Об утверждении номенклатуры видов организаций образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 50. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 марта 2013 года № 8390.
В соответствии с пунктом 4 статьи 40 и подпунктом 94) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра просвещения РК от 29.06.2023 № 186 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую номенклатуру видов организаций образования.
2. Департаменту дошкольного и среднего образования (Жонтаева Ж.А.):
1) обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации опубликовать настоящий приказ в средствах массовой информации.
3. Департаментам дошкольного и среднего (Жонтаева Ж.А.), технического и профессионального (Борибеков К.К.), высшего и послевузовского образования (Жакыпова Ф.Н.) и Комитету по охране прав детей (Шер Р.П.) довести настоящий приказ до сведения организаций образования.
4. Контроль за исполнением данного приказа возложить на вице-министра образования и науки Абенова М.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Жумагулов
Утверждено
приказом Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 22 февраля 2013 года № 50
Номенклатура видов организаций образования
Сноска. Номенклатура видов организаций образования - в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 29.12.2016 № 726 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования; с изменениями, внесенными приказами Министра просвещения Республики Казахстан от 25.04.2024 № 87 (вводится в действие c 29.04.2024); от 28.06.2024 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Виды организаций образования по соответствующим типам:

Білім беру ұйымдары түрлерінің номенклатурасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 50 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 26 наурызда № 8390 тіркелді.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабының 4-тармағына және 5-бабының 94) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 29.06.2023 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) № 186 бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Білім беру ұйымдары түрлерінің номенклатурасы бекітілсін.
2. Мектепке дейінгі және орта білім департаменті (Ж.А. Жонтаева):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде белгіленген тәртіпте мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.
3. Мектепке дейінгі және орта білім департаменті (Ж.А. Жонтаева), Техникалық және кәсіптік білім департаменті (Қ.Қ. Бөрібеков), Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім департаменті (Ф.Н. Жақыпова) және Балалардың құқықтарын қорғау комитеті (Р.П. Шер) осы бұйрықты білім беру ұйымдарының назарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Білім және ғылым вице-министрі М.А. Әбеновке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Б. Жұмағұлов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 22 ақпандағы
№ 50 бұйрығымен бекітілген
Білім беру ұйымдары түрлерінің номенклатурасы
Ескерту. Номенклатура жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 29.12.2016 № 726 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 10.10.2018 № 557 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.06.2020 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.04.2021 № 182 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі); 29.06.2023 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) № 186; 08.08.2023 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 25.04.2024 № 87 (29.04.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); 21.06.2024 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.06.2024 № 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрықтарымен.
Білім беру ұйымдарының түрлері:

1. Дошкольные организации:
1) ясли–сад;
2) детский сад;
3) семейный ясли–сад;
4) санаторный ясли–сад;
5) дошкольный мини–центр
6) специальный ясли-сад;
7) специальный детский сад.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 17.06.2020 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
2. Организации среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего), в том числе специализированные организации образования:
1) по уровням образования:
начальная школа;
основная средняя школа;
общеобразовательная школа;
2) по профилю обучения:
гимназия;
лицей;
профильная школа (старшая школа);
3) по условиям организации обучения:
малокомплектная школа;
опорная школа (ресурсный центр);
общеобразовательная школа при исправительном учреждении;
вечерняя школа;
организация образования для детей с девиантным поведением;
организация образования для детей с особым режимом содержания;
школа при больнице;
специальная школа;
4) международные:
международная школа;
5) интернатные организации:
школа-интернат;
военная школа-интернат;
интернат при общеобразовательной школе;
интернат при опорной школе (ресурсный центр);
санаторная школа-интернат;
специальная школа-интернат;
6) комбинированные:
комплекс "школа-ясли-сад";
комплекс "школа-ясли-детский сад";
"начальная школа-ясли-детский сад";
специальная "школа-детский сад";
специальный комплекс "детский сад-школа-интернат";
школа-гимназия;
школа-лицей;
школа-центр дополнительного образования;
школа-интернат-колледж;
специальный комплекс "школа-интернат-колледж";
учебно-производственный комбинат (межшкольный, курсовой);
учебно-воспитательный центр (комплекс);
учебный центр;
центр по выявлению и поддержке одаренных детей и талантливой молодежи;
женская школа-гимназия;
7) специализированные организации образования:
специализированная школа;
специализированный лицей (специализированная школа-лицей);
специализированная гимназия (специализированная школа-гимназия);
специализированная школа-интернат;
специализированная школа-лицей-интернат;
специализированная школа-гимназия-интернат;
специализированная музыкальная школа-интернат;
специализированная спортивная школа-интернат (специализированная школа-интернат-колледж олимпийского резерва);
специализированная хореографическая школа-интернат (специализированная хореографическая школа-интернат-училище);
специализированная военная школа-интернат;
лицей-интернат "Білім-инновация";
специализированная школа-комплекс;
специализированная школа-лицей информационных технологий;
специализированный лицей информационных технологий.
сетевая школа.

1. Мектепке дейінгі ұйымдар:
1) бөбекжай;
2) балабақша;
3) отбасылық бөбекжай;
4) санаториялық бөбекжай;
5) интернаттық ұйымдар:
мектеп-интернат;
әскери мектеп-интернат;
жалпы білім беретін мектеп жанындағы интернат;
тірек мектеп (ресурстық орталық) жанындағы интернат;
санаториялық мектеп-интернат;
6) арнайы бөбекжай;
7) арнайы балабақша.
2. Орта білім беру ұйымдары (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта), оның ішінде мамандандырылған білім беру ұйымдары:
1) білім беру деңгейі бойынша:
бастауыш мектеп;
негізгі орта мектеп;
жалпы орта білім беретін мектеп;
2) оқыту бейіні бойынша:
гимназия;
лицей;
бейіндік мектеп (жоғары мектеп);
3) оқуды ұйымдастыру жағдайы бойынша:
шағын жинақты мектеп;
тірек мектеп (ресурстық орталық);
түзеу мекемелері жанындағы жалпы орта білім беретін мектеп;
кешкі мектеп;
девиантты мінез-құлықты балаларға арналған білім беру ұйымы;
ерекше режимде ұстайтын балаларға арналған білім беру ұйымы;
аурухана жанындағы мектеп;
арнайы мектеп;
4) халықаралық:
халықаралық мектеп;
5) интернаттық ұйымдар:
мектеп-интернат;
әскери мектеп-интернат;
жалпы білім беретін мектеп жанындағы интернат;
тірек мектеп (ресурстық орталық) жанындағы интернат;
санаториялық мектеп-интернат;
арнайы мектеп-интернат;
6) біріктірілген:
"мектеп-бөбекжай" кешені;
"мектеп-бөбекжай-балабақша" кешені;
"бастауыш мектеп-бөбекжай-балабақша";
арнайы "мектеп-балабақша";
арнайы кешен "балабақша-мектеп-интернат";
мектеп-гимназия;
мектеп-лицей;
қосымша білім беретін мектеп-орталығы;
мектеп-интернат-колледж;
арнайы кешен "мектеп-интернат-колледж";
оқу-өндірістік комбинат (мектепаралық, курстық);
оқу-тәрбие орталығы (кешен);
оқу орталығы;
дарынды балалар мен талантты жастарды анықтау және қолдау жөніндегі орталығы;
қыздар мектеп-гимназиясы;
7) мамандандырылған білім беру ұйымдары:
мамандандырылған мектеп;
мамандандырылған лицей (мамандандырылған мектеп-лицей);
мамандандырылған гимназия (мамандандырылған мектеп - гимназия);
мамандандырылған мектеп-интернат;
мамандандырылған мектеп-лицей-интернат;
мамандандырылған мектеп-гимназия-интернат;
мамандандырылған музыка мектеп-интернаты;
мамандандырылған спорт мектеп-интернаты (олимпиадалық резервтегі мамандандырылған мектеп-интернат-колледж);
мамандандырылған хореография мектеп-интернаты (мамандандырылған хореография мектеп-интернат-училищесі);
мамандандырылған әскери мектеп - интернат;
"Білім-инновация" лицей-интернаты;
мамандандырылған мектеп-кешен;
мамандандырылған ақпараттық технологиялар мектеп-лицейі;
мамандандырылған ақпараттық технологиялар лицейі;
желілік мектеп.

Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа и.о. Министра просвещения РК от 21.06.2024 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра просвещения РК от 28.06.2024 № 165 (вводится в действие с 01.01.2025).
3. Организации технического и профессионального образования:
1) колледж - школа-интернат;
2) колледж - школа;
3) колледж;
4) училище;
5) учебный центр профессиональной подготовки;
6) колледж для детей с особыми образовательными потребностями;
7) учебный центр профессиональной подготовки при исправительном учреждении;
8) колледж при исправительном учреждении;
9) военно-технический колледж;
10) высший колледж.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 17.06.2020 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
4. Организации послесреднего образования:
1) колледж;
2) высший колледж;
3) училище.
5. Исключен приказом и.о. Министра образования и науки РК от 10.10.2018 № 557 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его официального опубликования).
6. Исключен приказом Министра просвещения РК от 08.08.2023 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Исключен приказом Министра образования и науки РК от 26.04.2021 № 182 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
8. Исключен приказом Министра образования и науки РК от 26.04.2021 № 182 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
9. Организации образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей:
1) центр поддержки детей с особыми образовательными потребностями;
2) детская деревня семейного типа;
3) центр поддержки детей, нуждающихся в специальных социальных услугах;
4) дом юношества (центр социальной адаптации);
5) центр адаптации несовершеннолетних.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 17.06.2020 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра просвещения РК от 29.06.2023 № 186 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Организации дополнительного образования для детей:
1) дошкольный развивающий комплекс (центр, академия);
2) дворец школьников (дома, центры, комплексы, центры детско-юношеского творчества);

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 21.06.2024 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 28.06.2024 № 165 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3. Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдары:
1) колледж – школа-интернат
2) колледж – мектеп;
3) колледж;
4) училище;
5) кәсіптік даярлау оқу орталығы;
6) ерекше білім беру қажеттілігі бар балаларға арналған колледж;
7) түзету мекемелері жанындағы кәсіптік даярлау оқу орталығы;
8) түзету мекемелері жанындағы колледж;
9) әскери – техникалық колледж;
10) жоғары колледж.
4. Орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары:
1) колледж;
2) жоғары колледж;
3) училище.
5. Алып тасталды - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 10.10.2018 № 557 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Алып тасталды - ҚР Оқу-ағарту министрінің 08.08.2023 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Алып тасталды - ҚР Білім және ғылым министрінің 26.04.2021 № 182 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Алып тасталды - ҚР Білім және ғылым министрінің 26.04.2021 № 182 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдары:
1) ерекше білім беру қажеттілігі бар балаларды қолдау орталығы;
2) отбасы үлгісіндегі балалар ауылы;
3) арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж балаларды қолдау орталығы;
4) жасөспірімдер үйі (әлеуметтік бейімдеу орталығы);
5) кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталығы.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Оқу-ағарту министрінің 29.06.2023 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) № 186 бұйрығымен.
10. Балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдары:
1) мектепке дейінгі дамыту кешені (орталық, академия);
2) оқушылар сарайы (үйі, орталығы, кешені, балалар-жасөспірімдер шығармашылық орталығы және басқалары);

3) станция юных натуралистов (детские экологические центры, биологические центры, экобиоцентры);
4) станция юных техников (центры, школы технического творчества детей и юношества);
5) станция юных туристов (центры детско-юношеского туризма);
6) детский дворовый клуб, детский военно-патриотический клуб (клубные досуговые организации);
7) детские школы искусств (детские музыкальные школы, детские художественные школы, детские школы искусств, школы художественно-эстетической направленности);
8) исключено приказом и.о. Министра просвещения РК от 28.06.2024 № 165 (вводится в действие с 01.01.2025);
9) детско-юношеская спортивная школа;
10) специализированная детско-юношеская школа олимпийского резерва;
11) организации по направлениям деятельности и интересам детей;
12) учебно-методические и научно-методические центры дополнительного образования для детей;
13) детский профильный лагерь (лагерь дневного пребывания, палаточный, юрточный).
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра просвещения РК от 28.06.2024 № 165 (вводится в действие с 01.01.2025).
11. Организации дополнительного образования для взрослых:
1) институт дополнительного образования;
2) методический центр (кабинет);
3) учебный центр (региональный, межрегиональный, отраслевой) дополнительного образования;
4) структурное подразделение дополнительного образования юридического лица, осуществляющего образовательную деятельность.
12. Специальные организации образования:
психолого-медико-педагогическая консультация;
реабилитационный центр;
кабинет психолого-педагогической коррекции;
центр поддержки детей с аутизмом (расстройством аутистического спектра);
логопедический пункт.
Сноска. Номенклатура видов дополнена пунктом 12 в соответствии с приказом и.о. Министра просвещения РК от 21.06.2024 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Образовательно-оздоровительные организации образования:
1) детские образовательно (учебно) - оздоровительные центры (комплексы) круглогодичного или сезонного действия.
Сноска. Номенклатура видов дополнена пунктом 13 в соответствии с приказом и.о. Министра просвещения РК от 28.06.2024 № 165 (вводится в действие с 01.01.2025).

3) жас натуралистер станциясы (балалар экологиялық орталығы, биологиялық орталық, экобиоорталығы, экология және өлкетану балалар-жасөспірімдер орталығы);
4) жас техниктер станциясы (орталық, балалар және жасөспірімдер техникалық шығармашылық мектебі);
5) жас туристер станциясы (балалар-жасөспірімдер туризм орталығы);
6) балалар аула клубы, балалар әскери патриоттық клубы (клубтық демалыс ұйымдары);
7) балалар өнер мектебі (балалар музыка мектебі, балалар көркемөнер мектебі, балалар өнер мектебі, көркем-эстетикалық бағыттағы мектептер);
8) алып тасталды - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 28.06.2024 № 165 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9) балалар-жасөспірімдер спорттық мектебі;
10) олимпиадалық резервтегі мамандандырылған балалар-жасөспірімдер мектебі;
11) балалар қызығушылығы мен жұмыстары бағыты бойынша ұйымдар;
12) балаларға қосымша білім беру оқу-әдістемелік және ғылыми-практикалық орталықтары;
13) балалардың бейінді лагері (күндіз болатын лагерь, шатырлық, киіз үйлі).
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 28.06.2024 № 165 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Ересектерге арналған қосымша білім беру ұйымдары:
1) қосымша білім беру институты;
2) әдістемелік орталық (кабинет);
3) қосымша білім беру (өңірлік, өңіраралық, салалық) оқу орталығы;
4) білім беру қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаның қосымша білім беру құрылымдық бөлімшесі.
12. Арнайы білім беру ұйымдары:
психологиялық - медициналық - педагогикалық консультация;
оңалту орталығы;
психологиялық-педагогикалық түзету кабинеті;
аутизмі (аутистикалық спектрдегі бұзылыстары) бар балаларды қолдау орталығы;
логопедтік пункті.
Ескерту. Номенклатура 12-тармақпен толықтырылды - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 21.06.2024 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Білім берудің білім беру-сауықтыру ұйымдары:
1) жыл бойы немесе маусымдық қолданыстағы балалардың білім беру (оқу)-сауықтыру орталықтары (кешендер).
Ескерту. Номенклатура 13-тармақпен толықтырылды – ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 28.06.2024 № 165 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.