Об утверждении Правил проведения медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 июля 2017 года № 504. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2017 года № 15519. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-203/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 25.11.2020 № ҚР ДСМ-203/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 122-2) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра здравоохранения Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа его направление в периодические печатные издания, а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Актаеву Л.М.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Биртанов
"Согласован"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
_________ К. Касымов

Психикалық белсенді затты пайдалану фактісін және мас күйін анықтау үшін медициналық куәландыру жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 13 шілдедегі № 504 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 19 тамызда № 15519 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 25 қарашадағы № ҚР ДСМ-203/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 25.11.2020 № ҚР ДСМ-203/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2009 жылғы 18 қыркүйектегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 122-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтыну және масаң күйде болу фактісін анықтау үшін медициналық куәландыру жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдеріндегі ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Л.М. Ақтаеваға жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
Е. Біртанов
"Келісілген"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
_________ Қ. Қасымов

20 июля 2017 года
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 13 июля 2017 года № 504
Правила проведения медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 122-2 пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяют порядок проведения медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения.
2. В настоящем Правилах используются следующие основные понятия:
1) наркотические средства - вещества синтетического или природного происхождения, включенные в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в соответствии с законодательством Республики Казахстан, Единой конвенцией о наркотических средствах 1961 года с поправками, внесенными в нее в соответствии с Протоколом 1972 года о поправках к Единой конвенции о наркотических средствах 1961 года, согласно Закону от 10 июля 1998 года "О наркотических средствах, психотропных веществах, их аналогах и прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими" (далее – Закон);
2) медицинское освидетельствование - амбулаторный осмотр лица в целях установления состояния наркотического опьянения;
3) состояние опьянения - состояние, возникающее вследствие острой интоксикации психоактивными веществами (алкоголь, наркотические средства, психотропные вещества, прекурсоры, их производными и аналогами) и характеризующееся комплексом психических, поведенческих, вегетативных и соматоневрологических расстройств;
4) психотропные вещества - вещества синтетического или природного происхождения, включенные в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в соответствии с законодательством Республики Казахстан, международными договорами Республики Казахстан, в том числе Конвенцией о психотропных веществах 1971 года;
5) психоактивные вещества - вещества синтетического или природного происхождения, которые при однократном приеме оказывают воздействие на психические и физические функции, поведение человека, а при длительном употреблении вызывают психическую и физическую зависимость.
3. Целью проведения медицинского освидетельствования является установление факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения (далее – Медицинское освидетельствование).

2017 жылғы 20 шілде
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2017 жылғы 13 шілдеде
№ 504 бұйрығымен
бекітілген
Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтыну және масаң күйде болу фактісін
анықтау үшін медициналық куәландыру жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтыну және масаң күйде болу фактісін анықтау үшін медициналық куәландыру жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2009 жылғы 18 қыркүйектегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 122-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтыну және масаң күйде болу фактісін анықтау үшін медициналық куәландыру жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) есiрткi заттары – Қазақстан Республикасының заңнамасына, Есiрткi құралдары туралы 1961 жылғы бiрыңғай конвенцияға 1972 жылғы Түзетулер жөнiндегi хаттамаға сәйкес оған енгiзiлген түзетулермен бiрге, Есiрткi құралдары туралы 1961 жылғы бiрыңғай конвенцияға, "Есiрткi, психотроптық заттар, сол тектестер мен прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдаланылуына қарсы iс-қимыл шаралары туралы" 1998 жылғы 10 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес бақылау жасалуға тиіс Есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлар тiзiмiне енгiзiлген шығу тегі синтетикалық немесе табиғи заттар;
2) медициналық куәландыру – есірткіге масаю күйін анықтау мақсатында адамды амбулаториялық қарап-тексеру;
3) масаң күйде болуы – психикаға белсенді әсер ететін заттармен (алкоголь, есірткі құралдары, психотроптық заттар, прекурсорлар, олардың туындылары және сол тектестер) қатты уланудың салдарынан туындайтын және психикалық, мінез-құлықтық, вегетативтік және соматоневрологиялық бұзылулардың кешенімен сипатталатын жай-күй;
4) психотроптық заттар – Қазақстан Республикасының заңнамасына, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына, оның ішінде Психотроптық заттар туралы 1971 жылғы конвенцияға сәйкес бақылау жасалуға тиіс Есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлар тiзiмiне енгiзiлген, шығу тегi синтетикалық немесе табиғи заттар;
5) психикаға белсенді әсер ететін заттар – бір рет қабылдағанда адамның психикалық және дене функцияларына, мінез-құлқына әсер ететін, ал ұзақ уақыт қабылдаған кезде психикалық және тәни тәуелділік туғызатын синтетикалық немесе табиғаттан алынатын заттар.
3. Медициналық куәландыру жүргізудің мақсаты психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтыну және масаң күйде болу фактісін анықтау болып табылады (бұдан әрі – медициналық куәландыру).

4. Медицинскому освидетельствованию подлежат лица, по отношению к которым предусмотрена ответственность за употребление психоактивного вещества при управлении транспортными средствами в состоянии опьянения, пребывания в состоянии опьянения в общественных местах и на работе.
5. Иностранные лица, постоянно проживающие и временно пребывающие на территории Республики Казахстан, а также лица без гражданства находящиеся в состоянии опьянения в общественном месте, на работе, либо управляющие транспортным средством подлежат медицинскому освидетельствованию на общих основаниях.
Не подлежат медицинскому освидетельствованию, без их согласия, лица, пользующиеся дипломатическим иммунитетом.
6. Медицинское освидетельствование несовершеннолетних граждан Республики Казахстан проводится в присутствии родителей или их законных представителей (родители, усыновители (удочерители), опекун, попечитель, патронатный воспитатель, приемные родители, другие заменяющие их лица, осуществляющие в соответствии с законодательством Республики Казахстан заботу, образование, воспитание, защиту прав и интересов ребенка).
Глава 2. Порядок проведения медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения
7. Для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения сотрудники органов внутренних дел, а также должностные лица предприятий и организаций по месту работы освидетельствуемого, направляют и (или) доставляют указанных лиц в пунктах 4, 5 и 6 настоящих Правил на медицинское освидетельствование в государственные медицинские организации.
8. Направление на медицинское освидетельствование для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения заполняется по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Освидетельствование проводится также при личном добровольном обращении граждан.
9. Направление на медицинское освидетельствование для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения осуществляется в соответствии с Правилами направления для освидетельствования на состояние опьянения, освидетельствования на состояние опьянения и оформления его результатов, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 июня 2003 года № 528.
10. Освидетельствование на основании направления на медицинское освидетельствование для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения в медицинских организациях, производится в любое время суток в медицинских организациях врачами психиатрами-наркологами или врачами профильных специальностей, а также фельдшерами, медицинскими сестрами (в сельской местности при значительной удаленности от медицинских организаций объектов первичной медико-социальной помощи, не имеющих в штате врачей) (далее - медицинский работник), прошедшим повышение квалификации по вопросам проведения наркологического освидетельствования в организациях медицинского образования и науки, реализующих образовательные учебные программы дополнительного образования в соответствии с Правилами повышения квалификации и переподготовки медицинских и фармацевтических кадров, а также квалификационных требований к организациям, реализующим программы дополнительного медицинского и фармацевтического образования, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 ноября 2009 года № 691 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 5904).

4. Медициналық куәландыруға масаң күйде көлік құралдарын басқару кезінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынғаны, қоғамдық орындарға және жұмысқа масаң күйде келгені үшін жауапкершілік көзделген адамдар жатады.
5. Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын және уақытша келетін, сондай-ақ масаң күйде қоғамдық орында, жұмыста болған не көлік құралдарын басқарған азаматтығы жоқ адамдар жалпы негіздерде медициналық куәландыруға жатады.
Дипломатиялық иммунитетті пайдаланатын адамдар, олардың келісімінсіз медициналық куәландыруға жатпайды.
6. Қазақстан Республикасының кәмелетке толмаған азаматтарын медициналық куәландыру ата-аналарының немесе олардың заңды өкілдерінің (ата-ана, бала асырап алушылар, қорғаншы, қамқоршы, патронат тәрбиелеуші, баланы қабылдайтын ата-аналар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес балаға қамқорлық жасауды, білім, тәрбие беруді, оның құқықтары мен мүдделерін қорғауды жүзеге асыратын олардың орнындағы басқа да адамдар) қатысуымен жүргізіледі.
2-тарау. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтыну және масаң күйде болу
фактісін анықтау үшін медициналық куәландыру жүргізу тәртібі
7. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтыну және масаң күйде болу фактісін анықтау үшін құқық қорғау органдарының қызметкерлері, сондай-ақ куәландырылушының жұмыс орны бойынша кәсіпорындар мен ұйымдардың лауазымды адамдары осы Қағидалардың 4, 5 және 6-тармақтарында көрсетілген адамдарды мемлекеттік медициналық ұйымға медициналық куәландыруға жібереді және (немесе) жеткізеді.
8. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтыну және масаң күйде болу фактісін анықтау үшін медициналық куәландыруға жолдама осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылады.
Куәландыру азамат өзі ерікті түрде жүгінген кезде де жүргізіледі.
9. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтыну және масаң күйде болу фактісін анықтау үшін медициналық куәландыруға жіберу Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 4 маусымдағы № 528 қаулысымен бекітілген Мас күйiн куәландыруға жiберу, мас күйiн куәландыру және оның нәтижелерiн ресiмдеу ережесіне сәйкес жүзеге асырылады.
10. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтыну және масаң күйде болу фактісін анықтау үшін медициналық ұйымдарда куәландыруды тәуліктің кез келген уақытында медициналық ұйымдарда психиатр-нарколог дәрігерлер немесе бейінді мамандықтағы дәрігерлер, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 11 қарашадағы № 691 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5904 болып тіркелген) Медицина және фармацевтика кадрларының біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау қағидаларына, сондай-ақ қосымша медициналық және фармацевтикалық білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес қосымша білімнің оқу бағдарламаларын іске асыратын медициналық білім және ғылыми ұйымдарда наркологиялық куәландыру жүргізу мәселелері бойынша біліктілігін арттырған фельдшерлер, мейіргерлер (штатында дәрігерлері жоқ медициналық-әлеуметтік алғашқы көмек объектілерінің медициналық ұйымдарынан айтарлықтай қашықтықта орналасқан ауылдық жерлерде) (бұдан әрі – медицина қызметкері) жүргізеді.

11. Должностное лицо, направившее и (или) доставившее освидетельствуемого, принимает меры к установлению его личности (при невозможности установления личности допускается фотографирование освидетельствуемого).
Медицинский работник удостоверяется в личности освидетельствуемого, ознакомившись с его документами, удостоверяющими личность. Отсутствие документов, удостоверяющих личность, не является основанием для отказа в освидетельствовании.
При отсутствии документов в заключении медицинского освидетельствования указываются приметы обследуемого с обязательным указанием о получении данных со слов обследуемого.
12. При проведении медицинского освидетельствования для установления факта употребления алкоголя и состояния алкогольного опьянения проводится количественное исследование выдыхаемого воздуха на алкоголь.
Исследование выдыхаемого воздуха на наличие алкоголя осуществляется с использованием технических средств измерения, официально зарегистрированных и применяемых в Республике Казахстан.
Оценка показателей при исследовании крови на наличие алкоголя проводится согласно стандартизированному соотношению количественного содержания алкоголя в крови и оценки клинического состояния освидетельствуемого лица в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам.
Если проведение освидетельствования в полном объеме не представляется возможным в силу сложившихся обстоятельств (из-за тяжести соматоневрологического состояния освидетельствуемого, отказа его от освидетельствования) в заключении медицинского освидетельствования указываются причины невозможности проведения освидетельствования.
13. Основой медицинского заключения по вопросу состояния, связанного с употреблением алкоголя и психоактивных веществ, являются данные клинического обследования в виде комплексной оценки психического и соматоневрологического состояния.
Проведение лабораторного исследования или экспресс-тестирования биологических сред (кровь или моча при подозрении на алкогольное опьянение, моча при подозрении на наркотическое или токсикоманическое опьянение) является необходимым в следующих случаях:
1) невозможность полного освидетельствования в связи с тяжестью состояния освидетельствуемого;
2) при наличии сомнений врача в комплексной оценке состояния опьянения (психических, поведенческих, вегетативных и соматоневрологических расстройств);
3) в случае несогласия освидетельствуемого с результатами заключения;
4) в случаях повторного освидетельствования;
5) при установлении факта употребления (какого-либо) психоактивного вещества и отсутствии признаков состояния опьянения (психических, поведенческих, вегетативных и соматоневрологических расстройств);
6) при дорожно-транспортном происшествии или совершении правонарушения с наличием пострадавших лиц;
7) если с момента совершения дорожно-транспортного происшествия и правонарушения без пострадавших прошло более 3 часов.
14. Характер и последовательность проведения биологических проб определяется медицинским работником, производящим освидетельствование, в зависимости от особенностей клинического состояния освидетельствуемого. Опечатывание и этикетирование отобранных биологических проб для лабораторного исследования производится в присутствии освидетельствуемого и лица, направившего и (или) доставившего освидетельствуемого.
В случаях, если освидетельствуемое лицо не в состоянии объективно оценивать происходящие события, данная процедура производится в присутствии понятых.
15. При подозрении у освидетельствуемого лица состояния, угрожающего его жизни, освидетельствуемое лицо доставляется в организацию здравоохранения, оказывающую соответствующую специализированную помощь, где наряду с оказанием медицинской помощи устанавливается диагноз основного (предполагаемого) заболевания и определяется состояние опьянения.
16. При доставлении физического лица в тяжелом, бессознательном состоянии в организацию здравоохранения на момент оказания медицинской помощи в медицинскую карту больного делается запись о наличии (отсутствии) у физического лица состояния опьянения или факта употребления психоактивного вещества по результатам клинического обследования и лабораторного исследования биологических образцов, при этом Заключение медицинского освидетельствования не составляется.

11. Куәландырылушыны жіберген және (немесе) жеткізген лауазымды адам, оның жеке басын анықтау шараларын қабылдайды (жеке басын анықтау мүмкін болмаған кезде куәландырылушыны суретке түсіруге рұқсат етіледі).
Медицина қызметкері куәландырылушының жеке басын куәландыратын құжаттармен танысып, оның жеке басын анықтайды. Жеке басты куәландыратын құжаттардың болмауы, куәландырудан бас тартуға негіз болмайды.
Құжаттар болмаған кезде, медициналық куәландыру қорытындысында куәландырылушының сөзінен алынған деректер міндетті түрде көрсетіле отырып, зерттен-қаралушының белгілері көрсетіледі.
12. Алкогольді тұтыну және алкогольдік масаң күйде болу фактісін анықтау үшін медициналық куәландыру жүргізу кезінде алкогольге ауыздан сыртқа шығарылатын ауаны сандық зерттеу жүргізіледі.
Алкогольдің бар-жоғына ауыздан сыртқа шығатын ауаға зерттеу Қазақстан Республикасында ресми тіркелген және қолданылатын техникалық өлшем құралдарын пайдалану арқылы жүзеге асырылады.
Қанда алкогольдің бар-жоғын зерттеу кезінде көрсеткіштерді бағалау алкогольдің сандық құрамының стандартталған ара қатынасына және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес куәландырылушы адамның клиникалық жай-күйін бағалауға сәйкес жүргізіледі.
Егер орын алып отырған жағдайларға байланысты (куәландырылушының соматоневрологиялық жағдайының ауырлығына, оның куәландырудан бас тартуына) байланысты толық көлемде куәландыру жүргізу мүмкін болмаса, медициналық куәландыру қорытындысында куәландыру жүргізу мүмкіндігінің болмау себептері көрсетіледі.
13. Психикалық және соматоневрологиялық жай-күйді кешенді бағалау түріндегі клиникалық зерттеп-қарау деректері алкогольді және психиқаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты жай-күй мәселесі бойынша медициналық қорытындының негізі болып табылады.
Биологиялық ортаға (алкогольдік масаң күйіне күдік болған кезде қан немесе несеп, есірткілік немесе уытқұмарлық масаң күйіне күдік болған кезде несеп) зертханалық зерттеу немесе экспресс-тестілеу жүргізу мынадай жағдайларда:
1) куәландырылушының жай-күйінің ауырлығына байланысты толық куәландыру мүмкін болмағанда;
2) масаң күйді (психикалық, мінез-құлықтық, вегетативтік және соматоневрологиялық бұзылыстар) кешенді бағалауда дәрігердің күдігі болғанда;
3) куәландырылушы қорытындының нәтижелерімен келіспеген жағдайда;
4) қайта куәландыру жағдайларында;
5) психикаға белсенді әсер ететін заттарды (қандай да бір) тұтыну фактісін анықтау және масаң күй (психикалық, мінез-құлықтық, вегетативтік және соматоневрологиялық бұзылыстар) белгілері болмаған кезде;
6) адамдар зардап шеккен жол-көлік оқиғасында немесе құқық бұзушылық жасалған кезде;
7) егер, зардап шегушісі жоқ жол-көлік оқиғасы және құқық бұзушылық жасалған сәттен бастап 3 сағаттан астам уақыт өтсе қажет болып табылады.
14. Биологиялық сынамаларды жүргізудің сипаты мен жүйелілігін куәландырылушының клиникалық жай-күйінің ерекшелігіне қарай куәландыруды жүргізетін медицина қызметкері айқындайды. Зертханалық зерттеу үшін іріктелген биологиялық сынамаларды мөрлеу және таңбалау куәландырылушының және куәландырылушыны жіберген және (немесе) жеткізген адамның қатысуымен жүргізіледі.
Куәландырылатын адам болып жатқан оқиғаны объективті тұрғыдан бағалай алмайтын жағдайларда, аталған рәсім куәгерлердің қатысуымен жүргізіледі.
15. Куәландырылушы адамда оның өміріне қауіп тудыратын күйге күдік болған кезде, куәландырылушы адам тиісті мамандандырылған көмек көрсететін медициналық ұйымға жеткізіледі, онда медициналық көмек көрсетумен бірге, негізгі (болжамды) ауруының диагнозы белгіленеді және масаң күйi анықталады.
16. Жеке тұлға ауыр, ес-түссіз күйде денсаулық сақтау ұйымына жеткізілген кезде, медициналық көмек көрсету сәтінде стационарлық науқастың медициналық картасында клиникалық қарап-тексеру және биологиялық үлгілерді зертханалық зерттеу нәтижелері бойынша жеке тұлғада масаң күйдің немесе психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтыну фактісінің болуы (болмауы) туралы жазба жасалады, бұл ретте Медициналық куәландыру қорытындысы жасалмайды.
Денсаулық сақтау ұйымы лауазымды адамның сұрау салуы бойынша оған "Денсаулық сақтау ұйымының алғашқы медициналық құжаттамасын белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты жай-күй мәселесі бойынша медициналық қорытындының негізі болып табылады.
Биологиялық ортаға (алкогольдік масаң күйіне күдік болған кезде қан немесе несеп, есірткілік немесе уытқұмарлық масаң күйіне күдік болған кезде несеп) зертханалық зерттеу немесе экспресс-тестілеу жүргізу мынадай жағдайларда:
1) куәландырылушының жай-күйінің ауырлығына байланысты толық куәландыру мүмкін болмағанда;
2) масаң күйді (психикалық, мінез-құлықтық, вегетативтік және соматоневрологиялық бұзылыстар) кешенді бағалауда дәрігердің күдігі болғанда;
3) куәландырылушы қорытындының нәтижелерімен келіспеген жағдайда;
4) қайта куәландыру жағдайларында;
5) психикаға белсенді әсер ететін заттарды (қандай да бір) тұтыну фактісін анықтау және масаң күй (психикалық, мінез-құлықтық, вегетативтік және соматоневрологиялық бұзылыстар) белгілері болмаған кезде;
6) адамдар зардап шеккен жол-көлік оқиғасында немесе құқық бұзушылық жасалған кезде;
7) егер, зардап шегушісі жоқ жол-көлік оқиғасы және құқық бұзушылық жасалған сәттен бастап 3 сағаттан астам уақыт өтсе қажет болып табылады.
14. Биологиялық сынамаларды жүргізудің сипаты мен кезеңділігін куәландырылушының клиникалық жай-күйінің ерекшелігіне қарай куәландыру жүргізетін медицина қызметкері айқындайды. Зертханалық зерттеу үшін іріктелген биологиялық сынамаларды мөрлеу және таңбалау куәландырылушының және куәландырылушыны жіберген және (немесе) жеткізген адамның қатысуымен жүргізіледі.
Егер, куәландырылушы адам болып жатқан оқиғаны объективті тұрғыдан бағалай алмайтын жағдайларда, аталған рәсім куәгерлердің қатысуымен жүргізіледі.
15. Куәландырылушы адамда оның өміріне қауіп тудыратын күйге күдік болған кезде, куәландырылушы адам тиісті мамандандырылған көмек көрсететін медициналық ұйымға жеткізіледі, онда медициналық көмек көрсетумен бірге, негізгі (болжамды) ауруының диагнозы белгіленеді және масаң күйi анықталады.
16. Жеке тұлға ауыр, ес-түссіз күйде денсаулық сақтау ұйымына жеткізілген кезде, медициналық көмек көрсету сәтінде стационарлық науқастың медициналық картасында клиникалық қарап-тексеру және биологиялық үлгілерді зертханалық зерттеу нәтижелері бойынша жеке тұлғада масаң күйдің немесе психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтыну фактісінің болуы (болмауы) туралы жазба жасалады, бұл ретте Медициналық куәландыру қорытындысы жасалмайды.

Организация здравоохранения по запросу должностного лица выдает выписку из Медицинской карты амбулаторного, стационарного больного по форме № 027/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 6697).
17. В Заключении медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения (далее - Заключение медицинского освидетельствования) подробно излагаются сведения о внешнем виде освидетельствуемого, его поведении, эмоциональном фоне, речи, вегето-сосудистых реакциях, нарушении сознания, ориентировки, памяти, координации движений, состоянии неврологической и соматической сферы, наличие запаха в выдыхаемом воздухе, а также жалобы освидетельствуемого и его субъективную оценку своего состояния. В случае проведения лабораторных исследований результаты отмечаются в Заключении медицинского освидетельствования.
18. На основании медицинского освидетельствования составляется Заключение медицинского освидетельствования, в котором характеризуется состояние освидетельствуемого лица на момент обследования.
Медицинский работник при составлении Заключения медицинского освидетельствования устанавливает одно из следующих состояний на основании имеющихся клинических и (при необходимости) лабораторных данных либо результатов экспресс-тестирования, подтверждающих вид психоактивного вещества, вызвавшего опьянение:
1) трезв (а);
2) факт употребления психоактивного вещества, признаки опьянения не выявлены;
3) алкогольное опьянение (легкая, средняя, тяжелая степень);
4) состояние опьянения (наркотическое, токсикоманическое), вызванное употреблением психоактивных веществ (наркотики – опиоиды, каннабиоиды, кокаин, седативные, снотворные вещества, психостимуляторы, галлюциногены, летучие растворители).
19. Результаты медицинского освидетельствования оформляются в виде заключения медицинского освидетельствования согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
20. Заключение медицинского освидетельствования составляется в двух экземплярах, заверяется подписью медицинского работника и печатью медицинской организации, в которой проводилось освидетельствование. Один экземпляр выдается лицу, доставившему освидетельствуемого, второй экземпляр остается в медицинской организации и хранится в архивных делах в течение пяти лет.
При отсутствии сопровождающего, экземпляр Заключения медицинского освидетельствования высылается почтой по официальному письменному запросу лица, направившего на медицинское освидетельствование.

Денсаулық сақтау ұйымы лауазымды адамның сұрау салуы бойынша оған "Денсаулық сақтау ұйымының алғашқы медициналық құжаттамасыныңнысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) № 027/е нысаны бойынша медициналық құжаттардан үзінді көшірме береді.
17. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтыну және масаң күйде болу фактісін анықтау үшін медициналық куәландыру қорытындысында (бұдан әрі – Медициналық куәландыру қорытындысы) куәландырылушының сыртқы түрі, оның мінез-құлқы, эмоциялық күйі, сөзі, вегетативтік-тамырлық реакциялары, есінің, бағдарының, жадысының, іс-қимыл үйлесімділігінің бұзылуы, неврологиялық және соматикалық саласының жай-күйі туралы мәліметтер, ауыздан үріп шығарылатын ауада иістің болуы, сондай-ақ куәландырылушының шағымдары және оның өз жағдайын субъективті бағалауы толық жазылады. Зертханалық зерттеулер жүргізілген жағдайда нәтижелер Медициналық куәландыру қорытындысында белгіленеді.
18. Медициналық куәландырудың негізінде Медициналық куәландыру қорытындысы жасалады, онда куәландырылушы адамның зерттеп-қарау сәтіндегі жай-күйі сипатталады.
Медицина қызметкері Медициналық куәландыру қорытындысын жасау кезінде қолда бар клиникалық және (қажеттілігіне қарай) зертханалық деректердің не масаң күйді туындатқан психикаға белсенді әсер ететін заттың түрін растайтын экспресс-тестілеу нәтижелерінің негізінде мынадай жай-күйлердің бірін белгілейді:
1) мас емес (сау);
2) психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтыну фактісі, масаң күйде болу белгілері;
3) алкогольдік масаң күйі (жеңіл, орташа, ауыр дәрежеде);
4) психикаға белсенді әсер ететін заттарды (есірткі-апиындарды, каннабиноидтар, кокаин, ұйықтататын заттар, психостимуляторлар, галлюциогендер, ұшпа ерітінділер) тұтынудың әсерінен болған (есірткілік, уытқұмарлық) масаң күй.
19. Медициналық куәландыру нәтижелері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес медициналық куәландыру қорытындысы түрінде ресімделеді.
20. Медициналық куәландыру қорытындысы екі данада жасалады, медицина қызметкерінің қолымен және куәландыру жүргізілген медициналық ұйымның мөрімен расталады. Бір данасы куәландырылушыны жеткізген адамға беріледі, екінші данасы медициналық ұйымда қалады және бес жыл бойы мұрағат (архив) істерінде сақталады.
Алып жүруші болмаған кезде, Медициналық куәландыру қорытындысының бір данасы медициналық куәландыруға жіберген адамның ресми жазбаша сұрау салуы бойынша почта арқылы жіберіледі.

21. Результаты освидетельствования сообщаются освидетельствуемому лицу сразу же в присутствии лица, его направившего и (или) доставившего. При несогласии освидетельствуемого лица либо должностного лица, его доставившего, с результатами медицинского освидетельствования производится повторное медицинское освидетельствование.
22. Повторное медицинское освидетельствование проводится на основании письменного заявления освидетельствуемого либо должностного лица в произвольной форме, его направившего и (или) доставившего, с изложением обстоятельств обращения на освидетельствование.
Повторное медицинское освидетельствования проводится профильным врачом медицинской организации не позднее 2 часов после первичного освидетельствования.
При повторном освидетельствовании проведение лабораторного исследования или экспресс-тестирования биологических сред (кровь или моча при подозрении на алкогольное опьянение, моча при подозрении на наркотическое или токсикоманическое опьянение) является обязательной процедурой.
23. В тех случаях, когда состояние обследуемого не позволяет осуществить медицинское освидетельствование в полном объеме (тяжелая травма, бессознательное состояние) для определения состояния, связанного с употреблением психоактивного вещества, проводится двукратное (с интервалом 30-60 минут), количественное исследование на наличие психоактивных веществ в биологических жидкостях организма (кровь, моча, слюна). Данные образцы биологических сред сохраняются в медицинской организации, где проводилось обследование, в течение 25 календарных дней со дня забора при соблюдении необходимых, гарантирующих их сохранность условиях.
24. Присутствие понятых, в случае, когда освидетельствуемое лицо не в состоянии оценивать происходящие события, обеспечивается лицами, по инициативе которых проводится освидетельствование.
25. В случаях, когда медицинское заключение выносится после получения результатов лабораторных исследований, экземпляр Заключения медицинского освидетельствования выдается не позднее 5 рабочих дней со дня получения результатов лабораторных исследований.
26. Медицинское освидетельствования регистрируется в Журнале регистрации медицинского освидетельствования (далее – Журнал), согласно приложению 4 к настоящим Правилам и в ведомственной автоматизированной информационной системе по учету лиц, доставленных на медицинское освидетельствование.
Журнал заполняется медицинским работником, проводившим медицинское освидетельствование, и хранится в кабинете, где осуществляется освидетельствование.
Журнал пронумеровывается, прошнуровывается и скрепляется гербовой печатью медицинской организации.
Приложение 1
к Правилам проведения медицинского
освидетельствования, для установления
факта употребления психоактивного
вещества и состояния опьянения
Направление
на медицинское освидетельствование для установления факта
употребления психоактивного вещества и состояния опьянения
"___" ______20__г.___часов_____мин.______________________________________________
(место составления направления)
________________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), направляющего лица,
Направил для медицинского освидетельствования на состояние опьянения гражданина (-ку)
________________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Год (возраст) и место рождения ____________________________
Место работы ___________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Место жительства ________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Документ, по которому установлена личность
________________________________________________________________________________
(серия, номер, дата, место выдачи документов)
Основания направления для медицинского освидетельствования
________________________________________________________________________________
Цель освидетельствования _________________________________________________________
Освидетельствование первичное или повторное (подчеркнуть)
Подпись направляющего лица _____________________________________________________
________________________________________________________________________________
Приложение 2
к Правилам проведения медицинского
освидетельствования для установления
факта употребления психоактивного
вещества и состояния опьянения
Заключение
медицинского освидетельствования для установления факта
употребления психоактивного вещества и состояния опьянения
Освидетельствование по данному факту первичное, повторное (нужное подчеркнуть)
________________________________________________________________________________

21. Куәландыру нәтижелері куәландырылушы адамға, оны жіберген және (немесе) жеткізген адамның қатысуымен бірден хабарланады Куәландырылушы адам не оны жеткізген лауазымды адам куәландыру нәтижелерімен келіспеген жағдайда, қайталама медициналық куәландыру жүргізіледі.
22. Қайталама медициналық куәландыру куәландырылушының не оны жіберген және (немесе) жеткізген лауазымды адамның куәландыруға жүгінудің мән-жайы айтылған еркін нысандағы жазбаша өтінішінің негізінде жүргізіледі.
Қайталама медициналық куәландыруды медициналық ұйымның бейінді дәрігері алғашқы куәландырудан кейін 2 сағаттан кешіктірмей жүргізеді.
Қайталама куәландыру кезінде биологиялық ортаға (алкогольдік масаң күйге күдік болған кезде қан немесе несеп, есірткілік немесе уытқұмарлық масаң күйге күдік болған кезде несеп) зертханалық зерттеу немесе экспресс-тестілеу жүргізу міндетті рәсім болып табылады.
23. Куәландырылушының жай-күйі (ауыр жарақат, ес-түссіз күй) медициналық куәландыруды толық көлемде жүзеге асыруға мүмкіндік бермейтін жағдайларда, психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты жай-күйді айқындау үшін организмнің биологиялық сұйықтықтарында (қан, несеп, сілекей) психикаға белсенді әсер ететін заттардың болуына екі мәрте (30-60 минут интервалмен) сандық зерттеу жүргізіледі. Биологиялық ортаның аталған үлгілері қажетті кепілдік беретін шарттарда сақталған жағдайда, оларды алу күнінен бастап күнтізбелік 25 күн ішінде зерттеп-қарау жүргізілген медициналық ұйымда сақталады.
24. Куәландырылатын адам болып жатқан оқиғаны бағалай алмайтын жағдайда, куәгерлердің қатысуы куәландыру жүргізілетіндердің бастамасы бойынша қамтамасыз етіледі.
25. Медициналық қорытынды зертханалық зерттеу нәтижелерін алғаннан кейін шығарылған жағдайларда, Медициналық куәландыру қорытындысының бір данасы зертханалық зерттеу нәтижелерін алған күннен бастап 5 жұмыс күнінен кешіктірмей беріледі.
26. Медициналық куәландыру осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Медициналық куәландыруды тіркеу журналында (бұдан әрі – Журнал) және медициналық куәландыруға жеткізілген адамдарды есепке алу жөніндегі ведомстволық автоматтандырылған ақпараттық жүйеде тіркеледі.
Журналды медициналық куәландыруды жүргізген медицина қызметкері толтырады және куәландыру жүзеге асырылған кабинетте сақталады.
Журнал нөмірленеді, тігіледі және медициналық ұйымның елтаңбалы мөрімен бекітіледі.
Психикаға белсенді әсер ететін
заттарды тұтыну және масаң
күйде бол фактісін анықтау
үшін медициналық куәландыру
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтыну және масаң күйде болу фактісін
анықтау үшін медициналық куәландыруға
жолдама
20_ж.___ "___" ____ сағат_____мин. ________________________________________________
(жолдама толтырылған орын)
________________________________________________________________________________
(лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Азамат (ша) _____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
масаң күйге медициналық куәландыру үшін жіберді
Туған жылы (жасы) және жері _____________________________________________________
Жұмыс орны ____________________________________________________________________
Тұрғылықты жері ________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Жеке басы анықталған құжат ______________________________________________________
(құжаттың сериясы, нөмірі, берілген күні, жері)
Медициналық куәландыруға жіберу үшін негіздеме
________________________________________________________________________________
Куәландыру мақсаты _____________________________________________________________
Бастапқы немесе қайталама куәландыру (асты сызылсын)
Жіберген адамның қолы __________________________________________________________
Психикаға белсенді әсер ететін
заттарды тұтыну және масаң
күйде болу фактісін анықтау
үшін медициналық куәландыру
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтыну және
масаң күйде болу фактісін анықтау үшін медициналық куәландыру қорытындысы
Аталған факті бойынша бастапқы, қайталама куәландыру (қажетінің асты сызылсын)
________________________________________________________________________________

1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _________________________________________
________________________________________________________________________________
Возраст (год рождения) ___________________________________________________________
Документ, удостоверяющий личность (при наличии) __________________________________
Место работы, должность _________________________________________________________
Кем и когда (точное время) направлен на освидетельствование __________________________
________________________________________________________________________________
Дата и точное время освидетельствования ___________________________________________
Кем освидетельствован (врач, фельдшер, медицинская cестра) __________________________
________________________________________________________________________________
2. Причина освидетельствования: подозрение состояния опьянения при управлении
транспортным средством, пребывание на работе в нетрезвом состоянии,
освидетельствование лиц в состоянии опьянения в связи с оказанием медицинской помощи и
другое (указать причину) __________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
3. Внешний вид освидетельствуемого: состояние одежды, кожи, наличие повреждений
(ранения, ушибы) ________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
4. Поведение: напряжен, замкнут, раздражен, возбужден, агрессивен, эйфоричен, болтлив,
суетлив, неустойчивое настроение, сонлив, заторможен, жалобы на свое состояние (нужное
подчеркнуть) ____________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
5. Состояние сознания, ориентировка в месте, времени, ситуации и собственной личности
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
6. Речевая способность: связанность изложения, нарушения артикуляции, смазанность речи
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________

1. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ________________________________________________
Жасы (туған жылы) ______________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат _________________________________________________
Жұмыс орны, лауазымы __________________________________________________________
Кім және қашан (нақты уақыты) куәландыруға жіберді
________________________________________________________________________________
Куәландырылған күні және нақты уақыты ___________________________________________
Кім куәландырды (дәрігер, фельдшер, мейіргер)
________________________________________________________________________________
2. Куәландыру себебі: көлік құралын басқару кезіндегі масаң күйге күдік, жұмысқа мас күйінде келу, медициналық көмек көрсетумен байланысты масаң күйдегі адамдарды куәландыру және басқасы (себебі көрсетілсін)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
3. Куәландырылушының сыртқы келбеті: киімінің, терісінің жағдайы, зақымдардың (жарақаттар, соққылар) болуы _____________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
4. Мінез-құлқы: қызба, тұйық, ашулы, қызу, агрессивті, жайлы, мылжың, күйгелек, көңіл-күйі тұрақсыз, ұйқышыл, тежелген, өзінің жай-күйіне шағымы бар (қажетінің асты сызылсын)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
5. Ақыл-есінің жағдайы, орынға, уақытқа, оқиғаға және жеке басына бағдарлануы
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
6. Сөйлеу қабілеті: сөйлемді байланыстыра білуі, артикуляцияның бұзылуы, түсініксіз сөйлеуі _________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________

7. Вегетативные сосудистые реакции (состояние кожных покровов, слизистых оболочек глаз,
языка, потливость, слюнотечение) __________________________________________________
________________________________________________________________________________
Дыхание: учащенное, замедленное __________________________________________________
Пульс______________________ артериальное давление ________________________________
Зрачки: сужены, расширены, реакция на свет _________________________________________
Нистагм при взгляде в сторону _____________________________________________________
8. Двигательная сфера ____________________________________________________________
Мимика: вялая, оживленная _______________________________________________________
Походка (шатающаяся, разбрасывание ног при ходьбе), ходьба поворотами (пошатывание
при поворотах) __________________________________________________________________
Устойчивость в позе Ромберга _____________________________________________________
________________________________________________________________________________
Точные движения (поднять монету с пола, пальце-носовая проба)
________________________________________________________________________________
Дрожание век, языка, пальцев рук __________________________________________________
9. Имеются ли признаки нервно-психических заболеваний, органического поражения
головного мозга, физического истощения. Перенесенные травмы (со слов
освидетельствуемого) ____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
10. Сведения о последнем употреблении алкоголя, психоактивных веществ: субъективные,
объективные (по документам, со слов) ______________________________________________
_______________________________________________________________________________
11. Запах алкоголя _______________________________________________________________
12. Наличие алкоголя в выдыхаемом воздухе и биологических средах организма:
а) воздух исследовался на приборе __________________________________________________
Время и результаты исследования __________________________________________________
повторного исследования _________________________________________________________
б) биологическая среда (ы) (моча, слюна, кровь) исследовались
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
методами ____________________________ время отбора пробы _________________________
Время и результаты исследования __________________________________________________

7. Вегетативтік-тамырлық реакциялар (тері жабынының, көздің, тілдің шырышты қабықтарының жағдайлары, тершеңдік, сілекейдің ағуы)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Тыныс алу: жиі, баяу _____________________________________________________________
Тамырдың соғуы______________________ артериялық қысым __________________________
Қарашықтары: кішірейген, ұлғайған, жарыққа әсері ___________________________________
Жан-жағына қараған кездегі нистагм ________________________________________________
8. Қозғалыс аясы _________________________________________________________________
Мимикасы: сылбыр, ширақ ________________________________________________________
Жүрісі (теңселмелі, жүрген кезде аяқтарын лақтырып басу), бұрылып жүру
(бұрылған кезде теңселу)
Ромберг қалпындағы тұрақтылық ___________________________________________________
Нақты қозғалысы (еденнен тиынды көтеру, саусақ-мұрын сынамасы)
________________________________________________________________________________
Қабақтарының, тілінің, саусақтарының дірілдеуі ______________________________________
9. Жүйке-психикалық аурулардың, мидың органикалық зақымдану, физикалық жүдеу белгілері бар ма
Бастан өткерген жарақаттары (куәландырылушының сөзінен)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
10. Алкогольді, психикаға белсенді әсер ететін заттарды соңғы тұтыну туралы мәлімет: субъективті, объективті (құжаттар бойынша және сөзінен)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
11. Алкогольдің иісі
________________________________________________________________________________
12. Шығарылатын ауада және организмнің биологиялық ортасында алкогольдің болуы:
а) ауа түтікшеде зерттелді _________________________________________________________
Зерттеу уақыты мен нәтижесі ______________________________________________________
қайталама зерттеу ________________________________________________________________
б) биологиялық орта (лар) (несеп, сілекей, қан) зерттелді
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________ әдістерімен ______________________ сынаманы іріктеу уақыты
Зерттеу уақыты мен нәтижелері ___________________________________

13. Другие данные медицинского осмотра или представленных документов
________________________________________________________________________________
14. Заключение (состояние освидетельствуемого квалифицируется в формулировках
предусмотренных пунктом 18 Правил проведения медицинского освидетельствования для
установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения):
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Подпись медработника, проводившего освидетельствование
________________________________________________________________________________
С результатом освидетельствования ознакомлен ______________________________________
(подпись освидетельствуемого лица)
С результатами освидетельствования ознакомлен, но от подписи отказался _______________
________________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись медицинского работника
Незаинтересованные лица (в случае, когда освидетельствуемое лицо не состоянии оценивать происходящие события):
1. _________________________________________________
Подпись
2. _________________________________________________
Подпись
Приложение 3
к Правилам проведения медицинского
освидетельствования, для установления
факта употребления психоактивного
вещества и состояния опьянения
Стандартизированное соотношение количественного содержания алкоголя в крови и оценки клинического состояния освидетельствуемого лица
Содержание алкоголя в крови, 0 ‰
Оценка
От 0,5 до 1,5
Легкое опьянение
От 1,5 до 2,5
Опьянение средней степени
От 2,5 до 3,0
Опьянение сильное
От 3,0 до 5,0
Тяжелое отравление алкоголем, может наступить смерть
Приложение 4
к Правилам проведения медицинского
освидетельствования, для установления
факта употребления психоактивного
вещества и состояния опьянения
Журнал регистрации
медицинского освидетельствования для установления факта
употребления психоактивного вещества и состояния опьянения
1. № п/п
2. Дата время проведения освидетельствования
3. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) освидетельствуемого
4. Год рождения (возраст)
5. Место жительства
6. Наименование, серия и номер документа, удостоверяющего личность освидетельствуемого
7. Место работы и должность
8. Когда, кем направлен на освидетельствование
9. Серия, номер документа доставившего лица, номер официального направления
10. Причина направления на освидетельствование
11. Отметка об отказе от освидетельствования

13. Медициналық қарап-тексерудің немесе ұсынылған құжаттардың басқа да деректері ________________________________________________________
14. Қорытынды (куәландырылушының жай-күйі Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтыну және масаң күйде болу фактісін анықтау үшін медициналық куәландыру жүргізу қағидаларының 21-тармағында көзделген тұжырымдарда көрсеріледі):
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Куәландыру жүргізген медицина қызметкерінің қолы
________________________________________________________________________________
Куәландыру нәтижесімен таныстым ________________________________________________
(куәландырылушы адамның қолы)
Куәландыру нәтижесімен танысты, бірақ қол қоюдан бас тартты
________________________________________________________________________________
Медицина қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы
Мүдделі емес адамдар (куәландырылушы адам болып жатқан оқиғаны бағалай алмайтын
күйде болған жағдайда):
1. ______________________________________________________________________________
Қолы
2. ______________________________________________________________________________
Қолы
Психикаға белсенді әсер ететін
заттарды тұтыну
және масаң күйде болу фактісін
анықтау үшін медициналық
куәландыру
жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Қандағы алкоголь құрамының стандартталған сандық ара қатынасы және куәландырылушы адамның клиникалық жай-күйін бағалау
Қандағы алкогольдің құрамы, 0 ‰
Бағалау
0,5-ден 1,5-ке дейін
Жеңіл масаң күйде болу
1,5-тен 2,5-ке дейін
Орташа дәрежедегі масаң күйде болу
2,5-тен 3,0-ге дейін
Қатты масаң күйде болу
3,0-ден 5,0-ге дейін
Алкогольден ауыр улану, қайтыс болып кетуі мүмкін
Психикаға белсенді әсер ететін
заттарды тұтыну
және масаң күйде болу фактісін
анықтау үшін медициналық
куәландыру
жүргізу қағидаларына
4-қосымша
Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтыну және масаң күйде болу фактісін
анықтау үшін медициналық куәландыруды тіркеу журналы
1. Р\с №
2. Куәландыруды жүргізу күні мен уақыты
3. Куәландырылушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
4. Туған жылы (жасы)
5. Тұрғылықты жері
6. Куәландырылушының жеке басын куәландыратын құжаттың атауы, сериясы және нөмірі
7. Жұмыс орны және лауазымы
8. Куәландыруға кім, қашан жіберді
9. Жеткізген адамның құжатының сериясы, нөмірі, ресми жолдаманың нөмірі
10. Куәландыруға жіберу себебі
11. Куәландырудан бас тарту туралы белгі

12. Освидетельствование по данному факту первичное, повторное.
13. Номер акта и результат освидетельствования
14. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) медицинского работника, проводившего освидетельствование, подпись
Приложение
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
Перечень некоторых приказов Министра здравоохранения Республики Казахстан, признаваемых утратившими силу
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 июня 2003 года № 446 "Об утверждении Инструкции по проведению медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2389).
2. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 апреля 2005 года № 167 "О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 июня 2003 года № 446 "Об утверждении Инструкции по проведению медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых под № 3589).
3. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 октября 2008 года № 578 "О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 июня 2003 года № 446 "Об утверждении Инструкции по проведению медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5382).

12. Аталған факті бойынша бастапқы, қайталама куәландыру
13. Куәландыру актісінің нөмірі және нәтижесі
14. Куәландыруды жүргізген медицина қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2017 жылғы 13 шілдедегі
№ 504 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің күші жойылды деп
танылатын кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Психикалық белсенді затты пайдалану фактісін және мас болу жағдайын анықтау туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 11 маусымдағы № 446 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2003 жылғы 4 шілдеде № 2389 болып тіркелген).
2. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің "Психиатриялық белсенді заттарды пайдалану фактісін, мас болу жағдайын анықтау және куәландыру жүргізу үшін азаматтарды медициналық куәландыруға жіберу тәртібі туралы" 2003 жылғы 11 маусымдағы № 446 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2005 жылғы 1 сәуірдегі №167 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2005 жылғы 27 сәуірде № 3589 болып тіркелген).
3. "Психикалық белсенді затты пайдалану фактісін және мас болу жағдайын анықтау үшін медициналық куәландыруды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 11 маусымдағы № 446 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2008 жылғы 31 қазандағы № 578 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2008 жылғы 28 қарашада № 5382 болып тіркелген).