толықтай автоматтандырылған функциялары (үдерістері) жатады.
60. Министрлік және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі осы көрсеткіш бойынша мемлекеттік органмен ақпараттық технологияларды қолдану тиімділігін бағалау барысында мемлекеттік органның функцияларының (үдерістерінің) автоматтандырылу дәрежесін ведомстволық ақпараттық жүйелерді зерттеу жолымен тексереді.
61. Бағалау нәтижесі мемлекеттік органның ішінара автоматтандырылған функциялары (үдерістері) үлесінің мәнін және мемлекеттік органның толықтай автоматтандырылған функциялары (үдерістер) үлесінің мәнін қосып, алынған нәтижені кейіннен 15 көбейту жолымен анықталады. Ішінара автоматтандырылған функциялар үлесі мемлекеттік органның ішінара автоматтандырылған функциялар (үдерістер) санының автоматтандырылған функциялар (үдерістер) санына қатынасын кейіннен 0,3 коэффициентке көбейтуіне тең. Толық автоматтандырылған функциялар (үдерістер) үлесі мемлекеттік органның толықтай автоматтандырылған функциялары (үдерістер) санының автоматтандырылған функциялары (үдерістер) санының қатынасын кейіннен 1 коэффициентке көбейтуіне тең.
Мысалы, мемлекеттік органның автоматтандырылған функциялардың жалпы саны 15 құрайды, мемлекеттік органның толықтай автоматтандырылған функциялар саны 5 құрайды, мемлекеттік органның ішінара автоматтандырылған функциялар саны 10 құрайды. Есептемесі келесі түрде жүргізіледі: ((5*1+10*0,3)/15)*15=8 балл. Осылай «мемлекеттік органның ішінара/толықтай автоматтандырылған функциялар (үдерістер) үлесі» көрсеткіші бойынша баға 8 баллды құрады.

5. Оценка по критерию «Результативность действующих
ведомственных информационных систем»
62. При оценке по данному критерию рассматриваются вопросы функционирования созданных государственными органами информационных систем, указанных в таблице приложения 6 к Методике.
63. Министерство и Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан в ходе оценки эффективности применения информационных технологий государственного органа по данному критерию проверяют функциональность информационных систем на соответствие ожидаемым (планируемым) результатам при их внедрении в эксплуатацию. Перечень показателей результативности информационной системы (далее – показатель результативности) формируется экспертами Министерства, проводящими оценку в государственном органе (далее - эксперты), из утвержденной нормативно-технической документации (далее – НТД) к информационной системе. Показатели результативности должны отражать:
полноту реализации функционала системы;
актуальность данных в системе;
используемость системы и.т.д.
64. При отсутствии НТД к оцениваемым ведомственным информационным системам государственному органу по данному критерию присваивается 0 баллов, за исключением коробочных решений.
65. В случае если оцениваемая ведомственная информационная система не автоматизирует ни одну функцию государственного органа, то по данному критерию присваивается 0 баллов.
66. В случае если в государственном органе отсутствует ведомственная информационная система, то государственный орган по данному критерию не оценивается, и весовое значение данного критерия суммируется к весовому значению показателя «Доля частично/полностью автоматизированных функций (процессов) государственного органа» критерия оценки «Автоматизация функций (процессов) государственных органов».
67. Оценка по данному критерию определяется путем деления  количества достигнутых показателей результативности, на общее количество сформированных показателей результативности, с последующим умножением на 10.
68. Например, оценке подлежат 2 ведомственные информационные системы, по ним сформировано в общем количестве 15 показателей результативности, из них 9 показателей результативности реализованы. Расчет производится следующим образом: 9/15*10=6 баллов. Таким образом, оценка по критерию «Результативность действующих ведомственных информационных систем» составила 6 баллов.
6. Оценка по критерию «Доля интеграции ведомственных
информационных систем»
69. Оценке по данному критерию подлежат информационные системы, подлежащие интеграции с компонентами «электронного правительства» и/или с информационными системами государственных органов (далее – ИС ГО), но не интегрированные.

5. «Қолданыстағы ведомстволық ақпараттық жүйелердің
нәтижелілігі» критериясы бойынша бағалау
62. Осы критерий бойынша бағалау кезінде Әдістеменің 6-қосымшасындағы кестеде көрсетілген, мемлекеттік органдарымен құрастырылған ақпараттық жүйелерінің жұмыс істеуінің мәселелері қарастырылады.
63. Мемлекеттік органмен ақпараттық технологияларды қолдану тиіміділігін бағалау барысында Министрлік және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі осы критерия бойынша ақпараттық жүйенің функционалдылығын оларды пайдалануға енгізу кезінде күтілетін (жоспарланған) нәтижелеріне сәйкестігін тексереді. Ақпараттық жүйенің нәтижелігі көрсеткішінің тізбесі (бұдан әрі – нәтижелік көрсеткіш) ақпараттық жүйенің бекітілген нормативтік техникалық құжаттамасы (бұдан әрі – НТҚ) бойынша Министрліктің мемлекеттік органдарда бағалауды жүргізетін сарапшыларымен (бұдан әрі – сарапшылар) қалыптасады. Нәтижелік көрсеткіш келесілерді көрсетуі тиіс:
жүйенің функцоналын толықтай іске асыру;
жүйедегі деректерді өзектілеу;
жүйені пайдалану және т.б.
64. Бағаланатын ведомстволық ақпараттық жүйелердің, дайын шешімдерді қоспағанда, НТҚ болмаған жағдайда, осы критерий бойынша 0 балл қойылады.
65. Егер бағаланатын ведомстволық ақпараттық жүйе мемлекеттік органның бірде бір функциясын автоматтандырмаса, онда осы критерий бойынша 0 балл меншіктеледі.
66. Егер мемлекеттік органда ведомстволық ақпараттық жүйе болмаса, онда осы критерия бойынша бағаланбайды және осы критерияның салмақтық мәні «Мемлекеттік органның функцияларының (үдерістерінің) толықтай/ішінара автоматтандырылған үлесі» көрсеткіші «Мемлекеттік органдардың функцияларын (үрдістерін) автоматтандыру» критериясының салмақтық мәніне қосылады.
67. Осы критерий бойынша бағалау іске асырылған нәтижелік көрсеткіш қалыптастырылған нәтижелік көрсеткіш жалпы санына бөліп, кейіннен 10-ға көбейту арқылы бағаланады.
68. Мысалы, 2 ведомстволық ақпараттық жүйесі бағалануға жатады. Олар бойынша 15 нәтижелік көрсеткіш қалыптастырылды, олардан 9 нәтижелік көрсеткіш іске асырылды. Есептеме келесідей жүргізіледі: 9/15*10=6 балл. Сонымен, «Қолданыстағы ведомстволық ақпараттық жүйелердің нәтижелігі» критериясы бойынша бағалау 6 баллды құрайды.
6. «Ведомстволық ақпараттық жүйелердің ықпалдастыру үлесі»
көрсеткіші бойынша бағалау
69. Осы критерий бойынша бағалауға, ведомстволық ақпараттық жүйенің жалпы санының «электрондық үкімет» құрамдас бөліктерімен және/немесе МО АЖ ықпалдастыруға жататын, бірақ ықпалдастырылмаған ақпараттық жүйелері жатады.

70. Источником информации для оценки показателя является информация, указанная в графе 3 строки 2.1 формы отчетности, предоставляемой в Министерство, и Министерством в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан согласно приложению 1 к Методике.
71. Министерство и Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан в ходе оценки эффективности применения информационных технологий государственного органа по данному показателю проверяют указанную в отчетности информацию государственного органа путем анализа ведомственных информационных систем на предмет необходимости их интеграции с компонентами электронного правительства и/или ИС ГО и факт интеграции с ними. В ходе оценки эксперты путем анализа ведомственных информационных систем государственного органа могут выявить необходимость дополнительной интеграции.
72. Оценка определяется путем деления количества не реализованных интеграций информационных систем с компонентами «электронного правительства» и/или ИС ГО, на общее количество необходимых интеграций ведомственных информационных систем, с последующим умножением на (-5).
73. Например, количество информационных систем в государственном органе, требующих интеграции с компонентами «электронного правительства» и/или ИС ГО, равно 3. Общее количество необходимых интеграций с компонентами «электронного правительства» и/или ИС ГО 3-х информационных систем равно 9. Количество не реализованных интеграций по 3 информационным системам равно 5. Расчет производится следующим образом: 5/9*(-5)= -2,7 балла. Таким образом, оценка по критерию «доля интеграции ведомственных информационных систем» составила -2,7 балла.
При отсутствии необходимости интеграций информационных систем с компонентами «электронного правительства» и/или ИС ГО по данному критерию государственный орган не оценивается.
В ходе перепроверки учитывается также необоснованный отказ на интеграционные действия государственного органа – собственника ИС, с которым требуется интеграция. При наличии документа, подтверждающего запрос о необходимости интеграционных действий с компонентом «электронного правительства» и/или ИС ГО в государственный орган - собственнику ИС, с которым требуется интеграция, и документа, подтверждающего необоснованный отказ со стороны государственного органа - собственника ИС, с которым требуется интеграция, то по данному критерию балл государственного органа - собственника ИС, с которым требуется интеграция, снижается на 20%.
7. Форма заполнения отчетности государственным органом по
оценке использования информационных технологий

70. Критерийді бағалау үшін ақпараттың көзі Әдістеменің 1-қосымшасына сәйкес Министрлікпен Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне және Министрлікке берілетін есептілік нысанының 2.1 жолындағы 3 бағанда көрсетілген ақпарат болып табылады.
71. Осы көрсеткіш бойынша мемлекеттік органмен ақпараттық технологияларды қолдану тиімділігін бағалау барысында Министрлік және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі «электрондық үкімет» құрамдас бөліктерімен және/немесе МО АЖ ықпалдастырылуын растайтын құжаттарды және электрондық үкіметтің құрамдас бөліктерімен және/немесе МО АЖ ықпалдастырылу қажеттілігіне ведомстволық ақпараттық жүйелерін талдау жолымен есептілікте көрсетілген ақпаратты тексереді. Бағалау барысында сарапшылар мемлекеттік органның ведомстволық ақпараттық жүйесін талдау арқылы қосымша ықпалдастыру қажеттілігін көрсете алады.
72. Бағалау «электрондық үкімет» құрамдас бөліктерімен ықпалдастырылмаған ақпараттық жүйенің және/немесе МО АЖ санын ықпалдастыруға жататын ведомстволық ақпараттық жүйенің жалпы санына бөліп, алынған нәтижені кейіннен (-5) көбейту жолымен анықталады.
73. Мысалы, «электрондық үкімет» құрамдас бөліктерімен және/немесе МО АЖ ықпалдастыру талап етілетін мемлекеттік органдағы ақпараттық жүйелердің саны 3-ке тең. «Электрондық үкімет» құрамдас бөліктерімен және/немесе МО АЖ қажетті ықпалдастырудың жалпы саны 9.3 ақпараттық жүйелер бойынша ықпалдастыруы жүзеге асырылмағанның саны 5-ке тең. Есептеме мынадай түрде жүргізіледі: 5/9*(-5) = 2,7 балл. Осылай «ведомстволық ақпараттық жүйелердің ықпалдастыру үлесі» критериясы бойынша бағалау 2,7 баллды құрайды.
«Электрондық үкімет» құрамдас бөліктерімен және/немесе МО АЖ ақпараттық жүйені ықпалдастыру қажет болмаған кезінде, осы критериясы бойынша мемлекеттік орган бағаланбайды.
Қайтадан тексеру барысында ықпалдастыру талап етілетін АЖ жеке иеленушісі – мемлекеттік органның ықпалдастыру әрекетіне – мемлекеттік органның дәлелсіз бас тартуы есепке алынады. Мемлекеттік органның «электрондық үкімет» құрамдас бөліктерімен және/немесе МО АЖ ықпалдастыру қызметтерін қажет ету туралы сұранымды растайтын және мемлекеттік органның дәлелсіз бас тартуын растайтын құжаттың бар болуы кезінде мемлекеттік органның – АЖ иеленушісінің баллы осы критериясы бойынша 20% төмендейді.
7. Ақпараттық технологияларды пайдалануды бағалау бойынша
мемлекеттік органмен есептілікті толтыру нысаны

74. Отчетность, предоставляемая государственным органом согласно приложению 1 к Методике, заполняется следующим образом:
1) по подкритерию «Использование системы электронного документооборота»:
в графе 3 строки 1.1.1 указывается доля межведомственного документооборота только в электронной форме;
в графе 3 строки 1.1.2 указывается доля внутреннего документооборота только в электронной форме;
в графе 3 строки 1.1.3 указывается доля своевременно зарегистрированных электронных документов;
в графе 3 строки 1.1.4 указывается доля зарегистрированных электронных обращений физических и юридических лиц, поступивших с портала «электронного правительства»;
в графе 3 строки 1.1.5 указывается доля согласованных межведомственных электронных документов;
2) по критерию «Доля интеграции ведомственных информационных систем»:
в графе 3 строки 2.1 указывается наименование информационных систем, подлежащих интеграции с компонентами «электронного правительства» и/или с информационными системами государственных органов, и наименование самих компонентов «электронного правительства» и информационных систем государственных органов;
3) по критерию «Автоматизация функций (процессов) государственного органа»:
в графе 3 строки 3.1 указывается доля автоматизированных функций (процессов) государственного органа;
в графе 3 строки 3.2 указывается доля автоматизированных  функций (процессов) государственного органа в отчетном периоде;
в графе 3 строки 3.3 указывается доля частично/полностью автоматизированных функций (процессов) государственного органа.
75. Отчетность по использованию системы электронного документооборота, предоставляемая государственным органом согласно приложению 2 к Методике, заполняется следующим образом:
в графе 1 указывается количество документов (входящих в состав утвержденных государственным органом перечня документов и номенклатуры дел, образующихся в деятельности государственного органа – участника СЭД в форме электронного документа со сроком хранения до 106 лет), направленных через Центр ЕСЭДО в другие государственные органы – участники СЭД только в электронной форме7;
в графе 2 указывается общее количество документов (входящих в состав утвержденных государственным органом перечня документов и номенклатуры дел, образующихся в деятельности государственного органа – участника СЭД в форме электронного документа со сроком хранения до 107 лет), подлежащих направлению через Центр ЕСЭДО в другие государственные органы – участники СЭД только в электронной форме8;
в графе 3 указывается количество внутренних документов, в том числе нормативных актов и организационно-распорядительных документов (кроме документов ограниченного распространения с пометкой «Для служебного пользования», или составляющих государственные секреты Республики Казахстан), входящих в состав утвержденных государственным органом – участником СЭД перечня документов и номенклатуры дел, образующихся в деятельности государственного органа – участника СЭД в форме электронного документа со сроком хранения до 108 лет, направленных в структурные подразделения внутри одного государственного органа - участника СЭД соответствующей отрасли государственного управления без дублирования на бумажных носителях10;
в графе 4 указывается количество внутренних документов, в том числе нормативных актов и организационно-распорядительных документов (кроме документов ограниченного распространения с пометкой «Для служебного пользования», или составляющих государственные секреты Республики Казахстан), входящих в состав утвержденных государственным органом – участником СЭД перечня документов и номенклатуры дел, образующихся в деятельности государственного органа – участника СЭД в форме электронного документа со сроком хранения до 109 лет, подлежащих направлению в структурные подразделения внутри одного государственного органа - участника СЭД соответствующей отрасли государственного управления без дублирования на бумажных носителях;
в графе 5 указывается общее количество внутренних/внешних входящих документов, поступивших в государственный орган – участнику СЭД;
в графе 6 указывается количество своевременно зарегистрированных электронных внутренних/внешних входящих документов;
в графе 7 указывается общее количество зарегистрированных электронных обращений, поступивших в государственный орган – участнику СЭД с портала «электронного правительства»;
в графе 8 указывается общее количество зарегистрированных электронных обращений, поступивших в государственный орган – участнику СЭД с портала «электронного правительства»;
в графе 9 указывается количество подписанных проектов электронных документов, согласованных в электронной форме и направленных внешним корреспондентам;
в графе 10 указывается общее количество подписанных проектов электронных документов, направленных внешним корреспондентам.
___________________________________________________________
6 В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2012 года № 1380.
7 Электронные документы, отправленные до 1 января 2013 года, оцениваются по перечню документов и номенклатуры дел, образующиеся в деятельности государственного органа – участника системы электронного документооборота в форме электронного документа со сроком хранения до 5 лет.
8 В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2012 года № 1380.
10 Электронные документы, отправленные до 1 января 2013 года, оцениваются по перечню документов и номенклатуры дел, образующиеся в деятельности государственного органа – участника системы электронного документооборота в форме электронного документа со сроком хранения до 5 лет.

74. Әдістеменің 1-қосымшасына сәйкес мемлекеттік органмен ұсынылатын есептілік, келесі әдіс бойынша толтырылады:
1) «электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану» ішкі критериясы бойынша:
1.1.1 жолдағы 3 бағанда электрондық түрде ғана ведомствоаралық электрондық құжат айналымының үлесі көрсетіледі;
1.1.2 жолындағы 3 бағанда электрондық түрде ғана ішкі электрондық құжат айналымының үлесі көрсетіледі;
1.1.3 жолындағы 3 бағанда уақытылы тіркелген электрондық құжаттардың үлесі көрсетіледі;
1.1.4 жолындағы 3 бағанда «электрондық үкімет» порталынан түскен жеке және заңды тұлғалардың тіркелген электрондық өтініштерінің үлесі көрсетіледі;
1.1.5 жолындағы 3 бағанда келісілген ведомствоаралық электрондық құжат айналымының үлесі көрсетіледі.
2) «Ведомстволық ақпараттық жүйелерді ықпалдастыру үлесі» критериясы бойынша:
2.1 жолындағы 3 бағанда «электрондық үкіметтің» құрамдас бөліктерімен немесе мемлекеттік органның ақпараттық жүйесімен ықпалдастырылуға жататын ақпараттық жүйенің атауы және «электрондық үкімет» құрамдас бөліктері мен мемлекеттік органның ақпараттық жүйесінің атауы көрсетіледі;
3) «Мемлекеттік органның функцияларын (үрдістерін) автоматтандыру» критериясы бойынша:
3.1 жолындағы 3 бағанда мемлекеттік органның автоматтандырылған функцияларынның (үрдістерінің) үлесі көрсетіледі;
3.2 жолындағы 3 бағанда есепті мерзімде мемлекеттік органның автоматтандырылған функцияларының (үрдістерінің) үлесі көрсетіледі;
3.3 жолындағы 3 бағанда мемлекеттік органның ішінара/толықтай автоматтандырылған функцияларынның (үрдістерінің) үлесі көрсетіледі.
75. Әдістеменің 2-қосымшасына сәйкес мемлекеттік органмен ұсынылатын электрондық құжат айналым жүйесін пайдалану бойынша есептілік келесі әдіспен толтырылады:
1-бағанда басқа мемлекеттік органға ЭҚБЖ орталығы арқылы бағытталған ЭҚЖ қатысушылар электронды түрдегі құжаттар саны көрсетіледі1 (мемлекеттік басқарудың әртүрлі салаларындағы ЭҚЖ қатысушыларының арасындағы 102 жылға дейін сақтау мерзімімен мемлекеттік органмен бекітілген құжаттар мен істердің номенклатурасы тізбесінің құрамына кіретін электрондық құжаттар алмасуы);
2-бағанда басқа мемлекеттік органға ЭҚБЖ орталығы арқылы бағытталатын ЭҚЖ қатысушылар электронды түрде құжаттар саны көрсетіледі3 (мемлекеттік басқарудың әртүрлі салаларындағы ЭҚЖ қатысушыларының арасындағы 104 жылға дейін сақтау мерзімімен мемлекеттік органмен бекітілген құжаттар мен істердің номенклатурасы тізбесінің құрамына кіретін электрондық құжаттар алмасуы);
3-бағанда қағаз тасығыштарда көшірусіз мемлекеттік басқаруға қатысты ЭҚЖ қатысушы – мемлекеттік органдардың ішінде құрылымдық бөлімшелерге бағытталған2 ішкі құжаттардың жалпы саны көрсетіледі, оның ішінде нормативтік актілер мен ұйымдастыру-өкімдік құжаттамалардың (құпиялық сипаттағы және қызмет бабында пайдалану үшін құжаттамалардан басқа), мемлекеттік басқарудың әртүрлі салаларындағы ЭҚЖ қатысушыларының арасындағы 101 жылға дейін сақтау мерзімімен мемлекеттік органмен бекітілген құжаттар мен істердің номенклатурасы тізбесінің құрамына кіретін электрондық құжаттар алмасуы);
4-бағанда қағаз тасығыштарда көшірусіз мемлекеттік басқаруға қатысты ЭҚЖ қатысушы – мемлекеттік органдардың ішінде құрылымдық бөлімшелерге бағытталуға жататын2 ішкі құжаттардың жалпы саны көрсетіледі, оның ішінде нормативтік актілер мен ұйымдастыру-өкімдік құжаттамалардың (құпиялық сипаттағы және қызмет бабында пайдалану үшін құжаттамалардан басқа), мемлекеттік басқарудың әртүрлі салаларындағы ЭҚЖ қатысушыларының арасындағы 101 жылға дейін сақтау мерзімімен мемлекеттік органмен бекітілген құжаттар мен істердің номенклатурасы тізбесінің құрамына кіретін электрондық құжаттар алмасуы);
5-бағанда СЭД (ЭҚЖ) қатысушысында – мемлекеттік органға келіп түскен сыртқы/ішкі кіріс құжаттардың жалпы саны көрсетіледі;
6-бағанда уақытында тіркелген электрондық сыртқы/ішкі кіріс құжаттардың жалпы саны көрсетіледі;
7-бағанда «электрондық үкіметтің» порталынан ЭҚЖ қатысушысына – мемлекеттік органға келіп түскен, тіркелген электрондық өтінімнің жалпы саны көрсетіледі;
8-бағанда «электрондық үкіметтің» порталынан ЭҚЖ қатысушысына – мемлекеттік органға келіп түскен электрондық өтінімнің саны көрсетіледі;
9-бағанда электрондық түрде келісілген және сыртқы корреспенденттерге жолданған электрондық құжаттардың қол қойылған жобаларының саны көрсетіледі;
10-бағанда сыртқы корреспенденттерге жолданған электрондық құжаттардың қол қойылған жобаларының жалпы саны көрсетіледі.

76. Отчетность по автоматизации функций (процессов) государственного органа, предоставляемая государственным органом согласно приложению 3 к Методике, заполняется следующим образом:
в графе 1 указывается порядковый номер функции согласно утвержденному перечню функций государственного органа, подлежащих автоматизации;
в графе 2 указывается наименование функций (процессов) согласно утвержденному перечню функций государственного органа, подлежащих автоматизации;
в графе 3 указывается степень автоматизации (частично/полностью) функции (процессов) государственного органа;
в графе 4 указывается наименование информационной системы, которая автоматизирует функцию (процесс);
в графе 5 указывается «да», если функция (процесс) автоматизирована в отчетном периоде, и «нет», если функция автоматизирована до отчетного периода или не автоматизирована вообще.
8. Перепроверка результатов оценки
77. Достоверность информации, предоставляемой государственными органами в Министерство для проведения оценки, обеспечивается непосредственно ими.
Комплекс организационных мер, принимаемых Министерством для перепроверки данных по показателям оценки, включает в себя, в числе прочих, следующее:
1) проведение Министерством мероприятий, предусмотренных в настоящей Методике по установлению соответствия представленных данных фактическим данным;
2) направление запросов по установлению соответствия предусмотренных в настоящей Методике сведений в оцениваемые и другие государственные органы о представлении дополнительных сведений.
78. Проведение Министерством перепроверочных мероприятий в государственных органах осуществляется в течение трех недель после рассмотрения возражений государственного органа в порядке, указанном в пункте 88 Методики.
79. При выявлении недостоверности представленных государственным органом сведений по конкретному показателю критерия оценки, общая оценка государственного органа приводится в соответствие с новыми данными.
80. В случае представления несвоевременной, неполной или недостоверной отчетной информации, из итоговой оценки государственного органа по данному направлению вычитаются штрафные баллы.

76. Әдістеменің 3-қосымшасына сәйкес мемлекеттік органмен ұсынылатын мемлекеттік органның функцияларын (үрдістерін) автоматтандыру бойынша есептілік келесі әдіспен толтырылады:
1-бағанда мемлекеттік органның бекітілген функциялар тізіміне сәйкес автоматтандыруға жататын функциялардың (үрдістердің) реттік нөмірі көрсетіледі;
2-бағанда автоматтандыруға жататын мемлекеттік органның бекітілген функциялар тізіміне сәйкес функциялар (үрдістер) атауы көрсетіледі;
3-бағанда мемлекеттік органның автоматтандырылатын функцияларының (үрдістерінің) дәрежесі (ішінара/толықтай) көрсетіледі;
4-бағанда функцияны (үрдісті) автоматтандыратын ақпарат жүйенің атауы көрсетіледі;
5-бағанда функция (үрдіс) есепті мерзімде автоматтандырылған жағдайда, «иә» деп көрсетіледі, функция есептілік кезеңге дейін автоматтандырылған жағдайда, немесе жалпы автоматтандырылмаған жағдайда «жоқ» деп көрсетіледі.
_________________________________________________
12013 жылдың 1 қаңтарына дейін жіберілген электрондық құжаттар 5 жылға дейін сақтау мерзімімен электронды құжат нысанында электрондық құжат айналым жүйесіне қатысушы - мемлекеттік органның қызметінде пайда болатын, құжат тізімі және номенклатура істері бойынша бағаланады.
22012 жылдың 31 қазанындағы № 1380 қаулысына сәйкес.
32013 жылдың 1 қаңтарына дейін жіберілген электрондық құжаттар 5 жылға дейін сақтау мерзімімен электронды құжат нысанында электрондық құжат айналым жүйесіне қатысушы - мемлекеттік органның қызметінде пайда болатын, құжат тізімі және номенклатура істері бойынша бағаланады.
42012 жылдың 31 қазанындағы № 1380 қаулысына сәйкес.
8. Бағалау нәтижелерін қайта тексеру
77. Бағалауды жүргізу үшін Министрлікке мемлекеттік органдармен ұсынылатын ақпараттың дұрыстығы тікелей сол органдармен қамтамасыз етіледі.
Бағалау көрсеткіштері бойынша деректерді қайта тексеру үшін Министрлікпен қабылданатын ұйымдастырушылық шараларының кешені, т.б. мыналарды қамтиды:
1) Министрлікпен ұсынылған деректердің нақты деректерге сәйкестігін анықтау бойынша осы Әдістемеде көзделген шараларды жүргізу;
2) бағаланатын және өзге де мемлекеттік органдарға қосымша мәліметтерді ұсыну туралы осы Әдістемеде көзделгенге сәйкестігін орнату жөніндегі сұраныстарды бағыттау.
78. Министрлікпен мемлекеттік органдарда қайта тексеру шараларын өткізу Әдістемедегі 87-тармақта көрcетiлген тәртіпте мемлекеттiк органдардың қарсылығы қарастырылғаннан кейiн үш апта iшiнде жүзеге асырылады.
79. Критерияның нақты көрсеткіші бойынша мемлекеттік орган ұсынған мәліметтердің рас еместігі айқындалған кезде, мемлекеттік органның жалпы бағасы жаңа деректермен сәйкес келтіріледі.
80. Есептілік ақпаратты уақытылы емес, толық емес, немесе дұрыс емес ұсынылған жағдайда, осы бағыты бойынша айыппұл баллы мемлекеттік органның қорытынды бағасынан алынады.

81. Несвоевременной признается отчетная информация, представленная в Министерство позже срока, предусмотренного Графиком. За представление государственным органом несвоевременной отчетной информации предусматривается вычитание 1,5 штрафных балла.
82. Неполной признается отчетная информация, в которой отсутствуют элементы (приложения, разделы, главы, таблицы, значения показателей и т.п.), предусмотренные установленными требованиями к структуре отчетной информации согласно приложениям к Методике. За представление государственным органом неполной отчетной информации предусматривается вычитание 2 штрафных баллов.
83. Недостоверной признается отчетная информация, в ходе перепроверки которой выявлены несоответствующие действительности факты.
84. Указанные факты фиксируются в акте сверки по форме согласно приложению 9, составляемом по итогам перепроверки данных, содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов.
85. За представление государственным органом недостоверной отчетной информации предусматривается вычитание 0,2 штрафных балла за каждый зафиксированный факт. Сумма вычитаемых за представление недостоверной информации штрафных баллов не должна превышать 5 баллов.
86. Информация по выявленным фактам отражается в разделе «Выводы и рекомендации» заключения о результатах оценки эффективности деятельности государственного органа.
87.  Перепроверочные мероприятия осуществляются по поручению Администрации Президента Республики Казахстан при поступлении возражений оцениваемых государственных органов с подтверждающими документами.
88.  В целях обеспечения объективности и прозрачности оценки для перепроверки результатов оценки государственного органа в Министерстве формируется специальная комиссия, в состав которой не могут входить участвовавшие в оценке государственного органа сотрудники.
9. Порядок проведения оценки реорганизованных и
упраздненных государственных органов
89. В случае реорганизации или упразднения оцениваемого государственного органа в первом полугодии оцениваемого года оценка данного органа осуществляется в рамках оценки государственного органа – правопреемника и учитывается при расчете итогового балла оценки государственного органа – правопреемника.
90. В случае реорганизации или упразднения оцениваемого государственного органа во втором полугодии оцениваемого года оценка данного органа не осуществляется.
91. Анализ деятельности государственного органа, реорганизованного и упраздненного во втором полугодии оцениваемого года, учитывается в рамках оценки государственного органа – правопреемника, используется в качестве рекомендаций и не включается в итоговый балл государственного органа – правопреемника.

81. Министрілікке Кестемен көзделген мерзімнен кеш ұсынылған есептік ақпарат уақытылы берілмеді деп есептеледі. Мемлекеттік органмен уақытында берілмеген есептік ақпарат үшін 1,5 айыппұл баллын шегеру көзделуде.
82. Әдістеменің қосымшаларына сәйкес есептілік ақпарат құрылымына белгіленген талаптарымен көзделген элементтері (қосымшалары, бөлімдері, басты бөлімдері, кестелері, көрсеткіштерінің мәні және т.б.) болмаған есептілік ақпарат толық емес деп есептеледі. Мемлекеттік органмен толық емес есептілік ақпарат берілгені үшін 2 айыппұл баллдарын шегеру көзделуде.
83. Қайта тексеру кезінде нақты фактілерінің сәйкес еместігі анықталған жағдайда, есеп беру ақпараты дұрыс емес деп есептеледі.
84. Аталған фактілер бағаланатын мемлекеттік органдардың есеп беру ақпаратындағы деректерді қайта тексеру нәтижелері бойынша 9-қосымшаға сәйкес құрастырылған тексеру актісінде нысаны бойынша жазылады.
85. Есеп беруінде дұрыс емес ақпарат ұсынған мемлекеттік орган үшін әрбір тіркелген фактісі үшін 0,2 айыппұл шегеріледі. Дұрыс емес ақпаратты ұсынған үшін шегерілетін баллдарының сомасы 5 баллдан аспауы тиіс.
86. Анықталған фактілер бойынша ақпарат мемлекеттік орган қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытындының «Шешімдер мен ұсыныстар» бөлімінде көрсетілуі тиіс.
87. Қайта тексеру іс-шаралары бағаланатын мемлекеттік органдардың растаушы құжаттармен шағымдар түскен кезде, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігінің тапсырмасы бойынша жүзеге асырылады.
88. Бағалаудың объективтілігін және шынайылығын қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік органның бағалау нәтижелерін қайта тексеру үшін Министрлікте арнайы комиссия қалыптастырылады, оның құрамына мемлекеттік органды бағалауда қатысқан қызметкерлер кіре алмайды.
9. Қайта ұйымдастырылған және қысқартылған мемлекеттiк
органдардың бағалауды өткiзудің тәртібі
89. Бағаланатын жылдың бірінші жарты жылдығында бағаланатын мемлекеттік орган қайта құрылған немесе таратылған жағдайда, осы органның бағалануы мемлекеттік органды – құқықтық мұрагерді бағалау аясында жүзеге асырылады және мемлекеттiк органды – құқықтық мұрагерді бағалаудың қорытынды баллын есептеу кезінде есепке алынады.
90. Бағаланатын жылдың екінші жарты жылдығында бағаланатын мемлекеттік орган қайта құрылған немесе таратылған жағдайда, осы орган бағаланбайды.
91. Бағаланатын жылдың екінші жарты жылдығында қайта құрылған және таратылған мемлекеттік органның қызметін талдау мемлекеттік органды – құқықтық мұрагерді бағалау аясында есепке алынып, ұсыныс ретінде пайдаланылады және мемлекеттік органның – құқықтық мұрагердің қорытынды баллына кірмейді.

10. Процедура обжалования результатов оценки
92. Со дня получения результатов оценки оцениваемый государственный орган в случае несогласия с результатами оценки вправе в течение пяти рабочих дней направить возражения с подтверждающими документами в уполномоченный на оценку государственный орган.
93. В случае отсутствия возражений к результатам оценки оцениваемый государственный орган в течение пяти рабочих дней представляет в уполномоченный на оценку государственный орган соответствующее уведомление. По истечении установленного срока возражения оцениваемых государственных органов не принимаются.
94. Для проведения процедуры обжалования в уполномоченном на оценку государственном органе формируется Специальная комиссия, в состав которой не могут входить сотрудники, участвовавшие в оценке государственных органов, представивших возражения. Количество и состав Специальной комиссии определяются уполномоченным на оценку государственным органом самостоятельно, но не менее 5 человек.
95. В течение пяти рабочих дней со дня получения от рабочего органа Экспертной комиссии возражений оцениваемых государственных органов с подтверждающими документами, уполномоченным на оценку государственным органом формируется и вносится на рассмотрение Специальной комиссии Таблица разногласий (Приложение 8).
96. Специальная комиссия проводит заседания по рассмотрению возражений и определению объективности результатов оценки, на которые приглашаются представители оцениваемых государственных органов, подавших возражения, а также представители заинтересованных отраслевых центральных государственных органов.

10. Бағалар нәтижелерiнiң шағым берудің тәртібі
92. Бағалау нәтижелерін алған кезеңнен бастап, бағаланатын мемлекеттік орган бағалау нәтижелерімен келіспеген жағдайда, бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік органды бағалауға уәкілеттіге растайтын құжаттарымен наразылығын, қарсы екендігін жолдайды.
93. Бағалау нәтижелерге қарсылық болмаған жағдайда, бағаланатын мемлекеттік орган бес жұмыс күн ішінде мемлекеттік органды бағалауға уәкілетті мемлекеттік органға тиісті хабарламаны ұсынады.
94. Белгіленген мерзім өткеннен бағаланатын мемлекеттік органдардың қарсылығы қабылданбайды.
95. Мемлекеттік органды бағалауға уәкілетті мемлекеттік органда шағымдану рәсімін жүргізу үшін Арнайы комиссия қалыптастырылады, оның құрамында қарсылық білдірген мемлекеттік органдарды бағалауға қатысқан қызметкерлер кірмеуі тиіс. Арнайы комиссия құрамы бағалауға уәкілетті мемлекеттік органмен белгіленеді, бірақ 5 адамнан кем болмауы тиіс.
96. Мемлекеттік органдарды бағалауға уәкілетті мемлекеттік органмен бағаланатын мемлекеттік органдардың расталған құжаттарымен қарсылықтарын Сарапшы комиссияның жұмыс органынан алған кезеңінен бастап 5 күн жұмыс күні ішінде қалыптастырылады және Келіспеушілік кестесі Арнайы комиссияға қарауға шығарылады (8-қосымша).

97. По результатам заседаний Специальной комиссии и принятия коллегиального решения об итогах рассмотрения возражений Таблица разногласий дорабатывается и подписывается председателем Специальной комиссии и представителем оцениваемого государственного органа.
98. В течение пятнадцати рабочих дней со дня получения от Экспертной комиссии возражений оцениваемых государственных органов с подтверждающими документами, по результатам перепроверки Специальной комиссии уполномоченный на оценку государственный орган направляет в рабочий орган Экспертной комиссии и оцениваемые государственные органы обоснованные заключения о принятии либо непринятии возражений. В случае принятия возражений одновременно направляются скорректированные заключения о результатах.
Приложение 1
к Методике оценки эффективности
применения информационных технологий
Форма
Отчет по оценке применения информационных технологий
_________________________________________________________________
(наименование центрального государственного/
местного исполнительного органа)
№ п/п
Показатель
Значение показателя
(заполняется государственным органом)
1
2
3
1
Критерий «Использование межведомственных информационных систем»
1.1
Подкритерий «Использование системы электронного документооборота в делопроизводстве»

97. Қарсылықтарды қарау және бағалау нәтижелерін әділетті анықтауы бойынша бағаланатын мемлекеттік органдардың өкілдері, сондай-ақ мүдделi салалық орталық мемлекеттiк органдардың өкiлдері шақырылып, мәжiлiс арнайы комиссиясымен өткізіледі.
98. Арнайы комиссияның мәжiлiстерiнiң нәтижелерi және қаралатын қарсылықтардың қорытындылары туралы алқа шешiмі қабылдануы бойынша қарсылық кестесі арнайы комиссияның төрағасымен және бағаланатын мемлекеттік органның төрағасымен жетілдіріледі және қол қойылады.
99. Мемлекеттік органды бағалауға уәкілетті Арнайы комиссиясымен қайта тексеру нәтижелері бойынша расталған құжаттармен бағаланатын мемлекеттік органның қарсылықтарын Сарапшы комиссиядан алынған кезеңінен бастап он бес жұмыс күнінің ішінде Сарапшы комиссияның жұмыс органына және бағаланатын мемлекеттік органдар қабылдау немесе қарсылықтарды қабылдамауы туралы негізделген қорытындыны бағаланатын мемлекеттiк органдарға жолдайды. Қарсылықтарды қабылдаған жағдайда нәтижелер туралы түзетiлген шешiмдер бiр уақытта жолданылады.
Ақпараттық технологияларды қолдану
тиiмдiлiгiн бағалау Әдістемесіне
1-қосымша
Нысан
Ақпараттық технологияларды қолдануды бағалау жөніндегі есеп
_________________________________________________________
(орталық мемлекеттік/жергілікті атқарушы органның атауы)
р/c
Көрсеткіш
Көрсеткіштің мәні
(мемлекеттік органмен толтырылады)
1
2
3
1
«Ведомствоаралық ақпараттық жүйелерді пайдалану» критериясы
1.1
«Іс жүргізуде электрондық құжат айналымы жүйесін пайдалану» ішкі критериясы

1.1.1
Доля межведомственного документооборота только в электронной форме
1.1.2
Доля внутреннего документооборота только в электронной форме
1.1.3
Доля своевременно зарегистрированных электронных документов
1.1.4
Доля зарегистрированных электронных обращений физических и юридических лиц, поступивших с портала «электронного правительства»
1.1.5
Доля согласования межведомственных документов внутри государственного органа
2
Критерий «Доля интеграции ведомственных информационных систем»
2.1
Наименование информационных систем, подлежащих интеграции с компонентами «электронного правительства» и/или с информационными системами государственных органов
3.
Автоматизация функций (процессов) государственного органа
3.1.
Доля автоматизированных функций (процессов) государственного органа
3.2
Доля автоматизированных функций (процессов) государственного органа в отчетном периоде
3.3
Доля частично/полностью автоматизированных функций (процессов) государственного органа
Приложение 2
к Методике оценки эффективности
применения информационных технологий
Форма
Отчет по использованию системы электронного документооборота
____________________________________________________________________
(наименование центрального государственного/
местного исполнительного органа)
Доля межведомственного документооборота только в электронной форме
Доля внутреннего документооборота только в электронной форме
Доля своевременно зарегистрированных электронных документов
Доля зарегистрированных электронных обращений физических и юридических лиц, поступивших с портала «электронного правительства
Доля согласования межведомственных документов внутри государственного органа
Количество документов, направленных в другие ГО – участникам СЭД через Центр ЕСЭДО только в электронной форме
Количество документов, подлежащих направлению в другие ГО – участникам СЭД через Центр ЕСЭДО только в электронной форме
Количество внутренних исходящих направленных только в электронной форме
Количество внутренних исходящих документов, подлежащих направлению только в электронной форме
Общее количество внутренних/внешних входящих документов
Количество своевременно зарегистрированных электронных внутренних/внешних входящих документов
Общее количество электронных обращений
Количество зарегистрированных электронных обращений
Всего подписанных проектов внешних электронных документов
Всего подписанных и согласованных проектов внешних электронных документов
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Приложение 3
к Методике оценки эффективности
применения информационных технологий
Форма
Отчет по автоматизации функций (процессов)
государственного органа
__________________________________________________________________
(наименование центрального государственного/
местного исполнительного органа)
№  п.п.
Наименование функций (процессов) ГО, согласно утвержденному перечню функций ГО, подлежащих автоматизации
Степень автоматизации (частично/полностью)
Наименование информационной системы, автоматизирующей функцию
Автоматизация функции в отчетном периоде (да/нет)
1
2
3
4
5
Приложение 4
к Методике оценки эффективности
применения информационных технологий
Форма
Заключение о результатах оценки применения
информационных технологий
__________________________________________________________________
(наименование центрального государственного/
местного исполнительного органа)
__________________
(отчетный период)
Критерии/подкритерии оценки
Баллы оценки каждого критерия/подкритерия
1
Эффективность интернет-ресурса
2
Использование системы электронного документооборота в делопроизводстве
3
Использование Интранет-портала государственных органов
4
Автоматизация функций (процессов) государственного органа
5
Результативность ведомственных информационных систем
6
Доля интеграции ведомственных информационных систем
Общая оценка:
Анализ эффективности деятельности центрального государственного/
местного исполнительного органа по критериям оценки:

1.1.1
Электрондық түрде ғана ведомствоаралық электрондық құжат айналымының үлесі
1.1.2
Электрондық түрде ғана ішкі электрондық құжат айналымының үлесі
1.1.3
Уақытылы тіркелген электрондық құжаттардың үлесі
1.1.4
«Электрондық үкімет» порталынан түскен жеке және заңды тұлғалардың тіркелген электрондық өтініштерінің үлесі
1.1.5
Мемлекеттік органның ішінде ведомствоаралық құжаттарды келісу үлесі
2
«Ведомстволық ақпараттық жүйелердің ықпалдастыру үлесі» критериясы
2.1
«Электрондық үкімет» және/немесе мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелермен ықпалдастыруға жататын ақпараттық жүйелердің атауы
3
Мемлекеттік органның функцияларын (үрдістерін) автоматтандыру
3.1.
Мемлекеттік органның автоматтандырылған функциялар (үрдістер) үлесі
3.2
Есепті мерзімде мемлекеттік органның функцияларын (үрдістерін) автоматтандырудың үлесі
3.3
Мемлекеттік органның (ішінара/толықтай) автоматтандырылған функциялар (үрдістер) үлесі
Ақпараттық технологияларды қолдану
тиiмдiлiгiн бағалау Әдістемесіне
2-қосымша
Нысан
Электронды құжат айналымы жүйесін пайдалануды бағалау жөніндегі
есеп
__________________________________________________________
(орталық мемлекеттік/жергілікті атқарушы органның атауы)
Электрондық түрде ғана ведомствоаралық электрондық құжат айналымының үлесі
Электрондық түрде ғана ішкі электрондық құжат айналымының үлесі
Уақтылы тіркелген электрондық құжаттардың үлесі
«Электрондық үкімет» порталынан түскен жеке және заңды тұлғалардың тіркелген электрондық өтініштерінің үлесі
Мемлекеттік органның ішінде ведомствоаралық құжаттарды келісу үлесі
Электрондық нысанда ғана ЭҚАБЖ Орталығы арқылы ЭҚЖ қатысушыларына – басқадай МО бағытталған құжаттардың саны
Электрондық нысанда ғана ЭҚАБЖ Орталығы арқылы ЭҚЖ қатысушыларына – басқадай МО бағытталуға жататын құжаттардың саны
Электрондық түрде ғана бағытталған ішкі шығыстардың саны
Электрондық түрде ғана бағыттауға жататын ішкі шығыс құжаттардың саны
Ішкі/сыртқы кіріс құжаттарының жалпы саны
Уақытылы тіркелген электрондық ішкі/сыртқы кіріс құжаттарының жалпы саны
Электрондық өтініштердің жалпы саны
Тіркелген электрондық өтініштердің жалпы саны
Сыртқы электрондық құжаттардың барлық қол қойылған жобалары
Сыртқы электрондық құжаттардың барлық қол қойылған және келісілген жобалары
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ақпараттық технологияларды қолдану
тиiмдiлiгiн бағалау Әдістемесіне
3-қосымша
Нысан
Мемлекеттік органның функцияларын (үрдістерін) автоматтандыру
бойынша есеп
________________________________________________________
(орталық мемлекеттік/жергілікті атқарушы органның атауы)
р.с
Автоматтандыруға жататын, бекітілген тізім бойынша МО функцияларының (үрдістерінің) атауы
Автоматтандыру дәрежесі (ішінара/толықтай)
Функцияны (үрдісті) автоматтандыратын ақпараттық жүйесінің атауы
Есептік мерзімде функцияларды автоматтандыру (иә/жоқ)
1
2
3
4
5
Ақпараттық технологияларды қолдану
тиiмдiлiгiн бағалау Әдістемесіне
4-қосымша
Нысан
Ақпараттық технологияларды қолдануды бағалау нәтижелері
туралы қорытынды
________________________________________________________
(орталық мемлекеттік/жергілікті атқарушы органның атауы)
______________
(есепті мерзім)
р/с
Бағалаудың критериясы/ішкі критериясы
Әрбір критерияны/ішкі критерияны бағалау баллдары
1
Интернет-ресурстың тиімділігі
2
Іс жүргізуде электрондық құжат айналымы жүйесін пайдалану
3
Мемлекеттік органдардың Интранет-порталын пайдалану
4
Мемлекеттік орган функцияларын автоматтандыру
5
Ведомстволық ақпараттық жүйелердің нәтижелілігі
6
Ведомстволық ақпараттық жүйелердің ықпалдастыру үлесі
Жалпы бағалау
Бағалау критериялары бойынша орталық мемлекеттік/жергілікті атқарушы органның қызметі тиімділігін талдау:

1. По критерию «Эффективность интернет-ресурса»:
_____________________________________________________________________
2. По подкритерию «Использование системы электронного
документооборота в делопроизводстве»:
_____________________________________________________________________
3. По подкритерию «Использование Интранет-портала
государственных органов»:
_____________________________________________________________________
4. По критерию «Автоматизация функций (процессов)
государственного органа»:
_____________________________________________________________________
5. По критерию «Результативность ведомственных информационных
систем»:
_____________________________________________________________________
6. По критерию «Доля интеграции ведомственных информационных
систем»:
_____________________________________________________________________
Выводы и рекомендации:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Руководитель уполномоченного государственного органа
__________________
(подпись)
____________________
(расшифровка
подписи)
Приложение к заключению
по итогам оценки применения информационных технологий
государственным органом

1. «Интернет-ресурстың тиімділігі» критериясы бойынша:
_____________________________________________________________________
2. «Іс жүргізуде электрондық құжат айналымы жүйесін пайдалану» критериясы бойынша:
_____________________________________________________________________
3. «Мемлекеттік органдардың Интранет-порталын пайдалану» критериясы бойынша:
_____________________________________________________________________
4. «Мемлекеттік орган функцияларын автоматтандыру» критериясы бойынша:
_____________________________________________________________________
5. «Ведомстволық ақпараттық жүйелердің нәтижелілігі» критериясы бойынша:
_____________________________________________________________________
6. «Ведомстволық ақпараттық жүйелердің ықпалдастыру үлесі» критериясы бойынша:
_____________________________________________________________________
Ұсыныстар мен қорытындылар:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Уәкілетті орган Басшысының орынбасары   ________   __________________
(қолы)      (қол кіммен
қойылғанын толықтай жазу)
2012 ж. «____ »_____________
Мемлекеттік органмен ақпараттық технологияларды қолдануын
бағалау нәтижелері бойынша қорытындыға қосымшалар

6) Структура центрального аппарата в виде графической схемы, с указанием Ф.И.О., номеров телефонов и адресов электронной почты;
7) Перечень подведомственных и территориальных подразделений с указанием Ф.И.О. руководителей, номеров телефонов и адресов электронной почты
3,5
3,5
1.3
Имидж государственной службы
1) Ежегодные Послания Главы государства;
2) Планы мероприятий по реализации ежегодных посланий Главы государства;
3) Результаты реализации Плана мероприятий по реализации ежегодного послания Главы государства (в пределах компетенции);
4) Персональный блог (веб-дневник) руководителей государственных органов;
5) Информация о формировании и укреплении позитивного имиджа государственной службы, о кодексе чести государственных служащих Республики Казахстан, о правилах служебной этики государственных служащих;

6) Т.А.Ә., телефондардың нөмірлерін және электрондық пошта адрестерін көрсетумен графикалық схема түріндегі орталық аппараттың құрылымы;
7) Т.А.Ә., телефондардың нөмірлерін және электрондық пошта адрестерін көрсетумен ведомствоға бағынысты және аумақтық бөлімшелердің тізбесі.
3,5
3,5
1.3
Мемлекеттік қызметтің имиджі
1) Қазақстан Республикасы Елбасының жыл сайынғы жолдауы;
2) Елбасының жыл сайынғы Жолдауын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарлары;
3) Елбасының жыл сайынғы Жолдауын іске асыру жөніндегі іс-шаралар Жоспарын іске асырудың нәтижелері;
4) Мемлекеттік органдар басшыларының дербес блогы (вебкүнделік);
5) Мемлекеттік қызмет, Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің ар-намыс кодексі, мемлекеттік қызметшілердің қызметтік этикасының ережелері туралы позитивті имиджді қалыптастыру және нығайту туралы ақпарат;

6) Информация о принимаемых мерах по противодействию коррупции
3
3
1.4
Нормотворческая деятельность
1) Нормативные правовые акты, изданные государственным органом;
2) Тексты проектов нормативных правовых актов;
3) Наличие функционала обсуждения проектов НПА
3
3
1.5
Информация о текущей деятельности государственного органа
1) Стратегический план государственного органа;
2) Отчеты об исполнении Стратегического плана;
3) Государственные программы (отраслевые программы, программы развития территорий), исполнителем которых является государственный орган;
4) Отчеты об исполнении государственных программ (в пределах компетенции), отраслевых программ, программ развития территорий;
5) Статистические данные и показатели, характеризующие состояние и динамику развития отрасли (сферы) в части, относящейся к компетенции государственного органа;
6) Аналитические доклады и обзоры информационного характера о деятельности государственного органа;
7) Сведения об участии государственного органа в реализации международных договоров, межведомственных договоров и программ международного сотрудничества (перечень международных организаций, в деятельности которых принимает участие государственный орган; перечни и тексты международных договоров и соглашений, заключенных (подписанных) руководителем государственного органа)
7
7
1.6
Исполнение бюджета*
1) Информация об общей сумме бюджетных средств, выделенных на функционирование государственного органа, а также отчеты об их использовании;
2) Информация о бюджетных средствах, выделенных на социально значимые проекты (школы, больницы, детские сады и т.д.) и их освоение (при их наличии), а также отчеты об их использовании
3
3
1.7.
Проведение конкурсов, тендеров
1) Нормативные правовые акты, регулирующие порядок проведения государственных закупок;
2) Сведения об открытых конкурсах, аукционах, тендерах, экспертизах и других мероприятиях и условия их проведения;
3) В случае проведения конкурсов в электронной форме - наличие ссылок на соответствующие страницы портала электронных госзакупок, где размещены объявления о конкурсах, проводимых государственным органом
2
2
1.8.
Порядок работы
1) Перечень осуществляемых государственным органом разрешительных действий (лицензирование, аккредитация, регистрация и другие);
2) Порядок осуществления государственным органом разрешительных действий (лицензирование, аккредитация, регистрация и другие);
3) Меры государственной поддержки бизнеса (сведения о деятельности созданного при государственном органе Экспертного совета по вопросам предпринимательства, протоколы и экспертные заключения по каждому действующему нормативному правовому акту, вынесенному на заседание экспертного совета и иную информацию);
4) Формы заявительных документов, принимаемых органом к рассмотрению в соответствии с законами и иными нормативными правовыми актами
6
6
1.9
Оказание государственных услуг, в том числе в электронном формате
1) Информация о государственных услугах (перечень государственных услуг, оказываемых государственным органом, перечень государственных услуг, оказываемых через центры обслуживания населения (при наличии); перечень услуг, оказываемых в электронном виде (с размещением ссылки перехода на веб-портал «электронного правительства), порядок оказания услуги (наименование госуслуги, наименование и контактные сведения организации, оказывающей госуслугу, перечень необходимых документов, образцы типовых бланков с возможностью их скачивания, сроки оказания госуслуги, информация о реквизитах для уплаты госпошлины и сборов, результат оказания госуслуги, порядок обжалования);
2) Наличие стандартов оказания государственных услуг и регламентов электронных государственных услуг;
3) Наличие инструкции для пользователей электронных государственных услуг
4,5
4,5

6) Сыбайлас жемқорлық іс-қимылына қарсы қабылданатын шаралар туралы ақпарат.
3
3
1.4
Норма шығармашылық қызмет
1) Мемлекеттік органмен шығарылған нормативтік құқықтық актілер;
2) Нормативтік құқықтық актілер жобаларының мәтіндері.
2
2
1.5
Мемлекеттік органның ағымдағы қызметі туралы ақпарат
1) Мемлекеттік органның стратегиялық жоспары;
2) Стратегиялық жоспарды орындау туралы есептер;
3) Орындаушысы мемлекеттік орган болып табылатын мемлекеттік бағдарламалар (салалық бағдарламалар, аумақты дамыту бағдарламалары);
4) Мемлекеттік бағдарламаларды (құзыреті шегінде) салалық бағдарламаларды, аумақты дамыту бағдарламаларын орындау туралы есептер;
5) Мемлекеттік органның құзыретіне жататын бөлігінде саланы дамытудың жағдайы мен серпінін сипаттайтын статистикалық деректер мен көрсеткіштер;
6) Мемлекеттік органның қызметі туралы аналитикалық баяндамалар және ақпараттық сипаттағы шолулар;
7) Халықаралық шарттарды, ведомствоаралық шарттарды және халықаралық ынтымақтастық бағдарламаларын (қызметіне мемлекеттік орган қатысатын халықаралық ұйымдардың тізбесі; мемлекеттік органның басшысымен жасасылған (қол қойылған) халықаралық шарттар мен келісімдердің тізбесі және мәтіндері) іске асыруда мемлекеттік органның қатысуы туралы мәлімет.
7
7
1.6
Бюджетті орындау
1) Мемлекеттік органның жұмыс істеуіне бөлінген бюджет қаражатының жалпы сомасы туралы ақпарат, сондай-ақ оларды пайдалану туралы есебі;
2) Әлеуметтік маңызды жобаларға (мектептер, ауруханалар, бала бақшалар және т.б.) бөлінген бюджеттік қаражаттар және оларды игеру туралы ақпарат (олар бар болса), сондай-ақ оларды пайдалану туралы есебі.
3
3
1.7
Конкурстар, тендерлер өткізу
1) Мемлекеттік сатып алуларды реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2) Ашық конкурстар, аукциондар, тендерлер, сараптамалар және басқадай іс-шаралармен оларды өткізудің шарттары туралы мәлімет;
3) Электрондық нысанда конкурс өткізілген жағдайда – мемлекеттік органмен өткізілетін, конкурс туралы орналасқан хабарландырулардың электрондық мемлекетті сатып алулардың сәйкес беттеріне сілтемелердің болуы
2
2
1.8
Жұмыс тәртібі
1) Мемлекеттік органмен жүзеге асырылатын рұқсат беру әрекеттерінің тізбесі (лицензиялау, аккредитациялау, тіркеу және басқалар);
2) Мемлекеттік органмен рұқсат беруді жүзеге асырудың тәртібі (лицензиялау, аккредитациялау, тіркеу және басқалар);
3) Бизнесті мемлекеттік қолдау шаралары ( кәсіпкерлік мәселелері бойынша мемлекеттік орган жанында құрылған сараптамалық кеңес қызметі туралы мәліметтері, сараптамалық кеңеске шығарылған, әрбір қолданыстағы нормативтік құқықтық акті бойынша сараптамалық қорытындылары мен хаттамалары және өзге де ақпараты);
4) Заңмен және басқадай нормативтік актілермен сәйкес қарауға органмен қабылданған мәлімдемеленген құжаттардың нысандары
6
6
1.9
Мемлекеттік қызметтерді, оның ішінде электрондық форматта көрсету
1) мемлекеттік органмен көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізбесі, халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы көрсетілетін, мемлекеттік қызметтер тізбесі (бар болса); электрондық түрде көрсетілетін қызметтер тізбесі веб-порталына өтудің сілтемесін орналастырумен, қызметтер көрсету тәртібі (мемлекет қызмет атаулары, мемлекеттік қызметті көрсететін ұйымдар атауы мен байланыс мәліметтері, оларды көшірмелеу мүмкіндігімен үлгілік бланктер үлгісі, қажетті құжаттар тізбесі, мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері, мемлекеттік жарнама төлемі және жинақтау үшін реквизиттері туралы ақпарат, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері, шағымдану тәртібі);
2) Мемлекеттік қызмет көрсету стандарттары мен регламенттерінің бар болуы;
3) Пайдаланушылар үшін электрондық мемлекеттік қызмет нұсқаулығының бар болуы.
4,5
4,5

1.10
Кадровое обеспечение государственных органов
1) Порядок поступления граждан на государственную службу (описание процедур, нормативная правовая база);
2) Сведения о вакантных должностях государственной службы;
3) Квалификационные требования к кандидатам на замещение вакантных должностей государственной службы;
4) Номера телефонов, адреса электронной почты и Ф.И.О. лиц, уполномоченных консультировать по вопросам замещения вакантных должностей
2
2

1.10
Мемлекеттік органдарды кадрмен қамтамасыз ету
1) Мемлекеттік қызметке азаматтардың түсу тәртібі (рәсімдерді сипаттау, норматив құқықтық база);
2) Мемлекеттік қызметтегі бос орындар туралы мәлімет;
3) Мемлекеттік қызметтегі бос орындарды баса тұруға кандидаттарға біліктілік талаптар;
4) Бос орындарды баса тұру мәселелері жөніндегі консультация беруге уәкілетті тұлғалардың Т.А.Ә. телефон нөмірлері, электрондық пошта адрестері.
3
3

1.11
Работа с населением
1) Нормативные правовые акты, регламентирующие порядок приема граждан и рассмотрения их обращений в государственный органе;
2) График приема граждан;
3) Контактные телефоны уполномоченных лиц, посредством которых гражданам предоставляется возможность получить информацию по вопросам приема граждан и рассмотрения их обращений;
4) Обзоры обращений граждан и организаций, включая информацию о поступивших обращениях и результаты их рассмотрения;
5) Порядок обжалования решений, принятых по результатам рассмотрения обращений;

1.11
Халықпен жұмыс
1) Азаматтарды қабылдау және олардың өтініштерін мемлекеттік органда қараудың тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2) Азаматтарды қабылдау кестесі;
3) Азаматтарды қабылдау және олардың өтініштерін қарау мәселелері жөніндегі ақпаратты алу мүмкіндігі олар арқылы берілетін уәкілетті тұлғалардың байланыс телефондары;
4) Түскен өтініштер және оларды қараудың нәтижелері туралы ақпаратты қоса алғанда азаматтар мен ұйымдардың өтініштерін шолулар;
5) Өтініштер қарау нәтижелері бойынша қабылданған шешімдерді шағынудың тәртібі;

6) Наличие функции обратной связи («Вопрос-ответ», он-лайн консультации, архив вопросов и ответов, интерактивные опросы)
6
6
1.12
Информационная поддержка
1) Актуальная лента новостей (с созданием архива новостей);
2) Календарь официальных событий государственного органа;
3) Тексты официальных заявлений и выступлений первых руководителей государственного органа и другие материалы информационного характера, напрямую касающихся всех без исключения сфер деятельности государственного органа, его подведомственных и/или территориальных подразделений;

6) Кері байланыс функцияларының бар болуы («Сұрақ-жауап», он-лайн консультациялар, сұрақтар мен жауаптардың мұрағаты, интерактивтік сауалдамалар).
6
6
1.12
Ақпараттық қолдау
1) Жаңалықтардың өзекті тізбегі (жаңалықтар мұрағатын құрумен);
2) Мемлекеттік орган ресми оқиғаларының күнтізбесі;
3) Мемлекеттік органның, оның ведомствоға бағынысты және/немесе аумақтық бөлімшелері саласының бірі қалмастан бәріне түгел қатысты тікелей ақпараттық сипаттағы басқадай материалдар және мемлекеттік орган бірінші басшыларының ресми мәлімдемелерінің және сөз сөйлеулерінің мәтіндері;

4) Перечни информационных систем общего пользования, банков данных, реестров, регистров, находящихся в ведении государственного органа;
5) Перечень информационных ресурсов структурных подразделений, подведомственных организаций;
6) Полезные ссылки (правительственные интернет-ресурсы, веб-портал «электронного правительства, база данных законодательства и пр.);
7) Наличие RSS-канала для передачи анонсов и новостей
3,5
3,5

4) Мемлекет орган жүргізуіндегі жалпы пайдалану, деректер қорын, тізілімдер, тіркелімдер ақпараттық жүйелерінің тізбесі;
5) Құрылымдық бөлімшелердің, ведомствоға бағынысты ұйымдардың ақпараттық жүйелерінің тізбесі;
6) Пайдалы сілтемелер (үкімет интернет-ресурстары, «электрондық үкімет», заңнама деректер қорының және т.б. веб-порталы);
7) Андатпалар мен жаңалықтарды беру үшін RSS-арнасының бар болуы
3,5
3,5

1.13
Доступность информации для людей с ограниченными возможностями
1) Наличие альтернативного текста для нетекстового и медиа веб-контента, несущего смысловую нагрузку;
2) Наличие механизма остановки, паузы, или выключения звука для веб-контента, проигрывающегося автоматически более трех секунд;
3) Наличие механизма по остановке автоматически движущегося, мигающего, прокручивающегося веб-контента, содержащего вспышки более чем три раза в секунду;
4) Наличие возможности управления всей функциональностью веб-контента с помощью клавиатуры с одновременным выделением активного компонента интерфейса;
5) Наличие навигационных цепочек, содержащих путь следования по разделам от главной страницы интернет-ресурса до текущей открытой страницы;
6) Наличие на каждой веб-странице ссылки перехода к основному содержанию веб-страницы; при размещении на веб-странице интернет-ресурса большого объема текстовой информации наличие ссылки «Наверх», позволяющая пользователю вернуться к началу веб-страницы;
7) Наличие текстового сообщения об ошибке, выявленной при вводе информации пользователем (при заполнении форм);
8) Соблюдение уровня контрастности текста по отношению к фону не менее 4,5:1;
9) Возможность изменения размера шрифта до 200% без потери веб-контента или функциональности интернет-ресурса (исключая титры и изображения текста), не прибегая к горизонтальной прокрутке;
10) Наличие расширенной карты сайта;
11) Наличие поискового механизма
5,5
5,5
50
50
Примечание:
При выявлении перечисленных ниже недостатков из весового значения раздела, где был выявлен тот или иной недостаток, производится вычет в размере 0,1 балла за каждый выявленный недостаток, но не более 50 (пятидесяти) процентов от весового значения показателя, равного 50-ти баллам, в каждой языковой версии интернет-ресурса:
1
Недостатки информационного наполнения
отсутствие обязательных разделов
неполнота представленной информации (тексты не раскрывают тему, не указаны источники информации)
наличие размещенных на интернет-ресурсе неактуальных нормативных правовых актов (утративших силу или устаревшей редакции документа)
несвоевременное обновление информационных материалов
отсутствие даты размещения информации, а также даты последнего изменения информации
несоответствие языковых версий интернет-ресурса
отсутствие текстов НПА (в т.ч. проектов НПА)
неструктурированность информации об оказании государственных услуг
2
Недостатки дизайна
отсутствие Государственного Герба в «шапке сайта»
несоответствие размеров изображения Государственного Герба
несоответствие изображения Государственного Флага СТ РК 988-2008
отсутствие в «шапке сайта» указания на официальный интернет-ресурс
отсутствие прямого доступа на главную страницу
перегруженность интернет-ресурса графическими элементами, в т.ч. баннерами
3
Неудобство использования интернет-ресурса
неструктурированность навигационной панели
наличие неверных гипертекстовых ссылок или их неработоспособность
отсутствие указания размера и формата загружаемых документов
Оценка по показателю «Полнота размещения информации» для
интернет-ресурсов местных исполнительных органов
областей, города республиканского значения, столицы
№ п/п
Наименование раздела интернет-ресурса
Описание индикаторов, размещаемых на интернет-ресурсах государственных органов
Баллы, присваиваемые при наличии индикаторов на
казахском языке
русском языке
1.1.
Государственные символы Республики Казахстан
Государственный Флаг, Государственный Герб, Государственный Гимн
1
1
1.2
Общая информация о государственном органе
1) Почтовый адрес;
2) Адрес электронной почты;
3) Телефоны справочных служб;
4) Положение госоргана (Описание полномочий);
5) Перечень законов, нормативных актов, определяющих полномочия, задачи и функции;

1.13
Мүмкіншілігі шектеулі адамдар үшін ақпараттың қолжетімділігі
1) Мағыналы жүктемені артатын мәтіндік емес медиа веб-контент үшін баламалы мәтіннің бар болуы;
2) Үш секундтан аса автоматты түрде ойнатылатын веб-контент үшін тоқтау, пауза немесе музыканы ажырату тетігінің бар болуы;
3) Үш секундтан аса жарқылдақты қамтитын жылжымалы, жыпылықтайтын, айналатын веб-контентті автоматты түрде тоқтату тетігінің бар болуы;
4) Интерфейстің белсенді құраушын бір уақытта бөлумен пернатақтаның көмегімен веб-контенттің бар функционалдығын басқару мүмкіншілігінің бар болуы;
5) Интернет-ресурстың басты бетінен ағымдағы ашық бетке дейін бөлім бойынша жүру жолын қамтитын навигациялық тізбектің бар болуы;
6) Веб-беттің басына қайтып келуге пайдаланушыға мүмкіндік беретін «Жоғарға» сілтемесінің бар болуы мәтіндік ақпарат үлкен көлемі интернет-ресурстың веб-бетіне орналасқан кезде веб-беттің негізгі қамтылуына өту сілтемелерінің әрбір веб-бетте бар болуы;
7) Пайдаланушының ақпаратын енгізген кезде анықталған қате туралы мәтіндік хабарламаның бар болуы (нысандарды толтырған кезде);
8) 4,5:1 кем емес фонға қатынасы бойынша мәтіннің кереғарлы бойынша мәтін кереғарлығы деңгейін сақтау;
9) Горизанталды айналдыруға бармай-ақ веб контентті немесе интернет-ресурстың функционалдығын (титрді және мәтіннің көрсетілуін болдырмай-ақ) жоғалтпай-ақ 200% дейін шрифтің өзгерту мүмкіндігі;
10) Сайттың кеңейтілген картасының бар болуы;
11) Іздестіру тетігінің бар болуы.
5,5
5,5
Ескертпе:
Сол немесе басқадай кемшіліктерді анықталған кезде, бөлімнің салмақты мәнінен төменде атап өтілген кемшіліктерді анықтаған кезде, әрбір анықталған кемшіліктер үшін 0,1 балл мөлшерінде шегеру жүргізіледі, бірақ бөлімнің салмақты мәнінен 50 (елуден) астам емес, интернет-ресурстың әрбір тілдік нұсқасы 50 баллға тең:
1
Ақпараттық толтыру жеткіліксіз
міндетті бөлімдері жоқ
ұсынылған ақпарат толықтай емес (мәтіні тақырыбына сәйкес келмейді, ақпаратты алынған көздері көрсетілмейді)
интернет-ресурста жаңғыртылмаған нормативтік-құқықтық актілері орналасуының бар болуы (күші жойылған құжаттың редакциясының ескіргені)
ақпараттық материалдарды уақтылы жаңғырту
ақпаратты орналыстырған күнінің жоқтығы, сондай-ақ ақпаратты соңғы өзгерткен күні
интернет-ресурста тілдік болжамдарының сәйкес келмеуі
НҚА мәтіндерінің жоқтығы (оның ішінде НҚА жобалары)
мемлекеттік қызметтерді көрсету туралы ақпараттың құрылымдалмауы
Дизайны жеткіліксіз
«сайттың жоғарғы жағында» Мемлекеттік Елтаңбаның жоқтығы
мемлекеттік Елтаңба суреті көлемінің сәйкес келмеуі
СТ ҚР 988-2008 Мемлекеттік Ту суретінің сәйкес келмеуі
«сайттың жоғарғы жағында» ресми интернет-ресурсы көрсетілмеген
Бас парағына тікелей қол жеткізу жоқ
интернет-ресурсты графиктік элементтермен, оның ішінде баннерлермен жүктелгені
Интернет-ресурсты пайдаланудың ыңғайсыздығы
навигациялық панелдің құрылымдалмағаны
дұрыс емес гипермәтіндік сілтемелерінің бар болуы немесе олардың жұмыс істемеуі
жүктелетін құжаттардың көлемі мен нысандарының көрсетілмеуі
Облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың
жергілікті атқарушы органдарының интернет-ресурстары үшін
«Ақпараттың толықтығы мен сапасы» көрсеткіші бойынша бағалау
р/с
Интернет-ресурс бөлімінің атауы
Мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында орналасатын индикаторларды сипаттау
Индикаторлар бар болған кезде тағайындалатын баллдар
Қазақ тілінде
Орыс
тілінде
1.1.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері
Мемлекеттік Ту, Мемлекеттік Елтаңба, Мемлекеттік Әнұран.
1
1
1.2
Мемлекеттік орган туралы жалпы ақпарат
1. Пошталық мекенжайы;
2. Электрондық пошта адресі;
3. Анықтамалық қызметтердің телефондары;
4. Мемлекеттік органның ережесі (Өкілеттілікті сипаттау);
5. Өкілеттілікті, міндеттерді және функцияларды анықтайтын заңдардың, нормативтік актілердің тізбесі;

6) Структура местных исполнительных органов с указанием Ф.И.О. руководителей, номеров телефонов и адресов электронной почты;
7) Перечень подведомственных и территориальных подразделений с указанием Ф.И.О. руководителей, номеров телефонов и адресов электронной почты
3,5
3,5
1.3
Имидж государственной службы
8) Ежегодные Послания Главы государства;
9) Планы мероприятий по реализации ежегодных посланий Главы государства;
10) Результаты реализации Плана мероприятий по реализации ежегодного послания Главы государства (в пределах компетенции);
11) Персональный блог (веб-дневник) руководителей местных исполнительных органов;
12) Раздел «Имидж государственной службы» (Информация о формировании и укреплении позитивного имиджа государственной службы, о кодексе чести государственных служащих Республики Казахстан, о правилах служебной этики государственных служащих);

6) Т.А.Ә., телефондардың нөмірлерін және электрондық пошта адрестерін көрсетумен жергілікті атқарушы органдардың құрылымы;
7) Т.А.Ә., телефондардың нөмірлерін және электрондық пошта адрестерін көрсетумен ведомствоға бағынысты және аумақтық бөлімшелердің тізбесі.
3,5
3,5
1.3
Мемлекеттік қызметтің имиджі
8) Қазақстан Республикасы Елбасының жыл сайынғы жолдауы;
9) Елбасының жыл сайынғы Жолдауын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарлары;
10) Елбасының жыл сайынғы Жолдауын іске асыру жөніндегі іс-шаралар Жоспарын іске асырудың нәтижелері (құзыреті шегінде);
11) Жергілікті атқарушы органдары басшыларының дербес блогы (веб-күнделік);
12) «Мемлекеттік қызмет» имиджі», бөлімі (Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің ар-намыс кодексі, мемлекеттік қызметшілердің қызметтік этикасының ережелері туралы мемлекеттік қызмет позитивті имиджін қалыптастыру және нығайту туралы ақпарат);

13) Информация о принимаемых мерах по противодействию коррупции
3
3
1.4
Нормотворческая деятельность
1) Нормативные правовые акты, изданные государственным органом;
2) Тексты проектов нормативных правовых актов
2
2
1.5
Информация о текущей деятельности государственного органа
1)Планы и показатели деятельности государственного органа (Программа развития территории);
2) Отчеты об исполнении Программы развития территории;
3) Государственные программы (отраслевые программы);
4) Отчеты об исполнении государственных программ, отраслевых программ (в пределах компетенции);
5) Итоги социально-экономического развития региона по отраслям (статистические данные и показатели, характеризующие состояние и динамику развития региона по отраслям);
6) Отчеты Акима о деятельности местных исполнительных органов
6
6
1.6
Исполнение бюджета*
1) Информация об общей сумме бюджетных средств, выделенных на функционирование местного исполнительного органа, а также отчеты об их использовании;
2) Информация о бюджетных средствах, выделенных на социально значимые проекты (школы, больницы, детские сады и т.д.), а также отчеты об их использовании
2
2
1.7.
Проведение конкурсов, тендеров
1) Нормативные правовые акты, регулирующие порядок проведения государственных закупок;
2) Сведения об открытых конкурсах, аукционах, тендерах, экспертизах и других мероприятиях и условия их проведения;
3) В случае проведения конкурсов в электронной форме - наличие ссылок на соответствующие страницы портала электронных госзакупок, где размещены объявления о конкурсах, проводимых государственным органом
2
2
1.8.
Государственная поддержка предпринимательской деятельности
1) Справочные материалы по вопросам организации и развития собственного дела, кредитования, субсидирования, налогообложения, с указанием адресов и контактных телефонов компетентных государственных органов;
2) Защита предпринимательства;
3) Информация о субсидировании предприятий агропромышленного комплекса; кредитовании бизнеса и сельского населения; лизинг сельскохозяйственной техники и оборудования, с указанием контактных данных уполномоченных государственных органов;
4) Информация о порядке закупа, производства, переработки и реализации сельскохозяйственной продукции с указанием контактных данных специализированных организаций;
5) Порядок осуществления государственным органом разрешительных действий (лицензирование, аккредитация, регистрация и другие) с размещением форм заявительных документов, принимаемых органом к рассмотрению в соответствии с законами и иными нормативными правовыми актами
5
5
1.9
Оказание государственных услуг, в том числе в электронном формате

13) Сыбайлас жемқорлық іс-қимылына қарсы қабылданатын шаралар туралы ақпарат.
3
3
1.4
Норма шығармашылық қызмет
1) Мемлекеттік органмен шығарылған нормативтік құқықтық актілер;
2) Нормативтік құқықтық актілер жобаларының мәтіндері.
2
2
1.5
Мемлекеттік органның ағымдағы қызметі туралы ақпарат
1) Мемлекеттік орган қызметінің жоспарлары мен көрсеткіштері (Стратегиялық және Операциялық жоспарлар);
2) Стратегиялық және Операциялық жоспарларды орындау туралы есептер;
3) Мемлекеттік бағдарламалар (салалық бағдарламалар);
4) Мемлекеттік бағдарламаларды салалық бағдарламаларды, орындау туралы есептер(құзыреті шегінде);
5) Салалар бойынша мемлекеттік бағдарламаларды орындау туралы қорытындылар (салалар бойынша өңірді дамыту жағдайы мен серпінін сипаттайтын статистикалық деректер мен көрсеткіштер;
6) Жергілікті атқарушы органдар қызметі туралы Әкімнің есептері.
7
7
1.6
Бюджетті орындау
1) Жергілікті атқарушы органның жұмыс істеуіне бөлінген бюджет қаражатының жалпы сомасы туралы ақпарат, сондай-ақ оларды пайдалану туралы есебі;
2) Әлеуметтік маңызды жобаларға (мектептер, ауруханалар, бала-бақшалар және т.б.) бөлінген бюджеттік қаражаттар және оларды игеру туралы ақпарат
2
2
1.7
Конкурстар, тендерлер өткізу
1) Ашық конкурстар, аукциондар, тендерлер, сараптамалар және басқадай іс-шаралармен оларды өткізудің шарттары туралы мәлімет;
2) Онда заңды тұлғалар мен жеке тұлғалардың қатысу тәртібі
2
2
1.8
Кәсіпкерлікті қызметті мемлекеттік қолдау
1) Құзыретті мемлекеттік органдардың мекенжайларын және байланыс телефондарын көрсетумен агроөнеркәсіптік кәсіпорындары кешендерін субсидиялау, бизнесті және ауыл халқын несиелеу, ауыл шаруашылығы техникалары мен құрал-жабдықтарының лизингі туралы ақпарат;
4) Мамандандырылған ұйымдардың байланыс деректерін көрсетумен ауыл шаруашылығы өнімдерін сатып алу, өндіру, қайта өңдеу және іске асыру тәртібі туралы ақпарат;
5) Заңмен және басқадай нормативтік актілермен сәйкес қарауға органмен қабылданған мәлімдемеленген құжаттардың нысандарын орналастырумен рұқсат беру әрекеттерін (лицензиялау, аккредитациялау, тіркеу және т.б) мемлекеттік органмен жүзеге асырудың тәртібі
5
5
1.9
Мемлекеттік қызметтерді, оның ішінде электрондық форматта көрсету

1) Информация о государственных услугах, оказываемых государственным органом, перечень государственных услуг, оказываемых через центры обслуживания населения (при наличии), порядок оказания услуги (наименование госуслуги, наименование и контактные сведения организации, оказывающей госуслугу, перечень необходимых документов, образцы типовых бланков с возможностью их скачивания, сроки оказания госуслуги, информация о реквизитах для уплаты госпошлины и сборов, результат оказания госуслуги, порядок обжалования);

1) мемлекеттік органмен көрсетілетін мемлекеттік қызметтер туралы ақпарат, халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы көрсетілетін, мемлекеттік қызметтер тізбесі (бар болса); қызметтер көрсету тәртібі (мемлекет қызмет атаулары, мемлекеттік қызметті көрсететін ұйымдар атауы мен байланыс мәліметтері, оларды көшірмелеу мүмкіндігімен үлгілік бланктер үлгісі, қажетті құжаттар тізбесі, мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері, мемлекеттік жарнама төлемі және жинақтау үшін реквизиттері туралы ақпарат, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері, шағымдану тәртібі);

2) Наличие стандартов оказания государственных услуг и регламентов электронных государственных услуг;
3) Наличие интерактивных электронных услуг, осуществляемых посредством интеграции с «электронным правительством» Республики Казахстан, с размещением инструкции для пользователей электронных государственных услуг
4,5
4,5
1.10
Кадровое обеспечение государственных органов
1) Порядок поступления граждан на государственную службу (описание процедур, нормативная правовая база);
2) Сведения о вакантных должностях государственной службы;
3) Квалификационные требования к кандидатам на замещение вакантных должностей государственной службы;
4) Номера телефонов, адреса электронной почты и Ф.И.О. лиц, уполномоченных консультировать по вопросам замещения вакантных должностей
2
2

2) мемлекеттік қызмет көрсету стандарттары мен электрондық мемлекеттік қызмет регламенттерінің бар болуы;
3) Электрондық мемлекеттік қызмет нұсқаулығын орналастырумен Қазақстан Республикасының «электрондық үкіметі»-мен ықпалдастыру арқылы жүзеге асырылатын интерактивті электрондық қызметтердің бар болуы.
4,5
4,5
1.10
Мемлекеттік органдарды кадрмен қамтамасыз ету
1) Мемлекеттік және қызметке азаматтардың түсу тәртібі (рәсімдерді сипаттау, норматив құқықтық база);
2) Мемлекеттік қызметтегі бос орындар туралы мәлімет;
3) Мемлекеттік қызметтегі бос орындарды баса тұруға кандидаттарға біліктілік талаптар;
4) Бос орындарды баса тұру мәселелері жөніндегі консультация беруге уәкілетті тұлғалардың Т.А.Ә. телефон нөмірлері, электрондық пошта адрестері.
3
3

1.11
Работа с населением
1) Нормативные правовые акты, регламентирующие порядок приема граждан и рассмотрения их обращений в государственный орган;
2) График приема граждан;
3) Контактные телефоны, посредством которых гражданам предоставляется возможность получить устную информацию от уполномоченных лиц по вопросам приема граждан и рассмотрения их обращений;
4) Обзор обращений граждан и организаций и результаты их рассмотрения;

1.11
Халықпен жұмыс
1) Азаматтарды қабылдау және олардың өтініштерін мемлекеттік органда қараудың тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2) Азаматтарды қабылдау кестесі;
3) Азаматтарды қабылдау және олардың өтініштерін қарау мәселелері жөніндегі уәкілетті тұлғалардан ақпаратты ауызша алу мүмкіндігі олар арқылы берілетін азаматтарға байланыс телефондары;
4) Азаматтар мен ұйымдардың өтініштерін шолулар және оларды қарау нәтижелері;

5) Наличие функции обратной связи («Вопрос-ответ», он-лайн консультации, архив вопросов и ответов, интерактивные опросы)
5
5
1.12
Информационная поддержка
1) Актуальная лента новостей (с созданием архива новостей);
2) Перечни информационных систем общего пользования, банков данных, реестров, регистров, находящихся в ведении государственного органа;
3) Перечень информационных ресурсов структурных подразделений, подведомственных организаций;

5) Кері байланыс функцияларының бар болуы («Сұрақ-жауап», он-лайн консультациялар, сұрақтар мен жауаптардың мұрағаты, интерактивтік сауалдамалар)
6
6
1.12
Ақпараттық қолдау
1) Жаңалықтардың өзекті тізбегі (жаңалықтар мұрағатын құрумен);
2) мемлекеттік орган жүргізілуіндегі жалпы пайдаланудың, деректер қорының, тізілімдердің, тіркелімдердің ақпараттық ресурстар тізбесі;
3) Құрылымдық бөлімшелердің, ведомствоға бағынысты ұйымдардың ақпараттық ресурстарының тізбесі;

9) Возможность изменения размера шрифта до 200% без потери веб-контента или функциональности интернет-ресурса (исключая титры и изображения текста), не прибегая к горизонтальной прокрутке;
10) Наличие расширенной карты сайта;
11) Наличие поискового механизма
3,3
3,3
1.14
Справочная информация о регионе
1) Общие сведения: карта региона, история, географическое положение, природно-климатические условия, экологическое состояние, чрезвычайные ситуации, природные ресурсы, специализация экономики региона;

9) Горизанталды айналдыруға бармай-ақ веб контентті немесе интернет-ресурстың функционалдығын (титрді және мәтіннің көрсетілуін болдырмай-ақ) жоғалтпай-ақ 200% дейін шрифтің өзгерту мүмкіндігі;
10) Сайттың кеңейтілген картасының бар болуы;
11) Іздестіру тетігінің бар болуы.
5,5
5,5
1.14
Өңір туралды анықтамалық ақпарат
1) Жалпы мәлімет: өңірдің картасы, тарих, географиялық ахуал, табиғи-климатикалық жағдай, экологиялық жай-күй, төтенше жағдайлар, табиғи ресурстар, өңірді экономикасын мамандандыру;

2) Промышленность, с указанием перечня и контактных данных промышленных предприятий региона;
3) Сельское хозяйство и ветеринария, с указанием перечня и контактных данных специализированных предприятий региона;
4) Инфраструктура (транспорт, связь, жилищное строительство и ЖКХ);
5) Здравоохранение (сеть учреждений, медицинское обслуживание, санитарно-эпидемиологический надзор);
6) Образование (сеть учреждений, льготы для сельского населения);
7) Малый и средний бизнес;

2) Өңірдің өнеркәсіптік кәсіпорындарының тізбесі мен байланыс деректерін көрсетумен өнеркәсіп;
3) Өңірдің мамандандырылған кәсіпорындарының тізбесі мен байланыс деректерін көрсетумен ауыл шаруашылығы мен ветеринария;
4) Инфрақұрылым (көлік, байланыс, тұрғын үй және ТКШ);
5) Денсаулық сақтау (мекемелер, медициналық қызмет көрсету, санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау желісі);
6) Білім беру (мекемелер желісі, ауыл халқы үшін жеңілдіктер);
7) Шағын және орташа бизнес;

8)Культура, религия, спорт и туризм;
9) Миграция населения, с указанием мер государственной поддержки и контактной информации уполномоченных органов;
10) Инвестиционные возможности региона
4,2
4,2
1.15
Социальная защита населения
1) Трудоустройство (безработица, вакансии);
2) Социальное обеспечение:
- социальная помощь (отдельным категориям граждан, адресная социальная помощь);
- жилищная помощь;
- социальная защита участников ВОВ, инвалидов, детей;
- пенсионные выплаты
3
3
50
50
Примечание:
При выявлении перечисленных ниже недостатков из весового значения раздела, где был выявлен тот или иной недостаток, производится вычет в размере 0,1 балла за каждый выявленный недостаток, но не более 50 (пятидесяти) процентов от весового значения показателя, равного 50-ти баллам, в каждой языковой версии интернет-ресурса:
1
Недостатки информационного наполнения
отсутствие обязательных разделов
неполнота представленной информации (тексты не раскрывают тему, не указаны источники информации)
наличие размещенных на интернет-ресурсе неактуальных нормативных правовых актов (утративших силу или устаревшей редакции документа)
несвоевременное обновление информационных материалов
отсутствие даты размещения информации, а также даты последнего изменения информации
несоответствие языковых версий интернет-ресурса
отсутствие текстов НПА (в т.ч. проектов НПА)
неструктурированность информации об оказании государственных услуг
2
Недостатки дизайна
отсутствие Государственного Герба в «шапке сайта»
несоответствие размеров изображения Государственного Герба
несоответствие изображения Государственного Флага СТ РК 988-2008
отсутствие в «шапке сайта» указания на официальный интернет-ресурс
отсутствие прямого доступа на главную страницу
перегруженность интернет-ресурса графическими элементами, в т.ч. баннерами
3
Неудобство использования интернет-ресурса
неструктурированность навигационной панели
наличие неверных гипертекстовых ссылок или их неработоспособность
отсутствие указания размера и формата загружаемых документов
Приложение 8
к Методике оценки эффективности
применения информационных технологий
Форма
Таблица разногласий
по результатам оценки по направлению__________________________
___________________________________________________
(оцениваемый государственный орган)
Заключение уполномоченного на оценку госоргана
Вид нарекания
Возражение оцениваемого государственного органа
Решение по итогам обжалования
Примечание
1
2
3
4
5
6
Общий балл с учетом итогов обжалования составил _____.
Председатель комиссии, должность
(дата) (подпись) (ФИО)
С итогами обжалования ознакомлен:
Председатель государственного органа,
должность
(дата) (подпись) (ФИО)
Приложение 9
к Методике оценки эффективности
применения информационных технологий
Форма
АКТ СВЕРКИ
по итогам перепроверки данных, содержащихся в отчетной информации
__________________________________________________________________
(наименование центрального государственного органа/
местного исполнительного органа)
__________________
(отчетный период)
Наименование
Вычитаемые баллы
1
Несвоевременное представление отчетной информации
2
Представление неполной информации
3
Представление недостоверной информации
ВСЕГО:

8) Мәдениет, дін, спорт және туризм;
9) Мемлекеттік қолдау шараларын және уәкілетті органдардың байланыс ақпаратын көрсетумен халықтың көші-қон;
10) Өңірдің Инвестициялық мүмкіншіліктері
4,2
4,2
Ескертпе:
Сол немесе басқадай кемшіліктерді анықталған жерде бөлімнің салмақты мәнінен төменде атап өтілген кемшіліктерді анықтаған кезде, әрбір анықталған кемшіліктер үшін 0,1 балл мөлшерінде шегеру жүргізіледі, бірақ бөлімнің салмақты мәнінен 50 (елуден) астам емес, интернет-ресурстың әрбір тілдік нұсқасына 50 баллға тең:
1
Ақпараттық толтыру жеткіліксіз
міндетті бөлімдері жоқ
ұсынылған ақпарат толықтай емес (мәтіні тақырыбына сәйкес келмейді, ақпаратты алынған көздері көрсетілмейді)
интернет-ресурста жаңғыртылмаған нормативтік-құқықтық актілері орналасуының бар болуы (күші жойылған құжаттың редакциясының ескіргені)
ақпараттық материалдарды уақтылы жаңғырту
ақпаратты орналастырған күнінің жоқтығы, сондай-ақ ақпаратты соңғы өзгерткен күні
интернет-ресурста тілдік болжамдарының сәйкес келмеуі
НҚА мәтіндерінің жоқтығы (оның ішінде НҚА жобалары)
мемлекеттік қызметтерді көрсету туралы ақпараттың құрылымдалмауы
2
Дизайны жеткіліксіз
«сайттың жоғарғы жағында» Мемлекеттік Елтаңбаның жоқтығы
мемлекеттік Елтаңба суреті көлемінің сәйкес келмеуі
СТ ҚР 988-2008 Мемлекеттік Ту суретінің сәйкес келмеуі
«сайттың жоғарғы жағында» ресми интернет-ресурсқа бағыттың көрсетілмеуі
Бас парағына тікелей қол жеткізу жоқ
интернет-ресурсті графиктік элементтермен, оның ішінде баннерлермен жүктелгені
3
Интернет-ресурсты пайдаланудың ыңғайсыздығы
навигациялық панелдің құрылымдалмағаны
дұрыс емес гипермәтіндік сілтемелерінің бар болуы немесе олардың жұмыс істемеуі
жүктелетін құжаттардың көлемі мен нысандарының көрсетілмеуі
Ақпараттық технологияларды қолдану
тиімділігін бағалау Әдістемесіне
8-қосымша
______________________ бағыты бойынша бағалау нәтижелері туралы
___________________________________________
(бағаланатын мемлекеттік органның атауы) Келіспеушілік кестесі
Мемлекеттік органды бағалауға уәкілетті мемлекеттің органның қорытындысы
Наразылық түрі
Бағаланатын мемлекеттiк органның қарсылығы
Шағыну қорытындылары бойынша шешiм
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
Шағым жасау қорытындылары есебімен жалпы бағасы _____________________
Комиссияның төрағасы, лауазымы
(күні)       (қолы)        (ТАӘ)
Шағымның қорытындыларымен танысқан:
Мемлекеттік органның төрағасы,
Лауазымы                           (күні)       (қолы)        (ТАӘ)
Ақпараттық технологияларды қолдану
тиімділігін бағалау Әдістемесіне
9-қосымша
Есеп беру ақпаратынан тұратын, деректерді қайта тексеру нәтижелері бойынша
салыстырып тексеру актісі
_________________________________________________________________
(Орталық мемлекеттік органның/ жергілікті атқарушы органның атауы)
(есептілік кезеңі)
Атауы
Шегерілген баллы
1
Есептілік ақпарат уақытылы ұсынбау
2
Толық емес ақпаратты ұсыну
3
Дұрыс емес ақпаратты ұсыну
БАРЛЫҒЫ:

1. Согласно Графику оценки срок представления государственным органом отчетной информации: «___» ____________ 201___ года.
Фактическая дата представления отчетной информации: «__»
____________ 201___ года.
Вычет составляет: ______ балла.
2. Представлена неполная информация, в том числе отсутствуют следующие элементы (приложения, разделы, таблицы, значения показателей и др.), предусмотренные установленными требованиями к структуре отчетной информации:
1) ____________________________________________________________
2) ____________________________________________________________
...
Вычет составляет: ______ балла.
3. Представлена недостоверная информация. В ходе перепроверки
выявлены следующие несоответствия действительности фактов:
1) ____________________________________________________________
2) ____________________________________________________________
...
Вычет составляет: ______ балла.
ИТОГОВЫЙ ВЫЧЕТ: ______ балла.
Представитель уполномоченного органа, должность
______________
(дата)
______________
(подпись)
________________
(расшифровка
подписи)
Представитель оцениваемого госоргана, должность
______________
(дата)
______________
(подпись)
________________
(расшифровка
подписи)

1. Кестеге сәйкес мемлекеттік органмен берілген есептілік
ақпаратының мерзімін бағалау: «_________» ___________________ 201_ ж.
Есептілік ақпаратының нақты берілген күні: «____» ___ 201___ ж.
Шегеру: ______ балл құрайды.
2. Толық емес ақпарат ұсынылды, оның ішінде есептілік
ақпаратына белгіленген талаптармен көзделген келесі элесенттері
(қосымшалары, бөлімдері, кестелері, көрсеткіштерінің мәні және басқалары) жоқ.
1) ____________________________________________________________
2) ____________________________________________________________
...
Шегеру: ________________ балл құрайды.
3. Дұрыс емес ақпарат ұсынылды. Қайтадан тексеру барысында
келесі фактілерінің сәйкес келмейтіндігі анықталды:
1) ____________________________________________________________
2) ____________________________________________________________
...
Шегеру: ________________ балл құрайды.
Барлық шегерімі: ________________ балл.
Уәкілетті органның өкілі, лауазымы
_______         _________     _______________________________________
(күні)           (қолы)             (қол қоюшының аты тегі)
Бағаланатын органның өкілі, лауазымы
_______         _________     _______________________________________
(күні)           (қолы)             (қол қоюшының аты тегі)