Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях, включая структуру обязательств банков, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, порядок расчета минимальных резервных требований, выполнения нормативов минимальных резервных требований, резервирования и осуществления контроля за выполнением нормативов минимальных резервных требований
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 38. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 апреля 2015 года № 10776. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 229.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 29.11.2019 № 229 (вводится в действие с 28.01.2020).
Примечание РЦПИ!
Заголовок Правил предусмотрен в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 52 (вводится в действие с 16.12.2020).
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 12 мая 2015 года.
В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 247 (вводится в действие с 27.02.2018).
Примечание РЦПИ!
Пункт 1 предусмотрен в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 52 (вводится в действие с 16.12.2020).
1. Утвердить прилагаемые Правила о минимальных резервных требованиях, включая структуру обязательств банков, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, порядок расчета минимальных резервных требований, выполнения нормативов минимальных резервных требований, резервирования и осуществления контроля за выполнением нормативов минимальных резервных требований.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан согласно приложению к настоящему
3. Департаменту исследований и стратегического анализа (Бубеев М.С.) в установленном законодательством порядке обеспечить:

Банктердің ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің құрылымын қоса алғанда, ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларды, ең төмен резервтік талаптарды есептеу, ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау, ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және олардың нормативтерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 20 наурыздағы № 38 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 23 сәуірде № 10776 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 229 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.11.2019 № 229 (28.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескерпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 6-тармақтан қараңыз
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Қаулының тақырыбын жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 52 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 247 (27.02.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
1-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 52 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Банктердің ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің құрылымын қоса алғанда, ең төмен резервтік талаптар туралы қағидалар, ең төмен резервтік талаптарды есептеу, ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау, ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және олардың нормативтерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Зерттеулер және стратегиялық талдау департаменті (Бөбеев М.С.) заңнамада белгіленген тәртіппен:

1) совместно с Департаментом правового обеспечения (Досмухамбетов Н.М.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Департаменту международных отношений и связей с общественностью (Казыбаев А.К.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
6. Настоящее постановление вводится в действие с 12 мая 2015 года.
Председатель
Национального Банка
К. Келимбетов
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
А. Смаилов _______________________
13 апреля 2015 года
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 марта 2015 года № 38
Примечание РЦПИ!
Заголовок Правил предусмотрен в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 52 (вводится в действие с 16.12.2020).
Правила
о минимальных резервных требованиях, включая структуру
обязательств банков, принимаемых для расчета минимальных
резервных требований, порядок расчета минимальных резервных
требований, выполнения нормативов минимальных резервных
требований, резервирования и осуществления контроля за
выполнением нормативов минимальных резервных требований
Сноска. Заголовок Правил в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Преамбула предусмотрена в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 52 (вводится в действие с 16.12.2020).
Правила о минимальных резервных требованиях, включая структуру обязательств банков, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, порядок расчета минимальных резервных требований, выполнения нормативов минимальных резервных требований, резервирования и осуществления контроля за выполнением нормативов минимальных резервных требований (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и определяют минимальные резервные требования, включая структуру обязательств банков, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, порядок расчета минимальных резервных требований, выполнения нормативов минимальных резервных требований, резервирования и осуществления контроля за выполнением нормативов минимальных резервных требований.

1) Құқықтық қамтамасыз ету департаментімен (Досмұхамбетов Н.М.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс департаменті (Қазыбаев А.Қ.) осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А. Смоляковқа жүктелсін.
6. Осы қаулы 2015 жылғы 12 мамырдан бастап қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қ. Келімбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитетінің Төрағасы
Ә. Смайылов ___________________
2015 жылғы 23 сәуір
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 20 наурыздағы
№ 38 қаулысымен
бекітілген
РҚАО-ның ескертпесі!
Тәртіптің тақырыбы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 52 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Банктердің ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің құрылымын қоса алғанда, ең төмен резервтік талаптар туралы қағидалар, ең төмен резервтік талаптарды есептеу, ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау, ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және олардың нормативтерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібі
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Кіріспе жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 52 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Банктердің ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің құрылымын қоса алғанда, ең төмен резервтік талаптар туралы қағидалар, ең төмен резервтік талаптарды есептеу, ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау, ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және олардың нормативтерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібі (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және банктердің ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылдайтын міндеттемелерінің құрылымын, ең төмен резервтік талаптарды есептеу, ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау, ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және нормативтерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібін қоса алғанда, ең төмен резервтік талаптарды айқындайды.

Сноска. Преамбула в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Минимальные резервные требования.
Структура обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований
1. Минимальные резервные требования – это обязательная доля от суммы обязательств банка второго уровня (далее – банк), которую банк поддерживает в виде наличных денег в своей кассе в национальной валюте и денег на корреспондентских счетах в Национальном Банке Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) в национальной валюте (резервные активы).
2. Для определения минимальных резервных требований для каждого банка используются нормативы минимальных резервных требований.
3. Нормативы минимальных резервных требований по обязательствам – это доля в процентах от суммы обязательств, перечень которых установлен Правилами.
4. Структуру обязательств банка (резервные обязательства), принимаемых для расчета минимальных резервных требований, составляют обязательства банка в национальной и иностранной валюте со сроком до 1 (одного) года (краткосрочные обязательства) и более 1 (одного) года (долгосрочные обязательства), отраженные на балансовых счетах.
Перечень краткосрочных обязательств банка в национальной и иностранной валюте определен в приложении 1 к Правилам.
Перечень отдельных краткосрочных обязательств банка в иностранной валюте определен в приложении 2 к Правилам.
Перечень долгосрочных обязательств банка в национальной и иностранной валюте определен в приложении 3 к Правилам.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 02.07.2019 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 02.07.2019 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 02.07.2019 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 02.07.2019 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 02.07.2019 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. Кіріспе тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Ең төменгі резервтік талаптар.
Банктің ең төменгі резервтік талаптарды есеп айырысу үшін қабылдайтын міндеттемелерінің құрылымы
1. Ең төменгі резервтік талаптар – екінші деңгейдегі банктердің (бұдан әрі - банк) өз кассасындағы ұлттық валютадағы қолма-қол ақша және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) ұлттық валютадағы корреспонденттік шоттардағы ақша (резервтік активтер) түрінде қолдайтын міндеттемелері сомасының міндетті үлесі.
2. Ең төменгі резервтік талаптарды айқындау үшін әрбір банк үшін ең төменгі резервтік талаптардың нормативтері қолданылады.
3. Міндеттемелер бойынша ең төменгі резервтік талаптардың нормативтері – бұл тізбесі Қағидаларда белгіленген міндеттемелердің сомасынан пайызбен көрсетілген үлес.
4. Банктің ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қолданатын міндеттемелерінің құрылымын (резервтік міндеттемелер) банктің баланстық шоттарда көрсетілген ұлттық және шетел валютасындағы 1 (бір) жылға дейінгі (қысқа мерзімді міндеттемелер) және 1 (бір) жылдан астам (ұзақ мерзімді міндеттемелер) міндеттемелері құрайды.
Банктің ұлттық және шетел валютасындағы қысқа мерзімді міндеттемелерінің тізбесі Қағидаларға 1-қосымшада айқындалған.
Банктің шетел валютасындағы жекелеген қысқа мерзімді міндеттемелерінің тізбесі Қағидаларға 2-қосымшада айқындалған.
Банктің ұлттық және шетел валютасындағы ұзақ мерзімді міндеттемелерінің тізбесі Қағидаларға 3-қосымшада айқындалған.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.07.2019 № 117 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.07.2019 № 117 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.07.2019 № 117 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.07.2019 № 117 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.07.2019 № 117 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

9. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 02.07.2019 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 02.07.2019 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 02.07.2019 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 02.07.2019 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Нормативы минимальных резервных требований устанавливаются Правлением Национального Банка отдельно по каждому виду резервных обязательств в соответствии со структурой обязательств, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, указанной в пункте 4 Правил.
14. Минимальные резервные требования рассчитываются банком, как сумма резервных требований:
1) по краткосрочным обязательствам в национальной валюте, которые рассчитываются путем умножения значения норматива минимальных резервных требований по краткосрочным обязательствам в национальной валюте на величину краткосрочных обязательств банка в национальной валюте на определенную дату;
2) по долгосрочным обязательствам в национальной валюте, которые рассчитываются путем умножения значения норматива минимальных резервных требований по долгосрочным обязательствам в национальной валюте на величину долгосрочных обязательств банка в национальной валюте на определенную дату;
3) по краткосрочным обязательствам в иностранной валюте, которые рассчитываются путем умножения значения норматива минимальных резервных требований по краткосрочным обязательствам в иностранной валюте на величину краткосрочных обязательств банка в иностранной валюте на определенную дату;
4) по долгосрочным обязательствам в иностранной валюте, которые рассчитываются путем умножения значения норматива минимальных резервных требований по долгосрочным обязательствам в иностранной валюте на величину долгосрочных обязательств банка в иностранной валюте на определенную дату.
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 02.07.2019 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. При расчете банком резервных обязательств учитывается сумма обязательств по основному долгу, вознаграждению и просроченной задолженности (при ее наличии) по ним.

9. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.07.2019 № 117 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.07.2019 № 117 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.07.2019 № 117 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.07.2019 № 117 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Ең төменгі резервтік талаптардың нормативтерін Ұлттық Банк Басқармасы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген ең төменгі резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелердің құрылымына сәйкес резервтік міндеттемелердің әрбір түрі бойынша бөлек белгілейді.
14. Банк төмен резервтік талаптарды:
1) ұлттық валютадағы қысқа мерзімді міндеттемелер бойынша ең төмен резервтік талаптар нормативінің мәндерін банктің белгілі бір күнгі ұлттық валютадағы қысқа мерзімді міндеттемелерінің мөлшеріне көбейту арқылы есептелетін ұлттық валютадағы қысқа мерзімді міндеттемелер бойынша;
2) ұлттық валютадағы ұзақ мерзімді міндеттемелер бойынша ең төмен резервтік талаптар нормативінің мәндерін банктің белгілі бір күнгі ұлттық валютадағы ұзақ мерзімді міндеттемелерінің мөлшеріне көбейту арқылы есептелетін ұлттық валютадағы ұзақ мерзімді міндеттемелер бойынша;
3) шетел валютасындағы қысқа мерзімді міндеттемелер бойынша ең төмен резервтік талаптар нормативінің мәндерін банктің белгілі бір күнгі шетел валютасындағы қысқа мерзімді міндеттемелерінің мөлшеріне көбейту арқылы есептелетін шетел валютасындағы қысқа мерзімді міндеттемелер бойынша;
4) шетел валютасындағы ұзақ мерзімді міндеттемелер бойынша ең төмен резервтік талаптар нормативінің мәндерін банктің белгілі бір күнгі шетел валютасындағы ұзақ мерзімді міндеттемелерінің мөлшеріне көбейту арқылы есептелетін шетел валютасындағы ұзақ мерзімді міндеттемелер бойынша резервтік талаптар сомасы ретінде есептейді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.07.2019 № 117 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Банк резервтік талаптарды есептеген кезде негізгі борыш, сыйақы және олар бойынша мерзімі өткен берешек бойынша (бар болса) міндеттемелердің сомасы есепке алынады.

16. Минимальные резервные требования рассчитываются на основе ежедневных сведений, представляемых в Национальный Банк в соответствии с Инструкцией по представлению банками второго уровня, Банком Развития Казахстана и ипотечными организациями в Национальный Банк Республики Казахстан сведений для формирования обзора финансового сектора, утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 июня 2018 года № 139, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17274.
Сноска. Пункт 16 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 02.07.2019 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Условия выполнения банком нормативов минимальных резервных
требований и порядок их резервирования
17. Для выполнения минимальных резервных требований банк размещает деньги в резервных активах. Средняя величина резервных активов за период их формирования составляет не менее среднего размера минимальных резервных требований за период определения минимальных резервных требований.
18. С 12 мая 2015 года по 22 июня 2015 года для выполнения минимальных резервных требований резервные активы рассчитываются банком как сумма наличных денег в кассе в национальной валюте и сумма остатков на корреспондентских счетах банка в Национальном Банке в национальной валюте.
19. С 23 июня 2015 года по 4 января 2016 года для выполнения минимальных резервных требований резервные активы рассчитываются банком как сумма наличных денег в кассе в национальной валюте в объеме, не превышающем 70 (семьдесят) процентов от среднего размера минимальных резервных требований за период определения минимальных резервных требований, и сумма остатков на корреспондентских счетах банка в Национальном Банке в национальной валюте.
20. С 5 января 2016 года для выполнения минимальных резервных требований резервные активы рассчитываются банком как сумма наличных денег в кассе в национальной валюте и остатков на корреспондентских счетах банка в Национальном Банке в национальной валюте.
Сноска. Пункт 20 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 52 (вводится в действие с 05.01.2016.
21. С 12 мая 2015 года по 22 июня 2015 года период определения минимальных резервных требований составляет четырнадцать календарных дней, начинается с первого вторника недели и заканчивается последним понедельником четырнадцатидневного периода определения минимальных резервных требований.

16. Ең төмен резервтік талаптар Ұлттық Банкке Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17274 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 маусымдағы № 139 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстанның Даму Банкінің және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржы секторына шолуды қалыптастыруға арналған мәліметтерді ұсынуы жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес ұсынылған күн сайынғы мәліметтер негізінде есептеледі.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.07.2019 № 117 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Банктің ең төменгі резервтік талаптардың нормативтерін орындау талаптары және оларды резервке алу тәртібі
17. Банк ең төменгі резервтік талаптарды орындау үшін ақшаны резервтік активтерге орналастырады. Резервтік активтердің орташа мөлшерлемесі оларды қалыптастыру кезеңінде ең төменгі резервтік талаптарды айқындау кезеңіндегі ең төменгі резервтік талаптардың кемінде орташа мөлшерін құрайды.
18. Банк 2015 жылғы 12 мамырдан бастап 2015 жылғы 22 маусым аралығында ең төменгі резервтік талаптарды орындау үшін резервтік активтерді кассадағы ұлттық валютадағы қолма-қол ақшаның сомасы мен банктің Ұлттық Банктегі ұлттық валютамен корреспонденттік шоттарындағы қалдықтар сомасы ретінде есептейді.
19. Банк 2015 жылғы 23 маусымнан бастап 2016 жылғы 4 қаңтар аралығында ең төменгі резервтік талаптарды орындау үшін резервтік активтерді ең төменгі резервтік талаптарды айқындау кезеңіндегі ең төменгі резервтік талаптардың орташа мөлшерінің 70 (жетпіс) пайызынан аспайтын көлемдегі кассадағы ұлттық валютамен қолма-қол ақша сомасы мен банктің Ұлттық Банктегі ұлттық валютамен корреспонденттік шоттарындағы қалдықтар сомасы ретінде есептейді.
20. 2016 жылғы 5 қаңтардан бастап ең төмен резервтік талаптарды орындау үшін резервтік активтерді банк кассадағы ұлттық валютамен қолма-қол ақша мен банктің Ұлттық Банктегі ұлттық валютамен корреспонденттік шоттарындағы қалдықтар сомасы ретінде есептейді.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 52 (05.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
21. 2015 жылғы 12 мамырдан бастап 2015 жылғы 22 маусым аралығында ең төменгі резервтік талаптарды айқындау кезеңі күнтізбелік он төрт күнді құрайды, ең төменгі резервтік талаптарды айқындау аптасының бірінші сейсенбісінен басталады және он төрт күндік кезеңінің соңғы дүйсенбісімен аяқталады.

22. С 23 июня 2015 года период определения минимальных резервных требований составляет двадцать восемь календарных дней, начинается с первого вторника недели и заканчивается последним понедельником двадцативосьмидневного периода определения минимальных резервных требований.
23. С 12 мая 2015 года по 22 июня 2015 года период формирования резервных активов составляет четырнадцать календарных дней, начинается с первого четверга недели, в которой начинается период определения минимальных резервных требований, и заканчивается в среду недели, в которой завершается период определения минимальных резервных требований.
24. С 23 июня 2015 года период формирования резервных активов составляет двадцать восемь календарных дней, начинается с первого вторника недели, следующей после завершения периода определения минимальных резервных требований, и заканчивается последним понедельником двадцативосьмидневного периода формирования резервных активов.
25. Для периода формирования резервных активов с 23 июня 2015 года по 20 июля 2015 года период определения минимальных резервных требований составляет двадцать восемь календарных дней: с 26 мая 2015 года по 22 июня 2015 года.
25-1. С 13 августа 2019 года для выполнения минимальных резервных требований резервные активы рассчитываются банком как сумма наличных денег в кассе в национальной валюте в объеме, не превышающем 50 (пятьдесят) процентов от среднего размера минимальных резервных требований за период определения минимальных резервных требований, и сумма остатков на корреспондентских счетах банка в Национальном Банке в национальной валюте.
Сноска. Правила дополнены пунктом 25-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 02.07.2019 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Банк представляет в Национальный Банк информацию о выполнении нормативов минимальных резервных требований в электронном формате согласно приложению 9 к Правилам.
Сноска. Пункт 26 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.07.2018 № 159 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Информация о выполнении нормативов минимальных резервных требований на бумажном носителе подписывается первым руководителем, главным бухгалтером или лицами, уполномоченными ими на подписание отчета и исполнителем и хранится в банке.
Сноска. Пункт 27 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.07.2018 № 159 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам о минимальных
резервных требованиях, включая
структуру обязательств банков,
принимаемых для расчета
минимальных резервных
требований, порядок расчета
минимальных резервных требований,
выполнения нормативов
минимальных резервных требований,
резервирования и осуществления
контроля за выполнением нормативов
минимальных резервных требований

22. 2015 жылғы 23 маусымнан бастап ең төменгі резервтік талаптарды айқындау кезеңі күнтізбелік жиырма сегіз күнді құрайды және ең төменгі резервтік талаптарды айқындау аптасының бірінші сейсенбісінен басталады және жиырма сегіз күндік кезеңінің соңғы дүйсенбісімен аяқталады.
23. 2015 жылғы 12 мамырдан бастап 2015 жылғы 22 маусым аралығында ең төменгі резервтік активтерді қалыптастыру кезеңі күнтізбелік он төрт күнді құрайды, ең төменгі резервтік талаптарды айқындау кезеңі басталатын аптаның бірінші бейсенбісінен басталады және ең төменгі резервтік талаптарды айқындау кезеңі аяқталатын аптаның сәрсенбісінде аяқталады.
24. 2015 жылғы 23 маусымнан бастап ең төменгі резервтік активтерді қалыптастыру кезеңі күнтізбелік жиырма сегіз күнді құрайды, ең төменгі резервтік талаптарды айқындау кезеңі аяқталғаннан кейінгі аптаның бірінші сейсенбісінен басталады және резервтік активтерді қалыптастырудың жиырма сегіз күндік кезеңінің соңғы дүйсенбісімен аяқталады.
25. Резервтік активтерді қалыптастыру кезеңі үшін 2015 жылғы 23 маусымнан бастап 2015 жылғы 20 шілде аралығында ең төменгі резервтік талаптарды айқындау кезеңі 2015 жылғы 26 мамырдан бастап 2015 жылғы 22 маусым аралығында күнтізбелік жиырма сегіз күнді құрайды.
25-1. Банк 2019 жылғы 13 тамыздан бастап ең төмен резервтік талаптарды орындау үшін резервтік активтерді ең төмен резервтік талаптарды айқындау кезеңіндегі ең төмен резервтік талаптардың орташа мөлшерінің 50 (елу) пайызынан аспайтын көлемдегі кассадағы ұлттық валютамен қолма-қол ақша сомасы мен банктің Ұлттық Банктегі ұлттық валютамен корреспонденттік шоттарындағы қалдықтар сомасы ретінде есептейді.
Ескерту. Қаулы 25-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.07.2019 № 117 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
26. Банк Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес электрондық форматта ең төменгі резервтік талаптардың нормативтерін орындау туралы ақпаратты Ұлттық Банкке ұсынады.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.07.2018 № 159 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
27. Қағаз тасымалдағыштағы ең төменгі резервтік талаптардың нормативтерін орындау туралы ақпаратқа бірінші басшы, бас бухгалтер немесе олар есепке қол қоюға уәкілеттік берген адамдар және орындаушы қол қояды және банкте сақталады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.07.2018 № 159 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Банктердің ең төмен резервтік талаптарды
есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің
құрылымын қоса алғанда, ең төмен резервтік
талаптар туралы қағидаларға, ең төмен
резервтік талаптарды есептеу, ең төмен
резервтік талаптардың нормативтерін орындау,
ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және
олардың нормативтерінің орындалуын бақылауды
жүзеге асыру тәртібіне 1-қосымша

Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 02.07.2019 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень краткосрочных обязательств банка в национальной и иностранной валюте
Номер балансового счета
Название балансового счета
2012
Корреспондентские счета иностранных центральных банков
2013
Корреспондентские счета других банков

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.07.2019 № 117 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Банктің ұлттық және шетел валютасындағы қысқа мерзімді міндеттемелерінің тізбесі
Баланстық шоттың нөмірі
Баланстық шоттың аты
2012
Шетелдік орталық банктердің корреспонденттік шоттары
2013
Басқа банктердің корреспонденттік шоттары

2014
Корреспондентские счета организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2022
Вклады до востребования иностранных центральных банков
2023
Вклады до востребования других банков
2024
Просроченная задолженность по вкладам до востребования других банков
2034
Краткосрочные займы, полученные от Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов Республики Казахстан
2038
Просроченная задолженность по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов Республики Казахстан
2044
Краткосрочные займы, полученные от международных финансовых организаций
2048
Просроченная задолженность по займам, полученным от международных финансовых организаций
2054
Краткосрочные займы, полученные от других банков
2058
Просроченная задолженность по займам и финансовому лизингу, полученным от других банков
2064
Краткосрочные займы, полученные от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2068
Просроченная задолженность по займам и финансовому лизингу, полученным от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2112
Займы овернайт, полученные от иностранных центральных банков
2113
Займы овернайт, полученные от других банков
2122
Срочные вклады иностранных центральных банков
2123
Краткосрочные вклады других банков (до одного месяца)
2124
Краткосрочные вклады других банков (до одного года)
2125
Вклады, привлеченные от других банков на одну ночь
2130
Вклад, являющийся обеспечением обязательств других банков
2131
Счет хранения денег, принятых в качестве обеспечения (заклад, задаток) обязательств других банков
2133
Условные вклады других банков
2135
Просроченная задолженность по срочным вкладам других банков
2138
Просроченная задолженность по условным вкладам других банков
2201
Деньги государственного бюджета
2202
Неинвестированные остатки на текущих счетах, открытых банками-кастодианами добровольным накопительным пенсионным фондам и организациям, осуществляющим управление инвестиционным портфелем
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц
2205
Вклады до востребования физических лиц
2206
Краткосрочные вклады физических лиц
2208
Условные вклады физических лиц
2210
Финансовые активы, принятые в доверительное управление
2211
Вклады до востребования юридических лиц
2213
Вклад, являющийся обеспечением обязательств физических лиц
2215
Краткосрочные вклады юридических лиц
2219
Условные вклады юридических лиц
2222
Вклады дочерних организаций специального назначения

2014
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың корреспонденттік шоттары
2022
Шетелдік орталық банктердің талап ету бойынша салымдары
2023
Басқа банктердің талап ету бойынша салымдары
2024
Басқа банктердің талап ету бойынша салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2034
Қазақстан Республикасының Үкіметінен және Қазақстан Республикасының жергілікті атқару органдарынан алынған қысқа мерзімді қарыздар
2038
Қазақстан Республикасының Үкіметінен және Қазақстан Республикасының жергілікті атқару органдарынан алынған қарыздар бойынша мерзімі өткен берешек
2044
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қысқа мерзімді қарыздар
2048
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қарыздар бойынша мерзімі өткен берешек
2054
Басқа банктерден алынған қысқа мерзімді қарыздар
2058
Басқа банктерден алынған қарыздар және қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен берешек
2064
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қысқа мерзімді қарыздар
2068
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қарыздар және қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен берешек
2112
Шетелдік орталық банктерден алынған овернайт қарыздары
2113
Басқа банктерден алынған овернайт қарыздары
2122
Шетелдік орталық банктердің мерзімді салымдары
2123
Басқа банктердің қысқа мерзімді (бір айға дейінгі) салымдары
2124
Басқа банктердің қысқа мерзімді (бір жылға дейінгі) салымдары
2125
Басқа банктерден бір түнге тартылған салымдар
2130
Басқа банктердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым
2131
Басқа банктердiң мiндеттемелерiн қамтамасыз ету (кепiлзат, кепiлақы) ретiнде қабылданған ақшаны сақтау шоты
2133
Басқа банктердің шартты салымдары
2135
Басқа банктердің мерзімді салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2138
Басқа банктердің шартты салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2201
Мемлекеттік бюджеттің ақшасы
2202
Кастодиан банктердің ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына және инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға ашқан ағымдағы шоттарындағы инвестицияланбаған қалдықтары
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары
2205
Жеке тұлғалардың талап ету бойынша салымдары
2206
Жеке тұлғалардың қысқа мерзімді салымдары
2208
Жеке тұлғалардың шартты салымдары
2210
Сенімгерлік басқаруға қабылданған қаржы активтері
2211
Заңды тұлғалардың талап ету бойынша салымдары
2213
Жеке тұлғалардың міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым
2215
Заңды тұлғалардың қысқа мерзімді салымдары
2219
Заңды тұлғалардың шартты салымдары
2222
Арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары

2223
Вклад, являющийся обеспечением обязательств юридических лиц
2224
Просроченная задолженность по вкладам до востребования клиентов
2225
Просроченная задолженность по прочим операциям с клиентами
2226
Просроченная задолженность по срочным вкладам клиентов
2228
Указания, неисполненные в срок
2231
Просроченная задолженность по вкладам дочерних организаций специального назначения
2232
Просроченная задолженность по условным вкладам клиентов
2237
Счет хранения указаний отправителя в соответствии с валютным законодательством Республики Казахстан
2240
Счет хранения денег, принятых в качестве обеспечения (заклад, задаток) обязательств клиентов
2245
Инвестиционные депозиты
2551
Расчеты с другими банками
2552
Расчеты с клиентами
2701
Начисленные расходы по корреспондентским счетам
2702
Начисленные расходы по вкладам до востребования других банков
2703
Начисленные расходы по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан и национального управляющего холдинга
2704
Начисленные расходы по займам, полученным от международных финансовых организаций
2705
Начисленные расходы по займам и финансовому лизингу, полученным от других банков
2706
Начисленные расходы по займам и финансовому лизингу, полученным от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2707
Начисленные расходы, связанные с выплатой вознаграждения на сумму денег, принятых в качестве обеспечения (заклад, задаток) обязательств клиентов
2711
Начисленные расходы по займам овернайт других банков
2712
Начисленные расходы по срочным вкладам других банков
2713
Начисленные расходы по вкладу, являющемуся обеспечением обязательств других банков
2714
Начисленные расходы по условным вкладам других банков
2718
Начисленные расходы по текущим счетам клиентов
2719
Начисленные расходы по условным вкладам клиентов
2720
Начисленные расходы по вкладам до востребования клиентов
2721
Начисленные расходы по срочным вкладам клиентов
2722
Начисленные расходы по вкладам дочерних организаций специального назначения
2723
Начисленные расходы по вкладу, являющемуся обеспечением обязательств клиентов
2727
Начисленные расходы по операциям с производными финансовыми инструментами
2730
Начисленные расходы по выпущенным в обращение ценным бумагам
2731
Начисленные расходы по прочим операциям
2741
Просроченное вознаграждение по полученным займам и финансовому лизингу
2742
Просроченное вознаграждение по вкладам до востребования

2223
Заңды тұлғалардың міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым
2224
Клиенттердің талап ету бойынша салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2225
Клиенттермен өзге операциялар бойынша мерзімі өткен берешек
2226
Клиенттердің мерзімді салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2228
Мерзімінде орындалмаған нұсқаулар
2231
Арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2232
Клиенттердің шартты салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2237
Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасына сәйкес жөнелтушінің нұсқауларын сақтау шоты
2240
Клиенттердiң мiндеттемелерiн қамтамасыз ету (кепiлзат, кепiлақы) ретiнде қабылданған ақшаны сақтау шоты
2245
Инвестициялық депозиттер
2551
Басқа банктермен есеп айырысулар
2552
Клиенттермен есеп айырысулар
2701
Корреспонденттік шоттар бойынша есептелген шығыстар
2702
Басқа банктердің талап ету бойынша салымдары бойынша есептелген шығыстар
2703
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен алынған қарыздар бойынша есептелген шығыстар
2704
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қарыздар бойынша есептелген шығыстар
2705
Басқа банктерден алынған қарыздар және қаржы лизингі бойынша есептелген шығыстар
2706
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қарыздар және қаржы лизингі бойынша есептелген шығыстар
2707
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепiлақы) ретінде қабылданған ақша сомасына сыйақы төлеумен байланысты есептелген шығыстар
2711
Басқа банктердің овернайт қарыздары бойынша есептелген шығыстар
2712
Басқа банктердің мерзімді салымдары бойынша есептелген шығыстар
2713
Басқа банктердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша есептелген шығыстар
2714
Басқа банктердің шартты салымдары бойынша есептелген шығыстар
2718
Клиенттердің ағымдағы шоттары бойынша есептелген шығыстар
2719
Клиенттердің шартты салымдары бойынша есептелген шығыстар
2720
Клиенттердің талап ету бойынша салымдары бойынша есептелген шығыстар
2721
Клиенттердің мерзімді салымдары бойынша есептелген шығыстар
2722
Арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары бойынша есептелген шығыстар
2723
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша есептелген шығыстар
2727
Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген шығыстар
2730
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша есептелген шығыстар
2731
Басқа операциялар бойынша есептелген шығыстар
2741
Алынған қарыздар және қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен сыйақы
2742
Талап ету бойынша салымдар бойынша мерзімі өткен сыйақы

2743
Просроченное вознаграждение по срочным вкладам
2744
Просроченное вознаграждение по выпущенным в обращение ценным бумагам
2746
Просроченное вознаграждение по условным вкладам
2747
Просроченное вознаграждение по вкладу, являющемуся обеспечением обязательств других банков и клиентов
2748
Просроченное вознаграждение по текущим счетам
2749
Прочее просроченное вознаграждение
2755
Начисленные расходы по финансовым активам, принятым в доверительное управление

2743
Мерзімді салымдар бойынша мерзімі өткен сыйақы
2744
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен сыйақы
2746
Шартты салымдар бойынша мерзімі өткен сыйақы
2747
Басқа банктердің және клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша мерзімі өткен сыйақы
2748
Ағымдағы шоттар бойынша мерзімі өткен сыйақы
2749
Басқа да мерзімі өткен сыйақы
2755
Сенімгерлік басқаруға қабылданған қаржы активтері бойынша есептелген шығыстар

2855
Кредиторы по документарным расчетам
2865
Обязательства по выпущенным электронным деньгам
2891
Обязательства по операциям фьючерс
2892
Обязательства по операциям форвард
2893
Обязательства по опционным операциям
2894
Обязательства по операциям спот
2895
Обязательства по операциям своп
2899
Обязательства по операциям с прочими производными финансовыми инструментами
Примечание: из состава резервируемых обязательств, отраженных на балансовых счетах 2013, 2023, 2024, 2054, 2058, 2113, 2123, 2124, 2125, 2130, 2131, 2133, 2135, 2138, 2203, 2210, 2222, 2225, 2237, 2240, 2551, 2701, 2702, 2705, 2707, 2712, 2713, 2714, 2722, 2727, 2730, 2731, 2741, 2742, 2743, 2744, 2746, 2747, 2749, 2755, 2855, 2865, 2891, 2892, 2893, 2894, 2895 и 2899 исключаются обязательства перед другим банком-резидентом, а также Национальным Банком.
Приложение 2
к Правилам о минимальных
резервных требованиях, включая
структуру обязательств банков,
принимаемых для расчета
минимальных резервных
требований, порядок расчета
минимальных резервных требований,
выполнения нормативов
минимальных резервных требований,
резервирования и осуществления
контроля за выполнением нормативов
минимальных резервных требований
Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 02.07.2019 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень отдельных краткосрочных обязательств банка в иностранной валюте
Номер балансового счета
Название балансового счета
2016
Металлические счета других банков в аффинированных драгоценных металлах
2052
Займы, полученные от иностранных центральных банков
2126
Срочные вклады других банков в аффинированных драгоценных металлах
2212
Металлические счета клиентов в аффинированных драгоценных металлах
2216
Срочные вклады клиентов в аффинированных драгоценных металлах
2708
Начисленные расходы по металлическим счетам других банков в аффинированных драгоценных металлах

2855
Құжаттамамен есеп айырысулар бойынша кредиторлар
2865
Шығарылған электрондық ақша бойынша міндеттемелер
2891
Фьючерс операциялары бойынша міндеттемелер
2892
Форвард операциялары бойынша міндеттемелер
2893
Опцион операциялары бойынша міндеттемелер
2894
Спот операциялары бойынша міндеттемелер
2895
Своп операциялары бойынша міндеттемелер
2899
Басқа туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша міндеттемелер
Ескертпе: 2013, 2023, 2024, 2054, 2058, 2113, 2123, 2124, 2125, 2130, 2131, 2133, 2135, 2138, 2203, 2210, 2222, 2225, 2237, 2240, 2551, 2701, 2702, 2705, 2707, 2712, 2713, 2714, 2722, 2727, 2730, 2731, 2741, 2742, 2743, 2744, 2746, 2747, 2749, 2755, 2855, 2865, 2891, 2892, 2893, 2894, 2895 және 2899 баланстық шоттарында көрсетілген резервтелетін міндеттемелер құрамынан басқа резидент банк, сондай-ақ Ұлттық Банк алдындағы міндеттемелер алып тасталады.
Банктердің ең төмен резервтік
талаптарды есептеу үшін
қабылданатын міндеттемелерінің
құрылымын қоса алғанда, ең
төмен резервтік талаптар туралы
қағидаларға, ең төмен
резервтік талаптарды есептеу,
ең төмен резервтік талаптардың
нормативтерін орындау,
ең төмен резервтік талаптарды
резервтеу және олардың
нормативтерінің орындалуын
бақылауды жүзеге асыру
тәртібіне 2-қосымша
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.07.2019 № 117 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Банктің шетел валютасындағы жекелеген қысқа мерзімді міндеттемелерінің тізбесі
Баланстық шоттың нөмірі
Баланстық шоттың аты
2016
Басқа банктердiң тазартылған бағалы металдардағы металл шоттары
2052
Шетелдiк орталық банктерден алынған қарыздар
2126
Басқа банктердiң тазартылған бағалы металдардағы мерзiмдi салымдары
2212
Клиенттердiң тазартылған бағалы металдардағы металл шоттары
2216
Клиенттердiң тазартылған бағалы металдардағы мерзiмдi салымдары
2708
Басқа банктердiң тазартылған бағалы металдардағы металл шоттары бойынша есептелген шығыстар

2717
Начисленные расходы по металлическим счетам клиентов в аффинированных драгоценных металлах
Примечание: из состава резервируемых обязательств, отраженных на балансовых счетах 2126 и 2708 исключаются обязательства перед другим банком-резидентом, а также Национальным Банком.
Приложение 3
к Правилам о минимальных
резервных требованиях, включая
структуру обязательств банков,
принимаемых для расчета
минимальных резервных
требований, порядок расчета
минимальных резервных требований,
выполнения нормативов
минимальных резервных требований,
резервирования и осуществления
контроля за выполнением нормативов
минимальных резервных требований

2717
Клиенттердiң тазартылған бағалы металдардағы металл шоттары бойынша есептелген шығыстар
Ескертпе: 2126 және 2708 баланстық шоттарда көрсетілген резервтелетін міндеттемелердің құрамынан басқа резидент банк, сондай-ақ Ұлттық Банк алдындағы міндеттемелер алып тасталады.
Банктердің ең төмен резервтік талаптарды
есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің
құрылымын қоса алғанда, ең төмен резервтік
талаптар туралы қағидаларға, ең төмен
резервтік талаптарды есептеу, ең төмен
резервтік талаптардың нормативтерін орындау,
ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және
олардың нормативтерінің орындалуын бақылауды
жүзеге асыру тәртібіне 3-қосымша

Сноска. Приложение 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 02.07.2019 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень долгосрочных обязательств банка в национальной и иностранной валюте
Номер балансового счета
Название балансового счета
2036
Долгосрочные займы, полученные от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан и национального управляющего холдинга

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.07.2019 № 117 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Банктің ұлттық және шетел валютасындағы ұзақ мерзімді міндеттемелерінің тізбесі
Баланстық шоттың нөмірі
Баланстық шоттың аты
2036
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен алынған ұзақ мерзімді қарыздар

2046
Долгосрочные займы, полученные от международных финансовых организаций
2056
Долгосрочные займы, полученные от других банков
2057
Финансовый лизинг, полученный от других банков
2066
Долгосрочные займы, полученные от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2067
Финансовый лизинг, полученный от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2127
Долгосрочные вклады других банков
2207
Долгосрочные вклады физических лиц

2046
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған ұзақ мерзiмдi қарыздар
2056
Басқа банктерден алынған ұзақ мерзiмдi қарыздар
2057
Басқа банктерден алынған қаржы лизингi
2066
Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардан алынған ұзақ мерзiмдi қарыздар
2067
Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қаржы лизингi
2127
Басқа банктердiң ұзақ мерзiмдi салымдары
2207
Жеке тұлғалардың ұзақ мерзімді салымдары

2217
Долгосрочные вклады юридических лиц
2227
Полученный финансовый лизинг
2230
Просроченная задолженность по полученному финансовому лизингу
2301
Выпущенные в обращение облигации
2303
Выпущенные в обращение прочие ценные бумаги
2306
Выкупленные облигации
2745
Начисленные расходы по полученному финансовому лизингу
Примечание: из состава резервируемых обязательств, отраженных на балансовых счетах 2056, 2057, 2127, 2227, 2301, 2303, 2306 и 2745 исключаются обязательства перед другим банком-резидентом, а также Национальным Банком.
Приложение 4
к Правилам о минимальных резервных
требованиях, включая структуру обязательств
банков, принимаемых для расчета
минимальных резервных требований,
порядок расчета минимальных
резервных требований, выполнения
нормативов минимальных резервных
требований, резервирования и осуществления
контроля за выполнением нормативов
минимальных резервных требований
Перечень обязательств банка в национальной валюте долгосрочных внешних
Сноска. Приложение 4 исключено постановлением Правления Национального Банка РК от 02.07.2019 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 5
к Правилам о минимальных резервных
требованиях, включая структуру обязательств
банков, принимаемых для расчета
минимальных резервных требований,
порядок расчета минимальных
резервных требований, выполнения
нормативов минимальных резервных
требований, резервирования и осуществления
контроля за выполнением нормативов
минимальных резервных требований
Перечень обязательств банка в иностранной валюте краткосрочных внутренних
Сноска. Приложение 5 исключено постановлением Правления Национального Банка РК от 02.07.2019 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 6
к Правилам о минимальных резервных
требованиях, включая структуру обязательств
банков, принимаемых для расчета
минимальных резервных требований,
порядок расчета минимальных
резервных требований, выполнения
нормативов минимальных резервных
требований, резервирования и осуществления
контроля за выполнением нормативов
минимальных резервных требований
Перечень обязательств банка в иностранной валюте краткосрочных внешних
Сноска. Приложение 6 исключено постановлением Правления Национального Банка РК от 02.07.2019 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 7
к Правилам о минимальных резервных
требованиях, включая структуру обязательств
банков, принимаемых для расчета
минимальных резервных требований,
порядок расчета минимальных
резервных требований, выполнения
нормативов минимальных резервных
требований, резервирования и осуществления
контроля за выполнением нормативов
минимальных резервных требований
Перечень обязательств банка в иностранной валюте долгосрочных внутренних

2217
Заңды тұлғалардың ұзақ мерзімді салымдары
2227
Алынған қаржы лизингi
2230
Алынған қаржы лизингi бойынша мерзiмi өткен берешек
2301
Айналысқа шығарылған облигациялар
2303
Айналысқа шығарылған басқа да бағалы қағаздар
2306
Сатып алынған облигациялар
2745
Алынған қаржы лизингi бойынша есептелген шығыстар
Ескертпе: 2056, 2057, 2127, 2227, 2301, 2303, 2306 және 2745 баланстық шоттарда көрсетілген резервтелетін міндеттемелердің құрамынан басқа резидент банк, сондай-ақ Ұлттық Банк алдындағы міндеттемелер алып тасталады.
Банктердің ең төмен резервтік талаптарды
есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің
құрылымын қоса алғанда, ең төмен резервтік
талаптар туралы қағидаларға, ең төмен
резервтік талаптарды есептеу, ең төмен
резервтік талаптардың нормативтерін орындау,
ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және
олардың нормативтерінің орындалуын бақылауды
жүзеге асыру тәртібіне 4-қосымша
Банктің ұлттық валютадағы ұзақмерзімді сыртқы міндеттемелерінің тізбесі
Ескерту. 4-қосымша алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.07.2019 № 117 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Банктердің ең төмен резервтік талаптарды
есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің
құрылымын қоса алғанда, ең төмен резервтік
талаптар туралы қағидаларға, ең төмен
резервтік талаптарды есептеу, ең төмен
резервтік талаптардың нормативтерін орындау,
ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және
олардың нормативтерінің орындалуын бақылауды
жүзеге асыру тәртібіне 5-қосымша
Банктiң шетел валютасындағы қысқамерзімді iшкi мiндеттемелерiнің тізбесі
Ескерту. 5-қосымша алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.07.2019 № 117 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Банктердің ең төмен резервтік талаптарды
есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің
құрылымын қоса алғанда, ең төмен резервтік
талаптар туралы қағидаларға, ең төмен
резервтік талаптарды есептеу, ең төмен
резервтік талаптардың нормативтерін орындау,
ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және
олардың нормативтерінің орындалуын бақылауды
жүзеге асыру тәртібіне 6-қосымша
Банктің сыртқы қысқамерзімді шетел валютасындағы міндеттемелерінің тізбесі
Ескерту. 6-қосымша алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.07.2019 № 117 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Банктердің ең төмен резервтік талаптарды
есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің
құрылымын қоса алғанда, ең төмен резервтік
талаптар туралы қағидаларға, ең төмен
резервтік талаптарды есептеу, ең төмен
резервтік талаптардың нормативтерін орындау,
ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және
олардың нормативтерінің орындалуын бақылауды
жүзеге асыру тәртібіне 7-қосымша
Банктің шетел валютасындағы ұзақмерзімді ішкі міндеттемелерінің тізбесі

Сноска. Приложение 7 исключено постановлением Правления Национального Банка РК от 02.07.2019 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 8
к Правилам о минимальных резервных
требованиях, включая структуру обязательств
банков, принимаемых для расчета
минимальных резервных требований,
порядок расчета минимальных
резервных требований, выполнения
нормативов минимальных резервных
требований, резервирования и осуществления
контроля за выполнением нормативов
минимальных резервных требований
Перечень обязательств банка в иностранной валюте долгосрочных внешних
Сноска. Приложение 8 исключено постановлением Правления Национального Банка РК от 02.07.2019 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 9
к Правилам о минимальных
резервных требованиях, включая
структуру обязательств банков,
принимаемых для расчета
минимальных резервных
требований, порядок расчета
минимальных резервных требований,
выполнения нормативов
минимальных резервных требований,
резервирования и осуществления
контроля за выполнением нормативов
минимальных резервных требований
Сноска. Приложение 9 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 02.07.2019 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация о выполнении минимальных резервных требований"
Индекс: МРТ
Периодичность: каждые 28 (двадцать восемь) дней
Представляют: банки второго уровня
Куда представляется: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: не позднее десятого рабочего дня, следующего за последним днем периода формирования банком резервных активов
Форма
Информация о выполнении минимальных резервных требований
Наименование банка __________________________________________________
Период определения минимальных резервных требований с _______ по _______
Период формирования резервных активов _______ по _______
в тысячах тенге
Период определения минимальных резервных требований
Обязательства банка в национальной валюте
Обязательства банка в иностранной валюте
Краткосрочные
Долгосрочные
Краткосрочные
Долгосрочные
1
2
3
4
5
продолжение таблицы:
Минимальные резервные требования по обязательствам в национальной валюте
Минимальные резервные требования по обязательствам в иностранной валюте
Итого Минимальные резервные требования
Период формирования резервных активов
Резервные активы
Краткосрочные
Долгосрочные
Краткосрочные
Долгосрочные

Ескерту. 7-қосымша алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.07.2019 № 117 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Банктердің ең төмен резервтік талаптарды
есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің
құрылымын қоса алғанда, ең төмен резервтік
талаптар туралы қағидаларға, ең төмен
резервтік талаптарды есептеу, ең төмен
резервтік талаптардың нормативтерін орындау,
ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және
олардың нормативтерінің орындалуын бақылауды
жүзеге асыру тәртібіне 8-қосымша
Банктің шетел валютасындағы ұзақмерзімді сыртқы міндеттемелерінің тізбесі
Ескерту. 8-қосымша алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.07.2019 № 117 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Банктердің ең төмен резервтік
талаптарды есептеу үшін
қабылданатын
міндеттемелерінің құрылымын
қоса алғанда, ең төмен резервтік
талаптар туралы қағидаларға, ең
төмен резервтік талаптарды
есептеу, ең төмен резервтік
талаптардың нормативтерін
орындау, ең төмен резервтік
талаптарды резервтеу және
олардың нормативтерінің
орындалуын бақылауды
жүзеге асыру тәртібіне
9-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан "Ең төмен резервтік талаптарды орындау туралы ақпарат"
Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.07.2019 № 117 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Индекс: ЕРТ
Кезеңділігі: әрбір 28 (жиырма сегіз) күн
Ұсынады: екінші деңгейдегі банктер
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: банктің резервтік активтерді қалыптастыру кезеңінің соңғы күнінен кейінгі оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
Ең төмен резервтік талаптарды орындау туралы ақпарат
Банктің атауы ____________________________________________________________________
Ең төмен резервтік талаптарды белгілеу кезеңі ______ - _______ аралығында
Резервтік активтерді қалыптастыру кезеңі ______ - _______ аралығында
мың теңгемен
Ең төмен резервтік талаптарды айқындау кезеңі
Банктің ұлттық валютадағы міндеттемелері
Банктің шетел валютасындағы міндеттемелері
Қысқа мерзімді
Ұзақ мерзімді
Қысқа мерзімді
Ұзақ мерзімді
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы:
Ұлттық валютадағы міндеттемелер бойынша ең төмен резервтік талаптар
Шетел валютасындағы міндеттемелер бойынша ең төмен резервтік талаптар
Ең төмен резервтік талаптардың жиынтығы
Резервтік активтерді қалыптастыру кезеңі
Резервтік активтер
Қысқа мерзімді
Ұзақ мерзімді
Қысқа мерзімді
Ұзақ мерзімді

(6)+(7)+(8)+(9)
(2)*n1
(3)*n2
(4)*n3
(5)*n4
6
7
8
9
10
11
12
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
(подпись)
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
фамилия, имя, отчество (при наличии)
(подпись)
Исполнитель
должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись, номер телефона
Дата подписания отчета "___" __________ 20 ___ года
Пояснение:
n1 - норматив минимальных резервных требований по краткосрочным обязательствам банка в национальной валюте
n2 - норматив минимальных резервных требований по долгосрочным обязательствам банка в национальной валюте
n3 - норматив минимальных резервных требований по краткосрочным обязательствам банка в иностранной валюте
n4 - норматив минимальных резервных требований по долгосрочным обязательствам банка в иностранной валюте
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных "Информация о
выполнении минимальных
резервных требований"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Информация о выполнении минимальных резервных требований"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Информация о выполнении минимальных резервных требований" (далее – Форма), предназначенной для сбора административных данных.
2. Форма разработана в соответствии со статьей 32 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется банками второго уровня каждые 28 (двадцать восемь) дней и представляется в Национальный Банк Республики Казахстан в срок не позднее десятого рабочего дня, следующего за последним днем периода формирования банком резервных активов.
4. Заполненную Форму подписывают первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, исполняющее его обязанности), главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме представляются усредненные величины по резервным обязательствам и минимальные резервные требования за период определения минимальных резервных требований, усредненные величины по резервным активам за период формирования резервных активов.
6. Данные в Форме указываются в национальной валюте Республики Казахстан – тенге.
7. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка Республики Казахстан
от 20 марта 2015 год № 38
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан,
признаваемых утратившими силу

(6)+(7)+(8)+(9)
(2)*n1
(3)*n2
(4)*n3
(5)*n4
6
7
8
9
10
11
12
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген адам
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
(қолы)
Бас бухгалтер немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген адам
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
(қолы)
Орындаушы
лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы, телефон нөмірі
Есепке қол қойылған күн 20 ___ жылғы "___" _________
Түсіндіру:
n1 - банктің ұлттық валютадағы қысқа мерзімді міндеттемелері бойынша ең төмен резервтік талаптардың нормативі
n2 - банктің ұлттық валютадағы ұзақ мерзімді міндеттемелері бойынша ең төмен резервтік талаптардың нормативі
n3 - банктің шетел валютасындағы қысқа мерзімді міндеттемелері бойынша ең төмен резервтік талаптардың нормативі
n4 - банктің шетел валютасындағы ұзақ мерзімді міндеттемелері бойынша ең төмен резервтік талаптардың нормативі
Ең төменгі резервтік
талаптардың нормативтерін
орындау туралы ақпарат
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Ең төменгі резервтік талаптардың нормативтерін орындау туралы ақпарат 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) әкімшілік деректер жинауға арналған "Ең төменгі резервтік талаптардың нормативтерін орындау туралы ақпарат" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 32-бабына сәйкес әзірленді.
3. Нысанда ең төменгі резервтік талаптарды айқындау кезеңіндегі резервтік міндеттемелер бойынша деректер және резервтік активтерді қалыптастыру кезеңіндегі резервтік активтер бойынша деректер беріледі. Нысандағы деректер ұлттық валютада резервтік активтерді қалыптастыру кезеңі аяқталғаннан кейін толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы, бас бухгалтер немесе олар есепке қол қоюға уәкілеттік берген адамдар және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан міндеттемелер тізбесіне сәйкес банктің резервтік міндеттемелері мен резервтік активтері құрылымын ашады.
6. Нысанда ең төменгі резервтік талаптардың нормативтерін және резервтік активтерді есепке ала отырып резервтік міндеттемелердің түрі ашылады. Ең төменгі резервтік талаптар тиісті резервтік міндеттемелер түрі бойынша ең төменгі резервтік талаптардың нормативтеріне көбейтілген резервтік міндеттемелерді қосу және орташалау арқылы есептеледі.
7. Мәндер бүтін мың теңгемен көрсетіледі:
500 (бес жүзге) тең және одан аз мәндер нөлге дейін дөңгелектенеді;
500 (бес жүзден) артық мәндер 1000 (мыңға) дейін дөңгелектенеді.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 20 наурыздағы
№ 38 қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасының күші жойылды деп танылатын нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі

1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 мая 2006 года № 38 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4268).
2. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2007 года № 101 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 мая 2006 года № 38 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4944).
3. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 июля 2011 года № 83 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 мая 2006 года № 38 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7194, опубликованное 13 октября 2011 года в газете "Юридическая газета" № 149 (2139).
4. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 сентября 2012 года № 290 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 мая 2006 года № 38 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8036, опубликованное 7 ноября 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 385-387 (27204-27206).

1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Ең төменгі резервтік талаптар туралы ережені бекіту жөнінде" 2006 жылғы 27 мамырдағы № 38 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4268 тіркелген).
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Ең төменгі резервтік талаптар туралы ережені бекіту жөнінде" 2006 жылғы 27 мамырдағы № 38 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 27 тамыздағы № 101 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4944 тіркелген).
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Ең төменгі резервтік талаптар туралы ережені бекіту жөнінде" 2006 жылғы 27 мамырдағы № 38 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі № 83 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7194 тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2011 жылғы 13 қазанда № 149 (1965) жарияланған).
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Ең төменгі резервтік талаптар туралы ережені бекіту жөнінде" 2006 жылғы 27 мамырдағы № 38 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 21 қыркүйектегі № 290 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8036 тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2012 жылғы 7 қарашада № 729-734 (27806) жарияланған).