Об утверждении стандарта оказания специальных социальных услуг жертвам бытового насилия
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 21 декабря 2016 года № 1079. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 января 2017 года № 14701. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 263.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.06.2023 № 263 (вводится в действие с 01.07.2023).
В соответствии с подпунктом 2) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О специальных социальных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.09.2022 № 383 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемый cтандарт оказания специальных социальных услуг жертвам бытового насилия.
2. Департаменту социальных услуг в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление для опубликования в периодических печатных изданиях, а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Жакупову С.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
СОГЛАСОВАНО
Министр образования и науки
Республики Казахстан
________________ Е. Сагадиев
23 декабря 2016 года
СОГЛАСОВАНО
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
_______________ К. Касымов
"____" __________ 2016 года
Утвержден
приказом Министра
здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан
от 21 декабря 2016 года № 1079
Стандарт оказания специальных социальных услуг
жертвам бытового насилия

Тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 21 желтоқсандағы № 1079 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 20 қаңтарда № 14701 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 263 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.06.2023 № 263 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 22.09.2022 № 383 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарты бекітілсін.
2. Әлеуметтік қызметтер департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі С.Қ. Жақыповаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
Т. Дүйсенова
КЕЛІСІЛДІ                                    КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының                  Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі                  Ішкі істер министрі
____________ Е. Сағадиев                        ____________ Қ. Қасымов
2016 жылғы 23 желтоқсан                        2016 жылғы 26 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 1079 бұйрығымен
бекітілген
Тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарты

Глава 1. Общие положения
1. Стандарт оказания специальных социальных услуг жертвам бытового насилия (далее – стандарт) разработан в соответствии с пунктом 2) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О специальных социальных услугах".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.08.2022 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящий стандарт устанавливает требования к качеству, объему и условиям предоставления специальных социальных услуг в организациях, оказывающих специальные социальные услуги государственной и негосударственной форм собственности (далее – организации временного пребывания и проживания), предназначенных для временного круглосуточного (сроком до 6 месяцев) или дневного пребывания (от двух до шести часов в день) жертвам бытового насилия, устанавливает требования к деятельности организаций временного пребывания и проживания, условия предоставления, прекращения (приостановления) оказания специальных социальных услуг.
3. Термин, используемый в настоящем стандарте:
жертва бытового насилия – физическое лицо, в отношении которого есть основания полагать, что ему непосредственно правонарушением, связанным с бытовым насилием причинен моральный, физический и (или) имущественный вред, определяемый на основании Критериев оценки наличия жестокого обращения, приведшего к социальной дезадаптации и социальной депривации, утвержденных совместным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 сентября 2014 года № 630, Министра образования и науки Республики Казахстан от 26 сентября 2014 года № 399 и Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 19 ноября 2014 года № 240 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 10013)(далее – Критерии).
4. Специальные социальные услуги жертвам бытового насилия оказываются организациями в виде:
1) кризисного центра для жертв бытового насилия;
2) центра социальной помощи жертвам бытового насилия;
3) приюта для жертв бытового насилия;
4) иных организаций, оказывающих услуги жертвам бытового насилия.
5. Получателями услуг являются:
1) лица, подвергшиеся жестокому обращению, приведшее к социальной дезадаптации и социальной депривации;
2) лица, находящиеся в трудной жизненной ситуации в следствие угрозы жестокого обращения и насилия.
6. Организации временного пребывания и проживания принимают физических лиц, из числа граждан Республики Казахстан, а также постоянно проживающих на территории Республики Казахстан иностранцев и лиц без гражданства, а также лиц, не имеющих документов, удостоверяющих личность, в случае признания их жертвами бытового насилия, если иное не предусмотрено международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарты (бұдан әрі – стандарт) "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 2) тармағына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 23.08.2022 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы стандарт тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына уақытша тәулік бойы (6 ай мерзімге дейін) немесе күндіз болуға (күніне екі сағаттан алты сағатқа дейін) арналған арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін мемлекеттік және мемлекеттік емес меншік нысанындағы ұйымдарда (бұдан әрі – уақытша болу және тұру ұйымдары) арнаулы әлеуметтік қызметтер ұсыну сапасына, көлеміне және шарттарына қойылатын талаптарды белгілейді, уақытша болу және тұру ұйымдарының қызметіне қойылатын талаптарды, арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсыну, көрсетуді тоқтату (тоқтата тұру) шарттарын белгілейді.
3. Осы стандартта пайдаланылатын термин:
тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбаны – Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 22 қыркүйектегі № 630, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2014 жылғы 26 қыркүйектегі № 399 және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2014 жылғы 19 қарашадағы № 240 бірлескен бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10013 болып тіркелген) Әлеуметтік бейімсіздікке және әлеуметтік депривацияға әкеп соққан қатыгездікпен қараудың бар-жоғын бағалау критерийлерінің (бұдан әрі – Критерийлер) негізінде айқындалатын тұрмыстық зорлық-зомбылықпен байланысты тікелей құқық бұзушылықтан моральдық, дене және (немесе) мүліктік зиян келтірілген деп пайымдауға негіз бар жеке тұлға.
4. Арнаулы әлеуметтік қызметтер тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына мынадай түрдегі ұйымдар көрсетеді:
1) тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына арналған дағдарыс орталығы;
2) тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына әлеуметтік көмек көрсету орталығы;
3) тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына арналған приют;
4) тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына қызметтер көрсететін өзге де ұйымдар.
5. Мыналар:
1) әлеуметтік бейімсіздікке және әлеуметтік депривацияға әкеп соққан қатыгездікке тап болған адамдар;
2) қатыгездік пен зорлық-зомбылық қаупі салдарынан өмірлік қиын жағдайда жүрген адамдар көрсетілетін қызметтерді алушылар болып табылады.
6. Уақытша болу және тұру ұйымдары, егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасы азаматтарының қатарындағы жеке тұлғалар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар, сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ адамдар, тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандары деп танылған жағдайда, оларды қабылдайды.

7. Основными задачами организации временного пребывания и проживания являются:
1) идентификация получателей услуг;
2) оказание неотложной социальной помощи и поддержки получателям услуг;
3) обеспечение защиты и помощи посредством оказания услуг в соответствии с индивидуальным планом в период пребывания и проживания получателей услуг в организации временного пребывания и проживания;
4) содействие процессу социализации и (ре)интеграции получателя услуг в семью и общество;
5) соблюдение конфиденциальности личности получателей услуг и их частной жизни;
6) повышение качества и эффективности предоставляемых специальных социальных услуг.
8. Основными функциями организации временного пребывания и проживания являются:
1) выявление совместно с государственными органами и общественными объединениями лиц, остро нуждающихся в незамедлительной социальной защите и помощи;
2) прием и (или) размещение получателей услуг, проведение мероприятий по их социальной адаптации;
3) обеспечение неприкосновенности личности и безопасности получателей услуг;
4) создание в организации временного пребывания и проживания благоприятного морально-психологического климата;
5) оказание специальных социальных услуг в соответствии с настоящим стандартом;
6) информирование получателей услуг об объемах и видах специальных социальных услуг, правилах внутреннего распорядка организации временного пребывания и проживания;
7) совершенствование организации труда и повышение квалификации персонала;
8) осуществление финансово-хозяйственной деятельности организации временного пребывания и проживания;
9) взаимодействие с местными исполнительными органами, органами образования, здравоохранения, социальной зашиты, внутренних дел, юстиции, неправительственными организациями для решения вопросов социальной реабилитации, восстановления гражданских, имущественных и иных прав получателей услуг;
10) функции в соответствии с учредительными документами организации временного пребывания и проживания.
Глава 2. Требования к качеству предоставления специальных
социальных услуг жертвам бытового насилия
9. Для качественного оказания специальных социальных услуг жертвам бытового насилия:
1) социально-бытовые услуги соответствуют следующим требованиям:
жилые, служебные и производственные помещения организации временного пребывания и проживания соответствуют санитарно-эпидемиологическим нормам, требованиям к безопасности зданий, в том числе пожарной безопасности в соответствии с Требованиями к безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 ноября 2010 года № 1202;
здание организации временного пребывания и проживания обеспечивается техническим оснащением и оборудуется специальными приспособлениями с целью удобства пребывания, обеспечения беспрепятственного доступа к нему, передвижения внутри помещения и на прилегающей к зданию территории в соответствии со строительными нормами и правилами;
предоставляемые жилые помещения по размерам и другим показателям (состояние зданий и помещений, их комфортность) обеспечивают удобство проживания получателей услуг. При размещении получателей услуг в жилых помещениях (комнатах) учитывается состояние их здоровья, возрастные и половые особенности, физическое и психическое состояние, наклонности, психологическая совместимость, уровень личностного развития, социализации и степени родства;
помещения, предоставляемые для организации социально-трудовой деятельности, культурного и бытового обслуживания, по размерам, расположению и конфигурации обеспечивают проведение в них всех упомянутых выше мероприятий с учетом специфики обслуживаемых получателей услуг;
кабинеты специалистов организации оснащаются необходимой мебелью и оборудованием;
на каждый специализированный кабинет заполняется паспорт, оформленный в произвольной форме;
предоставляемые в пользование получателям услуг мебель, оборудование, мягкий инвентарь соответствуют нормативным документам по стандартизации в области технического регулирования, действующим на территории Республики Казахстан;
одежда, обувь, нательное белье и предметы первой необходимости, предоставляемые получателям услуг, должны быть удобны в носке, соответствовать полу, росту и размерам получателей услуг, отвечать санитарно-гигиеническим нормам и требованиям;
питание готовится из доброкачественных продуктов, отвечает требованиям сбалансированности и калорийности, соответствует санитарно-гигиеническим требованиям и предоставляется с учетом состояния здоровья получателей услуг;
при перевозке получателей услуг автомобильным транспортом для лечения, обучения соблюдаются нормативы и правила эксплуатации автотранспортных средств, требования безопасности дорожного движения;

7. Мыналар:
1) көрсетілетін қызметтерді алушыларды сәйкестендіру;
2) көрсетілетін қызметтерді алушыларға шұғыл әлеуметтік көмек пен қолдау көрсету;
3) көрсетілетін қызметтерді алушылар уақытша болу және тұру ұйымдарында болған кезеңде жеке жоспарға сәйкес қызметтер көрсету арқылы қорғауды және көмекті қамтамасыз ету;
4) көрсетілетін қызметтерді алушыны отбасы мен қоғамға әлеуметтендіру және қайта ықпалдастыру процесіне жәрдемдесу;
5) көрсетілетін қызметтерді алушылардың жеке басының және олардың жеке өмірінің құпиялылығын сақтау;
6) ұсынылатын арнаулы әлеуметтік қызметтердің сапасы мен тиімділігін арттыру уақытша болу және тұру ұйымдарының негізгі міндеттері болып табылады.
8. Мыналар:
1) шұғыл әлеуметтік қорғау мен көмекке өте мұқтаж адамдарды мемлекеттік органдармен және қоғамдық бірлестіктермен бірлесе отырып анықтау;
2) көрсетілетін қызметтерді алушыларды қабылдау және (немесе) орналастыру, оларды әлеуметтік бейімдеу жөніндегі іс-шараларды өткізу;
3) көрсетілетін қызметтерді алушылардың жеке басына тиiспеушiлiгі мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
4) уақытша болу және тұру ұйымдарында қолайлы моральдық-психологиялық климат қалыптастыру;
5) осы стандартқа сәйкес арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету;
6) көрсетілетін қызметтерді алушыларға арнаулы әлеуметтік қызметтердің көлемдері мен түрлері, уақытша болу және тұру ұйымдарының ішкі тәртіп қағидалары туралы хабардар ету;
7) еңбекті ұйымдастыруды жетілдіру және персоналдың біліктілігін арттыру;
8) уақытша болу және тұру ұйымдарының қаржы-шаруашылық қызметін жүзеге асыру;
9) көрсетілетін қызметтерді алушыларды әлеуметтік оңалту, олардың азаматтық, мүліктік және өзге де құқықтарын қайта қалпына келтіру мәселелерін шешу үшін жергілікті атқарушы органдармен, білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік қорғау, ішкі істер, әділет органдарымен, үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау;
10) уақытша болу және тұру ұйымының құрылтай құжаттарына сәйкес функциялар уақытша болу және тұру ұйымдарының негізгі функциялары болып табылады.
2-тарау. Тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер ұсыну сапасына қойылатын талаптар
9. Тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтерді сапалы көрсету үшін:
1) әлеуметтік-тұрмыстық қызметтер мынадай талаптарға сәйкес келеді:
уақытша болу және тұру ұйымдарының тұрғын үй, қызметтік және өндірістік үй-жайлары санитариялық-эпидемиологиялық нормаларға, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 17 қарашадағы № 1202 қаулысымен бекітілген Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігіне қойылатын талаптарға сәйкес ғимараттардың қауіпсіздігіне, оның ішінде өрт қауіпсіздігіне қойылатын талаптарға сәйкес келеді;
уақытша болу және тұру ұйымының ғимараты онда болуды қолайлы ету, оған кедергісіз кіруді, құрылыс нормалары мен қағидаларына сәйкес үй-жайдың ішінде және ғимарат маңындағы аумақта жүріп-тұруды қамтамасыз ету мақсатында техникалық жарақтандырумен және арнайы құрылғылармен қамтамасыз етіледі;
берілетін тұрғын үй-жайлардың көлемдері мен басқа да көрсеткіштері бойынша (ғимараттар мен үй-жайлардың жай-күйі, олардың жайлылығы) көрсетілетін қызметтерді алушылардың тұру қолайлылығын қамтамасыз етеді. Көрсетілетін қызметтерді алушыларды тұрғын үй-жайларға (бөлмелерге) орналастыру кезінде олардың денсаулық жағдайы, жас және жыныстық ерекшеліктері, физикалық және психикалық жай-күйі, бейімділіктері, психологиялық үйлесімділігі, тұлғалық даму, әлеуметтендірілу деңгейі және туыстық дәрежесі ескеріледі;
әлеуметтік-еңбек қызметін ұйымдастыру, мәдени және тұрмыстық қызмет көрсету үшін ұсынылатын үй-жайлар көлемдеріне, орналасуына және конфигурациясына қарай көрсетілетін қызметтерді алушыларға қызмет көрсету ерекшелігін ескере отырып, оларда жоғарыда аталған барлық іс-шаралардың өткізілуін қамтамасыз етеді;
ұйым мамандарының кабинеттері қажетті жиһазбен және жабдықпен жарақтандырылады;
әрбір мамандандырылған кабинетке еркін нысанда ресімделген паспорт толтырылады;
көрсетілетін қызметтерді алушыларға пайдалануға берілетін жиһаз, жабдық, жұмсақ инвентарь Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын техникалық реттеу саласындағы стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарға сәйкес келеді;
көрсетілетін қызметтерді алушыларға берілетін киім, аяқкиім, ішкиім және басқа да ең қажетті заттар кигенде ыңғайлы болуға, көрсетілетін қызметтерді алушылардың жынысына, бойына және өлшемдеріне сәйкес келуге, санитариялық-гигиеналық нормалар мен талаптарға сай келуге тиіс;
тамақ сапалы өнімдерден дайындалады, теңгерімділік пен калорий талаптарына сай болады, санитариялық-гигиеналық талаптарға сәйкес келеді және қызметтерді алушылардың денсаулық жағдайы ескеріле отырып ұсынылады;
емдеу, оқыту үшін көрсетілетін қызметтерді алушыларды автомобиль көлігімен тасымалдау кезінде автокөлік құралдарын пайдалану нормативтері мен қағидалары, жол жүру қауіпсіздігінің талаптары сақталады;

2) социально-медицинские услуги соответствуют следующим требованиям:
содействие в получении гарантированного объема бесплатной медицинской помощи осуществляется в рамках, предусмотренных законодательными и нормативными правовыми актами в области здравоохранения;
проведение лечебных манипуляций осуществляется с максимальной аккуратностью и осторожностью без причинения какого-либо вреда получателям услуг;
оказание доврачебной медицинской помощи осуществляется в соответствии с Правилами оказания доврачебной медицинской помощи, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-223/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21721);
госпитализация или содействие в госпитализации получателей услуг в организации здравоохранения проводится оперативно и своевременно;
проведение пропаганды здорового образа жизни. Индивидуальная работа с получателями услуг по предупреждению вредных привычек и избавлению от них направлена на разъяснение пагубности вредных привычек (употребление алкоголя, наркотиков, курение), негативных результатов, к которым они приводят, и сопровождается необходимыми рекомендациями по предупреждению или преодолению этих привычек в зависимости от конкретных обстоятельств;
содействие в подготовке документов для направления на медико-социальную, судебно-медицинскую, наркологическую и психиатрическую экспертизу оказывается своевременно и в полном объеме;
содействие в обеспечении по заключению врачей лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения способствует своевременной профилактике и лечению заболеваний, травм, получателей услуг;
содействие в получении консультации профильных специалистов организаций здравоохранения обеспечивает своевременное выявление и лечение заболеваний у получателей услуг;
3) социально-психологические услуги соответствуют следующим требованиям:
психологическое консультирование обеспечивает оказание получателям услуг квалифицированной помощи по налаживанию межличностных отношений для предупреждения и преодоления конфликтов. Психологическое консультирование на основе, полученной от получателей услуг, информации и обсуждения с ними возникших социально-психологических проблем помогает раскрыть и мобилизовать внутренние ресурсы и решить эти проблемы;
психологическая диагностика получателей услуг осуществляется на основе психодиагностического пакета, разработанного психологом организации. Психодиагностика и обследование личности по результатам определения и анализа психического состояния и индивидуальных особенностей личности получателей услуг, влияющих на отклонения в их поведении и взаимоотношениях с окружающими людьми, дает необходимую информацию для составления прогноза и разработки рекомендаций по проведению коррекционных мероприятий;
психологическая коррекция, как активное психологическое воздействие, обеспечивает преодоление или ослабление отклонений в поведении, эмоциональном состоянии получателей услуг (неблагоприятных форм эмоционального реагирования и стереотипов поведения отдельных лиц, конфликтных отношений и других отклонений в поведении), что позволяет привести эти показатели в соответствие с возрастными нормами и требованиями социальной среды;
психологические тренинги, как активное психологическое воздействие, оцениваются их эффективностью в снятии последствий психотравмирующих ситуаций, нервно-психической напряженности, привитии социально ценных норм поведения людям, преодолевающим асоциальные формы жизнедеятельности, формировании личностных предпосылок для адаптации к изменяющимся условиям;
социально-психологический патронаж на основе систематического наблюдения за получателями услуг обеспечивает своевременное выявление ситуаций психического дискомфорта, личностного (внутриличностного) или межличностного конфликта и других ситуаций, способных усугубить трудную жизненную ситуацию получателей услуг и оказание им необходимой в данный момент социально-психологической помощи;
привлечение получателей услуг к проведению занятий в группах взаимоподдержки, клубах общения обеспечивает оказание помощи получателям услуг в выходе из состояния дискомфорта, поддержании и укреплении психического здоровья, повышении стрессоустойчивости, уровня психологической культуры, в первую очередь, в сфере межличностных отношений, разрешения конфликтов и общения;
экстренная психологическая помощь обеспечивает безотлагательное психологическое консультирование получателей услуг, содействие в мобилизации их физических, духовных, личностных, интеллектуальных ресурсов для выхода из кризисного состояния, расширении у них диапазона приемлемых средств для самостоятельного решения возникших проблем и преодоления трудностей, укреплении уверенности в себе;
психопрофилактическая работа способствует формированию у получателей услуг потребности в психологических знаниях и желании использовать их для работы над собой и своими проблемами, создает условия для полноценного психического развития личности на каждом реабилитационном этапе, своевременного предупреждения возможных нарушений в развитии личности;
беседы, общение, выслушивание, подбадривание, мотивация к активности, психологическая поддержка жизненного тонуса обеспечивают укрепление психического здоровья получателей услуг, повышение их стрессоустойчивости и психической защищенности;

2) әлеуметтік-медициналық қызметтер мынадай талаптарға сәйкес келеді:
тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін алуға жәрдемдесу денсаулық сақтау саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерде көзделген шеңберде жүзеге асырылады;
емдік манипуляцияларды жүргізу көрсетілетін қызметтерді алушыларға қандай да бір зақым келтірмей, аса мұқияттылықпен және сақтықпен жүзеге асырылады;
дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-223/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21721 болып тіркелген) Дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады;
көрсетілетін қызметтерді алушыларды денсаулық сақтау ұйымдарына емдеуге жатқызу немесе емдеуге жатқызуға жәрдемдесу оперативті түрде және уақтылы жүргізіледі;
саламатты өмір салтын насихаттау жүргізіледі. Көрсетілетін қызметтерді алушылармен зиянды әдеттердің алдын алу және олардан арылу бойынша жеке жұмыс жүргізу зиянды әдеттердің (алкоголь, есірткі тұтыну, шылым шегу) келеңсіз салдарын, олар әкеп соқтыратын теріс нәтижелерді түсіндіруге бағытталған және нақты жағдайларға байланысты осы әдеттердің алдын алу немесе еңсеру бойынша қажетті ұсынымдармен сүйемелденеді;
медициналық-әлеуметтік, сот-медициналық, наркологиялық және психиатриялық сараптамаға жолдау үшін құжаттарды дайындауға жәрдемдесу уақтылы және толық көлемде көрсетіледі;
дәрігерлердің қорытындысы бойынша дәрілік заттармен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз етуге жәрдемдесу көрсетілетін қызметтерді алушылар ауруларының, жарақаттануларының уақтылы профилактикасына және оларды емдеуге ықпал етеді;
денсаулық сақтау ұйымдарының бейінді мамандарының консультациясын алуға жәрдемдесу көрсетілетін қызметтерді алушылардың ауруларын уақтылы анықтауды және емдеуді қамтамасыз етеді;
3) әлеуметтік-психологиялық қызметтер мынадай талаптарға сәйкес келеді:
психологиялық консультация беру қызметтерді алушыларға жанжалдардың алдын алу және еңсеру үшін тұлғааралық қарым-қатынастарды жөнге салу бойынша білікті көмек көрсетуді қамтамасыз етеді. Көрсетілетін қызметтерді алушылардан алынған ақпараттың және туындаған әлеуметтік-психологиялық проблемаларды олармен талқылаудың негізінде психологиялық консультация беру ішкі ресурстарды ашуға және жұмылдыруға, осы проблемаларды шешуге көмектеседі;
Көрсетілетін қызметтерді алушыларды психологиялық диагностикалау ұйымның психологы әзірлеген психологиялық-диагностикалық топтаманың негізінде жүзеге асырылады. Көрсетілетін қызметтерді алушылардың мінез-құлықтарындағы ауытқулар мен айналадағы адамдармен өзара қарым-қатынасына ықпал ететін олардың психикалық жай-күйі мен жеке тұлғалық ерекшеліктерін айқындау және талдау нәтижелері бойынша тұлғаны психологиялық диагностикалау және тексеру түзету іс-шараларын жүргізу жөнінде болжам жасауға және ұсынымдар әзірлеуге қажетті ақпаратты береді;
психологиялық түзету белсенді психологиялық әсер ету ретінде көрсетілетін қызметтерді алушылардың мінез-құлқындағы, эмоциялық жай-күйіндегі ауытқуларды (жекелеген адамдардың эмоциялық ден қоюы мен мінез-құлық стереотиптерінің қолайсыз түрлерін, жанжалды қарым-қатынастар мен мінез-құлқындағы басқа да ауытқуларды) еңсеруді немесе бәсеңдетуді қамтамасыз етеді, бұл осы көрсеткіштерді жас нормаларына және әлеуметтік ортаның талаптарына сәйкестендіруге мүмкіндік береді;
психологиялық тренингтер белсенді психологиялық әсер ету ретінде психологиялық-жарақаттаушы ахуалдардың салдарын, жүйке-психикалық шиеленісті жоюда, тыныс-тіршіліктің әлеуметтік емес түрлерін еңсеретін адамдар бойында әлеуметтік құнды мінез-құлық нормаларын қалыптастыруда, оларды өзгеріп отыратын жағдайларға бейімдеу үшін тұлғалық алғышарттарды қалыптастыруда тиімділігімен бағаланады;
көрсетілетін қызметтерді алушыларды жүйелі түрде қадағалау негізіндегі әлеуметтік-психологиялық патронаж психикалық жайсыздық, тұлғалық (ішкі тұлғалық) немесе тұлғааралық жанжалды жағдайларды және көрсетілетін қызметтерді алушылардың өмірлік қиын жағдайының күрделенуіне ықпал ететін басқа да жағдайларды уақтылы анықтауды және оларға сол сәтте қажетті әлеуметтік-психологиялық көмек көрсетуді қамтамасыз етеді;
көрсетілетін қызметтерді алушыларды өзара қолдау топтарында, қарым-қатынас жасау клубтарында сабақтар өткізуге тарту көрсетілетін қызметтерді алушыларға жайсыз күйден шығуға, олардың психикалық денсаулығын сақтау мен нығайтуда, стреске төзімділікті, психологиялық мәдениет деңгейін арттыруда, бірінші кезекте, тұлғааралық қарым-қатынастар, жанжалдарды шешу және қарым-қатынас саласында көмек көрсетуді қамтамасыз етеді;
шұғыл психологиялық көмек көрсетілетін қызметтерді алушыларға кідіртпестен психологиялық консультация беруді, олардың дағдарыстық күйден шығуы үшін физикалық, рухани, тұлғалық, зияткерлік ресурстарын жұмылдыруға, туындаған проблемаларды өз бетінше шешу және қиындықтарды еңсеру үшін олардағы қолайлы құралдар диапазонын кеңейтуге, өзіне деген сенімділікті нығайтуға жәрдемдесуді қамтамасыз етеді;
психологиялық-профилактикалық жұмыс көрсетілетін қызметтерді алушылардың психологиялық білім алу қажеттілігін және оны өзімен және өз проблемаларымен жұмыс жасау үшін пайдалану ниетін қалыптастыруға ықпал етеді, әрбір оңалту кезеңінде тұлғаның толыққанды психикалық дамуы, тұлғаның дамуындағы ықтимал бұзылушылықтардың уақтылы алдын алу үшін жағдай жасайды;
әңгімелесулер, қарым-қатынас жасау, тыңдау, сергіту, белсенділікке ынталандыру, өмірлік тонусты психологиялық қолдау көрсетілетін қызметтерді алушылардың психикалық денсаулығын нығайтуды, олардың стреске төзімділігі мен психикалық қорғалуын арттыруды қамтамасыз етеді;

4) социально-педагогические услуги соответствуют следующим требованиям:
проведение занятий по трансформации ценностных ориентиров, установок и поведенческих навыков обеспечивает предупреждение повторных случаев насилия;
содействие в получении учебных пособий и учебных принадлежностей при необходимости;
5) социально-трудовые услуги соответствуют следующим требованиям:
мероприятия по обследованию имеющихся трудовых навыков у получателей услуг проводятся с учетом их индивидуальных особенностей, степени ограничения возможностей, физического и психического состояния получателей услуг;
с целью формирования трудовых навыков, знаний и умений получателям услуг, исходя из их индивидуальных потребностей, назначаются виды лечебно-трудовой деятельности, обеспечивающие активное участие получателей услуг в мероприятиях по обучению доступным профессиональным навыкам, способствующим восстановлению их личностного и социального статуса;
проведение общественно-полезных работ осуществляется на территории организации временного пребывания и проживания, дневная занятость в кабинетах организации временного пребывания и проживания и обеспечивает создание условий, позволяющих вовлечь получателей услуг в различные формы жизнедеятельности с учетом состояния их здоровья;
мероприятия по обучению доступным профессиональным навыкам способствуют восстановлению личностного и социального статуса получателей услуг;
профессиональная ориентация получателей услуг, не имеющих профессионального образования, сопровождается мероприятиями, способными помочь им в выборе профессии;
6) социально-культурные услуги соответствуют следующим требованиям:
проведение культурных и досуговых мероприятий осуществляется по плану, утвержденному руководителем организации временного пребывания и проживания;
организация кружков и досуговой деятельности направлена на удовлетворение социокультурных и духовных потребностей получателей услуг;
привлечение получателей услуг к разработке проектов программы концертов и сценариев проводимых мероприятий способствует расширению общего и культурного кругозора, повышению творческой активности получателей услуг;
предоставление возможности коммуникации с родственниками, друзьями, специалистами посредством телефонной связи обеспечивает ускорение и более эффективное решение вопросов предотвращения рецидива агрессии, защиты имущественных, гражданских и иных прав получателя услуг;

4) әлеуметтік-педагогикалық қызметтер мынадай талаптарға сәйкес келеді:
құндылық бағдарларын, бағыт берулер мен мінез-құлық дағдыларын трансформациялау бойынша сабақтар өткізу зорлық-зомбылықтың қайталану жағдайларының алдын алуды қамтамасыз етеді;
қажет болған жағдайда оқулықтар мен оқу керек-жарақтарын алуға жәрдемдесу;
5) әлеуметтік-еңбек қызметтері мынадай талаптарға сәйкес келеді:
көрсетілетін қызметтерді алушылардың еңбек дағдыларын тексеру жөніндегі іс-шаралар олардың жеке ерекшеліктері, мүмкіндіктерінің шектелу дәрежесі, көрсетілетін қызметтерді алушылардың дене бітімінің және психикалық жай-күйі ескеріле отырып жүргізіледі;
көрсетілетін қызметтерді алушылардың еңбек дағдыларын, білімдері мен біліктерін қалыптастыру мақсатында көрсетілетін қызметтерді алушылардың жеке қажеттіліктеріне сүйене отырып, олардың тұлғалық және әлеуметтік мәртебесін қалпына келтіруге ықпал ететін қолжетімді кәсіптік дағдыларға үйрету жөніндегі іс-шараларға белсенді қатысуын қамтамасыз ететін еңбекпен емдеу қызметінің түрлері тағайындалады;
қоғамдық пайдалы жұмыстар жүргізу уақытша болу және тұру ұйымының аумағында, күндіз жұмыспен қамту уақытша болу және тұру ұйымының кабинеттерінде жүзеге асырылады және көрсетілетін қызметтерді алушылардың денсаулық жағдайын ескере отырып, оларды тіршіліктің түрлі нысандарына тартуға мүмкіндік беретін жағдайлар жасауды қамтамасыз етеді;
қолжетімді кәсіптік дағдыларға үйрету жөніндегі іс-шаралар көрсетілетін қызметтерді алушылардың тұлғалық және әлеуметтік мәртебесін қалпына келтіруге ықпал етеді;
кәсіптік білімі жоқ көрсетілетін қызметтерді алушыларды кәсіптік бағдарлау оларға кәсіп таңдауға көмектесетін іс-шаралармен сүйемелденеді;
6) әлеуметтік-мәдени қызметтер мынадай талаптарға сәйкес келеді:
мәдени және бос уақытты өткізу іс-шараларын жүргізу уақытша болу және тұру ұйымының басшысы бекіткен жоспар бойынша жүзеге асырылады;
үйірмелер мен бос уақытты өткізу қызметін ұйымдастыру көрсетілетін қызметтерді алушылардың әлеуметтік-мәдени және рухани қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған;
көрсетілетін қызметтерді алушыларды концерттер мен өткізілетін іс-шаралар сценарийлері бағдарламасының жобаларын әзірлеуге тарту көрсетілетін қызметтерді алушылардың жалпы және мәдени ойлау қабілетін кеңейтуге, шығармашылық белсенділігін арттыруға ықпал етеді;
телефон байланысы арқылы туыстарымен, достарымен, мамандармен сөйлесу мүмкіндігін ұсыну агрессия рецидивін болдырмау, көрсетілетін қызметтерді алушының мүліктік, азаматтық және өзге де құқықтарын қорғау мәселелерін шешуді жеделдетуді және неғұрлым тиімді шешуді қамтамасыз етеді;

7) социально-экономические услуги соответствуют следующим требованиям:
содействие получателям услуг в получении льгот, пособий, компенсаций и других выплат, решении жилищных вопросов обеспечивает своевременное, полное, квалифицированное и эффективное оказание помощи в решении вопросов, представляющих для получателей услуг интерес;
8) социально-правовые услуги соответствуют следующим требованиям:
консультирование получателей услуг по вопросам, связанным с правом на получение специальных социальных услуг и защиту своих интересов дает полное представление об установленных законодательством правах и способах защиты от возможных нарушений;
консультирование получателей услуг по вопросам гражданского, жилищного, семейного, трудового, пенсионного, уголовного законодательства и по другим вопросам дает им представление об интересующих их законодательных актах и правах в затрагиваемых вопросах;
помощь в подготовке и направлении соответствующим адресатам документов (заявлений, жалоб, справок и писем) обеспечивает практическое решение вопросов, связанных с восстановлением (защитой) прав и интересов получателей услуг.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 09.12.2021 № 463 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В организации временного пребывания и проживания оформляется книга жалоб и предложений, которая хранится у руководителя организации временного пребывания и проживания и предъявляется по первому требованию получателей услуг и посетителей.
11. Книга жалоб и предложений рассматривается руководителем организации временного пребывания и проживания ежемесячно.
12. Качество работы специалистов организации оценивается руководителем организации временного пребывания и проживания или уполномоченным органом по числу ресоциализированных получателей услуг по итогам завершения срока действия договора об оказании специальных социальных услуг (далее – договор).
13. Отказ в оказании услуг осуществляется при наличии у лиц:
1) психических заболеваний, сопровождающихся расстройствами поведения, опасными для самого больного и окружающих;
2) туберкулеза в активной стадии процесса, инфекционных заболеваний, карантинных инфекций, заразных заболеваний кожи и волос;
3) состояния алкогольного, наркотического опьянения;
4) терминальной (конечной) стадии заболевания, которая требует услуги паллиативной помощи и сестринского ухода;

7) әлеуметтік-экономикалық қызметтер мынадай талаптарға сәйкес келеді:
көрсетілетін қызметтерді алушыларға жеңілдіктерді, жәрдемақыларды, өтемақыларды және басқа да төлемдерді алуға, тұрғын үй мәселелерін шешуге жәрдемдесу көрсетілетін қызметтерді алушылар үшін қызығушылық тудыратын мәселелерді шешуде уақтылы, толық, білікті әрі тиімді көмек көрсетуді қамтамасыз етеді;
8) әлеуметтік-құқықтық қызметтер мынадай талаптарға сәйкес келеді:
көрсетілетін қызметтерді алушыларға арнаулы әлеуметтік қызметтерді алу және өз мүдделерін қорғау құқығымен байланысты мәселелер бойынша консультация беру заңнамада белгіленген құқықтар мен ықтимал бұзушылықтардан қорғану тәсілдері туралы толық мағлұмат береді;
көрсетілетін қызметтерді алушыларға азаматтық, тұрғын үй, отбасылық, еңбек, зейнетақы, қылмыстық заңнама мәселелері бойынша және басқа да мәселелер бойынша консультация беру оларға өздерін қызықтыратын заңнамалық актілер мен қозғалатын мәселелердегі құқықтар туралы мағлұмат береді;
құжаттарды (өтініштер, шағымдар, анықтамалар және хаттар) дайындауға және оларды тиісті адресаттарға жіберуге көмектесу көрсетілетін қызметтерді алушылардың құқықтары мен мүдделерін қалпына келтірумен (қорғаумен) байланысты мәселелердің практикалық шешілуін қамтамасыз етеді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 09.12.2021 № 463 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Уақытша болу және тұру ұйымында шағымдар мен ұсыныстар кітабы ресімделеді, ол уақытша болу және тұру ұйымының басшысында сақталады және көрсетілетін қызметтерді алушылар мен келушілердің алғашқы талап етуі бойынша ұсынылады.
11. Шағымдар мен ұсыныстар кітабын ай сайын уақытша болу және тұру ұйымының басшысы қарайды.
12. Ұйым мамандарының жұмыс сапасын арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету туралы шарттың (бұдан әрі – шарт) қолданылу мерзімінің аяқталу қорытындысы бойынша қайта әлеуметтендірілген көрсетілетін қызметтерді алушылардың санына қарай уақытша болу және тұру ұйымының басшысы немесе уәкілетті орган бағалайды.
13. Қызметтерді көрсетуден бас тарту адамдарда мынадай:
1) науқастың өзі және айналасындағылар үшін қауіпті мінез-құлықтық ауытқулармен сүйемелденетін психикалық аурулар;
2) белсенді процесс сатысындағы туберкулез, инфекциялық аурулар, карантиндік инфекциялар, шаш және тері жұқпалы аурулары;
3) алкогольдік, есірткілік масаю жағдайы;
4) паллиативтік көмек көрсету және мейіргерлік күтім қызметтерін қажет ететін аурудың терминалдық (түпкілікті) сатысы;

5) заболеваний и (или) травм, требующих стационарного лечения в специализированных медицинских организациях.
Лица с вышеназванными медицинскими противопоказаниями подлежат направлению в соответствующие организации здравоохранения, после выписки из которых, принимаются в организацию временного пребывания и проживания для оказания им специальных социальных услуг.
Глава 3. Требования к объему предоставления специальных
социальных услуг жертвам бытового насилия
14. Объем оказания специальных социальных услуг определяются специалистом по социальной работе совместно с другими специалистами организации временного пребывания и проживания(далее – специалист организации) посредством проведения оценки и определения потребности получателей услуг в специальных социальных услугах в соответствии с Правилами оценки и определения потребности в специальных социальных услугах, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 19 февраля 2016 года № 134 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 13527).
15. Лицам, признанным жертвами бытового насилия до заключения договора оказываются услуги общего характера в следующем объеме:
1) временное размещение получателей услуг с предоставлением питания;
2) проведение первичного медицинского осмотра и оказание доврачебной медицинской помощи;
3) создание условий для самообслуживания (стирка, сушка, глаженье белья, мытье посуды, уборка помещения) и осуществления санитарно-гигиенических процедур (душевые или ванные комнаты, санузлы);
4) предоставление койко-места с обеспечением постельного белья, одежды и предметами первой необходимости.
16. Оценка и определение потребности в специальных социальных услугах проводится в течение трех календарных дней с даты заключения договора.
17. В течение трех рабочих дней с даты получения результатов оценки потребностей получателей услуг специалистами организации на каждого получателя услуг разрабатывается индивидуальный план работы (далее – ИПР) по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту, на срок заключения договора или в течении одного рабочего дня со дня окончания срока действия предыдущего индивидуального плана и утверждается руководителем организации временного пребывания и проживания.
18. Реабилитационные мероприятия, отраженные в ИПР, проводятся специалистами организации в установленные ИПР сроки.
19. При изменении состояния получателей услуг или возникновения ситуации, способствующей исполнению мероприятия ИПР раньше (либо позже) предусмотренного срока, ИПР подлежат корректировке.

5) мамандандырылған медициналық ұйымдарда стационарлық ем алуды қажет ететін аурулар және/немесе жарақаттанулар болған жағдайда жүзеге асырылады.
Жоғарыда аталған медициналық қарсы көрсетілімдері бар адамдар тиісті денсаулық сақтау ұйымдарына жіберілуге тиіс, олардан шыққан соң қажет болған кезде, оларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету үшін уақытша болу және тұру ұйымдарына қабылданады.
3-тарау. Тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету көлеміне қойылатын талаптар
14. Арнаулы әлеуметтік қызметтердің көлемін әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман уақытша болу және тұру ұйымының басқа да мамандарымен (бұдан әрі – ұйым мамандары) бірлесе отырып, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 19 ақпандағы № 134 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13527 болып тіркелген) Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаждықты бағалау мен айқындау қағидаларына сәйкес көрсетілетін қызметтерді алушылардың арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаждығын бағалау мен айқындау жүргізу арқылы айқындайды.
15. Тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандары деп танылған адамдарға шарт жасалғанға дейін төмендегідей көлемде жалпы сипаттағы қызметтер көрсетіледі:
1) көрсетілетін қызметтерді алушыларға тамақ ұсына отырып, уақытша орналастыру;
2) алғашқы медициналық қарап-тексеру жүргізу және дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету;
3) өзіне-өзі қызмет көрсету (ішкиімді жуу, кептіру, үтіктеу, ыдыс жуу, үй-жайды тазалау) және санитариялық-гигиеналық рәсімдерді (душ немесе ванна бөлмелері, санитариялық тораптар) жүзеге асыру үшін жағдай жасау;
4) төсек жабдығымен, киіммен және ең қажетті заттармен қамтамасыз ете отырып төсек-орын ұсыну.
16. Арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілікті бағалау және айқындау шарт жасалған күннен бастап күнтізбелік үш күн ішінде жүргізіледі.
17. Көрсетілетін қызметтерді алушылардың қажеттіліктерін бағалау нәтижелерін алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ұйым мамандары шарт жасалған мерзімге немесе алдыңғы жеке жоспардың қолданылу мерзімі аяқталған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әрбір көрсетілетін қызметтерді алушыға жеке жұмыс жоспарын (бұдан әрі – ЖЖЖ) әзірлейді және оны уақытша болу және тұру ұйымының басшысы бекітеді.
18. ЖЖЖ-да көрсетілген оңалту іс-шараларын ұйым мамандары ЖЖЖ-да белгіленген мерзімдерде өткізеді.
19. Көрсетілетін қызметтерді алушылардың жай-күйі өзгерген немесе ЖЖЖ іс-шараларын көзделген мерзімнен бұрын (не кешірек) орындауға ықпал ететін ахуал туындаған жағдайда ЖЖЖ түзетілуге тиіс.

20. Результаты мониторинга исполнения ИПР фиксируются в журнале (электронной картотеке) по выполнению (мониторингу) индивидуального плана работы получателя услуг (далее – журнал (электронная картотека) по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту.
21. Мониторинг исполнения ИПР осуществляется специалистом по социальной работе или лицом, уполномоченным на проведение мониторинга руководством организации временного пребывания и проживания на ежеквартальной основе.
22. Штатные нормативы персонала организации временного пребывания и проживания формируются с учетом потребностей и возможностей бюджета с соблюдением минимальных штатных нормативов персонала в организациях временного пребывания и проживания, установленных в приложении 3 к настоящему стандарту.
23. При отсутствии необходимых специалистов, предусмотренных штатными нормативами персонала в организации временного пребывания и проживания установленных в приложении 3 к настоящему стандарту допускается привлечение специалистов на договорной основе согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
24. Получателю услуг представляются специальные социальные услуги в следующем объеме и видах в соответствии с ИПР:
1) социально-бытовые услуги:
прием и (или) размещение получателей услуг;
предоставление койко-места с обеспечением постельного белья, одежды и предметами первой необходимости;
предоставление помещений, оснащенных мебелью и (или) специализированным оборудованием, для реабилитационных, лечебных, образовательных, культурных мероприятий, организации лечебно-трудовой деятельности, самообслуживания и бытовой ориентации;
создание условий для самообслуживания (стирка, сушка, глаженье белья, мытье посуды, уборка помещения) и осуществления санитарно-гигиенических процедур (душевые или ванные комнаты, санузлы);
предоставление продуктов питания в соответствии с натуральными нормами питания лиц, обслуживающихся в медико-социальных учреждениях, реабилитационных центрах, учебных заведениях для детей с инвалидностью, территориальных центрах социального обслуживания, отделениях дневного пребывания, центрах социальной адаптации, утверждаемыми уполномоченным органом в сфере социальной защиты населения на основании пункта 2 статьи 69 Бюджетного кодекса Республики Казахстан;
предоставление транспортных услуг перевоза получателей услуг для лечения, реабилитации, обучения, участия получателей услуг в культурных и досуговых мероприятиях;
оказание помощи в написании и прочтении писем (по необходимости);
лицам, имеющим затруднения в передвижении, организацией временного пребывания и проживания обеспечивается сопровождение (по необходимости) до пункта назначения;

20. ЖЖЖ орындалу мониторингінің нәтижесі осы стандартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметтерді алушының жеке жұмыс жоспарының орындалуы (мониторингі) жөніндегі журналда (электрондық картотекада) (бұдан әрі – журнал (электрондық картотека) көрсетіледі.
21. ЖЖЖ-ның орындалу мониторингін әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман немесе мониторинг жүргізуге уақытша болу және тұру ұйымының басшылығы уәкілеттік берген адам тоқсан сайынғы негізде жүзеге асырады.
22. Уақытша болу және тұру ұйымы персоналының штаттық нормативтері осы стандартқа 3-қосымшада белгіленген уақытша болу және тұру ұйымдарындағы персоналдың ең төменгі штаттық нормативтерін сақтау арқылы бюджеттің қажеттіліктері мен мүмкіндіктері ескеріле отырып қалыптастырылады.
23. Уақытша болу және тұру ұйымында осы стандартқа 3-қосымшада белгіленген уақытша болу және тұру ұйымындағы штаттық нормативтерде көзделген қажетті мамандар болмаған жағдайда Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес шарттық негізде мамандар тартуға рұқсат етіледі.
24. Көрсетілетін қызметтерді алушыға арнаулы әлеуметтік қызметтер ЖЖЖ-ға сәйкес мынадай көлемде және түрлерде көрсетіледі:
1) әлеуметтік-тұрмыстық қызметтер:
көрсетілетін қызметтерді алушыларды қабылдау және (немесе) орналастыру;
төсек жабдығымен, киіммен және ең қажетті заттармен қамтамасыз ете отырып төсек-орын ұсыну;
оңалту, емдік, білім беру, мәдени іс-шаралар, еңбекпен емдеу қызметін ұйымдастыру, өзіне-өзі қызмет көрсету және тұрмыстық бағдар беру үшін жиһазбен және (немесе) мамандандырылған жабдықпен жарақтандырылған үй-жайлар беру;
өзіне-өзі қызмет көрсету (ішкиімді жуу, кептіру, үтіктеу, ыдыс жуу, үй-жайды тазалау) және санитариялық-гигиеналық рәсімдерді (душ немесе ванна бөлмелері, санитариялық тораптар) жүзеге асыру үшін жағдай жасау;
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 69-бабының 2-тармағының негізінде халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органмен бекітілген Медициналық-әлеуметтік мекемелерде, оңалту орталықтарында, мүгедектігі бар балаларға арналған оқу орындарында, аумақтық әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында, күндіз болу бөлімшелерінде, әлеуметтік бейімдеу орталықтарында қызмет көрсетілетін адамдарға заттай тамақтану нормаларына сәйкес тамақ өнімдерін беру;
көрсетілетін қызметтерді алушыларды емдеу, оңалту, оқыту үшін, мәдени және бос уақытты өткізу іс-шараларына қатысу үшін көрсетілетін қызметтерді алушыларды көлікпен тасымалдау қызметтерін ұсыну;
хаттарды жазуға және оқуға көмек көрсету (қажеттілігіне қарай);
уақытша болу және тұру ұйымы жүріп-тұруында қиындығы бар адамдарға межелі жеріне дейін ілесіп жүру (қажеттілігіне қарай) қамтамасыз етіледі;

2) социально-медицинские услуги:
проведение первичного медицинского осмотра и первичной санитарной обработки;
оказание доврачебной медицинской помощи, содействие в госпитализации и сопровождении получателей услуг, нуждающихся в лечении, в организации здравоохранения;
содействие в подготовке документов для направления на судебно-медицинскую, медико-социальную, наркологическую и психиатрическую экспертизу;
содействие в получении гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
содействие в обеспечении по заключению врачей лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения;
содействие в медицинском консультировании профильными специалистами, в том числе из организаций здравоохранения;
проведение лечебных манипуляций в соответствии со стандартами в области здравоохранения по назначению лечащего врача;
3) социально-психологические услуги:
психологическая диагностика и обследование личности;
социально-психологический патронаж (систематическое наблюдение);
психопрофилактическая работа с получателями услуг;
психологическое консультирование;
экстренная психологическая помощь;
оказание психологической помощи получателям услуг, в том числе, беседы, общение, выслушивание, подбадривание, мотивация к активности;
психологические тренинги;
психологическая коррекция получателей услуг;
проведение занятий в группах взаимоподдержки, клубах общения;
4) социально-педагогические услуги:
организация и проведение занятий по трансформации ценностных ориентиров, установок и поведенческих навыков;
содействие в получении образования получателей услуг с учетом их физических возможностей и умственных способностей;
5) социально-трудовые услуги:
проведение мероприятий по обследованию имеющихся трудовых навыков у получателей услуг;
содействие в профессиональной ориентации и консультировании;
содействие в проведении мероприятий по обучению получателей услуг доступным профессиям и практическим навыкам, в том числе и через лечебно-трудовую деятельность, общественно полезные работы с обеспечением мер безопасности;
6) социально-культурные услуги:
организация праздников и досуговых мероприятий;
организация кружковой работы;
вовлечение получателей услуг в культурные и досуговые мероприятия с обеспечением мер безопасности;
предоставление возможности коммуникации с родственниками, друзьями, специалистами по телефону;
7) социально-экономические услуги:
содействие в получении полагающихся льгот, пособий, компенсаций, алиментов и других выплат, улучшении жилищных условий в соответствии с законами Республики Казахстан "О государственных социальных пособиях по инвалидности и по случаю потери кормильца в Республике Казахстан", "О специальном государственном пособии в Республике Казахстан", "О государственной адресной социальной помощи", "О государственных пособиях семьям, имеющим детей" и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;

2) әлеуметтік-медициналық қызметтер:
алғашқы медициналық қарап-тексеру мен алғашқы санитариялық өңдеу жүргізу;
дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету, ем алуға мұқтаж көрсетілетін қызметтерді алушыларды денсаулық сақтау ұйымдарына емдеуге жатқызуға және оларға ілесіп жүруге жәрдемдесу;
сот-медициналық, медициналық-әлеуметтік, наркологиялық және психиатриялық сараптамаға жолдау үшін құжаттарды дайындауға жәрдемдесу;
тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін алуға жәрдемдесу;
дәрігерлердің қорытындысы бойынша дәрілік заттармен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз етуге жәрдемдесу;
бейінді мамандардың, оның ішінде денсаулық сақтау ұйымдары мамандарының медициналық консультациялар беруіне жәрдемдесу;
емдеуші дәрігердің тағайындауы бойынша денсаулық сақтау саласындағы стандарттарға сәйкес емдік манипуляциялар жүргізу;
3) әлеуметтік-психологиялық қызметтер:
тұлғаны психологиялық диагностикалау және тексеру;
әлеуметтік-психологиялық патронаж (жүйелі түрде қадағалау);
көрсетілетін қызметтерді алушылармен психологиялық-профилактикалық жұмыс;
психологиялық консультация беру;
шұғыл психологиялық көмек;
көрсетілетін қызметтерді алушыларға психологиялық көмек көрсету, оның ішінде әңгімелесу, қатынаста болу, тыңдау, сергіту, белсенділікке ынталандыру;
психологиялық тренингтер;
көрсетілетін қызметтерді алушыларды психологиялық түзету;
өзара қолдау көрсету топтарында, қарым-қатынас жасау клубтарында сабақтар өткізу;
4) әлеуметтік-педагогикалық қызметтер:
құндылық бағдарларын, бағыт берулер мен мінез-құлық дағдыларын трансформациялау бойынша сабақтар ұйымдастыру және өткізу;
көрсетілетін қызметтерді алушылардың дене бітімінің мүмкіндіктері мен ақыл-ой қабілеттерін ескере отырып білім алуларына жәрдемдесу;
5) әлеуметтік-еңбек қызметтері:
көрсетілетін қызметтерді алушылардың еңбек дағдыларын тексеру жөнінде іс-шаралар өткізу;
кәсіптік бағдарлауға және консультация беруге жәрдемдесу;
көрсетілетін қызметтерді алушыларды қолжетімді кәсіптер мен практикалық дағдыларға, оның ішінде еңбекпен емдеу қызметі, қауіпсіздік шараларын қамтамасыз ете отырып, қоғамдық пайдалы жұмыстар арқылы үйрету жөнінде іс-шаралар өткізуге жәрдемдесу;
6) әлеуметтік-мәдени қызметтер:
мерекелер мен бос уақытты өткізу іс-шараларын ұйымдастыру;
үйірме жұмысын ұйымдастыру;
қауіпсіздік шараларын қамтамасыз ете отырып көрсетілетін қызметтерді алушыларды мәдени және бос уақытты өткізу іс-шараларына тарту;
телефон арқылы туыстарымен, достарымен, мамандармен сөйлесу мүмкіндігін ұсыну;
7) әлеуметтік-экономикалық қызметтер:
"Қазақстан Республикасында мүгедектігі бойынша және асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар туралы", "Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттік жәрдемақы туралы", "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы", "Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттік жәрдемақы туралы", "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес тиесілі жеңілдіктерді, жәрдемақыларды, өтемақыларды, алименттер мен басқа да төлемдерді алуға, тұрғын үй жағдайларын жақсартуға жәрдемдесу;

8) социально-правовые услуги:
юридическое консультирование в области предоставления специальных социальных услуг и по вопросам, связанным с гражданскими, семейными, имущественными и вещными правами, восстановлением документов, взысканием алиментов, компенсации за нанесенный ущерб, социальным обеспечением в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
содействие в сотрудничестве с правоохранительными, судебными органами в рамках расследования фактов бытового насилия, судебного производства и исполнения;
помощь в оформлении документов, имеющих юридическое значение;
регистрация по месту пребывания и восстановление жилищных прав;
оказание помощи в подготовке и подаче заявлений (обращений, апелляций) в органы и учреждения внутренних дел, юстиции, здравоохранения, социальной защиты, образования;
оказание помощи в подготовке и подаче обращений на действие или бездействие организаций, предоставляющих специальные социальные услуги и нарушающих или ущемляющих законные права получателей услуг;
содействие в получении установленных законодательством льгот и преимуществ, социальных выплат;
оформление доверенностей на представительство интересов получателей услуг;
представительство интересов получателей услуг в судебно-следственных органах и учреждениях.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 09.12.2021 № 463 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.08.2022 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.09.2022 № 383 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Требования к условиям предоставления специальных
социальных услуги жертвам бытового насилия
25. Прием получателей услуг в организацию временного пребывания и проживания для предоставления им специальных социальных услуг за счет бюджетных средств осуществляются:
на основании направления районных (городских) уполномоченных органов занятости и социальных программ (далее – уполномоченный орган), уполномоченных органов в области здравоохранения, внутренних дел по месту фактического нахождения получателя услуг;
по личному заявлению получателей услуг непосредственно обратившегося в организацию временного пребывания, по форме согласно приложению 4 к настоящему стандарту.
26. В случае если в момент обращения с лицом находились несовершеннолетние дети, в отношении которого он является законным представителем, то прием в организацию временного пребывания и проживания осуществляется вместе с детьми.

8) әлеуметтік-құқықтық қызметтер:
арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету саласында және азаматтық, отбасылық, мүліктік және заттық құқықтармен, құжаттарды қалпына келтірумен, алименттерді, келтірілген залал үшін өтемақы өндіріп алумен, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік қамсыздандырумен байланысты мәселелер бойынша заңдық консультация беру;
тұрмыстық зорлық-зомбылық фактілерін тергеп-тексеру, сот өндірісі және оны атқару шеңберінде құқық қорғау, сот органдарымен ынтымақтасуға жәрдемдесу;
заңдық маңызы бар құжаттарды ресімдеуге көмектесу;
келген жері бойынша тіркеу және тұрғын үй құқықтарын қалпына келтіру;
ішкі істер, әділет, денсаулық сақтау, әлеуметтік қорғау, білім беру органдары мен мекемелеріне арыздар (өтініштер, апелляциялар) дайындауда және беруде көмек көрсету;
арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынатын және көрсетілетін қызметтерді алушылардың заңды құқықтарын бұзатын немесе шектейтін ұйымдардың әрекетіне немесе әрекетсіздігіне өтініштер дайындауға және беруге көмек көрсету;
заңда белгіленген жеңілдіктер мен артықшылықтарды, әлеуметтік төлемдерді алуға жәрдемдесу;
көрсетілетін қызметтерді алушылардың мүдделерін білдіруге сенімхаттарды ресімдеу;
сот-тергеу органдары мен мекемелерінде көрсетілетін қызметтерді алушылардың мүдделерін білдіру.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 09.12.2021 № 463 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 23.08.2022 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.09.2022 № 383 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
4-тарау. Тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету шарттарына қойылатын талаптар
25. Уақытша болу және тұру ұйымдарына көрсетілетін қызметтерді алушыларға бюджет қаражаты есебінен арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету үшін оларды ұйымға қабылдау:
көрсетілетін қызметтерді алушының нақты орналасқан жері бойынша аудандық (қалалық) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар уәкілетті органдарының (бұдан әрі – уәкілетті орган), денсаулық сақтау, ішкі істер саласындағы уәкілетті органдардың жолдамасы бойынша;
осы стандартқа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уақытша болу және тұру ұйымдарына тікелей жүгінген көрсетілетін қызметтерді алушылардың жеке өтініші бойынша жүзеге асырылады.
26. Егер жүгіну сәтінде оларға қатысты заңды өкілі болып табылатын адамның қасында кәмелетке толмаған балалар болса, онда уақытша болу және тұру ұйымына балалармен бірге қабылдау жүзеге асырылады.

27. Дети, поступающие с родителями или законными представителями, учитываются как отдельные получатели услуг.
28. Организации временного пребывания и проживания на основании заявлении получателей услуг в течение одного рабочего дня с момента их обращения совместно с уполномоченным органом проводит идентификацию жертвы бытового насилия согласно Критериям.
29. Идентификация проводится в виде беседы при личном контакте с получателями услуг с участием представителей органов внутренних дел, социального работника и психолога. По результатам идентификации заполняется лист оценки согласно приложению 5 к настоящему стандарту.
30. Если обратившееся лицо идентифицируется жертвой бытового насилия, организация временного пребывания и проживания в течение одного рабочего дня направляет лист оценки вместе с его заявлением в уполномоченный орган для вынесения решения о предоставлении специальных социальных услуг.
Если обратившееся лицо не идентифицировано как жертва бытового насилия, то ему отказывается в предоставлении специальных социальных услуг.
31. В течение трех рабочих дней со дня получения листа оценки и заявления уполномоченный орган выносит решение на предоставление специальных социальных услуг и в течение одного рабочего дня со дня вынесения решения, направляет его в организацию временного пребывания и проживания.
32. Организации временного пребывания и проживания осуществляют прием получателей услуг на договорной основе.
Организация временного пребывания и проживания в течение одного рабочего дня со дня получения решения заключает с получателями услуг договор на основании типового договора по форме, согласно приложению 6 к настоящему стандарту.
33. Срок действия договора составляет шесть месяцев. Продление договора осуществляется в случае, если получатель услуг находится на стационарном лечении в медицинской организации, но не более чем на три месяца.
34. Специалистами организации временного пребывания и проживания заполняется регистрационная карточка получателей услуг по форме согласно приложению 7 к настоящему стандарту.
В течении одного рабочего дня после заполнения регистрационной карточки получателя услуг специалист организации временного пребывания и проживания вносит на портал социальных услуг данные из регистрационной карточки получателя услуг.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 09.12.2021 № 463 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Организации временного пребывания и проживания, при отказе получателей услуг от подачи заявления в органы внутренних дел, самостоятельно в течение трех рабочих дней направляют информацию в органы внутренних дел о поступившем обращении по факту противоправных действий связанного с бытовым насилием с учетом конфиденциальности персональных данных получателей услуг.

27. Ата-аналарымен немесе өзге де заңды өкілдерімен бірге түсетін балалар көрсетілетін қызметтерді жеке алушылар ретінде есептеледі.
28. Уақытша болу және тұру ұйымдары көрсетілетін қызметтерді алушылардың өтініші негізінде жүгінген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде уәкілетті органмен бірлесіп Критерийлерге сәйкес тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбанын сәйкестендіруді жүргізеді.
29. Сәйкестендіру жеке контакті кезінде әңгімелесу түрінде ішкі істер органдары өкілдерінің, әлеуметтік қызметкер мен психологтің қатысуымен жүргізіледі. Сәйкестендіру нәтижелері бойынша осы стандартқа 5-қосымшаға сәйкес бағалау парағы толтырылады.
30. Егер жүгінген адам тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбаны деп танылса, уақытша болу және тұру ұйымы бір жұмыс күні ішінде арнаулы әлеуметтік қызметтер ұсыну туралы шешім шығару үшін оның өтінішімен бірге бағалау парағын уәкілетті органға жолдайды.
Егер жүгінген адам тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбаны деп танылмаса, оған арнаулы әлеуметтік қызметтер ұсынудан бас тартылады.
31. Уәкілетті орган бағалау парағын және өтінішті алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынуға шешім шығарады және шешім шығарылған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде оны уақытша болу және тұру ұйымына жібереді.
32. Уақытша болу және тұру ұйымдары көрсетілетін қызметтерді алушыларды шарттық негізде қабылдауды жүзеге асырады.
Уақытша болу және тұру ұйымы шешімді алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде осы стандартқа 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үлгі шарттың негізінде көрсетілетін қызмет алушылармен шарт жасасады.
33. Шарттың қолданылу мерзімі алты айды құрайды. Шартты ұзарту көрсетілетін қызметтерді алушы медициналық ұйымда стационарлық емделуде болған жағдайда, бірақ үш айдан аспайтын мерзімге жүзеге асырылады.
34. Уақытша болу және тұру ұйымының мамандары осы стандартқа 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметтерді алушылардың тіркелу карточкасын толтырады.
Көрсетілетін қызметтерді алушының тіркеу карточкасын толтырғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде уақытша болу және тұру ұйымының маманы әлеуметтік қызметтер порталына көрсетілетін қызметтерді алушының тіркеу карточкасынан деректерді енгізеді.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 09.12.2021 № 463 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Көрсетілетін қызметтерді алушылар ішкі істер органдарына өтініш беруден бас тартқан жағдайда уақытша болу және тұру ұйымдары өз бетінше үш жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметтерді алушылардың дербес деректерінің құпиялылығын ескере отырып, тұрмыстық зорлық-зомбылыққа байланысты заңға қайшы әрекет фактісі бойынша келіп түскен өтініш туралы ішкі істер органдарына ақпарат жібереді.

36. Оказание специальных социальных услуг организацией временного пребывания и проживания прекращается в случае выявления медицинских противопоказаний, определенных пунктом 13 настоящего стандарта.
37. Получатели услуг подлежат отчислению с расторжением договора в следующих случаях:
1) при систематическом (более трех раз) нарушении правил внутреннего распорядка, в том числе проноса и употреблении наркотических веществ, спиртных напитков, порчу товарно-материальных ценностей и иного имущества, совершения противоправных действий;
2) при самовольном уходе с территории организации временного пребывания и проживания и отсутствии более трех суток, не поставив при этом в известность администрацию организации временного пребывания и проживания.
Лицо, покинувшее территорию организации временного пребывания и проживания, восстанавливается на общих основаниях согласно главе 4 настоящего стандарта, при отсутствии у лица возможности сообщить об этом по уважительным причинам (задержание органами внутренних дел, нахождение в учреждении здравоохранения, осуществление преступления в отношении получателя услуг) – подлежит восстановлению немедленно;
3) в случаях необоснованных оскорблений и обвинений, невыполнения условий договора со стороны получателей услуг.
Предоставление специальных социальных услуг приостанавливается на период нахождения получателей услуг в учреждении здравоохранения.
38. Завершение, прекращение, отчисление, направление или перевод получателей услуг в организации здравоохранения, социальной защиты, временного пребывания и проживания осуществляется на основании приказа руководителя организации временного пребывания и проживания.
39. При завершении, прекращении, отчислении, направлении или переводе в организации здравоохранения, социальной защиты, временного пребывания и проживания получателям услуг выдается личная и закрепленная одежда и обувь по сезону, их ценности (документы), хранящиеся в организации временного пребывания и проживания.
40. Завершение оказания специальных социальных услуг организацией временного пребывания и проживания осуществляется по следующим основаниям:
1) по письменному заявлению получателей услуг в произвольной форме;
2) в случае расторжения или окончания срока действия договора;
3) в случае досрочного выполнения условий договора;
4) в случае исполнения мероприятий ИПР раньше предусмотренного срока.
Приложение1
к Стандарту оказания специальных
социальных услуг жертвам бытового насилия
Форма
УТВЕРЖДАЮ:
_________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
и подпись руководителя организации)
от "___" ________ _______ года
_______________________________________
(наименование организации временного
пребывания и проживания)
Индивидуальный план работы
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя услуг
_________________________________________________________
Дата рождения ___________________________________________
Дата поступления в организацию временного пребывания и проживания
_________________________________________________________
Наблюдение за получателем услуг осуществлялось с ______ по __________
Индивидуальный план работы разработан на период с _____ по __________
Назначенные мероприятия в соответствии с индивидуальными
потребностями получателя услуг (указать виды и объем оказываемых
услуг):
Виды услуг
Объем услуг (наименование индивидуально проводимых мероприятий)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись специалиста, осуществившего назначение
Дата назначения
1
2
3
4
5
1
социально-бытовые
2
социально- медицинские
3
социально- психологические
4
социально-педагогические
5
социально-трудовые
6
социально-культурные
7
социально-экономические
8
социально-правовые
Дата пересмотра индивидуального плана работы "____" _______ 20__ года
Специалист организации
______________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) дата)(подпись)
Приложение 2
к Стандарту оказания специальных
социальных услуг жертвам бытового насилия
Форма
Журнал (электронная картотека) по выполнению(мониторингу)
индивидуального плана работы получателя услуг
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
получателя услуг ________________________________________________
Дата рождения ___________________________________________________
Мониторинг индивидуального плана работы, разработанного на период
с _______ по _________________
Период наблюдения за получателем услуг: с ________ по _________
Отметки о состоянии получателя услуг, в том числе
Решение о корректировке индивидуального плана работы (указать какой вид услуги подлежит пересмотру)
Дата мониторинга
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)и подпись специалиста, осуществившего мониторинг
имеются позитивные изменения (описать)*
отсутствуют изменения или имеются ухудшения (указать причины)
1
2
3
4
5
6
1
2
3
4
5
6
7
8
Специалист организации
____________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) дата)(подпись)
Примечание: * Отмечаются позитивные изменения у получателя услуг в:
- соматическом, психическом, эмоциональном состояниях;
- двигательной, сенсорной, познавательной, речевой, коммуникативной сферах;
- формировании навыков самообслуживания, социально-бытовой и трудовой адаптации и социализации.
Приложение 3
к Стандарту оказания специальных
социальных услуг жертвам бытового насилия
Минимальные штатные нормативы персонала в организации
временного пребывания и проживания
Наименование должности
Количество получателей услуг
до 20
20 до 50
1
Директор
1
1
2
Главный бухгалтер
1
1
3
Делопроизводитель/инспектор по кадрам
1
1
4
Юрист
1
2
5
Психолог
1
2
6
Специалист по социальной работе
1
1,5
7
Консультант по социальной работе
1
1,5
8
Воспитатель (в случае наличия детей)

36. Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуді уақытша болу және тұру ұйымы осы стандарттың 13-тармағында айқындалған медициналық қарсы көрсетілімдер анықталған жағдайда тоқтатады.
37. Көрсетілетін қызметтерді алушылар мынадай жағдайларда:
1) ішкі тәртіп қағидаларын жүйелі түрде (үш реттен артық) бұзған, оның ішінде есірткі заттарын, спирттік сусындарды ішке алып кірген және тұтынған, тауар-материалдық құндылықтарды және өзге де мүлікті бүлдірген, құқыққа қарсы іс-қимылдар жасаған кезде;
2) көрсетілетін қызметтерді алушы уақытша болу және тұру ұйымының аумағынан өз еркімен кеткен және ұйым әкімшілігіне ескертпей, үш тәуліктен көп уақыт болмаған жағдайда шарт бұзыла отырып ұйымнан шығарылуға тиіс.
Уақытша болу және тұру ұйымының аумағынан кетіп қалған адам осы стандарттың 4-тарауына сәйкес жалпы негіздерде қайта қабылданады, ал дәлелді себептермен (ішкі істер органдарының ұстауы, денсаулық сақтау мекемесінде болу, көрсетілетін қызметтерді алушыға қатысты қылмыс жасалған) бұл туралы хабарлауға мүмкіндігі болмаған адам – дереу қайта қабылдануға тиіс;
3) көрсетілетін қызметтерді алушылар тарапынан негізсіз қорлап, айыптаған, шарттың талаптарын орындамаған жағдайларда шарт бұзыла отырып ұйымнан шығарылуға тиіс.
Арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсыну көрсетілетін қызметтерді алушы денсаулық сақтау мекемесінде болған кезеңге тоқтатыла тұрады.
38. Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуді аяқтау, тоқтату, көрсетілетін қызметтерді алушыларды ұйымнан шығару, денсаулық сақтау, әлеуметтік қорғау, уақытша болу және тұру ұйымдарына жіберу немесе ауыстыру уақытша болу және тұру ұйымы басшысының бұйрығы негізінде жүзеге асырылады.
39. Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету аяқталған, тоқтатылған, көрсетілетін қызметтерді алушылар ұйымнан шығарылған, денсаулық сақтау, әлеуметтік қорғау, уақытша болу және тұру ұйымдарына жіберілген немесе ауыстырылған кезде оларға жеке және маусымға байланысты бекітілген киім мен аяқкиім, уақытша болу және тұру ұйымында сақталатын олардың құнды заттары (құжаттары) беріледі.
40. Уақытша болу және тұру ұйымынан мынадай негіздер бойынша:
1) көрсетілетін қызметтерді алушылардың еркін нысандағы жазбаша өтініші бойынша;
2) шарт бұзылған немесе оның қолданылу мерзімі аяқталған жағдайда;
3) шарттың талаптары мерзімінен бұрын орындалған жағдайда;
4) ЖЖЖ іс-шаралары көзделген мерзімнен бұрын орындалған жағдайда арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуді аяқтауды жүзеге асырады.
Тұрмыстық зорлық-зомбылық
құрбандарына арнаулы
әлеуметтік қызметтер көрсету
стандартына
1-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН:
____________________________
(ұйым басшысының тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса) және
қолы)
______ жылғы "___"__________
____________________________
(уақытша болу және тұру
ұйымының атауы)
Жеке жұмыс жоспары
Көрсетілетін қызметтерді алушының
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)____________________________________________________
Туған күні және жылы ____________________________________________________________
Уақытша болу және тұру ұйымына түскен күні________________________________________
Қызметтерді алушыға ______ бастап ____ қоса алғанға дейін бақылау жүзеге асырылды
Жеке жұмыс жоспары _______ бастап ______ қоса алғанға дейінгі кезеңге әзірленді
Көрсетілетін қызметтерді алушының жеке қажеттіліктеріне сәйкес тағайындалған іс-шаралар
(көрсетілетін қызметтің түрлері мен көлемін көрсету):
Қызмет түрлері
Қызмет көлемі (жеке жүргізілетін іс-шаралардың атауы)
Тағайындауды жүзеге асырған маманның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы
Тағайындау күні
1
әлеуметтік-тұрмыстық
2
әлеуметтік-медициналық
3
әлеуметтік-психологиялық
4
әлеуметтік-педагогикалық
5
әлеуметтік-еңбек
6
әлеуметтік-мәдени
7
әлеуметтік-экономикалық
8
әлеуметтік-құқықтық
Жеке жұмыс жоспарын қайта қарау күні 20 __ жылғы "__" __________
Ұйымның маманы __________________________________ _______ ________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)      күні)      (қолы)
Тұрмыстық зорлық-зомбылық
құрбандарына арнаулы
әлеуметтік қызметтер көрсету
стандартына
2-қосымша
Нысан
Көрсетілетін қызметтерді алушының жеке жұмыс жоспарының орындалуы (мониторингі) жөніндегі журнал (электрондық картотека)
Көрсетілетін қызметтерді алушының
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ___________________________________________________
Туған күні және жылы_____________________________________________________________
____ бастап ___ _____ қоса алғандағы кезеңге әзірленген жеке жұмыс жоспарына мониторинг
Көрсетілетін қызметтерді алушыны қадағалау кезеңі: ________ бастап ________ қоса алғанда
Көрсетілетін қызметтерді алушының жай-күйі туралы белгі, оның ішінде
Жеке жұмыс жоспарын түзету туралы шешім (қызметтің қай түрі қайта қаралуға тиіс екенін көрсету)
Мониторинг жүргізу күні
Мониторингті жүзеге асырған маманның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы
оң өзгерістер бар (сипаттап беру)*
өзгерістер жоқ немесе нашарлады
(себебін көрсету)
1
2
3
4
5
6
1
2
3
4
5
6
7
8
Ұйымның маманы __________________________________ ________ _______________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса),      күні)            (қолы)
Ескертпе: * Көрсетілетін қызметтерді алушының:
- соматикалық, психикалық, эмоционалдық жай-күйінде;
- қимыл, сенсорлық, танымдық, сөйлеу, коммуникативтік салаларында;
- өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларын, әлеуметтік-тұрмыстық және еңбекпен
бейімдеу мен әлеуметтендіруді қалыптастыруда оң өзгерістер байқалады.
Тұрмыстық зорлық-зомбылық
құрбандарына арнаулы
әлеуметтік қызметтер көрсету
стандартына
3-қосымша
Уақытша болу және тұру ұйымындағы персоналдың ең төменгі штаттық нормативтері
Лауазым атауы
Көрсетілетін қызметтерді алушылардың саны
20-ға дейін
20-50
1
Директор
1
1
2
Бас бухгалтер
1
1
3
Іс жүргізуші/ кадрлар жөнiндегi инспектор
1
1
4
Заңгер
1
2
5
Психолог
1
2
6
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман
1
1,5
7
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультант
1
1,5
8
Тәрбиешi (балалар болған жағдайда)

1 на 10 детей
9
Старшая медицинская сестра
1
2
10
Инструктор по трудотерапии (учитель по трудовому обучению)
1 (на группу обучения)
11
Культорганизатор
1
1
Приложение 4
к Стандарту оказания специальных
социальных услуг жертвам бытового насилия
Форма
Руководителю организации временного пребывания и проживания
________________________________ (наименование организации)
______________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя)
от ____________________________
____________________________
____________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу принять меня(и ребенка (детей) в организацию временного пребывания и проживания, оказывающую специальные социальные услуги жертвам бытового насилия для ресоциализации.
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых при оказании специальных социальных услуг.
С условиями приема, размещения, отчисления, прекращения услуг в организации временного пребывания и проживания и правилами внутреннего распорядка ознакомлен(а).
Я также предупрежден(а) о фактах предоставления о себе заведомо ложной информации.
"___" _______ 20__ года ___________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
и подпись заявителя)
Приложение 5
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
жертвам бытового насилия
Лист оценки _______________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) оцениваемого лица)

10 балаға 1 бірлік
9
Аға мейіргер
1
2
10
Еңбек терапиясы жөніндегі нұсқаушы (еңбекке баулу мұғалiмi)
1 бірлік (оқу тобына)
11
Мәдени ұйымдастырушы
1
1
Тұрмыстық зорлық-зомбылық
құрбандарына арнаулы
әлеуметтік қызметтер көрсету
стандартына
4-қосымша
Нысан
Уақытша болу және тұру
ұйымының басшысына
____________________________
___________________ (ұйымның
атауы)
____________________________
____________________________
(Басшының тегі, аты, әкесінің
аты (бар болса)
___________________________
_________________________
ӨТІНІШ
Мені (және баланы (балаларды) тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін уақытша болу және тұру ұйымына қайта әлеуметтендіруге қабылдауыңызды сұраймын.
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету кезіндегі қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Уақытша болу және тұру ұйымына қабылдау, орналастыру, шығару, көрсетілетін қызметтерді тоқтату шарттарымен және ішкі тәртіп қағидаларымен таныстым.
Сондай-ақ өзім туралы көрінеу жалған ақпарат беру фактілері жөнінде ескертілді.
20____ жылғы "____" _______________________________________________________
(Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы)
Тұрмыстық зорлық-зомбылық
құрбандарына арнаулы
әлеуметтік қызметтер
көрсету стандартына
5-қосымша
Бағалау парағы ____________________________________________________________
(Бағаланатын адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))

Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.08.2022 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Перечень критериев для оценки наличия жестокого обращения при бытовом насилии
Показатели оценки наличия жестокого обращения при бытовом насилии
1.
Физическое насилие
1.1
Нанесение побоев или совершение иных насильственных действий, причинивших физическую боль
1.2
Нецензурная брань, оскорбительное приставание, унижение, повреждение предметов домашнего обихода и другие действия, выражающие неуважение к гражданам, состоящим с правонарушителем в семейно-бытовых отношениях, нарушающие их спокойствие, совершенные в пределах индивидуального жилого дома или квартиры
1.3
Причинение физических или психических страданий путем систематического нанесения побоев или иными насильственными действиями
1.4
Умышленное причинение, не опасного для жизни человека и средней тяжести вреда здоровью, не повлекшего последствий, но вызвавшее длительное расстройство здоровья
1.5
Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью, опасного для жизни человека или причинение тяжкого вреда повлекшего за собой потерю зрения, речи, слуха или какого-либо органа либо утрату органом его функций, или выразившегося в неизгладимом обезображивании лица, а также причинение иного вреда здоровью, опасного для жизни или вызвавшего расстройство здоровья, либо повлекшее за собой прерывание беременности, психическое расстройство, заболевание наркоманией или токсикоманией
2.
Психологическое насилие
2.1
Грубость, издевательства, оскорбление, угроза, шантаж, преследование и другое действие (бездействие), вызывающее отрицательную эмоциональную реакцию человека и душевную боль
2.2
Доведение лица до самоубийства или до покушения на самоубийство путем угроз, жестокого обращения или систематического унижения человеческого достоинства пострадавшего
2.3
Угроза убийством или причинением тяжкого вреда здоровью, а равно иным тяжким насилием над личностью либо уничтожением имущества поджогом, взрывом или иным общеопасным способом при наличии достаточных оснований опасаться приведения этой угрозы в исполнение
2.4
Продолжающееся преследование, вынужденная миграция
3.
Экономическое насилие
3.1
Лишение документов, удостоверяющих личность, устанавливающих право собственности, на совершение действий
3.2
Лишение денежных средств, необходимых для жизнедеятельности
3.3
Лишение жилья
3.4
Лишение пищи, необходимой для жизнедеятельности
3.5
Лишение одежды, необходимой для жизнедеятельности
4.
Сексуальное насилие
4.1
Изнасилование, то есть половое сношение с применением насилия или с угрозой его применения к пострадавшему или к другим лицам либо с использованием беспомощного состояния пострадавшего
4.2
Совершение развратных действий без применения насилия в отношении лица, заведомо не достигшего четырнадцатилетнего возраста
4.3
Понуждение лица к половому сношению, мужеложству, лесбиянству или совершению иных действий сексуального характера
4.4
Принуждение к оголению, ощупывание тела, непристойное или унижающее обращение, a также удары по половым органам и воздействие на них предметами, сексуальное посягательство
_________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) оцениваемого лица)
Признается пострадавшим(ей) от жестокого обращения в результате действий,
связанных с бытовым насилием.
_________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) оцениваемого лица)
Не признается пострадавшим(ей) от жестокого обращения в результате действий,
связанных с бытовым насилием.
Специалисты организации ___________________________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, дата)
Представитель районного (городского) уполномоченного органа занятости и
социальных программ ____________________________________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, дата)
Представитель органа внутренних дел _________________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, дата)
Приложение 6
к Стандарту оказания специальных
социальных услуг жертвам бытового насилия
Форма
Типовой договор об оказании
специальных социальных услуг
____________________________________________________________________
(наименование субъекта организации)
в лице _____________________________________________________________,
(далее – Организация) с одной стороны и
____________________________________________________________________
(далее – получатель услуг) с другой стороны, совместно именуемые
Стороны, заключили настоящий договор о нижеследующем:

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 23.08.2022 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Тұрмыстық зорлық-зомбылық кезінде қатыгездікпен қараудың бар-жоғын бағалауға арналған критерийлердің тізбесі
Тұрмыстық зорлық-зомбылық кезінде қатыгездікпен қараудың бар-жоғын бағалау көрсеткіштері
1.
Күш көрсету зорлық-зомбылығы
1.1
Тән ауруына ұшырататын ұрып-соғу немесе өзге де күш қолдану әрекеттерiн жасау
1.2
Құқық бұзушымен отбасы-тұрмыстық қарым-қатынастағы азаматтарға сыйламаушылық көрсетіліп, былапыт сөйлеу, қорлап тиісу, кемсіту, үй заттарына зақым келтіру және жеке тұрғын үй немесе пәтер шегінде жасалған олардың тыныштығын бұзатын басқа да әрекеттер
1.3
Ұдайы ұрып-соғу немесе өзге күш қолдану әрекеттерi жолымен тән зардабын келтіру немесе психикалық зардап шегу
1.4
Адамның өмiрiне қауiптi емес және зардаптарға әкеп соқпаған, бiрақ денсаулықты ұзақ уақытқа бұзылуға әкеп соққан денсаулыққа қасақана орташа ауырлықтағы зиян келтiру
1.5
Адамның өмiрiне қауiптi немесе көруден, тiлден, естуден қандай да болсын органнан айрылуға немесе органның қызметiн жоғалтуға немесе бет-әлпетiнiң қалпына келтiргiсiз бұзылуына әкеп соққан денсаулыққа қасақана ауыр зиян келтiру, сондай-ақ өмiрге қауiптi немесе еңбек қабiлетiнiң кемiнде үштен бiрiн тұрақты түрде жоғалтуға ұштасқан немесе кiнәлiге мәлiм кәсiби еңбек қабiлетiн немесе түсiк тастауға, психикасын бұзуға, есiрткiмен немесе уытты умен ауыруға душар еткен денсаулықтың бұзылуын тудырған денсаулыққа өзге зиян келтiрген қасақана ауыр зиян келтiру
2.
Психологиялық зорлық-зомбылық
2.1
Дөрекілік, қорлау, қорқыту, бопсалау, қудалау және адамның теріс эмоционалды реакциясын және психикалық ауырсынуды тудыратын басқа әрекет (әрекетсіздік)
2.2
Адамды өзiн-өзi өлтiруге жеткiзу немесе зардап шегушіні қорқыту, оған қатыгездiкпен қарау немесе оның адамдық қасиетiн ұдайы қорлау жолымен өзiн-өзi өлтiруге баруға дейiн жеткiзу
2.3
Өлтiремiн деп немесе денсаулыққа ауыр зиян келтiремiн деп, сол сияқты адамның жеке басына өзге ауыр күш көрсетемін не мүлiктi өртеп құртамын деп, жарылыс жасап немесе өзге жалпы қауiптi тәсiлмен қорқыту, бұл қорқытудың iске асатындығына қауiптенудiң жеткiлiктi негiздерi бар болған кезде
2.4
Жалғасып келе жатқан қудалау, мәжбүрлі көші-қон
3.
Экономикалық зорлық-зомбылық
3.1
Жеке басты куәландыратын, меншікке құқық белгілейтін, әрекеттер жасауға құқық беретін құжаттардан айыру
3.2
Тіршілік қызметі үшін қажетті ақшалай қаражаттан айыру
3.3
Тұрғын үйден айыру
3.4
Тіршілік қызметі үшін қажетті тамақтан айыру
3.5
Тіршілік қызметі үшін қажетті киімнен айыру
4.
Сексуалдық зорлық-зомбылық
4.1
Зорлау, яғни зардап шегушіге немесе басқа адамдарға күш қолданып немесе оны қолданбақшы болып қорқытып не зардап шегушінің дәрменсіз күйін пайдаланып жыныстық қатынас жасау
4.2
Көрінеу он төрт жасқа толмаған адамға қатысты күш қолданусыз азғындық іс-әрекеттерді жасау
4.3
Адамды жыныстық қатынасқа түсуге, еркек пен еркектің, әйел мен әйелдің жыныстық қатынас жасауына немесе сексуалдық сипаттағы өзге де әрекеттер жасауға мәжбүр ету
Жалаңаштануға мәжбүрлеу, денені сипап қарау, әдепсіз немесе қорлайтын қарым-қатынас, сондай-ақ жыныс мүшелеріне соққы беру және оларға заттармен әсер ету, жыныстық қол сұғушылық
____________________________________________________________
(Бағаланатын адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Тұрмыстық зорлық-зомбылыққа байланысты іс-әрекеттердің нәтижесінде
қатыгездікпен қараудан зардап шеккен деп танылады.
____________________________________________________________
(Бағаланатын адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Тұрмыстық зорлық-зомбылыққа байланысты іс-әрекеттердің нәтижесінде
қатыгездікпен қараудан зардап шеккен деп танылмайды.
Ұйым мамандары _______________ ___________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, күні)
Аудандық (қалалық) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар уәкілетті
органының өкілі
___________________________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, күні)
Ішкі істер органының өкілі
____________________________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, күні)
Тұрмыстық зорлық-зомбылық
құрбандарына арнаулы
әлеуметтік қызметтер көрсету
стандартына
6-қосымша
Нысан
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету туралы үлгілік шарт
______________________________________________________________________ атынан
(ұйым субъектісінің атауы)
____________________________________________ (бұдан әрі – Ұйым), бір тараптан және _____________________________ (бұдан әрі – көрсетілетін қызметтерді алушы) екінші тараптан, бірлесіп Тараптар деп аталатындар төмендегілер туралы осы шартты жасасты:

1. Предмет договора
Получателю услуг Организацией предоставляются специальные социальные услуги, направленные на ресоциализацию (восстановление утраченного социального статуса).
2. Права и обязанности сторон
2.1. Обязанности Организации:
1) ознакомить получателя услуг с условиями предоставления специальных социальных услуг;
2) оказать специальные социальные услуги в установленном объеме;
3) с уважением относиться к получателю услуг, не допускать грубости, халатного отношения к своим обязанностям.
2.2. Права Организации:
1) осуществлять контроль за пребыванием получателя услуг в Организации;
2) запрашивать необходимую информацию для оказания специальных социальных услуг;
3) расторгнуть договор в одностороннем порядке в случае невыполнения или уклонения от выполнения обязательств со стороны получателя услуг.
2.3. Обязанности получателя услуг:
1) принимать активное участие в процессе ресоциализации;
2) уважительно относиться к персоналу Организации;
3) соблюдать условия настоящего договора.
2.4. Права получателя услуг:
1) получать информацию о процессе ресоциализации;
2) расторгнуть договор в одностороннем порядке в случае невыполнения или уклонения от выполнения обязательств со стороны Организации.
3. Условия расторжения договора
3.1. Настоящий договор подлежит расторжению по основаниям, предусмотренным пунктом 37 Стандарта оказания специальных социальных услуг жертвам бытового насилия, утвержденного в соответствии с подпунктом 2) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года "О специальных социальных услугах".
4. Заключительные положения
Договор составлен в двух экземплярах по одному для каждой из Сторон.
Руководитель
Организации _______________________________________ __________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), (подпись)
Получатель услуг ______________________________________ ___________
(Фамилия, имя, отчество(при его наличии), подпись)
Приложение 7
к Стандарту оказания специальных
социальных услуг жертвам бытового насилия
Форма
Регистрационная карточка получателя услуг в организации временного пребывания и проживания
1. Фамилия __________________________________________________
2. Имя ______________________________________________________
3. Отчество (при его наличии)________________________________
4. Пол ______________________________________________________
5. Дата рождения ____________________________________________
6. Национальность

1. Шарттың нысанасы
Ұйым көрсетілетін қызметтерді алушыға қайта әлеуметтендіруге (жоғалтылған әлеуметтік мәртебені қалпына келтіруге) бағытталған арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынады.
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
2.1. Ұйымның міндеттері:
1) көрсетілетін қызметтерді алушыны арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету шарттарымен таныстыру;
2) белгіленген көлемде арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету;
3) көрсетілетін қызметтерді алушыға құрметпен қарау, дөрекілікке, өз міндеттеріне салғырттықпен қарауға жол бермеу.
2.2. Ұйымның құқықтары:
1) көрсетілетін қызметтерді алушының Ұйымда болуын бақылауды жүзеге асыру;
2) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету үшін қажетті ақпаратты сұрату;
3) көрсетілетін қызметтерді алушы тарапынан міндеттемелер орындалмаған немесе тарап оларды орындаудан бас тартқан жағдайда, біржақты тәртіппен шартты бұзу.
2.3. Көрсетілетін қызметтерді алушының міндеттері:
1) қайта әлеуметтендіру процесіне белсенді түрде қатысу;
2) Ұйым персоналына құрметпен қарау;
3) осы шарттың талаптарын сақтау.
2.4. Көрсетілетін қызметтерді алушының құқықтары:
1) қайта әлеуметтендіру процесі туралы ақпарат алу;
2) Ұйым тарапынан міндеттемелер орындалмаған немесе ұйым оларды орындаудан бас тартқан жағдайда, біржақты тәртіппен шартты бұзу.
3. Шартты бұзу талаптары
3.1. Осы шарт "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" 2008 жылғы 29 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 2) тармақшасына сәйкес бекітілген Тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартының 37-тармағында көзделген негіздер бойынша бұзуға жатады.
4. Қорытынды ережелер
Шарт Тараптардың әрқайсысы үшін бір-бірден екі данада жасалды.
Ұйым басшысы ________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Көрсетілетін
қызметтерді алушы _____________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Тұрмыстық зорлық-зомбылық
құрбандарына арнаулы
әлеуметтік қызметтер көрсету
стандартына
7-қосымша
Нысан
Уақытша болу және тұру ұйымында көрсетілетін қызметтерді алушыны тіркеу карточкасы
1. Тегі __________________________________________________________________________
2. Аты __________________________________________________________________________
3. Әкесінің аты (бар болса) _________________________________________________________
4. Жынысы ______________________________________________________________________
5. Туған күні _____________________________________________________________________
6. Ұлты (көрсетпеуге болады)_______________________________________________________

7. Место рождения ___________________________________________
8. Адрес последней регистрации по месту жительства (прописки)
_____________________________________________________________
9. Имеющийся документ: паспорт/удостоверение личности
(нужное подчеркнуть)
Вид документа
Номер/серия
Дата выдачи
Срок действия
Кем выдано
Удостоверение личности
Паспорт
10. Индивидуальный идентификационный номер ______________________
11. Образование _________________________________________________
12. Профессия ___________________________________________________
13. Перенесенные заболевания ____________________________________
14. Состояние здоровья __________________________________________
15. Организация, направившая получателя услуг
_________________________________________________________________
18. Сообщено ли по факту в территориальные органы внутренних дел
_________________________________________________________________
19. Личная подпись получателя услуг _____________________________
20. Дата ________________________________________________________
21. Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись специалиста
организации заполнившего карточку
_________________________________________________________________

7. Туған жері ____________________________________________________________________
8. Тұрғылықты жері бойынша соңғы тіркелген мекенжайы
________________________________________________________________________________
9. Қолда бар құжаты: паспорт/жеке куәлік (керегін сызу)
Құжат түрі
Нөмірі/сериясы
Берілген күні
Қолданылу мерзімі
Кім берді
Жеке куәлік
ЖСН
10. Жеке сәйкестендіру нөмірі ______________________________________________________
11. Білімі _______________________________________________________________________
12. Кәсібі _______________________________________________________________________
13. Ауырған аурулары (туберкулез, гепатит және т.б.)
________________________________________________________________________________
14. Денсаулық жағдайы ___________________________________________________________
15. Азаматты жіберген ұйым _______________________________________________________
18. Факт бойынша аумақтық ішкі істер органдарына хабар берiлді ме _____________________
19. Азаматтың жеке қолы __________________________________________________________
20. Күні _________________________________________________________________________
21. Карточканы толтырған ұйым маманының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы
________________________________________________________________________________