О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 3 апреля 2013 года № 115 "Об утверждении типовых учебных программ по общеобразовательным предметам, курсам по выбору и факультативам для общеобразовательных организаций"
Приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 октября 2017 года № 545. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 ноября 2017 года № 15982.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 3 апреля 2013 года № 115 "Об утверждении типовых учебных программ по общеобразовательным предметам, курсам по выбору и факультативам для общеобразовательных организаций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8424, опубликован в газете "Казахстанская правда" 12 июня 2013 года за № 198-199 (27472-27473)) следующие изменения и дополнения:
приложение 177 к указанному приказу изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
в приложении 185 к указанному приказу:
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. Распределение учебной нагрузки:
таблица 1
Класс
Количество часов в неделю
Количество часов в год
1
1 час
33 часа
2
1 час
34 часа
3
1 час
34 часа
4
1 час
34 часа
";
приложения 192193194195196197198199 к указанному приказу изложить в редакции согласно приложениям 23456789 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 199-1, 199-2 согласно приложениям 1011 к настоящему приказу;
приложение 200 к указанному приказу изложить в редакции согласно приложению 12 к настоящему приказу;
в приложении 201 к указанному приказу:
пункты 121314151617181920, 21, 22 изложить в следующей редакции:
"12. Содержание учебного предмета включает 7 разделов:
1) "Мир науки";
2) "Вселенная. Земля. Человек";
3) "Вещества и материалы";
4) "Процессы в живой и неживой природе";
5) "Энергия и движение";
6) "Экология и устойчивое развитие";
7) "Открытия, меняющие мир".
13. Базовое содержание учебного предмета. Раздел "Мир науки" включает следующие подразделы:
1) роль науки;
2) вопрос исследования;
3) планирование исследования;

"Жалпы білім беру ұйымдарына арналған жалпы білім беретін пәндердің, таңдау курстарының және факультативтердің үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 3 сәуірдегі № 115 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2017 жылғы 25 қазандағы № 545 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 13 қарашада № 15982 болып тіркелді.
?      РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жалпы білім беру ұйымдарына арналған жалпы білім беретін пәндердің, таңдау курстарының және факультативтердің үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 3 сәуірдегі № 115 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8424 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2013 жылғы 12 маусымдағы № 146 (28085) санында жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 177-қосымша орыс тілінде жаңа редакцияда жазылсын, мемлекеттік тілдегі мәтіннің 1-38 тармақтары өзгермейді;
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Оқу жүктемесінің бөлінуі:
1-кесте
Сынып
Апталық сағат саны
Жылдық сағат саны
1
2 сағат
66 сағат
2
3 сағат
102 сағат
3
3 сағат
102 сағат
4
4 сағат
136 сағат
";
мынадай мазмұндағы 47-тармақпен толықтырылсын:
"47. Шет тілін игеру деңгейін бағалаудың жалпыеуропалық жүйесі бойынша А1, А2 деңгейлеріне жету үшін білім алушылар осы Үлгілік оқу бағдарламасының қосымшасына сәйкес оқу басылымдарында көрсетілген лексикалық-грамматикалық минимумды игереді.";
осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде емес) қосымшамен толықтырылсын;
185-қосымшада:
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Оқу жүктемесінің бөлінуі:
1-кесте
Сынып
Апталық сағат саны
Жылдық сағат саны
1
1 сағат
33 сағат
2
1 сағат
34 сағат
3
1 сағат
34 сағат
4
1 сағат
34 сағат
";
192193194195196197198, 199-қосымшалар осы бұйрыққа 23456789-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 1011-қосымшаларға сәйкес 199-1, 199-2-қосымшалармен толықтырылсын;
200-қосымша осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
201-қосымшада:
12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Оқу пәнінің мазмұны 7 бөлімді қамтиды:
1) "Ғылым әлемі";
2) "Ғалам. Жер. Адам";
3) "Заттар және материалдар";
4) "Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер";
5) "Энергия және қозғалыс";
6) "Экология және тұрақты даму";
7) "Әлемді өзгертетін жаңалықтар".
13. Оқу пәнінің базалық мазмұны. "Ғылым әлемі" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) ғылымның рөлі;
2) зерттеу мәселесі;
3) зерттеуді жоспарлау;

4) сбор и запись данных;
5) анализ данных;
6) вывод и обсуждение.
14. Раздел "Вселенная. Земля. Человек" включает следующие подразделы:
1) макро- и микромир;
2) общие сведения о Земле. Происхождение планеты Земля. Строение и состав Земли;
3) сферы Земли и их составляющие;
4) жизнь на Земле;
5) способы изображения земной поверхности;
6) материки и океаны;
7) география населения.
15. Раздел "Вещества и материалы" включает следующие подразделы:
1) строение и свойства веществ;
2) классификация веществ;
3) образование и получение веществ.
16. Раздел "Процессы в живой и неживой природе" включает следующие подразделы:
1) процессы в неживой природе;
2) процессы в живой природе.
17. Раздел "Энергия и движение" включает следующие подразделы:
1) виды и источники энергии;
2) движение.
18. Раздел "Экология и устойчивое развитие" включает следующие подразделы:
1) экосистемы. Компоненты экосистемы;
2) многообразие живых организмов;
3) охрана природы.
19. Раздел "Открытия, меняющие мир" включает следующие подразделы:
1) открытия, изменившие мир;
2) открытия будущего.
Глава 3. Система целей обучения
20. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели.
Обучающиеся должны:
Разделы
Подразделы
5 класс
6 класс
1. Мир науки
1.1 Роль науки
5.1.1.1 определять функции науки как вида человеческой деятельности
6.1.1.1 перечислять объекты исследований естественных наук
1.2 Вопрос исследования
5.1.2.1 формулировать вопрос исследования и предположения
6.1.2.1 определять независимые, зависимые и контролируемые переменные
1.3 Планирова-ние исследования
5.1.3.1 составлять план исследования;
5.1.3.2 сформулировать правила техники безопасности при проведении исследования
6.1.3.1 проводить исследование по плану;
6.1.3.2 определять условия безопасного проведения исследования
1.4 Сбор и запись данных
5.1.4.1 определять параметры объектов в единицах измерений;
5.1.4.2 фиксировать данные наблюдений и измерений
6.1.4.1 использовать единицы измерения в Международной системе единиц
1.5 Анализ данных
5.1.5.1 вычислять среднее арифметическое значение при повторных измерениях и выявлять тенденции
6.1.5.1 графически представлять полученные данные
1.6. Вывод и обсуждение
5.1.6.1 формулировать вывод по вопросу исследования
6.1.6.1 представлять полученные выводы в различной форме
2. Вселенная. Земля. Человек
2.1 Макро- и микромир
5.2.1.1 различать и приводить примеры объектов макро- и микромира

4) деректерді жинау және жазу;
5) деректерді талдау;
6) қорытынды және талқылау.
14. "Ғалам. Жер. Адам" бөлімі мынадай бөлімшелерді қамтиды:
1) макро- және микроәлем;
2) жер туралы жалпы мағлұматтар. Жер планетасының пайда болуы Жердің құрылымы мен құрамы;
3) жер қабықтары және олардың құрамдас бөліктері;
4) жердегі тіршілік;
5) жер бетін бейнелеу тәсілдері;
6) материктер мен мұхиттар;
7) халық географиясы.
15. "Заттар және материалдар" бөлімі мынадай бөлімшелерді қамтиды:
1) заттардың құрылысы мен қасиеттері;
2) заттардың жіктелуі;
3) заттардың пайда болуы және заттарды алу.
16. "Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер" бөлімі мынадай бөлімшелерді қамтиды:
1) өлі табиғаттағы үдерістер;
2) тірі табиғаттағы үдерістер.
17. "Энергия және қозғалыс" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) энергия түрлері мен көздері;
2) қозғалыс.
18. "Экология және тұрақты даму" бөлімі мынадай бөлімшелерді қамтиды:
1) экожүйелер. Экожүйенің компоненттері;
2) тірі ағзалардың алуан түрлілігі;
3) табиғатты қорғау.
19. "Әлемді өзгертетін ашылулар" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) әлемді өзгерткен жаңалықтар;
2) болашақ жаңалықтары.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
20. Бағдарламада оқыту мақсаттарын кодтау арқылы ұсынылған. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлім мен бөлімшенің, төртінші сан – оқыту мақсатының реттік санын білдіреді.
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімдер
Бөлімшелер
5-сынып
6-сынып
1. Ғылым әлемі
1.1 Ғылымның рөлі
5.1.1.1 ғылымның қызметтерін адам іс-әрекетінің түрі ретінде анықтау
6.1.1.1 жаратылыстану ғылымдарының зерттеу нысандарын атау
1.2 Зерттеу сұрағы
5.1.2.1 зерттеу сұрағы мен болжамды тұжырымдау
6.1.2.1 тәуелді, тәуелсіз және бақыланатын айнымалыларды анықтау
1.3 Зерттеуді жоспарлау
5.1.3.1 зерттеу жоспарын құрастыру;
5.1.3.2 зерттеу жүргізу кезіндегі техника қауіпсіздігі ережелерін тұжырымдау
6.1.3.1 жоспар бойынша зерттеу жұмысын жүргізу;
6.1.3.2 қауіпсіз жұмыс жүргізудің жағдайларын анықтау
1.4 Деректерді жинау және жазу
5.1.4.1 нысандар параметрлерін өлшем бірліктермен анықтау;
5.1.4.2 бақылаулар мен өлшеу деректерін тіркеу
6.1.4.1 Халықаралық бірліктер жүйесінің өлшем бірліктерін пайдалану
1.5 Деректерді талдау
5.1.5.1 қайталанған өлшеулер кезіндегі арифметикалық орташа шаманы есептеу және тенденцияларын анықтау
6.1.5.1 алынған деректерді графикалық түрде көрсету
1.6 Қорытынды және талқылау
5.1.6.1 зерттеу сұрағы бойынша қорытынды тұжырымдау
6.1.6.1 алынған қорытындыларды түрлі формада көрсету
2. Ғалам. Жер. Адам
2.1 Макро- және микроәлем
5.2.1.1 макро- және микроәлем нысандарын ажырата білу және мысалдар келтіру

6.2.1.1 называть параметры объектов макро- и микромира
2.2 Общие сведения о Земле
5.2.2.1 объяснять происхождение планеты Земля;
5.2.2.2 называть строение и состав Земли
6.2.2.1 объяснять наблюдаемые на Земле процессы и явления;
6.2.2.2 объяснять свойства Земли
2.3 Сферы Земли и их составляю-щие
5.2.3.1 характеризовать сферы Земли и их составляющие
6.2.3.1 объяснять способы взаимодействия внешних оболочек Земли
2.4 Жизнь на Земле
5.2.4.1 описывать возникновение жизни на Земле;
5.2.4.2 определять условия существования жизни
6.2.4.1 сравнивать гипотезы возникновения жизни на Земле;
6.2.4.2 оценивать современные условия существования человека на Земле
2.5 Способы изображения земной поверхности
5.2.5.1 объяснять понятия "план" и "условные знаки";
5.2.5.2 читать планы местности, используя условные знаки;
5.2.5.3 осуществлять съемку местности по одному из способов;
5.2.5.4 составлять простые планы местности в соответствии с правилами оформления планов
6.2.5.1 классифицировать географические карты и условные знаки;
6.2.5.2 читать географические карты, используя условные знаки;
6.2.5.3 рассчитывать расстояния, используя масштаб;
6.2.5.4 определять географические координаты;
6.2.5.5 определять время, используя карту часовых поясов
2.6 Материки и океаны
5.2.6.1 характеризовать историю освоения и изучения материков и частей света;
5.2.6.2 характеризовать историю изучения океанов
6.2.6.1 определять особенности природы материков и их физико-географических регионов по плану;
6.2.6.2 определять особенности природы океанов по плану
2.7 География населения
5.2.7.1 определить расовый состав населения мира и регионы распространения основных рас и межрасовых групп;
5.2.7.2 факторы формирования расовых признаков;
5.2.7.3 равенство рас
6.2.7.1 определять закономерности размещения населения;
6.2.7.2 оценивать показатели плотности населения;
6.2.7.3 определять регионы с высокой и низкой плотностью населения и объяснять причины
3. Вещества и материалы
3.1 Строение и свойства веществ
5.3.1.1 объяснять распространение частиц в жидкостях и газах;
5.3.1.2 объяснять структуру твердых, жидких и газообразных веществ согласно теории частиц;
5.3.1.3 описывать свойства вещества: текучесть, плотность, тепло- электропроводность, ковкость, пластичность;
5.3.1.4 различать физические и химические явления
6.3.1.1 различать атомы и молекулы, простые и сложные вещества;

6.2.1.1 макро- және микроәлем нысандарының параметрлерін атау
2.2 Жер туралы жалпы мағлұматтар
5.2.2.1 Жер ғаламшарының пайда болуын түсіндіру;
5.2.2.2 Жердің құрылысы мен құрамын атау
6.2.2.1 Жер бетіндегі бақыланатын үдерістер мен құбылыстарды түсіндіру;
6.2.2.2 Жердің қасиеттерін түсіндіру
2.3 Жер қабықтары және олардың құрамдас бөліктері
5.2.3.1 Жер қабықтары және олардың құрамдас бөліктерін сипаттау
6.2.3.1 Жердің сыртқы қабықтарының өзара байланысын түсіндіру
2.4 Жердегі тіршілік
5.2.4.1 Жерде тіршіліктің пайда болуын сипаттау;
5.2.4.2 тіршілік ету үшін қажетті жағдайларын анықтау
6.2.4.1 Жердегі тіршіліктің пайда болуы туралы ғылыми болжамдарды салыстыру;
6.2.4.2 адамның Жердегі тіршілік етуінің қазіргі жағдайларын бағалау
2.5 Жер бетін бейнелеу тәсілдері
5.2.5.1 "жоспар" және "шартты белгілер" ұғымдарын түсіндіру;
5.2.5.2 шартты белгілерді қолданып, жергілікті жердің планын оқу;
5.2.5.3 бір тәсіл бойынша жергілікті жердің түсірілімін жасау;
5.2.5.4 рәсімдеу талаптарына сай жергілікті жердің қарапайым жоспарларын сызу
6.2.5.1 географиялық карталар мен шартты белгілерді жіктеу;
6.2.5.2 шартты белгілерді пайдаланып, географиялық карталарды оқу;
6.2.5.3 масштабты пайдаланып, арақашықтықты есептеу;
6.2.5.4 географиялық координаттарды анықтау;
6.2.5.5 - сағаттық белдеулер картасын пайдаланып, уақытты анықтау
2.6 Материктер мен мұхиттар
5.2.6.1 материктер мен дүние бөліктерін игеру және зерттеу тарихын сипаттау;
5.2.6.2 мұхиттарды зерттеу тарихын сипаттау
6.2.6.1 жоспар бойынша материктер мен олардың физикалық-географиялық аймақтарының табиғат ерекшеліктерін анықтау;
6.2.6.2 жоспар бойынша мұхиттар табиғатының ерекшеліктерін анықтау
2.7 Халық географиясы
5.2.7.1 дүниежүзі халқының нәсілдік құрамын және негізгі нәсілдер мен нәсіларалық топтардың таралу аймақтарын анықтау;
5.2.7.2 нәсілдік белгілердің қалыптасу факторларын анықтау;
5.2.7.3 нәсілдер теңдігін дәлелдеу
6.2.7.1 халықтың қоныстану заңдылықтарын анықтау;
6.2.7.2 халық тығыздығының көрсеткіштеріне баға беру;
6.2.7.3 дүниежүзіндегі халық тығыздығының жоғары және төмен аймақтарын анықтап, себептерін түсіндіру
3. Заттар және материалдар
3.1 Заттардың құрылысы мен қасиеттері
5.3.1.1 бөлшектердің сұйық және газдарға таралуын түсіндіру;
5.3.1.2 заттардың қатты, сұйық және газ күйіндегі құрылымын бөлшектер теориясына сәйкес түсіндіру;
5.3.1.3 заттардың қасиеттерін: тығыздығын, аққыштығын, жылу және электрөткізгіштігін, созылмалығын, иілімділігін сипаттау;
5.3.1.4 физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату
6.3.1.1 атомдар мен молекулаларды, жай және күрделі заттарды ажырату;

6.3.1.2 описывать фундаментальные частицы атома и их расположение в атоме;
6.3.1.3 описывать свойства вещества: температуры плавления и кипения
3.2 Классификация веществ
5.3.2.1 различать чистые вещества и смеси;
5.3.2.2 описывать виды смесей и предлагать способы их разделения;
5.3.2.3 готовить растворы с определенным составом;
5.3.2.4 вычислять массовую долю растворенного вещества;
5.3.2.5 классифицировать вещества по растворимости, металлы и неметаллы
6.3.2.1 классифицировать вещества на органические и неорганические;
6.3.2.2 различать кислые, щелочные и нейтральные среды в живой и неживой природе и определять среду с помощью универсального индикатора;
6.3.2.3 объяснять процесс нейтрализации
3.3 Образование и получение веществ
5.3.3.1 приводить примеры образования некоторых веществ в природе и веществ, полученных искусственным путем;
5.3.3.2 объяснять выделение веществ в лабораторных условиях
6.3.3.1 определять преимущества и недостатки природных и искусственных материалов;
6.3.3.2 объяснять области применения продуктов бытовой химии и правила безопасного обращения с ними;
6.3.3.3 определять месторождения полезных ископаемых в Казахстане и области их применения,
6.3.3.4 называть и показывать крупные добычи и переработки полезных ископаемых в Казахстане;
6.3.3.5 объяснять влияние добычи и переработки полезных ископаемых на окружающую среду
4. Процессы в живой и неживой природе
4.1 Процессы в неживой природе
5.4.1.1 называть процессы, происходящие в неживой природе (круговорот веществ в природе, выветривание, горообразование, климатические процессы)
5.4.1.2 объяснять причины и последствия процессов, происходящих в неживой природе
6.4.1.1 моделировать процессы, происходящие в неживой природе (горообразование, выветривание, круговорот веществ в природе);
6.4.1.2 объяснять химическое превращение веществ в природе
4.2 Процессы в живой природе
5.4.2.1 описывать свойства живых организмов;
5.4.2.2 описывать уровни организации живых организмов;
5.4.2.3 применять правила работы с микроскопом;
5.4.2.4 готовить временные микропрепараты;
5.4.2.5 объяснять процесс фотосинтеза;
5.4.2.6 исследовать наличие различных пигментов у растений;
5.4.2.7 исследовать необходимые условия для протекания фотосинтеза
6.4.2.1 определять основные компоненты клетки;
6.4.2.2 объяснять процессы, присущие живым организмам;
6.4.2.3 различать типы питания организмов;
6.4.2.4 составлять сбалансированный рацион питания;
6.4.2.5 тестировать пищевые продукты на наличие органических веществ;
6.4.2.6 моделировать транспорт питательных веществ в живых организмах;

6.3.1.2 атомның негізгі бөлшектерін және олардың орналасуын сипаттау;
6.3.1.3 заттардың қасиеттерін (балқу және қайнау температураларын) сипаттау
3.2 Заттардың жіктелуі
5.3.2.1 қоспалардан таза заттарды ажырату;
5.3.2.2 қоспалардың түрлерін сипаттау және бөлу әдістерін ұсыну;
5.3.2.3 құрамы белгілі ерітінді дайындау;
5.3.2.4 еріген заттың массалық үлесін анықтау;
5.3.2.5 заттардың ерігіштігі бойынша, металдар және бейметалдарға жіктеу
6.3.2.1 заттарды органикалық және бейорганикалық заттарға жіктеу;
6.3.2.2 тірі және өлі табиғаттағы қышқылдық, сілтілік және бейтарап орталарды ажырату және әмбебап индикатор көмегімен ортаны анықтау;
6.3.2.3 бейтараптану үдерісін түсіндіру
3.3 Заттардың түзілуі және алынуы
5.3.3.1 табиғатта түзілген және жасанды жолмен алынған заттарға мысалдар келтіру;
5.3.3.2 зертханалық жағдайда заттарды бөлінуін түсіндіру
6.3.3.1 табиғи және жасанды материалдардың артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтау;
6.3.3.2 тұрмыстық химия өнімдерін қолдану саласын және оларды қауіпсіз қолдану ережелерін түсіндіру;
6.3.3.3 Қазақстандағы пайдалы қазбалардың кен орындарын және қолдану салаларын анықтау;
6.3.3.4 Қазақстандағы пайдалы қазбаларды өндеудің ірі орталықтарын атау және көрсету;
6.3.3.5 пайдалы қазбаларды өндіру мен өңдеудің қоршаған ортаға әсерін түсіндіру
4. Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер
4.1 Өлі табиғаттағы үдерістер
5.4.1.1 өлі табиғатта болатын үдерістерді атау (табиғатта заттардың айналымы, тау түзілу, үгілу, климаттық үдерістер);
5.4.1.2 өлі табиғат-тағы болып жатқан үдерістердің себеп-салдарын түсіндіру
6.4.1.1 өлі табиғаттағы болып жатқан үдерістерді модельдеу (тау түзілу, үгілу, заттардың табиғаттағы айналымы);
6.4.1.2 табиғаттағы заттардың химиялық айналымын түсіндіру
4.2 Тірі табиғаттағы үдерістер
5.4.2.1 тірі ағзалардың ортақ қасиеттерін сипаттау;
5.4.2.2 тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін сипаттау;
5.4.2.3 микроскоппен жұмыс істеу ережелерін қолдану;
5.4.2.4 уақытша микропрепарат дайындау;
5.4.2.5 фотосинтез үдерісін түсіндіру;
5.4.2.6 өсімдіктерде пигменттердің болуын зерттеу;
5.4.2.7 фотосинтездің жүруі үшін қажетті жағдайларды зерттеу
6.4.2.1 жасуша компоненттерін анықтау;
6.4.2.2 тірі ағзаларға тән үдерістерді түсіндіру;
6.4.2.3 ағзалардың қоректену типтерін ажырату;
6.4.2.4 толыққанды тамақтану рационын құру;
6.4.2.5 азық-түлік өнімдердегі органикалық заттардың болуын тестілеу;
6.4.2.6 ағзалардағы қоректік заттардың тасымалдануын модельдеу;

6.4.2.7 исследовать различие в содержании вдыхаемого и выдыхаемого воздуха;
6.4.2.8 называть продукты выделения у организмов;
6.4.2.9 исследовать реакцию на раздражители у живых организмов
5. Энергия и движение
5.1 Виды и источники энергии
5.5.1.1 различать виды энергии;
5.5.1.2 различать температуру и тепловую энергию;
5.5.1.3 измерять температуру с помощью термометра;
5.5.1.4 объяснять использование практических методов тепловой изоляции в зданиях;
5.5.1.5 характеризовать тепловое расширение;
5.5.1.6 приводить примеры взаимопревращения энергии
6.5.1.1 называть источники энергии;
6.5.1.2 называть и приводить примеры процессов, протекающих с выделением и поглощением энергии;
6.5.1.3 называть единицу электрической энергии;
6.5.1.4 рассчитывать стоимость электроэнергии;
6.5.1.5 предлагать альтернативные источники получения энергии
5.2 Движение
5.5.2.1 приводить примеры и объяснять значение движения в живой и неживой природе
5.5.2.2 исследовать особенности различных видов скелетов животных
5.5.2.3 определять причины движения тел
6.5.2.1 приводить примеры и пояснять относительность движения;
6.5.2.2 различать давление твердых тел, жидкостей и газов;
6.5.2.3 описывать строение скелета человека;
6.5.2.4 описывать строение мышц;
6.5.2.5 приводить примеры значения давления для живых организмов;
6.5.2.6 измерять атмосферное и артериальное давление, используя соответствующие приборы и делать выводы
6. Экология и устойчивое развитие
6.1. Экосистемы
5.6.1.1 определять компоненты экосистемы;
5.6.1.2 классифицировать виды экосистем;
5.6.1.3 объяснять влияние экологических факторов на функционирование экосистем;
5.6.1.4 сравнивать естественные и искусственные экосистемы
6.6.1.1 графически представлять и объяснять взаимосвязь компонентов экосистем;
6.6.1.2 объяснять причины смены экосистем;
6.6.1.3 объяснять переход энергии и веществ в экологической пирамиде
6.2 Многообразие живых организмов
5.6.2.1 классифицировать организмы по царствам живой природы;
5.6.2.2 характеризовать одноклеточные и многоклеточные организмы
6.6.2.1 использовать характерные особенности организмов для определения видов растений и животных;
6.6.2.2 исследовать многообразие живых организмов в местных экосистемах
6.3 Охрана природы
5.6.3.1 называть экологические проблемы Республики Казахстан;
5.6.3.2 исследовать экологические проблемы своего региона;
5.6.3.3 определять значение Красной книги Республики Казахстан
6.6.3.1 анализировать причины некоторых экологических проблем своего региона;
6.6.3.2 предлагать пути решения экологических проблем
7. Открытия, меняющие мир

6.4.2.7 тыныс алғанда және тыныс шығарғандағы ауа құрамындағы айырмашылықты зерттеу;
6.4.2.8 ағзадағы бөлініп шығатын өнімдерді атау;
6.4.2.9 тірі ағзалардағы тітіркендіргіштерге жауап беру реакциясын зерттеу
5. Энергия және қозғалыс
5.1 Энергия түрлері мен көздері
5.5.1.1 энергия түрлерін ажырату;
5.5.1.2 температура мен жылу энергиясын ажырату;
5.5.1.3 термометрді пайдалана отырып температураны өлшеу;
5.5.1.4 ғимараттарда жылу оқшаулағышта-рын пайдаланудың практикалық әдістерін түсіндіру;
5.5.1.5 жылулық ұлғаюды сипаттау;
5.5.1.6 энергияның өзара айналымына мысалдар келтіру
6.5.1.1 энергия көздерін атау;
6.5.1.2 энергияны шығарумен және оның жұтылуымен байланысты үдерістерді атау және мысалдар келтіру;
6.5.1.3 электр энергиясының бірлігін атау;
6.5.1.4 электр энергиясының құнын есептеу;
6.5.1.5 энергияны алудың балама көздерін ұсыну
5.2 Қозғалыс
5.5.2.1 тірі және өлі табиғатта қозғалыстың маңыздылығына мысалдар келтіру және түсіндіру;
5.5.2.2 әртүрлі жануарлардың қаңқа түрлерінің ерекшелік-терін зерттеу;
5.5.2.3 денелер қозғалысының себебін анықтау
6.5.2.1 қозғалыстың салыстырмалылығына мысалдар келтіру және түсіндіру;
6.5.2.2 қатты денелер, сұйықтар мен газдардың қысымдарын айыра білу;
6.5.2.3 адам қаңқасының құрылысын сипаттау;
6.5.2.4 бұлшық еттің құрылысын сипаттау;
6.5.2.5 тірі ағзалар үшін қысымның мәніне мысалдар келтіру;
6.5.2.6 атмосфералық қысымды өлшеу және оның мәнін түсіндіру
6. Экология және тұрақты даму
6.1 Экожүйелер
5.6.1.1 экожүйенің құрамдас бөліктерін анықтау;
5.6.1.2 экожүйе түрлерін жіктеу;
5.6.1.3 экожүйеге экологиялық факторлардың ықпал етуін түсіндіру;
5.6.1.4 табиғи және жасанды экожүйелерді салыстыру
6.6.1.1 экожүйе құрамдас бөліктерінің өзара байланысын графикалық түрде көрсету және түсіндіру;
6.6.1.2 экожүйелердің ауысу себептерін түсіндіру;
6.6.1.3 экологиялық пирамидада энергия мен заттардың ауысуын түсіндіру;
6.2 Тірі ағзалардың сан алуандығы
5.6.2.1 ағзаларды тірі табиғат дүниесіне жіктеу;
5.6.2.2 біржасушалы және көпжасушалы ағзаларды сипаттау
6.6.2.1 өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін анықтау үшін ағзалардың өзіндік ерекшеліктерін қолдану;
6.6.2.2 жергілікті экожүйелердегі тірі ағзалардың алуан түрлілігін зерттеу
6.3 Табиғатты қорғау
5.6.3.1 Қазақстан Республикасының экологиялық мәселелерін атау;
5.6.3.2 өз аймағының экологиялық мәселелерін зерттеу;
5.6.3.3 Қазақстан Республикасы Қызыл кітабының маңыздылығын анықтау
6.6.3.1 өз аймағындағы кейбір экологиялық мәселелердің себептерін талдау;
6.6.3.2 экологиялық мәселелерді шешу жолдарын ұсыну
7. Әлемді өзгертетін жаңалықтар

957
255
28
решение
сущ
2315
256
29
измениться
гл
3481
Приложение 2
к приказу и.о. Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 25 октября 2017 года № 545
Приложение 192
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Казахский язык" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
(с казахским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного, среднего образования), утвержденным постонавлением Правительства Республики Казахстан от 2 августа 2012 года № 1080.
2. Цель обучения предмета "Казахский язык" -сформировать личность уважающийи почитающий родной язык,знающий свою роль в обществе,научитьсвободно разговоривать, граммотно писать сохраняя нормы казахского литературного языка и правильно их применять.
3. Основные задачи обучения учебному предмету "Казахский язык":
1) познание казахском языка как родного языка, грамотно применяя его в форме коммуникативных навыков по всем видам речевой деятельности (слушание, чтение, говорение, письмо) согласно жизненным потребностям;
2) совершенствование граммотности языка, речи и умений свободно вступать в диалогическое общения,обогащение словарного запаса;
3) в ходе слушания аудиовизуального материала умение выражать свое мнение;
4) формирование навыков умения делать анализ, синтез и выводв соответствии целям текста.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Казахский язык"
4. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Казахский язык" составляет:
1) в 5 классе– 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
5. Цели обучения состоят из 4-х разделов, отражающие единство и взаимосвязанность обучения, которые дают возможность учителю совместно с обучающимся обсуждать о следующих этапах обучения и планировать их:
1) слушание и говорение;
2) чтение;
3) письмо;
4) соблюдение речевых норм.
6. Раздел "Слушание и говорение" включает следующие подразделы:
1) прогнозирование событий;
2) анализ текста различного жанра;
3) определение информации из текста;
4) определение основной мысли;
5) оценивание прослушанного материала;
6) развитие культуры речи.
7. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) понимание информации;

957
255
28
шешім
зт
2315
256
29
өзгер
ет
3481
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
міндетін атқарушысының
2017 жылғы 25 қазандағы
№ 545 бұйрығына 2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
192-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған
"Қазақ тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
(оқыту қазақ тілінде)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. Қазақ тілі пәнін оқыту мақсаты – ана тілін қадірлейтін, қоғамдық мәнін түсінетін тұлға қалыптастыру, қазақ әдеби тілі нормаларын сақтап, дұрыс қолдана білуге, еркін сөйлесуге және сауатты жазуға үйрету.
3. "Қазақ тілі" оқу пәнін оқытудың негізгі міндеттері:
1) қазақ тілін ана тілі ретінде тани отырып, өмірлік қажеттіліктеріне коммуникативтік әрекеттер түрінде (тыңдалым, оқылым, айтылым, жазылым) сауаттылықпен қолдану;
2) тіл сауаттылығы мен сөйлеу сауаттылығын, сөз байлығын, басқалармен еркін қарым-қатынасқа түсу;
3) аудиовизуалды материалды тыңдау барысында өз көзқарастарын білдіру;
4) мәтіндерге қойылған мақсатқа сәйкес қорытынды, синтез, анализ жасау дағдыларын қалыптастыру.
2-тарау. "Қазақ тілі" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. Қазақ тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат;
2) 6-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат;
3) 7-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат;
4) 8-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
5) 9-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат.
5. Оқу мақсаттары мұғалім мен білім алушыларға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлау мен бағалауға мүмкіндік беретін бірізділік пен сабақтастықты көрсететін 4 бөлімнен тұрады:
1) тыңдалым және айтылым;
2) оқылым;
3) жазылым;
4) әдеби тіл нормаларын сақтау.
6. "Тыңдалым және айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) болжау;
2) әртүрлі жанрдағы мәтіндерді талдау;
3) мәтіннен ақпаратты анықтау;
4) негізгі ойды анықтау;
5) тыңдалым материалы бойынша жауап беру және бағалау;
6) сөйлеу мәдениетін дамыту.
7. "Оқылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) ақпаратты түсіну;

2) определение стилистических особенностей текста;
3) определение жанровых особенностей текста;
4) умение формулировать вопросы по содержанию текста;
5) сравнительный анализ текстов;
6) использование разных стратегий чтения;
7) извлечение информации из различных источников.
8. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) составление плана;
2) создание текстов различных жанров;
3) написание текстов с использованием различных форм представления;
4) написание эссе;
5) написание текста на основе прочитанного и прослушанного материала;
6) редактирование текстов.
9. Раздел "Соблюдение речевых норм" включает следующие подразделы:
1) соблюдение орфографических норм;
2) соблюдениеорфоэпических норм;
3) соблюдение лексических норм;
4) соблюдение грамматических норм;
5) соблюдение пунктуационных норм.
10. Базовое тематическое содержаниепо учебному предмету "Казахский язык" для 5 класса:
1) говорение и слушание: определение темы, основной мысли, главной и второстепенной информации опираясь на ключевые слова и выражать мысли, используя вводные слова, слова обращения и междометия;
2) чтение: понимание в тексте главной и второстепенной информации, книжного и разговорного стилей, жанровых особенностей письма, рекламного текста, объявления, инструкции, и композиции различных текстов, применение стратегии чтения, умение находить необходимую информацию;
3) письмо: составление планов по разделам текста (вводный, основной, заключительный),написание письма,объявления,рекламы согласно жанровым особенностям, составление рассказы на основе сюжетных рисунков, знание разделов эссе (вводная, основная часть,заключительная), написание эссе-повествование описывающиее место и события;
4) соблюдение речевых норм:
орфографические нормы: система звуков казахского языка,закон сингорманизма, правила;
орфоэпические нормы: прогрессивная ассимиляция, регрессивная ассимиляция, перекрестное влияние;
лексические нормы: прямое и переносное значение слова, многозначные слова, синоним, омоним, антоним;
грамматические нормы: производные слова, сложные слова, виды имен существительных, прилагательное, степени сравнения прилагательных, имя числительное, виды имен числительных, прямая и косвенная речь, слова автора;
пунктуационные нормы: правильное применение знаков припенания в промой и косвенной речи.
11. Базовое тематическое содержаниепо учебному предмету "Казахский язык" для 6 класса:
1) говорение и слушание:
прогнозирование обсуждаемой проблемы, анализ вопроса в диалоге и монологе на социально-культурные, официально-деловые темы, понимание содержания текста, понимание детальной информации, опроделение основной идеий с помощью наводящих вопросов, общие и конкретные вопросы, умение связывать содержание текста с реальной жизнью, уместное применение официальных слов, словосочетании и терминов, участвовать в диалоге;

2) мәтіннің стильдік ерекшелігін тану;
3) мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажырату;
4) мәтін бойынша сұрақтар құрастыра білу;
5) мәтіндерге салыстырмалы анализ жасау;
6) оқылым стратегияларын қолдану;
7) әртүрлі ресурс көздерінен қажетті ақпарат алу.
8. "Жазылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) жоспар құру;
2) әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру;
3) жазба жұмыстарын әртүрлі формада ұсыну;
4) эссе жазу;
5) оқылым және тыңдалым материалдары негізінде жинақы мәтін жазу;
6) мәтіндерді түзету және редакциялау.
9. "Әдеби тіл нормаларын сақтау бөлімі" келесі бөлімшелерден тұрады:
1) орфографиялық норма;
2) орфоэпиялық норма;
3) лексикалық норма;
4) грамматикалық норма;
5) пунктуациялық норма.
10. 5-сыныпқа арналған "Қазақ тілі" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым:
тірек сөздер арқылы тақырыпты болжау, негізгі ойды анықтау, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау, қыстырма, қаратпа, одағай сөздер арқылы өз ойын білдіру;
2) оқылым:
мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын мәтін арқылы тану, хат, хабарлама, жарнама, нұсқаулық, хабарландырудың құрылымы, жанрлық ерекшеліктері, ауызекі сөйлеу стиліндегі мәтіндер, оқылым стратегияларын қолдану, қажетті ақпаратты таба білу;
3) жазылым:
мәтін бөлімдеріне (кіріспе, негізгі бөлім, қорытынды) жоспар құру, хат, хабарлама, жарнаманы жанрлық ерекшеліктеріне сәйкес жазу, сюжетті суреттер негізінде әңгіме жазу, эссенің бөлімдерін меңгеру (кіріспе, негізгі бөлім, қорытынды), мекен мен оқиғаны сипаттайтын не суреттейтін эссе жазу;
4) әдеби тіл нормалары:
орфографиялық норма: қазақ тілінің дыбыстар жүйесі, үндестік заңы, емле заңдылықтары;
орфоэпиялық норма: ілгерінді, кейінді, тоғыспалы ықпал;
лексикалық норма: сөздердің тура және ауыспалы мағынасы, көп мағыналы сөздер, синоним, омоним, антоним;
грамматикалық норма: туынды сөздер, күрделі сөздер, зат есімнің мағыналық түрлері, сын есім, шырай категориясы, сан есім, мағыналық түрлері, төл сөз бен төлеу сөз, автор сөзі;
пунктуациялық норма: төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің тыныс белгілерін дұрыс қолдану.
11. 6-сыныпқа арналған "Қазақ тілі" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым:
көтерілген мәселені болжау, әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі көтерілген мәселені талдау, мәтін мазмұнын түсіну, детальді ақпаратты түсіну, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау, жалпы және нақты сұрақтар, мәтін мазмұнын шынайы өмірмен байланыстыру, ресми сөздер мен тіркестерді, терминдерді орынды қолдану, диалогке қатысу;

2) чтение:
определение основной и детальной информации в тексте, определение разговорной и художественной речи с использованием языковых средств,конструкции и жанровых особенностей разговорной и художественной речи, формулирование уточняющих вопросов на основе текста, применение стратегии чтения, делать комментарий,в выборочное чтение, чтение по ролям, делать сноску;
3) письмо:
составление плана для написания текстов различного жанра, написание характеристики, автобиографии, поздравления в соотвествии жанровым и стилистическим особенностям, составлениеграфического текста, системно составлять абзацы при написании эссе, писать эссе спозиции "нравится/не нравится", "правильно/ неправильно", краткий текст редактировать орфографические и пунктуационные ошибки в тексте опираясь на словари и правила;
4) соблюдение речевых норм:
орфографические нормы: слова котрые пишутся раздельно, слитно,через дефис;
орфоэпические нормы: ударение в слове, словосочетании и логические ударения;
лексические нормы: устаревшие слова, эвфемизимы, дисфемизмы, неологизмы, термины, слова диалекты, профессиональные слова, слова табу;
грамматические нормы: местоимение, глагол, залоговые формы глагола, наречие, виды наречия;
пунктуационные нормы: знаки препинания в казахском языке, обособляющие знаки препинания.
12. Базовое тематическое содержание по учебному предмету "Казахский язык" для 7 класса:
1) говорение и слушание:
прогнозирование начала и конца события на основе текста, анализ взгляда автора и обсуждаемой проблемы в диалоге, монологе, полилоге (интервью, дискуссия, новости, песни,отрывки из художественно-литературных произведении) на социально-общественные, учебно-трудовые темы, разграничение факта и мнения, определять основную идею через выражение и интонацию, давать ответы с доказательствами,сравнение и обсуждение, участие в диалоге с использованием языковых средств, эмоционально-экспресивных слов, пословиц-поговорок и устойчивых выражений в соответствии коммуникативной ситуации, принимать быстрое и правильное решение в полемике;
2) чтение:
интерпретация текстовой и графической информации,определение особенностей публицистического и официального стиля через языковеы средства, различать жанровые особености хроники, новостей,очерков и служебных писем концелярии через конструкцию и оформление, стилистические особенности различных текстов с учетом композиции и языковых особенностей, цели и целевой аудитории, формулирование проблемных вопросов на основе текста, делать комментарий, выборочное чтение, исследовательское чтение, делать сноску;

2) оқылым:
мәтіннен негізгі және детальді ақпаратты анықтау, ауызекі сөйлеу мен көркем сөйлеуді тілдік құралдар арқылы тану, ауызекі сөйлеу мен көркем сөйлеудің құрылымдық және жанрлық ерекшеліктерін ажырату, мәтін негізінде нақтылау сұрақтарын құрастыру, оқылым стратегияларын қолдану, комментарий жасау, іріктеп оқу, рөлге бөліп оқу, сілтеме жасау;
3) жазылым:
әртүрлі жанрдағы мәтіндер жазу үшін жоспар құру, мінездеме, өмірбаян, құттықтауды жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай жазу, графиктік мәтін құрастыру, эссе жазу барысында абзацты жүйелі құрастыру, "келісу, келіспеу" эссесін жазу, жинақы мәтін жазу, мәтіндегі орфографиялық және пунктуациялық қателерді сөздіктерге, емле ережелеріне сүйеніп, түзету, редакциялау;
4) әдеби тіл нормалары:
орфографиялық норма: жеке, бірге, бөлек, дефис арқылы жазылатын сөздер;
орфоэпиялық норма: сөз екпіні, тіркес екпіні, логикалық екпін;
лексикалық норма: көнерген сөз, эвфемизим, дисфемизм, неологизм, термин, диалект сөз, кәсіби сөз, табу сөздер;
грамматикалық норма: есімдік, етістік, етіс түрлері, салт және сабақты етістік, үстеу, үстеудің мағыналық түрлері;
пунктуациялық норма: қазақ тіліндегі тыныс белгінің түрлері, даралаушы тыныс белгілері.
12. 7-сыныпқа арналған "Қазақ тілі" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым:
мәтін негізінде оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау, әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас, жаңалық, ән, көркем әдеби шығармалардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау, факті мен көзқарасты ажырату, дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау, дәлелді жауап беру, салыстыру, талқылау, коммуникативтік жағдаятқа сайкөркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу;
2) оқылым:
мәтіндік және графиктік ақпаратты интерпретациялау, тілдік құралдар арқылы публицистикалық және ресми стиль ерекшеліктерін тану, хроника, хабар, очерктердің және кеңсе құжаттарының қызметтік жазбалардың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату, мәтіннің тақырыбын, құрылымын, мақсатты аудиториясын, тілдік ерекшеліктерін талдау, мәтін негізінде проблемалық сұрақтар құрастыра білу, комментарий жасау, іріктеп оқу, зерттеп оқу, сілтеме жасау;

3) письмо:
составление сложного плана, написание небольшой статьи,инструкции, рассказа, описание процесса данного в графическом тексте, дискуссивного эссе, собирательного текста, на основе текста лексическая корректировка, редактирование;
4) соблюдение речевых норм:
орфографические нормы: писать соблюдая орфографические нормы в соответствии закону сингармонизма с учетом суффиксов и окончаний;
орфоэпические нормы: применять с пониманием в разговорной речиинтонацию, паузу и логическое ударение;
лексические нормы: использовать с пониманием эмоционального значения и художественной окраски фразеологизмы, пословицы и поговорки;
грамматические нормы: причастие, наречие, неопределенная форма глагола, времена и виды наклонения, междометие,союзы и обособленные слова;
пунктуационные нормы: правильное применения знаков препинания в конце и внутри предложения (особенные и обособляющие).
13. Базовое тематическое содержание по учебному предмету "Казахский язык" для 8 класса:
1) говорение и слушание:
цитата, прогнозирование проблемы на основе отрывка, анализ взгляда автора и роли экспресивно-эмоциональных слов в диалоге, монологе, полилоге (отрывки из интервью, дискуссии) определение скрытой (подтекста) информации, определение основной идеи через анализ текстовна социальные, общественные темы, уметь находить необходимую информацию в тексте через вопросы в виде перифраз, делать выводы и заключения по обсуждаемой проблеме, в соответствии коммуникативной ситуации четко формулировать свою мысль с доказательствами, уместно применяя международные термины и научные факты.
2) чтение:
сравнение информации сплошных и несплошных текстов, различать жанровые особенности публицистического, научного стилей через языковые средства, различать жанровые особенности, статьи, аннотации, презентации через конструкцию и оформление, делать анализ текстов публицистического, научного стилей, делать сноску;
3) письмо:
составление тезисного плана, составлять и писать статью, аннотацию, тезис, важную часть фактов графического текста, аргументатированное эссе, анализ информации из СМИ, определение противоречивости стилистическим особенностям, неуместное применение словарных оборотов, коррекция и редакция;
4) соблюдение речевых норм:
орфографические нормы: писать соблюдая орфографические нормы сложно-составные названияс заглавной буквы;
орфоэпические нормы: голос, интонация, тембр, динамика, пауза в манере речи;
лексические нормы: словарный запас о состав слова;
грамматические нормы: виды и способы образования словосочетаний, именные и глагольные словосочетания, главные ивторостепенные члены предложения, однородные члены предложения, простые предложения, виды простых предложения по цели высказывания;
пунктуационные нормы: двойные знаки препинания.

3) жазылым:
күрделі жоспар құру, шағын мақала, нұсқаулық, әңгіме құрастырып жазу, графиктік мәтін түрінде берілген процесті сипаттап жазу, дискуссивті эссе жазу, жинақы мәтін жазу, мәтін негізінде лексикалық түзетулер енгізу, редакциялау;
4) әдеби тіл нормалары:
орфографиялық норма: жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу;
орфоэпиялық норма: сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолдану;
лексикалық норма: фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану;
грамматикалық норма: есімше, көсемше, тұйық етістік, шақ, рай түрлері, еліктеу сөздер, шылау түрлері, одағай, оқшау сөздер;
пунктуациялық норма: сөйлем соңында және сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерін (даралаушы және ерекшелеуші) дұрыс қолдану.
13. 8-сыныпқа арналған
"Қазақ тілі" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым:
дәйексөз, үзінді негізінде мәселені болжау, әлеуметтік-қоғамдық, мәдени-тарихи тақырыптарға байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас үзінді) автор көзқарасы мен экспресивті-эмоционалды сөздердің рөлін талдау, астарлы ойды анықтау, тұрмыстық, әлеуметтік мәтіндерді талдау арқылы негізгі ойды анықтау, перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау, коммуникативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып, диалог, монолог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу;
2) оқылым:
тұтас және аралас мәтіндердегі ақпаратты салыстыру, тілдік құралдар арқылы публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін тану, мақала, аннотация, презентация құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату, ғылыми және публицистикалық стильде жазылған мәтіндерді талдау, сілтеме жасау;
3) жазылым:
тезистік жоспар құру, мақала, аннотация, тезис құрастырып жазу, графиктік мәтіндердегі деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу, аргументативті эссе жазу,бұқаралық ақпарат құралдары материалдары негізінде стильдік ауытқуларды, орынсыз қолданылған сөз оралымдарын талдап, стильдік түзетулер жасау, редакциялау;
4) әдеби тіл нормалары:
орфографиялық норма: бас әріппен жазылатын күрделі-құрама атауларды орфографиялық нормаға сай жазу;
орфоэпиялық норма: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану;
лексикалық норма: сөздік қор мен сөздік құрам;
грамматикалық норма: сөз тіркестерінің байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді және етістікті сөз тіркестері, тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелері, сөйлемнің бірыңғай мүшелері мен айқындауыш мүшелері, жай сөйлем,жай сөйлемнің айтылу мақсатына қарай бөлінуі;
пунктуациялық норма: қабаттаса қолданылатын тыныс белгілері.

14. Базовое тематическое содержание по учебному предмету "Казахский язык" для 9 класса:
1) говорение и слушание:
анализ роли языковых средств и целевой аудитории в небольших текстах различного жанра, находить связь информации в прослушанном тексте с жизненной ситуацией, определение основной идеии через цели текста, выражать свое мнение к выраженной мысли в тексте, критическое оценивание;
2) чтение:
сравнение информации в несплошных текстах, редактирование, знание стилей казахского языка и видов ораторской речи через применение языковых средств, различать жанровые особенности через конструкцию и оформление статьи, аннотации, презентации, тезисов, сравнение функции, конструкции, особенностей текстов различного жанра, оптимально применять для определенной цели стратегии чтения, использовать в качестве доказательств факты из интернера, энциклопедии, газет и журналов, учебников, научных трудов, делать ссылку на автора;
3) письмо:
составление сложного плана, составление текстов различного жанра, обсуждение ситуации, писать свое мнение с доказательствами (аргументативное эссе), краткие тексты (аннотация, тезис) с помощью перифраз, сравнение информации в несплошных текстах (таблица, диаграмма, схемы и рисунки), редактирование;
4) соблюдение речевых норм:
орфографические нормы: составление сложного плана для устного и письменного текста в соотвествии с целевой аудиторией, составление текстов различного жанра для мотивации интереса целевой аудитории, сравнение фактов в нескольких графических текстах (диаграмма, таблица) сохраняя их структуру, определение важных фактов и тендеции, написание эссе – обсуждениена неоднозначное мнение проблемы или ситуацию, придерживаясь структуры написания эссе, своего мнения с доказательствами (аргументативное эссе), кратких текстов (аннотация, тезис) с помощью перифраз, разделение письменных работ на обзацы и части, последовательность мыслей (информация, идея), введение логической корректировки, редактирование;
орфоэпические нормы: использовать языковые средства в написание контекста согласно орфографическим нормам;
лексические нормы: правильно применять лексические и стилистические особенности языка;
грамматические нормы: виды сложных предложении, сложноподчиненые, сложноподчиненные и сложные предложения с разными видами связи;
пунктуационные нормы: знаки препинания в сложных предложениях.

14. 9-сыныпқа арналған "Қазақ тілі" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым:
әртүрлі жанрдағы орта көлемді мәтіндердегі мақсатты аудитория мен тілдік құралдардың рөлін талдау, тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра білу, мәтіннің мақсаты арқылы негізгі ойды анықтау, мәтінде айтылған ойға өз көзқарасын білдіру, сыни тұрғыдан баға беру;
2) оқылым:
тұтас емес мәтіндердегі мәліметтерді салыстыру, өңдеу, қазақ тілі стильдері мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану, мақала, аннотация, презентация, тезистердің құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату, әртүрлі стильдегі мәтіндердің қызметін, құрылымын, ерекшелігін салыстыру, белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын тиімді қолдана білу, ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау;
3) жазылым:
күрделі жоспар құру, әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру, жағдаятты талқылау, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе), перифраз тәсілдері арқылы жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу, тұтас емес (кесте, диаграмма, сызба, сурет) мәтіндердегі мәліметтерді салыстыру, өңдеу;
4) әдеби тіл нормалары:
орфографиялық норма: жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру, мақсатты аудиторияның қызығушылығын ынталандыру үшін әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру, мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу,эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылау, біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе, оқылым және тыңдалым материалдары бойынша автордың негізгі ойын сақтай отырып, перифраз тәсілдері арқылы жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу, жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау;
орфоэпиялық норма: мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу;
лексикалық норма: лексикалық стилистика заңдылықтарын дұрыс қолдану;
грамматикалық норма: құрмалас сөйлем жасалу жолдарын, түрлерін білу, салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану, сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану, аралас құрмалас сөйлемдердің жасалу жолдарын білу, қолдану;
пунктуациялық норма: құрмалас сөйлемнің тыныс белгілерін (даралаушы, ерекшелеуші, ойдың аражігін ажырататын) ережеге сай қолдану.

Глава 3. Система целей обучения
15. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс,второе и третье числа- буквенное обозначение речевой деятельности ( говорение и слушание, чтение,письмо, соблюдение речевых норм), подраздел программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 7.2.1.2: "7" – класс, "2.1." – речевая деятельность и подраздел, "2" – нумерация учебной цели.
16. Система целей обучения дана по разделу на каждый класс:
1) говорение и слушание:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Прогнозирование
5.1.1.1 прогнозировать тему на основе ключевых слов и иллюстрации
6.1.1.1 прогнозиро вать тему и обсуждаемую проблему на основе ключевых слов и начала текста
7.1.1.1 прогнозировать развитие истории на основе части текста
8.1.1.1 прогнозировать ответы на вопросы, подготовленные по содержанию текста, сравнивая их при слушании
9.1.1.1 прогнозировать тему и обсуждаемую проблемуна основе обсуждения фраз и аргументов прослуши ваемого текста
2.Анализ текстов различных жанров
5.1.2.1 объяснять обсуждаемую проблему в диалоге, монологе
(текст песни, объявления, реклама, уведомление, сообщение) на социально бытовые, социально-культурные темы
6.1.2.1 анализировать обсуждаемую проблему в диалоге, монологе на социально-культурные, официально-деловые темы (инструкция, поздравление, хабарландыру, биография, автобиография, новости, интервью)
7.1.2.1 анализировать обсуждаемую проблему и взгляд автора в диалоге, монологе на социально-общественные, учебно-трудовые темы ( интервью, дискуссия, текст песни, новости, отрывки из художественных произведении )
8.1.2.1 анализировать взгляд автора и роль экспресивно-эиоциональных слов в диалоге, монологе на социально-общественные, культурно-историческиетемы ( интервью, дискуссия,отрывки)
9.1.2.1 анализиро вать роль изобразительных средста языка и целевой аудитории в объемных текстах различного жанра на общественно-полити ческие социально-экономи ческие, научные темы (лекция, интервью, дискуссия,статья, обращение)
3. Определение информации из текста
5.1.3.1 понимать основное содержание прослушивае мого текста и определять основную и дополнительную информацию
6.1.3.1 понимать основное содержание прослушвае мого текста и определять детальную информацию
7.1.3.1 понимать основное содержание прослуши ваемого текста и различать факт и мнение
8.1.3.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять скрытую (подтекст) информацию
9.1.3.1 уметь связывать информацию с реальной жизнью
4. Определение основной идеи
5.1.4.1 определять основную темуна основе опорных слов и направляющих вопросов
6.1.4.1 определять основную тему на основе опорных слов, направляю щих вопросов и темы текста
7.1.4.1 определять основную тему на основе опорных слов, темпа речи и стиля говорения
8.1.4.1 определять основную тему на основе опорных слов, отношения и настроения автора
9.1.4.1 определять целевую аудиторию текста, основную мысль и мнение автора
5. Формулиро-вание ответов по материалам слушания
5.1.5.1 ьотвечать на вопросы согласно содержанию материалов слушания
6.1.5.1 отвечать на вопросы, основанные на содержании материалов слушания, связывая ответ с реальной жизнью
7.1.5.1 отвечать на вопросы, основанные на содержании материалов слушания, сравнивая своҰ мнение с мнениями окружающих
8.1.5.1 отвечать обоснованно на вопросы, основанные на содержании материаловслушания, приводя факты
9.1.5.1 выражать критическое мнениео проблеме на основе содержа ния материалов слушания
6. Развитие культуры речи
5.1.6.1 использовать новые слова, их синонимы, антонимы и омонимы, изученные в рамках темы, грамотно выражая собственные мысли
6.1.6.1 использо-вать слова с прямым и косвенным значением, грамотно и эффектно выражая собствен-ные мысли
7.1.6.1 эмоционально-экспресивных слов, пословиц-поговорок и устойчивых выражений в соответствии коммуникативной ситуации, принимать быстрое и правильное решение в полемике.
8.1.6.1 в соответствии коммуникативной ситуации четко формулировать свою мысль с доказательствами , уместно применяя международные термины и научные факты
9.1.6.1 строить монолог в пределах политичес кой, научной, коммуникативной ситуациях выбирая слова и фразы с учетом целевой аудитории

3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
15. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" сан мен әріптен тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, әріппен берілген белгі сөйлеу әрекетінің дағдысын (тыңдалым және айтылым, оқылым, жазылым, әдеби тіл нормалары), әріппен қоса берілетін сандар бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 7.2.1.2 кодында: "7" – сынып, "2.1" – бөлім мен бөлімше, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.
16. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген.
1) тыңдалым және айтылым:
Білім алушылар:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.
Болжау
5.1.1.1
тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрация лар арқылы тақырыпты болжау
6.1.1.1
мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжау
7.1.1.1
мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау
8.1.1.1
мәтіннен алынған дәйексөздерге, үзінділерге сүйене отырып, көтерілетін мәселені болжау
9.1.1.1
мәтін мазмұны бойынша дайындал ған сұрақтарға болжаммен жауап беру, түпнұсқа мен салыстыру
2.
Әртүр
лі жанрдағы мәтін
дерді талдау
5.1.2.1
әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (ән мәтіні, хабарлама, жарнама, хабарландыру) көтерілген мәселені түсіндіру
6.1.2.1
әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (нұсқаулық, құттықтау, хабарландыру, өмірбаян, жаңалық, интервью) көтерілген мәселені талдау
7.1.2.1
әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырып-тарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас, жаңалық, ән, көркем әдеби шығармалар дан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау
8.1.2.1
әлеуметтік-қоғамдық, мәдени-тарихи тақырыптарға байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас үзінді) автор көзқарасы мен экспресивті-эмоционалды сөздердің рөлін талдау
9.1.2.1
қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырып тарға байланыс ты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндер дегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала, Жолдау) мақсатты аудитория мен көркемде гіш құралдар дың рөлін талдау
3.
Мәтін нен ақпа ратты анық тау
5.1.3.1
тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау
6.1.3.1
тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, детальді ақпаратты анықтау
7.1.3.1
тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу
8.1.3.1
тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтау
9.1.3.1
тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелер мен байланыс тыра білу
4.
Негізгі ойды анық
тау
5.1.4.1
тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау
6.1.4.1
мәтіннің құрылымдық ерекшелігіне назар аудара отырып, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды
анықтау
7.1.4.1
мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау
8.1.4.1
мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау
9.1.4.1
мәтіннің мақсаты арқылы негізгі ойды анықтау
5.
Тыңдалым матер иалы бойынша жауап беру және баға лау
5.1.5.1
тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру
6.1.5.1
тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап беру, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру
7.1.5.1
проблемалық сұрақтарға тыңдалған мәтіннен деректер келтіре отырып, дәлелді жауап беру, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыру, талқылау
8.1.5.1
перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау
9.1.5.1
мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айту
6.
Сөйлеу мәден иетін дамыту
5.1.6.1
коммуникатив
тік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогке даярлықсыз қатысу, өз пікірін білдіру
6.1.6.1
коммуника тивтік жағдаятқа сай
ресми сөздер мен тіркестер, дайын тіркестер мен терминдерді
орынды қолданып, диалогке қатысу, ойын анық жеткізу
7.1.6.1
коммуникатив тік жағдаятқа сай
көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу
8.1.6.1
коммуникатив тік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып, диалог, монолог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу
9.1.6.1
қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразалар ды таңдау, орта көлемді монолог дайындау

2) чтение:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Определение информации в тексте
5.2.1.1 понимание и определение основной и дополнитель ной информации
6.2.1.1 понимание и пояснение основной и допольнительно детальной информации
7.2.1.1 интерпретация текстовой и графической информации (таблица, диаграмма, рисунок , условные обозначения)
8.2.1.1 сравнивать информацию сплошных и несплошных текстов (таблица, диаграмма, схема, рисунок)
9.2.1.1 сравнивать информацию несплошных текстов (таблица, диаграмма, схема, рисунок), редактирование
2. Определять особенности стилей текста
5.2.2.1 определять книжный и разговорный стили поосновным признакам
6.2.2.1 определять и различать типы текстов: описание, повествова-ние, рассуждение; распознавать характерные черты, языковые и жанровые особенности текстов публицистического и художествен-ного стилей
7.2.2.1 определять
языковые и жанровые особенности текстов публицистического и официально-делового стилей
8.2.2.1 определять языковые и жанровые особенности публицистического, разговорного, научного, официально-делового стилей
9.2.2.1 определять языковые и жанровые особенности стилей казахского языка и видов ораторской речи
3. Различать жанровые особенности текста
5.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление письма,
рекламного текста, объявления,инструкции, сообщения
6. 2.3.1 распознавать характерные черты, языковые и жанровые особенности разговорного этикета и художествен-ного стиля
7.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление хроники, новостей, очерков и служебных писем официально-делового стиля
8.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление очерка, аннотации, презентации,
9.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление статьи, аннотации, презентации, тезисов, сравнение функции, конструкции
4. Сравнитель-ный анализ текстов
5.2.4.1 сравнивать тему и содержательную структуру текстов разговорного стиля
6.2.4.1 сравнивать тему и содержатель ную структуру, особенности текстов разговорного стиля
7.2.4.1 анализировать тексты публистичес
кого ихудожественного стиля , сравнивая идею и целевую аудиторию
8.2.4.1 анализиро-вать тексты научного ипублицисти ческого стиля, сравнивая их тему и виды (расказывать, описыватьобсуждать),
9.2.4.1 анализиро-вать тексты различного стиля, сравнивая их тему, структуру и языковые особенности
5. Формулирование вопросов и оценивание
5.2.5.1 формулировать вопросы, отража-ющие отношение к тексту
6.2.5.1 формулировать вопросы, оценивающие текст с точки зрения актуальности, ценности, качества и полезности
7.2.5.1 формулировать различные вопросы на основе выводов и заключений
8.2.5.1 формулировать вопросы и собственные идеи на основе прочитанного текста, различать факт и мнение
9.2.5.1 формулировать вопросы и идеи, интерпретируя содержание текстов
6. Использование разных видов чтения
5.2.6.1 использовать ознакоми-тельный вид чтения
6.2.6.1 использовать виды чтения: ознакомительное, комментиро-ванное
7.2.6.1 использовать разные виды чтения, в том числе поисковое
8.2.6.1 использовать разные виды чтения, в том числе изучающее
9.2.6.1 использо вать разные виды чтения, в том числе просмотровое чтение, чтение с составлением плана, тезисов, конспектов

2) оқылым:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.
Ақпа ратты түсіну
5.2.1.1
мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау
6.2.1.1
мәтіннен негізгі және қосымша, детальді ақпаратты анықтау, түсіндіру
7.2.1.1
мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау
8.2.1.1
тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстыру
9.2.1.1
тұтас емес (кесте, диаграмма, сызба, сурет) мәтіндердегі мәліметтерді салыстыру, өңдеу
2.
Мәтін нің стиль дік
ерекшелігін тану
5.2.2.1
лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылық тарын мәтіндер арқылы тану
6.2.2.1
ауызекі сөйлеу және көркем сөйлеудің стильдік ерекшелікте рін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану
7.2.2.1
публицистика лық және ресми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану
8.2.2.1
публицистикалық және ғылыми стиль ерекшелікте рін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану
9.2.2.1
қазақ тілі стильдері мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану
3.
Мәтін нің жанр лық ерекшелігін ажыра ту
5.2.3.1
хат, хабарлама, жарнама, нұсқаулық, хабарландырудың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
6. 2.3.1
ауызекі сөйлеу этикеттері мен көркем сөйлеудің құрылымдық және
жанрлық ерекшелікте рін ажырату
7.2.3.1
хроника, хабар, очерктердің және кеңсе құжаттарының, қызметтік жазбалардың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
8.2.3.1
мақала, аннотация, презентация, құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшелікте рін ажырату
9.2.3.1
мақала, аннотация, презентация, тұжырымдамалар, тезистердің құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшелік терін ажырату
4.
Мәтіндерге салыс тырма лы анализ жасау
5.2.4.1
ауызекі стильдегі мәтіндердің
мазмұнын, тақырыбын және тілдік құралдарын салыстыру
6.2.4.1
ауызекі және ресми стильдегі мәтіндердің тақырыбын, мазмұнын, тілдік ерекшелігін салыстыру
7.2.4.1
идеясы ұқсас публицистика лық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
8.2.4.1
тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдау
9.2.4.1
әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
5.
Мәтін бойынша сұрақ тар құрас тыра білу
5.2.5.1
мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру
6.2.5.1
мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру
7.2.5.1
мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру
8.2.5.1
перифразаның түрлі тәсілдерін қолдана отырып, мәтін бойынша сұрақтар құрастыру
9.2.5.1
мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастыру
6.
Оқы
лым страте гияла рын қолда ну
5.2.6.1
оқылым стратегияларын қолдану:
жалпы мазмұнын түсіну үшін оқу, нақты ақпаратты табу үшін оқу
6.2.6.1
оқылым стратегияларын қолдану:
комментарий жасау, іріктеп оқу, рөлге бөліп оқу
7.2.6.1
оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, зерттеп оқу
8.2.6.1
оқылым стратегияларын қолдану:
комментарий жасау, іріктеп оқу, талдап оқу
9.2.6.1
белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегия ларын тиімді қолдана білу

7. Извлечение информации из дополнительных источников
5.2.7.1 собирать необходимую информацию из энциклопедий, детских газет и журналов
6.2.7.1 собирать необходимую информацию из энциклопедий, словарей, детских газет и журналов, делать ссылку на автора
7.2.7.1 применять факты полученные из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебниковделать ссылку на автора
8.2.7.1 применять факты полученные из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников в качестве доказательств, делать ссылку на автора
9.2.7.1 применять факты полученные из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников, научных трудов в качестве доказательств, делать ссылку на автора
3) письмо:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Составление плана
5.3.1.1 составлять простой план
6.3.1.1 составлять простой и сложный план
7.3.1.1 составлять простой и сложный план, собирать материал к сочинению и организовы-вать его в соответствии с планом
8.3.1.1 составлять тезисный план (простой и сложный), учитывая жанровое своеобразие текста
9.3.1.1 составлять разные виды плана, в том числе цитатный, тезисный
2. Создание текстов различных жанров
5.3.2.1 писать письма, рекламного текста, объявления,инструкции, сообщения соблюдая жанровые особенности, конструкцию и оформление
6.3.2.1 писать характерис тики, поздравления, биографию и автобиографию, соблюдая жанровые особенности, конструкцию и оформление
7.3.2.1 писать хроники, новости, очерки и служебные письма официально-делового стиля соблюдая жанровые особенности, конструкцию и оформление
8.3.2.1 писать, очерки, аннотации и тезисы соблюдая жанровые особенности, конструкцию и оформление
9.3.2.1 составлять тексты различного жанра для мотивации интереса целевой аудитории
3. Творческое письмо
5.3.3.1 составление рассказа по сюжету рисунков
6.3.3.1 составление графического текста по предложенной теме в виде диаграммы, таблицы, схемы.
7.3.3.1 написание рассказа с описанием процесса данного в графическом тексте.
8.3.3.1 написание текста описывая значимые стороны графического текста
9.3.3.1 описание и сравнение фактов в нескольких графических текстах (диаграмма, таблица) сохраняя их структуру, определение важных фактов и тендеции
4. Написание эссе
5. 3.4.1 писать эссе-повествование, эссе-рассуждение
6.3.4.1 писать эссе-повествование, эссе-рассуждение, эссе- описание
7.3.4.1 писать разные виды эссе, в том числе аргументативное, эссе на основе текста, выражая свое отношение к проблеме и/или авторской позиции (дискуссивное эссе)
8.3.4.1 писать разные виды эссе, в том числе академическое, рассматривая одну из сторон проблемы (аргументативное эссе)
9.3.4.1 писать разные виды эссе, в том числе дискуссионное, рассматривая проблему с разных сторон и предлагая пути решения (дискуссивное эссе)

7. әртүрлі ресурс көздерінен қажетті ақпа рат алу
5.2.7.1
энциклопедия
лар, балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпаратты ала білу
6.2.7.1
энциклопе
дия, сөздік, балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпараттарды алу, авторына сілтеме жасау
7.2.7.1
ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан алынған деректерді қолдану, авторына сілтеме жасау
8.2.7.1
ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау
9.2.7.1
ғаламтор, энциклопе
дия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау
3) жазылым:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Жос
пар құру
5.3.1.1
берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру
6.3.1.1
әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, қарапайым жоспар құру
7.3.1.1
әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру
8.3.1.1
тақырып бойынша материал жинақтап, тезистік жоспар құру
9.3.1.1
жинақтал
ған материал дар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру
2. Әртүр
лі жанрда мәтін дер құрас тыру
5.3.2.1
жанрлық ерекшеліктері не сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жазу
6.3.2.1
жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып, мінездеме, құттықтау, өмірбаян құрастырып жазу
7.3.2.1
жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала, нұсқаулық, әңгіме құрастырып жазу
8.3.2.1
жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, аннотация, тезис құрастырып жазу
9.3.2.1
мақсатты аудитория
ның қызығушылығын ынталандыру үшін әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру
3.
Жазба жұмыстарын әртүрлі форма
да ұсыну
5.3.3.1
сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру
6.3.3.1
ұсынылған тақырып бойынша деректер жинақтай отырып, графиктік мәтін (диаграмма, кесте, сызба) түрінде құрастыру
7.3.3.1
мәтін құрылымын (кіріспе бөлім, жалпы мәлімет беру, детальді мәлімет беру) сақтай отырып, графиктік мәтін (шартты белгі, сурет, сызба) түрінде берілген процесті сипаттап жазу
8.3.3.1
мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу
9.3.3.1
мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу
4.
Эссе жазу
5. 3.4.1
эссенің кіріспе, негізгі, қорытынды бөлімдерін сақтай отырып, өзіне таныс адамды, белгілі бір мекен мен оқиғаны сипаттап не суреттеп жазу
6.3.4.1
эссе тақырыбынан ауытқымай, абзац түрлерін жүйелі құрастырып, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу
себептерін айқын көрсетіп жазу
("келісу, келіспеу" эссесі)
7.3.4.1
эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдары немесе себептеріне өз көзқарасын жазу
(дискуссивті эссе)
8.3.4.1
эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыру, өз ойын дәлелдеп жазу
(аргументативті эссе)
9.3.4.1
эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылау, біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазу
(аргумента тивті эссе)

5) 9 класс:
Лексико-грамматический раздел
Грамматический материал
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
1. Мәңгілік Ел – заветная цель. Стилистика
Выбор слов в тексте и исползование слов
Говорение и слушание
9.1.1.1 понимать основную и детальную информацию сообщения, продолжительностью до 5-8 минут, определяя подтекст, цель высказывания и отношение говорящего к событиям и героям и делая выводы;
9.1.4.1 определять основную мысль текста, учитывая структуру текста
Чтение
9.2.3.1 соблюдать речевые нормы, включая в высказывание лексические и синтаксические единицы, соответствующие стилю;
9.2.5.1 участвовать в дискуссии по предложенной проблеме, синтезируя различные точки зрения и формулируя пути решения проблемы
Письмо
9.3.2.1 определять стилистические особенности текстов официально-делового стиля (инструкция, правило); определять принадлежность текста к различным типам на основе характерных признаков;
9.3.3.1 формулировать вопросы, перефразируя информацию текста, и отвечать на них, различая факт и мнение;
9.3.6.1 анализировать содержание художественных произведений, выявляя авторскую позицию и оценивая содержание произведения
Соблюдение орфографических норм
9.4.1.1 создавать тексты официально-делового стиля (правило, инструкция);
9.4.5.1 писать эссе (объем 140-160 слов) по предложенной проблеме, обосновывая свое мнение и предлагая пути решения проблемы, соблюдая особенности текста рассуждения, рассуждения с элементами повествования/ описания;
9.4.7.1 применять знаки препинания в сложносочинҰнных предложениях
2. Проблемы глобализаций.
Стилистика
Казахский литературный стиль
Говорение и слушание
9.5.1.1 использовать существительные, прилагательные, наречия (в т. ч. образованные от других частей речи) в соответствующих формах
Чтение
9.1.2.1 понимать значение слов общественно-политической тематики;
9.1.3.1 понимать содержание
прозаических, драматических, поэтических произведений/ фрагментов, определяя слова, с помощью которых автор выражает
эмоционально-оценочное отношение к героям, событиям
Письмо
9.2.1.1 владеть объемом словарного запаса, достаточным для эффективного общения по широкому кругу тем;
9.2.4.1 создавать высказывание (рассуждение, убеждение), используя приемы привлечения внимания и учитывая целевую аудиторию
Соблюдение орфографических норм
9.3.1.1 понимать главную, второстепенную и скрытую (подтекст) информацию сплошных и несплошных текстов;
9.3.2.1 определять стилистические особенности текстов научного стиля (аннотация, тезисы); определять принадлежность текста к различным типам на основе характерных признаков
9.3.5.1 составлять тезисный план
2 четверть

5) 9-сынып:
Лексика-грамматикалық бөлімдер
Грамматика
лық
материал
Тақырыптар/ жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
1. Мәңгілік Ел – мұратым.
Стилистика
Мәтіндегі сөз таңдау, сөз қолдану (қисыны), сөз әрлеу
Тыңдалым және айтылым
9.1.1.1 мәтін мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беру, түпнұсқамен салыстыру;
9.1.2.1 қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (Жолдау) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау
Оқылым
9.2.3.1 мақала құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату;
9.2.2.1 қазақ тілі стильдері мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану
Жазылым
9.3.1.1 жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру;
9.3.2.1 мақсатты аудиторияның қызығушылығын ынталандыру үшін әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру;
9.3.6.1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби тіл нормасы
9.4.1.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу
2. Жаһандану мәселелері.
Стилистика
Қазақ әдеби стилінің түрлері
Тыңдалым және айтылым
9.1.4.1 мәтіннің мақсаты арқылы негізгі ойды анықтау;
9.1.5.1 мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айту;
Оқылым
9.2.1.1 тұтас емес (кесте, диаграмма, сызба, сурет) мәтіндердегі мәліметтерді салыстыру, өңдеу;
9.2.4.1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
Жазылым
9.3.3.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу;
9.3.4.1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылау, біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе)
Әдеби тіл
нормасы
9.4.3.1 стильдік ерекшеліктерге сай тілдік бірліктердің дұрыс қолдана білу
2-тоқсан

3. Казахстан во время независимости. ЭКСПО-2017 Синтаксис
Сложные предложения. Виды сложных предложений
Говорение и слушание
9.1.1.1 понимать основную и детальную информацию сообщения, продолжительностью до 5-8 минут, определяя подтекст, цель высказывания и отношение говорящего к событиям и героям и делая выводы;
9.1.3.1 понимать содержание
прозаических, драматических, поэтических произведений/ фрагментов, определяя слова, с помощью которых автор выражает
эмоционально-оценочное отношение к героям, событиям
Чтение
9.2.1.1 владеть объемом словарного запаса, достаточным для эффективного общения по широкому кругу тем;
9.2.2.1 пересказывать содержание текста, демонстрируя собственное понимание проблематики, оценивая позицию автора;
9.1.5.1 участвовать в дискуссии по предложенной проблеме, синтезируя различные точки зрения и формулируя пути решения проблемы
Письмо
9.3.1.1 понимать главную, второстепенную и скрытую (подтекст) информацию сплошных и несплошных текстов;
9.3.2.1 определять стилистические особенности текстов научного стиля (статья); определять принадлежность текста к различным типам на основе характерных признаков;
9.3.5.1 составлять тезисный план;
9.3.6.1 анализировать содержание художественных произведений, выявляя авторскую позицию и оценивая содержание произведения
Соблюдение орфографических норм
9.4.1.1 создавать тексты научного стиля (статья);
9.4.2.1 излагать информацию прослушанного, прочитанного и / или аудиовизуального текста, творчески интерпретируя содержание;
9.4.7.1 применять знаки препинания в сложносочиненных и сложноподчиненных предложениях
4. Права и свобода человека.
Синтаксис
Сложные предложения с разными видами связи
Говорение и слушание
9.5.1.2 использовать глаголы в соответствующих формах;
9.5.2.1 использовать простые и сложные предложения, соответствующие ситуации устного или письменного общения
Чтение
9.1.2.1 понимать значение слов общественно-политической тематики;
9.1.5.1 прогнозировать содержание текста на основе утверждений
Письмо
9.2.4.1 создавать высказывание (рассуждение, убеждение), используя приемы привлечения внимания и учитывая целевую аудиторию;
9.2.6.1 оценивать высказывание (монолог/диалог) с использованием приемов привлечения внимания и с учҰтом целевой аудитории
Соблюдение орфографических норм
9.3.4.1 использовать виды чтения владеть техниками критического мышления при чтении;
9.3.7.1 извлекать и синтезировать информацию, делать выводы на основе полученных сведений, выражая собственное мнение
3 четверть
5. Семья и демографическая изменения.
Синтаксис
Сложные предложения с разными видами связи
Говорение и слушание
9.1.1.1 понимать основную и детальную информацию сообщения, продолжительностью до 5-8 минут, определяя подтекст, цель высказывания и отношение говорящего к событиям и героям и делая выводы;

3. Тәуелсіздік жылдарындағы Қазақстан. ЭКСПО-2017
Синтаксис
Құрмалас сөйлемнің жасалу жолдары.
Құрмалас сөйлемнің түрлері
Тыңдалым және айтылым
9.1.2.1 қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (дәріс, интервью) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау;
9.1.3.1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра білу
Оқылым
9.2.3.1 мақала, тезистердің құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату;
9.2.6.1 белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын тиімді қолдана білу;
9.2.7.1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау
Жазылым
9.3.5.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша автордың негізгі ойын сақтай отырып, перифраз тәсілдері арқылы жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу;
9.3.6.1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби тіл нормасы
9.4.4.1 құрмалас сөйлем жасалу жолдарын, түрлерін білу
4. Адам құқығы мен бостандығы.
Синтаксис
Ыңғайлас салалас.
Себеп-салдар салалас.
Қарсылықты салалас
Тыңдалым және айтылым
9.1.1.1 мәтін мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беру, түпнұсқамен салыстыру;
9.1.5.1 мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айту;
9.1.6.1 қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдау, орта көлемді монолог дайындау
Оқылым
9.2.4.1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау;
9.2.5.1 мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастыру
Жазылым
9.3.4.1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылау, біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе);
9.3.6.1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби тіл нормасы
9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіру
3-тоқсан
5. Отбасы және демографиялық өзгеріс.
Синтаксис
Түсіндірмелі салалас.
Талғаулы салалас.
Кезектес салалас
Тыңдалым және айтылым

9.1.3.1 понимать содержание
прозаических, драматических, поэтических произведений/ фрагментов, определяя слова, с помощью которых автор выражает
эмоционально-оценочное отношение к героям, событиям
Чтение
9.2.1.1 владеть объемом словарного запаса, достаточным для эффективного общения по широкому кругу тем;
9.2.5.1 участвовать в дискуссии по предложенной проблеме, синтезируя различные точки зрения и формулируя пути решения проблемы
Письмо
9.3.1.1 понимать главную, второстепенную и скрытую (подтекст) информацию сплошных и несплошных текстов;
9.3.5.1 составлять тезисный план;
9.3.8.1 сравнивать тексты, анализируя содержание, определяя авторскую позицию
Соблюдение орфографических норм
9.4.3.1 представлять информацию в виде отчета, статьи, справки на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков и наоборот;
9.4.5.1 писать эссе (объем 140-160 слов) по предложенной проблеме, обосновывая свое мнение и предлагая пути решения проблемы, соблюдая особенности текста рассуждения, рассуждения с элементами повествования/ описания;
9.4.7.1 применять знаки препинания в сложных предложениях с разными видами связи предложениях
6. Биотехнология и будущая генетическая инженерия.
Синтаксис
Сложные предложения с разными видами связи
Говорение и слушание
9.5.1.3 использовать числительные в соответствующих формах;
9.5.2.1 использовать простые и сложные предложения, соответствующие ситуации устного или письменного общения
Чтение
9.1.4.1 определять основную мысль текста, учитывая структуру текста;
9.1.5.1 прогнозировать содержание текста на основе утверждений
Письмо
9.2.2.1 пересказывать содержание текста, демонстрируя собственное понимание проблематики, оценивая позицию автора;
9.2.3.1 соблюдать речевые нормы, включая в высказывание лексические и синтаксические единицы, соответствующие
Соблюдение орфографических норм
9.3.2.1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (проблемная статья), официально-делового стиля (отчет); определять принадлежность текста к различным типам на основе характерных признаков;
9.3.3.1 формулировать вопросы, перефразируя информацию текста, и отвечать на них, различая факт и мнение;
9.3.4.1 использовать виды чтения владеть техниками критического мышления при чтении;
9.3.7.1 извлекать и синтезировать информацию, делать выводы на основе полученных сведений, выражая собственное мнение
7. Средства массовой информации.
Синтаксис
Сложные предложения с разными видами связи
Говорение и слушание
9.4.1.1 создавать тексты публицистического стиля (проблемная статья);
9.4.2.1 излагать информацию прослушанного, прочитанного и / или аудиовизуального текста, творчески интерпретируя содержание;
9.4.4.1 писать творческие работы (в том числе на литературные темы), фрагмент/фрагменты текста, являющиеся контрастными по содержанию, с использованием в письме изобразительно-выразительных средств;
9.4.7.1 применять знаки препинания в бессоюзных сложных предложениях
Чтение
9.5.1.3 использовать числительные в соответствующих формах
Письмо

9.1.3.1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра білу;
9.1.4.1 мәтіннің мақсаты арқылы негізгі ойды анықтау
Оқылым
9.2.1.1тұтас емес (кесте, диаграмма, сызба, сурет) мәтіндердегі мәліметтерді салыстыру, өңдеу;
9.2.2.1 қазақ тілі стильдері мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану
Жазылым
9.3.2.1 мақсатты аудиторияның қызығушылығын ынталандыру үшін әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру;
9.3.3.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу
Әдеби тіл нормасы
9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану
6. Биотехнология және гендік инженерия келешегі.
Синтаксис
Шартты бағыныңқы сабақтас.
Қарсылықты бағыныңқы сабақтас.
Мезгіл бағыныңқы сабақтас
Тыңдалым және айтылым
9.1.2.1 қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (пікірталас, дәріс) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау;
9.1.6.1 қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдау, орта көлемді монолог дайындау
Оқылым
9.2.4.1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау;
9.2.6.1 белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын тиімді қолдана білу;
9.2.7.1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау
Жазылым
9.3.1.1 жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру;
9.3.4.1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылау, біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе)
Әдеби тіл нормасы
9.4.4.3 сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану
7. Бұқаралық ақпарат құралдары.
Синтаксис
Себеп бағыныңқы сабақтас.
Қимыл-сын бағыныңқы сабақтас.
Мақсат бағыныңқы сабақтас
Тыңдалым және айтылым
9.1.4.1 мәтіннің мақсаты арқылы негізгі ойды анықтау;
9.1.5.1 мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айту
Оқылым

9.1.2.1 понимать значение слов общественно-политической тематики
Соблюдение орфографических норм
9.2.4.1 создавать высказывание (рассуждение, убеждение), используя приемы привлечения внимания и учитывая целевую аудиторию;
9.2.6.1 оценивать высказывание (монолог/диалог) с использованием приемов привлечения внимания и с учҰтом целевой аудитории
4 четверть
8. Конфликт и миротворчество.
Синтаксис
Сложные предложения с разными видами связи
Говорение и слушание
9.4.1.1 создавать тексты научного стиля (аннотация, тезисы;
9.4.5.1 писать эссе (объем 140-160 слов) по предложенной проблеме, обосновывая свое мнение и предлагая пути решения проблемы, соблюдая особенности текста рассуждения, рассуждения с элементами повествования/ описания;
9.4.6.1 правильно писать союзы, предлоги, частицы;
9.4.7.1 применять знаки препинания в сложных предложениях
Чтение
9.5.2.1 использовать простые и сложные предложения, соответствующие ситуации устного или письменного общения
Письмо
9.1.2.1 понимать значение слов общественно-политической тематики
Соблюдение орфографических норм
9.1.2.1 понимать значение слов общественно-политической тематики
9. Использование природных ресурсов. Пунктуация
Знаки препинания сложных предложений
Говорение и слушание
9.2.1.1 владеть объемом словарного запаса, достаточным для эффективного общения по широкому кругу тем;
9.2.3.1 соблюдать речевые нормы, включая в высказывание лексические и синтаксические единицы, соответствующие;
9.2.4.1 создавать высказывание (рассуждение, убеждение), используя приемы привлечения внимания и учитывая целевую аудиторию
Чтение
9.3.1.1 понимать главную, второстепенную и скрытую (подтекст) информацию сплошных и несплошных текстов;
9.3.2.1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (проблемная статья), научного стиля (аннотация, тезисы, статья), официально-делового стиля (инструкция, правило, отчет, закон); определять принадлежность текста к различным типам на основе характерных признаков;
9.3.3.1 формулировать вопросы, перефразируя информацию текста, и отвечать на них, различая факт и мнение;
9.3.4.1 использовать виды чтения владеть техниками критического мышления при чтении
Письмо
9.4.4.1 писать творческие работы (в том числе на литературные темы), фрагмент/фрагменты текста, являющиеся контрастными по содержанию, с использованием в письме изобразительно-выразительных средств;
9.4.5.1 писать эссе (объем 140-160 слов) по предложенной проблеме, обосновывая свое мнение и предлагая пути решения проблемы, соблюдая особенности текста рассуждения, рассуждения с элементами повествования/ описания;
9.4.6.1 правильно писать союзы, предлоги, частицы
Соблюдение орфографических норм

9.2.1.1 тұтас емес (кесте, диаграмма, сызба, сурет) мәтіндердегі мәліметтерді салыстыру, өңдеу;
9.2.3.1 мақала, аннотация, презентация, тұжырымдамалар, тезистердің құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
Жазылым
9.3.2.1 мақсатты аудиторияның қызығушылығын ынталандыру үшін әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру;
9.3.3.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу;
9.3.6.1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби тіл нормасы
9.4.4.3 сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану
4-тоқсан
8. Әлемдегі қақтығыстар және бейбітшілік.
Синтаксис
Аралас құрмалас сөйлемдердің жасалу жолдары
Тыңдалым және айтылым
9.1.2.1 қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (мақала, интервью) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау;
9.1.6.1 қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдау, орта көлемді монолог дайындау
Оқылым
9.2.3.1 тұжырымдамалардың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату;
9.2.5.1 мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастыру;
9.2.6.1 белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын тиімді қолдана білу
Жазылым
9.3.1.1 жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру;
9.3.4.1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылау, біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе)
Әдеби тіл нормасы
9.4.4.4 аралас құрмалас сөйлемдердің жасалу жолдарын білу, қолдану
9. Табиғи ресурстарды тиімді пайдалану.
Пунктуация
Құрмалас сөйлемнің тыныс белгілері
Тыңдалым және айтылым
9.1.2.1 қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (дәріс) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау;
9.1.3.1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра білу
Оқылым
9.2.3.1 мақала, презентацияның құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату;

9.5.1.2 использовать глаголы в соответствующих формах
Приложение 3
к приказу и.о. Министра
образования науки
Республики Казахстан
от 25 октября 2017 года №545
Приложение 193
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Казахская литература"
для 5-9 классов уровня основного среднего образования
(с русским языком обучения) по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
1. Отличительной особенностью учебных программ является их направленность на формирование не только предметных знаний и умений, а также навыков широкого спектра. Выстроенная система целей обучения является основой развития следующих навыков широкого спектра: функциональное и творческое применение знаний, критическое мышление, проведение исследовательских работ, использование информационно-коммуникационных технологий, применение различных способов коммуникации, умение работать в группе и индивидуально, решение проблем и принятие решений.
2. Цель обучения учебному предмету "Казахская литература" – способствовать формированию духовных ценностей человека через восприятие и анализ художественных произведений, воспитывать компетентного читателя, способного на основе личностного выбора использовать знания, умения и навыки для познания мира и самого себя.
3. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития учащимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами учащегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
4. Задачи обучения по учебному предмету "Казахская литература":

9.2.5.1 мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастыру;
9.2.7.1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау
Жазылым
9.3.2.1 мақсатты аудиторияның қызығушы-лығын ынталандыру үшін әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру;
9.3.6.1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби тіл нормасы
9.4.5.1 құрмалас сөйлемнің тыныс белгілерін (даралаушы, ерекшелеуші, ойдың аражігін ажырататын) ережеге сай қолдану
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
міндетін атқарушысының
2017 жылғы 25 қазандағы
№ 545 бұйрығына 3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
193-қосымша
Негізгі білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған
"Қазақ әдебиеті" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлігілік оқу бағдарламасы
(оқыту қазақ тілінде)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. Қазақ әдебиеті пәні бағдарламасының басты бағыты – білім алушылардың ақыл-ой қабілеті мен тұлғалық қасиеттерінің қалыптасуына, тілдік-эстетикалық талғамдарының дамуына, коммуникативтік құзыреттіліктерінің жетілдірілуіне іргетас қалап, өмірлік дағдыларын шыңдауына, өздігінен білім алуларына мүмкіндік туғызу. Білім алушыларды ұлттық мәдениет пен әдеби мұраларды түсінуге, қазіргі заманғы әдебиетті бағалай білуге үйретеді. Бағдарламада әдеби-теориялық ұғымдар, талдауға, бағалау мен салыстыруға негізделген адамзаттың мәңгілік сұрақтары, қазіргі заманғы дилеммалар, мәселелер қарастырылған.
3. Қазақ әдебиеті бағдарламасының мақсаты – білім алушыларды креативті ойлауға бағыттау. Олардың ойларын ауызша еркін жеткізуіне және жаза білуіне қолдау көрсету, дәлелдер келтіру, салыстыру және анализ жасау, бағалау дағдыларын қалыптастыру, білім алушыларға жанрларды меңгерту.
4. Теориялық материалдар оқушының қазақ әдебиеті туралы ұғымдарын кеңейтуге, әдебиет туралы дүниетанымын қалыптастыруға және адамзатқа ортақ ойларды, дилеммаларды, мінездерді зерттеуге мүмкіндік береді. Қазақ әдебиеті білім деңгейі, ой-өрісі дамыған, әдеби тіл және әдеби формалар арқылы өз ойын еркін жеткізе алатын, туындаған мәселелерді шеше білетін өмірге бейім ұрпақ тәрбиелейді.
5. Қазақ әдебиеті пәнін оқу арқылы білім алушылар:

1) использование грамматических форм слов: существительные в качестве несогласованных определений, отглагольные существительные, краткие прилагательные; возвратные глаголы, дробные и собирательные числительные в разных формах, неопределенные местоимения и наречия для обозначения количества;
2) использование синтаксических конструкций: активные и пассивные конструкции, простые и сложные предложения, выражающие определительные, изъяснительные, временные, целевые, причинно-следственные отношения, прямая и косвенная речь.
14. Изучаемые произведения:
1) сказка"Аяз би" ертегісі;
2) жыр "Алып Ер Тұңға";
3) Әл Фараби "Қашықтасың туған жер", "Тіршілікте құрыштай бол төзімді";
4) Доспамбет жырау "Қоғалы көлдер, қом сулар", "Айналайын, Ақ Жайық";
5) стихотворение и слова-назидания Абай Құнанбайұлы "Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін", "Ғылым таппай мақтанба" өлеңдері, қара сөздері: "Бірінші сөз", "Жетінші сөз", "Отыз бірінші сөз";
6) стихотворение С.Торайғыров "Шығамын тірі болсам адам болып", "Шәкірт ойы";
7) рассказ С.Мұратбеков "Жусан иісі";
8) рассказ О.Бөкей "Тортай мінер ақбоз ат";
9) Қалмақан Әбдіқадыров "Қажымұқан" хикаяты;
10) А.Алтай "Прописка" әңгімесі;
11) Е.Жүніс "Менің атым -Тәуелсіздік" өлеңі;
12) Р.Ғамзатов "Ана тілі" өлеңі, "Менің Дағыстаным" әңгімесі.
15. Базовое содержание для 7 класса:
1) понимание и ответы по тексту: притча, легенда, баллада, басня, литературное направление, классицизм, фантастический рассказ, комедия, фэнтези, сатира, юмор, гротеск, сарказм, ирония, художественная деталь, лирический герой, ритм и рифма, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора, понимание художественного произведения в деталях, известная и неизвестная информация, самостоятельное нахождение в тексте и выразительное чтение наизусть цитат, фрагментов произведений, связанных с характеристикой лирического героя и/или образа-персонажа, сложный план, краткий, подробный, выборочный пересказ содержания произведения или отрывка, выражение своего мнение о героях и событиях, аргументированный ответ на проблемный вопрос;
2) анализ и интерпретация: определение жанра (притча, баллада, басня, легенда, комедия, лирическое стихотворение, фэнтези, фантастический рассказ) и его признаков, определение темы и идеи произведения, выражение своего мнения о поступках героев, выделение в тексте произведения элементов композиции, объяснение роли эпиграфа и его смысла, анализ в прозаическом, драматическом и лирическом произведениях эпизодов, важных для характеристики главных и второстепенных героев, характеристика героев произведения на основе деталей и цитат из текста, анализ сюжета и композиции, художественных образов и оформление своего представления в таблицах, схемах, кластерах, презентациях, определение отношения автора к главным и второстепенным героям, аргументация своей позиции, анализ изобразительных средств и фигур поэтического синтаксиса в художественном тексте (аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры), основных приемов комического (сатира, юмор, гротеск, ирония, сарказм), творческие работы (сочинения, притча, отзыв, репортаж, интервью с литературным героем), выражение своего отношения к прочитанному, использование изобразительных средств языка;

1) түсіну және жауап беру:
әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау, шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселе, идеясы, кейіпкерлердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау, көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту;
туған өлкенің табиғаты және тарихы сипатталатын поэтикалық, прозалық шығармаларды білу; туған өлкеге арналған бір өлеңді жатқа мәнерлеп оқу, өлкетану аясында прозалық үзінділер жазудың алғашқы дағдыларын меңгеру;
2) анализ және интерпретация:
шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау, әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу, шығармадағы көркем ауыстырулар: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау;
туған өлкенің ақындары мен жазушыларының шығармашылығы туралы деректер жинау және презентация дайындау. Мәтіннің ақпараттылық, оның көркемдік, тілдік ерекшеліктері негізінен өлкетану сипаттамаларын талдау;
3) бағалау және салыстыру:
кейіпкерлерді өзара салыстыру, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру, кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру, әдеби эссе жазу, сыни хабарлама жасау.
14. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) "Аяз би" ертегісі;
2) "Алып Ер Тұңға" жыры;
3) Әл Фараби "Қашықтасың туған жер", "Тіршілікте құрыштай бол төзімді" өлеңдері;
4) Доспамбет жырау "Қоғалы көлдер, қом сулар", "Айналайын, Ақ Жайық" толғаулары;
5) Абай Құнанбайұлы "Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін", "Ғылым таппай мақтанба" өлеңдері, қара сөздері: "Бірінші сөз", "Жетінші сөз", "Отыз бірінші сөз";
6) С. Торайғыров "Шығамын тірі болсам адам болып", "Шәкірт ойы" өлеңдері;
7) С. Мұратбеков "Жусан иісі" әңгімесі;
8) О. Бөкей "Тортай мінер ақбоз ат" әңгімесі;
9) Қалмақан Әбдіқадыров "Қажымұқан" хикаяты;
10) А. Алтай "Прописка" әңгімесі;
11) Е. Жүніс "Менің атым -Тәуелсіздік" өлеңі;
12) Р. Ғамзатов "Ана тілі" өлеңі, "Менің Дағыстаным" әңгімесі.
15. 7-сыныпқа арналған "Қазақ әдебиеті" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) түсіну және жауап беру:
әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау, әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау, кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау, көркем шығармадағы кейіпкер бейнесі, үзінділерді жатқа айту;
өңірде шығатын газет-журналдарды білу, энциклопедия ұғымын түсіну;
2) анализ және интерпретация:
шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру, эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесі, шығармадағы көркемдегіш құралдар: символ, синекдоха, эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ қолданысы, шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу;
туған өлке туралы, шындық көзқарас тұрғысынан адамдар туралы мақалалар мен очерктердің ақпараттылығы, мазмұнының тереңдігі, эмоционалдық әсері тұрғысынан талдау, энциклопедияға қажетті материалдарды іріктей білу, өлкетанудың бағыттарын анықтау, өлкетанудың бағыттары бойынша электрондық энциклопедия құрастырудың ұжымдық жұмысына қатысу;

3) оценка и сравнительный анализ: участие в обсуждении произведения, выражение мнения о героях и событиях, сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства, характеристика сходств и различий в средствах создания образов, сопоставление произведений (или фрагментов) русской, казахской и мировой литературы, близких по тематике/ проблематике/ жанру, оценивание устных и письменных высказываний (своих, одноклассников) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, уместности цитирования, композиционного единства.
16. Изучаемые произведения:
1) Қазтуған жырау "Қазтуғанның қонысымен қоштасуы";
2) Орхон-Енисей ескерткіштері "Күлтегін" жыры;
3) "Қыз Жібек" жыры;
4) Жиембет жырау "Еңсегей бойлы Ер Есім";
5) Ш.Қанайұлы "Зар заман";
6) С.Аронұлы "Сүйінбайдың Қатағанмен айтысы";
8) Жамбыл Жабаев "Зілді бұйрық";
9) М.Жұмабаев "Батыр Баян";
10) М.Әуезов "Көксерек";
11) Қ.Қайсенов "Жау тылындағы бала";
12) С.Сарғасқаев "Тәмпіш қара";
13) М.Шаханов "Нарынқұм зауалы";
14) Медетбек Темірхан "Тәуелсізбін" өлеңі;
15) Т.Әбдіков "Қонақтар";
16) А.С.Пушкин "Ескерткіш".
17. Базовое содержание для 8 класса:
1) понимание и ответы по тексту: романтизм и реализм как литературные направления, исторический образ (персонаж), трагедия, комедия, поэма, символ, психологический параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, автобиографизм, понимание художественного произведения, критическое осмысление информации, различение открытой и скрытой (подтекст) информации, самостоятельное нахождение в тексте и выразительное чтение наизусть цитат, фрагментов, отражающих тематику произведения, сложный цитатный план, пересказ содержания произведения или отрывка, использование разных приемов цитирования, аргументированный ответ на проблемный вопрос, использование цитат;
2) анализ и интерпретация: определение жанра (трагедия, комедия, поэма) и его признаков, определение темы и идеи произведения, выражение своего мнения о проблематике, выделение в тексте произведения элементов композиции, объяснение значения вставных эпизодов, анализ эпизодов произведений, объяснение их связи с проблематикой и роли в развитии сюжета, характеристика героев произведения, их поступков, мотивов поведения, значения имен и фамилий, анализ системы образов, хронотопа, отношения к герою, его поступкам, использование изобразительных средств;
3) оценка и сравнительный анализ: участие в обсуждении произведения, отстаивание своей точки зрения, оценивание поведения, поступков героев, позиции автора, сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства, характеристика специфических средств создания образов в разных видах искусства.
18. Изучаемые произведения:
1) Қорқыт "Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ туралы жыр", Қорқыттың нақыл сөздері;
2) Ахмет Йассауи "Даналық кітабы";
3) Ақтамберді Сарыұлы "Күлдір-күлдір кісінетіп", "Балаларыма өсиет" толғаулары;
4) Шалкиіз жырау "Би Темірге бірінші толғауы";
5) Мұрат Мөңкеұлы "Үш қиян", "Сарыарқа" өлеңдері;
6) Ш. Құдайбердіұлы "Еңлік- Кебек" дастаны, "Жастарға" өлеңі;
7) М. Дулатов "Бақытсыз Жамал" романы;

3) бағалау және салыстыру:
кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемесі, тарихи және көркемдік құндылығын, әдеби жанр түрлерінің даму барысы, жаңашылдығы, шығарманы ұлттық құндылығы, әдеби эссе жазу, әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы сыни шолу жазу.
16. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) Қазтуған жырау "Қазтуғанның қонысымен қоштасуы";
2) Орхон-Енисей ескерткіштері "Күлтегін" жыры;
3) "Қыз Жібек" жыры;
4) Жиембет жырау "Еңсегей бойлы Ер Есім";
5) Ш. Қанайұлы "Зар заман";
6) С. Аронұлы "Сүйінбай мен Қатағанның айтысы";
8) Жамбыл Жабаев "Зілді бұйрық";
9) М. Жұмабаев "Батыр Баян";
10) М. Әуезов "Көксерек";
11) Қ. Қайсенов "Жау тылындағы бала";
12) С. Сарғасқаев "Тәмпіш қара";
13) М. Шаханов "Нарынқұм зауалы";
14) Медетбек Темірхан "Тәуелсізбін" өлеңі;
15) Т. Әбдіков "Қонақтар";
16) А.С. Пушкин "Ескерткіш".
17. 8-сыныпқа арналған "Қазақ әдебиеті" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) түсіну және жауап беру:
шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілер, эпилог, прологтар, әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу, көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулер, көркем шығармалардан алған үзінділерді орынды қолдану;
2) анализ және интерпретация:
композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау, автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісі, шығармадағы көркемдегіш құралдары: психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис қолданысы, автор стилі, шығармадан алған үзінділерді өңдеп креативті жазу;
3) бағалау және салыстыру:
шығарманың тақырыбы мен идеясы, тарихи және көркемдік құндылығы, шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстыру, жаңашылдығы, шығарманың көркемдік-идеялық құндылығының гуманистік тұрғысы, әдеби эссе, шығармада жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу.
18. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) Қорқыт "Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ туралы жыр", Қорқыттың нақыл сөздері;
2) Ахмет Йассауи "Даналық кітабы";
3) Ақтамберді жыраудың "Күлдір-күлдір кісінетіп", "Балаларыма өсиет" толғаулары;
4) Шалкиіз жырау "Би Темірге бірінші толғауы";
5) Мұрат Мөңкеұлы "Үш қиян", "Сарыарқа" өлеңдері;
6) Ш. Құдайбердіұлы "Еңлік- Кебек" дастаны, "Жастарға" өлеңі;
7) М. Дулатов "Бақытсыз Жамал" романы;

8) Б. Момышұлы "Ұшқан ұя" әңгімесі;
9) Д. Исабеков " Әпке" драмасы;
10) М. Мақатаев "Аққулар ұйықтағанда" поэмасы;
11) Т. Ахтанов "Күй аңызы" әңгімесі;
12) Ж. Сахиев "Айдағы жасырынбақ", "Дабыл" фантастикалық әңгімелері;
13) Р. Мұқанова "Мәңгілік бала бейне" әңгімесі.
19. Базовое содержание для 9 класса:
1) понимание и ответы по тексту: жанр, сонет, роман, святочный рассказ, лирическое отступление, типизация, психологизм, внутренний монолог, оксюморон, хронотоп, градация, парцелляция, афоризм, понимание художественного произведения, критическое осмысление информации, выражение отношения к услышанному или прочитанному;
2) анализ и интерпретация: определение жанра и его признаков (сонет, роман, роман в письмах, святочный рассказ), определение темы и идеи произведения, выражение мнения об их актуальности и аргументация своей позиции, выделение в тексте произведения элементов композиции, различие видов композиции, объяснение значения лирических отступлений, анализ в произведении эпизодов, важных для определения конфликта, объяснение связи с другими эпизодами, характеристика героев произведения на основе их социальных и межличностных отношений, анализ художественного мира произведения;
3) оценка и сравнительный анализ: участие в обсуждении произведения, объяснение своей позиции с учетом различных мнений, оценивание актуальности проблематики произведения, сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства, характеристика сходств и различий в средствах создания образов, выделение индивидуальных авторских приемов, сопоставление произведений (или фрагментов) русской литературы с произведениями казахской и мировой литературы, близких по тематике/ проблематике/ жанру, с учетом особенностей национальной культуры, объяснение позиции авторов, оценивание устных и письменных высказываний (своих, одноклассников) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности.
20. Изучаемые произведения:
1) Ж. Баласағұн "Құтты білік";
2) Шешендік өнер: Майқы би мен Мөңке бидің шешендік сөздері, Әнет баба "Не арсыз? Не ғайып? Не даусыз?";
3) Төле би "Ердің бақыты –әйел", Әйтеке би "Қасқакөл дауы", Қазыбек би "Кім жақын? Не қымбат? Не қиын?";
4) Сырым Датұлы "Балаби мен Сырым";
5) Бұқар жырау "Тілек", "Әй, Абылай, Абылай", "Асқар таудың өлгені";
6) "Біржан-Сара" айтысы;
7) Нысанбай жырау "Кенесары – Наурызбай";
8) Махамбет Өтемісұлы "Махамбеттің Баймағамбетке айтқаны", "Мен, мен, мен едім" , "Бағаналы терек";
9) Ш.Уәлиханов "Ыстықкөл күнделігі";
10) І.Жансүгіров "Құлагер" поэмасы;
11) Б.Майлин "Шұғаның белгісі" хикаят;
12) Ғ.Мүсірепов "Ұлпан" романы;
13) Т.Айбергенов "Сағыныш", Ф.Оңғарсынова "Өлең, мен сені аялап өтем";
14) Н.Айтұлы "Бәйтерек" поэмасы;
15) Роман Кажыгали Мухамбеткалиева "Тар кезең".
Сноска. Пункт 20 с изменением, внесенным приказом Министра образования и науки РК от 26.07.2019 № 334 (вводится в действие с 01.09.2019).

8) Б. Момышұлы "Ұшқан ұя" әңгімесі;
9) Д. Исабеков " Әпке" драмасы;
10) М. Мақатаев "Аққулар ұйықтағанда" поэмасы;
11) Т. Ахтанов "Күй аңызы" әңгімесі;
12) Ж. Сахиев "Айдағы жасырынбақ", "Дабыл" фантастикалық әңгімелері;
13) Р. Мұқанова "Мәңгілік бала бейне" әңгімесі.
19. 9-сыныпқа арналған "Қазақ әдебиеті" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) түсіну және жауап беру:
әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау, әдеби шығармадағы психологизм, көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесі, көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану;
2) анализ және интерпретация:
эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдар, автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөлі, шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлері, автор стилі, автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу;
3) бағалау және салыстыру:
шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салыстыру, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау, шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру, әдеби эссе жазу, әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдау, шағын сын мақала жазу.
20. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) Ж. Баласағұн "Құтты білік";
2) Шешендік өнер: Майқы би мен Мөңке бидің шешендік сөздері, Әнет баба "Не арсыз? Не ғайып? Не даусыз?";
3) Төле би "Ердің бақыты –әйел", Әйтеке би "Қасқакөл дауы", Қазыбек би "Кім жақын? Не қымбат? Не қиын?";
4) Сырым Датұлы "Балаби мен Сырым";
5) Бұқар жырау "Тілек", "Әй, Абылай, Абылай", "Асқар таудың өлгені";
6) "Біржан-Сара" айтысы;
7) Нысанбай жырау "Кенесары – Наурызбай";
8) Махамбет Өтемісұлы "Махамбеттің Баймағамбетке айтқаны", "Мен, мен, мен едім" , "Бағаналы терек";
9) Ш. Уәлиханов "Ыстықкөл күнделігі";
10) І. Жансүгіров "Құлагер" поэмасы;
11) Б. Майлин "Шұғаның белгісі" хикаят;
12) Ғ. Мүсірепов "Ұлпан" романы;
13) Т. Айбергенов "Сағыныш", Ф. Оңғарсынова "Өлең, мен сені аялап өтем";
14) Н. Айтұлы "Бәйтерек" поэмасы;
15) Қажығали Мұхамбетқалиев "Тар кезең" романы.
Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Білім және ғылым министрінің 26.07.2019 № 334 (01.09.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 3. Система целей обучения
21. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" сан мен әріптен тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, әріппен берілген белгі дағдыны (түсіну және жауап беру, анализ және интерпретация, бағалау және салыстыру), әріппен қоса берілетін сандар бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 7.2.1.2 кодында: "7" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.
22.Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) понимание и ответы по тексту:
Обучающиеся должны уметь:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Понимание художественного произведения
5.1.1.1 иметь общее представление о художественном произведении, осмысливать тему
6. 1.1.1 иметь общее представление о художественном произведении, понимать главную и второстепенную информацию
7.1.1.1 понимать художественное произведение в деталях, включая известную и неизвестную информацию
8.1.1.1 понимать художественное произведение, критически осмысливая; различать открытую и скрытую (подтекст) информацию
9.1.1.1 понимать художественное произведение, критически осмысливая; выражать своҰ отношение к услышанному или прочитанному
2. Тема и идея
5.1.2.1 определять основную мысль произведения при поддержке учителя
6.1.2.1 Определять основную мысль произведения, опираясь на его структурные элементы
7.12.1 определять тему и идею произведения, выражая своҰ мнение о поступках героев
8.1.2.1 определять тему и идею произведения, выражая своҰ мнение о проблематике
9.1.2.1 определять тему и идею произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию
3. Характеристика героев
5.1.3.1 Характеризовать героев при поддержке учителя
6.1.3.1 характеризовать героев, используя план и цитаты из текста
7.1.3.1 характеризовать героев произведения на основе деталей и цитат из текста
8.1.3.1 характеризовать героев произведения, их поступки, мотивы поведения, значение имен и фамилий
9.1.3.1 характеризовать героев произведения на основе их социальных и межличностных отношений
4. Работа с отрывками произведения
5.1.4.1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов небольшого объема (поэтические, прозаические)
6.1.4.1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов (поэтических, прозаических, драматических)
7.1.4.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты произведения, связанные с характеристикой лирического героя и/или образа персонажа
8.1.4.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, отражающие тематику произведения
9.1.4.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой произведения

3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
21. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" сан мен әріптен тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, әріппен берілген белгі дағдыны (түсіну және жауап беру, анализ және интерпретация, бағалау және салыстыру), әріппен қоса берілетін сандар бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 7.2.1.2 кодында: "7" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.
22. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) түсіну және жауап беру:
Білім алушылар:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Көркем шығарманың мазмұны мен пішіні
5.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау
6. 1.1.1
әдеби шығарма
ның жанрын, фабулас
ын, сюжетін анықтау
7.1.1.1
әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау
8.1.1.1
әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог,прологтарды анықтау
9.1.1.1
әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау
2. Әдеби шығарманың тұжырымда
масы
5.1.2.1
әдеби шығарма
ның тақырыбы мен идеясын анықтау
6.1.2.1
әдеби шығарма
да көтерілген әлеумет
тік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру
7.12.1
әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау
8.1.2.1
әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу
9.1.2.1
әдеби шығарма
дағы психологизмді анықтау
3. Көркем шығармада
ғы образ
5.1.3.1
көркем шығарма
дағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу
6.1.3.1
әдеби туынды
дағы кейіпкер
дің типтерін тек тұрғысынан сипаттау
7.1.3.1
көркем шығармада
ғы кейіпкерлердің
типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау
8.1.3.1
көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу
9.1.3.1
көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау
4. Шығарма үзінділерімен жұмыс
5.1.4.1
көркем шығармалар
дан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа
айту
6.1.4.1
көркем шығарма
лардан орта көлемді үзінділер
ді мәнерлеп оқу, жатқа айту
7.1.4.1
көркем шығармада
ғы кейіпкер бейнесін ашып,үзінділерді жатқа айту
8.1.4.1
көркем шығармалар
дан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану
9.1.4.1
көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану

2) анализ и интерпретация:
Обучающиеся должны уметь:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Композиция
5.2.1.1 определять основную мысль произведения при поддержке учителя
6.2.1.1 определять основную мысль произведения, опираясь на его структур ные элементы
7.2.1.1 определять тему и идею произведения, выражая своҰ мнение о поступках героев
8.2.1.1 определять тему и идею произведения, выражая своҰ мнение о проблематике
9.2.1.1 определять тему и идею произведения, выражая мнение об их актуаль ности и аргументи руя свою позицию
2. Отношение автора
5.2.2.1 определять отношение автора к главным героям при поддержке учителя
6.2.2.1 определять отношение автора к главным и второстепенным героям
7.2.2.1 определять отношение автора к главным и второстепенным героям, аргументируя свою позицию
8.2.2.1 определять способы выражения авторского отношения к героям
9.2.2.1 определять способы выражения авторского отношения к героям и изображаемым событиям
3. Литературные приемы и изобрази тельные средства
5.2.3.1 анализировать изобразительные средства в художественном тексте (гиперболы, эпитеты, сравнения, аллегории, параллелизм и др.) при поддержке учителя
6.2.3.1 анализировать изобразительные средства (метафоры, олицетворения) и фигуры поэтического синтаксиса (риторические вопросы, обращения, восклицания, антитезы, перифразы и др.)
7.2.3.1 анализировать изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса в художественном тексте (аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры), основные приемы комического (сатира, юмор, гротеск, ирония, сарказм и др.)
8.2.3.1 анализировать способы авторской характеристики героев, изобразитель
ные средства, в том числе звукопись и цветопись, фигуры поэтического синтаксиса (риторические фигуры, антитезы, перифразы, инверсии, анафоры, градация), литературные приемы (символ, психологический параллелизм, автобиографизм и др.)
9.2.3.1 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса (эпитеты, сравнения метафоры, олицетворения, риторические фигуры, антитезы, перифразы, аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры, градация, парцелляция и др.)
4. Творческое письмо
5.2.4.1 писать творческие работы (сказки, рассказы, мини-сочинения на литературные темы по опорным словам, иллюстрациям и др.)
6.2.4.1 писать творческие работы (мифы, рассказы, мини-сочинения на литературные темы, сравнительные характеристики и др.), выражая свое понимание прочитанного, используя изобразительные средства языка
7.2.4.1 писать творческие работы (сочинения, притча, отзыв, репортаж, интервью с литературным героем и др.), выражая своҰ отношение к прочитанному, используя изобразительные средства языка
8.2.4.1 писать творческие работы (письмо литературному герою, сценарии и др.), выражая отношение к герою, его поступкам, используя изобразительные средства
9.2.4.1 писать сочинения на литературные и свободные темы, рецензии (на спектакли и/или экранизации произведения) и др.
3) оценка и сравнительный анализ:
Обучающиеся должны уметь:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Оценивание художественного произведения
5.3.1.1 участвовать в обсуждении произведения, выражая свои мысли и чувства
6.3.1.1 участвовать в обсуждении произведения, оценивая поступки главных героев
7.3.1.1 участвовать в обсуждении произведения, выражая мнение о героях и событиях
8.3.1.1 участвовать в обсуждении произведения, отстаивая свою точку зрения, оценивая поведение, поступки героев, позицию автора
9.3.1.1 участвовать в обсуждении произведения, объясняя свою позицию с учетом различных мнений, оценивая актуальность проблематики произведения
2.Оценивание художественного произведения
5.3.2.1 участвовать в обсуждении произведения, выражая свои мысли и чувства
6.3.2.1 участвовать в обсуждении произведения, оценивая поступки главных героев
7.3.2.1 участвовать в обсуждении произведения, выражая мнение о героях и событиях
8.3.2.1 участвовать в обсуждении произведения, отстаивая свою точку зрения, оценивая поведение, поступки героев, позицию автора
9.3.2.1 участвовать в обсуждении произведения, объясняя свою позицию с учетом различных мнений, оценивая актуальность проблематики произведения

2) анализ және интерпретация:
Білім алушылар:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Әдеби шығарманың композиция
сы
5.2.1.1
әдеби шығармада ғы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу
6.2.1.1
шығарма компози
циясында
ғы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау
7.2.1.1
шығармада
ғы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру
8.2.1.1
композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау
9.2.1.1
эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау
2. Автор бейнесі
5.2.2.1
эпикалық шығармада
ғы автор бейнесін анықтау
6.2.2.1
эпикалық,поэзия
лық шығармалардағы автор бейнесін анықтау
7.2.2.1
эпикалық,
поэзиялық, драмалық шығармада
ғы автор бейнесін анықтау
8.2.2.1
автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау
9.2.2.1
автор бейнесінің идеялық-стилистика
лық тұтастыру
шы ретіндегі рөліне талдау жасау
3. Көркем шығарманың тілі
5.2.3.1
шығармада
ғы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдары
ның (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау
6.2.3.1
шығарма
дағы көркем ауыстыруларды
(троптар
ды: метафора, кейіптеу, метони
мия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау
7.2.3.1
шығарма
дағы көркемдегіш құралдар
дың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау
8.2.3.1
шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психология
лық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау
9.2.3.1
шығармада
ғы әдеби тілді құбылту мен айшықтау
дың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру
4. Шығармашы
лық жұмыс
5.2.4.1
көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға
хат, өлең жазу
6.2.4.1
әдеби көркемде
гіш құралдар
ды
пайдала
нып шығарма
дағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
7.2.4.1
шығарма
дағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу
8.2.4.1 шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп
креативті жазу
9.2.4.1
автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу
3) бағалау және салыстыру:
Білім алушылар:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Тарихи және көркемдік құндылығы
5.3.1.1
шығармада
ғы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау
6.3.1.1
шығарма
дағы кейіпкер
лерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылы
ғына баға беру
7.3.1.1
кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылы
ғына баға беру
8.3.1.1
шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалар
мен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау
9.3.1.1
шығарма
ны басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылар мен салысты
рып, тарихи және көркемдік құндылы
ғын бағалау
2. Заманауи
лығы мен жаңашылды
ғы
5.3.2.1
кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау
6.3.2.1
кейіпкер
лер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру
7.3.2.1
әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру
8.3.2.1
шығармадағы материалдық және рухани құндылықтар
ды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылды
ғына баға беру
9.3.2.1
шығармада
ғы ұрпақтар сабақтасты
ғы көрінісін заманауи тұрғыда
салысты
рып, жаңашылдығына баға беру

Типовая учебная программа по учебному предмету "Русский язык" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (с русским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Учебный предмет "Русский язык" в образовательном процессе выполняет две функции: во-первых, является предметом изучения, во-вторых, средством изучения других предметов.
3. Цель обучения учебному предмету "Русский язык" – развитие творческой, активной языковой личности путем формирования коммуникативных навыков по всем видам речевой деятельности на основе освоения знаний о языке, норм употребления средств разных уровней и их активизации в продуктивной речевой деятельности, а также обогащения словарного запаса.
4. Предметом обучения является современный русский литературный язык в его реальном функционировании в современных условиях полиэтнического и многоязычного Казахстана.
5. Задачи обучения:
1) формирование знаний о русском языке, его функционировании в различных сферах и ситуациях общения, стилистических ресурсах, основных нормах литературного языка (орфоэпических, орфографических, лексических и грамматических) и правилах речевого этикета;
2) обогащение словарного запаса и расширение круга используемых грамматических средств;
3) формирование умений оценивать и выбирать языковые средства с точки зрения нормативности, соответствия ситуации общения;
4) развитие и совершенствование умений создавать устные и письменные монологические высказывания в различных речевых жанрах;
5) совершенствование умений успешного диалогического общения, ведения дискуссии в разных сферах и коммуникативных ситуациях;
6) совершенствование орфоэпической, орфографической, пунктуационной и стилистической грамотности;
7) формирование представлений о национально-культурной специфике русского языка, культуре русского, казахского и других народов;
8) воспитание сознательного отношения к языку как средству общения, источнику знаний, духовно-нравственной ценности, как к языковому капиталу, способствующему успешной социализации в обществе.
6. Грамматический материал изучается в контексте речевых тем.
7. Учебная программа по учебному предмету "Русский язык" рассчитана на 5 лет обучения в основной средней школе.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Русский язык"

Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған
"Орыс тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
(оқыту орыс тілінде)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. Білім беру процесінде "Орыс тілі" оқу пәні екі түрлі қызмет атқарады: біріншіден, зерттеу пәні, екіншіден, басқа пәндерді зерттеу құралы болып табылады.
3. "Орыс тілі" пәнінің оқыту мақсаты – тіл білімін меңгеру негізінде сөйлеу қызметінің барлық түрлері бойынша коммуникативтік дағдыларды қалыптастыру, әртүрлі деңгейдегі құралдарды пайдалану нормалары мен оларды өнімді сөйлеу қызметінде жетілдіру, сондай-ақ сөздік қорын байыту арқылы шығармашыл, белсенді тілдік тұлғаны дамыту.
4. Оқыту пәні қазіргі замандағы Қазақстанның көпұлттылық және көптілділік жағдайларында оның шынайы қызмет етуінде заманауи орыс әдеби тілі болып табылады.
5. Оқыту міндеттері:
1) орыс тілі туралы білімді қалыптастыру, оның түрлі салаларда және қарым-қатынас жағдайларында, стилистикалық ресурстарда, әдеби тілдің негізгі нормаларында (орфоэпиялық, орфографиялық, лексикалық және грамматикалық) және сөйлеу этикетінің ережелеріндегі қызметі;
2) пайдаланылатын грамматикалық құралдардың сөздік қорын байыту және аясын кеңейту;
3) нормативтілік, қарым-қатынас жағдайларының сәйкестігі тұрғысынан тілдік құралдарды бағалай және таңдай білуін қалыптастыру;
4) әртүрлі тілдік жанрларда ауызша және жазбаша монолог құра білуін дамыту және жетілдіру;
5) әртүрлі салаларда және коммуникативтік жағдайларда диалогтік қарым-қатынас, пікірталас жүргізе білу іскерліктерін жетілдіру;
6) орфоэпиялық, орфографиялық, пунктуациялық және стилистикалық сауаттылықты жетілдіру;
7) орыс тілінің ұлттық-мәдени спецификасы, орыс, қазақ және басқа да халықтардың мәдениеті туралы ұғымдарды қалыптастыру;
8) тілге қарым-қатынас құралы, білім көзі, рухани-адамгершілік құндылық, қоғамда ойдағыдай әлеуметтенуге ықпал ететін тілдік капитал ретінде танымдық тұрғыдан қарауға тәрбиелеу.
6. Грамматикалық материал тілдік тақырыптар контексінде оқытылады.
7. "Орыс тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасы негізгі орта мектепте 5 жыл оқуға есептелген.
2-тарау. "Орыс тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру

8. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Русский язык" составляет:
1) в 5 классе– 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
9. Содержание учебной программы по учебному предмету "Русский язык" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов по классам.
10. Цели обучения, обозначенные в каждом подразделе, позволяют учителю системно планировать работу по развитию четырех видов речевой деятельности (слушание, говорение, чтение, письмо), оценивать достижения обучающихся, информировать их о следующих этапах обучения.
11. Содержание учебного предмета включает 4 раздела:
1) слушание и говорение;
2) чтение;
3) письмо;
4) соблюдение речевых норм.
12. Раздел "Слушание и говорение" включает следующие подразделы:
1) понимание содержания текста;
2) определение основной мысли;
3) пересказывание прослушанного материала;
4) прогнозирование событий;
5) участие в диалоге;
6) оценивание прослушанного материала;
7) построение монологического высказывания.
13. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) понимание информации;
2) выявление структурных частей текста и определение основной мысли;
3) понимание применения лексических и синтаксических единиц в прочитанном тексте;
4) определение типов и стилей текстов;
5) формулирование вопросов и оценивание;
6) использование разных видов чтения;
7) извлечение информации из различных источников;
8) сравнительный анализ текстов.
14. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
7) составление плана;
2) изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала;
3) написание текстов с использованием различных форм представления;
4) создание текстов различных типов и стилей;
5) написание эссе;
6) творческое письмо;
9) редактирование текстов.
15. Раздел "Соблюдение речевых норм" включает следующие подразделы:
1) соблюдение орфографических норм;
2) соблюдение лексических норм;
3) соблюдение грамматических норм;
4) соблюдение пунктуационных норм.
16. Базовое содержание для 5 класса:
1) говорение и слушание: определение главной информации, опора на вопросы при определении темы и основной мысли, повествование, описание, пересказ текста, прогнозирование содержания текста по отрывкам текста, участие в диалоге-расспросе, изменение позиции "говорящий" на "слушающий", оценивание звучащей речи с позиции "нравится/не нравится", "правильно/ неправильно", высказывание определенного типа, опора на наглядные материалы;

8. "Орыс тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылына 102 сағат;
2) 6-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылына 102 сағат;
3) 7-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылына 102 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына – 2 сағат, оқу жылына 68 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына – 2 сағат, оқу жылына 68 сағат.
9. "Орыс тілі" пәнінің оқу бағдарламасының мазмұны бөлімдерге бөлінеді. Бөлімдерді бөлімшелер құрайды, олар сыныптар бойынша күтілетін нәтижелер түрінде оқыту мақсаттарынан тұрады.
10. Оқыту мақсаттары арқылы мұғалімдер сөйлеу қызметінің төрт дағдысын (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым) қалыптастырады, сонымен қатар, оқушылардың жетістігін бағалайды және оқытудың келесі кезеңі туралы ақпарат береді.
11. Оқыту пәнінің мазмұнын 4 бөлім құрайды:
1) тыңдалым және айтылым;
2) оқылым;
3) жазылым;
4) әдеби тіл нормаларын сақтау.
6. "Тыңдалым және айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) мәтіннің мазмұнын түсіну;
2) негізгі ойды анықтау;
3) тыңдалған материалды қайталап айту;
4) оқиғаны болжау;
5) диалогқа қатысу;
6) тыңдалған материалды бағалау;
7) монолог құру.
7. "Оқылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) ақпаратты түсіну;
2) мәтіннің құрылымдық бөліктері мен негізгі ойды анықтау;
3) оқылған мәтіндегі лексикалық және синтаксистік бірліктерді қолдана білу;
4) мәтін түрлері мен стилдерін анықтау;
5) сұрақтар қою және бағалау;
6) оқылым түрлерін қолдану;
7) әртүрлі ақпарат көздерінен ақпарат алу;
8) мәтіндерге салыстырмалы талдау.
8. "Жазылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) жоспару құру;
2) тыңдалым, оқылым және аудиовизуалды материалды мазмұндау;
3) жазба жұмыстарын әртүрлі формада ұсыну;
4) әртүрлі мәтін түрлері мен стилдерін қолдану;
5) эссе жазу;
6) шығармашылық хат;
9) мәтіндерді редакциялау.
9. "Әдеби тіл нормаларын сақтау бөлімі" келесі бөлімшелерден тұрады:
1) орфографиялық нормаларды сақтау;
2) лексикалық нормаларды сақтау;
3) грамматикалық нормаларды сақтау;
4) пунктуациялық нормаларды сақтау.
12. 5-сыныпқа арналған базалық мазмұн:
1) айтылым және тыңдалым: басты ақпаратты анықтау, тақырыптар мен негізгі ойды анықтауда сұрақтарға сүйену, хабарлама, сипаттау, мәтінді мазмұндау, мәтіннен үзінді бойынша мәтін мазмұнын болжау, диалог-сауалнамаға қатысу, "айтушыдан" "тыңдаушыға" ауысу, "ұнайды/ұнамайды", "дұрыс/бұрыс" дауыстап айтуды бағалау, белгілі бір түрін айту, көрнекі материалдарға сүйену;

2) чтение: сплошные и несплошные тексты, определение основной мысли на основе содержания и композиции текста, прямое и переносное значение слов, синонимы, антонимы, омонимы, многозначные слова, описание, повествование, рассуждение, книжный и разговорный стили, письмо, рекламный текст, объявление, дневник, стихотворение, сказка, формулирование вопросов, ознакомительное чтение, извлечение информации для конкретной задачи, сравнение темы и композиции различных текстов;
3) письмо: простой план, основное содержание текста, представление информации в виде рисунка, повествование и описание в художественном и разговорном стилях, учет целевой аудитории, эссе-повествование, эссе-рассуждение, творческие работы (120-150 слов), представление себя на месте героя, исправление орфографических ошибок с помощью словаря, редактирование предложений;
4) соблюдение речевых норм: гласные и согласные в корне слова, НЕ с именами существительными, прилагательными, отрицательными местоимениями, глаголами, а также окончания в разных частях речи, слова с прямым и переносным значением, синонимы, антонимы, омонимы и многозначные слова, заимствованные слова, эмоционально-окрашенные слова, гиперболы, эпитеты, сравнения, согласование именных частей речи в роде, числе и падеже, знаки препинания при прямой речи и обращении, тире в простом предложении, однородными членами, а также с обобщающим словом при однородных членах предложения.
17. Базовое содержание для 6 класса:
1) слушание и говорение: главная и второстепенная информация, определение основной мысли при помощи ключевых слов, подробный, краткий, выборочный пересказ, прогнозирование развития сюжета по ключевым словам, участие в диалоге по предложенной теме, оценивание прослушанного материала с точки зрения содержания, структуры, логики высказывания, монолог описательного или повествовательного характера с элементами рассуждения с опорой на план, схему, иллюстрации, рекламные ролики, соблюдение орфоэпических норм;
2) чтение: основная информация сплошных и несплошных текстов, извлечение известной и неизвестной информации, определение основной мысли, выявление структурных частей и объяснение смысла построения текста, фразеологизмы, обращения, однородные члены предложения, вопросительные и восклицательные, побудительные предложения, описание, повествование, рассуждение, характерные черты, языковые и жанровые особенности текстов публицистического и художественного стилей (стихотворение, сказка, рассказ, заметка, репортаж, интервью), формулирование вопросов, оценивающих текст с точки зренияактуальности, ценности, качества и полезности, ознакомительное и комментированное чтение, извлечение информации из различных источников, определение разных точек зрения, сравнение стилистических особенностей различных текстов с учетом их композиционных особенностей (стихотворение, сказка, рассказ, заметка, репортаж, интервью);

2) оқылым: бөлікке бөлінген және бөлінбеген мәтіндер, мәтіннің мазмұны мен құрылымы негізінде негізгі ойды анықтау, сөздің тура және ауыспалы мағынасы, синонимдер, антонимдер, омонимдер, көп мағыналы сөздер, сипаттау, хабарлау, талқылау, кітаби және сөйлеу стилі, хат, жарнама мәтіні, хабарландыру, күнделік, өлең, ертегі, сұрақтар құрастыру, таныса оқу, нақты тапсырмаларға арналған ақпаратты табу, тақырыптар мен әртүрлі мәтіндердің композициясын салыстыру;
3) жазылым: қарапайым жоспар, мәтіннің негізгі мазмұны, ақпаратты сурет түрінде ұсыну, көркем және ауызекі сөйлеу стилдерінде хабарлау және сипаттау, мақсатты аудиторияны есепке алу, эссе-хабарлама, эссе-талқылау, шығармашылық жұмыстар (120-150 сөз), кейіпкердің орнына өзін қою, сөздіктің көмегімен орфографиялық қателерді түзету, сөйлемдерді редакциялау;
4) әдеби тіл нормаларын сақтау: сөздің түбіріндегі дауысты және дауыссыз дыбыстар, НЕ сөзінің зат есімдермен, сын есімдермен, болымсыз есімдіктермен, етістіктермен, сондай-ақ сөздің әртүрлі бөліктерінде жалғаулармен, тура және ауыспалы мағынамен, синонимдермен, антонимдермен, омонимдермен қолданысы және көп мағыналы сөздер, кірме сөздер, эмоционалдық-бейнелі сөздер, гиперболалар, эпитеттер, теңеулер, родтағы, түр мен септіктегі атау тұлғадағы сөз таптары, сөйлеудегі және қаратпа сөздегі тыныс белгілер, жай сөйлемдердегі, бірыңғай мүшелердегі, сондай-ақ сөйлемнің бірыңғай мүшелеріндегі жалпылауыш сөздердегі сызықша.
13. 6-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым: негізгі және қосымша ақпарат, тірек сөздердің көмегімен негізгі ойды анықтау, толық, қысқаша, іріктеп мазмұндау, тірек сөздер бойынша оқиғаның дамуын болжау, ұсынылған тақырып бойынша диалогқа қатысу, тыңдалынған материалды мазмұнына, құрылымына, сөз логикасына бағалау, жоспар, сұлба, иллюстрациялар, жарнама роликтеріне сүйене отырып талқылау элементтері бар сипаттама және хабарлама сипатындағы монолог, орфоэпиялық нормаларды сақтау;
2) оқылым: бөлікке бөлінген және бөлінбеген мәтіндердегі негізгі ақпарат, белгілі және белгісіз ақпараттарды табу, негізгі ойды анықтау, құрылымдық бөліктерін анықтау және мәтін құраудың мәнін түсіндіру, фразеологизмдер, қаратпа сөздер, сөйлемнің бірыңғай мүшелері, сұраулы және лепті, бұйрықты сөйлемдер, сипаттау, талқылау, хабарлау, мінездеме беру, публицистикалық және көркем стилдегі мәтіндердің (өлең, ертегі, әңгіме, қолжазба, репортаж, сұхбат) сипаты, хабарлама, талқылау, мінездеме, публицистикалық және көркем стилдегі мәтіндердің тілдік және жанрлық ерекшеліктері (мәтіннің өзектілігін, құндылығын, сапасын және пайдасын бағалайтын сұрақтар құрастыру, танысу және пікір білдіре оқу, әртүрлі ақпарат көздерінен ақпарат табу, әртүрлі көзқарасты анықтау, құрылымдық ерекшеліктерін ескере отырып әртүрлі мәтіндердің (өлең, ертегі, әңгіме, жазба, репортаж, сұхбат) стилистикалық ерекшеліктерін салыстыру;

3) письмо: простой и сложный план, подробное, краткое, выборочное изложение текстов-повествований, текстов-описаний от 3 лица, представление информации в виде иллюстраций, комиксов, тексты описание, повествование, рассуждение в публицистическом и художественном стилях (стихотворение, сказка, рассказ, заметка, репортаж, интервью), эссе-повествование, эссе-рассуждение эссе-описание, творческие работы (150-200 слов), исправление орфографических и пунктуационных ошибок с помощью словаря, редактирование текста с учетом его типа;
4) соблюдение речевых норм: разделительные Ъ и Ь знаки, сложные имена существительные, прилагательные, числительные, неопределенные местоимения, а также приставки и суффиксы в разных частях речи, фразеологические обороты, метафоры, олицетворения, риторические фигуры, антитеза, перифраз, падежные формы числительных, прилагательных, местоимений, степени сравнения прилагательных и наречий, знаки препинания в предложениях с вводными конструкциями, при прямой и косвенной речи.
18. Базовое содержание для 7 класса:
1) слушание и говорение: главная и второстепенная, известная и неизвестная информация, определение основной мысли с опорой на структуру, подробный, краткий, выборочный пересказ с изменением лица, прогнозирование содержания с опорой на основную мысль, участие в диалоге и аргументация, оценивание прослушанного материала с точки зрения содержания, использования языковых средств для привлечения внимания, структуры и логики изложения материала, аргументированный монолог (описание, повествование, рассуждение), включающий не менее 2 микротем, на основе плана, схем, иллюстраций, рекламных роликов;
2) чтение: сплошные и несплошные тексты, извлечение главной и второстепенной информации, структурные части и их элементы (предложения, абзацы), раскрывающие основную мысль, явное и скрытое (подтекст) значение отдельных слов и выражений в тексте, паронимы, вводные слова, повторы, прямой и обратный порядок слов в предложении, смешанные типы текстов, характерные черты, языковые и жанровые особенности текстов публицистического и официально-делового стилей (объяснительная записка, расписка, правило, поздравление, инструкция, заметка, интервью, дневник, блог, письма, просьбы, приглашения), формулирование различных вопросов на основе выводов и заключений, разные виды чтения, в том числе поисковое, разграничение факта и мнения, стилистические особенности различных текстов с учетом композиции и языковых особенностей, цели и целевой аудитории (объяснительная записка, расписка, правило, поздравление, инструкция, заметка, интервью, дневник, блог, письма, просьбы, приглашения, информационные);
письмо: простой и сложный план, подробное, краткое, выборочное изложение содержания текстов-повествований, текстов-описаний и текстов-рассуждений с изменением лица, схемы, таблицы, диаграммы, тексты-описания с элементами повествования, тексты-повествования с элементами рассуждения, тексты публицистического и официально-делового стилей (объяснительная записка, расписка, правило, поздравление, инструкция, заметка, интервью, дневник, блог, письма, просьбы, приглашения, информационные), выражение собственного мнения, разные виды эссе, аргументативное эссе, творческие работы (200-250 слов), выбор определенной социальной роли и речевого поведения, исправление смысловых, фактических, логических недочетов, редактирование текста, изменение структуры отдельных предложений или фрагментов текста;
3) соблюдение речевых норм: гласные после шипящих и Ц, НЕ с разными частями речи, окончания глаголов, суффиксы в разных частях речи, паронимы, термины, аллегория, инверсия, анафора, глагол и его формы, служебные части речи, нормы глагольного управления, знаки препинания в простых, осложненных обособленным определением и обстоятельством предложениях.
19. Базовое содержание для 8 класса:

3) жазылым: қарапайым және күрделі жоспар, хабарлама-мәтіндер, сипаттама-мәтіндерді 3-жақтан толық, қысқаша, іріктеп мазмұндау, ақпаратты иллюстрациялар, комикстер түрінде ұсыну, мәтіндерді публицистикалық және көркем стилде (өлең, ертегі, әңгіме, қолжазба, репортаж, сұхбат) сипаттау, хабарлау, талқылау, эссе-хабарлама, эссе-талқылау, эссе-сипаттама, шығармашылық жұмыстар (150-200 сөз), орфографиялық және пунктуациялық қателерді сөздіктің көмегімен түзету, мәтінді оның түріне қарай редакциялау;
4) әдеби тіл нормаларын сақтау: Ъ және Ь белгілерін ажырату, күрделі зат есім, сын есім, сан есім, белгісіздік есімдік, сондай-ақ приставкалар мен әртүрлі сөз таптарының жұрнақтары, фразеологиялық тіркестер, метафоралар, кейіптеу, риторикалық фигуралар, антитеза, перифраз, сан есімдердің, сын есімдердің, есімдіктердің септелуі, сын есімдер мен үстеулердің салыстырмалы түрі, кірме конструкциялары бар сөйлемдердің, төл сөздер мен төлеу сөздердің тыныс белгілері.
14. 7-сыныпқа арналған базалық мазмұн:
1) тыңдалым және айтылым: негізгі және қосымша ақпарат, тірек сөздердің көмегімен негізгі ойды анықтау, жағын ауыстырып толық, қысқаша, іріктеп мазмұндау, тірек сөздер бойынша оқиғаның дамуын болжау, диалогқа және дәлел келтіруге қатысу, тыңдалынған материалды өз көзқарасы тұрғысынан бағалау, материалдың мазмұнына, құрылымына, мазмұнының логикасына, жоспар, сұлбалар, иллюстрациялар, жарнама роликтері негізінде кемінде 2 шағын тақырыптан тұратын аргументтелген монологқа (сипаттау, хабарлау, талқылау) назар аударуға арналған тілдік құралдарды қолдану;
2) оқылым: бөлікке бөлінген және бөлінбеген мәтіндер, негізгі және қосымша ақпаратты, негізгі ойды ашатын құрылымдық бөлімдерін және олардың элементтерін (сөйлем, абзацтар) табу, мәтіндегі жекелеген сөздер мен ойлардың анық және астарлы (мәтін ішіндегі) мәні, паронимдер, кіріспе сөздер, қайталаулар, сөйлемдегі сөздердің тура және керісінше тәртібі, мәтіндердің аралас түрлері, сипаттық белгілері, публицистикалық және ресми-іскери стилдегі мәтіндердің тілдік және жанрлық ерекшеліктері (түсіндірме жазба, қолхат, ереже, құттықтау, нұсқаулық, жазба, сұхбат, күнделік, блог, хаттар, өтініштер, шақырулар), қорытындылар негізінде әртүрлі сұрақтар сұрақтар құрастыру, оқылым түрлері, соның ішінде іздестіру, дерек пен пікірлерді шектеу, композициясы мен тілдік ерекшеліктерін ескере отырып түрлі мәтіндердің стилистикалық ерекшеліктері, мақсаттары мен мақсатты аудиториясы (түсіндірме жазба, қолхат, ереже, құттықтау, нұсқаулық, жазба, сұхбат, күнделік, блог, хаттар, өтініштер, шақырулар, ақпараттар);
3) жазылым: қарапайым және күрделі жоспар, хабарлама-мәтіндер, сипаттама-мәтіндер мен талқылама-мәтіндерді жағын ауыстырып, толық, қысқаша, іріктеп мазмұндау, сұлбалар, кестелер, диаграммалар, хабарлау элементтері бар сипаттама-мәтіндер, талқылау элементттері бар хабарлама-мәтіндер, публицистикалық және ресми-іскери стилдегі мәтіндері (түсіндірме жазба, қолхат, ереже, құттықтау, нұсқаулық, жазба, сұхбат, күнделік, блог, хаттар, өтініштер, шақырулар), өз пікірін білдіру, эссенің түрлері, аргументтелген эссе, шығармашылық жұмыстар (200-250 сөз), белгілі бір әлеуметтік рөлі мен тілдік тәртібін таңдау, мәндік, деректік, логикалық кемшіліктерін түзету, мәтінді редакциялау, жекелеген сөйлемдердің немесе мәтін үзінділерінің құрылымын өзгерту;
4) әдеби тіл нормаларын сақтау: ызың дауыссыздардан кейінгі дауыстылар және Ц, әртүрлі сөз таптарымен бірге НЕ, етістіктердің жалғаулары, әр сөз таптарының жұрнақтары, паронимдер, терминдер, аллегория, инверсия, анафора, етістік және оның түрлері, көмекші сөздер, етістік нормалары, дара анықтауыш пен пысықтауыш қатысқан жай сөйлемдердің тыныс белгілері.
15. 8-сыныпқа арналған базалық мазмұн:

1) слушание и говорение: открытая и скрытая (подтекст) информация, цель высказывания, определение основной мысли на основе структурных элементов текста и целевой аудитории, пересказ содержания текстов различных типов речи с изменением лица и сохранением структуры исходного текста, прогнозирование содержания по названию текста или началу, участие в дискуссии, аргументация, выводы, оценивание прослушанного материала с точки зрения темпа речи и соответствия целевой аудитории, развҰрнутый аргументированный монолог (рассуждение с элементами описания и повествования, убеждение), включающий не менее 2 микротем на основе блогов и сообщений СМИ;
2) чтение: основная информация сплошных и несплошных текстов, особенности письменной формы устной речи, извлечение открытой и скрытой (подтекст) информации, особенности структуры текста, раскрывающие основную мысль, подразумеваемый смысл отдельных слов, словосочетаний и предложений в тексте, эмоционально-окрашенных и профессиональных слов, неологизмов, окказионализмов с учетом лексической сочетаемости, смешанные типы текстов, характерные черты, языковые и жанровые особенности публицистического, разговорного, научного, официально-делового стилей(репортаж, фельетон, статья, интервью, очерк, обзор, послание, характеристика, биография, автобиография, аннотация, тезисы, реферат, доклад, комментарии в блоге , чате, форуме), формулирование вопросов и собственных идей на основе прочитанного текста, разграничение факта и мнения, разные виды чтения, в том числе изучающее, извлечение и синтез информации из различных источников, определение ее актуальности, противоречивости, достоверности, сравнение стилистических особенностей различных текстов с учетом цели и целевой аудитории композиционных, языковых (репортаж, фельетон, статья, интервью, очерк, обзор, послание, характеристика, биография, автобиография, аннотация, тезисы, реферат, доклад, комментарии в блоге, чате, форуме);
3) письмо: цитатный план (простой и сложный), подробное, краткое, выборочное изложение содержания текстов смешанного типа с изменением лица, представление информации сплошных текстов в виде рисунков, схем, таблиц, диаграмм и наоборот, тексты-описания с элементами рассуждения, тексты-повествования с элементами описания, тексты публицистического, официально-делового и научного, разговорного стилей (репортаж, фельетон, статья, интервью, очерк, обзор, послание, характеристика, биография, автобиография, аннотация, тезисы, реферат, доклад, комментарии в блоге, чате, форуме), разные виды эссе, в том числе академическое, творческие работы (250-300 слов), фрагмент/фрагменты текста, являющиеся контрастными по содержанию, исправление смысловых, фактических, логических, стилистических недочетов, редактирование текста, изменение структуры текста;

1) тыңдалым және айтылым: ашық және жасырын (мәтін ішінде) ақпарат, айту мақсаты, мәтіннің құрылымдық элементтері мен мақсатты аудитория негізінде негізгі ойды анықтау, жағын өзгертіп және мәтіннің бастапқы құрылымын сақтап сөйлеу түрлерін қолданып мазмұндау, мәтін атауы немесе басталуы бойынша мазмұнын болжау, пікірталасқа қатысу, аргумент келтіру, қорытынды шығару, сөйлеу қарқыны мен мақсатты аудиторияның сәйкестігі тұрғысынан тыңдалған материалды бағалау, блогтар мен БАҚ хабарламалары негізінде кемінде 2 шағын тақырыптан тұратын ашық аргументтелген монолог (сипаттау және хабарлау, сендіру элементтерімен талқылау);
2) оқылым: бөлікке бөлінген және бөлінбеген мәтіндердегі негізгі ақпарат, ауызша сөйлеудің жазбаша түрлерінің ерекшеліктері, ашық және жасырын (мәтін ішіндегі) ақпаратты табу, негізгі ойды ашатын мәтін құрылымының ерекшеліктері, мәтіндегі жекелеген сөздердің, сөз тіркестері мен сөйлемдердің мағынасы, эмоциональдық-бейнелі және кәсіби сөздер, неологизмдер, лексикалық үйлескен окказионализмдер, мәтіндердің аралас түрлері, сипаттық белгілері, публицистикалық, сөйлеу, ғылыми, ресми-іскери стилдердің (репортаж, фельетон, мақала, сұхбат, очерк, шолу, жолдау, мінездеме, биография, автобиография, аннотация, тезистер, реферат, баяндама, блогтағы, чаттағы, форумадағы пікірлер) тілдік және жанрлық ерекшеліктері, оқылған мәтін негізінде сұрақтар мен өз идеяларын қалыптастыру, деректер мен пікірлерін шектеу, оқылымның түрлері, соның ішінде түрлі дереккөздерден ақпараттарды зерттеу, табу және синтездеу, оның өзектілігін, қарама-қайшылығын, анықтылығын анықтау, композициялық, тілдік (репортаж, фельетон, мақала, сұхбат, очерк, шолу, жолдау, мінездеме, биография, автобиография, аннотация, тезистер, реферат, баяндама, блогтағы, чаттағы, форумадағы пікірлер) мақсаттар мен мақсатты аудиторияны ескере отырып әртүрлі мәтіндердің стилистикалық ерекшеліктерін салыстыру;
3) жазылым: цитаттық жоспар (қарапайым және күрделі), жағын ауыстырып, аралас мәтіндердің мазмұнын толық, қысқаша, іріктеп мазмұндау, суреттер, сұлбалар, кестелер, диаграммалар және керісінше түрінде бөлікке бөлінбеген мәтіндердегі ақпараттарды, талқылау элементтері бар сипаттама- мәтіндер, сипаттау элементттері бар хабарлама-мәтіндер, публицистикалық, ресми-іскери және ғылыми, ауызекі сөйлеу стиліндегі мәтіндер (репортаж, фельетон, мақала, сұхбат, очерк, шолу, жолдау, мінездеме, биография, автобиография, аннотация, тезистер, реферат, баяндама, блогтағы, чаттағы, форумадағы пікірлер) ұсыну, эссенің түрлері, соның ішінде академиялық, шығармашылық жұмыстар (250-300 сөз), мазмұны бойынша үйлескен үзінді/мәтін үзінділері, мағыналық, деректік, логикалық, стилистикалық кемшіліктерді түзету, мәтінді редакциялау, мәтіннің құрылымын өзгерту;

4) соблюдение речевых норм: омонимичные самостоятельные и служебные части речи, профессиональные слова, термины, неологизмы, инверсия, градация, обособленные члены предложения, знаки препинания при уточняющих членах предложения, цитировании, а также в неполных предложениях.
20. Базовое содержание для 9 класса:
1) слушание и говорение: основная и детальная информация текста, высказывание критического отношения к услышанному, определение основной мысли на основе микротем, выражение своего отношения к услышанному, пересказ содержания текстов смешанного типа с творческой интерпретацией информации, прогнозирование содержания по финалу текста, участие в полемике, синтез различных точек зрения, оценивание прослушанного материала с точки зрения нормативности речи, содержания, структуры, логики изложения материала, выражение собственного мнения, развҰрнутый аргументированный монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3 микротем в пределах учебной, общественно-политической и социально-культурной сфер, использование модели речевого поведения в соответствии с речевыми нормами в конкретной ситуации;
2) чтение: открытая и скрытая (подтекст) информация сплошных и несплошных текстов, соотнесение заключҰнной в тексте информации с информацией других источников /личным опытом, выявление особенностей и роли структуры текста в передаче основной мысли, аббревиация, парцелляция, ирония, намҰк, преуменьшение, преувеличение и другие приемы в словосочетаниях, типы текстов, характерные черты, языковые особенности текстов разных жанров, стилей и под стилей (научная статья, отчет о поездке), формулирование вопросов и идей, интерпретация содержания текстов, разные виды чтения, в том числе просмотровое чтение, чтение с составлением плана, тезисов, конспектов, извлечение и синтез информации из различных источников, выводы на основе полученных сведений, выражение собственного мнения, сравнение стилистических особенностей, композиционные, языковые и жанровые особенности различных текстов, принятие во внимание цели, целевой аудитории и позиции автора (научная статья, отчет о поездке);
3) письмо: разные виды плана, в том числе цитатный, тезисный, изложение содержания текстов, синтез информации прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала, представление информации в виде презентаций с использованием ссылок, гиперссылок, тексты-описания с элементами рассуждения, тексты-повествования с элементами рассуждения соответствующих стилей (научная статья, отчет о поездке);

4) әдеби тіл нормаларын сақтау: омонимдік, дара және көмекші сөз таптары, кәсіби сөздер, терминдер, неологизмдер, инверсия, градация, сөйлемнің дара мүшелері, сөйлем мүшелерін, нақыл сөздерді, сондай-ақ толымсыз сөйлемді анықтайтын тыныс белгілер.
16. 9-сыныпқа арналған базалық мазмұн:
1) тыңдалым және айтылым: мәтіндегі негізгі және бөлшек ақпарат, тыңдалған мәтінге сыни көзқарас, тақырыпшалар негізінде негізгі ойды анықтау, тыңдалған мәтінге өз қарым-қатынасын айту, ақпаратқа шығармашылық интерпретациясы бар аралас түрдегі мәтіндерді мазмұндау, мәтіннің соңы бойынша мазмұнын болжау, пікірталасқа қатысу, түрлі көзқарас тұрғысынан синтездеу, тыңдалған материалды сөйлеу нормалары тұрғысынан бағалау, материалдың мазмұны, құрылымы, мазмұндау логикасы, өз пікірін білдіру, оқу, қоғамдық-саяси және әлеуметтік-мәдени салалар шеңберінде кемінде 3 тақырыпшадан тұратын ашық аргументтелген монолог (берілген тақырыпты талқылау, сендіру), нақты жағдайларда сөйлеу нормаларына сәйкес сөйлеу үлгілерін қолдану;
2) оқылым: бөлікке бөлінген және бөлінбеген мәтіндердегі ашық және жасырын (мәтін ішіндегі) ақпарат, мәтінде берілген ақпараттың басқа дереккөздерден алынған ақпараттармен/жеке тәжірибемен арақатынасы, негізгі ойды берудегі мәтін құрылымының ерекшеліктері мен рөлдерін анықтау, сөз тіркестеріндегі аббревиация, парцелляция, мысқыл, ишара, асыра кішірейту, асыра үлкейту және басқа да тәсілдер, мәтін түрлері, сипаттау белгілері, әртүрлі жанрдағы, стилдегі мәтіндердің (ғылыми мақалалар, іссапар туралы есептер) тілдік ерекшеліктері, сұрақтар мен идеялар құрастыру, мәтін мазмұнын интерпретациялау, оқылым түрлері, соның ішінде қарап оқу, жоспар, тезис, конспект құрып оқу, әртүрлі дереккөздерден ақпараттар табу және синтездеу, алынған мәліметтер негізінде қорытынды шығару, өз пікірін білдіру, әртүрлі мәтіндердің стилистикалық ерекшеліктерін, композициялық, тілдік және жанрлық ерекшеліктерін салыстыру, мақсаттарды, мақсатты аудиторияны және автор ұстанымдарын (ғылыми мақалалар, іссапар туралы есептер) назар алу;
3) жазылым: жоспардың түрлері, соның ішінде цитаттық, тезистік, мәтінді мазмұндау, тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдағы ақпаратты синтездеу, сілтемелер, гиперсілтемелерді қолданып таныстырылым түрінде ақпаратты ұсыну, талқылау элементтері бар сипаттама-мәтіндер, тиісті стилдерді (ғылыми мақалалар, іссапар туралы есептер) талқылау элементтері бар хабарлама-мәтіндер;

4) соблюдение речевых норм: орфографические нормы, стилистически окрашенные слова, аббревиатура, парцелляция, морфологические средства связи (союзы и союзные слова) в сложных предложениях, знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях.
Глава 3. Система целей обучения
21. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 6.2.1.4 "6" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерацияучебнойцели.
22. Система целей обучения расписана по разделам для каждого класса:
1) слушание и говорение:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Понимание содержания текста
5.1.1.1 понимать основное содержание текста, определяя главную информацию
6.1.1.1 понимать основное содержание текста, извлекая главную и второстепенную информацию
7.1.1.1 понимать основное содержание текста, извлекая главную и второстепенную, известную и неизвестную информацию
8.1.1.1 понимать содержание текста, определяя открытую и скрытую (подтекст) информацию, цель высказывания
9.1.1.1 понимать основную и детальную информацию текста, высказывая критическое отношение к услышанному
2. Определение основной мысли
5.1.2.1 определять тему и основную мысль, опираясь на вопросы
6.1.2.1 определять основную мысль, опираясь на ключевые слова, словосочетания
7.1.2.1 определять основную мысль, опираясь на структуру
8.1.2.1 определять основную мысль на основе структурных элементов текста и целевой аудитории
9.1.2.1 определять основную мысль на основе микротем, выражая свое отношение к услышанному
3. Пересказывание прослушанного материала
5.1.3.1 пересказывать содержание текстов (повествование, описание).
6.1.3.1 пересказывать подробно, кратко, выборочно содержание текстов (повествование, описание) от 3-го лица
7.1.3.1 пересказывать подробно, кратко, выборочно содержание текстов (повествование, описание и рассуждение) с изменением лица
8.1.3.1 пересказывать содержание текстов различных типов речи с изменением лица, сохраняя структуру исходного текста
9.1.3.1 пересказывать содержание текстов смешанного типа, творчески интерпрети-руя информацию
4. Прогнозирование событий
5.1.4.1 прогнозировать содержание по отрывкам текста
6.1.4.1 прогнозировать развитие сюжета по ключевым словам
7.1.4.1 прогнозировать содержание, исходя из основной мысли текста
8.1.4.1 прогнозировать содержание по названию текста или началу
9.1.4.1 прогнозировать содержание по финалу текста
5. Участие в диалоге
5.1.5.1 участвовать в диалоге-расспросе, меняя позицию "говорящий" на "слушающий" и учитывая возрастные особенностиисполняемой роли
6.1.5.1 участвовать в диалоге, обмениваясь мнениями по предложенной теме
7.1.5.1 участвовать в диалоге по предложенной проблеме, аргументируя свою точку зрения
8.1.5.1 участвовать в дискуссии по предложенной проблеме, аргументируя собственные утверждения, убеждая оппонента в правильности своей позиции, делать выводы
9.1.5.1 участвовать в полемике, синтезируя различные точки зрения и предлагая решение проблемы
6. Оценивание прослушанного материала
5.1.6.1 оценивать звучащую речь с позиции "нравится /не нравится", "правильно/ неправильно", аргументируя свою позицию
6.1.6.1 оценивать прослушанный материал с точки зрения содержания, структуры высказывания и логики изложения материала
7.1.6.1 оценивать прослушанный материал с точки зрения содержания, использования языковых средств для привлечения внимания, структуры и логики изложения материала
8.1.6.1 оценивать прослушанный материал с точки зрения темпа речи и соответствия целевой аудитории
9.1.6.1 оценивать прослушанный материал с точки зрения нормативности речи, содержания, структуры, логики изложения материала, выражая собственное мнение
7. Построение монологического высказывания
5.1.7.1 строить высказывание определенного типа последовательно, с четкой структурой, с опорой на наглядные материалы;
5.1.7.2 соблюдать орфоэпические нормы
6.1.7.1 строить монолог описательного или повествовательного характера с элементами рассуждения с опорой на план, схему, иллюстрации, рекламные ролики;
6.1.7.2
соблюдать орфоэпические нормы
7.1.7.1 строить аргументированный монолог описание, повествование, рассуждение), включающий не менее 2-х микротем, на основе плана, схем, иллюстраций, рекламных роликов;

4) әдеби тіл нормаларын сақтау: орфографиялық нормалар, стилистикалық бояма сөздер, аббревиатура, парцелляция, құрмалас сөйлемдердегі морфологиялық байланыс құралдары (шылаулар мен шылаулы сөздер), жай, күрделенген жай және құрмалас сөйлемдердегі тыныс белгілер.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
17. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 6.2.1.4 кодында: "6" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше, "4" – оқыту мақсатының реттік саны.
18. Оқыту мақсаттары әр сыныпқа бөлімшелер бойынша жазылған:
1) тыңдалым және айтылым:
Білім алушылар:
Бөлімшелер
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.
Мәтін
нің мазмұ нын түсіну
5.1.1.1
мәтіндегі басты ақпаратты анықтай отырып, негізгі мазмұнын түсіну
6.1.1.1
мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты таба отырып, мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну
7.1.1.1
мәтіндегі негізгі және қосымша, белгілі және белгісіз ақпаратты таба отырып, мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну
8.1.1.1
мәтіндегі ашық және жабық (мәтін ішіндегі) ақпаратты, сөйлеу мақсатын анықтай отырып, мәтіннің мазмұнын түсіну
9.1.1.1
тыңдалған мәтінге сыни көзқарасын білдіре отырып, мәтіндегі негізгі және толық ақпаратты түсіну
2.
Негізгі ойды анықтау
5.1.2.1
сұрақтар арқылы тақырыпты және негізгі ойды анықтау
6.1.2.1
тірек сөздер, сөз тіркестері арқылы негізгі ойды анықтау
7.1.2.1
құрылымына сүйене отырып негізгі ойды анықтау
8.1.2.1
мәтіннің құрылымдық элементтері мен мақсатты аудиториясы негізінде негізгі ойды анықтау
9.1.2.1
тыңдалған мәтінге өз қатысын білдіре отырып, тақырыпша
лар негізінде негізгі ойды анықтау
3.
Тыңдал ған материалды мазмұн дау
5.1.3.1
мәтінді мазмұндау (хабарлау, сипаттау)
6.1.3.1
мәтінді
3-жақтан толық, қысқаша, іріктеп мазмұндау (хабарлау, сипаттау)
7.1.3.1
мәтінді
жағын өзгерте отырып толық, қысқаша, іріктеп мазмұндау (хабарлау, сипаттау және талқылау)
8.1.3.1
мәтіннің бастапқы құрылымын сақтай отырып, жағын өзгертіп мәтінді сөйлеу түрлерін қолданып мазмұндау
9.1.3.1
ақпаратты шығармашылық тұрғыдан интерпретация лай отырып аралас мәтінді мазмұндау
4.
Оқиға ларды болжау
5.1.4.1
мәтіннің үзіндісі бойынша мазмұнды болжау
6.1.4.1
тірек сөздер бойынша сюжеттің дамуын болжау
7.1.4.1
мәтіндегі негізгі ойға қарай мазмұнды болжау
8.1.4.1
мәтін атауы немесе басталуы бойынша мазмұнды болжау
9.1.4.1
мәтін соңындағы мазмұнды болжау
5.
Диалогқа қатысу
5.1.5.1
"сөйлеушіден" "тыңдаушы" позициясын өзгерте отырып және атқаратын рөлінің жас ерекшелігін ескере отырып диалог-сауалға қатысу
6.1.5.1
ұсынылған тақырып бойынша пікірлерін алмаса отырып диалогқа қатысу
7.1.5.1
өз көзқарасын білдіре отырып, ұсынылған проблема бойынша диалогқа қатысу
8.1.5.1
өз сенімін білдіре отырып, оппонентті өз ұстанымының дұрыс екендігіне сендіре отырып ұсынылған проблема бойынша пікірталасқа қатысу, қорытынды шығару
9.1.5.1
әртүрлі көзқарасты синтездеп және пробеламаларды шешуді ұсына отырып полемикаға қатысу
6.
Тыңдал ған материалды бағалау
5.1.6.1
өз позициясын дәлелдей отырып, "ұнайды/ұна майды", "дұрыс/дұрыс емес" позициясымен сөйлеген сөзді бағалау
6.1.6.1
тыңдалған материалды мазмұны, құрылымы және материалды мазмұндау логикасы тұрғысынан бағалау
7.1.6.1
тыңдалған материалды мазмұны тұрғысынан бағалау, құрылымы және назар аударту, құрылымы мен материалды мазмұндау логикасы үшін тілдік құралдарды қолдану
8.1.6.1
сөйлеу қарқыны мен мақсатты аудиторияның сәйкестігі тұрғысынан тыңдалған материалды бағалау
9.1.6.1
өз пікірін білдіре отырып сөйлеу нормативтілі
гі, мазмұны, құрылымы, материалды мазмұндау логикасы тұрғысынан бағалау
7.
Монолог құрас тыру
5.1.7.1
Көрнекі құралдарға сүйеніп, құрылымы анық, бірізді пікірдің белгілі бір түрін құру строить;
5.1.7.2
орфоэпиялық нормаларды сақтау
6.1.7.1
жоспарға, сұлбаға, иллюстрацияларға, жарнама роликтеріне сүйеніп талқылау элементтерімен сипаттау және хабарлау түрінде монолог құру
7.1.7.1 жоспар, сұлба, иллюстрациялар, жарнама роликтері негізінде кемінде
2 тақырыпша дан тұратын дәлелді
монолог құру (сипаттау, хабарлау, талқылау);

7.1.7.2
соблюдать орфоэпические нормы
8.1.7.1 строить развҰрнутый аргументированный монолог (рассуждение с элементами описания и повествования, убеждение), включающий не менее 2-х микротем в пределах учебной, социально-культурной и общественно- политической сфер, на основе блогов и сообщений средств массовой информации с учетом целевой аудитории;
8.1.7.2 соблюдать орфоэпические нормы
9.1.7.1 строить развҰрнутый аргументированный монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3-х микротем в пределах учебной, общественно-политической и социально-культурной сфер;
9.1.7.2 использовать модели речевого поведения в соответствии с речевыми нормами в конкретной ситуации
2) чтение:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Понимание информации
5.2.1.1 понимать основную информацию сплошных и несплошных текстов, определяя тему
6.2.1.1 понимать основную информацию сплошных и несплошных текстов, извлекая известную и неизвестную информацию
7.2.1.1 понимать основную информацию сплошных и несплошных текстов, извлекая главную и второстепенную информацию
8.2.1.1 понимать основную информацию сплошных и несплошных текстов (в том числе особенности письменной формы речи), извлекая открытую и скрытую (подтекст) информацию
9.2.1.1 понимать открытую и скрытую (подтекст) информацию сплошных и несплошных текстов, соотнося заключҰнную в тексте информацию с информацией других источников/ личным опытом
2. Выявление структурных частей текста и определение основной мысли
5.2.2.1 определять основную мысль на основе содержания и композиции
6.2.2.1 определять основную мысль, выявляя структурные части и объясняя смысл построения текста
7.2.2.1 выявлять структурные части и их элементы (предложения, абзацы), раскрывающие основную мысль
8.2.2.1 выявлять особенности структуры текста, раскрывающие основную мысль
9.2.2.1 выявлять особенности и роль структуры текста в передаче основной мысли
3. Понимание, применение лексических и синтаксических единиц в прочитанном тексте
5.2.3.1 понимать применение прямого и переносного значения слов, синонимов, антонимов, омонимов и многозначных слов, синтаксических единиц, использованных автором в тексте для различных целей
6.2.3.1 понимать применение фразеологизмов, обращений, однородных членов предложений, вопросительных и восклицательных, побудительных предложений
7.2.3.1 понимать применение и объяснять явное и скрытое (подтекст) значение отдельных слов и выражений в тексте, использование паронимов, вводных слов, повторов, прямого и обратного порядка слов в предложении
8.2.3.1 понимать применение и объяснять подразумеваемый смысл отдельных слов, словосочетаний и предложений в тексте, эмоционально-окрашенных и профессиональных слов, неологизмов, окказионализмов с учетом лексической сочетаемости
9.2.3.1 понимать применение аббревиации, парцелляции, иронии, намҰков, преуменьшения, преувеличения и другие приемы в словосочетаниях

7.1.7.2
орфоэпиялық нормаларды сақтау
8.1.7.1
оқу, әлеуметтік-мәдени және қоғамдық-саяси салалар аясында, блогтар мен бұқаралық ақпарат құралдарының хабарламалары негізінде мақсатты аудиторияны ескере отырып, кемінде
2 тақырыпша дан тұратын ашық дәлелді монолог құру (сипаттау және хабарлау, сендіру элементтері бар талқылау);
8.1.7.2
орфоэпиялық нормаларды сақтау
9.1.7.1
оқу, әлеуметтік-мәдени және қоғамдық-саяси салалар аясында, кемінде
3 тақырыпша дан тұратын ашық дәлелді монолог құру (сипаттау және хабарлау, сендіру элементтері бар талқылау);
9.1.7.2
нақты жағдайларда сөйлеу нормаларына сәйкес сөйлеу тәртібінің үлгілерін қолдану
2) оқылым:
Білім алушылар:
Бөлімшелер
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Ақпаратты түсіну
5.2.1.1
тақырыбын анықтай отырып бөлікке бөлінген және бөлінбеген мәтіндердегі негізгі ақпаратты түсіну
6.2.1.1
белгілі және белгісіз ақпаратты таба отырып, бөлікке бөлінген және бөлінбеген мәтіндердегі негізгі ақпаратты түсіну
7.2.1.1
басты және қосымша ақпаратты таба отырып, бөлікке бөлінген және бөлінбеген мәтіндердегі негізгі ақпаратты түсіну
8.2.1.1
ашық және жасырын (мәтін ішіндегі) ақпаратты таба отырып, бөлікке бөлінген және бөлінбеген мәтіндердегі негізгі ақпаратты түсіну (соның ішінде жазбаша сөйлеу түрлерінің ерекшеліктері)
9.2.1.1
мәтіндегі ақпаратқа басқа дереккөздерден алынған ақпаратқа/жеке тәжірибеге сүйене отырып бөлінген және бөлінбеген мәтіндердегі ашық және жасырын (мәтін ішіндегі) ақпаратты түсіну
2. Мәтін нің құрылымдық бөлігін және негізгі ойды анықтау
5.2.2.1
мазмұны мен композияция сы негізінде негізді ойды анықтау
6.2.2.1
құрылымдық бөліктерін анықтай отырып және мәтіннің құрылу мәнін түсіндіре отырып негізгі ойды анықтау
7.2.2.1
негізгі ойды ашатын құрылымдық бөліктерін және олардың элементтерін (сөйлемдер, абзацтар) анықтау
8.2.2.1
негізгі ойды ашатын мәтін құрылымының ерекшеліктерін анықтау
9.2.2.1
негізгі ойды берудегі мәтіннің ерекшеліктері мен құрылымы
ның рөлдерін айқындау
3.
Оқылған мәтін нен лексикалық және синтаксистік бірлік терді қолдануды түсіну
5.2.3.1 автордың түрлі мақсатта мәтінде қолданған тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, синоним дерді, антонимдерді, омонимдерді және көп мағыналы сөздерді, синтаксистік бірліктерді қолдана білу
6.2.3.1
фразеологизм дерді, қаратпа сөздерді, бірыңғай сөйлем мүшелерін, сұраулы, лепті және бұйрықты сөйлемдерді қолдана білу
7.2.3.1
мәтіндегі жекелеген сөздердің және пікірлердің ашық және жасырын (мәтін ішіндегі) мәнін, паронимдерді, кірме сөздерді, қайталауларды, сөйлемдегі сөздердің тура және керісінше тәртібін түсіну және қолданылуын түсіну
8.2.3.1
мәтіндегі жекелеген сөздердің, сөз тіркестерінің және сөйлемдердің, эмоциональды-бояма сөздердің, кәсіби сөздердің, неологизмдер дің, окказионализмдерің лексикалық үйлесімдігін ескере отырып беретін мағынасын түсіну және қолдану
9.2.3.1
аббревиация лардың, парцелляция лардың, мысқыл, ишаралардың, асыра кішірейту мен асыра үлкейтудің және басқа да сөз тіркестерінде гі тәсілдерді қолданылуын түсіну

4. Определение типов и стилей текстов
5.2.4.1 определять типы текстов: описание, повествование и рассуждение, различать книжный и разговорный стили по основным признакам (письмо, рекламный текст, объявление, дневник, стихотворение, сказка)
6.2.4.1 определять и различать типы текстов: описание, повествование, рассуждение; распознавать характерные черты, языковые и жанровые особенности текстов публицистического и художествен-ного стилей (стихотворение, сказка, рассказ, заметка, репортаж, интервью)
7.2.4.1 определять смешанные типы текстов и различать характерные черты, языковые и жанровые особенности текстов публицистического и официально-делового стилей (объяснительная записка, расписка, правило, поздравлен., инструкция, заметка, интервью, дневник, блог, письма: просьбы, приглашен.)
8.2.4.1 определять смешанные типы текстов, различать характерные черты, языковые и жанровые особенности публицистического, разговорного, научного, официально-делового стилей (репортаж, фельетон, статья, интервью, очерк, обзор, послание, характеристика, биография, автобиография, аннотация, тезисы, реферат, доклад, комментарии в блоге, чате, форуме)
9.2.4.1 определять типы текстов, характерные черты, языковые особенности текстов разных жанров, стилей и под стилей (научная статья, отчет о поездке)
5. Формулирование вопросов и оценивание
5.2.5.1 Формулировать вопросы, отражающие отношение к тексту
6.2.5.1 Формулировать вопросы, оценивающие текст с точки зрения актуальности, ценности, качества и полезности
7.2.5.1 Формулировать различные вопросы на основе выводов и заключений
8.2.5.1 Формулировать вопросы и собственные идеи на основе прочитанного текста, различать факт и мнение
9.2.5.1 Формулировать вопросы и идеи, интерпретируя содержание текстов
6. Использование разных видов чтения
5.2.6.1 использовать ознакомительный вид чтения
6.2.6.1 использовать виды чтения: ознакомительное, комментированное
7.2.6.1 использовать разные виды чтения, в том числе поисковое
8.2.6.1 использовать разные виды чтения, в том числе изучающее
9.2.6.1 использовать разные виды чтения, в том числе просмотровое чтение, чтение с составлением плана, тезисов, конспектов
7. Извлечение информации из различных источников
5.2.7.1 извлекать информацию для выполнения конкретной задачи
6.2.7.1 извлекать информацию из различных источников, сравнивая полученные сведения, определяя разные точки зрения
7.2.7.1 извлекать информацию из различных источников, различая факт и мнение
8.2.7.1 извлекать и синтезировать информацию из различных источников, определяя ее актуальность, противоречиивость, достоверность, целевую аудиторию
9.2.7.1 извлекать и синтезировать информацию из различных источников, интерпретировать, делать выводы на основе полученных сведений, выражая собственное мнение

4. Мәтін дердің түрлері мен стилде рін анықтау
5.2.4.1
мәтін түрлерін анықтау: сипаттау, хабарлау және талқылау, кітаби және ауызекі сөйлеу стилдерін негізгі белгілері бойынша (хат, жарнама мәтіні,хабарландыру, күнделік, өлең, ертегі) ажырату
6.2.4.1
мәтін түрлерін анықтау және ажырату: , хабарлау, талқылау, мінездеме белгілерін танып білу, публицистика лық және көркем стилдегі (өлең, ертегі, әңгіме, жазба, репортаж, сұхбат) мәтіндердің тілдік және жанрлық ерекшеліктері
7.2.4.1
аралас мәтін түрлерін анықтау және оларға тән белгілерін ажырату, публицистика лық және ресми-іскери стилдегі (түсіндірме жазба, қолхат, ереже, құттықтау, нұсқаулық, жазба, сұхбат, күнделік, блог, хаттар, өтініштер, шақырулар) мәтіндердің тілдік және жанрлық ерекшеліктерін анықтау
8.2.4.1
аралас мәтін түрлерін анықтау және оларға тән белгілерін ажырату, публицистика лық, сөйлеу, ғылыми, ресми-іскери стилдердің (репортаж, фельетон, мақала, сұхбат, очерк, шолу, жолдау, мінездеме, биография, автобиография, аннотация, тезистер, реферат, баяндама, блогтағы, чаттағы, форумадағы пікірлер) тілдік және жанрлық ерекшеліктерін анықтау
9.2.4.1
мәтін түрлерін анықтау және оларға тән белгілерін ажырату, әртүрлі жанрдағы, стилдегі мәтіндердің (ғылыми мақалалар, іссапар туралы есептер) тілдік ерекшеліктерін анықтау
5. Сұрақ тар құрас тыру және бағалау
5.2.5.1
мәтінге қатысты сұрақтар құрастыру
6.2.5.1
өзектілігі, құндылығы, сапасы мен пайдасы тұрғысынан мәтінді бағалайтын сұрақтар құрастыру
7.2.5.1
қорытындылар мен нәтижелер негізінде түрлі сұрақтар құрастыру
8.2.5.1
оқылған мәтін негізінде сұрақтар мен жеке идеялар қалыптастыру, фактілер мен идеяларды ажырату
9.2.5.1
мәтін мазмұнын интерпрета циялай отырып сұрақтар мен идеялар қалыптастыру
6. Оқылым түрлерін қолдану
5.2.6.1
оқылымның танысу түрін қолдану
6.2.6.1
оқылым түрлерін қолдану: танысу, пікір айту
7.2.6.1
оқылым түрлерін қолдану, соның ішінде іздестіре оқу
8.2.6.1
оқылым түрлерін қолдану, соның ішінде зерттей оқу
9.2.6.1
оқылым түрлерін қолдану, соның ішінде қарастыра оқу, жоспар, тезис, коспект құра оқу,
7. Әртүрлі дереккөздерден ақпарат тар табу
5.2.7.1
нақты тапсырмалар ды орындауға арналған ақпаратты табу
6.2.7.1
алынған ақпаратты салыстыра отырып, әртүрлі көзқарастарды анықтап, түрлі дереккөздерден ақпараттар табу
7.2.7.1
фактілер мен пікірлерді ажырата отырып, түрлі дереккөздерден ақпараттар табу
8.2.7.1
түрлі дереккөздерден ақпараттар табу және синтездеу, оның өзектілігін, қарама-қайшылығын, анықтылығын, мақсатты аудиторияны анықтау
9.2.7.1
түрлі дереккөздерден ақпараттар табу және синтездеу, интерпретациялау, өз пікірін білдіре отырып алынған мәліметтер негізінде қорытынды жасау

8. Сравнительный
анализ текстов
5.2.8.1 сравнивать темы и композиции различных текстов (письмо, рекламный текст, объявление, дневник, стихотворение, сказка)
6.2.8.1 сравнивать стилистические особенности различных текстов с учетом композиционных особенностей различных текстов (стихотворение, сказка, рассказ, заметка, репортаж, интервью) с учетом цели и целевой аудитории
7.2.8.1 сравнивать стилистические особенности различных текстов с учетом композиции и языковых особенностей, цели и целевой аудитории (объяснительная записка, расписка, правило, поздравление, инструкция, заметка, интервью, дневник, блог, письма: просьбы, приглашения)
8.2.8.1 сравнивать стилистические (композиционные, языковые) особенности различных текстов с учетом цели и целевой аудитории (репортаж, фельетон, статья, интервью, очерк, обзор, послание, характеристика, биография, автобиография, аннотация, тезисы, реферат, доклад, комментарии в блоге, чате, форуме)
9.2.8.1 сравнивать стилистические (композиционные, языковые, жанровые) особенности различных текстов, учитывая цель, целевую аудиторию и позицию автора (научная статья, отчет о поездке)
3) письмо:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Составление
плана
5.3.1.1 составлять простой план
6.3.1.1 составлять простой и сложный план
7.3.1.1 составлять простой и сложный план, собирать материал к сочинению и организовывать его в соответствии с планом
8.3.1.1 составлять цитатный план (простой и сложный), учитывая жанровое своеобразие текста
9.3.1.1 составлять разные виды плана, в том числе цитатный, тезисный
2. Изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала
5.3.2.1 излагать основное содержание текста
6.3.2.1 излагать подробно, кратко, выборочно содержание текстов-повествований, текстов-описаний от 3-го лица
7.3.2.1 излагать подробно, кратко, выборочно содержание текстов-повествований, текстов-описаний и текстов-рассуждений с изменением лица
8.3.2.1 излагать подробно, кратко, выборочно содержание текстов смешанного типа с изменением лица
9.3.2.1 излагать содержание текстов, синтезируя информацию прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала
3. Написание текстов с использованием различных форм представления
5.3.3.1 Представлять информацию в виде рисунков
6.3.3.13 Представлять информацию в виде иллюстраций, комиксов, в т.ч. с использованием информационно- коммуникационных технологий
7.3.3.1 представлять информацию в виде различных схем, таблиц, диаграмм
8.3.3.1 представлять информацию сплошных текстов в виде рисунков, схем, таблиц, диаграмм и наоборот
9.3.3.1 представлять информацию в виде презентаций с использованием ссылок, гиперссылок
4. Создание текстов различных типов и стилей
5.3.4.1 создавать тексты-повествование и описание в художественном и разговорном стилях (письмо, рекламный текст, объявление, дневник, стихотворение, сказка) с учетом целевой аудитории
6.3.4.1 создавать тексты- описание, повествование, рассуждение в публицистическом и художественном стилях (стихотворение, сказка, рассказ, заметка, репортаж, интервью) с учетом целевой аудитории
7.3.4.1 создавать тексты- описание с элементами повествования, повествование с элементами рассуждения и создавать тексты публицистического и официально-делового стилей (объяснительная записка, расписка, правило, поздравление, инструкция, заметка, интервью, дневник, блог, письма: просьбы, приглашения) с учетом целевой аудитории, выражая собственное мнение
8.3.4.1 создавать тексты- описание с элементами рассуждения, повествование с элементами описания и создавать тексты публицистического, официально-делового, научного, разговорного стилей (репортаж, фельетон, статья, интервью, очерк, обзор, послание, характеристика, биография, автобиография, аннотация, тезисы, реферат, доклад, комментарии в блоге, чате, форуме) с учетом целевой аудитории
9.3.4.1 создавать тексты- описание с элементами рассуждения, повествование с элементами рассуждения соответствующих стилей (научная статья, отчет о поездке) с учетом целевой аудитории

8. Мәтін дерді салыстырмалы талдау
5.2.8.1
түрлі мәтіндердің тақырыптары мен композицияларын (хат, жарнама мәтіні, хабарландыру, күнделік, өлең, ертегі) салыстыру
6.2.8.1
түрлі мәтіндердің композиция лық (өлең, ертегі, әңгіме, жазба, репортаж, сұхбат) ерекшеліктерін, мақсаттар мен мақсатты аудиторияны ескере отырып, түрлі мәтіндердің стилистикалық ерекшеліктерін салыстыру
7.2.8.1
композициясы мен тілдік ерекшеліктерін ескере отырып түрлі мәтіндердің стилистикалық ерекшелікте рін, мақсаттары мен мақсатты аудиториясын (түсіндірме жазба, қолхат, ереже, құттықтау, нұсқаулық, жазба, сұхбат, күнделік, блог, хаттар, өтініштер, шақырулар, ақпараттар) салыстыру
8.2.8.1
композициясы мен тілдік ерекшеліктерін ескере отырып түрлі мәтіндердің стилистикалық ерекшелікте рін, мақсаттары мен мақсатты аудиториясын (репортаж, фельетон, мақала, сұхбат, очерк, шолу, жолдау, мінездеме, биография, автобиография, аннотация, тезистер, реферат, баяндама, блогтағы, чаттағы, форумадағы пікірлер) салыстыру)
9.2.8.1
түрлі мәтіндердің стилистика лық (композиция лық, тілдік, жанрлық) ерекшелікте рін, мақсаттары мен мақсатты аудиториясын (ғылыми мақалалар, іссапар есептері) және автордың позициясын ескере отырып салыстыру
3) жазылым:
Білім алушылар:
Бөлімшелер
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Жоспар құру
5.3.1.1
қарапайым жоспар құру
6.3.1.1
қарапайым және күрделі жоспар құру
7.3.1.1
қарапайым және күрделі жоспар құру, шығармаға материал жинау және оны жоспарға сәйкес ұйымдастыру
8.3.1.1
мәтіннің жанрлық ерекшелігін ескере отырып, цитаттық жоспар (қарапайым және күрделі) құру
9.3.1.1
жоспардың түрлерін құру, соның ішінде цитаттық, тезистік
2. Тыңдал ған, оқылған және аудиовизуалды материалды мазмұн дау
5.3.2.1
мәтіннің негізгі мазмұнын баяндау
6.3.2.1
хабарлама-мәтіндердің, сипаттама-мәтіндердің мазмұнын 3-жақтан толық, қысқаша, іріктеп баяндау
7.3.2.1
хабарлама-мәтіндердің, сипаттама-мәтіндердің және талқылау-мәтіндерінің мазмұнын жағын өзгертіп, толық, қысқаша, іріктеп баяндау
8.3.2.1
аралас мәтіндердің мазмұынын жағын өзгертіп толық, қысқаша, іріктеп баяндау
9.3.2.1
тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдағы ақпаратты синтездей отырып, мәтін мазмұынын баяндау
3. Елестетудің түрлерін қолдана отырып мәтіндер жазу
5.3.3.1
ақпаратты сурет ттүрінде ұсыну
6.3.3.13 ақпаратты иллюстрациялар, комикстер түрінде, соның ішінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана отырып ұсыну
7.3.3.1
ақпаратты түрлі сұлбалар, кестелер, диаграммалар түрінде ұсыну
8.3.3.1
бөлінбеген мәтіндердегі ақпаратты суреттер, сұлбалар, кестелер, диаграммалар түрінде және керісінше ұсыну
9.3.3.1
сілтемелер мен гиперсілтемелерді қолдана отырып таныстырылым түрінде ұсыну
4.
Әртүрлі стилдегі мәтіндер құрастыру
5.3.4.1
көркем және ауызекі сөйлеу стилдерінде (хат, жарнама мәтіні, хабарландыру, күнделік, өлең, ертегі) мақсатты аудиторияны ескере отырып, хабарлама-мәтін және сипаттама жазу
6.3.4.1
публицистика лық және көркем стилде (өлең, ертегі, әңгіме, жазба, репортаж, сұхбат) мақсатты аудиторияны ескере отырып, сипаттама-мәтін және хабарлама, талқылау жазу
7.3.4.1
публицистика лық және ресми-іскери стилдег (түсіндірме жазба, қолхат, ереже, құттықтау, нұсқаулық, жазба, сұхбат, күнделік, блог, хаттар, өтініштер, шақырулар) мақсатты аудиторияны ескере және өз пікірін білдіре отырып, хабарлау элементтері бар сипаттама-мәтін, талқылау элементтері бар хабарлама жазу
8.3.4.1
публицистика лық, сөйлеу, ғылыми, ресми-іскери стилде (репортаж, фельетон, мақала, сұхбат, очерк, шолу, жолдау, мінездеме, биография, автобиография, аннотация, тезистер, реферат, баяндама, блогтағы, чаттағы, форумадағы пікірлер) мақсатты аудиторияны ескере отырып, талқылау сипаттама, сипаттау элементтері бар хабарлама жазу және мәтін құру
9.3.4.1
тиісті стилде (ғылыми мақалалар, іссапар туралы есептер), мақсатты аудиторияны ескере отырып талқылау элементтері бар сипаттама-мәтіндер, талқылау элементтері бар хабарлама-мәтіндер құрастыру

6.1.6.1оценивать прослушанный материал с точки зрения содержания, структуры высказывания и логики изложения материала;
6.1.7.1 строить монолог описательного или повествовательного характера с элементами рассуждения с опорой на план, схему, иллюстрации, рекламные ролики; соблюдать орфоэпические нормы
Чтение
6.2.3.1 понимать применение фразеологизмов, обращений, однородных членов предложений, вопросительных и восклицательных, побудительных предложений;
6.2.5.1 формулировать вопросы, оценивающие текст с точки зрения актуальности, ценности, качества и полезности
Письмо
6.3.5.1 писать эссе-повествование, эссе-рассуждение, эссе- описание;
6.3.7.1 корректировать текст, исправляя орфографические и пунктуационные ошибки с помощью словаря, редактируя текст с учетом типа
Соблюдение речевых норм
6.4.2.1 использовать, риторические фигуры, антитезу, перифраз;
6.4.3.1 использовать правильно степени сравнения наречий
Живые организмы: животные.
Морфология и орфография
Аудирование и говорение
Морфология.
Орфография.
Слитное и раздельное написание местоимений.
Культура речи.
Олицетворение.
Антитеза.
6.1.5.1 участвовать в диалоге, обмениваясь мнениями по предложенной теме;
6.1.6.1 оценивать прослушанный материал с точки зрения содержания, структуры высказывания и логики изложения материала
Чтение
6.2.3.1 понимать применение фразеологизмов, обращений, однородных членов предложений, вопросительных и восклицательных, побудительных предложений;
6.2.4.1 определять и различать типы текстов: описание, повествование, рассуждение; распознавать характерные черты, языковые и жанровые особенности текстов художественного стиля (стихотворение, сказка, рассказ)
Письмо
6.3.4.1 создавать тексты- описание, повествование, рассуждение в художественного стиля (стихотворение, сказка, рассказ) с учетом целевой аудитории;
6.3.7.1 корректировать текст, исправляя орфографические и пунктуационные ошибки с помощью словаря, редактируя текст с учетом типа
Соблюдение речевых норм
6.4.1.1 правильно писать приставки и суффиксы в разных частях речи;
6.4.2.1 использовать перифраз, использовать слова в свойственном им значении
4 четверть
Жара и холод: экстремальная погода.
Морфология и орфография.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Морфология.
Орфография.
Наречие.
Правописание суффиксов наречий:
1)-а- , -о-;
2) –н-, -нн-;
3) –о- , -е-.
Синтаксис. Пунктуация.
Косвенная речь. Знаки препинания в предложениях с прямой и косвенной речью.
6.1.2.1 определять основную мысль, опираясь на ключевые слова, словосочетания;
6.1.5.1 участвовать в диалоге, обмениваясь мнениями по предложенной теме
Чтение
6.2.7.1 извлекать информацию из различных источников, сравнивая полученные сведения, определяя разные точки зрения;
6.2.8.1 сравнивать стилистические особенности различных текстов с учетом композиционных особенностей различных текстов (стихотворение, сказка, рассказ) с
учетом цели и целевой аудитории
Письмо
6.3.5.1 писать эссе-повествование, эссе-рассуждение, эссе- описание;
6.3.7.1 корректировать текст, исправляя орфографические и пунктуационные ошибки с помощью словаря, редактируя текст с учетом типа
Соблюдение речевых норм
6.4.4.1 использовать знаки препинания в предложениях с прямой и косвенной речью;
6.4.3.1 образовывать степени сравнения имен прилагательных в соответствии с нормой
Казахстан в будущем: изобретения и энергия
Морфология и орфография.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Морфология.
Орфография.
Степень сравнения наречий. Сравнительная степень и превосходная степень наречий.
Синтаксис. Пунктуация.
Знаки препинания в предложениях с прямой и косвенной речью.
6.1.5.1 участвовать в диалоге, обмениваясь мнениями по предложенной теме;
6.1.6.1оценивать прослушанный материал с точки зрения содержания, структуры высказывания и логики изложения материала
Чтение
6.2.4.1 определять и различать типы текстов: описание, повествование, рассуждение; распознавать характерные черты, языковые и жанровые особенности текстов публицистического стиля (интервью);
6.2.8.1 сравнивать стилистические особенности различных текстов с учетом композиционных особенностей различных текстов (заметка, репортаж, интервью) с учетом цели и целевой аудитории
Письмо
6.3.6.1 писать творческие работы (85-105 слов), представляя себя в предлагаемой ситуации и описывая собственные ощущения;
6.3.7.1 корректировать текст, исправляя орфографические и пунктуационные ошибки с помощью словаря, редактируя текст с учетом типа
Соблюдение речевых норм
6.4.3.1 образовывать степени сравнения наречий в соответствии с нормой;
6.4.4.1 использовать знаки препинания в предложениях с прямой и косвенной речью

6.1.6.1 тыңдалған материалды мазмұны, құрылымы және материалды мазмұндау логикасы тұрғысынан бағалау;
6.1.7.1 жоспарға, сұлбаға, иллюстрацияларға, жарнама роликтеріне сүйеніп талқылау элементтерімен сипаттау және хабарлау түрінде монолог құру
Оқылым
6.2.3.1 фразеологизмдерді, қаратпа сөздерді, бірыңғай сөйлем мүшелерін, сұраулы, лепті және бұйрықты сөйлемдерді қолдана білу;
6.2.5.1 өзектілігі, құндылығы, сапасы мен пайдасы тұрғысынан мәтінді бағалайтын сұрақтар құрастыру
Жазылым
6.3.5.1 хабарлама-эссе, талқылама-эссе, сипаттама-эссе жазу;
6.3.7.1 орфографиялық және пунктуация лық қателерді сөздіктің көмегімен түзету, мәтінді оның түріне қарай редакциялау
Әдеби тіл нормаларын сақтау
6.4.2.1 фразеологиялық тіркестерді, метафораларды, кейіптеуді, риторикалық фигураларды, антитезаны, перифразды, олардың мағынасына тән сөздерді қолдану;
6.4.3.1 салыстырмалы үстеулерді дұрыс қолдану
Тірі ағзалар: жануарлар.
Морфология және
орфография.
Тыңдалым және айтылым
Морфология.
Орфография.
Слитное и раздельное написание местоимений.
Культура речи.
Олицетворение.
Антитеза.
6.1.5.1 ұсынылған тақырып бойынша пікірлерін алмаса отырып диалогқа қатысу;
6.1.6.1 тыңдалған материалды мазмұны, құрылымы және материалды мазмұндау логикасы тұрғысынан бағалау
Оқылым
6.2.3.1 фразеологизмдерді, қаратпа сөздерді, бірыңғай сөйлем мүшелерін, сұраулы, лепті және бұйрықты сөйлемдерді қолдана білу;
6.2.4.1 мәтін түрлерін анықтау және ажырату: , хабарлау, талқылау, мінездеме белгілерін танып білу, публицистика лық және көркем стилдегі (өлең, ертегі, әңгіме, жазба, репортаж, сұхбат) мәтіндердің тілдік және жанрлық ерекшеліктері
Жазылым
6.3.4.1 мәтін түрлерін анықтау және ажырату: хабарлау, талқылау, мінездеме белгілерін танып білу, публицистика лық және көркем стилдегі (өлең, ертегі, әңгіме, жазба, репортаж, сұхбат) мәтіндердің тілдік және жанрлық ерекшеліктері;
6.3.7.1 орфографиялық және пунктуация лық қателерді сөздіктің көмегімен түзету, мәтінді оның түріне қарай редакциялау
Әдеби тіл нормаларын сақтау
6.4.1.1 сан есімдердің, сын есімдердің, есімдіктердің септелген түрін дұрыс қолдану;
6.4.2.1 перифразды, олардың мағынасына тән сөздерді қолдану
4-тоқсан
Ыстық және суық: экстремальды ауа райы.
Морфология және орфография.
Синтаксис және пунктуация
Тыңдалым және айтылым
Морфология.
Орфография.
Наречие.
Правописание суффиксов наречий:
1)-а- , -о-;
2) –н-, -нн-;
3) –о- , -е-.
Синтаксис. Пунктуация.
Косвенная речь. Знаки препинания в предложениях с прямой и косвенной речью.
6.1.2.1 тірек сөздер, сөз тіркестері арқылы негізгі ойды анықтау;
6.1.5.1 ұсынылған тақырып бойынша пікірлерін алмаса отырып диалогқа қатысу
Оқылым
6.2.7.1 6.2.1.1 мәтіннен негізгі және қосымша, детальді ақпаратты анықтау, түсіндіру;
6.2.8.1 ауызекі және ресми стильдегі мәтіндердің тақырыбын, мазмұнын, тілдік ерекшелігін салыстыру
Жазылым
6.3.5.1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, қарапайым жоспар құру;
6.3.2.1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып, мінездеме, өмірбаян құрастырып жазу
Әдеби тіл нормаларын сақтау
6.4.4.2 етістіктің етіс түрлері мен салт-сабақты етістіктердің тіркесімдік мүмкіндігін ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану
Қазақстан болашағы: өнертапқыштар және энергия
Морфология және орфография.
Синтаксис және пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Морфология.
Орфография.
Салыстырмалы үстеу.
Күшейтпелі үстеу.
Синтаксис. Пунктуация.
Төл бен төлеу сөздің тыныс белгілері
6.1.1.1 мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжау;
6.1.2.1 әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (жаңалық, құттықтау) көтерілген мәселені талдау
Оқылым
6.2.3.1 ауызекі сөйлеу этикеттері мен көркем сөйлеудің құрылымдық және жанрлық ерекшеліктерін ажырату;
6.2.7.1 энциклопедия, сөздік, балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпараттарды алу, авторына сілтеме жасау
Жазылым
6.3.2.1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып, құттықтау құрастырып жазу;
6.3.6.1 мәтіндегі орфографиялық және пунктуациялық қателерді сөздіктерге, емле ережелеріне сүйеніп, түзету, редакциялау
Әдеби тіл нормаларын сақтау
6.4.4.3 үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану

3) 7 класс:
Тема. Раздел
Виды речевой деятельности
Лексико-грамматический материал
Цели обучения
1 четверть
Климат и изменения климата.
Морфология и орфография.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Морфология. Орфография.
Разноспрягаемые глаголы.
Правописание гласных в суффиксах глаголов.
Причастие.
Причастный оборот.
Правописание гласных И-Ы после Ц.
Синтаксис. Пунктуация.
Обособленные определения. Знаки препинания при обособленных определениях.
7.1.1.1 понимать основное содержание текста, извлекая главную и второстепенную;
7.1.3.1 пересказывать подробно, кратко, выборочно содержание текстов (повествование) с изменением лица;
7.1.4.1 прогнозировать содержание, исходя из основной мысли текста
Чтение
7.2.1.1 понимать основную информацию сплошных и несплошных текстов, извлекая главную и второстепенную информацию;
7.2.6.1 использовать разные виды чтения, в том числе поисковое
Письмо
7.3.2.1 излагать подробно, кратко, выборочно содержание текстов-повествований с изменением лица;
7.3.3.1 представлять информацию в виде различных схем, таблиц, диаграмм
Соблюдение речевых норм
7.4.1.1 правильно писать гласные после шипящих и Ц, окончания глаголов, суффиксы причастий;
7.4.4.1 использовать знаки препинания в простых, осложненных обособленным определением, предложениях
Обычаи и традиции.
Морфология и орфография.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Морфология. Орфография.
Возвратные глаголы.
Деепричастие.
Деепричастный оборот.
Правописание НЕ- с глаголами и глагольными формами.
Синтаксис. Пунктуация.
Обособленные определения.
Знаки препинания при обособленных определениях.
7.1.1.1 понимать основное содержание текста, извлекая главную и второстепенную;
7.1.3.1 пересказывать подробно, кратко, выборочно содержание текстов (описание, рассуждение) с изменением лица
Чтение
7.2.1.1 понимать основную информацию сплошных и несплошных текстов, извлекая главную и второстепенную информацию;
7.2.5.1 формулировать различные вопросы на основе выводов и заключений;
7.2.6.1 использовать разные виды чтения, в том числе поисковое
Письмо
7.3.1.1 составлять простой и сложный план, собирать материал к сочинению и организовывать его в соответствии с планом;
7.3.2.1 излагать подробно, кратко, выборочно содержание текстов-описаний и текстов-рассуждений с изменением лица
Соблюдение речевых норм
7.4.1.1 правильно писать НЕ с разными частями речи; окончания глаголов; суффиксы деепричастий;
7.4.4.1 использовать знаки препинания в простых осложненных предложениях с обособленными обстоятельствами
2 четверть
Знания: мир и изучение иностранных языков.
Морфология и орфография
Аудирование и говорение
Лексика.
Паронимы.
Орфография.
Правописание НЕ- с глаголами и глагольными формами.
Наклонение глагола. Изъявительное наклонение.
7.1.2.1 определять основную мысль, опираясь на структуру;
7.1.7.1 строить аргументированный монолог (описание, повествование), включающий не менее 2 микротем, на основе плана, схем, иллюстраций, рекламных роликов; соблюдать орфоэпические нормы
Чтение
7.2.2.1 выявлять структурные части и их элементы (предложения, абзацы), раскрывающие основную мысль;
7.2.7.1 извлекать информацию из различных источников
Письмо
7.3.1.1 составлять простой и сложный план, собирать материал к сочинению и организовывать его в соответствии с планом;
7.3.5.1 писать разные виды эссе, в том числе аргументативное, эссе на основе текста, выражая свое отношение к проблеме
Соблюдение речевых норм
7.4.2.1 использовать паронимы;
7.4.3.1 использовать правильно глагол и его формы, служебные части речи; соблюдать нормы глагольного управления
Времена года.
Морфология орфография
Аудирование и говорение
Орфография.
Культура речи.
Правописание НЕ с причастиями.
Аллегория.
Морфология.
Глаголы условного наклонения.
Частицы.
Разряды частиц. Употребление частиц в речи.
Союзы.
Сочинительные и подчинительные союзы.
Предлоги.
Синтаксис.
Согласованные и несогласованные определения.
7.1.2.1 определять основную мысль, опираясь на структуру;
7.1.4.1 прогнозировать содержание, исходя из основной мысли текста
Чтение
7.2.2.1 выявлять структурные части и их элементы (предложения, абзацы), раскрывающие основную мысль;
7.2.3.1 понимать применение и объяснять явное и скрытое (подтекст) значение отдельных слов и выражений в тексте, использование паронимов, вводных слов, повторов, прямого и обратного порядка слов в предложении
Письмо
7.3.1.1 составлять простой и сложный план, собирать материал к сочинению и организовывать его в соответствии с планом;
7.3.3.1 представлять информацию в виде различных схем, таблиц, диаграмм
7.3.6.1 писать творческие работы (110-130 слов), выбирая определенную социальную роль и речевое поведение
Соблюдение речевых норм
7.4.2.1 использовать аллегорию;
7.4.3.1 использовать правильно глагол и его формы, служебные части речи; соблюдать нормы глагольного управления
3 четверть
Молодежная культура.
Морфология и орфография.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Орфография. Культура речи.
Правописание НЕ и НИ с разными частями речи.
Инверсия.
Сравнение.
Пунктуация (обособление сравнительных оборотов)
7.1.1.1 понимать основное содержание текста, извлекая известную и неизвестную информацию;
7.1.5.1 участвовать в диалоге по предложенной проблеме, аргументируя свою точку зрения
Чтение
7.2.2.1 выявлять структурные части и их элементы (предложения, абзацы), раскрывающие основную мысль;
7.2.5.1формулировать различные вопросы на основе выводов и заключений
Письмо
7.3.5.1 писать разные виды эссе, в том числе аргументативное эссе на основе текста, выражая свое отношение к проблеме и/или авторской позиции;
7.3.7.1 корректировать текст, исправляя смысловые, фактические, логические недочеты; редактировать текст, изменяя структуру отдельных предложений или фрагментов текста
Соблюдение речевых норм
7.4.1.1 правильно писать НЕ с разными частями речи, окончания глаголов, суффиксы деепричастий;
7.4.2.1 использовать инверсию
Проблемы социальной защиты бездомных граждан.
Морфология
Аудирование и говорение
Культура речи.
Официально- деловой стиль.
Анафора.
Глаголы повелительного наклонения.
Нормы глагольного управления.
7.1.6.1 оценивать прослушанный материал с точки зрения содержания, использования языковых средств для привлечения внимания, структуры и логики изложения материала;
7.1.7.1 строить аргументированный монолог (рассуждение), включающий не менее 2 микротем, на основе плана, схем, иллюстраций, рекламных роликов; соблюдать орфоэпические нормы
Чтение
7.2.3.1 понимать применение и объяснять явное и скрытое (подтекст) значение отдельных слов и выражений в тексте, использование паронимов, вводных слов, повторов, прямого и обратного порядка слов в предложении;
7.2.4.1 определять смешанные типы текстов и различать характерные черты, языковые и жанровые особенности текстов официально-делового стиля (объяснительная записка, расписка, правило, поздравление, инструкция)
Письмо
7.3.4.1 создавать тексты- описание с элементами повествования, повествование с элементами рассуждения и создавать тексты официально-делового стиля (объяснительная записка, расписка, правило, поздравление, инструкция) с учетом целевой аудитории, выражая собственное мнение; 7.3.7.1 корректировать текст, исправляя смысловые, фактические, логические недочеты; редактировать текст, изменяя структуру отдельных предложений или фрагментов текста
Соблюдение речевых норм
7.4.2.1 использовать анафору;
7.4.3.1 использовать правильно глагол и его формы, служебные части речи; соблюдать нормы глагольного управления
Здоровое питание.
Морфология и орфография
Аудирование и говорение
Лексика
Термины.
Морфология. Орфография.
Безличные глаголы.
Глагольное управление.
Правописание суффиксов глаголов, причастий.
7.1.5.1 участвовать в диалоге по предложенной проблеме, аргументируя свою точку зрения;
7.16.1 оценивать прослушанный материал с точки зрения содержания, использования языковых средств для привлечения внимания, структуры и логики изложения материала
Чтение
7.2.2.1 выявлять структурные части и их элементы (предложения, абзацы), раскрывающие основную мысль;
7.2.4.1 определять смешанные типы текстов и различать характерные черты, языковые и жанровые особенности текстов тексты публицистического стиля (заметка, интервью, дневник, блог, письма: просьбы, приглашения) с учетом целевой аудитории, выражая собственное мнение);
7.2.5.1 формулировать различные вопросы на основе выводов и заключений
Письмо
7.3.4.1 создавать тексты- описание с элементами повествования, повествование с элементами рассуждения и создавать тексты публицистического стиля (заметка, интервью, дневник, блог, письма: просьбы, приглашения) с учетом целевой аудитории, выражая собственное мнение;
7.3.7.1 корректировать текст, исправляя смысловые, фактические, логические недочеты; редактировать текст, изменяя структуру отдельных предложений или фрагментов текста
Соблюдение речевых норм
7.4.1.1 правильно писать окончания глаголов, суффиксы причастий;
7.4.2.1 использовать термины
4 четверть
День Победы.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Морфология.
Нормы глагольного управления.
Синтаксис. Пунктуация.
Обособленные обстоятельства. Знаки препинания при обособленных обстоятельствах.
7.1.2.1 определять основную мысль, опираясь на структуру;
7.1.5.1участвовать в диалоге по предложенной проблеме, аргументируя свою точку зрения
Чтение
7.2.7.1 извлекать информацию из различных источников, различая факт и мнение;
7.2.8.1 сравнивать стилистические особенности различных текстов с учетом композиции и языковых особенностей, цели и целевой аудитории (объяснительная записка, расписка, правило, поздравление, инструкция, заметка)
Письмо
7.3.5.1 писать разные виды эссе, в том числе аргументативное эссе на основе текста, выражая свое отношение к проблеме и/или авторской позиции;
7.3.7.1 корректировать текст, исправляя смысловые, фактические, логические недочеты; редактировать текст, изменяя структуру отдельных предложений или фрагментов текста
Соблюдение речевых норм
7.4.3.1 использовать правильно глагол и его формы, служебные части речи; соблюдать нормы глагольного управления;
7.4.4.1 использовать знаки препинания в простых осложнҰнных предложениях с обособленными обстоятельствами
Если бы я правил миром…
Синтаксис и
пунктуация
Аудирование и говорение
Синтаксис. Пунктуация.
Обособленные приложения. Знаки препинания при обособленных обстоятельствах.
Аллегория.
Инверсия.
7.1.4.1 прогнозировать содержание, исходя из основной мысли текста;
7.1.5.1 участвовать в диалоге по предложенной проблеме, аргументируя свою точку зрения;
7.1.6.1 оценивать прослушанный материал с точки зрения содержания, использования языковых средств для привлечения внимания, структуры и логики изложения материала
Чтение
7.2.3.1 понимать применение и объяснять явное и скрытое (подтекст) значение отдельных слов и выражений в тексте, использование паронимов, вводных слов, повторов, прямого и обратного порядка слов в предложении;
7.2.4.1 определять смешанные типы текстов и различать характерные черты, языковые и жанровые особенности текстов публицистического и официально-делового стилей (объяснительная записка, расписка, правило, поздравление, инструкция, заметка, интервью, дневник, блог, письма: просьбы, приглашения);
7.2.8.1 сравнивать стилистические особенности различных текстов с учетом композиции и языковых особенностей, цели и целевой аудитории (интервью, дневник, блог, письма: просьбы, приглашения)
Письмо
7.3.6.1 писать творческие работы (200-250 слов), выбирая определенную социальную роль и речевое поведение;
7.3.7.1 корректировать текст, исправляя смысловые, фактические, логические недочеты; редактировать текст, изменяя структуру отдельных предложений или фрагментов текста
Соблюдение речевых норм
7.4.3.1 использовать правильно глагол и его формы, служебные части речи; соблюдать нормы глагольного управления;
7.4.4.1 использовать знаки препинания в простых осложнҰнных предложениях с обособленными обстоятельствами

3) 7-сынып:
Тақырып. Бөлім
Тілдік
дағдылар
Лексико-грамматикалық материал
Оқыту мақсаттары
1 четверть
Климат климаттық өзгерістер.
Морфология және орфография.
Синтаксис және пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Морфология. Орфография.
Етістіктер.
Етістік жұрнақтарындағы дауысты дыбыстар.
Есімше.
Ц кейінгі И-Ы дауысты дыбыстар.
Синтаксис. Пунктуация.
Анықтауыш. Анықтауыштың тыныс белгілері
7.1.1.1 мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау;
7.1.4.1 мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау
Оқылым
7.2.1.1 мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау;
7.2.5.1 мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру
Жазылым
7.3.3.1 мәтін құрылымын (кіріспе бөлім, жалпы мәлімет беру, детальді мәлімет беру) сақтай отырып, графиктік мәтін (шартты белгі, сурет, сызба) түрінде берілген процесті сипаттап жазу;
7.3.5.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып, жинақы мәтін жазу
Әдеби тіл нормаларын сақтау
7.4.2.1 сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолдану
Салт-дәстүрлер.
Морфология және орфография.
Синтаксис и пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Морфология. Орфография.
Етістік түрлері.
Көсемше.
Көсемше жұрнақтары.
НЕ- етістіктермен қолданысы.
Синтаксис. Пунктуация.
Дара анықтауыш.
Анықтауыштың тыныс белгілері.
7.1.2.1 әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (көркем әдеби шығармалардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау;
7.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу
Оқылым
7.2.3.1 хроника құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату;
7.2.4.1 идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
Жазылым
7.3.1.1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру;
7.3.2.1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала құрастырып жазу
Әдеби тіл нормаларын сақтау
7.4.1.1 жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу
2-тоқсан
Білім: әлем және шет тілдері.
Морфология және орфография.
Тыңдалым және айтылым
Лексика.
Паронимдер.
Орфография.
Правописание НЕ- етістіктермен жазылуы.
Етістіктің райлары.
7.1.1.1 мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау;
7.1.4.1 мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау
Оқылым
7.2.1.1 мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау;
7.2.5.1 мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру
Жазылым
7.3.3.1 мәтін құрылымын (кіріспе бөлім, жалпы мәлімет беру, детальді мәлімет беру) сақтай отырып, графиктік мәтін (шартты белгі, сурет, сызба) түрінде берілген процесті сипаттап жазу;
7.3.5.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып, жинақы мәтін жазу
Әдеби тіл нормаларын сақтау
7.4.2.1 сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолдану
Жыл мезгілдері.
Морфология орфография.
Тыңдалым және айтылым
Орфография.
Сөйлеу мәдениеті
НЕ есімшелермен қолданылуы.
Аллегория.
Морфология.
Шартты рай етістіктері.
Одағайлар.
Одағайдың түрлері. Сөйлеуде одағайлардың қолданылуы.
Союзы.
Жалғаулық және жалғаулықсыз шылаулар.
Предлогтар.
Синтаксис.
Анықтауыштың түрлері..
7.1.2.1 әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (көркем әдеби шығармалардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау;
7.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу
Оқылым
7.2.3.1 хроника құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату;
7.2.4.1 идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
Жазылым
7.3.1.1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру;
7.3.2.1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала құрастырып жазу
Әдеби тіл нормаларын сақтау
7.4.1.1 жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу
3 -тоқсан
Жастар мәдениеті.
Морфология және орфография.
Синтаксис пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Орфография. Культура речи.
Правописание НЕ и НИ с разными частями речи.
Инверсия.
Сравнение.
Пунктуация (обособление сравнительных оборотов)
7.1.1.1 мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау;
7.1.4.1 мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау
Оқылым
7.2.1.1 мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау;
7.2.5.1 мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру
Жазылым
7.3.3.1 мәтін құрылымын (кіріспе бөлім, жалпы мәлімет беру, детальді мәлімет беру) сақтай отырып, графиктік мәтін (шартты белгі, сурет, сызба) түрінде берілген процесті сипаттап жазу;
7.3.5.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып, жинақы мәтін жазу
Әдеби нормаларды сақтау
7.4.2.1 сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолдану
Қорғансыз азаматтарды әлеуметтік қорғау мәселелері.
Морфология.
Сөйлеу мәдениеті
1. 2.
2. 22
Тыңдалым және айтылым
Сөйлеу мәдениеті.
Ресми-іскери стиль.
Анафора.
Бұйрық рай етістері.
Етістік нормалары.
7.1.2.1 әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (көркем әдеби шығармалардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау;
7.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу
Оқылым
7.2.3.1 хроника құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату;
7.2.4.1 идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
Жазылым
7.3.1.1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру;
7.3.2.1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала құрастырып жазу
Әдеби нормаларды сақтау
7.4.1.1 жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу
Дұрыс тамақтану.
Лексика.
Морфология орфография.
Тыңдалым және айтылым
Лексика
Термин.
Морфология. Орфография.
Жақсыз етістік.
Етістік түрлері.
Көсемше жұрнақтарын дұрыс қолдану
7.1.3.1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу;
7.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу
Оқылым
7.1.1.1 мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау;
7.1.4.1 мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау
Жазылым
7.2.1.1 мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау;
7.2.5.1 мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру
Әдеби нормаларды сақтау
7.3.3.1 мәтін құрылымын (кіріспе бөлім, жалпы мәлімет беру, детальді мәлімет беру) сақтай отырып, графиктік мәтін (шартты белгі, сурет, сызба) түрінде берілген процесті сипаттап жазу;
7.3.5.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып, жинақы мәтін жазу
4-тоқсан
Жеңіс күні.
Синтаксис пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Морфология.
Етістік нормалары.
Синтаксис. Пунктуация.
Пысықтауыш. Пысықтауыштың тыныс белгілері.
7.1.2.1 әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (көркем әдеби шығармалардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау;
7.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу
Оқылым
7.2.3.1 хроника құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату;
7.2.4.1 идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
Жазылым
7.3.1.1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру;
7.3.2.1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала құрастырып жазу
Әдеби нормаларды сақтау
7.4.1.1 жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу
Егер мен әлемді билесем…
Синтаксис
пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Синтаксис. Пунктуация.
Дара қосымшалар. Пысықтауыштың тыныс белгілері.
Аллегория.
Инверсия.
7.1.3.1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу;
7.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу
Оқылым
7.1.1.1 мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау;
7.1.4.1 мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау
Жазылым
7.2.1.1 мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау;
7.2.5.1 мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру
Әдеби нормаларды сақтау
7.3.3.1 мәтін құрылымын (кіріспе бөлім, жалпы мәлімет беру, детальді мәлімет беру) сақтай отырып, графиктік мәтін (шартты белгі, сурет, сызба) түрінде берілген процесті сипаттап жазу;
7.3.5.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып, жинақы мәтін жазу

4) 8 класс:
Тема. Раздел
Виды речевой деятельности
Лексико-грамматический материал
Цели обучения
1четверть
Семья: права и обязанности.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Морфология.
Омонимия самостоятельных и служебных частей речи.
Синтаксис.
Обособленные члены предложения (несогласованные определения, обстоятельства, выраженные именем существительными с предлогами).
8.1.1.1 понимать содержание текста, определяя открытую и скрытую (подтекст) информацию, цель высказывания;
8.1.2.1 определять основную мысль на основе структурных элементов текста и целевой аудитории;
8.1.3.1 пересказывать содержание текстов различных типов речи с изменением лица, сохраняя структуру исходного текста
Чтение
8.2.1.1 понимать основную информацию сплошных и несплошных текстов (в том числе особенности письменной формы речи), извлекая открытую и скрытую (подтекст) информацию;
8.2.2.1 выявлять особенности структуры текста, раскрывающие основную мысль;
8.2.4.1 определять смешанные типы текстов, различать характерные черты, языковые и жанровые особенности публицистического стиля (репортаж, фельетон, статья, интервью, очерк, обзор);
8.2.6.1 использовать разные виды чтения, в том числе изучающее
Письмо
8.3.1.1 составлять цитатный план (простой и сложный), учитывая жанровое своеобразие текста;
8.3.2.1излагать подробно, кратко, выборочно содержание текстов смешанного типа с изменением лица;
8.3.4.1 создавать тексты- описание с элементами рассуждения, повествование с элементами описания и создавать тексты публицистического стиля (репортаж, фельетон, статья, интервью, очерк, обзор) с учетом целевой аудитории
Соблюдение речевых норм
8.4.1.1 правильно писать омонимичные самостоятельные и служебные части речи;
8.4.3.1 использовать правильно обособленные члены предложения
Развлечения и спорт.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Синтаксис.
Обособленные члены предложения (сложные случаи обособления).
8.1.1.1понимать содержание текста, определяя открытую и скрытую (подтекст) информацию, цель высказывания;
8.1.2.1 определять основную мысль на основе структурных элементов текста и целевой аудитории;
8.1.5.1 участвовать в дискуссии по предложенной проблеме, аргументируя собственные утверждения, убеждая оппонента в правильности своей позиции, делать выводы
Чтение
8.2.1.1 понимать основную информацию сплошных и несплошных текстов (в том числе особенности письменной формы речи), извлекая открытую и скрытую (подтекст) информацию;
8.2.2.1 выявлять особенности структуры текста, раскрывающие основную мысль;
8.2.4.1 определять смешанные типы текстов, различать характерные черты, языковые и жанровые особенности разговорного, стиля (комментарии в блоге, чате, форуме);
8.2.6.1 использовать разные виды чтения, в том числе изучающее
Письмо
8.3.1.1 составлять цитатный план (простой и сложный), учитывая жанровое своеобразие текста;
8.3.3.1 представлять информацию сплошных текстов в виде рисунков, схем, таблиц, диаграмм и наоборот;
8.3.4.1 создавать тексты- описание с элементами рассуждения, повествование с элементами описания
и создавать тексты разговорного стиля(комментарии в блоге, чате, форуме) с учетом целевой аудитории
Соблюдение речевых норм
8.4.1.1 правильно писать омонимичные самостоятельные и служебные части речи;
8.4.3.1использовать правильно обособленные члены предложения.
2 четверть
Мир профессий.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Лексика.
Профессиональные слова.
Синтаксис. Пунктуация.
Цитата.
Знаки препинания при цитировании.
8.1.2.1 определять основную мысль на основе структурных элементов текста и целевой аудитории;
8.1.3.1 пересказывать содержание текстов различных типов речи с изменением лица, сохраняя структуру исходного текста
Чтение
8.2.3.1 понимать применение и объяснять подразумеваемый смысл отдельных слов, словосочетаний и предложений в тексте, эмоционально окрашенных и профессиональных слов, неологизмов, окказионализмов с учетом лексической сочетаемости;
8.2.4.1 определять смешанные типы текстов, различать характерные черты, языковые и жанровые особенности публицистического, разговорного, научного, официально-делового стилей (послание, характеристика, биография, автобиография;)
8.2.5.1 формулировать вопросы и собственные идеи на основе прочитанного текста, различать факт и мнение
Письмо
8.3.2.1 излагать подробно, кратко, выборочно содержание текстов смешанного типа с изменением лица;
8.3.4.1 создавать тексты- описание с элементами рассуждения, повествование с элементами описания и создавать тексты официально-делового стиля(послание, характеристика, биография, автобиография)
Соблюдение речевых норм
8.4.2.1 использовать термины, профессиональные слова;
8.4.2.2 избегать повторов и штампов;
8.4.4.1 использовать знаки препинания в неполных предложениях
Космос.
Синтаксис и пунктуация
Аудированиеи говорение
Лексика.
Термины.
Неологизмы.
Синтаксис. Пунктауация.
Знаки препинания в предложениях с уточняющими членами предложения.
8.1.3.1 пересказывать содержание текстов различных типов речи с изменением лица, сохраняя структуру исходного текста;
8.1.4.1 прогнозировать содержание по названию текста или началу
Чтение
8.2.3.1 понимать применение и объяснять подразумеваемый смысл отдельных слов, словосочетаний и предложений в тексте, эмоционально окрашенных и профессиональных слов, неологизмов, окказионализмов с учетом лексической сочетаемости;
8.2.4.1 определять смешанные типы текстов, различать характерные черты, языковые и жанровые особенности научного, стиля (аннотация, тезисы, реферат, доклад);
8.2.5.1 формулировать вопросы и собственные идеи на основе прочитанного текста, различать факт и мнение
Письмо
8.3.3.1представлять информацию сплошных текстов в виде рисунков, схем, таблиц, диаграмм и наоборот;
8.3.4.1 создавать тексты- описание с элементами рассуждения, повествование с элементами описания;
и создавать тексты научного стиля (аннотация, тезисы, реферат, доклад) с учетом целевой аудитории
Соблюдение речевых норм
8.4.2.1 использовать термины, неологизмы, инверсия, градация;
8.4.2.2 избегать повторов и штампов;
8.4.4.1 использовать знаки препинания при уточняющих членах предложения
3 четверть
Разнообразие форм жизни.
Морфология и орфография.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Орфография.
Правописание омонимичных и самостоятельных частей речи
Синтаксис. Пунктуация.
Вводные словосочетания и предложения.
Знаки препинания в предложениях с вводными словосочетаниями.
8.1.1.1 понимать содержание текста, определяя открытую и скрытую (подтекст) информацию, цель высказывания;
8.1.5.1 участвовать в дискуссии по предложенной проблеме, аргументируя собственные утверждения, убеждая оппонента в правильности своей позиции, делать выводы;
8.1.6.1оценивать прослушанный материал с точки зрения темпа речи и соответствия целевой аудитории
Чтение
8.2.1.1 понимать основную информацию сплошных и несплошных текстов (в том числе особенности письменной формы речи), извлекая открытую и скрытую (подтекст) информацию;
8.2.6.1 использовать разные виды чтения, в том числе изучающее;
8.2.8.1сравнивать стилистические (композиционные, языковые) особенности различных текстов с учетом цели и целевой аудитории (комментарии в блоге, чате, форуме)
Письмо
8.3.5.1 писать разные виды эссе, в том числе академическое, рассматривая одну из сторон проблемы;
8.3.7.1 корректировать текст, исправляя смысловые, фактические, логические, стилистические недочеты; редактировать текст, перестраивая структуру текста
Соблюдение речевых норм
8.4.1.1 правильно писать омонимичные самостоятельные и служебные части речи;
8.4.4.1 использовать знаки препинания при цитировании
Вода в жизни человека.
Синтаксис
Аудирование и говорение
Культура речи.
Перифраз.
Штампы
Тавтология.
Синтаксис.
Назывные предложения. Определенно-личные предложения. Неопределенно-личные предложения.
8.1.6.1 оценивать прослушанный материал с точки зрения темпа речи и соответствия целевой аудитории;
8.1.7.1 строить развҰрнутый аргументированный монолог (рассуждение с элементами описания и повествования, убеждение), включающий не менее 2 микротем в пределах учебной, социально-культурной и общественно-политической сфер, на основе блогов и сообщений СМИ с учетом целевой аудитории; соблюдать орфоэпические нормы
Чтение
8.2.4.1 определять смешанные типы текстов, различать характерные черты, языковые и жанровые особенности официально-делового стиля (послание, характеристика, биография, автобиография);
8.2.7.1извлекать и синтезировать информацию из различных источников, определяя ее актуальность, противоречивость, достоверность, целевую аудиторию;
8.2.8.1 сравнивать стилистические (композиционные, языковые) особенности различных текстов с учетом цели и целевой аудитории (послание, характеристика, биография, автобиография)
Письмо
8.3.5.1 писать разные виды эссе, в том числе академическое, рассматривая одну из сторон проблемы;
8.3.7.1 корректировать текст, исправляя смысловые, фактические, логические, стилистические недочеты;
редактировать текст, перестраивая структуру текста
Соблюдение речевых норм
8.4.1.1правильно писать омонимичные самостоятельные и служебные части речи;
8.4.4.1использовать знаки препинания при цитировании
Еда: необходимость или роскошь?
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Лексика.
Эмоционально окрашенные слова.
Синтаксис. Пунктуация.
Обобщенно-личные предложения.
Безличные предложения. Неполные предложения.
Знаки препинания в неполных предложениях.
8.1.3.1 пересказывать содержание текстов различных типов речи с изменением лица, сохраняя структуру исходного текста;
8.1.4.1 прогнозировать содержание по названию текста или началу
Чтение
8.2.2.1 выявлять особенности структуры текста, раскрывающие основную мысль;
8.2.3.1 понимать применение и объяснять подразумеваемый смысл отдельных слов, словосочетаний и предложений в тексте, эмоционально окрашенных и профессиональных слов, неологизмов, окказионализмов с учетом лексической сочетаемости;
8.2.5.1 формулировать вопросы и собственные идеи на основе прочитанного текста, различать факт и мнение
Письмо
8.3.5.1 писать разные виды эссе, в том числе академическое, рассматривая одну из сторон проблемы;
8.3.7.1 корректировать текст, исправляя смысловые, фактические, логические, стилистические недочеты;
редактировать текст, перестраивая структуру текста
Соблюдение речевых норм
8.4.4.1 использовать знаки препинания в неполных предложениях
4 четверть
Музыка в современном обществе.
Морфология.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Лексика.
Окказионализм.
Инверсия. Градация.
Морфология.
Омонимичные самостоятельные и служебные части речи.
Синтаксис.
Обособленные приложения.
8.1.5.1 участвовать в дискуссии по предложенной проблеме, аргументируя собственные утверждения, убеждая оппонента в правильности своей позиции, делать выводы;
8.1.7.1 строить развҰрнутый аргументированный монолог (рассуждение с элементами описания и повествования, убеждение), включающий не менее 2 микротем в пределах учебной, социально-культурной и общественно- политической сфер, на основе блогов и сообщений СМИ с учетом целевой аудитории; соблюдать орфоэпические нормы
Чтение
8.2.2.1 выявлять особенности структуры текста, раскрывающие основную мысль; 8.2.3.1 понимать применение и объяснять подразумеваемый смысл отдельных слов, словосочетаний и предложений в тексте, эмоционально окрашенных и профессиональных слов, неологизмов, окказионализмов с учетом лексической сочетаемости;
8.2.4.1определять смешанные типы текстов, различать характерные черты, языковые и жанровые особенности публицистического, разговорного, научного, официально-делового стилей (репортаж, фельетон, статья, интервью, очерк, обзор, послание, характеристика, биография, автобиография, аннотация, тезисы, реферат, доклад, комментарии в блоге, чате, форуме);
8.2.8.1сравнивать стилистические (композиционные, языковые) особенности различных текстов с учетом цели и целевой аудитории (репортаж, фельетон, статья, интервью, очерк, обзор)
Письмо
8.3.3.1 представлять информацию сплошных текстов в виде рисунков, схем, таблиц, диаграмм и наоборот;
8.3.6.1 писать творческие работы (130-180 слов), фрагмент/фрагменты текста, являющиеся контрастными по содержанию;
8.3.7.1 корректировать текст, исправляя смысловые, фактические, логические, стилистические недочеты;
редактировать текст, перестраивая структуру текста
Соблюдение речевых норм
8.4.2.1 использовать инверсию, градацию;
8.4.3.1 использовать правильно обособленные члены предложения
Научные открытия и технологии.
Морфология.
Синтаксис
Аудирование и говорение
Лексика.
Термины. Неологизмы.
Культура речи.
Штампы.
Повторы.
Морфология.
Омонимичные самостоятельные и служебные части речи.
Синтаксис.
Обособленные члены предложения
8.1.5.1 участвовать в дискуссии по предложенной проблеме, аргументируя собственные утверждения, убеждая оппонента в правильности своей позиции, делать выводы;
8.1.6.1 оценивать прослушанный материал с точки зрения темпа речи и соответствия целевой аудитории;
8.1.7.1 строить развҰрнутый аргументированный
монолог (рассуждение с элементами описания и повествования, убеждение), включающий не менее 2 микротем в пределах учебной, социально-культурной и общественно- политической сфер, на основе блогов и сообщений СМИ с учетом целевой аудитории; соблюдать орфоэпические нормы
Чтение
8.2.2.1 выявлять особенности структуры текста, раскрывающие основную мысль;
8.2.7.1 извлекать и синтезировать информацию из различных источников, определяя ее актуальность, противоречивость, достоверность, целевую аудиторию;
8.2.8.1 сравнивать стилистические (композиционные, языковые) особенности различных текстов с учетом цели и целевой аудитории (аннотация, тезисы, реферат, доклад)
Письмо
8.3.6.1 писать творческие работы (130-150) слов), фрагмент/фрагменты текста, являющиеся контрастными по содержанию;
8.3.7.1 корректировать текст, исправляя смысловые, фактические, логические, стилистические недочеты;
редактировать текст, перестраивая структуру текста
Соблюдение речевых норм
8.4.2.1 использовать термины, неологизмы;
8.4.2.2 избегать повторов и штампов;
8.4.3.1 использовать правильно обособленные члены предложения

4) 8-сынып:
Тақырып. Бөлім
Тілдік
дағдылар
Лексико-грамматикалық материал
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Отбасы: құқық пен міндеттер.
Морфология.
Синтаксис пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Морфология.
Омонимдер дара және көмекші сөздер.
Синтаксис.
Сөйлемнің дара мүшелер (анықтауыш, пысықтаууыш, предлогы бар зат есімдер).
8.1.1.1 мәтіннен алынған дәйексөздерге, үзінділерге сүйене отырып, көтерілетін мәселені болжау;
8.1.3.1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтау
Оқылым
8.2.2.1 публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану;
8.2.3.1 мақала, аннотация құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
Жазылым
8.3.5.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін (аннотация) жазу;
8.3.6.1 БАҚ материалдары негізінде стильдік ауытқуларды, орынсыз қолданылған сөз оралымдарын талдап, стильдік түзетулер жасау, редакциялау
Әдеби нормаларды сақтау
8.4.1.1 тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі-құрама атауларды орфографиялық нормаға сай жазу
Бос уақыт және спорт.
Синтаксис пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Синтаксис.
Сөйлем мүшелері (күрделі).
8.1.2.1 әлеуметтік-қоғамдық, мәдени-тарихи тақырыптарға байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас үзінді) автор көзқарасы мен экспресивті-эмоционалды сөздердің рөлін талдау;
8.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау
Оқылым
8.2.4.1 тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдау;
8.2.3.1 мақала, презентация құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
Жазылым
8.3.1.1 тақырып бойынша материал жинақтап, тезистік жоспар құру;
8.3.2.1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала құрастырып жазу
Әдеби нормаларды сақтау
8.4.2.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
2 тоқсан
Мамандықтар әлемі.
Лексика.
Синтаксис пунктуация
Тыңдалым және айтылым
Лексика.
Кәсіби сөздер.
Синтаксис. Пунктуация.
Цитата.
Цитаттың тыныс белгілері
8.1.2.1 определять основную мысль на основе структурных элементов текста и целевой аудитории;
8.1.3.1 пересказывать содержание текстов различных типов речи с изменением лица, сохраняя структуру исходного текста
Оқылым
8.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау;
8.1.5.1 перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау
Жазылым
8.2.1.1 тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстыру;
8.2.5.1 перифразаның түрлі тәсілдерін қолдана отырып, мәтін бойынша сұрақтар құрастыру
Әдеби нормаларды сақтау
8.3.3.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу;
8.3.4.1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыру, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе)
Ғарыш.
Синтаксис пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Лексика.
Термин.
Неологизм.
Синтаксис. Пунктуация.
Сөйлем мүшелерінің тыныс белгілері
8.4.3.1 сөздік қор және сөздік құрам ерекшеліктерін түсініп қолдану
Оқылым
8.1.3.1 мәтіннен алынған дәйексөздерге, үзінділерге сүйене отырып, көтерілетін мәселені болжау;
8.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып, диалог, монолог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу
Жазылым
8.2.2.1 публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану;
8.2.3.1 мақала, презентация құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
Әдеби нормаларды сақтау
8.3.2.1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, аннотация, тезис құрастырып жазу;
8.3.5.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу
3 -тоқсан
Әр алуаг өмір салты.
Морфология орфография.
Синтаксис пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Орфография.
Жеке сөз таптарындағы омонимдер
Синтаксис. Пунктуация.
Қыстырма сөз тіркестері және сөйлемдер.
Қыстырма сөз тіркестерінің тыныс белгілері
8.1.5.1 перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау;
8.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып, диалог, монолог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу
Оқылым
8.2.1.1 тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстыру;
8.2.4.1 тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдау;
8.2.5.1 перифразаның түрлі тәсілдерін қолдана отырып, мәтін бойынша сұрақтар құрастыру
Жазылым
8.3.2.1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала құрастырып жазу;
8.3.3.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу
Әдеби нормаларды сақтау
8.4.4.2 тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолдану
Сі – тіршілік көзі.
Синтаксис.
Тыңдалым және айтылым
Сөйлеу мәдениеті.
Перифраз.
Штампы
Тавтология.
Синтаксис.
Атаулы сөйлемдер. Жақты сөйлемдер. Жақсыз сөйлемдер.
8.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау;
8.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып, диалог, монолог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу
Оқылым
8.2.2.1 публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану;
8.2.4.1 тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдау
Жазылым
8.3.5.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу;
8.3.6.1 БАҚ материалдары негізінде стильдік ауытқуларды, орынсыз қолданылған сөз оралымдарын талдап, стильдік түзетулер жасау, редакциялау
Әдеби нормаларды сақтау
8.4.4.3 сөйлем ішінде бірыңғай мүшелер және айқындауыш мүшелерді қолдана білу
Тағам: қажеттілік пе, шығын ба?
Лексика.
Синтаксис пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Лексика.
Эмоциональдық-бояма сөздер.
Синтаксис. Пунктуация.
Жайылма сөйлемдер.
Жақсыз сөйлем. Толымсыз сөйлем.
Толымсыз сөйлемдердің тыныс белгілері
8.1.2.1 әлеуметтік-қоғамдық, мәдени-тарихи тақырыптарға байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас үзінді) автор көзқарасы мен экспресивті-эмоционалды сөздердің рөлін талдау;
8.1.3.1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтау
Оқылым
8.2.3.1 мақала, презентация құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату;
8.2.6.1 оқылым стратегияларын қолдану:
комментарий жасау, іріктеп оқу, талдап оқу;
8.2.7.1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау
Жазылым
8.3.1.1 тақырып бойынша материал жинақтап, тезистік жоспар құру;
8.3. 4.1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыру, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе)
Әдеби нормаларды сақтау
8.4.4.4 жай сөйлемдерді айтылу мақсаты мен құрылымдық ерекшелігіне сай қолдану
4 тоқсан
Қазіргі қоғамдағы музыка.
Лексика.
Морфология.
Синтаксис пунктуация
Тыңдалым және айтылым
Лексика.
Окказионализм.
Инверсия. Градация.
Морфология.
Омонимді жеке сөздер.
Синтаксис.
Дара қосымшалар.
8.1.2.1 әлеуметтік-қоғамдық, мәдени-тарихи тақырыптарға байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас үзінді) автор көзқарасы мен экспресивті-эмоционалды сөздердің рөлін талдау;
8.1.3.1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтау
Оқылым
8.2.4.1 тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдау;
8.2.7.1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау
Жазылым
8.3.1.1 тақырып бойынша материал жинақтап, тезистік жоспар құру;
8.3.5.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу
Әдеби нормаларды сақтау
8.4.4.4 жай сөйлемдерді айтылу мақсаты мен құрылымдық ерекшелігіне сай қолдану
Ғылыми жаңалықтар мен технологиялар.
Лексика және сөйлеу мәдениеті
Морфология.
Синтаксис
Тыңдалым және айтылым
Лексика.
Термин. Неологизм.
Сөйлеу мәдениеті.
Штампы.
қайталаулар.
Морфология.
Омонимді жеке сөздер мен көмекші сөз таптары.
Синтаксис.
Сөйлемнің дара мүшелері
8.1.1.1 мәтіннен алынған дәйексөздерге, үзінділерге сүйене отырып, көтерілетін мәселені болжау;
8.1.5.1 перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау
Оқылым
8.2.1.1 тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстыру;
8.2.5.1 перифразаның түрлі тәсілдерін қолдана отырып, мәтін бойынша сұрақтар құрастыру;
8.2.6.1 оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, талдап оқу
Жазылым
8.3.3.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу;
8.3.4.1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыру, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе)
Әдеби нормаларды сақтау
8.4.5.1 сөйлем соңында қабаттасып қойылатын тыныс белгілерін дұрыс қолдану

5) 9 класс:
Тема. Раздел
Виды речевой деятельности
Лексико-грамматический материал
Цели обучения
1 четверть
Конфликты и миротворчество.
Синтаксис.
Морфология и орфография
Аудирование и говорение
Синтаксис.
Орфография.
Виды сложных предложений.
Морфология.
Союзы (сочинительные и подчинительные).
Правописание союзов
9.1.1.1 понимать основную и детальную информацию текста, высказывая критическое отношение к услышанному;
9.1.2.1 определять основную мысль на основе микротем, выражая свое отношение к услышанному;
9.1.3.1 пересказывать содержание текстов смешанного типа, творчески интерпретируя информацию
Чтение
9.2.1.1 понимать открытую и скрытую (подтекст) информацию сплошных и несплошных текстов, соотнося заключҰнную в тексте информацию с информацией других источников /личным опытом;
9.2.2.1 выявлять особенности и роль структуры текста в передаче основной мысли;
9.2.6.1 использовать разные виды чтения, в том числе просмотровое чтение, чтение с составлением плана
Письмо
9.3.1.1 составлять разные виды плана, в том числе цитатный, тезисный;
9.3.2.1 излагать содержание текстов, синтезируя информацию прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала;
9.3.4.1 создавать тексты-описание с элементами рассуждения соответствующих стилей (научная статья) с учетом целевой аудитории
Соблюдение речевых норм
9.4.1.1 соблюдать орфографические нормы;
9.4.3.1 использовать правильно морфологические средства связи (союзы и союзные слова) в сложных предложениях
Сухопутные страны.
Синтаксис
Аудирование и говорение
Морфология.
Морфологические средства связи в сложных предложениях.
Союзы и союзные слова.
9.1.1.1 понимать основную и детальную информацию текста, высказывая критическое отношение к услышанному;
9.1.2.1 определять основную мысль на основе микротем, выражая свое отношение к услышанному;
9.1.5.1участвовать в полемике, синтезируя различные точки зрения и предлагая решение проблемы
Чтение
9.2.1.1 понимать открытую и скрытую (подтекст) информацию сплошных и несплошных текстов, соотнося заключҰнную в тексте информацию с информацией других источников /личным опытом;
9.2.2.1 выявлять особенности и роль структуры текста в передаче основной мысли;
9.2.6.1 использовать разные виды чтения, в том числе просмотровое чтение, чтение с составлением тезисов
Письмо
9.3.1.1 составлять разные виды плана, в том числе цитатный, тезисный;
9.3.2.1 излагать содержание текстов, синтезируя информацию прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала;
9.3.4.1 создавать тексты- повествование с элементами рассуждения соответствующих стилей (научная статья) с учетом целевой аудитории
Соблюдение речевых норм
9.4.1.1 соблюдать орфографические нормы;
9.4.3.1использовать правильно морфологические средства связи (союзы и союзные слова) в сложных предложениях
2 четверть
Традиции и культура.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Лексика.
Стилистически окрашенные слова.
Синтаксис. Пунктуация.
СложносочинҰн-
ные предложения.
Знаки препинания в сложносочинҰн-ных предложениях.
9.1.2.1 определять основную мысль на основе микротем, выражая свое отношение к услышанному;
9.1.3.1 пересказывать содержание текстов смешанного типа, творчески интерпретируя информацию
Чтение
9.2.3.1 понимать применение аббревиации, парцелляции, иронии, намҰков, преуменьшения, преувеличения и другие приемы в словосочетания;
9.2.4.1 определять типы текстов, характерные черты, языковые особенности текстов разных жанров, стилей и под стилей (научная статья, отчет о поездке); 9.2.5.1 формулировать вопросы и идеи, интерпретируя содержание текстов
Письмо
9.3.2.1 излагать содержание текстов, синтезируя информацию прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала;
9.3.4.1 создавать тексты-описание с элементами рассуждения соответствующих стилей (отчет о поездке) с учетом целевой аудитории
Соблюдение речевых норм
9.4.2.1 использовать стилистически окрашенные слова;
9.4.4.1 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях
Ресурсы планеты "Земля".
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Синтавксис. Пунктуация. Сложноподчиненные предложения.
Знаки препинания в сложноподчиненных предложениях.
9.1.4.1 прогнозировать содержание по финалу текста
Чтение
9.2.3.1 понимать применение парцелляции, иронии, намҰков, преуменьшения, преувеличения и другие приемы в словосочетаниях;
9.2.4.1определять типы текстов, характерные черты, языковые особенности текстов разных жанров, стилей и под стилей (научная статья, отчет о поездке);
9.2.5.1 формулировать вопросы и идеи, интерпретируя содержание текстов
Письмо
9.3.3.1 представлять информацию в виде презентаций с использованием ссылок, гиперссылок;
9.3.4.1 создавать тексты-повествование с элементами рассуждения соответствующих стилей (отчет о поездке) с учетом целевой аудитории
Соблюдение речевых норм
9.4.4.1 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях
3 четверть
Подросток в современном мире.
Морфология и орфография.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Морфология.
Морфологические средства связи в сложных предложениях.
Союзы и союзные слова.
Орфография.
Слитное, дефисное написание различных частей речи.
Синтаксис. Пунктуация.
Бессоюзные сложные предложения.
Знаки препинания в бессоюзных предложениях.
9.1.1.1 понимать основную и детальную информацию текста, высказывая критическое отношение к услышанному;
9.1.5.1 участвовать в полемике, синтезируя различные точки зрения и предлагая решение проблемы;
9.1.6.1 оценивать прослушанный материал с точки зрения нормативности речи, содержания, структуры, логики изложения материала, выражая собственное мнение
Чтение
9.2.1.1 понимать открытую и скрытую (подтекст) информацию сплошных и несплошных текстов, соотнося заключҰнную в тексте информацию с информацией других источников /личным опытом;
9.2.6.1 использовать разные виды чтения, в том числе просмотровое чтение, чтение с составлением конспектов;
9.2.8.1 сравнивать стилистические (композиционные, языковые, жанровые) особенности различных текстов, учитывая цель, целевую аудиторию и позицию автора (научная статья)
Письмо
9.3.5.1 писать разные виды эссе, в том числе дискуссионное, рассматривая проблему с разных сторон и предлагая пути решения;
9.3.7.1 корректировать и редактировать
имеющиеся недочеты в тексте
Соблюдение речевых норм
9.4.3.1 использовать правильно морфологические средства связи (союзы и союзные слова) в сложных предложениях;
9.4.4.1 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях
Всемирная связь в 21-ом веке.
Морфология.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Морфология.
Морфологические средства связи в сложных предложениях.
Союзы и союзные слова.
Синтаксис. Пунктуация. Сложноподчиненные предложения.
Знаки препинания в сложноподчиненных предложениях.
9.1.6.1 оценивать прослушанный материал с точки зрения нормативности речи, содержания, структуры, логики изложения материала, выражая собственное мнение;
9.1.7.1 строить развҰрнутый аргументированный монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3 микротем в пределах учебной, общественно-политической и социально-культурной сфер; использовать модели речевого поведения в соответствии с речевыми нормами в конкретной ситуации
Чтение
9.2.2.1 выявлять особенности и роль структуры текста в передаче основной мысли;
9.2.3.1понимать применение аббревиации, парцелляции, иронии, намҰков, преуменьшения, преувеличения и другие приемы в словосочетаниях;
9.2.5.1 формулировать вопросы и идеи, интерпретируя содержание текстов
Письмо
9.3.5.1 писать разные виды эссе, в том числе дискуссионное, рассматривая проблему с разных сторон и предлагая пути решения;
9.3.7.1 корректировать и редактировать имеющиеся недочеты в тексте
Соблюдение речевых норм
9.4.3.1 использовать правильно морфологические средства связи (союзы и союзные слова) в сложных предложениях;
9.4.4.1 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях
4 четверть
Дилеммы и выбор.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Лексика.
Парцелляция.
Морфология.
Морфологические средства связи в сложных предложениях.
Синтаксис. Пунктуация.
СложноподчинҰнные предложения с разными видами придаточных:
(определительные и изъяснительные).
Знаки препинания в сложноподчинҰнных предложениях с разными видами придаточных предложений)
9.1.5.1 участвовать в полемике, синтезируя различные точки зрения и предлагая решение проблемы;
9.1.7.1 строить развҰрнутый аргументированный монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3 микротем в пределах учебной, общественно-политической и социально-культурной сфер; использовать модели речевого поведения в соответствии с речевыми нормами в конкретной ситуации
Чтение
9.2.2.1 выявлять особенности и роль структуры текста в передаче основной мысли;
9.2.3.1 понимать применение аббревиации, парцелляции, иронии, намҰков, преуменьшения, преувеличения и другие приемы в словосочетаниях;
9.2.4.1 определять типы текстов, характерные черты, языковые особенности текстов разных жанров, стилей и под стилей (научная статья);
9.2.8.1 сравнивать стилистические (композиционные, языковые, жанровые) особенности различных текстов, учитывая цель, целевую аудиторию и позицию автора (научная статья)
Письмо
9.3.3.1 представлять информацию в виде презентаций с использованием ссылок, гиперссылок;
9.3.6.1 писать творческие работы (300-350 слов), фрагмент/фрагменты текста, являющиеся определенными композиционными элементами (начало романа, продолжение рассказа);
9.3.7.1 корректировать и редактировать
имеющиеся недочеты в тексте
Соблюдение речевых норм
9.4.2.1 использовать парцелляцию;
9.4.3.1 использовать правильно морфологические средства связи (союзы и союзные слова) в сложных предложениях
Средства массовой информации.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Лексика.
Аббревиатура.
Морфология.
Морфологические средства связи в сложных предложениях.
Синтаксис. Пунктуация.
Сложное бессоюзное предложение.
Знаки препинания в бессоюзном предложении.
9.1.5.1 участвовать в полемике, синтезируя различные точки зрения и предлагая решение проблемы;
9.1.6.1 оценивать прослушанный материал с точки зрения нормативности речи, содержания, структуры, логики изложения материала, выражая собственное мнение;
9.1.7.1 строить развҰрнутый аргументированный монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3 микротем в пределах учебной, общественно-политической и социально-культурной сфер; использовать модели речевого поведения в соответствии с речевыми нормами в конкретной ситуации
Чтение
9.2.2.1 выявлять особенности и роль структуры текста в передаче основной мысли;
9.2.7.1 извлекать и синтезировать информацию из различных источников, интерпретировать, делать выводы на основе полученных сведений, выражая собственное мнение;
9.2.8.1 сравнивать стилистические (композиционные, языковые, жанровые) особенности различных текстов, учитывая цель, целевую аудиторию и позицию автора (отчет о поездке)
Письмо
9.3.6.1 писать творческие работы (150-170 слов), фрагмент/фрагменты текста, являющиеся определенными композиционными элементами (начало романа, продолжение рассказа);
9.3.7.1 корректировать и редактировать
имеющиеся недочеты в тексте
Соблюдение речевых норм
9.4.2.1 использовать стилистически парцелляцию
9.4.3.1 использовать правильно морфологические средства связи (союзы и союзные слова) в сложных предложениях
Приложение 5
к приказу и.о. Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 25 октября 2017 года № 545
Приложение 195
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115

5) 9-сынып:
Тақырып. Бөлім
Тілдік
дағдылар
Лексико-грамматикалық материал
Оқыту мақсаттары
1 тоқсан
Әлемдегі қақтығыстар және бейбітшілік.
Синтаксис.
Морфология орфография.
Тыңдалым және айтылым
Синтаксис.
Орфография.
Құрмалас сөйлем түрлері.
Морфология.
Шылаулар (жалғаулықты және жалғаулықсыз).
Шылаулардың емлесі
9.1.1.1 мәтін мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беру, түпнұсқамен салыстыру;
9.1.2.1 қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (Жолдау) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау
Оқылым
9.2.3.1 мақала құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату;
9.2.2.1 қазақ тілі стильдері мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану
Жазылым
9.3.1.1 жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру;
9.3.2.1 мақсатты аудиторияның қызығушылығын ынталандыру үшін әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру;
9.3.6.1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби нормаларды сақтау
9.4.1.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу
Құрлық елдері.
Синтаксис
Тыңдалым және айтылым
Морфология.
Құрмалас сөйлемдердегі морфологиялық байланыстар.
Шылаулар мен шылаулы сөздер.
9.1.4.1 мәтіннің мақсаты арқылы негізгі ойды анықтау;
9.1.5.1 мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айту;
Оқылым
9.2.1.1 тұтас емес (кесте, диаграмма, сызба, сурет) мәтіндердегі мәліметтерді салыстыру, өңдеу;
9.2.4.1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
Жазылым
9.3.3.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу;
9.3.4.1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылау, біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе)
Әдеби нормаларды сақтау
9.4.3.1 стильдік ерекшеліктерге сай тілдік бірліктердің дұрыс қолдана білу
2 -тоқсан
Дәстүрлер мен мәдениет.
Синтаксис және пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Лексика.
Стилистикалық бояма сөздер.
Синтаксис. Пунктуация.
Салалас құрмалас сөйлем.
Салалас құрмалас сөйлемның тыныс белгілері
9.1.2.1 қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (дәріс, интервью) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау;
9.1.3.1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра білу
Оқылым
9.2.3.1 мақала, тезистердің құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату;
9.2.6.1 белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын тиімді қолдана білу;
9.2.7.1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау
Жазылым
9.3.5.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша автордың негізгі ойын сақтай отырып, перифраз тәсілдері арқылы жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу;
9.3.6.1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби нормаларды сақтау
9.4.4.1 құрмалас сөйлем жасалу жолдарын, түрлерін білу
"Жер" ресурстары.
Синтаксис және пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Синтаксис. Пунктуация. Сабақтас құрмалас сөйлем.
Сабақтас құрмалас сөйлемнің тыныс белгілері
9.1.1.1 мәтін мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беру, түпнұсқамен салыстыру;
9.1.5.1 мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айту;
9.1.6.1 қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдау, орта көлемді монолог дайындау
Оқылым
9.2.4.1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау;
9.2.5.1 мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастыру
Жазылым
9.3.4.1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылау, біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе);
9.3.6.1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби нормаларды сақтау
9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіру
3-тоқсан
Қазіргі әлемдегі жасөспірімдер.
Морфология және орфография.
Синтаксис және пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Морфология.
Құрмалас сөйлемдердегі морфологиялық байланыс құралдары.
Шылау мен шылаулы сөздер.
Орфография.
Бірге, дефис арқылы жазылатын сөздер.
Синтаксис. Пунктуация.
Шылаусыз құрмалас сөйлемдер.
Шылаусыз құрмалас сөйлемдердің тыныс белгілері.
9.1.3.1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра білу;
9.1.4.1 мәтіннің мақсаты арқылы негізгі ойды анықтау
Оқылым
9.2.1.1тұтас емес (кесте, диаграмма, сызба, сурет) мәтіндердегі мәліметтерді салыстыру, өңдеу;
9.2.2.1 қазақ тілі стильдері мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану
Жазылым
9.3.2.1 мақсатты аудиторияның қызығушылығын ынталандыру үшін әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру;
9.3.3.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу
Әдеби нормаларды сақтау
9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану
21-ғасырдағы әлемдік байланыстар.
Морфология.
Синтаксис және пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Құрмалас сөйлемдердегі морфологиялық байланыс құралдары.
Шылау мен шылаулы сөздер.
Орфография.
Бірге, дефис арқылы жазылатын сөздер.
Синтаксис. Пунктуация.
Шылаусыз құрмалас сөйлемдер.
Шылаусыз құрмалас сөйлемдердің тыныс белгілері.
9.1.2.1 қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (пікірталас, дәріс) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау;
9.1.6.1 қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдау, орта көлемді монолог дайындау
Оқылым
9.2.4.1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау;
9.2.6.1 белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын тиімді қолдана білу;
9.2.7.1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау
Жазылым
9.3.1.1 жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру;
9.3.4.1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылау, біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе)
Әдеби нормаларды сақтау
9.4.4.3 сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану
4 -тоқсан
Дилемалар мен таңдар.
Синтаксис және пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Лексика.
Парцелляция.
Морфология.
Құрмалас сөйлемдердегі морфологиялық байланыс құралдары.
Синтаксис. Пунктуация.
Құрмалас сөйлемнің түрлері.
Құрмалас сөйлемнің түрлерінің тыныс белгілері
9.1.2.1 қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (мақала, интервью) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау;
9.1.6.1 қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдау, орта көлемді монолог дайындау
Оқылым
9.2.3.1 тұжырымдамалардың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату;
9.2.5.1 мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастыру;
9.2.6.1 белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын тиімді қолдана білу
Жазылым
9.3.1.1 жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру;
9.3.4.1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылау, біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе)
Әдеби нормаларды сақтау
9.4.4.4 аралас құрмалас сөйлемдердің жасалу жолдарын білу, қолдану
Бұқаралық ақпарат құралдары.
Синтаксис және пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Лексика.
Аббревиатура.
Морфология.
Құрмалас сөйлемнің түрлері:
Синтаксис. Пунктуация.
Шылаусыз құрмалас сөйлем.
Шылаусыз құрмалас сөйлемнің тыныс белгілері
9.1.2.1 қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (дәріс) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау;
9.1.3.1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра білу
Оқылым
9.2.3.1 мақала, презентацияның құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату;
9.2.5.1 мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастыру;
9.2.7.1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау
Жазылым
9.3.2.1 мақсатты аудиторияның қызығушы-лығын ынталандыру үшін әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру;
9.3.6.1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби нормаларды сақтау
9.4.5.1 құрмалас сөйлемнің тыныс белгілерін (даралаушы, ерекшелеуші, ойдың аражігін ажырататын) ережеге сай қолдану
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
міндетін атқарушысының
2017 жылғы 25 қазандағы
№ 545 бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
195-қосымша

Типовая учебная программа по предмету "Русская литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
(с русским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Цель обучения учебному предмету "Русская литература" – способствовать формированию духовных ценностей человека через восприятие и анализ художественных произведений, воспитывать компетентного читателя, способного на основе личностного выбора использовать знания, умения и навыки для познания мира и самого себя.
3. Задачи обучения учебному предмету "Русская литература":
1) формировать знания, умения и навыки, способствующие успешной социальной адаптации, на основе русской, казахской и мировой литературы и культуры;
2) способствовать усвоению литературоведческих понятий, позволяющих обучающимся более глубоко понимать авторский замысел произведений художественной литературы;
3) формировать навыки критического анализа, сравнения, обобщения, умения устанавливать аналогии и причинно-следственные связи, классифицировать явления, строить логические и критические рассуждения, умозаключения и выводы на основе анализа произведений;
4) развивать коммуникативные навыки на основе глубокого понимания и анализа художественных произведений различных жанров.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Русская литература"
4. Объем учебной нагрузки учебного предмета "Русская литература" составляет:
1) в 5 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 8 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
5. Содержание программы по учебному предмету "Русская литература" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания.
6. Цели обучения, организованные последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения учащихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
7. Базовое содержание учебного предмета составляют 3 раздела: "Понимание и ответы по тексту", "Анализ и интерпретация текста", "Оценка и сравнительный анализ".

Негізгі білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған
"Орыс әдебиеті" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлігілік оқу бағдарламасы
(оқыту орыс тілінде)
1-тарау. Жалпы ережелер
21. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
22. "Орыс әдебиеті" пәнін оқытудың мақсаты - адамның рухани құндылықтарын көркемдік шығармаларды қабылдау мен талдау арқылы қалыптастыру, әлемді және жеке таңдау негізінде өз білімін, дағдыларын және білімін қолдануға қабілетті құзыретті оқырмандарды тәрбиелеу.
23. "Орыс әдебиеті" академиялық пәнін оқытудың міндеттері:
1) орыс, қазақ және әлем әдебиеті мен мәдениеті негізінде табысты әлеуметтік бейімделуге ықпал ететін білім мен білік дағдыларды қалыптастыру;
2) көркем әдебиет туындылардағы автордың ойын тереңірек түсінуге мүмкіндік беретін әдеби тұжырымдамаларды меңгеруіне жәрдемдесу;
3) туындыларды талдау негізінде логикалық және критикалық ойларды, сыни талдау, салыстыру, жалпылау, ұқсастықтар мен себеп-салдар байланысын қалыптастыру, құбылыстарды классификациялау, ой түю мен тұжырымдар жасау дағдыларын қалыптастыру;
4) әр түрлі жанрлардағы көркем туындыларды терең түсіну және талдау негізінде коммуникативтік дағдыларды дамыту.
2-тарау. "Орыс әдебиеті" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Орыс әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
2) 6-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
3) 7-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
4) 8-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат;
5) 9-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат.
5."Орыс әдебиеті" пәні бойынша білімнің мазмұны бөлімдерге бөлінген. Бөлімдер бөлімшелерден тұрады. Бағдарламаның бұл бөлімі пән бойынша оқу мақсаттарынан тұрады: білік пен дағды, білім және түсіну.
6. Жүйелі түрде ұйымдастырылған әрбір бөлімшелердің ішкі білім беру мақсаты: мұғалімдердің өз жұмыстарын жоспарлау және оқушылардың жетістігін бағалау, сонымен қатар оларды оқытудың келесі кезеңдері туралы ақпараттандыру:
7. Оқыту пәнінің базалық мазмұны 3 бөлімнен тұрады: "Мәтінді түсіну және жауап беру", " Мәтінді талдау және интерпретациялау", "Баға және салыстырмалы талдау".

8. Раздел "Понимание и ответы по тексту" включает следующие подразделы:
1) понимание терминов;
2) понимание художественного произведения;
3) чтение наизусть и цитирование;
4) составление плана;
5) пересказ;
6) ответы на вопросы.
9. Раздел "Анализ и интерпретация текста" включает следующие подразделы:
1) жанр;
2) тема и идея;
3) композиция;
4) анализ эпизодов;
5) характеристика героев;
6) художественный мир произведения в разных формах представления;
7) отношение автора;
8) художественно-изобразительные средства;
9) творческое письмо.
10. Раздел "Оценка и сравнительный анализ" состоит из следующих подразделов:
1) оценивание художественного произведения;
2) сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства;
3) сопоставление произведений литературы;
4) оценивание высказываний
11. Базовое содержание для 5 класса:
1) понимание и ответы по тексту: художественная литература, фольклор, героический эпос, былина, сказка, литературная сказка, сюжет, композиция, художественное время и пространство, конфликт, герой, повествователь, рассказчик, гипербола, эпитет, сравнение, аллегория, параллелизм, общее представление о художественном произведении, осмысление темы, выразительное чтение наизусть фрагментов текстов небольшого объема (поэтических, прозаических), простой план, краткий пересказ содержания произведения или отрывка, краткий и полный ответ на вопрос;
2) анализ и интерпретация: определение жанра (былина, сказка, литературная сказка) и его признаков при поддержке учителя, определение основной мысли произведения при поддержке учителя, выделение в тексте произведения элементов композиции при поддержке учителя, анализ эпизодов, важных для характеристики главных героев, при поддержке учителя, характеристика героев при поддержке учителя, анализ художественного пространства и оформление своего представления в рисунках, схемах, кластерах, определение отношения автора к главным героям при поддержке учителя, анализ изобразительных средств в художественном тексте (гиперболы, эпитеты, сравнения, аллегории, параллелизм) при поддержке учителя, написание творческих работ (сказок, рассказов, мини-сочинений на литературные темы по опорным словам, иллюстрациям);
3) оценка и сравнительный анализ: участие в обсуждении произведения, выражение своих мыслей и чувств, сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства, объяснение сходств и различий, сопоставление произведений (или фрагментов) русской, казахской и мировой литературы, близких по тематике, при поддержке учителя, оценивание устных и письменных высказываний (своих, одноклассников) с точки зрения соответствия теме.

8. "Мәтін бойынша түсіну және жауап беру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) терминдерді түсіну;
2) көркем туындыны түсіну;
3) жатқа оқу және дәйексөз табу;
4) жоспар құру;
5) мазмұнын айтып беру;
6) сұрақтарға жауап беру.
9. " Мәтінді талдау және интерпретациялау":
1) жанр;
2) тақырып пен идея;
3) композиция;
4) эпизодтар сараптамасы;
5) бас кейіпкерге мінездеме;
6) Шығарманың көркем әлемін әр қырынан таныстыру;
7) автордың қатынасы;
8) көркем-бейнелеу құралдары;
9) шығармашылық хат.
10. "Бағалау және салыстыру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көркем шығарманы бағалау;
2) көркем туындыны басқа өнердің туындыларымен салыстыру;
3) әдеби шығармаларды салыстыру;
4) пікірлерді бағалау.
11. 5-сыныпқа арналған базалық білім мазмұны:
1) түсіну және мәтін бойынша жауап беру: көркем әдебиет, фольклор, батырлар эпосы, қисса, ертегі, әдеби ертегі, сюжет, гипербола, композиция, көркем әдебиеттегі уақыт және кеңістік, тартыс, батыр, әңгімеші, эпитет, баяндаушы, салыстыру, аллегория, параллелизм, көркем туынды туралы жалпы түсінік беру, тақырыпты түсіну, шағын көлемдегі (поэтикалық, прозалық) мәтіндерді мәнерлеп жатқа оқу, жай жоспар жасау, туындының немесе үзіндінің мазмұнын қысқаша мазмұндау, сұрақтарға қысқаша және толық жауап беру;
2) түсіндіру және талдау:
мұғалімнің көмегімен жанрдың түрін (Қисса, ертегі, әдебиет ертегі) және оның белгілерін және негізгі идеясын анықтау, мұғалімнің көмегімен туындыдан композициялық элементтері бар мәтінді белгілеу, мұғалімнің көмегімен негізгі кейіпкерлерге сипаттама беру үшін маңызды эпизодтарды сараптау, мұғалімнің көмегімен автордың бас кейіпкерге деген көзқарасын анықтап, оны сурет, кесте, кластер арқылы өзінше таныстыра білу. мұғалімнің көмегімен көркем туындыдағы бейнелеу құралдарын (гипербола, сын есім, Теңеу, аллегории, параллелизм) сараптау, мұғалімнің көмегімен шығармашылық жұмыстар (әдеби тақырыптағы тірек сөздер мен иллюстрациялар бойынша ертегі, әңгіме, шағын- мазмұндама) жазу;
3) бағалау және салыстырмалы талдау:
шығарманы талқылауға, өз ойларын және сезімдерін білдіруге қатысу, өнер туындыларын басқа өнер туындыларымен салыстыру, ұқсастықтар мен айырмашылықтарды түсіндіру, орыс, қазақ және әлемдік әдебиеттерінің тақырыпқа жақын шығармаларын (немесе фрагменттерін) салыстыру, мұғалімнің көмегімен ауызша және жазбаша сөздерін (оның, сыныптастардың) тақырыпқа сәйкестігі тұрғысынан бағалау.

12. Изучаемые произведения:
1) Былины. Цикл об Илье Муромце;
2) А.С. Пушкин. "Песнь о вещем Олеге";
3) М.Ю. Лермонтов. "Бородино";
4) М. Шаханов. "Отрарская поэма о побеждҰнном победителе, или ПросчҰт Чингисхана";
5) В.А. Жуковский. "Сказка о царе Берендее";
6) А.С. Пушкин. "Сказка о мертвой царевне и семи богатырях";
7) К. Д. Бальмонт. "Фейные сказки";
8) Г.Х. Андерсен. "Снежная королева";
9) О. Уайльд. "Соловей и роза";
10) К.Г. Паустовский. "Теплый хлеб";
11) Г.В. Черноголовина. "Сказка об одном зҰрнышке";
12) А.С. Пушкин. "Руслан и Людмила";
13) М.М. Пришвин. "Кладовая солнца".
13. Базовое содержание для 6 класса:
1) понимание и ответы по тексту: художественный мир, миф, мифический герой, мифологический образ, рассказ, повесть, пьеса-сказка, афиша, ремарка, портрет, пейзаж, метафора, олицетворение, риторические фигуры, антитеза, перифраз, эпос, лирика, драма как роды литературы, общее представление о художественном произведении, главная и второстепенная информация, выразительное чтение наизусть фрагментов текстов (поэтических, прозаических, драматических), простой цитатный план, краткий, подробный пересказ содержания произведений небольшой эпической или драматической формы, выражение своего мнения о героях и событиях, развернутый ответ на вопрос;
2) анализ и интерпретация: определение жанра (рассказ, повесть, пьеса-сказка) и его признаков, определение основной мысли произведения с опорой на его структурные элементы, выделение в тексте произведения элементов композиции, объяснение их роли в сюжете произведения, анализ эпизодов драматических и прозаических произведений, важных для характеристики главных героев, характеристика героев с использованием плана и цитат из текста, анализ художественного пространства и времени и оформление своего представления в рисунках, схемах, кластерах, определение отношения автора к главным и второстепенным героям, анализ изобразительных средств (метафоры, олицетворения) и фигур поэтического синтаксиса (риторические вопросы, обращения, восклицания, антитезы, перифразы), творческие работы (мифы, рассказы, мини-сочинения на литературные темы, сравнительные характеристики), выражение своего понимания прочитанного, использование изобразительных средств языка;
3) оценка и сравнительный анализ: участие в обсуждении произведения, оценивание поступков главных героев, сравнение художественных произведений с произведениями других видов искусства, объяснение сходств и различий при поддержке учителя (план сравнительной характеристики), сопоставление произведений (или фрагментов) русской, казахской и мировой литературы, близких по тематике и проблематике, оценивание устных и письменных высказываний (своих, одноклассников) с точки зрения полноты раскрытия темы, уместности цитирования.

12. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) Қиссалар. Цикл об Илье Муромце;
2) А.С. Пушкин. "Песнь о вещем Олеге";
3) М.Ю. Лермонтов. "Бородино";
4) М. Шаханов. "Отрарская поэма о побеждҰнном победителе, или ПросчҰт Чингисхана";
5) В.А. Жуковский. "Сказка о царе Берендее";
6) А.С. Пушкин. "Сказка о мертвой царевне и семи богатырях";
7) К. Д. Бальмонт. "Фейные сказки";
8) Г.Х. Андерсен. "Снежная королева";
9) О. Уайльд. "Соловей и роза";
10) К.Г. Паустовский. "Теплый хлеб";
11) Г.В. Черноголовина. "Сказка об одном зҰрнышке";
12) А.С. Пушкин. "Руслан и Людмила";
13) М.М. Пришвин. "Кладовая солнца".
13. 6-сыныпқа арналған "Орыс әдебиеті" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) мәтін бойынша түсіну және жауап беру: Көркем өнер әлемі, миф, мифтік кейіпкер, мифологиялық бейне, әңгіме, повесть, пьеса-ертегі, афиша, ремарка, портрет, пейзаж, метафора, кейіптеу, антитеза, риторикалық тұлғалар, перифраз, шығармадан туындаған драма, эпос, еліктеу, лирика, негізгі және қайталама ақпараттар, мәтін (поэзиялық, прозалық, драмалық), үзінділерін мәнерлеп жатқа оқу, дәйексөзге арналған жай жоспар, шағын көлемді эпикалық немесе драмалық шығарманы қысқаша, егжей-тегжейлі мазмұндау,
сұраққа толық жауап;
2) талдау және интерпретация: жанрдың түрін (әңгіме, повесть, пьеса-ертегі) және оның белгілерін анықтау, шығарманың негізгі ойын құрылымдық элементтеріне қарап анықтау, туынды мәтінінен композиция элементтерін бөлу, туынды сюжетіндегі олардың атқаратын ролін түсіндір, драмалық және прозалық туындыдағы басты кейіпкерлердің сипаттама беру үшін эпизодтарға талдау жасау, жоспарды және мәтіннен алынған дәйексөздерді пайдалану арқылы кейіпкерге сипаттама беру. негізгі және қосымша кейіпкерлерге авторлық көзқарасты анықтау, уақыт пен көркем өнер кеңістігіне талдау жасау және өзінің көзқарасын сурет, сызба, кластер арқылы көрсету. Көркемдегіш құралдар (метафора, дербестендіру) және ақындық синтаксис қайраткерлері (риторикалық сұрақтар, апелляциялық, антитезы, мазмұндау,перифраза, арнау), шығармашылық жұмыстар (мифтер, әңгімелер, шағын шығарма әдеби тақырыптар бойынша, салыстырмалы сипаттамалар) түсініп оқығанын айта білу, тілдің көркемдегіш құралдарын пайдалану;
3) бағалау және салыстырмалы талдау:
туындыны талдауға қатысу, бас кейіпкердің әрекетіне баға беру, өзара салыстыру, көркем туындыны басқа өнер түрімен салыстыру. Мұғалім көмегімен ұқсастығы мен ерекшелігін түсіндіру, тақырып пен мәселе бойынша жақын орыс, қазақ және әлемдік әдебиеттерінің шығармаларын (немесе фрагменттерін) салыстыру, мұғалімнің көмегімен ауызша және жазбаша сөздерін (оның, сыныптастардың) тақырыпқа сәйкестігі тұрғысынан бағалау. Дәйексөздің орындылығы.

14. Изучаемые произведения:
1) Мифы Древней Греции (о Прометее, Геракле, Икаре, Актеоне);
2) Е.В. Курдаков. "Псы Актеона";
3) Славянская мифология (миф о Солнце, мифы о представителях низшей мифологии);
4) Тюркская мифология (миф о создании мира);
5) Библейская мифология (о Вавилонской башне, царе Соломоне);
7) Б.Л. Пастернак. "Рождественская звезда";
8) Н.В. Гоголь. "Ночь перед Рождеством";
9) А.Гофман "Щелкунчик и Мышиный король"
10) И.С. Тургенев. "Муму";
11) Л.Н. Толстой. "Кавказский пленник";
12) В.С. Высоцкий. "Песня о друге";
13) В.П.Астафьев "Конь с розовой гривой";
14) А.Н. Островский. "Снегурочка";
15) И.С. Тургенев "Бежин луг";
16) М.Ю. Лермонтов. "Русалка".
15. Базовое содержание для 7 класса:
1) понимание и ответы по тексту: притча, легенда, баллада, басня, литературное направление, классицизм, фантастический рассказ, комедия, фэнтези, сатира, юмор, гротеск, сарказм, ирония, художественная деталь, лирический герой, ритм и рифма, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора, понимание художественного произведения в деталях, известная и неизвестная информация, самостоятельное нахождение в тексте и выразительное чтение наизусть цитат, фрагментов произведений, связанных с характеристикой лирического героя и/или образа-персонажа, сложный план, краткий, подробный, выборочный пересказ содержания произведения или отрывка, выражение своего мнение о героях и событиях, аргументированный ответ на проблемный вопрос;
2) анализ и интерпретация: определение жанра (притча, баллада, басня, легенда, комедия, лирическое стихотворение, фэнтези, фантастический рассказ) и его признаков, определение темы и идеи произведения, выражение своего мнения о поступках героев, выделение в тексте произведения элементов композиции, объяснение роли эпиграфа и его смысла, анализ в прозаическом, драматическом и лирическом произведениях эпизодов, важных для характеристики главных и второстепенных героев, характеристика героев произведения на основе деталей и цитат из текста, анализ сюжета и композиции, художественных образов и оформление своего представления в таблицах, схемах, кластерах, презентациях, определение отношения автора к главным и второстепенным героям, аргументация своей позиции, анализ изобразительных средств и фигур поэтического синтаксиса в художественном тексте (аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры), основных приемов комического (сатира, юмор, гротеск, ирония, сарказм), творческие работы (сочинения, притча, отзыв, репортаж, интервью с литературным героем), выражение своего отношения к прочитанному, использование изобразительных средств языка;

14. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) Ежелгі Грек аңыздары ( Прометей, Геракл, Икар, Актеон);
2) Е.В. Курдаков. "Псы Актеона";
3) Славян мифологиясы (күн туралы миф, Төменгі мифология өкілдері туралы мифтер);
4) Түркі мифологиясы (әлемнің пайда болуы туралы миф);
5) Библия мифологиясы (Вавилон мұнарасы, Соломон патша);
7) Б.Л. Пастернак. "Рождественская звезда";
8) Н.В. Гоголь. "Ночь перед Рождеством";
9 ) А. Гофман "Щелкунчик и Мышиный король"
10) И.С. Тургенев. "Муму";
11) Л.Н. Толстой. "Кавказский пленник";
12) В.С. Высоцкий. "Песня о друге";
13) В.П. Астафьев "Конь с розовой гривой";
14) А.Н. Островский. "Снегурочка";
15) И.С. Тургенев "Бежин луг";
16) М.Ю. Лермонтов. "Русалка".
15. 7-сыныпқа арналған "Орыс әдебиеті" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) мәтін бойынша түсіну және жауап беру: өсиет, аңыз, баллада, мысал, әдеби бағыт, классицизм, фантастикалық әңгіме, комедия, фэнтези, сатира, юмор, гротеск, сарказм, ирония, көркем деталь, лирикалық кейіпкер, ырғақ және рифма, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора,көркем туындыны деталь бойынша түсіну, белгілі және белгісіз ақпарат, дәйексөзді мәтіннен өз бетінше іздеп тауып мәнерлеп оқу, персонаж–бейне мен лирикалық кейіпкердің сипаттамасына байланысты туындының фрагменттері, күрделі жоспар, туындының мазмұнын қысқаша, егжей-тегжейлі, іріктеп айтып беру, кейіпкерлер мен оқиғалар туралы пікірін білдіру, проблемалық сұраққа негізделген жауап.
2) анализ және интерпретация: жанрдың түрін (өсиет, аңыз, баллада, мысал, әдеби бағыт, классицизм, фантастикалық әңгіме, комедия, фэнтези, сатира, юмор, гротеск, сарказм, ирония, көркем деталь, лирикалық кейіпкер, ырғақ және рифма, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора,) және оның белгілерін анықтау, шығарманың негізгі ойын құрылымдық элементтеріне қарап анықтау, туынды мәтінінен композиция элементтерін бөлу, туынды сюжетіндегі олардың атқаратын ролін түсіндір, драмалық және прозалық туындыны эпизодтарын талдау, басты кейіпкерлердің сипаттамалары үшін маңызды болып табылады, жоспарды және мәтіннен алынған дәйексөздерді пайдалану арқылы кейіпкерге сипаттама беру, негізгі және қосымша кейіпкерлерге авторлық көзқарасты анықтау,Уақыт пен көркем өнер кеңістігіне талдау жасау және өзінің көзқарасын сурет, сызба, кластер арқылы көрсету. Көркемдегіш құралдар (метафора, дербестендіру) және ақындық синтаксис қайраткерлері (риторикалық сұрақтар, антитезы, мазмұндау,перифраза, арнау), шығармашылық жұмыстар (мифтер, әңгімелер, шағын шығарма әдеби тақырыптар бойынша, салыстырмалы сипаттамалар) түсініп оқығанын айта білу, тілдің көркемдегіш құралдарын пайдалану;

3) оценка и сравнительный анализ: участие в обсуждении произведения, выражение мнения о героях и событиях, сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства, характеристика сходств и различий в средствах создания образов, сопоставление произведений (или фрагментов) русской, казахской и мировой литературы, близких по тематике/ проблематике/ жанру, оценивание устных и письменных высказываний (своих, одноклассников) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, уместности цитирования, композиционного единства.
16. Изучаемые произведения:
1) Притча о блудном сыне, легенда об Арионе;
2) А.С. Пушкин "Арион", "Анчар";
3) А.С. Пушкин. "Станционный смотритель";
4) К.Г. Паустовский "Телеграмма";
5) Стихотворения А.С. Пушкина, С.А. Есенина, А.А. Фета;
6) У. Блейк. "Тигр";
7) О.О. Сулейменов. "Волчата";
8) Р. Бредбери. "Зеленое утро";
9) А. Новоселов. "Санькин марал";
10) И.А. Крылов. Басни;
11) Д.И. Фонвизин. "Недоросль";
12) М.Е. Салтыков-Щедрин. "Сказка о том, как один мужик двух генералов прокормил";
13) М.М. Зощенко. Сатирические рассказы (по выбору учителя);
14) В.А. Жуковский. Баллады;
15) В. Набоков. "Рождество";
16) В. Тендряков. "Хлеб для собаки";
17) Д. Толкиен. "Хоббит, или Туда и Обратно".
17. Базовое содержание для 8 класса:
1) понимание и ответы по тексту: романтизм и реализм как литературные направления, исторический образ (персонаж), трагедия, комедия, поэма, символ, психологический параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, автобиографизм, понимание художественного произведения, критическое осмысление информации, различение открытой и скрытой (подтекст) информации, самостоятельное нахождение в тексте и выразительное чтение наизусть цитат, фрагментов, отражающих тематику произведения, сложный цитатный план, пересказ содержания произведения или отрывка, использование разных приемов цитирования, аргументированный ответ на проблемный вопрос, использование цитат;
2) анализ и интерпретация: определение жанра (трагедия, комедия, поэма) и его признаков, определение темы и идеи произведения, выражение своего мнения о проблематике, выделение в тексте произведения элементов композиции, объяснение значения вставных эпизодов, анализ эпизодов произведений, объяснение их связи с проблематикой и роли в развитии сюжета, характеристика героев произведения, их поступков, мотивов поведения, значения имен и фамилий, анализ системы образов, хронотопа, структуры произведения и оформление своего представления с помощью различных способов свҰртывания информации (схем, таблиц, интеллект-карт, ментальных карт, диаграмм), способы выражения авторского отношения к героям, способы авторской характеристики героев, изобразительные средства, в том числе звукопись и цветопись, фигуры поэтического синтаксиса (риторические фигуры, антитезы, перифразы, инверсии, анафоры, градация), литературные приемы (символ, психологический параллелизм, автобиографизм), написание творческих работ (письмо литературному герою, сценарии), выражение отношения к герою, его поступкам, использование изобразительных средств;

3) бағалау және салыстыру:
туындыны талдауға қатысу, бас кейіпкер және оқиға туралы пікір білдіру, көркем туындыны басқа өнер түрімен салыстыру. Мұғалім көмегімен ұқсастығы мен ерекшелігін түсіндіру, тақырып пен мәселе бойынша жақын орыс, қазақ және әлемдік әдебиеттерінің шығармаларын (немесе фрагменттерін) салыстыру, мұғалімнің көмегімен ауызша және жазбаша сөздерін (оның, сыныптастардың) тақырыпқа сәйкестігі тұрғысынан бағалау. Дәйексөздің көңілге қонымдылығы,
16. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) Притча о блудном сыне, легенда об Арионе;
2) А.С. Пушкин "Арион", "Анчар";
3) А.С. Пушкин. "Станционный смотритель";
4) К.Г. Паустовский "Телеграмма";
5) А.С. Пушкин, С.А. Есенин, А.А. Фетаның өлеңдері;
6) У. Блейк. "Тигр";
7) О.О. Сулейменов. "Волчата";
8) Р. Бредбери. "Зеленое утро";
9) А. Новоселов. "Санькин марал";
10) И.А. Крылов. Басни;
11) Д.И. Фонвизин. "Недоросль";
12) М.Е. Салтыков-Щедрин. "Сказка о том, как один мужик двух генералов прокормил";
13) М.М. Зощенко. Сатирические рассказы (по выбору учителя);
14) В.А. Жуковский. Баллады;
15) В. Набоков. "Рождество";
16) В. Тендряков. "Хлеб для собаки";
17) Д. Толкиен. "Хоббит, или Туда и Обратно".
17. 8-сыныпқа арналған "Орыс әдебиеті" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) түсіну және жауап беру:
әдеби бағыттағы романтизм және реализм, тарихи бейне (персонаж), трагедич, комедия, поэма, символ, психологиялық параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, өмірбаян, өнер туындысын түсіну, ақпаратты сыни түсіну, ашық және жасырын (субтекст) ақпараттардың айырмашылығы, мәтіннен өз бетінше тауып мәнерлеп оқу, туындының тақырыбын ащатын үзінділерді, дәйексөзді жатқа оқу, кешенді баға белгілеу жоспары, туындының мазмұнын немесе үзінділерін айтып беру, әртүрлі дәйектемелерді қолдану, проблемалық сұраққа негізделген жауап.
2) талдау және интерпретациялау:
жанрдың түрін (трагедия, комедия, поэма) және оның белгілерін анықтау. Туындының тақырыбы мені идеясын анықтау, мәселелер бойынша өз пікірін білдіру, туынды мәтінінен композиция элементтерін бөлу, қосылған эпизодтардың мағынасын түсіндір, олардың туынды сюжетіндегі дамуындағы атқаратын ролін мен мәселесін түсіндір, туынды кейіпкерлерінің сипаттамалары, олардың іс-әрекеттерін, ниеттерін, аты-жөнінің мағынасын, көркем бейненің жүйелі сараптамасын, хронотоп, туындының құрылысы және әртүрлі әдістері арқылы (диаграммалар, кестелер, ақыл карталар, ментальды карталар, графиктер), авторлардың кейіпкерлерге деген көзқарастарын білдіру жолдары, көркемдеуіш құралдар, оның ішінде үнтаспа және түсі, ақындық синтаксис фигуралары (риторикалық фигуралар, антофесттер, парафрактар, инверсиялар, анафейлер, градация) әдебиет құрылғылар (символ, психологиялық параллелизм, өмірбаян), шығармашылық жұмыстарды жазу (әдеби кейіпкерге хат, сценарийлер), кейіпкерге деген көзқарас, оның әрекеттері, бейнелеу құралдарын пайдалану;

3) оценка и сравнительный анализ: участие в обсуждении произведения, отстаивание своей точки зрения, оценивание поведения, поступков героев, позиции автора, сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства, характеристика специфических средств создания образов в разных видах искусства, сопоставление произведения (или фрагментов) русской, казахской и мировой литературе, близких по тематике/
проблематике/ жанру с учетом особенностей национальной культуры, оценивание устных и письменных высказываний (своих, одноклассников) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного единства и фактологической точности.
18. Изучаемые произведения:
1) Жунусов (по выбору учителя) "Первый вагон" - сборник рассказов,
А.Алексин "Фотография, на которой меня нет", "А тем временем где-то" (по выбору)
2) В. Распутин. "Уроки французского";
3) Ч. Айтматов. "Первый учитель", "Красное яблоко"
4) У. Шекспир. "Ромео и Джульетта";
5)А.С. Пушкин. "Капитанская дочка";
6) Лирика поэтов 19 века;
7) О.О. Сулейменов. "Последнее слово акына Смета";
8) Н.В. Гоголь. "Ревизор";
9) А.П. Чехов. Рассказы (по выбору учителя);
10) В. М. Шукшин. Рассказы (по выбору учителя);
11) М.Ю. Лермонтов. "Мцыри";
12) А. Грин. "Алые паруса";
13) Антуан де Сент-Экзюпери. "Маленький принц";
14) М. Цветаева. Лирика;
15) А. Ахматова. "У самого моря".
19. Базовое содержание для 9 класса:
1) понимание и ответы по тексту: жанр, сонет, роман, святочный рассказ, лирическое отступление, типизация, психологизм, внутренний монолог, оксюморон, хронотоп, градация, парцелляция, афоризм, понимание художественного произведения, критическое осмысление информации, выражение отношения к услышанному или прочитанному, самостоятельное нахождение в тексте и выразительное чтение наизусть цитат, фрагментов, связанных с проблематикой произведения, тезисный план, пересказ содержания произведения, использование разных приемов пересказа, творческое переосмысление развития сюжета, развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос со ссылкой на источники;
2) анализ и интерпретация: определение жанра и его признаков (сонет, роман, роман в письмах, святочный рассказ), определение темы и идеи произведения, выражение мнения об их актуальности и аргументация своей позиции, выделение в тексте произведения элементов композиции, различие видов композиции, объяснение значения лирических отступлений, анализ в произведении эпизодов, важных для определения конфликта, объяснение связи с другими эпизодами, характеристика героев произведения на основе их социальных и межличностных отношений, анализ художественного мира произведения, оформление своего представления с помощью различных способов свертывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, диаграммы), способы выражения авторского отношения к героям и изображаемым событиям, анализ средств и приемов создания образов, изобразительных средств и фигур поэтического синтаксиса (эпитеты, сравнения, метафоры, олицетворения, риторические фигуры, антитезы, перифразы, аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры, градации, парцелляции), написание сочинений на литературные и свободные темы, рецензий (на спектакли и/или экранизации произведения);

3) бағалау және салыстырмалы талдау:
шығарманы талқылауға қатысу, өз көзқарасын сақтау, бас кейіпкерлердің әрекеттерін бағалау, автордың ұстанымын бағалау, шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салыстыру, әртүрлі өнер туындыларында бейнелерді жасаудың ерекше құралдарының тән ерекшеліктер, ұлттық ерекшеліктерін ескере отырып тақырып пен мәселе бойынша жақын орыс, қазақ және әлемдік әдебиеттерінің шығармаларын (немесе үзінділерін) салыстыру, тақырыптың ашылуының толықтығы мен тереңдігі туралы ауызша және жазбаша сөздерін (оның, сыныптастардың) тақырыпқа сәйкестігі тұрғысынан бағалау.
Дәйексөздің көңілге қонымдылығы, композициялық бірлік және нақты дәлдік.
18. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) С. Жунусов (мұғалімнің таңдауы бойынша) "Первый вагон" - әңгімелер жинағы,
А. Алексин "Фотография, на которой меня нет", "А тем временем где-то" (мұғалімнің таңдауы бойынша)
2) В. Распутин. "Уроки французского";
3) Ч. Айтматов. "Первый учитель", "Красное яблоко"
4) У. Шекспир. "Ромео и Джульетта";
5) А.С. Пушкин. "Капитанская дочка";
6) Лирика поэтов 19 века;
7) О.О. Сулейменов. "Последнее слово акына Смета";
8) Н.В. Гоголь. "Ревизор";
9) А.П. Чехов. Рассказы (по выбору учителя);
10) В. М. Шукшин. Рассказы (по выбору учителя);
11) М.Ю. Лермонтов. "Мцыри";
12) А. Грин. "Алые паруса";
13) Антуан де Сент-Экзюпери. "Маленький принц";
14) М. Цветаева. Лирика;
15) А. Ахматова. "У самого моря".
19. 9-сыныпқа арналған "Орыс әдебиеті" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) түсіну және жауап беру:
шығармадан жанр, сонет, роман, қасиетті әңгіме, лирикалық дигрессия, типология, психология, ішкі монолог, оксиморон, хронотоп, градация, парцелляция,, афоризм, өнер туындысын түсіну, ақпаратты сыни түсіну, естігені мен оқығанына байналысты ой- қатынасы, туындының проблемасына байланысты үзінділерді, дәйексөзді мәтіннен өз бетінше тауып мәнерлеп оқу, жатқа оқу, тезистік жоспар, туындының мазмұнын айту, әртүрлі әдістерді қолдана отырып, сюжетті әзірлеудің шығармашылық ойлануымен, проблемалық мәселе бойынша толық негізделген жауаптармен сөйлеуге деген көзқарастың көрінісі;
2) талдау және интерпретация:
жанр мен оның белгілерін анықтау (сонет, роман, хаттардағы роман, қасиетті әңгіме) туындының тақырыбы мен идеясы, өзіндік ұстанымында олардың өзектілігі мен айқындығы туралы пікірін білдіру, туынды мәтінінен композиция элементтерін бөлу, туынды сюжетіндегі олардың атқаратын ролін түсіндіру, драмалық және прозалық туындыдағы басты кейіпкерлердің сипаттама беру үшін эпизодтарға талдау жасау, маңызды болып табылатын жоспарды және мәтіннен алынған дәйексөздерді пайдалану арқылы кейіпкерге сипаттама беру. негізгі және қосымша кейіпкерлерге авторлық көзқарасты анықтау,Уақыт пен көркем өнер кеңістігіне талдау жасау және өзінің көзқарасын сурет, сызба, кластер арқылы көрсету. Көркемдегіш құралдар мен ақындық тұлғалар синтаксис қайраткерлері (эпитет, салыстыру, метафора, риторикалық сұрақтар, апелляциялық, антитеза, мазмұндау,перифраза, арнау перифразы, ассонанс, аллегории, инверсии, анафора, градация, парцелляция), шығармашылық жұмыстар (мифтер, әңгімелер, шағын шығарма әдеби тақырыптар бойынша, салыстырмалы сипаттамалар) түсініп оқығанын айта білу, тілдің көркемдегіш құралдарын пайдалану;

3) оценка и сравнительный анализ: участие в обсуждении произведения, объяснение своей позиции с учетом различных мнений, оценивание актуальности проблематики произведения, сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства, характеристика сходств и различий в средствах создания образов, выделение индивидуальных авторских приемов, сопоставление произведений (или фрагментов) русской литературы с произведениями казахской и мировой литературы, близких по тематике/ проблематике/ жанру, с учетом особенностей национальной культуры, объяснение позиции авторов, оценивание устных и письменных высказываний (своих, одноклассников) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности.
20. Изучаемые произведения:
1) У. Шекспир. Сонеты;
2) П.Н. Васильев. "И имя твоҰ…" и другие стихотворения;
3) А.С. Пушкин. Лирика, "Цыганы";
4) И.С. Тургенев. "Ася";
5) А.И. Куприн. "Олеся";
6) Н.В. Гоголь. "Шинель";
7) Ф.М. Достоевский. "Бедные люди";
8) Л.Н. Толстой. "После бала";
9) А.И. Куприн. "Гранатовый браслет";
10) А.С. Грибоедов. "Горе от ума";
11) Н.В. Гоголь. "Мертвые души";
12) А.С. Пушкин. "Пиковая дама";
13) А.П. Чехов. "Ионыч", "Человек в футляре" (по выбору учителя);
14) Н.С. Лесков. "Жемчужное ожерелье".
Глава 3. Система целей обучения
21. Цели обучения в программе содержат кодировку. Первое число кода обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели в данном подразделе. Например, в кодировке 7.2.1.4 "7" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
22. Система целей обучения распи сана по разделам для каждого класса:
1) понимание и ответы по тексту:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1 Понимание терминов
5. 1.1.1 понимать термины: художественная литература, фольклор, героический эпос, былина, сказка, литературная сказка, сюжет, композиция, художественное время и пространство, конфликт, герой, повествователь, рассказчик, гипербола, эпитет, сравнение, аллегория, параллелизм
6. 1.1.1 понимать термины: художественный мир, миф, мифический герой, мифологический образ, рассказ, повесть, пьеса-сказка, афиша, ремарка, портрет, пейзаж, метафора, олицетворение, риторические фигуры, антитеза, перифраз; эпос, лирика, драма как роды литературы
7. 1.1.1 понимать термины: притча, легенда, баллада, басня, литературное направление, классицизм, фантастический рассказ, комедия, фэнтези, сатира, юмор, гротеск, сарказм, ирония, художественная деталь, лирический герой, ритм и рифма, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора
8. 1.1.1 понимать термины: романтизм и реализм как литературные направления, исторический образ (персонаж), трагедия, комедия, поэма, символ, психологический паралле лизм, афоризм, эпиграф, прототип, автобиографизм
9.1.1.1 понимать термины: жанр, сонет, роман, святочный рассказ, лирическое отступление, типизация, психологизм, внутренний монолог, оксюморон, хронотоп, градация, парцелляция,афоризм
2 Понимание художественного произведения
5. 1. 2.1 иметь общее представление о художественном произведении, осмысливать тему
6.1 2.1 иметь общее представление о художественном произведении, понимать главную и второстепенную информацию
7.1. 2.1 понимать художественное произведение в деталях, включая известную и неизвестную информацию
8.1.2.1 понимать художественное произведение, критически осмысливая; различать открытую и скрытую (подтекст) информацию
9.1.2.1 понимать художественное произведение, критически осмысливая; выражать своҰ отношение к услышанному или прочитанному
3 Чтение наизусть и цитирование
5.1.3. 1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов небольшого объема (поэтические, прозаические)
6.1. 3. 1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов (поэтических, прозаических, драматических)
7.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты произведения, связанные с характеристикой лирического героя и/или образа
персонажа
8. 1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, отражающие тематику произведения
9.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой произведения
4 Составление плана
5.1.4.1 составлять простой план
6.1.4.1 составлять простой цитатный план
7.1.4.1 составлять сложный план
8.1.4.1 составлять сложный цитатный план
9. 1.4.1 составлять тезисный план
5 Пересказ

3) бағалау және салыстырмалы талдау:
туындыны талдауға қатысу, өз көзқарасын сақтау, әр түрлі пікірде өз ұстанымын түсіндіру, шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салыстыру, әртүрлі өнер туындыларында бейнелерді жасаудың ерекше құралдарының тән ерекшеліктер, ұлттық ерекшеліктерін ескере отырып тақырып пен мәселе бойынша жақын орыс, қазақ және әлемдік әдебиеттерінің шығармаларын (немесе үзінділерін) салыстыру, авторлық көзқарасты анықта,
мұғалімнің көмегімен ауызша және жазбаша жауап арқылы (оның, сыныптастардың) тақырыпты ашудағы сөздерінің тереңдігі мен толықтығы тұрғысынанн бағалау, композициялық және стилистикалық бірлік, нақты дәлдік.
20. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) У. Шекспир. Сонеты;
2) П.Н. Васильев. "И имя твоҰ…" басқада өлеңдер;
3) А.С. Пушкин. Лирика, "Цыганы";
4) И.С. Тургенев. "Ася";
5) А.И. Куприн. "Олеся";
6) Н.В. Гоголь. "Шинель";
7) Ф.М. Достоевский. "Бедные люди";
8) Л.Н. Толстой. "После бала";
9) А.И. Куприн. "Гранатовый браслет";
10) А.С. Грибоедов. "Горе от ума";
11) Н.В. Гоголь. "Мертвые души";
12) А.С. Пушкин. "Пиковая дама";
13) А.П. Чехов. "Ионыч", "Человек в футляре" (мұғалімнің таңдауы бойынша);
14) Н.С. Лесков. "Жемчужное ожерелье".
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
21. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" сан мен әріптен тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, әріппен берілген белгі дағдыны (түсіну және жауап беру, анализ және интерпретация, бағалау және салыстыру), әріппен қоса берілетін сандар бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 7.2.1.2 кодында: "7" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.
22. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) түсіну және жауап беру:
Білім алушылар:
Бөлімшелер
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Терминдерді түсіну
5.1.1.1
Терминдерді түсіну: Көркем шығарма,
фольклорь. батырлар эпосы, қисса,ертегі, әдеби ертегі, сюжет, композиция, көркем әдебиеттегі уақыт және кеңістік, шиеленіс, батыр, баяндаушы,жыршы,
әңгіме айтушы,
гипербола, эпитет, теңеу, аллегория. параллелизм.
6. 1.1.1
Терминдерді түсіну: Көркем әлем, миф, мифтік батыр, мифологияық. образ, әңгіме,
Повесть,
Песьа- ертегі, афиша, ремарка.,портрет, пейзаж, метафра,
еліктеу, риторикаық фигуралар, антитеза, перифраз, эпос, лирика, шығамадан туындаған драма
7.1.1.1
Терминдерді түсіну:
Нақыл сөздер, баллада,мысал, әдебиеттік бағыт, классицизм, әжуа, қия-ғажайыптық әңгіме, комедия, фантастика, сатира, юмор, сарказма, ирония, көркемдік деталь, лирикалық кейіпкер, ритм мен рифма, альитация, асононизация, аллегория, инверсия , анапора
8.1.1.1
Терминдерді түсіну: әдеби үрдістер ретінде романтизм мен реализм, тарихи сурет (сипаты), трагедия, комедия, өлең, сипаты, психологиялық параллелизм, афоризмдер, эпиграфы, прототип, автобиографизм
9.1.1.1
Терминдерді түсіну: Жанр, Сонет, романс, Рождество тарихы, ауытқуға, типтендіру, психологизм, ішкі монолог, оксюморон, хронотоп, афоризмдер
градация, парфилляция
2. Көркем шығарманы түсіну
5.1.2.1
өнер туындысы туралы жалпы түсінікке ие болу, тақырыпты түсіну
6.1.2.1
Көркем шығама тураы жалпы түсінік болу, негізгі және қосымша ақпаратты түсіну
7.1 2.1
белгілі және белгісіз ақпаратты қоса алғанда егжей-тегжейлі өнер жұмысын, түсіну
8.1.2.1
өнер туындысын түсіну, сыни тұрғыдан түсіну; ашық және жасырын (субтекст) ақпаратпен бөліседі
9.1.2.1
өнер туындысын түсіну, сыни тұрғыдан түсіну;
тыңдаған немесе оқылған нәрсеге деген көзқарасын білдіру
3. Жатқа оқу және дәйексөз келтіру
5.1. 3.1
шағын көлемдегі (поэтикалық, прозалық) мәтіндердің үзінді үзінділерін жатқа оқу,
6.1.3.1
мәтіндерді мәнерлеп жатқа оқу, түрде аудару (поэтикалық, прозалық, драмалық)
7.1.3.1
дербес мәтінді табу және анық лирикалық сипаты және / немесе кескіннің тән байланысты тырнақшалар, өнім фрагменттері жатқа
таңба
8.1.3.1
Жұмыс тақырыбын көрсететін дәйексөзді мәтіннен өз бетімен тауып мәнерлеп жақа оқу.
9.1.3.1
жұмыс мәселелеріне байланысты дәйексөзді
мәтіннен өздігінен тауып,
мәнерлеп жақа оқу.
4. Жоспар құру
5.1.4.1
Оңай жоспар құрыңыз
6.1.4.1
Дәйексөзді жай жоспар құру
7.1.4.1
Қиын жоспар құрыңыз
8.1.4.1
Дәйексөзді қиын жоспар құрыңыз
9.1.4.1
Тезистік жоспар құрыңыз
5. Айтып беру

5. 1.5.1 кратко пересказывать содержание произведения или отрывка
6.1.5.1 пересказывать (кратко, подробно) содержание произведения небольшой эпической или драматической формы, выражая своҰ мнение о героях и событиях
7.1. 5.1 пересказывать (кратко, подробно, выборочно) содержание произведенияили отрывка, выражая своҰ мнение о героях и событиях
8. 1.5.1 пересказывать содержание произведения или отрывка, используя разные приемы цитирования
9.1.5.1 пересказывать содержание произведения, используя разные приемы пересказа, творчески переосмысливая развитие сюжета
6 Ответы на вопросы
5.1.6.1 давать краткий и полный ответ на вопрос
6.1.6.1 давать развернутый ответна вопрос
7.1.6.1 давать аргументированный ответ на проблемный вопрос
8.1.6.1 давать аргументированный ответ на проблемный вопрос, используя цитаты
9.1.6.1 давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос со ссылкой на источники
2) анализ и интерпретация текста:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Жанр
5.2. 1.1 определять жанр и его признаки (былина, сказка, литературная сказка) при поддержке учителя
6.2. 1.1 определять жанр и его признаки (рассказ, повесть, пьеса-сказка)
7. 2.1.1 определять жанр и его признаки (притча, баллада, басня, легенда, комедия, лирическое стихотворение, фэнтези, фантастический рассказ)
8. 2.1.1 определять жанр и его признаки (трагедия, комедия, поэма)
9.2. 1.1 определять жанр и его признаки (сонет, роман, роман в письмах, святочный рассказ)
2. Тема и идея
5. 2.2.1 определять основную мысль произведения при поддержке учителя
6. 2.2.1 определять основную мысль произведения, опираясь на его структурные элементы
7. 2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая своҰ мнение о поступках героев
8. 2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая своҰ мнение о проблематике
9. 2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию
3. Композиция
5. 2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции при поддержке учителя
6. 2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять их роль в сюжете произведения
7.2. 3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять роль эпиграфа и его смысл
8.2. 3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять значение вставных эпизодов
9. 2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, различать виды композиции, объяснять значение лирических отступлений
4. Анализ эпизодов
5.2. 4.1 анализировать эпизоды, важные для характеристики главных героев, при поддержке учителя

5. 1.5.1
Шығарма немесе үзіндінің мазмұнын қысқаша баяндау
6.1.5.1
кейіпкерлер мен оқиғалар туралы өзінің пікірін білдіретін кішкентай эпикалық немесе драмалық формадағы жұмыстың мазмұнын қысқаша баяндау (қысқаша, егжей-тегжей, іріктеп)
7.1. 5.1
кейіпкерлер мен оқиғалар туралы өз пікірін білдіретін жұмыстың мазмұнын немесе үзіндісін қысқаша (қысқаша, егжей-тегжей, іріктеп)
8. 1.5.1
әртүрлі тәсілдермен дәйексөзді қолданып, жұмыс немесе мазмұнның мазмұнын қайта жасаңыз
9.1.5.1
әртүрлі тәсілдерді қолданып, сюжетті дамытуды шығармашылық түрде қайта қарастырып, жұмыс мазмұнын қайта жасаңыз
6. Сұрақтарға жауап беру
5.1.6.1
сұраққа қысқа және толық жауап беріңіз
6.1.6.1
егжей-тегжейлі жауап сұрақ беру
7.1.6.1
проблемалық сұраққа негізделген жауап беру
8.1.6.1
Дәйексөзді пайдалана отырып проблемалық мәселеге дәлелді жауап беру
9.1.6.1
Мәселелік сұраққа толық, дәлелге негізделген жауап беріңіз
2) мәтінді талдау және интерпретациялау:
Білім алушылар:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Жанр
5.2. 1.1
мұғалімнің қолдауымен жанр мен оның белгілерін (эпикалық, ертегі, әдеби кейіп) анықтау
6.2. 1.1жанр мен оның белгілерін анықтау (әңгіме, әңгіме, ойын-ертегі)
7.2.1.1
жанр мен оның белгілерін (аңыз, баллада, көрнекті, аңыз, комедия, лирикалық поэма, қиял, фантастикалық әңгіме) анықтаңыз
8.2.1.1жанр мен оның белгілерін анықтау (трагедия, комедия, өлең)
9.2. 1.1 жанр мен оның белгілерін анықтау (сонет, роман, хаттардағы роман, қасиетті әңгіме)
2 Тақырып пен идея
5.2.2.1
мұғалімнің қолдауымен жұмыстың негізгі идеясын анықтау
6.2.2.1
оның құрылымдық элементтеріне сүйене отырып, жұмыстың негізгі идеясын анықтайды
7.2.2.1
кейіпкерлердің әрекеттері туралы өз пікірін білдіретін жұмыстың тақырыбы мен идеясын анықтайды
8.2.2.1
жұмыстың тақырыбы мен идеясын анықтап, проблемалар бойынша өз пікірін білдірді
9.2.2.1
жұмыстың тақырыбы мен идеясын анықтайды, олардың өзектілігі туралы пікірін білдіріп, өз позицияларын талқылайды
3.
Композиция
5. 2.3.1
мұғалімнің қолдауымен композицияның жұмыс элементтерінің мәтініне бөліп беру.
2.3.1
композицияның жұмыс элементтерінің мәтінін ажырата білу, жұмыстың сюжесінде олардың рөлін түсіндіру
7.2. 3.1
композицияның жұмыс элементтерінің мәтінін ажырату, эпиграфтың рөлін және оның мәнін түсіндіру
8.2. 3.1
шығарма эпизодтарының мәнін түсіндіруге, мәтіннің құрамындағы элементтерді таңдау
9. 2.3.1
композицияның жұмыс элементтерінің мәтінін ажырата білу, композиция түрлерін ажырату, лирикалық доғарды түсіндіру
4.
Эпизодтар сараптамасы
5.2. 4.1
мұғалімнің қолдауымен басты кейіпкерлерді сипаттау үшін маңызды эпизодтарды талдау

6.2. 4.1 анализировать эпизоды драматических и прозаических произведений, важные для характеристики главных героев
7.2. 4.1 анализировать в прозаическом, драматичеком и лирическом произведениях эпизоды, важные для характеристики главных и второстепенных героев
8.2. 4.1 анализировать эпизоды произведений, объяснять их связь с проблематикой и роль в развитии сюжета
9.2. 4.1 анализировать в произведении эпизоды, важные для определения конфликта, объяснять связь с другими эпизодами
5. Характеристика героев
5. 2.5.1 характеризовать героев при поддержке учителя
6.2. 5.1 характеризовать героев, используя план и цитаты из текста
7.2. 5.1 характеризовать героев произведе-ния на основе деталей и цитат из текста
8.2. 5.1 характеризовать героев произведения, их поступки, мотивы поведения, значение имен и фамилий
9.2. 5.1 характеризовать героев произведения на основе их социальных и межличностных отношений
6. Художественный мир произведения в разных формах представления
5.2. 6.1 анализировать художественное пространство и оформлять своҰ представление в рисунках, схемах, кластерах и др.
6.2. 6.1 анализировать художественное пространство и время и оформлять своҰ представление в рисунках, схемах, кластерах и др.
7. 2.6.1 анализировать сюжет и композицию, художественные образы и оформлять своҰ представление в таблицах, схемах, кластерах, презентациях
8.2. 6.1 анализировать систему образов, хронотоп, структуру произведения и оформлять своҰ представление с помощью различных способов свҰртывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, формулы, диаграммы)
9.2. 6.1 анализировать художественный мир произведения, оформляя своҰ представление с помощью различных способов свертывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, формулы, диаграммы)
7. Отношение автора
5. 2.7.1 определять отношение автора к главным героям при поддержке учителя
6.2. 7.1 определять отношение автора к главным и второстепенным героям
7.2. 7.1 определять отношение автора к главным и второстепенным героям, аргументируя свою позицию
8.2. 7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям
9. 2.7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям и изображаемым событиям
8. Литературные приемы и изобразительные средства
5.2. 8.1 анализировать изобразительные средства в художественном тексте (гиперболы, эпитеты, сравнения, аллегории, параллелизм) при поддержке учителя
6.2. 8.1 анализировать изобразительные средства (метафоры, олицетворения) и фигуры поэтического синтаксиса (риторические вопросы, обращения, восклицания, антитезы, перифразы)

6.2. 4.1
негізгі кейіпкерлерді сипаттау үшін маңызды, драмалық және прозалық шығармалар эпизодтарын талдау
7.2. 4.1
негізгі және кішігірім кейіпкерлерді сипаттау үшін маңызды, драмалық және лирикалық шығармалардағы эпизодтарға талдау жасау
8.2. 4.1
шығармалар эпизодтарын талдайды, оларды проблемалармен байланыстырады және сюжетті дамытудағы рөлін түсіндіреді
9.2. 4.1
қақтығысты айқындау үшін маңызды эпизодтарды талдау, басқа эпизодтармен байланысты түсіндіру
5.
Батырға мінедеме
5. 2.3.1
мұғалімнің қолдауымен композицияның жұмыс элементтерінің мәтініне бөліп беру.
6.2.3.1
композицияның жұмыс элементтерінің мәтінін ажырата білу, жұмыстың сюжесінде олардың рөлін түсіндіру
7.2. 3.1
композицияның жұмыс элементтерінің мәтінін ажырату, эпиграфтың рөлін және оның мәнін түсіндіру
8.2. 3.1
шығарма эпизодтарының мәнін түсіндіруге, мәтіннің құрамындағы элементтерді таңдау
9.2.3.1
композицияның жұмыс элементтерінің мәтінін ажырата білу, композиция түрлерін ажырату, лирикалық доғарды түсіндіру
6.
Көрнекіліктің әртүрлі нысандарындағы шығармашылық әлемі
5.2. 6.1.
көркем кеңістікті талдап, суреттерде, диаграммаларда, кластерлерде және т.б.
6.2. 6.1.
көркем кеңістік пен уақытты талдайды және суреттерде, диаграммаларда, кластерлерде және т.б.
7. 2.6.1
сюжетті және композицияны, көркемдік суреттерді талдайды және кестелеріңізді, диаграммаларды, кластерлерді, презентацияларды көрсете аласыз
8.2. 6.1.
суреттердің жүйесін, хронотопты, жұмыс құрылымын талдайды және ақпараттың әртүрлі әдістерінің көмегімен диаграммаларды (диаграммаларды, кестелерді, интеллектуалдық карталарды, ақыл-ой карталарын, формулаларды, диаграммаларды)
9.2. 6.1.
көркем әлемдік жұмыс істейді талдау, әр түрлі әдістер арқылы олардың өкілдігін өңдеу ұюы деректер (диаграммалар, кестелер, ақыл карталар, ақыл карталар, формулалар, диаграммалар)
7.
Авторлық көзқарас
5.2.7.1
мұғалімнің қолдауымен автордың басты кейіпкерлерге деген көзқарасын анықтайды
6.2. 7.1.
автордың негізгі және қайталама кейіпкерлерге деген көзқарасын анықтайды
7.2. 7.1.
Автордың негізгі және қайталама кейіпкерлеріне деген көзқарасын анықтау, оның позициясын талқыға салу
8.2. 7.1.
Батырларға қатысты авторлық көзқарастарды білдіру жолдарын анықтау
9.2.7.1
Автордың кейіпкерлерге және ұсынылған оқиғаларға деген көзқарастарын білдіру жолдарын анықтау
8. Әдеби қабылдау және көрнекі құралдар
5.2. 8.1 мұғалімдер қолдауымен әдеби мәтін (гипербола, сын, салыстыру, аллегория параллелизм) графикалық құралдарды талдау
6.2. 8.1 көрнекі құралдар (метафора, дербестендіру) және ақындық Синтаксис қайраткерлері талдау (риторикалық сұрақтар)

7. 2.8. 1 анализировать изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса в художественном тексте (аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры), основные приемы комического (сатира, юмор, гротеск, ирония, сарказм)
8. 2.8.1 анализировать способы авторской характеристики героев, изобразительные средства, в том числе звукопись и цветопись, фигуры поэтического синтаксиса (риторические фигуры, антитезы, перифразы, инверсии, анафоры, градация), литературные приемы (символ, психологический параллелизм, автобиографизми)
9. 2.8.1 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса (эпитеты, сравнения метафоры, олицетворения, риторические фигуры, антитезы, перифразы, аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры, градация, парцелляция)
9. Творческое письмо
5. 2.9. 1 писать творческие работы (сказки, рассказы, мини-сочинения на литературные темы по опорным словам, иллюстрациям)
6.2. 9.1 писать творческие работы (мифы, рассказы, мини-сочинения на литературные темы, сравнительные характеристики ), выражая свое понимание прочитанного, используя изобразительные средства языка
7. 2.9.1 писать творческие работы (сочинения, притча, отзыв, репортаж, интервью с литературным героем), выражая своҰ отношение к прочитанному, используя изобразительные средства языка
8. 2.9. 1 писать творческие работы (письмо литературному герою, сценарии), выражая отношение к герою, его поступкам, используя изобразительные средства
9. 2.9.1 писать сочинения на литературные и свободные темы, рецензии (на спектакли и/или экранизации произведения)
3) оценка и сравнительный анализ:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Оценивание художественного произведения
5.3. 1.1 участвовать в обсуждении произведения, выражая свои мысли и чувства
6. 3.1.1 участвовать в обсуждении произведения, оценивая поступки главных героев
7.3. 1.1 участвовать в обсуждении произведения, выражая мнение о героях и событиях
8. 3.1.1 участвовать в обсуждении произведения, отстаивая свою точку зрения, оценивая поведение, поступки героев, позицию автора
9.3. 1.1 участвовать в обсуждении произведения, объясняя свою позицию с учетом различных мнений, оценивая актуальность проблематики произведения
2. Сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства
5.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, объясняя сходства и различия при поддержке учителя
6. 3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, объясняя сходства и различия при поддержке учителя (план сравнительной характеристики)
7. 3.2. 1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в средствах создания образов
8.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя специфические средства создания образов в разных видах искусства
9. 3.2. 1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в средствах создания образов, выделяя индивидуальные авторские приемы

7. 2.8. 1 поэзия өнері мәтін (аллитерация ассонанс, аллегории инверсия), негізгі әдістері күлкілі (сатира, юмор, гротеск, ирония, сарказм) көрнекі құралдар мен синтаксис бөліктерін талдау
8. 2.8.1
кейіпкердің түр-тұлғасы, дауысы поэзия синтаксисіне, соның ішінде әдістері авторлық сипаттамалары таңбаларды талдау, графикалық құралдар (риторикалық фигуралар, антитеза, перифраз, инверсиялар, анафора, градация), әдебиет әдістері (символы психологиялық параллелизм, автобиографизм)
9.2.8.1 Суреттерді құру құралдары мен әдістерін талдау графикалық құралдар және поэзия синтаксис (сын есім, салыстыру метафора еліктеу риторикалық фигуралар, антитеза, аллитерация, ассонанс, аллегории, инверсиялар, анафоры, градация, парцелляция)
9.
Шығармашылық хат
5. 2.9. 1
шығармашылық жұмыстар (ертегілер, әңгімелер, негізгі сөздер әдеби тақырыптар бойынша шағын эссе, иллюстрациялар) жазу
6.2. 9.1
көрнекі құралдар тілін пайдалана отырып, олардың оқып түсіну білдіріп, шығармашылық жұмыстарын (мифтер, әңгімелер, мини-эссе, әдеби тақырыптар бойынша, салыстырмалы сипаттамалары) жазу
7. 2.9.1
көрнекі құралдар тілін пайдалана отырып, оқып өз көзқарасын білдіре отырып, шығармашылық жұмыстарын (эссе, астарлы әңгімелерді, шолу, есеп, әдеби кейіпкер сұхбат) жазу
8. 2.9. 1 батырлық арақатынасы білдіріп, шығармашылық жұмыстарын (әдеби кейіпкерді жазбаша, сценарийлерді) жазу, оның іс-әрекеттері, көрнекі құралдарды пайдалану арқылы
9.2.9.1
әдеби және еркін тақырыптар бойынша эссе жазу, шолулар (жұмыстарды орындауға және / немесе жұмыстарды киноға бейімдеуге)
3) бағалау және салыстырмалы талдау:
Білім алушылар білуге тиісті:
Бөлімшелер
5 сынып
6 сынып
7 сынып
8 сынып
9 сынып
1.
Өнер туындысын бағалау
5.3. 1.1
жұмысты талқылауға қатысу, өз ойларын және сезімін білдіру
6. 3. 1.1
кейіпкерлер мен оқиғалар туралы пікірін білдіретін жұмысты талқылауға қатысады.
7.3.1.1. негізгі кейіпкерлердің іс-әрекеттерін бағалауға жұмысты талқылауға қатысады
8.3.1.1
жұмыстарды талқылауға, олардың көзқарасын қорғауға, мінез-құлқына, қаһармандардың іс-әрекеттеріне баға беруге, автордың ұстанымына қатысады
9.3. 1.1
Жұмысты талқылауға қатысуға, әр түрлі пікірлерді ескере отырып, өз ұстанымын түсіндіріп, жұмыстың өзектілігін бағалау
2.
Көркемөнер туындыларын өнердің басқа түрлерімен салыстыру
5.3.2.1
Өнердің жұмысын басқа өнер формаларымен салыстыра отырып, мұғалімнің қолдауымен ұқсастықтар мен айырмашылықтарды түсіндіріңіз
6.3.2.1
өнер туындысын басқа өнер формаларының жұмыстарымен салыстыру, мұғалімнің қолдауымен ұқсастықтар мен айырмашылықтарды түсіндіру (салыстырмалы сипаттамалар жоспары)
7.3.2.1
өнер туындыларының бейнелеу құралдарының ұқсастығы мен айырмашылығын сипаттайтын басқа өнер формаларының туындыларымен салыстыру
8.3.2.1
өнер туындыларының өнердің әртүрлі түрлеріндегі бейнелерді құрудың ерекше құралдарын сипаттайтын басқа да өнер формаларының жұмыстарымен салыстырыңыз
9.3.2.1
өнер туындыларының бейнесін жасау құралдарының ұқсастығы мен айырмашылығын сипаттайтын, жеке авторлардың әдістемелерін ерекшелейтін басқа өнер формаларының шығармаларымен салыстырыңыз.

3. Сопоставление произведений литературы
5. 3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике, при поддержке учителя
6. 3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике и проблематике
7. 3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/ проблематике/ жанру
8. 3. 3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/ проблематике/жанру, учитывая особенности национальной культуры
9. 3. 3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/ проблематике/ жанру, учитывая особенности национальной культуры; объяснять позицию авторов
4. Оценивание высказываний
5. 3.4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников и другие) с точки зрения соответствия теме
6.3. 4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклас сников и другие) с точки зрения полноты раскрытия темы, уместности цитирования
7.3. 4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников и другие) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, уместности цитирования, композиционного единства
8. 3.4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников и другие) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного единства и фактологической точности
9. 3.4. 1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников и другие) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности
23. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Русская литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образованияпо обновленному содержанию.
24. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Русская литература"
для 5-9 классов уровня
основного среднего образования
по обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русская литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
1) 5 класс:
Тема
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Героический эпос
2. Былины. Цикл об Илье Муромце 3. А.С. Пушкин. "Песнь о вещем Олеге"
4. М.Ю. Лермонтов. "Бородино"
5. М. Шаханов. "Отрарская поэма о побеждҰнном победителе, или ПросчҰт Чингисхана"
Понимание и ответы на вопросы
5.1.1.1 понимать термины: художественная литература, фольклор, героический эпос, былина, сказка, литературная сказка, сюжет, композиция, художественное время и пространство, конфликт, герой, повествователь, рассказчик, гипербола, эпитет, сравнение, аллегория, параллелизм; 5.1.2.1 иметь общее представление о художественном произведении, осмысливает тему;

3. Әдебиеттерді салыстыру
5. 3.3.1
орыс, Орыс және әлем әдебиетінің еңбектерін (немесе үзінділерін) мұғалімнің қолдауымен салыстыруға болады
6. 3.3.1
орыс, Орыс және әлем әдебиетінің еңбектерін (немесе үзінділерін) салыстырып, тақырыптар мен проблемалармен тығыз байланыстыру
7. 3.3.1
орыс, Орыс және әлем әдебиетінің еңбектерін (немесе үзінділерінің) тақырыптарын / проблемаларын / жанрларын салыстыру
8. 3. 3.1
орыс, Орыс және әлемдік әдебиеттер-дің туындыларын (немесе үзінділерін) салыстыруға,
проблема / жанр, ұлттық мәдениеттің ерекшеліктерін ескере отырып
9. 3. 3.1
ұлттық мәдениеттің ерекшеліктерін ескере отырып, пәндік / проблемалық / жанрдағы орыс, Орыс және әлем әдебиеттерінің жұмыстарын (немесе үзінділерін) салыстыруға; авторлардың жағдайын түсіндіру
4.
Сөздерді бағалау
5.3.4.1
тақырыпқа сәйкестікте ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (өздерінің, сыныптастарымен және басқалармен) бағалау
6.3.4.1
ауызша және жазбаша мәлімдемелерді бағалау (олардың жеке, бір класс
Сников және басқалар) тақырыбын жариялаудың толықтығы, дәйексөздің өзектілігі туралы
7.3. 4.1
ауызша және жазбаша мәлімдемелерді бағалау (олардың жеке, бір класс
сников және басқалар) тақырыбын жариялаудың толықтығы мен тереңдігі, дәйексөздің өзектілігі, композициялық бірлік
8.3..4.1
тақырыптың ашылуының толықтығы мен тереңдігіне, композициялық бірлікті және нақты дәлдікке қатысты ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (өздерінің, сыныптастарымен және басқалармен) бағалау
9.3.4. 1
тақырыптың ашылуының толықтығы мен тереңдігі, композициялық және стилистикалық бірлік, нақты дәлдікке қатысты ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (өздерінің, сыныптастарымен және басқалармен) бағалау
23. Бұл оқу бағдарламасы жаңартылған мазмұндағы негізгі орта білім деңгейінің 5-9 сыныптары үшін "Орыс әдебиеті" пәні бойынша типтік оқу жоспарының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
24. Тоқсан бойынша кварталдар бойынша бөлімдер мен секциялар бойынша бөлу оқытушының қалауы бойынша өзгереді.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 5-9-сыныптарына
арналған "Орыс әдебиеті" оқу
пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған
"Орыс әдебиеті" пәнінен жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша
ұзақ мерзімді жоспар
5-сынып:
Тақырыптар/
Зерттелген әдеби шығармалар
Білім алушылар білуге тиісті
Оқыту мақсаттары.
1 тоқсан
Батырлық эпос
1. Қиссалар. Илье Муромце туралы
2. А.С. Пушкин. "Песнь о вещем Олеге"
3. М.Ю. Лермонтов. "Бородино"
4. М. Шаханов. "Отрарская поэма о побеждҰнном победителе, или ПросчҰт Чингисхана"
Түсіну және жауап беру мәселелері
5.1.1.1
Терминдерді түсіну: Көркем шығарма,
фольклорь. батырлар эпосы, қисса, ертегі, әдеби ертегі, сюжет, композиция, көркем әдебиеттегі уақыт және кеңістік, шиеленіс, батыр, баяндаушы,жыршы,
әңгіме айтушы,
гипербола, эпитет, теңеу, аллегория. параллелизм
5.1.2.1 өнер туындысын жалпы түсіну, тақырыпты түсіну;

5.1.3.1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов небольшого объема (поэтические, прозаические);
5. 1.4.1 составлять простой план;
5.1.6.1 давать краткий и полный ответ на вопрос
Анализ и интерпретация
6. 5.2.1.1 определять жанр и его признаки (былина, сказка, литературная сказка) при поддержке учителя;
5.2.2.1 определять основную мысль произведения при поддержке учителя;
5.2.5.1 характеризовать героев при поддержке учителя;
5.2.8.1 анализировать изобразительные средства в художественном тексте (гиперболы, эпитеты, сравнения, аллегории, параллелизм) при поддержке учителя
Оценка и сравнительный анализ
5.3.1.1 участвовать в обсуждении произведения, выражая свои мысли и чувства
2 четверть
Литературная поэтичес-кая сказка
1. В.А. Жуковский. "Сказка о царе Берендее"
2. А.С. Пушкин. "Сказка о мертвой царевне и семи богатырях"
3. К.Д. Бальмонт. "Фейные сказки"
Понимание и ответы на вопросы
5.1.2.1 иметь общее представление о художественном произведении, осмысливать тему;
5.1.3.1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов небольшого объема (поэтические, прозаические);
5.1.5.1 кратко пересказывать содержание произведения или отрывка
Анализ и интерпретация
5.2.1.1 определять жанр и его признаки (былина, сказка, литературная сказка) при поддержке учителя;
5.2.2.1 определять основную мысль произведения при поддержке учителя;
5.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции при поддержке учителя;
5.2.4.1 анализировать эпизоды, важные для характеристики главных героев, при поддержке учителя;
5.2.5.1 характеризовать героев при поддержке учителя;
5.2.9.1 писать творческие работы (сказки, рассказы, мини-сочинения на литературные темы по опорным словам, иллюстрациям)
Оценка и сравнительный анализ
5.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике, при поддержке учителя-
3 четверть
Литературная прозаическая сказка
2. Г.Х. Андерсен. "Снежная королева"
3. О. Уайльд. "Соловей и роза"
4. К.Г. Паустовский."Теплый хлеб"
5. Г.В. Черноголовина. "Сказка об одном зҰрнышке"
Понимание и ответы на вопросы
5.1.1.1 понимать термины: художественная литература, фольклор, героический эпос, былина, сказка, литературная сказка, сюжет, композиция, художественное время и пространство, конфликт, герой, повествователь, рассказчик, гипербола, эпитет, сравнение, аллегория, параллелизм;
5.1.3.1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов небольшого объема (поэтические, прозаические);
5.1.6.1 давать краткий и полный ответ на вопрос
Анализ и интерпретация
5.2.2.1 определять основную мысль произведения при поддержке учителя;

5.1.3.1 шағын көлемдегі мәтіндерден үзінділерді (поэтикалық, прозалық) үзінділермен оқып шығыңыз;
1.4.1 қарапайым жоспарды жасау;
5.1.6.1 Сұраққа қысқа және толық жауап беріңіз
Анализ және интерпретация
5.2.1.1 мұғалімнің қолдауымен жанр мен оның белгілерін (эпикалық, ертегі, әдеби кейіпкер) анықтау;
5.2.2.1 мұғалімнің қолдауымен жұмыстың негізгі идеясын анықтау;
5.2.5.1 кейіпкерлерді мұғалімнің қолдауымен сипаттау;
5.2.8.1 Мұғалімнің көмегімен графикалық құралдарды көркем мәтінде (гипербола, эпитеттер, салыстыру, аллегориялар, параллелизм) талдау
Бағалау және салыстырмалы талдау
5.3.1.1 өздерінің ойларын және сезімдерін білдіретін жұмыстарды талқылауға қатысады
2 тоқсан
Әдеби поэтикалық ертегі
1. В.А. Жуковский. "Сказка о царе Берендее"
2. А.С. Пушкин. "Сказка о мертвой царевне и семи богатырях"
3. К.Д. Бальмонт. "Фейные сказки"
Түсіну және жауап беру мәселелері
5.1.2.1 өнер туындысы туралы жалпы түсіну, тақырыпты түсіну;
5.1.3.1 шағын көлемдегі мәтіндерден үзінділерді (поэтикалық, прозалық) үзінділермен оқып шығыңыз;
5.1.5.1 жұмыс мазмұнын немесе өтпелі кезеңді қысқа мерзімде қайта тағайындаңыз
Анализ және интерпретация
5.2.1.1 мұғалімнің қолдауымен жанр мен оның ерекшеліктерін анықтау (эпикалық, ертегі, әдеби кейіп);
5.2.2.1 мұғалімнің қолдауымен жұмыстың негізгі идеясын анықтау;
5.2.3.1 мұғалімнің қолдауымен шығарма мәтініндегі композиция элементтерін бөліп көрсету;
5.2.4.1 Негізгі кейіпкерлерді сипаттау үшін мұғалімнің қолдауымен маңызды эпизодтарды талдау;
5.2.5.1 кейіпкерлерді мұғалімнің қолдауымен сипаттау;
5.2.9.1 Шығармашылық жұмыстарды жазу (әңгімелер, әңгімелер, әңгімелер бойынша әдеби тақырып бойынша әңгімелер, әңгімелер, суреттер)
Бағалау және салыстырмалы талдау
5.3.3.1 орыс, қазақ және әлем әдебиетінің еңбектерін (немесе үзінділерін) мұғалімнің қолдауымен пән бойынша жақынырақ салыстыру
3 тоқсан
Әдеби прозалық ертегі
1. Г.Х. Андерсен. "Снежная королева"
2. О. Уайльд. "Соловей и роза"
3. К.Г. Паустовский."Теплый хлеб"
4. Г.В. Черноголовина. "Сказка об одном зҰрнышке"
Түсіну және жауап беру мәселелері
5.1.1.1 терминдер: фантастика, фольклор, батырлық эпос, эпика, ертегі, әдеби ертегі, сюжеті, композициясы, шығармашылық уақыты мен кеңістігі, қақтығысы, батыры, әңгімелесуші, баяндаушы, гипербола, эпитет, салыстыру, аллегория, параллелизм;
5.1.3.1 шағын көлемдегі мәтіндерден үзінділерді (поэтикалық, прозалық) үзінділермен оқып шығыңыз;
5.1.6.1 Сұраққа қысқа және толық жауап беру
Анализ және интерпретация
5.2.2.1 мұғалімнің қолдауымен жұмыстың негізгі идеясын анықтау;

5.2.4.1 анализировать эпизоды, важные для характеристики главных героев, при поддержке учителя;
5.2.5.1 характеризовать героев при поддержке учителя;
5.2.6.1 анализировать художественное пространство и оформлять своҰ представление в рисунках, схемах, кластерах;
5.2.7.1 определять отношение автора к главным героям при поддержке учителя;
5.2.8.1 анализировать изобразительные средства в художественном тексте (гиперболы, эпитеты, сравнения, аллегории, параллелизм) при поддержке учителя
Оценка и сравнительный анализ
5.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, объясняя сходства и различия при поддержке учителя
4 четверть
Фольклорные элементы в литературных произведениях
1. А.С. Пушкин. "Руслан и Людмила"
2. М.М. Пришвин. "Кладовая солнца"
Понимание и ответы на вопросы
6. 5.1.2.1 иметь общее представление о художественном произведении, осмысливать тему;
5.1.3.1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов небольшого объема (поэтические, прозаические);
5.1.4.1 составлять простой план
Анализ и интерпретация
5.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции при поддержке учителя;
5.2.4.1 анализировать эпизоды, важные для характеристики главных героев, при поддержке учителя;
5.2.5.1 характеризовать героев при поддержке учителя;
5.2.6.1 анализировать художественное пространство и оформлять своҰ представление в рисунках, схемах, кластерах;
5.27.1 определять отношение автора к главным героям при поддержке учителя;
5.2.8.1 анализировать изобразительные средства в художественном тексте (гиперболы, эпитеты, сравнения, аллегории, параллелизм) при поддержке учителя;
5.2.9.1 писать творческие работы (сказки, рассказы, мини-сочинения на литературные темы по опорным словам, иллюстрациям)
Оценка и сравнительный анализ
5.3.4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников и другие) с точки зрения соответствия теме
2) 6 класс:
Тема
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Мифы народов мира
1. Мифы Древней Греции (о Прометее, Геракле, Икаре, Актеоне)
2. Е.В. Курдаков. "Псы Актеона"
3. Славянская мифология (миф о Солнце, мифы о представителях низшей мифологии)
4. Тюркская мифология (миф о создании мира)
5. Библейская мифология (о Вавилонской башне, царе Соломоне)
Понимание и ответы на вопросы
6.1.1.1 понимать термины: художественный мир, миф, мифический герой, мифологический образ, рассказ, повесть, пьеса-сказка, афиша, ремарка, портрет, пейзаж, метафора, олицетворение, риторические фигуры, антитеза, перифраз; эпос, лирика, драма как роды литературы;

5.2.4.1 Негізгі кейіпкерлерді сипаттау үшін мұғалімнің қолдауымен маңызды эпизодтарды талдау;
5.2.5.1 кейіпкерлерді мұғалімнің қолдауымен сипаттау;
5.2.6.1 сурет кеңістігін талдайды және сызбалардағы, диаграммалардағы, кластерлерде оның ұсынылуын қалыптастырады;
5.2.7.1 Мұғалімнің қолдауымен автордың протагонистерге қатынасын анықтаңыз;
5.2.8.1 Мұғалімнің көмегімен графикалық құралдарды көркем мәтінде (гипербола, эпитеттер, салыстыру, аллегориялар, параллелизм) талдау
Бағалау және салыстырмалы талдау
5.3.2.1 өнер туындысын басқа өнер туындыларымен салыстыру, мұғалімнің қолдауымен ұқсастықтар мен айырмашылықтарды түсіндіру
4 тоқсан
Әдеби шығармалардағы фольклорлық элементтер
1. А.С. Пушкин. "Руслан и Людмила"
2. М.М. Пришвин. "Кладовая солнца"
Түсіну және жауап беру мәселелері
5.1.2.1 өнер туындысының жалпы идеясы бар, тақырыпты түсінеді;
5.1.3.1 шағын көлемдегі мәтіндерден үзінділерді (поэтикалық, прозалық) үзінділермен оқып шығыңыз;
5.1.4.1 Жай жоспар жасаңыз
Анализ және интерпретация
5.2.3.1 мұғалімнің қолдауымен шығарма мәтініндегі композиция элементтерін бөліп көрсету;
5.2.4.1 Негізгі кейіпкерлерді сипаттау үшін мұғалімнің қолдауымен маңызды эпизодтарды талдау;
5.2.5.1 кейіпкерлерді мұғалімнің қолдауымен сипаттау;
5.2.6.1 сурет кеңістігін талдайды және сызбалардағы, диаграммалардағы, кластерлерде оның ұсынылуын қалыптастырады;
5.27.1 Мұғалімнің қолдауымен автордың протагонистерге қатынасын анықтаңыз;
5.2.8.1 Мұғалімнің көмегімен графикалық құралдарды көркем мәтінде (гипербола, эпитеттер, салыстыру, аллегориялар, параллелизм) талдау;
5.2.9.1 Шығармашылық жұмыстарды жазу (әңгімелер, әңгімелер, әңгімелер бойынша әдеби тақырып бойынша әңгімелер, әңгімелер, суреттер)
Бағалау және салыстырмалы талдау
5.3.4.1 Тақырып бойынша өзектілік тұрғысынан ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (олардың, сыныптастардың және басқалардың) бағалау
2) 6 сынып:
Тақырыптар
Зерттелген әдеби шығармалар
Білім алушылар білуге тиісті
Оқыту мақсаттары.
1 тоқсан
Мифы народов мира
1. Мифы Древней Греции (о Прометее, Геракле, Икаре, Актеоне)
2. Е.В. Курдаков. "Псы Актеона"
3. Славянская мифология (миф о Солнце, мифы о представителях низшей мифологии)
4. Тюркская мифология (миф о создании мира)
5. Библейская мифология (о Вавилонской башне, царе Соломоне)
Түсіну және жауап беру мәселелері
6.1.1.1 понимать термины: художественный мир, миф, мифический герой, мифологический образ, рассказ, повесть, пьеса-сказка, афиша, ремарка, портрет, пейзаж, метафора, олицетворение, риторические фигуры, антитеза, перифраз; эпос, лирика, драма как роды литературы;

6.1.2.1 иметь общее представление о художественном произведении, понимать главную и второстепенную информацию;
6.1.3.1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов (поэтических, прозаических, драматических);
6.1.5.1 пересказывать (кратко, подробно) содержание произведения небольшой эпической или драматической формы, выражая своҰ мнение о героях и событиях
Анализ и интерпретация
6.2.1.1 определять жанр и его признаки (рассказ, повесть, пьеса-сказка);
6.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять их роль в сюжете произведения;
6.2.5.1 характеризовать героев, используя план и цитаты из текста;
6.2.9.1 писать творческие работы (мифы, рассказы, мини-сочинения на литературные темы, сравнительные характеристики), выражая свое понимание прочитанного, используя изобразительные средства языка
Оценка и сравнительный анализ
6.3.1.1 участвовать в обсуждении произведения, оценивая поступки главных героев
2 четверть
Тема Рождества в литературе
1. Б.Л. Пастернак. "Рождественская звезда"
Н.В. Гоголь. "Ночь перед Рождеством"
А. Гофман "Щелкунчик и Мышиный король"
Понимание и ответы на вопросы
6.1.1.1 понимать термины: художественный мир, миф, мифический герой, мифологический образ, рассказ, повесть, пьеса-сказка, афиша, ремарка, портрет, пейзаж, метафора, олицетворение, риторические фигуры, антитеза, перифраз; эпос, лирика, драма как роды литературы;
6.1.3.1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов (поэтических, прозаических, драматических);
6.1.5.1 пересказывать (кратко, подробно) содержание произведения небольшой эпической или драматической формы, выражая своҰ мнение о героях и событиях;
6.1.6.1 давать развернутый ответ на вопрос
Анализ и интерпретация
6.2.2.1 определять основную мысль произведения, опираясь на его структурные элементы;
6.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять их роль в сюжете произведения;
6.2.4.1 анализировать эпизоды драматических и прозаических произведений, важные для характеристики главных героев;
6.2.5.1 характеризовать героев, используя план и цитаты из текста;
6.2.7.1 определять отношение автора к главным и второстепенным героям
Оценка и сравнительный анализ
6.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике и проблематике
3 четверть
Нравственный выбор человека
1. И.С. Тургенев. "Муму"
2. Л.Н. Толстой. "Кавказский пленник"
3. В.С. Высоцкий. "Песня о друге"
4. В.П. Астафьев "Конь с розовой гривой"
Понимание и ответы на вопросы
6.1.4.1 составлять простой цитатный план
Анализ и интерпретция

6.1.2.1 иметь общее представление о художественном произведении, понимать главную и второстепенную информацию;
6.1.3.1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов (поэтических, прозаических, драматических);
6.1.5.1 пересказывать (кратко, подробно) содержание произведения небольшой эпической или драматической формы, выражая своҰ мнение о героях и событиях
Анализ және интерпретация
6.2.1.1 определять жанр и его признаки (рассказ, повесть, пьеса-сказка);
6.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять их роль в сюжете произведения;
6.2.5.1 характеризовать героев, используя план и цитаты из текста;
6.2.9.1 писать творческие работы (мифы, рассказы, мини-сочинения на литературные темы, сравнительные характеристики), выражая свое понимание прочитанного, используя изобразительные средства языка
Бағалау және салыстырмалы талдау
6.3.1.1 участвовать в обсуждении произведения, оценивая поступки главных героев
2 тоқсан
Әдебиеттегі Рождества в тақырыбы
1. Б.Л. Пастернак. "Рождественская звезда"
Н.В. Гоголь. "Ночь перед Рождеством"
А. Гофман "Щелкунчик и Мышиный король"
Түсіну және жауап беру мәселелері
6.1.1.1 терминдер: көркем әлем, миф, мифтік сипаттағы, мифологиялық кескін, әңгіме, әңгіме, ойын-ертегі, пьеса, ескерту, портрет, ландшафт, метафора, жеке қасиет, риторикалық фигуралар, антитез, периферия; эпикалық, лирикалық поэзия, драма әдебиет түрі;
6.1.3.1 Мәтіннің үзінді фрагменттерін оқыңыз (поэтикалық, проза, драмалық);
6.1.5.1 кейіпкерлер мен оқиғалар туралы өзінің пікірін білдіретін шағын эпикалық немесе драмалық формадағы жұмыстың мазмұнын қысқаша (қысқаша, егжей-тегжейлі);
6.1.6.1 сұраққа толық жауап беріңіз
Анализ және интерпретация
6.2.2.1 жұмыстың негізгі идеясын оның құрылымдық элементтеріне сүйену;
6.2.3.1 жұмыстың мәтінінде құрамның элементтерін бөліп көрсетіп, олардың жұмыс жоспарындағы рөлін түсіндіру;
6.2.4.1 негізгі кейіпкерлерді сипаттайтын маңызды драмалық және прозалық шығармалар эпизодтарын талдау;
6.2.5.1 мәтіннен жоспар мен тырнақшаларды пайдалана отырып таңбаларды сипаттау;
6.2.7.1 автордың негізгі және кішігірім кейіпкерлерге деген көзқарасын анықтау
Бағалау және салыстырмалы талдау
6.3.3.1 өздерінің субъектілері мен проблемалары бойынша ұқсас ресей, қазақ және әлем әдебиеттерінің жұмыстарын (немесе үзінділерін) салыстыруға
3 тоқсан
Адамды моральдық таңдау
1. И.С. Тургенев. "Муму"
2. Л.Н. Толстой. "Кавказский пленник"
3. В.С. Высоцкий. "Песня о друге"
4. В.П. Астафьев "Конь с розовой гривой"
Түсіну және жауап беру мәселелері
6.1.4.1 Жай жоспарын жасау
Анализ және интерпретация

6.2.1.1 определять жанр и его признаки (рассказ, повесть, пьеса-сказка);
6.2.2.1 определять основную мысль произведения, опираясь на его структурные элементы;
6.2.4.1 анализировать эпизоды драматических и прозаических произведений, важные для характеристики главных героев;
6.2.5.1 характеризовать героев, используя план и цитаты из текста;
6.2.6.1 анализировать художественное пространство и время и оформлять своҰ представление в рисунках, схемах, кластерах;
6.2.7.1 определять отношение автора к главным и второстепенным героям;
6.2.8.1 анализировать изобразительные средства (метафоры, олицетворения) и фигуры поэтического синтаксиса (риторические вопросы, обращения, восклицания, антитезы, перифразы);
6.2.9.1 писать творческие работы (мифы, рассказы, мини-сочинения на литературные темы, сравнительные характеристики), выражая свое понимание прочитанного, используя изобразительные средства языка
Оценка и сравнительный анализ
6.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, объясняя сходства и различия при поддержке учителя (план сравнительной характеристики)
4 четверть
Сказочные и мифологические элементы в литературных произведениях
1. А.Н. Островский. "Снегурочка"
2. И.С. Тургенев "Бежин луг"
3. М.Ю. Лермонтов. "Русалка"
Понимание и ответы на вопросы
6.1.1.1 понимать термины: художественный мир, миф, мифический герой, мифологический образ, рассказ, повесть, пьеса-сказка, афиша, ремарка, портрет, пейзаж, метафора, олицетворение, риторические фигуры, антитеза, перифраз; эпос, лирика, драма как роды;
6.1.2.1 иметь общее представление о художественном произведении, понимать главную и второстепенную информацию;
6.1.3.1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов (поэтических, прозаических, драматических);
6.1.4.1 составлять простой цитатный план;
6.1.6.1 давать развернутый ответна вопрос
Анализ и интерпретация
6.2.5.1 характеризовать героев, используя план и цитаты из текста;
6.2.6.1 анализировать художественное пространство и время, оформлять своҰ представление в рисунках, схемах, кластерах;
6.2.8.1 анализировать изобразительные средства (метафоры, олицетворения) и фигуры поэтического синтаксиса (риторические вопросы, обращения, восклицания, антитезы, перифразы)
Оценка и сравнительный анализ
6.4.4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников и другие) с точки зрения полноты раскрытия темы, уместности цитирования
3) 7 класс:
Тема
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Притчи и легенды в литературе
1. Притча о блудном сыне, легенда об Арионе

6.2.1.1 жанр мен оның белгілерін анықтау (әңгіме, әңгіме, ойын-ертегі);
6.2.2.1 жұмыстың негізгі идеясын оның құрылымдық элементтеріне сүйену;
6.2.4.1 негізгі кейіпкерлерді сипаттайтын маңызды драмалық және прозалық шығармалар эпизодтарын талдау;
6.2.5.1 мәтіннен жоспарды және тырнақшаларды пайдалана отырып таңбаларды сипаттау;
6.2.6.1 сурет кеңістігін және уақытты талдап, презентацияңызды сызбаларға, диаграммаларға, кластерлерге шығарыңыз;
6.2.7.1 негізгі және қосалқы кейіпкерлерге автордың көзқарасын анықтау;
6.2.8.1 графикалық құралдарды (метафоралар, сипаттамалар) және поэтикалық синтаксис фигураларын талдау (риторикалық сұрақтар, мекенжайлар, леп белгісі, антитездер, парафразы);
6.2.9.1 Шығармашылық жұмыстарды жазу (мифтер, әңгімелер, әдеби тақырыптар бойынша мини-композициялар, салыстырмалы сипаттамалар), оқылған нәрселер туралы түсінік беру, тілдің көрнекі құралдарын пайдалану
Бағалау және салыстырмалы талдау
6.3.2.1 өнердің жұмысын басқа өнер туындыларымен салыстыру, мұғалімнің қолдауымен ұқсастықтар мен айырмашылықтарды түсіндіру (салыстырмалы сипаттамалар жоспары)
4 тоқсан
Әдеби шығармалардағы фантастикалық және мифологиялық элементтер
1. А.Н. Островский. "Снегурочка"
2. И.С. Тургенев "Бежин луг"
3. М.Ю. Лермонтов. "Русалка"
Түсіну және жауап беру мәселелері
6.1.1.1 терминдер: көркем әлем, миф, мифтік сипаттағы, мифологиялық кескін, әңгіме, әңгіме, ойын-ертегі, пьеса, ескерту, портрет, ландшафт, метафора, жеке қасиет, риторикалық фигуралар, антитез, периферия; эпикалық, лирикалық, драма;
6.1.2.1 өнер туындысын жалпы түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты түсіну;
6.1.3.1 Мәтіннің үзінді фрагменттерін оқыңыз (поэтикалық, проза, драмалық);
6.1.4.1 қарапайым тырнақша жоспарын жасау;
6.1.6.1 егжей-тегжейлі жауап беру
Анализ және интерпретация
6.2.5.1 мәтіннен жоспар мен тырнақшаларды пайдалана отырып таңбаларды сипаттау;
6.2.6.1 көркем кеңістік пен уақытты талдау, суреттерде, диаграммаларда, кластерлерде өздерінің өкілдерін көрсету;
6.2.8.1 графикалық құралдарды (метафоралар, сипаттамалар) және поэтикалық синтаксис фигураларын талдау (риторикалық сұрақтар, мекен-жайлар, леп белгісі, антитездер, парафрактар)
Бағалау және салыстырмалы талдау
6.4.4.1 тақырыптың ашылуының толықтығы, дәйексөздің өзектілігі тұрғысынан ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (өздерінің, сыныптастарымен және басқалармен) бағалау
3) 7 сынып:
Тақырыптар/
Зерттелген әдеби шығармалар
Білім алушылар білуге тиісті
Оқыту мақсаттары.
1 тоқсан
Әдебиеттегі нақыл сөздер мен аңыздар
1. Притча о блудном сыне, легенда об Арионе

2. А.С. Пушкин "Арион", "Анчар"
3. А.С. Пушкин. "Станционный смотритель"
4. К.Г. Паустовский "Телеграмма"
Понимание и ответы на вопросы
7.1.1.1 понимать термины: притча, легенда, баллада, басня, литературное направление, классицизм, фантастический рассказ, комедия, фэнтези, сатира, юмор, гротеск, сарказм, ирония, художественная деталь, лирический герой, ритм и рифма, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора;
7.1.2.1 понимать художественное произведение в деталях, включая известную и неизвестную информацию;
7.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты произведения, связанные с характеристикой лирического героя и/или образа персонажа;
7.1.4.1 составлять сложный план;
7.1.6.1 давать аргументированный ответ на проблемный вопрос
Анализ и интерпретация
7.2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая своҰ мнение о поступках героев;
7.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять роль эпиграфа и его смысл;
7.2.4.1 анализировать в прозаическом, драматическом и лирическом произведениях эпизоды, важные для характеристики главных и второстепенных героев;
7.2.5.1 характеризовать героев произведения на основе деталей и цитат из текста
Оценка и сравнительный анализ
7.4.1.1 участвовать в обсуждении произведения, выражая мнение о героях и событиях
2 четверть
Человек и природа
1. Стихотворения
А.С. Пушкина,
С.А. Есенина, А.А. Фета
2. У. Блейк. "Тигр"
3. О.О. Сулейменов. "Волчата"
4. Р. Бредбери. "Зеленое утро"
5. А. Новоселов. "Санькин марал"
Понимание и ответы на вопросы
7.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты произведения, связанные с характеристикой лирического героя и/или образа персонажа
Анализ и интерпретация
7.2.1.1 определять жанр и его признаки (притча, баллада, басня, легенда, комедия, лирическое стихотворение, фэнтези, фантастический рассказ);
7.2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая своҰ мнение о поступках героев;
7.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять роль эпиграфа и его смысл;
7.2.5.1 характеризовать героев произведения на основе деталей и цитат из текста;
7.2.6.1 анализировать сюжет и композицию, художественные образы и оформлять своҰ представление в таблицах, схемах, кластерах, презентациях;
7.2.8.1 анализировать изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса в художественном тексте (аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры), основные приемы комического (сатира, юмор, гротеск, ирония, сарказм);
7.2.9.1 писать творческие работы (сочинения, притча, отзыв, репортаж, интервью с литературным героем), выражая своҰ отношение к прочитанному, используя изобразительные средства языка
Оценка и сравнительный анализ

2. А.С. Пушкин "Арион", "Анчар"
3. А.С. Пушкин. "Станционный смотритель"
4. К.Г. Паустовский "Телеграмма"
Түсіну және жауап беру мәселелері
7.1.1.1 терминдерді түсіну: Нақыл сөздер, аңыздар, балладалар, ертегі, әдеби қозғалысы, классицизм, фантастикалық әңгіме, комедия, фэнтези, сатира, юмор, гротеск, сарказм, ирония, көркем деталь, лирикалық кейіпкер, ырғағы, рифма, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анапора;
7.1.2.1 белгілі және белгісіз ақпаратты қоса алғанда егжей-тегжейлі көркем туынды, түсіну;
7.1.3.1 дербес мәтінді табу мен тікелей лирикалық сипаты және / немесе сипаттағы имиджін тән байланысты тырнақшалар, өнім фрагменттері жатқа;
7.1.4.1 кешенді жоспарды құрастырады;
7.1.6.1 проблемалық сұраққа негізделген жауап беру
Анализ және интерпретация
7.2.2.1 кейіпкерлердің іс-әрекеттері туралы өз пікірін білдіретін жұмыстың тақырыбы мен идеясын анықтау;
7.2.3.1 композицияның элементтерін жұмыстың мәтініне аудару, эпиграфтың рөлін және оның мәнін түсіндіру;
7.2.4.1 басты және қайталама кейіпкерлерді сипаттау үшін маңызды, драмалық және лирикалық шығармалар эпизодтарына талдау жасау;
7.2.5.1 мәтіннің егжей-тегжейлері мен цитаталарына негізделген жұмыстың кейіпкерлерін сипаттайды
Бағалау және салыстырмалы талдау
7.4.1.1. Кейіпкерлер мен оқиғалар туралы пікірін білдіретін жұмыстарды талқылауға қатысады
2 тоқсан
Адам және табиғат
1. Өлеңдер
А.С. Пушкина,
С.А. Есенина, А.А. Фета
2. У. Блейк. "Тигр"
3. О.О. Сулейменов. "Волчата"
4. Р. Бредбери. "Зеленое утро"
5. А. Новоселов. "Санькин марал"
Түсіну және жауап беру мәселелері
7.1.3.1 Мәтінді өз бетімен табу және лирикалық кейіпкерді сипаттауға және / немесе кейіпкердің имиджіне қатысты туындылар, үзінділерді мұқият оқып шығу
Анализ және интерпретация
7.2.1.1 Жанр мен оның ерекшеліктерін анықтау (аңыз, баллада, көрнекті, аңыз, комедия, лирикалық поэма, қиял, фантастикалық оқиға);
7.2.2.1 кейіпкерлердің іс-әрекеттері туралы өз пікірін білдіретін жұмыстың тақырыбы мен идеясын анықтау;
7.2.3.1 композицияның элементтерін жұмыстың мәтініне аудару, эпиграфтың рөлін және оның мәнін түсіндіру;
7.2.5.1 мәтіннің егжей-тегжейлері мен цитаталарына негізделген жұмыстың кейіпкерлерін сипаттау;
7.2.6.1 сюжетті және композицияны, көркемдік суреттерді талдайды және оларды кестелерде, диаграммаларда, кластерлерде, презентацияларда көрсете алады;
7.2.8.1 поэзия өнері мәтін (аллитерация assonances, аллегории инверсия анафора), негізгі әдістері күлкілі (сатира, әзіл-оспақ, гротеск, ирония, сарказм) Синтаксис көзбен құралдары мен бөліктерін талдау;
7.2.9.1 Шығармашылық жұмыстарды жазу (эссе, әңгіме, шолу, репортаж, әдеби кейіпкермен әңгімелесу)
Бағалау және салыстырмалы талдау

7.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/ проблематике/жанру
3 четверть
Сатира и юмор в литературе
1. И.А. Крылов. Басни
2. Д.И. Фонвизин. "Недоросль"
3. М.Е. Салтыков-Щедрин. "Сказка о том, как один мужик двух генералов прокормил"
4. М.М. Зощенко. Сатирические рассказы (по выбору учителя)
Понимание и ответы на вопросы
7.1.1.1 понимать термины: притча, легенда, баллада, басня, литературное направление, классицизм, фантастический рассказ, комедия, фэнтези, сатира, юмор, гротеск, сарказм, ирония, художественная деталь, лирический герой, ритм и рифма, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора;
7.1.2.1 понимать художественное произведение в деталях, включая известную и неизвестную информацию;
7.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты произведения, связанные с характеристикой лирического героя и/или образа персонажа;
7.1.5.1 пересказывать (кратко, подробно, выборочно) содержание произведения или отрывка, выражая своҰ мнение о героях и событиях;
7.1.6.1 давать аргументированный ответ на проблемный вопрос
Анализ и интерпретация
7.2.5.1 характеризовать героев произведения на основе деталей и цитат из текста;
7.2.6.1 анализировать сюжет и композицию, художественные образы и оформлять своҰ представление в таблицах, схемах, кластерах, презентациях;
7.2.7.1 определять отношение автора к главным и второстепенным героям, аргументируя свою позицию;
7.2.8.1 анализировать изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса в художественном тексте (аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры), основные приемы комического (сатира, юмор, гротеск, ирония, сарказм)
Оценка и сравнительный анализ
7.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в средствах создания образов
4 четверть
Мораль, этика, ценности
1. В.А. Жуковский. Баллады
2. В. Набоков. "Рождество"
3. В. Тендряков. "Хлеб для собаки"
4. Д. Толкиен. "Хоббит, или Туда и Обратно"
Понимание и ответы на вопросы
7.1.4.1 составлять сложный план;
7.1.5.1 пересказывать (кратко, подробно, выборочно) содержание произведения или отрывка, выражая своҰ мнение о героях и событиях
Анализ и интерпретация
7.2.1.1 определять жанр и его признаки (притча, баллада, басня, легенда, комедия, лирическое стихотворение, фэнтези, фантастический рассказ);
7.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объясняет роль эпиграфа и его смысл;
7.2.4.1 анализировать в прозаическом, драматическом и лирическом произведениях эпизоды, важные для характеристики главных и второстепенных героев;

7.3.3.1 орыс, қазақ және әлемдік әдебиеттердің тақырыптары / проблемалары / жанрлары бойынша ұқсас жұмыстардың (немесе үзінділерінің) салыстырулары
3 тоқсан
Әдебиеттегі сатира мен әзіл
1. И.А. Крылов. Басни
2. Д.И. Фонвизин. "Недоросль"
3. М.Е. Салтыков-Щедрин. "Сказка о том, как один мужик двух генералов прокормил"
4. М.М. Зощенко. Сатирические рассказы (по выбору учителя)
Түсіну және жауап беру мәселелері
7.1.1.1 терминдерді түсіну: Нақыл сөздер, аңыздар, балладалар, ертегі, әдеби қозғалысы, классицизм, фантастикалық әңгіме, комедия, фэнтези, сатира, юмор, гротеск, сарказм, ирония, көркем деталь, лирикалық кейіпкер, ырғағы, рифма, аллитерация, assonance, аллегория, инверсия, анапора;
7.1.2.1 белгілі және белгісіз ақпаратты қоса алғанда егжей-тегжейлі көркем туынды, түсіну;
7.1.3.1 дербес мәтінді табу мен тікелей лирикалық сипаты және / немесе сипаттағы имиджін тән байланысты тырнақшалар, өнім фрагменттері жатқа;
7.1.5.1 кейіпкерлер мен оқиғалар туралы өз пікірін білдіретін жұмыстың мазмұнын немесе үзіндісін қысқаша (қысқаша, егжей-тегжей, іріктеп);
7.1.6.1 проблемалық сұраққа негізделген жауап беру
Анализ және интерпретация
7.2.5.1 мәтіннің егжей-тегжейлері мен цитаталарына негізделген жұмыстың кейіпкерлерін сипаттау;
7.2.6.1 сюжетті және композицияны, көркемдік суреттерді талдайды және оларды кестелерде, диаграммаларда, кластерлерде, презентацияларда көрсету;
7.2.7.1 автордың негізгі және қосалқы кейіпкерлерге деген көзқарасын анықтау, оның позициясын айқындау;
7.2.8.1 Көркемдік мәтіндегі (альитация, асонизация, аллегория, инверсия, анапора), күлкілі (сатира, юмор, гротеск, ирони, сарказм) негізгі әдістеріндегі көрнекі құралдар мен фигураларды талдау.
Бағалау және салыстырмалы талдау
7.3.2.1 өнер туындысын бейнелеу құралдарының ұқсастығы мен айырмашылығын сипаттайтын басқа өнер туындыларымен салыстыру
4 тоқсан
Мораль, этика, құндылықтар
1. В.А. Жуковский. Баллады
2. В. Набоков. "Рождество"
3. В. Тендряков. "Хлеб для собаки"
4. Д. Толкиен. "Хоббит, или Туда и Обратно"
Түсіну және жауап беру мәселелері
7.1.4.1 кешенді жоспарды құрастырады;
7.1.5.1 кейіпкерлер мен оқиғалар туралы өз пікірлерін білдіретін жұмыстың немесе өтудің мазмұнын қысқаша (қысқаша, егжей-тегжейлі, селективті)
Анализ және интерпретация
7.2.1.1 Жанр мен оның ерекшеліктерін анықтау (аңыз, баллада, көрнекті, аңыз, комедия, лирикалық поэма, қиял, фантастикалық әңгіме);
7.2.3.1 композицияның элементтерін жұмыстың мәтініне аудару, эпиграфтың рөлін және оның мәнін түсіндіру;
7.2.4.1 басты және қайталама кейіпкерлерді сипаттау үшін маңызы бар драмалық және лирикалық шығармалар эпизодтарына талдау жасау;

7.2.5.1 характеризовать героев произведения на основе деталей и цитат из текста;
7.2.7.1 определять отношение автора к главным и второстепенным героям, аргументируя свою позицию;
7.2.9.1 писать творческие работы (сочинения, притча, отзыв, репортаж, интервью с литературным героем), выражая своҰ отношение к прочитанному, используя изобразительные средства языка
Оценка и сравнительный анализ
7.4.4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников и другие) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, уместности цитирования, композиционного единства
4) 8 класс:
Тема
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Дети и взрослые
1. В. Распутин. "Уроки французского"
2. Ч. Айтматов. "Первый учитель",
"Красное яблоко"
3. Жунусов. (по выбору учителя) "Первый вагон" - сборник рассказов
4. А. Алексин. "Фотография, на которой меня нет", "А тем временем где-то" (по выбору)
Понимание и ответы на вопросы
8.1.1.1 понимать термины: романтизм и реализм как литературные направления, исторический образ (персонаж), трагедия, комедия, поэма, символ, психологический параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, автобиографизм;
8.1.2.1 понимать художественное произведение, критически осмысливая; различать открытую и скрытую (подтекст) информацию;
8.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, отражающие тематику произведения;
8.1.4.1 составлять сложный цитатный план;
8.1.5.1 пересказывать содержание произведения или отрывка, используя разные приемы цитирования;
8.1.6.1 давать аргументированный ответ на проблемный вопрос, используя цитаты
Анализ и интерпретация
8.2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая своҰ мнение о проблематике;
8.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять значение вставных эпизодов;
8.2.5.1 характеризовать героев произведения, их поступки, мотивы поведения, значение имен и фамилий
Оценка и сравнительный анализ
8.4.1.1 участвовать в обсуждении произведения, отстаивая свою точку зрения, оценивая поведение, поступки героев, позицию автора
2 четверть
Любовь и честь
1. У. Шекспир. "Ромео и Джульетта"
2. А.С. Пушкин. "Капитанская дочка"
3. Лирика поэтов 19 века
4. О.О. Сулейменов. "Последнее слово акына Смета"
Понимание и ответы на вопросы
8.1.2.1 понимать художественное произведение, критически осмысливая; различать открытую и скрытую (подтекст) информацию;
8.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, отражающие тематику произведения
Анализ и интерпретация
8.2.1.1 определять жанр и его признаки (трагедия, комедия, поэма);

7.2.5.1 мәтіннің егжей-тегжейлері мен цитаталарына негізделген жұмыстың кейіпкерлерін сипаттау;
7.2.7.1 автордың негізгі және қосалқы кейіпкерлерге деген көзқарасын анықтау, оның позициясын айқындау;
7.2.9.1 Шығармашылық жұмыстарды жазу (эссе, әңгіме, шолу, репортаж, әдеби кейіпкермен әңгімелесу)
Бағалау және салыстырмалы талдау
7.4.4.1 ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (өздерінің, сыныптастарымен және басқалармен) ашылу тереңдігі мен тереңдігі, дәйексөздің өзектілігі, композициялық бірлік
4) 8 сынып:
Тақырыптар/
Зерттелген әдеби шығармалар
Білім алушылар білуге тиісті
Оқыту мақсаттары.
1 тоқсан
Балалар мен ересектер
1. В. Распутин. "Уроки французского"
2. Ч. Айтматов.
"Первый учитель",
"Красное яблоко"
3. С. Жунусов. (по выбору учителя) "Первый вагон" - сборник рассказов
4. А. Алексин. "Фотография, на которой меня нет", "А тем временем где-то" (по выбору)
Түсіну және жауап беру мәселелері
8.1.1.1 Терминдерді түсіну: романтизм және реализм әдеби үрдістер, тарихи имидж (кейіпкер), трагедия, комедия, өлең, символ, психологиялық параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, өмірбаян сияқты;
8.1.2.1 өнер туындысын түсіну, сыни тұрғыдан түсіну; ашық және жасырын (субтекст) ақпаратпен бөлісу;
8.1.3.1 Мәтінді өз бетімен табуға және жұмыстың тақырыбын көрсететін дәйексөздерді, үзінділерді мұқият оқып білу;
8.1.4.1 кешенді сілтеме жасау жоспарын жасау;
8.1.5.1 әртүрлі дәйектемелерді қолданып, жұмыс немесе мазмұнның мазмұнын қайта белгілеу;
8.1.6.1 Баға ұсыныстарын пайдалана отырып, проблемалық мәселеге негізделген жауап беріңіз
Анализ және интерпретация
8.2.2.1 жұмыстың тақырыбы мен идеясын анықтау, проблемалар бойынша өз пікірін білдіру;
8.2.3.1 композицияның элементтерін жұмыстың мәтініне аудару, кірістірілген эпизодтың мағынасын түсіндіру;
8.2.5.1 жұмыстың кейіпкерлерін, олардың әрекеттерін, жүріс-тұрыс мотивтерін, атаулар мен тегі туралы мағынасын сипаттайды
Бағалау және салыстырмалы талдау
8.4.1.1 Жұмысты талқылауға қатысу, оның көзқарасын қорғау, мінез-құлықты бағалау, кейіпкерлердің әрекеттері, автордың ұстанымы
2 тоқсан
Махаббат пен құрмет
1. У. Шекспир. "Ромео и Джульетта"
2. А.С. Пушкин. "Капитанская дочка"
3. Лирика поэтов 19 века
4. О.О. Сулейменов. "Последнее слово акына Смета"
Түсіну және жауап беру мәселелері
8.1.2.1 өнер туындысын түсіну, сыни тұрғыдан түсіну; ашық және жасырын (субтекст) ақпаратпен бөлісу;
8.1.3.1 Мәтінді өз бетімен табуға және жұмыстың тақырыбын көрсететін дәйексөздерді, үзінділерді мұқият оқып шығу
Анализ және интерпретация
8.2.1.1; жанр және оның сипаттамалары (трагедия, комедия, өлең) анықтау

8.2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая своҰ мнение о проблематике;
8.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять значение вставных эпизодов;
8.2.6.1 анализировать систему образов, хронотоп, структуру произведения и оформлять своҰ представление с помощью различных способов свҰртывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, ПОПС-формулы, диаграммы);
8.2.7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям;
8.2.8.1 анализировать способы авторской характеристики героев, изобразительные средства, в том числе звукопись и цветопись, фигуры поэтического синтаксиса (риторические фигуры, антитезы, перифразы, инверсии, анафоры, градация), литературные приемы (символ, психологический параллелизм, автобиографизм);
8.2.9.1 писать творческие работы (письмо литературному герою, сценарии), выражая отношение к герою, его поступкам, используя изобразительные средства
Оценка и сравнительный анализ
8.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя специфические средства создания образов в разных видах искусства;
8.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/проблематике/жанру, учитывая особенности национальной культуры
3 четверть
Сатира и юмор
1. Н.В. Гоголь. "Ревизор"
2. А.П. Чехов. Рассказы (по выбору учителя)
3. В.М. Шукшин. Рассказы (по выбору учителя)
Понимание и ответы на вопросы
8.1.1.1 понимать термины: романтизм и реализм как литературные направления, исторический образ (персонаж), трагедия, комедия, поэма, символ, психологический параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, автобиографизм;
8.1.5.1 пересказывать содержание произведения или отрывка, используя разные приемы цитирования;
8.1.6.1 давать аргументированный ответ на проблемный вопрос, используя цитаты
Анализ и интерпретация
8.2.4.1 анализировать эпизоды произведений, объяснять их связь с проблематикой и роль в развитии сюжета;
8.2.5.1 характеризовать героев произведения, их поступки, мотивы поведения, значение имен и фамилий;
8.2.6.1 анализировать систему образов, хронотоп, структуру произведения и оформлять своҰ представление с помощью различных способов свҰртывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, формулы, диаграммы);
8.2.7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям;
8.2.8.1 анализировать способы авторской характеристики героев, изобразительные средства, в том числе звукопись и цветопись, фигуры поэтического синтаксиса (риторические фигуры, антитезы, перифразы, инверсии, анафоры, градация), литературные приемы (символ, психологический параллелизм, автобиографизми)
Оценка и сравнительный анализ

8.2.2.1; мәселелер бойынша өз пікірін білдіру, жұмыстың тақырыбын және идеясын анықтау
8.2.3.1 эпизодтар салыңыз мәтін композициясы түсіндіру жұмыс элементтерді бөлу;
8.2.6.1 Суреттерді жүйесі хронотоп, өнім құрылымын талдау және әр түрлі әдістерін ұюы деректер (диаграммалар, кестелер, ақыл карталар, ақыл карталар, поп-формулалар, диаграммалар), олардың өкілдігін ұйымдастырады;
8.2.7.1 автордың кейіпкерлерге деген көзқарасын білдіру жолдарын анықтау;
кейіпкерлердің сипаттамаларын талдау 8.2.8.1 авторлық әдістері, кейіпкердің түр-тұлғасы, дауысы поэзия синтаксисіне (риторикалық фигуралар, антитеза, перифраз, инверсиялар, анафора, градация), әдебиет әдістері (символы психологиялық параллелизм автобиографизм) қоса алғанда, графикалық құралдар;
8.2.9.1 көрнекі құралдарды пайдалана отырып, батырдың коэффициентін білдіріп, оның іс-әрекетін шығармашылық жұмыстарын (әдеби кейіпкерді жазбаша, сценарийлерді) жазу
Бағалау және салыстырмалы талдау
8.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя специфические средства создания образов в разных видах искусства;
8.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/проблематике/жанру, учитывая особенности национальной культуры
3 тоқсан
Сатира мен юмор
1. Н.В. Гоголь. "Ревизор"
2. А.П. Чехов. Рассказы (по выбору учителя)
3. В.М. Шукшин. Рассказы (по выбору учителя)
Түсіну және жауап беру мәселелері
8.1.1.1 Терминдерді түсіну: романтизм және реализм әдеби үрдістер, тарихи имидж (кейіпкер), трагедия, комедия, поэма, символ, психологиялық параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, өмірбаян сияқты;
8.1.5.1 әртүрлі дәйектемелерді қолданып, жұмыс немесе мазмұнның мазмұнын қайта белгілеу;
8.1.6.1 Баға ұсыныстарын пайдалана отырып, проблемалық мәселеге негізделген жауап беріңіз
Анализ және интерпретация
8.2.4.1 проблемалар мен сюжет рөлін өз байланысын түсіндіру үшін жұмыстарды эпизодтарын талдау;
8.2.5.1 сипаттаған таңбалар, олардың мінез-құлық, ниеттерін, атаулардың маңызы жұмыс;
8.2.6.1 Суреттерді жүйесі хронотоп, өнім құрылымы мен түрлі әдістермен ұюы деректерді өз өкілдігін ұйымдастыруға (диаграммалар, кестелер, ақыл карталар, ақыл карталар, формулалар, диаграммалар) талдау;
8.2.7.1 автордың кейіпкерлерге деген көзқарасын білдіру жолдарын анықтау;
кейіпкерлердің сипаттамаларын талдау 8.2.8.1 авторлық әдістері, кейіпкердің түр-тұлғасы, дауысы поэзия синтаксисіне (риторикалық фигуралар, антитеза, перифраз, инверсиялар, анафора, градация), әдебиет әдістері (символы психологиялық параллелизм, автобиографизм) қоса алғанда, графикалық құралдар
Бағалау және салыстырмалы талдау

8.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя специфические средства создания образов в разных видах искусства;
8.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/проблематике/жанру, учитывая особенности национальной культуры
4 четверть
Мечты и реальность
1. М.Ю. Лермонтов. "Мцыри"
2. А. Грин. "Алые паруса"
3. А. де Сент-Экзюпери. "Маленький принц"
4. М. Цветаева. Лирика
5. А. Ахматова. "У самого моря"
Понимание и ответы на вопросы
8.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, отражающие тематику произведения;
8.3.4.1 составлять сложный цитатный план
Анализ и интерпретация
8.2.1.1 определять жанр и его признаки (трагедия, комедия, поэма);
8.2.4.1 анализировать эпизоды произведений, объяснять их связь с проблематикой и роль в развитии сюжета;
8.2.6.1 анализировать систему образов, хронотоп, структуру произведения и оформлять своҰ представление с помощью различных способов свҰртывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, формулы, диаграммы);
8.2.7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям;
8.2.8.1 анализировать способы авторской характеристики героев, изобразительные средства, в том числе звукопись и цветопись, фигуры поэтического синтаксиса (риторические фигуры, антитезы, перифразы, инверсии, анафоры, градация), литературные приемы (символ, психологический параллелизм, автобиографизм);
8.2.9.1 писать творческие работы (письмо литературному герою, сценарии), выражая отношение к герою, его поступкам, используя изобразительные средства
Оценка и сравнительный анализ
8.4.1.1 участвовать в обсуждении произведения, отстаивая свою точку зрения, оценивая поведение, поступки героев, позицию автора;
8.4.4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников и другие) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного единства и фактологической точности
5) 9 класс:
Тема
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Странности любви
1. У. Шекспир. Сонеты
2. П.Н. Васильев. "И имя твоҰ…" и другие стихотворения
3. А.С. Пушкин. Лирика, "Цыганы"
4. И.С. Тургенев. "Ася"
5. А.И. Куприн. "Олеся"
Понимание и ответы на вопросы
9.1.1.1 понимать термины: романтизм и реализм как литературные направления, исторический образ (персонаж), трагедия, комедия, поэма, символ, психологический параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, автобиографизм;
9.1.2.1 понимать художественное произведение, критически осмысливая; различать открытую и скрытую (подтекст) информацию;

8.3.2.1 өнер туындысын өнердің басқа түрлерімен салыстыра отырып, өнердің әртүрлі түрлеріндегі кескіндерді құрудың ерекше құралдарын сипаттайды;
8.3.3.1 ұлттық мәдениеттің ерекшеліктерін ескере отырып, жанрдағы орыс, қазақ және әлемдік әдебиеттердің еңбектерін (немесе үзінділерін) салыстыру;
4 четверть
Армандар мен шындық
1. М.Ю. Лермонтов. "Мцыри"
2. А. Грин. "Алые паруса"
3. А. де Сент-Экзюпери. "Маленький принц"
4. М. Цветаева. Лирика
5. А. Ахматова. "У самого моря"
Түсіну және жауап беру мәселелері
8.1.3.1 Мәтінді өз бетімен табуға және жұмыстың тақырыбын көрсететін дәйексөздерді, үзінділерді мұқият оқып білу;
8.3.4.1 кешенді баға белгілеу жоспарын құрастырады
Анализ және интерпретация
8.2.1.1; жанр және оның сипаттамалары (трагедия, комедия, өлең) анықтау
8.2.4.1 проблемалар мен сюжет рөлін өз байланысын түсіндіру үшін жұмыстарды эпизодтарын талдау;
8.2.6.1 Суреттерді жүйесі хронотоп, өнім құрылымы мен түрлі әдістермен ұюы деректерді өз өкілдігін ұйымдастыруға (диаграммалар, кестелер, ақыл карталар, ақыл карталар, формулалар, диаграммалар) талдау;
8.2.7.1 автордың кейіпкерлерге деген көзқарасын білдіру жолдарын анықтау;
кейіпкерлердің сипаттамаларын талдау 8.2.8.1 авторлық әдістері, кейіпкердің түр-тұлғасы, дауысы поэзия синтаксисіне (риторикалық фигуралар, антитеза, инверсиялар, анафора, градация), әдебиет әдістері (символы психологиялық параллелизм, өмірбаян) қоса алғанда, графикалық құралдар;
8.2.9.1 көрнекі құралдарды пайдалана отырып, батырдың коэффициентін білдіріп, оның іс-әрекетін шығармашылық жұмыстарын (әдеби кейіпкерді жазбаша, сценарийлерді) жазу
Бағалау және салыстырмалы талдау
8.4.1.1 Жұмысты талқылауға қатысу, олардың көзқарасын қорғау, мінез-құлқын бағалау, кейіпкерлердің іс-әрекеттерін бағалау, автордың позициясы;
8.4.4.1 тақырыптың ашылуының толықтығы мен тереңдігі, композициялық бірлік және нақты дәлдікке қатысты ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (жеке, сыныптастар және т.б.) бағалау
5) 9 сынып:
Тақырыптар/
Зерттелген әдеби шығармалар
Білім алушылар білуге тиісті
Оқыту мақсаттары.
1 тоқсан
Махаббаттың қызығы
1. У. Шекспир. Сонеты
2. П.Н. Васильев. "И имя твоҰ…" и другие стихотворения
3. А.С. Пушкин. Лирика, "Цыганы"
4. И.С. Тургенев. "Ася"
5. А.И. Куприн. "Олеся"
Түсіну және жауап беру мәселелері
9.1.1.1 Терминдерді түсіну: романтизм және реализм әдеби бағыттар, тарихи имидж (кейіпкер), трагедия, комедия, өлең, символ, психологиялық параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, өмірбаян;
9.1.2.1 өнер туындысын түсіну, сыни тұрғыдан түсіну; ашық және жасырын (субтекст) ақпаратпен бөлісу;

9.4.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя специфические средства создания образов в разных видах искусства
3 четверть
Сатира на общество
1. А.С. Грибоедов. "Горе от ума"
2. Н.В. Гоголь. "Мертвые души"
Понимание и ответы на вопросы
9.1.1.1 понимать термины: романтизм и реализм как литературные направления, исторический образ (персонаж), трагедия, комедия, поэма, символ, психологический параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, автобиографизм;
9.1.5.1 пересказывать содержание произведения или отрывка, используя разные приемы цитирования;
9.1.6.1 давать аргументированный ответ на проблемный вопрос, используя цитаты
Анализ и интерпретация
9.2.4.1 анализировать эпизоды произведений, объяснять их связь с проблематикой и роль в развитии сюжета;
9.2.5.1 характеризовать героев произведения, их поступки, мотивы поведения, значение имен и фамилий;
9.2.6.1 анализировать систему образов, хронотоп, структуру произведения и оформлять своҰ представление с помощью различных способов свҰртывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, формулы, диаграммы);
9.2.7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям;
9.2.8.1 анализировать способы авторской характеристики героев, изобразительные средства, в том числе звукопись и цветопись, фигуры поэтического синтаксиса (риторические фигуры, антитезы, перифразы, инверсии, анафоры, градация), литературные приемы (символ, психологический параллелизм, автобиографизми)
Оценка и сравнительный анализ
9.4.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя специфические средства создания образов в разных видах искусства;
9.4.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/ проблематике /жанру, учитывая особенности национальной культуры
4 четверть
Тайны человеческой души
1. А.С. Пушкин. "Пиковая дама"
2. А.П. Чехов "Ионыч", "Человек в футляре" (по выбору учителя)
3. Н.С. Лесков. "Жемчужное ожерелье"
Понимание и ответы на вопросы
9.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, отражающие тематику произведения;
9.1.4.1 составлять сложный цитатный план
Анализ и интерпретация
9.2.1.1 определять жанр и его признаки (трагедия, комедия, поэма);
9.2.4.1 анализировать эпизоды произведений, объяснять их связь с проблематикой и роль в развитии сюжета;
9.2.6.1 анализировать систему образов, хронотоп, структуру произведения и оформлять своҰ представление с помощью различных способов свҰртывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, формулы, диаграммы);

9.4.2.1 өнер туындысын өнердің әр түрлі түрлерінде бейнелерді құрудың ерекше құралдарын сипаттайтын басқа өнер формаларының жұмыстарымен салыстырыңыз
3 тоқсан
Қоғамдағы сатира
1. А.С. Грибоедов. "Горе от ума"
2. Н.В. Гоголь. "Мертвые души"
Түсіну және жауап беру мәселелері
9.1.1.1 Терминдерді түсіну: романтизм және реализм әдеби бағыттар, тарихи имидж (кейіпкер), трагедия, комедия, өлең, символ, психологиялық параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, өмірбаян;
9.1.5.1 әртүрлі дәйектемелерді пайдаланып, жұмыс немесе мазмұнның мазмұнын қайта жазу;
9.1.6.1. Баға ұсыныстарын пайдалана отырып, проблемалық мәселеге негізделген жауап беру
Анализ және интерпретация
9.2.4.1 жұмыстың эпизодтарын талдау, олардың проблемалармен байланысын және учаскені дамытудағы рөлін түсіндіру;
9.2.5.1 сипаттаған таңбалар, олардың мінез-құлық, ниеттерін, атаулардың маңызы жұмыс;
9.2.6.1 Ақпараттық коагуляцияның әртүрлі әдістері (диаграммалар, кестелер, интеллектуалдық карталар, ақыл-ой карталар, формулалар, диаграммалар) көмегімен бейнелеу жүйесін, хронотопты, жұмыс құрылымын талдау және өз өкілін қалыптастыру;
9.2.7.1 авторлардың кейіпкерлерге деген көзқарасын білдіру жолдарын анықтау;
кейіпкерлердің сипаттамаларын талдау 9.2.8.1 авторлық әдістері, кейіпкердің түр-тұлғасы, дауысы поэзия синтаксисіне (риторикалық фигуралар, антитеза, перифраз, инверсиялар, анафора, градация), әдебиет әдістері (символы психологиялық параллелизм автобиографизм) қоса алғанда, графикалық құралдар
Бағалау және салыстырмалы талдау
9.4.2.1 өнер туындысын өнердің басқа түрлерінің шығармаларымен салыстыру, өнердің әртүрлі түрлеріндегі бейнелерді құрудың ерекше құралдарын сипаттайды;
9.4.3.1 орыс, қазақ және әлемдік әдебиеттердің туындыларын (немесе үзінділерін) салыстырып тексеру,
проблема / жанр, ұлттық мәдениеттің ерекшеліктерін ескере отырып
4 тоқсан
Адамның жанының құпиялары
1. А.С. Пушкин. "Пиковая дама"
2. А.П. Чехов "Ионыч", "Человек в футляре" (по выбору учителя)
3. Н.С. Лесков. "Жемчужное ожерелье"
Түсіну және жауап беру мәселелері
9.1.3.1 мәтіннен өз бетімен табуға және жұмыстың тақырыбын көрсететін тырнақшаларды, фрагменттерді мұқият оқып білу;
9.1.4.1 кешенді баға белгілеу жоспарын құрастырады
Анализ және интерпретация
9.2.1.1 Жанр мен оның белгілерін анықтау (трагедия, комедия, өлең);
9.2.4.1 жұмыстың эпизодтарын талдау, олардың проблемалармен байланысын және учаскені дамытудағы рөлін түсіндіру;
9.2.6.1 Ақпараттық коагуляцияның әртүрлі әдістері (диаграммалар, кестелер, интеллектуалдық карталар, ақыл-ой карталар, формулалар, диаграммалар) көмегімен бейнелеу жүйесін, хронотопты, жұмыс құрылымын талдау және өз өкілін қалыптастыру;

9.2.7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям;
9.2.8.1 анализировать способы авторской характеристики героев, изобразительные средства, в том числе звукопись и цветопись, фигуры поэтического синтаксиса (риторические фигуры, антитезы, перифразы, инверсии, анафоры, градация), литературные приемы (символ, психологический параллелизм, автобиографизм);
9.2.9.1 писать творческие работы (письмо литературному герою, сценарии), выражая отношение к герою, его поступкам, используя изобразительные средства
Оценка и сравнительный анализ
9.4.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике / проблематике / жанру, учитывая особенности национальной культуры;
9.4.4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников и другие) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного единства и фактологической точности
Приложение 6
к приказу и.о. Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 25 октября 2017 года № 545
Приложение 196
к Приказу министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2016 г. № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету
"Казахский язык и литература"
для 5-9 классов уровня основного среднего образования
(с неказахским языком обучения) по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Целью обучения учебному предмету "Казахский язык и литература" является развитие языковых навыков обучающихся, воспитание поколения, относящегося с уважением к родному языку, формирование личности, способной понимать социальное значение языка, соблюдать нормы языка, готовой к свободному общению и грамотному письму.
3. Основные задачи предмета "Казахский язык и литература":
1) обучение навыкам креативного и критического мышления;
2) формирование личности с высоким уровнем знаний и развитым мышлением;
3) воспитание новаторов, способных решать возникающие проблемы;
4) формирование готовности к осуществлению всех видов речевой деятельности в различных ситуациях общения;
5) развитие языковых навыков и языкового мышления;
6) ознакомление обучающихся с казахской культурой, литературой, приобщение к культурной среде, воспитание чувства уважения к государственному языку и казахскому народу.
4. Требованием к уровню владения языком обучающимися в рамках учебного предмета "Казахский язык и литература" в основной школе является достижение уровней B1, B2 согласно Общеевропейской системе оценки уровня владения иностранным языком.

9.2.7.1 авторлардың кейіпкерлерге деген көзқарасын білдіру жолдарын анықтау;
кейіпкерлердің сипаттамаларын талдау 9.2.8.1 авторлық әдістері, кейіпкердің түр-тұлғасы, дауысы поэзия синтаксисіне (риторикалық фигуралар, антитеза, перифраз, инверсиялар, анафора, градация), әдебиет әдістері (символы психологиялық параллелизм автобиографизм) қоса алғанда, графикалық құралдар;
9.2.9.1 көрнекі құралдарды пайдалана отырып, батырдың коэффициентін білдіріп, оның іс-әрекетін шығармашылық жұмыстарын (әдеби кейіпкерді жазбаша, сценарийлерді) жазу
Бағалау және салыстырмалы талдау
9.4.3.1 орыс, қазақ және әлемдік әдебиеттердің туындыларын (немесе үзінділерін) салыстырып тексеру,
ұлттық мәдениеттің ерекшеліктерін ескере отырып, проблемалар / жанрлар;
9.4.4.1 Тақырыптың, композиторлық бірліктің және нақты дәлдіктің толықтығы мен тереңдігіне қатысты ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (жеке, сыныптастар мен басқалардың) бағалау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министріміндетін
атқарушысының
2017 жылғы 25 қазандағы
№ 545 бұйрығына
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
196-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған
"Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнінен жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде емес)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнін оқыту мақсаты:негізгі орта білім беру деңгейіне арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" бағдарламасының мақсаты – оқушылардың тілдік дағдыларын дамыту, қазақ тілін қадірлейтін, қоғамдық мәнін түсінетін тұлға қалыптастыру, тіл нормаларын сақтап, дұрыс қолдана білуге, еркін сөйлесуге және сауатты жазуға үйрету.
3. "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу бағдарламасының негізгі міндеттері:
1) шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге, сын тұрғысынан ойлауға дағдыландыру;
2) білім деңгейі жоғары, ой-өрісі дамыған тұлға қалыптастыру;
3) туындаған мәселелерді шеше білетін, шынайы өмірге бейім жаңашыл ұрпақ тәрбиелеу;
4) оқушыларды сөйлесім әрекетінің түрлерін әлеуметтік ортада қолдана білуге үйрету;
5) оқушылардың тілдік дағдысы мен ойлау қабілетін дамыту;
6) оқушыны қазақ халқының мәдениетімен, әдебиетімен, ұлттық салт-дәстүрімен таныстырып, мәдени ортада пайдалануға баулу, қазақ еліне, мемлекеттік тілге деген құрмет сезімін тәрбиелеу.
4. Негізгі орта білім беру деңгейіндегі "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша оқушылардың білім, білік және дағдыға қойылатын талаптары "Шет тілін меңгерудің жалпы еуропалық құзыреті" деңгейлерін (B1, B2) негізге ала отырып, айқындалған.

5. Программа определяет ожидаемые результаты по окончании каждого уровня.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета
"Казахский язык и литература"
6. Объем учебной нагрузки учебного предмета "Казахский язык и литература" составляет:
1) в 5 классе – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;
3) в 7 классе – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;
4) в 8 классе – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;
5) в 9 классе – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году.
7. Содержание учебного предмета "Казахский язык и литература" включает 5 раздела. Разделы разбиты на подразделы, которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов по классам.
8. Цели обучения, организованные последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать 4 навыки речевых деятельности (слушание, говорение, чтение, письмо) и оценивать достижения обучающихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
9. Содержание учебного предмета составляет 5 разделов:
1) слушание;
2) говорение;
3) чтение;
4) письмо;
5) использование языковых единиц
10. Раздел "Слушание" включает следующие подразделы:
1) прогнозирование;
2) концентрация на аудировании;
3) понимание значений слов и словосочетаний;
4) слушание художественных произведений;
5) определение основной идеи;
6) формулирование ответов по материалам слушания;
11. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) определение информации в тексте;
2) определение стилистических особенностей;
3) чтение художественных произведений;
4) сравнительный анализ текстов;
5) извлечение информации из дополнительных источников;
6) выражение собственного мнения и оценивание.
12. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) создание текстов различных стилей;
2) написание эссе;
3) письмо с использованием художественно-изобразительных средств;
4) сбор информации;
5) орфография и пунктуация.
13. Раздел "Говорение" включает следующие подразделы:
1) разнообразие словарного запаса;
2) стиль и разговорный этикет;
3) соблюдение орфоэпических норм;
4) определение и обсуждение основных аспектов текста;
5) формулирование уверенного и свободного ответа;
6) развитие языка посредством визуальных материалов.
14. "Использование языковых единиц" включает следующие подразделы:
1) части речи;
2) предложение.
15. Базовое содержание по учебому предмету "Казахского языка и литературы" для 5 класса:
1) слушание:
прогнозирование содержания текста по ключевыми словами, понятие общее содержание текста, определение основной идеи, значение слов бытовой и духовно-нравственной тематики, основное содержание произведений фольклора и литературы, определение основной мысли текста на основе вопросов;

5. Бағдарлама әр деңгейдің соңындағы күтілетін нәтижелер түрінде берілген.
2-тарау. "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
6. "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сынып – аптасына 5 сағат, оқу жылында – 170 сағат;
2) 6-сынып – аптасына 5 сағат, оқу жылында – 170 сағат;
3) 7-сынып – аптасына 5 сағат, оқу жылында – 170 сағат;
4) 8-сынып – аптасына 5 сағат, оқу жылында – 170 сағат;
5) 9-сынып – аптасына 5 сағат, оқу жылында – 170 сағат.
7. "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнінің оқу мазмұны 5 бөлімге бөлінеді. Бөлімдерді бөлімшелер құрайды, олар сыныптар бойынша күтілетін нәтижелер түрінде оқыту мақсаттарынан тұрады.
8. Оқыту мақсаттары арқылы мұғалімдер сөйлеу қызметінің төрт дағдысын (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым) қалыптастырады, сонымен қатар, оқушылардың жетістігін бағалайды және оқытудың келесі кезеңі туралы ақпарат береді.
9. Оқыту пәнінің мазмұнын 5 бөлім құрайды:
1) тыңдалым;
2) айтылым;
3) оқылым;
4) жазылым;
5) тілдік бағдар.
10. "Тыңдалым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) болжау;
2) назарын шоғырландырып тыңдау;
3) сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну;
4) көркем шығармаларды тыңдау;
5) негізгі ойды анықтау;
6) тыңдалым материалдары бойынша жауап беру.
11. "Оқылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) мәтіндегі ақпаратты анықтау;
2) стильдік ерекшеліктерді анықтау;
3) көркем шығармаларды оқу;
4) мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау;
5) қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді оқу;
6) өзіндік көзқарасын білдіру және бағалау.
12. "Жазылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әртүрлі стильде мәтіндер құрастыру;
2) эссе жазу;
3) көркемдегіш құралдарды қолданып жазу;
4) мәліметтерді жинақтау;
5) орфография және пунктуация.
13. "Айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) сөздік қорының алуандығы;
2) сөз мәнері мен сөйлеу этикеті;
3) орфоэпиялық нормаларды сақтау;
4) мәтіннің негізгі аспектілерін анықтау және талқылау;
5) сенімді және еркін жауап беру;
6) визуалды материалдар арқылы тілді дамыту.
14. "Тілдік бағдар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) сөз таптары;
2) сөйлем.
15. 5-сыныпқа арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) тыңдалым:
тірек сөздер арқылы болжау, негізгі мазмұнын түсіну, нақты ақпаратты анықтау, күнделікті тұрмыстық тақырыптарға байланысты сөздердің мағынасын түсіну, көркем әдеби мәтіндердің мазмұнын түсіну, негізгі тақырыпты анықтау, сұрақтарға жауап беру;

2) говорение:
использование синонимов, антонимов, омонимов в устной речи, пересказ основного содержания близко к тексту, соблюдение орфоэпических норм, монологическое высказывание (описание, повествование) на основе иллюстраций, комиксов, участие в диалоге, оценивание монолога/ диалога с точки зрения соответствия предложенной теме/ ситуации;
3) чтение:
определение основной информации, письмо, уведомление, понимание рекламного контента, определение особенностей стилей, понимание литературных произведений, определение темы, сравнение контентной структуры текстов, сбор информации, связанной с темой из дополнительных источников, используя изученные слова по теме выражать свои взгляды;
4) письмо:
Соблюдая стилистические особенности текстов, написать дневник, характеристику, обяснительную, автобиографию; составлять абзац, соблюдая тему эссе; писать письменные работы, используя сравнение, эпитет; систематизируя материал составить постер, таблицу; соблюдая закон сингармонизма писать в соответствии орфографической норме; правильно ставить знаки препинания в конце предложения;
5) языковая направленность:
части речи: одушевленные и неодушевленные; уметь различать часть речи во множественном числе;уметь различать имя прилагательное, обозначающее объем, вес, величину предмета, уметь использовать количественные и собирательные числительные; уместно использовать неопределенные, отрицательные, возвратные местоимения, знать глаголы в настоящем, будущем, прошедшем времени, уместно использовать наречия уметь различать союзы;
предложения: составлять простые предложения, соблюдая порядок слов в предложении.
16. Базовое содержание предмета "Казахский язык" для 6 класса:
1) слушание:
прогнозировать развитие события по отрывкам текста, понимать основное содержание текста; определять актуальность информации; понимать значение словосочетаний и слов на социально-культурные темы, анализировать основную идею и тему повестей, лирико-поэтичсеких произведений , через интонацию и манеру речи определять основную мысль , сравнивая свое мнение с другими мнениями давать ответ;
говрение:
уместно использовать пословицы и поговорки, термины и неологизмы, развивать содержание текста, давать совет, давать предложения, использовать в ситуациях формы этикета речи и формы приказа, заявлений, уместно использовать разновидности интонаций вслове и предложениях, анализировать языковые средства в характеристиках данных автором персонажу/героям, в соответствии требованиям коммуникативных ситуаций свободно менять позиции "говорящий - слушатель", таблица, диаграмма, условные обозначения, характеризовать информацию, данную в рисунках и схемах;

2) айтылым:
жаңа сөздерді олардың синонимдерімен, антоним, омонимдерімен қатар қолдану, ойын жеткізе білу, амандасу мәнері мен ұлттық этикет формалары, қазақ тіліндегі төл дыбыстары мен үндестік заңы, мәтіндердің мазмұнына жоспар құру, берілген сұраққа лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу, иллюстрацияларды сипаттау;
3) оқылым:
негізгі ақпаратты анықтау, хат, хабарлама, жарнама мазмұнын түсіну, стильдік ерекшелігін анықтау, көркем әдеби шығармаларды түсіну, тақырыбын анықтау, мәтіндердің тақырыбын, мазмұндық құрылымын салыстыру, қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу, тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіру;
4) жазылым:
ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарына сай хабарлама, хабарландыру, хат жазу, эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу, жазба жұмыстарында сипаттау, бейнелеу құралдарын қолданып жазу, мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу, сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану;
5) тілдік бағдар:
сөз таптары: жалпы және жалқы есімдерді ажырата білу, жалғау түрлерін дұрыс жалғау, заттың түрін, түсін сапасын білдіретін сын есімдерді ажырата білу, сан есім (бірліктер, ондықтар, жүз, мың) атауларын білу, жіктеу, сілтеу, сұрау есімдіктерін орынды қолдану, болымды және болымсыз етістіктер, мекен және мезгіл үстеулер, ыңғайластық қатынасты білдіретін және қарсылықтық қатынасты білдіретін жалғаулықтардың қызметін білу;
сөйлем: хабарлы, сұраулы, лепті сөйлемдердің жасалу жолдарын білу, құрастыру.
16. 6-сыныпқа арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) тыңдалым:
мәтіннің бастапқы бөлігін тыңдау арқылы тақырыпты және көтерілетін мәселені болжау, мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпараттарды анықтау, тұрмыстық-әлеуметтік тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсіну, әңгіме, хикаялардың және шағын поэзиялық шығармалардың мазмұнын талдай отырып кейіпкерлерге сипаттама жасау, мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтау, тыңдалым материалдары бойынша шынайы өмірмен байланыстырып жауап беру;
туған өлкенің табиғаты және тарихы сипатталатын поэтикалық және прозалық шығармаларды білу;
2) айтылым:
тура және ауыспалы мағынадағы сөздерді қолдану, ойын әсерлі, мазмұнды жеткізу, тақырып бойынша диалогті бастау, жалғастыру, аяқтаудың ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын білу, сұраулы, хабарлы, лепті және бұйрықты сөйлемдердің интонациялық ерекшелігін ескеріп айту, шағын көлемді мәтіндегі жеке эпизодтарды сипаттау және тілдік ерекшелігіне салыстыру жасау, диалогке қатысушылар өзара түсінісіп, ойларын толықтырып отыру, сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастыру;
туған өлкенің ақындары мен жазушыларының шығармашылығын білу; Мәтіннің ақпараттылық сипаттамаларын талдау;

3) чтение:
схема, диаграмма, таблица, понимать информацию, данную в условных обозначениях, анализировать языковую особенность текстов в соответствии официально-делового стиля (заявление, инструкция, официальное поздравление, предложения), анализировать образ лирического героя или поступки героев прозы и поэтичсеких произведений, сравнивать целевые аудитории, идеи текстов, рекомендовать информации, взятые из дополнительных источников в виде таблиц, диаграммы, схемы, условных обозначений, обосновывать свое мнение по поднятой проблеме в тексте;
17. Базовое содержание предмета "Казахский язык" для 7 класса:
1) слушание:
прогнозировать развитие события по отрывкам текста, понимать основное содержание текста; определять актуальность информации; понимать значение словосочетаний и слов на социально-культурные темы, анализировать основную идею и тему повестей, лирико-поэтичсеких произведений , через интонацию и манеру речи определять основную мысль , сравнивая свое мнение с другими мнениями давать ответ;
2) говрение:
уместно использовать пословицы и поговорки, термины и неологизмы, развивать содержание текста, давать совет, давать предложения, использовать в ситуациях формы этикета речи и формы приказа, заявлений, уместно использовать разновидности интонаций вслове и предложениях, анализировать языковые средства в характеристиках данных автором персонажу/героям, в соответствии требованиям коммуникативных ситуаций свободно менять позиции "говорящий - слушатель", таблица, диаграмма, условные обозначения, характеризовать информацию, данную в рисунках и схемах;
3) чтение:
схема, диаграмма, таблица, понимать информацию, данную в условных обозначениях, анализировать языковую особенность текстов в соответствии официально-делового стиля (заявление, инструкция, официальное поздравление, предложения), анализировать образ лирического героя или поступки героев прозы и поэтичсеких произведений, сравнивать целевые аудитории, идеи текстов, рекомендовать информации, взятые из дополнительных источников в виде таблиц, диаграммы, схемы, условных обозначений, обосновывать свое мнение по поднятой проблеме в тексте;
4) письмо:
соблюдая стилевые и жанровые ососбенности уметь писать официальное поздравление,резюме, просьбу, соблюдая структуру и развитие эссе написать причину своего согласия и несогласия, в письменных работах использовать сравнения и метафоры, собранный материал представить в виде презентации, правильно написать слова (сложные слова), правильно ставить знаки препинания в обособленных словах;
5) языковая направленность:
части речи: в текстах различать вспомогательные имена, знать функции положительной, сравнительной, превосходной степени, уместно использовать собирательные числительные, виды междометий, знать желательное наклонение и времена галоголов (прошедшее, будущее и настоящее время прошедшее и ностоящее время, целевое и прогнозные будущее время), уместно использовать наречие цели и причины, знать союзы;
предложения: в письменных работах составлять сложноссочиненные предложения однородные, противоречивый, объяснительный.
18. Базовое содержание предмета "Казахский язык" для 8 класса:
слушание:
тема текста, опорные слова, прогнозировать события по иллюстрациям,пониамть основное содержание текста, уточнять информацию по деталям, понимать значение сложных слов и неделимых словосочетаний в текстах на учебно-трудовые темы, слушать отрывки прозы, драматических и поэтических произведений, определять тему и идею, определять основную идею текста через взгляд автора и его настроение, давать обоснованные ответы, используя доказательства;

3) оқылым:
мәтіндегі негізгі және жанама ақпаратты анықтау, ресми стильдегі мәтіндердің стильдік ерекшелігін анықтау (күнделік, мінездеме, түсініктеме, өмірбаян, түйіндеме, орта көлемді шығармаларды түсіну, тақырыбы мен негізгі ойды анықтау, мәтіндердің тақырыбына, мазмұндық құрылымына сүйене отырып, түрлерін салыстыру, қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді мәтін мазмұнымен салыстыру, қарама-қайшы ақпараттарды анықтау, мәтінде көтерілген мәселені шынайы өмірмен байланыстыру;
туған өлкеге арналған бір өлеңді жатқа мәнерлеп оқу;
4) жазылым:
мәтіндердің стильдік ерекшелігін сақтай отырып, күнделік, мінездеме, түсініктеме, өмірбаян жазу, эссе тақырыбының желісінен шықпай, әрбір абзацты жүйелі құрастыру, жазба жұмыстарында теңеу, эпитет сөздерін қолданып жазу, мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер, сызба-кестелер жасау, үндестік заңын ескеріп, орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу, сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану;
олардың шығармашылығы туралы деректер жинау және презентация дайындау. Өлкетану аясында прозалық үзінділер жазудың алғашқы дағдыларын меңгеру;
5) тілдік бағдар:
сөз таптары: деректі және дерексіз зат, көптік мәнді есімдерді ажырата білу, жазбаша, заттың сипатын, көлемін, салмағын, аумағын білдіретін сын есімдерді ажырата білу, реттік сан есімдер мен жинақтық сан есімдерді қолдана білу, өздік, болымсыздық, белгісіздік, жалпылау есімдіктерін орынды қолдану, етістіктің шақтарының (нақ осы шақ, ауыспалы осы шақ, жедел өткен шақ, ауыспалы келер шақ) қызметін білу, сын-қимыл (бейне) және мөлшер үстеулерді орынды қолдану, талғаулықты немесе кезектестік мәнді білдіретін және себеп-салдарлық қатынасты білдіретін жалғаулықтардың қызметін білу;
сөйлем: жазба жұмыстарында сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай сөйлем құрастыру.
мәтіннің ақпараттылық, оның көркемдік, тілдік ерекшеліктері негізінен өлкетану сипаттамаларын талдау.
17. 7-сыныпқа арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) тыңдалым:
мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжау, мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтау, әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты қажетті сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну, повестердің және лирикалық поэзиялық шығармалардың тақырыбы мен идеясын талдау,сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау, өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра отырып жауап беру;
өңірде шығатын газет-журналдарды білу;
энциклопедия ұғымын түсіну, өлкетанудың бағыттарын анықтау;
2) айтылым:
мақал-мәтелдер, терминдер мен неологизмдерді орынды қолдану, мәтін мазмұнын дамыту, кеңес беру, ұсыныс жасау, өтініш, талап, ету, бұйрық берудің түрлі формалары мен жағдаяттарына сай ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу, екпін түрлерін сөз және сөйлем ішінде орынды қолданып айту, шығармадағы кейіпкерлерге автор берген мінездеменің тілдік құралдарын талдау, коммуникативтік жағдаяттың талаптарына сай "сөйлеуші >тыңдаушы" позицияларын еркін ауыстыру, кесте, диаграмма, шартты белгілер, суреттер мен сызбаларда берілген ақпаратты сипаттау;
туған өлке туралы, шындық көзқарас тұрғысынан адамдар туралы мақалалар мен очерктерді ақпараттылығы, мазмұнының тереңдігі, эмоционалдық әсері тұрғысынан талдау;
өлкетанудың бағыттары бойынша электрондық энциклопедия құрастырудың ұжымдық жұмысына қатысу;
3) оқылым:
кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде берілген ақпаратты түсіну, ресми-іскерлік (өтініш, нұсқаулық, ресми құттықтаулар, ұсыныстар) салаға қатысты мәтіндердің тілдік ерекшелігін талдау, прозалық және поэзиялық шығармалардағы кейіпкердің іс-әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образын талдау, мәтіндердің идеясын, мақсатты аудиториясын салыстырып талдау, қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде ұсыну, мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізу;
туған өлке туралы, шындық көзқарас тұрғысынан адамдар туралы мақалалар мен очерктерді оқу;
Энциклопедияға қажетті материалдарды іріктей білу;
4) жазылым:
мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, өтініш, түйіндеме, ресми құттықтаулар жазу, эссе құрылымы мен дамуын сақтап, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазу, жазба жұмыстарында теңеу мен метафораны қолданып жазу, тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, презентация түрінде ұсыну, тақырып бойынша сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу (күрделі сөздер), оқшау сөздерге қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану;
5) тілдік бағдар:
сөз таптары: мәтіндерден көмекші есімдерді ажырата білу, салыстырмалы, күшейтпелі, асырмалы шырайлардың қызметін білу, топтау сан есімдерін, одағай түрлерін орынды қолдану, етістіктің шақтары (бұрынғы және ауыспалы өткен шақ, мақсатты және болжалды келер шақ) мен қалау райдың қызметін білу, мақсат және себеп-салдар үстеулерді орынды қолдану, септеулік шылаулардың қызметін білу;
сөйлем: жазба жұмыстарында ыңғайлас, қарсылықты, түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру.
18. 8-сыныпқа арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) тыңдалым:
мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау, мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, детальді ақпараттарды анықтау, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты күрделі сөздер мен тұрақты тіркестердің мағынасын түсіну, орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау, тірек сөздер, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтау, деректер келтіре отырып, дәлелді жауап беру;

2) говорение:
устно составлять тексты, используя словосочетания и изобразительные средства , устно составлять тексты, чтобы показать свое настроение использовать формы этикета национальной и этикеты речи,говорить используя ассимиляцию и диссимиляцию закона сингармонизма, сравнивать и анализировать тексты схожие по содержанию и сюжетам, по содержанию текста аргументированно высказывать свое мнение и свободно отвечать на вопросы, анализировать информации, данные в таблицах, диаграммах, инструктивных обозначениях и схемах;
3) чтение:
определять необходимую информацию черех вопросы данные в виде перефраз, через языковую особенность публицистического стиля (статья, интервью, короткий очерк, послания) определять жанр текста, определять композиционную структуру прозаического и поэтического произведения, давать оценку действиям прозаического и лирического героя, сравнивать тексты по видам, языковым особенностям, вносить дополнения, используя материалы, взятые из дополнительных источников, оценивать сравнивая проблемы, поднятые в тексте;
4) письмо:
написать интервью, мнение, небольшую статью, сохраняя жанровые и стилистические особенности текста, соблюдая структуру и развитие эссе, указать правильные пути решения поднятой проблемы, в письменной работе эффективно использовать символы и виды олицетворения, собрав необходимый материал, уместно использовать в написании эссе, по теме правильно написать части слова (слова, которые пишутся раздельно, вместе, через дефис), правильно использовать знаки препинания, котрые ставятся внутри предложения;
5) языковое направление:
части речи: уместно использовать имена числительные, уместно использовать подражательное слово, знать условное наклонение и повелительное наклонение глагола, уместно использовать усилительные наречия, использовать частицы в письменной и устной речи;
предложение: в письменных работах составлять виды сложносочиненных предложений (причина-последственная, превосходная сочиненная предложения).
19. Базовое содержание предмета "Казахский язык" для 9 класса:
1) слушание:
прогнозировать тему и проблему, поднимаемую в тексте, обсуждая фразы и абзацы по прослушанному тексту, понимать основное содержание текста, определять конкретность и правдивость информации, понимать значение слов и терминов в рамке социально-общественной темы, слушать отрывки произведений прозы и поэзии, определять проблему (бытовую, социальную, общественную), высказывать свое мнение, определять целевую аудиторию, основную мысль и мнение автора, по поднятой проблеме высказать критическое мнение;

2) айтылым:
тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау, көңіл-күйді білдіруде ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу, сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарын ескеріп айту, идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісін салыстыру және талдау, тақырып бойынша өз пікірлерін сенімді дәлелдеу және қойылған сұрақтарға еркін жауап беру, кесте, диаграмма, нұсқаулық шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпаратты талдау, баға беру;
3) оқылым:
перифраз түрінде берілген сұрақ арқылы қажетті ақпаратты анықтау, публицистикалық стильдің (мақала, интервью, қысқа очерк, жолдаулар) тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау, прозалық және поэзиялық шығармалардың композициялық құрылымын анықтау, кейіпкердің іс-әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образына баға беру, мәтіндердің түрлерін, тілдік ерекшеліктерін салыстырып талдау, қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолданып, мәтінге өзгеріс енгізу, тақырып бойынша бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстырып, баға беру;
4) жазылым:
мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақала, пікір, интервью жазу, эссе құрылымы мен дамуын сақтап, берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдарын ұсыну, жазба жұмыстарында символ мен кейіптеу түрлерін қолданып жазу,тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, эссе жазуда тиімді қолдану, тақырып бойынша сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу (жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздер), сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану;
5) тілдік бағдар:
сөз таптары: болжалдық және бөлшектік сан есімдерді орынды қолдану, еліктеу сөздерді орынды қолдану, етістіктің шартты рай және бұйрық рай қызметін білу, күшейткіш үстеулерді орынды қолдану, демеулік шылаулардың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарында орынды қолдану;
сөйлем: жазба жұмыстарында себеп-салдар, талғаулы, кезектес салалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру.
19. 9-сыныпқа арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) тыңдалым:
тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжау, мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың шынайылығы мен нақтылығын анықтау, әлеуметтік-қоғамдық тақырыптар аясында айтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну, орта көлемді прозалық, поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, көтерілген (тұрмыстық, әлеуметтік, қоғамдық) мәселені анықтап, өз пікірін білдіру, мәтіннің мақсатты аудиториясын, автордың негізгі ойы мен көзқарасын анықтау, көтерілген мәселеге сыни көзқарасын білдіру;

2) говорение:
составлять устные тексты для целевой аудитории, правильно отбирать этикеты речи для коммуникативных ситуаций, понимать интонацию, паузу, логическое ударение в устной речи, уметь довести свое мнение, оценивать "мысль автора" по содержанию и идее автора, по теме уместно использовать необходимые аргументы, уверенно говорить в полилоге, диалоге, таблица, диаграмма, оценивать информацию данную в условных обозначениях и схемах;
3) чтение:
определять актуальность информации в тексте, уметь делать выводы, определять жанровые и языковые особенности трудов, написанные в научном стиле (аннотация, отзыв, тезис, статья, доклад, презентация), определив поднятую проблему и мнение автора в прозаическом и поэтическом произведениях, оценивать влияние на слушателя, анализировать стилистические и жанровые ососбенности текста, делать выводв по материалам, взятых из дополнительного источника, высказывать свое мнение, дать критическую оценку по поднятой проблеме, связывая ее с глобальными проблемами;
4) письмо:
сохраняя жанровые и стилистические особенности написать небольшую статью, аннотацию, обозрение, инструкцию;соблюдая развитие и структуру эссе написать аргументированное свое мнение, в письменных работах уместно использовать афоризмы, написать тексты, использование грамматических форм слов: существительные в качестве несогласованных определений, отглагольные существительные, краткие прилагательные; возвратные глаголы, дробные и собирательные числительные в разных формах, неопределенные местоимения и наречия для обозначения количества.
5) языковая направленность:
части речи:знать өздік, өзгелік, ортақ және ырықсыз етіс, уместно использовать наречия времени и места, знать союзы, уместно использовать в усной и письменной речи;
предложение: в письменной речи составлять сложноподчиненные предложения (условный, протиречивый, временный, причинный, целевой).
Глава 3. Система целей обучения
20. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 7.2.1.2: "7" – класс, "2.1." – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
21. Система целей обучения:
1) "Слушание":
Обучающиеся должны:
Навыки
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Прогнозирование
5.1.1.1 прогнозировать тему на основе ключевых слов
6.1.1.1 прогнозировать тему и обсуждаемую проблему на основе ключевых слов и начала текста
7.1.1.1 прогнозировать развитие истории на основе части текста
8.1.1.1 прогнозировать ответы на вопросы, подготовленные по содержа-нию текста, сравнивая их при слушании

2) айтылым:
мақсатты аудиторияға арналған ауызша мәтіндер құрау, коммуникативтік жағдаяттарға байланысты сөйлеу этикеті формаларын дұрыс таңдай білу, сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, өз ойын жеткізу, шығарманың идеясы мен мазмұнына байланысты "автордың ойын" бағалау, тақырып бойынша қажетті аргументтерді орынды қолдану, диалогте, полилогте сенімді сөйлеу, кесте, диаграмма, шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпараттарды өзара салыстырып бағалау;
3) оқылым:
мәтіндегі ақпараттың өзектілігін анықтау, қорытынды жасау, ғылыми стильде (аннотация, пікір, тезис, мақала, баяндама, презентация) жазылған еңбектердің тілдік және жанрлық ерекшелігін анықтау, прозалық және поэзиялық шығармалардағы автордың ойы мен көтерілген мәселені анықтап, оқырманға әсерін бағалау, мәтіндердің стилін, жанрлық ерекшеліктерін талдау, қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерден қорытынды жасау, өз көзқарасын білдіру, мәтінде көтерілген мәселені ғаламдық мәселелермен байланыстыра отырып сыни тұрғыда баға беру;
4) жазылым:
мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақала, аннотация, шолу, нұсқаулық жазу, эссе құрылымы мен дамуын сақтап, өз ойын дәлелдеп жазу, жазба жұмыстарында афоризмдерді тиімді қолданып жазу, түрлі стильдегі мәтіндер құрауда мәліметтерді жинақтап, дереккөздеріне сілтеме көрсетіп жазу, тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі, құрама атауларды дұрыс жазу, сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану;
5) тілдік бағдар:
сөз таптары: өздік, өзгелік, ортақ және ырықсыз етістің қызметін білу, мекен және мезгіл үстеулерді орынды қолдану, ыңғайластық қатынасты білдіретін және қарсылықтыққатынасты білдірретін жалғаулықтардың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану;
сөйлем: жазба жұмыстарында (шартты, қарсылықты, мезгіл, себеп, қимыл-сын, мақсат бағыныңқы) сабақтас құрмалас сөйлемдерді құрастыру.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
20. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 7.2.1.2 кодында: "7" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.
21. Оқыту мақсаттары:
1) "Тыңдалым":
Білім алушылар:
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Болжау
5.1.1.1 тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау
6.1.1.1
тірек сөздер, мәтіннің бастапқы бөлігін тыңдау арқылы тақырыпты және көтерілетін мәселені болжау
7.1.1.1
мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжау
8.1.1.1
мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау

9.1.1.1 прогнозировать тему и обсуждаемую проблему на основе обсуждения фраз и аргументов прослушиваемого текста
2. Концентрация на слушании
5.1.2.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять точную информацию
6.1.2.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять основную и дополнительную информацию
7.1.2.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять актуальность информации
8.1.2.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять детальную информа-цию
9.1.2.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять точную и верную информацию
3. Понимание значений слов и словосочетаний
5.1.3.1 понимать значения новых и ключевых слов, связанных с повседневным домашним обиходом
6.1.3.1 понимать значения новых и ключевых слов, связанных с бытовыми и социальными вопросами
7.1.3.1 понимать значения новых и ключевых слов социокультурной тематики
8.1.3.1 понимать значения идиом и сложных слов, относящихся к учебно-трудовой тематике
9.1.3.1 понимать значения слов и терминов, относящихся к общественно социальной тематике
4. Слушание художественных произведений
5.1.4.1 понимать содержание фольклорных и небольших художественных текстов
6.1.4.1 описывать героев посредством анализа содержания рассказов, историй и небольших поэтических произведе-ний
7.1.4.1
слушать отрывки повестей и поэтических произведений, анализируя тему и идею
8.1.4.1 слушать отрывки прозаических, поэтических и драматических произведений среднего объҰма, анализируя тему и идею
9.1.4.1 слушать отрывки прозаических, поэтических и драматических произведений среднего объҰма, определяя проблемы (бытовые, социальные) в тексте, выражая собственное мнение
5. Определение основной идеи
5.1.5.1 определять основную тему на основе опорных слов и направляющих вопросов
6.1.5.1 определять основную тему на основе опорных слов, направляющих вопросов и темы текста
7.1.5.1 определять основную тему на основе опорных слов, темпа речи и стиля говорения
8.1.5.1 определять основную тему на основе опорных слов, отношения и настроения автора
9.1.5.1 определять целевую аудиторию текста, основную мысль и мнение автора
6. Формулирование ответов по материалам слушания
5.1.6.1 отвечать на вопросы согласно содержанию материалов слушания
6.1.6.1 отвечать на вопросы, основанные на содержании материалов слушания, связывая ответ с реальной жизнью
7.1.6.1 отвечать на вопросы, основанные на содержании материалов слушания, сравнивая своҰ мнение с мнениями окружающих
8.1.6.1 отвечать обоснован-но на вопросы, основанные на содержании материалов слушания, приводя факты
9.1.6.1 выражать критическое мнение о проблеме на основе содержания материалов слушания

9.1.1.1 тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжау
2. Назарын шоғырландырып тыңдау
5.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау
6.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпараттарды анықтау
7.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтау
8.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, детальді ақпараттарды анықтау
9.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың шынайылы
ғы мен нақтылығын анықтау
3. Сөздер мен сөз тіркестері
нің мағынасын түсіну
5.1.3.1
күнделікті тұрмыстық тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердіңмағынасын түсіну
6.1.3.1
тұрмыстық - әлеуметтік тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің
мағынасын түсіну
7.1.3.1 әлеуметтік - мәдени тақырыптарға байланысты қажетті сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну
8.1.3.1
оқу-еңбек тақырыптарына байланысты күрделі сөздер мен тұрақты тіркестердің мағынасын түсіну.
9.1.3.1
әлеуметтік - қоғамдық тақырыптар аясында
айтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
4. Көркем шығармаларды тыңдау
5.1.4.1 фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби мәтіндердің мазмұнын түсіну
6. 1.4.1
әңгіме, хикаялардың және шағын поэзиялық шығармалардың мазмұнын талдай отырып кейіпкерлерге сипаттама жасау
7. 1.4.1 повестердің және лирикалық поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау
8.1.4.1
орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау
9.1.4.1
орта көлемді прозалық, поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, көтерілген (тұрмыстық, әлеуметтік, қоғамдық) мәселені анықтап, өз пікірін білдіру
5. Негізгі ойды анықтау
5.1.5.1
тірек сөздер, жетекші сұрақтар арқылы негізгі тақырыпты анықтау
6.1.5.1
тірек сөздер, жетекші сұрақтар, мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтау
7.1.5.1
тірек сөздер, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау
8.1.5.1
тірек сөздер, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтау
9.1.5.1
мәтіннің мақсатты аудиториясын, автордың негізгі ойы мен көзқарасын анықтау
6. Тыңдалым
материалдары бойынша жауап беру
5.1.6.1
тыңдалым
материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру
6. 1.6.1
тыңдалым
материалдарының мазмұны негізінде шынайы өмірмен байланыстырып жауап беру
7.1.6.1
тыңдалым
материалдарының мазмұны негізінде өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра отырып жауап беру
8.1.6.1
тыңдалым
материалдарының мазмұны негізінде деректерді келтіре отырып, дәлелді жауап беру
9.1.6.1
тыңдалым
материалдарының мазмұны негізінде көтерілген мәселеге сыни көзқарасын білдіру

1. Создание текстов в разных стилях
5.3.1.1 писать сообщение, письмо и извещение в соответствии с языковыми особенностями и требованиями официального стиля
6.3.1.1 писать дневник, характеристику, объяснительную и автобиографию в соответствии с стилистическими особенностями
7.3.1.1 писать заявление, резюме, официальное поздравление в соответствии с жанровыми и стилистическими особеннос-тями
8.3.1.1 писать небольшую статью, мнение, интервью, сохраняя жанровые и стилистические особенности
9.3.1.1 писать небольшую статью, аннотацию, обзор и инструкцию, сохраняя жанровые и стилистические особенности
2. Написание эссе
5.3.2.1 писать эссе, описывая человека, природу или определенную историю, сохраняя структуру эссе
6.3.2.1 писать эссе в рамках предложен ной темы, системно организуя каждый абзац и раскрывая содержание
7.3.2.1 писать эссе, сохраняя структуру и развивая тему, раскрывая причины согласия либо несогласия с обсуждаемой проблемой
8.3.2.1 писать эссе, предлагая оптимальные решения проблемы в рамках темы и сохраняя структуру эссе
9.3.2.1 писать эссе, сохраняя структуру эссе, сравнивая преимуществаи недостатки предложенного решения, обосновывая собственное мнение
3. Письмо с использова-нием художественно-изобразительных средств
5.3.3.1 писать текст,используя художественно-изобразительные средства для описания
6.3.3.1 писать текст с использова-нием сравнений и эпитетов
7.3.3.1 писать текст с использованием сравнений и метафор
8.3.3.1 писать текст с использованием символов и олицетворений
9.3.3.1 эффективно использовать афоризмы в письменных работах
4. Сбор информации
5.3.4.1 создавать постер по теме, используя собранные материалы
6.3.4.1 создавать постер и диаграмму по теме, используя собранные материалы
7.3.4.1 создавать презентацию по теме, используя собранные материалы
8.3.4.1 собирать информа
цию по теме, эффективно используя еҰ при написании эссе
9.3.4.1 собирать информацию для создания текстов различных жанров согласно теме, указывая источники с помощью ссылок
5. Орфография и пунктуация
5.3.5.1 писать письменные работы согласно орфографическим нормам, с учетом особенностей слов согласно закону сингармонизма; 5.3.5.2 правильно использовать пунктуацион ные знаки в конце предложения
6.3.5.1 писать письменные работы согласно орфографическим нормам, с учетом особеннос-тей суффиксовсогласно закону сингармо-низма; 6.3.5.2 правильно использо-вать пунктуаци-онные знаки в конце предложе-ния
7.3.5.1 правильно писать значимые части слов согласно теме (сложные слова); 7.3.5.2 правильно использовать знаки препинания при обособлении членов предложения
8.3.5.1 правильно писать значимые части слов согласно теме (отдельные слова, слова, пишущиеся слитно и через дефис);
8.3.5.2 правильно использо-вать знаки препина-ния в предложе-ниях
9.3.5.1 правильно писать сложные названия с заглавной буквы согласно теме; 9.3.5.2 правильно использовать знаки препинания в предложениях

1. Әртүрлі стильде мәтіндер құрастыру
5.4.1.1
ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хабарлама, хабарландыру, хат жазу
6.4.1.1 мәтіндердің стильдік ерекшелігін сақтай отырып, күнделік, мінездеме, түсініктеме, өмірбаян жазу
7.4.1.1
мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, өтініш, түйіндеме, ресми құттықтаулар жазу
8.4.1.1
мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақала, пікір, интервью жазу
9.4.1.1
мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақала, аннотация, шолу, нұсқаулық жазу
2.
Эссе жазу
5.4.2.1
эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу
6.4.2.1
эссе тақырыбының желісінен шықпай, әрбір абзацты жүйелі құрастырып, қажетті мазмұнын ашып жазу
7.4.2.1
эссе құрылымы мен дамуын сақтап, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу
себептерін айқын көрсетіп жазу
8.4.2.1
эссе құрылымы мен дамуын сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдарын ұсыну
9.4.2.1
эссе құрылымы мен дамуын сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыра отырып, өз ойын дәлелдеп жазу
3. Көркемде
гіш құралдар
ды қолданып жазу
5.4.3.1
жазба жұмыстарында сипаттау, бейнелеу құралдарын қолданып жазу
6.4.3.1
жазба жұмыстарында теңеу, эпитет сөздерін қолданып жазу
7.4.3.1
жазба жұмыстарында теңеу мен метафораны қолданып жазу
8.4.3.1
жазба жұмыстарында символ мен кейіптеу түрлерін қолданып жазу
9.4.3.1
жазба жұмыстарында афоризмдерді тиімді қолданып жазу
4.
Мәліметтерді жинақтау
5.4.4.1
мәліметтер
ді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау
6.4.4.1
мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер, сызба-кестелер жасау
7.4.4.1
тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, презентация түрінде ұсыну
8.4.4.1
тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, эссе жазуда тиімді қолдану
9.4.4.1
тақырып бойынша түрлі стильдегі мәтіндер құрауда мәліметтерді жинақтап, дереккөздеріне сілтеме көрсетіп жазу
5. Орфогра
фия және пунктуация
5.4.5.1
жазба жұмыстарында жалғаулардың ерекшелігін ескеріп, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу; сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану
6.4.5.1
жазба жұмыстарында сөзге қосымша жалғауда үндестік заңын ескеріп, орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу; сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану
7.4.5.1
тақырып бойынша сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу (күрделі сөздер);
оқшау сөздерге қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану
8.4.5.1
тақырып бойынша сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу (жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздер); сөйлем ішінде қойылатын
тыныс белгілерді орынды қолдану
9.4.5.1
тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі, құрама атауларды дұрыс жазу; сөйлем ішінде қойылатын
тыныс белгілерді орынды қолдану

5) "Использование языковых единиц:
Навыки
Цели обучения. Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Части речи
5.5.1.1 различать собственные и нарицатель-ные существительные, правильно подбирать окончания
6.5.1.1 Различать конкретные и абстрактные существительные, существительные во множественном числе, использовать данные существительные в устных и письменых работах
7.5.1.1 различать служебные части речи в тексте, использовать данные существительные в устных и письменных работах
5.5.2.1 различать прилагательные, обозначающие форму, цвет и качество объекта, по лексическому значению, использовать данные прилагатель-ные в устных и письменных работах
6.5.2.1 различать прилагательные, обозначающии вид, размер, вес и место расположения объекта, по лексическому значению, использо-вать данные прилагательные в устных и письмен-ных работах
7.5.2.1 знать функции сравнительной и превосходной степеней, использовать в устных и письменных работах
5.5.3.1 правильно использовать числительные (единицы, десятки, сотни, тысячи)
6.5.3.1 использо вать порядковые и собирательные числительные, использовать данные числительные в устных и письменных работах
7.5.3.1 использовать составные числительные в устных и письменных работах
8.5.3.1 использовать приблизительные и дробные числительные в устных и письменных работах
5.5.4.1 использовать личные, указательные и вопросительные местоимения в устных и письменных работах
6.5.4.1 использо-вать личные, отрицательные и неопределенные местоимения в устных и письменных работах
7.5.4.1 различать виды междометий, эффективно использовать их в устных заданиях.
8.5.4.1 использовать звукоподражательные слова в устных и письменных работах
5.5.5.1 использовать положительные и отрицательные формы глаголов в устных и письменных работах
6.5.5.1 знать функции времен глаголов (прошедшее, настоящее, будущее время), использовать глаголы в устных и письменных работах
7.5.5.1 знать функции времен глагола и сослагательноенаклонение, использовать глаголы в устных и письменных работах
8.5.5.1 знать функции условного и повелительного наклонений, использовать глаголы в устных и письмен-ных работах
9.5.5.1 использовать глаголы в устных и письменных работах
5.5.6.1 использоватьнаречия времени и места в устных и письменных работах
6.5.6.1 использовать наречия действия и меры степени в устных и письмен-ных работах
7.5.6.1 использовать наречия цели и причины в устных и письменных работах
8.5.6.1 использо вать превосходную степень наречий в устных и письменных работах
5.5.7.1 знать функции сочинительных и противительных союзов, правильно использовать данные союзы в устных и письменных работах
6.5.7.1 знать функции разделительных и причинноследственных союзов, правильно использовать данные союзы в устных и письменных работах
7.5.7.1 знать функции послелогов, правильно использовать послелоги в устных и письменных работах
8.5.7.1 знать функции частиц, правильно использовать частицы в устных и письменных работах

5) "Тілдік бағдар":
Білім алушылар:
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Сөз таптары
5.5.1.1 мәтіндерден жалпы және жалқы есімдерді ажырата білу, жалғау түрлерін дұрыс жалғау
6.5.1.1
- мәтіндерден деректі және дерексіз зат, көптік мәнді есімдерді ажырата білу, жазбаша, ауызша жұмыстарда қолдану
7.5.1.1
мәтіндерден көмекші есімдерді ажырата білу, жазбаша, ауызша жұмыстарда қолдану
-
-
5.5.1.2 лексикалық мағынасы жағынан заттың түрін, түсін сапасын білдіретін сын есімдерді ажырата білу, жазба, ауызша жұмыстарда қолдану
6.5.1.2
лексикалық мағынасы жағынан заттың сипатын, көлемін, салмағын, аумағын білдіретін сын есімдерді ажырата білу, жазба, ауызша жұмыстарда қолдану
7.5.1.2
Салыстырма
лы, күшейтпелі, асырмалы
шырайлардың қызметін білу, жазба, ауызша жұмыстарда қолдану
-
-
-
5.5.1.3
сан есім (бірліктер, ондықтар, жүз, мың) атауларын білу, орынды қолдану
6.5.1.3
реттік сан есімдер мен жинақтық сан есімдерді жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану
7.5.1.3
топтау сан есімдерін
жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану
8.5.1.1
болжалдық және бөлшектік сан есімдерді
жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану
5.5.1.4
жіктеу, сілтеу, сұрау есімдіктерін жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану
6.5.1.4
өздік, болымсыздық, белгісіздік, жалпылау есімдіктерін жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану.
7.5.1.4
одағай түрлерін мәтіннен ажырата алады, ауызша жұмыстарда орынды
қолдану
8.5.1.2
еліктеу сөздерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
5.5.1.5
болымды, болымсыз етістіктерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
6.5.1.5
етістіктің шақтарының (нақ осы шақ, ауыспалы осы шақ, жедел өткен шақ, ауыспалы келер шақ) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда қолдану
7.5.1.5
етістіктің шақтары (бұрынғы және ауыспалы өткен шақ, мақсатты және болжалды келер шақ) мен қалау райдың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда қолдану
8.5.1.3
етістіктің шартты рай және бұйрық рай қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
9.5.1.1
өздік, өзгелік, ортақ және ырықсыз етістің қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
5.5.1.6
мекен және мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
6.5.1.6
сын-қимыл (бейне) және мөлшер
үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
7.5.1.6
мақсат және себеп-салдар үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
8.5.1.4
күшейткіш үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
9.5.1.2
мекен және мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
5.5.1.7
ыңғайластық қатынасты білдіретін және қарсылықтық қатынасты білдіретін жалғаулықтардың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
6.5.1.7
талғаулықты немесе кезектестік мәнді білдіретін және себеп-салдарлық қатынасты білдіретін жалғаулықтардың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
7.5.1.7
септеулік шылаулардың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
8.5.1.5
демеулік шылаулардың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
9.5.1.3
ыңғайластық қатынасты білдіретін және қарсылықтық қатынасты білдіретін жалғаулықтардың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану

2. Предложения
5.5.2.1 знать пути построения повествовательных, вопросительных и отрицательных предложений
6.5.2.1 создавать простые предложения, сохраняя порядок расположения слов в предложениях
7.5.2.1 создавать виды сложносочиненных предложений в письменных работах
8.5.2.1 создавать виды сложносочиненных предложений в письменных работах
9.5.2.1 создавать виды сложноподчиненных предложений в письменных работах
22. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Казахский язык и литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию. В долгосрочным плане определены цели обучения по всем классом.
23. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой программе
по учебному предмету
"Казахский язык и литература"
для 5-9 классов уровня
основного среднего
образования по обновленному
содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы
по учебному предмету "Казахский язык и литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
1) 5 класс:
Темы
Художественные произведения
Коммуника-тивные навыки
Цели обучения
1 четверть ( 45 часов)
Семейные традиции и праздники
М. Макатаев Стихотворение"Тоқта, ботам!"
Слушание
5.1.1.1 прогнозировать тему на основе ключевых слов;
5.1.3. понимать значения новых и ключевых слов, связанных с повседневным домашним обиходом
Говорение
5.2.3.1 понимать содержание фольклорных и небольших художественных текстов;
5.2.2.1 использовать стиль приветствия по-казахски и формы национального этикета
Чтение
5.3.1.1 определять основную информацию в тексте;
5.3.3.1 понимать содержание фольклорных и небольших художественных текстов
Письмо
5.4.5.1 писать письменные работы согласно орфографическим нормам, с учетом особенностей слов согласно закону сингармонизма, правильно использовать пунктуационные знаки в конце;
5.4.4.1 создавать постер по теме, используя собранные материалы
Использование языковых единиц
5.5.1.1 различать собственные и нарицатель-ные существительные, правильно подбирать окончания
Школьная жизнь.Воспитанный ребенок - благородный ребенок
Повесть Б. Сокпакбаева "Менің атым Қожа" (отрывок)
Слушание

2. Сөйлем
5.5.2.1
жазба жұмыстарында хабарлы, сұраулы, лепті, бұйрықты сөйлемдердің жасалу жолдарын білу, құрастыру
6.5.2.1
жазба жұмыстарында сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай сөйлем құрастыру
7.5.2.1
жазба жұмыстарында ыңғайлас, қарсылықты, түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
8.5.2.1
жазба жұмыстарында себеп-салдар, талғаулы, кезектес салалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
9.5.2.1
жазба жұмыстарында (шартты, қарсылықты, мезгіл, себеп, қимыл-сын, мақсат бағыныңқы) сабақтас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
22. Осы оқу бағдарламасы негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарға арналған "Қазақ тілі және әдебиеті" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр тарауда қамтылуы тиіс оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
23. Тоқсандағы бөлімдер мен бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
24. Шет тілін игеру деңгейін бағалаудың жалпыеуропалық жүйесі бойынша В1, В2 деңгейлеріне жету үшін білім алушылар осы Үлгілік оқу бағдарламасының қосымшасына сәйкес оқу басылымдарында көрсетілген лексикалық-грамматикалық минимумды игереді.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 5-9-сыныптарына
арналған "Қазақ тілі және
әдебиеті" оқу пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
1-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған
"Қазақ тілі және әдебиеті" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын
жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 5-сынып:
Тақырыптар
Көркем шығармалар
Коммуника-тивтік дағдылар
Оқыту мақсаттары
1 -тоқсан ( 45 сағат)
Отбасындағы дәстүр мен мерекелер
М. Мақатаев "Тоқта, ботам!" өлеңі
Тыңдалым
5.1.1.1 тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау;
5.1.3.1 күнделікті тұрмыстық тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердіңмағынасын түсіну
Айтылым
5.2.3.1 ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айту;
5.2.2.1 қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын пайдалану
Оқылым
5.3.1.1 мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау;
5.3.3.1 фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды түсіну, тақырыбын анықтау
Жазылым
5.4.5.1 жазба жұмыстарында жалғаулардың ерекшелігін ескеріп, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу; сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану;
5.4.4.1 мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау
Тілдік бағдар
5.5.1.1 мәтін құрауда жалғау түрлерін дұрыс жалғау
Мектеп өмірі.
Әдепті бала - арлы бала
Б. Соқпақбаев "Менің атым Қожа" повесі (үзінді)
Тыңдалым

5.1.2.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять точную информацию;
5.1.5.1 определять основную тему на основе опорных слов и направляющих вопросов
Говорение
5.2.2.1 использовать стиль приветствия по-казахски и формы национального этикета;
5.2.5.1 определять основную тему на основе опорных слов и направляющих вопросов
Чтение
5.3.2.1 понимать содержание писем, определяя стилистические особенности;
5.3.5.1 собирать информацию из дополнительных источников согласно теме
Письмо
5.4.1.1 писать сообщение, письмо и извещение в соответствии с языковыми особенностями и требованиями официального стиля;
5.4.2.1 писать эссе, описывая человека, природу или определенную историю, сохраняя структуру эссе
Использование языковых единиц
5.5.1.1 различать собственные и нарицатель-ные существительные, правильно подбирать окончания
Мир животных и растений в Казахстане
Сказки и загадки про животных
Слушание
5.1.4.1 понимать содержание фольклорных и небольших художественных текстов;
5.1.6.1 отвечать на вопросы согласно содержанию материалов слушания
Говорение
5.2.6.1 описывать иллюстрации с помощью ключевых слов;
5.2.5.1 правильно понимать заданный вопрос, формулировать ответ и участвовать в небольшом диалоге
Чтение
5.3.3.1 понимать содержание фольклорных и небольших художественных текстов;
5.3.5.1 собирать информацию из дополнительных источников согласно теме
Письмо
5.4.3.1 писать текст, используя художествен
но-изобразительные средства для описания;
5.4.4.1 создавать постер по теме, используя собранные материалы
Использование языковых единиц
5.5.1.2 различать прилагательные, обознача
ющие форму, цвет и качество объекта, по лексическому значению, использовать данные прилагательные в устных и письменных работах
2 четверть (40 часов)
Культура древних кочевников
Легенда о Тумар ханшайым
Слушание
5.1.2.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять точную информацию;
5.1.5.1 определять основную тему на основе опорных слов и направляющих вопросов
Говорение
5.2.1.1 использовать новые слова, их синонимы, антонимы и омонимы, изученные в рамках темы, грамотно выражая собственные мысли;
5.2.3.1 учитывать особенности закона сингармонизма при произнесениизвуков казахского языка и использовании данных звуков для составления устных текстов
Чтение
5.3.2.1 понимать содержание писем, определяя стилистические особенности;
5.3.3.1 понимать содержание фольклорных и небольших художественных текстов
Письмо
5.4.1.1 писать сообщение, письмо и извещение в соответствии с языковыми особенностями и требованиями официального стиля;

5.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау;
5.1.5.1 тірек сөздер, жетекші сұрақтар арқылы негізгі тақырыпты анықтау
Айтылым
5.2.2.1 қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын пайдалану;
5.2.5.1 берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу
Оқылым
5.3.2.1 хабарлама мазмұнын түсіну, стильдік ерекшелігін анықтау;
5.3.5.1 қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу
Жазылым
5.4.1.1 ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хабарлама жазу;
5.4.2.1 эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу
Тілдік бағдар
5.5.1.1 мәтіндерден жалпы және жалқы есімдерді ажырата білу
Қазақстанда ғы жан -жануарлар мен өсімдіктер әлемі
Жан - жануарлар туралы ертегілер, жұмбақтар
Тыңдалым
5.1.4.1 фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби мәтіндердің мазмұнын түсіну;
5.1.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру
Айтылым
5.2.6.1 тірек сөздерді дұрыс қолданып иллюстрацияларды сипаттау;
5.2.5.1 берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу
Оқылым
5.3.3.1 фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды түсіну, тақырыбын анықтау;
5.3.5.1 қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу
Жазылым
5.4.3.1 жазба жұмыстарында сипаттау, бейнелеу құралдарын қолданып жазу;
5.4.4.1 мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау
Тілдік бағдар
5.5.1.2 лексикалық мағынасы жағынан заттың түрін, түсін сапасын білдіретін сын есімдерді ажырата білу, жазба, ауызша жұмыстарда қолдану
2 -тоқсан (40 сағат)
Ежелгі көшпелілер мәдениеті
Тұмар ханшайым туралы аңыз
Тыңдалым
5.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау;
5.1.5.1 тірек сөздер, жетекші сұрақтар арқылы негізгі тақырыпты анықтау
Айтылым
5.2.1.1 тақырып бойынша меңгерген жаңа сөздерді олардың синонимдерімен, антоним, омонимдерімен қатар қолдану, ойын жеткізе білу;
5.2.3.1 ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айту
Оқылым
5.3.2.1 хат мазмұнын түсіну, стильдік ерекшелігін анықтау;
5.3.3.1 фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды түсіну, тақырыбын анықтау
Жазылым
5.4.1.1 ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хат жазу;

5.4.5.1 правильно использовать пунктуационные знаки в конце
Использование языковых единиц
5.5.1.3 правильно использовать числительные (единицы, десятки, сотни, тысячи)
Вода – источник жизни
А. Тажибаев Стихотворение "Сырдария"
Слушание
5.1.1.1 прогнозировать тему на основе ключевых слов;
5.1.5.1 определять основную тему на основе опорных слов и направляющих вопросов
Говорение
5.2.4.1 составлять план по содержанию небольших текстов, изложение текста на основе плана;
5.2.5.1 правильно понимать заданный вопрос, формулировать ответ и участвовать в небольшом диалоге
Чтение
5.3.2.1 понимать содержание рекламы, определяя стилистические особенности;
5.3.6.1 выражать собственное мнение о проблеме, используя слова, изученные в рамках темы
Письмо
5.4.2.1 писать эссе, описывая человека, природу или определенную историю, сохраняя структуру эссе;
5.4.4.1 создавать постер по теме, используя собранные материалы
Использование языковых единиц
5.5.1.4 использовать личные, указательные и вопросительные местоимения в устных и письменных работах
Крупнейшие библиотеки мира
Абай Кунанбаев. Стихотворение "Ғылым таппай, мақтанба"
Слушание
5.1.3.1 понимать значения новых и ключевых слов, связанных с повседнев
ным домашним обиходом;
5.1.4.1 понимать содержание фольклорных и небольших художественных текстов
Говорение
5.2.3.1 учитывать особенности закона сингармонизма при произнесениизвуков казахского языка и использовании данных звуков для составления устных текстов;
5.2.5.1 правильно понимать заданный вопрос, формулировать ответ и участвовать в небольшом диалоге
Чтение
5.3.2.1 понимать содержание писем, новостей, определяя стилистичес
кие особенности;
5.3.3.1 понимать содержание фольклорных и небольших художественных текстов
Письмо
5.4.5.1 писать письменные работы согласно орфографическим нормам, с учетом особенностей слов согласно закону сингармонизма;
5.4.5.2 правильно использовать пунктуационные знаки в конце;
5.4.2.1 писать эссе, описывая человека, природу или определенную историю, сохраняя структуру эссе
Использование языковых единиц
5.5.1.5 использовать положительные и отрицательные формы глаголов в устных и письменных работах
3 четверть (50 часов)
Здоровье – главное богатство
Сказка "Ең үлкен байлық"
Слушание
5.1.4.1 понимать содержание фольклорных и небольших художественных текстов;
5.1.6.1 отвечать на вопросы согласно содержанию материалов слушания
Говорение
5.2.4.1 составлять план по содержанию небольших текстов, изложение текста на основе плана;
5.2.2.1 использовать стиль приветствия по-казахски и формы национального этикета
Чтение

5.4.5.1 жазба жұмыстарында сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану
Тілдік бағдар
5.5.1.3 сан есім (бірліктер, ондықтар, жүз, мың) атауларын білу, орынды қолдану
Су – тіршілік көзі
Ә. Тәжібаев "Сырдария" өлеңі
Тыңдалым
5.1.1.1 тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау;
5.1.5.1 тірек сөздер, жетекші сұрақтар арқылы негізгі тақырыпты анықтау
Айтылым
5.2.4.1 шағын көлемді мәтіндердің мазмұнына жоспар құру, соған сүйеніп баяндау;
5.2.5.1 берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу
Оқылым
5.3.2.1 жарнама мазмұнын түсіну, стильдік ерекшелігін анықтау;
5.3.6.1 тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіру
Жазылым
5.4.2.1 эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу;
5.4.4.1 мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау
Тілдік бағдар
5.5.1.4 жіктеу, сілтеу, сұрау есімдіктерін жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану
Әлемдегі ірі кітапханалар
Абай Құнанбайұлы "Ғылым таппай, мақтанба" өлеңі
Тыңдалым
5.1.3.1 күнделікті тұрмыстық тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердіңмағынасын түсіну;
5.1.4.1 фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби мәтіндердің мазмұнын түсіну
Айтылым
5.2.3.1 ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айту;
5.2.5.1 берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу
Оқылым
5.3.2.1 хат, хабарлама мазмұнын түсіну, стильдік ерекшелігін анықтау;
5.3.3.1 фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды түсіну, тақырыбын анықтау
Жазылым
5.4.5.1 жазба жұмыстарында жалғаулардың ерекшелігін ескеріп, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу; сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану;
5.4.2.1 эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу
Тілдік бағдар
5.5.1.5 болымды, болымсыз етістіктерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
3- тоқсан (50 сағат)
Денсаулық – зор байлық
"Ең үлкен байлық" ертегісі
Тыңдалым
5.1.4.1 фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби мәтіндердің мазмұнын түсіну;
5.1.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру
Айтылым
5.2.4.1 шағын көлемді мәтіндердің мазмұнына жоспар құру, соған сүйеніп баяндау;
5.2.2.1 қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын пайдалану
Оқылым

5.3.1.1 определять основную информацию в тексте;
5.3.4.1 сравнивать тему и содержательную структуру текстов
Письмо
5.4.3.1 писать текст,используя художествен
но-изобразительные средства для описания;
5.4.2.1 писать эссе, описывая человека, природу или определенную историю, сохраняя структуру эссе
Использование языковых единиц
5.5.1.6 использоватьнаречия времени и места в устных и письменных работах
Мой независимый Казахстан
К. Сарин стихотворение "Тәуелсіздік"
Слушание
5.1.1.1 прогнозировать тему на основе ключевых слов;
5.1.2.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять точную информацию
Говорение
5.2.1.1 использовать новые слова, их синонимы, антонимы и омонимы, изученные в рамках темы, грамотно выражая собственные мысли;
5.2.6.1 описывать иллюстрации с помощью ключевых слов
Чтение
5.3.5.1 собирать информацию из дополнительных источников согласно теме;
5.3.4.1 сравнивать тему и содержательную структуру текстов
Письмо
5.4.4.1 писать сообщение, письмо и извещение в соответствии с языковыми особенностями и требованиями официального стиля;
5.4.4.1 создавать постер по теме, используя собранные материалы
Использование языковых единиц
5.5.1.7 знать функции сочинительных и противительных союзов, правильно использовать данные союзы в устных и письменных работах
Секреты небесного мира
Сказки и сказания про звезд
Слушание
5.1.1.1 прогнозировать тему на основе ключевых слов;
5.1.3.1 понимать значения новых и ключевых слов, связанных с повседневным домашним обиходом
Говорение
5.2.3.1 особенности закона сингармонизма при произнесениизвуков казахского языка и использовании данных звуков для составления устных текстов;
5.2.6.1 описывать иллюстрации с помощью ключевых слов
Чтение
5.3.4.1 сравнивать тему и содержательную структуру текстов;
5.3.6.1 выражать собственное мнение о проблеме, используя слова, изученные в рамках темы
Письмо
5.4.2.1 писать эссе, описывая человека, природу или определенную историю, сохраняя структуру эссе;
5.4.3.1 писать текст, используя художествен
но-изобразительные средства для описания
Использование языковых единиц
5.5.1.7 знать функции противительных союзов, правильно использовать данные союзы в устных и письменных работах
Знание компьютера ? искусство
Ы. Алтынсарин стихотворение "Өнер-білім бар жұрттар"
Слушание
5.1.1.1 прогнозировать тему на основе ключевых слов;
5.1.6.1 отвечать на вопросы согласно содержанию материалов слушания
Говорение
5.2.4.1 составлять план по содержанию небольших текстов, изложение текста на основе плана;
5.2.6.1 описывать иллюстрации с помощью ключевых слов
Чтение

5.3.1.1 мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау;
5.3.4.1 мәтіндердің тақырыбын, мазмұндық құрылымын салыстыру
Жазылым
5.4.3.1 жазба жұмыстарында сипаттау, бейнелеу құралдарын қолданып жазу;
5.4.2.1 эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу
Тілдік бағдар
5.5.1.6 мекен және мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
Менің Тәуелсіз Қазақстаным
Қ. Сарин "Тәуелсіздік" өлеңі
Тыңдалым
5.1.1.1 тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау;
5.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау
Айтылым
5.2.1.1 тақырып бойынша меңгерген жаңа сөздерді олардың синонимдерімен, антоним, омонимдерімен қатар қолдану, ойын жеткізе білу;
5.2.6.1 тірек сөздерді дұрыс қолданып иллюстрацияларды сипаттау
Оқылым
5.3.5.1 қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу;
5.3.4.1 мәтіндердің тақырыбын, мазмұндық құрылымын салыстыру
Жазылым
5.4.4.1 ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хабарландыру жазу;
5.4.4.1 мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау
Тілдік бағдар
5.5.1.7 ыңғайластық қатынасты білдіретін жалғаулықтардың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Аспан әлемінің құпиялары
Жұлдыздар туралы аңыздар, ертегілер
Тыңдалым
5.1.1.1 тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау;
5.1.3.1 күнделікті тұрмыстық тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
5.2.3.1 ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айту;
5.2.6.1 тірек сөздерді дұрыс қолданып иллюстрацияларды сипаттау
Оқылым
5.3.4.1 мәтіндердің тақырыбын, мазмұндық құрылымын салыстыру;
5.3.6.1 тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіру
Жазылым
5.4.2.1 эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу;
5.4.3.1 жазба жұмыстарында сипаттау, бейнелеу құралдарын қолданып жазу
Тілдік бағдар
5.5.1.7 қарсылықтық қатынасты білдіретін жалғаулықтардың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Компьютер
дің тілін табу - өнер
Ы. Алтынсарин "Өнер-білім бар жұрттар" өлеңі
Тыңдалым
5.1.1.1 тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау;
5.1.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру
Айтылым
5.2.4.1 шағын көлемді мәтіндердің мазмұнына жоспар құру, соған сүйеніп баяндау;
5.2.6.1 тірек сөздерді дұрыс қолданып иллюстрацияларды сипаттау
Оқылым

5.3.1.1 определять основную информацию в тексте;
5.3.4.1 сравнивать тему и содержательную структуру текстов
Письмо
5.4.4.1 создавать постер по теме, используя собранные материалы;
5.4.1.1 писать сообщение, письмо и извещение в соответствии с языковыми особенностями и требованиями официального стиля
Использование языковых единиц
5.5.2.1 знать пути построения повествова
тельных, вопросительных и отрицательных предложений
4 четверть (35 часов)
Содружество народов в Казахстане
М. Магауин. "Бір атаның балалары" (отрывок)
Слушание
5.1.2.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять точную информацию;
5.1.6.1 отвечать на вопросы согласно содержанию материалов слушания
Говорение
5.2.3.1 учитывать особенности закона сингармонизма при произнесениизвуков казахского языка и использовании данных звуков для составления устных текстов;
5.2.5.1 правильно понимать заданный вопрос, формулировать ответ и участвовать в небольшом диалоге
Чтение
5.3.2.1 понимать содержание писем, новостей, определяя стилистические особенности;
5.3.6.1 выражать собственное мнение о проблеме, используя слова, изученные в рамках темы
Письмо
5.4.2.1 писать эссе, описывая человека, природу или определенную историю, сохраняя структуру эссе;
5.4.4.1 создавать постер по теме, используя собранные материалы
Использование языковых единиц
5.5.2.1 знать пути построения вопросительных и отрицательных предложений
Природа Великой степи
К. Мырзалиев стихотворение "Табиғат – жаратылыс пернесі"
Слушание
5.1.1.1 прогнозировать тему на основе ключевых слов;
5.1.2.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять точную информацию
Говорение
5.2.1.1 использовать новые слова, их синонимы, антонимы и омонимы, изученные в рамках темы, грамотно выражая собственные мысли;
5.2.6.1 описывать иллюстрации с помощью ключевых слов
Чтение
5.3.3.1 понимать содержание фольклорных и небольших художественных текстов;
5.3.5.1 собирать информацию из дополнительных источников согласно теме
Письмо
5.4.1.1 писать сообщение, письмо и извещение в соответствии с языковыми особенностями и требованиями официального стиля; 5.4.3.1 писать текст, используя художественно-изобразительные средства для описания
Использование языковых единиц
5.5.2.1 знать пути построения восклицательных предложений в писменных работах
Никто не забыт, ничто не забыто!
Г. Мусрепов. Роман "Қазақ солдаты" (отрывок)
Слушание
5.1.3.1 понимать значения новых и ключевых слов, связанных с повседнев
ным домашним обиходом;
5.1.6.1 отвечать на вопросы согласно содержанию материалов слушания
Говорение
5.2.2.1 использовать стиль приветствия по-казахски и формы национального этикета; 5.2.3.1 учитывать особенности закона сингармонизма при произнесениизвуков казахского языка и использова-нии данных звуков для составления устных текстов
Чтение

5.3.1.1 мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау;
5.3.4.1 мәтіндердің тақырыбын, мазмұндық құрылымын салыстыру
Жазылым
5.4.4.1 мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау;
5.4.1.1 ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хабарлама жазу
Тілдік бағдар
5.5.2.1 жазба жұмыстарында хабарлы сөйлемдердің жасалу жолдарын білу, құрастыру
4-тоқсан (35 сағат)
Қазақстанда ғы ұлттар достастығы
М. Мағауин "Бір атаның балалары" (үзінді)
Тыңдалым
5.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау;
5.1.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру
Айтылым
5.2.3.1 ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айту;
5.2.5.1 берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу
Оқылым
5.3.2.1 хат, жарнама мазмұнын түсіну, стильдік ерекшелігін анықтау;
5.3.6.1 тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіру
Жазылым
5.4.2.1 эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу;
5.4.4.1 мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау
Тілдік бағдар
5.5.2.1 жазба жұмыстарында сұраулы сөйлемдердің жасалу жолдарын білу, құрастыру
Ұлы Дала табиғаты
Қ. Мырзалиев "Табиғат – жаратылыс пернесі" өлеңі
Тыңдалым
5.1.1.1 тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау;
5.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау
Айтылым
5.2.1.1 тақырып бойынша меңгерген жаңа сөздерді олардың синонимдерімен, антоним, омонимдерімен қатар қолдану, ойын жеткізе білу;
5.2.6.1 тірек сөздерді дұрыс қолданып иллюстрацияларды сипаттау
Оқылым
5.3.3.1 фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды түсіну, тақырыбын анықтау;
5.3.5.1 қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу
Жазылым
5.4.1.1 ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хат жазу;
5.4.3.1 жазба жұмыстарында сипаттау, бейнелеу құралдарын қолданып жазу
Тілдік бағдар
5.5.2.1 жазба жұмыстарында лепті сөйлемдердің жасалу жолдарын білу, құрастыру
Ер есімі – ел есінде!
Ғ. Мүсірепов "Қазақ солдаты" романы (үзінді)
Тыңдалым
5.1.3.1 күнделікті тұрмыстық тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердіңмағынасын түсіну;
5.1.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру
Айтылым
5.2.2.1 қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын пайдалану;
5.2.3.1 ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айту
Оқылым

5.3.1.1 определять основную информацию в тексте;
5.3.6.1 выражать собственное мнение о проблеме, используя слова, изученные в рамках темы
Письмо
5.4.1.1 писать сообщение, письмо и извещение в соответствии с языковыми особенностями и требованиями официального стиля; 5.4.5.1 писать письменные работы согласно орфографическим нормам, с учетом особенностей слов согласно закону сингармонизма
Использование языковых единиц
5.5.2.1 знать пути построения
побудительных предложений в писменных работах
2) 6 класс:
Темы
Художественные произведения
Коммуникативные навыки
Цели обучения
1 четверть (45 часов)
Родина начинается с семьи
М. Ауезов Роман "Абай жолы", часть "Қайтқанда" (отрывок)
Слушание
6.1.1.1 прогнозировать тему и обсуждае
мую проблему на основе ключевых слов и начала текста;
6.1.5.1 определять основную тему на основе опорных слов, направляющих вопросов и темы текста
Говорение
6.2.2.1 знать, как начать, продолжить и закончить диалог согласно национальной специфике слов и формам национального этикета;
6.2.3.1 учитывать интонационные отличия повествовательных предложений для составления устных текстов
Чтение
6.3.2.1 определять стилистические особенности текстов официального стиля (характеристика);
6.3.5.1 сравнивать содержание информации по теме, полученной из дополнительных источников, с содержанием текста, определяя противоречивую информацию
Письмо
6.4.4.1 создавать постер и диаграмму по теме, используя собранные материалы;
6.4.1.1 писать характеристику, в соответствии с стилистическими особенностями
Использование языковых единиц
6.5.1.1 различать конкретные и абстракт
ные существительные, существительные во множественном числе, использовать данные существительные в устных и письменых работах
Жизнь в современном ауле и городе
Ә. Дуйсенбиев. Стихотворение "Бәтіңке, шұжық, балқаймақ"
Слушание
6.5.2.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять основную и дополнительную информацию;
6.5.6.1 отвечать на вопросы, основанные на содержании материалов слушания, связывая ответ с реальной жизнью
Говорение
6.2.4.1 характеризовать отдельные эпизоды в небольших текстах и сравнение языковых особенностей;
6.2.1.1 использовать слова с прямым и косвенным значением, грамотно и эффектно выражая собственные мысли
Чтение
6.3.2.1 определять стилистические особенности текстов официально
го стиля (дневник);
6.3.4.1 сравнивать виды текстов, исходя из темы и содержательной структуры текстов
Письмо
6.4.1.1 писать дневник, в соответ
ствии с стилистическими особенностями;
6.4.5.1 писать письменные работы согласно орфографическим нормам, с учетом особенностей суффиксов согласно закону сингармонизма
Использование языковых единиц

5.3.1.1 мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау;
5.3.6.1 тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіру
Жазылым
5.4.1.1 ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хабарландыру жазу;
5.4.5.1 жазба жұмыстарында жалғаулардың ерекшелігін ескеріп, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу; сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану
Тілдік бағдар
5.5.2.1 жазба жұмыстарында бұйрықты сөйлемдердің жасалу жолдарын білу, құрастыру
2) 6-сынып:
Тақырыптар
Көркем шығармалар
Коммуникативтік дағдылар
Оқыту мақсаттары
1 -тоқсан (45 сағат)
Отан отбасынан басталады
М. Әуезов "Абай жолы" романы, "Қайтқанда" тарауы (үзінді)
Тыңдалым
6.1.1.1 тірек сөздер, мәтіннің бастапқы бөлігін тыңдау арқылы тақырыпты және көтерілетін мәселені болжау;
6.1.5.1 тірек сөздер, жетекші сұрақтар, мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтау
Айтылым
6.2.2.1 тақырып бойынша диалогті бастау, жалғастыру, аяқтаудың ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын білу;
6.2.3.1 ауызша мәтіндер құрауда хабарлы сөйлемдердің интонациялық ерекшелігін ескеріп айту
Оқылым
6.3.2.1 ресми стильдегі мәтіндердің стильдік ерекшелігін анықтау (мінездеме);
6.3.5.1 қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді мәтін мазмұнымен салыстыру, қарама-қайшы ақпараттарды анықтау
Жазылым
6.4.4.1 мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау;
6.4.1.1 мәтіндердің стильдік ерекшелігін сақтай отырып, мінездеме жазу
Тілдік бағдар
6.5.1.1 мәтіндерден деректі және дерексіз зат, көптік мәнді есімдерді ажырата білу, жазбаша, ауызша жұмыстарда қолдану
Қазіргі қазақ ауылы мен қаланың тыныс-тіршілігі
Ә. Дүйсенбиев "Бәтіңке, шұжық, балқаймақ" өлеңі
Тыңдалым
6.5.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпараттарды анықтау;
6.5.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде шынайы өмірмен байланыстырып жауап беру
Айтылым
6.2.4.1 шағын көлемді мәтіндегі жеке эпизодтарды сипаттау және тілдік ерекшелігіне салыстыру жасау;
6.2.1.1 тура және ауыспалы мағынадағы сөздерді қолдану, ойын әсерлі, мазмұнды жеткізу
Оқылым
6.3.2.1 ресми стильдегі мәтіндердің стильдік ерекшелігін анықтау (күнделік);
6.3.4.1 мәтіндердің тақырыбына, мазмұндық құрылымына сүйене отырып, түрлерін салыстыру
Жазылым
6.4.1.1 мәтіндердің стильдік ерекшелігін сақтай отырып, күнделік жазу;
6.4.5.1 жазба жұмыстарында сөзге қосымша жалғауда үндестік заңын ескеріп, орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу
Тілдік бағдар

6.5.1.2 различать прилагательные, обозначающии вид, размер, вес и место расположения объекта, по лексическому значению, использовать данные прилага
тельные в устных и письменных работах
Секреты гор
М. Макатаев Стихотворение "Мен таулықпын"
Слушание
6.1.3.1 понимать значения новых и ключевых слов, связанных с бытовыми и социальными вопросами;
6.1.4.1 описывать героев посредством анализа содержания рассказов, историй и небольших поэтических произведений
Говорение
6.2.6.1 создавать рассказ по сюжету предложенных рисунков с помощью ключевых слов;
6.2.5.1 характеризовать отдельные эпизоды в небольших текстах и сравнение языковых особенностей
Чтение
6.3.1.1 сравнивать виды текстов, , сходя из темы и содержательной структуры текстов;
6.3.6.1 определять связи между реальной жизнью и проблемой в тексте, используя слова, изученные в рамках темы
Письмо
6.4.2.1 писать эссе в рамках предложен
ной темы, системно организуя каждый абзац и раскрывая содержание;
6.4.3.1 писать текст с использованием сравнений и эпитетов
Использование языковых единиц
6.5.1.3 использовать порядковые и
числительные в устных и письменных работах
2 четверть (40 сағат)
Умеем ли сэкономить энергию?
М. Жумабаев стихотворение "От" (отрывок)
Слушание
6.1.2.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять основную и дополнительную информацию;
6.1.5.1 прогнозировать тему и обсуждаемую проблему на основе ключевых слов и начала текста
Говорение
6.2.2.1 знать, как начать, продолжить и закончить диалог согласно национальной специфике слов и формам национального этикета;
6.2.5.1 понимать собеседника, дополняя его мысли согласно коммуникативной ситуации
Чтение
6.3.2.1 определять стилистические особенности текстов официально
го стиля (объяснительная);
6.3.6.1 определять основную и дополнительную информацию в тексте, связывая с некоторыми случаями реальной жизни
Письмо
6.4.4.1 создавать постер и диаграмму по теме, используя собранные материалы;
6.4.1.1 писать текст с использова-нием стилистических норм
Использование языковых единиц
6.5.1.4 использовать личные, отрицательные и неопределенные местоимения в устных и письменных работах
Астана – столица искусство и культуры
А. Ыскак "Күн ұлымын"
Слушание
6.1.3.1 понимать значения новых и ключевых слов, связанных с бытовыми и социальными вопросами;
6.1.6.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять основную и дополнительную информацию
Говорение
6.2.6.1 создавать рассказ по сюжету предложенных рисунков с помощью ключевых слов;
6.2.3.1 понимать собеседника, дополняя его мысли согласно коммуникативной ситуации
Чтение
6.3.2.1 определять стилистические особенности текстов официального стиля (характеристика);
6.3.5.1 сравнивать содержание информации по теме, полученной из дополнительных источников, с содержанием текста, определяя противоречивую информацию
Письмо
6.4.1.1 писать автобиографию в соответ
ствии с стилистическими особенностями;
6.4.5.1 правильно использо-вать пунктуаци-онные знаки в конце предложе-ния
Использование языковых единиц
6.5.1. знать функции времен глаголов (прошедшее, настоящее, будущее время), использовать глаголы в устных и письмен
ных работах
Заповедники Казахстана
О. Турман-жанов "Қарлығаш, дәуіт, жылан"
Слушание

6.5.1.2 лексикалық мағынасы жағынан заттың сипатын, көлемін, салмағын, аумағын білдіретін сын есімдерді ажырата білу, жазба, ауызша жұмыстарда қолдану
Таулар сыры
М. Мақатаев "Мен таулықпын" өлеңі
Тыңдалым
6.1.3.1 тұрмыстық-әлеуметтік тақырып-тарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердіңмағынасын түсіну;
6.1.4.1 шағын поэзиялық шығармалардың мазмұнын талдай отырып кейіпкерлерге сипаттама жасау
Айтылым
6.2.6.1 тірек сөздерге сүйеніп, сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастыру;
6.2.5.1 коммуникативтік жағдаят бойынша диалогке қатысушылар өзара түсінісіп, ойларын толықтырып отыру
Оқылым
6.3.1.1 мәтіндегі негізгі және жанама ақпаратты анықтау, өмірдегі кейбір жағдаяттармен байланыстыру;
6.3.6.1 тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселені шынайы өмірмен байланыстыру
Жазылым
6.4.2.1 эссе тақырыбының желісінен шықпай, әрбір абзацты жүйелі құрастырып, қажетті мазмұнын ашып жазу;
6.4.3.1 жазба жұмыстарында теңеу, эпитет сөздерін қолданып жазу
Тілдік бағдар
6.5.1.3 реттік сан есімдер мен жинақтық сан есімдерді жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану
2- тоқсан (40 сағат)
Қуат көзін үнемдей білеміз бе?
М. Жұмабаев "От" өлеңі (үзінді)
Тыңдалым
6.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпараттарды анықтау;
6.1.5.1 тірек сөздер, жетекші сұрақтар, мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтау
Айтылым
6.2.2.1 тақырып бойынша диалогті бастау, жалғастыру, аяқтаудың ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын білу;
6.2.5.1 коммуникативтік жағдаят бойынша диалогке қатысушылар өзара түсінісіп, ойларын толықтырып отыру
Оқылым
6.3.2.1 ресми стильдегі мәтіндердің стильдік ерекшелігін анықтау (түсініктеме);
6.3.6.1 тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселені шынайы өмірмен байланыстыру
Жазылым
6.4.4.1 мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша сызба-кестелер жасау;
6.4.1.1 мәтіндердің стильдік ерекшелігін сақтай отырып, түсініктеме жазу
Тілдік бағдар
6.5.1.4 өздік, болымсыздық, белгісіздік, жалпылау есімдіктерін жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану
Менің туған өлкем өлеңдер мен прозада
Тыңдалым
6.1.1.1 тірек сөздер, мәтіннің бастапқы бөлігін тыңдау арқылы тақырыпты және көтерілетін мәселені болжау;
6.1.5.1 тірек сөздер, жетекші сұрақтар, мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтау
Айтылым
6.2.2.1 тақырып бойынша диалогті бастау, жалғастыру, аяқтаудың ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын білу;
6.2.4.1 шағын көлемді мәтіндегі жеке эпизодтарды сипаттау және тілдік ерекшелігіне салыстыру жасау
Оқылым
6.3.1.1 мәтіндегі негізгі және жанама ақпаратты анықтау, өмірдегі кейбір жағдаяттармен байланыстыру;
6.3.3.1 орта көлемді шығармаларды түсіну, тақырыбы мен негізгі ойды анықтау
Жазылым
6.4.4.1 мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер, сызба-кестелер жасау;
6.4.5.1 жазба жұмыстарында сөзге қосымша жалғауда үндестік заңын ескеріп, орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу; сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану
Тілдік бағдар
6.5.1.1 мәтіндерден деректі және дерексіз зат, көптік мәнді есімдерді ажырата білу, жазбаша, ауызша жұмыстарда қолдану;
6.5.2.1 жазба жұмыстарында сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай сөйлем құрастыру
Астана – мәдениет пен өнер
ордасы
Ә. Ысқақ "Күн ұлымын"
Тыңдалым
6.1.3.1 тұрмыстық-әлеуметтік тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсіну;
6.1.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде шынайы өмірмен байланыстырып жауап беру
Айтылым
6.2.6.1 тірек сөздерге сүйеніп, сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастыру;
6.2.3.1 ауызша мәтіндер құрауда лепті сөйлемдердің интонациялық ерекшелігін ескеріп айту
Оқылым
6.3.3.1 орта көлемді шығармаларды түсіну, тақырыбы мен негізгі ойды анықтау;
6.3.2.1 ресми стильдегі мәтіндердің стильдік ерекшелігін анықтау (өмірбаян, түйіндеме)
Жазылым
6.4.1.1 мәтіндердің стильдік ерекшелігін сақтай отырып, өмірбаян жазу;
6.4.5.1 жазба жұмыстарында сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану
Тілдік бағдар
6.5.1.5 етістіктің шақтарының (нақ осы шақ) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда қолдану
Қазақстан қорықтары
Ө.Тұрманжанов "Қарлығаш, дәуіт, жылан"
Тыңдалым

3) 7 класс:
Темы
Художественные произведения
Коммуникативные навыки
Цели обучения
1-я четверть (45 часов)
Изучаем государственный язык Республики Казахстан.
Знание трех языков – большой талант
М.Жумабаев. Стихотворение "Қазақ тілі"
Слушание
7.1.2.1 понимать основное содержание прослушива
емого текста и определять актуальность информации;
7.1.5.1 определять основную тему на основе опорных слов, темпа речи и стиля говорения
Говорение
7.2.1.1 развивать содержание текста с помощью использования пословиц;
7.2.3.1 ставить правильно ударение в словах и предложениях для составления устных текстов
Чтение
7.2.1.1 понимать и использовать информацию, представленную в виде таблиц, диаграмм, графиков и условных обозначений; 7.3.6.1 выражать собственные мысли с приведением доказательств касательно проблемы в тексте, используя факты в рамках темы
Письмо
7.4.2.1 писать эссе, сохраняя структуру и развивая тему, раскрывая причины согласия либо несогласия с обсуждаемой проблемой;
7.4.3.2 создавать презентацию по теме, используя собранные материалы
Языковая направленность
7.5.1.1 различать служебные части речи в тексте, использовать данные существитель
ные в устных и письменных работах
Время – великая сила
Абай Кунанбаев. "Сағаттың шықылдағы емес ермек".
Слушание
7.1.1.1 прогнозировать развитие истории на основе части текста
слушать отрывки 7.1.4.1.произведений лирической поэзии, анализируя тему и идею
Говорение
7.2.2.1 использовать способы выражения совета, предложения, просьбы, требования, приказа в соответствии с формами речевого этикета и национальной этики;
7.2.5.1 менять позицию "говорящий - слушающий" согласно требованиям коммуникативной ситуации
Чтение
7.3.2.1 определять языковые особенности текстов официально-делового стиля (заявление, справочник, официальные поздравле-ния, предложе-ния), анализируя их;
7.3.6.1 выражать собственные мысли с приведением доказательс
тв касательно проблемы в тексте, используя факты в рамках темы
Письмо
7.4.3.1 писать текст с использова
нием сравнений и метафор;
7.4.4.1 создавать презентацию по теме, используя собранные материалы
Языковая направленность
7.5.1.2 знать функции сравнительной и превосходной степеней, использовать в устных и письменных работах;
Климатичес кие изменения на Земле
Д. Дефо. Роман "Робинзон Крузо" (отрывок).
Слушание
7.1.2.1 понимать основное содержание прослушива
емого текста и определять актуальность информации;
7.1.6.1 отвечать на вопросы, основанные на содержании материалов слушания, сравнивая своҰ мнение с мнениями окружающих
Говорение
7.2.2.1 использовать способы выражения совета, предложения, просьбы, требования, приказа в соответствии с формами речевого этикета и национальной этики;

3) 7-сынып:
Тақырыптар
Көркем шығармалар
Коммуникативтік дағдылар
Оқыту мақсаттары
1- тоқсан (45 сағат)
Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі - қазақ тілін оқып-үйренеміз.
Үштілді білу – үлкен өнер
М. Жұмабаев "Қазақ тілі" өлеңі
Тыңдалым
7.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтау;
7.1.5.1 тірек сөздер, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау
Айтылым
7.2.1.1 мақал-мәтелдерді орынды қолдана отырып, мәтін мазмұнын дамыту;
7.2.3.1 ауызша мәтіндер құрауда екпін түрлерін сөз және сөйлем ішінде орынды қолданып айту
Оқылым
7.3.1.1 кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде берілген ақпаратты түсіну, қолдана білу;
7.3.6.1 тақырып бойынша деректер қолдана отырып мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізу
Жазылым
7.4.2.1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазу;
7.4.4.1 тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, презентация түрінде ұсыну
Тілдік бағдар
7.5.1.1 мәтіндерден көмекші есімдерді ажырата білу, жазбаша, ауызша жұмыстарда қолдану
Уақыт – ұлы күш
Абай Құнанбаев "Сағаттың шықылдағы емес ермек"
Тыңдалым
7.1.1.1 мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжау;
7.1.4.1 лирикалық поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау
Айтылым
7.2.2.1 кеңес берудің түрлі формалары мен жағдаяттарына сай ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу;
7.2.5.1 диалогке қатысушылар коммуникативтік жағдаяттың талаптарына сай "сөйлеуші-тыңдаушы" позицияларын еркін ауыстыру
Оқылым
7.3.2.1 ресми-іскерлік (нұсқаулық) салаға қатысты мәтіндердің тілдік ерекшелігін анықтап, талдау жасау;
7.3.6.1 тақырып бойынша деректер қолдана отырып мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізу
Жазылым
7.4.3.1 жазба жұмыстарында теңеу мен метафораны қолданып жазу;
7.4.4.1 тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, презентация түрінде ұсыну
Тілдік бағдар
7.5.1.2 салыстырмалы, күшейтпелі, асырмалы шырайлардың қызметін білу, жазба, ауызша жұмыстарда қолдану
Жердегі климаттық өзгерістер
Д. Дефо "Робинзон Крузо" романы (үзінді)
Тыңдалым
7.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтау;
7.1.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра отырып жауап беру
Айтылым
7.2.2.1 ұсыныс жасаудың түрлі формалары мен жағдаяттарына сай ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу;

7.2.5.1 свободно менять позицию "говорящий - слушающий" согласно требованиям коммуникативной ситуации
Чтение
7.3.2.1 определять языковые особенности текстов официально-делового стиля (заявление, справочник, официальные поздравления, предложения), анализируя их;
7.3.3.1 анализировать действия персонажей либо лирического образа в прозаических и поэтических произведениях
Письмо
7.4.2.1 писать эссе, сохраняя структуру и развивая тему, раскрывая причины согласия либо несогласия с обсуждаемой проблемой;
7.4.5.1 правильно писать значимые части слов согласно теме (сложные слова)
Языковая направленность
7.4.5.1 использовать составные числительные в устных и письменных работах
2-я четверть (40 часов)
Древние города Казахстана и Великий Шелковый Путь
Б. Узаков. "Жантаза"
Слушание
7.1.1.1 прогнозировать развитие истории на основе части текста;
7.2.6.1 отвечать на вопросы, основанные на содержании материалов слушания, сравнивая своҰ мнение с мнениями окружающих
Говорение
7.2.2.1 использовать способы выражения совета, предложения, просьбы, требования, приказа в соответствии с формами речевого этикета и национальной этики;
7.2.4.1 анализировать языковые средства, использующиеся автором для характеристики героев произведения
Чтение
7.3.2.1 определять языковые особенности текстов официально-делового стиля
(официальные поздравле-ния), анализируя их;
7.3.4.1 анализировать тексты, сравнивая идею и целевую аудиторию
Письмо
7.4.1.1 официальное поздравление в соответствии с жанровыми и стилистическими особенностями;
кими особенностями
7.4.5.1 правильно использовать знаки препинания при обособлении членов предложения
Языковая направленность
7.5.1.4 различать виды междометий, эффективно использовать их в устных заданиях.
Родной край на страницах публицистики
Слушание
7.1.2.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять актуальность информации;
7.2.1.2 определять основную тему на основе опорных слов, темпа речи и стиля говорения
Говорение
7.3.2.2 ставить правильно ударение в словах и предложениях для составления устных текстов;
7.3.2.2 анализировать языковые средства, использующиеся автором для характеристики героев произведения
Чтение
7.1.1.1 понимать и использовать информацию, представленную в виде таблиц, диаграмм, графиков и условных обозначений;
7.2.3.2 анализировать действия персонажей либо лирического образа в прозаических и поэтических произведениях
Письмо
7.4.1.1 писать эссе, сохраняя структуру и развивая тему, раскрывая причины согласия либо несогласия с обсуждаемой проблемой;
7.3.2.1 правильно писать значимые части слов согласно теме (сложные слова)
Языковая направленность
7.1.3.2 различать служебные части речи в тексте, использовать данные существитель
ные в устных и письменных работах 7.4.2.3 составление в письменных работ соединительных, противительных, объяснительных сложносочиненных предложении
Спорт и сохранение здоровья
Т. Нурмаганбетов "Он төрт жасар жігіт"
Слушание
7.1.1.1 прогнозировать развитие истории на основе части текста;
7.1.2.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять актуальность информации
Говорение
7.3.1.1 описывать информацию в виде диаграмм, таблицусловных обозначений, картинок и схем;
7.2.3.1 ставить правильно ударение в словах и предложениях для составления устных текстов;
7.2..2.1 использовать способы выражения совета, предложения, просьбы, требования, приказа в соответствии с формами речевого этикета и национальной этики
Чтение
7.3.1.1 записывать информацию в виде диаграмм, таблиц условных обозначений, картинок и схем;
7.3.2.1 определять языковые особенности текстов официально-делового стиля (заявление), анализируя их
определять языковые особенности текстов официально-делового стиля (заявление, справочник, официальные поздравления, предложения), анализируя их
Письмо
7.4.1.1 писать заявление, резюме, в соответствии с жанровыми и стилистичес
кими особенностями;
7.4.4.1 создавать презентацию по теме, используя собранные материалы
Языковая направленность
7.5.1.5 знать функции времени глаголов (прошедшие и переменные прошедшие времена) применение в устной, письменной работе
Гармония.Мода. Вкус
Акан сери "Жігіт сипаты", "Қыз сипаты"
Слушание
7.1.5.1 понимать значения новых и ключевых слов социокультурной тематики;
7.1.3.1 понять значения слов и словосочетании связанных с социально-культурной тематикой
Говорение
7.2.1.1 развивать содержание текста с помощью использования пословиц и поговорок, терминов и неологизмов;
7.2.2.1 использовать способы выражения приказа в соответствии с формами речевого этикета и национальной этики
Чтение
7.3.1.1 определять языковые особенности текстов официально-делового стиля
(официальные поздравления, предложения), анализируя их;
7.3.3.1 анализировать действия персонажей либо лирического образа в прозаических и поэтических произведениях
Письмо
7.4.2.1 писать эссе, сохраняя структуру и развивая тему, раскрывая причины согласия либо несогласия с обсуждаемой проблемой;
7.4.5.1 правильно писать значимые части слов согласно теме (сложные слова)
Языковая направленность
7.5.1.5 знать функции времени глаголов (целенаправленное и неопреленное будущие времена) применение в устной, письменной работе
3 четверть
Правильное использование Интернета – культура
Жюль Верн. Роман "Әлемді сексен күн ішінде шарлау" (отрывок)
Слушание
7.1.3.1 понять значения слов и словосочетании связанных с социально-культурной тематикой;
7.1.4.1 слушать отрывки повестей и поэтических произведений, анализируя тему и идею
Говорение
7.2.6.1. понимать и использовать информацию, представленную в виде таблиц, диаграмм, графиков и условных обозначений; 7.2.1.1 развивать содержание текста с помощью использования пословиц и поговорок, терминов и неологизмов
Чтение
7.3.4.1 анализировать тексты, сравнивая идею и целевую аудиторию;
7.3.1.1 представлять информацию, полученную из дополнительных источников в виде таблиц, диаграмм, графиков и условных обозначений
Письмо
7.4.1.1 писать заявление, резюме, официальное поздравление в соответствии с жанровыми и стилистическими особенностиями;
7.4.4.1 создавать презентацию по теме, используя собранные материалы
Языковая направленность
7.5.1.5 знать функции желательной наклонений, применение в устной, письменной работе
Музыка. Священная казахская домбра
И. Жансугуров "Күйші" поэмасы (үзінді)
Слушание
7.1.2.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять актуальность информации;
7.1.4.1 слушать отрывки повестей и поэтических произведений, анализируя тему и идею
Говорение
7.2.2.1 использовать способы выражения совета, предложения, просьбы, требования, приказа в соответствии с формами речевого этикета и национальной этики;
7.2.5.1 свободно менять позицию "говорящий - слушающий" согласно требованиям коммуникативной ситуации
Чтение
7.3.4.1 анализировать тексты, сравнивая идею и целевую аудиторию;

7.2.5.1 диалогке қатысушылар коммуникативтік жағдаяттың талаптарына сай "сөйлеуші>тыңдаушы" позицияларын еркін ауыстыру
Оқылым
7.3.2.1 ресми-іскерлік (ұсыныстар) салаға қатысты мәтіндердің тілдік ерекшелігін анықтап, талдау жасау;
7.3.3.1 прозалық және поэзиялық шығармалардағы кейіпкердің іс -әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образын талдау
Жазылым
7.4.2.1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазу;
7.4.5.1 тақырып бойынша сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу (күрделі сөздер)
Тілдік бағдар
7.5.1.3 топтау сан есімдерін жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану
2- тоқсан (40 сағат)
Қазақстанның ежелгі қалалары және Ұлы Жібек жолы
Б. Ұзақов "Жантаза"
Тыңдалым
7.1.1.1 мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжау;
7.1.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра отырып жауап беру
Айтылым
7.2.2.1 талап етудің түрлі формалары мен жағдаяттарына сай ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу;
7.2.4.1 шығармадағы кейіпкерлерге автор берген мінездеменің тілдік құралдарын талдау
Оқылым
7.3.2.1 ресми-іскерлік (ресми құттық-таулар) салаға қатысты мәтіндердің тілдік ерекшелігін анықтап, талдау жасау;
7.3.4.1 мәтіндердің идеясын, мақсатты аудиториясын салыстырып, талдау жасау
Жазылым
7.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, ресми құттықтаулар жазу;
7.4.5.1 тақырып бойынша оқшау сөздерге қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану
Тілдік бағдар
7.5.1.4 одағай түрлерін мәтіннен ажырата алады, ауызша жұмыстарда орынды қолдану
Туған өлке публицистика беттерінде
Тыңдалым
7.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтау;
7.1.5.1 тірек сөздер, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау
Айтылым
7.2.3.1 ауызша мәтіндер құрауда екпін түрлерін сөз және сөйлем ішінде орынды қолданып айту;
7.2.4.1 шығармадағы кейіпкерлерге автор берген мінездеменің тілдік құралдарын талдау
Оқылым
7.3.1.1 кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде берілген ақпаратты түсіну, қолдана білу;
7.3.3.1 прозалық және поэзиялық шығармалардағы кейіпкердің іс -әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образын талдау
Жазылым
7.4.2.1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазу;
7.4.5.1 тақырып бойынша сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу (күрделі сөздер); оқшау сөздерге қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану
Тілдік бағдар
7.5.1.1 мәтіндерден көмекші есімдерді ажырата білу, жазбаша, ауызша жұмыстарда қолдану;
7.5.2.1 жазба жұмыстарында ыңғайлас, қарсылықты, түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
Спорт және денсаулық күтімі
Т. Нұрмаған
бетов "Он төрт жасар жігіт"
Тыңдалым
7.1.1.1 мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжау;
7.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтау
Айтылым
7.2.6.1 кесте, диаграмма, шартты белгілер, суреттер мен сызбаларда берілген ақпаратты сипаттау;
7.2.3.1 ауызша мәтіндер құрауда екпін түрлерін сөз және сөйлем ішінде орынды қолданып айту;
7.2.2.1 өтініш жасаудың түрлі формалары мен жағдаяттарына сай ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу
Оқылым
7.3.1.1 кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде берілген ақпаратты түсіну, қолдана білу;
7.3.2.1 ресми-іскерлік (өтініш) салаға қатысты мәтіндердің тілдік ерекшелігін анықтап, талдау жасау
Жазылым
7.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, өтініш жазу;
7.4.4.1 тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, презентация түрінде ұсыну
Тілдік бағдар
7.5.1.5 етістік шақтарының (бұрынғы және ауыспалы өткен шақ) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда қолдану
Ұқсатым. Сән. Талғам
Ақан сері "Жігіт сипаты", "Қыз сипаты"
Тыңдалым
7.1.5.1 тірек сөздер, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау;
7.1.3.1 әлеуметті-мәдени тақырыптарға байланысты қажетті сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну
Айтылым
7.2.1.1 мақал-мәтелдер, неологизмдерді орынды қолдана отырып, мәтін мазмұнын дамыту;
7.2.2.1 бұйрық берудің түрлі формалары мен жағдаяттарына сай ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу
Оқылым
7.3.2.1 ресми-іскерлік (нұсқаулық, ұсыныстар) салаға қатысты мәтіндердің тілдік ерекшелігін анықтап, талдау жасау;
7.3.3.1 прозалық және поэзиялық шығармалардағы кейіпкердің іс-әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образын талдау
Жазылым
7.4.2.1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазу;
7.4.5.1 тақырып бойынша сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу (күрделі сөздер)
Тілдік бағдар
7.5.1.5 етістік шақтарының (мақсатты және болжалды келер шақ) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда қолдану
3- тоқсан (50 сағат)
Ғаламтормен дұрыс жұмыс жасау – мәдениет
Жюль Верн "Әлемді сексен күн ішінде шарлау" романы (үзінді)
Тыңдалым
7.1.3.1 әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты қажетті сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну;
7.1.4.1 повестердің және лирикалық поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау
Айтылым
7.2.6.1 кесте, диаграмма, шартты белгілер, суреттер мен сызбаларда берілген ақпаратты сипаттау;
7.2.1.1 терминдер мен неологизмдерді орынды қолдана отырып, мәтін мазмұнын дамыту
Оқылым
7.3.4.1 мәтіндердің идеясын, мақсатты аудиториясын салыстырып, талдау жасау;
7.3.1.1 кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде берілген ақпаратты түсіну, қолдана білу
Жазылым
7.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, түйіндеме жазу;
7.4.4.1 тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, презентация түрінде ұсыну
Тілдік бағдар
7.5.1.5 етістіктің қалау рай қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда қолдану
Музыка. Қазақтың киелі домбырасы
І. Жансүгі
ров "Күйші" поэмасы (үзінді)
Тыңдалым
7.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтау;
7.1.4.1 лирикалық поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау
Айтылым
7.2.2.1 кеңес беру, ұсыныс жасаудың түрлі формалары мен жағдаяттарына сай ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу;
7.2.5.1 диалогке қатысушылар коммуникативтік жағдаяттың талаптарына сай "сөйлеуші >тыңдаушы" позицияларын еркін ауыстыру
Оқылым
7.3.4.1 мәтіндердің идеясын, мақсатты аудиториясын салыстырып, талдау жасау;

7.3.5.1 представлять информацию, полученную из дополнительных источников в виде таблиц, диаграмм, графиков и условных обозначен
Письмо
7.4.2.1 писать эссе, сохраняя структуру и развивая тему, раскрывая причины согласия либо несогласия с обсуждаемой проблемой;
7.4.3.1 писать текст с использованием сравнений и метафор
Языковая направленность
7.5.1.6 использовать наречия цели и причины в устных и письменных работах
Животноводство и земледелие – основа благополучия народа
Роман Г. Мустафина "Шығанақ"
Слушание
7.1.2.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять актуальность информации;
7.1.4.1 слушать отрывки повестей и поэтических произведений, анализируя тему и идею
Говорение
7.2.5.1 менять позицию "говорящий - слушающий" согласно требованиям коммуникативной ситуации;
7.2.3.1 ставить правильно ударение в словах и предложениях для составления устных текстов
Чтение
7.3.4.1 анализировать тексты, сравнивая идею и целевую аудиторию;
7.3.5.1 представлять информацию, полученную из дополнительных источников в виде таблиц, диаграмм, графиков и условных обозначений
Письмо
7.4.2.1 писать эссе, сохраняя структуру и развивая тему, раскрывая причины согласия либо несогласия с обсуждаемой проблемой;
7.4.4.1 создавать презентацию по теме, используя собранные материалы
Языковая направленность
7.5.1.7 знать функции послелогов, применение в устной, письменной работе
4-я четверть (35 часов)
Праздник Наурыз. Много радости и веселья народу!
М. Макатев. "Наурыз"
Слушание
7.1.2.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять актуальность информации;
7.1.4.1 слушать отрывки повестей и поэтических произведений, анализируя тему и идею
Говорение
7.2.2.1 использовать способы выражения совета, предложения, просьбы, требования, приказа в соответствии с формами речевого этикета и национальной этики;
7.2.6.1 описывать информацию в виде диаграмм, условных обозначений, картинок и схем
Чтение
7.3.2.1 определять языковые особенности текстов официально-делового стиля (заявление, справочник, официальные поздравления, предложения), анализируя их;
7.3.6.1 выражать собственные мысли с приведением доказательств касательно проблемы в тексте, используя факты в рамках темы
Письмо
7.4.1.1 писать официальное поздравление в соответствии с жанровыми и стилистичес
кими особенностями;
7.4.2.2 правильно использовать знаки препинания при обособлении членов предложения
Языковая направленность
7.5.2.1 составление в письменных работах соединительных сложносочиненных предложении
Где ты, молодость?
М. Жумабаев Стихотворение "Мен жастарға сенемін"
Слушание

7.3.5.1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде ұсыну
Жазылым
7.4.2.1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазу;
7.4.3.1 жазба жұмыстарында теңеу мен метафораны қолданып жазу
Тілдік бағдар
7.5.1.6 мақсат және себеп-салдар үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орындықолдану.
Төрт түлік мал мен егіншілік – ел берекесі
Ғ. Мұстафин "Шығанақ" романы (үзінді)
Тыңдалым
7.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтау;
7.1.4.1 повестердің және лирикалық поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау
Айтылым
7.2.5.1 диалогке қатысушылар коммуникативтік жағдаяттың талаптарына сай "сөйлеуші>тыңдаушы" позицияларын еркін ауыстыру;
7.2.3.1 ауызша мәтіндер құрауда екпін түрлерін сөз және сөйлем ішінде орынды қолданып айту
Оқылым
7.3.4.1 мәтіндердің идеясын, мақсатты аудиториясын салыстырып, талдау жасау;
7.3.5.1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде ұсыну
Жазылым
7.4.2.1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазу;
7.4.4.1 тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, презентация түрінде ұсыну
Тілдік бағдар
7.5.1.7 септеулік шылаулардың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Наурыз мейрамы. Ақ мол болсын! Ұлыс оң болсын!
М. Мақатев "Наурыз"
Тыңдалым
7.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтау;
7.1.4.1 повестердің және лирикалық поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау
Айтылым
7.2.2.1 кеңес беру, ұсыныс жасаудың түрлі формалары мен жағдаяттарына сай ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу;
7.2.6.1 кесте, диаграмма, шартты белгілер, суреттер мен сызбаларда берілген ақпаратты сипаттау
Оқылым
7.3.2.1 ресми-іскерлік (ресми құттықтаулар) салаға қатысты мәтіндердің тілдік ерекшелігін анықтап, талдау жасау;
7.3.6.1 тақырып бойынша деректер қолдана отырып мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізу
Жазылым
7.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, ресми құттықтаулар жазу;
7.4.5.1 тақырып бойынша оқшау сөздерге қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану
Тілдік бағдар
7.5.2.1 жазба жұмыстарында ыңғайлас салалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
4-тоқсан (35 сағат)
Жастықтың оты қайдасың?
М. Жұмабаев "Мен жастарға сенемін" өлеңі
Тыңдалым

7.1.1.1 прогнозировать развитие истории на основе части текста, определять основную тему на основе опорных слов, темпа речи и стиля говорения;
7.1.5.1 определять основную тему на основе опорных слов, темпа речи и стиля говорения
Говорение
7.2.2.1 использовать способы выражения совета, предложения, просьбы, требования, приказа в соответствии с формами речевого этикета и национальной этики;
7.2.5.1 менять позицию "говорящий - слушающий" согласно требованиям коммуникативной ситуации
Чтение
7.3.3.1 анализировать действия персонажей либо лирического образа в прозаических и поэтических произведениях;
7.3.5.1 представлять информацию, полученную из дополнительных источников в виде таблиц, диаграмм, графиков и условных обозначений
Письмо
7.4.3.1 писать текст с использова
нием сравнений и метафор;
7.4.5.1.Правильно писать значимые части слов согласно теме (сложные слова);
Языковая направленность
7.5.2.1 составление в письменных работ противительных сложносочиненных предложении
"Мой родной край" электронная энциклопедия
Слушание
7.1.2.1 понимать основное содержание прослушива
емого текста и определять актуальность информации;
7.1.6.1 отвечать на вопросы, основанные на содержании материалов слушания, сравнивая своҰ мнение с мнениями окружающих
Говорение
7.2.1.1 развивать содержание текста с помощью использования пословиц и поговорок, терминов и неологизмов;
7.2.3.1 ставить правильно ударение в словах и предложениях для составления устных текстов
Чтение
7.3.4.1 анализировать тексты, сравнивая идею и целевую аудиторию;
7.3.6.1 выражать собственные мысли с приведением доказательств касательно проблемы в тексте, используя факты в рамках темы
Письмо
7.4.4.1 создавать презентацию по теме, используя собранные материалы;
7.4.5.1 правильное писание важной части слов по теме (сложные слова),правильно использовать знаки препинания при обособлении членов предложения
Языковая направленность
7.5.1.5 знать функции времени глаголов (прошлое и переменное прошедшия времени и целенаправленное и неопреленное будущие времена) применение в устной, письменной работе
7.5.2.1 создавать виды сложносочиненных предложений в письменных работах
Последние новости науки и техники
Майкл Х.Харт из книги "100 ұлы адам" -" Альберт Эйнштейн"
Слушание
7.1.2.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять актуальность информации;
7.1.3.1 понимание слов и словосочетаний свянные со социально-культурной тематикой
Говорение
7.2.1.1 развивать содержание текста с помощью использования пословиц и поговорок, терминов и неологизмов;

7.1.1.1 мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжау;
7.1.5.1 тірек сөздер, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау
Айтылым
7.2.2.1 талап ету, бұйрық берудің түрлі формалары мен жағдаяттарына сай ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу;
7.2.5.1 диалогке қатысушылар коммуникативтік жағдаяттың талаптарына сай "сөйлеуші>тыңдаушы" позицияларын еркін ауыстыру
Оқылым
7.3.3.1 прозалық және поэзиялық шығармалардағы кейіпкердің іс -әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образын талдау;
7.3.5.1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде ұсыну
Жазылым
7.4.3.1 жазба жұмыстарында теңеу мен метафораны қолданып жазу;
7.4.5.1 тақырып бойынша сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу (күрделі сөздер)
Тілдік бағдар
7.5.2.1 жазба жұмыстарында қарсылықты салалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
"Менің туған өлкем" электрондық энциклопедиясы
Тыңдалым
7.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтау;
7.1.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра отырып жауап беру
Айтылым
7.2.1.1 мақал-мәтелдер, терминдер мен неологизмдерді орынды қолдана отырып, мәтін мазмұнын дамыту;
7.2.3.1 ауызша мәтіндер құрауда екпін түрлерін сөз және сөйлем ішінде орынды қолданып айту
Оқылым
7.3.4.1 мәтіндердің идеясын, мақсатты аудиториясын салыстырып, талдау жасау;
7.3.6.1 тақырып бойынша деректер қолдана отырып мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізу
Жазылым
7.4.4.1 тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, презентация түрінде ұсыну;
7.4.5.1 тақырып бойынша сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу (күрделі сөздер), оқшау сөздерге қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану
Тілдік бағдар
7.5.1.5 етістіктің шақтары (бұрынғы және ауыспалы өткен шақ, мақсатты және болжалды келер шақ) мен қалау райдың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда қолдану;
7.5.2.1 жазба жұмыстарында ыңғайлас, қарсылықты, түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
Ғылым мен техниканың соңғы жаңалықтары
Майкл Х. Харт "100 ұлы адам" атты кiтабынан -"Альберт Эйнштейн"
Тыңдалым
7.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтау;
7.1.3.1 әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты қажетті сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну
Айтылым
7.2.1.1 мақал-мәтелдер, терминдер мен неологизмдерді орынды қолдана отырып, мәтін мазмұнын дамыту;

7.2.5.1 менять позицию "говорящий - слушающий" согласно требованиям коммуникативной ситуации
Чтение
7.3.3.1 анализировать действия персонажей либо лирического образа в прозаических и поэтических произведениях;
7.3.4.1 анализировать тексты, сравнивая идею и целевую аудиторию;
Письмо
7.4.2.1 писать эссе, сохраняя структуру и развивая тему, раскрывая причины согласия либо несогласия с обсуждаемой проблемой
7.4.5.1 правильно использовать знаки препинания при обособлении членов предложения
Языковая направленность
7.5.2.1 создавать виды сложносочиненных предложений в письменных работах
Батыры рождаются на благо народа
А. Нуршайыков. "Аңыз бен ақиқат" (отрывок)
Слушание
7.2.2.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять актуальность информации;
7.1.4.1 слушать отрывки повестей и поэтических произведений, анализируя тему и идею
Говорение
7.2.1.1 развивать содержание текста с помощью использования пословиц и поговорок;
7.2.4.1 анализировать языковые средства, использующиеся автором для характеристики героев произведения
Чтение
7.3.2.1 определять языковые особенности текстов официально-делового стиля (заявление, справочник, официальные поздравления, предложения), анализируя их;
7.3.6.1 выражать собственные мысли с приведением доказательств касательно проблемы в тексте, используя факты в рамках темы
Письмо
7.3.2.1 создавать презентацию по теме, используя собранные материалы;
7.4.3.1 писать текст с использованием сравнений и метафор
Языковая направленность
7.5.2.1 составление в письменных работах соединительных, противительных, объснительныхПсложносочиненных предложении
4) 8 класс:
Темы
Художественные произведения
Коммуникативные навыки
Цели обучения
1-я четверть (45 часов)
Знание. Наука. Инновация
Т. Султанбеков.Рассказ "Ғажайып планета"
Слушание
8.1.1.1 прогнозировать тему текста и опорные слова которые представляются с помощью иллюстрации
8.1.5.1 определять основную мысль на основе интересов и взглядов автора, опорных слов
Говорение
8.2.1.1 создавать устные тексты с использованием идиом и языковых средств;
8.2.4.1 сравнивать и анализировать развитие содержания, основанного на событиях в текстах, схожих с идейной точки зрения
Чтение
8.3.2.1 определять жанры текстов через языковые особенности публицистического стиля (статья, интервью, короткий очерк, послание);
8.3.4.1 анализировать тексты, сравнивая их виды и языковые особенности
Письмо
8.4.1.1 писать интервью, сохраняя жанровые и стилистические особенности;
8.4.3.1 использование символов и олицетворений в письменных работах
Языковая направленность

7.2.5.1 диалогке қатысушылар коммуника- тивтік жағдаяттың талаптарына сай "сөйлеуші>тыңдаушы" позицияларын еркін ауыстыру
Оқылым
7.3.3.1 прозалық және поэзиялық шығармалардағы кейіпкердің іс -әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образын талдау;
7.3.4.1 мәтіндердің идеясын, мақсатты аудиториясын салыстырып, талдау жасау
Жазылым
7.4.2.1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазу;
7.4.5.1 тақырып бойынша оқшау сөздерге қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану
Тілдік бағдар
7.5.2.1 жазба жұмыстарында түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
Батыр туса – ел ырысы
А. Нұршайықов "Аңыз бен ақиқат" (үзінді)
Тыңдалым
7.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтау;
7.1.4.1 повестердің және лирикалық поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау
Айтылым
7.2.1.1 мақал-мәтелдерді орынды қолдана отырып, мәтін мазмұнын дамыту;
7.2.4.1 шығармадағы кейіпкерлерге автор берген мінездеменің тілдік құралдарын талдау
Оқылым
7.3.2.1 ресми-іскерлік (ресми құттықтаулар) салаға қатысты мәтіндердің тілдік ерекшелігін анықтап, талдау жасау;
7.3.6.1 тақырып бойынша деректер қолдана отырып мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізу
Жазылым
7.4.4.1 тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, презентация түрінде ұсыну;
7.4.3.1 жазба жұмыстарында теңеу мен метафораны қолданып жазу
Тілдік бағдар
7.5.2.1 жазба жұмыстарында ыңғайлас, қарсылықты, түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
4) 8-сынып:
Тақырыптар
Көркем шығармалар
Коммуникативтік дағдылар
Оқыту мақсаттары
1- тоқсан (45 сағат)
Білім. Ғылым. Инновация
Т. Сұлтанбеков "Ғажайып планета" әңгімесі (үзінді)
Тыңдалым
8.1.1.1 мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау;
8.1.5.1 тірек сөздер, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтау
Айтылым
8.2.1.1 тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау;
8.2.4.1 идеялық жағынан ұқсас мәтін-дердегі оқиғалар желісіне бақылау жасай отырып, мазмұнның дамуын салыстыру және талдау
Оқылым
8.3.2.1 публицистикалық стильдің (интервью) тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау;
8.3.4.1 мәтіндердің түрлерін, тілдік ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
Жазылым
8.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, интервью жазу;
8.4.3.1 жазба жұмыстарында символ мен кейіптеу түрлерін қолданып жазу
Тілдік бағдар

8.5.1.1 использовать приблизительные и дробные числительные в устных и письменных работах
Умеешь ли ты торговаться?
Абай Кунанбаев "Базарға қарап тұрсам әркім барар"
Слушание
8.1.4.1 слушать отрывки прозаических, поэтических и драматических произведений среднего объҰма, анализируя тему и идею; 8.1.6.1 отвечать обоснованно на вопросы, основанные на содержании материалов слушания, приводя факты
Говорение
8.2.2.1 использовать формы речевого этикета и национальной этики на основе художественных текстов различных жанров
8.2.6.1 анализировать и оценивать информацию, представленную в виде таблиц, диаграмм, инструкции, условных обозначений и схем
Чтение
8.3.3.1 определять композиционную структуру прозаических и поэтических произведений, оценивать действия персонажей либо лирического образа;
8.3.6.1 сравнивать и оценивать проблемы, предложенные в текстах в рамках нескольких тем
Письмо
8.4.2.1 писать эссе, предлагая оптимальные решения проблемы в рамках темы и сохраняя структуру эссе;
8.4.4.1 собирать информацию по теме, эффективно используя еҰ при написании эссе
Языковая направленность
8.5.1.1 использовать дробные числительные в устных и письменных работах
Глобальный энергетический кризис
Ш. Айтматов. "Кассандра таңбасы"
Слушание
8.1.2.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять детальную информацию;
8.1.3.1 понимать значения сложных слов, относящихся к учебно-трудовой тематике
Говорение
8.2.5.1 доказывать уверенно собственное мнение по заданной теме в дискуссии, отвечать на заданные вопросы;
8.2.6.1 анализировать и оценивать информацию, представленную в виде таблиц, диаграмм, инструкции, условных обозначений и схем
Чтение
8.3.2.1 определять жанры текстов через языковые особенности публицистического стиля (статья, интервью, короткий очерк, послание);
8.3.5.1 использовать информацию из дополнительных источниковдля внесения изменений в тексты, оценивать различия
Письмо
8.4.1.1 писать небольшую статью, сохраняя жанровые и стилистические особенности;
8.4.5.1 правильно писать значимые части слов согласно теме (отдельные слова, слова, пишущиеся слитно и через дефис)
Языковая направленность
8.5.1.2 использовать звукоподражательные слова в устных и письменных работах
2-я четверть (40 часов)
Дружба и мир – основа счастья
Роман Т. Айбергенова "Бір тойым бар"
Слушание
8.1.5.1 определять основную тему на основе опорных слов, взгляда и настроения автора;
8.1.6.1 отвечать обоснованно на вопросы, основанные на содержании материалов слушания, приводя факты
Говорение
8.2.5.1 доказывать уверенно собственное мнение по заданной теме в дискуссии, свободно отвечать на заданные вопросы;
8.2.3.1 создавать устные тексты, соблюдая законы ассимиляции и диссимиляции
Чтение
8.6.3.2 определять жанры текстов через языковые особенности публицистического стиля (статья, интервью, короткий очерк, послание);
8.4.2.3 анализировать тексты, сравнивая их виды и языковые особенности
Письмо
8.3.2.1 писать мнение сохраняя жанровые и стилистические особенности;

8.5.1.1 болжалдық сан есімдердіжазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану
Сауда жасай білесің бе?
Абай Құнанбаев "Базарға қарап тұрсам әркім барар"
Тыңдалым
8.1.4.1 орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау;
8.1.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде деректерді келтіре отырып, дәлелді жауап беру
Айтылым
8.2.2.1 түрлі жанрдағы көркем мәтіндерге сүйене отырып, көңіл-күйді білдіруде ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу;
8.2.6.1 кесте, диаграмма, нұсқаулық шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпаратты талдау, баға беру
Оқылым
8.3.3.1 прозалық және поэзиялық шығармалардың композициялық құрылымын анықтау, кейіпкердің іс-әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образына баға беру;
8.3.6.1 тақырып бойынша бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға беру
Жазылым
8.4.2.1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдарын ұсыну;
8.4.4.1 тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, эссе жазуда тиімді қолдану
Тілдік бағдар
8.5.1.1 бөлшектік сан есімдердіжазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану
Жаһандық энергетикалық дағдарыс
Ш. Айтматов "Кассандра таңбасы"
Тыңдалым
8.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, детальді ақпараттарды анықтау;
8.1.3.1 оқу-еңбек тақырыптарына байланысты күрделі сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
8.2.5.1 пікірталасқа қатысушылар берілген тақырып бойынша өз пікірлерін сенімді дәлелдеу және қойылған сұрақтарға еркін жауап беру;
8.2.6.1 кесте, диаграмма, нұсқаулық шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпаратты талдау, баға беру
Оқылым
8.3.2.1 публицистикалық стильдің (мақала) тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау;
8.3.5.1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізу, ерекшеліктерді бақылау
Жазылым
8.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақала жазу;
8.4.5.1 тақырып бойынша сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу (жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздер)
Тілдік бағдар
8.5.1.2 еліктеу сөздерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
2 -тоқсан (40 сағат)
Достық пен татулық - таптырмас бақыт
Т. Айбергенов "Бір тойым бар"
Тыңдалым
8.1.5.1 тірек сөздер, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтау;
8.1.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде деректерді келтіре отырып, дәлелді жауап беру
Айтылым
8.2.5.1 пікірталасқа қатысушылар берілген тақырып бойынша өз пікірлерін сенімді дәлелдеу және қойылған сұрақтарға еркін жауап беру;
8.2.3.1 ауызша мәтіндер құрауда сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарын ескеріп айту
Оқылым
8.3.2.1 публицистикалық стильдің (мақала) тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау;
8.3.4.1 мәтіндердің түрлерін, тілдік ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
Жазылым
8.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, пікір жазу;

8.4.5.1 правильно использовать знаки препинания в предложениях
Языковая направленность
8.5.1.3 знать функции условного наклонений, использовать глаголы в устных и письменных работах
Человек счастлив трудом. Труд облагораживает человек
С. Муканов "Саятшы Ораз"
Слушание
8.1.3.1 понимать значения сложных слов, относящихся к учебно-трудовой тематике; 8.1.4.1 слушать отрывки прозаических, поэтических и драматических произведений среднего объҰма, анализируя тему и идею
Говорение
8.2.1.1 создавать устные тексты с использованием идиом и языковых средств;
8.2.4.1 сравнивать и анализировать развитие содержания, основанного на событиях в текстах, схожих с идейной точки зрения
Чтение
8.3.2.1 определять жанры текстов через языковые особенности публицистического стиля;
8.3.3.1 определять композиционную структуру прозаических и поэтичес
ких произведений, оценивать действия персонажей либо лирического образа
Письмо
8.4.2.1 предлагать оптимальные решения проблем в рамках темы и сохраняя структуру эссе;
8.4.3.1 использовать символы и олицетворения в письменных работах
Языковая направленность
8.5.1.3 знать функции повелительного наклонения глагола, применять в устных и письменных работах;
Водные ресурсы Казахстана
Ә. Нурпейісов. "Қан мен тер". (отрывок)
Слушание
8.1.1.1 прогнозировать возникающие вопросы опираясь на тематику текста, опорные слова и иллюстрации;
8.1.2.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять детальную информацию
Говорение
8.2.3.1 создавать устные тексты, соблюдая законы ассимиляции и диссимиляции;
8.2.6.1 анализировать и оценивать информацию, представленную в виде таблиц, диаграмм, инструкции, условных обозначений и схем
Чтение
8.3.1.1 определить нужную информацию с помошью вопросов заданных в виде перифраза;
8.3.5.1 применяя информацию из дополнительных источников внести изменения к тексту и соблюдать особенности
Письмо
8.4.1.1 писать, интервью, сохраняя жанровые и стилистические особенности;
8.4.5.1 правильно писать значимые части слов согласно теме (отдельные слова, слова, пишущиеся слитно и через дефис)
Языковая направленность
8.5.1.1 использовать усилительное наречие в устных и письменных работах
3-я четверть (50 часов)
Пример исторических личностей
Рассказ Т. Алимкулова "Қараой"
Слушание
8.1.1.1 прогнозировать возникающие вопросы опираясь на тематику текста, опорные слова и иллюстрации;
8.1.3.1 понимать значения сложных слов, относящихся к учебно-трудовой тематике
Говорение
8.2.1.1 составлять устные тексты применяя устойчивых словосочетании и наглядных пособии;

8.4.5.1 тақырып бойынша сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану
Тілдік бағдар
8.5.1.3 етістіктің шартты рай қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Кәсіп – бақыттың шырағы,
Еңбек – ырыстың бұлағы
С. Мұқанов "Саятшы Ораз" әңгімесі
Тыңдалым
8.1.3.1 оқу-еңбек тақырыптарына байланысты күрделі сөздер мен тұрақты тіркестердің мағынасын түсіну;
8.1.4.1 орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау
Айтылым
8.2.1.1 тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау;
8.2.4.1 идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісіне бақылау жасай отырып, мазмұнның дамуын салыстыру және талдау
Оқылым
8.3.2.1 публицистикалық стильдің (жолдаулар) тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау;
8.3.3.1 прозалық және поэзиялық шығармалардың композициялық құрылымын анықтау, кейіпкердің іс-әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образына баға беру
Жазылым
8.4.2.1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдарын ұсыну;
8.4.3.1 жазба жұмыстарында символ мен кейіптеу түрлерін қолданып жазу
Тілдік бағдар
8.5.1.3 етістіктің бұйрық рай қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Қазақстанның су ресурстары
Ә. Нұрпейісов "Қан мен тер"
Тыңдалым
8.1.1.1 мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау;
8.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, детальді ақпараттарды анықтау
Айтылым
8.2.3.1 ауызша мәтіндер құрауда сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарын ескеріп айту;
8.2.6.1 кесте, диаграмма, нұсқаулық, шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпаратты талдау, баға беру
Оқылым
8.3.1.1 перифраз түрінде берілген сұрақ арқылы қажетті ақпаратты анықтау;
8.3.5.1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізу, ерекшеліктерді бақылау
Жазылым
8.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, интервью жазу;
8.4.5.1 тақырып бойынша сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу (жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздер)
Тілдік бағдар
8.5.1.1 күшейткіш үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
3- тоқсан (50 сағат)
Тарихи тұлғалар тағылымы
Т. Әлімқұлов "Қараой" әңгіме
Тыңдалым
8.1.1.1 мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау;
8.1.3.1 оқу-еңбек тақырыптарына байланысты күрделі сөздер мен тұрақты тіркестердің мағынасын түсіну
Айтылым
8.2.1.1 тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау;

8.2.4.1 сравнивать и анализировать развитие содержания, основанного на событиях в текстах, схожих с идейной точки зрения
Чтение
8.3.2.1 определять жанры текстов через языковые особеннос-ти публицистического стиля ( короткий очерк);
8.3.4.1 анализировать тексты, сравнивая их виды и языковые особенности
Письмо
8.4.2.1 предлагать оптимальные решения проблем в рамках темы и сохраняя структуру эссе;
8.4.3.1 использовать символы и олицетворения в письменных работах
Языковая направленность
8.5.1.5 знать функции союзов , применять в устных и письменых работах
Сын мой – опора моя, дочь моя – богатство мое
"Қозы Көрпеш – Баян сұлу" (отрывок)
Слушание
8.1.2.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять детальную информацию;
8.1.4.1 слушать отрывки прозаических, поэтических и драматических произведений среднего объҰма, анализируя тему и идею
Говорение
8.2.5.1 доказывать уверенно собственное мнение по заданной теме в дискуссии,свободно отвечать на заданные вопросы;
8.2.6.1 анализировать и оценивать информацию, представленную в виде таблиц, диаграмм, инструкции, условных обозначений и схем
Чтение
8.3.3.2 определять композиционную структуру прозаических и поэтических произведений, оценивать действия персонажей либо лирического образа;
8.3.5.1 применяя информацию из дополнительных источников внести изменения к тексту и соблюдать особенности
Письмо
8.4.1.1 писать мнение, интервью, сохраняя жанровые и стилистические особенности;
8.4.3.1 использовать символы и олицетворения в письменных работах
Языковая направленность
8.5.1.5 знать функции союзов , применять в устных и письменых работах
Биоразнообразие. Животные и растения на стадии исчезновения
М. Ауезов "Көксерек"
Слушание
8.1.3.1 понимать значения сложных слов, относящихся к учебно-трудовой тематике; 8.1.6.1 отвечать обоснованно на вопросы, основанные на содержании материалов слушания, приводя факты
Говорение
8.4.4.1 сравнивать и анализировать развитие содержания, основанного на событиях в текстах, схожих с идейной точки зрения; 8.2.5.1 доказывать уверенно собственное мнение по заданной теме в дискуссии, свободно отвечать на заданные вопросы
Чтение
8.3.1.1 определять необходимую информацию на основе перефразированных вопросов;
8.3.6.1 сравнивать и оценивать проблемы, предложенные в текстах в рамках нескольких тем
Письмо
8.4.4.1 собирать информацию по теме, эффективно используя еҰ при написании эссе; 8.4.2.1 предлагать оптимальные решения проблем в рамках темы и сохраняя структуру эссе;

8.2.4.1 идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісіне бақылау жасай отырып, мазмұнның дамуын салыстыру және талдау
Оқылым
8.3.2.1 публицистикалық стильдің (қысқа очерк) тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау;
8.3.4.1 мәтіндердің түрлерін, тілдік ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
Жазылым
8.4.2.1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдарын ұсыну;
8.4.3.1 жазба жұмыстарында символ мен кейіптеу түрлерін қолданып жазу
Тілдік бағдар
8.5.1.5 демеулік шылаулардың (сұраулық, күшейткіш) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Қызым – жағадағы құндызым,
Ұлым – аспандағы жұлдызым
"Қозы Көрпеш – Баян сұлу" жыры (үзінді)
Тыңдалым
8.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, детальді ақпараттарды анықтау;
8.1.4.1 орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау
Айтылым
8.2.5.1 пікірталасқа қатысушылар берілген тақырып бойынша өз пікірлерін сенімді дәлелдеу және қойылған сұрақтарға еркін жауап беру;
8.2.6.1 кесте, диаграмма, нұсқаулық шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпаратты талдау, баға беру
Оқылым
8.3.3.1 прозалық және поэзиялық шығармалардың композициялық құрылымын анықтау, кейіпкердің іс-әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образына баға беру;
8.3.5.1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізу, ерекшеліктерді бақылау
Жазылым
8.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, пікір жазу;
8.4.3.1 жазба жұмыстарында символ мен кейіптеу түрлерін қолданып жазу
Тілдік бағдар
8.5.1.5 демеулік шылаулардың (болжалдық, шектік) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
Биоалуан түрлілік. Жойылып бара жатқан жануарлар мен өсімдіктер
М. Әуезов "Көксерек"
Тыңдалым
8.1.3.1 оқу-еңбек тақырыптарына байланысты күрделі сөздер мен тұрақты тіркестердің мағынасын түсіну;
8.1.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде деректерді келтіре отырып, дәлелді жауап беру.
Айтылым
8.2.4.1 идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісіне бақылау жасай отырып, мазмұнның дамуын салыстыру және талдау;
8.2.5.1 пікірталасқа қатысушылар берілген тақырып бойынша өз пікірлерін сенімді дәлелдеу және қойылған сұрақтарға еркін жауап беру
Оқылым
8.3.1.1 перифраз түрінде берілген сұрақ арқылы қажетті ақпаратты анықтау;
8.3.6.1 тақырып бойынша бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға беру
Жазылым
8.4.4.1 тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, эссе жазуда тиімді қолдану;
8.4.2.1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдарын ұсыну;

8.4.5.1 правильное использование препинании в предложениях
Языковая направленность
8.5.1.5 знать функции союзов , применять в устных и письменых работах
Наурыз и особенности его празднования у народов мира
Б. Ж. Бопайулы. "Қазақы наурызнама" (отрывок)
Слушание
8.1.4.1 слушать отрывки прозаических, поэтических и драматических произведений среднего объҰма, анализируя тему и идею; 8.1.5.1 определять основную тему на основе опорных слов, взгляда настроения автора
Говорение
8.2.2.1 использовать формы речевого этикета и национальной этики на основе художественных текстов различных жанров;
8.2.1.1 составлять устные тексты применяя устойчивых словосочетании и наглядных пособии
Чтение
8.3.3.1 определять композиционную структуру прозаических и поэтических произведений, оценивать действия персонажей либо лирического образ;
8.3.6.1 сравнивать и оценивать проблемы, предложенные в текстах в рамках нескольких тем
Письмо
8.4.2.1 предлагать оптимальные решения проблем в рамках темы и сохраняя структуру эссе;
8.4.4.1 собирать информацию по теме, эффективно используя еҰ при написании эссе
Языковая направленность
8.5.2.1 создавать виды сложносочиненных предложений в письменных работах
4-я четверть (35 часов)
"Светлый путь вечного народа!"
Н. А. Назарбаев. "Қазақстан жолы" (отрывок)
Слушание
8.1.3.1 понимать значения сложных слов, относящихся к учебно-трудовой тематике; 8.1.4.1 слушать отрывки прозаических, поэтических и драматических произведений среднего объҰма, анализируя тему и идею
Говорение
8.2.2.1 использовать формы речевого этикета и национальной этики на основе художественных текстов различных жанров; 8.2.3.1 при составлении устных текстов учитывать правил прогрессивной, регрессивной и перекрестной ассимиляции внутри слов и между словами
Чтение
8.3.2.1 определять жанры текстов через языковые особенности публицистического стиля (короткий очерк);
8.3.4.1 анализировать тексты, сравнивая их виды и языковые особенности;
Письмо
8.4.1.1 писать небольшую статью,сохраняя жанровые и стилистические особенности;
8.4.5.1 правильное использование препинании в предложениях
Языковая направленность
8.5.2.1 правильно применять в письменных работах разделительные сложносочетания
Айтыс и культура слова в Казахстане
Айтыс Рината Заитова с Амангазы Карипжановым
Слушание
8.1.2.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять детальную информацию;
8.1.5.1 определять основную тему на основе опорных слов, взгляда настроения автора
Говорение

8.4.5.1 тақырып бойынша сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану
Тілдік бағдар
8.5.1.5 демеулік шылаулардың (болымсыздық немесе қарсы мәнді, нақтылау) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орындықолдану
Наурыз және әлем халықтарының оны қарсы алу ерекшелік
тері
Б.Ж. Бопай
ұлы "Қазақы наурызнама" (үзінді).
Тыңдалым
8.1.4.1 орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау;
8.1.5.1 тірек сөздер, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтау
Айтылым
8.2.2.1 түрлі жанрдағы көркем мәтіндерге сүйене отырып, көңіл-күйді білдіруде ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу;
8.2.1.1 тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау
Оқылым
8.3.3.1 прозалық және поэзиялық шығармалардың композициялық құрылымын анықтау, кейіпкердің іс-әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образына баға беру;
8.3.6.1 тақырып бойынша бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға беру
Жазылым
8.4.2.1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдарын ұсыну;
8.4.4.1 тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, эссе жазуда тиімді қолдану
Тілдік бағдар
8.5.2.1 жазба жұмыстарында себеп-салдар салалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
4- тоқсан (35 сағат)
"Мәңгілік елдің нұрлы жолы!"
Н.Ә. Назарбаев "Қазақстан жолы" (үзінді)
Тыңдалым
8.1.3.1 оқу-еңбек тақырыптарына байланысты күрделі сөздер мен тұрақты тіркестердің мағынасын түсіну;
8.1.4.1 орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау.
Айтылым
8.2.2.1 түрлі жанрдағы көркем мәтіндерге сүйене отырып, көңіл-күйді білдіруде ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу;
8.2.3.1 ауызша мәтіндер құрауда сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарын ескеріп айту
Оқылым
8.3.2.1 публицистикалық стильдің (қысқа очерк) тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау;
8.3.4.1 мәтіндердің түрлерін, тілдік ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
Жазылым
8.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақала жазу;
8.4.5.1 тақырып бойынша сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану
Тілдік бағдар
8.5.2.1 жазба жұмыстарында талғаулы салалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
Қазақтың айтыс өнері мен сөз мәдениеті
Ринат Заитов пен Аманғазы Кәріпжанов айтысы
Тыңдалым
8.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, детальді ақпараттарды анықтау;
8.1.5.1 тірек сөздер, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтау
Айтылым

8.2.1.1 составлять устные тексты применяя устойчивых словосочетании и наглядных пособии;
8.2.6.1 анализировать и оценивать информацию, представленную в виде таблиц, диаграмм, инструкции, условных обозначений и схем
Чтение
8.3.1.1 определять необходимю информа
цию на основе перефразированных вопросов;
8.3.2.1 определять жанры текстов через языковые особенности публицистического стиля (статья, интервью)
Письмо
8.4.1.1 писать мнение, сохраняя жанровые и стилистические особенности;
8.4.4.1 собирать информацию по теме, эффективно используя еҰ при написании эссе
Языковая направленность
8.5.2.1 знать функции союзов , применять в устных и письменых работах
Казахстан – Байконур -Космос
Нұрторе Жусуп. "Қыран қазақ" (документальный рассказ)
Слушание
8.1.1.1 прогнозировать возникающие вопросы опираясь на тематику текста, опорные слова и иллюстрации;
8.1.6.1 отвечать обоснованно на вопросы, основанные на содержании материалов слушания, приводя факты
Говорение
8.2.4.1 сравнивать и анализировать развитие содержания, основанного на событиях в текстах, схожих с идейной точки зрения;
8.2.5.1 доказывать уверенно собственное мнение по заданной теме в дискуссии,свободно отвечать на заданные вопросы
Чтение
8.3.5.1 применяя информацию из дополнительных источников внести изменения к тексту и соблюдать особенности;
8.3.6.1 сравнивать и оценивать проблемы, предложенные в текстах в рамках нескольких тем
Письмо
8.4.1.1 писать небольшую статью, мнение, интервью, сохраняя жанровые и стилистические особенности
8.4.5.1 правильно писать значимые части слов согласно теме (отдельные слова, слова, пишущиеся слитно и через дефис);
Языковая направленность
8..5.2.1 создавать виды сложносочиненных предложений в письменных работах
5) 9 класс:
Темы
Художественные произведения
Коммуникативные навыки
Цели обучения
1-я четверть (45 часов)
Развитие казахской письменности
Жыр "Күлтегін"
Слушание
9.1.1.1 прогнозировать тему и обсуждаемую проблему на основе обсуждения фраз и аргументов прослушиваемого текста; 9.1.4.1 слушать отрывки прозаических, поэтических и драматических произведений среднего объҰма, определяя проблемы (бытовые, социальные) в тексте, выражая собственное мнение
Говорение
9.2.1.1 создавать устные тексты, используя слова в рамках изучаемой темы в соответствии с целевой аудиторией;
9.2.3.1 использовать интонацию, паузы и логическое ударение для выражения собственной мысли согласно коммуникативной ситуации
Чтение
9.3.2.1 определять жанровые и языковые особенности и анализ трудов, написанных в научном стиле (статья);
9.3.6.1. критически оценивать и связывать проблемы из текста с глобальными проблемами
Письмо

8.2.1.1 тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау;
8.2.6.1 кесте, диаграмма, нұсқаулық шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпаратты талдау, баға беру
Оқылым
8.3.1.1 перифраз түрінде берілген сұрақ арқылы қажетті ақпаратты анықтау;
8.3.2.1 публицистикалық стильдің (мақала, интервью) тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау
Жазылым
8.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, пікір жазу;
8.4.4.1 тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, эссе жазуда тиімді қолдану
Тілдік бағдар
8.5.2.1 жазба жұмыстарында кезектес салалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
Қазақстан - Байқоңыр-Ғарыш
Нұртөре Жүсіп "Қыран қазақ" (деректі әңгіме)
Тыңдалым
8.1.1.1 мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау;
8.1.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде деректерді келтіре отырып, дәлелді жауап беру
Айтылым
8.2.4.1 идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісіне бақылау жасай отырып, мазмұнның дамуын салыстыру және талдау;
8.2.5.1 пікірталасқа қатысушылар берілген тақырып бойынша өз пікірлерін сенімді дәлелдеу және қойылған сұрақтарға еркін жауап беру
Оқылым
8.3.5.1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізу, ерекшеліктерді бақылау;
8.3.6.1 тақырып бойынша бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға беру
Жазылым
8.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, интервью жазу;
8.4.5.1 тақырып бойынша сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу (жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздер)
Тілдік бағдар
8.5.2.1 жазба жұмыстарында себеп-салдар, талғаулы, кезектес салалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
5) 9-сынып:
Тақырыптар
Көркем шығармалар
Коммуникативтік дағдылар
Оқыту мақсаттары
1- тоқсан (45 сағат)
Қазақ жазуының даму жолы
"Күлтегін" жыры
Тыңдалым
9.1.1.1 тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжау;
9.1.4.1 орта көлемді прозалық, поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, көтерілген (тұрмыстық, әлеуметтік, қоғамдық) мәселені анықтап, өз пікірін білдіру
Айтылым
9.2.1.1 берілген тақырыпқа сай сөздерді орынды қолдана отырып, мақсатты аудиторияға арналған ауызша мәтіндер құрау;
9.2.3.1 коммуникативтік жағдаятқа сай сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, өз ойын жеткізу
Оқылым
9.3.2.1 ғылыми стильде (мақала) жазылған еңбектердің тілдік және жанрлық ерекшелігін анықтап, талдау жасау;
9.3.6.1 мәтінде көтерілген мәселені ғаламдық мәселелермен байланыстыра отырып сыни тұрғыда баға беру
Жазылым

9.4.2.1 писать эссе, сохраняя структуру эссе, сравнивая преимущества и недостатки предложенного решения, обосновывая собственное мнение;
9.4.4.1 собирать информацию для создания текстов различных жанров согласно теме, указывая источники с помощью ссылок
Языковая направленность
9.5.1.1. Знать функции возвратного залога, правильное применение в устных и письменных работах
Счастливого тебе пути, путник!
М. Макатаев "Ертең біз жол жүреміз"
Слушание
9.1.2.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять точную и верную информацию;
9.1.6.1 выражать критическое мнение о проблеме на основе содержания материалов слушания
Говорение
9.2.4.1 оценивать мнение автора по содержанию и идее произведения;
9.2.2.1 правильно выбирать формы речевого этикета согласно коммуникативным ситуациям
Чтение
9.3.2.1 отчет, определять жанровые и языковые особенности и анализ трудов, написанных в научном стиле ( мнение, статья); 9.3.4.1 анализировать тексты, сравнивая стиль и жанровые особенности
Письмо
9.4.1.1 писать инструкцию, сохраняя жанровые и стилистические особенности; 9.4.3.1 эффективно использовать афоризмы в письменных работах
Языковая направленность
9.5.1.1 знать функции понудительного залога, правильное применение в устных и письменных работах
Культура кочевников. Казахский народный календарь
И. Есенберлин "Көшпенділер" (отрывок)
Слушание
9.1.3.1 понимать значения слов и терминов, относящихся к общественно социальной тематике;
9.1.5.1 определять целевую аудиторию текста, основную мысль и мнение автора
Говорение
9.2.5.1 правильно использовать необходимые аргументы согласно теме в разных стилях в процессе говорения, демонстрируя уверенную речь в диалоге и полилоге;
9.1.6.1 сравнивать и оценивать информацию в виде таблиц, диаграмм, инструкции, условных обозначений и схем
Чтение
9.3.3.1 определять авторскую позицию и проблемы в прозаических и поэтических произведениях, оценивать воздействие на аудиторию;
9.3.2.1 определять жанровые и языковые особенности и анализ трудов, написанных в научном стиле ( статья презентация)
Письмо
9.4.4.1 писать небольшую статью, сохраняя жанровые и стилистические особенности; 9.4.3.1 эффективно использовать афоризмы в письменных работах
Языковая направленность
9.5.1.1 Знать функции взаимного залога, правильное применение в устных и письменных работах
2-я четверть (40 часов)
Закон – основа общества
Айбатыр Сейтак. "Азат елдің ар-намысы – Ата Заң"
Слушание
9.1.4.1 слушать отрывки прозаических, поэтических и драматических произведений среднего объҰма, определяя проблемы (бытовые, социальные) в тексте, выражая собственное мнение;

9.4.2.1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыра отырып, өз ойын дәлелдеп жазу;
9.4.4.1 тақырып бойынша түрлі стильдегі мәтіндер құрауда мәліметтерді жинақтап, дереккөздеріне сілтеме көрсетіп жазу
Тілдік бағдар
9.5.1.1 өздік етістің қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Жолың болсын, жолаушы
М. Мақатаев "Ертең біз жол жүреміз"
Тыңдалым
9.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың шынайылығы мен нақтылығын анықтау;
9.1.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде көтерілген мәселеге сыни көзқарасын білдіру
Айтылым
9.2.4.1 шығарманың идеясы мен мазмұнына байланысты "автордың ойын" бағалау;
9.2.2.1 коммуникативтік жағдаяттарға байланысты сөйлеу этикеті формаларын дұрыс таңдай білу
Оқылым
9.3.2.1 ғылыми стильде (пікір, мақала) жазылған еңбектердің тілдік және жанрлық ерекшелігін анықтап, талдау жасау;
9.3.4.1 мәтіндердің стилін, жанрлық ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
Жазылым
9.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, нұсқаулық жазу;
9.4.3.1 жазба жұмыстарында афоризмдерді тиімді қолданып жазу
Тілдік бағдар
9.5.1.1 өзгелік етістің қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Көшпенділер мәдениеті. Қазақтың халық күнтізбесі
І. Есенбер
лин "Көшпенді
лер" (үзінді)
Тыңдалым
9.1.3.1 әлеуметтік-қоғамдық тақырыптар аясында айтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну;
9.1.5.1 мәтіннің мақсатты аудиториясын, автордың негізгі ойы мен көзқарасын анықтау
Айтылым
9.2.5.1 сөйлеу барысында түрлі стильде берілген тақырып бойынша қажетті аргументтерді орынды қолдану, диалогте, полилогте сенімді сөйлеу;
9.1.6.1 кесте мен сызбаларда берілген ақпараттарды өзара салыстырып бағалау
Оқылым
9.3.3.1 прозалық және поэзиялық шығармалардағы автордың ойы мен көтерілген мәселені анықтап, оқырманға әсерін бағалау;
9.3.2.1 ғылыми стильде (мақала, баяндама) жазылған еңбектердің тілдік және жанрлық ерекшелігін анықтап, талдау жасау
Жазылым
9.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақала жазу;
9.4.3.1 жазба жұмыстарында афоризмдерді тиімді қолданып жазу
Тілдік бағдар
9.5.1.1 ортақ етістің қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
2 -тоқсан (40 сағат)
Заң – қоғамның тірегі
Айбатыр Сейтақ
"Азат елдің ар-намысы – Ата Заң"
Тыңдалым
9.1.4.1 орта көлемді прозалық, поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, көтерілген (тұрмыстық, әлеуметтік, қоғамдық) мәселені анықтап, өз пікірін білдіру;

9.1.6.1 выражать критическое мнение о проблеме на основе содержания материалов слушания
Говорение
9.2.3.1 использовать интонацию, паузы и логическое ударение для выражения собственной мысли согласно коммуникативной ситуации;
9.2.2.1 правильно выбирать формы речевого этикета согласно коммуникативным ситуациям
Чтение
9.3.2.1 определять жанровые и языковые особенности и анализ трудов, написанных в научном стиле (аннотация, тезис);
9.3.4.1 анализировать тексты, сравнивая стиль и жанровые особенности
Письмо
9.4.1.1 писать аннотацию, сохраняя жанровые и стилистические особенности;
9..4.5.1 правильно писать сложные названия с заглавной буквы согласно теме
Языковая направленность
9.5.1.1 знать функции страдательного залога, правильное применение в устных и письменных работах
День Первого Президента Республики Казахстан – праздник независимого Казахстана
Маралтай Ыбыраев. "Елбасыма"
Слушание
9.1.1.1 прогнозировать тему и обсуждаемую проблему на основе обсуждения фраз и аргументов прослушиваемого текста;
9.1.3.1 понимать значения слов и терминов, относящихся к общественно социальной тематике
Говорение
9.2.1.1 создавать устные тексты, используя слова в рамках изучаемой темы в соответствии с целевой аудиторией;
9.2.4.1 оценивать мнение автора по содержанию и идее произведения
Чтение
9.3.2.1 определять жанровые и языковые особенности и анализ трудов, написанных в научном стиле (мнение, статья, презентация);
9.3.5.1 делать выводы по информации, полученной из дополнительных источников, выражая собственное мнение
Письмо
9.4.1.1 писать обзор, сохраняя жанровые и стилистические особенности;
9.4.5.1 правильно использовать знаки препинания в предложениях
Языковая направленность
9.5.1.2 правильное применение наречия времени в устных и письменных работах
Молодежь и средства массовой информации
К.Аманжолов. "Жас дәурен"
Слушание
9.1.2.1 прогнозировать тему и обсуждаемую проблему на основе обсуждения фраз и аргументов прослушиваемого текста;
9.1.5.1 определять целевую аудиторию текста, основную мысль и мнение автора
Говорение
9.2.2.1 правильно выбирать формы речевого этикета согласно коммуникативным ситуациям;
9.2.5.1 правильно использовать необходимые аргументы согласно теме в разных стилях в процессе говорения, демонстрируя уверенную речь в диалоге и полилоге
Чтение
9.3.3.1 определять авторскую позицию и проблемы в прозаических и поэтических произведениях, оценивать воздействие на аудиторию;
9.3.4.1 анализировать тексты, сравнивая стиль и жанровые особенности
Письмо
9.4.2.1 писать эссе, сохраняя структуру эссе, сравнивая преимуществаи недостатки предложенного решения, обосновывая собственное мнение;

9.1.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде көтерілген мәселеге сыни көзқарасын білдіру
Айтылым
9.2.3.1 коммуникативтік жағдаятқа сай сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, өз ойын жеткізу;
9.2.2.1 коммуникативтік жағдаяттарға байланысты сөйлеу этикеті формаларын дұрыс таңдай білу
Оқылым
9.3.2.1 ғылыми стильде (аннотация, тезис) жазылған еңбектердің тілдік және жанрлық ерекшелігін анықтап, талдау жасау;
9.3.4.1 мәтіндердің стилін, жанрлық ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
Жазылым
9.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, аннотация жазу;
9.4.5.1 тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі, құрама атауларды дұрыс жазу
Тілдік бағдар
9.5.1.1 ырықсыз етістің қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті күні – Тәуелсіз Қазақстанның айбынды мейрамы.
Маралтай Ыбыраев "Елбасыма"
Тыңдалым
9.1.1.1 тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжау;
9.1.3.1 әлеуметтік-қоғамдық тақырыптар аясында айтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
9.2.1.1 берілген тақырыпқа сай сөздерді орынды қолдана отырып, мақсатты аудиторияға арналған ауызша мәтіндер құрау;
9.2.4.1 шығарманың идеясы мен мазмұнына байланысты "автордың ойын" бағалау
Оқылым
9.3.2.1 ғылыми стильде (пікір, мақала, презентация) жазылған еңбектердің тілдік және жанрлық ерекшелігін анықтап, талдау жасау;
9.3.5.1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерден қорытынды жасау, өз көзқарасын білдіру
Жазылым
9.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шолу жазу;
9.4.5.1 тақырып бойынша сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану
Тілдік бағдар
9.5.1.2 мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Жастар және бұқаралық ақпарат құралдары
Қ. Аманжолов "Жас дәурен"
Тыңдалым
9.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың шынайылығы мен нақтылығын анықтау;
9.1.5.1 мәтіннің мақсатты аудиториясын, автордың негізгі ойы мен көзқарасын анықтау
Айтылым
9.2.2.1 коммуникативтік жағдаяттарға байланысты сөйлеу этикеті формаларын дұрыс таңдай білу;
9.2.5.1 сөйлеу барысында түрлі стильде берілген тақырып бойынша қажетті аргументтерді орынды қолдану, диалогте, полилогте сенімді сөйлеу
Оқылым
9.3.3.1 прозалық және поэзиялық шығармалардағы автордың ойы мен көтерілген мәселені анықтап, оқырманға әсерін бағалау;
9.3.4.1 мәтіндердің стилін, жанрлық ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
Жазылым
9.4.2.1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыра отырып, өз ойын дәлелдеп жазу;

9.4.4.1 собирать информацию для создания текстов различных жанров согласно теме, указывая источники с помощью ссылок
Языковая направленность
9.5.1.2 правильное применение наречия места в устных и письменных работах
3-я четверть (50 часов)
ЭКСПО-2017 – достижение Казахстана
Н.А. Назарбаев. "Тәуелсіздік толғауы"
Слушание
9.1.1.1 прогнозировать тему и обсуждаемую проблему на основе обсуждения фраз и аргументов прослушиваемого текста;
9.1.3.1 понимать значения слов и терминов, относящихся к общественно-социальной тематике
Говорение
9.2.3.1 использовать интонацию, паузы и логическое ударение для выражения собственной мысли согласно коммуника-тивной ситуации;
9.2.5.1 правильно использовать необходимые аргументы согласно теме в разных стилях в процессе говорения, демонстрируяуверенную речь в диалоге и полилоге
Чтение
9.3.1.1 определять актуальность информации в тексте, делать заключение;
9.3.6.1 критически оценивать и связывать проблемы из текста с глобальными проблемами
Письмо
9.4.1.1 писать небольшую статью, сохраняя жанровые и стилистические особенности,
9.4.4.1 собирать информацию для создания текстов различных жанров согласно теме, указывая источники с помощью ссылок
Языковая направленность
9.5.1.3 знать функции соеднительных и противительных союзов, применять в устных и письменных работах
Новости биотехнологии
Сахиев Жунус "Уақыт қайтарымы"
Слушание
9.1.2.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять точную и верную информацию;
9.1.5.1 определять целевую аудиторию текста, основную мысль и мнение автора
Говорение
9.2.3.1 правильно выбирать формы речевого этикета согласно коммуникативным ситуациям;
9.2.4.1 оценивать мнение автора по содержанию и идее произведения
Чтение
9.3.3.1 определять авторскую позицию и проблемы в прозаических и поэтических произведениях, оценивать воздействие на аудиторию;
9.3.4.1 анализировать тексты, сравнивая стиль и жанровые особенности
Письмо
9.4.2.1 писать эссе, сохраняя структуру эссе, сравнивая преимуществаи недостатки предложенного решения, обосновывая собственное мнение;
9.4.5.1 правильно писать сложные названия с заглавной буквы согласно теме
Языковая направленность
9.5.1.2 в письменных работах составлять (условные придаточные) сложноподчиненные слова
Источники энергии будущего
Медеу Сарсеке. "Жетінші толқын"
Слушание
9.1.4.1 слушать отрывки прозаических, поэтических и драматических произведений среднего объҰма, определяя проблемы (бытовые, социальные) в тексте, выражая собственное мнение;

9.4.4.1 тақырып бойынша түрлі стильдегі мәтіндер құрауда мәліметтерді жинақтап, дереккөздеріне сілтеме көрсетіп жазу
Тілдік бағдар
9.5.1.2 мекен үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
3-тоқсан (50 сағат)
ЭКСПО-2017 – Қазақстан белесі
Н.Ә. Назар
баев "Тәуелсіздік толғауы"
Тыңдалым
9.1.1.1 тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжау;
9.1.3.1 әлеуметтік-қоғамдық тақырыптар аясында айтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
9.2.3.1 коммуникативтік жағдаятқа сай сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, өз ойын жеткізу;
9.2.5.1 сөйлеу барысында түрлі стильде берілген тақырып бойынша қажетті аргументтерді орынды қолдану, диалогте, полилогте сенімді сөйлеу
Оқылым
9.3.1.1 мәтіндегі ақпараттың өзектілігін анықтау, қорытынды жасау;
9.3.6.1 мәтінде көтерілген мәселені ғаламдық мәселелермен байланыстыра отырып сыни тұрғыда баға беру
Жазылым
9.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақала жазу;
9.4.4.1 тақырып бойынша түрлі стильдегі мәтіндер құрауда мәліметтерді жинақтап, дереккөздеріне сілтеме көрсетіп жазу
Тілдік бағдар
9.5.1.3 ыңғайластық қатынасты білдіретін және қарсылықтық қатынасты білдіретін жалғаулықтардың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Биотехнология жаңалықтары
Сахиев Жүніс "Уақыт қайтарымы"
Тыңдалым
9.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың шынайылығы мен нақтылығын анықтау;
9.1.5.1 мәтіннің мақсатты аудиториясын, автордың негізгі ойы мен көзқарасын анықтау
Айтылым
9.2.3.1 коммуникативтік жағдаятқа сай сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, өз ойын жеткізу;
9.2.4.1 шығарманың идеясы мен мазмұнына байланысты "автордың ойын" бағалау
Оқылым
9.3.3.1 прозалық және поэзиялық шығармалардағы автордың ойы мен көтерілген мәселені анықтап, оқырманға әсерін бағалау;
9.3.4.1 мәтіндердің стилін, жанрлық ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
Жазылым
9.4.2.1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыра отырып, өз ойын дәлелдеп жазу;
9.4.5.1 тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі, құрама атауларды дұрыс жазу
Тілдік бағдар
9.5.1.2 жазба жұмыстарында (шартты бағыныңқы) сабақтас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
Болашақ энергия көздері.
Медеу Сәрсеке "Жетінші толқын"
Тыңдалым
9.1.4.1 орта көлемді прозалық, поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, көтерілген (тұрмыстық, әлеуметтік, қоғамдық) мәселені анықтап, өз пікірін білдіру;

9.3.5.1 делать выводы по информации, полученной из дополнительных источников, выражая собственное мнение
Письмо
9.4.1.1 писать небольшую статью, сохраняя жанровые и стилистические особенности; 9.4.4.1 собирать информацию для создания текстов различных жанров согласно теме, указывая источники с помощью ссылок
Языковая направленность
9.5.2.1 в письменных работах составлять (причинное) сложноподчиненные слова
Мир роботов и киборгов
Айзек Азимов "Мен-роботпын" (отрывок из сборника)
Слушание
9.1.2.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять точную и верную информацию;
9.1.5.1 определять целевую аудиторию текста, основную мысль и мнение автора
Говорение
9.2.1.1 создавать устные тексты, используя слова в рамках изучаемой темы в соответствии с целевой аудиторией;
9.2.4.1 оценивать мнение автора по содержанию и идее произведения
Чтение
9.3.1.1 определять актуальность информации в тексте, делать заключение;
9.3.4.1 анализировать тексты, сравнивая стиль и жанровые особенности
Письмо
9.4.2.1 писать эссе, сохраняя структуру эссе, сравнивая преимуществаи недостатки предложенного решения, обосновывая собственное мнение;
9.4.3.1 эффективно использовать афоризмы в письменных работах
Языковая направленность
9.5.2.1 в письменных работах составлять сложноподчиненные (действия) слова
Туризм и экотуризм в Казахстане
І. Жансугуров. "Жетісу суреттері"
Слушание
9.1.1.1 прогнозировать тему и обсуждаемую проблему на основе обсуждения фраз и аргументов прослушиваемого текста;
9.1.6.1 выражать критическое мнение о проблеме на основе содержания материалов слушания
Говорение
9.2.2.1 правильно выбирать формы речевого этикета согласно коммуникативным ситуациям;
9.2.3.1 использовать интонацию, паузы и логическое ударение для выражения собственной мысли согласно коммуникативной ситуации
Чтение
9.3.2.1 определять жанровые и языковые особенности и анализ трудов, написанных в научном стиле (аннотация, мнение, тезис, статья презентация);
9.3.6.1 критически оценивать и связывать проблемы из текста с глобальными проблемами
Письмо
9.4.1.1 писать небольшую статью, аннотацию, обзор и инструкцию, сохраняя жанровые и стилистические особенности;
9.4.5.1 правильно писать сложные названия с заглавной буквы согласно теме
Языковая направленность
9.5.2.1 в письменных работах составлять сложноподчиненные (целевое) слова
Приложение 2
к Типовой программе
по учебному предмету
"Казахский язык и литература"

9.3.5.1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерден қорытынды жасау, өз көзқарасын білдіру
Жазылым
9.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақала жазу;
9.4.4.1 тақырып бойынша түрлі стильдегі мәтіндер құрауда мәліметтерді жинақтап, дереккөздеріне сілтеме көрсетіп жазу
Тілдік бағдар
9.5.2.1 жазба жұмыстарында (себеп) сабақтас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
Роботтар мен киборгтар әлемі
Айзек Азимов
"Мен -роботпын" жинағынан үзінді
Тыңдалым
9.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың шынайылығы мен нақтылығын анықтау;
9.1.5.1 мәтіннің мақсатты аудиториясын, автордың негізгі ойы мен көзқарасын анықтау
Айтылым
9.2.1.1 берілген тақырыпқа сай сөздерді орынды қолдана отырып, мақсатты аудиторияға арналған ауызша мәтіндер құрау;
9.2.4.1 шығарманың идеясы мен мазмұнына байланысты "автордың ойын" бағалау
Оқылым
9.3.1.1 мәтіндегі ақпараттың өзектілігін анықтау, қорытынды жасау;
9.3.4.1 мәтіндердің стилін, жанрлық ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
Жазылым
9.4.2.1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыра отырып, өз ойын дәлелдеп жазу;
9.4.3.1 жазба жұмыстарында афоризмдерді тиімді қолданып жазу
Тілдік бағдар
9.5.2.1 жазба жұмыстарында (қимыл-сын бағыныңқы) сабақтас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
Қазақстандағы туризм және экотуризм
І. Жансүгіров "Жетісу суреттері"
Тыңдалым
9.1.1.1 тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжау;
9.1.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде көтерілген мәселеге сыни көзқарасын білдіру
Айтылым
9.2.2.1 коммуникативтік жағдаяттарға байланысты сөйлеу этикеті формаларын дұрыс таңдай білу;
9.2.3.1 коммуникативтік жағдаятқа сай сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, өз ойын жеткізу
Оқылым
9.3.2.1 ғылыми стильде (пікір, аннотация, мақала, презентация) жазылған еңбектердің тілдік және жанрлық ерекшелігін анықтап, талдау жасау;
9.3.6.1 мәтінде көтерілген мәселені ғаламдық мәселелермен байланыстыра отырып сыни тұрғыда баға беру
Жазылым
9.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, аннотация, нұсқаулық жазу;
9.4.5.1 тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі, құрама атауларды дұрыс жазу; сөйлем ішінде қойылатын
тыныс белгілерді орынды қолдану
Тілдік бағдар
9.5.2.1 жазба жұмыстарында (мақсат бағыныңқы) сабақтас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
Негізгі орта білім беру

Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Учебная программа по учебному предмету "Русский язык и литература" способствует становлению мировоззрения обучающегося, дает возможность пользоваться информацией различных сфер: социально-бытовой, социально-культурной, научно-технической, учебно-профессиональной; помогает ориентироваться в общемировом образовательном пространстве.
3. Целью обучения учебному предмету "Русский язык и литература" является совершенствование навыков речевой деятельности, основанных на владении системой разноуровневых языковых средств, соблюдении правили норм русского литературного языка, правил речевого этикета, что способствует развитию функциональной грамотности обучающихся.
4. Учебная программа направлена на развитие всех видов речевой деятельности: аудирования, говорения, чтения и письма.
5. По окончании основной средней школы обучающиеся должны свободно владеть языком на уровнеВ2 (продвинутый уровень) согласно CEFR – Общеевропейской системы оценки уровня владения иностранным языком.
6. Задачами учебного предмета "Русский язык и литература" являются:
1) развитие навыков слушания, говорения, чтения, письма, необходимых для общения в социально-бытовой, социально-культурной, научно-технической, учебно-профессиональной сферах жизни;
2) формирование знаний о единицах языковой системы, правилах их сочетания, функционирования, навыков и умений конструирования синтаксических структур в соответствии с нормами и правилами русского языка;
3) формирование и развитие навыков мышления высокого порядка, направленных на анализ, синтез, оценку, интерпретацию полученной информации;
4) формирование навыка поискового, ознакомительного, исследовательского чтения, переработки прочитанной информации;
5) развитие навыков анализа произведений разной жанровой природы, аргументированного формулирования своего отношения к прочитанному; темы, идеи и особенностей композиции, сюжета произведения, языковых особенностей произведения, ключевых эпизодов, действий и поступков героев; особенностей стиля писателя; сравнения их с произведениями мировой литературы и произведениями других видов искусства;
6) обогащение словарного запаса обучающихся коммуникативно-актуальной лексикой и фразеологией русского языка;
7) формирование толерантного отношения к языкам и культурам разных народов;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. "Орыс тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің бағдарламасы оқушы дүниетанымының қалыптасуына, әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, ғылыми-техникалық, оқу-кәсіптік салаларының ақпаратын қолдануға жағдай жасайды; әлемдік білім беру кеңістігінде бағыт-бағдар табуға көмектеседі.
3. "Орыс тілі мен әдебиеті" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасының мақсаты оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға ықпал ететін түрлі деңгейдегі тілдік құралдар жүйесін меңгеруге негізделген коммуникативтік дағдыларды қалыптастыру, орыс әдеби тілінің ережелері мен нормаларын, тілдік этика, қарым-қатынас жағдаятына бағытталған сөйлеу әрекетінде тілдік бірліктерді қолдану ережелерін сақтау болып табылады.
4. Оқу бағдарламасы тілдік қызметтің барлық түрлерін: тыңдалым, айтылым, оқылым және жазылымды дамытуға бағытталған.
5. Негізгі орта мектепті бітіргеннен кейін білім алушылар CEFR - шет тілін меңгерудің жалпы еуропалық құзыреті деңгейлеріне сәйкес тілді B2 (ілгері деңгей) деңгейінде еркін меңгеруі қажет.
6. "Орыс тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің міндеттері:
1) өмірдің әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, ғылыми-техникалық, оқу-кәсіптік салаларында қарым-қатынас жасау үшін қажетті тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым дағдыларын дамыту;
2) тілдік жүйенің бірліктері, олардың сәйкестік ережелері, қызмет етуі, орыс тілі нормалары мен ережелеріне сәйкес синтаксистік құрылымын құрастыру дағдылары мен біліктері туралы білім қалыптастыру;
3) алынған ақпаратты талдауға, жинақтауға, бағалауға, түсіндіруге бағытталған терең ойлау дағдыларын қалыптастыру және дамыту;
4) оқылған ақпаратты өңдеу, оқылымның іздеу, таныстыру, зерттеу дағдыларын қалыптастыру;
5) оқылған шығармаға өзінінің дәлелді тұжырымын, әр түрлі жанрдағы шығармаларды талдау; шығарма тақырыбы, идеясы мен ерекшеліктері, сюжеті, шығарманың тілдік ерекшеліктері, негізгі эпизодтары, кейіпкерлердің іс-әрекеттерін; жазушы стилінің ерекшелігін; әлемдік әдебиет шығармаларымен және басқа да өнер түрлері шығармаларымен салыстыру дағдысын дамыту;
6) коммуникативтік өзекті лексика мен орыс тілінің фразеологиясынан білім алушылардың сөздік қорын байыту;
7) әр түрлі халықтардың тілі мен мәдениетіне толеранттық қатынас қалыптастыру.

7. Грамматический материал изучается в контексте лексических тем на основе текстов художественных произведений.
Глава 2. Организация содержания предмета "Русский язык и литература"
8. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Русский язык и литература" составляет:
1) в 5 классе– 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
9. Содержание учебной программы организовано по разделам обучения, включающим виды речевой деятельности и использование языковых единиц.
10. Разделы разбиты на подразделы, которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов по классам.
11. Цели обучения, организованные последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения обучающихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
12. Раздел "Слушание" состоит из следующих подразделов:
1) понимание устного сообщения/аудио/видеоматериалов;
2) понимание лексического значения слов;
3) понимание содержания художественных произведений;
4) определение основной мысли;
5) прогнозирование содержания текста.
13. Раздел "Говорение" включает следующие подразделы:
1) разнообразие словарного запаса;
2) пересказ прослушанного/прочитанного текста;
3) соблюдение речевых норм;
4) создание монологического высказывания;
5) участие в диалоге;
6) оценивание устного высказывания.
14. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) понимание содержания текста;
2) определение стилей и типов речи;
3) формулирование вопросов и ответов;
4) владение разными видами чтения;
5) составление плана;
6) анализ художественных произведений;
7) извлечение информации из различных ресурсов;
8) сравнительный анализ текстов.
15. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) создание текстов разных жанров и стилей речи;
2) синтез прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала;
3) представление информации в различных формах;
4) творческое письмо;
5) написание эссе;
6) соблюдение орфографических норм;
7) соблюдение пунктуационных норм;
16. Раздел "Использование языковых единиц" включает следующие подразделы:
1) использование грамматических форм слов;
2) использование синтаксических конструкций.
17. Базовое содержание
18. 5 класс
19. Виды речевой деятельности:
1) слушание: общее содержание сообщения продолжительностью не более 2-3 минут, тема текста; значение слов бытовой и духовно-нравственной тематики; основное содержание произведений фольклора и литературы/фрагментов, содержащих знакомые лексические и грамматические единицы; определение основной мысли текста на основе вопросов; прогнозирование содержания текста по вопросам;

7. Грамматикалық материал әдеби шығармалар негізінде лексикалық тақырыптар контексінде зерделенеді.
2-тарау. "Орыс тілі мен әдебиеті" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
8. "Орыс тілі мен әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат;
2) 6-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат;
3) 7-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат;
4) 8-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат;
5) 9-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағатты құрайды.
9. Оқу пәнінің мазмұны сөйлеу әрекетінің және тілдік бірліктерді пайдалану түрлерін қамтитын оқу бөлімдері бойынша ұйымдастырылған.
10. Тарауларды бөлімшелер құрайды, олар сыныптар бойынша күтілетін нәтижелер түрінде оқыту мақсаттарынан тұрады.
11. Оқыту мақсаттары әр бөлімшенің ішінде жүйелі ұйымдастырылған, мұғалімдерге өз жұмысын жоспарлауға және білім алушылардың жетістігін бағалауға, сонымен қатар оқытудың келесі кезеңі туралы ақпарат беруге мүмкіндік береді.
12. "Тыңдалым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) ауызша хабарламаны/аудио/бейнематериалды түсіну;
2) сөздердің лексикалық мағынасын түсіну;
3) көркем туындылардың мазмұнын түсіну;
4) негізгі ойды анықтау;
5) мәтін мазмұнын болжау.
13. "Айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) сөздік қордың әртүрлілігі;
2) тыңдалған/оқылған мәтінді мазмұндау;
3) сөздік нормаларды сақтау;
4) монологтік пікір құру;
5) диалогке қатысу;
6) ауызша пікірді бағалау.
14. "Оқылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) мәтін мазмұнын түсіну;
2) сөйлеу стильдерін және типтерін анықтау;
3) сұрақтар мен жауаптар тұжырымдау;
4) әртүрлі оқу түрлерін меңгеру;
5) жоспар құру;
6) көркем туындыларды талдау;
7) әртүрлі ресурстардан ақпарат алу;
8) мәтіндерді салыстырмалы талдау.
15. "Жазылым" келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әртүрлі жанрлардағы және сөйлеу стильдеріндегі мәтіндер құру;
2) тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалды жалпылау;
3) ақпаратты әртүрлі формаларда беру;
4) шығармашылық хат;
5) эссе жазу;
6) орфографиялық нормаларды сақтау;
7) тыныс белгілері нормаларын сақтау.
16. "Тілдік бірліктерді пайдалану" келесі бөлімшелерден тұрады:
1) сөздердің грамматикалық формаларын пайдалану;
2) синтаксистік құрылымдарды пайдалану.
17. Базалық білім мазмұны.
18. 5-сынып.
19. Тілдік дағдылар:
1) тыңдалым: 2-3 минуттан аспайтын хабардың жалпы мазмұны, мәтін тақырыбы, күнделікті және рухани-адамгершілік тақырыптардағы сөздердің мағынасы, фольклор мен әдебиеттердің негізгі мазмұны, таныс лексикалық және грамматикалық бірліктер бар фрагменттер; сұрақтар бойынша мәтіннің негізгі идеясын анықтау, сұрақтар бойынша мәтіннің мазмұнын болжау;

2) говорение: использование синонимов, антонимов, омонимов в устной речи; пересказ основного содержания близко к тексту; соблюдение орфоэпических норм; монологическое высказывание (описание, повествование) на основе иллюстраций, комиксов; участие в диалоге; оценивание монолога/ диалога с точки зрения соответствия предложенной теме/ ситуации;
3) чтение: общее содержание текста; ключевые слова и словосочетания; стилистические особенности текстов разговорного стиля (письма, дневники), художественного стиля (стихотворение, сказка); повествование и его характерные признаки; вопросы по содержанию текста и ответы на них; ознакомительное, комментированное чтение, чтение по ролям; составление плана по опорным словам; анализ содержания небольших произведений фольклора и литературы, их тема и основная идея; извлечение необходимой информации по теме из различных источников; сравнение содержания и темы текстов;
4) письмо: тексты (письмо, дневник, стихотворение, сказка), использование элементов разговорного и художественного стилей; изложение основного содержания текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала;      представление информации в виде рисунков; творческие работы на литературные темы, выражение своего отношения к героям художественных произведений или их поступкам с использованием эпитетов и сравнений; эссе (повествования или описания) объемом 60-80 слов по данному началу/концу; правописание безударных падежных окончаний; знаки препинания в простых предложениях с обращениями и однородными членами.
20. Использование языковых единиц:
1) использование грамматических форм слов: падежные формы существительных, прилагательных, числительных, местоимений, согласование существительных с именами прилагательными, местоимениями, порядковыми числительными по роду, числу и падежу; глаголы с зависимыми словами в нужных формах; числительные для обозначения количества;
2) использование синтаксических конструкций: безличные конструкции, выражающие модальные значения и различные состояния человека; синтаксические конструкции для выражения своего мнения, сомнения, просьбы, уверенности/согласия\несогласия, побуждения собеседника к высказыванию и др.
21. 6 класс
22. Виды речевой деятельности:
1) слушание: понимание основной информации сообщения продолжи-тельностью до 2-4 минут, определение ключевых слов; значение слов социально- культурной тематики; содержание рассказов, поэтических произведений/фрагментов, содержащих знакомые лексические и грамматические единицы, определение темы и основной мысли, характеристика и оценка поступков персонажей или лирического героя; основная мысль текста на основе ключевых слов и словосочетаний; прогнозирование содержания текста по ключевым словам;

2) айтылым: ауызша сөйлеудегі синонимдер, антонимдер, омонимдер, мәтінге жақын негізгі мазмұны, суреттер, комикстер, диалогқа қатысу, монолог/диалогты бағалау негізінде ұсынылған тақырыпқа/жағдайға қатысты тұрғыда орфоэпиялық нормаларды, монологтық сөздерді сипаттау, түсіндіру;
3) оқылым: мәтіннің жалпы мазмұны; тірек сөздер мен сөз тіркестері, сөйлесу стиліндегі мәтіндердің (хаттар, күнделіктер) стилистикалық ерекшеліктері, көркем стильде (поэма, ертегі) баяндау және оған тән белгілер, мәтін және мазмұны бойынша сұрақтарға жауаптар, зерттеу, аннотациялық оқу, рөлге негізделген оқу, негізгі сөздер, фольклор және әдебиет, анықтамалық сөздер үшін жоспар құрастыру; фольклор мен әдебиеттің кішігірім туындыларының мазмұнын талдау, олардың тақырыбы және негізгі идеясы; әр түрлі дерек көздерден тақырып бойынша қажетті ақпаратты алу; мәтіннің мазмұны мен тақырыбын салыстыру;
4) жазылым: мәтіндер (хат, күнделік, өлең, ертегі) элементтерін қолдану, ауызекі сөйлеу және көркем стильдер; негізгі мәтін мазмұнының негізінде тыңдалғанды, оқылған және/немесе бейнежазу материалды баяндау; суреттер түріндегі ақпарат беру; шығармашылық туындыларды әдеби тақырыптар бойынша, көркем туындыларының кейіпкерлеріне немесе эпитеттерін қолданумен және олардың салыстыруымен кейіпкерлердің әрекеттеріне деген көзқарасын білдіру; эссе (баяндау немесе сипаттамасының) көлемі 60-80 сөз, берілген басы/соңына сәйкес; екпінсіз септік жалғауларының жазылуы; қарасөз және бірыңғай мүшелері бар қарапайым сөйлемдегі тыныс белгілері.
20. Тілдік бағдар:
1) сөздердің грамматикалық формаларын пайдалану: зат есімдерінің, сын есімдердің, сандардың, есімдіктердің, сын есімдермен, есімдік сөздермен, реттік сандармен, сандармен және жағдаймен, тәуелді сөздермен етістіктерді дұрыс сандармен, сандарға арналған мөлшермен;
2) синтаксистік конструкцияларды пайдалану: модальдық мәндерді және әртүрлі адамдық жағдайларды білдіретін имсансыз конструкциялар, өз пікірін білдіру үшін синтаксистік конструкциялар, күмәндер, сұраулар, сенімділік/ келісу/келіспеушіліктер, сөйлескен адамға айтуға мүмкіндік береді.
21. 6-сынып.
22. Тілдік дағдылар:
1) тыңдалым: 2-4 минутқа дейінгі негізгі ақпарат туралы ақпаратты түсіну, кілт сөздерді анықтау; әлеуметтік-мәдени тақырыптардың сөздерінің мағынасы; әңгімелердің мазмұны, поэзиялық шығармалар/белгілі бір лексикалық-грамматикалық бірліктері бар фрагменттер, тақырыпты және негізгі идеяны анықтау, кейіпкерлердің немесе лирикалық кейіпкердің әрекеттерін сипаттау және бағалау; негізгі сөздер мен сөз тіркестеріне негізделген мәтіннің негізгі идеясы; тірек сөздер үшін мәтіннің мазмұнын болжау;

2) говорение: словарный запас, включающий фразеологические единицы, паронимы, заимствованные слова; подробный, выборочный пересказ содержания текста; лексические нормы, связанные с выбором соответствующих слов, речевой избыточностью и недостаточностью; монологическое высказывание (описание, повествование, рассуждение) с опорой на ключевые слова или план; диалог-расспрос, смена позиции "говорящий" на "слушающий" с учетом выбранной роли; оценка монолога/диалога с точки зрения полноты, логичности содержания с опорой на ключевые слова/план;
3) чтение: понимание основной информации, определение темы, цели или назначения текста; стилистические особенности текстов художественного стиля (рассказ, басня), официально-делового стиля (объяснительная записка, расписка; поздравление, объявление, реклама); принадлежность текста к типу описание на основе характерных признаков; формулирование вопросов, направленных на оценку содержания текста, и ответы на вопросы, выражение своего мнения по теме и/или поднимаемой проблеме; виды чтения, включая изучающее и выборочное чтение; простой план; анализ содержания художественных произведений небольшого объема, определение особенностей изображения главных и второстепенных персонажей, лирического героя; извлечение необходимой информации по предложенной теме из различных источников, сопоставление полученных сведений; сравнение содержания, идей и структурных особенностей текстов;
4) письмо: тексты художественного стиля (стихотворение, сказка, рассказ) и официально-делового стиля (объяснительная записка, расписка, поздравление, объявление, реклама); подробное изложение содержания текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала; представление информации в виде иллюстраций, сюжетных рисунков, комиксов, в т.ч. с использованием ИКТ; творческие работы (в том числе на литературные темы) от лица героя с использованием эпитетов, сравнений и фразеологизмов; эссе (повествования, рассуждения, описания) объемом 80 -100 слов по картине/ теме; правописание безударных глагольных окончаний; знаки препинания в предложениях с прямой и косвенной речью.
23. Использование языковых единиц:
1) использование грамматических форм слов: существительные в качестве несогласованных определений, отглагольные существительные, краткие прилагательные; возвратные глаголы; дробные и собирательные числительные в разных формах, неопределенные местоимения и наречия для обозначения количества;
2) использование синтаксических конструкций: активные и пассивные конструкции; простые и сложные предложения, выражающие определительные, изъяснительные, временные, целевые, причинно-следственные отношения; прямая и косвенная речь.

2) айтылым: фразеологиялық бірліктерді, паронимдерді, кірме сөздерді, мәтіннің мазмұнын егжей-тегжейлі, іріктеп өзгертуді, тиісті сөздерді таңдауды, ауызша сөйлеудің жеткілігі мен жеткіліксіздікті; монологтық сөз (сипаттама, повесть, дәлел), түйінді сөздерге немесе жоспарға сүйене отырып; диалогтық сұрақ-жауап, таңдалған рөлді ескере отырып "спикердің" ұстанымын "тыңдаушыға" өзгерту; монолог/диалогты бағалау, сөздікке/жоспарға тәуелділікпен мазмұнның толықтығы, мазмұндылығы тұрғысынан бағалау;
3) оқылым: мәтіндегі негізгі және жанама ақпаратты анықтау, ресми стильдегі мәтіндердің стильдік ерекшелігін анықтау (күнделік, мінездеме, түсініктеме, өмірбаян, түйіндеме), орта көлемді шығармаларды түсіну, тақырыбы мен негізгі ойды анықтау, мәтіндердің тақырыбына, мазмұндық құрылымына сүйене отырып, түрлерін салыстыру, қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді мәтін мазмұнымен салыстыру, қарама-қайшы ақпараттарды анықтау, мәтінде көтерілген мәселені шынайы өмірмен байланыстыру;
4) жазылым: мәтін өнер стилі (өлең, ертегі, әңгіме) және ресми стилі (түсіндірме жазба, түбіртек, құттықтау, жарнама, жарнамалық), мәтін негізіндегі алдын ала қарау, оқу және/немесе дыбыс-бейне материал мазмұнының толық есепке алу, көрнекіліктерге түрінде ақпарат беру, әңгіме сызбалар, комикстер, АКТ пайдалану, соның ішінде, эпитеттерді, салыстыру және фразеологиялық бірлік пайдалана отырып (әдеби тақырыптарды қоса алғанда) шығармашылық жұмыстар, сурет/тақырыбында 80-100 сөзден эссе (сюжет, дәлел, сипаттама) жазу, тікелей және жанама сөйлемдегі пунктуация белгілері.
23. Тілдік бағдар:
1) сөздердің грамматикалық формаларын пайдалану: зат есімдерінің, сын есімдердің, сандардың, есімдік есімдердің, сын есімдермен, есімдік сөздермен, реттік сандармен, сандармен және жағдаймен, тәуелді сөздермен етістіктерді дұрыс сандармен, сандарға арналған мөлшермен;
2) синтаксистік конструкцияларды пайдалану: модальдық мәндерді және әртүрлі адамдық жағдайларды білдіретін белсенді және пассивті конструкциялар, өз пікірін білдіру үшін синтаксистік конструкциялар, күмәндер, сұраулар, сенімділік/келісу/келіспеушіліктер, сөйлескен адамға нәрсе айтуға мүмкіндік береді.

24. 7 класс
25. Виды речевой деятельности:
1) слушание: понимание сообщения продолжительностью 3-5 минут, извлечение необходимой информации и/или определение последовательности событий; значение слов учебно-образовательной тематики; понимание содержания небольших прозаических и поэтических произведений/ фрагментов, определение сюжетной линии или настроения стихотворения; определение основной мысли текста; прогнозирование содержания по заголовку или началу текста;
2) говорение: словарный запас, включающий эмоционально-окрашенную лексику, термины; использование приҰмов сжатия текста; сжатый пересказ текста; соблюдение морфологических норм использования форм разных частей речи; аргументированное высказывание (рассуждение с элементами описания и/или повествования) на основе личных впечатлений и наблюдений; диалог-обмен мнениями по предложенной теме; оценка монолога/диалога, основанного на личных впечатлениях/наблюдениях;
3) чтение: понимание главной и второстепенной информации сплошных и несплошных текстов, связывая информацию с общеизвестными, повседневными знаниями; стилистические особенности текстов публицистического стиля (репортаж о событии, заметка, отзыв), официально-делового стиля (доверенность, заявление, договор, официальное поздравление, деловое письмо); принадлежность текста к типу рассуждение на основе характерных признаков; формулирование проблемных вопросов по тексту, позволяющих выдвигать идеи, предположения, и ответы на вопросы, приведение аргументов, связывание информации текста с другими фактами из реальной жизни; виды чтения, включая поисковое; сложный план; анализ содержания художественных произведений (поэтических, прозаических), определяя жанровые особенности и художественно-изобразительные средства; извлечение необходимой информации, сопоставление и определение противоречивой информации; сравнение содержания текстов, цели и целевой аудитории;
4) письмо: тексты публицистического стиля (репортаж о событии, заметка, отзыв) и официально-делового стиля (доверенность, заявление, официальное поздравление, деловое письмо); сжатое изложение содержания текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала; представление информации в виде таблицы, схемы диаграммы, графика; творческие работы (в том числе на литературные темы): представление себя в предлагаемой ситуации и описание собственных ощущений, использование эмоционально-окрашенной лексики, эпитетов, сравнений, фразеологизмов и олицетворений; эссе (рассуждение, рассуждение с элементами повествования/описания) объемом 100-120 слов на основе цитат, пословиц, поговорок, крылатых выражений; правописание гласных и согласных в разных частях слова, слов через дефис; знаки препинания в предложениях с вводными словами и конструкциями.

24. 7-сынып
25. Тілдік дағдылар:
1) тыңдалым: 3-5 минуттық хабарламаны түсіну, қажетті ақпаратты алу және/немесе оқиғаның кезектілігін анықтау, оқу және тәрбиелік тақырыптардағы сөздердің мағынасы, кішігірім прозалық және поэзиялық шығармалардың/үзінділердің мазмұнын түсіну, өлеңнің сюжетін немесе көңіл күйін анықтау; мәтіннің негізгі идеясын анықтау, тақырыпты немесе мәтіннің басталуымен мазмұнды болжау;
2) айтылым: лексика, оның ішінде эмоционалды-түсті сөздік терминдері, мәтінді қысу әдістерін қолдану, мәтінді қысқаша қайта жазу, сөйлеудің әртүрлі бөліктерінің нысандарын пайдаланудың морфологиялық нормаларына сәйкестігі, түсіндірме сөзі (сипаттама элементтерімен және/немесе әңгімелесуімен) жеке әсер мен ескертулер негізінде, ұсынылған тақырып бойынша әңгімелер, жеке әсерлер/ескертулер негізінде монолог/диалогты бағалау;
3) оқылым: ақпараттың белгілі, күнделікті біліммен байланыстыратын үзіліссіз және бөлінбейтін мәтіндердің негізгі және қайталама ақпаратын түсіну; журналистік стиль мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктері (іс-шара туралы репортаж, жазба, кері шақыру), ресми бизнес-стиль (сенімхат, өтініш, шарт, ресми құттықтау, іскерлік хат); мәтіннің сипаттамалық сипаттамалар негізінде түсініктеме түріне жатуы; мәтін бойынша проблемалық мәселелерді қалыптастыру, идеяларды, жорамалдарды және сұрақтарға жауап беруді, дәлелдерді келтіріп, ақпаратты басқа да фактілермен нақты өмірден байланыстыруға мүмкіндік беретін; іздеуді қоса алғанда, оқу түрлері; күрделі жоспар; көркем шығармалардың мазмұнын талдау (поэтикалық, прозалық), жанрлық ерекшеліктерін және көркем және көрнекі құралдарды анықтау; қажетті ақпаратты алу, қайшылықты ақпаратты салыстыру және айқындау; мәтіннің мазмұнын, мақсатты және мақсатты аудиторияны салыстыру;
4) жазылым: тыңдаған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материалдар негізінде мәтін мазмұнын қысқаша баяндау, журналистік стильдің мәтіндері (іс-шара туралы репортаж, ескертпе, шолу) және ресми бизнес мәнер (сенімхат, өтініш, ресми құттықтау, іскери хат); кесте, диаграмма кестесі, графика, шығармашылық жұмыс (соның ішінде әдеби тақырыптар) түрінде ақпаратты ұсыну, ұсынылған жағдайда таныстыру және өз сезімдерін сипаттау, цитаталар, мақал-мәтелдер, ұғымдар, қанатты сөз тіркестеріне негізделген 100-120 сөздің көлемінде эмоциялық-түсті әңгімелер, эпитеттер, салыстыру, фразеологиялық бірліктер мен дербестерді, эсселерді (негіздеу, ойлау/сипаттама) қолдану, кіріспе сөздері мен конструкцияларымен жазылған сөйлемдердегі тыныс белгілері.

26. Использование языковых единиц:
1) использование грамматических форм слов: собирательные, вещественные и абстрактные существительные, прилагательные и наречия в разных степенях сравнения; использование соответствующего ситуации общения глагола совершенного и несовершенного вида в условном, изъявительном и повелительном наклонении; составные числительные в соответствующих формах;
2) использование синтаксических конструкций: простые осложнҰнные вводными конструкциями, однородными членами предложения; сложные предложения, выражающие условные, уступительные, сравнительные, сопоставительные отношения.
27. 8 класс
28. Виды речевой деятельности:
1) слушание: понимание основной и детальной информации сообщения продолжительностью 4-6 минут, объединение разрозненных фактов в общий контекст, определение причинно-следственных связей, выводы; значение слов историко-культурной тематики; содержание прозаических, драматичес-ких и поэтических произведений/ фрагментов, определение ключевых моментов развития сюжета или конфликта; определение основной мысли текста, выявление авторской позиции; прогнозирование содержания по отрывку прослушанного текста;
2) говорение: словарный запас, достаточный для замены слов общеязыко-выми эквивалентами или описательными оборотами (перифразами); пересказ содержания текста с творческими дополнениями; соблюдение синтаксических норм, включающих правила согласования и управления, употребления причастных и деепричастных оборотов; аргументированное высказывание (рассуждение с элементами описания и/или повествования) на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков; диалог по общественно-значимым проблемам, аргументация собственной точки зрения; оценка монолога/диалога), составленного на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков;
3) чтение: понимание главной, второстепенной и детальной информации сплошных и несплошных текстов; стилистические особенности текстов публицистического стиля (статья, интервью, очерк, послание), официально-делового стиля (характеристика, автобиография, резюме); принадлежность текстов к смешанному типу на основе характерных признаков; формулирование проблемных вопросов по тексту, позволяющих выдвигать идеи, интерпретации, предположения, ответы на разные типы вопросов;виды чтения чтение, включая аналитическое; цитатный план; анализ содержания художественных произведений (поэтических, прозаических, драматических), определение структурно-композиционных особенностей; извлечение необходимой информации из различных источников, определение ее актуальности, достоверности, полезности и ценности; сравнение содержания, языковых особенностей текстов;

26. Тілдік бағдар:
1) әртүрлі дәрежеде салыстырудағы ұжымдық, материалдық және дерексіз зат есімдердің, сын есімдер мен грамматикалық формалардың қолданылуы, шартты, индикативті және императивті көңіл-күйдегі кемелді және жетілмеген түрлердің етістігінің тиісті коммуникациялық жағдайын қолдану, тиісті формалардағы қосылысты сандар;
2) синтаксистік конструкцияларды қолдану: кіріспе конструкциялармен күрделі қарапайым сөйлемдер, сөйлемдегі біртекті терминдер, шартты, түпкілікті, салыстырмалы, салыстырмалы қатынастарды білдіретін кешенді сөйлемдер.
27. 8-сынып.
28. Тілдік дағдылар:
1) тыңдалым: 4-6 минуттық кезеңде хабардың негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну, әртүрлі фактілерді жалпы контекстке біріктіру, себеп-салдарлық байланыстарды, қорытындыларды, тарихи және мәдени сөздердің мағынасын, прозалық, драмалық және поэзиялық жұмыстардың / фрагменттердің мазмұнын анықтау, сюжетті немесе жанжалды дамытудағы негізгі сәттерді анықтау, мәтіннің негізгі идеясын анықтау, авторлық ұстанымды анықтау, тыңдаған мәтіннің үзіндіінен мазмұнды болжау;
2) айтылым: ортақ тіл баламаларының сомасы немесе сипаттама айналымдар (перифраза) сөздерін, үйлестіру және басқару ережелерін қоса алғанда, шығармашылық толықтырулар, синтаксистік ережелерін сақтау, бар мәтін мазмұнының өзгерту үшін жеткілікті лексика, қатысы және ауызша қатысы пайдалану дәлелді өтініш бұрылады (сипаттамасы және/немесе баяндау элементтерімен дәлел) кестелер, схемалар, диаграммалар, графиктер, әлеуметтік маңызды мәселелерді, өз көзқарасын аргументтеу, диалог, кесте, схема, диаграмма, графиктер негізінде құрастырылған монолог/диалогты бағалау;
3) оқылым: үздіксіз және толық емес мәтіндерді, журналистік стиль мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін (мақала, сұхбат, эссе, хаттар), ресми бизнес-стильді (сипаттамалық, өмірбаян, қорытынды) түсіну, аралас типтегі мәтіндердің сипаттамалық ерекшеліктерге сәйкестігі, мәтін бойынша проблемалық мәселелерді қалыптастыру, идеяларды, түсіндірмелерді, жорамалдарды, сұрақтардың әртүрлі сұрақтарына жауап беруді, көркем шығармалар мазмұнын талдау (поэтикалық, проза, драмалық), құрылымдық және композициялық ерекшеліктерді анықтау, әртүрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу, оның маңыздылығы, сенімділігі, пайдалылығы мен құндылығын айқындау, мазмұнды, мәтіннің тілдік ерекшеліктерін салыстыру;

4) письмо: тексты публицистического стиля (статья, интервью, очерк, послание) и официально-делового стиля (характеристика, автобиография, резюме); выборочное изложение текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала; представление информации в виде презентации, в том числе содержащей таблицу, схему, диаграмму, график;творческие работы (в том числе на литературные темы): выбор определенной роли и речевого поведения в соответствии с установкой, использование эпитетов, сравнений, фразеологизмов, олицетворений и метафор; эссе (рассуждение, рассуждение с элементами повествования) объемом 120-140 слов по предложенной проблеме: выражение согласия\несогласия с позицией автора; слитное или раздельное написание НЕ с разными словами; знаки препинания в предложениях с обособленными членами предложения.
29. Использование языковых единиц:
1) использование грамматических форм слов: сложные существительные, прилагательные, наречия в соответствующих формах; глаголы движения; действительные и страдательные причастия; деепричастия совершенного и несовершенного вида; сложные числительные в соответствующих формах;
2) использование синтаксических конструкций: причастные обороты и заменять их синонимичными конструкциями; деепричастные обороты и заменять их синонимичными конструкциями.
30. 9 класс
31. Виды речевой деятельности:
1) слушание: понимание основной и детальной информации сообщения, продолжительностью до 5-8 минут, определение подтекста, цели высказывания и отношения говорящего к событиям и героям, выводы; значение слов общественно-политической тематики; понимание содержания прозаических, драматических, поэтических произведений/ фрагментов, определение слов, с помощью которых автор выражает эмоционально-оценочное отношение к героям, событиям; определение основной мысли текста с учетом структуры текста; прогнозирование содержания текста на основе утверждений;
2) говорение: словарный запас, достаточный для эффективного общения по широкому кругу тем; пересказ содержания текста, демонстрация собственного понимания проблематики, оценка позиции автора; соблюдение речевых норм, включение в высказывание лексических и синтаксических единиц, соответствующих стилю; монологическое высказывание (рассуждение, убеждение), использование приемов привлечения внимания и учет целевой аудитории; дискуссия по предложенной проблеме, синтез различных точек зрения и формулирование путей решения проблемы; оценка монолога/диалога, использование приемов привлечения внимания и учҰт целевой аудитории;

4) жазылым: тыңдаған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материалға негізделген мәтінің селективті көрсетілуін, презентация түрінде ақпараттарды ұсынуды қоса алғанда, журналистік стилінің мәтіндері (мақала, сұхбат, эссе, хаттар) және ресми бизнес-стиль (сипаттама, өмірбаян, қорытынды), диаграмма, кесте, шығармашылық жұмыс (соның ішінде әдеби тақырыптар бойынша), белгілерге, эпитеттерді қолдануға, салыстыруларға, фразеологиялық бірліктерге, жеке тұлғалар мен метафораларға сәйкес белгілі бір рөлді және сөйлеу әрекетін таңдау, ұсынылған проблема бойынша 120-140 сөздік көлемінде эссе (әңгіме, түсіндірме элементтерімен), авторлық ұстаныммен келісу/келіспеушілік, әр түрлі сөздермен НЕ-нің бірге немесе бөлек жазылуы, жеке сөйлем мүшелерімен сөйлемдегі тыныс белгілері.
29. Тілдік бағдар:
1) сөздердің грамматикалық түрлерін қолдану: күрделі зат есімдер, сын есімдер, тиісті формадағы жапсырмалар, қозғалудың етістіктері, нақты және пассивті топтар, мінсіз және жетілмеген түрлердің керундары, тиісті формаларда күрделі сандар;
2) синтаксистік конструкцияларды пайдалану: есімше және оларды синонимдік конструкциялармен алмастыру, көсемшені синонимдік конструкциялармен ауыстыру.
30. 9-сынып.
31. Тілдік дағдылар:
1) тыңдалым: хабардың негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну, 5-8 минутқа дейін, субтекстің анықтамасы, сөйлеу мақсаты және сөйлеушілердің оқиғалар мен кейіпкерлермен қарым-қатынасы, қорытындылар, әлеуметтік-саяси тақырыптардың мағынасы, прозалық, драмалық, ақындық шығармалар/үзінділердің мазмұнын түсіну, мәтіннің мазмұнын ескере отырып, мәтіннің негізгі идеясын анықтауға, мәтіннің мазмұнын болжау негізінде түсіндіруге, кейіпкерлерге, оқиғаларға, оқиғаларға, эмоцияларға эмоциялық тұрғыдан көзқарас білдіретін сөздерді анықтау;
2) айтылым: кең ауқымды тақырыптарда тиімді қатынас үшін жеткілікті сөздік қор, мәселені өздігінен түсінуді демонстрациялау, автордың ұстанымын бағалау, сөйлеу нормаларын сақтау, лексикалық және синтактистік бірліктерді сөйлеуге қосылу, монологтық сөйлеу (талқылау, дәлелдеу), мақсатты аудиторияға назар аудару және ұсынылатын мәселе бойынша талқылау, әртүрлі көзқарастарды синтездеу және мәселені шешу жолдарын құрастыру, монолог / диалогты бағалау, назар аударуға бағытталған және мақсатты аудиторияға арналған техниканы пайдалану әдістемелерін пайдалану;

3) чтение: понимание главной, второстепенной и скрытой (подтекст) информации сплошных и несплошных текстов; стилистические особенности текстов публицистического стиля (проблемная статья), научного стиля (аннотация, тезисы, статья), официально-делового стиля (инструкция, правило, отчет, закон); принадлежность текста к различным типам на основе характерных признаков; формулирование вопросов с перефразированием информации текста, и ответы на них, различение факта и мнения; разные виды чтения, техники критического мышления при чтении; тезисный план; анализ содержания художественных произведений, выявление авторской позиции и оценка содержания произведения; извлечение и синтез информации, выводы на основе полученных сведений, выражение собственного мнения; сравнение текстов, анализ содержания, определение авторской позиции;
4) письмо: тексты публицистического стиля (проблемная статья), научного стиля (аннотация, статья, тезисы) и официально-делового стиля (правило, отчет, инструкция); изложение информации прослушанного, прочитанного и / или аудиовизуального текста с творческой интерпретацией содержания; представление информации в виде отчета, статьи, справки на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков; творческие работы (в том числе на литературные темы), фрагмент/фрагменты текста, являющиеся контрастными по содержанию, использование в письме изобразительно-выразительных средств; эссе (рассуждение, рассуждение с элементами повествования/ описания) объемом 140-160 слов по предложенной проблеме: обоснование своего мнения и предложение путей решения проблемы; правописание союзов, предлогов, частиц; знаки препинания в сложных предложениях.
32. Использование языковых единиц:
1) использование грамматических форм слов: существительные, прилагательные, наречия (в т. ч. образованные от других частей речи) в соответствующих формах; глаголы в соответствующих формах; числительные в соответствующих формах;
2) использование синтаксических конструкций: простые и сложные предложения, соответствующие ситуации устного или письменного общения.
Глава 3. Система целей обучения
33. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 6.2.1.4 "6" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерацияучебной цели.
1) слушание
Учащиеся должны уметь…
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Понимание устного сообщения/ аудио/ видео материалов
5.1.1.1 понимать общее содержание сообщения продолжительностью не более 2-3минут, определяя тему текста
6.1.1.1 понимать основную информацию сообщения продолжительностью до 2-4минут,определяяключевые слова
7.1.1.1 понимать сообщение продолжительностью 3-5 минут, извлекая необходимую информацию и/или определяя последовательность событий
8.1.1.1 понимать основную и детальную информацию сообщения продолжи-тельностью 4-6 минут, объединяя разрозненные факты в общий контекст, определяя причинно-следствные связи и делая выводы
9.1.1.1 понимать основную и детальную информацию сообщения, продолжительностью до 5-8 минут, определяя подтекст, цель высказывания и отношение говорящего к событиям и героям и делая выводы
2. Понимание лексического значения слов
5.1.2.1 понимать значение слов бытовой и духовно-нравственной тематики
6.1.2.1 понимать значение слов социально- культурной тематики
7.1.2.1 понимать значение слов учебно-образовательной тематики
8.1.2.1 понимать значение слов историко-культурной тематики
9.1.2. 1 понимать значение слов общественно-политической тематики
3. Понимание содержания художественных произведений
5.1.3.1 понимать основное содержание произведений фольклора и литературы/ фрагментов, содержащих знакомые лексические и грамматические единицы, определять тему
6.1.3.1 понимать содержание рассказов, поэтических произведений/фрагментов,содержащих знакомые лексические и грамматические единицы,определяя тему и основную мысль, характеризовать и оценивать поступки персонажей или лирическогогероя
7.1.3.1 понимать содержание небольших прозаических и поэтических произведений/фрагментов,определяя сюжетную линию или настроение стихотворения
8.1.3.1пониматьсодержаниепрозаических, драматическихи поэтических произведений/ фрагментов, определяя ключевые моменты развития сюжета или конфликта
9.1.3.1 понимать содержание
прозаических, драматических, поэтических произведений/ фрагментов, определяя слова, с помощью которых автор выражает эмоциональ-но-оценочное отношение к героям, событиям
4. Определение основной мысли

3) оқылым: үздіксіз және толық емес мәтіндердің негізгі, қайталама және жасырын (субтекст) ақпаратын түсіну, (публицистикалық стилистикалық мәтіндердің стилистикалық ерекшеліктері), ғылыми стиль (реферат, тезис, мақала), формальды іскерлік стилі (нұсқаулық, ереже, есеп, заң), тән ерекшеліктер негізінде әр түрге жататын мәтін, мәтінді ақпараттандыру арқылы сұрақтарды қалыптастыру және оларға жауаптар, фактілер мен пікірлердің дифференциациясы, әртүрлі оқу түрі, оқудағы сыни ойлау әдістері, тезис жоспарлары, өнер туындыларының мазмұнын талдау, авторлық ұстанымды анықтау және жұмыстың мазмұнын бағалау, ақпаратты алу және синтездеу, алынған ақпараттың негізі, өз пікірін білдіру, мәтіндерді салыстыру, мазмұнды талдау, авторлық ұстанымды анықтау;
4) жазылым: журналистік стильдің мәтіндері (проблемалық мақала), ғылыми стиль (реферат, мақала, тезистер) және формальды-іскерлік стилі (ереже, есеп, нұсқаулық), мазмұнды шығармашылық интерпретациялаумен тыңдалып алынған ақпаратты, оқылған және/немесе аудиовизуалды мәтіндерді, кестелер, диаграммалар, графиктер, шығармашылық жұмыстар (соның ішінде әдеби тақырыптар бойынша), мазмұндағы контраста болып табылатын мәтіннің фрагменті / фрагменттері, хаттарда мәнерлі құралдарды пайдалану, баяндама түрінде ақпаратты ұсыну, ұсынылған проблема бойынша 140-160 сөздің көлемінде эссені (түсіндірме, баяндау/сипаттама элементтерімен ойлау), олардың пікірін негіздеу және мәселені шешу жолдарын ұсынуға, күрделі сөйлемдегі пункция белгілерін, түйіндерді, бөлшектерді, пунктуация белгілерін жазу.
32. Тілдік бағдар:
1) сөз таптары: аттар, сын есімдер, нақыштар (сөйлеудің басқа бөліктерінен құралғандарды қоса) тиісті формаларда, тиісті формаларда етістіктерде, тиісті формаларда сандармен;
2) синтаксистік конструкцияларды қолдану: ауызша немесе жазбаша қарым-қатынас жағдайына сәйкес келетін қарапайым және күрделі сөйлемдер.
3-бөлім. Оқу жүйесінің мақсаттары
33. Оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 6.2.1.4. кодында "6" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқу мақсатының реттік саны.
1) тыңдалым:
Білім алушылар білуі тиіс…
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.
Ауызша хабарламаны/аудио/бейнематериалды түсіну
5.1.1.1
мәтіннің тақырыбын анықтап, ұзақтығы 2-3 минуттан артық емес хабарламаның жалпы мазмұнын түсіну
6.1.1.1
негізгі сөздерді анықтап, ұзақтығы 2-4 минуттан артық емес хабарлама
ның негізгі ақпаратын түсіну
7.1.1.1
қажетті ақпаратты алып және/немесе оқиғалардың реттілігін анықтап, ұзақтығы 3-5 минуттан артық емес хабарламаны түсіну
8.1.1.1
бөлінген деректерді жалпы контекске біріктіріп, себеп-салдарлық байланыстарды анықтап және қорытынды жасап, ұзақтығы 4-6 минуттан артық емес хабарламаның негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну
9.1.1.1
қосалқы мә-тінді, пікір айту мақса-тын және айтушының оқиғалар мен кейіп-керлерге қатынасын анықтап және қоры-тынды жа-сап, ұзақ-тығы 5-8 минуттан аспайтын хабарламаның негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну
2.
Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
5.1.2.1
тұрмыстық және рухани-адамгершілік тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну
6.1.2.1
әлеуметтік-мәдени тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну
7.1.2.1
оқу-білім беру тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну
8.1.2.1
тарихи-мәдени тақырыпта-ғы сөздердің мағынасын түсіну
9.1.2.1
қоғамдық-саяси тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну
3.
Көркем туындылардың мазмұнын түсіну
5.1.3.1
ауыз әдебиеті мен әдебиет туындыларының/таныс лексикалық және грамматикалық бірліктерден тұратын бөліктердің негізгі мазмұнын түсіну, тақырыпты анықтау
6.1.3.1
тақырып пен негізгі ойды анықтап, әңгімелердің, поэтикалық туындылардың/таныс лексикалық және грамматикалық бірліктерден тұратын бөліктердің мазмұнын түсіну, кейіпкерлердің немесе лирикалық қаһарманның әрекеттерін сипаттау және бағалау
7.1.3.1
сюжеттік желіні немесе өлеңнің көңіл-күйін анықтап, шағын поэтикалық туныдылардың/бөліктердің мазмұнын түсіну
8.1.3.1
сюжет дамуының немесе шиеленістің негізгі сәттерін анықтап, прозалық, драмалық және поэтикалық туындылардың/бөліктердің мазмұнын түсіну
9.1.3.1
автор қаһармандарға, оқиғаларға деген эмоционалдық бағалық қарым-қатынасын білдіретін сөздерді анықтап, прозалық, драмалық, поэтикалық туындылар-дық/бөліктердің мазмұнын түсіну
4.
Негізгі ойды анықтау

5.1.4.1 определять основную мысль текста на основе вопросов
6.1.4.1 определять основную мысль текста на основе ключевых слов и словосочетаний
7.1.4.1 определять основную мысль текста, опираясь на содержание текста
8.1.4.1 определять основную мысль текста, выявляя авторскую позицию
9.1.4.1 определять основную мысль текста, учитывая структуру текста
5. Прогнозирование содержания текста
5.1.5.1 прогнозировать содержание текста по вопросам
6.1.5.1 прогнозировать содержание текста по ключевым словам
7.1.5. 1 прогнозировать содержание по заголовку или началу текста
8.1.5.1 прогнозировать содержание по отрывку прослушанного текста
9.1.5.1 прогнозировать содержание текста на основе утверждений
2) говорение
Учащиеся должны уметь
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1 Разнообразие словарного запаса
5.2.1.1 владеть словарным запасом, включающим синонимы, антонимы, омонимы
6.2.1.1 владеть словарным запасом, включающим фразеологические единицы, паронимы, заимствованные слова
7.2.1.1 владеть словарным запасом, включающим эмоциональ-но-окрашенную лексику, термины
8.2.1.1 владеть словарным запасом, достаточным для замены слов общеязыковыми эквивалентами или описательными оборотами (перифразами)
9.2.1.1 владеть объемом словарного запаса, достаточным для эффективного общения по широкому кругу тем
2. Пересказ прослушанного/ прочитанного текста
5.2.2.1 пересказывать основное содержание близко к тексту
6.2.2.1 пересказывать подробно, выборочно содержание текста
7.2.2.1 пересказывать содержание, используя различные приемы сжатия текста
8.2.2.1 пересказывать содержание текста с творческими дополнениями
9.2.2.1 пересказывать содержание текста, демонстрируя собственное понимание проблематики,оценивая позицию автора
3. Соблюдение речевых норм
5.2.3.1- соблюдать орфоэпические нормы
6.2.3.1 соблюдать лексические нормы, связанные с выбором соответствующих слов, избегая повторов
7.2.3.1 соблюдать морфологические нормы использования форм разных частей речи
8.2.3.1 соблюдать синтаксические нормы, включающие правила согласования и управления, употребления причастных и деепричастных оборотов
9.2.3.1. соблюдать речевые нормы, включая в высказывание лексические и синтаксические единицы, соответствующие стилю
4. Создание монологического высказывания
5.2.4.1 создавать высказывание (описание, повествование) на основе иллюстраций, комиксов
6.2.4.1 создавать высказывание (описание, повествование, рассуждение)
с опорой на ключевые слова или план
7.2.4.1 создавать аргументированное высказывание (рассуждение с элементами описания и/или повествования) на основе личных впечатлений и наблюдений
8.2.4.1- создавать аргументированное высказывание (рассуждение с элементами описания и/или повествования) на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков
9.2.4.1 создавать высказывание (рассуждение, убеждение), используя приемы привлечения внимания и учитывая целевую аудиторию
5. Участие в диалоге
5.2.5.1участвовать в диалоге, правильно понимая реплики и предоставляя обратную связь
6.2.5.1 участвовать в диалоге-расспросе, меняя позицию "говорящий" на "слушающий" с учетом выбранной роли
7.2.5.1 участвовать в диалоге, обмениваясь мнениями по предложенной теме
8.2.5.1участвовать в диалоге по общественно-значимым проблемам, аргументируя свою точку зрения
9.2.5.1 участвовать в дискуссии по предложенной проблеме, синтезируя различные точки зрения и формулируя пути решения проблемы
6. Оценивание устного высказывания
5.2.6.1 оценивать высказывание (монолог/ диалог) с точки зрения соответствия предложенной теме/ ситуации
6.2.6.1оценивать высказывание (монолог/диалог), составленное с опорой на ключевые слова/ план, с точки зрения полноты, логичности содержания
7.2.6.1 оценивать высказывание (монолог/диалог), основанное на личных впечатленииях/наблюдениях
8.2.6.1 оценивать высказывание (монолог/диалог), составленное на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков
9.2.6.1оценивать высказывание (монолог/диалог)с использованием приемов привлечения внимания и с учҰтом целевой аудитории

5.1.4.1 сұрақтардың негізінде мәтіннің негізгі ойын анықтау
6.1.4.1
негізгі сөздердің және сөз тіркестерінің негізінде мәтіннің негізгі ойын анықтау
7.1.4.1
мәтіннің мазмұнына сүйене отырып, мәтіннің негізгі ойын анықтау
8.1.4.1
авторлық ұстанымды айқындап, мәтіннің негізгі ойын анықтау
9.1.4.1
мәтіннің құрылымын ескеріп, мәтіннің негізгі ойын анықтау
5.
Мәтін мазмұнын болжау
5.1.5.1
сұрақтар бойынша мәтін мазмұнын болжау
6.1.5.1
негізгі сөздер бойынша мәтін мазмұнын болжау
7.1.5.1
мәтіннің тақырыбы немесе басы бойынша мәтін мазмұнын болжау
8.1.5.1
тыңдалған мәтіннің үзіндісі бойынша мәтін мазмұнын болжау
9.1.5.1
пікірлер негізінде мәтін мазмұнын болжау
2) айтылым
Білім алушылар білуі тиіс…
Дағдылар
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.
Сөздік қордың алуан түрлілігі
5.2.1.1
синонимдерді, антонимдерді, омонимдерді қамтитын сөздік қорды меңгеру
6.2.1.1
тұрақты тіркес бірліктерін, паронимдерді, кіріктірілген сөздерді қамтитын сөздік қорды меңгеру
7.2.1.1
эмоционалдық-боялған лексиканы, терминдерді қамтитын сөздік қорды меңгеру
8.2.1.1
жалпытілдік баламаларды ауыстыру үшін жеткілікті сөздік қорды немесе сипаттамалы айналымдарды (перифразаларды) меңгеру
9.2.1.1
тақырыптардың кең шеңбері бойынша тиімді қарым-қатынас үшін жеткілікті сөздік қор көлемін меңгеру
2. Тыңдалған/оқылған мәтінді қайта айту
5.2.2.1
мәтіннің негізгі мазмұнын айту
6.2.2.1
мәтінді толық, ішінара мазмұндау
7.2.2.1
мәтінді қысқартудың әртүрлі тәсілдерін пайдаланып, мазмұнын қайта айту
8.2.2.1
мәтіннің мазмұнын шығармашылық толықтырулармен қайта айту
9.2.2.1
автордың ұстанымын бағалап, проблемалық жағдаятты өзіндік түсінуді көрсете отырып, мәтіннің мазмұнын қайта айту
3.
Сөздік нормаларды сақтау
5.2.3.1 орфоэпиялық нормаларды сақтау
6.2.3.1
қайталауларды болдырмай, сәйкесінше сөздерді таңдаумен байланысты лексикалық нормаларды сақтау
7.2.3.1
сөйлеудің әр түрлі бөліктерінің формаларын пайдаланудың морфологиялық нормаларын сақтау
8.2.3.1
есімше және көсемше айналымдарын келісу және басқару, қолдану ережелерін қамтитын синтаксистік нормаларды сақтау
9.2.3.1
сөз сөйлеуге стильге сәйкес келетін лексикалық және синтаксистік бірліктерді қоса отырып, сөйлеу нормаларын сақтау
4. Монологтік сөз құру
5.2.4.1
иллюстрациялардың, комикстердің негізінде пікірлер құру (сипаттау, баяндау)
6.2.4.1
негізгі сөздерге немесе жоспарға сүйеніп, пікір құру (сипаттау, баяндау, талқылау)
7.2.4.1
жеке сезімдері мен бақылауларының негізінде дәлелді пікір құру (сипаттау және/немесе баяндау элементтері бар талқылау)
8.2.4.1
кестелердің, диаграмма-лардың, сыз-балардың негізінде дәлелді пікір құру (сипаттау және/ немесе баяндау элементтері бар талқылау)
9.2.4.1
назарды тарту тәсілдерін қолданып және нысаналы аудиторияны ескеріп, пікір құру (талқылау, нандыру)
5.
Диалогке қатысу
5.2.5.1
репликаларды дұрыс түсініп және кері байланыс ұсына отырып, диалогке қатысу
6.2.5.1
таңдалған рөлді ескеріп, "айтушы" позициясын "тыңдаушы" позициясына өзгерте отырып, сұрау диалогке қатысу
7.2.5.1
ұсынылған тақырып бойынша пікірлермен алмасып, диалогке қатысу
8.2.5.1
өз көзқарасын дәлелдеп, қоғамдық-маңызды проблемалар бойынша диалогке қатысу
9.2.5.1
әртүрлі көзқарастарды жинақтап және проблеманы шешу жолдарын тұжырымдап, ұсынылған проблема бойынша пікірталасқа қатысу
6.
Ауызша пікірді бағалау
5.2.6.1
ұсынылған тақырыпқа/
жағдаятқа сәйкестігі тұрғысынан пікірді (монолог/
диалог) бағалау
6.2.6.1
тірек сөздерге/жоспарға сүйеніп құрылған пікірді (монолог/
диалог) мазмұнның толықтығы тұрғысынан бағалау
7.2.6.1
жеке әсерлерге/
бақылауларға негізделген пікірді (монолог/
диалог) бағалау
8.2.6.1
кестелердің, сызбалардың, диаграммалардың, графиктердің негізінде құрылған пікірді (монолог/диалог) бағалау
9.2.6.1
назарды тарту тәсілдерін пайдаланып және нысаналы аудиторияны ескеріп, пікірді (монолог/
диалог) бағалау

3) чтение
Учащиеся должны уметь…
Подраздел
Целиобучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Понимание содержания текста
5.3.1.1 понимать общее содержание текста, определяя ключевые слова и словосочетания
6.3.1.1 понимать основную информацию,определяя тему, цель или назначение текста
7.3.1.1 понимать главную и второстепенную информацию сплошных и несплошных текстов, связывая информацию с общеизвестными, повседневнымизнаниями
8.3.1.1пониматьглавную,второстепенную и детальную информацию сплошных и несплошных текстов
9.3.1.1пониматьглавную, второстепеннуюи скрытую (подтекст) информацию сплошных и несплошных текстов
2. Определение стилей и типов речи
5.3.2.1 определять стилистические особенности текстов разговорного стиля (письма, дневники),художественного стиля (стихотворение, сказка); определять принадлежность текста к типу повествованиена основе характерных признаков
6.3.2.1определять стилистические особенности текстов художественного стиля (рассказ, басня),официально-делового стиля (объяснительная записка, расписка; поздравление, объявление, реклама);определять принадлежность текста к типу описаниена основе характерных признаков
7.3.2.1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (репортаж о событии, заметка, отзыв),официально-делового стиля(доверенность, заявление, договор, официальное поздравление, деловое письмо); определять принадлежность текста к типу рассуждение на основе характерных признаков
8.3.2.1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля(статья, интервью, очерк, послание),официально-делового стиля (характеристика, автобиография, резюме);определять принадлежность текстов к смешанному типу на основе характерных признаков
9.3.2.1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля(проблемная статья),научного стиля (аннотация, тезисы, статья),официально-делового стиля (инструкция, правило, отчет, закон); определять принадлежность текста к различным типам на основе характерных признаков
3 Формулирование вопросов и ответов
5.3.3.1 формулировать вопросы по содержанию текста и отвечать на них
6.3.3.1 формулировать вопросы, направленные на оценку содержания текста, и отвечать на вопросы, выражая своҰ мнение по теме и/или поднимаемой проблеме
7.3.3.1 формулировать проблемные вопросы по тексту, позволяющиевыдвигать идеи, предположения,и отвечать на вопросы, приводя аргументы, связывать информацию текстас другими фактами из реальной жизни
8.3.3.1 формулировать проблемные вопросы по тексту, позволяющие выдвигать идеи, интерпретации, предположения, и отвечать на разные типы вопросов
9.3.3.1 формулировать вопросы, перефразируя информацию текста, и отвечать на них, различая факт и мнение
4 Владение разными видами чтения
5.3.4.1 владеть видами чтения (ознакомительное, комментированное), читать по ролям
6.3.4.1 использовать виды чтения, включая изучающее и выборочное чтение
7.3.4.1 использовать виды чтения, включаяпоисковое
8.3.4.1 использовать виды чтения чтение, включая аналитическое
9.3.4.1 использовать виды чтения владетьтехниками критического мышления при чтении
5 Составлениеплана
5.3.5.1 составлять план по опорным словам

3) оқылым
Білім алушылар білуі тиіс…
Дағдылар
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.
Мәтін мазұнын түсіну
5.3.1.1
негізгі сөздер мен сөз тіркестерін анықтап, мәтіннің жалпы мазмұнын түсіну
6.3.1.1
мәтіннің тақырыбын, мақсатын немесе мәнін анықтай отырып, негізгі ақпаратты түсіну
7.3.1.1
ақпаратты жалпыға мәлім, күнделікті білімдерді байланыстыра отырып, тұтас және тұтастай емес мәтіндердің басты және жанама ақпаратын түсіну
8.3.1.1
тұтас және тұтас емес мәтіндердің басты, жанама және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну
9.3.1.1
тұтас және тұтас емес мәтіндердің басты, жанама және жасырын (астарлы мәтін) ақпаратын түсіну
2.
Сөйлеу стильдерін және типтерін анықтау
5.3.2.1
сөйлеу стилі (хаттар, күнделіктер), көркем стиль (өлең, ертегі) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; сипатты белгілердің негізінде мәтіннің баяндау типіне тиістілігін анықтау
6.3.2.1
көркем стиль (әңгіме, мысал), ресми-іскери стиль (түсініктеме жазба, қолхат; құттықтау, хабарлан-дыру, жарнама) мәтіндерінің стилистика-лық ерекшеліктерін анықтау; сипатты белгілердің негізінде мәтіннің баяндау типіне тиістілігін анықтау
7.3.2.1
публицистикалық стиль (оқиға туралы репортаж, аңдатпа, пікір), ресми-іскери стиль (сенімхат, өтініш, шарт, ресми құттықтау, іскери хат) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; сипатты белгілердің негізінде мәтіннің талқылау типіне тиістілігін анықтау
8.3.2.1
публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, үндеу), ресми-іскери стиль (мінездеме, өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; сипатты белгілердің негізінде мәтіннің аралас типке тиістілігін анықтау
9.3.2.1 публицистикалық стиль (проблемалық мақала), ғылыми стиль (аннотация, тезистер, мақала), ресми-іскери стиль (нұсқаулық, ереже, есеп, заң) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; сипатты белгілердің негізінде мәтіннің әртүрлі типтерге тиістілігін анықтау
3.
Сұрақтар мен жауаптар тұжырымдау
5.3.3.1
мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтар тұжырымдау және оларға жауап беру
6.3.3.1
мәтіннің мазмұнын бағалауға бағытталған сұрақтарды тұжырымдау және тақырып және/немесе көтерілетін проблема бойынша өз пікірін білдіре отырып, сұрақтарға жауап беру
7.3.3.1
идеялар, болжамдар шығаруға мүмкіндік беретін проблемалық сұрақтарды тұжырымдау және дәлелдер келтіре отырып, сұрақтарға жауап беру, мәтіннің ақпаратын шынайы өмірден басқа деректермен байланыстыру
8.3.3.1
идеялар, түсіндірулер, болжамдар шығаруға мүмкіндік беретін мәтін бойынша проблемалық сұрақтарды тұжырымдау және әртүрлі сұрақтар типтеріне жауап беру
9.3.3.1
мәтіннің ақпаратын қайта айта отырып сұрақтар тұжырымдау және дерек пен пікірді ажырата отырып, оларға жауап беру
4.
Әртүрлі оқу түрлерін меңгеру
5.3.4.1
оқу түрлерін меңгеру (таныстыру, түсініктемелі), рөлдер бойынша оқу
6.3.4.1
зерттелмелі және іріктемелі оқуды қоса алғанда, оқу түрлерін пайдалану
7.3.4.1
іздеушілікті қоса алғанда, оқу түрлерін пайдалану
8.3.4.1
талдамалықты қоса алғанда, оқу түрлерін пайдалану
9.3.4.1
оқу түрлерін пайдалану, оқу кезінде сыни ойлау техникаларын меңгеру
5.
Жоспар құру
5.3.5.1
тірек сөздер бойынша жоспар құру

6.3.5.1 составлять простой план
7.3.5.1 составлять сложный план
8.3.5.1 составлять цитатный план
9.3.5.1
составлять тезисный план
6 Анализ художественных произведе
ний
5.3.6.1 анализировать содержание небольших произведений фольклора и литературы, определяя тему и основную идею
6.3.6.1 анализировать содержание художественных ний небольшого объема, определяя особенности изображения главных и второстепенных персонажей, лирического героя
7.3.6.1 анализировать содержание художественных произведений (поэтических, прозаических),определяя жанровые особенности и художественно-изобразительные средства
8.3.6.1 анализировать содержатвенных произведений (поэтических, прозаических, драматических), определяя структурно-композиционные особенности
9.3.6.1 анализировать содержание художественных произведений, выявляя авторскую позицию и оценивая содержание произведения
7 Извлечение информации из различных ресурсов
5.3.7.1 извлекать необходимую информацию по предложенной теме из различных источников
6.3.7.1 извлекать необходимую информацию по предложенной теме из различных источников, сопоставляя полученные сведения
7.3.7.1извлекать необходимую информацию, сопоставляя и определяя противоречи
вую информацию
8.3.7.1 извлекать необходимую информацию из различных источников, определяя ее актуальность, достоверность, полезность и ценность
9.3.7.1 извлекать и синтезировать информацию, делать выводы на основе полученных сведений, выражая собственное мнение
8Сравнительный
5.3.8.1 сравнивать содержание и тему текстов
6.3.8.1 сравнивать содержание, идеи и структурные особенности текстов
7.3.8.1 сравнивать содержание текстов, цель и целевую аудиторию
8.3.8.1 сравнивать содержание, языковые особенности
9.3.8.1 сравнивать тексты, анализируя содержание, определяя авторскую позицию
4) Письмо
Учащиеся должны уметь
Подраздел
Цели обучения
Класс 5
Класс 6
Класс 7
Класс 8
Класс 9
1 Создание текстов разных жанров и стилей речи
5.4.1.1 создавать тексты (письмо, дневник, стихотворение, сказка), используя элементы разговорного и художественного стилей
6.4.1.1 создавать тексты художественного стиля (стихотворение, сказка, рассказ) и официально-делового стиля (объяснительная записка, расписка, поздравление, объявление, реклама)
7.4.1.1 создавать тексты публицистического стиля(репортаж о событии, заметка, отзыв)и официально-делового стиля (доверенность, заявление, официальное поздравление, деловое письмо)
8.4.1.1 создавать тексты публицистического стиля (статья, интервью, очерк, послание) и официально-делового стиля (характеристика, автобиография, резюме)
9.4.1.1 создавать тексты публицистического стиля(проблемная статья),научного стиля (аннотация, статья, тезисы) и официально-делового стиля (правило, отчет, инструкция)
2 Синтез прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала
5.4.2.1 излагать основное содержание текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала 7.П2. излагать информацию, синтезируя материализпрослушанного, прочитанного и аудиовизуального источника, демонстрируя понимание       8.П2. излагать информацию,синтезируя материал изпрослушанного, прочитанного и
6.4.2.1 излагать подробно содержание текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала 10.П2. излагать информацию, синтезируя материал изпрослушанного, прочитанного и аудиовизуального источника, учитывая поставленные задачи, целевую аудиторию
7.4.2.1 излагать сжато содержание текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала
8.4.2.1 излагать выборочно содержание текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала
9.4.2.1 излагать информацию прослушанного, прочитанного и / или аудиовизуального текста, творчески интерпретируя содержание
3 Представление информации в различных формах
5.4.3.1 представлять информацию в видерисунков 7.П3. представлятьинформацию в виде таблицы, схемы      8.П3. представлятьинформацию в виде диаграммы, графика, отражая основную и детальную информацию
6.4.3.1 представлятьинформацию в виде иллюстраций, сюжетных рисунков, комиксов, в т.ч. с использованием ИКТ 8.П3. представлятьинформацию в виде диаграммы, графика, отражая основную и детальную информацию 9.П3. представлятьинформацию в виде
7.4.3.1 представлять информацию в виде таблицы, схемы диаграммы, графика
8.4.3.1 представлятьинформацию в видепрезентации, в том числе содержащейтаблицу, схему, диаграмму, график
9.4.3.1 представлятьинформацию в видеотчета, статьи, справки на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков и наоборот
4 Творческое письмо
5.4.4.1 писать творческие работы на литературные темы, выражая свое отношение к героям художественных произведений или их поступкам с использованием эпитетов и сравнений
6.4.4.1 писать творческие работы (в том числе на литературные темы)от лица героя с использованием эпитетов, сравнений и фразеологизмов
7.4.4.1 писать творческие работы (в том числе на литературные темы) представляя себя в предлагаемой ситуации и описывая собственные ощущения, с использованием эмоциионально-окрашенной лексики, эпитетов, сравнений, фразеологизмов и олицетворений
8.4.4.1 писать творческие работы (в том числена литературные темы), выбирая определенную роль и речевое поведение в соответствии с установкой, сиспользованием эпитетов, сравнений, фразеологизмов, олицетворений и метафор
9.4.4.1 писать творческие работы(в том числена литературные темы), фрагмент/фрагменты текста, являющиеся контрастными по содержанию,с использованием в письме изобразительно-выразительных средств
5 Написание эссе
5.4.5.1 писать эссе (объем 60-80 слов) по данному началу/концу, учитывая особенности текста повествования или описания
6.4.5.1 писать эссе (объем 80 -100 слов)по картине/ теме, учитывая особенности текста повествования, рассуждения описания
7.4.5.1 писать эссе(объем 100-120 слов) на основе цитат, пословиц, поговорок, крылатых выражений, соблюдая особенности текста рассуждения, рассуждения с элементами повествования/ описания
8.4.5.1 писать эссе (объем 120-140 слов) по предложенной проблеме, выражая свое согласие\несогласие с позицией автора, соблюдая особенности текста рассуждения, рассуждения с элементами повествования
9.4.5.1 писать эссе (объем 140-160 слов) по предложенной проблеме, обосновывая свое мнение и предлагая пути решения проблемы, соблюдая особенности текста рассуждения, рассуждения с элементами повествования/ описания
6 Соблюдениеорфографических норм
5.4.6.1 правильно писать безударные падежные окончания
6.4.6.1 правильно писать безударные глагольные окончания
7.4.6.1 правильно писать гласные и согласные в разных частях слова, слова через дефис
8.4.6.1 правильно выбирать слитное или раздельное написание НЕ с разными словами
9.4.6.1 правильно писать союзы, предлоги, частицы
7 Соблюдениепунктуационных норм
5.4.7.1 применять знаки препинания в простых предложениях с обращениями и однородными членами
6.4.7.1 применять знаки препинания в предложениях с прямой и косвенной речью
7.4.7.1 применять знаки препинания в предложениях с вводными словами и конструкциями
8.4.7.1применятьзнакипрепинания в предложениях с обособленными членами предложения
9.4.7.1 применять знаки препинания в сложных предложениях

6.3.5.1 қарапайым жоспар құру
7.3.5.1
күрделі жоспар құру
8.3.5.1
дәйек сөзді жоспар құру
9.3.5.1
тезистік жоспар құру
6.
Көркем туындыларды талдау
5.3.6.1.
тақырыпты және негізгі идеяны анықтай отырып, ауыз әдебиеті мен әдебиеттің шағын туындыларының мазмұнын талдау
6.3.6.1
басты және қосалқы кейіпкерлерді, лирикалық қаһарманды бейнелеу ерекшеліктерін анықтап, шағын көлемдегі көркем туындылар-дың мазмұ-нын талдау
7.3.6.1
жанрлық ерекшеліктерді және көркем-бейнелеу құралдарын анықтай отырып, көркем туындының мазмұнын талдау (поэтикалық, прозалық)
8.3.6.1 құрылымдық-композициялық ерекшеліктерін анықтай отырып, көр-кем туынды-лардың мазмұнын талдау (поэтикалық, прозалық, драмалық)
9.3.6.1
авторлық ұстанымды анықтап және туындының мазмұнын бағалап, көркем туындылардың мазмұнын талдау
7.
Әртүрлі ресурстардан ақпарат алу
5.3.7.1
әртүрлі дереккөздерден ұсынылған тақырып бойынша қажетті ақпарат алу
6.3.7.1
алынған мәліметтерді салыстыра отырып, әр түрлі дереккөздерден ұсынылған тақырып бойынша қажетті ақпарат алу
7.3.7.1
қарама-қайшы ақпаратты сәйкестендіріп және анықтап, қажетті ақпарат алу
8.3.7.1
өзектілігін, анықтығын, пайдалылығын және құндылығын анықтай отырып, әр түрлі дерек-көздерден ұсынылған тақырып бойынша қажетті ақпарат алу
9.3.7.1
ақпаратты алу және жалпылау, өзіндік пікірді білдіре отырып, алынған мәліметтердің негізінде қорытындылар жасау
8.
Мәтіндерді салыстырмалы талдау
5.3.8.1
мәтіндердің мазмұнын және тақырыбын талдау
6.3.8.1
мәтіндердің мазмұнын, идеяларын және құрылымдық ерекшелік-терін салыстыру
7.3.8.1
мәтіндердің мазмұнын, мақсатын және нысаналы аудиторияны салыстыру
8.3.8.1
мазмұнды, тілдік ерекшелік-терді салыстыру
9.3.8.1
мазмұнын талдап, авторлық ұстанымды анықтап, мәтіндерді салыстыру
4) жазылым
Білім алушылар білуі тиіс…
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.
Әртүрлі жанрлардағы және сөйлеу стильдеріндегі мәтіндер құру
5.4.1.1
сөйлеу және көркем стильдердің элементтерін пайдалана отырып, мәтіндер құру (хат, күнделік, өлең, ертегі)
6.4.1.1
көркем стиль (өлең, ертегі, әңгіме) және ресми-іскери стиль (түсініктеме жазба, қолхат, құттықтау, хабарлан-дыру, жарнама) мәтіндерін құру
7.4.1.1 публицистикалық стиль (оқиға туралы репортаж, аңдатпа, пікір) және ресми-іскери стиль (сенімхат, өтініш, ресми құттықтау, іскери хат) мәтіндерін құру
8.4.1.1. публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, үндеу) және ресми-іскери стиль (мінездеме, өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерін құру
9.4.1.1. публицистикалық стиль (проблема-лық мақала), ғылыми стиль (аннотация, мақала, тезистер) және ресми-іскери стиль (ереже, есеп, нұсқаулық) мәтіндерін құру
2.
Тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалды жалпылау
5.4.2.1
тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материалдың негізінде мәтіннің негізгі мазмұнын баяндау
6.4.2.1
тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуа-лды материалдың негізінде мәтіннің мазмұнын егжей-тегжейлі баяндау
7.4.2.1
тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материалдың негізінде мәтіннің мазмұнын сығымдап баяндау
8.4.2.1
тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материалдың негізінде мәтіннің мазмұнын іріктемелі баяндау
9.4.2.1
тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материалдың ақпаратын мазмұнын шығармашылық тұрғыдан түсіндіре отырып баяндау
3.
Ақпаратты әртүрлі формаларда беру
5.4.3.1
ақпаратты суреттер түрінде ұсыну
6.4.3.1
ақпаратты иллюстрациялар, сюжетті суреттер, комикстер түрінде ұсыну, соның ішінде АКТ пайдалана отырып ұсыну
7.4.3.1
ақпаратты кесте, сызба, диаграмма, график түрінде ұсыну
8.4.3.1
ақпаратты соның ішінде кестеден, сызбадан, диаграммадан, графиктен тұратын презентация түрінде ұсыну
9.4.3.1
ақпаратты кестелердің, сызбалардың, диаграммалардың, графиктердің негізінде есеп, мақала, анықтама түрінде және керісінше ұсыну
4. Шығармашылық хат
5.4.4.1
көркем туындылардың қаһармандарына немесе олардың іс-әрекеттеріне өз қарым-қатынасын эпитеттер мен салыстыруларды пайдалана отырып, әдеби тақырыптарға шығармашылық жұмыстар жазу
6.4.4.1
эпитеттер, салыстырулар және тұрақты тіркестерді пайдаланып, кейіпкер атынан шығармашылық жұмыстар жазу (соның ішінде әдеби тақырыптар-ға)
7.4.4.1
өзін ұсынылатын жағдайда елестете отырып және эмоционалдық-суреттелген лексиканы, эпитеттерді, салыстыруларды, тұрақты тіркестерді және кейіптеулерді пайдаланып өзіндік сезімдерін сипаттап, шығармашылық жұмыстар жазу (соның ішінде әдеби тақырыптарға)
8.4.4.1
берілген мақсатқа сәйкес белгілі бір рөлді және сөйлеу мінез-құлқын таңдап, эпитеттер, салыстырулар, тұрақты тіркестер, кейіптеулер мен метафоралар пайдаланып, шығармашылық жұмыстар жазу (соның ішінде әдеби тақырыптарға)
9.4.4.1
бейнелеу-көркемдегіш құралдарды пайдаланып, мазмұны бойынша қарама-қайшы болып табылатын шығармашылық жұмыстар (соның ішінде әдеби тақырыптарға), мәтін үзіндісін/
үзінділерін жазу
5.
Эссе жазу
5.4.5.1
баяндау не сипаттау мәтінінің ерекшеліктерін ескере отырып, берілген басы/соңы бойынша эссе жазу (көлемі 60-80 сөз)
6.4.5.1
баяндау, талқылау, сипаттау мәтінінің ерекшеліктерін ескере отырып, сурет/
тақырып бойынша эссе жазу (көлемі 80-100 сөз)
7.4.5.1
талқылау, баяндау/
сипаттау элементтерімен талқылау мәтінінің ерекшеліктерін сақтай отырып, дәйек сөздердің, мақал-мәтелдердің, қанатты сөздердің негізінде эссе жазу (көлемі 100-120 сөз)
8.4.5.1
талқылау, баяндау/сипаттау элементтерімен талқылау мәтінінің ерекшеліктерін сақтай отырып, автордың ұстанымына өз келісімін/келіспеуін білдіріп, ұсынылған проблема бойынша эссе жазу (көлемі 120-140 сөз)
9.4.5.1
талқылау, баяндау/сипаттау элементтерімен талқылау мәтінінің ерекшеліктерін сақтай отырып, өз пікірін негіздеп және проблеманы шешу жолдарын ұсынып, ұсынылған проблема бойынша эссе жазу (көлемі 140-160 сөз)
6. Орфограциялық нормаларды сақтау
5.4.6.1
екпін түспейтін септік жалғауларын дұрыс жазу
6.4.6.1
екпінсіз етістік жалғауларын дұрыс жазу
7.4.6.1
сөздердің әртүрлі бөілктерінде дауысты және дауызсыздарды, дефис арқылы сөздерді дұрыс жазу
8.4.6.1
-МА/-МЕ жалғауын әр түрлі сөздермен дұрыс жазуды таңдау
9.4.6.1
жалғауларды дұрыс жазу
7.
Тыныс белгілері нормаларын сақтау
5.4.7.1
қаратпа және бірыңғай мүшелері бар жай сөйлемдердің тыныс белгілерін қолдану
6.4.7.1
төл және төлеу сөзі бар сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
7.4.7.1
кірме сөздері және құрылымдары бар сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
8.4.7.1
оқшау сөйлем мүшелері бар сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
9.4.7.1.
құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану

5) использование языковых единиц
Учащиеся должны уметь…
Подраздел
Класс 5
Класс 6
Класс 7
Класс 8
Класс 9
1 Использование грамматических форм слов
5.5.1.1 образовывать падежные формы имен существительных, прилагательных, числительных, местоимений;5.5.1.2 использовать существительные и прилагательные,местоимения, порядковые числительные, правильно согласовывая по роду,числу и падежу собирательные
6..5.1.1 использовать имена существительные в качестве несогласованных определений, отглагольныесуществительные, краткие прилагательные
7.5.1.1 использовать собирательные, вещественные и абстрактныесуществительные, прилагательные и наречия в разных степенях сравнения
8.5.1.1 использовать сложные имена существительные, прилагательные, наречия в соответствующих формах
9.5.1.1 использовать имена существительные, прилагательные, наречия (в т. ч. образованные от других частей речи) в соответствующих формах
5.5.1.2 использовать глаголы с зависимыми словами в нужных формах
6.5.1.2 использоватьвозвратныеглаголы
7.5.1.2 выбирать и использовать соответствующий ситуации общения глагол совершенного и несовершенного вида в условном, изъявительном и повелительном наклонении
8.5.1.2 использовать глаголы движения; 8.5.1.2.образовывать действительные и страдательные причастия; 8.5.1.3. образовывать деепричастия совершенного и несовершенного вида
9.5.1.2 использовать глаголы в соответствующих формах
5.5.1.3 использовать числительные для обозначения количества
6.5.1.3 использовать дробные и собирательные числительные в разных формах, неопределенныеместоимения и наречия для обозначения количества
7.5.1.3 использовать составные числительные в соответствующих формах
8.5.1.3 использовать сложные числительные в соответствующих формах
9.5.1.3 использовать числительные в соответствующих формах
2 Использова
ние синтаксических конструкций
5.5.2.1 использовать безличные конструкции, выражающиемодальные значения и различные состояния человека
6.5.2.1 использовать активные и пассивные конструкции
7.5.2.1 использовать простые осложнҰнныевводными конструкциями,однородными членами предложения
8.5.2.1 использовать причастные обороты и заменять их синонимичными конструкциями
9.5.2.1 использовать простые и сложные предложения, соответствующие ситуации устного или письменного общения
5.5.2.2 использовать необходимые синтаксические конструкции для выражения своего мнения, сомнения, просьбы, уверенности/, согласия\несогласия, побуждения собеседника к высказыванию и др.
6.5.2.2 использовать простые и сложные предложения, выражающие определительные, изъяснительные, временные, целевые, причинно-следственные отношения
7.5.2.2 использовать сложные предложения, выражающие условные, уступительные, сравнительные, сопоставительные отношения
8.5.2.2 использовать деепричастные обороты и заменять их синонимичными конструкциями
6.5.2.3 использоватьпрямую и косвенную речь

5) тілдік бірліктерді пайдалану
Білім алушылар білуі тиіс…
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.
Сөздердің грамматика-лық формаларын пайдалану
5.5.1.1.
зат есімдер-дің, сын есім-дердің, сан есімдердің, есімдіктердің септік форма-ларын құру;
5.5.1.2
саны, септігі бойынша дұрыс келісе отырып, зат есімдер мен сын есімдерді, есімдіктердің, реттік сан есімдерді пайдалану собирательные
6.5.1.1.
зат есімдерді келісімді анықтауыш
тар ретінде пайдалану, етістікті зат есімдер, сын есімдер
7.5.1.1.
жинақтық, заттық және абстрактілі зат есімдерді, әртүрлі салыстыру дәрежесіндегі сын есімдер мен үстеулерді пайдалану
8.5.1.1.
сәйкесінше формаларда күрделі зат есімдерді, сын есімдерді, үстеулерді пайдалану
9.5.1.1.
сәйкесінше формаларда зат есімдерді, сын есімдерді, үстеулерді пайдалану (соның ішінде басқа сөйлеу бөліктерінен құрылған)
5.5.1.3
тәуелді сөздері бар етістіктерді қажетті формаларда пайдалану
6.5.1.2
өздік етісті пайдалану
7.5.1.2
қарым-қатынас жағдайына сәйкес келетін етістіктің аяқталған және аяқталмаған түрін шартты, ашық және бұйрық райда қолдану
8.5.1.2
қозғалыс етістіктерін пайдалану, 8.5.1.3. ырықты және ырықсыз есімше жасау,
8.5.1.4. аяқталған және аяқталмаған түрдегі көсемше жасау
9.5.1.2
етістіктерді сәйкесінше формаларда пайдалану
5.5.1.4
көлемді белгілеу үшін сан есімдерді пайдалану
6.5.1.3 бөлшек және жинақтық сан есімдер-ді әр түрлі формаларда, көлемді бел-гілеу үшін белгісіз есімдіктер мен үстеулерді пайдалану
7.5.1.3
құрама сан есімдерді сәйкесінше формаларда пайдалану
8.5.1.5
күрделі сан есімдерді сәйкесінше формаларда пайдалану
9.5.1.3
сан есімдерді сәйкесінше формаларда пайдалану
2.
Синтаксис-тік құрылым
дарды пайдалану
5.52.1
модальды мәнді және адамның әртүрлі күйлерін білдіретін жақсыз құрылымдар-ды пайдалану
6.5.2.1
белсенді және енжар құрылымдарды пайдалану
7.5.2.1
кірме құрылымдармен және біртекті мүшелермен күрделендірілген жай сөйлемдерді пайдалану
8.5.2.1
есімшелерді пайдалану және оларды синонимдік құрылымдармен ауыстыру
9.5.2.1
ауызша және жазбаша қарым-қатынас жағдайына сәйкес келетін жай және құрмалас сөйлемдерді пайдалану
5.5. 2.2.
өзінің пікірін, күмәнін, өтінішін, сенімділігін/келісі-мін/келіспеушілігін, әңгімелесушінің пікірін білдіруге бағыттау үшін қажетті синтаксистік құрылымдарды пайдалану
6.5. 2.2.
анықтауыш, түсіндірмелі, мезгіл, мақсат, себеп-салдарлық қарым-қатынасты білдіретін жай және құрмалас сөйлемдерді пайдалану
7.5. 2.2.
шартты, қарсылықты, салыстырма
лы қарым-қатынасты білдіретін құрмалас сөйлемдерді пайдалану
8.5. 2.2.
көсемшелер
ді пайдалану және оларды синонимдік құрылымдармен ауыстыру
6. 5.2.3.
төл және төлеу сөзді пайдалану

34. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Русский язык и литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию.
35. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя. Долгосрочный план определяет содержание, предлагаемое для изучения в разделе.
Приложение
к Типовой программе
по учебному предмету
"Русский язык и литература"
для 5-9 классов уровня
основного среднего
образования по
обновленному содержанию
Долгосрочный план
по реализации Типовой учебной программы
по учебному предмету "Русский язык и литература"
для 5-9 классов уровня основного среднего образования
по обновленному содержанию
1) 5 класс:
Тема
Изучаемые художественные произведения (по выбору)
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1-я четверть
Климат и природа
Н.А. Некрасов. "Дедушка Мазай и зайцы".
М.Ю. Лермонтов. "Гроза".
С. Есенин. "Буря".
Ф. Тютчев. "Весенняя гроза", "Зима недаром злится", "Сказка о ветре" (из цикла "Новые сказки").
Абай. "Лето".
Слушание
5.1.3.1 понимать основное содержание произведений фольклора и литературы/ фрагментов, содержащих знакомые лексические и грамматические единицы, определять тему;
5.1.4.1 определять основную мысль текста на основе вопросов
Говорение
5.2.1.1 владеть словарным запасом, включающим синонимы, антонимы, омонимы;
5.2.3.1 соблюдать орфоэпические нормы
Чтение
5.3.1.1 понимать общее содержание текста, определяя ключевые слова и словосочетания;
5.3.3.1 формулировать вопросы по содержанию текста и отвечать на них
Письмо
5.4.1.1 создавать дневник, используя элементы разговорного и художественного стилей;
5.4.3.1 представлять информацию в видерисунков
Использование языковых единиц
5.5.1.1 образовывать падежные формы существительных, прилагательных
5.5.2. 1 использовать существительные
и прилагательные,
правильно согласовывая по роду, числу и падежу
Семья
Русская сказка "Мудрый отец".
Болгарская сказка "Сказка о бочке".
М. Скребцова. "Сердце матери".
М. Жумабаев. "Матери".
Слушание
5.1.1.1 понимать общее содержание сообщения продолжительностью не более 2-3 минут, определяя тему текста;
5.1.2.1 понимать значение слов бытовой и духовно-нравственной тематики
Говорение
5.2.4.1 создавать высказывание (повествование) на основе иллюстраций, комиксов;
5.2.5.1 участвовать в диалоге, правильно понимая реплики и предоставляя обратную связь
Чтение
5.3.5.1 составлять план по опорным словам;
5.3.6.1 анализировать содержание небольших произведений фольклора и литературы, определяя тему и основную идею
Письмо
5.4.1.1 создавать письмо, используя элементы разговорного и художественного стилей;
5.4.6.1 правильно писать безударные падежные окончания;
5.4.7.1 применять знаки препинания в простых предложениях с обращениями и однородными членами
Использование языковых единиц
5.5.1.1 использовать глаголы с зависимыми словами в нужных формах;
5.5.1.1 использовать числительные для обозначения количества
2-я четверть
Ценности: дружба и любовь
С. Михалков. "Мы с приятелем друзья".
Г. Боргуль. "Подружка Маша".
Я. Дубенская. "Мы разные".
Н. Бичурина. "Чей гриб?".
В. Бережная. "Много у меня друзей".
О. Чекашова. "Мой друг".
Ю. Белоусова. "Дружба – это дар". А.М. Волков. "Волшебник Изумрудного города".
Слушание
5.1.3.1 понимать основное содержание произведений фольклора и литературы/
фрагментов, содержащих знакомые лексические и грамматические единицы, определять тему;
5.1.5.1 прогнозировать содержание текста по вопросам
Говорение
5.2.1.1 владеть словарным запасом, включающим синонимы, антонимы, омонимы;
5.2.5.1 участвовать в диалоге, правильно понимая реплики и предоставляя обратную связь
Чтение
5.3.2.1 определять стилистические особенности текстов художественного стиля (стихотворение); определять принадлежность текста к типу повествование на основе характерных признаков;
5.3.4.1 владеть видами чтения (ознакомительное, комментированное), читать по ролям
Письмо
5.4.1.1 создавать дневник, используя элементы разговорного и художественного стилей;
5.4.5.1 писать эссе (объем 60-80 слов)
по данному началу/концу, учитывая особенности текста повествования;
5.4.7.1 применять знаки препинания в простых предложениях с обращениями и однородными членами
Использование языковых единиц
5.5.1.1 использовать глаголы с зависимыми словами в нужных формах;
5.5.2.1 использовать безличные конструкции, выражающие модальные значения и различные состояния человека;
5.5.2.1 использовать необходимые синтаксические конструкции для выражения своего мнения, сомнения
Кем я хочу стать?
В. Маяковский. "Кем быть?".
Дж. Родари. "Чем пахнут ремесла?".
Сказка "Заработанный рубль".
Слушание
5.1.1.1 понимать общее содержание сообщения продолжительностью не более 2-3 минут, определяя тему текста;
5.1.4.1 определять основную мысль текста на основе вопросов
Говорение
5.2.1.1 владеть словарным запасом, включающим синонимы, антонимы, омонимы;
5.2.3.1 соблюдать орфоэпические нормы;
5.2.4.1 создавать высказывание (описание) на основе иллюстраций, комиксов
Чтение
5.3.3.1 формулировать вопросы по содержанию текста и отвечать на них;
5.3.5.1 составлять план по опорным словам;
5.3.6.1 анализировать содержание небольших произведений фольклора и литературы, определяя тему и основную идею
Письмо
5.3.3.1 представлять информацию в виде
рисунков;
5.3.6.1 правильно писать безударные падежные окончания
Использование языковых единиц
5.5.1.1.1 образовывать падежные формы числительных, местоимений
3-я четверть
Жизнь и творчество
Г. Ветрова. Цикл рассказов о художниках.
Казахская народная сказка "Мастер Али".
Шакарим. "Жизнь", "Человек похож порою то на волка, то на сыть…"
Слушание
5.1.1.1 понимать общее содержание сообщения продолжительностью не более 2-3 минут, определяя тему текста;
5.1.2.1 понимать значение слов бытовой и духовно-нравственной тематики
Говорение
5.2.1.1 владеть словарным запасом, включающим синонимы, антонимы, омонимы;
5.2.3.1 соблюдать орфоэпические нормы
Чтение
5.3.1.1 понимать общее содержание текста, определяя ключевые слова и словосочетания;
5.3.6.1 анализировать содержание небольших произведений фольклора и литературы, определяя тему и основную идею;
5.3.7.1 извлекать необходимую информацию по предложенной теме из различных источников;
5.3.8.1 сравнивать содержание и тему текстов
Письмо
5.4.3.1 представлять информацию в виде
рисунков;
5.3.6.1 правильно писать безударные падежные окончания
Использование языковых единиц
5.1.1.1 образовывать падежные формы существительных, прилагательных, числительных, местоимений;
5.5.2.2 использовать необходимые синтаксические конструкции для выражения своего мнения, сомнения, уверенности/, согласия\несогласия
Культура одежды
И.С. Тургенев. "Бежин луг" (отрывок).
Слушание
5.1.4.1 определять основную мысль текста на основе вопросов
Говорение
5.2.2.1 пересказывать основное содержание близко к тексту;
5.2.5.1 участвовать в диалоге, правильно понимая реплики и предоставляя обратную связь
Чтение
5.3.2.1 определять стилистические особенности текстов художественного стиля (сказка); определять принадлежность текста к типу повествование на основе характерных признаков; 5.3.7.1 извлекать необходимую информацию по предложенной теме из различных источников
Письмо
5.4.1.1 создавать сказку, используя элементы разговорного и художественного стилей;
5.4.5.1 писать эссе (объем 60-80 слов)
по данному началу/концу, учитывая особенности текста повествования или описания
Использование языковых единиц
5.5.1.2 использовать
местоимения, порядковые числительные, правильно согласовывая по роду, числу и падежу;
5.5.1.2 использовать глаголы с зависимыми словами в нужных формах
Мир фантазии
Б. Заходер. "Моя вообразилия".
В. Гауф. "Сказка ? дочь королевы Фантазии".
Н. Носов. "Приключения Незнайки. Незнайка на Луне".
Слушание
5.1.3.1 понимать основное содержание произведений фольклора и литературы/
фрагментов, содержащих знакомые лексические и грамматические единицы, определять тему;
5.1.5.1 прогнозировать содержание текста по вопросам
Говорение
5.2.4.1 создавать высказывание (описание, повествование) на основе иллюстраций, комиксов;
5.2.6.1 оценивать высказывание (монолог/ диалог) с точки зрения соответствия предложенной теме/ ситуации
Чтение
5.3.3.1 формулировать вопросы по содержанию текста и отвечать на них;
5.3.5.1 составлять план по опорным словам
Письмо
5.3.2.1 излагать основное содержание текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала;
5.3.4.1 писать творческие работы на литературные темы, выражая свое отношение к героям художественных произведений или их поступкам с использованием эпитетов и сравнений;
5.3.7.1 применять знаки препинания в простых предложениях с обращениями и однородными членами
Использование языковых единиц
5.5.2.1 использовать безличные конструкции, выражающие модальные значения и различные состояния человека
4-я четверть
Мы выбираем спорт
В. Львовский. "Песенка о зарядке".
В. Донникова. "На катке".
В. Голявкин. "В любом деле нужно работать".
"Великие батыры казахской степи"
( о Кажмукане Мунайтпасове).
Слушание
5.1.5.1 прогнозировать содержание текста по вопросам
Говорение
5.2.1.1 владеть словарным запасом, включающим синонимы, антонимы, омонимы;
5.2.3.1 соблюдать орфоэпические нормы;
5.2.5.1 участвовать в диалоге, правильно понимая реплики и предоставляя обратную связь
Чтение
5.3.2.1 определять стилистические особенности текстов разговорного стиля (письма, дневники); определять принадлежность текста к типу повествование на основе характерных признаков;
5.3.3.1 формулировать вопросы по содержанию текста и отвечать на них;
5.3.5.1 составлять план по опорным словам;
5.3.6.1 анализировать содержание небольших произведений фольклора и литературы, определяя тему и основную идею;
5.3.8.1 сравнивать содержание и тему текстов
Письмо
5.1.1.1 создавать письмо, стихотворение, используя элементы разговорного и художественного стилей;
5.1.4.1 писать творческие работы на литературные темы, выражая свое отношение к героям художественных произведений или их поступкам с использованием эпитетов и сравнений
Использование языковых единиц
5.5.1.2 использовать глаголы с зависимыми словами в нужных формах;
5.5.2.2 использовать необходимые синтаксические конструкции для выражения своего мнения, сомнения, просьбы, уверенности/, согласия\несогласия, побуждения собеседника к высказыванию и др.
Каникулы и отдых
Татьяна Лило. "Каникулы".
Тамара Крюкова. "Хрустальный ключ" (фрагмент произведения, глава 48 "Легенда о вольном граде").
Саша Черный. "Летом".
Слушание
5.1.2.1 понимать значение слов бытовой и духовно-нравственной тематики;
5.1.4.1 определять основную мысль текста на основе вопросов
Говорение
5.2.4.1 создавать высказывание (описание, повествование) на основе иллюстраций, комиксов;
5.2.6.1 оценивать высказывание (монолог/ диалог) с точки зрения соответствия предложенной теме/ ситуации
Чтение
5.3.1.1 понимать общее содержание текста, определяя ключевые слова и словосочетания;
5.3.4.1 владеть видами чтения (ознакомительное, комментированное), читать по ролям
Письмо
5.4.2.1 излагать основное содержание текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала;
5.4.6.1 правильно писать безударные падежные окончания
Использование языковых единиц
5.5.2.1 использовать безличные конструкции, выражающие модальные значения и различные состояния человека

34. Осы оқу бағдарламасы негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарға арналған "Орыс тілі және әдебиеті" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр тарауда қамтылуы тиіс оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
35. Тоқсандағы бөлімдер мен бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 5-9-сыныптарына
арналған "Орыс тілі және
әдебиеті" оқу пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған
"Орыс тілі және әдебиеті" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын
жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 5-сынып:
Тақырып
Оқылатын көркем туындылар (таңдау бойынша)
Сөйлеу әрекетінің түрлері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Климат және табиғат
Н.А. Некрасов. "Дедушка Мазай и зайцы"
М.Ю. Лермонтов. "Гроза"
С. Есенин. "Буря",
Ф. Тютчев. "Весенняя гроза", "Зима недаром злится", "Сказка о ветре" ("Новые сказки" циклінен)
Абай. "Жаз"
Тыңдалым
5.1.3.1
ауыз әдебиеті мен әдебиет туындыларының/таныс лексикалық және грамматикалық бірліктерден тұратын бөліктердің негізгі мазмұнын түсіну, тақырыпты анықтау;
5.1.4.1 сұрақтардың негізінде мәтіннің негізгі ойын анықтау
Айтылым
5.2.1.1
синонимдерді, антонимдерді, омонимдерді қамтитын сөздік қорды меңгеру;
5.2.3.1 орфоэпиялық нормаларды сақтау
Оқылым
5.3.1.1
негізгі сөздер мен сөз тіркестерін анықтап, мәтіннің жалпы мазмұнын түсіну;
5.3.3.1
мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтар тұжырымдау және оларға жауап беру
Жазылым
5.4.1.1
сөйлеу және көркем стильдердің элементтерін пайдалана отырып, мәтіндер құру (хат, күнделік, өлең, ертегі);
5.4.3.1
ақпаратты суреттер түрінде ұсыну
Тілдік бірліктерді пайдалану
5.5.1.1.
зат есімдердің, сын есімдердің, сан есімдердің, есімдіктердің септік формаларын құру;
5.5.1.2
саны, септігі бойынша дұрыс келісе отырып, зат есімдер мен сын есімдерді, есімдіктердің, реттік сан есімдерді пайдалану
Отбасы
"Мудрый отец" орыс ертегісі.
"Сказка о бочке" болгар ертегісі.
М. Скребцова "Сердце матери".
М. Жұмабаев. "Матери"
Тыңдалым
5.1.1.1
мәтіннің тақырыбын анықтап, ұзақтығы 2-3 минуттан артық емес хабарламаның жалпы мазмұнын түсіну;
5.1.2.1
тұрмыстық және рухани-адамгершілік тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
5.2.4.1
иллюстрациялардың, комикстердің негізінде пікірлер құру (сипаттау, баяндау);
5.2.5.1
репликаларды дұрыс түсініп және кері байланыс ұсына отырып, диалогке қатысу
Оқылым
5.3.5.1
тірек сөздер бойынша жоспар құру;
5.3.6.1.
тақырыпты және негізгі идеяны анықтай отырып, ауыз әдебиеті мен әдебиеттің шағын туындыларының мазмұнын талдау
Жазылым
5.4.1.1
сөйлеу және көркем стильдердің элементтерін пайдалана отырып, мәтіндер құру (хат, күнделік, өлең, ертегі);
5.4.6.1
екпін түспейтін септік жалғауларын дұрыс жазу
Тілдік бірліктерді пайдалану
5.5.1.1.
зат есімдердің, сын есімдердің, сан есімдердің, есімдіктердің септік формаларын құру;
5.5.1.4
көлемді белгілеу үшін сан есімдерді пайдалану
2-тоқсан
Құндылықтар: достық және махаббат
С. Михалков. "Мы с приятелем друзья".
Г. Боргуль. "Подружка Маша".
Я. Дубенская. "Мы разные".
Н. Бичурина. "Чей гриб?".
В. Бережная. "Много у меня друзей".
О. Чекашова. "Мой друг".
Ю. Белоусова. "Дружба – это дар".
А.М. Волков. "Волшебник Изумрудного города"
Тыңдалым
5.1.3.1
ауыз әдебиеті мен әдебиет туындыларының/таныс лексикалық және грамматикалық бірліктерден тұратын бөліктердің негізгі мазмұнын түсіну, тақырыпты анықтау;
5.1.5.1
сұрақтар бойынша мәтін мазмұнын болжау
Айтылым
5.2.1.1
синонимдерді, антонимдерді, омонимдерді қамтитын сөздік қорды меңгеру;
5.2.5.1
репликаларды дұрыс түсініп және кері байланыс ұсына отырып, диалогке қатысу
Оқылым
5.3.2.1
сөйлеу стилі (хаттар, күнделіктер), көркем стиль (өлең, ертегі) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; сипатты белгілердің негізінде мәтіннің баяндау типіне тиістілігін анықтау;
5.3.4.1
оқу түрлерін меңгеру (таныстыру, түсініктемелі), рөлдер бойынша оқу
Жазылым
5.4.1.1
сөйлеу және көркем стильдердің элементтерін пайдалана отырып, мәтіндер құру (хат, күнделік, өлең, ертегі);
5.4.5.1
баяндау не сипаттау мәтінінің ерекшелікте-рін ескере отырып, берілген басы/соңы бойынша эссе жазу (көлемі 60-80 сөз);
5.4.7.1
қаратпа және бірыңғай мүшелері бар жай сөйлемдердің тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
5.5.1.1.
зат есімдердің, сын есімдердің, сан есімдердің, есімдіктердің септік формаларын құру;
5.5.2.1
модальды мәнді және адамның әртүрлі күйлерін білдіретін жақсыз құрылымдарды пайдалану
Кім болғым келеді?
В. Маяковский. "Кем быть?".
Дж. Родари. "Чем пахнут ремесла?".
"Заработанный рубль" ертегісі.
Тыңдалым
5.1.1.1
мәтіннің тақырыбын анықтап, ұзақтығы 2-3 минуттан артық емес хабарламаның жалпы мазмұнын түсіну;
5.1.4.1 сұрақтардың негізінде мәтіннің негізгі ойын анықтау
Айтылым
5.2.1.1
синонимдерді, антонимдерді, омонимдерді қамтитын сөздік қорды меңгеру;
5.2.3.1 орфоэпиялық нормаларды сақтау;
5.2.4.1
иллюстрациялардың, комикстердің негізінде пікірлер құру (сипаттау, баяндау)
Оқылым
5.3.3.1
мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтар тұжырымдау және оларға жауап беру;
5.3.5.1
тірек сөздер бойынша жоспар құру;
5.3.6.1.
тақырыпты және негізгі идеяны анықтай отырып, ауыз әдебиеті мен әдебиеттің шағын туындыларының мазмұнын талдау
Жазылым
5.4.1.1
сөйлеу және көркем стильдердің элементтерін пайдалана отырып, мәтіндер құру (хат, күнделік, өлең, ертегі);
5.4.6.1
екпін түспейтін септік жалғауларын дұрыс жазу
Тілдік бірліктерді пайдалану
5.5.1.1.
зат есімдердің, сын есімдердің, сан есімдердің, есімдіктердің септік формаларын құру
3-тоқсан
Өмір және шығармашылық
Г. Ветрова. Цикл рассказов о художниках.
"Мастер Али" қазақ халық ертегісі.
Шәкәрім. "Өмір", "Адам бірде қасқырға, бірде тоққа ұқсайды..."
Тыңдалым
5.1.1.1
мәтіннің тақырыбын анықтап, ұзақтығы 2-3 минуттан артық емес хабарламаның жалпы мазмұнын түсіну;
5.1.2.1
тұрмыстық және рухани-адамгершілік тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
5.2.1.1
синонимдерді, антонимдерді, омонимдерді қамтитын сөздік қорды меңгеру;
5.2.3.1 орфоэпиялық нормаларды сақтау
Оқылым
5.3.1.1
негізгі сөздер мен сөз тіркестерін анықтап, мәтіннің жалпы мазмұнын түсіну;
5.3.6.1.
тақырыпты және негізгі идеяны анықтай отырып, ауыз әдебиеті мен әдебиеттің шағын туындыларының мазмұнын талдау;
5.3.7.1
әртүрлі дереккөздерден ұсынылған тақырып бойынша қажетті ақпарат алу;
5.3.8.1
мәтіндердің мазмұнын және тақырыбын талдау
Жазылым
5.4.3.1
ақпаратты суреттер түрінде ұсыну;
5.4.6.1
екпін түспейтін септік жалғауларын дұрыс жазу
Тілдік бірліктерді пайдалану
5.5.1.1.
зат есімдердің, сын есімдердің, сан есімдердің, есімдіктердің септік форма-ларын құру;
5.5. 2.2.
өзінің пікірін, күмәнін, өтінішін, сенімділігін/келісімін/келіспеушілігін, әңгімелесушінің пікірін білдіруге бағыттау үшін қажетті синтаксистік құрылымдарды пайдалану
Киім-кешек мәдениеті
И.Т. Тургенев. "Бежин луг" (үзінді).
Тыңдалым
5.1.4.1 сұрақтардың негізінде мәтіннің негізгі ойын анықтау
Айтылым
5.2.2.1
мәтіннің негізгі мазмұнын айту;
5.2.5.1
репликаларды дұрыс түсініп және кері байланыс ұсына отырып, диалогке қатысу
Оқылым
5.3.2.1
сөйлеу стилі (хаттар, күнделіктер), көркем стиль (өлең, ертегі) мәтіндерінің стилистика-лық ерекшеліктерін анықтау; сипатты белгілердің негізінде мәтіннің баяндау типіне тиістілігін анықтау;
5.3.7.1
әртүрлі дереккөздерден ұсынылған тақырып бойынша қажетті ақпарат алу
Жазылым
5.4.1.1
сөйлеу және көркем стильдердің элементтерін пайдалана отырып, мәтіндер құру (хат, күнделік, өлең, ертегі);
5.4.5.1
баяндау не сипаттау мәтінінің ерекшеліктерін ескере отырып, берілген басы/соңы бойынша эссе жазу (көлемі 60-80 сөз)
Тілдік бірліктерді пайдалану
5.5.2.1
модальды мәнді және адамның әртүрлі күйлерін білдіретін жақсыз құрылымдарды пайдалану;
5.5.1.2
саны, септігі бойынша дұрыс келісе отырып, зат есімдер мен сын есімдерді, есімдіктердің, реттік сан есімдерді пайдалану
Қиял-ғажайып әлемі
Б. Заходер. "Моя вообразилия".
В. Гауф. "Сказка – дочь королевы Фантазии".
Н. Носов. "Приключения Незнайки. Незнайка на Луне"
Тыңдалым
5.1.3.1
ауыз әдебиеті мен әдебиет туындыларының/таныс лексикалық және грамматикалық бірліктерден тұратын бөліктердің негізгі мазмұнын түсіну, тақырыпты анықтау;
5.1.5.1
сұрақтар бойынша мәтін мазмұнын болжау
Айтылым
5.2.4.1
иллюстрациялардың, комикстердің негізінде пікірлер құру (сипаттау, баяндау);
5.2.6.1
ұсынылған тақырыпқа/
жағдаятқа сәйкестігі тұрғысынан пікірді (монолог/диалог) бағалау
Оқылым
5.3.3.1
мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтар тұжырымдау және оларға жауап беру;
5.3.5.1
тірек сөздер бойынша жоспар құру
Жазылым
5.4.2.1
тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материалдың негізінде мәтіннің негізгі мазмұнын баяндау;
5.4.4.1
көркем туындылардың қаһармандарына немесе олардың іс-әрекеттеріне өз қарым-қатынасын эпитеттер мен салыстыруларды пайдалана отырып, әдеби тақырыптарға шығармашылық жұмыстар жазу;
5.4.7.1
қаратпа және бірыңғай мүшелері бар жай сөйлемдердің тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
5.5.2.1
модальды мәнді және адамның әртүрлі күйлерін білдіретін жақсыз құрылымдарды пайдалану
4-тоқсан
Біз спортты таңдаймыз
В. Львовский. "Песенка о зарядке".
В. Донникова. "На катке".
В. Голявкин. "В любом деле нужно работать".
"Великие батыры казахской степи" (Қажымұқан Мұңайтпасов жайлы)
Тыңдалым
5.1.5.1
сұрақтар бойынша мәтін мазмұнын болжау
Айтылым
5.2.1.1
синонимдерді, антонимдерді, омонимдерді қамтитын сөздік қорды меңгеру;
5.2.3.1
орфоэпиялық нормаларды сақтау;
5.2.5.1
репликаларды дұрыс түсініп және кері байланыс ұсына отырып, диалогке қатысу
Оқылым
5.3.2.1
сөйлеу стилі (хаттар, күнделіктер), көркем стиль (өлең, ертегі) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; сипатты белгілердің негізінде мәтіннің баяндау типіне тиістілігін анықтау;
5.3.3.1
мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтар тұжырымдау және оларға жауап беру;
5.3.5.1
тірек сөздер бойынша жоспар құру;
5.3.6.1.
тақырыпты және негізгі идеяны анықтай отырып, ауыз әдебиеті мен әдебиеттің шағын туындыларының мазмұнын талдау;
5.3.8.1
мәтіндердің мазмұнын және тақырыбын талдау
Жазылым
5.4.1.1
сөйлеу және көркем стильдердің элементтерін пайдалана отырып, мәтіндер құру (хат, күнделік, өлең, ертегі);
5.4.4.1
көркем туындылардың қаһармандарына немесе олардың іс-әрекеттеріне өз қарым-қатынасын эпитеттер мен салыстыруларды пайдалана отырып, әдеби тақырыптарға шығармашылық жұмыстар жазу
Тілдік бірліктерді пайдалану
5.5.1.2
саны, септігі бойынша дұрыс келісе отырып, зат есімдер мен сын есімдерді, есімдіктердің, реттік сан есімдерді пайдалану;
5.5. 2.2.
өзінің пікірін, күмәнін, өтінішін, сенімділігін/келісімін/келіспеушілігін, әңгімелесушінің пікірін білдіруге бағыттау үшін қажетті синтаксистік құрылымдарды пайдалану
Демалыс және тынығу
Татьяна Лило. "Каникулы".
Тамара Крюкова. "Хрустальный ключ" (туындыдан үзінді, 48-ші бөлім "Легенда о вольном городе").
Саша Черный. "Летом".
Тыңдалым
5.1.2.1
тұрмыстық және рухани-адамгершілік тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну;
5.1.4.1 сұрақтардың негізінде мәтіннің негізгі ойын анықтау
Айтылым
5.2.4.1
иллюстрациялардың, комикстердің негізінде пікірлер құру (сипаттау, баяндау);
5.2.6.1
ұсынылған тақырыпқа/
жағдаятқа сәйкестігі тұрғысынан пікірді (монолог/
диалог) бағалау
Оқылым
5.3.1.1
негізгі сөздер мен сөз тіркестерін анықтап, мәтіннің жалпы мазмұнын түсіну;
5.3.4.1
оқу түрлерін меңгеру (таныстыру, түсініктемелі), рөлдер бойынша оқу
Жазылым
5.4.2.1
тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материалдың негізінде мәтіннің негізгі мазмұнын баяндау;
5.4.6.1
екпін түспейтін септік жалғауларын дұрыс жазу
Тілдік бірліктерді пайдалану
5.5.2.1
модальды мәнді және адамның әртүрлі күйлерін білдіретін жақсыз құрылымдарды пайдалану

2) 6 класс
Тема
Изучаемые художественные произведения (по выбору)
Виды речевой деятельности
Целиобучения
1-я четверть
В человеке все должно быть прекрасно
Валентина Осеева. "Кто наказал его?".
Бахыт Каирбеков. Стихи из цикла "Лица друзей".
И.А. Крылов "Ворона и Лисица".
А.П. Чехов. "Хамелеон".
Ч. Айтматов. "Солдатенок".
Слушание
6.1.1.1 понимать основную информацию сообщения продолжительностью до 2-4 минут, определяя ключевые слова;
6.1.4.1 определять основную мысль текста на основе ключевых слов и словосочетаний
Говорение
6.2.1.1 владеть словарным запасом, включающим фразеологические единицы;
6.2.3.1 соблюдать лексические нормы, связанные с выбором соответствующих слов, избегая повторов
Чтение
6.3.1.1 понимать основную информацию, определяя тему, цель или назначение текста;
6.3.2.1 определять стилистические особенности текстов художественного стиля (басня), официально-делового стиля (поздравление);
6.3.3.1 формулировать вопросы, направленные на оценку содержания текста, и отвечать на вопросы, выражая своҰ мнение по теме и/или поднимаемой проблеме
Письмо
6.4.1.1 создавать тексты художественного стиля (стихотворение) и официально-делового стиля (поздравление);
6.4.3.1 представлять информацию в видеиллюстраций, сюжетных рисунков, комиксов, в т.ч. с использованием ИКТ
Использование языковых единиц
6.5.1.1 использовать существительные в качестве несогласованных определений, краткие прилагательные;
6.5.2.1 использовать возвратные глаголы
Живой мир вокруг нас
М.Д. Зверев. "Ласточки на паровозе".
М.М. Пришвин. "Этажи леса".
В. Токарева. "Кошка на дороге".
В. Астафьев. "Белогрудка".
Г. Троепольский. "Белый Бим, черное ухо".
С. Сейфуллин. Поэма "Разлученные лебеди".
К. Кулиев. "Не разоряйте птичьего гнезда".
Слушание
6.1.2.1 понимать значение слов социально- культурной тематики;
6.1.3.1 понимать содержание рассказов, поэтических произведений/фрагментов, содержащих знакомые лексические и грамматические единицы, определяя тему и основную мысль, характеризовать и оценивать поступки персонажей или лирического героя
Говорение
6.2.4.1 создавать высказывание (описание)
с опорой на ключевые слова или план;
6.2.5.1 участвовать в диалоге-расспросе, меняя позицию "говорящий" на "слушающий" с учетом выбранной роли
Чтение
6.3.5.1 составлять простой план;
6.3.6.1 анализировать содержание художественных произведений небольшого объема, определяя особенности изображения главных и второстепенных персонажей, лирического героя
Письмо
6.4.2.1 излагать подробно содержание текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала;
6.4.6.1 правильно писать безударные глагольные окончания;
6.4.7.1 применять знаки препинания в предложениях с прямой и косвенной речью
Использование языковых единиц
6.5.2.1 использовать простые и сложные предложения, выражающие определительные отношения;
6.5.3.1 использовать прямую речь
2-я четверть
Климат: погода и времена года
К.Д. Ушинский "Лето".
Ф. И. Тютчев. "Есть в осени первоначальной…".
Ф. Тютчев. "Чародейкою зимою".
С. Есенин. "Зима".
Слушание
6.1.1.1 понимать основную информацию сообщения продолжительностью до 2-4 минут, определяя ключевые слова;
6.1.2.1 понимать значение слов социально- культурной тематики
Говорение
6.2.1.1 владеть словарным запасом, включающим паронимы, заимствованные слова;
6.2.2.1 пересказывать подробно, выборочно содержание текста;
6.2.4.1 создавать высказывание (описание)
с опорой на ключевые слова или план
Чтение
6.3.1.1 понимать основную информацию, определяя тему, цель или назначение текста;
6.3.2.1 определять стилистические особенности текстов художественного стиля (рассказ); определять принадлежность текста к типу описание на основе характерных признаков;
6.3.4.1-использовать виды чтения, включая изучающее и выборочное чтение
Письмо
6.4.3.1 представлять информацию в видеиллюстраций, сюжетных рисунков, комиксов, в т.ч. с использованием ИКТ;
6.4.5.1 писать эссе (объем 80 -100 слов) по картине/ теме, учитывая особенности текста-описания;
6.4.6.1 правильно писать безударные глагольные окончания
Использование языковых единиц
6.5.1.1 использовать краткие прилагательные;
6.5.2.2 использовать простые и сложные предложения, выражающие изъяснительные отношения;
6. 5.3.1 использовать прямую и косвенную речь
Чудеса света
Роберт Стайн. Детский детектив "Проклятие гробницы фараона" (отрывки).
Марат Джумагазиев.
Стихотворение "Семь чудес света".
Керролл Льюс. "Алиса в стране чудес".
Слушание
6.1.3.1 понимать содержание рассказов, поэтических произведений/фрагментов, содержащих знакомые лексические и грамматические единицы, определяя тему и основную мысль, характеризовать и оценивать поступки персонажей или лирического героя;
6.1.5.1 прогнозировать содержание текста по ключевым словам
Говорение
6.2.5.1 участвовать в диалоге-расспросе, меняя позицию "говорящий" на "слушающий" с учетом выбранной роли;
6.2.6.1 оценивать высказывание (монолог/диалог), составленное с опорой на ключевые слова/ план, с точки зрения полноты, логичности содержания
Чтение
6.3.2.1 определять стилистические особенности текстов официально-делового стиля (реклама); определять принадлежность текста к типу описание на основе характерных признаков;
6.3.5.1 составлять простой план
6.3.6.1 анализировать содержание художественных произведений небольшого объема, определяя особенности изображения главных и второстепенных персонажей, лирического героя;
6.3.7.1 извлекать необходимую информацию по предложенной теме из различных источников, сопоставляя полученные сведения
Письмо
6.4.1.1 создавать тексты официально-делового стиля (реклама);
6.4.2.1 излагать подробно содержание текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала;
6.4.5.1 писать эссе (объем 80 -100 слов) по картине/ теме, учитывая особенности текста-описания;
6.4.7.1 применять знаки препинания в предложениях с прямой и косвенной речью
Использование языковых единиц
6.5.3.1 использовать дробные и собирательные числительные в разных формах, неопределенные местоимения и наречия для обозначения количества;
6.5.2.2 использовать простые и сложные предложения, выражающие изъяснительные отношения
3-я четверть
Древние и современные цивилизации
К. Булычев. "Сто лет тому вперед" (фрагменты произведения).
Мифы об Атлантиде.
А.Р. Беляев. "Последний человек из Атлантиды".
Слушание
6.1.1.1 понимать основную информацию сообщения продолжительностью до 2-4 минут, определяя ключевые слова;
6.1.2.1 понимать значение слов социально- культурной тематики
Говорение
6.2.1.1 владеть словарным запасом, включающим паронимы, заимствованные слова;
6.2.2.1 пересказывать подробно, выборочно содержание текста
Чтение
6.3.1.1 понимать основную информацию, определяя тему, цель или назначение текста;
6.3.2.1 определять стилистические особенности текстов художественного стиля (рассказ); определять принадлежность текста к типу описание на основе характерных признаков;
6.3.6.1 анализировать содержание художественных произведений небольшого объема, определяя особенности изображения главных и второстепенных персонажей, лирического героя
Письмо
6.4.1.1 создавать тексты художественного стиля (стихотворение, рассказ);
6.4.2.1 излагать подробно содержание текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала
Использование языковых единиц
6.5.1.3 использовать дробные и собирательные числительные в разных формах, неопределенные местоимения и наречия для обозначения количества;
6.5.2.2 использовать простые и сложные предложения, выражающие временные отношения
Язык и общение
Г. Тукай. "Родной язык".
К. Бальмонт. "Язык, великолепный наш язык".
И. Бунин. "Слово".
И. С. Тургенев. "Русский язык".
М. Макатаев. "Три счастья".
Слушание
6.1.3.1 понимать содержание рассказов, поэтических произведений/фрагментов, содержащих знакомые лексические и грамматические единицы, определяя тему и основную мысль, характеризовать и оценивать поступки персонажей или лирического героя
Говорение
6.2.3.1 соблюдать лексические нормы, связанные с выбором соответствующих слов, избегая повторов;
6.2.4.1 создавать высказывание (повествование)
с опорой на ключевые слова или план
Чтение
6.3.3.1 формулировать вопросы, направленные на оценку содержания текста, и отвечать на вопросы, выражая своҰ мнение по теме и/или поднимаемой проблеме;
6.3.4.1 использовать виды чтения, включая изучающее и выборочное чтение;
6.3.5.1 составлять простой план
Письмо
6.4.3.1 представлять информацию в виде иллюстраций, сюжетных рисунков, комиксов, в т.ч. с использованием ИКТ;
6.4.4.1 писать творческие работы (в том числе на литературные темы) от лица героя с использованием эпитетов, сравнений и фразеологизмов;
6.4.5.1 писать эссе (объем 80 -100 слов) по картине/ теме, учитывая особенности текста-повествования
Использование языковых единиц
6.5.1.2 использовать возвратные глаголы
Герои и антигерои: реальность и выдуманные истории
Г. Андерсен. "Снежная королева".
Казахская народная сказка "Ер Тостик".
Лаймен Фрэнк Баум. "Удивительный Волшебник из страны Оз".
Б. Полевой. "Повесть о настоящем человеке" (отрывок).
Слушание
6.1.4.1 определять основную мысль текста на основе ключевых слов и словосочетаний;
6.1.5.1 прогнозировать содержание текста по ключевым словам
Говорение
6.2.5.1 участвовать в диалоге-расспросе, меняя позицию "говорящий" на "слушающий" с учетом выбранной роли;
6.2.6.1 оценивать высказывание (монолог/диалог), составленное с опорой на ключевые слова/ план, с точки зрения полноты, логичности содержания
Чтение
6.3.2.1 определять стилистические особенности текстов художественного стиля (рассказ); определять принадлежность текста к типу описание на основе характерных признаков;
6.3.7.1извлекать необходимую информацию по предложенной теме из различных источников, сопоставляя полученные сведения
6.38.1 сравнивать содержание, идеи и структурные особенности текстов
Письмо
6.4.1.1 создавать тексты художественного стиля (сказка, рассказ);
6.4.6.1 правильно писать безударные глагольные окончания;
6.4.7.1 применять знаки препинания в предложениях с прямой и косвенной речью
Использование языковых единиц
6.5.2.1 использовать активные и пассивные конструкции;
6.5.2.2 использовать простые и сложные предложения, выражающие целевые отношения
4-я четверть
Планеты и спутники
Мифы о Луне и Солнце.
С.Цыганков. "О космическом корабле "Планета Земля" (в стихах и прозе).
Слушание
6.1.4.1 определять основную мысль текста на основе ключевых слов и словосочетаний;
6.1.5.1 прогнозировать содержание текста по ключевым словам
Говорение
6.2.1.1 владеть словарным запасом, включающим фразеологические единицы, паронимы, заимствованные слова;
6.2.3.1 соблюдать лексические нормы, связанные с выбором соответствующих слов, избегая повторов;
6.2.4.1 создавать высказывание (рассуждение)
с опорой на ключевые слова или план
Чтение
6.3.1.1 понимать основную информацию, определяя тему, цель или назначение текста;
6.3.3.1 формулировать вопросы, направленные на оценку содержания текста, и отвечать на вопросы, выражая своҰ мнение по теме и/или поднимаемой проблеме;
6.3.4.1 использовать виды чтения, включая изучающее и выборочное чтение
Письмо
6.4.2.1 излагать подробно содержание текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала;
6.4.4.1 писать творческие работы (в том числе на литературные темы) от лица героя с использованием эпитетов, сравнений и фразеологизмов
Использование языковых единиц
6.5.1.2 использовать возвратные глаголы;
6.5.2.1 использовать активные и пассивные конструкции;
6.5.2.2 -использовать простые и сложные предложения, выражающие причинно-следственные отношения
Человек и мир техники
Н. Носов. "Телефон".
Майк Гелприн. "Свеча горела".
Слушание
6.1.2.1 понимать значение слов социально- культурной тематики
Говорение
6.2.5.1 участвовать в диалоге, обмениваясь мнениями по предложенной теме;
6.2.6.1 оценивать высказывание (монолог/диалог), основанное на личных впечатлениях/ наблюдениях
Чтение
6.3.2.1 определять стилистические особенности текстов официально-делового стиля (объяснительная записка, расписка; объявление); определять принадлежность текста к типу описание на основе характерных признаков;
6.3.5.1 составлять простой план;
6.3.6.1 анализировать содержание художественных произведений небольшого объема, определяя особенности изображения главных и второстепенных персонажей, лирического героя;
6.3.8.1 сравнивать содержание, идеи и структурные особенности текстов
Письмо
6.4.1.1 создавать тексты официально-делового стиля (объяснительная записка, расписка, объявление);
6.4.5.1 писать эссе (объем 80 -100 слов) по картине/ теме, учитывая особенности текста-рассуждения;
6.4.6.1 правильно писать безударные глагольные окончания
Использование языковых единиц
6.5.1.1 использовать отглагольные существительные, краткие прилагательные;
6.5.2.1 использовать активные и пассивные конструкции;
6.5.2.2 использовать простые и сложные предложения, выражающие целевые, причинно-следственные отношения

2) 6-сынып
Тақырып
Оқылатын көркем туындылар (таңдау бойынша)
Сөйлеу әрекетінің түрлері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Адамның мінез-құлқы және сыртқы келбеті
Валентина Осеева "Кто наказал его?".
Бақыт Қайырбеков. "Достар" циклінен өлеңдер.
И.А. Крылов "Ворона и лисица".
А.Ж. Орехов. "Хамелеон".
Ч. Айтматов "Солдатенок"
Тыңдалым
6.1.1.1
негізгі сөздерді анықтап, ұзақтығы 2-4 минуттан артық емес хабарлама
ның негізгі ақпаратын түсіну;
6.1.4.1
негізгі сөздердің және сөз тіркестерінің негізінде мәтіннің негізгі ойын анықтау
Айтылым
6.2.1.1
тұрақты тіркес бірліктерін, паронимдерді, кіріктірілген сөздерді қамтитын сөздік қорды меңгеру;
6.2.3.1
қайталауларды болдырмай, сәйкесінше сөздерді таңдаумен байланысты лексикалық нормаларды сақтау
Оқылым
6.3.1.1
мәтіннің тақырыбын, мақсатын немесе мәнін анықтай отырып, негізгі ақпаратты түсіну;
6.3.2.1
көркем стиль (әңгіме, мысал), ресми-іскери стиль (түсініктеме жазба, қолхат; құттықтау, хабарлан-дыру, жарнама) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; сипатты белгілердің негізінде мәтіннің баяндау типіне тиістілігін анықтау;
6.3.3.1
мәтіннің мазмұнын бағалауға бағытталған сұрақтарды тұжырымдау және тақырып және/немесе көтерілетін проблема бойынша өз пікірін білдіре отырып, сұрақтарға жауап беру
Жазылым
6.4.1.1
көркем стиль (өлең, ертегі, әңгіме) және ресми-іскери стиль (түсініктеме жазба, қолхат, құттықтау, хабарлан-дыру, жарнама) мәтіндерін құру;
6.4.3.1
ақпаратты иллюстра-циялар, сюжетті суреттер, комикстер түрінде ұсыну, соның ішінде АКТ пайдалана отырып ұсыну
Тілдік бірліктерді пайдалану
6.5.1.1.
зат есімдерді келісімді анықтауыш
тар ретінде пайдалану, етістікті зат есімдер, сын есімдер;
6.5.2.1
белсенді және енжар құрылым-дарды пайдалану
Бізді қоршаған әлем: жануарлар және өсімдіктер
М.Д. Зверев. "Ласточки на паровозе".
М.М. Пришвин. "Этажи леса".
В. Токарева. "Кошка на дороге".
В. Астафьев. "Белогрудка".
Г. Троепольский. "Белый Бим, черное ухо".
С. Сейфуллин. Поэма "Разлученные лебеди".
К. Кулиев "Не разоряйте птичьего гнезда".
Тыңдалым
6.1.2.1
әлеуметтік-мәдени тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну;
6.1.3.1
тақырып пен негізгі ойды анықтап, әңгімелердің, поэтикалық туындылар-дың/таныс лексикалық және грамматикалық бірліктерден тұратын бөліктердің мазмұнын түсіну, кейіпкерлердің немесе лирикалық қаһарманның әрекеттерін сипаттау және бағалау
Айтылым
6.2.4.1
негізгі сөздерге немесе жоспарға сүйеніп, пікір құру (сипаттау, баяндау, талқылау);
6.2.5.1
таңдалған рөлді ескеріп, "айтушы" позициясын "тыңдаушы" позициясына өзгерте отырып, сұрау диалогке қатысу
Оқылым
6.3.5.1 қарапайым жоспар құру;
6.3.6.1
басты және қосалқы кейіпкерлерді, лирикалық қаһарманды бейнелеу ерекшеліктерін анықтап, шағын көлемдегі көркем туындылардың мазмұнын талдау
Жазылым
6.4.2.1
тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуа-лды материалдың негізінде мәтіннің мазмұнын егжей-тегжейлі баяндау;
6.4.6.1
екпінсіз етістік жалғауларын дұрыс жазу;
6.4.7.1
төл және төлеу сөзі бар сөйлем-дерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
6.5.2.1
белсенді және енжар құрылымдарды пайдалану;
6. 5.2.3.
төл және төлеу сөзді пайдалану
2-тоқсан
Климат: ауа райы және жыл мезгілдері
К. Д. Ушинский. "Лето".
Ф. Тютчев. "Есть в осени первоначальной...".
Ф. Тютчев. "Чародейкою зимою".
С. Есенин. "Зима".
Тыңдалым
6.1.1.1
негізгі сөздерді анықтап, ұзақтығы 2-4 минуттан артық емес хабарлама
ның негізгі ақпаратын түсіну;
6.1.2.1
әлеуметтік-мәдени тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
6.2.1.1
тұрақты тіркес бірліктерін, паронимдерді, кіріктірілген сөздерді қамтитын сөздік қорды меңгеру;
6.2.2.1
мәтінді толық, ішінара мазмұндау;
6.2.4.1
негізгі сөздерге немесе жоспарға сүйеніп, пікір құру (сипаттау, баяндау, талқылау)
Оқылым
6.3.1.1
мәтіннің тақырыбын, мақсатын немесе мәнін анықтай отырып, негізгі ақпаратты түсіну;
6.3.2.1
көркем стиль (әңгіме, мысал), ресми-іскери стиль (түсі-ніктеме жаз-ба, қолхат; құттықтау, хабарландыру, жарнама) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; сипатты белгілердің негізінде мәтіннің баяндау типіне тиістілігін анықтау;
6.3.4.1
зерттелмелі және іріктемелі оқуды қоса алғанда, оқу түрлерін пайдалану
Жазылым
6.4.3.1
ақпаратты иллюстрациялар, сюжетті суреттер, комикстер түрінде ұсыну, соның ішінде АКТ пайдалана отырып ұсыну;
6.4.5.1
баяндау, талқылау, сипаттау мәтінінің ерекшеліктерін ескере отырып, сурет/
тақырып бойынша эссе жазу (көлемі 80-100 сөз);
6.4.6.1
екпінсіз етістік жалғауларын дұрыс жазу
Тілдік бірліктерді пайдалану
6.5.1.1.
зат есімдерді келісімді анықтауыш
тар ретінде пайдалану, етістікті зат есімдер, сын есімдер;
6.5. 2.2.
анықтауыш, түсіндірмелі, мезгіл, мақсат, себеп-салдарлық қарым-қатынасты білдіретін жай және құрмалас сөйлемдерді пайдалану;
6. 5.2.3.
төл және төлеу сөзді пайдалану
Әлем ғажаптары
Роберт Стайн. "Проклятые гробницы фараона" балалар детективі (үзінділер).
Марат Жұмағазиев
"Әлемнің жеті кереметі" өлеңі.
Керолл Льюс. "Алиса в стране чудес".
Тыңдалым
6.1.3.1
тақырып пен негізгі ойды анықтап, әңгімелердің, поэтикалық туындылар-дың/таныс лексикалық және грамматикалық бірліктерден тұратын бөліктердің мазмұнын түсіну, кейіпкерлердің немесе лирикалық қаһарманның әрекеттерін сипаттау және бағалау;
6.1.5.1
негізгі сөздер бойынша мәтін мазмұнын болжау
Айтылым
6.2.5.1
таңдалған рөлді ескеріп, "айтушы" позициясын "тыңдаушы" позициясына өзгерте отырып, сұрау диалогке қатысу;
6.2.6.1
тірек сөздер-ге/жоспарға сүйеніп құрылған пікірді (монолог/
диалог) мазмұнның толықтығы тұрғысынан бағалау
Оқылым
6.3.2.1
көркем стиль (әңгіме, мысал), ресми-іскери стиль (түсініктеме жазба, қолхат; құттықтау, хабарландыру, жарнама) мәтіндерінің стилистика
лық ерекшеліктерін анықтау; сипатты белгілердің негізінде мәтіннің баяндау типіне тиістілігін анықтау;
6.3.5.1 қарапайым жоспар құру;
6.3.6.1
басты және қосалқы кейіпкерлерді, лирикалық қаһарманды бейнелеу ерекшеліктерін анықтап, шағын көлемдегі көркем туындылардың мазмұнын талдау;
6.3.7.1
алынған мәліметтерді салыстыра отырып, әр түрлі дереккөздерден ұсынылған тақырып бойынша қажетті ақпарат алу
Жазылым
6.4.1.1
көркем стиль (өлең, ертегі, әңгіме) және ресми-іскери стиль (түсініктеме жазба, қолхат, құттықтау, хабарлан
дыру, жарнама) мәтіндерін құру;
6.4.2.1
тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материалдың негізінде мәтіннің мазмұнын егжей-тегжейлі баяндау;
6.4.5.1
баяндау, талқылау, сипаттау мәтінінің ерекшеліктерін ескере отырып, сурет/
тақырып бойынша эссе жазу (көлемі 80-100 сөз);
6.4.7.1
төл және төлеу сөзі бар сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
6.5.1.3 бөлшек және жинақтық сан есімдерді әр түрлі формаларда, көлемді белгілеу үшін белгісіз есімдіктер мен үстеулерді пайдалану;
6.5. 2.2.
анықтауыш, түсіндірмелі, мезгіл, мақсат, себеп-салдарлық қарым-қатынасты білдіретін жай және құрмалас сөйлемдерді пайдалану
3-тоқсан
Ежелгі және қазіргі заманғы өркениеттер
К. Булычев. "Сто лет тому вперед" (туындыдан үзінділер).
Мифы об Атлантиде.
А.Р. Беляев "Последний человек из Атлантиды"
Тыңдалым
6.1.1.1
негізгі сөздерді анықтап, ұзақтығы 2-4 минуттан артық емес хабарлама
ның негізгі ақпаратын түсіну;
6.1.2.1
әлеуметтік-мәдени тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
6.2.1.1
тұрақты тіркес бірліктерін, паронимдерді, кіріктірілген сөздерді қамтитын сөздік қорды меңгеру;
6.2.2.1
мәтінді толық, ішінара мазмұндау
Оқылым
6.3.1.1
мәтіннің тақырыбын, мақсатын немесе мәнін анықтай отырып, негізгі ақпаратты түсіну;
6.3.2.1
көркем стиль (әңгіме, мысал), ресми-іскери стиль (түсініктеме жазба, қолхат; құттықтау, хабарландыру, жарнама) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; сипатты белгілердің негізінде мәтіннің баяндау типіне тиістілігін анықтау;
6.3.6.1
басты және қосалқы кейіпкерлерді, лирикалық қаһарманды бейнелеу ерекшеліктерін анықтап, шағын көлемдегі көркем туындылардың мазмұнын талдау
Жазылым
6.4.1.1
көркем стиль (өлең, ертегі, әңгіме) және ресми-іскери стиль (түсініктеме жазба, қолхат, құттықтау, хабарлан
дыру, жарнама) мәтіндерін құру;
6.4.2.1
тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материалдың негізінде мәтіннің мазмұнын егжей-тегжейлі баяндау
Тілдік бірліктерді пайдалану
6.5.1.3 бөлшек және жинақтық сан есімдерді әр түрлі формаларда, көлемді белгілеу үшін белгісіз есімдіктер мен үстеулерді пайдалану;
6.5. 2.2.
анықтауыш, түсіндірмелі, мезгіл, мақсат, себеп-салдарлық қарым-қатынасты білдіретін жай және құрмалас сөйлемдерді пайдалану
Тіл және қарым-қатынас
Г. Тукай. "Родной язык".
К. Бальмонт. "Язык, великолепный наш язык".
И. Бунин. "Слово".
И. С. Тургенев. "Русский язык".
М. Макатаев. "Три счастья".
Тыңдалым
6.1.3.1
тақырып пен негізгі ойды анықтап, әңгімелердің, поэтикалық туындылардың/таныс лексикалық және грамматикалық бірліктерден тұратын бөліктердің мазмұнын түсіну, кейіпкерлердің немесе лирикалық қаһарманның әрекеттерін сипаттау және бағалау
Айтылым
6.2.3.1
қайталауларды болдырмай, сәйкесінше сөздерді таңдаумен байланысты лексикалық нормаларды сақтау;
6.2.4.1
негізгі сөздерге немесе жоспарға сүйеніп, пікір құру (сипаттау, баяндау, талқылау)
Оқылым
6.3.3.1
мәтіннің мазмұнын бағалауға бағытталған сұрақтарды тұжырымдау және тақырып және/немесе көтерілетін проблема бойынша өз пікірін білдіре отырып, сұрақтарға жауап беру;
6.3.4.1
зерттелмелі және іріктемелі оқуды қоса алғанда, оқу түрлерін пайдалану;
6.3.5.1 қарапайым жоспар құру
Жазылым
6.4.3.1
ақпаратты иллюстрациялар, сюжетті суреттер, комикстер түрінде ұсыну, соның ішінде АКТ пайдалана отырып ұсыну;
6.4.4.1
эпитеттер, салыстыру
лар және тұрақты тіркестерді пайдаланып, кейіпкер атынан шығармашылық жұмыстар жазу (соның ішінде әдеби тақырыптар
ға);
6.4.5.1
баяндау, талқылау, сипаттау мәтінінің ерекшеліктерін ескере отырып, сурет/
тақырып бойынша эссе жазу (көлемі 80-100 сөз)
Тілдік бірліктерді пайдалану
6.5.1.2
өздік етісті пайдалану
Қаһармандар және қаскүнемдер: шындық және ойдан шығарылған оқиғалар
Г. Андерсен. "Снежная королева".
Қазақ халық ертегісі. "Ер Төстік".
Лаймен Фрэнк Баум. "Удивительный волшебник из страны Оз".
Б. Полевой. "Повесть о настоящем человеке" (үзінді).
Тыңдалым
6.1.4.1
негізгі сөздердің және сөз тіркестерінің негізінде мәтіннің негізгі ойын анықтау;
6.1.5.1
негізгі сөздер бойынша мәтін мазмұнын болжау
Айтылым
6.2.5.1
таңдалған рөлді ескеріп, "айтушы" позициясын "тыңдаушы" позициясына өзгерте отырып, сұрау диалогке қатысу;
6.2.6.1
тірек сөздерге/жоспарға сүйеніп құрылған пікірді (монолог/
диалог) мазмұнның толықтығы тұрғысынан бағалау
Оқылым
6.3.2.1
көркем стиль (әңгіме, мысал), ресми-іскери стиль (түсініктеме жазба, қолхат; құттықтау, хабарланды
ру, жарнама) мәтіндерінің стилистикалық ерекше ліктерін анықтау; сипатты белгілердің негізінде мәтіннің баяндау типіне тиістілігін анықтау;
6.3.7.1
алынған мәліметтерді салыстыра отырып, әр түрлі дереккөздерден ұсынылған тақырып бойынша қажетті ақпарат алу
Жазылым
6.4.1.1
көркем стиль (өлең, ертегі, әңгіме) және ресми-іскери стиль (түсініктеме жазба, қолхат, құттықтау, хабарлан
дыру, жарнама) мәтіндерін құру;
6.4.6.1
екпінсіз етістік жалғауларын дұрыс жазу;
6.4.7.1
төл және төлеу сөзі бар сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
6.5.2.1
белсенді және енжар құрылымдарды пайдалану;
6.5. 2.2.
анықтауыш, түсіндірмелі, мезгіл, мақсат, себеп-салдарлық қарым-қатынасты білдіретін жай және құрмалас сөйлемдерді пайдалану
4-тоқсан
Астрономия: ғаламшарлар және жолсеріктер
Мифы о Луне и Солнце.
С. Цыганков. "О космическом корабле"
Тыңдалым
6.1.4.1
негізгі сөздердің және сөз тіркестерінің негізінде мәтіннің негізгі ойын анықтау;
6.1.5.1
негізгі сөздер бойынша мәтін мазмұнын болжау
Айтылым
6.2.1.1
тұрақты тіркес бірліктерін, паронимдер
ді, кіріктірілген сөздерді қамтитын сөздік қорды меңгеру;
6.2.3.1
қайталауларды болдырмай, сәйкесінше сөздерді таңдаумен байланысты лексикалық нормаларды сақтау;
6.2.4.1
негізгі сөздерге немесе жоспарға сүйеніп, пікір құру (сипаттау, баяндау, талқылау)
Оқылым
6.3.1.1
мәтіннің тақырыбын, мақсатын немесе мәнін анықтай отырып, негізгі ақпаратты түсіну;
6.3.3.1
мәтіннің мазмұнын бағалауға бағытталған сұрақтарды тұжырымдау және тақырып және/немесе көтерілетін проблема бойынша өз пікірін білдіре отырып, сұрақтарға жауап беру;
6.3.4.1
зерттелмелі және іріктемелі оқуды қоса алғанда, оқу түрлерін пайдалану
Жазылым
6.4.2.1
тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материалдың негізінде мәтіннің мазмұнын егжей-тегжейлі баяндау;
6.4.4.1
эпитеттер, салыстыру
лар және тұрақты тіркестерді пайдаланып, кейіпкер атынан шығармашылық жұмыстар жазу (соның ішінде әдеби тақырыптар
ға)
Тілдік бірліктерді пайдалану
6.5.1.2
өздік етісті пайдалану;
6.5.2.1
белсенді және енжар құрылымдарды пайдалану
Адам және заманауи техникалық құрылғылар
Н. Носов. "Телефон".
Майк Гелприн. "Свеча горела".
Тыңдалым
6.1.2.1
әлеуметтік-мәдени тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
6.2.5.1
таңдалған рөлді ескеріп, "айтушы" позициясын "тыңдаушы" позициясына өзгерте отырып, сұрау диалогке қатысу;
6.2.6.1
тірек сөздерге/жоспарға сүйеніп құрылған пікірді (монолог/
диалог) мазмұнның толықтығы тұрғысынан бағалау
Оқылым
6.3.2.1
көркем стиль (әңгіме, мысал), ресми-іскери стиль (түсініктеме жазба, қолхат; құттықтау, хабарланды
ру, жарнама) мәтіндерінің стилистикалық ерекше ліктерін анықтау; сипатты белгілердің негізінде мәтіннің баяндау типіне тиістілігін анықтау;
6.3.5.1 қарапайым жоспар құру;
6.3.6.1
басты және қосалқы кейіпкерлер
ді, лирикалық қаһарманды бейнелеу ерекше
ліктерін анықтап, шағын көлемдегі көркем туындылардың мазмұнын талдау;
6.3.8.1
мәтіндердің мазмұнын, идеяларын және құрылымдық ерекшеліктерін салыстыру
Жазылым
6.4.1.1
көркем стиль (өлең, ертегі, әңгіме) және ресми-іскери стиль (түсініктеме жазба, қолхат, құттықтау, хабарландыру, жарнама) мәтіндерін құру;
6.4.5.1
баяндау, талқылау, сипаттау мәтінінің ерекшеліктерін ескере отырып, сурет/
тақырып бойынша эссе жазу (көлемі 80-100 сөз);
6.4.6.1
екпінсіз етістік жалғауларын дұрыс жазу
Тілдік бірліктерді пайдалану
6.5.1.1.
зат есімдерді келісімді анықтауыштар ретінде пайдалану, етістікті зат есімдер, сын есімдер;
6.5.2.1
белсенді және енжар құрылымдарды пайдалану;
6.5. 2.2.
анықтауыш, түсіндірмелі, мезгіл, мақсат, себеп-салдарлық қарым-қатынасты білдіретін жай және құрмалас сөйлемдерді пайдалану

3) 7 класс
Тема
Изучаемые художественные произведения (по выбору)
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1-я четверть
Путешествия и достопримечательности
Д .Свифт. "Путешествия Гулливера".
В. Обручев. "Земля Санникова".
Ю. Домбровский. "Хранитель древности" (отрывок).
Слушание
7.1.1.1 понимать сообщение продолжительностью 3-5 минут, извлекая необходимую информацию и/или определяя последовательность событий;
7.1.4.1 определять основную мысль текста, опираясь на содержание текста
Говорение
7.2.3.1 соблюдать морфологические нормы использования форм разных частей речи;
7.2.5.1 участвовать в диалоге, обмениваясь мнениями по предложенной теме
Чтение
7.3.3.1 формулировать проблемные вопросы по тексту, позволяющие выдвигать идеи, предположения, и отвечать на вопросы, приводя аргументы, связывать информацию текста с другими фактами из реальной жизни;
7.3.6.1 анализировать содержание художественных произведений (поэтических, прозаических), определяя жанровые особенности и художественно-изобразительные средства
Письмо
7.4.1.1 создавать тексты публицистического стиля (заметка) и официально-делового стиля (доверенность, заявление);
7.4.7.1 применять знаки препинания в предложениях с вводными словами и конструкциями
Использование языковых единиц
7.5.1.2 выбирать и использовать соответствующий ситуации общения глагол совершенного и несовершенного вида в изъявительном наклонении
Жара и холод: страна и образ жизни
Г. Скребицкий. "Четыре художника".
Стихи А. Кунанбаева. "Времена года".
И.А. Бунин. "Листопад".
К. Паустовский. "Осень".
Слушание
7.1.2.1 понимать значение слов учебно-образовательной тематики;
7.1.3.1 понимать содержание небольших прозаических и поэтических произведений/ фрагментов, определяя сюжетную линию или настроение стихотворения
Говорение
7.2.1.1 владеть словарным запасом, включающим эмоционально-окрашенную лексику, термины;
7.2.4.1 создавать аргументированное высказывание (рассуждение с элементами описания) на основе личных впечатлений и наблюдений
Чтение
7.3.1.1 понимать главную и второстепенную информацию сплошных и несплошных текстов, связывая информацию с общеизвестными, повседневными знаниями;
7.3.5.1 составлять сложный план
Письмо
7.4.3.1 представлять информацию в виде таблицы, схемы диаграммы, графика;
7.4.6.1 правильно писать гласные и согласные в разных частях слова, слова через дефис
Использование языковых единиц
7.5.1.1 использовать собирательные, вещественные и абстрактные
существительные, прилагательные и наречия в разных степенях сравнения;
7.5.2.1 использовать простые осложнҰнные вводными конструкциями, однородными членами предложения
2-я четверть
Культура: характер и личность
Притча "Внешняя и внутренняя красота".
Л. Толстой. "После бала".
Н. Заболоцкий. "Некрасивая девочка", "О красоте человеческих лиц".
Слушание
7.1.1.1 понимать сообщение продолжительностью 3-5 минут, извлекая необходимую информацию и/или определяя последовательность событий;
7.1.3.1 понимать содержание небольших прозаических и поэтических произведений/ фрагментов, определяя сюжетную линию или настроение стихотворения
Говорение
7.2.1.1 владеть словарным запасом, включающим эмоционально-окрашенную лексику, термины;
7.2.2.1 пересказывать содержание, используя различные приемы сжатия текста;
7.2.5.1 участвовать в диалоге, обмениваясь мнениями по предложенной теме
Чтение
7.3.1.1 понимать главную и второстепенную информацию сплошных и несплошных текстов, связывая информацию с общеизвестными, повседневными знаниями;
7.3.5.1 составлять сложный план;
7.3.6.1 анализировать содержание художественных произведений (поэтических, прозаических), определяя жанровые особенности и художественно-изобразительные средства
Письмо
7.4.2.1 излагать сжато содержание текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала;
7.4.5.1 писать эссе (объем 100-120 слов) на основе цитат, пословиц, поговорок, крылатых выражений, соблюдая особенности текста рассуждения, рассуждения с элементами описания;
7.4.7.1 применять знаки препинания в предложениях с вводными словами и конструкциями
Использование языковых единиц
7.5.1.2 выбирать и использовать соответствующий ситуации общения глагол совершенного и несовершенного вида в условном наклонении
Здоровый образ жизни: спорт и здоровое питание
Д. Федюкин. "Баллада о здоровом образе жизни".
С.А. Абрамов. "Выше радуги".
В. Высоцкий. "Утренняя гимнастика".
Слушание
7.1.2.1 понимать значение слов учебно-образовательной тематики;
7.1.5.1 прогнозировать содержание по заголовку или началу текста
Говорение
7.2.4.1 создавать аргументированное высказывание (рассуждение с элементами повествования) на основе личных впечатлений и наблюдений;
7.2.6.1 оценивать высказывание (монолог/диалог), основанное на личных впечатлениях/ наблюдениях
Чтение
7.3.2.1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (репортаж о событии, заметка); определять принадлежность текста к типу рассуждение на основе характерных признаков;
7.3.4.1 использовать виды чтения, включая поисковое
Письмо
7.4.1.1 создавать тексты публицистического стиля (репортаж о событии, отзыв);
7.4.3.1 представлять информацию в виде таблицы, схемы диаграммы, графика;
7.4.6.1 правильно писать гласные и согласные в разных частях слова, слова через дефис
Использование языковых единиц
7.5.2.1 использовать простые осложнҰнные вводными конструкциями, однородными членами предложения
3-я четверть
Национальные традиции и праздники
Н.В. Гоголь. "Ночь перед Рождеством".
Ф. Онгарсынова. "Казахские традиции".
С. Мауленов. "Наурыз".
М. Макатаев. "Наурыз-думан".
Слушание
7.1.1.1 понимать сообщение продолжительностью 3-5 минут, извлекая необходимую информацию и/или определяя последовательность событий;
7.1.3.1 понимать содержание небольших прозаических и поэтических произведений/ фрагментов, определяя сюжетную линию или настроение стихотворения
Говорение
7.2.1.1 владеть словарным запасом, включающим эмоционально-окрашенную лексику, термины;
7.2.5.1 участвовать в диалоге, обмениваясь мнениями по предложенной теме
Чтение
7.3.1.1 понимать главную и второстепенную информацию сплошных и несплошных текстов, связывая информацию с общеизвестными, повседневными знаниями;
7.3.5.1 составлять сложный план;
7.3.8.1 сравнивать содержание текстов, цель и целевую аудиторию
Письмо
7.4.3.1 представлять информацию в виде таблицы, схемы диаграммы, графика;
7.4.5.1писать эссе (объем 100-120 слов) на основе цитат, пословиц, поговорок, крылатых выражений, соблюдая особенности текста рассуждения, рассуждения с элементами повествования
Использование языковых единиц
7.5.2.2 использовать сложные предложения, выражающие условные отношения
Хобби и свободное время
Е. Шварц. "Сказка о потерянном времени".
В. Драгунский "Денискины рассказы".
Слушание
7.1.4.1 определять основную мысль текста, опираясь на содержание текста;
7.1.5.1 прогнозировать содержание по заголовку или началу текста
Говорение
7.2.2.1 пересказывать содержание, используя различные приемы сжатия текста;
7.2.3.1 соблюдать морфологические нормы использования форм разных частей речи
Чтение
7.3.3.1 формулировать проблемные вопросы по тексту, позволяющие выдвигать идеи, предположения, и отвечать на вопросы, приводя аргументы, связывать информацию текста с другими фактами из реальной жизни;
7.3.4.1 использовать виды чтения, включая поисковое;
7.3.7.1 извлекать необходимую информацию, сопоставляя и определяя противоречивую информацию
Письмо
7.4.2. излагать сжато содержание текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала;
7.4.4.1 писать творческие работы (в том числе на литературные темы) представляя себя в предлагаемой ситуации и описывая собственные ощущения, с использованием эмоционально-окрашенной лексики, эпитетов, сравнений, фразеологизмов и олицетворений
Использование языковых единиц
7.5.1.3 использовать составные числительные в соответствующих формах;
7.5.2.2 использовать сложные предложения, выражающие условные, уступительные отношения
Музыка в нашей жизни
М. Кабанбаев. "Арстан, я и виолончель".
В.Г. Короленко. "Слепой музыкант".
Слушание
7.1.2.1 понимать значение слов учебно-образовательной тематики
Говорение
7.2.4.1 создавать аргументированное высказывание (рассуждение с элементами описания и/или повествования) на основе личных впечатлений и наблюдений;
7.2.6.1 оценивать высказывание (монолог/диалог), основанное на личных впечатлениях/ наблюдениях
Чтение
7.3.2.1 определять стилистические особенности текстов официально-делового стиля (официальное поздравление, деловое письмо); определять принадлежность текста к типу рассуждение на основе характерных признаков;
7.3.6.1 анализировать содержание художественных произведений (поэтических, прозаических), определяя жанровые особенности и художественно-изобразительные средства
Письмо
7.4.1.1 создавать тексты официально-делового стиля (официальное поздравление, деловое письмо);
7.4.6.1 правильно писать гласные и согласные в разных частях слова, слова через дефис
7.4.7.1 применять знаки препинания в предложениях с вводными словами и конструкциями
Использование языковых единиц
7.5.2.2 использовать сложные предложения, выражающие условные, уступительные, сравнительные, сопоставительные отношения
4-я четверть
День Победы: никто не забыт, ничто не забыто
А.А. Бек. "Волоколамское шоссе".
Б. Момышулы. "За нами - Москва".
К. Кайсенов. "В тылу врага",
Р. Гамзатов. "Журавли".
Муса Джалиль "Варварство".
Слушание
7.1.4.1 определять основную мысль текста, опираясь на содержание текста;
7.1.5.1 прогнозировать содержание по заголовку или началу текста
Говорение
7.2.1.1 владеть словарным запасом, включающим эмоционально-окрашенную лексику, термины;
7.2.3.1 соблюдать морфологические нормы использования форм разных частей речи;
7.2.4.1 создавать аргументированное высказывание (рассуждение с элементами описания и/или повествования) на основе личных впечатлений и наблюдений
Чтение
7.3.3.1 формулировать проблемные вопросы по тексту, позволяющие выдвигать идеи, предположения, и отвечать на вопросы, приводя аргументы, связывать информацию текста с другими фактами из реальной жизни;
7.3.4.1 использовать виды чтения, включая поисковое;
7.3.6.1 анализировать содержание художественных произведений (поэтических, прозаических), определяя жанровые особенности и художественно-изобразительные средства
Письмо
7.4.2.1 излагать сжато содержание текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала;
7.4.4.1 писать творческие работы (в том числе на литературные темы) представляя себя в предлагаемой ситуации и описывая собственные ощущения, с использованием эмоционально-окрашенной лексики, эпитетов, сравнений, фразеологизмов и олицетворений
Использование языковых единиц
7.5.1.2 выбирать и использовать соответствующий ситуации общения глагол совершенного и несовершенного вида в повелительном наклонении;
7.5.2.2 использовать сложные предложения, выражающие сравнительные, сопоставительные отношения
Культура: молодежь в современном мире
В. Маяковский. "Секрет молодости". А. Алексин. "Безумная Евдокия".
Слушание
7.1.2.1 понимать значение слов учебно-образовательной тематики
Говорение
7.2.5.1 участвовать в диалоге, обмениваясь мнениями по предложенной теме;
7.1.6.1 оценивать высказывание (монолог/диалог), основанное на личных впечатлениях/ наблюдениях
Чтение
7.3.1.1 понимать главную и второстепенную информацию сплошных и несплошных текстов, связывая информацию с общеизвестными, повседневными знаниями;
7.3.2.1 определять стилистические особенности текстов официально-делового стиля (договор); определять принадлежность текста к типу рассуждение на основе характерных признаков;
7.3.5.1 составлять сложный план;
7.3.8.1 сравнивать содержание текстов, цель и целевую аудиторию
Письмо
7.4.5.1 писать эссе (объем 100-120 слов) на основе цитат, пословиц, поговорок, крылатых выражений, соблюдая особенности текста рассуждения, рассуждения с элементами повествования/ описания;
7.4.6.1 правильно писать гласные и согласные в разных частях слова, слова через дефис
Использование языковых единиц
7.5.2.1 использовать простые осложнҰнные вводными конструкциями, однородными членами предложения;
7.5.2.2 использовать сложные предложения, выражающие условные, уступительные, сравнительные, сопоставительные отношения

3) 7-сынып
Тақырып
Оқылатын көркем туындылар (таңдау бойынша)
Сөйлеу әрекетінің түрлері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Саяхат және көрікті жерлер
Д. Свифт. "Путешествия Гулливера".
В. Обручев. "Земля Санникова".
Ю. Домбровский. "Хранитель древности" (отрывок).
Тыңдалым
7.1.1.1
қажетті ақпаратты алып және/немесе оқиғалардың реттілігін анықтап, ұзақтығы 3-5 минуттан артық емес хабарламаны түсіну;
7.1.4.1
мәтіннің мазмұнына сүйене отырып, мәтіннің негізгі ойын анықтау
Айтылым
7.2.3.1
сөйлеудің әр түрлі бөліктерінің формаларын пайдаланудың морфологиялық нормаларын сақтау;
7.2.5.1
ұсынылған тақырып бойынша пікірлермен алмасып, диалогке қатысу
Оқылым
7.3.3.1
идеялар, болжамдар шығаруға мүмкіндік беретін проблемалық сұрақтарды тұжырымдау және дәлелдер келтіре отырып, сұрақтарға жауап беру, мәтіннің ақпаратын шынайы өмірден басқа деректермен байланыстыру;
7.3.6.1
жанрлық ерекшеліктерді және көркем-бейнелеу құралдарын анықтай отырып, көркем туындының мазмұнын талдау (поэтикалық, прозалық)
Жазылым
7.4.1.1 публицистикалық стиль (оқиға туралы репортаж, аңдатпа, пікір) және ресми-іскери стиль (сенімхат, өтініш, ресми құттықтау, іскери хат) мәтіндерін құру;
7.4.7.1
кірме сөздері және құрылымдары бар сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
7.5.1.2
қарым-қатынас жағдайына сәйкес келетін етістіктің аяқталған және аяқталмаған түрін шартты, ашық және бұйрық райда қолдану
Ыстық және суық: ел және тіршілік салты
Г. Скребицкий. "Четыре художника".
А. Кұнанбаевтың "Жыл мезгілдері" өлеңі.
И.А. Бунин. "Листопад".
К. Паустовский. "Күз".
Тыңдалым
7.1.2.1
оқу-білім беру тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну;
7.1.3.1
сюжеттік желіні немесе өлеңнің көңіл-күйін анықтап, шағын поэтикалық туныдылардың/бөліктердің мазмұнын түсіну
Айтылым
7.2.1.1
эмоционалдық-боялған лексиканы, терминдерді қамтитын сөздік қорды меңгеру;
7.2.4.1
жеке сезімдері мен бақылауларының негізінде дәлелді пікір құру (сипаттау және/немесе баяндау элементтері бар талқылау)
Оқылым
7.3.1.1
ақпаратты жалпыға мәлім, күнделікті білімдерді байланыстыра отырып, тұтас және тұтастай емес мәтіндердің басты және жанама ақпаратын түсіну;
7.3.5.1
күрделі жоспар құру
Жазылым
7.4.3.1
ақпаратты кесте, сызба, диаграмма, график түрінде ұсыну;
7.4.6.1
сөздердің әртүрлі бөілктерінде дауысты және дауыссыздарды, дефис арқылы сөздерді дұрыс жазу
Тілдік бірліктерді пайдалану
7.5.1.1.
жинақтық, заттық және абстрактілі зат есімдерді, әртүрлі салыстыру дәрежесіндегі сын есімдер мен үстеулерді пайдалану;
7.5.2.1
кірме құрылымдармен және біртекті мүшелермен күрделендірілген жай сөйлемдерді пайдалану
2-тоқсан
Мәдениет: мінез-құлық және тұлға
"Внешняя и внутренняя красота" өсиет әңгімесі.
Л. Толстой. "После бала".
Н. Заболоцкий. "Некрасивая девочка", "О красоте человеческих лиц".
Тыңдалым
7.1.1.1
қажетті ақпаратты алып және/немесе оқиғалардың реттілігін анықтап, ұзақтығы 3-5 минуттан артық емес хабарламаны түсіну;
7.1.3.1
сюжеттік желіні немесе өлеңнің көңіл-күйін анықтап, шағын поэтикалық туныдылардың/бөліктердің мазмұнын түсіну
Айтылым
7.2.1.1
эмоционалдық-боялған лексиканы, терминдерді қамтитын сөздік қорды меңгеру;
7.2.2.1
мәтінді қысқартудың әртүрлі тәсілдерін пайдаланып, мазмұнын қайта айту;
7.2.5.1
ұсынылған тақырып бойынша пікірлермен алмасып, диалогке қатысу
Оқылым
7.3.1.1
ақпаратты жалпыға мәлім, күнделікті білімдерді байланыстыра отырып, тұтас және тұтастай емес мәтіндердің басты және жанама ақпаратын түсіну;
7.3.5.1
күрделі жоспар құру;
7.3.6.1
жанрлық ерекшеліктерді және көркем-бейнелеу құралдарын анықтай отырып, көркем туындының мазмұнын талдау (поэтикалық, прозалық)
Жазылым
7.4.2.1
тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материалдың негізінде мәтіннің мазмұнын сығымдап баяндау;
7.4.5.1
талқылау, баяндау/
сипаттау элементтерімен талқылау мәтінінің ерекшеліктерін сақтай отырып, дәйек сөздердің, мақал-мәтелдердің, қанатты сөздердің негізінде эссе жазу (көлемі 100-120 сөз);
7.4.7.1
кірме сөздері және құрылымдары бар сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
7.5.1.2
қарым-қатынас жағдайына сәйкес келетін етістіктің аяқталған және аяқталмаған түрін шартты, ашық және бұйрық райда қолдану
Салауатты өмір салты: спорт және тағам
Д. Федюкин. "Баллада о здоровом образе жизни".
С.А. Абрамов. "Выше радуги".
В. Высоцкий. "Утренняя гимнастика".
Тыңдалым
7.1.2.1
оқу-білім беру тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну;
7.1.5.1
мәтіннің тақырыбы немесе басы бойынша мәтін мазмұнын болжау
Айтылым
7.2.4.1
жеке сезімдері мен бақылауларының негізінде дәлелді пікір құру (сипаттау және/немесе баяндау элементтері бар талқылау);
7.2.6.1
жеке әсерлерге/
бақылауларға негізделген пікірді (монолог/
диалог) бағалау
Оқылым
7.3.2.1
публицистикалық стиль (оқиға туралы репортаж, аңдатпа, пікір), ресми-іскери стиль (сенімхат, өтініш, шарт, ресми құттықтау, іскери хат) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; сипатты белгілердің негізінде мәтіннің талқылау типіне тиістілігін анықтау;
7.3.4.1
іздеушілікті қоса алғанда, оқу түрлерін пайдалану
Жазылым
7.4.1.1 публицистикалық стиль (оқиға туралы репортаж, аңдатпа, пікір) және ресми-іскери стиль (сенімхат, өтініш, ресми құттықтау, іскери хат) мәтіндерін құру;
7.4.3.1
ақпаратты кесте, сызба, диаграмма, график түрінде ұсыну;
7.4.6.1
сөздердің әртүрлі бөліктерінде дауысты және дауыссыздарды, дефис арқылы сөздерді дұрыс жазу
Тілдік бірліктерді пайдалану
7.5.2.1
кірме құрылымдармен және біртекті мүшелермен күрделендірілген жай сөйлемдерді пайдалану
3-тоқсан
Ұлттық дәстүрлер мен мерекелер
Н.В. Гоголь. "Ночь перед Рождеством".
Ф. Онгарсынова. "Казахские традиции".
С. Мауленов. "Наурыз".
М. Макатаев. "Наурыз-думан".
Тыңдалым
7.1.1.1
қажетті ақпаратты алып және/немесе оқиғалардың реттілігін анықтап, ұзақтығы 3-5 минуттан артық емес хабарламаны түсіну;
7.1.3.1
сюжеттік желіні немесе өлеңнің көңіл-күйін анықтап, шағын поэтикалық туныдылардың/бөліктердің мазмұнын түсіну
Айтылым
7.2.1.1
эмоционалдық-боялған лексиканы, терминдерді қамтитын сөздік қорды меңгеру;
7.2.5.1
ұсынылған тақырып бойынша пікірлермен алмасып, диалогке қатысу
Оқылым
7.3.1.1
ақпаратты жалпыға мәлім, күнделікті білімдерді байланыстыра отырып, тұтас және тұтастай емес мәтіндердің басты және жанама ақпаратын түсіну;
7.3.5.1
күрделі жоспар құру;
7.3.8.1
мәтіндердің мазмұнын, мақсатын және нысаналы аудиторияны салыстыру
Жазылым
7.4.3.1
ақпаратты кесте, сызба, диаграмма, график түрінде ұсыну;
7.4.5.1
талқылау, баяндау/
сипаттау элементтерімен талқылау мәтінінің ерекшеліктерін сақтай отырып, дәйек сөздердің, мақал-мәтелдердің, қанатты сөздердің негізінде эссе жазу (көлемі 100-120 сөз)
Тілдік бірліктерді пайдалану
7.5. 2.2.
шартты, қарсылықты, салыстырма
лы қарым-қатынасты білдіретін құрмалас сөйлемдерді пайдалану
Хобби және бос уақыт
Е. Шварц "Сказка о потерянном времени".
В. Драгунский. "Денискины рассказы".
Тыңдалым
7.1.4.1
мәтіннің мазмұнына сүйене отырып, мәтіннің негізгі ойын анықтау;
7.1.5.1
мәтіннің тақырыбы немесе басы бойынша мәтін мазмұнын болжау
Айтылым
7.2.2.1
мәтінді қысқартудың әртүрлі тәсілдерін пайдаланып, мазмұнын қайта айту;
7.2.3.1
сөйлеудің әр түрлі бөліктерінің формаларын пайдаланудың морфологиялық нормаларын сақтау
Оқылым
7.3.3.1
идеялар, болжамдар шығаруға мүмкіндік беретін проблемалық сұрақтарды тұжырымдау және дәлелдер келтіре отырып, сұрақтарға жауап беру, мәтіннің ақпаратын шынайы өмірден басқа деректермен байланыстыру;
7.3.4.1
іздеушілікті қоса алғанда, оқу түрлерін пайдалану;
7.3.7.1
қарама-қайшы ақпаратты сәйкестендіріп және анықтап, қажетті ақпарат алу
Жазылым
7.4.2.1
тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материалдың негізінде мәтіннің мазмұнын сығымдап баяндау;
7.4.4.1
өзін ұсынылатын жағдайда елестете отырып және эмоционалдық суреттелген лексиканы, эпитеттерді, салыстыруларды, тұрақты тір-кестерді және кейіптеулерді пайдаланып өзіндік сезімдерін сипаттап, шығармашылық жұмыстар жазу (соның ішінде әдеби тақырыптарға)
Тілдік бірліктерді пайдалану
7.5.1.3
құрама сан есімдерді сәйкесінше формаларда пайдалану;
7.5. 2.2.
шартты, қарсылықты, салыстырма
лы қарым-қатынасты білдіретін құрмалас сөйлемдерді пайдалану
Музыка біздің өмірімізде
М. Қабанбаев. "Арыстан, я и виолончель".
В.А. Короленко. "Слепой музыкант".
Тыңдалым
7.1.2.1
оқу-білім беру тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
7.2.4.1
жеке сезімдері мен бақылауларының негізінде дәлелді пікір құру (сипаттау және/немесе баяндау элементтері бар талқылау);
7.2.6.1
жеке әсерлерге/
бақылауларға негізделген пікірді (монолог/
диалог) бағалау
Оқылым
7.3.2.1
публицистикалық стиль (оқиға туралы репортаж, аңдатпа, пікір), ресми-іскери стиль (сенімхат, өтініш, шарт, ресми құттықтау, іскери хат) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; сипатты белгілердің негізінде мәтіннің талқылау типіне тиістілігін анықтау;
7.3.6.1
жанрлық ерекшеліктерді және көркем-бейнелеу құралдарын анықтай отырып, көркем туындының мазмұнын талдау (поэтикалық, прозалық)
Жазылым
7.4.2.1
тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материалдың негізінде мәтіннің мазмұнын сығымдап баяндау;
7.4.6.1
сөздердің әртүрлі бөілктерінде дауысты және дауыссыздарды, дефис арқылы сөздерді дұрыс жазу
Тілдік бірліктерді пайдалану
7.5. 2.2.
шартты, қарсылықты, салыстырма
лы қарым-қатынасты білдіретін құрмалас сөйлемдерді пайдалану
4-тоқсан
Жеңіс күні: ешкім ұмытылмайды және ештеңе ұмытылмайды
А.А. Бек. "Волоколамское шоссе".
Б.Момышұлы. "За нами - Москва".
Қ. Қайсенов. "В тылу врага".
Р. Ғамзатов. "Журавли".
Муса Джалиль. "Варварство".
Тыңдалым
7.1.4.1
мәтіннің мазмұнына сүйене отырып, мәтіннің негізгі ойын анықтау;
7.1.5.1
мәтіннің тақырыбы немесе басы бойынша мәтін мазмұнын болжау
Айтылым
7.2.1.1
эмоционалдық-боялған лексиканы, терминдерді қамтитын сөздік қорды меңгеру;
7.2.3.1
сөйлеудің әр түрлі бөліктерінің формаларын пайдаланудың морфологиялық нормаларын сақтау;
7.2.4.1
жеке сезімдері мен бақылауларының негізінде дәлелді пікір құру (сипаттау және/немесе баяндау элементтері бар талқылау)
Оқылым
7.3.3.1
идеялар, болжамдар шығаруға мүмкіндік беретін проблемалық сұрақтарды тұжырымдау және дәлелдер келтіре отырып, сұрақтарға жауап беру, мәтіннің ақпаратын шынайы өмірден басқа деректермен байланыстыру;
7.3.4.1
іздеушілікті қоса алғанда, оқу түрлерін пайдалану;
7.3.6.1
жанрлық ерекшеліктерді және көркем-бейнелеу құралдарын анықтай отырып, көркем туындының мазмұнын талдау (поэтикалық, прозалық)
Жазылым
7.4.2.1
тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материалдың негізінде мәтіннің мазмұнын сығымдап баяндау;
7.4.4.1
өзін ұсынылатын жағдайда елестете отырып және эмоционалдық суреттелген лексиканы, эпитеттерді, салыстыруларды, тұрақты тіркестерді және кейіптеулерді пайдаланып өзіндік сезімдерін сипаттап, шығармашылық жұмыстар жазу (соның ішінде әдеби тақырыптарға)
Тілдік бірліктерді пайдалану
7.5.1.2
қарым-қатынас жағдайына сәйкес келетін етістіктің аяқталған және аяқталмаған түрін шартты, ашық және бұйрық райда қолдану;
7.5. 2.2.
шартты, қарсылықты, салыстырма
лы қарым-қатынасты білдіретін құрмалас сөйлемдерді пайдалану
Мәдениет: қазіргі әлемдегі жастар
В. Маяковский. "Секрет молодости".
А. Алексин. "Безумная Евдокия".
Тыңдалым
7.1.2.1
оқу-білім беру тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
7.2.5.1
ұсынылған тақырып бойынша пікірлермен алмасып, диалогке қатысу;
7.2.6.1
жеке әсерлерге/
бақылауларға негізделген пікірді (монолог/
диалог) бағалау
Оқылым
7.3.1.1
ақпаратты жалпыға мәлім, күнделікті білімдерді байланыстыра отырып, тұтас және тұтастай емес мәтіндердің басты және жанама ақпаратын түсіну;
7.3.2.1
публицистикалық стиль (оқиға туралы репортаж, аңдатпа, пікір), ресми-іскери стиль (сенімхат, өтініш, шарт, ресми құттықтау, іскери хат) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; сипатты белгілердің негізінде мәтіннің талқылау типіне тиістілігін анықтау;
7.3.5.1
күрделі жоспар құру;
7.3.8.1
мәтіндердің мазмұнын, мақсатын және нысаналы аудиторияны салыстыру
Жазылым
7.4.5.1
талқылау, баяндау/
сипаттау элементтерімен талқылау мәтінінің ерекшеліктерін сақтай отырып, дәйек сөздердің, мақал-мәтелдердің, қанатты сөздердің негізінде эссе жазу (көлемі 100-120 сөз);
7.4.6.1
сөздердің әртүрлі бөілктерінде дауысты және дауыссыздарды, дефис арқылы сөздерді дұрыс жазу
Тілдік бірліктерді пайдалану
7.5.2.1
кірме құрылымдармен және біртекті мүшелермен күрделендірілген жай сөйлемдерді пайдалану;
7.5. 2.2.
шартты, қарсылықты, салыстырма
лы қарым-қатынасты білдіретін құрмалас сөйлемдерді пайдалану

4) 8 класс
Тема
Изучаемые художественные произведения (по выбору)
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1-я четверть
Семья и подросток
Притча "Волшебная копейка".
А. Кунанбаев. "Слова назидания": " Четырнадцатое слово".
В. Железников.
" Чучело".
М. Ауэзов.
"Сирота".
Г. Мусрепов. "Рассказы о матери".
Слушание
8.1.1.1 понимать основную и детальную информацию сообщения продолжительностью 4-6 минут, объединяя разрозненные факты в общий контекст, определяя причинно-следственные связи и делая выводы;
8.1.2.1 понимать значение слов историко-культурной тематики
Говорение
8.2.1.1 владеть словарным запасом, достаточным для замены слов общеязыковыми эквивалентами или описательными оборотами (перифразами);
8.2.3.1 соблюдать синтаксические нормы, включающие правила согласования и управления, употребления причастных оборотов
Чтение
8.3.1.1 понимать главную, второстепенную и детальную информацию сплошных и несплошных текстов;
8.3.2.1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (статья), официально-делового стиля (характеристика); определять принадлежность текстов к смешанному типу на основе характерных признаков;
8.3.3.1 формулировать проблемные вопросы по тексту, позволяющие выдвигать идеи, интерпретации, предположения, и отвечать на разные типы вопросов
Письмо
8.4.1.1 создавать тексты публицистического стиля (статья) и официально-делового стиля (характеристика);
8.4.6.1 правильно выбирать слитное или раздельное написание НЕ с существительными, прилагательными и причастиями
Использование языковых единиц
8.5.1.1 использовать сложные существительные в соответствующих формах;
8.5.1.2 образовывать действительные и страдательные причастия
Спорт и отдых
Л. Кассиль. "Ход белой королевы".
С. Муканов. "Баулан Шолак".
Слушание
8.1.3.1 понимать содержание
прозаических, драматических и поэтических произведений/ фрагментов, определяя ключевые моменты развития сюжета или конфликта;
8.1.4.1 определять основную мысль текста, выявляя авторскую позицию
Говорение
8.2.4.1 создавать аргументированное высказывание (рассуждение с элементами описания и/или повествования) на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков;
8.2.5.1 участвовать в диалоге по общественно-значимым проблемам, аргументируя свою точку зрения
Чтение
8.3.5.1 составлять цитатный план;
8.3.6.1 анализировать содержание художественных произведений (поэтических, прозаических, драматических), определяя структурно-композиционные особенности
Письмо
8.4.3.1 представлять информацию в виде;
презентации, в том числе содержащей таблицу, схему, диаграмму, график;
8.4.7.1 применять знаки препинания в предложениях с обособленными членами предложения определениями, выраженными причастными оборотами
Использование языковых единиц
8.5.1.1 использовать сложные прилагательные, наречия в соответствующих формах;
8.5.2.1 использовать причастные обороты и заменять их синонимичными конструкциями
2-я четверть
Мир труда
Н.А. Заболоцкий. "Не позволяй душе лениться".
А. Мусатов. "Как хлеб на стол пришел".
Слушание
8.1.1.1 понимать основную и детальную информацию сообщения продолжительностью 4-6 минут, объединяя разрозненные факты в общий контекст, определяя причинно-следственные связи и делая выводы;
8.1.3.1 понимать содержание
прозаических, драматических и поэтических произведений/ фрагментов, определяя ключевые моменты развития сюжета или конфликта
Говорение
8.2.1.1 владеть словарным запасом, достаточным для замены слов общеязыковыми эквивалентами или описательными оборотами (перифразами);
8.2.2.1 пересказывать содержание текста с творческими дополнениями;
8.2.5.1 участвовать в диалоге по общественно-значимым проблемам, аргументируя свою точку зрения
Чтение
8.3.1.1 понимать главную, второстепенную и детальную информацию сплошных и несплошных текстов;
8.3.2.1 определять стилистические особенности текстов официально-делового стиля (резюме);
8.3.5.1 составлять цитатный план;
8.3.6.1 анализировать содержание художественных произведений (поэтических, прозаических, драматических), определяя структурно-композиционные особенности
Письмо
8.4.1.1 создавать тексты официально-делового стиля (резюме);
8.4.2.1 излагать выборочно содержание текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала;
8.4.5.1 писать эссе (объем 120-140 слов) по предложенной проблеме, выражая свое согласие\несогласие с позицией автора, соблюдая особенности текста рассуждения, рассуждения с элементами повествования;
8.4.7.1-применять знаки препинания в предложениях с обособленными членами предложения обстоятельствами, выраженными деепричастными оборотами
Использование языковых единиц
8.5.1.2.3 образовывать деепричастия совершенного и несовершенного вида
Через тернии к звездам
О. Сулейменов. "Земля, поклонись человеку".
Р. Брэдбери. "ЗелҰное утро".
И. Ефремов. "ЗвҰздные корабли".
Слушание
8.1.2.1 понимать значение слов историко-культурной тематики;
8.1.5.1 прогнозировать содержание по отрывку прослушанного текста
Говорение
8.2.4.1 создавать аргументированное высказывание (рассуждение с элементами описания и/или повествования) на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков;
8.2.6.1 оценивать высказывание (монолог/диалог), составленное на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков
Чтение
8.3.2.1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (интервью), официально-делового стиля (автобиография); определять принадлежность текстов к смешанному типу на основе характерных признаков;
8.3.4.1 использовать виды чтения, включая аналитическое
Письмо
8.4.1.1 создавать тексты публицистического стиля (интервью) и официально-делового стиля (автобиография)
8.4.3.1 представлять информацию в виде;
презентации, в том числе содержащей таблицу, схему, диаграмму, график;
8.4.6.1 правильно выбирать слитное или раздельное написание НЕ с глаголами и деепричастиями
Использование языковых единиц
8.5.1.2.1 использовать глаголы движения;
8.5.2.2 использовать деепричастные обороты и заменять их синонимичными конструкциями
3-я четверть
Мир живой природы
О. Сулейменов. Стихотворение "Волчата".
Ч. Айтматов. "Плаха" (фрагмент об Акбаре).
К. Мырзагалиев. "Красная книга".
Слушание
8.1.1.1 понимать основную и детальную информацию сообщения продолжительностью 4-6 минут, объединяя разрозненные факты в общий контекст, определяя причинно-следственные связи и делая выводы;
8.1.3.1 понимать содержание
прозаических, драматических и поэтических произведений/ фрагментов, определяя ключевые моменты развития сюжета или конфликта
Говорение
8.2.1.1 владеть словарным запасом, достаточным для замены слов общеязыковыми эквивалентами или описательными оборотами (перифразами);
8.2.5.1 участвовать в диалоге по общественно-значимым проблемам, аргументируя свою точку зрения
Чтение
8.3.1.1 понимать главную, второстепенную и детальную информацию сплошных и несплошных текстов;
8.3.5.1 составлять цитатный план;
8.3.8.1 сравнивать содержание, языковые особенности
Письмо
8.4.3.1 представлять информацию в виде;
презентации, в том числе содержащей таблицу, схему, диаграмму, график
8.4.5.1 писать эссе (объем 120-140 слов) по предложенной проблеме, выражая свое согласие\несогласие с позицией автора, соблюдая особенности текста рассуждения, рассуждения с элементами повествования
Использование языковых единиц
8.5.1.3 использовать сложные числительные в соответствующих формах
Вода – источник жизни
Янка Мавр. "Сын воды". П.Н. Васильев. "Иртыш".
Слушание
8.1.4.1 определять основную мысль текста, выявляя авторскую позицию;
8.1.5.1 прогнозировать содержание по отрывку прослушанного текста
Говорение
8.2.2.1 пересказывать содержание текста с творческими дополнениями;
8.2.3.1 соблюдать синтаксические нормы, включающие правила согласования и управления, употребления причастных и деепричастных оборотов
Чтение
8.3.3.1 формулировать проблемные вопросы по тексту, позволяющие выдвигать идеи, интерпретации, предположения, и отвечать на разные типы вопросов;
8.3.4.1 использовать виды чтения, включая аналитическое;
8.3.7.1 извлекать необходимую информацию из различных источников, определяя ее актуальность, достоверность, полезность и ценность
Письмо
8.4.2.1 излагать выборочно содержание текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала;
8.4.4.1 писать творческие работы (в том числе на литературные темы), выбирая определенную роль и речевое поведение в соответствии с установкой, с использованием эпитетов, сравнений, фразеологизмов, олицетворений и метафор
Использование языковых единиц
8.5.2.1 использовать причастные обороты и заменять их синонимичными конструкциями
Культура питания
Н.В. Гоголь. "Старосветские помещики".
А.П. Чехов. "Сирена".
Слушание
8.1.2.1 понимать значение слов историко-культурной тематики
Говорение
8.2.4.1 создавать аргументированное высказывание (рассуждение с элементами описания и/или повествования) на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков;
8.2.6.1 оценивать высказывание (монолог/диалог), составленное на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков
Чтение
8.3.2.1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (статья, очерк); определять принадлежность текстов к смешанному типу на основе характерных признаков;
8.3.6.1 анализировать содержание художественных произведений (поэтических, прозаических, драматических), определяя структурно-композиционные особенности
Письмо
8.4.1.1 создавать тексты публицистического стиля (статья, очерк);
8.4.6.1 правильно выбирать слитное или раздельное написание НЕ с разными словами;
8.4.71 применять знаки препинания в предложениях с обособленными определениями, обстоятельствами и дополнениями
Использование языковых единиц
8.5.2.2 использовать деепричастные обороты и заменять их синонимичными конструкциями
4-я четверть
Сила искусства
А.С. Пушкин. "Моцарт и Сальери".
К.Г. Паустовский. "Старый повар".
Б.П. Екимов "Музыка старого дома".
И. Жансугуров. Поэма "Кюйши"
( отрывок).
Слушание
8.1.4.1 определять основную мысль текста, выявляя авторскую позицию;
8.1.5.1 прогнозировать содержание по отрывку прослушанного текста
Говорение
8.2.1.1 владеть словарным запасом, достаточным для замены слов общеязыковыми эквивалентами или описательными оборотами (перифразами);
8.2.3.1 соблюдать синтаксические нормы, включающие правила согласования и управления, употребления причастных и деепричастных оборотов;
8.2.4.1 создавать аргументированное высказывание (рассуждение с элементами описания и/или повествования) на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков
Чтение
8.3.1.1 понимать главную, второстепенную и детальную информацию сплошных и несплошных текстов;
8.3.3.1 формулировать проблемные вопросы по тексту, позволяющие выдвигать идеи, интерпретации, предположения, и отвечать на разные типы вопросов;
8.3.4.1 использовать виды чтения, включая аналитическое
Письмо
8.4.2.1 излагать выборочно содержание текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала;
8.4.4.1 писать творческие работы (в том числе на литературные темы), выбирая определенную роль и речевое поведение в соответствии с установкой, с использованием эпитетов, сравнений, фразеологизмов, олицетворений и метафор;
8.4.6.1 правильно выбирать слитное или раздельное написание НЕ с числительными
Использование языковых единиц
8.5.1.3 использовать сложные числительные в соответствующих формах
Научные открытия и технологии
Е.С. Вельтистов. "Приключения Электроника".
Жюль Верн. "Дети капитана Гранта".
Слушание
8.1.2.1 понимать значение слов историко-культурной тематики
Говорение
8.2.5.1 участвовать в диалоге по общественно-значимым проблемам, аргументируя свою точку зрения;
8.2.6.1 оценивать высказывание (монолог/диалог), составленное на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков
Чтение
8.3.2.1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (послание); определять принадлежность текстов к смешанному типу на основе характерных признаков;
8.3.5.1 составлять цитатный план;
8.3.6.1 анализировать содержание художественных произведений (поэтических, прозаических, драматических), определяя структурно-композиционные особенности;
8.3.8.1 сравнивать содержание, языковые особенности
Письмо
8.4.1.1 создавать тексты публицистического стиля (послание);
8.4.6.1 правильно выбирать слитное или раздельное написание НЕ с наречиями;
8.4.7.1 применять знаки препинания в предложениях с обособленными членами предложения
Использование языковых единиц
8.5.2.1 использовать причастные обороты и заменять их синонимичными конструкциями;
8.5.2.2 использовать деепричастные обороты и заменять их синонимичными конструкциями

4) 8-сынып
Тақырып
Оқылатын көркем туындылар (таңдау бойынша)
Сөйлеу әрекетінің түрлері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Отбасы және жасөспірім
"Волшебная копейка" өсиет әңгімесі.
А. Кұнанбаев. "Қара сөздер" он төртінші сөз.
В. Железников. "Чучело".
М. Ауэзов. "Сирота".
Г. Мусрепов. "Рассказы о матери".
Тыңдалым
8.1.1.1
бөлінген деректерді жалпы контекске біріктіріп, себеп-салдарлық байланыстарды анықтап және қорытынды жасап, ұзақтығы 4-6 минуттан артық емес хабарламаның негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну;
8.1.2.1
тарихи-мәдени тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
8.2.1.1
жалпытілдік баламаларды ауыстыру үшін жеткілікті сөздік қорды немесе сипаттамалы айналымдарды (перифразаларды) меңгеру;
7.2.3.1
сөйлеудің әр түрлі бөліктерінің формаларын пайдаланудың морфологиялық нормаларын сақтау
Оқылым
8.3.1.1
тұтас және тұтас емес мәтіндердің басты, жанама және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну;
8.3.2.1
публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, үндеу), ресми-іскери стиль (мінездеме, өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; сипатты белгілердің негізінде мәтіннің аралас типке тиістілігін анықтау;
8.3.3.1
идеялар, түсіндірулер, болжамдар шығаруға мүмкіндік беретін мәтін бойынша проблемалық сұрақтарды тұжырымдау және әртүрлі сұрақтар типтеріне жауап беру
Жазылым
8.4.1.1. публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, үндеу) және ресми-іскери стиль (мінездеме, өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерін құру;
8.4.6.1
-МА/-МЕ жалғауын әр түрлі сөздермен дұрыс жазуды таңдау
Тілдік бірліктерді пайдалану
8.5.1.1.
сәйкесінше формаларда күрделі зат есімдерді, сын есімдерді, үстеулерді пайдалану;
8.5.1.2
қозғалыс етістіктерін пайдалану
Спорт және демалыс
Л. Кассиль. "Ход белой королевы".
С. Муканов. "Балуан Шолак".
Тыңдалым
8.1.3.1
сюжет дамуының немесе шиеленістің негізгі сәттерін анықтап, прозалық, драмалық және поэтикалық туындылардың/бөліктердің мазмұнын түсіну;
8.1.4.1
авторлық ұстанымды айқындап, мәтіннің негізгі ойын анықтау
Айтылым
8.2.4.1
кестелердің, диаграммалардың, сызбалардың негізінде дәлелді пікір құру (сипаттау және/ немесе баян-дау элементтері бар талқылау);
8.2.5.1
өз көзқарасын дәлелдеп, қоғамдық-маңызды проблемалар бойынша диалогке қатысу
Оқылым
8.3.5.1
дәйек сөзді жоспар құру;
8.3.6.1 құрылымдық-композициялық ерекшеліктерін анықтай отырып, көркем туындылардың мазмұнын талдау (поэтикалық, прозалық, драмалық)
Жазылым
8.4.3.1
ақпаратты соның ішінде кестеден, сызбадан, диаграммадан, графиктен тұратын презентация түрінде ұсыну;
8.4.7.1
оқшау сөйлем мүшелері бар сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
8.5.1.1.
сәйкесінше формаларда күрделі зат есімдерді, сын есімдерді, үстеулерді пайдалану;
8.5.2.1
есімшелерді пайдалану және оларды синонимдік құрылымдармен ауыстыру
2-тоқсан
Еңбек әлемі
Н.А. Заболоцкий. "Не позволяй душе лениться".
А. Мусатов. "Как хлеб на стол пришел".
Тыңдалым
8.1.1.1
бөлінген деректерді жалпы контекске біріктіріп, себеп-салдарлық байланыстарды анықтап және қорытынды жасап, ұзақтығы 4-6 минуттан артық емес хабарламаның негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну;
8.1.3.1
сюжет дамуының немесе шиеленістің негізгі сәттерін анықтап, прозалық, драмалық және поэтикалық туындылардың/бөліктердің мазмұнын түсіну
Айтылым
8.2.1.1
жалпытілдік баламаларды ауыстыру үшін жеткілікті сөздік қорды немесе сипаттамалы айналымдарды (перифразаларды) меңгеру;
8.2.2.1
мәтіннің мазмұнын шығармашылық толықтырулармен қайта айту;
8.2.5.1
өз көзқарасын дәлелдеп, қоғамдық-маңызды проблемалар бойынша диалогке қатысу
Оқылым
8.3.1.1
тұтас және тұтас емес мәтіндердің басты, жанама және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну;
8.3.2.1
публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, үндеу), ресми-іскери стиль (мінездеме, өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; сипатты белгілердің негізінде мәтіннің аралас типке тиістілігін анықтау;
8.3.5.1
дәйек сөзді жоспар құру;
8.3.6.1 құрылымдық-композициялық ерекшеліктерін анықтай отырып, көркем туындылардың мазмұнын талдау (поэтикалық, прозалық, драмалық)
Жазылым
8.4.1.1. публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, үндеу) және ресми-іскери стиль (мінездеме, өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерін құру;
8.4.2.1
тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материалдың негізінде мәтіннің мазмұнын іріктемелі баяндау;
8.4.5.1
талқылау, баяндау/сипаттау элементтерімен талқылау мәтінінің ерекшеліктерін сақтай отырып, автордың ұстанымына өз келісімін/келіспеуін білдіріп, ұсынылған проблема бойынша эссе жазу (көлемі 120-140 сөз);
8.4.7.1
оқшау сөйлем мүшелері бар сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
8.5.1.3. ырықты және ырықсыз есімше жасау
Ғарыш
О. Сулейменов. "Земля, поклонись человеку".
Р. Брэдбери. "Зеленое утро".
И. Ефремов. "Звездные корабли".
Тыңдалым
8.1.2.1
тарихи-мәдени тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну;
8.1.5.1
тыңдалған мәтіннің үзіндісі бойынша мәтін мазмұнын болжау
Айтылым
8.2.4.1
кестелердің, диаграммалардың, сызбалардың негізінде дәлелді пікір құру (сипаттау және/ немесе баяндау элементтері бар талқылау);
8.2.6.1
кестелердің, сызбалардың, диаграммалардың, графиктердің негізінде құрылған пікірді (монолог/диалог) бағалау
Оқылым
8.3.2.1
публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, үндеу), ресми-іскери стиль (мінездеме, өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; сипатты белгілердің негізінде мәтіннің аралас типке тиістілігін анықтау;
8.3.4.1
талдамалықты қоса алғанда, оқу түрлерін пайдалану
Жазылым
8.4.1.1. публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, үндеу) және ресми-іскери стиль (мінездеме, өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерін құру;
8.4.3.1
ақпаратты соның ішінде кестеден, сызбадан, диаграммадан, графиктен тұратын презентация түрінде ұсыну;
8.4.6.1
-МА/-МЕ жалғауын әр түрлі сөздермен дұрыс жазуды таңдау
Тілдік бірліктерді пайдалану
8.5.1.2
қозғалыс етістіктерін пайдалану;
8.5.2.2.
көсемшелерді пайдалану және оларды синонимдік құрылымдармен ауыстыру
3-тоқсан
Жабайы табиғат әлемі
О. Сүлейменов. "Волчата" өлеңі.
Ч. Айтматов. "Плаха" (Акбара туралы фрагмент).
Тыңдалым
8.1.1.1
бөлінген деректерді жалпы контекске біріктіріп, себеп-салдарлық байланыстарды анықтап және қорытынды жасап, ұзақтығы 4-6 минуттан артық емес хабарламаның негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну;
8.1.3.1
сюжет дамуының немесе шиеленістің негізгі сәттерін анықтап, прозалық, драмалық және поэтикалық туындылардың/бөліктердің мазмұнын түсіну
Айтылым
8.2.1.1
жалпытілдік баламаларды ауыстыру үшін жеткілікті сөздік қорды немесе сипаттамалы айналымдарды (перифразаларды) меңгеру;
8.2.5.1
өз көзқарасын дәлелдеп, қоғамдық-маңызды проблемалар бойынша диалогке қатысу
Оқылым
8.3.1.1
тұтас және тұтас емес мәтіндердің басты, жанама және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну;
8.3.5.1
дәйек сөзді жоспар құру;
8.3.8.1
мазмұнды, тілдік ерекшеліктерді салыстыру
Жазылым
8.4.3.1
ақпаратты соның ішінде кестеден, сызбадан, диаграммадан, графиктен тұратын презентация түрінде ұсыну;
8.4.5.1
талқылау, баяндау/сипаттау элементтерімен талқылау мәтінінің ерекшеліктерін сақтай отырып, автордың ұстанымына өз келісімін/келіспе-уін білдіріп, ұсынылған проблема бойынша эссе жазу (көлемі 120-140 сөз)
Тілдік бірліктерді пайдалану
8.5.1.3. ырықты және ырықсыз есімше жасау
Су – тіршілік көзі
Янка Мавр. "Сын воды".
П.Н. Васильев. "Иртыш".
Тыңдалым
8.1.4.1
авторлық ұстанымды айқындап, мәтіннің негізгі ойын анықтау;
8.1.5.1
тыңдалған мәтіннің үзіндісі бойынша мәтін мазмұнын болжау
Айтылым
8.2.2.1
мәтіннің мазмұнын шығармашылық толықтырулармен қайта айту;
8.2.3.1
есімше және көсемше айналымдарын келісу және басқару, қолдану ережелерін қамтитын синтаксистік нормаларды сақтау
Оқылым
8.3.3.1
идеялар, түсіндірулер, болжамдар шығаруға мүмкіндік беретін мәтін бойынша проблемалық сұрақтарды тұжырымдау және әртүрлі сұрақтар типтеріне жауап беру;
8.3.4.1
талдамалықты қоса алғанда, оқу түрлерін пайдалану;
8.3.7.1
өзектілігін, анықтығын, пайдалылығын және құндылығын анықтай отырып, әр түрлі дерек-көздерден ұсынылған тақырып бойынша қажетті ақпарат алу
Жазылым
8.4.2.1
тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материалдың негізінде мәтіннің мазмұнын іріктемелі баяндау;
8.4.4.1
берілген мақсатқа сәйкес белгілі бір рөлді және сөйлеу мінез-құлқын таңдап, эпитеттер, салыстырулар, тұрақты тіркестер, кейіптеулер мен метафоралар пайда-ланып, шығармашы-лық жұмыстар жазу (соның ішінде әдеби тақырыптарға)
Тілдік бірліктерді пайдалану
8.5.2.1
есімшелерді пайдалану және оларды синонимдік құрылымдармен ауыстыру
Тағам
Н.В. Гоголь. "Старосветские помещики".
А.П. Чехов. "Сирена".
Тыңдалым
8.1.2.1
тарихи-мәдени тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
8.2.4.1
кестелердің, диаграммалардың, сызбалардың негізінде дәлелді пікір құру (сипаттау және/ немесе баяндау элементтері бар талқылау);
8.2.6.1
кестелердің, сызбалардың, диаграммалардың, графиктердің негізінде құрылған пікірді (монолог/диалог) бағалау
Оқылым
8.3.2.1
публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, үндеу), ресми-іскери стиль (мінездеме, өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; сипатты белгілердің негізінде мәтіннің аралас типке тиістілігін анықтау;
8.3.6.1 құрылымдық-композициялық ерекшеліктерін анықтай отырып, көркем туындылардың мазмұнын талдау (поэтикалық, прозалық, драмалық)
Жазылым
8.4.1.1. публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, үндеу) және ресми-іскери стиль (мінездеме, өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерін құру;
8.4.6.1
-МА/-МЕ жалғауын әр түрлі сөздермен дұрыс жазуды таңдауҢ
8.4.7.1
оқшау сөйлем мүшелері бар сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
8.5. 2.2.
көсемшелер
ді пайдалану және оларды синонимдік құрылымдармен ауыстыру
4-тоқсан
Өнер күші
А.С. Пушкин. "Моцарт и Сальери".
К.Г. Паустовский. "Старый повар".
Б.П. Екимов. "Музыка старого дома".
І. Жансүгіров. Поэма "Күйші" (үзінді).
Тыңдалым
8.1.2.1
тарихи-мәдени тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
8.2.4.1
кестелердің, диаграммалардың, сызбалардың негізінде дәлелді пікір құру (сипаттау және/ немесе баяндау элементтері бар талқылау);
8.2.6.1
кестелердің, сызбалардың, диаграммалардың, графиктердің негізінде құрылған пікірді (монолог/диалог) бағалау
Оқылым
8.3.2.1
публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, үндеу), ресми-іскери стиль (мінездеме, өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; сипатты белгілердің негізінде мәтіннің аралас типке тиістілігін анықтау;
8.3.6.1 құрылымдық-композициялық ерекшеліктерін анықтай отырып, көр-кем туындылардың мазмұнын талдау (поэтикалық, прозалық, драмалық)
Жазылым
8.4.1.1. публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, үндеу) және ресми-іскери стиль (мінездеме, өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерін құру;
8.4.6.1
-МА/-МЕ жалғауын әр түрлі сөздермен дұрыс жазуды таңдау
Тілдік бірліктерді пайдалану
8.5. 2.2.
көсемшелерді пайдалану және оларды синонимдік құрылымдармен ауыстыру
Ғылыми жаңалықтар және технологиялар
Е.С. Вельтисов. "Приключения Электроника".
Жюль Верн. "Дети капитана Гранта".
Тыңдалым
8.1.4.1
авторлық ұстанымды айқындап, мәтіннің негізгі ойын анықтау;
8.1.5.1
тыңдалған мәтіннің үзіндісі бойынша мәтін мазмұнын болжау
Айтылым
8.2.1.1
жалпытілдік баламаларды ауыстыру үшін жеткілікті сөздік қорды немесе сипаттамалы айналымдарды (перифразаларды) меңгеру;
8.2.3.1
есімше және көсемше айналымдарын келісу және басқару, қолдану ережелерін қамтитын синтаксистік нормаларды сақтау;
8.2.4.1
кестелердің, диаграммалардың, сызбалардың негізінде дәлелді пікір құру (сипаттау және/ немесе баяндау элементтері бар талқылау)
Оқылым
8.3.1.1
тұтас және тұтас емес мәтіндердің басты, жанама және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну;
8.3.3.1
идеялар, түсіндірулер, болжамдар шығаруға мүмкіндік беретін мәтін бойынша проблемалық сұрақтарды тұжырымдау және әртүрлі сұрақтар типтеріне жауап беру;
8.3.4.1
талдамалықты қоса алғанда, оқу түрлерін пайдалану
Жазылым
8.4.2.1
тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материалдың негізінде мәтіннің мазмұнын іріктемелі баяндау;
8.4.4.1
берілген мақсатқа сәйкес белгілі бір рөлді және сөйлеу мінез-құлқын таңдап, эпитеттер, салыстырулар, тұрақты тіркестер, кейіптеулер мен метафоралар пайдаланып, шығармашылық жұмыстар жазу (соның ішінде әдеби тақырыптарға);
8.4.6.1
-МА/-МЕ жалғауын әр түрлі сөздермен дұрыс жазуды таңдау
Тілдік бірліктерді пайдалану
8.5.1.3. ырықты және ырықсыз есімше жасау

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Значимость учебного предмета определяется тем, что он является языком коммуникации, науки, бизнеса, туризма и спорта. Знание английского языка:
1) повышает уверенность обучающихся при общении в различных жизненных ситуациях;
2) предоставляет доступ к высшему образованию не только в Казахстане, но и за рубежом;
3) позволяет продолжить профессиональное образование в Казахстане и за рубежом;
4) расширяет доступ обучающихся к новостям и информации, которая распространяется на английском языке;
5) предоставляет обучающимся доступ к аутентичным текстам литературных произведений на английском языке;
6) позволяет обучающимся представлять Казахстан внутри страны и за ее пределами;
7) позволяет учиться в течение всей жизни, опираясь на навыки, стратегии обучения и знания, полученные в школе.
3. Учебная программа по учебному предмету "Английский язык" направлена на развитие языковых навыков обучающихся на уровне В1 по завершении основной школы посредством:
1) разнообразных заданий, которые способствуют развитию навыков анализа, оценки и творческого мышления;
2) работы с широким спектром устных и письменных источников.
Глава 2. Организация содержания предмета "Английский язык"
4. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Английский язык" составляет:
1) в 5 классе– 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
5. Базовое содержание учебной программы по учебному предмету "Английский язык" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат цели обучения в виде ожидаемых результатов по классам.
6. Цели обучения, обозначенные в каждом подразделе, позволяют учителю системно планировать работу по развитию всех видов речевой деятельности (содержание, аудирование, говорение, чтение, письмо, использование английского языка), оценивать достижения обучающихся, информировать их о следующих этапах обучения.
7. По разделу "Содержание" обучающийся развивает навыки для успешного их применения в разных учебных предметах: использует навыки говорения и аудирования для решения проблемных задач, выстраивает понятную и четкую информацию, развивает межкультурное понимание через чтение и обсуждение.

1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. Оқу пәнінің маңыздылығы коммуникация, ғылым, бизнес, туризм және спорт тілі боуымен анықталады. Ағылшын тілін меңгеру:
1) білім алушылардың түрлі өмірлік жағдайларда қатынасқан кезде сенімділіктерін артады;
2) білім алушыларға Қазақстанда және шет елдерде жоғары білім алу мүмкіндігіне жол ашады;
3) білім алушыларға Қазақстанда және шет елдерде кәсіби білім алуын жалғастыруға мүмкіндік береді;
4) білім алушылардың ағылшын тілінде шығарылатын жаңалықтар мен ақпаратқа қол жеткізу мүмкіндіктерін арттырады;
5) білім алушыларға ағылшын тіліндегі әдеби туындылардың түпнұсқасын оқу мүмкіндігін береді;
6) білім алушыларға Қазақстанды өз елінде және шет елдерде таныстыру мүмкіндігін береді;
7) өмір бойы білім алуға, дағдыларды дамытуға, стратегияларды үйренуге және мектепте алған білімді тиімді пайдалануға мүмкіндік береді.
3. "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасы білім алушылардың негізгі мектепті аяқтағанда B1 деңгейінде тілдік дағдыларын:
1) талдау, бағалау және сын тұрғысынан ойлау қабілетін дамытатын түрлі тапсырмалар беру;
2) кең ауқымды ауызша және жазбаша дереккөздермен жұмыс арқылы дамытуға бағытталған.
2-тарау. "Ағылшын тілі" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат;
2) 6-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат;
3) 7-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат;
4) 8-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат;
5) 9-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағатты құрайды.
5. "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасының мазмұны оқыту бөлімдері бойынша ұйымдастырылған. Бөлімдер сынып бойынша күтілетін нәтиже түріндегі оқыту мақсатын құрайтын бөлімшелерден тұрады.
6. Әр бөлімшеде көрсетілген оқыту мақсаттары мұғалімге тілдік қызметтің барлық түрін (мазмұн, тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым, ағылшын тілінің қолданымын) дамыту бойынша жұмысты жүйелі жоспарлауға, білім алушылардың жетістіктерін бағалауға, оларға оқытудың келесі кезеңі бойынша ақпарат беруге мүмкіндік береді.
7. "Мазмұн" бөлімі бойынша білім алушылар оларды әр түрлі оқу пәндерінде табысты қолдануға арналған дағдыларын дамытады: мәселелік тапсырмаларды шешуде айтылым мен тыңдалым дағдыларын қолданады, түсінікті және нақты ақпарат құрайды, оқу мен талдау арқылы мәдениетаралық түсінігін дамытады.

8. По разделу "Аудирование" обучающийся понимает основную идею текста по темам учебной программы, определяет факты и мнения, понимает детали в рамках знакомой темы, формулирует сложные вопросы, основанные на прослушанном материале с целью получения дополнительной информации, делает выводы из прослушанного материала с помощью контекстных подсказок, определяет специфичную информацию по знакомой теме, распознает несоответствия в аргументах на знакомую тему.
9. По разделу "Говорение" обучающийся передает основную идею текста на основе логически организованных событий на знакомую тему, использует формальные и неформальные стили речи, предугадывает содержание текста с помощью заголовков, фотографий, ключевых слов, выдержек на знакомую тему, задает простые и сложные вопросы для получения конкретной информации, взаимодействует с учениками (в паре, в группе) для выполнения заданий, сравнивает и противопоставляет тексты на знакомую тему, выражает мнение, предоставляя аргументы.
10. По разделу "Чтение" обучающийся понимает основную идею, а также детали текста разнообразных стилей и жанров на общие и знакомые темы, использует разнообразные источники информации (справочные материалы, словари, интернет), распознает специфичную информацию из текстов разнообразных стилей и жанров на знакомую тему, предугадывает содержание текста с помощью заголовков, фотографий, ключевых слов, выдержек, определяет отношение и мнение автора, оценивает информацию из различных текстов.
11. По разделу "Письмо" обучающийся заполняет таблицы, диаграммы, схемы, анкеты, формы, планирует, пишет, редактирует и вычитывает тексты на знакомую тему, делает заметки по тексту в соответствии с коммуникативной задачей, описывает и/или представляет события, связанные с прошлым, настоящим и будущим, используя информацию из изученных тем, связывает и согласовывает предложения и абзацы в тексте знакомой темы, правильно использует пунктуацию в тексте на знакомую тему, создает тексты разных стилей и жанров, используя соответствующие правила и структуру.
12. По разделу "Использование английского языка" обучающийся выражает собственное мнение, используя широкий лексический диапазон и разнообразие языка, с высокой степенью точности. Обучающийся свободно использует формы прошлого, настоящего и будущего времени и более широкий спектр форм модальных глаголов.
Глава 3. Система целей обучения

8. "Тыңдалым" бөлімі бойынша білім алушылар оқу бағдарламасының тақырыптары бойынша мәтіннің негізгі идеясын түсінеді, ақиқаттар мен ой пікірлерді анықтайды, таныс тақырыптар аясында жан-жақты түсінеді, қосымша ақпаратты алу мақсатында тыңдалған материал негізінде күрделі сұрақтарды тұжырымдайды, мәнмәтіндік тұспалдар көмегімен тыңдалған материалдан тұжырымдар жасайды, таныс тақырып бойынша ерекше ақпаратты анықтайды, таныс тақырып бойынша дәлелдерде сәйкессіздікті анықтайды.
9. "Айтылым" бөлімі бойынша білім алушылар таныс тақырып бойынша логикалық ұйымдастырылған оқиғалар негізінде мәтіннің негізгі идеясын жеткізеді, ресми және бейресми сөйлеу стильдерін қолданады, таныс тақырыптың фотосуреттері, тақырыптары, түйінді сөздері, үзінділері арқылы мәтіннің мазмұнын болжайды, нақты ақпаратты алу үшін қарапайым және күрделі сұрақтар қояды, тапсырмаларды орындау үшін оқушылармен (жұппен, топта) өзара қарым қатынас жасайды, таныс тақырып бойынша мәтінді қарама қарсы қояды және салыстырады, дәлелелдерді бере отырып, ойын жеткізеді.
10. "Оқылым" бөлімі бойынша білім алушылар жалпы және таныс тақырып бойынша әр түрлі стиль мен жанрлардың мәтініндегі негізгі идеяны, сонымен қатар егжей тегжейін түсінеді, әр түрлі ақпарат көздерін қолданады (анықтамалық материалдар, сөздіктер, интернет), таныс тақырып бойынша түрлі стиль мен жанрдың мәтінінен ерекше ақпаратты анықтайды, тақырыптар, фотосуреттер, түйінді сөздер, үзінділер арқылы мәтіннің мазмұнын болжайды, автордың қатынасын және ойын анықтайды, әр түрлі мәтіндерден ақпаратты бағалайды.
11. "Жазылым" бөлімі бойынша білім алушылар кестелер, диаграммалар, сызбалар, сауалнамалар, формаларды толтырады, таныс тақырыптар бойынша мәтіндерді жоспарлайды, жазады, редакциялайды және оқып шығады, қарым-қатынастық тапсырмаларға сәйкес мәтінде белгі жасайды, оқытылған тақырыптардың ақпаратын қолдана отырып, өткен шақ, осы шақ және келер шақпен байланысты оқиғаларды суреттейді және көрсетеді, таныс тақырыптың мәтінінде сөйлемдер мен абзацтарды байланыстырады және үйлестіреді, таныс тақырыптың мәтінінде тыныс белгілерін дұрыс қолданады, сәйкес ережелер мен құрылымдарды қолдана отырып, әр түрлі стильдер мен жанрлар бойынша мәтіндер құрастырады.
12. "Ағылшын тілінің қолданымы" бөлімі бойынша білім алушылар кең лексикалық ауқымды және тілдің түрлілігін әдеттегідей жоғары дәлдікпен қолданып, өзінің ойын білдіреді. Білім алушылар өткен шақ, осы шақ және келер шақ қатарын және модальді етістіктердің кең ауқымды түрін еркін қолданады.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі

13. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе число показывает нумерацию учебной цели.
14. Система целей обучения расписана по разделам:
1) базовое содержание (content):
Обучающиеся должны знать:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
ниже среднего 2
выше среднего 2
низкий 1
средний 1
высокий 1
5.1.1.1 использовать навыки говоре ния и аудирова ния для творчес кого совмест ного решения проблем в группах
6.1.1.1 использовать навыки говоре ния и аудирова ния для творчес кого совмест ного решения проблем в группах
7.1.1.1 использовать навыки говоре ния и аудирова ния для творчес кого совместно го решения проблем в группах
8.1.1.1 использовать навыки говорения и аудирования для творческого совместного решения проб лем в группах
9.1.1.1 использовать навыки гово рения и ауди рования для творческого совместного решения проб лем в группах
5.1.2.1 использовать навыки говорения и аудирования для обеспечения обратной связи одноклассникам
6.1.2.1 использовать навыки говорения и аудирования для обеспечения обратной связи одноклассникам
7.1.2.1 использовать навыки говорения и аудирования для обеспечения обратной связи одноклассникам
8.1.2.1 использовать навыки говорения и аудирования для обеспечения обратной связи одноклассникам
9.1.2.1 использовать навыки говоре ния и аудиро вания для обеспечения обратной связи одно классникам
5.1.3.1 уважать различные точки зрения
6.1.3.1 уважать различные точки зрения
7.1.3.1 уважать различные точки зрения
8.1.3.1 уважать различные точки зрения
9.1.3.1 уважать различные точки зрения
5.1.4.1 оценивать и реагировать конструктивно на обратную связь от других учеников
6.1.4.1 оценивать и реагировать конструктивно на обратную связь от других учеников
7.1.4.1 оценивать и реагировать конструктивно на обратную связь от других учеников
8.1.4.1 оценивать и реагировать конструктивно на обратную связь от других учеников
9.1.4.1 оценивать и реагировать конструктивно на обратную связь от других учеников
5.1.5.1 использовать обратную связь для постановки персональных целей обучения
6.1.5.1 использовать обратную связь для постановки персональных целей обучения
7.1.5.1 использовать обратную связь для постановки персональных целей обучения
8.1.5.1 использовать обратную связь для постановки персональных целей обучения
9.1.5.1 использовать обратную связь для постановки персональных целей обучения
5.1.6.1 организовывать и понятно представлять информацию в форме, понятной для других
6.1.6.1 организовывать и понятно представлять информацию в форме, понятной для других
7.1.6.1 организовывать и понятно представлять информацию в форме, понятной для других
8.1.6.1 организовывать и понятно представлять информацию в форме, понятной для других
9.1.6.1 организовывать и понятно представлять информацию в форме, понятной для других
5.1.7.1 вырабатывать и подкреплять последовательный аргумент в устной и письменной речи
6.1.7.1 вырабатывать и подкреплять последовательный аргумент в устной и письменной речи
7.1.7.1 вырабатывать и подкреплять последовательный аргумент в устной и письменной речи
8.1.7.1 вырабатывать и подкреплять последовательный аргумент в устной и письменной речи
9.1.7.1 вырабатывать и подкреплять последовательный аргумент в устной и письменной речи
5.1.8.1 развивать межкультурное понимание через чтение и обсуждение
6.1.8.1 развивать межкультурное понимание через чтение и обсуждение
7.1.8.1 развивать межкультурное понимание через чтение и обсуждение
8.1.8.1 развивать межкультурное понимание через чтение и обсуждение
9.1.8.1 развивать межкультурное понимание через чтение и обсуждение
5.1.9.1 использовать воображение для выражения своих мыслей, идей, переживаний и чувств
6.1.9.1 использовать воображение для выражения своих мыслей, идей, переживаний и чувств
7.1.9.1 использовать воображение для выражения своих мыслей, идей, переживаний и чувств
8.1.9.1 использовать воображение для выражения своих мыслей, идей, переживаний и чувств
9.1.9.1 использовать воображение для выраже ния своих мыслей, идей, переживаний и чувств
5.1.10.1 использовать устную или письменную речь для прове дения анализаи изучения широ кого спектра мнений и взглядов на мир
6.1.10.1 использовать устную или письменную речь для прове дения анализа и изучения широ кого спектра мнений и взглядов на мир
7.1.10.1 использовать устную или письменную речь для проведения ана лиза и изучения широкого спек тра мнений и взглядов на мир
8.1.10.1 использовать устную или письменную речь для прове дения анализа и изучения широ кого спектра мнений и взглядов на мир
9.1.10.1 использовать устную или письменную речь для про ведения ана лиза и изуче ния широкого спектра мне ний и взгля дов на мир

13. Бағдарламадағы оқу мақсаттары кодтау арқылы ұсынылған. Код бойынша бірінші сан сыныпты, екінші сан оқу мақсаттырының нөмірін білдіреді.
14. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлімдерге бөлінген:
1) "Мазмұн" (сontent):
Білім алушылар білуі тиіс:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
орташадан төмен деңгей 2
орташадан жоғары деңгей 2
төмен деңгей 1
орташа деңгей 1
жоғары деңгей 1
5.1.1.1
топ ішінде мәселелерді шығармашылықпен бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану
6.1.1.1
топ ішінде мәселелерді шығармашы
лықпен бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану
7.1.1.1
топ ішінде мәселелерді шығармашылықпен бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану
8.1.1.1
топ ішінде мәселелерді шығармашылықпен бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану
9.1.1.1
топ ішінде мәселелерді шығармашылықпен бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану
5.1.2.1 сыныптастары
ның кері байланысын қамтамасыз ету үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын қолдану
6.1.2.1 сыныптастары
ның кері байланысын қамтамасыз ету үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын қолдану
7.1.2.1 сыныптастары
ның кері байланысын қамтамасыз ету үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын қолдану
8.1.2.1 сыныптастары
ның кері байланысын қамтамасыз ету үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын қолдану
9.1.2.1 сыныптастары
ның кері байланысын қамтамасыз ету үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын қолдану
5.1.3.1
түрлі көзқарастарды құрметтеу
6.1.3.1
түрлі көзқарастарды құрметтеу
7.1.3.1
түрлі көзқарастарды құрметтеу
8.1.3.1
түрлі көзқарастарды құрметтеу
9.1.3.1
түрлі көзқарастарды құрметтеу
5.1.4.1
басқалар берген кері байланысты конструктивті бағалау және оған жауап қайтару
6.1.4.1
басқалар берген кері байланысты конструктивті бағалау және оған жауап қайтару
7.1.4.1
басқалар берген кері байланысты конструктивті бағалау және оған жауап қайтару
8.1.4.1
басқалар берген кері байланысты конструктивті бағалау және оған жауап қайтару
9.1.4.1
басқалар берген кері байланысты конструктивті бағалау және оған жауап қайтару
5.1.5.1
жеке оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану
6.1.5.1
жеке оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану
7.1.5.1
жеке оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану
8.1.5.1
жеке оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану
9.1.5.1
жеке оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану
5.1.6.1
ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және ұсыну
6.1.6.1
ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және ұсыну
7.1.6.1
ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және ұсыну
8.1.6.1
ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және ұсыну
9.1.6.1
ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және ұсыну
5.1.7.1
ауызша және жазбаша сөзде жүйелі дәлел келтіру және бекіту
6.1.7.1
ауызша және жазбаша сөзде жүйелі дәлел келтіру және бекіту
7.1.7.1
ауызша және жазбаша сөзде жүйелі дәлел келтіру және бекіту
8.1.7.1
ауызша және жазбаша сөзде жүйелі дәлел келтіру және бекіту
9.1.7.1
ауызша және жазбаша сөзде жүйелі дәлел келтіру және бекіту
5.1.8.1
оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық түсінікті дамыту
6.1.8.1
оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық түсінікті дамыту
7.1.8.1
оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық түсінікті дамыту
8.1.8.1
оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық түсінікті дамыту
9.1.8.1
оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық түсінікті дамыту
5.1.9.1
ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану
6.1.9.1
ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану
7.1.9.1
ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану
8.1.9.1
ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану
9.1.9.1
ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану
5.1.10.1
сөйлеу мен жазылымды әлемнің кең ауқымды пікірлері мен көзқарастарын талдау мен зерттеуде қолдану
6.1.10.1
сөйлеу мен жазылымды
әлемнің кең ауқымды пікірлері мен көзқарастарын талдау мен зерттеуде қолдану
7.1.10.1
сөйлеу мен жазылымды әлемнің кең ауқымды пікірлері мен көзқарастарын талдау мен зерттеуде қолдану
8.1.10.1
сөйлеу мен жазылымды әлемнің кең ауқымды пікірлері мен көзқарастарын талдау мен зерттеуде қолдану
9.1.10.1
сөйлеу мен жазылымды әлемнің кең ауқымды пікірлері мен көзқарастарын талдау мен зерттеуде қолдану

2) аудирование (listening):
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
ниже среднего 2
выше среднего 2
низкий 1
средний 1
высокий 1
5.2.1.1 понимать с поддержкой последовательность команд в классе
6.2.1.1 понимать с поддержкой неограниченные команды в классе
7.2.1.1 понимать с небольшой поддержкой ос новные моменты в продолжитель ной беседе на ограниченное ко личество общих и учебных тем
8.2.1.1 понимать практически без поддержки основные момен ты в продолжи тельной беседе на общие и учебные темы
9.2.1.1 понимать основные моменты без поддержки в продолжительной беседе на общие и учебные темы
5.2.2.1 понимать простые вопросы о предоставлении личной информации
6.2.2.1 понимать более сложные вопросы с поддержкой о предоставлении личной информации
7.2.2.1 понимать с небольшой поддержкой некоторую детальную информацию в продолжительной беседе / разговоре по ограниченному кругу общих и учебных тем
8.2.2.1 понимать при малой поддержке либо без поддержки наиболее конкретную информацию в расширенном разговоре по широкому кругу общих и учебных тем
9.2.2.1 понимать без поддержки наиболее конкретную информацию в расширенном разговоре по широкому кругу общих и учебных тем
5.2.3.1 понимать без поддержки простые вопросы на общие и учебные темы
6.2.3.1 понимать с поддержкой более сложные вопросы по широкому кругу общих и учебных тем
7.2.3.1 понимать с некоторой поддержкой большую часть деталей аргумента в расширенном разговоре на ограниченный круг общих и учебных тем
8.2.3.1 понимать практически без поддержки большинство деталей аргументов в продолжительной беседе по широкому кругу общих и учебных тем
9.2.3.1 понимать без поддержки большинство деталей аргументов в продолжительной беседе по широкому кругу общих и учебных тем
5.2.4.1 понимать с поддержкой основные моменты в продолжительной беседе на общие и учебные темы
6.2.4.1 понимать с ограниченной поддержкой основные моменты в продолжительной беседе на общие и учебные темы
7.2.4.1 понимать с небольшой поддержкой некоторые из подразумеваемых смыслов в продолжительной беседе на некоторые общие и учебные темы
8.2.4.1 понимать практически без поддержки большую часть подразумеваемого смысла в продолжительной беседе на общие и учебные темы
9.2.4.1 понимать без поддержки большую часть подразумеваемого смысла в продолжительной беседе на общие и учебные темы
5.2.5.1 понимать с поддержкой большую часть специфичной информации и деталей в короткой беседе на разнообразные учебные темы
6.2.5.1 понимать с поддержкой большую часть специфичной информации и деталей в продолжительной беседе на общие и учебные темы
7.2.5.1 определить с поддержкой мнение говорящего (-их) в продолжительной беседе на большинство общих и учебных тем
8.2.5.1 определить с незначительной поддержкой мнение говорящего (-их) в продолжительной беседе на общие и учебные темы
9.2.5.1 определить мнение говорящего (-их) в продолжительной беседе на общие и учебные темы
5.2.6.1 определить с поддержкойсмысл из контекста короткой беседы на некоторые общие и учебные темы
6.2.6.1 определить с поддержкой смысл из контекста продолжительной беседы на большинство общих и учебных тем
7.2.6.1 определить с незначительной поддержкой смысл из контекста продолжительной беседы на некоторые общие и учебные темы
8.2.6.1 определить с незначительной поддержкой смысл из контекста продолжительной беседы на большинство общих и учебных тем
9.2.6.1 определить смысл из контекста продолжительной беседы на разные общие и учебные темы
5.2.7.1 определить мнение гово рящего (-их) в простом, разго воре с поддерж кой на некото рые общие и учебные темы
6.2.7.1 определить мнение говорящего (-их) в продолжитель ном разговоре с поддержкой на ограниченные общие и учебные темы
7.2.7.1 начать определять характерные черты на уровне слова, предложе ния и текста некоторых устных жанров
8.2.7.1 определять характерные черты на уровне слова, предложе ния и текста некоторых устных жанров
9.2.7.1 определять характерные черты на уровне слова, предложения и текста большинства устных жанров
5.2.8.1 понимать с поддержкой рассказы, в том числе продолжительную беседу на некоторые общие и учебные темы
6.2.8.1 понимать с поддержкой рассказы, в том числе продолжительную беседу на большинство общих и учебных тем
7.2.8.1 понимать с поддержкой рассказы на общие и учебные темы
8.2.8.1 понимать большие рассказы на общие и учебные темы
9.2.8.1 начать определять несоответствия в приводимых аргументам в продолжительной беседе на некоторые общие и учебные темы

2) "Тыңдалым" (listening):
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
орташадан төмен деңгей 2
орташадан жоғары деңгей 2
төмен деңгей 1
орташа деңгей 1
жоғары деңгей
1
5.2.1.1
сыныптағы нұсқаулар жүйелілігін қолдаумен түсіну
6.2.1.1
сыныптағы шексіз нұсқауларды қолдаумен түсіну
7.2.1.1
ұзақ әңгімелесумен жалпы және оқу тақырып тарының шек теулі санын, негізгі ойларды шамалы қолдау мен түсіну
8.2.1.1
ұзақ әңгімелесумен жалпы және оқу тақырыптарының негізгі ойларын іс жүзінде қолдаусыз түсіну
9.2.1.1
ұзақ әңгімелесумен жалпы және оқу тақырыптарының
негізгі ойларын қолдаусыз түсіну
5.2.2.1
жеке басына қатысты мәліметтерді ұсыну туралы қарапайым сұрақтарды түсіну
6.2.2.1
жеке басына қатысты мәліметтерді ұсыну туралы
күрделірек сұрақтарды мұғалімнің қолдаумен түсіну
7.2.2.1
жалпы және оқу тақырыпта рындағы ақпараттың бір шама бөлігін шектеулі орта дағы ұзақ сөй лесуде мұғалім нің шамалы қолдау көрсету імен түсіну
8.2.2.1
жалпы және оқу тақырыптарын кең ауқым бойынша бірша ма нақты ақпа ратты кеңей тілген әңгімеде мұғалімнің ша малы қолдау көр сетуімен немесе өз бетінше түсіну
9.2.2.1
жалпы және оқу тақырыптарындағы біршама нақты ақпаратты кең ауқымда кеңейтілген әңгімеде қолдаусыз өз бетінше түсіну
5.2.3.1
жалпы және оқу тақырыптары
ның қарапайым сұрақтарын көмексіз түсіну
6.2.3.1
жалпы және оқу тақырыптарының кең ортадағы күрделірек сұрақтарын қолдаумен түсіну
7.2.3.1
жалпы және оқу шектеулі ортадағы кеңейтілген әңгімеде дәлелдің біраз бөлігін шамалы көмекпен түсіну
8.2.3.1
жалпы және оқу тақырыптарын кең ортадағы ұзақ әңгімеде дәлелдің көп бөлігін іс жүзінде қолдаусыз түсіну
9.2.3.1
жалпы және оқу тақырыптарын кең ортадағы ұзақ әңгімеде дәлелдің көп бөлігін іс жүзінде қолдаусыз түсіну
5.2.4.1
жалпы және оқу тақырыптарын
дағы ұзақ әңгімеде негізгі ойларды қолдаумен отырып түсіну
6.2.4.1
жалпы және оқу тақырыптарын
дағы ұзақ әңгімеде негізгі ойларды шектеулі қолдау көрсетуімен түсіну
7.2.4.1
жалпы және оқу тақырып тарындағы ұзақ әңгімеде сан алуан ұйғарын ды мағынаны
шамалы қолдау көрсетумен түсіну
8.2.4.1
жалпы және оқу тақырыптарын
дағы ұзақ әңгімеде ұйға рынды мағына ның үлкен бөлі гін іс жүзінде қолдаусыз түсіну
9.2.4.1
жалпы және оқу тақырыптарын
дағы ұзақ әңгімеде ұйға рынды мағы наның үлкен бөлігін қолдау сыз түсіну
5.2.5.1
әр түрлі оқу тақырыптарын
да қысқаша сөйлесуде ар найы ақпараттар мен бөлімдердің көп бөлігін қолдаумен түсіну
6.2.5.1
жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақ әңгімеде арнайы ақпа раттар мен бөлім дердің көп бөлі гін қолдаумен түсіну
7.2.5.1
жалпы және оқу тақырып тарының көп шілігіндегі ұзақ әңгімеде сөй леушінің(лер дің) ойын қол даумен анықтау
8.2.5.1
жалпы және оқу тақырыптарының көпшілігіндегі ұзақ әңгімеде сөйлеушінің ойын шамалы қолдау көрсетумен анықтау
9.2.5.1
жалпы және оқу тақырыптарының көпшілігіндегі ұзақ әңгімеде
сөйлеушінің (лердің) ойын анықтау
5.2.6.1
жалпы және оқу тақырыптары ның бірқатарын да қысқаша сөйлесу мәнмәтінінен мағынаны қолдаумен анықтау
6.2.6.1
жалпы және оқу тақырыптары
ның көпшілігін де ұзақ сөйлесу дегі мәнмәтіннен мағынаны қолдаумен анықтау
7.2.6.1
жалпы және оқу тақырып тарының кей бірінде ұзақ
сөйлесудегі мәнмәтіннен мағынаны шамалы қолда умен анықтау
8.2.6.1
жалпы және оқу тақырыптарының көпшілігінде ұзақ сөйлесудегі мәнмәтіннен мағынаны шамалы қолдаумен анықтау
9.2.6.1
әр түрлі жалпы және оқу тақырыптарында
ұзақ
сөйлесудегі мәнмәтіннен мағынаны анықтау
5.2.7.1
бірқатар жалпы және оқу тақырыптарында мұғалімнің көмегі көрсетілген қарапайым сөйлесудегі сөйлеушінің ойын анықтау
6.2.7.1
шектеулі жалпы және оқу тақырыптарын
да мұғалімнің көмегі көрсетілген ұзақ сөйлесудегі сөйлеушінің ойын анықтау
7.2.7.1
бірқатар ауызша жанрлардың
сөз, сөйлем және мәтіндік деңгейдегі өзіне тән ерекшеліктерін анықтай бастау
8.2.7.1
бірқатар ауызша жанрлардың
сөз, сөйлем және мәтіндік деңгейдегі өзіне тән ерекшеліктерін анықтау
9.2.7.1
көпшілік ауызша жанрлардың
сөз, сөйлем және мәтіндік деңгейдегі өзіне тән ерекшеліктерін анықтау
5.2.8.1
жалпы және оқу тақырыптарын
дағы бірқатар ұзақ сөйлесуді, оның ішінде әңгімелерді қолдаумен түсіну
6.2.8.1
жалпы және оқу тақырыптарын
дағы көпшілік ұзақ сөйлесуді, оның ішінде әңгімелерді қолдаумен түсіну
7.2.8.1
жалпы және оқу тақырып тарындағы әңгімелерді қолдаумен түсіну
8.2.8.1
жалпы және оқу тақырыптарын
дағы көлемді әңгімелерді түсіну
9.2.8.1
жалпы және оқу тақырыптарын
дағы бірқатар ұзақ әңгімеде келтірілген дәлелдегі сәйкессіздіктер
ді түсіне бастау

3) говорение (speaking):
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
ниже среднего 2
выше среднего 2
низкий 1
средний 1
высокий 1
5.3.1.1 передавать основную информацию о себе и других на уровне предложения на некоторые общие темы
6.3.1.1 передавать основную информацию о себе и других на уровне дискуссии на большинство общих тем
7.3.1.1 использовать формальные и неформальные регистры в разговоре на некоторые общие и учебные темы
8.3.1.1 использовать формальные и неформальные регистры в разговоре на большинство общих и учебных тем
9.3.1.1 использовать формальные и неформальные регистры в разговоре на общие и учебные темы
5.3.2.1 задавать простые вопросы, чтобы получить информацию в рамках некоторых общих тем
6.3.2.1 задавать простые вопросы, чтобы получить информацию в рамках большинства общих тем
7.3.2.1 задавать сложные вопросы, чтобы получить информацию в рамках некоторых общих и учебных тем
8.3.2.1 задавать более сложные вопросы, чтобы получить информацию в рамках общих тем и некоторых учебных тем
9.3.2.1 задавать сложные вопросы, чтобы получить информацию в рамках общих и учебных тем
5.3.3.1 высказывать мнение на уровне предложения в рамках некоторых общих и учебных тем
6.3.3.1 высказывать мнение на уровне предложения с элементами рассуждения в рамках различных общих и учебных тем
7.3.3.1 высказывать мнение на уровне рассуждения в рамках большинства общих и учебных тем
8.3.3.1 высказывать мнение на уровне рассуждения на любые общие и учебные темы
9.3.3.1 объяснять и обосновывать свою точку зрения на общие и учебные темы
5.3.4.1 отвечать с некоторой гибкостью на уровне предложения на неожиданные комментарии в рамках различных общих и учебных тем
6.3.4.1 отвечать с некоторой гибкостью на уровне предложения с элементами рассуждения на неожиданные комментарии в рамках различных общих и учебных тем
7.3.4.1 отвечать с некоторой гиб костью на уров не предложения с элементами рассуждения на неожиданные комментарии в рамках большинства общих и учебных тем
8.3.4.1 отвечать с некоторой гибкостью на уровне предложения с элементами рассуждения на неожиданные комментарии в рамках общих и учебных тем
9.3.4.1 отвечать с определенной степенью гибкости на уровне пред ложения и рассуждения на неожидан ные коммента рии в рамках общих и учебных тем
5.3.5.1 пробовать взаимодействовать на базовом уровне обмена информацией в рамках различных общих и учебных тем
6.3.5.1 пробовать взаимодействовать в более продолжительной беседе на большинство общих и учебных тем
7.3.5.1 пробовать взаимодействовать с одноклассниками для сотрудничества, обсуждения, согласования, планирования и расставления приоритетов с целью выполнения учебных задач
8.3.5.1 взаимодействовать с одноклассниками для сотрудничества, обсуждения, согласования, планирования, и расставления приоритетов с целью выполнения учебных задач
8.3.5.1 взаимодействовать с одноклассниками для сот рудничества, обсуждения, согласования, планированияи расставле ния приорите тов с целью выполнения учебных задач
5.3.6.1 излагать мысли четко и ясно на уровне предложения во время парной, групповой работы и работы всем классом
6.3.6.1 излагать мысли четко и ясно на уровне предложения и во время дискуссии во время парной, групповой работы и работы всем классом
7.3.6.1 пробовать комментировать с некоторой гибкостью то, что сказали другие на уровне предложения или рассуждения во время парной, групповой работы и работы всем классом
8.3.6.1 комментировать с некоторой гибкостью то, что сказали другие на уровне предложения или рассуждения во время парной, групповой работы и работы всем классом
9.3.6.1 комментировать с опреде ленной сте пенью гибкос ти то, что сказали дру гие на уровне предложения или рассужде ния во время парной, груп повой работы и работы всем классом
5.3.7.1 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках некоторых общих тем
6.3.7.1 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках некоторых общих и учебных тем
7.3.7.1 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках различных общих и некоторых учебных тем
8.3.7.1 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках большинства общих и некоторых учебных тем
9.3.7.1 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках неограниченных общих и учебных тем
5.3.8.1 пересказывать простые истории и события на различные общие и учебные темы
6.3.8.1 пересказывать некоторые более длинные истории и события на некоторые общие и учебные темы
7.3.8.1 пересказывать некоторые более длинные истории и события на различные общие и учебные темы
8.3.8.1 пересказывать некоторые более длинные истории и события на большинство общих и учебных тем
9.3.8.1 пересказывать более длинные истории и события на большинство общих и учебных тем

3) "Айтылым" (speaking):
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8- сынып
9-сынып
орташадан төмен деңгей 2
орташадан жоғары деңгей 2
төмен деңгей
1
орташа деңгей
1
жоғары деңгей
1
5.3.1.1
бірқатар жалпы тақырыптар аясында сөйлем деңгейінде өзі және басқалар туралы негізгі ақпарат беру
6.3.1.1
көпшілік жалпы тақырыптар аясында пікірталас деңгейінде өзі және басқалар туралы негізгі ақпарат беру
7.3.1.1
бірқатар жалпы және оқу тақырыптары аясында сөйле су кезінде рес ми және бейрес ми регистрлер ді пайдалану
8.3.1.1
көпшілік жалпы және оқу тақырыптары аясында сөйлесу кезінде ресми және бейресми регистрлерді пайдалану
9.3.1.1
жалпы және оқу тақырыптары аясында сөйлесу кезінде ресми және бейресми регистрлерді пайдалану
5.3.2.1
бірқатар жалпы тақырыптар аясында ақпарат алу үшін қарапайым сұрақтар қою
6.3.2.1
көпшілік жалпы тақырыптар аясында ақпарат алу үшін қарапайым сұрақтар қою
7.3.2.1
бірқатар жалпы және оқу тақырыптары аясында ақпарат алу үшін күрделі сұрақтар қою
8.3.2.1
жалпы тақырып тар және бірқа тар оқу тақырып тары аясында ақпарат алу үшін күрделірек сұрақтар қою
9.3.2.1
жалпы және оқу тақырыптары аясында ақпарат алу үшін күрделі сұрақтар қою
.3.3.1
бірқатар жалпы және оқу тақырыптары аясында
пікірін сөйлеммен жеткізу
6.3.3.1
алуан түрлі жалпы және оқу тақырыптары аясында пайым дау элемент терімен өз пікірін сөйлем мен жеткізу
7.3.3.1
көпшілік жалпы және оқу тақырыптары аясында пікірін пайымдаумен жеткізу
8.3.3.1
кез-келген жалпы және оқу тақырыптары аясында пікірін пайымдаумен жеткізу
9.3.3.1
жалпы және оқу тақырыптарында өз көзқарасын түсіндіру және негіздеу
5.3.4.1
алуан түрлі жалпы және оқу тақырыптары аясында күтпеген комментарий
лерге біраз икемділікпен сөйлеммен жауап беру
6.3.4.1
алуан түрлі жалпы және оқу тақырыптары аясында күт пеген коммен тарийлерге пайымдау элементтеріменбіраз икемділік пен сөйлеммен жауап беру
7.3.4.1
көпшілік жалпы және оқу тақырып тары аясында күтпеген ком ментарийлерге пайымдау эле менттерімен бі раз икемділік пен сөйлеммен жауап беру
8.3.4.1
жалпы және оқу тақырыптары аясында күтпеген комментарий
лерге пайымдау элементтерімен
біраз икемділікпен сөйлеммен жауап беру
9.3.4.1
жалпы және оқу тақырыптары аясында күт пеген коммен тарийлерге пайымдау мен және сөйлеммен
белгілі бір деңгейдегі икемділікпен жауап беру
5.3.5.1
алуан түрлі жалпы және оқу тақырыптары аясында базалық деңгейде ақпарат алмасуда өзара қарым-қатынас жасауға әрекеттену
6.3.5.1
көпшілік жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзағырақ әңгімеде өзара қарым-қатынас жасауға әрекеттену
7.3.5.1
оқу тапсырмаларын орындау мақ сатында басым дықтарды жос парлау мен құру, серік тестік, талқы лау, келісу үшін сыныптас тарымен өзара қарым-қатынас жасауға әрекеттену
8.3.5.1
оқу тапсырмаларын орындау мақсатында басымдықтарды жоспарлау мен құру, серкіктестік, талқылау, келісу үшін сынып тастарымен өзара қарым-қатынас жасау
9.3.5.1
оқу тапсырмаларын орындау мақсатында басымдықтарды жоспарлау мен құру, серкіктестік, талқылау, келісу үшін сыныптас тарымен өзара қарым-қатынас жасау
5.3.6.1
жұпта, топта және барлық сыныппен жұмыста өз ойын анық және нақты түрде сөйлеммен жеткізу
6.3.6.1
жұпта, топта және барлық сыныппен жұмыста өз ойын пікірталаста анық және нақты түрде сөйлеммен жеткізу
7.3.6.1
жұпта, топта және барлық сыныппен жұ мыста басқалар дың айтқанын сөйлеммен немесе пайымдаумен біршама икемділікпен түсіндіруге әрекеттену
8.3.6.1
жұпта, топта және барлық сыныппен жұмыста басқалардың айтқанын сөйлеммен немесе пайымдаумен біршама икемділікпен түсіндіру
9.3.6.1
жұпта, топта және барлық сыныппен жұ мыста басқалар дың айтқанын сөйлеммен неме се пайымдаумен белгілі бір деңгейдегі икем ділікпен түсіндіру
5.3.7.1
бірқатар жалпы тақырыптар аясында пәнге тән лексика мен синтаксисті пайдалану
6.3.7.1
бірқатар жалпы және оқу тақырыптары аясында пәнге тән лексика мен синтаксисті пайдалану
7.3.7.1
әр түрлі жалпы және бірқатар оқу тақырыптары аясында пәнге тән лексика мен синтаксис ті пайдалану
8.3.7.1
көпшілік жалпы және бірқатар оқу тақырыптары аясында пәнге тән лексика мен синтаксисті пайдалану
9.3.7.1
шексіз жалпы және оқу тақырыптары
аясында пәнге тән лексика мен синтаксисті пайдалану
5.3.8.1
әр түрлі жалпы және оқу тақырыптарын
дағы қарапайым оқиғаларды мазмұндау
6.3.8.1
бірқатар жалпы және оқу тақырыптарын
дағы кейбір ұзағырақ оқиғаларды мазмұндау
7.3.8.1
әр түрлі жалпы және оқу тақырыптарын
дағы кейбір ұзағырақ оқиғаларды мазмұндау
8.3.8.1
көпшілік жалпы және оқу тақырыптарын
дағы кейбір ұзағырақ оқиғаларды мазмұндау
9.3.8.1
көпшілік жалпы және оқу тақырыптарын
дағы ұзағырақ оқиғаларды мазмұндау

4) чтение (reading):
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
ниже среднего 2
выше среднего 2
низкий 1
средний 1
высокий 1
5.4.1.1 понимать основные моменты в некоторых коротких, простых текстах по общим и учебным темам
6.4.1.1 понимать основные моменты в коротких, простых текстах по общим и учебным темам
7.4.1.1 понимать основные моменты в текстах в рамках некоторых незнакомых общих и учебных тем
8.4.1.1 понимать основные моменты в текс тах незнакомых различных общих и учебных тем, включая неко торые длинные тексты
9.4.1.1 понимать основные моменты в длинных текстах большинства незнакомых общих и учебных тем
5.4.2.1 понимать с незначительной поддержкой специфичную информацию и детали в коротких, прос тых текстах в рамках неко торых общих и учебных тем
6.4.2.1 понимать независимо специфичную информацию и детали в коротких, простых текстах в рамках некоторых общих и учебных тем
7.4.2.1 понимать специфичную информацию и детали в текстах в рамках большинства знакомых общих и учебных тем
8.4.2.1 понимать специфичную информацию и детали в текстах в рамках различных знакомых общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты
9.4.2.1 понимать специфичную информацию и детали в текстах в рамках знако мых общих и учебных тем, включая неко торые длин ные тексты
5.4.3.1 понимать детали аргумента в рамках некоторых знакомых общих и учебных тем
6.4.3.1 понимать детали аргумента в рамках некоторых знакомых общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты
7.4.3.1 понимать детали аргумента в рамках большинства знакомых общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты
8.4.3.1 понимать детали аргумента в рамках знакомых общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты
9.4.3.1 понимать детали аргу мента в длин ных текстах в рамках различных знакомых общих и учебных тем
5.4.4.1 читать с незначительной поддержкой некоторые короткие тексты художественной и нехудожественной литературы
6.4.4.1 читать самостоятельно некоторые короткие, простые тексты художественной и нехудожественной литературы
7.4.4.1 читать некоторые длинные тексты художественной и нехудожественной литературы в рамках знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем
8.4.4.1 читать длинные тексты различной художественной и нехудожественной литературы в рамках знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем
9.4.4.1 итать длин ные тексты художественной и нехудо жественной литературы в рамках знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем
5.4.5.1 определять смысл из контекста в коротких текстах в рамках некоторых знакомых общих и учебных тем
6.4.5.1 определять смысл из контекста в рамках некоторых знакомых общих и учебных тем, включая длинные тексты
7.4.5.1 определять смысл из контекста в коротких текстах в рамках большинства знакомых общих и учебных тем
8.4.5.1 определять смысл из контекста в коротких и некоторых длинных текстах в рамках различных знакомых общих и учебных тем
9.4.5.1 определять смысл из контекста в длинных текстах в рамках большинства знакомых общих и учебных тем
5.4.6.1 определять отношение или мнение автора в коротких текстах на некоторые общие и учебные темы
6.4.6.1 определять отношение или мнение автора в коротких текстах в рамках большинства общих и учебных тем
7.4.6.1 определять отношение или мнение автора на различные незнакомые общие и учебные темы
8.4.6.1 определять отношение или мнение автора на различные незнакомые общие и учебные темы, включая длинные тексты
9.4.6.1 определять отношение или мнение автора в длин ных текстах в рамках большинства общих и учебных тем
5.4.7.1 определять характерные свойства слова, предложения и текста в рамках некоторых написанных жанров
6.4.7.1 определять характерные свойства слова, предложения и текста в рамках большинства написанных жанров
7.4.7.1 определять характерные свойства слова, предложения и текста в рамках большинства написанных жанров
8.4.7.1 определять характерные свойства слова, предложения и текста в рамках большинства написанных жанров
9.4.7.1 определять характерные свойства слова, предложения и текста в рамках любых написанных жанров
5.4.8.1 использовать с некоторой поддержкой знакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
6.4.8.1 использовать самостоятельно знакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
7.4.8.1 использовать с незначительной поддержкой знакомые и некоторые незна комые бумаж ные и цифровые ресурсы для проверки значе ния и расшире ния понимания
8.4.8.1 использовать знакомые и некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
9.4.8.1 использовать большинство знакомых и незнакомых бумажных и цифровых ресурсов для проверки значения и расширения понимания
5.4.9.1 определять разницу между фактом и мнением в коротких, простых текстах на различные общие и учебные темы
6.4.9.1 определять разницу между фактом и мнением в коротких, простых текстах на любые общие и учебные темы
7.4.9.1 определять несоотвтетствия в приводимых аргументах в коротких, простых текстах на некоторые общие и учебные темы
8.4.9.1 определять несоотвтетствия в приводимых аргументах в коротких текстах на некоторые общие и учебные темы
9.4.9.1 определять несоотвтетствия в приво димых аргу ментах в длинных текстах на различные общие и учебные темы

4) "Оқылым" (reading):
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
орташадан төмен деңгей 2
орташадан жоғары деңгей 2
төмен деңгей
1
орташа деңгей
1
жоғары деңгей
1
5.4.1.1
жалпы және оқу тақырыптары бойынша кейбір қарапайым қысқа мәтіндердің негізгі идеясын түсіну
6.4.1.1
жалпы және оқу тақырыптары бойынша қарапайым қысқа мәтіндердің негізгі идеясын түсіну
7.4.1.1
таныс емес жалпы және оқу тақырыптары аясында мәтіндердің негізгі идеясын түсіну
8.4.1.1
кейбір ұзақ мәтіндерді қоса, әр түрлі таныс емес жалпы және оқу тақырыптары мәтіндерінің негізгі идеясын түсіну
9.4.1.1
көпшілік таныс емес жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақ мәтіндердің негізгі идеясын түсіну
5.4.2.1
бірқатар жалпы және оқу тақырыптары аясындағы қарапайым, қысқа мәтін дерде арнайы ақпаратты мұға лімнің шамалы көмегімен түсіну
6.4.2.1
бірқатар жалпы және оқу тақырыптары аясындағы қарапайым, қысқа мәтін дерде арнайы ақпаратты мұғалімнің көмегінсіз түсіну
7.4.2.1
көпшілік жалпы және оқу тақырыптары аясында мәтіндердегі арнайы ақпаратты түсіну
8.4.2.1
кейбір ұзақ мәтіндерді қоса, әр түрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары аясында мәтіндердегі арнайы ақпаратты түсіну
9.4.2.1
кейбір ұзақ мәтіндерді қоса, таныс жалпы және оқу тақырыптары аясында мәтіндердегі арнайы ақпаратты түсіну
5.4.3.1
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары аясында дәлел деректемелерін түсіну
6.4.3.1
бірқатар ұзақ мәтіндерді қоса, кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары аясында дәлел деректемелерін түсіну
7.4.3.1
кейбір ұзақ мәтіндерді қоса, көпшілік таныс жалпы және оқу тақы рыптары аясында дәлел деректерін түсіну
8.4.3.1
кейбір ұзақ мәтіндерді қоса, таныс жалпы және оқу тақырыптары аясында дәлел деректерін түсіну
9.4.3.1
әр түрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары аясындағы ұзақ мәтіндердегі дәлел деректерін түсіну
5.4.4.1
көркем және көркем емес әдебиеттердегі кейбір қысқа мәтіндерді мұғалімнің шамалы көмегі арқылы оқу
6.4.4.1
көркем және көркем емес әдебиеттердегі кейбір қысқа қарапайым мәтіндерді өз бетімен оқу
7.4.4.1
таныс және кейбір бейта ныс жалпы және оқу тақы рыптары аясын да көркем және көркем емес әдебиет тердегі кейбір ұзақ мәтіндерді оқу
8.4.4.1
таныс және кейбір бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары аясында түрлі көркем және көркем емес әдебиеттердегі ұзақ мәтіндерді оқу
9.4.4.1
таныс және кейбір бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары аясында көркем және көркем емес әдебиеттер дегі ұзақ мәтіндерді оқу
5.4.5.1
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары аясында қысқаша мәтіндердің мәнмәтінінен негізгі ойды анықтау
6.4.5.1
ұзын мәтіндерді қоса, кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары аясында мәнмәтінінен негізгі ойды анықтау
7.4.5.1
көпшілік таныс жалпы және оқу тақырып тары аясында қысқаша мәтіндердің мән-мәтінінен негізгі ойды анықтау
8.4.5.1
әр түрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары аясында қысқаша және кейбір ұзын мәтіндердің мән-мәтінінен негізгі ойды анықтау
9.4.5.1
көпшілік таныс жалпы және оқу тақырыптары аясында ұзын мәтіндердің мәнмәтінінен негізгі ойды анықтау
5.4.6.1
кейбір жалпы және оқу тақырыптарын
дағы қысқа мәтіндерде автордың пікірін немесе көзқарасын анықтау
6.4.6.1
көпшілік жалпы және оқу тақырыптарын
дағы қысқа мәтіндерде автордың пікірін немесе көзқарасын анықтау
7.4.6.1
әр түрлі бейтаныс жалпы және оқу тақырып тарындағы қысқа мәтін дерде автордың пікірін немесе көзқарасын анықтау
8.4.6.1
ұзын мәтіндерді қоса, әр түрлі бейтаныс жалпы және оқу тақы рыптарындағы қысқа мәтін дерде автордың пікірін немесе көзқарасын анықтау
9.4.6.1
көпшілік жалпы және оқу тақырыптары
аясында ұзын мәтіндерде автордың пікірін немесе көзқарасын анықтау
5.4.7.1
бірқатар жазбаша жанрлар аясында сөз, сөйлем және мәтіннге тән қасиеттерді анықтау
6.4.7.1
көпшілік жазбаша жанрлар аясында сөз, сөйлем және мәтінге тән қасиеттерді анықтау
7.4.7.1
көпшілік жазбаша жанрлар аясында сөз, сөйлем және мәтінге тән қасиеттерді анықтау
8.4.7.1
көпшілік жазбаша жанрлар аясында сөз, сөйлем және мәтінге тән қасиеттерді анықтау
9.4.7.1
кез-келген жазбаша жанрлар аясында сөз, сөйлем және мәтінге тән қасиеттерді анықтау
5.4.8.1
мағынаны тексеру және түсінігін кеңейту үшін өзіне таныс сандық немесе баспадан шықан ресурстарды мұғалімнен шамалы көмекпен
қолдану
6.4.8.1
мағынаны тексеру және түсінігін кеңейту үшін өзіне таныс сандық немесе баспадан шықан ресурстарды өз бетімен қолдану
7.4.8.1
мағынаны тексеру және түсінігін кеңей ту үшін өзіне таныс және кейбір бей таныс сандық немесе баспа дан шыққан ресурстарды шамалы көмек пен қолдану
8.4.8.1
мағынаны тексеру және түсінігін кеңейту үшін кейбір бейтаныс сандық немесе баспадан шықан ресурстарды қолдану
9.4.8.1
мағынаны тексеру және түсінігін кеңейту үшін көпшілік таныс және бейтаныс сандық немесе баспадан шықан ресурстарды қолдану
5.4.9.1
әр түрлі жалпы және оқу тақырыптарын
да қарапайым қысқа мәтіндерде дерек пен пікірдің айырмашылы
ғын анықтау
6.4.9.1
кез-келген жалпы және оқу тақырыптарын
дағы қарапайым қысқа мәтіндерде дерек пен пікірдің айырмашылы
ғын анықтау
7.4.9.1
кейбір жалпы және оқу тақырыптарын
дағы қысқа қарапайым мәтіндерде келтірілген дәлелдегі сәйкессіздіктерді анықтау
8.4.9.1
кейбір жалпы және оқу тақырыптарын
дағы қысқа мәтіндерде келтірілген дәлелдегі сәйкессіздіктер
ді анықтау
9.4.9.1
әр түрлі жалпы және оқу тақырыптарын
дағы ұзақ мәтіндерде келтірілген дәлелдегі сәйкессіздіктер
ді анықтау

5) письмо (writing):
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
ниже среднего 2
выше среднего 2
низкий 1
средний 1
высокий 1
5.5.1.1 планировать, писать, править и вычитывать работы на уровне текста на некоторые общие и учебные темы
6.5.1.1 планировать, писать, править и вычитывать работы с поддержкой на уровне текста на различные общие и учебные темы
7.5.1.1 планировать, писать, править и вычитывать работы с поддержкой на уровне текста на общие и учебные темы
8.5.1.1 планировать, писать, править и вычитывать работы с незначительной поддержкой на уровне текста на общие и учебные темы
9.5.1.1 планировать, писать, править и вычитывать работы без поддержки на уровне текста на общие и учебные темы
5.5.2.1 писать с поддержкой последовательность предложений в абзац на некоторые общие и учебные темы
6.5.2.1 писать с поддержкой о реальных, вымышленных событиях, действиях или опытеиз прошлого на некоторые знакомые общие и учебные темы
7.5.2.1 писать с незначительной поддержкой о реальных, вымышленных событиях, действиях или опыте из прошлого на некоторые знакомые общие и учебные темы
8.5.2.1 писать с незначительной поддержкой о реальных, вымышленных событиях, действиях или опыте из прошлого на знакомые общие и учебные темы
9.5.2.1 писать самостоятельно о реальных, вымышленных событиях, действиях или опыте из прошлого на знакомые общие и учебные темы
5.5.3.1 писать с поддержкой фактические данные на уровне текста описывая людей, места и объекты
6.5.3.1 писать с поддержкой о личных чувствах и мнениях на некоторые знакомые общие и учебные темы
7.5.3.1 писать с умеренной грамматической грамотностью на некоторые знакомые общие и учебные темы
8.5.3.1 писать с умеренной грамматической грамотностью на различные знакомые общие и учебные темы
9.5.3.1 писать с умеренной грамматической грамотностью на знакомые общие и учебные темы
5.5.4.1 писать с поддержкой последовательность длинных предложений в абзац для передачи личной информации
6.5.4.1 писать с поддержкой темы в абзаце для передачи личной информации
7.5.4.1 использовать с поддержкой соответствующий стиль и регистр в некоторых письменных жанрах на общие и учебные темы
8.5.4.1 использовать с поддержкой соответствующий стиль и регистр в письменных жанрах на общие и учебные темы
9.5.4.1 использовать с минимальной поддержкой соответствующий стиль и регистр в разнообразных письменных жанрах на общие и учебные темы
5.5.5.1 связывать предложения при помощи базовых слов связок без поддержки
6.5.5.1 использовать с поддержкой аргументы, подкрепляя примерами и обоснованием, на некоторые знакомые общие и учебные темы
7.5.5.1 использовать с некоторой поддержкой аргументы, подкрепляя примерами и обоснованием, на некоторые знакомые общие и учебные темы
8.5.5.1 использовать с поддержкой аргументы, подкрепляя примерами и обоснованием, на знакомые общие и учебные темы
9.5.5.1 использовать с поддержкой аргументы, подкрепляя примерами и обоснованием, на неограни ченные знако мые общие и учебные темы
5.5.6.1 объединять предложения логически в абзац с некото рой поддерж кой, используя базовые слова связки, на неко торые знако мые общие темы
6.5.6.1 объединять предложения логически в абзац с незначительной поддержкой, используя базовые слова связки, на различные знакомые общие темы
7.5.6.1 объединять предложения логически в абзац, используя базовые слова связки, на знакомые общие темы
8.5.6.1 объединять самостоятельно предложения логически в абзац, используя базовые слова связки, на знакомые общие темы
9.5.6.1 писать связные тексты на общие знакомые и учебные темы, используя различные слова связки
5.5.7.1 использовать с некоторой поддержкой соответствующий формат на уровне текста некоторых письменных жанров на знакомые общие и некоторые учебные темы
6.5.7.1 использовать с некоторой поддержкой соответствующий формат на уровне текста для различных письменных жанров на знакомые общие и некоторые учебные темы
7.5.7.1 использовать с минимальной поддержкой соответствующий формат на уровне текста для различных письменных жанров на знакомые общие и учебные темы
8.5.7.1 использовать с минимальной поддержкой соответствующий формат на уровне текста для письменных жанров на знакомые общие и учебные темы
9.5.7.1 использовать независимо соответствующий формат на уровне текста неограниченных письменных жанров на общие и учебные темы
5.5.8.1 писать правильно часто используемые слова на некоторые общие темы
6.5.8.1 писать правильно часто используемые слова на некоторые знакомые общие и учебные темы
7.5.8.1 писать правильно часто используемые слова на различные знакомые общие и учебные темы
8.5.8.1 писать правильно часто используемые слова на знакомые общие и учебные темы
9.5.8.1 писать правильно часто используемые слова на неограниченные знакомые общие и учебные темы
5.5.9.1 использовать знаки препинания в письменных работах с умеренной грамотностью на уровне текста на некоторые знакомые общие темы
6.5.9.1 использовать знаки препинания в письменных работах с умеренной грамотностью на уровне текста на некоторые знакомые общие и учебные темы
7.5.9.1 использовать знаки препинания в письменных работах с умеренной грамотностью на уровне текста на различные знакомые общие и учебные темы
8.5.9.1 использовать знаки препинания в письменных работах на среднем уровне грамотности в тексте на знакомые общие и учебные темы
9.5.9.1 использовать знаки препинания в письменных работах на уровне текста грамотно на знакомые общие и учебные темы

5) "Жазылым" (writing):
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
орташадан төмен деңгей 2
орташадан жоғары деңгей 2
төмен деңгей
1
орташа деңгей
1
жоғары деңгей
1
5.5.1.1
кейбір жалпы және оқу тақырыптарында мәтін деңгейіндегі жұмыстарды жоспарлау, жазу, түзету және тексеру
6.5.1.1
әр түрлі жалпы және оқу тақырыптарындағы мәтін деңгейіндегі жұмыстарды мұғалімнің қолдауымен жоспарлау, жазу, түзету және тексеру
7.5.1.1
жалпы және оқу тақырыптарындағы мәтін деңгейіндегі жұмыстарды мұғалімнің қолдауымен жоспарлау, жазу, түзету және тексеру
8.5.1.1
жалпы және оқу тақырыптарындағы мәтін деңгейіндегі жұмыстарды шамалы қолдаумен жоспарлау, жазу, түзету және тексеру
9.5.1.1
жалпы және оқу тақырыптарындағы мәтін деңгейіндегі жұмыстарды мұғалімнің қолдауынсыз жоспарлау, жазу, түзету және тексеру
5.5.2.1
кейбір жалпы және оқу тақырыптарындағы абзацта сөйлемдерді мұғалімнің қолдауымен жүйелі жазу
6.5.2.1
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптарында өткен тәжірибесін немесе шынайы болған оқиғалар, әрекеттерді мұғалімнің қолдауымен жазу
7.5.2.1
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптарында өткен тәжірибесін немесе шынайы болған оқиғалар, әрекеттерді шамалы қолдаумен жазу
8.5.2
таныс жалпы және оқу тақырыптарында өткен тәжірибесін немесе шынайы болған оқиғалар, әрекеттерді шамалы қолдаумен жазу
9.5.2.1
таныс жалпы және оқу тақырыптарында өткен тәжірибесін немесе шынайы болған оқиғалар, әрекеттерді өз бетімен жазу
5.5.3.1
адамдарды, жерлер мен нысандарды мәтін деңгейін де сипаттай отырып мұға лімнің қолдауымен нақты мәлімет терді жазу
6.5.3.1
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптарына мұғалімнің қолдауымен жеке сезімі мен пікірі туралы жазу
7.5.3.1
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыпта
рын біркелкі грамматикалық сауаттылықпен жазу
8.5.3.1
әр түрлі таныс жалпы және оқу тақырыптарын біркелкі грамматикалық сауаттылықпен жазу
9.5.3.1
таныс жалпы және оқу тақырыптарын біркелкі грамматикалық сауаттылықпен жазу
5.5.4.1
жеке ақпарат беру үшін ұзақ сөйлемдерді абзац көлемінде мұғалімнің қолдауымен жазу
6.5.4.1
жеке ақпарат беруге арналған тақырыпты абзац көлемінде мұғалімнің қолдауымен жазу
7.5.4.1
жалпы және оқу тақырып тарына кейбір жазбаша жанр да орынды сти лі мен тіл фор масын қолдау мен қолдану
8.5.4.1
жалпы және оқу тақырыптары
на жазбаша жанрда орынды стилі мен тіл формасын қолдаумен қолдану
9.5.4.1
жалпы және оқу тақырыптарына әр түрлі жазбаша жанрда орынды стилі мен тіл формасын шама лы қолдаумен қолдану
5.5.5.1
сөйлемдерді негізгі сабақтастыр ғыш жалғаулықтар
ды пайдаланып мұғалімнің көмегінсіз өз бетімен байланыстыру
6.5.5.1
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптарында дәлелдерді бекіту мысалдары және негіздеумен қолдаумен қолдану
7.5.5.1
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптарында дәлелдерді бекіту мысал дары және негіздеумен біршама қолдау мен қолдану
8.5.5.1
таныс жалпы және оқу тақырыптарында дәлелдерді бекіту мысалдары және негіздеумен мұғалім қолдауымен қолдану
9.5.5.1
шексіз таныс жалпы және оқу тақырыптарында дәлелдерді бекіту мысалдары және негіздеумен мұғалім қолдауымен қолдану
5.5.6.1
кейбір жалпы таныс тақырып тарда негізгі сабақтастыр ғыш жалғаулық тарды қолда нып, біршама қолдау мен сөйлемді абзац қа логикалық біріктіру
6.5.6.1
әр түрлі жалпы таныс тақырып тарда негізгі сабақ тастырғыш жалғаулықтарды қолданып, шамалы қолдау мен сөйлемді абзацқа логика лық біріктіру
7.5.6.1
жалпы таныс тақырыптарда негізгі сабақтастырғыш жалғаулық тарды қолда нып, сөйлемді абзацқа логика лық біріктіру
8.5.6.1
жалпы таныс тақырыптарды негізгі сабақтастырғыш жалғаулықтар
ды қолданып, өз бетімен сөйлемді абзацқа логика лық біріктіру
9.5.6.1
әр түрлі сабақтастырғыш жалғаулықтарды қолданып
жалпы таныс және оқу тақырып тарына қатысты мәтіндерді жазу
5.5.7.1
таныс жалпы және бірқатар оқу тақырып тарындағы кейбір жазбаша жанрларда мәтін деңгейіне сәйкес формат ты біршама қолдаумен қолдану
6.5.7.1
таныс жалпы және бірқатар оқу тақырып тарындағы әр түрлі жазбаша жанрлар үшін мәтін деңгейіне сәйкес форматты біршама қолдаумен пайдалану
7.5.7.1
таныс жалпы және бірқатар оқу тақырып тарындағы әр түрлі жазбаша жанрлар үшін мәтін деңгейіне сәйкес формат ты шамалы қолдаумен пайдалану
8.5.7.1
таныс жалпы және бірқатар оқу тақырып тарындағы жазбаша жанрлар үшін мәтін деңгейіне сәйкес форматты шамалы қолдаумен пайдалану
9.5.7.1
жалпы және бірқатар оқу тақырыптарында
ғы шексіз жазбаша жанрларда үшін мәтін деңгейіне сәйкес форматты дербес қолдану
5.5.8.1
кейбір жалпы тақырыптарда жиі қолданыла тын сөздерді дұрыс жазу
6.5.8.1
кейбір жалпы таныс және оқу тақырыптарда жиі қолданыла тын сөздерді дұрыс жазу
7.5.8.1
әртүрлі жалпы таныс және оқу тақырыптарда жиі қолданыла тын сөздерді дұрыс жазу
8.5.8.1
жалпы таныс және оқу тақырыптарда жиі қолданыла тын сөздерді дұрыс жазу
9.5.8.1
шексіз жалпы таныс және оқу тақырыптарда жиі қолданыла тын сөздерді дұрыс жазу
5.5.9.1
бірқатар жалпы таныс тақырыптарда
ғы мәтін деңге йіндегі жазба ша жұмыстарда тыныс белгіле рін орынды сауаттылықпен қолдану
6.5.9.1
бірқатар жалпы таныс және оқу тақырыптарында
ғы мәтін деңге йіндегі жазбаша жұмыстарда ты ныс белгілерін орынды сауаттылықпен қолдану
7.5.9.1
әртүрлі жалпы таныс және оқу тақырыптарында мәтін деңге йіндегі жазба ша жұмыстарда тыныс белгіле рін орынды сауаттылықпен қолдану
8.5.9.1
жалпы таныс және оқу тақы рыптарында мәтін деңгейін дегі жазбаша жұмыстарда тыныс белгіле рін орта деңгей дегі сауаттылық пен қолдану
9.5.9.1
жалпы таныс және оқу тақырыптарында мәтін деңгейіндегі жазбаша жұмыстарда тыныс белгілерін сауатты қолдану

15. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Английский язык" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению.
16. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
Английский язык"
для 5-9 классов уровня
основного среднего
образования по
обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы
по учебному предмету "Английский язык" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
1) 5 класс:
Темы
Разделы
Цели обучения. Обучающиеся должны:
1 четверть
Дома и за пределами
Содержание
5.1.1.1 использовать навыки говорения и слушания для творческого совместного решения проблем в группах;
5.1.6.1 организовывать и понятно представлять информацию в форме, понятной для других;
5.1.8.1 развивать межкультурное понимание через чтение и обсуждение;
5.1.9.1 использовать воображение для выражения своих мыслей, идей, переживаний и чувств
Слушание (Listening)
5.2.1.1 понимать с поддержкой последовательность команд в классе;
5.2.3.1 понимать без поддержки простые вопросы на общие и учебные темы;
5.2.6.1 определить с поддержкой смысл из контекста короткой беседы на некоторые общие и учебные темы;
5.2.7.1 определить мнение говорящего (-их) в простом, разговоре с поддержкой на некоторые общие и учебные темы
Говорение (Speaking)
5.3.1.1 передавать основную информацию о себе и других на уровне предложения на некоторые общие темы;
5.3.2.1 задавать простые вопросы, чтобы получить информацию в рамках некоторых общих тем;
5.3.4.1 отвечать с некоторой гибкостью на уровне предложения на неожиданные комментарии в рамках различных общих и учебных тем;
5.3.6.1 излагать мысли четко и ясно на уровне предложения во время парной, групповой и работы всем классом;
5.3.7.1 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках некоторых общих тем
Чтение (Reading)
5.4.1.1 понимать основные моменты в некоторых коротких простых текстов по общим и учебным темам;
5.4.2.1 понимать с незначительной поддержкой специфичную информацию и детали в коротких, простых текстах в рамках некоторых общих и учебных тем;
5.4.5.1 определять смысл из контекста в коротких текстах в рамках знакомых общих и учебных тем
Письмо (Writing)
5.5.1.1 планировать, писать, править и вычитывать работы на уровне текста на некоторые общие и учебные темы;
5.5.2.1 писать с поддержкой последовательность предложений в абзац на некоторые общие и учебные темы;

15. Осы оқу бағдарламасы негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Ағылшын тілі" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
16. Тоқсандағы бөлімдер мен бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 5-9-сыныптарына
арналған "Ағылшын тілі" оқу
пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған
"Ағылшын тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру
бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 5-сынып
Тақырыптар
Бөлімдер
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
Үйде және үйден тыс жерде
Мазмұны
5.1.1.1 топ ішінде мәселелерді шығармашылықпен бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану;
5.1.6.1 ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және ұсыну;
5.1.8.1 оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық түсінікті дамыту;
5.1.9.1 ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану
Тыңдалым
5.2.1.1 сыныптағы нұсқаулар жүйелілігін қолдаумен түсіну;
5.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптары
ның қарапайым сұрақтарын көмексіз түсіну;
5.2.6.1 жалпы және оқу тақырыптары ның бірқатарын да қысқаша сөйлесу мәнмәтінінен мағынаны қолдаумен анықтау;
5.2.7.1 бірқатар жалпы және оқу тақырыптарында мұғалімнің көмегі көрсетілген қарапайым сөйлесудегі сөйлеушінің ойын анықтау
Айтылым
5.3.1.1 бірқатар жалпы тақырыптар аясында сөйлем деңгейінде өзі және басқалар туралы негізгі ақпарат беру;
5.3.2.1 бірқатар жалпы тақырыптар аясында ақпарат алу үшін қарапайым сұрақтар қою;
5.3.4.1 алуан түрлі жалпы және оқу тақырыптары аясында күтпеген комментарий
лерге біраз икемділікпен сөйлеммен жауап беру;
5.3.6.1 жұпта, топта және барлық сыныппен жұмыста өз ойын анық және нақты түрде сөйлеммен жеткізу;
5.3.7.1 бірқатар жалпы тақырыптар аясында пәнге тән лексика мен синтаксисті пайдалану
Оқылым
5.4.1.1 жалпы және оқу тақырыптары бойынша кейбір қарапайым қысқа мәтіндердің негізгі идеясын түсіну;
5.4.2.1 бірқатар жалпы және оқу тақырыптары аясындағы қарапайым, қысқа мәтіндерде арнайы ақпаратты мұғалімнің шамалы көмегімен түсіну; 5.4.5.1 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары аясында қысқаша мәтіндердің мәнмәтінінен негізгі ойды анықтау
Жазылым
5.5.1.1 кейбір жалпы және оқу тақырыптарында мәтін деңгейіндегі жұмыстарды жоспарлау, жазу, түзету және тексеру;
5.5.2.1 кейбір жалпы және оқу тақырыптарындағы абзацта сөйлемдерді мұғалімнің қолдауымен жүйелі жазу;

2) 6 класс:
Темы
Разделы
Цели обучения
1 четверть
Наш класс
Содержание
6.1.1.1 использовать навыки говорения и слушания для творческого совместного решения проблем в группах;
6.1.3.1 уважать различные точки зрения;
6.1.8.1 развивать межкультурное понимание через чтение и обсуждение;
6.1.9.1 использовать воображение для выражения своих мыслей, идей, переживаний и чувств;
6.1.10.1 использовать устную или письменную речь для проведения анализа и изучения широкого спектра мнений и взглядов на мир
Слушание (Listening)
6.2.1.1 понимать с поддержкой неограниченные команды в классе;
6.2.2.1 понимать более сложные вопросы с поддержкой о предоставлении личной информации;
6.2.5.1 понимать с поддержкой большую часть специфичной информации и деталей в продолжительной беседе на общие и учебные темы;
6.2.7.1 определить мнение говорящего (-их) в продолжительном разговоре с поддержкой на ограниченные общие и учебные темы
Говорение (Speaking)
6.3.1.1 передавать основную информацию о себе и других на уровне дискуссии на большинство общих тем;
6.3.2.1 задавать простые вопросы, чтобы получить информацию в рамках большинства общих тем;
6.3.3.1 высказывать мнение на уровне предложения с элементами рассуждения в рамках различных общих и учебных тем;
6.3.7.1 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках некоторых общих и учебных тем;
6.3.8.1 пересказывать некоторые более длинные истории и события на некоторые общие и учебные темы
Чтение (Reading)
6.4.1.1 понимать основные моменты в коротких простых различных текстах по общим и учебным темам;
6.4.2.1 понимать независимо специфичную информацию и детали в коротких, простых текстах в рамках некоторых общих и учебных тем;
6.4.4.1 читать самостоятельно некоторые короткие простые тексты художественной и нехудожественной литературы;
6.4.8.1 использовать самостоятельно знакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания;
6.4.9.1 определять разницу между фактом и мнением в коротких, простых текстах на любые общие и учебные темы
Письмо (Writing)
6.5.1.1 планировать, писать, править и вычитывать работы с поддержкой на уровне текста на различные общие и учебные темы;
6.5.2.1 писать с поддержкой о реальных, вымышленных событиях, действиях или опыте из прошлого на некоторые знакомые общие и учебные темы;
6.5.3.1 писать с поддержкой о личных чувствах и мнениях на знакомые общие и учебные темы;
6.5.8.1 писать правильно часто используемые слова на некоторые знакомые общие и учебные темы;
6.5.9.1 использовать знаки препинания в письменных работах с умеренной грамотностью на уровне текста на некоторые знакомые общие и учебные темы;
6.5.6.1 объединять предложения логически в абзац с незначительной поддержкой, используя базовые слова связки на различные знакомые общие темы
Использование языка (Use of English)
6.6.1.1 использовать абстрактные существительные и сложные именные фразы, описывающие место и время, по знакомым общим и учебным темам;
6.6.3.1 использовать большое разнообразие прилагательных и правильных и неправильных прилагательных в сравнительной и превосходной степенях по ограниченному спектру знакомых общих и учебных тем;
6.6.9.1 использовать надлежащим образом увеличенное разнообразие настоящих и прошлых простых активных и некоторых пассивных форм на растущий диапазон знакомых общих и учебных тем;
6.6.12.1 использовать повышенное разнообразие наречий, в том числе наречий степени too, not enough, quite, rather на растущий диапазон привычных общих и учебных тем;
6.6.13.1 использовать модальные формы, включая mustn’t (prohibition), need (necessity), should (for advice)
на различные знакомые и общие учебные темы;
6.6.15.1 использовать общие глаголы с инфинитивом verb /verb + ing в ограниченном спектре знакомых общих и учебных тем
Герои
Содержание
6.1.1.1 использовать навыки говорения и слушания для творческого совместного решения проблем в группах;

2) 6-сынып
Тақырыптар
Бөлімдер
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
Біздің сынып
Мазмұны
6.1.1.1 топ ішінде мәселелерді шығармашылықпен бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану;
6.1.3.1 түрлі көзқарастарды құрметтеу
Тыңдалым
6.2.1.1 сыныптағы шексіз нұсқауларды қолдаумен түсіну;
6.2.2.1 жеке басына қатысты мәліметтерді ұсыну туралы күрделірек сұрақтарды мұғалімнің қолдаумен түсіну;
6.2.5.1 жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақ әңгімеде арнайы ақпараттар мен бөлімдердің көп бөлігін қолдаумен түсіну
Айтылым
6.3.1.1 көпшілік жалпы тақырыптар аясында пікірталас деңгейінде өзі және басқалар туралы негізгі ақпарат беру;
6.3.2.1 көпшілік жалпы тақырыптар аясында ақпарат алу үшін қарапайым сұрақтар қою
Оқылым
6.4.1.1 жалпы және оқу тақырыптары бойынша қарапайым қысқа мәтіндердің негізгі идеясын түсіну;
6.4.2.1 бірқатар жалпы және оқу тақырыптары аясындағы қарапайым, қысқа мәтіндерде арнайы ақпаратты мұғалімнің көмегінсіз түсіну;
6.4.4.1 көркем және көркем емес әдебиеттердегі кейбір қысқа қарапайым мәтіндерді өз бетімен оқу;
6.4.8.1 мағынаны тексеру және түсінігін кеңейту үшін өзіне таныс сандық немесе баспадан шықан ресурстарды өз бетімен қолдану;
6.4.9.1 кез-келген жалпы және оқу тақырыптарындағы қарапайым қысқа мәтіндерде дерек пен пікірдің айырмашылығын анықтау
Жазылым
6.5.1.1 әр түрлі жалпы және оқу тақырыптарындағы мәтін деңгейіндегі жұмыстарды мұғалімнің қолдауымен жоспарлау, жазу, түзету және тексеру;
6.5.2.1 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптарында өткен тәжірибесін немесе шынайы болған оқиғалар, әрекеттерді мұғалімнің қолдауымен жазу;
6.5.3.1 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптарына мұғалімнің қолдауымен жеке сезімі мен пікірі туралы жазу;
6.5.6.1 әр түрлі жалпы таныс тақырыптарда негізгі сабақтастырғыш жалғаулықтарды қолданып, шамалы қолдаумен сөйлемді абзацқа логикалық біріктіру
Ағылшын тілін қолдану
6.6.1.1 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мезгіл мен орналасу жерін сипаттай тын күрделі атаулы фразаларды және дерексіз зат есімдерді қолдану;
6.6.3.1 жалпы таныс және оқу тақырыптарда шектеулі жиынтық бойынша салыстырмалы және таңдаулы шырайда алуан түрлі сын есімдер мен ережеге бағынатын және ережеге бағынбайтын сын есімдерді қолдану;
6.6.9.1 көптеген таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша жай осы және өткен шақтардың белсенді және кейбір пассивті формаларын дұрыс қолдану;
6.6.12.1 таныс жалпы және оқу тақырыптары көпшілігі бойынша
түрлі үстеулерді, оның ішінде мөлшерді білдіретін too, not enough, quite, rather үстеулерін қолдану;
6.6.13.1 көптеген кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша модальды формаларды,
оның ішінде mustn’t (тыйым) need (қажеттілік) should (ұсыныс) сөздерін қолдану;
6.6.15.1 шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары аясында инфинитив формасындағы verb / verb + ing
негізгі етістіктерді қолдану
Батырлар
Мазмұны
6.1.1.1 топ ішінде мәселелерді шығармашылықпен бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану;

6.1.3.1 различные точки зрения;
6.1.8.1 развивать межкультурное понимание через чтение и обсуждение
Слушание (Listening)
6.2.1.1 с поддержкой неограниченные команды;
6.2.6.1 определить с поддержкой смысл из контекста продолжительной беседы на большинство общих и учебных тем;
6.2.7.1 определить мнение говорящего (-их) в продолжительном разговоре с поддержкой на ограниченные общие и учебные темы;
6.2.8.1 понимать с поддержкой рассказы, в том числе продолжительную беседу на большинство общих и учебных тем
Говорение (Speaking)
6.3.3.1 высказывать мнение на уровне предложения с элементами рассуждения в рамках различных общих и учебных тем;
6.3.6.1 излагать мысли четко и ясно на уровне предложения и во время дискуссии во время парной, групповой и работы всем классом,
6.3.7.1 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках некоторых общих и учебных тем,
6.3.8.1 пересказывать некоторые более длинные истории и события на некоторые общие и учебные темы
Чтение (Reading)
6.4.1.1 понимать основные моменты в коротких простых различных текстах по общим и учебным темам;
6.4.2.1 понимать независимо специфичную информацию и детали в коротких, простых текстах в рамках некоторых общих и учебных тем;
6.4.4.1 читать самостоятельно некоторые короткие простые тексты художественной и нехудожественной литературы;
6.4.6.1 определять отношение или мнение автора в коротких текстах в рамках общих и учебных тем
Письмо (Writing)
6.5.1.1 планировать, писать, править и вычитывать работы с поддержкой на уровне текста на различные общие и учебные темы;
6.5.2.1 писать с поддержкой о реальных, вымышленных событиях, действиях или опыте из прошлого на некоторые знакомые общие и учебные темы;
6.5.3.1 писать с поддержкой о личных чувствах и мнениях на знакомые общие и учебные темы;
6.5.8.1 писать правильно часто используемые слова на некоторые знакомые общие и учебные темы
Использование языка (Use of English)
6.6.1.1 использовать абстрактные существительные и сложные именные фразы, описывающие место и время, по знакомым общим и учебным темам;
6.6.3.1 использовать большое разнообразие прилагательных и правильных и неправильных прилагательных в сравнительной и превосходной степенях по ограниченному спектру знакомых общих и учебных тем;
6.6.5.1 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные формы, на различные знакомые общие и учебные темы;
6.6.12.1 использовать повышенное разнообразие наречий, в том числе наречий степени too, not enough, quite, rather на растущий диапазон привычных общих и учебных тем;
6.6.15.1 использовать общие глаголы с инфинитивом verb/verb + ing в ограниченном спектре знакомых общих и учебных тем
2 четверть
Местность
Содержание

6.1.3.1 түрлі көзқарастарды құрметтеу;
6.1.8.1 оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық түсінікті дамыту
Тыңдалым
6.2.1.1 сыныптағы шексіз нұсқауларды қолдаумен түсіну;
6.2.6.1 жалпы және оқу тақырыптары
ның көпшілігінде ұзақ сөйлесудегі мәнмәтіннен мағынаны қолдаумен анықтау;
6.2.7.1 шектеулі жалпы және оқу тақырыптарында мұғалімнің көмегі көрсетілген ұзақ сөйлесудегі сөйлеушінің ойын анықтау;
6.2.8.1 жалпы және оқу тақырыптарын
дағы көпшілік ұзақ сөйлесуді, оның ішінде әңгімелерді қолдаумен түсіну
Айтылым
6.3.3.1 алуан түрлі жалпы және оқу тақырыптары аясында пайымдау элементтерімен өз пікірін сөйлеммен жеткізу;
6.3.6.1 жұпта, топта және барлық сыныппен жұмыста өз ойын пікірталаста анық және нақты түрде сөйлеммен жеткізу;
6.3.7.1 бірқатар жалпы және оқу тақырыптары аясында пәнге тән лексика мен синтаксисті пайдалану;
6.3.8.1 бірқатар жалпы және оқу тақырыптарын дағы кейбір ұзағырақ оқиғаларды мазмұндау
Оқылым
6.4.1.1 жалпы және оқу тақырыптары бойынша қарапайым қысқа мәтіндердің негізгі идеясын түсіну;
6.4.2.1 бірқатар жалпы және оқу тақырыптары аясындағы қарапайым, қысқа мәтіндерде арнайы ақпаратты мұғалімнің көмегінсіз түсіну;
6.4.4.1 көркем және көркем емес әдебиеттердегі кейбір қысқа қарапайым мәтіндерді өз бетімен оқу;
6.4.6.1 көпшілік жалпы және оқу тақырыптарындағы қысқа мәтіндерде автордың пікірін немесе көзқарасын анықтау
Жазылым
6.5.1.1 әр түрлі жалпы және оқу тақырыптарындағы мәтін деңгейіндегі жұмыстарды мұғалімнің қолдауымен жоспарлау, жазу, түзету және тексеру;
6.5.2.1 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптарында өткен тәжірибесін немесе шынайы болған оқиғалар, әрекеттерді мұғалімнің қолдауымен жазу;
6.5.3.1 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптарына мұғалімнің қолдауымен жеке сезімі мен пікірі туралы жазу;
6.5.8.1 кейбір жалпы таныс және оқу тақырыптарда жиі қолданыла тын сөздерді дұрыс жазу
Ағылшын тілін қолдану
6.6.1.1 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мезгіл мен орналасу жерін сипаттай тын күрделі атаулы фразаларды және дерексіз зат есімдерді қолдану;
6.6.3.1 жалпы таныс және оқу тақырыптарда шектеулі жиынтық бойынша салыстырмалы және таңдаулы шырайда алуан түрлі сын есімдер мен ережеге бағынатын және ережеге бағынбайтын сын есімдерді қолдану;
6.6.5.1 жалпы таныс және оқу тақырыптары бойынша әр түрлі уақыттық формаларды құрайтын сұрақтарды қолдану;
6.6.12.1 таныс жалпы және оқу тақырыптары көпшілігі бойынша
түрлі үстеулерді, оның ішінде мөлшерді білдіретін too, not enough, quite, rather үстеулерін қолдану;
6.6.15.1 шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары аясында инфинитив формасындағы verb / verb + ing
негізгі етістіктерді қолдану
2 тоқсан
Жергілікті жер
Мазмұны

6.6.14.1 использовать повышенное разнообразие предлогов времени, места и направления,
использовать для обозначения агента и инструмента,
использовать предлоги перед существительными и прилагательными в общих предложных фразах на различные знакомые и общие учебные темы;
6.6.16.1 использовать союзы so, if, when, where, before, after для связи частей предложений в небольших текстах в расширенном спектре знакомых общих и учебных тем;
6.6.17.1 использовать придаточные с if (в нулевых условных предложениях), использовать придаточные с where, использовать придаточные с before/after (со значением прошлого), использовать определительные относительные придаточные с whichwhothatwhere для выражения подробной информации в ограниченном спектре знакомых общих и учебных тем
Драма и комедия
Содержание
6.1.3.1 уважать различные точки зрения;
6.1.6.1 организовывать и понятно представлять информацию в форме, понятной для других;
6.1.9.1 использовать воображение для выражения своих мыслей, идей, переживаний и чувств;
6.1.10.1 использовать устную или письменную речь для проведения анализа и изучения широкого спектра мнений и взглядов на мир
Слушание (Listening)
6.2.1.1 понимать с поддержкой неограниченные команды в классе;
6.2.5.1 понимать с поддержкой большую часть специфичной информации и деталей в продолжительной беседе на общие и учебные темы
Говорение (Speaking)
6.3.2.1 задавать простые вопросы, чтобы получить информацию в рамках большинства общих тем;
6.3.4.1 отвечать с некоторой гибкостью на уровне предложения с элементами рассуждения на неожиданные комментарии в рамках различных общих и учебных тем;
6.3.5.1 пробовать взаимодействовать в более продолжительной беседе на большинство общих и учебных тем;
6.3.8.1 пересказывать некоторые более длинные истории и события на некоторые общие и учебные темы;
6.3.7.1 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках некоторых общих и учебных тем
Чтение (Reading)
6.4.2.1 понимать независимо специфичную информацию и детали в коротких, простых текстах в рамках некоторых общих и учебных тем;
6.4.3.1 понимать детали аргумента в рамках некоторых знакомых общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты
Письмо (Writing)
6.5.2.1 писать с поддержкой о реальных, вымышленных событиях, действиях или опыте из прошлого на некоторые знакомые общие и учебные темы;
6.5.3.1 писать с поддержкой о личных чувствах и мнениях на знакомые общие и учебные темы;
6.5.5.1 использовать с поддержкой аргументы, подкрепляя примерами и обоснованием на некоторые знакомые общие и учебные темы;

6.6.14.1 түрлі таныс жалпы және оқу тақырыптарына қатысты әрекетті кім және қандай құралдарды қолданумен орындағанын білдіру үшін уақыт, орналасқан жерді және бағытты білдіретін көмекші сөздердің алуан түрін, қарапайым көмекші сөз тіркестерде зат есім мен сын есім алдында көмекші сөздерді қолдану;
6.6.16.1 шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары аясындағы шағын мәтіндерде сөйлем бөліктерін байлыныстыру үшін so, if, when, where, before, after жалғаулықтарын қолдану;
6.6.17.1 нақты ақпаратты сипаттау үшін жалпы таныс және оқу тақырыптары аясында if бар бағыныңқы сөйлемдерді (нөлдік шартты сөйлемдерде) where бар бағыныңқы сөйлемдерді қолдану, before/after бар (өткен шақ мағынадағы) бағыныңқы сөйлемдерді қолдану, which, who, that, where бар салыстырмалы анықтауыш бағыныңқы сөйлемдерді қолдану
Драма және комедия
Мазмұны
6.1.3.1 түрлі көзқарастарды құрметтеу;
6.1.6.1 ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және ұсыну;
6.1.9.1 ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану;
6.1.10.1 сөйлеу мен жазылымды
әлемнің кең ауқымды пікірлері мен көзқарастарын талдау мен зерттеуде қолдану
Тыңдалым
6.2.1.1 сыныптағы шексіз нұсқауларды қолдаумен түсіну;
6.2.5.1 жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақ әңгімеде арнайы ақпараттар мен бөлімдердің көп бөлігін қолдаумен түсіну
Айтылым
6.3.2.1 көпшілік жалпы тақырыптар аясында ақпарат алу үшін қарапайым сұрақтар қою;
6.3.4.1 алуан түрлі жалпы және оқу тақырыптары аясында күтпеген комментарийлерге пайымдау элементтеріменбіраз икемділікпен сөйлеммен жауап беру;
6.3.7.1 бірқатар жалпы және оқу тақырыптары аясында пәнге тән лексика мен синтаксисті пайдалану;
6.3.7.1 бірқатар жалпы және оқу тақырыптары аясында пәнге тән лексика мен синтаксисті пайдалану;
6.3.8.1 бірқатар жалпы және оқу тақырыптарын дағы кейбір ұзағырақ оқиғаларды мазмұндау
Оқылым
6.4.2.1 бірқатар жалпы және оқу тақырыптары аясындағы қарапайым, қысқа мәтіндерде арнайы ақпаратты мұғалімнің көмегінсіз түсіну;
6.4.3.1 бірқатар ұзақ мәтіндерді қоса, кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары аясында дәлел деректемелерін түсіну
Жазылым
6.5.2.1 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптарында өткен тәжірибесін немесе шынайы болған оқиғалар, әрекеттерді мұғалімнің қолдауымен жазу;
6.5.3.1 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптарына мұғалімнің қолдауымен жеке сезімі мен пікірі туралы жазу;
6.5.5.1 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптарында дәлелдерді бекіту мысалдары және негіздеумен қолдаумен қолдану;

6.5.1.1 планировать, писать, править и вычитывать работы с поддержкой на уровне текста на различные общие и учебные темы;
6.5.6.1 объединять предложения логически в абзац с незначительной поддержкой, используя базовые слова связки на различные знакомые общие темы;
6.5.7.1 использовать с некоторой поддержкой соответствующий формат на уровне текста для различных письменных жанров на знакомые общие и некоторые учебные темы;
6.5.8.1 писать правильно часто используемые слова на некоторые знакомые общие и учебные темы;
6.5.9.1 использовать знаки препинания в письменных работах с умеренной грамотностью на уровне текста на некоторые знакомые общие и учебные темы
Использование языка (Use of English)
6.6.1.1 использовать абстрактные существительные и сложные именные фразы, описывающие место и время, по знакомым общим и учебным темам;
6.6.2.1 использовать more, little, few, less, fewer not as many, not as much в расширенном спектре знакомых общих и учебных тем;
6.6.3.1 использовать большое разнообразие прилагательных и правильных и неправильных прилагательных в сравнительной и превосходной степенях по ограниченному спектру знакомых общих и учебных тем;
6.6.8.1 использовать формы будущего времени "будут" для предложений, обещаний и прогнозов на растущий диапазон знакомых общих и учебных тем;
6.6.9.1 использовать надлежащим образом увеличенное разнообразие настоящих и прошлых простых активных и некоторых пассивных форм на растущий диапазон знакомых общих и учебных тем;
6.6.10.1 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм для фона и прерванного прошлого действия по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем;
6.6.13.1 использовать модальные формы, включая mustn’t (prohibition), need (necessity),should (for advice),
на различные знакомые и общие учебные темы;
6.6.15.1 использовать общие глаголы с инфинитивом verb/verb + ing в ограниченном спектре знакомых общих и учебных тем
Путешествие и каникулы
Содержание
6.1.1.1 использовать навыки говорения и слушания для творческого совместного решения проблем в группах;
6.1.2.1 использовать навыки говорения и слушания для обеспечения обратной связи одноклассникам;
6.1.3.1 уважать различные точки зрения;
6.1.5.1 использовать обратную связь для постановки персональных целей обучения;
6.1.6.1 организовывать и понятно представлять информацию в форме, понятной для других
Слушание (Listening)
6.2.1.1 понимать с поддержкой неограниченные команды в классе;
6.2.5.1 понимать с поддержкой большую часть специфичной информации и деталей в продолжительной беседе на общие и учебные темы;

6.5.1.1 әр түрлі жалпы және оқу тақырыптарындағы мәтін деңгейіндегі жұмыстарды мұғалімнің қолдауымен жоспарлау, жазу, түзету және тексеру;
6.5.6.1 әр түрлі жалпы таныс тақырыптарда негізгі сабақтастырғыш жалғаулықтарды қолданып, шамалы қолдаумен сөйлемді абзацқа логикалық біріктіру;
6.5.7.1 таныс жалпы және бірқатар оқу тақырып тарындағы әр түрлі жазбаша жанрлар үшін мәтін деңгейіне сәйкес форматты біршама қолдаумен пайдалану;
6.5.8.1 кейбір жалпы таныс және оқу тақырыптарда жиі қолданыла тын сөздерді дұрыс жазу;
6.5.9.1 бірқатар жалпы таныс және оқу тақырыптарындағы мәтін деңгейіндегі жазбаша жұмыстарда тыныс белгілерін орынды сауаттылықпен қолдану
Ағылшын тілін қолдану
6.6.1.1 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мезгіл мен орналасу жерін сипаттай тын күрделі атаулы фразаларды және дерексіз зат есімдерді қолдану;
6.6.2.1 "more, little, few less, fewer not as many, not as much" сияқты сөздерді таныс, жалпы және оқу тақырыптарында кеңейтілген жиынтықта қолдану;
6.6.3.1 жалпы таныс және оқу тақырыптарда шектеулі жиынтық бойынша салыстырмалы және таңдаулы шырайда алуан түрлі сын есімдер мен ережеге бағынатын және ережеге бағынбайтын сын есімдерді қолдану;
6.6.8.1 көптеген таныс жалпы және оқу тақырыптарына қатысты уәде беру, ұсыныс, және болжау жасау үшін келер шақтың "болады" формасын пайдалану;
6.6.9.1 көптеген таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша жай осы және өткен шақтардың белсенді және кейбір пассивті формаларын дұрыс қолдану;
6.6.10.1 шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша бұрын болған іс-әрекет және оның түрін көрсету үшін созылмалы осы шақ және созылмалы келер шақ формаларын қолдану;
6.6.13.1 көптеген кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша модальды формаларды,
оның ішінде mustn’t (тыйым) need (қажеттілік) should (ұсыныс) сөздерін қолдану;
6.6.15.1 шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары аясында инфинитив формасындағы verb / verb + ing негізгі етістіктерді қолдану
Саяхат және демалыс
Мазмұны
6.1.2.1 сыныптастары
ның кері байланысын қамтамасыз ету үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын қолдану;
6.1.3.1 түрлі көзқарастарды құрметтеу;
6.1.5.1 жеке оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану;
6.1.6.1 ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және ұсыну
Тыңдалым
6.2.1.1 сыныптағы шексіз нұсқауларды қолдаумен түсіну;
6.2.5.1 жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақ әңгімеде арнайы ақпараттар мен бөлімдердің көп бөлігін қолдаумен түсіну;

Типовая учебная программа по учебному предмету "Математика" для 5-6 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Цель обучения математике – формирование функциональной грамотности обучающихся, в том числе в интеграции с другими учебными предметами, развитие интеллектуального уровня на основе общечеловеческих ценностей и лучших традиций национальной культуры.
3. Задачи:
1) способствовать формированию и развитию математических знаний, умений и навыков по разделам программы: "Числа", "Алгебра", "Геометрия", "Статистика и теория вероятностей", "Математическое моделирование и анализ";
2) содействовать применению математического языка и основных математических законов, изучению количественных отношений и пространственных форм для решения задач в различных контекстах;
3) направлять знания обучающихся на создание математических моделей с целью решения задач и интерпретировать математические модели, которые описывают реальные процессы;
4) формировать элементарные навыки применения математических методов для исследования и решения задач по физике, химии, биологии и в других теоретических областях и практической деятельности;
5) развивать логическое и критическое мышление, творческие способности для подбора подходящих математических методов при решении практических задач, оценки полученных результатов и установления их достоверности;
6) развивать коммуникативные навыки, в том числе способность передавать информацию точно и грамотно, использовать информацию из различных источников, включая публикации и электронные средства;
7) развивать личностные качества, такие, как независимость, ответственность, инициативность, настойчивость, терпение и толерантность, необходимые как для самостоятельной работы, так и для работы в команде;
8) знакомить с историей развития математики, возникновения математических терминов;
9) развивать навыки использования информационно-коммуникационных технологий в процессе обучения математике;
10) обеспечить понимание значимости математики для общественного прогресса.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Математика"
4. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Математика" составляет:

Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6-сыныптарына арналған
"Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. Оқу бағдарламасының мақсаты "Математика" пәнінің мазмұнын сапалы игеруді қамтамасыз ету, оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру, сонымен қатар басқа пәндермен кіріктіре +отырып, жалпы адами құндылықтар негізінде және ұлттық мәдениеттің озық салт-дәстүрлері арқылы оқушылардың зияткерлік деңгейін дамыту.
3. Міндеттері:
1) "Сандар", "Алгебра", "Геометрия", "Статистика және ықтималдықтар теориясы", "Математикалық модельдеу және анализ" бөлімдері бойынша математикалық білім, білік және дағдыларын қалыптастыру мен дамытуға жағдай жасау;
2) әртүрлі мәнмәтіндегі есептерді шешуде математикалық тілді және негізгі математикалық заңдарды қолдануға, санды қатынастар мен кеңістіктік формаларды оқып білуге мүмкіндік беру;
3) есептерді шешу мақсатында оқушылардың білімдерін математикалық модельдерді құруға және керісінше, шынайы процестерді сипаттайтын математикалық модельдерді түсіндіруге бағыттау;
4) өздігінен оқуға және болашақ таңдаған мамандығы бойынша білімін жалғастыруға қажетті физика, химия, биология және басқа да теориялық облыстарда зерттеулер мен есептерді шешу үшін және практикалық іс-әрекеттерінде математикалық әдістерді қолданудың дағдыларын қалыптастыру;
5) практикалық есептерді шешуде, алынған нәтижелерді бағалау мен анықтылығын орнатуда лайықты математикалық әдістерді таңдап алу үшін логикалық және сыни тұрғыдан ойлауын, шығармашылық қабілеттерін дамыту;
6) коммуникативтік дағдыларын, оның ішінде, ақпаратты дұрыс және сауатты түрде беру, сонымен қатар әртүрлі ақпарат көздерінен, басылымдар мен электрондық құралдардан алынған ақпаратты қолдану қабілетін дамыту;
7) өздігінен және топта жұмыс істеуде қажетті тәуелсіздік, жауапкершілік, бастамашылдық, табандылық, шыдамдылық пен толеранттылық сияқты тұлғалық қасиеттерді дамыту;
8) математиканың даму тарихымен, математикалық ұғымдардың пайда болу тарихымен таныстыру;
9) қоғамдық ілгерілеу үшін математиканың маңыздылығын түсінуін қамтамасыз ету;
10) математика оқыту процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану дағдыларын дамыту.
2-тарау. "Математика" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Математика" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:

1) в 5-ом классе – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;
2) в 6-ом классе – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году.
5. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 5 класса включает следующие разделы:
1) "Натуральные числа и нуль". Натуральные числа и нуль. Координатный луч. Сравнение натуральных чисел. Двойное неравенство. Сложение натуральных чисел. Вычитание натуральных чисел. Умножение натуральных чисел. Деление натуральных чисел. Свойства арифметических действий. Арифметические действия над натуральными числами. Числовые выражения. Буквенные выражения. Значения числовых и буквенных выражений. Упрощение выражений. Уравнение. Корень уравнения. Решение текстовых задач с помощью уравнений. Формулы. Вычисление по формулам. Числовые последовательности, составленные из натуральных чисел;
2) "Делимость натуральных чисел". Делители и кратные натуральных чисел. Простые и составные числа. Основные свойства делимости. Признаки делимости на 2; 3; 5; 9; 10. Четные и нечетные числа. Степень. Основание степени. Показатель степени. Разложение натуральных чисел на простые множители. Наибольший общий делитель. Взаимно простые числа. Наименьшее общее кратное;
3) "Обыкновенные дроби и действия над обыкновенными дробями". Чтение и запись обыкновенных дробей. Основное свойство обыкновенной дроби. Правильные и неправильные обыкновенные дроби. Смешанные числа. Целая и дробная части смешанного числа. Перевод неправильной дроби в смешанное число. Представление смешанного числа в виде неправильной дроби. Изображение обыкновенных дробей и смешанных чисел на координатном луче. Приведение обыкновенных дробей к общему знаменателю. Сравнение обыкновенных дробей и смешанных чисел. Сложение и вычитание обыкновенных дробей. Сложение смешанных чисел. Вычитание смешанных чисел. Умножение обыкновенных дробей и смешанных чисел. Взаимно обратные числа. Деление обыкновенных дробей и смешанных чисел. Арифметические действия над обыкновенными дробями и смешанными числами. Нахождение дроби от числа и числа по его дроби. Задачи на совместную работу;
4) "Десятичные дроби и действия над ними". Десятичная дробь. Чтение и запись десятичных дробей. Перевод десятичной дроби в обыкновенную дробь. Изображение десятичных дробей на координатном луче. Сравнение десятичных дробей. Сложение и вычитание десятичных дробей. Умножение десятичной дроби на натуральное число. Умножение десятичных дробей. Деление десятичной дроби на натуральное число. Деление десятичных дробей. Умножение и деление десятичных дробей на 10; 100; 1000; ... и на 0,1; 0,01; 0,001; .... Арифметические действия над обыкновенными и десятичными дробями. Округление десятичных дробей. Числовые последовательности, составленные из дробей;

1) 5-сынып – аптасына 5 сағат, оқу жылында – 170 сағат;
2) 6-сынып – аптасына 5 сағат, оқу жылында – 170 сағат.
5. 5-сыныпқа арналған математика пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) "Натурал сандар және нөл". Натурал сандар және нөл саны. Координаталық сәуле. Натурал сандарды салыстыру. Қос теңсіздік. Натурал сандарды қосу. Натурал сандарды азайту. Натурал сандарды көбейту. Натурал сандарды бөлу. Арифметикалық амалдардың қасиеттері. Натурал сандарға арифметикалық амалдар қолдану. Санды өрнектер. Әріпті өрнектер. Санды және әріпті өрнектердің мәндері. Өрнектерді ықшамдау. Теңдеу. Теңдеудің түбірі. Тендеудің көмегімен мәтінді есептерді шығару. Формула. Формула арқылы есептеу. Натурал сандардан тұратын сандар тізбектері;
2) "Натурал сандардың бөлінгіштігі". Натурал сандардың бөлгіші мен еселігі. Жай және құрама сандар. Бөлінгіштіктің негізгі қасиеттері. 2; 3; 5; 9; 10 сандарына бөлінгіштік белгілері. Жұп және тақ сандар. Дәреже. Дәреженің негізі. Дәреженің көрсеткіші. Натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеу. Ең үлкен ортақ бөлгіш. Өзара жай саңдар. Ең кіші ортақ еселік;
3) "Жай бөлшектер және оларға амалдар қолдану". Жай бөлшектерді оқу және жазу. Жай бөлшектің негізгі қасиеті. Дұрыс және бұрыс жай бөлшектер. Аралас сан. Аралас санның бүтін және бөлшек бөліктері. Бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыру. Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазу. Жай бөлшектер мен аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндеу. Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру. Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру. Жай бөлшектерді косу және азайту. Аралас сандарды қосу. Аралас сандарды азайту. Жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейту. Өзара кері сандар. Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу. Жай бөлшектер мен аралас сандарға арифметикалық амалдар колдану. Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табу. Бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер;
4) "Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану". Ондық бөлшек. Ондық бөлшектерді оқу және жазу. Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру. Ондық бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндеу. Ондық бөлшектерді салыстыру. Ондық бөлшектерді қосу және азайту. Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшектерді көбейту. Ондық бөлшекті натурал санға бөлу. Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлу. Ондық бөлшекті 10; 100; 1000; ... және 0,1; 0,01; 0,001; ... сандарына көбейту және бөлу. Ондық және жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану. Ондық бөлшектерді дөңгелектеу. Бөлшектерден тұратын сандар тізбектері;

5) "Множества". Множество. Элементы множества. Изображение множеств. Отношения между множествами. Подмножество. Объединение и пересечение множеств;
6) "Проценты". Процент. Нахождение процентов от числа и числа по его процентам. Решение текстовых задач;
7) "Углы. Многоугольники". Угол. Величина угла. Построение и измерение углов. Транспортир. Сравнение углов. Многоугольник. Измерение углов и сторон многоугольника, нахождение его периметра;
8) "Диаграммы". Окружность. Круг. Круговой сектор. Диаграмма. Виды диаграмм: столбчатая, линейная и круговая. Способы представления статистических данных;
9) "Развертки пространственных фигур". Прямоугольный параллелепипед (куб). Развертка прямоугольного параллелепипеда (куба). Задачи на разрезание фигур. Задачи на складывание фигур;
10) повторение курса математики 5 класса.
6. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 6 класса включает следующие разделы:
1) повторение курса математики 5 класса;
2) "Отношения и пропорции". Отношение двух чисел. Процентное отношение двух чисел. Пропорция. Основное свойство пропорции. Прямая пропорциональная зависимость. Обратная пропорциональная зависимость. Решение задач с помощью пропорции. Нахождение процентов от числа и числа по его процентам с помощью пропорции. Масштаб. Длина окружности. Площадь круга. Шар. Сфера;
3) "Рациональные числа и действия над ними". Положительные числа. Отрицательные числа. Координатная прямая. Противоположные числа. Целые числа. Рациональные числа. Модуль числа. Сравнение рациональных чисел. Сложение рациональных чисел с помощью координатной прямой. Сложение отрицательных рациональных чисел. Сложение рациональных чисел с разными знаками. Вычитание рациональных чисел. Расстояние между точками на координатной прямой. Умножение рациональных чисел. Переместительное и сочетательное свойства сложения и умножения рациональных чисел. Деление рациональных чисел. Представление рационального числа в виде бесконечной десятичной периодической дроби. Перевод бесконечной периодической десятичной дроби в обыкновенную дробь. Арифметические действия над рациональными числами. Решение текстовых задач;
4) "Алгебраические выражения". Переменная. Выражение с переменной. Раскрытие скобок. Коэффициент. Подобные слагаемые. Приведение подобных слагаемых. Тождественные преобразования выражений. Тождество. Преобразования алгебраических выражений. Решение текстовых задач;
5) "Линейное уравнение с одной переменной". Числовые равенства и их свойства. Линейное уравнение с одной переменной. Равносильные уравнения. Решение линейных уравнений с одной переменной. Линейные уравнения с одной переменной, содержащие переменную под знаком модуля. Решение текстовых задач с помощью уравнений;

5) "Жиын". Жиын. Жиын элементтері. Жиындарды кескіндеу. Жиындар арасындағы қатынастар. Ішкі жиын. Жиындардың бірігуі мен қиылысуы;
6) "Пайыз". Пайыз. Санның пайызын және пайызы бойынша санды табу. Мәтінді есептерді шығару;
7) "Бұрыш. Көпбұрыш". Бұрыш. Бұрыштың шамасы. Бұрышты салу және өлшеу. Транспортир. Бұрыштарды салыстыру. Көпбұрыш. Көпбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарын өлшеу, периметрін табу;
8) "Диаграмма". Шеңбер. Дөңгелек. Дөңгелек сектор. Диаграмма. Бағанды, сызықтық және дөңгелек диаграммалар. Статистикалық деректерді көрсету тәсілдері;
9) "Кеңістік фигураларының жазбалары".Тік бұрышты параллелепипед (текше). Тік бұрышты параллелепипедтің (текшенің) жазбасы. Фигураларды қиюға берілген есептер. Фигураларды құрастыруға берілген есептер;
10) 5-сыныптағы математика курсын қайталау.
6. 6-сыныпқа арналған математика пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) 5-сыныптағы математика курсын қайталау;
2) "Қатынас және пропорция". Екі санның қатынасы. Екі санның пайыздық қатынасы. Пропорция. Пропорцияның негізгі қасиеті. Тура пропорционалдық тәуелділік. Кері пропорционалдық тәуелділік. Мәтінді есептерді пропорция көмегімен шығару. Санның пайызын және пайызы бойынша санды табуды пропорция арқылы шығару. Масштаб. Шеңбердің ұзындығы. Дөңгелектің ауданы. Шар. Сфера;
3) "Рационал сандар және оларға амалдар қолдану". Оң сандар. Теріс сандар. Координаталық түзу. Қарама-қарсы сандар. Бүтін сандар. Рационал сандар. Санның модулі. Рационал сандарды салыстыру. Рационал сандарды координаталық түзудің көмегімен қосу. Теріс рационал сандарды қосу. Таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосу. Рационал сандарды азайту. Координаталық түзуде нүктелердің арақашықтығы. Рационал сандарды көбейту. Рационал сандарды қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері. Рационал сандарды бөлу. Рационал санды шексіз периодты ондық бөлшек түрінде беру. Шексіз периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру. Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану. Мәтінді есептерді шығару;
4) "Алгебралық өрнектер". Айнымалы. Айнымалысы бар өрнек. Жақшаны ашу. Коэффициент. Ұқсас қосылғыштар. Ұқсас қосылғыштарды біріктіру. Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік. Алгебралық өрнектерді түрлендіру. Мәтінді есептерді шығару;
5) "Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер". Санды теңдіктер және олардың қасиеттері. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. Мәндес теңдеулер. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу. Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. Мәтінді есептерді шығару;

6) "Линейные неравенства с одной переменной". Числовые неравенства и их свойства. Числовые промежутки. Объединение и пересечение числовых промежутков. Линейное неравенство с одной переменной. Равносильные неравенства. Решение линейных неравенств с одной переменной. Системы линейных неравенств с одной переменной. Решение системы линейных неравенств с одной переменной. Линейное неравенство с одной переменной, содержащее переменную под знаком модуля. Решение линейных неравенств с одной переменной, содержащих переменную под знаком модуля;
7) "Координатная плоскость". Плоскость. Перпендикулярные прямые и отрезки. Параллельные прямые и отрезки. Координатная плоскость. Прямоугольная система координат. Центральная симметрия. Осевая симметрия;
8) "Фигуры в пространстве". Расположение фигур в пространстве. Изображение пространственных фигур, "невидимые" линии. Понятие вектора;
9) "Статистика. Комбинаторика". Статистические данные и их характеристики: среднее арифметическое, мода, медиана, размах. Решение задач на нахождение средней скорости движения. Решение комбинаторных задач методом перебора;
10) "Зависимости между величинами". Способы задания зависимостей между величинами: аналитический (с помощью формулы), табличный, графический. Исследование зависимостей между величинами с использованием графиков реальных процессов. Прямая пропорциональность и ее график;
11) "Линейные уравнения с двумя переменными и их системы". Линейное уравнение с двумя переменными и его график. Системы двух линейных уравнений с двумя переменными. Решение систем линейных уравнений с двумя переменными способом сложения и способом подстановки. Решение задач с помощью составления систем уравнений;
12) повторение курса математики 5-6 классов.
7. Содержание учебного предмета распределенопо разделам обучения. Разделы далее разбиты на подразделы, которые содержат в себе цели обучения учащихся в виде ожидаемых результатов по классам: навыка или умения, знания или понимания.
8. Содержание учебного предмета включает 5 разделов: "Числа", "Алгебра", "Геометрия", "Статистика и теория вероятностей", "Математическое моделирование и анализ".
9. Раздел "Числа" включает следующие подразделы:
1) понятие о числах и величинах;
2) операции над числами.
10. Раздел "Алгебра" включает следующие подразделы:

6) "Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер және олардың жүйелері". Санды теңсіздіктер және олардың қасиеттері. Сан аралықтары. Сан аралықтарының бірігуі мен қиылысуы. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Мәндес теңсіздіктер. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесі. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу. Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу;
7) "Координаталық жазықтық". Жазықтық. Перпендикуляр түзулер және кесінділер. Параллель түзулер мен кесінділер. Координаталық жазықтық. Тікбұрышты координаталар жүйесі. Центрлік симметрия. Осьтік симметрия;
8) "Кеңістіктегі фигуралар". Фигуралардың кеңістікте орналасуы. Кеңістік фигураларын кескіндеу, "көрінбейтін" сызықтар. Вектор ұғымы;
9) "Статистика. Комбинаторика". Статистикалық деректер және олардың сипаттамалары: арифметикалық орта, мода, медиана, құлаш. Қозғалыстың орташа жылдамдығын табуға есептер шығару. Іріктеу тәсілі арқылы комбинаторикалық есептер шығару;
10) "Шамалар арасындағы тәуелділіктер". Шамалар арасындағы тәуелділіктерді беру тәсілдері: аналитикалық (формула арқылы), кестелік, графиктік тәсіл. Нақты процестердің графиктерін қолданып шамалар арасындағы тәуелділіктерді зерттеу. Тура пропорционалдық және оның графигі;
11) "Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер мен олардың жүйелері". Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу және оның графигі. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелері. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен және алмастыру тәсілімен шешу. Мәтінді есептерді екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелері арқылы шығару;
12) 5-6-сыныптардағы математика курсын қайталау.
7. Оқу пәнінің білім мазмұны бөлімдерге бөлінген. Бұл бөлімдер күтілетін нәтижелер (біліктер немесе дағдылар, білім немесе түсініктер) түрінде берілген сыныптар бойынша оқыту мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады.Әр бөлімше ішінде тізбектеліп жазылған оқыту мақсаттары мұғалімге өз жұмысын жоспарлап, оқушылардың жетістіктерін бағалауға, сонымен қатар оқытудың келесі кезеңдері туралы ақпарат беруге мүмкіндік жасайды.
8. Оқу пәнінің мазмұны бес бөлімді қамтиды: "Сандар", "Алгебра", "Геометрия", "Статистика және ықтималдықтар теориясы", "Математикалық модельдеу және анализ".
9. "Сандар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) сандар және шамалар туралы түсініктер;
2) сандарға амалдар қолдану.
10. "Алгебра" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:

1) алгебраические выражения и их преобразования;
2) уравнения и неравенства, их системы и совокупности;
3) последовательности и их суммирование.
11. Раздел "Геометрия" включает следующие подразделы:
1) понятие о геометрических фигурах;
2) взаимное расположение геометрических фигур;
3) метрические соотношения;
4) векторы и преобразования.
12. Раздел "Статистика и теория вероятностей" включает следующие подразделы:
1) теория множеств и элементы логики;
2) основы комбинаторики;
3) статистика и анализ данных.
13. Раздел "Математическое моделирование и анализ" включает следующие подразделы:
1) решение задач с помощью математического моделирования;
2) математический язык и математическая модель.
Глава 3. Система целей обучения
14. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 6.2.1.4 "6" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
15. Обучающийся должен:
Раздел 1. Числа
1. Понятие о числах и величинах
5.1.1.
6.1.1.
5.1.1.1 усвоить понятие множества натуральных чисел;
5.1.1.2 усвоить понятия четных и нечетных чисел;
5.1.1.3 знать определение степени натурального числа;
5.1.1.4 представлять натуральное число в виде десятичной записи;
5.1.1.5 знать определения делителя и кратного натурального числа;
5.1.1.6 знать определения простого и составного чисел;
5.1.1.7 знать определения понятий общий делитель, общее кратное, наибольшего общего делителя и наименьшего общего кратного;
5.1.1.8 знать определение взаимно простых чисел;
5.1.1.9 усвоить понятие обыкновенной дроби;
5.1.1.10 распознавать правильные и неправильные дроби;
5.1.1.11 знать определение смешанного числа;
5.1.1.12 знать определение взаимно обратных чисел;
5.1.1.13 усвоить понятие десятичной дроби;
5.1.1.14 понимать равенство чисел, записанных в виде десятичной дроби, например: 1,3 и 1,30;
5.1.1.15 усвоить понятие приближҰнного значения числа;
5.1.1.16 усвоить понятие процента
6.1.1.1 понимать, что показывает отношение двух чисел;
6.1.1.2 понимать, какие величины являются прямо- пропорциональными, приводить примеры, решать задачи;
6.1.1.3 понимать, какие величины являются обратно пропорциональными, приводить примеры, решать задачи;
6.1.1.4 знать определение координатной прямой и строить координатную прямую;
6.1.1.5 усвоить понятие масштаба;
6.1.1.6 усвоить понятие целого числа;
6.1.1.7 усвоить понятие противоположных чисел, отмечать их на координатной прямой;
6.1.1.8 усвоить понятие рационального числа;

1) алгебралық өрнектер және оларды түрлендіру;
2) теңдеулер және теңсіздіктер, олардың жүйелері және жиынтықтары;
3) тізбектер және олардың қосындысы.
11. "Геометрия" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) геометриялық фигуралар туралы түсінік;
2) геометриялық фигуралардың өзара орналасуы;
3) метрикалық қатыстар;
4) векторлар және түрлендірулер.
12. "Статистика және ықтималдықтар теориясы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) жиындар теориясы және логика элементтері;
2) комбинаторика негіздері;
3) статистика және деректерді талдау.
13. "Математикалық" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) математикалық модельдеудің көмегімен есептер шығару;
2) математикалық тіл және математикалық модель.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
14. Бағдарламада, оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 6.2.1.4. кодында "6" сынып, "2.1" екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" оқыту мақсатының реттік саны.
15. Білім алушыларға қойылатын мақсаттар:
1-бөлім. Сандар
1. Сандар және шамалар туралы түсініктер
5.1.1.
6.1.1.
5.1.1.1 натурал сандар жиыны ұғымын меңгеру;
5.1.1.2 тақ және жұп сандар ұғымдарын меңгеру;
5.1.1.3 натурал сан дәрежесінің анықтамасын білу;
5.1.1.4 натурал санды ондық жазылу түрінде көрсету;
5.1.1.5 натурал санның бөлгіші мен еселігі анықтамаларын білу;
5.1.1.6 жай және құрама сандардың анықтамаларын білу;
5.1.1.7 ортақ бөлгіш, ортақ еселік, ең үлкен ортақ бөлгіш, ең кіші ортақ еселік ұғымдарының анықтамаларын білу;
5.1.1.8 өзара жай сандардың анықтамасын білу;
5.1.1.9 жай бөлшек ұғымын меңгеру;
5.1.1.10 дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажырату;
5.1.1.11 аралас сан анықтамасын білу;
5.1.1.12 өзара кері сандар анықтамасын білу;
5.1.1.13 ондық бөлшек ұғымын меңгеру;
5.1.1.14 ондық бөлшек түрінде жазылған сандардың теңдігін түсіну, мысалы, 1,3 және 1,30;
5.1.1.15 санның жуық мәні ұғымын меңгеру;
5.1.1.16 пайыз ұғымын меңгеру
6.1.1.1 екі санның қатынасы нені көрсететінін түсіну;
6.1.1.2 қандай шамалар тура пропорционалды болатынын түсіну және оларға мысалдар келтіру, есептер шығару;
6.1.1.3 қандай шамалар кері пропорционалды болатынын түсіну және оларға мысалдар келтіру, есептер шығару;
6.1.1.4 координаталық түзудің анықтамасын білу және координаталық түзуді салу;
6.1.1.5 масштаб ұғымын меңгеру;
6.1.1.6 бүтін сан ұғымын меңгеру;
6.1.1.7 қарама-қарсы сандар ұғымын меңгеру, оларды координаталық түзуде белгілеу;
6.1.1.8 рационал сан ұғымын меңгеру;

6.1.1.9 знать определение модуля числа и находить его значение
2. Операции над числами
5.1.2.
6.1.2.
5.1.2.1 сравнивать натуральные числа, в том числе с помощью координатного луча;
5.1.2.2 устанавливать порядок действий и находить значения числовых выражений со скобками и без скобок, содержащих более четырҰх действий;
5.1.2.3 использовать свойства сложения и умножения для нахождения значений числовых выражений;
5.1.2.4 записывать произведение одинаковых чисел в виде степени;
5.1.2.5 применять признаки делимости натуральных чисел на 2, 5, 10;
5.1.2.6 применять признаки делимости натуральных чисел на 3 и 9;
5.1.2.7 раскладывать составные числа на простые множители;
5.1.2.8 находить делители натуральных чисел;
5.1.2.9 находить кратные натуральных чисел;
5.1.2.10 анализировать делимость произведения на данное натуральное число;
5.1.2.11 анализировать делимость суммы и разности на данное натуральное число;
5.1.2.12 находить наибольший общий делитель и наименьшее общее кратное двух и более чисел;
5.1.2.13 преобразовывать неправильную дробь в смешанное число и смешанное число в неправильную дробь;
5.1.2.14 применять основное свойство дроби при сокращении обыкновенных дробей;
5.1.2.15 приводить обыкновенную дробь к новому знаменателю;
5.1.2.16 приводить обыкновенные дроби к общему знаменателю; сравнивать обыкновенные дроби, смешанные числа;
5.1.2.17 выполнять сложение и вычитание дробей с одинаковыми знаменателями;
5.1.2.18 выполнять сложение и вычитание дробей с разными знаменателями;
5.1.2.19 выполнять вычитание дроби из натурального числа;
5.1.2.20 выполнять сложение и вычитание смешанных чисел;
5.1.2.21 выполнять умножение обыкновенных дробей, смешанных чисел;
5.1.2.22 находить число, обратное заданному числу;
5.1.2.23 выполнять деление обыкновенных дробей и смешанных чисел;
5.1.2.24 находить часть числа и число по его части;
5.1.2.25 переходить от одной формы записи дробей к другой;
5.1.2.26 сравнивать десятичные дроби;
5.1.2.27 выполнять сложение и вычитание десятичных дробей;
5.1.2.28 выполнять умножение десятичной дроби на натуральное число и на десятичную дробь;
5.1.2.29 применять правила умножения десятичной дроби на 10, 100, 1000 и 0,1; 0,01; 0,001;
5.1.2.30 выполнять деление десятичной дроби на натуральное число и на десятичную дробь;
5.1.2.31 применять правила деления десятичной дроби на 10, 100, 1000 и 0,1; 0,01; 0,001;
5.1.2.32 округлять десятичные дроби до заданного разряда;
5.1.2.33 переводить дроби в проценты и проценты в дроби;
5.1.2.34 находить процент данного числа;
5.1.2.35 находить процентное отношение одного числа к другому и процентное отношение второго числа к первому;

6.1.1.9 санның модулі анықтамасын білу және оның мәнін табу
2. Сандарға амалдар қолдану
5.1.2.
6.1.2.
5.1.2.1 натурал сандарды салыстыру, сонымен қатар координаталық сәуленің көмегімен салыстыру;
5.1.2.2 амалдар саны төрттен артық болатын жақшамен және жақшасыз берілген санды өрнектердегі амалдардың орындалу ретін анықтау және мәндерін табу;
5.1.2.3 санды өрнектердің мәндерін табу үшін көбейту мен қосу амалдарының қасиеттерін қолдану;
5.1.2.4 бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде жазу;
5.1.2.5 натурал сандардың 2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінгіштік белгілерін қолдану;
5.1.2.6 натурал сандардың 3-ке және 9-ға бөлінгіштік белгілерін қолдану;
5.1.2.7 құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу;
5.1.2.8 натурал сандардың бөлгіштерін табу;
5.1.2.9 натурал сандардың еселіктерін табу;
5.1.2.10 көбейтіндінің берілген натурал санға бөлінгіштігін талдау;
5.1.2.11 қосындының және айырымның берілген натурал санға бөлінгіштігін талдау;
5.1.2.12 екі және одан артық сандардың ең үлкен ортақ бөлгіші мен ең кіші ортақ еселігін табу;
5.1.2.13 бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру;
5.1.2.14 жай бөлшектерді қысқартуда бөлшектің негізгі қасиетін қолдану;
5.1.2.15 жай бөлшекті жаңа бөлімге келтіру;
5.1.2.16 жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру; жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстыру;
5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
5.1.2.18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
5.1.2.19 натурал саннан жай бөлшекті азайтуды орындау;
5.1.2.20 аралас сандарды қосу және азайтуды орындау;
5.1.2.21 жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейтуді орындау;
5.1.2.22 берілген санға кері санды табу;
5.1.2.23 жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлуді орындау;
5.1.2.24 санның бөлігін табу және бөлігі бойынша санды табу;
5.1.2.25 бөлшектерді бір жазылу түрінен басқа жазылу түріне ауыстыру;
5.1.2.26 ондық бөлшектерді салыстыру;
5.1.2.27 ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
5.1.2.28 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау;
5.1.2.29 ондық бөлшектерді 10, 100, 1000, ... және 0,1; 0,01; 0,001; ... сандарына көбейту ережелерін қолдану;
5.1.2.30 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке бөлуді орындау;
5.1.2.31 ондық бөлшектерді 10, 100, 1000, ... және 0,1; 0,01; 0,001; ... сандарына бөлу ережелерін қолдану;
5.1.2.32 ондық бөлшектерді берілген разрядқа дейін дөңгелектеу;
5.1.2.33 бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдыру ;
5.1.2.34 берілген санның пайызын табу;
5.1.2.35 бір санның екінші санға пайыздық қатынасын және екінші санның бірінші санға пайыздық қатынасын табу;

5.1.2.36 находить число по данному проценту
6.1.2.1 усвоить понятие отношения чисел;
6.1.2.2 находить отношение, обратное данному отношению;
6.1.2.3 знать определение пропорции;
6.1.2.4 распознавать и составлять пропорции;
6.1.2.5 знать и применять основное свойство пропорции;
6.1.2.6 делить величины в заданном отношении;
6.1.2.7 делить величины на части, обратно пропорциональные данным числам;
6.1.2.8 сравнивать целые числа;
6.1.2.9 изображать рациональные числа на координатной прямой;
6.1.2.10 выполнять сложение и вычитание целых чисел с помощью координатной прямой;
6.1.2.11 изображать подмножества рациональных чисел с помощью кругов Эйлера-Венна;
6.1.2.12 сравнивать рациональные числа;
6.1.2.13 выполнять сложение с одинаковыми знаками и с разными знаками рациональных чисел;
6.1.2.14 выполнять вычитание рациональных чисел;
6.1.2.15 выполнять умножение рациональных чисел;
6.1.2.16 выполнять деление рациональных чисел;
6.1.2.17 применять свойства сложения и умножения рациональных чисел;
6.1.2.18 распознавать, какие обыкновенные дроби представимы как конечные десятичные дроби;
6.1.2.19 представлять рациональное число в виде бесконечной периодической десятичной дроби;
6.1.2.20 находить период бесконечной периодической десятичной дроби;
6.1.2.21 переводить бесконечную периодическую десятичную дробь в обыкновенную дробь;
6.1.2.22 находить значения числовых выражений, содержащих рациональные числа;
6.1.2.23 распознавать прямо пропорциональные зависимости и приводить примеры;
6.1.2.24 находить расстояние между точками на координатной прямой
Раздел 2. Алгебра
1. Алгебраические выражения и преобразования
5.2.1.
6.2.1.
5.2.1.1 преобразовывать буквенные выражения, используя свойства сложения и умножения;
5.2.1.2 находить значения буквенного выражения по заданным значениям букв
6.2.1.1 усвоить понятие алгебраического выражения;
6.2.1.2 вычислять значения алгебраических выражений при рациональных значениях заданных переменных;
6.2.1.3 находить допустимые значения переменной в алгебраическом выражении;
6.2.1.4 понимать, при каких значениях переменной алгебраическое выражение имеет смысл в контексте практических задач;
6.2.1.5 знать правила раскрытия скобок;
6.2.1.6 знать определения понятий коэффициента, подобных слагаемых;
6.2.1.7 приводить подобные слагаемые в алгебраических выражениях;
6.2.1.8 знать определения тождества и тождественных преобразований;
6.2.1.9 выполнять тождественные преобразования алгебраических выражений;
6.2.1.10 выражать из равенств одни переменные через другие;
6.2.1.11 понимать геометрический смысл выраж
ения
;

5.1.2.36 берілген пайызы бойынша санды табу
6.1.2.1 сандардың қатынасы ұғымын меңгеру;
6.1.2.2 берілген қатынасқа кері қатынасты табу;
6.1.2.3 пропорция анықтамасын білу;
6.1.2.4 пропорцияларды ажырату және құрастыру;
6.1.2.5 пропорцияның негізгі қасиетін білу және қолдану;
6.1.2.6 шамаларды берілген қатынаста бөлу;
6.1.2.7 шамаларды берілген сандарға кері болатын пропорционал бөліктерге бөлу;
6.1.2.8 бүтін сандарды салыстыру;
6.1.2.9 координаталық түзуде рационал сандарды кескіндеу;
6.1.2.10 бүтін сандарды координаталық түзу көмегімен қосу және азайтуды орындау;
6.1.2.11 рационал сандардың ішкі жиындарын Эйлер-Венн дөңгелектері арқылы кескіндеу;
6.1.2.12 рационал сандарды салыстыру;
6.1.2.13 таңбалары бірдей, таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосуды орындау;
6.1.2.14 рационал сандарды азайтуды орындау;
6.1.2.15 рационал сандарды көбейтуді орындау;
6.1.2.16 рационал сандарды бөлуді орындау;
6.1.2.17 рационал сандарды қосу мен көбейтудің қасиеттерін қолдану;
6.1.2.18 шектеулі ондық бөлшектер түрінде жазуға болатын жай бөлшектерді танып білу;
6.1.2.19 рационал санды шектеусіз периодты ондық бөлшек түрінде көрсету;
6.1.2.20 шектеусіз периодты ондық бөлшектің периодын табу;
6.1.2.21 шектеусіз периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру;
6.1.2.22 рационал сандармен арифметикалық амалдарды орындау;
6.1.2.23 тура пропорционал тәуелділіктерді танып білу және мысалдар келтіру;
6.1.2.24 координаталық түзуде нүктелердің арақашықтығын табу
2-бөлім. Алгебра
1.
Алгебралық өрнектер және түрлендірулер
5.2.1.
6.2.1.
5.2.1.1 қосу және көбейту амалдарының қасиеттерін қолданып, әріпті өрнектерді түрлендіру;
5.2.1.2 әріптердің берілген мәндері бойынша әріпті өрнектердің мәндерін табу
6.2.1.1 алгебралық өрнек ұғымын меңгеру;
6.2.1.2 айнымалылардың берілген рационал мәндері үшін алгебралық өрнектердің мәндерін есептеу;
6.2.1.3 алгебралық өрнектегі айнымалының мүмкін мәндерін табу;
6.2.1.4 айнымалылардың қандай мәндерінде алгебралық өрнектің практикалық есептер мәнмәтіндіде мағынасы бар болатынын түсіну;
6.2.1.5 жақшаны ашу ережелерін білу;
6.2.1.6 коэффициент, ұқсас мүшелер ұғымдарының анықтамаларын білу;
6.2.1.7 алгебралық өрнектерде ұқсас мүшелерді біріктіруді орындау;
6.2.1.8 тепе-теңдік және тепе-тең түрлендіру анықтамаларын білу;
6.2.1.9 алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындау;
6.2.1.10 теңдіктерден бір айнымалыны екінші айнымалы арқылы өрнектеу;
6.2.1.11
өрнегінің геометриялық мағынасын түсіну;

6.2.1.12 знать формулу и строить график прямой пропорциональности;
6.2.1.13 использовать записи
для решения задач, связанных с числами
2. Уравнения и неравенства, их системы и совокупности
5.2.2.
6.2.2.
5.2.2.1 решать уравнения на основе правил нахождения неизвестных компонентов арифметических действий;
5.2.2.2 использовать приҰмы проверки правильности решения уравнений
6.2.2.1 знать и применять свойства верных числовых равенств;
6.2.2.2 знать определение линейного уравнения с одной переменной, равносильных уравнений;
6.2.2.3 решать линейные уравнения с одной переменной;
6.2.2.4 решать уравнения вида
, где a и b – рациональные числа;
6.2.2.5 знать и применять свойства верных числовых неравенств;
6.2.2.6 понимать и применять сложение, вычитание, умножение и деление неравенств;
6.2.2.7 использовать обозначения для записи числовых промежутков;
6.2.2.8 изображать числовые промежутки;
6.2.2.9 находить объединение и пересечение числовых промежутков;
6.2.2.10 решать линейные неравенства видов kx>b,
, kx<b,
;
6.2.2.11 приводить неравенства с помощью алгебраических преобразований к неравенству вида kx>b,
, kx<b,
;
6.2.2.12 изображать решения неравенств на координатной прямой;
6.2.2.13 записывать решения неравенств в виде числового промежутка и записывать заданный числовой промежуток в виде неравенства;
6.2.2.14 решать системы линейных неравенств с одной переменной;
6.2.2.15 изображать множество точек на координатной прямой, заданное неравенством вида
;
6.2.2.16 знать определение линейного уравнения с двумя переменными и его свойства;
6.2.2.17 иметь представление о системах линейных уравнений с двумя переменными;
6.2.2.18 понимать, что решением системы линейных уравнений с двумя переменными является упорядоченная пара чисел;
6.2.2.19 решать системы уравнений способом подстановки и способом сложения
3. Последователь-ности и суммирование
5.2.3.
6.2.3.
5.2.3.1 устанавливать закономерности в последовательности из натуральных чисел;
5.2.3.2 находить недостающие элементы в последовательностях из натуральных чисел;
5.2.3.3 придумывать закономерности и составлять последовательности из натуральных чисел;
5.2.3.4 устанавливать закономерности в числовых последовательностях, состоящих из дробей;
5.2.3.5 придумывать закономерности и составлять последовательности, состоящие из дробей
Раздел 3. "Геометрия"
1. Понятие о геометрических фигурах
5.3.1.
6.3.1.
5.3.1.1 знать различные единицы длины и понимать, что такое единичный отрезок на координатном луче;
5.3.1.2 усвоить понятия окружности, круга и их элементов (центр, радиус и диаметр);

6.2.1.12 тура пропорционалдықтың формуласын білу және графигін салу;
6.2.1.13 сандармен байланысты есептер шығаруда
жазуларын қолдану
2. Теңдеулер және теңсіздіктер, олардың жүйелері және жиынтықтары
5.2.2.
6.2.2.
5.2.2.1 арифметикалық амалдардың белгісіз компоненттерін табу ережесі негізінде теңдеулерді шешу;
5.2.2.2 теңдеудің шығарылуының дұрыстығын тексеру тәсілдерін қолдану
6.2.2.1 тура санды теңдіктердің қасиеттерін білу және қолдану;
6.2.2.2 бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің, мәндес теңдеулердің анықтамаларын білу;
6.2.2.3 бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу;
6.2.2.4
түріндегі теңдеулерді шешу, мұндағы a және b – рационал сандар;
6.2.2.5 тура санды теңсіздіктердің қасиеттерін білу және қолдану;
6.2.2.6 теңсіздіктерді қосу, азайту, көбейту және бөлуді түсіну және қолдану;
6.2.2.7 сан аралықтарын жазу үшін белгілеулерді пайдалану;
6.2.2.8 сан аралықтарды кескіндеу;
6.2.2.9 сан аралықтардың бірігуін және қиылысуын табу;
6.2.2. 10
түріндегі сызықтық теңсіздіктерді шешу;
6.2.2.11 алгебралық түрлендірулердің көмегімен
түріндегі теңсіздіктерге келтіру;
6.2.2.12 теңсіздіктердің шешімдерін координаталық түзуде кескіндеу;
6.2.2.13 теңсіздіктердің шешімдерін сан аралығы арқылы және берілген сан аралығын теңсіздік түрінде жазу;
6.2.2.14 бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу;
6.2.2.15
теңсіздіктер түрінде берілген нүктелер жиынын координаталық түзуде кескіндеу;
6.2.2.16 екі айнымалысы бар теңдеудің анықтамасын және қасиеттерін білу;
6.2.2.17 екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі туралы түсінігінің болуы;
6.2.2.18 екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі реттелген сандар жұбы болатынын түсіну;
6.2.2.19 теңдеулер жүйелесін алмастыру тәсілі және қосу тәсілі арқылы шешу
3. Тізбектер және қосындылау
5.2.3.
6.2.3.
5.2.3.1 натурал сандар тізбегінің заңдылықтарын анықтау;
5.2.3.2 натурал сандар тізбегінің жеткіліксіз элементтерін табу;
5.2.3.3 натурал сандар тізбегінің заңдылықтарын құрастыру және тізбектерді жазу;
5.2.3.4 бөлшектерден тұратын тізбектердің заңдылықтарын анықтау;
5.2.3.5 бөлшектерден тұратын тізбектердің заңдылықтарын құрастыру және тізбектерді жазу
3-бөлім. Геометрия
1. Геометриялық фигуралар туралы түсінік
5.3.1.
6.3.1.
5.3.1.1 өлшеудің түрлі ұзындық бірліктерін білу және координаталық сәуледегі бірлік кесінді дегенді түсіну;
5.3.1.2 шеңбер, дөңгелек және олардың элементтері (центр, радиус, диаметр) ұғымдарын меңгеру;

5.3.1.3 строить окружность с помощью циркуля;
5.3.1.4 усвоить понятия угла и его градусной меры,обозначать и сравнивать углы;
5.3.1.5 различать виды углов (острый, прямой, тупой, развҰрнутый, полный);
5.3.1.6 усвоить понятие кругового сектора;
5.3.1.7 усвоить понятие многоугольника.
5.3.1.8 иметь представление о прямоугольном параллелепипеде (кубе) и их развертках
6.3.1.1 усвоить понятие координатной плоскости;
6.3.1.2 строить прямоугольную систему координат;
6.3.1.3 понимать, что упорядоченная пара чисел (х; у) задает точку в прямоугольной системе координат и каждой точке соответствует единственная упорядоченная пара чисел, называемые координатами точки;
6.3.1.4 строить точку в системе координат по ее координатам и находить координаты точки, заданной на координатной плоскости;
6.3.1.5 усвоить понятия осевой и центральной симметрии;
6.3.1.6 иметь представление о фигурах, имеющих ось или центр симметрии; распознавать симметричные и центрально-симметричные фигуры;
6.3.1.7 иметь представление о шаре и сфере
2. Взаимное расположение геометрических фигур
5.3.2.
6.3.2.
5.3.2.1 решать задачи с помощью разрезания и складывания фигур
6.3.2.1 знать определения пересекающихся, параллельных, перпендикулярных прямых;
6.3.2.2 распознавать перпендикулярные, параллельные прямые и отрезки;
6.3.2.3 находить графическим способом координаты точек пересечения отрезков, лучей или прямых друг с другом, с координатными осями;
6.3.2.4 распознавать фигуру по еҰ изображению и изображать плоские и пространственные фигуры;

5.3.1.3 циркульдің көмегімен шеңберді салу;
5.3.1.4 бұрыш және оның градустық өлшемі ұғымдарын меңгеру, бұрыштарды белгілеу және салыстыру,
5.3.1.5 бұрыштардың түрлерін ажырату (сүйір, тік, доғал, жазыңқы, толық );
5.3.1.6 дөңгелек сектор ұғымын меңгеру;
5.3.1.7 көпбұрыш ұғымын меңгеру;
5.3.1.8 тік бұрышты параллелепипед (текше) және оның жазбасы туралы түсінігі болу
6.3.1.1 координаталық жазықтық ұғымын меңгеру;
6.3.1.2 тік бұрышты координаталар жүйесін салу;
6.3.1.3 реттелген сандар жұбы тікбұрышты координаталар жүйесінде нүктені беретінін және әрбір нүктеге нүктенің координаталары деп аталатын бір ғана реттелген сандар жұбының сәйкес болатынын түсіну;
6.3.1.4 координаталар жүйесінде нүктені оның координаталары бойынша салу және координаталық жазықтықта берілген нүктенің координаталарын табу;
6.3.1.5 осьтік және центрлік симметрия ұғымдарын меңгеру;
6.3.1.6 осьтік немесе центрлік симметриясы болатын фигуралар туралы түсінігі болуы; симметриялық және центрлік-симметриялы фигураларды ажырату;
6.3.1.7 шар мен сфера туралы түсінігінің болуы
2. Геометриялық фигуралардың өзара орналасуы
5.3.2.
6.3.2.
5.3.2.1 фигураларды қию және құрастыру арқылы есептер шығару
6.3.2.1 параллель, қиылысатын, перпендикуляр түзулердің анықтамаларын білу;
6.3.2.2 параллель, перпендикуляр түзулер мен кесінділерді ажырату;
6.3.2.3 кесінділердің, сәулелер немесе түзулердің бір-бірімен, координаталық осьтермен қиылысу нүктелерінің координаталарын графиктік тәсілмен табу;
6.3.2.4 кескіні бойынша фигураны
ажырату, жазық және кеңістік фигураларын кескіндеу;

6.3.2.5 строить точки и фигуры, симметричные относительно начала координат и координатных осей в прямоугольной системе координат
3. Метрические соотношения
5.3.3.
6.3.3.
5.3.3.1 измерять углы с помощью транспортира;
5.3.3.2 строить углы с заданной градусной мерой с помощью транспортира;
5.3.3.3 решать задачи на нахождение градусной меры угла, на сравнение углов
6.3.3.1 находить расстояние между точками на координатной прямой;
6.3.3.2 знать, что отношение длины окружности к ее диаметру есть число постоянное;

6.3.2.5 тік бұрышты координаталар жүйесінде координаталар басы және координаталық осьтерге қатысты симметриялы нүктелер мен фигураларды салу
3. Метрикалық қатыстар
5.3.3.
6.3.3.
5.3.3.1 бұрышты транспортир көмегімен өлшеу;
5.3.3.2 градустық өлшемі берілген бұрышты транспортир көмегімен салу;
5.3.3.3 бұрыштың градустық өлшемін табуға, бұрыштарды салыстыруға берілген есептерді шығару
6.3.3.1 координаталық түзуде нүктелердің арақашықтығын табу;
6.3.3.2 шеңбер ұзындығының оның диаметріне қатынасы тұрақты сан екенін білу;

6.3.3.3 знать и применять формулу длины окружности;
6.3.3.4 знать и применять формулу площади круга
4. Векторы и преобразования
5.3.4.
6.3.4.
6.3.4.1 знать определение вектора и изображать его
Раздел 4. "Статистика и теория вероятностей"
1. Теория множеств и элементы логики
5.4.1.
6.4.1.
5.4.1.1 усвоить понятия множества и его элементов, пустого множества;
5.4.1.2 знать определения объединения и пересечения множеств;

6.3.3.3 шеңбер ұзындығының формуласын білу және қолдану;
6.3.3.4 дөңгелек ауданының формуласын білу және қолдану
4. Векторлар және түрлендірулер
5.3.4.
6.3.4.
6.3.4.1 вектор анықтамасын білу және оны кескіндеу
4-бөлім. Статистика және ықтималдықтар теориясы
1.
Жиындар теориясы және логика элементтері
5.4.1.
6.4.1.
5.4.1.1 жиын, оның элементтері, бос жиын ұғымдарын меңгеру;
5.4.1.2 жиындардың қиылысуы және бірігуі анықтамаларын білу;

5.4.1.3 находить объединение и пересечение заданных множеств, записывать результаты, используя символы ?, ?;
5.4.1.4 усвоить понятие подмножества;
5.4.1.5 определять характер отношений между множествами (пересекающиеся и непересекающиеся множества)
2. Основы комбинаторики
5.4.2.
6.4.2.
6.4.2.1 решать комбинаторные задачи методом перебора
3. Статистика и анализ данных
5.4.3.
6.4.3.
5.4.3.1 иметь представления о круговой, линейной и столбчатой диаграммах;

5.4.1.3 берілген жиындардың қиылысуы мен бірігуін табу, нәтижесін
символдарын қолданып жазу;
5.4.1.4 ішкі жиын ұғымын меңгеру;
5.4.1.5 жиындар арасындағы қатынастардың сипаттамасын анықтау (қиылысатын және қиылыспайтын жиындар)
2. Комбинаторика негіздері
5.4.2.
6.4.2.
6.4.2.1 іріктеу тәсілмен комбинаторикалық есептерді шығару
3. Статистика және деректерді талдау
5.4.3
6.4.3.
5.4.3.1 дөңгелек, сызықтық және бағанды диаграммалар туралы түсініктері болу;

5.4.3.2 строить круговые, линейные и столбчатые диаграммы;
5.4.3.3 извлекать статистическую информацию, представленную в виде таблиц или диаграмм
6.4.3.1 знать определения среднего арифметического нескольких чисел, размаха, медианы и моды ряда числовых данных;
6.4.3.2 вычислять статистические числовые характеристики
Раздел 5. "Математическое моделирование и анализ"
1. Решение задач с помощью математического моделирования
5.5.1.
6.5.1.
5.5.1.1 решать текстовые задачи с помощью арифметических действий над натуральными числами;
5.5.1.2 использовать наибольший общий делитель и наименьшее общее кратное при решении текстовых задач;
5.5.1.3 решать текстовые задачи (например, задачи на совместную работу, и так далее) с помощью арифметических действий над обыкновенными дробями;
5.5.1.4 составлять и решать задачи на нахождение части числа или величины и числа или величины по его части;
5.5.1.5 решать текстовые задачи с помощью арифметических действий над дробями;
5.5.1.6 решать текстовые задачи на проценты;
5.5.1.7 решать задачи, используя диаграмму Эйлера-Венна;
5.5.1.8 составлять буквенные выражения и использовать их для решения задач;
5.5.1.9 использовать формулы для решения текстовых задач
6.5.1.1 распознавать и решать задачи, в которых величины связаны прямой и обратной пропорциональностями;
6.5.1.2 решать задачи на проценты с помощью пропорции;
6.5.1.3 применять масштаб при работе с картой, планом, чертежом;
6.5.1.4 решать текстовые задачи с рациональными числами;
6.5.1.5 решать задачи на нахождение средней скорости движения;
6.5.1.6 решать текстовые задачи с помощью составления линейных уравнений;
6.5.1.7 решать текстовые задачи с помощью составления систем линейных уравнений
2. Математический язык и математическая модель
5.5.2.
6.5.2.
5.5.2.1 читать и записывать обыкновенные дроби;
5.5.2.2 изображать натуральные числа на координатном луче;
5.5.2.3 изображать на координатном луче обыкновенные дроби, смешанные числа;
5.5.2.4 изображать на координатном луче десятичные дроби;
5.5.2.5 читать и записывать десятичные дроби;
5.5.2.6 записывать результат сравнения натуральных чисел с помощью знаков
;
5.5.2.7 исследовать ситуацию, требующую сравнения и упорядочивания натуральных чисел;
5.5.2.8 использовать символы
при работе с множествами;
5.5.2.9 строить плоские фигуры и развҰртки пространственных геометрических фигур (куба и прямоугольного параллепипеда)
6.5.2.1 читать и записывать отношения двух чисел;
6.5.2.2 читать и записывать пропорции;
6.5.2.3 использовать целые числа при описании величин;
6.5.2.4 составлять выражения с переменными и формулы при решении текстовых задач;

5.4.3.2 дөңгелек, сызықтық және бағанды диаграммалар салу;
5.4.3.3 кесте немесе диаграмма түрінде берілген статистикалық ақпаратты алу
6.4.3.1 бірнеше сандардың арифметикалық ортасы, санды деректердің құлашы, медианасы, модасының анықтамаларын білу;
6.4.3.2 статистикалық санды сипаттамаларды есептеу
5-бөлім. Математикалық модельдеу мен талдау
1. Математикалық модельдеудің көмегімен есептер шығару
5.5.1.
6.5.1.
5.5.1.1 натурал сандарға арифметикалық амалдар қолдана отырып, мәтінді есептерді шығару;
5.5.1.2 мәтінді есептерді шығаруда , ең үлкен ортақ бөлгіш пен ең кіші ортақ еселікті қолдану;
5.5.1.3 жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданып мәтінді есептер шығару (мысалы, бірлесіп жұмыс жасауға қатысты есептер және тағы басқа);
5.5.1.4 санның немесе шаманың бөлігін табу және бөлігі бойынша санды немесе шаманы табуға арналған есептерді құрастыру және шығару;
5.5.1.5 бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданып мәтінді есептер шығару;
5.5.1.6 пайызға байланысты мәтінді есептерді шығару;
5.5.1.7 Эйлер-Венн диаграммасын қолданып, есептер шығару;
5.5.1.8 әріпті өрнектерді құру және оларды есептер шығаруда қолдану;
5.5.1.9 мәтінді есептерді шығару үшін формулаларды қолдану
6.5.1.1 шамалары тура және кері пропорционалдықпен байланысты есептерді ажырату және шығару;
6.5.1.2 пайызға берілген есептерді пропорция арқылы шешу;
6.5.1.3 картамен, сызбамен, жоспармен жұмыс барысында масштабты қолдану;
6.5.1.4 рационал сандарды қолданып мәтінді есептерді шығару;
6.5.1.5 қозғалыстың орташа жылдамдығын табуға есептер шығару;
6.5.1.6 мәтінді есептерді сызықтық теңдеулерді құру арқылы шығару;
6.5.1.7 мәтінді есептерді сызықтық теңдеулер жүйелерін құру арқылы шешу
2. Математикалық тіл және Математикалық модель
5.5.2.
6.5.2.
5.5.2.1 жай бөлшектерді оқу және жазу;
5.5.2.2 натурал сандарды координаталық сәуледе кескіндеу;
5.5.2.3 жай бөлшектерді, аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндеу;
5.5.2.4 ондық бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндеу;
5.5.2.5 ондық бөлшектерді оқу және жазу;
5.5.2.6 натурал сандарды салыстырудың нәтижесін >,<,= белгілері арқылы жазу;
5.5.2.7 натурал сандарды салыстыру мен реттеуді талап ететін жағдайды зерттеу;
5.5.2.8 жиындармен жұмыс істеуде
символдарын қолдану;
5.5.2.9 жазық фигуралардың және кеңістіктегі геометриялық фигуралардың жазбаларын салу (текше және тік бұрышты параллелепипед)
6.5.2.1 екі санның қатынасын оқу және жазу;
6.5.2.2 пропорцияны оқу және жазу;
6.5.2.3 шамаларды сипаттау үшін бүтін сандарды қолдану;
6.5.2.4 мәтінді есептер шығаруда айнымалысы бар өрнектер мен формулалар құрастыру;

6.5.2.5 решать задачи на зависимость между величинами;
6.5.2.6 знать способы задания зависимостей между величинами;
6.5.2.7 записывать формулу зависимости по еҰ описанию;
6.5.2.8 составлять таблицу для зависимостей, заданных формулой или графиком;
6.5.2.9 строить графики зависимостей, заданных формулой и таблицей;
6.5.2.10 находить и исследовать зависимости между величинами, используя графики реальных процессов;
6.5.2.11 интерпретировать графики реальных зависимостей между прямо пропорциональными величинами;
6.5.2.12 записывать формулу прямой пропорциональности по описанию;
6.5.2.13 строить график прямой пропорциональности
16. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Математика" для 5-6 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию.
17. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Математика" для 5-6 классов
уровня основного среднего
образования по обновленному
содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Математика" для 5-6 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
1) 5 класс:
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Натуральные числа и нуль
Натуральные числа и нуль
5.1.1.1 усвоить понятие множества натуральных чисел;
5.1.1.2 усвоить понятия четных и нечетных чисел
Координатный луч. Сравнение натуральных чисел. Двойное неравенство
5.3.1.1 знать различные единицы длины и понимать, что такое единичный отрезок на координатном луче;
5.5.2.2 изображать натуральные числа на координатном луче;
5.1.2.1 сравнивать натуральные числа, в том числе с помощью координатного луча;
5.5.2.6 записывать результат сравнения натуральных чисел с помощью знаков
;
5.5.2.7 исследовать ситуацию, требующую сравнения и упорядочивания натуральных чисел
Свойства арифметических действий.
Арифметические действия над натуральными числами
5.1.2.2 устанавливать порядок действий и находить значения числовых выражений со скобками и без скобок, содержащих более четырҰх действий;
5.1.2.3 использовать свойства сложения и умножения для нахождения значений числовых выражений
Числовые и буквенные выражения и их значения. Упрощение выражений
5.2.1.1 преобразовывать буквенные выражения, используя свойства сложения и умножения;
5.2.1.2 находить значения буквенного выражения по заданным значениям букв
Уравнение. Корень уравнения. Решение уравнений
5.2.2.1 решать уравнения на основе правил нахождения неизвестных компонентов арифметических действий;

6.5.2.5 шамалар арасындағы тәуелділікке есептер шығару;
6.5.2.6 шамалар арасындағы тәуелділіктердің берілу тәсілдерін білу;
6.5.2.7 сипаттамасы бойынша тәуелділіктің формуласын жазу;
6.5.2.8 формуламен немесе графикпен берілген тәуелділіктердің кестесін құру;
6.5.2.9 формуламен және кестемен берілген тәуелділіктердің графиктерін салу;
6.5.2.10 шынайы процестердің графиктерін қолданып, шамалар арасындағы тәуелділіктерді табу және зерттеу;
6.5.2.11 тура пропорционал шамалардың арасындағы шынайы тәуелділіктердің графиктеріне талдау беру;
6.5.2.12 сипаттамасы бойынша тура пропорционалдықтың формуласын жазу;
6.5.2.13 тура пропорционалдықтың графигін салу
16. Осы оқу бағдарламасы негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6-сыныптарына арналған "Математика" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
17. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 5-6-сыныптарына
арналған "Математика"
оқу пәнінен Жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6-сыныптарына арналған "Математика" пәнінен
жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді
жоспар
1) 5-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Натурал сандар және нөл саны
Натурал сандар және нөл
5.1.1.1 натурал сандар жиыны ұғымын меңгеру;
5.1.1.2 тақ және жұп сандар ұғымдарын меңгеру
Координаталық сәуле. Натурал сандарды салыстыру. Қос теңсіздік
5.3.1.1 өлшеудің түрлі ұзындық бірліктерін білу және координаталық сәуледегі бірлік кесінді дегенді түсіну;
5.5.2.2 натурал сандарды координаталық сәуледе кескіндеу;
5.1.2.1 натурал сандарды салыстыру, сонымен қатар координаталық сәуленің көмегімен салыстыру;
5.5.2.6 натурал сандарды салыстырудың нәтижесін< , > = белгілері арқылы жазу;
5.5.2.7 натурал сандарды салыстыру мен реттеуді талап ететін жағдайды зерттеу
Арифметикалық амалдардың қасиеттері. Натурал сандарға арифметикалық амалдар қолдану
5.1.2.2 амалдар саны төрттен артық болатын жақшамен және жақшасыз берілген санды өрнектердегі амалдардың орындалу ретін анықтау және мәндерін табу;
5.1.2.3 санды өрнектердің мәндерін табу үшін көбейту мен қосу амалдарының қасиеттерін қолдану
Санды және әріпті өрнектер, олардың мәндері. Өрнектерді ықшамдау
5.2.1.1 қосу және көбейту амалдарының қасиеттерін қолданып, әріпті өрнектерді түрлендіру;
5.2.1.2 әріптердің берілген мәндері бойынша әріпті өрнектердің мәндерін табу
Теңдеу. Теңдеудің түбірі. Теңдеуді шешу.
5.2.2.1 арифметикалық амалдардың белгісіз компоненттерін табу ережесі негізінде теңдеулерді шешу;

5.2.2.2 использовать приҰмы проверки правильности решения уравнений
Формулы. Вычисление по формулам. Решение текстовых задач. Последовательностииз натуральных чисел
5.5.1.1 решать текстовые задачи с помощью арифметических действий над натуральными числами;
5.5.1.8 составлять буквенные выражения и использовать их для решения задач;
5.5.1.9 использовать формулы для решения текстовых задач;
5.2.3.1 устанавливать закономерности в последовательности из натуральных чисел;
5.2.3.2 находить недостающие элементы в последовательностях из натуральных чисел;
5.2.3.3 придумывать закономерности и составлять последовательности из натуральных чисел
Делимость натуральных чисел
Делители и кратные натуральных чисел
5.1.1.5 знать определения делителя и кратного натурального числа;
5.1.2.8 находить делители натуральных чисел;
5.1.2.9 находить кратные натуральных чисел
Простые и составные числа
5.1.1.6 знать определения простого и составного чисел
Основные свойства делимости
5.1.2.10 анализировать делимость произведения на данное натуральное число;
5.1.2.11 анализировать делимость суммы и разности на данное натуральное число
Признаки делимости на 2; 3; 5; 9; 10
5.1.2.5 применять признаки делимости натуральных чисел на 2, 5, 10;
5.1.2.6 применять признаки делимости натуральных чисел на 3 и 9
Степень
5.1.1.3 знать определение степени натурального числа;
5.1.1.4 представлять натуральное число в виде десятичной записи;
5.1.2.4 записывать произведение одинаковых чисел в виде степени
Разложение натуральных чисел на простые множители
5.1.2.7 раскладывать составные числа на простые множители
Наибольший общий делитель. Взаимно простые числа. Наименьшее общее кратное
5.1.1.7 знать определения понятий общий делитель, общее кратное, наибольший общий делитель (НОД), наименьшее общее кратное (НОК);
5.1.2.12 находить наибольший общий делитель и наименьшее общее кратное двух и более чисел;
5.1.1.8 знать определение взаимно простых чисел;
5.5.1.2 использовать наибольший общий делитель и наименьшее общее кратное при решении текстовых задач
Обыкновенные дроби
Обыкновенная дробь. Чтение и запись обыкновенных дробей
5.1.1.9 усвоить понятие обыкновенной дроби;
5.5.2.1 читать и записывать обыкновенные дроби
Основное свойство обыкновенной дроби
5.1.2.14 применять основное свойство дроби при сокращении обыкновенных дробей;
5.1.2.15 приводить обыкновенные дроби к новому знаменателю
Правильные и неправильные обыкновенные дроби
5.1.1.10 распознавать правильные и неправильные дроби
Смешанные числа
5.1.1.11 знать определение смешанного числа;
5.1.2.13 преобразовывать неправильную дробь в смешанное число и смешанное число в неправильную дробь
Изображение обыкновенных дробей и смешанных чисел на координатном луче

5.2.2.2 теңдеудің шығарылуының дұрыстығын тексеру тәсілдерін қолдану
Формула. Формула арқылы есептеу. Мәтінді есептерді шығару. Натурал сандардан тұратын сандар тізбегі
5.5.1.1 натурал сандарға арифметикалық амалдар қолдана отырып, мәтінді есептерді шығару;
5.5.1.8 әріпті өрнектерді құру және оларды есептер шығаруда қолдану;
5.5.1.9 мәтінді есептерді шығару үшін формулаларды қолдану;
5.2.3.1 натурал сандар тізбегінің заңдылықтарын анықтау;
5.2.3.2 натурал сандар тізбегінің жеткіліксіз элементтерін табу;
5.2.3.3 натурал сандар тізбегінің заңдылықтарын құрастыру және тізбектерді жазу
Натурал сандардың бөлінгіштігі
Натурал сандардың бөлгіштері мен еселіктері
5.1.1.5 натурал санның бөлгіші мен еселігі анықтамаларын білу;
5.1.2.8 натурал сандардың бөлгіштерін табу;
5.1.2.9 натурал сандардың еселіктерін табу
Жай және құрама сандар
5.1.1.6 жай және құрама сандардың анықтамаларын білу
Бөлінгіштіктің негізгі қасиеттері
5.1.2.10 көбейтіндінің берілген натурал санға бөлінгіштігін талдау;
5.1.2.11 қосындының және айырымның берілген натурал санға бөлінгіштігін талдау
2, 3, 5, 9, 10 сандарына бөлінгіштік белгілері
5.1.2.5 натурал сандардың 2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінгіштік белгілерін қолдану;
5.1.2.6 натурал сандардың 3-ке және 9-ға бөлінгіштік белгілерін қолдану
Дәреже
5.1.1.3 натурал сан дәрежесінің анықтамасын білу;
5.1.1.4 натурал санды ондық жазылу түрінде көрсету;
5.1.2.4 бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде жазу
Натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеу
5.1.2.7 құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу
Ең үлкен ортақ бөлгіш. Өзара жай сандар. Ең кіші ортақ еселік
5.1.1.7 ортақ бөлгіш, ортақ еселік, ең үлкен ортақ бөлгіш, ең кіші ортақ еселік ұғымдарының анықтамаларын білу;
5.1.2.12 екі және одан артық сандардың ең үлкен ортақ бөлгіші мен ең кіші ортақ еселігін табу;
5.1.1.8 өзара жай сандардың анықтамасын білу;
5.5.1.2 мәтінді есептерді шығаруда ең үлкен ортақ бөлгіш пен ең кіші ортақ еселік қолдану
Жай бөлшектер
Жай бөлшек. Жай бөлшектерді оқу және жазу
5.1.1.9 жай бөлшек ұғымын меңгеру;
5.5.2.1 жай бөлшектерді оқу және жазу
Жай бөлшектің негізгі қасиеті
5.1.2.14 жай бөлшектерді қысқартуда бөлшектің негізгі қасиетін қолдану;
5.1.2.15 жай бөлшекті жаңа бөлімге келтіру
Дұрыс және бұрыс жай бөлшектер
5.1.1.10 дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажырату
Аралас сандар
5.1.1.11 аралас сан анықтамасын білу;
5.1.2.13 бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру
Жай бөлшектер мен аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндеу

5.5.2.3 изображать на координатном луче обыкновенные дроби, смешанные числа
2 четверть
Действия над обыкновенными дробями
Приведение обыкновенных дробей к общему знаменателю. Сравнение обыкновенных дробей и смешанных чисел
5.1.2.16 приводить обыкновенные дроби к общему знаменателю; сравнивать обыкновенные дроби, смешанные числа
Сложение и вычитание обыкновенных дробей
5.1.2.17 выполнять сложение и вычитание дробей с одинаковыми знаменателями;
5.1.2.18 выполнять сложение и вычитание дробей с разными знаменателями
Сложение смешанных чисел. Вычитание смешанных чисел
5.1.2.19 выполнять вычитание дроби из натурального числа;
5.1.2.20 выполнять сложение и вычитание смешанных чисел
Умножение обыкновенных дробей и смешанных чисел. Взаимно обратные числа
5.1.2.21 выполнять умножение обыкновенных дробей, смешанных чисел;
5.1.1.12 знать определение взаимно обратных чисел;
5.1.2.22 находить число, обратное заданному числу
Деление обыкновенных дробей и смешанных чисел
5.1.2.23 выполнять деление обыкновенных дробей и смешанных чисел
3 четверть
Текстовые задачи
Задачи на нахождение дроби от числа и числа по его дроби
5.1.2.24 находить часть числа и число по его части;
5.5.1.4 составлять и решать задачи на нахождение части числа или величины и числа или величины по его части
Задачи на совместную работу
5.5.1.3 решать текстовые задачи (например, задачи на совместную работу, и так далее)с помощью арифметических действий над обыкновенными дробями
Десятичные дроби и действия над ними
Десятичная дробь. Чтение и запись десятичных дробей. Перевод десятичной дроби в обыкновенную дробь
5.1.1.13 усвоить понятие десятичной дроби;
5.1.1.14 понимать равенство чисел, записанных в виде десятичной дроби, например: 1,3 и 1,30;
5.5.2.5 читать и записывать десятичные дроби;
5.1.2.25 переходить от одной формы записи дробей к другой
Изображение десятичных дробей на координатном луче. Сравнение десятичных дробей
5.5.2.4 изображать на координатном луче десятичные дроби;
5.1.2.26 сравнивать десятичные дроби
Сложение и вычитание десятичных дробей
5.1.2.27 выполнять сложение и вычитание десятичных дробей
Умножение десятичной дроби на натуральное число. Умножение десятичных дробей
5.1.2.28 выполнять умножение десятичной дроби на натуральное число и на десятичную дробь
Деление десятичной дроби на натуральное число. Деление десятичных дробей
5.1.2.30 выполнять деление десятичной дроби на натуральное число и на десятичную дробь
Умножение и деление десятичных дробей на 10; 100; 1000; ... и на 0,1; 0,01; 0,001; ....
5.1.2.29 применять правила умножения десятичной дроби на 10, 100, 1000 и 0,1; 0,01; 0,001;

5.5.2.3 жай бөлшектерді, аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндеу
2-тоқсан
Жай бөлшектерге амалдар қолдану
Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру. Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру
5.1.2.16 жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру; жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстыру
Жай бөлшектерді косу және азайту
5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
5.1.2.18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау
Аралас сандарды қосу. Аралас сандарды азайту
5.1.2.19 натурал саннан жай бөлшекті азайтуды орындау;
5.1.2.20 аралас сандарды қосу және азайтуды орындау
Жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейту. Өзара кері сандар
5.1.2.21 жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейтуді орындау;
5.1.1.12 өзара кері сандар анықтамасын білу;
5.1.2.22 берілген санға кері санды табу
Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу
5.1.2.23 жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлуді орындау
3-тоқсан
Мәтінді есептер
Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға берілген есептер
5.1.2.24 санның бөлігін табу және бөлігі бойынша санды табу;
5.5.1.4 санның немесе шаманың бөлігін табу және бөлігі бойынша санды немесе шаманы табуға арналған есептерді құрастыру және шығару
Бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер
5.5.1.3 жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданып мәтінді есептер шығару (мысалы, бірлесіп жұмыс жасауға қатысты есептер және тағы басқа)
Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану
Ондық бөлшек. Ондық бөлшектерді оқу және жазу. Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру
5.1.1.13 ондық бөлшек ұғымын меңгеру;
5.5.2.5 ондық бөлшектерді оқу және жазу;
5.1.1.14 ондық бөлшек түрінде жазылған сандардың теңдігін түсіну, мысалы, 1,3 және 1,30;
5.1.2.25 бөлшектерді бір жазылу түрінен басқа жазылу түріне ауыстыру
Ондық бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндеу. Ондық бөлшектерді салыстыру
5.5.2.4 ондық бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндеу;
5.1.2.26 ондық бөлшектерді салыстыру
Ондық бөлшектерді қосу және азайту
5.1.2.27 ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау
Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшектерді көбейту
5.1.2.28 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау
Ондық бөлшекті натурал санға бөлу. Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлу
5.1.2.30 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке бөлуді орындау
Ондық бөлшектерді 10; 100; 1000;... және 0,1; 0,01; 0,001;... сандарына көбейту және бөлу
5.1.2.29 ондық бөлшектерді 10, 100, 1000, ... және 0,1; 0,01; 0,001; ... сандарына көбейту ережелерін қолдану;

5.1.2.31 применять правила деления десятичной дроби на 10, 100, 1000 и 0,1; 0,01; 0,001
Округление десятичных дробей
5.1.1.15 усвоить понятие приближҰнного значения числа;
5.1.2.32 округлять десятичные дроби до заданного разряда
Решение текстовых задач. Последовательности, состоящие из дробей
5.5.1.5 решать текстовые задачи с помощью арифметических действий над дробями;
5.2.3.4 устанавливать закономерности в числовых последовательностях, состоящих из дробей;
5.2.3.5 придумывать закономерности и составлять последовательности, состоящие из дробей
Множества
Множество. Элементы множества. Изображение множеств
5.4.1.1 усвоить понятия множества и его элементов, пустого множества;
5.5.2.8 использовать символы
при работе с множествами
Отношения между множествами. Подмножество
5.4.1.4 усвоить понятие подмножества;
5.4.1.5 определять характер отношений между множествами (пересекающиеся и непересекающиеся множества)
Объединение и пересечение множеств
5.4.1.2 знать определения объединения и пересечения множеств;
5.4.1.3 находить объединение и пересечение заданных множеств, записывать результаты, используя символы
Решение текстовых задач
5.5.1.7 решать задачи, используя диаграмму Эйлера-Венна
4 четверть
Проценты
Процент
5.1.1.16 усвоить понятие процент;
5.1.2.33 переводить дроби в проценты и проценты в дроби
Нахождение процента от числа и числа по его проценту
5.1.2.34 находить процент данного числа;
5.1.2.35 находить процентное отношение одного числа к другому и процентное отношение второго числа к первому;
5.1.2.36 находить число по данному проценту
Решение текстовых задач
5.5.1.6 решать текстовые задачи на проценты
Углы.
Многоугольники
Угол
5.3.1.4 усвоить понятия угла и его градусной меры, обозначать и сравнивать углы;
5.3.1.5 различать виды углов (острый, прямой, тупой, развҰрнутый, полный);
5.3.3.1 измерять углы с помощью транспортира;
5.3.3.2 строить углы с заданной градусной мерой с помощью транспортира;
5.3.3.3 решать задачи на нахождение градусной меры угла, на сравнение углов
Многоугольник
5.3.1.7 усвоить понятие многоугольника
Диаграммы
Окружность. Круг. Круговой сектор
5.3.1.2 усвоить понятия окружности, круга и их элементов (центр, радиус и диаметр);
5.3.1.3 строить окружность с помощью циркуля;
5.3.1.6 усвоить понятие кругового сектора
Диаграмма
5.4.3.1 иметь представления о круговой, линейной и столбчатой диаграммах;
5.4.3.2 строить круговые, линейные и столбчатые диаграммы
Способы представления статистических данных
5.4.3.3 извлекать статистическую информацию, представленную в виде таблиц или диаграмм
Развертки пространственных фигур
Прямоугольный параллелепипед (куб) и его развертка

5.1.2.31 ондық бөлшектерді 10, 100, 1000, ... және 0,1; 0,01; 0,001; ... сандарына бөлу ережелерін қолдану
Ондық бөлшектерді дөңгелектеу
5.1.1.15 санның жуық мәні ұғымын меңгеру;
5.1.2.32 ондық бөлшектерді берілген разрядқа дейін дөңгелектеу
Мәтінді есептерді шығару. Бөлшектерден тұратын сандар тізбектері
5.5.1.5 бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданып мәтінді есептер шығару;
5.2.3.4 бөлшектерден тұратын тізбектердің заңдылықтарын анықтау;
5.2.3.5 бөлшектерден тұратын тізбектердің заңдылықтарын құрастыру және тізбектерді жазу
Жиын
Жиын. Жиынның элементтері. Жиындарды кескіндеу
5.4.1.1 жиын, оның элементтері, бос жиын ұғымдарын меңгеру;
5.5.2.8 жиындармен жұмыс істеуде имволдарын қолдану
Жиындар арасындағы қатынастар. Ішкі жиын
5.4.1.4 ішкі жиын ұғымын меңгеру;
5.4.1.5 жиындар арасындағы қатынастардың сипаттамасын анықтау (қиылысатын және қиылыспайтын жиындар)
Жиындардың бірігуі мен қиылысуы
5.4.1.2 жиындардың қиылысуы және бірігуі анықтамаларын білу;
5.4.1.3 берілген жиындардың қиылысуы мен бірігуін табу, нәтижесін символдарын қолданып жазу
Мәтінді есептерді шығару
5.5.1.7 Эйлер-Венн диаграммасын қолданып, есептер шығару
4-тоқсан
Пайыз
Пайыз
5.1.1.16 пайыз ұғымын меңгеру;
5.1.2.33 бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдыру
Санның пайызын және пайызы бойынша санды табу
5.1.2.34 берілген санның пайызын табу;
5.1.2.35 бір санның екінші санға пайыздық қатынасын және керісінше табу;
5.1.2.36 берілген пайызы бойынша санды табу
Мәтінді есептерді шығару
5.5.1.6 пайызға байланысты мәтінді есептерді шығару
Бұрыш.
Көпбұрыш
Бұрыш
5.3.1.4 бұрыш және оның градустық өлшемі ұғымдарын меңгеру, бұрыштарды белгілеу және салыстыру,
5.3.1.5 бұрыштардың түрлерін ажырату (сүйір, тік, доғал, жазыңқы, толық );
5.3.3.1 бұрышты транспортир көмегімен өлшеу;
5.3.3.2 градустық өлшемі берілген бұрышты транспортир көмегімен салу;
5.3.3.3 бұрыштың градустық өлшемін табуға, бұрыштарды салыстыруға берілген есептерді шығару
Көпбұрыш
5.3.1.7 көпбұрыш ұғымын меңгеру
Диаграмма
Шеңбер. Дөңгелек. Дөңгелек сектор
5.3.1.2 шеңбер, дөңгелек және олардың элементтері (центр, радиус, диаметр) ұғымдарын меңгеру;
5.3.1.3 циркульдің көмегімен шеңберді салу;
5.3.1.6 дөңгелек сектор ұғымын меңгеру
Диаграмма
5.4.3.1 дөңгелек, сызықтық және бағанды диаграммалар туралы түсініктері болу;
5.4.3.2 дөңгелек, сызықтық және бағанды диаграммалар салу
Статистикалық деректерді көрсету тәсілдері
5.4.3.3 кесте немесе диаграмма түрінде берілген статистикалық ақпаратты алу
Кеңістік фигураларының жазбалары
Тік бұрышты параллелепипед (текше) және оның жазбасы

5.3.1.8 иметь представление о прямоугольном параллелепипеде (кубе) и их развертках;
5.5.2.9 строить плоские фигуры и развҰртки пространственных геометрических фигур (куба и прямоугольного параллепипеда)
Задачи на разрезание фигур. Задачи на складывание фигур
5.3.2.1 решать задачи с помощью разрезания и складывания фигур
Повторение курса математики 5 класса
2) 6 класс:
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса математики 5 класса
Отношения и пропорции
Отношение двух чисел. Процентное отношение двух чисел
6.1.2.1 усвоить понятие отношения чисел;
6.1.2.2 находить отношение, обратное данному отношению;
6.1.1.1 понимать, что показывает отношение двух чисел;
6.5.2.1 читать и записывать отношения двух чисел
Пропорция. Основное свойство пропорции
6.1.2.3 знать определение пропорции;
6.1.2.4 распознавать и составлять пропорции;
6.5.2.2 читать и записывать пропорции;
6.1.2.5 знать и применять основное свойство пропорции
Прямая пропорциональная зависимость. Обратная пропорциональная зависимость
6.1.1.2 понимать, какие величины являются прямо пропорциональными, приводить примеры, решать задачи;
6.1.1.3 понимать, какие величины являются обратно пропорциональными, приводить примеры, решать задачи;
6.5.1.1 распознавать и решать задачи, в которых величины связаны прямой и обратной пропорциональностями
Решение текстовых задач с помощью пропорции
6.5.1.2 решать задачи на проценты с помощью пропорции;
6.1.2.6 делить величины в заданном отношении;
6.1.2.7 делить величины на части, обратно пропорциональные данным числам
Масштаб
6.1.1.5 усвоить понятие масштаба;
6.5.1.3 применять масштаб при работе с картой, планом, чертежом
Длина окружности. Площадь круга. Шар. Сфера
6.3.3.2 знать, что отношение длины окружности к ее диаметру есть число постоянное;
6.3.3.3 знать и применять формулу длины окружности;
6.3.3.4 знать и применять формулу площади круга;
6.3.1.7 иметь представление о шаре и сфере
Рациональные числа и действия над ними
Положительные числа. Отрицательные числа. Координатная прямая. Противоположные числа
6.1.1.4 знать определение координатной прямой и строить координатную прямую;
6.1.1.7 усвоить понятие противоположных чисел, отмечать их на координатной прямой
Целые числа. Рациональные числа
6.1.1.6 усвоить понятие целого числа;
6.5.2.3 использовать целые числа при описании величин;
6.1.1.8 усвоить понятие рационального числа;
6.1.2.9 изображать рациональные числа на координатной прямой;
6.1.2.11 изображать подмножества рациональных чисел с помощью кругов Эйлера-Венна
Модуль числа

5.3.1.8 тік бұрышты параллелепипед (текше) және оның жазбасы туралы түсінігі болу;
5.5.2.9 жазық фигуралардың және кеңістіктегі геометриялық фигуралардың жазбаларын салу (текше және тік бұрышты параллелепипед)
Фигураларды қиюға берілген есептер. Фигураларды құрастыруға берілген есептер
5.3.2.1 фигураларды қию және құрастыру арқылы есептер шығару
5-сыныптағы математика курсын қайталау
3) 6-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
5-сыныптағы математика курсын қайталау
Қатынастар және пропорциялар
Екі санның қатынасы. Екі санның пайыздық қатынасы
6.1.1.1 екі санның қатынасы нені көрсететінін түсіну;
6.1.2.1 сандардың қатынасы ұғымын меңгеру;
6.1.2.2 берілген қатынасқа кері қатынасты табу;
6.5.2.1 екі санның қатынасын оқу және жазу
Пропорция. Пропорцияның негізгі қасиеті
6.1.2.3 пропорция анықтамасын білу;
6.1.2.4 пропорцияларды ажырату және құрастыру;
6.1.2.5 пропорцияның негізгі қасиетін білу және қолдану;
6.5.2.2 пропорцияны оқу және жазу
Тура пропорционалдық
тәуелділік. Кері пропорционалдық
тәуелділік
6.1.1.2 қандай шамалар тура пропорционалды болатынын түсіну және оларға мысалдар келтіру, есептер шығару;
6.1.1.3 қандай шамалар кері пропорционалды болатынын түсіну және оларға мысалдар келтіру,есептер шығару;
6.5.1.1 шамалары тура және кері пропорционалдықпен байланысты есептерді ажырату және шығару
Мәтінді есептерді пропорцияның көмегімен шығару
6.5.1.2 пайызға берілген есептерді пропорция арқылы шешу;
6.1.2.6 шамаларды берілген қатынаста бөлу;
6.1.2.7 шамаларды берілген сандарға кері болатын пропорционал бөліктерге бөлу
Масштаб
6.1.1.5 масштаб ұғымын меңгеру;
6.5.1.3 картамен, сызбамен, жоспармен жұмыс барысында масштабты қолдану
Шеңбердің
ұзындығы. Дөңгелектің
ауданы. Шар. Сфера
6.3.3.2 шеңбер ұзындығының оның диаметріне қатынасы тұрақты сан екенін білу;
6.3.3.3 шеңбер ұзындығының формуласын білу және қолдану;
6.3.3.4 дөңгелек ауданының формуласын білу және қолдану;
6.3.1.7 шар мен сфера туралы түсінігінің болуы
Рационал сандар және оларға амалдар қолдану
Оң сандар. Теріс сандар. Координаталық түзу. Қарама-қарсы сандар
6.1.1.4 координаталық түзудің анықтамасын білу және координаталық түзуді салу;
6.1.1.7 қарама-қарсы сандар ұғымын меңгеру, оларды координаталық түзуде белгілеу
Бүтін сандар. Рационал сандар
6.1.1.6 бүтін сан ұғымын меңгеру;
6.5.2.3 шамаларды сипаттау үшін бүтін сандарды қолдану;
6.1.1.8 рационал сан ұғымын меңгеру;
6.1.2.9 координаталық түзуде рационал сандарды кескіндеу;
6.1.2.11 рационал сандардың ішкі жиындарын Эйлер-Венн дөңгелектері арқылы кескіндеу
Санның модулі

6.1.1.9 знать определение модуля числа и находить его значение;
6.2.1.11 понимать геометрический смысл выражения
;
6.3.3.1 находить расстояние между точками на координатной прямой
Сравнение рациональных чисел
6.1.2.8 сравнивать целые числа;
6.1.2.12 сравнивать рациональные числа
Сложение
рациональных чисел с помощью координатной прямой
6.1.2.10 выполнять сложение и вычитание целых чисел с помощью координатной прямой
Сложение отрицательных рациональных чисел. Сложение рациональных чисел с разными знаками.
6.1.2.13 выполнять сложение с одинаковыми знаками и с разными знаками рациональных чисел
Вычитание рациональных чисел. Расстояние между точками на координатной прямой.
6.1.2.14 выполнять вычитание рациональных чисел;
6.1.2.24 находить расстояние между точками на координатной прямой
2 четверть
Действия над рациональными числами
Умножение рациональных чисел
6.1.2.15 выполнять умножение рациональных чисел
Переместительное и сочетательное свойства умножения рациональных чисел
6.1.2.17 применять свойства сложения и умножения рациональных чисел
Деление рациональных чисел
6.1.2.16 выполнять деление рациональных чисел
Представление рационального числа в виде бесконечной десятичной периодической дроби. Перевод бесконечной периодической десятичной дроби в обыкновенную дробь
6.1.2.18 распознавать, какие обыкновенные дроби представимы как конечные десятичные дроби;
6.1.2.19 представлять рациональное число в виде бесконечной периодической десятичной дроби;
6.1.2.20 находить период бесконечной периодической десятичной дроби;
6.1.2.21 переводить бесконечную периодическую десятичную дробь в обыкновенную дробь
Арифметические действия над рациональными числами
6.1.2.22 находить значения числовых выражений, содержащих рациональные числа
Решение текстовых задач
6.5.1.4 решать текстовые задачи с рациональными числами
Алгебраические выражения
Переменная. Выражение с переменной
6.2.1.1 усвоить понятие алгебраического выражения;
6.2.1.2 вычислять значения алгебраических выражений при рациональных значениях заданных переменных;
6.2.1.3 находить допустимые значения переменной в алгебраическом выражении;
6.2.1.4 понимать, при каких значениях переменной алгебраическое выражение имеет смысл в контексте практических задач
Раскрытие скобок. Коэффициент. Подобные слагаемые. Приведение подобных слагаемых
6.2.1.5 знать правила раскрытия скобок;
6.2.1.6 знать определения понятий коэффициента, подобных слагаемых;
6.2.1.7 приводить подобные слагаемые в алгебраических выражениях
Тождественные преобразования выражений. Тождество
6.2.1.8 знать определения тождества и тождественных преобразований
Преобразования алгебраических выражений

6.1.1.9 санның модулі анықтамасын білу және оның мәнін табу;
6.2.1.11 өрнегінің геометриялық мағынасын түсіну;
6.3.3.1 координаталық түзуде нүктелердің арақашықтығын табу
Рационал сандарды салыстыру
6.1.2.8 бүтін сандарды салыстыру;
6.1.2.12 рационал сандарды салыстыру
Рационал сандарды координаталық түзудің көмегімен қосу
6.1.2.10 бүтін сандарды координаталық түзу көмегімен қосу және азайтуды орындау
Теріс рационал сандарды қосу. Таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосу
6.1.2.13 таңбалары бірдей, таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосуды орындау
Рационал сандарды азайту. Координаталық түзуде нүктелердің арақашықтығы
6.1.2.14 рационал сандарды азайтуды орындау;
6.1.2.24 координаталық түзуде нүктелердің арақашықтығын табу
2-тоқсан
Рационал сандарға амалдар қолдану
Рационал сандарды көбейту
6.1.2.15 рационал сандарды көбейтуді орындау
Рационал сандарды қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері
6.1.2.17 рационал сандарды қосу мен көбейтудің қасиеттерін қолдану
Рационал сандарды бөлу
6.1.2.16 рационал сандарды бөлуді орындау
Рационал санды шексіз периодты ондық бөлшек түрінде беру. Шексіз периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру
6.1.2.18 шектеулі ондық бөлшектер түрінде жазуға болатын жай бөлшектерді танып білу;
6.1.2.19 рационал санды шектеусіз периодты ондық бөлшек түрінде көрсету;
6.1.2.20 шектеусіз периодты ондық бөлшектің периодын табу;
6.1.2.21 шектеусіз периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру
Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану
6.1.2.22 рационал сандармен арифметикалық амалдарды орындау
Мәтінді есептерді шығару
6.5.1.4 рационал сандарды қолданып мәтінді есептерді шығару
Алгебралық өрнектер
Айнымалы. Айнымалысы бар өрнек
6.2.1.1 алгебралық өрнек ұғымын меңгеру;
6.2.1.2 айнымалылардың берілген рационал мәндері үшін алгебралық өрнектердің мәндерін есептеу;
6.2.1.3 алгебралық өрнектегі айнымалының мүмкін мәндерін табу;
6.2.1.4 айнымалылардың қандай мәндерінде алгебралық өрнектің практикалық есептер мәнмәтіндіде мағынасы бар болатынын түсіну
Жақшаларды ашу. Коэффициент. Ұқсас қосылғыштар. Ұқсас қосылғыштарды біріктіру
6.2.1.5 жақшаны ашу ережелерін білу;
6.2.1.6 коэффициент, ұқсас мүшелер ұғымдарының анықтамаларын білу;
6.2.1.7 алгебралық өрнектерде ұқсас мүшелерді біріктіруді орындау
Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік
6.2.1.8 тепе-теңдік және тепе-тең түрлендіру анықтамаларын білу
Алгебралық өрнектерді түрлендіру

6.2.1.9 выполнять тождественные преобразования алгебраических выражений
Решение текстовых задач
6.5.2.4 составлять выражения с переменными и формулы при решении текстовых задач;
6.2.1.10 выражать из равенств одни переменные через другие
3 четверть
Линейное уравнение с одной переменной
Числовые равенства и их свойства
6.2.2.1 знать и применять свойства верных числовых равенств
Равносильные уравнения. Линейное уравнение с одной переменной. Решение линейных уравнений с одной переменной
6.2.2.2 знать определение линейного уравнения с одной переменной, равносильных уравнений;
6.2.2.3 решать линейные уравнения с одной переменной
Линейное уравнения с одной переменной, содержащее переменную под знаком модуля
6.2.2.4 решать уравнения вида
, где a и b – рациональные числа
Решение текстовых задач с помощью уравнений
6.5.1.6 решать текстовые задачи с помощью составления линейных уравнений
Линейные неравенства с одной переменной
Числовые неравенства и их свойства
6.2.2.5 знать и применять свойства верных числовых неравенств;
6.2.2.6 понимать и применять сложение, вычитание, умножение и деление неравенств
Числовые промежутки. Объединение и пересечение числовых промежутков
6.2.2.7 использовать обозначения для записи числовых промежутков;
6.2.2.8 изображать числовые промежутки;
6.2.2.9 находить объединение и пересечение числовых промежутков
Линейное неравенство с одной переменной. Решение линейных неравенств с одной переменной
6.2.2.10 решать линейные неравенства видов kx>b,
, kx<b,
6.2.2.11 приводить неравенства с помощью алгебраических преобразований к неравенству вида kx>b,
, kx<b,
;
6.2.2.12 изображать решения неравенств на координатной прямой;
6.2.2.13 записывать решения неравенств в виде числового промежутка и записывать заданный числовой промежуток в виде неравенства
Системы линейных неравенств с одной переменной. Решение системы линейных неравенств с одной переменной
6.2.2.14 решать системы линейных неравенств с одной переменной
Линейное неравенство с одной переменной, содержащее переменную под знаком модуля. Решение линейных неравенств с одной переменной, содержащих переменную под знаком модуля
6.2.2.15 изображать множество точек на координатной прямой, заданное неравенством вида
Координатная плоскость
Перпендикулярные прямые и отрезки. Параллельные прямые и отрезки
6.3.2.1 знать определения пересекающихся, параллельных, перпендикулярных прямых;
6.3.2.2 распознавать перпендикулярные, параллельные прямые и отрезки
Координатная плоскость. Прямоугольная система координат
6.3.1.1 усвоить понятие координатной плоскости;

6.2.1.9 алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындау
Мәтінді есептерді шығару
6.5.2.4 мәтінді есептер шығаруда айнымалысы бар өрнектер мен формулалар құрастыру;
6.2.1.10 теңдіктерден бір айнымалыны екінші айнымалы арқылы өрнектеу
3-тоқсан
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу
Санды теңдіктер және олардың қасиеттері
6.2.2.1 тура санды теңдіктердің қасиеттерін білу және қолдану
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. Мәндес теңдеулер. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу
6.2.2.2 бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің, мәндес теңдеулердің анықтамаларын білу;
6.2.2.3 бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу
Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу
6.2.2.4
түріндегі теңдеулерді шешу, мұндағы a және b – рационал сандар
Теңдеулер көмегімен мәтінді есептерді шығару
6.5.1.6 мәтінді есептерді сызықтық теңдеулерді құру арқылы шығару
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер
Санды теңсіздіктер және олардың қасиеттері
6.2.2.5 тура санды теңсіздіктердің қасиеттерін білу және қолдану;
6.2.2.6 теңсіздіктерді қосу, азайту, көбейту және бөлуді түсіну және қолдану
Сан аралықтар. Сан аралықтардың бірігуі мен қиылысуы
6.2.2.7 сан аралықтарын жазу үшін белгілеулерді пайдалану;
6.2.2.8 сан аралықтарды кескіндеу;
6.2.2.9 сан аралықтардың бірігуін және қиылысуын табу
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу
6.2.2.10
түріндегі сызықтық теңсіздіктерді шешу
6.2.2.11 алгебралық түрлендірулердің көмегімен теңсіздіктерді
түріндегі теңсіздіктерге келтіру;
6.2.2.12 теңсіздіктердің шешімдерін координаталық түзуде кескіндеу;
6.2.2.13 теңсіздіктердің шешімдерін сан аралығы арқылы және берілген сан аралығын теңсіздік түрінде жазу
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесі. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу
6.2.2.14 бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу
Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу
6.2.2.15
теңсіздіктер түрінде берілген нүктелер жиынын координаталық түзуде кескіндеу
Координаталық жазықтық
Перпендикуляр түзулер және кесінділер. Параллель түзулер және кесінділер
6.3.2.1 параллель, қиылысатын, перпендикуляр түзулердің анықтамаларын білу;
6.3.2.2 параллель, перпендикуляр түзулер мен кесінділерді ажырату
Координаталық жазықтық. Тікбұрышты координаталар жүйесі
6.3.1.1 координаталық жазықтық ұғымын меңгеру;

6.3.1.2 строить прямоугольную систему координат;
6.3.1.3 понимать, что упорядоченная пара чисел (х; у) задает точку в прямоугольной системе координат и каждой точке соответствует единственная упорядоченная пара чисел, называемые координатами точки;
6.3.1.4 строить точку в системе координат по ее координатам и находить координаты точки, заданной на координатной плоскости;
6.3.2.3 находить графическим способом координаты точек пересечения отрезков, лучей или прямых друг с другом, с координатными осями
Центральная симметрия. Осевая симметрия
6.3.1.5 усвоить понятия осевой и центральной симметрии;
6.3.1.6 иметь представление о фигурах, имеющих ось или центр симметрии; распознавать симметричные и центрально-симметричные фигуры;
6.3.2.5 строить точки и фигуры, симметричные относительно начала координат и координатных осей в прямоугольной системе координат
Фигуры в пространстве
Расположение фигур в пространстве. Изображение пространственных фигур, "невидимые" линии. Понятие вектора
6.3.2.4 распознавать фигуру по еҰ изображению и изображать плоские и пространственные фигуры;
6.3.4.1 знать определение вектора и изображать его
4 четверть
Статистика. Комбинаторика
Статистические данные и их характеристики: среднее арифметическое, мода, медиана, размах
6.4.3.1 знать определения среднего арифметического нескольких чисел, размаха, медианы и моды ряда числовых данных;
6.4.3.2 вычислять статистические числовые характеристики
Решение задач на нахождение средней скорости движения. Решение комбинаторных задач методом перебора
6.5.1.5 решать задачи на нахождение средней скорости движения;
6.4.2.1 решать комбинаторные задачи методом перебора
Зависимости между величинами
Способы задания зависимостей между величинами:
аналитический (с помощью формулы), табличный, графический
6.5.2.5 решать задачи на зависимость между величинами;
6.5.2.6 знать способы задания зависимостей между величинами;
6.5.2.7 записывать формулу зависимости по еҰ описанию;
6.5.2.8 составлять таблицу для зависимостей, заданных формулой или графиком;
6.5.2.9 строить графики зависимостей, заданных формулой и таблицей
Исследование зависимостей между величинами, используя графики реальных процессов
6.5.2.10 находить и исследовать зависимости между величинами, используя графики реальных процессов
Прямая пропорциональность и еҰ график
6.1.2.23 распознавать прямо пропорциональные зависимости и приводить примеры;
6.2.1.12 знать формулу и строить график прямой пропорциональности;

6.3.1.2 тік бұрышты координаталар жүйесін салу;
6.3.1.3 реттелген сандар жұбы тікбұрышты координаталар жүйесінде нүктені беретінін және әрбір нүктеге нүктенің координаталары деп аталатын бір ғана реттелген сандар жұбының сәйкес болатынын түсіну;
6.3.1.4 координаталар жүйесінде нүктені оның координаталары бойынша салу және координаталық жазықтықта берілген нүктенің координаталарын табу;
6.3.2.3 кесінділердің, сәулелер немесе түзулердің бір-бірімен, координаталық осьтермен қиылысу нүктелерінің координаталарын графиктік тәсілмен табу
Центрлік симметрия. Осьтік симметрия
6.3.1.5 осьтік және центрлік симметрия ұғымдарын меңгеру;
6.3.1.6 осьтік немесе центрлік симметриясы болатын фигуралар туралы түсінігі болуы; симметриялық және центрлік-симметриялы фигураларды ажырату;
6.3.2.5 тік бұрышты координаталар жүйесінде координаталар басы және координаталық осьтерге қатысты симметриялы нүктелер мен фигураларды салу
Кеңістіктегі фигуралар
Фигуралардың кеңістікте орналасуы. Кеңістік фигураларын кескіндеу, "көрінбейтін" сызықтар. Вектор ұғымы
6.3.2.4 кескіні бойынша фигураны
ажырату, жазық және кеңістік фигураларын кескіндеу;
6.3.4.1 вектор анықтамасын білу және оны кескіндеу
4-тоқсан
Статистика. Комбинаторика
Статистикалық деректер және олардың сипаттамалары: арифметикалық орта, мода, медиана, құлаш
6.4.3.1 бірнеше сандардың арифметикалық ортасы, санды деректердің құлашы, медианасы, модасының анықтамаларын білу;
6.4.3.2 статистикалық санды сипаттамаларды есептеу
Қозғалыстың орташа жылдамдығын табуға есептер шығару. Іріктеу тәсілі арқылы комбинаторикалық есептер шығару
6.5.1.5 қозғалыстың орташа жылдамдығын табуға есептер шығару;
6.4.2.1 іріктеу тәсілмен комбинаторикалық есептерді шығару
Шамалар арасындағы тәуелділіктер
Шамалар арасындағы тәуелділіктердің берілу тәсілдері: аналитикалық (формула арқылы), кестелік, графиктік тәсіл
6.5.2.5 шамалар арасындағы тәуелділікке есептер шығару;
6.5.2.6 шамалар арасындағы тәуелділіктердің берілу тәсілдерін білу;
6.5.2.7 сипаттамасы бойынша тәуелділіктің формуласын жазу;
6.5.2.8 формуламен немесе графикпен берілген тәуелділіктердің кестесін құру;
6.5.2.9 формуламен және кестемен берілген тәуелділіктердің графиктерін салу
Нақты процестердің графиктерін қолданып шамалар арасындағы тәуелділіктерді зерттеу
6.5.2.10 шынайы процестердің графиктерін қолданып, шамалар арасындағы тәуелділіктерді табу және зерттеу
Тура пропорционалдық және оның графигі
6.1.2.23 тура пропорционал тәуелділіктерді танып білу және мысалдар келтіру;
6.2.1.12 тура пропорционалдықтың формуласын білу және графигін салу;

6.5.2.11 интерпретировать графики реальных зависимостей между прямо пропорциональными величинами;
6.5.2.12 записывать формулу прямой пропорциональности по описанию;
6.5.2.13 строить график прямой пропорциональности
Линейные уравнения с двумя переменными и их системы
Линейное уравнение с двумя переменными
6.2.2.16 знать определение линейного уравнения с двумя переменными и его свойства
Системы линейных уравнений с двумя переменными
6.2.2.17 иметь представление о системах линейных уравнений с двумя переменными;
6.2.2.18 понимать, что решением системы линейных уравнений с двумя переменными является упорядоченная пара чисел
Решение системы линейных уравнений с двумя переменными способом сложения и способом подстановки
6.2.2.19 решать системы уравнений способом подстановки и способом сложения
Решение задач с помощью составления систем уравнений.
6.2.1.13 использовать записи
для решения задач, связанных с числами;
6.5.1.7 решать текстовые задачи с помощью составления систем линейных уравнений
Повторение курса математики 5-6 классов
Приложение 10
к приказу и.о. Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 25 октября 2017 года № 545
Приложение 199-1
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Алгебра" для 7-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Цель обучения – обеспечение качественного усвоения содержания предмета "Алгебра", формирование функциональной грамотности обучающихся, в том числе в интеграции с другими предметами, развитие интеллектуального уровня учащихся на основе общечеловеческих ценностей и лучших традиций национальной культуры.
3. Задачи:
1) способствовать формированию и развитию математических знаний, умений и навыков по разделам программы: "Числа", "Алгебра", "Статистика и теория вероятностей", "Математическое моделирование и анализ";
2) содействовать применению математического языка и основных математических законов, количественных отношений и пространственных форм для решения задач в различных контекстах;
3) направлять знания обучающихся на создание математических моделей с целью решения задач, интерпретировать математические модели, которые описывают реальные процессы;

6.5.2.11 тура пропорционал шамалардың арасындағы шынайы тәуелділіктердің графиктеріне талдау беру;
6.5.2.12 сипаттамасы бойынша тура пропорционалдықтың формуласын жазу;
6.5.2.13 тура пропорционалдықтың графигін салу
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер және олардың жүйелері
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу
6.2.2.16 екі айнымалысы бар теңдеудің анықтамасын және қасиеттерін білу
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелері
6.2.2.17 екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі туралы түсінігінің болуы;
6.2.2.18 екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі реттелген сандар жұбы болатынын түсіну
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен және алмастыру тәсілімен шешу
6.2.2.19 теңдеулер жүйелерін алмастыру тәсілі және қосу тәсілі арқылы шешу
Мәтінді есептерді екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелері арқылы шығару
6.2.1.13 сандармен байланысты есептер шығаруда
жазуларын қолдану;
6.5.1.7 мәтінді есептерді сызықтық теңдеулер жүйелерін құру арқылы шешу
5-6-сыныптардағы математика курсын қайталау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
міндетін атқарушысының
2017 жылғы 25 қазандағы
№ 545 бұйрығына
10-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
199-1-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған
"Алгебра" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. Оқу бағдарламасының мақсаты – "Алгебра" пәнінің мазмұнын сапалы игеруді қамтамасыз ету, оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру, сонымен қатар басқа пәндермен кіріктіре отырып, жалпы адами құндылықтар негізінде және ұлттық мәдениеттің озық салт-дәстүрлері арқылы оқушылардың зияткерлік деңгейін дамыту.
3. Міндеттері:
1) "Сандар", "Алгебра", "Статистика және ықтималдықтар теориясы", "Математикалық модельдеу және анализ" бөлімдері бойынша математикалық білім, білік және дағдыларын қалыптастыру мен дамытуға жағдай жасау;
2) әртүрлі мәнмәтіндегі есептерді шешуде математикалық тілді және негізгі математикалық заңдарды қолдануға, санды қатынастар мен кеңістіктік формаларды оқып білуге мүмкіндік беру;
3) есептерді шешу мақсатында оқушылардың білімдерін математикалық модельдерді құруға, шынайы процестерді сипаттайтын математикалық модельдерді түсіндіруге бағыттау;

4) формировать элементарные навыки применения математических методов для исследования и решения задач по физике, химии, биологии и в других теоретических областях и практической деятельности, навыки, необходимые для самостоятельного изучения и продолжения образования в будущей выбранной профессии;
5) развивать логическое и критическое мышление, творческие способности для подбора подходящих математических методов при решении практических задач, оценки полученных результатов и установления их достоверности;
6) развивать коммуникативные навыки, в том числе способность передавать информацию точно и грамотно, использовать информацию из различных источников, включая публикации и электронные средства;
7) развивать личностные качества, такие, как независимость, ответственность, инициативность, настойчивость, терпение и толерантность, необходимые как для самостоятельной работы, так и для работы в команде;
8) знакомить с историей развития математики, с историей возникновения математических понятий;
9) развивать навыки использования информационно-коммуникационных технологий в процессе обучения математике;
10) обеспечить понимание значимости математики для общественного прогресса.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Алгебра"
4. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Алгебра" составляет:
1) в 7-ом классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 8-ом классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 9-ом классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
5. Базовое содержание учебного предмета "Алгебра" 7 класса:
1) повторение курса математики 5-6 классов;
2) "Степень с целым показателем". Степень с натуральным показателем и еҰ свойства. Степень с целым показателем и еҰ свойства. Преобразование выражений, содержащих степени. Стандартный вид числа. Решение практических задач, содержащих большие и малые величины. Числовые последовательности, содержащие степени;
3) "Многочлены". Одночлены и действия над ними. Многочлены и действия над ними. Степень одночлена и многочлена. Стандартный вид одночлена и многочлена. Разложение многочлена на множители. Тождественные преобразования выражений;
4) "Функция. График функции". Понятие функции. График функции. Линейная функция и еҰ график. Взаимное расположение графиков линейных функций. Решение систем линейных уравнений с двумя переменными графическим способом. Функции вида
, их графики и свойства;
5) "Элементы статистики". Понятия генеральной совокупности, случайной выборки, вариационного ряда, варианты. Абсолютная частота и относительная частота. Таблица частот. Полигон частот;

4) өздігінен оқуға және болашақ таңдаған мамандығы бойынша білімін жалғастыруға қажетті физика, химия, биология және басқа да теориялық облыстарда зерттеулер мен есептерді шешу үшін және практикалық іс-әрекеттерінде математикалық әдістерді қолданудың қарапайым дағдыларын қалыптастыру;
5) практикалық есептерді шешуде, алынған нәтижелерді бағалау мен анықтылығын орнатуда лайықты математикалық әдістерді таңдап алу үшін логикалық және сыни тұрғыдан ойлауын, шығармашылық қабілеттерін дамыту;
6) коммуникативтік дағдыларын, оның ішінде, ақпаратты дұрыс және сауатты түрде беру, сонымен қатар әртүрлі ақпарат көздерінен, басылымдар мен электрондық құралдардан алынған ақпаратты қолдану қабілетін дамыту;
7) өздігінен және топта жұмыс істеуде қажетті тәуелсіздік, жауапкершілік, бастамашылдық, табандылық, шыдамдылық пен толеранттылық сияқты тұлғалық қасиеттерді дамыту;
8) математиканың даму тарихымен, математикалық ұғымдардың пайда болу тарихымен таныстыру;
9) қоғамдық ілгерілеу үшін математиканың маңыздылығын түсінуін қамтамасыз ету;
10) математика оқыту процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану дағдыларын дамыту.
2-тарау. "Алгебра" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Алгебра" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 7-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат;
2) 8-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат;
3) 9-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат.
5. 7-сыныпқа арналған алгебра пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) 5-6 сыныптардағы математика курсын қайталау;
2) "Бүтін көрсеткішті дәреже". Натурал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері. Бүтін көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері. Құрамында дәрежесі бар өрнектерді түрлендіру. Санның стандарт түрі. Өте кіші және өте үлкен сандармен байланысты практикалық есептер шығару. Абсолюттік және салыстырмалы қателік. Құрамында дәрежесі бар сандар тізбектері;
3) "Көпмүшелер". Бірмүшелер және оларға амалдар қолдану. Көпмүшелер және оларға амалдар қолдану. Бірмүше мен көпмүшенің стандарт түрі. Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу. Өрнектерді тепе-тең түрлендіру;
4) "Функция. Функцияның графигі". Функция ұғымы. Функцияның графигі. Сызықтық функция және оның графигі. Сызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуы. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу. у=ах2, у=а және
(k
0) түріндегі функциялар, олардың графиктері және қасиеттері;
5) "Статистика элементтері". Бас жиынтық, кездейсоқ таңдама, вариациялық қатар, нұсқалық ұғымдары. Абсолютті жиілік және салыстырмалы жиілік. Жиілік кестесі. Жиілік алқабы;

6) "Формулы сокращенного умножения". Формула разности квадратов двух выражений. Формула квадрата суммы двух выражений. Формула квадрата разности двух выражений. Формула куба суммы двух выражений. Формула куба разности двух выражений. Формула разности кубов двух выражений. Формула суммы кубов двух выражений. Тождественные преобразования выражений. Решение текстовых задач с помощью составления уравнений и неравенств;
7) "Алгебраические дроби". Алгебраическая дробь и еҰ основное свойство. Действия над алгебраическими дробями. Сложение, вычитание, произведение, деление, возведение в степень алгебраических дробей. Тождественные преобразования алгебраических выражений;
8) повторение курса алгебры 7 класса.
6. Базовое содержание учебного предмета "Алгебра" 8 класса:
1) повторение курса алгебры 7 класса;
2) "Квадратный корень и иррациональные выражения". Иррациональные числа. Действительные числа. Квадратный корень. Приближенное значение квадратного корня. Арифметический квадратный корень. Свойства арифметического квадратного корня. Вынесение множителя из-под знака корня. Внесение множителя под знак корня. Освобождение от иррациональности знаменателя дроби. Преобразование выражений, содержащих квадратные корни. Сравнение действительных чисел. Функция
ее свойства и график;
3) "Квадратные уравнения". Квадратное уравнение. Неполное квадратное уравнение. Приведенное квадратное уравнение. Выделение полного квадрата двучлена. Формулы корней квадратного уравнения. Дискриминант. Теорема Виета. Теорема, обратная теореме Виета. Квадратный трехчлен. Корень квадратного трехчлена. Разложение квадратного трехчлена на множители. Уравнения, приводимые к виду квадратного уравнения. Биквадратное уравнение. Метод введения новой переменной. Целые рациональные уравнения. Дробно-рациональные уравнения. Рациональные уравнения. Уравнения вида
Решение текстовых задач с помощью квадратных уравнений. Решение текстовых задач с помощью дробно-рациональных уравнений;
4) "Квадратичная функция". Квадратичная функция. Функции вида
, их свойства и графики. Квадратичная функция вида
, ее свойства и график;
5) "Элементы статистики". Частота. Таблица частот. Интервальная таблица. Гистограмма. Накопленная частота. Среднее значение. Дисперсия. Стандартное отклонение;
6) "Неравенства". Квадратное неравенство. Решение квадратных неравенств с помощью графика квадратичной функции. Рациональное неравенство. Метод интервалов. Система нелинейных неравенств с одной переменной. Система квадратных неравенств;
7) повторение курса алгебра 8 класса.

6) "Қысқаша көбейту формулалары". Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласы. Екі өрнектің қосындысының квадраты және айырымының квадратының формулалары. Екі өрнектің қосындысының кубы және айырымының кубының формулалары. Екі өрнектің кубтарының қосындысы және кубтарының айырымының формулалары. Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Теңдеу және теңсіздік құру арқылы берілген мәтінді есептерді шығару;
7) "Алгебралық бөлшектер". Алгебралық бөлшектер және оның негізгі қасиеті. Алгебралық бөлшектерді қосу, азайту, көбейту, бөлу және дәрежеге шығару. Алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіру;
8) 7-сыныптағы алгебра курсын қайталау.
6. 8-сыныпқа арналған алгебра пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) 7-сыныптағы алгебра курсын қайталау;
2) "Квадрат түбір және иррационал өрнектер". Иррационал сандар. Нақты сандар. Квадрат түбір. Квадрат түбірдің жуық мәні. Арифметикалық квадрат түбір. Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттері. Көбейткішті түбір таңбасының алдына шығару. Көбейткішті түбір таңбасының ішіне енгізу. Бөлшектің бөлімін иррационалдықтан босату. Құрамында квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру. Нақты сандарды салыстыру.
функциясы, оның қасиеттері және графигі;
3) "Квадрат теңдеулер". Квадрат теңдеу. Толымсыз квадрат теңдеулер. Келтірілген квадрат теңдеу. Екімүшенің толық квадратын айыру. Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары. Дискриминант. Виет теоремасы. Виет теоремасына кері теорема. Квадрат үшмүше. Квадрат үшмүшенің түбірі. Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу. Квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулер. Биквадрат теңдеу. Жаңа айнымалы енгізу әдісі. Бүтін рационал теңдеу. Бөлшек-рационал теңдеу. Рационал теңдеу.
түріндегі теңдеулер. Квадрат теңдеулердің көмегімен мәтінді есептерді шығару. Бөлшек-рационал теңдеулердің көмегімен мәтінді есептерді шығару;
4) "Квадраттық функция". Квадраттық функция. у=а(x-m)2, у=аx2+n және у=а(x-m)2+n (а
0) түріндегі функциялар, олардың қасиеттері және графиктері. у=аx2+bx+c (а
0) түріндегі квадраттық функция, оның қасиеттері және графигі;
5) "Статистика элементтері". Жиілік. Жиіліктер кестесі. Интервалдық кесте. Гистограмма. Жинақталған жиілік. Орта мән. Дисперсия. Стандартты ауытқу;
6) "Теңсіздіктер". Квадрат теңсіздік. Квадрат теңсіздіктерді квадраттық функцияның графигі арқылы шығару. Рационал теңсіздік. Интервалдар әдісі. Бір айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесі. Квадрат теңсіздіктер жүйесі;
7) 8-сыныптағы алгебра курсын қайталау.

7. Базовое содержание учебного предмета "Алгебра" 9 класса:
1) повторение курса алгебры 8 класса;
2) "Уравнения, неравенства с двумя переменными и их системы". Нелинейные уравнения с двумя переменными. Система нелинейных уравнений с двумя переменными. Решение систем нелинейных уравнений с двумя переменными. Решение текстовых задач с помощью систем нелинейных уравнений с двумя переменными. Неравенства с двумя переменными. Системы нелинейных неравенств с двумя переменными;
3) "Элементы комбинаторики". Основные понятия и правила комбинаторики (правила суммы и произведения). Факториал числа. Понятия: "перестановка", "размещение" и "сочетание" без повторений. Основные формулы комбинаторики. Решение задач с использованием формул комбинаторики. Бином Ньютона и его свойства;
4) "Последовательности". Числовая последовательность, способы ее задания и свойства. Арифметическая прогрессия. Формула n-го члена арифметической прогрессии. Формула для вычисления значения суммы первых n членов арифметической прогрессии. Геометрическая прогрессия. Формула n-го члена геометрической прогрессии. Формула для вычисления значения суммы первых n членов геометрической прогрессии. Бесконечно убывающая геометрическая прогрессия. Сумма членов бесконечно убывающей геометрической прогрессии. Метод математической индукции;
5) "Тригонометрия". Градусная и радианная меры углов и дуг. Синус, косинус, тангенс и котангенс произвольного угла. Значения синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов. Тригонометрические функции и их свойства. Основные тригонометрические тождества. Формулы приведения. Формулы синуса, косинуса, тангенса и котангенса суммы и разности двух углов. Формулы тригонометрических функций двойного и половинного углов. Преобразования суммы и разности тригонометрических функций в произведение. Преобразования произведения тригонометрических функций в сумму или разность. Тождественные преобразования тригонометрических выражений;
6) "Элементы теории вероятностей". Событие, случайное событие, достоверное событие, невозможное событие. Элементарное событие. Благоприятствующие исходы. Равновозможные и противоположные события. Определение классической вероятности. Статистическая вероятность. Геометрическая вероятность;
7) повторение курса алгебры 7-9 классов.
8. Содержание учебного предмета "Алгебра" распределено по разделам обучения. Разделы далее разбиты на подразделы, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов по классам: навыка или умения, знания или понимания. Цели обучения описаны последовательно внутри каждого подраздела.

7. 9-сыныпқа арналған алгебра пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) 8-сыныптағы алгебра курсын қайталау;
2) "Екі айнымалысы бар теңдеулер, теңсіздіктер және олардың жүйелері". Екі айнымалысы бар сызықты емес теңдеулер. Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесі. Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешу. Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесі көмегімен мәтінді есептер шығару. Екі айнымалысы бар теңсіздіктер. Екі айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесі;
3) "Комбинаторика элементтері". Комбинаториканың негізгі ұғымдары мен ережелері (қосу және көбейту ережелері). Санның факториалы. Қайталанбайтын "орналастыру", "алмастыру" және "теру" ұғымдары. Комбинаториканың негізгі формулалары. Комбинаторика формулаларын қолдану арқылы есептер шығару. Ньютон биномы және қасиеттері;
4) "Тізбектер". Сандар тізбегі, оның берілу тәсілдері және қасиеттері. Арифметикалық прогрессия. Арифметикалық прогрессияның п-ші мүшесінің формуласы. Арифметикалық прогрессияның алғашқы п мүшесінің қосындысының мәнін есептеу формуласы. Геометриялық прогрессия. Геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы. Геометриялық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының мәнін есептеу формуласы. Шексіз кемімелі геометриялық прогрессия. Шексіз кемімелі геометриялық прогрессия мүшелерінің қосындысы. Математикалық индукция әдісі;
5) "Тригонометрия". Бұрыш пен доғаның градустық және радиандық өлшемдері. Кез келген бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі. Бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің мәндері. Тригонометриялық функциялар және олардың қасиеттері. Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер. Келтіру формулалары. Екі бұрыштың қосындысы мен айырымының синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің формулалары. Тригонометриялық функциялардың қосбұрышы және жартыбұрышының формулалары. Тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырымын көбейтіндіге түрлендіру формулалары. Тригонометриялық функциялардың көбейтіндісін қосынды немесе айырымға түрлендіру формулалары. Тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіру;
6) "Ықтималдықтар теориясының элементтері". Оқиға, кездейсоқ оқиға, ақиқат оқиға, мүмкін емес оқиға. Элементар оқиға. Қолайлы нәтижелер. Тең мүмкіндікті және қарама-қарсы оқиғалар. Ықтималдықтың классикалық анықтамасы. Статистикалық ықтималдық. Геометриялық ықтималдық;
7) 7-9 сыныптардағы алгебра курсын қайталау.
8. Оқу пәнінің білім мазмұны бөлімдерге бөлінген. Бұл бөлімдер күтілетін нәтижелер (біліктер немесе дағдылар, білім немесе түсініктер) түрінде берілген сыныптар бойынша оқыту мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады. Әр бөлімше ішінде тізбектеліп жазылған оқыту мақсаттары мұғалімге өз жұмысын жоспарлап, оқушылардың жетістіктерін бағалауға, сонымен қатар оқытудың келесі кезеңдері туралы ақпарат беруге мүмкіндік жасайды.

9. Содержание учебного предмета включает 4 раздела: "Числа", "Алгебра", "Статистика и теория вероятностей", "Математическое моделирование и анализ".
10. Раздел "Числа" включает следующие подразделы:
1) понятие о числах и величинах;
2) операции над числами.
11. Раздел "Алгебра" включает следующие подразделы:
1) алгебраические выражения и их преобразования;
2) уравнения и неравенства, их системы и совокупности;
3) последовательности и их суммирование;
4) тригонометрия.
12. Раздел "Статистика и теория вероятностей" включает следующие подразделы:
1) теория множеств и элементы логики;
2) основы комбинаторики;
3) основы теории вероятностей;
4) статистика и анализ данных.
13. Раздел "Математическое моделирование и анализ" включает следующие подразделы:
1) начала математического анализа;
2) решение задач с помощью математического моделирования;
3) математический язык и математическая модель.
Глава 3. Система целей обучения
14. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 7.2.1.4 "7" – класс, "2.1." – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
15. Обучающийся должен:
Раздел 1. Числа
1. Понятие о числах и величинах
7.1.1.
8.1.1.
9.1.1.
7.1.1.1 записывать числа в стандартном виде
8.1.1.1 усвоить понятия иррационального и действительного чисел;
8.1.1.2 знать определения и различать понятия квадратного корня и арифметического квадратного корня
9.1.1.1 усвоить понятие радианной меры угла;
9.1.1.2 отмечать числа
на единичной окружности
2. Операции над числами
7.1.2.
8.1.2.
9.1.2.
7.1.2.1 знать определение степени с натуральным показателем и еҰ свойства;
7.1.2.2 определять, какой цифрой оканчивается значение степени числа;
7.1.2.3 знать определение степени с нулевым и целым отрицательным показателем и еҰ свойства;
7.1.2.4 находить числовое значение степени с целым показателем и представлять заданные числа в виде степени;
7.1.2.5 применять свойства степеней для упрощения алгебраических выражений;
7.1.2.6 находить допустимые значения переменных в основании степени с нулевым показателем;
7.1.2.7 выполнять арифметические действия над числами, записанными в стандартном виде;
7.1.2.8 находить значащую часть и порядок числа, записанного в стандартном виде;
7.1.2.9 сравнивать числа, записанные в стандартном виде;
7.1.2.10 переводить величины из одних
единиц измерения в другие и записывать результаты в стандартном виде;
7.1.2.11 находить приближҰнные значения величин и записывать их в стандартном виде;

9. Оқу пәнінің мазмұны төрт бөлімді қамтиды: "Сандар", "Алгебра", "Статистика және ықтималдықтар теориясы", "Математикалық модельдеу және анализ".
10. "Сандар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) сандар және шамалар туралы түсініктер;
2) сандарға амалдар қолдану.
11. "Алгебра" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) алгебралық өрнектер және оларды түрлендіру;
2) теңдеулер және теңсіздіктер, олардың жүйелері және жиынтықтары;
3) тізбектер және олардың қосындысы;
4) тригонометрия.
12. "Статистика және ықтималдықтар теориясы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) жиындар теориясы және логика элементтері;
2) комбинаторика негіздері;
3) ықтималдықтар теориясының негіздері;
4) статистика және деректерді талдау.
13. "Математикалық модельдеу және анализ" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) математикалық анализ бастамалары;
2) математикалық модельдеудің көмегімен есептер шығару;
3) математикалық тіл және математикалық модель.
3 тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
14. Бағдарламада, оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 7.2.1.4. кодында "7" сынып, "2.1" екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" оқыту мақсатының реттік саны.
15. Білім алушыларға қойылатын мақсаттар:
1-бөлім. Сандар
1. Сандар және шамалар туралы түсініктер
7.1.1.
8.1.1.
9.1.1.
7.1.1.1 сандарды стандарт түрде жазу
8.1.1.1 иррационал және нақты сандар ұғымдарын меңгеру;
8.1.1.2 санның квадрат түбірі және арифметикалық квадрат түбірі анықтамаларын білу және ұғымдарын ажырату
9.1.1.1 бұрыштың радиандық өлшемі ұғымын меңгеру;
9.1.1.2 бірлік шеңбердің бойында
сандарын белгілеу
2. Сандарға амалдар қолдану
7.1.2.
8.1.2.
9.1.2.
7.1.2.1 натурал көрсеткішті дәреже анықтамасын және оның қасиеттерін білу;
7.1.2.2 санның дәрежесі қандай цифрға аяқталатынын анықтау;
7.1.2.3 нөл және бүтін теріс көрсеткішті дәреженің анықтамасын және оның қасиеттерін білу;
7.1.2.4 бүтін көрсеткішті дәреженің санды мәнін анықтау және берілген сандарды дәреже түрінде көрсету;
7.1.2.5 алгебралық өрнектерді ықшамдауда дәрежелердің қасиеттерін қолдану;
7.1.2.6 көрсеткіші нөлге тең дәреженің негізіндегі айнымалының мүмкін мәндерін табу;
7.1.2.7 стандарт түрде жазылған сандарға арифметикалық амалдар қолдану;
7.1.2.8 стандарт түрде жазылған санның мәнді бөлігін және ретін табу;
7.1.2.9 стандарт түрде жазылған сандарды салыстыру;
7.1.2.10 шамаларды бір өлшем бірліктен екінші өлшем бірлікке айналдыру және оны стандарт түрде жазу;
7.1.2.11 шамалардың жуық мәндерін табу және оларды стандарт түрде жазу;

7.1.2.12 вычислять абсолютную и относительную погрешности приближҰнных значений величин;
7.1.2.13 выполнять приближенные вычисления с использованием калькулятора;
7.1.2.14 использовать формулы сокращҰнного умножения для рационального счҰта;
7.1.2.15 применять свойства степени с натуральным показателем
8.1.2.1 применять свойства арифметического квадратного корня;
8.1.2.2 оценивать значение квадратного корня;
8.1.2.3 выносить множитель из-под знака корня и вносить множитель под знак корня;
8.1.2.4 освобождать от иррациональности знаменатель дроби;
8.1.2.5 выполнять преобразования выражений, содержащих квадратные корни;
8.1.2.6 сравнивать действительные числа
9.1.2.1 переводить градусы в радианы и радианы в градусы
Раздел 2. Алгебра
1. Алгебраические выражения и преобразования
7.2.1.
8.2.1.
9.2.1.
7.2.1.1 применять свойства степени с целым показателем при нахождении значений числовых выражений;
7.2.1.2 знать определение одночлена, находить его коэффициент и степень;
7.2.1.3 записывать одночлен в стандартном виде;
7.2.1.4 выполнять умножение одночленов и представлять одночлен в виде произведения множителей;
7.2.1.5 знать определение многочлена и находить его степень;
7.2.1.6 приводить многочлен к стандартному виду;
7.2.1.7 выполнять сложение и вычитание многочленов;
7.2.1.8 выполнять умножение многочлена на одночлен;
7.2.1.9 выполнять умножение многочлена на многочлен;
7.2.1.10 знать и применять формулы сокращҰнного умножения
7.2.1.11 знать и применять формулы сокращҰнного умножения
7.2.1.12 раскладывать алгебраические выражения на множители вынесением общего множителя за скобки и способом группировки;
7.2.1.13 выполнять тождественные преобразования алгебраических выражений с помощью действий над многочленами, разложения многочлена на множители; 7.2.1.14 раскладывать алгебраические выражения на множители с помощью формул сокращҰнного умножения;
7.2.1.15 выполнять тождественные преобразования алгебраических выражений с помощью формул сокращҰнного умножения;
7.2.1.16 распознавать алгебраические дроби;
7.2.1.17 находить область допустимых значений переменных в алгебраической дроби;
7.2.1.18 применять основное свойство алгебраической дроби
7.2.1.19 выполнять сложение и вычитание алгебраических дробей;
7.2.1.20 выполнять умножение и деление, возведение в степень алгебраических дробей;
7.2.1.21 выполнять преобразования алгебраических выражений
8.2.1.1 усвоить понятие корня квадратного трехчлена;
8.2.1.2 выделять полный квадрат двучлена из трехчлена;
8.2.1.3 раскладывать квадратный трехчлен на множители
2. Уравнения и неравенства, их системы и совокупности

7.1.2.12 жуық шамалардың абсолюттік және салыстырмалы қателіктерін есептеу;
7.1.2.13 калькулятордың көмегімен жуықтап есептеулерді орындау;
7.1.2.14 тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану;
7.1.2.15 натурал көрсеткішті дәреженің қасиеттерін қолдану
8.1.2.1 арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттерін қолдану;
8.1.2.2 квадрат түбірдің мәнін бағалау;
8.1.2.3 көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығару және көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алу;
8.1.2.4 бөлшек бөлімін иррационалдықтан арылту;
8.1.2.5 құрамында түбір таңбасы бар өрнектерді түрлендіруді орындау;
8.1.2.6 нақты сандарды салыстыру
9.1.2.1 градусты радианға және радианды градусқа айналдыру
2-бөлім. Алгебра
1.
Алгебралық өрнектер және түрлендірулер
7.2.1.
8.2.1.
9.2.1.
7.2.1.1 санды өрнектердің мәндерін табуда бүтін көрсеткішті дәреже қасиеттерін қолдану;
7.2.1.2 бірмүше анықтамасын білу, оның коэффициенті мен дәрежесін табу;
7.2.1.3 бірмүшені стандарт түрде жазу;
7.2.1.4 бірмүшелерді көбейтуді орындау және бірмүшені көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде көрсету;
7.2.1.5 көпмүше анықтамасын білу және оның дәрежесін табу;
7.2.1.6 көпмүшені стандарт түрге келтіру;
7.2.1.7 көпмүшелерді қосу және азайтуды орындау;
7.2.1.8 көпмүшені бірмүшеге көбейтуді орындау;
7.2.1.9 көпмүшені көпмүшеге көбейтуді орындау;
7.2.1.10
a2 - b2 = (a – b) (a + b), = a2 (a + b)2, = a2
+ 2ab+b2
қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану;
7.2.1.11 a3 – b3 =
(a – b) (a2 + ab+ b2), = (a + b)3, = a3 +3a2 b+3a2 + b3
қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану;
7.2.1.12 алгебралық өрнектерді ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару және топтау тәсілдері арқылы көбейткіштерге жіктеу;
7.2.1.13 көпмүшелерге амалдар қолдану, көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау;
7.2.1.14 алгебралық өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктеу;
7.2.1.15 қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау;
7.2.1.16 алгебралық бөлшектерді танып білу;
7.2.1.17 алгебралық бөлшектегі айнымалылардың мүмкін мәндер жиынын табу;
7.2.1.18 алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолдану:
7.2.1.19 алгебралық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
7.2.1.20 алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлуді, дәрежеге шығаруды орындау;
7.2.1.21 құрамында алгебралық бөлшектері бар өрнектерді түрлендіруді орындау
8.2.1.1 квадрат үшмүшенің түбірі ұғымын меңгеру;
8.2.1.2 үшмүшеден екімүшенің толық квадратын бөлу;
8.2.1.3 квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу
2. Теңдеулер және
теңсіздіктер, олардың жүйелрі және жиынтықтары

7.2.2.
8.2.2.
9.2.2.
8.2.2.1 знать определение квадратного уравнения;
8.2.2.2 различать виды квадратных уравнений;
8.2.2.3 решать квадратные уравнения;
8.2.2.4 применять теорему Виета;
8.2.2.5 решать уравнения вида
8.2.2.6 решать дробно-рациональные уравнения;
8.2.2.7 решать уравнения, приводимые к квадратным уравнениям;
8.2.2.8 решать квадратные неравенства; 8.2.2.9 решать рациональные неравенства;
8.2.2.10 решать системы из двух неравенств, одно из которых линейное, а второе – квадратное;
8.2.2.11 решать системы и совокупности двух квадратных неравенств
9.2.2.1 различать линейные и нелинейные уравнения с двумя переменными;
9.2.2.2 решать системы нелинейных уравнений с двумя переменными;
9.2.2.3 решать неравенства с двумя переменными;
9.2.2.4 решать системы нелинейных неравенств с двумя переменными
3. Последовательности и суммирование
7.2.3.
8.2.3.
9.2.3.
7.2.3.1 определять закономерности и находить недостающие члены последовательности, содержащей степени
9.2.3.1 иметь представление о числовой последовательности;
9.2.3.2 находить n-й член последовательности, например:
9.2.3.3 знать и применять метод математической индукции;
9.2.3.4 распознавать арифметическую и геометрическую прогрессии среди числовых последовательностей;
9.2.3.5 знать и применять формулы n-го члена, суммы n первых членов и характеристическое свойство арифметической прогрессии;
9.2.3.6 знать и применять формулы n-го члена, суммы n первых членов и характеристическое свойство геометрической прогрессии;
9.2.3.7 решать задачи, связанные с арифметической и/или геометрической прогрессиями;

7.2.2.
8.2.2.
9.2.2.
8.2.2.1 квадрат теңдеудің анықтамасын білу;
8.2.2.2 квадрат теңдеулердің түрлерін ажырату;
8.2.2.3 квадрат теңдеулерді шешу;
8.2.2.4 Виет теоремасын қолдану;
8.2.2.5
түріндегі теңдеулерді шешу;
8.2.2.6 бөлшек-рационал теңдеулерді шешу;
8.2.2.7 квадрат теңдеулерге келтірілетін теңдеулерді шешу;
8.2.2.8 квадрат теңсіздіктерді шешу;
8.2.2.9 рационал теңсіздіктерді шешу;
8.2.2.10 біреуі сызықтық, екіншісі квадрат теңсіздік болатын екі теңсіздіктен құралған жүйелерді шешу;
8.2.2.11 құрамында екі квадрат теңсіздігі бар жүйелер мен жиынтықтарды шешу
9.2.2.1 екі айнымалысы бар сызықтық және сызықтық емес теңдеулерді ажырату;
9.2.2.2 екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешу;
9.2.2.3 екі айнымалысы бар теңсіздіктерді шешу;
9.2.2.4 екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін шешу
3. Тізбектер және қосындылау
7.2.3.
8.2.3.
9.2.3.
7.2.3.1 құрамында дәрежесі бар сандар тізбегінің заңдылығын және жетіспейтін мүшелерін анықтау
9.2.3.1 сандар тізбегі туралы түсінік болу;
9.2.3.2 тізбектің n-ші мүшесін табу, мысалы:
;
9.2.3.3 математикалық индукция әдісін білу және қолдану;
9.2.3.4 сандар тізбектерінің арасынан арифметикалық және геометриялық прогрессияны ажырату;
9.2.3.5 арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану;
9.2.3.6 геометриялық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану;
9.2.3.7 арифметикалық немесе/және геометриялық прогрессияларға байланысты есептер шығару;

9.2.3.8 применять формулу суммы бесконечно убывающей геометрической прогрессии для перевода десятичной периодической дроби в обыкновенную дробь;
9.2.3.9 применять формулу суммы бесконечно убывающей геометрической прогрессии к решению задач
4. Тригонометрия
7.2.4.
8.2.4.
9.2.4.
9.2.4.1 знать определения тригонометрических функций;
9.2.4.2 знать взаимосвязь координат точек
единичной окружности с тригонометрическими функциями;
9.2.4.3 выводить и применять тригонометрические формулы суммы и разности углов, формулы двойного и половинного угла;
9.2.4.4 выводить и применять формулы приведения;

9.2.3.8 шексіз кемімелі геометриялық прогрессия қосындысының формуласын периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру үшін қолдану;
9.2.3.9 шексіз кемімелі геометриялық прогрессия қосындысының формуласын есептер шығаруда қолдану
4.
Тригонометрия
7.2.4.
8.2.4.
9.2.4.
9.2.4.1 тригонометриялық функциялардың анықтамаларын білу;
9.2.4.2 бірлік шеңбердегі нүктелердің координаталары
мен тригонометриялық функциялардың өзара байланысын білу;
9.2.4.3 бұрыштардың қосындысы мен айырымының, жарты және қос бұрыштың тригонометриялық формулаларын қорытып шығару және қолдану;
9.2.4.4 келтіру формулаларын қорытып шығару және қолдану;

9.2.4.5 находить с помощью единичной окружности область определения и множество значений тригонометрических функций;
9.2.4.6 объяснять с помощью единичной окружности чҰтность (нечҰтность), периодичность, монотонность и промежутки знакопостоянства тригонометрических функций;
9.2.4.7 выводить и применять формулы преобразования суммы и разности тригонометрических функций в произведение и произведение в сумму или разность;

9.2.4.5 бірлік шеңбердің көмегімен тригонометриялық функциялардың анықталу облысы мен мәндер жиынын табу;
9.2.4.6 бірлік шеңбердің көмегімен тригонометриялық функциялардың жұптылығын (тақтылығын), периодтылығын , бірсарындылығын және таңбатұрақтылық аралықтарын түсіндіру;
9.2.4.7 тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырымын көбейтіндіге және көбейтіндісін қосындыға немесе айырымға түрлендіру формулаларын
қорытып шығару және қолдану;

9.2.4.8 выполнять тождественные преобразования тригонометрических выражений
Раздел 3. Статистика и теория вероятностей
1. Основы комбинаторики
7.3.1.
8.3.1.
9.3.1.
9.3.1.1 знать правила комбинаторики (правила суммы и произведения);
9.3.1.2 знать определение факториала числа;
9.3.1.3 знать определения перестановки, размещения, сочетания без повторений;
9.3.1.4 знать формулы комбинаторики для вычисления чисел перестановок, размещений, сочетания без повторений;

9.2.4.8 тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындау
3-бөлім. Статистика және ықтималдықтар теориясы
1. Комбинаторика негіздері
7.3.1.
8.3.1.
9.3.1.
9.3.1.1 комбинаториканың ережелерін білу (қосу және көбейту ережелері);
9.3.1.2 cанның факториалы анықтамасын білу;
9.3.1.3 қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру анықтамаларын білу;
9.3.1.4 қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру сандарын есептеу үшін комбинаторика формулаларын білу;

9.3.1.5 решать задачи, применяя формулы комбинаторики для вычисления числа перестановок, размещений, сочетания без повторений;
9.3.1.6 знать и применять формулу бинома Ньютона и его свойства
2. Основы теории вероятностей
7.3.2.
8.3.2.
9.3.2.
9.3.2.1 усвоить понятия: событие, случайное событие, достоверное событие, невозможное событие, благоприятствующие исходы, равновозможные и противоположные события;
9.3.2.2 различать элементарное событие от неэлементарного;

9.3.1.5 қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру сандарын есептеу үшін комбинаторика формулаларын қолдана отырып есептер шығару;
9.3.1.6 Ньютон биномы формуласын және оның қасиеттерін білу және қолдану
2. Ықтималдықтар теориясының негіздері
7.3.2.
8.3.2.
9.3.2.
9.3.2.1 оқиға, кездейсоқ оқиға, ақиқат оқиға, мүмкін емес оқиға, қолайлы нәтижелер, тең мүмкіндікті және қарама-қарсы оқиғалар ұғымдарын меңгеру;
9.3.2.2 элементар және элементар емес оқиғаларды ажырату;

9.3.2.3 знать классическое определение вероятности и применять его для решения задач;
9.3.2.4 знать статистическое определение вероятности;
9.3.2.5 применять геометрическую вероятность при решении задач
3. Статистика и анализ данных
7.3.3.
8.3.3.
9.3.3.
7.3.3.1 усвоить понятия генеральной совокупности, случайной выборки, вариационного ряда, варианты;
7.3.3.2 вычислять абсолютную и относительную частоты варианты;

9.3.2.3 ықтималдықтың классикалық анықтамасын білу және есептер шығару үшін оны қолдану;
9.3.2.4 ықтималдықтың статистикалық анықтамасын білу;
9.3.2.5 геометриялық ықтималдықты есептер шығаруда қолдану
3. Статистика және деректерді талдау
7.3.3.
8.3.3.
9.3.3.
7.3.3.1 басты жиынтық, кездейсоқ таңдама, вариациялық қатар, нұсқалық ұғымдарын меңгеру;
7.3.3.2 нұсқалықтың абсолютті және салыстырмалы жиіліктерін есептеу;

7.3.3.3 собирать статистические данные и представлять их в табличном виде;
7.3.3.4 представлять выборку в виде частотной таблицы;
7.3.3.5 проверять данные таблицы на непротиворечивость;
7.3.3.6 представлять результаты выборки в виде полигона частот;
7.3.3.7 анализировать статистическую информацию, представленную в виде таблицы или полигона частот
8.3.3.1 представлять результаты выборки в виде интервальной таблицы частот;
8.3.3.2 представлять данные интервальной таблицы частот в виде гистограммы частот;
8.3.3.3 знать определение накопленной частоты;
8.3.3.4 анализировать информацию по статистической таблице, полигону частот, гистограмме;
8. 3.3.5 знать определения и формулы для вычисления дисперсии и стандартного отклонения
Раздел 4. Математическое моделирование и анализ
1. Начала математического анализа
7.4.1.
8.4.1.
9.4.1.
7.4.1.1 усвоить понятия функции и графика функции;
7.4.1.2 знать способы задания функции;
7.4.1.3 находить область определения и множество значений функции;
7.4.1.4 знать определение функции
, строить еҰ график и устанавливать его расположение в зависимости от k;
7.4.1.5 знать определение линейной функции
, строить еҰ график и устанавливать его расположение в зависимости от значений k и b;
7.4.1.6 находить точки пересечения графика линейной функции с осями координат (без построения графика);
7.4.1.7 определять знаки k и b линейной функции
заданной графиком;
7.4.1.8 обосновывать взаимное расположение графиков линейных функций в зависимости от значений их коэффициентов;
7.4.1.9 задавать формулой линейную функцию, график которой параллелен графику данной функции или пересекает его;
7.4.1.10 строить график функции
и знать еҰ свойства;
7.4.1.11 строить график функции
и знать еҰ свойства;
7.4.1.12 строить график функции
и знать еҰ свойства
8.4.1.1 знать свойства функции
и строить еҰ график;
8.4.1.2 знать свойства и строить графики квадратичных функций вида
8.4.1.3 знать свойства и строить график квадратичной функции вида
8.4.1.4 находить значения функции по заданным значениям аргумента и находить значение аргумента по заданным значениям функции
2. Решение задач с помощью математического моделирования
7.4.2.
8.4.2.
9.4.2.
7.4.2.1 решать задачи, в которых величины выражены очень большими или очень малыми числами;
7.4.2.2 решать текстовые задачи, с помощью составления уравнений и неравенств;
7.4.2.3 оценивать, как изменяются площадь квадрата и объҰм куба при изменении их линейных размеров;
7.4.2.4 решать системы линейных уравнений графическим способом

7.3.3.3 статистикалық деректерді жинау және оны кесте түрінде көрсету;
7.3.3.4 таңдаманы жиілік кестесі түрінде көрсету;
7.3.3.5 кестедегі деректердің дұрыстығын тексеру;
7.3.3.6 таңдама нәтижесін жиілік алқабы түрінде көрсету;
7.3.3.7 кесте немесе жиіліктер алқабы түрінде берілген статистикалық ақпаратты талдау
8.3.3.1 таңдама нәтижелерін жиіліктердің интервалдық кестесі арқылы беру;
8.3.3.2 жиіліктердің интервалдық кестесінің деректерін жиіліктер гистограммасы арқылы беру;
8.3.3.3 жинақталған жиілік анықтамасын білу;
8.3.3.4 статистикалық кестемен, алқаппен, гистограммамен берілген ақпаратты талдау;
8.3.3.5 дисперсия, стандартты ауытқу анықтамаларын және оларды есептеу формулаларын білу
4-бөлім. Математикалық модельдеу мен талдау
1.
Математикалық анализ бастамалары
7.4.1.
8.4.1.
9.4.1.
7.4.1.1 функция және функцияның графигі ұғымдарын меңгеру;
7.4.1.2 функцияның берілу тәсілдерін білу;
7.4.1.3 функцияның анықталу облысы мен мәндер жиынын табу;
7.4.1.4
функциясының анықтамасын білу, графигін салу, k коэффициентіне қатысты орналасуын анықтау;
7.4.1.5
түріндегі сызықтық функцияның анықтамасын білу, оның графигін салу және графиктің k және b коэффициенттеріне қатысты орналасуын анықтау;
7.4.1.6 сызықтық функция графигінің координата осьтерімен қиылысу нүктелерін графикті салмай табу;
7.4.1.7 у = kx + b сызықтық функциясының графигінен k және b таңбаларын анықтау;
7.4.1.8 сызықтық функция графиктерінің өзара орналасуы олардың коэффициенттеріне тәуелді болатынын негіздеу;
7.4.1.9 графигі берілген функцияның графигіне параллель немесе қиятын сызықтық функцияның формуласын табу;
7.4.1.10
функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу;
7.4.1.11
функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу;
7.4.1.12
функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу
8.4.1.1
функциясының қасиеттерін білу және оның графигін салу;
8.4.1.2 –
түрдегі квадраттық функциялардың қасиеттерін білу және графиктерін салу;
8.4.1.3 -
түріндегі квадраттық функцияның қасиеттерін білу және графигін салу;
8.4.1.4 аргументтің берілген мәндері бойынша функцияның мәндерін табу және функцияның мәні бойынша аргументтің мәнін табу
2. Математикалық модельдеудің көмегімен есептер шығару
7.4.2.
8.4.2.
9.4.2.
7.4.2.1 өте кіші немесе өте үлкен сандармен берілген шамаларға байланысты есептер шығару;
7.4.2.2 мәтінді есептерді теңдеулер және теңсіздіктер құру арқылы шығару;
7.4.2.3 шаршы мен текшенің сызықтық өлшемдерінің өзгеруіне байланысты олардың ауданы мен көлемі қалай өзгеретінін бағалау;
7.4.2.4 екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу

8.4.2.1 решать текстовые задачи с помощью квадратных уравнений;
8.4.2.2 решать текстовые задачи с помощью дробно-рациональных уравнений;
8.4.2.3 использовать квадратичную функцию для решения прикладных задач
9.4.2.1 решать текстовые задачи с помощью систем уравнений;
9.4.2.2 решать текстовые задачи, связанные с геометрической и арифметической прогрессиями
3. Математический язык и математическая модель
7.4.3.
8.4.3.
9.4.3.

8.4.2.1 мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу;
8.4.2.2 мәтінді есептерді бөлшек-рационал теңдеулердің көмегімен шешу;
8.4.2.3
қолданбалы есептерді шығару үшін квадраттық функцияны қолдану
9.4.2.1 мәтінді есептерді теңдеулер жүйелері арқылы шығару;
9.4.2.2 геометриялық және арифметикалық прогрессияларға байланысты мәтінді есептерді шығару
3. Математикалық тіл және математикалық модель
7.4.3.
8.4.3.
9.4.3.

7.4.3.1 составлять математическую модель по условию задачи
8.4.3.1 составлять математическую модель по условию задачи
9.4.3.1 составлять математическую модель по условию задачи
16. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Алгебра" для 7-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию.
17. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Алгебра" для 7-9 классов
уровня основного
среднего образования по
обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Алгебра" для 7-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
1) 7 класс:
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса математики 5-6 классов
Степень с целым показателем
Степень с натуральным показателем и ее свойства
7.1.2.1 знать определение степени с натуральным показателем и еҰ свойства;
7.1.2.2 определять, какой цифрой оканчивается значение степени числа;
7.1.2.15 применять свойства степени с натуральным показателем;
7.4.2.3 оценивать, как изменяются площадь квадрата и объҰм куба при изменении их линейных размеров
Степень с целым показателем и ее свойства
7.1.2.3 знать определение степени с нулевым и целым отрицательным показателем и еҰ свойства;
7.1.2.4 находить числовое значение степени с целым показателем и представлять заданные числа в виде степени;
7.1.2.6 находить допустимые значения переменных в основании степени с нулевым показателем;
7.2.1.1 применять свойства степени с целым показателем при нахождении значений числовых выражений
Преобразование выражений, содержащих степени
7.1.2.5 применять свойства степеней для упрощения алгебраических выражений;
7.2.3.1 определять закономерности и находить недостающие члены последовательности, содержащей степени
Стандартный вид числа
7.1.1.1 записывать числа в стандартном виде;
7.1.2.7 выполнять арифметические действия над числами, записанными в стандартном виде;
7.1.2.8 находить значащую часть и порядок числа, записанного в стандартном виде;
7.1.2.9 сравнивать числа, записанные в стандартном виде;
7.1.2.10 переводить величины из одних
единиц измерения в другие и записывать результаты в стандартном виде;
7.1.2.11 находить приближҰнные значения величин и записывать их в стандартном виде;
7.1.2.12 вычислять абсолютную и относительную погрешности приближҰнных значений величин;

7.4.3.1 есеп шарты бойынша математикалық модель құру
8.4.3.1 есеп шарты бойынша математикалық модель құру
9.4.3.1 есеп шарты бойынша математикалық модель құру
16. Осы оқу бағдарламасы негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9 сыныптарына арналған "Алгебра" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
17. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 7-9 сыныптарына
арналған "Алгебра" оқу пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9 сыныптарына арналған "Алгебра" пәнінен
жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді
жоспар
1) 7-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
5-6-сыныптардағы математика курсын қайталау
Бүтін көрсеткішті дәреже
Натурал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері
7.1.2.1 натурал көрсеткішті дәреже анықтамасын және оның қасиеттерін білу;
7.1.2.2 санның дәрежесі қандай цифрға аяқталатынын анықтау;
7.1.2.15 натурал көрсеткішті дәреженің қасиеттерін қолдану;
7.4.2.3 шаршы мен текшенің сызықтық өлшемдерінің өзгеруіне байланысты олардың ауданы мен көлемі қалай өзгеретінін бағалау
Бүтін көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері
7.1.2.3 нөл және бүтін теріс көрсеткішті дәреженің анықтамасын және оның қасиеттерін білу;
7.1.2.4 бүтін көрсеткішті дәреженің санды мәнін анықтау және берілген сандарды дәреже түрінде көрсету;
7.1.2.6 көрсеткіші нөлге тең дәреженің негізіндегі айнымалының мүмкін мәндерін табу;
7.2.1.1 санды өрнектердің мәндерін табуда бүтін көрсеткішті дәреже қасиеттерін қолдану
Құрамында дәрежесі бар өрнектерді түрлендіру
7.1.2.5 алгебралық өрнектерді ықшамдауда дәрежелердің қасиеттерін қолдану;
7.2.3.1 құрамында дәрежесі бар сандар тізбегінің заңдылығын және жетіспейтін мүшелерін анықтау
Санның стандарт түрі
7.1.1.1 сандарды стандарт түрде жазу;
7.1.2.7 стандарт түрде жазылған сандарға арифметикалық амалдар қолдану;
7.1.2.8 стандарт түрде жазылған санның мәнді бөлігін және ретін табу;
7.1.2.9 стандарт түрде жазылған сандарды салыстыру;
7.1.2.10 шамаларды бір өлшем бірліктен екінші өлшем бірлікке айналдыру және оны стандарт түрде жазу;
7.1.2.11 шамалардың жуық мәндерін табу және оларды стандарт түрде жазу;
7.1.2.12 жуық шамалардың абсолюттік және салыстырмалы қателіктерін есептеу;

7.1.2.13 выполнять приближенные вычисления с использованием калькулятора
Решение текстовых задач
7.4.2.1 решать задачи, в которых величины выражены очень большими или очень малыми числами
Многочлены
Одночлены и действия над ними. Степень и стандартный вид одночлена
7.2.1.2 знать определение одночлена, находить его коэффициент и степень;
7.2.1.3 записывать одночлен в стандартном виде;
7.2.1.4 выполнять умножение одночленов и представлять одночлен в виде произведения множителей
Многочлены. Степень и стандартный вид многочлена
7.2.1.5 знать определение многочлена и находить его степень;
7.2.1.6 приводить многочлен к стандартному виду
Действия над многочленами
7.2.1.7 выполнять сложение и вычитание многочленов;
7.2.1.8 выполнять умножение многочлена на одночлен;
7.2.1.9 выполнять умножение многочлена на многочлен
Разложение многочлена на множители
7.2.1.12 раскладывать алгебраические выражения на множители вынесением общего множителя за скобки и способом группировки
Тождественные преобразования выражений
7.2.1.13 выполнять тождественные преобразования алгебраических выражений с помощью действий над многочленами, разложения многочлена на множители
2 четверть
Функция и график функции
7.4.1.1 усвоить понятия функции и графика функции;
7.4.1.2 знать способы задания функции;
7.4.1.3 находить область определения и множество значений функции
Линейная функция и еҰ график
7.4.1.4 знать определение функции
, строить еҰ график и устанавливать его расположение в зависимости от k;
7.4.1.5 знать определение линейной функции
, строить еҰ график и устанавливать его расположение в зависимости от значений k и b;
7.4.1.6 находить точки пересечения графика линейной функции с осями координат (без построения графика);
7.4.1.7 определять знаки k и b линейной функции
заданной графиком
Взаимное расположение графиков линейных функций
7.4.1.8 обосновывать взаимное расположение графиков линейных функций в зависимости от значений их коэффициентов;
7.4.1.9 задавать формулой линейную функцию, график которой параллелен графику данной функции или пересекает его
Решение системы линейных уравнений с двумя переменными графическим способом
7.4.2.4 решать системы линейных уравнений графическим способом
Функции вида
их графики и свойства
7.4.1.10 строить график функции
и знать еҰ свойства;
7.4.1.11 строить график функции
и знать еҰ свойства;
7.4.1.12 строить график функции
и знать еҰ свойства
Элементы статистики
Вариационные ряды
7.3.3.1 усвоить понятия генеральной совокупности, случайной выборки, вариационного ряда, варианты
Абсолютная частота и относительная частота. Таблица частот

7.1.2.13 калькулятордың көмегімен жуықтап есептеулерді орындау
Мәтінді есептерді шығару
7.4.2.1 өте кіші немесе өте үлкен сандармен берілген шамаларға байланысты есептер шығару
Көпмүшелер
Бірмүшелер және оларға амалдар қолдану. Бірмүшенің дәрежесі және стандарт түрі
7.2.1.2 бірмүше анықтамасын білу, оның коэффициенті мен дәрежесін табу;
7.2.1.3 бірмүшені стандарт түрде жазу;
7.2.1.4 бірмүшелерді көбейтуді орындау және бірмүшені көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде көрсету
Көпмүшелер. Көпмүшенің дәрежесі және стандарт түрі
7.2.1.5 көпмүше анықтамасын білу және оның дәрежесін табу;
7.2.1.6 көпмүшені стандарт түрге келтіру
Көпмүшелерге амалдар қолдану
7.2.1.7 көпмүшелерді қосу және азайтуды орындау;
7.2.1.8 көпмүшені бірмүшеге көбейтуді орындау;
7.2.1.9 көпмүшені көпмүшеге көбейтуді орындау
Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу
7.2.1.12 алгебралық өрнектерді ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару және топтау тәсілдері арқылы көбейткіштерге жіктеу
Өрнектерді тепе-тең түрлендіру
7.2.1.13 көпмүшелерге амалдар қолдану, көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау
2-тоқсан
Функция. Функцияның графигі
Функция және функцияның графигі
7.4.1.1 функция және функцияның графигі ұғымдарын меңгеру;
7.4.1.2 функцияның берілу тәсілдерін білу;
7.4.1.3 функцияның анықталу облысы мен мәндер жиынын табу
Сызықтық функция және оның графигі
7.4.1.4
функциясының анықтамасын білу, графигін салу, k коэффициентіне қатысты орналасуын анықтау;
7.4.1.5
түріндегі сызықтық функцияның анықтамасын білу, оның графигін салу және графиктің k және b коэффициенттеріне қатысты орналасуын анықтау;
7.4.1.6 сызықтық функция графигінің координата осьтерімен қиылысу нүктелерін графикті салмай табу;
7.4.1.7 у = kx + b сызықтық функциясының графигінен k және b таңбаларын анықтау
Сызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуы
7.4.1.8 сызықтық функция графиктерінің өзара орналасуы олардың коэффициенттеріне тәуелді болатынын негіздеу;
7.4.1.9 графигі берілген функцияның графигіне параллель немесе қиятын сызықтық функцияның формуласын табу
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу
7.4.2.4 екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу
у=ах2, у=ах3 және (k
0) түріндегі функциялар, олардың графиктері және қасиеттері
7.4.1.10
функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу;
7.4.1.11
функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу;
7.4.1.12
функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу
Статистика элементтері
Вариациялық қатар
7.3.3.1 басты жиынтық, кездейсоқ таңдама, вариациялық қатар, нұсқалық ұғымдарын меңгеру
Абсолютті жиілік және салыстырмалы жиілік. Жиілік кестесі

7.3.3.2 вычислять абсолютную и относительную частоты варианты;
7.3.3.3 собирать статистические данные и представлять их в табличном виде;
7. 3.3.4 представлять выборку в виде частотной таблицы;
7.3.3.5 проверять данные таблицы на непротиворечивость
Полигон частот
7.3.3.6 представлять результаты выборки в виде полигона частот;
7.3.3.7 анализировать статистическую информацию, представленную в виде таблицы или полигона частот
3 четверть
Формулы сокращҰнного умножения
Формулы сокращҰнного умножения
7.2.1.10 знать и применять формулы сокращҰнного умножения
7.2.1.11 знать и применять формулы сокращҰнного умножения
Преобразования выражений с помощью формул сокращҰнного умножения
7.1.2.14 использовать формулы сокращҰнного умножения для рационального счҰта;
7.2.1.14 раскладывать алгебраические выражения на множители с помощью формул сокращҰнного умножения;
7.2.1.15 выполнять тождественные преобразования алгебраических выражений с помощью формул сокращҰнного умножения
Решение текстовых задач
7.4.3.1 составлять математическую модель по условию задачи;
7.4.2.2 решать текстовые задачи, с помощью составления уравнений и неравенств
4 четверть
Алгебраические дроби
Алгебраическая дробь и еҰ основное свойство
7.2.1.16 распознавать алгебраические дроби;
7.2.1.17 находить область допустимых значений переменных в алгебраической дроби;
7.2.1.18 применять основное свойство алгебраической дроби
Действия над алгебраическими дробями
7.2.1.19 выполнять сложение и вычитание алгебраических дробей;
7.2.1.20 выполнять умножение и деление, возведение в степень алгебраических дробей
Тождественные преобразования алгебраических выражений
7.2.1.21 выполнять преобразования алгебраических выражений
Повторение курса алгебры 7 класса
2) 8 класс:
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса алгебры 7 класса
Квадратные корни и иррациональные выражения
Действительные числа
8.1.1.1 усвоить понятия иррационального и действительного чисел
Квадратный корень
8.1.1.2 знать определения и различать понятия квадратного корня и арифметического квадратного корня;
8.1.2.1 применять свойства арифметического квадратного корня;
8.1.2.2 оценивать значение квадратного корня
Преобразования выражений, содержащих квадратные корни
8.1.2.3 выносить множитель из-под знака корня и вносить множитель под знак корня;
8.1.2.4 освобождать от иррациональности знаменатель дроби;
8.1.2.5 выполнять преобразования выражений, содержащих квадратные корни;
8.1.2.6 сравнивать действительные числа
Функция
ее график и свойства
8.4.1.1 знать свойства функции
и строить еҰ график;

7.3.3.2 нұсқалықтың абсолютті және салыстырмалы жиіліктерін есептеу;
7.3.3.3 статистикалық деректерді жинау және оны кесте түрінде көрсету;
7.3.3.4 таңдаманы жиілік кестесі түрінде көрсету;
7.3.3.5 кестедегі деректердің дұрыстығын тексеру
Жиілік алқабы
7.3.3.6 таңдама нәтижесін жиілік алқабы түрінде көрсету;
7.3.3.7 кесте немесе жиіліктер алқабы түрінде берілген статистикалық ақпаратты талдау
3-тоқсан
Қысқаша көбейту формулалары
Қысқаша көбейту формулалары
7.2.1.10
қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану;
7.2.1.11
қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану
Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру
7.1.2.14 тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану;
7.2.1.14 алгебралық өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктеу;
7.2.1.15 қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау
Мәтінді есептерді шығару
7.4.3.1 есеп шарты бойынша математикалық модель құру;
7.4.2.2 мәтінді есептерді теңдеулер және теңсіздіктер құру арқылы шығару
4-тоқсан
Алгебралық бөлшектер
Алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеті
7.2.1.16 алгебралық бөлшектерді танып білу;
7.2.1.17 алгебралық бөлшектегі айнымалылардың мүмкін мәндер жиынын табу;
7.2.1.18 алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолдану:
Алгебралық бөлшектерге амалдар қолдану
7.2.1.19 алгебралық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
7.2.1.20 алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлуді, дәрежеге шығаруды орындау
Алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіру
7.2.1.21 құрамында алгебралық бөлшектері бар өрнектерді түрлендіруді орындау
7-сыныптағы алгебра курсын қайталау
2) 8-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
7-сыныптағы алгебра курсын қайталау
Квадрат түбір және иррационал өрнек
Нақты сандар
8.1.1.1 иррационал және нақты сандар ұғымдарын меңгеру
Квадрат түбір
8.1.1.2 санның квадрат түбірі және арифметикалық квадрат түбірі анықтамаларын білу және ұғымдарын ажырату;
8.1.2.1 арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттерін қолдану;
8.1.2.2 квадрат түбірдің мәнін бағалау
Құрамында квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру
8.1.2.3 көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығару және көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алу ;
8.1.2.4 бөлшек бөлімін иррационалдықтан арылту;
8.1.2.5 құрамында түбір таңбасы бар өрнектерді түрлендіруді орындау;
8.1.2.6 нақты сандарды салыстыру
функциясы, оның графигі және қасиеттері
8.4.1.1
функциясының қасиеттерін білу және оның графигін салу;

8.4.1.4 находить значения функции по заданным значениям аргумента и находить значение аргумента по заданным значениям функции
2 четверть
Квадратные уравнения
Квадратное уравнение
8.2.2.1 знать определение квадратного уравнения;
8.2.2.2 различать виды квадратных уравнений
Решение квадратных уравнений
8.2.2.3 решать квадратные уравнения;
8.2.2.4 применять теорему Виета
Квадратный трҰхчлен
8.2.1.1 усвоить понятие корня квадратного трехчлена;
8.2.1.2 выделять полный квадрат двучлена из трехчлена;
8.2.1.3 раскладывать квадратный трехчлен на множители
Решение уравнений
8.2.2.5 решать уравнения вида
8.2.2.6 решать дробно-рациональные уравнения;
8.2.2.7 решать уравнения, приводимые к квадратным уравнениям
3 четверть
Квадратные уравнения
Решение текстовых задач
8.4.2.1 решать текстовые задачи с помощью квадратных уравнений;
8.4.2.2 решать текстовые задачи с помощью дробно-рациональных уравнений
Квадратичная функция
Квадратичная функция и еҰ график
8.4.1.2 знать свойства и строить графики квадратичных функций вида
8.4.1.3 знать свойства и строить график квадратичной функции вида
8.4.1.4 находить значения функции по заданным значениям аргумента и находить значение аргумента по заданным значениям функции
Решение текстовых задач
8.4.2.3 использовать квадратичную функцию для решения прикладных задач;
8.4.3.1 составлять математическую модель по условию задачи
Элементы статистики
Полигон частот, гистограмма частот
8.3.3.1 представлять результаты выборки в виде интервальной таблицы частот;
8.3.3.2 представлять данные интервальной таблицы частот в виде гистограммы частот
Среднее значение. Дисперсия. Стандартное отклонение
8.3.3.3 знать определение накопленной частоты;
8.3.3.4 анализировать информацию по статистической таблице, полигону частот, гистограмме;
8.3.3.5 знать определения и формулы для вычисления дисперсии и стандартного отклонения
4 четверть
Неравенства
Квадратное неравенство
8.2.2.8 решать квадратные неравенства
Рациональное неравенство
8.2.2.9 решать рациональные неравенства
Решение систем неравенств
8.2.2.10 решать системы из двух неравенств, одно из которых линейное, а второе – квадратное;
8.2.2.11 решать системы и совокупности двух квадратных неравенств
Повторение курса алгебры 8 класса
3) 9 класс:
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса алгебры 8 класса
Уравнения, неравенства с двумя переменными и их системы
Нелинейные уравнения с двумя переменными и их системы
9.2.2.1 различать линейные и нелинейные уравнения с двумя переменными;
9.2.2.2 решать системы нелинейных уравнений с двумя переменными;

8.4.1.4 аргументтің берілген мәндері бойынша функцияның мәндерін табу және функцияның мәні бойынша аргументтің мәнін табу
2-тоқсан
Квадрат теңдеулер
Квадрат теңдеу
8.2.2.1 квадрат теңдеудің анықтамасын білу;
8.2.2.2 квадрат теңдеулердің түрлерін ажырату
Квадрат теңдеулерді шешу
8.2.2.3 квадрат теңдеулерді шешу;
8.2.2.4 Виет теоремасын қолдану
Квадрат үшмүше
8.2.1.1 квадрат үшмүшенің түбірі ұғымын меңгеру;
8.2.1.2 үшмүшеден екімүшенің толық квадратын бөлу;
8.2.1.3 квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу
Теңдеулерді шешу
8.2.2.5
түріндегі теңдеулерді шешу;
8.2.2.6 бөлшек-рационал теңдеулерді шешу;
8.2.2.7 квадрат теңдеулерге келтірілетін теңдеулерді шешу
3-тоқсан
Квадрат теңдеулер
Мәтінді есептерді шығару
8.4.2.1 мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу;
8.4.2.2 мәтінді есептерді бөлшек-рационал теңдеулердің көмегімен шешу
Квадраттық функция
Квадраттық функция және оның графигі
8.4.1.2
түрдегі квадраттық функциялардың қасиеттерін білу және графиктерін салу;
8.4.1.3
түріндегі квадраттық функцияның қасиеттерін білу және графигін салу;
8.4.1.4 аргументтің берілген мәндері бойынша функцияның мәндерін табу және функцияның мәні бойынша аргументтің мәнін табу
Мәтінді есептерді шығару
8.4.2.3 қолданбалы есептерді шығару үшін квадраттық функцияны қолдану;
8.4.3.1 есеп шарты бойынша математикалық модель құру
Статистика элементтері
Жиілік алқабы, жиілік гистограммасы
8.3.3.1 таңдама нәтижелерін жиіліктердің интервалдық кестесі арқылы беру;
8.3.3.2 жиіліктердің интервалдық кестесінің деректерін жиіліктер гистограммасы арқылы беру
Орта мән. Дисперсия. Стандартты ауытқу
8.3.3.3 жинақталған жиілік анықтамасын білу;
8.3.3.4 статистикалық кестемен, алқаппен, гистограммамен берілген ақпаратты талдау;
8.3.3.5 дисперсия, стандартты ауытқу анықтамаларын және оларды есептеу формулаларын білу
4-тоқсан
Теңсіздіктер
Квадрат теңсіздік
8.2.2.8 квадрат теңсіздіктерді шешу
Рационал теңсіздік
8.2.2.9 рационал теңсіздіктерді шешу
Теңсіздіктер жүйелерін шешу
8.2.2.10 біреуі сызықтық, екіншісі квадрат теңсіздік болатын екі теңсіздіктен құралған жүйелерді шешу;
8.2.2.11 құрамында екі квадрат теңсіздігі бар жүйелер мен жиынтықтарды шешу
8-сыныптағы алгебра курсын қайталау
3) 9-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
8-сыныптағы алгебра курсын қайталау
Екі айнымалысы бар теңдеулер, теңсіздіктер, және олардың жүйелері
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер және олардың жүйелері
9.2.2.1 екі айнымалысы бар сызықтық және сызықтық емес теңдеулерді ажырату;
9.2.2.2 екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешу;

9.4.2.1 решать текстовые задачи с помощью систем уравнений;
9.4.3.1 составлять математическую модель по условию задачи
Неравенства с двумя переменными
9.2.2.3 решать неравенства с двумя переменными
Системы нелинейных неравенств с двумя переменными
9.2.2.4 решать системы нелинейных неравенств с двумя переменными
Элементы комбинаторики
Основные понятия и правила комбинаторики (правила суммы и произведения)
9.3.1.1 знать правила комбинаторики (правила суммы и произведения);
9.3.1.2 знать определение факториала числа;
9.3.1.3 знать определения перестановки, размещения, сочетания без повторений;
9.3.1.4 знать формулы комбинаторики для вычисления чисел перестановок, размещений, сочетания без повторений
Решение задач с использованием формул комбинаторики
9.3.1.5 решать задачи, применяя формулы комбинаторики для вычисления числа перестановок, размещений, сочетания без повторений
Бином Ньютона и его свойства
9.3.1.6 знать и применять формулу бинома Ньютона и его свойства
2 четверть
Последователь ности
Числовая последовательность, способы еҰ задания и свойства
9.2.3.1 иметь представление о числовой последовательности;
9.2.3.2 находить n-й член последовательности, например:
9.2.3.3 знать и применять метод математической индукции
Арифметическая и геометрическая прогрессии
9.2.3.4 распознавать арифметическую и геометрическую прогрессии среди числовых последовательностей;
9.2.3.5 знать и применять формулы n-го члена, суммы n первых членов и характеристическое свойство арифметической прогрессии;
9.2.3.6 знать и применять формулы n-го члена, суммы n первых членов и характеристическое свойство геометрической прогрессии;
9.2.3.7 решать задачи, связанные с арифметической и/или геометрической прогрессиями
Бесконечно убывающая геометрическая прогрессия
9.2.3.8 применять формулу суммы бесконечно убывающей геометрической прогрессии для перевода десятичной периодической дроби в обыкновенную дробь
Решение текстовых задач
9.2.3.9 применять формулу суммы бесконечно убывающей геометрической прогрессии к
3 четверть
Тригонометрия
Градусная и радианная меры угла и дуги
9.1.1.1 усвоить понятие радианной меры угла;
9.1.2.1 переводить градусы в радианы и радианы в градусы;
9.1.1.2 отмечать числа
на единичной окружности
Синус, косинус, тангенс и котангенс произвольного угла. Значения синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов
9.2.4.1 знать определения тригонометрических функций;

9.4.2.1 мәтінді есептерді теңдеулер жүйелері арқылы шығару;
9.4.3.1 есеп шарты бойынша математикалық модель құру
Екі айнымалысы бар теңсіздіктер
9.2.2.3 екі айнымалысы бар теңсіздіктерді шешу
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйелері
9.2.2.4 екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін шешу
Комбинаторика элементтері
Комбинаториканың негізгі ұғымдары мен ережелері (қосу және көбейту ережелері)
9.3.1.1 комбинаториканың ережелерін білу (қосу және көбейту ережелері);
9.3.1.2 cанның факториалы анықтамасын білу;
9.3.1.3 қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру анықтамаларын білу;
9.3.1.4 қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру сандарын есептеу үшін комбинаторика формулаларын білу
Комбинаторика формулаларын қолданып есептер шешу
9.3.1.5 қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру сандарын есептеу үшін комбинаторика формулаларын қолдана отырып есептер шығару
Ньютон биномы және оның қасиеттері
9.3.1.6 Ньютон биномы формуласын және оның қасиеттерін білу және қолдану
2-тоқсан
Тізбектер
Сандар тізбегі, оның берілу тәсілдері және қасиеттері
9.2.3.1 сандар тізбегі туралы түсінік болу;
9.2.3.2 тізбектің n-ші мүшесін табу, мысалы:
;
9.2.3.3 математикалық индукция әдісін білу және қолдану
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар
9.2.3.4 сандар тізбектерінің арасынан арифметикалық және геометриялық прогрессияны ажырату;
9.2.3.5 арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану;
9.2.3.6 геометриялық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану;
9.2.3.7 арифметикалық немесе/және геометриялық прогрессияларға байланысты есептер шығару
Шексіз кемімелі геометриялық прогрессия
9.2.3.8 шексіз кемімелі геометриялық прогрессия қосындысының формуласын периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру үшін қолдану
Мәтінді есептерді шығару
9.2.3.9 шексіз кемімелі геометриялық прогрессия қосындысының формуласын есептер шығаруда қолдану;
9.4.2.2 геометриялық және арифметикалық прогрессияларға байланысты мәтінді есептерді шығару
3-тоқсан
Тригонометрия
Бұрыш пен доғаның градустық және радиандық өлшемдері
9.1.1.1 бұрыштың радиандық өлшемі ұғымын меңгеру;
9.1.2.1 градусты радианға және радианды градусқа айналдыру;
9.1.1.2 бірлік шеңбердің бойында
сандарын белгілеу
Кез келген бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі. Бұрыш синусының, косинусының, тангенсінің және котангенсінің мәндері
9.2.4.1 тригонометриялық функциялардың анықтамаларын білу;

9.2.4.2 знать взаимосвязь координат точек
единичной окружности с тригонометрическими функциями
Тригонометрические функции и их свойства
9.2.4.5 находить с помощью единичной окружности область определения и множество значений тригонометрических функций;
9.2.4.6 объяснять с помощью единичной окружности чҰтность (нечҰтность), периодичность, монотонность и промежутки знакопостоянства тригонометрических функций
Формулы тригонометрии
9.2.4.3 выводить и применять тригонометрические формулы суммы и разности углов, формулы двойного и половинного угла;
9.2.4.4 выводить и применять формулы приведения
4 четверть
Тригонометрия
Формулы тригонометрии
9.2.4.7 выводить и применять формулы преобразования суммы и разности тригонометрических функций в произведение и произведение в сумму или разность
Тождественные преобразования тригонометрических выражений
9.2.4.8 выполнять тождественные преобразования тригонометрических выражений
Элементы теории вероятностей
Основы теории вероятностей
9.3.2.1 усвоить понятия: событие, случайное событие, достоверное событие, невозможное событие, благоприятствующие исходы, равновозможные и противоположные события;
9.3.2.2 различать элементарное событие от неэлементарного;
9.3.2.3 знать классическое определение вероятности и применять его для решения задач;
9.3.2.4 знать статистическое определение вероятности
Решение текстовых задач
9.3.2.5 применять геометрическую вероятность при решении задач
Повторение курса алгебры 7-9 классов
Приложение 11
к приказу и.о. Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 25 октября 2017 года № 545
Приложение 199-2
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Геометрия" для 7-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Цель обучения – обеспечение качественного усвоения содержания предмета "Геометрия", формирование функциональной грамотности обучающихся, в том числе в интеграции с другими предметами, развитие интеллектуального уровня учащихся на основе общечеловеческих ценностей и лучших традиций национальной культуры.
3. Задачи:
1) способствовать формированию и развитию математических знаний, умений и навыков по подразделам программы: "Понятие о геометрических фигурах", "Взаимное расположение геометрических фигур", "Метрические соотношения", "Векторы и преобразования";

9.2.4.2 бірлік шеңбердегі нүктелердің координаталары мен тригонометриялық функциялардың өзара байланысын білу
Тригонометриялық функциялар және олардың қасиеттері
9.2.4.5 бірлік шеңбердің көмегімен тригонометриялық функциялардың анықталу облысы мен мәндер жиынын табу;
9.2.4.6 бірлік шеңбердің көмегімен тригонометриялық функциялардың жұптылығын (тақтылығын), периодтылығын , бірсарындылығын және таңбатұрақтылық аралықтарын түсіндіру
Тригонометрия формулалары
9.2.4.4 келтіру формулаларын қорытып шығару және қолдану;
9.2.4.3 бұрыштардың қосындысы мен айырымының, жарты және қос бұрыштың тригонометриялық формулаларын қорытып шығару және қолдану
4-тоқсан
Тригонометрия
Тригонометрия формулалары
9.2.4.7 тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырымын көбейтіндіге және көбейтіндісін қосындыға немесе айырымға түрлендіру формулаларын
қорытып шығару және
қолдану
Тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіру
9.2.4.8 тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындау
Ықтималдықтар теориясының элементтері
Ықтималдықтар теориясының негіздері
9.3.2.1 оқиға, кездейсоқ оқиға, ақиқат оқиға, мүмкін емес оқиға, қолайлы нәтижелер, тең мүмкіндікті және қарама-қарсы оқиғалар ұғымдарын меңгеру;
9.3.2.2 элементар және элементар емес оқиғаларды ажырату;
9.3.2.3 ықтималдықтың классикалық анықтамасын білу және есептер шығару үшін оны қолдану;
9.3.2.4 ықтималдықтың статистикалық анықтамасын білу
Мәтінді есептерді шығару
9.3.2.5 геометриялық ықтималдықты есептер шығаруда қолдану
7-9-сыныптардағы алгебра курсын қайталау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
міндетін атқарушысының
2017 жылғы 25 қазандағы
№ 545 бұйрығына
11-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
199-2-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған
"Геометрия" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. Оқу бағдарламасының мақсаты – "Геометрия" пәнінің мазмұнын сапалы игеруді қамтамасыз ету, оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру, сонымен қатар басқа пәндермен кіріктіре отырып, жалпы адами құндылықтар негізінде және ұлттық мәдениеттің озық салт-дәстүрлері арқылы оқушылардың зияткерлік деңгейін дамыту.
3. Міндеттері:
1) "Геометриялық фигуралар туралы түсінік", "Геометриялық фигуралардың өзара орналасуы", "Метрикалық қатыстар", "Векторлар және түрлендірулер" бөлімшелері бойынша математикалық білім және дағдыларын қалыптастыру мен дамытуға жағдай жасау;

2) содействовать применению математического языка и основных математических законов, количественных отношений и пространственных форм для решения задач в различных контекстах;
3) направлять знания обучающихся на создание математических моделей с целью решения задач, интерпретировать математические модели, которые описывают реальные процессы;
4) формировать элементарные навыки применения математических методов для исследования и решения задач по физике, химии, биологии и в других теоретических областях и практической деятельности, навыки, необходимые для самостоятельного изучения и продолжения образования в будущей выбранной профессии;
5) развивать логическое и критическое мышление, творческие способности для подбора подходящих математических методов при решении практических задач, оценки полученных результатов и установления их достоверности;
6) развивать коммуникативные навыки, в том числе способность передавать информацию точно и грамотно, использовать информацию из различных источников, включая публикации и электронные средства;
7) развивать личностные качества, такие, как независимость, ответственность, инициативность, настойчивость, терпение и толерантность, необходимые как для самостоятельной работы, так и для работы в команде;
8) знакомить с историей развития математики, с историей возникновения математических понятий;
9) развивать навыки использования информационно-коммуникационных технологий (ИКТ) в процессе обучения геометрии;
10) обеспечить понимание значимости математики для общественного прогресса.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Геометрия"
4. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Геометрия" составляет:
1) в 7-ом классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 8-ом классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 9-ом классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
5. Базовое содержание учебного предмета геометрии 7 класса включает следующие разделы:
1) "Начальные геометрические сведения". Основные понятия геометрии. Простейшие фигуры геометрии. Аксиома и теорема. Равенство фигур. Доказательство теоремы. Метод доказательства от противного. Смежные и вертикальные углы и их свойства. Биссектриса угла. Перпендикуляр;
2) "Треугольники". Треугольник и его виды. Равенство треугольников. Признаки равенства треугольников. Равнобедренный треугольник. Медиана, биссектриса, высота, средняя линия треугольника;
3) "Взаимное расположение прямых". Углы, образованные при пересечении двух прямых секущей. Признаки параллельности прямых. Свойства параллельных прямых. Сумма углов треугольника. Внешний угол треугольника. Неравенство треугольника. Признаки равенства прямоугольных треугольников. Свойства прямоугольного треугольника. Перпендикулярные прямые. Наклонная и ее проекция. Единственность перпендикуляра к прямой;

2) әртүрлі мәнмәтіндегі есептерді шешуде математикалық тілді және негізгі математикалық заңдарды қолдануға, санды қатынастар мен кеңістіктік формаларды оқып білуге мүмкіндік беру;
3) есептерді шешу мақсатында оқушылардың білімдерін математикалық модельдерді құруға және керісінше, шынайы процестерді сипаттайтын математикалық модельдерді түсіндіруге бағыттау;
4) өздігінен оқуға және болашақ таңдаған мамандығы бойынша білімін жалғастыруға қажетті физика, химия, биология және басқа да теориялық облыстарда зерттеулер мен есептерді шешу үшін және практикалық іс-әрекеттерінде математикалық әдістерді қолданудың қарапайым дағдыларын қалыптастыру;
5) практикалық есептерді шешуде, алынған нәтижелерді бағалау мен анықтылығын орнатуда лайықты математикалық әдістерді таңдап алу үшін логикалық және сыни тұрғыдан ойлауын, шығармашылық қабілеттерін дамыту;
6) коммуникативтік дағдыларын, оның ішінде, ақпаратты дұрыс және сауатты түрде беру, сонымен қатар әртүрлі ақпарат көздерінен, басылымдар мен электрондық құралдардан алынған ақпаратты қолдану қабілетін дамыту;
7) өздігінен және топта жұмыс істеуде қажетті тәуелсіздік, жауапкершілік, бастамашылдық, табандылық, шыдамдылық пен толеранттылық сияқты тұлғалық қасиеттерді дамыту;
8) математиканың даму тарихымен, математикалық ұғымдардың пайда болу тарихымен таныстыру;
9) қоғамдық ілгерілеу үшін математиканың маңыздылығын түсінуін қамтамасыз ету;
10) математика оқыту процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі - АКТ) қолдану дағдыларын дамыту.
2-тарау. "Геометрия" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Геометрия" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 7-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
2) 8-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
3) 9-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат.
5. 7-сыныпқа арналған геометрия пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) "Геометрияның алғашқы мәліметтері". Геометрияның негізгі ұғымдары. Геометрияның қарапайым фигуралары. Аксиома және теорема. Фигуралардың теңдігі. Теореманы дәлелдеу. Дәлелдеудің кері жору әдісі. Сыбайлас және вертикаль бұрыштар және олардың қасиеттері. Бұрыштың биссектрисасы. Перпендикуляр;
2) "Үшбұрыштар". Үшбұрыш және оның түрлері. Үшбұрыштардың теңдігі. Үшбұрыштардың теңдігінің белгілері. Теңбүйірлі үшбұрыш. Үшбұрыштың биссектрисасы, медианасы және биіктігі, орта сызығы;
3) "Түзулердің өзара орналасуы". Екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштар. Түзулердің параллельдік белгілері. Параллель түзулердің қасиеттері. Үшбұрыштардың бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы. Үшбұрыштардың теңсіздігі. Тікбұрышты үшбұрыштың теңдік белгілері. Тік бұрышты үшбұрыштың қасиеттері. Перпендикуляр түзулер. Көлбеу және оның проекциясы. Түзуге жүргізілген перпендикулярдың біреу ғана болуы;

4) "Окружность. Геометрические построения". Окружность, круг, их элементы и части. Центральный угол. Взаимное расположение прямой и окружности, двух окружностей. Касательная к окружности. Свойства касательных к окружности. Окружности, описанная и вписанная в треугольник. Задачи на построение;
5) повторение курса геометрии 7 класса.
6. Базовое содержание учебного предмета геометрии 8 класса включает следующие разделы:
1) повторение курса геометрии 7 класса;
2) "Многоугольники. Исследование четырехугольников". Многоугольник. Выпуклый многоугольник. Сумма внутренних углов многоугольника. Внешний угол многоугольника. Сумма внешних углов многоугольника. Параллелограмм и его свойства. Признаки параллелограмма. Прямоугольник, ромб, квадрат, их свойства и признаки. Теорема Фалеса. Пропорциональные отрезки. Трапеция. Равнобедренная и прямоугольная трапеции и их свойства. Средняя линия треугольника. Средняя линия трапеции. Замечательные точки треугольника. Свойство медиан треугольника;
3) "Соотношения между сторонами и углами прямоугольного треугольника". Синус, косинус, тангенс и котангенс острого угла прямоугольного треугольника. Теорема Пифагора. Основное тригонометрическое тождество и его следствия. Значение синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов 300, 450, 600. Решение прямоугольных треугольников. Тригонометричекие функции углов
4) "Площади". Понятие площади. Равновеликость и равносоставленность фигур. Площади квадрата, прямоугольника, параллелограмма, ромба, треугольника, трапеции;
5) "Прямоугольная система координат на плоскости". Координаты точки на плоскости. Координаты середины отрезка. Расстояние между двумя точками. Уравнение окружности. Уравнение прямой. Взаимное расположение прямых и окружностей, заданных уравнениями. Применение координат к решению задач;
6) повторение курса геометрии 8 класса.
7. Базовое содержание учебного предмета "Геометрия" 9 класса включает следующие разделы:
1) повторение курса геометрии 8 класса;
2) "Векторы на плоскости". Понятие вектора. Нулевой вектор. Единичный вектор. Коллинеарные векторы. Длина (модуль) вектора. Равенство векторов, сложение векторов и его свойства, вычитание векторов, умножение вектора на число. Разложение вектора на плоскости по двум неколлинеарным векторам. Координаты вектора. Действия над векторами в координатной форме. Критерий коллинеарности векторов. Радиус-вектор точки. Связь между координатами точек и векторов на плоскости. Угол между векторами. Скалярное произведение векторов. Применение векторов к решению задач;

4) "Шеңбер. Геометриялық салулар". Шеңбер, дөңгелек және оның элементтері мен бөліктері. Центрлік бұрыш. Түзу мен шеңбердің өзара орналасуы. Екі шеңбердің өзара орналасуы. Шеңберге жүргізілген жанама. Шеңберге жүргізілген жанамалардың қасиеттері. Үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлер. Салу есептері;
5) 7-сыныптағы геометрия курсын қайталау.
6. 8-сыныпқа арналған геометрия пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) 7-сыныптағы геометрия курсын қайталау;
2) "Көпбұрыштар. Төртбұрыштарды зерттеу". Көпбұрыш. Дөңес көпбұрыш. Көпбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы. Көпбұрыштың сыртқы бұрышы. Көпбұрыштың сыртқы бұрыштарының қосындысы. Параллелограмм және оның қасиеттері. Параллелограмның белгілері. Тіктөртбұрыш, ромб және шаршы, олардың қасиеттері және белгілері. Фалес теоремасы. Пропорционал кесінділер. Трапеция. Тікбұрышты және теңбүйірлі трапециялар, олардың қасиеттері. Үшбұрыштың орта сызығы. Трапецияның орта сызығы. Үшбұрыштың тамаша нүктелері. Үшбұрыштың медианаларының қасиеті;
3) "Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар". Тікбұрышты үшбұрыштағы сүйір бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі. Пифагор теоремасы. Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер және оның салдары. Синус, косинус, тангенс және котангенстің 300 400 600бұрыштарындағы мәндері. Тікбұрышты үшбұрыштарды шешу.
және (900 -
)бұрыштарының тригонометриялық функциялары;
4) "Аудан". Аудан ұғымы. Тең шамалас және тең құрамдас фигуралар. Шаршының, тіктөртбұрыштың, параллелограммның, ромбтың, үшбұрыштың және трапецияның аудандары;
5) "Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі. Жазықтықтағы нүктенің координаталары. Кесінді ортасының координаталары. Екі нүктенің арақашықтығы. Шеңбердің теңдеуі. Түзудің теңдеуі. Теңдеулерімен берілген түзулер мен шеңберлердің өзара орналасуы. Координаталарды есептер шығаруда қолдану;
6) 8-сыныптағы геометрия курсын қайталау.
7. 9-сыныпқа арналған геометрия пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) 8-сыныптағы геометрия курсын қайталау;
2) "Жазықтықтағы векторлар". Вектор ұғымы. Нөлдік вектор. Бірлік вектор. Коллинеар векторлар. Вектордың ұзындығы (модулі). Векторлардың теңдігі. Векторларды қосу және оның қасиеттері, векторларды азайту, векторды санға көбейту. Жазықтықтағы векторды екі коллинеар емес векторлар бойынша жіктеу. Вектордың координаталары. Координаталық түрде берілген векторларға амалдар қолдану. Векторлардың коллинеарлық белгісі. Нүктенің радиус-векторы. Жазықтықтағы нүктелердің координаталары мен векторлардың координаталары арасындағы байланыс. Векторлардың арасындағы бұрыш. Векторлардың скалярлық көбейтіндісі. Векторларды есептерді шығаруда қолдану;

3) "Преобразования плоскости". Преобразование плоскости, движение и его свойства. Композиция (произведение) преобразований. Равенство фигур и его свойства. Осевая и центральная симметрия, параллельный перенос, поворот как движение плоскости. Гомотетия, преобразование подобия и его свойства. Подобные фигуры. Признаки подобия треугольников. Подобие прямоугольных треугольников;
4) "Решение треугольников". Теоремы синусов и косинусов. Решение треугольников. Решение задач практического содержания. Формулы для нахождения радиуса окружности с использованием площади вписанных или описанных треугольников;
5) "Окружности. Правильные многоугольники". Вписанный угол и его свойства. Теорема о пропорциональности отрезков хорд и секущих окружности. Свойства вписанных и описанных четырехугольников. Правильные многоугольники и их свойства. Длина дуги окружности. Площадь сектора и сегмента. Формулы, связывающие стороны, периметр, площадь многоугольника и радиусы вписанной и описанной окружностей. Построение правильных многоугольников;
6) повторение курса геометрия 7-9 классов.
8. Содержание учебного предмета "Геометрия" распределено по разделу обучения. Раздел далее разбит на подразделы, которые содержат в себе цели обучения учащихся в виде ожидаемых результатов по классам: навыка или умения, знания или понимания. Цели обучения описаны последовательно внутри каждого подраздела, которые позволят учителям планировать свою работу и оценивать достижения учащихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
9. Содержание учебного предмета включает один раздел: "Геометрия".
10. Раздел "Геометрия" включает следующие подразделы:
1) понятие о геометрических фигурах;
2) взаимное расположение геометрических фигур;
3) метрические соотношения;
4) векторы и преобразования.
Глава 3. Система целей обучения
11. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 7.1.1.4 "7" – класс, "1.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
12. Обучающийся должен:
Раздел 1. Геометрия
1. Понятие о геометрических фигурах
7.1.1.
8.1.1.
9.1.1.
7.1.1.1 знать основные фигуры планиметрии: точка, прямая;
7.1.1.2 знать и применять аксиомы принадлежности точек и прямых;
7.1.1.3 понимать, чем отличается аксиома от теоремы; выделять условие и заключение теоремы;

3) "Жазықтықта түрлендіру". Жазықтықты түрлендіру, қозғалыс және оның қасиеттері. Түрлендірулердің композициясы (көбейтіндісі). Фигуралардың теңдігі және оның қасиеттері. Жазықтықтағы қозғалыстар – осьтік және центрлік симметриялар, параллель көшіру, бұру. Гомотетия, ұқсастық түрлендіру және оның қасиеттері. Ұқсас фигуралар. Үшбұрыштар ұқсастығының белгілері. Тікбұрышты үшбұрыштардың ұқсастығы;
4) "Үшбұрыштарды шешу". Синустар және косинустар теоремалары. Үшбұрыштарды шешу. Практикалық мазмұнды есептерді шешу. Шеңберге іштей немесе сырттай сызылған үшбұрыштың ауданын пайдаланып шеңбердің радиусын табу формулалары;
5) "Шеңбер. Дұрыс көпбұрыштар". Іштей сызылған бұрыш және оның қасиеттері. Шеңбердің хордалары мен қиюшы кесінділерінің пропорционалдығы туралы теорема. Шеңберге іштей және сырттай сызылған төртбұрыштар. Дұрыс көпбұрыштар және олардың қасиеттері. Шеңбер доғасының ұзындығы. Сектор мен сегмент ауданы. Іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарын көпбұрыштың қабырғаларымен, периметрімен және ауданымен байланыстыратын формулалар. Дұрыс көпбұрыштарды салу;
6) 7-9 сыныптардағы геометрия курсын қайталау.
8. "Геометрия" оқу пәнінің білім мазмұны бөлімдерге бөлінген. Бұл бөлімдер күтілетін нәтижелер (біліктер немесе дағдылар, білім немесе түсініктер) түрінде берілген сыныптар бойынша оқыту мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады. Әр бөлімше ішінде тізбектеліп жазылған оқыту мақсаттары мұғалімге өз жұмысын жоспарлап, оқушылардың жетістіктерін бағалауға, сонымен қатар оқытудың келесі кезеңдері туралы ақпарат беруге мүмкіндік жасайды.
9. Оқу пәнінің мазмұны бір бөлімді қамтиды: "Геометрия".
10. "Геометрия" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) геометриялық фигуралар туралы түсінік;
2) геометриялық фигуралардың өзара орналасуы;
3) метрикалық қатыстар;
4) векторлар және түрлендірулер.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
11. Бағдарламада, оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 7.2.1.4. кодында "7" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқыту мақсатының реттік саны.
12. Білім алушыларға қойылатын мақсаттар:
1-бөлім. Геометрия
1.
Геоме
триялық фигура
лар туралы түсінік
7.1.1.
8.1.1.
9.1.1.
7.1.1.1 планиметрияның негізгі фигураларын білу: нүкте, түзу;
7.1.1.2 нүктелер мен түзулердің тиістілік аксиомаларын білу және қолдану;
7.1.1.3 аксиоманың теоремадан айырмашылығын түсіну: теореманың шарты мен қорытындысын ажырату;

7.1.1.4 знать методы доказательства теорем: прямой метод и метод "от противного";
7.1.1.5 знать определения отрезка, луча, угла, треугольника, полуплоскости;
7.1.1.6 знать и применять аксиомы измерения отрезков и углов;
7.1.1.7 знать и применять определение и свойства равных фигур;
7.1.1.8 знать и применять аксиомы откладывания отрезков и углов;
7.1.1.9 знать определения смежных и вертикальных углов;
7.1.1.10 доказывать и применять свойства вертикальных и смежных углов;
7.1.1.11 знать аксиому существования треугольника, равного данному;
7.1.1.12 знать определение медианы, биссектрисы, высоты, серединного перпендикуляра и средней линии
треугольника и изображать их;
7.1.1.13 различать виды треугольников;
7.1.1.14 знать элементы равностороннего, равнобедренного и прямоугольного треугольников;
7.1.1.15 сравнивать расположение высот в остроугольном, прямоугольном и тупоугольном треугольниках;
7.1.1.16 доказывать теорему о сумме внутренних углов треугольника и следствия из неҰ;
7.1.1.17 применять теорему о сумме внутренних углов треугольника и следствия из неҰ при решении задач;
7.1.1.18 знать определение внешнего угла треугольника и доказывать теорему о внешнем угле треугольника;
7.1.1.19 применять теорему о внешнем угле треугольника;
7.1.1.20 знать соотношение между сторонами и углами треугольника и применять его при решении задач;
7.1.1.21 знать и доказывать признаки равенства треугольников;
7.1.1.22 применять признаки равенства треугольников при решении задач на вычисление и на доказательство;
7.1.1.23 применять свойства и признаки равнобедренного треугольника;
7.1.1.24 применять свойства равностороннего треугольника при решении задач;
7.1.1.25 доказывать признаки равенства прямоугольных треугольников;
7.1.1.26 применять признаки равенства прямоугольных треугольников при решении задач;
7.1.1.27 применять свойства прямоугольного треугольника;
7.1.1.28 знать определения окружности и круга, их элементов (центр, радиус, диаметр, хорда);
7.1.1.29 знать и применять определение и свойства центрального угла;
7.1.1.30 доказывать и применять теоремы о перпендикулярности диаметра и хорды;
7.1.1.31 знать определение геометрического места точек;
7.1.1.32 знать понятие о перпендикуляре
8.1.1.1 знать определения многоугольника, выпуклого многоугольника, элементов многоугольника;
8.1.1.2 выводить формулы суммы внутренних углов и суммы внешних углов многоугольника;
8.1.1.3 знать определение параллелограмма,
8.1.1.4 выводить и применять свойства параллелограмма;

7.1.1.4 теоремаларды дәлелдеу әдістерін білу: тура дәлелдеу және "кері жору" әдістері;
7.1.1.5 кесінді, сәуле, бұрыш, үшбұрыш, жарты жазықтық анықтамаларын білу;
7.1.1.6 кесінділер мен бұрыштарды өлшеу аксиомаларын білу және қолдану;
7.1.1.7 тең фигуралардың анықтамасы мен қасиеттерін білу және қолдану;
7.1.1.8 кесінділер мен бұрыштарды салу аксиомаларын білу және қолдану;
7.1.1.9 сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамаларын білу;
7.1.1.10 сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін дәлелдеу және қолдану;
7.1.1.11 берілген үшбұрышқа тең үшбұрыштың бар болуы аксиомасын білу;
7.1.1.12 үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігі, орта перпендикуляры, орта сызығы анықтамаларын білу және оларды салу;
7.1.1.13 үшбұрыштардың түрлерін ажырату;
7.1.1.14 теңқабырғалы, теңбүйірлі, тікбұрышты үшбұрыштардың элементтерін білу;
7.1.1.15 сүйір бұрышты, доғал бұрышты және тікбұрышты үшбұрыштардың биіктіктерінің орналасуын салыстыру;
7.1.1.16 үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын дәлелдеу;
7.1.1.17 үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын есептер шығаруда қолдану;
7.1.1.18 үшбұрыштың сыртқы бұрышының анықтамасын білу және үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы дәлелдеу;
7.1.1.19 үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы қолдану;
7.1.1.20 үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғалары арасындағы қатысты білу және есептер шығаруда қолдану;
7.1.1.21 үшбұрыштар теңдігінің белгілерін білу және дәлелдеу;
7.1.1.22 үшбұрыштар теңдігінің белгілерін есептер шығару мен дәлелдеулерде қолдану;
7.1.1.23 теңбүйірлі үшбұрыштың белгілері мен қасиеттерін қолдану;
7.1.1.24 теңқабырғалы үшбұрыштың қасиеттерін есептер шығаруда қолдану;
7.1.1.25 тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілерін дәлелдеу;
7.1.1.26 тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілерін есептер шығаруда қолдану;
7.1.1.27 тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттерін қолдану;
7.1.1.28 шеңбер мен дөңгелектің және олардың элементтерінің (центр, радиус, диаметр, хорда) анықтамаларын білу;
7.1.1.29 центрлік бұрыштың анықтамасы мен қасиеттерін білу және қолдану;
7.1.1.30 шеңбер диаметрі мен хордасының перпендикулярлығы туралы теоремаларды дәлелдеу және қолдану;
7.1.1.31 нүктелердің геометриялық орнының анықтамасын білу;
7.1.1.32 перпендикуляр ұғымын біледі
8.1.1.1 көпбұрыш,
дөңес көпбұрыш, көпбұрыш элементтері анықтамаларын білу;
8.1.1.2
көпбұрыш тың ішкі бұрыштарының қосындыларының және сыртқы бұрыштарының қосындыларының формулаларын қорытып шығару;
8.1.1.3 параллелограмм анықтамасын білу;
8.1.1.4 параллелограмм қасиеттерін қорытып шығару және қолдану;

8.1.1.5 выводить и применять признаки параллелограмма;
8.1.1.6 знать определения прямоугольника, ромба и квадрата, выводить их свойства и признаки;
8.1.1.7 знать и применять теорему Фалеса;
8.1.1.8 знать и применять теорему о пропорциональных отрезках;
8.1.1.9 делить отрезок на n равных частей с помощью циркуля и линейки;
8.1.1.10 строить пропорциональные отрезки;
8.1.1.11 знать определение, виды и свойства трапеции;
8.1.1.12 доказывать и применять свойство средней линии треугольника;
8.1.1.13 доказывать и применять свойство средней линии трапеции
9.1.1.1 выводить и применять формулу длины дуги;
9.1.1.2 выводить и применять формулу площади сектора, сегмента;
9.1.1.3 знать определение вписанного угла и его свойства;
9.1.1.4 знать и применять теоремы о пропорциональности отрезков в круге
2. Взаимное расположе
ние геометрических фигур
7.1.2.
8.1.2.
9.1.2.
7.1.2.1 знать и применять аксиомы расположения точек на прямой и на плоскости (аксиома порядка);
7.1.2.2 знать аксиому параллельности прямых;
7.1.2.3 распознавать углы, образованные при пересечении двух прямых секущей;
7.1.2.4 доказывать признаки параллельности прямых;
7.1.2.5 применять признаки параллельности прямых при решении задач;
7.1.2.6 доказывать свойства параллельных прямых;
7.1.2.7 применять свойства параллельных прямых при решении задач;
7.1.2.8 усвоить понятие перпендикуляра, наклонной и проекции наклонной;
7.1.2.9 доказывать и применять теорему о единственности перпендикуляра к прямой;
7.1.2.10 знать и применять свойства перпендикулярных прямых;
7.1.2.11 знать определения касательной и секущей к окружности;
7.1.2.12 анализировать случаи взаимного расположения прямой и окружности, двух окружностей;
7.1.2.13 знать и применять свойства касательной к окружности при решении задач;
7.1.2.14 знать определения окружностей, вписанной в треугольник и описанной около треугольника;
7.1.2.15 объяснять расположение центров окружностей, вписанной в треугольник и описанной около треугольника;
7.1.2.16 строить угол, равный данному, биссектрису угла, делить отрезок пополам;
7.1.2.17 строить серединный перпендикуляр к отрезку, прямую, перпендикулярную к данной прямой;
7.1.2.18 строить треугольник по заданным элементам
9.1.2.1 знать и применять свойства и признаки вписанных и описанных четырҰхугольников;
9.1.2.2 знать определение и свойства правильных многоугольников;
9.1.2.3 строить правильные многоугольники;
9.1.2.4 знать и применять связь между радиусами вписанной и описанной окружностей правильного многоугольника;

8.1.1.5 параллелограмм белгілерін қорытып шығару және қолдану;
8.1.1.6 тіктөртбұрыш, ромб, шаршы анықтамаларын білу және олардың қасиеттері мен белгілерін қорытып шығару;
8.1.1.7 Фалес теоремасын білу және қолдану;
8.1.1.8 пропорционал кесінділер туралы теоремаларды білу және қолдану;
8.1.1.9 циркуль мен сызғыштың көмегімен кесіндіні бірдей n бөлікке бөлу;
8.1.1.10 пропорционал кесінділерді салу;
8.1.1.11 трапецияның анықтамасын, түрлерін және қасиеттерін білу;
8.1.1.12 үшбұрыштың орта сызығының қасиетін дәлелдеу және қолдану;
8.1.1.13 трапецияның орта сызығының қасиетін дәлелдеу және қолдану
9.1.1.1 доға ұзындығының формуласын қорытып шығару және қолдану;
9.1.1.2 сектор мен сегмент ауданының формулаларын қорытып шығару және қолдану;
9.1.1.3 іштей сызылған бұрыш анықтамасын және оның қасиеттерін білу;
9.1.1.4 дөңгелектегі кесінділердің пропорционалдылығы туралы теоремаларды білу және қолдану
2. Геоме
триялық фигура
лардың өзара орнала
суы
7.1.2.
8.1.2.
9.1.2.
7.1.2.1 нүктелердің түзу мен жазықтықта орналасу аксиомаларын білу және қолдану (реттік аксиомасы);
7.1.2.2 түзулердің параллельдік аксиомасын білу;
7.1.2.3 екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштарды танып білу;
7.1.2.4 түзулердің параллельдік белгілерін дәлелдеу;
7.1.2.5 түзулердің параллельдік белгілерін есептер шығаруда қолдану;
7.1.2.6 параллель түзулердің қасиеттерін дәлелдеу;
7.1.2.7 параллель түзулердің қасиеттерін есептер шығаруда қолдану;
7.1.2.8 перпендикуляр, көлбеу және көлбеудің проекциясы ұғымдарын меңгеру;
7.1.2.9 нүктеден түзуге түсірілген перпендикулярдың біреу ғана болуы туралы теореманы дәлелдеу және қолдану;
7.1.2.10 перпендикуляр түзулердің қасиеттерін білу және қолдану;
7.1.2.11 шеңберге жүргізілген жанама мен қиюшының анықтамаларын білу;
7.1.2.12 түзу мен шеңбердің, екі шеңбердің өзара орналасу жағдайларын талдау;
7.1.2.13 есептер шығаруда шеңбер жанамасының қасиеттерін білу және қолдану;
7.1.2.14 үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің анықтамаларын білу;
7.1.2.15 үшбұрышқа сырттай және іштей сызылған шеңберлердің центрлерінің орналасуын түсіндіру;
7.1.2.16 берілген бұрышқа тең бұрыш салу, бұрыштың биссектрисасын салу, кесіндіні қақ бөлу;
7.1.2.17 кесіндінің орта перпендикулярын және берілген түзуге перпендикуляр түзу салу;
7.1.2.18 берілген элементтері бойынша үшбұрыш салу
9.1.2.1 шеңберге іштей және сырттай сызылған төртбұрыштардың қасиеттері мен белгілерін білу және қолдану;
9.1.2.2 дұрыс көпбұрыштардың анықтамасын және қасиеттерін білу;
9.1.2.3 дұрыс көпбұрыштарды салу;
9.1.2.4 дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустары арасындағы байланысты білу және қолдану;

9.1.2.5 знать и применять формулы, связывающие стороны, периметр, площадь правильного многоугольника и радиусы вписанной и описанной окружностей правильного многоугольника;
9.1.2.6 знать и применять свойства медиан треугольника
3.Метрические соотношения
7.1.3.
8.1.3
9.1.3.
7.1.3.1 знать и применять неравенство треугольника
8.1.3.1 знать и применять свойства медиан, биссектрис, высот и серединных перпендикуляров к сторонам треугольника;

9.1.2.5 дұрыс көпбұрыштың қабырғаларын, периметрін, ауданын және оған іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарын байланыстыратын формулаларды білу және қолдану;
9.1.2.6 үшбұрыш медианаларының қасиеттерін білу және қолдану
3.
Метри
калық қатыс
тар
7.1.3.
8.1.3
9.1.3.
7.1.3.1 үшбұрыш теңсіздігін білу және қолдану
8.1.3.1 үшбұрыштың қабырғаларына жүргізілген медианалар, биссектрисалар, биіктіктер және орта перпендикулярлар қасиеттерін білу және қолдану;

8.1.3.2 знать определения синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов через отношения сторон в прямоугольном треугольнике;
8.1.3.3 доказывать и применять теорему Пифагора;
8.1.3.4 доказывать и применять свойства высоты в прямоугольном треугольнике, опущенной из вершины прямого угла на гипотенузу;
8.1.3.5 строить угол по известному значению его синуса, косинуса, тангенса или котангенса;
8.1.3.6 использовать прямоугольный треугольник для вывода значений синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов 300, 450, 600;
8.1.3.7 применять значения синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов 300, 450, 600 для нахождения элементов прямоугольного треугольника;
8.1.3.8 находить стороны и углы прямоугольного треугольника по двум заданным элементам;
8.1.3.9 знать определение площади многоугольника и ее свойства;
8.1.3.10 знать определения равновеликих и равносоставленных фигур;
8.1.3.11 выводить и применять формулы площади параллелограмма, ромба;
8.1.3.12 выводить и применять формулы площади треугольника;
8.1.3.13 выводить и применять формулы площади трапеции;
8.1.3.14 вычислять расстояние между двумя точками на плоскости по их координатам;
8.1.3.15 находить координаты середины отрезка;
8.1.3.16 находить координаты точки, делящей отрезок в заданном отношении;
8.1.3.17 знать уравнение окружности с центром в точке (a,b) и радиусом r:
8.1.3.18 строить окружность по заданному уравнению;
8.1.3.19 записывать общее уравнение прямой и уравнение прямой, проходящей через две заданные точки:
8.1.3.20 решение простейших задач в координатах;
8.1.3.21 выводить формулу
, используя теорему Пифагора и применять при решении задач;
8.1.3.22 выводить и применять основные тригонометрические тождества;
8.1.3.23 знать и применять взаимосвязь между синусом, косинусом, тангенсом и котангенсом углов a и (900-a);
8.1.3.24 находить значения
по данному значению одного из них
9.1.3.1 находить координаты вектора;
9.1.3.2 находить длину вектора;
9.1.3.3 выполнять действия над векторами в координатах;
9.1.3.4 знать и применять скалярное произведение векторов и его свойства;
9.1.3.5 вычислять угол между векторами;
9.1.3.6 знать и применять теорему косинусов;
9.1.3.7 знать и применять теорему синусов;
9.1.3.8 знать и применять формулы площади вписанного треугольника
стороны треугольника, R–радиус описанной окружности), площади описанного многоугольника
– радиус вписанной окружности, – полупериметр многоугольника);

8.1.3.2 бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарының қатыстары арқылы берілген анықтамаларын білу;
8.1.3.3 Пифагор теоремасын дәлелдеу және қолдану;
8.1.3.4 тікбұрышты үшбұрыштың тік бұрышының төбесінен гипотенузасына түсірілген биіктігінің қасиеттерін дәлелдеу және қолдану;
8.1.3.5 бұрышты оның синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің белгілі мәні бойынша салу;
8.1.3.6 тікбұрышты үшбұрышты 300, 450, 600 -қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін табу үшін қолдану;
8.1.3.7 тікбұрышты үшбұрыштың элементтерін табу үшін 300, 450, 600 - қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін қолдану;
8.1.3.8 берілген екі элементі бойынша тікбұрышты үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғаларын табу;
8.1.3.9
көпбұрыш ауданының анықтамасы мен қасиеттерін білу;
8.1.3.10 тең шамалас және тең құрамдас фигуралардың анықтамаларын білу;
8.1.3.11 параллелограмм
ның, ромбтың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану;
8.1.3.12 үшбұрыштың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану;
8.1.3.13 трапецияның ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану;
8.1.3.14 жазықтықта координаталары
мен берілген екі нүктенің арақашықтықтығын есептеу;
8.1.3.15 кесінді ортасының координаталарын табу;
8.1.3.16 кесіндіні берілген қатынаста бөлетін нүктенің координаталарын табу;
8.1.3.17 центрі (a, b), радиусы r болатын шеңбердің теңдеуін
білу;
8.1.3.18 берілген теңдеуі бойынша шеңбер салу;
8.1.3.19 түзудің жалпы теңдеуін және берілген екі нүкте арқылы өтетін түзудің теңдеуін жазу:
8.1.3.20 координаталармен берілген қарапайым есептерді
шығару ;
8.1.3.21 Пифагор теоремасын пайдаланып,
формуласын қорытып шығару және есептер шешуде қолдану;
8.1.3.22 негізгі тригонометрия
лық тепе-теңдіктерді қорытып шығару және қолдану;
8.1.3.23
бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі арасындағы байланыстарды білу және қолдану;
8.1.3.24
мәндерін олардың біреуінің берілген мәні бойынша табу
9.1.3.1 вектордың координаталарын табу;
9.1.3.2 вектордың ұзындығын табу;
9.1.3.3 координаталары
мен берілген векторларға амалдар қолдану;
9.1.3.4 векторлардың скаляр көбейтіндісін және оның қасиеттерін білу және қолдану;
9.1.3.5 векторлар арасындағы бұрышты есептеу;
9.1.3.6 косинустар теоремасын білу және қолдану;
9.1.3.7 синустар теоремасын білу және қолдану;
9.1.3.8 іштей сызылған үшбұрыштың ауданын
– үшбұрыштың қабырғалары, R – сырттай сызылған шеңбер радиусы) және сырттай сызылған көпбұрыштың ауданының
мұндағы r – іштей сызылған шеңбер радиусы,
- көпбұрыштың жарты периметрi) формуларын білу және қолдану;

9.1.3.9 знать и применять формулы для нахождения радиуса окружности, используя площади вписанных и описанных треугольников;
9.1.3.10 применять теоремы синусов и косинусов для решения треугольников и прикладных задач
4. Векторы и преобразования
7.1.4.
8.1.4.
9.1.4.
9.1.4.1 знать определения вектора, коллинеарных векторов, равных векторов, нулевого вектора, единичного вектора и длины вектора;
9.1.4.2 знать и применять правила сложения векторов и умножения вектора на число;

9.1.3.9 шеңберге іштей немесе сырттай сызылған үшбұрыштардың аудандарын пайдаланып шеңбердің радиусын табу формулаларын білу және қолдану;
9.1.3.10 синустар және косинустар теоремаларын үшбұрыштарды шешуде және қолданбалы есептерді шығаруда қолдану
4. Вектор
лар және түрлен
дірулер
7.1.4.
8.1.4.
9.1.4.
9.1.4.1 вектордың, коллинеар векторлардың, тең векторлардың, нөлдік вектордың, бірлік вектордың және вектор ұзындығының анықтамаларын білу;
9.1.4.2 векторларды қосу, векторды санға көбейту ережелерін білу және қолдану;

9.1.4.3 применять условие коллинеарности векторов;
9.1.4.4 раскладывать вектор по двум неколлинеарным векторам;
9.1.4.5 знать определение угла между двумя векторами;
9.1.4.6 находить скалярное произведение векторов;
9.1.4.7 решать задачи векторным методом;
9.1.4.8 знать виды, композиции движений и их свойства;
9.1.4.9 строить образы фигур при симметриях, параллельном переносе, повороте;
9.1.4.10 решать задачи с применением преобразований плоскости;
9.1.4.11 знать определение и свойства гомотетии;
9.1.4.12 строить образы различных фигур при гомотетии;
9.1.4.13 знать определение и свойства подобных фигур;
9.1.4.14 знать и применять признаки подобия треугольников;
9.1.4.15 знать и применять подобие прямоугольных треугольников;
9.1.4.16 знать и применять свойство биссектрисы треугольника;
9.1.4.17 знать формулу зависимости между площадями подобных фигур и коэффициентом подобия;
9.1.4.18 знать симметрии правильных многоугольников;
9.1.4.19 применять векторы к решению задач
13. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Геометрия" для 7-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию.
14. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Геометрия" для 7-9 классов
уровня основного среднего
образования по обновленному
содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы
по учебному предмету "Геометрия" для 7-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
1) 7 класс:
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Начальные геометрические сведения
Основные понятия геометрии. Аксиомы. Теоремы
7.1.1.1 знать основные фигуры планиметрии: точка, прямая;
7.1.1.5 знать определения отрезка, луча, угла, треугольника, полуплоскости;
7.1.1.2 знать и применять аксиомы принадлежности точек и прямых;
7.1.1.3 понимать, чем отличается аксиома от теоремы; выделять условие и заключение теоремы;
7.1.2.1 знать и применять аксиомы расположения точек на прямой и на плоскости (аксиома порядка);
7.1.1.6 знать и применять аксиомы измерения отрезков и углов;
7.1.1.8 знать и применять аксиомы откладывания отрезков и углов;
7.1.1.11 знать аксиому существования треугольника, равного данному;
7.1.2.2 знать аксиому параллельности прямых
Равенство фигур

9.1.4.3 векторлардың коллинеарлық шартын қолдану;
9.1.4.4 векторды екі коллинеар емес векторлар бойынша жіктеу;
9.1.4.5 екі вектордың арасындағы бұрыштың анықтамасын білу;
9.1.4.6 векторлардың скаляр көбейтіндісін табу;
9.1.4.7 есептерді векторлық әдіспен шешу;
9.1.4.8 қозғалыстың түрлерін, композициясын және олардың қасиеттерін білу;
9.1.4.9 симметрия, параллель көшіру және бұру кезінде фигуралардың бейнелерін салу;
9.1.4.10 жазықтықта түрлендіруді қолдана отырып есептер шығару;
9.1.4.11 гомотетияның анықтамасын және қасиеттерін білу;
9.1.4.12 гомотетия кезінде әртүрлі фигуралардың бейнелерін салу;
9.1.4.13 ұқсас фигуралардың анықтамасын және қасиеттерін білу;
9.1.4.14 үшбұрыштар ұқсастығы белгілерін білу және қолдану;
9.1.4.15 тікбұрышты үшбұрыштардың ұқсастығын білу және қолдану;
9.1.4.16 үшбұрыш биссектрисасының қасиетін білу және қолдану;
9.1.4.17 ұқсас фигуралардың аудандары және ұқсастық коэффициенті арасындағы тәуелділік формуласын білу
9.1.4.18 дұрыс көрбұрыштардың симметрияларын білу;
9.1.4.19 есептер шығаруда векторларды қолдану
13. Осы оқу бағдарламасы негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Геометрия" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
14. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 7-9-сыныптарына
арналған "Геометрия" оқу
пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған
"Геометрия" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру
бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 7-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Геометрияның алғашқы мәліметтері
Геометрияның негізгі ұғымдары. Аксиома. Теорема
7.1.1.1 планиметрияның негізгі фигураларын білу: нүкте, түзу;
7.1.1.5 кесінді, сәуле, бұрыш, үшбұрыш, жарты жазықтық анықтамаларын білу;
7.1.1.2 нүктелер мен түзулердің тиістілік аксиомаларын білу және қолдану;
7.1.1.3 аксиоманың теоремадан айырмашылығын түсіну: теореманың шарты мен қорытындысын ажырату;
7.1.2.1 нүктелердің түзу мен жазықтықта орналасу аксиомаларын білу және қолдану (реттік аксиомасы);
7.1.1.6 кесінділер мен бұрыштарды өлшеу аксиомаларын білу және қолдану;
7.1.1.8 кесінділер мен бұрыштарды салу аксиомаларын білу және қолдану;
7.1.1.11 берілген үшбұрышқа тең үшбұрыштың бар болуы аксиомасын білу;
7.1.2.2 түзулердің параллельдік аксиомасын білу
Фигуралар теңдігі

7.1.1.7 знать и применять определение и свойства равных фигур
Методы доказательства теорем: прямой метод и метод "от противного"
7.1.1.4 знать методы доказательства теорем: прямой метод и метод "от противного"
Смежные и вертикальные углы, их свойства
7.1.1.9 знать определения смежных и вертикальных углов;
7.1.1.10 доказывать и применять свойства вертикальных и смежных углов;
7.1.1.32 знать понятие о перпендикуляре
2 четверть
Треугольники
Треугольник и его виды
7.1.1.13 различать виды треугольников
Медианы, биссектрисы, высоты и средние линии треугольника
7.1.1.14 знать элементы равностороннего, равнобедренного и прямоугольного треугольников;
7.1.1.12 знать определение медианы, биссектрисы, высоты, серединного перпендикуляра и средней линии
треугольника и изображать их;
7.1.1.15 сравнивать расположение высот в остроугольном, прямоугольном и тупоугольном треугольниках
Признаки равенства треугольников
7.1.1.21 знать и доказывать признаки равенства треугольников;
7.1.1.22 применять признаки равенства треугольников при решении задач на вычисление и на доказательство
Равнобедренный треугольник, его свойства и признаки
7.1.1.23 применять свойства и признаки равнобедренного треугольника;
7.1.1.24 применять свойства равностороннего треугольника при решении задач
3 четверть
Взаимное расположение прямых
Параллельные прямые, их признаки и свойства
7.1.2.3 распознавать углы, образованные при пересечении двух прямых секущей;
7.1.2.4 доказывать признаки параллельности прямых;
7.1.2.5 применять признаки параллельности прямых при решении задач;
7.1.2.6 доказывать свойства параллельных прямых;
7.1.2.7 применять свойства параллельных прямых при решении задач
Сумма углов треугольника. Внешний угол треугольника
7.1.1.16 доказывать теорему о сумме внутренних углов треугольника и следствия из неҰ;
7.1.1.17 применять теорему о сумме внутренних углов треугольника и следствия из неҰ при решении задач;
7.1.1.18 знать определение внешнего угла треугольника и доказывать теорему о внешнем угле треугольника;
7.1.1.19 применять теорему о внешнем угле треугольника
Неравенство треугольника
7.1.1.20 знать соотношение между сторонами и углами треугольника и применять его при решении задач;
7.1.3.1 знать и применять неравенство треугольника
Признаки равенства прямоугольных треугольников. Свойства прямоугольного треугольника
7.1.1.25 доказывать признаки равенства прямоугольных треугольников;
7.1.1.26 применять признаки равенства прямоугольных треугольников при решении задач;
7.1.1.27 применять свойства прямоугольного треугольника
Перпендикулярные прямые. Перпендикуляр, наклонная и еҰ проекция

7.1.1.7 тең фигуралардың анықтамасы мен қасиеттерін білу және қолдану
Теореманы дәлелдеу әдістері: тура дәлелдеу және "кері жору" әдісі
7.1.1.4 теоремаларды дәлелдеу әдістерін білу: тура дәлелдеу және "кері жору" әдістері
Сыбайлас және вертикаль бұрыштар, олардың қасиеттері
7.1.1.9 сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамаларын білу;
7.1.1.10 сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін дәлелдеу және қолдану;
7.1.1.32 перпендикуляр ұғымын біледі
2-тоқсан
Үшбұрыштар
Үшбұрыш және оның түрлері
7.1.1.13 үшбұрыштардың түрлерін ажырату
Үшбұрыштың биссектрисы, медианасы, биіктігі және орта сызығы
7.1.1.14 теңқабырғалы, теңбүйірлі, тікбұрышты үшбұрыштардың элементтерін білу;
7.1.1.12 үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігі, орта перпендикуляры, орта сызығы анықтамаларын білу және оларды салу;
7.1.1.15 сүйір бұрышты, доғал бұрышты және тікбұрышты үшбұрыштардың биіктіктерінің орналасуын салыстыру
Үшбұрыштар теңдігінің белгілері
7.1.1.21 үшбұрыштар теңдігінің белгілерін білу және дәлелдеу;
7.1.1.22 үшбұрыштар теңдігінің белгілерін есептер шығару мен дәлелдеулерде қолдану
Теңбүйірлі үшбұрыш, оның қасиеттері және белгілері
7.1.1.23 теңбүйірлі үшбұрыштың белгілері мен қасиеттерін қолдану;
7.1.1.24 теңқабырғалы үшбұрыштың қасиеттерін есептер шығаруда қолдану
3-тоқсан
Түзулердің өзара орналасуы
Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері
7.1.2.3 екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштарды танып білу;
7.1.2.4 түзулердің параллельдік белгілерін дәлелдеу;
7.1.2.5 түзулердің параллельдік белгілерін есептер шығаруда қолдану;
7.1.2.6 параллель түзулердің қасиеттерін дәлелдеу;
7.1.2.7 параллель түзулердің қасиеттерін есептер шығаруда қолдану
Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы
7.1.1.16 үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын дәлелдеу;
7.1.1.17 үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын есептер шығаруда қолдану;
7.1.1.18 үшбұрыштың сыртқы бұрышының анықтамасын білу және үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы дәлелдеу;
7.1.1.19 үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы қолдану
Үшбұрыш теңсіздігі
7.1.1.20 үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғалары арасындағы қатысты білу және есептер шығаруда қолдану;
7.1.3.1 үшбұрыш теңсіздігін білу және қолдану
Тікбұрышты үшбұрыштардың теңдігінің белгілері. Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттері
7.1.1.25 тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілерін дәлелдеу;
7.1.1.26 тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілерін есептер шығаруда қолдану;
7.1.1.27 тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттерін қолдану
Перпендикуляр түзулер. Перпендикуляр, көлбеу және оның проекциясы

7.1.2.8 усвоить понятие перпендикуляра, наклонной и проекции наклонной;
7.1.2.9 доказывать и применять теорему о единственности перпендикуляра к прямой;
7.1.2.10 знать и применять свойства перпендикулярных прямых
4 четверть
Окружность. Геометрические построения
Окружность, круг, их элементы и части. Центральный угол
7.1.1.28 знать определения окружности и круга, их элементов (центр, радиус, диаметр, хорда);
7.1.1.29 знать и применять определение и свойства центрального угла;
7.1.1.30 доказывать и применять теоремы о перпендикулярности диаметра и хорды;
7.1.1.31 знать определение геометрического места точек
Взаимное расположение прямой и окружности. Взаимное расположение двух окружностей
7.1.2.12 анализировать случаи взаимного расположения прямой и окружности, двух окружностей
Касательная к окружности. Свойства касательных к окружности
7.1.2.11 знать определения касательной и секущей к окружности;
7.1.2.13 знать и применять свойства касательной к окружности при решении задач
Окружности, описанная около треугольника и вписанная в треугольник
7.1.2.14 знать определения окружностей, вписанной в треугольник и описанной около треугольника;
7.1.2.15 объяснять расположение центров окружностей, вписанной в треугольник и описанной около треугольника
Задачи на построение
7.1.2.16 строить угол, равный данному, биссектрису угла, делить отрезок пополам;
7.1.2.17 строить серединный перпендикуляр к отрезку, прямую, перпендикулярную к данной прямой;
7.1.2.18 строить треугольник по заданным элементам
Повторение курса геометрии 7 класса
2) 8 класс:
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса геометрии 7 класса
Многоугольники. Исследование четырехугольников
Многоугольник. Выпуклый многоугольник
8.1.1.1 знать определения многоугольника, выпуклого многоугольника, элементов многоугольника;
8.1.1.2 выводить формулы суммы внутренних углов и суммы внешних углов многоугольника
Параллелограмм, ромб, прямоугольник, квадрат, их свойства и признаки
8.1.1.3 знать определение параллелограмма;
8.1.1.4 выводить и применять свойства параллелограмма;
8.1.1.5 выводить и применять признаки параллелограмма;
8.1.1.6 знать определения прямоугольника, ромба и квадрата, выводить их свойства и признаки
Теорема Фалеса. Пропорциональные отрезки
8.1.1.7 знать и применять теорему Фалеса;
8.1.1.8 знать и применять теорему о пропорциональных отрезках;
8.1.1.9 делить отрезок на n равных частей с помощью циркуля и линейки;

7.1.2.8 перпендикуляр, көлбеу және көлбеудің проекциясы ұғымдарын меңгеру;
7.1.2.9 нүктеден түзуге түсірілген перпендикулярдың біреу ғана болуы туралы теореманы дәлелдеу және қолдану;
7.1.2.10 перпендикуляр түзулердің қасиеттерін білу және қолдану
4-тоқсан
Шеңбер. Геометриялық салулар
Шеңбер, дөңгелек, олардың элементтері мен бөліктері. Центрлік бұрыш
7.1.1.31 нүктелердің геометриялық орнының анықтамасын білу;
7.1.1.28 шеңбер мен дөңгелектің және олардың элементтерінің (центр, радиус, диаметр, хорда) анықтамаларын білу;
7.1.1.29 центрлік бұрыштың анықтамасы мен қасиеттерін білу және қолдану;
7.1.1.30 шеңбер диаметрі мен хордасының перпендикулярлығы туралы теоремаларды дәлелдеу және қолдану
Түзу мен шеңбердің өзара орналасуы. Екі шеңбердің өзара орналасуы
7.1.2.12 түзу мен шеңбердің, екі шеңбердің өзара орналасу жағдайларын талдау
Шеңберге жүргізілген жанама. Шеңберге жүргізілген жанамалардың қасиеттері
7.1.2.11 шеңберге жүргізілген жанама мен қиюшының анықтамаларын білу;
7.1.2.13 есептер шығаруда шеңбер жанамасының қасиеттерін білу және қолдану
Үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлер
7.1.2.14 үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің анықтамаларын білу;
7.1.2.15 үшбұрышқа сырттай және іштей сызылған шеңберлердің центрлерінің орналасуын түсіндіру
Салу есептері
7.1.2.16 берілген бұрышқа тең бұрыш салу, бұрыштың биссектрисасын салу, кесіндіні қақ бөлу;
7.1.2.17 кесіндінің орта перпендикулярын және берілген түзуге перпендикуляр түзу салу;
7.1.2.18 берілген элементтері бойынша үшбұрыш салу
7-сыныптағы геометрия курсын қайталау
2) 8-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
7-сыныптағы геометрия курсын қайталау
Көпбұрыштар. Төртбұрыштарды зерттеу
Көпбұрыш. Дөңес көпбұрыш
8.1.1.1 көпбұрыш, дөңес көпбұрыш, көпбұрыш элементтері анықтамаларын білу;
8.1.1.2 көпбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындыларының және сыртқы бұрыштарының қосындыларының формулаларын қорытып шығару
Параллелограмм, ромб, тіктөртбұрыш, шаршы және олардың қасиеттері мен белгілері
8.1.1.3 параллелограмм анықтамасын білу;
8.1.1.4 параллелограмм қасиеттерін қорытып шығару және қолдану;
8.1.1.5 параллелограмм белгілерін қорытып шығару және қолдану;
8.1.1.6 тіктөртбұрыш, ромб, шаршы анықтамаларын білу және олардың қасиеттері мен белгілерін қорытып шығару
Фалес теоремасы. Пропорционал кесінділер
8.1.1.7 Фалес теоремасын білу және қолдану;
8.1.1.8 пропорционал кесінділер туралы теоремаларды білу және қолдану;
8.1.1.9 циркуль мен сызғыштың көмегімен кесіндіні бірдей n бөлікке бөлу;

8.1.1.10 строить пропорциональные отрезки
Трапеция, виды и свойства. Средние линии трапеции и треугольника.
8.1.1.11 знать определение, виды и свойства трапеции;
8.1.1.12 доказывать и применять свойство средней линии треугольника;
8.1.1.13 доказывать и применять свойство средней линии трапеции
Замечательные точки треугольника
8.1.3.1 знать и применять свойства медиан, биссектрис, высот и серединных перпендикуляров к сторонам треугольника
2 четверть
Соотношения между сторонами и углами прямоугольного треугольника
Тригонометрические функции острого угла в прямоугольном треугольнике. Теорема Пифагора
8.1.3.2 знать определения синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов через отношения сторон в прямоугольном треугольнике;
8.1.3.3 доказывать и применять теорему Пифагора;
8.1.3.4 доказывать и применять свойства высоты в прямоугольном треугольнике, опущенной из вершины прямого угла на гипотенузу
Основные тригонометрические тождества
8.1.3.21 выводить формулу
, используя теорему Пифагора и применять при решении задач;
8.1.3.22 выводить и применять основные тригонометрические тождества;
8.1.3.23 знать и применять взаимосвязь между синусом, косинусом, тангенсом и котангенсом углов a и (900-a);
8.1.3.24 находить значения
по данному значению одного из них;
8.1.3.5 строить угол по известному значению его синуса, косинуса, тангенса или котангенса
Решение прямоугольных треугольников
8.1.3.6 использовать прямоугольный треугольник для вывода значений синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов 300, 450, 600;
8.1.3.7 применять значения синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов 300, 450, 600 для нахождения элементов прямоугольного треугольника;
8.1.3.8 находить стороны и углы прямоугольного треугольника по двум заданным элементам
3 четверть
Площади
Площадь фигуры и ее свойства
8.1.3.9 знать определение площади многоугольника и ее свойства;
8.1.3.10 знать определения равновеликих и равносоставленных фигур
Площади четырҰхугольников и треугольников
8.1.3.11 выводить и применять формулы площади параллелограмма, ромба;
8.1.3.12 выводить и применять формулы площади треугольника;
8.1.3.13 выводить и применять формулы площади трапеции
4 четверть
Прямоугольная система координат на плоскости
Метод координат на плоскости
8.1.3.14 вычислять расстояние между двумя точками на плоскости по их координатам;
8.1.3.15 находить координаты середины отрезка;
8.1.3.16 находить координаты точки, делящей отрезок в заданном отношении;

8.1.1.10 пропорционал кесінділерді салу
Трапеция, оның түрлері мен қасиеттері. Трапеция мен үшбұрыштың орта сызықтары
8.1.1.11 трапецияның анықтамасын, түрлерін және қасиеттерін білу;
8.1.1.12 үшбұрыштың орта сызығының қасиетін дәлелдеу және қолдану;
8.1.1.13 трапецияның орта сызығының қасиетін дәлелдеу және қолдану
Үшбұрыштың тамаша нүктелері
8.1.3.1 үшбұрыштың қабырғаларына жүргізілген медианалар, биссектрисалар, биіктіктер және орта перпендикулярлар қасиеттерін білу және қолдану
2-тоқсан
Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар
Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының тригонометриялық функциялары. Пифагор теоремасы
8.1.3.2 бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарының қатыстары арқылы берілген анықтамаларын білу;
8.1.3.3 Пифагор теоремасын дәлелдеу және қолдану;
8.1.3.4 тікбұрышты үшбұрыштың тік бұрышының төбесінен гипотенузасына түсірілген биіктігінің қасиеттерін дәлелдеу және қолдану
Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер
8.1.3.21 Пифагор теоремасын пайдаланып,
формуласын қорытып шығару және есептер шешуде қолдану;
8.1.3.22 негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қорытып шығару және қолдану;
8.1.3.23
бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі арасындағы байланыстарды білу және қолдану
8.1.3.24
мәндерін олардың біреуінің
8.1.3.5 бұрышты оның синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің белгілі мәні бойынша салу
Тікбұрышты үшбұрыштарды шешу
8.1.3.6 тікбұрышты үшбұрышты 300, 450, 600 -қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін табу үшін қолдану;
8.1.3.7 тікбұрышты үшбұрыштың элементтерін табу үшін 300, 450, 600 - қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін қолдану;
8.1.3.8 берілген екі элементі бойынша тікбұрышты үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғаларын табу
3-тоқсан
Аудан
Фигураның ауданы және оның қасиеттері
8.1.3.9 көпбұрыш ауданының анықтамасы мен қасиеттерін білу;
8.1.3.10 тең шамалас және тең құрамдас фигуралардың анықтамаларын білу
Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары
8.1.3.11 параллелограммның, ромбтың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану;
8.1.3.12 үшбұрыштың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану;
8.1.3.13 трапецияның ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану
4-тоқсан
Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі
Жазықтықтағы координаталар әдісі
8.1.3.14 жазықтықта координаталарымен берілген екі нүктенің арақашықтықтығын есептеу;
8.1.3.15 кесінді ортасының координаталарын табу;
8.1.3.16 кесіндіні берілген қатынаста бөлетін нүктенің координаталарын табу;

8.1.3.17 знать уравнение окружности с центром в точке (a,b) и радиусом r:
8.1.3.18 строить окружность по заданному уравнению;
8.1.3.19 записывать общее уравнение прямой и уравнение прямой, проходящей через две заданные точки:
Решение текстовых задач
8.1.3.20 решение простейших задач в координатах
Повторение курса геометрии 8 класса
3) 9 класс:
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса геометрии 8 класса
Векторы на плоскости
Вектор. Действия над векторами. Коллинеарные и неколлинеарные векторы
9.1.4.1 знать определения вектора, коллинеарных векторов, равных векторов, нулевого вектора, единичного вектора и длины вектора;
9.1.4.2 знать и применять правила сложения векторов и умножения вектора на число;
9.1.4.3 применять условие коллинеарности векторов;
9.1.4.4 раскладывать вектор по двум неколлинеарным векторам;
9.1.4.5 знать определение угла между двумя векторами;
9.1.4.6 находить скалярное произведение векторов;
9.1.4.7 решать задачи векторным методом
Координаты вектора. Действия над векторами, записанными в координатной форме
9.1.3.1 находить координаты вектора;
9.1.3.2 находить длину вектора;
9.1.3.3 выполнять действия над векторами в координатах;
9.1.3.4 знать и применять скалярное произведение векторов и его свойства;
9.1.3.5 вычислять угол между векторами
Применение векторов к решению задач
9.1.4.19 применять векторы к решению задач
2 четверть
Преобразования плоскости
Движение и его свойства
9.1.4.8 знать виды, композиции движений и их свойства;
9.1.4.9 строить образы фигур при симметриях, параллельном переносе, повороте;
9.1.4.10 решать задачи с применением преобразований плоскости
Гомотетия и ее свойства
9.1.4.11 знать определение и свойства гомотетии;
9.1.4.12 строить образы различных фигур при гомотетии
Подобные фигуры и их свойства. Признаки подобия треугольников
9.1.4.13 знать определение и свойства подобных фигур;
9.1.4.14 знать и применять признаки подобия треугольников;
9.1.4.15 знать и применять подобие прямоугольных треугольников;
9.1.4.16 знать и применять свойство биссектрисы треугольника;
9.1.4.17 нать формулу зависимости между площадями подобных фигур и коэффициентом подобия
3 четверть
Решение треугольников
Решение треугольников
9.1.3.6 знать и применять теорему косинусов;
9.1.3.7 знать и применять теорему синусов;
9.1.3.8 знать и применять формулы площади вписанного треугольника
стороны треугольника, R-радиус описанной окружности), площади описанного многоугольника
– радиус вписанной окружности, - полупериметр многоугольника);

8.1.3.17 центрі (a, b), радиусы r болатын шеңбердің теңдеуін
білу;
8.1.3.18 берілген теңдеуі бойынша шеңбер салу;
8.1.3.19 түзудің жалпы теңдеуін және берілген екі нүкте арқылы өтетін түзудің теңдеуін жазу:
Мәтін есептерді шығару
8.1.3.20 координаталармен берілген қарапайым есептерді шығару
8-сыныптағы геометрия курсын қайталау
3) 9-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
8-сыныптағы геометрия курсын қайталау
Жазықтықтағы векторлар
Вектор. Векторларға амалдар қолдану. Коллинеар және коллинеар емес векторлар
9.1.4.1 вектордың, коллинеар векторлардың, тең векторлардың, нөлдік вектордың, бірлік вектордың және вектор ұзындығының анықтамаларын білу;
9.1.4.2 векторларды қосу, векторды санға көбейту ережелерін білу және қолдану;
9.1.4.4 векторды екі коллинеар емес векторлар бойынша жіктеу;
9.1.4.5 екі вектордың арасындағы бұрыштың анықтамасын білу;
9.1.4.6 векторлардың скаляр көбейтіндісін табу;
9.1.4.7 есептерді векторлық әдіспен шешу
Вектордың координаталары. Координаталық түрде берілген векторларға амалдар қолдану
9.1.3.1 вектордың координаталарын табу;
9.1.3.2 вектордың ұзындығын табу;
9.1.4.3 векторлардың коллинеарлық шартын қолдану;
9.1.3.3 координаталарымен берілген векторларға амалдар қолдану;
9.1.3.4 векторлардың скаляр көбейтіндісін және оның қасиеттерін білу және қолдану;
9.1.3.5 векторлар арасындағы бұрышты есептеу
Есептерді шешуде векторларды қолдану
9.1.4.19 векторды есептер шығаруда қолдану
2-тоқсан
Жазықтықтағы түрлендірулер
Қозғалыс және оның қасиеттері
9.1.4.8 қозғалыстың түрлерін, композициясын және олардың қасиеттерін білу;
9.1.4.9 симметрия, параллель көшіру және бұру кезінде фигуралардың бейнелерін салу;
9.1.4.10 жазықтықта түрлендіруді қолдана отырып есептер шығару
Гомотетия және оның қасиеттері
9.1.4.11 гомотетияның анықтамасын және қасиеттерін білу;
9.1.4.12 гомотетия кезінде әртүрлі фигуралардың бейнелерін салу
Ұқсас фигуралар және олардың қасиеттері. Үшбұрыштар ұқсастығының белгілері
9.1.4.13 ұқсас фигуралардың анықтамасын және қасиеттерін білу;
9.1.4.14 үшбұрыштар ұқсастығы белгілерін білу және қолдану;
9.1.4.15 тікбұрышты үшбұрыштардың ұқсастығын білу және қолдану;
9.1.4.16 үшбұрыш биссектрисасының қасиетін білу және қолдану;
9.1.4.17 ұқсас фигуралардың аудандары және ұқсастық коэффициенті арасындағы тәуелділік формуласын білу
3-тоқсан
Үшбұрыштарды шешу
Үшбұрыштарды шешу
9.1.3.6 косинустар теоремасын білу және қолдану;
9.1.3.7 синустар теоремасын білу және қолдану;
9.1.2.3 дұрыс көпбұрыштарды салу;
9.1.3.8 іштей сызылған үшбұрыштың ауданын
үшбұрыштың қабырғалары, R – сырттай сызылған шеңбер радиусы) және сырттай сызылған көпбұрыштың ауданының
мұндағы
– іштей сызылған шеңбер радиусы,
көпбұрыштың жарты периметрi) формуларын білу және қолдану;

9.1.3.9 знать и применять формулы для нахождения радиуса окружности, используя площади вписанных и описанных треугольников;
9.1.3.10 применять теоремы синусов и косинусов для решения треугольников и прикладных задач
4 четверть
Окружность. Многоугольники
Окружность и круг. Длина дуги. Площади круга, сектора и сегмента
9.1.1.1 выводить и применять формулу длины дуги;
9.1.1.2 выводить и применять формулу площади сектора, сегмента;
9.1.1.3 знать определение вписанного угла и его свойства;
9.1.1.4 знать и применять теоремы о пропорциональности отрезков в круге
Правильные многоугольники, их свойства и симметрии
9.1.2.1 знать и применять свойства и признаки вписанных и описанных четырҰхугольников;
9.1.2.2 знать определение и свойства правильных многоугольников;
9.1.2.3 строить правильные многоугольники;
9.1.2.4 знать и применять связь между радиусами вписанной и описанной окружностей правильного многоугольника;
9.1.2.5 знать и применять формулы, связывающие стороны, периметр, площадь правильного многоугольника и радиусы вписанной и описанной окружностей правильного многоугольника;
9.1.2.6 знать и применять свойства медиан треугольника;
9.1.4.18 знать симметрии правильных многоугольников
Повторение курса геометрия 7-9 классов
Приложение 12
к приказу и.о. Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 25 октября 2017 года № 545
Приложение 200
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Информатика"
для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Целью изучения учебного предмета "Информатика" является обеспечение обучающихся базовыми знаниями, умениями и навыками работы с современными информационными технологиями для их эффективного использования.
3. Основные задачи:
1) формирование у обучающихся понимания роли информационных процессов в обществе, технических возможностей и перспектив использования информационных технологий в различных сферах человеческой деятельности;
2) развитие умений эффективно использовать информационные технологии в повседневной жизни, в учебе и дальнейшей трудовой деятельности;
3) усвоение обучающимися базовых принципов работы компьютеров для анализа системы, разработки решения, формирования программного приложения и оценки своей продукции;

9.1.3.9 шеңберге іштей немесе сырттай сызылған үшбұрыштардың аудандарын пайдаланып шеңбердің радиусын табу формулаларын білу және қолдану;
9.1.3.10 синустар және косинустар теоремаларын үшбұрыштарды шешуде және қолданбалы есептерді шығаруда қолдану
4-тоқсан
Шеңбер. Көпбұрыштар
Шеңбер және дөңгелек. Доғаның ұзындығы. Дөңгелек, сектор және сегменттің аудандары
9.1.1.1 доға ұзындығының формуласын қорытып шығару және қолдану;
9.1.1.2 сектор мен сегмент ауданының формулаларын қорытып шығару және қолдану;
9.1.1.3 іштей сызылған бұрыш анықтамасын және оның қасиеттерін білу;
9.1.1.4 дөңгелектегі кесінділердің пропорционалдылығы туралы теоремаларды білу және қолдану
Дұрыс көпбұрыштар, олардың қасиеттері және симметриялары
9.1.2.1 шеңберге іштей және сырттай сызылған төртбұрыштардың қасиеттері мен белгілерін білу және қолдану;
9.1.2.2 дұрыс көпбұрыштардың анықтамасын және қасиеттерін білу;
9.1.2.4 дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустары арасындағы байланысты білу және қолдану;
9.1.2.5 дұрыс көпбұрыштың қабырғаларын, периметрін, ауданын және оған іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарын байланыстыратын формулаларды білу және қолдану;
9.1.2.6 үшбұрыш медианаларының қасиеттерін білу және қолдану;
9.1.4.18 дұрыс көрбұрыштардың симметрияларын білу
7-9-сыныптардағы геометрия курсын қайталау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
міндетін атқарушысының
2017 жылғы 25 қазандағы
№ 545 бұйрығына
12-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
200-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Информатика" пәнінен
жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты – білім алушыларды қазіргі заманауи технологиялармен тиімді жұмыс істеу үшін базалық білім, білік және дағдымен қамтамасыз ету болып табылады.
3. Негізгі міндеттер:
1) білім алушыларда ақпараттық процесстердің қоғамдағы ролінің түсінігін, ақпараттық технологияларды адам іс-әрекетінің әр түрлі салаларында пайдаланудың техникалық мүмкіндіктері мен перспективаларын қалыптастыру;
2) білім алушылардың ақпараттық технологияларды күнделікті өмірде, оқуда және келешек еңбек іс-әрекетінде тиімді қолдануларына әрекет ету;
3) білім алушыларды жүйелерді талдауға, шешімдерді, программалық қосымшаларды жасауға, оларды дамытып жетілдіруге, сонымен қатар, өздерінің өнімдерін бағалауға мүмкіндік бере отырып, олардың компьютермен жұмыс істеудің негізгі қағидаларын түсінуін қамтамасыз ету;

4) развитие умения решать разнообразные задачи посредством анализа, абстракций, моделирования и программирования;
5) развитие у обучающихся логического, алгоритмического, а также вычислительного мышления, включающего способность к обобщению и аналогии, разложению задачи на составные части и выделению общих закономерностей, нахождению эффективных и рациональных способов решения поставленных задач;
6) формирование у обучающихся информационной культуры – соблюдение общепринятых правил, учет интересов личности и всего казахстанского общества;
7) обогащение понятийного аппарата по предмету и овладение обучающимися академическим языком.
Глава 2. Организация содержания предмета "Информатика"
4. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Информатика" составляет:
1) в 5 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
5. Содержание учебного предмета организовано по разделам обучения. Разделы разбиты на подразделы, которые отражают цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания.
6. Базовое содержание учебного предмета включает 4 раздела:
1) компьютерные системы;
2) информационные процессы;
3) компьютерное мышление;
4) здоровье и безопасность.
7. Раздел "Компьютерные системы" включает следующие подразделы:
1) устройства компьютера;
2) программное обеспечение;
3) компьютерные сети.
8. Раздел "Информационные процессы" включает следующие подразделы:
1) представление и измерение информации;
2) создание и преобразование информационных объектов.
9. Раздел "Компьютерное мышление" включает следующие подразделы:
1) моделирование;
2) алгоритмы;
3) программирование.
10. Раздел "Здоровье и безопасность" включает следующие подразделы:
1) эргономика;
2) информационная и онлайн безопасность.
11. Базовое содержание учебного предмета информатика для 5 класса:
1) "Введение. Компьютер и безопасность". Техника безопасности и организация рабочего места. Основные устройства компьютера (процессор и жесткий диск);
2) "Безопасность в Интернете". Незаконность копирования чужой работы. Установка паролей на документы. Работа с файлами общего доступа (размещение, редактирование, скачивание);
3) "Информация и ее обработка". Информация. Представление информации в разных формах. Программное обеспечение. Создание и редактирование растровых изображений;
4) "Алгоритмы". Алгоритм. Исполнитель, система команд исполнителя. Предствление алгоритма в словесной форме;

4) талдау, абстракция, модельдеу және программалау арқылы білім алушыларға әр түрлі тапсырмаларды шешуді үйрету;
5) білім алушыларда логикалық, алгоритмдік, сонымен қатар, жалпылау мен үйлестік, тапсырмаларды құрамдас бөлікке ажырату мен ортақ заңдылықтарды бөлу, қойылған тапсырмаларды шешуге тиімді және рационалды тәсілдер табу мүмкіндіктерін қосатын есептік ойлауды дамыту;
6) білім алушыларда ақпараттық мәдениетті қалыптастыру – жалпы ережелерді ұстану және жеке тұлға мен бүкіл қазақстандық әлеуметтің мүддесін көздеу;
7) білім алушылардың ғылыми тілді меңгеруіне және пән бойынша ұғымдық аппаратты байытуына ықпал ету.
2 – тарау. "Информатика" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Информатика" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағатты;
2) 6-сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағатты;
3) 7-сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағатты;
4) 8-сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағатты;
5) 9-сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
5. Оқу пәнінің мазмұны бағдарламаның пән бойынша оқыту бөлімдерінен тұрады. Әр бөлім бөлімшелерге бөлінген. Бөлімшелер күтілетін нәтиже, дағды немесе білік, білім немесе түсінік түрінде оқыту мақсаттарын қамтиды.
6. "Информатика" пәні бойынша бағдарламаның мазмұны 4 бөлімді қамтиды:
1) компьютерлік жүйелер;
2) ақпараттық процестер;
3) компьютерлік ойлау;
4) денсаулық және қауіпсіздік.
7. "Компьютерлік жүйелер" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) компьютердің құрылғылары;
2) программалық қамтамасыз ету;
3) компьютерлік желілер.
8. "Ақпараттық процестер" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) ақпаратты ұсыну және өлшеу;
2) ақпараттық нысандарды құру және түрлендіру.
9. "Компьютерлік ойлау" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) модельдеу;
2) алгоритмдер;
3) программалау.
10. "Денсаулық және қауіпсіздік" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) эргономика;
2) ақпараттық және онлайн қауіпсіздік.
11. 5-сыныпқа арналған оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Кіріспе. Компьютер және қауіпсіздік". Қауіпсіздік техникасының ережелері мен жұмыс орнын ұйымдастыру. Компьютердің негізігі құрылғылары (процессор және қатты диск);
2) "Интернеттегі қауіпсіздік". Басқа адамның жұмысын көшірудің заңсыздығы. Құжатқа құпиясөз орнату. Ортақ қолжетімді файлдармен жұмыс атқару (орналастыру, өзгерту, жүктеу);
3) "Ақпарат және оны өңдеу". Ақпарат. Ақпаратты әртүрлі формаларда ұсыну. Программалық қамтамасыз ету. Растрлық кескіндерді құру және өңдеу;
4) "Алгоритмдер". Алгоритм. Орындаушы, орындаушылардың командалар жүйесі. Қадамды сөз түрінде ұсыну;

5) "Программирование". Игровая среда программирования (Лого, Scratch). Ветвление. Цикл;
6) "Разработка проекта". Создание анимации объектов и событий в игровой среде программирования (Лого, Scratch). Подготовка документа к печати (установка параметров страницы, предварительный просмотр). Представление проекта.
12. Базовое содержание учебного предмета информатика для 6 класса:
1) "Компьютерные системы и сети". эргономика, техника безопасности. История развития вычислительной техники. Взаимодействие основных устройств компьютера. Основные функции операционной системы. Беспроводные сети;
2) "Организация ссылок в текстовых документах". Сноски. Гиперссылки. Оглавление. Создание реферата;
3) "Представление текстовой информации". Передача информации. Шифрование текстовой информации. Двоичное представление информации;
4) "Компьютерная графика". Создание векторных изображений. Сравнение растровых и векторных изображений;
5) "Разработка компьютерных игр". Этапы решения задач на компьютере. Представление алгоритма в виде блок-схем. Концепция компьютерной игры;
6) "Создание компьютерной игры". Разработка и реализация сценария в игровой среде программирования. Компоненты, используемые на стадии разработки игры. Выявление и исправление ошибок в программе. Документация для игры. Организация ссылок (гиперссылки, оглавления, названия, сноски); ссылки на использованные ресурсы.
13. Базовое содержание учебного предмета информатика для 7 класса:
1) "Измерение информации и компьютерная память". Единицы измерения информации, перевод из одних единиц измерения информации в другие. Виды памяти компьютера (оперативное запоминающее устройство, постоянное запоминающее устройство, внешняя память, кеш-память). Сравнение размеров файлов разных форматов, хранящих одинаковую информацию. Сжатие информации, программы-архиваторы. Создание и распаковка архивов;
2) "Сети и безопасность". Назначение, классификация компьютерных сетей (по масштабу, по топологии, по принадлежности); Защита информации от вредоносных программ;
3) "Решение задач с помощью электронных таблиц". Создание, редактирование и форматирование таблиц в текстовом процессоре. Электронные таблицы, основные понятия электронных таблиц. Ввод, редактирование и форматирование данных, маркер заполнения. Типы данных. Ввод формул. Условное форматирование. Создание диаграмм;
4) "Программирование решений (один из: С/С++, Python, Delphi, Lazarus)". Система программирования. Язык программирования. Типы данных.
Интерфейс проекта. Программирование линейных алгоритмов. Программирование разветвляющихся алгоритмов, вложенных и составных условий;

5) "Программалау". Ойын программалау ортасында (Лого, Scratch). Тармақталу. Цикл;
6) "Жобаны әзірлеу". Ойын ортасындағы программалау кезеңінде (Лого, Scratch) нысандар мен оқиғалардың анимациясын құру. Құжатты баспаға дайындау (парақ өлшемдерін өзгерту, бет өлшемдерін қою, алдын ала көру). Жобаны ұсыну.
12. 6-сыныпқа арналған оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Компьютерлік жүйелер мен желілер". Эргономика, қауіпсіздік техникасының ережелері. Есептеу техникасының дамуының тарихы. Компьютердің негізгі құрылғыларының өзара байланысуы. Операциялық жүйенің негізгі функциялары. Сымсыз желілер;
2) "Мәтіндік құжаттардағы сілтемелерді". Түсіндірме. Гиперсілтемелер. Мазмұн. Реферат жасау;
3) "Мәтіндік ақпаратты ұсыну". Ақпаратты тасымалдау. Мәтіндік ақпаратты шифрлеу. Ақпаратты екілік код түрінде ұсыну;
4) "Компьютерлік графика". Векторлық бейнелерді құру. Растрлық және векторлық бейнелерді салыстыру;
5) "Компьютерлік ойындарды әзірлеу". Компьютердегі есептерді шешу қадамдары. Алгоритмді блок – схема түрінде ұсыну. Компьютерлік ойынның тұжырымдамасы;
6) "Компьютерлік ойындарды құру". Ойын ортасындағы сценарийді әзірлеу және жүзеге асыру. Ойынды жасау барысында қолданылатын компоненттер. Программа ортасында қателерді табу және жөндеу. Ойындар үшін құжаттамалар. Сілтемелерді ұйымдастыру (гиперсілтемелер, мазмұн, атау, түсіндірме). Қолданылған ресурстарға сілтемелер.
13. 7-сыныпқа арналған оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Ақпаратты өлшеу және компьютер жады". Ақпараттың өлшем бірліктерін атап өту, ақпаратты бір өлшем бірлігінен басқа өлшем бірліктеріне ауыстыру. Компьютердің жады түрлері (жедел сақтау құрылғысы, тұрақты сақтау құрылғысы, сыртқы сақтау құрылғысы, кэш – жады). Бірдей ақпарат сақталған әртүрлі пішімдегі файлдардың көлемін салыстыру. Ақпаратты сығу, мұрағаттау программалары. Мұрағаттарды құру және мұрағаттан шығару;
2) "Жүйелер және қауіпсіздік". Қызметі, компьютерлік желілердің жіктелуі (масштаб, топология, тиістілігіне қарай). Компьютерді зиянды программалардан қорғау;
3) "Тапсырмаларды электронды кестелердің көмегімен шешу". Мәтіндік процессорда кестелерді құру, өңдеу, пішімдеу. Электронды кестелер, электронды кестелердің негізгі ұғымдары. Мәліметтерді енгізу, өңдеу мен пішімдеу, толтыру маркері. Мәлімет типтері. Формулаларды енгізу. Шартты пішімдеу. Диаграммаларды құру;
4) "Шешімдерді программалау (С/С++, Python, Delphi, Lazarus тілдерінің бірінде)". Программалау жүйесі. Программалау тілдері. Мәлімет типтері. Жобаның интерфейсі. Сызықтық алгоритмдерді программалау. Тармақталу алгоритмдерін программалау. Кірістірілген және құрамды шарттарды программалау;

5) "Моделирование объектов и событий". 3D-редакторы; трехмерные модели объектов. Трехмерные модели событий. Создание и редактирование трехмерных объектов и событий.
14. Базовое содержание учебного предмета информатика для 8 класса:
1) "Технические характеристики компьютера и сетей". Алфавитный подход к оценке количества информации. Основные характеристики процессора. Пропускная способность компьютерной сети;
2) "Здоровье и безопасность". Влияние электронных устройств на организм человека, способы защиты от негативного влияния электронных устройств. Безопасность пользователя в сети: мошенничество, агрессия в интернете;
3) "Обработка информации в электронных таблицах". Форматы данных в электронных таблицах. Абсолютная и относительная ссылки. Построение графиков функций. Использование встроенных функций: математические (сумма, произведение, степень), статистические (еслиминимальный, максимальный, среднее значение, счет), логические (если);
4) "Интегрированные среды разработки программ ( один из: С/С++, Python, Delphi, Lazarus)". Классификация программного обеспечения по назначению. Компоненты интегрированной среды разработки приложений. Оператор выбора. Операторы цикла (цикл с параметром, цикл с предусловием, цикл с постусловием). Трассировка алгоритма;
5) "Решение задач в интегрированной среде разработки". Моделирование решений прикладных задач в интегрированной среде разработки.
15. Базовое содержание учебного предмета информатика для 9 класса:
1) "Работа с информацией". Эргономика (оценка времени работы за компьютером). Свойства информации. Совместная работа с документами с использованием облачных технологий. Этические и правовые нормы работы в сети;
2) "Конфигурация компьютера". Выбор конфигурации компьютера (аппаратного и программного обеспечения) в зависимости от его назначения;
3) "Базы данных". База данных, поле, запись. Создание базы данных в электронных таблицах. Поиск, сортировка и фильтрация данных;
4) "Массивы данных (один из: С/С++, Python, Delphi, Lazarus)". Одномерный массив. Основные алгоритмы обработки массивов: поиск, сортировка, перестановка, удаление и вставка элементов массива;
5) "Моделирование процессов в электронных таблицах". Разработка модели и ее исследование (базы данных в электронной таблице). Решение задачи различными способами с определением наиболее эффективного способа ее решения. Исследование моделей процессов (физических, биологических, экономических) в электронных таблицах.

5) "Нысандар мен оқиғаларды модельдеу". Үшөлшемді нысандар, 3D – редакторлар. Редакторға кірістірілген нысандар. Нысандардың үшөлшемді модельдері. Оқиғалардың үшөлшемді модельдері.
14. 8-сыныпқа арналған оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Компьютер мен жүйелердің техникалық сипаттамалары". Ақпарат көлемін анықтауда алфавиттік (әліпби) тәсілін қолдану. Процессордың негізгі сипаттамалары. Желінің өткізу қабілеті;
2) "Денсаулық және қауіпсіздік". Адам ағзасына түрлі электронды құрылғылардың әсері, электронды құрылғылардың жағымсыз әсерінен қорғану тәсілдері. Желі қолданушыларының қауіпсіздігі: интернеттегі алаяқтық пен агрессия;
3) "Ақпаратты электронды кестелерде өңдеу". Электронды кестелердегі мәліметтердің пішімдері. Абсолютті және салыстырмалы сілтемелер. Берілген функция графигін құру. Кірістірілген функцияларды қолдану: математикалық (қосынды, көбейтінді, дәреже), статистикалық (егер, минималды, максималды, орташа мәні, есептеу), логикалық (егер);
4) "Программалар жасаудың кіріктірілген орталары (С/С++, Python, Delphi, Lazarus тілдерінің бірінде)". Программалық жасақтаманың міндетіне қарай жіктелуі. Программа құрудың кіріктірілген ортасының құрамдас бөліктері. Таңдау операторы. Цикл операторы (параметрлі цикл, алғы шартты цикл, соңғы шартты цикл). Алгоритмнің трассировкасын орындау;
5) "Программа құрудың кіріктірілген ортасында тапсырмаларды шешу". Қолданбалы есептерді программа құрудың кіріктірілген ортасында модельдеу.
15. 9-сыныпқа арналған оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Ақпаратпен жұмыс". Эргономика (компьютерді ұзақ уақыт бойы қолдануға байланысты қауіптерді сынап бағалау). Ақпараттың қасиеттері. Бұлттық есептеулерді қолдана отырып, құжаттарды құру, өзгерту және қарастыруда бірлесе жұмыс істеу. Желілік этикет және құқықтық нормалар;
2) "Компьютердің конфигурациясы". Компьютердің міндетіне қарай конфигурациясын (аппараттық және программалық жасақтама) таңдау;
3) "Мәліметтер қоры". Мәліметтер қоры, жазба, өріс. Электронды кестеде мәліметтер қорын құру. Мәліметтерді іздеу, сұрыптау және сүзгілеу;
4) "Деректер ауқымы (С/С++, Python, Delphi, Lazarus тілдерінің бірінде)". Бірөлшемді массив. Массивті өңдеудің негізгі алгоритмдері: іздеу, сұрыптау, орындарын ауыстыру, массив элементін жою және қосу;
5) "Процестерді электронды кестелерде модельдеу". Модельді құру және оны зерттеу (электронды кестедегі мәліметтер қоры). Есепті әртүрлі әдістермен шығару, әрқайсысын сипаттау және сәйкесін таңдап алу. Процестер модельдерін электронды кестелер арқылы зерттеу (физикалық, биологиялық, экономикалық).

Глава 3. Система целей обучения
16. Цели обучения расписаны по разделам для каждого класса.
17. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 6.2.1.4 "6" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
18. Обучающиеся должны:
1. Компьютерные системы
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1.1 Устройства компьютера
5.1.1.1 объяснять на элементарном уровне назначение процессора и жесткого диска
6.1.1.1 рассказывать об истории и перспективах развития вычислительной техники;
6.1.1.2 объяснять взаимодействие основных устройств компьютера
7.1.1.1 описывать назначение видов памяти компьютера (оперативные запоминаю
щие устройства, постоянные запоминаю
щие устройства, внешние запоминаю
щие устройства, кеш-память)
8.1.1.1 объяснять на элементарном уровне функции процессора и его основные характеристики
9.1.1.1 выбирать конфигурацию компьютера в зависимости от его назначения
1.2 Программное обеспечение
5.1.2.1 объяснять понятие "программное обеспечение"
6.1.2.1 называть основные функции операцион
ной системы
7.1.2.1 различать понятия "система программирования" и "языки программирования";
7.1.2.2 создавать и распаковы
вать архивы различных форматов;
7.1.2.3 сравнивать размеры файлов разных форматов, хранящих одинаковую информацию
8.1.2.1 различать системное, прикладное программное обеспечение и системы программирования
9.1.2.1 выбирать программное обеспечение в зависимости от потребности пользователя
1.3 Компьютерные сети
5.1.3.1 размещать, изменять, скачивать файлы общего доступа
6.1.3.1 объяснять преимущества беспроводной связи
7.1.3.1 классифицировать компьютерные сети
8.1.3.1 определять пропускную способность сети
9.1.3.1 осуществлять совместную работу с документами с использованием облачных технологий
2. Информационные процессы
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
2.1 Представление и измерение информации
5.2.1.1 перечислять и представлять информацию в разных формах
6.2.1.1 кодировать и декодировать текстовую информацию;
6.2.1.2 пояснять, что вся информация для компьютера представляет
ся в двоичном виде;
6.2.1.3 приводить примеры каналов связи, источников и приемников информации
7.2.1.1 называть единицы измерения информации;
7.2.1.2 осуществлять перевод из одних единиц измерения информации в другие
8.2.1.1 применять алфавитный подход при определении количества информации

3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
16. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа бөлінген.
17. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 7.2.1.4. кодында "7" – сынып, "2.1" – екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" – оқыту мақсатының реттік саны.
18. Білім алушыларға қойылатын мақсаттар:
1. Компьютерлік жүйелер
Білім алушылар:
Бөлімшелер
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.1 Компьютердің құрылғы
лары
5.1.1.1 процессор мен қатты дискінің қызметін қарапайым деңгейде түсіндіру
6.1.1.1 есептеу техникасының даму тарихы мен перспективасы жөнінде әңгімелеу;
6.1.1.2 компьютердің негізгі құрылғылары
ның өзара әрекетін түсіндіру
7.1.1.1 компьютер
дің жады түрлерінің қызметін (жедел сақтау құрылғысы, тұрақты сақтау құрылғысы, сыртқы сақтау құрылғысы, кэш – жады) сипаттау
8.1.1.1 қарапайым деңгейінде процессор дың
қызметін және оның негізгі сипаттама сын түсіндіру
9.1.1.1 компьютердің міндетіне қарай конфигурация сын таңдау
1.2 Программа
лық қамтамасыз ету
5.1.2.1 "программалық қамтамасыз ету" ұғымын түсіндіру
6.1.2.1 операциялық жүйенің негізгі міндеттерін атап өту
7.1.2.1 "программалау жүйесі" және "программалау тілдері" ұғымдарын ажырата білу;
7.1.2.2 әртүрлі пішімдегі мұрағаттар ды құру және мұрағаттан шығару;
7.1.2.3 бірдей ақпарат сақталған әр түрлі пішімдегі файлдардың көлемін салыстыру
8.1.2.1 жүйелік, қолданбалы программа лық қамтамасыз ету және программа лау жүйесін ажырату
9.1.2.1 қолданушы
ның қажеттілігіне байланысты программалық қамтамасыз етуді таңдау
1.3 Компьютер
лік желілер
5.1.3.1 ортақ қолжетімді файлдарды орналасты
ру, өзгерту, жүктеу
6.1.3.1 сымсыз байланыстың артықшылығын түсіндіру
7.1.3.1 компьютерлік желілерді топтастыру
8.1.3.1 желінің өткізу қабілетін анықтау
9.1.3.1 бұлтты технологияларын қолдана отырып, құжаттармен бірлесе жұмыс істеуді ұйымдастыру
2. Ақпараттық процестер
Білім алушылар:
Бөлімшелер
5 – сынып
6 – сынып
7 – сынып
8 – сынып
9 – сынып
2.1 Ақпаратты ұсыну және өлшеу
5.2.1.1 әртүрлі формада ақпаратты атап шығу және көрсету
6.2.1.1 мәтіндік ақпаратты кодтау және декодтау;
6.2.1.2 компьютерге арналған барлық ақпарат екілік код түрінде берілетінін түсіндіру;
6.2.1.3 ақпаратты беруші және қабылдаушы арналарына мысал келтіру
7.2.1.1 ақпараттың өлшем бірліктерін атап өту;
7.2.1.2 ақпаратты бір өлшем бірлігінен басқа өлшем бірліктеріне ауыстыруды жүзеге асыру.
8.2.1.1 ақпарат көлемін анықтауда алфавиттік (әліпби) тәсілді қолдану

9.2.1.1 определять свойства информации (актуаль
ность, точность, достовер
ность, ценность)
2.2 Создание и преобразование информационных объектов
5.2.2.1 эффективно организовывать документ для печати (устанавли
вать параметры страницы, выполнять предвари-тельный просмотр);
5.2.2.2 создавать и редактировать растровые изображения
6.2.2.1 организовы
вать ссылки (гиперссыл
ки, оглавления, названия, сноски);
6.2.2.2 создавать и редактиро
вать векторные изображения;
6.2.2.3 оценивать преимущес
тва и недостатки растровой и векторной графики
7.2.2.1 форматиро
вать элементы таблицы в текстовом процессоре;
7.2.2.2 форматиро
вать элементы электронной таблицы;
7.2.2.3 создавать диаграммы в электронной таблице;
7.2.2.4 использо
вать условное форматирование в электронной таблице
8.2.2.1 использо
вать различные форматы данных для решения задач в электронных таблицах;
8.2.2.2 использо
вать абсолютную и относитель
ную ссылки;
8.2.2.3 использовать встроенные функции для решения задач с применением электронных таблиц; 8.2.2.4 строить графики функций, заданных в таблиц
9.2.2.1 объяснять термины базы данных, запись, поле;
9.2.2.2 создавать базу данных в электронной таблице;
9.2.2.3 осуществлять поиск, сортировку и фильтрацию данных
3. Компьютерное мышление
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
3.1 Моделиро
вание
5.3.1.1 создавать анимацию объектов и событий в игровой среде программи
рования (Лого, Scratch)
6.3.1.1 разрабатывать и реализовывать сценарии в игровой среде программирования
7.3.1.1 создавать модели объектов и событий в 3D редакторах
8.3.1.1 создавать модели задач в интегрированной среде разработки программ
9.3.1.1 разрабаты
вать и исследовать модели процессов (физических, биологичес
ких, экономичес
ких) в электронных таблицах
3.2 Алгоритмы
5.3.2.1 формулиро
вать определение алгоритма;
5.3.2.2 представлять алгоритм в словесной форме;
5.3.2.3 приводить примеры исполнителей и их системы команд
6.3.2.1 поэтапно разбирать решение задачи;
6.3.2.2 представлять алгоритм в виде блок-схем
7.3.2.1 записывать алгоритм на языке программирования
8.3.2.1 осуществлять трассировку алгоритма
9.3.2.1 решать задачу различными способами, описывать каждый из них и выбирать наиболее эффективный;
9.3.2.2 оценивать решение поставленной задачи
3.3 Программирование
5.3.3.1 использовать команды ветвления и цикла в игровой среде программирования (Лого, Scratch)
6.3.3.1 находить и исправлять ошибки в программе
7.3.3.1 класссифи
цировать типы данных;
7.3.3.2 записывать линейные и разветвляющиеся алгоритмы в интегрированной среде разработки программ (С/С++, Python, Delphi, Lazarus)

9.2.1.1 ақпараттың қасиеттерін анықтау (өзектілігі, нақтылығы, анықтығы, құндылығы)
2.2 Ақпараттық нысандарды құру және түрлендіру
5.2.2.1 құжатты баспаға дайындау (парақ параметрін өзгерту,
бет параметрлерін қою, алдын ала көру);
5.2.2.2 растрлық кескіндерді құру және өңдеу
6.2.2.1 сілтемелерді ұйымдастыру (гиперсілтеме
лер, мазмұн, атау, түсіндірме);
6.2.2.2 векторлық кескіндерді құру және өңдеу;
6.2.2.3 растрлық және векторлық графиканың артықшылық тары мен кемшіліктерін бағалау
7.2.2.1 мәтіндік процессорда кесте элеметтерін пішімдеу;
7.2.2.2 электронды кесте элементте рін пішімдеу;
7.2.2.3 электронды кестеде диаграмма лар құру;
7.2.2.4 электронды кестеде шартты пішімдерді қолдану
8.2.2.1 электронды кестеде есептерді шешу үшін мәліметтердің әр түрлі пішімдерін қолдану;
8.2.2.2 абсолютті және салыстыр малы сілтемелерді қолдану;
8.2.2.3 электронды кестені қолдана отырып есептерді шешуде кіріктіріл ген функция ларды қолдану;
8.2.2.4 кестеде берілген функция ның графигін салу
9.2.2.1 мәліметтер қоры, жазба, өріс терминдерін түсіндіру
9.2.2.2 электронды кестеде мәліметтер қорын құру;
9.2.2.3 мәліметтерді іздеуді, сұрыптауды және сүзгілеуді жүзеге асыру
3. Компьютерлік ойлау
Білім алушылар:
Бөлімшелер
5 – сынып
6 – сынып
7 – сынып
8 – сынып
9 – сынып
3.1 Модельдеу
5.3.1.1 ойын программалау ортасында (Лого, Scratch) нысандар мен оқиғалардың анимациясын құру
6.3.1.1 ойын программалау ортасында сценарийлерді өңдеу және іске асыру
7.3.1.1 редакторларында нысандар мен оқиғалардың 3D моделін құру
8.3.1.1 программа өңдеудің кіріктіріл ген ортасында есептердің моделін құру
9.3.1.1 электронды кестеде процесстердің моделін (физикалық, биологиялық, экономикалық) өңдеу және зерттеу
3.2 Алгоритм
дер
5.3.2.1 алгоритм анықтамасын тұжырымдау;
5.3.2.2 алгоритмді сөз түрінде ұсыну;
5.3.2.3 орындаушыларға және олардың командалар жүйесіне мысал келтіру
6.3.2.1 есептің шешімін кезеңмен талдау;
6.3.2.2 алгоритмді блок - схема түрінде ұсыну
7.3.2.1 алгоритмді программа
лау тілінде жазу
8.3.2.1 алгоритм трассировкасын жүзеге асыру
9.3.2.1 есепті әр түрлі әдістермен шығару, әрқайсысын сипаттау және тиімдісін таңдап алу;
9.3.2.2 қойылған есептің нәтижесін бағалау
3.3 Программа
лау
5.3.3.1 ойын программа
лау ортасында (Лого, Scratch) тармақталу және цикл командаларын қолдану
6.3.3.1 программа ортасында қателерді табу және жөндеу
7.3.3.1 деректердің типін жіктеу;
7.3.3.2 сызықтық және тармақталу алгоритмде рін программаны өңдеудің кіріктірілген ортасынында (С/С++, Python, Delphi, Lazarus) жазу

8.3.3.1 использовать операторы выбора и циклов в интегрироан
ной среде разработки программ (С/С++, Python, Delphi, Lazarus);
8.3.3.2 знать и использовать компоненты интегрированной среды разработки программ (С/С++, Python, Delphi, Lazarus)
9.3.3.1 составлять программы в интегрированной среде разработки с использованием одномерных массивов (С/С++, Python, Delphi, Lazarus)
4. Здоровье и безопасность
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
4.1 Эргономика
5.4.1.1 рассуждать о последствиях нарушения правил техники безопасности
6.4.1.1 формулировать и решать задачи эргономики (для максимального комфорта и эффективности)
7.4.1.1 выполнять требования к созданию интерфейса разрабатываемого проекта
8.4.1.1 приводить примеры влияния различных электронных устройств на организм человека и эффективно использовать методы защиты
9.4.1.1 критически оценивать риски, связанные с продолжительным использованием компьютеров
4.2 Информационная безопасность
5.4.2.1 рассуждать о незаконности копирования чужой работы;
5.4.2.2 устанавливать пароль на документы
6.4.2.1 объяснять понятия "авторское право", "плагиат";
6.4.2.2 сопровождать информацию ссылками на автора
7.4.2.1 защищать компьютер от вредоносных программ
8.4.2.1 соблюдать правила обеспечения безопасности пользователя в сети (мошенничество и агрессия в интернете)
9.4.2.1 рассуждать о послед
ствиях нарушения этических и правовых норм в сети
19. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Информатика" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию.
20. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Информатика" для 5-9 классов
уровня основного среднего
образования по обновленному
содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Информатика" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
1) 5 класс:
Разделы долгосрочного плана
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
Компьютер и безопасность
Как не навредить себе при работе за компьютером?
5.4.1.1 рассуждать о последствиях нарушения правил техники безопасности
Какие важные устройства есть в компьютере?
5.1.1.1 объяснять на элементарном уровне назначение процессора и жесткого диска
Безопасность в Интернете
Какие есть опасности при работе в Интернете?

8.3.3.1 таңдау және қайталау операторла рын программа ны өңдеудің кіріктіріл ген ортасыны да қолдану (С/С++, Python, Delphi, Lazarus);
8.3.3.2 программа
ны өңдеудің кіріктіріл ген ортасының компонент терін білу және қолдану (С/С++, Python, Delphi, Lazarus)
9.3.3.1 программаны өңдеудің кіріктірілген ортасынында бір өлшемді массивті қолдана отырып программаны құрастыру (С/С++, Python, Delphi, Lazarus)
4. Денсаулық және қауіпсіздік
Білім алушылар:
Бөлімшелер
5 – сынып
6 – сынып
7 – сынып
8 – сынып
9 – сынып
4.1 Эргономика
5.4.1.1 қауіпсіздік техникасының ережелерін бұзу туралы ой қорыту
6.4.1.1 эргономика міндеттерін ойластыру және шешу (жоғары деңгейде жайлы және тиімді болу үшін)
7.4.1.1 жасалатын жобаның интерфейсін құру талаптарын орындау
8.4.1.1 адам ағзасына түрлі электронды құрылғылар
дың әсері туралы мысал келтіру және қорғану тәсілдерін тиімді қолдану
9.4.1.1 компьютерді ұзақ уақыт бойы қолдануға байланысты қауіптерді сынап бағалау
4.2 Ақпараттық қауіпсіздік
5.4.2.1 бөгде жұмыстың көшірмесін алу заңды еместігін талқылау;
5.4.2.2 құжаттарға құпия сөз орнату
6.4.2.1 авторлық құқық, плагиат ұғымдарын түсіндіру;
6.4.2.2 авторға сілтеме беру арқылы ақпаратты сүйемелдеу
7.4.2.1 компьютерді зиянды программа
лардан қорғау
8.4.2.1 желі қолданушы
ларының қауіпсізді
гін қамтамасыз ету ережелерін сақтау (интернетте
гі алаяқтық пен агрессия)
9.4.2.1 желіде жұмыс істеу барысында этикалық және құқықтық нормалардың бұзылу салдары туралы ой қорытып айту
19. Осы оқу бағдарламасы негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Информатика" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
20. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Негізгі орта білім беру деңгейінің
5-9-сыныптарына арналған
"Информатика" оқу пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған
"Информатика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 5-сынып:
Бөлімдер
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар тиісті:
1-тоқсан
Компьютер және қауіпсіздік
Компьютерде зиян келтірмей қалай жұмыс істеуге болады?
5.4.1.1 қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтамаудың салдары туралы талдау жасау
Компьютерде қандай маңызды құрылғылар бар?
5.1.1.1 процессор мен қатты дискінің қызметін қарапайым деңгейде түсіндіру
Интернеттегі қауіпсіздік
Интернетпен жұмыс жасау барысында қандай қауіп бар?

5.4.2.1 рассуждать о незаконности копирования чужой работы
Как защитить свои данные на компьютере?
5.4.2.2 устанавливать пароль на документы;
5.1.3.1 размещать, изменять, скачивать файлы общего доступа
Мини-проект "Открытия, изменившие мир"
5.4.2.2 устанавливать пароль на документы;
5.1.3.1 размещать, изменять, скачивать файлы общего доступа
2 четверть
Информация и ее обработка
Информация вокруг нас
5.2.1.1 перечислять и представлять информацию в разных формах
Программное обеспечение
5.1.2.1 объяснять понятие "программное обеспечение"
Проектная работа
5.2.1.1 перечислять и представлять информацию в разных формах;
5.2.2.2 создавать и редактировать растровые изображения
3 четверть
Алгоритмы в нашей жизни
Следуя командам
5.3.2.1 формулировать определение алгоритма;
5.3.2.3 приводить примеры исполнителей и их системы команд;
5.3.2.2 представлять алгоритм в словесной форме
Найти выход из лабиринта
5.3.2.3 приводить примеры исполнителей и их системы команд;
5.3.2.2 представлять алгоритм в словесной форме
Найти выход из виртуального лабиринта
5.3.2.3 приводить примеры исполнителей и их системы команд;
5.3.2.2 представлять алгоритм в словесной форме
Рассуждаем и программируем
Моя первая программа
5.3.2.2 представлять алгоритм в словесной форме;
5.3.3.1 использовать команды ветвления и цикла в игровой среде программирования (Лого, Scratch)
Ожившая графика
5.3.2.2 представлять алгоритм в словесной форме;
5.3.3.1 использовать команды ветвления и цикла в игровой среде программирования (Лого, Scratch);
5.3.1.1 создавать анимацию объектов и событий в игровой среде программирования (Лого, Scratch)
В поисках истины
5.3.2.2 представлять алгоритм в словесной форме;
5.3.3.1 использовать команды ветвления и цикла в игровой среде программирования (Лого, Scratch)
4 четверть
Разработка и презентация проекта
Создание анимации
5.3.2.2 представлять алгоритм в словесной форме;
5.3.1.1 создавать анимацию объектов и событий в игровой среде программирования (Лого, Scratch);
5.3.3.1 использовать команды ветвления и цикла в игровой среде программирования (Лого, Scratch)
Подготовка документа к печати
5.2.2.1 эффективно организовывать документ для печати (устанавливать параметры страницы, выполнять предварительный просмотр и так далее);
5.4.2.1 рассуждать о незаконности копирования чужой работы ;
5.4.2.2 устанавливать пароль на документы
Презентация проекта
5.1.3.1 размещать, изменять, скачивать файлы общего доступа
2) 6 класс:
Разделы долгосрочного плана
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
Компьютерные системы и сети
Что такое эргономика
6.4.1.1 формулировать и решать задачи эргономики (для максимального комфорта и эффективности)
История развития вычислительной техники

5.4.2.1 біреудің жұмысын көшіріп алудың заңсыздығын талқылау
Компьютердегі деректеріңізді қалай қорғауға болады?
5.4.2.2 құжатқа құпиясөз орнату;
5.1.3.1 ортақ қолжетімді файлдарды орналастыру, өзгерту, жүктеу
"Әлемді өзгерткен жаңалықтар" шағын жобасы
5.4.2.2 құжатқа құпиясөз орнату;
5.1.3.1 ортақ қолжетімді файлдарды орналастыру, өзгерту, жүктеу
2-тоқсан
Ақпарат және оны өңдеу
Біздің айналамыздағы ақпарат
5.2.1.1 әртүрлі ақпаратты атап шығу және көрсету
Программалық қамтамасыз ету
5.1.2.1 "программалық қамтамасыз ету" ұғымын түсіндіру
Жобалық жұмыс
5.2.1.1 әртүрлі ақпаратты атап шығу және көрсету;
5.2.2.2 растрлық кескіндерді құру және өңдеу
3-тоқсан
Біздің өміріміздегі алгоритмдер
Команда бойынша
5.3.2.1 алгоритм анықтамасын тұжырымдау;
5.3.2.3 орындаушыларға және олардың командалар жүйесіне мысал келтіру;
5.3.2.2 алгоритмді сөз түрінде ұсыну
Лабиринттен шығуды табу
5.3.2.3 орындаушыларға және олардың командалар жүйесіне мысал келтіру;
5.3.2.2 алгоритмді сөз түрінде ұсыну
Виртуалды лабиринттен шығуды табу
5.3.2.3 орындаушыларға және олардың командалар жүйесіне мысал келтіру;
5.3.2.2 алгоритмді сөз түрінде ұсыну
Талқылау және программалау
Менің алғашқы программам
5.3.2.2 алгоритмді сөз түрінде ұсыну;
5.3.3.1 тармақталу және цикл командаларын ойын ортасындағы программалау кезеңінде қолдану (Лого, Scratch)
Жандандырылған графика
5.3.2.2 алгоритмді сөз түрінде ұсыну;
5.3.3.1 тармақталу және цикл командаларын ойын ортасындағы программалау кезеңінде қолдану (Лого, Scratch);
5.3.1.1 ойын ортасындағы программалау кезеңінде (Лого, Scratch) нысандар мен оқиғалардың анимациясын құру
Ақиқатты іздеу
5.3.2.2 алгоритмді сөз түрінде ұсыну;
5.3.3.1 тармақталу және цикл командаларын ойын ортасындағы программалау кезеңінде қолдану (Лого, Scratch)
4-тоқсан
Жобаны құру және оны ұсыну
Анимация құру
5.3.2.2 алгоритмді сөз түрінде ұсыну;
5.3.3.1 ойын ортасындағы программалау кезеңінде (Лого, Scratch) нысандар анимациясын мен оқиғалардың құру;
5.3.3.1 тармақталу және цикл командаларын ойын ортасындағы программалау кезеңінде қолдану (Лого, Scratch)
Құжатты басып шығаруға дайындау
5.2.2.1 құжатты баспаға дайындау (парақ өлшемдерін өзгерту, бет өлшемдерін қою, алдын ала көру);
5.4.2.2 құжатқа құпиясөз орнату
Жобаның презентациясы
5.1.3.1 ортақ қолжетімді файлдарды орналастыру, өзгерту, жүктеу
2) 6-сынып:
Бөлімдер
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар тиісті:
1-тоқсан
Компьютерлік жүйелер мен желілер
Эргономика ұғымы
6.4.1.1 эргономика міндеттерін ойластыру және шешу (жоғары деңгейде және тиімді болу үшін)
Есептеуіш техникасының даму тарихы

6.1.1.1 рассказывать об истории и перспективах развития вычислительной техники
Как работает компьютер
6.1.1.2 объяснять взаимодействие основных устройств компьютера;
6.1.2.1 называть основные функции операционной системы
Беспроводные сети
6.1.3.1 объяснять преимущества беспроводной связи
2 четверть
Представление информации
Передача информации
6.2.1.3 приводить примеры каналов связи, источников и приемников информации
Шифрование информации
6.2.1.1 кодировать и декодировать текстовую информацию
Двоичное представление информации
6.2.1.2 пояснять, что вся информация для компьютера представляется в двоичном виде
Компьютерная графика
Создание векторных изображений
6.2.2.2 создавать и редактировать векторные изображения
Сравнение растровых и векторных изображений
6.2.2.3 оценивать преимущества и недостатки растровой и векторной графики
3 четверть
Как разрабатываются компьютерные игры
Определяем идею
6.3.2.1 поэтапно разбирать решение задачи;
6.3.2.2 представлять алгоритм в виде блок-схем
Разрабатываем сценарий
6.3.2.2 представлять алгоритм в виде блок-схем
Рисуем сцены и персонажей
6.3.2.1 поэтапно разбирать решение задачи
Создание компьютерной игры
Реализуем сценарий
6.3.1.1 разрабатывать и реализовывать сценарии в игровой среде программирования;
6.3.3.1 находить и исправлять ошибки в программе
Создаем звуковое сопровождение
6.3.1.1 разрабатывать и реализовывать сценарии в игровой среде программирования
Создаем заставку
6.3.1.1 разрабатывать и реализовывать сценарии в игровой среде программирования
Улучшаем собственный проект
6.3.1.1 разрабатывать и реализовывать сценарии в игровой среде программирования;
6.3.3.1 находить и исправлять ошибки в программе
4 четверть
Работа с документом
Сноски
6.2.2.1 организовывать ссылки (гиперссылки, оглавления, названия, сноски)
Гиперссылки
6.2.2.1 организовывать ссылки (гиперссылки, оглавления, названия, сноски);
6.4.2.1 объяснять понятия "авторское право", "плагиат";
6.4.2.2 сопровождать информацию ссылками на автора
Оглавление
6.2.2.1 организовывать ссылки (гиперссылки, оглавления, названия, сноски)
Оформление документации к игре
6.4.2.1 организовывать ссылки (гиперссылки, оглавления, названия, сноски);
6.4.2.1 объяснять понятия "авторское право", "плагиат";
6.4.2.2 сопровождать информацию ссылками на автора
3) 7 класс:
Разделы долгосрочного плана
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
Измерение информации и компьютерная память
Единицы измерения информации
7.2.1.1 называть единицы измерения информации;
7.2.1.2 осуществлять перевод из одних единиц измерения информации в другие
Компьютерная память

6.1.1.1 есептеу техникасының дамуының тарихы мен перспективасы жөнінде әңгімелеу
Компьютердің қызметі
6.1.1.2 компьютердің негізгі құрылғыларының өзара әрекетін түсіндіру;
6.1.2.1 операциялық жүйенің негізгі міндеттерін атап өту
Сымсыз желілер
6.1.3.1 сымсыз байланыстың артықшылығын түсіндіру
2-тоқсан
Ақпаратты ұсыну
Ақпаратты тасымалдау
6.2.1.3 ақпаратты беруші және қабылдаушы арналарына мысал келтіру
Ақпаратты шифрлеу
6.2.1.1 мәтіндік ақпаратты кодтау және декодтау
Ақпаратты екілік кодтау арқылы ұсыну
6.2.1.2 компьютерге арналған барлық ақпарат екілік код түрінде берілетінін түсіндіру
Компьютерлік графика
Векторлық бейнелерді құру
6.2.2.2 векторлық кескіндерді құру және өңдеу
Растрлық және векторлық бейнелерді салыстыру
6.2.2.3 растрлық және векторлық графика артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау
3-тоқсан
Компьютерлік ойындарды жасау
Ойынның идеясын анықтау
6.3.2.1 есептің шешімін кезеңмен талдау;
6.3.2.2 блок - схема түріндегі алгоритмді ұсыну
Ойынның сценарийін жасау
6.3.2.2 блок - схема түріндегі алгоритмді ұсыну
Сахна мен кейіпкерлерді бейнелеу
6.3.2.1 есептің шешімін кезеңмен талдау
Компьютерлік ойынды құру
Сценарийді жүзеге асыру
6.3.1.1 ойын ортасындағы программалау сценарийін жасау және жүзеге асыру;
6.3.3.1 программа ортасында қателерді табу және жөндеу
Ойынды дыбыспен сүйемелдеу
6.3.1.1 ойын ортасындағы программалау сценарийін жасау және жүзеге асыру
Ойынның бастапқы бетін құру
6.3.1.1 ойын ортасындағы программалау сценарийін жасау және жүзеге асыру
Жасалған жобаны жақсарту
6.3.1.1 ойын ортасындағы программалау сценарийін жасау және жүзеге асыру;
6.3.3.1 программа ортасында қателерді табу және жөндеу
4-тоқсан
Мәтіндік құжатпен жұмыс
Сілтемелер
6.2.2.1 сілтемелерді ұйымдастыру (гиперсілтемелер, мазмұн, атау, түсіндірме)
Гиперсілтемелер
6.2.2.1 сілтемелерді ұйымдастыру (гиперсілтемелер, мазмұн, атау, түсіндірме);
6.4.2.1 авторлық құқық, плагиат ұғымдарын түсіндіру;
6.4.2.2 авторға сілтеме беру арқылы ақпаратты сүйемелдеу
Мазмұны
6.2.2.1 сілтемелерді ұйымдастыру (гиперсілтемелер, мазмұн, атау, түсіндірме)
Ойынға арналған құжатты дайындау
6.4.2.1 сілтемелерді ұйымдастыру (гиперсілтемелер, мазмұн, атау, түсіндірме);
6.4.2.1 авторлық құқық, плагиат ұғымдарын түсіндіру;
6.4.2.2 авторға сілтеме беру арқылы ақпаратты сүйемелдеу
3) 7-сынып:
Бөлімдер
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар тиісті:
1-тоқсан
Ақпаратты өлшеу және компьютер жадысы
Ақпараттың өлшем бірліктері
7.2.1.1 ақпараттың өлшем бірліктерін атап өту;
7.2.1.2 ақпаратты бір өлшем бірлігінен басқа өлшем бірліктеріне ауыстыруды жүзеге асыру
Компьютерлік жады

7.1.1.1 описывать назначение видов памяти компьютера (оперативные запоминающие устройства, постоянные запоминающие устройства, внешние запоминающие устройства, кеш-память
Размеры файлов
7.1.2.3 сравнивать размеры файлов разных форматов, хранящих одинаковую информацию;
7.1.2.2 создавать и распаковывать архивы различных форматов
Сети и безопасность
Компьютерные сети и их классификация
7.1.3.1 классифицировать компьютерные сети
Антивирусная безопасность
7.4.2.1 защищать компьютер от вредоносных программ
2 четверть
Решение задач с помощью электронных таблиц
Таблицы в текстовом процессоре
7.2.2.1 форматировать элементы таблицы в текстовом процессоре
Форматирование элементов электронных таблиц
7.2.2.2 форматировать элементы электронной таблицы
Форматы данных
7.3.3.1 классифицировать типы данных
Условное форматирование
7.2.2.4 использовать условное форматирование в электронной таблице
Графическое представление табличных данных
7.2.2.3 создавать диаграммы в электронной таблице
Моделирование процессов в электронных таблицах
7.2.2.2 форматировать элементы электронной таблицы;
7.3.3.1 классифицировать типы данных;
7.2.2.4 использовать условное форматирование в электронной таблице;
7.2.2.3 создавать диаграммы в электронной таблице
3 четверть
Программирование решений
Языки программирования
7.1.2.1 различать понятия "система программирования" и "языки программирования"
Системы программирования
7.1.2.1 различать понятия "система программирования" и "языки программирования"
Типы данных
7.3.3.1 классифицировать типы данных
Программирование решений
Интерфейс проекта
7.4.1.1 выполнять требования к созданию интерфейса разрабатываемого проекта
Программирование линейных алгоритмов
7.3.2.1 записывать алгоритм на языке программирования;
7.3.3.2 записывать линейные и разветвляющиеся алгоритмы в интегрированной среде разработки программ (С/С++, Python, Delphi, Lazarus, Pascal ABC)
Программирование алгоритмов ветвления
7.3.2.1 записывать алгоритм на языке программирования;
7.3.3.2 записывать линейные и разветвляющиеся алгоритмы в интегрированной среде разработки программ (С/С++, Python, Delphi, Lazarus, Pascal ABC)
Программирование вложенных условий
7.3.2.1 записывать алгоритм на языке программирования;
7.3.3.2 записывать линейные и разветвляющиеся алгоритмы в интегрированной среде разработки программ (С/С++, Python, Delphi, Lazarus, Pascal ABC )
Программирование составных условий
7.3.2.1 записывать алгоритм на языке программирования; 7.3.3.2 записывать линейные и разветвляющиеся алгоритмы в интегрированной среде разработки программ (С/С++, Python, Delphi, Lazarus)
4 четверть
Моделирование объектов и событий
Трехмерные модели
7.3.1.1 создавать модели объектов и событий в 3D редакторах
Объекты, встроенные в редактор
7.3.1.1 создавать модели объектов и событий в 3D редакторах
Трехмерные модели объектов
7.3.1.1 создавать модели объектов и событий в 3D редакторах
Трехмерные модели событий
7.3.1.1 создавать модели объектов и событий в 3D редакторах

7.1.1.1 компьютердің жады түрлерінің қызметін (жедел сақтау құрылғысы, тұрақты сақтау құрылғысы, сыртқы сақтау құрылғысы, кэш - жады) сипаттау
Файлдардың көлемі
7.1.2.3 бірдей ақпарат сақталған әртүрлі пішімдегі файлдардың көлемін салыстыру;
7.1.2.2 әртүрлі пішімдегі мұрағаттарды құру және мұрағаттан шығару
Желілер және қауіпсіздік
Компьютерлік желілер және олардың жіктелуі
7.1.3.1 компьютерлік желілерді топтастыру
Вирусқа қарсы қауіпсіздік
7.4.2.1 компьютерді зиянды программалардан қорғау
2-тоқсан
Есептерді электронды кестелердің көмегімен шешу
Мәтіндік процессордағы кестелер
7.2.2.1 мәтіндік процессорда кесте элеметтерін пішімдеу
Электронды кестелердің элементтерін пішімдеу
7.2.2.2 электронды кесте элементтерін пішімдеу
Мәліметтер пішімі
7.3.3.1 деректердің типін жіктеу
Шартты пішімдеу
7.2.2.4 электронды кестеде шартты пішімдеуді қолдану
Кестелі мәліметтердің графикалық ұсынылуы
7.2.2.3 электронды кестеде диаграммалар құру
Процесстерді электронды кестелерде модельдеу
7.2.2.2 электронды кесте элементтерін пішімдеу;
7.3.3.1 деректердің типін жіктеу;
7.2.2.4 электронды кестеде шартты пішімдеуді қолдану;
7.2.2.3 электронды кестеде диаграммалар құру
3-тоқсан
Шешімдерді программалау
Программалау тілдері
7.1.2.1 "программалау жүйесі" және "программалау тілдері" ұғымдарын ажырата білу
Программалау жүйелері
7.1.2.1 "программалау жүйесі" және "программалау тілдері" ұғымдарын ажырата білу
Мәліметтер типтері
7.3.3.1 деректердің типін жіктеу
Шешімдерді программалау
Жобаның интерфейсі
7.4.1.1 жасалатын жобаның интерфейсін құру талаптарын орындау
Сызықтық алгоритмдерді программалау
7.3.2.1 алгоритмді программалау тілінде жазу;
7.3.3.2 сызықтық және тармақталу алгоритмдерін программаны өңдеудің кіріктірілген ортасыңда (С/С++, Python, Delphi, Lazarus) жазу
Тармақталу алгоритмдерін программалау
7.3.2.1 программалау тілінде алгоритмді жазу;
7.3.3.2 сызықтық және тармақталу алгоритмдерін программаны өңдеудің кіріктірілген ортасыңда (С/С++, Python, Delphi, Lazarus) жазу
Кірістірілген шарттарды
программалау
7.3.2.1 программалау тілінде алгоритмді жазу;
7.3.3.2 сызықтық және тармақталу алгоритмдерін программаны өңдеудің кіріктірілген ортасында (С/С++, Python, Delphi, Lazarus, Pascal ABC) жазу
Құрамды шарттарды программалау
7.3.2.1 алгоритмді программалау тілінде жазу;
7.3.3.2 сызықтық және тармақталу алгоритмдерін программаны өңдеудің кіріктірілген ортасыңда (С/С++, Python, Delphi, Lazarus) жазу
4-тоқсан
Нысандар мен оқиғаларды модельдеу
Үш өлшемді модельдер
7.3.1.1 нысандар мен оқиғалардың 3D моделін құру
Редакторға кіріктірілген нысандар
7.3.1.1 нысандар мен оқиғалардың 3D моделін құру
Нысандардың үш өлшемді модельдері
7.3.1.1 нысандар мен оқиғалардың 3D моделін құру
Оқиғалардың үш өлшемді модельдері
7.3.1.1 нысандар мен оқиғалардың 3D моделін құру

4) 8 класс:
Разделы долгосрочного плана
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
Технические характеристики компьютера и сетей
Измерение информации
8.2.1.1 применять алфавитный подход при определении количества информации
Процессор и его характеристики
8.1.1.1 объяснять на элементарном уровне функции процессора и его основные характеристики
Компьютерные сети
8.1.3.1 определять пропускную способность сети
Здоровье и безопасность
Негативные аспекты использования компьютера
8.4.1.1 приводить примеры влияния различных электронных устройств на организм человека и эффективно использовать методы защиты
Безопасность в сети
8.4.2.1 соблюдать правила обеспечения безопасности пользователя в сети (мошенничество и агрессия в интернете)
2 четверть
Обработка информации в электронных таблицах
Статистические данные
8.2.2.2 использовать абсолютную и относительную ссылки;
8.2.2.1 использовать различные форматы данных для решения задач в электронных таблицах
Встроенные функции
8.2.2.3 использовать встроенные функции для решения задач с применением электронных таблиц
Анализ данных на основе имеющейся информации
8.2.2.3 использовать встроенные функции для решения задач с применением электронных таблиц
Решение прикладных задач
8.2.2.3 использовать встроенные функции для решения задач с применением электронных таблиц;
8.2.2.1 использовать различные типы и форматы данных для решения задач в электронных таблицах;
8.2.2.4 строить графики функций, заданных в таблице
3 четверть
Интегрированные среды разработки программ
Классификация программного обеспечения
8.1.2.1 различать системное, прикладное программное обеспечение и системы программирования
Компоненты интегрированной среды разработки программ
8.3.3.2 знать и использовать компоненты интегрированной среды разработки программ (С/С++, Python, Delphi, Lazarus)
Оператор выбора
8.3.3.1 использовать операторы выбора и циклов в интегрированной среде разработки программ (С/С++, Python, Delphi, Lazarus)
Цикл с параметром
8.3.3.1 использовать операторы выбора и циклов в интегрированной среде разработки программ (С/С++, Python, Delphi, Lazarus)
Цикл с постусловием
8.3.3.1 использовать операторы выбора и циклов в интегрированной среде разработки программ (С/С++, Python, Delphi, Lazarus)
Цикл с предусловием
8.3.3.1 использовать операторы выбора и циклов в интегрированной среде разработки программ (С/С++, Python, Delphi, Lazarus)
Трассировка алгоритма
8.3.2.1 осуществлять трассировку алгоритма
4 четверть
Решение задач в интегрированной среде разработки
Постановка проблемы
8.3.1.1 создавать модели задач в интегрированной среде разработки программ
Разработка алгоритма
8.3.1.1 создавать модели задач в интегрированной среде разработки программ;
8.3.2.1 осуществлять трассировку алгоритма
Программирование алгоритма
8.3.1.1 создавать модели задач в интегрированной среде разработки программ (С/С++, Python, Delphi, Lazarus);
8.3.3.2 знать и использовать компоненты интегрированной среды разработки программ (С/С++, Python, Delphi, Lazarus);
8.3.3.1 использовать операторы выбора и циклов в интегрированной среде разработки программ (С/С++, Python, Delphi, Lazarus)
Тестирование программы
8.3.1.1 создавать модели задач в интегрированной среде разработки программ (С/С++, Python, Delphi, Lazarus);
8.3.2.1 осуществлять трассировку алгоритма

4) 8-сынып:
Бөлімдер
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар тиісті:
1-тоқсан
Компьютер мен желілердің техникалық сипаттамалары
Ақпаратты өлшеу
8.2.1.1 ақпарат көлемін анықтауда алфавиттік (әліпби) тәсілін қолдану
Процессор және оның сипаттамалары
8.1.1.1 қарапайым деңгейінде процессордың қызметін және оның негізгі сипаттамасын түсіндіру
Компьютерлік желілер
8.1.3.1 желілің өткізу қабілетін анықтау
Денсаулық және қауіпсіздік
Компьютер пайдаланудың кері аспектілері
8.4.1.1 адам ағзасына түрлі электронды құрылғылардың әсері туралы мысал келтіру және қорғану тәсілдерін тиімді қолдану
Желідегі қауіпсіздік
8.4.2.1 желі қолданушыларының қауіпсіздігін қамтамасыз ету ережелерін сақтау (интернеттегі алаяқтық пен агрессия)
2-тоқсан
Ақпаратты электронды кестелерде өңдеу
Статистикалық мәліметтер
8.2.2.2 абсолютті және салыстырмалы сілтемелерді қолдану;
8.2.2.1 электронды кестеде есептерді шешу үшін мәліметтердің әртүрлі пішімдерін қолдану
Кірістірілген функциялар
8.2.2.3 электронды кестені қолдана отырып есептерді шешуде кірістірілген функцияларды қолдану
Қолжетімді ақпараттың негізінде мәліметтерді талдау
8.2.2.3 электронды кестені қолдана отырып есептерді шешуде кірістірілген функцияларды қолдану
Қолданбалы есептерді шешу
8.2.2.3 электронды кестені қолдана отырып есептерді шешуде кірістірілген функцияларды қолдану;
8.2.2.1 электронды кестеде есептерді шешу үшін мәліметтердің әр түрлі типі мен пішімін қолдану;
8.2.2.4 кестеде берілген функцияның графигін тұрғызу
3-тоқсан
Программалар ды құрудың кіріктірілген орталары
Программалық қамтамасыз етудің жіктелуі
8.1.2.1 жүйелік, қолданбалы программалық қамтамасыз ету және программалау жүйесін ажырату
Программа құрудың кіріктірілген ортасының компонентері
8.3.3.2 программаны өңдеудің кіріктірілген ортасының компоненттерін білу және қолдану
Таңдау операторы
8.3.3.1 таңдау және қайталау операторларын программаны өңдеудің кіріктірілген ортасыныңда қолдану
Параметрлі цикл
8.3.3.1 таңдау және қайталау операторларын программаны өңдеудің кіріктірілген ортасыныңда қолдану
Соңғы шартты цикл
8.3.3.1 таңдау және қайталау операторларын программаны өңдеудің кіріктірілген ортасыныңда қолдану
Алғы шартты цикл
8.3.3.1 таңдау және қайталау операторларын программаны өңдеудің кіріктірілген ортасыныңда қолдану
Алгоритм трассировкасы
8.3.2.1 алгоритм трассировкасын жүзеге асыру
4-тоқсан
Программалар ды құрудың кіріктірілген ортасында есептерді шешу
Проблеманы анықтау
8.3.1.1 программа өңдеудің кіріктірілген ортасында есептердің моделін құру
Алгоритмді құру
8.3.1.1 программа өңдеудің кіріктірілген ортасында есептердің моделін құру;
8.3.2.1 алгоритм трассировкасын жүзеге асыру
Алгоритмді программалау
8.3.1.1 программа өңдеудің кіріктірілген ортасында есептердің моделін құру;
8.3.3.2 программаны өңдеудің кіріктірілген ортасының компоненттерін білу және қолдану;
8.3.3.1 таңдау және қайталау операторларын программаны өңдеудің кіріктірілген ортасында қолдану
Программаны тестілеу
8.3.1.1 программа өңдеудің кіріктірілген ортасында есептердің моделін құру;
8.3.2.1 алгоритм трассировкасын жүзеге асыру

5) 9 класс:
Разделы долгосрочного плана
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
Работа с информацией
Свойства информации
9.2.1.1 определять свойства информации (актуальность, точность, достоверность, ценность);
9.4.1.1 критически оценивать риски, связанные с продолжительным использованием компьютеров
Совместная работа с документами
9.1.3.1 осуществлять совместную работу с документами с использованием облачных технологий
Сетевой этикет
9.4.2.1 рассуждать о последствиях нарушения этических и правовых норм в сети
Выбираем компьютер
Конфигурация компьютера
9.1.1.1 выбирать конфигурацию компьютера в зависимости от его назначения
Выбор программного обеспечения
9.1.2.1 выбирать программное обеспечение в зависимости от потребности пользователя
"Расчет стоимости компьютера"
9.1.1.1 выбирать конфигурацию компьютера в зависимости от его назначения;
9.1.2.1 выбирать конфигурацию компьютера в зависимости от его назначения;
9.3.1.1 разрабатывать и исследовать модели процессов (физических, биологических, экономических) в электронных таблицах
2 четверть
Базы данных
Базы данных
9.2.2.1 объяснять термины "базы данных, запись, поле"
Создание базы данных в электронных таблицах
9.2.2.2 создавать базу данных в электронной таблице
Методы поиска информации
9.2.2.3 осуществлять поиск, сортировку и фильтрацию данных
Сортировка и фильтрация данных
9.2.2.3 осуществлять поиск, сортировку и фильтрацию данных
Работа с базой данных
9.2.2.2 создавать базу данных в электронной таблице;
9.2.2.3 осуществлять поиск, сортировку и фильтрацию данных
3 четверть
Массивы данных
Одномерный массив
9.3.3.1 составлять программы в интегрированной среде разработки с использованием одномерных массивов (С/С++, Python, Delphi, Lazarus)
Поиск элемента с заданными свойствами
9.3.3.1 составлять программы в интегрированной среде разработки с использованием одномерных массивов (С/С++, Python, Delphi, Lazarus)
Перестановка элементов
9.3.3.1 составлять программы в интегрированной среде разработки с использованием одномерных массивов (С/С++, Python, Delphi, Lazarus)
Сортировка
9.3.3.1 составлять программы в интегрированной среде разработки с использованием одномерных массивов (С/С++, Python, Delphi, Lazarus)
Удаление и вставка элемента
9.3.3.1 составлять программы в интегрированной среде разработки с использованием одномерных массивов
4 четверть
Моделирование процессов в электронных таблицах
Выявление и анализ проблемы
9.3.1.1 разрабатывать и исследовать модели процессов (физических, биологических, экономических) в электронных таблицах
Разработка решения
9.3.1.1 разрабатывать и исследовать модели процессов (физических, биологических, экономических) в электронных таблицах;
9.2.2.2 создавать базу данных в электронной таблице;
9.2.2.3 осуществлять поиск, сортировку и фильтрацию данных;

5) 9-сынып:
Бөлімдер
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар тиісті:
1-тоқсан
Ақпаратпен жұмыс
Ақпараттың қасиеттері
9.2.1.1 ақпараттың қасиеттерін анықтау (өзектілігі, нақтылығы, анықтығы, құндылығы);
9.4.1.1 компьютерді ұзақ уақыт бойы қолдануға байланысты қауіптерді сынап бағалау
Құжаттармен бірлескен жұмыс
9.1.3.1 бұлтты технологияларды қолдана отырып, құжаттармен бірлесе жұмыс істеуді ұйымдастыру
Желілік этикет
9.4.2.1 желіде жұмыс істеу барысында этикалық және құқықтық нормалардың бұзылу салдары туралы ой қорытып айту
Компьютерді таңдау
Компьютердің конфигурациясы
9.1.1.1 компьютердің міндетіне қарай конфигурациясын таңдау
Программалық қамтамасыз етуді таңдау
9.1.2.1 қолданушының қажеттілігіне байланысты программалық қамтамасыз етуді таңдау
"Компьютер бағасының есебі"
9.1.1.1 компьютердің міндетіне қарай конфигурациясын таңдау;
9.1.2.1 қолданушының қажеттілігіне байланысты программалық қамтамасыз етуді таңдау;
9.3.1.1 электронды кестеде процесстердің моделін (физикалық, биологиялық, экономикалық) өңдеу және зерттеу
2-тоқсан
Мәліметтер қоры
Мәліметтер қоры
9.2.2.1 мәліметтер қоры, жазба, өріс терминдерін түсіндіру
Электронды кестелерде мәліметтер қорын құру
9.2.2.2 электронды кестеде мәліметтер қорын құру
Ақпаратты іздеу әдістері
9.2.2.3 мәліметтерді іздеуді, сұрыптауды және сүзгілеуді жүзеге асыру
Мәліметтерді сұрыптау және сүзу
9.2.2.3 мәліметтерді іздеуді, сұрыптауды және сүзгілеуді жүзеге асыру
Мәліметтер қорымен жұмыс істеу
9.2.2.2 электронды кестеде мәліметтер қорын құру;
9.2.2.3 мәліметтерді іздеуді, сұрыптауды және сүзгілеуді жүзеге асыру
3-тоқсан
Деректер ауқымы
Бір өлшемді массив
9.3.3.1 программаны өңдеудің кіріктірілген ортасында бір өлшемді массивті қолдана отырып программаны құрастыру
Берілген қасиеттері бойынша элементтерді іздеу
9.3.3.1 программаны өңдеудің кіріктірілген ортасында бір өлшемді массивті қолдана отырып программаны құрастыру
Элементтердің орындарын ауыстыру
9.3.3.1 программаны өңдеудің кіріктірілген ортасында бір өлшемді массивті қолдана отырып программаны құрастыру
Сұрыптау
9.3.3.1 программаны өңдеудің кіріктірілген ортасында бір өлшемді массивті қолдана отырып программаны құрастыру
Элементті өшіру және қою
9.3.3.1 программаны өңдеудің кіріктірілген ортасында бір өлшемді массивті қолдана отырып программаны құрастыру
4-тоқсан
Процесстерді электронды кестелерде модельдеу
Мәселені анықтау және талдау
9.3.1.1 электронды кестеде процесстердің моделін (физикалық, биологиялық, экономикалық және тағы басқа) өңдеу және зерттеу
Шешімді табу
9.3.1.1 электронды кестеде процесстердің моделін (физикалық, биологиялық, экономикалық) өңдеу және зерттеу;
9.2.2.2 электронды кестеде мәліметтер қорын құру;
9.2.2.3 мәліметтерді іздеуді, сұрыптауды және сүзгілеуді жүзеге асыру;

9.3.2.1 решать задачу различными способами, описывать каждый из них и выбирать наиболее эффективный;
9.3.2.2 оценивать решение поставленной задачи;
9.1.3.1 осуществлять совместную работу с документами с использованием облачных технологий
Защита проекта
9.1.3.1 осуществлять совместную работу с документами с использованием облачных технологий;
9.4.1.1 критически оценивать риски, связанные с продолжительным использованием компьютеров
Приложение 13
к приказу и.о. Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 25 октября 2017 года № 545
Приложение 202
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Физика" для 7-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Целью изучения курса физики 7–9 классов является формирование у обучающихся основ научного мировоззрения, целостного восприятия естественнонаучной картины мира, способности наблюдать, анализировать и фиксировать явления природы для решения жизненно важных практических задач.
3. В соответствии с целью основными задачами изучения учебного предмета являются:
1) освоение обучающимися знаний о фундаментальных физических законах и принципах, лежащих в основе современной физической картины мира, методах научного познания природы;
2) развитие у обучающихся интеллектуальной, информационной, коммуникативной и рефлексивной культуры, навыков выполнения физического эксперимента и исследования;
3) воспитание ответственного отношения к учебной и исследовательской деятельности;
4) использование полученных навыков для рационального природопользования и защиты окружающей среды, обеспечения безопасности жизнедеятельности человека и общества.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Физика"
4. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Физика" составляет:
1) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
5. Содержание учебного предмета включает 8 разделов:
1) физические величины и измерение;
2) механика;
3) тепловая физика;
4) электричество и магнетизм;
5) геометрическая оптика;
6)элементы квантовой физики;
7) основы астрономии;

9.3.2.1 есепті әртүрлі әдістермен шығару, әрқайсысын сипаттау және сәйкесін таңдап алу;
9.3.2.2 қойылған есептің нәтижесін бағалау;
9.1.3.1 бұлтты технологияларды қолдана отырып, құжаттармен бірлесе жұмыс істеуді ұйымдастыру
Жобаны қорғау
9.1.3.1 бұлтты технологияларды қолдана отырып, құжаттармен бірлесе жұмыс істеуді ұйымдастыру;
9.4.1.1 компьютерді ұзақ уақыт бойы қолдануға байланысты қауіптерді сынап бағалау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
міндетін атқарушысының
2017 жылғы 25 қазандағы
№ 545 бұйрығына
13-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
202-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған
"Физика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. 7-9-сыныптардағы физика курсын оқытудың мақсаты – оқушылардың ғылыми көзқарасының негізін қалыптастыру. Әлемнің жаратылыстанымдық-ғылыми бейнесін тұтастай қабылдауды, бақылау қабілеттерін дамыту және табиғат құбылыстарын талдау және таңдау арқылы өмірге қажетті практикалық есептердің шешімдерін таба білуге дағдыландыру.
3. Мақсатқа сәйкес оқу пәнін оқытудың негізгі міндеттері:
1) оқушылардың әлемнің қазіргі физикалық бейнесінің негізінде жатқан іргелі заңдылықтар мен принциптер туралы білімді, табиғатты танудың ғылыми әдістерін меңгеру;
2) оқушылардың зияткерлік, ақпараттық, коммуникативтік және рефлективтік мәдениетін дамытуға, физикалық экспериментті орындау және зерттеу жұмыстарын жүргізу дағдыларын дамыту;
3) оқу және зерттеу қызметіне жауапкершілікпен қарауға тәрбиелеу;
4) табиғат ресурстарын пайдалануда және қоршаған ортаны қорғауда, адамды және қоғамды қауіпсіз өмір сүрумен қамтамасыз етуде меңгерген дағдыларды қолдану болып табылады.
2-тарау. "Физика" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Физика" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 7-сыныпта – аптасына 2 сағатты, оқу жылында 68 сағатты;
2) 8-сыныпта – аптасына 2 сағатты, оқу жылында 68 сағатты;
3) 9-сыныпта – аптасына 2 сағатты, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
5. Оқу пәнінің мазмұны 8 бөлімді қамтиды:
1) физикалық шамалар мен өлшеулер;
2) механика;
3) жылу физикасы;
4) электр және магнетизм;
5) геометриялық оптика;
6) кванттық физика элементтері;
7) астрономия негіздері;

8) современная физическая картина мира.
6. Раздел "Физические величины и измерение" включает следующие подразделы:
1) физика – наука о природе;
2) физические величины;
3) физические измерения.
7. Раздел "Механика" включает следующие подразделы:
1) основы кинематики;
2) основы динамики;
3) законы сохранения;
4) статика;
5) колебания и волны.
8. Раздел "Тепловая физика" включает следующие подразделы:
1) основы молекулярно-кинетической теории;
2) основы термодинамики.
9. Раздел "Электричество и магнетизм" состоит из следующих подразделов:
1) основы электростатики;
2) электрический ток;
3) магнитное поле;
4) электромагнитные колебания и волны.
10. Раздел "Геометрическая оптика" состоит из подраздела "Законы геометрической оптики".
11. Раздел "Элементы квантовой физики" состоит из следующих подразделов:
1) строение атома и атомного ядра;
1) радиоактивность;
2) элементарные частицы.
12. Раздел "Основы астрономии" включает следующие подразделы:
1) земля и Космос;
2) элементы астрофизики.
13. Раздел "Современная физическая картина мира" состоит из подраздела "Мировоззренческое значение физики".
14. Базовое содержание учебного предмета "Физика" 7 класса:
1) "Физика – наука о природе". Физика – наука о природе, научные методы изучения природы;
2) "Физические величины и измерения". Международная система единиц, скалярные и векторные физические величины, точность измерений и вычислений, запись больших и малых чисел;
лабораторная работа № 1: определение размеров малых тел;
лабораторная работа № 2: измерение физических величин;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач,
определение цены деления шкалы приборов;
3) "Механическое движение". Механическое движение и его характеристики, система отсчета, относительность механического движения, прямолинейное равномерное и неравномерное движение, расчет скорости и средней скорости, графическое представление различных видов механического движения;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач, исследование графика зависимости координаты от времени;
4) "Плотность". Масса и измерение массы тел, измерение объема тел правильной и неправильной формы, плотность вещества и единицы измерения плотности; расчет плотности;
лабораторная работа № 3: определение плотности жидкостей и твердых тел;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач;
определение массы разных тел с использованием электронных и рычажных весов, определение объема жидкости в мензурках;
5) "Взаимодействие тел". Явление инерции, сила, явление тяготения и сила тяжести, вес, деформация, сила упругости, закон Гука, сила трения, учет трения в технике, сложение сил, действующих на тело вдоль одной прямой;
лабораторная работа № 4: изучение упругих деформаций;
лабораторная работа № 5: исследование силы трения скольжения;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач,
измерения с помощью динамометра, исследование силы тяжести, исследование растяжения разных тел;

8) әлемнің қазіргі физикалық бейнесі.
6. "Физикалық шамалар мен өлшеулер" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) физика – табиғат туралы ғылым;
2) физикалық шамалар;
3) физикалық өлшеулер.
7. "Механика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) кинематика негіздері;
2) динамика негіздері;
3) сақталу заңдары;
4) статика;
5) тербелістер мен толқындар.
8. "Жылу физикасы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) молекулалы-кинетикалық теория негіздері;
2) термодинамика негіздері.
9. "Электр және магнетизм" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) электростатика негіздері;
2) электр тогы;
3) магнит өрісі;
4) электромагниттік толқындар және тербеліс.
10. "Геометриялық оптика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) геометриялық оптика заңдары.
11. "Кванттық физика элементтері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) атом мен атом ядросының құрылысы;
2) радиоактивтілік;
3) элементар бөлшектер.
12. "Астрономия негіздері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) жер және ғарыш;
2) астрофизика элементтері.
13. "Әлемнің қазіргі физикалық бейнесі" бөлімі "Физиканың дүниетанымдық мәні" бөлімшесінен тұрады.
14. Оқу пәнінің 7-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) "Физика – табиғат туралы ғылым". Физика – табиғат туралы ғылым, табиғатты зерттеудің ғылыми әдістері;
2) "Физикалық шамалар мен өлшеулер". Халықаралық бірліктер жүйесі (SI); скаляр және векторлық физикалық шамалар, өлшеулер мен есептеулердің дәлдігі, үлкен және кіші сандарды ықшамдап жазу;
№ 1-зертханалық жұмыс: кішкентай денелердің өлшемін анықтау;
№ 2-зертханалық жұмыс: физикалық шамаларды өлшеу;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару; аспап шкаласындағы бөліктің құнын анықтау:
3) "Механикалық қозғалыс". Механикалық қозғалыс және оның сипаттамалары, санақ жүйесі, қозғалыстың салыстырмалылығы, түзусызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстар, жылдамдық және орташа жылдамдықты есептеу, әртүрлі механикалық қозғалыстардың графиктері;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, координатаның уақытқа тәуелділік графигін зерттеу;
4) "Тығыздық". Масса және денелердің массасын өлшеу, дұрыс және дұрыс емес пішінді денелердің көлемін өлшеу, заттың тығыздығы және тығыздықтың өлшем бірлігі, тығыздықты есептеу;
№ 3-зертханалық жұмыс: сұйықтар мен қатты денелердің тығыздығын анықтау;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, электрондық және иіндік таразыларды қолданып, әр түрлі денелердің массасын анықтау;
5) "Денелердің өзара әрекеттесуі". Инерция құбылысы, күш, тартылыс құбылысы және ауырлық күші, салмақ, деформация, серпімділік күші, Гук заңы, үйкеліс күші, үйкеліс әрекетін техникада ескеру, бір түзу бойымен денеге әсер еткен күштерді қосу;
№ 4-зертханалық жұмыс: серпімді деформацияларды зерделеу;
№ 5-зертханалық жұмыс: сырғанау үйкеліс күшін зерттеу;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, динамометр көмегімен өлшеу, ауырлық күшін зерттеу, түрлі денелердің созылуын зерттеу;

6) "Давление твердых тел, жидкостей и газов". Молекулярное строение (твердых тел, жидкостей и газов), давление твердых тел, давление в жидкостях и газах, закон Паскаля, сообщающиеся сосуды, гидравлическая машина; атмосферное давление, измерение атмосферного давления, манометры, насосы, выталкивающая сила;
лабораторная работа № 6: изучение закона Архимеда;
лабораторная работа № 7: определение условия плавания;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач,
исследование расположения поверхностей одинаковых и разных жидкостей в сообщающихся сосудах любой формы, исследование наличия атмосферного давления;
7) "Работа и мощность". Механическая работа, мощность,
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач, определение значение работы по графику, сравнение работ силы тяжести и силы трения, оценка мощности различных видов транспорта;
8) "Энергия". Кинетическая энергия, потенциальная энергия, превращение и сохранение энергии;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач, определение высоты отскока шарика для настольного тенниса;
9) "Простые механизмы". Простые механизмы, центр масс тел, условие равновесия рычага, коэффициент полезного действия;
лабораторная работа № 8: нахождение центра масc плоской фигуры;
лабораторная работа № 9: определение условия равновесия рычага;
лабораторная работа № 10: определение коэффициента полезного действия наклонной плоскости;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач, исследование зависимости приложенной силы от расстояния до оси вращения;
10) "Космос и Земля". Наука о небесных телах, солнечная система, основы календаря (сутки, месяц, год).
15. Базовое содержание учебного предмета "Физика" 8 класса:
1) "Тепловые явления". Тепловое движение, броуновское движение, диффузия; температура, способы ее измерения, температурные шкалы, внутренняя энергия, способы изменения внутренней энергии, теплопроводность, конвекция, излучение, теплопередача в природе и технике, роль тепловых явлений в жизни живых организмов, количество теплоты, удельная теплоемкость вещества, энергия топлива, удельная теплота сгорания топлива; закон сохранения и превращения энергии в тепловых процессах;
лабораторная работа № 1: сравнение количеств теплоты при смешивании воды разной температуры;
практическая работа: расчет количества теплоты, необходимого для нагревания тела или выделяемого им при охлаждении, расчет количества теплоты при агрегатных переходах, нахождение удельной теплоемкости вещества, исследование зависимости количества тепла от массы тела, исследование зависимости количества теплоты от температуры нагрева, оценка эффективности сгорания разного топлива;

6) "Қатты денелер, сұйықтар және газдардағы қысым". Газдардың, сұйықтардың және қатты денелердің молекулалық құрылымы, қатты денелердегі қысым, сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңы, қатынас ыдыстар, гидравликалық машиналар, атмосфералық қысым, атмосфералық қысымды өлшеу, манометрлер, сорғылар, кері итеруші күш;
№ 6-зертханалық жұмыс: Архимед заңын зерделеу;
№ 7-зертханалық жұмыс: дененің сұйықта жүзу шарттарын анықтау;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, кез-келген пішінді қатынас ыдыстардағы бірдей және әртүрлі сұйықтардың беттерінің орналасуын зерттеу, атмосфералық қысымның бар екендігін зерттеу;
7) "Жұмыс және қуат". Механикалық жұмыс, қуат;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, жұмыстың мәнін график бойынша анықтау, ауырлық күші мен үйкеліс күшінің жұмысын салыстыру, транспорт түрлерінің қуатын бағалау;
8) "Энергия". Кинетикалық энергия, потенциалдық энергия, энергияның сақталуы және басқа түрге айналуы;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, үстел теннисіне арналған шариктің тебілу биіктігін анықтау;
9) "Жай механизмдер". Жай механизмдер, дененің массалық центрі, иіндіктің тепе-теңдік шарты, пайдалы әрекет коэффициенті;
№ 8-зертханалық жұмыс: Жазық фигураның массалар центрін анықтау;
№ 9-зертханалық жұмыс: иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтау;
№ 10-зертханалық жұмыс: көлбеу жазықтықтың пайдалы әрекет коэффициентін анықтау;
3) практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, түсірілген күштің айналу осіне дейінгі қашықтыққа тәуелділігін зерттеу;
10) "Жер және Ғарыш". Аспан денелері туралы ғылым, күн жүйесі, күнтізбе негіздері (тәулік, ай, жыл).
15. Оқу пәнінің 8-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) "Жылулық құбылыстар". Жылулық қозғалыс, броундық қозғалыс, диффузия, температура, оны өлшеу тәсілдері, температураның шкалалары, ішкi энергия, ішкi энергияны өзгерту тәсiлдерi, жылуөткізгіштік, конвекция, сәуле шығару, табиғаттағы және техникадағы жылу берілу, жылу құбылыстарының тірі ағзалардың өмірлеріндегі ролі, жылу мөлшері, заттың меншікті жылу сыйымдылығы, отынның энергиясы, отынның меншікті жану жылуы, жылу үдерістеріндегі энергияның сақталу және басқа түрге айналу заңы;
№ 1-зертханалық жұмыс: әртүрлi температурадағы суларды араластырғандағы жылу мөлшерлерін салыстыру;
практикалық жұмыстар: денені қыздыру үшін қажетті немесе оны суытқанда бөлінетін жылу мөлшерін есептеу, заттың меншікті жылу сыйымдылығын анықтау, заттың агрегаттық күйлері өзгерген кездегі жылу мөлшерін есептеу, жылу мөлшерінің дене массасына тәуелділігін зерттеу, жылу мөлшерінің қыздыру температурасына тәуелділігін зерттеу, әртүрлі отынның жану тиімділігін бағалау;

2) "Агрегатные состояния вещества". Плавление и кристаллизация твердых тел, температура плавления, удельная теплота плавления, парообразование и конденсация, ненасыщенные и насыщенные пары, кипение, удельная теплота парообразования, зависимость температуры кипения от внешнего давления;
лабораторная работа № 2: определение удельной теплоты плавления льда;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач, получение графика фазового перехода вещества, исследование температуры плавления льда, изучение зависимости скорости испарения от разных факторов;
3) "Основы термодинамики". Первый закон термодинамики, работа газа и пара, необратимость тепловых процессов, второй закон термодинамики, тепловые двигатели, коэффициент полезного действия теплового двигателя, экологические проблемы использования тепловых маши;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач, изучение превращения внутренней энергии в механическую энергию, изучение закона сохранения энергии при установлении теплового равновесия;
4) "Основы электростатики". Электрический заряд, электризация тел, проводники и диэлектрики, закон сохранения электрического заряда, взаимодействие неподвижных зарядов, закон Кулона, элементарный электрический заряд, электрическое поле, напряженность электрического поля, потенциал и разность потенциалов электрического поля, конденсатор;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач, исследование взаимодействия двух одинаковых воздушных шаров, подвешенных на нитях рядом на некотором расстоянии друг от друга, изготовление электроскопа;
5) "Постоянный электрический ток". Электрический ток, источники электрического тока, электрическая цепь и ее составные части, сила тока, напряжение, закон Ома для участка цепи, электрическое сопротивление проводника, удельное сопротивление проводника, реостат, последовательное и параллельное соединение проводников, работа и мощность электрического тока, тепловое действие электрического тока, закон Джоуля-Ленца, зависимость электрического сопротивления металлов от температуры, сверхпроводимость, электронагревательные приборы, лампа накаливания, короткое замыкание, плавкие предохранители, химическое действие электрического тока (закон Фарадея);
лабораторная работа № 3: сборка электрической цепи и измерение силы тока и напряжения на различных ее участках;
лабораторная работа № 4: исследование зависимости силы тока от напряжения на участке цепи;
лабораторная работа № 5: изучение последовательного соединения проводников;
лабораторная работа № 6: изучение параллельного соединения проводников;
лабораторная работа № 7: измерение работы и мощности электрического тока;
практические работы: решение качественных и вычислительных задач, измерение силы тока в цепи; измерение напряжение на участках цепи, зависимость сопротивления проводника от рода материала; измерение работы и мощности лампы накаливания, исследование мощности тока при последовательном соединении ламп, исследование мощности тока при параллельном соединении ламп;

2) "Заттың агрегаттық күйлері". Қатты денелердiң балқуы және қатаюы, балқу температурасы, меншiктi балқу жылуы, булану және конденсация, қаныққан және қанықпаған булар, қайнау, меншiктi булану жылуы, қайнау температурасының атмосфералық қысымға байланыстылығын анықтау;
№ 2-зертханалық жұмыс: мұздың меншiктi балқу жылуын анықтау;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, заттың фазалық ауысу графигін зерттеу, мұздың балқу температурасын зерттеу, булану жылдамдығының әртүрлі факторларға тәуелділігін зерттеу;
3) "Термодинамика негiздерi". Термодинамиканың бiрiншi заңы, газдың және будың жұмысы, жылу үдерістерінің қайтымсыздығы, термодинамиканың екінші заңы, жылу қозғалтқыштары, жылу қозғалтқыштарының пайдалы әрекет коэффициенті, Жылу машиналарын пайдаланудағы экологиялық мәселелер;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, ішкі энергияның механикалық энергияға айналуын зерттеу, жылулық тепе-теңдік орныққандағы энергияның сақталу заңын зерттеу;
4) "Электростатика негіздері". Денелердің электрленуі, электр заряды, өткізгіштер мен диэлектриктер, электр зарядының сақталу заңы, қозғалмайтын зарядтардың өзара әрекеттесуi, Кулон заңы, элементар электр заряды, электр өрiсi, электр өрісінің кернеулігі, электр өрісінің потенциалы және потенциалдар айырымы, конденсатор;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, бір-бірінен қандай-да бір арақашықтықта орналасқан және жіңішке жіпке ілінген екі бірдей ауа шарының әрекеттесуін зерттеу, электроскопты жасау;
5) "Тұрақты электр тогы. Электр тогы, электр тогы көздері, электр тізбегі және оның құрамды бөліктері, ток күшi, кернеу, тiзбек бөлiгi үшiн Ом заңы, өткiзгiштiң электр кедергiсi, өткiзгiштiң меншiктi кедергiсi, реостат, өткiзгiштердi тiзбектей және параллель қосу, электр тогының жұмысы мен қуаты, электр тогының жылулық әсері, Джоуль-Ленц заңы, металдардағы электр кедергісінің температураға тәуелділігі, асқын өткізгіштік, электрқыздырғыш құралдар, кыздыру шамдары, қысқа тұйықталу, балқымалы сақтандырғыштар, электр тогының химиялық әсерi (Фарадейдiң заңы);
№ 3-зертханалық жұмыс: электр тiзбегiн құрастыру және оның әртүрлi бөлiктерiндегi ток күшiн өлшеу;
№ 4-зертханалық жұмыс: тiзбек бөлiгi үшiн ток күшінің кернеуге тәуелділігін зерттеу;
№ 5-зертханалық жұмыс: өткiзгiштердi тiзбектей қосуды зерделеу;
№ 6-зертханалық жұмыс: өткiзгiштердi параллель қосуды зерделеу;
№ 7-зертханалық жұмыс: электр тогының жұмысы мен қуатын анықтау;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, тізбектегі ток күшін өлшеу, тізбек бөгіндегі кернеуді өлшеу, өткізгіш кедергісінің материал тегіне тәуелділігі, қыздыру шамының қуаты мен жұмысын өлшеу, тізбектей қосылған шамдардың ток қуатын зерттеу, параллель қосылған шамдардың ток қуатын зерттеу;

6) "Электромагнитные явления". Постоянные магниты, магнитное поле, магнитное поле прямого тока, магнитное поле катушки с током, электромагниты и их применение, действие магнитного поля на проводник с током, электродвигатель, электроизмерительные приборы, электромагнитная индукция, генератор;
лабораторная работа № 8: изучение свойств постоянного магнита и получение изображений магнитных полей;
лабораторная работа № 9: сборка электромагнита и изучение его действия;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач, изготовление водяного компаса, исследование прохождение магнитных полей через различные материалы, исследование магнитных свойства различных монет, намагничивание при помощи трения, влияние температуры на свойства магнита;
7) "Световые явления". Закон прямолинейного распространения света, отражение света, законы отражения, плоские зеркала, сферические зеркала, построение изображения в сферическом зеркале, преломление света, закон преломления света, полное внутреннее отражение, линзы, оптическая сила линзы, формула тонкой линзы, построение изображений в линзах, глаз как оптическая система, дефекты зрения и способы их исправления, оптические приборы;
лабораторная работа № 10: определение показателя преломления стекла;
лабораторная работа № 11: определение фокусного расстояния тонкой линзы;
практические работы: решение качественных и вычислительных задач, изготовление простого перископа, изготовление калейдоскопа, исследование изображения в плоском зеркале, ход стандартных лучей, падающих и отраженных от вогнутого сферического зеркала, ход основных лучей в собирающей и рассеивающей линзах, сравнение оптических систем глаза и фотоаппарата.
16. Базовое содержание учебного предмета 9 класса:
1) "Основы кинематики". Механическое движение, векторы и действия над ними, проекция вектора на координатные оси, прямолинейное равнопеременное движение, ускорение, скорость и перемещение при прямолинейном равноускоренном движении, свободное падение тел, ускорение свободного падения, криволинейное движение, равномерное движение материальной точки по окружности, линейная и угловая скорости, центростремительное ускорение;
лабораторная работа № 1: определение ускорения тела при равноускоренном движении;
лабораторная работа № 2: изучение движения тела, брошенного горизонтально;
практические работы: решение качественных и вычислительных задач, способы описания движения тел, относительность движения;
2) "Основы астрономии". Звездное небо, небесная сфера, системы небесных координат, видимое движение светил на различных географических широтах, местное, поясное и всемирное время, законы движения планет Солнечной системы, определение расстояний в астрономии методом параллакса;

6) "Электромагниттік құбылыстар". Тұрақты магниттер, магнит өрiсi, тогы бар түзу өткізгіштің магнит өрiсi, тогы бар шарғының магнит өрiсi, электромагниттер және оларды қолдану; магнит өрiсiнiң тогы бар өткiзгiшке әрекеті, электроқозғалтқыш; электр өлшеуіш құралдар, электромагниттiк индукция, генераторлар;
№ 8-зертханалық жұмыс: тұрақты магниттiң қасиеттерiн оқып-үйрену және магнит өрiсiнiң бейнесiн алу;
№ 9-зертханалық жұмыс: электрмагниттi құрастыру және оның әсерiн сынау;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, су компасын (құбылнамасын) жасау, магнит өрісінің түрлі материалдар арқылы өтуін зеттеу, түрлі тиындардың магниттік қасиеттерін зерттеу, үйкеліс арқылы магниттеу, магниттің қасиетіне температураның әсері;
7) "Жарық құбылыстары". Жарықтың түзу сызықты таралу заңы, жарықтың шағылуы, шағылу заңдары, жазық айналар, сфералық айналар, сфералық айна көмегімен кескін алу, жарықтың сынуы, жарықтың сыну заңы, толық ішкі шағылу, линзалар, линзаның оптикалық күшi, жұқа линзаның формуласы, линзаның көмегімен кескiн алу, көз - оптикалық жүйе, көздiң көру кемшіліктері және оларды түзету әдiстері, оптикалық аспаптар;
№ 10-зертханалық жұмыс: шынының сыну көрсеткiшiн анықтау;
№ 11-зертханалық жұмыс: жұқа линзаның фокустық қашықтығын анықтау;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, қарапайым перископты жасау, калейдоскопты жасау,жазық айнадағы кескінді зерттеу,ойыс айнаға түскен және шағылған стандартты сәулелердің жүрісі, жинағыш және шашыратқыш линзадағы негізгі сәулелердің жүрісі, көз бен фотоаппараттың оптикалық жүйелерін салыстыру;
16. Оқу пәнінің 9-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) "Кинематика негіздері". Механикалық қозғалыс, векторлар және оларға амалдар қолдану, вектордың координаталар осьтеріне түсірілген проекциялары, түзусызықты теңайнымалы қозғалыс, үдеу, түзусызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық және орын ауыстыру, дененiң еркiн түсуi, еркiн түсу үдеуi, қисықсызықты қозғалыс, материялық нүктенiң шеңбер бойымен бiрқалыпты қозғалысы, сызықтық және бұрыштық жылдамдықтар, центрге тартқыш үдеу;
№ 1-зертханалық жұмыс: теңүдемелі қозғалыс кезiндегi дененiң үдеуiн анықтау;
№ 2-зертханалық жұмыс: горизонталь лақтырылған дененің қозғалысын зерделеу;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, қозғалыстың салыстырмалылығы, денелердің қозғалысын сипаттау тәсілдері;
2) "Астрономия негіздері". Жұлдызды аспан, аспан сферасы, аспан координаталарының жүйесі, әртүрлі географиялық ендіктегі аспан шырақтарының көрінерлік қозғалысы, жергілікті, белдеулік және бүкіләлемдік уақыт, Күн жүйесіндегі ғаламшарлардың қозғалыс заңдары, Күн жүйесі денесіне дейінгі ара қашықтықты параллакс әдісімен анықтау;

3) "Основы динамики". Первый закон Ньютона, инерциальные системы отсчета, силы в механике, второй закон Ньютона, масса, третий закон Ньютона, закон Всемирного тяготения, вес тела, невесомость, движение тела под действием силы тяжести, движение искусственных спутников Земли;
практические работы: решение качественных и вычислительных задач, практические способы измерения сил, расчҰт параметров движения тела в поле тяготения Земли, измерение ускорения свободного падения тела;
4) "Законы сохранения". Импульс тела и импульс силы, закон сохранения импульса, реактивное движение, механическая работа и энергия, закон сохранения и превращения энергии;
практические работы: решение качественных и вычислительных задач, сравнение работы силы с изменением кинетической энергии тела, изучение закона сохранения импульса при соударении тел;
5) "Колебания и волны". Колебательное движение, превращение энергии при колебаниях, уравнение колебательного движения, колебания математического и пружинного маятников, свободные и вынужденные колебания, резонанс, свободные электромагнитные колебания, волновое движение, звук, характеристики звука, акустический резонанс, эхо, электромагнитные волны, шкала электромагнитных волн;
лабораторная работа № 3: определение ускорения свободного падения с использованием математического маятника;
лабораторная работа № 4: определение скорости распространения поверхностных волн;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач, расчет периода колебаний маятников различного типа, изучение свободных и вынужденных колебаний, исследование характеристики волн, работа сотового телефона, передача аналогового сигнала, азбука Морзе;
6) "Строение атома, атомные явления". Тепловое излучение, гипотеза Планка о световых квантах, явление фотоэффекта, рентгеновское излучение, радиоактивность, природа радиоактивных излучений, опыт Резерфорда, строение атома;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач;
7) "Атомное ядро". Ядерное взаимодействие, ядерные силы, дефект масс, энергия связи атомных ядер, ядерные реакции, закон радиоактивного распада, деление тяжелых ядер, цепная ядерная реакция, ядерный реактор, термоядерные реакции, радиоизотопы, защита от радиации, элементарные частицы;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач, расчет периода полураспада радиоактивных элементов;
8) "Современная физическая картина мира". Мировоззренческое значение физики и астрономии, экологическая культура.

3) "Динамика негіздері". Ньютонның бiрiншi заңы, инерциялық санақ жүйелерi, механикадағы күштер, Ньютонның екiншi заңы, масса, Ньютонның үшінші заңы, Бүкiләлемдiк тартылыс заңы, дененің салмағы, салмақсыздық, денелердiң ауырлық күшiнiң әрекетiнен қозғалуы, Жердің жасанды серіктерінің қозғалысы;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, күшті өлшеудің практикалық тәсілдері, жердің ауырлық өрісіндегі дене қозғалысының параметрлерін есептеу, дененің еркін түсу үдеуін өлшеу;
4) "Сақталу заңдары". Дене импульсі және күш импульсі, импульстің сақталу заңы, реактивтi қозғалыс, механикалық жұмыс және энергия, энергияның сақталу және айналу заңы;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, дененің кинетикалық энергиясының өзгеруіне қатысты күштің жұмысын салыстыру, денелердің соқтығысуы кезіндегі импульстің сақталу заңын зерттеу;
5) "Тербелістер және толқындар". Тербелмелі қозғалыс, тербелістер кезіндегі энергияның түрленуі, тербелмелі қозғалыстың теңдеуі, математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері, еркін және еріксіз тербелістер, резонанс, еркін электромагнитік тербелістер, толқындық қозғалыс, дыбыс, дыбыстың сипаттамалары, акустикалық резонанс, жаңғырық, электромагниттік толқындар, электромагниттік толқындар шкаласы;
№ 3-зертханалық жұмыс: математикалық маятниктің көмегімен еркін түсу үдеуін анықтау;
№ 4-зертханалық жұмыс: беттік толқындардың таралу жылдамдығын анықтау.
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, әр түрлі маятниктер тербелісінің периодын есептеу, еркін және еріксіз тербелістерді зерттеу, толқындардың сипаттамасын зерттеу, ұялы телефонның жұмыс істеу принципі, аналогті сигналдың берілуі, Морзе әліппесі;
6) "Атом құрылысы. Атомдық құбылыстар". Жылулық сәуле шығару; жарық кванттары туралы Планк гипотезасы, фотоэффект құбылысы, рентген сәулелері, радиоактивтілік, радиоактивті сәулеленудің табиғаты, Резерфорд тәжірибесі, атомның құрамы;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару;
7) "Атом ядросы. Ядролық өзара әрекеттесу, ядролық күштер, массалар ақауы, атом ядросының байланыс энергиясы, ядролық реакциялар, радиоактивті ыдырау заңы, ауыр ядролардың бөлінуі, тізбекті ядролық реакция, ядролық реактор, термоядролық реакциялар, радиоизотоптар, радиациядан қорғану, элементар бөлшектер;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, радиоактивтi элементтердiң жартылай ыдырау периодын есептеу;
8) "Әлемнің қазіргі физикалық бейнесі". Физика және астрономияның дүниетанымдық маңызы, экологиялық мәдениет.

Глава 3. Система целей обучения.
17. Цели обучения в программе содержат кодировку. Первое число кода обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели в данном подразделе. Например, в кодировке 7.2.1.4 "7" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
18. Обучающиеся должны:
Подраздел
7 класс
8 класс
9 класс
1.1 Физика – наука о природе
7.1.1.1 приводить примеры физических явлений
7.1.1.2 различать научные методы изучения природы
1.2 Физические величины
7.1.2.1 соотносить физические величины с их единицами измерения по Международной системе единиц
7.1.2.2 различать скалярные и векторные физические величины и приводить примеры
7.1.2.3 применять кратные и дольные приставки при записи больших и малых чисел, записывать числа в стандартном виде
1.3 Физические измерения
7 класс
8 класс
9 класс
7.1.3.1 измерять длину, объем тела, температуру и время, записывать результаты измерений с учетом погрешности
8.1.3.1 собирать, анализировать экспериментально полученные данные и записывать их с учетом погрешностей
9.1.3.1 объяснять полученные результаты и делать выводы
7.1.3.2 определять размер малых тел методом рядов
8.1.3.2 определять факторы, влияющие на проведение эксперимента
9.1.3.2 анализировать факторы, влияющие на результат эксперимента, и предлагать методы улучшения эксперимента
7.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
9.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
2.1 Основы кинематики
7 класс
8 класс
9 класс
7.2.1.1 объяснять смысл понятий: материальная точка, система отсчета, относительность механического движения, траектория, путь, перемещение
9.2.1.1 объяснять физический смысл понятий: материальная точка, система отсчета, относительность механического движения; применять теоремы сложения скоростей и перемещений
7.2.1.2 приводить примеры относительности механического движения
9.2.1.2 производить сложение, вычитание векторов, умножение вектора на скаляр
9.2.1.3 находить проекцию вектора на координатную ось, раскладывать вектор на составляющие
7.2.1.3 различать прямолинейное равномерное и неравномерное движение
9.2.1.4 находить перемещение, скорость и ускорение из графиков зависимости этих величин от времени
7.2.1.4 вычислять скорость и среднюю скорость движения тел

3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
17. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 7.2.1.4. кодында "7" – сынып, "2.1" – екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" – оқыту мақсатының реттік саны.
18. Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімшелер
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.1 Физика –табиғат туралы ғылым
7.1.1.1 физикалық құбылыстарға мысалдар келтіру
7.1.1.2 табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін ажырату
1.2 Физикалық шамалар
7.1.2.1 физикалық шамаларды олардың SI(Халықаралық бірліктер жүйесі) жүйесіндегі өлшем бірліктерімен сәйкестендіру
7.1.2.2 скаляр және векторлық шамаларды ажырату және мысалдар келтіру;
7.1.2.3 үлкен және кіші сандарды жазған кезде еселік және үлестік қосымшаларды білу және қолдану, санды : стандартты түрде жазу
1.3 Физикалық өлшеулер
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.1.3.1 дененің ұзындығын, көлемін, температурасын және уақытты өлшеу, өлшеу нәтижелерін аспаптардың қателіктерін есепке ала отырып жазу
8.1.3.1 эксперимент-тен деректерін жинақтау, талдау және өлшеу және қателіктерін ескеріп жазу
9.1.3.1 алған нәтижені түсіндіру және қорытынды жасау
7.1.3.2 кішкентай денелердің өлшемін қатарлау әдісі арқылы анықтау
8.1.3.2 тәжірибені жүргізуге әсер ететін факторларды анықтау
9.1.3.2 эксперименттің нәтижесіне әсер ететін факторларды талдау және экспериментті жүргізуді жақсарту жолдарын ұсыну
7.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
8.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
9.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
2.1 Кинематика
негіздері
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.2.1.1 келесі терминдердің физикалық мағынасын түсіндіру - материялық нүкте, санақ жүйесі, қозғалыстың салыстырмалылығы, траектория, жол, орын ауыстыру
9.2.1.1 материялық нүкте, санақ жүйесі, механикалық қозғалыстың салыстырмалылығы ұғымдарының мағынасын түсіндіру, жылдамдықтарды қосу және орын ауыстыру теоремаларын қолдану
7.2.1.2 механикалық қозғалыстың салыстырмалылығына мысалдар келтіру
9.2.1.2 векторларды қосу, азайту, векторды скалярға көбейту
9.2.1.3 вектордың координаталар остеріне проекцияларын анықтау, векторларды құраушыларға жіктеу
7.2.1.3 түзу сызықты бірқалыпты қозғалысты және бірқалыпсыз қозғалысты ажырата білу
9.2.1.4 уақытқа тәуелділік графиктерінен орын ауыстыру, жылдамдық, үдеуді анықтау
7.2.1.4 қозғалыстағы дененің жылдамдығы мен орташа жылдамдығын есептеу

9.2.1.5 применять формулы скорости и ускорения при равнопеременном прямолинейном движении в решении задач
9.2.1.6 применять уравнения координаты и перемещения при равнопеременном прямолинейном движении в решении задач
9.2.1.7 экспериментально определять ускорение тела при равноускоренном движении
7.2.1.5 строить график зависимости s от t, применяя обозначение единиц измерения на координатных осях графиков и в таблицах
9.2.1.8 строить и объяснять графики зависимости перемещения и скорости от времени при равноускоренном движении
7.2.1.6 определять по графику зависимости перемещения от времени, когда тело:
(1) находится в состоянии покоя,
(2) движется с постоянной скоростью
9.2.1.9 использовать кинематические уравнения равнопеременного движения для описания свободного падения
7.2.1.7 находить скорость тела по графику зависимости перемещения от времени при равномерном движении
9.2.1.10 описывать движение тела, брошенного горизонтально, используя кинематические уравнения равнопеременного и равномерного движения
9.2.1.11 определять скорость движения тела, брошенного горизонтально
9.2.1.12 строить траекторию движения тела, брошенного горизонтально
9.2.1.13 описывать равномерное движение тела по окружности, используя понятия линейных и угловых величин
9.2.1.14 применять формулу взаимосвязи линейной и угловой скорости при решении задач
9.2.1.15 применять формулы центростремительного ускорения при решении задач
2.2 Основы динамики
7.2.2.1 объяснять явление инерции и приводить примеры
9.2.2.1 объяснять смысл понятий: инерция, инертность, инерциальная система отсчета
7.2.2.2 приводить примеры действия сил из повседневной жизни
9.2.2.2 формулировать первый закон Ньютона и применять при решении задач
7.2.2.3 различать и приводить примеры пластичных и упругих деформаций
9.2.2.3 объяснять природу силы тяжести, силы упругости, силы трения
7.2.2.4 определять коэффициент жесткости по графику зависимости силы упругости от удлинения
9.2.2.4 формулировать второй закон Ньютона и применять при решении задач
7.2.2.5 рассчитывать силу упругости по формуле закона Гука
9.2.2.5 формулировать третий закон Ньютона и применять при решении задач
7.2.2.6 описывать трение при скольжении, качении, покое
9.2.2.6 формулировать закон Всемирного тяготения и применять его при решении задач
7.2.2.7 приводить примеры полез-ного и вредного проявления силы трения
9.2.2.7 сравнивать особенности орбит космических аппаратов
7.2.2.8 изображать силы графически в заданном масштабе

9.2.1.5 түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық және үдеу формулаларын есептер шығаруда қолдану
9.2.1.6 түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі координата мен орын ауыстыру теңдеулерін есептер шығаруда қолдану
9.2.1.7 тең үдемелі қозғалыс кезіндегі дененің үдеуін эксперименттік жолмен анықтау
7.2.1.5 s -тің t-ға тәуелділік графигін тұрғызуда координата осьтерінде және кестелерде өлшем бірліктерін дұрыс белгілеу
9.2.1.8 тең үдемелі қозғалыс кезiндегi орын ауыстырудың және жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графиктерін тұрғызу және оларды түсіндіру
7.2.1.6 дененің орын ауыстыруының уақытқа тәуелділік графигінен келесі жағдайларды анықтау:
(1) дененің тыныштық күйін,
(2) тұрақты жылдамдықпен қозғалысын
9.2.1.9 еркін түсуді сипаттау үшін теңайнымалы қозғалыстың кинематикалық теңдеулерін қолдану
7.2.1.7 бірқалыпты қозғалған дененің орын ауыстыруының уақытқа тәуелділік графигінен жылдамдығын анықтау
9.2.1.10 теңайнымалы және бірқалыпты қозғалыстың кинематикалық теңдеулерін қолдана отырып, горизонталь лақтырылған дененің қозғалысын сипаттау
9.2.1.11 горизонталь лақтырылған дененің қозғалыс жылдамдығын анықтау
9.2.1.12 горизонталь лақтырылған дененің қозғалыс траекториясын сызу
9.2.1.13 дененің шеңбер бойымен бірқалыпты қозғалысын сызықтық және бұрыштық шамалар арқылы сипаттау
9.2.1.14 сызықтық және бұрыштық жылдамдықты байланыстыратын өрнекті есептер шығаруда қолдану
9.2.1.15 центрге тартқыш үдеу формуласын есептер шығаруда қолдану
2.2 Динамика негіздері
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.2.2.1 инерция құбылысын түсіндіру және мысалдар келтіру
9.2.2.1 инерция, инерттілік және инерциялық санақ жүйесі ұғымдарының мағынасын түсіндіру
7.2.2.2 күнделікті өмірден күштердің әрекет етуіне мысалдар келтіру
9.2.2.2 Ньютонның бірінші заңын тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану
7.2.2.3 пластикалық және серпімді деформацияларды ажырату, мысалдар келтіру
9.2.2.3 ауырлық күші, серпімділік күші, және үйкеліс күші табиғатын түсіндіру
7.2.2.4 серпімділік күшінің серіппенің ұзаруына тәуелділік графигінен қатаңдық коэффициентін анықтау
9.2.2.4 Ньютонның екінші заңын тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану
7.2.2.5 Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу
9.2.2.5 Ньютонның үшінші заңын тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану
7.2.2.6 тыныштық, домалау және сырғанау үйкелістерін сипаттау
9.2.2.6 бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану
7.2.2.7 үйкеліс күшінің пайдасы мен зиянына мысалдар келтіру
9.2.2.7 ғарыш аппараттардың орбиталарын салыстыру
7.2.2.8 күштерді берілген масштабта графикалық түрде көрсету

9.2.2.8 рассчитывать параметры движения тела в поле тяготения
7.2.2.9 графически находить равнодействующую сил, действующих на тело и направленных вдоль одной прямой
9.2.2.9 применять формулу первой космической скорости при решении задач
7.2.2.10 различать вес и силу тяжести
9.2.2.10 определять вес тела, движущегося с ускорением
7.2.2.11 измерять массу тела с использованием электронных, пружинных и рычажных весов
9.2.2.11 объяснять состояние невесомости
7.2.2.12 использовать измерительный цилиндр (мензурка) для измерения объема жидкости или твердого тела различной формы
7.2.2.13 объяснять физический смысл плотности
7.2.2.14 экспериментально определять плотности жидкостей и твердых тел
7.2.2.15 применять формулу плотности при решении задач
2.3 Законы сохранения
7 класс
8 класс
9 класс
7.2.3.1 объяснять физический смысл механической работы
9.2.3.1 различать понятия "импульс тела" и "импульс силы"
7.2.3.2 различать два вида механической энергии
9.2.3.2 формулировать закон сохранения импульса и применять при его решении задач
7.2.3.3 применять формулу кинетической энергии при решении задач
9.2.3.3 приводить примеры реактивного движения в природе и технике
7.2.3.4 применять формулу потенциальной энергии тела, поднятого над землей и упруго деформированного тела, при решении задач
9.2.3.4 оценивать региональное и международное значение космодрома Байконур
7.2.3.5 приводить примеры переходов энергии из одного вида в другой
9.2.3.5 определять механическую работу аналитически и графически
7.2.3.6 применять закон сохранения механической энергии при решении задач
9.2.3.6 объяснять взаимосвязь работы и энергии
7.2.3.7 объяснять физический смысл мощности
9.2.3.7 применять закон сохранения энергии при решении задач
7.2.3.8 применять формулы механической работы и мощности при решении задач
2.4 Статика
7 класс
8 класс
9 класс
7.2.4.1 приводить примеры использования простых механизмов и формулировать "Золотое правило механики"
7.2.4.2 объяснять физический смысл понятия "момент силы"
7.2.4.3 экспериментально определять положение центра масс плоской фигуры
7.2.4.4 формулировать и применять правило момента сил для тела, находящегося в равновесии, при решении задач
7.2.4.5 экспериментально определять условия равновесия рычага
7.2.4.6 экспериментально определять коэффициент полезного действия наклонной плоскости
2.5 Колебания и волны
7 класс
8 класс
9 класс
9.2.5.1 приводить примеры свободных и вынужденных колебаний
9.2.5.2 экспериментально находить амплитуду, период, частоту
9.2.5.3 рассчитывать период, циклическую частоту, фазу по формуле

9.2.2.8 тартылыс өрісіндегі дененің қозғалысын сипаттайтын шамаларды анықтау
7.2.2.9 денеге бір түзудің бойымен әрекет ететін күштердің тең әрекетті күшінің модулі мен бағытын анықтау
9.2.2.9 бірінші ғарыштық жылдамдықтың формуласын есептер шығаруда қолдану
7.2.2.10 масса, салмақ және ауырлық күші ұғымдарын ажырату
9.2.2.10 үдеумен қозғалған дененің салмағын анықтау
7.2.2.11 электронды, серіппелі, иінді таразылардың көмегімен дененің массасын өлшеу
9.2.2.11 салмақсыз-дық күйді түсіндіру
7.2.2.1 әртүрлі пішіндегі қатты дененің немесе сұйықтың көлемін өлшеу үшін өлшеуіш цилиндрді (мензурка) қолдану
7.2.2.13 тығыздықтың физикалық мағынасын түсіндіру
7.2.2.14 сұйықтар мен қатты денелердің тығыздығын тәжірибе арқылы анықтау
7.2.2.15 тығыздықтың формуласын есептер шығаруда қолдану
2.3 Сақталу заңдары
7.2.3.1 механикалық жұмыс деген физикалық ұғымның мағынасын түсіндіру
9.2.3.1 дене импульсі мен күш импульсін ажырату
7.2.3.2 механикалық энергияның екі түрін ажырату
9.2.3.2 импульстің сақталу заңын тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану
7.2.3.3 кинетикалық энергия формуласын есептер шығаруда қолдану
9.2.3.3 табиғаттағы және техникадағы реактивті қозғалысқа мысалдар келтіру
7.2.3.4 жоғары көтерілген дене үшін потенциалдық энергиясының және серпімді дененің формуласын қолдану
9.2.3.4 Байқоныр ғарыш айлағының аймақтық және халықаралық маңыздылығына баға беру
7.2.3.5 энергияның түрленуіне мысалдар келтіру
9.2.3.5 механикалық жұмысты аналитикалық және графиктік тәсілмен анықтау
7.2.3.6 механикалық энергияның сақталу заңын есептер шығаруда қолдану
9.2.3.6 жұмыс пен энергияның байланысын түсіндіру
7.2.3.7 қуат ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру
9.2.3.7 энергияның сақталу заңын тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану
7.2.3.8 механикалық жұмыс пен қуаттың формулаларын есептер шығаруда қолдану
2.4 Статика
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.2.4.1 "Механиканың алтын ережесін" тұжырымдау және қарапайым механизмдердің қолданылуына мысалдар келтіру
7.2.4.2 күш моменті ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру
7.2.4.3 жазық фигураның массалық центрін тәжірибеде анықтау
7.2.4.4 тепе-теңдікте тұрған денелер үшін күш моменттер ережесін тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану
7.2.4.5 тәжірибеде иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтау
7.2.4.6 көлбеу жазықтықтың пайдалы әсер коэффициентін тәжірибеде анықтау
2.5 Тербелістер мен толқындар
7-сынып
8-сынып
9-сынып
9.2.5.1 еркін және еріксіз тербелістерге мысалдар келтіру
9.2.5.2 эксперименттік әдіспен амплитуда, период, жиілікті анықтау
9.2.5.3 формулаларды қолданып, период, жиілік, циклдік жиілікті анықтау

9.2.5.4 описывать сохранение энергии в колебательных процессах
9.2.5.5 записывать уравнения координат, скорости и ускорения по графикам гармонических колебаний
9.2.5.6 объяснять причины возникновения колебаний в различных колебательных системах
9.2.5.7 исследовать зависимость периода колебаний маятника от различных параметров
9.2.5.8 находить ускорение свободного падения из формулы периода математического маятника
9.2.5.9 строить и анализировать графики зависимости квадрата периода от длины маятника
9.2.5.10 описывать по графику зависимость амплитуды вынужденных колебаний от частоты вынуждающей силы
9.2.5.11 описывать явление резонанса
9.2.5.12 применять формулы скорости, частоты и длины волны при решении задач
9.2.5.13 сравнивать поперечные и продольные волны
9.2.5.14 экспериментально определять скорость распространения поверхностных волн
9.2.5.15 называть условия возникновения и распространения звука
9.2.5.16 сопоставлять характеристики звука с частотой и амплитудой звуковой волны
9.2.5.17 называть условие возникновения резонанса и приводить примеры его применения
9.2.5.18 описывать природу появления эха и способы его использования
9.2.5.19 приводить примеры использования ультразвука и инфразвука в природе и технике
3.1 Основы молекулярно-кинетической теории
7 класс
8 класс
9 класс
7.3.1.1 описывать строение твердых тел, жидкостей и газов на основе молекулярного строения вещества
8.3.1.1 описывать эксперименты и приводить примеры, подтверждающие основные положения молекулярно-кинетической теории
7.3.1.2 объяснять физический смысл давления и описывать способы изменения давления
8.3.1.2 представлять температуру в разных температурных шкалах (Кельвин, Цельсий)
7.3.1.3 применять формулу давления твердого тела при решении задач
8.3.1.3 описывать измерение температуры на основе теплового расширения
7.3.1.4 объяснять давление газа на основе молекулярного строения
8.3.1.4 описывать переход из твердого состояния в жидкое и обратно на основе молекулярно-кинетической теории
7.3.1.5 выводить формулу гидростатического давления в жидкостях и применять ее при решении задач
8.3.1.5 описывать переход вещества из жидкого состояния в газообразное и обратно на основе молекулярно-кинетической теории
7.3.1.6 приводить примеры использования сообщающихся сосудов
7.3.1.7 описывать принцип действия гидравлических машин
7.3.1.8 рассчитывать выигрыш в силе при использовании гидравлических машин
7.3.1.9 объяснять природу атмосферного давления и способы его измерения
7.3.1.10 описывать принцип действия манометра и насоса

9.2.5.4 тербелмелі процесте энергияның сақталу заңын сипаттау
9.2.5.5 гармоникалық тербелістердің графиктері бойынша координатаның, жылдамдықтың және үдеудің теңдеулерін жаза білу
9.2.5.6 әртүрлі тербелмелі жүйедегі тербелістің пайда болу себептерін түсіндіру
9.2.5.7 маятниктер тербелісі периодының әртүрлі параметрлерге тәуелділігін зерттеу
9.2.5.8 математикалық маятник периодының формуласынан еркін түсу үдеуін анықтау
9.2.5.9 период квадратының маятник ұзындығына тәуелділік графигін тұрғызу және талдау
9.2.5.10 еріксіз тербеліс амплитудасының мәжбүрлеуші күштің жиілігіне тәуелділігін график бойынша сипаттау
9.2.5.11резонанс құбылысын сипаттау
9.2.5.12 толқын жылдамдығы, жиілігі және толқын ұзындығы формулаларын есеп шығаруда қолдану
9.2.5.13 көлденең және бойлық толқындарды салыстыру
9.2.5.1 су бетіндегі толқындардың таралу жылдамдығын эксперимент түрінде анықтау
9.2.5.15дыбыстың пайда болу және таралу шарттарын атау
9.2.5.16дыбыс сипаттамаларын дыбыс толқындарының жиілігі және амплитудасымен сәйкестендіру
9.2.5.17 резонанстың пайда болу шарттарын атау және оның қолданылуына мысалдар келтіру
9.2.5.18 жаңғырық-тың пайда болу табиғатын және оны қолдану әдістерін сипаттау
9.2.5.19 табиғатта және техникада ультрадыбыс пен инфрадыбысты қолдануға мысалдар келтіру
3.1 Молекулалы- кинетикалық теория негіздері
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.3.1.1 заттардың молекулалық құрылысы негізінде, газдардың сұйықтар мен қатты денелердің құрылымын сипаттау
8.3.1.1 молекулалы- кинетикалық теорияның негізгі қағидаларын дәлелдейтін мысалдар келтіру және тәжірибені сипаттау
7.3.1.2 қысымның физикалық мағынасын түсіндіру және өзгерту әдістерін сипаттау
8.3.1.2 температураның мәндерін әр түрлі шкала (Цельсий, Кельвин) бойынша өрнектеу
7.3.1.3 есептер шығаруда қатты дененің қысымының формуласын қолдану
8.3.1.3 температураны өлшеуді жылулық ұлғаю негізінде сипаттау
7.3.1.4 газ қысымын молекулалық құрылым негізінде түсіндіру
8.3.1.4 молекула-кинетикалық теория негізінде қатты күйден сұйыққа және кері айналуды сипаттау
7.3.1.5 сұйықтықтағы гидростатикалық қысымның формуласын шығару және оны есептер шығаруда қолдану
8.3.1.5 молекула-кинетикалық теория негізінде заттың сұйық күйден газ күйіне және кері айналуын сипаттау
7.3.1.6 қатынас ыдыстардың қолданылуына мысалдар келтіру
7.3.1.7 гидравликалық машиналардың жұмыс істеу принципін сипаттау
7.3.1.8 гидравликалық машиналарды қолдану кезіндегі күштен ұтысты есептеу
7.3.1.9 атмосфералық қысымның табиғатын түсіндіру және оны өлшеудің әдістерін ұсыну
7.3.1.10 манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принципін сипаттау

7.3.1.11 определять выталкивающую силу и исследовать ее зависимость от объема тела, погруженного в жидкость
7.3.1.12объяснять природу выталкивающей силы в жидкостях и газах
7.3.1.13 применять закон Архимеда при решении задач
7.3.1.14 исследовать условия плавания тел
3.2 Основы термодинамики
7 класс
8 класс
9 класс
8.3.2.1 описывать способы изменения внутренней энергии
8.3.2.2 сравнивать различные виды теплопередачи
8.3.2.3 приводить примеры применения теплопередачи в быту и технике
8.3.2.4 приводить примеры приспособления живых организмов к различной температуре
8.3.2.5 определять количество теплоты, полученное или отданное в процессе теплопередачи
8.3.2.6 объяснить физический смысл удельной теплоемкости
8.3.2.7 применять формулу количества теплоты, выделяемого при сгорании топлива, в решении задач
8.3.2.8 исследовать закон сохранения и превращения энергии в тепловых процессах
8.3.2.9 применять уравнение теплового баланса при решении задач
8.3.2.10 применять формулу количества теплоты, поглощаемого.выделяемого при плавлении, кристаллизации, в решении задач
8.3.2.11 анализировать график зависимости температуры от времени при плавлении и кристаллизации
8.3.2.12 экспериментально определять удельную теплоту плавления льда
8.3.2.13 анализировать график зависимости температуры от времени при парообразовании и конденсации
8.3.2.14 описывать состояние насыщения на примере водяного пара
8.3.2.15 определять количество теплоты при парообразовании
8.3.2.16 объяснять зависимость температуры кипения от внешнего давления
8.3.2.17 объяснять первый закон термодинамики
8.3.2.18 объяснять второй закон термодинамики
8.3.2.19 определять коэффициент полезного действия теплового двигателя
8.3.2.20 описывать принцип работы двигателя внутреннего сгорания, холодильника и паровой турбины
8.3.2.21 предлагать пути совершенствования тепловых двигателей
8.3.2.22 описывать преобразование энергии в тепловых машинах
8.3.2.23 оценивать влияние тепловых машин на экологическое состояние окружающей среды
4.1 Основы электростатики
7 класс
8 класс
9 класс
8.4.1.1 характеризовать электрический заряд
8.4.1.2 объяснять процесс электризации тела трением и индукцией
8.4.1.3 приводить примеры положительного и отрицательного влияния электризации
8.4.1.4 объяснять закон сохранения электрического заряда
8.4.1.5 применять закон Кулона при решении задач
8.4.1.6 объяснять физический смысл понятия "электрическое поле" и определять его силовую характеристику
8.4.1.7 рассчитывать силу, действующую на заряд в однородном электростатическом поле
8.4.1.8 изображать графически электрическое поле посредством силовых линий

7.3.1.11 кері итеруші күшті анықтау және оның сұйыққа батырылған дененің көлеміне тәуелділігін зерттеу
7.3.1.12 сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің табиғатын түсіндіру
7.3.1.13 есептер шығару кезінде Архимед заңын қолдану
7.3.1.14 дененің сұйықта жүзу шарттарын зерттеу
3.2 Термодина
мика негіздері
7-сынып
8-сынып
9-сынып
8.3.2.1 дененің ішкі энергиясын өзгерту тәсілдерін сипаттау
8.3.2.2 жылу берілудің түрлерін салыстыру
8.3.2.3 техникада және тұрмыста жылу берілу түрлерінің қолданылуына мысалдар келтіру
8.3.2.4 әртүрлі температураға тірі ағзалардың бейімделуі (мысалдар келтіру).
8.3.2.5 жылу алмасу процесі кезінде алған немесе берген жылу мөлшерін анықтау
8.3.2.6 заттың меншікті жылу сыйымдылығының мағынасын түсіндіру
8.3.2.7 отынның жануы кезінде бөлінген жылу мөлшерін анықтау
8.3.2.8 жылу құбылыстарындағы энергияның сақталу және айналу заңын зерттеу
8.3.2.9 жылулық тепе-теңдік теңдеуін есептер шығаруда қолдану
8.3.2.10 балқу/кристалдану кезіндегі жұтылатын/бөлінетін жылу мөлшерінің формуласын есептер шығаруда қолдану
8.3.2.11 заттың балқу және қатаю процесі кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдау
8.3.2.12 эксперимент көмегімен мұздың меншікті балқу жылуын анықтау
8.3.2.13 булану және конденсациялану кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдау
8.3.2.14 су буының мысалында қанығу күйін сипаттау
8.3.2.15 меншікті булану жылуын анықтау
8.3.2.16 қайнау температурасының сыртқы қысымға тәуелділігін түсіндіру
8.3.2.17 термодинамиканың бірінші заңының мағынасын түсіндіру
8.3.2.18 термодинамиканың екінші заңының мағынасын түсіндіру
8.3.2.19 жылу қозғалтқышының пайдалы әсер
коэффициентін анықтау
8.3.2.20 іштен жану қозғалтқышының, бу турбинасының жұмыс істеу принципін түсіну және сипаттау
8.3.2.21 жылу қозғалтқыштарын жетілдіру жолдарын ұсыну
8.3.2.22 жылу қозғалтқыштарындағы энергияның түрленуін сипаттау
8.3.2.23 жылу машиналарының қоршаған ортаның экологиясына әсерін бағалау
4.1 Электро
статика негіздері
8.4.1.1 электр зарядын сипаттау
8.4.1.2 үйкеліс арқылы денені электрлендіру және индукция құбылысын түсіндіру
8.4.1.3 электрленудің оң және теріс әсерлеріне мысалдар келтіру
8.4.1.4 электр зарядының сақталу заңын түсіндіру
8.4.1.5 Кулон заңын есептер шығаруда қолдану
8.4.1.6 электр өрісі және оның күштік сипаттамасы ұғымдарының физикалық мағынасын түсіндіру
8.4.1.7 біртекті электростатикалық өрістегі зарядқа әсер етуші күшті есептеу
8.4.1.8 электр өрісін күш сызықтар арқылы графиктік кескіндеу

8.4.1.9 объяснять физический смысл потенциала
8.4.1.10 описывать устройство и назначение конденсатора
4.2 Электрический ток
7 класс
8 класс
9 класс
8.4.2.1 объяснять возникновение и условия существования электрического тока
8.4.2.2 применять условные обозначения элементов электрической цепи при графическом изображении электрических схем
8.4.2.3 объяснять физический смысл напряжения (разность потенциала), его единицы измерения
8.4.2.4 измерять силу тока и напряжение в электрической цепи
8.4.2.5 строить и объяснять вольт-амперную характеристику металлического проводника при постоянной температуре
8.4.2.6 применять закон Ома для участка цепи при решении задач
8.4.2.7 объяснять физический смысл сопротивления, его единицы измерения
8.4.2.8 применять формулу удельного сопротивления проводника при решении задач
8.4.2.9 экспериментально получить закономерности последовательного соединения проводников
8.4.2.10 экспериментально получить закономерности параллельного соединения проводников
8.4.2.11 рассчитывать электрические цепи, используя закон Ома для участка цепи в последовательном и параллельном соединении проводников
8.4.2.12 применять формулы мощности и работы тока в решении задач
8.4.2.13 применять закон Джоуля-Ленца при решении задач
8.4.2.14 эксперементально определять работу и мощность тока
8.4.2.15 производить практические расчеты стоимости электроэнергии с использованием единицы измерения кВт час
8.4.2.16 описывать природу электрического тока и зависимость сопротивления проводника от температуры в металлах
8.4.2.17 объяснять причины возникновения и способы предотвращения короткого замыкания
8.4.2.18 объяснять природу электрического тока в жидкостях
4.3 Магнитное поле
7 класс
8 класс
9 класс
8.4.3.1 характеризовать основные свойства магнитов и графически изображать магнитное поле посредством силовых линий
8.4.3.2 объяснять свойства магнитного поля
8.4.3.3 определять направление линий поля вокруг прямого проводника с током и соленоида
8.4.3.4 сравнивать магнитные поля, образованные полосовым магнитом и током в соленоиде
8.4.3.5 описывать действие магнитного поля на проводник с током
8.4.3.6 объяснять устройство и работу электродвигателя и электроизмерительных приборов
8.4.3.7 описывать явление электромагнитной индукции
8.4.3.8 приводить примеры производства электрической энергии в мире и в Казахстане
4.4 Электромагнитные колебания и волны
7 класс
8 класс
9 класс
9.4.4.1 описывать качественно свободные электромагнитные колебания в колебательном контуре
9.4.4.2 сравнивать свойства электромагнитных и механических волн

8.4.1.9 потенциалдың физикалық мағынасын түсіндіру
8.4.1.10 конденсаторлардың құрылысын және қолданылуын сипаттау
4.2 Электр тогы
8.4.2.1 электр тогы ұғымын және электр тогының пайда болу шарттарын түсіндіру
8.4.2.2 электр схемасын графикалық бейнелеуде электр тізбегі элементтерінің шартты белгілерін қолдану
8.4.2.3 кернеудің физикалық мағынасын, оның өлшем бірлігін түсіндіру
8.4.2.4 электр тізбегіндегі ток күші мен кернеуді анықтау
8.4.2.5 тұрақты температурада металл өткізгіштің вольт-амперлік сипаттамасын графикалық түрде бейнелеу және түсіндіру
8.4.2.6 тізбек бөлігі үшін Ом заңын есептер шығаруда қолдану
8.4.2.7 кедергінің физикалық мағынасын, оның өлшем бірлігін түсіну
8.4.2.8 есеп шығаруғанда өткiзгiштiң меншiктi кедергiсiн формуласын қолдану
8.4.2.9 өткізгіштерді тізбектей жалғаудың заңдылықтарын эксперимент арқылы анықтау
8.4.2.10 өткізгіштерді параллель жалғаудың заңдылықтарын эксперимент арқылы анықтау
8.4.2.11 өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, электр тізбектеріне есептеулер жүргізу
8.4.2.12 жұмыс және қуат формулаларын есептер шығаруда қолдану
8.4.2.13 Джоуль-Ленц заңын есептер шығару үшін қолдану
8.4.2.14 эксперимент көмегімен электр тогының жұмысы мен қуатын анықтау
8.4.2.15 кВтсағ өлшем бірлігін қолданып, электр энергиясының құнын практикалық есептеулермен алу
8.4.2.16 металл өткізгіштердегі электр тогын және оның кедергісінің температураға тәуелділігін сипаттау
8.4.2.17 қысқа тұйықталудың пайда болу себептерін және алдын алу амалдарын түсіндіру
8.4.2.18 сұйықтардағы электр тогын сипаттау
4.3 Магнит өрісі
8.4.3.1 магниттердің негізгі қасиеттеріне сипаттама беру және магнит өрісін күш сызықтары арқылы графикалық бейнелеу;
8.4.3.2 магнит өрісінің сипаттамаларын түсіндіру;
8.4.3.3 тогы бар түзу өткізгіштің және соленоидтің айналасында магнит өрісі сызықтарының бағытын анықтау;
8.4.3.4 жолақ магнит пен соленоидтың магнит өрістерін салыстыру;
8.4.3.5 магнит өрісінің тогы бар өткізгішке әсерін сипаттау
8.4.3.6 электр қозғалтқыштың және электр өлшеуіш құралдардың жұмыс істеу принципін түсіндіру
8.4.3.7 электро магниттік индукция құбылысын түсіндіру
8.4.3.8 Қазақстанда және дүние жүзінде электр энергиясын өндірудің мысалдарын келтіру
4.4 Электро
магниттік толқындар және тербеліс
7-сынып
8-сынып
9-сынып
9.4.4.1 тербелмелі контурдағы еркін электромагниттік тербелістерді сапалы сипаттау
9.4.4.2 механикалық толқындар мен электромагниттік толқындардың ұқсастығы мен айырмашылығын салыстыру

9.4.4.3 описывать и приводить примеры применения диапазонов электромагнитных волн
9.5.4.4 характеризовать дисперсию света при прохождении света через стеклянную призму
5.1 Законы геометрической оптики
7 класс
8 класс
9 класс
8.5.1.1 графически изображать солнечное и лунное затмения
8.5.1.2 экспериментально определять зависимость между углами падения и отражения
8.5.1.3 объяснять и приводить примеры зеркального и рассеянного отражения
8.5.1.4 строить изображение в плоском зеркале и описывать его характеристики
8.5.1.5 строить ход лучей в сферических зеркалах для получения изображений тела, характеризовать полученное изображение
8.5.1.6 строить ход лучей в плоскопараллельной пластине
8.5.1.7 применять закон преломления света при решении задач
8.5.1.8 объяснять явление полного внутреннего отражения, опираясь на эксперимент
8.5.1.9 экспериментально определять показатель преломления стекла
8.5.1.10 сравнивать полученное значение показателя преломления с табличным и оценивать достоверность результата
8.5.1.11 применять формулу тонкой линзы для решения задач
8.5.1.12 применять формулу линейного увеличения линзы при решении задач
8.5.1.13 строить ход лучей в тонкой линзе и характеризовать полученные изображения
8.5.1.14 определять фокусное расстояние и оптическую силу линзы
8.5.1.15 описывать коррекцию близорукости и дальнозоркости глаза
8.5.1.16 конструировать простые оптические приборы (перископ, камера Обскура и т.д.)
6.1 Строение атома и атомного ядра
7 класс
8 класс
9 класс
9.6.1.1 описывать зависимость энергии теплового излучения от температуры
9.6.1.2 применять формулу Планка для решения задач
9.6.1.3 описывать явление фотоэффекта и приводить примеры применения фотоэффекта в технике
9.6.1.4 применять формулу Эйнштейна для фотоэффекта при решении задач
9.6.1.5 сравнивать рентгеновское излучение с другими видами электромагнитного излучения
9.6.1.6 приводить примеры применения рентгеновского излучения
9.6.1.7 описывать опыт Резерфорда по рассеянию альфа-частиц
9.6.1.8 описывать свойства ядерных сил
9.6.1.9 определять дефект масс атомных ядер
9.6.1.10 применять формулу энергии связи атомного ядра при решении задач
9.6.1.11 применять законы сохранения зарядового и массового числа при решении уравнений ядерных реакций
6.2 Радиоактивность
9.6.2.1 объяснять природу и свойства a, b и g - излучений
9.6.2.2 объяснять вероятностный характер радиоактивного распада
9.6.2.3 использовать закон радиоактивного распада при решении задач
9.6.2.4 описывать условия протекания цепной ядерной реакции
9.6.2.5 описывать принцип действия ядерного реактора

9.4.4.3 электро магниттік толқындар шкаласын сипаттау және әртүрлі диапазондағы толқындардың қолданылуына мысалдар келтіру
9.4.4.4 шыны призма арқылы өткен жарықтың дисперсиясына сапалы сипаттама беру
5.1 Геометрия
лық оптика заңдары
7-сынып
8-сынып
9-сынып
8.5.1.1 Күннің және Айдың тұтылуын графикалық бейнелеу
8.5.1.2 эксперимент арқылы түсу және шағылу бұрыштарының тәуелділігін анықтау
8.5.1.3 айналық және шашыранды шағылудың мысалдарын келтіру және түсіндіру
8.5.1.4 жазық айнада дененің кескінін алу және оны сипаттау
8.5.1.5 дененің кескінін алу үшін сфералық айнада сәуленің жолын салу және алынған кескінді сипаттау
8.5.1.6 жазық параллель пластинада сәуленің жолын салу
8.5.1.7 жарықтың сыну заңын пайдаланып есептер шығару
8.5.1.8 тәжірибеге сүйене отырып толық ішкі шағылу құбылысын түсіндіру
8.5.1.9 экспериментте шынының сыну көрсеткiшiн анықтау
8.5.1.10 сыну көрсеткішінің анықталған мәнін кестелік мәндермен салыстыру және эксперимент нәтижесін бағалау
8.5.1.11 жұқа линза формуласын есептер шығару үшін қолдану
8.5.1.12 линзаның сызықтық ұлғаю формуласын сандық және графиктік есептер шығару үшін қолдану
8.5.1.13 жұқа линзада сәуленің жолын салу және кескінге сипаттама беру
8.5.1.14 жұқа линзаның фокустық қашықтығын және оптикалық күшін анықтау
8.5.1.15 көздің алыстан көргіштігі мен жақыннан көргіштігін түзетуді сипаттау
8.5.1.16 қарапайым оптикалық құралдарды (перископ, Обскура камерасы) құрастыру
6.1 Атом мен атом ядросының құрылысы
7-сынып
8-сынып
9-сынып
9.6.1.1 сәулелік энергияның температураға тәуелділігін сипаттау
9.6.1.2 Планк формуласын есептер шығаруда қолдану
9.6.1.3 фотоэффект құбылысын сипаттау және фотоэффект құбылысының техникада пайдаланылуына мысалдар келтіру
9.6.1.4 фотоэффект үшін Эйнштейн формуласын есептер шығаруда қолдану
9.6.1.5 рентген сәулесін электромагниттік сәулелердің басқа түрлерімен салыстыру
9.6.1.6 рентген сәулесін қолдануға мысалдар келтіру
9.6.1.7 a-бөлшегінің шашырауы бойынша Резерфорд тәжірибесін сипаттау
9.6.1.8 ядролық күштердің қасиеттерін сипаттау
9.6.1.9 атом ядросының масса ақауын анықтау
9.6.1.10 атом ядросының байланыс энергиясы формуласын есептер шығаруда қолдану;
9.6.1.11 ядролық реакцияның теңдеуін шешуде зарядтық және массалық сандардың сақталу заңын қолдану
6.2 Радиоактивтілік
9.6.2.1 a, b және g - сәулеленудің табиғаты мен қасиеттерін түсіндіру
9.6.2.2 радиоактивті ыдыраудың ықтималдық сипатын түсіндіру
9.6.2.3 радиоактивті ыдырау заңын есептер шығаруда қолдану
9.6.2.4 тізбекті ядролық реакциялардың өту шарттарын сипаттау
9.6.2.5 ядролық реактордың жұмыс істеу принципін сипаттау

9.6.2.6 сравнивать ядерный синтез и ядерный распад
9.6.2.7 приводить примеры использования радиоактивных изотопов
9.6.2.8 характеризовать способы защиты от радиации
6.3 Элементарные частицы
9.6.2.9 классифицировать элементарные частицы
7.1 Земля и Космос
7 класс
8 класс
9 класс
7.7.1.1 сравнивать гелиоцентрическую и геоцентрическую системы мира
7.7.1.2 систематизировать объекты солнечной системы
7.7.1.3 объяснять смену времен года и длительность дня и ночи на разных широтах
7.2 Элементы астрофизики
7 класс
8 класс
9 класс
9.7.2.1 различать абсолютную и видимую звездные величины
9.7.2.2 называть факторы, влияющие на светимость звезд
9.7.2.3 называть основные элементы небесной сферы
9.7.2.4 определять небесные координаты звезд по подвижной карте звездного неба
9.7.2.5 объяснять различия в кульминации светил на разных широтах
9.7.2.6 сопоставлять местное, поясное и всемирное время
9.7.2.7 объяснять движение небесных тел на основе законов Кеплера
9.7.2.8 объяснять использование метода параллакса для определения расстояний или размеров тел в солнечной системе
8.1 Мировоз-зренческое значение физики
9.8.1.1 объяснять влияние развития физики и астрономии на формирование мировоззрения человека
9.8.1.2 оценивать преимущества и учитывать риски влияния новых технологий на окружающую среду
19. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Физика" для 7-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию.
20. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету "Физика"
для 7-9 классов уровня
основного среднего образования
по обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы
по учебному предмету "Физика" для 7-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
1) 7 класс:
Раздел долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
Обучающиеся должны:
1-я четверть
Физика – наука о природе
Физика – наука о природе
7.1.1.1 приводить примеры физических явлений
Научные методы изучения природы
7.1.1.2 различать научные методы изучения природы
Физические величины и измерения
Международная система единиц
7.1.2.1 соотносить физические величины с их единицами измерения Международной системы единиц
Скалярные и векторные физические величины
7.1.2.2 различать скалярные и векторные физические величины и приводить примеры
Точность измерений и вычислений Запись больших и малых чисел Лабораторная работа №1 "Определение размеров малых тел"
Лабораторная работа №2 "Измерение физических величин"

9.6.2.6 ядролық ыдырау мен ядролық синтезді салыстыру
9.6.2.7 радиоактивті изотоптарды қолданудың мысалдарын келтіру
9.6.2.8 радиациядан қорғану әдістерін сипаттау
6.3 Элементар бөлшектер
9.6.2.9 элементар бөлшектерді жіктеу
7.1 Жер және Ғарыш
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.7.1.1 геоцентрлік және гелиоцентрлік жүйелерді салыстыру
7.7.1.2 Күн жүйесінің нысандарын жүйелеу
7.7.1.3 жыл мезгілдерінің ендіктерге байланысты ауысуын және күн мен түннің ұзақтығын түсіндіру
7.2
Астро-физика
элементтері
7 - сынып
8 - сынып
9 - сынып
9.7.2.1 абсолюттік және көрінерлік жұлдыздық шамаларды ажырату
9.7.2.2 жұлдыздыр-дың жарқырауына әсер ететін факторларды атау
97.2.3 аспан сферасының негізгі элементтерін атау
9.7.2.4 жұлдызды аспанның жылжымалы картасынан жұлдыздардың аспан координатасын анықтау
9.7.2.5 әртүрлі ендіктегі жұлдыздардың шарықтау айырмашылығын түсіндіру
9.7.2.6 жергілікті, белдеулік және бүкіләлемдік уақытты сәйкестендіру
9.7.2.7 Кеплер заңдарының негізінде аспан денелерінің қозғалысын түсіндіру
9.7.2.8 Күн жүйесіндегі денелердің ара қашықтығы мен өлшемдерін анықтау үшін параллакс әдісін қолдануды түсіндіру
8.1
Физиканың дүниетанымдық мәні
9.8.1.1 адамның дүниетанымдық көзқарасының қалыптасуына физика және астрономияның дамуының әсерін түсіндіру
9.8.1.2 жаңа технологиялардың қоршаған ортаға әсерінің артықшылығы мен қауіптілігін бағалау
19. Осы оқу бағдарламасы негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Физика" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
20. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Негізгі орта білім беру деңгейінің
7-9-сыныптарына арналған
"Физика" оқу пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған
"Физика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 7-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Тақырыптар/ Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары
Білім алушылар:
1-тоқсан
Физика – табиғат туралы ғылым
Физика – табиғат туралы ғылым
7.1.1.1 физикалық құбылыстарға мысалдар келтіру
Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістері
7.1.1.2 табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін ажырату
Физикалық шамалар мен өлшеулер
Халықаралық бірліктер жүйесі (SI)
7.1.2.1 физикалық шамаларды олардың SI- жүйесіндегі өлшем бірліктерімен сәйкестендіру
Скаляр және векторлық физикалық шамалар
7.1.2.2 скаляр және векторлық физикалық шамалар ажырату және мысалдар келтіру
Өлшеулер мен есептеулердің дәлдігі.
Үлкен және кіші сандарды ықшамдап жазу .
№1-зертханалық жұмыс. "Кішкентай денелердің өлшемін анықтау"
№2-зертханалық жұмыс. "Физикалық шамаларды өлшеу"

7.1.2.3 применять кратные и дольные приставки при записи больших и малых чисел, записывать числа в стандартном виде);
7.1.3.1 измерять длину, объем тела, температуру и время, записывать результаты измерений с учетом погрешности;
7.1.3.2 определять размер малых тел методом рядов;
7.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Механическое движение
Механическое движение и его характеристики Система отсчета
7.2.1.1 объяснять смысл понятий: материальная точка, система отсчета, относительность механического движения, траектория, путь, перемещение
Относительность механического движения
7.2.1.2 приводить примеры относительности механического движения
Прямолинейное равномерное и неравномерное движение
7.2.1.3 различать прямолинейное равномерное и неравномерное движение
Расчет скорости и средней скорости
7.2.1.4 вычислять скорость и среднюю скорость движения тел
Графическое представление различных видов механического движения
7.2.1.5 строить график зависимости s от t, применяя обозначение единиц измерения на координатных осях графиков и в таблицах
7.2.1.6 определять по графику зависимости перемещения тела от времени, когда тело: (1) находится в состоянии покоя, (2) движется с постоянной скоростью;
7.2.1.7 находить скорость тела по графику зависимости перемещения от времени при равномерном движении
2-я четверть
Плотность
Масса и измерение массы тел
7.2.2.11 измерять массу тела с использованием электронных, пружинных и рычажных весов
Измерение объема тел правильной и неправильной формы
7.2.2.12 использовать измерительный цилиндр (мензурка) для измерения объема жидкости или твердого тела различной формы
Плотность вещества и единицы измерения плотности Лабораторная работа №3 "Определение плотности жидкостей и твердых тел"
7.2.2.13 объяснять физический смысл плотности;
7.2.2.14 экспериментально определять плотности жидкостей и твердых тел;
7.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Расчет плотности
7.2.2.15 применять формулу плотности при решении задач
Взаимодействие тел
Явление инерции
7.2.2.1 объяснять явление инерции и приводить примеры
Сила
7.2.2.2 приводить примеры действия сил из повседневной жизни
Явление тяготения и сила тяжести Вес
7.2.2.10 различать вес и силу тяжести
Лабораторная работа №4 "Изучение упругих деформаций"
7.2.2.4 определять коэффициент жесткости по графику зависимости силы упругости от удлинения;

7.1.2.3 үлкен және кіші сандарды жазған кезде еселік және үлестік қосымшаларды білу және қолдану, : санды: стандартты түрде жазу;
7.1.3.1 дененің ұзындығын, көлемін, температурасын және уақытты өлшеу, өлшеу нәтижелерін аспаптардың қателіктерін есепке ала отырып жазу;
7.1.3.2 кішкентай денелердің өлшемін қатарлау әдісі арқылы анықтау;
7.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Механикалық қозғалыс
Механикалық қозғалыс және оның сипаттамасы
Санақ жүйесі
7.2.1.1 келесі терминдердің физикалық мағынасын түсіндіру - материялық нүкте, санақ жүйесі, қозғалыстың салыстырма-лылығы, траектория, жол, орын ауыстыру
Қозғалыстың салыстырмалылығы
7.2.1.2 механикалық қозғалыстың салыстырмалылығына мысалдар келтіру
Түзусызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстар
7.2.1.3 түзу сызықты бірқалыпты қозғалыс пен бірқалыпсыз қозғалысты ажырата білу
Жылдамдық және орташа жылдамдықты есептеу
7.2.1.4 қозғалыстағы дененің жылдам-дығы мен орташа жылдамдығын есептеу
Әртүрлі механикалық қозғалыстардың графиктері
7.2.1.5 s -тің t-ға тәуелділік графигін тұрғызуда координаталар осьтерінде және кестелерде өлшем бірліктерін дұрыс белгілеу;
7.2.1.6 дененің орын ауыстыруының уақытқа тәуелділік графигінен келесі жағдайларды анықтау:
(1) дененің тыныштық күйін,
(2) тұрақты жылдамдықпен қозғалысын;
7.2.1.7 бірқалыпты қозғалған дененің орын ауыстыруының уақытқа тәуелділік графигінен жылдамдығын анықтау
2-тоқсан
Тығыздық
Масса және денелердің массасын өлшеу
7.2.2.11 электронды, серіппелі, иінді таразылардың көмегімен дененің массасын өлшеу
Дұрыс және дұрыс емес пішінді денелердің көлемін өлшеу
7.2.2.12 әртүрлі пішіндегі қатты дененің немесе сұйықтың көлемін өлшеу үшін өлшеуіш цилиндрді (мензурка) қолдану
Заттың тығыздығы және тығыздықтың өлшем бірлігі.
№3-зертханалық жұмыс. "Сұйықтар мен қатты денелердің тығыздығын анықтау"
7.2.2.13 тығыздықтың физикалық мағынасын түсіндіру;
7.2.2.14 сұйықтар мен қатты денелердің тығыздығын тәжірибе арқылы анықтау;
7.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Тығыздықты есептеу
7.2.2.15 тығыздықтың формуласын есептер шығаруда қолдану
Денелердің өзара әрекеттесуі
Инерция құбылысы
7.2.2.1 инерция құбылысын түсіндіру және мысалдар келтіру
Күш
7.2.2.2 күнделікті өмірден күштердің әрекет етуіне мысалдар келтіру
Тартылыс құбылысы және ауырлық күші. Салмақ
7.2.2.10 масса, салмақ және ауырлық күші ұғымдарын ажырату
№4-зертханалық жұмыс. "Серпімді деформацияларды зерделеу"
7.2.2.4 серпімділік күшінің серіппенің ұзаруына тәуелділік графигінен қатаңдық коэффициентін анықтау;

7.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Деформация
7.2.2.3 различать и приводить примеры пластических и упругих деформаций
Сила упругости, закон Гука
7.2.2.5 рассчитывать силу упругости по формуле закона Гука
Сила трения
Учет трения в технике
Лабораторная работа №5
"Исследования силы трения скольжения"
7.2.2.6 описывать трение при скольжении, качении, покое;
7.2.2.7 приводить примеры полезного и вредного проявления силы трения
Сложение сил, действующих на тело вдоль одной прямой
7.2.2.8 изображать силы графически в заданном масштабе;
7.2.2.9 графически находить равнодействующую сил, действующих на тело и направленных вдоль одной прямой
3-я четверть
Давление
Молекулярное строение твердых тел, жидкостей и газов
7.3.1.1 -описывать строение твердых тел, жидкостей и газов на основе молекулярного строения вещества
Давление твердых тел
7.3.1.2 объяснять физический смысл давления и описывать способы его изменения давления;
7.3.1.3 применять формулу давления твердого тела при решении задач
Давление в жидкостях и газах, закон Паскаля
7.3.1.4 объяснять давление газа на основе молекулярного строения;
7.3.1.5 выводить формулу гидростатического давления в жидкостях и применять ее при решении задач
Сообщающиеся сосуды
7.3.1.6 приводить примеры использования сообщающихся сосудов
Гидравлическая машина
7.3.1.7 описывать принцип действия гидравлических машин;
7.3.1.8 рассчитывать выигрыш в силе при использовании гидравлических машин
Атмосферное давление, измерение атмосферного давления
7.3.1.9 объяснять природу атмосферного давления и способы его измерения
Манометры, насосы
7.3.1.10 описывать принцип действия манометра и насоса
Лабораторная работа №6 "Изучение закона Архимеда"
7.3.1.11 определять выталкивающую силу и исследовать ее зависимость от объема тела, погруженного в жидкость,
знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Выталкивающая сила
7.3.1.12 объяснять природу выталкивающей силы в жидкостях и газах;
7.3.1.13 применять закон Архимеда при решении задач
Лабораторная работа №7 "Определение условия плавания"
7.3.1.14 исследовать условия плавания тел;
7.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики;
Работа и мощность
Механическая работа
Мощность
7.2.3.1 объяснять физический смысл механической работы;
7.2.3.7 объяснять физический смысл мощности;
7.2.3.8 применять формулы механической работы и мощности при решении задач
4-я четверть
Энергия
Кинетическая энергия
Потенциальная энергия

7.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Деформация
7.2.2.3 пластикалық және серпімді деформацияларды ажырату, мысалдар келтіру
Серпімділік күші, Гук заңы
7.2.2.5 Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу
Үйкеліс күші.
Үйкеліс әрекетін техникада ескеру
№5-зертханалық жұмыс. "Сырғанау үйкеліс күшін зерттеу"
7.2.2.6 тыныштық, домалау және сырғанау үйкелістерін сипаттау;
7.2.2.7 үйкеліс күшінің пайдасы мен зиянына мысалдар келтіру
Бір түзу бойымен денеге әрекет еткен күштерді қосу
7.2.2.8 күштерді берілген масштабта графикалық түрде көрсету;
7.2.2.9 денеге әсер ететін және бір түзудің бойымен бағытталған күштердің тең әрекетті күшінің модулі мен бағытын анықтау
3-тоқсан
Қысым
Газдардың сұйықтар және қатты денелердің молекулалық құрылымы
7.3.1.1 заттардың молекулалық құрылысы негізінде, газдардың сұйықтар мен қатты денелердің құрылымын сипаттау
Қатты денелердегі қысым
7.3.1.2 қысымның физикалық мағына-сын түсіндіру және өзгерту әдістерін сипаттау;
7.3.1.3 есептер шығаруда қатты дененің қысымының формуласын қолдану
Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңы
7.3.1.4 газ қысымын молекулалық құрылым негізінде түсіндіру;
7.3.1.5 сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын шығару және оны есептер шығаруда қолдану
Қатынас ыдыстар
7.3.1.6 қатынас ыдыстарды қолдануға мысалдар келтіру
Гидравликалық машиналар
7.3.1.7 гидравликалық машиналардың жұмыс істеу принципін сипаттау;
7.3.1.8 гидравликалық машиналарды қолдану кезіндегі күштен ұтысты есептеу
Атмосфералық қысым. Атмосфералық қысымды өлшеу
7.3.1.9 атмосфералық қысымның табиғатын түсіндіру және оны өлшеудің әдістерін ұсыну
Манометрлер. Сорғылар
7.3.1.10 манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принципін сипаттау
№ 6-зертханалық жұмыс. "Архимед заңын зерделеу"
7.3.1.11 кері итеруші күшті анықтау және оның сұйыққа батырылған дененің көлеміне тәуелділігін зерттеу;
7.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Кері итеруші күш
7.3.1.12 сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің табиғатын түсіндіру;
7.3.1.13 есептер шығаруда Архимед заңын қолдану
№ 7-зертханалық жұмыс. "Дененің сұйықта жүзу шарттарын анықтау"
7.3.1.14 дененің сұйықта жүзу шарттарын зерттеу;
7.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Жұмыс және қуат
Механикалық жұмыс
Қуат
7.2.3.1 механикалық жұмыс ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру;
7.2.3.7 қуат ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру;
7.2.3.8 механикалық жұмыс пен қуаттың формулаларын есептер шығаруда қолдану
4-тоқсан
Энергия
Кинетикалық энергия.
Потенциалдық энергия

7.2.3.2 различать два вида механической энергии;
7.2.3.3 применять формулу кинетической энергии при решении задач;
7.2.3.4 применять формулу потенциальной энергии тела, поднятого над землей и упруго деформированного тела, при решении задач
Превращение и сохранение энергии
7.2.3.5 приводить примеры переходов энергии из одного вида в другой;
7.2.3.6 применять закон сохранения механической энергии при решении задач
Момент силы
Простые механизмы
7.2.4.1 приводить примеры использования простых механизмов и формулировать "Золотое правило механики";
7.2.4.2 объяснять физический смысл понятия "момент силы"
Центр масс тел
Лабораторная работа №8 "Нахождение центра масс плоской фигуры"
7.2.4.3 экспериментально определять положение центра масс плоской фигуры
Лабораторная работа №9 "Определение условия равновесия рычага"
7.2.4.5 экспериментально определять условия равновесия рычага;
7.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Условие равновесия рычага
7.2.4.4 формулировать и применять правило момента сил для тела, находящегося в равновесии, при решении задач
Коэффициент полезного действия
Лабораторная работа №10 "Определение коэффициента полезного действия наклонной плоскости"
7.2.4.6 экспериментально определять коэффициент полезного действия наклонной плоскости;
7.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Космос и Земля
Наука о небесных телах
7.7.1.1 сравнивать геоцентрическую и гелиоцентрическую системы;
Солнечная система
7.7.1.2 систематизировать объекты Солнечной системы
Основы календаря (сутки, месяц, год)
7.7.1.3 объяснять смену времен года и длительность дня и ночи на разных широтах
2) 8 класс:
Раздел долгосрочного плана
Темы / Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
Обучающиеся должны:
1-я четверть
Тепловые явления
Тепловое движение, броуновское движение, диффузия
8.3.1.1описывать эксперименты и приводить примеры, подтверждающие основные положения молекулярно-кинетической теории
Температура, способы ее измерения, температурные шкалы
8.3.1.3 описывать измерение температуры на основе теплового расширения;
8.3.1.2 представлять температуру в разных температурных шкалах (Кельвин, Цельсий)
Внутренняя энергия, способы изменения внутренней энергии
8.3.2.1 описывать способы изменения внутренней энергии
Теплопроводность, конвекция, излучение
8.3.2.2 сравнивать различные виды теплопередачи
Теплопередача в природе и технике
8.3.2.3 приводить примеры применения теплопередачи в быту и технике
Роль тепловых явлений в жизни живых организмов
8.3.2.4 приводить примеры приспособления живых организмов к различной температуре
Количество теплоты, удельная теплоемкость вещества

7.2.3.2 механикалық энергияның екі түрін ажырату;
7.2.3.3 кинетикалық энергия формуласын есептер шығаруда қолдану;
7.2.3.4 жоғары көтерілген дене үшін потенциалдық энергияның және серпімді дененің формуласын қолдану
Энергияның сақталуы және айналуы
7.2.3.5 энергияның түрленуіне мысалдар келтіру;
7.2.3.6 механикалық энергияның сақталу заңын есептер шығаруда қолдану
Күш моменті
Жай механизмдер
7.2.4.1 "Механиканың алтын ережесін" тұжырымдау және қарапайым механизмдердің қолданылуына мысалдар келтіру;
7.2.4.2 күш моменті ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру
Дененің массалық центрі
№8-зертханалық жұмыс.
"Жазық фигураның массалар центрін анықтау"
7.2.4.3 жазық фигураның массалық центрін тәжірибеде анықтау
№9-зертханалық жұмыс. "Иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтау"
7.2.4.5 тәжірибеде иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтау;
7.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Иіндіктің тепе-теңдік шарты
7.2.4.4 тепе-теңдікте тұрған денелер үшін күш моменттер ережесін тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану
Пайдалы әрекет коэффициенті.
№10-зертханалық жұмыс. "Көлбеу жазықтықтың пайдалы әрекет коэффициентін анықтау"
7.2.4.6 көлбеу жазықтықтың пайдалы әрекет коэффициентін тәжірибеде анықтау;
7.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Жер және Ғарыш
Аспан денелері туралы ғылым
7.7.1.1 геоцентрлік және гелиоцентрлік жүйелерді салыстыру
Күн жүйесі
7.7.1.2 Күн жүйесінің нысандарын жүйелеу
Күнтізбе негіздері (тәулік, ай, жыл)
7.7.1.3 жыл мезгілдерінің ендіктерге байланысты ауысуы және күн мен түннің ұзақтығын түсіндіру
2) 8-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары
Білім алушылар:
1-тоқсан
Жылу құбылыстары
Жылулық қозғалыс, броундық қозғалыс, диффузия
8.3.1.1 молекула-кинетикалық теорияның негізгі қағидаларын дәлелдейтін мысалдар келтіру және тәжірибені сипаттау
Температура, оны өлшеу тәсілдері, температураның шкалалары
8.3.1.3 Температураны өлшеуді жылулық ұлғаю негізінде сипаттау;
8.3.1.2 температураны әр түрлі шкала (Цельсий, Кельвин) бойынша өрнектеу
Ішкi энергия, ішкi энергияны өзгерту тәсiлдерi
8.3.2.1 дененің ішкі энергиясын өзгерту тәсілдерін сипаттау;
Жылуөткізгіштік, конвекция, сәуле шығару
8.3.2.2 жылу берілудің түрлерін салыстыру
Табиғаттағы және техникадағы жылу берілу
8.3.2.3 техникада және тұрмыста жылу беру түрлерінің қолданылуына мысалдар келтіру
Жылу құбылыстарының тірі ағзалардың өмірлеріндегі ролі
8.3.2.4 әр түрлі температураларда тірі ағзалардың бейімделуіне мысалдар келтіру
Жылу мөлшері.
Заттың меншікті жылу сыйымдылығы

8.3.2.5 определять количество теплоты, полученной или отданной в процессе теплопередачи;
8.3.2.6 объяснить физический смысл удельной теплоемкости
Энергия топлива, удельная теплота сгорания топлива
8.3.2.7 применять формулу количества теплоты, выделяемого при сгорании топлива, в решении задач
Лабораторная работа № 1 "Сравнение количеств теплоты при смешивании воды разной температуры"
8.3.2.8 исследовать закон сохранения и превращения энергии в тепловых процессах
8.1.3.2 определять факторы, влияющие на проведение эксперимента;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Закон сохранения и превращения энергии в тепловых процессах
8.3.2.9 применять уравнение теплового баланса при решении задач
Агрегатные состояния вещества
Плавление и кристаллизация твердых тел, температура плавления, удельная теплота плавления
8.3.1.4 описывать переход из твердого состояния в жидкое и обратно на основе молекулярно-кинетической теории;
8.3.2.10 применять формулу количества теплоты, поглощаемого /выделяемого при плавлении /кристаллизации, в решении задач;
8.3.2.11 анализировать график зависимости температуры от времени при плавлении и кристаллизации
Лабораторная работа № 2 "Определение удельной теплоты плавления льда"
8.3.2.12 экспериментально определить удельную теплоту плавления льда;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Парообразование и конденсация Ненасыщенные и насыщенные пары
8.3.1.5 описывать переход вещества из жидкого состояния в газообразное и обратно на основе молекулярно-кинетической теории;
8.3.2.13 анализировать график зависимости температуры от времени при парообразовании и конденсации;
8.3.2.14 описывать состояние насыщения на примере водяного пара
Кипение, удельная теплота парообразования
Зависимость температуры кипения от внешнего давления
8.3.2.15 определять количество теплоты при парообразовании;
8.3.2.16 объяснять зависимость температуры кипения от внешнего давления
2-я четверть
Основы термодинамики
Первый закон термодинамики, работа газа и пара
8.3.2.17 объяснять первый закон термодинамики
Необратимость тепловых процессов, второй закон термодинамики
8.3.2.18 объяснять второй закон термодинамики
Тепловые двигатели
8.3.2.22 описывать преобразование энергии в тепловых машинах;
8.3.2.20 описывать принцип работы двигателя внутреннего сгорания и паровой турбины
Коэффициент полезного действия теплового двигателя
8.3.2.19 определять коэффициент полезного действия теплового двигателя;
8.3.2.21 предлагать пути совершенствования тепловых двигателей
Экологические проблемы использования тепловых машин

8.3.2.5 жылу алмасу процесі кезінде алған немесе берген жылу мөлшерін анықтау;
8.3.2.6 заттың меншікті жылу сыйымдылығының мағынасын түсіндіру
Отынның энергиясы
Отынның меншікті жану жылуы
8.3.2.7 отынның жануы кезінде бөлінген жылу мөлшерін анықтау
№ 1-зертханалық жұмыс. "Температуралары әр түрлi суды араластырғандағы жылу мөлшерлерін салыстыру"
8.3.2.8 жылу құбылыстарындағы энергияның сақталу және айналу заңын зерттеу;
8.1.3.2 тәжірибені жүргізуге әсер ететін факторларды анықтау;
8.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Жылу үдерістеріндегі энергияның сақталу және айналу заңы
8.3.2.9 жылулық тепе-теңдік теңдеуін есептер шығаруда қолдану
Заттың агрегаттық күйлері
Қатты денелердiң балқуы және қатаюы, балқу температурасы, меншiктi балқу жылуы
8.3.1.4 молекула-кинетикалық теория негізінде қатты күйден сұйыққа және кері айналуды сипаттау;
8.3.2.10 балқу/кристалдану кезіндегі жұтылатын/бөлінетін жылу мөлшерінің формуласын есептер шығаруға қолдану;
8.3.2.11 заттың балқу және қатаю үдерісі кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдау
№ 2-зертханалық жұмыс. "Мұздың меншiктi балқу жылуын анықтау"
8.3.2.12 эксперимент көмегімен мұздың меншікті балқу жылуын анықтау;
8.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Булану және конденсация.
Қаныққан және қанықпаған булар
8.3.1.5 молекула-кинетикалық теория негізінде заттың сұйық күйден газ күйіне және кері айналуын сипаттау;
8.3.2.13 заттың булану және конденсация үдерісі кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдау;
8.3.2.14 су буының мысалы негізінде қанығу күйін сипаттау
Қайнау, меншiктi булану жылуы.
Қайнау температурасының атмосфералық қысымға байланыстылығын анықтау
8.3.2.15 меншікті булану жылуын анықтау;
8.3.2.16 қайнау температурасының сыртқы қысымға тәуелділігін түсіндіру
2-тоқсан
Термодинами
ка негiздерi
Термодинамиканың бiрiншi заңы, газдың және будың жұмысы
8.3.2.17 термодинамиканың бірінші заңының мағынасын түсіндіру
Жылу үдерістерінің қайтымсыздығы, термодинамиканың екінші заңы
8.3.2.18 термодинамиканың екінші заңының мағынасын түсіндіру
Жылу қозғалтқыштары
8.3.2.22 жылу қозғалтқыштарындағы энергияның түрленуін сипаттау;
8.3.2.20 іштен жану қозғалтқышының, бу турбинасының жұмыс істеу принципін сипаттау
Жылу қозғалтқыштарының пайдалы әрекет коэффициенті
8.3.2.19 жылу қозғалтқышының пайдалы әрекет коэффициентін анықтау;
8.3.2.21 жылу қозғалтқыштарын жетілдіру жолдарын ұсыну
Жылу машиналарын пайдаланудағы экологиялық мәселелер

8.3.2.23 оценивать влияние тепловых машин на экологическое состояние окружающей среды
Основы электростатики
Электрический заряд, электризация тел, проводники и диэлектрики
8.4.1.1 характеризовать электрический заряд;
8.4.1.2 объяснять процесс электризации тела трением и индукцией;
8.4.1.3 приводить примеры положительного и отрицательного влияния электризации
Закон сохранения электрического заряда, взаимодействие неподвижных зарядов, закон Кулона, элементарный электрический заряд
8.4.1.4 объяснять закон сохранения электрического заряда;
8.4.1.5 применять закон Кулона при решении задач
Электрическое поле, напряженность электрического поля
8.4.1.6 объяснять физический смысл понятия "электрическое поле" и определять его силовую характеристику;
8.4.1.7 рассчитывать силу, действующую на заряд в однородном электростатическом поле;
8.4.1.8 изображать графически электрическое поле посредством силовых линий
Потенциал и разность потенциалов электрического поля, конденсатор
8.4.1.9 объяснять физический смысл разности потенциалов и потенциала;
8.4.1.10 описывать устройство и назначение конденсатора
3-я четверть
Постоянный электрический ток
Электрический ток, источники электрического тока
8.4.2.1 объяснять возникновение и условия существования электрического тока
Электрическая цепь и ее составные части, сила тока, напряжение
8.4.2.2 применять условные обозначения элементов электрической цепи при графическом изображении электрических схем;
8.4.2.3 объяснять физический смысл напряжения, его единицы измерения
Лабораторная работа № 3 "Сборка электрической цепи и измерение силы тока и напряжения на различных ее участках"
8.4.2.4 измерять силу тока и напряжение в электрической цепи;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Лабораторная работа № 4
"Исследование зависимости силы тока от напряжения на участке цепи"
8.4.2.5 строить и объяснять вольт-амперную характеристику металлического проводника при постоянной температуре;
8.1.3.1 собирать, анализировать экспериментально полученные данные и записывать их с учетом погрешностей;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Закон Ома для участка цепи
8.4.2.6 применять закон Ома для участка цепи при решении задач
Электрическое сопротивление проводника, удельное сопротивление проводника, реостат
8.4.2.7 объяснять физический смысл сопротивления, его единицы измерения;
8.4.2.8 применять формулу удельного сопротивления проводника при решении задач
Лабораторная работа № 5 "Изучение последовательного соединения проводников"
8.4.2.9 экспериментально получить закономерности последовательного соединения проводников;

8.3.2.23 жылу машиналарының қоршаған ортаның экологиясына әсерін бағалау
Электростатика негіздері
Денелердің электрленуі, электр заряды, өткізгіштер мен диэлектриктер
8.4.1.1 электр зарядын сипаттау;
8.4.1.2 Үйкеліс арқылы денені электрлену және индукция құбылысын түсіндіру;
8.4.1.3 электрленудің оң және теріс әсеріне мысалдар келтіру
Электр зарядының сақталу заңы,қозғалмайтын зарядтардың өзара әрекеттесуi, Кулон заңы, элементар электр заряды
8.4.1.4 электр зарядының сақталу заңын түсіндіру;
8.4.1.5 Кулон заңын есептер шығаруда қолдану
Электр өрiсi, электр өрісінің кернеулігі
8.4.1.6 электр өрісі және оның күштік сипаттамасы ұғымдарының физикалық мағынасын түсіндіру;
8.4.1.7 біртекті электростатикалық өрістегі зарядқа әсер етуші күшті есептеу;
8.4.1.8 электр өрісін күш сызықтар арқылы кескіндеу
Электр өрісінің потенциалы және потенциалдар айырымы, конденсатор
8.4.1.9 потенциалдар айырымының және потенциалдың физикалық мағынасын түсіндіру;
8.4.1.10 конденсаторлардың құрылысын және қолданылуын сипаттау
3-тоқсан
Тұрақты электр тогы
Электр тогы, электр тогы көздері
8.4.2.1 электр тогы ұғымын және электр тогының пайда болу шарттарын түсіндіру
Электр тізбегі және оның құрамды бөліктері, ток күшi, кернеу
8.4.2.2 электр схемасын графикалық бейнелеуде электр тізбегі элементтерінің шартты белгілерін қолдану;
8.4.2.3 кернеудің физикалық мағына-сын, оның өлшем бірлігін түсіндіру
№ 3-зертханалық жұмыс. "Электр тiзбегiн құрастыру және оның әртүрлi бөлiктерiндегi ток күшiн өлшеу"
8.4.2.4 электр тізбегіндегі ток күші мен кернеуді анықтау;
8.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
№ 4-зертханалық жұмыс. "Тiзбек бөлiгi үшiн ток күшінің кернеуге тәуелділігін зерттеу"
8.4.2.5 тұрақты температурада металл өткізгіштің вольт-амперлік сипаттамасын графикалық түрде бейнелеу және түсіндіру;
8.1.3.1 эксперименттен деректерін жинақ-тау, талдау және өлшеу және қателіктерін ескеріп жазу
Тiзбек бөлiгi үшiн Ом заңы
8.4.2.6 тізбек бөлігі үшін Ом заңын есептер шығаруда қолдану;
Өткiзгiштiң электр кедергiсi, өткiзгiштiң меншiктi кедергiсi, реостат
8.4.2.7 кедергінің физикалық мағынасын, оның өлшем бірлігін түсіндіру;
8.4.2.8 есеп шығаруғанда өткiзгiштiң меншiктi кедергiсiн формуласын қолдану
№ 5-зертханалық жұмыс. "Өткiзгiштердi тiзбектей қосуды зерделеу"
8.4.2.9 өткізгіштерді тізбектей жалғаудың заңдылықтарын эксперимент арқылы алу;

8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Лабораторная работа № 6 "Изучение параллельного соединения проводников"
8.4.2.10 экспериментально получить закономерности параллельного соединения проводников;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Последовательное и параллельное соединение проводников
8.4.2.11 рассчитывать электрические цепи, используя закон Ома для участка цепи в последовательном и параллельном соединении проводников
Работа и мощность электрического тока
8.4.2.12 применять формулы мощности и работы тока в решении задач
Тепловое действие электрического тока, закон Джоуля – Ленца
8.4.2.13 применять закон Джоуля-Ленца при решении задач
Лабораторная работа № 7 "Измерение работы и мощности электрического тока"
8.4.2.14 эксперементально определять работу и мощность тока;
8.4.2.15 производить практические расчеты стоимости электроэнергии с использованием единицы измерения кВт час;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Зависимость электрического сопротивления металлов от температуры, сверхпроводимость
8.4.2.16 описывать природу электрического тока и зависимость сопротивления от температуры в металлах
Электронагревательные приборы, лампа накаливания, короткое замыкание, плавкие предохранители
8.4.2.17 объяснять причины возникновения и способы предотвращения короткого замыкания
Химическое действие электрического тока (закон Фарадея)
8.4.2.18 объяснять природу электрического тока в жидкостях
Электромагнитные явления
Постоянные магниты, магнитное поле
Лабораторная работа № 8 "Изучение свойств постоянного магнита и получение изображений магнитных полей"
8.4.3.1 характеризовать основные свойства магнитов и графически изображать магнитное поле посредством силовых линий;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Магнитное поле прямого тока
Магнитное поле катушки с током
8.4.3.2 объяснять свойства магнитного поля;
8.4.3.3 определять направление линий поля вокруг прямого проводника с током и соленоида
Электромагниты и их применение Лабораторная работа № 9 "Сборка электромагнита и изучение его действия"
8.4.3.4 сравнивать магнитные поля, образованные полосовым магнитом и током в соленоиде;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Действие магнитного поля на проводник с током, электродвигатель, электроизмерительные приборы
8.4.3.5 описывать действие магнитного поля на проводник с током;
8.4.3.6 объяснять устройство и работу электродвигателя и электроизмерительных приборов
Электромагнитная индукция, генератор

8.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
№ 6-зертханалық жұмыс. "Өткiзгiштердi параллель қосуды зерделеу"
8.4.2.10 өткізгіштерді параллель жалғаудың заңдылықтарын эксперимент арқылы анықтау;
8.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Өткiзгiштердi тiзбектей және параллель қосу
8.4.2.11 өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, электр тізбектеріне есептеулер жүргізу
Электр тогының жұмысы мен қуаты
8.4.2.12 жұмыс және қуат формулаларын есептер шығаруда қолдану
Электр тогының жылулық әсері, Джоуль-Ленц заңы
8.4.2.13 Джоуль-Ленц заңын есептер шығару үшін қолдану;
№ 7-зертханалық жұмыс. "Электр тогының жұмысы мен қуатын анықтау"
8.4.2.14 эксперимент көмегімен электр тогының жұмысы мен қуатын анықтау;
8.4.2.15 кВт*сағ өлшем бірлігін қолданып, электр энергиясының құнын практика жүзінде анықтау;
8.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Металдардағы электр кедергісінің температураға тәуелділігі, асқын өткізгіштік
8.4.2.16 металл өткізгіштердегі электр тогын және оның кедергісінің температураға тәуелділігін сипаттау
Электрқыздырғыш құралдар, кыздыру шамдары, қысқа тұйықталу, балқымалы сақтандырғыштар
8.4.2.17 қысқа тұйықталудың пайда болу себептерін және алдын алу амалдарын түсіндіру
Электр тогының химиялық әсерi (Фарадейдiң заңы)
8.4.2.18 сұйықтардағы электр тогын сипаттау
Электромагниттік құбылыстар
Тұрақты магниттер, магнит өрiсi.
№ 8-зертханалық жұмыс. "Тұрақты магниттiң қасиеттерiн оқып-үйрену және магнит өрiсiнiң бейнесiн алу"
8.4.3.1 магниттердің негізгі қасиеттеріне сипаттама беру және магнит өрісін күш сызықтары арқылы бейнелеу;
8.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Тогы бар түзу өткізгіштің магнит өрiсi.
Тогы бар шарғының магнит өрiсi
8.4.3.2 магнит өрісінің сипаттамаларын түсіндіру;
8.4.3.3 тогы бар түзу өткізгіштің және соленоидтің айналасындағы өріс сызықтарының бағытын анықтау
Электромагниттер және оларды қолдану.
№ 9-зертханалық жұмыс. "Электрмагниттi құрастыру және оның әсерiн сынау"
8.4.3.4 жолақ магнит пен соленоидтың магнит өрістерін салыстыру;
8.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Магнит өрiсiнiң тогы бар өткiзгiшке әрекеті, электроқозғалтқыш, электр өлшеуіш құралдар
8.4.3.5 магнит өрісінің тогы бар өткізгішке әсерін сипаттау;
8.4.3.6- электрқозғалтқыштың және электр өлшеуіш құралдардың жұмыс істеу принципін түсіндіру
Электромагниттiк индукция, генераторлар

8.4.3.7 описывать явление электромагнитной индукции;
8.4.3.8 приводить примеры производства электрической энергии в мире и в Казахстане
4-я четверть
Световые явления
Закон прямолинейного распространения света
8.5.1.1 графически изображать солнечное и лунное затмения
Отражение света, законы отражения, плоские зеркала
8.5.1.2 экспериментально определять зависимость между углами падения и отражения;
8.5.1.3 объяснять и приводить примеры зеркального и рассеянного отражения;
8.5.1.4 строить изображение в плоском зеркале и описывать его характеристики
Сферические зеркала, построение изображения в сферическом зеркале
8.5.1.5 строить ход лучей в сферических зеркалах для получения изображений тела, характеризовать полученное изображение
Преломление света, закон преломления света, полное внутреннее отражение
8.5.1.6 строить ход лучей в плоскопараллельной пластине;
8.5.1.7 применять закон преломления света при решении задач;
8.5.1.8 объяснять явление полного внутреннего отражения, опираясь на эксперимент
Лабораторная работа № 10 "Определение показателя преломления стекла"
8.5.1.9 экспериментально определять показатель преломления стекла;
8.5.1.10 сравнивать полученное значение показателя преломления с табличным и оценивать достоверность результата
Линзы, оптическая сила линзы, формула тонкой линзы Построение изображений в линзах
8.5.1.11 применять формулу тонкой линзы для решения задач;
8.5.1.12 применять формулу линейного увеличения линзы в решении задач
8.5.1.13 строить ход лучей в тонкой линзе и характеризовать полученные изображения
Лабораторная работа № 11 "Определение фокусного расстояния тонкой линзы"
8.5.1.14 определять фокусное расстояние и оптическую силу линзы;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Глаз как оптическая система, дефекты зрения и способы их исправления
8.5.1.15 описывать коррекцию близорукости и дальнозоркости глаза
Оптические приборы
8.5.1.16 конструировать простые оптические приборы (перископ, камера Обскура и т.д.)
3) 9 класс:
Раздел долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
Обучающиеся должны:
1-я четверть
Основы кинематики
Механическое движение
9.2.1.1 объяснять смысл понятий: материальная точка, система отсчета, относительность механического движения, применять теоремы сложения скоростей и перемещений
Векторы и действия над ними, проекция вектора на координатные оси
9.2.1.2 производить сложение, вычитание векторов, умножение вектора на скаляр;
9.2.1.3 находить проекцию вектора на координатную ось, раскладывать вектор на составляющие
Прямолинейное равнопеременное движение, ускорение
9.2.1.3 находить перемещение, скорость и ускорение из графиков зависимости этих величин от времени
Скорость и перемещение при прямолинейном равноускоренном движении

8.4.3.7 электромагниттік индукция құбылысын түсіндіру;
8.4.3.8 Қазақстанда және дүние жүзінде электр энергиясын өндірудің мысалдарын келтіру
4-тоқсан
Жарық құбылыстары
Жарықтың түзу сызықты таралу заңы.
8.5.1.1 Күннің және Айдың тұтылуын графикалық бейнелеу;
Жарықтың шағылуы, шағылу заңдары, жазық айналар
8.5.1.2 эксперимент арқылы түсу және шағылу бұрыштарының тәуелділігін анықтау;
8.5.1.3 айналық және шашыранды шағылудың мысалдарын келтіру және түсіндіру;
8.5.1.4 жазық айнада дененің кескінін алу және оны сипаттау
Сфералық айналар, сфералық айна көмегімен кескін алу
8.5.1.5 дененің кескінін алу үшін сфералық айнада сәуленің жолын салу және алынған кескінді сипаттау
Жарықтың сынуы, жарықтың сыну заңы, толық ішкі шағылу
8.5.1.6 жазық параллель пластинада сәуленің жолын салу;
8.5.1.7 жарықтың сыну заңын пайдаланып есептер шығару;
8.5.1.8 тәжирибеге сүйене отырып толық ішкі шағылу құбылысын түсіндіру
№ 10-зертханалық жұмыс. "Шынының сыну көрсеткiшiн анықтау"
8.5.1.9 экспериментте шынының сыну көрсеткiшiн анықтау;
8.5.1.10 сыну көрсеткішінің анықталған мәнін кестелік мәндермен салыстыру және эксперимент нәтижесін бағалау
Линзалар, линзаның оптикалық күшi, жұқа линзаның формуласы.
Линзаның көмегімен кескiн алу
8.5.1.11 жұқа линза формуласын есептер шығару үшін қолдану;
8.5.1.12 линзаның сызықтық ұлғаю формуласын сандық және графиктік есептер шығару үшін қолдану;
8.5.1.13 жұқа линзада сәуленің жолын салу және кескінге сипаттама беру
№ 11-зертханалық жұмыс. "Жұқа линзаның фокустық қашықтығын және оптикалық күшін анықтау"
8.5.1.14 жұқа линзаның фокустық қашықтығын және оптикалық күшін анықтау;
8.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Көз - оптикалық жүйе, көздiң көру кемшіліктері және оларды түзету әдiстері
8.5.1.15 көздің алыстан көргіштігі мен жақыннан көргіштігін түзетуді сипаттау
Оптикалық аспаптар
8.5.1.16 қарапайым оптикалық құралдарды (перископ, обскура камерасы) құрастыру
3) 9-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Тақырыптар/ Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары
Білім алушылар:
1-тоқсан
Кинематика негіздері
Механикалық қозғалыс
9.2.1.1 Материялық нүкте, санақ жүйесі, механикалық қозғалыстың салыстырмалылығы ұғымдарының мағынасын түсіндіру, жылдамдықтарды қосу және орын ауыстыру теоремаларын қолдану
Векторлар және оларға амалдар қолдану.
Вектордың координаталар осьтеріндегі проекциялары
9.2.1.2 векторларды қосу, азайту, векторды скалярға көбейту;
9.2.1.3 вектордың координаталар осіне проекциясын анықтау, векторды құраушыларға жіктеу
Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс, үдеу
9.2.1.4 уақыттан тәуелділік графиктерінен орын ауыстыруды, жылдамдықты, үдеуді анықтау;
Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық және орын ауыстыру

9.2.1.5 применять формулы скорости и ускорения при равнопеременном прямолинейном движении в решении задач;
9.2.1.6 применять уравнения координаты и перемещения при равнопеременном прямолинейном движении в решении задач
Лабораторная работа № 1 "Определение ускорения тела при равноускоренном движении"
9.2.1.7 экспериментально определять ускорение тела при равноускоренном движении;
9.1.3.2 анализировать факторы, влияющие на результат эксперимента и предлагать методы улучшения эксперимента;
9.2.1.8 строить и объяснять графики зависимости перемещения и скорости от времени при равноускоренном движении
Свободное падение тел, ускорение свободного падения
9.2.1.9 использовать кинематические уравнения равнопеременного движения для описания свободного падения
Лабораторная работа № 2 "Изучение движения тела, брошенного горизонтально"
9.2.1.10 описывать движение тела, брошенного горизонтально, используя кинематические уравнения равнопеременного и равномерного движения;
9.2.1.11 определять скорость движения тела, брошенного горизонтально;
9.2.1.12 строить траекторию движения тела, брошенного горизонтально
Криволинейное движение, равномерное движение материальной точки по окружности Линейная и угловая скорости
9.2.1.13 описывать равномерное движение тела по окружности, используя понятия линейных и угловых величин;
9.2.1.14 применять формулу взаимосвязи линейной и угловой скорости при решении задач
Центростремительное ускорение
9.2.1.15 применять формулы центростремительного ускорения при решении задач
Основы астрономии
Звездное небо
9.7.2.1 различать абсолютную и видимую звездные величины;
9.7.2.2 называть факторы, влияющие на светимость звезд
Небесная сфера, системы небесных координат
9.7.2.3 называть основные элементы небесной сферы
9.7.2.4 определять небесные координаты звезд по подвижной карте звездного неба
Видимое движение светил на различных географических широтах, местное, поясное и всемирное время
9.7.2.5 объяснять различия в кульминациях светил на различных широтах;
9.7.2.6 сопоставлять местное, поясное и всемирное время
Законы движения планет Солнечной системы
9.7.2.7 объяснять движение небесных тел на основе законов Кеплера
Определение расстояний в астрономии методом параллакса
9.7.2.8 объяснять использование метода параллакса для определения расстояний или размеров тел в солнечной системе
2-я четверть
Основы динамики
Первый закон Ньютона, инерциальные системы отсчета
9.2.2.1 объяснять смысл понятий: инерция, инертность, инерциальная система отсчета;

9.2.1.5 түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық және үдеу формулаларын есептер шығаруда қолдану;
9.2.1.6 түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі координата мен орын ауыстыру теңдеулерін есептер шығаруда қолдану
№ 1-зертханалық жұмыс. "Теңүдемелі қозғалыс кезiндегi дененiң үдеуiн анықтау"
9.2.1.7 теңүдемелі қозғалыс кезіндегі дененің үдеуін эксперименттік жолмен анықтау;
9.1.3.2 эксперименттің нәтижесіне әсер ететін факторларды талдау және экспери-ментті жүргізуді жақсарту жолдарын ұсыну;
9.2.1.8 теңүдемелі қозғалыс кезiндегi орын ауыстырудың және жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графиктерін тұрғызу және оларды түсіндіру
Дененiң еркiн түсуi, еркiн түсу үдеуi
9.2.1.9 еркін түсуді сипаттау үшін теңайнымалы қозғалыстың кинематикалық теңдеулерін қолдану
№ 2-зертханалық жұмыс. "Горизонталь лақтырылған дененің қозғалысын зерделеу"
9.2.1.10 теңайнымалы және бірқалыпты қозғалыстың кинематикалық теңдеулерін қолдана отырып, горизонталь лақтырылған дененің қозғалысын сипаттау;
9.2.1.11 горизонталь лақтырылған дененің қозғалыс жылдамдығын анықтау ;
9.2.1.12 горизонталь лақтырылған дененің қозғалыс траекториясын сызу
Қисықсызықты қозғалыс; материялық нүктенiң шеңбер бойымен бiрқалыпты қозғалысы
Сызықтық және бұрыштық жылдамдықтар
9.2.1.13 дененің шеңбер бойымен бірқалыпты қозғалысын сызықтық және бұрыштық шамалар арқылы сипаттау;
9.2.1.14 сызықтық және бұрыштық жылдамдықты байланыстыратын өрнекті есептер шығаруда қолдану
Центрге тартқыш үдеу
9.2.1.15 центрге тартқыш үдеу формуласын есептер шығаруда қолдану
Астрономия негіздері
Жұлдызды аспан
9.7.2.1 абсолюттік және көрінерлік жұлдыздық шамаларды ажырату;
9.7.2.2 жұлдыздырдың жарқырауына әсер ететін факторларды атау
Аспан сферасы, аспан координаталарының жүйесі
9.7.2.3 аспан сферасының негізгі элементтерін атау;
9.7.2.4 жұлдызды аспанның жылжымалы картасынан жұлдыздардың аспан координатасын анықтау
Әртүрлі географиялық ендіктегі аспан шырақтарының көрінерлік қозғалысы, жергілікті, белдеулік және бүкіләлемдік уақыт
9.7.2.5 әртүрлі ендіктегі жұлдыздардың шарықтау айырмашылығын түсіндіру;
9.7.2.6 жергілікті, белдеулік және бүкіләлемдік уақытты сәйкестендіру
Күн жүйесіндегі ғаламшарлардың қозғалыс заңдары
9.7.2.7 Кеплер заңдарының негізінде аспан денелерінің қозғалысын түсіндіру
Күн жүйесі денесіне дейінгі ара қашықтықты параллакс әдісімен анықтау
9.7.2.8 Күн жүйесіндегі денелердің ара қашықтығын немесе өлшемдерін анықтау үшін параллакс әдісін қолдануды түсіндіру
2-тоқсан
Динамика негіздері
Ньютонның бiрiншi заңы, инерциялық санақ жүйелерi
9.2.2.1 инерция, инерттілік және инерциялық санақ жүйесі ұғымдарының мағынасын түсіндіру;

9.2.2.2 формулировать первый закон Ньютона и применять при решении задач
Силы в механике
9.2.2.3 объяснять природу силы тяжести, силы упругости, силы трения
Второй закон Ньютона, масса
9.2.2.4 формулировать второй закон Ньютона и применять при решении задач
Третий закон Ньютона
9.2.2.5 формулировать третий закон Ньютона и применять при решении задач
Закон Всемирного тяготения
9.2.2.6 формулировать закон Всемирного тяготения и применять его при решении задач
Вес тела, невесомость
9.2.2.10 определять вес тела, движущегося с ускорением;
9.2.2.11 объяснять состояние невесомости;
Движение тела под действием силы тяжести Движение искусственных спутников Земли
9.2.2.9 применять формулу первой космической скорости при решении задач;
9.2.2.7 сравнивать особенности орбит космических аппаратов;
9.2.2.8 рассчитывать параметры движения тела в поле тяготения
3-я четверть
Законы сохранения
Импульс тела и импульс силы
9.2.3.1 различать понятия "импульс тела" и "импульс силы"
Закон сохранения импульса Реактивное движение
9.2.3.2 формулировать закон сохранения импульса и применять его при решении задач;
9.2.3.3 приводить примеры реактивного движения в природе и технике;
9.2.3.4 оценивать региональное и международное значение космодрома Байконур
Механическая работа и энергия
9.2.3.5 определять механическую работу аналитически и графически;
9.2.3.6 объяснять взаимосвязь работы и энергии
Закон сохранения и превращения энергии
9.2.3.7 применять закон сохранения энергии при решении задач
Колебания и волны
Колебательное движение
9.2.5.1 приводить примеры свободных и вынужденных колебаний;
9.2.5.2 экспериментально находить амплитуду, период, частоту;
9.2.5.3 рассчитывать период, циклическую частоту, фазу по формуле
Превращение энергии при колебаниях Уравнение колебательного движения
9.2.5.4 описывать сохранение энергии в колебательных процессах;
9.2.5.5 записывать уравнения координаты, скорости и ускорения по графикам гармонических колебаний
Колебания математического и пружинного маятников
9.2.5.6 объяснять причины возникновения колебаний в различных колебательных системах;
9.2.5.7 исследовать зависимость периода колебаний маятника от различных параметров
Лабораторная работа № 3 "Определение ускорения свободного падения с использованием математического маятника"
9.2.5.8 находить ускорение свободного падения из формулы периода математического маятника;
9.2.5.9 строить и анализировать графики зависимости квадрата периода от длины маятника;
9.1.3.1 объяснять полученные результаты и делать выводы
Свободные и вынужденные колебания, резонанс

9.2.2.2 Ньютонның бірінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану
Механикадағы күштер
9.2.2.3 ауырлық күші, серпімділік күші, және үйкеліс күші табиғатын түсіндіру
Ньютонның екiншi заңы, масса
9.2.2.2 Ньютонның екінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану
Ньютонның үшінші заңы
9.2.2.5 Ньютонның үшінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану
Бүкiләлемдiк тартылыс заңы
9.2.2.6 Бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану
Дененің салмағы, салмақсыздық
9.2.2.10 үдеумен қозғалған дененің салмағын анықтау;
9.2.2.11 салмақсыздық күйді түсіндіру
Денелердiң ауырлық күшiнiң әрекетiнен қозғалуы.
Жердің жасанды серіктерінің қозғалысы
9.2.2.9 бірінші ғарыштық жылдамдықтың формуласын есептер шығаруда қолдану;
9.2.2.7 ғарыш аппараттардың орбиталарын салыстыру;
9.2.2.8 тартылыс өрісіндегі дененің қозғалысын сипаттайтын шамаларды анықтау
3-тоқсан
Сақталу заңдары
Дене импульсі және күш импульсі
9.2.3.1 дене импульсі мен күш импульсін ажырату
Импульстің сақталу заңы.
Реактивтi қозғалыс
9.2.3.2 импульстің сақталу заңын тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану;
9.2.3.3 табиғаттағы және техникадағы реактивті қозғалысқа мысалдар келтіру;
9.2.3.4 Байқоңыр ғарыш айлағының аймақтық және халықаралық маңыздылығына баға беру
Механикалық жұмыс және энергия
9.2.3.5 механикалық жұмысты аналитикалық және графиктік тәсілдермен анықтау;
9.2.3.6 жұмыс пен энергияның байланысын түсіндіру
Энергияның сақталу және айналу заңы
9.2.3.7 энергияның сақталу заңын тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану
Тербелістер және толқындар
Тербелмелі қозғалыс
9.2.5.1 еркін және еріксіз тербелістерге мысалдар келтіру;
9.2.5.2 эксперименттік әдіспен амплитуда, период, жиілікті анықтау;
9.2.5.3 формулаларды қолданып, период, жиілік, циклдік жиілікті анықтау
Тербелістер кезіндегі энергияның түрленуі.
Тербелмелі қозғалыстың теңдеуі
9.2.5.4 тербелмелі процесте энергияның сақталу заңын сипаттау;
9.2.5.5 гармониялық тербелістердің графиктері бойынша координатаның, жылдамдықтың және үдеудің теңдеулерін жаза білу
Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері
9.2.5.6 әртүрлі тербелмелі жүйедегі тербелістің пайда болу себептерін түсіндіру;
9.2.5.7 маятниктер тербелісі периодының әртүрлі параметрлерге тәуелділігін зерттеу
№ 3-зертханалық жұмыс. "Математикалық маятниктің көмегімен еркін түсу үдеуін анықтау"
9.2.5.8 математикалық маятник периодының формуласынан еркін түсу үдеуін анықтау;
9.2.5.9 период квадратының маятник ұзындығына тәуелділік графигін тұрғызу және талдау;
9.1.3.1 алған нәтижені түсіндіру және қорытынды жасау
Еркін және еріксіз тербелістер, резонанс

9.2.5.10 описывать по графику зависимость амплитуды вынужденных колебаний от частоты вынуждающей силы;
9.2.5.11 описывать явление резонанса
Свободные электромагнитные колебания
9.4.4.1 описывать качественно свободные электромагнитные колебания в колебательном контуре
Волновое движение
9.2.5.12 применять формулы скорости, частоты и длины волны при решении задач
9.2.5.13 сравнивать поперечные и продольные волны
Лабораторная работа № 4 "Определение скорости распространения поверхностных волн"
9.2.5.14 экспериментально определять скорость распространения поверхностных волн
Звук, характеристики звука, акустический резонанс, эхо
9.2.5.15 называть условия возникновения и распространения звука;
9.2.5.16 сопоставлять характеристики звука с частотой и амплитудой звуковой волны;
9.2.5.17 называть условие возникновения резонанса и приводить примеры его применения;
9.2.5.18 описывать природу появления эха и способы его использования;
9.2.5.19 приводить примеры использования ультразвука и инфразвука в природе и технике
Электромагнитные волны Шкала электромагнитных волн
9.4.4.2 сравнивать свойства электромагнитных и механических волн;
9.4.4.3 описывать и приводить примеры применения диапазонов электромагнитных волн;
9.5.4.4 характеризовать дисперсию света при прохождении света через стеклянную призму
4-я четверть
Строение атома, атомные явления
Тепловое излучение
9.6.1.1 описывать зависимость энергии теплового излучения от температуры
Гипотеза Планка о световых квантах
9.6.1.2 применять формулу Планка для решения задач
Явление фотоэффекта
9.6.1.3 описывать явление фотоэффекта и приводить примеры применения фотоэффекта в технике;
9.6.1.4 применять формулу Эйнштейна для фотоэффекта при решении задач
Рентгеновское излучение
9.6.1.5 сравнивать рентгеновское излучение с другими видами электромагнитного излучения;
9.6.1.6 приводить примеры применения рентгеновского излучения
Радиоактивность Природа радиоактивных излучений
9.6.2.1 объяснять природу и свойства a, b и g – излучения
Опыт Резерфорда, строение атома
9.6.1.7 описывать опыт Резерфорда по рассеянию альфа-частиц
Атомное ядро
Ядерное взаимодействие, ядерные силы Дефект масс, энергия связи атомных ядер
9.6.1.8 описывать свойства ядерных сил;
9.6.1.9 определять дефект масс атомных ядер;
9.6.1.10 применять формулу энергии связи атомного ядра при решении задач
Ядерные реакции, закон радиоактивного распада

9.2.5.10 еріксіз тербеліс амплитудасының мәжбүрлеуші күштің жиілігіне тәуелділігін график бойынша сипаттау;
9.2.5.11 резонанс құбылысын сипаттау
Еркін электромагнитік тербелістер
9.4.4.1 тербелмелі контурдағы еркін электромагниттік тербелістерді сапалық түрде сипаттау
Толқындық қозғалыс
9.2.5.12 толқын жылдамдығы, жиілігі және толқын ұзындығы формулаларын есеп шығаруда қолдану;
9.2.5.13 көлденең және бойлық толқындарды салыстыру
№4-зертханалық жұмыс. "Беттік толқындардың таралу жылдамдығын анықтау"
9.2.5.14 су бетіндегі толқындардың таралу жылдамдығын эксперимент түрінде анықтау
Дыбыс, дыбыстың сипаттамалары, акустикалық резонанс, жаңғырық
9.2.5.15 дыбыстың пайда болу және таралу шарттарын атау;
9.2.5.16 дыбыс сипаттамаларын дыбыс толқындарының жиілігі және амплитудасымен сәйкестендіру;
9.2.5.17 резонанстың пайда болу шарттарын атау және оның қолданылуына мысалдар келтіру;
9.2.5.18 жаңғырықтың пайда болу табиғатын және оны қолдану әдістерін сипаттау;
9.2.5.19 табиғатта және техникада ультрадыбыс пен инфрадыбыстықолдануға мысалдар келтіру
Электромагниттік толқындар
Электромагниттік толқындар шкаласы
9.4.4.2 механикалық толқындар мен электромагниттік толқындардың ұқсастығы мен айырмашылығын салыстыру;
9.4.4.3 электромагниттік толқындар шкаласын сипаттау және әртүрлі диапазондағы толқындардың қолданылуына мысалдар келтіру;
9.4.4.4- шыны призма арқылы өткен жарықтың дисперсиясына сапалы сипаттама беру
4-тоқсан
Атом құрылысы. Атомдық құбылыстар
Жылулық сәуле шығару
9.6.1.1 жылулық сәуле шығару энергиясының температураға тәуелділігін сипаттау
Жарық кванттары туралы Планк гипотезасы
9.6.1.2 Планк формуласын есептер шығаруда қолдану
Фотоэффект құбылысы
9.6.1.3 фотоэффект құбылысын сипаттау және фотоэффект құбылысының техникада пайдаланылуына мысалдар келтіру;
9.6.1.4 фотоэффект үшін Эйнштейн формуласын есептер шығаруда қолдану;
Рентген сәулелері
9.6.1.5 рентген сәулесін электромагниттік сәулелердің басқа түрлерімен салыстыру;
9.6.1.6 рентген сәулесін қолдануға мысалдар келтіру
Радиоактивтілік.
Радиоактивті сәулеленудің табиғаты
9.6.2.1 a, b және g - сәулеленудің табиғаты мен қасиеттерін түсіндіру
Резерфорд тәжірибесі, атомның құрамы
9.6.1.7 a-бөлшегінің шашырауы бойынша Резерфорд тәжірибесін сипаттау
Атом ядросы
Ядролық өзара әрекеттесу, ядролық күштер.
Массалар ақауы, атом ядросының байланыс энергиясы
9.6.1.8 ядролық күштердің қасиеттерін сипаттау;
9.6.1.9 атом ядросының масса ақауын анықтау;
9.6.1.10 атом ядросының байланыс энергиясы формуласын есептер шығаруда қолдану
Ядролық реакциялар.
Радиоактивті ыдырау заңы

9.6.1.11 применять законы сохранения зарядового и массового числа при решении уравнений ядерных реакций;
9.6.2.2 объяснять вероятностный характер радиоактивного распада;
9.6.2.3 использовать закон радиоактивного распада при решении задач
Деление тяжелых ядер, цепная ядерная реакция Ядерный реактор
9.6.2.4 описывать условия протекания цепной ядерной реакции;
9.6.2.5 описывать принцип действия ядерного реактора
Термоядерные реакции Радиоизотопы, защита от радиации
9.6.2.6 сравнивать ядерный синтез и ядерный распад;
9.6.2.7 приводить примеры использования радиоактивных изотопов;
9.6.2.8 характеризовать способы защиты от радиации
Элементарные частицы
9.6.3. 1 классифицировать элементарные частицы
Современная физическая картина мира
Мировоззренческое значение физики и астрономии
9.8.1.1 объяснять влияние развития физики и астрономии на формирование мировоззрения человека
Экологическая культура
9.8.1.3 оценивать преимущества и учитывать риски влияния новых технологий на окружающую среду
Приложение 14
к приказу и.о. Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 25 октября 2017 года № 545
Приложение 203
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Химия"
для 7- 9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Учебный предмет "Химия" имеет важное значение в развитии мировоззрения, в формировании целостной научной картины мира.
3. Цели учебного предмета "Химия":
1) формирование у обучающихся системы знаний о веществах и их превращениях, законах и теориях, объясняющих зависимость свойств веществ от их состава и строения;
2) развитие умений безопасного применения в реальной жизни знаний о химических процессах, законах и их закономерностях.
4. По завершении изучения химии, обучающиеся должны знать:
1) о составе, структуре атомов и молекул веществ, об изменениях свойств веществ при химических реакциях;
2) закон сохранения массы веществ и энергии при химических реакциях;
3) о том, как меняется скорость реакции при изменении условий протекания химических процессов;
4) о возможности проведения химических превращений, безопасных для окружающей среды, при соблюдении техники безопасности;
5) научные методы планирования экспериментов;

9.6.1.11 ядролық реакцияның теңдеуін шешуде зарядтық және массалық сандардың сақталу заңын қолдану;
9.6.2.2 радиоактивті ыдыраудың ықтималдық сипатын түсіндіру;
9.6.2.3 радиоактивті ыдырау заңын есеп шығаруда қолдану
Ауыр ядролардың бөлінуі, тізбекті ядролық реакция.
Ядролық реакторлар
9.6.2.4 тізбекті ядролық реакциялардың өту шарттарын сипаттау;
9.6.2.5 ядролық реактордың жұмыс істеу принципін сипаттау
Термоядролық реакциялар.
Радиоизотоптар, радиациядан қорғану
9.6.2.6 ядролық ыдырау мен ядролық синтезді салыстыру;
9.6.2.7 радиактивті изотоптарды қолданудың мысалдарын келтіру;
9.6.2.8 радиациядан қорғану әдістерін сипаттау
Элементар бөлшектер
9. 6.3 элементар бөлшектерді жіктеу
Әлемнің қазіргі физикалық бейнесі
Физика және астрономияның дүниетанымдық маңызы
9.8.1.1 адамның дүниетанымдық көзқарасының қалыптасуына физика және астрономияның дамуының ықпалын түсіндіру;
Экологиялық мәдениет
9.8.1.3 жаңа технологиялардың қоршаған ортаға ықпалының артықшылығы мен қауіптілігін бағалау;
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
міндетін атқарушысының
2017 жылғы 25 қазандағы
№ 591 бұйрығына
14-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
203-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған
"Химия" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. "Химия" оқу пәні әлемнің біртұтас ғылыми бейнесін, оқушылардың жаратылыстану-ғылымитанымын, табиғатты аялау, сын тұрғысынан ойлау және зерттеу дағдыларын дамытуды қалыптастыруда маңызды.
3. "Химия" оқу пәнінің мақсаты:
1) заттар мен олардың айналымы, заттар қасиеттерінің, олардың құрамы мен құрылысына тәуелділігін түсіндіретін заңдар мен теориялар туралы білім жүйесін қалыптастыру;
2) заттар және химиялық реакциялар туралы білімін өмірде пайдалану біліктерін дамыту.
4. Химия курсын оқып аяқтағаннан кейін оқушылар:
1) заттардың атомдармен молекулаларының құрылымын, химиялық реакция барысында заттардың қасиеттерінің өзгеруін;
2) химиялық реакциялар кезіндегі зат массасы мен энергия сақталу заңдарын;
3) химиялық реакцияның жылдамдығының әртүрлі жағдайда өзгеру заңдылықтарын;
4) химиялық реакцияларды жүргізу ережелерін, өмір мен қоршаған орта қауіпсіздігі үшін техника қауіпсіздігі ережелерін сақтауды;
5) эксперименттерді жоспарлаудың ғылыми әдістері;

6) главнейшие закономерности химии для того, чтобы оценивать и применять их для разъяснения понимания и прогнозирования химических процессов, их закономерностей.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Химия"
5. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Химия" составляет:
1) в 7 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
6. Содержание учебного предмета включает 5 разделов:
1) частицы вещества;
2) закономерности химических реакций;
3) энергетика в химии;
4) химия вокруг нас;
5) химия и жизнь.
7. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов: знание, понимание, умения и навыки.
8. Раздел "Частицы вещества" включает следующие подразделы:
1) атомы, ионы и молекулы;
2) строение и состав атома;
3) распределение и движение электронов в атомах, образование ионов из атомов;
4) виды химических связей.
9. Раздел "Закономерности химических реакций" включает следующие подразделы:
1) периодический закон и периодическая таблица химических элементов;
2) классификация химических реакций;
3) закон сохранения массы;
4) электрохимический ряд напряжения металлов.
10. Раздел "Энергетика в химии" включает следующие подразделы:
1) экзотермические и эндотермические реакции;
2) скорость химических реакций;
3) химическое равновесие;
4) теория кислот и оснований.
11. Раздел "Химия вокруг нас" включает следующие подразделы:
1) классификация веществ;
2) химия Земли;
3) химия углерода и его соединений.
12. Раздел "Химия и жизнь" состоит из подраздела "Биохимия".
13. Базовое содержание учебного предмета "Химия"7 класса:
1) "Предмет химии. Чистые вещества и смеси". Химия – раздел естествознания, наука о веществах, развитие и значение химии, правила техники безопасности в кабинете и лаборатории химии, чистые вещества и их физические свойства, однородные и неоднородные смеси, способы очистки и разделения веществ, простые и сложные вещества, элемент, химические соединения;
практическая работа № 1 "Правила техники безопасности и знакомство с лабораторным оборудованием";
лабораторный опыт № 1 "Сравнение веществ и их соединений";
лабораторный опыт № 2 "Очистка загрязненной поваренной соли";

6) химиялық процестер мен олардың заңдылықтарын болжау және түсіндіру үшін химияның басты заңдылықтарын қолдануды және бағалауды білулері қажет.
2-тарау. "Химия" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
5."Химия"оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 7 сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағатты;
2) 8 сыныпта – аптасына 2 сағатты, оқу жылында 68 сағатты;
3) 9 сыныпта – аптасына 2 сағатты, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
6. Оқу пәнінің мазмұны бес бөлімді қамтиды:
1) заттардың бөлшектері;
2) химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары;
3) химиядағы энергетика;
4) химия және қоршаған орта;
5) химия және өмір.
7. Оқу пәнінің мазмұны оқытудың бөлімдері арқылы ұйымдастырылған. Бөлімдер білім, түсінік және дағдыларды қамтитын күтілетін нәтижелер түріндегі оқу мақсаттарынан тұратын бөлімшелерге бөлінген. Әр бөлімшеде көрсетілген оқу мақсаттары, мұғалімге оқушыларды дамыту бойынша жұмысты жүйелі жоспарлауға, сонымен қатар олардың жетістіктерін бағалауға, оқытудың келесі кезеңдері туралы ақпарат беруге мүмкіндік береді.
8. "Заттардың бөлшектері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) атомдар, иондар және молекулар;
2) атомның құрамы мен құрылысы;
3) атомда электрондардың қозғалысы мен таралуы, атомдардан иондардың құрылуы;
4) химиялық байланыстардың түрлері.
9. "Химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) периодтық заң және химиялық элеметтердің периодтық жүйесі;
2) химиялық реакциялардың жіктелуі;
3) зат массасының сақталу заңы;
4) металдардың электрохимиялық кернеу қатары.
10. "Химиядағы энергетика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар;
2) химиялық реакциялардың жылдамдығы;
3) химиялық тепе-теңдік;
4) қышқылдар мен негіздер теориясы.
11. "Химия және қоршаған орта" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) заттардың жіктелуі;
2) Жер химиясы;
3) көміртек және оның қосылыстары химиясы.
12. "Химия және өмір" бөлімі "Биохимия" бөлімшесінен тұрады.
13. 7- сыныпқа арналған "Химия" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Химия пәні. Таза заттар және қоспалар. Химия – заттар туралы жаратылыстану ғылымдарының бір саласы, химияның дамуы мен маңызы, химия кабинетіндегі және зертханасындағы қауіпсіздік техникасының ережелері, таза заттар және олардың физикалық қасиеттері, біртекті және әртекті қоспалар, заттарды тазарту және бөлу тәсілдері, жәй және күрделі заттар, элемент, химиялық қосылыстар:
№ 1 практикалық жұмыс "Техника қауіпсіздігі ережелері және зертханалық құрал-жабдықтармен танысу";
№ 1 зертханалық тәжірибе "Заттарды және олардың қосылыстарын салыстыру";
№ 2 зертханалық тәжірибе "Ластанған ас тұзын тазарту";

2) "Изменение состояния веществ". Физические и химические явления химическая реакция, агрегатные состояния вещества, структура твердых, жидких и газообразных веществ по кинетической теории частиц, процессы охлаждения, нагревания и испарения веществ;
лабораторный опыт № 3 "Изучение признаков химических реакций";
лабораторный опыт № 4 "Изучение процесса охлаждения аспирина или салола";
лабораторный опыт № 5 "Изучение процесса кипения воды";
контрольная работа № 1.
3) "Атомы. Молекулы. Вещества". Атомы и молекулы, различие атомов и молекул, химические элементы, символы химических элементов, классификация элементов на металлы и неметаллы, простые и сложные вещества, состав и строение атома, ядро, протон, электрон, нейтрон, изотопы, описание элемента по названию и по количеству фундаментальных частиц.
4) "Воздух. Реакция горения". Воздух и его состав, значение охраны атмосферного воздуха от загрязнения, процесс горения, условия горения вещества, легковоспламеняющиеся, горючие и негорючие вещества, топливо, кислород, источник возгорания, температура возгорания, горение металлов и неметаллов, продукты реакции горения;
лабораторный опыт № 6 "Горение свечи";
практическая работа № 2/демонстрация "Сравнение реакций горения серы, фосфора, железа в воздухе и кислороде";
контрольная работа № 2.
5) "Химические реакции". Природные кислоты и щелочи, свойства "кислотность" и "мылкость", индикаторы, универсальный индикатор, рН шкала, метилоранж, лакмус, фенолфталеин, изменение окраски индикаторов в различных средах, кислоты и щелочи, антацидные средства, реакция нейтрализации, разбавленные кислоты, области применения кислот, правила обращения с кислотами, взаимодействие разбавленных кислот с различными металлами, качественная реакция на водород, карбонаты, взаимодействие разбавленных кислот с карбонатами, качественная реакция на углекислый газ;
лабораторный опыт № 7 "Изучение кислотности и щелочности среды растворов";
лабораторный опыт № 8 "Реакция нейтрализации хлороводородной кислоты";
лабораторный опыт № 9 "Взаимодействие цинка с разбавленной соляной кислотой";
лабораторный опыт № 10 "Качественная реакция на водород";
практическая работа № 3 "Взаимодействие карбонатов с разбавленными кислотами. Качественные реакции на углекислый газ".
6) "Периодическая таблица химических элементов". История создания периодической таблицы химических элементов, классификации элементов
И. ДҰберейнера, Дж. Ньюлендса, Д.И. Менделеева, периодический закон, структура периодической таблицы, принцип построения периодической таблицы; атомный номер, заряд ядра, элементарные частицы в атоме:

2) "Заттар күйінің өзгеруі". Физикалық және химиялық құбылыстар, химиялық реакция, заттың агрегаттық күйлері, қатты, сұйық, бөлшектердің кинетикалық теориясына сәйкес газ тәріздес заттардың құрылымы, заттардың салқындау, қыздыру және булану үдерістері:
№ 3 зертханалық тәжірибе "Химиялық реакциялардың белгілерін зерттеу";
№ 4 зертханалық тәжірибе "Аспирин немесе салолдың салқындау үдерісін зерттеу";
№ 5 зертханалық тәжірибе "Судың қайнау үдерісін зерттеу";
№ 1 бақылау жұмысы;
3) "Атомдар. Молекулалар. Заттар". Атомдар мен молекулалар, атомдар мен молекулалардың айырмашылығы, химиялық элементтер, химиялық элементтердің символдары, элементтерді металдар мен бейметалдарға жіктеу, жай және күрделі заттар, атомның құрамы мен құрылысы, ядро, протон, нейтрон, электрон, изотоптар, элементті аталуы және фундаменталды бөлшектерінің саны бойынша сипаттау;
4) "Ауа. Жану реакциясы". Ауа және оның құрамы, атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызы, жану үдерісі, заттың жану шарттары, тез тұтанатын, жанатын және жанбайтын заттар, отын, оттек, тұтану көзі, тұтану температурасы, металдар мен бейметалдардың жануы, жану реакциясының өнімдері:
№ 6 зертханалық тәжірибе: "Балауыз шамның жануы";
№ 2 практикалық жұмыс/көрсетілім "Күкірттің, фосфордың, темірдің ауада және оттегінде жануын салыстыру";
№ 2 бақылау жұмысы;
5) "Химиялық реакциялар". Табиғи қышқылдар мен сілтілер; "қышқылдық" және "сабынды" қасиеттері, индикаторлар, әмбебап индикатор, рН шкала метилоранж, лакмус, фенолфталеин, индикаторлардың түрлі орталардағы түстерінің өзгеруі, қышқылдар мен сілтілер, антацидті заттар, бейтараптану реакциясы, сұйылтылған қышқылдар, қышқылдардың қолданылу аймақтар, қышқылдармен жұмыс жүргізу ережелері, сұйылтылған қышқылдардың түрлі металдармен әрекеттесуі, сутекке сапалық реакция, карбонаттар, сұйылтылған қышқылдардың карбонаттармен әрекеттесуі, көмірқышқыл газына сапалық реакция;
№ 7 зертханалық тәжірибе "Ерітінділердің қышқылдық, негіздік ортасын анықтау";
№ 8 зертханалық тәжірибе "Хлорсутек қышқылының бейтараптану реакциясы";
№ 9 зертханалық тәжірибе "Мырыштың сұйылтылған тұз қышқылымен реакциясы";
№ 10 зертханалық жұмыс "Сутекке сапалық реакция";
№ 3 практикалық жұмыс "Сұйылтылған қышқылдар мен карбонаттардың әрекеттесуі. Көмірқышқыл газына сапалық реакция";
6) "Химиялық элементтердің периодтық кестесі". Химиялық элементтердің периодтық кестелерін құру тарихы, И. ДҰберейнер, Дж. Ньюлендс, Д.И. Менделеевтің элементтерді жіктеуі, периодтық заң, периодтық кестенің құрылымы, периодтық кестенің құрылу принципі, атом нөмірі ядро заряды, атомдағы элементер бөлшектер;

7) "Относительная атомная масса. Простейшие формулы". Смеси изотопов, природные изотопы, относительная атомная масса, относительная молекулярная/формульная масса, химическая формула, валентность химических элементов, составление формул бинарных соединений, атомные соотношения в соединениях;
расчетные задачи: вычисление относительной молекулярной массы;
контрольная работа № 3.
8) "Химические элементы и соединения в организме человека". Питательные вещества, химические элементы в организме человека (О, С, Н, N, Ca, P, K), распространенность химических элементов в живой и неживой природе, биологическая роль микро- макроэлементов в организме человека, процесс дыхания, сбалансированность питания;
практическая работа № 4 "Определение питательных веществ в составе пищи";
лабораторный опыт № 11 "Исследование процесса дыхания";
9) "Геологические химические соединения". Полезные геологические химические соединения, природные ресурсы, месторождение, руда, состав руды, минералы, добыча природных ресурсов, полезные ископаемые Казахстана, экологические аспекты добычи минералов;
контрольная работа № 4.
14. Базовое содержание учебного предмета "Химия" 8 класса:
1) "Движение электронов в атомах". Распределение электронов в атомах, энергетические уровни, формы s и p орбиталей, электронная конфигурация, электронно-графическая формула, ион, образование ионов, составление формулы химического соединения методом "нулевой суммы";
лабораторный опыт № 1 "Изготовление моделей атомов".
2) "Формулы веществ и уравнения химических реакций". Химическая формула, уравнения химических реакций, закон сохранения массы веществ, типы химических реакций: соединение, разложение, замещение, обмен; химические реакции в природе и жизнедеятельности живых организмов и человека;
демонстрация № 1 "Опыт, доказывающий закон сохранения массы веществ";
лабораторный опыт № 2 "Соотношение масс реагирующих веществ";
расчетные задачи: вычисление массовой доли элемента в химическом соединении по химической формуле, установление простейшей формулы вещества по массовым долям элементов.
3) "Химическая активность металлов". Окисление металлов, коррозия металлов, взаимодействие металлов с водой, взаимодействие металлов с растворами кислот, растворами солей, ряд активности металлов, сравнение активности металлов;
демонстрация № 2 "Взаимодействие активных металлов с водой";
лабораторный опыт № 3 "Взаимодействие металлов с растворами кислот";
демонстрация № 3 "Вытеснение металлов из растворов солей";
практическая работа № 1 "Сравнение активности металлов";
контрольная работа № 1;

7) "Салыстырмалы атомдық масса және қарапайым формулалар". Изотоптар қоспасы, табиғи изотоптар, салыстырмалы атомдық масса, салыстырмалы молекулалық/формулалық масса, химиялық формула, химиялық элементтердің валенттілігі, бинарлы қосылыстардың формулаларын құрастыру, қосылыстардағы атомдардың қатынастары:
есептеуге берілген есептер: салыстырмалы молекулалық массаны есептеу;
№ 3 бақылау жұмысы;
8) "Адам ағзасындағы химиялық элементтер". Қоректік заттар, адам ағзасындағы химиялық элементтер (О, С, Н, N, Ca, P, K), химиялық элементтердің тірі және өлі табиғаттағы таралуы, адам ағзасындағы микро- макроэлементтердің биологиялық рөлі, тыныс алу үдерісі, тамақтану теңгерімі;
№ 4 практикалық жұмыс "Тағам құрамындағы қоректік заттарды анықтау";
№ 11 зертханалық тәжірибе "Тыныс алу үдерісін зерттеу";
9) "Геологиялық химиялық қосылыстар". Пайдалы геологиялық химиялық қосылыстар, табиғи ресурстар, кен орны, кен, кеннің құрамы, минералдар, табиғи ресурстарды өндіру, металдарды алу, Қазақстанның пайдалы қазбалары, минералдарды өндірудің экологиялық аспектілері:
№ 4 бақылау жұмысы.
14. 8-сыныпқа арналған "Химия" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Атомдардағы электрондардың қозғалысы". Атомдардағы электрондардың орналасуы, энергетикалық деңгейлер, s және p орбитальдарының пішіндері, электрондық конфигурация, электронды-графикалық формула, ион, иондардың түзілуі, "нольдік қосынды" әдісімен қосылыстардың формулаларын құрастыру:
№ 1 зертханалық тәжірибе "Атомдардың модельдерін жасау";
2) "3аттардың формулалары және химиялық реакция теңдеулері". Химиялық формула, химиялық реакция теңдеулері, заттардың массасының сақталу заңы, химиялық реакциялардың типтері: бірігу, ажырау, алмастыру, алмасу, табиғаттағы химиялық реакциялар, тірі организмдер мен адам тіршілігіндегі химиялық реакциялар:
№ 1 көрсетілім "Заттардың массасының сақталу заңын дәлелдейтін тәжірибе";
№ 2 зертханалық тәжірибе "Әрекеттесуші заттардың массасының қатынасы";
есептеуге берілген есептер: химиялық формула бойынша химиялық бірігудегі элементтің массалық үлесін есептеу, элементтердің массалық үлестері бойынша заттың қарапайым формуласын анықтау;
3) "Металдардың химиялық белсенділігі". Металдардың тотығуы, металдардың жемірілуі, металдардың сумен әрекеттесуі, металдардың қышқыл ерітінділерімен, металдардың тұз ерітінділерімен әрекеттесуі, металдардың белсенділік қатары, металдардың белсенділігін салыстыру:
№ 2 көрсетілім "Белсенді металдардың сумен әрекеттесуі";
№ 3 зертханалық тәжірибе "Металдардың қышқылдар ерітіндісімен әрекеттесуі";
№ 3 көрсетілім "Тұз ерітінділерінен металдарды ығыстыру";
№ 1 практикалық жұмыс "Металдардың белсенділігін салыстыру";
№ 1 бақылау жұмысы;

4) "Количество вещества". Количество вещества, моль, число Авогадро, молярная масса вещества.
расчетные задачи: вычисление относительной молярной массы простых и сложных веществ, вычисления по химической формуле молярной массы, массы и количества вещества, вычисления числа атомов (молекул) в определенном количестве вещества;
5) "Стехиометрические расчеты". Решение задач по уравнениям химических реакций, молярный объҰм, относительная плотность газов, закон объҰмных отношений, нормальные и стандартные условия.
расчетные задачи: вычисления по химической формуле молярной массы, массы и количества вещества, вычисление количества атомов и молекул по заданной массе или количеству вещества, вычисления массы, объема (газа) и количества вещества продукта реакции по уравнениям химических реакций, вычисление относительной плотности газов, объема газа при нормальных условиях, расчеты относительной плотности газов по кислороду и воздуху, вычисления по формулам с использованием понятий: количество вещества, молярная масса, молярный объем газа, закон Авогадро, вычисления с использованием понятия о объемных отношениях газов при химических реакциях;
6) "Знакомство с энергией в химических реакциях". Горение топлива и выделение энергии, при горении углеродсодержащего горючего в кислороде возможность образования углерода, угарного газа или углекислого газа, причины парникового эффекта и пути решения, экзотермические и эндотермические реакции, потенциал различного горючего, воздействие на окружающую среду, изменение энергии с точки зрения кинетической теории частиц, тепловой эффект реакции, термохимические уравнения;
лабораторный опыт № 4 "Химические реакции, сопровождающиеся изменением энергии";
расчетные задачи: вычисление теплового эффекта реакции по термохимическим уравнениям реакций;
7) "Водород. Кислород и озон". Водород – химический элемент и простое вещество, изотопы водорода (протий, дейтерий и тритий), свойства, применение и получение водорода, кислород – химический элемент и простое вещество, свойства, применение и получение кислорода, бинарные соединения водорода и кислорода, распространение в природе аллотропных видоизменений кислорода, озон, получение водорода и кислорода, значение озонового слоя Земли;
демонстрация № 4 "Разложение пероксида водорода";
практическая работа № 2 "Получение водорода и изучение его свойств";
практическая работа № 3 "Получение кислорода из пероксида водорода и изучение его свойств";
расчетные задачи: вычисления массы, количества, объема (газа) вещества по известной массе, количеству или объему вещества одного из вступающих или получающихся в результате реакции веществ;
контрольная работа № 2;

4) "Заттың мөлшері". Заттың мөлшері, моль, Авогадро саны, заттың молярлық массасы:
есептеуге берілген есептер: жәй және күрделі заттардың салыстырмалы молярлық массасын есептеу, химиялық формула бойынша заттың молярлық массасын, массасын және заттың мөлшерін есептеу, заттың белгілі мөлшеріндегі атомдардың (молекулалардың) сандарын есептеу;
5) "Стехиометриялық есептеулер". Химиялық реакциялардың теңдеулері бойынша есептер шығару, молярлық көлем, газдардың салыстырмалы тығыздығы, көлемдік қатынастар заңы, қалыпты және стандартты жағдайлар;
есептеуге берілген есептер: химиялық формула бойынша заттың молярлық массасын , массасын және заттың мөлшерін есептеу, заттың берілген массасы немесе заттың мөлшері бойынша атомдар мен молекулалардың сандарын есептеу, химиялық реакциялардың теңдеулері бойынша реакция өнімінің массасын, көлемін (газдың) және зат мөлшерін есептеу, қалыпты жағдайлардағы газдың көлемін, газдардың салыстырмалы тығыздығын есептеу, оттек және ауа бойынша газдардың салыстырмалы тығыздықтарын есептеу, заттың мөлшері, молярлық масса, газдың молярлық көлемі, Авогадро заңы ұғымдарын пайдаланып формулалар бйынша есептеулер жасау, химиялық реакциялар кезіндегі газдардың көлемдік қатынастары түсініктерін қолданып есептеулер жасау;
6) "Химиялық реакциялардағы энергиямен танысу". Отынның жануы және энергияның бөлінуі, көміртекті отынның жануы кезінде көмірқышқыл газы, иіс газы немесе көміртек түзілуі мүмкіндігі, жылыжайлық эффектіcінің себептері және шешу жолдары, экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар, әртүрлі отындардың потенциалы, қоршаған ортаға әсері, кинетикалық бөлшектер теориясы тұрғысынан энергия өзгерісі, реакцияның жылу эффектісі, термохимиялық теңдеулер:
№ 4 зертханалық тәжірибе "Энергияның өзгеруімен жүретін химиялық реакциялар";
есептеуге берілген есептер: реакциялардың термохимиялық теңдеулері бойынша реакцияның жылу эффектісін есептеу;
7) "Сутек. Оттек және озон". Сутек – химиялық элемент және жәй зат, сутектің изотоптары (протий, дейтерий және тритий), сутектің қасиеттері, қолданылуы және алынуы, оттек – химиялық элемент және жәй зат, оттектің қасиеттері, қолданылуы және алынуы, сутектің және оттектің бинарлы қосылыстары, табиғатта таралуы, оттектің аллотропиялық түрөзгерісі, озон, сутек пен оттекті алу, Жер бетіндегі озон қабатының маңызы;
№ 4 көрсетілім "Сутек пероксидінің ажырауы";
№ 2 практикалық жұмыс "Сутекті алу және оның қасиеттерін зерттеу";
№ 3 практикалық жұмыс "Сутектің переоксидінен оттекті алу және оның қасиеттерін зерттеу";
есептеуге берілген есептер: реакцияға қатысатын немесе реакция нәтижесінде түзілген өнімнің белгілі массасы, заттың мөлшері немесе көлемі бойынша заттың массасын, заттың мөлшерін, (газдың) көлемін есептеу;
№ 2 бақылау жұмысы;

8) "Периодическая система химических элементов". Структура периодической системы химических элементов, физический смысл атомного номера, группы, периода, периодическое изменение некоторых характеристик и свойств атомов химических элементов, характеристика элемента по положению в периодической системе, естественные семейства химических элементов, семейства щелочных металлов, галогенов, инертных газов, металлы и неметаллы, свойства химического элемента в зависимости от положения в периодической таблице;
9) "Виды химических связей". Электроотрицательность химических элементов, единство природы химических связей между атомами, ковалентная полярная и неполярная связь, ионная связь, аморфное и кристаллическое состояние веществ, типы кристаллических решеток, зависимость свойств веществ от их строения;
10) "Растворы и растворимость". Растворение веществ в воде, классификация веществ по растворимости в воде, растворы, массовая доля растворенного вещества, молярная концентрация, растворимость твердых веществ, жидкостей и газов в воде, кристаллогидраты, роль растворов в природе и повседневной жизни, влияние температуры на растворимость веществ;
лабораторный опыт № 5 "Изучение растворимости веществ";
практическая работа № 4 "Влияние температуры на растворимость твердых веществ";
практическая работа № 5 "Приготовление растворов с заданной процентной и молярной концентрации";
расчетные задачи: вычисление растворимости вещества в воде, вычисление массовой доли растворенного вещества, массы растворителя, растворенного вещества, определение массы раствора по плотности и объему, вычисление молярной концентрации вещества в растворе;
контрольная работа № 3;
11) "Основные классы неорганических соединений". Кислоты: состав, номенклатура, классификация, свойства, получение и применение, основания: состав, номенклатура, классификация, свойства, получение и применение, соли: состав, номенклатура, классификация, свойства, получение и применение; генетическая связь между основными классами неорганических соединений;
лабораторный опыт № 6 "Изучение химических свойств оксидов";
лабораторный опыт № 7 "Изучение химических свойств кислот";
лабораторный опыт № 8 "Изучение химических свойств оснований";
лабораторный опыт № 9 "Получение и свойства солей";
расчетные задачи: вычисление по химическим уравнениям массы, количества вещества, объема продуктов или реагентов по известной массе, количеству или объему одного из вступающих в реакцию веществ или получающихся в результате реакции, процессов, происходящих в природе, вычисление массы, объема, количества вещества продукта реакции по известной массе раствора и массовой доле растворенного вещества;

8) "Химиялық элементтердің периодтық жүйесі". Химиялық элементтердің периодтық жүйесінің құрылымы, периодтың, топтың, атом нөмірінің физикалық мәні, химиялық элементтердің атомдарының кейбір қасиеттері мен сипаттамаларының периодты түрде өзгеруі, периодтық жүйедегі орыны бойынша элементтің сипатталуы, химиялық элементтердің табиғи тектестері, сілтілік металдардың, галогендердің, инертті газдардың тектестері, металдар мен бейметалдар, периодтық кестеде орналасуына байланысты химиялық элементтің қасиеттері;
9) "Химиялық байланыс түрлері". Химиялық элементтердің электртерістілігі, атомдар арасындағы химиялық байланыстар табиғатының бірлігі, ковалентті полярлық және полярлық емес байланыс, иондық байланыс, заттың аморфты және кристалдық күйлері, кристалл торларының типтері, заттардың қасиеттерінің оның құрылысына тәуелділігі;
10) "Ерітінділер және ерігіштік". Заттардың суда еруі, заттардың судағы ерігіштігі бойынша жіктелуі, ерітінділер, еріген заттың массалық үлесі, молярлық концентрация, қатты заттардың, сұйықтардың және газдардың суда ерігіштігі, кристаллогидраттар, ерітінділердің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі рөлі, заттарды ерігіштігіне температураның әсері:
№ 5 зертханалық тәжірибе "Заттардың ерігіштігін зерттеу";
№ 4 практикалық жұмыс "Қатты заттардың ерігіштігіне температураның әсері";
№ 5 практикалық жұмыс "Берілген пайыздық және молярлық концентрациялы ерітінділерді дайындау";
есептеуге берілген есептер: заттардың судағы ерігіштігін есептеу, тығыздығы мен көлемі бойынша ерітіндінің массасын анықтау, еріген заттың және еріткіштің массасын, еріген заттың массалық үлесін есептеу, ерітіндідегі заттың молярлық концентрациясын есептеу;
№ 3 бақылау жұмысы;
11) "Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары". Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары арасындағы генетикалық байланыс, қышқылдар: құрамы, номенклатурасы, жіктелуі, қасиеттері, алынуы және қолданылуы, негіздер: құрамы, номенклатурасы, жіктелуі, қасиеттері, алынуы және қолданылуы, тұздар: құрамы, номенклатурасы, жіктелуі, қасиеттері, алынуы және қолданылуы, бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары арасындағы генетикалық байланыс:
№ 6 зертханалық тәжірибе "Оксидтердің химиялық қасиеттерін зерттеу";
№ 7 зертханалық тәжірибе "Қышқылдардың химиялық қасиеттерін зерттеу";
№ 8 зертханалық тәжірибе "Негіздердің химиялық қасиеттерін зерттеу";
№ 9 зертханалық тәжірибе "Тұздардың қасиеттері және алынуы";
есептеуге берілген есептер: химиялық реакция теңдеуі бойынша реакцияға қатысушы немесе реакция нәтижесінде түзілген бір заттың белгілі массасы, мөлшері немесе көлемі бойынша табиғатта жүретін процестер мен химиялық реакция нәтижесінде түзілген өнімнің немесе реагенттің массасын, заттың мөлшерін, көлемін есептеу, ерітіндінің белгілі массасы және еріген заттың массалық үлесі бойынша реакция өнімінің массасын, көлемін және заттың мөлшерін есептеу;

12) "Углерод и его соединения". Общая характеристика углерода, распространение углерода и его соединений в природе, аллотропные видоизменения углерода, области применения аллотропных видоизменений углерода, свойства углерода (алмаз, графит, карбин и фуллерен), оксиды углерода и их свойства, физиологическое действие угарного газа на живые организмы, круговорот углерода в природе;
практическая работа № 6 "Физические и химические свойства углерода";
практическаяработа № 7 "Получение углекислого газа и изучение его свойств";
расчетные задачи: вычисление по химическим уравнениям массы, количества вещества, объема продуктов или реагентов по известной массе, количеству или объему одного из вступающих в реакцию веществ или получающихся в результате реакции, процессов, происходящих в природе, вычисление массы, объема, количества вещества продукта реакции по известной массе раствора и массовой доле растворенного вещества;
13) "Вода". Состав, свойства и применение воды, вода в природе, вода – универсальный природный растворитель, водные растворы и взвеси, уникальные свойства воды и ее значение для жизни, круговорот воды в природе, причины загрязнения воды, жесткость воды и способы ее устранения, значение воды и водных растворов в природе, в различных отраслях промышленности, в сельском хозяйстве, способы очистки воды, очистка питьевой воды, проблемы питьевой воды в Республике Казахстан, охрана водного бассейна от загрязнений, экологические проблемы водных ресурсов в Казахстане методы обнаружения воды при помощи безводного сульфата меди (ІІ);
лабораторный опыт № 10 "Определение жесткости воды";
расчетные задачи: вычисление массовой доли растворенного вещества, массы растворителя, растворенного вещества;
контрольная работа № 4.
15. Базовое содержание учебного предмета "Химия" 9 класса:
1) "Электролитическая диссоциация". Электролиты и неэлектролиты, основные положения теории электролитической диссоциации С.Аррениуса, механизм электролитической диссоциации, зависимость электрической проводимости растворов или расплавов веществ от вида химической связи, сильные и слабые электролиты, степень диссоциации, электролитическая диссоциация кислот, щелочей и солей в водных растворах, диссоциации многоосновных кислот, кислых и основных солей, кислотность и щелочность растворов, реакции ионного обмена и условия их протекания, химические свойства растворов кислот, оснований и солей с точки зрения теории электролитической диссоциации, гидролиз солей;
демонстрация № 1 "Электролитическая диссоциация веществ с ионной и ковалентной полярной связью";
лабораторный опыт № 1 "Определение рН растворов кислот, щелочей";
практическая работа № 1 "Реакции ионного обмена";
лабораторный опыт № 2 "Гидролиз солей";
расчетные задачи: вычисление количества вещества, массы, объема продукта реакции по химическим уравнениям, вычисление степени диссоциации;

12) "Көміртек және оның қосылыстары". Көміртектің жалпы сипаттамасы; табиғатта көміртек және оның қосылыстарының таралуы, көміртектің аллотропиялық түр өзгерістері, көміртектің аллотропиялық түр өзгерістерінің қолдану аймағы, көміртектің қасиеттері, көміртектің оксидтері және олардың қасиеттері, тірі ағзаларға иіс газының физиологиялық әсері, көміртектің табиғаттағы айналымы:
№ 6 практикалық жұмыс "Көміртектің физикалық және химиялық қасиеттері";
№ 7 практикалық жұмыс "Көмірқышқыл газын алу және оның қасиеттері зерттеу";
есептеуге берілген есептер: химиялық реакция теңдеуі бойынша реакцияға қатысушы немесе реакция нәтижесінде түзілген бір заттың белгілі массасы, мөлшері немесе көлемі бойынша табиғатта жүретін процестер мен химиялық реакция нәтижесінде түзілген өнімнің немесе реагенттің массасын, заттың мөлшерін, көлемін есептеу, ерітіндінің белгілі массасы және еріген заттың массалық үлесі бойынша реакция өнімінің массасын, көлемін және заттың мөлшерін есептеу;
13) "Су". Судың құрамы, қасиеттері және қолданылуы, табиғаттағы су, су – табиғи әмбебап еріткіш, сулы ерітінділер және жүзгіндер, судың бірегей қасиеттері және оның өмір үшін маңызы, судың табиғаттағы айналымы, судың ластану себептері, судың кермектігі және оны жою тәсілдері, судың және сулы ерітінділердің табиғаттағы, өндірістің түрлі салаларындағы және ауыл шаруашылығындағы маңызы, суды тазарту әдістері, ауыз суын тазарту, Қазақстан Республикасындағы ауыз су мәселесі, су басейнін ластанудан қорғау, Қазақстандағы су ресурстарының экологиялық мәселелері, сусыз мыс (ІІ) сульфатының көмегімен суды анықтау әдісі:
№ 10 зертханалық тәжірибе "Судың кермектігін анықтау";
есептеуге берілген есептер: еріген заттың массалық үлесін, еріткіштің, еріген заттың массасын есептеу;
№ 4 бақылау жұмысы.
15. 9-сынып оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Электролиттік диссоциация". Электролиттер және бейэлектролиттер, С. Аррениустың электролиттік диссоциациялану теориясының негізгі қағидалары, электролиттік диссоциациялану механизмі, ерітінділердің немесе заттың балқымаларының электр өткізгіштігінің химиялық байланыс түріне тәуелділігі, күшті және әлсіз электролиттер, диссоциациялану дәрежесі, қышқыл, сілті және тұздардың судағы ерітінділерінде электролиттік диссоциациялануы, көпнегізді қышқылдардың, қышқылдық және негіздік тұздардың диссоциациялануы, ион алмасу реакциялары және олардың жүру жағдайлары, электролиттік диссоциациялану теориясы тұрғысынан қышқыл, негіз және тұз ерітінділерінің химиялық қасиеттері, тұздар гидролизі;
№ 1 көрсетілім "Иондық және ковалентті полярлық байланысы бар заттардың электролиттік диссоциациясы";
№ 1 зертханалық тәжірибе "Қышқыл, сілті ерітінділерінің рН анықтау";
№ 1 практикалық жұмыс "Ион алмасу реакциялары";
№ 2 зертханалық тәжірибе "Тұздар гидролизі";
есептеуге берілген есептер: химиялық реакция теңдеуі бойынша заттың мөлшерін, массасын, реакция өнімінің көлемін есептеу, диссоциациялану дәрежесін есептеу;

2) "Качественный анализ неорганических соединений". Качественные реакции на катионы, определение катионов: Li+, Na+, K+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Cu2+ по окрашиванию пламени, качественные реакции на анионы, качественный анализ состава неорганического соединения;
лабораторный опыт № 3 "Определение катионов: Li+, Na+, K+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Cu2+ по окрашиванию пламени";
лабораторный опыт № 4 "Качественные реакции на катионы: Fe2+, Fe3+, Cu2+";
лабораторный опыт № 5 "Определение анионов: Сl–, Br–, I–, PO43–, SO42–, CO32–, NO3–, SiO32– в водных растворах";
практическая работа № 2 "Качественный анализ состава неорганического соединения";
расчетные задачи: расчеты по химическим уравнениям, если одно из реагирующих веществ дано в избытке;
3)"Скорость химических реакций". Скорость химических реакций, факторы, влияющие на скорость химической реакции, скорость реакций с точки зрения кинетической теории частиц, катализаторы, ингибиторы, действие катализатора и ингибитора на скорость реакции;
демонстрация № 2 "Скорость различных химических реакций";
лабораторный опыт № 6 "Влияние температуры концентрации и размера частиц на скорость реакции";
практическая работа № 3 "Влияние катализатора на скорость реакции";
4) "Обратимые реакции". Химическое равновесие, равновесие как динамический процесс, смещение химического равновесия, принцип Ле-Шателье-Брауна, влияние изменения условий на скорость химической реакции и на состояние химического равновесия, химическое равновесие с точки зрения кинетической теории частиц;
демонстрация № 3 "Обратимые химические реакции";
лабораторный опыт № 7 "Смещение химического равновесия";
контрольная работа № 1;
5) "Окислительно-восстановительные реакции". Степень окисления химических элементов, определение степени окисления по формулам соединений, понятие об окислителе и восстановителе, окислительно-восстановительные реакции, метод электронного баланса;
6) "Металлы и сплавы". Общая характеристика металлов, металлическая связь и кристаллическая решетка металлов, физические и химические свойства меди и железа, способность металлов проявлять только восстановительные свойства, сплавы железа и их применение, понятие о металлургии, производство чугуна и стали, развитие металлургии в Казахстане, способы получения металлов и их сплавов, важнейшие месторождения металлов и их соединений в Казахстане, процессы добычи металлов, влияние на окружающую среду, получение металлов;
демонстрация № 4 "Модели кристаллических решеток металлов";
демонстрация № 5 "Металлы и сплавы";
расчетные задачи: Вычисление массы вещества по уравнению реакции, если известна масса другого вещества, содержащего определенную массовую долю примеси, расчет выхода массы вещества по сравнению с теоретически возможным значением с производственным и экологическим содержанием;

2) "Бейорганикалық заттарға сапалық талдау". Катиондарға сапалық реакциялар, жалын түсінің боялуы бойынша Li+, Na+, K+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Cu2+ металл катиондарын анықтау, аниондардың сапалық реакциялары, бейорганикалық қосылыстардың құрамын сапалық талдау;
№ 3 зертханалық тәжірибе жалын түсінің боялуы бойынша "Li+, Na+, K+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Cu2+ катиондарын анықтау";
№ 4 зертханалық тәжірибе "Fe2+, Fe3+, Cu2+ катиондарына сапалық реакциялар";
№ 5 зертханалық тәжірибе "Сулы ерітіндідегі Сl, Br, I, PO43–, SO42–, CO32–, NO3, SiO32 аниондарын анықтау";
№ 2 практикалық жұмыс "Бейорганикалық қосылыстарды сапалық талдау";
есептеуге берілген есептер: егер әрекеттесуші заттардың біреуі артық мөлшерде берілсе химиялық теңдеулер бойынша есептеу;
3) "Химиялық реакциялардың жылдамдығы". Химиялық реакциялардың жылдамдығы, химиялық реакциялардың жылдамдығына әсер ететін факторлар, бөлшектердің кинетикалық тұрғысынан реакция жылдамдығы, катализаторлар, ингибиторлар, катализаторлар мен ингибиторлардың реакция жылдамдығына әсері:
№ 2 көрсетілім "Түрлі химиялық реакциялардың жылдамдығы";
№ 6 зертханалық тәжірибе "Концентрацияның температурасы мен бөлшектер көлемінің реакция жылдамдығына әсері";
№ 3 практикалық жұмыс "Реакция жылдамдығына катализатордың әсері";
4) "Қайтымды реакциялар". Химиялық тепе-теңдік, тепе-теңдік динамикалық үдеріс ретінде, химиялық тепе-теңдіктің ығысуы, Ле-Шателье-Браун принципі, химиялық тепе-теңдік күйіне және химиялық реакция жылдамдығына жағдайлардың өзгерісінің әсері, бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан химиялық тепе-теңдік;
№ 3 көрсетілім "Қайтымды химиялық реакциялар";
№ 7 зертханалық тәжірибе "Химиялық тепе-теңдіктің ығысуы";
5) "Тотығу-тотықсыздану реакциялары". Химиялық элементтердің тотығу дәрежелері, қосылыстардың формулалары бойынша химиялық элементтердің тотығу дәрежелерін анықтау, тотықтырғыш және тотықсыздандырғыш туралы түсінік, тотығу-тотықсыздану реакциялары, электрондық баланс әдісі;
6) "Металдар мен қорытпалар". Металдардың жалпы сипаттамасы, металдық байланыс пен металдық кристалдық тор, темір мен мыстың физикалық және химиялық қасиеттері, металдардың тек тотықсыздандырғыш қасиеттерін көрсетуі, темір қорытпалары және олардың қолданылуы, металлургия туралы түсінік, шойын мен болат өндірісі, Қазақстанда металлургияның дамуы, металдар мен олардың қорытпаларын алу, Қазақстандағы металдар және оның қосылыстарының маңызды кен орындары, металдарды өндіру үдерістері, қоршаған ортаға әсері, металдарды алу:
№ 4 көрсетілім "Металдардың кристалдық торы модельдері";
№ 5 көрсетілім "Металдар және қорытпалар";
есептеуге берілген есептер: егер құрамында қоспаның белгілі бір массалық үлесі бар басқа заттың массасы белгілі болған жағдайда реакция теңдеуі бойынша заттың массасын есептеу, өндірістік және экологиялық мазмұндағы теориялық мүмкін мәнімен саластырғандағы заттың шығымы массасын есептеу;

7) "Элементы 1 (I), 2 (II) и 13 (III) групп и их соединения (6 часов)". Элементы 1 (I) группы и их соединения, общие свойства щелочных металлов на основе строения их атомов, основные свойства оксидов и гидроксидов щелочных металлов и их применение, элементы 2 (II) группы и их соединения, общие свойства металлов 1 (I) и 2 (II) группы, основные свойства оксидов и гидроксидов кальция и их применение, элементы 13 (III) группы, алюминий и его соединения, области применения алюминия и его сплавов, амфотерные свойства алюминия, его оксида и гидроксида;
демонстрация № 6 "Взаимодействие натрия, кальция с водой";
лабораторный опыт № 8 "Взаимодействие оксида кальция с водой, раствором кислоты";
демонстрация № 7 "Алюминий и его сплавы";
лабораторный опыт № 9 "Взаимодействие алюминия с раствором кислоты и щелочи";
практическая работа № 4 "Решение экспериментальных задач по теме "Металлы";
расчетные задачи: вычисление массы вещества (реагента или продукта) по уравнению реакции, если известна масса другого вещества, содержащего определенную массовую долю примеси, расчет выхода массы вещества по сравнению с теоретически возможным значением с производственным и экологическим содержанием;
контрольная работа № 2;
8) "Элементы 17 (VII) , 16 (VI), 15 (V) групп, 14 (IV) групп и их соединения". Элементы 17 (VII) группы, галогены, вид связи и тип кристаллической решетки, тенденции изменения свойств галогенов в группе, хлор, химические свойства хлора: взаимодействие с металлами, водородом и галогенидами, состав, свойства и применение хлороводородной кислоты;элементы 16 (VI) группы, сера, физические свойства аллотропных видоизменений серы,химические свойства серы, основные соединения серы и их физические и химические свойства, причины возникновения и экологическое воздействие кислотных дождей, серная кислота, общие и специфические свойства серной кислоты и ее соли, свойства и применение, элементы 15 (V) группы: азот, свойства азота и круговорот азота в природе, аммиак, свойства аммиака, получение и применение, производство аммиака, (синтез Габера), азотная кислота, свойства азотной кислоты, специфические свойства азотной кислоты и нитратов, фосфор и его соединения, аллотропные модификации фосфора, месторождения соединений фосфора в Казахстане, химические свойства фосфора и его соединений, минеральные удобрения, рациональное использование и производство их в Казахстане, воздействие азотных и фосфорных удобрений на окружающую среду, элементы 14 (IV) группы кремний и его соединения, области применения кремния и его значение в качестве полупроводника, жидкие кристаллы, тип кристаллической решетки и вид химической связи кремния, диоксида и карбида кремния, химические свойства кремния и его соединений, силикатная промышленность Казахстана;
демонстрация № 8 "Аллотропные видоизменения серы";
практическая работа № 5 "Изучение химических свойств разбавленной серной кислоты и ее солей";
лабораторный опыт № 10 "Изготовление модели молекулы азота";
лабораторный опыт № 11"Изготовление модели молекулы аммиака";
практическая работа № 6 "Получение аммиака и изучение его свойств";
лабораторный опыт № 12"Свойства азотной кислоты общие с другими кислотами";
демонстрация № 9 "Минеральные удобрения";
демонстрация № 10 "Модели кристаллических решеток алмаза, кремния, диоксида кремния и карбида кремния";
расчетные задачи: расчеты по химическим уравнениям, задачи, где одно вещество из исходных веществ взято в избытке, вычисление массы вещества (реагента или продукта) по уравнению реакции, если известна массовая доля практического выхода продукта реакции, вычисление массы продукта реакции по массе другого вещества, содержащего определенную массовую долю примеси;

7) 1 (I), 2 (II) және 13 (III) топтар элементтері және олардың қосылыстары. 1 (I)-топ элементтері және олардың қосылыстары, атомдары құрылысы негізінде сілтілік металдардың жалпы қасиеттері, сілтілік металдардың оксидтері мен гидроксидтерінің негіздік қасиеттері және олардың қолданылуы, 2 (ІІ)-топ элементтері және олардың қосылыстары, 1 (І)-ші және
2 (ІІ)-топ металдарының жалпы қасиеттері, кальций оксиді мен гидроксидінің негіздік қасиеттері және олардың қолданылуы, 3 (ІІІ)-топ элементтері, алюминий және оның қосылыстары, алюминийдің қосылыстары мен қорытпаларынның қолдану аймағы, алюминий, оның оксиді мен гидроксидінің екі дайлы қасиеттері:
№ 6 көрсетілім "Натрийдің, кальцидің сумен әрекеттесуі";
№ 8 зертханалық тәжірибе "Кальцийдің сумен және қышқыл ерітіндісімен әрекеттесуі";
№ 7 көрсетілім "Алюминий мен оның қорытпалары";
№ 9 зертханалық тәжірибе "Алюминийдің қышқыл және сілті ерітінділерімен әрекеттесуі";
№ 4 практикалық жұмыс "Металдар" тақырыбына эксперименттік есептер шығару;
есептеуге берілген есептер: егер құрамында қоспаның белгілі массалық үлесі бар басқа заттың массасы белгілі болғанда, заттың (реагенттің немесе өнімнің) массасын реакция теңдеуі бойынша есептеу, өндірістік және экологиялық мазмұндағы теориялық мүмкін мәнімен саластырғандағы заттың шығымы массасын есептеу, өндірістік және экологиялық мазмұндағы теориялық мүмкін мәнімен саластырғандағы заттың шығымы массасын есептеу;
№ 2 бақылау жұмысы;
8) 17 (VII), 16 (VI), 15 (V), 14 (IV) - топтарының элементтері және олардың қосылыстары.(VII) топ элементтері, галогендер, байланыс түрі және кристалдық тор типі, топтағы галогендер қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары, хлор, хлордың химиялық қасиеттері: металдармен, сутекпен және галогенидтермен әрекеттесуі, хлорсутек қышқылының құрамы қасиеттері мен қолданылуы, 16 (VI)-топ элементтері, күкірт, күкірттің аллотропиялық түр өзгерістерінің физикалық қасиеттері, күкірттің негізгі қосылыстары және олардың физикалық және химиялық қасиеттері, қышқылдық жаңбырдың пайда болу себебі мен экологияға тигізетін әсері, күкірт қышқылы, күкірт қышқылы және оның тұздарының жалпы және ерекше қасиеттері, қасиеттері мен қолданылуы, 15 (V)-топ элементтері: азот, азоттың қасиеттері және табиғаттағы азот айналымы, аммиак, аммиактың қасиеттері, алынуы мен қолданылуы, аммиак өндірісі, (Габер синтезі): азот қышқылы, азот қышқылының қасиеттері, азот қышқылы мен нитраттардың өзіне тән қасиеттері, фосфор және оның қосылыстары, фосфорды аллотропиялық түрлендіру, фосфор қосылыстарының Қазақстандағы кен орындары, фосфор және оның қосылыстарының жалпы химиялық қасиеттері, минералды тыңайтқыштар, олардың Қазақстанда өндірілуі және оларды тиімді қолдану, азот және фосфор тыңайтқыштарының қоршаған ортаға әсері, 14 (IV) - топ элементтері, кремний және оның қосылыстары, кремнийдің қолданылу аймағы және оның жартылай өткізгіш ретінде маңызы, сұйық кристалдар, кремний, оның диоксиді мен карбидіндегі химиялық байланыс түрін және кристалдық тор типі, кремний мен оның қосылыстарының химиялық қасиеттері, Қазақстандағы силикат өнеркәсібі:
№ 8 көрсетілім "Күкірттің аллотропиялық түр өзгерістері";
№ 5 практикалық жұмыс "Сұйылтылған күкірт қышқылы ерітіндісі және оның тұздарының химиялық қасиеттерін зерттеу";
№ 10 зертханалық тәжірибе "Азот молекуласының моделін дайындау";
№ 11 зертханалық тәжірибе "Аммиак молекуласының моделін дайындау";
№ 6 практикалық жұмыс "Аммиактың алынуы және оның қасиеттерін зерттеу";
№ 12 зертханалық тәжірибе "Азот қышқылының басқа қышқылдармен ортақ қасиеттері";
№ 9 көрсетілім "Минералды тыңайтқыштар";
№ 10 көрсетілім "Алмаз, кремний, кремний диоксиді мен кремний карбидінің кристалдық торларының модельдері";
есептеуге берілген есептер: химиялық реакция теңдеуі бойынша есептеу, бірі зат бастапқы заттардан артық берілген есептер, егер реакция өнімінің практикалық шығымының массалық үлесі белгілі болса, химиялық реакция теңдеуі бойынша заттың (реагенттің немесе өнімнің) массасын есептеу, құрамындағы қоспаның массалық үлесі бар басқа заттың массасы бойынша реакция өнімінің массасын есептеу;

9) "Химические элементы в организме человека". Химический состав организма человека, макроэлементы, микроэлементы и их значения, значение элементов, входящих в состав организма человека: О, С, Н, N, Ca, P, K, S, Cl, Mg, Fe, сбалансированный рацион питания жителей Казахстана, определение некоторых химических элементов организма, источники загрязнения окружающей среды тяжелыми металлами, воздействие тяжелых металлов на организмы;
лабораторный опыт № 13 "Определение кальция в составе костей";
лабораторный опыт № 14 "Определение углерода в составе пищевых продуктов";
контрольная работа № 3;
10) "Введение в органическую химию". Органическая химия – химия соединений углерода, основные понятия теории строения органических соединений А.М. Бутлерова, особенности органических веществ, классификация органических соединений, понятие функциональной группы, гомологические ряды органических соединений, номенклатура органических соединений, изомерия органических соединений;
демонстрация № 11 "Модели метана, этана, этена, этина, этанола, этаналя, этановой кислоты, глюкозы, аминоэтановой кислоты";
демонстрация № 12 "Модели первых пяти представителей алканов и спиртов линейного строения";
демонстрация № 13 "Модели изомеров пентана";
расчетные задачи: нахождение молекулярной формулы газообразного вещества по относительной плотности и массовой доле элементов;
11) "Углеводороды. Топливо". Классификация, номенклатура и изомерия углеводородов, насыщенные углеводороды, алкан, метан, ненасыщенные углеводороды, алкены, этилен, алкины, ацетилен, арены, бензол, генетическая связь между углеводородами, природные источники углеводородов, углеводородное топлив, месторождения, добыча и переработка природного газа, нефти, угля в Казахстане, экологические проблемы при добыче, переработке и применении углеводородов, использование углеводородов в различных отраслях экономики и в быту, альтернативные виды топлива, нефть, фракции нефти и области применения продуктов перегонки сырой нефти;
демонстрация № 14 "Горение этилена, обесцвечивание растворов бромной воды и перманганата калия";
демонстрация № 15 "Виды топлива";
демонстрация № 16 "Нефть и нефтепродукты";
расчетные задачи: определение формулы органического вещества по известной массе или объему продуктов реакции и относительной плотности по определенному веществу;
12) "Кислородсодержащие и aзотсодержащие органические соединения". Классификация и номенклатура кислородосодержащих органических соединений, метанол, этанол, ядовитость спиртов и губительное действие этилового спирта на организм человека, представители кислородсодержащих соединений, применение этандиола, пропантриола, этановой кислоты, глюкозы, сахарозы, крахмала, целлюлозы, карбоновые кислоты, сложные эфиры и жиры, мыла и синтетические моющие средства, влияние синтетических моющих средств на окружающую среду, углеводы, белки, аминокислоты, биологически важные органические соединения, пищевая промышленность Казахстана;
лабораторный опыт № 15 "Исследование свойств уксусной кислоты";
лабораторный опыт № 16 "Денатурация белков";
расчетные задачи: вычисление массы органического вещества (реагента или продукта) по уравнению реакции, если известна масса другого вещества, содержащего определенную массовую долю примеси, расчет выхода массы органического вещества по сравнению с теоретически возможным значением с производственным и экологическим содержанием, расчет объема кислорода, воздуха по уравнениям реакции горения метана, бутана, этанола;
контрольная работа № 4.

9) "Адам ағзасындағы химиялық элементтер". Адам ағзасының химиялық құрамы, макроэлементтер және микроэлементтер, олардың маңызы, адам ағзасының құрамына кіретін элементтер және олардың маңызы: (О, С, Н, N, Ca, P, K, S, Cl, Mg, Fe), Қазақстан тұрғындарының теңгерімді тамақтану рационы, ағзадағы кейбір элементтерді анықтау, ауыр металдармен қоршаған ортаның ластануы көздері, ауыр металдардың ағзаларға әсері:
№ 13 зертханалық тәжірибе "Сүйек құрамындағы кальцийді анықтау";
№ 14 зертханалық тәжірибе "Тамақ өнімдерінің құрамындағы көміртекті анықтау";
№ 3 бақылау жұмысы;
10) "Органикалық химияға кіріспе". Органикалық химия – көміртек қосылыстарының химиясы, А.М. Бутлеровтың органикалық қосылыстардың құрылыс теориясының негізгі қағидалары, органикалық заттардың ерекшеліктері, органикалық қосылыстардың жіктелуі, функционалдық топ түсінігі, органикалық қосылыстардың гомологтық қатарлары, органикалық қосылыстардың гомологтық қатарлары, органикалық қосылыстардың номенклатурасы, органикалық қосылыстардың изомериясы:
№ 11 көрсетілім "Метан, этан, этен, этин, этанол, этаналь,этан қышқылы, глюкоза, аминоэтан қышқылы модельдері";
№ 12 көрсетілім "Алкандардың алғашқы бес өкілдерінің және сызықты құрылымды спирттердің модельдері";
№ 13 көрсетілім "Пентан изомерлерінің модельдері";
есептеуге берілген есептер: элементтердің массалық үлесі және салыстырмалы тығыздығы бойынша газтәрізді заттардың молекулалық формулаларын табу;
11) "Көмірсутектер. Отын". Көмірсутектердің жіктелуі, номенклатурасы және изомериясы, қаныққан көмірсутектер, алкан, метан, қанықпаған көмірсутектер, алкендер, этилен, алкиндер, ацетилен, арендер, бензол,көмірсутектер арасындағы генетикалық байланыс, көмірсутектердің табиғи көздері, көмірсутекті отындар, табиғи газдың, мұнайдың, көмірдің Қазақстандағы кен орындары, оларды өндіру және өңдеу, көмірсутектерді өндіру, өңдеу және қолданудағы экологиялық мәселелер, көмірсутектерді экономиканың түрлі салаларында және тұрмыста пайдалану, альтернативті отын түрлері, мұнай, мұнай фракциялары және шикі мұнай өнімдерінің қолдану аймағы:
№ 14 көрсетілім "Этиленнің жануы, бром суы мен калий перманганаты ерітінділерін түссіздендіруі";
№ 15 көрсетілім "Отын түрлері";
№ 16 көрсетілім "Мұнай және мұнай өнімдері";
есептеуге берілген есептер:реакция өнімінің массасы немесе көлемі және белгілі заттың салыстырмалы тығыздығы бойынша органикалық заттың формуласын анықтау;
12) "Оттекті және азотты органикалық қосылыстар". Оттекті органикалық қосылыстардың жіктелуі және номенклатурасы, метанол, этанол, спирттердің улылығы және этил спиртінің адам организміне зиянды әсері, оттекті органикалық қосылыстардың өкілдері, этандиол, пропантриол, этан қышқылы, глюкоза, сахароза, крахмал, целлюлозаның қолданылуы, карбон қышқылдары, күрделі эфирлер мен майлар, сабын, синтетикалық жуғыш заттар, синтетикалық жуғыш заттардың қоршаған ортаға әсері, көмірсулар, нәруыздар, аминқышқылдары, биологиялық маңызды органикалық қосылыстар, Қазақстанның тамақ өнеркәсібі:
№ 15 зертханалық тәжірибе "Сірке қышқылының қасиеттерін зерттеу";
№ 16 зертханалық тәжірибе "Нәруыздардың денатурациясы";
есептеуге берілген есептер: егер құрамында қоспаның массалық үлесі бар басқа заттың массасы белгілі болған жағдайда, реакция теңдеуі бойынша органикалық заттың (реагенттің немесе өнімнің) массасын есептеу, өндірістік және экологиялық мазмұндағы теориялық мүмкін мәнімен саластырғандағы заттың шығымы массасын есептеу, метан, бутан, этанолдың жану реакция теңдеуі бойынша оттектің, ауаның көлемдерін есептеу;
№ 4 бақылау жұмысы.

Глава 3. Система целей обучения
16. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа –раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 9.2.1.2 "9" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "2" – нумерация учебной цели.
17. Система целей обучения расписаны для каждого класса:
1) частицы вещества:
Обучающиеся должны:
1.1 Атомы, ионы и молекулы
7 класс
8 класс
9 класс
7.1.1.1 знать, что изучает наука "Химия"; 7.1.1.2 знать и понимать правила техники безопасности при работе с веществами, приборами и оборудованием в химической лаборатории и кабинете;
7.1.1.3 различать физические и химические явления;
7.1.1.4 знать
Различные агрегатные состояния веществ и уметь объяснять структуру твердых, жидких и газообразных веществ согласно теории частиц;
7.1.1.5 изучить процесс охлаждения, построить кривую охлаждения и проанализировать ее, объяснить свои наблюдения, согласно кинетической теории частиц;
7.1.1.6 изучить процесс кипения воды, построить кривую нагревания и проанализировать ее, объяснить свои наблюдения, согласно кинетической теории частиц
8.1.1.1 знать моль, как единицу измерения количества вещества и знать число Авогадро;
8.1.1.2 вычислять массу, количество вещества и число структурных частиц по формулам
1.2 Строение и состав атома
7 класс
8 класс
9 класс
7.1.2.1 знать различие атомов и молекул;
7.1.2.2 знать, что каждый химический элемент обозначается символом и является определенным видом атомов;
7.1.2.3 уметь классифицировать элементы на металлы и неметаллы;
7.1.2.4 уметь классифицировать вещества на простые и сложные;
7.1.2.5 знать протон, электрон, нейтрон и их расположение в атоме, массу, заряд; 7.1.2.6 знать строение атома (p+, n0, e-) и состав атомного ядра первых 20 элементов; 7.1.2.7 знать понятие "изотоп";
7.1.2.8 понимать, что большинство элементов на Земле встречаются в виде смеси изотопов, образовавшихся при формировании планет;
7.1.2.9 понимать, что атомные массы химических элементов, имеющие природные изотопы, являются дробными числами;
7.1.2.10 знать определение относительной атомной массы химических элементов;
7.1.2.11 уметь правильно составлять формулы биэлементных химических соединений, используя названия элементов, валентность и их атомные соотношения в соединениях;
7.1.2.12 рассчитывать относительную молекулярную/ формульную массу по формуле химического соединения
1.3 Распределение и движение электронов в атомах. Образование ионов из атомов
7 класс
8 класс
9 класс

3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
16. Бағдарламада оқыту мақсаттары қолдануға ыңғайлы болу үшін төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлімшені, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 9.2.1.2 кодында: "9" – сынып, "2.1." - бөлім мен бөлімше; "2" - оқу мақсатының реттік нөмірі.
17. Оқу мақсаттарының жүйесі әр сынып бойынша жазылған:
1) заттардың бөлшектері:
Білім алушылар білуі тиіс:
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.1 Атомдар, иондар және молекулар
7.1.1.1 "Химия" ғылымының нені оқытатынын білу;
7.1.1.2 химиялық зертханада және кабинетінде жұмыс жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін білу және түсіну;
7.1.1.3 физикалық және химиялық құбылыстарды ажырата алу;
7.1.1.4 заттардың әртүрлі агрегаттық күйлерін білу және бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан қатты, сұйық, газ тәріздес заттардың құрылымын түсіндіре алу;
7.1.1.5 салқындау үдерісін зерделеу,
салқындау қисығын салу және оны талдау, бөлшектердің кинетикалық теориясына сай, өз бақылауларын түсіндіру;
7.1.1.6 судың қайнау үдерісін зерделеу, қыздыру қисығын салу және оны талдау, бөлшектердің кинетикалық теориясын пайдалана отырып, өз бақылауларын түсіндіру
8.1.1.1 зат мөлшерінің өлшем бірлігі ретінде мольді және Авогадро санын білу;
8.1.1.2 формула бойынша заттың массасын, зат мөлшерін, құрылымдық бөлшектер санын есептей алу
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.2 Атом құрамы мен құрылысы
7.1.2.1 атомдар мен молекулалардың айырмашылығын білу;
7.1.2.2 әрбір элементтің химиялық таңбамен белгіленетіндігін және белгілі атом түрі екенін білу;
7.1.2.3 элементтерді металдар мен бейметалдарға жіктей алу;
7.1.2.4 заттарды құрамына қарай жай және күрделіге жіктеу;
7.1.2.5 протон, электрон, нейтронды және олардың атомдағы орналасу тәртібін, массасын зарядын білу;
7.1.2.6 алғашқы 20 элементтің атом құрылысы (p+, n0, e-) мен атом ядросының құрамын білу;
7.1.2.7 "изотоп" түсінігін білу;
7.1.2.8 Жердегі элементтердің басым бөлігі планеталардың қалыптасу кезінде пайда болған изотоптар қоспасы түрінде кездесетіндігін түсіну;
7.1.2.9 табиғи изотоптары бар химиялық элементтердің атомдық массалары бөлшек сан болатындығын түсіну;
7.1.2.10 салыстырмалы атомдық массаның анықтамасын білу;
7.1.2.11 элементтердің атауларын, валенттілікті және олардың қосылыстардағы атомдық қатынастарын қолдана отырып, бинарлы химиялық қосылыстардың формулаларын дұрыс құра білу;
7.1.2.12 химиялық қосылыстың формуласы бойынша салыстырмалы молекулалық/формулалық массасын есептеу
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.3
Атомда электрондардың қозғалысы мен таралуы. Атомдардан иондардың құрылуы

8.1.3.1 понимать, что электроны в атомах распределяются последовательно по энергетическим уровням на возрастающем расстоянии от ядра;
8.1.3.2 понимать, что число электронов на каждом энергетическом уровне не превышает определенного максимального значения;
8.1.3.3 знать форму s и p орбиталей;
8.1.3.4 уметь писать электронные конфигурации и электронно-графические формулы первых 20 химических элементов;
8.1.3.5 понимать, что атомы могут принимать или терять электроны, что приводит к образованию ионов;
8.1.3.6 составлять формулы соединений методом "нулевой суммы"
1.4 Виды химических связей
7 класс
8 класс
9 класс
8.1.4.1 объяснять образование ковалентной связи, основываясь на понятии электроотрицательности; 8.1.4.2 описывать механизм образования ионной связи и предсказывать свойства ионных соединений;
8.1.4.3 объяснять зависимость свойств веществ от типа кристаллической решетки
9.1.4.1 объяснять свойств металлов, применяя знания о металлической связи и металлической кристаллической решетке;
9.1.4.2 описывать характерные физические и химические свойства металлов, объяснять способность металлов проявлять только восстановительные свойства;
9.1.4.3 знать понятие сплав и объяснять его преимущества;
9.1.4.4 сравнивать состав и свойства чугуна и стали;
9.1.4.5 составлять электронные формулы молекул галогенов, определять вид связи и тип кристаллической решетки;
9.1.4.6 объяснять молекулярную, электронную и структурную формулы аммиака;
9.1.4.7 знать молекулярную формулу азотной кислоты и объяснять образование химической связи между атомами;
9.1.4.8 описать тип кристаллической решетки и вид химической связи кремния, диоксида и карбида кремния;
2) закономерности протекания химических реакций:
Обучающиеся должны:
2.1 Периодический закон и Периодическая таблица химических элементов
7 класс
8 класс
9 класс
7.2.1.1 знать и сравнивать классификации элементов на примере работ И. ДҰберейнера,
Дж. Ньюлендса,
Д.И. Менделеева;
7.2.1.2 знать и описывать структуру периодической таблицы: группы и периоды
8.2.1.1 объяснять физический смысл атомного номера, группы, периода;
8.2.1.2 понимать, что элементы одной группы содержат на внешнем уровне одинаковое количество электронов;
8.2.1.3 объяснять закономерности изменения свойств элементов в группах и периодах;
8.2.1.4 характеризовать химический элемент по положению в периодической системе;
8.2.1.5 доказать, что элементы со схожими химическими свойствами относятся к одной группе;
8.2.1.6 знать естественные семейства химических элементов и приводить примеры щелочных металлов, галогенов, инертных газов;

8.1.3.1 атомда электрондар ядродан арақашықтығы артқан сайын біртіндеп энергетикалық деңгейлер бойынша таралатынын түсіну;
8.1.3.2 әрбір электрон қабатында электрон саны нақты максимал мәннен аспайтынын түсіну;
8.1.3.3 s және р орбиталдарының пішінін білу;
8.1.3.4 алғашқы 20 химиялық элементтің электрондық конфигурациясын және электронды –графикалық формулаларын жаза білу;
8.1.3.5 атомдар электрондарды қабылдай немесе жоғалта алатынын және осының нәтижесінде иондар түзілетінін түсіну;
8.1.3.6 "нольдік қосынды" әдісімен қосылыстардың формуласын құрастыру
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.4 Химиялық байланыстардың түрлері
8.1.4.1 электртерістілік ұғымына сүйеніп ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіру;
8.1.4.2 иондық байланыстың түзілуін сипаттау және иондық қосылыстардың қасиеттерін болжау;
8.1.4.3 заттар қасиеттерінің кристалдық тор типтеріне тәуелділігін түсіндіру
9.1.4.1 металдық байланыс пен металдық кристалдық тор жайындағы білімдерін қолданып металдардың қасиетін түсіндіре алу;
9.1.4.2 металдарға тән физикалық және химиялық қасиеттерді сипаттау және металл атомдарының тек тотықсыздандырғыш қасиет көрсететінін түсіндіру;
9.1.4.3 құйма ұғымын білу және оның артықшылықтарын түсіндіру;
9.1.4.4 шойын мен болаттың құрамы мен қасиеттерін салыстыру;
9.1.4.5 галоген молекулала-рының электрондық формулаларын құрастыру және кристалдық тор түрлері мен байланыс типтерін анықтау;
9.1.4.6 аммиактың молекулалық, электрондық және құрылымдық формулаларын түсіндіру;
9.1.4.7 азот қышқылының молекулалық, формуласын білу және атомдар арасындағы химиялық байланыстардың түзілуін түсіндіру;
9.1.4.8 кремний, оның диоксиді мен карбидіндегі химиялық байланыс түрін және кристалдық тор типін сипаттау
2) химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары:
Білім алушылар білуі тиіс:
1. Периодтық заң мен химиялық элеметтердің периодтық жүйесі
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.2.1.1
И. ДҰберейнер
Дж. Ньюлендс, Д.И. Менделеевтің еңбектерінің мысалында элементтердің жіктелуін білу және салыстыру;
7.2.1.3
периодтық кестенің кестенің құрылымын білу және сипаттау: топтар және периодтар
8.2.1.1 топ , период, атом нөмірінің физикалық мәнін түсіндіру;
8.2.1.2 бір топтағы элементтердің сыртқы электрондық деңгейінде электрондар санының бірдей болатындығын түсіну;
8.2.1.3 топтар мен периодтарда элементтер қасиеттерінің өзгеру заңдылығын түсіндіру;
8.2.1.4 периодтық жүйедегі орны бойынша элементті сипаттау;
8.2.1.5 химиялық қасиеттері ұқсас элемент-тердің бір топқа жататындығын дәлелдеу;
8.2.1.6 химиялық элементтердің табиғи ұяластарын білу және сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтердің ұяластарына мысалдар келтіру;

8.2.1.7 прогнозировать свойства химического элемента в зависимости от положения в периодической таблице
9.2.1.1 объяснять общие свойства щелочных металлов на основе строения их атомов;
9.2.1.2 составлять уравнения реакций, характеризующие основные свойства оксидов и гидроксидов щелочных металлов;
9.2.1.3 сравнивать общие свойства металлов 1 (I) и 2 (II) группы и составлять уравнения химических реакций;
9.2.1.4 объяснять, основные свойства оксидов и гидроксидов кальция, характеризовать применение;
9.2.1.5 объяснять свойства алюминия на основе строения атома и называть области применения алюминия и его сплавов;
9.2.1.6 исследовать амфотерные свойства алюминия, его оксида и гидроксида;
9.2.1.7 планировать и проводить эксперименты по взаимодействию металлов 1 (I), 2 (II), 13 (III) групп с простыми и сложными веществами;
9.2.1.8 прогнозировать тенденции изменения свойств галогенов в группе;
9.2.1.9 описывать физические свойства хлора и составлять уравнения реакции хлора с металлами, водородом, галогенидами;
9.2.1.10 исследовать химические свойства раствора хлороводородной кислотыи знать области применения; 9.2.1.11 описывать общую характеристику элементов 16 (VI) группы;
9.2.1.12 сравнивать физические свойства аллотропных видоизменений серы и уметь составлять уравнения реакций, отражающие химические свойства серы;
9.2.1.13 сравнивать физические и химические свойства оксидов серы (IV) и (VI) и объяснять физиологическое воздействие диоксида серы;
9.2.1.14 исследовать физические и химические свойства раствора серной кислоты и ее солей;
9.2.1.15 объяснять свойства азота и круговорот азота в природе; 9.2.1.16
объяснять получение, свойства и применение аммиака;
9.2.1.17 уметь получать аммиак путем взаимодействия раствора соли аммония с раствором щелочи и исследовать свойства газообразного аммиака и его раствора;
9.2.1.18 составлять уравнения реакций получения азотной кислоты из азота;
9.2.1.19 исследовать свойства азотной кислоты общие с другими кислотами;
9.2.1.20 описывать специфичность взаимодействия разбавленной и концентрированной азотной кислоты с металлами, составлять уравнения реакции методом электронного баланса;
9.2.1.21 объяснять особенности термического разложения нитратов, составлять уравнения реакции;
9.2.1.22 сравнивать аллотропные модификации фосфора;
9.2.1.23 объяснять общие химические свойства фосфора и его соединений;
9.2.1.24 объяснять области применения кремния и его применение в качестве полупроводника;

8.2.1.7 химиялық элементтің периодтық кестеде орналасуына сай қасиеттерін болжау
9.2.1.1 атом құрылысы негізінде сілтілік металдардың жалпы қасиеттерін түсіндіру;
9.2.1.2 сілтілік металдардың оксидтері мен гидроксидтерінің негіздік қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
9.2.1.3 1 (I) және 2 (IІ) -топ металдарының жалпы қасиеттерін салыстыру және химиялық реакция теңдеулерін құрастыру;
9.2.1.4 кальций оксиді мен гидроксидінің негізгі қасиеттерін түсіндіру және қолданылуын сипаттау;
9.2.1.5 атом құрылысы негізінде алюминийдің қасиеттерін түсіндіру, оның маңызды қосылыстары мен құймаларынның қолдану аймағын атау;
9.2.1.6 алюминийдің, оксиді мен гидроксидінің екідайлы қасиеттерін зерттеу;
9.2.1.7 1 (I), 2 (IІ), 13 (IІІ) -топ металдарының жай және күрделі заттармен әрекеттесуіне байланысты тәжірибені жоспарлау және жүргізу;
9.2.1.8 топта галогендер қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын болжау;
9.2.1.9 хлордың физикалық қасиеттерін сипаттау және металдармен, сутекпен және галогенидтермен реакция теңдеулерін құру;
9.2.1.10 хлорсутек қышқылы ерітіндісінің химиялық қасиеттерін зерттеу және оның қолдану аясын білу;
9.2.1.11 16 (VI) топ элементтерінің жалпы қасиеттерін сипаттау;
9.2.1.12 күкірттің аллотропиялық түр өзгерістерінің физикалық қасиеттерін салыстыру және күкірттің химиялық қасиеттерін көрсететін реакция теңдеулерін құрастыру;
9.2.1.13 күкірттің (IV) және (VI) оксидтерінің физикалық және химиялық қасиеттерін салыстыру және күкірт диоксидінің физиологиялық әсерін түсіндіру;
9.2.1.14 күкірт қышқылы ерітіндісі мен оның тұздарының физикалық және химиялық қасиеттерін зерттеу;
9.2.1.15азоттың қасиеттерін және табиғаттағы азот айналымын түсіндіру;
9.2.1.16 аммиакты алу және қасиеттері мен қолданылуын түсіндіру;
9.2.1.17 аммиакты аммоний тұзы ерітіндісі мен сілті ерітіндісін әрекеттестіру жолымен алуды білу және газ тәрізді аммиак пен оның ерітіндісінің қасиеттерін зерттеу;
9.2.1.18 азоттан азот қышқылын алудың реакция теңдеуін құрастыру;
9.2.1.19 азот қышқылының басқа қышқылдармен жалпы ортақ қасиеттерін зерттеу;
9.2.1.20 сұйылтылған және концентрлі азот қышқылының металдармен әрекеттесуінің ерекшелігін сипаттау және электронды баланс әдісімен реакция теңдеуін құрастыру;
9.2.1.21 нитраттың термиялық айрылуының ерекшелігін түсіндіру, реакция теңдеулерін құрастыру;
9.2.1.22 фосфордың аллотропиялық түр өзгерістерін салыстыру;
9.2.1.23 фосфор және оның қосылыстарының жалпы химиялық қасиеттерін түсіндіру;
9.2.1.24 кремнийдің қолданылу аймағын және оның жартылай өткізгіш ретінде қолданылуын түсіндіру;

9.2.1.25 характеризовать основные химические свойства кремния и его соединений, составлять уравнения реакций
2.2 Классификация химических реакций
7 класс
8 класс
9 класс
7.2.2.1 называть области применения и правила обращения с разбавленными кислотами;
7.2.2.2 исследовать реакции разбавленных кислот с различными металлами и осуществлять на практике качественную реакцию на водород;
7.2.2.3 исследовать реакции разбавленных кислот с некоторыми карбонатами осуществлять на практике качественную реакцию на углекислый газ
8.2.2.1 классифицировать химические реакции по числу и составу исходных и образующихся веществ;
8.2.2.2 описывать химические реакции в природе и жизнедеятельности живых организмов и человека
9.2.2.1 составлять уравнения реакций в молекулярном и ионном виде;
9.2.2.2 объяснять причины протекания реакций ионного обмена и процесс нейтрализации;
9.2.2.3 объяснять смысл понятия степени окисления и определять ее значение по формуле вещества;
9.2.2.4 понимать, что процессы окисления и восстановления взаимосвязаны и протекают одновременно;
9.2.2.5 понимать окислительно-восстановительные реакции как реакции, протекающие с изменением степеней окисления;
9.2.2.6 понимать окисление, как процесс отдачи электронов, а восстановление – принятие электронов;
9.2.2.7 расставлять коэффициенты методом электронного баланса в уравнениях окислительно-восстановительных реакций
2.3 Закон сохранения массы
7 класс
8 класс
9 класс
8.2.3.1 вычислять массовые доли элементов в составе вещества и выводить формулы веществ по массовым долям элементов;
8.2.3.2 устанавливать экспериментальным путем соотношение реагирующих веществ;
8.2.3.3 составлять уравнения химических реакций, записывая формулы реагентов и продуктов реакции;
8.2.3.4 знать закон сохранения массы веществ;
8.2.3.5 вычислять массу, количество вещества по уравнениям химических реакций;
8.2.3.6 знать закон Авогадро и использовать молярный объем для расчета объема газов при нормальных и стандартных условиях;
8.2.3.7 вычислять относительную плотность газов и молярную массу вещества по относительной плотности;
8.2.3.8 использовать закон объҰмных отношений для расчетов по уравнениям реакций с участием газов
9.2.3.1 производить расчеты по химическим уравнениям, если одно из реагирующих веществ дано в избытке;
9.2.3.2 вычислять массу вещества по уравнению реакции, если известна масса другого вещества, содержащего определенную массовую долю примесей;
9.2.3.3 вычислять выход продукта по сравнению с теоретически возможным;
9.2.3.4 определять молекулярную формулу газообразного вещества по относительной плотности или массовым долям элементов

9.2.1.25 кремний және оның қосылыстарының негізгі химиялық қасиеттерін сипаттау және реакция теңдеулерін құрастыру
2.2 Химиялық реакциялардың жіктелуі
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.2.2.1 сұйылтылған қышқылдардың қолдану аяларын және олармен жұмыс жасау ережелерін атау;
7.2.2.2 сұйылтылған қышқылдардың әртүрлі металдармен реакцияларын зерттеу және сутек газының сапалық реакциясын жүзеге асыру;
7.2.2.3 кейбір карбонаттардың сұйылтылған қышқылдармен реакцияларын зерттеу және көмірқышқыл газының сапалық реакциясын жүзеге асыру
8.2.2.1 бастапқы және түзілген заттардың саны мен құрамы бойынша химиялық реакцияларды жіктеу;
8.2.2.2 табиғаттағы және тірі ағзалар мен адам тіршілігіндегі химиялық реакцияларды сипаттау
9.2.2.1 реакция теңдеулерін молекулалық және иондық түрде құру;
9.2.2.2 бейтараптану және ион алмасу реакцияларының жүру себептерін түсіндіру;
9.2.2.3 тотығу дәрежесі ұғымының мәнін түсіндіру және оны заттың формуласы бойынша анықтау;
9.2.2.4 тотығу және тотықсыздану үдерістері бір-бірімен байланысты екенін және бір мезгілде жүретіндігін түсіну;
9.2.2.5 тотығу-тотықсыздану реакцияларын тотығу дәрежесі өзгере жүретін реакциялар ретінде түсіну;
9.2.2.6 тотығу процесін электронды беру, ал тотықсыздану-электронды қосып алу деп түсіну;
9.2.2.7 электрондық баланс әдісімен тотығу-тотықсыздану реакцияларының коэффициенттерін қою
2.3
Зат массасының сақталу заңы
7-сынып
8-сынып
9-сынып
8.2.3.1 заттар құрамындағы элементтердің массалық үлесін табу, элементтердің массалық үлесі бойынша заттардың формуласын шығару;
8.2.3.2 әрекеттесетін заттар қатынасын эксперименттік жолмен анықтау;
8.2.3.3 реакцияға қатысатын және түзілетін заттардың формуласын жаза отырып, химиялық реакциялар теңдеулерін құру;
8.2.3.4 аттар массасының сақталу заңын білу;
8.2.3.5 химиялық реакция теңдеулері бойынша зат массасын, зат мөлшерін есептеу;
8.2.3.6 Авогадро заңын білу және қалыпты және стандартты жағдайлардағы газдар көлемін есептеуде молярлық көлемді қолдану;
8.2.3.7 газдардың салыстырмалы тығыздығын және заттың молярлық массасын салыстырмалы тығыздық бойынша есептеу;
8.2.3.8 газдардың қатысуымен жүретін реакциялар бойынша есептер шығаруда газдардың көлемдік қатынас заңын қолдану
9.2.3.1 әрекеттесуші заттардың біреуі артық берілген реакция теңдеулері бойынша есептеулер жүргізу;
9.2.3.2 қоспаның белгілі бір массалық үлесін құрайтын, басқа заттың массасы белгілі жағдайда реакция теңдеуі бойынша зат массасын есептеу;
9.2.3.3 теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы реакция өнімінің шығымын есептеу;
9.2.3.4 газтектес заттардың молекулалық формуласын салыстырмалы тығыздық немесе элементтердің массалық үлестері арқылы анықтау

2.4 Электрохимический ряд напряжения металлов
7 класс
8 класс
9 класс
8.2.4.1 знать, что некоторые металлы подвергаются окислению быстрее других;
8.2.4.2 описывать реакции взаимодействия активных металлов с холодной водой, горячей водой или паром;
8.2.4.3 исследовать факторы, влияющие на возникновение коррозии металлов;
8.2.4.4 изучить реакции различных металлов с растворами кислот;
8.2.2.5 составлять уравнения реакций металлов с кислотами;
8.2.4.6 разработать план и провести реакции металлов с растворами солей;
8.2.4.7 разработать ряд активности металлов по результатам экспериментов и сопоставлять его со справочными данными;
8.2.4.8 прогнозировать возможность протекания незнакомых реакций замещения металлов, используя ряд активности металлов
3) энергетика в химии:
Обучающиеся должны:
3.1 Экзотермические и эндотермические реакции
7 класс
8 класс
9 класс
7.3.1.1 знать состав воздуха;
7.3.1.2 знать, что при горении веществ расходуется кислород, входящий в состав воздуха;
7.3.1.3 понимать значение охраны атмосферного воздуха от загрязнения;
7.3.1.4 знать условия горения вещества и продукты реакции горения;
7.3.1.5 приводить примеры легковоспламеняющихся, горючих и негорючих веществ;
7.3.1.6 понимать, что вещества лучше горят в чистом кислороде, чем на воздухе;
7.3.1.7 знать, что при горении металлов и неметаллов образуются оксиды
8.3.1.1 понимать, что продуктами реакций горения в основном являются оксиды, и что при горении углеродсодержащего горючего в кислороде могут образовываться углекислый газ, угарный газ или углерод;
8.3.1.2 объяснять причины парникового эффекта и предлагать пути решения;
8.3.1.3 знать, что экзотермические реакции идут с поглощением теплоты, а эндотермические реакции с поглощением теплоты;
8.3.1.4 понимать последствия воздействия различных горючих на окружающую среду;
8.3.1.5 объяснять изменение энергии с точки зрения кинетической теории частиц
7-класс
8-класс
9-класс
3.2 Скорость химических реакций
9.3.2.1 объяснять понятие скорости реакции; 9.3.2.2 определять факторы, влияющие на скорость реакций и объяснять их с точки зрения кинетической теории частиц;
9.3.2.3 объяснять отличие катализатора от реагентов и их влияние на скорость химической реакции;
9.3.2.4 объяснять действие ингибиторов на скорость реакции
3.3 Химическое равновесие
9.3.3.1 описывать равновесие как динамический процесс;
9.3.3.2 прогнозировать смещение химического равновесия по принципу Ле Шателье-Брауна;
9.3.3.3 понимать и различать влияние изменения условий на скорость химической реакции и на состояние химического равновесия;

2.4 Металдар
дың электро
химиялық кернеу қатары
7-сынып
8-сынып
9-сынып
8.2.4.1 кейбір металдар басқаларға қарағанда тотығуға тезірек ұшырайтындығын білу;
8.2.4.2 белсенді металдардың салқын сумен, ыстық су немесе бумен әрекеттесуін сипаттау;
8.2.4.3 металдар коррозиясын туындатуға әсер ететін жағдайларды зерттеу;
8.2.4.4 қышқыл ерітінділерімен әртүрлі металдардың реакцияларын зерттеу;
8.2.4.5 металдардың қышқылдармен әрекеттесуінің реакция теңдеулерін құрастыру;
8.2.4.6 металдардың тұз ерітінділерімен әрекеттесуінің жоспарын жасау және жүргізу;
8.2.4.7 эксперимент нәтижесі бойынша металдардың белсенділік қатарын құру және оны анықтама мәліметтерімен сәйкестендіру;
8.2.4.8 металдардың белсенділік қатарын қолданып металдардың таныс емес орынбасу реакцияларының жүру мүмкіндігін болжау
3) химиядағы энергетика:
Білім алушылар білуі тиіс:
3.1 Экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.3.1.1ауа құрамын білу;
7.3.1.2 заттардың жану кезінде ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатындығын білу;
7.3.1.3
атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызын түсіну;
7.3.1.4 затты жағуға қажетті жағдайларды және жану реакциясының өнімдерін білу;
7.3.1.5 тез тұтанатын, жанғыш және жанбайтын заттарға мысалдар келтіру;
7.3.1.6 заттардың таза оттекте ауаға қарағанда жақсырақ жанатындығын түсіну;
7.3.1.7 металдар мен бейметалдардың жануы кезінде оксидтер түзілетіндігін білу
8.3.1.1 заттың жану реакциясының өнімі көбінесе оксидтер екенін және құрамында көміртегі бар отын оттекте жанғанда, көмірқышқыл газы, иіс газы немесе көміртек түзілетінін түсіну;
8.3.1.2 парниктік эффектінің себептерін түсіндіру және шешу жолдарын ұсыну;
8.3.1.3 экзотермиялық реакциялар жылу бөле жүретінін, ал эндотермиялық реакциялар жылу сіңіре жүретінін білу;
8.3.1.4 әртүрлі жанғыш заттардың қоршаған ортаға әсерін түсіну;
8.3.1.5 энергия өзгерісін бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан түсіндіру
3.2 Химиялық реакциялардың жылдамдығы
7-сынып
8-сынып
9-сынып
9.3.2.1 реакция жылдамдығы ұғымын түсіндіру;
9.3.2.2 реакция жылдамдығына әсер ететін факторларды анықтау және оны бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан түсіндіру;
9.3.2.3 катализатордың реагенттен айырмашылығын және олардың реакция жылдамдығына әсерін түсіндіру;
9.3.2.4 реакция жылдамдығына ингибитордың әсерін түсіндіру
3.3 Химиялық тепе-теңдік
9.3.3.1 тепе-теңдікті динамикалық үдеріс ретінде сипаттау;
9.3.3.2 Ле-Шателье-Браун принципі бойынша химиялық тепе-теңдіктің ығысуын болжау;
9.3.3.3 химиялық тепе-теңдік күйіне және химиялық реакция жылдамдығына жағдайлар өзгерісінің әсерін түсіну және ажырату;

9.3.3.4 объяснять химическое равновесие с точки зрения кинетической теории частиц;
9.3.3.5 описать процесс производства аммиака
3.4 Теория кислот и оснований
7.3.4.1 знать, что свойства "кислотность" и "мылкость" могут быть признаками некоторых природных кислот и щелочей;
7.3.4.2 знать химические индикаторы (метиловый оранжевый, лакмус, фенолфталеин) и изменение их окраски в различных средах;
7.3.4.3 уметь определять кислоты и щелочи с использованием универсального индикатора,
на основе рН шкалы;
7.3.4.4 понять нейтрализацию кислот на примере применения антацидных средств
8.3.4.1 классифицировать вещества по их растворимости в воде;
8.3.4.2 объяснять роль растворов веществ в природе и повседневной жизни;
8.3.4.3 объяснять влияние температуры на растворимость веществ;
8.3.4.4 рассчитывать растворимость вещества на 100 г воды, используя технику выпаривания, сравнивать полученные результаты со справочными данными;
8.3.4.5 вычислять массу растворенного вещества по известной массе раствора с определенной массовой долей растворенного вещества;
8.3.4.6 рассчитывать молярную концентрацию вещества в растворе;
8.3.4.7 знать и понимать классификацию и свойства оксидов, составлять уравнения реакций характеризующие их химические свойства;
8.3.4.8 знать и понимать классификацию, свойства кислот, составлять уравнения реакций характеризующие их химические свойства;
8.3.4.9 знать и понимать классификацию и свойства оснований, составлять уравнения реакций, характеризующие их химические свойства;
8.3.4.10 знать и применять различные методы получения солей и составлять соответствующие уравнения реакций;
8.3.4.11 знать и понимать классификацию, свойства солей и составлять уравнения реакций характеризующие их химические свойства;
8.3.4.12 исследовать генетическую связь между основными классами неорганических соединений
9.3.4.1 составлять уравнения реакций, отражающие химические свойства кислот, растворимых и нерастворимых оснований, средних солей в молекулярном и ионном виде;
9.3.4.2 экспериментально изучить химические свойства кислот и оснований, средних солей и сделать выводы;
9.3.4.3
экспериментально определять среду растворов средних солей;
9.3.4.4 составлять молекулярные и ионные уравнения гидролиза средних солей;
9.3.4.5 прогнозировать реакцию среды раствора средней соли
4) химия вокруг нас:
Обучающиеся должны:
4.1 Классификация веществ
7 класс
8 класс
9 класс
7.4.1.1 понимать элемент (простое вещество) как совокупность одинаковых атомов;
7.4.1.2 знать, что чистое вещество состоит из одинаковых атомов или молекул; 7.4.1.3 различать понятия: элемент (простое вещество), смесь и соединение; 7.4.1.4 использовать знания о физических свойствах элементов, и соединений для распознавания незнакомых веществ в составе смеси;

9.3.3.4 химиялық тепе-теңдікті бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан түсіндіру;
9.3.3.5 аммиак өндірісінің үдерісін сипаттау
7-сынып
8-сынып
9-сынып
3.4 Қышқылдар мен негіздер теориясы
7.3.4.1 кейбір табиғи қышқылдар мен сілтілердің "қышқылдық" және "сабындылық" қасиеттер белгілері болуы мүмкін екендігін білу;
7.3.4.2 химиялық индикаторлар метилоранж, лакмус, фенолфталеинді және олардың әртүрлі ортада түстерінің өзгеруін білу;
7.3.4.3 рН шкаланың негізінде әмбебап индикаторды қолданып, сілтілер мен қышқылдарды анықтай алу;
7.3.4.4
"антацидтік заттарды" қолдану мысалында қышқылдардың бейтараптануын түсіну
8.3.4.1 заттарды олардың судағы ерігіштігі бойынша жіктеу;
8.3.4.2 заттар ерітінділерінің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі маңызын түсіндіру;
8.3.4.3 заттың ерігіштігіне температура әсерін түсіндіру;
8.3.4.4 буландыру техникасын қолдана отырып, заттың 100 г судағы ерігіштігін есептеу, алынған нәтижелерді анықтамалық мәндермен салыстыру;
8.3.4.5 еріген заттың массалық үлесі мен ерітіндінің белгілі массасы бойынша еріген заттың массасын есептеу;
8.3.4.6 ерітіндідегі заттың молярлық концентрациясын есептеу;
8.3.4.7 оксидтердің жіктелуін және қасиеттерін білу, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
8.3.4.8 қышқылдардың жіктелуін, қасиеттерін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
8.3.4.9 негіздердің жіктелуі мен қасиеттерін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
8.3.4.10 тұздарды алудың әртүрлі әдістерін білу, сәйкес реакция теңдеулерін құрастыру;
8.3.4.11 тұздардың қасиеттерін, жіктелуін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
8.3.4.12 бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары арасындағы генетикалық байланысты зерттеу
9.3.4.1 қышқылдар, еритін және ерімейтін негіздер, орта тұздардың химиялық қасиеттерін көрсететін реакция теңдеулерін молекулалық және иондық түрде құрастыру;
9.3.4.2 қышқылдар және негіздер,орта тұздардың химиялық қасиеттерін тәжірибе жүзінде зерттеу және қорытынды жасау;
9.3.4.3 орта тұз ерітіндісінің ортасын тәжірибе жүзінде анықтау;
9.3.4.4 орта тұз гидролизінің теңдеуін молекулалық және иондық түрде құрастыру;
9.3.4.5 орта тұз ерітіндіcінің реакция ортасын болжау
4) химия және қоршаған орта:
Білім алушылар білуі тиіс:
7-сынып
8-сынып
9-сынып
4.1 Заттардың жіктелуі
7.4.1.1 элементті (жай зат) бірдей атомдардың жиынтығы ретінде түсіну;
7.4.1.2 таза заттар атомдардың немесе молекулалардың бір түрінен түзілетінін білу;
7.4.1.3 элемент (жай зат) қоспа және қосылыс түсініктерін ажырата алу;
7.4.1.4 қосылыстардың және элементтердің физикалық қасиеттері туралы алған білімдерін қоспа құрамындағы таныс емес заттарды ажыратуға қолдана алу;

7.4.1.5 знать виды смесей и способы их разделения;
7.4.1.6 уметь планировать и проводить эксперимент по разделению смесей
9.4.1.1 знать определения и приводить примеры электролитов и неэлектролитов;
9.4.1.2 объяснять зависимость электрической проводимости растворов или расплавов веществ от вида химической связи;
9.4.1.3 объяснять механизм электролитической диссоциации веществ с ионным и ковалентным полярным видами связи;
9.4.1.4 объяснять основные положения теории электролитической диссоциации;
9.4.1.5 различать кислотность и щелочность растворов;
9.4.1.6 составлять уравнения электролитической диссоциации кислот, щелочей, средних и кислых солей;
9.4.1.7 различать и приводить примеры сильных и слабых электролитов, уметь определять степень диссоциации;
9.4.1.8 описывать и проводить реакции окрашивания цвета пламени для определения катионов металлов: Li+, Na+, K+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Cu2+;
9.4.1.9 проводить качественные реакции на определение катионов: Fe2+, Fe3+, Cu2+;
9.4.1.10 проводить качественные реакции на анионы: хлорид-, бромид-, йодид-, сульфат, карбонат-, ортофосфат-, нитрат- силикат ионы и описывать результаты наблюдения реакции ионного обмена;
9.4.1.11 составлять план эксперимента по определению катионов и анионов незнакомых веществ и осуществлять его на практике
4.2 Химия Земли
7.4.2.1 понимать, что земная кора содержит много полезных химических соединений;
7.4.2.2 понимать, что некоторые минералы и полезные природные соединения относятся к рудам;
7.4.2.3 описывать процесс переработки руды для получения металла;
7.4.2.4 знать, какими минеральными и природными ресурсами богат Казахстан, их месторождения;
7.4.2.5 изучить влияние добычи природных ресурсов на окружающую среду
8.4.2.1 уметь получать водород и изучать его свойства и применение;
8.4.2.2 знать процентное содержание кислорода в составе воздуха и земной коре;
8.4.2.3 уметь получать кислород и изучать его свойства и применение;
8.4.2.4 сравнивать состав и свойства аллотропных видоизменений кислорода;
8.4.2.5 объяснять значение озонового слоя Земли;
8.4.2.6 объяснять широкое распространение, уникальные свойства воды и ее значение для жизни;
8.4.2.7 объяснять круговорот воды в природе;
8.4.2.8 определить опасность и причины загрязнения воды, объяснять способы очистки воды;
8.4.2.9 определять "жесткость воды" и объяснить способы ее устранения;
8.4.2.10 знать метод обнаружения воды при помощи безводного сульфата меди (ІІ)
8.4.2.11 описывать химические реакции в природе и жизнедеятельности живых организмов и человека

7.4.1.5 қоспалардың түрлерін және оларды бөлу әдістерін білу;
7.4.1.6 қоспаны бөлуге негізделген тәжірибені жоспарлау және өткізу
9.4.1.1 электролиттер мен бейэлектролиттердің анықтамасын білу және мысалдар келтіру;
9.4.1.2 заттардың ерітінділері немесе балқымаларының электрөткізгіштігі химиялық байланыс түріне тәуелді екендігін түсіндіру;
9.4.1.3 иондық және коваленттік полюсті байланысы бар заттардың электролиттік диссоциациялану механизмін түсіндіру;
9.4.1.4 электролиттік диссоциация теориясының негізгі қағидаларын білу;
9.4.1.5 ерітінділердің қышқылдылығы мен сілтілігін ажырату;
9.4.1.6 қышқыл, негіз, орта және қышқылдық тұздардың электролиттік диссоциациялану теңдеулерін құрастыру;
9.4.1.7 күшті және әлсіз электролиттерге мысал келтіру және оларды ажырату, диссоциациялану дәрежесін анықтай білу;
9.4.1.8 Li+, Na+, K+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Cu2+ металл катиондарын анықтау үшін жалын түсінің боялу реакциясын жүргізу және сипаттау;
9.4.1.9 Fe2+, Fe3+, Cu2+ катиондарына сапалық реакция жүргізу;
9.4.1.10 хлорид-, бромид-, йодид-, сульфат, карбонат-, фосфат-, нитрат-, силикат- иондарына сапалық реакцияларды тәжірибе жүзінде жүргізу және ион алмасу реакцияларын бақылап, нәтижесін сипаттау;
9.4.1.11 белгісіз заттардағы катион мен аниондарды анықтау тәжірибесінің жоспарын құру және оны практикада жүзеге асыру
7-сынып
8-сынып
9-сынып
4.2 Жер химиясы
7.4.2.1 жер қыртысында көптеген пайдалы химиялық қосылыстар барын түсіну;
7.4.2.2 кейбір минералдар мен пайдалы табиғи қосылыстардың кендерге жататынын түсіну;
7.4.2.3 металды алу үшін кенді өңдеу үдерісін сипаттау;
7.4.2.4 Қазақстан қандай минералды және табиғи ресурстармен бай екендігін және олардың кен орындарын білу;
7.4.2.5 табиғи ресурстарды өндірудің қоршаған ортаға әсерін зерделеу
8.4.2.1 сутекті алу және оның қасиеттері мен қолдануын зерттеу;
8.4.2.2 ауа құрамындағы және жер қыртысындағы оттектің пайыздық мөлшерін білу;
8.4.2.3 оттекті алу және оның қасиеттері мен қолданылуын зерттеу;
8.4.2.4 оттектің аллотропиялық түр өзгерістерінің құрамы мен қасиеттерін салыстыру;
8.4.2.5 Жер бетіндегі озон қабатының маңызын түсіндіру;
8.4.2.6 судың табиғатта кең таралғандығын, бірегей қасиеттерін және оның өмір үшін маңызын түсіндіру;
8.4.2.7 табиғаттағы су айналымын түсіндіру;
8.4.2.8 судың ластану қауіптілігін және салдарын анықтау, суды тазарту әдістерін түсіндіру;
8.4.2.9 судың "кермектігін" анықтау және оны жою тәсілдерін түсіндіру;
8.4.2.10 суды сусыз мыс (ІІ) сульфатын қолданып анықтау тәсілін білу;
8.4.2.11 табиғаттағы және тірі ағзалар қызметі мен адамның тіршілігіндегі жүретін химиялық реакцияларды сипаттау

9.4.2.1 объяснить причины возникновения и экологическое воздействие кислотных дождей;
9.4.2.2 называть местонахождения соединений фосфора в Казахстане;
9.4.2.3 знать классификацию минеральных удобрений и питательные элементы, входящие в их состав;
9.4.2.4 изучить воздействие азотных и фосфорных удобрений на окружающую среду;
9.4.2.5 называть месторождения металлов в Казахстане и объяснять процессы их добычи, влияние на окружающую среду;
9.4.2.6 описывать процесс получения металла из руды
4.3 Химия углерода и его соединений
8.4.3.1 объяснять, почему в большинстве соединений углерод образует четыре связи;
8.4.3.2 описывать распространение углерода и его соединений в природе;
8.4.3.3 сравнивать строение и свойства аллотропных видоизменений углерода;
8.4.3.4 исследовать области применения аллотропных видоизменений углерода;
8.4.3.5 исследовать физические и химические свойства углерода;
8.4.3.6 описывать условия образования диоксида и монооксида углерода при сжигании углерода и объяснять физиологическое действие угарного газа и на живые организмы;
8.4.3.7 уметь получать углекислый газ, доказывать его наличие и изучать свойства;
8.4.3.8 составлять и объяснять круговорот углерода в природе
9.4.3.1 объяснять причины многообразия органических соединений;
9.4.3.2 знать классификацию углеводородов и их производных: спирты, альдегиды, карбоновые кислоты, аминокислоты;
9.4.3.3 объяснять понятие функциональной группы, как группы определяющей характерные химические свойства данного класса соединений;
9.4.3.4 знать понятия гомологов и гомологической разности;
9.4.3.5 использовать номенклатуру основных классов органических соединений IUPAC: алканы, алкены, алкины, спирты, альдегиды карбоновые кислоты, аминокислоты;
9.4.3.6 знать явление изомерии уметь составлять структурные формулы изомеров углеводородов;
9.4.3.7 описывать химические свойства алканов и подтверждать их уравнениями реакций;
9.4.3.8 объяснять значение реакций хлорирования алканов для получения растворителей и степень опасности этих растворителей;
9.4.3.9 описывать понятие ненасыщенности;
9.4.3.10 изучить химические свойства алкенов на примере этена (горение, гидрирование, гидратация, галогенирование, качественные реакции), подтверждать их уравнениями химических реакций;
9.4.3.11 объяснять особенности строения полимеров и механизм реакций полимеризации на примере полиэтилена;
9.4.3.12 объяснять и изучать проблему длительного разрушения пластика и знать последствия накопления пластических материалов в окружающей среде;

9.4.2.1 қышқылдық жаңбырлардың пайда болу себебі мен экологияға тигізетін әсерін түсіндіру;
9.4.2.2 фосфор қосылыстарының Қазақстандағы кен орындарын атау;
9.4.2.3 минералды тыңайтқыштардың жіктелуін және олардың құрамына кіретін қоректік элементтерді білу;
9.4.2.4 азот және фосфор тыңайтқыш-тарының қоршаған ортаға әсерін оқып білу;
9.4.2.5 Қазақстандағы металдардың кен орындарын атау және оларды өндіру процестерін, қоршаған ортаға әсерін түсіндіру; 9.4.2.6 кеннен металды алу үдерісін сипаттау
7-сынып
8-сынып
9-сынып
4.3 Көміртек және оның қосылыстары
8.4.3.1 көміртек неліктен көптеген қосылыстарында төрт байланыс түзетінін түсіндіру;
8.4.3.2 табиғатта көміртек және оның қосылыстарының таралуын сипаттау;
8.4.3.3 көміртектің аллотропиялық түр өзгерістерінің құрылысын және қасиеттерін салыстыру;
8.4.3.4 көміртектің аллотропиялық түр өзгерістерінің қолданылу аймағын зерттеу;
8.4.3.5 көміртектің физикалық және химиялық қасиеттерін зерттеу;
8.4.3.6 көміртек жанған кезде көміртек диоксиді мен көміртек монооксидінің түзілу жағдайларын сипаттау және тірі ағзаға иіс газының физиологиялық әсерін түсіндіру;
8.4.3.7 көмір-қышқыл газын алу, оны анықтау және қасиеттерін зерттеу;
8.4.3.8 өміртегінің табиғаттағы айналымын құру және түсіндіру
9.4.3.1 органикалық қосылыстардың көптүрлілігінің себептерін түсіндіру;
9.4.3.2 көмірсутектердің және олардың туындылары: спирттер, альдегидтер, карбон қышқылдары, аминқышқылдарының жіктелуін білу;
9.4.3.3 функционалдық топ түсінігін берілген класс қосылысының химиялық қасиеттерін анықтайтын топ ретінде түсіндіру;
9.4.3.4 гомолог ұғымын және гомологтық айырмашылықты білу;
9.4.3.5 органикалық қосылыстардың негізгі кластары: алкандар, алкендер, алкиндер, арендер, спирттер, альдегидтер карбон қышқылдары, аминқышқылдары үшін IUPAC номенклатурасын қолдану;
9.4.3.6 көмірсутектердің құрылымдық изомерлерінің формулаларын құрастыра алужәне изомерия құбылысын білу;
9.4.3.7 алкандардың химиялық қасиеттерін сипаттау және оны реакция теңдеулерімен дәлелдеу;
9.4.3.8 еріткіштерді алу үшін алкандарды хлорлаудың маңызы мен бұл еріткіштердің қауіптілік дәрежесін түсіндіру;
9.4.3.9 қанықпағандық ұғымын сипаттау;
9.4.3.10 этен мысалында алкендердің химиялық қасиеттерін (жану, гидрлеу, гидратация, галогендеу, сапалық реакциялар) оқып үйрену, химиялық реакция теңдеулерімен дәлелдеу;
9.4.3.11 полиэтилен мысалында полимерлену реакциясының механизмі мен полимерлердің құрылымының ерекшеліктерін түсіндіру;
9.4.3.12 пластиктің ыдырау мерзімінің ұзақтық мәселесін түсіну және оқып білу, қоршаған ортада пластик материалдардың көбеюінің зардабын білу;

9.4.3.13 изучить химические свойства алкинов на примере этина (горение, гидрирование, гидратация, галогенирование, качественные реакции), подтверждать их уравнениями химических реакций;
9.4.3.14 описывать получение, свойства и применение бензола;
9.4.3.15 знать, что углеродсодержащие соединения используются в качестве топлива и исследовать альтернативные виды топлива и отмечать их недостатки и преимущества;
9.4.3.16 называть месторождения угля, нефти и природного газа в Казахстане и объяснять влияние их добычи на окружающую среду;
9.4.3.17 называть фракции нефти и области применения продуктов перегонки сырой нефти;
9.4.3.18 знать классификацию кислородсодержащих органических соединений;
9.4.3.19 знать классификацию спиртов
и объяснять свойства, получение этанола применение метанола и этанола;
9.4.3.20 объяснять физиологическое действие метанола и этанола на организм человека;
9.4.3.21 знать физические свойства и применение этиленгликоля и глицерина;
9.4.3.22 знать состав карбоновых кислот и описывать химические свойства уксусной кислоты и его применение;
9.4.3.23 объяснять особенности сложных эфиров и жиров, функции жиров;
9.4.3.24 знать получение мыла и его применение;
9.4.3.25 объяснить влияние синтетических моющих средств на окружающую среду;
9.4.3.26 объяснять классификацию, биологическое значение и функции углеводов;
9.4.3.27 объяснять образование пептидной связи между
a-аминокислотами в белках;
9.4.3.28 исследовать реакцию денатурации белка;
9.4.3.29 объяснять биологическое значение и функции белков
5) химия и жизнь:
Обучающиеся должны:
5.1 Биохимия
7 класс
8 класс
9 класс
7.5.1.1 понимать продукты питания как совокупность элементов и химических веществ;
7.5.1.2 знать и уметь определять некоторые питательные вещества: углеводы (крахмал), белки, жиры;
7.5.1.3 знать элементы, входящие в состав организма человека (О, С, Н, N, Ca, P, K);
7.5.1.4 уметь объяснять процесс дыхания
9.5.1.1 называть элементы, входящие в состав организма человека и объяснять их значение: О, С, Н, N, Ca, P, K, S, Cl, Mg, Fe;
9.5.1.2 исследовать типичный рацион питания жителей Казахстана и составлять сбалансированный рацион питания;
9.5.1.3 объяснять роль кальция и железа в организме человека;
9.5.1.4 определять углерод в составе пищевых продуктов;
9.5.1.5 называть источники загрязнения тяжелыми металлами
17. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Химия" для 7-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию.

9.4.3.13 этин мысалында алкиндердің химиялық қасиеттерін (жану, гидрлеу, гидратация, галогендеу, сапалық реакциялар) оқып үйрену, химиялық реакция теңдеулерімен дәлелдеу;
9.4.3.14 бензолдың алынуы, қасиеттері және қолданылуын сипаттау;
9.4.3.15 құрамында көміртек бар қосылыстардың отын ретінде пайдалану мүмкін екендігін білу және альтернативті отын түрлерін зерттеу, олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін атау;
9.4.3.16 Қазақсатандағы көмірдің, мұнайдың, табиғи газдың кен орындарын атау және оларды өндірудің қоршаған ортаға әсерін түсіндіру;
9.4.3.17 мұнай фракцияларын және шикі мұнайды айдау өнімдерінің қолдану аймақтарын атау;
9.4.3.18 оттекті органикалық заттардың жіктелуін білу;
9.4.3.19 спирттердің жіктелуін метанол мен этанолдың, қолданылуын, этанолдың алынуын білу және қасиеттерін түсіндіру;
9.4.3.20 метанол мен этанолдың адам ағзасына физиологиялық әсерін түсіндіру;
9.4.3.21 этиленгликоль мен глицериннің физикалық қасиеттері мен қолданылуын білу;
9.4.3.22 карбон қышқылдарының құрамын білу және сірке қышқылының химиялық қасиеттері мен қолданылуын сипаттау;
9.4.3.23 күрделі эфирлер мен майлардың ерекшеліктері мен майлардың қызметін түсіндіру;
9.4.3.24 сабынның алынуы мен оның қолданылуын білу;
9.4.3.25 синтетикалық жуғыш заттардың қоршаған ортаға әсерін түсіндіру;
9.4.3.26 көмірсулардың жіктелуін, биологиялық маңызы мен қызметін түсіндіру;
9.4.3.27 нәруыздағы a- аминқышқылдар арасында пептидтік байланыстың түзілуін түсіндіру;
9.4.3.28 нәруыз денатурациясының реакциясын зерттеу;
9.4.3.29 нәруыздың биологиялық маңызы мен қызметін түсіндіру
5) химия және өмір:
Білім алушылар білуі тиіс:
7-сынып
8-сынып
9-сынып
5.1 Биохимия
7.5.1.1 тағам өнімдерін химиялық заттардыңжиынтығы деп түсіну;
7.5.1.2 тағамдық өнімдердің бір қатарын: қант, крахмал, (көмірсулар), нәруыз, майларды білу және анықтай алу;
7.5.1.3 адам ағзасына кіретін элементтерді (О, С, Н, N, Ca, P, K) білу;
7.5.1.4 тыныс алу үдерісін түсіндіру
9.5.1.1 адам ағзасының құрамына кіретін элементтерді атау және олардың маңызын түсіндіру (О, С, Н, N, Ca, P, K, S, Cl, Mg, Fe);
9.5.1.2 Қазақстан тұрғындарының типтік тамақтану рационын зерттеу және теңгерімді тамақтану рационын құрастыру;
9.5.1.3 кальций мен темірдің адам ағзасындағы рөлін түсіндіру;
9.5.1.4 тамақ өнімдерінің құрамындағы көміртекті анықтау;
9.5.1.5 қоршаған ортаның ауыр металдармен ластану көздерін атау және олардың ағзаларға әсерін түсіндіру
17. Осы оқу бағдарламасы негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9 сыныптарына арналған "Химия" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.

18. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету "Химия"
для 7-9 классов уровня
основного среднего образования
по обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Химия" для 7-9 классов уровня основного среднего образования
по обновленному содержанию
1) 7 класс:
Разделы долгосрочного плана
Темы / Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения Обучающийся должен
1 четверть
7.1 Введение в химию. Чистые вещества и смеси
Предмет химии. Практическая работа № 1 "Правила техники безопасности и знакомство с лабораторным оборудованием"
7.1.1.1 знать, что изучает наука химия;
7.1.1.2 знать и понимать правила техники безопасности при работе в химической лаборатории и кабинете
Элемент, смесь и соединение. Лабораторный опыт № 1 "Сравнение смесей веществ и их соединений"
7.4.1.1 понимать элемент (простое вещество) как совокупность одинаковых атомов;
7.4.1.2 знать, что чистое вещество состоит из одинаковых атомов или молекул;
7.4.1.3 различать понятия: элемент (простое вещество), смесь и соединение;
7.4.1.4 использовать знания о физических свойствах элементов, и соединений для распознавания незнакомых веществ в составе смеси
Способы разделения смеси. Лабораторный опыт № 2 "Очистка загрязненной поваренной соли"
7.4.1.5 знать виды смесей и способы их разделения;
7.4.1.6 уметь планировать и проводить эксперимент по разделению смесей
7.1 Изменения состояния веществ
Физические и химические явления. Лабораторный опыт № 3 "Изучение признаков химических явлений"
7.1.1.3 различать физические и химические явления
Агрегатные состояния вещества
7.1.1.4 знать различные агрегатные состояния веществ и уметь объяснять структуру твердых, жидких и газообразных веществ согласно кинетической теории частиц
Процесс охлаждения. Лабораторный опыт № 4 "Изучение процесса охлаждения"
7.1.1.5 изучить процесс охлаждения, построить кривую охлаждения и проанализировать ее, объяснить свои наблюдения, согласно кинетической теории частиц
Процесс нагревания. Лабораторный опыт № 5 "Изучение процесса кипения воды"
7.1.1.6 изучить процесс кипения воды, построить кривую нагревания и проанализировать ее, объяснить свои наблюдения, согласно кинетической теории частиц
2 четверть
7.2 Атомы. Молекулы. Вещества
Атомы и молекулы
7.1.2.1 знать различие атомов и молекул
Химические элементы. Простые и сложные вещества

18. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 7-9-сыныптарына
арналған "Химия" оқу пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған
"Химия" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру
бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 7-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/ Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаты
1-тоқсан
Білім алушылар:
Химия пәніне кіріспе. Таза заттар және қоспалар
Химия пәні.
№1 практикалық жұмыс
"Қауіпсіздік техникасының ережелерімен және зертханалық құрал-жабдықтармен танысу"
7.1.1.1 химия ғылымының нені оқытатынын білу;
7.1.1.2 химиялық лабораторияда және кабинетте жұмыс жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін білу және түсіну
Элемент, қоспа және қосылыс.
№ 1 зертханалық тәжірибе "Заттар қоспалары мен олардың қосылыстарын салыстыру"
7.4.1.1 элементті (жай зат) бірдей атомдардың жиынтығы ретінде түсіну;
7.4.1.2 таза заттар атомдардың немесе молекулалардың бір түрінен түзілетінін білу;
7.4.1.3 элемент(жай зат), қоспа және қосылыс түсініктерін ажырата алу;
7.4.1.4 қосылыстардың және элементтердің физикалық қасиеттері туралы алған білімдерін қоспа құрамындағы таныс емес заттарды ажыратуға қолдана алу
Қоспаларды бөлу әдістері.
№ 2 зертханалық тәжірибе "Ластанған ас тұзын тазарту"
7.4.1.5 қоспалардың түрлерін және оларды бөлу әдістерін білу;
7.4.1.6 қоспаны бөлуге негізделген тәжірибені жоспарлау және өткізу
Заттардың агрегаттық күйінің өзгеруі
Физикалық және химиялық құбылыстар.
№ 3 зертханалық тәжірибе
"Химиялық реакциялардың белгілері"
7.1.1.3 физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату
Заттардың агрегаттық күйлері
7.1.1.4 заттардың әртүрлі агрегаттық күйлерін білу және бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан қатты, сұйық, газ тәріздес заттардың құрылымын түсіндіру
Салқындау үдерісі
№ 4 зертханалық тәжірибе "Салқындау үдерісін зерттеу"
7.1.1.5 салқындау үдерісін зерделеу, салқындау қисығын салу және оны талдау, бөлшектердің кинетикалық теориясына сай, өз бақылауларын түсіндіру
Қыздыру үдерісі
№ 5 зертханалық тәжірибе
"Судың қайнау үдерісін зерттеу"
7.1.1.6 судың қайнау үдерісін зерделеу, қыздыру қисығын салу және оны талдау, бөлшектердің кинетикалық теориясын пайдалана отырып, өз бақылауларын түсіндіру
2-тоқсан
Атомдар Молекулалар Заттар
Атомдар мен молекулалар
7.1.2.1 атомдар мен молекулалардың айырмашылығын білу
Химиялық элементтер. Жай және күрделі заттар

7.1.2.2 знать, что каждый химический элемент обозначается символом и является определенным видом атомов;
7.1.2.3 классифицировать элементы на металлы и неметаллы;
7.1.2.4 классифицировать вещества на простые и сложные
Состав и строение атома. Изотопы
7.1.2.5 знать протон, электрон, нейтрон и их расположение в атоме, массу, заряд;
7.1.2.6 знать строение атома (p+, n0, e-) и состав атомного ядра первых 20 элементов;
7.1.2.7 знать понятие "изотоп"
7.2 Воздух. Реакция горения
Воздух. Состав воздуха. Лабораторный опыт № 6 "Горение свечи"
7.3.1.1 знать состав воздуха;
7.3.1.2 знать, что при горении веществ расходуется кислород, входящий в состав воздуха;
7.3.1.3 понимать значение охраны атмосферного воздуха от загрязнения
Процесс горения. Практическая работа №2/Демонстрация "Сравнение реакций горения серы, фосфора, железа в воздухе и кислороде"
7.3.1.4 знать условия горения вещества и продукты реакции горения;
7.3.1.5 приводить примеры легковоспламеняющихся, горючих и негорючих веществ;
7.3.1.6 понимать, что вещества лучше горят в чистом кислороде, чем на воздухе;
7.3.1.7 знать, что при горении металлов и неметаллов образуются оксиды
3 четверть
7.3 Химические реакции
Природные кислоты и щелочи. Индикаторы.
Лабораторный опыт № 7 "Изучение кислотности и щелочности среды растворов". Лабораторный опыт № 8 "Реакция нейтрализации хлороводородной кислоты"
7.3.4.1 знать, что свойства "кислотность" и "мылкость" могут быть признаками некоторых природных кислот и щелочей;
7.3.4.2 знать химические индикаторы– метиловый оранжевый, лакмус, фенолфталеин и изменение их окраски в различных средах;
7.3.4.3 уметь определять кислоты и щелочи с использованием универсального индикатора, на основе рН шкалы;
7.3.4.4 понять нейтрализацию кислот на примере применения антацидных средств
Реакции разбавленных кислот с металлами. Лабораторный опыт № 9 "Взаимодействие цинка с разбавленной соляной кислотой".
Лабораторный опыт № 10 Качественная реакция на водород"
7.2.2.1 называть области применения и правила обращения с разбавленными кислотами;
7.2.2.2 исследовать реакции разбавленных кислот с различными металлами осуществлять на практике качественную реакцию на водород
Реакции разбавленных кислот с карбонатами. Практическая работа № 3 "Взаимодействие карбонатов с разбавленными кислотами. Качественные реакции на углекислый газ"
7.2.2.3 исследовать реакции разбавленных кислот с некоторыми карбонатами, осуществлять на практике качественную реакцию на углекислый газ
7.3 Периодическая таблица химических элементов
История создания периодической таблицы химических элементов

7.1.2.2 әрбір элементтің химиялық таңбамен белгіленетіндігін және белгілі атом түрі екенін білу;
7.1.2.3 элементтерді металдар мен бейметалдарға жіктеу;
7.1.2.4 заттарды құрамына қарай жай және күрделіге жіктеу
Атомның құрамы мен құрылысы. Изотоптар
7.1.2.5 протон, электрон, нейтронды және олардың атомдағы орналасу тәртібін, массасын зарядын білу;
7.1.2.6 алғашқы 20 элементтің атом құрылысы (p+, n0, e-) мен атом ядросының құрамын білу;
7.1.2.7 изотоп түсінігін білу
Ауа. Жану реакциясы
Ауа. Ауаның құрамы
№6 зертханалық тәжірибе "Балауыз шамның жануы"
7.3.1.1 ауа құрамын білу;
7.3.1.2 заттардың жану кезінде ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатындығын білу;
7.3.1.3 атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызын түсіну
Жану үдерісі
№ 2 практикалық жұмыс/көрсетілім
"Күкірттің, фосфордың, темірдің ауада және оттекте жануын салыстыру"
7.3.1.4 затты жағуға қажетті жағдайларды және жану реакциясының өнімдерін білу;
7.3.1.5 тез тұтанатын, жанғыш және жанбайтын заттарға мысалдар келтіру;
7.3.1.6 заттардың таза оттекте жақсырақ жанатындығын түсіну;
7.3.1.7 металдар мен бейметалдардың жануы кезінде оксидтер түзілетіндігін білу
3-тоқсан
Химиялық реакциялар
Табиғи қышқылдар мен негіздер. Индикаторлар.
№7 зертханалық тәжірибе "Ерітінділердің қышқылдық, сілтілік ортасын анықтау";
№8 зертханалық тәжірибе "Хлорсутек қышқылының бейтараптану реакциясы"
7.3.4.1 "қышқылдық" және "сабындылық" қасиеттер кейбір табиғи қышқылдар мен сілтілердің белгілері болуы мүмкін екендігін білу;
7.3.4.2 химиялық индикаторлар метилоранж, лакмус, фенолфталеинді және олардың әртүрлі ортадағы түстерінің өзгеруін білу;
7.3.4.3 рН шкаласы негізінде әмбебап индикаторды қолданып, сілтілер мен қышқылдарды анықтай алу;
7.3.4.4 "антацидтік заттарды" қолдану мысалында қышқылдардың бейтараптануын түсіну
Сұйылтылған қышқылдардың металдармен әрекеттесуі.
№9 зертханалық тәжірибе "Мырыштың сұйылтылған тұз қышқылымен әрекеттесуі";
№10 зертханалық тәжірибе "Сутекке сапалық реакция"
7.2.2.1 сұйылтылған қышқылдардың қолдану аяларын және олармен жұмыс жасау ережелерін атау;
7.2.2.2 сұйылтылған қышқылдардың әртүрлі металдармен реакцияларын зерттеу жәнесутек газының сапалық реакциясын жүзеге асыру
Сұйылтылған қышқылдардың карбонаттармен әрекеттесуі.
№ 3 практикалық жұмыс "Сұйылтылған қышқылдар мен карбонаттардың әрекеттесуі. Көмірқышқыл газына сапалық реакция"
7.2.2.4 кейбір карбонаттардың сұйылтылған қышқылдармен реакцияларын зерттеу және көмірқышқыл газының сапалық реакциясын жүзеге асыру
Химиялық элементтердің периодтық кестесі
Химиялық элементтердің периодтық кестелерін құру тарихы

7.2.1.1 знать и сравнивать классификации элементов на примере работ
И. ДҰберейнера, Дж. Ньюлендса,
Д.И. Менделеева
Структура периодической таблицы
7.2.1.2 знать и описывать структуру периодической таблицы: группы и периоды
7.3 Относительная атомная масса. Простейшие формулы
Относительная атомная масса
7.1.2.8 понимать, что большинство элементов на Земле встречаются в виде смеси изотопов, образовавшихся при формировании планет;
7.1.2.9 понимать, что атомные массы химических элементов, имеющие природные изотопы, являются дробными числами;
7.1.2.10 знать определение относительной атомной массы химических элементов
Валентность. Химические формулы. Расчет относительной молекулярной массы соединения по формуле
7.1.2.11 уметь правильно составлять формулы биэлементных химических соединений, используя названия элементов, валентность и их атомные соотношения в соединениях;
7.1.2.12 рассчитывать относительную молекулярную/формульную массу по формуле химического соединения
4 четверть
7.4 Химические элементы и соединения в организме человека
Питательные вещества в составе продуктов питания Практическая работа № 4 "Определение питательных веществ в составе пищи"
7.5.1.1 понимать продукты питания как совокупность химических веществ;
7.5.1.2 знать и уметь определять некоторые питательные вещества: углеводы (крахмал), белки, жиры
Химические элементы в организме человека.
Процесс дыхания.
Лабораторный опыт № 11 "Исследование процесса дыхания"
7.5.1.3 знать элементы, входящие в состав организма человека (О, С, Н, N, Ca, P, K);
7.5.1.4 объяснять процесс дыхания
7.4 Геологические химические соединения
Полезные геологические химические соединения. Состав руды
7.4.2.1 понимать, что земная кора содержит много полезных химических соединений;
7.4.2.2 понимать, что некоторые минералы и полезные природные соединения относятся к рудам;
7.4.2.3 описывать процесс переработки руды для получения металла
Полезные ископаемые Казахстана. Экологические аспекты добычи минералов
7.4.2.4 знать, какими минеральными и природными ресурсами богат Казахстан и их месторождения;
7.4.2.5 изучить влияние добычи природных ресурсов на окружающую среду
2) 8 класс:
Раздел долгосрочного плана
Темы /Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
8.1 Движение электронов в атомах
Распределение электронов в атомах
8.1.3.1 понимать, что электроны в атомах распределяются последовательно по энергетическим уровням на возрастающем расстоянии от ядра
Энергетические уровни.
Лабораторный опыт № 1
"Изготовление моделей атомов"
8.1.3.2 понимать, что число электронов на каждом энергетическом уровне не превышает определенного максимального значения;

7.2.1.1 И. ДҰберейнер, Дж. Ньюлендс,
Д.И. Менделеевтің еңбектерінің мысалында элементтердің жіктелуін білу және салыстыру
Периодтық кестенің құрылымы
7.2.1.2 периодтық кестенің құрылымын білу және сипаттау: топтар мен периодтар
Салыстырмалы атомдық масса және қарапайым формула
Салыстырмалы атомдық масса
7.1.2.8 Жердегі элементтердің басым бөлігі планеталардың қалыптасу кезінде пайда болған изотоптар қоспасы түрінде кездесетіндігін түсіну;
7.1.2.9 табиғи изотоптары бар химиялық элементтердің атомдық массалары бөлшек сан болатындығын түсіну;
7.1.2.10 салыстырмалы атомдық массаның анықтамасын білу
Валенттілік. Химиялық формулалар.
Қосылыстардың формуласы бойынша салыстырмалы молекулалық массасын есептеу
7.1.2.11 элементтердің атауларын, валенттілікті және олардың қосылыстардағы атомдық қатынастарын қолдана отырып, биэлементті химиялық қосылыстардың формулаларын дұрыс құра білу;
7.1.2.12 химиялық қосылыстың формуласы бойынша салыстырмалы молекулалық/ формулалық массасын есептеу
4-тоқсан
Адам ағзасындағы химиялық элементтер
Тағам құрамындағы қоректік заттар.
№ 4 практикалық жұмыс "Тағам құрамындағы қоректік заттарды анықтау"
7.5.1.1 тағам өнімдерін химиялық заттардың жиынтығы деп түсіну;
7.5.1.2 тағамдық өнімдердің бір қатарын: қант, крахмал, (көмірсулар), нәруыз, майларды білужәне анықтай алу
Адам ағзасындағы химиялық элементтер.
Тыныс алу үдерісі.
№11 зертханалық тәжірибе
"Тыныс алу үдерісін зерттеу"
7.5.1.3 адам ағзасына кіретін элементтерді (О, С, Н, N, Ca, P, K) білу;
7.5.1.4 тыныс алу үдерісін түсіндіру
Геологиялық химиялық қосылыстар
Пайдалы геологиялық химиялық қосылыстар. Кен құрамы
7.4.2.1 Жер қыртысында көптеген пайдалы химиялық қосылыстар барын түсіну;
7.4.2.2 кейбір минералдар мен пайдалы табиғи қосылыстардың кендерге жататынын білу;
7.4.2.3 металды алу үшін кенді өңдеу үдерісін сипаттау
Қазақстанның пайдалы қазбалары
Минералдарды өндірудің экологиялық аспектілері
7.4.2.4 Қазақстан қандай минералды және табиғи ресурстармен бай екендігін және олардың кен орындарын білу;
7.4.2.5 табиғи ресурстарды өндірудің қоршаған ортаға әсерін зерделеу
2) 8-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Тақырып/ Ұзақ мерзімді
жоспар бөлімі мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Атомдағы электрондардың қозғалысы
Атомда электрондардың таралуы
8.1.3.1 атомда электрондар ядродан арақашықтығы артқан сайын біртіндеп энергетикалық деңгейлер бойынша таралатынын түсіну
Энергетикалық деңгейлер.
№ 1 зертханалық тәжірибе "Атомдар модельдерін жасау"
8.1.3.2 әрбір электрон қабатында электрон саны нақты максимал мәннен аспайтынын түсіну;

8.1.3.3 знать форму s и p орбиталей;
8.1.3.4 уметь писать электронные конфигурации и электронно-графические формулы первых 20 химических элементов
Образование ионов
8.1.3.5 понимать, что атомы могут принимать или терять электроны, что приводит к образованию ионов
Составление формул соединений
8.1.3.6 составлять формулы соединений методом "нулевой суммы"
8.1 Формулы веществ и уравнения химических реакций
Расчеты по химическим формулам
8.2.3.1 вычислять массовые доли элементов в составе вещества, выводить формулы веществ по массовым долям элементов
Составление уравнений химических реакций. Закон сохранения массы веществ.
Демонстрация № 1
"Опыт, доказывающий закон сохранения массы веществ". Лабораторный опыт № 2 "Соотношение реагирующих веществ"
8.2.3.2 устанавливать экспериментальным путем соотношение реагирующих веществ;
8.2.3.3 составлять уравнения химических реакций, записывая формулы реагентов и продуктов реакции;
8.2.3.4 знать закон сохранения массы веществ
Типы химических реакций
8.2.2.1 классифицировать химические реакции по числу и составу исходных и образующихся веществ
Химические реакции в природе и жизнедеятельности живых организмов и человека
8.2.2.2 описывать химические реакции в природе и жизнедеятельности живых организмов и человека
8.1 Сравнение активностей металлов
Реакции металлов с кислородом и водой.
Демонстрация № 2 "Взаимодействие активных металлов с водой"
8.2.4.1 знать, что некоторые металлы подвергаются окислению быстрее других;
8.2.4.2 описывать реакции взаимодействия активных металлов с холодной водой, горячей водой или паром;
8.2.4.3 исследовать факторы, влияющие на возникновение коррозии металлов
Реакции металлов с растворами кислот.
Лабораторный опыт № 3 "Взаимодействие металлов с растворами кислот"
8.2.4.4 изучить реакции различных металлов с растворами кислот;
8.2.2.5 составлять уравнения реакций металлов с кислотами
Реакции металлов с растворами солей.
Демонстрация № 3 "Вытеснение металлов из растворов солей"
8.2.4.6 разработать план и провести реакции металлов с растворами солей
Ряд активности металлов.
Практическая работа № 1 "Сравнение активности металлов"
8.2.4.7 разработать ряд активности металлов по результатам экспериментов и сопоставлять его со справочными данными;
8.2.4.8 прогнозировать возможность протекания незнакомых реакций замещения металлов, используя ряд активности металлов
2 четверть
8.2 Количество вещества
Количество вещества. Моль. Число Авогадро. Молярная масса вещества

8.1.3.3 s және р орбиталдарының пішінін білу;
8.1.3.4 алғашқы 20 химиялық элементтің электрондық конфигурациясын және электронды графикалық формуларын жаза білу
Иондардың түзілуі
8.1.3.5 атомдар электрондарды қабылдай немесе жоғалта алатынын және осының нәтижесінде иондар түзілетінін түсіну
Қосылыстар формуласын құрастыру
8.1.3.6 "нольдік қосынды" әдісімен қосылыстардың формуласын құрастыру
Заттардың формулалары және химиялық реакция теңдеулері
Химиялық формулалар бойынша есептеулер
8.2.3.1 заттар құрамындағы элементтердің массалық үлесін табу, элементтердің массалық үлесі бойынша заттардың формуласын шығару
Химиялық реакция теңдеулерін құру. Зат масссасының сақталу заңы.
№ 1 көрсетілім "Зат массасының сақталу заңын дәлелдейтін тәжірибе";
№ 2 зертханалық тәжірибе "Әрекеттесуші заттардың қатынасы"
8.2.3.2 әрекеттесетін заттар қатынасын эксперименттік жолмен анықтау;
8.2.3.3 реакцияға қатысатын және түзілетін заттардың формуласын жаза отырып, химиялық реакциялар теңдеулерін құру;
8.2.3.4 заттар массасының сақталу заңын білу
Химиялық реакция типтері
8.2.2.1 бастапқы және түзілген заттардың саны мен құрамы бойынша химиялық реакцияларды жіктеу
Табиғаттағы және тірі ағзалар мен адам тіршілігіндегі химиялық реакциялар
8.2.2.2 табиғаттағы және тірі ағзалар мен адам тіршілігіндегі химиялық реакцияларды сипаттау
Металдар белсенділігін салыстыру
Металдардың оттекпен және сумен әрекеттесуі.
№ 2 көрсетілім "Белсенді металдардың салқын және ыстық сумен әрекеттесуі"
8.2.4.1 кейбір металдар басқаларға қараған-да тотығуға тезірек ұшырайтындығын білу;
8.2.4.2 белсенді металдардың салқын сумен, ыстық су немесе бумен әрекеттесуін сипаттау;
8.2.4.3 металдар коррозиясын туындатуға әсер ететін жағдайларды зерттеу
Металдардың қышқыл ерітінділерімен әрекеттесуі.
№ 3 зертханалық тәжірибе "Металдардың қышқылдар ерітінділерімен әрекеттесуі"
8.2.4.4 қышқыл ерітінділерімен әртүрлі металдардың реакцияларын зерттеу;
8.2.4.5 металдардың қышқылдармен әрекеттесуінің реакция теңдеулерін құрастыру
Металдардың тұз ерітінділерімен реакциялары.
№ 3 көрсетілім "Тұз ерітінділерінен металдарды ығыстыру"
8.2.4.6 металдардың тұз ерітінділерімен әрекеттесуінің жоспарын жасау және жүргізу
Металдардың белсенділік қатары.
№ 1 практикалық жұмыс "Металдардың белсенділігін салыстыру"
8.2.4.7 эксперимент нәтижесі бойынша металдардың белсенділік қатарын құру және оны анықтама мәліметтерімен сәйкестендіру;
8.2.4.8 металдардың белсенділік қатарын қолданып металдардың таныс емес орынбасу реакцияларының жүру мүмкіндігін болжау
2-тоқсан
Зат мөлшері
Зат мөлшері. Моль. Авогадро саны. Заттардың молярлық массасы

8.1.1.1 знать моль, как единицу измерения количества вещества и знать число Авогадро;
8.1.1.2 уметь вычислять молярные массы соединений
Взаимосвязь массы, молярной массы и количества вещества
8.1.1.3 вычислять массу, количество вещества и число структурных частиц
8.2 Стехиометрические расчеты
Решение задач по уравнениям химических реакций
8.2.3.5 вычислять массу, количество вещества по уравнениям химических реакций
Закон Авогадро. Молярный объҰм
8.2.3.6 знать закон Авогадро и использовать молярный объем для расчета объема газов при нормальных и стандартных условиях
Относительная плотность газов. Закон объҰмных отношений
8.2.3.7 вычислять относительную плотность газов и молярную массу вещества по относительной плотности;
8.2.3.8 использовать закон объҰмных отношений для расчетов по уравнениям реакций с участием газов
8.2 Знакомство с энергией в химических реакциях
Горение топлива и выделение энергии
8.3.1.1 понимать, что продуктами реакций горения являются оксиды, и что при горении углеродсодержащего горючего в кислороде могут образовываться углекислый газ, угарный газ или углерод;
8.3.1.2 объяснять причины парникового эффекта и предлагать пути решения
Экзотермические и эндотермические реакции.
Лабораторный опыт № 4 "Химические реакции, сопровождающиеся изменением энергии"
8.3.1.3 знать, что экзотермические реакции идут с выделением теплоты, а эндотермические реакции с поглощением теплоты;
8.3.1.4 понимать последствия воздействия различных горючих на окружающую среду
Термохимические реакции
8.3.1.5 объяснять изменение энергии с точки зрения кинетической теории частиц
8.2 Водород. Кислород и озон
Водород, получение, свойства и применение.
Практическая работа № 2 "Получение водорода и изучение его свойств"
8.4.2.1 уметь получать водород и изучать его свойства и применение
Кислород, получение, свойства и применение.
Демонстрация № 4
"Разложение пероксида водорода".
Практическая работа № 3
"Получение кислорода и изучение его свойств"
8.4.2.2 знать процентное содержание кислорода в составе воздуха и земной коре;
8.4.2.3 уметь получать кислород и изучать его свойства и применение
Кислород и озон
8.4.2.4 сравнивать состав и свойства аллотропных видоизменений кислорода;
8.4.2.5 объяснять значение озонового слоя Земли
3 четверть
8.3 Периодическая система химических элементов
Структура периодической системы химических элементов
8.2.1.1 объяснять физический смысл атомного номера, группы, периода
Периодическое изменение некоторых характеристик и свойств атомов химических элементов
8.2.1.2 понимать, что элементы одной группы содержат на внешнем уровне одинаковое количество электронов;

8.1.1.1 зат мөлшерінің өлшем бірлігі ретінде –мольді білу және Авогадро санын білу;
8.1.1.2 қосылыстың молярлық массасын есептей алу
Масса, молярлық масса және зат мөлшері арасындағы байланыс
8.1.1.3 масса, зат мөлшері және құрылымдық бөлшектер санын есептеу
Стехиометриялық есептеулер
Химиялық реакция теңдеулері бойынша есептер шығару
8.2.3.5 химиялық реакция теңдеулері бойынша заттың массасын, зат мөлшерін есептеу
Авагадро заңы. Молярлық көлем
8.2.3.6 Авогадро заңын білу және қалыпты және стандартты жағдайлардағы газдар көлемін есептеуде молярлық көлемді қолдану
Газдардың салыстырмалы тығыздығы.
Көлемдік қатынас заңы
8.2.3.7 газдардың салыстырмалы тығыздығын және заттың молярлық массасын салыстырмалы тығыздық бойынша есептеу;
8.2.3.8 газдардың қатысуымен жүретін реакциялар бойынша есептер шығаруда газдардың көлемдік қатынас заңын қолдану
Химиялық реакциядағы энергиямен танысу
Отынның жануы және энергияның бөлінуі
8.3.1.1 заттың жану реакциясының өнімі көбінесе оксид екенін және құрамында көміртегі бар отын оттекте жанғанда, көмірқышқыл газы, иіс газы немесе көміртек түзілетінін түсіну;
8.3.1.2 парниктік эффекттің себептерін түсіндіру және шешу жолдарын ұсыну
Экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар.
№ 4 зертханалық тәжірибе "Энергияның өзгеруімен жүретін химиялық реакциялар"
8.3.1.3 экзотермиялық реакциялар жылу бөле жүретінін, ал эндотермиялық реакциялар жылу сіңіре жүретінін білу;
8.3.1.4 әртүрлі жанғыш заттардың қоршаған ортаға әсер ету салдарын түсіну
Термохимиялық реакциялар
8.3.1.5 энергия өзгерісін бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан түсіндіру
Сутек. Оттек және озон
Сутек, алынуы, қасиеттері және қолданылуы.
№ 2 практикалық жұмыс "Сутекті алу және оның қасиеттерін тану"
8.4.2.1 сутекті алу және оның қасиеттері мен қолданылуын зерделеу
Оттек, алынуы, қасиеттері, қолданылуы.
№ 4 көрсетілім "Сутек пероксидінің ыдырауы";
№ 3 практикалық жұмыс "Оттекті алу және оның қасиеттерін тану"
8.4.2.2 ауа құрамындағы және жер қыртысындағы оттектің пайыздық мөлшерін білу;
8.4.2.3 оттекті алу және оның қасиеттері мен қолданылуын зерттеу
Оттек және озон
8.4.2.4 оттектің аллотропиялық түр өзгерістерінің құрамы мен қасиеттерін салыстыру;
8.4.2.5 Жер бетіндегі озон қабатының маңызын түсіндіру
3-тоқсан
Химиялық элементтердің периодтық жүйесі
Химиялық элементтердің периодтық жүйесінің құрылымы
8.2.1.1 топ, период, атом нөмірінің физикалық мәнін түсіндіру
Химиялық элемент атомдарының қасиеттері мен кейбір сипаттамаларының периодты түрде өзгеруі
8.2.1.2 бір топтағы элементтердің сыртқы электрондық деңгейінде электрондар санының бірдей болатындығын түсіну;

8.2.1.3 объяснять закономерности изменения свойств элементов в группах и периодах
Характеристика элемента по положению в периодической системе.
8.2.1.4 характеризовать химический элемент по положению в периодической системе
Естественные семейства химических элементов и их свойства
8.2.1.5 знать, что элементы со схожими химическими свойствами относятся к одной группе;
8.2.1.6 знать естественные семейства химических элементов и приводить примеры щелочных металлов, галогенов, инертных газов
Металлы и неметаллы
8.2.1.7 прогнозировать свойства химического элемента в зависимости от положения в периодической таблице
8.3 Виды химических связей
Электроотрицательность. Ковалентная связь
8.1.4.1 объяснять образование ковалентной связи между атомами на основе электроотрицательности
Ионная связь
8.1.4.2 описывать механизм образования ионной связи и предсказывать свойства ионных соединений
Взаимосвязь между типами связей, видами кристаллических решеток и свойствами веществ
8.1.4.3 объяснять зависимость свойств веществ от типа решетки
8.3 Растворы и растворимость
Растворение веществ в воде.Лабораторный опыт № 5 "Изучение растворимости веществ"
8.3.4.1 классифицировать вещества растворимости в воде;
8.3.4.2 объяснять роль растворов в природе и повседневной жизни
Растворимость веществ. Практическая работа № 4 "Влияние температуры на растворимость твердых веществ"
8.3.4.3 объяснять влияние температуры на растворимость веществ;
8.3.4.4 рассчитывать растворимость вещества на 100 г воды, используя технику выпаривания, сравнивать полученные результаты со справочными данными
Массовая доля растворенного вещества
8.3.4.5 вычислять массу растворенного вещества по известной массе раствора с определенной массовой долей растворенного вещества
Молярная концентрация вещества в растворе. Практическая работа № 5 "Приготовление растворов с заданной процентной и молярной концентрации"
8.3.4.6 рассчитывать молярную концентрацию вещества в растворе
4 четверть
8.4 Основные классы неорганических соединений. Генетическая связь
Оксиды. Лабораторный опыт № 6 "Изучение свойств оксидов"
8.3.4.7 знать классификацию и свойства оксидов и составлять уравнения реакций характеризующие их химические свойства
Кислоты. Лабораторный опыт № 7 "Изучение свойств кислот"
8.3.4.8 знать и понимать классификацию, свойства кислот и составлять уравнения реакций характеризующие их химические свойства
Основания. Лабораторный опыт № 8 "Изучение свойств оснований"
8.3.4.9 знать и понимать классификацию, свойства оснований и составлять уравнения реакций характеризующие их химические свойства
Соли. Лабораторный опыт № 9 "Получение и свойства солей"

8.2.1.3 топтар мен периодтарда элементтер қасиеттерінің заңдылықпен өзгеретінін түсіндіру
Периодтық жүйедегі орны бойынша элементтің сипаттамасы
8.2.1.4 периодтық жүйедегі орны бойынша химиялық элементті сипаттау
Химиялық элементтердің табиғи ұяластары және олардың қасиеттері
8.2.1.5 химиялық қасиеттері ұқсас элементтердің бір топқа жататындығын дәлелдеу;
8.2.1.6 химиялық элементтердің табиғи ұяластарын білу және сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтердің ұяластарына мысалдар келтіру
Металдар және бейметалдар
9.2.1.7 химиялық элементтің периодтық кестеде орналасуына сай қасиеттерін болжау
Химиялық байланыс түрлері
Электртерістілік. Ковалентті байланыс
8.1.4.1 электртерістілік ұғымы негізінде атомдар арасындағы ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіру
Иондық байланыс
8.1.4.2 иондық байланыстың түзілу механизмін сипаттау және иондық қосылыстардың қасиеттерін болжау
Кристалдық тор түрлері,
байланыс типтері және заттардың қасиеттері арасындағы өзара байланыс
8.1.4.3 заттар қасиеттерінің кристалдық тор типтеріне тәуелділігін түсіндіру
Ерітінділер және ерігіштік
Заттардың суда еруі.
№ 5 зертханалық тәжірибе "Заттардың ерігіштігін зерттеу"
8.3.4.1 заттарды судағы ерігіштігі бойынша жіктеу;
8.3.4.2 ерітінділердің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі маңызын түсіндіру
Заттардың ерігіштігі.
№ 4 практикалық жұмыс "Қатты заттардың ерігіштігіне температураның әсері"
8.3.4.3 заттың ерігіштігіне температураның әсерін түсіндіру;
8.3.4.4 буландыру техникасын қолдана отырып, заттың 100 г судағы ерігіштігін есептеу, алынған нәтижелерді анықтамалық мәндермен салыстыру
Еріген заттың массалық үлесі
8.3.4.5 еріген заттың массалық үлесі мен ерітіндінің белгілі массасы бойынша еріген заттың массасын есептеу
Ерітіндідегі заттардың молярлық концентрациясы.
№ 5 практикалық жұмыс "Пайыздық және молярлық концентрациялары берілген ерітінділерді дайындау"
8.3.4.6 ерітіндідегі заттың молярлық концентрациясын есептеу
4-тоқсан
Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары.
Генетикалық байланыс
Оксидтер.
№ 6 зертханалық тәжірибе "Оксидтердің
қасиеттерін зерттеу"
8.3.4.7 оксидтердің жіктелуін және қасиеттерін білу, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
Қышқылдар.
№ 7 зертханалық тәжірибе "Қышқылдардың
қасиеттерін зерттеу"
8.3.4.8 қышқылдардың жіктелуін, қасиеттерін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
Негіздер.
№ 8 зертханалық тәжірибе "Негіздердің қасиеттерін зерттеу"
8.3.4.9 негіздердің жіктелуі мен қасиеттерін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
Тұздар.
№ 9 зертханалық тәжірибе "Тұздардың қасиеттері және алынуы"

8.3.4.10 знать различные методы получения солей и составлять соответствующие уравнения реакций;
8.3.4.11 знать и понимать классификацию, свойства солей и составлять уравнения реакций характеризующие их химические свойства
Генетическая связь между классами неорганических соединений
8.3.4.12 исследовать генетическую связь между основными классами неорганических соединений
8.4 Углерод и его соединения
Общая характеристика углерода
8.4.3.1 объяснять, почему в большинстве соединений углерод образует четыре связи;
8.4.3.2 описывать распространение углерода и его соединений в природе
Аллотропные видоизменения углерода
8.4.3.3 сравнивать строение и свойства аллотропных видоизменений углерода;
8.4.3.4 исследовать области применения аллотропных видоизменений углерода
Свойства углерода.
Практическая работа № 6 "Физические и химические свойства углерода".
Оксиды углерода.
Практическая работа № 7 "Получение углекислого газа и изучение его свойств"
8.4.3.5 исследовать физические и химические свойства углерода;
8.4.3.6 описывать условия образования диоксида и монооксида углерода при сжигании углерода и объяснять физиологическое действие угарного газа на живые организмы;
8.4.3.7 уметь получать углекислый газ, доказывать его наличие, изучать свойства;
8.4.3.8 составлять и объяснять круговорот углерода в природе
8.4 Вода
Вода в природе
8.4.2.6 объяснять широкое распространение, уникальные свойства воды и ее значение для жизни;
8.4.2.7 объяснять круговорот воды в природе
Причины загрязнения воды. Жесткость воды.
Лабораторный опыт № 10 "Определение жесткости воды"
8.4.2.8 определить опасность и причины загрязнения воды, объяснять способы очистки воды;
8.4.2.9 определять "жесткость" воды и объяснять способы ее устранения;
8.4.2.10 знать методы обнаружения воды при помощи безводного сульфата меди (ІІ)
3) 9 класс:
Раздел долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
9.1 Электролитическая диссоциация
Электролиты и неэлектролиты. Демонстрация № 1 "Электролитическая диссоциация веществ с ионной и ковалентной полярной связью"
9.4.1.1 знать определения и приводить примеры электролитов и неэлектролитов; 9.4.1.2 объяснять зависимость электрической проводимости растворов или расплавов веществ от вида химической связи
Теория электролитической диссоциации
9.4.1.3 знать основные положения теории электролитической диссоциации;
9.4.1.4 объяснять механизм электролитической диссоциации веществ с ионным и ковалентным полярным видами связи
Электролитическая диссоциация кислот, щелочей и солей. Лабораторный опыт № 1 "Определение рН растворов кислот, щелочей"

8.3.4.10 тұздарды алудың әртүрлі әдістерін білу, сәйкес реакция теңдеулерін құрастыру
8.3.4.11 тұздардың қасиеттерін, жіктелуін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
Бейорганикалық қосылыстар арасындағы генетикалық байланыс
8.3.4.12 бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары арасындағы генетикалық байланысты зерттеу
Көміртек және оның қосылыстары
Көміртектің жалпы сипаттамасы
8.4.3.1 көміртек неліктен көптеген қосылыстарында төрт байланыс түзетінін түсіндіру;
8.4.3.2 табиғатта көміртек және оның қосылыстарының таралуын сипаттау
Көміртектің аллотропиялық түр өзгерістері
8.4.3.3 көміртектің аллотропиялық түр өзгерістерінің құрылысын және қасиеттерін салыстыру;
8.4.3.4көміртектің аллотропиялық түр өзгерістерінің қолданылу аймағын зерттеу
Көміртектің қасиеттері.
№ 6 практикалық жұмыс "Көміртектің физикалық және химиялық қасиеттері".
Көміртектің оксидтері.
№ 7 практикалық жұмыс "Көмірқышқыл газын алу және оның қасиеттерін зерттеу"
8.4.3.5 көміртектің физикалық және химиялық қасиеттерін зерттеу;
8.4.3.6 көміртек жанған кезде көміртек диоксиді мен көміртек монооксидінің түзілу жағдайларын сипаттау және тірі ағзаларға иіс газының физиологиялық әсерін түсіндіру;
8.4.3.7 көмірқышқыл газын ала алу, оны анықтау және қасиеттерін зерттеу;
8.4.3.8 көміртектің табиғаттағы айналымын құру және түсіндіру
Су
Табиғаттағы су
8.4.2.6 судың табиғатта кең таралғандығын, бірегей қасиеттерін және оның өмір үшін маңызын түсіндіру;
8.4.2.7 судың табиғаттағы айналымын түсіндіру
Судың ластану себептері.
Судың кермектігі.
№ 10 зертханалық тәжірибе "Судың кермектігін анықтау"
8.4.2.8 судың ластануының қауіптілігі мен себебін анықтау, суды тазарту әдістерін түсіндіру;
8.4.2.9 судың "кермектігін" анықтау және оны жою тәсілдерін түсіндіру;
8.4.2.10 суды сусыз мыс (ІІ) сульфатын қолданып анықтау тәсілін білу
3) 9-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Тақырыптар/ Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Электролиттік диссоциация
Электролиттер мен бейэлектролиттер.
№ 1 көрсетілім "Иондық және ковалентті полюсті байланысы бар заттардың электролиттік диссоциациясы"
9.4.1.1 электролиттер мен бейэлектролиттердің анықтамасын білу және мысалдар келтіру;
9.4.1.2 заттардың ерітінділері немесе балқымаларының электрөткізгіштігі химиялық байланыс түріне тәуелді екендігін түсіндіру
Электролиттік диссоциациялану теориясы
9.4.1.3 электролиттік диссоциация теориясының негізгі қағидаларын білу;
9.4.1.4 иондық және коваленттік полюсті байланысы бар заттардың электролиттік диссоциациялану механизмін түсіндіру
Қышқыл, негіз, тұздардың электролиттік диссоциациясы.
№ 1 зертханалық тәжірибе "Қышқыл, сілті ерітінділерінің рН анықтау"

9.4.1.5 различить кислотность и щелочность растворов;
9.4.1.6 составлять уравнения электролитической диссоциации кислот, щелочей, средних и кислых солей
Степень диссоциации. Сильные и слабые электролиты
9.4.1.7 различать и приводить примеры сильных и слабых электролитов, уметь определять степень диссоциации
Практическая работа № 1 "Реакции ионного обмена"
9.2.2.1 составлять уравнения реакций обмена в молекулярном и ионном виде;
9.2.2.2 объяснять причины протекания реакций ионного обмена
Химические свойства кислот, щелочей, солей с точки зрения теории электролитической диссоциации
9.3.4.1 составлять уравнения реакций, отражающие химические свойства кислот, растворимых и нерастворимых оснований, средних солей в молекулярном и ионном виде;
9.3.4.2 экспериментально изучить химические свойства кислот и оснований, средних солей и сделать выводы
Гидролиз солей. Лабораторный опыт № 2 "Гидролиз солей"
9.3.4.3 экспериментально определять среду растворов средних солей;
9.3.4.4 составлять молекулярные и ионные уравнения гидролиза средних солей;
9.3.4.5 прогнозировать реакцию среды раствора средней соли
9.1 Качественный анализ неорганических соединений
Качественные реакции на катионы.
Лабораторный опыт № 3 "Определение катионов Li+, Na+, K+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Cu2+ по окрашиванию пламени";
лабораторный опыт № 4 "Качественные реакции на катионы Fe2+, Fe3+, Cu2+, взаимодействие со щелочами"
9.4.1.8 описывать и проводить реакции окрашивания цвета пламени для определения катионов металлов:Li+, Na+, K+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Cu2+;
9.4.1.9 проводить качественные реакции на определение катионов Fe2+, Fe3+, Cu2+
Качественные реакции на анионы.
Лабораторный опыт № 5 "Определение анионов Сl–, Br–, I–, PO43–, SO42–, CO32–, NO3–, SiO32- в водных растворах"
9.4.1.10 проводить качественные реакции на хлорид-, бромид-, йодид-, сульфат-, карбонат-, фосфат-, нитрат-, силикат- ионы и описывать результаты наблюдения реакции ионного обмена
Практическая работа № 2 "Качественный анализ состава неорганического соединения"
9.4.1.11 составлять план эксперимента по определению катионов и анионов незнакомых веществ и осуществлять его на практике
Решение задач "Расчеты по химическим уравнениям, если одно из реагирующих веществ дано в избытке"
9.2.3.1 производить расчеты по химическим уравнениям, если одно из реагирующих веществ дано в избытке
9.1 Скорость химических реакций
Скорость химических реакций. Факторы, влияющие на скорость химической реакции.
Демонстрация № 2 "Скорость различных реакций";
лабораторный опыт № 6 "Влияние температуры концентрации и размера частиц на скорость реакции"
9.3.2.1 объяснять понятие скорости реакции;

9.4.1.5 ерітіндінің қышқылдығы мен сілтілігін ажырату;
9.4.1.6 қышқыл, сілті, орта және қышқылдық тұздардың электролиттік диссоциациялану теңдеулерін құрастыру
Диссоциациялану дәрежесі. Күшті және әлсіз электролиттер
9.4.1.7 күшті және әлсіз электролиттерге мысал келтіру және оларды ажырату, диссоциациялану дәрежесін анықтай білу
№ 1 практикалық жұмыс "Ион алмасу реакциялары"
9.2.2.1 алмасу реакция теңдеулерін молекулалық және иондық түрде құрастыру;
9.2.2.2 ион алмасу реакцияларының жүру себептерін түсіндіру
Электролиттік диссоциациялану теориясы тұрғысынан қышқыл, негіз, тұздардың химиялық қасиеттері
9.3.4.1 қышқылдар, еритін және ерімейтін негіздер, орта тұздардың химиялық қасиеттерін көрсететін реакция теңдеулерін молекулалық және иондық түрде құрастыру;
9.3.4.2 қышқылдар және негіздер,орта тұздар-дың химиялық қасиеттерін тәжірибе жүзінде зерттеу және қорытынды жасау
Тұздар гидролизі.
№ 2 зертханалық тәжірибе
"Тұздар гидролизі"
9.3.4.3 орта тұз ерітіндісінің ортасын тәжірибе жүзінде анықтау;
9.3.4.4 орта тұз гидролизінің теңдеуін молекулалық және иондық түрде құрастыру;
9.3.4.5 орта тұз ерітіндіcінің реакция ортасын болжау
Бейорганикалық қосылыстардың сапалық талдауы
Катиондарға сапалық реакциялар.
№ 3 зертханалық тәжірибе "Li+, Na+, K+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Cu2+ катиондарын жалын түсінің боялуы бойынша анықтау";
№ 4 зертханалық тәжірибе "Fe2+, Fe3+, Cu2+ катиондарына сапалық реакциялар"
9.4.1.8 Li+, Na+, K+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Cu2+ металл катиондарын анықтау үшін жалын түсінің боялу реакциясын жүргізу және сипаттау;
9.4.1.9 Fe2+, Fe3+, Cu2+ катиондарын анықтау үшін сапалық реакция жүргізу
Аниондардың сапалық реакциялары.
№ 5 зертханалық тәжірибе "Сулы ерітіндідегі Сl, Br, I, PO43–, SO42–, CO32–, NO3, SiO32- аниондарын анықтау"
9.4.1.10 хлорид-, бромид-, йодид-, сульфат, карбонат-, фосфат-, нитрат-, силикат- иондарына сапалық реакцияларды тәжірибе жүзінде жүргізу және ион алмасу реакцияларын бақылап нәтижесін сипаттау
№ 2 практикалық жұмыс "Бейорганикалық қосылыстар құрамынының сапалық талдауы"
9.4.1.11 белгісіз заттардағы катион және аниондарды анықтау тәжірибесінің жоспарын құру және оны практикада жүзеге асыру
Есептер шығару "Әрекеттесуші заттардың біреуі артық мөлшерде берілген реакция теңдеулері бойынша есептеулер"
9.2.3.1 әрекеттесуші заттардың біреуі артық берілген реакция теңдеулері бойынша есептеулер жүргізу
Химиялық реакция жылдамдығы
Химиялық реакциялардың жылдамдығы.
Химиялық реакциялар жылдамдығына әсер ететін факторлар.
№ 2 көрсетілім "Әртүрлі реакциялар жылдамдығы";
№ 6 зертханалық тәжірибе "Реакция жылдамдығына температура, концентрация мен бөлшектер өлшемінің әсері"
9.3.2.1 реакция жылдамдығы ұғымын түсіндіру;

9.3.2.2 определять факторы, влияющие на скорость реакций и объяснять их с точки зрения кинетической теории частиц
Катализаторы. Ингибиторы.
Практическая работа № 3 "Влияние катализатора на скорость реакции"
9.3.2.3 объяснять отличие катализатора от реагентов и влияние на скорость реакции;
9.3.2.4 объяснять действие ингибиторов на скорость реакции
9.1 Обратимые реакции
Обратимость и необратимость химических реакций. Химическое равновесие.
Демонстрация № 3 "Обратимые химические реакции"; лабораторный опыт № 7 "Смещение химического равновесия"
9.3.3.1 знать обратимые и необратимые реакции;
9.3.3.2 описывать равновесие как динамический процесс и прогнозировать смещение химического равновесия по принципу Ле Шателье Брауна;
9.3.3.3 понимать и различать влияние изменения условий на скорость химической реакции и на состояние химического равновесия;
9.3.3.4 объяснять химическое равновесие с точки зрения кинетической теории частиц
2 четверть
9.2 Окисли-тельно-восстановительные реакции
Степень окисления. Окисление и восстановление
9.2.2.3 знать и уметь использовать правила нахождения степеней окисления;
9.2.2.4 понимать, что процессы окисления и восстановления взаимосвязаны и протекают одновременно
Окислительно-восстановительные реакции
9.2.2.5 понимать окислительно-восстановительные реакции как реакции, протекающие с изменением степеней окисления;
9.2.2.6 понимать окисление, как процесс отдачи электронов, а восстановление – принятие электронов
Метод электронного баланса
9.2.2.7 расставлять коэффициенты методом электронного баланса в уравнениях окислительно-восстановительных реакций
9.2 Металлы и сплавы
Общая характеристика металлов. Демонстрация № 4
"Модели кристаллических решеток металлов"
9.1.4.1 объяснять свойства металлов, применяя знания о металлической связи, и кристаллической решетке металлов;
9.2.1.2 описывать характерные физические и химические свойства металлов, объяснять способность металлов проявлять только восстановительные свойства
Сплавы металлов. Демонстрация № 5 "Металлы и сплавы"
9.1.4.3 знать понятие сплава и объяснять его преимущества;
9.1.4.4 сравнивать состав и свойства чугуна и стали;
9.4.2.5 называть месторождения металлов в Казахстане и объяснять процессы их добычи, влияние на окружающую среду
Получение металлов
9.4.2.6 описывать процесс получения металла из руды
Решение задач "Вычисление массы вещества по уравнению реакции, если известна масса другого вещества, содержащего определенную массовую долю примесей"
9.2.3.2 вычислять массу вещества по уравнению реакции, если известна масса другого вещества, содержащего определенную массовую долю примесей
9.2 Элементы 1 (I), 2 (II) и 13 (III) групп и их соединения
Элементы 1 (I) группы и их соединения.
Демонстрация № 6 "Взаимодействие натрия с водой"

9.3.2.2 реакция жылдамдығына әсер ететін факторларды анықтау және оны бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан түсіндіру
Катализаторлар. Ингибиторлар.
№ 3 практикалық жұмыс "Реакция жылдамдығына катализатордың әсері"
9.3.2.3 катализатордың реагенттен айырмашылығын және реакция жылдамдығына әсерін түсіндіру;
9.3.2.4 реакция жылдамдығына ингибитордың әсерін түсіндіру
Қайтымды реакциялар
Қайтымды және қайтымсыз химиялық реакциялар. Химиялық тепе-теңдік.
№ 3 көрсетілім
"Қайтымды химиялық реакциялар";
№ 7 зертханалық тәжірибе
"Химиялық тепе-теңдіктің ығысуы"
9.3.3.1 қайтымды және қайтымсыз реакцияларды біл;
9.3.3.2 тепе-теңдікті динамикалық үдеріс ретінде сипаттау және Ле-Шателье-Браун принципі бойынша химиялық тепе-теңдіктің ығысуын болжау;
9.3.3.3 химиялық тепе-теңдік күйіне және химиялық реакция жылдамдығына жағдайлар өзгерісінің әсерін түсіну және ажырату;
9.3.3.4 химиялық тепе-теңдікті бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан түсіндіру
2-тоқсан
Тотығу-тотықсыздану реакциялары
Тотығу дәрежесі.
Тотығу және тотықсыздану
9.2.2.3 тотығу дәрежесін табудың ережесін білу және қолдану;
9.2.2.4 тотығу және тотықсыздану үдерістері бір-бірімен байланысты екенін және бір мезгілде жүретіндігін түсіну
Тотығу-тотықсыздану реакциялары
9.2.2.5 тотығу-тотықсыздану реакцияларын тотығу дәрежесі өзгере жүретін реакциялар ретінде түсіну;
9.2.2.6 тотығу процесін электронды беру, ал тотықсыздану-электронды қосып алу деп түсіну
Электрондық баланс әдісі
9.2.2.7 электрондық баланс әдісімен тотығу-тотықсыздану реакцияларының коэффициенттерін қою
Металдар мен құймалар
Металдардың жалпы сипаттамасы.
№ 4 көрсетілім "Металдардың кристалдық тор модельдері"
9.1.4.1 металдық байланыс пен металдық кристалдық тор жайындағы білімдерін қолданып металдардың қасиетін түсіндіре алу;
9.1.4.2 металдарға тән физикалық және химиялық қасиеттерді сипаттау және металл атомдарының тек тотықсыздандырғыш қасиет көрсететінін түсіндіру
Металдар құймалары.
№ 5 көрсетілім "Металдар және құймалар"
9.1.4.3 құйма ұғымын және оның артықшылықтарын білу;
9.1.4.4 шойын мен болаттың құрамы мен қасиеттерін салыстыру;
9.4.2.5 Қазақстандағы металдардың кен орындарын атау және оларды өндіру үдерістерін, қоршаған ортаға әсерін түсіндіру
Металдарды алу
9.4.2.6 кеннен металды алу үдерісін сипаттау
Есептер шығару "Реакция теңдеуі бойынша қоспаның белгілі бір массалық үлесін құрайтын, басқа заттың массасы белгілі жағдайда зат массасын есептеу"
9.2.3.2 қоспаның белгілі бір массалық үлесін құрайтын, басқа заттың массасы белгілі жағдайда реакция теңдеуі бойынша зат массасын есептеу
1 (I), 2 (II) және 13 (III) топ элементтері және олардың қосылыстары
1 (I)-топ элементтері және олардың қосылыстары.
№ 6 көрсетілім "Натрийдің сумен әрекеттесуі"

9.2.1.1 объяснять общие свойства щелочных металлов, на основе строения их атомов;
9.2.1.2 составлять уравнения реакций, характеризующие основные свойства оксидов и гидроксидов щелочных металлов
Элементы 2 (II) группы и их соединения.
Лабораторный опыт № 8 "Взаимодействие кальция с водой, раствором кислоты"
9.2.1.3 сравнивать общие свойства металлов 1 (I) и 2 (II) группы и составлять уравнения реакций;
9.2.1.4 объяснять основные свойства оксидов и гидроксидов кальция, характеризовать применение
Элементы 13 (III) группы. Алюминий и его соединения.
Демонстрация № 7 "Алюминий и его сплавы";
лабораторный опыт № 9 "Взаимодействие алюминия с раствором кислоты и щелочи"
9.2.1.5 объяснять свойства алюминия
на основе строения атома и называть области применения алюминия и его сплавов;
9.2.1.6 исследовать амфотерные свойства алюминия, его оксида и гидроксида
Практическая работа № 4 Решение экспериментальных задач по теме "Металлы"
9.2.1.7 планировать и проводить эксперименты по взаимодействию металлов 1 (I), 2 (II), 13 (III) групп с простыми и сложными веществами
3 четверть
9.3 Элементы 17 (VII), 16 (VI), 15 (V), 14 (VІ) групп и их соединения
Галогены
9.1.4.5 составлять электронные формулы молекул галогенов, определять вид связи и тип кристаллической решетки;
9.2.1.8 прогнозировать тенденции изменения свойств галогенов в группе
Хлор
9.2.1.9 описывать химические свойства хлора: взаимодействие с металлами, водородом и галогенидами
Хлороводородная кислота. Лабораторный опыт № 10 "Изучение свойств раствора хлороводородной кислоты"
9.2.1.10 исследовать химические свойства раствора хлороводородной кислоты и знать области применения
Элементы 16 (VI) группы. Сера. Демонстрация № 7 "Аллотропные видоизменения серы"
9.2.1.11 описывать общую характеристику элементов16 (VI) - группы;
9.2.1.12 сравнивать физические свойства аллотропных видоизменений серы и составлять уравнения реакций, отражающие химические свойства серы
Соединения серы
9.2.1.13 сравнивать физические и химические свойства оксидов серы (IV) и (VI) и объяснять физиологическое воздействие диоксида серы;
9.4.2.1 объяснять причины возникновения и экологическое воздействие кислотных дождей
Серная кислота и ее соли. Практическая работа № 5 "Изучение химических свойств разбавленной серной кислоты и ее солей"
9.2.1.14 исследовать физические и химические свойства раствора серной кислоты и ее солей
Решение задач "Расчет массовой/объҰмной доли выхода продукта по сравнению с теоретически возможным выходом"

9.2.1.1 атом құрылысы негізінде сілтілік металдардыңжалпы қасиеттерін түсіндіру;
9.2.1.2 сілтілік металдардың оксидтері мен гидроксидтерінің негіздік қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
2 (ІІ)-топ металдары және олардың қосылыстары.
№ 8 зертханалық тәжірибе "Кальцийдің сумен және қышқыл ерітіндісімен әрекеттесуі"
9.2.1.3 1 (І)- ші және 2 (ІІ)топ металдарының жалпы қасиеттерін салыстыру және реакция теңдеулерін құрастыру;
9.2.1.4 кальций оксиді мен гидроксидінің негіздік қасиеттерін түсіндіру және қолданылуын сипаттау
13 (ІІІ)-топ металдары. Алюминий және оның қосылыстары.
№ 7 көрсетілім "Алюминий мен оның құймалары";
№ 9 зертханалық тәжірибе "Алюминийдің қышқыл және сілті ерітінділерімен әрекеттесуі"
9.2.1.5 атом құрылысы негізінде алюминийдің қасиеттерін түсіндіру, оның маңызды қосылыстары мен құймаларынның қолдану аймағын атау;
9.2.1.6 алюминий, оның оксиді мен гидроксидінің екідайлы қасиеттерін зерттеу
№ 4 практикалық жұмыс "Металдар" тақырыбына эксперименттік есептер шығару
9.2.1.7 1 (I), 2 (IІ), 13 (IІІ) –топ металдарының жай және күрделі заттармен әрекеттесуіне байланысты тәжірибені жоспарлау және жүргізу
3-тоқсан
17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV)-топ элементтері және олардың қосылыстары
Галогендер
9.1.4.5 галоген молекулаларының электрондық формулаларын құрастыру және кристалдық тор түрі мен байланыс типін анықтау;
9.2.1.8 топта галогендер қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын болжау
Хлор
9.2.1.9 хлордың химиялық қасиеттерін сипаттау: металдармен, сутекпен және галогенидтермен әрекеттесуі
Хлорсутек қышқылы.
№ 10 зертханалық тәжірибе "Хлорсутек ерітіндісінің химиялық қасиеттерін зерттеу"
9.2.1.10 хлорсутек қышқылы ерітіндісінің химиялық қасиеттерін зерттеу және қолдану аясын білу
16 (VI)-топ элементтері. Күкірт.
№ 7 көрсетілім
"Күкірттің аллотропиялық түр өзгерістері"
9.2.1.11 16 (VI)-топ элементтерінің жалпы қасиетін сипаттау;
9.2.1.12 күкірттің аллотропиялық түр өзгерістерінің физикалық қасиеттерін салыстыру және күкірттің химиялық қасиеттерін көрсететін реакция теңдеулерін құрастыру
Күкірттің қосылыстары
9.2.1.13 күкірттің (IV) және (VI) оксидтерінің физикалық және химиялық қасиеттерін салыстыру және күкірт диоксидінің физиологиялық әсерін түсіндіру;
9.4.2.1 қышқылдық жаңбырдың пайда болу себебі мен экологияға тигізетін әсерін түсіндіру;
Күкірт қышқылы және оның тұздары.
№ 5 практикалық жұмыс "Сұйылтылған күкірт қышқылы ерітіндісі және оның тұздарының химиялық қасиеттерін зерттеу"
9.2.1.14 күкірт қышқылы ерітіндісі мен оның тұздарының физикалық және химиялық қасиеттерін зерттеу
Есеп шығару. Теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы реакция өнімі шығымының массалық/көлемдік үлестеріне есептеулер"

9.2.3.3 вычислять выход продукта реакции по сравнению с теоретически возможным
Азот. Лабораторный опыт № 11 "Модель молекулы азота"
9.2.1.15 объяснять свойства азота и круговорот азота в природе
Аммиак.
Лабораторный опыт № 12 "Модель молекулы аммиака"
9.1.4.6 объяснять молекулярную, электронную и структурную формулы аммиака
Свойства аммиака, получение и применение. Практическая работа № 6 "Получение аммиака и изучение его свойств"; производство аммиака
9.2.1.16 объяснять получение, свойства и применение аммиака;
9.2.1.17 уметь получать аммиак путем взаимодействия раствора соли аммония с раствором щелочи и исследовать свойства газообразного аммиака и его раствора;
9.3.3.5 описать процесс производства аммиака
Азотная кислота. Лабораторный опыт № 13 "Свойства азотной кислоты общие с другими кислотами"
9.1.4.7 знать молекулярную формулу азотной кислоты и объяснять образование химической связи между атомами;
9.2.1.18 составлять уравнения реакций получения азотной кислоты из азота;
9.2.1.19 исследовать свойства азотной кислоты, общие с другими кислотами
Специфические свойства азотной кислоты и нитратов
9.2.1.20 описывать специфичность взаимодействия разбавленной и концентрированной азотной кислоты с металлами и уметь составлять уравнения реакций;
9.2.1.21 объяснять особенности термического разложения нитратов, составлять уравнения
Фосфор и его соединения
9.2.1.22 сравнивать аллотропные модификации фосфора;
9.4.2.2 называть месторождения соединений фосфора в Казахстане;
9.2.1.23 объяснять общие химические свойства фосфора и его соединений
Минеральные удобрения. Демонстрация № 8 "Минеральные удобрения"
9.4.2.3 называть классификацию минеральных удобрений и питательные элементы, входящие в их состав;
9.4.2.4 изучить воздействие азотных и фосфорных удобрений на окружающую среду
Кремний и его соединения. Демонстрация № 9 "Модели кристаллических решеток алмаза, кремния, диоксида кремния и карбида кремния"
9.2.1.24 объяснять области применения кремния и его значение в качестве полупроводника;
9.1.4.8 описать тип кристаллической решетки и вид химической связи кремния, диоксида и карбида кремния;
9.2.1.25 характеризовать основные химические свойства кремния и его соединений, составлять уравнения реакций
9.3 Химические элементы в организме человека
Химический состав организма человека.
Макроэлементы, микроэлементы и их значения
9.5.1.1 называть элементы, входящие в состав организма человека и объяснять их значение (О, С, Н, N, Ca, P, K, S, Cl, Mg, Fe);

9.2.3.3 теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы реакция өнімінің шығымын есептеу
Азот.№ 11 зертханалық тәжірибе "Азот молекуласының моделі"
9.2.1.15 азоттың қасиеттерін және табиғаттағы азот айналымын түсіндіру
Аммиак.
№ 12 зертханалық тәжірибе "Аммиак молекуласының моделі"
9.1.4.6 аммиактың молекулалық, электрондық және құрылымдық формуласын түсіндіру
Аммиактың қасиеттері, алынуы мен қолданылуы.
№ 6 практикалық жұмыс "Аммиактың алынуы және оның қасиеттерін зерттеу".
Аммиак өндірісі
9.2.1.16 аммиакты ты алуды қасиеттерін мен қолданылуын түсіндіру;
9.2.1.17 аммиакты аммоний тұзы ерітіндісі мен сілті ерітіндісін әрекеттестіру жолымен алуды білу және газ тәрізді аммиак пен оның ерітіндісінің қасиеттерін зерттеу;
9.3.3.5 аммиак өндірісінің үдерісін сипаттау
Азот қышқылы.
№ 13 зертханалық тәжірибе
"Азот қышқылының басқа қышқылдармен ортақ қасиеттері"
9.1.4.7 азот қышқылының молекулалық, формулаларын білу және атомдар арасындағы химиялық байланыстардың түзілуін түсіндіру;
9.2.1.18 азоттан азот қышқылын алудың реакция теңдеуін құрастыру;
9.2.1.19 азот қышқылының басқа қышқылдар-мен жалпы ортақ қасиеттерін зерттеу
Азот қышқылы мен нитраттардың өзіне тән қасиеттері
9.2.1.20 сұйылтылған және концентрлі азот қышқылының металмен әрекеттесуінің ерекшелігін сипаттау және реакция теңдеулерін құрастыру;
9.2.1.21 нитраттың термиялық айрылуының ерекшелігін түсіндіру, реакция теңдеулерін құрастыру
Фосфор және оның қосылыстары
9.2.1.22 фосфордың аллотропиялық түр өзгерістерін салыстыру;
9.4.2.2 фосфор қосылыстарының Қазақстандағы кен орындарын атау;
9.2.1.23 фосфор және оның қосылыстарының жалпы химиялық қасиеттерін түсіндіру
Минералды тыңайтқыштар.
№ 8 көрсетілім "Минералды тыңайтқыштар"
9.4.2.3 минералды тыңайтқыштардың жіктелуін және олардың құрамына кіретін қоректік элементтерді атау;
9.4.2.4 азот және фосфор тыңайтқыштарының қоршаған ортаға әсерін зерделеу
Кремний және оның қосылыстары.
№ 9 көрсетілім
"Алмаз, кремний, кремний диоксиді мен кремний карбидінің кристалдық торының модельдері"
9.2.1.24 кремнийдің қолданылу аймағын және оның жартылай өткізгіш ретінде қолданылуын түсіндіру;
9.1.4.8 кремний, оның диоксиді мен карбидіндегі химиялық байланыс түрін және кристалдық тор түрін сипаттау;
9.2.1.25 кремний мен оның қосылыстарының негізгі химиялық қасиеттерін сипаттау және реакция теңдеулерін құрастыру
Адам ағзасындағы химиялық элементтер
Адам ағзасының химиялық құрамы.
Макроэлементтер, микроэлементтер және олардың маңызы
9.5.1.1 адам ағзасының құрамына кіретін элементтерді атау және олардың маңызын түсіндіру (О, С, Н, N, Ca, P, K, S, Cl, Mg, Fe);

9.5.1.2 исследовать типичный рацион питания жителей Казахстана и составлять сбалансированный рацион питания
Определение некоторых химических элементов организма. Лабораторный опыт № 14 "Определение кальция в составе костей". Лабораторный опыт № 15 "Определение углерода в составе пищевых продуктов"
9.5.1.3 объяснять роль кальция и железа в организме человека;
9.5.1.4 определять углерод в составе пищевых продуктов
Загрязнение окружающей среды тяжелыми металлами
9.5.1.5 называть источники загрязнения тяжелыми металлами и объяснять их воздействие на организмы
4 четверть
9.4 Введение в органическую химию
Особенности органических веществ
9.4.3.1 объяснять причины многообразия органических соединений
Классификация органических соединений.
Демонстрация № 10 "Модели метана, этана, этена, этина, этанола, этаналя, этановой кислоты, глюкозы, аминоэтановой кислоты"
9.4.3.2 знать классификацию углеводородов и их производных: спирты, альдегиды, карбоновые кислоты, углеводы, аминокислоты;
9.4.3.3 объяснять понятие функциональной группы, как группы определяющей характерные химические свойства данного класса соединений
Гомологические ряды органических соединений.
Демонстрация № 11"Модели первых пяти представителей алканов и спиртов линейного строения"
9.4.3.4 знать понятия: гомологи и гомологическая разность
Номенклатура органических соединений
9.4.3.5 использовать номенклатуру основных классов органических соединений по IUPAC: алканы, алкены, алкины, спирты, альдегиды, карбоновые кислоты, аминокислоты
Изомерия органических соединений.
Демонстрация № 12 "Модели изомеров пентана"
9.4.3.6 знать явление изомерии и уметь составлять формулы структурных изомеров углеводородов
Решение задач "Вывод молекулярной формулы газообразного вещества по относительной плотности и массовым долям элементов"
9.2.3.4 определять молекулярную формулу газообразного вещества по относительной плотности и массовым долям элементов
9.4 Углеводороды. Топливо
Алканы
9.4.3.7 описывать химические свойства алканов и подтверждать их уравнениями реакций;
9.4.3.8 объяснять значение реакций хлорирования алканов для получения растворителей и степень опасности этих растворителей
Алкены.
Демонстрация № 13 "Горение этилена, обесцвечивание растворов бромной воды и перманганата калия"
9.4.3.9 описывать понятие ненасыщенности
9.4.3.10 изучить химические свойства алкенов на примере этена (горение, гидрирование, гидратация, галогенирование, качественные реакции), подтверждать их уравнениями химических реакций;
9.4.3.11 объяснять особенности строения полимеров и механизм реакций полимеризации на примере полиэтилена;

9.5.1.2 Қазақстанның тұрғындарының типтік тамақтану рационын зерттеу және теңгерімді тамақтану рационын құрастыру
Ағзадағы кейбір элементтерді анықтау.
№ 14 зертханалық тәжірибе "Сүйек құрамындағы кальцийді анықтау";
№ 15 зертханалық тәжірибе
"Тамақ өнімдерінің құрамындағы көміртекті анықтау"
9.5.1.3 адам ағзасындағы кальций мен темірдің ролін түсіндіру;
9.5.1.4 тамақ өнімдерінің құрамындағы көміртекті анықтау
Ауыр металдармен қоршаған ортаның ластануы
9.5.1.5 қоршаған ортаның ауыр металдармен ластану көздерін атау және олардың ағзаларға әсерін түсіндіру
4-тоқсан
Органикалық химияға кіріспе
Органикалық заттардың ерекшеліктері
9.4.3.1 органикалық қосылыстардың көптүрлілігінің себебін түсіндіру
Органикалық қосылыстардың жіктелуі.
№ 10 көрсетілім "Метан, этан, этен, этин, этанол, этаналь,этан қышқылы, глюкоза, аминоэтан қышқылы модельдері"
9.4.3.2 көмірсутектердің және олардың туындылары: спирттер, альдегидтер, карбон қышқылдары, көмірсулар, аминқышқылдарының жіктелуін білу;
9.4.3.3 функционалдық топ түсінігін, берілген класс қосылысының химиялық қасиеттерін анықтайтын топ ретінде түсіндіру
Органикалық қосылыс-тардың гомологтық қатарлары.
№ 11 көрсетілім "Алкандардың алғашқы бес өкілінің және сызықты құрылымды спирттердің модельдері"
9.4.3.4 гомолог ұғымын және гомологтық айырмашылықты білу
Органикалық қосылыстардың номенклатурасы
9.4.3.5 органикалық қосылыстардың негізгі кластары: алкандар, алкендер, алкиндер, арендер, спирттер,альдегидтер, карбон қышқылдары, аминқышқылдары үшін IUPAC номенклатурасын қолдану
Органикалық қосылыстардың изомериясы.
№ 12 көрсетілім "Пентан изомерлерінің модельдері"
9.4.3.6 изомерия құбылысын білу және көмірсутектер құрылымдық изомерлерінің формулаларын құрастыру
Есеп шығару "Элементтердің массалық үлестері мен салыстырмалы тығыздық бойынша газ тектес заттардың молекулалық формуласын табу"
9.2.3.4 газтектес заттардың молекулалық формуласын салыстырмалы тығыздық пен элементтердің массалық үлестері арқылы анықтау
Көмірсутектер. Отын
Алкандар
9.4.3.7 алкандардың химиялық қасиеттерін сипаттау және оны реакция теңдеулерімен дәлелдеу;
9.4.3.8 еріткіштерді алу үшін алкандарды хлорлаудың маңызы мен бұл еріткіштердің қауіптілік дәрежесін түсіндіру
Алкендер.
№ 13 көрсетілім "Этиленнің жануы, бром суы мен калий перманганаты ерітінділерін түссіздендіруі"
9.4.3.9 қанықпағандық ұғымын сипаттау;
9.4.3.10 этен мысалында алкендердің химиялық қасиеттерін (жану, гидрлеу, гидратация, галогендеу, сапалық реакциялар) оқып үйрену, химиялық реакция теңдеулерімен дәлелдеу;
9.4.3.11 полиэтилен мысалында полимерлену реакциясының механизмі мен полимерлердің құрылымының ерекшеліктерін түсіндіру;

9.4.3.12 объяснять и изучать проблему длительного разрушения пластика и знать последствия накопления пластических материалов в окружающей среде
Алкины
9.4.3.13 изучить химические свойства алкинов на примере этина (горение, гидрирование, гидратация, галогенирование, качественные реакции), подтверждать их уравнениями химических реакций
Ароматические углеводороды. Бензол
9.4.3.14 описывать получение, свойства и применение бензола
Углеводородное топливо.
Демонстрация № 14
"Виды топлива"
9.4.3.15 знать, что углеродсодержащие соединения используются в качестве топлива и исследовать альтернативные виды топлива и отмечать их недостатки и преимущества;
9.4.3.16 называть месторождения угля, нефти и природного газа в Казахстане и объяснять влияние их добычи на окружающую среду
Нефть.
Демонстрация № 15 "Нефть и нефтепродукты"
9.4.3.17 называть фракции нефти и области применения продуктов перегонки сырой нефти
9.4 Кислород содержащие и азотсодержащие органические соединения
Кислородсодержащие органические соединения. Спирты
9.4.3.18 знать классификацию кислородсодержащих органических соединений;
9.4.3.19 знать классификацию спиртов
и объяснять свойства, получение этанола применение метанола и этанола;
9.4.3.20 объяснять физиологическое действие метанола и этанола на организм человека;
9.4.3.21 знать физические свойства и применение этиленгликоля и глицерина
Карбоновые кислоты.
Лабораторный опыт № 16 "Исследование свойств уксусной кислоты"
9.4.3.22 знать состав карбоновых кислот и описывать химические свойства уксусной кислоты и его применение
Сложные эфиры и жиры
9.4.3.23 объяснять особенности сложных эфиров и жиров, функции жиров
Мыла и синтетические моющие средства
9.4.3.24 знать получение мыла и его применение;
9.4.3.25 объяснить влияние синтетических моющих средств на окружающую среду
Углеводы
9.4.3.26 объяснять классификацию, биологическое значение и функции углеводов
Аминокислоты. Белки. Лабораторный опыт № 17 "Денатурация белков"
9.4.3.27 объяснять образование пептидной связи между a-аминокислотами в белках;
9.4.3.28 исследовать реакцию денатурации белка;
9.4.3.29 объяснять биологическое значение и функции белков
Приложение 15
к приказу и.о. Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 25 октября 2017 года № 545
Приложение 204
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Биология" для 7-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.

9.4.3.12 пластиктің ыдырау мерзімінің ұзақтық мәселесін түсіну және оқып білу, қоршаған ортада пластик материалдардың көбеюінің зардабын білу
Алкиндер
9.4.3.13 этин мысалында алкиндердің химия-лық қасиеттерін (жану, гидрлеу, гидратация, галогендеу, сапалық реакциялар) оқып үйрену, химиялық реакция теңдеулерімен дәлелдеу
Ароматты көмірсутектер. Бензол
9.4.3.14 бензолдың алынуы, қасиеттері және қолданылуын сипаттау
Көмірсутекті отындар.
№ 14 көрсетілім "Отын түрлері"
9.4.3.15 құрамында көміртек бар қосылыстардың отын ретінде пайдалану мүмкін екендігін білу және альтернативті отын түрлерін зерттеу, олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін атау;
9.4.3.16 Қазақсатандағы көмірдің, мұнайдың, табиғи газдың кен орындарын атау және оларды өндірудің қоршаған ортаға әсерін түсіндіру
Мұнай.
№ 15 көрсетілім "Мұнай және мұнай өнімдері"
9.4.3.17 мұнай фракцияларын және шикі мұнайды айдау өнімдерінің қолдану аймақтарын атау
Оттекті және азотты органикалық қосылыстар
Оттекті органикалық заттар. Спирттер
9.4.3.18 оттекті органикалық заттардың жіктелуін білу;
9.4.3.19 спирттердің жіктелуін, метанол мен этанолдың қолданылуын, этанолдың алынуын білу және қасиеттерін түсіндіру;
9.4.3.20 метанол мен этанолдың адам ағзасына физиологиялық әсерін түсіндіру;
9.4.3.21 этиленгликоль мен глицериннің физикалық қасиеттері мен қолданылуын білу
Карбон қышқылдары.
№ 16 зертханалық тәжірибе "Сірке қышқылының қасиеттерін зерттеу"
9.4.3.22 карбон қышқылдарының құрамын білу және сірке қышқылының химиялық қасиеттері мен қолданылуын сипаттау
Күрделі эфирлер мен майлар
9.4.3.23 күрделі эфирлер мен майлардың ерекшеліктері мен майлардың қызметін түсіндіру
Сабын мен синтетикалық жуғыш заттар
9.4.3.24 сабынның алынуы мен оның қолданылуын білу;
9.4.3.25 синтетикалық жуғыш заттардың қоршаған ортаға әсерін түсіндіру
Көмірсулар
9.4.3.26 көмірсулардың жіктелуін, биологиялық маңызы мен қызметін түсіндіру
Амин қышқылдары.
Нәруыздар.
№ 17 зертханалық тәжірибе
"Нәруыздардың денатурациясы"
9.4.3.27 нәруыздағы a- аминқышқылдар арасында пептидтік байланыстың түзілуін түсіндіру;
9.4.3.28 нәруыз денатурациясының реакциясын зерттеу;
9.4.3.29 нәруыздың биологиялық маңызы мен қызметін түсіндіру
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
міндетін атқарушысының
2016 жылғы 25 қазандағы
№ 545 бұйрығына
15-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
204-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған
"Биология" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы
23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.

2. Цель обучения биологии – формирование у обучающихся системы знаний о многообразии органического мира, закономерностях и процессах, протекающих в нем, формирование осознанного понимания того, что человек является его неотъемлемой частью.
3. Задачи учебного предмета:
1) формирование системы знаний о структурно-функциональных и генетических основах жизни, размножении и развитии организмов основных царств живой природы, экосистемах, биоразнообразии, эволюции для осознания ценности всего живого на Земле;
2) формирование норм и правил экологической этики, ответственного отношения к живой природе;
3) формирование генетической грамотности – основы здорового образа жизни, сохранения психического, физического и нравственного здоровья человека;
4) развитие личности обучающегося, воспитание стремления применить биологические знания на практике, участвовать в практической деятельности в области медицины, сельского хозяйства, биотехнологии, рационального природопользования и охраны природы.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Биология"
4. ОбъҰм учебной нагрузки по предмету "Биология" составляет:
1) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
5. Содержание учебной программы по учебному предмету "Биология" организовано по разделам обучения.
6. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов по классам.
7. Содержание учебного предмета включает 4 раздела:
1) многообразие, структура и функции живых организмов;
2) размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие;
3) организмы и окружающая среда;
4) прикладные интегрированные науки.
8. Раздел "Многообразие, структура и функции живых организмов" включает следующие подразделы:
1) разнообразие живых организмов;
2) питание;
3) транспорт веществ;
4) дыхание;
5) выделение;
6) движение;
7) координация и регуляция.
9. Раздел "Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие" включает следующие подразделы:
1) размножение;
2) клеточный цикл;
3) рост и развитие;
4) Закономерности наследственности и изменчивости;
5) основы селекции и эволюционное развитие.
10. Раздел "Организмы и окружающая среда" включает следующие подразделы:
1) биосфера, экосистема, популяция;
2) влияние человеческой деятельности на окружающую среду.
11. Раздел "Прикладные интегрированные науки" включает следующие подразделы:
1) молекулярная биология и биохимия;
2) клеточная биология;

2. "Биология" пәнінің мақсаты – оқушыларға органикалық дүниенің көптүрлілігі, ондағы болып жатқан құбылыстар мен үдерістердің заңдары мен заңдылықтары, сонымен қатар адам оның ажырамас бөлігі туралы білім мен түсінік жүйелерін беру.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) жер бетіндегі барлық тірі ағзалардың құндылығын түсіну үшін өмірдің құрылымды-функционалды және генетикалық негіздері туралы, тірі табиғаттың негізгі патшылықтары ағзаларының көбеюі мен дамуы, экожүйе, биоалуантүрлілік, эволюция туралы білім жүйесін қалыптастыру;
2) экологиялық этика нормалары мен ережелерін, табиғатқа жауапкершілікпен қарауын қалыптастыру;
3) генетикалық сауаттылықты қалыптастыру - салауатты өмір салты негіздері, психикалық, тән және моральдық денсаулық сақтау;
4) оқушылардың тұлғалық қасиеттерін дамыту, биологиялық білімдерін практикада қолдануға ұмтылу, медицина, ауыл шаруашылығы, биотехнология, экологиялық менеджмент және қоршаған ортаны қорғау саласындағы практикалық іс-шараларға қатысу.
2-тарау. "Биология" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Биология" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 7-сыныпта – аптасына 2 сағатты, оқу жылында 68 сағатты;
2) 8-сыныпта – аптасына 2 сағатты, оқу жылында 68 сағатты;
3) 9-сыныпта – аптасына 2 сағатты, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
5. "Биология" оқу пәнінің оқу бағдарламасының мазмұны оқытудың бөлімдері арқылы ұйымдастырылған.
6. Бөлімдер сыныптар бойынша күтілетін нәтиже түрінде берілген оқу мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады.
7. Оқу пәнінің мазмұны 4 бөлімді қамтиды:
1) тірі ағзалардың көптүрлілігі, құрылымы мен қызметтері;
2) көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік. Эволюциялық даму;
3) ағза мен қоршаған орта;
4) қолданбалы кіріктірілген ғылымдар.
8. "Тірі ағзалардың көптүрлілігі, құрылымы мен қызметтері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) тірі ағзалардың көптүрлілігі;
2) қоректену;
3) заттардың тасымалдануы;
4) тыныс алу;
5) бөліп шығару;
6) қозғалыс;
7) координация және реттелу.
9. "Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік. Эволюциялық даму" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көбею;
2) жасушалық айналым;
3) өсу және даму;
4) тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары;
5) эволюциялық даму мен селекция негіздері.
10. "Ағза мен қоршаған орта" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) биосфера, экожүйе, популяция;
2) адам қызметінің қоршаған ортаға әсері.
11. "Қолданбалы кіріктірілген ғылымдар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) молекулалық биология мен биохимия;
2) жасушалық биология;

11) "Наследственность и изменчивость". Роль генов в наследовании признаков человека. Приобретенные и наследственные признаки. Организация хромосом. Понятие о ДНК как хранителе и носителе генетического материала. Моделирование "Исследование наследственных и ненаследственных признаков организма человека". Количество хромосом у разных видов организмов. Соматические и половые клетки. Гаплоидный, диплоидный набор хромосом;
12) "Размножение". Бесполое и половое размножение растений. Биологическое значение бесполого и полового способов размножения. Вегетативное размножение, его виды и биологическая роль в природе. Использование вегетативного размножения в растениеводстве. Черенкование, отводки, прививки (черенком и глазком), размножение тканями. Лабораторная работа "Способы вегетативного размножения растений". Строение цветка. Виды опыления. Цветение и опыление растений. Виды опыления (самоопыление, перекрҰстное опыление, искусственное опыление). Понятие об оплодотворении у растений и образование зиготы. Двойное оплодотворение. Биологическое значение двойного оплодотворения;
13) "Рост и развитие". Понятие индивидуального развития организмов. Этапы онтогенеза у животных и растений. Деление, рост, размножение, старение. Рост растений. Рост стебля в длину и толщину. Роль камбия. Годичные кольца. Лабораторная работа "Подсчет годичных колец". Прямой и непрямой типы онтогенеза у животных. Примеры насекомых с неполным и полным превращением. Сравнение типов онтогенеза у животных;
14) "Микробиология и биотехнология". Разнообразие бактерий по форме. Распространение бактерий. Лабораторная работа "Исследование внешнего вида бактерии сенной палочки". Лабораторная работа "Изучение клубеньковых бактерий на корнях бобовых растений". Применение бактерий. Значение бактерий в природе и в жизни человека. Лабораторная работа "Исследование производства йогурта и сыра". Способы борьбы с патогенами. Устойчивость бактерии к антибиотикам. Лабораторная работа "Исследование применения антибиотиков, антисептиков и дезинфицирующих средств". Вирусы. Особенности строения вирусов как неклеточной формы организации жизни.
13. Базовое содержание учебного предмета "Биология" 8 класса включает следующие разделы:
1) "Клеточная биология". Клетка – основная структурная единица организма. Строение клеток прокариот и эукариот: наличие и расположение ядра, клеточная стенка, клеточная мембрана, пластиды, митохондрии, рибосомы, аппарат Гольджи, эндоплазматическая сеть, лизосомы, вакуоль. Разнообразие тканей у растений: образовательная, покровная, основная, проводящая, механическая, выделительная. Разнообразие тканей у животных: эпителиальная, соединительная, мышечная, нервная. Лабораторная работа "Классификация тканей растений". Лабораторная работа "Классификация тканей животных";

11) "Тұқымқуалау мен өзгергіштік". Адамда белгілердің тұқым қуалауында гендер мен дезоксирибонуклеин қышқылы рөлі. Жүре пайда болған және тұқым қуалайтын белгілер. Хромосоманың құрылымы. Генетикалық материалды сақтаушы және тасымалдаушы дезоксирибонуклеин қышқылы жайлы түсінік. Модельдеу "Адам ағзасындағы тұқым қуалайтын және тұқым қуаламайтын белгілерді зерттеу". Әртүрлі ағза түрлерінің хромосомалар саны. Соматикалық және жыныс жасушалар. Гаплоидты және диплоидты хромосомалар жиыны;
12) "Көбею". Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюі. Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюінің биологиялық маңызы. Өсімдіктердің өсімді жолмен көбеюі, оның түрлері және табиғаттағы биологиялық маңызы. Өсімдік өсіруде өсімді жолмен көбею тәсілдерін қолдану. Қалемшелеу, сұлатпа өркен, телу (қалемшелермен, көзшелермен), көбею ұлпаларымен. Зертханалық жұмыс: "Өсімдіктердегі вегетативті көбею тәсілдері". Гүл құрылысы. Тозаңдану түрлері. Гүлдеу және тозаңдану. Тозаңдану түрлері (өздігінен, айқас, жасанды). Өсімдіктердегі ұрықтану туралы түсінік және зиготаның түзілуі. Қосарлы ұрықтану. Қосарлы ұрықтанудың биологиялық маңызы;
13) "Өсу және даму". Ағзалардың жеке дамуы түсінігі. Өсімдіктер мен жануарлардағы онтогенез кезеңдері. Бөліну, өсу, көбею, қартаю. Өсімдіктердің өсуі. Сабақтың ұзарып және жуандап өсуі. Камбийдің рөлі. Жылдық сақиналар. Зертханалық жұмыс: "Жылдық сақинаны санау". Жануарлардағы тура және түрленіп даму онтогенез типтері. Бунақденелілердің шала және толық түрленіп дамуына мысалдар. Модельдеу "Жануарлардағы онтогенез типтерін салыстыру";
14) "Микробиология және биотехнология". Бактериялардың формаларының әртүрлілігі. Бактериялардың таралуы. Зертханалық жұмыс: "Пішен таяқшасының сыртқы пішінін қарастыру". Бұршақ тұқымдастардың тамырындағы түйнек бактериялары. Бактерияларды пайдалану. Табиғаттағы және адам өміріндегі бактериялардың маңызы. Зертханалық жұмыс: "Өндірісте йогурт және ірімшік жасауды зерттеу". Патогендермен күрес тәсілдері. Бактериялардың антибиотиктерге тұрақтылығы. Зертханалық жұмыс: "Антибиотиктер, антисептиктер және залалсыздандыру өнімдерін қолдануды зерттеу". Вирустар. Жасушасыз құрылым иелері вирустардың құрылыс ерекшеліктері.
13. 8-сыныпқа арналған биология пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) "Жасушалық биология". Жасуша – тірі ағзалардың құрылымдық негізгі өлшем бірлігі. Прокариот және эукариот жасушалардың құрылысы: ядроның болуы және орналасуы, жасуша қабырғасы, жасуша мембранасы, пластидтер, митохондрия, рибосомалар, Гольджи аппараты, вакуоль. Өсімдік ұлпаларының әртүрлілігі: түзуші, жабын, негізгі, өткізгіш, механикалық, бөліп шығарушы ұлпа. Жануар ұлпаларының әртүрлілігі: эпителий, дәнекер, бұлшық ет, жүйке. Зертханалық жұмыс: "Өсімдіктер ұлпаларын жіктеу". Зертханалық жұмыс: "Жануарлар ұлпаларын жіктеу";

2) "Молекулярная биология". Органические вещества клетки. Различия между мономерами и полимерами. Углеводы – источники энергии. Значение и функции глюкозы, сахарозы, гликогена, крахмала, целлюлозы, хитина. Свойства липидов и их функции. Разнообразие липидов: жиры, масла, фосфолипиды, воск. Белки, свойства и функции;
3) "Разнообразие живых организмов". Лабораторная работа "Определение отличительных признаков отделов растений: водоросли, моховидные, папоротниковидные, голосеменные и покрытосеменные". Царство Грибы. Плесневые грибы: мукор, пеницилл. Одноклеточные грибы – дрожжи. Многоклеточные грибы. Шляпочные грибы. Съедобные и ядовитые грибы. Лабораторная работа "Исследование признаков классов однодольных и двудольных растений". Тип членистоногие. Тип хордовые. Сравнительная характеристика по внешним признакам. Демонстрация "Определение отличительных признаков классов членистоногих и хордовых животных";
4) "Питание". Строение пищеварительной системы дождевого червя, коровы и человека. Моделирование "Сравнение строения пищеварительной системы дождевого червя, коровы и человека". Строение и функции зубов, смена молочных зубов на постоянные. Гигиена зубов. Строение пищеварительного тракта человека. Пищеварительные железы. Функции органов пищеварения. Гигиена питания. Инфекционные заболевания органов пищеварения и их профилактика. Предупреждение желудочно-кишечных заболеваний. Меры профилактики пищевых отравлений. Меры первой помощи. Профилактика глистных заболеваний. Витамины и их значение. Водорастворимые и жирорастворимые витамины. Суточная норма витаминов. Авитаминозы, гиповитаминозы и гипервитаминозы. Куриная слепота (при авитаминозе А), болезнь бери-бери (при авитаминозе В1), цинга (при авитаминозе С), рахит (при авитаминозе Д). Лабораторная работа "Определение витамина С в продуктах питания";
5) "Транспорт веществ". Внутренняя среда организма и ее значение. Лимфа. Лимфообращение и его значение. Гомеостаз. Внутренняя среда организма: кровь, лимфа, тканевая жидкость. Состав и функции крови. Форменные элементы крови: эритроциты, лейкоциты, тромбоциты. Плазма. Функции крови: транспортная, гомеостаз, защитная;
6) Лабораторная работа "Исследование форменных элементов крови различных организмов". Сравнение клеток крови по форме, размеру, количеству клеток и наличию ядра. Иммунитет. Гуморальный и клеточный иммунитет. Типы лейкоцитов и их функции. Действие Т- и В-лимфоцитов. Инфекционные заболевания и меры их профилактики: амебная дизентерия, фитофтороз, холера, дифтерия, лейшмания, герпес. Инфекционные заболевания и меры их профилактики: амебная дизентерия, фитофтороз, холера, дифтерия, лейшманиоз, герпес. Иммунитет. Виды иммунитета: врожденный и приобретенный. Виды вакцин и их роль в формировании приобретенного иммунитета. Профилактика инфекционных заболеваний. Группы крови. Переливание крови. Резус-фактор. Агглютинация. Резус-конфликт. Строение и функции сердца и кровеносных сосудов у кольчатых червей (дождевой червь), моллюсков, членистоногих и позвоночных. Типы кровеносных систем. Замкнутый и незамкнутый типы кровеносной системы. Большой и малый круги кровообращения. Кровеносная система человека. Лабораторная работа "Исследование влияния физических упражнений на работу сердца". Заболевания сердечно-сосудистой системы (гипертония, инфаркт, тахикардия, ишемическая болезнь, атеросклероз, инсульт). Причины болезней: наследственная предрасположенность, нездоровый образ жизни;

2) "Молекулалық биология". Жасушаның құрамындағы органикалық заттар. Мономерлер мен полимерлер арасындағы айырмашылық. Көмірсулар – энергия көзі. Глюкоза, сахароза, гликоген, крахмал, жасұнық пен хитиннің маңызы және қызметтері. Липидтердің қасиеттері мен қызметі. Липидтердің әртүрлілігі: майлар, фосфолипидтер, балауыз. Нәруыздар, қасиеттері мен қызметтері;
3) "Тірі ағзалардың көп түрлілігі". Зертханалық жұмыс: "Өсімдіктер бөлімдеріндегі ерекшелік белгілерді анықтау. Балдырлар, мүктәрізділер, қырықжапырақтәрізділер, ашық тұқымдылар және жабық тұқымдылар. Саңырауқұлақтар патшалығы. Зең саңырауқұлағы: мукор, пеницилл. Біржасушалы саңырауқұлақтар – ашытқы. Көпжасушалы саңырауқұлақтар. Қалпақшалы саңырауқұлақтар. Жеуге жарамды және улы саңырауқұлақтар. Зертханалық жұмыс: "Дара жарнақты және қосжарнақтылар өсімдіктер кластарының белгілерін зерттеу". Буынаяқтылар типі. Хордалылар типі. Сыртқы белгілеріне қарай салыстырмалы сипаттама. Демонстрация "Хордалы жануарлар мен буынаяқтылардың ерекшелік белгілерін анықтау";
4) "Қоректену". Жауын құртының, сиырдың және адамның ас қорыту жүйесінің құрылысы. Модельдеу "Адамның, сиырдың және жауынқұртының" асқорыту жүйесінің құрылысын салыстыру. Тістің құрылысы мен қызметі, сүт тістердің тұрақты тістерге ауысуы. Тіс гигиенасы. Адамның ас қорыту жолдарының құрылысы. Ас қорыту бездері. Ас қорыту мүшелерінің қызметі. Тамақтану гигиенасы. Асқорыту мүшелерінің жұқпалы аурулары және олардың алдын алу. Тағамнан уланудың алдын алу. Алғашқы жәрдем шаралары. Ішек құрт ауруларының алдын алу. Дәрумендер және олардың маңызы. Суда еритін және майда еритін дәрумендер. Дәрумендердің тәуліктік мөлшері. Авитаминоз, гиповитаминоз және гипервитаминоз. А авитаминоздағы ақшам соқыр, В1 авитаминоздағы бери-бери ауруы, С авитаминоздағы қырқұлақ, Д авитаминоздағы мешел аурулары. Зертханалық жұмыс: "Тағамдық заттар құрамынан С дәруменді анықтау;
5) "Заттардың тасымалдануы". Ағзаның ішкі ортасы және оның маңызы. Лимфа. Лимфа айналымы мен оның маңызы. Гомеостаз. Ағзаның ішкі ортасы: қан, лимфа, ұлпа сұйықтығы. Қанның құрамы мен қызметі. Қан түйіршіктері: эритроциттер, лейкоциттер, тромбоциттер. Плазма. Қанның қызметі: транспорттық, гомеостаздық, қорғаныштық;
6) "Әртүрлі ағзалардың қан жасушаларын зерттеу" зертханалық жұмысы Қан жасушаларын формасына, мөлшеріне, санына және ядросының болуына қарай салыстыру. Иммунитет. Гуморальдық және жасушалық иммунитет. Лейкоциттердің түрлі типтері және олардың қызметтері. Т- және В- лимфоциттердің әрекет етуі. Жұқпалы аурулар және олардың алдын алу: амебалық қантышқақ, фитофтороз, оба, күл, лейшмания, герпес (ұшық). Иммунитет. Иммунитеттің түрлері: туа пайда болған және жүре пайда болған иммунитет. Екпенің (вакцин) түрлері және оның жасанды иммунитетті қалыптастырудағы маңызы. Жұқпалы аурулардың алдын алу. Қан топтары. Қан құю. Резус-фактор. Агглютинация. Резус-конфликт. Буылтық құрттардың (жауын құрт), ұлулардың, буынаяқтылардың және омыртқалылардың жүрегі және қан тамырларының құрылысы мен қызметі. Қан тамырлар жүйесінің түрлері. Ашық және тұйық қанайналым жүйелері. Үлкен және кіші қанайналым шеңберлері. Адамның қанайналым жүйесі. Зертханалық жұмыс: "Дене жаттығуларының жүрек жұмысына әсерін зерттеу". Жүрек - қантамырлар жүйесі аурулары (гипертония, инфаркт, тахикардия, ишемиялық ауру, атеросклероз, инсульт). Аурудың себептері: тұқым қуалайтын ауруларға бейімділік, салауатты өмір салтын дұрыс ұстанбау;

7) "Дыхание". Газообмен между альвеолами и кровью. Насыщение крови кислородом в легких. Газообмен между тканями и кровью. Насыщение крови углекислым газом, клеток кислородом. Механизм вдоха и выдоха. Строение грудной клетки. Мышцы, участвующие в процессе вдоха и выдоха. Роль диафрагмы во вдохе и выдохе. Изменение давления в воздухоносных путях. Минутный объем дыхания. Жизненный объем легких у людей разного пола, возраста и физического развития. Частота дыхательных движений. Влияние курения на жизненный объем легких. Лабораторная работа "Исследование жизненного объема легких";
8) "Выделение".Строение органов мочевыделительной системы (почки, мочеточник, мочевой пузырь, мочеиспускательный канал) и функции. Органы фильтрации и выделения. Строение почки (корковое и мозговое вещество, нефрон, пирамидки, почечная лоханка, почечные канальцы). Значение кожи, строение и функции. Регуляция потоотделения. Причины и последствия кожных заболеваний (чесотка, лишай, угревая сыпь). Симптомы и меры профилактики;
9) "Движение". Строение скелета человека. Роль и функции опорно-двигательной системы. Макро- и микроскопическое строение кости. Химический состав костей. Лабораторная работа "Макро- и микроскопическое строение костей". Демонстрация "Химический состав костей". Типы соединений костей: неподвижное, полуподвижное, подвижное. Строение и функции суставов. Приспособленность соединения костей к выполняемым функциям. Строение и функции мышечной ткани (гладкая, поперечно-полосатая скелетная, поперечно-полосатая сердечная). Лабораторная работа "Изучение строения мышечных тканей". Классификация мышц тела человека. Гиподинамия. Причины нарушения осанки и развития плоскостопия. Профилактика нарушения осанки и плоскостопии;
10) "Биофизика". Биомеханические особенности движения человека в связи с прямохождением. Особенности строения скелета человека, связанные с прямохождением. Роль мышц в прямохождении. Центр тяжести тела при прямохождении. Рычаги в теле человека;
11) "Координация и регуляция". Строение органа зрения. Значение зрения. Нарушения зрения. Гигиена зрения. Лабораторная работа "Исследование зрительного восприятия (определение остроты зрения, поля зрения)". Строение органа слуха. Значение слуха. Причины нарушения слуха. Гигиена слуха. Лабораторная работа "Исследование особенностей слухового восприятия (определение остроты слуха)". Структура и функции палочек и колбочек, волосковых клеток. Лабораторная работа "Определение слепого пятна, опыт со смешением цветов, воздушной и костной проводимости". Понятия "гормоны", "гуморальная регуляция". Месторасположение и функции эндокринных, экзокринных и смешанных желез. Гормоны, выделяемые железами. Заболевания, вызванные нарушениями функций эндокринных желез (гипо- и гиперфункция). Рецепторы, расположенные в теле человека (терморецепторы, механорецепторы, ноцицепторы). Лабораторная работа "Исследование кожной чувствительности". Роль кожи в поддержании постоянной температуры тела теплокровных животных. Температурная чувствительность. Адаптация терморецепторов к изменению температуры;

7) "Тыныс алу". Альвеола мен қан арасындағы газ алмасу. Өкпедегі қанның оттекке қанығуы. Ұлпа мен қан арасындағы газ алмасу. Қанның көмірқышқыл газына қанығуы, жасушаның оттекке қанығуы. Тыныс алу және тыныс шығару механизмі. Кеуде қуысының құрылысы. Тыныс алуға және тыныс шығаруға қатысатын бұлшықеттер. Тыныс алу және тыныс шығарудағы көкеттің маңызы. Ауа жүретін жолдардағы қысымның өзгеруі. Тыныс алудың минуттық көлемі. Әртүрлі жастағы, физикалық дамыған, ер және әйел адамдардың өкпесінің тіршілік сыйымдылығы. Тыныс алу қозғалыстарының жиілігі. Шылым шегудің өкпенің тіршілік сыйымдылығына әсері. Зертханалық жұмыс: "Өкпенің тіршілік сыйымдылығын зерттеу";
8) "Бөліп шығару". Зәр шығару жүйесі мүшелерінің құрылысы (бүйрек, несепағар, қуық, несеп жолы) мен қызметі. Бөліп шығару және сүзу мүшелері. Бүйректің құрылысы (қыртысты және милы қабат, нефрон, пирамида, астауша, бүйрек өзекшелері). Терінің маңызы, құрылысы мен қызметі. Тер бөлінудің реттелуі. Тері ауруларының пайда болу себептері мен салдары (қышыма, теміреткі, безеу бөртпелері). Белгілері мен алдын алу шаралары;
9) "Қозғалыс". Адам қаңқасының құрылысы. Тірек – қимыл жүйесінің маңызы мен қызметі. Сүйектің макро- және микроскопиялық құрылысы. Сүйектің химиялық құрамы. Зертханалық жұмыс: "Сүйектің макро және микроскопиялық құрылысы". Демонстрация "Сүйектің химиялық құрамы". Сүйектің байланыс түрлері: қозғалмайтын, жартылай қозғалмалы, қозғалмалы. Буынның құрылысы және қызметтері. Сүйек буындарының атқаратын қызметіне сәйкес бейімделуі. Бұлшықет ұлпаларының құрылысы мен қызметі (бірыңғай салалы, көлденең жолақты қаңқа, көлденең жолақты жүрек). Зертханалық жұмыс: "Бұлшық ет ұлпаларының құрылысын зерттеу" Адам денесінің бұлшық еттерін жіктеу. Гиподинамия. Сымбаттың бұзылуы және жалпақтабандылықтың пайда болу себептері. Сымбаттың бұзылуы мен жалпақтабандылықтың алдын алу шаралары;
10) "Биофизика". Тік жүруге байланысты адам қозғалуының биомеханикалық ерекшеліктері. Тік жүруге байланысты адамның қаңқа құрылысының ерекшеліктері. Тік жүруге байланысты бұлшық еттің маңызы. Тік жүру кезіндегі дененің ауырлық орталығы. Адам денесіндегі иіндер;
11) "Координация және реттелу". Көру мүшелерінің құрылысы. Көрудің маңызы. Көру қызметінің бұзылуы. Көру гигиенасы. Зертханалық жұмыс: "Көру жітілігі мен көру аймағының шегін зерттеу". Есту мүшесінің құрылысы. Естудің маңызы. Естудің бұзылу себептері. Есту мүшесінің гигиенасы. Зертханалық жұмыс "Дыбысты қабылдау ерекшеліктерін зерттеу" (құлақтың есту қабілетін анықтау). Таяқшаның, құтышаның және түкті жасушалардың құрылымы мен қызметі. Зертханалық жұмыс: "Соқыр дақты анықтау, түстердің аралсуына тәжірибе, дыбыстың ауа және сүйек арқылы өтуі". "Гормондар", "Гуморальдық реттелу" ұғымдары. Эндокринді, экзокринді және аралас бездердің орналасуы және қызметі. Бездерден бөлінетін гормондар. Эндокринді бездер қызметінің бұзылуынан туындаған аурулар (гипо- және гиперфункция). Адам денесінде орналасқан тері рецепторлары (терморецепторлар, механорецепторлар, ноцицепторлар). Зертханалық жұмыс: "Тері сезімталдығын зерттеу". Жылықанды жануарлардың тұрақты температураны сақтауындағы терінің рөлі. Температураға сезімталдық. Терморецепторлардың температураның өзгеруіне бейімделуі;

12) "Размножение". Митоз. Мейоз. Биологическое значение митоза и мейоза. Формы размножения животных. Типы бесполого размножения. Половое размножение. Жизненный цикл мхов и папоротников. Гаметофит. Спорофит. Жизненный цикл голосеменных и покрытосеменных растений;
13) "Рост и развитие". Этапы эмбрионального развития: бластула, гаструла, нейрула. Дифференциация тканей и органов. Органогенез;
14) "Наследственность и изменчивость". Роль наследственности и изменчивости в эволюции. Взаимосвязь между изменчивостью и адаптацией к меняющимся условиям окружающей среды. Искусственный отбор и его значение для селекции организмов. Виды искусственного отбора. Центры происхождения культурных растений и домашних животных. Посевные культуры и породы домашних животных, встречающихся на территории Казахстана. Ценные признаки;
15) "Биосфера, экосистема, популяция". Компоненты экосистемы. Водные и наземные экосистемы. Моделирование "Сравнение наземных и водных экосистем". Основные характеристики и особенности структуры популяции. Различные стратегии выживания организмов (К- и r-стратегии выживания). Взаимоотношения "хищник-жертва". Изменение численности популяций. Типы взаимоотношений между организмами. Прямые и косвенные типы взаимоотношений организмов. Адаптации живых организмов к изменяющимся условиям окружающей среды;
16) "Влияние человеческой деятельности на окружающую среду". Роль человека в природе. Рациональное природопользование. Охрана природы. Сохранение биологического разнообразия. Всемирный банк семян. Экологические проблемы Республики Казахстана. Причины, последствия и пути решения.
14. Базовое содержание учебного предмета "Биология" 9 класса включает следующие разделы:
1) "Клеточная биология". Функции основных компонентов клетки. Клеточные структуры: плазматическая мембрана, цитоплазма, ядро, эндоплазматическая сеть, клеточный центр, рибосомы, аппарат Гольджи, лизосомы, митохондрии, пластиды, органоиды движения, клеточные включения. Строение и выполняемые функции. Вычисление линейного увеличения клеток. Увеличение, актуальный размер и фактический размер изображения. Перевод единиц измерения в систему СИ (сантиметры - миллиметры - микрометры - нанометры). Моделирование "Вычисление линейного увеличения клеток, используя микрофотографии";
2) "Разнообразие живых организмов. Биосфера и экосистемы". Использование бинарной номенклатуры для описания различных видов. Лабораторная работа "Определение видов растений и животных (местного региона) с помощью определителя". Экспоненциальные и сигмоидные кривые роста популяции. Эффективность переноса энергии в экосистеме. Поток энергии и цепи питания. Виды экологических пирамид. Круговорот азота и углерода в природе. Биохимические процессы в биосфере. Роль живых организмов в создании осадочных пород и почвы;

12) "Көбею". Митоз. Мейоз. Митоз бен мейоздың биологиялық маңызы. Жануарлардың көбею формалары. Жыныссыз көбею типтері. Жынысты көбею. Мүктер мен қырықжапырақтардың тіршілік циклі. Гаметофит. Спорофит. Ашық тұқымды және жабық тұқымды өсімдіктердің тіршілік циклі;
13) "Өсу және даму". Эмбрионалдық даму кезеңдері: бластула, гаструла, нейрула. Ұлпалар мен мүшелердің дифференциялануы. Органогенез;
14) "Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары". Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштіктің эволюциядағы маңызы. Өзгергіштік пен қоршаған орта жағдайларына бейімделгіштік арасындағы өзара байланыс. Қолдан сұрыптау және оның селекция үшін маңызы. Қолдан сұрыптау түрлері. Мәдени өсімдіктер мен үй жануарларының шығу орталықтары. Қазақстан аумағында кездесетін егістік дақылдар мен үй жануарларының қолтұқымдары. Маңызды белгілер;
15) "Биосфера, экожүйе, популяция". Экожүйелердің компоненттері. Су және құрлық экожүйелері. Модельдеу "Су және құрлық экожүйелерін салыстыру". Популяцияның құрылымының негізгі сипаттамалары және ерекшеліктері. Ағзалардың тіршілікке қабілеттілігінің әртүрлі тәсілдері. (Тіршілікті сақтаудың К және r стратегиялары). "Жыртқыш-жемтік" қарым-қатынас түрі. Популяция санының өзгеруі. Тірі ағзалардың өзара қарым-қатынас түрлері. Ағзалардың тікелей және жанама қарым-қатынас түрлері. Қоршаған орта жағдайларының өзгерістеріне ағзалардың бейімделуі;
16) "Адам қызметінің қоршаған ортаға әсері". Адамның табиғаттағы рөлі. Табиғатты тиімді пайдалану. Табиғатты қорғау. Биологиялық алуан түрлілікті сақтау. Дүниежүзілік Тұқым қоры. Қазақстан Республикасының экологиялық проблемалары. Себептері мен салдарлары. Оларды шешу жолдары.
14. 9-сыныпқа арналған биология пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) "Жасушалық биология". Жасушаның негізгі компоненттерінің қызметтері. Жасуша құрылымдары: плазмалық мембрана, цитоплазма, ядро, эндоплазмалық тор, жасуша орталығы, рибосомалар, Гольджи аппараты мен лизосомалар, митохондрия, пластидтер, қозғалыс органоидтары, жасушаның қосындылары. Құрылыстары және атқаратын қызметтері. Жасушалардың сызықтық ұлғаюын есептеу. Ұлғаю, актуальды өлшемі және суреттің нақты өлшемі. Өлшем бірліктерін СИ жүйесіне аудару (сантиметр-миллиметр-микрометр-нанометр). Модельдеу "Микрофотографияларды пайдаланып жасушаның сызықтық ұлғаюын есептеу";
2) "Тірі ағзалардың көп түрлілігі. Биосфера және экожүйе". Әртүрлі түрлерді сипаттауда бинарлық номенклатураны қолдану. Зертханалық жұмыс: "Анықтағыш көмегімен өсімдіктер мен жануарлар түрлерін (жергілікті жердің) анықтау". Популяцияның өсуінің экспоненциалды және сигмоидты қисығы. Экожүйедегі энергия тасымаланың тиімділігі. Энергия ағыны және қоректік тізбектер. Экологиялық пирамида түрлері. Табиғаттағы көміртек пен азот айналымы. Биосферадағы биохимиялық үрдістер. Топырақ пен шөгінді жыныстар түзудегі тірі ағзалардың рөлі;

3) "Влияние деятельности человека на окружающую среду". Влияние добычи и переработки полезных ископаемых на окружающую среду и здоровье человека. Воздействие пестицидов на окружающую среду и здоровье человека. Парниковый эффект и истощение озонового слоя. Влияние повышения температуры атмосферы и воды, уровня мирового океана на живые организмы;
4) "Питание". Процесс расщепления. Действие пищеварительных ферментов. Роль ферментов в пищеварении. Абсорбция и выделение. Механизм действия ферментов. Активный центр фермента. Лабораторная работа "Исследование влияния различных условий (температура, pН) на активность фермента". Эмульгирование жиров под действием желчи. Лабораторная работа "Исследование процесса эмульгирования жиров под действием желчи";
5) "Транспорт веществ". Сходства и различия активного и пассивного транспорта. Транспорт через клеточную мембрану. Затрата энергии при активном транспорте. Внешние и внутренние факторы, влияющие на транспирацию. Лабораторная работа "Исследование внешних факторов – температуры, влажности и давления водяного пара, движения воздуха – на процесс транспирации". Лабораторная работа "Исследование внутренних факторов – площади испаряющей поверхности и отношения этой поверхности к объему растений (кутикула, устьица) – на процесс транспирации". Влияние внешних факторов на транспорт веществ в флоэме: температуры, влажности, света;
6) "Дыхание". Анаэробное и аэробное дыхание. Рассмотрение процессов анаэробного и аэробного дыхания с использованием уравнений химических реакций. Эффективность анаэробного и аэробного дыхания. Утомление мышц, связанное с анаэробным и аэробным дыханием. Влияние физических упражнений на аэробное и анаэробное дыхание;
7) "Выделение". Строение и функции нефрона. Ультрафильтрация. Абсорбция и избирательная реабсорбция. Состав мочи. Причины фильтрации и обратной фильтрации. Факторы, влияющие на работу почек: рацион питания, переохлаждение, лекарственные препараты, хронические и инфекционные заболевания (кариес, гнойная ангина и др.). Гигиена мочевыделительной системы. Заболевания почек и органов мочевыделительной системы: пиелонефрит, цистит, мочекаменная болезнь почек. Причины и меры профилактики. Продукты выделения живых организмов, обитающих на суше, в пустыне, в пресной и соленой воде. Конечные продукты разложения азотосодержащих органических веществ: аммиак, мочевина, мочевая кислота;
8) "Координация и регуляция, биофизика". Типы и функции нейронов. Функции нервной ткани (глиальные клетки). Миелинизированные и немиелинизированные оболочки аксона. Синапсы и медиаторы. Моделирование "Изучение нервной ткани". Возникновение и проведение нервных импульсов в миелинизированных и немиелинизированных аксонах. Скорость проведения. Мембранный потенциал, потенциал покоя и потенциал действия. Моделирование "Изучение скорости возникновения и передачи нервного импульса". Электрические процессы в живых организмах. Электрорецепторы и электрические органы. Механизм нейрогуморальной регуляции на примере регуляции вдоха и выдоха. Сравнение нервной и гуморальной регуляции. Адаптация организма к стрессу. Нейрокомпьютерный интерфейс. Система обмена информацией между мозгом и компьютером. Механизмы поддержания гомеостаза. Регуляторы роста и развития растений. Лабораторная работа "Исследование влияния ауксина на растения";

3) "Адам қызметінің қоршаған ортаға әсері". Пайдалы қазбаларды өндірудің қоршаған орта мен адам денсаулығына әсері. Пестицидтердің қоршаған орта мен адам денсаулығына әсері. Жылыжай эффктісі (булану) және озон қабатының жұқаруы. Дүниежүзілік мұхит деңгейінің, су мен атмосфера температурасының көтерілуінің тірі ағзаларға әсері;
4) "Қоректену". Ыдырау үдерісі. Асқорыту ферменттерінің әсері. Асқорытудағы ферменттердің маңызы. Сіңіру және бөліп шығару. Ферменттердің әсер ету механизмі. Ферменттің белсенді орталығы. Зертханалық жұмыс: "Ферменттердің белсенділігіне әр түрлі жағдайлардың (температура, pH) әсерін зерттеу". Өттің әсерінен майлардың эмульгациясы. Зертханалық жұмыс "Өттің әсерінен майлардың эмульгациялануын зерттеу";
5) "Заттар тасымалы". Активті және пассивті тасымалдардың ұқсастығы мен айырмашылығы. Жасуша мембранасы арқылы тасымалдану. Белсенді тасымалдану кезіндегі энергияның жұмсалуы. Сыртқы және ішкі факторлардың транспирацияға әсері. Зертханалық жұмыс: "Транспирация үдерісі кезіндегі сыртқы факторларды (температура, ылғалдылық пен су буының қысымы, ауа қозғалысын) зерттеу. Зертханалық жұмыс: "Ішкі факторларды: Буландыратын беттің ауданы және бұл беттік ауданның өсімдік көлеміне қатынасының (сірқабық (кутикула) мен лептесіктер) транспирация үдерісіне әсері". Сыртқы факторлардың флоэмада зат тасымалына әсері: температура, ылғалдылық, жарық;
6) "Тыныс алу". Анаэробты және аэробты тыныс алу. Анаэробты және аэробты тыны салу үдерістерін химиялық реакция теңдеулерін қолданып қарастыру. Анаэробты және аэробты тыныс алудың тиімділіктері. Аэробты, анаэробты тынысалу үдерістерімен байланысты бұлшық еттердің қажуы. Аэробты және анаэробты тынысалуға физикалық жүктемелердің әсері;
7) "Бөліп шығару". Нефронның құрылысы және қызметі. Ультрафильтрация. Абсорбция және таңдамалы реабсорбция. Несептің құрамы. Фильтрация мен кері фильтрацияның себептері. Бүйрек жұмысына әсер ететін факторлар: тамақтану рационы, дене температурасының күрт түсуі, дәрілік препараттар, созылмалы және инфекциялық аурулар (кариес, іріңді ангина. Зәр шығару жүйесінің гигиенасы. Бүйрек және зәр шығару жүйесінің аурулары: пиелонефрит, цистит, бүйрекке тастың жиналуы. Себептері және алдын алу шаралары. Құрлықта, шөлде, тұщы және тұзды суларда тіршілік ететін тірі ағзалардың зат алмасуының соңғы өнімдері. Құрамында азоты бар органикалық заттардың ыдырау өнімдері: аммиак, несепнәр, несеп қышқылы;
8) "Координация және реттелу". Нейрондардың түрлері мен қызметтері. Жүйке ұлпасының қызметі (глиальды жасушалар). Аксондардың миеленді және миеленсіз қабықтары. Синапстар және медиаторлар. Модельдеу "Жүйке ұлпаларын зерттеу". Миеленді, миеленсіз аксондарда жүйке импульстарының туындауы және өткізілуі. Өткізу жылдамдығы. Мембраналық потенциал, тыныштық потенциалы және әрекет потенциалы. Модельдеу "Жүйке импульстарының туындауы мен таралу жылдамдығын зерттеу". Тірі ағзалардағы электрлік үдерістер. Электрорецепторлар және электрлі мүшелер. Тыныс алу мен тыныс шығарудың реттелуі мысалында нейрогуморальдық реттелу механизмі. Жүйкелік және гуморальдық реттелуді салыстыру. Ағзаның күйзеліске бейімделуі. Нейрокомпьютерлік интерфейс. Компьютер мен ми арасындағы ақпарат алмасу жүйесі. Гомеостазды тұрақты ұстаудың механизмдері. Өсімдіктердің өсуі мен дамуын реттеуші. Зертханалық жұмыс: "Ауксиннің өсімдіктерге әсерін зерттеу";

9) "Движение". Работа мышц. Демонстрация "Работа основных мышц, роль плечевого пояса в движениях руки. Регуляция мышечных движений". Лабораторная работа "Изучение процесса утомления мыщц при статической и динамической работе";
10) "Молекулярная биология и биохимия". Принципы строения молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты: комплементарность нуклеотидов. Моделирование "Построение модели дезоксирибонуклеиновой кислоты";
11) "Клеточный цикл". Интерфаза. Стадии интерфазы: Gl, S и G2. Митоз. Фазы митоза. Лабораторная работа "Исследование митоза в клетках корешка лука". Мейоз. Фазы мейоза. Сравнение митоза и мейоза. Моделирование "Изучение фаз мейоза";
12) "Закономерности наследственности и изменчивости". Закономерности наследования признаков, выявленные Г. Менделем. Гибридологический метод изучения наследственности. Цитологические основы генетических законов наследования. Закон чистоты гамет и его цитологическое обоснование. Moно- и дигибридное скрещивание. Закон доминирования. Закон расщепления. Взаимодействие аллельных генов: полное и неполное. Явление доминирования признаков. Понятие анализирующего скрещивания и его практическое значение. Генетика пола. Генетический механизм определения пола. Наследование сцепленное с полом. Гемофилия и дальтонизм. Закономерности наследования групп крови у человека. Резус-фактор. Генетика человека. Методы изучения наследственности у человека. Предупреждение наследственных заболеваний человека. Составление генеалогического древа человека. Моделирование "Составление родословной человека". Современные сельскохозяйственные технологии для повышения урожайности. Новые альтернативные пути ведения высокопродуктивного сельского хозяйства;
13) "Микробиология и биотехнология". Общая схема биотехнологического процесса и продукты, получаемые в биотехнологии (для медицины, промышленности и сельского хозяйства). Производство инсулина;
14) "Размножение". Строение и функции половой системы человека. Вторичные половые признаки. Половое созревание юношей и девушек. Биологическая и социальная зрелость. Менструальный цикл. Роль гормонов эстрогена и прогестерона. Виды контрацепции, заболевания, передающиеся половым путем: СПИД, сифилис, гонорея, гепатит В,С. Меры профилактики.
15) "Рост и развитие". Внутриутробное развитие. Первые стадии зародышевого развития. Формирование и развитие плода. Влияние курения, наркотических веществ и алкоголя на развитие эмбриона человека;

9) "Қозғалыс". Бұлшық еттің жұмысы. Демонстрация "Негізгі бұлшық еттердің жұмысын өзіндік бақылау, иық белдеуінің қол қозғалысындағы рөлі. Бұлшық ет қозғалысын реттеу". Зертханалық жұмыс: "Статикалық және динамикалық жұмыс кезіндегі бұлшық еттің қажуын зерттеу";
10) "Молекулалық биология". Дезоксирибонуклеин қышқылы молекулалық құрылысының принцптері: нуклеотидтердің комплементарлылығы. Модельдеу "Дезоксирибонуклеин қышқы молекуласын құру";
11) "Жасушалық цикл". Интерфаза. Интерфаза кезеңдері: Gl, S және G2. Митоз. Митоз фазалары. Зертханалық жұмыс: "Пияз тамыр ұшындағы жасушалардан митозды зерттеу". Митоз. Митоз фазалары. Мейоз бен митозды салыстыру. Модельдеу "Митоз кезеңдерңн зерттеу";
12) "Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары". Г.Мендель анықтаған белгілердің тұқым қуалаушылық заңдылықтары. Тұқым қуалаушылықты зерттеудің гибридологиялық әдісі. Тұқым қуалаушылықтың генетикалық заңдылықтарының цитологиялық негіздері. Гамета тазалығы заңы және оның цитологиялық негіздемесі. Моногибридті және дигибридті будандастыру. Басымдылық заңы. Ажырау заңы. Басымдылық заңы. Ажырау заңы. Аллельді гендердің әрекеттесуі: толық және толымсыз. Доминанттылық белгілердің пайда болуы. Талдаушы шағылыстыру ұғымы мен оның практикалық маңызы. Жыныс генетикасы. Жынысты анықтаудың генетикалық механизмі. Жыныспен тіркесіп тұқымқуалау. Гемофилия және дальтонизм. Адам қан топтарының тұқымқуалау заңдылықтары. Резус-фактор. Адам генетикасы. Адамның тұқымқуалау белгілерін зерттеу әдістері. Адамның генетикалық ауруларының алдын алу. Адамның генеалогиялық шежіре ағашын құру. Модельдеу "Адамның генеалогиялық шежіре ағашын құру". Өнімділікті арттыратын заманауи ауыл шаруашылық технологиялары. Өнімділігі жоғары ауылшаруашылықты жүргізудің жаңа баламалы жолдары;
13) "Микробиология және биотехнология". Биотехнологиялық үдерістің жалпы сызбасы және биотехнологияда алынатын өнімдері (медицинада, өнеркәсіпте және ауыл шаруашылығында). Инсулин өндірісі;
14) "Көбею". Адамның жыныс жүйесінің құрылымы мен қызметі. Екінші реттік жыныстық белгілер. Ұлдар мен қыздардың жыныстық жетілуі. Биологиялық және әлеуметтік жетілу. Менструалдық цикл. Менструалдық циклдағы эстроген мен прогестерон гормондарының маңызы. Контрацепция түрлері, жыныстық жолмен берілетін аурулар: Жүре пайда болған иммундық дефицитiнiң синдромы (ЖИТС), сифилис, гонорея, гепатит В,С. Алдын алу шаралары.
15) "Өсу және даму". Құрсақта даму. Ұрықтық дамудың алғашқы кезеңдері. Ұрықтың қалыптасуы мен дамуы. Шылым шегу, есірткі мен ішімдіктің адам ұрығының дамуына тигізетін әсері;

16) "Эволюционное развитие". Возникновение и развитие эволюционных представлений. Основные принципы эволюционной теории Ч. Дарвина. Возникновение современной теории эволюции. Движущие силы эволюции. Приспособленность в результате естественного отбора. Роль изменчивости в эволюционном процессе (мутационная, комбинативная). Естественный отбор, его формы (движущая и стабилизирующая). Борьба за существование (внутривидовая, межвидовая). Моделирование "Изучение адаптаций как результат естественного отбора (бабочка)". Определение понятия "вид". Структура вида. Критерии вида. Понятие "видообразование". Формы и механизмы видообразования;
17) Этапы развития жизни на Земле.
Сноска. Пункт 14 с изменением, внесенным приказом Министра образования и науки РК от 26.07.2019 № 334 (вводится в действие с 01.09.2019).
Глава 3. Система целей обучения
15. Цели обучения в программе содержат кодировку. Первое число кода обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели в данном подразделе. Например, в кодировке 7.2.1.4 "7" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
16. Система целей обучения расписана по разделам для каждого класса.
1) многообразие, структура и функции живых организмов:
Обучающийся должны:
Подраздел
7 класс
8 класс
9 класс
1. Разнообразие живых организмов
7.1.1.1 объяснять значение систематики;
7.1.1.2 определять
систематическое положение живых организмов;
7.1.1.3 описывать отличительные признаки беспозвоночных и позвоночных животных;
7.1.1.4 использовать простые дихотомические ключи к определҰнным организмам
8.1.1.1 описывать отличительные признаки растений на примере водорослей, моховидных, папоротниковидных, голосеменных и покрытосеменных растений;
8.1.1.2 описывать отличительные признаки грибов;
8.1.1.3 распознавать по отличительным признакам классы однодольных и двудольных растений;
8.1.1.4 распознавать по отличительным признакам классы членистоногих и хордовых животных
9.1.1.1 использовать бинарную номенклатуру при описании различных видов;
9.1.1.2 распознавать по отличительным признакам виды растений и животных (по определителям)
2. Питание
7.1.2.1 описывать внутреннее строение листа и объяснять взаимосвязь между строением и функцией;
7.1.2.2 исследовать условия, необходимые для процесса фотосинтеза
8.1.2.1 сравнивать строение пищеварительной системы
беспозвоночных, жвачных животных и человека;

16) "Эволюциялық даму". Эволюциялық ұғымдардың қалыптасуы және дамуы. Ч.Дарвиннің эволюциялық ілімінің негізгі қағидалары. Эволюцияның қазіргі заман теориясының пайда болуы. Эволюцияның қозғаушы күштері. Табиғи сұрыпталу нәтижесіндегі бейімделушілік. Эволюциялық үдерістегі өзгергіштіктің (мутациялық, комбинтивтік) рөлі. Табиғи сұрыпталу, оның түрлері (қозғаушы және тұрақтандырушы). Тіршілік үшін күрес (түрішілік, түраралық). Модельдеу "Бейімделгіштікті табиғи сұрыпталу нәтижесі ретінде зерттеу (көбелек)". "Түр" ұғымының анықтамасы. Түрдің құрылымы. Түр критерийлері. "Түр түзілу" ұғымы. Түр түзілудің тәсілдері мен механизмдері;
17) Жердегі тіршіліктің пайда болуы кезеңдері.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Білім және ғылым министрінің 26.07.2019 № 334 (01.09.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
15. Бағдарламада оқыту мақсаттарын пайдалану ыңғайлылығы үшін кодтау енгізілді. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлім мен бөлімшенің, төртінші сан – оқыту мақсатының реттік санын білдіреді. Мысалы, 7.2.1.4. кодында "7" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқыту мақсатының реттік саны.
16. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген.
1) тірі организмдердің көп түрлілігі, құрылымы мен қызметтері:
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлім
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Тірі ағзалардың көптүрлілігі
7.1.1.1 жүйелеудің маңызын түсіндіру;
7.1.1.2 жүйеленуде тірі ағзалардың орынын анықтау;
7.1.1.3 омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының айырмашылық белгілерін сипаттау;
7.1.1.4 жекелеген ағзаларға қарапайым дихотомиялық кілттерді қолдану
8.1.1.1 балдырлар мүктәрізділер, қырықжапырақ тәріздестер, ашықтұқымдылар және жабықтұқымдылар мысалында өсімдіктердің ерекшеліктерін сипаттау;
8.1.1.2 саңырауқұлақтардың ерекшелік белгілерін сипаттау;
8.1.1.3 даражарнақты және қосжарнақты өсімдіктер кластарын негізгі белгілеріне қарай ажырату;
8.1.1.4 буынаяқтылар мен хордалы жануарлар кластарын ерекше белгілері бойынша тану
9.1.1.1 әртүрлі түрлерді сипаттауда бинарлы номенклатураны қолдану;
9.1.1.2 өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін ерекшелік белгілері бойынша танып білу (анықтағыш бойынша)
2. Қоректену
7.1.2.1 жапырақтың ішкі құрылысын сипаттау және құрылысы мен оның қызметі арасындағы өзара байланысты
түсіндіру
8.1.2.1 омыртқасыздар, күйіс қайыратын жануарлар мен адамның ас қорыту жүйесінің құрылысын салыстыру
9.1.2.1 адамның асқорыту жолдарындағы үдерістерді сипаттау
7.1.2.2 фотосинтез үдерісі үшін қажетті жағдайларды зерттеу

8.1.2.2 описывать взаимосвязь строения различных типов зубов с их функциями, правила ухода за зубами;
8.1.2.3 объяснять взаимосвязь структуры пищеварительной системы человека с ее функциями;
8.1.2.4 выявлять причины болезней пищеварительного тракта и пищевых отравлений;
8.1.2.5 описывать значение витаминов в организме человека;
8.1.2.6 составлять список продуктов питания со значительным содержанием витаминов;
8.1.2.7 определять наличие витамина С в продуктах питания
9.1.2.1 описывать в деталях процессы пищеварения у человека;
9.1.2.2 устанавливать взаимосвязь между органическим веществом и соответствующим ферментом в процессе переваривания пищи;
9.1.2. исследовать влияние различных условий (температура, pН) на активность ферментов;
9.1.2.4 исследовать процесс эмульгирования жиров под действием желчи
3. Транспорт веществ
7.1.3.1 объяснять значение транспорта питательных веществ в живых организмах;
7.1.3.2 распознавать органы, участвующие в транспорте веществ у растений;
7.1.3.3 исследовать внутреннее строение стебля и корня;
7.1.3.4 описывать взаимосвязь строения стебля и корня с их функциями;
7.1.3.5 сравнивать строение элементов ксилемы и флоэмы;
7.1.3.6 распознавать органы, участвующие в транспорте веществ у животных
8.1.3.1 описывать состав и функции крови;
8.1.3.2 исследовать особенности строения форменных элементов крови различных организмов по готовым микропрепаратам;
8.1.3.3 охарактеризовывать функции различных типов лейкоцитов;
8.1.3.4 сравнивать гуморальный и клеточный иммунитет;
8.1.3.5 описывать лимфатическую систему и взаимосвязь между кровью, тканевой жидкостью и лимфой;
8.1.3.6 оценивать роль вакцинации в профилактике заболеваний;
8.1.3.7 объяснять механизм агглютинации и резус-конфликта;
8.1.3.8 описывать строение сердца и кровеносных сосудов у животных;
8.1.3.9 устанавливать взаимосвязь между структурами стенок сосудов и их функциями;
8.1.3.10 описывать типы кровеносной системы животных;
8.1.3.11 исследовать влияние физических упражнений на работу сердца;
8.1.3.12 описывать причины и симптомы заболеваний кровеносной системы
9.1.3.1 сравнивать пассивный и активный транспорт;
9.1.3.2 объяснить сущность процесса транспирации у растений;
9.1.3.3 исследовать внешние и внутренние факторы, влияющие на процесс транспирации;
9.1.3.4 изучить перемещение веществ в флоэме в зависимости от внешних факторов
4. Дыхание
7.1.4.1 описывать значение дыхания для живых организмов;
7.1.4.2 различать анаэробное и аэробное типы дыхания;
7.1.4.3 исследовать дыхание у растений;
7.1.4.4 сравнивать строение органов дыхания беспозвоночных и позвоночных животных;

8.1.2.2 әртүрлі типті тістердің құрылысы мен қызметтері арасындағы байланысын және тісті күту ережелерін сипаттау;
8.1.2.3 адамның ас қорыту жүйесінің құрылысы мен қызметтері арасындағы өзара байланысты түсіндіру;
8.1.2.4 ас қорыту жолы ауруларының себептерін және астан улану белгілерін анықтау;
8.1.2.5 адам ағзасындағы дәрумендердің маңыздылығын сипаттау;
8.1.2.6 құрамында дәрумендердің маңызды мөлшері бар азық-түліктер тізімін жасау;
8.1.2.7 азық- түлік құрамындағы С дәруменін анықтау
9.1.2.2 ас қорыту үдерісіндегі органикалық заттар мен сәйкес ферменттердің арасындағы байланысты орнату;
9.1.2.3 ферменттердің белсенділігіне әсер ететін әр түрлі жағдайларды (температура, pН) зерттеу;
9.1.2.4 өттің әсерінен майлардың эмульгациялануы үдерісін зерттеу
3. Заттардың тасымалдануы
7.1.3.1 тірі ағзалардағы қоректік заттардың тасымалының маңызын түсіндіру;
7.1.3.2 өсімдіктерде заттардың тасымалына қатысатын мүшелерді танып білу;
7.1.3.3 сабақ пен тамырдың ішкі құрылысын зерттеу;
7.1.3.4 сабақ және тамырдың құрылысы мен қызметтерінің өзара байланысын сипаттау;
7.1.3.5 ксилема мен флоэма элементтерінің құрылысын салыстыру;
7.1.3.6 жануарларда заттар тасымалына қатысатын мүшелерді танып білу
8.1.3.1 қан құрамы мен қызметін сипаттау;
8.1.3.2 дайын микропрепараттар арқылы әртүрлі ағзалардың қан жасушаларының құрылыс ерекшеліктерін зерттеу;
8.1.3.3 лейкоциттердің түрлі типтерінің қызметтерін сипаттау;
8.1.3.4 гуморальдық және жасушалық иммунитетті салыстыру;
8.1.3.5 лимфа жүйелерін және қан, ұлпалық сұйықтық пен лимфа арасындағы өзара байланысты сипаттау;
8.1.3.6 аурулардың алдын алуындағы вакцинацияның ролін бағалау;
8.1.3.7 агглютинация және резус-конфликт механизмдерін түсіндіру;
8.1.3.8 жануарлардың жүрегінің құрылысы мен қантамыр жүйелерінің маңызын сипаттау;
8.1.3.9 қантамыр қабырғасының құрылысы мен олардың қызметі арасындағы байланысты орнату;
8.1.3.10 ануарлардың қантамырлар жүйесінің түрлерін сипаттау;
8.1.3.11 дене жаттығуларының жүрек жұмысына әсерін зерттеу;
8.1.3.12 қантамыр жүйесі мүшелерінің ауруларының себептері мен ауру белгілерін сипаттау
9.1.3.1 активті және пассивті тасымалдарды салыстыру;
9.1.3.2 өсімдіктердегі транспирация үдерісінің мәнін түсіндіру;
9.1.3.3 ішкі және сыртқы факторлардың транспирацияға әсерін зерттеу;
9.1.3.4 сыртқы факторлардың флоэма арқылы заттардың тасымалдануына әсерін зерттеу
4. Тыныс алу
7.1.4.1 тірі ағзалар үшін тыныс алудың маңызын сипаттау;
7.1.4.2 анаэробты және аэробты тыныс алу типтерін ажырату;
7.1.4.3 өсімдіктердің тыныс алу үдерісін зерттеу;
7.1.4.4 омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелерін салыстыру;

7.1.4.5 изучать особенности строения органов дыхания у человека;
7.1.4.6 объяснять причины и меры профилактики заболеваний органов дыхания
8.1.4.1 описывать механизмы газообмена в легких и тканях;
8.1.4.2 объяснять механизм вдоха и выдоха;
8.1.4.3 определять жизненный объем легких и минутный объем дыхания в состоянии покоя и при физической нагрузке
9.1.4.1 сравнивать процессы анаэробного и аэробного дыхания, используя уравнение химической реакции процесса дыхания;
9.1.4.2 рассмотреть связь между утомлением мышц и процессами анаэробного и аэробного дыхания
5. Выделение
7.1.5.1 объяснять значение выделения в жизнедеятельности организмов;
7.1.5.2 исследовать особенности выделения у растений;
7.1.5.3 сравнивать строение выделительной системы беспозвоночных и позвоночных животных
8.1.5.1 описывать строение и функции органов мочевыделительной системы человека;
8.1.5.2 распознавать структурные компоненты почки;
8.1.5.3 описывать структуру кожи и ее роль в процессе выделения;
8.1.5.4 объяснять меры профилактики кожных заболеваний
9.1.5.1 описывать строение и функцию нефрона;
9.1.5.2 описывать процессы фильтрации и образования мочи;
9.1.5.3 описывать факторы, влияющие на работу почек;
9.1.5.4 объяснять меры профилактики болезней почек и мочевыделительной системы;
9.1.5.5 устанавливать связь между средой обитания и конечными продуктами обмена веществ у различных организмов
6. Движение
7.1.6.1 описывать значение и объяснять причины движений живых организмов (тропизмы, таксисы);
7.1.6.2 объяснять влияние света на рост и развитие растений;
7.1.6.3 описывать роль фотопериодизма у растений;
7.1.6.4 сравнивать органы движения у беспозвоночных и позвоночных животных
8.1.6.1 описывать функции опорно-двигательной системы;
8.1.6.2 изучать химический состав, макро- и микроскопическое строение кости;
8.1.6.3 сравнивать типы соединений костей;
8.1.6.4 устанавливать связь строения различных типов суставов с их функциями;
8.1.6.5 описывать виды мышечной ткани и их функции;
8.1.6.6 изучать группы мышц человека и строение мышечного волокна;
8.1.6.7 называть последствия гиподинамии;
8.1.6.8 выявлять причины нарушения осанки и развития плоскостопия
9.1.6.1 исследовать максимальное мышечное усилие и силовую выносливость мышц руки;
9.1.6.2 исследовать зависимость работы мышц от частоты сокращений
7. Координация и регуляция

7.1.4.5 адамның тыныс алу мүшелері құрылысының ерекшеліктерін танып білу;
7.1.4.6 тыныс алу мүшелерінің ауыруларының себептері мен олардың алдын алу жолдарын түсіндіру
8.1.4.1 өкпе мен ұлпадағы газ алмасу механизмдерін сипаттау;
8.1.4.2 тыныс алу және тыныс шығару механизмін түсіндіру;
8.1.4.3 өкпенің тіршілік сыйымдылығын анықтау және қалыпты жағдайдағы және дененің физикалық жүктемесі кезіндегі тыныс алудың минуттық көлемін анықтау
9.1.4.1 тыныс алу реакциясының химиялық теңдеуін пайдалана отырып, анаэробты және аэробты тыныс алуды салыстыру;
9.1.4.2 бұлшықет қажуы және аэробты, анаэробты тыныс алу үдерістері арасындағы байланысты қарастыру
5. Бөліп шығару
7.1.5.1 ағзалардың тіршілік әрекетіндегі бөліп шығарудың маңызын сипаттау;
7.1.5.2 өсімдіктердегі бөліп шығару ерекшеліктерін зерттеу;
7.1.5.3 омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың бөліп шығару жүйелерінің құрылысын салыстыру
8.1.5.1 адамның зәр шығару жүйесі мүшелерінің құрылысы мен қызметтерін сипаттау;
8.1.5.2 бүйректің құрылымдық бөліктерін танып білу;
8.1.5.3 терінің құрылысы мен оның бөліп шығарудағы маңызын сипаттау;
8.1.5.4 тері ауруларын және оның алдын алу шараларын түсіндіру
9.1.5.1 нефронның құрылысы мен қызметін сипаттау;
9.1.5.2 фильтрация және несептің түзілуі үдерістерін сипаттау;
9.1.5.3 үйректің жұмысына әсер ететін факторларды сипаттау;
9.1.5.4 зәр шығару жүйесі, бүйрек ауруларының алдын алу шараларын түсіндіру;
9.1.5.5 әртүрлі ағзалардың мекен ету ортасы мен зат алмасуларының соңғы өнімдері арасындағы байланысты орнату
6. Қозғалыс
7.1.6.1 өсімдіктердің қозғалу себептерін түсіндіріп, қозғалыстың маңызын сипаттау (тропизмдер, таксистер);
7.1.6.2 жарықтың өсімдіктердің өсуі мен дамуына әсерін түсіндіру;
7.1.6.3 өсімдіктердегі фотопериодизм ролін сипаттау;
7.1.6.4 омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың қозғалыс мүшелерін салыстыру
8.1.6.1 тірек-қимыл жүйесінің қызметтерін сипаттау;
8.1.6.2 сүйектің химиялық құрамын, макро және микроскопиялық құрылысын зерттеу;
8.1.6.3 сүйектердің байланыс түрлерін салыстыру;
8.1.6.4 буынның әр түрлі типтерінің құрылысы мен олардың қызметтері арасындағы байланысты орнату;
8.1.6.5 бұлшық ет ұлпасының қызметтері
түрлері мен олардың қызметтерін сипаттау;
8.1.6.6 адам бұлшық еттерінің құрылысы мен бұлшықет топтарын оқып тану;
8.1.6.7 гиподинамия салдарын атау;
8.1.6.8 сымбаттың бұзылуы және жалпақ жалпақтабандылықтың пайда болу себептерін анықтау
9.1.6.1 қол бұлшық еттерінің максимальды жұмыс күшін және күшке төзімділігін зерттеу;
9.1.6.2 бұлшық еттің жиырылужиілігіне бұлшықет жұмысының тәуелділігін зерттеу
7.
Координация және реттелу

7.1.7.1 сравнивать типы нервной системы животных;
7.1.7.2 называть функции нервной системы и ее структурных компонентов;
7.1.7.3 определять структурные компоненты нервной клетки;
7.1.7.4 сравнивать строение и функции отделов центральной нервной системы;
7.1.7.5 исследовать рефлекторную дугу;
7.1.7.6 объяснять рефлекторную природу поведения;
7.1.7.7 описывать функции вегетативной нервной системы;
7.1.7.8 объяснять значение сна для восстановления жизнедеятельности и отдыха организма;
7.1.7.9 описывать принципы сохранения хорошего психического здоровья;
7.1.7.10 объяснять последствия влияния алкоголя, курения и других наркотических веществ на нервную систему
8.1.7.1 исследовать особенности зрительного восприятия и описывать правила ухода за зрением;
8.1.7.2 исследовать особенности слухового восприятия и описывать правила ухода за слухом;
8.1.7.3 сопоставлять структуру зрительного и слухового рецепторов с их функциями;
8.1.7.4 определять расположение эндокринных, экзокринных и смешанных желез;
8.1.7.5 объяснять основные функции желез;
8.1.7.6 называть заболевания, вызванные нарушением функции эндокринных желез;
8.1.7.7 исследовать кожную чувствительность;
8.1.7.8 описывать роль кожи в поддержании постоянной температуры тела теплокровных животных
9.1.7.1 устанавливать взаимосвязь между строением и функцией нервной клетки;
9.1.7.2 анализировать функции нервной ткани и ее структурных компонентов;
9.1.7.3 описывать возникновение и проведение нервного импульса;
9.1.7.4 объяснять механизм нейрогуморальной регуляции;
9.1.7.5 объяснять механизм поддержания постоянства внутренней среды организма;
9.1.7.6 анализировать влияние ростовых веществ на жизнедеятельность растений
2) размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие:
Подраздел
7 класс
8 класс
9 класс
1. Размножение
7.2.1.1 описывать бесполое и половое размножение у растений;
7.2.1.2 сравнивать способы вегетативного размножения у растений;
7.2.1.3 описывать относительные преимущества перекрестного опыления и самоопыления;
7.2.1.4 описывать значение двойного оплодотворения у цветковых растений
8.2.1.1 сравнивать способы размножения животных;
8.2.1.2 объяснить особенности полового (гаметофит) и бесполого (спорофит) поколения на примере мхов и папоротников;
8.2.1.3 объяснять особенности жизненного цикла голосеменных и покрытосеменных растений
9.2.1.1 - описывать строение половой системы человека;
9.2.1.2 описывать развитие вторичных половых признаков в период полового созревания;
9.2.1.3 - описывать менструальный цикл и роль эстрогена и прогестерона;

7.1.7.1 жануарлардың жүйке жүйесінің типтерін салыстыру;
7.1.7.2 жүйке жүйесінің қызметі мен құрылымдық компонентерін атау;
7.1.7.3 жүйке жасушасының құрылымдық бөліктерін анықтау;
7.1.7.4 орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметін салыстыру;
7.1.7.5 рефлекстік доғаны зерттеу;
7.1.7.6 мінез-құлықтың рефлекторлық табиғатын түсіндіру;
7.1.7.7 вегетативті жүйке жүйесінің қызметін сипаттау;
7.1.7.8 ағзаның тіршілік әрекетін қалпына келтіру және тынығуы үшін ұйқының маңызын түсіндіру;
7.1.7.9 жақсы психикалық денсаулықты сақтаудың принцптерін түсіндіру;
7.1.7.10 жүйке жүйесінің қызметіне алкоголь, шылым және есірткілік заттардың әсерін түсіндіру
8.1.7.1 көруді қабылдау ерекшеліктерін зерттеу және көру гигиенасы ережелерін сипаттау;
8.1.7.2 дыбысты қабылдау ерекшеліктерін зертеу және есту мүшелерінің гигиенасы ережелерін сипаттау;
8.1.7.3 көру және есту рецепторларының құрылымы мен қызметін сәйкестендіру;
8.1.7.4 эндокикринді, экзокринді және аралас бездердің орналасқан жерлерін анықтау;
8.1.7.5 бездердің негізгі қызметтерін түсіндіру;
8.1.7.6 эндокриндік бездер қызметінің бұзылуынан туындаған ауруларды атау;
8.1.7.7 терінің сезімталдығын зерттеу;
8.1.7.8 жылықанды жануарлардың дене температураны сақтаудағы терінің ролін сипаттау
9.1.7.1 жүйке жасушасының құрылысы мен қызметі арасында байланыс орнату;
9.1.7.2 жүйке ұлпалары мен оның құрылымдық бөліктерінің қызметтерін талдау;
9.1.7.3 жүйке импульстарының туындауы мен өтуін сипаттау;
9.1.7.4 нейрогуморальді реттелу механизмін түсіндіру;
9.1.7.5 ағзаның ішкі ортасының тұрақтылығын ұстаудағы гомеостазды сақтаудың механизмін түсіндіру;
9.1.7.6 өсімдіктердің өсуі мен дамуына әсер ететін заттардың әрекетін талдау
2) көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік, эволюциялық даму:
1. Көбею
7.2.1.1 өсімдіктердің жыныссыз және жынысты көбеюін сипаттау;
7.2.1.2 өсімдіктердің өсімді көбею тәсілдерін салыстыру;
7.2.1.3 айқас тозаңдану мен өздігінен тозаңданудың салыстырмалы артықшылықтарын сипаттау;
7.2.1.4 гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтанудың маңызын сипаттау
8.2.1.1 жануарлардың көбею тәсілдерін салыстыру;
8.2.1.2 мүктер мен қырықжапырақтардың мысалында жынысты және жыныссыз ұрпақтарының ерекшеліктерін түсіндіру;
8.2.1.3 ашық тұқымды және жабық тұқымды өсімдіктердің тіршілік циклінің ерекшеліктерін түсіндіру
9.2.1.1 адамның жыныс жүйесінің құрылысын сипаттау;
9.2.1.2 жыныстық жетілу кезеңіндегі екінші реттік жыныстық белгілердің дамуын сипаттау;
9.2.1.3 менструалдық цикл мен экстроген және прогестеронның маңызын сипаттау;

9.2.1.4 - объяснять виды контрацепции и последствия заболеваний, передаваемых половым путем и меры их профилактики
2. Клеточный цикл
7.2.2.1 сравнивать количество хромосом у разных видов организмов;
7.2.2.2 называть количество хромосом в соматических и половых клетках
8.2.2.1 объяснить значение митоза и мейоза в жизнедеятельности живых организмов
9.2.2.1 объяснять процессы, происходящие в интерфазе клеточного цикла;
9.2.2.2 характеризовать фазы митоза;
9.2.2.3 характеризовать фазы мейоза;
9.2.2.4 сравнивать процессы митоза и мейоза
3. Рост и развитие
7.2.3.1 описывать процессы роста и развития организмов;
7.2.3.2 исследовать процесс роста растений в длину и толщину;
7.2.3.3 различать этапы онтогенеза животных и растений;
7.2.3.4 сравнивать прямой и непрямой типы онтогенеза у животных
8.2.3.1 объяснять этапы эмбрионального развития;
8.2.3.2 описывать дифференциацию тканей и органов, формирующихся из разных зародышевых листков
9.2.3.1 объяснять роль плаценты в развитии эмбриона;
9.2.3.2 сравнивать развитие эмбриона и плода;
9.2.3.3 объяснять последствия влияния курения, алкоголя и других наркотических веществ на развитие эмбриона человека
4. Закономерности наследственности и изменчивости
7.2.4.1 исследовать наследственные и ненаследственные признаки организма человека; 7.2.4.2 приводить примеры дискретной и непрерывной изменчивости; 7.2.4.3 объяснять роль генов в определении признаков;7.2.4.4 объяснять роль генетического материала – дезоксирибонуклеиновой кислоты - в хромосомах
8.2.4.1 аргументировать роль наследственности и изменчивости в эволюции;
8.2.4.2 описывать значение искусственного отбора для селекции организмов;
8.2.4.3 изучать центры происхождения культурных растений и домашних животных;
8.2.4.4 описывать сорта значимых культурных растений и пород домашних животных
9.2.4.1 оценивать роль исследований Менделя в становлении и развитии генетики;
9.2.4.2 обосновывать цитологические основы моногибридного скрещивания и решать задачи на моногибридное скрещивание;
9.2.4.3 обосновывать цитологические основы дигибридного скрещивания и решать задачи на дигибридное скрещивание;
9.2.4.4 сравнивать полное и неполное доминирование;
9.2.4.5 оценивать значение анализирующего скрещивания;
9.2.4.6 описывать теорию определения пола;
9.2.4.7 составлять схему, объясняющую роль хромосом в определении пола;
9.2.4.8 объяснять механизм определения и наследования групп крови человека;
9.2.4.9 характеризовать основные методы изучения генетики человека;
9.2.4.10 составлять генеалогическое древо;

9.2.1.4 контрацепция-ның түрлерін және жыныстық жолмен таралатын аурулардың салдары мен алдын алу шараларын түсіндіру
2. Жасушалық айналым
7.2.2.1 әртүрлі ағзалар түрлеріндегі хромосомалардың санын салыстыру;
7.2.2.2 сомалық және жыныс жасушаларындағы хромосомалар сандарын атау
8.2.2.1 тірі ағзалардың өсуі мен дамуы үшін митоз бен мейоздың маңызын түсіндіру
9.2.2.1 жасушалық айналымның интерфаза кезеңіндегі жүретін үдерістерді түсіндіру;
9.2.2.2 митоздың кезеңдерін сипаттау;
9.2.2.3 мейоз кезеңдерін сипаттау;
9.2.2.4 митоз бен мейоз үдерісін салыстыру
3. Өсу және даму
7.2.3.1 ағзадардың өсу мен даму үдерістерін сипаттау;
7.2.3.2 өсімдіктердің ұзарып және жуандап өсу үдерісін зерттеу;
7.2.3.3 өсімдіктер мен жануарлардың онтогенез кезеңдерін ажырату;
7.2.3.4 жануарлардың онтогенезіндегі тура және түрленіп даму типтерін салыстыру
8.2.3.1 эмбрионалдық даму кезеңдерін сипаттау;
8.2.3.2 әр түрлі ұрық жапырақшаларынан қалыптасқан мүшелер мен ұлпалар дифференциасын сипаттау
9.2.3.1 ұрықтың дамуындағы плацентаның маңызын түсіндіру;
9.2.3.2 ұрық пен эмбрионның дамуын салыстыру;
9.2.3.3 адам ұрығының дамуына шылым шегу, алкоголь мен басқа есірткілер әсерінің салдарын түсіндіру
4. Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары
7.2.4.1 адам ағзасындағы тұқым қуалайтын және тұқым қуаламайтын белгілерді зерттеу;
7.2.4.2 үздік және үздіксіз өзгергіштікті атау;
7.2.4.3 белгілерді анықтаудағы гендердің рөлін түсіндіру;
7.2.4.4
хромосомадағы генетикалық ақпарат дезоксирибонуклейн қышқылының маңызын түсіндіру
8.2.4.1 тұқым қуалаушылық пен өзгергіштіктің эволюциядағы ролін дәйектеу;
8.2.4.2 ағзалар селекциясы үшін қолдан сұрыптаудың маңызын сипаттау;
8.2.4.3 мәдени өсімдіктер мен үй жануарларының шығу тегінің орталықтарын оқып білу;
8.2.4.4 маңызды мәдени өсімдіктер іріктемелері мен үй жануарлары қолтұқымын сипаттау
9.2.4.1 генетиканың дамуымен қалыптасуындағы Мендель зерттеулерінің рөлін бағалау;
9.2.4.2 моногибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін тұжырымдау және моногибридті будандастыруға есептер шығару;
9.2.4.3 дигибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін негіздерін дәлелдеу және есептер шығару;
9.2.4.4 толық және толымсыз доминаттылықты салыстыру;
9.2.4.5 талдаушы шағылыстырудың маңыздылығын бағалау;
9.2.4.6 жынысты анықтау теориясын сипаттау;
9.2.4.7 жынысты анықтау кезінде хромосомалардың рөлін түсіндіретін сызба жасау;
9.2.4.8 адамның қан тобының тұқымқуалауын және қан топтарын анықтау механизмін түсіндіру;
9.2.4.9 адам генетикасын зерттеудің негізгі әдістерін сипаттау;
9.2.4.10 шежіре сызбасын құру;

9.2.4.11 изучать использование современных сельско-хозяйственных технологий для повышения урожайности культурных растений
5. Основы селекции и эволюционное развитие
9.2.5.1 изучать основные положения работ К. Линнея и
Ж.Б. Ламарка;
9.2.5.2 объяснять роль трудов Ч. Дарвина в создании учения об эволюции;
9.2.5.3 охарактеризовать движущие силы эволюции;
9.2.5.4 описывать роль естественного отбора в адаптации организмов; 9.2.5.5 охарактеризовать структуру и критерии вида;
9.2.5.6 объяснять процесс видообразования; 9.2.5.7 изучать основные этапы развития жизни на Земле
3) организмы и окружающая среда:
Подраздел
7 класс
8 класс
9 класс
1. Биосфера, экосистема, популяция
7.3.1.1 исследовать влияние факторов окружающей среды местной экосистемы на жизнедеятельность и распространение живых организмов;
7.3.1.2 сравнивать природные пищевые цепи;
7.3.1.3 составлять пищевые цепи и пищевые сети;
7.3.1.4 описывать процесс экологических сукцессий
8.3.1.1 составлять схему общей структуры экосистем;
8.3.1.2 сравнивать водные и наземные экосистемы;
8.3.1.3 описывать основные характеристики и особенности структуры популяции;
8.3.1.4 исследовать различные стратегии выживания организмов;
8.3.1.5 устанавливать причины изменений численности популяций на примере взаимоотношений "хищник-жертва";
8.3.1.6 описывать типы взаимоотношений между организмами;
8.3.1.7 объяснять механизм адаптации живых организмов к изменяющимся условиям окружающей среды
9.3.1.1 анализировать диаграммы экспоненциальных и сигмоидальных кривых роста популяций;
9.3.1.2 рассчитывать эффективность переноса энергии;
9.3.1.3 сравнивать пирамиды численности, биомассы и энергии;
9.3.1.4 составлять схему круговорота азота и углерода в природе
2. Влияние человеческой деятельности на окружающую среду
7.3.2.1 описывать взаимодействие человека и экосистемы;
7.3.2.2 приводить примеры отраслей человеческой деятельности, негативно влияющих на экосистемы;
7.3.2.3 описывать животный и растительный мир особо охраняемых природных территорий Казахстана;
7.3.2.4 приводить примеры животных и растений местного региона, занесенных в Красную книгу Республики Казахстан
8.3.2.1 обосновывать необходимость сохранения и поддержания биологического разнообразия;
8.3.2.2 оценивать значение Всемирного банка семян;
8.3.2.3 объяснять причины возникновения и пути решения экологических проблем на территории Казахстана
9.3.2.1 объяснять влияние добычи и переработки полезных ископаемых на окружающую среду;
9.3.2.2 объяснять последствия влияния пестицидов на окружающую среду и здоровье человека;

9.2.4.11 мәдени өсімдіктердің өнімділігін арттыру үшін заманауи ауылшаруашылық технологиялардың қолданылуын зерттеу
5. Эволюциялық даму мен селекция негіздері
9.2.5.1 К. Линней мен Ж.Б. Ламарк еңбектерінің негізгі қағидаларын оқып зерттеу;
9.2.5.2 эволюциялық ілімнің қалыптасуындағы Ч. Дарвин еңбектерінің рөлін түсіндіру;
9.2.5.3 эволюцияның қозғаушы күштерін сипаттау;
9.2.5.4 ағзалардың бейімделушілігіндегі табиғи сұрыпталудың рөлін сипаттау;
9.2.5.5 түрдің құрылымы мен критерийлерін сипаттау;
9.2.5.6 түр түзілу үдерісін түсіндіру;
9.2.5.7 Жердегі тіршіліктің дамуының негізгі кезеңдерін оқып білу
3) ағза мен қоршаған орта:
1. Биосфера, экожүйе, популяция
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.3.1.1 жергілікті жер экожүйесі қоршаған орта факторларының тірі ағзаларының тіршілік әрекеті мен таралуына әсерін зерттеу;
7.3.1.2 табиғи қоректік тізбектерді салыстыру;
7.3.1.3 қоректік тізбекті және қоректік торларды құру;
7.3.1.4 экологиялық сукцессия үдерісін сипаттау
8.3.1.1 экожүйелердің жалпы құрылымының сызбасын жасау;
8.3.1.2 су және құрлық экожүйелерін салыстыру;
8.3.1.3 популяцияның негізгі қасиеттерін және құрылымдық ерекшеліктерін сипаттау;
8.3.1.4 ағзалардың түрлі тірі қалу тәсілдерін зерттеу;
8.3.1.5 жыртқыш-құрбан қарым-қатынасы мысалында популяция санының өзгеру себептерін орнату;
8.3.1.6 тірі ағзалардың өзара қарым-қатынас түрлерін сипаттау;
8.3.1.7 тірі ағзалардың қоршаған ортаның өзгермелі жағдайларына бейімделу механизмдерін түсіндіру
9.3.1.1 популяция өсімінің экспоненциалдық және сигмоидтік үлгілерінің қисық сызықтарының графиктерін талдау;
9.3.1.2 энергия ағымының тиімділігін есептеу;
9.3.1.3 энергия, биомасса және сандар пирамидаларын салыстыру;
9.3.1.4 азот пен көміртек айналымының табиғаттағы сызбасын құру
2. Адам қызметінің қоршаған ортаға әсері
7.3.2.1 адам мен экожүйе арасындағы қарым-қатынастарды сипаттау;
7.3.2.2 экожүйеге жағымсыз әсер ететін адам тіршілігінің шаруашылық салаларынан мысалдар келтіру;
7.3.2.3 Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың өсімдіктері мен жануарларын сипаттау;
7.3.2.4 Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген жергілікті өңірдің жануарлары мен өсімдіктеріне мысал келтіру
8.3.2.1 биологиялық әртүрлілікті сақтаудың және қолдауды қажеттіктің себептерін негіздеу;
8.3.2.2 Дүниежүзілік Тұқым қорының маңызын бағалау;
8.3.2.3 Қазақстан аумағындағы экологиялық проблемалардың туындау себептері мен оларды шешу жолдарын түсіндіру
9.3.2.1 пайдалы қазбалар өндірудің және қайта өндірудің қоршаған ортаға әсерін түсіндіру;
9.3.2.2 пестицидтерді пайдаланудың, қоршаған ортаға мен адам денсаулығы әсерін түсіндіру;

9.3.2.3 объяснять влияние парникового эффекта на живые организмы;
9.3.2.4 объяснять причины и последствия разрушения озонового слоя
4) прикладные интегрированные науки:
Подраздел
7 класс
8 класс
9 класс
1. Молекулярная биология и биохимия
7.4.1.1 описывать свойства и значение воды для живых организмов;
7.4.1.2 описывать роль микро- и макроэлементов в жизнедеятельности организмов;
7.4.1.3 доказывать наличие углеводов, белков и жиров в продуктах питания;
7.4.1.4 изучать значение азота, калия и фосфора в минеральных удобрениях для растений
8.4.1.1 описывать различия между мономерами и полимерами, используя биологические примеры;
8.4.1.2 описывать свойства и биологические функции углеводов и липидов;
8.4.1.3 описывать свойства и биологические функции белков
9.4.1.1 изучать механизм действия фермента;
9.4.1.2 описывать строение двойной спирали молекулы дезоксирибонуклеииновой кислоты;
9.4.1.3
моделировать молекулу дезоксирибонуклеииновой кислоты на основе принципов еҰ строения
2. Клеточная биология
7.4.2.1 объяснять понятия клетки, ткани, органы, системы органов;
7.4.2.2 различать растительную и животную клетки
8.4.2.1 классифицировать ткани растений и животных;
8.4.2.2 сравнивать строение клеток эукариот и прокариот
9.4.2.1 объяснять основные функции компонентов растительной и животной клетки;
9.4.2.2 вычислять линейное увеличение клеток, используя микрофотографии
3. Микробиология и биотехнология
7.4.3.1 описывать различные формы бактерий;
7.4.3.2 исследовать производство йогурта и сыра;
7.4.3.3 описывать применение антибиотиков, антисептиков и дезинфицирующих средств;
7.4.3.4 объяснять принадлежность вирусов к неклеточной форме жизни
8.4.3.1 описывать особенности заболеваний, вызванных простейшими, грибами, бактериями и вирусами, меры их профилактики
9.4.3.1 описывать общую схему биотехнологического процесса на примере производства инсулина;
9.4.3.2 приводить примеры продуктов, получаемых в биотехнологии
4. Биофизика
8.4.4.1 исследовать биомеханические особенности движения человека в связи с прямохождением
9.4.4.1 изучать электрические процессы в живых организмах; 9.4.4.2 изучать особенности технологии "интерфейс- компьютер-мозг"
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными приказом Министра образования и науки РК от 26.07.2019 № 334 (вводится в действие с 01.09.2019).
17. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Биология" для 7-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию.

9.3.2.3 жылыжай эффектісінің тірі ағзаларға әсерін түсіндіру;
9.3.2.4 озон қабатының бұзылуының себептері мен салдарын түсіндіру
4) қолданбалы кіріктірілген ғылымдар:
Бөлім
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Молекулалық биология мен биохимия
7.4.1.1 судың қасиеті мен тірі ағзалар тіршілігі үшін маңызын сипаттау;
7.4.1.2 тірі ағзалар тіршілік әрекеті үшін микро-және макроэлементтердің ролін сипаттау;
7.4.1.3 азық-түліктер құрамындағы нәруыз, май, көмірсулардың бар болуын дәлелдеу;
7.4.1.4 өсімдіктер үшін минералдық тыңайтқыштар құрамындағы азот, калий және фосфордың маңызын оқып білу
8.4.1.1 биологиялық мысалдарды пайдаланып полимерлер мен мономерлер арасындағы айырмашылықты сипаттау;
8.4.1.2 көмірсулар мен липидтердің биологиялық қызметтерін сипаттау;
8.4.1.3 нәруыздардың қасиеттері мен биологиялық қызметтерін сипаттау
9.4.1.1 ферменттің әрекет ету механизмін оқып тану;
9.4.1.2 дезоксирибонуклеин қышқылы
молекуласының қос шиыршықты құрылымын сипаттау;
9.4.1.3 дезоксирибонуклеин қышқылының құрылымдық қағидалары негізінде үлгілеу
2. Жасушалық биология
7.4.2.1 жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі ұғымын түсіндіру;
7.4.2.2 жануарлар және өсімдіктер жасушаларын ажырату
8.4.2.1 өсімдік және жануар ұлпаларын жіктеу;
8.4.2.2 прокариот және эукариот жасушаларының құрылысын салыстыру
9.4.2.1 өсімдік және жануар жасушаларының негізгі бөліктерінің құрылысы мен қызметін түсіндіру;
9.4.2.2 микрофотографияны қолданып жасушаның сызықтық ұлғаюын есептеу
3. Микробиология және биотехнология
7.4.3.1 бактериялар формаларының әртүрлілігін сипаттау;
7.4.3.2 ірімшік және йогурт өндірісін зерттеу;
7.4.3.3 антибиотиктер, антисептиктер мен залалсыздандыру өнімдерінің қолданылуын сипаттау;
7.4.3.4 вирустардың тіршіліктің жасушасыз формасы екендігін түсіндіру
8.4.3.1 қарапайымдылар, бактериялар, саңырауқұлақтар, вирустармен туындайтын аурулардың ерекшеліктері мен алдын алу шараларын сипаттау
9.4.3.1 инсулин өндіру мысалында биотехнологиялық үдерістің жалпы сызбасын сипаттау;
9.4.3.2 биотехнологияда өндірілетін өнімдерге мысал келтіру
4. Биофизика
8.4.4.1 тік жүруге байланысты адам қозғалуының биомеханикалық ерекшеліктерін зерттеу
9.4.4.1 тірі ағзалардағы электрлі үдерістерді зерттеу;
9.4.4.2 "компьютер-ми" интерфейс технологиясының ерекшеліктерін зерттеу
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Білім және ғылым министрінің 26.07.2019 № 334 (01.09.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Осы оқу бағдарламасы негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Биология" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.

18. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Биология" для 7-9 классов
уровня основного среднего
образования по обновленному
содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы
по учебному предмету "Биология" для 7-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
Сноска. Долгосрочный план с изменениями, внесенными приказом Министра образования и науки РК от 26.07.2019 № 334 (вводится в действие с 01.09.2019).
1) 7 класс:
Раздел долгосрочного плана
Темы /Содержание раздела долгосрочного плана/
Цели обучения
Обучающиеся должны:
1 четверть
Экосистемы
Экологические факторы среды: абиотические (температура, свет, рН, влажность), биотические (микроорганизмы, животные, растения). Лабораторная работа "Исследование местной экосистемы (на примере школьного участка)"
7.3.1.1 исследовать влияние факторов окружающей среды местной экосистемы на жизнедеятельность и распространение живых организмов
Пищевые цепи и пищевые сети. Моделирование "Построение пищевых цепей и сетей"
7.3.1.2 сравнивать природные пищевые цепи;
7.3.1.3 составлять пищевые цепи и пищевые сети
Экологические сукцессии: первичная и вторичная сукцессия. Смена экосистем
7.3.1.4 описывать процесс экологических сукцессий
Человек как часть экосистемы. Антропогенный фактор
7.3.2.1 описывать взаимодействие человека и экосистемы
Негативное влияние деятельности человека на экосистему
7.3.2.2 приводить примеры отраслей человеческой деятельности, негативно влияющих на экосистемы
Особо охраняемые территории Казахстана. Особо охраняемые территории региона
7.3.2.3 описывать животный и растительный мир особо охраняемых природных территорий Казахстана
Красная книга Республики Казахстан. Животные и растения местного региона, занесенные в Красную книгу Казахстана
7.3.2.4 приводить примеры животных и растений местного региона, занесенных в Красную книгу Казахстана
Классификация живых организмов
Общая характеристика пяти царств живых организмов: прокариоты, протисты, грибы, растения, животные.
Основные систематические группы растений и животных: Царства, Типы, Отделы, Классы. Значение классификации растений и животных
7.1.1.1 объяснять значение систематики;
7.1.1.2 определять систематическое положение живых организмов
Особенности внешнего строения беспозвоночных и позвоночных животных
7.1.1.3 описывать отличительные признаки беспозвоночных и позвоночных животных
Дихотомический метод. Использование дихотомических ключей

18. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 7-9-сыныптарына
арналған "Биология" оқу
пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған
"Биология" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру
бойынша ұзақ мерзімді жоспар
Ескерту. Қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Білім және ғылым министрінің 26.07.2019 № 334 (01.09.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) 7-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары
Білім алушылар:
1-тоқсан
Экожүйелер
Ортаның экологиялық факторлары: абиотикалық (температура, жарық, рН, ылғалдылық) биотикалық (микроағзалар, жануарлар, өсімдіктер). Зертханалық жұмыс "Жергілікті жердің экожүйелерін зерттеу (мектеп ауласы мысалында)"
7.3.1.1 жергілікті жер экожүйесі қоршаған орта факторларының тірі ағзалардың тіршілік әрекеті мен таралуына әсерін зерттеу
Қоректік тізбектер және қоректік торлар.
Модельдеу "Қоректік тізбек пен торды құру"
7.3.1.2 табиғи қоректік тізбектерді салыстыру;
7.3.1.3 қоректік тізбектер және қоректік торларды құрастыру
Экологиялық сукцессиялар: Бірінші және екінші реттік сукцессиялар. Экожүйелердің алмасуы
7.3.1.4 экологиялық сукцессия үдерісін сипаттау
Адам экожүйенің бір бөлігі. Антропогендік фактор
7.3.2.1 адам мен экожүйе арасындағы қарым-қатынастарды сипаттау
Адам әрекеттерінің экожүйеге жағымсыз әсері
7.3.2.2 экожүйеге жағымсыз әсер ететін адам тіршілігінің салаларына мысалдар келтіру
Қазақстанда ерекше қорғалатын аймақтар. Жергілікті жердің ерекше қорғалатын аймақтары
7.3.2.3 Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аймақтарының өсімдіктері мен жануарларын сипаттау
Қазақстан Республикасының Қызыл кітабы. Жергілікті өңірдің ҚР Қызыл кітабына енгізілген жануарлары мен өсімдіктері
7.3.2.4 жергілікті өңірдің Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген жануарлары мен өсімдіктеріне мысал келтіру
Тірі ағзаларды жүйелеу
Тірі ағзалардың бес патшалығына жалпы сипаттама: прокариоттар, протисталар, саңырауқұлақтар, өсімдіктер, жануарлар. Өсімдіктер мен жануарлардың негізгі жүйелік топтары: Патшалықтар. Типтер. Бөлімдер. Кластар. Өсімдіктер мен жануарларды жүйелеудің маңызы
7.1.1.1 жүйелеудің маңызын түсіндіру;
7.1.1.2 жүйелеуде тірі ағзалардың орынын анықтау
Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың сыртқы құрылысындағы ерекшеліктер
7.1.1.3 омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының ерекшеліктерін сипаттау
Дихотомиялық әдіс.
Дихотомиялық кілттерді қолдану

7.1.1.4 использовать простые дихотомические ключи к определҰнным организмам
Клеточная биология Вода и органические вещества
Понятия: "клетка", "ткань", "орган", система органов".
Сравнение растительной и животной клетки. Органоиды, видимые под световым микроскопом: пластиды, вакуоль, ядро, цитоплазма, клеточная мембрана, клеточная стенка
7.4.2.1 объяснять понятия "клетка", "ткань", "органы", "системы органов";
7.4.2.2 различать растительную и животную клетки
Свойства воды: поверхностное натяжение, движение воды, растворимость, температура кипения и плавления, теплоемкость. Биологическое значение воды и ее роль в качестве растворителя, в поддержании и регулировании температуры. Лабораторная работа "Исследование свойств и значения воды для живых организмов". Значение микро- (цинк, железо, селен, фтор,) и макроэлементов (магний, кальций, калий, фосфор) для жизнедеятельности организмов
7.4.1.1 описывать свойства и значение воды для живых организмов;
7.4.1.2 описывать роль микро- и макроэлементов в жизнедеятельности организмов
Органические вещества: белки, жиры, углеводы в продуктах питания.
Лабораторная работа "Исследование наличия углеводов, белков, жиров в продуктах питания
7.4.1.3 доказывать наличие углеводов, белков, жиров в продуктах питания
Дефицит - макроэлементов (азот, калий, фосфор) у растений. Удобрения: органические и минеральные (азотные, калийные и фосфорные)
7.4.1.4 изучать значение азота, калия и фосфора в минеральных удобрениях для растений
2 четверть
Транспорт веществ
Значение транспорта веществ для жизнедеятельности живых организмов. Органы и системы органов живых организмов, участвующих в транспорте веществ
7.1.3.1 объяснять значение транспорта питательных веществ в живых организмах; 7.1.3.2 распознавать органы, участвующие в транспорте веществ у растений
Стебель и корень. Внутреннее строение стебля: кора, камбий, древесина, сердцевина. Зоны корня: зона деления, зона роста, зона всасывания, зона проведения. Внутреннее строение корня: флоэма, ксилема, камбий.
Лабораторная работа "Исследование внутреннего строения стебля".
Лабораторная работа "Исследование зон корня"
7.1.3.3 исследовать внутреннее строение стебля и корня; 7.1.3.4 описывать взаимосвязь строения стебля и корня с их функциями
Ксилема, флоэма, и их структурные элементы
7.1.3.5 сравнивать строение элементов ксилемы и флоэмы
Органы кровообращения у животных: у кольчатых червей, моллюсков, членистоногих и позвоночных
7.1.3.6 распознавать органы, участвующие в транспорте веществ у животных
Питание живых организмов
Строение и функции листа. Внутреннее строение листа. Устьица. Лист как специализированный орган фотосинтеза. Испарение воды и газообмен

7.1.1.4 жекелеген ағзаларға қарапайым дихотомиялық кілттерді қолдану
Жасушалық биология
Су және органикалық заттар
Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі түсініктері. Өсімдіктер және жануарлар жасушаларын салыстыру. Жарық микроскобынан көрінетін жасуша құрылымдары: пластидтер, вакуоль, ядро, цитоплазма, жасушалық мембрана, жасушалық қабырға
7.4.2.1 "жасуша", "ұлпа", "мүше", "мүшелер жүйесі" туралы түсініктер;
7.4.2.2 өсімдіктер және жануарлар жасушаларын ажырату
Судың қасиеттері: беттік керілу, судың қозғалысы, еріткіштігі, қайнау және балқу температурасы, жылусыйымдылығы. Судың биологиялық маңызы және оның еріткіш ретіндегі, температураны сақтау мен реттеудегі ролі. Зертханалық жұмыс "Судың тірі ағзалар үшін маңызы мен қасиеттерін зерттеу". Микро- (мырыш, темір, селен, фтор) және макроэлементтердің (магний, кальций, калий, фосфор) тірі ағзалардың тіршілік әрекеті үшін маңызы
7.4.1.1 судың қасиеті мен тірі ағзалар үшін маңызын сипаттау;
7.4.1.2 тірі ағзалар тіршілік әрекеттері үшін микро- және макроэлементтердің ролін сипаттау
Азық-түліктердегі органикалық заттар: нәруыздар, майлар, көмірсулар. Зертханалық жұмыс "Азық-түліктерде көмірсулар, нәруыздар және майлардың бар болуын зерттеу"
7.4.1.3 азық-түліктерде көмірсулар, нәруыздар және майлардың бар екендігін дәлелдеу
Өсімдіктерде макроэлементтердің тапшылығы (азот, калий, фосфор). Тыңайтқыштар: органикалық және минералдық (азотты, калийлі жәнефосфорлы)
7.1.1.4 минералды тыңайтқыштардағы азот, калий және фосфордың өсімдіктер үшін маңызын танып білу
2-тоқсан
Заттардың тасымалдануы
Заттар тасымалдануының тірі ағзалардың тіршілік әрекеті үшін маңызы. Заттардың тасымалдануына қатысатын тірі ағзалардың мүшелері мен мүшелер жүйесі
7.1.3.1 тірі ағзалардағы қоректік заттардың тасымалының маңызын түсіндіру;
7.1.3.2 өсімдіктерде заттардың тасымалын қамтамасыз ететін мүшелерді танып білу
Сабақ және тамыр. Сабақтың ішкі құрылысы: қабық, камбий, сүрек, өзек. Тамыр аймақтары: бөліну, өсу, сору және өткізу аймақтары.
Тамырдың ішкі құрылысы: флоэма, ксилема, камбий. Зертханалық жұмыс "Сабақтың ішкі құрылысын зерттеу". Зертханалық жұмыс "Тамыр аймақтарын зерттеу"
7.1.3.3 тамыр және сабақтың ішкі құрылысын зерттеу;
7.1.3.4 тамыр және сабақтың құрылысы мен қызметі арасындағы байланысты сипаттау
Ксилема, флоэма және олардың құрылымдық элементтері
7.1.3.5 флоэма мен ксилеманың элементтерін құрылысын салыстыру
Жануарлардағы қанайналым мүшелері: буылтық құрттар, ұлулар, буынаяқтылар және омыртқалылар
7.1.3.6 жануарларда заттар тасымалына қатысатын мүшелерді танып білу
Тірі ағзалардың қоректенуі
Жапырақтың құрылысы мен қызметі. Жапырақтың ішкі құрылысы. Лептесік. Жапырақ фотосинтездеуші негізгі арнайы мүше. Судың булануы мен газдардың алмасуы

7.1.2.1 описывать внутреннее строение листа и объяснить взаимосвязь между строением и функцией
Условия, необходимые для фотосинтеза. Лабораторная работа "Исследование факторов, влияющих на процесс фотосинтеза"
7.1.2.2 исследовать условия, необходимые для процесса фотосинтеза
Дыхание
Значение дыхания для растений и животных. Дыхание, как источник энергии. Типы дыхания: анаэробное и аэробное Сравнение аэробного и анаэробного дыхания: наличие/отсутствие кислорода, статическая/динамическая работа, теплокровные/холоднокровные животные
7.1.4.1 описывать значение дыхания для живых организмов;
7.1.4.2 различать анаэробное и аэробное типы дыхания
Дыхание растений. Дыхание семян или проростков семян. Лабораторная работа "Исследование дыхания у растений".
7.1.4.3 исследовать дыхание у растений
Органы дыхания беспозвоночных и позвоночных животных (трахеи насекомых, жабры рыб, легкие птиц и млекопитающих). Моделирование "Сравнение органов дыхания беспозвоночных и позвоночных животных"
7.1.4.4 сравнивать строение органов дыхания беспозвоночных и позвоночных животных
Органы дыхания. Строение воздухоносных путей человека, органы газообмена человека
7.1.4.5 изучать особенности строения органов дыхания у человека
Заболевания органов дыхания. Причины и профилактика заболеваний органов дыхания: рак легких, астма, бронхит, туберкулез, грипп
7.1.4.6 объяснять причины и меры профилактики заболеваний органов дыхания
3-я четверть
Выделение
Значение выделения для живых организмов. Продукты выделения у животных. Конечные продукты обмена веществ
7.1.5.1 объяснять значение выделения в жизнедеятельности организмов
Продукты выделения у растений: начальные и конечные продукты фотосинтеза и дыхания. Лабораторная работа "Исследование особенностей выделения у растений на примере проростков"
7.1.5.2 исследовать особенности выделения у растений
Выделительная система животных. Сравнение строения выделительных систем животных
7.1.5.3 сравнивать строение выделительной системы беспозвоночных и позвоночных животных
Движение
Движение растений. Значение движения для жизнедеятельности растений. Способы движений растений (тропизмы, таксисы, ростовые движения). Влияние света на рост и развитие растений Приспособления растений к меняющимся условиям освещения. Фотопериодизм как адаптация организма к длине светового дня
7.1.6.1 описывать значение и объяснять причины движений растений (тропизмы, таксисы);
7.1.6.2 объяснять влияние света на развитие растений; 7.1.6.3 описывать роль фотопериодизма у растений
Органы движения у животных. Роль движения в жизни живых организмов. Способы движения животных, примеры. Взаимосвязь между средой обитания и способами передвижения организма

7.1.2.1 жапырақтың ішкі құрылысын сипаттау, құрылысы мен қызметі арасындағы өзара байланысты түсіндіру
Фотосинтезге қажетті жағдайлар. Зертханалық жұмыс "Фотосинтез үдерісіне қажетті жағдайларды зерттеу"
7.1.2.2 фотосинтезге қажетті жағдайларды зерттеу
Тыныс алу
Өсімдіктер мен жануарлар үшін тыныс алудың маңызы. Тыныс алу - энергия көзі. Тыныс алу типтері: анаэробты және аэробты.
Анаэробты және аэробты тынысалуды салыстыру: оттегінің қатысында/қатысынсыз, статикалық/динамикалық жұмыс, жылықанды/суыққанды жануарлар
7.1.4.1 тірі ағзалардағы тыныс алу маңызын сипаттау;
7.1.4.2 анаэробты және аэробты тыныс алу типтерін ажырату
Өсімдіктердің тыныс алуы. Тұқымның немесе өскіндердің тынысалуы мысалында
Зертханалық жұмыс "Өсімдіктер-дің тынысалуын зерттеу"
7.1.4.3 өсімдіктердегі тыныс алуды зерттеу
Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелері (бунақденелілердің демтүтіктері, балықтарының желбезектері, құстардың және сүтқоректілердің өкпесі). Модельдеу "Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың тынысалу жүйесі мүшелерін салыстыру"
7.1.4.4 омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелерін салыстыру
Тынысалу мүшелері. Адамның тынысалу жолдарының құрылысы мен газалмасу мүшелері
7.1.4.5 адамның тыныс алу мүшелерінің құрылыс ерекшеліктерін танып білу
Тыныс алу мүшелерінің аурулары. Тыныс алу мүшелерінің ауруларының себептері мен алдын алу жолдары (өкпе обыры, астма, бронхит, туберкулез, тұмау)
7.1.4.6 тыныс алу мүшелерінің ауруларының себептері мен алдын алу жолдарын түсіндіру
3-тоқсан
Бөліп шығару
Бөліп шығарудың тірі ағзалар үшін маңызы. Жануарлардағы бөліп шығару өнімдері. Зат алмасудың соңғы өнімдері
7.1.5.1 ағзалардың тіршілік әрекетінде бөліп шығарудың маңыздылығын түсіндіру
Өсімдіктердегі бөліп шығару өнімдері: тыныс алу мен фотосинтездің бастапқы және соңғы өнімдері. Зертханалық жұмыс "Өсімдіктердің тынысалу ерекшеліктерін өскіндер мысалында зерттеу"
7.1.5.2 өсімдіктердегі бөліп шығару ерекшеліктерін зерттеу
Жануарлардың бөліп шығару жүйелері. Жануарлардың бөліп шығару жүйелерінің құрылысын салыстыру
7.1.5.3 омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың бөліп шығару жүйелерінің құрылысын салыстыру
Қозғалыс
Өсімдіктердің қозғалысы. Қозға
лыстың өсімдіктер тіршілігіндегі маңызы. Өсімдіктердің қозғалу тәсілдері (тропизмдер, таксистер, өсу қозғалыстары). Өсімдіктердің өсуі мен дамуына жарықтың әсері. Жарықтың түсу деңгейіне қарай өсімдіктердің бейімделуі. Фотопериодизм күннің жарық түсу ұзақтығына ағзалардың бейімделуі
7.1.6.1 өсімдіктердің қозғалысы себептерін түсіндіріп, қозғалыстың маңызын сипаттау;
7.1.6.2 жарықтың өсімдіктердің дамуына әсерін түсіндіру;
7.1.6.3 өсімдіктердегі фотопериодизм ролін сипаттау
Жануарлардың қозғалыс мүшелері. Тірі ағзалардағы қозғалыстың рөлі. Жануарлардың қозғалу тәсілдеріне мысалдар. Жануарлардың мекен ортасы мен қозғалыстәсілдері арасындағы байланыстарды анықтау

7.1.6.4 сравнивать органы движения у беспозвоночных и позвоночных животных
Координация и регуляция
Сравнение типов нервной системы: диффузная, лестничная, узловая, трубчатая
7.1.7.1 сравнивать типы нервной системы животных
Компоненты нервной системы. Функции нервной системы. Строение нейрона: тело нейрона, дендриты, аксон. Функции нейрона
7.1.7.2 называть функции нервной системы и ее структурных компонентов;
7.1.7.3 определять структурные компоненты нервной клетки
Центральная и периферическая части нервной системы. Спинной мозг. Головной мозг. Отделы головного мозга, их строение и функции: продолговатый мозг, задний (мост, мозжечок), средний и передний мозг. Большие полушария головного мозга
7.1.7.4 сравнивать строение и функции отделов центральной нервной системы
Рефлекторная дуга: рецептор, чувствительные, вставочные, двигательные нейроны, рабочий орган. Лабораторная работа: "Коленный рефлекс"
7.1.7.5 исследовать рефлекторную дугу
Рефлекторная природа поведения: условные и безусловные рефлексы. Угасание условных рефлексов
7.1.7.6 объяснять рефлекторную природу поведения
Нервная регуляция работы внутренних органов
7.1.7.7 описывать функции вегетативной нервной системы
Значение сна для организма человека. Биологические ритмы. Фазы сна: медленный, быстрый сон. Работоспособность. Режим дня. Гигиена умственного и физического труда. Стресс. Методы профилактики и борьбы со стрессом
7.1.7.8 объяснять значение сна для восстановления жизнедеятельности и отдыха организма;
7.1.7.9 описывать принципы сохранения хорошего психического здоровья
Влияние алкоголя, курения и других наркотических веществ на работу нервной системы
7.1.7.10 объяснять последствия влияния алкоголя, курения и других наркотических веществ на нервную систему
4 четверть
Наследственность и изменчивость
Роль дезоксирибонуклеиновой кислоты и генов в наследовании признаков человека. Приобретенные и наследственные признаки. Организация хромосом. Понятие о ДНК как хранителе и носителе генетического материала.
Моделирование "Исследование наследственных и ненаследственных признаков организма человека"
7.2.4.1 исследовать наследственные и ненаследственные признаки организма человека;
7.2.4.2 приводить примеры дискретной и непрерывной изменчивости;
7.2.4.3 объяснять роль генов в определении признаков;
7.2.4.4 объяснять роль генетического материала - дезоксирибонуклеиновой кислоты в хромосомах
Количество хромосом у разных видов организмов. Соматические и половые клетки. Гаплоидный, диплоидный набор хромосом
7.2.2.1 сравнивать количество хромосом у разных видов организмов;

7.1.6.4 омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың қозғалыс мүшелерін салыстыру
Координация және реттелу
Жүйке жүйесінің типтерін салыстыру: диффузиялы, сатылы, түйнекті, түтіктәрізді
7.1.7.1 жануарлардың жүйке жүйесінің типтерін салыстыру
Жүйке жүйесінің құрам бөліктері. Жүйке жүйесінің қызметі. Нейронның құрылысы: денесі, дендриттер, аксон. Нейронның қызметтері
7.1.7.2 жүйке жүйесінің қызметін және құрылымдық компоненттерін атау;
7.1.7.3 жүйке жасушасының компоненттерін анықтау
Жүйке жүйесінің орталық және шеткі бөлімдері. Жұлын. Ми. Ми бөлімдерінің құрылысы мен қызметтері: сопақша ми, артқы (ми көпірі, мишық), орталық және аралық ми. Үлкен ми сыңарлары
7.1.7.4 орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметтерін салыстыру
Рефлекстік доға: рецептор, сезгіш, аралық, қозғалыс нейрондары, жұмыс мүшесі.
Зертханалық жұмыс "Тізе рефлексі"
7.1.7.5 рефлекстік доғаны зерттеу
Мінез-құлықтың рефлекторлық табиғыты: шартсыз және шартты рефлекстер. Шартты рефлекстердің сөнуі
7.1.7.6 мінез-құлықтың рефлекторлық табиғатын түсіндіру
Ішкі мүшелер жұмысының жүйкелік реттелуі
7.1.7.7 вегетативті жүйке жүйесінің қызметін сипаттау
Адам ағзасы үшін ұйқының маңызы. Биологиялық ритмдер. Ұйқының кезеңдері: баяу және жылдам ұйқы. Жұмысқа қабілеттілік. Күн тәртібі. Оқу еңбегі мен дене еңбегінің гигиенасы. Күйзеліс. Күйзеліс жағдайларымен күрес және олардың алдын алу әдістері
7.1.7.8 ағзаның тіршілік әрекеттерінің қалпына келуіне және тынығуына ұйқының маңызын түсіндіру;
7.1.7.9 жақсы психикалық денсаулықты сақтаудың принциптерін түсіндіру
Жүйке жүйесінің қызметіне алкаголь, темекі, және наркотикалық заттардың әсері
7.1.7.10 жүйке жүйесінің қызметіне алкаголь, темекі, және наркотикалық заттардың әсерін түсіндіру
4-тоқсан
Тұқымқуалау мен өзгергіштік
Адамда белгілердің тұқым қуалауында гендер мен ДНҚ рөлі.
Жүре пайда болған және тұқымқуалайтын белгілер. Хромосоманың құрылымы. Генетикалық материалды сақтаушы және тасымалдаушы ДНҚ жайлы түсінік
Модельдеу "Адам ағзасындағы тұқым қуалайтын және тұқым қуаламайтын белгілерді зерттеу"
7.2.4.1 адам ағзасындағы тұқымқуалайтын және тұқым қуаламайтын белгілерді зерттеу;
7.2.4.2 үздік және үздіксіз өзгергіштікті атау;
7.2.4.3 белгілерді анықтаудығы гендердің рөлін түсіндіру;
7.2.4.4 хромосомадағы генетикалық ақпарат дезоксирибонуклеин қышқылы рөлін түсіндіру
Әртүрлі ағзалар түрлерінің хромосомалар саны.
Соматикалық және жыныс жасушалар. Гаплоидты және диплоидты хромосомалар жиыны
7.2.2.1 әртүрлі ағзалардағы хромосомалардың санын салыстыру;

7.2.2.2 называть количество хромосом в соматических и половых клетках
Размножение. Рост и развитие
Бесполое и половое размножение растений. Биологическое значение бесполого и полового способов размножения
7.2.1.1 описывать бесполое и половое размножения у растений
Вегетативное размножение, его виды и биологическая роль в природе. Использование вегетативного размножения в растениеводстве. Черенкование, отводки, прививки (черенком и глазком), размножение тканями. Лабораторная работа "Способы вегетативного размножения растений"
7.2.1.2 сравнивать способы вегетативного размножения у растений
Строение цветка. Виды опыления. Цветение и опыление растений. Виды опыления (самоопыление, перекрҰстное опыление, искусственное опыление). Понятие об оплодотворении у растений и образование зиготы. Двойное оплодотворение. Биологическое значение двойного оплодотворения
7.2.1.3 описывать относительные преимущества перекрестного опыления и самоопыления;
7.2.1.4 описывать значение двойного оплодотворения цветковых растений
Понятие индивидуального развития организмов. Этапы онтогенеза у животных и растений. Деление, рост, размножение, старение. Рост растений. Рост стебля в длину и толщину. Роль камбия. Годичные кольца. Лабораторная работа "Подсчет годичных колец"
7.2.3.1 описывать процессы роста и развития организмов;
7.2.3.2 исследовать процесс роста растений в длину и толщину
Прямой и непрямой типы онтогенеза у животных. Примеры насекомых с неполным и полным превращением.
Моделирование "Сравнение типов онтогенеза у животных"
7.2.3.3 различать этапы онтогенеза растений и животных;
7.2.3.4 сравнивать прямой и непрямой типы онтогенеза у животных
Микробиология и биотехнология
Разнообразие бактерий по форме. Распространение бактерий. Лабораторная работа "Исследование внешнего вида бактерии сенной палочки". Клубеньковые растения на корнях бобовых
7.4.3.1 описывать различные формы бактерий
Применение бактерий. Значение бактерий в природе и в жизни человека.
Лабораторная работа "Исследование производства йогурта и сыра"
7.4.3.2 исследовать производство йогурта и сыра
Способы борьбы с патогенами. Устойчивость бактерии к антибиотикам.
Лабораторная работа "Исследование применения антибиотиков, антисептиков и дезинфицирующих средств"
7.4.3.3 описывать применение антибиотиков, антисептиков и дезинфицирующих средств
Вирусы. Особенности строения вирусов как неклеточной формы организации жизни
7.4.3.4 объяснять принадлежность вирусов к неклеточной форме жизни

7.2.2.2 соматикалық және жыныс хромосомаларындағы хромосомалар санының әртүрлілігін түсіндіру
Көбею. Өсу және даму
Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюі. Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюінің биологиялық маңызы
7.2.1.1 өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюін сипаттау
Өсімдіктердің өсімді жолмен көбеюі, оның түрлері және табиғаттағы биологиялық маңызы. Өсімдік өсіруде өсімді жолмен көбею тәсілдерін қолдану. Қалемшелеу, сұлатпа өркен, телу (қалемшелермен, көзшелермен), көбею ұлпаларымен.
Зертханалық жұмыс "Өсімдіктердегі вегетативті көбею тәсілдері"
7.2.1.2 өсімдіктердің өсімді көбею тәсілдерін салыстыру
Гүл құрылысы. Тозаңдану түрлері. Гүлдеу және тозаңдану. Тозаңдану түрлері (өздігінен, айқас, жасанды). Өсімдіктердегі ұрықтану туралы түсінік және зиготаның түзілуі. Қосарлы ұрықтану. Қосарлы ұрықтанудың биологиялық маңызы
7.2.1.3 өздігінен және айқас тозаңданудың шамалы артықшылықтарын сипаттау;
7.2.1.4 гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтанудың маңызын сипаттау
Ағзалардың жеке дамуы түсінігі. Өсімдіктер мен жануарлардағы онтогенез кезеңдері. Бөліну, өсу, көбею, қартаю. Өсімдіктердің өсуі. Сабақтың ұзарып және жуандап өсуі. Камбийдің рөлі. Жылдық сақиналар.
Зертханалық жұмыс "Жылдық сақинаны санау"
7.2.3.1 ағзалардың өсу және даму үдерістерін сипаттау;
7.2.3.2 өсімдіктердің ұзарып және жуандап өсу үдерістерін зерттеу
Жануарлардағы тура және түрленіп даму онтогенез типтері. Бунақденелілердің шала және толық түрленіп дамуына мысалдар.
Модельдеу "Жануарлардағы онтогенез типтерін салыстыру"
7.2.3.3 өсімдіктер мен жануарлардағы онтогенез кезеңдерін ажырату;
7.2.3.4 жануарлардағы тура және тура емес онтогенез типтерін салыстыру
Микробиология және биотехнология
Бактериялардың формаларының әртүрлілігі. Бактериялардың таралуы.
Зертханалық жұмыс "Пішен таяқшасының сыртқы пішінін қарастыру" Бұршақ тұқымдастардың тамырындағы түйнек бактериялары
7.4.3.1 бактериялар формаларының әртүрлілігін сипаттау
Бактерияларды пайдалану. Табиғаттағы және адам өміріндегі бактериялардың маңызы.
Зертханалық жұмыс "Өндірісте йогурт және ірімшік жасауды зерттеу"
7.4.3.2 ірімшік және йогурт өндірісін зерттеу
Патогендермен күрес тәсілдері. Бактериялардың антибиотиктерге тұрақтылығы. Зертханалық жұмыс "Антибиотиктер, антисептиктер және залалсыздандыру өнімдерін қолдануды зерттеу"
7.4.3.3 антибиотиктер, антисептиктер және залалсыздандыру өнімдерінің қолданылуын сипаттау
Вирустар. Жасушасыз құрылым иелері вирустардың құрылыс ерекшеліктері
7.4.3.4 вирустардың тіршіліктің жасушасыз формасы екендігін түсіндіру

2) 8 класс:
Раздел долгосрочного плана
Темы /Содержание раздела долгосрочного плана/
Цели обучения
Обучающийся должен:
1 четверть
Клеточная биология
Клетка – основная структурная единица организма. Строение клеток прокариот и эукариот: наличие и расположение ядра, клеточная стенка, клеточная мембрана, пластиды, митохондрии, рибосомы, аппарат Гольджи, эндоплазматическая сеть, лизосомы, вакуоль
8.4.2.2 сравнить строение клеток эукариот и прокариот
Разнообразие тканей у растений: образовательная, покровная, основная, проводящая, механическая, выделительная. Разнообразие тканей у животных: эпителиальная, соединительная, мышечная, нервная. Лабораторная работа "Классификация тканей растений". Лабораторная работа "Классификация тканей животных"
8.4.2.1 классифицировать ткани растений и животных
Молекулярная биология
Органические вещества клетки. Различия между мономерами и полимерами
8.4.1.1 описывать различия между мономерами и полимерами, используя биологические примеры
Углеводы – источники энергии. Значение и функции глюкозы, сахарозы, гликогена, крахмала, целлюлозы, хитина. Свойства липидов и их функция. Разнообразие липидов: жиры, масла, фосфолипиды, воск
8.4.1.2 описывать свойства и биологические функции
углеводов и липидов
Белки, свойства и функции
8.4.1.3 описывать свойства и биологические функции белков
Разнообразие живых организмов
Лабораторная работа "Определение отличительных признаков отделов растений: водоросли, моховидные, папоротниковидные, голосеменные и покрытосеменные"
8.1.1.1 описывать отличительные признаки растений на примере водорослей, моховидных, папоротниковидных, голосеменных и покрытосеменных растений.
Царство Грибы. Плесневые грибы: мукор, пеницилл. Одноклеточные грибы – дрожжи. Многоклеточные грибы. Шляпочные грибы. Съедобные и ядовитые грибы
8.1.1.2 описывать отличительные признаки грибов
Лабораторная работа "Исследование признаков классов однодольных и двудольных растений"
8.1.1.3 распознавать по отличительным признакам классы однодольных и двудольных растений
Тип членистоногие. Тип хордовые. Сравнительная характеристика по внешним признакам. Демонстрация "Определение отличительных признаков классов членистоногих и хордовых животных"
8.1.1.4 распознавать по отличительным признакам классы членистоногих и хордовых животных
Питание
Строение пищеварительной системы дождевого червя, коровы и человека. Моделирование "Сравнение строения пищеварительной системы дождевого червя, коровы и человека"

2) 8-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімдері
Тақырыптары/ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Оқыту мақсаты. Білім алушылар білуге тиісті.
1-тоқсан
Жасушалық биология
Жасуша – тірі ағзалардың құрылымдық негізгі өлшем бірлігі. Прокариот және эукариот жасушалардың құрылысы: ядроның болуы және орналасуы, жасуша қабырғасы, жасуша мембранасы, пластидтер, митохондрия, рибосомалар, Гольджи аппараты, вакуоль
8.4.2.2 прокариот және эукариот жасушалардың құрылысын салыстыру
Өсімдік ұлпаларының әртүрлілігі: түзуші, жабын, негізгі, өткізгіш, механикалық, бөліп шығарушы ұлпа. Жануар ұлпаларының әртүрлілігі: эпителий, дәнекер, бұлшықет, жүйке.
Зертханалық жұмыс "Өсімдіктер ұлпаларын жіктеу".
Зертханалық жұмыс "Жануарлар ұлпаларын жіктеу"
8.4.2.1 өсімдіктер мен жануарлардың ұлпаларын классификациялау
Молекулалық биология
Жасушаның құрамындағы органикалық заттар. Мономерлер мен полимерлер арасындағы айырмашылық
8.4.1.1 биологиялық мысалдарды пайдаланып полимерлер мен мономерлер арасындағы айырмашылықты сипаттау
Көмірсулар – энергия көзі. Глюкоза, сахароза, гликоген, крахмал, жасұнық пен хитиннің маңызы және қызметтері. Липидтердің қасиеттері мен қызметі. Липидтердің әртүрлілігі: майлар, фосфолипидтер, балауыз
8.4.1.2 көмірсулар мен липидтің құрылымы мен биологиялық қызметтерін сипаттау
Нәруыздар, қасиеттері мен қызметтері
8.4.1.3 нәруыздардың биологиялық құрылымы мен қызметі
Тірі ағзалардың көп түрлілігі
Зертханалық жұмыс "Өсімдіктер бөлімдеріндегі ерекшелік белгілерді анықтау. Балдырлар, мүктәрізділер, қырықжапырақтәрізділер, ашықтұқымдылар және жабықтұқымдылар
8.1.1.1. балдырлар, мүктер, қырықжапырақ тәріздестер, ашық және жабықтұқымдыар мысалында өсімдіктердің ерекшеліктерін сипаттау
Саңырауқұлақтар патшалығы. Зең саңырауқұлағы: мукор, пеницилл. Біржасушалы саңырауқұлақтар – ашытқы. Көпжасушалы саңырауқұлақтар. Қалпақшалы саңырауқұлақтар. Жеуге жарамды және улы саңырауқұлақтар
8.1.1.2 саңырауқұлақтардың негізгі белгілерін сипаттау
Зертханалық жұмыс "Дара жарнақты және қосжарнақтылар өсімдіктер кластарының белгілерін зерттеу"
8.1.1.3 даражарнақты және қосжарнақты өсімдіктерді негізгі белгілеріне қарай ажырату
Буынаяқтылар типі. Хордалылар типі. Сыртқы белгілеріне қарай салыстырмалы сипаттама.
Демонстрация "Хордалы жануарлар мен буынаяқтылардың ерекшелік белгілерін анықтау"
8.1.1.4 буынаяқтылар мен хордалы жануарлар кластарын ерекше белгілері бойынша тану
Қоректену
Жауын құртының, сиырдың және адамның асқорыту жүйесінің құрылысы.
Модельдеу "Адамның, сиырдың және жауынқұртының" асқорыту жүйесінің құрылысын салыстыру

8.1.2.1 сравнивать строение пищеварительной системы беспозвоночных, жвачных животных и человека
Строение и функции зубов, смена молочных зубов на постоянные. Гигиена зубов. Строение пищеварительного тракта человека. Пищеварительные железы. Функции органов пищеварения
8.1.2.2 описывать взаимосвязь строения различных типов зубов с их функциями, правила ухода за зубами;
8.1.2.3 объяснять взаимосвязь структуры пищеварительной системы человека с ее функциями
Гигиена питания. Инфекционные заболевания органов пищеварения и их профилактика. Предупреждение желудочно-кишечных заболеваний. Меры профилактики пищевых отравлений. Меры первой помощи. Профилактика глистных заболеваний
8.1.2.4 выявлять причины болезней пищеварительного тракта и пищевых отравлений
Витамины и их значение. Водорастворимые и жирорастворимые витамины. Суточная норма витаминов. Авитаминозы, гиповитаминозы и гипервитаминозы. Куриная слепота (при авитаминозе А), болезнь бери-бери (при авитаминозе В1), цинга (при авитаминозе С), рахит (при авитаминозе Д).
Лабораторная работа "Определение витамина С в продуктах питания"
8.1.2.5 описывать значение витаминов в организме человека;
8.1.2.6 составлять список продуктов питания со значительным содержанием витаминов;
8.1.2.7 определять наличие витамина С в продуктах питания
2 четверть
Транспорт веществ
Внутренняя среда организма и ее значение. Лимфа. Лимфообращение и его значение. Гомеостаз. Внутренняя среда организма: кровь, лимфа, тканевая жидкость
8.1.3.5 описывать лимфатическую систему и взаимосвязь между кровью, тканевой жидкостью и лимфой
Состав и функции крови. Форменные элементы крови: эритроциты, лейкоциты, тромбоциты. Плазма. Функции крови: транспортная, гомеостаз, защитная
8.1.3.1 описывать состав и функции крови
Лабораторная работа "Исследование форменных элементов крови различных организмов". Сравнение клеток крови по: форме, размеру, количеству клеток и наличию ядра
8.1.3.2 исследовать особенности строения форменных элементов крови различных организмов по готовым микропрепаратам
Иммунитет. Гуморальный и клеточный иммунитет. Типы лейкоцитов и их функции. Действие Т- и В-лимфоцитов
8.1.3.3 охарактеризовывать функции различных типов лейкоцитов;
8.1.3.4 сравнивать гуморальный и клеточный иммунитет
Инфекционные заболевания и меры их профилактики: амебная дизентерия, фитофтороз, холера, дифтерия, лейшманиоз, герпес
8.4.3.1 описывать особенности заболеваний, вызванных простейшими, грибами, бактериями, вирусами и меры их профилактики
Иммунитет. Виды иммунитета: врожденный и приобретенный. Виды вакцин и их роль в формировании приобретенного иммунитета. Профилактика инфекционных заболеваний

8.1.2.1 омыртқасыз (жауынқұрт), күйіс қайыратын (сиыр) жануарлар мен адамның ас қорыту жүйесінің құрылысын салыстыру
Тістің құрылысы мен қызметі, сүт тістердің тұрақты тістерге ауысуы. Тіс гигиенасы.
Адамның асқорыту жолдарының құрылысы. Асқорыту бездері. Асқорыту мүшелерінің қызметі
8.1.2.2 тістердің құрылысы, әртүрлі типтері мен қызметтері арасындағы байланысты және тісті күту ережелерін сипаттау;
8.1.2.3 адамның ас қорыту жүйесінің құрылысы мен қызметтері арасындағы өзара байланысты анықтау
Тамақтану гигиенасы. Асқорыту мүшелерінің жұқпалы аурулары және олардың алдын алу. Тағамнан уланудың алдын алу. Алғашқы жәрдем шаралары. Ішек құрт ауруларының алдын алу
8.1.2.4 асқорыту жолы ауруларының себептерін және астан улану себебін ашу
Дәрумендер және олардың маңызы. Суда еритін және майда еритін дәрумендер. Дәрумендердің тәуліктік мөлшері. Авитаминоз, гиповитаминоз және гипервитаминоз. А авитаминоздағы ақшам соқыр, В1 авитаминоздағы бери – бери ауруы, С авитаминоздағы қырқұлақ, Д авитаминоздағы мешел аурулары.
Зертханалық жұмыс "Тағамдық заттар құрамынан С дәруменді анықтау"
8.1.2.5 адам ағзасындағы дәрумендердің маңыздылығын сипаттау;
8.1.2.6 құрамында дәрумендердің маңызды мөлшері бар азық-түлік тізімін жасау;
8.1.2.7 азық түлік құрамындағы С дәруменін анықтау
2-тоқсан
Заттардың тасымалдануы
Ағзаның ішкі ортасы және оның маңызы. Лимфа. Лимфа айналымы мен оның маңызы. Гомеостаз. Ағзаның ішкі ортасы: қан, лимфа, ұлпа сұйықтығы
8.1.3.5 лимфа жүйесін және қан, ұлпа сұйықтығы мен лимфа арасындағы өзара байланысты сипаттау
Қанның құрамы мен қызметі. Қан түйіршіктері: эритроциттер, лейкоциттер, тромбоциттер. Плазма. Қанның қызметі: транспорттық, гомеостаздық, қорғаныштық
8.1.3.1 қан құрамы мен қызметін сипаттау
Зертханалық жұмыс "Әр түрлі ағзалардың қан жасушаларын зерттеу". Қан жасушаларын формасына, мөлшеріне, санына және ядросының болуына қарай салыстыру
8.1.3.2 дайын микропрепараттар арқылы әр түрлі ағзалардың қан жасушаларының құрылыс ерекшеліктерін зерттеу
Иммунитет. Гуморальдық және жасушалық иммунитет. Лейкоциттердің түрлі типтері және олардың қызметтері. Т- және В-лимфоциттердің әрекет етуі
8.1.3.3 лейкоциттердің түрлі типтерінің қызметтерін сипаттау;
8.1.3.4 гуморальдық және жасушалық иммунитетті салыстыру
Жұқпалы аурулар және олардың алдын алу: амебалық қантышқақ, фитофтороз, оба, күл, лейшмания, герпес
8.4.3.1 қарапайымдылар, саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустар қоздыратынмен туындайтын аурулардың ерекшеліктерін сипаттау және алдын алу шараларын сипаттау
Иммунитет. Иммунитеттің түрлері: туа пайда болған және жүре пайда болған иммунитет. Екпенің (вакцин) түрлері және оның жасанды иммунитетті қалыптастырудағы маңызы. Жұқпалы аурулардың алдын алу

8.1.3.6 оценивать роль вакцинации в профилактике заболеваний
Группы крови. Переливание крови. Резус-фактор. Агглютинация. Резус-конфликт
8.1.3.7 объяснять механизм агглютинации и резус-конфликта
Строение и функции сердца и кровеносных сосудов у кольчатых червей (дождевой червь), моллюсков, членистоногих и позвоночных
8.1.3.8 описывать строение сердца и кровеносных сосудов у животных;
8.1.3.9 устанавливать взаимосвязь между структурами стенок сосудов и их функциями
Типы кровеносных систем. Замкнутый и незамкнутый типы кровеносной системы. Большой и малый круги кровообращения. Кровеносная система человека
8.1.3.10 описывать типы кровеносной системы животных
Лабораторная работа "Исследование влияния физических упражнений на работу сердца"
8.1.3.11 исследовать влияние физических упражнений на работу сердца
Заболевания сердечно-сосудистой системы (гипертония, инфаркт, тахикардия, ишемическая болезнь, атеросклероз, инсульт). Причины болезней: наследственная предрасположенность, не здоровый образ жизни
8.1.3.12 описывать причины и симптомы заболеваний органов кровеносной системы
Дыхание
Газообмен между альвеолами и кровью. Насыщение крови кислородом в легких. Газообмен между тканями и кровью. Насыщение крови углекислым газом, клеток кислородом
8.1.4.1 описывать механизмы газообмена в легких и тканях
Механизм вдоха и выдоха. Строение грудной клетки. Мышцы, участвующие в процессе вдоха и выдоха. Роль диафрагмы во вдохе и выдохе. Изменение давления в воздухоносных путях
8.1.4.2 объяснять механизм вдоха и выдоха
Минутный объем дыхания. Жизненный объем легких у людей разного пола, возраста и физического развития. Частота дыхательных движений. Влияние курения на жизненный объем легких. Лабораторная работа "Исследование жизненного объема легких"
8.1.4.3 определять жизненный объем легких и минутный объем дыхания в состоянии покоя и при физической нагрузке
3 четверть
Выделение
Строение органов мочевыделительной системы (почки, мочеточник, мочевой пузырь, мочеиспускательный канал) и функции. Органы фильтрации и выделения. Строение почки (корковое и мозговое вещество, нефрон, пирамидки, почечная лоханка, почечные канальцы)
8.1.5.1 описывать строение и функции органов мочевыделительной системы человека;
8.1.5.2 распознавать структурные компоненты почек
Значение кожи, строение и функции. Регуляция потоотделения
8.1.5.3 описывать структуру кожи и роль в процессе выделения
Причины и последствия кожных заболеваний (чесотка, лишай, угревая сыпь). Симптомы и меры профилактики

8.1.3.6 аурудың алдын алудағы вакцинацияның рөлін бағалау
Қан топтары. Қан құю. Резус-фактор. Агглютинация. Резус-конфликт
8.1.3.7 агглютинация және резус-конфликт механизмдерін түсіндіру
Буылтық құрттардың (жауын құрт), ұлулардың, буынаяқтылардың және омыртқалылардың жүрегі және қантамырларының құрылысы мен қызметі
8.1.3.8 жануарлар жүрегінің құрылысы мен қантамырлар жүйелерінің маңызын сипаттау;
8.1.3.9 қантамыр қабырғасының құрылысы мен олардың қызметі арасындағы байланысты орнату
Қантамырлар жүйесінің түрлері. Ашық және тұйық қанайналым жүйелері. Үлкен және кіші қанайналым шеңберлері. Адамның қанайналым жүйесі
8.1.3.10 жануарлардың қантамырлар жүйесі түрлерін сипаттау
Зертханалық жұмыс "Дене жаттығуларының жүрек жұмысына әсерін зерттеу"
8.1.3.11 дене жаттығуларының жүрек жұмысына әсерін зерттеу
Жүрек-қантамырлар жүйесі аурулары (гипертония, инфаркт, тахикардия, ишемиялық ауру, атеросклероз, инсульт). Аурудың себептері: тұқым қуалайтын ауруларға бейімділік, салауатты өмір салтын дұрыс ұстанбау, т.б.
8.1.3.12 қантамыр жүйесі ауруларының себептері мен ауру белгілерін сипаттау
Тыныс алу
Альвеола мен қан арасындағы газ алмасу. Өкпедегі қанның оттекке қанығуы. Ұлпа мен қан арасындағы газ алмасу. Қанның көмірқышқыл газына қанығуы, жасушаның оттекке қанығуы
8.1.4.1 өкпе мен ұлпадағы газалмасу механизмдерін сипаттау
Тыныс алу және тыныс шығару механизмі. Кеуде қуысының құрылысы. Тыныс алуға және тыныс шығаруға қатысатын бұлшықеттер. Тыныс алу және тыныс шығарудағы көкеттің маңызы. Ауа жүретін жолдардағы қысымның өзгеруі
8.1.4.2 тыныс алу және тыныс шығару механизмін түсіндіру
Тыныс алудың минуттық көлемі. Әр түрлі жастағы, физикалық дамыған, ер және әйел адамдардың өкпесінің тіршілік сыйымдылығы. Тынысалу қозғалыстарының жиілігі. Шылым шегудің өкпенің тіршілік сыйымдылығына әсері.
Зертханалық жұмыс "Өкпенің тіршілік сыйымдылығын зерттеу"
8.1.4.3 өкпенің тіршілік сыйымдылығын анықтау және қалыпты жағдайдағы және дененің физикалық жүктемесі кезіндегі тыныс алудың минуттық көлемін анықтау
3-тоқсан
Бөліп шығару
Зәр шығару жүйесі мүшелерінің құрылысы (бүйрек, несепағар, қуық, несеп жолы) мен қызметі. Бөліпшығару және сүзу мүшелері. Бүйректің құрылысы (қыртысты және милы қабат, нефрон, пирамида, астауша, бүйрек өзекшелері)
8.1.5.1 адамның зәр шығару жүйесі мүшелерінің құрылысы мен қызметін сипаттау;
8.1.5.2 бүйректің құрылымдық бөліктерін танып білу
Терінің маңызы, құрылысы мен қызметі. Тер бөлінудің реттелуі
8.1.5.3 терінің құрылысы мен оның бөліп шығарудағы маңызын сипаттау
Тері ауруларының пайда болу себептері мен салдары (қышыма, теміреткі, безеу бөртпелері). Белгілері мен алдын алу шаралары

8.1.5.4 объяснять меры профилактики кожных заболеваний
Движение.
Биофизика
Строение скелета человека. Роль и функции опорно-двигательной системы
8.1.6.1 описывать функцию опорно-двигательной системы
Макро- и микроскопическое строение кости. Химический состав костей.
Лабораторная работа "Макро- и микроскопическое строение костей".
Демонстрация "Химический состав костей"
8.1.6.2 изучать химический состав, макро- и микроскопическое строение кости
Типы соединений костей: неподвижное, полуподвижное, подвижное
8.1.6.3 сравнивать типы соединений костей
Строение и функции суставов. Приспособленность соединения костей к выполняемым функциям
8.1.6.4 устанавливать связь строения различных типов суставов с их функциями
Строение и функции мышечной ткани (гладкая, поперечно-полосатая скелетная, поперечно-полосатая сердечная). Лабораторная работа "Изучение строения мышечных тканей". Классификация мышц тела человека
8.1.6.5 описывать виды мышечной ткани и их функции;
8.1.6.6 изучать группы мышц человека и строение мышечного волокна
Гиподинамия. Причины нарушения осанки и развития плоскостопия. Профилактика нарушения осанки и плоскостопия
8.1.6.7 называть последствия гиподинамии;
8.1.6.8 выявлять причины нарушения осанки и развития плоскостопия
Биомеханические особенности движения человека в связи с прямохождением. Особенности строения скелета человека, связанные с прямохождением. Роль мышц в прямохождении. Центр тяжести тела при прямохождении. Рычаги в теле человека
8.4.4.1 исследовать биомеханические особенности движения человека в связи с прямохождением
Координация и регуляция
Строение органа зрения. Значение зрения. Нарушения зрения. Гигиена органа зрения. Лабораторная работа "Исследование зрительного восприятия (определение остроты зрения, поля зрения)"
8.1.7.1 исследовать особенности зрительного восприятия и описывать правила гигиены зрения
Строение органа слуха. Значение слуха. Причины нарушения слуха. Гигиена органа слуха. Лабораторная работа "Исследование особенностей слухового восприятия (определение остроты слуха)"
8.1.7.2 исследовать особенности слухового восприятия и описывать правила гигиены слуха
Структура и функции палочек и колбочек, волосковых клеток. Лабораторная работа "Определение слепого пятна, опыт со смешением цветов, воздушной и костной проводимости"
8.1.7.3 соотнести структуру зрительного и слухового рецепторов с их функциями
Понятия "гормоны", "гуморальная регуляция". Месторасположение и функции эндокринных, экзокринных и смешанных желез. Гормоны, выделяемые железами

8.1.5.4 тері ауруларының алдын алу шараларын түсіндіру
Қозғалыс. Биофизика
Адам қаңқасының құрылысы. Тірек-қимыл жүйесінің маңызы мен қызметі
8.1.6.1 тірек-қимыл жүйесінің қызметтерін сипаттау
Сүйектің макро- және микроскопиялық құрылысы. Сүйектің химиялық құрамы.
Зертханалық жұмыс "Сүйектің макро және микроскопиялық құрылысы". Демонстрация "Сүйектің химиялық құрамы"
8.1.6.2 сүйектің химиялық құрамын, макро және микроскопиялық құрылысын зерттеу
Сүйектің байланыс түрлері: қозғалмайтын, жартылай қозғалмалы, қозғалмалы
8.1.6.3 сүйектердің байланыс түрлерін салыстыру
Буынның құрылысы және қызметтері. Сүйек буындарының атқаратын қызметіне сәйкес бейімделуі
8.1.6.4 буынның әр түрлі типтерінің құрылысы және олардың қызметтерінің арасында байланыс орнату
Бұлшықет ұлпаларының құрылысы мен қызметі (бірыңғай салалы, көлденең жолақты қаңқа, көлденең жолақты жүрек). Зертханалық жұмыс "Бұлшықет ұлпаларының құрылысын зерттеу" Адам денесінің бұлшықеттерін жіктеу
8.1.6.5 бұлшық ет ұлпасының түрлері мен олардың қызметтерін сипаттау;
8.1.6.6 адам бұлшық еттерінің құрылысы мен бұлшықет топтарын оқып тану
Гиподинамия. Сымбаттың бұзылуы және жалпақтабандылықтың пайда болу себептері. Сымбаттың бұзылуы мен жалпақтабандылықтың алдын алу шаралары
8.1.6.7 гиподинамия салдарын атау;
8.1.6.8 сымбаттың бұзылуы және жалпақтабандылықтың пайда болу себептерін анықтау
Тік жүруге байланысты адам қозғалуының биомеханикалық ерекшеліктері. Тік жүруге байланысты адамның қаңқа құрылысының ерекшеліктері. Тік жүруге байланысты бұлшықеттің маңызы. Тік жүру кезіндегі дененің ауырлық орталығы. Адам денесіндегі иіндер
8.4.4.1 тік жүруге байланысты адам қозғалуының биомеханикалық ерекшеліктерін зерттеу
Координация және реттелу
Көру мүшелерінің құрылысы. Көрудің маңызы. Көру қызметінің бұзылуы. Көру гигиенасы.
Зертханалық жұмыс "Көру жітілігі мен көру аймағының шегін зерттеу"
8.1.7.1 көруді қабылдаудың ерекшеліктерін зерттеу және көру гигиенасы ережесін сипаттау
Есту мүшесінің құрылысы. Естудің маңызы. Естудің бұзылу себептері. Есту мүшесінің гигиенасы.
Зертханалық жұмыс "Дыбысты қабылдау ерекшеліктерін зерттеу". (құлақтың есту қабілетін анықтау)
8.1.7.2 дыбысты қабылдау ерекшеліктерін зерттеу және есту гигиенасының ережелерін сипаттау
Таяқшаның, құтышаның және түкті жасушалардың құрылымы мен қызметі. Зертханалық жұмыс "Соқыр дақты анықтау, түстердің аралсуына тәжірибе, дыбыстың ауа және сүйек арқылы өтуі"
8.1.7.3 көру және есту рецепторларының құрылымы мен қызметтерін сәйкестендіру
"Гормондар", "Гуморальдық реттелу" ұғымдары. Эндокринді, экзокринді және аралас бездердің орналасуы және қызметі. Бездерден бөлінетін гормондар

8.1.7.4 определять расположение эндокринных, экзокринных и смешанных желез;
8.1.7.5 объяснять основные функции желез
Заболевания, вызванные нарушениями функций эндокринных желез (гипо- и гиперфункция)
8.1.76 описывать заболевания, вызванные нарушением функции поджелудочной или щитовидной железы
Рецепторы, расположенные в теле человека (терморецепторы, механорецепторы, ноцицепторы). Лабораторная работа "Исследование кожной чувствительности"
8.1.7.7 исследовать кожную чувствительность
Роль кожи в поддержании постоянной температуры тела теплокровных животных. Температурная чувствительность. Адаптация терморецепторов к изменению температуры
8.1.7.8 описывать роль кожи в поддержании постоянной температуры теплокровных животных
4 четверть
Размножение
Митоз. Мейоз. Биологическое значение митоза и мейоза
8.2.2.1 объяснять значение митоза и мейоза в жизнедеятельности живых организмов
Формы размножения животных. Типы бесполого размножения. Половое размножение
8.2.1.1 сравнивать способы размножения животных
Жизненный цикл мхов и папоротников. Гаметофит. Спорофит
8.2.1.2 объяснять особенности полового и бесполого поколения на примере мхов и папоротников
Жизненный цикл голосеменных и покрытосеменных растений
8.2.1.3 объяснять особенности жизненного цикла голосеменных и покрытосеменных растений
Рост и развитие
Этапы эмбрионального развития: бластула, гаструла, нейрула. Дифференциация тканей и органов. Органогенез
8.2.3.1 объяснять этапы эмбрионального развития;
8.2.3.2 описывать дифференциацию тканей и органов, формирующихся из разных зародышевых листков
Наследственность и изменчивость
Роль наследственности и изменчивости в эволюции. Взаимосвязь между изменчивостью и адаптацией к меняющимся условиям окружающей среды
8.2.4.1 аргументировать роль наследственности и изменчивости в эволюции
Искусственный отбор и его значение для селекции организмов. Виды искусственного отбора
8.2.4.2 описывать значение искусственного отбора для селекции организмов
Центры происхождения культурных растений и домашних животных
8.2.4.3 изучать центры происхождения культурных растений и домашних животных
Посевные культуры и породы домашних животных, встречающихся на территории Казахстана. Ценные признаки
8.2.4.4 описывать сорта значимых культурных растений и пород домашних животных
Биосфера, экосистема, популяция
Компоненты экосистемы. Водные и наземные экосистемы.
Моделирование "Сравнение наземных и водных экосистем"
8.3.1.1 составлять схему общей структуры экосистем;
8.3.1.2 сравнивать водные и наземные экосистемы
Основные характеристики и особенности структуры популяции. Различные стратегии выживания организмов (К- и r-стратегии выживания). Взаимоотношения "хищник-жертва". Изменение численности популяций

8.1.7.4 эндокринді, экзокринді және аралас бездердің орналасқан жерлерін анықтау;
8.1.7.5 бездердің негізгі қызметтерін түсіндіру
Эндокринді бездер қызметінің бұзылуынан туындаған аурулар (гипо- және гиперфункция)
8.1.7.6 эндкриндік бездер қызметінің бұзылуынан туындаған ауруларды атау
Адам денесінде орналасқан тері рецепторлары (терморецепторлар, механорецепторлар, ноцицепторлар).
Зертханалық жұмыс "Тері сезімталдығын зерттеу"
8.1.7.7 терінің сезімталдығын зерттеу
Жылықанды жануарлардың тұрақты температураны сақтауындағы терінің ролі. Температураға сезімталдық. Терморецепторлардың температураның өзгеруіне бейімделуі
8.1.7.8 жылықанды жануарлардың дене температураны сақтаудағы терінің ролін сипаттау
4-тоқсан
Көбею
Митоз. Мейоз. Митоз бен мейоздың биологиялық маңызы
8.2.2.1 тірі ағзалардың тіршілік әрекетіндегі митоз бен мейоздың маңызын түсіндіру
Жануарлардың көбею формалары. Жыныссыз көбею типтері. Жынысты көбею
8.2.1.1 жануарлардың көбею тәсілдерін салыстыру
Мүктер мен қырықжапырақтардың тіршілік циклі. Гаметофит. Спорофит
8.2.1.2 мүктер мен қырықжапырақтардың мысалдарында жынысты және жыныссыз ұрпақтарының ерекшеліктерін түсіндіру
Ашықтұқымды және жабықтұқымды өсімдіктердің тіршілік циклі
8.2.1.3 ашықтұқымды және жабықтұқымды өсімдіктердің тіршілік циклінің ерекшеліктерін түсіндіру
Өсу және даму
Эмбрионалдық даму кезеңдері: бластула, гаструла, нейрула.
Ұлпалар мен мүшелердің дифференциялануы. Органогенез
8.2.3.1 эмбрионалдық даму кезеңдерін сипаттау;
8.2.3.2 әр түрлі ұрық жапырақшаларынан қалыптасатын ұлпалар мен мүшелердің дифференциялануын сипаттау
Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары
Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштіктің эволюциядағы маңызы. Өзгергіштік пен қоршаған орта жағдайларына бейімделгіштік арасындағы өзара байланыс
8.2.4.1 тұқым қуалаушылық пен өзгергіштіктің эволюциядағы ролін дәйектеу
Қолдан сұрыптау және оның селекция үшін маңызы. Қолдан сұрыптау түрлері
8.2.4.2 ағзалар селекциясы үшін қолдан сұрыптаудың маңызын сипаттау
Мәдени өсімдіктер мен үй жануарларының шығу орталықтары
8.2.4.3 мәдени өсімдіктер мен үй жануарларының шығу тегінің орталықтарын оқып білу
Қазақстан территориясында кездесетін егістік дақылдар мен үй жануарларының қолтұқымдары. Маңызды белгілер
8.2.4.4 маңызды мәдени өсімдіктер іріктемелері мен үй жануарлары қолтұқымын сипаттау
Биосфера, экожүйе, популяция
Экожүйелердің компоненттері. Су және құрлық экожүйелері.
Модельдеу "Су және құрлық экожүйелерін салыстыру"
8.3.1.1 экожүйелердің жалпы құрылымының сызбасын жасау;
8.3.1.2 су және құрлық экожүйелерін салыстыру
Популяцияның құрылымының негізгі сипаттамалары және ерекшеліктері. Ағзалардың тіршілікке қабілеттілігінің әртүрлі тәсілдері. (Тіршілікті сақтаудың К және r стрпатегиялары). "Жыртқыш-жемтік" қарымқатынас түрі. Популяция санының өзгеруі

8.3.1.3 описывать основные характеристики и особенности структуры популяции;
8.3.1.4 исследовать различные стратегии выживания организмов;
8.3.1.5 устанавливать причины изменений численности популяций на примере взаимоотношений хищник-жертва
Типы взаимоотношений между организмами. Прямые и косвенные типы взаимоотношений организмов. Адаптации живых организмов к изменяющимся условиям окружающей среды
8.3.1.6 описывать типы взаимоотношений между организмами;
8.3.1.7 объяснять механизм адаптации живых организмов к изменяющимся условиям окружающей среды
Влияние человеческой деятельности на окружающую среду
Роль человека в природе. Рациональное природопользование Охрана природы. Сохранение биологического разнообразия. Всемирный банк семян
8.3.2.1 обосновывать необходимость сохранения и поддержания биологического разнообразия;
8.3.2.2 оценивать значение Всемирного банка семян
Экологические проблемы Республики Казахстана. Причины, последствия и пути решения
8.3.2.3 объяснять причины возникновения и пути решения экологических проблем на территории Казахстана
3) 9 класс:
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
Обучающийся должен:
1 четверть
Клеточная биология
Функции основных компонентов клетки. Клеточные структуры: плазматическая мембрана, цитоплазма, ядро, эндоплазматическая сеть, клеточный центр, рибосомы, аппарат Гольджи, лизосомы, митохондрии, пластиды, органоиды движения, клеточные включения. Строение и выполняемые функции
9.4.2.1 объяснять основные функции компонентов растительной и животной клетки
Вычисление линейного увеличения клеток. Увеличение, актуальный размер и фактический размер изображения. Перевод единиц измерения в систему СИ (сантиметры - миллиметры - микрометры - нанометры).
Моделирование "Вычисление линейного увеличения клеток, используя микрофотографии"
9.4.2.2 вычислять линейное увеличение клеток, используя микрофотографии
Разнообразие живых организмов.
Биосфера и экосистемы
Использование бинарной номенклатуры для описания различных видов.
Лабораторная работа "Определение видов растений и животных (местного региона) с помощью определителя"
9.1.1.1 использовать бинарную номенклатуру при описании различных видов;
9.1.1.2 распознавать по отличительным признакам виды растений и животных (по определителям)
Экспоненциальные и сигмоидные кривые роста популяции
9.3.1.1 анализировать диаграммы экспоненциальных и сигмоидальных кривых роста популяций
Эффективность переноса энергии в экосистеме. Поток энергии и цепи питания. Виды экологических пирамид.

8.3.1.3 популяцияның негізгі қасиеттерін және құрылымдық ерекшеліктерін сипаттау;
8.3.1.4 ағзалардың тіршілікке қабілеттілігінің әртүрлі тәсілдерін зерттеу;
8.3.1.5 жыртқыш-құрбан қарым-қатынасы мысалында популяция санының өзгеру себептерін анықтау
Тірі ағзалардың өзара қарым-қатынас түрлері. Ағзалардың тікелей және жанама қарымқатынас түрлері. Қоршаған орта жағдайларының өзгерістеріне ағзалардың бейімделуі
8.3.1.6 тірі ағзалардың өзара қарым-қатынас түрлерін сипаттау;
8.3.1.7 тірі ағзалардың қоршаған ортаның өзгермелі жағдайларына бейімделу механизмдерін түсіндіру
Адам қызметінің қоршаған ортаға әсері
Адамның табиғаттағы ролі. Табиғатты тиімді пайдалану. Табиғатты қорғау. Биологиялық алуан түрлілікті сақтау. Дүниежүзілік Тұқым қоры
8.3.2.1 биологиялық әртүрлілікті сақтаудың және қолдауды қажеттіктің себептеріннегіздеу;
8.3.2.2 Дүниежүзілік Тұқым қорының маңызын бағалау
Қазақстан Республикасының экологиялық проблемалары. Себептері мен салдарлары. Оларды шешу жолдары
8.3.2.3 Қазақстан аумағындағы экологиялық проблемалардың туындау себептері мен оларды шешу жолдарын түсіндіру
3) 9-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Тақырып/Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар білуге тиісті.
1-тоқсан
Жасушалық биология
Жасушаның негізгі компоненттерінің қызметтері. Жасуша құрылымдары:плазмалық мембрана, цитоплазма, ядро, эндоплазмалық тор, жасуша орталығы, рибосомалар, Гольджи аппараты мен лизосомалар, митохондрия, пластидтер, қозғалыс органоидтары, жасушаның қосындылары. Құрылыстары және атқаратын қызметтері
9.4.2.1 өсімдік және жануар жасушаларының негізгі бөліктерінің құрылысы мен қызметін түсіндіру
Жасушалардың сызықтық ұлғаюын есептеу. Ұлғаю, актуальды өлшемі және суреттің нақты өлшемі. Өлшем бірліктерін СИ жүйесіне аудару (сантиметр-миллиметр-микрометр-нанометр). Модельдеу "Микрофотографияларды пайдаланып жасушаның сызықтық ұлғаюын есептеу"
9.4.2.2 микрофотографияны қолданып, жасушалардың сызықтық ұлғаюын есептеу
Тірі ағзалардың көп түрлілігі.
Биосфера және экожүйе
Әртүрлі түрлерді сипаттауда бинарлық номенклатураны қолдану. Зертханалық жұмыс "Анықтағыш көмегімен өсімдіктер мен жануарлар түрлерін (жергілікті регионның) анықтау"
9.1.1.1 әр түрлі түрлерді сипаттауда бинарлы номенклатураны қолдану;
9.1.1.2 Өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін ерекшелік белгілері бойынша танып білу (анықтағыш бойынша)
Популяцияның өсуінің экспоненциалды және сигмоидты қисығы
9.3.1.1 популяция өсімінің экспоненциалдық және сигмоидтік үлгілерінің қисық сызықтарының графиктерін талдау
Экожүйедегі энергия тасымаланың тиімділігі. Энергия ағыны және қоректік тізбектер. Экологиялық пирамида түрлері

9.3.1.2 рассчитывать эффективность переноса энергии;
9.3.1.3 сравнивать пирамиды численности, биомассы и энергии
Круговорот азота и углерода в природе. Биохимические процессы в биосфере. Роль живых организмов в создании осадочных пород и почвы
9.3.1.4 составлять схему круговорота азота и углерода в природе
Влияние деятельности человека на окружающую среду
Влияние добычи и переработки полезных ископаемых на окружающую среду и здоровье человека
9.3.2.1 объяснять влияние добычи и переработки полезных ископаемых на окружающую среду
Воздействие пестицидов на окружающую среду и здоровье человека
9.3.2.2 объяснять последствия влияния пестицидов на окружающую среду и здоровье человека
Парниковый эффект и истощение озонового слоя. Влияние повышения температуры атмосферы и воды, уровня мирового океана на живые организмы
9.3.2.3 объяснять влияние парникового эффекта на живые организмы;
9.3.2.4 объяснять причины и последствия разрушения озонового слоя
Питание
Процесс расщепления. Действие пищеварительных ферментов. Роль ферментов в пищеварении. Абсорбция и выделение
9.1.2.1 описывать в деталях процессы пищеварения у человека;
9.1.2.2 устанавливать взаимосвязь между органическим веществом и соответствующим ферментом в процессе переваривания пищи
Механизм действия ферментов. Активный центр фермента.
Лабораторная работа "Исследование влияния различных условий (температура, pН) на активность фермента"
9.4.1.1 изучать механизм действия ферментов
9.1.2.3 исследовать влияние различных условий (температура, pН) на активность фермента
Эмульгирование жиров под действием желчи.
Лабораторная работа "Исследование процесса эмульгирования жиров под действием желчи"
9.1.2.4 исследовать процесс эмульгирования жиров под действием желчи
Транспорт веществ
Сходства и различия активного и пассивного транспорта. Транспорт через клеточную мембрану. Затрата энергии при активном транспорте
9.1.3.1 сравнивать пассивный и активный транспорт
Внешние и внутренние факторы, влияющие на транспирацию. Лабораторная работа "Исследование внешних факторов: температуры, влажности и давления водяного пара, движения воздуха на процесс транспирации". Лабораторная работа "Исследование внутренних факторов: площади испаряющей поверхности и отношения этой поверхности к объему растений (кутикула, устьица) на процесс транспирации"
9.1.3.2 объяснять сущность процесса транспирации у растений;
9.1.3.3 исследовать внешние и внутренние факторы, влияющие на процесс транспирации
Влияние внешних факторов на транспорт веществ по флоэме: температуры, влажности, света

9.3.1.2 энергия ағымының тиімділігін есептеу;
9.3.1.3 энергия, биомасса және сандар пирамидаларын салыстыру
Табиғаттағы көміртек пен азот айналымы. Биосферадағы биохимиялық үрдістер. Топырақ пен шөгінді жыныстар түзудегі тірі ағзалардың рөлі
9.3.1.4 азот пен көміртектің табиғаттағы айналымының сызбасын құру
Адам қызметінің қоршаған ортаға әсері
Пайдалы қазбаларды өндірудің қоршаған орта мен адам денсаулығына әсері
9.3.2.1 пайдалы қазбалар өндірудің және қайта өңдеудің қоршаған ортаға әсерін түсіндіру
Пестицидтердің қоршаған орта мен адам денсаулығына әсері
9.3.2.2 пестицидтерді пайдаланудың қоршаған орта мен адам денсаулығына әсерін түсіндіру
жылыжай эффктісі (булану) және
озон қабатыныңжұқаруы. Дүниежүзілік мұхит деңгейінің, су мен атмосфера температурасының көтерілуінің тірі ағзаларға әсері
9.3.2.3 парниктік эффектінің тірі ағзаларға әсерін түсіндіру;
9.3.2.4 озон қабатының бұзылуының себептері мен салдарын түсіндіру
Қоректену
Ыдырау үдерісі. Асқорыту ферменттерінің әсері. Асқорытудағы ферменттердің маңызы. Сіңіру және бөліп шығару
9.1.2.1 адамның асқорыту жолдарындағы үдерістерді сипаттау;
9.1.2.2 ас қорыту үдерісіндегі органикалық заттар мен сәйкесі ферменттердің арасындағы байланысты орнату
Ферменттердің әсер ету механизмі. Ферменттің белсенді орталығы. Зертханалық жұмыс "Ферменттердің белсенділігіне әр түрлі жағдайлардың (температура, pH) әсерін зерттеу"
9.4.1.1 ферменттер механизмін оқып тану;
9.1.2.3 ферменттердің белсенділігіне әр түрлі жағдайлардың (температура, pH) әсерін зерттеу
Өттің әсерінен майлардың эмульгациясы. Зертханалық жұмыс "Өттің әсерінен майлардың эмульгациялануын зерттеу"
9.1.2.4 өттің әсерінен майлардың эмульгациялануы үдерісін зерттеу
Заттар тасымалы
Активті және пассивті тасымалдардың ұқсастығы мен айырмашылығы. Жасуша мембранасы арқылы тасымалдану. Белсенді тасымалдану кезіндегі энергияның жұмсалуы
9.1.3.1 активті және пассивті тасымалдарды салыстыру
Сыртқы және ішкі факторлардың транспирацияға әсері. Зертханалық жұмыс "Транспирация үдерісі кезіндегі сыртқы факторларды (температура, ылғалдылық пен су буының қысымы, ауа қозғалысын) зерттеу. Зертханалық жұмыс "Ішкі факторларды: Буландыратын беттің ауданы және бұл беттік ауданның өсімдік көлеміне қатынасының (кутикула мен лептесіктер) транспирация үдерісіне әсері"
9.1.3.2 өсімдіктердегі транспирация үдерісінің мәнін түсіндіру;
9.1.3.3 ішкі және сыртқы факторлардың транспирацияға әсерін зерттеу
Сыртқы факторлардың флоэмада зат тасымалына әсері: температура, ылғалдылық, жарық

9.1.3.4 изучить перемещение веществ во флоэме в зависимости от внешних факторов
2 четверть
Дыхание
Анаэробное и аэробное дыхание. Рассматривать процессы анаэробного и аэробного дыхания с использованием уравнений химических реакции. Эффективность анаэробного и аэробного дыхания.
9.1.4.1 сравнивать процессы анаэробного и аэробного дыхания, используя уравнение химической реакции процесса дыхания
Утомление мышц, связанное с анаэробным и аэробным дыханием.
Влияние физических упражнений на аэробное и анаэробное дыхание
9.1.4.2 рассмотреть связь между утомлением мышц и процессами анаэробного и аэробного дыхания
Выделение
Строение и функции нефрона. Ультрафильтрация. Абсорбция и избирательная реабсорбция. Состав мочи. Причины фильтрации и обратной фильтрации
9.1.5.1 описывать строение и функцию нефрона;
9.1.5.2 описывать процессы фильтрации и образования мочи
Факторы, влияющие на работу почек: рацион питания, переохлаждение, лекарственные препараты, хронические и инфекционные заболевания (кариес, гнойная ангина и др.)
9.1.5.3 описывать факторы, влияющие на работу почек
Гигиена мочевыделительной системы. Заболевания почек и органов мочевыделительной системы: пиелонефрит, цистит, мочекаменная болезнь почек. Причины и меры профилактики
9.1.5.4 объяснять меры профилактики болезней почек и мочевыделительной системы
Продукты выделения живых организмов, обитающих на суше, в пустыне, в пресной и соленой воде. Конечные продукты разложения азотсодержащих органических веществ: аммиак, мочевина, мочевая кислота
9.1.5.5 установить связь между средой обитания и конечными продуктами обмена веществ у различных организмов
Координация и регуляция
Типы и функции нейронов. Функции нервной ткани (глиальные клетки). Миелинизированные и немиелинизированные оболочки аксона. Синапсы и медиаторы. Моделирование "Изучение нервной ткани"
9.1.7.1 устанавливать взаимосвязь между строением нервной клетки и функцией нервной клетки
9.1.7.2 - анализировать функции нервной ткани и ее структурных компонентов
Возникновение и проведение нервных импульсов в миелинизированных и немиелинизированных аксонах. Скорость проведения. Мембранный потенциал, потенциал покоя и потенциал действия. Моделирование "Изучение скорости возникновения и передачи нервного импульса"
9.1.7.3 описывать возникновение и проведение нервного импульса
Электрические процессы в живых организмах. Электрорецепторы и электрические органы
9.4.4.1 изучать электрические процессы в живых организмах
Механизм нейрогуморальной регуляции на примере регуляции вдоха и выдоха. Сравнение нервной и гуморальной регуляции. Адаптация организма к стрессу

9.1.3.4 сыртқы факторлардың флоэма арқылы заттардың тасымалдануына әсерін зерттеу
2-тоқсан
Тыныс алу
Анаэробты және аэробты тыныс алу. Анаэробты және аэробты тыны салу үдерістерін химиялық реакция теңдеулерін қолданып қарастыру. Анаэробты және аэробты тыныс алудың тиімділіктері
9.1.4.1 тыныс алу реакциясының химиялық теңдеуін пайдалана отырып, анаэробты және аэробты тыныс алуды салыстыру
Аэробты, анаэробты тынысалу үдерістерімен байланысты бұлшық еттердің қажуы. Аэробты және анаэробты тынысалуға физикалық жүктемелердің әсері
9.1.4.2 бұлшықет қажуы және аэробты, анаэробты тыныс алу үдерістері арасындағы байланысты қарастыру
Бөліп шығару
Нефронның құрылысы және қызметі. Ультрафильтрация. Абсорбция және таңдамалы реабсорбция. Несептің құрамы. Фильтрация мен кері фильтрацияның себептері
9.1.5.1 нефронның құрылысы мен қызметін сипаттау;
9.1.5.2 фильтрация және несептің түзілу үрдістерін сипаттау
Бүйрек жұмысына әсер ететін факторлар: тамақтану рационы, дене температурасының күрт түсуі, дәрілік препараттар, созылмалы және инфекциялық аурулар(кариес, іріңді ангина т.б.)
9.1.5.3 бүйректің жұмысына әсер ететін факторларды сипаттау
Зәр шығару жүйесінің гигиенасы. Бүйрек және зәр шығару жүйесінің аурулары: пиелонефрит, цистит, бүйрекке тастың жиналуы. Себептері және алдын алу шаралары
9.1.5.4 бүйрек және зәр шығару жүйесі ауруларының алдын алу жолдарын түсіндіру
Құрлықта, шөлде, тұщы және тұзды суларда тіршілік ететін тірі ағзалардың зат алмасуының соңғы өнімдері. Құрамында азоты бар органикалық заттардың ыдырау өнімдері: аммиак, несепнәр, несеп қышқылы
9.1.5.5 әртүрлі ағзалардың мекен ету ортасы мен зат алмасудың соңғы өнімдері арасындағы байланысты орнату
Координация және реттелу
Нейрондардың түрлері мен қызметтері. Жүйке ұлпасының қызметі (глиальды жасушалар). Аксондардың миеленді және миеленсіз қабықтары. Синапстар және медиаторлар. Модельдеу "Жүйке ұлпаларын зерттеу"
9.1.7.1 жүйке жасушасының құрылысы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату;
9.1.7.2 жүйке ұлпалары мен оның құрылымдық бөліктерінің қызметтерін талдау
Миеленді, миеленсіз аксондарда жүйке импульстарының туындауы және өткізілуі. Өткізу жылдамдығы. Мембраналық потенциал, тыныштық потенциалы және әрекет потенциалы. Модельдеу "Жүйке импульстарының туындауы мен таралу жылдамдығын зерттеу"
9.1.7.3 жүйке импульсінің туындауы мен өтуін сипаттау
Тірі ағзалардағы электрлік үдерістер. Электрорецепторлар және электрлі мүшелер
9.4.4.1 тірі ағзалардағы электрлік үдерістерді зерттеу
Тынысалу мен тыныс шығарудың реттелуі мысалында нейрогуморальдық реттелу механизмі. Жүйкелік және гуморальдық реттелуді салыстыру. Ағзаның күйзеліске бейімделуі

9.1.7.4 объяснять механизм нейрогуморальной регуляции
Нейрокомпьютерный интерфейс. Система обмена информацией между мозгом и компьютером
9.4.4.2 изучать особенности технологии интерфейс компьютер-мозг
Механизмы поддержания гомеостаза
9.1.7.5 объяснять механизм поддержания постоянства внутренней среды организма
Регуляторы роста и развития растений. Лабораторная работа "Исследование влияния ауксина на растения"
9.1.7.6 анализировать влияние ростовых веществ на жизнедеятельность растений
3 четверть
Движение
Работа мышц.
Демонстрация "Работа основных мышц, роль плечевого пояса в движениях руки. Регуляция мышечных движений".
Лабораторная работа "Изучение процесса утомления мыщц при статической и динамической работе"
9.1.6.1 исследовать максимальное мышечное усилие и силовую выносливость мышц руки;
9.1.6.2 исследовать зависимость работы от частоты мышечных сокращений
Молекулярная биология
Принципы строения молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты: комплементарность нуклеотидов
9.4.1.2 описывать строение двойной спирали молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты;
9.4.1.3 моделировать молекулу дезоксирибонуклеиновой кислоты на основе принципов еҰ строения
Клеточный цикл
Интерфаза. Стадии интерфазы: Gl, S и G2
9.2.2.1 объяснять процессы, происходящие в интерфазе клеточного цикла
Митоз. Фазы митоза.
Лабораторная работа "Исследование митоза в клетках корешка лука".
9.2.2.2 охарактеризовать фазы митоза
Мейоз. Фазы мейоза. Сравнение митоза и мейоза.
Моделирование "Изучение фаз мейоза"
9.2.2.3 охарактеризовать фазы мейоза;
9.2.2.4 сравнивать процессы митоза и мейоза
Закономерности наследственности и изменчивости
Закономерности наследования признаков, выявленные
Г. Менделем. Гибридологический метод изучения наследственности
9.2.4.1 оценивать роль исследований Г. Менделя в становлении и развитии генетики
Цитологические основы генетических законов наследования. Закон чистоты гамет и его цитологическое обоснование. Moно- и дигибридное скрещивание. Закон доминирования. Закон расщепления
9.2.4.2 обосновывать цитологические основы моногибридного скрещивания и решать задачи на моногибридное скрещивание;
9.2.4.3 обосновывать цитологические основы дигибридного скрещивания и решать задачи на дигибридное скрещивание
Взаимодействие аллельных генов: полное и неполное. Явление доминирования признаков. Понятие анализирующего скрещивания и его практическое значение
9.2.4.4 сравнивать полное и неполное доминирование;
9.2.4.5 оценивать значение анализирующего скрещивания
Генетика пола. Генетический механизм определения пола. Наследование сцепленное с полом. Гемофилия и дальтонизм

9.1.7.4 нейрогуморалды реттелудің механизмін түсіндіру
Нейрокомпьютерлік интерфейс. Компьютер мен ми арасындағы ақпарат алмасу жүйесі
9.4.4.2 "компьютер-ми" интерфейс технологиясының ерекшеліктерін оқып білу
Гомеостазды тұрақты ұстаудың механизмдері
9.1.7.5 ағзаның ішкі ортасының тұрақтылығын ұстаудағы гомеостазды сақтаудың механизмін түсіндіру
Өсімдіктердің өсуі мен дамуын реттеуші. Зертханалық жұмыс "Ауксиннің өсімдіктерге әсерін зерттеу"
9.1.7.6 өсімдіктердің өсуі мен дамуына әсер ететін заттардың әрекетін талдау
3-тоқсан
Қозғалыс
Бұлшық еттің жұмысы.
Демонстрация " Негізгі бұлшық еттердің жұмысын өзіндік бақылау, иық белдеуінің қол қозғалысындағы рөлі. Бұлшықет қозғалысын реттеу"
Зертханалық жұмыс "Статикалық және динамикалық жұмыс кезіндегі бұлшық еттің қажуын зерттеу"
9.1.6.1 қол бұлшық еттерінің максималды жұмыс күшін және күшке төзімділігін зерттеу;
9.1.6.2 бұлшық еттің жиырылу жиілігіне бұлшықет жұмысының тәуелділігін зерттеу
Молекулалық биология
Дезоксирибонуклеин қышқылының
молекулалық құрылысының принцптері: нуклеотидтердің комплементарлылығы. Модельдеу "Дезоксирибонуклеин қышқылы" молекуласын құру"
9.4.1.2 дезоксирибонуклеин қышқылының молекуласының қос шиыршықты құрылымын сипаттау;
9.4.1.3 дезоксирибонуклеин қышқылының құрылымдық қағидалары негізінде үлгілеу
Жасушалық цикл
Интерфаза. Интерфаза кезеңдері: Gl, S және G2
9.2.2.1 жасуша айналымының интерфаза кезіндегі жүретін үдерістерді түсіндіру
Митоз. Митоз фазалары. Зертханалық жұмыс "Пияз тамыр ұшындағы жасушалардан митозды зерттеу"
9.2.2.2 митоздың кезеңдерін сипаттау
Митоз. Митоз фазалары. Мейоз бен митозды салыстыру. Модельдеу "Митоз кезеңдерңн зерттеу"
9.2.2.3 мейоз кезеңдерін сипаттау;
9.2.2.4 митоз және мейоз үдерістерін салыстыру
Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары
Мендель ашқан белгілердің тұқымқуалаузаңдылықтары. Тұқымқуалаушылықты зерттеудің гибридологиялық әдісі
9.2.4.1 генетиканың дамуы мен қалыптасуындағы Мендель зерттеулерінің рөлін бағалау
Тұқымқуалаушылық заңдылықтарының цитологиялық негіздері. Гаметалар тазалығы және оның цитологиялық негіздемесі. Моногибридті және дигибридті будандастыру. Басымдылық заңы. Ажырау заңы
9.2.4.2 моногибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін дәлелдеу және есептер шығару;
9.2.4.3 дигибридті будандасты-рудың цитологиялық негіздерін дәлелдеу және есептер шығару
Аллельді гендердің әрекеттесуі: толықжәне толымсыз. Доминанттылық белгілердің пайда болуы. Талдаушы шағылыстыру ұғымы мен оның практикалық маңызы
9.2.4.4 толық және толымсыз доминаттылықты салыстыру;
9.2.4.5 талдаушы будандастырудың маңыздылығын бағалау
Жыныс генетикасы. Жынысты анықтаудың генетикалық механизмі. Жыныспен тіркесіп тұқымқуалау. Гемофилия және дальтонизм

9.2.4.6 описывать теорию определения пола;
9.2.4.7 составлять схему, объясняющую роль хромосом в определении пола
Закономерности наследования групп крови у человека. Резус-фактор
9.2.4.8 объяснять механизм определения и наследования групп крови человека
Генетика человека. Методы изучения наследственности у человека. Предупреждение наследственных заболеваний человека. Составление генеалогического древа человека. Моделирование "Составление родословной человека"
9.2.4.9 характеризовать основные методы изучения генетики человека;
9.2.4.10 составлять генеалогическое древо
Современные сельскохозяйственные технологии для повышения урожайности.
Новые альтернативные пути ведения высокопродуктивного сельского хозяйства
9.2.4.11 изучать использование современных сельскохозяйственных технологий для повышения урожайности культурных растений на основе местного региона
Микробиология и биотехнология
Общая схема биотехнологического процесса и продукты, получаемые в биотехнологии (для медицины, промышленности и сельского хозяйства). Производство инсулина
9.4.3.1 описывать общую схему биотехнологического процесса на примере производства инсулина;
9.4.3.2 приводить примеры продуктов, получаемых в биотехнологии
4 четверть
Размножение
Строение и функции половой системы человека.
9.2.1.1 описывать строение половой системы человека
Вторичные половые признаки. Половое созревание юношей и девушек. Биологическая и социальная зрелость.
9.2.1.2 описывать развитие вторичных половых признаков в период полового созревания
Менструальный цикл. Роль гормонов эстрогена и прогестерона.
9.2.1.3 описывать менструальный цикл и роль эстрогена и прогестерона
Виды контрацепции
Заболевания, передающиеся половым путем: СПИД, сифилис, гонорея, гепатит В, С. Меры профилактики.
9.2.1.4 объяснять виды контрацепции и последствия заболеваний, передаваемых половым путем и меры их профилактики
Рост и развитие
Внутриутробное развитие. Первые стадии зародышевого развития. Формирование и развитие плода
9.2.3.1 объяснять роль плаценты в развитии эмбриона;
9.2.3.2 сравнивать развитие эмбриона и плода
Влияние курения, наркотических веществ и алкоголя на развитие эмбриона человека
9.2.3.3 объяснять последствия влияния курения, алкоголя и других наркотических веществ на развитие эмбриона человека
Эволюционное развитие
Этапы развития жизни на Земле
9.2.5.7 изучать основные этапы развития жизни на Земле
Возникновение и развитие эволюционных представлений. Основные принципы эволюционной теории Ч. Дарвина. Возникновение современной теории эволюции
9.2.5.1 изучать основные положения работ К. Линнея и Ж.Б. Ламарка;

9.2.4.6жынысты анықтау теориясын сипаттау;
9.2.4.7 жынысты анықтау кезінде хромосомалардың рөлін түсіндіретін сызба жасау
Адам қан топтарының тұқымқуалау заңдылықтары. Резус-фактор
9.2.4.8 адамның қан тобының тұқымқуалауын және қан топтарын анықтау механизмін түсіндіру
Адам генетикасы. Адамның тұқымқуалау белгілерін зерттеу әдістері. Адамның генетикалық ауруларының алдын алу. Модельдеу "Адамның генеалогиялық шежіре ағашын құру"
9.2.4.9 адам генетикасын зерттеудің негізгі әдістерін сипаттау;
9.2.4.10 шежіре сызбасын құру
Өнімділікті арттыратын заманауи ауыл шаруашылық технологиялары.
Өнімділігі жоғары ауыл шаруашылықты жүргізудің жаңа баламалы жолдары
9.2.4.11 мәдени өсімдіктердің өнімділігін арттыру үшін заманауи ауылшаруашылық технологияларды қолданылуын зерттеу
Микробиология және биотехнология
Биотехнологиялық үдерістін жалпы сызбасы және биотехнологияда алынатын өнімдері (медицинада, өнеркәсіпте және ауылшаруашылықта). Инсулин өндірісі
9.4.3.1 инсулин өндіру мысалында биотехнологиялық үдерістің жалпы сызбасын сипаттау;
9.4.3.2 биотехнологияда өндірілетін өнімдерге мысал келтіру
4-тоқсан
Көбею
Адамның жыныс жүйесінің құрылымы мен қызметі.
9.2.1.1 адамның жыныс жүйесінің құрылысын сипаттау
Екінші реттік жыныстық белгілер. Ұлдар мен қыздардың жыныстық жетілуі. Биологиялық және әлеуметтік жетілу.
9.2.1.2 жыныстық жетілу кезеңіндегі екінші реттік жыныстық белгілердің дамуын сипаттау
Менструалдық цикл: менструалдық циклындағы эстроген мен прогестерон гормондарының маңызы.
9.2.1.3 сипаттау
Контрацепция түрлері.
Жыныстық жолмен берілетін аурулар: жүре пайда болған иммундық дефицитiнiң синдромы (ЖИТС), сифилис, гонорея, гепатит В,С. Алдын алу шаралары.
9.2.1.4 контрацепцияның маңызы мен түрлерін және жыныстық жолмен таралатын аурулардың салдары мен алдын алу шараларын түсіндіру
Өсу және даму
Құрсақта даму. Ұрықтық дамудың алғашқы кезеңдері. Ұрықтың қалыптасуы мен дамуы
9.2.3.1 ұрықтың дамуындағы плацентаның маңызын түсіндіру;
9.2.3.2 эмбрион мен ұрықтың дамуын салыстыру
Шылым шегу, есірткі мен ішімдіктің адам ұрығының дамуына тигізетін әсері
9.2.3.3 адам ұрығының дамуына шылым шегу, алкоголь мен басқа есірткілер әсерінің салдарын түсіндіру
Эволюциялық даму
Жердегі тіршіліктің пайда болуы кезеңдері
9.2.5.7 Жердегі тіршіліктің дамуының негізгі кезеңдерін оқып білу
Эволюциялық ұғымдардың қалыптасуы және дамуы. Ч.Дарвиннің эволюциялық ілімінің негізгі қағидалары. Эволюцияның қазіргі заман теориясының пайда болуы
9.2.5.1 К. Линней мен Ж.Б. Ламарк еңбектерінің негізгі қағидаларын оқып зерттеу;

9.2.5.2 объяснять роль трудов Ч. Дарвина в создании учения об эволюции
Движущие силы эволюции. Приспособленность в результате естественного отбора. Роль изменчивости в эволюционном процессе (мутационная, комбинативная). Естественный отбор, его формы (движущая и стабилизирующая). Борьба за существование (внутривидовая, межвидовая). Моделирование "Изучение адаптаций как результат естественного отбора (бабочка)"
9.2.5.3 охарактеризовать движущие силы эволюции;
9.2.5.4 описывать роль естественного отбора в адаптации организмов
Определение понятия "вид". Структура вида. Критерии вида. Понятие "видообразование". Формы и механизмы видообразования
9.2.5.5 охарактеризовать структуру и критерии вида;
9.2.5.6 объяснять процесс видообразования
Приложение 16
к приказу и.о. Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 25 октября 2017 года № 545
Приложение 205
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "География" для 7-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. География – предмет, в сферу рассмотрения которого входят и естественные, и общественные, и социальные объекты и явления. География изучает пространственно-временные взаимосвязи и взаимозависимости между природными и антропогенными объектами.
3. Цель учебного предмета "География" – воспитание личности, обладающей географической культурой, включающей в себя географическую картину мира, географическое мышление, знание и применение методов и языка географии.
4. Географическая культура личности – это система жизненных ценностей, опирающихся на знания о природе Земли, причинах ее разнообразия, о населении и его хозяйственной деятельности, из которых системообразующим выступает ценностное отношение к окружающей среде, которое регулирует поведение обучающегося в процессе взаимоотношений "человек-природа-общество-культура".
5. Географическая картина мира – совокупность представлений человека о свойствах и закономерностях территориальных природно-общественных систем.
6. Географическое мышление – процесс познания и отражения существенных свойств географических объектов, явлений и процессов, а также связей между ними; оно отличается территориальностью, комплексностью, глобализмом.

9.2.5.2 Эволюция ілімінің қалыптасуындағы. Ч.Дарвин еңбектерінің ролін түсіндіру
Эволюцияның қозғаушы күштері. Табиғи сұрыпталу нәтижесіндегі бейімделушілік. Эволюциялық үдерістегі өзгергіштіктің (мутациялық, комбинтивтік) рөлі. Табиғи сұрыпталу, оның түрлері (қозғаушы және тұрақтандырушы). Тіршілік үшін күрес (түрішілік, түраралық). Модельдеу "Бейімделгіштікті табиғи сұрыпталу нәтижесі ретінде зерттеу (көбелек)"
9.2.5.3 эволюцияның қозғаушы күштерін сипаттау;
9.2.5.4 ағзалардың бейімделудегі табиғи сұрыпталудың рөлін сипаттау
"Түр" ұғымының анықтамасы. Түрдің құрылымы. Түр критерийлері. "Түр түзілу" ұғымы. Түр түзілудің тәсілдері мен механизмдері
9.2.5.5 түрдің құрылымы мен критерийлерін сипаттау;
9.2.5.6 түр түзілу үдерісін түсіндіру
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
міндетін атқарушысының
2017 жылғы 25 қазандағы
№ 545 бұйрығына
16-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
205-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған
"География" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. "География" пәні – табиғи, қоғамдық, әлеуметтік нысандарды, құбылыстарды, үдерістерді бірлікте қарастыратын маңызды пән. Ол табиғи және антропогендік нысандардың арасындағы кеңістіктік-уақыттық өзара байланыстар мен өзара тәуелділіктерді зерттейді.
3. "География" пәнінің мақсаты – дүниенің географиялық бейнесін тұтас қабылдайтын, географиялық ойлау қабілеті дамыған, географияның әдістері мен тілін білетін және қолданатын, географиялық мәдениеті бар тұлға тәрбиелеу.
4. Тұлғаның географиялық мәдениеті – тұлғаның бойындағы Жер, қоршаған орта, табиғат туралы, оның алуантүрлілігінің себептері, халқы мен шаруашылық әрекеті туралы білім мен "адам – табиғат – қоғам – мәдениет" жүйесіндегі өмірлік құндылықтарды меңгеруінің көрінісі.
5. Дүниенің географиялық бейнесі – аумақтық табиғи-қоғамдық жүйелердің қасиеттері мен заңдылықтары туралы көзқарастар жиынтығы.
6. Географиялық ойлау – географиялық нысандар, үдерістер мен құбылыстарды, олардың арасындағы байланыстарды тану және олардың маңызды қасиеттерін бейнелеу.

7. Задачи учебного предмета "География":
1) раскрыть географическую картину мира, включающую естественные и антропогенные объекты, явления и процессы, сформировать понимание территориальных различий окружающего мира, их объективного характера и значения для жизни людей;
2) развить у обучающихся научные взгляды на взаимосвязь природы и общества, на пространственные особенности этой взаимосвязи;
3) раскрыть естественнонаучные, социально-экономические основы общественного производства, охраны природы и рационального природопользования;
4) способствовать овладению обучающихся навыками и методами географических исследований;
5) способствовать овладению понятиями и терминами географической науки;
6) сформировать пространственное мышление и картографические навыки;
7) выработать навыки применения географических знаний на практике, в повседневной жизни.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "География"
8. ОбъҰм учебной нагрузки по предмету "География" составляет:
1) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
9. Содержание учебной программы по учебному предмету "География" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов по классам.
10. Цели обучения, обозначенные в каждом подразделе, позволяют учителю системно планировать работу с обучающимися, а также оценивать их достижения и информировать о следующих этапах обучения.
11. Содержание учебного предмета включает 6 разделов:
1) методы географических исследований;
2) картография и географические базы данных;
3) физическая география;
4) социальная география;
5) экономическая география;
6) страноведение с основами политической географии.
12. Раздел "Методы географических исследований" состоит из подраздела "Исследования и исследователи".
13. Раздел "Картография и географические базы данных" включает следующие подразделы:
1) географические карты;
2) географические базы данных.
14. Раздел "Физическая география" состоит из следующих подразделов:
1) литосфера;
2) атмосфера;
3) гидросфера;
4) биосфера;
5) природно-территориальные комплексы.
15. Раздел "Социальная география" состоит из подраздела "География населения".
16. Раздел "Экономическая география" включает следующие подразделы:
1) природные ресурсы;
2) социально-экономические ресурсы;
3) страслевая и территориальная структура мирового хозяйства;
4) тенденции и показатели развития мирового хозяйства.

7. "География" пәнінің міндеттері:
1) географияның ғылыми пән ретіндегі рөлі мен оның қазіргі заманғы адамзат мәселелерін, сондай-ақ ғаламдық мәселелерді шешудегі әлеуетін түсінуге мүмкіндік беру;
2) оқушылардың бойында табиғат пен қоғам арасындағы өзара байланыстарға, осы байланыстардың кеңістіктік ерекшеліктеріне ғылыми көзқарастарды қалыптастыру;
3) қоғамдық өндірістің, табиғатты қорғау мен табиғатты тиімді пайдаланудың ғылыми-жаратылыстану, әлеуметтік-экономикалық негіздерін ашу;
4) оқушылардың географиялық зерттеу әдістері мен зерттеу дағдыларын игеруіне ықпал жасау;
5) оқушылардың география ғылымының түсініктері мен терминдерін меңгеруіне ықпал жасау;
6) кеңістіктік ойлау мен картографиялық дағдыларды қалыптастыру;
7) географиялық білімді күнделікті өмірде, өз іс-тәжірибесінде пайдалану дағдыларын қалыптастыру.
2-тарау. "География" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
8. "География" оқу пәні бойынша оқу жүктемесі:
1) 7-сыныпта – аптасына 2 сағатты, оқу жылында 68 сағатты;
2) 8-сыныпта – аптасына 2 сағатты, оқу жылында 68 сағатты;
3) 9-сыныпта – аптасына 2 сағатты, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
9. "География" пәні оқу бағдарламасының мазмұны оқытудың бөлімдері
арқылы ұйымдастырылған. Бөлімдер сыныптар бойынша күтілетін нәтиже түрінде берілген оқу мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады.
10. Әр бөлімшеде көрсетілген оқу мақсаттары, мұғалімге оқушыларды дамыту бойынша жұмысты жүйелі жоспарлауға, сонымен қатар олардың жетістіктерін бағалауға, оқытудың келесі кезеңдері туралы ақпарат беруге мүмкіндік береді.
11. Оқу пәнінің мазмұны 6 бөлімді қамтиды:
1) географиялық зерттеу әдістері;
2) картография және географиялық деректер базасы;
3) физикалық география;
4) әлеуметтік география;
5) экономикалық география;
6) елтану және саяси география негіздері.
12. "Географиялық зерттеу әдістері" бөлімі "Зерттеу және зерттеушілер" бөлімшесінен тұрады.
13. "Картография және географиялық деректер базасы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) географиялық карталар;
2) географиялық деректер базасы.
14. "Физикалық география" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) литосфера;
2) атмосфера;
3) гидросфера;
4) биосфера;
5) табиғи-аумақтық кешендер.
15. "Әлеуметтік география" бөлімі келесі бөлімшеден тұрады:
1) халықтар географиясы.
16. "Экономикалық география" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) табиғи ресурстар;
2) әлеуметтік-экономикалық ресурстар;
3) дүниежүзілік шаруашылықтың салалық және аумақтық құрылымы;
4) дүниежізілік шаруашылықтың даму үрдістері мен көрсеткіштері;

17. Раздел "Страноведение с основами политической географии" включает подраздел "Страны мира".
18. Базовое содержание учебного предмета 7 класса.
1) методы географических исследований, исследования и исследователи, объекты географических исследований, развитие географической науки, источники географических данных, географические опыты, полевые методы исследований, применение графических методов в географии;
2) картография и географические базы данных, географические карты, применение географических картосхем, географическая номенклатура, географические базы данных, организация географических данных;
3) физическая география, литосфера, строение и вещественный состав литосферы, тектоническое строение Земли, тектонические движения литосферы, литосферные катаклизмы, атмосфера, атмосфера и ее составные части, погода и метеорологические элементы, неблагоприятные атмосферные явления, гидросфера, гидросфера и ее составные части, значение водных ресурсов, географическое положение Мирового океана, свойства вод мирового океана, движения вод в океане, бедствия, связанные с океаном, проблемы Мирового океана, биосфера, биосфера и ее составные части, флора и фауна родного края, почвы, их состав и структура, типы почв в Казахстане, экологические проблемы почв, природно-территориальные комплексы, формирование природно-территориальных комплексов, виды природно-территориальных комплексов; визитная карточка моего края: разработка краеведческой базы данных.
4) социальная география, география населения, языковые семьи и группы народов мира, религиозный состав населения мира, историко-культурные регионы мира, межнациональное и межконфессиональное согласие;
5) экономическая география, природные ресурсы, классификация природных ресурсов, проблемы, связанные с освоением природных ресурсов, социально-экономические ресурсы, транспортная инфраструктура, социальная инфраструктура, отраслевая и территориальная структура мирового хозяйства, отрасли мирового хозяйства: сельское хозяйство и промышленность;
6) страноведение с основами политической географии, страны мира, географическое положение стран мира, географическое и экономико-географическое положение стран мира.
19. Базовое содержание учебного предмета 8 класса.
1) методы географических исследований, исследования и исследователи. Отрасли географической науки, виды методов географических исследований. Обработка и анализ географических данных, географические модели, формы представления результатов исследований;

17. "Елтану және саяси география негіздері" бөлімі "Дүниежүзі елдері"
бөлімшесін қамтиды.
18. Пәннің 7-сыныпқа арналған базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) географиялық зерттеу әдістері, зерттеу және зерттеушілер, географияны зерттеу нысандары, география ғылымының дамуы, географиялық дерек көздері, географиялық тәжірибелер, далалық зерттеу әдістері, географияда графикалық әдістердің қолданылуы;
2) картография және географиялық деректер базасы, географиялық карталар, географиялық картосхемаларды қолдану, географиялық номенклатура, географиялық деректер базасы, географиялық деректерді ұйымдастыру;
3) физикалық география, литосфера, литосфераның құрылысы мен заттық құрамы, жердің тектоникалық құрылысы, литосфераның тектоникалық қозғалыстары, литосфералық катаклизмдер, атмосфера, атмосфера және оның құрамдас бөліктері, ауа райы және метеорологиялық элементтер, атмосфералық қолайсыз құбылыстар, гидросфера, гидросфера және оның құрамдас бөліктері, су ресурстарының маңыздылығы, дүниежүзілік мұхиттың географиялық жағдайы, дүниежүзілік мұхит суларының қасиеттері, мұхит суларының қозғалыстары, мұхиттармен байланысты апаттар, дүниежүзілік мұхиттың проблемалары, биосфера, биосфера және оның құрамдас бөліктері, туған өлкенің флорасы мен фаунасы, топырақ, оның құрамы мен құрылымы, Қазақстанның топырақ түрлері, топырақтың экологиялық проблемалары, табиғи-аумақтық кешендер, табиғи-аумақтық кешендердің қалыптасуы, табиғи-аумақтық кешендердің түрлері; туған өлкемнің визит карточкасы: өлкетанудың деректер базасын әзірлеу;
4) әлеуметтік география, халық географиясы, дүниежүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары, дүниежүзі халқының діни құрамы, дүниежүзінің тарихи-мәдени аймақтары, ұлтаралық және дінаралық келісім;
5) экономикалық география, табиғи ресурстар, табиғи ресурстардың жіктелуі, табиғи ресурстарды игерумен байланысты проблемалар, әлеуметтік-экономикалық ресурстар, көлік инфрақұрылымы, әлеуметтік инфрақұрылым, дүниежүзілік шаруашылықтың салалық және аумақтық құрылымы, дүниежүзілік шаруашылықтың салалары: ауыл шаруашылығы мен өнеркәсіп;
6) елтану және саяси география негіздері, дүниежүзі елдері, дүниежүзі елдерінің географиялық жағдайы, дүниежүзі елдерінің географиялық және экономикалық-географиялық жағдайы.
19. Пәннің 8-сыныпқа арналған базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) географиялық зерттеу әдістері, зерттеу және зерттеушілер, география ғылымының салалары, географиялық зерттеу әдістерінің түрлері, географиялық деректерді өңдеу және талдау, географиялық модельдер, зерттеу нәтижелерінің ұсыну формалары;

2) картография и географические базы данных, географические карты, тематические карты и элементы их дополнительной характеристики, чтение тематических карт, тематическая географическая номенклатура, географические базы данных, роль информационно-коммуникационных технологий в составлении географических баз данных;
3) физическая география, литосфера, закономерности формирования и распространения форм рельефа, классификация форм рельефа, крупные орографические объекты на материках и в океанах, классификация горных пород и минералов, распространение полезных ископаемых в связи с закономерностями формирования горных пород и минералов, свойства горных пород и минералов, определение возраста горных пород, геологическое летоисчисление и геохронологическая таблица, влияние рельефа на жизнь и хозяйственную деятельность человечества, атмосфера, климатообразующие факторы, глобальная циркуляция атмосферы, климатические пояса, особенности климата материков, влияние климата на жизнь и хозяйственную деятельность человечества, негативное влияние человеческой деятельности на атмосферу, гидросфера, виды и формирование вод суши, хозяйственное значение вод суши, строение речной долины, гидрологический режим рек, озера и ледники, экологические проблемы вод суши, водные бедствия, биосфера, природные зоны и высотные пояса, природные зоны материков, органический мир океанов, охрана растительного и животного мира, природно-территориальные комплексы, строение и состав географической оболочки, закономерности географической оболочки;
4) социальная география, география населения, перепись населения, типы воспроизводства населения, демографические показатели и демографическая ситуация, демографические проблемы, демографическая политика;
5) экономическая география, природные ресурсы, экономическая и экологическая оценка природных ресурсов, природно-ресурсный потенциал регионов мира, центры и технологии переработки природных ресурсов, виды готовой продукции, социально-экономические ресурсы, элементы и функции экономической инфраструктуры, отраслевая и территориальная структура мирового хозяйства, отраслевой состав мирового хозяйства: добывающая, перерабатывающая отрасли, сфера услуг, формы организации сельскохозяйственного и промышленного производства и сферы услуг, факторы размещения сельского хозяйства, промышленности и сферы услуг, характеристика отраслей мирового хозяйства;
6) страноведение с основами политической географии, страны мира, политическая карта мира, политическая типология стран, количественные и качественные изменения на политической карте мира. Политико-географическое положение стран мира, политическая интеграция, интересы, направления и инициативы Казахстана в процессах политической интеграции.

2) картография және географиялық деректер базасы, географиялық карталар, тақырыптық карталар және оларды қосымша сипаттау элементтері, тақырыптық карталарды оқу, тақырыптық географиялық номенклатура, географиялық деректер базасы, географиялық деректер базасын құрастыруда ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың рөлі;
3) физикалық география, литосфера, жер бедерінің қалыптасу және таралу заңдылықтары, жер бедерінің жіктелуі, материктер мен мұхиттардың ірі орографиялық объектілері, тау жыныстары мен минералдардың жіктелуі, пайдалы қазбалардың тау жыныстары мен минералдардың қалыптасу заңдылықтарына байланысты таралуы, тау жыныстары мен минералдардың қасиеттері, тау жыныстарының жасын анықтау, геологиялық жыл санау мен геохронологиялық кесте, жер бедерінің адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсері, атмосфера, климат қалыптастырушы факторлар, атмосфераның ғаламдық циркуляциясы, климаттық белдеулер, материктердің климаттық ерекшеліктері, климаттың адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсері, адам әрекетінің атмосфераға тигізетін кері әсері, гидросфера, құрлық суларының түрлері мен қалыптасуы, құрлық суларының шаруашылық маңызы, өзен аңғарының құрылысы, өзендердің гидрологиялық режимі, көлдер мен мұздықтар, құрлық суларының экологиялық проблемалары, су апаттары, биосфера, табиғат зоналары мен биіктік белдеулер, материктердің табиғи зоналары, мұхиттардың тіршілік дүниесі, өсімдік әлемі мен жануарлар дүниесін қорғау, табиғи-аумақтық кешендер, географиялық қабықтың құрамы мен құрылысы, географиялық қабықтың заңдылықтары;
4) әлеуметтік география, халық географиясы, халық санағы, дайы өсудің түрлері, демографиялық көрсеткіштер мен демографиялық жағдай, демографиялық проблемалар, демографиялық саясат;
5) экономикалық география, табиғи ресурстар, табиғи ресурстарды экономикалық және экологиялық тұрғыдан бағалау, дүниежүзі аймақтарының табиғи-ресурстық әлеуеті, табиғи ресурстарды өңдеу технологиясы, орталықтары және дайын өнім түрлері, әлеуметтік-экономикалық ресурстар, экономикалық инфрақұрылымның элементтері мен функциялары, дүниежүзілік шаруашылықтың салалық және аумақтық құрылымы, дүниежүзілік шаруашылықтың салалық құрамы: өндіруші, өңдеуші және қызмет салалары, ауылшаруашылық, өнеркәсіп және қызмет салаларын ұйымдастыру түрлері, ауылшаруашылық, өнеркәсіп және қызмет салаларын орналастыру факторлары, дүниежүзілік шаруашылық салаларын сипаттау;
6) елтану және саяси география негіздері, дүние жүзі елдері, дүниежүзінің саяси картасы, елдердің саяси типологиясы, саяси картадағы сандық және сапалық өзгерістер, дүние жүзі елдерінің саяси-географиялық жағдайы, саяси интеграция, Қазақстанның саяси-интеграциялық үдерістердегі мүдделері, бағыттары және бастамалары.

20. "География Казахстана" базовое содержание учебного предмета 9 класса.
1) методы географических исследований, исследования и исследователи, исследования казахстанских географов, современные актуальные проблемы исследования географической науки, особенности номинации географических объектов и явлений, Казахские народные географические термины, академические формы представления результатов исследования;
2) картография и географические базы данных, географические карты, приемы показа на карте географических объектов, явлений и процессов, приемы показа объектов географической номенклатуры, географические базы данных, методы дистанционного зондирования Земли, сферы применения геоинформационных системных технологий;
3) физическая география, литосфера, геологическая история и тектоническое строение территории Казахстана, главные орографические объекты Казахстана, казахские оронимы, закономерности распространения минеральных ресурсов в Казахстане, центры добычи и пререработки минеральных ресурсов, оценка минеральных ресурсов Казахстана, проблемы, связанные с освоением минеральных ресурсов, атмосфера, климатообразующие факторы в Казахстане, климатические условия Казахстана, климатические ресурсы Казахстана, неблагоприятные и опасные атмосферные явления в Казахстане, особенности номинации казахским народом атмосферных и климатических явлений, гидросфера, виды внутренних вод в Казахстане, казахские гидронимы, экономическая оценка водных ресурсов Казахстана, экологические проблемы водных ресурсов, геополитические проблемы внутренних вод Казахстана, биосфера, природные зоны и высотные пояса в Казахстане, виды особо охраняемых природных территорий, природное наследие Казахстана, значение природных хоронимов (особо охраняемые природные территории), формирование ноосферы, вклад Казахстана в развитие ноосферы, природно-территориальные комплексы, крупные физико-географические районы Казахстана, казахские природные хоронимы (названия физико-географических районов), влияние антропогенных факторов на природные комплексы, пути улучшения антропогенных ландшафтов;
4) социальная география, география населения, национальный и религиозный состав населения Казахстана, миграции населения мира, миграция населения в Казахстане, миграционная политика, количественный и качественный состав трудовых ресурсов, демографическая ситуация и демографическая политика в Казахстане, классификация населенных пунктов, функциональные зоны населенных пунктов, ойконимы в Казахстане, проблемы населенных пунктов в Казахстане, процесс урбанизации, оценка процесса урбанизации в Казахстане;

20. "Қазақстан географиясы" пәнінің 9-сыныпқа арналған базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) географиялық зерттеу әдістері, зерттеу және зерттеушілер, қазақстандық географтардың зерттеулері, география ғылымы зерттеулерінің қазіргі заманғы өзекті проблемалары, географиялық нысандар мен құбылыстарды номинациялау ерекшеліктері, қазақтың халықтық географиялық терминдері, зерттеу нәтижелерін ұсынудың академиялық формалары;
2) картография және географиялық деректер базасы, географиялық карталар, географиялық нысандарды, үдерістер мен құбылыстарды картадан көрсету тәсілдері, географиялық номенклатура нысандарын көрсету тәсілдері, географиялық деректер базасы, жерді қашықтықтан зерделеу әдістері, геоақпараттық жүйе технологияларын қолдану аясы;
3) физикалық география, литосфера, Қазақстан аумағының геологиялық тарихы және тектоникалық құрылымы, Қазақстанның басты орографиялық нысандары, қазақ оронимдері, Қазақстанда минералды ресурстардың таралу заңдылықтары, минералды ресурстарды өндіру және өңдеу орталықтары, Қазақстанның минералды ресурстарына баға беру, минералды ресурстарды игерумен байланысты проблемалар, атмосфера, Қазақстанның климатын түзуші факторлар, Қазақстанның климаттық жағдайы, Қазақстанның климаттық ресурстары, Қазақстанда қолайсыз және қауіпті атмосфералық құбылыстар, қазақ халқының атмосфералық және климаттық құбылыстарды номинациялау ерекшеліктері, гидросфера, Қазақстанның ішкі суларының түрлері, қазақ гидронимдері, Қазақстанның су ресурстарына экономикалық баға беру, су ресурстарының экологиялық проблемалары, Қазақстанның ішкі суларының геосаяси проблемалары, биосфера, Қазақстанның табиғат зоналары мен биіктік белдеулері, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың түрлері, Қазақстанның табиғи мұрасы, табиғи хоронимдердің (ерекше қорғауға алынған аумақтар) мағынасы, ноосфераның қалыптасуы, Қазақстанның ноосфераның дамуына қосқан үлесі, табиғи-аумақтық кешендер, Қазақстанның ірі физикалық-географиялық аудандары, Қазақтың табиғи хоронимдері (физикалық-географиялық аудандардың атауы), табиғат кешендеріне әсер ететін антропогендік факторлар, антропогендік ландшафтарды жақсарту жолдары;
4) әлеуметтік география, халық географиясы, Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамы, дүниежүзі халқының көші-қоны, Қазақстандағы халықтың көші-қоны, көші-қон саясаты, еңбек ресурстарының сандық және сапалық құрамы, Қазақстанның демографиялық жағдайы мен демографиялық саясаты, елді мекендердің жіктелуі, елді мекендердің функционалды зоналары, Қазақстандағы ойконимдер, Қазақстандағы елді мекендердің проблемалары, урбандалу үдерісі, Қазақстандағы урбандалу үдерісіне баға беру;

5) экономическая география, природные ресурсы, природно-ресурсный потенциал Казахстана, технологии и центры переработки отдельных видов природных ресурсов в Казахстане и виды готовой продукции, типы и виды природопользования, устойчивое развитие, проблемы, связанные с природопользованием в Казахстане, социально-экономические ресурсы, процесс и направления научно-технической революции, показатели индекса развития человеческого потенциала, развитие человеческого капитала в Казахстане, направления индустриально-инновационного развития в Казахстане, инновационная инфраструктура Казахстана, уровень развития инфраструктуры в регионах Казахстана, отраслевая и территориальная структура мирового хозяйства, отрасли хозяйства Казахстана, отрасли хозяйства и специализация экономических районов Казахстана, тенденции и показатели развития мирового хозяйства, субъекты мирового хозяства, международное географическое разделение труда, виды международных экономических отношений, показатели развития мирового хозяйства, модели развития и территориальная структура мирового хозяйства, тенденции развития мирового хозяйства, место Казахстана в мировом хозяйстве, интересы, цели и место Казахстана в международной экономической интеграции;
6) страноведение с основами политической географии, страны мира, группировка стран мира по уровню экономического развития, уровни и цели международных организаций, социальное, экономическое и политико-географическое положение Республики Казахстан, политико-административные хоронимы в Казахстане, формы представления комплексной географической информации о Республике Казахстан.
Глава 3. Система целей обучения
1. Цели обучения в программе содержат кодировку. Первое число кода обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели в данном подразделе. Например, в кодировке 7.2.1.4 "7" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
Обучающиеся должны:
Раздел
Подраз-дел
7 класс
8 класс
9 класс
1. Методы географических исследо ваний
1.1 Исследования и иссле
довате ли
7.1.1.1 определяет объекты исследования географии;
7.1.1.2 характеризует и оценивает вклад путешественников и исследователей в развитие географичес кой науки;
7.1.1.3 работает с источника ми географической информации: карты, рисунки, тексты, фотографии, графичес кие материалы; 7.1.1.4 экспериментальным путем определяет свойства географичес ких объектов;
7.1.1.5 применяет методы полевых географических исследований, фиксирует, собирает, обрабатывает и анализирует данные; 7.1.1.6 отображает свойства географических объектов, явлений и процессов в графической форме: схема, диаграмма, график
8.1.1.1 в графической форме отображает и объясняет деление географической науки на отрасли;
8.1.1.2 определяет важные исследования в отраслях географи ческой науки; 8.1.1.3 объясняет значение полевых, картографи ческих и теоретичес ких методов географических исследований и применяет их;
8.1.1.4 обрабатывает и анализирует количественные и качественные географические данные с использованием казахстанского компонента;
8.1.1.5 из различных материалов или в различной технике
создает модели географических объектов, явлений и процессов и объяс-няет их особенности и свойства;
8.1.1.6 представляет результаты исследований в различной форме
9.1.1.1 повествует об исследованиях казахстанцев, внесших вклад в развитие географической науки;
9.1.1.2 определяет современные актуальные проблемы исследования географической науки;

5) экономикалық география, табиғи ресурстар, Қазақстанның табиғи-ресурстық әлеуеті, Қазақстанда жекелеген ресурс түрлерін өңдеу технологиялары, орталықтары және дайын өнім түрлері, табиғатты пайдалану үлгілері мен түрлері, тұрақты даму, Қазақстанда табиғатты пайдаланумен байланысты проблемалар, Әлеуметтік-экономикалық ресурстар, ғылыми-техникалық революция үдерісі, бағыттары, адам әлеуеті даму индексінің көрсеткіштері, Қазақстанда адамдық капиталды дамыту, Қазақстанның индустриялы-инновациялық даму бағыттары, Қазақстанның инновациялық инфрақұрылымы, Қазақстан аймақтары инфрақұрылымының даму деңгейі, дүниежүзілік шаруашылықтың салалық және аумақтық құрылымы, Қазақстан шаруашылығының салалары, Қазақстанның экономикалық аудандарының шаруашылық салалары мен мамандануы, дүниежүзілік шаруашылықтың даму үрдістері мен көрсеткіштері, дүниежүзілік шаруашылықтың субъектілері, халықаралық географиялық еңбек бөлінісі, халықаралық экономикалық қатынас түрлері, дүниежүзілік шаруашылықтың даму көрсеткіштері, дүниежүзілік шаруашылықтың даму модельдері мен аумақтық құрылымы, дүниежүзілік шаруашылықтың даму үрдістері, Қазақстанның дүниежүзілік шаруашылықта алатын орны, Қазақстанның халықаралық экономикалық интеграциядағы мүдделері мен мақсаттары, орны;
6) елтану және саяси география негіздері, дүниежүзі елдері, елдердің экономикалық даму деңгейі бойынша топтастырылуы, халықаралық ұйымдардың деңгейлері мен мақсаттары, Қазақстан Республикасының әлеуметтік, экономикалық, саяси-географиялық жағдайы, Қазақстандағы саяси-әкімшілік хоронимдер, Қазақстан Республикасы туралы кешенді географиялық ақпаратты ұсыну формалары.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
21. Бағдарламада оқыту мақсаттарын пайдалану ыңғайлылығы үшін кодтау енгізілді. Кодтық белгіде бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлім мен бөлімшенің, төртінші сан – оқыту мақсатының реттік санын білдіреді. Мысалы, 7.2.1.4. кодында "7" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқыту мақсатының реттік саны.
1. Оқыту мақсаттары:
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлім
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Геогра
фиялық зерттеу әдістері
1.1
Зерттеулер және зерттеушілер
7.1.1.1
географияның зерттеу нысандарын анықтайды;
7.1.1.2
саяхатшылар мен зерттеушілердің география ғылымының дамуына қосқан үлесін сипаттап, баға береді;
7.1.1.3
географиялық дерек көздермен жұмыс істейді: карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық материалдар;
7.1.1.4
географиялық нысандардың қасиеттерін тәжірибелік жолмен анықтайды;
7.1.1.5
географиялық далалық зерттеу әдістерін қолданады, көрсеткіштерді тіркейді, жинақтайды, өңдейді, талдайды;
7.1.1.6
географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің ерекшеліктерін графикалық түрде көрсете алады: сызба, диаграмма, профиль, график
8.1.1.1
география ғылымының салаларға бөлінуін графикалық түрде көрсетіп түсіндіреді;
8.1.1.2
география ғылымы салаларындағы маңызды зерттеулерді анықтайды;
8.1.1.3
далалық, картографиялық, теориялық географиялық зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіріп, қолданады;
8.1.1.4
қазақстандық компонентті қосымша қамтумен сандық және сапалық географиялық деректерді өңдеп, талдайды;
8.1.1.5
географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің модельдерін түрлі материалдардан немесе түрлі техникаларда жасау арқылы ерекшеліктері мен қасиеттерін түсіндіреді;
8.1.1.6
зерттеу нәтижелерін түрлі формада ұсынады
9.1.1.1
география ғылымының дамуына үлес қосқан қазақстандықтардың зерттеулері туралы баяндайды;
9.1.1.2
география ғылымының қазіргі заманғы өзекті зерттеу проблема-ларын анықтайды;

9.1.1.3 определяет особенности номинации географических объектов и явлений;
9.1.1.4 объясняет значение народных географических терминов казахского народа;
9.1.1.5 представляет результаты исследования в различной академической форме
2. Картография и геогра
фические базы данных
2.1 ГеограФические карты
7.2.1.1 выполняет картосхемы по теме;
7.2.1.2 показывает объекты географической номенклатуры на карте
8.2.1.1 составляет элементы дополнительной характеристики тематических карт: профиль, диаграммы, графики, таблицы;
8.2.1.2 на основе примене ния условных знаков и элементов дополни тельной характерис тики карт читает тематические карты;
8.2.1.3 показывает на контурной карте объекты географической номенклатуры
9.2.1.1 осуществляет комментированный показ по карте важных казахстанских географических объектов, процессов и явлений;
9.2.1.2 показывает на карте объекты географической номенклатуры Казахстана.
2.2. ГеограФичес кие базы данных
7.2.2.1 группирует и отображает в таблицах географические объекты
8.2.2.1 составляет географические базы данных с применением информационно-коммуникационных технологий
9.2.2.1 на основе характеристики методов дистанционного зондирования Земли объясняет их значение и особенности;
9.2.2.2 характеризует значение применения геоинформационных технологий в отраслях хозяйства и науки
3. Физичес кая геогра фия
3.1 Литосфера
7.3.1.1 определяет строение и вещественный состав литосферы;
7.3.1.2 показывает на карте и характеризует тектоническое строение Земли и размещение литосферных плит;
7.3.1.3 анализирует тектонические движения земной коры: дрейф, коллизия, субдукция, спрединг;
7.3.1.4 объясняет причины и следствия, распространение литосферных катаклизмов в мире и Казахстане;
7.3.1.5 на основе казахстанского компонента объясняет правила поведения при литосферных катаклизмах в литосфере
8.3.1.1 исследует закономерности формирования и распрострнения форм рельефа;
8.3.1.2 классифицирует формы рельефа;
8.3.1.3 характеризует формы рельефа по плану;
8.3.1.4 сравнивает сходные орографические единицы, располо-женные на разных материках и в океанах;
8.3.1.5 классифицирует горные породы и минералы по различным признакам;
8.3.1.6 анализирует распространение полезных ископаемых в связи с закономерностями формирования горных пород и минералов;
8.3.1.7 определяет свойства горных пород и минералов;
8.3.1.8 объясняет методы определения возраста горных пород;
8.3.1.9 на основе анализа геологического летоисчисления и геохронологической таблицы выделяет крупные этапы и события в формировании земной коры и развитии жизни;
8.3.1.10 с дополнительным охватом местного компонента оценивает влияние рельефа на жизнь и хозяйственную деятельность человечества
9.3.1.1 с дополнительным охватом местного компонента
определяет геологическую историю и тектоническое строение Казахстана;

9.1.1.3 географиялық нысандар мен құбылыстарды номинациялау ерекшеліктерін анықтайды;
9.1.1.4
қазақ халқының халықтық географиялық терминдерінің мағынасын түсіндіреді;
9.1.1.5
зерттеу нәтижелерін түрлі академиялық формада ұсынады
2. Картография және географиялық деректер базасы
2.1 Геогра
фиялық карталар
7.2.1.1
тақырып бойынша картосхемалар жасай алады;
7.2.1.2 географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді
8.2.1.1
тақырыптық карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді құрастырады: профиль, диаграмма, график, кесте;
8.2.1.2 географиялық шартты белгілер мен карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді қолданумен тақырыптық карталарды оқиды;
8.2.1.3 географиялық номенклатура нысандарын кескін картадан көрсетеді
9.2.1.1
маңызды қазақстандық географиялық нысандарды, үдерістер мен құбылыстарды карталардан көр-сету барысында сипаттайды;
9.2.1.2
Қазақстанның географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді
2.2. География
лық деректер базасы
7.2.2.1
географиялық нысандарды топтастырып кесте түрінде көрсетеді
8.2.2.1
ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдана отырып, географиялық деректер базасын құрастырады
9.2.2.1
жерді қашықтықтан зерделеудің әдістерін сипаттап, маңыздылығы мен ерекшеліктерін түсіндіреді;
9.2.2.2 шаруашылық пен ғылым салаларында геоақпараттық технологияла
рын қолданудың маңыздылығын сипаттайды
3. Физика
лық география
3.1 Литосфера
7.3.1.1 литосфераның құрылысы мен заттық құрамын анықтайды;
7.3.1.2 жердің тектоникалық құрылымы мен литосфералық плиталардың орналасуын картадан көрсетеді және сипаттайды;
7.3.1.3
жер қыртысының тектоникалық қозғалыстарын талдайды: дрейф, коллизия, субдукция, спрединг;
7.3.1.4
дүние жүзінде және Қазақстанда литосфералық катаклизмдердің себеп-салдарын, таралуын түсіндіреді;
7.3.1.5
литосфералық катаклизмдер барысында өзін өзі ұстау ережелерін қазақстандық компонент негізінде түсіндіреді
8.3.1.1
жер бедерінің қалыптасу және таралу заңдылықта рын зерттейді;
8.3.1.2
жер бедері түрлерін жіктейді;
8.3.1.3
жер бедері түрлерін жоспар бойынша сипаттайды;
8.3.1.4
материктер мен мұхиттарда орналасқан ұқсас орографиялық бірліктерді салыстырады;
8.3.1.5
тау жыныстары мен минералдарды түрлі белгілері бойынша жіктейді;
8.3.1.6
тау жыныстары мен минералдардың қалыптасу заңдылықтарына байланысты пайдалы қазбалардың таралуына талдау жасайды;
8.3.1.7
тау жыныстары мен минералдардың қасиеттерін анықтайды;
8.3.1.8
тау жыныстарының жасын анықтау әдістерін түсіндіреді;
8.3.1.9
геологиялық жылса
нау мен геохроноло
гиялық кестені талдап, жер қыртысының және тіршіліктің дамуындағы ірі кезеңдері мен геологиялық оқиғаларды ажырата алады;
8.3.1.10
жергілікті компо
нентті қосымша қамту негізінде жер бедерінің адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсеріне баға береді
9.3.1.1
жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде
Қазақстанның жер бедерінің геологиялық тарихын және тектоникалық құрылымын анықтайды;

9.3.1.2 характеризует основные орографические объекты Казахстана;
9.3.1.3 на основе классификации казахских оронимов объясняет их значение и предлагает транслитерацию на трех языках;
9.3.1.4 определяет закономерности распространения минеральных ресурсов Казахстана;
9.3.1.5 показывает на карте и характери зует основные центры добычи и переработки минеральных ресурсов Казахстана;
9.3.1.6 дает оценку минеральным ресурсам Казахстана; 9.3.1.7 классифицирует проблемы, связанные с освоением минеральных ресурсов, и предлагает пути их решения для разных регионов Казахстана
3.2 Атмос фера
7.3.2.1 характеризует состав атмосферы;
7.3.2.2 графически представляет и объясняет строение и особенности слоев атмосферы;
7.3.2.3 объясняет понятие "погода";
7.3.2.4 на основе характеристики отдельных метеорологических элементов объясняет важность их изучения: температура, давление, ветер, облачность, осадки, влажность;
7.3.2.5 с применением метеорологических приборов измеряет и фиксирует отдельные метеорологические элементы: температура, давление, ветер, облачность, осадки, влажность;
7.3.2.6 на основе местного компонента составляет графические синоптические материалы на основе показателей отдельных метеорологических элементов: температура, давление, ветер, облачность, осадки, влажность;
7.3.2.7 с дополнительным охватом местного компонента на основе анализа неблагоприятных атмосферных явлений предлагает пути защиты
8.3.2.1 анализирует климатообразующие факторы;
8.3.2.2 на основе анализа объясняет глобаль ную циркуляцию атмосферы;
8.3.2.3 анализирует климатические пояса;
8.3.2.4 сравнивает сходные климатические пояса, расположен ные на разных материках;
8.3.2.5 с дополнительным охватом местного компонента оценивает влияние климата на жизнь и хозяйственную деятельность человечества;
8.3.2.6 группирует негативное влияние человеческой деятельности на атмосферу и климат и предлагает пути их решения (на примере казахстанского компонента)
9.3.2.1 анализирует климатообразующие факторы Казахстана;
9.3.2.2 анализирует климатические условия Казахстана;
9.3.2.3 оценивает климатические ресурсы Казахстана;
9.3.2.4 показывает на карте территории формирования и распространения неблагоприятных и опасных атмосферных явлений и предлагает меры защиты от них;
9.3.2.5 с дополнительным охватом местного компонента определяет особенности номинации казахским народом атмосферных и климатических явлений
3.3 Гидрос фера
7.3.3.1 характеризует гидросферу и ее составные части;
7.3.3.2 объясняет важность водных ресурсов;
7.3.3.3 характеризует состав и географическое положение Мирового океана;
7.3.3.4 о плану характеризует океаны и их составные части;
7.3.3.5 определяет факторы, влияющие на свойства океанической воды;
7.3.3.6 классифицирует и объясняет движение океанических вод;
7.3.3.7 классифицирует опасности, связанные с океаническими и морскими водами, и предлагает пути защиты;

9.3.1.2 Қазақстанның басты орографиялық нысандарын сипаттайды;
9.3.1.3
қазақ ороним
дерін жіктеп, мағынасын түсіндіреді және транслитерациясын үш тілде ұсынады;
9.3.1.4 Қазақстанның минералды ресурстарының таралу заңдылықтарын анықтайды;
9.3.1.5 Қазақстанның минералды ресурстарын өндіру және өңдеудің басты орталықтарын картадан көрсетіп, сипаттайды;
9.3.1.6 Қазақстанның минералды ресурстарына баға береді;
9.3.1.7
минералды ресурстарды игерумен байланысты проблемаларды топтастырады және Қазақстанның әртүрлі аймақтары бойынша оларды шешудің жолдарын ұсынады
3.2 Атмосфера
7.3.2.1 атмосфераның құрамын сипаттайды;
7.3.2.2 атмосфераның құрылысы мен қабаттарының ерекшеліктерін графикалық түрде бейнелеп, түсіндіреді;
7.3.2.3
"ауа райы" ұғымын түсіндіреді;
7.3.2.4 метеорологиялық элементтер мен құбылыстарды сипаттап, зерттеу маңыздылығын
анықтайды;
7.3.2.5 метеорологиялық элементтердің көрсеткіштерін өлшеп, метеорологиялық құрал-жабдықтарды қолданумен тіркейді;
7.3.2.6
жергілікті жер мүмкіндігі бойынша температура, қысым, жел, бұлттылық, жауын-шашын, ылғалдылық метеорологиялық элементтерінің көрсеткіштері бойынша синопти калық графикалық материалдарды жасайды;
7.3.2.7
жергілікті компо нентті қосымша қамту негізінде қолайсыз атмосфе ралық құбылыс тарды талдай отырып, сақтану шараларын ұсынады
8.3.2.1
климат қалыптастырушы факторларды талдайды;
8.3.2.2
атмосфераның ғаламдық циркуля циясын талдап, түсіндіреді;
8.3.2.3 климаттық белдеулерді талдайды;
8.3.2.4
әр материкте орналасқан ұқсас климаттық белдеу лерді салыстырады;
8.3.2.5
жергілікті компо нентті қосымша қамту негізінде
климаттың адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсеріне баға береді;
8.3.2.6
адамзат әрекетінің атмосфера мен климатқа тигізетін кері әсерін топтастырады, шешу жолдарын ұсынады (қазақстандық компонент негізінде)
9.3.2.1
Қазақстан климатын қалыптастыру
шы факторларды талдайды;
9.3.2.2 Қазақстанның климаттық жағдайын талдайды;
9.3.2.3 Қазақстанның климаттық ресурстарын бағалайды;
9.3.2.4 Қазақстанда атмосфералық қолайсыз және қауіпті құбылыстардың қалыптасуын, таралу аумақтарын картада көрсетіп, сақтану шараларын ұсынады;
9.3.2.5
жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде
қазақ халқының атмосфералық және климаттық құбылыстарды номинациялау ерекшеліктерін анықтайды
3.3 Гидросфера
7.3.3.1
гидросфера және оның құрамдас бөліктерін сипаттайды;
7.3.3.2
су ресурстарының маңыздылығын түсіндіреді;
7.3.3.3
дүниежүзілік мұхиттың құрамын, географиялық жағдайын сипаттайды;
7.3.3.4
мұхит және оның құрамдас бөліктерін жоспар бойынша сипаттайды;
7.3.3.5
мұхит суының қасиеттеріне әсер ететін факторларды анықтайды;
7.3.3.6
мұхит суының қозғалыстарын жіктеп, түсіндіреді;
7.3.3.7
мұхиттар және теңіздермен байланысты апаттарды топтастырып, сақтану шараларын ұсынады;

7.3.3.8 группирует проблемы Мирового океана и предлагает пути их решения
8.3.3.1 определяет формиро вание вод суши;
8.3.3.2 объясняет хозяйственное значение основных видов вод суши (на примере казахстан ского компонента);
8.3.3.3 объясняет строение речной долины;
8.3.3.4 с дополнительным охватом казахстан ского компонента объясняет гидрологический режим рек;
8.3.3.5
характеризует по плану озера и ледники мира и Казахстана;
8.3.3.6 с дополнительным охватом местного компонента предлагает пути решения экологических проблем вод суши
на основе их классификации;
8.3.3.7 на основе местного компонента предлагает пути предупреждения водных стихийных бедствий
9.3.3.1 классифицирует, анализирует показатели и характеризует внутренние воды Казахстана: реки и озера, ледники и вечная мерзлота, подземные воды;
9.3.3.2 на основе классификации казахских гидрони мов объясняет их значение и предлагает транслитерацию на трех языках;
9.3.3.3 дает экономичес кую оценку водным ресурсам Казахстана;
9.3.3.4 с дополнительным охватом местного компонента предлагает пути решения экологических проблем водных ресурсов на основе их анализа;
9.3.3.5 классифицирует геополитические проблемы водных ресурсов Казахстана и предлагает пути решения: трансграничные реки, статус Каспийского моря
3.4 Биосфе-ра
7.3.4.1 определяет состав, строение, границы и свойства биосферы;
7.3.4.2 определяет представителей растительного и животного мира характерных для региона и называет
тех, представителей которые занесены в Красную книгу;
7.3.4.3 определяет распространение типов почв в Казахстане;
7.3.4.4 с дополнительным охватом местного компонента оценивает почвенные ресурсы; 7.3.4.5 классифицирует экологические проблемы почв и предлагает пути их решения
8.3.4.1 объясняет формирование природных зон и высотных поясов;
8.3.4.2 характеризует по плану природные зоны;
8.3.4.3 сравнивает сходные природные зоны и высотные пояса, расположенные на разных материках;
8.3.4.4 определяет распространение жизни в океане;
8.3.4.5 доказывает необходимость охраны растительного и животного мира и предлагает пути их охраны
9.3.4.1 составляет сравнительный анализ природных зон и высотных поясов Казахстана;
9.3.4.2 объясняет цели создания особо охраняемых природных территорий: заповедники, заказники, национальные парки;
9.3.4.3 дает оценку природному наследию Казахстана;
9.3.4.4 на основе классификации казахских природных хоронимов по теме объясняет их значение и предлагает транслитерацию на трех языках;
9.3.4.5 исследует условия формирования ноосферы;

7.3.3.8 дүниежүзілік мұхит проблемаларын топтастырып, шешу жолдарын ұсынады
8.3.3.1
құрлық суларының қалыптасу жолдарын анықтайды;
8.3.3.2
құрлық суларының негізгі түрлерінің шаруашылық маңызын түсіндіреді (қазақстандық компонент негізінде);
8.3.3.3
өзен аңғарының құрылысын түсіндіреді;
8.3.3.4
қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде өзендердің гидрологиялық режимін түсіндіреді;
8.3.3.5
дүние жүзінің және Қазақстанның көлде рі мен мұздықтарын жоспар бойынша сипаттайды;
8.3.3.6
жергілікті компо нентті қосымша қамту негізінде
құрлық суларының экологиялық проблемаларын жіктеп, шешу жолдарын ұсынады;
8.3.3.7
жергілікті компо нентті қосымша қамту негізінде су апаттарының алдын алу шараларын ұсынады
9.3.3.1 Қазақстанның ішкі суларын топтастырады, көрсеткіштерін талдайды және сипаттайды: өзендер мен көлдер, мұздық тар мен мәңгі тоң, жерасты сулары;
9.3.3.2
қазақ гидроним
дерін жіктеп, мағынасын түсіндіреді және транслитерация
сын үш тілде ұсынады;
9.3.3.3 Қазақстанның су ресурстарына экономикалық баға береді;
9.3.3.4
жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде
су ресурстары
ның экология
ық проблемала
рын талдап, шешу жолдарын ұсынады;
9.3.3.5 Қазақстандағы су ресурстары
ның геосаяси проблемаларын жіктеп шешу жолдарын ұсынады:
трансшекаралық өзендер, Каспий теңізінің мәртебесі
3.4 Биосфера
7.3.4.1
биосфераның құрамын, құрылы
мын, шекаралары мен қасиеттерін анықтайды;
7.3.4.2
өлкеге тән өсімдіктер мен жануарларды анықтайды және "Қызыл кітапқа" енген түрлерін атайды;
7.3.4.3
Қазақстанда топырақ түрлерінің таралуын анықтайды;
7.3.4.4
жергілікті компо нентті қосымша қамту негізінде
топырақ ресурста рына баға береді;
7.3.4.5 топырақтардың экологиялық проблемаларын жіктеп, шешу жолдарын ұсынады
8.3.4.1
табиғат зоналары мен биіктік белдеулерінің қалыптасуын түсіндіреді;
7.3.4.2
өлкеге тән өсімдік тер мен жануарлар ды анықтайды және "Қызыл кітапқа" енген түрлерін атайды;
8.3.4.3
әр материкте орналасқан ұқсас табиғат зоналар мен биіктік белдеулерді салыстырады;
8.3.4.4
мұхиттағы тіршілік дүниесінің таралуын анықтайды;
8.3.4.5
өсімдік әлемі мен жануарлар дүниесін қорғау қажеттілігін дәлелдейді, қорғау жолдарын ұсынады
9.3.4.1 Қазақстанның табиғат зоналары мен биіктік белдеулеріне салыстырмалы талдау жасайды;
9.3.4.2
қорықтар, қорықшалар, ұлттық саябақтар
ерекше қорғалатын аумақтардың құрылу мақсатын түсіндіреді;
9.3.4.3 Қазақстанның табиғи мұрасына баға береді;
9.3.4.4 тақырыпқа қатысты қазақтың табиғи хоронимдерін жіктеп, мағынасын түсіндіреді және транслитерация сын үш тілде ұсынады;
9.3.4.5 ноосфераның қалыптасу шарттарын зерттейді;

9.3.4.6 оценивает вклад Казахстана в развитие ноосферы
3.5 Природ-но-территориальные комплексы
7.3.5.1 объясняет формирование природнотерриториа льных комплексов: географическая оболочка, материки и океаны, зоны и пояса, ландшафты; 7.3.5.2 характеризует по плану природно-территориальные комплексы родного края и предсталяет краеведческую базу данных в различных формах
8.3.5.1 объясняет и представляет в графической форме состав и строение географической оболочки;
8.3.5.2 объясняет значение закономерностей географической оболочки
9.3.5.1 характеризует по плану крупные природно-территориальные комплексы Казахстана; 9.3.5.2 на основе классификации казахских природных хоронимов объясняет их значение и предлагает транслитерацию на трех языках;
9.3.5.3 на основе местного компонента исследуют влияние антропогенного фактора на природные комплексы;
9.3.5.4 предлагает пути улучшения антропогенных ландшафтов: рекультивация, мелиорация, ландшафтный дизайн
4. Социальная география
4.1 География населения
7.4.1.1 объясняет этнолингвистическую классификацию народов мира;
7.4.1.2 определяет религиозный состав населения мира и распространение религий;
7.4.1.3 объясняет формирование историко-культурных цивилизационных регионов мира в связи с этническим и религиозным составом населения; 7.4.1.4 с дополнительным охватом казахстанского компонента
доказывает необходимость межнационального и межконфессионально го согласия и предлагает пути их формирования
8.4.1.1 объясняет методы определения численности населения;
8.4.1.2 классифицирует страны мира по типу воспроизводства населения;
8.4.1.3 на основе анализа демографической ситуации рассчиты вает основные демографические показатели: числен ность населения, коэффициенты рождаемости и смертности, естественный и механический прирост, общий прирост, половозрастные показатели, национальный и религиозный состав;
8.4.1.4 объясняет и представляет в графической форме демографические показатели стран;
8.4.1.5 классифицирует страны мира по демографическим проблемам;
8.4.1.6 на основе объяснения понятия "демографическая политика" предлагает собственную модель демографической политики для отдельных стран
9.4.1.1 определяет национальный и религиозный состав населения Казахстана;
9.4.1.2 объясняет направ ления, причины и следствия мигра ций насления мира;
9.4.1.3 на основе анализа миграционных процессов в Казахстане определяет основные направления миграций;
9.4.1.4 предлагает собственную модель миграционной политики;
9.4.1.5 на основе сравнения казахстанских показателей с другими странами
дает оценку количественному и качественному составу трудовых ресурсов;
9.4.1.6 на основе анализа демографической ситуации Казахстана предлагает собственную модель демографической политики; 9.4.1.7 классифицирует населенные пункты Казахстана; 9.4.1.8 характеризует виды и функциональные зоны населенных пунктов;

9.3.4.6 Қазақстанның ноосфера дамуына қосқан өзіндік үлесін бағалайды
3.5 Табиғи-аумақтық кешендер
7.3.5.1 географиялық қабық, материктер мен мұхиттар, зоналар және белдеулер, ландшафт табиғи-аумақтық кешендерінің қалыптасуын түсіндіреді;
7.3.5.2
туған өлкенің табиғи-аумақтық кешендерін жоспар бойынша сипаттайды және өлкетану деректер базасын әртүрлі формада ұсынады
8.3.5.1
географиялық қабықтың құрамы мен құрылысын графикалық түрде көрсетіп, түсіндіреді;
8.3.5.2
географиялық қабық заңдылықтарының маңыздылығын түсіндіреді
9.3.5.1 Қазақстанның ірі табиғи кешендерін жоспар бойынша сипаттайды;
9.3.5.2
қазақтың табиғи хоронимдерін жіктеп, мағынасын түсіндіріп, транлитерациясын үш тілде ұсынады;
9.3.5.3
жергілікті компонент негізінде
антропогендік факторлардың табиғат кешендеріне әсерін зерттейді;
9.3.5.4 антропогендік ландшафттарды жақсарту жолдарын ұсынады: рекультивация, мелиорация, ландшафттық дизайн
4. Әлеумет
тік геогра
фия
4.1 Халық географиясы
7.4.1.1
дүниежүзі халықтарының этнолингвистикалық жіктелінуін түсіндіреді;
7.4.1.2
дүние жүзі халқының діни құрамы мен діндердің таралу аймақтарын анықтайды;
7.4.1.3
халықтың этникалық және діни құрамына байланысты дүниежүзінің тарихи-мәдени өркениеттік аймақтарының қалыптасуын түсіндіреді;
7.4.1.4
қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде
ұлтаралық және дінаралық келісімнің қажеттілігін дәлелдейді және қалыптастыру жолдарын ұсынады
8.4.1.1
халық санын анықтау әдістерін түсіндіреді;
8.4.1.2
дүниежүзі елдерін халықтың ұдайы өсу түрі бойынша жіктейді;
8.4.1.3
елдердің демографиялық жағдайын талдап, басты демографиялық көрсеткіштерін есептейді: халық саны, туу және өлім коэффициенттері, табиғи және механикалық өсім, жалпы өсім, жас-жыныстық көрсеткіштер, ұлттық және діни құрам;
8.4.1.4
елдердің демографиялық көрсеткіштерін графикалық түрде ұсынып, түсіндіреді;
8.4.1.5
дүниежүзі елдерін демографиялық проблемалары бойынша жіктейді;
8.4.1.6 "демографиялық саясат" ұғымын түсіндіре отырып дүниежүзінің жекелеген елдеріне қатысты демографиялық саясаттың өзіндік моделін ұсынады
9.4.1.1
Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамын анықтайды;
9.4.1.2 дүниежүзі халқы миграцияларының басты бағыттарын, себеп-салдарын түсіндіреді;
9.4.1.3 Қазақстандағы көші-қон үдерістерді талдап, басты бағыттарын анықтайды;
9.4.1.4
көші-қон саясатының өзіндік үлгісін ұсынады;
9.4.1.5 қазақстандық көрсеткіштерді басқа елдердің көрсеткіштері мен салыстыру негізінде
еңбек ресурстарының сандық, сапалық құрамына баға береді;
9.4.1.6 Қазақстанның демографиялық жағдайын талдап, демографиялық саясаттың өзіндік моделін ұсынады;
9.4.1.7 Қазақстандағы елді мекендерді жіктейді;
9.4.1.8
елді мекендердің түрлері мен функционалды зоналарын сипаттайды;

9.4.1.9 на основе классификации ойконимов в Казахстане объясняет их значение и предлагает транслитерацию на трех языках;
9.4.1.10 на основе классификации проблем населенных пунктов Казахстана предлагает пути их решения; 9.4.1.11 на основе объяснения причин и следствий урбанизации предлагает пути решения связанных с ней проблем;
9.4.1.12 дает оценку процессу урбанизации в Казахстане
5. Экономическая геогра фия
5.1 Природ ные ресурсы
7.5.1.1 классифицирует природные ресурсы;
7.5.1.2 с дополнительным охватом местного компонента
анализирует закономерности распространения природных ресурсов;
7.5.1.3 показывает места концентрации природных ресурсов на карте;
7.5.1.4 с дополнительным охватом местного компонента анализирует проблемы, связанные с освоением природных ресурсов, и предлагает пути их решения
8.5.1.1 производит экономическую и экологическую оценку природных ресурсов;
8.5.1.2 оценивает природно-ресурсный потенциал отдельных регионов мира;
8.5.1.3 с дополнительным охватом казахстанского компонента называет центры и виды готовой продукции на основе характеристики технологии обработки отдельных видов природных ресурсов
9.5.1.1 оценивает природно-ресурсный потенциал Казахстана;
9.5.1.2 называет центры и виды готовой продукции в Казахстане на основе характеристики технологии обработки различных видов природных ресурсов;
9.5.1.3 классифицирует типы и виды при-родопользования;
9.5.1.4 характеризует признаки и направления устойчивого развития;
9.5.1.5 на основе опреде-ления проблем природопользова ния в Казахстане предлагает пути их решения;
9.5.1.6 на основе местного компонента прово-дит исследование по природопользо-ванию
5.2 Соци-ально-эконо-мичес-кие ресурсы
7.5.2.1 с дополнительным охватом казахстанского компонента оценивает важность
элементов транспортной инфраструктуры на основе их характеристики;
7.5.2.2 с дополнительным охватом казахстанского компонента оценивает важность элементов социальной инфраструктуры на основе их характеристики
8.5.2.1 с дополнительным охватом казахстанского компонента оценивает важность элементов экономической инфраструктуры на основе их характеристики
9.5.2.1 анализирует процесс и направления научно-технической революции;
9.5.2.2 с дополнительным охватом казахстанского компонента определяет показатели индекса развития челове-ческого капитала и сравнивает по ним страны;
9.5.2.3 разрабатывает решения по повышению качества человеческого капитала в Казахстане;
9.5.2.4 на основе определения направлений индустриально-инновационного развития Казахстана составляет прогнозы;

9.4.1.9 Қазақстандағы ойконимдерді жіктеп, мағынасын түсіндіреді және транслитерация
сын үш тілде ұсынады;
9.4.1.10 Қазақстанның елді мекендері проблемаларын жіктеп, шешу жолдарын ұсынады;
9.4.1.11 урбандалу үдерісінің себеп-салдарын түсіндіру арқылы байланысты проблемалардың шешу жолдарын ұсынады;
9.4.1.12 Қазақстандағы урбандалу үдерісіне баға береді
5. Экономикалық география
5.1
Табиғи ресурстар
7.5.1.1
табиғи ресурстарды жіктейді;
7.5.1.2
жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде табиғи ресурстардың таралу заңдылықтарын талдайды;
7.5.1.3
табиғи ресурстардың шоғырлануын картада көрсетеді;
7.5.1.4
жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде табиғи ресурстарды игерумен байланысты проблемаларды талдап, шешу жолдарын ұсынады
8.5.1.1
табиғи ресурстарды экономикалық және экологиялық тұрғыдан бағалайды;
8.5.1.2
дүниежүзінің жекелеген аймақтарының табиғи ресурстық әлеуетін бағалайды;
8.5.1.3
қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде жекелеген табиғат ресурстарын өңдеу технологиясын сипаттай отырып, орталықтары мен дайын өнім түрлерін атайды
9.5.1.1
Қазақстанның табиғи-ресурстық әлеуетін бағалайды;
9.5.1.2 Қазақстанда жекелеген табиғи ресурс-тарды өңдеу технологиясын сипаттап, орталықтары мен дайын өнім түрлерін атайды;
9.5.1.3
табиғатты пайдалану үлгілері мен түрлерін топтастырады;
9.5.1.4
тұрақты дамудың белгілері мен бағыттарын сипаттайды;
9.5.1.5 Қазақстанда табиғатты пайдалану проблемаларын анықтап, шешу жолдарын ұсынады;
9.5.1.6
жергілікті компонент негізінде
табиғатты пайдалануға байланысты зерттеу жүргізеді
5.2 Әлеуметтік-экономикалық ресурстар
7.5.2.1
қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде
көлік инфрақұрылым элементтерін сипаттап, маңыздылығына баға береді;
7.5.2.2
қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде
әлеуметтік инфрақұрылымы
ның элементтерін сипаттап, маңыздылығына баға береді
8.5.2.1
қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде экономикалық инфрақұрылымның элементтерін сипаттап, маңыздылығына баға береді
9.5.2.1
ғылыми-техникалық революция үдерісін, даму бағыттарын талдайды;
9.5.2.2 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде
адам әлеуетінің даму индексі көрсеткіштерін анықтап, елдерді салыстырады;
9.5.2.3 Қазақстанда адам капиталы-ның әлеуетін арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлейді;
9.5.2.4 Қазақстанның индустриялық-инновациялық даму бағытта
рын анықтап, болжам жасайды;

9.5.2.5 на основе анализа состояния инновационной инфраструктуры Казахстана разрабатывает пути развития;
9.5.2.6 на основе анализа инфраструктуры регионов Казахстана предлагает пути решения связанных с ней проблем
5.3 Отраслевая и территориаль ная структу ра мирово го хозяй ства
7.5.3.1 классифицирует и объясняет важность отраслей хозяйства: сельское хозяйство и промышленность
8.5.3.1 классифицирует отрасли хозяйства: добывающая и перерабатывающая отрасли, сфера услуг;
8.5.3.2 с дополнительным охватом казахстан-ского компонента характеризует формы организации сельскохозяйственного и промышленного производства, сферы услуг;
8.5.3.3 с дополнительным охватом казахстан-ского компонента анализирует факто-ры размещения сельскохозяйственного и промышленного производства, сферы услуг;
8.5.3.4 характеризует по плану отрасли мирового хозяйства
9.5.3.1 характеризует по плану отрасли хозяйства Казахстана;
9.5.3.2 на основе определения отраслей хозяйства экономических районов Казахстана объясняет их специализацию
5.4 Тенден ции и показа тели развития мирово го хозяй ства
9.5.4.1 характеризует субъекты мирового хозяйства;
9.5.4.2 определяет значение международного географического разделения труда;
9.5.4.3 классифицирует и характеризует виды международных экономических отношений;
9.5.4.4 характеризует показатели развития мирового хозяйства: валовый внутренний продукт, валовый национальный продукт, в том числе на душу населения; 9.5.4.5 анализирует модели и территориальную структуру мирового хозяйства;
9.5.4.6 анализирует тенденции развития мирового в международной хозяйства;
9.5.4.7 определяет место Казахстана в мировом хозяйстве; 9.5.4.8 определяет интересы, цели и место Казахстана экономической интеграции
6. Страноведение с основами полити ческой геогра фии
6.1 Страны мира
7.6.1.1 с дополнительным охватом казахстанского компонента классифицирует страны по их географическому положению;
7.6.1.2 с дополнительным охватом казахстанского компонента характеризует по плану географическое положение стран;
7.6.1.3 с дополнительным охватом казахстанского компонента классифицирует страны по их экономико-географическому положению;
7.6.1.4 с дополнительным охватом казахстанского компонента характеризует экономико-географическое положение стран по плану;
7.6.1.5 с дополнительным охватом казахстан-ского компонента оценивает географи-ческое, экономико-географическое положение стран;
7.6.1.6 с дополнительным охватом казахстан-ского компонента предлагает пути улучшения экономико-географического положения стран
8.6.1.1 характеризует основные объекты политической карты; 8.6.1.2 классифицирует страны мира по форме правления и государственного устройства;
8.6.1.3 анализирует количественные и качественние изменения на политической карте;
8.6.1.4 дает оценку политико-географического положения стран;
8.6.1.5 объясняет необходимость и цели политической интеграции;
8.6.1.6 анализирует интересы и цели Казахстана, политической интеграции Казахстана

9.5.2.5 Қазақстанның инновациялық инфрақұрылымының жағдайын талдап, дамыту жөнінде ұсыныстар әзірлейді;
9.5.2.6
Қазақстан аймақтарының инфрақұрылы мын талдап, проблемаларды шешу жолдарын ұсынады
5.3
Дүниежүзілік шаруашылықтың салалық және аумақтық құрылымы
7.5.3.1
ауыл шаруашылық, өнеркәсіп шаруашылық салаларын жіктеу арқылы маңыздылығын түсіндіреді
8.5.3.1
өндіруші және өңдеуші, қызмет саласы шаруашылық түрлерін жіктейді;
8.5.3.2
қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде ауылшаруашылық және өнеркәсіп өндірісін, қызмет саласын ұйымдастыру түрлерін сипаттайды;
8.5.3.3
қазақстандық компонентті қосым
ша қамту негізінде ауыл шаруашылық және өнеркәсіп өндірісін, қызмет саласын орналастыру факторларын талдайды;
8.5.3.4
дүниежүзі шаруашы
лығы салаларын жоспар бойынша сипаттайды
9.5.3.1
Қазақстан шаруашылығы салаларын жоспар бойынша сипаттайды;
9.5.3.2 Қазақстанның экономикалық аудандарының шаруашылық салаларын анықтап, мамандануын түсіндіреді
5.4 Дүниежүзі
лік шаруашылықтың даму үрдістері мен көрсеткіш
тері
9.5.4.1 дүниежүзілік шаруашылықтың субъектілерін сипаттайды;
9.5.4.2 халықаралық географиялық еңбек бөлінісінің мәнін анықтайды;
9.5.4.3 халықаралық экономикалық қатынас түрлерін жіктеп, сипаттайды;
9.5.4.4 дүниежүзілік шаруашылықтың даму көрсеткіштерін сипаттайды:
жалпы ішкі өнім, жалпы ұлттық өнім оның ішінде жан басына шаққанда;
9.5.4.5 дүниежүзілік шаруашылықтың модельдері мен аумақтық құрылымын талдайды;
9.5.4.6 дүниежүзілік шаруашылықтың даму үрдістерін талдайды;
9.5.4.7 Қазақстанның дүниежүзілік шаруашылықтағы орнын анықтайды;
9.5.4.8 Қазақстанның халықаралық экономикалық интеграциядағы мүдделері мен мақсаттарын, орнын анықтайды
6. Елтану және саяси география негіздері
6.1 Дүние жүзі елдері
7.6.1.1
қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдерді географиялық орнына байланысты топтастырады;
7.6.1.2
қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдердің географиялық орнын жоспар бойынша сипаттайды;
7.6.1.3
қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдерді экономикалық-географиялық орнына байланысты топтастырады;
7.6.1.4
қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдердің экономикалық-географиялық жағдайын жоспар бойынша сипаттайды;
7.6.1.5
қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдердің экономикалық-географиялық жағдайына баға береді;
7.6.1.6
қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдердің экономикалық-географиялық жағдайын жақсарту жөнінде ұсыныс жасайды
8.6.1.1
саяси картаның басты нысандарын сипаттайды;
8.6.1.2
елдерді басқару формасы және мемлекеттік құрылымы бойынша топтастырады;
8.6.1.3
саяси картаның сандық және сапалық өзгерістерін талдайды;
8.6.1.4
елдердің саяси-географиялық жағдайына баға береді;
8.6.1.5
саяси интеграцияның қажеттілігі мен мақсаттарын түсіндіреді;
8.6.1.6
Қазақстанның саяси интеграциядағы мүдделері мен мақсаттарын талдайды

9.6.1.1 с дополнительным охватом казахстанского компонента группирует страны по уровню экономического развития;
9.6.1.2 с дополнительным охватом казахстанского компонента группирует международные организации по уровню и целям;
9.6.1.3 дает комплексную оценку социального, экономико и политико-географического положения Республики Казахстан;
9.6.1.4 на основе класси-фикации политико-административных хоронимов в Республике Казахстан объясняет их значе-ние и предлагает транслитерацию на трех языках;
9.6.1.5 готовит страноведческую информацию о Республике Казахстан для различных целевых аудиторий
2. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "География" для 7-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию.
3. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"География" для 7-9 классов
уровня основного среднего
образования по обновленному
содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы
по учебному предмету "География" для 7-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
1) 7 класс:
Подраздел
Тема
Цели обучения. Обучающийся
1-четверть
1 Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
Объекты географических исследований
7.1.1.1 определяет объекты исследования географии
Развитие географической науки
7.1.1.2 характеризует и оценивает вклад путешественников и исследователей в развитие географической науки
Источники географических данных
7.1.1.3 работает с источниками географической информации: карты, рисунки, тексты, фотографии, графические материалы
Географические опыты
7.1.1.4 экспериментальным путем определяет свойства географических объектов
Полевые методы исследований
7.1.1.5 применяет методы полевых географических исследований, фиксирует, собирает, обрабатывает и анализирует данные
Применение графических методов в географии
7.1.1.6 отображает свойства географических объектов, явлений и процессов в графической форме: схема, диаграмма, профиль, график
2 Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
Применение геогра-фических картосхем
7.2.1.1 выполняет картосхемы по теме
Географическая номенклатура
7.2.1.2 показывает объекты географической номенклатуры на карте
2.2 Географические базы данных
Организация географических данных
7.2.2.1 группирует и отображает в таблицах географические объекты
3 Физическая география

9.6.1.1 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдерді экономикалық даму деңгейі бойынша топтастырады;
9.6.1.2 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде
халықаралық ұйымдарды деңгейі және мақсаты бойынша топтастырады;
9.6.1.3
Қазақстан Республикасы ның әлеуметтік, экономикалық, саяси-географиялық жағдайына кешенді баға береді;
9.6.1.4
Қазақстан
дағы саяси-әкімшілік хоронимдерді жіктеп, мағынасын түсіндіреді және транслитерация сын үш тілде ұсынады;
9.6.1.5 Қазақстан Республикасы туралы кешенді географиялық ақпаратты түрлі мақсатты аудиториялар үшін дайындайды
2. Оқу бағдарламасы негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "География" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 7-9-сыныптарына
арналған "География" оқу
пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған
"География" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру
бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 7-сынып:
Бөлімше
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары
Білім алушылар:
1-тоқсан
1 Географияны зерттеу тәсілдері
1.1
Зерттеу және зерттеуші
лер
Географияны зерттеу нысандары
7.1.1.1 географияның зерттеу нысандарын анықтайды
География ғылымының дамуы
7.1.1.2 саяхатшылар мен зерттеушілердің география ғылымының дамуына қосқан үлесін сипаттап, баға береді
Географиялық дерек көздері
7.1.1.3 географиялық дереккөздермен жұмыс істейді: карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық материалдар
Географиялық тәжірибелер.
7.1.1.4 географиялық нысандардың қасиеттерін тәжірибелік жолмен анықтайды
Далалық зерттеулер әдістері
7.1.1.5 географиялық далалық зерттеу әдістерін қолданады, көрсеткіштерді тіркейді, жинақтайды, өңдейді, талдайды
Географияда графикалық әдістердің қолданылуы
7.1.1.6 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің ерекшеліктерін графикалық түрде көрсете алады: диаграмма, профиль, график
2 Картография және географиялық деректер базасы
2.1 Географиялық карталар
Географиялық картосхемаларды қолдану
7.2.1.1 тақырып бойынша картосхемаларды жасай алады
Географиялық номенклатура
7.2.1.2 географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді
2.2. Географиялық деректер базасы
Географиялық деректерді ұйымдастыру
7.2.2.1 географиялық нысандарды топтастырып кесте түрінде көрсетеді
3 Физикалық география

3.1 Литосфера
Строение и вещественный состав литосферы
7.3.1.1 определяет строение и вещественный состав литосферы
Тектоническое строение Земли
7.3.1.2 показывает на карте и характеризует тектоническое строение Земли и размещение литосферных плит
Тектонические движения литосферы
7.3.1.3 анализирует тектонические движения земной коры: дрейф, коллизия, субдукция, спрединг
Литосферные катаклизмы
7.3.1.4 объясняет причины и следствия, распространение литосферных катаклизмов в мире и Казахстане
7.3.1.5 на основе казахстанского компонента объясняет правила поведения при литосферных катаклизмах в литосфере
1. Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
7.1.1.3 работает с источниками географической информации: карты, рисунки, тексты, фотографии, графические материалы
7.1.1.6 отображает свойства географических объектов, явлений и процессов в графической форме: схема, диаграмма, профиль, график
2. Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
7.2.1.1 выполняет картосхемы по теме
7.2.1.2 показывает объекты географической номенклатуры на карте
2.2. Географические базы данных
7.2.2.1 группирует и отображает в таблицах географические объекты
2-четверть
3 Физическая география
3.2 Атмосфера
Атмосфера и ее составные части
7.3.2.1 характеризует состав атмосферы
7.3.2.2 графически представляет и объясняет строение и особенности слоев атмосферы
Погода и метеорологические элементы
7.3.2.3 объясняет понятие "погода"
7.3.2.4 на основе характеристики отдельных метеорологических элементов объясняет важность их изучения: температура, давление, ветер, облачность, осадки, влажность
7.3.2.5 с применением метеорологических приборов измеряет и фиксирует отдельные метеорологические элементы: температура, давление, ветер, облачность, осадки, влажность
7.3.2.6 на основе местного компонента составляет графические синоптичес-кие материалы на основе показателей отдельных метеорологических элементов: температура, давление, ветер, облачность, осадки, влажность
Неблагоприятные атмосферные явления
7.3.2.7 с дополнительным охватом местного компонента на основе анализа неблагоприятных атмосферных явлений предлагает пути защиты
1. Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
7.1.1.3 работает с источниками географической информации: карты, рисунки, тексты, фотографии, графические материалы
7.1.1.4 экспериментальным путем определяет свойства географических объектов
7.1.1.5 применяет методы полевых географических исследований, фиксирует, собирает, обрабатывает и анализирует данные

3.1 Литосфера
Литосфераның құрылысы мен заттық құрамы
7.3.1.1 литосфераның құрылысы мен заттық құрамын анықтайды
Жердің тектоникалық құрылысы
7.3.1.2 жердің тектоникалық құрылымы мен литосфералық плиталардың орналасуын картадан көрсетеді және сипаттайды
Литосфераның тектоникалық қозғалыстары
7.3.1.3 жер қыртысының тектоникалық қозғалыстарын талдайды: дрейф, коллизия, субдукция, спрединг
Литосфералық катаклизмдер
7.3.1.4 дүние жүзінде және Қазақстанда литосфералық катаклизмдердің себеп-салдарын, таралуын түсіндіреді
7.3.1.5 қазақстандық компонент негізінде литосфералық катаклизмдер барысында өзін өзі ұстау ережелерін түсіндіреді
1 Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Зерттеу және зерттеушілер
7.1.1.3 географиялық дереккөздермен жұмыс істейді: карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық материалдар
7.1.1.6 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің ерекшеліктерін графикалық түрде көрсете алады: диаграмма, профиль, график
2 Картогра
фия және география
лық деректер базасы
2.1 Географиялық карталар
7.2.1.1 тақырып бойынша картосхемаларды жасай алады
7.2.1.2 географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді
2.2. Географиялық деректер базасы
7.2.2.1 географиялық нысандарды топтастырып кесте түрінде көрсетеді
2-тоқсан
3 Физикалық география
3.2 Атмосфера
Атмосфера және оның құрамдас бөліктері
7.3.2.1 атмосфераның құрамын сипаттайды
7.3.2.2 атмосфераның құрылысы мен қабаттарының ерекшеліктерін графикалық түрде бейнелеп, түсіндіреді
Ауа райы және метеорологиялық элементтер
7.3.2.3 "ауа райы" ұғымын түсіндіреді
7.3.2.4 метеорологиялық элементтер мен құбылыстарды сипаттап, зерттеу маңыздылығын анықтайды
7.3.2.5 метеорологиялық элементтердің көрсеткіштерін өлшеп, метеорологиялық құрал-жабдықтарды қолданумен тіркейді
7.3.2.6 жергілікті жер мүмкіндігі бойынша температура, қысым, жел, бұлттылық, жауын-шашын, ылғалдылық метеорологиялық элементтерінің көрсеткіштері бойынша синоптикалық графикалық материалдарды жасайды
Қолайсыз атмосфералық құбылыстар
7.3.2.7 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде қолайсыз атмосфералық құбылыстарды талдай отырып, сақтану шараларын ұсынады
1 Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Зерттеу және зерттеушілер
7.1.1.3 географиялық дереккөздермен жұмыс істейді: карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық материалдар
7.1.1.4 географиялық нысандардың, үдерістердің және құбылыстардың қасиеттерін тәжірибелік жолмен анықтайды
7.1.1.5 географиялық далалық зерттеу әдістерін қолданады, көрсеткіштерді тіркейді, жинақтайды, өңдейді, талдайды

7.1.1.6 отображает свойства географических объектов, явлений и процессов в графической форме: схема, диаграмма, профиль, график
2. Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
7.2.1.1 выполняет картосхемы по теме
3 Физическая география
3.3 Гидросфера
Гидросфера и ее составные части
7.3.3.1 характеризует гидросферу и ее составные части
Значение водных ресурсов
7.3.3.2 объясняет важность водных ресурсов
Географическое положение Мирового океана
7.3.3.3 характеризует состав и географическое положение Мирового океана
7.3.3.4 по плану характеризует океаны и их составные части
Свойства вод Мирового океана
7.3.3.5 определяет факторы, влияющие на свойства океанической воды
Движения вод в океане
7.3.3.6 классифицирует и объясняет движение океанических вод
Бедствия, связанные с океаном
7.3.3.7 классифицирует опасности, связанные с океаническими и морскими водами, и предлагает пути защиты
Проблемы Мирового океана
7.3.3.8 группирует проблемы Мирового океана и предлагает пути их решения
1. Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
7.1.1.3 работает с источниками географической информации: карты, рисунки, тексты, фотографии, графические материалы
7.1.1.6 отображает свойства географических объектов, явлений и процессов в графической форме: схема, диаграмма, профиль, график
2 Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
7.2.1.1 выполняет картосхемы по теме
7.2.1.2 показывает объекты географической номенклатуры на карте
2.2 Географические базы данных
7.2.2.1 группирует и отображает в таблицах географические объекты
3-четверть
3 Физическая география
3.4 Биосфера
Биосфера и ее составные части
7.3.4.1 определятет состав, строение, границы и свойства биосферы;
Флора и фауна родного края
7.3.4.2 определяет представителей растительного и животного мира характерных для региона и называет тех представителей которые занесены в Красную книгу
Типы почв в Казахстане
7.3.4.3 определяет распространение типов почв в Казахстане
7.3.4.4 с дополнительным охватом местного компонента оценивает почвенные ресурсы
Экологические проблемы почв
7.3.4.5 классифицирует экологические проблемы почв и предлагает пути их решения
1 Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
7.1.1.3 работает с источниками географической информации: карты, рисунки, тексты, фотографии, графические материалы
7.1.1.4 экспериментальным путем определяет свойства географических объектов
7.1.1.5 применяет методы полевых географических исследований, фиксирует, собирает, обрабатывает и анализирует данные

7.1.1.6 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің ерекшеліктерін графикалық түрде көрсете алады: сызба, диаграмма, профиль, график
2 Картогра
фия және география
лық деректер базасы
2.1 Географиялық карталар
7.2.1.1 тақырып бойынша картосхемаларды жасай алады
3 Физикалық география
3.3 Гидросфе
ра
Гидросфера және оның құрамдас бөлігі
7.3.3.1 гидросфера және оның құрамдас бөліктерін сипаттайды
Су ресурстарының маңыздылығы
7.3.3.2 су ресурстарының маңыздылығын түсіндіреді
Дүниежүзілік мұхиттың географиялық жағдайы
7.3.3.3 дүниежүзілік мұхиттың құрамын, географиялық жағдайын сипаттайды
7.3.3.4 мұхит және оның құрамдас бөліктерін жоспар бойынша сипаттайды
Дүниежүзілік мұхит суларының қасиеттері
7.3.3.5 мұхит суының қасиеттеріне әсер ететін факторларды анықтайды
Мұхит суларының қозғалыстары
7.3.3.6 мұхит суының қозғалыстарын жіктеп, түсіндіреді
Мұхиттармен байланысты апаттар
7.3.3.7 мұхитар мен теңіздермен байланысты апаттарды топтастырып, сақтану шараларын ұсынады
Дүниежүзілік мұхиттың проблемалары
7.3.3.8 дүниежүзілік мұхит проблемаларын топтастырып, шешу жолдарын ұсынады
1 Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Зерттеу және зерттеушілер
7.1.1.3 географиялық дереккөздермен жұмыс істейді: карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық материалдар
7.1.1.6 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің ерекшеліктерін графикалық түрде көрсете алады: сызба, диаграмма, профиль, график
2 Картогра
фия және география
лық деректер базасы
2.1 Географиялық карталар
7.2.1.1тақырып бойынша картосхемаларды жасай алады
7.2.1.2 географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді
2.2. Географиялық деректер базасы
7.2.2.1 географиялық нысандарды топтастырып кесте түрінде көрсетеді
3-тоқсан
3 Физикалық география
3.4 Биосфера
Биосфера және оның құрамдас бөліктері
7.3.4.1 биосфераның құрамын, құрылымын, шекаралары мен қасиеттерін анықтайды
Туған өлкенің флорасы мен фаунасы
7.3.4.2 өлкеге тән өсімдіктер мен жануарларды анықтайды және "Қызыл кітапқа" енген түрлерін атайды
Қазақстанның топырақ түрлері
7.3.4.3 Қазақстанда топырақ түрлерінің таралуын анықтайды
7.3.4.4 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде топырақ ресурстарына баға береді
Топырақтың экологиялық проблемалары
7.3.4.5 топырақтардың экологиялық проблемаларын жіктеп, шешу жолдарын ұсынады
1 Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Зерттеу және зерттеушілер
7.1.1.3 географиялық дереккөздермен жұмыс істейді: карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық материалдар
7.1.1.4 географиялық нысандардың қасиеттерін тәжірибелік жолмен анықтайды
7.1.1.5 географиялық далалық зерттеу әдістерін қолданады, көрсеткіштерді тіркейді, жинақтайды, өңдейді, талдайды

7.1.1.6 отображает свойства географических объектов, явлений и процессов в графической форме: схема, диаграмма, профиль, график
2. Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
7.2.1.1 выполняет картосхемы по теме
2.2 Географические базы данных
7.2.2.1 группирует и отображает в таблицах географические объекты
3. Физическая география
3.5 Природно-территориаль-ные комплексы
Формирование природно-территориальных комплексов
7.3.5.1 объясняет формирование природно-территориальных комплексов: географическая оболочка, материки и океаны, зоны и пояса, ландшафты
Виды природно-территориальных комплексов
7.3.5.2 с дополнительным охватом местного компонента характеризует по плану природно-территориальные комплексы различного уровня
Визитная карточка моего края: разработка краеведческой базы данных
7.3.5.3 характеризует по плану природно-территориальные комплексы родного края и предсталяет краеведческую базу данных в различных формах
1. Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
7.1.1.3 работает с источниками географической информации: карты, рисунки, тексты, фотографии, графические материалы
7.1.1.5 применяет методы полевых географических исследований, фиксирует, собирает, обрабатывает и анализирует данные
7.1.1.6 отображает свойства географических объектов, явлений и процессов в графической форме: схема, диаграмма, профиль, график
2. Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
7.2.1.1 выполняет картосхемы по теме
2.2 Географические базы данных
7.2.2.1 группирует и отображает в таблицах географические объекты
4 Социальная география
4.1 География населения
Языковые семьи и группы народов мира
7.4.1.1 объясняет этнолингвистическую классификацию народов мира
Религиозный состав населения мира
7.4.1.2 определяет религиозный состав населения мира и распространение религий
Историко-культурные регионы мира
7.4.1.3 объясняет формирование историко-культурных цивилизационных регионов мира в связи с этническим и религиозным составом населения
Межнациональное и межконфессиональное согласие
7.4.1.4 с дополнительным охватом казахстанского компонента доказывает необходимость межнационального и межконфессионального согласия и предлагает пути их формирования
1. Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
7.1.1.3 работает с источниками географической информации: карты, рисунки, тексты, фотографии, графические материалы
7.1.1.6 отображает свойства географических объектов, явлений и процессов в графической форме: схема, диаграмма, профиль, график
2. Картография и географические базы данных

7.1.1.6 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің ерекшеліктерін графикалық түрде көрсете алады:сызба, диаграмма, профиль, график
2 Картогра
фия және география
лық деректер базасы
2.1 Географиялық карталар
7.2.1.1 тақырып бойынша картосхемаларды жасай алады
2.2. Географиялық деректер базасы
7.2.2.1 географиялық нысандарды топтастырып кесте түрінде көрсетеді
3 Физикалық география
3.5 Табиғи-аумақтық кешендер
Табиғи-аумақтық кешендердің қалыптасуы
7.3.5.1 географиялық қабық, мұхиттар және материктер, зоналар және белдеулер, ландшафтар табиғи-аумақтық кешендерінің қалыптасуын түсіндіреді
Туған өлкемнің визит карточкасы: өлкетанудың деректер базасын әзірлеу
7.3.5.2 туған өлкенің табиғи-аумақтық кешендерін жоспар бойынша сипаттайды және өлкетану деректер базасын әртүрлі формада ұсынады
1 Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Зерттеу және зерттеушілер
7.1.1.3 географиялық дереккөздермен жұмыс істейді: карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық материалдар
7.1.1.5 географиялық далалық зерттеу әдістерін қолданады, көрсеткіштерді тіркейді, жинақтайды, өңдейді, талдайды
7.1.1.6 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің ерекшеліктерін графикалық түрде көрсете алады: сызба, диаграмма, профиль, график
2 Картогра
фия және география
лық деректер базасы
2.1 Географиялық карталар
7.2.1.1 тақырып бойынша картосхемаларды жасай алады
2.2. Географиялық деректер базасы
7.2.2.1 географиялық нысандарды топтастырып кесте түрінде көрсетеді
4 Әлеуметтік география
4.1 Халық география
сы
Дүниежүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары
7.4.1.1 дүниежүзі халқықтарының этнолингвистикалық жіктелінуін түсіндіреді
Дүниежүзі халқының діни құрамы
7.4.1.2 дүние жүзі халқының діни құрамы мен діндердің таралу аймақтарын анықтайды
Дүниежүзінің тарихи-мәдени аймақтары
7.4.1.3 халықтың этникалық және діни құрамына байланысты дүниежүзінің тарихи-мәдени өркениеттік аймақтарының қалыптасуын түсіндіреді
Ұлтаралық және дінаралық келісім
7.4.1.4 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде ұлтаралық және дінаралық келісімнің қажеттілігін дәлелдейді және қалыптастыру жолдарын ұсынады
1 Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Зерттеу және зерттеушілер
7.1.1.3 географиялық дереккөздермен жұмыс істейді: карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық материалдар
7.1.1.6 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің ерекшеліктерін графикалық түрде көрсете алады: кесте, сызба, диаграмма, профиль, график
2 Картогра
фия және география
лық деректер базасы

2.1 Географические карты
7.2.1.1 выполняет картосхемы по теме
2.2 Географические базы данных
7.2.2.1 группирует и отображает в таблицах географические объекты
4-четверть
5 Экономическая география
5.1 Природные ресурсы
Классификация природных ресурсов
7.5.1.1 классифицирует природные ресурсы
7.5.1.2 с дополнительным охватом местного компонента анализирует закономерности распространения природных ресурсов
7.5.1.3 показывает места концентрации природных ресурсов на карте
Проблемы, связанные с освоением природных ресурсов
7.5.1.4 с дополнительным охватом местного компонента анализирует проблемы, связанные с освоением природных ресурсов, и предлагает пути их решения
1. Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
7.1.1.3 работает с источниками географической информации: карты, рисунки, тексты, фотографии, графические материалы
7.1.1.6 отображает свойства географических объектов, явлений и процессов в графической форме: схема, диаграмма, профиль, график
2. Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
7.2.1.1 выполняет картосхемы по теме
7.2.1.2 показывает объекты географической номенклатуры на карте
2.2 Географические базы данных
7.2.2.1 группирует и отображает в таблицах географические объекты
5 Экономическая география
5.2 Социально-экономические ресурсы
Транспортная инфраструктура
7.5.2.1 с дополнительным охватом казахстанского компонента оценивает важность элементов транспортной инфраструктуры на основе их характеристики
Социальная инфраструктура
7.5.2.2 с дополнительным охватом казахстанского компонента оценивает важность элементов социальной инфраструктуры на основе их характеристики
5.3 Отраслевая и территориальная структура мирового хозяйства
Отрасли мирового хозяйства: сельское хозяйство и промышленность
7.5.3.1 классифицирует и объясняет важность отраслей хозяйства: сельское хозяйство и промышленность
1. Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
7.1.1.3 работает с источниками географической информации: карты, рисунки, тексты, фотографии, графические материалы
7.1.1.6 отображает свойства географических объектов, явлений и процессов в графической форме: схема, диаграмма, профиль, график
2. Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
7.2.1.1 выполняет картосхемы по теме
7.2.1.2 показывает объекты географической номенклатуры на карте
2.2 Географические базы данных
7.2.2.1 группирует и отображает в таблицах географические объекты
6. Страноведение с основами политической географии
6.1 Страны мира
Географическое положение стран мира

2.1 Географиялық карталар
7.2.1.1тақырып бойынша картосхемаларды жасай алады
2.2. Географиялық деректер базасы
7.2.2.1 географиялық нысандарды топтастырып кесте түрінде көрсетеді
4-тоқсан
5 Экономикалық география
5.1 Табиғи ресурстар
Табиғи ресурстардың жіктелуі
7.5.1.1 табиғи ресурстарды жіктейді
7.5.1.2 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде табиғи ресурстардың таралу заңдылықтарын талдайды
7.5.1.3 табиғи ресурстардың шоғырлануын картада көрсетеді
Табиғи ресурстарды игерумен байланысты проблемалар
7.5.1.4 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде табиғи ресурстарды игерумен байланысты проблемаларды талдап, шешу жолдарын ұсынады
1 Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Зерттеу және зерттеушілер
7.1.1.3 географиялық дереккөздермен жұмыс істейді: карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық материалдар
7.1.1.6 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің ерекшеліктерін графикалық түрде көрсете алады:кесте, сызба, диаграмма, профиль, график
2 Картогра
фия және география
лық деректер базасы
2.1 Географиялық карталар
7.2.1.1тақырып бойынша картосхемаларды жасай алады
7.2.1.2 географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді
2.2. Географиялық деректер базасы
7.2.2.1 географиялық нысандарды топтастырып кесте түрінде көрсетеді
5 Экономикалық география
5.2 Әлеуметтік-экономикалық ресурстар
Көлік инфрақұрылымы
7.5.2.1 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде көлік инфрақұрылымының элементтерін сипаттап, маңыздылығына баға береді
Әлеуметтік инфрақұрылым
7.5.2.2 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде әлеуметтік инфрақұрылым элементтерін сипаттап, маңыздылығына баға береді
5.3 Дүниежүзілік шаруашы
лықтың салалық және аумақтық құрылымы
Дүниежүзілік шаруашылықтың салалары: ауыл шаруашылығы мен өнеркәсіп
7.5.3.1 ауыл шаруашылық, өнеркәсіп шаруашылық салаларын жіктеу арқылы маңыздылығын түсіндіреді
1 Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Зерттеу және зерттеушілер
7.1.1.3 географиялық дереккөздермен жұмыс істейді: карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық материалдар
7.1.1.6 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің ерекшеліктерін графикалық түрде көрсете алады: кесте, сызба, диаграмма, профиль, график
2 Картография және географиялық деректер базасы
2.1 Географиялық карталар
7.2.1.1 тақырып бойынша картосхемаларды жасай алады
7.2.1.2 географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді
2.2. Географиялық деректер базасы
7.2.2.1 географиялық нысандарды топтастырып кесте түрінде көрсетеді
6 Елтану және саяси география негіздері
6.1 Дүние жүзі елдері
Дүниежүзі елдерінің географиялық жағдайы

7.6.1.1 с дополнительным охватом казахстанского компонента классифицирует страны по их географическому положению
7.6.1.2 с дополнительным охватом казахстанского компонента характеризует по плану географическое положение стран
Экономико-географическое положение стран мира
7.6.1.3 с дополнительным охватом казахстанского компонента классифицирует страны по их экономико-географическому положению
7.6.1.4 с дополнительным охватом казахстанского компонента характеризует экономико-географическое положение стран по плану
7.6.1.5 с дополнительным охватом казахстанского компонента оценивает географическое, экономико-географическое положение стран
7.6.1.6 с дополнительным охватом казахстанского компонента предлагает пути улучшения экономико-географического положения стран
1. Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
7.1.1.3 работает с источниками географической информации: карты, рисунки, тексты, фотографии, графические материалы
7.1.1.6 отображает свойства географических объектов, явлений и процессов в графической форме:схема, диаграмма, профиль, график
2. Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
7.2.1.1 выполняет картосхемы по теме
7.2.1.2 показывает объекты географической номенклатуры на карте
2.2 Географические базы данных
7.2.2.1 группирует и отображает в таблицах географические объекты
2) 8 класс:
Подраздел
Тема
Цели обучения. Обучающийся
1-четверть
1 Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
Отрасли географической науки
8.1.1.1 в графической форме отображает и объясняет деление географической науки на отрасли
8.1.1.2 определяет важные исследования в отраслях географической науки
Виды методов географических исследований
8.1.1.3 объясняет значение полевых, картографических, теоретических методов географических исследований и применяет их
Обработка и анализ географических данных
8.1.1.4 обрабатывает и анализирует количественные и качественные географические данные с использованием казахстанского компонента
Географические модели
8.1.1.5 из различных материалов или в различной технике создает модели географических объектов, явлений и процессов и объясняет их особенности и свойства
Формы представления результатов исследований
8.1.1.6 представляет результаты исследований в различной форме
2 Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
Тематические карты и элементы их дополнительной характеристики
8.2.1.1 составляет элементы дополнительной характеристики тематических карт: профиль, диаграммы, графики, таблицы
Чтение тематических карт

7.6.1.1 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдерді географиялық орнына байланысты топтастырады
7.6.1.2 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдердің географиялық орнын жоспар бойынша сипаттайды
Елдердің экономикалық географиялық жағдайы
7.6.1.3 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдерді экономикалық-географиялық орнына байланысты топтастырады
7.6.1.4 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдердің экономикалық-географиялық жағдайын жоспар бойынша сипаттайды
7.6.1.5 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдердің экономикалық-географиялық жағдайына баға береді
7.6.1.6 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдердің географиялық, экономикалық-географиялық жағдайын жақсарту жөнінде ұсыныс жасайды
1 Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Зерттеу және зерттеушілер
7.1.1.3 географиялық дереккөздермен жұмыс істейді: карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық материалдар
7.1.1.6 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің ерекшеліктерін графикалық түрде көрсете алады: кесте, сызба, диаграмма, профиль, график
2 Картография және географиялық деректер базасы
2.1 Географиялық карталар
7.2.1.1 тақырып бойынша картосхемаларды жасай алады
7.2.1.2 географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді
2.2. Географиялық деректер базасы
7.2.2.1- географиялық нысандарды топтастырып кесте түрінде көрсетеді
2) 8-сынып:
Оқу жоспарында
ғы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1 Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Зерттеу және зерттеушілер
География ғылымының салалары
8.1.1.1 география ғылымының салаларға бөлінуін графикалық түрде көрсетіп түсіндіреді
8.1.1.2 география ғылымы салаларындағы маңызды зерттеулерді анықтайды
Географиялық зерттеу әдістерінің түрлері
8.1.1.3 далалық, картографиялық, теориялық географиялық зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіріп, қолданады
Географиялық деректерді өңдеу және талдау
8.1.1.4 қазақстандық компонентті қосымша қамтумен сандық және сапалық географиялық деректерді өңдеп, талдайды
Географиялық модельдер
8.1.1.5 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің модельдерін түрлі материалдардан немесе түрлі техникаларда жасау арқылы ерекшеліктері мен қасиеттерін түсіндіреді
Зерттеу нәтижелерінің ұсыну формалары
8.1.1.6 зерттеу нәтижелерін түрлі формада ұсынады
2 Картография және географиялық деректер базасы
2.1 Географиялық карталар
Тақырыптық карталар және оларды қосымша сипаттайтын элементтер
8.2.1.1 тақырыптық карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді құрастырады: профиль, диаграмма, график, кесте
Тақырыптық карталарды оқу

8.2.1.2 на основе применения условных знаков и элементов дополнительной характеристики карт читает тематические карты
Тематическая географическая номенклатура
8.2.1.3 показывает на контурной карте объекты географической номенклатуры
2.2 Географические базы данных
Роль информационно-коммуникационных технологий в составлении географических баз данных
8.2.2.1 составляет географические базы данных с применением информационно-коммуникационных технологий
3 Физическая география
3.1 Литосфера
Закономерности формирования и распространения форм рельефа
8.3.1.1 исследует закономерности формирования и распространения форм рельефа
Классификация форм рельефа
8.3.1.2 классифицирует формы рельефа
8.3.1.3 характеризует формы рельефа по плану
Крупные орографические объекты на материках и в океанах
8.3.1.4 сравнивает сходные орографические единицы, расположенные на разных материках и в океанах
Классификация горных пород и минералов
8.3.1.5 классифицирует горные породы и минералы по различным признакам
Распространение полезных ископаемых в связи с закономерностями формирования горных пород и минералов
8.3.1.6 анализирует распространение полезных ископаемых в связи с закономерностями формирования горных пород и минералов
Свойства горных пород и минералов
8.3.1.7 определяет свойства горных пород и минералов
Определение возраста горных пород
8.3.1.8 объясняет методы определения возраста горных пород
Геологическое летоисчисление и геохронологическая таблица
8.3.1.9 на основе анализа геологического летоисчисления и геохронологической таблицы выделяет крупные этапы и события в формировании земной коры и развитии жизни
Влияние рельефа на жизнь и хозяйствен-ную деятельность человечества
8.3.1.10 с дополнительным охватом местного компонента оценивает влияние рельефа на жизнь и хозяйственную деятельность человечества
1. Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
8.1.1.3 объясняет значение полевых, картографических, теоретических методов географических исследований и применяет их
8.1.1.5 из различных материалов или в различной технике создает модели географических объектов, явлений и процессов и объясняет их особенности и свойства
8.1.1.6 представляет результаты исследований в различной форме
2. Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
8.2.1.1 составляет элементы дополнительной характеристики тематических карт: профиль, диаграммы, графики, таблицы
8.2.1.2 на основе применения условных знаков и элементов дополнительной характеристики карт читает тематические карты
8.2.1.3 показывает на контурной карте объекты географической номенклатуры

8.2.1.2 географиялық шартты белгілер мен карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді қолдана отырып, тақырыптық карталарды оқиды
8.2.1.3 географиялық номенклатура нысандарын кескін картадан көрсетеді
2.2 Географиялық деректер базасы
Географиялық деректер базасын құрастыруда ақпараттық-коммуникациялық технологиялар дың рөлі
8.2.2.1 ақпараттық-коммуникациялық технологияны қолдана отырып, географиялық деректер базасын құрастырады
3 Физикалық география
3.1 Литосфера
Жер бедерінің қалыптасу және таралу заңдылықтары
8.3.1.1 жер бедерінің қалыптасу және таралу заңдылықтарын зерттейді
Жер бедерінің жіктелуі
8.3.1.2 жер бедері түрлерін жіктейді;
8.3.1.3 жер бедері түрлерін жоспар бойынша сипаттайды
Материктер мен мұхиттардың ірі орографиялық объектілері
8.3.1.4 материктер мен мұхиттарда орналасқан ұқсас орографиялық бірліктерді салыстырады
Тау жыныстары мен минералдар дың жіктелуі
8.3.1.5 тау жыныстары мен минералдарды түрлі белгілері бойынша жіктейді
Тау жыныстары мен минералдар дың қалыптасу заңдылықтарына байланысты пайдалы қазбалар дың таралуы
8.3.1.6 тау жыныстары мен минералдардың қалыптасу заңдылықтарына байланысты пайдалы қазбалардың таралуына талдау жасайды
Тау жыныстары мен минералдар дың қасиеттері
8.3.1.7 тау жыныстары мен минералдардың қасиеттерін анықтайды
Тау жыныстары ның жасын анықтау
8.3.1.8 тау жыныстарының жасын анықтау әдістерін түсіндіреді
Геологиялық жыл санау мен геохронологиялық кесте
8.3.1.9 геологиялық жылсанау мен геохронологиялық кестені талдап, жер қыртысының және тіршіліктің дамуындағы ірі кезеңдері мен геологиялық оқиғаларды ажырата алады
Жер бедерінің адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсері
8.3.1.10 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде жер бедерінің адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсеріне баға береді
1 Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Зерттеу және зерттеушілер
8.1.1.3 далалық, картографиялық, теориялық географиялық зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіріп, қолданады
8.1.1.5 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің модельдерін түрлі материалдардан немесе түрлі техникаларда жасау арқылы ерекшеліктері мен қасиеттерін түсіндіреді
8.1.1.6 зерттеу нәтижелерін түрлі формада ұсынады
2 Картография және географиялық деректер базасы
2.1 Географиялық карталар
8.2.1.1 тақырыптық карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді құрастырады: профиль, диаграмма, график, кесте
8.2.1.2 географиялық шартты белгілер мен карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді қолдана отырып, тақырыптық карталарды оқиды
8.2.1.3 географиялық номенклатура нысандарын кескін картадан көрсетеді

2.2 Географические базы данных
8.2.2.1 составляет географические базы данных с применением информационно-коммуникационных технологий
2 четверть
3 Физическая география
3.2 Атмосфера
Климатообразующие факторы
8.3.2.1 анализирует климатообразующие факторы
Глобальная циркуля-ция атмосферы
8.3.2.2 на основе анализа объясняет глобальную циркуляцию атмосферы
Климатические пояса
8.3.2.3 анализирует климатические пояса
Особенности климата материков
8.3.2.4 сравнивает сходные климатические пояса, расположенные на разных материках
Влияние климата на жизнь и хозяйствен-ную деятельность человечества
8.3.2.5 с дополнительным охватом местного компонента оценивает влияние климата на жизнь и хозяйственную деятельность человечества
Негативное влияние человеческой деятель-ности на атмосферу
8.3.2.6 группирует негативное влияние человеческой деятельности на атмосферу и климат и предлагает пути решения проблем (на примере казахстанского компонента)
1. Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
8.1.1.3 объясняет значение полевых, картографических, теоретических методов географических исследований и применяет их
8.1.1.4 обрабатывает и анализирует количественные и качественные географические данные
8.1.1.5 из различных материалов или в различной технике создает модели географических объектов, явлений и процессов и объясняет их особенности и свойства
8.1.1.6 представляет результаты исследований в различной форме
2. Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
8.2.1.1 составляет элементы дополнительной характеристики тематических карт: профиль, диаграммы, графики, таблицы
8.2.1.2 на основе применения условных знаков и элементов дополнительной характеристики карт читает тематические карты
2.2 Географические базы данных
8.2.2.1 составляет географические базы данных с применением информационно-коммуникационных технологий
3 Физическая география
3.3 Гидросфера
Виды и формирование вод суши
8.3.3.1 определяет формирование вод суши
Хозяйственное значение вод суши
8.3.3.2 - объясняет хозяйственное значение основных видов вод суши (на примере казахстанского компонента)
Строение речной долины
8.3.3.3 объясняет строение речной долины
Гидрологический режим рек
8.3.3.4 с дополнительным охватом казахстанского компонента объясняет гидрологический режим рек
Озера и ледники
8.3.3.5 характеризует по плану озера и ледники мира и Казахстана
Экологические проблемы вод суши
8.3.3.6 с дополнительным охватом местного компонента предлагает пути решения экологических проблем вод суши на основе их классификации
Водные бедствия

2.2 Географиялық деректер базасы
8.2.2.1 ақпараттық-коммуникациялық технологияны қолдана отырып, географиялық деректер базасын құрастырады
2-тоқсан
3 Физикалық география
3.2 Атмосфера
Климат түзуші факторлар
8.3.2.1 климат түзуші факторларды талдайды
Атмосфераның ғаламдық циркуляциясы
8.3.2.2 атмосфераның ғаламдық циркуляциясын талдап, түсіндіреді
Климаттық белдеулер
8.3.2.3 климаттық белдеулерді талдайды
Материктердің климаттық ерекшеліктері
8.3.2.4 әр материкте орналасқан ұқсас климаттық белдеулерді салыстырады
Климаттың адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсері
8.3.2.5 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде климаттың адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсеріне баға береді
Адамзат әрекетінің атмосфераға тигізетін кері әсері
8.3.2.6 адамзат әрекетінің атмосфера мен климатқа тигізетін кері әсерін топтастырады, шешу жолдарын ұсынады (қазақстандық компонент негізінде)
1 Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Зерттеу және зерттеушілер
8.1.1.3 далалық, картографиялық, теориялық географиялық зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіріп, қолданады
8.1.1.4 сандық және сапалық географиялық деректерді өңдеп, талдайды
8.1.1.5 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің модельдерін түрлі материалдардан немесе түрлі техникаларда жасау арқылы ерекшеліктері мен қасиеттерін түсіндіреді
8.1.1.6 зерттеу нәтижелерін түрлі формада ұсынады;
2 Картография және географиялық деректер базасы
2.1 Географиялық карталар
8.2.1.1 тақырыптық карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді құрастырады: профиль, диаграмма, график, кесте
8.2.1.2 географиялық шартты белгілер мен карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді қолдана отырып, тақырыптық карталарды оқиды
2.2 Географиялық деректер базасы
8.2.2.1 ақпараттық-коммуникациялық технологияны қолдана отырып, географиялық деректер базасын құрастырады
3 Физикалық география
3.3 Гидросфера
Құрлық сулары ның түрлері мен қалыптасуы
8.3.3.1 құрлық суларының қалыптасу жолдарын анықтайды
Құрлық сулары ның шаруашылық маңыздылығы
8.3.3.2 құрлық суларының негізгі түрлерінің шаруа-шылық маңызын түсіндіреді (қазақстандық компонент негізінде)
Өзен аңғарының құрылысы
8.3.3.3 өзен аңғарының құрылысын түсіндіреді
Өзендердің гидрологиялық режимі
8.3.3.4 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде өзендердің гидрологиялық режимін түсіндіреді
Көлдер мен мұздықтар
8.3.3.5 дүние жүзінің және Қазақстанның көлдері мен мұздықтарын жоспар бойынша сипаттайды
Құрлық суларының экологиялық проблемалары
8.3.3.6 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде құрлық суларының экологиялық проблемаларын жіктеп, шешу жолдарын ұсынады
Су апаттары

8.3.5.1 объясняет и представляет в графической форме состав и строение географической оболочки
Закономерности географической оболочки
8.3.5.2 объясняет значение закономерностей географической оболочки
1. Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
8.1.1.3 объясняет значение полевых, картографических, теоретических методов географических исследований и применяет их
8.1.1.4 обрабатывает и анализирует количественные и качественные географические данные
8.1.1.5 из различных материалов или в различной технике создает модели географических объектов, явлений и процессов и объясняет их особенности и свойства
8.1.1.6 представляет результаты исследований в различной форме
4 Социальная география
4.1 География населения
Перепись населения
8.4.1.1 объясняет методы определения численности населения
Типы воспроизводства населения
8.4.1.2 классифицирует страны мира по типу воспроизводства населения
Демографические показатели и демографическая ситуация
8.4.1.3 на основе анализа демографической ситуации расчитывает основные демографические показатели: численность населения, коэффициенты рождаемости и смертности, естественный и механический прирост, общий прирост, поло-возрастные показатели, национальный и религиозный состав
8.4.1.4 объясняет и представляет в графической форме демографические показатели стран
Демографические проблемы
8.4.1.5 классифицирует страны мира по демографическим проблемам
Демографическая политика
8.4.1.6 на основе объяснения понятия "демографическая политика" предлагает собственную модель демографической политики для отдельных стран
1. Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
8.1.1.3 объясняет значение полевых, картографических, теоретических методов геогра-фических исследований и применяет их
8.1.1.4 обрабатывает и анализирует количественные и качественные географические данные
8.1.1.5 из различных материалов или в различной технике создает модели географичес-ких объектов, явлений и процессов и объясняет их особенности и свойства
8.1.1.6 представляет результаты исследований в различной форме
2. Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
8.2.1.1 составляет элементы дополнительной характеристики тематических карт: профиль, диаграммы, графики, таблицы
8.2.1.2 на основе применения условных зна-ков и элементов дополнительной характерис-тики карт читает тематические карты
8.2.1.3 показывает на контурной карте объекты географической номенклатуры
2.2 Географические базы данных
8.2.2.1 составляет географические базы данных с применением информационно-коммуникационных технологий
5 Экономическая география
5.1 Природные ресурсы
Экономическая и экологическая оценка природных ресурсов
8.5.1.1 производит экономическую и экологическую оценку природных ресурсов
Природно-ресурсный потенциал регионов мира
8.5.1.2 оценивает природно-ресурсный потенциал отдельных регионов мира
Центры и технология переработки природных ресурсов, виды готовой продукции
8.5.1.3 с дополнительным охватом казахстанского компонента называет центры и виды готовой продукции на основе характеристики технологии обработки отдельных видов природных ресурсов
1. Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
8.1.1.3 объясняет значение полевых, картографических, теоретических методов географических исследований и применяет их
8.1.1.4 обрабатывает и анализирует количественные и качественные географические данные
8.1.1.5 из различных материалов или в различной технике создает модели географических объектов, явлений и процессов и объясняет их особенности и свойства
8.1.1.6 представляет результаты исследований в различной форме
2. Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
8.2.1.1 составляет элементы дополнительной характеристики тематических карт: профиль, диаграммы, графики, таблицы
8.2.1.2 на основе применения условных знаков и элементов дополнительной характеристики карт читает тематические карты
8.2.1.3 показывает на контурной карте объекты географической номенклатуры
2.2 Географические базы данных
8.2.2.1 составляет географические базы данных с применением информационно-коммуникационных технологий
4-четверть
5 Экономическая география
5.2 Социально-экономические ресурсы
Элементы и функции экономической инфраструктуры
8.5.2.1 с дополнительным охватом казахстанского компонента оценивает важность элементов экономической инфраструктуры на основе их характеристики
5.3 Отраслевая и территориальная структура мирового хозяйства
Отраслевой состав мирового хозяйства: добывающая, перерабатывающая отрасли, сфера услуг
8.5.3.1 классифицирует отрасли хозяйства: добывающая и перерабатывающая отрасли, сфера услуг
Формы организации сельскохозяйственно-го и промышленного производства и сферы услуг

8.3.5.1 географиялық қабықтың құрамы мен құрылысын графикалық түрде көрсетіп, түсіндіреді
Географиялық қабықтың заңдылықтары
8.3.5.2 географиялық қабық заңдылықтарының маңыздылығын түсіндіреді
1 Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Зерттеу және зерттеушілер
8.1.1.3 далалық, картографиялық, теориялық географиялық зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіріп, қолданады
8.1.1.4 сандық және сапалық географиялық деректерді өңдеп, талдайды
8.1.1.5 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің модельдерін түрлі материалдардан немесе түрлі техникаларда жасау арқылы ерекшеліктері мен қасиеттерін түсіндіреді
8.1.1.6 зерттеу нәтижелерін түрлі формада ұсынады.
4 Әлеуметтік география
4.1
Халық географиясы
Халық санағы
8.4.1.1 халық санының анықтау әдістерін түсіндіреді;
Ұдайы өсудің түрлері
8.4.1.2 дүниежүзі елдерін халықтың ұдайы өсу түрі бойынша жіктейді
Демографиялық көрсеткіштер мен демографиялық жағдай
8.4.1.3 елдердің демографиялық жағдайын талдап, демографиялық көрсеткіштерін есептейді: халық саны, туу және өлім коэффициенттері, табиғи және механикалық өсім, жалпы өсім, жас-жыныстық көрсеткіштер, ұлттық және діни құрам
8.4.1.4 елдердің демографиялық көрсеткіштерін графикалық түрде ұсынып, түсіндіреді
Демографиялық проблемалар
8.4.1.5 дүниежүзі елдерін демографиялық проблемалары бойынша жіктейді
Демографиялық саясат
8.4.1.6 "демографиялық саясат" ұғымын түсіндіре отырып жекелеген дүниежүзі елдеріне қатысты демографиялық саясаттың өзіндік моделін ұсынады
1 Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Зерттеу және зерттеушілер
8.1.1.3 далалық, картографиялық, теориялық географиялық зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіріп, қолданады
8.1.1.4 сандық және сапалық географиялық деректерді өңдеп, талдайды
8.1.1.5 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің модельдерін түрлі материалдардан немесе түрлі техникаларда жасау арқылы ерекшеліктері мен қасиеттерін түсіндіреді
8.1.1.6 зерттеу нәтижелерін түрлі формада ұсынады
2
Картография және географиялық деректер базасы
2.1 Географиялық карталар
8.2.1.1 тақырыптық карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді құрастырады: профиль, диаграмма, график, кесте
8.2.1.2 географиялық шартты белгілер мен карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді қолдана отырып, тақырыптық карталарды оқиды
8.2.1.3 географиялық номенклатура нысандарын кескін картадан көрсетеді
2.2 Географиялық деректер базасы
8.2.2.1 ақпараттық-коммуникациялық технологияны қолдана отырып, географиялық деректер базасын құрастырады
5 Экономикалық география
5.1
Табиғи ресурстар
Табиғи ресурстар ды экономикалық және экологиялық тұрғыдан бағалау
8.5.1.1 табиғи ресурстарды экономикалық және экологиялық тұрғыдан бағалайды
Дүниежүзі аймақтарының табиғи-ресурстық потенциалы
8.5.1.2 жекелеген дүниежүзі аймақтарының табиғи-ресурстық әлеуетін бағалайды
Табиғи ресурстар ды өңдеу технологиясы, орталықтары және дайын өнім түрлері
8.5.1.3 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде жекелеген табиғат ресурстарын өңдеу технологиясын сипаттай отырып, орталықтары мен дайын өнім түрлерін атайды
1
Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Зерттеу және зерттеушілер
8.1.1.3 далалық, картографиялық, теориялық географиялық зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіріп, қолданады
8.1.1.4 сандық және сапалық географиялық деректерді өңдеп, талдайды
8.1.1.5 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің модельдерін түрлі материалдардан немесе түрлі техникаларда жасау арқылы ерекшеліктері мен қасиеттерін түсіндіреді
8.1.1.6 зерттеу нәтижелерін түрлі формада ұсынады
2
Картография және географиялық деректер базасы
2.1 Географиялық карталар
8.2.1.1 тақырыптық карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді құрастырады: профиль, диаграмма, график, кесте
8.2.1.2 географиялық шартты белгілер мен карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді қолдана отырып, тақырыптық карталарды оқиды
8.2.1.3 географиялық номенклатура нысандарын кескін картадан көрсетеді
2.2 Географиялық деректер базасы
8.2.2.1 ақпараттық-коммуникациялық технологияны қолдана отырып, географиялық деректер базасын құрастырады
4-тоқсан
5 Экономикалық география
5.2
Әлеуметтік-экономикалық ресурстар
Экономикалық инфрақұрылым ның элементтері мен функциялары
8.5.2.1 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде экономикалық инфрақұрылымның элементтерін сипаттап, маңыздылығына баға береді
5.3
Дүниежүзілік шаруашылықтың салалық және аумақтық құрылымы
Дүниежүзілік шаруашылықтың салалық құрамы: өндіруші және өңдеуші және қызмет салалары
8.5.3.1 өндіруші және өңдеуші, қызмет саласы шаруашылық түрлерін жіктейді
Ауылшаруашы лық, өнеркәсіп және қызмет салаларын ұйым дастыру түрлері

8.5.3.2 с дополнительным охватом казахстанского компонента характеризует формы организации сельскохозяйственного и промышленного производства, сферы услуг
Факторы размещения селського хозяйства, промышленности и сферы услуг
8.5.3.3 с дополнительным охватом казахстанского компонента анализирует факторы размещения сельскохозяйственного и промышленного производства, сферы услуг
Характеристика отраслей мирового хозяйства
8.5.3.4 характеризует по плану отрасли мирового хозяйства
1. Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
8.1.1.3 объясняет значение полевых, картографических, теоретических методов географических исследований и применяет их
8.1.1.4 обрабатывает и анализирует количественные и качественные географические данные
8.1.1.5 из различных материалов или в различной технике создает модели географичес-ких объектов, явлений и процессов и объясняет их особенности и свойства
8.1.1.6 представляет результаты исследований в различной форме
2. Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
8.2.1.1 составляет элементы дополнительной характеристики тематических карт: профиль, диаграммы, графики, таблицы
8.2.1.2 на основе применения условных знаков и элементов дополнительной характеристики карт читает тематические карты
8.2.1.3 показывает на контурной карте объекты географической номенклатуры
2.2 Географические базы данных
8.2.2.1 составляет географические базы данных с применением информационно-коммуникационных технологий
6. Страноведение с основами политической географии
6.1 Страны мира
Политическая карта мира
8.6.1.1 характеризует основные объекты политической карты
Политическая типология стран
8.6.1.2 классифицирует страны мира по форме правления и государственного устройства
Количественные и качественные измене-ния на политической карте мира
8.6.1.3 анализирует количественные и качественние изменения на политической карте
Политико-географическое положение стран мира
8.6.1.4 дает оценку политико-географического положения стран
Политическая интеграция
8.6.1.5 объясняет необходимость и цели политической интеграции
Интересы, направле-ния и инициативы Казахстана в процес-сах политической интеграции
8.6.1.6 анализирует интересы и цели политической интеграции Казахстана
1. Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
8.1.1.3 объясняет значение полевых, картографических, теоретических методов геогра-фических исследований и применяет их
8.1.1.4 обрабатывает и анализирует количественные и качественные географические данные
8.1.1.5 из различных материалов или в различной технике создает модели географических объектов, явлений и процессов и объясняет их особенности и свойства

8.5.3.2 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде ауылшаруашылық және өнеркәсіп өндірісін, қызмет саласын ұйымдастыру түрлерін сипаттайды
Ауылшаруашы лық, өнеркәсіп және қызмет салаларын орна ластыру факторлары
8.5.3.3 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде ауыл шаруашылық және өнеркәсіп өндірісін, қызмет саласын орналастыру факторларын талдайды
Дүниежүзілік шаруашылық салаларын сипаттау
8.5.3.4- дүниежүзі шаруашылығы салаларын жоспар бойынша сипаттайды
1
Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Зерттеу және зерттеушілер
8.1.1.3 далалық, картографиялық, теориялық географиялық зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіріп, қолданады
8.1.1.4 сандық және сапалық деректер географиялық деректерді өңдеп, талдайды
8.1.1.5 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің модельдерін түрлі материалдардан немесе түрлі техникаларда жасау арқылы ерекшеліктері мен қасиеттерін түсіндіреді
8.1.1.6 зерттеу нәтижелерін түрлі формада ұсынады
2
Картография және географиялық деректер базасы
2.1 Географиялық карталар
8.2.1.1 тақырыптық карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді құрастырады: профиль, диаграмма, график, кесте
8.2.1.2 географиялық шартты белгілер мен карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді қолдана отырып, тақырыптық карталарды оқиды
8.2.1.3 географиялық номенклатура нысандарын кескін картадан көрсетеді
2.2 Географиялық деректер базасы
8.2.2.1 ақпараттық-коммуникациялық технологияны қолдана отырып, географиялық деректер базасын құрастырады
6 Елтану және саяси география негіздері
6.1
Дүние жүзі елдері
Дүниежүзінің саяси картасы
8.6.1.1 саяси картаның басты нысандарын сипаттайды
Елдердің саяси типологиясы
8.6.1.2 елдерді басқару формасы және мемлекеттік құрылымы бойынша топтастырады
Саяси картадағы сандық және сапалық өзгерістер
8.6.1.3 саяси картаның сандық және сапалық өзгерістерін талдайды
Елдердің саяси-географиялық жағдайы
8.6.1.4 елдердің саяси-географиялық жағдайына баға береді
Саяси интеграция. Қазақстанның саяси-интеграция лық үдерістердегі мүдделері, бағыттары және бастамалары
8.6.1.5 саяси интеграцияның қажеттілігі мен мақсаттарын түсіндіреді
8.6.1.6 Қазақстанның саяси интеграциядағы мүдделері мен мақсаттарын талдайды
1
Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Зерттеу және зерттеушілер
8.1.1.3 далалық, картографиялық, теориялық географиялық зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіріп, қолданады
8.1.1.4 сандық және сапалық деректер географиялық деректерді өңдеп, талдайды
8.1.1.5 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің модельдерін түрлі материалдардан немесе түрлі техникаларда жасау арқылы ерекшеліктері мен қасиеттерін түсіндіреді

8.1.1.6 представляет результаты исследований в различной форме
2. Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
8.2.1.1 составляет элементы дополнительной характеристики тематических карт: профиль, диаграммы, графики, таблицы
8.2.1.2 на основе применения условных знаков и элементов дополнительной характеристики карт читает тематические карты
8.2.1.3 показывает на контурной карте объекты географической номенклатуры
2.2 Географические базы данных
8.2.2.1 составляет географические базы данных с применением информационно-коммуникационных технологий
3) 9 класс:
Подраздел
Тема
Цели обучения. Обучающийся
1-четверть
1 Методы географических исследований
1.Исследования и исследователи
Исследования казахстанских географов
9.2.1.1 осуществляет комментированный показ по карте важных казахстанских географи ческих объектов, процессов и явлений
Современные актуальные проблемы исследования географической науки
9.2.1.2 показывает на карте объекты географической номенклатуры Казахстана
Особенности номинации географических объектов и явлений
9.1.1.3 определяет особенности номинации географических объектов и явлений;
Казахские народные географические термины
9.1.1.4 объясняет значение народных географических терминов казахского народа
Академические формы представления результатов исследования
9.1.1.5 представляет результаты исследования в различной академической форме
2 Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
Приемы показа на карте географических объектов, явлений и процессов
9.2.1.1 осуществляет комментированный показ по карте важных географических объектов, процессов и явлений
Приемы показа объектов географической номенклатуры
9.2.1.2 показывает на карте объекты географической номенклатуры
2.2 Географические базы данных
Методы дистанционного зондирования Земли
9.2.2.1 на основе характеристики методов дистанционного зондирования Земли объясняет их значение и особенности
Сферы применения геоинформационных системных технологий
9.2.2.2 характеризует значение применения геоинформационных технологий в отраслях хозяйства и науки
3 Физическая география
3.1 Литосфера
Геологическая исто-рия и тектоническое строение территории Казахстана
9.3.1.1 с дополнительным охватом местного компонента определяет геологическую историю и тектоническое строение Казахстана
Главные орографические объекты Казахстана
9.3.1.2 характеризует основные орографические объекты Казахстана
Казахские оронимы
9.3.1.3 на основе классификации казахских оронимов объясняет их значение и предлагает транслитерацию на трех языках
Закономерности распространения минеральных ресурсов в Казахстане

8.1.1.6 зерттеу нәтижелерін түрлі формада ұсынады
2
Картография және географиялық деректер базасы
2.1 Географиялық карталар
8.2.1.1 тақырыптық карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді құрастырады: профиль, диаграмма, график, кесте
8.2.1.2 географиялық шартты белгілер мен карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді қолдана отырып, тақырыптық карталарды оқиды
8.2.1.3 географиялық номенклатура нысандарын кескін картадан көрсетеді
2.2 Географиялық деректер базасы
8.2.2.1 ақпараттық-коммуникациялық технологияны қолдана отырып, географиялық деректер базасын құрастырады
3) 9-сынып:
Оқу жоспарында
ғы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1 Географиялық зерттеу әдістері
1.1
Зерттеу және зерттеушілер
Қазақстандық географтардың зерттеулері
9.1.1.1 география ғылымының дамуына үлес қосқан қазақстандықтардың зерттеулері туралы баяндайды
География ғылымының қазіргі заманғы өзекті зерттеу проблемалары
9.1.1.2 география ғылымының қазіргі заманғы өзекті проблемаларын анықтайды
Географиялық нысандар мен құбылыстарды номинациялау ерекшеліктері
9.1.1.3 географиялық нысандар мен құбылыстарды номинациялау ерекшеліктерін анықтайды
Қазақтың халықтық географиялық терминдері
9.1.1.4 қазақ халқының халықтық географиялық терминдерінің мағынасын түсіндіреді
Зерттеу нәтижелерін ұсынудың академиялық формалары
9.1.1.5 зерттеу нәтижелерін түрлі академиялық формада ұсынады
2 Картография және географиялық деректер базасы
2.1
Географиялық карталар
Географиялық нысандарды, үдерістер мен құбылыстарды картадан көрсету тәсілдері
9.2.1.1 қазақстандық маңызды географиялық нысандарды, процестер мен құбылыстарды карталардан көрсету барысында сипаттайды
Географиялық номенклатура нысандарын көрсету тәсілдері
9.2.1.2 Қазақстанның географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді
2.2
Географиялық деректер базасы
Жерді қашықтықтан зерделеу әдістері
9.2.2.1 Жерді қашықтықтан зерделеудің әдістерін сипаттап, маңыздылығы мен ерекшеліктерін түсіндіреді
Геоақпараттық жүйелер технологияларын қолдану аясы
9.2.2.2 шаруашылық пен ғылым салаларында геоақпарат технологияларын қолдану маңыздылығын сипаттайды
3 Физикалық география
3.1
Литосфера
Қазақстан аумағының геологиялық тарихы және тектоникалық құрылымы
9.3.1.1 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде Қазақстанның жер бедерінің геологиялық тарихын және тектоникалық құрылымын анықтайды
Қазақстанның басты орография лық нысандары
9.3.1.2 Қазақстанның басты орографиялық нысандарды сипаттайды
Қазақ оронимдері
9.3.1.3 қазақ оронимдерін жіктеп, мағынасын түсіндіреді және транслитерациясын үш тілде ұсынады
Қазақстанда минералды ресурстардың таралу заңдылықтары

9.3.1.4 определяет закономерности распространения минеральных ресурсов Казахстана
Центры добычи и переработки минеральных ресурсов
9.3.1.5 показывает на карте и характеризует основные центры добычи и переработки минеральных ресурсов Казахстана
Оценка минеральных ресурсов Казахстана
9.3.1.6 дает оценку минеральным ресурсам Казахстана
Проблемы, связанные с освоением минеральных ресурсов
9.3.1.7 классифицирует проблемы, связанные с освоением минеральных ресурсов, и предлагает пути их решения для разных регионов Казахстана
1 Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
9.1.1.2 определяет современные актуальные проблемы исследования географической науки
9.1.1.5 представляет результаты исследования в различной академической форме
2 Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
9.2.1.1 осуществляет комментированный показ по карте важных географических объектов, процессов и явлений
9.2.1.2 показывает на карте объекты географической номенклатуры
2-четверть
3 Физическая география
3.2 Атмосфера
Климатообразующие факторы в Казахстане
9.3.2.1 анализирует климатообразующие факторы Казахстана
Климатические условия Казахстана
9.3.2.2 анализирует климатические условия Казахстана
Климатические ресурсы Казахстана
9.3.2.3 оценивает климатические ресурсы Казахстана
Неблагоприятные и опасные атмосферные явления в Казахстане
9.3.2.4 показывает на карте территории формирования и распространения неблагоприятных и опасных атмосферных явлений и предлагает меры защиты от них
Особенности номинации казахским народом атмосферных и климатических явлений
9.3.2.5 с дополнительным охватом местного компонента определяет особенности номинации казахским народом атмосферных и климатических явлений
1. Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
9.1.1.2 определяет современные актуальные проблемы исследования географической науки
9.1.1.5 представляет результаты исследования в различной академической форме
2. Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
9.2.1.1 осуществляет комментированный показ по карте важных географических объектов, процессов и явлений
9.2.1.2 показывает на карте объекты географической номенклатуры
3 Физическая география
3.3 Гидросфера
Виды внутренних вод в Казахстане
9.3.3.1 классифицирует, анализирует показатели и характеризует внутренние воды Казахстана: реки и озера, ледники и вечная мерзлота, подземные воды
Казахские гидронимы
9.3.3.2 на основе классификации казахских гидронимов объясняет их значение и предлагает транслитерацию на трех языках
Экономическая оценка водных ресурсов Казахстана

9.3.1.4 Қазақстанның минералды ресурстарының таралу заңдылықтарын анықтайды
Минералды ресурстарды өндіру және өңдеу орталықтары
9.3.1.5 Қазақстанның минералды ресурстарын өндіру және өңдеудіңбасты орталықтарын картадан көрсетіп, сипаттайды
Қазақстанның минералды ресурстарына баға беру
9.3.1.6 Қазақстанның минералды ресурстарына баға береді
Минералды ресурстарды игерумен байланысты проблемалар
9.3.1.7 минералды ресурстарды игерумен байланысты проблемаларды топтастырады және Қазақстанның әртүрлі аймақтары бойынша оларды шешудің жолдарын ұсынады
1
Географиялық зерттеу әдістері
1.1
Зерттеу және зерттеушілер
9.1.1.2 география ғылымының қазіргі заманғы өзекті проблемаларын анықтайды
9.1.1.5 зерттеу нәтижелерін түрлі академиялық формада ұсынады
2
Картография және географиялық деректер базасы
2.1
Географиялық карталар
9.2.1.1 маңызды географиялық нысандарды, үдерістер мен құбылыстарды карталардан көрсету барысында сипаттайды
9.2.1.2 географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді
2-тоқсан
3 Физикалық география
3.2
Атмосфера
Қазақстанның климатын түзуші факторлар
9.3.2.1 Қазақстан климатын түзуші факторларды талдайды
Қазақстанның климаттық жағдайы
9.3.2.2 Қазақстанның климаттық жағдайын талдайды
Қазақстанның климаттық ресурстары
9.3.2.3 Қазақстанның климаттық ресурстарын бағалайды
Қазақстанда қолайсыз және қауіпті атмосфералық құбылыстар
9.3.2.4 Қазақстанда атмосфералық қолайсыз және қауіпті құбылыстардың қалыптасуын, таралу аумақтарын картада көрсетіп, сақтану шараларын ұсынады
Қазақ халқының атмосфералық және климаттық құбылыстарды номинациялау ерекшеліктері
9.3.2.5 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде қазақ халқының атмосфералық және климаттық құбылыстарды номинациялау ерекшеліктерін анықтайды
1
Географиялық зерттеу әдістері
1.1
Зерттеу және зерттеушілер
9.1.1.2 география ғылымының қазіргі заманғы өзекті проблемаларын анықтайды
9.1.1.5 зерттеу нәтижелерін түрлі академиялық формада ұсынады
2.
Картография және географиялық деректер базасы
2.1
Географиялық карталар
9.2.1.1 маңызды географиялық нысандарды, үдерістер мен құбылыстарды карталардан көрсету барысында сипаттайды
9.2.1.2 географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді
3 Физикалық география
3.3
Гидросфера
Қазақстанның ішкі суларының түрлері
9.3.3.1 Қазақстанның ішкі суларын топтастырады, көрсеткіштерін талдайды және сипаттайды: өзендер мен көлдер, мұздықтар мен мәңгі тоң, жерасты сулары
Қазақ гидронимдері
9.3.3.2 қазақ гидронимдерін жіктеп, мағынасын түсіндіреді және транслитерациясын үш тілде ұсынады
Қазақстанның су ресурстарына экономикалық баға беру

9.3.3.3 дает экономическую оценку водным ресурсам Казахстана
Экологические проблемы водных ресурсов
9.3.3.4 с дополнительным охватом местного компонента предлагает пути решения экологических проблем водных ресурсов на основе их анализа
Геополитические проблемы внутренних вод Казахстана
9.3.3.5 классифицирует геополитические проблемы водных ресурсов Казахстана и предлагает пути решения: трансграничные реки, статус Каспийского моря
1. Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
9.1.1.2 определяет современные актуальные проблемы исследования географической науки
9.1.1.5 представляет результаты исследования в различной академической форме
2. Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
9.2.1.1 осуществляет комментированный показ по карте важных географических объектов, процессов и явлений
9.2.1.2 показывает на карте объекты географической номенклатуры
3-четверть
3 Физическая география
3.4 Биосфера
Природные зоны и высотные пояса в Казахстане
9.3.4.1 составляет сравнительный анализ природных зон и высотных поясов Казахстана
Виды особо охраняемых природных территорий
9.3.4.2 объясняет цели создания особо охраняемых природных территорий: заповедники, заказники, национальные парки
Природное наследие Казахстана
9.3.4.3 дает оценку природному наследию Казахстана
Значение природных хоронимов (особо охраняемые природные территории)
9.3.4.4 на основе классификации казахских природных хоронимов по теме объясняет их значение и предлагает транслитерацию на трех языках
Формирование ноосферы
9.3.4.5 исследует условия формирования ноосферы
Вклад Казахстан в развитие ноосферы
9.3.4.6 оценивает вклад Казахстана в развитие ноосферы
1. Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
9.1.1.2 определяет современные актуальные проблемы исследования географической науки
9.1.1.5 представляет результаты исследова-ния в различной академической форме
2. Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
9.2.1.1 осуществляет комментированный показ по карте важных географических объектов, процессов и явлений
9.2.1.2 показывает на карте объекты географической номенклатуры
3 Физическая география
3.5 Природно-территориальные комплексы
Крупные физико-географические районы Казахстана
9.3.5.1 характеризует по плану крупные природно-территориальные комплексы Казахстана
Казахские природные хоронимы (названия физико-географичес-ких районов)
9.3.5.2 на основе классификации казахских природных хоронимов объясняет их значение и предлагает транслитерацию на трех языках
Влияние антропоген-ных факторов на природные комплексы

9.3.3.3 Қазақстанның су ресурстарына экономикалық баға береді
Су ресурстары ның экологиялық проблемалары
9.3.3.4 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде су ресурстарының экологиялық проблемаларын талдап, шешу жолдарын ұсынады
Қазақстанның ішкі суларының геосаяси проблемалары
9.3.3.5 Қазақстандағы су ресурстарының геосаяси проблемаларын жіктеп шешу жолдарын ұсынады: трансшекаралық өзендер, Каспий теңізінің мәртебесі
1
Географиялық зерттеу әдістері
1.1
Зерттеу және зерттеушілер
9.1.1.2 география ғылымының қазіргі заманғы өзекті проблемаларын анықтайды
9.1.1.5 зерттеу нәтижелерін түрлі академиялық формада ұсынады
2
Картография және географиялық деректер базасы
2.1
Географиялық карталар
9.2.1.1маңызды географиялық нысандарды, үдерістер мен құбылыстарды карталардан көрсету барысында сипаттайды
9.2.1.2 географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді
3-тоқсан
3 Физикалық география
3.4
Биосфера
Қазақстанның табиғат зоналары мен биіктік белдеулері
9.3.4.1 Қазақстанның табиғат зоналары мен биіктік белдеулеріне салыстырмалы талдау жасайды
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың түрлері
9.3.4.2 қорықтар, қорықшалар, ұлттық саябақтар ерекше қорғалатын аумақтарының құрылу мақсатын түсіндіреді
Қазақстанның табиғи мұрасы
9.3.4.3 Қазақстанның табиғи мұрасына баға береді
Табиғи хоронимдердің (ерекше қорғауға алынған аумақтар) мағынасы
9.3.4.4 тақырыпқа қатысты қазақтың табиғи хоронимдерін жіктеп, мағынасын түсіндіреді және транслитерациясын үш тілде ұсынады
Ноосфераның қалыптасуы
9.3.4.5 ноосфераның қалыптасу шарттарын зерттейді
Қазақстанның ноосфераның дамуына қосқан үлесі
9.3.4.6 Қазақстанның ноосфера дамуына қосқан өзіндік үлесін бағалайды
1
Географиялық зерттеу әдістері
1.1
Зерттеу және зерттеушілер
9.1.1.2 география ғылымының қазіргі заманғы өзекті проблемаларын анықтайды
9.1.1.5 зерттеу нәтижелерін түрлі академиялық формада ұсынады
2
Картография және географиялық деректер базасы
2.1
Географиялық карталар
9.2.1.1 маңызды географиялық нысандарды, үдерістер мен құбылыстарды карталардан көрсету барысында сипаттайды
9.2.1.2 географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді
3 Физикалық география
3.5
Табиғи-аумақтық кешендер
Қазақстанның ірі физикалық-географиялық аудандары
9.3.5.1 Қазақстанның ірі табиғи кешендерін жоспар бойынша сипаттайды
Қазақтың табиғи хоронимдері (физикалық-географиялық аудандардың атауы)
9.3.5.2 қазақтың табиғи хоронимдерін жіктеп, мағынасын түсіндіріп, транслитерациясын үш тілде ұсынады
Табиғат кешенде ріне әсер ететін антропогендік факторлар

9.3.5.3 на основе местного компонента исследует влияние антропогенного фактора на природные комплексы
Пути улучшения антропогенных ландшафтов
9.3.5.4 предлагает пути улучшения антропогенных ландшафтов: рекультивация, мелиорация, ландшафтный дизайн
1. Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
9.1.1.2 определяет современные актуальные проблемы исследования географической науки
9.1.1.5 представляет результаты исследования в различной академической форме
2. Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
9.2.1.1 осуществляет комментированный показ по карте важных географических объектов, процессов и явлений
9.2.1.2 показывает на карте объекты географической номенклатуры
4 Социальная география
4.1 География населения
Национальный и религиозный состав населения Казахстана
9.4.1.1 определяет национальный и религиозный состав населения Казахстана
Миграции населения мира
9.4.1.2 объясняет направления, причины и следствия миграций насления мира
Миграция населения в Казахстане
9.4.1.3 на основе анализа миграционных процессов в Казахстане определяет основные направления миграций
Миграционная политика
9.4.1.4 предлагает собственную модель миграционной политики
Количественный и качественный состав трудовых ресурсов
9.4.1.5 на основе сравнения казахстанских показателей с другими странами дает оценку количественному и качественному составу трудовых ресурсов
Демографическая ситуация и демографическая политика в Казахстане
9.4.1.6 на основе анализа демографической ситуации Казахстана предлагает собственную модель демографической политики
Классификация населенных пунктов
9.4.1.7 классифицирует населенные пункты Казахстана
Функциональные зоны населенных пунктов
9.4.1.8 характеризует виды и функциональные зоны населенных пунктов
Ойконимы в Казахстане
9.4.1.9 на основе классификации ойконимов в Казахстане объясняет их значение и предлагает транслитерацию на трех языках
Проблемы населенных пунктов в Казахстане
9.4.1.10 на основе классификации проблем населенных пунктов Казахстана предлагает пути их решения
Процесс урбанизации
9.4.1.11 на основе объяснения причин и следствий урбанизации предлагает пути решения связанных с ней проблем
Оценка процесса урбанизации в Казахстане
9.4.1.12 дает оценку процессу урбанизации в Казахстане
1. Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
9.1.1.2 определяет современные актуальные проблемы исследования географической науки
9.1.1.5 представляет результаты исследова-ния в различной академической форме
2. Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты

9.3.5.3 жергілікті компонент негізінде антропогендік факторлардың табиғат кешендеріне әсерін зерттейді
Антропогендік ландшафттарды жақсарту жолдары
9.3.5.4 антропогендік ландшафттарды жақсарту жолдарын ұсынады: рекультивация, мелиорация ландшафттық дизайн
1
Географиялық зерттеу әдістері
1.1
Зерттеу және зерттеушілер
9.1.1.2 география ғылымының қазіргі заманғы өзекті проблемаларын анықтайды
9.1.1.5 зерттеу нәтижелерін түрлі академиялық формада ұсынады
2
Картография және географиялық деректер базасы
2.1
Географиялық карталар
9.2.1.1 маңызды географиялық нысандарды, үдерістер мен құбылыстарды карталардан көрсету барысында сипаттайды
9.2.1.2 географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді
4 Әлеуметтік география
4.1
Халық географиясы
Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамы
9.4.1.1 Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамын анықтайды
Дүниежүзі халқының миграциясы
9.4.1.2 дүниежүзі халқы көші-қонының басты бағыттарын, себеп-салдарын түсіндіреді
Қазақстандағы халықтың миграциясы
9.4.1.3 Қазақстандағы көші-қон үдерістерін талдап, басты бағыттарын анықтайды
Миграциялық саясат
9.4.1.4 көші-қон саясатының өзіндік үлгісін ұсынады
Еңбек ресурстарының сандық және сапалық құрамы
9.4.1.5 қазақстандық көрсеткіштерді басқа елдердің көрсеткіштерімен салыстыру негізінде еңбек ресурстарының сандық, сапалық құрамына баға береді
Қазақстанның демографиялық жағдайы мен демографиялық саясаты
9.4.1.6 Қазақстанның демографиялық жағдайын талдап, демографиялық саясаттың өзіндік моделін ұсынады
Елді мекендердің жіктелуі
9.4.1.7 Қазақстандағы елді мекендерді жіктейді
Елді мекендердің функционалды зоналары
9.4.1.8 елді мекендердің түрлері мен функционалды зоналарын сипаттайды
Қазақстандағы ойконимдер
9.4.1.9 Қазақстандағы ойконимдерді жіктеп, мағынасын түсіндіреді және транскрипциясын үш тілде ұсынады
Қазақстанда елді мекендердің проблемалары
9.4.1.10 Қазақстанның елді мекендерінің проблемаларын жіктеп, шешу жолдарын ұсынады
Урбандалу үдерісі
9.4.1.11 урбандалу үдерісінің себеп-салдарын түсіндіру арқылы байланысты проблемалардың шешу жолдарын ұсынады
Қазақстанда урбандалу үдерісіне баға беру
9.4.1.12 Қазақстандағы урбандалу үдерісіне баға береді
1
Географиялық зерттеу әдістері
1.1
Зерттеу және зерттеушілер
9.1.1.2 география ғылымының қазіргі заманғы өзекті проблемаларын анықтайды
9.1.1.5 зерттеу нәтижелерін түрлі академиялық формада ұсынады
2
Картография және географиялық деректер базасы
2.1
Географиялық карталар

9.2.1.1 осуществляет комментированный показ по карте важных географических объектов, процессов и явлений
9.2.1.2 показывает на карте объекты географической номенклатуры
5 Экономическая география
5.1 Природные ресурсы
Природно-ресурсный потенциал Казахстана
9.5.1.1 оценивает природно-ресурсный потенциал Казахстана
Технология и центры переработки отдельных видов природных ресурсов в Казахстане и виды готовой продукции
9.5.1.2 называет центры и виды готовой продукции в Казахстане на основе характеристики технологии обработки отдельных видов природных ресурсов
Типы и виды природопользования
9.5.1.3 классифицирует типы и виды природопользования
Устойчивое развитие
9.5.1.4 характеризует признаки и направления устойчивого развития
Проблемы, связанные с природопользованием в Казахстане
9.5.1.5 на основе определения проблем природопользования в Казахстане предлагает пути их решения
9.5.1.6 на основе местного компонента проводит исследование по природопользованию
1. Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
9.1.1.2 определяет современные актуальные проблемы исследования географической науки
9.1.1.5 представляет результаты исследования в различной академической форме
2. Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
9.2.1.1 осуществляет комментированный показ по карте важных географических объектов, процессов и явлений
9.2.1.2 показывает на карте объекты географической номенклатуры
4-четверть
5 Экономическая география
5.2 Социально-экономические ресурсы
Процесс и направления научно-технической революции
9.5.2.1 анализирует процесс и направления научно-технической революции
Показатели индекса развития человеческого потенциала
9.5.2.2 с дополнительным охватом казахстанского компонента определяет показатели индекса развития человеческого капитала и сравнивает по ним страны
Развитие человеческого капитала в Казахстане
9.5.2.3 разрабатывает решения по повышению качества человеческого капитала в Казахстане
Направления индустриально-инновационного развития в Казахстане
9.5.2.4 на основе определения направлений индустриально-инновационного развития Казахстана составляет прогнозы
Инновационная инфраструктура Казахстана
9.5.2.5 на основе анализа состояния инновационной инфраструктуры Казахстана разрабатывает пути развития
Уровень развития инфраструктуры в регионах Казахстана
9.5.2.6 на основе анализа инфраструктуры регионов Казахстана предлагает пути решения связанных с этим проблем
1. Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
9.1.1.2 определяет современные актуальные проблемы исследования географической науки

9.2.1.1 маңызды географиялық нысандарды, үдерістер мен құбылыстарды карталардан көрсету барысында сипаттайды
9.2.1.2 географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді
5 Экономикалық география
5.1
Табиғи ресурстар
Қазақстанның табиғи-ресурстық потенциалы
9.5.1.1 Қазақстанның табиғи-ресурстық әлеуетін бағалайды
Қазақстанда жекелеген ресурс түрлерін өңдеу технологиялары, орталықтары мен дайын өнім түрлері
9.5.1.2 Қазақстанда жекелеген табиғи ресурстарды өңдеу технологиясын сипаттап, орталықтары мен дайын өнім түрлерін атайды
Табиғатты пайдалану үлгілері мен түрлері
9.5.1.3 табиғатты пайдалану үлгілері мен түрлерін топтастырады
Тұрақты даму
9.5.1.4 тұрақты дамудың белгілері мен бағыттарын сипаттайды
Қазақстанда табиғатты пайдаланумен байланысты проблемалар
9.5.1.5 Қазақстанда табиғатты пайдалану проблемаларын анықтап, шешу жолдарын ұсынады
9.5.1.6 жергілікті компонент негізінде табиғатты пайдалануға байланысты зерттеу жүргізеді
1
Географиялық зерттеу әдістері
1.1
Зерттеу және зерттеушілер
9.1.1.2 география ғылымының қазіргі заманғы өзекті проблемаларын анықтайды
9.1.1.5 зерттеу нәтижелерін түрлі академиялық формада ұсынады
2
Картография және географиялық деректер базасы
2.1
Географиялық карталар
9.2.1.1 маңызды географиялық нысандарды, үдерістер мен құбылыстарды карталардан көрсету барысында сипаттайды
9.2.1.2 географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді
4-тоқсан
5 Экономикалық география
5.2
Әлеуметтік-экономикалық ресурстар
Ғылыми-техникалық революция үдерісі, бағыттары
9.5.2.1 ғылыми-техникалық революция үдерісін, даму бағыттарын талдайды
Адам әлеуеті даму индексінің көрсеткіштері
9.5.2.2 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде адам әлеуетінің даму индексі көрсеткіштерін анықтап, елдерді салыстырады
Қазақстанда адамдық капиталды дамыту
9.5.2.3 Қазақстанда адам капиталының сапасын арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлейді
Қазақстанның индустриялы-инновациялық даму бағыттары
9.5.2.4 Қазақстанның индустриялық-инновациялық даму бағыттарын анықтап, болжам жасайды
Қазақстанның инновациялық инфрақұрылымы
9.5.2.5 Қазақстанның инновациялық инфрақұрылымының жағдайын талдап, дамыту жөнінде ұсыныстар әзірлейді
Қазақстан аймақтары инфрақұрылымының даму деңгейі
9.5.2.6 Қазақстан аймақтарының инфрақұрылымын талдап, проблемаларды шешу жолдарын ұсынады
1
Географиялық зерттеу әдістері
1.1
Зерттеу және зерттеушілер
9.1.1.2 география ғылымының қазіргі заманғы өзекті проблемаларын анықтайды

9.1.1.5 представляет результаты исследования в различной академической форме
2. Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
9.2.1.1 осуществляет комментированный показ по карте важных географических объектов, процессов и явлений
9.2.1.2 показывает на карте объекты географической номенклатуры
5 Экономическая география
5.3 Отраслевая и территориальная структура мирового хозяйства
Отрасли хозяйства Казахстана
9.5.3.1 характеризует по плану отрасли хозяйства Казахстана
Отрасли хозяйства и специализация экономических районов Казахстана
9.5.3.2 на основе определения отраслей хозяйства экономических районов Казахстана объясняет их специализацию
1. Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
9.1.1.2 определяет современные актуальные проблемы исследования географической науки
9.1.1.5 представляет результаты исследования в различной академической форме
2. Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
9.2.1.1 осуществляет комментированный показ по карте важных географических объектов, процессов и явлений
9.2.1.2 показывает на карте объекты географической номенклатуры
5 Экономическая география
5.4 Тенденции и показатели развития мирового хозяйства
Субъекты мирового хозяйства
9.5.4.1 характеризует субъекты мирового хозяйства;
Международное географическое разделение труда
9.5.4.2 определяет значение международного географического разделения труда
Виды международных экономических отношений
9.5.4.3 классифицирует и характеризует виды международных экономических отношений
Показатели развития мирового хозяйства
9.5.4.4 характеризует показатели развития мирового хозяйства, валовый внутренний продукт, валовый национальный продукт, в том числе на душу населения
Модели развития и территориальная структура мирового хозяйства
9.5.4.5 анализирует модели и территориальную структуру мирового хозяйства
Тенденции развития мирового хозяйства
9.5.4.6 анализирует тенденции развития мирового хозяйства
Место Казахстана в мировом хозяйстве
9.5.4.7 определяет место Казахстана в мировом хозяйстве
Интересы, цели и место Казахстана в международной экономической интеграции
9.5.4.8 определяет интересы, цели и место Казахстана в международной экономической интеграции
1. Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
9.1.1.2 определяет современные актуальные проблемы исследования географической науки
9.1.1.5 представляет результаты исследования в различной академической форме
2. Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
9.2.1.1 осуществляет комментированный показ по карте важных географических объектов, процессов и явлений

9.1.1.5 зерттеу нәтижелерін түрлі академиялық формада ұсынады
2
Картография және географиялық деректер базасы
2.1
Географиялық карталар
9.2.1.1 маңызды географиялық нысандарды, үдерістер мен құбылыстарды карталардан көрсету барысында сипаттайды
9.2.1.2 географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді
5 Экономикалық география
5.3
Дүниежүзілік шаруашылықтың салалық және аумақтық құрылымы
Қазақстан шаруа шылығының салалары
9.5.3.1 Қазақстан шаруашылығы салаларын жоспар бойынша сипаттайды
Қазақстанның экономикалық аудандарының шаруашылық салалары мен мамандануы
9.5.3.2 Қазақстанның экономикалық аудандарының шаруашылық салаларын анықтап, мамандануын түсіндіреді
1
Географиялық зерттеу әдістері
1.1
Зерттеу және зерттеушілер
9.1.1.2 география ғылымының қазіргі заманғы өзекті проблемаларын анықтайды
9.1.1.5 зерттеу нәтижелерін түрлі академиялық формада ұсынады
2
Картография және географиялық деректер базасы
2.1
Географиялық карталар
9.2.1.1 маңызды географиялық нысандарды, үдерістер мен құбылыстарды карталардан көрсету барысында сипаттайды
9.2.1.2 географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді
5 Экономикалық география
5.4
Дүниежүзілік шаруашылықтың даму үрдістері мен көрсеткіштері
Дүниежүзілік шаруашылықтың субъектілері
9.5.4.1 дүниежүзілік шаруашылықтың субъектілерін сипаттайды
Халықаралық географиялық еңбек бөлінісі
9.5.4.2 халықаралық географиялық еңбек бөлінісінің мәнін анықтайды
Халықаралық экономикалық қатынастар түрлері
9.5.4.3 халықаралық экономикалық қатынас түрлерін жіктеп, сипаттайды
Дүниежүзілік шаруашылықтың даму көрсеткіштері
9.5.4.4 дүниежүзілік шаруашылықтың даму көрсеткіштерін сипаттайды: жалпы ішкі өнім, жалпы ұлттық өні оның ішінде жан басына шаққанда
Дүниежүзілік шаруашылықтың даму модельдері мен аумақтық құрылымы
9.5.4.5 дүниежүзілік шаруашылықтың модельдері мен аумақтық құрылымын талдайды
Дүниежүзілік шаруашылықтың даму үрдістері
9.5.4.6 дүниежүзілік шаруашылықтың даму үрдістерін талдайды
Қазақстанның дүниежүзілік шаруашылықта алатын орны
9.5.4.7 Қазақстанның дүниежүзілік шаруашылықтағы орнын анықтайды
Қазақстанның халықаралық экономикалық интеграциядағы мүдделері мен мақсаттары, орны
9.5.4.8 Қазақстанның халықаралық экономикалық интеграциядағы мүдделері мен мақсаттарын, орнын анықтайды
1
Географиялық зерттеу әдістері
1.1
Зерттеу және зерттеушілер
9.1.1.2 география ғылымының қазіргі заманғы өзекті проблемаларын анықтайды
9.1.1.5 зерттеу нәтижелерін түрлі академиялық формада ұсынады
2
Картография және географиялық деректер базасы
2.1
Географиялық карталар
9.2.1.1 маңызды географиялық нысандарды, үдерістер мен құбылыстарды карталардан көрсету барысында сипаттайды

9.2.1.2 показывает на карте объекты географической номенклатуры
6. Страноведение с основами политической географии
6.1 Страны мира
Группировка стран мира по уровню экономического развития
9.6.1.1 с дополнительным охватом казахстанского компонента группирует страны по уровню экономического развития
Уровни и цели международных организаций
9.6.1.2 с дополнительным охватом казахстанского компонента группирует международные органи-зации по уровню и целям
Социальное, экономи-ческое и политико-географическое положение Республики Казахстан
9.6.1.3 дает комплексную оценку социального, экономического и политико-географического положения Республики Казахстан
Политико-административные хоронимы в Казахстане
9.6.1.4 на основе классификации политико-административных хоронимов в Республике Казахстан объясняет их значение и предлагает транслитерацию на трех языках
Формы представления комплексной географической информации о Республике Казахстан
9.6.1.5 готовит страноведческую информацию о Республике Казахстан для различных целевых аудиторий
1. Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
9.1.1.2 определяет современные актуальные проблемы исследования географической науки
9.1.1.5 представляет результаты исследования в различной академической форме
2. Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
9.2.1.1 осуществляет комментированный показ по карте важных географических объектов, процессов и явлений
9.2.1.2 показывает на карте объекты географической номенклатуры
Приложение 17
к приказу и.о. Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 25 октября 2017 года № 545
Приложение 206
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года№ 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "История Казахстана"
для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Историческое сознание – это знание истории, осмысление исторического опыта и вытекающих из него уроков, социальное прогнозирование (исходя из понимания сущности настоящего, инвариантности прошлого и альтернативности будущего), осознание исторической ответственности за свою деятельность. Исторические знания, являющиеся важной составляющей учебно-воспитательного процесса, способствуют решению задач становления личности, гражданина и патриота.

9.2.1.2 географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді
6 Елтану және саяси география негіздері
6.1
Дүние жүзі елдері
Елдердің экономикалық даму деңгейі бойынша топтастырылуы
9.6.1.1 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдерді экономикалық даму деңгейі бойынша топтастырады
Халықаралық ұйымдардың деңгейлері мен мақсаттары
9.6.1.2 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде халықаралық ұйымдарды деңгейі және мақсаты бойынша топтастырады
Қазақстан Республикасының әлеуметтік, экономикалық, саяси-географиялық жағдайы
9.6.1.3. Қазақстан Республикасының әлеуметтік, экономикалық, саяси-географиялық жағдайына кешенді баға береді
Қазақстандағы саяси-әкімшілік хоронимдер
9.6.1.4 Қазақстандағы саяси-әкімшілік хоронимдерді жіктеп, мағынасын түсіндіреді және транслитерациясын үш тілде ұсынады
Қазақстан Республикасы туралы кешенді географиялық ақпаратты ұсыну формалары
9.6.1.5 Қазақстан Республикасы туралы кешенді географиялық ақпаратты түрлі мақсатты аудиториялар үшін дайындайды
1
Географиялық зерттеу әдістері
1.1
Зерттеу және зерттеушілер
9.1.1.2 география ғылымының қазіргі заманғы өзекті проблемаларын анықтайды
9.1.1.5 зерттеу нәтижелерін түрлі академиялық формада ұсынады
2
Картография және географиялық деректер базасы
2.1
Географиялық карталар
9.2.1.1 маңызды географиялық нысандарды, үдерістер мен құбылыстарды карталардан көрсету барысында сипаттайды
9.2.1.2 географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
міндетін атқарушысының
2017 жылғы 25 қазандағы
№ 545 бұйрығына
17-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
206-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған
"Қазақстан тарихы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы №1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. Тарихи сана–бұл тарихты білу, тарихи тәжірибе мен оның сабақтарын ұғынып түсіну, әлеуметтік болжау, өз іс-әрекеті үшін тарихи жауапкершілікті түсіну. Оқу-тәрбие процесінің маңызды құрамдас бөлігі болып табылатын тарихи білім тұлғаның, азамат пен патриоттың қалыптасуынакөмектеседі.

3. Содержание учебного предмета дает возможность понять уникальность культуры наших предков, место и роль Казахстана в мировой истории, его вклад в развитие общемировой цивилизации.
4. Цель учебного предмета – формирование у обучающихся исторического сознания, казахстанского патриотизма, уважения к истории своей страны, гордости за достижения своих предков, привитие национальных и общечеловеческих ценностей, развитие исследовательских, мыслительных, коммуникативных навыков.
5. Задачи учебного предмета:
1) формирование знаний об основных этапах и особенностях социального, экономического, политического и культурного развития общества на территории Казахстана с древности до наших дней;
2) формирование знаний о системе национальных ценностей, сложившихся в ходе исторического развития Казахстана;
3) формирование осознанного понимания сущности основных событий, явлений и процессов исторического развития Казахстана;
4) формирование и развитие навыков критического анализа и оценки исторических событий, процессов, явлений и деятельности исторических личностей в контексте их влияния на отечественную историю;
5) развитие навыка аргументированного суждения на основе анализа исторических фактов;
6) формирование и развитие навыков проведения исторического исследования (выдвижение гипотез, составление вопросов для исследования, анализ источников, сопоставление различных точек зрения, формулирование заключений и выводов, определение собственной позиции);
7) формирование умения использовать исторические знания и навыки для ориентации в современных политических, социально-экономических и культурных процессах;
8) формирование коммуникативных навыков, в частности, умения ясно выражать свои мысли в устной и письменной форме, работать в команде, использовать информацию из различных источников, включая публикации и электронные средства.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "История Казахстана"
6. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "История Казахстана" составляет:
1) в 5-м классе по 2 часа в неделю, в учебном году– 68 часов;
2) в 6-м классе по 2 часа в неделю, в учебном году – 68 часов;
3) в 7-м классе по 2 часа в неделю, в учебном году – 68 часов;
4) в 8-м классе по 2 часа в неделю, в учебном году – 68 часов;
5) в 9-м классе по 2 часа в неделю, в учебном году – 68 часов.
7. Содержание учебного предмета "История Казахстана" организовано по разделам обучения. Разделы далее разбиты на подразделы, которые содержат цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов.
8. Содержание учебного предмета включает 4 раздела:

3. Оқу пәнінің мазмұны әлем тарихындағы Қазақстанның алатын орны мен рөлін, оның жалпыәлемдік өркениеттің дамуына қосқан үлесін түсінуге мүмкіндік береді.
4. Оқу пәнінің мақсаты -білім алушылардың бойында тарихи сана, қазақстандық патриотизм, өз елінің тарихы мен мәдениетіне құрмет, өз ата-бабаларының жетістіктеріне деген мақтанышсезімін қалыптастыру, ұлттық және жалпы адамзаттық құндылықтарды дарыту, зерттеушілік, ойлау, коммуникативті дағдыларды дамыту.
5. Оқу пәнінің міндеттері:
1) Қазақстан аумағындағы ежелгі заманнан бастап бүгінгі күнге дейінгіқоғамның әлеуметтік, мәдени, саяси, экономикалық дамуының негізгі кезеңдері мен ерекшеліктері туралы білімін қалыптастыру;
2) Қазақстанның тарихи дамуы барысында қалыптасқанұлттық құндылықтар жүйесі туралы білім беру;
3) Қазақстанның тарихи дамуының негізгі оқиғалары, құбылыстары мен процестердің мәні туралы түсінік қалыптастыру;
4) тарихи оқиғаларды, құбылыстар мен процестерді және тарихи тұлғалардың қызметін Отандық тарих контекстінде сын тұрғысынан талдау және баға беру дағдыларын қалыптастыру мен дамыту;
5) тарихи деректердің негізінде дәлелді пайымдау дағдыларын дамыту;
6) тарихи зерттеу жүргізу дағдыларын қалыптастыру мен дамыту (гипотезаларды ұсыну, зерттеу сұрақтарын құрастыру, деректерді талдау, әртүрлі көзқарастарды салыстыру, нәтижелер мен қорытындыларды шығару, өзінің ұстанымын анықтау);
7) қазіргі кездегі саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени процестерде бағдарлану үшін тарихи білімдерін қолдана білу дағдыларын қалыптастыру;
8) коммуникативті дағдыларды қалыптастыру, өз ойын ауызша және жазбаша түрде анық білдіру, командада жұмыс істей алу, түрлі деректерден алынған ақпараттарды қоса алғанда,жарияланым мен электронды құралдарды қолдану.
2-тарау. "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
6. "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
5) 9-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат.
7. "Қазақстан тарихы" оқу пәнінен білім мазмұны бөлімдер арқылы қамтылған. Аталған бөлімдер сыныптар бойынша оқу мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады.
8. Оқу пәнінің білім мазмұны төрт бөлімді қамтиды:

1) развитие социальных отношений;
2) развитие культуры;
3) развитие государства;
4) экономическое развитие Казахстана.
9. Раздел "Развитие социальных отношений" включает следующие подразделы:
1) этнические отношения;
2) социальные отношения.
10. Раздел "Развитие культуры" состоит из следующих подразделов:
1) мировоззрение и религия;
2) искусство и литература;
3) образование и наука.
11. Раздел "Развитие государства" включает следующие подразделы:
1) внутренняя политика государства;
2) внешняя политика государства.
12. Раздел "Экономическое развитие Казахстана" состоит из следующих подразделов:
1) хозяйство;
2) производственные отношения и торговля.
13. Цели обучения, организованные систематично и последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу, оценивать достижения обучающихся и информировать их о следующих этапах обучения.
14. Учебная программа направлена на формирование базовых навыков исторического мышления: интерпретация исторических источников, ориентация во времени и пространстве, навыки исторического анализа и объяснения.
15. Формирование навыков исторического мышления, а также эффективная реализация целей обучения по предмету "История Казахстана" осуществляется на основе исторических концептов (понятий):
1) изменение и преемственность;
2) причина и следствие;
3) доказательство;
4) сходство и различие;
5) значимость;
6) интерпретация.
16. Ожидаемые результаты обучения на основе исторических концептов:
1) изменение и преемственность:
обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать исторические примеры непрерывности и изменения во времени и пространстве,объединять примеры непрерывности и изменения в течение продолжительного времени до масштабных исторических процессов или тем,объяснять основания (критерии) систематизации и организации исторических событий и процессов внутри определенного временного блока;
2) причина и следствие:
обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать взаимодействие нескольких причин и влияний, понимать историческую обусловленность, выделяя совпадения, причинно-следственную связь и взаимосвязи, объяснять и оценивать способы, в которых явление, событие или процесс связывается с другими аналогичными историческими явлениями во времени и в пространстве;
3) доказательство:
обучающиеся должны уметь: анализировать особенности исторического источника, такие как аудитория, цели, точки зрения, формат, аргумент, ограничения и контекст, относящиеся к рассматриваемому доказательству, на основе анализа и оценки исторического свидетельства делать обоснованные заключения и соответствующие выводы, анализировать различные, иногда противоречивые свидетельства из первичных источников и вторичных работ в целях создания объективного представления о прошлом;

1) әлеуметтік қатынастардың дамуы;
2) мәдениеттің дамуы;
3) мемлекеттің дамуы;
4) Қазақстанның экономикалық дамуы.
9. "Әлеуметтік қатынастардың дамуы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) этникалық қатынастар;
2) әлеуметтік қатынастар.
10. "Мәдениеттің дамуы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) дүниетаным мен дін;
2) өнер мен әдебиет;
3) білім және ғылым.
11. "Мемлекеттің дамуы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) мемлекеттің ішкі саясаты;
2) мемлекеттің сыртқы саясаты.
12."Қазақстанның экономикалық дамуы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) шаруашылық;
2) өндірістік қатынастар және сауда.
13. Оқу мақсаттары әр бөлімше ішінде мұғалім мен білім алушыға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлау мен бағалауға мүмкіндік беретін бірізділік пен сабақтастықты көрсетеді.
14. Оқу бағдарламасы базалық тарихи ойлау дағыдыларын: тарихи деректердің интерпретациясы, уақыт пен кеңістікте бағдарлану, тарихи талдау және түсіндіруді қалыптастыруға бағытталған.
15. "Қазақстан тарихы" пәні бойынша тарихи ойлау дағдыларын қалыптастыру және оқу мақсаттарын тиімді жүзеге асыру төмендегі тарихи концептілерге (түсініктерге) негізделеді:
1) өзгеріс пен сабақтастық;
2) себеп пен салдар;
3) дәлел;
4) ұқсастық пен айырмашылық;
5) маңыздылық;
6) интерпретация.
16. Тарихи концептілер негізінде оқытудың қүтілетін нәтижелері:
1) "Өзгеріс пен сабақтастық" бойынша білім алушылар: сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды уақыт пен кеңістікте талдайды және бағалайды, сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды ұзақ уақыт бойы ауқымды тарихи процестер мен тақырыптарға дейін біріктіреді, тарихи оқиғалар мен процестердің белгілі бір уақыт межесінде жүйеленуі мен ұйымдасуының негізін (критерийлер) түсіндіреді;
2) "Себеп және салдар" бойынша білім алушылар: бір немесе бірнеше себептердің және/немесе ықпалдардың өзара әрекеттесуін талдайды және бағалайды; ұқсастықтарды, себеп-салдарды, өзара байланысты көрсете отырып тарихи себептілікті түсінеді, тарихи құбылыс, оқиға немесе процесті басқа ұқсас тарихи құбылыстармен уақыт пен кеңістікте байланыстырудың әдістерін түсіндіреді және бағалайды;
3) "Дәлел" бойынша білім алушылар: қарастырылып отырған дәлелге қатысты: аудитория, мақсаттар, көзқарастар, формат, аргумент, шектеулер және контекст сынды тарихи айғақтың ерекшеліктерін талдайды, тарихи айғақтарды талдау және бағалау негізінде дәйекті қорытынды жасайды, өткен заман туралы объективті түсінік қалыптастыру мақсатында түпнұсқалық және қосалқы деректерден әртүрлі, қарама-қайшы айғақтарды талдайды;

4) сходство и различия:
обучающиеся должны уметь сравнивать связанные исторические события и процессы на местах в течение определенного отрезка времени, в различных обществах или внутри одного общества;
5) значимость:
обучающиеся должны уметь определять значимость исторического события, явления, процесса для развития общества;
6) интерпретация:
обучающиеся должны уметь объяснять и оценивать различные точки зрения на определенное историческое событие, явление, процесс.
17. Базовое содержание учебного предмета "История Казахстана" для 5 класса:
1) жизнь древних людей Казахстана. Казахстан в эпоху камня: появление древнейшего человека в Казахстане, первичные формы социальной организации. Занятия древнейших людей (охота и собирательство). Стоянки эпохи камня на территории Казахстана. Зарождение земледелия и скотоводства. Ботайская культура. Казахстан в эпоху бронзы: месторождения меди и олова на территории Казахстана. Андроновская культура. Хозяйство и общественное устройство в эпоху бронзы. Бегазы-Дандыбаевская культура. А.Х. Маргулан и другие исследователи древности Казахстана;
2) жизнь древних кочевников. Особенности железного века. Древняя металлургия Казахстана. Возникновение кочевого скотоводства. Система жизнеобеспечения ранних кочевников. Переносное жилище кочевников. Мировоззрение ранних кочевников;
3) саки. Сакские племена на территории Казахстана. Источники по истории саков. Политическая история саков. Общественное устройство. Хозяйство и быт. Материальная и духовная культура. "Звериный стиль". Иссыкская находка – "Золотой человек". Царские курганы Шиликтинской долины. Берельский могильник. Бесшатырские курганы. Тасмолинская культура;
4) усуни и кангюи. Усуни. Письменные источники об усунях. Расселение, хозяйство и быт усуней. Общественное устройство усуней. Кангюи. Китайские и иранские источники по истории кангюев. Расселение, хозяйство и быт кангюев. Общественное устройство кангюев. Археологические памятники усуней, кангюев;
5) гунны (хунны). Ранняя история гуннов в китайских источниках. Шаньюй Модэ–основатель гуннского государства. Политическая история и государственное устройство гуннов. Великое переселение народов (перемещение гуннов на Запад). Аттила и его походы. Хозяйство и общественное устройство гуннов. Развитие культуры в эпоху гуннов;
6) сарматы. Участие сарматов в политических событиях древности. Расселение, хозяйство и быт сарматов. Общественный строй сарматов. Археологические памятники сарматов. Культура;

4) "Ұқсастық пен айырмашылық" бойынша білім алушылар: белгілі бір жерде, белгіленген бір уақыт кезеңінде және/немесе әртүрлі қоғамдарда, немесе бір қоғамның ішіндегі өзара байланысқан тарихи оқиғаларды салыстырады.
5) "Маңыздылық" бойынша білім алушылар: қоғамның дамуы үшін тарихи оқиғаның, құбылыстың, процестің маңыздылығын анықтайды;
6) "Интерпретация" бойынша білім алушылар: белгілі бір тарихи оқиғаға, құбылысқа, процеске қатысты әртүрлі көзқарастарды түсіндіреді және бағалайды.
17. 5-сыныпқа арналған "Қазақстан тарихы" пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі.Тас дәуіріндегі Қазақстан: Қазақстанда алғашқы адамның пайда болуы, әлеуметтік ұйымдасудың алғашқы формалары. Ежелгі адамдардың кәсібі (аң аулау мен терімшілік). Қазақстан аумағындағы тас дәуірінің тұрақтары. Егіншілік пен мал шаруашылығының қалыптасуы. Ботай мәдениеті. Қола дәуіріндегі Қазақстан: Қазақстан аумағындағы мыс пен қалайы металдарының кен орындары. Андрон мәдениеті. Қола дәуірі кезіндегі шаруашылық пен қоғамдық құрылыс. Беғазы-Дәндібай мәдениеті. Ә. Марғұлан және басқа да Қазақстанның ежелгі дәуірін зерттеушілер;
2) ежелгі көшпелілердің өмірі. Темір дәуірінің ерекшеліктері. Қазақстанның ежелгі металлургиясы. Көшпелі мал шаруашылығының қалыптасуы. Алғашқы көшпелілердің өмір сүруді қамтамасыз ету жүйесі. Көшпелілердің жылжымалы баспанасы. Алғашқы көшпелілердің дүниетанымы;
3) сақтар. Қазақстан аумағындағы сақ тайпалары. Сақтар тарихы жайлы деректер. Сақтардың саяси тарихы. Қоғамдық құрылысы. Шаруашылығы мен тұрмысы. Материалдық және рухани мәдениеті. "Аңдық стиль". Есік олжасы – "Алтын адам". Шілікті алқабының патша қорғандары. Берел қорымы. Бесшатыр қорғандары. Тасмола мәдениеті;
4) үйсіндер мен қаңлылар.Үйсіндер. Үйсіндер туралы жазба деректер. Үйсіндердің қоныстануы, шаруашылығы мен тұрмысы. Үйсіндердің қоғамдық құрылысы. Қаңлылар. Қаңлылар тарихына қатысты қытай және парсы деректері. Қаңлылардың қоныстануы, шаруашылығы мен тұрмысы. Қаңлылардың қоғамдық құрылысы. Үйсіндердің, қаңлылардың археологиялық ескерткіштері;
5) ғұндар (хунну). Қытай деректеріндегі ғұндардың ерте тарихы. Мөде шаньюй-ғұн мемлекетінің негізін салушы. Ғұндардың саяси тарихы мен мемлекеттік құрылысы. Халықтардың ұлы қоныс аударуы (ғұндардың Батысқа жылжуы). Аттила және оның жорықтары. Ғұндардың шаруашылығы мен қоғамдық құрылысы. Ғұндар дәуіріндегі мәдениеттің дамуы;
6) сарматтар. Сарматтардың ежелгі замандағы саяси оқиғаларға қатысуы. Сарматтардың қоныстануы, шаруашылығы мен тұрмысы. Сарматтардың қоғамдық құрылысы. Сарматтардың археологиялық ескерткіштері. Мәдениеті;

7) обзор древней истории Казахстана. Антропологический облик древних людей Казахстана. Основные события, явления, процессы древней истории Казахстана. Культурное наследие Древнего Казахстана;
8) краеведение. Легенды и сказания родного края. Памятники истории края вокруг нас. Исторические личности края: бии, акыны и батыры. Краеведческий музей и исторические экспонаты.
18. Базовое содержание учебного предмета "История Казахстана" для 6 класса:
1) Казахстан в VI-IX веках. Периодизация средневековой истории Казахстана. Образование Великого Тюркского каганата. Раннесредневековые государства на территории Казахстана: Западно-Тюркский каганат, Тюргешский каганат, Карлукский каганат, Огузское государство, Кимакский каганат. Историческое значение Атлахской битвы. Общественно-политическое устройство тюркских государств. Военное искусство тюрков. Хозяйство. Торговля и развитие городской культуры;
2) Казахстан в X – началеXІІІ веков. Государство Караханидов. Начало распространения ислама на территории Казахстана. Найманы, кереиты, жалаиры. Кыпчакское ханство. Понятие "Дешти Кипчак". Хозяйство: кочевое, оседло-земледельческое. Торговля. Городская культура. Великий Шелковый путь: историческое значение. Вклад тюркской культуры в развитие мировой цивилизации. Выдающиеся мыслители тюркского мира;
3) Казахстан в XIIIвеке - первой половине XV века. Завоевательные походы Чингисхана. Защита Отрара. Образование Монгольской империи. Золотая Орда. Ак Орда. Государство Могулистан. Военные походы Тимура. Ногайская Орда. Ханство Абулхаира. Общественно-политическое устройство государств в XIII веке - первой половине XV века. Средневековые путешественники о Казахстане. Хозяйство. Развитие торговли. Культура;
4) формирование казахского народа. Казахи – наследники Великой степи: историческая и этническая преемственность. Этноним "казах". Окончательное становление казахского народа;
5) образование единого Казахского государства. Предпосылки образования национального государства казахов. Образование казахского ханства (территория, этнический состав населения). Основатели государства –Жанибек и Керей. Труд М.Х. Дулати "Тарихи Рашиди" – ценный источник по ранней истории Казахского ханства. Внутренняя и внешняя политика Казахского ханства в первые годы становления. Историческое значение образования единого казахского государства;
6) развитие Казахского ханства в XVI-XVII веках. Укрепление Казахского государства в период правления Касым хана. Дальнейшее укрепление и политический подъем Казахского ханства при правлении Хакназар хана. Внутренняя и внешняя политика хана Тауекеля. Внутренняя и внешняя политика хана Есима. Жангир хан. Орбулакская битва. Правление Тауке хана. "Жеты жаргы". Великие бии. Государственно-административное устройство Казахского ханства. Социальная стратификация казахского общества;

7) ежелгі Қазақстан тарихына шолу. Қазақстан аумағындағы ежелгі адамдардың антропологиялық бет-әлпеті. Ежелгі Қазақстан тарихының негізгі оқиғалары, құбылыстары мен үдерістері. Ежелгі Қазақстанның мәдени мұрасы;
8) өлкетану: Туған өлкенің аңыз-ертегілері. Өлкенің тарихи ескерткіштері. Өңірдің тарихи тұлғалары: билер, батырлар және ақындар. Өлкетану мұражайы және тарихи жәдігерлер.
18. 6-сыныпқа арналған "Қазақстан тарихы" пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) VI - IX ғасырдағы Қазақстан. Ортағасырлық Қазақстан тарихының кезеңделуі. Ұлы Түрік қағанатының құрылуы. Қазақстан аумағындағы ерте ортағасырлық мемлекеттер: Батыс Түрік қағанаты, Түргеш қағанаты, Қарлұқ қағанаты, Оғыз мемлекеті, Қимақ қағанаты. Атлах шайқасының тарихи маңызы. Түркі мемлекеттерінің қоғамдық-саяси құрылысы. Түркілердің әскери өнері. Шаруашылығы. Сауда және қала мәдениетінің дамуы;
2) X ғасыр - XІІІ ғасырдың басындағы Қазақстан.Қарахан мемлекеті. Қазақстан аумағына исламның тарала басталуы. Наймандар, керейіттер, жалайырлар. Қыпшақ хандығы. "Дешті Қыпшақ" түсінігі. Шаруашылығы: көшпелі, отырықшы. Сауда. Қала мәдениеті. Ұлы Жібек жолының тарихи маңызы. Түркі мәдениетінің әлемдік өркениеттің дамуына қосқан үлесі. Түркі әлемінің көрнекті ойшылдары;
3) XIII - XV ғасырлардың бірінші жартысындағы Қазақстан. Шыңғыс ханның жаулаушылық соғыстары. Отырар қорғанысы. Моңғол империясының құрылуы. Алтын Орда. Ақ Орда. Моғолстан мемлекеті. Әмір Темір жорықтары. Ноғай Ордасы. Әбілқайыр хандығы. XIII - XV ғасырлардың бірінші жартысындағы мемлекеттердің қоғамдық-саяси құрылысы. Ортағасырлық саяхатшылар Қазақстан туралы. Шаруашылық. Сауданың дамуы. Мәдениет;
4) қазақ халқының қалыптасуы. Қазақтар – Ұлы Дала мұрагері: тарихи және этникалық сабақтастық. "Қазақ" этнонимі. Қазақ халқының біртұтас халық болып қалыптасу үдерісінің аяқталуы;
5) біртұтас қазақ мемлекетінің құрылуы. Қазақ ұлттық мемлекетінің құрылу алғышарттары. Қазақ хандығының құрылуы (аумағы, халықтың этникалық құрамы). Мемлекеттің негізін салушылар – Жәнібек пен Керей. М.Х. Дулатидің "Тарихи Рашиди" еңбегі – Қазақ хандығыныңалғашқы тарихы жөніндегі құнды дерек. Қазақ хандығы қалыптасуының алғашқы жылдарындағы ішкі және сыртқы саясаты. Біртұтас қазақ мемлекеті қалыптасуының тарихи маңызы;
6) қазақ хандығының XVI - XVII ғасырлардағы дамуы. Қасым хан билігі тұсындағы Қазақ хандығының нығаюы. Хақназар хан билігі тұсындағы Қазақ хандығының одан әрі нығаюы және саяси өркендеуі. Тәуекел ханның ішкі және сыртқы саясаты. Есім ханның ішкі және сыртқы саясаты. Жәңгір хан. Орбұлақ шайқасы. Тауке ханның билігі. "Жеті жарғы". Қазақтың ұлы билері. Қазақ хандығының мемлекеттік-әкімшілік құрылымы. Қазақ қоғамының әлеуметтік стратификациясы;

7) экономика и культура XVI - XVII веков. Культура казахского народа: материальная, духовная культура. Литература и искусство: творчество акынов-жырау, народных певцов и композиторов, музыкальное искусство. Традиционное хозяйство казахов: скотоводство, земледелие;
8) краеведение. Топонимы – свидетели времен минувших (история края в названиях населенных пунктов, рек и озер). Хранители культурно-исторических традиций: народные ремесла края. Одна страна – одна судьба (народы моего края).Живые свидетели Истории родного края.
19. Базовое содержание учебного предмета "История Казахстана" для 7 класса:
1) Казахстан в начале XVIII века: внешнеполитическая ситуация и внутреннее положение. Джунгарское государство. Казахско-джунгарские войны. Годы "Великого бедствия" – "Актабан шубырынды". Курултай в Каракуме и Ордабасы–организация казахского ополчения. Анракайская битва. Защитники Отечества. Казахско-джунгарские войны в 30-40-е годы XVIII века;
2) Казахское ханство в первой половине XVIII века. Казахско-русские взаимоотношения до начала XVIII века. Казахстан в орбите интересов Российской империи начала XVIII века (политические и экономические цели, военно-разведывательные экспедиции, строительство первых военных укреплений). Принятие российского подданства ханом Младшего жуза Абулхаиром: причины и цели. Политика Российской империи в Казахстане в 30-50-е годы XVIII века. Обострение внутриполитической обстановки в Казахстане в 40-е годы ХVІІІ века. Казахское ханство при Аблае: внутренняя и внешняя политика;
3) культура Казахстана XVIII века. Творчество акынов и жырауXVІII века. Казахские источники по истории XVIII века. Прикладное искусство казахов;
4) колонизация и народно-освободительная борьба. Колониальная политика Российской империи: цели, методы. Национально-освободительное движение Сырыма Датова (причины, социальная база движения, этапы и ход, результаты). Царские реформы в 1822-1824 годы (ликвидация ханской власти в Среднем и Младшем жузах). Восстание казахов в 1836-1838 годах в Букеевской Орде (причины, основные этапы и сражения). Национально-освободительное движение казахского народа в первой половине XIX века (Жоламана Тленшиева, Саржана Касымова). Национально-освободительное движение под руководством Кенесары Касымова (причины, цели и движущие силы национально-освободительного движения, основные этапы). Кенесары Касымов: личность и политик. Восстание казахов под руководством Жанходжи Нурмухамедова и Есета Котибарова (причины, ход восстания). Присоединение Российской империей южных регионов Казахстана. Историческое значение народно-освободительного движения в Казахстане в конце ХVІІІ века - XIX веке;

7) XVI - XVII ғасырлардағы экономика мен мәдениет. Қазақ халқының мәдениеті: материалдық, рухани мәдениет. Әдебиет пен өнер: ақын-жыраулар, халық әншілері мен композиторлардың шығармашылығы, музыкалық өнер. Қазақтардың дәстүрлі шаруашылығы: мал шаруашылығы, егіншілік;
8) өлкетану: Топонимдер – өткен заманнын куәгерлері (жер-су атауларының тарихы). Мәдени-тарихи дәстүрді сақтаушылар: өлкенің ұлттық қолөнері. Бір ел – бір тағдыр (менің өлкемнің халықтары). Туған өлке тарихының қазіргі куәгерлері.
19. 7-сыныпқа арналған "Қазақстан тарихы" пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) XVIII ғасырдың басындағы Қазақстан: сыртқы және ішкі саяси жағдай. Жоңғар мемлекеті. Қазақ-жоңғар соғыстары. "Ақтабан шұбырынды, алқакөл сұлама" заманы. Қарақұм мен Ордабасыдағы құрылтайлар – қазақ жасағының құрылуы. Аңырақай шайқасы. Отан қорғаушы батырлар. XVIII ғасырдың 30-40 жылдарындағы қазақ-жоңғар соғыстары;
2) XVIII ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақ хандығы. XVIII ғасырдың басына дейінгі қазақ-орыс қатынастары. XVIII ғасырдың басындағы Ресей империясы назарындағы Қазақстан (саяси және экономикалық мақсаттар, әскери-барлау экспедициялары, алғашқы әскери бекіністердің салынуы). Кіші жүз ханы Әбілқайырдың Ресей бодандығын қабылдауы:себептері мен мақсаттары. XVIII ғасырдың 30-50-жылдарындағы Қазақстандағы Ресей империясының саясаты. ХVІІІ ғасырдың 40-жылдарындағы Қазақстандағы ішкі саяси жағдайдың асқынуы. Абылай хан тұсындағы Қазақ хандығы: ішкі және сыртқы саясаты;
3) XVIII ғасырдағы Қазақстан мәдениеті. XVІII ғасыр ақын-жырауларының шығармашылығы. XVІII ғасыр тарихы бойынша қазақ деректері. Қазақтардың қолданбалы өнері;
4) отарлау және ұлт-азаттық күрес. Ресей империясының отаршылдық саясаты: мақсаттары мен әдістері. Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс (себептері, қозғалыстың қозғаушы күші, кезеңдері мен барысы, нәтижелері). 1822-1824 жылдардағы патша реформалары (Кіші және Орта жүздегі хандық биліктің жойылуы). 1836-1838 жылдардағы Бөкей ордасындағы қазақтардың көтерілісі (себептері, негізгі кезеңдері мен шайқастары). XIX ғасырдыңбірінші жартысындағы қазақ халқының ұлт-азаттық қозғалыстары (Жоламан Тіленшіұлы, Саржан Касымов бастаған көтеріліс). Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс (себептері, мақсаттары мен қозғаушы күштері, негізгі кезеңдері). Кенесары Қасымұлы: тұлға және саясаткер. Жанхожа Нұрмұхамедұлы және Есет Көтібарұлы бастаған ұлт-азаттық көтеріліс (себептері, көтеріліс барысы). Ресей империясының Қазақстанның оңтүстік аймақтарын қосып алуы. ХVІІІ ғасырдың соңы – XIX ғасырдағы Қазақстандағы ұлт-азаттық қозғалыстардың тарихи маңызы;

5) Казахстан в составе Российской империи. Реформы царизма в Казахстане во второй половине XIX века. Реформы 1867-1868 годов. Аграрная и переселенческая политика царских властей в Казахстане. Освободительная борьба 1860-1870-х годов (причины и ход восстаний). Социально-экономическое развитие Казахстана во второй половине ХIХ века. Начало проникновения капиталистических отношений. Административно-территориальные реформы 80-90-х годов ХIХ века: содержание и последствия. Развитие торговых отношений. Переселение уйгур и дунган в Семиречье. Трансформация казахского традиционного общества. Развитие общественно-политической мысли во второй половине XIX века;
6) культура Казахстана в XIХ - начале ХХ веков. Развитие просвещения и науки в Казахстане в XIX веке. Просветительская деятельность хана Букеевской Орды Жангира. Научное изучение Казахстана (П. Семенов-Тянь-Шанский, Г.Н. Потанин, В.В. Радлов, М. Шорманов, М. Бабаджанов, А. Диваев). Светские и религиозные учебные заведения. Джадидизм и новометодные школы. Шокан Уалиханов – великий казахский ученый. Просветитель, педагог-новатор, общественный деятель И. Алтынсарин. Абай Кунанбаев – великий мыслитель, основатель казахской письменной литературы. Развитие музыкальной культуры казахов (Курмангазы Сагырбайулы, Таттимбет Казангапулы, Даулеткерей Шыгайулы). Казахская тематика в произведениях известных художников. Исторические труды Ш. Кудайбердиева, М. Копеева и К. Халида;
7) краеведение. Туристские маршруты края. Неравнодушные сердца края. Летопись родного края. История моей школы.
20. Базовое содержание учебного предмета "История Казахстана" для 8 класса:
1) Казахстан в начале ХХ века. Общественно-политические процессы в Казахстане в начале XX века. Экономическое развитие Казахстана в начале ХХ века. Столыпинская аграрная реформа и массовая крестьянская колонизация Казахстана. Развитие промышленности Казахстана в начале ХХ века. Развитие торговли. Национально-освободительное восстание 1916 года. Казахская национальная интеллигенция и ее влияние на общественно-политические процессы начала ХХ века. Развитие политической прессы (газета "Казах", журнал "Айкап"). Революции 1917 года. Создание партии "Алаш". Правительство "Алаш-Орда". Политические лидеры казахского народа (А. Букейханов, А. Байтурсынов, М. Дулатов, Б. Каратаев, М. Тынышпаев, М. Шокаев). Научные труды казахской интеллигенции начала ХХ века;
2) установление советской власти в Казахстане. Казахская социалистическая партия "Уш Жуз". Военные действия в Казахстане в период гражданской войны (1918-1920 годы). Взаимоотношения органов Советской власти с правительством "Алаш-Орда", Кокандской автономией. Политика "военного коммунизма". Джут и голод 1921 года. Образование Казахской Автономной Советской Социалистической Республики. Формирование территории Казахской АССР. Роль казахской интеллигенции в восстановлении целостности казахских земель. НЭП в Казахстане (1921-1925 годы). Политика командно-административной системы в 20-30 годы ХХ века. Религиозная политика Советского государства;

5) Қазақстан Ресей империясының құрамында. XIX ғасырдың екінші жартысындағы Қазақстандағы патшалық реформалар. 1867-1868 жылдардағы реформалар. Қазақстандағы патшалық Ресейдің аграрлық және қоныстандыру саясаты. 1860-1870 жылдардағы ұлт-азаттық күрес (себептері мен көтеріліс барысы). ХIХ ғасырдың екінші жартысындағы Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық дамуы. Капиталистік қатынастардың ене бастауы. ХIХ ғасырдың 80-90 - жылдарындағы әкімшілік-аумақтық реформалар: мазмұны мен салдары. Сауда қатынастарының дамуы. Жетісу аумағына ұйғырлар мен дүнгендердің қоныс аударуы. Дәстүрлі қазақ қоғамының трансформациясы. XIX ғасырдың екінші жартысындағы қоғамдық-саяси ойлардың дамуы;
6) XIХ ғасыр-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстанның мәдениеті. XIX ғасырдағы Қазақстандағы ағарту ісі мен ғылымның дамуы. Бөкей ордасының ханы Жәңгірдің ағартушылық қызметі. Қазақстанның ғылыми зерттелуі (П. Семенов-Тянь-Шанский, Г.Н. Потанин, В.В. Радлов, М. Шорманов, М. Бабаджанов, А. Диваев). Зайырлы және діни білім беру мекемелері. Жадиттік және білім берудегі жаңашылдық. Шоқан Уәлиханов – ұлы қазақ ғалымы. Ыбырай Алтынсарин –ағартушы, жаңашыл-педагог, қоғам қайраткері. Абай Құнанбайұлы – ұлы ойшыл, қазақ жазба әдебиетінің негізін салушы. Қазақ музыкалық мәдениетінің дамуы (Құрманғазы Сағырбайұлы, Тәттімбет Қазанғапұлы, Дәулеткерей Шығайұлы). Әйгілі суретшілер шығармашылығындағы ұлттық контекст. Шәкәрім Құдайбердіұлы, Мәшһүр Жүсіп Көпеев және К. Халидтің тарихи еңбектері.
7) өлкетану: Өлкенің туристік маршруттары. Туған жердің "Атымтай жомарттары". Туған өлкенің шежіресі. Мектебімнің тарихы.
20. 8-сыныпқа арналған "Қазақстан тарихы" пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан. XX ғасырдың басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси үдерістер. XX ғасырдың басындағы Қазақстанның экономикалық дамуы. Столыпиннің аграрлық реформасы және шаруалардың Қазақстанға жаппай қоныс аударуы. XX ғасырдың басындағы Қазақстандағы өнеркәсіптің дамуы. Сауданың дамуы. 1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліс. Қазақ ұлттық зиялылар қауымы және оның XX ғасырдың басындағы қоғамдық-саяси үдерістерге әсері. Ұлттық баспаның дамуы ("Қазақ" газеті, "Айқап" журналы). 1917 жылғы революциялар. "Алаш" партиясының құрылуы. "Алаш-Орда" үкіметі. Қазақ халқының саяси көшбасшылары (Ә. Бөкейхан, А. Байтұрсынов, М. Дулатов, Б. Қаратаев, М. Тынышпаев, М. Шоқаев). XX ғасырдың басындағы қазақ зиялыларының ғылыми еңбектері;
2) Қазақстандағы Кеңес үкіметінің орнығуы. "Үш Жүз" қазақ социалистік партиясы. Азамат соғысы жылдарындағы (1918-1920 жылдар) Қазақстандағы соғыс қимылдары. Кеңес билігі органдарының "Алаш-Орда" үкіметі, Қоқан автономиясымен қарым-қатынасы. "Әскери коммунизм саясаты".1921 жылғы жұт және аштық. Қазақ Автономиялы Кеңестік Социалистік Республикасының құрылуы. Қазақ АКСР-ы аумағының қалыптасуы. Қазақ жерлерінің біртұтастығын қалпына келтірудегі қазақ зиялыларының рөлі. Қазақстандағы Жаңа экономикалық саясат (1921-1925 жылдар). ХХ ғасырдың 20-30 жылдарындағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясаты. Кеңес үкіметінің діни саясаты;

3) Казахстан в период тоталитаризма. Социалистическая индустриализация в Казахстане (сущность и особенности). "Малый Октябрь" (содержание и практика реализации). Конфискация байских хозяйств. Политика насильственной коллективизации в сельском хозяйстве. Экономические последствия насильственной коллективизации в Казахстане. Голод 1931-1933 годов – казахстанская трагедия ХХ века. Демографические последствия коллективизации сельского хозяйства в Казахстане. Общественно-политические взгляды и отношение к методам проведения коллективизации национальной интеллигенции ("Письмо пяти"). Общественно-политические процессы в Казахстане в 1920-1930-е годы. Сталинские репрессии. Советские "исправительно-трудовые" концентрационные лагеря на территории Казахстана (Степлаг, Карлаг, АЛЖИР);
4) культура Советского Казахстана: наука и образование. Народное образование (ликвидация безграмотности взрослого населения, среднее образование, перевод казахской письменности с арабского алфавита на латинский, введение нового алфавита на основе русской графики). А. Байтурсынов – "учитель нации". Появление высших учебных заведений. Казахстанский филиал АН СССР. Роль К. Сатпаева в развитии казахстанской науки. Ученые Казахстана и их научные достижения. Развитие литературы (творчество Ж. Аймаутова, М. Жумабаева, Б. Майлина, И. Жансугурова, С. Сейфуллина, С. Муканова, Г. Мусрепова, Г. Мустафина). Театр, кино, изобразительное искусство и его деятели. Советская идеология в области культуры. Социалистический реализм;
5) Казахстан в годы Великой Отечественной войны. Начало Великой Отечественной войны. Мобилизация в Казахстане и казахстанские военные формирования. Героизм и судьба казахстанцев в годы Великой Отечественной войны. Участие казахстанцев в сражениях Великой Отечественной войны. Казахстанцы - Герои Советского Союза. Б. Момышулы – легендарная личность. Казахстан – арсенал фронта. Депортация народов СССР в Казахстан. Культура Казахстана в период Великой Отечественной войны. Развитие науки. Достижения литературы (М. Ауэзов, Ж. Жабаев, Д. Снегин, И. Шухов). Развитие искусства (театр, кино).
21. Базовое содержание учебного предмета "История Казахстана" для 9 класса:
1) Казахстан в послевоенные годы (1946-1953 годы). Социально-экономические изменения в послевоенные годы. Разработка полезных ископаемых и развитие промышленности. Развитие сельского хозяйства. Создание военно-промышленного комплекса Казахстана (ядерный полигон в Казахстане). Особенности общественно-политической жизни в послевоенные годы. "Дело Бекмаханова";

3) Қазақстан тоталитарлық жүйенің нығаюы кезеңінде. Қазақстандағы социалистік индустрияландыру (мәні мен ерекшеліктері). "Кіші Қазан" (мазмұны және жүзеге асырылуы). Бай шаруашылықтарының тәркіленуі. Ауыл шаруашылығындағы күштеп ұжымдастыру саясаты. Қазақстандағы күштеп ұжымдастыру саясатының экономикалық салдары. 1931-1933 жылдардағы аштық - ХХ ғасырдағы қазақстандық қасірет. Қазақстандағы ұжымдастырудың демографиялық салдарлары. Ұжымдастыруды жүзеге асырудың әдістеріне қатысты ұлттық зиялылардың ("Бесеудің хаты") қоғамдық-саяси көзқарасы мен қатынасы. 1920-1930 жылдардағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси үдерістер. Сталиндік репрессиялар. Қазақстан аумағындағы кеңестік "еңбек түзеу" концентрациялық лагерлері (Степлаг, Карлаг, Алжир және тағы басқалар);
4) Кеңестік Қазақстанның мәдениеті: білім мен ғылым . Халыққа білім беру (жалпыға бірдей міндетті сауат ашу, орта білім, қазақ жазуының араб тілінен латын тіліне көшуі, орыс графикасына негізделген жаңа әліпбиге көшу). А. Байтұрсынов – "ұлт ұстазы". Жоғары оқу орындарының ашылуы. КСРО Ғылым Академиясының Қазақ филиалы. Қ.Сәтбаевтың Қазақстан ғылымын дамытудағы рөлі. Қазақстандық ғалымдар мен олардың ғылыми жетістіктері. Әдебиеттің дамуы (Ж. Аймауытов, М. Жұмабаев, Б. Майлин, І. Жансүгіров, С. Сейфуллин, С. Мұқанов, Ғ. Мүсірепов, Ғ. Мұстафин шығармашылығы). Театр, кино, бейнелеу өнері және оның қайраткерлері. Мәдениет саласындағы кеңестік идеология. Социалистік реализм;
5) Қазақстан Ұлы Отан соғысы жылдарында. Ұлы Отан соғысының басталуы. Қазақстандағы мобилизация және қазақстандық әскери бөлімдердің құрылуы. Қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысы жылдарындағы ерлігі мен тағдыры. Қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысы шайқастарына қатысуы. Қазақстандықтар – Кеңес Одағының батырлары. Б. Момышұлы – аңызға айналған тұлға. Қазақстан – майдан арсеналы. КСРО халықтарының Қазақстанға депортациялануы. Ұлы Отан соғысы жылдарындағы мәдениет. Ғылымның дамуы. Әдебиеттегі жетістіктер (М. Әуезов, Ж. Жабаев, Д. Снегин, И. Шухов және тағы басқалар). Өнердің дамуы (театр, кино).
21. 9-сыныпқа арналған "Қазақстан тарихы" пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) Қазақстан соғыстан кейінгі жылдарда (1946-1953 жылдар). Соғыстан кейінгі жылдардағы әлеуметтік-экономикалық өзгерістер. Пайдалы қазбаларды өңдеу және өнеркәсіптің дамуы. Ауыл шаруашылығының дамуы. Қазақстанның әскери-өнеркәсіптік кешенінің қалыптасуы (Қазақстандағы ядролық полигон). Соғыстан кейінгі жылдардағы қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктері. "Бекмаханов ісі";

2) Казахстан в годы "Оттепели" (1954-1964 годы). Развитие промышленности в Казахстане в "хрущевский период". Освоение целинных и залежных земель в Казахстане (экономические, экологические и демографические последствия освоения целины). Военно-промышленный комплекс в Казахстане (космодром "Байконур"). "Хрущевская оттепель". Общественно-политическая жизнь в республике в 1954-1965 годы;
3) Казахстан в годы "Застоя" (1965-1985 годы). Социально-экономическое развитие Казахстана в 1965-1985 годы. Сырьевая направленность экономики. Урбанизация. Кризисные проявления в сельском хозяйстве в 1970-1980-е годы. Общественно-политическая жизнь в 1965-1985 годы. События 1979 года в Целинограде. Деятельность руководителей Казахской ССР (Ж. Шаяхметов, Д. Кунаев, Ж. Ташенов);
4) культура Советского Казахстана (1946-1985 годы). Государственная политика в сфере образования. Обязательное среднее всеобщее образование. Положение казахского языка. Развитие науки. Развитие литературы (А. Нурпеисов, Б. Момышулы, И. Есенберлин, О. Сулейменов, М. Шаханов). Искусство (театр, кино);
5) Казахстан в период перестройки (1986-1991 годы). Социально-экономические преобразования в годы "перестройки": цели, проблемы и противоречия. События декабря 1986 года в Казахстане (причины, ход и последствия). Репрессивные меры в отношении участников декабрьских событий 1986 года в Казахстане. "Декларация о государственном суверенитете Казахской ССР" (октябрь 1990 года). Кризис советской политической системы ("Августовский путч" 1991 года). Распад СССР. Общественно-политические движения в Казахстане. Закрытие Семипалатинского ядерного полигона. Принятие закона "О языках Казахской ССР";
6) возрождение государственности Казахстана (1991 - 1997 годы). Историческое значение принятия Конституционного закона "О государственной независимости". Н.А. Назарбаев – Первый Президент Республики Казахстан. Становление общественно-политических институтов Независимого Казахстана. Трудности перехода к рыночной экономике. Интеграция Казахстана в мировое сообщество. Социально-демографические процессы в первые годы Независимости. Принятие Конституции 1995 года;
7) укрепление Независимого Казахстана (с 1997 года по настоящее время). Долгосрочные приоритетные цели и стратегии Республики Казахстан. Принятие Стратегии "Казахстан - 2030". Возрастание авторитета Республики Казахстан на международной арене. Взаимоотношения Казахстана с региональными и международными организациями. Председательствование Казахстана в Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) и Организации Исламского сотрудничества (ОИС). Казахстан в системе мировых экономических связей. Экономическое и социальное положение страны. Астана–новая столица Республики Казахстан. Стратегия "Казахстан-2050" – новый политический курс состоявшегося государства. Национальный план "100 конкретных шагов по реализации 5 институциональных реформ" – ответ на вызовы современности. Роль Лидера нации Н.А. Назарбаева в создании и развитии независимого государства;

2) Қазақстан "Жылымық" кезеңінде (1954-1964 жылдар). Қазақстанда "Хрущевтік кезеңдегі" өнеркәсіптің дамуы. Тың және тыңайған жерлерді игеру (тың игерудің экономикалық, экологиялық және демографиялық салдары). Қазақстандағы әскери-өнеркәсіптік кешен ("Байқоңыр" ғарыш айлағы). "Жылымық кезеңі". 1954-1965 жылдардағы республикадағы қоғамдық-саяси өмір;
3) Қазақстан "Тоқырау" кезеңінде (1965-1985 жылдар). 1965-1985-жылдардағы Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық дамуы. Экономиканың шикізаттық бағыты. Урбанизация. 1970-1980 жылдардағы ауыл шаруашылығындағы дағдарыс. 1965-1985 жылдардағы қоғамдық-саяси өмір. 1979 жылғы Целиноградтағы оқиғалар. Қазақ Кеңестік Социалистік Республикасы басшыларының қызметі (Ж. Шаяхметов, Д. Қонаев,
Ж. Тәшенов);
4) кеңестік Қазақстанның мәдениеті (1946-1985-жылдар.). Білім беру саласындағы мемлекеттік саясат. Жалпыға бірдей міндетті орта білім. Қазақ тілінің жағдайы. Ғылымның дамуы. Әдебиеттің дамуы (Ә. Нұрпейісов, Б. Момышұлы, І. Есенберлин, О. Сүлейменов, М. Шаханов). Өнер (театр, кино);
5) Қазақстан Қайта құру кезеңінде (1986-1991 - жылдар). "Қайта құру" жылдарындағы әлеуметтік-экономикалық өзгерістер: мақсаттары, проблемалары мен қарама-қайшылықтары. Қазақстандағы 1986 жылғы желтоқсан оқиғалары (себептері, барысы мен салдары). 1986 жылғы желтоқсан оқиғаларының қатысушыларына қатысты жазалау шаралары. "Қазақ КСР-ның мемлекеттік егемегендігі туралы Декларация" (1990 жылғы қазан). Кеңестік саяси жүйенің дағдарысы (1991 жылғы "Тамыз бүлігі"). КСРО-ның ыдырауы. Қазақстандағы қоғамдық-саяси қозғалыстар. Семей ядролық полигонының жабылуы. "Қазақ КСР-ның тілдер туралы Заңының" қабылдануы;
6) Қазақстан мемлекеттілігінің қайта жаңғыруы (1991 - 1997 жылдар). "Мемлекеттік тәуелсіздік туралы" Конституциялық заңының қабылдануының тарихи маңызы. Н.Ә. Назарбаев – Қазақстан Республикасының тұңғыш Президенті. Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық-саяси институттарының қалыптасуы. Нарықтық экономикаға көшудегі қиыншылықтар. Қазақстанның әлемдік қауымдастыққа кірігуі. Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы әлеуметтік-демографиялық үдерістер. 1995 жылғы Конституцияның қабылдануы;
7) Қазақстан Республикасының нығаюы (1997 жылдан бастап бүгінгі күнге дейін).Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді басым мақсаттары мен стратегиялары. "Қазақстан – 2030" стратегиясының қабылдануы. Қазақстан Республикасының халықаралық сахнадағы беделінің өсуі. Қазақстанның аймақтық және халықаралық ұйымдармен қарым-қатынасы. Қазақстанның ЕҚЫҰ және ИЫҰ-на төрағалық етуі. Әлемдік экономикалық байланыстар жүйесіндегі Қазақстан. Мемлекеттің экономикалық және әлеуметтік жағдайы. Астана – Қазақстан Республикасының жаңа астанасы. "Қазақстан-2050" стратегиясы – қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты. "5 институтционалды реформаларды жүзеге асырудағы 100 нақты қадам" ұлттық жоспары – қазіргі заманның сын-тегеуріндеріне жауап. Ұлт көшбасшысы – Н.Ә. Назарбаевтың тәуелсіз мемлекетті құрудағы және дамытудағы рөлі;

8) культура современного Казахстана (с 1991 года до настоящего времени). Политика государства в сфере образования и науки. Государственная программа "Болашак". Создание инновационных научно-образовательных организаций. Казахстанская модель межэтнического и межконфессионального согласия. Ассамблея народа Казахстана. Возрождение и сохранение национальной культуры в эпоху глобализации. Тенденции развития современного искусства и литературы. Государственная программа "Культурное наследие". Общенациональная консолидирующая идея "Мәңгілік Ел". Программа "Взгляд в будущее: модернизация общественного сознания".
Глава 3. Система целей обучения
22. Система целей обучения содержит кодировку. Код первого числа обозначает класс, второе и третье число–раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в коде 7.2.1.2 "7"–класс, "2"–раздел, "1"–подраздел, "2"–нумерация учебной цели.
23. Система целей обучения расписана по разделам для каждого класса:
1) развитие социальных отношений:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
Подраздел
Около 1 млн. лет назад-V век
VI век - XVII век
XVIII век - XIX век
І половина XX века
ІІ половина XX века по настоящее время
1.1 Этнические отношения
5.1.1.1 описывать антропологические признаки первобытных людей
6.1.1.1 называть тюркские племена и показывать на карте их территориальное расселение
7.1.1.1 объснять демографические изменения и миграционные процессы в период джунгарских нашествий
8.1.1.1 определять причины и последствия демографических изменений
9.1.1.1 делать аргументированные выводы о демографических изменениях на основе анализа причинно-следственных связей
5.1.1.2 определять антропологический облик людей древнего Казахстана
6.1.1.2 определять этносоциальную структуру государств на территории Казахстана в XIII-XV веках
7.1.1.2 анализировать причины и последствия переселенческой политики Российской империи
9.1.1.2 устанавливая преемственность с предыдущими историческими периодами, оценивать современные демографические процессы
5.1.1.3 показывать направления переселения гуннов на исторической карте
6.1.1.3 определять основные периоды формирования казахского народа,устанавливая связи между историческими событиями древности и средневековья
9.1.1.3 анализировать направления демографической политики в стратегии развития Казахстана
6.1.1.4объяснять значение этнонима "казах"
1.2 Социальные отношения
5.1.2.1демонстрировать жизнь и быт первобыт ных людей в творческой форме
6.1.2.1 определять роль социальных групп в Казахском ханстве
7.1.2.1определять изменения в традиционном казахском обществе на основе сравнений с предыдущими периодами
8.1.2.1 анализировать роль и деятельность казахской интелли-генции
9.1.2.1 анализировать социальное положение населения современного Казахстана на основе статистических данных

8) қазіргі заманғы Қазақстан мәдениеті (1991 жылдан бүгінгі күнге дейін). Білім және ғылым саласындағы мемлекеттік саясат. "Болашақ" мемлекеттік бағдарламасы. Инновациялық ғылыми-білім беру мекемелерінің құрылуы. Этносаралық және дінаралық келісімнің қазақстандық моделі. Қазақстан халқы Ассамблеясы. Жаһандану дәуіріндегі ұлттық мәдениетті жаңғырту және сақтап қалу мәселелері. Қазіргі кездегі өнер мен әдебиеттің даму тенденциялары. "Мәдени мұра" мемлекеттік бағдарламасы. "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық біріктіруші идеясы."Болашаққа бағдар:рухани жаңғыру" бағдарламасы.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
22. Бағдарламада, оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 7.2.1.2 кодында: "7" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.
23. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) әлеуметтік қатынастардың дамуы:
Білім алушылар:
Бөлімше
5- сынып
шамамен
1 миллион жыл бұрын – V ғасыр
6- сынып
VI – XVII ғасырлар
7- сынып
XVIII – XIX ғасырлар
8- сынып
XX ғасырдың
бірінші жартысы
9- сынып
XX ғасырдың екінші жартысынан бүгінгі күнге дейін
1.1 Этника
лық қатынас
тар
5.1.1.1 алғашқы адамдардың антрополо
гиялық белгілерін сипаттау
6.1.1.1
түркі тілдес тайпаларды атап, олардың аумақтық орналасуын картада көрсету
7.1.1.1
жоңғар шапқыншылығы кезіндегі демографиялық өзгерістерді және миграциялық процестерді түсіндіру
8.1.1.1
демогра
фиялық өзгерістер
дің себептері мен салдарын анықтау
9.1.1.1 демография
лық өзгерістердің себеп-салдарлық байланысын талдау арқылы дәйекті қорытынды жасау
5.1.1.2 Ежелгі Қазақстан адамдарының антрополо
гиялық тұрпатын анықтау
6.1.1.2
XIII-XV ғасырлардағы Қазақстан аумағында құрылған мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау
7.1.1.2
Ресей империясының қоныстандыру саясатының себептері мен салдарын талдау
9.1.1.2
өткен тарихи кезеңдермен сабақтастық
ты орнату арқылы қазіргі кезеңдегі демографиялық процестерге баға беру
5.1.1.3
ғұндардың қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан көрсету
6.1.1.3
ежелгі және ортағасырлар тарихының оқиғалары арасында байланыс орнату арқылы қазақ халқының қалыптасуында
ғы негізгі кезеңдерді анықтау
9.1.1.3
Қазақстанның даму стратегиясындағы демографиялық саясаттың бағыттарын талдау
6.1.1.4
"қазақ" этнонимінің мағынасын түсіндіру
1.2 Әлеумет
тік қатынас
тар
5.1.2.1
алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігін шығармашылық түрде көрсету
6.1.2.1
қазақ хандығындағы әлеуметтік топтардың орнын анықтау
7.1.2.1
дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау
8.1.2.1
қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау
9.1.2.1
қазіргі кездегі Қазақстан халқының әлеуметтік жағдайын статистикалық мәліметтер негізінде талдау

5.1.2.2 объяснять особенности социальных групп
6.1.2.2 описывать историю и традиции разных национальностей родного края
7.1.2.2 объяснять значимость формирования казахской интеллигенции
8.1.2.2 определять социальное положение народа в военные годы
2) развитие культуры:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
Подраздел
Около 1 млн. лет назад -V век
VI век - XVII век
XVIII век - XIX век
І половина XX века
II половина XX века по нас тоящее время
2.1 Мировоззрение и религия
5.2.1.1 описывать верования первобытных людей
6.2.1.1 объяснять особенности мировоззрения тюрков
7.2.1.1 определять ценность и значимость обычаев и традиций
8.2.1.1 определять цели и последствия религиозной политики государства
9.2.1.1 анализировать деятельность традиционных и деструктивных религиозных организаций и течений
5.2.1.2 описывать мировоззрение древних племен
6.2.1.2 определять влияние ислама на общественную жизнь
7.2.1.2 анализировать отрицательное влияние колониальной политики на национальные ценности
9.2.1.2 оценивать влияние Ассамблеи народа Казахстана на укрепление межконфессионального, межэтнического согласия и внутренней стабильности
6.2.1.3 использовать понятие "Страна Великой степи" для описания преемственности исторических событий и процессов
9.2.1.3 оценивать значимость общенациональной идеи "Мәңгілік Ел"
2.2 Искусство и литература
5.2.2.1описывать археологические памятники
6.2.2.1определять значимость кюев, легенд, шежире и эпосов как исторических источников
7.2.2.1 оценивать ценность народного фольклора и музыкальных произведений как исторических источников
8.2.2.1 анализировать творческое наследие казахской интеллигенции, оценивать его влияние на общественное сознание
9.2.2.1 анализировать, как общественная жизнь отражена в советской литературе и в произведениях искусства
5.2.2.2 определять признаки Андроновской культуры, опираясь на археологические источники
6.2.2.2 объяснять особенности средневековых архитектурных памятников
7.2.2.2 определять роль А. Кунанбаева как акына, мыслителя, общественного деятеля
8.2.2.2давать оценку деятельности А.Байтурсыновакак основоположника казахской лингвистики и общественного деятеля
9.2.2.2 оценивать значимость произведений М. Ауезова в мировой литературе
5.2.2.3 описывать особенности прикладного искусства древних племен
6.2.2.3 характеризовать достижения военного искусства кочевников
7.2.2.3 описывать особенности национальных музыкальных инструментов по назначению
8.2.2.3 определять изменения в искусстве и литературе
9.2.2.3 определять тенденции развития современного искусства и литературы
5.2.2.4 определять особенности археологической находки "Золотой человек" из Иссыкского кургана
6.2.2.4 объяснять историческую ценность трудов М. Кашгари, Ю. Баласагуни и А. Яссауи в описании общества тюркского периода
7.2.2.4 оценивать достижения прикладного искусства
8.2.2.4 оценивать роль А. Кашаубаева и К. Мунайтпасова, прославивших казахский народ на мировом уровне
9.2.2.4 обосновыватьнеобходимость государственных программ, направленных на возрождение национальных ценностей (программы "Культурное наследие", "Взгляд в будущее: модернизация общественного сознания")
5.2.2.5 определять А. Маргулана как ученого-археолога
6.2.2.5 описывать достижения прикладного искусства кочевников
7.2.2.5 создать хронику исторических событий края
8.2.2.5 оценивать значение искусства и литературы в поднятии духа народа во время войны
5.2.2.6 понимать вклад кочевников в мировую цивилизацию
6.2.2.6 объяснять историю происхождения названия местностей, городов, рек, озер и гор
7.2.2.6 описывать историю своей школы на основе разных источников
5.2.2.7 описывать роль экспонатов в достижении исторического наследия
6.2.2.7 определять мастеров родного края, внесших вклад в возрождение художественной культуры
5.2.2.8 понимать ценность исторических памятников родного края
5.2.2.9 объяснятьзначение легенд и сказок о родном крае
2.3 Образование и наука

5.1.2.2 әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру
6.1.2.2
өлкедегі әртүрлі ұлттардың
тарихын, салт-дәстүрін
сипаттау
7.1.2.2
қазақ зиялыларының қалыптасуының маңыздылығын түсіндіру
8.1.2.2
соғыс жылдарындағы халықтың әлеуметтік жағдайын анықтау
2) мәдениеттің дамуы:
Білім алушылар:
Бөлімше
5- сынып
шамамен 1 миллион жыл бұрын –
V ғасыр
6- сынып
VI – XVII ғасырлар
7- сынып
XVIII –
XIX ғасырлар
8- сынып
XX ғасырдың
бірінші жартысы
9- сынып
XX ғасырдың екінші жартысынан бүгінгі күнге дейін
2.1
Дүние
таным мен дін
5.2.1.1 алғашқы адамдардың наным-сенімдерін сипаттау
6.2.1.1 түркілердің дүниетанымдық ерекшеліктерін түсіндіру
7.2.1.1
салт - дәстүрлер мен әдет-ғұрыптардың құндылықтары мен маңыздылы- ғын анықтау
8.2.1.1 мемлекеттің діни саясаты
ның мақсаты мен салдарын анықтау
9.2.1.1
дәстүрлі және деструктивті діни ағымдар мен ұйымдардың іс-әрекетін талдау
5.2.1.2
ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау
6.2.1.2
ислам дінінің қоғамдық өмірге ықпалын анықтау
7.2.1.2
отаршылдық саясаттың ұлттық құндылықтарға кері әсерін талдау
9.2.1.2 Қазақстан халқы Ассамблеясының дінаралық, этносаралық келісім мен ішкі тұрақтылықты нығайтудағы ықпалын бағалау
6.2.1.3
тарихи оқиғалар мен процестердің сабақтастығын сипаттауда "Ұлы Дала Елі" ұғымын қолдану
9.2.1.3 "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының маңыздылығын бағалау
2.2
Өнер мен әдебиет
5.2.2.1 археология
лық ескерткіш
терді
сипаттау
6.2.2.1
күй, аңыз, шежіре, эпостық жырлардың тарихи дереккөзі ретіндегі
маңыздылығын айқындау
7.2.2.1
халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи дереккөзі ретінде құндылығын бағалау
8.2.2.1
қазақ зиялылары
ның шығарма
шылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру
9.2.2.1
кеңестік әдебиет пен өнер туындыларын
да қоғамдық өмірдің бейнеленуін талдау
5.2.2.2 археология
лық деректерге сүйене отырып,
Андронов мәдениетінің белгілерін
анықтау
6.2.2.2 орта ғасырлық сәулет өнері ескерткіштері
нің ерекшелікте
рін түсіндіру
7.2.2.2
А. Құнанбаевтың ақын, ойшыл, қоғам қайраткері ретіндегі рөлін айқындау
8.2.2.2 Ахмет Байтұр
сыновты қазақ тіл білімінің негізін салушы, қоғам қайраткері ретінде бағалау
9.2.2.2
Мұхтар Әуезов шығармалары
ның әлем әдебиетіндегі орнын бағалау
5.2.2.3
ежелгі тайпалар
дың қолданба
лы өнер ерекшелік
терін сипаттау
6.2.2.3 көшпелілердің әскери өнер жетістіктерін сипаттау
7.2.2.3
ұлттық музыкалық аспаптардың қолдану ерекшеліктерін сипаттау
8.2.2.3
өнер мен әдебиетте
гі өзгерістерді анықтау
9.2.2.3
қазіргі кездегі өнер мен әдебиеттің даму тенденцияла
рын айқындау
5.2.2.4
Есік обасынан табылған
"Алтын адам" археология
лық олжасының ерекшелік
терін анықтау
6.2.2.4
түркі кезеңіндегі
қоғамды бейнелеуде
Махмұд Қашғари,
Жүсіп Баласағұн және Ахмет Яссауи еңбектерінің тарихи құндылығын түсіндіру
7.2.2.4
қолданбалы өнердің
жетістіктерін бағалау
8.2.2.4
Ә. Қашаубаев пен
Қажымұқан Мұңайтпасұлының қазақ халқын әлемге танытудағы рөліне баға беру
9.2.2.4
ұлттық құндылықтар
ды жаңғыртуға бағытталған мемлекеттік бағдарламалардың қажеттілігін негіздеу ("Мәдени мұра", "Болашаққа бағдар:рухани жаңғыру"
бағдарламалары)
5.2.2.5
Ә. Марғұланды ғалым-археолог ретінде айқындау
6.2.2.5 көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктерін сипаттау
7.2.2.5
өлкенің тарихи оқиғалар хроникасын
құру
8.2.2.5 соғыс жылдарындағы өнер мен әдебиеттің халық рухын көтерудегі маңызын бағалау
5.2.2.6 көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін түсіну
6.2.2.6
жергілікті жер, қала, өзен, көл, тау атауларының шығу тарихын түсіндіру
7.2.2.6
түрлі дереккөздер негізінде өз мектебінің тарихын
анықтау
5.2.2.7
тарихи мұраны жеткізудегі жәдігердің рөлін сипаттау
6.2.2.7
өлкенің дәстүрлі көркем мәдениетін жандандыру
ға үлесін қосқан шеберлерді
айқындау
5.2.2.8
өлкедегі тарихи ескерткіштер
дің құндылығын түсіну
5.2.2.9
өлкенің аңыз-
ертегілерінің мән-мағынасын түсіндіру
2.3
Білім және ғылым

5.2.3.1 знать археологические открытия казахстанских ученых
6.2.3.1 объяснять историческое значение древнетюркской письменности
7.2.3.1 определять историческое значение научного наследия Ш. Уалиханова
8.2.3.1 оценивать роль национальной печати в пробуждении общественно-политического сознания
9.2.3.1оценивать вклад Е. Бекмаханова в развитие исторической науки Казахстана
6.2.3.2 определять вклад аль Фараби и других ученых в развитие средневековой науки
7.2.3.2 объяснять особенности развития образования и просвещения во второй половине XIX века
8.2.3.2 определять положение казахского языка в советский период
9.2.3.2 оценивать политику государства в сфере образования и науки
6.2.3.3 определять роль словаря "Кодекс куманикус" в международных отношениях
7.2.3.3 оценивать вклад И. Алтынсарина в развитие просвещения
8.2.3.3 анализировать изменения в сфере образования и науки в 1 половине XX века
6.2.3.4 объяснять значение труда М.Х. Дулати "Тарихи Рашиди"
7.2.3.4 определять значение трудов Ш. Кудайбер-дыулы, М. Копеева и К. Халида как исторических источников
8.2.3.4 оценивать роль К. Сатпаева в развитии казахстанской промышленности и науки
7.2.3.5 предлагать пути создания туристских маршрутов
3)развитие государства:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
Подраздел
Около 1 млн. лет назад -V век
VI век - XVII век
XVIII век - XIX век
І половина XX века
ІІ половина XX века по настоящее время
3.1 Внутренняя политика государства
5.3.1.1 показывать на карте расселение племенных союзов
6.3.1.1 определять историческую значимость формирования Тюркского каганата, выявляя взаимосвязи между событиями
7.3.1.1 оценивать роль курылтаев в Каракуме и Ордабасы в объединении народа против джунгарской экспансии
8.3.1.1 оценивать деятельность представителей казахской интеллигенции в Государственной Думе Российской империи
9.3.1.1 объяснять особенности общественно-политической жизни, давать собственную интерпретацию
5.3.1.2 объяснять формирование древних государственных объединений
6.3.1.2 объяснять особенности развития тюркских государств в VI-IX веках, выявляя их сходства и различия
7.3.1.2 анализировать внутреннее политическое положение Казахского ханства
8.3.1.2 оценивать общественно-политические процессы в Казахстане начала XX века
9.3.1.2 оценивать роль общественно-политических деятелей по отстаиванию национальных интересов
5.3.1.3 разъяснение роли исторических лицв истории родного края
6.3.1.3 объяснять особенности развития тюркских государств в X-начале XІІІ веков, выявляя их сходства и различия
7.3.1.3 определять причины и последствия колониальной политики Российской империи
8.3.1.3 определять историческую значимость националь-но-освободительного восстания 1916 года и оценивать роль личностей

5.2.3.1 қазақстандық ғалымдардың археология
лық жаңалықта
рын білу
6.2.3.1
көне түркі жазуының тарихи маңызын түсіндіру
7.2.3.1
Ш. Уәлиханов
тың ғылыми зерттеулерінің тарихи құндылығын анықтау
8.2.3.1 ұлттық баспасөз-
дің қоғамдық-саясисананы оятудағы рөліне баға беру
9.2.3.1 Е.Бекмаханов
тың Қазақстан тарихы ғылымына қосқан үлесін бағалау
6.2.3.2
Әл-Фарабидің және басқа да ғалымдардың ортағасырлық ғылымның дамуына қосқан үлесін анықтау
7.2.3.2
XIX ғ. екінші жарты-сындағы білім беру мен ағарту ісінің даму ерекшеліктерін түсіндіру
8.2.3.2
кеңес дәуіріндегі қазақ тілінің ахуалын анықтау
9.2.3.2
білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру
6.2.3.3
"Кодекс Куманикус" сөздігінің халықаралық байланыстардағы рөлін анықтау
7.2.3.3
Ы. Алтынсарин
нің ағарту саласына қосқан үлесін бағалау
8.2.3.3
XX ғ. бірінші жартысын
дағы білім мен ғылым саласында
ғы өзгерістер
ді талдау
6.2.3.4
Мұхаммед Хайдар Дулатидің "Тарихи-Рашиди" еңбегінің тарихи маңызын түсіндіру
7.2.3.4
Шәкәрім Құдайбердіұлы, Мәшһүр Жүсіп Көпейұлы, Қ. Халид еңбектерінің тарихи дерек ретіндегі маңызын айқындау
8.2.3.4 Қаныш
Сәтбаев
тың Қазақстан өнеркәсібі мен ғылымын дамытуда
ғы рөліне баға беру
7.2.3.5
туристік маршруттарды құру жолдарын ұсыну
3) мемлекеттің дамуы:
Білім алушылар:
Бөлімше
5-сынып
шамамен 1миллион жыл бұрын –
Vғасыр
6-сынып
VI-XVII ғасырлар
7-сынып
XVIII -
XIX ғасырлар
8-сынып
XX ғасырдың
бірінші жартысы
9-сынып
XX ғасырдың екінші жартысынан бүгінгі күнге дейін
3.1. Мемлекеттің ішкі саясаты
5.3.1.1 картадан тайпалық одақтардың орналасуын көрсету
6.3.1.1 оқиғалардың өзара байланысын табу арқылы Түрік қағанатының құрылуының тарихи маңызын анықтау
7.3.1.1
Қарақұм және Ордабасы құрылтайларының халықты жоңғар басқыншылығына қарсы жұмылдырудағы рөліне баға беру
8.3.1.1
қазақ зиялылары
ның Ресей империясы
ның Мемлекеттік Думасындағы ызметіне баға беру
9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпрета
ция жасау
5.3.1.2
ежелгі мемлекеттік бірлестіктер
дің құрылуын түсіндіру
6.3.1.2
VI-IX ғасырлардағы мемлекеттер
дің даму ерекшелікте
рін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау
7.3.1.2
Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау
8.3.1.2
XX ғасырдың басындағы Қазақстанда
ғы қоғамдық–саяси процестерге баға беру
9.3.1.2 қоғамдық-саяси қайраткер
лердің ұлттық мүддені қорғаудағы рөліне баға беру
5.3.1.3
тарихи тұлғалардың
туған өлке тарихындағы ролін түсіндіру
6.3.1.3
X ғ. – XIII ғ. басындағы мемлекеттер
дің даму ерекшелікте
рін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау
7.3.1.3
Ресей империясының отарлық саясатының себеп-салдарын анықтау
8.3.1.3
1916 жылғы ұлт- азаттық көтерілістің тарихи маңызын анықтау және тұлғалардың рөліне баға беру

9.3.1.3 оценивать Конституцию Республики Казахстан как гарант стабильного развития государства
6.3.1.4 объяснять особенности землевладения в Караханидском государстве, используя исторические понятия
7.3.1.4 объяснять административно- территориальные изменения в результате реформ царской власти
8.3.1.4 анализировать политику партии "Алаш" в возрождении национальной государственности
9.3.1.4 сравнивать и анализировать проявления народного недовольства против командно-административной политики
6.3.1.5 характеризовать героизм жителей города Отрара
7.3.1.5 определять причины и последствия национально-освободительной борьбы казахского народа против колониальной политики
8.3.1.5 оценивать деятельностьА. Букейханова как политического лидера
9.3.1.5 оценивать историческое значение Декабрьских событий 1986 года
6.3.1.6 объяснять политические процессы в государствах в XIII-XV веках, используя карту
7.3.1.6 оценивать роль руководите
лей национально-освободительных восстаний
8.3.1.6 оценивать значение национальных автономий, созданных в Казахстане
9.3.1.6 определять первые шаги на пути обретения независимости Казахстана и делать выводы
6.3.1.7 определять главные и второстепен
ные причины распада средневековых государств
8.3.1.7 анализировать последст
вия политики командно-административной системы в 20–30 годы ХХ века
9.3.1.7 объяснять историческую важность провозглашения независимости Казахстана, устанавливая преемственность с событиями прошлого
6.3.1.8 определять особенности системы управления государств на территории Казахстана
9.3.1.8 анализировать общественно-политическое развитие Независимого Казахстана
6.3.1.9 определять историческую значимость образования Казахского ханства
9.3.1.9 анализировать долгосрочные государственные стратегии
6.3.1.10 определять роль казахских ханов в укреплении государства
9.3.1.10 оценивать роль Лидера нации Н. Назарбаева в формировании Независимого государства
6.3.1.11 характеризовать деятельность султанов, биев, батыров, жырау в общественно-политической жизни государства
9.3.1.11 определять Астану как символ процветания нового Казахстана
6.3.1.12 описывать героические и трудовые подвиги современных очевидцев в истории родного края
3.2 Внешняя политика государства
5.3.2.1 определять место ранних кочевников Казахстана на международной арене
6.3.2.1 объяснять миграционные процессы тюркоязычных племен, определяя взаимосвязь между историческими событиями
7.3.2.1 объяснять роль ханов и батыров, прославившихся в борьбе против Джунгарского нашествия
8.3.2.1 оценивать вклад казахстанцев в победу во Второй мировой войне
9.3.2.1 анализировать последствия создания военно-промышленного комплекса Казахстана во 2 полови не XX века

9.3.1.3 Қазақстан Республика
сы Конституциясын мемлекеттің тұрақты даму кепілі ретінде бағалау
6.3.1.4
тарихи ұғымдарды қолданып, Қарахан мемлекетінде
гі жер иелену ерекшелікте
рін түсіндіру
7.3.1.4
Патша үкіметі реформалары нәтижесіндегі әкімшілік-аумақтық өзгерістерді түсіндіру
8.3.1.4
"Алаш" партиясы
ның ұлттық мемлекетті
лікті жаңғырту саясатын талдау
9.3.1.4
әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырып, талдау
6.3.1.5
Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігін сипаттау
7.3.1.5
халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау
8.3.1.5 Әлихан Бөкейханның саяси көшбасшы
лық қызметіне баға беру
9.3.1.5
1986 жылғы Желтоқсан оқиғасының тарихи маңыздылы
ғына баға беру
6.3.1.6
картаны қолданып XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді түсіндіру
7.3.1.6
ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру
8.3.1.6 Қазақстанда құрылған ұлттық автономия
лардың маңыздылы
ғына баға беру
9.3.1.6 Қазақстан
ның тәуелсіздік жолындағы алғашқы қадамдарын анықтап, қоры
тындылау
6.3.1.7 ортағасырлық мемлекеттер
дің ыдырауының негізгі және жанама себептерін анықтау
8.3.1.7
ХХ ғасырдың
20-30 -жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау
9.3.1.7
өткен оқиғалармен сабақтастықты орнатып, тәуелсіз Қазақстан
ның жариялануының тарихи маңызын түсіндіру
6.3.1.8 Қазақстан аумағындағы мемлекеттер
дің басқару жүйесінің ерекшелікте
рін анықтау
9.3.1.8
Тәуелсіз Қазақстан
ның қоғамдық-саяси дамуын талдау
6.3.1.9
Қазақ хандығы құрылуының тарихи маңызын анықтау
9.3.1.9
ұзақ мерзімді мемлекеттік стратегияларды талдау
6.3.1.10
қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау
9.3.1.10 Тәуелсіз мемлекеттің қалыпта-суындағы Елбасы
Н.Назарбаев
тың рөліне баға беру
6.3.1.11 қоғамдық-саяси өмірдегі сұлтан, би, батыр, жыраулардың қызметтерін сипаттау
9.3.1.11 Астананы жаңа Қазақстан
ның өркендеуінің нышаны ретінде айқындау
6.3.1.12
туған өлке тарихының қазіргі кездегі куәгерлерінің ерлік істері мен еңбегін сипаттау
3.2 Мемле
кеттің сыртқы саясаты
5.3.2.1
Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау
6.3.2.1
тарихи оқиғалардың өзара байланысын табу арқылы түркі тілдес тайпалардың миграциялық үдерісін түсіндіру
7.3.2.1
Жоңғар шапқыншылығына қарсы күресте танылған хандар мен батырлар дың рөлін түсіндіру
8.3.2.1 қазақстан
дықтардың Екінші дүние
жүзілік соғысының жеңісіне қосқан үлесін бағалау
9.3.2.1
XX ғасырдың екінші жартысындағы әскери-өнеркәсіп кешендерінің Қазақстанға тигізген зардаптарын талдау

5.3.2.2 определять взаимоотношения первых государственных объединений на территории Казахстана с соседними странами
6.3.2.2 определять направления внешней политики раннетюркских государств
7.3.2.2 определять результаты внешней политики Казахского ханства
8.3.2.2 определять героические и личностные качества Б. Момышулы
9.3.2.2 оценивать признание Республики Казахстан на международной арене
6.3.2.3 анализировать историческое значение Атлахской битвы
7.3.2.3 оценивать дипломатическое мастерство и политику хана Абылая
9.3.2.3 анализировать взаимоотношения Казахстана с региональными и международными организациями
6.3.2.4 определять место кипчаков в истории Евразии
9.3.2.4 определять важность связей казахской диаспоры с исторической Родиной
6.3.2.5 объяснять внешнюю политику государств, образованных в XIII - XV веках на территории Казахстана, определяя взаимосвязи между историческими событиями
6.3.2.6 анализировать внешнюю политику казахских ханов
6.3.2.7 оценивать военное искусство и героизм казахского войска в Орбулакской битве
4) экономическое развитие Казахстана:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
Подраздел
Около 1 млн. лет назад -V век
VI век– XVII век
XVIII век - XIXвек
І половина XX века
ІІ половина XX века по настоящее время
4.1 Хозяйство
5.4.1.1 описывать занятия древнего человека
6.4.1.1 выявлять экономическую взаимосвязь между кочевниками и оседлым населением
7.4.1.1 определять последствия джунгарского нашествия на хозяйство казахов
8.4.1.1 анализировать изменения, произошедшие в результате новой экономической политики, сравнивая источники и аргументы
9.4.1.1 оценивать изменения, имевшие место в сельском хозяйстве в советское время
5.4.1.2 объяснять формирование кочевого скотоводства и земледелия
6.4.1.2 определять особенности хозяйственной жизни кочевников
7.4.1.2 анализировать влияние колониальной политики на традиционное хозяйство казахов
8.4.1.2 анализировать последствия насильственной коллективизациина сельское хозяйство
9.4.1.2 анализировать социально-экономические проблемы советского периода
7.4.1.3 оценивать деятельность лиц, оказавших поддержку в развитие своего края
9.4.1.3 анализировать влияние процесса приватизации на экономику Республики Казахстан
7.4.1.4 определять важные этапы развития родного края
9.4.1.4 анализировать направления модернизации в аграрном секторе
4.2 Производственные отношения и торговля
5.4.2.1 описывать орудия труда и виды оружия
6.4.2.1 определять влияние Великого Шелкового пути на развитие городской культуры
7.4.2.1 определять влияние капиталистических отношений на экономику Казахстана

5.3.2.2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестік
тердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау
6.3.2.2
ерте түрік қағанаттарының сыртқы саясатының негізгі бағыттарын анықтау
7.3.2.2
Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтау
8.3.2.2
Б. Момыш
ұлының батырлық, тұлғалық қасиетін айқындау
9.3.2.2 Қазақстан Республика
сының халықаралық сахнадағы танылуына баға беру
6.3.2.3
Атлах шайқасының тарихи маңызын талдау
7.3.2.3
Абылай ханның дипломатиялық шеберлігі мен саясатын бағалау
9.3.2.3 Қазақстанның аймақтық және халықаралық ұйымдарымен байланыстарын талдау
6.3.2.4 қыпшақтардың Еуразия тарихындағы орнын анықтау
9.3.2.4
қазақ диаспораларының тарихи Отанымен байланысының маңыздылы
ғын айқындау
6.3.2.5
тарихи оқиғалардың өзара байланысын анықтап, Қазақстан аумағында XIII - XV ғасырларда құрылған мемлекеттердің сыртқы саясатын түсіндіру
6.3.2.6
Қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау
6.3.2.7 Орбұлақ шайқасындағы қазақ жасағының әскери өнердегі шеберлігі мен ерлігін бағалау
4) Қазақстанның экономикалық дамуы:
Білім алушылар:
Бөлімше
5-сынып
шамамен
1 миллион жыл бұрын - V ғасыр
6-сынып
VI-XVII ғасырлар
7-сынып
XVIII - XIX ғасырлар
8-сынып
XX ғасырдың бірінші жартысы
9-сынып
XX ғасырдың екінші жартысынан бүгінгі күнге дейін
4.1 Шаруа
шылық
5.4.1.1
ежелгі адамдардың алғашқы кәсібін сипаттау
6.4.1.1 көшпелілер мен отырықшылар арасындағы өзара экономикалық байланыстарын анықтау
7.4.1.1
жоңғар шапқыншылы
ғының қазақ халқының шаруашылығына
тигізген зардаптарын анықтау
8.4.1.1 деректер мен дәйектерді салыстыру арқылы жаңа экономикалық саясаттың нәтижесінде орын алған өзгерістерді талдау
9.4.1.1 Кеңес үкіметі кезіндегі ауыл шаруашылығында орын алған өзгерістер
ге баға беру
5.4.1.2
көшпелі мал шаруашылығымен егіншіліктің қалыптасуын түсіндіру
6.4.1.2 көшпелілердің шаруашылық өмірінің ерекшеліктерін анықтау
7.4.1.2
отарлау саясатының қазақтардың дәстүрлі шаруашылығына тигізген әсерін талдау
8.4.1.2
күштеп ұжымдастыру саясатының ауыл шаруашылығына тигізген зардаптарын талдау
9.4.1.2 Кеңес үкіметі кезіндегі орын алған әлеуметтік экономикалық мәселелерді талдау
7.4.1.3
өлкені дамытуға қолдау көрсеткен тұлғалардың қызметіне баға беру
9.4.1.3 Қазақстан Республикасындағы жекешелендіру процесінің экономикаға ықпалын талдау
7.4.1.4
өлке дамуының маңызды кезеңдерін анықтау
9.4.1.4 аграрлық секторды модернизациялау бағыттарын талдау
4.2 Өндіріс
тік қатынастар және
сауда
5.4.2.1
еңбек құралдарымен қару түрлерін сипаттау
6.4.2.1
Ұлы Жібек жолының қала мәдениетінің дамуына әсерін анықтау
7.4.2.1 капиталистік қатынастардың экономикаға ықпалын анықтау

8.4.2.1 анализировать достиженияи недостатки индустриализации в Казахстане
9.4.2.1 определять состояние промышленности и делать выводы
5.4.2.2 объяснять влияние развития металлургии на сферы хозяйства
6.4.2.2 определять роль Великого Шелкового пути в развитии международных отношений
7.4.2.2 определять изменения торговых отношений в связи с развитием ярмарок
8.4.2.2 доказывать, что экономика Казахстана была перестроена на военный лад
9.4.2.2 анализировать влияние рыночной экономики на производственные отношения
5.4.2.3 объяснять возникновение Великого Шелкового пути
9.4.2.3анализировать интеграцию Казахстана в мировую экономику
9.4.2.4 исследовать влияние внешней торговли на экономику
24. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "История Казахстана" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию.
25. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"История Казахстана" для 5-9
классов уровня основного
среднего образования по
обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы
по учебному предмету "История Казахстана" для 5-9 классов уровня основного среднего образованияпо обновленному содержанию
1) 5 класс:
Раздел
Темы, содержание
Цели обучения. Обучающиеся должны:
1-я четверть
Жизнь древних людей на территории Казахстана
Вводный урок Исследовательский вопрос:Что изучает история древнего Казахстана?
Общий обзор древней истории Казахстана
Жизнь древнейших людей Исследовательский вопрос: Как жили древнейшие люди?
5.1.1.1 описывать антропологические признаки первобытных людей;
5.1.2.1 демонстрировать жизнь и быт первобытных людей в творческой форме
Стоянки эпохи камня на территории Казахстана Исследовательский вопрос: Какие находки эпохи камня были обнаружены археологами на территории Казахстана?
5.2.3.1 знать археологические открытия казахстанских ученых;
5.2.2.1 описывать археологические памятники;
5.4.2.1 описывать орудия труда и виды оружия
Изменения в хозяйстве и совершенствование орудий труда Исследовательский вопрос: Как изменилась жизнь первобытных людей в эпоху мезолита и неолита?
5.4.1.1 описывать занятия древнего человека;
5.4.2.1 описывать орудия труда и виды оружия
Ботайская культура Исследовательский вопрос: Почему ботайцы считаются первыми людьми, приручившими лошадей?
5.4.1.1 описывать занятия древних людей
Зарождение металлургии на территории Казахстана Исследовательский вопрос: Как использование металла изменило жизнь древних людей на территории Казахстана?

8.4.2.1 Қазақстандағы индустрияландырудың жетістіктері мен кемшіліктерін талдау
9.4.2.1 өнеркәсіптің ахуалын анықтап, қорытынды жасау
5.4.2.2
металл өндірісі жетілуінің шаруашылық салаларына тигізген ықпалын түсіндіру
6.4.2.2
Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастардың дамуындағы орнын анықтау
7.4.2.2
сауда қатынастарына жәрмеңкелер
дің әкелген өзгерістерін анықтау
8.4.2.2
Қазақстан экономикасының соғыс жағдайына бейімделгендігін дәлелдеу
9.4.2.2
нарықтық экономиканың өндірістік қатынас
тарға әсерін талдау
5.4.2.3
Ұлы Жібек жолының пайда болуын түсіндіру
9.4.2.3 Қазақстанның әлемдік экономикаға кірігуін талдау
9.4.2.4 сыртқы сауданың экономикаға әсерін зерттеу
24. Осы оқу бағдарламасы негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
25. Тоқсандағы бөлімдер және бөлім ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 5-9-сыныптарына
арналған "Қазақстан тарихы"
оқу пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған
"Қазақстан тарихы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын
жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 5-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар тиісті:
1- тоқсан
5.1. Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі
Кіріспе сабақ.
Зерттеу сұрағы: Қазақстанның ежелгі тарихында не оқытылады?
Ежелгі Қазақстан тарихына жалпы шолу
Алғашқы адамдардың өмірі.
Зерттеу сұрағы: Алғашқы адамдар қалай өмір сүрді?
5.1.1.1алғашқы адамдардың антропологиялық белгілерін сипаттау;
5.1.2.1 алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігін шығармашылық түрде көрсету
Қазақстан аумағындағы тас дәуірінің тұрақтары.
Зерттеу сұрағы: Археологтар Қазақстан жерінен тас дәуіріне жататын қандай олжаларды тапты?
5.2.3.1 қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын білу;
5.2.2.1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау;
5.4.2.1 еңбек құралдары мен қару түрлерін сипаттау
Адамдардың шаруашылық өміріндегі өзгерістер және еңбек құралдарының жетілдірілуі.
Зерттеу сұрағы: Мезолит пен неолит дәуірлерінде алғашқы адамдардың өмірі қалай өзгерді?
5.4.1.1 ежелгі адамдардың кәсібін сипаттау;
5.4.2.1 еңбек құралдары мен қару түрлерін сипаттау
Ботай мәдениеті.
Зерттеу сұрағы: Не себепті ботайлықтарды жылқыны алғашқы қолға үйретушілер деп атайды?
5.4.1.1 ежелгі адамдардың кәсібін сипаттау
Қазақстан аумағында металлургияның пайда болуы.
Зерттеу сұрағы: Қазақстан жерінде металды өндіру ежелгі адамдардың өмірін қалай өзгертті?

5.4.2.2 объяснять влияние развития металлургии на различные сферы хозяйства
Андроновская и бегазы-дандыбаевская культуры Исследовательский вопрос: Каковы особенности памятников эпохи бронзы, найденные на территории Казахстана?
5.2.2.2 определять признаки андроновской и бегазы-дандыбаевской культур, опираясь на археологические источники;
5.2.2.5 определять вклад А. Маргулана в развитие казахстанской археологии
Древние наскальные рисунки Казахстана Исследовательский вопрос: Как наскальные рисунки отражают мировоззрение древних людей?
5.2.1.1 описывать верования первобытных людей;
5.2.2.1 описывать археологические памятники
Путешествие в жизнь древних людей
5.1.2.1 демонстрировать жизнь и быт первобытных людей в творческой форме
Краеведение
Краеведческий музей и исторические экспонаты
5.2.2.7 характеризовать роль экспонатов в передаче исторического наследия
2-я четверть
Жизнь древних кочевников
Освоение железа на территории Казахстана Исследовательский вопрос: Каким образом производство железа изменило жизнь людей?
5.4.2.2 объяснять влияние развития металлургии на различные сферы хозяйства
Возникновение кочевого скотоводства Исследовательский вопрос: Почему кочевое скотоводство стало основным видом хозяйства древних жителей Казахстана?
5.4.1.2 объяснять формирование кочевого скотоводства и земледелия;
5.2.2.6 знать о вкладе кочевников в развитие мировой цивилизации
Материальная культура древних кочевников Исследовательский вопрос: Каковы особенности жилища кочевников?
5.2.2.3 описывать особенности прикладного искусства древних племен;
5.2.2.6 знать о вкладе кочевников в развитие мировой цивилизации
Мировоззрение древних кочевников Исследовательский вопрос: Какие традиции и обычаи кочевников сохранились до наших дней?
5.2.1.2 описывать мировоззрение древних племен
Саки
Исторические сведения о саках Исследовательский вопрос: Какие исторические источники повествуют нам о жизни саков?
5.3.1.1 показывать расселение племенных союзов на карте;
5.3.1.2 объяснять формирование древних государственных объединений
Археологическая находка "Золотой человек" Исследовательский вопрос: Кем был "Золотой человек", найденный в Иссыкском кургане?
5.2.3.1 знать археологические открытия казахстанских ученых;
5.2.2.4 определять особенности археологической находки "Золотой человек" из Иссыкского кургана;
5.2.1.2 описывать мировоззрение древних племен
Краеведение
Памятники истории вокруг нас
5.2.2.8 понимать уникальность памятников истории родного края
3-я четверть
Саки
Царские курганы Шиликты и Бесшатыр Исследовательский вопрос: Почему курганы Шиликты и Бесшатыр называют "царскими"?
5.2.2.1 описывать археологические памятники;
5.1.2.2 объяснять особенности социальных групп;
5.2.1.2 описывать мировоззрение древних племен
Берельские курганы Исследовательский вопрос: Как характеризуют культуру саков находки из берельского могильника?
5.2.2.1 описывать археологические памятники;
5.2.1.2 описывать мировоззрение древних племен;
5.2.2.3 описывать особенности прикладного искусства древних племен
Тасмолинская археологическая культура Исследовательский вопрос: Каковы особенности "курганов с усами"?
5.2.2.1 описывать археологические памятники;
5.2.1.2 описывать мировоззрение древних племен
Сакская царица Томирис Исследовательский вопрос: Как описывается образ Томирис в исторических источниках?
5.3.2.1 определять место ранних кочевников Казахстана на международной арене
Подвиг Ширака Исследовательский вопрос: Как саки боролись за свою независимость?
5.3.2.1 определять место ранних кочевников Казахстана на международной арене
Борьба саков против армии Александра МакедонскогоИсследовательский вопрос: Почему поход Александра Македонского на саков закончился неудачей?
5.3.2.1 определять место ранних кочевников Казахстана на международной арене
Усуни и кангюи
Письменные источники об усунях
Исследовательский вопрос: Как описывали жизнь усунов китайские авторы?
5.3.1.2 объяснять формирование древних государственных объединений;
5.1.2.2 объяснять особенности социальных групп;
5.3.2.2 определять взаимоотношения первых государственных объединений на территории Казахстана с соседними странами
Развитие городской культуры кангюев Исследовательский вопрос: С чем связано развитие городской культуры кангюев?

5.4.2.2 металл өндірісі жетілуінің шаруашылық салаларына тигізген ықпалын түсіндіру
Андронов және Беғазы-Дәндібай мәдениеттері.
Зерттеу сұрағы:
Қазақстандағы қола дәуірі ескерткіштерінің қандай ерекшеліктері бар?
5.2.2.2 археологиялық деректерге сүйене отырып, андронов және беғазы-дәндібай мәдениеттерінің белгілерін анықтау;
5.2.2.5 Ә.Марғұланның Қазақстан археологиясының дамуына қосқан үлесін айқындау
Қазақстандағы жартастарға салынған ежелгі суреттер.
Зерттеу сұрағы: Тасқа салынған суреттер ежелгі адамдардың дүниетанымын қалай бейнелейді?
5.2.1.1 алғашқы адамдардың наным-сенімдерін сипаттау;
5.2.2.1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау
Ежелгі адамдардың өміріне саяхат
5.1.2.1 алғашқы адамдардың тұрмыс- тіршілігін шығармашылық түрде көрсету
Өлкетану
Өлкетану мұражайы және тарихи жәдігерлер
5.2.2.7 тарихи мұраны жеткізудегі жәдігерлердің рөлін сипаттау
2- тоқсан
5.2.
Ежелгі көшпелілер өмірі
Қазақстан аумағында темірдің игерілуі.
Зерттеу сұрағы: Темір өндіру адамдар өмірін қалай өзгертті?
5.4.2.2 металл өндірісі жетілуінің шаруашылық салаларына тигізген ықпалын түсіндіру
Көшпелі мал шаруашылығының қалыптасуы.
Зерттеу сұрағы: Көшпелі мал шаруашылығы неліктен Қазақстанның ежелгі тұрғындары шаруашылығының негізгі түріне айналды?
5.4.1.2 көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктің қалыптасуын түсіндіру;
5.2.2.6 көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін білу
Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті.
Зерттеу сұрағы: Көшпелілер баспанасының ерекшелігі неде?
5.2.2.3 ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттау;
5.2.2.6 көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін түсіну
Ежелгі көшпелілердің дүниетанымы.
Зерттеу сұрағы: Көшпелілердің қандай салт-дәстүрлері бүгінгі күнге дейін сақталды?
5.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау
Өлкетану
Өлкенің тарихи ескерткіштері
5.2.2.8 өлкедегі тарихи ескерткіштердің құндылығын түсіну
5.2.
Сақтар
Сақтар туралы тарихи мәліметтер.
Зерттеу сұрағы: Қандай тарихи дереккөздер сақтар туралы мәлімет береді?
5.3.1.1 картадан тайпалық одақтардың орналасуын көрсету;
5.3.1.2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру
"Алтын адам" археологиялық олжасы.
Зерттеу сұрағы: Есік обасынан табылған "Алтын адам" кім болды?
5.2.3.1 қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын білу;
5.2.2.4 Есік обасынан табылған "Алтын адам" археологиялық олжасының ерекшеліктерін анықтау;
5.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау
Қайталау
3- тоқсан
5.3.
Сақтар
Шілікті және Бесшатыр патша қорғандары.
Зерттеу сұрағы: Неліктен Шілікті мен Бесшатыр "патша қорғандары" деп аталады?
5.2.2.1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау;
5.1.2.2 әлеуметтік топтардың ерекшелік терін түсіндіру;
5.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау
Берел қорғандары.
Зерттеу сұрағы. Берел қорымынан табылған олжалар сақтардың мәдениетін қалай сипаттайды?
5.2.2.1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау;
5.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау;
5.2.2.3 ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттау
Тасмола археологиялық мәдениеті.
Зерттеу сұрағы: "Мұртты обалардың" ерекшелігі неде?
5.2.2.1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау;
5.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау
Сақ патшайымы Томирис.
Зерттеу сұрағы: Тарихи деректерде Томиристің бейнесі қалай сипатталған?
5.3.2.1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау
Шырақтың ерлігі.
Зерттеу сұрағы: Сақтар тәуелсіздік үшін қалай күресті?
5.3.2.1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау
Сақтардың Александр Македонский әскеріне қарсы күресі.
Зерттеу сұрағы: Неліктен Александр Македонский дің сақтарға жасаған жорығы сәтсіз аяқталды?
5.3.2.1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау
5.3.
Үйсіндер мен қаңлылар
Үйсіндер туралы жазба деректер.
Зерттеу сұрағы: Қытай авторлары үйсіндердің өмірін қалай сипаттады?
5.3.1.2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру;
5.1.2.2 әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру;
5.3.2.2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау
Қаңлылардың қалалық мәдениетінің дамуы.
Зерттеу сұрағы: Қаңлыларда қала мәдениетінің дамуы немен байланысты?

5.4.2.3 объяснять возникновение Великого Шелкового пути;
5.3.2.2 определять взаимоотношения первых государственных объединений на территории Казахстана с соседними странами
Общественное устройство кангюев. Исследовательский вопрос: Как описывал Сыма Цянь общество кангюев?
5.1.2.2 объяснять особенности социальных групп;
5.3.1.2 объяснять формирование древних государственных объединений
Материальная и духовная культура усунов и кангюев Исследовательский вопрос: Каковы особенности культурыусунов и кангюев?
5.2.2.3 описывать особенности прикладного искусства древних племен;
5.2.2.6 знать о вкладе кочевников в развитие мировой цивилизации
Краеведение
Исторические личности края: бии, акыны и батыры
5.3.1.3 объяснять роль исторических личностейв истории родного края
4-я четверть
Гунны
Объединение гуннских племен Исследовательский вопрос: Почему Модэ шаньюй говорил: "Земля - основа государства"?
5.3.1.1 показывать расселение пле-менных союзов на карте;
5.3.1.2 объяснять формирование древних государственных объединений
Взаимоотношения гуннов с соседними государствами Исследовательский вопрос: Как строительство Великой китайской стены связано с гуннами?
5.3.2.2 определять взаимоотношения первых государственных объединений на территории Казахстана с соседними странами
Переселение гуннов на Запад Исследовательский вопрос: Какие изменения произошли в результате переселения гуннов на Запад?
5.1.1.3 показывать на исторической карте направления переселения гуннов
Аттила и его завоевательные походы Исследовательский вопрос: Какую оценку давали Атилле древние авторы?
5.1.1.3 показывать на исторической карте направления переселения гуннов;
5.3.2.2 определять взаимоотношения первых государственных объединений на территории Казахстана с соседними странами
Сарматы
Общественное устройство и хозяйственная жизнь сарматов Исследовательский вопрос: Каковы особенности сарматского общества?
5.2.2.1 описывать археологические памятники;
5.2.2.3 описывать особенности прикладного искусства древних племен;
5.3.1.1 показывать расселение племенных союзов на карте;
5.1.2.2 объяснять особенности социальных групп
Политическая история сарматов Исследовательский вопрос: С какими государствами имели взаимоотношения сарматы?
5.3.2.1 определять место ранних кочевников Казахстана на международной арене
Обзор древней истории Казахстана
Антропологический облик людей древнего Казахстана Исследовательский вопрос: Как менялся антропологический облик древних жителей Казахстана?
5.1.1.2 определять антропологический облик людей древнего Казахстана
Путешествие в древний Казахстан

5.4.2.3 Ұлы Жібек жолының пайда болуын түсіндіру;
5.3.2.2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау
Қаңлылардың қоғамдық құрылысы.
Зерттеу сұрағы: Сыма Цянь қаңлы қоғамын қалай сипаттады?
5.1.2.2 әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру;
5.3.1.2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру
Үйсіндер мен қаңлылардың материалдық және рухани мәдениеті.
Зерттеу сұрағы: Үйсіндер мен қаңлылар мәдениетінің ерекшеліктері қандай?
5.2.2.3 ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттау;
5.2.2.6 көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін түсіну
Өлкетану
Өңірдің тарихи тұлғалары: билер, батырлар және ақындар
5.3.1.3 тарихи тұлғалардың туған өлке тарихындағы ролін түсіндіру
4- тоқсан
5.4.
Ғұндар
Ғұн тайпаларының бірігуі.
Зерттеу сұрағы: Неге Мөде шаньюй "Жер - мемлекеттің негізі" деді?
5.3.1.1 картада тайпалық одақтардың орналасуын көрсету;
5.3.1.2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру
Ғұндардың көрші мемлекеттермен қарым-қатынастары.
Зерттеу сұрағы: Ғұндармен Ұлы Қытай қорғанының салынуы арасында қандай байланыс бар?
5.3.2.2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау
Ғұндардың Батысқа қоныс аударуы.
Зерттеу сұрағы: Ғұндардың Батысқа қоныстануы қандай өзгерістерге әкелді?
5.1.1.3 ғұндардың қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан көрсету
Аттила және оның жаулаушылық жорықтары.
Зерттеу сұрағы: Ежелгі авторлар Аттилаға қандай баға береді?
5.1.1.3 ғұндардың қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан көрсету;
5.3.2.2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау
5.4
Сарматтар
Сарматтардың қоғамдық құрылысы мен шаруашылық өмірі.
Зерттеу сұрақтары: Сармат қоғамы несімен ерекшеленеді?
5.2.2.1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау;
5.2.2.3 ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттау;
5.3.1.1 картада тайпалық одақтардың орналасуын көрсету;
5.1.2.2 әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру
Сарматтардың саяси тарихы.
Зерттеу сұрағы: Сарматтар қандай мемлекеттермен өзара қарым-қатынаста болды?
5.3.2.1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау
5.4
Ежелгі Қазақстан тарихына шолу
Ежелгі Қазақстан адамдарының антропологиялық тұрпаты.
Зерттеу сұрағы: Ежелгі Қазақстан адамдарының антропологиялық тұрпаты қалай өзгерді?
5.1.1.2 Ежелгі Қазақстан адамдарының антропологиялық тұрпатын анықтау
Ежелгі Қазақстанға саяхат

5.4.1.1 описывать занятия древнего человека;
5.4.1.2 объяснять формирование кочевого скотоводства и земледелия;
5.4.2.1 описывать орудия труда и виды оружия;
5.4.2.3 объяснять возникновение Великого Шелкового пути
Краеведение
Легенды и сказания родного края
5.2.2.9 объяснять значение легенд и сказаний о родном крае
2) 6 класс:
Раздел
Тема, содержание
Цели обучения. Обучающиеся должны:
1-я четверть
Казахстан в VI - IX веках
Вводный урок Исследовательский вопрос: Что изучает средневековая история Казахстана?
Общий обзор средневековой истории Казахстана
Раннесредневековые государства на территории Казахстана Исследовательский вопрос: Имена каких каганов VI-IX веков сохранились в истории?
6.3.1.1 определять историческую значимость формирования Тюркского каганата, выявляя взаимосвязи между событиями;
6.3.1.2 объяснять особенности развития тюркских государств в VI-IX веках, выявляя их сходства и различия;
6.3.2.2 определять направления внешней политики раннетюркских государств;
6.2.1.3 использовать понятие "Великой степь" для описания преемственности исторических событий и процессов
Письменность древних тюрков Исследовательский вопрос: Какие источники повествуют о политике Билге кагана и Культегина по укреплению государства?
6.3.1.2 объяснять особенности развития тюркских государств в VI-IX веках, выявляя их сходства и различия;
6.2.3.1 объяснять значение древнетюркской письменности
Атлахская битва Исследовательский вопрос: Почему Атлахское сражение называют "битвой народов"?
6.3.2.3 анализировать историческое значение Атлахской битвы;
6.2.2.3 характеризовать достижения кочевников в военном искусстве
Огузское государство Исследовательский вопрос: Каково место Огузского государства в средневековой истории Казахстана?
6.3.1.2 объяснять особенности развития тюркских государств в VI-IX веках, выявляя их сходства и различия
Кимакский каганат Исследовательский вопрос:Какие источники свидетельствуют о развитии городской культуры у кимаков?
6.4.2.1 определять влияние Великого Шелкового пути на развитие городской культуры;
6.4.1.1 выявлять экономическую взаимосвязь между кочевниками и оседлым населением
Исторические источники о тюрках Исследовательский вопрос:Какие сведения о тюрках содержатся в китайских и арабских источниках?
6.2.2.3 характеризовать достижения кочевников в военном искусстве;
6.4.1.2 определять особенности хозяйственной жизни кочевников;
6.2.1.1 объяснять особенности мировоззрения тюрков
Начало формирование тюркского мира Исследовательский вопрос:Как повлияла миграция тюркоязычных народов на историю Евразии?

5.4.1.1 ежелгі адамдардың алғашқы кәсібін сипаттау;
5.4.1.2 көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктің қалыптасуын түсіндіру;
5.4.2.1 еңбек құралдары мен қару түрлерін сипаттау;
5.4.2.3 Ұлы Жібек жолының пайда болуын түсіндіру
Өлкетану
Туған өлкенің аңыз-ертегілері
5.2.2.9 өлкенің аңыз-ертегілерінің мән-мағынасын түсіндіру
Қайталау
2) 6- сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар тиісті:
1- тоқсан
6.1
VI - IX ғасырлардағы Қазақстан
Кіріспе сабақ.
Зерттеу сұрағы: Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы нені оқытады?
Орта ғасырлардағыҚазақстан тарихына жалпы шолу
Қазақстан аумағындағы ерте ортағасырлық мемлекеттер.
Зерттеу сұрағы: VI-IX ғасырларда билік құрған қай қағандардың есімдері тарихта сақталды?
6.3.1.1 оқиғалардың өзара байланысын табу арқылы Түрік қағанаты құрылуының тарихи маңызын анықтау;
6.3.1.2 VI-IX ғасырлардағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;
6.3.2.2 ерте түрік қағанаттарының сыртқы саясатының негізгі бағыттарын анықтау;
6.2.1.3 тарихи оқиғалар мен процестердің сабақтастығын сипаттау үшін "Ұлы Дала" ұғымын қолдану
Көне түркі жазуы.
Зерттеу сұрағы: Білге қаған мен Күлтегіннің мемлекетті нығайтудағы саясаты бізге қандай деректерден белгілі?
6.3.1.2 VI-IX ғасырлардағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;
6.2.3.1 көне түркі жазуының маңызын түсіндіру
Атлах шайқасы.
Зерттеу сұрағы: Неліктен Атлах шайқасын "халықтар шайқасы" деп атайды?
6.3.2.3 Атлах шайқасының тарихи маңызын талдау;
6.2.2.3 көшпелілердің әскери өнеріндегі жетістіктерін сипаттау
Оғыз мемлекеті.
Зерттеу сұрағы: Қазақстанның орта ғасырлар тарихында Оғыз мемлекетінің алатын орны қандай?
6.3.1.2 VI-IX ғасырлардағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау
Қимақ қағанаты.
Зерттеу сұрағы: Қимақтарда қалалық мәдениетінің дамуын қандай деректер дәлелдейді?
6.4.2.1 Ұлы Жібек жолының қала мәдениетінің дамуына әсерін анықтау; 6.4.1.1 көшпелілер мен отырықшылар арасындағы өзара экономикалық байланыстарды анықтау
Түріктер туралы тарихи деректер.
Зерттеу сұрағы: Қытай және араб деректері түркілер туралы қандай ақпарат береді?
6.2.2.3 көшпелілердің әскери өнеріндегі жетістіктерін сипаттау;
6.4.1.2 көшпелілердің шаруашылық өмірінің ерекшеліктерін анықтау;
6.2.1.1 түркілердің дүниетанымдық ерекшеліктерін түсіндіру
Түркі әлемі қалыптасуының басталуы.
Зерттеу сұрағы: Түрік тілдес халықтардың миграциясы Еуразия тарихына қаншалықты әсерін тигізді?

6.3.2.1 объяснять миграционные процессы тюркоязычных племен, определяя взаимосвязь между историческими событиями;
6.1.1.1 называть тюркские племена и показывать на карте их территориальное расселение
Краеведение
Топонимы – свидетели времен минувших (история края в названиях населенных пунктов, рек и озер)
6.2.2.6 обьяснять историю появления названий местности, городов, рек, озер, гор
2-я четверть
Казахстан в X - начале XІІІ веков
Политические процессы на территории Казахстана в X - начале XІІІ веков Исследовательский вопрос: Как изменилась политическая карта в X– начале XIII веков?
6.3.1.3 объяснять особенности развития тюркских государств в X - начале XІІІ веков, выявляя их сходства и различия;
6.3.1.7 определять главные и второстепенные причины распада средневековых государств
Государство Караханидов Исследовательский вопрос: Почему государство Караханидов провозгласило ислам государственной религией?
6.3.1.3 объяснять особенности развития тюркских государств в X - начале XІІІ веков, выявляя их сходства и различия;
6.2.1.2 определять влияние ислама на общественную жизнь;
6.3.1.4 объяснять особенности землевладения в Караханидском государстве, используя исторические понятия
Найманы, кереиты и жалаиры Исследовательский вопрос: Какова была роль найманов, кереитов и жалаиров на средневековой политической арене?
6.3.1.3 объяснять особенности развития тюркских государств в X - начале XІІІ веков, выявляя их сходства и различия
Кыпчакское ханство Исследовательский вопрос: Почему евразийская степь называлась "Дешти Кипчак"?
6.3.1.3 объяснять особенности развития тюркских государств в X - начале XІІІ веков, выявляя их сходства и различия;
6.3.2.4 определять место кипчаков в истории Евразии;
6.2.2.3 характеризовать достижения кочевников в военном искусстве; 6.2.1.3 использовать понятие "Великая степь" для описании преемственности исторических событий и процессов
Роль Великого Шелкового пути в развитии международных отношений Исследовательский вопрос: Повлиял ли Великий Шелковый путь на развитие международных отношений?
6.4.2.2 определять роль Великого Шелкового пути в развитии международных отношений
Влияние Великого Шелкового пути на экономическое и культурное развитие средневекового Казахстана Исследовательский вопрос: Как Великий Шелковый путь повлиял на экономическое и культурное развитие средневекового Казахстана?
6.4.2.1 определять влияние Великого Шелкового пути на развитие городской культуры;
6.4.1.1 выявлять экономическую взаимосвязь между кочевниками и оседлым населением;
6.2.2.2 объяснять особенности средневековых архитектурных памятников
Материальная и духовная культура тюрков Исследовательский вопрос: Какой вклад внесла тюркская культура в развитие мировой цивилизации?

6.3.2.1тарихи оқиғалардың өзара байланысын табу арқылы түркі тілдес тайпалардың миграциясын түсіндіру;
6.1.1.1 түркі тілдес тайпаларды атап, картадан олардың аумақтық орналасуын көрсету
Өлкетану
Топонимдер – өткен заманнын куәгерлері (жер-су атауларының тарихы).
6.2.2.6 жергілікті жер, қала, өзен, көл, тау атауларының шығу тарихын түсіндіру
2- тоқсан
6.2
X ғасыр - XІІІ ғасырдың басындағы Қазақстан
X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы Қазақстан аумағындағы саяси процестер.
Зерттеу сұрағы: X ғасыр - XIII ғасырдың басында саяси карта қаншалықты өзгерді?
6.3.1.3 X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;
6.3.1.7 ортағасырлық мемлекеттердің ыдырауының негізгі және жанама себептерін анықтау
Қарахан мемлекеті.
Зерттеу сұрағы: Неліктен Қарахан мемлекеті ислам дінін мемлекеттік дін деп жариялады?
6.3.1.3 X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;
6.2.1.2 ислам дінінің қоғамдық өмірге ықпалын анықтау;
6.3.1.4 тарихи ұғымдарды қолданып, Қарахан мемлекетіндегі жер иелену ерекшеліктерін түсіндіру
Наймандар, керейіттер және жалайырлар.
Зерттеу сұрағы: Наймандар, керейіттер мен жалайырлардың ортағасырларлық саяси сахнадағы рөлі қандай болды?
6.3.1.3 X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау
Қыпшақ хандығы.
Зерттеу сұрағы: Не себепті Еуразия даласы "Дешті Қыпшақ" деп аталды?
6.3.1.3 X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;
6.3.2.4 қыпшақтардың Еуразия тарихындағы орнын анықтау;
6.2.2.3 көшпелілердің әскери өнеріндегі жетістіктерін сипаттау;
6.2.1.3 тарихи оқиғалар мен процестердің сабақтастығын сипаттауда "Ұлы Дала" ұғымын қолдану
Халықаралық байланыстардың дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі.
Зерттеу сұрағы: Ұлы Жібек жолы халықаралық байланыстардың дамуына ықпал етті ме?
6.4.2.2 Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастардың дамуындағы орнын анықтау
Ортағасырлық Қазақстанның экономика лық және мәдени дамуына Ұлы Жібек жолының ықпалы.
Зерттеу сұрағы: Ұлы Жібек жолы ортағасырлық Қазақстанның экономикалық және мәдени дамуына қалай әсер етті?
6.4.2.1 Ұлы Жібек жолының қала мәдениетінің дамуына әсерін анықтау;
6.4.1.1 көшпелілер мен отырықшылар арасындағы өзара экономикалық байланыстарын анықтау;
6.2.2.2 ортағасырлық сәулет өнері ескерткіштерінің ерекшеліктерін түсіндіру
Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті.
Зерттеу сұрағы: Әлем өркениетінің дамуына түрік мәдениеті қандай үлес қосты?

6.2.2.5 описывать достижения кочевников в прикладном искусстве;
6.2.2.2 объяснять особенности средневековых архитектурных памятников;
6.2.3.2 определять вклад аль-Фараби и других ученых в развитие средневековой науки;
6.2.2.4 объяснять историческую значимость трудов М. Кашгари, Ю. Баласагуни и А. Яссауи для описания общества тюркского периода;
6.2.3.3 определять роль словаря "Кодекс куманикус" в установлении международных отношений
Краеведение
Хранители культурно-исторических традиций: народные ремесла края
6.2.2.7 знать мастеров, внесших вклад в возрождение и развитие наследия традиционной художественной культуры края
3-я четверть
Казахстан в XIII - первой половине XV веках
Образование монгольской империи
Исследовательский вопрос: Как монголы достигли уровня государственности?
6.2.2.3 характеризовать достижения кочевников в военном искусстве;
6.3.1.6 объяснять политические процессы в государствах в XIII-XV веках, используя карту
Монгольские завоевания в Казахстане Исследовательский вопрос: Почему войска Чингиз хана не могли захватить город Отрар в течение шести месяцев?
6.3.1.6 объяснять политические процессы в государствах в XIII-XV веках, используя карту;
6.3.1.5 характеризовать героизм жителей города Отрар
Последствия монгольского завоевания.
Исследовательский вопрос: Кто оказал больше влияния на изменения в Центральной Азии: кыпчаки или монголы?
6.1.1.2 определять этносоциальную структуру государств в XIII-XV веках;
6.3.1.8 определять особенности системы управления государств на территории Казахстана
Образование улусов на территории Казахстана Исследовательский вопрос: Как изменилась политическая карта в результате образования монгольских улусов?
6.3.1.6 объяснять политические процессы в государствах в XIII-XV веках, используя карту;
6.1.1.2 определять этносоциальную структуру государств в XIII-XV веках;
6.3.1.7 определять главные и второстепенные причины распада средневековых государств
Ак Орда Исследовательский вопрос: Какую роль сыграла Ак Орда в сложении казахской государственности?
6.3.1.6 объяснять политические процессы в государствах в XIII-XV веках, используя карту;
6.1.1.2 определять этносоциальную структуру государств в XIII-XV веках;
6.3.2.5 объяснять внешнюю политику государств, образованных в XIII - XV веках на территории Казахстана, определяя взаимосвязи между историческими событиями
Могулистан. Ханство Абулхаир хана Исследовательский вопрос: К каким политическим изменениям привели события в Могулистане и государстве Абулхаира?
6.3.1.6 объяснять политические процессы в государствах в XIII-XV веках, используя карту;
6.1.1.2 определять этносоциальную структуру государств в XIII-XV веках;
6.3.2.5 объяснять внешнюю политику государств, образованных в XIII - XV веках на территории Казахстана, определяя взаимосвязи между историческими событиями
Культура Казахстана в XIII–XV веках. Исследовательский вопрос: Как искусство и литература XIII–XV веков характеризуют средневековое общество?

6.2.2.5 көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктерін сипаттау;
6.2.2.2 ортағасырлық сәулет өнері ескерткіштерінің ерекшеліктерін түсіндіру;
6.2.3.2 Әл-Фарабидің және басқа да ғалымдардың ортағасырлық ғылымның дамуына қосқан үлесін анықтау;
6.2.2.4 түркі кезеңіндегі қоғамды бейнелеуде М. Қашғари, Ж. Баласағұн және А. Яссауи еңбектерінің тарихи құндылығын түсіндіру;
6.2.3.3 "Кодекс Куманикус" сөздігінің халықаралық байланыстардағы рөлін анықтау
Өлкетану
Мәдени-тарихи дәстүрді сақтаушылар: өлкенің ұлттық қолөнері
6.2.2.7 өлкенің дәстүрлі көркем мәдениетін жандандыруға үлесін қосқан шеберлерді айқындау
Қайталау
3- тоқсан
6.3
XIII - XV ғасырдың
бірінші
жартысындағы Қазақстан
Моңғол империясының құрылуы.
Зерттеу сұрағы: Моңғолдар мемлекеттілік деңгейге қалай жетті?
6.2.2.3 көшпелілердің әскери өнеріндегі жетістіктерін сипаттау;
6.3.1.6 картаны қолдану арқылы XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіру
Қазақстандағы моңғол шапқыншылығы.
Зерттеу сұрағы: Неліктен Шыңғыс хан әскерлері Отырарды алты ай бойы ала алмады?
6.3.1.6 картаны қолданып XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіру;
6.3.1.5 Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігін сипаттау
Моңғол шапқыншылықтарының салдары.
Зерттеу сұрағы: Орталық Азияға ең үлкен өзгерісті әкелген кімдер: қыпшақтар ма, әлде моңғолдар ма?
6.1.1.2 XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау;
6.3.1.8 Қазақстан аумағындағы мемлекеттердің басқару жүйесінің ерекшеліктерін анықтау
Қазақстан аумағында ұлыстардың құрылуы.
Зерттеу сұрағы: Моңғол ұлыстарының құрылуы нәтижесінде саяси картада қандай өзгерістер болды?
6.3.1.6 картаны қолдану арқылы XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіру;
6.1.1.2 XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау;
6.3.1.7 ортағасырлық мемлекеттердің ыдырауының негізгі және жанама себептерін анықтау
Ақ Орда.
Зерттеу сұрағы: Қазақ мемлекеттілігінің қалыптасуындағы Ақ Орданың рөлі қандай болды?
6.3.1.6 картаны қолданып XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді түсіндіру;
6.1.1.2 XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау;
6.3.2.5 тарихи оқиғалардың өзара байланысын анықтап, Қазақстан аумағында XIII XV ғасырларда құрылған мемлекеттердің сыртқы саясатын түсіндіру
Моғолстан. Әбілқайыр хандығы.
Зерттеу сұрағы: Моғолстан мен Әбілқайыр мемлекеттеріндегі оқиғалар қандай саяси өзгерістерге әкелді?
6.3.1.6 картаны қолданып XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді түсіндіру;
6.1.1.2 XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау;
6.3.2.5 тарихи оқиғалардың өзара байланысын анықтап, Қазақстан аумағында XIII - XV ғасырларда құрылған мемлекеттердің сыртқы саясатын түсіндіру
XIII - XV ғасырлардағы Қазақстанның мәдениеті.
Зерттеу сұрағы:
XIII - XV ғасырлардағы өнер мен әдебиет ортағасырлық қоғамды қалай бейнелейді?

6.2.2.1 определять значимость кюев, легенд, шежире и эпосов как исторических источников
Свидетельства средневековых путешественников о Казахстане Исследовательский вопрос: Как описывали Казахстан средневековые путешественники?
6.4.1.2 определять особенности хозяйственной жизни кочевников; 6.2.2.5 описывать достижения кочевников в прикладном искусстве
Формирование казахского народа
Завершение процесса формирования казахского народа Исследовательский вопрос: Как сформировался наследник Великой Степи - казахский Народ?
6.1.1.3 определять основные периоды формирования казахского народа, устанавливая связи между историческими событиями древности и средневековья;
6.1.1.4 объяснять значение этнонима "казах"
Образование единого Казахского государства
Образование Казахского ханства Исследовательский вопрос:Почему Казахское ханство считается первым национальным государством в Центральной Азии?
6.3.1.9 определять историческое значение образования Казахского ханства;
6.2.3.4 объяснять значение труда
М.Х. Дулати "Тарихи Рашиди";
6.3.1.10 определять роль казахских ханов в укреплении государства;
6.2.1.3 использовать понятие "Великая степь" для описания преемственности исторических событий и процессов
Краеведение
Одна страна – одна судьба (народы моего края)
6.1.2.2 Характеризовать историюи традиции разных национальностей родного края
4-я четверть
Развитие Казахского ханства в XVI - XVII веках
Усиление Казахского ханства при Касым хане Исследовательский вопрос: Почему К.Жалаири писал: "Самым известным из сыновей Жанибек хана был Касым хан..."?
6.3.1.10 определять роль казахских ханов в укреплении государства;
6.3.2.6 анализировать внешнюю политику казахских ханов
Внешняя политика Казахского ханства при Хакназар хане Исследовательский вопрос: Почему время правления Хакназар хана называют периодом возрождения казахской государственности?
6.3.1.10 определять роль казахских ханов в укреплении государства;
6.3.2.6 анализировать внешнюю политику казахских ханов
Укрепление южных границ Казахского ханства при Тауекель хане Исследовательский вопрос: Какую политику проводил Тауекель хан для объединения казахских земель?
6.3.1.10 определять роль казахских ханов в укреплении государства;
6.3.2.6 анализировать внешнюю политику казахских ханов
Укрепление единства Казахского ханства при Есим хане Исследовательский вопрос: Как Есим хан смог сохранить целостность Казахского ханства?
6.3.1.10 определять роль казахских ханов в укреплении государства;
6.3.2.6 анализировать внешнюю политику казахских ханов
Казахско-джунгарское противостояние при Жангир хане Исследовательский вопрос: Каково место Орбулакской битвы в истории мирового военного искусства?

6.2.2.1 күй, аңыз, шежіре, эпостық жырлардың тарихи дереккөзі ретіндегі маңыздылығын айқындау
Ортағасырлық саяхатшылардың Қазақстан туралы мәліметтері.
Зерттеу сұрағы: Ортағасырлық саяхатшылар Қазақстанды қалай сипаттады?
6.4.1.2 көшпелілердің шаруашылық өмірінің ерекшеліктерін анықтау;
6.2.2.5 көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктерін сипаттау
6.3
Қазақ халқының қалыптасуы
Қазақ халқының қалыптасу процесінің аяқталуы.
Зерттеу сұрағы: Ұлы Дала мұрагері – қазақ халқы қалай қалыптасты?
6.1.1.3 ежелгі және ортағасырлар тарихының оқиғалары арасында байланыс орнату арқылы қазақ халқы қалыптасуының негізгі кезеңдерді анықтау;
6.1.1.4 "қазақ" этнонимінің мағынасын түсіндіру
6.3
Біртұтас қазақ мемлекетінің құрылуы
Қазақ хандығының құрылуы.
Зерттеу сұрағы: Неліктен Қазақ хандығы Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет деп саналады?
6.3.1.9 Қазақ хандығы құрылуының тарихи маңызын анықтау;
6.2.3.4 М.Х.Дулатидің "Тарихи-Рашиди" еңбегінің маңыздылығын түсіндіру;
6.3.1.10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау;
6.2.1.3 тарихи оқиғалар мен процестердің сабақтастығын сипаттауда "Ұлы Дала" ұғымын қолдану
Өлкетану
Бір ел – бір тағдыр
(менің өлкемнің халықтары)
6.1.2.2 өлкедегі әр түрлі ұлттардың
тарихын,салт-дәстүрін сипаттау
4- тоқсан
6.4
Қазақ хандығының XVI - XVII ғасырлардағы дамуы
Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығының күшеюі.
Зерттеу сұрағы: Не себепті Қадырғали Жалайыр: "Жәнібек ханның ұлдарының арасында аса белгілі болғаны Қасым хан еді..." деп жазды?
6.3.1.10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау;
6.3.2.6 қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау
Хақназар хан кезіндегі Қазақ хандығының сыртқы саясаты.
Зерттеу сұрағы: Неліктен Хақназар хан билеген кезеңді Қазақ хандығының "қайта жаңғыруы" деп атайды?
6.3.1.10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау;
6.3.2.6 қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау
Тәуекел хан тұсындағы Қазақ хандығының оңтүстік шекараларының нығаюы.
Зерттеу сұрағы: Тәуекел хан қазақ жерлерін біріктіру мақсатында қандай саясат ұстанды?
6.3.1.10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау;
6.3.2.6 қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау
Есім хан билігі кезіндегі Қазақ хандығы бірлігінің нығаюы.
Зерттеу сұрағы: Есім хан Қазақ хандығының біртұтастығын қалай сақтап қалды?
6.3.1.10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау;
6.3.2.6 қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау
Жәңгір хан тұсындағы қазақ-жоңғар қарсылығы.
Зерттеу сұрағы: Орбұлақ шайқасының әлемдік әскери өнер тарихындағы алатын орны қандай?

6.2.2.3 характеризовать достижения кочевников в военном искусстве;
6.3.2.7 оценивать военную тактику и героизм казахского войска в Орбулакской битве
Общественно-правовая система казахов при Тауке хане Исследовательский вопрос: Почему А. Левшин называл Тауке хана "Ликургом степи"?
6.3.1.10 определять роль казахских ханов в укреплении государства; 6.3.2.6 анализировать внешнюю политику казахских ханов
Социальная структура Казахского ханства Исследовательский вопрос: Какова была роль социальных групп казахского общества?
6.1.2.1 определять роль социальных групп в Казахском ханстве;
6.3.1.11 характеризовать деятельность султанов, биев, батыров, жырау в общественно-политической жизни государства
Экономика и культура XVI - XVII веков
Духовная культура казахов в XVI - XVII веках Исследовательский вопрос:Каким образом духовная культура отражает жизнь казахов в XVI - XVII веках?
6.2.2.1 определять значимость кюев, легенд, шежире и эпосов как исторических источников
Материальная культура казахов в XVI - XVII веках Исследовательский вопрос: Почему юрта считается образцом высокого уровня развития материальной культуры кочевников?
6.2.2.5 описывать достижения кочевников в прикладном искусстве
Традиционное хозяйство казахов Исследовательский вопрос: В чем особенности традиционного хозяйства кочевников?
6.4.1.2 определять особенности хозяйственной жизни кочевников
Краеведение
Живые свидетели Истории родного края
6.3.1.12 описывать героические и трудовые подвиги современных очевидцев в истории родного края
Повторение
3) 7 класс:
Раздел
Тема, содержание
Цели обучения. Обучающиеся должны:
1-я четверть
Казахско-джунгарские войны
Начало Отечественной войны против джунгарской агрессии Исследовательский вопрос: Почему "Елим-ай" стала всенародной песней?
7.1.1.1 объяснять демографические изменения и миграционные процессы в период джунгарских нашествий;
7.2.2.1 оценивать ценность народного фольклора и музыкальных произведений как исторических источников;
7.3.1.2 анализировать внутреннее политическое положение Казахского ханства; 7.4.1.1 определять последствия джунгарского нашествия на хозяйство казахов
Организация единого народного ополчения Исследовательский вопрос: Почему Ордабасы стал символом единства народа?
7.3.1.2 анализировать внутреннее политическое положение Казахского ханства; 7.3.1.1 оценивать роль курылтаев в Каракуме и Ордабасы в объединении народа против джунгарской экспансии
Казахско-джунгарские сражения Исследовательский вопрос: Почему Анракайскую битву считают коренным переломом в казахско-джунгарской войне?
7.3.2.1 объяснять роль ханов и батыров в борьбе против джунгарского нашествия
Казахское ханство в XVIII веке
История казахско-русских отношений до начала XVIII века. Исследовательский вопрос: Почему Россия считала Казахстан "ключем и вратами" в Азию?
7.3.1.2 анализировать внутреннюю политику Казахского ханства;
7.3.2.2 определять результаты внешней политики Казахского ханства
Начало присоединения Казахского ханства к Российской империи.
Исследовательский вопрос:
Каковы были причины и последствия обращения хана Абулхаира с письмом к Анне Иоановне?
7.3.1.2 анализировать внутреннее политическое положение Казахского ханства; 7.3.2.2 определять результаты внешней политики Казахского ханства
Внутренняя и внешняя политика Абылай хана Исследовательский вопрос: Какова роль Абылай хана в сохранении независимого казахского государства?
7.3.1.2 анализировать внутреннее политическое положение Казахского ханства; 7.3.2.3 оценивать внутреннюю и внешнюю политику хана Абылая
Краеведение
Туристские маршруты

6.2.2.3 көшпелілердің әскери өнері жетістіктерін сипаттау;
6.3.2.7 Орбұлақ шайқасындағы қазақ жасағының әскери өнердегі шеберлігі мен ерлігін бағалау
Тәуке хан тұсындағы қазақтардың қоғамдық-құқықтық жүйесі.
Зерттеу сұрағы: Неліктен А. Левшин Тәуке ханды "Дала Ликургі" деп атады?
6.3.1.10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау;
6.3.2.6 қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау
Қазақ хандығының әлеуметтік құрылымы.
Зерттеу сұрағы: Әлеуметтік топтар қазақ қоғамында қандай рөл атқарды?
6.1.2.1 Қазақ хандығындағы әлеуметтік топтардың орнын анықтау;
6.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдегі сұлтан, би, батыр, жыраулардың қызметтерін сипаттау
6.4
XVI - XVII ғасырлардағы экономика мен мәдениет
XVI-XVII ғасырлардағы қазақтардың рухани мәдениеті.
Зерттеу сұрағы: XVI - XVII ғасырлардағы қазақтардың рухани мәдениетінде халық өмірі қалай көрініс табады?
6.2.2.1 күй, аңыз, шежіре, эпостық жырлардың тарихи дереккөзі ретіндегі
маңыздылығын айқындау
XVI - XVII ғасырлардағы қазақтардың материалдық мәдениеті.
Зерттеу сұрағы: Неліктен киіз үй көшпелілердің материалдық мәдениетінің ең жоғарғы үлгісі деп саналады?
6.2.2.5 көшпелілердің қолданбалы өнердегі жетістіктерін сипаттау
Қазақтардың дәстүрлі шаруашылығы.
Зерттеу сұрағы: Көшпелілердің дәстүрлі шаруашылығының ерекшелігі неде?
6.4.1.2 көшпелілердің шаруашылық өмірінің ерекшеліктерін анықтау
Өлкетану
Туған өлке тарихының қазіргі кездегі куәгерлері
6.3.1.12 туған өлке тарихының қазіргі кездегі куәгерлерінің ерлік істері мен еңбегін сипаттау
Қайталау
3) 7-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар тиісті:
1- тоқсан
7.1
Қазақ-жоңғар соғыстары
Жоңғар басқыншылығына қарсы Отан соғысының басталуы.
Зерттеу сұрағы: Не себепті "Елім-ай" бүкілхалықтық әнге айналды?
7.1.1.1 жоңғар шапқыншылығы кезіндегі демографиялық өзгерістерді және миграциялық процестерді түсіндіру;
7.2.2.1халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи дереккөзі ретінде құндылығын бағалау;
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;
7.4.1.1 жоңғар шапқыншылығының қазақ халқының шаруашылығына тигізген зардаптарын анықтау
Біртұтас халық жасағының ұйымдастырылуы.
Зерттеу сұрағы: Неліктен Ордабасы ел бірлігінің нышаны болды?
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;
7.3.1.1 Қарақұм және Ордабасы құрылтайларының халықты жоңғар басқыншылығына қарсы жұмылдырудағы рөліне баға беру
Қазақ-жоңғар шайқастары.
Зерттеу сұрағы: Неліктен Аңырақай шайқасы қазақ-жоңғар соғысындағы түбегейлі бетбұрыс деп саналады?
7.3.2.1 Жоңғар шапқыншылығына қарсы күресте танылған хандар мен батырлардың рөлін түсіндіру
7.1
XVIII ғасырдағы Қазақ хандығы
XVIII ғасырдың басына дейінгі қазақ-орыс қарым-қатынастарының тарихы.
Зерттеу сұрағы: Неліктен Ресей Қазақстанды Азияға шығудың "кілті мен қақпасы" деп санады?
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;
7.3.2.2 Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтау
Қазақ хандығының Ресей империясына қосылуының басталауы.
Зерттеу сұрағы: Әбілқайыр ханның Анна Иоанновна патшайымға жазған хатының себептері мен салдары қандай болды?
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;
7.3.2.2 Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтау
Абылай ханның ішкі және сыртқы саясаты.
Зерттеу сұрағы:Дербес Қазақ мемлекетін сақтап қалудағы Абылай ханның рөлі қандай?
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;
7.3.2.3 Абылай ханның ішкі және сыртқы саясатын бағалау
Өлкетану
Өлкенің туристік маршруттары

7.2.3.5 предлагать пути создания туристских маршрутов
2-я четверть
Культура Казахстана в XVIII веке
Устное народное творчество казахов в XVIII веке Исследовательский вопрос: Как исторические события XVІII века отражены в произведениях акынов и жырау?
7.2.2.1 оценивать значимость народного фольклора и музыкальных произведений как исторических источников;
7.2.1.1 определять ценность и значимость обычаев и традиций
Материальная культура казахов в XVIII веке Исследовательский вопрос: В чем уникальность прикладного искусства казахов?
7.2.2.4 оценивать достижения прикладного искусства
Колони-зация и народно-освободительная борьба
Военно-казачья колонизация Казахстана в XVIII веке Исследовательский вопрос: Какими способами Российская империя осуществляла колонизацию Казахстана?
7.3.1.3 определять причины и последствия колониальной политики Российской империи
Национально-освободительное движение Срыма Датулы Исследовательский вопрос: Какие права казахов Младшего жуза пытался защитить Сырым Датов?
7.3.1.5 определять причины и последствия национально-освободительной борьбы казахского народа против колониальной политики;
7.3.1.6 оценивать роль руководителей национально-освободительных восстаний
Царские реформы 1822-1824 гг. Исследовательский вопрос: Почему в 20-ые годы XX века в Казахстане были проведены административные реформы?
7.3.1.4 объяснять административно- территориальные изменения в результате реформ царской власти;
7.1.2.1 определять изменения в традиционном казахском обществе на основе сравнений с предыдущими периодами
Восстание казахов в 1836-1838 годах в Букеевской Орде Исследовательский вопрос: Какая идея сближала Исатая Тайманулы и Махамбета Отемисулы?
7.3.1.5 определять причины и последствия национально-освободительной борьбы казахского народа против колониальной политики;
7.3.1.6 оценивать роль руководителей национально-освободительных восстаний
Национально-освободительное движение под руководством Кенесары Касымулы Исследовательский вопрос: Почему восстание Кенесары хана приобрело общенародный характер?
7.3.1.5 определять причины и последствия национально-освободительной борьбы казахского народа против колониальной политики;
7.3.1.6 оценивать роль руководителей национально-освободительных восстаний
Краеведение
Неравнодушные сердца
7.4.1.3 оценивать деятельность лиц, оказавших поддержку в развитие своего края
3-я четверть
Колонизация и народно-освободительная борьба
Взаимоотношения казахов со среднеазиатскими государствами в 40-е - в 60-е годы XIX века Исследовательский вопрос: Почему усилилась экспансия среднеазиатских ханств в южные регионы Казахстана?

7.2.3.5 туристік маршруттарды құру жолдарын ұсыну
2-тоқсан
7.2
XVIII ғасырдағы Қазақстанның мәдениеті
XVIII ғасырдағы халық ауыз әдебиеті.
Зерттеу сұрағы: XVIII ғасырда ақын-жыраулар шығармаларында тарихи оқиғалар қалай көрініс тапты?
7.2.2.1 халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи дереккөзі ретінде құндылығын бағалау;
7.2.1.1 салт-дәстүрлер мен әдет-ғұрыптардың құндылықтары мен маңыздылығын анықтау
XVIII ғасырдағы қазақтардың материалдық мәдениеті.
Зерттеу сұрағы: Қазақтың ұлттық қолданбалы өнерінің бірегейлігі неде?
7.2.2.4 қолданбалы өнердің жетістіктерін бағалау
7.2
Отарлау және ұлт-азаттық күрес
XVIII ғасырдағы Қазақстандағы казак-әскери отаршылдығы.
Зерттеу сұрағы: Қазақстанды отарлауды Ресей империясы қалай жүзеге асырды?
7.3.1.3 Ресей империясының отарлық саясатының себеп-салдарын анықтау
Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс.
Зерттеу сұрағы: Сырым Датұлы Кіші жүз қазақтарының қандай құқықтарын қорғауды көздеді?
7.3.1.5 халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау;
7.3.1.6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру
1822-1824 жылдардағы патша реформалары.
Зерттеу сұрағы: Неліктен XX ғасырдың 20-шы жылдарында Қазақстанда әкімшілік реформалар жүргізілді?
7.3.1.4 Патша үкіметі реформалары нәтижесіндегі әкімшілік-аумақтық өзгерістерді түсіндіру;
7.1.2.1 дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау
1836-1838 жылдардағы Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісі.
Зерттеу сұрағы: Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлын қандай ортақ идея біріктірді?
7.3.1.5 қазақ халықының отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау;
7.3.1.6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру
Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс.
Зерттеу сұрағы: Кенесары хан бастаған ұлт-азаттық күрес неліктен жалпы ұлттық сипатқа ие болды?
7.3.1.5 халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау;
7.3.1.6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру
Өлкетану
Туған жердің "Атымтай жомарттары".
7.4.1.3 өлкені дамытуға қолдау көрсеткен тұлғалардың қызметіне баға беру
Қайталау
3-тоқсан
7.3
Отарлау және ұлт-азаттық күрес
XIX ғасырдың 40-60 жылдарындағы қазақтардың ортаазиялық хандықтармен қарым-қатынастары.
Зерттеу сұрағы: Неліктен Орта Азия хандықтарының Қазақстанның оңтүстік аймақтарына экспансиясы күшейді?

7.3.1.5 определять причины и последствия национально-освободительной борьбы казахского народа против колониальной политики;
7.3.1.6 оценивать роль руководителей национально-освободительных восстаний
Завершение присоединения Казахстана к Российской империи
Исследовательский вопрос:
Каковы особенности присоединения южных регионов Казахстана к Российской империи?
7.3.1.2 анализировать внутреннее политическое положение Казахского ханства;
7.3.2.2 определять результаты внешней политики Казахского ханства
Казахстан в составе Российской империи
Административно-территориальные реформы в Казахстане во второй половине ХIХ века
Исследовательский вопрос:
Как царское правительство осуществляло принцип "разделяй и властвуй"?
7.3.1.3 определять причины и последствия колониальной политики Российской империи;
7.3.1.4 объяснять административно- территориальные изменения в результате реформ царской власти;
7.1.2.1 определять изменения в традиционном казахском обществе на основе сравнений с предыдущими периодами
Освободительная борьба казахов в 1860-1870-х годах
Исследовательский вопрос:
В чем проявилась преемственность народных требований в восстаниях 60-70-х годов XIX века?
7.3.1.5 определять причины и последствия национально-освободительной борьбы казахского народа против колониальной политики
Массовая крестьянская колонизация Казахстана Исследовательский вопрос: Как переселенческая политика царизма изменила жизнь казахского общества?
7.4.1.2 анализировать влияние колониальной политики на традиционное хозяйство казахов;
7.1.1.2 анализировать причины и последствия переселенческой политики Российской империи;
7.1.2.1 определять изменения в традиционном казахском обществе на основе сравнений с предыдущими периодами
Казахстан в составе Российской империи
Развитие капиталистических отношений в Казахстане Исследовательский вопрос: Как начиналось промышленное развитие Казахстана?
7.4.2.1 определять влияние развития капиталистических отношений на экономику Казахстана
Развитие ярмарочной торговли Исследовательский вопрос: Почему в Казахстане стала развиваться ярмарочная торговля?
7.4.2.2 определять изменения, которые произошли в торговых отношениях в связи с развитием ярмарок
Казахское общество во второй половине XIX века Исследовательский вопрос: Под влиянием каких факторов сформировались общественно-политические взгляды представителей "Зар заман"?
7.2.1.2 анализировать негативное влияние колониальной политики на развитие национальных ценностей;
7.1.2.2 объяснять значимость формирования казахской интеллигенции
Краеведение
Летопись родного края

7.3.1.5 халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау;
7.3.1.6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру
Қазақстанның Ресей империясына қосылуының аяқталуы.
Зерттеу сұрағы: Қазақстанның оңтүстік аймақтарының Ресей империясына қосылуының ерекшеліктері қандай?
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;
7.3.2.2 Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтау
7.3
Қазақстан Ресей империясының құрамында
XIX ғасырдың екінші жартысындағы Қазақстандағы әкімшілік-аумақтық реформалар.
Зерттеу сұрағы: Патша өкіметі тарапынан "бөліп ал да, билей бер" ұстанымы қалай жүзеге асты?
7.3.1.3 Ресей империясының отарлық саясатының себеп-салдарын анықтау;
7.3.1.4 Патша үкіметі реформалары нәтижесіндегі әкімшілік-аумақтық өзгерістерді түсіндіру;
7.1.2.1 дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау
Қазақтардың 1860-1870 жылдардағы азаттық күресі.
Зерттеу сұрағы: XIX ғасырдың 60-70 жылдарындағы ұлт-азаттық көтерілістердегі халық талаптарының сабақтастығы неден көрінді?
7.3.1.5 қазақ халықының отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау
Қазақстандағы жаппай отаршылдық қоныс аудару саясаты.
Зерттеу сұрағы: Патша өкіметінің қоныстандыру саясаты қазақ қоғамының өмірін қалай өзгертті?
7.4.1.2 отарлау саясатының қазақтардың дәстүрлі шаруашылығына тигізген әсерін талдау;
7.1.1.2 Ресей империясының қоныстандыру саясатының себептері мен салдарын талдау;
7.1.2.1 дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау
7.3
Қазақстан Ресей империясы
ның құрамында
Қазақстанда капиталистік қатынастардың дамуы.
Зерттеу сұрағы: Қазақстанның өнеркәсіптік дамуы қалай басталды?
7.4.2.1 капиталистік қатынастар дамуының Қазақстанның экономикасына ықпалын анықтау
Жәрмеңке саудасының дамуы.
Зерттеу сұрағы: Қазақстанда неліктен жәрмеңке саудасы дамыды?
7.4.2.2 сауда қатынастарына жәрмеңкелердің әкелген өзгерістерін анықтау
XIX ғасырдың екінші жартысындағы қазақ қоғамы.
Зерттеу сұрағы: “Зар заман” өкілдерінің қоғамдық-саяси көзқарастары қандай факторлардың әсерінен қалыптасты?
7.2.1.2 ұлттық құндылықтарға отаршылдық саясаттың кері әсерін талдау;
7.1.2.2 қазақ зиялыларының қалыптасуының маңыздылығын түсіндіру
Өлкетану
Туған өлкенің шежіресі

7.4.1.4 определять развитие важных исторических этапов родного края;
7.2.2.5 создать хронику событий истории родного края
4-я четверть
Культура Казахстана в XIХ- начале ХХ веков
Развитие культуры в XIX веке Исследовательский вопрос: Почему XIX век называют эпохой расцвета традиционных жанров казахского музыкального искусства
7.2.1.1 определять ценность и значимость обычаев и традиций;
7.2.2.1 оценивать ценность народного фольклора и музыкальных произведений как исторических источников;
7.2.2.3 описывать особенности национальных музыкальных инструментов
Образование и просвещение в XIX веке Исследовательский вопрос: В каких формах развивались учебно-просветительские учреждения в Казахстане в XIX веке?
7.2.3.2 объяснять особенности развития образования и просвещения во второй половине XIX века
Шокан Уалиханов - первый казахский ученый Исследовательский вопрос: Почему С. Муканов назвал свой роман, посвященный
Ш. Уалиханову, "Промелькнувший метеор"?
7.2.3.1 определять историческое значение научного наследия Ш.Уалиханова
Ы. Алтынсарин - педагог-новатор Исследовательский вопрос: В чем состоит новаторство Ы. Алтынсарина в области народного просвещения?
7.2.3.3 оценивать вклад Ы. Алтынсарина в развитие просвещения
Абай Кунанбаев – великий мыслитель Исследовательский вопрос: Почему Абая Кунанбаева называли "Хаким Абай"?
7.2.2.2 оценивать деятельность А. Кунанбаева как акына, мыслителя, общественного деятеля
Развитие устной исторической традиции казахов в конце XIX - начале XX веков Исследовательский вопрос:
Какова историческая ценность трудов Ш. Кудайберидиулы, М. Копеева и К. Халида?
7.2.3.4 определять значение трудов Ш. Кудайбердиулы, М. Копеева и К. Халида как исторических источников
Краеведение
История моей школы
7.2.2.6 определять историю своей школы на основе разных источников
Повторение
4) 8 класс:
Раздел
Тема, содержание
Цели обучения. Обучающиеся должны:
1-я четверть
Казахстан в начале ХХ века
Социально-экономическая ситуация в Казахстане в начале ХХ века. Исследовательский вопрос: Почему А. Байтурсынов считал, что "само существование казахского народа стало проблемой"?
8.3.1.1 оценивать деятельность представителей казахской интеллигенции в Государственной Думе Российской империи;
8.3.1.2 оценивать общественно-политические процессы в Казахстане в начале XX века
Национально-освободительное движение 1916 года в Казахстане Исследовательский вопрос: Почему восстание 1916 года приобрело общенародный характер?
8.3.1.2 оценивать общественно-политические процессы в Казахстане в начале XX века;
8.3.1.3 определять историческую значимость национально-освободительного восстания 1916 года и оценивать роль личностей
Февральская буржуазно-демократическая революция 1917 года в России и ее влияние на Казахстан Исследовательский вопрос: Какие события свидетельствуют об усилении политической активности в 1917 году?

7.4.1.4 өлке дамуының маңызды кезеңдерін анықтау;
7.2.2.5 өлкенің тарихи оқиғалар хроникасын
құру
4- тоқсан
7.4
XIХ ғасыр -XX ғасырдың басындағы
Қазақстанның мәдениеті
XIX ғасырдағы мәдениеттің дамуы.
Зерттеу сұрағы: Неге XIX ғасыр қазақ халқының дәстүрлі музыка өнерінің гүлденген дәуірі деп саналады?
7.2.1.1 салт-дәстүрлер мен әдет-ғұрыптардың құндылықтары мен маңыздылығын анықтау;
7.2.2.1 халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи дереккөзі ретінде құндылығын бағалау;
7.2.2.3 ұлттық музыкалық аспаптардың қолдану ерекшеліктерін сипаттау
XIX ғасырдағы білім беру мен ағарту ісі.
Зерттеу сұрағы: XIX ғасырда Қазақстанда оқу-ағартушылық мекемелер қандай түрде дамыды?
7.2.3.2 XIX ғасырдың екінші жартысындағы білім беру мен ағарту ісінің даму ерекшеліктерін түсіндіру
Шоқан Уәлиханов – алғашқы қазақ ғалымы.
Зерттеу сұрағы: Неге С. Мұқанов Шоқан Уәлихановқа арналған шығармасын "Аққан жұлдыз" деп атады?
7.2.3.1 Шоқан Уәлихановтың ғылыми зерттеулерінің тарихи құндылығын анықтау
Ы. Алтынсарин – жаңашыл -педагог.
Зерттеу сұрағы: Ыбырай Алтынсариннің халық ағарту саласындағы жаңашылдығы неден байқалады?
7.2.3.3 Ыбырай Алтынсариннің ағарту саласына қосқан үлесін бағалау
Абай Құнанбаев – ұлы ойшыл.
Зерттеу сұрағы: Неліктен Абай Құнанбайұлын "Хәкім Абай" деп атады?
7.2.2.2 Абай Құнанбаевтың ақын, ойшыл, қоғам қайраткері ретіндегі қызметіне баға беру
XIX ғасырдың соңы – XX ғасырдың басындағы Қазақтардың ауызша тарихи дәстүрлерінің дамуы.
Зерттеу сұрағы: Ш. Құдайбердіұлы, М. Көпейұлы, Қ. Халид еңбектерінің тарихи құндылығы неде?
7.2.3.4 Шәкәрім Құдайбердіұлы, Мәшһүр Жүсіп Көпейұлы, Қ.Халид еңбектерін тарихи дерек ретіндегі маңызын айқындау
Өлкетану
Мектебімнің тарихы
7.2.2.6 түрлі дереккөздер негізінде өз мектебінің тарихын анықтау
Қайталау
4) 8- сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар тиісті:
1- тоқсан
8.1
ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан
Қазақстанның ХХ ғасырдың басындағы әлеуметтік-экономикалық жағдайы.
Зерттеу сұрағы: Не себепті А. Байтұрсынов: "Қазақ ұлтының өмір сүруінің өзі проблемаға айналды", - деп санады?
8.3.1.1 қазақ зиялыларының Ресей империясының Мемлекеттік Думасындағы қызметіне баға беру;
8.3.1.2 XX ғасыр басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестерге баға беру
Қазақстандағы 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыс.
Зерттеу сұрағы: 1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліс неліктен бүкілхалықтық сипат алды?
8.3.1.2 XX ғасырдың басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестерге баға беру;
8.3.1.3 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілістің тарихи маңызын анықтау және тұлғалардың рөліне баға беру
1917 жылғы ақпан буржуазиялық-демократиялық революциясы және оның Қазақстанға әсері.
Зерттеу сұрағы: Қазақстанда 1917 жылы саяси белсенділіктің артуы қандай оқиғалардан көрініс тапты?

8.3.1.2 оценивать общественно-политические процессы в Казахстане в начале XX века
Движение "Алаш" и казахская национальная идея Исследовательский вопрос: Почему партия "Алаш" получила всенародную поддержку?
8.1.2.1 анализировать роль и деятельность казахской интеллигенции;
8.3.1.4 анализировать политику партии "Алаш" в возрождении национальной государственности;
8.2.3.1 оценивать роль национальной периодической печати в пробуждении общественно-политического сознания
Выдающиеся представители казахской интеллигенции начала ХХ века Исследовательский вопрос: Как отстаивали национальные интересы представители казахской интеллигенции?
8.1.2.1 анализировать роль и деятельность казахской интеллигенции;
8.2.2.1 анализировать творческое наследие казахской интеллигенции, оценивать его влияние на общественное сознание;
8.3.1.5 оценивать деятельность А. Букейханова как политического лидера
2-я четверть
Установле ние советской власти в Казахстане
Казахстан в годы гражданского противостояния (1917-1920 гг.). Исследовательский вопрос: Какие надежды вызвали у народа лозунги Октябрьской революции?
8.3.1.2 оценивать общественно-политические процессы в Казахстане начала XX века
Национальные автономии в Казахстане Исследовательский вопрос: Почему идеи правительства "Алаш-Орды" и Туркестанской (Кокандской) автономии не были реализованы?
8.3.1.6 оценивать значение образованных в Казахстане национальных автономий;
8.1.2.1 анализировать роль и деятельность казахской интеллигенции
Образование Киргизской (Казахской) Автономной Советской Республики Исследовательский вопрос: В чем историческое значение образования Казахской Автоном-ной Советской Республики?
8.3.1.6 оценивать значение образованных в Казахстане национальных автономий;
8.1.2.1 анализировать роль и деятельность казахской интеллигенции
Переход от политики "военного коммунизма" к НЭПу Исследовательский вопрос: В чем положительные итоги новой экономической политики для Казахстана?
8.3.1.7 анализировать последствия политики командно-административной системы в 20–30 гг. ХХ века;
8.4.1.1 на основе сравнения различных источников и аргументов анализировать изменения, произошедшие в результате новой экономической политики
Повторение
3-я четверть
Казахстан в период тоталитаризма
Индустриализация в Казахстане в 1920-1930-е годы Исследовательский вопрос: В чем противоречивость политики индустриализации в Казахстане?
8.4.2.1 анализировать достижения и недостатки индустриализации в Казахстане
Коллективизация в Казахстане. Исследовательский вопрос: Почему политика коллективизации привела к "великому бедствию"?
8.4.1.2 анализировать последствия насильственной коллективизации на сельское хозяйство;

8.3.1.2 XX ғасыр басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестерге баға беру
"Алаш" қозғалысы және қазақ ұлттық идеясы.
Зерттеу сұрағы: Неліктен "Алаш" партиясы халық қолдауына ие болды?
8.1.2.1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау;
8.3.1.4 "Алаш" партиясының ұлттық мемлекеттілікті жаңғыртудағы саясатын талдау;
8.2.3.1 ұлттық баспасөздің қоғамдық-саяси сананы оятудағы рөліне баға беру
XX ғасырдың басындағы қазақ зиялыларының көрнекті өкілдері.
Зерттеу сұрағы: Қазақ зиялылары ұлттық мүдделерді қалайша қорғады?
8.1.2.1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау;
8.2.2.1 қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру;
8.3.1.5 Әлихан Бөкейханның саяси көшбасшылық қызметіне баға беру
2- тоқсан
8.2 Қазақстанда кеңестік биліктің орнығуы
Қазақстан азаматтық қарсыластық жылдарында (1917-1920 жылдар).
Зерттеу сұрағы: Қазан революциясының ұрандары халық арасында қандай үміт тудырды?
8.3.1.2 XX ғасырдың басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестерге баға беру
Қазақстандағы ұлттық автономиялар.
Зерттеу сұрағы: Алаш Орда үкіметі мен Түркістан (Қоқан) автономиясының идеялары неліктен жүзеге аспады?
8.3.1.6 Қазақстанда құрылған ұлттық автономиялардың маңыздылығына баға беру;
8.1.2.1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау
Қырғыз (Қазақ) АКСР-нің құрылуы.
Зерттеу сұрағы: Қазақ Автономиялық Кеңестік Республикасы құрылуының тарихи маңызы неде?
8.3.1.6 Қазақстанда құрылған ұлттық автономиялардың маңыздылығына баға беру;
8.1.2.1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау
Әскери коммунизм саясатынан Жаңа экономикалық саясатқа көшу.
Зерттеу сұрағы: Қазақстан үшін жаңа экономикалық саясаттың артықшылықтары қандай болды?
8.3.1.7 ХХ ғасырдың 20-30 жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау;
8.4.1.1 деректер мен дәйектерді салыстыру арқылы жаңа экономикалық саясаттың нәтижесінде орын алған өзгерістерді талдау
Қайталау
3-тоқсан
8.3
Қазақстан тоталитарлық жүйе кезеңінде
Қазақстандағы 1920-1930 жылдардағы индустрияландыру.
Зерттеу сұрағы: Қазақстандағы индустрияландыру саясатыныңқарама-қайшылығы неде?
8.4.2.1 Қазақстандағы индустриялан дырудың жетістіктері мен кемшіліктерін талдау
Қазақстандағы ұжымдастыру.
Зерттеу сұрағы: Неліктен ұжымдастыру саясаты "ұлы нәубетке"әкеліп соқтырды?
8.4.1.2 күштеп ұжымдастыру саясатының ауыл шаруашылығына тигізген зардап тарын талдау;

8.1.1.1 определять причины и последствия демографических изменений;
8.3.1.7 анализировать последствия политики командно-административной системы в 20–30 гг. ХХ века
Политические репрессии 1920-30-х годов Исследовательский вопрос: Почему сталинский режим называл представителей интеллигенции "врагами народа"?
8.3.1.7 анализировать последствия политики командно-административной системы в 20–30 гг. ХХ века;
8.1.2.1 анализировать роль и деятельность казахской интеллигенции
Культура Советского Казахстана: наука и образование
А. Байтурсынов–"учитель нации" Исследовательский вопрос: Каково научное наследие А.Байтурсынова?
8.2.2.2 оценивать деятельность А. Байтурсынова как основоположника казахской лингвистики, общественного деятеля
Наука и система образования в 20-30 годы XX века. Исследовательский вопрос:Каковы достижения и недостатки в сфере науки и образования?
8.2.3.2 определять положение казахского языка в советский период;
8.2.3.3 анализировать изменения в сфере образования и науки в первой половине XX века
К. Сатпаев - универсальный ученый Исследовательский вопрос:В чем феномен К.И. Сатпаева?
8.2.3.4 оценивать роль К. Сатпаева в развитии казахстанской промышленности и науки
4-я четверть
Культура Советского Казахстана: литература и искусство
Развитие казахской литературы в 20-30-е годы XX века Исследовательский вопрос:Как отражался социалистический реализм в казахской литературе?
8.2.2.1 анализировать творческое наследие казахской интеллигенции, оценивать его влияние на общественное сознание
Развитие казахского исскуства в 20-30-е годы XX века Исследовательский вопрос: Что свидетельствует о новом этапе развития казахского искусства?
8.2.2.4оценивать роль А. Кашаубаева и К.Мунайтпасова в представлении казахского народа на мировом уровне;
8.2.2.1 анализировать творческое наследие казахской интеллигенции, оценивать его влияние на общественное сознание;
8.2.2.3 определять изменения в искусстве и литературе
Казакстан в годы Великой Отечественной войны
Участие казахстанцев в сражениях Великой Отечественной войны Исследовательский вопрос: Имена каких героев-казахстанцев ВОВ сохранились в памяти народа?
8.3.2.1 оценивать вклад казахстанцев в победу во Второй мировой войне; 8.3.2.2 определять героические и личностные качества Б. Момышулы
Казахстан - арсенал фронта Исследовательский вопрос:Как был реализован лозунг "Все для фронта, все для Победы"?
8.4.2.2 доказывать, что экономика Казахстана была перестроена на военный лад;
8.1.2.2 определять социальное положение народа в военные годы
Культура Казахской ССР в период Великой Отечественной войны Исследовательский вопрос: Каковы культурные достижения Казахстана в годы войны?

8.1.1.1 демографиялық өзгерістердің себептері мен салдарын анықтау;
8.3.1.7 ХХ ғасырдың 20-30 жылдарындағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау
1920-1930 жылдардағы саяси репрессиялар.
Зерттеу сұрағы: Сталиндік режим не себепті зиялыларға "халық жауы" деген айып тақты?
8.3.1.7 ХХ ғасырдың 20-30 жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау;
8.1.2.1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау
8.3
Кеңестік Қазақстанның мәдениеті: білім мен ғылым
Ахмет Байтұрсынов – "ұлт ұстазы".
Зерттеу сұрағы: Ахмет Байтұрсыновтың ғылыми мұрасы қандай?
8.2.2.2 Ахмет Байтұрсыновты қазақ тіл білімінің негізін салушы, қоғам қайраткері ретінде бағалау
XX ғ. 20-30 жылдарындағы білім беру жүйесі мен ғылым.
Зерттеу сұрағы: Білім мен ғылым саласының қандай жетістіктері мен кемшіліктері болды?
8.2.3.2 кеңес дәуіріндегі қазақ тілінің ахуалын анықтау;
8.2.3.3 XX ғасырдың бірінші жартысындағы білім мен ғылым саласындағы өзгерістерді талдау
Қ.Сатбаев – жан-жақты ғалым.
Зерттеу сұрағы: Қаныш Сәтбаевтың феномені неде?
8.2.3.4 Қаныш Сәтбаевтың Қазақстан өнеркәсібі мен ғылымын дамытудағы рөліне баға беру
4- тоқсан
8.4
Кеңестік Қазақстанның мәдениеті: әдебиет пен өнер
XX ғасырдың 20-30 жылдарындағы қазақ әдебиетінің дамуы.
Зерттеу сұрағы: Қазақ әдебиетінде социалистік реализм қалай көрініс тапты?
8.2.2.1 қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру
XX ғасырдың 20-30 жылдарындағы қазақ өнерінің дамуы.
Зерттеу сұрағы: Қазақ өнерінің жаңа белеске көтерілуі неден байқалды?
8.2.2.4 Әміре Қашаубаев пен Қажымұқан Мұңайтпасұлының қазақ халқын әлемге танытудағы рөліне баға беру;
8.2.2.1 қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру;
8.2.2.3 өнер мен әдебиеттегі өзгерістерді анықтау
8.4
Қазақстан Ұлы Отан соғысы жылдарында
Қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысы шайқастарына қатысуы.
Зерттеу сұрағы: Қандай қазақстандық Ұлы Отан соғысының батырлары халық есінде сақталды?
8.3.2.1 қазақстандықтардың Екінші дүниежүзілік соғысының жеңісіне қосқан үлесін бағалау;
8.3.2.2 Бауыржан Момышұлының батырлық, тұлғалық қасиетін айқындау
Қазақстан – майдан арсеналы.
Зерттеу сұрағы: "Бәрі майдан үшін, бәрі Жеңіс үшін!" ұраны қалай жүзеге асты?
8.4.2.2 Қазақстан экономикасының соғыс жағдайларына бейімделгендігін дәлелдеу;
8.1.2.2 соғыс жылдарындағы халықтың әлеуметтік жағдайын анықтау
Ұлы Отан соғысы жылдарындағы Қазақ КСР мәдениеті.
Зерттеу сұрағы: Соғыс жылдарындағы Қазақстанның мәдени жетістіктері қандай болды?

8.2.2.5 оценивать значение искусства и литературы в поднятии духа народа во время войны
Депортация народов СССР в Казахстан Исследовательский вопрос:Каким образом Казахстан стал краем депортированных народов?
8.1.1.1 определять причины и последствия демографических изменений
Повторение
5) 9 класс:
Раздел
Тема, содержание
Цели обучения. Обучающиеся должны:
1-я четверть
Казахстан в послевоенные годы (1946-1953 годы)
Социально-экономическое развитие Казахской ССР в послевоенные годы Исследовательский вопрос: Как изменилась жизнь казахстанцев после войны?
9.1.1.1 на основе анализа причинно-следственных связей делать аргументированные выводы о демографических изменениях;
9.4.1.1 оценивать изменения, имевшие место в сельском хозяйстве в советское время;
9.4.2.1 определять состояние промышленности и делать выводы
Военно-промышленный комплекс в Казахстане Исследовательский вопрос: Почему Казахстан стал полигоном для ядерных испытаний?
9.3.1.1 объяснять особенности общественно-политической жизни, давать собственную интерпретацию;
9.3.2.1 анализировать последствия создания военно-промышленного комплекса Казахстана во второй половине XX века
Влияние сталинской идеологии на общественно-политическую жизнь в Казахстан Исследовательский вопрос: Почему историк Е. Бекмаханов был осужден на 25 лет?
9.2.3.1 оценивать вклад Е. Бекмаханова в развитие исторической науки Казахстана;
9.3.1.1 объяснять особенности общественно-политической жизни, давать собственную интерпретацию
Казахстан в годы "хрущевской оттепели" (1954-1964 годы)
Общественно-политическое развитие Казахстана в период "хрущевской оттепели" Исследовательский вопрос: Какие изменения произошли в обществе в период "хрущевской оттепели"?
9.3.1.1 объяснять особенности общественно-политической жизни, давать собственную интерпретацию
Казахстан в эпоху освоения целины Исследовательский вопрос: Какое влияние на Казахстан оказала политика освоения целинных и залежных земель?
9.1.1.1 делать аргументированные выводы о демографических изменениях на основе анализа причинно-следственных связей;
9.4.1.1 оценивать изменения, имевшие место в сельском хозяйстве в советское время
Сырьевая направленность экономики Казахской ССР Исследовательский вопрос: Насколько учитывались национальные интересы при освоении природных ресурсов Казахстана?
9.3.2.1 анализировать последствия создания военно-промышленного комплекса Казахстана во второй половине XX века;
9.3.1.1 объяснять особенности общественно-политической жизни, давать собственную интерпретацию
2-я четверть
Казахстан в годы "застоя" (1965-1985 годы)
Социально-экономическое развитие Казахстана в 1965-1985 гг.Исследовательский вопрос: Почему 1965-1985 годы называют периодом "застоя"?

8.2.2.5 соғыс жылдарындағы өнер мен әдебиеттің халық рухын көтерудегі маңызын бағалау
Қазақстанға КСРО халықтарының депортациясы.
Зерттеу сұрағы: Қазақстан қалайша депортацияланған халықтардың өлкесіне айналды?
8.1.1.1 демографиялық өзгерістердің себептері мен салдарын анықтау
Қайталау
5) 9- сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар тиісті:
1- тоқсан
9.1
Қазақстан соғыстан кейінгі жылдарда (1946-1953 жылдар)
Соғыстан кейінгі Қазақ КСР-нің әлеуметтік-экономикалық дамуы.
Зерттеу сұрағы: Соғыстан кейінқазақстандықтардың өмірі қалай өзгерді?
9.1.1.1 демографиялық өзгерістердің себеп-салдарлық байланысын талдау арқылы дәйекті қорытынды жасау;
9.4.1.1 Кеңес үкіметі кезіндегі ауыл шаруашылығында орын алған өзгерістерге
баға беру;
9.4.2.1 өнеркәсіптің ахуалын анықтап, қорытынды жасау
Қазақстандағы әскери-өнеркәсіп кешені.
Зерттеу сұрағы: Неліктен Қазақстан ядролық сынақтар алаңына айналды?
9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау;
9.3.2.1 XX ғасырдың екінші жартысындағы әскери-өнеркәсіп кешендерінің Қазақстанға тигізген зардаптарын талдау
Сталиндік идеологияның Қазақстандағы қоғамдық-саяси өмірге әсері.
Зерттеу сұрағы: Неліктен тарихшы Ермұхан Бекмаханов 25 жылға бас бостандығынан айырылды?
9.2.3.1 Ермұхан Бекмахановтың Қазақстан тарихы ғылымына қосқан үлесін бағалау;
9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау
9.1
Қазақстан "жылымық" кезеңінде (1954-1964 жылдар)
"Жылымық" кезеңіндегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуы.
Зерттеу сұрағы: "Жылымық кезеңі" қоғамға қандай өзгеріс әкелді?
9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау
Тың игеру жылдарындағы Қазақстан.
Зерттеу сұрағы: Тың және тыңайған жерлерді игеру саясаты Қазақстанға қалай әсер етті?
9.1.1.1 демографиялық өзгерістердің себеп-салдарлық байланысын талдау арқылы дәйекті қорытынды жасау;
9.4.1.1 Кеңес үкіметі кезіндегі ауыл шаруашылығында орын алған өзгерістерге баға беру
Қазақ КСР экономикасы- ның шикізатқа бағытталуы.
Зерттеу сұрағы: Қазақстанның табиғи ресурстарын игеруде ұлттық мүдде қаншалықты ескерілді?
9.3.2.1 XX ғасырдың екінші жартысындағы әскери-өнеркәсіп кешендерінің Қазақстанға тигізген зардаптарын талдау;
9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау
2-тоқсан
9.2
Қазақстан "тоқырау" кезеңінде (1965-1985 жылдар)
1965-1985 жылдардағы Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық дамуы.
Зерттеу сұрағы: Не себепті 1965-1985 жылдар "тоқырау" кезеңі деп аталды?

9.4.2.1 определять состояние промышленности и делать выводы;
9.4.1.1 оценивать изменения, имевшие место в сельском хозяйстве в советское время
Противоречия в общественно-политическом развитии Казахстана в 60-80-е годы 20 века Исследовательский вопрос: Как осуществлялась защита национальных интересов во второй половине 20 века?
9.3.1.1 объяснять особенности общественно-политической жизни, давать собственную интерпретацию;
9.3.1.4 сравнивать и анализировать проявления народного недовольства против командно-административной политики;
9.3.1.2 оценивать роль общественно-политических деятелей по отстаиванию национальных интересов
Демографические процессы в годы "застоя" Исследовательский вопрос: Какие факторы повлияли на процесс урбанизации в Казахстане?
9.1.1.1 делать аргументированные выводы о демографических изменениях на основе анализа причинно-следственных связей;
9.1.1.2 устанавливая преемственность с предыдущими историческими периодами, оценивать современные демографические процессы
Культура Советского Казахстана (1946-1985 годы)
Развитие системы образования во второй половине XX века Исследовательский вопрос: Каковы были цели реформ советской системы образования?
9.2.3.2 оценивать политику государства в сфере образования и науки
Достижения казахстанских ученых в 40-80-е годы XX века Исследовательский вопрос: Какие отрасли науки развивались наиболее успешно во второй половине XX века?
9.2.3.2 оценивать политику государства в сфере образования и науки
Развитие литературы и искусства в 40-80-е годы XX века
Исследовательский вопрос:
Как повлияла советская идеология на развитие казахской культуры?
9.2.2.1 анализировать отражение общественной жизни в советской литературе и произведениях искусства;
9.2.2.2 оценивать место произведений М. Ауезова в мировой литературе
Повторение
3-я четверть
Казахстан в годы перестройки (1986-1991 годы)
Казахстан на начальном этапе "перестройки" Исследовательский вопрос: Распад Советского Союза: закономерность или случайность?
9.3.1.1 объяснять особенности общественно-политической жизни, давать собственную интерпретацию;
9.4.1.2 анализировать социально-экономические проблемы, имевшие место в советское время
Декабрьские события 1986 года в Казахстане Исследовательский вопрос: Каков был характер декабрьских событий 1986 года в Казахстане?
9.3.1.5 оценивать историческое значение декабрьских событий 1986 года;
9.3.1.4 сравнивать и анализировать проявления народного недовольства против командно-административной политики
Демократические процессы в Казахстане в годы "перестройки" Исследовательский вопрос: Как демократические процессы изменили общественное сознание?

9.4.2.1 өнеркәсіптің ахуалын анықтап, қорытынды жасау;
9.4.1.1 Кеңес үкіметі кезіндегі ауыл шаруашылығында орын алған өзгерістерге баға беру
XX ғ. 60-80 жылдарындағы Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуындағы қарама-қайшылықтар.
Зерттеу сұрағы: XX ғасырдың. екінші жартысында ұлттық мүдделерді қорғау қалай жүзеге асырылды?
9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау;
9.3.1.4 әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырып, талдау;
9.3.1.2 қоғамдық-саяси қайраткерлердің ұлттық мүддені қорғаудағы рөліне баға беру
"Тоқырау" жылдарындағы демографиялық процестер.
Зерттеу сұрағы: Қазақстандағы урбандалу процесіне қандай фактор лар әсер етті?
9.1.1.1 демографиялық өзгерістердің себеп-салдарлық байланысын талдау арқылы дәйекті қорытынды жасау;
9.1.1.2 өткен тарихи кезеңдермен сабақтастықты орнату арқылы қазіргі кезеңдегі демографиялық процестерге баға беру
9.2
Кеңестік Қазақстанның мәдениеті (1946-1985 жылдар)
XX ғасырдыңекінші жартысындағы білім беру жүйесінің дамуы.
Зерттеу сұрағы: Кеңестік білім беру саласындағы реформалар қандай мақсат көздеді?
9.2.3.2 білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы қазақстандық ғалымдардың ғылымды дамытудағы жетістіктері.
Зерттеу сұрағы: XX ғасырдыңекінші жартысында ғылымның қай салалары көбірек дамыды?
9.2.3.2 білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы әдебиет пен өнердің дамуы.
Зерттеу сұрағы: Кеңестік идеология қазақ мәдениетінің дамуына қалай әсер етті?
9.2.2.1 кеңестік әдебиет пен өнер туындыларында қоғамдық өмірдің бейнеленуін талдау;
9.2.2.2 Мұхтар Әуезов шығармаларының әлем әдебиетіндегі орнын бағалау
Қайталау
3-тоқсан
9.3
Қазақстан қайта құру кезеңінде (1986-1991 жылдар)
Қазақстан "Қайта құрудың" бастапқы кезеңінде.
Зерттеу сұрағы: КСРО-ның ыдырауы: заңдылық па әлде кездейсоқтық па?
9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау;
9.4.1.2 Кеңес үкіметі кезіндегі орын алған әлеуметтік-экономикалық проблемаларды талдау
Қазақстандағы 1986 жылғы Желтоқсан оқиғалары.
Зерттеу сұрағы: Қазақстандағы 1986 жылғы Желтоқсан оқиғаларының сипаты қандай болды?
9.3.1.5 1986 жылғы Желтоқсан оқиғасының тарихи маңыздылығына баға беру;
9.3.1.4 әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырып, талдау
"Қайта құру" жылдарындағы Қазақстандағы демократиялық процестер.
Зерттеу сұрағы: Демократиялық процестер қоғамдық сананы қалай өзгертті?

9.3.1.1 объяснять особенности общественно-политической жизни, давать собственную интерпретацию
Возрождение государственности Казахстана (1991 - 1996 годы)
Провозглашение Независимости Республики Казахстан Исследовательский вопрос: Каково историческое значение Конституционного закона "О государственной независимости Республики Казахстан"?
9.3.1.6 определять первые шаги Казахстана после обретения Независимости и делать обобщения;
9.3.1.7 объяснять историческую значимость провозглашения независимости Казахстана, устанавливая преемственность с событиями прошлого
Н.А. Назарбаев - Первый Президент Республики Казахстан Исследовательский вопрос: Какова роль политического лидера в переломные моменты истории государства?
9.3.1.10 оценивать роль Лидера нации Н. Назарбаева в формировании независимого государства
Государственное строительство в первые годы Независимости Исследовательский вопрос: В чем историческая значимость принятия новой Конституции 1995 года?
9.3.1.8 анализировать общественно-политическое развитие независимого Казахстана;
9.3.1.6 определять первые шаги Казахстана после обретения Независимости Казахстана и делать обобщения;
9.3.1.3 оценивать Конституцию Республики Казахстан как гарант стабильного развития государства
Казахстан – субъект международного права Исследовательский вопрос: Как происходил процесс интеграции Казахстана в мировое сообщество?
9.3.2.2 оценивать признание Республики Казахстан на международной арене;
9.3.2.3 анализировать взаимоотношения Казахстана с региональными и международными организациями
Экономическое развитие Казахстана в первые годы Независимости Исследовательский вопрос:
Почему переход к рыночной экономике сопровождался трудностями?
9.4.1.3 анализировать влияние процесса приватизации на экономику Республики Казахстан;
9.4.2.2 анализировать влияние рыночной экономики на производственные отношения;
9.4.2.3 анализировать интеграцию Казахстана в мировую экономику
Социально-демографические процессы в первые годы Независимости Исследовательский вопрос: В чем особенности социально-демографических процессов в Казахстане?
9.1.1.3 анализировать демографическую политику согласно стратегии развития Казахстана;
9.1.1.2 устанавливая преемственность с предыдущими историческими периодами, оценивать современные демографические процессы;
9.1.2.1 анализировать социальное положение населения Казахстана на основе статистических данных;
9.3.2.4 определять важность установления казахской диаспорой связей с исторической Родиной
4 -я четверть
Развитие Независимого Казахстана (с 1997 года до настоящего времени)
Стратегии "Казахстан- 2030" - новый этап в развитии страны Исследовательский вопрос: Почему возникла необходимость принятия Стратегии "Казахстан- 2030"?

9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау
9.3
Қазақстан мемлекеттілігінің қайта жаңғыруы (1991 – 1996 жылдар)
Қазақстан Республикасы тәуелсіздігінің жариялануы.
Зерттеу сұрағы: "Қазақстан Республикасының тәуелсіздік туралы" Конституциялық Заңының тарихи маңызы қандай?
9.3.1.6 Қазақстанның тәуелсіздік жолындағы алғашқы қадамдарын анықтап, қорытындылау;
9.3.1.7 өткен оқиғалармен сабақтастықты орнатып, Қазақстан тәуелсіздігінің жариялануының тарихи маңызын түсіндіру
Н.Ә. Назарбаев - Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті.
Зерттеу сұрағы: Саяси көшбасшыныңмемлекет тарихының бетбұрысты кезеңдеріндегі рөлі қандай болды?
9.3.1.10 Тәуелсіз мемлекеттің қалыптасуындағы Елбасы Н. Назарбаевтың рөліне баға беру
Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы мемлекеттілікті қалыптастырудағы іс-шаралар.
Зерттеу сұрағы: 1995 жылғы жаңа Конституцияны қабылдаудың тарихи маңызы неде?
9.3.1.8 Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық – саяси дамуын талдау;
9.3.1.6 Қазақстанның тәуелсіздік жолындағы алғашқы қадамдарын анықтап, қорытындылау;
9.3.1.3 Қазақстан Республикасы Конституциясын мемлекеттің тұрақты дамуның кепілі ретінде бағалау
Қазақстан – халықаралық құқық субеъектісі.
Зерттеу сұрағы: Қазақстанның әлемдік қауымдастыққа кірігуі қалай жүзеге асты?
9.3.2.2 Қазақстан Республикасының халықаралық аренада танылуына баға беру;
9.3.2.3 Қазақстанның аймақтық және халықаралық ұйымдарымен байланыстарын талдау
Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы Қазақстанның экономикалық дамуы.
Зерттеу сұрағы: Неліктен нарықтық экономикаға көшу барысында қиыншылықтар орын алды?
9.4.1.3 Қазақстан Республикасындағы жекешелендіру процесінің экономикаға ықпалын талдау;
9.4.2.2 нарықтық экономиканың өндірістік қатынастарға әсерін талдау;
9.4.2.3 Қазақстанның әлемдік экономикаға кірігуін талдау
Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы әлеуметтік-демографиялық процестер.
Зерттеу сұрағы: Қазақстандағы әлеуметтік-демографиялық процестердің ерекшеліктері неде?
9.1.1.3 Қазақстанның даму стратегиясындағы демографиялық саясаттың бағыттарын талдау;
9.1.1.2 өткен тарихи кезеңдермен сабақтастықты орнату арқылы қазіргі кезеңдегі демографиялық процестерге баға беру;
9.1.2.1 қазіргі кездегі Қазақстан халқының әлеуметтік жағдайын статистикалық мәліметтер негізінде талдау;
9.3.2.4 қазақ диаспораларының тарихи Отанымен байланысының маңыздылығын айқындау
4-тоқсан
9.4
Қазақстан Республикасының дамуы (1997 жылдан бастап бүгінгі күнге дейін)
Қазақстан - 2030" Стратегиясы – мемлекет дамуындағы жаңа кезең.
Зерттеу сұрағы: "Қазақстан - 2030" Стратегиясын қабылдау қажеттілігі неден туындады?

9.3.1.9 анализировать долгосрочные государственные стратегии;
9.1.1.3 анализировать демографическую политику согласно стратегии развития Казахстана
Экономическое развитие Казахстана с 1997 года Исследовательский вопрос: Каковы основные направления развития экономики Казахстана в XXI веке?
9.4.2.2 анализировать влияние рыночной экономики на производственные отношения;
9.4.1.4 анализировать направления модернизации в аграрном секторе;
9.4.2.4 исследовать влияние внешней торговли на экономику
Социальное развитие Казахстана с 1997 года Исследовательский вопрос: Как изменилось социальное положение населения Казахстана?
9.1.2.1 анализировать социальное положение населения Казахстана на основе статистических данных
Казахстан в системе международных отношений Исследовательский вопрос: Какую роль играет Казахстан в современном мире?
9.3.2.3 анализировать взаимоотношения Казахстана с региональными и международными организациями;
9.3.2.2 оценивать признание Республики Казахстан на международной арене
Астана – столица Независимого Казахстана Исследовательский вопрос: Почему перенос столицы в Астану является своевременным стратегическим решением?
9.3.1.11 определять Астану как символ процветания нового Казахстана
Стратегии "Казахстан-2050" Исследовательский вопрос: Какой новый курс в развитии государства обозначен в Стратегии "Казахстан-2050"?
9.3.1.9 анализировать долгосрочные государственные стратегии
Приоритетные направления развития Казахстана на современном этапе Исследовательский вопрос: Почему был принят План нации "100 конкретных шагов по реализации 5 институциональных реформ"?
9.3.1.9 анализировать долгосрочные государственные стратегии
Культура современного Казахстана (с 1991 года до настоящего времени)
Развитие образования и науки в годы независимости Исследовательский вопрос: Каковы тенденции развития казахстанского образования и науки в условиях глобализации?
9.2.3.2 оценивать политику государства в сфере образования и науки
Развитие культуры Независимого Казахстана Исследовательский вопрос: Каковы пути сохранения и развития национальной культуры в эпоху глобализации?
9.2.2.3 определять тенденции развития современного искусства и литературы; 9.2.2.4 обосновывать необходимость государственных программ, направленных на возрождение национальных ценностей (программы "Культурное наследие", "Взгляд в будущее: модернизация общественного сознания")
Роль религии в современном казахстанском обществе Исследовательский вопрос: Как в казахстанском обществе соблюдается баланс между принципами светского государства и обеспечением свободы вероисповедания?

9.3.1.9 ұзақ мерзімді мемлекеттік стратегияларды талдау;
9.1.1.3 Қазақстанның даму стратегиясындағы демографиялық саясаттың бағыттарын талдау
Қазақстанның 1997 жылдан бастап экономикалық дамуы.
Зерттеу сұрағы: Қазақстан Республикасының XXI ғасырдағы экономикалық дамуының негізгі бағыттары қандай?
9.4.2.2 нарықтық экономиканың өндірістік қатынастарға әсерін талдау;
9.4.1.4 аграрлық секторды модернизациялау бағыттарын талдау;
9.4.2.4 сыртқы сауданың экономикаға әсерін зерттеу
Қазақстанның 1997 жылдан бастап әлеуметтік дамуы.
Зерттеу сұрағы: Қазақстан халқының әлеуметтік жағдайы қалай өзгерді?
9.1.2.1 қазіргі кездегі Қазақстан халқының әлеуметтік жағдайын статистикалық мәліметтер негізінде талдау
Халықаралық қатынастар жүйесіндегі Қазақстан.
Зерттеу сұрағы: Қазақстанның жаңа әлемдегі орны қандай?
9.3.2.3 Қазақстанның аймақтық және халықаралық ұйымдарымен байланыстарын талдау;
9.3.2.2 Қазақстан Республикасының халықаралық аренада танылуына баға беру
Астана – Тәуелсіз Қазақстанның астанасы.
Зерттеу сұрағы: Астананы көшіру неліктен ұтымды стратегиялық шешім болып табылды?
9.3.1.11 Астананы жаңа Қазақстанның өркендеуінің нышаны ретінде айқындау
"Қазақстан – 2050" стратегиялары.
Зерттеу сұрағы: "Қазақстан – 2050" Стратегиясы қандай жаңа саяси бағытты белгіледі?
9.3.1.9 ұзақ мерзімді мемлекеттік стратегияларды талдау
Қазіргі кездегі Қазақстанның дамуындағы басым бағыттары.
Зерттеу сұрағы: "5 институтционалды реформаларды жүзеге асырудағы 100 нақты қадам" ұлт жоспары неліктен қабылданды?
9.3.1.9 ұзақ мерзімді мемлекеттік стратегияларды талдау
9.4
Қазіргі заманғы Қазақстан мәдениеті (1991 жылдан бүгінгі күнге дейін)
Тәуелсіздік жылдарындағы білім мен ғылымның дамуы.
Зерттеу сұрағы: Жаһандану жағдайындағы қазақстандық білім мен ғылымның даму тенденциялары қандай?
9.2.3.2 білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру
Тәуелсіз Қазақстан мәдениетінің дамуы.
Зерттеу сұрағы: Жаһандану дәуіріндегі ұлттық мәдениетті дамыту мен сақтау жолдары қандай?
9.2.2.3 қазіргі кездегі өнер мен әдебиеттің даму тенденцияларын айқындау;
9.2.2.4 ұлттық құндылықтарды жаңғыртуға бағытталған мемлекеттік бағдарламалардың қажеттілігін негіздеу ("Мәдени мұра", "Болашаққа бағдар:рухани жаңғыру
" бағдарламасы)
Діннің қазіргі Қазақстан қоғамындағы рөлі.
Зерттеу сұрағы: Қазақстан қоғамында зайырлы мемлекет және діни сенім бостандығы ұстанымдары қалай үйлесім табуда?

9.2.1.1 анализировать деятельность традиционных и деструктивных религиозных течений и организаций;
9.2.1.2 оценивать роль Ассамблеи народа Казахстана в укреплении межконфессионального, межэтнического согласия и внутренней стабильности
Национальная идея "Мәңгілік Ел" Исследовательский вопрос: В чем консолидирующая роль идеи "Мәңгілік Ел?"
9.2.1.3 оценивать значимость общенациональной идеи "Мәңгілік Ел";
9.2.1.2 оценивать роль Ассамблеи народа Казахстана в укреплении межконфессионального, межэтнического согласия и внутренней стабильности
Повторение
Приложение 2
Пояснительная записка
В рамках обновления содержания среднего образования предлагается новая структура (т.е., распределение изучения исторических периодов по классам) содержания учебных предметов "История Казахстана" и "Всемирная история":
5 класс - эпоха древности (более 2 млн. лет - V век);
6 класс - эпоха средневековья (V - XVII века);
7 класс - новое время (XVIII -XIX века);
8 класс - новейшее время (1-я половина XX века);
9 класс - новейшее время (2-я половина XX века - XXI век).
Согласно новой учебной программе по предмету "История Казахстана" из 5 класса исключается изучение Рассказов по истории Казахстана. Это связано с тем, что в обновленной программе учебного предмета "Познание мира" начальной школы (1-4 классы) усилен акцент на изучение основных (важнейших) событий в истории Казахстана с древности по настоящее время с учетом возрастных особенностей учеников начальных классов. Поэтому по новой программе в 5 классе предполагается изучение только древней истории Казахстана (параллельно со всемирной историей), а не всего курса отечественной истории. Кроме того, новая структура содержания по классам предполагает распределение материалов по истории новейшего времени в 8-х и 9-х классах (8 класс - 1-я половина XX века, 9 класс - 2-я половина XX века - XXI век).
Обосновывается это тем, что, несмотря на сравнительно небольшие хронологические рамки, отечественная и всемирная история этого периода насыщена событиями, которые существенно повлияли/влияют на формирование современной картины мира. Поэтому выделение большего времени на изучение событий, явлений, процессов, имевших место в это время, будет способствовать формированию у обучающихся понимания сущности современных проблем развития Казахстана и мира в целом.
При внедрении новых учебных программ по дисциплинам исторического цикла (согласно графику перехода на обновленное содержание образования), будет иметь место несовпадение в содержании действующих и обновленных учебных программ по истории в части соблюдения хронологической периодизации.
Действующие программы
Новые программы
5 класс - рассказы по истории Казахстана
5 класс - древняя история
6 класс - древняя история
6 класс - история средних веков
7 класс - история средних веков
7 класс - история нового времени
8 класс - история нового времени
8 класс - новейшая история (первая половина ХХ века)
9 класс - новейшая история
9 класс - новейшая история (вторая половина ХХ века - ХХI век)
В целях сохранения преемственности содержания на время поэтапного внедрения обновленного содержания в дальнейшем:

9.2.1.1 дәстүрлі және деструктивті діни ағымдар мен ұйымдардың іс-әрекетін талдау;
9.2.1.2 Қазақстан халқы Ассамблеясының дінаралық, этносаралық келісім және ішкі тұрақтылықты нығайтудағы ықпалын бағалау
"Мәңгілік Ел" ұлттық идеясы.
Зерттеу сұрағы: "Мәңгілік Ел": идеясының біріктірушілік рөлі неде?
9.2.1.3 "Мәңгілік Ел" Жалпыұлттық идеясының маңыздылығын бағалау;
9.2.1.2 Қазақстан халқы Ассамблеясының дінаралық, этносаралық келісім және ішкі тұрақтылықты нығайтудағы ықпалын бағалау
Қайталау
2-қосымша
Түсіндірме жазба
Орта білім беру мазмұнын жаңарту аясында "Қазақстан тарихы" және "Дүниежүзі тарихы" оқу пәндері мазмұнының жаңа құрылымы (сыныптар бойынша тарихи кезеңдерді бөлу) ұсынылуда:
5 - сынып – ежелгі заман (шамамен 2 млн жыл бұрын – V ғасыр)
6 - сынып – ортағасырлар кезеңі (V - XVII ғасырлар);
7 - сынып – жаңа заман кезеңі (XVIII -XIX ғасырлар);
8 - сынып – қазіргі заман (XX ғасырдың бірінші жартысы);
9 - сынып – қазіргі заман (XX ғасырдың екінші жартысы – бүгінгі күнге дейін).
"Қазақстан тарихы" пәні бойынша жаңа оқу бағдарламасына сәйкес
5-сыныпта "Қазақстан тарихынан әңгімелер" оқытылмайды. Бұл бастауыш мектептегі "Дүниетану" пәнінің жаңартылған оқу бағдарламасындағы білім алушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, Қазақстан тарихының ежелгі дәуірден бүгінгі күнге дейінгі маңызды тарихи оқиғаларын зерделеуге ерекше назар аударылғанына байланысты. 5-сыныптың жаңа оқу бағдарламасында отандық тарихтың барлық курсы емес, тек қана Қазақстанның ежелгі заман тарихы (дүниежүзі тарихымен қатар) оқытылады. Оған қоса білім беру мазмұнының жаңа құрылымы қазіргі заман тарихын 8 және 9-сыныптарда (8-сынып - XX ғасырдың бірінші жартысы, 9-сынып - XX ғасырдың екінші жартысы- бүгінгі күнге дейін) бөліп оқытуды ұсынады. Қысқа хронологиялық щеңберлерге қарамастан осы кезеңдегі отандық және дүниежүзі тарихы бүгінгі күнгі әлем бейнесінің қалыптасуына елеулі түрде әсер еткен/әсер ететін оқиғаларға толы екендігімен негізделеді. Сол уақытта орын алған оқиғалар, құбылыстар, процестерді зерттеуге көбірек уақыттың берілуі білім алушылардың бойында Қазақстанның және жалпы әлемнің қазіргі заман проблемаларының мәні туралы түсінік қалыптастыруға мүмкіндік береді.
Жаңартылған білім мамұнына көшу кестесіне сәйкестарих пәндері бойынша жаңа оқу бағдарламаларын енгізу барысында қазіргі және жаңартылған бағдарламаларының мазмұнында хронологиялық кезеңдердің сәйкессіздігі орын алады.
Қазіргі оқу бағдарламалары
Жаңа оқу бағдарламалары
5-сынып – Қазақстан тарихынан әңгімелер
5-сынып – ежелгі заман тарихы
6-сынып – ежелгі заман тарихы
6-сынып–ортағасырлар тарихы
7-сынып – ортағасырлар тарихы
7-сынып – жаңа заман тарихы
8-сынып – жаңа заман тарихы
8-сынып – қазіргі заман тарихы (ХХ ғасырдың бірінші жартысы)
9-сынып – қазіргі заман тарихы
9-сынып – қазіргі заман тарихы
(ХХ ғасыдың екінші жартысы – бүгінгі күнге дейін )
Алдағы уақытта жаңартылған білім беру мазмұнын кезең-кезеңмен енгізу кезінде мазмұнының сабақтастығын сақтау мақсатында:

- в 7 классе будет внедряться новая программа 6 класса (средние века), что позволит сохранить преемственность в изучении исторических периодов;
- в 8 классе будет внедряться новая программа 7 класса (новое время), что также позволяет сохранить последовательность в изучении тем;
- в 9 классе будет внедряться переходная программа, включающая в себя содержание 8-9 классов (новейшее время).
Во всех общеобразовательных школах Республики Казахстан переходная программа для 9-го класса будет использоваться в течение двух лет.
Приложение 18
к приказу и.о. Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 25 октября 2017 года № 545
Приложение 207
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Всемирная история"
для 5-9 классов уровня основного среднего образования
по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Цель учебного предмета – формирование у обучающихся исторического сознания, толерантности, уважения к истории и культуре стран и народов, привитие общечеловеческих ценностей, выработанных людьми на протяжении многих веков, развитие исследовательских, мыслительных, коммуникативных навыков.
3. Задачи учебного предмета:
1) формирование знаний об основных этапах социального, экономического, политического и культурного развития человеческой цивилизации с древности до наших дней и о характерных особенностях исторического пути разных народов;
2) формирование знаний о системе общечеловеческих ценностей, сложившихся в ходе исторического развития мира;
3) формирование осознанного понимания сущности основных событий, явлений и процессов исторического развития;
4) формирование и развитие навыков критического анализа и оценки исторических событий, процессов, явлений, а также деятельности исторических личностей в контексте их влияния на мировую историю;
5) развитие навыка аргументированного суждения на основе анализа исторических фактов;
6) формирование и развитие навыков проведения исторического исследования (выдвижение гипотез, составление вопросов для исследования, анализ источников, сопоставление различных точек зрения, формулирование обобщений и выводов, определение собственной позиции);
7) формирование умения использовать исторические знания и навыки для ориентации в современных политических, социально-экономических и культурных процессах;

7-сыныпта 6-сыныптың (орта ғасырлар) жаңа бағдарламасы енгізіледі, бұл тарихи кезеңдерді оқытуда сабақтастықты сақтап қалуға мүмкіндік береді.
8-сыныпта 7-сыныптың (жаңа кезең) жаңа бағдарламасы енгізіледі, бұл да тарихи оқиғаларды оқытуда сабақтастықты сақтауға мүмкіндік береді.
9-сыныпта 8-9-сыныптардың (қазіргі заман тарихы) мазмұнын қамтитын өтпелі бағдарлама енгізіледі.
Барлық жалпы білім беретін мектептерде 9-сыныптың өтпелі бағдарламасы екі оқу жылында қолданылатын болады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
міндетін атқарушысының
2017 жылғы 25 қазандағы
№ 545 бұйрығына
18-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
207-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған
"Дүниежүзі тарихы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты - білім алушылардың бойында тарихи сана, толеранттылық, өз елі және басқа елдердің тарихы мен мәдениетіне құрмет қалыптастыру, ғасырлар бойы қалыптасқан жалпы адамзаттық құндылықтарды дарыту және зерттеушілік, ойлау, коммуникативті дағдыларды дамыту.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) адамзат өркениетінің ежелгі заманнан бастап бүгінгі күнге дейінгі әлеуметтік, мәдени, саяси, экономикалық дамуының негізгі кезеңдері және түрлі халықтардың тарихи даму жолының ерекшеліктері туралы білімін қалыптастыру;
2) әлемнің тарихи дамуы барысында қалыптасқан жалпы адамзаттық құндылықтар жүйесі туралы білім беру;
3) негізгі оқиғалар, құбылыстар мен тарихи даму процестерінің мәні туралы түсінік қалыптастыру;
4) тарихи оқиғаларды, құбылыстар мен процестерді және тарихи тұлғалардың қызметін дүниежүзі тарихы контекстінде сын тұрғысынан талдау және баға беру дағдыларын қалыптастыру мен дамыту;
5) тарихи деректердің негізінде дәлелді пайымдау дағдыларын дамыту;
6) тарихи зерттеу жүргізу дағдыларын қалыптастыру мен дамыту (гипотезаларды ұсыну, зерттеу сұрақтарын құрастыру, деректерді талдау, әртүрлі көзқарастарды салыстыру, нәтижелер мен қорытындыларды шығару, өзінің ұстанымын анықтау);
7) қазіргі кездегі саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени процестерде бағдарлану үшін тарихи білімдерін қолдана білу дағдыларын қалыптастыру;

8) формирование коммуникативных навыков, в частности, умения ясно выражать свои мысли в устной и письменной форме, работать в команде, использовать информацию из различных источников, включая публикации и электронные средства.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Всемирная история"
4. Объем учебного предмета "Всемирная история" составляет:
1) в 5 классе по 1 часу в неделю, в учебном году – 34 часа;
2) в 6 классе по 1 часу в неделю, в учебном году – 34 часа;
3) в 7 классе по 1 часу в неделю, в учебном году – 34 часа;
4) в 8 классе по 1 часу в неделю, в учебном году – 34 часа;
5) в 9 классе по 1 часу в неделю, в учебном году – 34 часа.
5. Содержание учебного предмета "Всемирная история" организовано по разделам обучения. Разделы разбиты на подразделы, которые содержат цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов.
6. Содержание учебного предмета "Всемирная история" включает четыре раздела:
1) развитие социальных отношений;
2) развитие и взаимодействие культур;
3) развитие и взаимодействие политических систем;
4) развитие экономических отношений.
7. Раздел "Развитие социальных отношений" включает следующие подразделы:
1) социальные структуры;
2) социальное взаимодействие.
8. Раздел "Развитие и взаимодействие культур" состоит из следующих подразделов:
1) религия;
2) искусство;
3) философские системы;
4) наука.
9. Раздел "Развитие и взаимодействие политических систем" включает следующие подразделы:
1) государство: признаки, структуры и формы правления;
2) империи, войны, восстания и революции.
10. Раздел "Развитие экономических отношений" состоит из следующих подразделов:
1) хозяйственные системы: эволюция и взаимодействие;
2) исторические модели экономических систем.
11. Учебная программа направлена на формирование базовых навыков исторического мышления: интерпретация исторических источников, ориентация во времени и пространстве, навыки исторического анализа и объяснения.
12. Формирование навыков исторического мышления, эффективная реализация целей обучения по предмету "Всемирная история" осуществляются на основе исторических концептов (понятий):
1) изменение и преемственность;
2) причина и следствие;
3) доказательство;
4) сходство и различие;
5) значимость;
6) интерпретация.
13. Ожидаемые результаты обучения на основе исторических концептов:
1) изменение и преемственность:
обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать исторические примеры непрерывности и изменения во времени и пространстве, объединять примеры непрерывности и изменения в течение продолжительного времени до масштабных исторических процессов или тем, объяснять основания (критерии) систематизации и организации исторических событий и процессов внутри определенного временного блока;

8) коммуникативті дағдыларды қалыптастыру, соның ішінде, өз ойын ауызша және жазбаша түрде анық білдіру, командада жұмыс істей алу, түрлі деректерден алынған ақпараттарды қоса алғанда, басылымдар мен электронды құралдарды қолдану.
2-тарау. "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Дүниежүзі тарихы" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
2) 6-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
3) 7-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
4) 8-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
5) 9-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат.
5. "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің білім мазмұны бөлімдер арқылы қамтылған. Аталған бөлімдер сыныптар бойынша оқу мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады.
6. Оқу пәнінің білім мазмұны төрт бөлімді қамтиды:
1) әлеуметтік қатынастардың дамуы;
2) мәдениеттің дамуы мен өзара әрекеттестігі;
3) саяси жүйелердің дамуы мен өзара әрекеттестігі;
4) экономикалық қатынастардың дамуы.
7. "Әлеуметтік қатынастардың дамуы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әлеуметтік құрылымдар;
2) әлеуметтік өзара әрекеттестік.
8. "Мәдениеттің дамуы мен өзара әрекеттестігі" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) дін;
2) өнер;
3) философиялық жүйелер;
4) ғылым.
9. "Саяси жүйелердің дамуы мен өзара әрекеттестігі" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) мемлекет: белгілері, құрылымы және басқару тәртібі;
2) империялар, соғыстар, көтерілістер мен революциялар.
10. "Экономикалық қатынастардың дамуы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) шаруашылық жүйелер: эволюция және өзара әрекеттестік;
2) экономикалық жүйелердің тарихи үлгілері.
11. Оқу бағдарламасы базалық тарихи ойлау дағыдыларын: тарихи деректердің интерпретациясы, уақыт пен кеңістікте бағдарлану, тарихи талдау және түсіндіруді қалыптастыруға бағытталған.
12. "Дүниежүзі тарихы" пәні бойынша тарихи ойлау дағдыларын қалыптастыру және оқу мақсаттарын тиімді жүзеге асыру төмендегі тарихи концептілерге (түсініктер) негізделеді:
1) өзгеріс пен сабақтастық;
2) себеп пен салдар;
3) дәлел;
4) ұқсастық пен айырмашылық;
5) маңыздылық;
6) интерпретация.
13. Тарихи концептілер негізінде оқытудың қүтілетін нәтижелері:
1) "өзгеріс пен сабақтастық" бойынша білім алушылар: сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды уақыт пен кеңістікте талдайды және бағалайды; сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды ұзақ уақыт бойы ауқымды тарихи процестер мен тақырыптарға дейін біріктіреді, тарихи оқиғалар мен процестердің белгілі бір уақыт межесінде жүйеленуі мен ұйымдасуының негізін (критерийлер) түсіндіреді;

2) причина и следствие:
обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать взаимодействие нескольких причин и влияний, понимать историческую обусловленность, выделяя совпадения, причинно-следственную связь и взаимосвязи, объяснять и оценивать способы, в которых явление, событие или процесс связывается с другими аналогичными историческими явлениями во времени и в пространстве;
3) доказательство:
обучающиеся должны уметь: анализировать особенности исторического источника, такие, как аудитория, цели, точки зрения, формат, аргумент, ограничения и контекст, относящиеся к рассматриваемому доказательству, на основе анализа и оценки исторического свидетельства делать обоснованные заключения и соответствующие выводы, анализировать различные, иногда противоречивые свидетельства из первичных источников и вторичных работ в целях создания объективного представления о прошлом;
4) сходство и различия:
обучающиеся должны уметь сравнивать связанные исторические события и процессы на местах, в течение определенного отрезка времени, в различных обществах или внутри одного общества;
5) значимость:
обучающиеся должны уметь определять значимость исторического события, явления, процесса для развития общества;
6) интерпретация:
обучающиеся должны уметь объяснять и оценивать различные точки зрения на определенное историческое событие, явление, процесс.
14. Базовое содержание учебного предмета "Всемирная история" для 5 класса:
1) от охотников-собирателей до земледельцев и скотоводов. Теории о происхождении человека. Первичные формы объединения людей: человеческое стадо, род, община, племя, их сходства и различия. Образ жизни древнейших людей. Присваивающий и производящий типы хозяйства (собирательство, охота, рыболовство, земледелие, скотоводство, освоение металлов, меновая торговля). Понятие "неолитическая революция". Древние религиозные верования. Понятие и виды первобытного искусства;
2) речные цивилизации. Природные условия Передней Азии и Северо-Восточной Африки. Древнейший период истории Месопотамии: государства Шумер и Аккад. Система хозяйства и искусство древних цивилизаций;
3) Древний Египет. Природные условия. Возникновение государства в Египте. Эпоха строительства пирамид. Социальная структура, экономика, религиозные верования и научные знания древнего Египта;
4) колесницы и империи. Понятие "империя". Военное искусство в древности: появление боевых колесниц и конницы. Завоевательные войны и изменение границ империй. Древние империи Ближнего и Среднего Востока. Древние государства Средней Азии. Социальная организация, хозяйство и культура;

2) "себеп және салдар" бойынша білім алушылар: бір немесе бірнеше себептердің және/немесе ықпалдардың өзара әрекеттесуін талдайды және бағалайды; ұқсастықтарды, себеп-салдарды, өзара байланысты көрсете отырып тарихи себептілікті түсінеді, тарихи құбылыс, оқиға немесе процесті басқа ұқсас тарихи құбылыстармен уақыт пен кеңістікте байланыстырудың әдістерін түсіндіреді және бағалайды;
3) "дәлел" бойынша білім алушылар: қарастырылып отырған дәлелге қатысты: аудитория, мақсаттар, көзқарастар, формат, аргумент, шектеулер және контекст сынды тарихи айғақтың ерекшеліктерін талдайды, тарихи айғақтарды талдау және бағалау негізінде дәйекті қорытынды жасайды, өткен заман туралы объективті түсінік қалыптастыру мақсатында түпнұсқалық және қосалқы деректерден әртүрлі, қарама-қайшы айғақтарды талдайды,
4) "ұқсастық пен айырмашылық" бойынша білім алушылар: белгілі бір жерде, белгіленген бір уақыт кезеңінде және/немесе әртүрлі қоғамдарда, немесе бір қоғамның ішіндегі өзара байланысқан тарихи оқиғаларды салыстырады;
5) "маңыздылық" бойынша білім алушылар: қоғамның дамуы үшін тарихи оқиғаның, құбылыстың, процестің маңыздылығын анықтайды;
6) "интерпретация" бойынша білім алушылар: белгілі бір тарихи оқиғаға, құбылысқа, процеске қатысты әртүрлі көзқарастарды түсіндіреді және бағалайды.
14. 5-сыныпқа арналған "Дүниежүзі тарихы" пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) терімшілер-аңшылардан бастап егіншілер мен малшыларға дейін. Адамның пайда болуы туралы теориялар. Адамдардың алғашқы бірлестік формалары: адамдар тобыры, ру, қауым, тайпа және олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтары. Ежелгі адамдардың өмір салты. Иемденуші және өндіруші шаруашылық түрлері (терімшілік, аңшылық, балық аулау, мал шаруашылығы,егіншілік, металл өңдеу, айырбас сауда). "Неолиттік төңкеріс" ұғымы. Ежелгі діни наным-сенімдер. Алғашқы қауымдық өнердің түсінігі және түрлері;
2) өзен алқаптарының өркениеттері. Алдыңғы Азия мен солтүстік-шығыс Африканың табиғи жағдайлары. Месопотамия тарихының ежелгі кезеңі: Шумер және Аккад мемлекеттері. Ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесі мен өнері;
3) Ежелгі Египет. Табиғи жағдайлары. Египеттегі мемлекеттің пайда болуы. Пирамидалар құрылысының дәуірі. Ежелгі Египеттің әлеуметтік құрылымы, экономика, діни наным-сенімдер мен ғылыми білімдері;
4) қос дөңгелекті арбалар мен империялар. "Империя" түсінігі. Ежелгі замандағы әскери өнер: соғыс арбалары мен атты әскердің пайда болуы. Жаулаушылық соғыстар мен империялар шекараларының өзгеруі. Таяу және Орта Шығыс империялары. Орталық Азияның ежелгі мемлекеттері. Әлеуметтік ұйымдасу, шаруашылығы мен мәдениеті;

5) Древняя Индия: расцвет буддизма и триумф индуизма. Природные условия. Образование государства в Индии. Индуизм и буддизм в Древней Индии. Социальная структура Древней Индии (кастовая система). Хозяйство. Развитие культуры и научных знаний;
6) Древний Китай. Природные условия. Образование древнего китайского государства. Учение Конфуция и Лао Цзы. Политическое, хозяйственное и общественное устройство Древнего Китая. Культура Древнего Китая;
7) Древняя Греция. Географическое положение Древней Греции. Древние цивилизации Греции. Греческие города-государства. Афинское государство. Древняя Спарта. Политическое, хозяйственное и общественное устройство Древней Греции. Греко-персидские войны. Империя Александра Македонского;
8) культура Древней Греции. Историки и философы Древней Греции. Образование и наука в Древней Греции. Культура Древней Греции (повседневная жизнь и праздники, Олимпийские игры, религиозные верования, легенды и мифы, театр, архитектура, скульптура);
9) расцвет Римской империи. Природно-географические особенности Апеннинского полуострова. Политическое и общественное устройство Древнего Рима (в эпоху царства и республики). Завоевательные войны Рима. Римская империя. Система управления и социальная организация Римской империи. Восстание рабов под предводительством Спартака. Хозяйство и быт. Культура. Кризис империи;
10) Рим на рубеже эпох. Возникновение христианства. Первые христиане в Римской империи. Система государственного управления. Религиозная реформа Константина Великого. Культурное наследие древнего мира: письменность, научная картина мира, развитие техники в древности.
15. Базовое содержание учебного предмета "Всемирная история" для 6 класса:
1) падение Римской империи. Понятие "средние века" в истории. Хронологические рамки и периодизация истории средних веков. Великое переселение народов и падение Западной Римской империи. Византийская империя. Дипломатические взаимоотношения Византии и Тюркского каганата. Образование Киевской Руси. Принятие христианства в Киевской Руси;
2) феодализм. Понятие "феодализм". Особенности феодального типа хозяйства. Социальная структура феодального общества. Особенности развития средневековых городов и средневекового искусства;
3) история ислама. Возникновение ислама. Ключевые события в истории ислама между 610 и 1258 годами. Арабский халифат. Развитие культуры мусульманского мира;
4) крестовые походы. Причины, ход и последствия крестовых походов (1-4 крестовые походы). Христианская Европа и мусульманский мир после крестовых походов;

5) Ежелгі Үндістан: буддизмнің гүлденуі мен индуизмнің салтанат құруы. Табиғи жағдайлары. Үндістанда мемлекеттің қалыптасуы. Ежелгі Үндістандағы индуизм мен буддизм. Ежелгі Үндістанның әлеуметтік құрылымы (касталық жүйе). Шаруашылығы. Мәдениеті мен ғылыми білімдердің дамуы;
6) Ежелгі Қытай. Табиғи жағдайлары. Ежелгі Қытай мемлекетінің қалыптасуы. Конфуций және Лао Цзы ілімдері. Ежелгі Қытайдың саяси, шаруашылық және қоғамдық құрылысы. Ежелгі Қытайдың мәдениеті;
7) Ежелгі Грекия. Ежелгі Грекияның географиялық жағдайы. Грекияның ежелгі өркениеттері. Грекиялық қала-мемлекеттер. Афина мемлекеті. Ежелгі Спарта. Ежелгі Грекияның саяси, шаруашылық және қоғамдық құрылысы. Грек-парсы соғыстары. Александр Македонский империясы;
8) Ежелгі Грекия мәдениеті. Ежелгі Грекияның тарихшылары мен философтары. Ежелгі Грекиядағы білім мен ғылым. Ежелгі Грекияның мәдениеті (күнделікті өмірі мен мерекелері, Олимпиада ойындары, діни наным-сенімдер, аңыздар мен мифтер, театр, сәулет және мүсін өнері);
9) Рим империясының гүлденуі. Апеннин түбегінің табиғи-географиялық ерекшеліктері. Ежелгі Римнің саяси және қоғамдық құрылысы (патшалық басқару және республика кезеңі тұсында). Римнің жаулаушылық соғыстары. Рим империясы. Рим империясындағы басқару жүйесі мен әлеуметтік ұйымдасу. Спартак бастаған құлдар көтерілісі. Шаруашылығы мен тұрмысы. Мәдениет. Империя дағдарысы;
10) дәуірлер кезеңіндегі Рим. Христиандықтың пайда болуы. Рим империясындағы алғашқы христиандар. Мемлекеттік басқару жүйесі. Ұлы Константиннің діни реформасы. Ежелгі дүниенің мәдени мұрасы: жазу, әлемнің ғылыми бейнесі, ежелгі Римдегі техниканың дамуы.
15. 6-сыныпқа арналған "Дүниежүзі тарихы" пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) Рим империясының құлауы. Тарихтағы "орта ғасыр" түсінігі. Орта ғасырлар тарихының хронологиялық шеңбері мен кезеңдері. Халықтардың ұлы қоныс аударуы және Батыс Рим империясының құлауы. Византия империясы. Византия мен Түрік қағанатының дипломатиялық қарым-қатынастары. Киев Русінің құрылуы. Киев Русінде христиандықтың қабылдануы;
2) феодализм. "Феодализм" түсінігі. Феодалдық шаруашылық түрінің ерекшеліктері. Феодалдық қоғамның әлеуметтік құрылымы. Ортағасырлық қалалар мен өнердің даму ерекшеліктері;
3) ислам тарихы. Ислам дінінің пайда болуы. 610 және 1258 жылдар аралығындағы ислам тарихындағы басты оқиғалар. Араб халифаты. Мұсылман әлемі мәдениетінің дамуы;
4) крест жорықтары. Крест жорықтарының (1-4 крест жорықтары) себептері, барысы мен салдары. Крест жорықтарынан кейінгі христиандық Еуропа мен мұсылман әлемі;

5) монголы. Чингисхан. Создание Монгольской империи. Военное искусство монголов. Влияние монгольских походов на формирование этнополитической карты Евразии;
6) средневековое европейское общество в XIV - в первой половине XVI веков. "Черный мор". Крестьянские восстания во Франции и в Англии. Феодальные войны (Столетняя война, война Алой и Белой роз) и образование централизованных государств в Европе. Жанна д? Арк;
7) абсолютизм на Западе и Востоке. Этапы развития феодального государства. Особенности абсолютизма в странах Запада и Востока (Франция, Россия, Англия, Китай, Япония, Османская империя). Понятия "парламент", "Генеральные штаты", "сейм", "кортесы", "Боярская Дума";
8) торговля, ремесло и освоение мира. Великий Шелковый путь. Международная торговля и путешествия. Морские путешествия династии Мин в Китае (под руководством Чжен Хе). Великие географические открытия конца XV- начала XVI веков и их последствия. Народы Америки в XV веке. Первые колониальные империи (Португалия, Испания);
9) эпоха Возрождения. Культура эпохи Возрождения в Западной Европе. Идеи гуманистов. Средневековая культура Востока;
10) реформация. Причины Реформации и ее распространение в странах Европы. Историческое значение протеста Мартина Лютера;
11) научная революция. Основоположники современной научной картины мира и их последователи (Николай Коперник, Галилео Галилей, Джордано Бруно, Иоганн Кеплер).
16. Базовое содержание учебного предмета "Всемирная история" для 7 класса:
1) начало нового времени. Введение в курс. Понятие "новое время", его значение и этапы. Английская буржуазная революция XVII века. Кризис традиционной цивилизации и становление нового общества в Англии в XVII в. Возникновение мануфактур, фабрик и формирование класса наемных рабочих. Промышленный переворот: сущность, значение и последствия. Переход от феодального к капиталистическому хозяйству. Особенности социально-экономической и политической структуры индустриального общества;
2) Индия и Великобритания в XVIII веке. Кризис и крах империи Великих Моголов. Ост-Индские компании европейских стран. Соперничество Великобритании и Франции за господство в Индии. Образование Британской колониальной империи. Социально-экономическое положение Индии в XVIII веке;
3) распространение идей Просвещения. Деятели эпохи Просвещения. "Просвещенный абсолютизм". Роль идей Просвещения в распространении революционных процессов в Европе и в Северной Америке. Английские колонии в Северной Америке. Социально-экономическое развитие колоний. Война за независимость и образование Соединенных Штатов Америки. "Декларация независимости";

5) моңғолдар. Шыңғыс хан. Моңғол империясының құрылуы. Моңғолдардың әскери өнері. Еуразия этносаяси картасының қалыптасуына моңғол шапқыншылықтарының әсері;
6) XIV ғасырдағы - XVI ғасырдың бірінші жартысындағы ортағасырлық еуропалық қоғам. "Қара індет". Франция мен Англиядағы шаруалар көтерілісі. Феодалдық соғыстар (Жүз жылдық соғыс, Ал қызыл және Ақ раушандар соғысы) және Еуропадағы бір орталықтанған мемлекеттердің қалыптасуы. Жанна дАрк;
7) Батыс пен Шығыстағы абсолютизм. Феодалдық мемлекеттің даму кезеңдері. Батыс пен Шығыс мемлекеттеріндегі абсолютизмнің ерекшеліктері (Франция, Ресей, Англия, Қытай, Жапония, Осман империясы). "Парламент", "Бас штаттар", "сейм", "кортес", "Бояр Думасы" ұғымдары;
8) сауда, қолөнер және әлемді игеру. Ұлы Жібек жолы. Халықаралық сауда мен саяхаттар. Қытайдағы Мин әулетіндегі теңіз саяхаттары (Чжен Хе басшылығымен). XV ғасырдың соңы - XVI ғасырдың басындағы Ұлы географиялық ашулар мен олардың салдары. XV ғасырдағы Америка халықтары. Алғашқы отарлық империялар (Португалия, Испания);
9) Қайта өрлеу дәуірі. Батыс Еуропадағы қайта өрлеу дәуірінің мәдениеті. Гуманистер идеялары. Шығыстың ортағасырлық мәдениеті;
10) Реформация. Реформация себептері мен оның Еуропа елдеріндегі таралуы. Мартин Лютер наразылығының тарихи маңызы;
11) ғылыми революция. Әлемнің қазіргі ғылыми бейнесінің негізін қалаушылар және олардың ізбасарлары (Николай Коперник, Галилео Галилей, Джордано Бруно, Иоганн Кеплер).
16. 7-сыныпқа арналған "Дүниежүзі тарихы" пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) жаңа заманның басталуы. Курсқа кіріспе. "Жаңа заман" түсінігі, оның мәні мен кезеңдері. XVII ғасырдағы ағылшын бұржуазиялық революциясы. Дәстүрлі өркениет дағдарысы және Англияда XVII ғасырда жаңа қоғамның пайда болуы. Мануфактура, фабрикалардың пайда болуы және жалдамалы жұмысшы табының қалыптасуы. Өнеркәсіп төңкерісі: мәні, маңызы және салдары. Феодалдық құрылыстан капиталистік шаруашылыққа өту. Индустриалды қоғамның әлеуметтік-экономикалық және саяси құрылымының ерекшеліктері;
2) XVIІI ғасырдағы Үндістан және Ұлыбритания. Ұлы Моғолдар империясының дағдарысы және күйреуі. Еуропалық мемлекеттердің Ост-Үнді компаниясы. Франция мен Ұлыбританияның Үндістанға үстемдік жүргізудегі бәсекелестігі. Британ отарлық империясының құрылуы. ХVIIІ ғасырдағы Үндістанның әлеуметтік-экономикалық жағдайы;
3) Ағартушылық идеяларының таралуы. Ағартушылық кезеңінің қайраткерлері. "Ағартушылық абсолютизмі". Еуропа мен Солтүстік Америкадағы революциялық процестердің таралуындағы ағартушылық идеялардың рөлі. Солтүстік Америкадағы Британ отарлары. Отар елдердің әлеуметтік-экономикалық дамуы. Тәуелсіздік үшін күрес және Америка Құрама Штаттарының құрылуы. "Тәуелсіздік декларациясы";

4) картина Французской буржуазной революции. Кризис французского абсолютизма. Основные события Французской буржуазной революции. Влияние идей Эпохи Просвещения на общественное сознание. Культура Франции эпохи Просвещения и революции. Особенности республиканского строя. Внутренняя и внешняя политика Наполеона Бонапарта. Антифранцузские коалиции. Континентальная блокада. Вторжение Наполеона в Россию. Крах империи Наполеона;
5) империи и их соперничество в XIX в. Соперничество Великобритании и России за влияние в Иране. Особенности политического и социально-экономического развития Османской империи. Реформы танзимат: цели и результаты. Ослабление Османской империи во второй половине ХVIII века: внутренняя и внешняя политика. Россия в системе международных отношений в первой половине XIX в. Причины и последствия Крымской войны;
6) Китай и европейские державы в XIX веке. Политика изоляции династии Цин и европейские торгово-дипломатические миссии. Опиумные войны: причины и последствия. Движение ихэтуаней ("боксерские" восстания). Раздел Китая на "сферы влияния" европейских стран. Социально-экономическое положение полуколониального Китая. Понятия "миссионерство", "экспансия", "фактория", "колонизация";
7) распространение революционных идей в Европе XIX века. Политическое и социально-экономическое положение стран (Германия, Италия). Либеральное и демократическое движение. Возникновение и распространение марксизма. Буржуазные революции 1848 года в Европе. Франко-прусская война и объединение Германии. Объединение Италии;
8) развитие общественно-политической мысли России в XIX в. Социально-экономическое развитие. Особенности российского самодержавия. Три этапа освободительного движения в России. Восстание декабристов. Реформы императора Александра II. Движение народовольцев. Распространение марксизма в России и начало революционной деятельности В.И.Ленина;
9) Европейское колониальное господство в XIX веке. Антиколониальное восстание 1857-1859 годов (восстание сипаев). Изменения в управлении Индией. Формирование мировой колониальной системы к концу XIX века;
10) усиление Соединенных Штатов Америки. Идея "явного предначертания" и рост территории США. Дальневосточная политика. "Открытие Японии". Трансатлантическая работорговля. Гражданская война 1861-1865 годов. Отмена рабства в США. Промышленный подъем и социально-экономическое развитие;
11) глазами художников и писателей: обзор перемен XIX века. Искусство и его направления в XIX веке. Литература и искусство. Отражение социальной несправедливости в искусстве (Э.Золя, А.Радищев, А.Кунанбаев, Ч.Диккенс, Ф.М.Достоевский);

4) Француз бұржуазиялық революциясының көрінісі. Француз абсолютизмнің дағдарысы. Француз бұржуазиялық революциясының негізгі оқиғалары. Ағартушылық идеялардың қоғамдық санаға әсері. Ағартушылық пен революция кезеңіндегі Франция мәдениеті. Республикалық құрылыстың ерекшеліктері.
Наполеон Бонапарттың ішкі және сыртқы саясаты. Антифранцуздық коалициялар. Құрлықтық блокада. Наполеонның Ресейге басып кіруі. Наполеон империясының күйреуі;
5) XIX ғасырдағы империялар және олардың бәсекелестігі. Ұлыбритания мен Ресейдің Иранға ықпал ету бәсекелестігі. Осман империясының саяси және әлеуметтік-экономикалық даму ерекшеліктері. Танзимат реформасы: мақсаттары мен нәтижелері. ХVIII ғасырдың ІІ - жартысындағы Осман империясының әлсіреуі: ішкі және сыртқы саясат. XIX ғасырдың бірінші жартысындағы халықаралық қатынастар жүйесіндегі Ресей. Қырым соғысының себептері мен салдары;
6) XІX ғасырдағы Қытай мен Еуропа елдері. Цин династиясының оқшаулану саясаты мен еуропалықтардың сауда, дипломатиялық миссиялары. Апиын соғыстары: себептері мен салдары. Ихэтуандар көтерілісі ("боксерлер" көтерілісі). Еуропалық мемлекеттердің Қытайды "ықпал ету аймақтарына" бөлуі. Жартылай отар Қытайдың әлеуметтік-экономикалық жағдайы. "Миссионерлік", "экспансия", "фактория", "отарлау" түсініктері;
7) революциялық идеялардың XІX ғасырда Еуропаға таралуы. Мемлекеттердің саяси және әлеуметтік-экономикалық жағдайы (Германия, Италия). Либералдық және демократиялық қозғалыс. Марксизмнің қалыптасуы мен таралуы. Еуропадағы 1848 жылғы буржуазиялық революциялар. Франко-Пруссия соғысы және Германияның бірігуі. Италияның бірігуі;
8) XІX ғасырдағы Ресейдегі қоғамдық-саяси ойдың дамуы. Әлеуметтік-экономикалық даму. Ресей самодержавиясының ерекшеліктері. Ресейдегі азаттық қозғалыстың үш кезеңі. Декабристер көтерілісі. II Александр императордың реформалары. Халықшылдардың қозғалысы. Ресейдегі марксизмнің таралуы мен В.И. Лениннің революциялық қызметінің басталуы;
9) XІX ғасырдағы еуропалық отарлық үстемдік. 1857-1859 жылдардағы Үндістандағы ұлт-азаттық көтеріліс (сипайлар көтерілісі). Үндістанды басқарудағы өзгерістер. XІX ғасырдың соңында әлемдік отарлық жүйенің қалыптасуы;
10) Америка Құрама Штаттарының күшеюі. Америка Құрама Штаттарының "Айқын болашақ" идеясы және АҚШ территориясының ұлғаюы. Қиыр шығыстық саясат. "Жапонияны ашу". Трансатлантикалық құл саудасы. 1861-1865 жылдардағы азамат соғысы. Америка Құрама Штаттарындағы құлдықтың жойылуы. Өнеркәсіптің өркендеуі және әлеуметтік-экономикалық даму;
11) суретшілер және жазушылар көзқарастарымен: XІX ғасырдағы өзгерістерге шолу. XIX ғасырдағы өнер және оның бағыттары. Әдебиет пен өнер. Өнердегі әлеуметтік әділетсіздіктің суреттелуі (Э. Золя, А.Н.Радищев, А. Құнанбаев, Ч. Диккенс, Ф. М. Достоевский);

12) развитие научной мысли. Научные открытия ХІХ века (Ч.Дарвин, Г.Мендель).
17. Базовое содержание учебного предмета "Всемирная история" для 8 класса:
1) мир в начале ХХ века. Территориальный раздел мира и политическое устройство стран к началу ХХ века. От индустриального общества к информационному. Научно-технический прогресс. Социальная обусловленность стилей искусства (модерн, символизм, реализм, авангардизм);
2) Первая мировая война: причины и последствия. Противоречия между ведущими капиталистическими странами в начале ХХ века. Причины Первой мировой войны. Основные военные действия в 1914-1918 годы. Развитие военной стратегии, науки и техники в годы войны. Причины поражения германского блока. Компьенское перемирие. Последствия войны.
Парижская мирная конференция. Изменение политической карты мира. Распад империй. Мандатная система. Создание и деятельность Лиги Наций. Вашингтонская конференция. Противоречивость и слабость Версальско-Вашингтонской системы;
3) революции 1917 года в России. Революционные события 1917 года в Российской империи. Борьба политических сил. Приход к власти большевиков. Первые декреты Советской власти. "Декларация прав трудящихся". Гражданская война и иностранная военная интервенция. Переход от политики "военного коммунизма" к новой экономической политике (НЭП). Образование СССР. Начало формирования командно-административной системы;
4) страны Азии после Первой мировой войны. Падение султанского режима и борьба против иностранных интервентов в бывшей Османской империи. Историческая роль Мустафы Кемаля (Ататюрка). Турция – светское государство.
Положение Китая после Первой мировой войны. Деятельность Гоминьдана. Гражданская война. Синьхайская революция. Сунь Ятсен – временный президент Китая. Политика правительства Чан Кайши. Проблема единого фронта.
Япония после первой мировой войны. "Меморандум Танаки" и поворот к агрессивной внешней политике. "Антикоминтерновский пакт" и "Тройственный пакт". Агрессия Японии в Китае и в странах Юго-Восточной Азии.
Взгляды М. Ганди и М. Джинны на способы достижения независимости Индии;
5) причины и последствия мирового экономического кризиса. Экономическое и политическое развитие США в период "просперити". Мировой экономический кризис и его последствия.
"Новый курс" Ф.Д. Рузвельта. Внешняя политика США в межвоенный период. Пути выхода из мирового экономического кризиса Германии, Франции и Японии;

12) ғылыми ойдың дамуы. ХІХ ғасырдың ғылыми жаңалықтары (Ч. Дарвин, Г. Мендель және тағы басқалар).
17. 8-сыныпқа арналған "Дүниежүзі тарихы" пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) ХХ ғасырдың басындағы әлем. ХХ ғасырдың басына қарай әлемнің аумақтық бөлінуі және мемлекеттердің саяси құрылымы. Индустриалды қоғамнан ақпараттық қоғамға. Ғылыми-техникалық прогресс. Өнер стильдерінің әлеуметтік себептілігі (модерн, символизм, реализм, авангардизм);
2) Бірінші дүниежүзілік соғыс: себептері мен салдары. ХХ ғасырдың басындағы жетекші капиталистік мемлекеттер арасындағы қарама-қайшылықтар. Бірінші дүниежүзілік соғыстың себептері. 1914-1918 жылдардағы негізгі соғыс қимылдары. Соғыс жылдарындағы әскери стратегиялардың, ғылым мен техниканың дамуы. Германия мен оның одақтастарының жеңілуі. Компьен бітімі. Соғыстың салдары.
Париж бітім конференциясы. Әлемнің саяси картасының өзгеруі. Империялардың күйреуі. Мандаттық жүйе. Ұлттар Лигасының құрылуы және қызметі. Вашингтон конференциясы. Версаль-Вашингтон жүйесінің қарама-қайшылығы мен әлсіздігі;
3) 1917 жылғы Ресейдегі революциялар. Ресей империясындағы 1917 жылғы революциялық оқиғалар. Саяси күштердің күресі. Большевиктердің билік басына келуі. Кеңес үкіметінің алғашқы декреттері. "Еңбекшілер құқығы туралы Декларация". Азамат соғысы және шетел интервенциясы. "Әскери коммунизм" саясатынан жаңа экономикалық саясатқа көшу. Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының құрылуы. Әміршіл-әкімшіл жүйенің қалыптаса бастауы;
4) Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Азия елдері. Осман империясында сұлтан билігінің жойылуы және шетел интервенттеріне қарсы күресі. Мұстафа Кемалдың (Ататүрік) тарихи рөлі. Түркия – зайырлы мемлекет.
Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Қытай. Гоминьдан қызметі. Азамат соғысы. Синьхай революциясы. Сунь Ятсен – Қытайдың уақытша президенті. Чан Кайши үкіметінің саясаты. Біртұтас майдан мәселесі.
Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Жапония. "Танака меморандумы" және басқыншылық саясат. "Антикоминтерндік пакт" пен "Үштік пакт". Жапонияның Қытайдағы және Оңтүстік-Шығыс Азия елдеріндегі басқыншылық саясаты.
М. Ганди мен М. Джиннаның Үндістан тәуелсіздігіне қол жеткізудегі көзқарастары;
5) әлемдік экономикалық дағдарыстың себептері мен салдары. "Гүлдену" кезеңіндегі Америка Құрама Штаттарының экономикалық және саяси дамуы. Дүниежүзілік экономикалық дағдарыс және оның салдары.
Франклин Делано Рузвельттің "Жаңа бағыты". Соғысаралық кезеңдегі Америка Құрама Штаттарының сыртқы саясаты. Германияның, Францияның, Жапонияның әлемдік экономикалық дағдарыстан шығу жолдары;

6) тоталитарные режимы в странах Европы. И.В. Сталин и тоталитаризм в СССР. Индустриализация. Коллективизация. Социальная структура советского общества. Массовые политические репрессии в 1937-1938 годы. Система ГУЛАГ. Внешняя политика Советского правительства в конце 30-х годов XX века. Социалистический реализм.
Италия после войны. Возникновение фашистской организации. Приход фашистов к власти. Борьба демократических сил против фашизма. "Кризис Маттеотти". Внутренняя и внешняя политика правительства Б. Муссолини.
Германия. Революционные процессы в 1918-1919 годы. Веймарская республика. Последствия войны, экономический и политический кризис. Фашистская партия и установление тоталитарного режима. Социально-экономическая политика нацистской партии. Агрессивная внешняя политика Третьего Рейха.
Развитие Франции после Первой мировой войны. Мировой экономический кризис и его последствия во Франции. Причины поражения фашизма во Франции. Правительство Народного фронта.
Испания в межвоенный период. Буржуазно-демократическая революция. Победа Народного фронта. Гражданская война и фашистская интервенция в 1936-1939 годы. Установление диктатуры Ф. Франко;
7) Вторая мировая война: причины и последствия. Причины Второй мировой войны. Мюнхенские соглашения, Пакт Молотова-Риббентропа, Антифашистская коалиция, закон о ленд-лизе, "Большая тройка".
Начало Второй мировой войны. Оккупация Германией стран Западной Европы. Военные действия на Балканах, в Северной Африке. "Новый порядок" на оккупированных территориях. Нападение Японии на Перл-Харбор и вступление в войну США. Коренной перелом в ходе войны. Проблема открытия "второго фронта".
Великая Отечественная война советского народа против фашистской Германии.
Итоги и последствия Второй мировой войны;
8) культура и наука в первой половине ХХ века. Особенности развития культуры. Массовая культура. Изменение роли религии в обществе. Важнейшие открытия и достижения в области естествознания, общественных наук, техники и производства в первой половине ХХ века.
18. Базовое содержание учебного предмета "Всемирная история" для 9 класса:
1) политическая карта мира во второй половине ХХ века. Усиление процесса деколонизации. Кризис и распад мировой колониальной системы. Раздел Британской Индии и образование двух доминионов. Провозглашение независимости Индии. Год Африки. Обострение колониальной проблемы во Франции.

6) еуропа елдеріндегі тоталитарлық режимдер. И.В. Сталин және Кеңестік Социалистік Республикалар Одағындағы тоталитаризм. Индустрияландыру. Ұжымдастыру. Кеңестік қоғамның әлеуметтік құрылымы. 1937-1938 жылдардағы жаппай саяси репрессиялар. ГУЛАГ жүйесі. XX ғасырдың 30-жылының соңындағы Кеңес үкіметінің сыртқы саясаты. Социалистік реализм.
Соғыстан кейінгі Италия. Фашистік ұйымның пайда болуы. Фашистердің билікке келуі. Фашизмге қарсы демократиялық күштердің күресі. "Маттеотти дағдарысы". Б. Муссолини үкіметінің ішкі және сыртқы саясаты.
Германия. 1918-1919 жылдардағы революциялық үдерістер. Веймар республикасы. Соғыс салдары, экономикалық және саяси дағдарыстар. Фашистік партия және тоталитарлық режимнің орнығуы. Ұлтшылдар партиясының әлеуметтік-экономикалық саясаты. Үшінші Рейхтің жүргізген сыртқы басқыншылық саясаты.
Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Францияның дамуы. Әлемдік экономикалық дағдарыс және оның Франциядағы салдары. Франциядағы фашизмнің жеңілу себептері. Халықтық майдан үкіметі.
Соғысаралық кезеңдегі Испания. Буржуазиялық-демократиялық революция. Халықтық майданның жеңісі. Азамат соғысы және 1936-1939 жылдардағы фашистік интервенция. Ф. Франко диктатурасының орнауы;
7) Екінші дүниежүзілік соғыс: себептері мен салдары. Екінші дүниежүзілік соғыстың себептері. Мюнхен келісімі, Молотов-Риббентроп пактісі, Антифашистік коалиция, Ленд-лиз заңының қабылдануы, "Үлкен үштік".
Екінші дүниежүзілік соғыстың басталуы. Германияның Батыс Еуропа елдерін басып алуы. Балқан түбегі, Солтүстік Африкадағы соғыс қимылдары. Басып алынған аумақтарда орнатылған фашистік "Жаңа тәртіп". Жапонияның Перл-Харборға шабуылы және Америка Құрама Штаттарының соғысқа кірісуі. Соғыс барысындағы түбегейлі бетбұрыс. "Екінші майдан" ашу мәселесі.
Фашистік Германияға қарсы кеңес халқының Ұлы Отан соғысы.
Екінші дүниежүзілік соғыстың қорытындылары мен салдары;
8) ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы мәдениет және ғылым. Мәдениет дамуының ерекшелігі. Көпшілік мәдениет. Қоғамдағы дін рөлінің өзгеруі. ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы жаратылыстану, қоғамдық ғылымдар, техника мен өндірістегі маңызды жаңалықтар мен жетістіктер.
18. 9-сыныпқа арналған "Дүниежүзі тарихы" пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) ХХ ғасырдың екінші жартысындағы әлемнің саяси картасы. Отарсыздану үдерісінің күшеюі. Әлемдік отарлау жүйесінің дағдарысы және күйреуі. Британдық Үндістанды бөлу және екі мемлекеттің (доминионның) қалыптасуы. Тәуелсіз Үндістанның жариялануы. Африка жылы. Франциядағы отарлық мәселенің шиеленісуі.

План Маршалла. Начало "холодной войны". Фултонская речь У.Черчилля. Доктрина Трумэна. Биполярный мир. Противостояние военно-политических блоков Организации Североатлантического договора (далее – НАТО) и Организации Варшавского договора (далее – ОВД). Формирование мирового "социалистического лагеря". Гонка вооружений. Ключевые события "холодной войны" в 1948-1962 гг.;
2) становление международных организаций. Создание и деятельность Организации Объединенных наций. Всеобщая декларация прав человека. Пути урегулирования международных проблем во второй половине XX века. Европейская интерграция (Европейский союз (далее – ЕС), Организация по безопасности и сотрудничеству (далее - ОБСЕ);
3) развитие мировой экономики во второй половине ХХ века. Экономические последствия Второй мировой войны. "Экономическое чудо" 50-60-х годов ХХ века. Формирование основ "государства благосостояния" в Западной Европе и в США.
Послевоенное восстановление и укрепление административно-командной системы в СССР. "Хрущевская оттепель". Причины безуспешности реформирования советской экономики. Эпоха "застоя" (вторая половине 1960- конец 1980 годов);
4) от биполярного к многополюсному миру. Ключевые события "холодной войны" в 1979-1985 годы и еҰ завершение. Визит Саманты Смит в СССР. Последствия холодной войны: изменения на карте мира, локальные военные конфликты;
5) международные организации в решении региональных проблем. Основные тенденции развития арабских стран после Второй мировой войны. Арабо-израильские противоречия и палестинская проблема. Деятельность ООН в урегулировании международных конфликтов. "Арабская весна": причины и последствия для мировой политики;
6) особенности развития западных стран во второй половине ХХ века. Смена консерватизма неоконсерватизмом во Франции. "Тэтчеризм". Формирование социал-демократического государства на примере Швеции. Признаки "социально-рыночного хозяйства" в Германии. Уровень жизни людей и социальная структура высокоразвитых стран мира;
7) особенности развития стран Азии во второй половине ХХ века. Коммунистический Китай: характеристика политической и социально-экономической систем. Независимое развитие Индии: проблемы и пути решения. Эволюция кемализма во второй половине ХХ века;
Причины японского и южнокорейского "экономического чуда" в 1950-1960-е годы.
8) глобализация современного мира. Сущность процесса глобализации. Угроза терроризма в современном мире. Международный терроризм и экстремизм. Крупные террористические акты и их последствия. Проблема сохранения национальной идентичности в условиях глобализации;

Маршалл жоспары. "Қырғи қабақ соғыстың" басталуы. У.Черчилдің Фултон сөзі. Трумэн доктринасы. Екі полюсті әлем. Әскери-саяси одақтар НАТО және ВШҰ қарсылығы. Әлемдік "социалистік лагерьдің" қалыптасуы. Қарулану жолындағы жарыс. 1948-1962 жылдардағы "қырғи қабақ соғыстың" негізгі оқиғалары;
2) халықаралық ұйымдардың қалыптасуы. Біріккен Ұлттар Ұйымының құрылуы мен қызметі. Адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясы. XX ғасырдың екінші жартысындағы халықаралық мәселелерді реттеудің жолдары. Еуропалық интеграция (Еуроодақ, Еуропадағы Қауіпсіздік және Ынтымақтастық Ұйымы);
3) ХХ ғасырдың екінші жартысындағы әлемдік экономиканың дамуы. Екінші дүниежүзілік соғыстың экономикалық салдары. 50-60 жылдардағы "экономикалық ғажайып". Батыс Еуропа мен Америка Құрама Штатындағы "мемлекеттік әл-ауқаттылық" негізінің қалыптасуы.
КСРО-дағы соғыстан кейінгі қалпына келу және әкімшіл-әміршіл жүйенің нығаюы. "Хрущев жылымығы". Кеңестік экономиканы реформалаудың сәтсіздікке ұшырау себептері. "Тоқырау" кезеңі (1960 жылдың ІІ жартысы – 1980 жылдың соңы);
4) екі полюсті әлемнен көп полюсті әлемге бағыт алу үдерісі. 1979-1985 жылдардағы "қырғи қабақ соғыстың" түйінді оқиғалары және оның аяқталуы. Саманта Смиттің КСРО- ға келуі. "Қырғи қабақ соғыстың" салдары: әлем картасындағы өзгерістер, жергілікті әскери шиеленістер;
5) аумақтық мәселелерді шешудегі халықаралық ұйымдардың рөлі. Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі араб мемлекеттерінің негізгі даму тенденциялары. Араб-израиль қайшылығы мен Палестина мәселесі. Халықаралық шиеленістерді реттеудегі Біріккен Ұлттар Ұйымының қызметі. "Араб көктемі": әлемдік саясат үшін себептері мен салдары;
6) Батыс елдерінің ХХ ғасырдың екінші жартысындағы даму ерешеліктері. Франциядағы консерватизмнің неоконсерватизмге ауысуы. "Тэтчеризм". Швеция үлгісіндегі социал-демократиялық мемлекеттің қалыптасуы. Германиядағы "әлеуметтік-нарықтық шаруашылық" белгілері. Әлемдегі жоғары дамыған елдердің әлеуметтік құрылымы мен адамдардың өмір сүру деңгейі;
7) ХХ ғасырдың екінші жартысындағы Азия елдерінің даму ерешеліктері. Коммунистік Қытай: саяси және әлеуметтік-экономикалық жүйе сипаттамасы. Үндістанның тәуелсіз дамуы: мәселелер және шешу жолдары. ХХ ғасырдың екінші жартысындағы кемализм эволюциясы.
1950-1960 жылдардағы жапондық және оңтүстік кореялық "экономикалық ғажайыптың" себептері;
8) қазіргі әлемнің жаһандануы. Жаһандану үдерісінің мәні. Бүгінгі әлемдегі лаңкестік қаупі. Халықаралық лаңкестік және экстремизм. Аса ірі лаңкестік әрекеттер. Жаһандану жағдайында ұлттық бірегейлікті сақтау мәселесі;

9) наука, образование и технологии во второй половине ХХ - начале ХХI веков. Основные направления развития современной науки. Важнейшие открытия и достижения в области естествознания, общественных наук, техники и производства во второй половине ХХ - начале XXI веков. Научно-техническая революция (далее - НТР) – новый этап научно-технического прогресса. Влияние НТР в США на развитие стран. Особенности и закономерности культурно-технического развития развивающихся стран. Космодром "Байконур". Роль образования в повышении конкурентоспособности общества;
10) культура во второй половине ХХ - начале ХХI веков. Основные направления развития культуры. Современное информационное общество. Деятельность ЮНЕСКО по сохранению культурного наследия человечества.
Глава 3. Система целей обучения
19. Система целей обучения содержит кодировку. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 7.2.1.2 "7" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "2" – нумерация учебной цели.
20. Система целей обучения расписана по разделам для каждого класса:
1) развитие социальных отношений:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
2,5 млн.лет назад- V век. Древняя Греция, Древний Рим, Древний Китай, Древняя Индия, Египет, Месопота мия, Персия, Бактрия, Кушанское царство, государство эфталитов
V век - середина XVII века. Франция, Германия, Англия, Китай, Индия, Киевская Русь, Московское государство, Османская империя, Арабский халифат, Византийская империя
Середина XVII века - XIX век. Франция, Германия, Великобритания, США, Китай, Япония, Индия, Российская империя, Османская империя
I половина XX века. Франция, Германия, Великобритания, США, Китай, Индия, Российская империя и СССР, Турция, Саудовская Аравия, Япония
II половина XX века - XXI век. Франция, Германия, Великобритания, США, Китай, Индия, СССР, Россия, Корея, Япония, арабские страны
1.1 Социальные структуры
5.1.1.1 объяснять происхождение человека на основе различных теорий
6.1.1.1 описывать социальную структуру феодального общества
7.1.1.1 использовать понятия "капитал", "буржуазия", "рабочий класс"/ пролетариат для объяснения социальной структуры общества
8.1.1.1 характеризовать влияние Октябрьского переворота на изменение социальной структуры, анализируя итоги исторического события
9.1.1.1 выявлять изменения социальной структуры в связи с отказом от социалистического пути развития
5.1.1.2 объяснять первичные формы объединения человеческое стадо, род, община, племя и их сходства и различия

9) ХХ ғасырдың екінші жартысындағы - ХХI ғасырдың басындағы ғылым, білім, технология. Қазіргі кездегі ғылымның негізгі даму бағыттары. ХХ ғасырдың екінші жартысы – XXI ғасырдың басындағы жаратылыстану, қоғамдық ғылымдар, техника мен өндірістегі маңызды жаңалықтар мен жетістіктер. Ғылыми-техникалық революция - ғылыми-техникалық прогрестің жаңа кезеңі. АҚШ-тағы ғылыми техникалық революцияның елдердің дамуына әсері. Дамушы елдердің мәдени-техникалық даму ерекшеліктері мен заңдылықтары. "Байқоңыр" ғарыш айлағы. Қоғамның бәсекеге қабілеттілігін арттырудағы білім берудің рөлі;
10) ХХ ғасырдың екінші жартысындағы - ХХI ғасырдың басындағы мәдениет. Мәдениеттің негізгі даму бағыттары. Қазіргі кездегі ақпараттық қоғам. Адамзаттың мәдени мұрасын сақтаудағы ЮНЕСКО-ның қызметі.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
19. Бағдарламада, оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 7.2.1.2 кодында: "7" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.
20. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) әлеуметтік қатынастардың дамуы:
Білім алушылар:
Бөлімше
5-сынып
шамамен 2,5 миллион жыл бұрын – V ғасыр.
Ежелгі Грекия, Ежелгі Рим, Ежелгі Қытай, Ежелгі Үндістан, Египет, Месопота
мия және Парсы, Бактрия, Кушан хандығы,
Эфталит мемлекеттері
6-сынып
V ғасыр. - XVII ғасырдың ортасы
Франция, Германия, Англия, Қытай, Үндістан, Киев Русі, Мәскеу мемлекеті, Осман империясы, Араб халифаты, Византия империясы
7-сынып
XVII ғасырдың ортасы -
XIX ғасыр
Франция, Германия, Ұлыбрита
ния, АҚШ, Қытай, Жапония, Үндістан, Ресей,
Осман империясы
8-сынып
XX ғасырдың бірінші жартысы
Франция, Германия, Ұлыбритания, АҚШ, Қытай, Үндістан, Ресей империясы және КСРО, Түркия, Сауд Арабиясы, Жапония
9-сынып
XX ғасырдың екінші жартысы - XXI ғасыр
Франция, Германия, Ұлыбрита
ния, АҚШ, Қытай, Үндістан, КСРО және Ресей, Корея, Жапония, араб елдері
1.1 Әлеуметтік құрылымдар
5.1.1.1
түрлі теориялар негізінде адамның пайда болуын түсіндіру
6.1.1.1 феодалдық қоғамның әлеуметтік құрылымын сипаттау
7.1.1.1 "капитал", "буржуазия", "жұмысшы табы" \пролетариат\ұғымдарын қоғамның әлеуметтік құрылымын түсіндіру үшін қолдану
8.1.1.1
тарихи оқиғаның нәтижелерін талдау арқылы әлеуметтік құрылымның өзгеруіне Қазан төңкерісі әсерін сипаттау
9.1.1.1 социалистік даму жолынан бас тартуға байланысты әлеуметтік құрылым
дағы өзгерістерді анықтау
5.1.1.2 адамдар тобыры, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы бірлестік формаларын және олардың ұқсастықта
ры мен айырмашы
лықтарын түсіндіру

7.1.1.2 устанавливать связь между возникновением мануфактур, фабрик и формированием класса наемных рабочих
8.1.1.2 анализировать изменение статуса социальных слоев (рабочего класса, крестьянства, интеллигенции) в связи с развитием социалистического общества
7.1.1.3 определять особенности социальной структуры стран Азии (Китай, Индия, Япония) в период колониальной экспансии европейских держав
1.2 Социальное взаимодействие
5.1.2.1 описывать социальную организацию древнего общества
6.1.2.1 характеризовать взаимоотношения господствующих и зависимых сословий (феодалы и крестьяне)
7.1.2.1 определять влияние буржуазии на изменение экономической и политической системы;
8.1.2.1 анализировать влияние распространения реакционных идеологий на изменение социальной жизни общества (фашизм, расизм, шовинизм, нацизм)
9.1.2.1 определять сходства и различия социальной структуры в западных и восточных странах, приводя примеры вертикальной и горизонтальной мобильности
5.1.2.2 определять особенности рабства в древнем мире
7.1.2.2 выявлять особенности трансатлантического рабства
9.1.2.2 определять факторы, влияющие на уровень жизни людей в ведущих и развивающихся странах мира
5.1.2.3 использовать понятие "кастовая система" в Индии для объяснения социальной структуры общества
9.1.2.3 прослеживать социальные изменения в связи с процессом глобализации в современном мире (трудовая миграция, социальная интеграция), моделируя возможный сценарий исторического развития общества
9.1.2.4 определять роль средств массовой информации в формировании общественного сознания
2) Развитие и взаимодействие культур:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
Подраздел
2,5 млн. лет назад - V век. Древняя Греция, Древний Рим, Древний Китай, Древняя Индия, Персия, Египет, Месопота мия, Бактрия, Кушанское царстов, государство эфталитов
V век - середина XVII века. Франция, Германия, Англия, Италия, Испания, Китай, Индия, Киевская Русь, Московское государство, Османская империя, Иран, Арабский халифат, Византийская империя
Середина XVII- XIX век. Франция, Германия, Англия, США, Китай, Япония, Индия, Россйская империя, Османская империя, Иран
I половина XX века. Франция, Германия, Англия, США, Япония, Китай, Индия, Российская империя, СССР, Турция, Саудовская Аравия
II половина XX века- XXI век. Франция, Германия, Англия, США, Китай, Япония, Италия, Индия, Россия, СССР, арабские страны
2.1 Религии
5.2.1.1 объяснять основные религиозные понятия (Бог, храм, жрец, Священное писание, идол)

7.1.1.2 мануфактура, фабрикалардың пайда болуы мен жалдамалы жұмысшы табының қалыптасуы арасындағы байланысты анықтау
8.1.1.2 социалистік қоғамның дамуына байланысты әлеуметтік топтардың (жұмысшы табы, шаруалар, зиялылар) мәртебесіндегі өзгерісті талдау
7.1.1.3 Еуропалық державалар
дың отаршылдық экспансиясы кезеңіндегі Азия мемлекеттерінің әлеуметтік құрылымындағы ерекшеліктерді анықтау (Қытай, Үндістан, Жапония)
1.2 Әлеуметтік өзара әрекеттестік
5.1.2.1
ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау
6.1.2.1 үстемдік етушілер мен бағыныштылардың (феодалдар мен шаруалардың) өзара қатынасын сипаттау
7.1.2.1 экономикалық және саяси жүйенің өзгеруіне буржуазияның әсерін анықтау
8.1.2.1 қоғамның әлеуметтік өміріндегі өзгерістерге реакцияшыл идеологиялардың (фашизм, тоталитаризм, нәсілшілдік, шовинизм, ұлтшылдық) таралу ықпалын талдау
9.1.2.1
батыс және шығыс мемлекеттеріндегі әлеуметтік құрылымның ұқсастықтары мен айырмашы
лықтарын анықтап, әлеуметтік тігінен және көлденеңі
нен мобильділікке мысал келтіру
5.1.2.2
ежелгі дүниедегі құлдықтың ерекшеліктерін анықтау
7.1.2.2 трансатлантикалық құлдықтың ерекшеліктерін анықтау
9.1.2.2 әлемнің жетекші және дамушы мемлекетте
ріндегі халықтың өмір сүру деңгейіне әсер ететін
факторларды анықтау
5.1.2.3 қоғамның әлеуметтік құрылымын түсіндіру үшін Үндістанда
ғы "касталық жүйе" ұғымын қолдану
9.1.2.3 қоғамның тарихи даму бағытын үлгілей (модельдей) отырып, жаһандану процесіне байланысты қазіргі әлемдегі әлеуметтік өзгерістерді бақылау (еңбек миграциясы, әлеуметтік интеграция)
9.1.2.4 қоғамдық сананы қалыптасты
руда бұқаралық ақпарат құралдары
ның рөлін анықтау
2) мәдениеттің дамуы мен өзара әрекеттестігі:
Білім алушылар:
Бөлімше
5-сынып
шамамен 2,5 миллион жыл бұрын – V ғасыр
Ежелгі Грекия, Ежелгі Рим, Ежелгі Қытай, Ежелгі Үндістан, Египет, Месопотамия және Парсы, Бактрия, Кушан хандығы,
Эфталит мемлекеттері
6-сынып
V ғасыр -XVII ғасыр дың ортасы
Франция, Германия, Англия, Италия, Испания, Қытай, Үндістан, Киев Русі, Мәскеу мемлекеті, Осман империясы, Иран, Араб халифаты,
Византия империясы
7-сынып
XVII ғасыр дың ортасы - XIX ғасыр
Франция, Германия, Англия, АҚШ, Қытай, Жапония, Үндістан, Ресей, Осман империясы, Иран
8-сынып
XXғасырдың бірінші жартысы
Франция, Германия, Англия, АҚШ, Жапония, Қытай, Үндістан, Ресей империясы, КСРО, Түркия, Сауд Арабиясы
9-сынып
XX ғасырдың екінші жартысы - XXI ғасыр
Франция, Германия, Англия, АҚШ, Қытай, Жапония, Италия, Үндістан, Ресей, КСРО, араб елдері
2.1 Дін
5.2.1.1
негізгі діни ұғымдарды (Құдай, ғибадат
хана, абыз, қасиетті жазбалар, пұт) түсіндіру

6.2.1.1 определять причины изменения роли религии в мировоззрении человека и в общественной жизни
7.2.1.1 выявлять изменения в жизни людей в связи с ограничением роли религии в обществе
8.2.1.1 описывать взаимоотношения государства и религии, выявляя и сравнивая особенности исторических периодов
9.2.1.1 давать оценку деятельности традиционных и деструктивных религиозных организаций в жизни общества
5.2.1.2 знать древние религиозные верования: тотемизм, анимизм, фетишизм, магия
6.2.1.2 объяснять понятия "гуманизм", "реформация", "протестантизм", "лютеранство", "кальвинизм", "контрреформация", "иезуитский орден" в контексте исторических процессов
7.2.1.2 определять задачи миссионерства
8.2.1.2 объяснять понятия "секуляриза-ция", "свобода совести", "светское государство", "государственная религия"
9.2.1.2 использовать знания о религии для понимания и интерпретации современных общественно-политических проблем
5.2.1.3 описывать влияние религии на развитие древнего общества
9.2.1.3 определять роль мировых религий в формировании цивилизационных путей развития человечества, прослеживая непрерывность исторического процесса
2.2 Искусство
5.2.2.1 знать понятие "первобытное искусство" для описания образа жизни древнейших людей
6.2.2.1 определять влияние религий на мировую культуру, устанавливая взаимосвязь между различными историческими событиями
7.2.2.1 использовать произведения искусства для интерпретации исторических событий
8.2.2.1 описывать основные течения в искусстве XIX-в начале XX веков (модернизм, символизм, реализм, авангардизм)
9.2.2.1 анализировать влияние известных деятелей искусства на развитие общества, самостоятельно оценивая их деятельность в контексте мировой истории
5.2.2.2 описывать храмы и пирамиды древнего Египта
6.2.2.2 определять влияние изменений в обществе на развитие искусства (архитектура, живопись)
7.2.2.2 определять признаки основных стилей и течений в искусстве (неоклассицизм, романтизм, импрессионизм, реализм)
8.2.2.2 анализировать влияние массовой культуры (кинематограф, радио) на духовное развитие общества в первой половине ХХ века
9.2.2.2 оценивать влияние массовой культуры на духовное развитие общества во второй половине ХХ- начале ХХI веков
5.2.2.3 описывать искусство древнего мира
6.2.2.3 характеризовать культуру эпохи Возрождения, устанавливая взаимосвязь с культурой античности (изобразительное искусство, скульптура)
9.2.2.3 анализировать становление новых форм художественного творчества в условиях информационного общества
6.2.2.4 характеризовать особенности средневековой культуры Востока

6.2.1.1 адамның дүниетанымы мен қоғамдық өмірдегі дін рөлінің өзгеру себептерін анықтау
7.2.1.1 қоғамда дін рөлінің шектелуі
не байланыс
ты адамдар өмірінде орын алған өзгерістер
ді анықтау
8.2.1.1
тарихи кезеңдердің ерекшеліктерін салыстыра отырып, мемлекет пен діннің өзара қатынасын сипаттау
9.2.1.1
қоғам өміріндегі дәстүрлі және деструктивті діни ұйымдардың іс-әрекетіне баға беру
5.2.1.2 тотемизм, анимизм, фетишизм, магия сияқты ежелгі діни наным-сенімдерді білу
6.2.1.2
тарихи процестер контекстінде "гуманизм", "реформа
ция", "про тестантизм", "лютеран
ство", "каль винизм", "контррефор
мация", "кезуиттер ордені" ұғымдарын түсіндіру
7.2.1.2 миссионерліктің міндеттерін анықтау
8.2.1.2 "секуляриза
ция" "ұждан бостандығы", "зайырлы мемлекет", "мемлекеттік дін" ұғымдарын түсіндіру
9.2.1.2
қазіргі қоғамдық-саяси мәселелерді түсіну және интерпретациялау үшін дін туралы білімдерін пайдалану
5.2.1.3
ежелгі қоғамның дамуына діндердің ықпалын сипаттау
9.2.1.3
тарихи процестің сабақтасты
ғын орнату арқылы адамзаттың өркениетті даму жолда рын қалыптас тырудағы әлемдік дін дердің рөлін анықтау
2.2 Өнер
5.2.2.1
ежелгі адамдардың тұрмыс салтын сипаттау үшін "алғашқы қауымдық өнер" ұғымын білу
6.2.2.1
тарихи оқиғалардың өзара байланысын орнату арқылы діндердің әлемдік мәдениетке ықпалын анықтау
7.2.2.1 тарихи оқиғаларды интерпре
тациялау үшін өнер туындыла рын пайдалану
8.2.2.1
XIX - XX ғасырдың басындағы өнердегі негізгі ағымдарды сипаттау (модернизм, символизм, реализм, авангардизм)
9.2.2.1
танымал өнер қайраткерлері
нің қоғамның дамуына ықпалын талдау және олардың қызметіне дүниежүзілік тарих контекстінде өзіндік баға беру
5.2.2.2
Ежелгі Египеттің ғибадатханалары мен пирамидала
рын сипаттау
6.2.2.2 өнердің (сәулет, сурет өнері) дамуына қоғамдағы өзгерістердің ықпалын анықтау
7.2.2.2 өнердегі негізгі стильдер мен ағымдар
дың белгілерін (неокла
ссицизм, роман
тизм, импрессио низм, реализм) анықтау
8.2.2.2
ХХ ғасырдың бірінші жартысында бұқаралық мәдениеттің (кинематограф, радио) қоғамның рухани дамуына ықпалын талдау
9.2.2.2
ХХ ғасырдың екінші жартысы - ХХI ғасырдың басындағы бұқаралық мәдениеттің қоғамның рухани дамуына ықпалын бағалау
5.2.2.3
ежелгі дүние өнеріне сипаттама беру
6.2.2.3 антикалық мәдениетпен байланыс орнату арқылы Қайта өрлеу дәуірінің мәдениетін (бейнелеу, мүсін өнері) сипаттау
9.2.2.3 ақпараттық қоғам жағдайындағы көркем шығармашы лықтың жаңа түрлерінің қалыптасуын талдау
6.2.2.4 Шығыстың ортағасырлық мәдениетінің ерекшелікте
рін сипаттау

2.3 Философские системы
5.2.3.1 давать простое объяснение взглядов философов древности
6.2.3.1 объяснять значение научных достижений восточных мыслителей
7.2.3.1 выявлять причины зарождения новых общественно-политических течений в России (народничество, либерализм)
8.2.3.1 использовать понятия "позитивизм", "прагматизм", "экзистенциализм" для характеристики исторической эпохи
9.2.3.1 оценивать влияние различных философских взглядов на современную общественную жизнь
6.2.3.2 описывать влияние идей гуманистов на развитие средневековой культуры
7.2.3.2 определять влияние идей Эпохи Просвещения на общественное развитие
9.2.3.2 оценивать влияние идей защиты прав человека на деятельность современных международных правозащитных организаций
7.2.3.3 объяснять взгляды К. Маркса и влияние марксизма на общественную жизнь
9.2.3.3 аргументировать важность сохранения национальных культурных ценностей в условиях глобализации
2.4 Наука
5.2.4.1 описывать роль письменности в развитии древнего общества
6.2.4.1 объяснять роль знаний об окружающей среде в жизни человека
7.2.4.1 анализировать значение научных открытий в жизни человека и общества, отмечая изменения и преемственность
8.2.4.1 характеризовать роль теории кейнсианства в социально-экономическом развитии стран мира
9.2.4.1 оценивать и интерпретировать социальные и экологические последствия научно-технической революции
5.2.4.2 описывать влияние хозяйственной деятельности и социальных изменений на появле ние и развитие наук (арифметика, геометрия, астрономия, медицина)
6.2.4.2 определять значение научных открытий о строении Вселенной в период позднего средневековья для последующего развития естественных наук
8.2.4.2 оценивать роль науки в социально-экономическом развитии стран мира, обобщая причины, результаты, значение исторических событий
9.2.4.2
делать выводы о значении науки и образования для решения глобальных проблем современности, моделируя возможный сценарий развития человеческой цивилизации
6.2.4.3 определять влияние Великих географических открытий на представления о мире, фиксируя на карте основные маршруты путешественников в XV-XVI веках
8.2.4.3 оценивать роль военной науки и техники, военной стратегии, объясняя исторические события
9.2.4.3 анализировать влияние новых научных открытий на развитие общества (генетика, микробиология, информационные технологии, нанотехнологии, ядерная физика)
3) Развитие и взаимодействие политических систем:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
Подраздел
2,5 млн. лет назад - V век. Древняя Греция, Древний Рим, Древний Китай, Древняя Индия, Персия, Египет, Месопотамия, Бактрия, Кушанское царство, государство эфталитов
V век- середина XVII века. Франция, Германия, Италия, Англия, Китай, Индия, Япония, Киевская Русь, Московское государство, Османская империя, Иран, Арабский халифат, Византийская империя, Тюркский каганат
Середина XVII века - XIX век. Франция, Германия, Англия, США, Китай, Япония, Индия, Российская империя, Италия, Дания, Венгрия, Османская империя, Иран
I половина XX века. Франция, Германия, Англия, США, Китай, Япония, Индия, Российская империя, СССР, Саудовская Аравия, Турция, Австро- Венгрия
II половина XX века - XXI век. Франция, Германия, Англия, США, Китай, Италия, Индия, СССР, Россия, арабские страны, Корея, Сингапур, Швеция, Малайзия, Япония

2.3 Философиялық жүйелер
5.2.3.1
ежелгі философтар
дың көзқарастарына қарапайым түсіндірме беру
6.2.3.1 Шығыс ойшылдары жетістіктері
нің маңызын түсіндіру
7.2.3.1 Ресейде жаңа қоғамдық-саяси ағымдар
дың (халықшыл
дық, либерализм) пайда болу себептерін анықтау
8.2.3.1
"позитивизм", "прагматизм", "экзистенциализм" ұғымдарын тарихи кезеңді сипаттау үшін қолдану
9.2.3.1
түрлі философиялық көзқарастар
дың қазіргі қоғамдық өмірге ықпалын бағалау
6.2.3.2 гуманистік идеялардың орта ғасырлық мәдениеттің дамуына ықпалын анықтау
7.2.3.2 Ағартушы
лық дәуір идеялары
ның қоғамдық дамуға ықпалын анықтау
9.2.3.2
адам құқықтарын қорғау идеяларының қазіргі халықаралық құқық қорғау ұйымдарының қызметіне ықпалын бағалау
7.2.3.3
Карл Маркстың көзқарас
тарын және марксизмнің қоғамдық өмірге ықпалын түсіндіру
9.2.3.3 жаһандану жағдайында ұлттық мәдени құндылықтар
ды сақтаудың маңыздылы
ғын дәлелдеу
2.4 Ғылым
5.2.4.1
ежелгі қоғамның дамуындағы жазудың рөлін сипаттау
6.2.4.1
адам өміріндегі қоршаған орта туралы білімнің рөлін түсіндіру
7.2.4.1 өзгерістер мен сабақтас
тықты көрсету арқылы, адам мен қоғам өміріндегі ғылыми жаңалық
тардың маңызын талдау
8.2.4.1
әлем мемлекеттері
нің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы Дж. Кейнс теориясының рөлін сипаттау
9.2.4.1 ғылыми-техникалық революцияның әлеуметтік және экологиялық салдарын бағалау және интерпретациялау
5.2.4.2 ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекетпен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау
6.2.4.2 жаратылыс
тану ғылымдары
ның келешектегі дамуы үшін кейінгі орта ғасырлар кезеңінде Жердің құрылысы туралы жасалған ғылыми жаңалықтар
дың маңыздылы
ғын анықтау
8.2.4.2
тарихи оқиғалардың себептерін, нәтижелерін, маңызын тұжырымдау арқылы, ғылымның әлем мемлекеттері
нің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы рөлін бағалау
9.2.4.2
адамзат өркениетінің дамуын үлгілеу арқылы жаһандық мәселелерді шешуде ғылым мен білімнің маңызы туралы қорытынды жасау
6.2.4.3 картадан XV-XVI ғасырдағы саяхатшылардың негізгі бағыт-бағдарларын белгілей отырып, Ұлы географиялық жаңалықтар
дың адамдардың әлем туралы түсінігіне ықпалын анықтау
8.2.4.3
тарихи оқиғаларға түсіндірме бере отырып, әскери ғылым мен техниканың және соғыс стратегиялары
ның рөлін бағалау
9.2.4.3
ғылыми жаңалықтар
дың (генетика, микробио логия, ақпараттық технологиялар, нанотехноло
гиялар, ядролық физика) қоғам дамуына ықпалын талдау
3) саяси жүйелердің дамуы мен өзара әрекеттестігі:
Білім алушылар:
Бөлімше
5-сынып
шамамен 2,5 миллион жыл бұрын - Vғасыр
Ежелгі Греция, Ежелгі Рим, Ежелгі Қытай,
Ежелгі Үндістан, Персия, Мысыр, Месопота
мия, Бактрия, Кушан патшалығы, Эфталиттер мемлекеті
6-сынып
V ғасыр - XVII ғасырдың ортасы
Франция, Германия, Италия, Англия, Қытай, Үндістан, Жапония, Киев Русі, Мәскеу мемлекеті, Осман империясы, Иран, Араб халифаты, Византия империясы, Түркі қағанаты
7-сынып
XVII ғасырдың ортасы - XIX ғасыр.
Франция, Германия, Англия, АҚШ, Қытай, Жапония, Үндістан, Ресей империясы, Италия, Дания, Венгрия, Осман империясы, Иран
8-сынып
XX ғасыр
дың
бірінші жартысы
Франция, Германия, Англия, АҚШ, Қытай, Жапония, Үндістан, Ресей империясы, КСРО, Сауд Арабиясы, Түркия, Австро - Венгрия
9-сынып
XX ғасырдың екінші жартысы
XXI ғасыр
Франция, Германия, Англия, АҚШ, Қытай, Италия, Үндістан, Ресей, КСРО, араб елдері, Корея, Сингапур, Швеция, Малайзия, Жапония

3.1 Государство: признаки, структура и формы правления
5.3.1.1 характеризовать особенности политического устройства древних государств
6.3.1.1 знать хронологические рамки раннего, среднего и позднего средневековья и отмечать их на ленте времени
7.3.1.1 выявлять особенности республиканского строя
8.3.1.1 анализировать влияние общественно-политических течений (социальный либерализм и консерватизм, марксизм и социал-демократия), на жизнь бщества
9.3.1.1 использовать понятие "государство благосостояния" для характеристики изменений в социальной сфере в 1970 - 1980 годы
5.3.1.2 объяснять возникновение демократии в Афинском государстве
6.3.1.2 различать формы монархии в странах Запада и Востока (сословно-представительная и абсолютная)
7.3.1.2 характеризовать процесс расширения территории США в XIX веке
8.3.1.2 объяснять предпосылки формирования и развития тоталитаризма (командно-административной системы)
9.3.1.2 анализировать пути становления конституционно-правовой идеологии (Всеобщая Декларация прав человека, ОБСЕ, ЕС, Международный суд в Гааге) в ведущих странах Европы и Азии
6.3.1.3 описывать этапы развития феодального государства
7.3.1.3 использовать понятия "крепостное право", "декабристы", "народники", "индивидуальный террор", "диктатура пролетариата" для объяснения исторического события
8.3.1.3 объяснять различные пути выхода из мирового экономического кризиса (США, Франция, Германия), сопоставляя факты, процессы, события
9.3.1.3 выявлять закономерности исторического развития государств
6.3.1.4 устанавливать связь между феодальными войнами и образованием централизованных государств
7.3.1.4 определять значение становления национальных государств (Италия, Германия), сравнивая исторические события разных стран в один и тот же период времени
9.3.1.4 оценивать роль личности в истории
6.3.1.5 сравнивать деятельность правителей разных стран для выявления особенностей политической власти
6.3.1.6 объяснять понятия "парламент", "Генеральные штаты", "сейм", "кортес", "Боярская Дума" для характеристики формы правления
3.2 Империи, войны, восстания и революции
5.3.2.1 знать и использовать понятие "империя" для объяснения взаимоотношений государств в древности
6.3.2.1 выявлять и классифицировать причины распада Римской империи
7.3.2.1 характеризовать причины буржуазных революций в Западной Европе
8.3.2.1 устанавливать предпосылки и причины начала Первой мировой войны
9.3.2.1 анализировать причины и последствия распада колониальной системы
5.3.2.2 объяснять, каким образом завоевательные войны и возникновение империй изменяли границы государств
6.3.2.2 определять причины и последствия антифеодальных восстаний в позднем средневековье
7.3.2.2 описывать изменение характера международных отношений в XVIII- середине XIX веков

3.1 Мемлекет: белгілері, құрылымы және басқару тәртібі
5.3.1.1
ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымы
ның ерекшелікте
рін сипаттау
6.3.1.1
"ерте, орта, кейінгі орта ғасырлар" хронология
лық шегін білу және уақыт сызығында белгілеу
7.3.1.1 республика
лық басқару құрылымының ерекшелікте
рін анықтау
8.3.1.1 қоғамдық-саяси ағымдардың (әлеуметтік либерализм, әлеуметтік консерва
тизм, марксизм, социал-демократия) қоғамның өміріне ықпалын талдау
9.3.1.1 "Мемлекеттік әл-ауқаттылық" ұғымын 1970 – 1980 жылдардағы әлеуметтік саладағы өзгерістерді сипаттау үшін қолдану
5.3.1.2
Афина мемлекетінде демократия
ның пайда болуын түсіндіру
6.3.1.2
Батыс пен Шығыстағы монархия формаларын (сословиелік-өкілдік және шексіз билік) ажырату
7.3.1.2
XIX ғасырдағы Америка Құрама Штаттары территориясы
ның кеңею үдерісін сипаттау
8.3.1.2 тоталита
ризм, әміршіл-әкімшіл жүйе сияқты саяси режимдер
дің қалып тасу алғы шарттары мен тарихын түсіндіру
9.3.1.2
Еуропа мен Азияның жетекші мемлекетте
ріндегі конституция
лық-құқықтық идеологияның қалыптасу жолдарын талдау (Жалпыға бірдей адам құқығы Декларациясы Еуропаның Қауіпсіздік пен Ынтымақтас
тық Ұйымы, Еурокеңес, Гаагадағы Халықаралық сот)
6.3.1.3 феодалдық мемлекеттің даму кезеңдерін сипаттау
7.3.1.3
тарихи оқиғаны түсіндіру үшін "басыбайлы құқық", "декабристер", "халықшыл
дар", "жеке террор", "пролетариат диктатурасы" ұғымдарын қолдану
8.3.1.3 фактілерді, процестер мен оқиғаларды салыстыру арқылы дүниежүзі
лік экономика
лық дағдарырыс
тан шығудың түрлі жолдарын түсіндіру (АҚШ,
Франция, Германия)
9.3.1.3 мемлекеттер
дің тарихи даму заңдылықта
рын анықтау
6.3.1.4 феодалдық соғыстар мен орталықтанды
рылған мемлекеттер
дің құрылуы арасында байланыс орнату
7.3.1.4
әртүрлі елдердің бір уақыт кезеңіндегі тарихи оқиғаларын салыстыру арқылы ұлттық мемлекеттер
дің (Италия, Германия) қалыптасу маңызын анықтау
9.3.1.4 тұлғаның тарихтағы рөлін бағалау
6.3.1.5
саяси биліктің ерекшелікте
рін анықтау үшін әр түрлі ел билеуші лерінің қызметін салыстыру
6.3.1.6
басқару формасына сипаттама беру үшін "парламент", "Бас штаттар", "сейм", "кортес", "Боярлар Думасы" ұғымдарын түсіндіру
3.2 Империя
лар, соғыстар, көтеріліс
тер және революциялар
5.3.2.1
ежелгі заман тарихындағы мемлекетаралық қатынастар
ды түсіндіру үшін "империя" ұғымын білу және пайдалану
6.3.2.1
Рим империясының ыдырау себептерін анықтау және жіктеу
7.3.2.1
Батыс Еуропадағы буржуазиялық революциялар
дың себептерін сипаттау
8.3.2.1 Бірінші дүниежүзі
лік соғыстың алғышарт
тары мен себептерін айқындау
9.3.2.1 отаршылдық жүйе күйреуінің себептері мен салдарын талдау
5.3.2.2 басқыншы
лық соғыстар мен империялар
дың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергертке
нін түсіндіру
6.3.2.2
кейінгі орта ғасыр кезеңіндегі антифеодал
дық көтеріліс тердің себептері мен салдарын анықтау
7.3.2.2
XVIII–XIX ғасырдың ортасындағы халықаралық қатынастарда
ғы өзгерістерді сипаттау

8.3.2.2 обобщать причины распада империй (Австро - Венгрия, Россия, Османская империя), описывая изменения на политической карте мира
9.3.2.2 анализировать исторические события для объяснения понятия "холодная война"
5.3.2.3 описывать восстание Спартака в Древнем Риме, выявляя его причины
6.3.2.3 описывать внутреннюю политику Византии, выявляя и классифицируя причины ее долговечности
7.3.2.3 определять основные изменения на политической карте мира в XIX веке, анализируя последствия колониальной экспансии
8.3.2.3 анализировать причины, характер и последствия Второй мировой войны
9.3.2.3 характеризовать противостояние военно - политических блоков НАТО и ОВД, опираясь на знания исторических фактов и карты
6.3.2.4 описывать политику дипломатии Византии на примере ее взаимоотношений с соседними государствами
7.3.2.4 оценивать влияние захватнических войн на изменение мировой политики (на примере походов Наполеона I)
8.3.2.4 анализировать и оцениватьдеятельность Лиги Наций и Версальско-Вашингтон-ской системы
9.3.2.4 выделять интеграционные и дезинтеграционные процессы в мире после окончания холодной войны
6.3.2.5 выявлять особенности международных отношений в период средневековых завоеваний
7.3.2.5 использовать понятия "либерализм", "консерватизм", "социализм", "марксизм", "национализм" для объяснения исторических событий
8.3.2.5 характеризовать территориальный раздел мира и политическое устройство стран к началу ХХ века
9.3.2.5 обобщать причины и последствия локальных конфликтов
6.3.2.6 определять причины и последствия крестовых походов на примере 1-4 походов, обозначая на карте события в их динамике
7.3.2.6 характеризовать влияние европейской колониальной экспансии на традиционные общества Востока
9.3.2.6 оценивать деятельность ООН в урегулировании международных конфликтов
6.3.2.7 объяснять понятие "колониальная политика" (на примере завоеваний Испании и Португалии)
7.3.2.7 характеризовать влияние европейских революций на развитие североамериканского общества
9.3.2.7 анализировать проблему международного терроризма и экстремизма на современном этапе
9.3.2.8 обобщать и оценивать изменения на политической карте мира во второй половине ХХ века
4) Развитие экономических отношений:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
2,5 млн. лет назад- V век. Древняя Греция, Древний Рим, Древний Китай, Древняя Индия, Персия, Египет, Месопотамия, Бактрия, Кушанское царство, государство эфталитов
V век - середина XVII века. Франция, Германия, Италия, Англия, Китай, Индия, Османская империя, Персия, Арабский халифат, Византий-ская империя
Середина XVII века - XIX век. Франция, Германия, Италия, Англия, Китай, Япония, Индия, Российская империя, США, Персия, Османская империя
I половина XX века. Франция, Германия, Англия, США, Китай, Италия, Индия, Российская империя, СССР, Турция, Египет
II половина XX века - XXI век. Франция, Германия, Англия, США, Китай, Италия, Индия, СССР, Россия, Арабские страны, Корея, Сингапур, Швеция, Малайзия, Япония

8.3.2.2 әлемнің саяси картасында
ғы өзгеріс терді сипаттау арқылы империялар дың (Австро – Венгрия, Ресей, Осман империясы) ыдырау себептерін тұжырым
дау
9.3.2.2
"қырғи қабақ соғыс" ұғымын түсіндіру үшін тарихи оқиғаларды талдау
5.3.2.3 Ежелгі Римдегі Спартак көтерілісін сипаттау, себептерін анықтау
6.3.2.3 Византияның ішкі саясатын сипаттап, оның ұзақ өмір сүруінің себептерін анықтау және жіктеу
7.3.2.3 отаршылдық экспансияның салдарын талдау арқылы XIX ғасырдағы әлемнің саяси картасындағы негізгі өзгерістерді анықтау
8.3.2.3 Екінші дүниежүзі
лік соғыстың себептерін, сипаты мен салдарын талдау
9.3.2.3
тарихи фактілер мен картаға сүйене отырып, әскери-саяси одақтар НАТО және ВШҰ-ның қарсылығын сипаттау
6.3.2.4 Византияның дипломатия
лық саясатын оның көршілес елдермен қарым-қатынасының мысалында қарастырып, сипаттау
7.3.2.4 басқыншылық соғыстардың әлемдік саясаттың өзгеруіне ықпалын бағалау
(Наполеон соғыстары мысалында)
8.3.2.4 Ұлттар Лигасының қызметі мен Версаль-Вашингтон жүйесін талдау және бағалау
9.3.2.4
"қырғи қабақ соғыстан" кейін әлемдегі интеграция
лық және дезинтеграциялық процестерді айқындау
6.3.2.5 ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастар
дың ерекшелікте рін анықтау
7.3.2.5
тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "либерализм, "консерва
тизм", "социализм", "марксизм", "ұлтшылдық" ұғымдарын қолдану
8.3.2.5 ХХ ғасырдың басына қарай әлемнің аумақтық бөлінуін және мемлекеттердің саяси құрылымын сипаттау
9.3.2.5 аймақтық шиеленістер дің себептері мен салдарын тұжырымдау
6.3.2.6
картада оқиғаларды даму динамикасын
да белгілей отырып, 1-4 жорықтар мысалында крест жорықтары
ның себеп-салдарын анықтау
7.3.2.6 еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттау
9.3.2.6 халықаралық шиеленістерді реттеудегі БҰҰ-ның қызметін бағалау
6.3.2.7 "отаршылдық саясат" ұғымын түсіндіру (Испания және Португалия ның жаулап алуының мысалында)
7.3.2.7 еуропалық революциялардың солтүстікамерикалық қоғамның дамуына ықпалын сипаттау
9.3.2.7
қазіргі кездегі халықаралық лаңкестік және экстремизм проблемасын талдау
9.3.2.8
ХХ ғасырдың екінші жартысында әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді тұжырымдау және бағалау
4) экономикалық қатынастардың дамуы:
Білім алушылар:
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
шамамен 2,5 миллион жыл бұрын - V ғасыр
Ежелгі Греция, Ежелгі Рим, Ежелгі Қытай, Ежелгі Үндістан, Персия, Египет, Месопота
мия, Бактрия, Кушан хандығы, эфталиттер мемлекеті
V ғасыр -XVII ғасырдың ортасы
Франция, Германия, Италия, Англия, Қытай, Үндістан, Осман империясы, Парсы мемлекеті, Араб халифаты,
Византия империясы
XVII ғасырдың ортасы-XIX ғасыр
Франция, Германия, Италия, Англия, Қытай, Жапония, Үндістан, Ресей, АҚШ, Парсы мемлекеті, Осман империясы
XX ғасырдың
бірінші жартысы
Франция, Германия, Англия, АҚШ, Қытай, Италия, Үндістан, Ресей, КСРО, Түркия, Египет
XXғасырдың екінші жартысы - XXI ғасыр
Франция, Германия, АҚШ, Қытай, Италия, Үндістан, КСРО, Ресей, Араб елдері, Корея, Сингапур, Швеция, Малайзия, Жапония

4.1 Хозяйствен ные системы: эволюция и взаимодействие
5.4.1.1 описывать виды хозяй ственной деятельности (собирательство, охота, рыболовство, земледелие, скотовод ство, освоение металлов, меновая торговля)
6.4.1.1 характеризовать особенности развития средневековых городов, определяя роль ремесла и торговли
7.4.1.1 объяснять процесс перехода от феодального к капиталистическому хозяйству в Европе (мануфактура, фабрика), выявляя причины и следствия
8.4.1.1 оценивать влияние достижений технической революции в начале XX века (конвейерное производство, стандартизация) на развитие хозяйственной системы разных стран
9.4.1.1 анализировать причины и последствия безработицы в 70-е годы XX века
5.4.1.2 объяснять понятие "неолитическая революция", раскрывая ее значение
6.4.1.2 объяснять роль международной торговли и путешествий в средние века
7.4.1.2 характеризовать роль промышленного переворота в становлении Англии как ведущей мировой державы
8.4.1.2 использовать понятие "модернизация" для объяснения процесса развития индустриального общества
9.4.1.2 интерпретировать экономическое развитие стран во второй половине XX века, используя понятия"инфляция", "кризис", "стагнация"
5.4.1.3 описывать систему хозяйства древних цивилизаций
7.4.1.3 определять особенности развития капиталистических монополий в США
8.4.1.3 использовать понятия "рынок ценных бумаг", "акция", "спекуляция", "фондовая биржа", "кредит", "банкротство", "инфляция" для анализа исторических событий
9.4.1.3 оценивать значение экономической интеграции в условиях глобализации
7.4.1.4 объяснять развитие товарно-денежных отношений, используя понятия "экспорт", "импорт", "экспансия", "колонизация", "фактория"
8.4.1.4 определять причины обострения противоречий индустриального общества (дисбаланс между производством и потреблением), сопоставляя факты, процессы, события
9.4.1.4 выявлять противоречия в развитии социалистической хозяйственной системы, анализируя причинно- следственные связи
8.4.1.5 выявлять изменения в экономике в результате структурного экономического кризиса 1930-х годов;
9.4.1.5 анализировать основные факторы, способствовавшие быстрому экономическому росту стран Юго-Восточной Азии
4.2 Исторические модели экономиче-ских систем
5.4.2.1 сравнивать присваивающий и производящий типы хозяйства для понимания экономиче-ского прогресса
6.4.2.1 характеризовать особенности феодального типа хозяйства, объясняя формы экономиических отношений
7.4.2.1 определять особенности процесса перехода к промышленной стадии развития общества в разных странах

4.1 Шаруа
шылық жүйелер: эволю
ция және өзара әрекеттес тік
5.4.1.1
кәсіп және шаруашы
лық түрлерін (терімшілік, аңшылық, балық аулау, егіншілік, мал шаруа шылығы, металл өңдеу, айырбас сауда) сипаттау
6.4.1.1
қолөнер мен сауданың рөлін анықтай отырып, ортағасырлық қалалардың даму ерекшелікте рін сипаттау
7.4.1.1
себеп-салдарды анықтау арқылы Еуропадағы феодалдық құрылыстан капиталистік шаруашылық
қа (мануфак тура, фабрика) өту процесін түсіндіру
8.4.1.1
XX ғасырдың басындағы техникалық революция жетістіктері
нің (конвейер өндірісі, стандарттау) мемлекеттердің шаруашы лық жүйесінің дамуына ықпалын бағалау
9.4.1.1
XX ғасырдың 70-жылдарын
дағы жұмыссыздық
тың себеп-салдарын талдау
5.4.1.2 "неолиттік төңкеріс" ұғымын түсіндіру, оның мәнін ашу
6.4.1.2 ортағасырлардағы халықаралық сауда мен саяхаттардың рөлін түсіндіру
7.4.1.2 Англияның әлемдік жетекші держава ретінде қалыптасуындағы өнеркәсіп төңкерісінің рөлін сипаттау
8.4.1.2 индустрия
лық қоғамның даму процесін түсіндіру үшін "модерниза ция" ұғымын пайдалану
9.4.1.2 "инфляция", "дағдарыс", "стагнация" ұғымдарын пайдалана отырып, XX ғасырдың екінші жарты сындағы мемлекеттер дің экономика лық дамуын интерпрета циялау
5.4.1.3 ежелгі өркениеттердің шаруашы лық жүйесін сипаттау
7.4.1.3
АҚШ-дағы капиталистік монополия
лардың даму ерекшеліктерін анықтау
8.4.1.3
тарихи оқиғаларды талдау үшін "бағалы қағаздар нарығы", "акция", "алыпсатар
лық", "қор биржасы", "несие", "банкроттық, "инфляция" ұғымдарын пайдалану
9.4.1.3 жаһандану жағдайындағы экономикалық интеграцияның маңызын бағалау
7.4.1.4 "экспорт", "импорт", "экспансия", "отарлау", "фактория" ұғымдарын қолдану арқылы, тауар-ақша қатынастары
ның дамуын түсіндіру
8.4.1.4 фактілерді, процестерді, оқиғаларды салыстыра отырып, индустриялық қоғам қайшылықта
рының (өндіру мен тұтыну теңгерімі) шиеленісу себептерін анықтау
9.4.1.4
себеп-салдарлық байланыстарды талдау арқылы социалистік шаруашылық жүйесінің дамуындағы қарама-қайшылықтар
ды анықтау
8.4.1.5
1930 жылдар
дағы құры
лымдық эко
номикалық дағдарыстың нәтижесінде экономикада орын алған өзгерістерді анықтау
9.4.1.5 Оңтүстік -Шығыс Азия мемлекеттері нің қарқынды экономикалық дамуына ықпал ететін негізгі факторларды талдау
4.2 Экономика
лық
жүйелер
дің тарихи үлгілері
5.4.2.1 экономика лық ілгері леуді түсіну үшін шаруа шылықтың иемденуші және өндіруші түрлерін салыстыру
6.4.2.1 экономикалық қатынастардың формаларын түсіндіру арқылы феодалдық шаруашылық тың ерекшелікте
рін сипаттау
7.4.2.1
түрлі мемлекеттер
дің өнеркәсіп тік даму сатысына өту процесінің ерекшелікте
рін анықтау

8.4.2.1 сравнивать экономические системы капитализма и социализма в первой половине XX века, используя понятия "плановая экономика", "рыночная экономика"
9.4.2.1 интерпретировать и обосновывать эффективность экономических систем
7.4.2.2 определять различия между доиндустриальным и индустриальным этапами развития общества
9.4.2.2 оценивать роль информации как главного экономического ресурса постиндустриального общества
7.4.2.3 использовать понятие "новое время" для характеристики нового этапа всемирной истории
21. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Всемирная история" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию.
22. Темы в долгосрочных планах организованы в виде проблемных вопросов, что позволяет активизировать мыслительную деятельность обучающихся уже в самом начале урока и способствует развитию критического мышления, навыков постановки проблемных вопросов и самостоятельного анализа.
23. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Всемирная история" для 5-9
классов уровня основного
среднего образования по
обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы
по учебному предмету "Всемирная история"
для 5-9 классов уровня основного среднего образования
по обновленному содержанию
1) 5 класс:
Раздел
Темы, содержание
Цели обучения. Обучающиеся должны:
1-я четверть
От охотников-собирателей до земледельцев и скотоводов
Как появился первый человек?
5.1.1.1 объяснять происхождение человека на основе различных теорий; 5.1.1.2 объяснять первичные формы объединения: человеческое стадо, род, община, племя и их сходства и различия
Почему стены пещеры Ласко были разрисованы древними людьми?
5.2.2.1 использовать понятие "первобытное искусство" для описания образа жизни древнейших людей; 5.2.1.2 знать древние религиозные верования: тотемизм, анимизм, фетишизм, магия
Почему люди начали заниматься земледелием и скотоводством?
5.4.1.1 описывать виды хозяйственной деятельности (собирательство, охота, рыболовство, земледелие, скотоводство, освоение металлов, меновая торговля);
5.4.1.2 объяснять понятие "неолитическая революция", раскрывая ее значение;
5.4.2.1 сравнивать присваивающий и производящий типы хозяйства для понимания экономического прогресса
Цивилизации речных долин
Почему древние цивилизации развивались в долинах рек?
5.4.1.3 описывать систему хозяйства древних цивилизаций
Как мы можем узнать о цивилизациях речных долин?
5.4.1.3 описывать систему хозяйства древних цивилизаций;
5.2.2.3 описывать искусство древнего мира
Древний Египет
Почему Египет называли "Черная земля"?
5.2.4.2 описывать влияние хозяйственной деятельности и социальных изменений на появление и развитие наук (арифметика, геометрия, астрономия, медицина);
5.4.1.3 описывать систему хозяйства древних цивилизаций
Как были построены пирамиды Древнего Египта?
5.2.1.2 знать древние религиозные верования: тотемизм, анимизм, фетишизм, магия;
5.2.2.2 описывать храмы и пирамиды древнего Египта;
5.1.2.1 описывать социальную организацию древнего общества
Зачем фараон Хатшепсут оправляла корабли на землю Пунт?
5.1.2.1 описывать социальную организацию древнего общества;
5.4.1.3 описывать систему хозяйства древних цивилизаций
Какие тайны о жизни древних египтян хранит гробница Тутанхамона?
5.2.1.2 знать древние религиозные верования: тотемизм, анимизм, фетишизм, магия;
5.2.2.2 описывать храмы и пирамиды древнего Египта;
5.1.2.1 описывать социальную организацию древнего общества
2-я четверть
Колесницы и империи
Как появление колесницы изменило мир?
5.3.2.1 знать и использовать понятие "империя" для объяснения взаимоотношений государств в древности;
5.3.2.2 объяснять, каким образом завоевательные войны и возникновение империй изменяли границы государств
Как царь Хаммурапи превратил Вавилон в могущественную империю?
5.3.2.1 знать и использовать понятие "империя" для объяснения взаимоотношений государств в древности;
5.3.2.2 объяснять, каким образом завоевательные войны и возникновение империй изменяли границы государств
Почему древние империи на Ближнем и Среднем Востоке были могущест-венными?
5.3.2.2 объяснять, каким образом завоевательные войны и возникновение империй изменяли границы государств;
5.1.2.1 описывать социальную организацию древнего общества;
5.4.1.3 описывать систему хозяйства древних цивилизаций
Насколько были могущественными древние империи Средней Азии?
5.3.2.2 объяснять, каким образом завоевательные войны и возникновение империй изменяли границы государств;
5.1.2.1 описывать социальную организацию древнего общества;
5.4.1.3 описывать систему хозяйства древних цивилизаций
Древняя Индия: расцвет буддизма и триумф индуизма
Как исчез древний город Мохенджо-Даро?
5.4.1.3 описывать систему хозяйства древних цивилизаций;
5.2.2.3 описывать культуру древнего мира
Почему в Древней Индии индуизм доминировал над буддизмом?
5.1.2.3 использовать понятие "кастовая система" для объяснения социальной структуры общества;
5.2.1.3 описывать влияние религии на развитие древнего общества
Насколько была важна роль Индии как центра торговли в древности?
5.4.1.3 описывать систему хозяйства древних цивилизаций;
5.2.4.2 описывать влияние хозяйственной деятельности и социальных изменений на появление и развитие наук (арифметика, геометрия, астрономия, медицина)
Насколько были развиты научные знания в Древней Индии?
5.2.4.2 описывать влияние хозяйственной деятельности и социальных изменений на появление и развитие наук (арифметика, геометрия, астрономия, медицина)
3-я четверть
Древний Китай
Чему учили мыслители Древнего Китая?
5.2.3.1 давать простое объяснение взглядов философов древности
Что может рассказать нам о Древнем Китае терракотовая армия?
5.3.1.1 характеризовать особенности политического устройства древних государств
Какие научные открытия Древнего Китая дошли до наших дней?
5.2.4.2 описывать влияние хозяйственной деятельности и социальных изменений на появление и развитие наук (арифметика, геометрия, астрономия, медицина)
Древняя Греция
С чего начинается древнегреческая цивилизация?
5.2.2.3 описывать искусство древнего мира
Почему Древнюю Грецию называют родиной демократии?
5.3.1.1 характеризовать особенности политического устройства древних государств;
5.3.1.2 объяснять возникновение демократии в Афинском государстве;
5.1.2.1 описывать социальную организацию древнего общества
Чем Древняя Спарта отличалась от Афин?
5.3.1.1 характеризовать особенности политического устройства древних государств;
5.1.2.1 описывать социальную организацию древнего общества
Почему Александр Македонский не смог покорить скифов?
5.3.2.1 знать и использовать понятие "империя" для объяснения взаимоотношений государств в древности;
5.3.2.2 объяснять, каким образом завоевательные войны и возникновение империй меняли границы государств
Культура Древней Греции
Как философы Древней Греции представляли идеальное общест- во?
5.2.3.1 давать простое объяснение взглядов философов древности
Каким было искусство Древней Греции?
5.2.2.3 описывать искусство древнего мира
Чему учили в гимназиях, лицеях и в академиях Древней Греции?
5.2.4.2 описывать влияние хозяйственной деятельности и социальных изменений на появление и развитие наук (арифметика, геометрия, астрономия, медицина);
5.2.4.1 описывать роль письменности в развитии древнего общества
4-я четверть
Расцвет Римской империи
Как Рим стал самой могущественной империей древности?
5.3.2.1 знать и использовать понятие "империя" для объяснения взаимоотношений государств в древности;
5.3.1.1 характеризовать особенности политического устройства древних государств;
5.3.2.2 объяснять, каким образом завоевательные войны и возникновение империй изменяли границы государств
Как культура отражает развитие древнеримского общества?
5.1.2.1 описывать социальную организацию древнего общества;
5.2.2.3 описывать искусство древнего мира;
Как восстание Спартака характеризует рабство в Древнем Риме?
5.1.2.2 определять особенности рабства в Древнем мире;

8.4.2.1 "жоспарлы экономика", "нарықтық экономика" ұғымдарын қолдана отырып, XX ғасырдың бірінші жартысын дағы капита лизм мен социализм нің экономи калық жүйелерін салыстыру
9.4.2.1 экономикалық жүйелердің тиімділігін интерпретациялау және негіздеу
7.4.2.2 қоғамның индустрияға дейінгі және индустриялық даму кезеңдерінің айырмашылы
ғын анықтау
9.4.2.2
пост
индустриалды қоғамның басты экономикалық ресурсы ретінде ақпараттың рөлін бағалау
7.4.2.3 дүниежүзі тарихының жаңа кезеңін сипаттау үшін "жаңа заман" ұғымын қолдану
21. Осы оқу бағдарламасы негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
22.Ұзақ мерзімді жоспардағы тақырыптар білім алушылардың ойлау қабілетін белсендіретін және олардың сын тұрғысынан ойлау, проблемалық сұрақ қою, өздігінен талдау жасау дағдыларын дамытуға мүмкіндік беретін проблемалық сұрақтар түрінде құрастырылған.
23. Тоқсандағы бөлімдер және бөлім ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 5-9-сыныптарына
арналған "Дүниежүзі тарихы"
оқу пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған
"Дүниежүзі тарихы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге
асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 5-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар тиісті:
1- тоқсан
Терімшілер-аңшылардан бастап егіншілер мен мал өсірушілерге дейін
Алғашқы адам қалай пайда болды?
5.1.1.1 түрлі теориялар негізінде адамның пайда болуын түсіндіру;
5.1.1.2 адамдар тобыры, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы бірлестік формаларын және олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсіндіру
Неліктен ежелгі адамдар Ласко үңгірінің қабырғаларына сурет салған?
5.2.2.1 ежелгі адамдардың тұрмыс салтын сипаттау үшін "алғашқы қауымдық өнер" ұғымын пайдалану;
5.2.1.2 тотемизм, анимизм, фетишизм, магия сияқты ежелгі діни наным-сенімдерді білу
Неліктен адамдар егіншілікпен және мал шаруашылығымен айналыса бастады?
5.4.1.1 кәсіп және шаруашылық түрлерін (терімшілік, аңшылық, балық аулау, егіншілік, мал шаруашылығы, металл өңдеу, айырбас сауда) сипаттау;
5.4.1.2 "неолиттік төңкеріс" ұғымын түсіндіру, оның мәнін ашу;
5.4.2.1 экономикалық ілгерілеуді түсіну үшін шаруашылықтың иемденуші және өндіруші түрлерін салыстыру
Өзен алқаптары өркениеттері
Неліктен ежелгі өркениеттер өзен алқаптарында дамыды?
5.4.1.3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау
Өзен алқаптарындағы өркениеттер туралы қалай біле аламыз?
5.4.1.3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау;
5.2.2.3 ежелгі дүниенің өнеріне сипаттама беру
Ежелгі Египет
Неліктен Египет "Қара жер" деп аталған?
5.2.4.2 ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау;
5.4.1.3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау
Ежелгі Египет пирамидалары қалай салынды?
5.2.1.2 тотемизм, анимизм, фетишизм, магия сияқты ежелгі діни наным-сенімдерді білу;
5.2.2.2 Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларын сипаттау;
5.1.2.1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау
Пунт жеріне перғауын Хатшепсут кемелерін не үшін жіберді?
5.1.2.1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау;
5.4.1.3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау
Ежелгі Египет тұрғындарының өмірі туралы Тутанхамон табытханасы қандай сыр шертеді?
5.2.1.2 тотемизм, анимизм, фетишизм, магия сияқты ежелгі діни наным-сенімдерді білу;
5.2.2.2 Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларын сипаттау;
5.1.2.1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау
2 - тоқсан
Қос дөңгелекті арбалар және империялар
Қос дөңгелекті арбаның пайда болуы әлемді қалай өзгертті?
5.3.2.1 ежелгі заман тарихындағы мемлекетаралық қатынастарды түсіндіру үшін "империя" ұғымын білу және пайдалану;
5.3.2.2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін талдау
Хаммурапи патша Вавилонды қалай қуатты империяға айналдырды?
5.3.2.1 ежелгі заман тарихындағы мемлекетаралық қатынастарды түсіндіру үшін "империя" ұғымын білу және пайдалану;
5.3.2.2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін талдау
Таяу және Орта Шығыстағы ежелгі империялар неліктен қуатты болды?
5.3.2.2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін талдау;
5.1.2.1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау;
5.4.1.3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау
Ежелгі Орта Азия империялары қаншалықты қуатты болды?
5.3.2.2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгерткенін талдау;
5.1.2.1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау;
5.4.1.3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау
Ежелгі Үндістан: буддизмнің гүлденуі мен индуизмнің салтанат құруы
Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кетті?
5.4.1.3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау;
5.2.2.3 ежелгі дүние өнеріне сипаттама беру
Неліктен Ежелгі Үндістанда индуизм буддизмнен басым болды?
5.1.2.3 қоғамның әлеуметтік құрылымын түсіндіру үшін "касталық жүйе" ұғымын қолдану;
5.2.1.3 ежелгі қоғамның дамуына діндердің ықпалын сипаттау
Ежелгі сауда орталығы ретіндегі Үндістанның рөлі қаншалықты маңызды болды?
5.4.1.3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау;
5.2.4.2 ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау
Ежелгі Үндістанда ғылыми білімдер қаншалықты дамыды?
5.2.4.2 ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын анықтау
3 -тоқсан
Ежелгі Қытай
Ежелгі Қытайдың ойшылдары нені үйретті?
5.2.3.1 ежелгі философтардың көзқарастарына қарапайым түсіндірме беру
Терракот әскері Ежелгі Қытай туралы қандай ақпарат береді?
5.3.1.1 ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау
Ежелгі Қытайдың қандай ғылыми жаңалықтары бүгінгі күнге дейін жетті?
5.2.4.2 ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау
7-бөлім
Ежелгі Грекия
Ежелгі Грекия өркениеті бастауын қайдан алады?
5.2.2.3 ежелгі дүние өнеріне сипаттама беру
Неліктен Ежелгі Грекияны демократияның отаны деп атайды?
5.3.1.1 ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау;
5.3.1.2 Афина мемлекетінде демократияның пайда болуын түсіндіру;
5.1.2.1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау
Ежелгі Спарта Афиныдан несімен ерекшеленді?
5.3.1.1 ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау;
5.1.2.1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау
Неліктен Александр Македонский скифтерді бағындыра алмады?
5.3.2.1 ежелгі заман тарихындағы мемлекетаралық қатынастарды түсіндіру үшін "империя" ұғымын білу және пайдалану;
5.3.2.2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін талдау
Ежелгі Грекия мәдениеті
Ежелгі Грек философтары мінсіз қоғамды қалай елестетті?
5.2.3.1 ежелгі философтардың көзқарастарына қарапайым түсіндірме беру
Ежелгі Грекия өнері қандай болды?
5.2.2.3 ежелгі дүние өнеріне сипаттама беру
Ежелгі Грекияның гимназия, лицей, академиялары нені үйретті?
5.2.4.2 ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау;
5.2.4.1 ежелгі қоғамның дамуындағы жазудың рөлін сипаттау
4 - тоқсан
Рим империясының гүлденуі
Рим ежелгі дүниенің ең қуатты империясына қалай айналды?
5.3.2.1 ежелгі заман тарихындағы мемлекетаралық қатынастарды түсіндіру үшін "империя" ұғымын білу және пайдалану;
5.3.1.1 ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін анықтау;
5.3.2.2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін талдау
Ежелгі римдік қоғамның дамуы мәдениет арқылы қалай айқындалады?
5.1.2.1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау;
5.2.2.3 ежелгі дүние өнеріне сипаттама беру
Спартактың көтерілісі ежелгі Римдегі құлдықты қалай сипаттайды?
5.1.2.2 ежелгі дүниедегі құлдықтың ерекшеліктерін анықтау;

5.3.2.3 описывать восстание Спартака в Древнем Риме, выявляя его причины
Рим на рубеже эпох
Как развивалась Римская империя в І-ІІІ веках?
5.3.2.2 объяснять, каким образом завоевательные войны и возникновение империй изменяли границы государств;
5.2.1.3 описывать влияние религии на развитие древнего общества;
5.2.1.1 объяснять основные религиозные понятия (Бог, храм, священные писания, идол)
Как изменилась Римская империя в IV-V веках?
5.3.2.2 объяснять, каким образом завоевательные войны и возникновение империй изменяли границы государств;
5.2.1.3 описывать влияние религии на развитие древнего общества
Каково культурное наследие древнего мира?
5.2.4.1 описывать роль письменности в развитии древнего общества;
5.2.2.3 описывать искусство древнего мира;
5.2.4.2 описывать влияние хозяйственной деятельности и социальных изменений на появление и развитие наук (арифметика, геометрия, астрономия, медицина)
2) 6 класс:
Раздел
Темы, содержание
Цели обучения. Обучающиеся должны:
1-я четверть
Падение Римской империи
Введение. Почему Римская империя пала на Западе?
6.3.1.1 знать хронологические рамки раннего, среднего, позднего средневековья и отмечать их на ленте времени;
6.3.2.1 выявлять и классифицировать причины распада Римской империи;
Почему Римская империя сохранилась на Востоке?
6.3.2.3 описывать внутреннюю политику Византии, выявляя и классифицируя причины ее прочности
Почему в 568 году Византия направила посла к тюркскому кагану Истеми?
6.3.2.4 описывать политику дипломатии Византии на примере ее взаимоотношений с соседними государствами
Как визит княгини Ольги в Константинополь изменил Киевскую Русь?
6.3.2.4 описывать политику дипломатии Византии на примере ее взаимоотношений с соседними государствами
Феодализм
Что представляла собой феодальная экономика?
6.4.2.1 характеризовать особенности феодального типа хозяйства, объясняя формы экономических отношений;
6.4.1.1 характеризовать особенности развития средневековых городов, определяя роль ремесла и торговли;
6.1.1.1 описывать социальную структуру феодального общества
Как было построено феодальное общество?
6.1.1.1 описывать социальную структуру феодального общества;
6.1.2.1 характеризовать взаимоотношения господствующего и зависимого сословий (феодалы и крестьяне)
Как архитектура и искусство городов отображают средневековое общество?
6.4.1.1 характеризовать особенности развития средневековых городов, определяя роль ремесла и торговли;
6.2.2.2 определять влияние изменений в обществе на развитие искусства (архитектура, живопись)
История ислама

5.3.2.3 Ежелгі Римдегі Спартак көтерілісін сипаттау, себептерін анықтау
Дәуірлер кезеңіндегі Рим
І-ІІІ ғасырларда Рим империясы қалай дамыды?
5.3.2.2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін түсіндіру;
5.2.1.3 ежелгі қоғамның дамуына діндердің ықпалын сипаттау;
5.2.1.1 негізгі діни ұғымдарды (Құдай, ғибадатхана, абыз, қасиетті жазбалар, пұт) түсіндіру
IV-V ғасырларда Рим империясы қалай өзгерді?
5.3.2.2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін түсіндіру;
5.2.1.3 ежелгі қоғамның дамуына діндердің ықпалын сипаттау
Ежелгі дүниенің мәдени мұрасы қандай?
5.2.4.1 ежелгі қоғамның дамуындағы жазудың рөлін сипаттау;
5.2.2.3 ежелгі дүние өнеріне сипаттама беру;
5.2.4.2 ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау
2) 6-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар тиісті:
1- тоқсан
Рим империясының құлауы
Кіріспе. Неліктен Батыс Рим империясы құлады?
6.3.1.1 "ерте, орта, кейінгі орта ғасырлар" хронологиялық шегін білу және уақыт сызығында белгілеу;
6.3.2.1 Рим империясының ыдырау себептерін анықтау және жіктеу
Рим империясы Шығыста неліктен сақталды?
6.3.2.3 Византияның ішкі саясатын сипаттап, оның ұзақ өмір сүруінің себептерін анықтау және жіктеу
Неліктен Византия 568 жылы түрік қағаны Истемиге елші жіберді?
6.3.2.4 Византияның дипломатиялық саясатын оның көршілес елдермен қарым-қатынасының мысалында қарастырып, сипаттау
Княгиня Ольганың Константинопольге сапары Киев Русін қалай өзгертті?
6.3.2.4 Византияның дипломатиялық саясатын оның көршілес елдермен қарым-қатынасының мысалында қарастырып, сипаттау
Феодализм
Феодалдық экономика ерекшеліктері неде?
6.4.2.1 экономикалық қатынастардың формаларын түсіндіру арқылы феодалдық шаруашылықтың ерекшеліктерін сипаттау;
6.4.1.1 қолөнер мен сауданың рөлін анықтай отырып, ортағасырлық қалалардың даму ерекшеліктерін сипаттау;
6.1.1.1 феодалдық қоғамның әлеуметтік құрылымын сипаттау
Феодалдық қоғам қалай ұйымдасқан?
6.1.1.1 феодалдық қоғамның әлеуметтік құрылымын сипаттау;
6.1.2.1 үстемдік етушілер мен бағыныштылардың (феодалдар мен шаруалардың) өзара қатынасын сипаттау
Ортағасырлық қоғамды қаланың сәулеті мен өнері қалай бейнелейді?
6.4.1.1 қолөнер мен сауданың рөлін анықтай отырып, ортағасырлық қалалардың даму ерекшеліктерін сипаттау;
6.2.2.2 өнердің (сәулет, сурет өнері) дамуына қоғамдағы өзгерістердің ықпалын анықтау
Ислам тарихы

Какие ключевые события в истории ислама произошли в 610-1258 годы?
6.3.2.5 выявлять особенности международных отношений в период средневековых завоеваний
Почему VIII-XII века называют "золотым веком" исламской культуры?
6.2.2.1 определять влияние религий на мировую культуру, устанавливая взаимосвязь между различными историческими событиями;
6.2.2.4 характеризовать особенности средневековой культуры Востока;
6.2.3.1 объяснять значение достижений восточных мыслителей
2-я четверть
Крестовые походы
Почему произошли крестовые походы?
6.3.2.6 определять причины и последствия крестовых походов на примере 1-4 походов, обозначая на карте события в их динамике
Как крестовые походы изменили христианскую Европу и мусульманский мир?
6.3.2.6 определять причины и последствия крестовых походов на примере 1-4 походов, обозначая на карте события в их динамике;
6.2.2.1 определять влияние религий на мировую культуру, устанавливая взаимосвязь между различными историческими событиями
Монголы
Как монголам удалось создать мировую империю?
6.3.2.5 выявлять особенности международных отношений в период средневековых завоеваний
Как монгольские завоевания изменили политическую карту Евразии?
6.3.2.5 выявлять особенности международных отношений в период средневековых завоеваний
Средневековое европейское общество в XIV веке - в первой половине XVI века
Каковы причины стремительного распространения Черного мора?
6.2.4.1 объяснять роль знаний об окружающей среде в жизни человека
Являлся ли Черный мор главной причиной крестьянских восстаний и феодальных войн?
6.3.2.2 определять причины и последствия антифеодальных восстаний в позднем средневековье;
6.3.1.4 устанавливать связь между феодальными войнами и образованием централизованных государств
Как образовались централизованные государства в Европе?
6.3.1.4 устанавливать связь между феодальными войнами и образованием централизованных государств
Почему Жанна д? Арк остается в памяти французского народа?
6.3.1.4 устанавливать связь между феодальными войнами и образованием централизованных государств
3-я четверть
Абсолютизм на Западе и Востоке
Людовик XIV и Петр Великий: чья власть была более абсолютной?
6.3.1.3 описывать этапы развития феодального государства;
6.3.1.2 различать формы монархии в странах Запада и Востока (сословно-представительная и абсолютная);
6.3.1.6 объяснять понятия "парламент", "Генеральные штаты", "сейм", "кортесы", "Боярская Дума" для характеристики формы правления
Была ли власть Юнлэ и Токугава такой же абсолютной, как у западных монархов?
6.3.1.2 различать формы монархии в странах Запада и Востока (сословно-представительная и абсолютная);
6.3.1.5 сравнивать деятельность правителей разных стран для выявления особенностей политической власти
Почему Карл I и Осман II не смогли стать абсолютными монархами?
6.3.1.2 различать формы монархии в странах Запада и Востока (сословно-представительная и абсолютная);
6.3.1.5 сравнивать деятельность правителей разных стран для выявления особенностей политической власти
Торговля, ремесло и освоение мира
Каким образом Великий шелковый путь соединял Восток и Запад?
6.4.1.2 объяснять роль международной торговли и путешествий в средние века
Чем отличались китайские и европейские морские путешествия?
6.4.1.2 объяснять роль международной торговли и путешествий в средние века;
6.2.4.3 определять влияние Великих географических открытий на представления о мире, фиксируя на карте основные маршруты путешественников в XV-XVI веках
Как Великие географические открытия изменили мир?
6.2.4.3 определять влияние Великих географических открытий на представления о мире, фиксируя на карте основные маршруты путешественников в XV-XVI веках;

Исламның тарихында 610 - 1258 жылдар аралығында қандай басты оқиғалар орын алды?
6.3.2.5 ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастардың сипатын түсіндіру
Неліктен VIII-XII ғасырды ислам мәдениетінің "алтын ғасыры" деп атайды?
6.2.2.1 тарихи оқиғалардың өзара байланысын орнату арқылы діндерің әлемдік мәдениетке ықпалын анықтау;
6.2.2.4 Шығыстың ортағасырлық мәдениетінің ерекшеліктерін сипаттау;
6.2.3.1 Шығыс ойшылдары жетістіктерінің маңызын бағалау
2- тоқсан
Крест жорықтары
Неліктен крест жорықтары ұйымдастырылды?
6.3.2.6 картада оқиғаларды даму динамикасында белгілей отырып, 1-4 жорықтар мысалында крест жорықтарының себеп-салдарын анықтау
Крест жорықтары христиандық Еуропа мен мұсылман әлемін қалай өзгертті?
6.3.2.6 картада оқиғаларды даму динамикасында белгілей отырып, 1-4 жорықтар мысалында крест жорықтарының себеп-салдарын анықтау;
6.2.2.1 тарихи оқиғалардың өзара байланысын орнату арқылы діндердің әлемдік мәдениетке ықпалын анықтау
Моңғолдар
Монғолдар әлемдік империяны қалай құрды?
6.3.2.5 ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін анықтау
Моңғолдардың жорықтары Еуразияның саяси картасын қалай өзгертті?
6.3.2.5 ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін анықтау
XIV ғасыр- XVI ғасырдың бірінші жартысындағы ортағасырлық еуропалық қоғам
"Қара індет" не себепті жылдам таралды ?
6.2.4.1 адам өміріндегі қоршаған орта туралы білімнің рөлін түсіндіру
"Қара індет" шаруалар көтерілістері мен феодалдық соғыстардың басты себебі болды ма?
6.3.2.2 У.Тайлер, Г. Каль жетекшілігімен болған антифеодалдық көтерілістердің себептері мен маңызын анықтау;
6.3.1.4 феодалдық соғыстар мен орталықтандырылған мемлекеттердің құрылуы арасында байланыс орнату
Еуропада орталықтандырылған мемлекеттер қалай құрылды?
6.3.1.4 феодалдық соғыстар мен орталықтандырылған мемлекеттердің құрылуы арасында байланыс орнату
Неліктен Жанна д? Арк француз халқының есінде сақталады?
6.3.1.4 феодалдық соғыстар мен орталықтандырылған мемлекеттердің құрылуы арасында байланыс орнату
3 -тоқсан
Абсолютизм: Батыс пен Шығыс
XIV Людовик және Ұлы Петр: кімнің билігі айтарлықтай шексіз болды?
6.3.1.3 феодалдық мемлекеттің даму кезеңдерін сипаттау;
6.3.1.2 Батыс пен Шығыстағы монархия формаларын (сословиелік-өкілдік және шексіз билік) ажырату;
6.3.1.6 "парламент", "Бас штаттар", "сейм", "кортес", "Боярлар Думасы" ұғымдарын түсіндіру
Юнлэ мен Токугава билігі Батыс билеушілерінің билігіндей шексіз болды ма?
6.3.1.2 Батыс пен Шығыстағы монархия формаларын (сословиелік-өкілдік және шексіз билік) ажырату;
6.3.1.5 саяси биліктің ерекшеліктерін анықтау үшін әр түрлі елдердің билеушілерінің қызметін салыстыру
Неліктен І Карл мен ІІ Осман шексіз монарх бола алмады?
6.3.1.2 Батыс пен Шығыстағы монархия формаларын (сословиелік-өкілдік және шексіз билік) ажырату;
6.3.1.5 саяси биліктің ерекшеліктерін анықтау үшін әртүрлі елдердің билеушілерінің қызметін салыстыру
Сауда, қолөнер және әлемді игеру
Ұлы Жібек жолы Шығыс пен Батысты қалай байланыстырды?
6.4.1.2 ортағасырлардағы халықаралық сауда мен саяхаттардың рөлін түсіндіру
Қытайлықтар мен еуропалықтардың теңіз саяхаттарының айырмашылығы неде?
6.4.1.2 ортағасырлардағы халықаралық сауда мен саяхаттардың рөлін түсіндіру;
6.2.4.3 картада XV-XVI ғасырлардағы саяхатшылардың негізгі бағыт-бағдарларын белгілей отырып, Ұлы географиялық ашылулардың адамдардың әлем туралы түсінігіне ықпалын анықтау
Ұлы географиялық ашулар әлемді қалай өзгертті?
6.2.4.3 картадан XV-XVI ғасырлардағы саяхатшылардың негізгі бағыт-бағдарларын белгілей отырып, Ұлы географиялық ашылулардың адамдардың әлем туралы түсінігіне ықпалын анықтау;

6.3.2.7 объяснять понятие "колониальная политика" (на примере завоеваний Испании и Португалии)
4-я четверть
Эпоха Возрождения
Как Эпоха Возрождения изменила развитие искусства?
6.2.2.3 характеризовать культуру эпохи Возрождения, устанавливая взаимосвязь с культурой античности (изобразительное искусство, скульптура);
6.2.3.2 описывать влияние идей гуманистов на развитие средневековой культуры
Как обогатил мировую культуру Восточный Ренессанс?
6.2.3.2 описывать влияние идей гуманистов на развитие средневековой культуры;
6.2.2.4 характеризовать особенности средневековой культуры Востока
Реформация
Как протест Мартина Лютера изменил Европу?
6.2.1.1 определять причины изменения роли религии в мировоззрении человека и в общественной жизни;
6.2.1.2 объяснять понятия "гуманизм", "реформация", "протестантизм", "лютеранство", "кальвинизм", "контрреформация", "иезуитский орден" в контексте исторических процессов
Научная революция
Насколько оригинальной была теория Коперника?
6.2.4.2 определять значение научных открытий о строении Вселенной в период позднего средневековья для последующего развития естественных наук;
6.2.4.1 объяснять роль знаний об окружающей среде в жизни человека
Обобщающий урок по курсу истории средних веков?
Вспомнить и повторить основные цели по разделам
3) 7 класс:
Раздел
Темы, содержание
Цели обучения. Обучающиеся должны:
1-я четверть
Начало нового времени
Введение в курс. Какое значение имела Английская буржуазная революция середины XVII века?
7.4.2.3 использовать понятие "новое время" для характеристики нового этапа всемирной истории; 7.3.2.1 характеризовать причины буржуазных революций в Западной Европе;
7.1.1.1 объяснять понятия "капитал", "буржуазия", "рабочий класс/пролетариат", используя их для объяснения социальной структуры общества;
7.1.2.1 определять влияние буржуазии на изменение экономической и политической системы
Как промышленная революция изменила мир?
7.4.1.1 объяснять процесс перехода от феодального к капиталистическому хозяйству в Европе (мануфактура, фабрика), выявляя причины и следствия; 7.1.1.2 устанавливать связь между возникновением мануфактур, фабрик и формированием класса наемных рабочих;
7.4.1.2 характеризовать роль промышленного переворота в становлении Англии как ведущей мировой державы;
7.4.2.2 определять различия между доиндустриальным и индустриальным этапами развития общества
Индия и Великобритания в XVIII веке
Как англичане из торговцев превратились в правителей Индии?

6.3.2.7 "отаршылдық саясат" ұғымын түсіндіру (Испания және Португалияның жаулап алуының мысалында)
4 -тоқсан
Қайта өрлеу дәуірі
Қайта өрлеу дәуірі өнердің дамуын қалай өзгертті?
6.2.2.3 Антикалық мәдениетпен байланыс орнату арқылы Қайта өрлеу дәуірінің мәдениетін (бейнелеу, мүсін өнері) сипаттау;
6.2.3.2 гуманистік идеялардың орта ғасырлық мәдениеттің дамуына ықпалын анықтау
Шығыстағы Ренессанс әлемдік мәдениетті қалай байытты?
6.2.3.2 гуманистік идеялардың орта ғасырлық мәдениеттің дамуына ықпалын анықтау;
6.2.2.4 Шығыстың ортағасырлық мәдениетінің ерекшеліктерін сипаттау
Реформация
Мартин Лютердің наразылығы Еуропаны қалай өзгертті?
6.2.1.1 адамның дүниетанымы мен қоғамдық өмірдегі дін рөлінің өзгеру себептерін анықтау;
6.2.1.2 тарихи процестердің контекстінде "гуманизм", "реформация", "протестантизм", "лютеранство", "кальвинизм", "контр- реформация", "кезуиттер ордені" ұғымдарын түсіндіру
Ғылыми революция
Коперниктің теориясы қаншалықты бірегей болды?
6.2.4.2 жаратылыстану ғылымдарының келешектегі дамуы үшін кейінгі орта ғасырлар кезеңінде Жердің құрылысы туралы жасалған ғылыми жаңалықтардың маңыздылығын анықтау;
6.2.4.1 адам өміріндегі қоршаған орта туралы білімнің рөлін түсіндіру
Орта ғасырлар тарихы бойынша қорытынды сабақ
Бөлімдер бойынша негізгі оқыту мақсаттарын қайталау
3) 7-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Тақырыптар /Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар тиісті:
1- тоқсан
Жаңа заманның басталуы
Курсқа кіріспе.
XVII ғасырдың ортасындағы Ағылшын бұржуазиялық революциясы қандай маңызға ие болды?
7.4.2.3 дүниежүзі тарихының жаңа кезеңін сипаттау үшін "жаңа заман" ұғымын қолдану;
7.3.2.1 Батыс Еуропадағы буржуазиялық революциялардың себептерін сипаттау;
7.1.1.1 "капитал", "буржуазия", "жұмысшы табы" \пролетариат\ ұғымдарын қоғамның әлеуметтік құрылымын түсіндіру үшін қолдану;
7.1.2.1 экономикалық және саяси жүйенің өзгеруіне буржуазияның әсерін анықтау
Өнеркәсіп төңкерісі әлемді қалай өзгертті?
7.4.1.1 себеп-салдарды анықтау арқылы Еуропадағы феодалдық құрылыстан капиталистік шаруашылыққа (мануфактура, фабрика) өту процесін түсіндіру;
7.1.1.2 мануфактура, фабрикалардың пайда болуы мен жалдамалы жұмысшы табының қалыптасуы арасындағы байланысты анықтау;
7.4.1.2 Англияның әлемдік жетекші держава ретінде қалыптасуындағы өнеркәсіп төңкерісінің рөлін сипаттау;
7.4.2.2 қоғамның индустрияға дейінгі және индустриялық даму кезеңдерінің арасындағы айырмашылығын анықтау
XVIІI ғасырдағы Үндістан және Ұлыбритания
Ағылшындар
саудагерлерден Үндістан билеушілеріне қалай айналды?

7.2.2.1 использовать произведения искусства для интерпретации исторических событий;
7.1.1.3 определять особенности социальной структуры стран Азии (Китай, Индия, Япония) в период колониальной экспансии европейских держав;
7.3.2.6 характеризовать влияние европейской колониальной экспансии на традиционные общества Востока;
7.4.1.4 объяснять развитие товарно-денежных отношений, используя понятия "экспорт", "импорт", "экспансия", "колонизация", "фактория"
Распространение идей Просвещения
Как идеи Просвещения были отражены в деятельности европейских монархов?
7.2.1.1 выявлять изменения в жизни людей в связи с ограничением роли религии в обществе;
7.2.3.2 определять влияние идей Эпохи Просвещения на общественное развитие
Насколько идеи Просвещения повлияли на американцев?
7.3.2.7 характеризовать влияние европейских революций на развитие североамериканского общества;
7.2.3.2 определять влияние идей Эпохи Просвещения на общественное развитие;
7.3.1.1 выявлять особенности республиканского строя
2-я четверть
Картина Французской революции
Какие перемены произошли во Франции в 1789-1799 годы?
7.3.2.1 характеризовать причины буржуазных революций в Западной Европе;
7.1.2.1 определять влияние буржуазии на изменение экономической и политической системы; 7.1.1.1 использовать понятия "капитал", "буржуазия", "рабочий класс/пролетариат" для подробного объяснения социальной структуры общества;
Почему Давид и Бодри были разного мнения о Марате?
7.2.2.1 использовать произведения искусства для интерпретации исторических событий;
7.2.2.2 определять признаки основных течений в искусстве (неоклассицизм, романтизм, импрессионизм, реализм);
7.3.1.1 выявлять особенности республиканского строя
Как образовалась и в чем причины падения империи Наполеона?
7.2.2.1 использовать произведения искусства для интерпретации исторических событий;
7.3.2.4 оценивать влияние захватнических войн на изменение мировой политики (на примере походов Наполеона I);
7.2.3.2 определять влияние идей Эпохи Просвещения на общественное развитие
Империи и их соперничество в XIX в.
Почему Россия и Британия соперничали за влияние в Иране?
7.3.2.2 описывать изменения характера международных отношений в XVIII - середине XIX веков;
7.4.2.1 сравнивать процесс перехода к промышленной стадии развития общества в разных странах
Помогла ли политика танзимата укрепить Османскую империю?
7.4.2.1 сравнивать процесс перехода к промышленной стадии развития общества в разных странах;
7.3.2.2 описывать изменения характера международных отношений в XVIII - середине XIX веков
Каковы были причины и последствия Крымской войны?
7.3.2.2 описывать изменения характера международных отношений в XVIII - середине XIX веков;
3-я четверть
Китай и европейские державы в XIX веке
Что мы можем узнать об империализме из переписки правительств Англии и Китая?
7.3.2.2 описывать изменения характера международных отношений в XVIII - середине XIX веков
Почему в Китае до сих пор помнят опиумные войны?

7.2.2.1 тарихи оқиғаларды интерпретациялау үшін өнер туындыларын пайдалану;
7.1.1.3 Еуропалық державалардың отаршылдық экспансиясы кезеңіндегі Азия мемлекеттерінің әлеуметтік құрылымындағы ерекшеліктерді анықтау (Қытай, Үндістан, Жапония);
7.3.2.6 еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттау;
7.4.1.4 "экспорт", "импорт", "экспансия", "отарлау", "фактория" ұғымдарын қолдану арқылы, тауар-ақша қатынастарының дамуын түсіндіру
Ағартушылық идеяларының таралуы
Ағартушылық дәуірдің қандай идеялары еуропалық монархтардың қызметінде көрініс тапты?
7.2.1.1 қоғамда дін рөлінің шектелуіне байланысты адамдар өмірінде орын алған өзгерістерді анықтау;
7.2.3.2 Ағартушылық дәуір идеяларының қоғамдық дамуға ықпалын анықтау
Ағартушылық идеялар американдықтарға қалай әсер етті?
7.3.2.7 еуропалық революциялардың солтүстікамерикалық қоғамның дамуына ықпалын сипаттау;
7.2.3.2 Ағартушылық дәуір идеяларының қоғамдық дамуға ықпалын анықтау;
7.3.1.1 республикалық басқару құрылымның ерекшеліктерін анықтау
2 -тоқсан
Француз бұржуазиялықреволюциясы
ның көрінісі
1789-1799 жылдар аралығында Францияда қандай өзгерістер орын алды?
7.3.2.1 Батыс Еуропадағы буржуазиялық революциялардың себептерін сипаттау;
7.1.2.1 экономикалық және саяси жүйенің өзгеруіне буржуазияның әсерін анықтау; 7.1.1.1 "капитал", "буржуазия", "жұмысшы табы" \пролетариат\ ұғымдарын тарихи оқиғаны жан-жақты түсіндіру үшін қолдану
Неліктен Давид пен Бодридің Марат туралы көзқарастары әртүрлі болды?
7.2.2.1 тарихи оқиғаларды интерпретациялау үшін өнер туындыларын пайдалану;
7.2.2.2 өнердегі негізгі стильдер мен ағымдардың белгілерін (неоклассицизм, романтизм, импрессионизм, реализм) анықтау;
7.3.1.1 республикалық құрылымның ерекшеліктерін анықтау
Наполеон империясы қалай құрылды және оның құлдырау себептері неде болды?
7.2.2.1 тарихи оқиғаларды интерпретациялау үшін өнер туындыларын пайдалану;
7.3.2.4 империалистік соғыстардың әлемдік саясаттың өзгеруіне ықпалын бағалау (Наполеон соғыстары мысалында);
7.2.3.2 Ағартушылық дәуір идеяларының қоғамдық дамуға ықпалын анықтау
XIX ғасырдағы империялар және олардың бақталастығы
Ресей мен Британия Иранға ықпал ету үшін неге бақталас болды?
7.3.2.2 XVIII-XIX ғасырдың ортасындағы халықаралық қатынастардағы өзгерістерді сипаттау;
7.4.2.1 түрлі мемлекеттердің өнеркәсіптік даму сатысына өту процесінің ерекшеліктерін салыстыру
Танзимат саясаты Осман империясын күшейтуге әсер етті ме?
7.4.2.1 түрлі мемлекеттердің өнеркәсіптік даму сатысына өту процесінің ерекшеліктерін салыстыру;
7.3.2.2 XVIII-XIX ғасырдың ортасындағы халықаралық қатынастардағы өзгерістерді сипаттау
Қырым соғысының себептері мен салдары қандай болды?
7.3.2.2 XVIII-XIX ғасырдың ортасындағы халықаралық қатынастардағы өзгерістерді сипаттау
3 -тоқсан
XІX ғасырдағы Қытай мен Еуропа елдері
Англия және Қытай үкіметтерінің хат алысуынан империализм туралы не біле аламыз?
7.3.2.2 XVIII - XIX ғасырдың ортасындағы халықаралық қатынастардағы өзгерістерді сипаттау
Неліктен Апиын соғыстары осы күнге дейін қытай халқының есінде?

7.1.1.3 определять особенности социальной структуры стран Азии (Китай, Индия, Япония) в период колониальной экспансии европейских держав;
7.2.1.2 определять задачи миссионерства;
7.3.2.6 характеризовать влияние европейской колониальной экспансии на традиционные общества Востока;
7.4.1.4 объяснять развитие товарно-денежных отношений, используя понятия "экспорт", "импорт", "экспансия", "колонизация", "фактория"
Влияние революционных идей на Европу XIX века
Какие политические идеи сформировали революции 1848 года в Европе?
7.3.2.1 характеризовать причины буржуазных революций в Западной Европе;
7.1.2.1 определять влияние буржуазии на изменение экономической и политической системы;
7.2.3.2 определять влияние идей Эпохи Просвещения на общественное развитие;
7.2.3.3 объяснять взгляды К. Маркса и влияние марксизма на общественную жизнь;
7.3.2.5 использовать понятия "либерализм", "консерватизм", "социализм", "марксизм", "национализм" для объяснения исторических событий
Насколько были не схожи пути объединения Италии и Германии?
7.3.1.4 определять значение становления национальных государств (Италия, Германия), сравнивая исторические события разных стран в один и тот же период времени; 7.3.2.5 использовать понятия "либерализм", "консерватизм", "социализм", "марксизм", "национализм" для объяснения исторических событий
Развитие общественно-политической мысли России в XIX веке
Почему царь Александр II стал жертвой "Народной воли"?
7.2.3.1 выявлять причины зарождения новых общественно-политических течений в России (народничество, либерализм);
7.3.1.3 использовать понятия "крепостное право", "декабристы", "народники", "индивидуальный террор", "диктатура пролетариата" для объяснения исторического события
Европейское колониальное господство в XIX веке
Как британцы XIX века и современные индусы рассказывают о событиях 1857-1859 гг. в Индии?
7.1.1.3 определять особенности социальной структуры стран Азии (Китай, Индия, Япония) в период колониальной экспансии европейских держав;
7.3.2.6 характеризовать влияние европейской колониальной экспансии на традиционные общества Востока
Как сформировалась мировая колониальная система?
7.3.2.6 характеризовать влияние европейской колониальной экспансии на традиционные общества Востока;
7.3.2.3 определять основные изменения на политической карте мира в XIX веке, анализируя последствия колониальной экспансии
4-я четверть
Усиление Соединенных Штатов Америки
Какими способами расширялась тер-ритория США в западном направлении?
7.3.1.2 характеризовать процесс расширения территории США в XIX веке
Как было отменено рабство в США?

7.1.1.3 еуропалық державалардың отаршылдық экспансиясы кезеңіндегі Азия мемлекеттерінің (Қытай, Үндістан, Жапония) әлеуметтік құрылымындағы ерекшеліктерді анықтау;
7.2.1.2 миссионерліктің міндеттерін анықтау;
7.3.2.6 еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттау;
7.4.1.4 "экспорт", "импорт", "экспансия", "отарлау", "фактория" ұғымдарын қолдану арқылы, тауар-ақша қатынастарының дамуын түсіндіру
Революциялық идеялардың XІX ғасырдағы Еуропаға әсері
1848 ж. революциялар Еуропада қандай саяси идеяларды қалыптастырды?
7.3.2.1 Батыс Еуропадағы буржуазиялық революциялар дың себептерін сипаттау;
7.1.2.1 экономикалық және саяси жүйенің өзгеруіне буржуазияның әсерін анықтау;
7.2.3.2 Ағартушылық дәуір идеяларының қоғамдық дамуға ықпалын анықтау;
7.2.3.3 К. Маркстың көзқарастарын және марксизмнің қоғамдық өмірге ықпалын түсіндіру;
7.3.2.5 тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "либерализм", "консерватизм", "социализм", "марксизм", "ұлтшылдық" ұғымдарын қолдану
Италия және Германияның бірігу жолдары қаншалықты бір-біріне ұқсас болмады?
7.3.1.4 әртүрлі елдердің бір уақыт кезеңіндегі тарихи оқиғаларын салыстыру арқылы ұлттық мемлекеттердің (Италия, Германия) қалыптасу маңызын анықтау;
7.3.2.5 тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "либерализм", "консерватизм", "социализм", "марксизм", "ұлтшылдық" ұғымдарын қолдану
XІX ғасырдағы Ресейдегі қоғамдық-саяси ойдың дамуы
Неліктен ІІ Александр патша "Халық еркі" ұйымының құрбаны болды?
7.2.3.1 Ресейде жаңа қоғамдық-саяси ағымдардың (халықшылдық, либерализм) пайда болу себептерін анықтау;
7.3.1.3 тарихи оқиғаны түсіндіру үшін "басыбайлы құқық", "декабристер", "халықшылдар", "жеке террор", "пролетариат диктатурасы" ұғымдарын қолдану
XІX ғасырдағы еуропалық отаршыл үстемдік
1857-1859 жылдардағы. Үндістандағы оқиғаларды XIX ғасырдағы британдықтар мен қазіргі кездегі үндістер қалай баяндайды?
7.1.1.3 Еуропалық державалардың отаршылдық экспансиясы кезеңіндегі Азия мемлекеттерінің (Қытай, Үндістан, Жапония) әлеуметтік құрылымындағы ерекшеліктерді анықтау;
7.3.2.6 еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттау
Әлемдік отарлау жүйесі қалай қалыптасты?
7.3.2.6 еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттау;
7.3.2.3 отаршылдық экспансияның салдарын талдау арқылы XIX ғасырдағы әлемнің саяси картасындағы негізгі өзгерістерді анықтау
4 -тоқсан
Америка Құрама Штаттарының күшеюі
АҚШ-тың батыс бағыттағы аумағы қалай кеңейді?
7.3.1.2 XIX ғасырдағы Америка Құрама Штаттары территориясының кеңею үдерісін сипаттау
АҚШ-тағы құлдық қалай жойылды?

7.1.2.2 выявлять особенности трансатланти-ческого рабства;
7.4.2.1 определять особенности процесса перехода к промышленной стадии развития общества в разных странах
Почему США отправили военные корабли в Японию?
7.4.1.3 определять особенности развития капиталистических монополий в США;
7.3.2.6 характеризовать влияние европейской колониальной экспансии на традиционные общества Востока;
7.4.2.2 определять различия между доиндустриальным и индустриальным этапами развития общества;
7.2.1.2 определять задачи миссионерства
Глазами художников и писателей: обзор перемен XIX века
Как искусство и литература XIX века отображали социальную несправедливость?
7.2.2.2 определять признаки основных стилей и течений в искусстве (неоклассицизм, романтизм, импрессионизм, реализм);
7.2.2.1 использовать произведения искусства для интерпретации исторических событий
Как статья Эмиля Золя "Я обвиняю!" показывает силу слова?
7.2.2.1 использовать произведения искусства для интерпретации исторических событий;
7.3.2.5 использовать понятия "либерализм", "консерватизм", "социализм", "марксизм", "национализм" для объяснения исторических событий
Развитие научной мысли
Какое из научных открытий XIX века оказало наибольшее влияние на жизнь людей?
7.2.4.1 анализировать значение научных открытий в жизни человека и общества, отмечая изменения и преемственность;
7.2.1.1 определять изменения в жизни людей в связи с ограничением роли религии в обществе
4) 8 класс:
Раздел
Темы, содержание
Цели обучения. Обучающиеся должны:
1-я четверть
Мир в начале ХХ века
Какова была картина мира в начале ХХ века?
8.3.2.5 характеризовать территориальный раздел мира и политическое устройство стран к началу ХХ века
Какие научные открытия и новые технологии первой половины ХХ века являются наиболее значимыми?
8.2.4.2 оценивать роль науки в социально-экономическом развитии стран мира, обобщая причины, результаты, значение исторических событий;
8.4.1.1 оценивать влияние достижений технической революции в начале XX века (конвейерное производство, стандартизация) на развитие хозяйственной системы стран; 8.4.1.2 использовать понятие "модернизация" для объяснения процесса развития индустриального общества
Как изменилось искусство в конце XIX - начале ХХ веков?
8.2.2.1 описывать основные течения в искусстве XIX века - начале XX века (модернизм, символизм, реализм, авангардизм);
8.2.2.2 анализировать влияние массовой культуры (кинематограф, радио) на духовное развитие общества в первой половине ХХ века
Первая мировая война: причины и последствия
Каковы причины Первой мировой войны?

7.1.2.2 трансатлантикалық құлдықтың ерекшеліктерін анықтау;
7.4.2.1 түрлі мемлекеттердің өнеркәсіптік даму сатысына өту процесінің ерекшеліктерін анықтау
Неліктен АҚШ өз әскери кемелерін Жапонияға жіберді?
7.4.1.3 АҚШ-ғы капиталистік монополиялардың даму ерекшеліктерін анықтау;
7.3.2.6 еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттау;
7.4.2.2 қоғамның индустрияға дейінгі және индустриялық даму кезеңдерінің арасындағы айырмашылығын анықтау;
7.2.1.2 миссионерліктің міндеттерін анықтау
Суретшілер мен жазушылардың көзқарасымен
XІX ғасырдағы өзгерістерге шолу
XІX ғасырдағы өнер мен әдебиет әлеуметтік әділетсіздікті қалай суреттейді?
7.2.2.2 өнердегі негізгі стильдер мен ағымдарды (неоклассицизм, романтизм, импрессионизм, реализм) анықтау;
7.2.2.1 тарихи оқиғаларды интерпретациялау үшін өнер туындыларын пайдалану
Эмиль Золяның "Мен айыптаймын!" атты мақаласы сөз құдіретін қалай көрсетеді?
7.2.2.1 тарихи оқиғаларды интерпретациялау үшін өнер туындыларын пайдалану;
7.3.2.5 тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "либерализм", "консерватизм", "социализм", "марксизм", "ұлтшылдық" ұғымдарын қолдану
Ғылыми ойдың дамуы
XIX ғасырдағы қай ғылыми жаңалықтың адамдар өміріне ықпалы зор болды?
7.2.4.1 өзгерістер мен сабақтастықты көрсету арқылы адам мен қоғам өміріндегі ғылыми жаңалықтардың маңызын талдау;
7.2.1.1 қоғамда дін рөлінің шектелуіне байланысты адамдар өмірінде орын алған өзгерістерді анықтау
4) 8- сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар тиісті:
1 -тоқсан
ХХ ғасырдың басындағы әлем
ХХ ғасырдың басында әлем бейнесі қандай болды?
8.3.2.5 ХХ ғасырдың басындағы әлемнің аумақтық бөлінуін және мемлекеттердің саяси құрылымын сипаттау
ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы қандай ғылыми ашулар мен жаңа технологиялар ерекше маңызды болды?
8.2.4.2 тарихи оқиғалардың себептерін, нәтижелерін, маңызын тұжырымдау арқылы ғылымның әлем мемлекеттерінің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы рөлін бағалау;
8.4.1.1 XX ғасырдың басындағы техникалық революция жетістіктерінің (конвейер өндірісі, стандарттау) мемлекеттердің шаруашылық жүйесінің дамуына ықпалын бағалау;
8.4.1.2 индустриялық қоғамның даму процесін түсіндіру үшін "модернизация" ұғымын пайдалану
XIX ғасырдың аяғы - ХХ ғасырдың басында өнер қалайша өзгерді?
8.2.2.1 XIX ғасырдағы - XX ғасырдың басындағы өнердегі негізгі ағымдарды сипаттау (модернизм, символизм, реализм, авангардизм);
8.2.2.2 ХХ ғасырдың бірінші жартысында бұқаралық мәдениеттің (кинематограф, радио) қоғамның рухани дамуына ықпалын талдау
Бірінші дүниежүзілік соғыс: себептері мен салдары
Бірінші дүниежүзілік соғыстың себептері қандай?

8.3.2.1 устанавливать предпосылки и причины начала Первой мировой войны
Какие сражения Первой мировой войны являются ключевыми?
8.2.4.3 оценивать роль военной науки и техники, военной стратегии, объясняя исторические события
Как Первая мировая война изменила карту мира?
8.3.2.2 обобщать причины распада империй (Австро-Венгрия, Россия, Османская империя), описывая изменения на политической карте мира
Почему Лига Наций не смогла сохранить мир после Первой мировой войны?
8.3.2.4 анализировать и оценивать деятельность Лиги Наций и Версальско-Вашингтонской системы договоров
2-я четверть
Революции 1917 года в России
Почему пало самодержавие в России?
8.3.1.1 анализировать влияние общественно-политических течений (социальный либерализм и консерватизм, марксизм и социал-демократия) на жизнь общества
Как большевикам удалось свергнуть Временное правительство?
8.1.1.1 характеризовать влияние Октябрьского переворота на изменение социальной структуры, анализируя итоги исторического события
Почему общество раскололось на "красных" и "белых"?
8.1.1.1 характеризовать влияние Октябрьского переворота на изменение социальной структуры, анализируя итоги исторического события
Насколько изменилась Россия в 1917-1924 гг.?
8.1.1.1 характеризовать влияние Октябрьского переворота на изменение социальной структуры, анализируя итоги исторического события;
8.2.1.1 описывать взаимоотношения государства и религии, выявляя и сравнивая особенности исторических периодов
Страны Азии после Первой мировой войны
Почему Мустафу Кемаля называли "Ататюрк"?
8.2.1.1 описывать взаимоотношения государства и религии, выявляя и сравнивая особенности исторических периодов
Как три принципа Сунь Ятсена изменили Китай?
8.3.1.1 анализировать влияние общественно-политических течений (социальный либерализм и консерватизм, марксизм и социал-демократия) на жизнь общества
Насколько был опасен "меморандум Танаки"?
8.1.2.1 анализировать влияние распространения реакционных идеологий на изменение социальной жизни общества (фашизм, расизм, шовинизм, нацизм);
8.3.1.2 объяснять предпосылки формирования и развития тоталитаризма (командно-административной системы);
8.4.1.5 выявлять изменения в экономике в результате структурного экономического кризиса 1930-х годов
Почему М.Джинна и М.Ганди имели разные взгляды на достижене независимости Индии?
8.2.1.1 описывать взаимоотношения государства и религии, выявляя и сравнивая особенности исторических периодов
3-я четверть
Мировой экономический кризис
Почему 1920-е годы в США называют "эрой просперити"?

8.3.2.1 Бірінші дүниежүзілік соғыстың алғышарттары мен себептерін айқындау;
Бірінші дүниежүзілік соғыстың негізгі шайқастары қандай?
8.2.4.3 тарихи оқиғаларға түсіндірме бере отырып, әскери ғылым мен техниканың және соғыс стратегияларының рөлін бағалау
Бірінші дүниежүзілік соғыс әлем картасын қалай өзгертті?
8.3.2.2 әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді сипаттау арқылы империялардың (Австро - Венгрия, Ресей империясы, Осман империясы) ыдырау себептерін тұжырымдау
Неліктен Ұлттар Лигасы Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейін әлемде бейбітшілікті сақтай алмады?
8.3.2.4 Ұлттар Лигасының қызметі мен Версаль-Вашингтон жүйесін талдау және бағалау
2 -тоқсан
1917 жылғы Ресейдегі революция
Ресейдегі самодержавие не себепті жойылды?
8.3.1.1 қоғамдық-саяси даму үлгісін сипаттау: әлеуметтік либерализм, әлеуметтік консерватизм, марксизм, социал-демократия
Большевиктер Уақытша үкіметтің билігін қалай жойды?
8.1.1.1 тарихи оқиғаның нәтижелерін талдау арқылы әлеуметтік құрылымның өзгеруіне Қазан төңкерісінің әсерін сипаттау
Неліктен қоғам "қызылдар" мен "ақтарға" қақ жарылды?
8.1.1.1 тарихи оқиғаның нәтижелерін талдау арқылы әлеуметтік құрылымның өзгеруіне Қазан төңкерісінің әсерін сипаттау
1917-1924 жылдарда Ресей қаншалықты өзгерді?
8.1.1.1 тарихи оқиғаның нәтижелерін талдау арқылы әлеуметтік құрылымның өзгеруіне Қазан төңкерісінің әсерін сипаттау;
8.2.1.1 тарихи кезеңдердің ерекшеліктерін салыстыру арқылы мемлекет пен діннің өзара қатынасын сипаттау
Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Азия елдері
Неліктен Мұстафа Кемалді "Ататүрік" деп атады?
8.2.1.1 тарихи кезеңдердің ерекшеліктерін салыстыру арқылы мемлекет пен діннің өзара қатынасын сипаттау
Сунь Ятсеннің үш қағидаты Қытайды қалайша өзгертті?
8.3.1.1 қоғамдық-саяси ағымдардың (әлеуметтік либерализм, әлеуметтік консерватизм, марксизм, социал-демократия) қоғамның өміріне ықпалын талдау
"Танака меморандумы" қаншалықты қауіпті болды?
8.1.2.1 қоғамның әлеуметтік өміріндегі өзгерістерге реакцияшыл идеялогиялардың (фашизм, тоталитаризм, нәсілшілдік, шовинизм, ұлтшылдық) таралу ықпалын талдау;
8.3.1.2 тоталитаризм, әміршіл-әкімшіл жүйе сияқты саяси режимдердің қалыптасу алғышарттары мен тарихын түсіндіру;
8.4.1.5 1930 жылдардағы құрылымдық экономикалық дағдарыстың нәтижесінде экономикада орын алған өзгерістерді анықтау
Неліктен М. Джинна мен М. Ганди Үндістанның тәуелсіздікке қол жеткізуі туралы әр түрлі көзқараста болды?
8.2.1.1 тарихи кезеңдердің ерекшеліктерін салыстыру арқылы мемлекет пен діннің өзара қатынасын сипаттау
3-тоқсан
Әлемдік экономикалық дағдарыс
Неліктен АҚШ-та 1920-шы жылдарды "гүлдену кезеңі" деп атайды?

8.4.1.2 использовать понятие "модернизация" для объяснения процесса развития индустриального общества";
8.4.1.1 оценивать влияние достижений технической революции (конвейерное производство, стандартизация) на развитие хозяйственной системы стран в начале XX века
Причины и последствия краха Уолл-стрит?
8.4.1.3 использовать понятия "рынок ценных бумаг", "акция", "спекуляция", "фондовая биржа", "кредит", "банкротство", "инфляция" для анализа исторических событий;
8.4.1.4 определять причины обострения противоречий индустриального общества (дисбаланс между производством и потреблением), сопоставляя факты, процессы, события
Как страны мира преодолевали Великую депрессию?
8.2.4.1 характеризовать роль кейнсианства в социально-экономическом развитии стран мира;
8.4.1.5 выявлять изменения в экономике в результате структурного экономического кризиса 1930-х годов;
8.3.1.3 объяснять различные пути выхода из мирового экономического кризиса (США, Франция, Германия), сопоставляя факты, процессы, события
Тоталитарные режимы в странах Европы
Как развивался СССР при Сталине?
8.1.1.2 анализировать изменение статуса социальных слоев (рабочего класса, крестьянства, интеллигенции) в связи с развитием социалистического общества;
8.4.2.1 сравнивать экономические системы капитализма и социализма в первой половине XX века, используя понятия "плановая экономика", "рыночная экономика";
8.3.1.2 объяснять предпосылки формирования и развития тоталитаризма (командно-административной системы)
"Инженеры человеческих душ": как Сталин использовал искусство для влияния на массы?
8.2.2.1 описывать основные течения в искусстве XIX-начале XX веков (модернизм, символизм, реализм, авангардизм);
8.2.2.2 анализировать влияние массовой культуры (кинематограф, радио) на духовное развитие общества в первой половине ХХ века
Почему фашизм получил развитие в Италии и Германии?
8.1.2.1 анализировать влияние распространения реакционных идеологий на изменение социальной жизни общества (фашизм, расизм, шовинизм, нацизм);
8.3.1.2 объяснять предпосылки формирования и развития тоталитаризма (командно-административной системы)
Какое воздействие оказала нацистская политика на жизнь людей в Германии?
8.1.2.1 анализировать влияние распространения реакционных идеологий на изменение социальной жизни общества (фашизм, расизм, шовинизм, нацизм);
8.3.1.2 объяснять предпосылки формирования и развития тоталитаризма (командно-административной системы)
Насколько был устойчив "Народный фронт" во Франции и Испании?
8.1.2.1 анализировать влияние распространения реакционных идеологий на изменение социальной жизни общества (фашизм, расизм, шовинизм, нацизм);
8.3.1.1 анализировать влияние общественно-политических течений (социальный либерализм и консерватизм, марксизм и социал-демократия) на жизнь общества
4-я четверть
Причины и последствия Второй мировой войны
Какие договорные отношения складывались между странами накануне и в ходе Второй мировой войны?
8.3.2.3 анализировать причины, характер и последствия Второй мировой войны
Какие события Второй мировой войны являются ключевыми?
8.2.4.3 оценивать роль военной науки и техники и военной стратегии, объясняя исторические события
Почему война Советского Союза против фашисткой Германии называется Великой Отечественной?
8.3.2.3 анализировать причины, характер и последствия Второй мировой войны;
8.2.4.3 оценивать роль военной науки и техники и военной стратегии, объясняя исторические события
Каковы итоги и уроки Второй мировой войны?
8.3.1.1 анализировать влияние общественно-политических течений (социальный либерализм и консерватизм, марксизм и социал-демократия) на жизнь общества;
8.3.2.3 анализировать причины, характер и последствия Второй мировой войны
Культура и наука в первой половине ХХ века
Каковы особенности развития культуры в первой половине ХХ века?
8.2.1.1 описывать взаимоотношения государства и религии, выявляя и сравнивая особенности исторических периодов;
8.2.2.2 анализировать влияние массовой культуры (кинематограф, радио) на духовное развитие общества в первой половине ХХ века;
8.2.3.1 использовать понятия "позитивизм", "прагматизм", "экзистенциализм" для характеристики исторической эпохи
Как развивались наука в первой половине ХХ века?

8.4.1.2 индустриялық қоғамның даму процесін түсіндіру үшін "модернизация" ұғымын пайдалану;
8.4.1.1 XX ғасырдың басындағы техникалық революция жетістіктерінің (конвейер өндірісі, стандарттау) мемлекеттердің шаруашылық жүйесінің дамуына ықпалын бағалау
Уолл-стриттің күйреу себептері мен салдары?
8.4.1.3 тарихи оқиғаларды талдау үшін "бағалы қағаздар нарығы", "акция", "алыпсатарлық", "қор биржасы", "несие", "банкроттық", "инфляция" ұғымдарын пайдалану;
8.4.1.4 фактілерді, процестерді, оқиғаларды салыстыра отырып, индустриялық қоғам қайшылықтарының (өндіру мен тұтыну теңгерімі) шиеленісу себептерін анықтау
Әлем елдері Ұлы дағдарыстан қалай шықты?
8.2.4.1 әлем мемлекеттерінің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы Дж. Кейнс теориясының рөлін сипаттау;
8.4.1.5 1930 жылдардағы құрылымдық экономикалық дағдарыстың нәтижесінде экономикада орын алған өзгерістерді анықтау;
8.3.1.3 фактілерді, процестер мен оқиғаларды салыстыру арқылы дүниежүзілік экономикалық дағдарырыстан шығудың түрлі жолдарын түсіндіру (АҚШ, Франция, Германия)
Еуропа елдеріндегі
тоталитарлық
режимдер
Сталиннің билігі тұсында КСРО қалай дамыды?
8.1.1.2 социалистік қоғамның дамуына байланысты әлеуметтік топтардың (жұмысшы табы, шаруалар, зиялылар) мәртебесіндегі өзгерісті талдау;
8.4.2.1 "жоспарлы экономика", "нарықтық экономика" ұғымдарын қолдана отырып,
XX ғасыр бірінші жартысындағы капитализм мен социализмнің экономикалық жүйелерін салыстыру;
8.3.1.2 тоталитаризм, әміршіл-әкімшіл жүйе сияқты саяси режимдердің қалыптасу алғышарттары мен тарихын түсіндіру
"Адамның жандүниесінің инженерлері": Сталин халыққа ықпал ету үшін өнерді қалай пайдаланды?
8.2.2.1 XIX ғасырдағы - XX ғасырдың басындағы өнердегі негізгі ағымдарды сипаттау (модернизм, символизм, реализм, авангардизм);
8.2.2.2 ХХ ғасырдың бірінші жартысында бұқаралық мәдениеттің (кинематограф, радио) қоғамның рухани дамуына ықпалын талдау
Неліктен фашизм Италия мен Германияда өрбіді?
8.1.2.1 қоғамның әлеуметтік өміріндегі өзгерістерге реакцияшыл идеологиялардың (фашизм, тоталитаризм, нәсілшілдік, шовинизм, ұлтшылдық) таралу ықпалын талдау;
8.3.1.2 тоталитаризм, авторитаризм сияқты саяси режимдердің қалыптасу алғышарттары мен тарихын түсіндіру
Нацистердің саясаты Германия тұрғындарына қандай әсерін тигізді?
8.1.2.1 қоғамның әлеуметтік өміріндегі өзгерістерге реакцияшыл идеялогиялардың (фашизм, тоталитаризм, нәсілшілдік, шовинизм, ұлтшылдық) таралу ықпалын талдау;
8.3.1.2 тоталитаризм, әміршіл-әкімшіл жүйе сияқты саяси режимдердің қалыптасу алғышарттары мен тарихын түсіндіру
Франция мен Испаниядағы "Халық майданы" қаншалықты тұрақты болды?
8.1.2.1 қоғамның әлеуметтік өміріндегі өзгерістерге реакцияшыл идеялогиялардың (фашизм, тоталитаризм, нәсілшілдік, шовинизм, ұлтшылдық) таралу ықпалын талдау;
8.3.1.1 қоғамдық-саяси ағымдардың (әлеуметтік либерализм, әлеуметтік консерватизм, марксизм, социал-демократия) қоғамның өміріне ықпалын талдау
4 -тоқсан
Екінші дүниежүзілік соғыстың себептері мен салдары
Екінші дүниежүзілік соғыс қарсаңы мен барысында елдер арасында қандай келісімшарт қарым-қатынастары қалыптасты?
8.3.2.3 Екінші дүниежүзілік соғыстың себептерін, сипаты мен салдарын талдау
Екінші дүниежүзілік соғыстың қандай оқиғалары түйінді болып табылады?
8.2.4.3 тарихи оқиғаларға түсіндірме бере отырып, әскери ғылым мен техниканың және соғыс стратегиялардың рөлін бағалау
Кеңес Одағының фашистік Германияға қарсы соғысы неліктен Ұлы Отан соғысы деп аталды?
8.3.2.3 Екінші дүниежүзілік соғыстың себептерін, сипаты мен салдарын талдау;
8.2.4.3 тарихи оқиғаларға түсіндірме бере отырып, әскери ғылым мен техниканың және соғыс стратегиялардың рөлін бағалау
Екінші дүниежүзілік соғыстың қорытындылары мен сабақтары қандай болды?
8.3.1.1 қоғамдық-саяси ағымдардың (әлеуметтік либерализм, әлеуметтік консерватизм, марксизм, социал-демократия) қоғамның өміріне ықпалын талдау;
8.3.2.3 Екінші дүниежүзілік соғыстың себептерін, сипаты мен салдарын талдау
ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы мәдениет және
ғылым
ХХ ғасырдың бірінші жартысында мәдениеттің даму ерекшеліктері қандай?
8.2.1.1 тарихи кезеңдердің ерекшеліктерін салыстыру арқылы мемлекет пен діннің өзара қатынасын сипаттау;
8.2.2.2 ХХ ғасырдың бірінші жартысында бұқаралық мәдениеттің (кинематограф, радио) қоғамның рухани дамуына ықпалын талдау;
8.2.3.1 "позитивизм", "прагматизм", "экзистенциализм" ұғымдарын тарихи кезеңді сипаттау үшін қолдану
ХХ ғасырдың бірінші жартысында ғылым қалай дамыды?

8.2.4.2 оценивать роль науки в социально-экономическом развитии стран, обобщая причины, результаты, значение исторических событий
5) 9 класс:
Раздел
Темы, содержание
Цели обучения. Обучающиеся должны:
1-я четверть
Политическая карта мира во 2-ой половине ХХ века
Как изменилась политическая карта мира после Второй мировой войны?
9.3.2.8 обобщать и оценивать изменения на политической карте мира во второй половине ХХ века;
9.3.2.4 выделять интеграционные и дезинтеграционные процессы в мире после окончания холодной войны;
8.3.2.3 анализировать причины, характер и последствия Второй мировой войны
Почему во второй половине ХХ века усилился процесс деколонизации?
9.1.1.1 выявлять изменения социальной структуры в связи с отказом от социалистического пути развития;
9.3.1.3 выявлять закономерности исторического развития государств;
9.3.2.1 анализировать причины и последствия распада колониальной системы
Как сформировалась биполярная система мира?
9.3.2.2 анализировать исторические события для объяснения понятия "холодная война";
9.3.2.3 характеризовать противостояние военно-политических блоков НАТО и ОВД, опираясь на знание исторических фактов и карты;
9.3.2.8 обобщать и оценивать изменения на политической карте мира во второй половине ХХ века
Каковы особенности событий холодной войны в 1946-1963 гг.?
9.3.2.2 анализировать исторические события для объяснения понятия "холодная война";
9.3.2.3 характеризовать противостояние двух военно-политических блоков НАТО и ОВД, опираясь на знание исторических фактов и карты;
9.3.1.4 оценивать роль личности в истории
Становление международных организаций
Почему Организация Объединенных Наций издала Всеобщую Декларацию прав человека?
9.2.3.2 оценивать влияние идей защиты прав человека на деятельность современных международных правозащитных организаций;
9.3.1.2 анализировать пути становления конституционно-правовой идеологии (Всеобщая Декларация прав человека, Европарламент, Международный суд в Гааге) в ведущих странах Европы и Азии
Каковы причины европейской интеграции в послевоенное время?
9.2.3.2 оценивать влияние идей защиты прав человека на деятельность современных международных правозащитных организаций;
9.3.2.4 выделять интеграционные и дезинтеграционные процессы в мире после окончания холодной войны
2-я четверть
Развитие мировой экономики во второй половине ХХ века
Почему во второй половине ХХ века "государства благосостояния" переживали экономический кризис?
9.3.1.1 использовать понятие "государство благосостояния" для характеристики изменений в социальной сфере в 1970 - 1980 годы; 9.4.1.1 анализировать причины и последствия безработицы в 70-х годах XX века;

8.2.4.2 тарихи оқиғалардың себептерін, нәтижелерін, маңызын тұжырымдау арқылы ғылымның әлем мемлекеттерінің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы рөлін бағалау
5) 9- сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Тақырыптар/ Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар тиісті:
1 -тоқсан
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы әлемнің саяси картасы
Екінші дүниежүзілік соғыстан кейін әлемнің саяси картасы қалай өзгерді?
9.3.2.8 ХХ ғасырдың екінші жартысында әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді айқындау;
9.3.2.4 "қырғи қабақ соғыстан" кейін әлемдегі интеграциялық және дезинтеграциялық процестерді айқындау;
8.3.2.3 Екінші дүниежүзілік соғыстың себептерін, сипаты мен салдарын талдау
ХХ ғасырдың екінші жартысында отарсыздандыру процесі неліктен күшейді?
9.1.1.1 социалистік даму жолынан бас тартуға байланысты әлеуметтік құрылымдағы өзгерістерді анықтау;
9.3.1.3 мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтау;
9.3.2.1 отаршылдық жүйе күйреуінің себептері мен салдарын талдау
Әлемнің екі полюсті жүйесі қалай қалыптасты?
9.3.2.2 "қырғи қабақ соғыс" ұғымын түсіндіру үшін тарихи оқиғаларды талдау;
9.3.2.3 тарихи фактілер мен картаға сүйене отырып, әскери-саяси одақтар НАТО және ВШҰ-ның қарсылығын сипаттау;
9.3.2.8 ХХ ғасырдың екінші жартысында әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді айқындау
1946-1963 жж. қырғи қабақ соғыстың ерекшелігі неде?
9.3.2.2 "қырғи қабақ соғыс" ұғымын түсіндіру үшін тарихи оқиғаларды талдау;
9.3.2.3 тарихи фактілер мен картаға сүйене отырып, әскери-саяси одақтар НАТО және ВШҰ-ның қарсылығын сипаттау;
9.3.1.4 тұлғаның тарихтағы рөлін анықтау
Халықаралық ұйымдардың қалыптасуы
Неліктен Біріккен Ұлттар Ұйымы Жалпыға бірдей адам құқығы Декларациясын жариялады?
9.2.3.2 адам құқықтарын қорғау идеяларының қазіргі халықаралық құқық қорғау ұйымдарының қызметіне ықпалын сипаттау;
9.3.1.2 Еуропа мен Азияның жетекші мемлекеттеріндегі конституциялық-құқықтық идеологияның қалыптасу жолдарын талдау (Жалпыға бірдей адам құқығы Декларациясы, ЕҚЫҰ, Еурокеңес, Гаагадағы Халықаралық сот)
Соғыстан кейінгі уақыттағы еуропалық интеграцияның себептері қандай?
9.2.3.2 адам құқықтарын қорғау идеяларының қазіргі халықаралық құқық қорғау ұйымдарының қызметіне ықпалын сипаттау;
9.3.2.4 "қырғи қабақ соғыстан" кейін әлемдегі интеграциялық және дезинтеграциялық процестерді айқындау
2- тоқсан
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы әлемдік экономиканың дамуы
Неліктен XX ғасырдың екінші жартысында "әл-ауқатты мемлекеттер" экономикалық дағдарысқа ұшырады?
9.3.1.1 "әл-ауқатты мемлекеттер" ұғымын 1970 - 1980 жж. әлеуметтік саладағы өзгерістерді сипаттау үшін қолдану;
9.4.1.1 XX ғасырдың 70-жылдарындағы жұмыссыздықтың себеп-салдарын талдау;

9.4.1.2 интерпретировать экономическое развитие стран во второй половине XX века, используя понятия "инфляция", "кризис", "стагнация"
С какими экономическими проблемами столкнулся СССР в 60-70-е годы XX века?
9.4.1.2 интерпретировать экономическое развитие стран во второй половине XX века, используя понятия "инфляция", "кризис", "стагнация";
9.4.1.4 выявлять противоречия в развитии социалистической хозяйственной системы, анализируя причинно- следственные связи;
9.4.2.1 интерпретировать и обосновывать эффективность экономических систем
От биполярного к многополюс-ному миру
Каковы особенности событий холодной войны в 1979-1985 гг.?
9.3.2.3 характеризовать противостояние двух военно-политических блоков НАТО и ОВД, опираясь на знание исторических фактов и карты;
9.3.2.5 обобщать причины и последствия локальных конфликтов;
9.3.1.4 оценивать роль личности в истории
Почему стал возможен визит Саманты Смит в СССР?
9.3.2.4 выделять интеграционные и дезинтеграционные процессы в мире после окончания холодной войны;
9.3.1.4 оценивать роль личности в истории
Каковы причины завершения холодной войны?
9.3.2.4 выделять интеграционные и дезинтеграционные процессы в мире после окончания холодной войны;
9.3.1.3 выявлять закономерности исторического развития государств
Стал ли мир безопаснее после окончания холодной войны?
9.3.2.4 выделять интеграционные и дезинтеграционные процессы в мире после окончания холодной войны;
9.3.2.8 обобщать и оценивать изменения на политической карте мира во второй половине ХХ века;
9.3.2.5 обобщать причины и последствия локальных конфликтов
Международные организации в решении региональных проблем
Какие мирные способы решения ближневосточного кризиса предпринимает ООН?
9.3.2.5 обобщать причины и последствия локальных конфликтов;
9.3.2.6 оценивать деятельность ООН в урегулировании международных конфликтов
Каковы причины и последствия "арабской весны"?
9.3.2.5 обобщать причины и последствия локальных конфликтов;
9.3.2.6 оценивать деятельность ООН в урегулировании международных конфликтов;
9.1.2.4 определять роль средств массовой информации в формировании общественного сознания
3-я четверть
Особенности развития западных стран во второй половине ХХ века
Почему во Франции консерватизм сменился неоконсерватизмом?
9.3.1.3 выявлять закономерности исторического развития государств;
9.1.2.2 определять факторы, влияющие на уровень жизни людей ведущих и развивающихся стран мира;
9.3.1.3 выявлять закономерности исторического развития государств;
9.3.1.4 оценивать роль личности в истории
Каковы признаки "шведской модели" социализма?

9.4.1.2 "инфляция", "дағдарыс", "стагнация" ұғымдарын пайдалана отырып, XX ғасырдың екінші жартысындағы мемлекеттердің экономикалық дамуын интерпретациялау
XX ғасырдың 60-70- жылдарында КСРО қандай экономикалық қиыншылықтарға тап болды?
9.4.1.2 "инфляция", "дағдарыс", "стагнация" ұғымдарын пайдалана отырып, XX ғасырдың екінші жартысындағы мемлекеттердің экономикалық дамуын интерпретациялау;
9.4.1.4 себеп-салдарлық байланыстарды талдау арқылы социалистік шаруашылық жүйесінің дамуындағы қарама-қайшылықтарды анықтау;
9.4.2.1 экономикалық жүйелердің тиімділігін интерпретациялау және негіздеу
Екі полюсті әлемнен көп полюсті әлемге
1979-1985 жылдар аралығындағы "қырғи-қабақ соғысы" оқиғаларының ерешеліктері қандай?
9.3.2.3 тарихи фактілер мен картаға сүйене отырып, әскери-саяси одақтар НАТО және ВШҰ-ның қарсылығын сипаттау;
9.3.2.5 аймақтық шиеленістердің себептері мен салдарын тұжырымдау;
9.3.1.4 тұлғаның тарихтағы рөлін бағалау
Саманта Смиттің КСРО-ға сапары неге мүмкін болды?
9.3.2.4 "қырғи қабақ соғыстан" кейін әлемдегі интеграциялық және дезинтеграциялық процестерді айқындау;
9.3.1.4 тұлғаның тарихтағы рөлін бағалау
Қырғи-қабақ соғыстың аяқталуының себептері қандай болды?
9.3.2.4 "қырғи қабақ соғыстан" кейін әлемдегі интеграциялық және дезинтеграциялық процестерді айқындау;
9.3.1.3 мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтау
Қырғи-қабақ соғыстың аяқталуымен әлемдегі қауіпсіздік артты ма?
9.3.2.4 "қырғи қабақ соғыстан" кейін әлемдегі интеграциялық және дезинтеграциялық процестерді айқындау;
9.3.2.8 ХХ ғасырдың екінші жартысында әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді айқындау;
9.3.2.5 аймақтық шиеленістердің себептері мен салдарын тұжырымдау
Аумақтық мәселелерді шешудегі халықаралық ұйымдар
БҰҰ Таяу Шығыстағы дағдарысты шешудің қандай бейбіт жолдарын ұсынады?
9.3.2.5 аймақтық шиеленістердің себептері мен салдарын тұжырымдау;
9.3.2.6 халықаралық шиеленістерді реттеудегі БҰҰ-ның қызметін бағалау
"Араб көктемінің" себептері мен салдары қандай?
9.3.2.5 аймақтық шиеленістердің себептері мен салдарын тұжырымдау;
9.3.2.6 халықаралық шиеленістерді реттеудегі БҰҰ-ның қызметін бағалау;
9.1.2.4 қоғамдық сананы қалыптастыруда бұқаралық ақпарат құралдарының рөлін анықтау
3 - тоқсан
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы батыс елдерінің даму ерекшеліктері
Неліктен Францияда консерватизм жаңа консерватизммен ауысты?
9.3.1.3 мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтау;
9.1.2.2 әлемнің жетекші және дамушы мемлекеттеріндегі халықтың өмір сүру деңгейіне әсер ететін факторларды анықтау;
9.3.1.4 тұлғаның тарихтағы рөлін бағалау
Социализмнің "шведтік моделінің" белгілері қандай?

9.1.2.1 определять сходства и различия социальной структуры в западных и восточных странах, приводя примеры вертикальной и горизонтальной мобильности;
9.1.2.2 определять факторы, влияющие на уровень жизни людей ведущих и развивающихся стран мира;
9.3.1.1 использовать понятие "государство благосостояния" для характеристики изменений в социальной сфере в 1970 - 1980 годы
Каковы особенности германского "социально-рыночного хозяйства"?
9.3.1.3 выявлять закономерности исторического развития государств;
9.1.2.2 определять факторы, влияющие на уровень жизни людей ведущих и развивающихся стран мира;
9.3.1.1 использовать понятие "государство благосостояния" для характеристики изменений в социальной сфере в 1970 - 1980 годы
Особенности развития стран Азии во второй пол. XX в.
Как изменился Китай в результате победы Коммунистической партии в 1949 году?
9.4.1.4 выявлять противоречия в развитии социалистической хозяйственной системы, анализируя причинно-следственные связи;
9.3.1.3 выявлять закономерности исторического развития государств;
9.3.1.4 оценивать роль личности в истории
Почему стал возможен "азиатский прорыв"?
9.4.2.1 интерпретировать и обосновывать эффективность экономических систем;
9.4.1.5 выявлять основные факторы, способствовавшие быстрому экономическому росту стран Юго-Восточной Азии;
9.3.1.4 оценивать роль личности в истории
Какие проблемы независимой Индии связаны с еҰ колониальным прошлым?
9.2.1.2 использовать знания о религии для понимания и интерпретации современных общественно-политических проблем;
9.3.1.3 выявлять закономерности исторического развития государств;
9.3.1.4 оценивать роль личности в истории
В чем проявилась эволюция кемализма во второй половине XX века?
9.3.1.3 выявлять закономерности исторического развития государств;
9.2.1.3 определять роль мировых религий в формировании цивилизационных путей развития человечества, прослеживая непрерывность исторического процесса;
9.3.1.4 оценивать роль личности в истории
4-я четверть
Глобализация современного мира
Каковы ключевые особенности глобализации?
9.1.2.3 прослеживать социальные изменения в связи с процессом глобализации в современном мире (трудовая миграция, социальная интеграция), моделируя возможный сценарий исторического развития общества;
9.1.2.4 определять роль средств массовой информации в формировании общественного сознания
Каково влияние глобализации на развитие мировой экономики и политики?
9.1.2.3 прослеживать социальные изменения в связи с процессом глобализации в современном мире (трудовая миграция, социальная интеграция), моделируя возможный сценарий исторического развития общества;

9.1.2.1 батыс және шығыс мемлекеттеріндегі әлеуметтік құрылымның ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтап, мобильділікке тігінен және көлденеңінен мысал келтіру;
9.1.2.2 әлемнің жетекші және дамушы мемлекеттеріндегі халықтың өмір сүру деңгейіне әсер ететін факторларды анықтау;
9.3.1.1 "әл-ауқатты мемлекеттер" ұғымын 1970 1980 жылдардағы әлеуметтік саладағы өзгерістерді сипаттау үшін қолдану
Германдық "әлеуметтік-нарықтық шаруашылық" ерекшеліктері қандай?
9.3.1.3 мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтау;
9.1.2.2 әлемнің жетекші және дамушы мемлекеттеріндегі халықтың өмір сүру деңгейіне әсер ететін факторларды анықтау;
9.3.1.1 "әл-ауқатты мемлекеттер" ұғымын 1970 1980 жылдардағы әлеуметтік саладағы өзгерістерді сипаттау үшін қолдану
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы Азия елдерінің даму ерекшеліктері
1949 жылғы коммунистік партия жеңісі нәтижесінде Қытай қалай өзгерді?
9.4.1.4 себеп-салдарлық байланыстарды талдау арқылы социалистік шаруашылық жүйесінің дамуындағы қарама-қайшылықтарды анықтау;
9.3.1.3 мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтау;
9.3.1.4 тұлғаның тарихтағы рөлін бағалау
"Азиялық серпіліс" неліктен мүмкін болды?
9.4.2.1 экономикалық жүйелердің тиімділігін интерпретациялау және негіздеу;
9.4.1.5 Оңтүстік - Шығыс Азия мемлекеттерінің қарқынды экономикалық дамуына ықпал ететін негізгі факторларды талдау;
9.3.1.4 тұлғаның тарихтағы рөлін анықтау
Тәуелсіз Үндістанның қандай мәселелері отарлық өткенімен байланысты?
9.2.1.2 қазіргі қоғамдық-саяси мәселелерді түсіну және интерпретациялау үшін дін туралы білімдерін пайдалану;
9.3.1.3 мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтау;
9.3.1.4 тұлғаның тарихтағы рөлін бағалау
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы кемализм эволюциясы қалай айқындалды?
9.3.1.3 мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтау;
9.2.1.3 тарихи процестің сабақтастығын орнату арқылы адамзаттың өркениетті даму жолдарын қалыптастырудағы әлемдік діндердің рөлін анықтау;
9.3.1.4 тұлғаның тарихтағы рөлін бағалау
4- тоқсан
Қазіргі әлемнің жаһандануы
Жаһанданудың негізгі ерекшеліктері қандай?
9.1.2.3 қоғамның тарихи даму бағытын үлгілей отыра, жаһандану процесіне байланысты қазіргі әлемдегі әлеуметтік өзгерістерді (еңбек миграциясы, әлеуметтік интеграция) бақылау;
9.1.2.4 қоғамдық сананы қалыптастыруда бұқаралық ақпарат құралдарының рөлін анықтау
Жаһандану саясат пен әлемдік экономиканың дамуына қаншалықты ықпал етеді?
9.1.2.3 қоғамның тарихи даму бағытын үлгілей (модельдеу) отыра, жаһандану процесіне байланысты қазіргі әлемдегі әлеуметтік өзгерістерді бақылау (еңбек миграциясы, әлеуметтік интеграция);

9.4.1.3 оценивать значение экономической интеграции в условиях глобализации;
9.4.2.2 оценивать роль информации как главного экономического ресурса постиндустриального общества
Почему терроризм является угрозой для человечества?
9.3.2.7 анализировать проблему международного терроризма и экстремизма на современном этапе;
9.2.1.1 давать оценку деятельности традиционных и деструктивных религиозных организаций в жизни общества;
9.2.1.2 использовать знания о религии для понимания и интерпретации современных общественно-политических проблем
Как сохранить национальную идентичность в условиях глобализации?
9.2.3.3 аргументировать важность сохранения национальных культурных ценностей в условиях глобализации;
9.2.2.2 оценивать влияние массовой культуры на духовное развитие общества во второй половине ХХ века-начале ХХI века
Наука, образование и технологии во второй половине ХХ века - начале ХХI века
Каково влияние научно-технической революции в США на развитие стран в современном мире?
9.2.4.1 оценивать и интерпретировать социальные и экологические последствия научно-технической революции;
9.2.4.3 анализировать влияние новых научных открытий на развитие общества (генетика, микробиология, информационные технологии, нано-технологии, ядерная физика);
9.2.4.2 делать выводы о значении науки и образования для решения глобальных проблем современности, моделируя возможный сценарий развития человеческой цивилизации
Каково значение космодрома Байконур в развитии мировой науки?
9.2.4.1 оценивать и интерпретировать социальные и экологические последствия научно-технической революции;
9.2.4.2 делать выводы о значении науки и образования для решения глобальных проблем современности, моделируя возможный сценарий развития человеческой цивилизации
Каково значение образования в современном мире?
9.2.4.2 делать выводы о значении науки и образования для решения глобальных проблем современности, моделируя возможный сценарий развития человеческой цивилизации
Культура во второй половине ХХ века - начале ХХI века
Какое влияние оказали деятели культуры ХХ века на духовное развитие человечества?
9.2.2.1 анализировать влияние известных деятелей искусства на развитие общества, самостоятельно оценивая их деятельность в контексте мировой истории;
9.2.2.3 анализировать становление новых форм художественного творчества в условиях информационного общества;
9.2.3.1 оценивать влияние различных философских взглядов на современную общественную жизнь;
9.3.1.4 оценивать роль личности в истории
Каково воздействие массовой культуры на духовное развитие общества?

9.4.1.3 жаһандану жағдайындағы экономикалық интеграцияның маңызын бағалау;
9.4.2.2 постиндустриалды қоғамның басты экономикалық ресурсы ретінде ақпараттың рөлін анықтау
Адамзат үшін лаңкестік несімен қауіпті?
9.3.2.7 қазіргі кездегі халықаралық лаңкестік және экстремизм проблемасын талдау;
9.2.1.1 қоғам өміріндегі дәстүрлі және деструктивті діни ұйымдардың іс-әрекетіне баға беру;
9.2.1.2 қазіргі қоғамдық-саяси мәселелерді түсіну және интерпретациялау үшін дін туралы білімдерін пайдалану
Жаһандану жағдайында ұлттық бірегейлікті қалай сақтауға болады?
9.2.3.3 жаһандану жағдайында ұлттық мәдени құндылықтарды сақтаудың маңыздылығын дәлелдеу;
9.2.2.2 ХХ ғасырдың екінші жартысы - ХХI ғасырдың басындағы бұқаралық мәдениеттің қоғамның рухани дамуына ықпалын бағалау
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы- ХХI ғасырдың басындағы ғылым, білім, технология
АҚШ тағы Ғылыми техникалық революцияның қазіргі әлемдегі елдердің дамуына әсері қандай?
9.2.4.1 ғылыми-техникалық революцияның әлеуметтік және экологиялық салдарын бағалау және интерпретациялау;
9.2.4.3 ғылыми жаңалықтардың (генетика, микробиология, ақпараттық технологиялар, нано технологиялар, ядролық физика) қоғам дамуына ықпалын талдау;
9.2.4.2 адамзат өркениетінің дамуын үлгілеу арқылы жаһандық мәселелерді шешуде ғылым мен білімнің маңызы туралы қорытынды жасау
Әлемдік ғылымның дамуында Байқоңыр ғарыш айлағының маңызы қандай?
9.2.4.1 ғылыми-техникалық революцияның әлеуметтік және экологиялық салдарын бағалау және интерпретациялау;
9.2.4.2 адамзат өркениетінің дамуын үлгілеу арқылы жаһандық мәселелерді шешуде ғылым мен білімнің маңызы туралы қорытынды жасау
Қазіргі әлемдегі білімнің маңызы неде?
9.2.4.2 адамзат өркениетінің дамуын үлгілеу арқылы жаһандық мәселелерді шешуде ғылым мен білімнің маңызы туралы қорытынды жасау
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы- ХХI ғасырдың басындағы мәдениет
ХХ ғасырдағы мәдениет қайраткерлері адамзаттың рухани дамуына қандай ықпал жасады?
9.2.2.1 танымал өнер қайраткерлерінің қоғамның дамуына ықпалын талдау және олардың қызметіне дүниежүзілік тарих контекстінде өзіндік баға беру;
9.2.2.3 ақпараттық қоғам жағдайындағы көркем шығармашылықтың жаңа түрлерінің қалыптасуын талдау;
9.2.3.1 түрлі философиялық көзқарастардың қазіргі қоғамдық өмірге ықпалын бағалау;
9.3.1.4 тұлғаның тарихтағы рөлін бағалау
Қоғамның рухани дамуына бұқаралық мәдениеттің әсері қандай?

9.2.2.2 оценивать влияние массовой культуры на духовное развитие общества во второй половине ХХ века - начале ХХI века;
9.1.2.4 определять роль средств массовой информации в формировании общественного сознания.
Приложение 2
Пояснительная записка
В рамках обновления содержания среднего образования предлагается новая структура (т.е., распределение изучения исторических периодов по классам) содержания учебных предметов "История Казахстана" и "Всемирная история":
5 класс - эпоха древности (более 2 млн. лет - V век);
6 класс - эпоха средневековья (V - XVII века);
7 класс - новое время (XVIII -XIX века);
8 класс - новейшее время (1-я половина XX века);
9 класс - новейшее время (2-я половина XX века - XXI век).
Согласно новой учебной программе по предмету "История Казахстана" из 5 класса исключается изучение Рассказов по истории Казахстана. Это связано с тем, что в обновленной программе учебного предмета "Познание мира" начальной школы (1-4 классы) усилен акцент на изучение основных (важнейших) событий в истории Казахстана с древности по настоящее время с учетом возрастных особенностей учеников начальных классов. Поэтому по новой программе в 5 классе предполагается изучение только древней истории Казахстана (параллельно со всемирной историей), а не всего курса отечественной истории. Кроме того, новая структура содержания по классам предполагает распределение материалов по истории новейшего времени в 8-х и 9-х классах (8 класс - 1-я половина XX века, 9 класс - 2-я половина XX века - XXI век).
Обосновывается это тем, что, несмотря на сравнительно небольшие хронологические рамки, отечественная и всемирная история этого периода насыщена событиями, которые существенно повлияли/влияют на формирование современной картины мира. Поэтому выделение большего времени на изучение событий, явлений, процессов, имевших место в это время, будет способствовать формированию у обучающихся понимания сущности современных проблем развития Казахстана и мира в целом.
При внедрении новых учебных программ по дисциплинам исторического цикла (согласно графику перехода на обновленное содержание образования), будет иметь место несовпадение в содержании действующих и обновленных учебных программ по истории в части соблюдения хронологической периодизации.
Действующие программы
Новые программы
5 класс - рассказы по истории Казахстана
5 класс - древняя история
6 класс - древняя история
6 класс - история средних веков
7 класс - история средних веков
7 класс - история нового времени
8 класс - история нового времени
8 класс - новейшая история (первая половина ХХ века)
9 класс - новейшая история
9 класс - новейшая история (вторая половина ХХ века - ХХI век)
В целях сохранения преемственности содержания на время поэтапного внедрения обновленного содержания в дальнейшем:

9.2.2.2 ХХ ғасырдың екінші жартысы - ХХI ғасырдың басындағы бұқаралық мәдениеттің қоғамның рухани дамуына ықпалын бағалау;
9.1.2.4 қоғамдық сананы қалыптастыруда бұқаралық ақпарат құралдарының рөлін анықтау
2-қосымша
Түсіндірме жазба
Орта білім беру мазмұнын жаңарту аясында "Қазақстан тарихы" және "Дүниежүзі тарихы" оқу пәндері мазмұнының жаңа құрылымы (сыныптар бойынша тарихи кезеңдерді бөлу) ұсынылуда:
5 - сынып – ежелгі заман (шамамен 2 миллион жыл бұрын - V ғасыр);
6 - сынып – ортағасырлар кезеңі (V - XVII ғасырлар);
7 - сынып – жаңа заман кезеңі (XVIII -XIX ғасырлар);
8 - сынып – қазіргі заман (XX ғасырдың бірінші жартысы);
9 - сынып – қазіргі заман (XX ғасырдың екінші жартысы – бүгінгі күнге дейін).
"Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша жаңа оқу бағдарламасына сәйкес 5-сыныпта "Қазақстан тарихынан әңгімелер" оқытылмайды. Бұл бастауыш мектептегі "Дүниетану" пәнінің жаңартылған оқу бағдарламасындағы білім алушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, Қазақстан тарихының ежелгі дәуірден бүгінгі күнге дейінгі маңызды тарихи оқиғаларын зерделеуге ерекше назар аударылғанымен байланысты. Сондықтан да 5-сыныптың жаңа оқу бағдарламасында отандық тарихтың барлық курсы емес, тек қана Қазақстанның ежелгі заман тарихы (дүниежүзі тарихымен қатар) оқытылады. Оған қоса білім беру мазмұнының жаңа құрылымы қазіргі заман тарихын 8 және 9-сыныптарда (8-сынып – XX ғасырдың бірінші жартысы, 9-сынып – XX ғасырдың екінші жартысы - бүгінгі күнге дейін) бөліп оқытуды ұсынады. Қысқа хронологиялық шеңберлерге қарамастан осы кезеңдегі отандық және дүниежүзі тарихы бүгінгі күнгі әлем бейнесінің қалыптасуына елеулі түрде әсер еткен/әсер ететін оқиғаларға толы екендігімен негізделеді. Сондықтан да сол уақытта орын алған оқиғалар, құбылыстар, процестерді зерттеуге көбірек уақыттың берілуі білім алушылардың бойында Қазақстанның және жалпы әлемнің қазіргі заман проблемаларының мәні туралы түсінік қалыптастыруға мүмкіндік береді.
Жаңартылған білім мамұнына көшу кестесіне сәйкес тарих пәндері бойынша жаңа оқу бағдарламаларын енгізу барысында қолданыстағы және жаңартылған бағдарламаларының мазмұнында хронологиялық кезеңдердің сәйкессіздігі орын алады.
Қолданыстағы оқу бағдарламалары
Жаңа оқу бағдарламалары
5-сынып – Қазақстан тарихынан әңгімелері
5-сынып – ежелгі заман тарихы
6-сынып – ежелгі заман тарихы
6-сынып - ортағасырлар тарихы
7-сынып – ортағасырлар тарихы
7-сынып – жаңа заман тарихы
8-сынып – жаңа заман тарихы
8-сынып – қазіргі заман тарихы (ХХ ғасырдың бірінші жартысы)
9-сынып – қазіргі заман тарихы
9-сынып – қазіргі заман тарихы
(ХХ ғасырдың екінші жартысы – бүгінгі күнге дейін )
Алдағы уақытта жаңартылған білім беру мазмұнын кезең-кезеңмен енгізуде мазмұнның сабақтастығын сақтау мақсатында:

- в 7 классе будет внедряться новая программа 6 класса (средние века), что позволит сохранить преемственность в изучении исторических периодов;
- в 8 классе будет внедряться новая программа 7 класса (новое время), что также позволяет сохранить последовательность в изучении тем;
- в 9 классе будет внедряться переходная программа, включающая в себя содержание 8-9 классов (новейшее время).
Во всех общеобразовательных школах Республики Казахстан переходная программа для 9 класса будет использоваться в течение двух лет.
Приложение 19
к приказу и.о. Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 25 октября 2017 года № 545
Приложение 208
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Основы права"
для 9 класса уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Цель предмета "Основы права" – изучение базовых знаний о праве, воспитание грамотного в правовом плане гражданина, привитие обучающимся правовой культуры, уважения к законам государства и нормам общества, формирование знаний и навыков, необходимых для реализации ими своих гражданских прав и исполнения обязательств.
3. Задачи учебного предмета:
1) формирование знаний об основных понятиях и содержании базовых отраслей казахстанского права;
2) формирование знаний о системе фундаментальных правовых и социальных ценностей: права человека, демократия, гражданское общество, законность и правопорядок;
3) формирование понимания особенностей и признаков правового государства;
4) формирование умения поиска, анализа и использования правовой информации в учебной и практической деятельности;
5) формирование и развитие умения использовать правовые знания и навыки при выборе соответствующих закону форм поведения и действий в типичных жизненных ситуациях, урегулированных правом;
6) развитие навыка участия в дискуссиях по актуальным общественным и правовым проблемам;
7) формирование и развитие навыков критического анализа и оценки практических ситуаций, связанных с правовыми отношениями в обществе.
Глава 2. Организация содержания предмета "Основы права"
4. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Основы права" в 9-м классе составляет 1 час в неделю, в учебном году – 34 часа.

7-сыныпта 6-сыныптың (орта ғасырлар) жаңа бағдарламасы енгізіледі, бұл тарихи кезеңдерді оқытуда сабақтастықты сақтап қалуға мүмкіндік береді;
8-сыныпта 7- сыныптың (жаңа кезең) жаңа бағдарламасы енгізіледі, бұл да тарихи оқиғаларды оқытуда сабақтастықты сақтауға мүмкіндік береді;
9-сыныпта 8-9- сыныптардың (қазіргі заман тарихы) мазмұнын қамтитын өтпелі бағдарлама енгізіледі.
Барлық жалпы білім беретін мектептерде 9-сыныптың өтпелі бағдарламасы екі оқу жылында қолданылатын болады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
міндетін атқарушысының
2017 жылғы 25 қазандағы
№ 545 бұйрығына
19-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
208-қосымша
Негізгі білім беру деңгейінің 9-сыныбына арналған "Құқық негіздері"
пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. "Құқық негіздері" пәнінің мақсаты - құқық жөнінде негізгі білімдерді игеру арқылы құқықтық тұрғыдан сауатты азаматты тәрбиелеу және олардың бойында заңды құрметтеу дәстүрі мен құқықтық мәдениетті қалыптастыру, өз азаматтық құқықтары мен міндеттерін жүзеге асыруға қажетті білім мен дағдыларды қалыптастырып дамыту.
3. Пәннің міндеттері:
1) Қазақстандық құқық салаларының негізгі түсініктері мен мазмұны туралы білімдерді қалыптастыру;
2) іргелі құқықтық және әлеуметтік құндылықтар жүйесі: адам құқықтары, демократия, азаматтық қоғам, заңдылық пен құқықтық тәртіп туралы білімдерін қалыптастыру;
3) құқықтық мемлекеттің белгілері мен ерекшеліктері туралы түсінік қалыптастыру;
4) оқу және практикалық іс-әрекетте құқықтық ақпаратты табу, талдау және қолдану дағдыларын қалыптастыру;
5) құқықпен реттелетін әртүрлі өмірлік жағдайларда құқықтық білімдер мен дағдыларын қолдануды қалыптастыру және дамыту;
6) бүгінгі күнгі өзекті қоғамдық және құқықтық мәселелерге қатысты пікірталасқа қатысу дағдыларын дамыту;
7) сын тұрғысынан талдау және қоғамда құқықтық қатынастармен байланысты практикалық жағдаяттарды бағалау дағдыларын қалыптастыру мен дамыту.
2-тарау. "Құқық негіздері" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Құқық негіздері" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі 9-сыныпта аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағатты құрайды.

5. Содержание предмета "Основы права" организовано по разделам обучения. Разделы далее разбиты на подразделы, которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов.
6. Цели обучения, организованные систематично и последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения обучающихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
7. Учебный предмет "Основы права" содержит 7 разделов.
8. Раздел "Право и государство" содержит следующие подразделы:
1) понятие права;
2) правовое государство и гражданское общество.
9. Раздел "Конституционное право" содержит следующие подразделы:
1) права и свободы человека и гражданина;
2) конституционная система государственных органов.
10. Раздел "Гражданское право" содержит следующие подразделы:
1) понятие гражданского права;
2) право собственности;
3) обязательство и ответственность в гражданском праве;
4) защита прав потребителей.
11. Раздел "Трудовое право" содержит следующие подразделы:
1) понятие трудового права;
2) условия труда;
3) охрана труда;
4) трудовой договор.
12. Раздел "Семейное право" содержит следующие подразделы:
1) понятие семейного права;
2) пути заключения и прекращения брака;
3) права и обязанности членов семьи;
4) важность семьи в обществе.
13. Раздел "Административное право" содержит следующие подразделы:
1) понятие административного права;
2) административная ответственность;
3) профилактика административного правонарушения.
14. Раздел "Уголовное право" содержит следующие подразделы:
1) понятие уголовного права;
2) понятие преступления;
3) уголовная ответственность;
4) наказание и вопросы гуманизма.
15. Базовое содержание учебного предмета "Основы права":
1) понятие права. Понятие и признаки права. Отличие права от других социальных норм: норм морали, религиозных норм, обычаев, корпоративных норм;
2) права и свободы человека и гражданина. Основы Конституционного строя. Конституционные права, свободы и обязанности человека и гражданина;
3) понятие гражданского права. Имущественные отношения на основе равенства сторон. Личные неимущественные отношения: жизнь, здоровье, честь, достоинство;
4) понятие трудового права. Конституционные гарантии свободы труда;
5) понятие брака и семейного права. Понятие семьи и брака (супружества);
6) понятие административного права. Управленческое право. Административное правонарушение;
7) понятие уголовного права. Преступное поведение и его наказуемость;
8) конституционная система органов государственной власти. Основные направления деятельности высших органов государственной власти. Представительные органы государственной власти;

5. Оқу пәнінің мазмұны бөлімдерге бөлінген. Бұл бөлімдер білім, түсінік және дағдыларды қалыптастыруды көздейтін бөлімшелерден тұрады.
6. Әр бөлімшеде көрсетілген оқу мақсаттары, мұғалімге оқушыларды дамыту бойынша жұмысты жүйелі жоспарлауға және олардың жетістіктерін бағалауға, оқытудың келесі кезеңдері туралы ақпарат беруге мүмкіндік береді.
7. "Құқық негіздері" оқу пәнінің мазмұны 7 бөлімді құрайды.
8. "Құқық және мемлекет" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) құқық түсінігі;
2) құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам.
9. "Конституциялық құқық" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтары;
2) мемлекеттік органдардың конституциялық жүйесі.
10. "Азаматтық құқық" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) азаматтық құқық түсінігі;
2) меншік құқығы;
3) азаматтық құқықтағы міндеттеме мен жауапкершілік;
4) тұтынушылар құқығын қорғау.
11. "Еңбек құқығы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) еңбек құқығы түсінігі;
2) еңбек жағдайлары;
3) еңбекті қорғау;
4) еңбек шарты.
12. "Отбасы құқығы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) отбасы құқығының түсінігі;
2) некені қию және тоқтату жолдары;
3) отбасы мүшелерінің құқықтары мен міндеттері;
4) отбасының қоғамдағы маңыздылығы.
13. "Әкімшілік құқық" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әкімшілік құқық түсінгі;
2) әкімшілік жауапкершілік;
3) әкімшілік құқық бұзушылықтың алдын алу.
14."Қылмыстық құқық" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) қылмыстық құқық түсінігі;
2) қылмыс ұғымы;
3) қылмыстық жауапкершілік;
4) жазалау және гуманизм мәселесі.
15."Құқық негіздері" пәнінің базалық мазмұны:
1) құқық түсінігі. Құқық түсінігі және оның белгілері. Құқықтың басқа әлеуметтік нормалардан айырмашылығы: мораль, діни нормалар, дәстүрлер, корпоротивтік нормалар;
2) адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтары. Конституциялық құрылыс негіздері. Адамдар мен азаматтардың конституциялық құқықтары, бостандықтары мен міндеттері;
3) азаматтық құқық түсінігі. Тараптардың теңдігі негізіндегі мүліктік қатынас. Жеке мүліктік емес қатынастар: өмір, денсаулық, ар, абырой;
4) еңбек құқығы түсінігі. Еңбек бостандығының конституциялық кепілдігі;
5) неке және отбасы құқығы түсінігі. Отбасы мен неке (ерлі-зайыптылық) түсінігі;
6) әкімшілік құқық түсінігі. Басқару құқығы. Әкімшілік құқық бұзушылық;
7) қылмыстық құқық түсінігі. Қылмыстық мінез-құлық пен жазаланушылық;
8) мемлекеттік басқару органдардың конституциялық жүйесі. Жоғарғы билік органдарының негізгі қызмет бағыттары. Мемлекеттік биліктің өкілетті органдары;

9) право собственности. Виды собственности в Республике Казахстан. Основные пути приобретения и прекращения права собственности;
10) условия труда. Права и обязанности работодателя и работника;
11) пути заключения и прекращения брака. Условия и препятствия заключения брака (супружества). Прекращение и расторжение брака;
12) понятие преступления. Признаки и виды преступлений. Объект, субъект, объективная и субъективная сторона преступления;
13) обязательство и ответственность в гражданском праве. Имущественная ответственность за неисполнение обязательства. Способы обеспечения обязательства;
14) охрана труда. Пути разрешения трудовых споров. Правовое регулирование труда несовершеннолетних;
15) права и обязанности членов семьи. Права ребенка;
16) административная ответственность. Виды и признаки административного правонарушения. Виды административных взысканий и порядок их применения;
17) уголовная ответственность. Уголовная ответственность за противоправные деяния и виды наказания за них. Субъекты коррупционных правонарушений;
18) правовое государство и гражданское общество. Понятия и признаки правового государства. Роль и важность институтов гражданского общества в функционировании правового государства;
19) защита прав потребителей.      Пути защиты прав потребителей. Права потребителей на защиту своих прав;
20) трудовой договор.      Содержание трудового договора.
21) важность семьи в обществе.      Государственная поддержка и защита семейных отношений;
22) профилактика административного правонарушения. Роль и значение административно-правовых норм в регулировании общественных отношений.
23) наказание и вопросы гуманизма. Принцип гуманизма в угловном праве.
Глава 3. Система целей обучения
16. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в коде 9.2.1.2 "9" - класс, "2" - раздел, "1" - подраздел, "2" - нумерация учебной цели.
17. Система целей обучения расписана по разделам:
1) "Право и государство":
Обучающиеся должны:
Подраздел
9 класс
9.1.1 Понятие права
9.1.1.1 объяснять понятие и роль права в системе социальных норм
9.1.2 Правовое государство и гражданское общество
9.1.2.1 определять особенность и значимость правового государства;
9.1.2.2 определять роль и важность институтов гражданского общества
2) " Конституционное право":
Обучающиеся должны:
Подраздел
9 класс
9.2.1 Права и свободы человека и гражданина

9) меншік құқығы. Қазақстан Республикасындағы меншік түрлері. Меншік құқығына ие болу және тоқтатылуының негізгі жолдары;
10) еңбек жағдайлары. Жұмыс беруші мен жұмыскердің құқықтары мен міндеттері;
11) некені қию және тоқтату жолдары. Некеге тұрудың шарттары мен кедергілері. Некені тоқтату мен бұзу;
12) қылмыс ұғымы. Қылмыстың түрлері мен белгілері. Қылмыстың обьектісі, субъектісі. Қылмыстың объективті және субъективті жақтары;
13) азаматтық құқықтағы міндеттеме мен жауапкершілік. Міндеттемелерді орындамағаны үшін мүліктік жауапкершілік. Міндеттемелерді қамтамасыз ету амалдары;
14) еңбекті қорғау. Еңбек дауларын шешу жолдары. Жасөспірімдер еңбегінің құқықтық реттелуі;
15) отбасы мүшелерінің құқықтары мен міндеттері. Бала құқығы;
16) әкімшілік жауапкершілік. Әкімшілік құқық бұзушылық белгілері мен түрлері. Әкімшілік өндіріп алу түрлері мен оларды қолдану тәртібі;
17) қылмыстық жауапкершілік. Құқыққа қарсы әрекет үшін қылмыстық жауапкершілік және жаза түрлері. Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтардың субъектілері;
18) құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам. Құқықтық мемлекеттің түсінігі мен белгілері. Құқықтық мемлекеттің қызметіндегі азаматтық қоғам институттарының маңызы мен рөлі;
19) тұтынушылар құқығын қорғау. Тұтынушылардың құқықтарын қорғау жолдары. Тұтынушылардың өз құқықтарын қорғау құқығы;
20) еңбек шарты. Еңбек шартының мазмұны;
21) отбасының қоғамдағы маңыздылығы. Отбасы қатынастарын мемлекеттік қолдау және қорғау;
22) әкімшілік құқық бұзушылықтың алдын алу. Қоғамдық қатынастарды реттеудегі әкімшілік құқық бұзушылық нормаларының рөлі мен маңызы;
23) жазалау мен гуманизм мәселесі. Қылмыстық құқықтағы гуманизм қағидаты.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
16. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді Мысалы, 9.2.1.2 кодында: "9" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімшенің, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.
17. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша берілген:
1) "құқық және мемлекет" бөлімі:
Білім алушылар:
Бөлімше
9-сынып
9.1.1 Құқық түсінігі
9.1.1.1 әлеуметтік нормалар жүйесінде құқықтың ұғымы мен рөлін түсіндіру
9.1.2 Құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам
9.1.2.1 құқықтық мемлекеттің ерекшелігі мен маңызын анықтау
9.1.2.2 азаматтық қоғам институттарының ролі мен маңызын анықтау
2) "конституциялық құқық" бөлімі:
Білім алушылар:
Бөлімше
9-сынып
9.2.1 Адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтары

9.2.1.1 объяснять основы конституционного строя
9.2.1.2 определять конституционные права, свободы и обязанности человека и гражданина на основе анализа Конституции Республики Казахстан
9.2.2 Контституционная система государственных органов
9.2.2.1 определять и сравнивать функции государственных органов, основываясь на Конституции Республики Казахстан
9.2.2.2 определять важность и роль выборов в формировании государственных органов
3) "Гражданское право":
Обучающиеся должны:
Подраздел
9 класс
9.3.1 Понятие гражданского права
9.3.1.1 объяснять понятие и принципы гражданского права
9.3.2 Право собственности
9.3.2.1 определять виды собственности;
9.3.2.2 определять пути приобретения и прекращения права собственности, анализируя правовые ситуации
9.3.3 Обязательство и ответственность в гражданском праве
9.3.3.1 анализировать обязательства и определять ответственность в гражданском праве
9.3.4 Защита прав потребителей
9.3.4.1 определять пути защиты прав потребителей
4) "Трудовое право":
Обучающиеся должны:
Подраздел
9 класс
9.4.1 Понятие трудового права
9.4.1.1 объяснять понятие трудового права
9.4.2 Условия труда
9.4.2.1 определять условия труда, основываясь на Трудовом кодексе Республики Казахстан
9.4.2.2 объяснять права и обязанности работодателя и работника, анализируя правовые ситуации
9.4.3 Охрана труда
9.4.3.1 анализировать правовые нормы в отношении труда несовершеннолетних
9.4.3.2 предлагать пути разрешения трудовых споров, опираясь на нормативные правовые акты
9.4. 4 Трудовое соглашение
9.4.4.1 раскрывать содержание трудового договора, анализируя правовые ситуации
5) "Семейное право":
Обучающиеся должны:
Подраздел
9 класс
9.5.1 Понятие брака и семейного права
9.5.1.1 объяснять понятия "брак" и "семья"
9.5.2 Пути заключения и прекращения брака
9.5.2.1 определять условия заключения и прекращения брака
9.5.3. Права и обязанности членов семьи
9.5.3.1 определять права и обязанности членов семьи;
9.5.3.2 анализировать права детей в обществе и семье, ссылаясь на правовые акты
9.5.4 Важность семьи в обществе
9.5.4.1 оценивать значимость семьи в обществе
6) "Административное право":
Обучающиеся должны:
Подраздел
9 класс
9.6.1 Понятие административного права
9.6.1.1 объяснять понятие административного права
9.6.2 Административная ответственность
9.6.2.1 определять виды и признаки административного правонарушения;
9.6.2.2 объяснять виды административной ответственности и порядок их применения, анализируя правовые ситуации
9.6.3 Профилактика административного правонарушения
9.6.3.1 оценивать значение административно-правовых норм

9.2.1.1 конституциялық құрылыс негіздерін түсіндіру
9.2.1.2 Қазақстан Республикасы Конституциясын талдау арқылы адамның және азаматтың конституциялық құқықтары, бостандықтары мен міндеттерін анықтау
9.2.2 Мемлекеттік органдардың конституциялық жүйесі
9.2.2.1 Конституция негізінде мемлекеттік органдардың қызметтерін анықтап, салыстыру
9.2.2.2 мемлекеттік органдардың құрылуында сайлаудың маңызы мен рөлін анықтау
3) "азаматтық құқық" бөлімі:
Білім алушылар:
Бөлімше
9-сынып
9.3.1 Азаматтық құқық түсінігі
9.3.1.1 азаматтық құқық ұғымы мен қағидаларын түсіндіру
9.3.2 Меншік құқығы
9.3.2.1 меншік түрлерін анықтау
9.3.2.2 меншік құқығына ие болудың және тоқтатылудың жолдарын, құқықтық жағдаяттарды талдау арқылы анықтау
9.3.3 Азаматтық құқықтағы міндеттеме мен жауапкершілік
9.3.3.1 азаматтық құқықтағы міндеттемелерді талдап, жауапкершіліктерін анықтау
9.3.4 Тұтынушылар құқығын қорғау
9.3.4.1 тұтынушылардың құқықтарын қорғау жолдарын ұсыну
4) "еңбек құқығы" бөлімі:
Білім алушылар:
Бөлімше
9-сынып
9.4.1 Еңбек құқығы түсінігі
9.4.1.1 еңбек құқығы ұғымын түсіндіру
9.4.2 Еңбек жағдайлары
9.4.2.1 Қазақстан Республикасының еңбек кодексі баптарының негізінде еңбек жағдайларын анықтау
9.4.2.2 құқықтық жағдаяттарды талдау арқылы жұмыс беруші мен жұмысшының құқықтары мен міндеттерін түсіндіреді
9.4.3 Еңбекті қорғау
9.4.3.1 кәмелетке толмағандардың еңбегіне қатысты құқықтық нормаларды талдау
9.4.3.2 құқықтық нормативтік актілерге сүйеніп еңбек дауларын шешу жолдарын ұсыну
9.4.4 Еңбек шарты
9.4.4.1 құқықтық жағдаяттарды талдап еңбек шартының мазмұнын ашу
5) "отбасы құқығы" бөлімі
Білім алушылар:
Бөлімше
9-сынып
9.5.1 Неке және отбасы құқығы түсінігі
9.5.1.1 неке және отбасы ұғымдарын түсіндіру
9.5.2 Некені қию және тоқтату жолдары
9.5.2.1 некені қию және тоқтатылу шарттарын анықтау
9.5.3. Отбасы мүшелерінің құқығы мен міндеттері
9.5.3.1 отбасы мүшелерінің құқықтары мен міндеттерін анықтау
9.5.3.2 құқықтық актілерге сүйене отырып, қоғам мен отбасындағы балалар құқығын талдау
9.5.4 Отбасының қоғамдағы маңыздылығы
9.5.4.1 отбасының қоғамдағы маңыздылығын бағалау
6) "әкімшілік құқық" бөлімі:
Білім алушылар:
Бөлімше
9-сынып
9.6.1 Әкімшілік құқық түсінігі
9.6.1.1 әкімшілік құқық ұғымын түсіндіру
9.6.2 Әкімшілік жауапкершілік
9.6.2.1 әкімшілік құқық бұзушылықтың түрлері мен белгілерін анықтау
9.6.2.2 құқықтық жағдаяттарды талдау арқылы әкімшілік жауапкершілік түрлерін және оларды қолдану тәртібін түсіндіру
9.6.3 Әкімшілік құқық бұзушылықтың алдын алу
9.6.3.1 әкімшілік құқықтық нормалардың маңызына баға беру

7) "Уголовное право":
Обучающиеся должны:
Подраздел)
9 класс
9.7.1 Понятие уголовного права
9.7.1.1 объяснять понятие уголовного права
9.7.2 Понятие преступления
9.7.2.1 различать признаки и виды преступления
9.7.3 Уголовная ответственность
9.7.3.1 определять уголовную ответственность и виды наказания, анализируя правовые ситуации;
9.7.3.2 анализировать антикоррупционные правовые акты
9.7.4 Наказание и вопросы гуманизма
9.7.4.1 оценивать принцип гуманизма в уголовном праве
18. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Основы права" для 9 класса уровня основного среднего образования по обновленному содержанию.
19. Темы в долгосрочных планах организованы в виде проблемных вопросов, что позволяет активизировать мыслительную деятельность обучающихся уже в самом начале урока и способствует развитию у обучающихся критического мышления, навыков постановки проблемных вопросов и самостоятельного анализа.
20. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Основы права" для 9 класса
уровня основного среднего
образования по обновленному
содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы
по учебному предмету "Основы права" для 9 класса уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
Раздел
Тема, содержание
Цели обучения. Обучающиеся должны:
1-я четверть
Понятие права
Что такое право и как оно влияет на общественные отношения?
9.1.1.1 объяснять понятие и роль права в системе социальных норм
Права и свободы человека и гражданина
Какие права и обязанности у человека и гражданина Республики Казахстан?
9.2.1.2 определять конституционные права, свободы и обязанности человека и гражданина на основе анализа Конституции Республики Казахстан
Почему Казахстан провозглашает себя демократическим, светским, правовым и социальным государством?
9.2.1.1 объяснять основы конституционного строя
Понятие гражданского права
Как гражданское право регулирует общественные отношения?
9.3.1.1 объяснять понятие и принципы гражданского права
Понятие трудового права
Что провозглашает 24 статья Конституции РК?
9.4.1.1 объяснять понятие трудового права
Понятие брака и семейного права
Как законодательством защищается семья?
9.5.1.1 объяснять понятия "брак" и "семья"
Понятие административного права
Какие общественные отношения регулирует административное право?
9.6.1.1 объяснять понятие административного права
Понятие уголовного права
В чем отличие уголовного права от других отраслей права?

7) "қылмыстық құқық" бөлімі:
Білім алушылар:
Бөлімше
9-сынып
9.7.1 Қылмыстық құқық түсінігі
9.7.1.1 қылмыстық құқық ұғымын түсіндіру
9.7.2 Қылмыс ұғымы
9.7.2.1 қылмыстың белгілері мен түрлерін ажырату
9.7.3 Қылмыстық жауапкершілік
9.7.3.1 құқықтық жағдаяттарды талдау арқылы қылмыстық жауаптылықты және жаза түрлерін анықтау
9.7.3.2 сыбайлас жемқорлықпен күреске бағытталған құқықтық актілерді талдау
9.7.4 Жазалау және гуманизм мәселесі
9.7.4.1 қылмыстық құқықтағы гуманизм қағидасына баға беру
18. Осы оқу бағдарламасы негізгі орта білім беру деңгейінің 9-сыныбына арналған "Құқық негіздері" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
19.Ұзақ мерзімді жоспардағы тақырыптар білім алушылардың ойлау қабілетін белсендіретін және олардың сын тұрғысынан ойлау, проблемалық сұрақ қою, өздігінен талдау жасау дағдыларын дамытуға мүмкіндік беретін проблемалық сұрақтар түрінде құрастырылған.
20. Тоқсандағы бөлімдер және бөлім ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 9-сыныбына арналған
"Құқық негіздері" оқу пәнінен
жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 9-сыныбына арналған "Құқық негіздері" пәнінен
жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді
жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары.
Білім алушылар тиісті:
1-тоқсан
9.1
Құқық түсінігі
Құқық дегеніміз не және ол қоғамдық қатынастарға қалай әсер етеді?
9.1.1.1 әлеуметтік нормалар жүйесіндегі құқық ұғымы мен ролін түсіндіру
9.1
Адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтары
Қазақстан Республикасында адам мен азаматтың қандай құқықтары мен міндеттері бар?
9.2.1.2 Қазақстан Республикасы Конституциясын талдау арқылы адамның және азаматтың конституциялық құқықтары, бостандықтары мен міндеттерін анықтау
Неліктен Қазақстан өзін демократиялық, зайырлы, құқықтық және әлеуметтік мемлекет ретінде жариялайды?
9.2.1.1 конституциялық құрылым негіздерін түсіндіру
9.1
Азаматтық құқық түсінігі
Азаматтық құқық қоғамдық қатынастарды қалай реттейді
9.3.1.1 азаматтық құқық ұғымы мен қағидаларын түсіндіру
9.1
Еңбек құқығы түсінігі
ҚР Конституциясының 24-ші бабы нені көздейді?
9.4.1.1 еңбек құқығы ұғымын түсіндіру
9.1
Неке және отбасы құқығы түсінігі
Заңнамада отбасы қалай қорғалған?
9.5.1.1 неке және отбасы ұғымдарын түсіндіру
9.1
Әкімшілік құқық түсінігі
Әкімшілік құқық қандай қоғамдық қатынастарды реттейді?
9.6.1.1 әкімшілік құқық ұғымын түсіндіру
9.1
Қылмыстық құқық түсінігі
Қылмыстық құқықтың басқа құқық салаларынан ерекшелігі неде?

9.7.1.1 объяснять понятие уголовного права
2-я четверть
Контституционное устройсво государственных органов
В чем заключается функция государственных органов?
9.2.2.1 определять и сравнивать функции государственных органов, руководствуясь основными положениями Конституции Республики Казахстан
Какова роль и значение выборов в формировании государственных органов?
9.2.2.2 определять важность и роль выборов в формировании государственных органов
Право собственности
Как стать собственником?
9.3.2.1 определять виды собственности;
9.3.2.2 определять пути приобретения и прекращения права собственности, анализируя правовые ситуации
Условия труда
Как законодательством регулируются условия труда?
9.4.2.1 определять условия труда, руководствуясь положениями Трудового кодекса Республики Казахстан;
9.4.2.2 объяснять права и обязанности работодателя и работника, анализируя правовые ситуации
Пути заключения и прекращения брака
При каких обстоятельствах заключается и прекращается брак?
9.5.2.1 определять условия заключения и прекращения брака
Понятие преступление
Какое деяние признается преступлением?
9.7.2.1 различать признаки и виды преступления
3-я четверть
Обязательство и ответственность в гражданском праве
Какую ответственность порождают гражданско-правовые обязательства?
9.3.3.1 анализировать обязательства и определять ответственность в гражданском праве
Охрана труда
Как разрешаются трудовые споры?
9.4.3.2 предлагать пути разрешения трудовых споров, опираясь на нормативные правовые акты
Как защищается законодательством труд несовершеннолетних?
9.4.3.1 анализировать правовые нормы в отношении труда несовершеннолетних
Права и обязанности членов семьи
Каков правовой статус членов семьи?
9.5.3.1 определять права и обязанности членов семьи
Как защищаются права ребенка?
9.5.3.2 анализировать права детей в обществе и семье, ссылаясь на правовые акты
Административная ответственность
В каких случаях возникает административная ответственность?
9.6.2.1 определять виды и признаки административного правонарушения
9.6.2.2 объяснять виды административной ответственности и порядок их применения, анализируя правовые ситуации
Уголовная ответственность
В чем сущность уголовной ответственности?
9.7.3.1 определять уголовную ответственность и виды наказания, анализируя правовые ситуации
Кто является субъектом коррупционных правонарушений?
9.7.3.2 анализировать антикоррупционные правовые акты
4-я четверть
Правовое государство и гражданское общество
В чем заключаются основные идеи правового государства?
9.1.2.1 определять особенность и значимость правового государства
Какое значение имеет формирование гражданского общества?

9.7.1.1 қылмыстық құқық ұғымын түсіндіру
2-тоқсан
9.2
Мемлекеттік органдардың конституциялық құрылысы
Мемлекеттік органдардың қызметі қандай?
9.2.2.1 Конституция негізінде мемлекеттік органдардың қызметтерін анықтап, салыстыру
Мемлекеттік органдардың құрылуында сайлаудың маңызы мен рөлі қандай?
9.2.2.2 мемлекеттік органдардың құрылуындағы сайлаудың маңызы мен ролін анықтау
9.2
Меншік құқығы
Қалай меншік иесі бола аламыз?
9.3.2.1 меншік түрлерін анықтау;
9.3.2.2 меншік құқығына ие болудың және тоқтатылудың жолдарын, құқықтық жағдаяттарды талдау арқылы анықтау
9.2
Еңбек жағдайлары
Заңнамамен еңбек жағдайлары қалай реттеледі?
9.4.2.1 ҚР еңбек кодексінің баптарының негізінде еңбек жағдайларын анықтау;
9.4.2.2 құқықтық жағдаяттарды талдау арқылы жұмыс беруші мен жұмысшының құқықтары мен міндеттерін түсіндіру
9.2
Некені қию және тоқтату жолдары
Неке қандай жағдайда қиылады және тоқтатылады?
9.5.2.1 некені қию және тоқтатылу шарттарын анықтау
9.2
Қылмыс ұғымы
Қандай әрекет қылмыс деп танылады?
9.7.2.1 қылмыстың белгілері мен түрлерін ажырату
3-тоқсан
9.3
Азаматтық құқықтағы міндеттеме мен жауапкершілік
Азаматтық-құқықтық міндеттемелер қандай жауапкершіліктерді туындатады?
9.3.3.1 азаматтық құқықтағы міндеттемелерді талдап, жауапкершіліктерін анықтау
9.3
Еңбекті қорғау
Еңбек даулары қалай шешіледі?
9.4.3.2 құқықтық нормативтік актілерге сүйене отырып, еңбек дауларын шешу жолдарын ұсыну
Кәмелетке толмағандардың еңбегі заңнамамен қалай қорғалады?
9.4.3.1 кәмелетке толмағандардың еңбегіне қатысты құқық нормаларын талдау
9.3
Отбасы мүшелерінің құқығы мен міндеттері
Отбасы мүшелерінің құқықтық мәртебесі қандай?
9.5.3.1 отбасы мүшелерінің құқықтары мен міндеттерін анықтау
Бала құқығы қалай қорғалады?
9.5.3.2 құқықтық актілерге сүйеніп қоғам мен отбасындағы балалар құқығын талдау
9.3
Әкімшілік жауапкершілік
Қандай жағдайларда әкімшілік жауапкершілік туындайды?
9.6.2.1 әкімшілік құқық бұзушылықтың түрлері мен белгілерін анықтау;
9.6.2.2 құқықтық жағдаяттарды талдау арқылы әкімшілік жауапкершілік түрлерін және оларды қолдану тәртібін түсіндіру
9.3
Қылмыстық жауапкершілік
Қылмыстық жауапкершіліктің мәні неде?
9.7.3.1 құқықтық жағдаяттарды талдау арқылы қылмыстық жауапкершілікті және жаза түрлерін анықтау
Кімдер сыбайлас жемқорлықтың субъектілері болып табылады
9.7.3.2 сыбайлас жемқорлықпен күреске бағытталған құқықтық актілерді талдау
4-тоқсан
9.4
Құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам
Құқықтық мемлекеттің басты идеялары неде?
9.1.2.1 құқықтық мемлекеттің ерекшелігі мен маңызын анықтау
Азаматтық қоғамды қалыптастырудың маңызы неде?

9.1.2.2 определять роль и важность институтов гражданского общества
Защита прав потребителей
Знаем ли мы свои права как потребители?
9.3.4.1 предлагать пути защиты прав потребителей
Трудовой договор
Какие права и обязанности возникают по трудовому договору?
9.4.4.1 раскрывать содержание трудового договора, анализируя правовые ситуации
Важность семьи в обществе
В чем социальная роль семьи?
9.5.4.1 оценивать значимость семьи в обществе
Профилактика административного правонарушения
В чем необходимость административно-правовых норм?
9.6.3.1 оценивать значение административно-правовых норм
Наказание и вопросы гуманизма
Нужен ли принцип гуманизма в уголовном праве?
9.7.4.1 оценивать принцип гуманизма в уголовном праве
Приложение 20
к приказу и.о. Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 25 октября 2017 года № 545
Приложение 210
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Музыка"
для 5-6 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Структура программы основана на принципе взаимосвязи познания природы музыкального искусства через активные формы восприятия музыки, а также через личный импровизационный опыт.
3. Цель обучения учебному предмету "Музыка" – формирование музыкальной культуры и развитие творческих способностей обучающихся на основе приобщения к лучшим образцам казахской традиционной музыки, творчества народов мира, мировой классики и современной музыки.
4. Задачи обучения:
1) формирование понятий о целостной картине мира через интеграцию музыки с другими видами искусства и учебными предметами;
2) формирование понятий о музыке как о востребованном общечеловеческом явлении, о ее значимости и роли в жизни людей;
3) развитие навыков критического мышления и позитивного отношения к музыке, музыкальной деятельности;
4) развитие предметно-тематических знаний, умений и навыков путем приобщения к анализу музыкальных произведений, исполнительству, импровизации, выполнению творческих заданий и презентаций;
5) развитие музыкальных способностей, творческой активности, исполнительских и исследовательских навыков;
6) формирование знаний о формах коммуникации посредством музыки;

9.1.2.2 азаматтық қоғам институттарының ролі мен маңызын анықтау
9.4 Тұтынушылар құқығын қорғау
Біз тұтынушы ретінде өз құқығымызды білеміз бе?
9.3.4.1 тұтынушылардың құқықтарын қорғау жолдарын ұсыну
9.4
Еңбек шарты
Еңбек шарты қандай құқықтар мен міндеттерді туындатады?
9.4.4.1 құқықтық жағдаяттарды талдап еңбек шартының мазмұнын ашу
9.4
Отбасының қоғамдағы маңыздылығы
Отбасының әлеуметтік мәні неде?
9.5.4.1 отбасының қоғамдағы маңыздылығын бағалау
9.4
Әкімшілік құқық бұзушылықтың алдын алу
Әкімшілік құқықтық нормалардың қажеттілігі мен маңызы неде?
9.6.3.1 әкімшілік құқықтық нормалардың маңызына баға беру
9.4
Жазалау мен гуманизм мәселесі
Қылмыстық құқықта гуманизм қағидасы қажет пе?
9.7.4.1 қылмыстық құқықтағы гуманизм қағидасына баға беру
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
міндетін атқарушысының
2017 жылғы 25 қазандағы
545 бұйрығына
20-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
210-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6-сыныптарына арналған
"Музыка" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. Білім алушының жеке тәжірибесі негізінде музыка өнерінің табиғатын танып білу мен үздік шығармаларды қабылдауы арасында өзара байланыс орнату осы бағдарлама құрылымының маңызды принциптерінің бірі болып саналады.
3. Пәнді оқытудың мақсаты – қазақтың дәстүрлі музыкасы, әлем халықтары шығармашылығы, әлемдік классика және заманауи музыканың үздік үлгілері негізінде білім алушылардың музыкалық мәдениеттілігін қалыптастыру, шығармашылық қабілетін дамыту.
4. Пәнді оқытудың міндеттері:
1) өзге өнер түрлері мен оқу пәніне музыка өнерін кіріктіре отырып әлем тұтастығының бейнесі жөнінде түсінігін қалыптастыру;
2) музыка өнерінің жалпы адамзаттық қажеттілікті құбылыс ретінде, оның адам өміріндегі рөлі мен маңыздылығы туралы түсінігін қалыптастыру;
3) сыни тұрғыда ойлауы мен музыкаға деген оң көзқарасты дамыту, музыкалық іс-әрекет дағдыларын қалыптастыру;
4) музыкалық шығармалар мен тапсырмаларды талдау, зерттеу және орындаушылық пен импровизациялау, презентациялау оқу пәндік-тақырыптық білім, білік, дағды аясында дамыту;
5) музыкалық қабілеттілігін, белсенді шығармашылығын, орындаушылығы мен зерттеушілік дағдысын дамыту;
6) музыка өнері негізінде коммуникация формалары жөнінде білімін қалыптастыру;

7) развитие позитивной самооценки, самопознания и саморазвития через выражение идей в музыкально-творческих работах (в сочинении, импровизации и аранжировке);
8) формирование и развитие музыкально-исполнительских и технических знаний и умений в процессе использования средств информационно-коммуникативных технологий.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Музыка"
5. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Музыка" составляет:
1) в 5 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
6. Содержание учебной программы по предмету "Музыка" организовано по разделам обучения.
7. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов по классам.
8. Содержание учебного предмета включает разделы:
1) слушание, анализ и исполнение музыки;
2) создание музыкально-творческих работ;
3) презентация и оценивание музыкально-творческих работ.
9. Раздел "Слушание, анализ и исполнение музыки" включает следующие подразделы:
1) слушание и анализ музыки;
2) музыкально-исполнительская деятельность;
3) музыкальная грамота.
10. Раздел "Создание музыкально-творческих работ" включает следующие подразделы:
1) идеи и сбор материала;
2) сочинение и импровизация.
11. Раздел "Презентация и оценивание музыкально-творческих работ" включает следующий подраздел:
1) презентация и оценивание музыкально-творческих работ.
12. Базовое содержание учебного предмета "Музыка" для 5 класса:
1) "Музыкальное наследие казахского народа". Мелодичность казахской народной песни. Искусство айтыса. Волшебная сила кюя. Подготовка и создание проекта. Представление результатов проекта;
2) "Казахские традиционные обрядово-бытовые песни и современная музыка". Песенные сокровища казахских народных традиций и обрядов. Обрядово-бытовые песни и современность. Интерпретация народной музыки. Обработка народной музыки. Подготовка и создание проекта. Представление результатов проекта;
3) "Музыкальные традиции народов мира". Музыкальные традиции тюркских народов. Музыкальные традиции восточных народов. Музыкальные традиции европейских народов. Подготовка и создание проекта. Представление результатов проекта;
4) "Язык музыки – язык дружбы". Музыка народов Казахстана. Под единым шаныраком. Моя Родина! Подготовка и создание проекта. Представление результатов проекта;
5) Краеведение: "Симфония родного края".
13. Базовое содержание учебного предмета "Музыка" для 6 класса:
1) "Шедевры классической музыки". Органная музыка. Симфоническая музыка. Оперное искусство. Искусство балета. Профессиональная музыка Казахстана. Подготовка и создание проекта. Представление результатов проекта;

7) музыкалық-шығармашылық жұмыстарға идеялар қосу негізінде өзін-өзі бағалау, өзін-өзі тану және өзін-өзі дамытуын қалыптастыру (шығармалар жазу, импровизация және өңдеу);
8) ақпараттық-коммуникациялық технология құралдарын қолдану барысында музыкалық-орындаушылық және техникалық білімі мен біліктілігін қалыптастыру, дамыту.
2-тарау. "Музыка" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
5. "Музыка" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағатты;
2) 6-сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
6. "Музыка" пәнінің оқу бағдарламасының мазмұны бөлімдер бойынша ұйымдастырылған.
7. Бөлімдер сыныптар бойынша күтілетін нәтижені қамтитын мақсаттары бар бөлімшелерге бөлінген.
8. Оқу пәнінің мазмұны бөлімдерден тұрады:
1) музыка тыңдау, орындау және талдау;
2) музыкалық-шығармашылық жұмыстар жасау;
3) музыкалық-шығармашылық жұмысты таныстыру және бағалау.
9. "Музыка тыңдау, орындау және талдау" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) музыка тыңдау және талдау;
2) музыкалық сауаттылық;
3) музыкалық-орындаушылық іс-әрекет.
10. "Музыкалық-шығармашылық жұмыстар жасау" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) идеялар және материалдарды жинақтау;
2) музыка шығару және импровизация.
11. "Музыкалық-шығармашылық жұмысты таныстыру және бағалау" бөлімі келесі бөлімшені қамтиды:
1) музыкалық-шығармашылық жұмысты таныстыру және бағалау.
12. "Музыка" пәнінің 5-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) Қазақ халқының музыкалық мұрасы: Қазақ халық әнінің әуенділігі. Айтыс өнері. Күй құдіреті. Жобаны жоспарлау және құрастыру. Жобаның нәтижесін таныстыру;
2) Қазақтың дәстүрлі тұрмыс-салт әндері және заманауи музыка: Қазақ халқының тұрмыс-салт әндері. Жаңғырған салт-дәстүр әндері. Халық музыкасының интерпретациясы. Халық музыкасын өндеу (интерпретация). Жобаны жоспарлау және құрастыру. Жобаның нәтижесін таныстыру;
3) Әлем халықтарының музыкалық дәстүрі: Түркі халықтарының музыкалық дәстүрі. Шығыс халықтарының музыкалық дәстүрі. Еуропа халықтарының музыкалық дәстүрі. Жобаны жоспарлау және құрастыру. Жобаның нәтижесін таныстыру;
4) Музыка тілі – достық тілі: Қазақстан халықтарының музыкасы. Бір шаңырақ астында. Менің – Отаным! Жобаны жоспарлау және құрастыру. Жобаның нәтижесін таныстыру;
5) Өлкетану: Туған өлке симфониясы.
13. "Музыка" пәнінің базалық мазмұны. 6-сынып.
1) Классикалық музыканың үздік туындылары: Орган музыкасы. Симфониялық музыка. Опера өнері. Балет өнері. Қазақстанның кәсіби музыкасы. Жобаны жоспарлау және құрастыру. Жобаның нәтижесін таныстыру;

2) "Современная музыкальная культура". Эстрадная музыка. Современные музыкальные жанры. Джазовая музыка. Подготовка и создание проекта. Представление результатов проекта;
3) "Музыка и виды искусства". Музыка и поэзия. Музыка и изобразительное искусство. Музыка и театр. Музыка и кино. Подготовка и создание проекта. Представление результатов проекта;
4) "Музыка и технологии". Музыкальные компьютерные программы. Музыка в анимации. Озвучивание и музыкальное оформление. Подготовка и создание проекта. Представление результатов проекта;
5) Краеведение: "Таланты родной земли".
Глава 3. Система целей обучения
14. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 6.2.1.4 "6" – класс, "2.1" –раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
15. 1) слушание, анализ и исполнение музыки:
Обучающиеся должны:
Подразделы
5 класс
6 класс
1.1 Слушание и анализ музыки
5.1.1.1 анализировать прослушанные музыкальные произведения (иметь представление об особенностях музыкального творчества в родном крае) и определять вид, стиль, жанр и средства музыкальной выразительности
6.1.1.1 анализировать прослушанные музыкальные произведения, уметь рассказывать о творчестве жырши-термеши, певцов и композиторов родного края и определять вид, стиль, жанры, в том числе взаимосвязь с другими видами искусства
5.1.1.2 классифицировать по группам музыкальные инструменты разных народов мира, сравнивать их в различных контекстах
6.1.1.2 различать звучание музыкальных инструментов видов оркестра, классифицировать их по группам
1.2 Музыкальная грамота
5.1.2.1 определять традиционные песенные (первоначальные навыки создания музыкальных каталогов на электронных носителях на основе коллективной работы – создания аудиокаталога "30 песен и мелодий моего края"), инструментальные стили и жанры, виды айтысов
6.1.2.1 определять жанры и виды классической музыки
5.1.2.2 сравнивать традиционные певческие школы и творчество композиторов устной традиции
6.1.2.2 определять жанры и направления эстрадной музыки
5.1.2.3 определять особенности музыкальных традиций казахского и других народов мира
6.1.2.3 сравнивать средства выразительности музыки и других видов искусства в создании художественного образа
5.1.2.4 использовать музыкальную терминологию при выполнении устных и письменных работ
6.1.2.4 использовать музыкальную терминологию при выполнении устных и письменных работ
1.3 Музыкально-исполнительская деятельность

2) Заманауи музыка мәдениеті: Эстрадалық музыка. Заманауи музыкалық жанрлар. Джаз музыкасы. Жобаны жоспарлау және құрастыру. Жобаның нәтижесін таныстыру;
3) Музыка және өнер түрлері: Музыка және поэзия. Музыка және бейнелеу өнері. Музыка және театр. Музыка және кино. Жобаны жоспарлау және құрастыру. Жобаның нәтижесін таныстыру;
4) Музыка – өмір тынысы: Интеллектуалды музыка. Жан жадыратар әуен. Музыка және технология. Дыбыстау және музыкамен көркемдеу. Жобаны жоспарлау және құрастыру. Жобаның нәтижесін таныстыру;
5) Өлкетану: Туған жердің таланттары.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
14. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 5.2.1.4. кодында "5" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқыту мақсатының реттік саны.
15. 1) музыка тыңдау, орындау және талдау:
Білім алушылар:
Бөлімшелер
5 сынып
6 сынып
1.1
Музыка тыңдау және талдау
5.1.1.1 музыкалық жанрын, стилін, түрін және көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы (туған өлкедегі музыкалық өнердің ерекшеліктері туралы түсінігінің болуын) талдау
6.1.1.1 туған өлкенің жыршы-термеші, әнші және сазгерлерінің шығармашылығы туралы тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі мен жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлері мен байланысын анықтау
5.1.1.2 әлем халықтары музыкалық аспаптарын жасалуы мен дыбысталуына қарай топтастыру, түрлі контекстерде салыстыру
6.1.1.2 оркестрлер түрлеріндегі музыкалық аспаптардың дыбысталуын ажытару, оларды топтар бойынша жіктеу
1.2
Музыкалық сауаттылық
5.1.2.1 дәстүрлі халық әндері ("Менің туған өлкемнің 30 әні мен әуені" аудиокаталогын құрастырудың бастапқы дағдыларын) және аспаптық музыканың жанры мен стилін, айтыстың түрлерін анықтау
6.1.2.1 классикалық музыка жанрлары мен түрлерін анықтау
5.1.2.2 дәстүрлі әншілік мектептердің және халық композиторларының шығармаларын салыстыру
6.1.2.2 эстрада музыкасының жанрлары мен бағытын анықтау
5.1.2.3 қазақ халқының және әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтау
6.1.2.3 көркем бейнені құруда музыка және өнердің басқа түрлерінін көркемдеуші құралдарын салыстыру
5.1.2.4 ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану
6.1.2.4 ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану
1.3
Музыкалық-орындаушылық іс-әрекет

5.1.3.1 передавать художественный образ и характер музыки при исполнении различных песен
6.1.3.1 исполнять песни разных стилей и жанров, используя элементы канона, двухголосия, передавая художественный образ и характер мелодии
5.1.3.2 сравнивать исполнение казахских традиционных обрядово-бытовых песен с их современной интепретацией
6.1.3.2 сравнивать виды пения разных по стилю и жанру песен
5.1.3.3 исполнять совместно на инструментах несложные фрагменты музыкальных произведений
6.1.3.3 исполнять на инструментах по партиям и (или) в ансамбле, несложные фрагменты музыкальных произведений и передавать их характер
2) создание музыкально-творческих работ:
Подразделы
5 класс
6 класс
2.1 Идеи и сбор материала
5.2.1.1 предлагать идеи, планировать и собирать материалы для создания музыкально-творческих работ
6.2.1.1 предлагать идеи, планировать, интерпретировать музыкальный материал для создания музыкально-творческих работ
2.2 Сочинение и импровизация
5.2.2.1 сочинять и импровизировать несложные композиции, используя средства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты
6.2.2.1 сочинять и импровизировать композиции, используя средства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты
5.2.2.2 редактировать и интерпретировать музыкальные композиции, используя компьютерные программы (Audacity, Soundation,Windows MovieMaker, Киностудия)
6.2.2.2 редактировать и интерпретировать музыкальные композиции, используя компьютерные программы (Audacity, Soundation, Windows MovieMaker, Киностудия)
3) презентация и оценивание музыкально-творческих работ:
Подразделы
5 класс
6 класс
3.1 Презентация и оценивание музыкально-творческих работ
5.3.1.1 творчески представлять свою работу, оценивать ее в соответствии с критерями и вносить предложения по улучшению своей работы
6.3.1.1 представлять программу творческого выступления, оценивать ее в соответствии с критериями, вносить различные предложения по улучшению своей работы и работы других
16. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Музыка" для 5-6 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению.
17. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Музыка" для 5-6 классов
уровня основного среднего
образования по обновленному
содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы
по учебному предмету "Музыка" для 5-6 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию

5.1.3.1 әнді орындау барысында музыканын көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу
6.1.3.1 әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауысты немесе канон элементтерін пайдаланып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау
5.1.3.2 қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндерінің орындау тәсілдерін заманауи интепретациясымен салыстыру
6.1.3.2 әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндердің орындау түрлерін салыстыру
5.1.3.3 музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерін музыкалық аспаптарда бірлесіп орындау
6.1.3.3 музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерінің сипатын жеткізу, партия бойынша және (немесе) ансамбльмен аспаптарда орындау
2) музыкалық- шығармашылық жұмыстарды жасау:
Бөлімшелер
5 сынып
6 сынып
2.1
Идеялар және материалдарды жинақтау
5.2.1.1 музыкалық-шығармашылық жұмыстарды жасау үшін идеялар ұсыну, жоспарлау және материал жинақтау
6.2.1.1 музыкалық-шығармашылық жұмыс жасау үшін идеялар ұсыну, жоспарлау және музыкалық материалға интерпретация жасау
2.2
Музыка шығару және импровизация
5.2.2.1 музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысты қолдана отырып, қарапайым композициялар шығару және импровизация жасау
6.2.2.1 музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысты қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация жасау
5.2.2.2 компьютерлік бағдарламаларды (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялау және интерпретация жасау
6.2.2.2 компьютерлік бағдарламаларды (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялау және интерпретация жасау
3) музыкалық шығармашылық жұмыстарды таныстыру және бағалау:
Бөлімше
5 сынып
6 сынып
3.1
Шығармашылық жұмыстарды таныстыру және бағалау
5.3.1.1 өз жұмысын шығармашылықпен көрсету, критерийлерге сәйкес бағалау және өзінің жұмысын жақсарту үшін ұсыныстар енгізу
6.3.1.1 шығармашылық көрсетілімнің бағдарламасын таныстыру, оларды критерийлерге сәйкес бағалау, өзінің және өзгелердің жұмысын жақсарту үшін түрлі ұсыныстар енгізу
16. Осы оқу бағдарламасы негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6-сыныптарына арналған "Музыка" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
17. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 5-6-сыныптарына
арналған "Музыка" оқу пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6-сыныптарына арналған
"Музыка" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру
бойынша ұзақ мерзімді жоспар

1) 5 класс:
Разделы долгосрочного плана
Темы/ Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения. Обучающиеся должны
1
Музыкальное наследие казахского народа
Мелодичность казахской народной песни
5.1.1.1 анализировать прослушанные музыкальные произведения (иметь представление об особенностях музыкального творчества в родном крае) и определять вид, стиль, жанр и средства музыкальной выразительности;
5.1.2.1 определять традиционные песенные (первоначальные навыки создания музыкальных каталогов на электронных носителях на основе коллективной работы – создания аудиокаталога "30 песен и мелодий моего края"), инструментальные стили и жанры, виды айтысов;
5.1.2.3 определять особенности музыкальных традиций казахского народа, других народов мира;
5.1.3.1 передавать художественный образ и характер музыки при исполнении различных песен
Искусство айтыса
5.1.2.1 определять традиционные песенные (первоначальные навыки создания музыкальных каталогов на электронных носителях на основе коллективной работы – создания аудиокаталога "30 песен и мелодий моего края"), инструментальные стили и жанры, виды айтысов;
5.1.2.2 сравнивать традиционные певческие школы и творчество композиторов устной традиции;
5.1.3.1 передавать художественный образ и характер музыки при исполнении различных песен;
5.1.3.3 исполнять совместно на инструментах несложные фрагменты музыкальных произведений
Волшебная сила кюя
5.1.1.1 анализировать прослушанные музыкальные произведения (иметь представление об особенностях музыкального творчества в родном крае) и определять вид, стиль, жанр и средства музыкальной выразительности;
5.1.2.1 определять традиционные песенные (первоначальные навыки создания музыкальных каталогов на электронных носителях на основе коллективной работы – создания аудиокаталога "30 песен и мелодий моего края"), инструментальные стили и жанры, виды айтысов;
5.1.3.3 исполнять совместно на инструментах несложные фрагменты музыкальных произведений
Подготовка и создание проекта
5.2.1.1 предлагать идеи, планировать и собирать материалы для создания музыкально-творческих работ;
5.2.2.1 сочинять и импровизировать несложные композиции, используя средства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты;
5.1.2.4 использовать музыкальную терминологию при выполнении устных и письменных работ
Представление результатов проекта
5.3.1.1 творчески представлять свою работу, оценивать ее в соответствии с критериями и вносить предложения по улучшению в своей работы
2
Казахские традицонные обрядово-бытовые песни и современная музыка
Песенные сокровища казахских народных традиций и обрядов
5.1.1.1 анализировать прослушанные музыкальные произведения (иметь представление об особенностях музыкального творчества в родном крае) и определять вид, стиль, жанр и средства музыкальной выразительности;
5.1.2.1 определять традиционные песенные (первоначальные навыки создания музыкальных каталогов на электронных носителях на основе коллективной работы – создания аудиокаталога "30 песен и мелодий моего края"), инструментальные стили и жанры, виды айтысов;
5.1.2.3 определять особенности музыкальных традиций казахского народа, других народов мира
5.1.3.1 передавать художественный образ и характер музыки при исполнении различных песен
Обрядово-бытовые песни и современность
5.1.1.1 анализировать прослушанные музыкальные произведения (иметь представление об особенностях музыкального творчества в родном крае) и определять вид, стиль, жанр и средства музыкальной выразительности;
5.1.3.1 передавать художественный образ и характер музыки при исполнении различных песен;
5.1.3.2 сравнивать исполнение казахских традиционных обрядово-бытовых песен с их современной интепретацией
Интерпретация народной музыки
5.1.1.1 анализировать прослушанные музыкальные произведения (иметь представление об особенностях музыкального творчества в родном крае) и определять вид, стиль, жанр и средства музыкальной выразительности;
5.1.3.2 сравнивать исполнение казахских традиционных обрядово-бытовых песен с их современной интепретацией;
5.2.2.2 редактировать и интерпретировать музыкальные композиции, используя компьютерные программы (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия)
Обработка народной музыки
5.2.2.1 сочинять и импровизировать несложные композиции, используя средства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты
5.2.2.2 редактировать и интерпретировать музыкальные композиции, используя компьютерные программы (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия)
Подготовка и создание проекта
5.2.1.1 предлагать идеи, планировать и собирать материалы для создания музыкально-творческих работ;
5.2.2.2 редактировать и интерпретировать музыкальные композиции, используя компьютерные программы (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия)
Представление результатов проекта
5.1.2.4 использовать музыкальную терминологию при выполнении устных и письменных работ;
5.1.3.2 исполнять совместно на инструментах несложные фрагменты музыкальных произведений;
5.3.1.1 творчески представлять свою работу, оценивать ее в соответствии с критериями и вносить предложения по улучшению в своей работы
3
Музыкальные традиции народов мира
Музыкальные традиции тюркских народов
5.1.1.1 анализировать прослушанные музыкальные произведения (иметь представление об особенностях музыкального творчества в родном крае) и определять вид, стиль, жанр и средства музыкальной выразительности;
5.1.1.2 классифицировать по группам музыкальные инструменты разных народов мира, сравнивать их в различных контекстах;
5.1.2.3 определять особенности музыкальных традиций казахского народа, других народов мира;
5.1.3.1 передавать художественный образ и характер музыки при исполнении различных песен
5.1.3.3 исполнять совместно на инструментах несложные фрагменты музыкальных произведений
Музыкальные традиции восточных народов
5.1.1.1 анализировать прослушанные музыкальные произведения (иметь представление об особенностях музыкального творчества в родном крае) и определять вид, стиль, жанр и средства музыкальной выразительности;
5.1.1.2 классифицировать по группам музыкальные инструменты разных народов мира, сравнивать их в различных контекстах;
5.1.2.3 определять особенности музыкальных традиций казахского народа, других народов мира;5.1.3.1 - передавать художественный образ и характер музыки при исполнении различных песен
Музыкальные традиции европейских народов
5.1.1.1 анализировать прослушанные музыкальные произведения (иметь представление об особенностях музыкального творчества в родном крае) и определять вид, стиль, жанр и средства музыкальной выразительности;
5.1.1.2 классифицировать по группам музыкальные инструменты разных народов мира, сравнивать их в различных контекстах;
5.1.2.3 определять особенности музыкальных традиций казахского народа, других народов мира;
5.1.3.1 передавать художественный образ и характер музыки при исполнении различных песен;
5.1.3.3 исполнять совместно на инструментах несложные фрагменты музыкальных произведений
Подготовка и создание проекта
5.2.1.1 предлагать идеи, планировать и собирать материалы для создания музыкально-творческих работ;
5.2.2.1 сочинять и импровизировать несложные композиции, используя средства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты
5.2.2.2 редактировать и интерпретировать музыкальные композиции, используя компьютерные программы (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия)
Представление результатов проекта
5.3.1.1 творчески представлять свою работу, оценивать ее в соответствии с критериями и вносить предложения по улучшению в своей работы
5.1.2.4 использовать музыкальную терминологию при выполнении устных и письменных работ
4
Язык музыки – язык дружбы
Музыка народов Казахстана
5.1.1.1 анализировать прослушанные музыкальные произведения (иметь представление об особенностях музыкального творчества в родном крае) и определять вид, стиль, жанр и средства музыкальной выразительности;
5.1.1.2 классифицировать по группам музыкальные инструменты разных народов мира, сравнивать их в различных контекстах;
5.1.2.3 определять особенности музыкальных традиций казахского народа, других народов мира;
5.1.3.1 передавать художественный образ и характер музыки при исполнении различных песен
Под единым "Шаңырақ"
5.1.2.3 определять особенности музыкальных традиций казахского народа, других народов мира;
5.1.3.1 передавать художественный образ и характер музыки при исполнении различных песен;
5.2.2.1 сочинять и импровизировать несложные композиции, используя средства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты
Моя Родина!
5.1.1.1 анализировать прослушанные музыкальные произведения (иметь представление об особенностях музыкального творчества в родном крае) и определять вид, стиль, жанр и средства музыкальной выразительности;
5.1.3.1 передавать художественный образ и характер музыки при исполнении различных песен;
5.1.3.2 исполнять совместно на инструментах несложные фрагменты музыкальных произведений
Подготовка и создание проекта
5.2.1.1 предлагать идеи, планировать и собирать материалы для создания музыкально-творческих работ;
5.2.2.1 сочинять и импровизировать несложные композиции, используя средства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты;
5.2.2.2 редактировать и интерпретировать музыкальные композиции, используя компьютерные программы (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия)
Представление результатов проекта
5.1.2.4 использовать музыкальную терминологию при выполнении устных и письменных работ;
5.3.1.1 творчески представлять свою работу, оценивать ее в соответствии с критериями и вносить предложения по улучшению в своей работы
5
Краеведение
Симфония родного края
5.1.1.1 анализировать прослушанные музыкальные произведения (иметь представление об особенностях музыкального творчества в родном крае) и определять вид, стиль, жанр и средства музыкальной выразительности;
5.1.2.1 определять традиционные песенные (первоначальные навыки создания музыкальных каталогов на электронных носителях на основе коллективной работы – создания аудиокаталога "30 песен и мелодий моего края"), инструментальные стили и жанры, виды айтысов

1) 5-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлім мазмұны
Оқыту мақсаттары.
Білім алушылар тиісті
1
Қазақ халқының музыкалық мұрасы
Қазақ халқы әнінің әуенділігі
5.1.1.1 музыкалық жанрын, стилін, түрін және көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы (туған өлкедегі музыкалық өнердің ерекшеліктері туралы түсінігінің болуын) талдау;
5.1.2.1 дәстүрлі халық әндері мен аспаптық музыканың жанры мен стилін, айтыстың түрлерін анықтау;
5.1.2.3 қазақ халқының және әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтау;
5.1.3.1 түрлі әндерді орындау барысында музыканын көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу
Айтыс өнері
5.1.2.1 дәстүрлі халық әндері ("Менің туған өлкемнің 30 әні мен әуені" аудиокаталогын құрастырудың бастапқы дағдыларын) және аспаптық музыканың жанры мен стилін, айтыстың түрлерін анықтау;
5.1.2.2 дәстүрлі әншілік мектептердің және халық композиторларының шығармаларын салыстыру;
5.1.3.1 түрлі әндерді орындау барысында музыканың көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу;
5.1.3.3 музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерін музыкалық аспаптарда бірлесіп орындау
Күй құдіреті
5.1.1.1 музыкалық жанрын, стилін, түрін және көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы (туған өлкедегі музыкалық өнердің ерекшеліктері туралы түсінігінің болуын) талдау;
5.1.2.1 дәстүрлі халық әндері мен аспаптық музыканың жанры мен стилін, айтыстың түрлерін анықтау;
5.1.3.3 музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерін музыкалық аспаптарда бірлесіп орындау
Жобаны жоспарлау және құрастыру
5.2.1.1 музыкалық-шығармашылық жұмыстарды жасау үшін идеялар ұсыну, жоспарлау және материал жинақтау;
5.2.2.1 музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, қарапайым композициялар шығару және импровизация жасау;
5.1.2.4 ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану
Жобаның нәтижесін таныстыру
5.3.1.1 өз жұмысын шығармашылықпен көрсету, критерияларға сәйкес бағалау және өзінің жұмысын жақсарту үшін ұсыныстар енгізу
2
Қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндері және заманауи музыкасы
Қазақ халқының тұрмыс-салт әндері
5.1.1.1 музыкалық жанрын, стилін, түрін және көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы (туған өлкедегі музыкалық өнердің ерекшеліктері туралы түсінігінің болуын) талдау;
5.1.2.1 дәстүрлі халық әндері ("Менің туған өлкемнің 30 әні мен әуені" аудиокаталогын құрастырудың бастапқы дағдыларын) және аспаптық музыканың жанры мен стилін, айтыстың түрлерін анықтау;
5.1.2.3 қазақ халқының және әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтау;
5.1.3.1 түрлі әндерді орындау барысында музыканын көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу
Жаңғырған салт-дәстүр әндері
5.1.1.1 музыкалық жанрын, стилін, түрін және көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы (туған өлкедегі музыкалық өнердің ерекшеліктері туралы түсінігінің болуын) талдау;
5.1.3.1 түрлі әндерді орындау барысында музыканын көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу;
5.1.3.2 қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндерінің орындау тәсілдерін заманауи интепретациясымен салыстыру
Халық музыкасының интерпретациясы
5.1.1.1 музыкалық жанрын, стилін, түрін және көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы (туған өлкедегі музыкалық өнердің ерекшеліктері туралы түсінігінің болуын) талдау;
5.1.3.2 қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндерінің орындау тәсілдерін заманауи
интепретациясымен салыстыру;
5.2.2.2 компьютерлік бағдарламаларды (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялау және интерпретация жасау
Халық музыкасын өндеу
5.2.2.1 музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, қарапайым композициялар шығару және импровизация жасау;
5.2.2.2 компьютерлік бағдарламаларды (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялау және интерпретация жасау
Жобаны жоспарлау және құрастыру
5.2.1.1 музыкалық-шығармашылық жұмыстарды жасау үшін идеялар ұсыну, жоспарлау және материал жинақтау;
5.2.2.2 компьютерлік бағдарламаларды (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялау және интерпретация жасау
Жобаның нәтижесін таныстыру
5.1.3.2 музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерін музыкалық аспаптарда бірлесіп орындау;
5.3.1.1 өз жұмысын шығармашылықпен көрсету, критерийлерге сәйкес бағалау және өзінің жұмысын жақсарту үшін ұсыныстар енгізу;
3
Әлем халықтарының музыкалық дәстүрі
Түркі халықтарының музыкалық дәстүрі
5.1.1.1 музыкалық жанрын, стилін, түрін және көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы (туған өлкедегі музыкалық өнердің ерекшеліктері туралы түсінігінің болуын) талдау;
5.1.1.2 әлем халықтары музыкалық аспаптарын жасалуы мен дыбысталуына қарай топтастыру, түрлі контекстерде салыстыру;
5.1.2.3 қазақ халқының және әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтау;
5.1.3.1 түрлі әндерді орындау барысында музыканын көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу;
5.1.3.3 музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерін музыкалық аспаптарда бірлесіп орындау
Шығыс халықтарының музыкалық дәстүрі
5.1.1.1 музыкалық жанрын, стилін, түрін және көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы (туған өлкедегі музыкалық өнердің ерекшеліктері туралы түсінігінің болуын) талдау;
5.1.1.2 әлем халықтары музыкалық аспаптарын жасалуы мен дыбысталуына қарай топтастыру, түрлі контекстерде салыстыру;
5.1.2.3 қазақ халқының және әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтау
5.1.3.1 түрлі әндерді орындау барысында музыканын көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу
Еуропа халықтарының музыкалық дәстүрі
5.1.1.1 музыкалық жанрын, стилін, түрін және көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы (туған өлкедегі музыкалық өнердің ерекшеліктері туралы түсінігінің болуын) талдау;
5.1.1.2 әлем халықтары музыкалық аспаптарын жасалуы мен дыбысталуына қарай топтастыру, түрлі контекстерде салыстыру;
5.1.2.3 әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтау;
5.1.3.1 түрлі әндерді орындау барысында музыканын көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу;
5.1.3.3 музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерін музыкалық аспаптарда бірлесіп орындау
5.1.3.1 әнді орындау барысында музыканың көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу
Жобаны жоспарлау және құрастыру
5.2.1.1 музыкалық-шығармашылық жұмыстарды жасау үшін идеялар ұсыну, жоспарлау және материал жинақтау;
5.2.2.1 музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, қарапайым композициялар шығару және импровизация жасау;
5.2.2.2 компьютерлік бағдарламаларды (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялау және интерпретация жасау
Жобаның нәтижесін таныстыру
5.3.1.1 өз жұмысын шығармашылықпен көрсету, критерийлерге сәйкес бағалау және өзінің жұмысын жақсарту үшін ұсыныстар енгізу;
5.1.2.4 ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану
4
Музыка тілі – достық тілі
Қазақстан халықтарының музыкасы
5.1.1.1 музыкалық жанрын, стилін, түрін және көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы (туған өлкедегі музыкалық өнердің ерекшеліктері туралы түсінігінің болуын) талдау;
5.1.1.2 әлем халықтары музыкалық аспаптарын жасалуы мен дыбысталуына қарай топтастыру, түрлі контекстерде салыстыру;
5.1.2.3 қазақ халқының және әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтау;
5.1.3.1 әнді орындау барысында музыканың көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу
Бір шаңырақ астында
5.1.2.3 қазақ халқының және әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтау;
5.1.3.1 түрлі әндерді орындау барысында музыканың көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу;
5.2.2.1 музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, қарапайым композициялар шығару және импровизация жасау
Менің – Отаным!
Өз елім!
5.1.1.1 музыкалық жанрын, стилін, түрін және көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы (туған өлкедегі музыкалық өнердің ерекшеліктері туралы түсінігінің болуын) талдау;
5.1.3.1 түрлі әндерді орындау барысында музыканын көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу;
5.1.3.2 музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерін музыкалық аспаптарда бірлесіп орындау;
Жобаны жоспарлау және құрастыру
5.2.1.1 музыкалық-шығармашылық жұмыстарды жасау үшін идеялар ұсыну, жоспарлау және материал жинақтау;
5.2.2.1 музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, қарапайым композициялар шығару және импровизация жасау;
5.2.2.2 компьютерлік бағдарламаларды (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялау және интерпретация жасау
Жобаны таныстыру
5.1.2.4 ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану;
5.3.1.1 өз жұмысын шығармашылықпен көрсету, критерияларға сәйкес бағалау және өзінің жұмысын жақсарту үшін ұсыныстар енгізу
5
Өлкетану
Туған өлке симфониясы
5.1.1.1 музыкалық жанрын, стилін, түрін және көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы (туған өлкедегі музыкалық өнердің ерекшеліктері туралы түсінігінің болуын) талдау;
5.1.2.1 дәстүрлі халық әндері ("Менің туған өлкемнің 30 әні мен әуені" аудиокаталогын құрастырудың бастапқы дағдыларын) және аспаптық музыканың жанры мен стилін, айтыстың түрлерін анықтау

2) 6 класс
Разделы долгосрочного плана
Темы/содержание раздела долгосрочного плана
Учебные цели. Обучающиеся должны:
1
Шедевры классической музыки
Органная музыка
6.1.1.1 анализировать прослушанные музыкальные произведения, уметь рассказывать о творчестве жырши-термеши, певцов и композиторов родного края и определять вид, стиль, жанры, в том числе взаимосвязь с другими видами искусства;
6.1.2.1 определять жанры и виды классической музыки;
6.1.3.1 исполнять песни разных стилей и жанров, используя элементы канона, двухголосия, передавая художественный образ и характер мелодии
Симфоническая музыка
6.1.1.1 анализировать прослушанные музыкальные произведения, уметь рассказывать о творчестве жырши-термеши, певцов и композиторов родного края и определять вид, стиль, жанры, в том числе взаимосвязь с другими видами искусства;
6.1.1.2 различать звучание музыкальных инструментов видов оркестра, классифицировать их по группам;
6.1.2.1 определять жанры и виды классической музыки
Оперное искусство
6.1.2.1 определять жанры и виды классической музыки;
6.1.3.1 исполнять песни разных стилей и жанров, используя элементы канона, двухголосия, передавая художественный образ и характер мелодии;
6.1.3.2 сравнивать виды пения разных по стилю и жанру песен
Искусство балета
6.1.1.1 анализировать прослушанные музыкальные произведения, уметь рассказывать о творчестве жырши-термеши, певцов и композиторов родного края и определять вид, стиль, жанры, в том числе взаимосвязь с другими видами искусства;
6.1.2.1 определять жанры и виды классической музыки;
6.1.2.3 сравнивать средства выразительности музыки и других видов искусства в создании художественного образа
Профессиональная музыка Казахстана
6.1.1.1 анализировать прослушанные музыкальные произведения, уметь рассказывать о творчестве жырши-термеши, певцов и композиторов родного края и определять вид, стиль, жанры, в том числе взаимосвязь с другими видами искусства;
6.1.1.2 различать звучание музыкальных инструментов видов оркестра, классифицировать их по группам;
6.1.3.1 исполнять песни разных стилей и жанров, используя элементы канона, двухголосия, передавая художественный образ и характер мелодии;
6.1.3.3 исполнять на инструментах по партиям и (или) в ансамбле, несложные фрагменты музыкальных произведений и передавать характер музыки
Подготовка и создание проекта
6.2.1.1 предлагать идеи, планировать, интерпретировать музыкальный материал для создания музыкально-творческих работ;
6.2.2.1 сочинять и импровизировать композиции, используя средства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты
Представление результатов проекта
6.3.1.1 представлять программу творческого выступления, оценивать ее в соответствии с критериями, вносить различные предложения по улучшению своей работы и работы других;
6.1.2.4 использовать музыкальную терминологию при выполнении устных и письменных работ
2
Современная музыкальная культура
Эстрадная музыка
6.1.2.2 определять жанры и направления эстрадной музыки;
6.1.3.1 исполнять песни разных стилей и жанров, используя элементы канона, двухголосия, передавая художественный образ и характер мелодии;
6.1.3.2 сравнивать виды пения разных по стилю и жанру песен
Современные музыкальные жанры
6.1.1.1 анализировать прослушанные музыкальные произведения, уметь рассказывать о творчестве жырши-термеши, певцов и композиторов родного края и определять вид, стиль, жанры, в том числе взаимосвязь с другими видами искусства ;
6.1.3.1 исполнять песни разных стилей и жанров, используя элементы канона, двухголосия, передавая художественный образ и характер мелодии;
6.2.2.1 сочинять и импровизировать композиции, используя средства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты
Джазовая музыка
6.1.1.1 анализировать прослушанные музыкальные произведения, уметь рассказывать о творчестве жырши-термеши, певцов и композиторов родного края и определять вид, стиль, жанры, в том числе взаимосвязь с другими видами искусства;
6.2.1.1 предлагать идеи, планировать, интерпретировать музыкальный материал для создания музыкально-творческих работ
Подготовка и создание проекта
6.2.1.1 предлагать идеи, планировать, интерпретировать музыкальный материал для создания музыкально-творческих работ;
6.2.2.1 сочинять и импровизировать композиции, используя средства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты;
6.2.2.2 редактировать и интерпретировать музыкальные композиции, используя компьютерные программы (Audacity, Soundation, Windows MovieMaker, Киностудия)
Представление результатов проекта
6.3.1.1 представлять программу творческого выступления, оценивать ее в соответствии с критериями, вносить различные предложения по улучшению своей работы и работы других;
6.1.2.4 использовать музыкальную терминологию при выполнении устных и письменных работ
3
Музыка и виды искусства
Музыка и поэзия
6.1.1.1 анализировать прослушанные музыкальные произведения, уметь рассказывать о творчестве жырши-термеши, певцов и композиторов родного края и определять вид, стиль, жанры, в том числе взаимосвязь с другими видами искусства;
6.1.2.3 сравнивать средства выразительности музыки и других видов искусства в создании художественного образа;
6.1.3.1 исполнять песни разных стилей и жанров, используя элементы канона, двухголосия, передавая художественный образ и характер мелодии;
6.2.2.1 сочинять и импровизировать композиции, используя средства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты
Музыка и изобразительное искусство
6.1.1.1 анализировать прослушанные музыкальные произведения, уметь рассказывать о творчестве жырши-термеши, певцов и композиторов родного края и определять вид, стиль, жанры, в том числе взаимосвязь с другими видами искусства;
6.1.2.3 сравнивать средства выразительности музыки и других видов искусства в создании художественного образа;
6.2.2.1 сочинять и импровизировать композиции, используя средства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты
Музыка и театр
6.1.1.1 анализировать прослушанные музыкальные произведения, уметь рассказывать о творчестве жырши-термеши, певцов и композиторов родного края и определять вид, стиль, жанры, в том числе взаимосвязь с другими видами искусства;
6.1.2.3 сравнивать средства выразительности музыки и других видов искусства в создании художественного образа;
6.1.3.1 исполнять песни разных стилей и жанров, используя элементы канона, двухголосия, передавая художественный образ и характер мелодии;
6.1.3.3 исполнять на инструментах по партиям и (или) в ансамбле несложные фрагменты музыкальных произведений и передавать характер музыки
Музыка и кино
6.1.1.1 анализировать прослушанные музыкальные произведения, уметь рассказывать о творчестве жырши-термеши, певцов и композиторов родного края и определять вид, стиль, жанры, в том числе взаимосвязь с другими видами искусства;
6.1.2.3 сравнивать средства выразительности музыки и других видов искусства в создании художественного образа
6.1.3.1 исполнять песни разных стилей и жанров, используя элементы канона и двухголосия, передавая художественный образ и характер мелодии;
6.2.2.2 редактировать и интерпретировать музыкальные композиции, используя компьютерные программы (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия)
Подготовка и создание проекта
6.2.1.1 предлагать идеи, планировать, интепретировать музыкальный материал для создания музыкально-творческих работ;
6.2.2.1 сочинять и импровизировать композиции, используя средства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты;
6.2.2.2 редактировать и интерпретировать музыкальные композиции, используя компьютерные программы (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия)
Представление результатов проекта
6.1.2.4 использовать музыкальную терминологию при выполнении устных и письменных работ;
6.3.1.1 представлять программу творческого выступления, оценивать ее в соответствии с критериями, вносить различные предложения по улучшению своей работы и работы других
4
Музыка в нашей жизни
Интеллектуальная музыка
6.1.1.1 анализировать прослушанные музыкальные произведения, уметь рассказывать о творчестве жырши-термеши, певцов и композиторов родного края и определять вид, стиль, жанры, в том числе взаимосвязь с другими видами искусства;
6.1.2.4 использовать музыкальную терминологию при выполнении устных и письменных работ
Музыка для души и отдыха
6.1.1.1 анализировать прослушанные музыкальные произведения, уметь рассказывать о творчестве жырши-термеши, певцов и композиторов родного края и определять вид, стиль, жанры, в том числе взаимосвязь с другими видами искусства;
6.2.2.1 сочинять и импровизировать композиции, используя средства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты;
6.1.3.1 исполнять песни разных стилей и жанров, используя элементы канона, 6.1.2.4 использовать музыкальную терминологию при выполнении устных и письменных работ
Музыка и технология
6.1.2.4 использовать музыкальную терминологию при выполнении устных и письменных работ;
6.1.3.1 - исполнять песни разных стилей и жанров, используя элементы канона, двухголосия, передавая художественный образ и характер мелодии;
6.2.2.1 сочинять и импровизировать композиции, используя средства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты;
Озвучивание и музыкальное оформление
6.2.2.1 сочинять и импровизировать композиции, используя средства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты;
6.2.2.2 редактировать и интерпретировать музыкальные композиции, используя компьютерные программы (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия);
6.1.2.4 использовать музыкальную терминологию при выполнении устных и письменных работ
Подготовка и создание проекта
6.2.1.1 предлагать идеи, планировать, интерпретировать музыкальный материал для создания музыкально-творческих работ;
6.2.2.1 сочинять и импровизировать композиции, используя средства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты;
6.2.2.2 редактировать и интерпретировать музыкальные композиции, используя компьютерные программы (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия)
Представление результатов проекта
6.1.2.4 использовать музыкальную терминологию при выполнении устных и письменных работ;
6.3.1.1 представлять программу творческого выступления, оценивать ее в соответствии с критериями, вносить различные предложения по улучшению своей работы и работы других
5
Музыка
Таланты родной земли
6.1.1.1 анализировать прослушанные музыкальные произведения, уметь рассказывать о творчестве жырши-термеши, певцов и композиторов родного края и определять вид, стиль, жанры, в том числе взаимосвязь с другими видами искусства
Приложение 21
к приказу и.о. Министра
образования и науки
Республики Казахстан
т 25 октября 2017 года № 545
Приложение 211
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету

2) 6-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлім мазмұны
Оқыту мақсаттары.
Білім алушылар тиісті
1
Классикалық музыканың үздік туындылары
Орган музыкасы
6.1.1.1 туған өлкенің жыршы-термеші, әнші және сазгерлерінің шығармашылығы туралы тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі мен жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлері мен байланысын анықтау;
6.1.2.1 классикалық музыка жанрлары мен түрлерін анықтау;
6.1.3.1 әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауысты немесе канон элементтерін пайдаланып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау
Симфониялық музыка
6.1.1.1 туған өлкенің жыршы-термеші, әнші және сазгерлерінің шығармашылығы туралы тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі мен жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлері мен байланысын анықтау;
6.1.1.2 оркестрлер түрлеріндегі музыкалық аспаптардың дыбысталуын ажытару, оларды топтар бойынша жіктеу;
6.1.2.1 классикалық музыка жанрлары мен түрлерін анықтау
Опера өнері
6.1.2.1 классикалық музыка жанрлары мен түрлерін анықтау;
6.1.3.1 әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауысты немесе канон элементтерін пайдаланып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау;
6.1.3.2 әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндердің орындау түрлерін салыстыру
Балет өнері
6.1.1.1 туған өлкенің жыршы-термеші, әнші және сазгерлерінің шығармашылығы туралы тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі мен жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлері мен байланысын анықтау;
6.1.2.1 классикалық музыка жанрлары мен түрлерін анықтау;
6.1.2.3 көркем бейнені құруда музыка және өнердің басқа түрлерінін көркемдеуші құралдарын салыстыру
Қазақстанның кәсіби музыкасы
6.1.1.1 туған өлкенің жыршы-термеші, әнші және сазгерлерінің шығармашылығы туралы тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі мен жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлері мен байланысын анықтау;
6.1.1.2 оркестрлер түрлеріндегі музыкалық аспаптардың дыбысталуын ажытару, оларды топтар бойынша жіктеу;
6.1.3.1 әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауысты немесе канон элементтерін пайдаланып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау;
6.1.3.3 музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерінің сипатын жеткізу, партия бойынша және (немесе) ансамбльмен аспаптарда орындау;
Жобаны жоспарлау және құрастыру
6.2.1.1 музыкалық-шығармашылық жұмыс жасау үшін идеялар ұсыну, жоспарлау және музыкалық материалға интерпретация жасау;
6.2.2.1 музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация жасау
Жобаны таныстыру
6.3.1.1 шығармашылық көрсетілімнің бағдарламасын таныстыру, оларды критерийлерге сәйкес бағалау, өзінің және өзгелердің жұмысын жақсарту үшін түрлі ұсыныстар енгізу;
6.1.2.4 ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану;
2
Заманауи музыка мәдениеті
Эстрадалық музыка
6.1.2.2 эстрада музыкасының жанрлары мен бағытын анықтау;
6.1.3.1 әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауысты немесе канон элементтерін пайдаланып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау;
6.1.3.2 әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндердің орындау түрлерін салыстыру
Заманауи музыкалық жанрлар
6.1.1.1 туған өлкенің жыршы-термеші, әнші және сазгерлерінің шығармашылығы туралы тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі мен жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлері мен байланысын анықтау;
6.1.3.1 әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауысты немесе канон элементтерін пайдаланып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау;
6.2.2.1 музыканың көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация жасау
Джаз музыкасы
6.1.1.1 туған өлкенің жыршы-термеші, әнші және сазгерлерінің шығармашылығы туралы тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі мен жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлері мен байланысын анықтау;
6.2.1.1 музыкалық-шығармашылық жұмыс жасау үшін идеялар ұсыну, жоспарлау және музыкалық материалға интепретация жасау;
Жобаны жоспарлау және құрастыру
6.2.1.1 музыкалық-шығармашылық жұмыс жасау үшін идеялар ұсыну, жоспарлау және музыкалық материалға интепретация жасау;
6.2.2.1 музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация жасау;
6.2.2.2 компьютерлік бағдарламаларды (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялау және интерпретация жасау
Жобаны таныстыру
6.3.1.1 шығармашылық көрсетілімнің бағдарламасын таныстыру, оларды критерийлерге сәйкес бағалау, өзінің және өзгелердің жұмысын жақсарту үшін түрлі ұсыныстар енгізу;
6.1.2.4 ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану
3
Музыка және өнер түрлері
Музыка және поэзия
6.1.1.1 туған өлкенің жыршы-термеші, әнші және сазгерлерінің шығармашылығы туралы тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі мен жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлері мен байланысын анықтау;
6.1.2.3 көркем бейнені құруда музыка және өнердің басқа түрлерінін көркемдеуші құралдарын салыстыру
6.1.3.1 әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауысты немесе канон элементтерін пайдаланып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау;
6.2.2.1 музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация жасау
Музыка және бейнелеу өнері
6.1.1.1 туған өлкенің жыршы-термеші, әнші және сазгерлерінің шығармашылығы туралы тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі мен жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлері мен байланысын анықтау;
6.1.2.3 көркем бейнені құруда музыка және өнердің басқа түрлерінін көркемдеуші құралдарын салыстыру;
6.2.2.1 музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация жасау
Музыка және театр
6.1.1.1 туған өлкенің жыршы-термеші, әнші және сазгерлерінің шығармашылығы туралы тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі мен жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлері мен байланысын анықтау;
6.1.2.3 көркем бейнені құруда музыка және өнердің басқа түрлерінін көркемдеуші құралдарын салыстыру;
6.1.3.1 әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауысты немесе канон элементтерін пайдаланып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау;
6.1.3.3 музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерінің сипатын жеткізу, партия бойынша және (немесе) ансамбльмен аспаптарда орындау
Музыка және кино
6.1.1.1 туған өлкенің жыршы-термеші, әнші және сазгерлерінің шығармашылығы туралы тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі мен жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлері мен байланысын анықтау;
6.1.2.3 көркем бейнені құруда музыка және өнердің басқа түрлерінін көркемдеуші құралдарын салыстыру;
6.1.3.1 әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауысты немесе канон элементтерін пайдаланып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау;
6.2.2.2 компьютерлік бағдарламаларды (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялаужәне интерпретация жасау
Жобаны жоспарлау және құрастыру
6.2.1.1 музыкалық-шығармашылық жұмыс жасау үшін идеялар ұсыну, жоспарлау және музыкалық материалға интепретация жасау;
6.2.2.1 музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация жасау;
6.2.2.2 компьютерлік бағдарламаларды (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялаужәне интерпретация жасау
Жобаның нәтижесін таныстыру
6.1.2.4 ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану
6.3.1.1 шығармашылық көрсетілімнің бағдарламасын таныстыру, оларды критерийлерге сәйкес бағалау, өзінің және өзгелердің жұмысын жақсарту үшін түрлі ұсыныстар енгізу
4
Музыка - өмір тынысы
Интеллектуалды музыка
6.1.1.1 туған өлкенің жыршы-термеші, әнші және сазгерлерінің шығармашылығы туралы тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі мен жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлері мен байланысын анықтау;
6.1.2.4 ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану
Жан жадыратар әуен
6.1.1.1 туған өлкенің жыршы-термеші, әнші және сазгерлерінің шығармашылығы туралы тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі мен жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлері мен байланысын анықтау;
6.2.2.1 музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация жасау;
6.1.3.1 әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауысты немесе канон элементтерін пайдаланып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау;
6.1.2.4 ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану
Музыка және технология
6.1.2.4 ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану;
6.1.3.1 әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауысты немесе канон элементтерін пайдаланып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау;
6.2.2.1 музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация жасау
Дыбыстау және музыкамен көркемдеу
6.2.2.1 музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация жасау;
6.2.2.2 компьютерлік бағдарламаларды (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялаужәне интерпретация жасау;
6.1.2.4 ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану
Жобаны жоспарлау және құрастыру
6.2.1.1 музыкалық-шығармашылық жұмыс жасау үшін идеялар ұсыну, жоспарлау және музыкалық материалға интепретация жасау;
6.2.2.1 музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация жасау;
6.2.2.2 компьютерлік бағдарламаларды (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялаужәне интерпретация жасау
Жобаның нәтижесін таныстыру
6.1.2.4 ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану;
6.3.1.1 шығармашылық көрсетілімнің бағдарламасын таныстыру, оларды критерийлерге сәйкес бағалау, өзінің және өзгелердің жұмысын жақсарту үшін түрлі ұсыныстар енгізу;
5
Өлкетану
Туған жердің таланттары
6.1.1.1 туған өлкенің жыршы-термеші, әнші және сазгерлерінің шығармашылығы туралы тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі мен жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлері мен байланысын анықтау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
міндетін атқарушысының
2017 жылғы 25 қазандағы
№ 545 бұйрығына
21-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
211-қосымша

"Художественный труд" для 5-9 классов уровня
основного среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Особенностью учебного предмета "Художественный труд" в системе общего среднего образования является изучение различных видов искусства, выражение идей средствами искусства, приобретение универсальных (бытовых) и специальных (предметных) знаний и умений, навыков художественной обработки и преобразования материалов и объектов, навыков ведения домашнего хозяйства, пользования техникой и технологиями.
3. Цель обучения учебному предмету "Художественный труд" – формирование функциональной грамотности в области искусства и технологий труда, развитие личности с творческим отношением к действительности.
4. Задачи обучения:
1) развитие знаний, формирование осознанного восприятия искусства, дизайна и технологий в окружающем мире;
2) изучение художественно-культурного наследия народов Казахстана и мира;
3) развитие технологических навыков, навыков передачи творческих идей выразительными средствами искусства и дизайна;
4) развитие творческого и критического мышления обучающихся в процессе исследования, создания, анализа, художественной трансформации объектов;
5) приобретение опыта применения информационно-коммуникационных технологий во всех видах учебной деятельности (исследование, творческая реализация идей, презентация работ);
6) исследование и применение различных ресурсов и источников информации с осознанием их значения для результатов работы;
7) эстетическое, трудовое, экономическое, экологическое, патриотическое воспитание и формирование нравственно-духовных ценностей;
8) развитие умения самостоятельно планировать свою деятельность, определяя и учитывая время, свойства материалов и другие факторы;
9) приобретение опыта организации совместной деятельности для достижения учебных задач (индивидуальная, парная и групповая работа).
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Художественный труд"
5. ОбъҰм учебной нагрузки по предмету "Художественный труд" составляет:
1) в 5 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 7 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;

Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған
"Көркем еңбек" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. Жалпы орта білім беру жүйесіндегі "Көркем еңбек" пәнінің ерекшелігі әртүрлі өнер түрлерін зерделеу, идеяларын өнер тәсілдері арқылы көрсету, әмбебап (тұрмыстық) және арнайы (пәндік) білімдер мен икемділікті, материалдар мен нысандарды түрлендіру және көркем өңдеу дағдыларын, үй шаруашылығын жүргізу, технологиялар мен техниканы қолдану машықтарын иелену болып табылады.
3. Оқу бағдарламасының мақсаты – өнер және еңбек технологиясы саласында функционалды сауаттылықты қалыптастыру, шындыққа шығармашылықпен қарайтын тұлға дамыту.
4. "Көркем еңбек" оқу пәнінің бағдарламасы:
1) қоршаған ортада өнер, дизайн мен технология туралы түсінік пен білімді дамытуға;
2) Қазақстан және әлем халықтарының көркем-мәдениет мұрасын оқып үйренуге;
3) өнер мен дизайнның көркем тәсілдері арқылы шығармашылық идеяларды, технологиялық дағдыларды дамытуға;
4) зерттеу, жасау, талдау, нысандарды көркем түрлендіру үдерісінде оқушылардың шығармашылық және сыни тұрғыда ойлау дағдыларын дамытуға;
5) оқу қызметінің барлық түрлерінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды пайдалану арқылы тәжірибе алуға (зерттеу, идеялардың шығармашылықпен іске асыру, жұмыстардың таныстырылымы);
6) жұмыс нәтижесі үшін түрлі ақпарат көздері мен ресурстарының маңыздылығын түсіне отырып, зерттеу мен пайдалануға;
7) эстетикалық, еңбекке баулу, экономикалық, экологиялық, патриоттық тәрбиелеу мен рухани-өнегелік құндылықтарын қалыптастыруға;
8) уақыт, материалдың қасиеті мен басқа да факторлардың әсерін анықтап және оны ескере отырып қызметін өз бетінше жоспарлай алуға;
9) оқу мақсаттарына жетуде бірігіп жұмыс істеуді ұйымдастыру (жеке, жұптық және топтық жұмыс) бойынша тәжірибе жинауға бағытталған.
5. Оқу бағдарламасының мазмұны материалдарды бес ортақ білім беру бағыттары арқылы оқып-үйренуді қарастырады:
1) визуалды өнер;
2) сәндік-қолданбалы шығармашылық;
3) дизайн және технология;
4) үй мәдениеті;

5) в 9 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
6. Содержание учебной программы предусматривает изучение материала по пяти сквозным образовательным линиям:
1) визуальное искусство;
2) декоративно-прикладное творчество;
3) дизайн и технология;
4) культура дома;
5) культура питания.
7. Содержание раздела "Визуального искусство" включает подразделы:
1) классическое и современное искусство;
2) творчество казахстанских художников;
3) виды и жанры изобразительного искусства;
4) цифровое искусство (фотография, анимация, медиасредства);
5) выразительные средства изобразительного (визуального) искусства;
6) экспериментирование с художественными материалами и техниками.
8. Содержание раздела "Декоративно-прикладное творчество" включает:
1) основные формы и особенности декоративно-прикладного искусства, прикладное искусство Казахстана и других народов;
2) материалы, инструменты и технологии декоративно-прикладного искусства;
3) национальный орнамент;
4) декоративное оформление интерьера.
9. Содержание раздела "Дизайн и технология" (мальчики) включает:
1) основные конструкционные, природные, искусственные и нетрадиционные материалы;
2) инструменты и оборудование для обработки материалов;
3) обработка материалов различными способами;
4) дизайн изделий из различных материалов;
5) технология изготовления национальных предметов быта;
6) памятники мировой и казахстанской архитектуры;
7) макетирование;
8) дизайн интерьера;
9) робототехника, моделирование транспортных средств.
10. Содержание раздела "Дизайн и технология" (девочки) включает:
1) основные текстильные, природные, искусственные и нетрадиционные материалы;
2) инструменты и оборудование для обработки текстильных материалов;
3) обработка текстильных материалов различными способами;
4) дизайн изделий из текстильных материалов;
5) индустрия моды, стиль и образ, технология изготовления элементов национальной одежды.
11. В содержание раздела "Культура дома" (мальчики) включено:
1) экология жилища;
2) основы растениеводства, декоративного цветоводства, ландшафтного дизайна;
3) общие сведения об источниках электрической энергии, пользование и ремонт электроприборов и бытовой техники;
4) ремонтно-бытовые работы, организация и планировка интерьера.
12. В содержание раздела "Культура дома" (девочки) включено:
1) личная гигиена, экология жилища;
2) основы растениеводства, декоративного цветоводства, ландшафтного дизайна;
3) уход и хранение одежды.
13. Содержание раздела "Культура питания":
1) основы здорового питания;
2) правила поведения за столом, сервировка стола;

5) тамақтану мәдениеті.
6. "Визуалды өнер" бөлімінің мазмұны:
1) классикалық және заманауи өнер;
2) қазақстандық суретшілердің шығармашылы;
3) бейнелеу өнері жанрлары мен түрлері;
4) сандық өнер (фотосурет, анимация, медиа құралдар);
5) бейнелеу (визуалды) өнерінің көркем тәсілдері;
6) көркемдік материалдар және техникалармен эксперименттеу бөлімдерін қамтиды.
7. "Сәндік-қолданбалы шығармашылық" бөлімінің мазмұны:
1) сәндік-қолданбалы өнер ерекшеліктері мен негізгі пішіндері, Қазақстанның және басқа елдердің сәндік-қолданбалы өнері;
2) сәндік-қолданбалы өнер материалдары, технологиялары мен құралдары;
3) ұлттық ою-өрнек;
4) ішкі көріністі сәнді безендіру қарастырады.
8. "Дизайн және технология" (ұлдар) бөлімінің мазмұны:
1) негізгі конструкциялық, табиғи, жасанды және дәстүрлі емес материалдарды;
2) материалдарды өңдеу құралдары мен жабдықтарын;
3) материалдарды әртүрлі тәсілдермен өңдеуді;
4) әртүрлі материалдардан бұйым дизайнын;
5) ұлттық тұрмыстық заттарды дайындау технологиясын;
6) қазақстандық және әлемдік сәулет ескерткіштерін;
7) макеттеуді;
8) ішкі көрініс дизайнын;
9) робототехника, көлік құралдарын модельдеуді қамтиды.
9. "Дизайн және технология" (қыздар) бөлімінің мазмұны:
1) негізгі тоқыма, табиғи, жасанды және дәстүрлі емес материалдарды;
2) тоқыма материалдарын өңдеу құралдары мен жабдықтарын;
3) тоқыма материалдарын әртүрлі тәсілдермен өңдеуді;
4) тоқыма материалдарынан бұйым дизайнын;
5) сән индустриясын, стиль және образ, ұлттық киім элементтерін дайындау технолоиясын қамтиды.
10. "Үй мәдениеті" бөлімінің мазмұны (ұлдар):
1) тұрғын үйдің экологиясын;
2) өсімдік шаруашылығы, сәндік өсімдіктер шаруашылығы, ландшафтты дизайн негіздерін;
3) электр қуатының көздері туралы жалпы мәліметтерді, тұрмыстық техника және электр құралдарын қолдану мен жөндеуді;
4) тұрмыстық жөндеу жұмыстарын, ішкі көріністі ұйымдастыру мен жоспарлауды қамтиды.
11. "Үй мәдениеті" бөлімінің мазмұны (қыздар):
1) жеке гигиенаны, тұрғын үй экологиясын;
2) өсімдік шаруашылығы, сәндік өсімдіктер шаруашылығы, ландшафтты дизайн негіздерін;
3) киім күтімі мен ұзақ мерзімді сақтауды қамтиды.
12. "Тамақтану мәдениеті" бөлімінің мазмұны:
1) дұрыс тамақтану негізін;
2) дастарқан басында өзін-өзі дұрыс ұстау ережелерін, дастарқанды жабдықтауды;
3) тағам әзірлеу технологиясын;
4) әлем халықтарының тағамдарын қамтиды.
2- тарау. "Көркем еңбек" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
13. "Көркем еңбек" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта – аптасына 2 сағатты, оқу жылында 68 сағатты;
2) 6-сыныпта – аптасына 2 сағатты, оқу жылында 68 сағатты;

3) технология приготовления пищи;
4) кухня народов мира.
14. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" 5 класса (мальчики):
1) "Визуальное искусство". Средства выразительности в изобразительном искусстве, шедевры классического искусства, творчество казахстанских художников, виды и жанры изобразительного искусства, искусство натюрморта, декоративный национальный натюрморт, пейзаж, гармония с природой, воздушная перспектива, индустриальный пейзаж, городской пейзаж, линейная перспектива, искусство пластических форм, скульптура, создание творческой работы, организация выставки;
2) "Декоративно-прикладное искусство". Декоративно-прикладное искусство, основные формы и особенности, прикладное искусство Казахстана, знакомство с материалами и инструментами для декоративно-прикладного искусства, декоративное изделие из различных материалов, изготовление декоративного изделия из различных материалов, искусство плетения, виды плетения, знакомство с материалами и инструментами для художественного плетения, плетение изделия, организация выставки;
3) "Дизайн и технология". Конструкционные материалы, изучение видов и свойств материалов, ручные инструменты и приспособления для обработки конструкционных материалов, художественное выпиливание, разработка идей, выбор и подготовка материалов для художественного выпиливания, художественное выпиливание изделий криволинейной формы по внешнему и внутреннему контуру, моделирование изделий из проволоки, разработка эскизов (цепочки, головоломки, фигурки животных), подготовка материала, создание изделия (цепочки, головоломки, фигурки животных), проектирование музыкальных (ударно-шумовых) инструментов с применением различных материалов, изготовление музыкального (ударно-шумового) инструмента, презентация работ;
4) "Культура питания". Основы здорового питания, составление меню;
5) "Культура дома". Общие сведения об источниках электрической энергии, электротехническая арматура, эксперименты с различными источниками электрической энергии (батарея, гальванические элементы), ремонтные работы в быту, основные направления растениеводства, весенние работы в растениеводстве.
15. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" 6 класса (мальчики):
1) "Визуальное искусство". Портретный жанр, виды портрета, портрет в творчестве казахстанских художников, линейный портрет, графика, техника выполнения, нетрадиционные методы создания портретов (портрет из проволоки), цвет в портрете, техника выполнения портрета, фотоискусство, эксперимент с фотокамерой, анимация, движущиеся элементы (пластилиновая анимация, театр теней, пальчиковые куклы, тростевые), разработка сценария, создание героев и декорации, реализация художественных идей, озвучка, презентация работ;

3) 7-сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағатты;
4) 8-сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағатты;
5) 9-сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
14. "Көркем еңбек" пәнінің базалық мазмұны. 5-сынып (ұлдар):
1) "Визуалды өнер" бөлімі: Бейнелеу өнеріндегі көркем құралдар, классикалық бейнелеу өнерінің үздік туындылары, қазақстандық суретшілердің шығармашылығы, бейнелеу өнерінің түрлері мен жанрлары, натюрморт өнері, ұлттық сәндік натюрморт, пейзаж, табиғатпен үйлесім, әуе перспективасы, индустриалды пейзаж, қала пейзажы, сызықтық перспектива, пластикалық пішіндер өнері, мүсін өнері, шығармашылық жұмыс, көрме ұйымдастыру;
2) "Сәндік-қолданбалы өнер" бөлімі: Сәндік-қолданбалы өнер, негізгі формалары мен ерекшеліктері, Қазақстан халқының сәндік-қолданбалы өнері, сәндік-қолданбалы өнердегі заманауи және дәстүрлі емес материалдар, материалдар мен құрал-жабдықтармен танысу, дәстүрлі емес материалдардан сәндік бұйым, идеяларды талқылау мен дамыту, нобай орындау, дәстүрлі емес материалдардан сәндік бұйым, бұйым дайындау, өру өнері, өру түрлері, материалдар және құрал-жабдықтармен танысу, бұйым өру, жұмыстардың көрмесі;
3) "Дизайн және технология" бөлімі: Конструкциялық материалдар, материалдардың түрлері мен қасиеттерін зерттеу, конструкциялық материалдарды өңдеуге арналған жабдықтар, қол еңбегі құралдары, құрылғылар, көркемдеп аралау, идеяларды құру, материалды таңдау және дайындау, сыртқы және ішкі сызықтар арқылы қисық пішінді бұйымды қыларамен көркемдеп аралау, сымнан бұйымдарды модельдеу, нобайлар дайындау (шынжыр, басқатырғыш ойындары, жануарлардың пішіндері), материал таңдау, құралдар-жабдықтар мен құрылғылар, бұйым дайындау (шынжыр, басқатырғыш ойындары, жануарлардың пішіндері), түрлі материалдарды қолданып, музыкалық аспаптарды (ұрмалы және соқпалы) жобалау, музыкалық аспапты құрастыру, жұмыстардың көрмесі;
4) "Тамақтану мәдениеті" бөлімі: Дұрыс тамақтанудың негіздері, ас мәзірін әзірлеу;
5) "Үй мәдениеті" бөлімі: Электр қуатының негізгі көздері туралы жалпы мәліметтер, электротехникалық арматура, электр энергиясының әртүрлі көздерімен тәжірибе жасау (батарея, гальваникалық элементтер), тұрмыстағы жөндеу жұмыстары, өсімдік шаруашылығының негізгі бағыттары, өсімдік шаруашылығындағы көктемгі жұмыстар.
15. "Көркем еңбек" пәнінің базалық мазмұны. 6-сынып (ұлдар):
1) "Визуалды өнер" бөлімі: Портрет жанры, портрет түрлері, қазақстандық суретшілердің шығармашылығындағы портрет, сызықты портрет, графика, орындалу техникасы, дәстүрлі емес материалдардан портрет жасау (сымнан) материалдардан орындалған портрет), портреттегі түс, орындау техникасы, заманауи портрет, фотоөнер, фотокамерамен тәжірибе, анимация, қозғалатын элементтер (ермексазды анимация, көлеңкелі театр, саусақты және таяқшалы қуыршақтар), сценарий дайындау, кейіпкерлер мен декорациялар құру, көркем өнер идеяларын іске асыру, дыбыс қосу, жұмысты қорғау;

2) "Декоративно-прикладное искусство". Знакомство с ювелирным искусством казахского народа, разработка эскиза ювелирного изделия, выбор материалов и инструментов для изготовления ювелирного изделия, изготовление изделия, декорирование изделия, виды и характеристики природных материалов, разработка эскиза изделия из природных материалов, изготовление изделия, декорирование изделия, организация выставки;
3) "Дизайн и технология". Ручные электрические инструменты и оборудование, практические работы, разработка роботов из сборных деталей, история возникновения и виды роботов (самостоятельное исследование), разработка эскиза для создания робота, подготовка материалов для создания робота, создание робота, экспериментирование по созданию подвижных частей робота, общие сведения о видах транспортных средств (самостоятельное исследование), разработка модели транспортного средства, эскиз, подбор материалов, создание модели транспортного средства, изготовление отдельных частей модели, сборка и отделка модели, презентация работ;
4) "Культура питания". Правила поведения за столом в казахской культуре, культуре разных народов и в местах общественного питания;
5) "Культура дома". Ознакомление с условными обозначениями электросхем, электрические цепи, изготовление светильника на батарейке, ремонтные работы в быту с применением электрических ручных инструментов, декоративно-цветочные культуры, весенние работы в цветоводстве.
16. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" 7 класса (мальчики):
1) "Визуальное искусство". Современные техники и достижения науки в искусстве, микрорисунки природы, современные направления в изобразительном искусстве (поп-арт, инсталляция и т.д.), современные художники Казахстана, практическая (творческая) работа на основе исследований современных стилевых направлений в искусстве (в формате 2D или 3D), презентация и организация выставки;
2) "Декоративно-прикладное искусство". Знакомство с искусством пирографии, приемы и техника художественного выжигания, выполнение эскиза, выбор и подготовка материала, художественное выжигание изделия, оформление, презентация и организация выставки;
3) "Дизайн и технология". Оборудование для механической обработки древесины, организация работы при механической обработке древесины, разработка изделия из древесины, дизайн изделия, выбор и подготовка материала, изготовление изделия, механическая обработка материалов и деталей, декорирование изделия, организация выставки;

2) "Сәндік-қолданбалы өнер" бөлімі: Қазақстан халықтарының зергерлік өнерімен танысу, зергерлік бұйым нобайын орындау, материалдар мен құрал-жабдықтарды таңдау, зергерлік бұйым дайындау, бұйымды көркемдеп безендіру, табиғи материалдардың түрлері мен сипаттамалары (өздігінен ізденіс зерттеулері), табиғи материалдардан дайындалатын бұйым нобайын орындау, табиғи материалдардан бұйым дайындау, бұйымды көркемдеп безендіру, жұмысты қорғау, көрме ұйымдастыру;
3) "Дизайн және технология" бөлімі: Электрлік және қол еңбегі құралдары мен жабдықтары, тәжірибелік жұмыс, құрамалы бөлшектерден робот құру, роботтың шығу тарихы мен оның түрлері (өздігінен ізденіс зерттеулері), роботты жобалау және дайындау, нобай, материалдарды іріктеу, таңдау, робот құру, робот бөлшектерінің жылжымалы механизмін құру бойынша эксперимент жүргізу, көлік құралдарының түрлері туралы жалпы мәлімет (өздігінен ізденіс зерттеулері), көлік құралы үлгісін дайындау, нобай, материалдарды іріктеу, таңдау, көлік құралын орындау, үлгінің жеке бөліктерін дайындау, үлгіні құрастыру, безендіру, жұмысты қорғау, көрме ұйымдастыру;
4) "Тамақтану мәдениеті" бөлімі: Қазақ халқы мен әртүрлі халықтардың және де қоғамдық тамақтану орындарындағы дастарқан басында өзін-өзі дұрыс ұстау ережелері;
5) "Үй мәдениеті" бөлімі: Электрсызбалардың шартты белгілерімен танысу, электр тізбегі, батарейкалы шамшырақ дайындау, электрлік қол еңбегі құралдарын қолданып тұрмыстағы жөндеу жұмыстарын жүргізу, сәндік гүлдер түрлері, гүл өсіру шаруашылығындағы көктемгі жұмыстар.
16. "Көркем еңбек" пәнінің базалық мазмұны. 7-сынып (ұлдар):
1) "Визуалды өнер" бөлімі: Өнердегі заманауи техника мен ғылыми жетістіктер, табиғаттағы микро суреттер, бейнелеу өнеріндегі заманауи бағыттары (поп арт, инсталляция), өздігінен ізденіс зерттеулері, Қазақстанның заманауи суретшілері, өнердегі заманауи стильдік бағыттарды зерттеу негізінде тәжірибелік жұмыс орындау (2D немесе 3D форматында), жұмысты қорғау және көрме ұйымдастыру;
2) "Сәндік-қолданбалы өнер" бөлімі: Пирография өнерімен танысу, көркемдеп күйдіру техникасы мен тәсілдері, нобай орындау, материалдарды таңдау және дайындау, бұйымды көркемдеп күйдіру, безендіру, жұмысты қорғау және көрме ұйымдастыру;
3) "Дизайн және технология" бөлімі: Ағашты механикалық өңдеуге арналған құрал-жабдықтар, ағашты механикалық өңдеу барысындағы жұмысты ұйымдастыру, ағаштан жасалған бұйымды өңдеу, бұйымның дизайны, материалды таңдау және дайындау, бұйымды жасау, материалдар мен бөлшектерді механикалық өңдеу, бұйымды безендіру, көрме ұйымдастыру;

4) "Культура дома". Современная техника и оборудование в сельскохозяйственном производстве, ремонт электроарматуры и бытовых приборов, экология жилища, микроклимат в доме.
17. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" 8 класса (мальчики):
1) "Декоративно-прикладное искусство". Искусство мозаики, виды и техники выполнения мозаики, эскиз и выбор материала, подготовка основы для мозаичного панно, выполнение мозаичного панно, художественное оформление и презентация работ;
2) "Дизайн и технология". Ознакомление с национальными предметами быта казахского народа, изучение материалов и техник изготовления национальных предметов быта (торсык, круглый стол), обсуждение идеи и разработка эскиза (торсык, круглый стол), планирование процесса работы, обработка материалов, изготовление изделия, презентация работ и организация выставки;
3) "Дизайн и технология". Настольные игры, история возникновения, концепция настольной игры, разработка настольной игры, графическая документация, изготовление деталей настольной игры, художественное оформление, тестирование игры, анкетирование и сбор информации, презентация работ;
4) "Культура дома". Роль науки в развитии агротехнологии (самостоятельное исследование), выбор и оценка электроприборов и бытовой техники, современные материалы оборудования и инструменты для ремонта помещений (практическая работа).
18. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" 9 класса (мальчики):
1) "Декоративно-прикладное искусство". Декоративное изделие в современных интерьерах, изучение приемов и техник изготовления декоративных предметов интерьера (светильник, декоративные часы), обсуждение и развитие идеи и разработка эскиза, планирование работы, создание декоративных предметов интерьера, презентация работ;
2) "Дизайн и технология". Шедевры архитектуры, современная архитектура, архитектура Казахстана (история и современность), эскизы, чертежи архитектурных зданий и сооружений (имитирующие или собственные идеи), выбор и определение материалов для изготовления макета архитектурного объекта, изготовление макета архитектурного объекта;
3) "Дизайн и технология". Производство мебели и предметов интерьера, разработка предмета для определенного интерьера (модульные кресла для выставочного зала, трансформируемая детская мебель, декоративные светильники), обсуждение и развитие идеи, подготовка материалов, графическая документация, техническая спецификация, создание изделия, отделка, презентация работ;
4) "Культура дома". Элементы ландшафта в интерьере, экстерьере, визуализация творческих идей, освещение в интерьере, естественное и искусственное освещение, разработка проекта освещения в интерьере (жилые, общественные, производственные), зонирование и планирование интерьера (жилые, общественные, производственные).

4) "Үй мәдениеті" бөлімі: Ауыл шаруашылығы өндірісіндегі заманауи техникалар мен жабдықтар, тұрмыстық құрал-жабдықтар мен электроарматураны жөндеу, үй экологиясы, үйдегі микроклимат.
17. "Көркем еңбек" пәнінің базалық мазмұны. 8-сынып (ұлдар):
1) "Сәндік-қолданбалы өнер" бөлімі: Мозаика өнері, мозаика орындаудың түрлері мен техникалары, мозаикалық панноға арналған негіз дайындау, нобай және материалды таңдау, мозаика панносын орындау, көркемдеп безендіру мен жұмыстарын таныстыру;
2) "Дизайн және технология" бөлімі: Қазақ халқының тұрмыстық заттарымен танысу, қазақ халқының тұрмыстық заттарының орындалу техникасы мен материалдарын (торсық, дөңгелек үстел) зерделеу, идеяларды талдау және нобайды орындау, жұмысты жоспарлау, материалдарды өңдеу, бұйымды дайындау, көрме ұйымдастыру және жұмысты қорғау;
3) "Дизайн және технология" бөлімі: Үстел ойыны, шығу тарихы, үстел ойынының тұжырымдамасы, үстел ойынын дайындау, графикалық құжаттама, үстел ойының бөлшектерін дайындау, көркемдеп безендіру, ойынды тестілеу, сауалнама және ақпараттар жинау, жұмысты қорғау;
4) "Үй мәдениеті" бөлімі: Агротехнологияның дамуындағы ғылымның рөлі (өздігінен ізденіс зерттеулері), электрқұрылғылар мен тұрмыстық техникаларды таңдау және бағалау, бөлменің жөндеу жұмыстарына арналған заманауи материалдар мен құрал-жабдықтар (тәжірибелік жұмыс).
18. "Көркем еңбек" пәнінің базалық мазмұны. 9-сынып (ұлдар):
1) "Сәндік-қолданбалы өнер" бөлімі: Заманауи интерьердегі сәндік бұйымдар, интерьердің сәнді заттарының (шамшырақ, сәнді сағаттар) дайындалу техникалары мен тәсілдерін зерделеу, идеяларды дамытуды талқылау мен нобай орындау, жұмысты жоспарлау, интерьерге арналған сәндік заттарды дайындау мен безендіру, жұмысты қорғау;
2) "Дизайн және технология" бөлімі: Сәулет өнерінің үздік туындылары, заманауи сәулет өнері, Қазақстан сәулет өнері (заманауи және тарихи), сәулеттік ғимараттар мен нысандардың (имитация немесе өз идеялары) нобайы, сызбасы, сәулеттік нысанның макетін орындауға қажетті материалдарды анықтау және таңдау, шығармашылық жұмыс, сәулеттік нысан макеті, жұмысты қорғау;
3) "Дизайн және технология" бөлімі: Интерьер заттары және жиһаздардың өндірілуі, белгілі бір интерьерге арналған заттарды дайындау (мысалы: көрме залына арналған модульді жиһаз, трансформацияланатын балаларға арналған жиһаз, сәнді шамшырақ), идеяны дамыту және талқылау, материалдарды таңдау, графикалық құжаттама, техникалық спецификация, бұйымды әзірлеу, әрлеу, жұмысты қорғау;
4) "Үй мәдениеті" бөлімі: Интерьер/экстерьердегі ландшафт элементтері, шығармашылық идеяларды визуалдау, интерьердегі жарықтандыру, табиғи және жасанды жарықтандыру, интерьерді жарықтандырудың жобасын даярлау (тұрғын үй бөлмелері, өндірістік, қоғамдық орындар), интерьерді аудандарға бөлу және жоспарлау (тұрғын үй бөлмелері, өндірістік, қоғамдық орындар).

19. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" 5 класса (девочки):
1) "Визуальное искусство". Средства выразительности в изобразительном искусстве, шедевры классического искусства, творчество казахстанских художников, виды и жанры изобразительного искусства, искусство натюрморта, декоративный национальный натюрморт, пейзаж, гармония с природой, воздушная перспектива, индустриальный пейзаж, городской пейзаж, линейная перспектива, искусство пластических форм, скульптура, создание творческой работы, организация выставки;
2) "Декоративно-прикладное искусство". Виды орнамента, казахские национальные орнаменты (виды, стилизация и мотивы), художественная вышивка, виды вышивки, знакомство с материалами и инструментами, разработка эскиза, декорирование изделия с художественной вышивкой, искусство плетения, виды плетения, знакомство с материалами и инструментами, плетение изделия, выставка работ;
3) "Дизайн и технология". Классификация и характеристика текстильных материалов, исследование видов и свойств материалов, оборудование, инструменты и приспособления для обработки текстильных материалов, классификация швейных изделий, от идеи до продукта (швейные изделия), дизайн, макетирование одежды (бумага, текстиль), создание костюма (на мини-манекен или куклу), дизайн швейных изделий в технике текстильной мозаики (пэчворк, квиллинг, курак), разработка идей, эскиз, выбор и подготовка материала, последовательность выполнения работы, создание изделия, декорирование изделия;
4) "Культура питания". Основы здорового питания, составление меню, оборудование кухни, посуда, инструменты и приспособления для приготовления пищи, изучение возможностей инструментов и приспособлений для приготовления пищи, технология приготовления бутербродов и напитков, технология приготовления салатов из овощей и фруктов;
5) "Культура дома". Личная гигиена, уход за собой, основные направления растениеводства, весенние работы в растениеводстве.
20. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" 6 класса (девочки):
1) "Визуальное искусство". Портретный жанр, виды портрета, портрет в творчестве казахстанских художников, линейный портрет, графика, техника выполнения, нетрадиционные методы создания портретов (портрет из проволоки), цвет в портрете, техника выполнения портрета, фотоискусство, эксперимент с фотокамерой, анимация, движущиеся элементы (пластилиновая анимация, театр теней, пальчиковые куклы, тростевые), разработка сценария, создание героев и декорации, реализация художественных идей, озвучка, презентация работ;

19. "Көркем еңбек" пәнінің базалық мазмұны. 5-сынып (қыздар):
1) "Визуалды өнер" бөлімі: Бейнелеу өнеріндегі көркем құралдары, классикалық өнердің үздік туындылары, қазақстандық суретшілердің шығармашылығы, бейнелеу өнерінің түрлері мен жанрлары, натюрморт өнері, ұлттық сәндік натюрморт, пейзаж, табиғатпен үйлесім, әуе перспективасы, индустриалды пейзаж, қала пейзажы, сызықтық перспектива, пластикалық пішіндер өнері, мүсін өнері, шығармашылық жұмыс, көрме ұйымдастыру;
2) "Сәндік-қолданбалы өнер" бөлімі: Сәндік-қолданбалы өнер, негізгі пішіндер мен ерекшеліктері, Қазақстан халықтарының сәндік-қолданбалы өнері, қазақтың ұлттық ою-өрнектері (түрлері, стилизация мен мотивтері), көркем кестелеу, кесте түрлері, материалдар және құрал-жабдықтармен танысу, нобай орындау, көркемдік кестемен бұйымды безендіру, өру өнері, өру түрлері, материалдар және құрал-жабдықтармен танысу, бұйым өру, жұмыстардың көрмесі;
3) "Дизайн және технология" бөлімі: Тоқыма материалдарының классификациясы мен сипаттамалары, материалдардың түрлері мен қасиеттерін зерттеу, тоқыма материалдарын өңдеуге арналған құрал-жабдықтар мен құрылғылар, тігін бұйымдарының классификациясы, идеядан өнімге (тігін бұйымдары), дизайн, киімді макеттеу (қағаз, тоқыма материалдар), костюм құру (мини-манекенде немесе қуыршақта), тоқыма мозаика техникасында тігін бұйымдарының дизайны (құрақ, пэчворк, квилт), идеяларды құру, нобай, материалды таңдау және дайындау, жұмыстың орындалу бірізділігі, бұйым дайындау, бұйымды безендіру, жұмысты қорғау;
4) "Тамақтану мәдениеті" бөлімі: Дұрыс тамақтанудың негіздері, ас мәзірін әзірлеу, асхананың жабдықталуы, тағам әзірлеуге арналған құралдар-жабдықтар, аспаптар мен ыдыс-аяқтар, тағам дайындауға арналған құрал-жабдықтардың мүмкіндіктерін зерттеу, бутербродтар мен сусындардың әзірлену технологиясы, жемістер мен көкөністерден салаттар әзірлеу технологиясы;
5) "Үй мәдениеті" бөлімі: Жеке бастың гигиенасы, өз-өзіне күтім жасау, өсімдік шаруашылығының негізгі бағыттары, өсімдік шаруашылығындағы көктемгі жұмыстар.
20. "Көркем еңбек" пәнінің базалық мазмұны. 6-сынып (қыздар):
1) "Визуалды өнер" бөлімі: Портрет жанры, портрет түрлері, қазақстандық суретшілердің шығармашылығындағы портрет, сызықты портрет, графика, орындалу техникасы, дәстүрлі емес материалдардан портрет жасау (сымнан орындалған портрет), портреттегі түс, орындалу техникасы, заманауи портрет, фотоөнер, фотокамерамен тәжірибе, анимация, қозғалатын элементтер (ермексазды анимация, көлеңкелі театр, саусақты және таяқшалы қуыршақтар), сценарий дайындау, кейіпкерлер мен декорациялар құру, көркем өнер идеяларын іске асыру, дыбыс қосу, жұмысты қорғау;

2) "Декоративно-прикладное искусство". Искусство вязания, вязание крючком, приемы и техники вязания, разработка эскиза изделия, выбор материалов и инструментов, вязание крючком разных изделий (салфетка, сумочка, чехол для мобильного телефона), вязание спицами, спицы, их виды, приемы и техники вязания, разработка эскиза изделия, вязание спицами разных изделий (шарф, косынка, подставка, чехол для мобильного телефона), презентация работ, организация выставки;
3) "Дизайн и технология". Разработка изделия из текстильных материалов (авторская кукла, развивающая игрушка), разработка идей, эскиз, исследование текстиля разной фактуры и цвета, выбор и подготовка материалов, инструментов и оборудования, создание изделия, раскрой деталей, обработка отдельных деталей, сборка деталей и отделка изделия, дизайн текстильных изделий для дома (фартук, кухонные принадлежности), разработка идей, эскиз, выбор и подготовка материала, последовательность выполнения работы, создание изделия, раскрой деталей, обработка отдельных деталей, сборка деталей и отделка изделия, декорирование изделия, презентация работ;
4) "Культура питания". Правила поведения за столом в казахской культуре, культуре разных народов и в местах общественного питания, технология приготовления блюд из полуфабрикатов, технология экспресс- приготовления блюд, технология приготовления десерта;
5) "Культура дома". Правила гигиены, влажная и сухая уборка помещений, уход за одеждой и обувью, их хранение, декоративно-цветочные культуры, весенние работы в цветоводстве.
21. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" 7 класса (девочки):
1) "Визуальное искусство". Современные техники и достижения науки в искусстве, микрорисунки природы, современные направления в изобразительном искусстве (поп-арт, инсталляция), современные художники Казахстана, практическая (творческая) работа на основе исследований современных стилевых направлении в искусстве (в формате 2D или 3D). Презентация и организация выставки;
2) "Декоративно-прикладное искусство". Художественная роспись (батик, гжель, хохлома), виды росписи, приемы и техники росписи, материалы и оборудование художественной росписи, разработка эскиза для художественной росписи, подготовка материалов и инструментов для художественной росписи, выполнение художественной росписи, декорирование, оформление, презентация работ и организация выставки;
3) "Дизайн и технология". Преобразование (трансформация) и декорирование швейных изделий (одежда, аксессуары, бижутерия), разработка идей для трансформации, эскиз, подготовка материалов и оборудования, создание комплекта, раскрой деталей, обработка отдельных деталей, сборка деталей и отделка изделий, декорирование изделий, презентация работы (показ мод);

2) "Сәндік-қолданбалы өнер" бөлімі: Тоқу өнері, ілмекпен тоқу, тоқу тәсілдері мен техникалары, бұйымның нобайын дайындау, материалдар мен құрал-жабдықтарды таңдау, әртүрлі бұйымдарды ілмекпен тоқу (сулықтар, сөмкелер, ұялы телефондардың қабы), шалма бізбен тоқу, шалма біз және олардың түрлері, тоқу тәсілдері мен техникалары, бұйымның нобайын дайындау, әртүрлі бұйымдарды шалма бізбен тоқу (мойынорағыш, үшкіл орамал, тіреуіш, ұялы телефондардың қабы), жұмысты қорғау, көрме ұйымдастыру;
3) "Дизайн және технология" бөлімі: Тоқыма материалдарынан бұйым дайындау (авторлық қуыршақ, дамытатын ойыншықтар), идеяларды құру, нобай, түрлі-түсті және фактуралы тоқыма материалдарын зерттеу, материалдарды, құралдар мен жабдықтарды таңдау және дайындау, бұйым дайындау, бөлшектерді пішу, жеке бөліктерін өңдеу, бөлшектерді біріктіру мен бұйымды безендіру, үйге арналған тоқыма бұйымдарының дизайны (алжапқыш, асханалық бұйымдар), идеяларды құру, нобай, материалды таңдау және дайындау, жұмысты орындау бірізділігі, бұйым дайындау, бөлшектерді пішу, жеке бөліктерін өңдеу, бөлшектерді біріктіру мен бұйымды безендіру, жұмысты қорғау, көрме ұйымдастыру;
4) "Тамақтану мәдениеті" бөлімі: Қазақ халқы мен әртүрлі халықтардың және де қоғамдық тамақтану орындарындағы дастарқан басында өзін-өзі дұрыс ұстау ережелері, жартылай дайын өнімдерден тағамдар әзірлеу технологиясы, тағамдарды жылдам әзірлеудің технологиясы, десерт әзірлеу технологиясы;
5) Бөлім "Үй мәдениеті": Гигиена ережелері, бөлмені ылғалды және құрғақ тазалау жұмысы, киім (аяқ киім) күтімі мен оларды сақтау, сәндік гүлдер түрлері, гүл өсіру шаруашылығындағы көктемгі жұмыстар.
21. "Көркем еңбек" пәнінің базалық мазмұны. 7-сынып (қыздар):
1) "Визуалды өнер" бөлімі: Өнердегі заманауи техника мен ғылыми жетістіктер, табиғаттағы микро суреттер, бейнелеу өнеріндегі заманауи бағыттары (поп арт, инсталляция), өздігінен ізденіс зерттеулері, Қазақстанның заманауи суретшілері, өнердегі заманауи стильдік бағыттарды зерттеу негізінде тәжірибелік (шығармашылық) жұмыс орындау (2D немесе 3D форматында), жұмысты қорғау және көрме ұйымдастыру;
2) "Сәндік-қолданбалы өнер" бөлімі: Көркемдік жазба (батик, гжель, хохлома), жазбалар түрлері, жазбалардың тәсілдері мен техникасы, материалдары және құралдары, бұйымның нобайын орындау, материалдар мен құралдарды дайындау, көркемдік жазбаны орындау, сәндеу, безендіру, жұмысты қорғау және көрме ұйымдастыру;
3) "Дизайн және технология" бөлімі: Өзгеріске ұшырау (трансформация) және тігін бұйымдарды сәндеу (киім, аксессуарлар, бижутериялар), идеяларды құру, нобай, материалдар мен құралдарды дайындау, жиынтықты орындау, киім бөлшектерін пішу, жеке бөлшектерді өңдеу, бұйымдардың бөлшектерін құрастыру және өңдеу, бұйымды сәндеу, жұмысты қорғау;

4) "Культура питания". Казахские национальные блюда, кухня народов мира (самостоятельное исследование), кухня народов мира, практическая работа (суши, пицца, коже);
5) "Культура дома". Выбор бытовой техники, правила пользования бытовой техникой, растение как украшение, как элемент интерьера.
22. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" 8 класса (девочки):
1) "Декоративно-прикладное искусство". Казахское прикладное искусство (ши тоқу, киіз басу), виды народного творчества, материалы и оборудование, разработка эскиза изделия, подготовка материалов и инструментов, выполнение творческой работы, декорирование, оформление, презентация работ, организация выставки;
2) "Дизайн и технология". Казахская национальная одежда, этностиль, орнамент и его стилизация, дизайн изделия в этностиле (головной убор, жилет), создание изделия в этностиле (головной убор, жилет), декорирование, презентация работ;
3) "Дизайн и технология". Дизайн моделей одежды на основе народного кроя (цельнокроеный рукав), разработка идей, эскиз, подготовка материалов, инструментов и оборудования, создание изделия на основе народного кроя, раскрой деталей, обработка отдельных деталей, сборка деталей и отделка изделия, декорирование изделия;
4) "Культура дома". Декоративные изделия для интерьера (в 2D, 3D формате), разработка эскиза изделия, подготовка материалов и оборудования, создание декоративных 2D, 3D изделий для интерьера, роль науки в растениеводстве, растения в медицине, фитотерапии и косметологии.
23. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" 9 класса (девочки):
1) "Декоративно-прикладное искусство". Традиционное ткачество Казахстана, казахские ковры, алаша, ковроткачество, гобелен, современные ковры, материалы и оборудование для ковроткачества, разработка эскиза изделия, подготовка материалов и инструментов, выполнение творческой работы, декорирование, оформление, презентация работ, организация выставки;
2) "Дизайн и технология". Современные стилевые направления моды (самостоятельное исследование), эксперимент "Гармония личности и моды", создание собственного имиджа, разработка идей, создание индивидуального образа средствами визажа, прически, аксессуаров, эксперимент по созданию коллекции одежды, аксессуаров для собственного имиджа, презентация работы (показ мод);
3) "Дизайн и технология". Дизайн модной одежды "Fast cloth" простых геометрических форм (пончо, кейп, туника), современное производство одежды и аксессуаров, разработка идей, эскиз, подготовка материалов и оборудования, создание изделия, раскрой деталей, обработка отдельных деталей, сборка деталей и отделка изделия, обсуждение и оценка работ, презентация работы (показ мод);

4) "Тамақтану мәдениеті" бөлімі: Қазақтың ұлттық тағамдары, әлем халықтарының тағамдары (өздігінен ізденіс зерттеулері), әлем халықтарының тағамдары, тәжірибелік жұмыс (суши, пицца, көже);
5) "Үй мәдениеті" бөлімі: Тұрмыстық техниканы таңдау, тұрмыстық техниканы қолдану ережелері, өсімдік сән және интерьер элементі ретінде.
22. "Көркем еңбек" пәнінің базалық мазмұны. 8-сынып (қыздар):
1) "Сәндік-қолданбалы өнер" бөлімі: Қазақтың ұлттық сәндік қолданбалы бұйымдары (ши тоқу, киіз бас), әртүрлі ұлттық бұйымдар, құрал-жабдықтар мен материалдармен танысу, бұйымдарға нобайлар дайындау, құрал- жабдықтар мен материалдар дайындау, шығармашылық жұмыстарды орындау, әшекейлерді пайдалана отырып сәндеу, жұмысты қорғау, көрмеге ұсыну;
2) "Дизайн және технология" бөлімі: Қазақтың ұлттық киімі, этностиль, ою-өрнек стилизациясы, этностильдегі (бас киімдер, қазақтың ұлттық киімдері), этностильдегі бұйымдарды жасау (бас киімдер, қазақтың ұлттық киімдері), бұйымдарды әшекейлеу, жұмысты қорғау;
3) "Дизайн және технология" бөлімі: Халықтық пішім негізінде киім үлгісінің дизайны (тұтас жеңдер), бұйымдарға нобайлар дайындау, құрал- жабдықтар мен материалдарды дайындау, халықтық пішім негізінде киім үлгісінде бұйым дайындау, бөлшектерді пішу, бөлшектерді өңдеу, бөлшектерді біріктіру мен безендіру, бұйымды ою-өрнек элементтерімен безендіру, жұмысты қорғау;
4) "Үй мәдениеті" бөлімі: Интерьерге арналған сәнді бұйымдар (2D/3D форматта), бұйымдарға нобайлар дайындау, құрал-жабдықтар мен материалдарды дайындау, интерьерге арналған 2D/3D сәнді бұйымдарды жасау, өсімдік шаруашылығындағы ғылымның рөлі, медицина, фитотерапия және косметологиядағы өсімдіктің рөлі.
23. "Көркем еңбек" пәнінің базалық мазмұны. 9-сынып (қыздар):
1) "Сәндік-қолданбалы өнер" бөлімі: Қазақстанның дәстүрлі тоқыма өнері, қазақ кілемдері, алаша, кілем тоқу, гобелен, қазіргі кілемдер үлгілері, кілем тоқу материалдары мен құрал-жабдықтары, бұйым нобайын жасау, материалдар мен құрал-жабдықтарды дайындау, шығармашылық жұмысты орындау, декор жасау мен безендіру, жұмысты қорғау, көрме ұйымдастыру;
2) "Дизайн және технология" бөлімі: Заманауи сән әлеміндегі сарындық (стильді) бағыттар (өздігінен ізденіс зерттеулері), "Сән және жеке тұлға үйлесімділігі" эксперименті, жеке даралық имиджін жасау, идеяларды жүзеге асыру, аксессуарлар, шаш үлгісі, визаж құралдары негізінде жеке даралық образды жасау, киім топтамасын жасау эксперименті/жеке даралық имидж үшін аксессуарлар, жұмысты қорғау;
3) "Дизайн және технология" бөлімі: Сәнді киім дизайны "Fast cloth" қарапайым геометриялық формалар (пончо, кейп, туника) (сән журналдары), киім және аксессуарлардың заманауи өндірісі, нобай, идеяны жүзеге асыру, материалдар мен құрал-жабдықтарды дайындау, бұйымды жасау, бөлшектерді пішу, жеке бөлшектерді өңдеу, бөлшектерді жинау мен бұйымды сәндеу, жұмысты талдау мен бағалау, жұмысты қорғау;

4) "Культура дома". Элементы ландшафта в интерьере, экстерьере, визуализация творческих идей (эскиз), подготовка материалов и оборудования (инструментов), оформление интерьера к праздникам, визуализация творческих идей (эскиз), подготовка материалов и оборудования (инструментов), реализация творческих идей.
24. Содержание учебной программы по учебному предмету "Художественный труд" в 5-9 классах подчинено трем разделам системы целей обучения, которые направлены на формирование основных знаний и практических навыков в процессе творческой деятельности.
25. Раздел "Исследование и развитие творческих идей" включает следующие подразделы:
1) знание и понимание окружающего мира;
2) знание и понимание истории, культуры и традиций;
3) работа с источниками информации;
4) планирование процесса творческой деятельности;
5) работа с заданиями по разработке дизайна;
6) материалы, их свойства и техника работы.
26. Раздел "Создание и изготовление творческих работ" включает следующие подразделы:
1) художественное выражение творческих идей;
2) инструменты и оборудование;
3) технологии создания;
4) культура питания;
5) культура дома;
6) соблюдение правил техники безопасности и гигиены труда.
27. Раздел "Презентация, анализ и оценивание творческих работ" включает следующие подразделы:
1) презентация творческих работ;
2) анализ и оценивание идей;
3) анализ и оценивание методов и подходов;
4) адаптация и усовершенствование работы.
Глава 3. Система целей обучения
28. Цели обучения расписаны по разделам для каждого класса.
29. В учебной программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 5.2.1.4 "5" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
30. Система целей обучения:
1) раздел "Исследование и развитие творческих идей":
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1.1 Знание и понимание окружающего мира
5.1.1.1 мальчики/ девочки изучать и определять ассоциативные значения и визуаль
ные характе
ристики окружаю
щего мира
6.1.1.1 мальчики/ девочки демонстрировать знание и понимание визуальных характеристик объектов окружающего мира
7.1.1.1 мальчики/ девочки интерпретировать визуальные характеристики элементов окружающего мира
1.2 Знание и понимание истории, культуры и традиций
5.1.2.1 мальчики/ девочки изучать и определять особенности произведений искусства, ремесла и дизайна казахской национальной и мировой культуры

4) "Үй мәдениеті" бөлімі: Ландшафт элементтері интерьерде /экстерьерде, шығармашылық идеяны визуалдау (нобай), шығармашылық идеяны іске асыру, интерьерді мерекеге орай безендіру, шығармашылық идеяны визуалдау (нобай), шығармашылық идеяны іске асыру.
24. "Көркем еңбек" оқу пәнінің 5-9-сыныптарға арналған оқу бағдарламасының мазмұны оқыту мақсаттары жүйесінің шығармашылық әрекет үдерісі барысында тәжірибелік және негізгі білім қалыптастыруға бағытталған үш бөлім бойынша ұйымдастырылған.
25. "Шығармашылық идеяларды дамыту және зерттеу" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) қоршаған орта туралы білім мен түсінік;
2) тарих, мәдениет және дәстүр туралы білім мен түсінік;
3) ақпарат көздерімен жұмыс істеу;
4) шығармашылық іс-әрекет үдерісін жоспарлау;
5) дизайн дайындау бойынша тапсырмалармен жұмыс жасау;
6) материалдар, олардың қасиеттері мен жұмыс істеу техникалары.
26. "Шығармашылық жұмыстарды жасау және дайындау" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) шығармашылық идеялардың көркем көрінісі;
2) құралдар мен жабдықтар;
3) жасау технологиясы;
4) тамақтану мәдениеті;
5) үй мәдениеті;
6) техника қауіпсіздігі және еңбек гигиенасы ережелерін сақтау.
27. "Таныстырылым, талдау және шығармашылық жұмыстарды бағалау" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) шығармашылық жұмыстардың таныстырылымы;
2) идеяларды талдау және бағалау;
3) әдіс-тәсілдерді талдау және бағалау;
4) жұмысты жетілдіру және бейімдеу.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
28. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа бөлінген.
29. Бағдарламада оқыту мақсаттарын қолдануға және мониторинг жасауға тиімді болу үшін кодтық белгі енгізілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік номерін көрсетеді. Мысалы, 5.2.1.4. кодында "5" - сынып, "2.1" - бөлім мен бөлімше, "4" - оқыту мақсатының реттік саны.
30. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) "Шығармашылық идеяларды дамыту және зерттеу" бөлімі:
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.1 Қоршаған орта туралы білім мен түсінік
5.1.1.1 ұлдар/ қыздар
қоршаған орта
ның ассоциатив
ті мағынасы мен визуалды сипат
тамасын зерде
леу және анық
тау
6.1.1.1 ұлдар/ қыздар
қоршаған ор
та нысанда
рының визу
алды сипатта
маларын түсі
ну және білі
мін көрсету
7.1.1.1 ұлдар/ қыздар
қоршаған ор
та элемент
терінің визу
алды сипатта
масын өзін
ше түсіндіру
1.2 Тарих, мәдениет және дәстүр туралы білім мен түсінік
5.1.2.1 ұлдар/ қыздар
қазақ халқының ұлттық және әлем мәдениеті
ндегі өнер, қол
өнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін анықтау және зерделеу

6.1.2.1 мальчики/ девочки демонстрировать знание и понимание особенностей произведений искусства, ремесла и дизайна казахской национальной и мировой культуры
7.1.2.1 мальчики/ девочки самостоятельно изучать и описывать особенности произведений искусства, ремесла и дизайна исторического и культурного происхождения
8.1.2.1 мальчики/ девочки демонстрировать понимание особенностей произведений искусства, ремесла и дизайна различного исторического и культурного происхождения
9.1.2.1 мальчики/ девочки сравнивать, анализировать различные стили, материалы и подходы в произведениях искусства, ремесла и дизайна различного исторического и культурного происхождения
1.3 Источники исследования
5.1.3.1 мальчики/ девочки работать с источниками информации для исследования и развития творческих идей
6.1.3.1 мальчики/ девочки самостоятельно выбирать и применять источники информации для исследования и развития творческих идей
7.1.3.1 мальчики/ девочки использовать различные источники информации для исследования и развития творческих идей, выбирая из них наиболее подходящие
8.1.3.1 мальчики/ девочки Использо вать самостоятельно выбранные различные источники информации для исследования и развития творческих идей
9.1.3.1 мальчики/ девочки целенаправленно и продуктивно использовать источники информации для исследования и развития творческих идей
1.4 Планирование процесса творческой деятельности
5.1.4.1 мальчики/ девочки разработать план, определяя этапы выполнения творческой работы
6.1.4.1 мальчики/ девочки планировать и определять последовательность действий с учетом затрат времени и других факторов; 6.1.4.2 мальчики/ девочки определять материальные затраты (количественные показатели)
7.1.4.1 мальчики/ девочки планировать творческую деятельность, используя приобретенные знания и опыт, определяя свои будущие действия;
7.1.4.2 мальчики/ девочки определять материальные затраты и себестоимость изделия
8.1.4.1 мальчики/ девочки планировать творческую деятельность, используя приобретенные знания и опыт, детально описывая свои будущие действия;
8.1.4.2 мальчики/ девочки определять потребности населения в видах продукции на основе исследований
9.1.4.1 мальчики/ девочки планировать творческую деятельность, определяя последовательность и рациональный способ выполнения работ;
9.1.4.2 мальчики/ девочки Анализировать рынки сбыта различных товаров для определения прибыли
1.5 Работа с заданиями по разработке дизайна (эскиза)
5.1.5.1 мальчики/ девочки выполнять задания по разработке дизайна простых объектов, соблюдая основные законы композиции

6.1.2.1 ұлдар/ қыздар
қазақ халқының ұлттық және әлем мәдени
етіндегі өнер, қол
өнер мен ди
зайн туынды
ларының ер
екшеліктері туралы білі
мі мен түсі
нігін көрсету
7.1.2.1 ұлдар/ қыздар
тарихи және мәдени шығу тегі әртүрлі өнер, қолөнер мен дизайн туын
дыларының ерекшеліктерін өз бетін
ше зерделеу және сипаттау
8.1.2.1 ұлдар/ қыздар
тарихи және мәдени шығу тегі әр түрлі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктері туралы түсінігін көрсету
9.1.2.1 ұлдар/ қыздар
тарихи және мәдени шығу тегі әртүрлі өнер, қолөнер және дизайн туындыларының түрлі материалдарын, бағытын, салыстыру, талдау
1.3 Ақпарат көздері
5.1.3.1 ұлдар/ қыздар
шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу
6.1.3.1 ұлдар/ қыздар
шығармашылық идеяларды іске асыру мақсатында ақпарат көздерін өз бетінше таңдап, қолдану
7.1.3.1 ұлдар/ қыздар
шығармашылық жұмыста идеяларын іске асыру мақсатында түрлі ақпарат көздерінің ең тиімдісін таңдау және қолдану
8.1.3.1 ұлдар/ қыздар
шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану
9.1.3.1 ұлдар/ қыздар
шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда ақпарат көздерін толыққанды және нәтижелі қолдану
1.4 Шығармашылық іс-әрекет үдерісін жоспарлау
5.1.4.1 ұлдар/ қыздар
шығамашылық жұмысты орындау кезеңдерін анықтай отырып, жоспар дайындау
6.1.4.1 ұлдар/ қыздар
уақыт және басқа да факторларды ескере отырып, іс-әрекеттің реттілігін анықтау және жоспарлау;
6.1.4.2 ұлдар/ қыздар
материалдық шығынды анықтау (сандық көрсеткіштер)
7.1.4.1 ұлдар/ қыздар
алған білім
дері мен тәжірибелерін қолдана болашақ іс-әрекеттерін анықтау жә
не шығарма
шылық қызметін жоспарлау;
7.1.4.2 ұлдар/ қыздар
бұйымның өзіндік құны мен материалдық шығындарын анықтау
8.1.4.1 ұлдар/ қыздар
алған білімі мен тәжіри
белерін қол
данып, бола
шақ іс-әре
кетін толық сипаттап, шығармашылық қызме
тін жоспар
лау;
8.1.4.2 ұлдар/ қыздар
зерттеу нәти
желері негі
зінде тұтыну
шылардың өнімнің түрлеріне қажеттілігін анықтау
9.1.4.1 ұлдар/ қыздар
жұмысты орындаудың тиімді әдістері мен реттілігін анықтай отырып, шығармашы-лық қызметін жоспарлау;
9.1.4.2 ұлдар/ қыздар
пайданы анықтау мақсатында түрлі тауарларды өткізу нарығын талдау
1.5 Дизайн (эскиз) дайындау бойынша тапсырмалармен жұмыс істеу
5.1.5.1 ұлдар/ қыздар
композицияның негізгі заңдылықта-рын ескеріп, қарапайым нысандардың дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау

6.1.5.1 мальчики/ девочкивыполнять задания по разработке дизайна различных объектов, соблюдая основные законы композиции
7.1.5.1 мальчики/ девочки выполнять задания по разработке дизайна объекта, соответствующего функции ональным и эстетическим требованиям
8.1.5.1 мальчики/ девочки выполнять задания по разработке дизайна объекта, соответствующего функциональным требованиям
9.1.5.1 мальчики/ девочки обобщать знания для разработки дизайна сложных объектов, образов и форм
5.1.5.2 мальчики/ девочки выполнять эскизы и наброски для реализации творческих идей
6.1.5.2 мальчики/ девочки выполнять эскизы, технические рисунки и чертежи для реализации творческих идей
7.1.5.2 мальчики/ девочки выполнять эскизы и разрабатывать графическую и технологическую документацию для изготовления изделия, используя различные средства графики
8.1.5.2 мальчики/ девочки разрабатывать графическую и технологическую документацию, определяя последовательность и рациональные способы изготовления изделия
9.1.5.2 мальчики/ девочки самостоятельно составлять графическую и технологическую документацию, используя различные средства графики
1.6 Материалы, их свойства и техника работы
5.1.6.1 мальчики изучать общие свойства и строение материалов, определяя их сходства и различия
6.1.6.1 мальчики определять и описывать физические, механические и технологические свойства материалов и сферу их применения
7.1.6.1 мальчики определять и сравнивать физические, механические и технологические свойства материалов при изготовлении проектируемых объектов
8.1.6.1 мальчики определять и обоснованно выбирать материалы, способы обработки и отделки их с учетом свойств и назначения проектируемого объекта
9.1.6.1 мальчики самостоятельно определять и обоснованно выбирать материалы и способы обработки и отделки с учетом технических, экологических и эксплуатационных характеристик
5.1.6.2 мальчики/ девочки распознавать современные и нетрадиционные материалы, определяя их свойства и назначения
6.1.6.2 мальчики/ девочки распознавать современные и нетрадиционные материалы и определять, как они могут быть эффективно обработаны и использованы
7.1.6.2 мальчики/ девочки распознавать ряд материалов и определять, как они эффективно могут быть комбинированы, обработаны и использованы
8.1.6.2 мальчики/ девочки самостоятельно подбирать современные и нетрадиционные материалы для изготовления и отделки изделия
9.1.6.2 мальчики/ девочки предлагать собственные решения и подходы в использовании материалов в процессе изготовления и отделки изделия
5.1.6.3 девочки знать и описывать классификацию текстильных материалов и изделий

6.1.5.1 ұлдар/ қыздар
композицияның негізгі заңдылықтарын сақтай отырып, әртүрлі нысандардың дизайны бойынша тапсырмалар орындау
7.1.5.1 ұлдар/ қыздар
функционалды және эстетикалық талаптарға сай, нысанның дизайн дайындау бойынша тапсырмаларды орындау
8.1.5.1 ұлдар/ қыздар
функционалды талаптарға сай нысан дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау
9.1.5.1 ұлдар/ қыздар
күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін білімді қорытындылау
5.1.5.2 ұлдар/ қыздар
шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау
6.1.5.2 ұлдар/ қыздар
шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар, техникалық суреттер мен сызбалар орындау
7.1.5.2 ұлдар/ қыздар
түрлі графикалық құралдардың көмегімен бұйым дайындау үшін эскиздер орындау және графикалық пен технологиялық құжаттар әзірлеу
8.1.5.2 ұлдар/ қыздар
бұйым дайындаудың реттілігі мен тиімді тәсілін анықтай отырып, графикалық және технологиялық құжаттар дайындау
9.1.5.2 ұлдар/ қыздар
графиканың әртүрлі тәсілдерін қолдану арқылы өз бетінше графикалық және технологиялық құжат құру
1.6 Материалдар, олардың қасиеттері мен жұмыс істеу техникалары
5.1.6.1 ұлдар
материалдардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау арқылы, жалпы қасиеттері мен құрылысын зерделеу
6.1.6.1 ұлдар
материалдардың физикалық, механикалық және технологиялық қасиеттерін, олардың қолданылу аясын анықтау және сипаттау
7.1.6.1 ұлдар
жобаланатын нысанды дайындау барысында материалдардың физикалық, технологиялық және механикалық қасиеттерін анықтау және салыстыру
8.1.6.1 ұлдар
жобаланатын нысанның тағайындалуы мен қасиеттерін ескеріп, материалдарды өңдеумен безендіру тәсілдерін анықтау және таңдау
9.1.6.1 ұлдар
техникалық, эксплатуациялық және экологиялық ескере отырып, материалдарды өңдеудің өзіндік тәсілдерін негіздеп анықтау және таңдау
5.1.6.2 ұлдар/ қыздар
заманауи және дәстүрлі емес материалдарды білу, олардың қасиеттері мен міндеттерін анықтау
6.1.6.2 ұлдар/ қыздар
заманауи және дәстүрлі емес материалдарды білу, оларды өңдеу мен пайдаланудың тиімді жолдарын
7.1.6.2 ұлдар/ қыздар
бірқатар заманауи және дәстүрлі емес материалдарды білу, оларды өңдеу, пайдалану және үйлестірудің тиімді жолдарын
8.1.6.2 ұлдар/ қыздар
бұйымды дайындау мен безендіру үшін заманауи және дәстүрлі емес материалдардың тиімді қолданылуын түсіне отырып өздігінен таңдау
9.1.6.2 ұлдар/ қыздар
бұйымды дайындау мен безендіру барысында заманауи және дәстүрлі емес материалдарды қолданудың өзіндік шешімдері мен жолдарын ұсыну
5.1.6.3 қыздар
тоқыма материалдармен бұйымдардың жіктелуін білу және сипаттау

6.1.6.3 девочки изучать и определять свойства и фактуру текстильных материалов и изделий
7.1.6.3 девочки определять, описывать и сравнивать классификацию и характеристику фурнитуры и отделочных материалов
8.1.6.3 девочки изучать, определять и сравнивать виды и свойства натуральной и искусственной кожи и меха
9.1.6.3 девочки самостоятельно изучать, определять и оценивать трикотажные, нетканные полотна
5.1.6.4 мальчики/ девочки экспериментировать и использовать техники, художественные материалы, учитывая свойства выбранных средств
6.1.6.4 мальчики/ девочки экспериментировать и использовать техники, художественные материалы, демонстрируя знание свойств материалов и практические навыки работы
7.1.6.4 мальчики/ девочки определять, выбирать и комбинировать различные техники и художественные материалы при творческих работах
8.1.6.4 мальчики/ девочки определять, выбирать и комбинировать различные техники и художественные материалы при творческих работах
9.1.6.4 мальчики/ девочки предлагать собственные решения по применению ряда техник и художественных материалов при создании творческих работ
2) раздел "Создание и изготовление творческих работ":
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
2.1 Художественное выражение творческих идей
5.2.1.1 мальчики/ девочки использовать визуальные элементы окружающеего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
6.2.1.1 мальчики/ девочки определять, выбирать и использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
7.2.1.1 мальчики/ девочки обоснованно определять, выбирать и использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи более сложных творческих идей
8.2.1.1 мальчики/ девочки самостоятельно определять, выбирать и использовать выразительные средства искусства для передачи более сложных творческих идей
9.2.1.1 мальчики/ девочки самостоятельно использовать выразительные средства искусства для создания содержательных и оригинальных произведений
2.2 Инструменты и оборудование
5.2.2.1 мальчики определять, описывать и применять ручные инструменты и оборудование для обработки конструкционных, природных и искусственных материалов; 5.2.2.2 мальчики объяснять назначение и устройство столярного/ слесарного верстака
6.2.2.1 мальчики определять и описывать механизмы передачи движения и устройство ручных электрических инструментов и применять их для обработки конструкционных, природных и искусственных материалов
7.2.2.1 мальчики описывать устройство и принцип работы современных технологических машин и выполнять на них операции по обработке конструкционных, природных и искусственных материалов

6.1.6.3 қыздар
тоқыма материалдар мен бұйымдардың қасиеттері мен фактурасын зерделеу және анықтау
7.1.6.3 қыздар
өңдеу тігін материалдары мен сәндік әшекей бұйымдарының жіктелуін анықтау, сипаттау және салыстыру
8.1.6.3 қыздар
табиғи және жасанды тері мен былғарының түрлері мен қасиеттерін анықтау, сипаттау және салыстыру
9.1.6.3 қыздар
трикотаж, тоқусыз матаны өз бетінше зерделеу, анықтау және бағалау
5.1.6.4 ұлдар/ қыздар
таңдаған құралдардың қасиеттерін ескере отырып, көркем өнер материалдарын, орындау техникаларын пайдалану және эксперимент жүргізу
6.1.6.4 ұлдар/ қыздар
материалдардың қасиеттері жайлы білімін және тәжірибелік жұмыс істеу дағдыларын көрсете отырып техникалар, көркемдік материалдарды қолдану және эксперимент жасау
7.1.6.4 ұлдар/ қыздар
шығармашылық жұмыстар барысында орындау техникасы мен өнер материалдарын анықтау, таңдау және біріктіру
8.1.6.4 ұлдар/ қыздар
шығармашылық жұмыстар барысында орындау техникасы мен өнер материалдарын анықтау, таңдау және біріктіру
9.1.6.4 ұлдар/ қыздар
шығармашылық жұмыс жасау үшін әр түрлі орындау техникасын және өнер материалдарын қолдану бойынша өзіндік шешімдер ұсыну
2) "Шығармашылық жұмыстарды жасау және дайындау" бөлімі:
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
2.1 Шығармашылық идеялардың көркем көрінісі
5.2.1.1 ұлдар/ қыздар
өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану
6.2.1.1 ұлдар/ қыздар
өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін анықтау, таңдау және қолдану
7.2.1.1 ұлдар/ қыздар
күрделі шығармашылық идеяларды білдіру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтерін және өнердің көркем құралдарын негіздеп анықтау, таңдау және қолдану
8.2.1.1 ұлдар/ қыздар
күрделі шығармашылық идеяларды білдіру үшін өнердің көркем құралдарын өз бетінше анықтау, таңдау және қолдану
9.2.1.1 ұлдар/ қыздар
мазмұнды және ерекше туындылар орындау үшін өнердің көркем құралдарын өз бетінше қолдану
2.2 Құралдар мен жабдықтар
5.2.2.1 ұлдар
құрастырымды, табиғи және жасанды материалдарды өңдеу үшін қол еңбегі құралдары мен жабдықтарын анықтау, сипаттау және қолдану;
5.2.2.2 ұлдар
ағаш және темір өңдеу білдегінің тағайындалуы мен құрылысын түсіндіру
6.2.2.1 ұлдар
құрастырымды, табиғи және жасанды материалдарды өңдеу үшін пайдаланатын қол электрлік құралдарының қозғалысты беру механизмдері мен құрылысын анықтау және сипаттау
7.2.2.1 ұлдар
заманауи технологиялық машиналардың құрылысын және жұмыс істеу принципін сипаттау және олармен құрастырымды, табиғи, жасанды заттарды өңдеу бойынша жұмыстар орындау

8.2.2.1 мальчики выполнять сложные операции по обработке конструкционных материалов на современных технологических машинах
9.2.2.1 мальчики определять, выбирать и применять инструменты и современные технологические машины для обработки материалов; 9.2.2.2 мальчики/ девочки демонстрировать знание и понимание производственного и технологического процесса на предприятиях
5.2.2.1 девочки знать и описывать устройство швейной машины, способы заправки нитей, выполнять строчки; 5.2.2.2 девочки знать, описывать и применять оборудование для влажно-тепловой обработки швейных изделий
6.2.2.1 девочки знать и выполнять регулировку швейных машин;
6.2.2.2 девочки знать и описывать режимы влажно-тепловой обработки швейных изделий и применять их на практике
7.2.2.1 девочки определять и устранять неполадки в работе швейной машины; 7.2.2.2 девочки определять, выбирать и применять приспособления для влажно-тепловой обработки швейных изделий
8.2.2.1 девочки выбирать и применять приспособления для швейных машин (для обработки прорезной петли, притачивания застежки молнии)
9.2.2.1 девочки знать современное швейное оборудо-вание и применять обметочную швейную машину;
9.2.2.3 девочки изучать и выполнять сложные операции на швейных машинах (вышивка, аппликация)
2.3 Технология создания
5.2.3.1 мальчики обрабатывать материалы ручными инструментами для изготовления изделия на основе выполненных разметок и обмеров;
5.2.3.2 мальчики выполнять несложные изделия из различных материалов
6.2.3.1 мальчики обрабатывать материалы ручными электрическими инструментами для изготовления изделия на основе выполненных разметок и обмеров;
6.2.3.2 мальчики выполнять изделия из нескольких деталей, применяя разъҰмные и неразъҰмные соединения
7.2.3.1 мальчики выполнять механическую обработу материалов и отделку изделия для улучшения функциональных и эстетических качеств;
7.2.3.2 мальчики изготавливать сложные изделия по технологической документации, соблюдая последовательность и точность
8.2.3.1 мальчики определять и применять методы отделки и обработки материалов, используя разные инструмен-ты и оборудование;
8.2.3.2 мальчики создавать сложные изделия по самостоятельно разработанной технологической документации
9.2.3.1 мальчики определять, выбирать и применять оптимальные способы обработки и отделки материалов в процессе изготовления изделия;
9.2.3.2 мальчики создавать сложные, изделия, используя различные техники, конструкции и современные материалы
5.2.3.1 девочки выполнять раскрой и обработку текстильных материалов ручными инструментами и на швейной машине, применяя стачные швы;

8.2.2.1 ұлдар
заманауи технологиялық машиналарда құрастырымды материалдарды өңдеу бойынша күрделі операцияларды орындау
9.2.2.1 ұлдар
материалдарды өңдеу үшін құралдарды және заманауи технология-лық машиналарды анықтау, таңдау және қолдану;
9.2.2.2 ұлдар/ қыздар
өнеркәсіптегі технологиялық және өндірістік процестер туралы білімі мен түсінігін көрсету
5.2.2.1 қыздар
тігін машинасының құрылысын, жіп өткізуді сипаттау және білу, машина тігістерін орындау;
5.2.2.2
қыздар
тігін бұйымдарын ылғалды-жылулық өңдеуге арналған жабдықтарды білу, сипаттау және қолдану
6.2.2.1 қыздар
тігін машинасын қалыпты күйге келтіруді білу және орындау;
6.2.2.2 қыздар
тігін бұйымдарын ылғалды-жылулық өңдеу режимдерін білу, сипаттау және оларды тәжірибеде қолдану
7.2.2.1 қыздар
тігін машинасы жұмысындағы ақауларды анықтау және жөндеу;
7.2.2.2 қыздар
тігін бұйымдарын ылғалды-жылулық өңдеу барысында қолданылатын құралдарды анықтау, таңдау, қолдану
8.2.2.1 қыздар
тігін машинасына қажетті құрылғыларды (түймелікті өңдеу, сыдырманы қондырып тігу) таңдау және қолдану
9.2.2.1 қыздар
заманауи тігін құрал-жабдықтарын білу және торлау тігін машинасын қолдану;
9.2.2.3 қыздар
тігін машиналарында күрделі операцияларды (аппликация, кестелеу) орындау және зерделеу
2.3 Жасау технологиясы
5.2.3.1 ұлдар
өлшем мен белгілеу негізінде орындалған бұйым дайындау үшін материалдарды қол құралдары-мен өңдеу;
5.2.3.2 ұлдар
түрлі материал-дардан қара-пайым бұйым дайындау
6.2.3.1 ұлдар
орындалған өлшем мен белгілеу негізінде бұйым дайындау үшін материалдарды электрлік қол құралдарымен өңдеу;
6.2.3.2 ұлдар
ажырайтын және ажырамайтын біріктіру әдістерін қолданып, бірнеше бөлшектерден тұратын бұйым жасау
7.2.3.1 ұлдар
бұйымдардың функционалдық және эстетикалық сапасын арттыру үшін материалдарды механикалық өңдеу және бұйымды безендіру;
7.2.3.2 ұлдар
технологиялық құжаттар бойынша реттілікті және дәлдікті сақтай отырып, күрделі бұйымдар жасау
8.2.3.1 ұлдар
түрлі құрал-жабдықтарды қолдана отырып, материалдарды өңдеу мен безендіру әдістерін анықтау, пайдалану;
8.2.3.2 ұлдар
өз бетінше дайындаған технологиялық құжатпен күрделі бұйым жасау
9.2.3.1 ұлдар
бұйым дайындау барысында материалдарды өңдеу мен безендірудің ұтымды тәсілдерін анықтау, таңдау және қолдану;
9.2.3.2 ұлдар
әртүрлі техника-ларды, конструкция түрлері мен заманауи материалдарды қолдана отырып күрделі бұйым жасау
5.2.3.1 қыздар
тоқыма бұйымдарын пішу және сыру тігісін қолдану арқылы қол еңбегі құралдары мен тігін машинасында өңдеу;

5.2.3.2 девочки выполнять простые изделия из различных (текстильных, природных и искусственных) материалов
6.2.3.1 девочки выполнять раскрой и обработку текстильных материалов ручными инструментами и на швейной машине, применяя стачные и швы в подгибку;
6.2.3.2 девочки выполнять одиночные изделия, применяя различные (текстильные, природные и искусственные) материалы и конструкции
7.2.3.1 девочки изготавли-вать изделия на швейной машине в соответствии с технологи-ческой доку-ментацией, применяя современные текстильные и отделочные материалы и различные конструкции
8.2.3.1 девочки определять и применять методы отделки и обработки текстильных материалов, используя ручные инструменты и швейное оборудование и приспособления к ним;
8.2.3.2 девочки создавать изделия по самостоя-тельно разработан-ной технологи-ческой доку-ментации
9.2.3.1 девочки
определять, выбирать и применять способы обработки материалов в процессе изготовления изделия;
9.2.3.2 девочки создавать уникальные изделия, используя различные техники, конструкции и современные материалы, демонстрируя самостоятельность и уверенность
5.2.3.3 мальчики/ девочки использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий
6.2.3.3 мальчики/ девочки использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий
7.2.3.4 мальчики/ девочки использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий
8.2.3.3 мальчики/ девочки использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий
9.2.3.3 мальчики/ девочки использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий
2.4 Культура питания
5.2.4.1 мальчики/ девочки изучать и описывать правила здорового и рационального питания;
5.2.4.2 мальчики/ девочки составлять меню здорового и рациональ-ного питания;
5.2.4.3 девочки изучить и определить возможности инструментов, оборудования и приспособлений для приготовления пищи;
5.2.4.4 девочки знать и применять технологию приготовления холодных блюд и напитков
6.2.4.1 мальчики/ девочки описывать и сравнивать правила поведения за столом в казахской культуре, культурах разных народов и в местах общественного питания;
6.2.4.2 мальчики/ девочки демонстрировать знания и навыки оформления и сервировки стола для различных мероприятий;
6.2.4.3 девочки знать и применять технологию экспресс приготовления блюд и десерта;
6.2.4.4 девочки определять и выбирать продукты и приспособления для приготовления различных блюд

5.2.3.2 қыздар
түрлі материалдардан (тоқыма, табиғи және жасанды) қарапайым бұйым орындау
6.2.3.1қыздар
тігін машинасы және қол құралдарымен қайып тігу, сырып тігу тігіс түрлерін қолдана отырып, тоқыма материалдарын пішу және өңдеу;
6.2.3.2 қыздар
әр түрлі конструкциялар мен материалдарды (тоқыма, табиғи және жасанды) қолдана отырып, бір өнім орындау
7.2.3.1 қыздар
әртүрлі конструкциялық, заманауи тоқыма және сәндеу материалдарын қолдана отырып, тігін машинасында технологиялық талапқа сәйкес бұйым жасау
8.2.3.1 қыздар
қол мен тігін құрал-жабдықтарын және олардың құрылғыларын қолдана отырып, тоқыма материалдарын өңдеу мен сәндеудің тиімді әдістерін анықтау және қолдану;
8.2.3.2 қыздар
өз бетінше құрастырған технологиялық құжат бойынша бұйымдар дайындау
9.2.3.1 қыздар
бұйым дайындау барысында материалдарды өңдеу тәсілдерін анықтау, таңдау және қолдану;
9.2.3.2 қыздар
сенімділік пен дербестігін көрсету арқылы, әртүрлі техниканы, конструкция түрлері мен заманауи материалдарды қолдана отырып ерекше бұйым жасау
5.2.3.3 ұлдар/ қыздар
шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар дайындау үдерісінде қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану
6.2.3.3 ұлдар/ қыздар
шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану
7.2.3.4 ұлдар/ қыздар
шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану
8.2.3.3 ұлдар/ қыздар
шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану
9.2.3.3 ұлдар/ қыздар
шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану
2.4 Тамақтану мәдениеті
5.2.4.1 ұлдар/ қыздар
дұрыс және тиімді тамақтану ережелерін зерделеу және сипаттау;
5.2.4.2 ұлдар/ қыздар
дұрыс және тиімді тамақтану мәзірін құрастыру;
5.2.4.3 қыздар
тағам әзірлеуге арналған құралдар мен жабдықтарды зерделеу және олардың мүмкіншілігін анықтау;
5.2.4.4 қыздар
салқын тағамдар мен сусындарды әзірлеу технологиясын білу және қолдану
6.2.4.1 ұлдар/ қыздар
қоғамдық тамақтану орындарында, қазақ халқы мен әлем халықтарының мәдениетіндегі дастарқан басында өзін-өзі ұстау ережелерін салыстыру және сипаттау;
6.2.4.2 ұлдар/ қыздар
әртүрлі іс- шараға арналған дастарқанды безендірудегі білімдері мен тәжірбиелік дағдыларын көрсету;
6.2.4.3 қыздар
жылдам орындалатын тағамдар мен десерт дайындау технологияларын білу және қолдану;
6.2.4.4 қыздар
әртүрлі тағамдарды дайындау үшін азық-түліктер, құрал-саймандар мен керек-жарақтарын анықтау және таңдау

7.2.4.1 девочки описывать и сравнивать особенности кухни разных народов и известных поваров мира;
7.2.4.2 девочки изучать и применять технологию приготовления национальных блюд и блюд других народов мира;
7.2.4.3 девочки самостоятельно и обоснованно принимать решения относительно выбора продуктов, инструментов, оборудования для приготовления различных блюд
2.5 Культура дома
5.2.5.1 мальчики/ девочки изучать и описывать основные направления растениеводства и плодоовощных культур;
5.2.5.2 мальчики/ девочки выполнять весенние работы в растениеводстве
6.2.5.1 мальчики/ девочки изучать и описывать технологию выращивания декоративно цветочных культур;
6.2.5.2 мальчики/ девочки выполнять весенние работы в декоративном садоводстве и цветоводстве
7.2.5.1 мальчики описывать, классифицировать и оценивать современные техники и оборудование в сельскохозяйственном производстве; 7.2.5.1 девочки описывать, оценивать и применять эстетические свойства разных видов растений для декорации и оформления интерьера
8.2.5.1 мальчики/ девочки обсуждать и оценивать научные подходы в развитии сельскохозяйственного производства;
8.2.5.2 девочки изучать, обсуждать и оценивать роль растений в медицине, фитотерапии и косметологии
9.2.5.1 мальчики/ девочки определять и описывать стили, современные направления и элементы ландшафтного дизайна
5.2.5.3 мальчики рассказывать об источниках электрической энергии;
5.2.5.4 мальчики перечислять и объяснять назначение простой электротехнической арматуры и электромон-тажных инструментов
6.2.5.3 мальчики изучать, определять и выполнять условные графические обозначения элементов электросхем;
6.2.5.4 мальчики различать и выполнять расчеты несложных электрических цепей
7.2.5.2 мальчики выполнять простой ремонт электротехнической арматуры и бытовых приборов
8.2.5.2 мальчики сравнивать и оценивать эксплуатационные, эргономические и эстетические качества электрооборудования и бытовой техники
9.2.5.2 мальчики определять и описывать характеристики разных видов и типов освещения
5.2.5.5 мальчики собирать простые изделия с применением источников постоянного тока
6.2.5.5 мальчики выполнять и собирать электрические цепи по несложным схемам
7.2.5.3 мальчики находить неисправности в электрических цепях; 7.2.5.4 мальчики выбирать и применять контрольно-измерительные приборы для выполнения расчетов
9.2.6.2 мальчики разработать творческие решения по организации освещения в интерьере с учетом функциональных, эргономических и эстетических требований
5.2.5.6 мальчики выполнять практические работы по организации интерьера и простые ремонтные операции по устранению дефектов, используя ручные инструменты

7.2.4.1 қыздар
әлем халықтарының тағамдары мен әлемге әйгілі аспазшылардың тағамдарындағы ерекшеліктерді сипаттап, салыстыру;
7.2.4.2 қыздар
әлем халықтарының және ұлттық тағамдардың жасалу технологияла-рын зерделеу және қолдану;
7.2.4.3 қыздар
әртүрлі тағамдар дайындауда қолданатын қажетті құрал-жабдықтарды, өнімдерді таңдауда өз бетінше нақты шешім қабылдай алу
2.5 Үй мәдениеті
5.2.5.1 ұлдар/ қыздар
өсімдік шаруашылығы мен жеміс-көкөніс түрлерінің негізгі бағыттарын зерделеу және сипаттау;
5.2.5.2 ұлдар/ қыздар
өсімдік шаруашы-лығында көктемгі жұмыстар жүргізу
6.2.5.1 ұлдар/ қыздар
сәндік гүл түрлерін өсіру технологиясын зерттеу және сипаттау;
6.2.5.2 ұлдар/ қыздар
сәндік бақша мен гүл өсіру шаруашылығында көктемгі жұмыстар орындау
7.2.5.1 ұлдар
ауыл шаруашылығындағы жабдықтарды және заманауи техникаларды сипаттау, жіктеу және бағалау;
7.2.5.1 қыздар
интерьер безендіру үшін әртүрлі өсімдіктердің эстетикалық қасиеттерін сипаттау, қолдану және бағалау
8.2.5.1 ұлдар/ қыздар
ауыл шаруашылық өндірісінің дамуындағы әдіс-тәсілдерді талқылау және бағалау;
8.2.5.2 қыздар
медицинадағы, фитотерапия мен косметикадағы өсімдіктердің рөлін зерделеу, талқылау және бағалау
9.2.5.1 ұлдар/ қыздар
ландшафты дизайнның элементтерін, заманауи бағыттары мен стильдерін анықтау және сипаттау
5.2.5.3 ұлдар
электр энергиясы көздері туралы айтып беру;
5.2.5.4 ұлдар
қарапайым электротехникалық арматура мен электромонтажды құралдарды атау мен олардың тағайындалуын түсіндіру
6.2.5.3 ұлдар
электросызба элементтерінің графикалық шартты белгілерін зерделеу, анықтау және орындау;
6.2.5.4 ұлдар
қарапайым электр тізбектерінің есебін жүргізу және ажырата білу
7.2.5.2 ұлдар
электротехникалық арматуралар мен тұрмыстық құралдардың қарапайым жөндеу жұмыстарын жүргізу
8.2.5.2 ұлдар
тұрмыстық техника мен электр жабдықтарының эстетикалық, эргономикалық және эксплуатациялық сапаларын салыстру және бағалау
9.2.5.2 ұлдар
жарықтандырудың типтік және әртүрлі түрін анықтау және сипаттау
5.2.5.5 ұлдар
тұрақты тоқ көздерін пайдалану арқылы қарапайым бұйым құрастыру
6.2.5.5 ұлдар
қарапайым сызба бойынша электр тізбектерін орындау және жинау
7.2.5.3 ұлдар
электр тізбектеріндегі ақауларды табу;
7.2.5.4 ұлдар
есептеулер орындау үшін арнайы бақылау-өлшегіш аспаптарын таңдау және қолдану
9.2.5.3 ұлдар
функционалдық, эргономикалық және эстетикалық талаптарды ескере отырып, интерьердегі жарықтандыруды ұйымдастыру бойынша шығармашылық шешімдер дайындау
5.2.5.6 ұлдар
қол құралдарын пайдаланып, ақауларды жою бойынша интерьерді ұйымдастырудың тәжірибелік жұмыстары мен қарапайым жөндеу операцияларын орындау

6.2.5.6 мальчики выполнять практические работы по организации интерьера и ремонтные операции по устранению дефектов, используя ручные электрические инструменты и средства
7.2.5.5 мальчики изучать и соблюдать нормы и требования к освещению, вентиляции и системе отопления в процессе выполнения практических работ по организации интерьера
8.2.5.3 мальчики находить рациональные способы устранения дефектов при ремонтных работах в быту; 8.2.5.4 мальчики изучать, выбирать и применять материалы, оборудование и инструменты при ремонтных работах в быту
9.2.5.3 мальчики/ девочки обобщать знания из различных областей для выполнения практических работ по организации, планировке и оформлению интерьера
5.2.5.3 девочки изучать и описывать правила личной гигиены и определять различные типы кожи и волос;
5.2.5.4 девочки выбирать и применять средства и действия по уходу за собой при ограниченной поддержке
6.2.5.3 девочки изучать и описывать гигиенические требования к жилищу, инструменты и средства уборки; 6.2.5.4 девочки выбирать и применять инструменты и средства для уборки;
6.2.5.5 девочки знать и соблюдать правила по уходу и хранению сезонной одежды и обуви
7.2.5.2 девочки классифицировать бытовую технику по целевому назначению и принципу действия, оценивая эксплуатационные, эстетические и экологические качества; 7.2.5.3 девочки изучать и описывать правила пользования и ухода за бытовой техникой
8.2.5.3 девочки создавать декоративные изделия для интерьера, соответствующие эстетическим и техническим требованиям, самостоятельно определяя и выбирая материалы и техники
2.6 Соблюдение техники безопасности и правил гигиены труда
5.2.6.1 мальчики/ девочки использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности; 5.2.6.2 мальчики/ девочки знать способы безопасной работы с ручными инструментами и правила гигиены труда
6.2.6.1 мальчики/ девочки использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность;
6.2.6.2 мальчики / девочки знать и объяснять способы безопасной работы с ручными электрическими инструментами, оборудованием и правила гигиены труда
7.2.6.1 мальчики/ девочки использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности;
7.2.6.2 мальчики / девочки знать и объяснять способы безопасной работы на современных технологических машинах
8.2.6.1 мальчики/ девочки использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности; 8.2.6.2 мальчики / девочки составлять памятку по безопасной работе с инструментами и оборудованием
9.2.6.1 мальчики/ девочки использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности; 9.2.6.2 мальчики / девочки составлять инструкции по технике безопасности на определенные виды работы и изготов-ленные изделия

6.2.5.6 ұлдар
электрлік құрал-саймандарды пайдаланып, ақауларды жою бойынша жөндеу операциялары мен интерьерді ұйымдастырудың тәжірибелік жұмыстарын орындау
7.2.5.5 ұлдар
интерьерді ұйымдастыру бойынша тәжірибелік жұмыстар орындау барысында жарықтандыруға, желдеткіш және жылу жүйесіне қойылатын нормаларды сақтау және қарастыру
8.2.5.3 ұлдар
тұрмыста жөндеу жұмыстарын жүргізу барысында ақауларды жоюдың тиімді тәсілдерін табу;
8.2.5.4 ұлдар
тұрмыста жөндеу жұмыстарын жүргізу барысында заманауи материалдар мен құрал-жабдықтарды зерделеу, таңдау және қолдану
9.2.5.4 ұлдар /Қыздар
интерьерді безендіру, жоспарлау және ұйымдастыру бойынша тәжірибелік жұмысты орындау үшін түрлі салалардағы білімдерін жалпылау
5.2.5.3 қыздар
жеке бас гигиенасы ережелерін зерделеу және сипаттау, әртүрлі шаш пен тері түрін анықтау;
5.2.5.4 қыздар
өз бетінше өз-өзіне қарау әрекеттері мен тәсілдерін таңдау және қолдану
6.2.5.3 қыздар
тазалау құралдарын, тұрғын үйге қойылатын гигениалық талаптарды зерделеу және сипаттау;
6.2.5.4 қыздар
тазалау құралдары мен жабдықтарын таңдау және қолдану;
6.2.5.5 қыздар
мезгілдік киім мен аяқ-киімдерді күту мен сақтау ережелерін білу және ұстану
7.2.5.2 қыздар
эксплуатациялық, эстетикалық және экологиялық сапаларын бағалай отырып, тұрмыстық техниканың мақсаты мен атқаратын қызметіне қарай жіктеу;
7.2.5.3 Қыздар
тұрмыстық техниканы қолдану мен күту ережелерін зерделеу және сипаттау
8.2.5.3 қыздар
өз бетінше материалдар мен техниканы анықтап, таңдай отырып, эстетикалық және техникалық талаптарға сай келетін интерьерге арналған сәндік бұйымдар дайындау
2.6 Техника қауіпсіздігі мен еңбек гигиенасының ережелерін сақтау
5.2.6.1 ұлдар/ қыздар
техника қауіпсіздігін қадағалап, материалдар мен құралдарды қолдану;
5.2.6.2 ұлдар/ қыздар
қол еңбегі құралдары-мен жұмыс істеудің қауіпсіз тәсілдерін, еңбек гигиенасының ережелерін білу
6.2.6.1 ұлдар/ қыздар
техника қауіпсіздігін қадағалап және көрсете отырып, материалдар мен құралдарды қолдану;
6.2.6.2 ұлдар/ қыздар
қол электрлі құралдары және жабдықтарымен қауіпсіз жұмыс жасау тәсілдерін, еңбек гигиенасы ережелерін білу және түсіндіру
7.2.6.1 ұлдар/ қыздар
техника қауіпсіздігін қадағалап, материалдар мен құралдарды қолдану;
7.2.6.2 ұлдар/ қыздар
заманауи технологиялық машиналармен қауіпсіз жұмыс жасау жолдарын білу және түсіндіру
8.2.6.1 ұлдар/ қыздар
техника қауіпсіздігін қадағалап, материалдар мен құралдарды қолдану;
8.2.6.2 ұлдар / қыздар
құрал-жабдықтармен қауіпсіз жұмыс істеу туралы ескертпе парағын құру
9.2.6.1 ұлдар/ қыздар
техника қауіпсіздігін қадағалап, материалдар мен құралдарды қолдану;
9.2.6.2 ұлдар/ қыздар
белгілі бір бұйым мен жұмыс түріне арналған техника қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық құру

3) раздел "Презентация, анализ и оценивание творческих работ":
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
3.1 Презентация творческих работ
5.3.1.1 мальчики/ девочки презентовать готовую работу всему классу (выставка)
6.3.1.1 мальчики/ девочки презентовать готовую работу для школьной аудитории (выставка)
7.3.1.1 мальчики/ девочки презентовать готовую работу для широкой аудитории (выставка, показ мод)
8.3.1.1 мальчики/ девочки организовать презентацию готовой работы для более широкой аудитории на онлайн платформах
9.3.1.1 мальчики / девочки организовать презентацию готовой работы для определенной аудитории, применяя медиа средства и онлайн платформы
3.2 Анализ и оценивание идей
5.3.2.1 мальчики/ девочки описывать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других, используя предметную терминологию
6.3.2.1 мальчики/ девочки сравнивать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других, используя предметную терминологию
7.3.2.1 мальчики/ девочки обсуждать и оценивать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других, используя предметную терминоло-гию
8.3.2.1 мальчики/ девочки применять критерии для проведения анализа и оценки идей и тем, отраженных в собственной работе и работе других, используя предметную терминологию
9.3.2.1 мальчики/ девочки анализировать и оценивать исторические, социальные и культурные контексты в собственных работах и работах других
3.3 Анализ и оценивание методов и подходов
5.3.3.1 мальчики/ девочки описывать методы и подходы, использованные для создания собственной работы и работы других, используя предметную терминологию
6.3.3.1 мальчики/ девочки сравнивать методы и подходы, использованные для создания собственной работы и работы других, используя предметную терминологию
7.3.3.1 мальчики/ девочки обсуждать и оценивать методы и подходы, использованные для создания собственной работы и работы других, используя предметную терминологию
8.3.3.1 мальчики/ девочки применять критерии для проведения анализа и оценки использованных методов подходов и качества созданного продукта
9.3.3.1 мальчики/ девочки рассуждать и оценивать качество изделия и основные факторы, определяющие внешний облик продукта
3.4 Адаптация и усовершенствование работы
5.3.4.1 мальчики/ девочки принимать конструктивные комментарии и делать предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других
6.3.4.1 мальчики/ девочки принимать конструктивные комментарии и делать обоснованные предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других

3) "Презентациялау, талдау және шығармашылық жұмыстарды бағалау" бөлімі:
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
3.1 Шығармашылық жұмыстардың таныстырылымы
5.3.1.1 ұлдар/ қыздар
сыныпқа дайын жұмысты таныстыру (көрме)
6.3.1.1 ұлдар/ қыздар
мектеп аудиториясы алдында өзінің дайын жұмыстарын таныстыру (көрме)
7.3.1.1 ұлдар/ қыздар
ауқымды аудитория алдында дайын болған өз жұмыстарын таныстыру (көрме, сән көрсетілімі)
8.3.1.1 ұлдар/ қыздар
онлайн платформадағы ауқымды аудитория алдында дайын жұмыстарды қорғау және оны ұсыну
9.3.1.1 ұлдар/ қыздар
медиа құралдары мен онлайн платформаларды қолдана отырып, белгілі бір аудиторияға дайын жұмыстарын қорғауды өз бетінше ұйымдастыру
3.2 Идеяларды талдау және бағалау
5.3.2.1 ұлдар/ қыздар
пәндік терминологияны қолданып өзінің және өзге-лердің жұмыста-рында берілген идеялар мен тақы-рыптарды сипаттау
6.3.2.1 ұлдар/ қыздар
пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы идеялары мен тақырыптарды салыстыру
7.3.2.1 ұлдар/ қыздар
пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы идеялар мен тақырыптарды талқылау және бағалау
8.3.2.1 ұлдар / қыздар
пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы идеялары мен тақырыптарды талдау мен бағалау жүргізу үшін критерийлерді қолдану
9.3.2.1 ұлдар/қыздар
өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы тарихи, әлеуметтік және мәдениеттік мәнмәтіндерді талдау мен бағалау
3.3 Әдіс-тәсілдерді талдау және бағалау
5.3.3.1 ұлдар/ қыздар
пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы қолданылған әдіс-тәсілдерді сипаттау
6.3.3.1 ұлдар/ қыздар
пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы қолданылған әдіс-тәсілдерді салыстыру
7.3.3.1 ұлдар/ қыздар
пәндік терминологияны пайдалана отырып, басқалардың және өз жұмыстарындағы әдіс-тәсілдері мен техникаларды талқылау және бағалау
8.3.3.1 ұлдар/ қыздар
жасалған өнімнің сапасын қолданылған әдіс-тәсілдерін бағалау және талдау үшін критерийлерді қолдану
9.3.3.1 ұлдар/ қыздар
бұйымның сапасын және өнімнің сыртқы көрінісін анықтайтын негізгі факторларды талдау және бағалау
3.4 Жұмысты жетілдіру мен бейімдеу
5.3.4.1 ұлдар/ қыздар
өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және бейімдеу бойынша конструктивті пікірлер, ұсыныстар білдіру
6.3.4.1 ұлдар/ қыздар
өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялау бойынша сындарлы пікір мен негізделген ұсыныстарды қабылдау

7.3.4.1 мальчики/ девочки делать критические предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других, основываясь на сравнениях использован-ных идей
8.3.4.1 мальчики/ девочки делать критические предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других, основываясь на анализе и оценке использованных идей и подходов
9.3.4.1 мальчики/ девочки самостоятельно предоставлять обоснованную оценку и собственное видение цели и значимости своей работы и работ других
31. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Художественный труд" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию.
32. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету "Художественный труд"
для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Художественный труд" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
1) 5 класс (мальчики):
Разделы долгосрочного плана
Темы/Содержание
Цели обучения.
Обучающийся должен:
1 четверть
Визуальное искусство
Средства выразительности в изобразитель-ном искусстве. Шедевры классического искусства. Творчество казахстанских художников. Виды и жанры изобразительного искусства
5.1.2.1 изучать и определять особенности произведений искусства, ремесла и дизайна казахской национальной и мировой культуры
5.1.3.1 работать с источниками информации для исследования и развития творческих идей (в том числе применяя информационно-коммуникационные технологии)
5.3.2.1 описывать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других (художники, ремесленники, дизайнеры), используя предметную терминологию
5.3.3.1 описывать методы и подходы (техники), использованные для создания собственной работы и работы других (художники, ремесленники, дизайнеры), с применением предметной терминологии
Искусство натюрморта. Декоративный национальный натюрморт
5.1.5.2 выполнять эскизы и наброски для реализации творческих идей
5.1.6.4 экспериментировать и использовать техники, художественные материалы, учитывая свойства выбранных средств
5.2.1.1 использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
5.2.3.4 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий
Пейзаж. Гармония с природой. Воздушная перспектива
5.1.1.1 изучать и определять ассоциативные значения и визуальные характеристики окружающего мира (композиция, цвет, форма, фактура, пропорции)
5.2.1.1 использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
Индустриальный пейзаж. Городской пейзаж. Линейная перспектива
5.1.1.1 изучать и определять ассоциативные значения и визуальные характеристики окружающего мира (композиция, цвет, форма, фактура, пропорции)
5.2.1.1 использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
Искусство пластических форм. Скульптура
5.1.1.1 изучать и определять ассоциативные значения и визуальные характеристики окружающего мира (композиция, цвет, форма, фактура, пропорции)
5.2.1.1 использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
5.3.3.1 описывать методы и подходы (техники), использованные для создания собственной работы и работы других (художники, ремесленники, дизайнеры), применяя предметную терминологию
Творческая работа. Организация выставки
5.1.5.2 выполнять эскизы и наброски для реализации творческих идей
5.1.6.4 экспериментировать и использовать техники, художественные материалы, учитывая свойства выбранных средств
5.2.1.1 использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств

7.3.4.1 ұлдар/ қыздар
өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялауда қолданылған идеяларды салыстыруда негізделген сыни ұсыныстар жасау
8.3.4.1 ұлдар/ қыздар
өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру мен бейімдеуде қолданылған идеяларды талдауда және бағалауда негізделген сыни ұсыныстар жасау
9.3.4.1 ұлдар/ қыздар
өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы мақсаттың өзіндік анық көруін және негізделген бағаны өзіндік білдіру
31. Осы оқу бағдарламасы негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Көркем еңбек" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
32. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Негізгі орта білім
беру деңгейінің
5-9-сыныптарына арналған
"Көркем еңбек" оқу пәнінен
жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған
"Көркем еңбек" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру
бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 5-сынып (ұлдар):
Оқу жоспарындағы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары.
Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
Визуалды өнер
Бейнелеу өнеріндегі көркем құралдары. Классикалық өнердің үздік туындылары. Қазақстандық суретшілердің шығармашылығы. Бейнелеу өнерінің түрлері мен жанрлары
5.1.2.1 әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін анықтау және зерделеу
5.1.3.1 шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу (ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолдану арқылы)
5.3.2.1 пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) жұмыстарында берілген идеялар мен тақырыптарды сипаттау
5.3.3.1 пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) жұмыстарындағы қолданылған әдіс-тәсілдерді (техникасы) сипаттау
Натюрморт өнері. Ұлттық сәндік натюрморт
5.1.5.2 шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау
5.1.6.4 таңдаған тәсілдерінің қасиеттерін ескере отырып, көркемөнер материалдарын, техникаларын пайдалану және эксперимент жүргізу
5.2.1.1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану
5.2.3.3 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар дайындау үдерісінде қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану
Пейзаж. Табиғатпен үйлесім. Әуе перспективасы
5.1.1.1 қоршаған ортаның ассоциативті мағынасы мен визуалды сипаттамасын зерделеу және анықтау (композиция, түс, пішін, фактура, тепе-теңдік)
5.2.1.1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану
Индустриалды пейзаж. Қала пейзажы. Сызықтық перспектива
5.1.1.1 қоршаған ортаның ассоциативті мағынасы мен визуалды сипаттамасын зерделеу және анықтау (композиция, түс, пішін, фактура, тепе-теңдік)
5.2.1.1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану
Пластикалық пішіндер өнері. Мүсін өнері
5.1.1.1 қоршаған ортаның ассоциативті мағынасы мен визуалды сипаттамасын зерделеу және анықтау (композиция, түс, пішін, фактура, тепе-теңдік)
5.2.1.1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану
5.3.3.1 пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) жұмыстарындағы қолданылған әдіс-тәсілдерді (техникасы) сипаттау
Шығармашылық жұмыс. Көрме ұйымдастыру
5.1.5.2 шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау
5.1.6.4 таңдаған тәсілдерінің қасиеттерін ескере отырып, көркемөнер материалдарын, техникаларын пайдалану және эксперимент жүргізу
5.2.1.1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану.

5.3.1.1 презентовать готовую работу всему классу
2 четверть
Декоративно прикладное искусство
Декоративно-прикладное искусство, основные формы и особенности. Прикладное искусство Казахстана
5.1.2.1 изучать и определять особенности произведений искусства, ремесла и дизайна казахской национальной и мировой культуры
Знакомство с материалами и инструментами
5.2.2.1 определять, описывать и применять ручные инструменты и оборудование для обработки конструкционных, природных и искусственных материалов
Декоративное изделие из различных материалов. Обсуждение и развитие идей. Эскиз
5.1.5.2 выполнять эскизы и наброски для реализации творческих идей
Декоративное изделие из различных материалов. Изготовление изделия
5.2.3.2 выполнять несложные изделия из различных конструкционных, природных и искусственных материалов;
5.1.6.2 распознавать ряд современных и нетрадиционных материалов, определяя их свойства и назначения
5.2.6.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Искусство плетения. Виды плетения. Знакомство с материалами и инструментами
5.1.6.2 распознавать ряд современных и нетрадиционных материалов, определяя их свойства и назначения
5.1.5.2 выполнять эскизы и наброски для реализации творческих идей
Плетение изделия
5.2.3.2 выполнять несложные изделия из различных конструкционных, природных и искусственных материалов;
5.2.3.4 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий
5.2.6.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Выставка работ
5.3.1.1 Презентовать готовую работу всему классу
3 четверть
Дизайн и технология
Конструкционные материалы. Исследование видов и свойств материалов
5.1.6.1 изучать общие свойства и строение конструкционных, природных и искусственных материалов, определяя их сходства и различия
Оборудование, ручные инструменты и приспособления для обработки конструкционных материалов
5.2.2.2 объяснять назначение и устройство столярного/слесарного верстака;
5.2.2.1 определять, описывать и применять ручные инструменты и оборудование для обработки конструкционных, природных и искусственных материалов
5.2.6.2 знать способы безопасной работы с ручными инструментами и правила гигиены труда (организация и уборка рабочего места и инструментов, работа в спецодежде)
Художественное выпиливание. Разработка идей. Выбор и подготовка материала

5.3.1.1 бүкіл сыныпқа дайын жұмысты таныстыру (көрме)
2-тоқсан
Сәндік-қолданбалы өнер
Сәндік-қолданбалы өнер, негізгі пішіндер мен ерекшеліктері. Қазақстан халқының сәндік-қолданбалы өнері
5.1.2.1 әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін анықтау және зерделеу
Сәндік-қолданбалы өнердегі заманауи және дәстүрлі емес материалдар. Материалдар мен құрал-жабдықтармен танысу
5.1.6.2 бірқатар заманауи және дәстүрлі емес материалдарды білу, олардың қасиеттері мен міндеттерің анықтау;
5.2.2.1 конструкциялық, табиғи және жасанды материалдарды өңдеу үшін қол еңбегі құралдары мен жабдықтарын анықтау, сипаттау және қолдану
Дәстүрлі емес материалдардан сәндік бұйым. Идеяларды талқылау мен дамыту. Нобай орындау
5.1.5.2 шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау
Дәстүрлі емес материалдардан сәндік бұйым. Бұйым дайындау
5.2.3.2 түрлі конструкциялық, табиғи және жасанды материалдардан қарапайым бұйым дайындау
5.2.6.1 техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Өру өнері. Өру түрлері. Материалдар және құрал-жабдықтармен танысу
5.1.6.2 бірқатар заманауи және дәстүрлі емес материалдарды білу, олардың қасиеттері мен міндеттерің анықтау
5.1.5.2 шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау
Бұйым өру
5.2.3.2 түрлі конструкциялық, табиғи және жасанды материалдардан қарапайым бұйым дайындау;
5.2.3.3 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар дайындау үдерісінде қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану
5.2.6.1 техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану.
Жұмыстардың көрмесі
5.3.1.1 бүкіл сыныпқа дайын жұмысты танысту (көрме)
3-тоқсан
Дизайн және технология
Конструкциялық материалдар. Материалдардың түрлері мен қасиеттерін зерттеу
5.1.6.1 конструкциялық, табиғи және жасанды материалдардың жалпы қасиеттері мен құрылысын, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтай отырып зерделеу
Конструкциялық материалдарды өңдеуге арналған жабдықтар, қол еңбегі құралдары, құрылғылар
5.2.2.2 ағаш және темір өңдеу білдегінің тағайындалуы мен құрылысын түсіндіру;
5.2.2.1 конструкциялық, табиғи және жасанды материалдарды өңдеу үшін қол еңбегі құралдары мен жабдықтарын анықтау, сипаттау және қолдану
5.2.6.2 қол еңбегі құралдарымен жұмыс істеудің қауіпсіз тәсілдерін, еңбек гигиенасының ережелерін білу (жұмыс орнын, құралдарды ұйымдастыру және тазалау, арнайы киімде жұмыс істеу)
Көркемдеп аралау. Идеяларды құру. Материалды таңдау және дайындау

5.1.5.1 выполнять задания по разработке дизайна простых объектов, соблюдая основные законы композиции и основываясь на опыте других (художников, ремесленников, дизайнеров);
5.1.5.2 выполнять эскизы и наброски для реализации творческих идей
5.1.4.1 разработать план, определяя этапы выполнения творческой работы
Художественное выпиливание изделий криволинейной формы по внешнему и внутреннему контуру
5.2.3.1 обрабатывать материалы ручными инструментами для изготовления изделия на основе выполненных разметок и обмеров;
5.2.3.2 выполнять несложные изделия из различных конструкционных, природных и искусственных материалов
5.2.6.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Моделирование изделий из проволоки. Разработка эскизов (цепочки, головоломки, фигурки животных). Выбор материала. Инструменты и приспособления
5.1.5.2 выполнять эскизы и наброски для реализации творческих идей
Создание изделия (цепочки, головоломки, фигурки животных)
5.2.3.1 обрабатывать материалы ручными инструментами для изготовления изделия на основе выполненных разметок и обмеров;
5.2.3.2 выполнять несложные изделия из различных конструкционных, природных и искусственных материалов
5.2.6.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Проектирование музыкальных (ударно-шумовых) инструментов с применением различных материалов
5.1.5.1 выполнять задания по разработке дизайна простых объектов, соблюдая основные законы композиции и основываясь на опыте других (художников, ремесленников, дизайнеров);
5.1.5.2 выполнять эскизы и наброски для реализации творческих идей
Изготовление музыкального инструмента
5.2.3.1 обрабатывать материалы ручными инструментами для изготовления изделия на основе выполненных разметок и обмеров;
5.2.3.2 выполнять несложные изделия из различных конструкционных, природных и искусственных материалов
5.2.6.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
5.3.4.1 принимать конструктивные комментарии и делать предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работы других
Выставка работ
5.3.1.1 презентовать готовую работу всему классу
4 четверть
Культура питания
Основы здорового питания. Составление меню
5.2.4.1 изучать и описывать правила здорового и рационального питания;
5.2.4.2 составлять меню здорового и рационального питания;
5.1.3.1 работать с источниками информации для исследования и развития творческих идей (в том числе применяя информационно-коммуникационные технологии)
Культура дома
Общие сведения об источниках электрической энергии. Электротехничес-кая арматура. Эксперименты с различными источниками электрической энергии

5.1.5.1 өзінің және өзгенің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) тәжірибесіне сүйене отырып және композицияның негізгі заңдылықтарын ескеріп, қарапайым нысандардың дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау;
5.1.5.2 шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау
5.1.4.1 шығамашылық жұмысты орындау кезеңдерін анықтай отырып, жоспар дайындау;
Сыртқы және ішкі сызықтар арқылы қисық пішінді бұйымды қыларамен көркемдеп аралау
5.2.3.1 өлшем мен белгілеу негізінде орындалған бұйым дайындау үшін материалдарды қол құралдарымен өңдеу;
5.2.3.2 түрлі конструкциялық, табиғи және жасанды материалдардан қарапайым бұйым дайындау
5.2.6.1 техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Сымнан бұйымдарды модельдеу. Нобайлар дайындау (шынжыр, басқатырғыш ойындары, жануарлардың пішіндері). Материал таңдау. Құралдар-жабдықтар мен құрылғылар
5.1.5.2 шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау
Бұйым дайындау. (шынжыр, басқатырғыш ойындары, жануарлардың пішіндері)
5.2.3.1 өлшем мен белгілеу негізінде орындалған бұйым дайындау үшін материалдарды қол құралдарымен өңдеу;
5.2.3.2 түрлі конструкциялық, табиғи және жасанды материалдардан қарапайым бұйым дайындау
5.2.6.1 қауіпсіздік техникасын қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Түрлі материалдарды қолданып, музыкалық аспаптарды (ұрмалы және соқпалы) жобалау
5.1.5.1 өзінің және өзгенің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) тәжірибесіне сүйене отырып және композицияның негізгі заңдылықтарын ескеріп, қарапайым нысандардың дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау;
5.1.5.2 шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау
Музыкалық аспапты құрастыру
5.2.3.1 өлшем мен белгілеу негізінде орындалған бұйым дайындау үшін материалдарды қол құралдарымен өңдеу;
5.2.3.2 түрлі конструкциялық, табиғи және жасанды материалдардан қарапайым бұйым дайындау
5.2.6.1 қауіпсіздік техникасын қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
5.3.4.1 өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялау бойынша конструктивті пікірлер, ұсыныстарды білдіру.
Жұмыстардың көрмесі
5.3.1.1 бүкіл сыныпқа дайын жұмысты таныстыру (көрме)
4-тоқсан
Тамақтану мәдениеті
Дұрыс тамақтанудың негіздері. Ас мәзірін әзірлеу
5.2.4.1 дұрыс және тиімді тамақтанудың ережелерін сипаттау және зерделеу;
5.2.4.2 дұрыс және тиімді тамақтанудың мәзірін құрастыру;
5.1.3.1 шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолдану арқылы)
Үй мәдениеті
Электр қуатының негізгі көздері туралы жалпы мәліметтер.Электротехникалық арматура. Электр энергиясының әртүрлі көздерімен тәжірибе жасау (батарея, гальваникалық элементтер)

5.2.5.3 рассказывать об источниках электрической энергии;
5.1.3.1 работать с источниками информации для исследования и развития творческих идей (в том числе применяя информационно-коммуникационные технологии);
5.2.5.4 перечислять и объяснять назначение простой электротехнической арматуры и электромонтажных инструментов;
5.2.5.5 собирать простые изделия с применением источников постоянного тока
Ремонтные работы в быту
5.2.5.6 выполнять практические работы по организации интерьера и простые ремонтные операции по устранению дефектов, используя ручные инструменты
Основные направления растениеводства. Весенние работы в растениеводстве
5.2.5.1 изучать и описывать основные направления растениеводства и плодоовощных культур;
5.2.5.2 выполнять весенние работы в растениеводстве;
5.2.6.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
2) 6 класс (мальчики):
Разделы долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения.
Обучающиеся должны:
1 четверть
Визуальное искусство
Портретный жанр. Виды портрета. Портрет в творчестве казахстанских художников
6.1.3.1 самостоятельно выбирать и применять источники информации для исследования и развития творческих идей
6.1.2.1 демонстрировать знание и понимание особенностей произведений искусства, ремесла и дизайна казахской национальной и мировой культуры
Линейный портрет. Графика. Техника выполнения. Нетрадиционные методы создания портретов (портрет из проволоки)
6.2.1.1 определять, выбирать и использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
6.1.6.4 экспериментировать и использовать техники, художественные материалы, демонстрируя знание свойств материалов и практические навыки работы;
6.1.6.2 распознавать ряд современных и нетрадиционных материалов и определять, как они могут быть эффективно обработаны и использованы
Цвет в портрете. Техника выполнения
6.1.1.1 демонстрировать знания и понимание визуальных характеристик объектов окружающего мира (композиция, цвет, форма, фактура, пропорции) на основе собственного опыта и опыта других;
6.2.1.1 определять, выбирать и использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
Современный портрет. Фотоискусство. Эксперимент с фотокамерой

5.2.5.3 электр энергиясының көздері туралы айтып беру;
5.1.3.1 шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолданып);
5.2.5.4 қарапайым электротехникалық арматура мен электромонтажды құралдарды атап шығу мен олардың тағайындалуын түсіндіру;
5.2.5.5 тұрақты тоқ көздерін пайдалану арқылы қарапайым бұйым құрастыру
Тұрмыстағы жөндеу жұмыстары
5.2.5.6 қол құралдарын пайдаланып, ақауларды жою бойынша интерьерді ұйымдастырудың тәжірибелік жұмыстары мен қарапайым жөндеу операцияларын орындау
Өсімдік шаруашылығының негізгі бағыттары. Өсімдік шаруашылығындағы көктемгі жұмыстар.
5.2.5.1 өсімдік шаруашылығы мен жеміс-көкөніс түрлерінің негізгі бағыттарын зерделеу және сипаттау;
5.2.5.2 өсімдік шаруашылығында көктемгі жұмыстар жүргізу (топырақты өңдеу, зиянкес жәндіктерден қорғау, егу мен отырғызу);
5.2.6.1 техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
2) 6-сынып (ұлдар):
Оқу жоспарындағы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары.
Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
Визуалды өнер
Портрет жанры. Қазақстандық суретшілердің шығармашылығындағы портрет
6.1.3.1 шығармашылық идеяларды іске асыру мақсатында ақпарат көздерін өз бетінше таңдап, қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолдану арқылы);
6.1.2.1 әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктері туралы білімі мен түсінігін көрсету
Сызықты портрет. Графика. Орындалу техникасы. Дәстүрлі емес материалдардан портрет жасау (сымнан) материалдардан орындалған портрет)
6.2.1.1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін анықтау, таңдау және қолдану
6.1.6.4 материалдардың қасиеттері жайлы білімін және тәжірибелік жұмыс істеу дағдыларын көрсете отырып техникалар, көркемдік материалдарды қолдану және эксперимент жасау;
6.1.6.2 бірқатар заманауи және дәстүрлі емес материалдарды білу, оларды өңдеу мен пайдаланудың тиімді жолдарын (немесе әдістерін) анықтау
Портреттегі түс. Орындалу техникасы
6.1.1.1 өзінің және басқа оқушының тәжірибесіне сүйене отырып, қоршаған орта нысандарының визуалды сипаттамаларын (композиция, түс, пішін, фактура, тепе-теңдік) түсіну және білімін көрсету;
6.2.1.1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін анықтау, таңдау және қолдану
Заманауи портрет. Фотоөнер. Фотокамерамен тәжірибе

6.3.2.1 сравнивать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других (художники, ремесленники, дизайнеры), используя предметную терминологию
6.2.1.1 определять, выбирать и использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
Анимация. Движущиеся элементы (пластилиновая анимация, театр теней, пальчиковые куклы, тростевые)
6.1.2.1 демонстрировать знание и понимание особенностей произведений искусства, ремесла и дизайна казахской национальной и мировой культуры
Разработка сценария. Создание героев и декорации. Реализация художественных идей. Озвучка
6.1.4.1 планировать и определять последовательность действий с учетом затрат времени и других факторов
6.2.1.1 определять, выбирать и использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
6.3.4.1 принимать конструктивные комментарии и делать обоснованные предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работы других
Презентация работ
6.3.1.1 презентовать готовую работу для школьной аудитории
2 четверть
Декоративно- прикладное искусство
Знакомство с ювелирным искусством казахского народа
6.1.2.1 демонстрировать знание и понимание особенностей произведений искусства, ремесла и дизайна казахской национальной и мировой культуры
Разработка эскиза ювелирного изделия. Выбор материалов и инструментов
6.1.5.2 выполнять эскизы, технические рисунки и чертежи для реализации творческих идей;
6.1.6.4 экспериментировать и использовать техники, художественные материалы, демонстрируя знания свойств материалов и практические навыки работы
Изготовление изделия. Декорирование изделия
6.2.3.2 выполнять изделия из нескольких деталей, применяя разъҰмные и неразъҰмные соединения;
6.2.3.3 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий
6.2.6.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Виды и характеристики природных материалов
6.1.1.1 демонстрировать знание и понимание визуальных характеристик объектов окружающего мира (композиция, цвет, форма, фактура, пропорции) на основе собственного опыта и опыта других;
6.1.6.1 определять и описывать физические, механические и технологические свойства конструкционных, природных и искусственных материалов и сферу их применения
Разработка эскиза изделия из природных материалов

6.3.2.1 пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) жұмыстарындағы идеялары мен тақырыптарды салыстыру
6.2.1.1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін анықтау, таңдау және қолдану
Анимация. Қозғалатын элементтер (ермексазды анимация, көлеңкелі театр, саусақты және таяқшалы қуыршақтар)
6.1.2.1 әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктері туралы білімі мен түсінігін көрсету
Сценарий дайындау. Кейіпкерлер мен декорациялар құру. Көркем өнер идеяларын іске асыру. Дыбыс қосу
6.1.4.1 уақыт пен басқа да факторларды ескере отырып, іс-әрекеттің реттілігін анықтау және жоспарлау
6.2.1.1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін анықтау, таңдау және қолдану
6.3.4.1 өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялау бойынша сындарлы пікір мен негізделген ұсыныстарды қабылдау
Жұмысты қорғау.
6.3.1.1 мектеп аудиториясы алдында өзінің дайын жұмыстарын таныстыру
2-тоқсан
Сәндік-қолданбалы өнер
Қазақстан халықтарының зергерлік өнерімен танысу
6.1.2.1 әлемдік және қазақтың ұлттық мәдениетіндегі дизайн, қолөнер мен өнер туындыларының ерекшеліктерін түсіну мен білімін көрсету
Зергерлік бұйым нобайын орындау. Материалдар мен құрал-жабдықтарды таңдау
6.1.5.2 шығармашылық идеяларын іске асыру үшін нобайлар, техникалық суреттер мен сызбалар орындау
6.1.6.4 материалдардың қасиеттері жайлы білімін және тәжірибелік жұмыс істеу дағдыларын көрсете отырып техникалар, көркемдік материалдарды қолдану және эксперимент жасау
Бұйым дайындау. Бұйымды көркемдеп безендіру
6.2.3.2 ажырайтын және ажырамайтын біріктіру әдістерін қолданып, бірнеше бөлшектерден тұратын бұйым жасау;
6.2.3.3 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану
6.2.6.1 қауіпсіздік техникасын қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Табиғи материалдардың түрлері мен сипаттамалары. (Өздігінен ізденіс зерттеулері)
6.1.1.1 өзінің және басқа оқушының тәжірибесіне сүйене отырып, қоршаған орта нысандарының визуалды сипаттамаларын (композиция, түс, пішін, фактура, тепе-теңдік) түсіну және білімін көрсету;
6.1.6.1 конструкциялық, табиғи, және жасанды материалдардың физикалық, технологиялық пен механикалық қасиеттерін және олардың қолдану аясын анықтау және сипаттау
Табиғи материалдардан дайындалатын бұйым нобайын орындау

6.1.5.2 выполнять эскизы, технические рисунки и чертежи для реализации творческих идей
Изготовление изделия. Декорирование изделия
6.1.6.4 экспериментировать и использовать техники, художественные материалы, демонстрируя знания свойств материалов и практические навыки работы
6.2.1.1 определять, выбирать и использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
Презентация ра-бот. Организация выставки
6.3.1.1 презентовать готовую работу для школьной аудитории
3 четверть
Дизайн и технология
Ручные электрические инструменты и оборудование. Практические работы
6.2.2.1 определять и описывать механизмы передачи движения и устройство ручных электрических инструментов и применять их для обработки конструкционных, природных и искусственных материалов
6.2.6.2 знать и объяснять способы безопасной работы с ручными электрическими инструментами, оборудованием и правила гигиены труда (организация и уборка рабочего места и инструментов, работа в спецодежде)
Разработка роботов из сборных деталей. История возникновения и виды роботов
6.1.3.1 самостоятельно выбирать и применять источники информации для исследования и развития творческих идей
6.3.3.1 сравнивать методы и подходы (техники), использованные для создания собственной работы и работы других (художники, ремесленники, дизайнеры), применяя предметную терминологию
Разработка робота. Эскиз. Подбор материалов
6.1.5.1 выполнять задания по разработке дизайна различных объектов, соблюдая основные законы композиции, опираясь на собственный опыт и знания;
6.1.6.1 определять и описывать физические, механические и технологические свойства конструкционных, природных и искусственных материалов и сферу их применения
6.1.4.1 планировать и определять последовательность действий с учетом затрат времени и других факторов
Создание робота. Эксперименти-рование по созданию подвижных частей робота
6.2.3.1 обрабатывать материалы ручными электрическими инструментами для изготовления изделия на основе выполненных разметок и обмеров;
6.2.3.2 выполнять изделия из нескольких деталей применяя разъҰмные и неразъҰмные соединения
6.2.6.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Общие сведения о видах транспортных средств
6.1.3.1 самостоятельно выбирать и применять источники информации для исследования и развития творческих идей
Разработка модели транспортного средства. Эскиз. Подбор материалов

6.1.5.2 шығармашылық идеяларын іске асыру үшін нобайлар, техникалық суреттер мен сызбалар орындау
Бұйым дайындау. Бұйымды көркемдеп безендіру
6.1.6.4 материалдардың қасиеттері жайлы білімін және тәжірибелік жұмыс істеу дағдыларын көрсете отырып техникалар, көркемдік материалдарды қолдану және эксперимент жасау
6.2.1.1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін анықтау, таңдау және қолдану
Жұмысты қорғау. Көрме ұйымдастыру
6.3.1.1 мектеп аудиториясы алдында өзінің дайын жұмыстарын таныстыру
3-тоқсан
Дизайн және технология
Электрлік және қол еңбегі құралдары мен жабдықтары. Тәжірибелік жұмыс
6.2.2.1 табиғи, жасанды және конструктивті материалдарды өңдеу үшін пайдаланатын қозғалысты беру механизмдері мен қол электрлік құралдардың құрылысын анықтайды және сипаттайды
6.2.6.2 қол электрлі құралдары мен жабдықтарымен қауіпсіз жұмыс жасау тәсілдерін, еңбек гигиенасы ережелерін (жұмыс орнын, құралдарды ұйымдастыру мен тазалау, арнайы киімде жұмыс істеу) білу және түсіндіру
Құрамалы бөлшектерден робот құру. Роботтың шығу тарихы мен оның түрлері. (Өздігінен ізденіс зерттеулері)
6.1.3.1 шығармашылық идеяларды іске асыру мақсатында ақпарат көздерін өз бетінше таңдап, қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолдану арқылы)
6.3.3.1 пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) жұмыстарындағы қолданылған әдіс-тәсілдерді (техникасы) салыстыру
Роботты жобалау және дайындау. Нобай. Материалдарды іріктеу, таңдау
6.1.5.1 өзінің тәжірибесі мен біліміне сүйеніп, композицияның негізгі заңдылықтарын сақтай отырып, әртүрлі нысандардың дизайны бойынша тапсырмалар орындау
6.1.4.1 уақыт пен басқа да факторларды ескере отырып, іс-әрекеттің реттілігін анықтау және жоспарлау;
6.1.6.1 конструкциялық, табиғи, және жасанды материалдардың физикалық, технологиялық пен механикалық қасиеттерін және олардың қолдану аясын анықтау және сипаттау
Робот құру. Робот бөлшектерінің жылжымалы механизмін құру бойынша эксперимент жүргізу
6.2.3.1 орындалған өлшем мен белгілеу негізінде бұйым дайындау үшін материалдарды электрлік қол құралдарымен өңдеу;
6.2.3.2 ажырайтын және ажырамайтын біріктіру әдістерін қолданып, бірнеше бөлшектерден тұратын бұйым жасау
6.2.6.1 қауіпсіздік техникасын қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Көлік құралдарының түрлері туралы жалпы мәлімет. (Өздігінен ізденіс зерттеулері)
6.1.3.1 шығармашылық идеяларды іске асыру мақсатында ақпарат көздерін өз бетінше таңдап, қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолдану арқылы)
Көлік құралы үлгісін дайындау. Нобай. Материалдарды іріктеу, таңдау

6.1.5.1 выполнять задания по разработке дизайна различных объектов, соблюдая основные законы композиции, опираясь на собственный опыт и знания
6.1.4.2 определять материальные затраты (количественные показатели)
Создание транс-портного средст-ва. Изготовление отдельных частей модели. Сборка и отделка модели
6.2.3.1 обрабатывать материалы ручными электрическими инструментами для изготовления изделия на основе выполненных разметок и обмеров;
6.2.3.2 выполнять изделия из нескольких деталей, применяя разъҰмные и неразъҰмные соединения
Презентация ра-бот. Организация выставки
6.3.1.1 презентовать готовую работу для школьной аудитории
4 четверть
Культура питания
Правила поведения за столом в казахской культуре, культурах разных народов и в местах общественного питания
6.2.4.1 описывать и сравнивать правила поведения за столом в казахской культуре, культурах разных народов и в местах общественного питания;
6.2.4.2 демонстрировать знания и практические навыки оформления и сервировки стола для различных мероприятий
Культура дома
Ознакомление с условными обозначениями электросхем. Электрические цепи
6.2.5.3 изучать, определять и выполнять условные графические обозначения элементов электросхем;
6.2.5.4 различать и выполнять расчеты несложных электрических цепей
Изготовление светильника на батарейке
6.2.5.5 выполнять и собирать электрические цепи по несложным схемам
Ремонтные работы в быту с применением электрических ручных инструментов
6.2.5.6 выполнять практические работы по организации интерьера и ремонтные операции по устранению дефектов, используя ручные электрические инструменты и средства
6.2.6.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Декоративно-цветочные культуры. Весенние работы в цветоводстве
6.2.5.1 изучать и описывать технологию выращивания декоративно- цветочных культур;
6.2.5.2 выполнять весенние работы в декоративном садоводстве и цветоводстве (обработка почвы, защита от вредителей, посевы и посадки);
6.2.6.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
3) 7 класс (мальчики):
Разделы долгосрочного плана
Темы/Содержание
Цели обучения.
Обучающиеся должны:
1 четверть
Визуальное искусство
Современные техники и достижения науки в искусстве. Микрорисунки природы
7.1.1.1 демонстрировать знание и понимание визуальных элементов окружающего мира (композиция, цвет, форма, фактура, пропорции) в различных контекстах, стилях и направлениях

6.1.5.1 өзінің тәжірибесі мен біліміне сүйеніп, композицияның негізгі заңдылықтарын сақтай отырып, әртүрлі нысандардың дизайны бойынша тапсырмалар орындау
6.1.4.2 материалдық шығынды анықтау (сандық көрсеткіштер)
Көлік құралын орындау. Үлгінің жеке бөліктерін дайындау. Үлгіні құрастыру, безендіру
6.2.3.1 орындалған өлшем мен белгілеу негізінде бұйым дайындау үшін материалдарды электрлік қол құралдарымен өңдеу;
6.2.3.2 ажырайтын және ажырамайтын біріктіру әдістерін қолданып, бірнеше бөлшектерден тұратын бұйым жасау
Жұмысты қорғау. Көрме ұйымдастыру
6.3.1.1 мектеп аудиториясы алдында өзінің дайын жұмыстарын таныстыру
4-тоқсан
Тамақтану мәдениеті
Қазақ халқы мен түрлі халықтардың және де қоғамдық тамақтану орындарындағы дастарқан басында өзін-өзі дұрыс ұстау ережелері
6.2.4.1 қоғамдық тамақтану орындарында, қазақ халқы мен әлем халықтарының мәдениетіндегі дастарқан басында өзін-өзі ұстау ережелерін салыстыру және сипаттау;
6.2.4.2 әртүрлі іс-шараға арналған дастарханды безендірудегі білімдері мен тәжірбиелік дағдыларын көрсету
Үй мәдениеті
Электросызбалардың шартты белгілерімен танысу. Электр тізбегі
6.2.5.3 электросызбалар элементтерінің шартты графикалық белгілерін орындау, анықтау және зерделеу;
6.2.5.4 қарапайым электр тізбектерінің есебін жүргізу және ажырата білу
Батарейкалы шырағдан дайындау
6.2.5.5 электр тізбектерін қарапайым сызба бойынша жинау және орындау
Электрлік қол еңбегі құралдары қолданылған тұрмыстағы жөндеу жұмыстары
6.2.5.6 электрлік қол құралдарын пайдаланып, ақауларды жою бойынша жөндеу операциялары мен интерьерді ұйымдастырудың тәжірибелік жұмыстарын орындау
6.2.6.1 техникасын қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Сәндік гүлдер түрлері. Гүл өсіру шаруашылығындағы көктемгі жұмыстар
6.2.5.1 сәндік гүлдер түрлерін өсіру технологиясын зерттеу және сипаттау;
6.2.5.2 сәндік бақ өсіру мен гүл өсіру шаруашылығында көктемгі жұмыстар (топырақты өңдеу, зиянкес жәндіктерден қорғау, егу мен отырғызу) жүргізу;
6.2.6.1 техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
3) 7-сынып (ұлдар):
Оқу жоспарындағы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары.
Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
Визуалды өнер
Өнердегі заманауи техника мен ғылыми жетістіктер. Табиғаттағы микро суреттер.
7.1.1.1 қоршаған орта элементтерінің визуалды сипаттамасын (композиция, түс, пішін, фактура, пропорция) өзінше түсіндіру

7.2.1.1 обоснованно определять, выбирать и использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средств искусства для передачи более сложных творческих идей и чувств
Современные направления в изобразительном искусстве (поп- арт, инсталляция). Самостоятельное исследование
7.3.2.1 обсуждать и оценивать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других (художники, ремесленники, дизайнеры), используя предметную терминологию
7.3.3.1 обсуждать и оценивать методы и подходы (техники),использованные для создания собственной работы и работы других (художники, ремесленники, дизайнеры), применяя предметную терминологию
Современные художники Казахстана
7.1.2.1 самостоятельно изучать и определять особенности произведений искусства, ремесла и дизайна различного исторического и культурного происхождения
7.1.3.1 использовать различные источники информации для исследования и развития творческих идей, выбирая из них наиболее подходящие (в том числе применяя информационно-коммуникационные технологии)
Практическая работа на основе исследований современных стилевых направлений в искусстве (в формате 2D или 3D)
7.1.6.4 определять, выбирать и комбинировать различные (современные) техники и художественные материалы при создании творческих работ;
7.1.6.2 распознавать ряд современных и нетрадиционных материалов и определять, как они эффективно могут быть комбинированы, обработаны и использованы для создании творческих работ
7.2.1.1 обоснованно определять, выбирать и использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средств искусства для передачи более сложных творческих идей и чувств
Презентация работ и организация выставки
7.3.1.1 презентовать готовую работу для широкой аудитории (выставка, показ мод)
2 четверть
Декоративно- прикладное искусство
Знакомство с искусством пиро-графии. Приемы и техника художественного выжигания
7.1.2.1 самостоятельно изучать и определять особенности произведений искусства, ремесла и дизайна различного исторического и культурного происхождения
Выполнение эскиза. Выбор и подготовка материала
7.1.5.2 выполнять эскизы и разрабатывать графическую и технологическую документацию для изготовления изделия, используя различные средства графики
7.1.6.4 определять, выбирать и комбинировать различные (современные) техники и художественные материалы при создании творческих работ
Художественное выжигание изделия. Оформление
7.2.3.1 выполнять механическую обработку материалов и отделку изделия для улучшения функциональных и эстетических качеств;
7.2.3.4 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий

7.2.1.1 күрделі шығармашылық идеялары мен сезімдерін білдіру үшін, өнер құралдары мен әртүрлі техникада таңдалған қасиеттері мен тәсілдерін визуалды элементтерді таңдау және негізделген түрде анықтау
Бейнелеу өнеріндегі заманауи бағыттары (поп арт, инсталляция). Өздігінен ізденіс зерттеулері
7.3.2.1 пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) жұмыстарындағы идеялары мен тақырыптарды талқылау және бағалау
7.3.3.1 пәндік терминологияны пайдалана отырып, басқалардың (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) және өз жұмыстарындағы әдіс- тәсілдері мен техникаларды талқылау және бағалау
Қазақстанның заманауи суретшілері
7.1.2.1 тарихи және мәдени шығу тегі әртүрлі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін өз бетінше зерделеу және сипаттау
7.1.3.1 шығармашылық жұмыста идеяларын іске асыру мақсатында түрлі ақпарат көздерінің ең тиімдісін таңдай отырып, қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолдану арқылы)
Өнердегі заманауи стильдік бағыттарды зерттеу негізінде тәжірибелік жұмыс орындау. (2D немесе 3D форматында)
7.1.6.4 шығармашылық жұмыстар жасау үшін әртүрлі (заманауи) технологиялар мен өнер материалдарын анықтау, таңдау және біріктіру;
7.1.6.2 бірқатар заманауи және дәстүрлі емес материалдарды білу, оларды өңдеу, пайдалану және үйлестірудің тиімді жолдарын (немесе әдістерін) анықтау
7.2.1.1 күрделі шығармашылық идеялары мен сезімдерін білдіру үшін, өнер құралдары мен әртүрлі техникада таңдалған қасиеттері мен тәсілдерін визуалды элементтерді таңдау және негізделген түрде анықтау
Жұмысты қорғау және көрме ұйымдастыру
7.3.1.1 ауқымды аудитория алдында дайын болған өз жұмыстарын таныстыру (көрме, сән көрсетілімі)
2-тоқсан
Сәндік-қолданбалы өнер
Пирография өнерімен танысу. Көркемдеп күйдіру техникасы мен тәсілдері
7.1.2.1 тарихи және мәдени шығу тегі әртүрлі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін өз бетінше зерделеу және сипаттау
Нобай орындау. Материалдарды таңдау және дайындау
7.1.5.2 бұйым жасауда әртүрлі графикалық құралдарды қолдана отырып (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолданып), нобайлар, графикалық және технологиялық құжаттар дайындау
7.1.6.4 шығармашылық жұмыстар жасау үшін әртүрлі (заманауи) технологиялар мен өнер материалдарын анықтау, таңдау және біріктіру
Бұйымды көркемдеп күйдіру. Безендіру
7.2.3.1 бұйымдардың функционалдық және эстетикалық сапасын арттыру үшін материалдарды механикалық өңдеу және бұйымды безендіру;
7.2.3.4 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану

7.2.6.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Презентация работ и организация выставки
7.3.1.1 презентовать готовую работу для широкой аудитории (выставка, показ мод)
3 четверть
Дизайн и технология
Оборудование для механической обработки древесины
7.2.2.1 описывать устройство и принцип работы современных технологических машин и выполнять на них операции по обработке конструкционных, природных и искусственных материалов
Организация работы при механической обработке древесины
7.2.6.2 знать и объяснять способы безопасной работы на современных технологических машинах
7.1.6.1 определять и сравнивать физические, механические и технологические свойства конструкционных, природных и искусственных материалов при изготовлении проектируемых объектов
Разработка изделия из древесины. Дизайн изделия. Выбор и подготовка материала
7.1.5.1 выполнять задания по разработке дизайна объекта, соответствующего функциональным (техническим) и эстетическим требованиям;
7.1.5.2 выполнять эскизы и разрабатывать графическую и технологическую документацию для изготовления изделия, используя различные средства графики
7.1.4.1 планировать творческую деятельность, используя приобретенные знания и опыт, определяя свои будущие действия и предлагая собственные варианты решения;
7.1.4.2 определять материальные затраты и себестоимость изделия
Изготовление изделия. Механическая обработка материалов и деталей. Декорирование изделия
7.2.3.1 выполнять механическую обработку материалов и отделку изделия для улучшения функциональных и эстетических качеств;
7.2.3.2 изготавливать сложные изделия, по технологической документации соблюдая последовательность и точность
7.3.4.1 делать критические предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других, основываясь на сравнениях использованных идей
Организация выставки
7.3.1.1 презентовать готовую работу для широкой аудитории (выставка, показ мод)
4 четверть
Культура дома
Современная техника и оборудование в сельско-хозяйственном производстве
7.2.5.1 описывать, классифицировать и оценивать современные техники и оборудование в сельскохозяйственном производстве
7.1.3.1 использовать различные источники информации для исследования и развития творческих идей, выбирая из них наиболее подходящие
Ремонт электроарматуры и бытовых приборов
7.2.5.2 выполнять простой ремонт электротехнической арматуры и бытовых приборов;
7.2.5.3 находить неисправности в электрических цепях;

7.2.6.1 техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Жұмысты қорғау және көрме ұйымдастыру
7.3.1.1 ауқымды аудитория алдында дайын болған өз жұмыстарын таныстыру (көрме, сән көрсетілімі)
3-тоқсан
Дизайн және технология
Ағашты механикалық өңдеуге арналған құрал-жабдықтар
7.2.2.1 заманауи технологиялық машиналардың құрылысына және жұмыс барысына сипаттама бере отырып, конструкциялық, табиғи және жасанды материалдарды өңдеу операцияларын орындау
Ағашты механикалық өңдеу барысындағы жұмысты ұйымдастыру
7.2.6.2 заманауи технологиялық машиналармен қауіпсіз жұмыс жасау жолдарын білу және түсіндіру
7.1.6.1 жобаланатын нысанды дайындау барысында конструкциялық, табиғи және жасанды материалдардың физикалық, технологиялық және механикалық қасиеттерін анықтау және салыстыру
Ағаштан жасалған бұйымды өңдеу. Бұйымның дизайны. Материалды таңдау және дайындау
7.1.5.1 функционалды (техникалық) және эстетикалық талаптарға сай, дизайн дайындау бойынша тапсырмаларды орындау;
7.1.5.2 графиканың түрлі тәсілдерін қолдана отырып (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолданып), бұйым жасауда эскиздер, графикалық және технологиялық құжаттар дайындау
7.1.4.1 алған білімдері мен тәжірибелерін қолдана болашақ іс-әрекеттерін анықтау және шығармашылық қызметін жоспарлау;
7.1.4.2 бұйымның өзіндік құны мен материалдық шығындарын анықтау
Бұйымды жасау. Материалдар мен бөлшектерді механикалық өңдеу. Бұйымды безендіру
7.2.3.1 бұйымдардың функционалдық және эстетикалық сапасын арттыру үшін материалдарды механикалық өңдеу және бұйымды безендіру;
7.2.3.2 технологиялық құжаттар бойынша реттілікті және дәлдікті сақтай отырып, күрделі бұйымдарды жасау
7.3.4.1 өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялауда қолданылған идеяларды салыстыруда негізделген сыни ұсыныстар жасау
Көрме ұйымдастыру
7.3.1.1 ауқымды аудитория алдында дайын болған өз жұмыстарын таныстыру (көрме, сән көрсетілімі)
4-тоқсан
Үй мәдениеті
Ауыл шаруашылық өндірістегі заманауи техникалар мен жабдықтар
7.2.5.1 ауыл шаруашылығындағы жабдықтарды және заманауи техникаларды сипаттау, жіктеу және бағалау
7.1.3.1 шығармашылық жұмыста идеяларын іске асыру мақсатында түрлі ақпарат көздерінің ең тиімдісін таңдай отырып, қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолдану арқылы)
Тұрмыстық құрал-жабдықтар мен электроарматураны жөндеу
7.2.5.2 электротехникалық арматуралардың және тұрмыстық құралдардың қарапайым жөндеу жұмыстарын жүргізу;
7.2.5.3 электр тізбектеріндегі ақауларды табу;

7.2.5.4 выбирать и применять контрольно-измерительные приборы для выполнения расчетов
Экология жилища.
Микроклимат в доме
7.1.3.1 использовать различные источники информации для исследования и развития творческих идей, выбирая из них наиболее подходящие;
7.2.5.5 изучать и соблюдать нормы и требования к освещению (естественное и искусственное), вентиляции и системе отопления в процессе выполнения практических работ по организации интерьера;
7.3.1.1 презентовать готовую работу для широкой аудитории (выставка, показ мод)
4) 8 класс (мальчики):
Разделы долгосрочного плана
Темы/Содержание
Цели обучения.
Обучающиеся должны:
1 четверть
Декоративно- прикладное искусство
Искусство мозаики. Виды и техники выполнения мозаики
8.3.2.1 применять критерии для проведения анализа и оценки идеи и темы, отраженных в собственной работе и работе других (художники, ремесленники, дизайнеры), используя предметную терминологию
8.3.3.1 применять критерии для проведения анализа и оценки использованных методов, подходов и качества созданного продукта (творческой работы)
Эскиз и выбор материала. Подготовка основы для мозаичного панно
8.1.5.2 разрабатывать графическую и технологическую документацию, определяя последовательность и рациональные способы изготовления изделия и используя различные средства графики
Выполнение мозаичного панно
8.1.6.4 самостоятельно определять, выбирать и комбинировать различные техники и художественные материалы при создании творческих работ
8.2.1.1 самостоятельно определять, выбирать и использовать выразительные средств искусства для передачи более сложных творческих идей и чувств
Художественное оформление и презентация работ
8.3.1.1 организовать презентацию готовой работы для более широкой аудитории на онлайн платформах
2 четверть
Дизайн и технология
Ознакомление с национальными предметами быта казахского народа
8.1.2.1 демонстрировать понимание особенностей произведений искусства, ремесла и дизайна различного исторического и культурного происхождения
Изучение мате-риалов и техник изготовления национальных предметов быта (торсык, круглый стол)
8.1.6.1 определять и обоснованно выбирать конструкционные, природные и искусственные материалы и способы обработки и отделки с учетом их свойств и назначения проектируемого объекта
Обсуждение идеи и разработка эскиза. Планирование работы
8.1.5.1 выполнять задания по разработке дизайна объекта, соответствующего функциональным (техническим), эстетическим, эргономическим и экологическим требованиям

7.2.5.4 есептеулер орындау үшін арнайы бақылау-өлшеу құралдарын таңдау және қолдану
Үй экологиясы. Үйдегі микроклимат
7.1.3.1 шығармашылық жұмыста идеяларын іске асыру мақсатында түрлі ақпарат көздерінің ең тиімдісін таңдай отырып, қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолдану арқылы);
7.2.5.5 интерьерді ұйымдастыру бойынша тәжірбиелік жұмыстар орындау барысында жарықтандыруға (табиғи және жасанды), желдеткіш және жылу жүйесіне қойылатын нормаларды сақтау және қарастыру;
7.3.1.1 ауқымды аудитория алдында дайын болған өз жұмыстарын таныстыру (көрме, сән көрсетілімі)
4) 8-сынып (ұлдар):
Оқу жоспарындағы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары.
Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
Сәндік қолданбалы өнер
Мозаика өнері. Мозаика орындаудың түрлері мен техникалары
8.3.2.1 пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) жұмыстарындағы идеялары мен тақырыптарды талдау мен бағалау жүргізу үшін критерийлерді қолдану
8.3.3.1 жасалған өнімнің (шығармашылық жұмыс) сапасын қолданылған әдіс-тәсілдерін бағалау және талдау үшін критерийлерді қолдану
Мозаикалық панноға арналған негіз дайындау. Нобай және материалды таңда
8.1.5.2 әртүрлі графика тәсілдерін қолданып, бұйым дайындаудың реттілігі мен тиімді тәсілін анықтай отырып (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолданып), графикалық және технологиялық құжаттар дайындау
Мозаика панносын орындау
8.1.6.4 шығармашылық жұмыстар жасау үшін әртүрлі технологиялар мен өнер материалдарын өз бетінше анықтау, таңдау және біріктіру
8.2.1.1 күрделі шығармашылық идеялары мен сезімдерін білдіру үшін өз бетінше өнердің көркем құралдарын анықтау, таңдау және қолдану
Көркемдеп безендіру мен жұмыстарын таныстыру.
8.3.1.1 онлайн платформадағы ауқымды аудитория алдында дайын жұмыстарды қорғау және оны ұсыну (онлайн форумдар, әлеуметтік желілерде)
2-тоқсан
Дизайн және технология
Қазақ халқының тұрмыстық заттарымен танысу
8.1.2.1 тарихи және мәдени шығу тегі әртүрлі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктері туралы түсінігін көрсету
Қазақ халқының тұрмыстық заттарының орындалу техникасы мен материалдарын (торсық, дөңгелек үстел) зерделеу.
8.1.6.1 жобалау объектісінің қолданылу мақсаты мен ерекшелігін ескере отырып, өңдеудің конструкциялық, табиғи, жасанды материалдары мен әдістерін негіздеп таңдау
Идеяларды талдау және нобайды орындау. Жұмысты жоспарлау
8.1.5.1 функционалды (техникалық), эстетикалық, эргономикалық және экологиялық талаптарға сай нысан дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау

8.1.4.1 планировать творческую деятельность, используя приобретенные знания и опыт, детально описывая свои будущие действия
Обработка материалов. Изготовление изделия
8.2.2.1 выполнять сложные операции по обработке конструкционных материалов на современных технологических машинах
8.2.3.1 определять и применять методы отделки и обработки материалов для улучшения функциональных и эстетических качеств изделия, используя ручные, механические инструменты и оборудование;
8.2.3.2 создавать сложные (комплексные, фасонные) изделия по самостоятельно разработанной технологической документации;
8.2.3.3 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий
8.2.6.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Презентация работ и организация выставки
8.3.1.1 организовать презентацию готовой работы для более широкой аудитории на онлайн платформах (онлайн форумы, социальные сети)
3 четверть
Дизайн и технология
Настольные игры. История возникновения
8.1.2.1 демонстрировать понимание особенностей произведений искусства, ремесла и дизайна различного исторического и культурного происхождения
Концепция настольной игры
8.1.4.2 определять потребности населения в видах продукции на основе исследований
8.1.5.1 выполнять задания по разработке дизайна объекта. соответствующего функциональным (техническим), эстетическим, эргономическим и экологическим требованиям
Разработка настольной игры. Графическая документация
8.1.5.2 разрабатывать графическую и технологическую документацию, определяя последовательность и рациональные способы изготовления изделия, используя различные средства графики
Изготовление деталей настольной игры. Художественное оформление
8.1.6.2 самостоятельно подбирать современные и нетрадиционные материалы для изготовления и отделки изделия, понимая, как они могут быть эффективно использованы
8.2.3.1 определять и применять методы отделки и обработки материалов для улучшения функциональных и эстетических качеств изделия, используя ручные, механические инструменты и оборудование
Тестирование игры. Анкетирование и сбор информации
8.3.4.1 делать критические предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других, основываясь на анализе, оценке использованных идей и подходов
Презентация работ
8.3.1.1 организовать презентацию готовой работы для более широкой аудитории на онлайн платформах (онлайн форумы, социальные сети)
4 четверть
Культура дома
Роль науки в развитии агротехнологии (самостоятельное исследование)

8.1.4.1 болашақ іс-әрекеттерін анықтауда өздерінің алған білімдері мен тәжрибесін қолдана отырып шығармашылық әркеттерін жоспарлайды
Материалдарды өңдеу. Бұйымды дайындау
8.2.2.1 заманауи технологиялық машиналарда конструкциялық материалдарды өңдеу бойынша күрделі операцияларды орындау
8.2.3.1 қол, механикалық құрал-жабдықтарын қолдана отырып, бұйымдардың функционалдық және эстетикалық сапасын арттыру үшін материалдарды өңдеу мен безендіру әдістерін анықтау, пайдалану;
8.2.3.2 өз бетінше дайындаған технологиялық құжатпен күрделі бұйым (кешенді, фасонды) жасау;
8.2.3.3 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану
8.2.6.1 техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Көрме ұйымдастыру және жұмысты қорғау
8.3.1.1 онлайн платформадағы ауқымды аудитория алдында дайын жұмыстарды қорғау және оны ұсыну (онлайн форумдар, әлеуметтік желілерде)
3-тоқсан
Дизайн және технология
Үстел ойыны. Шығу тарихы
8.1.2.1 тарихи және мәдени шығу тегі әртүрлі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктері туралы түсінігін көрсету
Үстел ойынының тұжырымдамасы
8.1.4.2 зерттеу нәтижелері негізінде тұтынушылардың өнімнің түрлеріне деген қажеттілігін анықтау
8.1.5.1 функционалды (техникалық), эстетикалық, эргономикалық және экологиялық талаптарға сай нысан дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау
Үстел ойынын дайындау. Графикалық құжаттама
8.1.5.2 әртүрлі графика тәсілдерін қолданып, бұйым дайындаудың реттілігі мен тиімді тәсілін анықтай отырып (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолданып), графикалық және технологиялық құжаттар дайындау
Үстел ойының бөлшектерін дайындау. Көркемдеп безендіру
8.1.6.2 бұйымды дайындау мен безендіру үшін заманауи және дәстүрлі емес материалдардың тиімді қолданылуын түсіне отырып өздігінен таңдау
8.2.3.1 қол, механикалық құрал-жабдықтарын қолдана отырып, бұйымдардың функционалдық және эстетикалық сапасын арттыру үшін материалдарды өңдеу мен безендіру әдістерін анықтау, пайдалану
Ойынды тестілеу. Сауалнама және ақпараттар жинау
8.3.4.1 өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялауда қолданылған идеяларды талдауда және бағалауда негізінделген сыни ұсыныстар жасау
Жұмысты қорғау.
8.3.1.1 онлайн платформадағы ауқымды аудитория алдында дайын жұмыстарды қорғау және оны ұсыну (онлайн форумдар, әлеуметтік желілерде)
4-тоқсан
Үй мәдениеті
Агротехнологияның дамуындағы ғылымның рөлі (өздігінен ізденіс зерттеулері)

8.2.5.1 обсуждать и оценивать научные подходы к развитию сельскохозяйственного производства
8.1.3.1 использовать самостоятельно выбранные различные источники информации для исследования и развития творческих идей (в том числе применяя информационно-коммуникационные технологии)
Выбор и оценка электроприборов и бытовой техники
8.2.5.2 сравнивать и оценивать эксплуатационные, эргономические и эстетические качества электрооборудования и бытовой техники
8.1.3.1 использовать самостоятельно выбранные различные источники информации для исследования и развития творческих идей
Современные материалы, оборудование и инструменты для ремонта помещений (практическая работа)
8.2.5.3 находить рациональные способы устранения дефектов при ремонтных работах в быту;
8.2.5.4 изучать, выбирать и применять современные материалы, оборудование и инструменты (ручные и электрические) при ремонтных работах в быту
8.2.6.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность;
8.2.6.2 составлять памятку по безопасной работе с инструментами и оборудованием
5) 9 класс (мальчики):
Разделы долгосрочного плана
Темы/Содержание
Цели обучения.
Обучающиеся должны:
1-я четверть
Декоративно- прикладное искусство
Декоративное изделие в современных интерьерах
9.1.2.1 сравнивать, анализировать различные стили, материалы и подходы в произведениях искусства различного исторического и культурного происхождения, рассматривая их влияние на публику
Изучение приемов и техник изготовления декоративных предметов интерьера (светильник, декоративные часы)
9.1.3.1 целенаправленно и продуктивно использовать первичные и вторичные источники информации для исследования и развития творческих идей (в том числе применяя информационно-коммуникационные технологии)
Обсуждение, развитие идеи и разработка эскиза. Планирование работы
9.1.4.1 планировать творческую деятельность, определяя последовательность и рациональный (оптимальный) способ выполнения работ
9.1.5.1 обобщать знания из различных областей для разработки дизайна сложных объектов, образов и форм
Создание декоративных предметов интерьера
9.2.1.1 самостоятельно, уверенно использовать выразительные средств искусства для создания содержательных и оригинальных (уникальных) произведений
9.1.6.2 предлагать собственные (оригинальные) решения и подходы в использовании современных и нетрадиционных материалов в процессе изготовления и отделки изделия
9.2.3.3 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий
Презентация

8.2.5.1 ауылшаруашылық өндірісінің дамуындағы әдіс-тәсілдерді талқылау және бағалау
8.1.3.1 шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолдану арқылы)
Электрқұрылғылар мен тұрмыстық техникаларды таңдау және бағалау
8.2.5.2 тұрмыстық техника мен электр жабдықтарының эстетикалық, эргономикалық және эксплуатациялық сапаларын салыстру мен бағалау
8.1.3.1 шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолдану арқылы)
Бөлменің жөндеу жұмыстарына арналған заманауи материалдар мен құрал-жабдықтар (тәжірибелік жұмыс)
8.2.5.3 тұрмыста жөндеу жұмыстарын жүргізу барысында ақауларды жоюдың тиімді тәсілдерін табу;
8.2.5.4 тұрмыста жөндеу жұмыстарын жүргізу барысында заманауи материалдар мен құрал-жабдықтарды (қол және электрлік) қолдану
8.2.6.1 қауіпсіздік техникасын қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану;
8.2.6.2 құралдар-жабдықтармен қауіпсіз жұмыс істеу туралы ескертпе парағын құру
5) 9-сынып (ұлдар):
Оқу жоспарындағы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары.
Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
Сәндік қолданбалы өнер
Заманауи интерьердегі сәндік бұйымдар
9.1.2.1 мәдени және тарихи жәдігерлер, қолөнер мен дизайн салалары шығармаларының материалдарын, бағытын, салыстырмалы талдау
Интерьердің сәнді заттарының (шырағдан, сәнді сағаттар) дайындалу техникалары мен тәсілдерін зерделеу
9.1.3.1 шығармашылық идеяларды (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны) дамыту мен іске асыруда бірінші және екінші ақпарат көздерін толыққанды және нәтижелі қолдану
Идеяларды дамытуды талқылау мен нобай орындау. Жұмысты жоспарлау
9.1.4.1 жұмысты орындаудың тиімді (оптималды) әдістері мен реттілігін анықтай отырып, шығармашылық қызметін жоспарлау
9.1.5.1 күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді жалпылау
Интерьердің сәндік заттарын дайындау мен безендіру
9.2.1.1 мазмұнды, ерекше туындыны орындау үшін өз бетінше және сенімділікпен өнердің көркем құралдарын қолдану
9.1.6.2 бұйымды дайындау мен безендіру барысында заманауи және дәстүрлі емес материалдарды қолданудың өзіндік (оригиналды) шешімдері мен жолдарын ұсыну
9.2.3.3 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану
Жұмысты қорғау.

9.3.1.1 самостоятельно организовать презентацию готовой работы для определенной аудитории, применяя медиа средства и онлайн платформы (видеоролик, онлайн форумы, социальные сети)
9.3.4.1 самостоятельно представлять обоснованную оценку и собственное видение цели и значимости своей работы и работы других
2 четверть
Дизайн и технология
Шедевры архитектуры. Современная архитектура. Архитектура Казахстана (история и современность)
9.1.2.1 сравнивать, анализировать различные стили, материалы и подходы в произведениях искусства, ремесла и дизайна различного исторического и культурного происхождения;
9.3.3.1 обсуждать и оценивать качество изделия и основные факторы (эстетика, функция, экономика), определяющие внешний облик продукта
Эскизы, чертежи архитектурных зданий и сооружений (имитирующие или собственные идеи)
9.1.5.1 обобщать знания из различных областей для разработки дизайна сложных объектов, образов и форм;
9.1.5.2 самостоятельно составлять графическую и технологическую документацию, используя различные средства графики (в том числе информационно-коммуникационные технологии)
Выбор и определение материалов для изготовления макета архитектурного объекта
9.1.6.2 предлагать собственные (оригинальные) решения и подходы в использовании современных и нетрадиционных материалов в процессе изготовления и отделки изделия;
9.1.6.4 предлагать собственные (оригинальные) решения по применению ряда техник и художественных материалов при создании творческих работ
Творческая работа. Макет архитектурного объекта
9.2.3.1 определять, выбирать и применять оптимальные способы обработки и отделки материалов в процессе изготовления изделия;
9.2.3.2 создавать сложные, уникальные изделия, используя различные техники, виды конструкции и современные материалы, демонстрируя самостоятельность и уверенность
Презентация работ
9.3.1.1 самостоятельно организовать презентацию готовой работы для определенной аудитории, применяя медиа средства и онлайн платформы (видеоролик, онлайн форумы, социальные сети)
9.3.2.1 анализировать и оценивать исторические, социальные и культурные контексты в собственных работах и работах других
3 четверть
Дизайн и технология
Производство мебели и предметов интерьера
9.2.2.2 демонстрировать знание и понимание производственного и технологического процесса на различных предприятиях;
9.1.4.2 анализировать рынки сбыта различных товаров для определения прибыли
Разработка предмета для определенного интерьера (модульные кресла для выставочного зала, трансформируемая детская мебель, декоративные светильники). Обсуждение и развитие идеи. Выбор материалов

9.3.1.1 медиа құралдары мен онлайн платформаларды қолдана отырып, белгілі бір аудиторияға дайын жұмыстарын қорғауды өз бетінше ұйымдастыру (бейнетаспа, онлайн форумдар, әлеуметтік желілер)
9.3.4.1 өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы мақсаттың өзіндік анық көруін және негізделген бағаны өзіндік білдіру
2-тоқсан
Дизайн және технология
Сәулет өнерінің үздік туындылары. Заманауи сәулет өнері. Қазақстан сәулет өнері. (заманауи және тарихи)
9.1.2.1 мәдени және тарихи жәдігерлер, қолөнер мен дизайн салалары шығармаларының материалдарын, бағытын, салыстырмалы талдау;
9.3.3.1 бұйымның сапасын және өнімнің сыртқы көрінісін анықтайтын негізгі факторларды (эстетика, атқаратын қызметі, экономика) талдау және бағалау
Сәулеттік ғимараттар мен нысандардың (имитация немесе өз идеялары) нобайы, сызбасы
9.1.5.1 күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді жалпылау;
9.1.5.2 әртүрлі графика тәсілдерін қолдану арқылы (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолданып) өз бетінше графикалық және технологиялық құжатты құру
Сәулеттік нысанның макетін орындауға қажетті материалдарды анықтау және таңдау
9.1.6.2 бұйымды дайындау мен безендіру барысында заманауи және дәстүрлі емес материалдарды қолданудың өзіндік (оригиналды) шешімдері мен жолдарын ұсыну;
9.1.6.4 шығармашылық жұмыстар жасау үшін әр түрлі технологиялар мен өнер материалдарын қолдану бойынша өзіндік (оригиналды) шешімдерді ұсыну
Шығармашылық жұмыс. Сәулеттік нысан макеті
9.2.3.1 бұйым дайындау барысында материалдарды өңдеу мен безендірудің ұтымды тәсілдерін анықтау, таңдау мен қолдану;
9.2.3.2 сенімділік пен дербестігін көрсете, әртүрлі техникаларды, конструкция түрлері мен заманауи материалдарды қолдана отырып ерекше күрделі бұйым жасау
Жұмысты қорғау.
9.3.1.1 медиа құралдары мен онлайн платформаларды қолдана отырып, белгілі бір аудиторияға дайын жұмыстарын қорғауды өз бетінше ұйымдастыру (бейнетаспа, онлайн форумдар, әлеуметтік желілер)
9.3.2.1 өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы тарихи, әлеуметтік және мәдениеттік мәнмәтіндерді талдау мен бағалау
3-тоқсан
Дизайн және технология
Интерьер заттары және жиһаздардың өндірілуі
9.2.2.2 әртүрлі өнеркәсіпте технологиялық және өндірістік үдерістер туралы білімдері мен түсінігін көрсету;
9.1.4.2 пайданы (табысты) анықтау мақсатында түрлі тауарларды өткізу нарығын талдау
Белгілі бір интерьерге арналған заттарды дайындау (мысалы: көрме залына арналған модульді жиһаз, трансформацияланатын балаларға арналған жиһаз, сәнді шамшырақ) Идеяны дамыту және талқылау. Материалдарды таңдау

9.1.5.1 обобщать знания из различных областей для разработки дизайна сложных объектов, образов и форм;
9.1.6.1 самостоятельно определять и обоснованно выбирать конструкционные, природные и искусственные материалы и способы обработки и отделки с учетом технических, экологических и эксплуатационных характеристик проектируемого объекта
Графическая документация, техническая спецификация
9.1.5.2 самостоятельно составлять графическую и технологическую документацию, используя различные средства графики (в том числе информационно-коммуникационные технологии)
Создание изделия. Отделка
9.2.2.1 самостоятельно определять, выбирать и применять инструменты и современные технологические машины для обработки материалов;
9.2.3.1 определять, выбирать и применять оптимальные способы обработки и отделки материалов в процессе изготовления изделия;
9.2.3.2 создавать сложные, уникальные изделия, используя различные техники, виды конструкции и современные материалы, демонстрируя самостоятельность и уверенность
9.2.6.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность;
9.2.6.2 составлять инструкции по технике безопасности на определенные виды работы и изготовленные изделия
Презентация работ
9.3.1.1 самостоятельно организовать презентацию готовой работы для определенной аудитории, применяя медиа средства и онлайн платформы (видеоролик, онлайн форумы, социальные сети)
4 четверть
Культура дома
Элементы ландшафта в интерьере/экстерьере
9.1.5.1 обобщать знания из различных областей для разработки дизайна сложных объектов, образов и форм;
9.2.5.1 определять и описывать стили, современные направления и элементы ландшафтного дизайна;
9.1.3.1 целенаправленно и продуктивно использовать первичные и вторичные источники информации для исследования и развития творческих идей
Визуализация творческих идей
9.1.5.2 самостоятельно составлять графическую и технологическую документацию, используя различные средства графики (в том числе информационно-коммуникационные технологии);
9.3.4.1 самостоятельно представлять обоснованную оценку и собственное видение цели и значимости своей работы и работы других
Освещение в интерьере. Искусственное и искусственное освещение. Разработка проекта освещения в интерьере (жилые, общественные, производственные)
9.2.5.2 определять и описывать характеристики разных видов и типов освещения;
9.2.6.2 разработать творческие решения по организации освещения в интерьере с учетом функциональных, эргономических и эстетических требований;
9.1.5.2 самостоятельно составлять графическую и технологическую документацию, используя различные средства графики
Зонирование и планирование интерьера (жилые, общественные, производственные)
9.1.4.1 планировать творческую деятельность, определяя последовательность и рациональный (оптимальный) способ выполнения работ;
9.1.5.2 самостоятельно составлять графическую и технологическую документацию, используя различные средства графики;

9.1.5.1 күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді жалпылау;
9.1.6.1 жобаланатын нысанның техникалық, эксплатуациялық және экологиялық сипаттамаларын ескере отырып, өз бетінше конструкциялық, табиғи және жасанды материалдарды, өңдеу тәсілдерін негіздеп, анықтау және таңдау
Графикалық құжаттама. Техникалық спецификация
9.1.5.2 әртүрлі графика тәсілдерін қолдану арқылы (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолданып) өз бетінше графикалық және технологиялық құжатты құру
Бұйымды әзірлеу. Әрлеу
9.2.2.1 материалдарды өңдеуге арналған заманауи технологиялық машиналарды өз бетінше таңдап, анықтау және қолдану;
9.2.3.1 бұйым дайындау барысында материалдарды өңдеу мен безендірудің ұтымды тәсілдерін анықтау, таңдау мен қолдану;
9.2.3.2 сенімділік пен дербестігін көрсете, әртүрлі техникаларды, конструкция түрлері мен заманауи материалдарды қолдана отырып ерекше күрделі бұйым жасау
9.2.6.1 техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану;
9.2.6.2 белгілі бір бұйым мен жұмыс түріне арналған техника қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық құру
Жұмысты қорғау
9.3.1.1 медиа құралдары мен онлайн платформаларды қолдана отырып, белгілі бір аудиторияға дайын жұмыстарын қорғауды өз бетінше ұйымдастыру (бейнетаспа, онлайн форумдар, әлеуметтік желілер)
4-тоқсан
Үй мәдениеті
Интерьер/экстерьердегі ландшафт элементтері
9.1.5.1 күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді жалпылау;
9.2.5.1 ландшафты дизайнның элементтерін, заманауи бағыттары мен стильдерін анықтау және сипаттау;
9.1.3.1 шығармашылық идеяларды (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолданып) дамыту мен іске асыруда бірінші және екінші ақпарат көздерін толыққанды және нәтижелі қолдану
Шығармашылық идеяларды визуалдау
9.1.5.2 әртүрлі графика тәсілдерін қолдану арқылы (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолданып) өз бетінше графикалық және технологиялық құжатты құру;
9.3.4.1 өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы мақсаттың өзіндік анық көруін және негізделген бағаны өзіндік білдіру
Интерьердегі жарықтандыру. Табиғи және жасанды жарықтандыру. Интерьерді жарықтандырудың жобасын даярлау (тұрғын үй бөлмелері, өндірістік, қоғамдық орындар)
9.2.5.2 жарықтандырудың типтік және әртүрлі түрін сипаттау мен анықтау;

5.3.1.1 презентовать готовую работу всему классу
2 четверть
Декоративно- прикладное искусство
Краткая история и виды орнамента. Казахские национальные орнаменты (виды, стилизация и мотивы)
5.1.2.1 изучать и определять особенности произведений искусства, ремесла и дизайна казахской национальной и мировой культуры
Художественная вышивка. Виды вышивки. Знакомство с материалами и инструментами. Разработка эскиза
5.1.2.1 изучать и определять особенности произведений искусства, ремесла и дизайна казахской национальной и мировой культуры;
5.1.5.2 выполнять эскизы и наброски для реализации творческих идей
Декорирование изделия с художественной вышивкой
5.2.1.1 использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
5.2.3.3 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий
5.2.6.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Искусство плетения. Виды плетения. Знакомство с материалами и инструментами
5.1.6.2 распознавать ряд современных и нетрадиционных материалов, определяя их свойства и назначения
5.1.5.2 выполнять эскизы и наброски для реализации творческих идей
5.1.4.1 разработать план, определяя этапы выполнения творческой работы
Плетение изделия
5.2.3.2 выполнять простые изделия из различных (текстильных, природных и искусственных) материалов
5.2.3.4 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий
5.2.6.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Выставка работ
5.3.1.1 презентовать готовую работу всему классу (выставка)
3 четверть
Дизайн и технология
Классификация и характеристика текстильных материалов. Исследование видов и свойств материалов
5.1.6.3 знать и описывать классификацию текстильных материалов и изделий
Оборудование, инструменты и приспособления для обработки текстильных материалов
5.2.2.1 знать и описывать устройство швейной машины, способы заправки нитей и выполнять машинные строчки;
5.2.2.2 знать, описывать и применять оборудование для влажно - тепловой обработки (утюг) швейных изделий;
5.2.6.2 знать способы безопасной работы с ручными инструментами и правила гигиены труда (организация и уборка рабочего места и инструментов, работа в спецодежде)
Классификация швейных изделий. От идеи до продукта (швейные изделия)

5.3.1.1 бүкіл сыныпқа дайын жұмысты таныстыру (көрме)
2-тоқсан
Сәндік-қолданбалы өнер
Сәндік-қолданбалы өнер, негізгі пішіндер мен ерекшеліктері. Қазақстан халқының сәндік-қолданбалы өнері. Қазақтың ұлттық ою-өрнектері (түрлері, стилизация мен мотивтері)
5.1.2.1 әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін анықтау және зерделеу
Көркем кестелеу. Кесте түрлері. Материалдар және құрал-жабдықтармен танысу. Нобай орындау
5.1.2.1 әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін анықтау және зерделеу;
5.1.5.2 шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау
Көркемдік кестемен бұйымды безендіру
5.2.1.1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану
5.2.3.3 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар дайындау үдерісінде қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану
5.2.6.1 материалдар мен құралдарды техника қауіпсіздігін сақтап, қолданудың маңыздылығын сезіне отырып демонстрациялау
Өру өнері. Өру түрлері. Материалдар және құрал-жабдықтармен танысу
5.1.6.2 бірқатар заманауи және дәстүрлі емес материалдарды білу, олардың қасиеттері мен міндеттерің анықтау
5.1.5.2 шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау
5.1.4.1 шығамашылық жұмысты орындау кезеңдерін анықтай отырып, жоспар дайындау
Бұйым өру
5.2.3.2 түрлі материалдардан (тоқыма, табиғи және жасанды) қарапайым бұйым орындау
5.2.3.4 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар дайындау үдерісінде қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану
5.2.6.1 қауіпсіздік техникасын қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Жұмыстардың көрмесі
5.3.1.1 бүкіл сыныпқа дайын жұмысты таныстыру (көрме )
3-тоқсан
Дизайн және технология
Тоқыма материалдарының классификациясы мен сипаттамалары. Материалдардың түрлері мен қасиеттерін зерттеу
5.1.6.3 тоқыма материалдары мен бұйымдарының классификациясын, құрамы мен қарапайым тоқылу әдісін сипаттау және білу
Тоқыма материалдарын өңдеуге арналған құрал-жабдықтар мен құрылғылар
5.2.2.1 тігін машинасының құрылысын, жіп өткізуді сипаттау және білу, машина тігістерін орындау;
5.2.2.2 тігін бұйымдарын ылғалды-жылулық (үтік) өңдеуге арналған жабдықтарын білу, сипаттай алу және қолдану;
5.2.6.2 қол еңбегі құралдарымен жұмыс істеудің қауіпсіз тәсілдерін, еңбек гигиенасының ережелерін білу (жұмыс орнын, құралдарды ұйымдастыру және тазалау, арнайы киімде жұмыс істеу)
Тігін бұйымдарының классификациясы. Идеядан өнімге (тігін бұйымдары)

5.1.6.3 знать и описывать классификацию текстильных материалов и изделий
Дизайн, макетирование одежды (бумага, текстиль и другие материалы). Создание костюма (на мини-манекен или куклу)
5.1.5.1 выполнять задания по разработке дизайна простых объектов, соблюдая основные законы композиции и основываясь на опыте других (художников, ремесленников, дизайнеров);
5.2.3.1 выполнять раскрой и обработку текстильных материалов ручными инструментами и на швейной машине, применяя стачные швы;
5.2.3.2 выполнять простые изделия из различных (текстильных, природных и искусственных) материалов;
5.2.6.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Дизайн швейных изделий в технике текстильной мозаики (пэчворк, квиллинг, курак). Разработка идей. Эскиз. Выбор и подготовка материала. Последовательность выполнения работы
5.1.5.1 выполнять задания по разработке дизайна простых объектов, соблюдая основные законы композиции и основываясь на опыте других (художников, ремесленников, дизайнеров);
5.1.4.1 разработать план, определяя этапы выполнения творческой работы
Создание изделия. Декорирование изделия
5.2.3.1 выполнять раскрой и обработку текстильных материалов ручными инструментами и на швейной машине, применяя стачные швы;
5.2.3.2 выполнять простые изделия из различных (текстильных, природных и искусственных) материалов;
5.2.3.3 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий;
5.2.6.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Презентация работы
5.3.1.1 презентовать готовую работу всему классу; 5.3.4.1 принимать конструктивные комментарии и делать предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других
4 четверть
Культура питания
Основы здорового питания. Составление меню
5.2.4.1 изучать и описывать правила здорового и рационального питания;
5.2.4.2 составлять меню здорового и рационального питания;
5.1.3.1 работать с источниками информации для исследования и развития творческих идей
Оборудование кухни. Посуда, инструменты и приспособления для приготовления пищи. Исследование возможностей инструментов и приспособлений для приготовления пищи
5.2.4.3 изучить и определять возможности инструментов, оборудования и приспособлений для приготовления пищи;
5.2.6.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность;

5.1.6.3 тоқыма материалдары мен бұйымдарының классификациясын, құрамы мен қарапайым тоқылу әдісін сипаттау және білу
Дизайн, киімді макеттеу (қағаз, тоқыма материалдар). Костюм құру (мини-манекенде немесе қуыршақта)
5.1.5.1 өзінің және өзгенің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) тәжірибесіне сүйеніп және композицияның негізгі заңдылықтарын ескеріп, қарапайым нысандардың дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау;
5.2.3.1 тоқыма бұйымдарын пішу және сыру тігісін қолдану арқылы қол еңбегі құралдарымен, тігін машинасында өңдеу;
5.2.3.2 түрлі материалдардан (тоқыма, табиғи және жасанды) қарапайым бұйым орындау;
5.2.6.1 қауіпсіздік техникасын қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Тоқыма мозаика техникасында тігін бұйымдарының дизайны (құрақ, пэчворк, квилт) Идеяларды құру. Нобай. Материалды таңдау және дайындау. Жұмыстың орындалу бірізділігі
5.1.5.1 өзінің және өзгенің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) тәжірибесіне сүйене отырып және композицияның негізгі заңдылықтарын ескеріп, қарапайым нысандардың дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау;
5.1.4.1 шығамашылық жұмысты орындау кезеңдерін анықтай отырып, жоспар дайындау
Бұйым дайындау. Бұйымды безендіру
5.2.3.1 тоқыма бұйымдарын пішу және сыру тігісін қолдану арқылы қол еңбегі құралдарымен, тігін машинасында өңдеу;
5.2.3.2 түрлі материалдардан (тоқыма, табиғи және жасанды) қарапайым бұйым орындау;
5.2.3.3 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар дайындау үдерісінде қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану;
5.2.6.1 қауіпсіздік техникасын қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Жұмысты қорғау
5.3.1.1 бүкіл сыныпқа дайын жұмысты таныстыру (көрме);
5.3.4.1 өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялау бойынша конструктивті пікірлер, ұсыныстарды білдіру
4-тоқсан
Тамақтану мәдениеті
Дұрыс тамақтанудың негіздері. Ас мәзірін әзірлеу
5.2.4.1 дұрыс және тиімді тамақтанудың ережелерін сипаттау және зерделеу;
5.2.4.2 дұрыс және тиімді тамақтанудың мәзірін құрастыру;
5.1.3.1 шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы)
Асхананың жабдықталуы. Тағам әзірлеуге арналған құралдар-жабдықтар, аспаптар мен ыдыс-аяқтар. Тағам дайындауға арналған құрал-жабдықтардың мүмкіндіктерін зерттеу
5.2.4.3 тағам әзірлеуге арналған құралдар мен жабдықтарды зерделеу және олардың мүмкіншілігін анықтау;
5.2.6.1 техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану;

5.2.6.2 знать способы безопасной работы с ручными инструментами и правила гигиены труда (организация и уборка рабочего места и инструментов, работа в спецодежде)
Технология приготовления бутербродов и напитков
5.1.3.1 работать с источниками информации для исследования и развития творческих идей;
5.2.4.4 знать и применять технологию приготовления холодных блюд и напитков;
5.3.1.1 презентовать готовую работу всему классу
Технология приготовления салатов из овощей и фруктов
5.2.4.4 знать и применять технологию приготовления холодных блюд и напитков;
5.3.4.1 принимать конструктивные комментарии и делать предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других;
5.3.1.1 презентовать готовую работу всему классу
Культура дома
Личная гигиена, уход за собой
5.2.5.3 изучать и описывать правила личной гигиены и определять различные типы кожи и волос;
5.2.5.4 выбирать и применять средства и действия по уходу за собой при ограниченной поддержке
Основные направления растениеводства. Весенние работы в растениеводстве
5.2.5.1 изучать и описывать основные направления растениеводства и плодоовощных культур;
5.2.5.2 выполнять весенние работы в растениеводстве;
5.2.6.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
7) 6 класс (девочки):
Разделы долгосрочного плана
Темы/Содержание
Цели обучения.
Обучающиеся должны:
1-я четверть
Визуальное искусство
Портретный жанр. Виды портрета. Портрет в творчестве казахстанских художников
6.1.3.1 самостоятельно выбирать и применять источники информации для исследования и развития творческих идей
6.1.2.1 демонстрировать знание и понимание особенностей произведений искусства, ремесла и дизайна казахской национальной и мировой культуры
Линейный портрет. Графика. Техника выполнения. Нетрадиционные методы создания портретов (портрет из проволоки)
6.2.1.1 определять, выбирать и использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
6.1.6.4 экспериментировать и использовать техники, художественные материалы, демонстрируя знание свойств материалов и практические навыки работы; 6.1.6.2 распознавать ряд современных и нетрадиционных материалов и определять, как они могут быть эффективно обработаны и использованы;
Цвет в портрете. Техника выполнения

5.2.6.2 қол еңбегі құралдарымен жұмыс істеудің қауіпсіз тәсілдерін, еңбек гигиенасының ережелерін білу (жұмыс орнын, құралдарды ұйымдастыру және тазалау, арнайы киімде жұмыс істеу)
Бутербродтар мен сусындардың әзірлену технологиясы
5.1.3.1 шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолданып);
5.2.4.4 суық тағамдар мен сусындар дайындау технологиясын білу және қолдану;
5.1.3.1 шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы)
Жемістер мен көкөністерден салаттар әзірлеу технологиясы
5.2.4.4 салқын тағамдар мен сусындарды әзірлеу технологиясын білу және қолдану;
5.3.4.1 өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялау бойынша конструктивті пікірлер, ұсыныстарды білдіру;
5.1.3.1 шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы)
Үй мәдениеті
Жеке бастың гигиенасы. Өз-өзіне күтім жасау
5.2.5.3 жеке басының гигиенасы ережелерін зерделеу және сипаттау, әртүрлі шаш пен тері түрін анықтау;
5.2.5.4 өз бетінше өз-өзіне қарау әрекеттері мен тәсілдерін таңдау және қолдану
Өсімдік шаруашылығының негізгі бағыттары. Өсімдік шаруашылығындағы көктемгі жұмыстар
5.2.5.1 өсімдік шаруашылығы мен жеміс-көкөніс түрлерінің негізгі бағыттарын зерделеу және сипаттау;
5.2.5.2 өсімдік шаруашылығында көктемгі жұмыстар жүргізу (топырақты өңдеу, зиянкес жәндіктерден қорғау, егу мен отырғызу);
5.2.6.1 техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
2) 6-сынып (қыздар):
Оқу жоспарындағы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқу мақсаттары.
Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
Визуалды өнер
Портрет жанры. Портрет түрлері. Қазақстандық суретшілердің шығармашылығындағы портрет
6.1.3.1 шығармашылық идеяларды іске асыру мақсатында ақпарат көздерін өз бетінше таңдап, қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы)
6.1.2.1 әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктері туралы білімі мен түсінігін көрсету
Сызықты портрет. Графика. Орындалу техникасы. Дәстүрлі емес материалдардан портрет жасау (сымнан орындалған портрет)
6.2.1.1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін анықтау, таңдау және қолдану
6.1.6.4 материалдардың қасиеттері жайлы білімін және тәжірибелік жұмыс істеу дағдыларын көрсете отырып техникалар, көркемдік материалдарды қолдану және эксперимент жасау;
6.1.6.2 бірқатар заманауи және дәстүрлі емес материалдарды білу, оларды өңдеу мен пайдаланудың тиімді жолдарын (немесе әдістерін) анықтау
Портреттегі түс. Орындалу техникасы

6.1.1.1 демонстрировать знание и понимание визуальных характеристик объектов окружающего мира (композиция, цвет, форма, фактура, пропорции) на основе собственного опыта и опыта других;
6.2.1.1 определять, выбирать и использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
Современный портрет. Фотоискусство. Эксперимент с фотокамерой
6.3.2.1 сравнивать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других (художники, ремесленники, дизайнеры), используя предметную терминологию
6.2.1.1 определять, выбирать и использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
Анимация. Движущиеся элементы (пластилиновая анимация, театр теней, пальчиковые куклы, тростевые)
6.1.2.1 демонстрировать знание и понимание особенностей произведений искусства, ремесла и дизайна казахской национальной и мировой культуры
Разработка сценария. Создание героев и декорации. Реализация художественных идей. Озвучка
6.1.4.1 планировать и определять последовательность действий с учетом затрат времени и других факторов
6.2.1.1 определять, выбирать и использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
6.3.4.1 принимать конструктивные комментарии и делать обоснованные предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других
Презентация работ
6.3.1.1 презентовать готовую работу для школьной аудитории (выставка)
2 четверть
Декоративно- прикладное искусство
Искусство вязания. Вязание крючком. Приемы и техники вязания. Разработка эскиза изделия. Выбор материалов и инструментов
6.1.2.1 демонстрировать знание и понимание особенностей произведений искусства, ремесла и дизайна казахской национальной и мировой культуры;
6.1.5.2 выполнять эскизы, технические рисунки и чертежи для реализации творческих идей;
6.1.4.2 определять материальные затраты (количественные показатели)
Вязание крючком разных изделий (салфетки, сумочки, чехла для сотки)
6.1.6.4 экспериментировать и использовать техники, художественные материалы, демонстрируя знание свойств материалов и практические навыки работы; 6.2.3.3 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий;
6.2.6.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Вязание спицами. Спицы, их виды. Приемы и техники вязания. Разработка эскиза изделия
6.1.5.2 выполнять эскизы, технические рисунки и чертежи для реализации творческих идей;
6.1.4.2 определять материальные затраты (количественные показатели)
Вязание спицами разных изделий (шарф, косынка, подставка, чехол для мобильного телефона)
6.1.6.4 экспериментировать и использовать техники, художественные материалы, демонстрируя знание свойств материалов и практические навыки работы;
6.2.3.3 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий;
6.2.6.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Презентация работ. Организация выставки
6.3.1.1 презентовать готовую работу для школьной аудитории (выставка);
6.3.4.1 принимать конструктивные комментарии и делать обоснованные предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работы других
3 четверть
Дизайн и технология
Разработка изделия из текстильных материалов (авторская кукла, развивающая игрушка). Разработка идей. Эскиз

6.1.1.1 өзінің және басқа оқушының тәжірибесіне сүйене отырып, қоршаған орта нысандарының визуалды сипаттамаларын (композиция, түс, пішін, фактура, тепе-теңдік) түсіну және білімін көрсету;
6.2.1.1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін анықтау, таңдау және қолдану
Заманауи портрет. Фотоөнер. Фотокамерамен тәжірибе
6.3.2.1 пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) жұмыстарындағы идеялары мен тақырыптарды салыстыру
6.2.1.1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін анықтау, таңдау және қолдану
Анимация. Қозғалатын элементтер (ермексазды анимация, көлеңкелі театр, саусақты және таяқшалы қуыршақтар)
6.1.2.1 әлемдік және қазақтың ұлттық мәдениетіндегі дизайн, қолөнер мен өнер туындыларының ерекшеліктерін түсіну мен білімін көрсету
Сценарий дайындау. Кейіпкерлер мен декорациялар құру. Көркем өнер идеяларын іске асыру. Дыбыс қосу
6.1.4.1 уақыт пен басқа да факторларды ескере отырып, іс-әрекеттің реттілігін анықтау және жоспарлау
6.2.1.1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін анықтау, таңдау және қолдану
6.3.4.1 өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялау бойынша сындарлы пікір мен негізделген ұсыныстарды қабылдау
Жұмысты қорғау
6.3.1.1 мектеп аудиториясы алдында өзінің дайын жұмыстарын таныстыру (көрме)
2-тоқсан
Сәндік-қолданбалы өнер
Тоқу өнері. Ілмекпен тоқу. Тоқу тәсілдері мен техникалары. Бұйымның нобайын дайындау. Материалдар мен құрал-жабдықтарды таңдау
6.1.2.1 әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктері туралы білімі мен түсінігін көрсету;
6.1.5.2 шығармашылық идеяларын іске асыру үшін нобайлар, техникалық суреттер мен сызбалар орындау;
6.1.4.2 материалдық шығынды анықтау (сандық көрсеткіштер)
Әртүрлі бұйымдарды ілмекпен тоқу (сулықтар, сөмкелер, ұялы телефондардың қабы)
6.1.6.4 материалдардың қасиеттері жайлы білімін және тәжірибелік жұмыс істеу дағдыларын көрсете отырып техникалар, көркемдік материалдарды қолдану және эксперимент жасау;
6.2.3.3 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану;
6.2.6.1 техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Шалма бізбен тоқу. Шалма біз және олардың түрлері. Тоқу тәсілдері мен техникалары. Бұйымның нобайын дайындау
6.1.5.2 шығармашылық идеяларын іске асыру үшін нобайлар, техникалық суреттер мен сызбалар орындау;
6.1.4.2 материалдық шығынды анықтау (сандық көрсеткіштер)
Әртүрлі бұйымдарды шалма бізбен тоқу (мойынорағыш, үшкіл орамал, тіреуіш, ұялы телефондардың қабы)
6.1.6.4 материалдардың қасиеттері жайлы білімін және тәжірибелік жұмыс істеу дағдыларын көрсете отырып техникалар, көркемдік материалдарды қолдану және эксперимент жасау;
6.2.3.3 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану;
6.2.6.1 техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Жұмысты қорғау. Көрме ұйымдастыру
6.3.1.1 мектеп аудиториясы алдында өзінің дайын жұмыстарын таныстыру (көрме);
6.3.4.1 өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялау бойынша сындарлы пікір мен негізделген ұсыныстарды қабылдау
3-тоқсан
Дизайн және технология
Тоқыма материалдарынан бұйым дайындау (авторлық қуыршақ, дамытатын ойыншықтар). Идеяларды құру. Нобай

6.1.5.1 выполнять задания по разработке дизайна различных объектов, соблюдая основные законы композиции, опираясь на собственный опыт и знания;
6.1.5.2 выполнять эскизы, технические рисунки и чертежи для реализации творческих идей
Исследование текстиля разной фактуры и цвета. Выбор и подготовка материалов, инструментов и оборудования
6.1.6.3 изучать и определять свойства и фактуру текстильных материалов и изделий;
6.1.6.2 распознавать ряд современных и нетрадиционных материалов и определять, как они могут быть эффективно обработаны и использованы;
6.2.2.1 знать и выполнять регулировку швейных машин
Создание изделия. Раскрой деталей. Обработка отдельных деталей. Сборка деталей и отделка изделия
6.2.2.2 знать и описывать режимы влажно-тепловой обработки швейных изделий и применять их на практике;
6.2.3.1 выполнять раскрой и обработку текстильных материалов ручными инструментами и на швейной машине, применяя стачные швы и швы в подгибку;
6.2.3.2 выполнять одиночные изделия, применяя различные (текстильные, природные и искусственные) материалы и конструкции;
6.2.6.2 знать и объяснять способы безопасной работы с ручными электрическими инструментами, оборудованием и правила гигиены труда (организация и уборка рабочего места и инструментов, работа в спецодежде)
Дизайн текстильных изделий для дома (фартук, кухонные принадлежности). Разработка идей. Эскиз. Выбор и подготовка материала. Последовательность выполнения работы
6.1.5.1 выполнять задания по разработке дизайна различных объектов, соблюдая основные законы композиции, опираясь на собственный опыт и знания;
6.1.5.2 выполнять эскизы, технические рисунки и чертежи для реализации творческих идей;
6.1.4.1 планировать и определять послдовательность действий с учетом затрат времени и других факторов;
6.1.4.2 определять материальные затраты (количественные показатели)
Создание изделия. Раскрой деталей. Обработка отдельных деталей. Сборка деталей и отделка изделия. Декорирование изделия
6.2.2.2 знать и описывать режимы влажно-тепловой обработки швейных изделий и применять их на практике;
6.2.3.1 выполнять раскрой и обработку текстильных материалов ручными инструментами и на швейной машине, применяя стачные швы и швы в подгибку;
6.2.3.2 выполнять одиночные изделия, применяя различные (текстильные, природные и искусственные) материалы и конструкции;
6.2.6.2 знать и объяснять способы безопасной работы с ручными электрическими инструментами, оборудованием и правила гигиены труда (организация и уборка рабочего места и инструментов, работа в спецодежде)
Презентация работ. Организация выставки

6.1.5.1 өзінің тәжірибесі мен біліміне сүйеніп, композицияның негізгі заңдылықтарын сақтай отырып, әртүрлі нысандардың дизайны бойынша тапсырмалар орындау;
6.1.5.2 шығармашылық идеяларын іске асыру үшін нобайлар, техникалық суреттер мен сызбалар орындау
Түрлі-түсті және фактуралы тоқыма материалдарын зерттеу. Материалдарды, құралдар мен жабдықтарды таңдау және дайындау
6.1.6.3 тоқыма материалдары мен бұйымдарының қасиеттері мен фактурасын анықтау және зерделеу;
6.1.6.2 бірқатар заманауи және дәстүрлі емес материалдарды білу, оларды өңдеу мен пайдаланудың тиімді жолдарын (немесе әдістерін) анықтау;
6.2.2.1 тігін машинасын қалыпты күйге келтіруді білу және орындау
Бұйым дайындау. Бөлшектерді пішу. Жеке бөліктерін өңдеу. Бөлшектерді біріктіру мен бұйымды безендіру
6.2.2.2 тігін бұйымдарын ылғалды- жылулық өңдеу режимдерін білу, сипаттау және оларды тәжірибеде қолдану;
6.2.3.1 өлшем мен белгілеу негізінде орындалған бұйым дайындау үшін материалдарды электрлік қол құралдарымен өңдеу;
6.2.3.2 әртүрлі конструкциялар мен материалдарды (тоқыма, табиғи және жасанды) қолдана отырып, бір өнім орындау;
6.2.6.2 қол электрлі құралдары мен жабдықтарымен қауіпсіз жұмыс жасау тәсілдерін, еңбек гигиенасы ережелерін (жұмыс орнын, құралдарды ұйымдастыру мен тазалау, арнайы киімде жұмыс істеу) білу және түсіндіру
Үйге арналған тоқыма бұйымдарының дизайны (алжапқыш, асханалық бұйымдар). Идеяларды құру. Нобай. Материалды таңдау және дайындау. Жұмысты орындау бірізділігі
6.1.5.1 өзінің тәжірибесі мен біліміне сүйеніп, композицияның негізгі заңдылықтарын сақтай отырып, әртүрлі нысандардың дизайны бойынша тапсырмалар орындау;
6.1.5.2 шығармашылық идеяларын іске асыру үшін нобайлар, техникалық суреттер мен сызбалар орындау;
6.1.4.1 уақыт пен басқа да факторларды ескере отырып, іс-әрекеттің реттілігін анықтау және жоспарлау;
6.1.4.2 материалдық шығынды анықтау (сандық көрсеткіштер)
Бұйым дайындау. Бөлшектерді пішу. Жеке бөліктерін өңдеу. Бөлшектерді біріктіру мен бұйымды безендіру
6.2.2.2 тігін бұйымдарын ылғалды- жылулық өңдеу режимдерін білу, сипаттау және оларды тәжірибеде қолдану;
6.2.3.1 тігін машинасы және қол құралдарымен қайып тігу, сырып тігу тігіс түрлерін қолдана отырып, тоқыма материалдарын пішу және өңдеу;
6.2.3.2 әртүрлі конструкциялар мен материалдарды (тоқыма, табиғи және жасанды) қолдана отырып, бір өнім орындау;
6.2.6.2 қол электрлі құралдары мен жабдықтарымен қауіпсіз жұмыс жасау тәсілдерін, еңбек гигиенасы ережелерін (жұмыс орнын, құралдарды ұйымдастыру мен тазалау, арнайы киімде жұмыс істеу) білу және түсіндіру
Жұмысты қорғау. Көрме ұйымдастыру

6.3.1.1 презентовать готовую работу для школьной аудитории (выставка);
6.3.3.1 сравнивать методы и подходы (техники), использованные для создания собственной работы и работ других (художники, ремесленники, дизайнеры). используя предметную терминологию
4 четверть
Культура питания
Правила поведения за столом в казахской культуре, культурах разных народов и в местах общественного питания
6.2.4.1 описывать и сравнивать правила поведения за столом в казахской культуре, культурах разных народов и в местах общественного питания;
6.2.4.2 демонстрировать знания и практические навыки оформления и сервировки стола для различных мероприятий
Технология приготовления блюд из полуфабрикатов
6.2.4.3 знать и применять технологию экспресс- приготовления блюд и десерта;
6.2.4.4 определять и выбирать продукты, инструменты и приспособления для приготовления различных блюд
Технология экспресс-приготовления блюд
6.2.4.3 знать и применять технологию экспресс приготовления блюд и десерта;
6.2.4.4 определять и выбирать продукты, инструменты и приспособления для приготовления различных блюд
Технология приготовления десерта
6.2.4.3 знать и применять технологию экспресс- приготовления блюд и десерта;
6.2.4.4 определять и выбирать продукты, инструменты и приспособления для приготовления различных блюд;
6.3.1.1 презентовать готовую работу для школьной аудитории (выставка)
Культура дома
Правила гигиены. Влажная и сухая уборка помещений
6.2.5.3 изучать и описывать гигиенические требования к жилищу, инструменты и средства уборки;
6.2.5.4 выбирать и применять инструменты и средства для уборки при ограниченной поддержке
Уход за одеждой и обувью, их хранение
6.2.5.5 знать и соблюдать правила по уходу и хранению сезонной одежды и обуви при ограниченной поддержке
Декоративно- цветочные культуры. Весенние работы в цветоводстве
6.2.5.1 изучать и описывать технологию выращивания декоративно-цветочных культур;
6.2.5.2 выполнять весенние работы в декоративном садоводстве и цветоводстве (обработка почвы, защита от вредителей, посевы и посадки);
6.2.6.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
8) 7 класс (девочки):
Разделы долгосрочного плана
Темы/Содержание
Цели обучения.
Обучающиеся должны:
1 четверть
Визуальное искусство
Современные техники и достижения науки в искусстве. Микрорисунки природы

6.3.1.1 мектеп аудиториясы алдында өзінің дайын жұмыстарын таныстыру (көрме);
6.3.3.1 пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) жұмыстарындағы қолданылған әдіс-тәсілдерді (техникасы) салыстыру
4-тоқсан
Тамақтану мәдениеті.
Қазақ халқы мен түрлі халықтардың және де қоғамдық тамақтану орындарындағы дастарқан басында өзін-өзі дұрыс ұстау ережелері
6.2.4.1 қоғамдық тамақтану орындарында, қазақ халқы мен әлем халықтарының мәдениетіндегі дастарқан басында өзін-өзі ұстау ережелерін салыстыру және сипаттау;
6.2.4.2 әртүрлі іс-шараға арналған дастарханды безендірудегі білімдері мен тәжірбиелік дағдыларын көрсету
Жартылай дайын өнімдерден тағамдар әзірлеу технологиясы
6.2.4.3 жылдам орындалатын тағамдар мен десерт дайындау технологияларын білу және қолдану;
6.2.4.4 әртүрлі тағамдарды дайындау үшін азық-түліктер, құрал-жабдықтар мен керек-жарақтарын анықтау және таңдау
Тағамдарды жылдам әзірлеудің технологиясы
6.2.4.3 жылдам орындалатын тағамдар мен десерт дайындау технологияларын білу және қолдану;
6.2.4.4 әртүрлі тағамдарды дайындау үшін азық-түліктер, құрал-жабдықтар мен керек-жарақтарын анықтау және таңдау
Десерт әзірлеу технологиясы
6.2.4.3 жылдам орындалатын тағамдар мен десерт дайындау технологияларын білу және қолдану;
6.2.4.4 әртүрлі тағамдарды дайындау үшін азық-түліктер, құрал-жабдықтар мен керек-жарақтарын анықтау және таңдау;
6.3.1.1 мектеп аудиториясы алдында өзінің дайын жұмыстарын таныстыру (көрме)
Үй мәдениеті
Гигиена ережелері. Бөлмені ылғалды және құрғақ тазалау жұмысы
6.2.5.3 тазалау құралдары, тұрғын үйге қойылатын гигениалық талаптарды зерделеу және сипаттау;
6.2.5.4 шектеулі қолдауда тазалау құралдары мен тәсілдерін таңдау және қолдану
Киім (аяқ киім) күтімі мен оларды сақтау
6.2.5.5 шектеулі қолдауда мезгілдік киім мен аяқ-киімдерді күту мен ұзаққа сақтау ережелерін білу және ұстану
Сәндік гүлдер түрлері. Гүл өсіру шаруашылығындағы көктемгі жұмыстар
6.2.5.1 сәндік гүлдер түрлерін өсіру технологиясын зерттеу және сипаттау;
6.2.5.2 сәндік бақ өсіру мен гүл өсіру шаруашылығында көктемгі жұмыстар (топырақты өңдеу, зиянкес жәндіктерден қорғау, егу мен отырғызу) жүргізу;
6.2.6.1 қауіпсіздік техникасын қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
2) 7-сынып (қыздар):
Оқу жоспарындағы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқу мақсаттары.
Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
Визуалды өнер
Өнердегі заманауи техника мен ғылыми жетістіктер. Табиғаттағы микро суреттер

7.1.1.1 демонстрировать знание и понимание визуальных элементов окружающего мира (композиция, цвет, форма, фактура, пропорции) в различных контекстах, стилях и направлениях
7.2.1.1 обоснованно определять, выбирать и использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средств искусства для передачи более сложных творческих идей и чувств
Современные направления в изобразительном искусстве (поп арт, инсталляция). Самостоятельное исследование
7.3.2.1 обсуждать и оценивать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работах других (художники, ремесленники, дизайнеры) используя предметную терминологию
7.3.3.1 обсуждать и оценивать методы и подходы (техники), использованные для создания собственной работы и работ других (художники, ремесленники, дизайнеры), используя предметную терминологию
Современные художники Казахстана
7.1.2.1 самостоятельно изучать и определять особенности произведений искусства, ремесла и дизайна различного исторического и культурного происхождения
7.1.3.1 использовать различные источники информации для исследования и развития творческих идей, выбирая из них наиболее подходящие (в том числе применяя информационно-коммуникационные технологии)
Практическая работа на основе исследований современных стилевых направлений в искусстве (в формате 2D или 3D)
7.1.6.4 определять, выбирать и комбинировать различные (современные) техники и художественные материалы при создании творческих работ;
7.1.6.2 распознавать ряд современных и нетрадиционных материалов и определять, как они эффективно могут быть комбинированы, обработаны и использованы для создании творческих работ
7.2.1.1 обоснованно определять, выбирать и использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средств искусства для передачи более сложных творческих идей и чувств
Презентация работ и организация выставки
7.3.1.1 презентовать готовую работу для широкой аудитории (выставка, показ мод)
2 четверть
Декоративно-прикладное искусство
Художественная роспись (батик, гжель, хохлома). Виды росписи. Приемы и техники росписи. Материалы и оборудование
7.1.2.1 самостоятельно изучать и определять особенности произведений искусства, ремесла и дизайна различного исторического и культурного происхождения;
7.1.3.1 использовать различные источники информации для исследования и развития творческих идей, выбирая из них наиболее подходящие (в том числе применяя информационно-коммуникационные технологии)
Разработка эскиза изделия. Подготовка материалов и инструментов
7.1.5.2 выполнять эскизы и разрабатывать графическую и технологическую документацию для изготовления изделия, используя различные средства графики;

7.1.1.1 қоршаған орта элементтерінің визуалды сипаттамасын (композиция, түс, пішін, фактура, пропорция) өзінше түсіндіру
7.2.1.1 күрделі шығармашылық идеялары мен сезімдерін білдіру үшін, өнер құралдары мен әртүрлі техникада таңдалған қасиеттері мен тәсілдерін визуалды элементтерді таңдау және негізделген түрде анықтау
Бейнелеу өнеріндегі заманауи бағыттар (поп арт, инсталляция) (өздігінен ізденіс зерттеулері)
7.3.2.1 пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) жұмыстарындағы идеялары мен тақырыптарды талқылау және бағалау
7.3.3.1 пәндік терминологияны пайдалана отырып, басқалардың (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) және өз жұмыстарындағы әдіс-тәсілдері мен техникаларды талқылау және бағалау
Қазақстанның заманауи суретшілері
7.1.2.1 тарихи және мәдени шығу тегі әртүрлі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін өз бетінше зерделеу және сипаттау
7.1.3.1 шығармашылық жұмыста идеяларын іске асыру мақсатында түрлі ақпарат көздерінің ең тиімдісін таңдай отырып, қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы)
Өнердегі заманауи стильдік бағыттарды зерттеу негізінде тәжірибелік жұмыс орындау. (2D немесе 3D форматында)
7.1.6.4 шығармашылық жұмыстар жасау үшін әртүрлі (заманауи) технологиялар мен өнер материалдарын анықтау, таңдау және біріктіру;
7.1.6.2 бірқатар заманауи және дәстүрлі емес материалдарды білу, оларды өңдеу, пайдалану және үйлестірудің тиімді жолдарын (немесе әдістерін) анықтау
7.2.1.1 күрделі шығармашылық идеялары мен сезімдерін білдіру үшін, өнер құралдары мен әртүрлі техникада таңдалған қасиеттері мен тәсілдерін визуалды элементтерді таңдау және негізделген түрде анықтау
Жұмысты қорғау және көрме ұйымдастыру
7.3.1.1 ауқымды аудитория алдында дайын болған өз жұмыстарын таныстыру (көрме, сән көрсетілімі)
2-тоқсан
Сәндік-қолданбалы өнер
Көркемдік жазба (батик, гжель, хохлома). Жазбалар түрлері. Жазбалардың тәсілдері мен техникасы. Материалдары және құралдары
7.1.2.1 тарихи және мәдени шығу тегі әртүрлі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін өз бетінше зерделеу және сипаттау;
7.1.3.1 шығармашылық жұмыста идеяларын іске асыру мақсатында түрлі ақпарат көздерінің ең тиімдісін таңдай отырып, қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы)
Бұйымның нобайын орындау. Материалдар мен құралдарды дайындау
7.1.5.2 бұйым жасауда әртүрлі графикалық құралдарды қолдана отырып (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технология-ларды қолданып), нобайлар, графикалық және технологиялық құжаттар дайындау;

7.1.4.1 планировать творческую деятельность, используя приобретенные знания и опыт, определяя свои будущие действия
Выполнение художественной росписи. Декорирование. Оформление
7.2.1.1 обоснованно определять, выбирать и использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средств искусства для передачи более сложных творческих идей и чувств;
7.1.6.4 определять, выбирать и комбинировать различные (современные) техники и художественные материалы при создании творческих работ;
7.2.6.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Презентация работ и организация выставки
7.3.1.1 презентовать готовую работу для широкой аудитории (выставка, показ мод)
3 четверть
Дизайн и технология
Преобразование (трансформация) и декорирование швейных изделий (одежда, аксессуары, бижутерия). Разработка идей. Эскиз
7.1.3.1 использовать различные источники информации для исследования и развития творческих идей, выбирая из них наиболее подходящие (в том числе применяя информационно-коммуникационные технологии);
7.1.5.1 выполнять задания по разработке дизайна объекта, соответствующего функциональным (техническим) и эстетическим требованиям;
7.1.5.2 выполнять эскизы и разрабатывать графическую и технологическую документацию для изготовления изделия, используя различные средства графики
Подготовка материалов и оборудования
7.2.2.1 определять и устранять неполадки в работе швейной машины;
7.1.6.2 распознавать ряд современных и нетрадиционных материалов и определять, как они эффективно могут быть комбинированы, обработаны и использованы;
7.1.6.3 определять, описывать и сравнивать классификацию и характеристику фурнитуры и отделочных швейных материалов и изделий
Создание комплекта. Раскрой деталей. Обработка отдельных деталей. Сборка деталей и отделка изделий. Декорирование изделий
7.2.3.1 изготавливать изделия на швейной машине в соответствии с технологической документацией, применяя современные текстильные и отделочные материалы и различные конструкции;
7.2.2.2 определять, выбирать и применять приспособления для влажно-тепловой обработки швейных изделий;
7.1.4.2 определять материальные затраты и себестоимость изделия;
7.2.3.4 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий
Презентация работы
7.3.1.1 презентовать готовую работу для широкой аудитории (выставка, показ мод);
7.3.4.1 делать критические предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других, основываясь на сравнениях использованных идей
4 четверть
Культура питания
Казахские национальные блюда

7.1.4.1 алған білімдері мен тәжірибелерін қолдана болашақ іс-әрекеттерін анықтау және шығармашылық қызметін жоспарлау
Көркемдік жазбаны орындау. Сәндеу. Безендіру
7.2.1.1 күрделі шығармашылық идеялары мен сезімдерін білдіру үшін, өнер құралдары мен әртүрлі техникада таңдалған қасиеттері мен тәсілдерін визуалды элементтерді таңдау және негізделген түрде анықтау;
7.1.6.4 шығармашылық жұмыстар жасау үшін әртүрлі (заманауи) технологиялар мен өнер материалдарын анықтау, таңдау және біріктіру;
7.2.6.1 қауіпсіздік техникасын қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Жұмысты қорғау және көрме ұйымдастыру
7.3.1.1 ауқымды аудитория алдында дайын болған өз жұмыстарын таныстыру (көрме, сән көрсетілімі)
3-тоқсан
Дизайн және технология
Өзгеріске ұшырау (трансформация) және тігін бұйымдарды сәндеу (киім, аксессуарлар, бижутериялар). Идеяларды құру. Нобай
7.1.3.1 шығармашылық жұмыста идеяларын іске асыру мақсатында түрлі ақпарат көздерінің ең тиімдісін таңдай отырып, қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы);
7.1.5.1 функционалды (техникалық) және эстетикалық талаптарға сай, дизайн дайындау бойынша тапсырмаларды орындау;
7.1.5.2 бұйым жасауда әртүрлі графикалық құралдарды қолдана отырып (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолданып), нобайлар, графикалық және технологиялық құжаттар дайындау
Материалдар мен құралдарды дайындау
7.2.2.1 тігін машинасының жұмысында ақауларды анықтау және жөндеу;
7.1.6.2 бірқатар заманауи және дәстүрлі емес материалдарды білу, оларды өңдеу, пайдалану және үйлестірудің тиімді жолдарын (немесе әдістерін) анықтау;
7.1.6.3 өңдеу тігін материалдары мен сәндік әшекей бұйымдарының жіктелуін және сипаттамасын анықтау, салыстыру
Жиынтықты орындау. Киім бөлшектерін пішу. Жеке бөлшектерді өңдеу. Бұйымдардың бөлшектерін құрастыру және өңдеу. Бұйымды сәндеу
7.2.3.1 әртүрлі конструкциялық, заманауи тоқыма және сәндеу материалдарын қолдана отырып, тігін машинасында технологиялық талапқа сайкес бұйым жасау;
7.2.2.2 тігін бұйымдарын ылғалды-жылулық өңдеу барысында қолданылатын құралдарды анықтау, таңдау, қолдану;
7.1.4.2 бұйымның өзіндік құны мен материалдық шығындарын анықтау;
7.2.3.4 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану
Жұмысты қорғау
7.3.1.1 ауқымды аудитория алдында дайын болған өз жұмыстарын таныстыру (көрме, сән көрсетілімі);
7.3.4.1 өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялауда қолданылған идеяларды салыстыруда негізделген сыни ұсыныстар жасау
4-тоқсан
Тамақтану мәдениеті
Қазақтың ұлттық тағамдары

7.2.4.2 изучать и применять технологию приготовления национальных блюд и блюд других народов мира
Кухня народов мира (самостоятельное исследование)
7.1.3.1 использовать различные источники информации для исследования и развития творческих идей, выбирая из них наиболее подходящие (в том числе применяя информационно-коммуникационные технологии);
7.2.4.1 описывать и сравнивать особенности кухни разных народов и известных поваров мира
Кухня народов мира. Практическая работа (суши, пицца, коже)
7.2.4.2 изучать и применять технологию приготовления национальных блюд и блюд других народов мира;
7.2.4.3 самостоятельно и обоснованно принимать решения относительно выбора продуктов, инструментов, оборудования для приготовления различных блюд
Культура дома
Выбор бытовой техники. Правила пользования бытовой техникой
7.2.5.2 классифицировать бытовую технику по целевому назначению и принципу действия, оценивая эксплуатационные, эстетические и экологические качества;
7.2.5.3 изучать и описывать правила пользования и ухода за бытовой техникой;
7.2.6.2 знать и объяснять способы безопасной работы на современных технологических машинах
Растение как украшение, как элемент интерьера
7.2.5.1 описывать, оценивать и применять эстетические свойства разных видов растений для декорации и оформления интерьера;
7.3.3.1 обсуждать и оценивать методы и подходы (техники), использованные для создания собственной работы и работ других (художники, ремесленники, дизайнеры), используя предметную терминологию
9) 8 класс (девочки):
Разделы долгосрочного плана
Темы/Содержание
Цели обучения.
Обучающиеся должны:
1 четверть
Декоративно- прикладное искусство
Казахское прикладное искусство (ши току, киіз басу). Виды народного творчества. Материалы и оборудование
8.1.2.1 демонстрировать понимание особенностей произведений искусства, ремесла и дизайна различного исторического и культурного происхождения; 8.1.3.1 использовать самостоятельно выбранные различные источники информации для исследования и развития творческих идей
Разработка эскиза изделия. Подготовка материалов и инструментов
8.1.5.2 разрабатывать графическую и технологическую документацию, определяя последовательность и рациональные способы изготовления изделия, используя различные средства графики;
8.1.4.1 планировать творческую деятельность, используя приобретенные знания и опыт, детально описывая свои будущие действия
Выполнение творческой работы. Декорирование. Оформление

7.2.4.2 әлем халықтарының және ұлттық тағамдардың жасалу технологияларын зерделеу және қолдану
Әлем халықтарының тағамдары. (өздігінен ізденіс зерттеулері)
7.1.3.1 шығармашылық жұмыста идеяларын іске асыру мақсатында түрлі ақпарат көздерінің ең тиімдісін таңдай отырып, қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы);
7.2.4.1 әлем халықтарының тағамдары мен әлемге әйгілі аспазшылардың тағамдарындағы ерекшеліктерді сипаттап, салыстыру
Әлем халықтарының тағамдары. Тәжірибелік жұмыс (суши, пицца, көже)
7.2.4.2 әлем халықтары мен ұлттық тағамдардың жасалу технологияларын зерделеу және қолдану;
7.2.4.3 әртүрлі тағамдар дайындауда қолданатын қажетті құрал-жабдықтарды, өнімдерді таңдауда өз бетінше нақты шешім қабылдай алу
Үй мәдениеті
Тұрмыстық техниканы таңдау. Тұрмыстық техниканы қолдану ережелері
7.2.5.2 эксплуатациялық, эстетикалық және экологиялық сапаларын бағалай отырып, тұрмыстық техникаларды мақсаты мен атқаратын қызметіне қарай жіктеу;
7.2.5.3 тұрмыстық техникаларды қолдану мен күту ережелерін сипаттау және зерделеу;
7.2.6.2 заманауи технологиялық машиналармен қауіпсіз жұмыс жасау жолдарын білу және түсіндіру
Өсімдік сән және интерьер элементі ретінде
7.2.5.1 интерьер дизайнын безендіру үшін әртүрлі өсімдіктердің эстетикалық қасиеттерін сипаттау, қолдану және бағалау;
7.3.3.1 пәндік терминологияны пайдалана отырып, басқалардың (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) және өз жұмыстарындағы әдіс-тәсілдері мен техникаларды талқылау және бағалау
4) 8-сынып (қыздар):
Оқу жоспарындағы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқу мақсаттары.
Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
Сәндік қолданбалы өнер
Қазақтың ұлттық сәндік қолданбалы бұйымдары (ши тоқу, киіз бас) Әр түрлі ұлттық бұйымдар. Құрал-саймандар мен материалдар
8.1.2.1 тарихи және мәдени шығу тегі әртүрлі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктері туралы түсінігін көрсету;
8.1.3.1 шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы)
Бұйымдарға нобайлар дайындау. Құрал-саймандар мен материалдар
8.1.5.2 әртүрлі графика тәсілдерін қолданып, бұйым дайындаудың реттілігі мен тиімді тәсілін анықтай отырып (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологиялар-ды қолданып), графикалық және технологиялық құжаттар дайындау;
8.1.4. алған білімдері мен тәжірибесін қолдана отырып. болашақ іс-әрекеттерді анықтауда өздерінің шығармашылық қызметерін жоспарлайды
Шығармашылық жұмыстарды орындау. Әшекейлерді пайдалана отырып сәндеу

8.2.1.1 самостоятельно определять, выбирать и использовать выразительные средств искусства для передачи более сложных творческих идей и чувств;
8.1.6.4 самостоятельно определять, выбирать и комбинировать различные техники и художественные материалы при создании творческих работ;
8.2.3.3 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий;
8.3.2.1 применять критерии для проведения анализа и оценки идей и тем, отраженных в собственной работе и работах других (художники, ремесленники, дизайнеры), используя предметную терминологию;
8.2.6.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Презентация работ. Организация выставки
8.3.1.1 организовать презентацию готовой работы для более широкой аудитории на онлайн платформах (онлайн форумы, социальные сети)
2 четверть
Дизайн и технология
Казахская национальная одежда. Этностиль. Орнамент и его стилизация
8.1.2.1 демонстрировать понимание особенностей произведений искусства, ремесла и дизайна различного исторического и культурного происхождения; 8.1.3.1 использовать самостоятельно выбранные различные источники информации для исследования и развития творческих идей
Дизайн изделия в этностиле (головной убор, жилет)
8.1.5.1 выполнять задания по разработке дизайна объекта, соответствующего функциональным (техническим), эстетическим, эргономическим и экологическим требованиям;
8.1.5.2 разрабатывать графическую и технологическую документацию, определяя последовательность и рациональные способы изготовления изделия, используя различные средства графики
Создание изделия в этностиле (головной убор, жилет). Декорирование
8.2.3.3 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий;
8.2.3.1 определять и применять рациональные методы отделки и обработки текстильных материалов, используя ручные инструменты и швейное оборудование и приспособления к ним;
8.2.3.2 создавать усложненные изделия по самостоятельно разработанной технологической документации, применяя различные (текстильные, природные и искусственные) материалы и конструкции;
8.3.4.1 делать критические предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других, основываясь на анализе и оценке использованных идей и подходов;
8.2.6.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Презентация работ
8.3.1.1 организовать презентацию готовой работы для более широкой аудитории на онлайн платформах (онлайн форумы, социальные сети)
3 четверть
Дизайн и технология
Дизайн моделей одежды на основе народного кроя (цельнокроеный рукав)

8.2.1.1 күрделі шығармашылық идеялары мен сезімдерін білдіру үшін өз бетінше өнердің көркем құралдарын анықтау, таңдау және қолдану;
8.1.6.4 шығармашылық жұмыстар жасау үшін әр түрлі технологиялар мен өнер материалдарын өз бетінше анықтау, таңдау және біріктіру;
8.2.3.3 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану;
8.3.2.1 пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) жұмыстарындағы идеялары мен тақырыптарды талдау мен бағалау жүргізу үшін критерийлерді қолдану;
8.2.6.1 қауіпсіздік ережелерінің маңызы мен сақтық шараларын сақтауды жариялау арқылы материалдар мен жұмыс құралдарын пайдалану
Жұмысты қорғау. Көрмеге ұсыну
8.3.1.1 онлайн платформадағы ауқымды аудитория алдында дайын жұмыстарды қорғау және оны ұсыну (онлайн форумдар, әлеуметтік желілерде)
2-тоқсан
Дизайн және технология
Қазақтың ұлттық киімі. Этностиль. Ою-өрнек стилизациясы
8.1.2.1 тарихи және мәдени шығу тегі әртүрлі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктері туралы түсінігін көрсету;
8.1.3.1 шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы)
Этностильдегі (бас киімдер, қазақтың ұлттық киімдері)
8.1.5.1 функционалды (техникалық), эстетикалық, эргономикалық және экологиялық талаптарға сай нысан дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау;
8.1.5.2 әртүрлі графика тәсілдерін қолданып, бұйым дайындаудың реттілігі мен тиімді тәсілін анықтай отырып (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технология- ларды қолданып), графикалық және технологиялық құжаттар дайындау
Этностильдегі бұйымдарды жасау (бас киімдер, қазақтың ұлттық киімдері) Бұйымдарды әшекейлеу
8.2.3.3 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану;
8.2.3.1 қол мен тігін құрал-жабдықтарын және олардың құрылғыларын қолдана отырып, тоқыма материалдарын өңдеу мен сәндеудің тиімді әдістерін анықтау және қолдану;
8.2.3.2 әртүрлі конструкциялар мен материалдарды (тоқыма, табиғи және жасанды) қолдана отырып, өз бетінше құрастырған технологиялық құжат арқылы күрделендірілген бұйымдар дайындау;
8.3.4.1 өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялауда қолданылған идеяларды талдауда және бағалауда негізінделген сыни ұсыныстар жасау;
8.2.6.1 техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Жұмысты қорғау
8.3.1.1 онлайн платформадағы ауқымды аудитория алдында дайын жұмыстарды қорғау және оны ұсыну (онлайн форумдар, әлеуметтік желілерде)
3-тоқсан
Дизайн және технология
Халықтық пішім негізінде киім үлгісінің дизайны. (тұтас жеңдер)

8.1.4.2 определять потребности населения в видах продукции на основе исследований;
8.1.3.1 использовать самостоятельно выбранные различные источники информации для исследования и развития творческих идей
Разработка идей. Эскиз
8.1.5.1 выполнять задания по разработке дизайна объекта, соответствующего функциональным (техническим), эстетическим, эргономическим и экологическим требованиям;
8.1.5.2 разрабатывать графическую и техно-логическую документацию. определяя после-довательность и рациональные способы изготовления изделия, используя различные средства графики
Подготовка материалов, инструментов и оборудования
8.2.2.1 выбирать и применять приспособления для швейных машин (обработка прорезной петли, притачивание застежки молнии);
8.1.6.3 изучать, определять и сравнивать виды и свойства натуральной и искусственной кожи и меха;
8.2.6.2 составлять памятку по безопасной работе с инструментами и оборудованием
Создание изделия на основе народного кроя. Раскрой деталей. Обработка отдельных деталей. Сборка деталей и отделка изделия. Декорирование изделия элементами орнамента
8.2.3.1 определять и применять рациональные методы отделки и обработки текстильных материалов, используя ручные инструменты и швейное оборудование и приспособления к ним;
8.2.3.2 создавать усложненные изделия по собственной разработанной технологической документации, применяя различные (текстильные, природные и искусственные) материалы и конструкции;
8.3.3.1 применять критерии для проведения анализа и оценки использованных методов, подходов и качества созданного продукта (творческой работы)
Презентация работы
8.3.1.1 организовать презентацию готовой работы для более широкой аудитории на онлайн платформах (онлайн форумы, социальные сети)
4 четверть
Культура дома
Декоративные изделия для интерьера (в 2D/3D формате). Эскиз. Подготовка материалов и оборудования
8.1.6.2 самостоятельно подбирать современные и нетрадиционные материалы для изготовления и отделки изделия, понимая, как они могут быть эффективно использованы;
8.1.6.4 самостоятельно определять, выбирать и комбинировать различные техники и художественные материалы при создании творческих работ
Создание декоративных 2D/3D изделий для интерьера
8.2.5.3 создавать декоративные изделия для интерьера, соответствующие эстетическим и техническим требованиям, самостоятельно определяя и выбирая материалы и техники;
8.3.4.1 делать критические предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других, основываясь на анализе, оценке использованных идей и подходов;

8.1.4.2 зерттеу нәтижелері негізінде тұтынушылардың өнімнің түрлеріне деген қажеттілігін анықтау;
8.1.3.1 шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы)
Бұйымдарға нобайлар дайындау
8.1.5.1 функционалды (техникалық), эстетикалық, эргономикалық және экологиялық талаптарға сай нысан дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау;
8.1.5.2 әртүрлі графика тәсілдерін қолданып, бұйым дайындаудың реттілігі мен тиімді тәсілін анықтай отырып (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологиялар-ды қолданып), графикалық және технологиялық құжаттар дайындау
Құрал-саймандар мен материалдарды дайындау
8.2.2.1 тігін машинасына қажетті құрылғыларды (түймелікті өңдеу, сыдырманы қондырып тігу) таңдау және қолдану;
8.1.6.3 табиғи және жасанды тері мен былғарының түрлері мен қасиеттерін анықтау, салыстыру және зерделеу;
8.2.6.2 құрал-жабдықтармен қауіпсіз жұмыс істеу туралы ескертпе парағын құру
Халықтық пішім негізінде киім үлгісінде бұйым дайындау. Бөлшектерді пішу. Бөлшектерді өңдеу. Бөлшектерді біріктіру мен безендіру. Бұйымды ою-өрнек элементтерімен безендіру
8.2.3.1 қол мен тігін құрал-жабдықтарын және олардың құрылғыларын қолдана отырып, тоқыма материалдарын өңдеу мен сәндеудің тиімді әдістерін анықтау және қолдану;
8.2.3.2 әртүрлі конструкциялар мен материалдарды (тоқыма, табиғи және жасанды) қолдана отырып, өз бетінше құрастырған технологиялық құжат арқылы күрделендірілген бұйымдар дайындау;
8.3.3.1 жасалған өнімнің (шығармашылық жұмыс) сапасын қолданылған әдіс-тәсілдерін бағалау және талдау үшін критерийлерді қолдану
Жұмысты қорғау
8.3.1.1 онлайн платформадағы ауқымды аудитория алдында дайын жұмыстарды қорғау және оны ұсыну (онлайн форумдар, әлеуметтік желілерде)
4-тоқсан
Үй мәдениеті
Интерьерге арналған сәнді бұйымдар (2D/3D форматта). Бұйымдарға нобайлар дайындау. Құрал-саймандар мен материалдарды дайындау
8.1.6.2 бұйымды дайындау мен безендіру үшін заманауи және дәстүрлі емес материалдардың тиімді қолданылуын түсіне отырып өздігінен таңдау;
8.1.6.4 шығармашылық жұмыстар жасау үшін әр түрлі технологиялар мен өнер материалдарын өз бетінше анықтау, таңдау және біріктіру
Интерьерге арналған 2D/3D сәнді бұйымдарды жасау
8.2.5.3 өз бетінше материалдар мен техниканы анықтап, таңдай отырып, эстетикалық және техникалық талаптарға сай келетін интерьерге арналған сәндік бұйымдар дайындау;
8.3.4.1 өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялауда қолданылған идеяларды талдауда және бағалауда негізінделген сыни ұсыныстар жасау;

8.2.6.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Роль науки в растениеводстве
8.1.3.1 использовать самостоятельно выбранные различные источники информации для исследования и развития творческих идей;
8.2.5.1 обсуждать и оценивать научные подходы в развитии сельскохозяйственного производства
Растения в медицине, фитотерапии и косметологии
8.1.3.1 использовать самостоятельно выбранные различные источники информации для исследования и развития творческих идей;
8.2.5.2 изучать, обсуждать и оценивать роль растений в медицине, фитотерапии и косметологии
10) 9 класс (девочки):
Разделы долгосрочного плана
Темы/Содержание
Цели обучения.
Обучающиеся должны:
1 четверть
Декоративно- прикладное творчество
Традиционное ткачество Казахстана. Казахские ковры. Алаша. Ковроткачество. Гобелен. Современные ковры
9.1.2.1 сравнивать, анализировать различные стили, материалы и подходы в произведениях искусства различного исторического и культурного происхождения, рассматривая их влияние на публику;
9.1.3.1 целенаправленно и продуктивно использовать первичные и вторичные источники информации для исследования и развития творческих идей;
9.2.2.2 демонстрировать знание и понимание производственного и технологического процесса на различных предприятиях
Материалы и оборудование для ковроткачества
9.1.6.4 предлагать собственные (оригинальные) решения по применению ряда техник и художественных материалов при создании творческих работ
Разработка эскиза изделия. Подготовка материалов и инструментов
9.1.5.1 обобщать знания из различных областей для разработки дизайна сложных объектов, образов и форм;
9.1.4.1 планировать творческую деятельность. определяя последовательность и рациональный (оптимальный) способ выполнения работ
Выполнение творческой работы. Декорирование. Оформление
9.2.1.1 самостоятельно, уверенно использовать выразительные средств искусства для создания содержательных и оригинальных (уникальных) произведений;
9.2.3.3 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий;
9.2.6.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Презентация работ. Организация выставки
9.3.1.1 самостоятельно организовать презентацию готовой работы для определенной аудитории, применяя медиа средства и онлайн платформы (видеоролик, онлайн форумы, социальные сети)

8.2.6.1 техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Өсімдік шаруашылығындағы ғылымның рөлі
8.1.3.1 шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы);
8.2.5.1 ауылшаруашылық өндірісінің дамуындағы әдіс-тәсілдерді талқылау және бағалау
Медицина, фитотерапия және косметологиядағы өсімдіктің рөлі
8.1.3.1 шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы);
8.2.5.2 фитотерапия мен косметика, медицинадағы өсімдіктер ролін зерделеу, талқылау және бағалау
5) 9-сынып (қыздар):
Оқу жоспарындағы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқу мақсаттары.
Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
Сәндік қолданбалы өнер
Қазақстанның дәстүрлі тоқыма өнері. Қазақ кілемдері. Алаша. Кілем тоқу. Гобелен. Қазіргі кілемдер үлгілері
9.1.2.1 өнер туындыларының тарихи және мәдени шығармаларындағы материалдар мен стильдерді жариялауда көпшілік назарының әсерін қарастыра отырып, салысытрмалы талдауды жасау;
9.1.3.1 шығармашылық ойды жүзеге асыру мен дамытуда алғашқы және қазіргі ақпарат көздерін мақсатты түрде және өнімді қолдану (ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану);
9.2.2.2 әртүрлі өнеркәсіпте технологиялық және өдірістік үдерістер туралы білімдері мен түсінігін көрсету
Кілем тоқу материалдары мен құрал жабдықтары
9.1.6.4 шығармашылық жұмыстар жасау үшін әр түрлі технологиялар мен өнер материалдарын қолдану бойынша өзіндік (оригиналды) шешімдерді ұсыну
Бұйым нобайын жасау. Материалдар мен құрал-жабдықтарды дайындау
9.1.5.1 күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді жалпылау;
9.1.4.1 жұмысты орындаудың тиімді (оптималды) әдістері мен реттілігін анықтай отырып, шығармашылық қызметін жоспарлау
Шығармашылық жұмысты орындау. Декор жасау мен безендіру
9.2.1.1 мазмұнды, ерекше туындыны орындау үшін өз бетінше және сенімділікпен өнердің көркем құралдарын қолдану;
9.2.3.3 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану;
9.2.6.1 техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Жұмысты қорғау. Көрме ұйымдастыру
9.3.1.1 медиа құралдары мен онлайн платформаларды қолдана отырып, белгілі бір аудиторияға дайын жұмыстарын қорғауды өз бетінше ұйымдастыру (бейнетаспа, онлайн форумдар, әлеуметтік желілер)

9.3.2.1 анализировать и оценивать исторические, социальные и культурные контексты в собственных работах и работах других
2 четверть
Дизайн и технология
Современные стилевые направления моды (самостоятельное исследование)
9.1.2.1 сравнивать, анализировать различные стили, материалы и подходы в произведениях искусства, ремесла и дизайна различного исторического и культурного происхождения;
9.1.3.1 целенаправленно и продуктивно использовать первичные и вторичные источники информации для исследования и развития творческих идей
Эксперимент "Гармония личности и моды". Создание собственного имиджа. Разработка идей
9.1.5.1 обобщать знания из различных областей для разработки дизайна сложных объектов, образов и форм
Создание индивидуального образа средствами визажа, прически, аксессуаров
9.1.6.2 предлагать собственные (оригинальные) решения и подходы в использовании современных и нетрадиционных материалов в процессе изготовления и отделки изделия
Эксперимент по созданию коллекции одежды/аксессуа-ров для собственного имиджа
9.1.5.1 обобщать знания из различных областей для разработки дизайна сложных объектов, образов и форм;
9.1.6.3 самостоятельно изучать, определять и оценивать трикотажные, нетканые полотна и другие современные, традиционные материалы;
9.2.3.1 определять, выбирать и применять оптимальные способы обработки материалов в процессе изготовления изделия;
9.3.4.1 самостоятельно предоставлять обоснованную оценку и собственное видение цели и значимости своей работы и работ других
Презентация работы
9.3.1.1 самостоятельно организовать презентацию готовой работы для определенной аудитории, применяя медиа средства и онлайн платформы (видеоролик, онлайн форумы, социальные сети)
3 четверть
Дизайн и технология
Дизайн модной одежды "Fastcloth" простых геометрических форм (пончо, кейп, туника) (или из журнала мод). Современное производство одежды и аксессуаров
9.1.2.1 сравнивать, анализировать различные стили, материалы и подходы в произведениях искусства, ремесла и дизайна различного исторического и культурного происхождения;
9.1.3.1 целенаправленно и продуктивно использовать первичные и вторичные источники информации для исследования и развития творческих идей;
9.2.2.2 демонстрировать знание и понимание производственного и технологического процесса на различных предприятиях
Разработка идей. Эскиз. Подготовка материалов и оборудования
9.1.5.1 обобщать знания из различных областей для разработки дизайна сложных объектов, образов и форм;
9.1.5.2 самостоятельно составлять графическую и технологическую документацию, используя различные средства графики
Создание изделия. Раскрой деталей. Обработка отдельных деталей. Сборка деталей и отделка изделия

9.3.2.1 өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы тарихи, әлеуметтік және мәдениеттік мәнмәтіндерді талдау мен бағалау
2-тоқсан
Дизайн және технологи
Заманауи сән әлеміндегі сарындық (стильді) бағыттар (өздігінен ізденіс зерттеулері)
9.1.2.1 тарихи және мәдени шығармалардағы қолөнер, дизайн туындыларының материалдарын, түрлерін, бағыттарын салыстырмалы талдау;
9.1.3.1 шығармашылық ойларды жүзеге асыруда алғашқы және қазіргі ақпарат көздерін мақсатты, өнімді пайдалану. (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану)
"Сән және жеке тұлға үйлесімділігі" эксперименті. Жеке даралық имиджін жасау. Идеяларды жүзеге асыру
9.1.5.1 күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді жалпылау
Аксессуарлар, шаш үлгісі, визаж құралдары негізінде жеке даралық образды жасау
9.1.6.2 бұйымды дайындау мен безендіру барысында заманауи және дәстүрлі емес материалдарды қолданудың өзіндік (оригиналды) шешімдері мен жолдарын ұсыну
Киім топтамасын жасау эксперименті/жеке даралық имидж үшін аксессуарлар
9.1.5.1 күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді қорытындылау;
9.1.6.3 трикотажды, тоқусыз матаны және басқа да заманауи, дәстүрлі материалдарды өз бетінше зерделеу, анықтау және бағалау;
9.2.3.1 бұйым дайындау барысында материалдарды өңдеу мен безендірудің ұтымды тәсілдерін анықтау, таңдау мен қолдану;
9.3.4.1 өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы мақсаттың өзіндік анық көруін және негізделген бағаны өзіндік білдіру
Жұмысты қорғау
9.3.1.1 медиа құралдары мен онлайн платформаларды қолдана отырып, белгілі бір аудиторияға дайын жұмыстарын қорғауды өз бетінше ұйымдастыру (бейнетаспа, онлайн форумдар, әлеуметтік желілер)
3-тоқсан
Дизайн және технология
Сәнді киім дизайны "Fast cloth" қарапайым геометриялық формалар (пончо, кейп, туника) (сән журналдары). Киім және аксессуарлардың заманауи өндірісі
9.1.2.1 тарихи және мәдени шығармалардағы қолөнер, дизайн туындыларының материалдарын, түрлерін, бағыттарын салыстырмалы талдау;
9.1.3.1 шығармашылық ойларды жүзеге асыруда алғашқы және қазіргі ақпарат көздерін мақсатты, өнімді пайдалану. (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану);
9.2.2.2 әртүрлі өнеркәсіпте технологиялық және өндірістік үдерістер туралы білімдері мен түсінігін көрсету
Нобай. Идеяны жүзеге асыру. Материалдар мен құрал-жабдықтарды дайындау
9.1.5.1 күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді қорытындылау;
9.1.5.2 әртүрлі графика тәсілдерін қолдану арқылы (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолданып) өз бетінше графикалық және технологиялық құжатты құру
Бұйымды жасау. Бөлшектерді пішу. Жеке бөлшектерді өңдеу. Бөлшектерді жинау мен бұйымды сәндеу

9.2.2.1 знать современное швейное оборудование и применять обметочную швейную машину;
9.2.2.3 изучать и выполнять сложные операции на швейных машинах (вышивка, аппликация);
9.2.3.1 определять, выбирать и применять оптимальные способы обработки материалов в процессе изготовления изделия;
9.2.3.2 создавать сложные, уникальные изделия, используя различные техники, конструкции и современные материалы, демонстрируя самостоятельность и уверенность;
9.2.6.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность;
9.2.6.2 составлять инструкции по технике безопасности на определенные виды работы и изготовленные изделия
Обсуждение и оценка работ. Презентация работы
9.1.4.2 анализировать рынки сбыта различных товаров для определения прибыли;
9.3.4.1 самостоятельно представлять обоснованную оценку и собственное видение цели и значимости своей работы и работ других;
9.3.1.1 самостоятельно организовать презентацию готовой работы для определенной аудитории, применяя медиа средства и онлайн платформы (видеоролик, онлайн форумы, социальные сети)
4 четверть
Культура дома
Элементы ландшафта в интерьере/ экстерьере
9.1.5.1 обобщать знания из различных областей для разработки дизайна сложных объектов, образов и форм;
9.2.5.1 определять и описывать стили, современные направления и элементы ландшафтного дизайна;
9.1.3.1 целенаправленно и продуктивно использовать первичные и вторичные источники информации для исследования и развития творческих идей
Визуализация творческих идей
9.1.5.2 самостоятельно составлять графическую и технологическую документацию, используя различные средства графики;
9.3.4.1 самостоятельно представлять обоснованную оценку и собственное видение цели и значимости своей работы и работ других
Оформление интерьера к праздникам
9.1.5.2 самостоятельно составлять графическую и технологическую документацию, используя различные средства графики;
9.1.5.1 обобщать знания из различных областей для разработки дизайна сложных объектов, образов и форм;
9.2.5.3 обобщать знания из различных областей для выполнения практических работ по организации, планировке и оформлению интерьера (жилое, общественное);
9.3.3.1 рассуждать и оценивать качество изделия и основные факторы (эстетика, функция, экономика), определяющие внешний облик продукта
Приложение 22
к приказу и.о. Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 25 октября 2017 года № 545
Приложение 212
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Физическая культура"

9.2.2.1 заманауи тігін құрал-жабдықтарын білу және торлау тігін машинасын қолдану;
9.2.2.3 тігін машиналарында күрделі операцияларды (аппликация, кестелеу) орындау және зерделеу;
9.2.3.1 бұйым дайындау барысында материалдарды өңдеу мен безендірудің ұтымды тәсілдерін анықтау, таңдау мен қолдану;
9.2.3.2 сенімділік пен дербестігін көрсете, әртүрлі техникаларды, конструкция түрлері мен заманауи материалдарды қолдана отырып ерекше күрделі бұйым жасау;
9.2.6.1 материалдар мен құрал жабдықтарды қолданудағы қауіпсіздік ережелерін сақтаудың маңыздылығы мен сақтық шараларын айтып отырып, жұмыс орындау;
9.2.6.2 белгілі бір бұйым мен жұмыс түріне арналған техника қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық құру
Жұмысты талдау мен бағалау. Жұмысты қорғау
9.1.4.2 пайданы (табысты) анықтау мақсатында түрлі тауарларды өткізу нарығын талдау;
9.3.4.1 өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы мақсатты өзгеше көзқарасын білдіру және негізделген өзіндік баға беру;
9.3.1.1 медиа құралдары мен онлайн платформаларды қолдана отырып, белгілі бір аудиторияға дайын жұмыстарын қорғауды өз бетінше ұйымдастыру (бейнетаспа, онлайн форумдар, әлеуметтік желілер)
4-тоқсан
Үй мәдениеті
Ландшафт элементтері интерьерде /экстерьерде
9.1.5.1 күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді жалпылау;
9.2.5.1 ландшафты дизайнның элементтерін, заманауи бағыттары мен стильдерін анықтау және сипаттау;
9.1.3.1 шығармашылық идеяларды (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды) дамыту мен іске асыруда алғашқы және қазіргі ақпарат көздерін толыққанды және нәтижелі қолдану
Шығармашылық идеяны визуалдау
9.1.5.2 әртүрлі графика тәсілдерін қолдану арқылы (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолданып) өз бетінше графикалық және технологиялық құжатты құру;
9.3.4.1 өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы мақсаттың өзіндік анық көруін және негізделген бағаны өзіндік білдіру
Интерьерді мерекеге орай безендіру
9.1.5.2 әртүрлі графика тәсілдерін қолдану арқылы (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолданып) өз бетінше графикалық және технологиялық құжатты құру;
9.1.5.1 күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді жалпылау;
9.2.5.4 интерьерді (тұрғын үй, қоғамдық) безендіру, жоспарлау және ұйымдастыру бойынша тәжірибелік жұмысты орындау үшін түрлі салалардағы білімдерін жалпылау;
9.3.3.1 бұйымның сапасын және өнімнің сыртқы көрінісін анықтайтын негізгі факторларды (эстетика, атқаратын қызметі, экономика) талдау және бағалау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
міндетін атқарушысының
2017 жылғы 25 қазандағы
№ 545 бұйрығына
22-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
212-қосымша

для 5-9 классов уровня основного среднего образования
по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начальное, основное среднее, общее среднее образование), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Целью физической культуры является развитие всех систем организма, совершенствование свойственных каждому ученику физических качеств и связанных с ними способностей. Физическая культура играет большую роль в воспитании личности. Она способствует физическому развитию обучающихся, а также развитию социальных, личностных и духовных качеств. В контексте школьного образования физическая культура также направлена на пропаганду здорового образа жизни среди обучающихся.
3. Целью учебного предмета "Физическая культура" является повышение мотивации обучающихся к укреплению физического и психического здоровья с учҰтом возрастных и индивидуальных особенностей, приобретение обучающимися спортивно-специфических двигательных навыков и развитие физических способностей.
4. Учебная программа нацелена на:
1) формирование знаний по истории развития физической культуры и спорта;
2) совершенствование основных физических качеств, развитие спортивно-специфических умений и навыков;
3) развитие коммуникативных навыков, в частности, способности использовать информацию из различных источников, четко представлять ее в соответствующей форме;
4) развитие мыслительных и исследовательских навыков;
5) формирование морально-волевых качеств.
5. В процессе изучения предмета "Физическая культура", обучающиеся:
1) применяют приобретҰнные предметные знания, умения и навыки в повседневной жизни; оценивают необходимость в улучшении двигательных компетенций в своҰм физическом развитии;
2) развивают личные нравственные качества и осознают необходимость честной игры и непрерывного саморазвития;
3) понимают важность и необходимость соблюдения правил личной гигиены;
4) знают о влиянии физических упражнений на физическую и энергетическую систему человека;
5) оценивают физическое состояние как свое, так и других;
6) развивают навыки критического и творческого мышления, навыки разрешения проблем и коммуникативные навыки.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета
6. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Физическая культура" составляет:
1) в 5 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;

Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған
"Дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы №1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. Дене шынықтыру пәнінің басты мақсаты – ағзаның бүкіл жүйелерін дамыту, барлық дене сапаларын жетілдіру болып табылады. Дене шынықтыру пәнінің жеке тұлғаны тәрбиелеуде алатын орны ерекше. Ол білім алушының дене дамуына, әлеуметтік, дербес және рухани қасиеттерін қалыптастыруға ықпал етеді. Мектептің білім беру жүйесінде дене шынықтыру білім алушыларда салауатты өмір салтын қалыптастыруға бағытталған.
3. "Дене шынықтыру" пәнінің мақсаты – білім алушыларды өз денсаулықтары мен психикаларын нығайтуға ынталандыру болып табылады. Оқушылардың дербес және жас ерекшеліктерін ескеріп, бойда қалыптасқан арнайы спорттық дағдылар мен сапаларды қолданып, сол арқылы олардың дене қабілеттерінің дамуларына ықпал ету.
4. Оқу бағдарламасы:
1) дене тәрбиесі және спорттың даму тарихы туралы білім деңгейін қалыптастыруды;
2) негізгі дене сапаларын жетілдіруді, арнайы спорттық біліктіліктер мен дағдыларды дамытуды;
3) түрлі деректер арқылы ақпараттарды қолдану, оның мән-мағынасын түсіне отырып, коммуникативті дағдыларды дамытуды;
4) идеялық және зерттеу дағдыларын дамытуды;
5) адамгершілік-жігер қабілеттерін қалыптастыру міндеттерін шешуді көздейді.
5. "Дене шынықтыру" пәнін оқу-үйрену білім алушыларға:
1) пән бойынша игерген білім, біліктілік және дағдыларын күнделікті өмірде қолдануға; өзінің дене дамуындағы қимыл-қозғалыс құзіретін жақсарту қажеттілігін бағалауға;
2) жеке адамгершілік қасиеттерін дамытуға, "әділ ойын" және өзін үздіксіз жетілдіру қажеттілігін сезінуге;
3) жекебас гигиенасын сақтау маңыздылығы мен қажеттілігін түсінуге;
4) дене жаттығуларының адам ағзасына тигізетін оң әсерін білуге;
5) өзінің және өзгелердің дене жағдайын бағалауға;
6) сыни көзқарас және шығармашылық тұрғыдан ойлана білу, қиындықтарды жеңе білу мен қарым-қатынас орната білуді дамытуға мүмкіндік береді.
2-тарау. "Дене шынықтыру" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
6. "Дене шынықтыру" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта – аптасына 3 сағатты, оқу жылында 102 сағатты;
2) 6-сыныпта – аптасына 3 сағатты, оқу жылында 102 сағатты;

3) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
7. Содержание учебной программы по учебному предмету "Физическая культура" организовано по разделам обучения. Разделы далее разбиты на подразделы, содержание которых представлено в виде учебных целей для определенного класса.
8. Цели обучения организованы последовательно внутри каждого подраздела, что позволяет учителям планировать свою работу, оценивать достижения обучающихся и информировать их о следующих этапах обучения.
9. Содержание учебного предмета включает 3 раздела:
1) двигательная деятельность;
2) творческие способности и критическое мышление через двигательные навыки;
3) здоровье и здоровый образ жизни.
10. Раздел "Двигательная деятельность" включает:
1) развитие точности, контроля и маневренности при выполнении различных спортивно-специфических двигательных действий;
2) создание и применение комбинации движений и их последовательности в различных видах физических упражнений;
3) комбинирование навыков и последовательности движений при выполнении спортивно-специфических техник;
4) оценивание собственных умений и умений других для улучшения выполнения двигательных действий;
5) применение и оценивание тактики, стратегии и структурных идей в ряде физических упражнений;
6) развитие навыков преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью.
11. Раздел "Творческие способности и критическое мышление через двигательные навыки" включает:
1) адаптацию приобретенных знаний, связанных с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства;
2) развитие и применение лидерских навыков и навыков работы в команде;
3) демонстрацию ряда навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;
4) оценивание правил и структурных приемов для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений;
5) критическое оценивание собственных творческих способностей и способностей других, альтернативные решения;
6) знание правил соревновательной деятельности и правил судейства;
7) демонстрация поведения, отражающего честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований;
8) исполнение ролей, обусловленных различными контекстами движений, и осознание их различий.
12. Раздел "Здоровье и здоровый образ жизни" включает:

3) 7- сыныпта – аптасына 3 сағатты, оқу жылында 102 сағатты;
4) 8-сыныпта – аптасына 3 сағатты, оқу жылында 102 сағатты;
5) 9-сыныпта – аптасына 3 сағатты, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
7. "Дене шынықтыру" оқу пәнінің оқу бағдарламасының мазмұны оқытудың бөлімдері арқылы ұйымдастырылған. Бөлімдер сыныптар бойынша күтілетін нәтиже түрінде берілген оқу мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады.
8. Әр бөлімшеде көрсетілген оқу мақсаттары мұғалімге оқушыларды дамыту бойынша жұмысты жүйелі жоспарлауға, сонымен қатар олардың жетістіктерін бағалауға, оқытудың келесі кезеңдері туралы ақпарат беруге мүмкіндік береді.
9. Оқу пәнінің мазмұны 3 бөлімнен тұрады:
1) қимыл-қозғалыс іс-әрекеттері;
2) шығармашылық қабілеттер және қимыл-қозғалыс дағдылары арқылы сыни көзқарасты қалыптастыру;
3) денсаулық және салауатты өмір салты.
10. "Қимыл-қозғалыс іс-әрекеттері" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) түрлі арнайы спорттық қимыл-қозғалыс әрекеттерін орындау кезіндегі дәлдікті, бақылауды және үйлесімділікті дамыту;
2) түрлі қимыл-қозғалыс комбинацияларын құру және оларды дене жаттығуларын орындауда қолдану реттілігі;
3) арнайы спорттық техникаларды орындау кезінде қимыл-қозғалыс дағдыларын және олардың орындалу ретін түрлендіру;
4) қимыл-қозғалыс әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктіліктерін бағалау;
5) бірқатар дене жаттығуларының тактикаларын, стратегиялары мен құрылымдық идеяларын қолдану және бағалау;
6) қиындықты жеңе білу және қимыл-қозғалыс белсенділігімен байланысты қауіп-қатерлерге жауап қайтара білу.
11. "Шығармашылық қабілеттер және қимыл-қозғалыс дағдылары арқылы сыни көзқарасты қалыптастыру" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) қимыл-қозғалыс әрекеттері арқылы өзгермелі жағдайға жауап қайтара білуге бейімделу;
2) көшбасшылық, сондай-ақ команда құрамында жұмыс істей білу дағдыларын дамыту және қолдану;
3) қолайлы оқу-үйрену ортасын қалыптастыруға қажет бірқатар тиімді дағдыларды көрсету;
4) дене жаттығулары аясындағы іс-әрекеттерді оңтайландыру және балама түрлерін құруға қажет ережелер мен құрылымдық тәсілдерді бағалау;
5) өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін сыни тұрғыдан бағалау және оны шешудің балама жолдарын ұсыну;
6) жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін білу;
7) жарыс кезінде таза ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсету;
8) түрлі қимыл-қозғалыстармен шарттастырылған рөлдерді орындау және олардың айырмашылықтарын сезіне білу.
12. "Денсаулық және салауатты өмір салты" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:

1) формирование знаний о личном здоровье и здоровом образе жизни;
2) разработку и проведение подходящих для видов деятельности разминок и техник восстановления;
3) изучение и испытание на практике упражнений различной физической нагрузки, их влияния и связи с энергетической системой организма;
4) разработка и применение стратегий управления рисками в ряде физических нагрузок, направленных на укрепление здоровья;
5) применение знаний и навыков для обогащения опыта физических упражнений других людей.
13. Настоящая программа отражает содержание всех основных форм физической культуры, составляющих целостную систему физического и нравственного воспитания в школе, и позволяет последовательно решать эти задачи на протяжении всех лет обучения. Каждый третий час направлен на увеличение двигательной активности обучающихся (за счет расширения количества спортивных и подвижных игр) и оздоровительный процесс.
14. В соответствии с Государственным общеобязательным стандартом основного среднего образования учебной программой предусмотрено раздельное обучение по гендерному принципу (в городской местности – в каждой группе не менее 8 мальчиков (или девочек), а в сельской местности – не менее 5 мальчиков (или девочек).
15. Базовое содержание учебного предмета "Физическая культура" для
5 класса:
1) "Обучение навыкам бега, прыжков и метаний": Техника безопасности. Изучение техники бега на короткие дистанции. Изучение техники бега на средние и длинные дистанции. Изучение техники прыжков в длину с места и с разбега. Техника бросков и метаний различных снарядов в цель и на дальность. Командная работа в эстафетах;
2) "Модифицированные командные игры": Изучение технических приҰмов в играх. Изучение основных тактических приҰмов. Воспитание лидерских навыков в играх;
3) "Укрепление организма через гимнастику": Техника безопасности. Основы составления комплексов общеразвивающих упражнений. Выполнение акробатических упражнений. Обучение технике гимнастических упражнений на снарядах. Основы составления гимнастических композиций;
4) "Казахские национальные и интеллектуальные игры": Казахские национальные игры. Изучение ряда стратегий и тактик в рамках национальной игры;
5) "Лыжная/кроссовая/коньковая подготовка": Техника безопасности. Обзор техники разминки и восстановления для подходящих видов деятельности. Обучение элементов техники передвижения. Основы тактики прохождения дистанции;
6) "Занимательные игры на взаимодействие": Взаимодействие и лидерство в играх. Обучение основным навыкам решения проблем посредством игр. Творческие способности для создания занимательных игр. Создание занимательных игр;

1) жекебас денсаулығы және салауатты өмір салты туралы білімді қалыптастыру;
2) қыздырыну және қалпына келтіру жаттығуларын құру мен орындау;
3) түрлі дене жаттығуларын іс жүзінде орындау, олардың ағзаға тигізетін әсері мен эенергетикалық жүйемен байланысын зерттеу;
4) денсаулықты нығайтуға бағытталған бірқатар дене жүктемелері кезінде туындауы мүмкін қауіп-қатерді басқара білу стратегиясын құру және қолдану;
5) басқалардың дене жаттығулары тәжірибесін байыту масқатында білім, біліктілік және дағдыларды қолдану.
13. Бұл бағдарламада мектепте дененің шынығуы мен адамгершілікке тәрбиелеудің кешенді жүйесін құрайтын дене шынықтырудың барлық негізгі нысандарының мазмұны қамтылған және бұл міндеттерді барлық оқу жылында біртіндеп шешуге мүмкіндік береді. Бағдарламаның үшінші сағаты оқушылардың белсенділігін арттыруға (спорт және қозғалмалы ойындар санын кеңейту арқылы) және сауықтыру процесіне бағытталған.
14. Негізгі орта білім берудің Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкес бағдарламада дене шынықтыру сабағын гендерлік қағидат бойынша (қалалық жерде – әрбір топта 8-ден кем емес ұлдар (немесе қыздар), ал ауылдық жерде – 5-тен кем емес ұлдар (немесе қыздар) болғанда) жеке оқыту қарастырылған.
15. "Дене шынықтыру" пәнінің 5-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Жүгіру, секіру және лақтыру дағдыларын оқыту": Қауіпсіздік ережесі. Қысқа қашықтыққа жүгіру техникасын үйрету. Орта және алыс қашықтық техникасын үйрету. Жүгіріп келіп және бір орында ұзындыққа секіру техникасы. Әртүрлі снарядтарды нысанаға, қашықтыққа лақтыру техникасы. Топтық эстафеталық жұмыс;
2) "Өзгертілген командалық ойын": Ойынның қабылдау техникасын үйрету. Негізгі қабылдау тактикасын үйрету. Ойын кезінде көшбасшылық дағдыны қалыптастыру;
3) "Гимнастика арқылы денсаулықты нығайту": Қауіпсіздік ережесі. Кешенді жалпы дамыту жаттығуларының негізін құру. Акробатикалық жаттығулар орындау. Снарядтарда гимнастикалық жаттығудың техникасын үйрету. Гимнастикалық жиынтықтың негізін құру;
4) "Қазақтың ұлттық және зияткерлік ойындары": Қазақтың ұлттық ойындары. Ұлттық ойындар аясындағы тактикалар мен стратегияларды оқып үйрену;
5) "Шаңғы/кросс/коньки дайындығы": Қауіпсіздік ережелері. Ағзаны қалпына келтіру техникасының түрлеріне шолу жасау. Қозғалыс техникасының элементтерін үйрету. Қашықтықты өту тактикасының негіздері;
6) "Бірлескен іс-әрекеттегі ойын-сауық ойындар": Ойындағы бірлескен іс-әрекет және көшбасшылық. Ойын арқылы қиындықты шешу жолдарын оқыту. Ойын құруға арналған шығармашылық қабілет. Ойын-сауық ойындарын құру;

7) "Обучение навыков и понимания в играх-вторжениях": Техника безопасности. Владение мячом в игровых ситуациях. Обучение навыкам ориентирования в игровом пространстве. Индивидуальные, командные действия в играх. Составление игр на развитие навыков стратегии;
8) "Обзор и развитие легкоатлетических навыков": Развитие навыков лҰгкой атлетики через игры. Разминка и средства восстановления. Укрепление здоровья через двигательную активность.
16. Базовое содержание учебного предмета "Физическая культура" для
6 класса:
1) "Развитие навыков бега, прыжков и метания": Техника безопасности. Реакция организма на различные физические нагрузки. Последовательность в беге и прыжках. Броски и метания различных снарядов. Командная работа в эстафетах;
2) "Командные спортивные игры": Развитие навыков техники игры. Использование тактических действий в спортивных играх. Развитие лидерских навыков работы в команде;
3) "Укрепление организма через гимнастику": Техника безопасности. Элементы строевых упражнений. Выполнение акробатических упражнений и комбинаций. Самоконтроль при выполнении упражнений на снарядах. Групповые композиции;
4) "Казахские национальные и интеллектуальные игры": Казахские национальные игры. Изучение ряда стратегий и тактик в рамках национальной игры;
5) "Лыжная/кроссовая/коньковая подготовка": Техника безопасности. Развитие специфических двигательных способностей. Упражнения на развитие силы и выносливости. Творческие задания на прохождение дистанции;
6) "Приключенческие игры": Развитие навыков сотрудничества. Решение проблем посредством игр. Развитие критического мышления через приключенческие игры. "Честная игра" и сотрудничество;
7) "Улучшение навыков посредством игр": Техника безопасности. Развитие основных элементов техники владения мячом. Навыки ориентирования в игровом пространстве. Основы тактических действий. Обзор и демонстрация собственных игр;
8) "Улучшение навыков бега, прыжков и метания": Развитие адаптационных способностей организма. Элементы динамической разминки. Укрепление здоровья через двигательную активность.
17. Базовое содержание учебного предмета "Физическая культура" для 7 класса:
1) "Развитие и улучшение навыков бега, прыжков и метания": Техника безопасности. Бег на короткие дистанции. Бег на средние и длинные дистанции. Прыжки и их разновидности. Броски и метание различных снарядов. Модификации эстафетного бега;
2) "Взаимодействие через командные спортивные игры": Улучшение техники игры. Тактика и тактические действия в спортивных играх. Лидерские навыки и навыки работы в команде;

7) "Ойын кезіндегі басып кіру дағдыларын түсіну және үйрету": Қауіпсіздік ережелері. Ойын кезінде допты иелену. Ойын кеңістігінде бағдарлау дағдыларына үйрету. Жеке және командалық ойын әрекеттері. Ойын стратегиясын құрудағы дағдыны дамыту;
8) "Жеңіл атлетика дағдысын дамыту және шолу": Ойын арқылы жеңіл атлетика дағдысын дамыту. Денені қыздыру және тыныс алу жүйесін қалпына келтіру. Қозғалыс белсенділігі арқылы денсаулықты нығайту.
16 "Дене шынықтыру" пәнінің 6-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Жүгіру, секіру және лақтыру дағдыларын дамыту": Қауіпсіздік ережелері. Әртүрлі физикалық жүктеме кезіндегі ағзадағы өзгеріс. Жүгіру секіру реттілігі. Әр снарядтарды лақтыру. Эстафеталық ойындар;
2) "Командалық спорттық ойындар": Ойын техникасының дағдысын дамыту. Спорттық ойындарда тактикалық әрекеттерді қолдану. Командалық жұмыста көшбасшылық дағдысын дамыту;
3) "Құрал жабдықтар арқылы гимнастика дағдыларын арттыру": Қауіпсіздік ережелері. Саптық жаттығулардың элементтері. Акробатикалық жаттығулар комбинациясын орындау. Снарядтағы жаттығулар кезіндегі өзін-өзі реттеу. Топтық композициялық жиынтық;
4) "Қазақтың ұлттық және зияткерлік ойындары": Қазақтың ұлттық ойындары. Ұлттық ойындар аясындағы тактикалар мен стратегияларды оқып үйрену;
5) "Шаңғы/кросс/коньки дайындығы": Қауіпсіздік ережелері. Арнайы қозғалыс дағдыларын дамыту. Күш пен шыдамдылықты дамыту жаттығулары. Қашқтықты жүріп өтуге шығармашылық тапсырмалар;
6) "Шытырман оқиғалы ойындар": Ынтымақтастық дағдыларын дамыту. Ойындар арқылы мәселелерді шешу. Шытырман оқиғалы ойындар арқылы сыни тұрғысынан ойлауды дамыту. "Әділ ойын" және ынтымақтастық;
7) "Ойындар арқылы дағдыларды жақсарту": Қауіпсіздік ережелері. Допқа ие болу әдісінің негізгі элементтерін дамыту. Ойын кезінде алаңда бағдарлау дағдыларын оқып үйрену. Тактикалық іс-әрекеттердің негіздері. Өз ойындарын қайта қарау және көрсету;
8) "Жүгіру, секіру және лақтыру дағдыларын жақсарту": Ағзаның бейімделу қабілеттерін дамыту. Қозғалысты дене қыздыру элементтері. Қозғалыс белсенділігі арқылы денсаулықты нығайту.
17. "Дене шынықтыру" пәнінің 7-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Жүгіру, секіру және лақтыру дағдыларын дамыту және жақсарту": Қауіпсіздік ережелері. Қысқа қашықтыққа жүгіру. Орта және алыс қашықтықтарға жүгіру. Секіру және оның түрлері. Түрлі құралдарды лақтыру. Эстафеталық жүгірісті түрлендіру;
2) "Спорт ойындары арқылы командалық бірлесу әрекеттері": Ойын әдісін жақсарту. Спорт ойындарындағы тактика және тактикалық іс-әрекет. Командадағы көшбасшылық дағдыларын дамыту;

3) "Когнитивные навыки и навыки по управлению телом посредством гимнастики": Техника безопасности. Изучение строевых упражнений. Комплексы акробатических элементов. Разновидности упражнений на гимнастических снарядах. Процесс создания выступления и оценка в группах;
4) "Национальные и интеллектуальные игры": Казахские национальные игры. Интеллектуальные игры;
5) "Лыжная/кроссовая/коньковая подготовка": Техника безопасности. Разминки и техники восстановления для подходящих видов деятельности. Двигательные действия на улучшение силы и выносливости. Специально-специфические упражнения для преодоления препятствий;
6) "Приключенческие и команднообразующие игры": Командная деятельность и лидерство в играх. Совершенствование навыков решения проблем посредством игр. Создание альтернативных игровых ситуаций. Создание в группах игр-приключений;
7) "Развитие навыков и понимания в играх-вторжениях": Техника безопасности. Техника выполнения обработки мяча в игровых ситуациях. Развитие навыков ориентирования в пространстве и передачи мяча. Тактические действия: индивидуальные, групповые, командные. Разработка и проведение собственных игр-вторжений;
8) "Активный образ жизни через лҰгкую атлетику": Оздоровительный бег. Игры с мгновенной ответной реакцией на сигналы. Разминка и средства восстановления. Совершенствование движений при выполнении спортивно специфических техник. Укрепление здоровья через двигательную активность.
18. Базовое содержание учебного предмета "Физическая культура" для 8 класса:
1) "Здоровье и фитнес через легкоатлетическую деятельность": Техника безопасности. Низкий старт и стартовый разбег. Развитие навыков бега на средние дистанции. Деятельность, направленная на развитие прыгучести. Развитие силы и мышечной выносливости в бросках и метаниях;
2) "Навыки решения проблем посредством игр": Реализация приемов в игровых ситуациях. Функция игры. Организация соревновательной игровой деятельности;
3) "Элементы гимнастики и ее разновидности": Техника безопасности. Строевые приемы на месте и в движении. Соединение акробатических упражнений: прыжки и балансирование. Комбинации на гимнастических снарядах. Комплекс произвольных упражнений ритмической гимнастики;
4) "Игры с акцентом на казахские народные традиции": Подвижные игры. Казахские народные игры;
5) "Лыжная/ кроссовая/коньковая подготовка": Техника безопасности. Разминка и техники восстановления для развития физических качеств. Закрепление навыков техники специальных упражнений. Бег с преодолением различных препятствий;

3) "Гимнастика арқылы когнитивті және денені басқару дағдылары": Қауіпсіздік ережелері. Саптық жаттығуларды оқып үйрену. Акробатикалық элементтер кешені. Гинастикалық қондырғылардағы жаттығулар түрлері. Орындауды құрастыру процесі және топта бағалау;
4) "Қазақтың ұлттық және зияткерлік ойындары": Қазақтың ұлттық ойындары. Зияткерлік ойындар;
5) "Шаңғы/кросс/коньки дайындығы": Қауіпсіздік ережелері. Тиісті қызметті жүзеге асыру үшін денені қыздыру және қалпына келтіру әдістері. Күш және шыдамдылықты жақсартуға қозғалыс іс-әрекеттері. Кедергілерден өтуге арналған арнайы жаттығулар;
6) "Шытырман оқиғалы ойындар және команда құрушы ойындар": Ойындар кезіндегі көшбасшылық және командалық іс-әрекет. Ойындар арқылы мәселелерді шешу дағдыларын жетілдіру. Балама ойын жағдайларын құру. Топтарда шытырман оқиғалы ойындар құру;
7) "Басып кіру ойындарындағы түсінік пен дағдыларды оқып дамыту": Қауіпсіздік ережелері. Ойын жағдайларында допқа ие болу әдісі. Ойын кезінде алаңда бағдарлау және допты қайтару дағдылары. Тактикалық іс-әрекеттер: жеке,топтық және командалық. Өздерінің ойындарын құрастыру және өткізу;
8) "Жеңіл атлетика арқылы белсенді өмір салты": Сауықтыру жүгірісі. Белгілерге тез жауап қайтару ойындары. Денені қыздыру және қалыпқа келтіру құралдары. Арнайы спорттық әдістерді орындау барысындағы қозғалысты жетілдіру. Қозғалыс белсендігі арқылы денсаулықты нығайту.
18. "Дене шынықтыру" пәнінің 8-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Жеңіл атлетика арқылы денсаулық және фитнес": Қауіпсіздік ережелері. Төменгі сөре және сөрелік екпін. Орта қашықтыққа жүгіру дағдыларын дамыту. Секіруді дамытуға арналған іс –шаралар. Лақтыру кезінде күш және бұлшық ет төзімділігін дамыту;
2) "Ойындар арқылы мәселелерді шешу дағдылары": Ойын жағдайында қабылдауды іске асыру. Ойынның құрлымы. Жарыс ойынын ұйымдастыру;
3) "Гимнастика элементтері және оның түрлері": Қауіпсіздік ережелері. Орнында және қозғалыста орындау жаттығулары. Акробатикалық жаттығулар тізбегі: Тепе-теңдік және секіру. Снарядтарда гимнастикалық жаттығулар жиынтығы. Еркін ырғақты гимнастикалық жаттығулары;
4) "Қазақ халқының дәстүрлі ойындары": Қозғалмалы ойындар. Қазақтың ұлттық ойындары;
5) "Шаңғы/кросс/коньки дайындығы": Қауіпсіздік ережелері. Жаттығу және тыныс алу техникасы арқылы физикалық қасиеттерді дамыту. Арнаулы дамыту жаттығуларының техникасын бекіту. Әртүрлі кедергілерден жүгіру;

6) "Командные игры – как активная форма деятельности": Лидерские навыки в командных играх. Игры на развитие координации движений. Игры, развивающие логическое мышление. Игры, развивающие смекалку, внимательность и находчивость;
7) "Основные навыки в командных играх": Техника безопасности. Техника игры. Тактика игры. Творческая активность в играх;
8) "Укрепление здоровья через навыки легкой атлетики": Бег по пересечҰнной местности. Деятельность, направленная на развитие выносливости. Применение фаз прыжка. Компоненты фитнеса в метаниях и бросках.
19. Базовое содержание учебного предмета "Физическая культура" для
9 класса:
1) "Совершенствование техники бега, прыжков и метания": Техника безопасности. Совершенствование спринтерского бега. Улучшение навыков беговой выносливости. Различные модификации прыжков. Разработка комплексов упражнений для совершенствования навыков метания и бросков. Разработка и проведение беговой эстафеты;
2) "Взаимодействие через командные спортивные игры": Техника игры. Тактика и тактические действия в спортивных играх. Лидерские навыки и навыки работы в команде;
3) "Навыки по управлению телом посредством гимнастики": Техника безопасности. Строевые упражнения в группах. Разработка комбинаций акробатических элементов. Составление последовательности упражнении на гимнастических снарядах. Процесс создания выступления и оценка в группах;
4) "Игры народов Казахстана": Международные игры. Интеллектуальные игры;
5) "Лыжная/ кроссовая/коньковая подготовка": Техника безопасности. Разработка комплексов разминки и техники восстановления. Комплексы упражнений на улучшение силы и выносливости. Совершенствование специально-специфических упражнений для преодоления препятствий;
6) "Команднообразующие игры": Командная деятельность и лидерство в играх. Совершенствование навыков решения проблем в спортивных играх. Разработка игровых комбинаций. Разработка альтернативной игры;
7) "Социальные навыки и решение задач в командной деятельности": Техника безопасности. Техника владения мяча в игровых ситуациях. Совершенствование навыков ориентирования в игровом пространстве. Индивидуальные, групповые, командные тактические действия. Разработка в группе занимательных игр;
8) "Здоровье и фитнес через двигательную активность": Создание комплекса разминки и восстановления для разных групп мышц. Развитие навыков стайерского бега. Развитие навыков прыжка и метаний. Укрепление здоровья через двигательные способности.
Глава 3. Система целей обучения
20. Система целей обучения расписаны по разделам для каждого класса.

6) "Командалық ойын белсенді қозғалыстың іс-әрекеті": Командалық ойындардағы көшбасшылық. Ойын кезіндегі қозғалыс үйлесімділігін дамыту. Логикалық ойлау қабілетін дамыту ойындары. Сергектікті, тапқырлықты және ұқыптылықты дамыту ойындары;
7) "Командалық ойындардағы негізгі дағдылар": Қауіпсіздік ережелері. Ойын техникасы. Ойын тактикасы. Ойындағы шығармашылық белсенділік;
8) "Жеңіл атлетика дағдылары арқылы денсаулықты нығайту": Ойлы-қырлы жерлерден жүгіру. Төзімділікті дамыту бағытындағы іс-әрекеттер. Секіру фазаларын қолдану. Лақтырудағы фитнес құрамдастығы.
19. "Дене шынықтыру" пәнінің 9-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Жүгіру, секіру және лақтыру техникасын жетілдіру": Қауіпсіздік ережелері. Спринтерлік жүгіруді жетілдіру. Жүгіру төзімділік дағдысын жақсарту. Секірудің түрлендірілген түрлері. Лақтыруды жетілдіруге арналған жаттығулар құрастыру. Жүгіру эстафетасын өткізу жолдарын құрастыру;
2) "Спорт ойындары арқылы бірлескен жұмыс": Ойын техникасы. Ойын тактикасы және тактикалық әрекеттер. Командалық жұмыс және көшбасшылық дағдысы;
3) "Гимнастика арқылы денені басқару дағдылары": Қауіпсіздік ережелері. Топтық саптық жаттығулар. Акробатикалық элементтер жиынтығын құру. Гинастикалық снарядта жүйелі жаттығулар құру. Топта гимнастика жаттығулар тізбегін құру және бағалау;
4) "Қазақстан халықтарының ойындары": Халықаралық ойындар. Зияткерлік ойындар;
5) "Шаңғы/кросс/коньки дайындығы": Қауіпсіздік ережелері. Денені қыздыру және қалпына келтіру әдістерінің кешенін құрастыру. Күшті,төзімділікті жақсарту жатығулар жиынтығы;
6) "Кедергілерден өтудегі арнайы спецификалық жаттығуларды жетілдіру": Команда құру ойындары. Ойын кезіндегі көшбасшылық және командалық іс-шаралар. Ойын кезіндегі мәселені шешу дағдысын жетілдіру. Ойын комбинацияларын құру. Баламалы ойындар құрастыру;
7) "Әлеуметтік дағдылар және мәселелерді командалық іс-әрекеттерде шешу": Қауіпсіздік ережелері. Ойын жағдайында допты игеру техникасы. Ойын кеңістігінде бағыт-бағдар дағдысын жетілдіру. Жеке, топтық, командалық тактикалық әрекеттер. Топта ойын-сауық ойындарын құру;
8) "Қозғалыс белсенділігі арқылы денсаулық және фитнес": Әртүрлі бұлшық ет топтарын қалпына келтіру жаттығулар жиынтығын құрастыру. Стайерлік жүгіру дағдысын дамыту. Секіру, лақтыру дағдысын дамыту. Қозғалыс қабілеті арқылы денсаулықты нығайту.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
20. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа бөлінген.

21. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 6.2.1.4 "6"-класс, "2.1"-подраздел, "4"-нумерация учебной цели.
1) двигательная деятельность:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1.1 Развивать точность, контроль и маневренность при выполнении различных спортивно-специфических двигательных действий
5.1.1.1 знать и понимать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в небольшом диапазоне спортивно-специфических двигательных действий
6.1.1.1 применять двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в небольшом диапазоне спортивно-специфических двигательных действий
7.1.1.1 совершенствовать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в широком диапазоне спортивно-специфических двигательных действий
8.1.1.1 демонстрировать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в диапазоне спортивно-специфических двигательных действий
9.1.1.1 сопоставлять двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в большом диапазоне спортивно-специфических двигательных действий
1.2 Создавать и применять комбина ции движений и их после дователь ность в различных видах физических упражнений
5.1.2.1 знать и уметь выполнять комбинации движений и их последовательность в некоторых упражнениях
6.1.2.1 уметь составлять и выполнять комбинации движений и их последовательность в некоторых упражнениях
7.1.2.1 совершенствовать и обобщать комбинации движений и их последовательность при выполнении различных физических упражнений
8.1.2.1 объяснять и демонстрировать комбинации движений и их последовательность в широком диапазоне
9.1.2.1 обосновывать и применять комбинации движений и их последовательность в широком диапазоне упражнений на достаточном техническом уровне
1.3 Комбинировать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно-специфических техник
5.1.3.1 знать и определять навыки и последовательность движений при выполнении простых спортивно-специфических техник
6.1.3.1 уметь выбирать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно специфических техник
7.1.3.1 совершенствовать и обобщать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно-специфических техник
8.1.3.1 объяснять и демонстрировать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно-специфических техник
9.1.3.1 комбинировать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно-специфических техник
1.4 Оценивать собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
5.1.4.1 знать и определять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
6.1.4.1 понимать и объяснять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
7.1.4.1 уметь улучшать собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
8.1.4.1 сопоставлять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
9.1.4.1 оценивать собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
1.5 Применять и оценивать тактики, стратегии и структурные идеи в ряде физических упражнений
5.1.5.1 знать и описывать тактики, стратегии и структурные идеи в небольшом диапазоне физических упражнений
6.1.5.1 понимать и применять тактики, стратегии и композиционные идеи в ряде физических упражнений

21. Бағдарламада оқу мақсаттарын кодтау ұсынылған. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлім мен бөлімшенің, төртінші сан - оқу мақсатының реттік санын көрсетеді. Мысалы, 6.2.1.4. кодында "6" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқу мақсатының реттік саны.
1) қимыл-қозғалыс іс-әрекеттері:
Білім алушылар:
Бөлімшелер
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.1
Түрлі арнайы спорттық қимыл-қозғалыс әрекеттерін орындау кезіндегі дәлдікті, бақылауды және үйлесімділікті дамыту
5.1.1.1
аздаған ауқымдағы арнайы спорттық қимыл-қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін, бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалысты дағдыларын білу және түсіну
6.1.1.1
аздаған ауқымдағы арнайы спорттық қимыл-қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін, бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалысты дағдыларын қолдану
7.1.1.1
кең ауқымдағы арнайы спорттық қимыл-қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін, бақылауды және үйлесімділік
ті дамытуға арналған қимыл-қозғалысты дағдыларын жетілдіру
8.1.1.1
арнайы спорттық қимыл-қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін, бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалысты дағдыларын көрсету
9.1.1.1
үлкен ауқымдағы арнайы спорттық қимыл-қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін, бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалысты салыстыру
1.2
Түрлі қимыл-қозғалыс комбинацияларын құру және оларды дене жаттығула
рын орындауда қолдану реттілігі
5.1.2.1 қимыл-қозғалыс комбинация
ларын және олардың кейбір жаттығулардағы реттілігін білу және орындау
6.1.2.1
қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір жаттығулар
дағы реттілігін құру және орындай білу
7.1.2.1
қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір дене жаттығу
ларындағы реттілігін жетілдіру мен жалпылау
8.1.2.1
кең ауқымдағы қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың орындалу реттілігін түсідіру және көрсете білу
9.1.2.1
қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір дене жаттығуларындағы реттілігін жеткілікті техникалық деңгейде негіздеу және қолдана білу
1.3
Арнайы спорттық техникаларды орындау кезінде қимыл-қозғалыс дағдыларын және олардың орындалу ретін түрлендіру
5.1.3.1
қарапайым арнайы спорттық техникалар
ды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті білу және анықтау
6.1.3.1
арнайы спорттық техникалар
ды орындау кезіндегі дағдылармен реттілікті таңдай білу
7.1.3.1
арнайы спорттық техникалар
ды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті жетілдіре және жалпылай білу
8.1.3.1
арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті түсіндіре және көрсете білу
9.1.3.1
арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті түрлендіре білу
1.4
Қимыл-қозғалыс әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктіліктерін бағалау
5.1.4.1
қимыл-қозғалыс сапаларын орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктілікте
рін білу және анықтай білу
6.1.4. 1
қимыл-қозғалыс сапаларын орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктілікте
рін түсіне және түсіндіре білу
7.1.4.4.1
қимыл-қозғалыс сапаларын орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктілік
терін жақсарта білу
8.1.4. 1
қимыл-қозғалыс сапаларын орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктіліктерін салыстыра білу
9.1.4.4
қимыл-қозғалыс сапаларын орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктілікте
рін бағалай білу
1.5
Бірқатар дене жаттығула
рының тактикаларын, стратегиялары мен құрылым
дық идеяларын қолдану және бағалау
5.1.5.1
аздаған ауқымдағы дене жаттығула
рының тактикасын, стратегия
сын және құрылымдық идеяларын білу және сипаттай білу
6.1.5.1
бірқатар дене жаттығуларының тактикала
рын, стратегияла
рын және композиция
лық идеяларын түсіну және қолдана білу

7.1.5.1 уметь создавать и оценивать простые тактики, стратегии и композиционные идеи в ряде физических упражнений
8.1.5.1 определять и оценивать тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений
9.1.5.1 создавать, анализировать, сравнивать и сопоставлять различные тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений
1.6 Развивать навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью
5.1.6.1 знать и определять простые навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью
6.1.6.1 понимать и уметь применять навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью
7.1.6.1 знать и предотвращать риски во время экспериментирования при выполнении различной двигательной активности
8.1.6.1 уметь улучшать навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью
9.1.6.1 оценивать навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью
2) творческие способности и критическое мышление через двигательные навыки:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5- класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
2.1 Адаптировать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства
5.2.1.1 знать и понимать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства
6.2.1.1 определять и применять приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства
7.2.1.1 совершенствовать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства
8.2.1.1 демонстрировать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства
9.2.1.1 оценивать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства
2.2 Развивать и применять лидерские навыки и навыки работы в команде
5.2.2.1 понимать лидерские навыки и навыки работы в команде
6.2.2.1 определить и использовать лидерские навыки и навыки работы в команде
7.2.2.1 уметь обсуждать и демонстрировать лидерские навыки и навыки работы в команде
8.2.2.1 демонстрировать и применять лидерские навыки и навыки работы в команде
9.2.2.1 оценивать лидерские навыки и навыки работы в команде
2.3 Демонстрировать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды
5.2.3.1 понимать и определять ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды
6.2.3.1 определять и использовать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды
7.2.3.1 уметь обсуждать и демонстрировать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды
8.2.3.1 применять и демонстрировать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды
9.2.3.1 оценивать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды
2.4 Оценивать правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений
5.2.4.1 знать и понимать правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений
6.2.4.1 понимать и применять правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений
7.2.4.1 демонстрировать правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений
8.2.4.1 использовать и уметь обсуждать правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений
9.2.4.1 оценивать и сопоставлять правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений
2.5 Критически оценивать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
5.2.5.1 знать и понимать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать простые альтернативные решения
6.2.5.1 понимать и применять собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
7.2.5.1 использовать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
8.2.5.1 демонстрировать и сравнивать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения

7.1.5.1 бірқатар дене жаттығуларының қарапайым тактикала
рын, стратегияла
рын және композиция
лық идеяларын құра және бағалай білу
8.1.5.1
кең ауқымдағы дене жаттығулары
ның тактикаларын, стратегияла
рын және композициялық идеяларын анықтай және бағалай білу
9.1.5.1
кең ауқымдағы дене жаттығулары
ның түрлі тактикаларын, стратегияларын және композиция
лық идеяларын құра, талдай және салыстыра білу
1.6
Қиындық
ты жеңе білу және қимыл-қозғалыс белсенділігімен байланысты қауіп-қатерлерге жауап қайтара білу
5.1.6.1
қимыл-қозғалыс белсенділігімен байланысты қиындықтар
ды жеңу және қауіп-қатерге жауап қайтара білудің қарапайым дағдыларын білу және анықтай білу
6.1.6.1
қимыл-қозғалыс белсенділігі
мен байланысты қиындықтар
ды жеңу және қауіп-қатерге жауап қайтара білудің дағдыларын түсіну және қолдана білу
7.1.6.1
түрлі қимыл-қозғалыс белсенділігін орындауды сынақтан өткізу кеезіндегі қауіп-қатерді білу және алдын-ала білу
8.1.6.1
қимыл-қозғалыс белсенділігі
мен байланысты қиындықтарды жеңе және жауап қайтара білу дағдыларын жақсарта білу
9.1.6.1
қимыл-қозғалыс белсенділігі
мен байланысты қиындықтар
ды жеңе және жауап қайтара білу дағдыларын бағалай білу
2) шығармашылық қабілеттер және қимыл-қозғалыс дағдылары арқылы сыни көзқарасты қалыптастыру:
Білім алушылар:
Бөлімшелер
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
2.1
Қимыл-қозғалыс әрекеттері арқылы өзгермелі жағдайға жауап қайтара білуге бейімделу
5.2.1.1
өзгермелі жағдайға жауап қайтара білу қимыл-әрекеттері
мен байланысты білімді білу және түсіну
6.2.1.1
өзгермелі жағдайға жауап қайтара білу қимыл-әрекеттерімен байланысты білімді анықтай және қолдана білу
7.2.1.1
өзгермелі жағдайға жауап қайтара білу қимыл-әрекеттері
мен байланысты білімді жетілдіре білу
8.2.1.1
өзгермелі жағдайға жауап қайтара білу қимыл-әрекеттері
мен байланысты білімді көрсете білу
9.2.1.1
өзгермелі жағдайға жауап қайтара білу қимыл-әрекеттерімен байланыс
ты білімді бағалай білу
2.2
Көшбасшылық, команда құрамында жұмыс істей білу дағдыларын дамыту және қолдану
5.2.2.1
көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді түсіну
6.2.2.1
көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді анықтай және қолдана білу
7.2.2. 1
көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді талқылай және көрсете білу
8.2.2.1
көшбасшы
лық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді көрсете және қолдана білу
9.2.2.1
көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді бағалау
2.3
Қолайлы оқу-үйрену ортасын қалыптастыруға қажет бірқатар тиімді дағдыларды көрсету
5.2.3.1
қолайлы оқу-үйрену ортасын қалыптасты
ру бойынша біріккен әрі тиімді жұмыс дағдыларын түсіну және анықтай білу
6.2.3.1
қолайлы оқу-үйрену ортасын қалыптастыру бойынша біріккен әрі тиімді жұмыс дағдыларын анықтай және қолдана білу
7.2.3.1
қолайлы оқу-үйрену ортасын қалыптастыру бойынша біріккен әрі тиімді жұмыс дағдыларын талқылай және көрсете білу
8.2.3.1
қолайлы оқу-үйрену ортасын қалыптастыру бойынша біріккен әрі тиімді жұмыс дағдыларын қолдана және көрсете білу
9.2.3.1
қолайлы оқу-үйрену ортасын қалыптастыру бойынша бірқатар біріккен әрі тиімді жұмыс дағдыларын бағалай білу
2.4
Дене жаттығулары аясындағы іс-әрекеттерді оңтайландыру және балама түрлерін құруға қажет ережелер мен құрылымдық тәсілдерді бағалау
5.2.4.1
дене жаттығулары аясындағы іс-әрекет
терді оңтайлан
дыру және бала түрлерін құруға қажет ережелер мен құры
лымдық тәсілдерді білу және түсіну
6.2.4.1
дене жаттығулары аясындағы іс-әрекеттерді оңтайландыру және бала түрлерін құруға қажет ережелер мен құрылымдық тәсілдерді түсіну және қолдана білу
7.2.4.1
дене жаттығулары аясындағы іс-әрекеттерді оңтайланды
ру және бала түрлерін құруға қажет ережелер мен құрылымдық тәсілдерді көрсете білу
8.2.4.1
дене жаттығулары аясындағы іс-әрекеттерді оңтайланды
ру және бала түрлерін құруға қажет ережелер мен құрылымдық тәсілдерді қолдана және талқылай білу
9.2.4.1
дене жаттығулары аясындағы іс-әрекеттерді оңтайландыру және бала түрлерін құруға қажет ережелер мен құрылым
дық тәсілдерді бағалай және салыстыра білу
2.5
Өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін сыни тұрғыдан бағалау, оны шешудің балама жолдарын ұсыну
5.2.5.1
өзінің және өзгелердің шығарма
шылық қабілеттерін білу және түсіне білу, оны шешудің қарапайым балама жолдарын ұсыну
6.2.5.1
өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін түсіну және қолдана білу, оны шешудің балама жолдарын ұсыну
7.2.5.1
өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін қолдана білу, оны шешудің балама жолдарын ұсыну
8.2.5.1
өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін көрсете және салыстыра білу,
оны шешудің балама жолдарын ұсыну

9.2.5.1 оценивать и анализировать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
2.6 Знать правила соревновательной деятельности и правила судейства
5.2.6.1 знать правила соревновательной деятельности и правила судейства
6.2.6.1 понимать правила соревновательной деятельности и правила судейства
7.2.6.1 применять правила соревновательной деятельности и правила судейства
8.2.6.1 демонстрировать и сравнивать правила соревновательной деятельности и правила судейства
9.2.6.1 оценивать и анализировать правила соревновательной деятельности и правила судейства
2.7 Демонстрировать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований
5.2.7.1 знать и объяснять поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований
6.2.7.1 понимать и применять поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований
7.2.7.1 обсуждать и адаптировать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований
8.2.7.1 оценивать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований
9.2.7.1 анализировать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований
2.8 Исполнять роли, обусловленные различными контекстами движений, и осознавать их различия
5.2.8.1 определять роли, обусловленные различными контекстами движений
6.2.8.1 осознавать и объяснять роли и их различия, обусловленные различными контекстами движений
7.2.8.1 применять роли, обусловленные различными контекстами движений, и осознавать их различия
8.2.8.1 демонстрировать и сравнивать роли и их различия, обусловленные различными контекстами движений
9.2.8.1 оценивать и адаптировать различные роли, обусловленные контекстами движений
3) здоровье и здоровый образ жизни:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
3.1. Формировать знания о личном здоровье и здоровом образе жизни
5.3.1.1 знать и понимать важность здоровьесбережения
6.3.1.1 уметь определять риски по отношению к собственному здоровью
7.3.1.1 понимать и объяснять влияяние здорового образа жизни по отношению к собственному здоровью
8.3.1.1 демонстрировать на собственном примере влияние здорового образа жизни на здоровье
9.3.1.1 демонстрировать на собственном примере влияние здорового образа жизни на здоровье
3.2 Разрабатывать и проводить подходящие для видов деятельности разминки и техники восстановления
5.3.2.1 знать и понимать ключевые компоненты разминки в рамках подготовки к физическим занятиям и техники восстановления
6.3.2.1 объяснять влияние на организм ключевых компонентов разминки и техники восстановления и воспроизводить их
7.3.2.1 проводить общую разминку перед физическими занятиями и демонстрировать компоненты техники восстановления организма
8.3.2.1 составлять и демонстрировать комплексы упражнений для разминки и восстановления, осознавая их важность
9.3.2.1 разрабатывать, объяснять и проводить разминки для конкретных физических занятий, оценивать эффективность востановления организма
3.3 Изучать и испытывать на практике упражнения различной физической нагрузки, их влияние и связь с энергетической системой организма
5.3.3.1 определять различия между упражнениями различной физиической нагрузки и их влияние на энергетическую систему организма по внешним признакам
6.3.3.1 предлагать и демонстрировать упражнения с различной физической нагрузкой и их влияние на энергетическую систему организма по внешним признакам
7.3.3.1 понимать требования к физической подготовке организма при выполнении упражнений различных физических нагрузок и их влияние на энергетическую систему организма по внешним и внутреним признакам
8.3.3.1 объяснять деятельность энергетической системы при выполнении упражнений различных физических нагрузок и знать еҰ действие на организм
9.3.3.1 объяснять и описывать деятельность энергетической системы и еҰ связь с упражнениями различной физической нагрузки
3.4 Разрабатывать и применять стратегии управления рисками в ряде физических нагрузок, направленных на укрепление здоровья
5.3.4.1 быть осведомленным в вопросах техники безопасности при выполнении физиических упражнений, направленных на укрепление здоровья
6.3.4.1 понимать спортивно-специфическую технику безопасности, нормы и правила, направленные на укрепление здоровья
7.3.4.1 определять потенциальную опасность и риски в различных контекстах физических упражнений, направленных на укрепление здоровья
8.3.4.1 понимать сложные вопросы техники безопасности, а также способы снижения потенциальной угрозы здоровью
9.3.4.1 понимать и детально описывать сложные вопросы здоровья, техники безопасности, а также способы снижения потенциальных угроз здоровью
3.5 Применять знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
5.3.5.1 знать и воспроизводить навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
6.3.5.1 применять, знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
7.3.5.1 определять знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
8.3.5.1 демонстрировать знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
9.3.5.1 оценивать знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей

9.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілетте
рін бағалай және талдай білу, оны шешудің қарапайым балама жолдарын ұсыну
2.6
Жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін білу
5.2.6.1
жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін білу
6.2.6.1
жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін түсіне білу
7.2.6.1
жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін қолдана білу
8.2.6.1
жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін көрсете және салыстыра білу
9.2.6.1
жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін бағалай және талдау білу
2.7
Жарыс кезінде таза ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсету
5.2.7.1
жарыс кезінде таза ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсете және түсіндіре білу
6.2.7.1
жарыс кезінде таза ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсетді түсіне және қолдана білу
7.2.7.1
жарыс кезінде таза ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсетуді талқылай және бейімдей білу
8.2.7.1
жарыс кезінде таза ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсетуді бағалай білу
9.2.7.1
жарыс кезінде таза ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсетуді талдай білу
2.8
Түрлі қимыл-қозғалыстармен шарттастырылған рөлдерді орындау және олардың айырмашылықтарын сезіне білу
5.2.8.1
түрлі қимыл-қозғалыс негіздерімен шарттасты
рылған рөлдерді анықтай білу
6.2.8.1
түрлі қимыл-қозғалыс негіздерімен шарттастырылған рөлдерді сезініп, олардың айырмашылықтарын түсіндіре білу
7.2.8.1
түрлі қимыл-қозғалыс негіздерімен шарттасты
рылған рөлдерді қолдана білу
8.2.8.1
түрлі қимыл-қозғалыс негіздерімен шарттасты
рылған рөлдерді көрсете және салыстыра білу
9.2.8.1
түрлі қимыл-қозғалыс негіздері
мен шарттастырылған рөлдерді бағалай және бейімдей білу
3) денсаулық және салауатты өмір салты:
Білім алушылар:
Бөлімшелер
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
3.1
Жекебас денсаулығы және салауат
ты өмір салты туралы білімді қалыптас
тыру
5.3.1.1
денсаулықты сақтаудың маңыздылы
ғын білу және түсіну
6.3.1.1
өз денсауығы
на деген қауіп-қатерді анықтай білу
7.3.1.1
өз денсаулығына салауатты өмір салты
ның тигізетін әсерін түсіну және түсіндіре білу
8.3.1.1
салауатты өмір салтының денсау
лыққа тигізетін әсерін жекебастың үлгісімен көрсету
9.3.1.1
салауатты өмір салтының денсаулыққа тигізетін әсерін жекебастың үлгісімен көрсету
3.2
Қыздырыну және қалпына келтіру жаттығула
рын құру мен орындау
5.3.2.1
қыздырыну және қалпына келтіру жаттығула
рын дайындау мен орындау аясындағы басты сәттерді білу және түсіну
6.3.2.1
қыздырыну мен қалпына келу техникалары
ның басты құрамдары
ның ағзаға тигізетін әсерін түсіндіру және оларды орындау
7.3.2.1
жалпы дене жаттығула
рын өткізу және ағзаны қалпына келтіруі жаттығуларының құрамын көрсету
8.3.2.1
қыздыры
ну және қалпына келтіру жаттығула
рының кешенін құру, көрсету және оның маңыздылығын түсіну
9.3.2.1
нақты дене шынықтыру сабақтарына арналған қыздырыну жаттығуларын құру, түсіндіру және өткізу, олардың ағзаны қалпына келтіру тиімділігін бағалау
3.3
Түрлі дене жаттығула
рын іс жүзінде орындау, олардың ағзаға тигізетін әсері мен энергетика
лық жүйемен байланысын зерттеу
5.3.3.1
түрлі дене жүктемелері
нің арасындағы айырмашы
лық және олардың ағзаға тигізетін әсерін сыртқы белгілеріне қарап анықтай білу
6.3.3.1
түрлі дене жаттығула
рын іс жүзінде орындау, олардың ағзаға тигізетін әсері мен энергетика
лық жүйемен байланысын ұсыну және көрсету
7.3.3.1
түрлі дене жаттығуларын іс жүзінде орындау, олардың ағзаға тигізетін әсері мен энергетика
лық жүйемен байланысын ішкі және сыртқы белгілеру бойынша анықтау
8.3.3.1
түрлі дене жаттығула
рын іс жүзінде орындау, олардың ағзаға тигізетін әсері мен энергетика
лық жүйемен байланы
сын түсіндіру
9.3.3.1
түрлі дене жаттығуларын іс жүзінде орындау, олардың ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын түсіндіру және сипаттау
3.4
Денсаулық
ты нығайтуға бағытталған бірқатар дене жүктемелері кезінде туындауы мүмкін қауіп-қатерді басқара білу стратегиясын құру және қолдану
5.3.4.1.
денсаулық
ты нығай
туға бағыт
талған жаттығулардың техника қауіпсіздігі туралы хабардар болу
6.3.4.1
денсаулық
ты нығайтуға бағытталған арнайы спорттық техника қауіпсіздігін, нормалары мен ережелерін түсіне білу
7.3.4.1
денсаулық
ты нығайтуға бағытталған дене жаттығулары кезіндегі болуы мүмкін қауіп-қатерлерді анықтай білу
8.3.4.1
денсау
лыққа кері әсерін тигізуі мүмкін қауіп-қатерді төмендету, техника қауіпсіздігі бойынша техника қауіпсіздігінің күрделі мәселеле
рін түсіне білу
9.3.4.1
денсаулыққа қатысты күрделі мәселелерді, техника қауіпсіздігін, денсаулыққа кері әсерін тигізуі мүмкін қауіп-қатерді төмендетуді түсіне және мұқият сипаттай білу
3.5
Басқалар
дың дене жаттығу
ларының тәжірибесін байыту масқатында білім, біліктілік және дағдыларды қолдану
5.3.5.1
басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибеле
рін байытуға арналған дағдыларды білу және орындай білу
6.3.5.1
басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдыларды қолдана білу
7.3.5.1
басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибеле
рін байытуға арналған дағдыларды анықтай білу
8.3.5.1
басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдылар
ды көрсете білу
9.3.5.1
басқа адамдардың дене жаттығулары
ның тәжірибе
лерін байытуға арналған дағдыларды бағалай білу

22. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Физическая культура" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению.
23. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Физическая культура"
для 5-9 классов уровня
основного среднего образования
по обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы
по учебному предмету "Физическая культура" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
1) 5 класс:
Разделы долгосроч-ного плана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения. Обучающиеся должны:
1 четверть
Раздел 1. Обучение навыкам бега, прыжков и метаний
Техника безопасности. Изучение техники бега на короткие дистанции
5.3.4.1 быть осведомленными в вопросах техники безопасности при выполнении физических упражнений, направленных на укрепление здоровья
Изучение техники бега на средние и длинные дистанции
5.3.3.1 определять различия между упражнениями различной физической нагрузки и их влияние на энергетическую систему организма по внешним признакам;
5.3.2.1 знать и понимать ключевые компоненты разминки в рамках подготовки к физическим занятиям и техники восстановления
Изучение техники прыжков в длину с места и с разбега
5.1.2.1 знать и уметь выполнять комбинации движений и их последовательность в некоторых упражнениях
Техника бросков и метаний различных снарядов в цель и на дальность
5.1.1.1 знать и понимать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в небольшом диапазоне спортивно-специфических двигательных действий
Командная работа в эстафетах
5.3.5.1 знать и воспроизводить навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
Раздел 2. Модифи-цированые командные игры
Изучение технических приҰмов в играх
5.1.1.1 знать и понимать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в небольшом диапазоне спортивно-специфических двигательных действий;
5.1.3.1 знать и определять навыки и последовательность движений при выполнении простых спортивно-специфических техник;
5.2.4.1 знать и понимать правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений
Изучение основных тактических приҰмов
5.1.2.1 знать и уметь выполнять комбинации движений и их последовательность в некоторых упражнениях;

22. Осы оқу бағдарламасы негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Дене шынықтыру" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы Үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
22. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 5-9-сыныптарына
арналған "Дене шынықтыру"
оқу пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған
"Дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын
жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 5 сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің тақырыптары
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар білуі тиіс
1-тоқсан
1-бөлім
Жүгіру, секіру, лақтыру дағдыларына оқыту
Қауіпсіздік ережесі. Қысқа қашықтыққа жүгіру техникасын үйрету
5.3.4.1 денсаулықты нығайту жаттығулары барысында қауіпсіздік мәселелері бойынша хабардар болу
Орта және алыс қашықтық техникасын үйрету
5.3.3.1 түрлі дене жүктемелерінің арасындағы айырмашылықты және олардың ағзаға тигізетін әсерін сыртқы белгілеріне қарап анықтай білу;
5.3.2.1 қыздырыну және қалпына келтіру жаттығуларын орындау мен дайындау аясындағы негізгі компоненттерді білу және түсіну
Жүгіріп келіп және бір орында ұзындыққа секіру техни
касын үйрету
5.1.2.1 қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір жаттығулардағы реттілігін білу және орындау
Әр түрлі снаряд
тарды нысанаға, қашықтыққа лақтыру техникасы
5.1.1.1 аздаған ауқымдағы арнайы спорттық спецификалық қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалыс дағдыларын білу және түсіну
Топтық эстафеталық жұмыс
5.3.5.1 басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдыларды білу және орындау
2-бөлім Өзгертілген командалық ойын
Ойынның қабылдау техникасын үйрету
5.1.1.1 аздаған ауқымдағы арнайы спорттық спецификалық қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалыс дағдыларын білу және түсіну;
5.1.3.1 қарапайым арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті білу және анықтау;
5.2.4.1 дене жаттығулары аясындағы іс-әрекеттерді оңтайландыру және балама түрлерін құруға қажет ережелер мен құрылымдық тәсілдерді білу және түсіну
Негізгі қабылдау тактикасын үйрету
5.1.2.1 қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір жаттығулардағы реттілігін білу және орындау;

5.1.5.1 знать и описывать тактики, стратегии и структурные идеи в небольшом диапазоне физических упражнений
Воспитание лидерских навыков в играх
5.2.2.1 понимать лидерские навыки и навыки работы в команде;
5.2.1.1 знать и понимать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства
2 четверть
Раздел 3. Укрепление организма через гимнастику
Техника безопасности. Основы составления комплексов общеразвивающих упражнений
5.3.4.1 быть осведомленным в вопросах техники безопасности при выполнении физических упражнений, направленных на укрепление здоровья;
5.3.2.1 знать и понимать ключевые компоненты разминки в рамках подготовки к физическим занятиям и техники восстановления
Выполнение акробатических упражнений
5.1.2.1 знать и уметь выполнять комбинации движений и их последовательность в некоторых упражнениях
Обучение технике гимнастических упражнений на снарядах
5.1.5.1 знать и описывать тактики, стратегии и структурные идеи в небольшом диапазоне физических упражнений;
5.1.4.1 знать и определять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
Основы составления гимнастических композиций
5.2.2.1 понимать лидерские навыки и навыки работы в команде;
5.2.5.1 знать и понимать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать простые альтернативные решения
Раздел 4. Казахские национальные и интеллектуальные игры
Казахские национальные игры
5.2.7.1 знать и объяснять поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований;
5.2.3.1 понимать и определять ряд навыков совместной эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;
5.3.5.1 знать и воспроизводить навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
Изучение ряда стратегий и тактик в рамках национальной игры
5.2.6.1 знать правила соревновательной деятельности и правила судейства;
5.2.5.1 знать и понимать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать простые альтернативные решения
3 четверть
Раздел 5. Лыжная / кроссовая/коньковая подготовка
Техника безопасности. Обзор техники разминки и восстановления для подходящих видов деятельности
5.3.4.1 быть осведомленным в вопросах техники безопасности при выполнении физических упражнений, направленных на укрепление здоровья;
5.3.2.1 знать и понимать ключевые компоненты разминки в рамках подготовки к физическим занятиям и техники восстановления
Обучение элементам техники передвижения
5.3.1.1 знать и понимать важность здоровьесбережения;

5.1.5.1 аздаған ауқымдағы дене жаттығуларының тактикасын, стратегиясын және құрылымдық идеяларын білу және сипаттау
Ойын кезінде көшбасшылық дағдыны қалыптастыру
5.2.2.1 көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді түсіну;
5.2.1.1 өзгермелі жағдайға жауап қайтара білу, қимыл-әрекеттермен байланысты білімді білу және түсіну
2-тоқсан
3-бөлім
Гимнастика арқылы денсаулықты нығайту
Қауіпсіздік ережесі.
Кешенді жалпы дамыту жаттығуларының негізін құру
5.3.4.1. денсаулықты нығайту жаттығулары барысында қауіпсіздік мәселелері бойынша хабардар болу;
5.3.2.1 қыздырыну және қалпына келтіру жаттығуларын орындау мен дайындау аясындағы негізгі компоненттерді білу және түсіну
Акробатикалық жаттығулар орындау
5.1.2.1 қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір жаттығулардағы реттілігін білу және орындау
Снарядтарда гимнастикалық жаттығудың техникасын үйрету
5.1.5.1 аздаған ауқымдағы дене жаттығуларының тактикасын, стратегиясын және құрылымдық идеяларын білу және сипаттау;
5.1.4.1 қимыл-қозғалысты орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктілік сапасын білу және анықтау
Гимнастикалық жиынтықтың негізін құру
5.2.2.1 көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді түсіну;
5.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін білу және түсіну, сондай-ақ оны шешудің қарапайым балама жолдарын ұсыну
4-бөлім Қазақтың ұлттық және зияткерлік ойындары
Қазақтың ұлттық ойындары
5.2.7.1 жарыс кезінде әділ ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсету және түсіндіру;
5.2.3.1 қолайлы оқу ортасын қалыптастыру бойынша, біріккен әрі тиімді жұмыс дағдыларын түсіну және анықтау;
5.3.5.1 басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдыларды білу және орындау
Ұлттық ойындар аясындағы тактикалар мен стратегияларды оқып үйрену
5.2.6.1 жарыс іс-әрекеттері және төрелік ету ережелерін білу;
5.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін білу және түсіну, оны шешудің қарапайым балама жолдарын ұсыну
3-тоқсан
5-бөлім
Шаңғы/кросс/коньки дайындығы
Қауіпсіздік ережесі.
Ағзаны қалпына келтіру техникасының түрлеріне шолу жасау
5.3.4.1 денсаулықты нығайту жаттығулары барысында қауіпсіздік мәселелері бойынша хабардар болу;
5.3.2.1 қыздырыну және қалпына келтіру жаттығуларын орындау мен дайындау аясындағы негізгі компоненттерді білу және түсіну
Қозғалыс техникасының элементтерін үйрету
5.3.1.1 денсаулықты сақтаудың маңыздылығын білу және түсіну;

5.1.4.1 знать и определять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
Основы тактики прохождения дистанции
5.1.3.1 знать и определять навыки и последовательность движений при выполнении простых спортивно-специфических техник
5.3.3.1 определять различия между упражнениями различной физической нагрузки и их влияние на энергетическую систему организма по внешним признакам
Раздел 6. Занимательные игры на взаимодействие
Взаимодействие и лидерство в играх
5.3.4.1 быть осведомленным в вопросах техники безопасности при выполнении физических упражнений, направленных на укрепление здоровья;
5.2.2.1 понимать лидерские навыки и навыки работы в команде
Обучение основным навыкам решения проблем посредством игр
5.2.8.1 определять роли, обусловленные различными контекстами движений;
5.1.4.1 знать и определять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
Творческие способности для создания занимательных игр
5.2.3.1 понимать и определять ряд навыков совместной эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;
5.2.5.1 знать и понимать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать простые альтернативные решения
Создание занимательных игр
5.2.1.1 знать и понимать приобретенные знания, связанные с движением. для реагирования на изменяющиеся обстоятельства;
5.2.6.1 знать правила соревновательной деятельности и правила судейства
4 четверть
Раздел 7. Обучение навыкам и пониманию в играхвторжениях
Техника безопасности. Владение мячом в игровых ситуациях
5.3.4.1 быть осведомленным в вопросах техники безопасности при выполнении физических упражнений, направленных на укрепление здоровья
Обучение навыкам ориентирования в игровом пространстве
5.1.2.1 знать и уметь выполнять комбинации движений и их последовательность в некоторых упражнениях;
5.2.4.1 знать и понимать правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений
Индивидуальные, командные действия в играх
5.1.5.1 знать и описывать тактики, стратегии и структурные идеи в небольшом диапазоне физических упражнений
Составление игр на развитие навыков стратегии
5.2.8.1 определять роли, обусловленные различными контекстами движений;
5.1.6.1 знать и определять простые навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью
Раздел 8. Обзор и развитие легкоатлетических навыков
Развитие навыков лҰгкой атлетики через игры

5.1.4.1 қимыл-қозғалысты орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктілік сапасын білу және анықтау
Қашықтықтан өту тактикасының негізі
5.1.3.1 қарапайым арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті білу және анықтау;
5.3.3.1 түрлі дене жүктемелерінің арасындағы айырмашылықты және олардың ағзаға тигізетін әсерін сыртқы белгілеріне қарап анықтай білу
6-бөлім
Бірлескен іс- әрекеттегі ойын-сауық ойындары.
Ойындағы бірлескен іс әрекет және көшбасшылық
5.3.4.1 денсаулықты нығайту жаттығулары барысында қауіпсіздік мәселелері бойынша хабардар болу;
5.2.2.1 көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді түсіну
Ойын арқылы қиындықты шешу жолдарына оқыту.
5.2.8.1 түрлі қимыл-қозғалыс негіздерімен шарттастырылған рөлдерді анықтай білу;
5.1.4.1 қимыл-қозғалысты орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктілік сапасын білу және анықтау
Ойын құруға арналған шығармашылық қабілет
5.2.3.1 қолайлы оқу ортасын қалыптастыру бойынша, біріккен әрі тиімді жұмыс дағдыларын түсіну және анықтау;
5.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін білу және түсіну, оны шешудің қарапайым балама жолдарын ұсыну
Ойын-сауық ойындарын құру
5.2.1.1 өзгермелі жағдайға жауап қайтара білу, қимыл-әрекеттермен байланысты білімді білу және түсіну;
5.2.6.1 жарыс іс-әрекеттері және төрелік ету ережелерін білу
4-тоқсан
7-бөлім
Ойын кезіндегі басып кіру дағдыларын түсіну және үйрету
Қауіпсіздік ережесі.
Ойын кезінде допты иелену
5.1.1.1 аздаған ауқымдағы арнайы спорттық спецификалық қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалыс дағдыларын білу және түсіну;
5.3.4.1 денсаулықты нығайту жаттығулары барысында қауіпсіздік мәселелері бойынша хабардар болу
Ойын кеңістігінде бағдарлау дағдыларына үйрету.
5.1.2.1 қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір жаттығулардағы реттілігін білу және орындау;
5.2.4.1 дене жаттығулары аясындағы іс-әрекеттерді оңтайландыру және балама түрлерін құруға қажет ережелер мен құрылымдық тәсілдерді білу және түсіну
Жеке және командалық ойын әрекеттері
5.1.5.1 аздаған ауқымдағы дене жаттығуларының тактикасын, стратегиясын және құрылымдық идеяларын білу және сипаттау
Ойын стратегиясын құрудағы дағдыны дамыту
5.2.8.1 түрлі қимыл-қозғалыс негіздерімен шарттастырылған рөлдерді анықтай білу;
5.1.6.1 қимыл-қозғалыс белсенділігімен байланысты қиындықтарды жеңу және қауіп-қатерге жауап қайтара білудің қарапайым дағдыларын білу және анықтау
8-бөлім
Жеңіл атлетика дағдысын дамыту және шолу
Ойын арқылы жеңіл атлетика дағдысын дамыту

5.3.4.1 быть осведомленным в вопросах техники безопасности при выполнении физических упражнений, направленных на укрепление здоровья;
5.2.5.1 знать и понимать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать простые альтернативные решения
Разминка и средства восстановления
5.3.3.1 определять различия между упражнениями различной физической нагрузки и их влияние на энергетическую систему организма по внешним признакам;
5.1.3.1 знать и определять навыки и последовательность движений при выполнении простых спортивно-специфических техник
Укрепление здоровья через двигательную активность
5.3.1.1 знать и понимать важность здоровьесбережения
2) 6 класс:
Разделы долгосрочного плана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения. Обучающиеся должны:
1 четверть
Раздел 1. Развитие навыков бега, прыжков и метания
Техника безопасности. Реакция организма на различные физические нагрузки
6.3.4.1 понимать спортивно-специфическую технику безопасности, нормы и правила, направленные на укрепление здоровья
Последовательностьв беге и прыжках
6.3.3.1 предлагать и демонстрировать упражнения с различной физической нагрузкой и их влияние на энергетическую систему организма по внешним признакам;
6.3.2.1 объяснять влияние на организм ключевых компонентов разминки и техники восстановления и воспроизводить их
Броски и метания различных снарядов
6.1.2.1 уметь составлять и выполнять комбинации движений и их последовательность в некоторых упражнениях;
6.1.1.1 применять двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в небольшом диапазоне спортивно-специфических двигательных действий
Командная работа в эстафетах
6.3.5.1 применять знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
Раздел 2. Командные спортивные игры
Развитие навыков техники игры
6.1.1.1 применять двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в небольшом диапазоне спортивно-специфических двигательных действий;
6.1.3.1 уметь выбирать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно-специфических техник;
6.2.4.1 понимать и применять правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений
Использование тактических действий в спортивных играх
6.1.2.1 уметь составлять и выполнять комбинации движений и их последовательность в некоторых упражнениях;
6.1.5.1 понимать и применять тактики, стратегии и композиционные идеи в ряде физических упражнений
Развитие лидерских навыков работы в команде
6.2.2.1 определять и использовать лидерские навыки и навыки работы в команде;

5.3.4.1 денсаулықты нығайту жаттығулары барысында қауіпсіздік мәселелері бойынша хабардар болу;
5.2.5.1 зінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін білу және түсіну, сондай-ақ оны шешудің қарапайым балама жолдарын ұсыну
Денені қыздыру және тыныс алу жүйесін қалпына келтіру
5.3.3.1 түрлі дене жүктемелерінің арасындағы айырмашылықты және олардың ағзаға тигізетін әсерін сыртқы белгілеріне қарап анықтай білу;
5.1.3.1 қарапайым арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті білу және анықтау
Қозғалыс белсенділігі арқылы денсаулықты нығайту
5.3.1.1 денсаулықты сақтаудың маңыздылығын білу және түсіну
2) 6 сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің тақырыптары
Оқу мақсаттары. Білім алушылар білуі тиіс
1-тоқсан
1-бөлім Жүгіру, секіру, лақтыру дағдыларына дамыту
Қауіпсіздік ережесі.
Әртүрлі физикалық жүктеме кезіндегі ағзадағы өзгеріс
6.3.4.1 денсаулықты нығайтуға бағытталған арнайы спорттық техника қауіпсіздігін, нормалары мен ережелерін түсіну
Жүгіру секіру реттілігі
6.3.3.1 түрлі дене жаттығуларын іс жүзінде орындау, олардың ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын ұсыну және көрсету;
6.3.2.1 дене қыздыру мен қалпына келу техникаларының басты құрамдарының ағзаға тигізетін әсерін түсіндіру және оларды орындау
Әр снарядтарды лақтыру
6.1.2.1 қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір жаттығулардағы реттілігін құру және орындау;
6.3.5.1 басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдыларды қолдана білу
Эстафеталық ойындар
6.1.1.1 аз ауқымды арнайы спорттық қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалысты дағдыларын қолдану
2-бөлім Командалық спорттық ойындар
Ойын техникасының дағдысын дамыту
6.1.1.1 аз ауқымды арнайы спорттық қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалысты дағдыларын қолдану;
6.1.3.1 арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті таңдай білу;
6.2.4.1 дене жаттығулары аясындағы іс-әрекеттерді оңтайландыру және балама түрлерін құруға қажет ережелер мен құрылымдық тәсілдерді түсіну және қолдана білу
Спорттық ойындарда тактикалық әрекеттерді қолдану
6.1.2.1 қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір жаттығулардағы реттілігін құру және орындау;
6.1.5.1 бірқатар дене жаттығуларының тактикаларын, стратегияларын және композициялық идеяларын түсіну және қолдана білу
Командалық жұмыста көшбасшылық дағдысын дамыту
6.2.2.1 көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді анықтау және қолдана білу;

6.2.1.1 определять и применять приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства
2 четверть
Раздел 3. Укрепление организма через гимнастику
Техника безопасности. Элементы строевых упражнений
6.3.4.4 понимать спортивно-специфическую технику безопасности, нормы и правила, направленные на укрепление здоровья
Выполнение акробатических упражнений и комбинаций
6.3.2.1 объяснять влияние на организм ключевых компонентов разминки и техники восстановления и воспроизводить их;
6.1.2.1 уметь составлять и выполнять комбинации движений и их последовательность в некоторых упражнениях
Самоконтроль при выполнении упражнений на снарядах
6.1.5.1 понимать и применять тактики, стратегии и композиционные идеи в ряде физических упражнений;
6.1.4.1 понимать и объяснять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
Групповые композиции
6.2.2.1 определять и использовать лидерские навыки и навыки работы в команде;
6.2.5.1 понимать и применять собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
Раздел 4. Казахские национальные и интеллектуальные игры
Казахские национальные игры
6.2.7.1 понимать и применять поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований;
6.2.3.1 определять и использовать ряд навыков совместной эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;
6.3.5.1 применять знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
Изучение ряда стратегий и тактик в рамках национальной игры
6.2.6.1 понимать правила соревновательной деятельности и правила судейства;
6.2.5.1 понимать и применять собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
3 четверть
Раздел 5. Лыжная/ кроссовая/ коньковая подготовка
Техника безопасности. Развитие специфических двигательных способностей
6.3.4.1 понимать спортивно-специфическую технику безопасности, нормы и правила, направленные на укрепление здоровья;
6.3.2.1 объяснять влияние на организм ключевых компонентов разминки и техники восстановления и воспроизводить их
Упражнения на развитие силы и выносливости
6.3.1.1 уметь определять риски по отношению к собственному здоровью;
6.1.4.1 понимать и объяснять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
Творческие задания на прохождение дистанции
6.1.3.1 уметь выбирать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно - специфических техник;
6.3.3.1 предлагать и демонстрировать упражнения с различной физической нагрузкой и их влияние на энергетическую систему организма по внешним признакам

6.2.1.1 өзгермелі жағдайға жауап қайтара білу, қимыл әрекеттерімен байланысты білімді анықтау және қолдана білу
2-тоқсан
3-бөлім
Құрал жабдықтар арқылы гимнастика дағдыларын арттыру
Қауіпсіздік ережесі.
Саптағы жаттығулардың элементтері
6.3.4.1 денсаулықты нығайтуға бағытталған арнайы спорттық техника қауіпсіздігін, нормалары мен ережелерін түсіне білу
Акробатикалық жаттығулар комбинациясын орындау
6.3.2.1 дене қыздыру мен қалпына келу техникаларының басты құрамдарының ағзаға тигізетін әсерін түсіндіру және оларды орындау;
6.1.2.1 қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір жаттығулардағы реттілігін құру және орындау
Снарядтағы жаттығулар кезіндегі өзін өзі реттеу
6.1.5.1 бірқатар дене жаттығуларының тактикаларын, стратегияларын және композициялық идеяларын түсіну және қолдана білу;
6.1.4.1 қимыл-қозғалыс орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктілік сапасын түсіну және түсіндіре білу
Топтық жиынтық
6.2.2.1 көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді анықтау және қолдана білу;
6.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін түсіну және қолдана білу, оны шешудің балама жолдарын ұсыну
4-бөлім
Қазақтың ұлттық және зияткерлік ойындары
Қазақтың ұлттық ойындары
6.2.7.1 жарыс кезінде әділ ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсетудіі түсіну және қолдана білу;
6.2.3.1 қолайлы оқу ортасын қалыптастыру бойынша, біріккен әрі тиімді жұмыс дағдыларын анықтау және қолдана білу;
6.3.5.1 басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдыларды қолдана білу
Ұлттық ойындар аясындағы тактикалар мен стратегияларды оқып үйрену
6.2.6.1 жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін түсіне білу
6.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін түсіну және қолдана білу, оны шешудің балама жолдарын ұсыну
3-тоқсан
5-бөлім
Шаңғы/кросс/коньки дайындығы
Қауіпсіздік ережесі.
Арнайы қозғалыс дағдыларын дамыту
6.3.4.1 денсаулықты нығайтуға бағытталған арнайы спорттық техника қауіпсіздігін, нормалары мен ережелерін түсіне білу;
6.3.2.1 дене қыздыру мен қалпына келу техникаларының басты құрамдарының ағзаға тигізетін әсерін түсіндіру және оларды орындау
Күш пен шыдамдылық дамыту жааттығулары
6.3.1.1 өз денсаулығына деген қауіп-қатерді анықтай білу;
6.1.4.1 қимыл-қозғалыс орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктілік сапасын түсіну және түсіндіре білу
Қашықты жүріп өтудегі шығармашылық тапсырмалар
6.1.3.1 арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті таңдай білу;
6.3.3.1 түрлі дене жаттығуларын іс жүзінде орындау, олардың ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын ұсыну және көрсету

Раздел 6. Приклю-ченческие игры
Развитие навыков сотрудничества
6.3.4.1 понимать спортивно-специфическую технику безопасности, нормы и правила, направленные на укрепление здоровья;
6.2.2.1 определять и использовать лидерские навыки и навыки работы в команде
Решение проблем посредством игр
6.2.8.1 осознавать и объяснять роли и их различия, обусловленные различными контекстами движений;
6.1.4.1 понимать и объяснять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
Развитие критического мышления через приключенческие игры
6.2.3.1 определять и использовать ряд навыков совместной эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;
6.2.5.1 понимать и применять собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
"Честная игра" и сотрудничество
6.2.1.1 определять и применять приобретенные знания, связанные с движением для реагирования на изменяющиеся обстоятельства;
6.2.6.1 понимать правила соревновательной деятельности и правила судейства
4 четверть
Раздел 7. Улучшение навыков посредством игр
Техника безопасности. Развитие основных элементов техники владения мячом
6.3.4.1 понимать спортивно-специфическую технику безопасности, нормы и правила, направленные на укрепление здоровья;
6.1.1.1 применять двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в небольшом диапазоне спортивно-специфических двигательных действий
Навыки ориентирования в игровом пространстве
6.1.2.1 уметь составлять и выполнять комбинации движений и их последовательность в некоторых упражнениях;
6.2.4. 1 понимать и применять правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений
Основы тактических действий
6.1.5.1 понимать и применять тактики, стратегии и композиционные идеи в ряде физических упражнений
Обзор и демонстрация собственных игр
6.2.8.1 осознавать и объяснять роли и их различия, обусловленные различными контекстами движений;
6.1.6.1 понимать и уметь применять навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью
Раздел 8. Улучшение навыков бега, прыжков и метания
Развитие адаптационных способностей организма
6.3.4.1 понимать спортивно-специфическую технику безопасности, нормы и правила, направленные на укрепление здоровья;
6.2.5.1 понимать и применять собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
Элементы динамической разминки
6.3.3.1 предлагать и демонстрировать упражнения с различной физической нагрузкой и их влияние на энергетическую систему организма по внешним признакам;
6.1.3.1 уметь выбирать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно - специфических техник
Укрепление здоровья через двигательную активность
6.3.1.1 уметь определять риски по отношению к собственному здоровью

6-бөлім
Шытырман оқиғалы ойындар
Ынтымақтастық дағдыларын дамыту
6.3.4.1 денсаулықты нығайтуға бағытталған арнайы спорттық техника қауіпсіздігін, нормалары мен ережелерін түсіне білу;
6.2.2.1 көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді анықтау және қолдана білу
Ойындар арқылы мәселені шешу
6.2.8.1 түрлі қимыл-қозғалыс негіздерінен туындаған рөлдерді сезініп, олардың айырмашылықтарын түсіндіре білу;
6.1.4.1 қимыл-қозғалыс орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктілік сапасын түсіну және түсіндіре білу
Шытырман оқиғалы ойындар арқылы сыни тұрғысынан ойлауды дамыту
6.2.3.1 қолайлы оқу ортасын қалыптастыру бойынша, біріккен әрі тиімді жұмыс дағдыларын анықтау және қолдана білу;
6.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін түсіну және қолдана білу, оны шешудің балама жолдарын ұсыну
"Әділ ойын" және ынтымақтастық
6.2.1.1 өзгермелі жағдайға жауап қайтара білу қимыл әрекеттерімен байланысты білімді анықтау және қолдана білу;
6.2.6.1 жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін түсіне білу
4-тоқсан
7-бөлім
Ойын арқылы дағдыларды жақсарту
Қауіпсіздік ережесі. Допқа ие болу әдісінің негізгі элементерін дамыту
6.3.4.1 денсаулықты нығайтуға бағытталған арнайы спорттық техника қауіпсіздігін, нормалары мен ережелерін түсіне білу;
6.1.1.1 аз ауқымды арнайы спорттық қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалысты дағдыларын қолдану
Ойын кезінде алаңда бағдарлау дағдыларын оқып үйрену.
6.1.2.1 қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір жаттығулардағы реттілігін құру және орындау;
6.2.4.1 дене жаттығулары аясындағы іс-әрекеттерді оңтайландыру және балама түрлерін құруға қажет ережелер мен құрылымдық тәсілдерді түсіну және қолдана білу
Тактикалық іс әрекеттердің негіздері
6.1.5.1 бірқатар дене жаттығуларының тактикаларын, стратегияларын және композициялық идеяларын түсіну және қолдана білу
Өз ойындарын қайта қарау және көрсету
6.2.8.1 түрлі қимыл-қозғалыс негіздерінен туындаған рөлдерді сезініп, олардың айырмашылықтарын түсіндіре білу;
6.1.6.1 қимыл-қозғалыс белсенділігімен байланысты қиындықтарды жеңу және қауіп-қатерге сезу дағдыларын түсіну және қолдана білу
8-бөлім
Жүгіру секіру лақтыру дағдыларын жақсарту
Ағзаның бейімділік қабілеттерін дамыту
6.3.4.1 денсаулықты нығайтуға бағытталған арнайы спорттық техника қауіпсіздігін, нормалары мен ережелерін түсіне білу;
6.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін түсіну және қолдана білу, оны шешудің балама жолдарын ұсыну
Қозғалысты дене қыздыру элементтері
6.3.5.1 басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдыларды қолдана білу;
6.1.3.1 арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті таңдай білу
Қозғалыс белсенділігі арқылы денсаулықты нығайту
6.3.1.1 өз денсаулығына деген қауіп-қатерді анықтай білу

3) 7 класс:
Разделы долгосроч-ного плана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения. Обучающиеся должны:
1 четверть
Раздел 1. Развитие и улучшение навыков бега, прыжков и метания
Техника безопасности. Бег на короткие дистанции
7.3.4.1 определять потенциальную опасность и риски в различных контекстах физической упражнений, направленных на укрепление здоровья
Бег на средние и длинные дистанции
7.3.3.1 понимать требования к физической подготовке организма при выполнении упражнений различных физических нагрузок и их влияние на энергетическую систему организма по внешним и внутренним признакам;
7.3.2.1 проводить общую разминку перед физическими занятиями и демонстрировать компоненты техники восстановления организма
Прыжки и их разновидности
7.1.2.1 совершенствовать и обобщать комбинации движений и их последовательность при выполнении различных физических упражнений
Броски и метание различных снарядов
7.1.1.1 совершенствовать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в широком диапазоне спортивно-специфических двигательных действий
Модификации эстафетного бега
7.3.5.1 определять знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
Раздел 2. Взаимодействие через командные спортивные игры
Улучшение техники игры
7.1.1.1 совершенствовать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в широком диапазоне спортивно-специфических двигательных действий;
7.1.3.1 совершенствовать и обобщать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно-специфических техник
7.2.4.1 демонстрировать правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений
Тактика и тактические действия в спортивных играх
7.1.2.1 совершенствовать и обобщать комбинации движений и их последовательность при выполнении различных физических упражнений;
7.1.5.1 уметь создавать и оценивать простые тактики, стратегии и композиционные идеи в ряде физических упражнений
Лидерские навыки и навыки работы в команде
7.2.2.1 уметь обсуждать и демонстрировать лидерские навыки и навыки работы в команде;
7.2.1.1 совершенствовать приобретенные знания, связанные с движением. для реагирования на изменяющиеся обстоятельства
2 четверть
Раздел 3. Когнитивные навыки и навыки по управлению телом посредством гимнастики
Техника безопасности. Изучение строевых упражнений
7.3.4.1 определять потенциальную опасность и риски в различных контекстах физической упражнений, направленных на укрепление здоровья
Комплексы акробатических элементов

3) 7 сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің тақырыптары
Оқу мақсаттары. Білім алушылар білуі тиіс
1-тоқсан
1-бөлім Жүгіру, секіру және лақтыру дағдыларын дамыту және жақсарту
Қауіпсіздік ережесі.
Қысқа қашықтыққа жүгіру
7.3.4.1 денсаулықты нығайтуға бағытталған дене жаттығулар кезіндегі болуы мүмкін қауіп-қатерлерді анықтай білу
Орта және алыс қашықтыққа жүгіру
7.3.3.1 түрлі дене жаттығуларын іс жүзінде орындау, олардың ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын ішкі және сыртқы белгілері бойынша анықтау;
7.3.2.2 жалпы дене жаттығуларын өткізу және ағзаны қалпына келтіру жаттығуларының құрамын көрсету
Секіру және оның түрлері
7.1.2.1 қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір дене жаттығуларындағы реттілігін жетілдіру және қорытындылау
Әртүрлі құралдарды лақтыру
7.1.1.1 кең ауқымдағы арнайы спорттық қимыл-қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін, бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалыс дағдыларын жетілдіру
Эстафеталық жүгіруді түрлендіру
7.3.5.1 басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдыларды анықтай білу
2-бөлім
Спорт ойындары арқылы командалық бірлесу әрекеттері
Ойын әдісін жақсарту
7.1.1.1 кең ауқымдағы арнайы спорттық қимыл-қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін, бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалыс дағдыларын жетілдіру;
7.1.3.1 арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті жетілдіру және қорытындылау;
7.2.4.1 дене жаттығулары аясындағы іс-әрекеттерді оңтайландыру және балама түрлерін құруға қажетті ережелер мен құрылымдық тәсілдерді көрсете білу
Спорт ойындарындағы тактика және тактикалық іс-әрекеттер
7.1.2.1 қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір дене жаттығуларындағы реттілігін жетілдіру мен қорытындылау;
7.1.5.1 бірқатар дене жаттығуларының қарапайым тактикаларын, стратегияларын және композициялық идеяларын құру және бағалай білу
Командадағы көшбасшылық дағдыларын дамыту
7.2.2.1 көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді талқылау және көрсете білу;
7.2.1.1 өзгермелі жағдайға жауап қайтара білу, қимыл әрекеттерімен байланысты білімді жетілдіре білу
2-тоқсан
3-бөлім Гимнастика арқылы когнитивті және денені басқару дағдылары
Қауіпсіздік ережесі.
Саптық жаттығуларды оқып үйрену
7.3.4.1 денсаулықты нығайтуға бағытталған дене жаттығулары кезінде болуы мүмкін қауіп-қатерлерді анықтай білу
Акробатикалық элементтер кешені

7.3.2.1 проводить общую разминку перед физическими занятиями и демонстрировать компоненты техники восстановления организма;
7.1.2.1 совершенствовать и обобщать комбинации движений и их последовательность при выполнении различных физических упражнений
Разновидности упражнений на гимнастических снарядах
7.1.5.1 уметь создавать и оценивать простые тактики, стратегии и композиционные идеи в ряде физических упражнений;
7.1.4.1 уметь улучшать собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
Процесс создания выступления и оценка в группах
7.2.2.1 уметь обсуждать и демонстрировать лидерские навыки и навыки работы в команде;
7.2.5.1 использовать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
Раздел 4. Национальные и интеллектуальные игры
Казахские национальные игры
7.2.7.1 обсуждать и адаптировать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований;
7.2.3.1 уметь обсуждать и демонстрировать ряд навыков совместной эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;
7.3.5.1 определять знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
Интеллектуальные игры
7.2.6.1 применять правила соревновательной деятельности и правила судейства;
7.2.5.1 использовать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
3 четверть
Раздел 5. Лыжная/ кроссовая/коньковая подготовка
Техника безопасности. Разминки и техники восстановления для подходящих видов деятельности
7.3.4.1 определять потенциальную опасность и риски в различных контекстах физической упражнений, направленных на укрепление здоровья;
7.3.2.1 проводить общую разминку перед физическими занятиями и демонстрировать компоненты техники восстановления организма
Двигательные действия на улучшение силы и выносливости
7.3.1.1 понимать и объяснять влияние здорового образа жизни по отношению к собственному здоровью;
7.1.4.1 уметь улучшать собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
Специально-специфические упражнения для преодоления препятствий
7.1.3.1 совершенствовать и обобщать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно-специфических техник;
7.3.3.1 понимать требования к физической подготовке организма при выполнении упражнений различных физических нагрузок и их влияние на энергетическую систему организма по внешним и внутренним признакам
Раздел 6. Приключенческие и командно-образующие игры
Командная деятельность и лидерство в играх

7.3.2.1 жалпы дене жаттығуларын өткізу және ағзаны қалпына келтіру жаттығуларының құрамын көрсету;
7.1.2.1 қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір дене жаттығуларындағы реттілігін жетілдіру мен қорытындылау
Гинастикалық қондырғылардағы жаттығулар түрлері
7.1.5.1 бірқатар дене жаттығуларының қарапайым тактикаларын, стратегияларын және композициялық идеяларын құру және бағалай білу;
7.1.4.1 қимыл-қозғалысты орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктілік сапасын жақсарта білу
Орындауды құрастыру процесі және топта бағалау.
7.2.2.1 көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді талқылау және көрсете білу;
7.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін қолдана білу, оны шешудің балама жолдарын ұсыну
4-бөлім Қазақтың ұлттық және зияткерлік ойындары
Қазақтың ұлттық ойындары
7.2.7.1 жарыс кезінде әділ ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсетуді талқылау және бейімдей білу;
7.2.3.1 қолайлы оқу-үйрену ортасын қалыптастыру бойынша біріккен, әрі тиімді жұмыс дағдыларын талқылау және көрсете білу;
7.3.5.1 басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдыларды анықтай білу
Зияткерлік ойындар
7.2.6.1 жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін қолдана білу;
7.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін қолдана білу, оны шешудің балама жолдарын ұсыну
3-тоқсан
5-бөлім Шаңғы/кросс/ коньки дайындығы
Қауіпсіздік ережесі.
Тиісті қызметті жүзеге асыру үшін денені қыздыру және қалпына келтіру әдістері
7.3.4.1 денсаулықты нығайтуға бағытталған дене жаттығулары кезіндегі болуы мүмкін қауіп-қатерлерді анықтай білу;
7.3.2.1 жалпы дене жаттығуларын өткізу және ағзаны қалпына келтіру жаттығуларының құрамын көрсету
Күш және шыдамдылықты жақсартуға қозғалыс іс-әрекеттері
7.3.1.1 өз денсаулығына салауатты өмір салтының тигізетін әсерін түсіну және түсіндіре білу;
7.1.4.1 қимыл-қозғалысты орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктілік сапасын жақсарта білу
Кедергілерден өтуге арналған арнайы жаттығулар
7.1.3.1 арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті жетілдіру және қорытындылау;
7.3.3.1 түрлі дене жаттығуларын іс жүзінде орындау, олардың ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын ішкі және сыртқы белгілері бойынша анықтау
6-бөлім
Шытырман оқиғалы ойындар және команда құрушы ойындар
Ойындар кезіндегі көшбасшылық және командалық іс-әрекет

7.3.4.1 определять потенциальную опасность и риски в различных контекстах физической упражнений, направленных на укрепление здоровья;
7.2.2.1 уметь обсуждать и демонстрировать лидерские навыки и навыки работы в команде
Совершенствование навыков решения проблем посредством игр
7.2.8.1 применять роли, обусловленные различными контекстами движений, и осознавать их различия;
7.1.4.1 уметь улучшать собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
Создание альтернативных игровых ситуаций
7.2.3.1 уметь обсуждать и демонстрировать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;
7.2.5.1 использовать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
Создание в группах игр-приключений
7.2.1.1 совершенствовать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства;
7.2.6.1 применять правила соревновательной деятельности и правила судейства
4 четверть
Раздел 7. Развитие навыков и понимания в играх-вторжениях
Техника безопасности. Техника выполнения обработки мяча в игровых ситуациях
7.3.4.1 определять потенциальную опасность и риски в различных контекстах физической упражнений, направленных на укрепление здоровья;
7.1.1.1 совершенствовать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в широком диапазоне спортивно-специфических двигательных действий
Развитие навыков ориентирования в пространстве и передачи мяча
7.1.2.1 совершенствовать и обобщать комбинации движений и их последовательность при выполнении различных физических упражнений;
7.2.4.1 демонстрировать правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений
Тактические действия: индивидуальные, групповые, командные
7.1.5.1 уметь создавать и оценивать простые тактики, стратегии и композиционные идеи в ряде физических упражнений
Разработка и проведение собственных игр-вторжений
7.2.8.1 применять роли, обусловленные различными контекстами движений, и осознавать их различия;
7.1.6.1 знать и предотвращать риски во время экспериментирования при выполнении различной двигательной активности
Раздел 8. Активный образ жизни через лҰгкую атлетику
Оздоровительный бег
7.3.4.1 определять потенциальную опасность и риски в различных контекстах физической упражнений, направленных на укрепление здоровья
Игры с мгновенной ответной реакцией на сигналы
7.2.5.1 использовать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
Разминка и средства восстановления

7.3.4.1 денсаулықты нығайтуға бағытталған дене жаттығулары кезіндегі болуы мүмкін қауіп-қатерлерді анықтай білу;
7.2.2.1 көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді талқылау және көрсете білу
Ойындар арқылы мәселелерді шешу дағдыларын жетілдіру
7.2.8.1 түрлі қимыл-қозғалыс негіздерімен шарттастырылған рөлдерді қолдана білу;
7.1.4.1 қимыл-қозғалысты орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктілік сапасын жақсарта білу
Баламалы ойын жағдайын құру
7.2.3.1 қолайлы оқу ортасын қалыптастыру бойынша біріккен әрі тиімді жұмыс дағдыларын талқылау және көрсете білу;
7.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін қолдана білу, оны шешудің балама жолдарын ұсыну
Топтарда шытырман оқиғалы ойындар құру
7.2.1.1 өзгермелі жағдайға жауап қайтара білу, қимыл әрекеттерімен байланысты білімді жетілдіре білу;
7.2.6.1 жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін қолдана білу
4-тоқсан
7-бөлім
Басып кіру ойындарындағы түсінік пен дағдыларды оқып дамыту
Қауіпсіздік ережесі.
Ойын жағдайларында допқа ие болу әдісі
7.3.4.1 денсаулықты нығайтуға бағытталған дене жаттығулары кезіндегі болуы мүмкін қауіп-қатерлерді анықтай білу;
7.1.1.1 кең ауқымдағы арнайы спорттық қимыл-қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін, бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалыс дағдыларын жетілдіру
Ойын кезінде алаңда бағдарлау және допты қайтару дағдылары
7.1.2.1 қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір дене жаттығуларындағы реттілігін жетілдіру мен қорытындылау;
7.2.4.1 дене жаттығулары аясындағы іс-әрекеттерді оңтайландыру және балама түрлерін құруға қажет ережелер мен құрылымдық тәсілдерді көрсете білу
Тактикалық іс-әрекеттер: жеке, топтық және командалық
7.1.5.1 бірқатар дене жаттығуларының қарапайым тактикаларын, стратегияларын және композициялық идеяларын құру және бағалай білу
Өздерінің ойындарын құрастыру және өткізу
7.2.8.1 түрлі қимыл-қозғалыс негіздерімен шарттастырылған рөлдерді қолдана білу;
7.1.6.1 түрлі қимыл-қозғалыс белсенділігін орындауды сынақтан өткізу кеезіндегі қауіп-қатерді білу және алдын алу
8-бөлім
Жеңіл атлетика арқылы белсенді өмір салты
Сауықтыру жүгірісі
7.3.4.1 денсаулықты нығайтуға бағытталған дене жаттығулары кезіндегі болуы мүмкін қауіп-қатерлерді анықтай білу
Белгілерге тез жауап қайтару ойындары
7.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін қолдана білу, оны шешудің балама жолдарын ұсыну
Денені қыздыру және қалыпқа келтіру құралдары

7.3.3.1 понимать требования к физической подготовке организма при выполнении упражнений различных физических нагрузок и их влияние на энергетическую систему организма по внешним и внутренним признакам
Совершенствование движений при выполнении спортивно-специфических техник
7.1.3.1 совершенствовать и обобщать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно-специфических техник
Укрепление здоровья через двигательную активность
7.3.1.1 понимать и объяснять влияние здорового образа жизни по отношению к собственному здоровью
4) 8 класс:
Разделы долгосрочного плана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения. Обучающиеся должны:
1 четверть
Раздел 1. Здоровье и фитнес через легкоатлетическую деятельность
Техника безопасности. Низкий старт и стартовый разбег
8.3.4.1 понимать сложные вопросы техники безопасности, а также способы снижения потенциальной угрозы здоровью
Развитие навыков бега на средние дистанции
8.2.3.1 применять и демонстрировать ряд навыков совместной эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;
8.3.2.1 составлять и демонстрировать комплексы упражнений для разминки и восстановления, осознавая их важность
Деятельность, направленная на развитие прыгучести
8.1.2.1 объяснять и демонстрировать комбинации движений и их последовательность в широком диапазоне упражнений
Развитие силы и мышечной выносливости в бросках и метаниях
8.1.1.1 демонстрировать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в диапазоне спортивно-специфических двигательных действий;
8.3.5.1 демонстрировать знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
Раздел 2. Навыки решения проблем посредством игр
Реализация приемов в игровых ситуациях
8.1.1.1 демонстрировать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в диапазоне спортивно-специфических двигательных действий;
8.1.3.1 объяснять и демонстрировать навыки и последовательности движений при выполнении спортивно-специфических техник;
8.2.4.1 использовать и уметь обсуждать правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений
Функция игры
8.1.2.1 объяснять и демонстрировать комбинации движений и их последовательность в широком диапазоне упражнений
Организация соревновательной игровой деятельности
8.1.5.1 определять и оценивать тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений;
8.2.2.1 демонстрировать и применять лидерские навыки и навыки работы в команде
8.2.1.1 демонстрировать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства
2 четверть

7.3.3.1 түрлі дене жаттығуларын іс жүзінде орындау, олардың ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын ішкі және сыртқы белгілері бойынша анықтау
Арнайы спорттық әдістерді орындау барысындағы қозғалысты жетілдіру
7.1.3.1 арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті жетілдіру және қорытындылау
Қозғалыс белсендігі арқылы денсаулықты нығайту
7.3.1.1 өз денсаулығына салауатты өмір салтының тигізетін әсерін түсіну және түсіндіре білу
4) 8 сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің тақырыптары
Оқу мақсаты. Білім алушылар білуі тиіс
1-тоқсан
1-бөлім
Жеңіл атлетика арқылы денсаулық пен фитнес
Қауіпсіздік ережесі.
Төменгі сөре және сөрелік екпін
8.3.4.1 денсаулыққа кері әсерін тигізуі мүмкін қауіп-қатерді төмендету, техника қауіпсіздігі бойынша техника қауіпсіздігінің күрделі мәселелерін түсіне білу
Орта қашықтыққа жүгіру дағдыларын дамыту
8.2.3.1 қолайлы оқып-үйрену ортасын қалыптастыру бойынша біріккен, әрі тиімді жұмыс дағдыларын қолдану және көрсете білу;
8.3.2.1 денені қыздыру және қалпына келтіру жаттығуларының кещенін құру және көрсету, оның маңыздылығын түсіну;
Секіруді дамытуға арналған
іс-шаралар
8.1.2.1 кең ауқымдағы қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың орындалу реттілігін түсідіру және көрсете білу
Лақтыру кезінде күш пен бұлшық ет төзімділігін дамыту
8.1.1.1 арнайы спорттық қимыл әрекеттерінің дәлдігін бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалыс дағдыларын көрсету;
8.3.5.1 басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдыларды көрсете білу
2-бөлім
Ойын арқылы мәселелерді шешу дағдылары
Ойын жағдайында қабылдауды іске асыру
8.1.1.1 арнайы спорттық қимыл әрекеттерінің дәлдігін бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалыс дағдыларын көрсету;
8.1.3.3 арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті түсіндіру және көрсете білу;
8.2.4.1 дене жаттығулары аясындағы іс-әрекеттерді оңтайландыру және балама түрлерін құруға қажет ережелер мен құрылымдық тәсілдерді қолдану және талқылай білу
Ойын құрылымы
8.1.2.1 кең ауқымдағы қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың орындалу реттілігін түсідіру және көрсете білу
Жарыс ойынын ұйымдастыру
8.1.5.1 кең ауқымдағы дене жаттығуларының тактикаларын, стратегияларын және композициялық идеяларын анықтау және бағалай білу;
8.2.2.1 көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді көрсету және қолдана білу көрсете білу;
8.2.1.1 өзгермелі жағдайға жауап қайтара білу қимыл-әрекеттерімен байланысты білімді
2-тоқсан

Раздел 3. Элементы гимнастики и ее разновидности
Техника безопасности. Строевые приемы на месте и в движении
8.3.4.1 понимать сложные вопросы техники безопасности, а также способы снижения потенциальной угрозы здоровью
Соединение акробатических упражнений: прыжки и балансирование
8.3.2.1 составлять и демонстрировать комплексы упражнений для разминки и восстановления, осознавая их важность;
8.1.2.1 объяснять и демонстрировать комбинации движений и их последовательность в широком диапазоне упражнений
Комбинации на гимнастических снарядах
8.1.5.1 определять и оценивать тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений;
8.1.4.1 сопоставлять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
Комплекс произвольных упражнений ритмической гимнастики
8.2.2.1 демонстрировать и применять лидерские навыки и навыки работы в команде;
8.3.5.1 демонстрировать знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
Раздел 4. Игры с акцентом на казахские народные традиции
Подвижные игры
8.2.7.1 оценивать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований;
8.2.3.1 применять и демонстрировать ряд навыков совместной эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;
8.3.5.1 демонстрировать знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
Казахские национальные игры
8.2.6.1 демонстрировать и сравнивать правила соревновательной деятельности и правила судейства;
8.2.5.1 демонстрировать и сравнивать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
3 четверть
Раздел 5. Лыжная/ кроссовая/коньковая подготовка
Техника безопасности. Разминка и техники восстановления для развития физических качеств
8.3.4.1 понимать сложные вопросы техники безопасности, а также способы снижения потенциальной угрозы здоровью;
8.3.2.1 составлять и демонстрировать комплексы упражнений для разминки и восстановления, осознавая их важность
Закрепление навыков техники специальных упражнений
8.3.1.1 демонстрировать на собственном примере влияние здорового образа жизни на здоровье;
8.1.4.1 сопоставлять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
Бег с преодолением различных препятствий
8.1.3.1 объяснять и демонстрировать навыки и последовательности движений при выполнении спортивно-специфических техник;
8.3.3.1 объяснять деятельность энергетической системы при выполнении упражнений различных физических нагрузок и знать еҰ действие на организм

3-бөлім
Гимнастика
лық элемент
тер және оның түрлері
Қауіпсіздік ережесі.
Орнында және қозғалыста орындау жаттығулары
8.3.4.1 денсаулыққа кері әсерін тигізуі мүмкін қауіп-қатерді төмендету, техника қауіпсіздігі бойынша техника қауіпсіздігінің күрделі мәселелерін түсіне білу
Акробатикалық жаттығуларды тізбегі: Тепе теңдік және секіру
8.3.2.1 денені қыздыру және қалпына келтіру жаттығуларының кещенін құру және көрсету, оның маңыздылығын түсіну;
8.1.2.1 кең ауқымдағы қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың орындалу реттілігін түсідіру және көрсете білу
Снарядтағы гимнастикалық жаттығулар жиынтығы
8.1.5.1 кең ауқымдағы дене жаттығуларының тактикаларын, стратегияларын және композициялық идеяларын анықтау және бағалай білу;
8.1.4.1 қимыл-қозғалысты сапалы орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктіліктерін салыстыра білу
Еркін ритмикалық гимнастика жаттығулары
8.2.2.1 көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді көрсету және қолдана білу;
8.3.5.1 басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдыларды көрсете білу
4-бөлім
Қазақ халқының дәстүрлі ойындары
Қозғалмалы ойындар
8.2.7.1 жарыс кезінде әділ ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсетуді бағалай білу;
8.2.3.1 қолайлы оқып-үйрену ортасын қалыптастыру бойынша біріккен, әрі тиімді жұмыс дағдыларын қолдану және көрсете білу;
8.3.5.1 басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдыларды көрсете білу
Қазақ ұлттық ойындары
8.2.6.1 жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін көрсету және салыстыра білу;
8.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін көрсету және салыстыра білу, оны шешудің балама жолдарын ұсыну
3-тоқсан
5-бөлім Шаңғы/кросс/коньки дайындығы
Қауіпсіздік ережесі
Жаттығу және тыныс алу техникасы арқылы физикалық қасиеттерді дамыту
8.3.4.1 денсаулыққа кері әсерін тигізуі мүмкін қауіп-қатерді төмендету, техника қауіпсізді бойынша техника қауіпсіздігінің күрделі мәселелерін түсіне білу;
8.3.2.1 денені қыздыру және қалпына келтіру жаттығуларының кещенін құру және көрсету, оның маңыздылығын түсіну
Арнаулы дамыту жаттығуларының техникалық дағдысын бекіту
8.3.1.1 салауатты өмір салтының денсаулыққа тигізетін әсерін жеке бастың үлгісімен көрсету;
8.1.4.1 қимыл-қозғалысты сапалы орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктіліктерін салыстыра білу
Әртүрлі кедергілерден жүгіру
8.1.3.1 арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті түсіндіру және көрсете білу;
8.3.3.1 түрлі дене жаттығуларын іс жүзінде орындау, олардың ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын түсіндіру

Раздел 6. Командные игры как активная форма деятельности
Лидерские навыки в командных играх
8.3.4.1 понимать сложные вопросы техники безопасности, а также способы снижения потенциальной угрозы здоровью;
8.2.2.1 демонстрировать и применять лидерские навыки и навыки работы в команде
Игры на развитие координации движений
8.2.8.1 демонстрировать и сравнивать роли и их различия, обусловленные различными контекстами движений;
8.1.4.1 сопоставлять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
Игры, развивающие логическое мышление
8.2.3.1 применять и демонстрировать ряд навыков совместной эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;
8.2.5.1 демонстрировать и сравнивать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
Игры, развивающие смекалку, внимательность и находчивость
8.2.1.1 демонстрировать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства;
8.2.6.1 демонстрировать и сравнивать правила соревновательной деятельности и правила судейства
4 четверть
Раздел 7. Основные навыки в командных играх
Техника безопасности. Техника игры
8.3.4.1 понимать сложные вопросы техники безопасности, а также способы снижения потенциальной угрозы здоровью;
8.1.1.1 демонстрировать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в диапазоне спортивно-специфических двигательных действий
Тактика игры
8.1.2.1 объяснять и демонстрировать комбинации движений и их последовательность в широком диапазоне физических упражнений;
8.2.4.1 использовать и уметь обсуждать правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений
Творческая активность в играх
8.1.5.1 определять и оценивать тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений;
8.2.8.1 демонстрировать и сравнивать роли и их различия, обусловленные различными контекстами движений;
8.1.6.1 уметь улучшать навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью
Раздел 8. Укрепление здоровья через навыки легкой атлетики
Бег по пересечҰнной местности
8.3.4.1 понимать сложные вопросы техники безопасности, а также способы снижения потенциальной угрозы здоровью
Деятельность, направленная на развитие выносливости
8.2.5.1 демонстрировать и сравнивать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
Применение фаз прыжка

6-бөлім
Командалық ойын- белсенді қозғалыстың іс-әрекеті
Командалық ойындағы көшбасшылық
8.3.4.1 денсаулыққа кері әсерін тигізуі мүмкін қауіп-қатерді төмендету, техника қауіпсіздігі бойынша техника қауіпсіздігінің күрделі мәселелерін түсіне білу;
8.2.2.1 көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді көрсету және қолдана білу
Ойын кезіндегі қозғалыс үйлесімділігін дамыту
8.2.8.1 түрлі қимыл-қозғалыс негіздерінен туындаған рөлдерді көрсету және салыстыра білу;
8.1.4.1 қимыл-қозғалысты сапалы орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктіліктерін салыстыра білу
Логикалық ойлау қабілетін дамыту ойындары
8.2.3.1 қолайлы оқып-үйрену ортасын қалыптастыру бойынша біріккен, әрі тиімді жұмыс дағдыларын қолдану және көрсете білу;
8.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін көрсету және салыстыра білу, оны шешудің балама жолдарын ұсыну
Сергектікті, тапқырлықты және ұқыптылықты дамыту ойындары
8.2.1.1 өзгермелі жағдайға жауап қайтара білу, қимыл әрекеттерімен байланысты білімді көрсете білу;
8.2.6.1 жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін көрсету және салыстыра білу
4-тоқсан
7-бөлім
Командалық ойынның негізгі дағдысы
Қауіпсіздік ережесі.
Ойын техникасы
8.3.4.1 денсаулыққа кері әсерін тигізуі мүмкін қауіп-қатерді төмендету, техника қауіпсіздігі бойынша техника қауіпсіздігінің күрделі мәселелерін түсіне білу;
8.1.1.1 арнайы спорттық қимыл әрекеттерінің дәлдігін бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалыс дағдыларын көрсету
Ойын тактикасы
8.1.2.1 кең ауқымдағы қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың орындалу реттілігін түсідіру және көрсете білу;
8.2.4.1 дене жаттығулары аясындағы іс-әрекеттерді оңтайландыру және балама түрлерін құруға қажет ережелер мен құрылымдық тәсілдерді қолдану және талқылай білу
Ойындағы шығармашылық белсенділік
8.1.5.1 кең ауқымдағы дене жаттығуларының тактикаларын, стратегияларын және композициялық идеяларын анықтау және бағалай білу;
8.2.8.1 түрлі қимыл-қозғалыс негіздерінен туындаған рөлдерді көрсету және салыстыра білу;
8.1.6.1 қимыл-қозғалыс белсенділігімен байланысты қиындықтарды жеңу және жауап қайтара білу дағдыларын жақсарта білу
8-бөлім
Жеңіл атлетика дағдысы арқылы денсаулықты нығайту
Ойлы-қырлы жерлерден жүгіру
8.3.4.1 денсаулыққа кері әсерін тигізуі мүмкін қауіп-қатерді төмендету, сондай-ақ техника қауіпсіздігі бойынша техника қауіпсіздігінің күрделі мәселелерін түсіне білу
Төзімділікті дамыту бағытындағы іс-әрекеттер
8.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін көрсету және салыстыра білу, оны шешудің балама жолдарын ұсыну
Секіру фазаларын қолдану

8.3.3.1 объяснять деятельность энергетической системы при выполнении упражнений различных физических нагрузок и знать еҰ действие на организм
Компоненты фитнеса в метаниях и бросках
8.1.3.1 объяснять и демонстрировать навыки и последовательности движений при выполнении спортивно-специфических техник;
8.3.1.1 демонстрировать на собственном примере влияние здорового образа жизни на здоровье
5) 9 класс:
Разделы долгосрочного плана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения. Обучающиеся должны:
1 четверть
Раздел 1. Совершенствование техники бега, прыжков и метания
Техника безопасности.Совершенствование спринтерского бега
9.3.4.1 понимать и детально описывать сложные вопросы здоровья, техники безопасности, а также способы снижения потенциальных угроз здоровью
Улучшение навыков беговой выносливости
9.3.3.1 объяснять и описывать деятельность энергетической системы и еҰ связь с упражнениями различной физической нагрузки;
9.3.2.1 разрабатывать, объяснять и проводить разминки для конкретных физических занятий, оценивать эффективность восстановления организма
Различные модификации прыжков
9.1.2.1 обосновывать и применять комбинации движений и их последовательность в широком диапазоне упражнений на достаточном техническом уровне
Разработка комплексов упражнений для совершенствования навыков метания и бросков
9.1.1.1 сопоставлять двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в большом диапазоне спортивно-специфических двигательных действий
Разработка и проведение беговой эстафеты
9.3.5.1 оценивать знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
Раздел 2. Взаимодействие через командные спортивные игры
Техника игры
9.1.1.1 сопоставлять двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в большом диапазоне спортивно-специфических двигательных действий;
9.1.3.1 комбинировать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно-специфических техник;
9.2.4.1 оценивать и сопоставлять правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений
Тактика и тактические действия в спортивных играх
9.1.2.1 обосновывать и применять комбинации движений и их последовательность в широком диапазоне упражнений на достаточном техническом уровне;
9.1.5.1 создавать, анализировать, сравнивать и сопоставлять различные тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений
Лидерские навыки и навыки работы в команде
9.2.2.1 оценивать лидерские навыки и навыки работы в команде

8.3.3.1 түрлі дене жаттығуларын іс жүзінде орындау, олардың ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын түсіндіру
Лақтырудағы фитнес құрамдастығы
8.1.3.1 арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті түсіндіру және көрсете білу;
8.3.1.1 салауатты өмір салтының денсаулыққа тигізетін әсерін жекебастың үлгісімен көрсету
5) 9 сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің тақырыптары
Оқу мақсаты. Білім алушылар білуі тиіс
1-тоқсан
1-бөлім
Жүгіру, сегіру, лақтыру техникасын жетілдіру
Қауіпсіздік ережесі.
Спринттік жүгіруді жетілдіру
9.3.4.1 денсаулыққа қатысты күрделі мәселелерді, техника қауіпсіздігін, денсаулыққа кері әсерін тигізуі мүмкін қауіп-қатерді төмендетуді түсіну және мұқият сипаттай білу
Жүгіру төзімділік дағдысын жақсарту
9.3.3.13 түрлі дене жаттығуларын іс жүзінде орындау, олардың ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын түсіндіру және сипаттау;
9.3.2.1 нақты дене шынықтыру сабақтарына арналған дене қыздыру жаттығуларын құру, түсіндіру және өткізу, олардың ағзаны қалпына келтіру тиімділігін бағалау
Секірудің түрлендірілген түрлері
9.1.2.1 қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір дене жаттығуларындағы реттілігін жеткілікті техникалық деңгейде негіздеу және қолдана білу
Лақтыруды жетілдіруге арналған жаттығулар құрастыру
9.1.1.1 үлкен ауқымдағы арнайы спорттық қимыл әрекеттерінің дәлдігін бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалысты салыстыру
Жүгіру эстафетасын өткізу жолдарын құрастыру
9.3.5.1 басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдыларды бағалай білу
2-бөлім
Спорт ойындары арқылы бірлескен жұмыс
Ойын техникасы
9.1.1.1 үлкен ауқымдағы арнайы спорттық қимыл әрекеттерінің дәлдігін бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалысты салыстыру;
9.1.3.1 арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті түрлендіре білу;
9.2.4.1 дене жаттығулары аясындағы іс-әрекеттерді оңтайландыру және балама түрлерін құруға қажет ережелер мен құрылымдық тәсілдерді бағалау және салыстыра білу
Ойын тактикасы және тактикалық әрекеттер
9.1.2.1 қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір дене жаттығуларындағы реттілігін жеткілікті техникалық деңгейде негіздеу және қолдана білу;
9.1.5.1 кең ауқымдағы дене жаттығуларының түрлі тактикаларын, стратегияларын және композициялық идеяларын құру, талдау және салыстыра білу
Командалық жұмыс және көшбасшылық дағдысы
9.2.2.1 көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді бағалау;

9.2.1.1 оценивать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства
2 четверть
Раздел 3. Навыки по управлению телом посредством гимнастики
Техника безопасности. Строевые упражнения в группах
9.3.4.1 понимать и детально описывать сложные вопросы здоровья, техники безопасности, а также способы снижения потенциальных угроз здоровью
Разработка комбинаций акробатических элементов
9.3.2.1 разрабатывать, объяснять и проводить разминки для конкретных физических занятий, оценивать эффективность восстановления организма;
9.1.2.1 обосновывать и применять комбинации движений и их последовательность в широком диапазоне упражнений на достаточном техническом уровне
Составление последовательности упражнений на гимнастических снарядах
9.1.5.1 создавать, анализировать, сравнивать и сопоставлять различные тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений;
9.1.4.1 оценивать собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
Процесс создания выступления и оценка в группах
9.2.2.1 оценивать лидерские навыки и навыки работы в команде;
9.2.5.1 оценивать и анализировать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
Раздел 4. Игры народов Казахстана
Международные игры
9.2.7.1 анализировать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований;
9.2.3.1 оценивать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;
9.3.5.1 оценивать знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
Интеллектуальные игры
9.2.6.1 оценивать и анализировать правила соревновательной деятельности и правила судейства;
9.2.5.1 оценивать и анализировать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
3 четверть
Раздел 5. Лыжная/ кроссовая/коньковая подготовка
Техника безопасности. Разработка комплексов разминки и техники восстановления
9.3.4.1 понимать и детально описывать сложные вопросы здоровья, техники безопасности, а также способы снижения потенциальных угроз здоровью;
9.3.2.1 разрабатывать. объяснять и проводить разминки для конкретных физических занятий, оценивать эффективность восстановления организма
Комплексы упражнений на улучшение силы и выносливости
9.3.1.1 демонстрировать на собственном примере влияние здорового образа жизни на здоровье;
9.1.4.1 оценивать собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
Совершенствование специально-специфических упражнений для преодоления препятствий

9.2.1.1 өзгермелі жағдайға жауап қайтару, қимыл-әрекеттерімен байланысты білімді бағалай білу
2-тоқсан
3-бөлім
Гимнастика арқылы денені басқару дағдылары
Қауіпсіздік ережесі.
Топтық саптық жаттығулар
9.3.4.1 денсаулыққа қатысты күрделі мәселелерді, техника қауіпсіздігін, денсаулыққа кері әсерін тигізуі мүмкін қауіп-қатерді төмендетуді түсіну және мұқият сипаттай білу
Акробатикалық элементтердің жиынтығын құру
9.3.2.1 нақты дене шынықтыру сабақтарына арналған қыздыру жаттығуларын құру, түсіндіру және өткізу, олардың ағзаны қалпына келтіру тиімділігін бағалау;
9.1.2.1 қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір дене жаттығуларындағы реттілігін жеткілікті техникалық деңгейде негіздеу және қолдана білу
Гимнастикалық снарядта жүйелі жаттығулар құру
9.1.5.1 кең ауқымдағы дене жаттығуларының түрлі тактикаларын, стратегияларын және композициялық идеяларын құру, талдау және салыстыра білу;
9.1.4.1 қимыл-қозғалысты сапалы орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктіліктерін бағалай білу;
Топта гимнастика жаттығулар тізбегін құру және бағалау
9.2.2.1 көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді бағалау;
9.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін бағалау және талдай білу, оны шешудің қарапайым балама жолдарын ұсыну
4-бөлім Қазақтың ұлттық және халық ойындары
Халықаралық ойындар
9.2.7.1 жарыс кезінде әділ ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсетуді талдай білу;
9.2.3.1 қолайлы оқып-үйрену ортасын қалыптастыру бойынша бірқатар біріккен әрі тиімді жұмыс дағдыларын бағалай білу;
9.3.5.1 басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдыларды бағалай білу
Зияткерлік ойындар
9.2.6.6 жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін бағалау және талдай білу;
9.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін бағалау және талдай білу, оны шешудің қарапайым балама жолдарын ұсыну
3-тоқсан
5-бөлім Шаңғы/кросс/коньки дайындығы
Қауіпсіздік ережесі.
Денені қыздыру және қалпына келтіру әдістерінің кешенін құрастыру
9.3.4.1 денсаулыққа қатысты күрделі мәселелерді, техника қауіпсіздігін, денсаулыққа кері әсерін тигізуі мүмкін қауіп-қатерді төмендетуді түсіну және мұқият сипаттай білу;
9.3.2.1 нақты дене шынықтыру сабақтарына арналған қыздыру жаттығуларын құру, түсіндіру және өткізу, олардың ағзаны қалпына келтіру тиімділігін бағалау
Күшті, төзімділікті жақсарту жатығулар жиынтығы
9.3.1.1 салауатты өмір салтының денсаулыққа тигізетін әсерін жекебастың үлгісімен көрсету;
9.1.4.1 қимыл-қозғалысты сапалы орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктіліктерін бағалай білу
Кедергілерден өтудегі арнайы спецификалық жаттығуларды жетілдіру

9.1.3.1 комбинировать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно-специфических техник;
9.3.3.1 объяснять и описывать деятельность энергетической системы и еҰ связь с упражнениями различной физической нагрузки
Раздел 6. Командно-образующие игры
Командная деятельность и лидерство в играх
9.3.4.1 понимать и детально описывать сложные вопросы здоровья, техники безопасности, а также способы снижения потенциальных угроз здоровью;
9.2.2.1 оценивать лидерские навыки и навыки работы в команде
Совершенствование навыков решения проблем в спортивных играх
9.2.8.1 оценивать и адаптировать различные роли, обусловленные контекстами движений;
9.1.4.1 оценивать собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
Разработка игровых комбинаций
9.2.3.1 оценивать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;
9.2.5.1 оценивать и анализировать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
Разработка альтернативной игры
9.2.1.1 оценивать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства;
9.2.6.1 оценивать и анализировать правила соревновательной деятельности и правила судейства
4 четверть
Раздел 7. Социальные навыки и решение задач в командной деятельности
Техника безопасности.Техника владения мяча в игровых ситуациях
9.3.4.1 понимать и детально описывать сложные вопросы здоровья, техники безопасности, а также способы снижения потенциальных угроз здоровью;
9.1.1.1 сопоставлять двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в большом диапазоне спортивно-специфических двигательных действиях
Совершенствование навыков ориентирования в игровом пространстве
9.1.2.1 обосновывать и применять комбинации движений и их последовательность в широком диапазоне упражнений на достаточном техническом уровне;
9.2.4.1 оценивать и сопоставлять правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений
Индивидуальные, групповые, командные тактические действия
9.1.5.1 создавать, анализировать, сравнивать и сопоставлять различные тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений
Разработка в группе занимательных игр
9.2.8.1 оценивать и адаптировать различные роли, обусловленные контекстами движений;
9.1.6.1 оценивать навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью
Раздел 8. Здоровье и фитнес через двигательную активность
Создание комплекса разминки и восстановления для разных групп мышц

9.1.3.1 арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті түрлендіре білу;
9.3.3.1 түрлі дене жаттығуларын іс жүзінде орындау, олардың ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын түсіндіру және сипаттау
6-бөлім Команда құру ойындары
Ойын кезіндегі көшбасшылық және командалық іс-шаралар
9.3.4.1 денсаулыққа қатысты күрделі мәселелерді, техника қауіпсіздігін, денсаулыққа кері әсерін тигізуі мүмкін қауіп-қатерді төмендетуді түсіну және мұқият сипаттай білу;
9.2.2.1 көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді бағалау
Ойын кезіндегі мәселені шешу дағдысын жетілдіру
9.2.8.1 түрлі қимыл-қозғалыс негіздерінен туындаған рөлдерді бағалау және бейімдей білу;
9.1.4.1 қимыл-қозғалысты сапалы орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктіліктерін бағалай білу
Ойын комбинация
ларын құру
9.2.3.1 қолайлы оқып-үйрену ортасын қалыптастыру бойынша бірқатар біріккен әрі тиімді жұмыс дағдыларын бағалай білу;
9.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін бағалау және талдай білу, оны шешудің қарапайым балама жолдарын ұсыну
Баламалы ойындар құрастыру
9.2.1.1 өзгермелі жағдайға жауап қайтара білу, қимыл-әрекеттерімен байланысты білімді бағалай білу;
9.2.6.1 жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін бағалау және талдай білу
4-тоқсан
7-бөлім
Әлеуметтік дағдылар және мәселелерді командалық іс-әрекеттерде шешу
Қауіпсіздік ережесі.
Ойын жағдайында допты игеру техникасы
9.3.4.1 денсаулыққа қатысты күрделі мәселелерді, техника қауіпсіздігін, денсаулыққа кері әсерін тигізуі мүмкін қауіп-қатерді төмендетуді түсіну және мұқият сипаттай білу;
9.1.1.1 үлкен ауқымдағы арнайы спорттық қимыл әрекеттерінің дәлдігін бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалысты салыстыру
Ойын кеңістігінде бағыт-бағдар дағдысын жетілдіру
9.1.2.1 қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір дене жаттығуларындағы реттілігін жеткілікті техникалық деңгейде негіздеу және қолдана білу;
9.2.4.1 дене жаттығулары аясындағы іс-әрекеттерді оңтайландыру және балама түрлерін құруға қажет ережелер мен құрылымдық тәсілдерді бағалау және салыстыра білу
Жеке, топтық, командалық тактикалық әрекеттер
9.1.5.1 кең ауқымдағы дене жаттығуларының түрлі тактикаларын, стратегияларын және композициялық идеяларын құру, талдау және салыстыра білу
Топта ойын- сауық ойындарын құру
9.2.8.1 түрлі қимыл-қозғалыс негіздерінен туындаған рөлдерді бағалау және бейімдей білу;
9.1.6.1 қимыл-қозғалыс белсенділігімен байланысты қиындықтарды жеңу және жауап қайтара білу дағдыларын бағалау
8-бөлім
Қозғалыс белсенділігі арқылы денсаулық және фитнес
Әртүрлі бұлшық еттерді қалпына келтіру жаттығулар жиынтығын құрастыру

9.3.3.1 объяснять и описывать деятельность энергетической системы и еҰ связь с упражнениями различной физической нагрузки
Развитие навыков стайерского бега
9.1.3.1 комбинировать навыки и последовательности движений при выполнении спортивно-специфических техник
Развитие навыков прыжка и метаний
9.2.5.1 оценивать и анализировать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения;
9.3.4.1 понимать и детально описывать сложные вопросы здоровья, техники безопасности, а также способы снижения потенциальных угроз здоровью
Укрепление здоровья через двигательные способности
9.3.1.1 демонстрировать на собственном примере влияние здорового образа жизни на здоровье
Приложение 23
к Приказу и.о. Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 25 октября 2017 года № 545
Приложение 213
к Приказу министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Уйгурский язык"
для 5-9 классов уровня основного среднего образования
по обновленному содержанию (с уйгурским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Целью обучения учебному предмету "Уйгурский язык" является развитие языковых навыков обучающихся, воспитание поколения, относящегося с уважением к родному языку, формирование личности, способной понимать социальное значение языка, соблюдать нормы языка, готовой к свободному общению и грамотному письму.
3. Основные задачи предмета "Уйгурский язык":
1) развитие языковой личности путем формирования коммуникативных навыков по всем видам речевой деятельности на основе освоения уйгурского языка как родного языка;
2) использование уйгурского языка как средства каждодневного общения и формирование навыков изучения закономерностей языковых явлений;
3) изучение происхождения уйгурского языка.
4. Программа учебного предмета "Уйгурский язык" предусматривает развитие грамотного письменного и устного языка обучающегося, обогащение словарного запаса, развитие и совершенствование умений создавать устные и письменные монологические высказывания в различных речевых жанрах.
5. Программа учебного предмета "Уйгурский язык" составлена на основе функционально-коммуниктивного подхода. Она направлена на углубление и расширение понятия обучающихся о языке, о значении национальной и мировой культуры.

9.3.3.1 түрлі дене жаттығуларын іс жүзінде орындау, олардың ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын түсіндіру және сипаттау
Стайерлік жүгіру дағдысын дамыту
9.1.3.1 арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті түрлендіре білу
Секіру, лақтыру дағдысын дамыту
9.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін бағалау және талдай білу, оны шешудің қарапайым балама жолдарын ұсыну;
9.3.4.1 денсаулыққа қатысты күрделі мәселелерді, техника қауіпсіздігін, денсаулыққа кері әсерін тигізуі мүмкін қауіп-қатерді төмендетуді түсіну және мұқият сипаттай білу
Қозғалыс қабілеті арқылы денсаулықты нығайту
9.3.1.1 салауатты өмір салтының денсаулыққа тигізетін әсерін жекебастың үлгісімен көрсету
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
міндетін атқарушысының
2017 жылғы 25 қазандағы
№ 545 бұйрығына
23-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
213-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған
"Ұйғыр тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
(оқыту ұйғыр тілінде)
1-бап. Уқтурушнамә
1. Оқуш программиси Қазақстан Жумһурийити Һөкүмитиниң 2012 жили, 23-августтики № 1080 протоколи билән бәкитилгән Оттура билим беришниң (башланғуч, асасий оттура, умумий оттура билим бериш) дөләтлик умумий миннәтлик стандартиға асаслинип тәйярланған.
2. Уйғур тили пәнини оқутуш мәхсити – умумий билим беридиған асасий мәктәпләрдә "Уйғур тили" пәнини оқутушниң мәхсити – ана тилини қәдирләйдиған, жәмийәтлик әһмийитини чүшинидиған шәхс қелиплаштуруш, шундақла уйғур әдәбий тил нормилириға риайә қилған һалда, тоғра қоллинишни, әркин сөзләш вә саватлиқ йезишни үгитиду.
3. Уйғур тили пәни төвәндикидәк асасий вәзипиләрни әмәлгә ашуриду:
1) уйғур тилини ана тили сүпитидә тонуп олтирип, өмүрлүк һажәтмәнликлиридә коммуникативлиқ һәрикәтләр түридә (тиңшаш, оқуш, тәләппуз қилиш, йезиш) саватлиқ қоллиниш қабилийәтлирини қелиплаштуриду;
2) оқуғучиларда уйғур тилини күндиликтә әркин қоллинип жүргән алақә қуралидин бөләк һадисә сүпитидики қанунийлиқ асасида тонуп-билиш қабилийәтлирини қелиплаштуриду;
3) уйғур тили системисини тәшкил килидиған қисимлар, тил бирликлирини вә уларниң тәбиитини тонуп-билиду.
4. "Уйғур тили" пәниниң программиси оқуғучиниң тил саватлиғи билән билән сөзләш саватлиғи, сөз байлиғини, өзгиләр билән әркин сөзлишиш вә ойлаш қабилийәтлирини йетилдүрүшни көзләйду.
5. Шундақла, оқуғучиларға чүшинип вә жавап беришни, һәр хил аудиовизуаллиқ материалларни тиңшаш жәриянида өз көз-қаришини билдиришни үгитиду. Бәдиий вә адәттики мәтинләргә мәхсәткә мувапиқ хуласә чиқирип, синтез, анализ қилиш маһарәтлирини өзләштүрүшни үгитиду.

6. Изучение уйгурского языка как учебного предмета расширяет национальное мировоззрение обучающихся, прививает навыки творческого мышления, учит правильному общению с окружающими людьми. Учебный предмет "Уйгурский язык" дает возможность обучающемуся социализоваться в обществе как личность, развивает творческий подход к обучению и навыки критического мышления.
7. Изучение учебного предмета "Уйгурский язык":
1) обеспечивает грамотное формулирование и изложение своих мыслей в устной и письменной форме;
2) направлено на глубокое освоение грамматического строя языка, на формирование устойчивых навыков письменного языка, на развитие грамотного употребления академического языка;
3) основано на коммуникативном подходе, направленном, в первую очередь, на формированиие навыков устной речи;
4) формирует осознание взоимосвязи языка и культуры;
5) формирует представление о национально-культурной специфике уйгурского языка в сопоставлении с культурой казахского, русского и других народов.
Глава 2. Организация содержания предмета "Уйгурский язык"
8. Распределение учебной нагрузки:
1) в 5 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
9. Цели обучения, обозначенные в каждом подразделе, позволяют учителю системно планировать работу по развитию всех видов речевой деятельности (аудирование, говорение, чтение, письмо, соблюдение речевых норм), оценивать достижения обучающихся, информировать их о следующих этапах обучения.
10. Раздел "Аудирование и говорение" состоит из следующих подразделов:
1) прогнозирование;
2) анализ текстов различных жанров;
3) понимание содержания текста;
4) определение основной идеи;
5) формулирование ответов и оценивание по материалам слушания;
6) построение монологического высказывания.
11. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) понимание информации;
2) определение типов и стилей текстов;
3) определение особенностей жанров текста;
4) формулирование вопросов по тексту;
5) сравнительный анализ текстов;
6) использование стратегии чтения;
7) извлечение информации из различных источников.
12. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) составление плана;
2) создание текстов в различных жанрах;
3) представление текстов в различных формах;
4) написание эссе;
5) написание текста на основе прочитанного и прослушанного материала;

6. "Уйғур тили" пәни программиси функционаллиқ-коммуникативлиқ йөнилишкә асаслинип қураштурулди. Бу оқуғучиларниң тил тоғрилиқ чүшәнчилирини чоңқурлаштуруп, миллий мәдәнийәт вә жаһан мәдәнийитиниң әһмийити тоғрилиқ чүшәнчилирини кәңәйтиду.
7. "Уйғур тили" пәнини оқуш арқилиқ оқуғучилар:
1) уйғур тилида тиңшаш, оқуш, йезиш, тәләппуз қилиш коммуникативлиқ қабилийәтлирини шараитқа мувапиқ қоллинишни үгиниду;
2) уйғур әдәбий тилиниң фонетикалиқ, орфографиялиқ, орфоэпиялиқ, лексикилиқ, морфологиялиқ, грамматикилиқ, стильлиқ, пунктуациялиқ нормилирини өзләштүриду;
3) өзиниң ойини әдәбий тилниң нормилириға мувапиқ еғизчә вә язмичә формида саватлиқ түзүшни үгитиду;
4) тил мәдәнийәт арисидики бағлинишни чүшиниду; уйғур тилини ана тили сүпитидә өзләштүрүш арқилиқ оқуғучилар алған билимини дуния мәдәнийити билән бағлаштуралайду; улар адәмгәрчилик мәнивий байлиқларни таллаш, униңға анализ қилиш вә баһалаш маһарәтлирини қелиплаштуруп олтирип, һәр қандақ вәзийәттин чиқиш имканийитигә егә болиду;
5) сөһбәт, поэзия, драма, шундақла илмий вә аммивий әхбарат қураллири (газет-журналлар) тәнқидий көз-қарашта оқуп, өз чүшәнчилирини бейиталайду, оқуш арқилиқ тонуп билиш арқилиқ билим дуниясиға йол ачиду.
2-бап. Оқуш нәтижилирини баһалаш услублири
8. "Уйғур тили" пәнини оқутуш жәриянини уюштуруш. Оқуш жүклиминиң бөлиниши:
1) синип 5-синип Һәптилик жүклимә 3 саат, жиллиқ жүклимә 102 саат;
2) синип 6-синип Һәптилик жүклимә 3 саат, жиллиқ жүклимә 102 саат;
3) синип 7-синип Һәптилик жүклимә 2 саат, жиллиқ жүклимә 68 саат;
4) синип 8-синип Һәптилик жүклимә 2 саат, жиллиқ жүклимә 68 саат;
5) синип 9-синип Һәптилик жүклимә 2 саат, жиллиқ жүклимә 68 саат.
9. Оқуш мәхсәтлири муәллим вә оқуғучиниң келәчәктики қәдәмлири тоғрилиқ өз ара мәслиһәтлишишкә, режиләп вә баһалашқа мүмкинчилик беридиған бир хиллиқ вә өз ара бағлинишни көрситиду.
10. Тиңшаш вә сөзләш:
1) мәтинниң мәзмунини чүшиниш;
2) һәр түрлүк жанрдики мәтинләрни тәһлил қилиш;
3) мәтиндин әхбаратни ениқлаш;
4) асасий ойни ениқлаш;
5) тиңшаш материали бойичә жавап бериш вә баһалаш;
6) сөзләш мәдәнийитини риважландуш.
11. Оқуш:
1) әхбаратни чүшиниш;
2) мәтинниң типлиқ вә стильлиқ алаһидиликлирини ениқлаш;
3) мәтинниң жанрлиқ алаһидиликлирини ениқлаш;
4) мәтинләргә селиштурма тәһлил қилиш;
5) мәтин бойичә соал қоюшни билиш;
6) оқуш стратегиялирини қоллиниш;
7) һәр хил ресурс мәнбәлиридин һажәтлик әхбарат елиш.
12. Йезиш:
1) планлаш;
2) һәр хил жанрда мәтин қураштуруш;
3) язма ишлирини һәр хил формида тәвсийә қилиш;
4) эссе йезиш;
5) оқуш вә тиңшаш материаллири асасида ижадий мәтин йезиш;

6) корректирование и редактирование текстов.
13. Раздел "Соблюдение речевых норм" включает следующие подразделы:
1) орфографические нормы;
2) орфоэпические нормы;
3) лексические нормы;
4) грамматические нормы;
5) пунктуационные нормы.
Глава 3. Система целей обучения
14. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 5.5.1.1: "5" – класс, "5.1" – подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
15. Система целей обучения:
1) аудирование и говорение:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Прогнозирование
5.1.1.1 прогнозировать тему на основе ключевых слов и представленных иллюстраций
6.1.1.1 обсуждать названия темы и прогнозировать проблемы на основе прослушивания начала текста
7.1.1.1 прогнозировать развитие истории на основе части текста
8.1.1.1 прогнозировать тему и обсуждаемую проблему на основе обсуждения фраз и аргументов прослушиваемого
9.1.1.1 прогнозировать ответы на вопросы, подготовленные по содержанию текста, сравнивая их при слушании
2. Анализ текстов различных жанров
5.1.2.1 объяснять поднятые проблемы в диалоге, монологе (песня, текст, объявление, реклама, объявления), связанные с социально-бытовыми, социально-культурными темами
6.1.2.1 анализировать проблемы в диалоге, монологе (инструкция, поздравление, сообщение, биография, новости, интервью), связанные с социально-культурной, официально-деловой темами
7.1.2.1 анализировать проблемы, поднятые автором в диалоге, монологе, полилогах (интервью, дискуссия, новости, песни, выписки из произведений художественной литературы), в социально-общественных, учебно-трудовых темах
8.1.2.1 анализировать роль экспрессивно-эмоциональ-ных слов автора в диалоге, монологе, полилогах (интервью, дискуссия, послание монография, отрывки из лекции) на социально-общественные, культурно-исторические темы
9.1.2.1 анализировать роли целевой аудитории и художественных средств, связанных с широкой тематикой общественно-политических, социально-экономических, научных текстов различного жанра (лекция, интервью, дискуссия, монография, статья, послание)
3. Пониманиесодер-жания текста
5.1.3.1 понимать содержание прослушанного текста, определяя главную и дополнительную информацию
6.1.3.1 понимать содержание прослушанного текста, извлекая детальную информацию
7.1.3.1 понимать содержание прослушанноготекста, извлекая главную и второстепенную, известную и неизвестную информацию
8.1.3.1 понимать содержание прослушанного текста, определяя скрытую информацию

6) мәтинләрни түзитиш вә тәһрир қилиш.
13. Әдәбий тил нормилири:
1) орфографиялиқ норма;
2) орфоэпиялиқ норма;
3) лексикилиқ норма;
4) грамматикилиқ норма;
5) пунктуациялиқ норма.
3-бап. Оқутуш мәхсәтлириниң системиси
14. Программида оқуш мәхсәтлири төрт сандин туридиған кодлуқ бәлгү билән пәриқләндүрүлди. Кодлуқ бәлгүдики биринчи сан синипни, иккинчи вә үчинчи санла бөлүм вә бөлүмчиниң ретини, төртинчи сан бөлүмчидики оқуш мәхситиниң рәтлик номерини көрситиду. Мәсилән, 5.5.1.1 кодида "5" - синипни, "5.1" - иккинчи бөлүмниң биринчи бөлүмчисини, "1" - оқуш мәхситиниң рәтлик номерини көрситиду.
15. Оқутуш мәхсәтлириниң системиси:
1) тиңшаш вә сөзләш:
Билим алғучилар:
5-синип
6-синип
7-синип
8-синип
9-синип
1.
Мәтинниң мәзмунини чүшиниш
5.1.1.1
тирәк сөзләр вә иллюстрация-лар арқилиқ мавзуни чүшиниш
6.1.1.1
мәтинниң мавзусини тәһлил қилиш вә дәсләпки бөлигини тиңшаш арқилиқ көтирилидиған чүшиниш
7.1.1.1
мәтинниң үзүндилирини тиңшап олтирип, вақиәниң давами билән аяқлишишини чүшиниш
8.1.1.1
мәтиндин елинған әхбаратқа, үзүндиләргә қарап, көтириливатқан мәсилини чүшиниш
9.1.1.1
мәтин асасий мәзмунини чүшинип олтирип, тәйярланған соалларға тәнқидий көз қараш билән жавап бериш
2.
Һәр түрлүк жанрдики мәтинләрни тәһлил қилиш
5.1.2.1
ижтимаий-турмуш, ижтимаий-мәдәний мавзуларға бағлиқ диалог, монологлардики (нахша мәтини, хәвәр, реклама, елан) көтирилгән мәсилини чүшәндүрүш
6.1.2.1
ижтимаий-мәдәний, рәсмий иш мавзулириға бағлиқ диалог, монологлардики (чүшүнүкнамә, тәбрикнамә, елан, тәржимә һал, йеңилиқ, интервью) көтирилгән мәсилини тәһлил қилиш
7.1.2.1
ижтимаий-жәмийәтлик, оқуш-әмгәк мавзулириға бағлиқ диалог, монолог, полилоглардики (интервью, пикирталаш, йеңилиқ, бәдиий әсәрләрдин үзүндиләр) муәллипниң көз-қариши вә көтирилгән мәсилиләрни тәһлил қилиш
8.1.2.1
ижтимаий-жәмийәтлик, мәдәний-тарихий мавзуларға бағлиқ диалог, монолог, полилоглардики (интервью, пикирталаш, йолланма, монография вә лекциядин үзүндә) муәллипниң көз-қариши вә экспресив-эмоционал сөзләрниң ролини тәһлил қилиш
9.1.2.1
ижтимаий-сәясий, ижтимаий-ихтисадий илмий мавзуларға бағлиқ һәр хил жанрлардики көләмлик мәтинләрдики (дәрис, интервью, пикирталаш,монография, мақалә, йолланма) мәхсәтлик аудитория вә қошумчә қуралларниң ролини тәһлил қилиш
3.
Мәтиндин әхбаратни ениқлаш
5.1.3.1
тиңшалған мәтинниң мәзмунини чүшиниш, асасий
вә қошумчә әхбаратни ениқлаш
6.1.3.1
тиңшалған мәтинниң мәзмунини чүшиниш, әхбаратни ениқлаш
7.1.3.1
тиңшалған мәтинниң мәзмунини чүшиниш, сунулған әхбарат бойичә фактни вә көз-қарашларни ажритищни билиш
8.1.3.1 тиңшалған мәтинниң мәзмунини чүшиниш, сунулған әхбараттин әстәрлик ойни ениқлаш

9.1.3.1 понимать основную и детальную информацию текста, высказывая критическое отношение к услышанному
4. Определение основной идеи
5.1.4.1 определять основную тему на основе опорных слов и направляющих вопросов
6.1.4.1 определять основную идею на основе направляющих вопросов и темы текста
7.1.4.1 определять основную тему на основе опорных слов, темпа речи и стиля говорения
8.1.4.1 определять основную тему на основе опорных слов, отношения и настроения автора
9.1.4.1 определять целевую аудиторию текста, основную мысль и мнение автора
5. Формулирование ответов и оценивание по материалам слушания
5.1.5.1 отвечать на вопросы на основе содержания прослушанного текста, высказывать свою точку зрения по поставленной проблеме
6.1.5.1 отвечать на общие и конкретные вопросы по содержанию прослушанного текста, по связи информации из текста с реальной жизнью
7.1.5.1 отвечать на проблемные вопросы с приведением примеров из текста, сравнивать свой ответ с ответами других и обсуждать их
8.1.5.1 с помощью вопросов находить нужную информацию из текста, строить высказывание по поставленной проблеме
9.1.5.1 связывать поставленную проблему с проблемами мира, оценивать критически, аргументируя свою точку зрения
6. Построение монологического высказывания
5.1.6.1 строить высказывания в зависимости от ситуации, используя эмоциональные слова, с вложением голосовых ритмов, используя слова- междометия, выражать свое мнение в соответствии коммуникативными ситуациями
6.1.6.1 использовать официальные слова и словосочетания, термины в соответствии с коммуникативной ситуацией
7.1.6.1 обсуждать и принимать быстрое и правильное решение в диалоге с использованием художественных, эмоционально-экспрессивных слов, пословиц и словосочетаний в соответствии с коммуникативной ситуацией
8.1.6.1 в диалоге, монологе, полилоге системно и доказанно излагать свои мысли с использованием соответствующих научных и международных терминов, данных в соответствии с коммуникативной ситуацией
9.1.6.1 подготавливать монолог широкого спектра с использованием подходящих социально- политических, научных слов и фраз в соответствии с коммуникативной ситуацией
2) чтение:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Понимание информации
5.2.1.1 понимать и определять основную и дополнительнуюинформацию текста
6.2.1.1 объяснять и определять основную, дополнительную и детальную информа-цию текста
7.2.1.1 интерпре-тировать текстовую и графическую информацию (таблица, диаграмма, рисунок, условные знаки)
8.2.1.1 сравнивать и обрабатывать информацию (таблица, диаграмма, рисунок, условные знаки) текста
9.2.1.1 находить нужную информацию с помощью перефразированных вопросов и определять скрытую мысль

9.1.3.1 тиңшалған мәтинниң мәзмунини чүшиниш, әхбаратниң әһмийитини,һәқиқийлиғини ениқлап, хуласә чиқириш
4.
Асасий ойни ениқлаш
5.1.4.1
тирәк сөзләр вә йетәкчи соаллар арқилиқ асасий ойни ениқлаш
6.1.4.1
мәтинниң тәркивий алаһидилигигә нәзәр ағдурған һалда, йетәкчи соаллар арқилиқ асасий ойни ениқлаш
7.1.4.1
мәтин мавзуси, сөзлигүчиниң авази вә нутуқ алаһидилигигә қарап асасий ойни ениқлаш
8.1.4.1
мәтиндә көтирилгән мәсилини (турмуштики, ижтимаий, жәмийәтлик) тәһлил қилиш арқилиқ, асасий ойни ениқлаш
9.1.4.1
мәтинниң мәхсәтлик аудиторияси, муәллип көзқариши, кәйпиятини чүшиниш арқилиқ асасий ойни ениқлаш
5.
Тиңшаш материали бойичә жавап бериш вә баһалаш
5.1.5.1
тиңшалған мәтинниң мәзмуни асасида соалларға жавап берип көтирилгән мәсилә бойичә өз пикрини билдүрүш
6.1.5.1
тиңшалған мәтинниң мәзмуни бойичә умумий вә нәқ соалларға жавап бериш мәтиндики әхбаратни һәқиқий өмүр билән бағлаштуруш
7.1.5.1
проблемилиқ соалларға тиңшалған мәтиндин мәлуматлар көрситип дәлилләп жавап бериш өз жававини өзгиләрниң жваваплири билән селиштуруш тәһлил қилиш
8.1.5.1
перифраз түридә берилгән соаллар арқилиқ мәтиндин һажәт әхбаратни тепип, көтирилгән мәсилә бойичә ой хуласиләш
9.1.5.1
мәтиндә көтирилгән мәсилини дуниявий мәсилиләр билән бағлаштуруш өз пикрини ейтип, тәнқидий баһа бериш
6.
Нутуқ мәдәнийитини риважландуш
5.1.6.1
коммуникативлиқ әһвалға мувапиқ эмоционал сөзләрни, интонация арқилиқ қистурма, қаратма сөзләрни әркин қоллинип, диалогқа тәйярлиқсиз қатнишип, өз пикрини билдүрүш
6.1.6.1
коммуникативлиқ әһвалға мувапиқ рәсмий сөзләр вә бирикмилири вә терминларни орунлуқ қоллинип, диалогқа қатнишиш, ойини ениқ йәткүзүш
7.1.6.1
коммуникативлиқ әһвалға мувапиқ бәдиий ипадиләш,
эмоционал-экспрессив сөзләрни вә мақал-тәмсилләр, турақлиқ сөз бирикмилирини әркин қоллинип диалогқа қатнишиш, музакириләрдә тез вә тоғра қарар қобул қилишни билиш
8.1.6.1
коммуникативлиқ әһвалға мувапиқ илмий вә хәлиқаралиқ терминларни, илмий мәлуматларни орунлуқ қоллинип, диалог, монолог, полилогта өз ойини дәлилләп, системилиқ йәткүзүш
9.1.6.1
жәмийәтлик-сәясий, илмий коммуникативлиқ әһвалға мувапиқ тегишлик сөзләрни таллап, көләмлик монолог тәйярлаш
2) оқуш:
Билим алғучилар:
5-синип
6-синип
7-синип
8-синип
9-синип
1. Әхбаратни чүшиниш
5.2.1.1
мәтиндики асасий вә қошумчә әхбаратни чүшиниш, ениқлаш
6.2.1.1
мәтиндики асасий вә қошумчә детальлиқ әхбаратни ениқлаш, чүшәндүрүш
7.2.1.1
мәтинлик вә графиклиқ (кәштә, диаграмма, сүрәт, шәртлик бәлгүләр) әхбаратни интерпретацияләш
8.2.1.1
арилаш вә туташ мәтинләрдики (кәштә, диаграмма, сизиш (чертеж), сүрәт) әхбаратларни селиштуруш, өзләштүрүш
9.2.1.1
перифраз түридә берилгән соаллар арқилиқ керәклик әхбаратни тепиш, әстәрлик ойни ениқлаш

2. Определение типов и стилей текстов
5.2.2.1 с помощью текста определять устные и письменные стили лексики
6.2.2.1 с помощью речевых средств определять особенностиустного и письменного стиля
7.2.2.1 с помощью речевых средств определять особенности публицисти-ческого и официального стиля
8.2.2.1 с помощью речевых средств определять особенности публицисти-ческого и научного стиля
9.2.2.1 с помощью речевых средств определять стили уйгурского языка и типы ораторской речи
3. Определение особенностей жанров текста
5.2.3.1 определять особенности жанра через структуру и оформлениетекста письма, рекламы, объявления, рекоменда-ции
6.2.3.1 определять особенности жанра и структуры этикета разговорной и художественной речи
7.2.3.1 определять особенности жанра через структуру и оформление хроники, новостей, очерков, документов и служебных записок
8.2.3.1 определять особенности жанра через структуру и оформление статей, аннотации, презентации, заключения, тезисов
9.2.3.1 определять типы жанра текста через общественно-политические тексты (послание, законодательство, государственные программы, военно-патриотические программы)
4. Сравнительный анализ текстов
5.2.4.1 сравнивать стили, темы и языковые средства разговорно-го текста
6.2.4.1 сравнивать языковые особенности темы, содержания разговорно-го и официального стиля текста
7.2.4.1 сравнивать и анализировать языковые особенности темы, структуры, цели публицисти-ческого и художествен-ного стиля
8.2.4.1 сравнивать и анализировать темы и типы схожих научных и публицисти-ческих текстов
9.2.4.1 сравнивать и анализировать тексты, сравнивая их виды и языковые особенности
5. Формулирование вопросов по тексту
5.2.5.1 формулировать вопросы, направлен-ные на определение точной информации и на понимание содержания текста
6.2.5.1 формулировать вопросы, направлен-ные на определение основной и дополнительной информации и проблемы текста
7.2.5.1 формулировать проблемные вопросы по тесту
8.2.5.1 формулировать вопросы по тексту, используя разные способы перефразирования
9.2.5.1 формулировать вопросы, определяющие отношение читателя к поднятым проблемам текста
6. Использование стратегии чтения
5.2.6.1 использовать стратегии чтения: для понятия общего содержания, для нахождения реальной информации
6.2.6.1 использовать стратегии чтения: делать комментированное, ролевое чтение, выборочное чтение
7.2.6.1 использовать стратегии чтения: комментированное, выборочное чтение, исследовательское чтение
8.2.6.1 использовать стратегии чтения: комментированное, выборочное чтение, анализирова-ние
9.2.6.1 эффективное использовать стратегии чтения для определенной цели

2. Мәтинниң стиль алаһидиликлирини тонуш
5.2.2.1
лексикиниң еғизчә сөзләш вә язмичә стиль алаһидиликлирини мәтин арқилиқ тонуш
6.2.2.1
еғизчә вә ипадилик сөзләшниң стильлиқ алаһидиликлирини қолланған тил қураллири арқилиқ тонуш
7.2.2.1
публицистикилиқ вә рәсмий стиль алаһидиликлирини қолланған тил қураллири арқилиқ тонуш
8.2.2.1
публицистикилиқ вә илмий стиль алаһидиликлирини қолланған тил қураллири арқилиқ тонуш
9.2.2.1
уйғур тили стильлири вә чечән сөзләш түрлири қоллинилған қураллар арқилиқ тонуш
3. Мәтинниң жанрлиқ алаһидилигини ажритиш
5.2.3.1
хәт, елан, реклама, уқтурушна-мә, еланниң тәркиви вә рәсмийләштүрүлүши арқилиқ жанрлиқ алаһидилигини ажритиш
6.2.3.1
уйғурчә еғизчә сөзләш этикетлири бәдиий сөзләшниң тәркивий жанрлиқ алаһидилигини ажритиш
7.2.3.1
хроника, хәвәр, очерклар-ниң вә канцелярия һөжжәтлириниң, иш қәғәзләрниң тәркиви вә рәсмийләштүрүлүши арқилиқ жанрлиқ алаһидилигини ажритиш
8.2.3.1
мақалә, аннотация, презентация, хуласиләш, тезисларниң тәркиви вә рәсмийләштүрүлүши арқилиқ жанрлиқ алаһидилигини ажритиш
9.2.3.1
жәмийәтлик-сәясий мәтинләр (йолланма, қануний, дөләт программилири һәрбий-патриот
луқ)
арқилиқ жанрлиқ түрлирини ажритиш
4. Мәтинләрни селиштурма анализ қилиш
5.2.4.1
еғизчә стильдики мәтинләрниң мәзмунини мавзусини вә тил қураллирини селиштуруш
6.2.4.1
еғизчә вә рәсмий стильдики мәтинләрниң мәзмунини, мавзусини вә тил қураллирини селиштуруш
7.2.4.1
идеяси охшаш публицистикилиқ вә бәдиий әдәбият стилидики мәтинләр-ниң мавзусини, тәркивини, мәхсәтлик аудиториясини, тил алаһидиликлирини селиштуруп тәһлил қилиш
8.2.4.1
мавзуси охшаш илмий вә публицистикилиқ стильдики мәтинләрниң мавзусини, түрлирини (сөһбәтли-шиш, ипадиләш, муһакимә қилиш), тәркивини селиштуруп тәһлил қилиш
9.2.4.1
һәр түрлүк стильдики мәтинләрниң мавзусини, хизмитини, тәркивини, тил алаһидиликлирини селиштуруп тәһлил қилиш
5. Мәтин бойичә соал қоюшни билиш
5.2.5.1
мәтин мәзмунини чүшинишкә, нәқ әхбаратларни ениқлашқа беғишланған соаллар қоюш
6.2.5.1
мәтиндин асасий вә қошумчә әхбаратни, көтирилгән мәсилини ениқлашқа нәқ соалларни қоюш
7.2.5.1
мәтин бойичә проблемилиқ соалларни қоюш
8.2.5.1
перифразниң түрлүк амиллирини пайдилинип, мәтин бойичә соал қоюшни билиш
9.2.5.1
мәтиндә көтирилгән мәсилигә оқурмәнниң мунасивитини ениқлашқа беғишланған тәһлил қилиш соаллирини қоюш
6. Оқуш стратегиялирини қоллиниш
5.2.6.1
оқуш стратегиялирини қоллиниш:
Умумий мәзмунини чүшиниш үчүн вә нәқ әхбаратни тепиш үчүн оқуш
6.2.6.1
оқуш стратегиялирини қоллиниш:
комментарий қилиш, таллап оқуш, рольға бөлүп оқуш
7.2.6.1-
оқуш стратегиялирини қоллиниш: комментарий қилиш, таллап оқуш, тәтқиқ қилип оқуш
8.2.6.1
оқуш стратегиялирини қоллиниш: комментарий қилиш, таллап оқуш, тәтқиқ қилип оқуш
9.2.6.1
бәлгүлүк бир мәхсәт үчүн оқуш стратегиялирини пайдилиқ қоллинишни билиш

7. Извлечение информации из различных источников
5.2.7.1 извлекать нужную информацию из энциклопедий, газет и журналов для детей
6.2.7.1 извлекать нужную информацию из энциклопедий, словарей, газет и журналов для детей и делать ссылку на автора
7.2.7.1 извлекать и использоватьнужную информацию из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников и делать ссылку на автора
8.2.7.1 извлекать и использовать как доказательство нужную информацию из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников, научных трудов и делать ссылку на автора
9.2.7.1 использовать информацию, извлеченную из разных ресурсов, ссылаясь на автора
3) письмо:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Составление плана
5.3.1.1 составлять простой план охватывающий вводную, основную и заключительную части текста
6.3.1.1 составлять простой план с учетом структуры для написания текста в различных жанрах
7.3.1.1 составлять сложный план с учетом структуры для написания текста в различных жанрах
8.3.1.1 составлять тезисный план по собранным материалам по теме
9.3.1.1 составлять сложный план для устных и письменных текстов согласно поставленной цели на основе собранных материалов
2. Создание текстов в различных жанрах
5.3.2.1 создавать тексты (письмо, реклама, объявление) в соответствии с жанровыми особенностями с сохранением оформления и структуры
6.3.2.1 создавать тексты (характеристика, поздравление, автобиография) в соответствии с особенностями жанра и стиля с сохранением оформления и структуры
7.3.2.1 составлять небольшую статью, рекомендации, рассказ в соответствии с особенностями жанра, стиля и использованием художественных средств
8.3.2.1 составлять статью, аннотацию, тезисы, рассказ в соответствии с особенностями жанра, стиля и использованием языковых средств
9.3.2.1 составлять тексты в различных жанрах для повышения интереса аудитории
3. Представление текстов в различных формах
5.3.3.1 составлять рассказ по мотиву сюжетной картинки (фотокартинки)
6.3.3.1 составлять графический текст (диаграмма, таблица, схема) по предложен-ной теме
7.3.3.1 описывать процесс, данный в виде графического текста (условный знак, рисунок, схема), сохраняя структуру текста (введение, общее сведения, детальные сведения)
8.3.3.1 описывать, определяя значимые сведения графического текста (диаграмма, таблица) с сохранением структуры текста
9.3.3.1 определяя и сравнивая факты в нескольких графических текстах (диаграмма, таблица), описывать значимые стороны и тенденции с сохранением структуры текста
4. Написание эссе
5.3.4.1 писать эссе, описывая человека, природу или определенную историю, сохраняя структуру эссе

7. Һәр түрлүк ресурс мәнбәлиридин һажәт әхбарат елиш
5.2.7.1
энциклопедиялар, балиларға беғишланған гезит-журналлардин һажәт әхбаратни елишни билиш
6.2.7.1
энциклопедиялар, балиларға беғишланған гезит-журналлардин һажәт әхбаратни елишни билиш, мәнбәни көрситиш (сноска қилиш)
7.2.7.1
интернет, энциклопедия, гезит-журналлар, дәрисликләрдин елинған мәлуматларни пайдилинип, мәнбәләрни көрситиш
8.2.7.1
интернет, энциклопедия, гезит-журналлар, дәрисликләр, илмий әмгәкләрдин елинған мәлуматларни дәлил сүпитидә пайдилинип, мәнбәләрни көрситиш (сноска қилиш)
9.2.7.1
һәр түрлүк ресурс мәнбәлиридин елинған әхбаратниң көзини көрситип, язма ишлирида орунлуқ пайдилиниш
3) йезиш:
Билим алғучилар:
5-синип
6-синип
7-синип
8-синип
9-синип
1. Режә түзүш
5.3.1.1
берилгән мәтингә мувапиқ киришмә, асасий вә хуласә қисимларни өз ичигә алидиған аддий режә түзүш
6.3.1.1
һәр хил жанрдики мәтинләрни йезиш үчүн тәркивигә риайә қилған һалда режә түзүш
7.3.1.1 һәр хил жанрдики мәтинләрни йезиш үчүн тәркивигә риайә қилған һалда мурәккәп режә түзүш
8.3.1.1
мавзу бойичә материал топлап, тезислиқ режә түзүш
9.3.1.1
талланған материаллар асасида көзләнгән мәхсәткә мувапиқ еғизчә вә язмичә мәтинләргә мурәккәп режә түзүш
2. Һәр хил жанрда мәтин қураштуруш
5.3.2.1
жанрлиқ алаһидиликлиригә мувапиқ рәсмийләштүрүлүп вә тәркивини сақлап, хәт, реклама, елан түзүш
6. 3.2.1 жанрлиқ вә стильлиқ алаһидиликлиригә мувапиқ тәркивини сақлап характеристика, тәбрикнамә, тәржимә һал йезиш
7.3.2.1
жанрлиқ вә стильлиқ алаһидиликлиригә мувапиқ безәш қураллирини орунлуқ қоллинип олтирип, чаққан мақалә, уқтурушнамә, сөһбәт түзүп йезиш
8.3.2.1
жанрлиқ вә стильлиқ алаһидиликлиригә мувапиқ тил қураллирини орунлуқ қоллинип, мақалә, аннотация, тезис йезиш
9.3.2.1
мәхсәтлик аудиторияниң қизиқишини ашуруш үчүн һәр хил жанрда мәтин түзүш
3. Язма ишлирини һәр түрлүк формида тәвсийә қилиш
5.3.3.1
сюжетлиқ сурәтләр (фотосүрәтләр) бойичә сөһбәт тәйярлаш
6.3.3.1
тәвсийә қилинған мавзу бойичә мәлуматлар топлап, графикилиқ мәтин (диаграмма, кәштә, сизиш) түридә қураштуруш
7.3.3.1
мәтин тәркивини (киришмә бөлүм, умумий мәлумат бериш) сақлап олтирип, графикилиқ мәтин (шәртлик бәлгү, сүрәт, сизиш) түридә берилгән жәриянни изаһлап йезиш
8.3.3.1
мәтин тәркивини сақлап олтирип, графикилиқ мәтиндики (диаграмма, кәштә) мәлуматлириниң муһимлирини ениқлап йезиш
9.3.3.1
мәтин тәркивини сақлап олтирип, бир нәччә графикилиқ мәтиндики (диаграмма, кәштә) мәлуматларни селиштуруп, муһимлирин ениқлап йезиш
4. Эссе йезиш
5.3.4.1
эссениң киришмә,асасий, хуласә қисимлирини сақлиған һалда, тонуш адәмни, мәлүм бир макан, вақиәләрни сүпәтләп йезиш

6.3.4.1 писать эссе в рамках предложенной темы, системно организуя каждый абзац и раскрывая причины (согласен, не согласен) приведенной проблемы
7. 3.4.1 писать разные виды эссе, в том числе аргументативное, эссе на основе текста, выражая свое отношение к проблеме и/или авторской позиции
8.3.4.1 писать эссе, предлагая оптимальные решения проблемы в рамках темы и сохраняя структуру эссе
9.3.4.1 писать эссе, сохраняя структуру эссе, сравнивая преимущества и недостатки предложенного решения, обосновывая собственное мнение
5. Написание текста на основе прочитанного и прослушанного материала
5.3.5.1 писать текст с сохранением основной информации материалов чтения и аудирования
6.3.5.1 писать текст, отбирая предложе-ния, обозначающие основную мысль, по материалам чтения и аудирования
7.3.5.1 писать текст по материалам чтения и аудирования, заменяя опорные слова и словосочетания синонимами (синонимическим рядом)
8.3.5.1 писать текст (аннотация, тезис) из информации разных частей, сохраняя основной мотив рассказа, по материалам чтения и аудирования
9.3.5.1 писать текст (аннотация, тезис) с применением перефразирования, сохраняя основную мысль автора, по материалам чтения и аудирования
6. Корректирование и редактирование текстов
5.3.6.1 корректировать текст, исправляя орфографические ошибки с помощью словаря, редактируя предложения
6.3.6.1 корректиро-вать текст, исправляя орфографические и пунктуаци-онные ошибки с помощью словаря и правил правописа-ния
7.3.6.1 проверять правильность использования слов текста в соотвествии с темой, редактировать и вносить лексические исправления, заменяя синонимическим рядом
8.3.6.1 на основе материалов периодичес-кой печати редактировать и вносить стилистические исправления
9.3.6.1 редактировать и вносить логические исправления, делить письмнную работу на абзацы и разделы
4) соблюдение речевых норм:
1. Орфографические нормы
5.4.1.1 учитывать особенности закона сингармонизма при произнесениизвуков уйгурского языка и использова-нии данных звуков для составления устных текстов
6.4.1.1 соблюдать орфографические нормы правописания отдельных слов, слитных слов и слов, пишущихся через дефис
7.4.1.1 писать с учетом орфографических норм и закона сингармонизма окончания и служебные слова

6.3.4.1 эссе мавзусидин чиқмай, абзац түрлирини системилиқ қураштуруп, көтирилгән мәсилә бойичә келишиш-келишмәс сәвәплирини очуқ көрситип йезиш.
("келишиш-келишмәс" эссеси)
7.3.4.1 эссе тәркиви билән системилиғини сақлиған һалда мавзуға мунасивәтлик берилгән мәсилиниң оң йешилиш йоллири яки сәвәплиригә көз-қаришини йезиш.
(дискуссивлиқ эссе)
8.3.4.1 эссе тәркиви вә тәрәққият системисини сақлиған һалда, мәсилә бойичә тәвсийә қилинған қарарниң артуқчиғи билән камчилиқлирини , өз ойлирини дәлилләп йезиш.
(аргументативлиқ эссе)
9.3.4.1
эссе тәркиви вә тәрәққият системисини сақлиған һалда, мәсилә бойичә икки тәрәплик пикирни, вәзийәтни тәһлил қилиш, бирини таллап, өз ойини дәлилләп йезиш.
(аргументативлиқ эссе)
5. Оқуш вә тиңшаш материаллири асасида жиғилған мәтин (компрессия) йезиш
5.3.5.1
оқуш вә тиңшаш материаллири бойичә асасий әхбаратларни сақлиған һалда жиғилған мәтин йезиш
6.3.5.1 оқуш вә тиңшаш материаллири бойичә асасий ойни билдиридиған жүмлиләрни таллап, жиғилған мәтин йезиш
7.3.5.1
оқуш вә тиңшаш материаллири бойичә тирәк сөзләр вә бирикмилирини синонимлар билән алмаштуруп жиғилған мәтин йезиш
8.3.5.1 оқуш вә тиңшаш материаллири бойичә мәтинниң баян қилиш системисини сақлиған һалда, һәр бир бөлигидин елинған әхбаратлардин жиғилған мәтин йезиш (аннотация, тезис) йезиш
9.3.5.1
оқуш вә тиңшаш материаллири бойичә муәллипниң асасий ойини, перифраз амиллири арқилиқ жиғилған мәтин йезиш (аннотация, тезис) йезиш
6. Мәтинләрни түзитиш вә тәһрир қилиш
5.3.6.1
мәтиндики орфографиялиқ хаталарни луғәтләргә қарап түзитиш вә тәһрир қилиш
6.3.6.1
мәтиндики орфографиялиқ вә пунктуациялиқ хаталарни луғәтләргә қарап, имла қаидилиригә қарап түзитиш вә тәһрир қилиш
7.3.6.1
мәтиндики сөзләрниң мавзуға мувапиқ орунлуқ қоллинишини тәкшүрүш, синонимлар билән алмаштуруп, лексикилиқ түзитишләр киргизип тәһрир қилиш
8.3.6.1 әхбарат васитилири материаллири асасида стильлиқ камчилиқларни, орунсиз қоллинилған ибариләрни тәһлил қилип, стильлиқ түзитиш вә тәһрир қилиш
9.3.6.1
язма ишлирини абзацлар вә қисимларға бөлүш, ойини (әхбарат, идея) жәмләп, логикилиқ түзитип, тәһрир қилиш
4) әдәбий тил нормилири:
Билим алғучилар:
5-синип
6-синип
7-синип
8-синип
9-синип
1. Орфографиялиқ норма
5.4.1.1
уйғур тилиниң тавушлар системиси, аһаңдашлиқ қануни, имла алаһидиликлирини әскәргән һалда, орфографиялиқ нормиға мувапиқ йезиш
6.4.1.1 мавзу бойичә сөзләр биллә бөләк вә дефис арқилиқ йезилидиған сөзләрни орфографиялиқ нормиға мувапиқ йезиш
7.4.1.1
қошумчилар алаһидиликлирини әскәргән һалда, аһаңдашлиқ қануниға мувапиқ орфографиялиқ нормиға мувапиқ йезиш

8.4.1.1 писать с учетом орфографических норм, начинающиеся с заглавной буквы
9.4.1.1 писать с учетом орфографических норм языковых единиц по контексту
2. Орфоэпичес-кие нормы
5.4.2.1 учитывать особенности закона сингармонизма при произнесениизвуков уйгурского языка и использовании данных звуков для составления устных текстов
6.4.2.1 учитывать интонационные отличия повествовательных, вопросительных, восклицательных, побудительных предложений для составления устных текстов
7.4.2.1 ставить правильно ударение в словах и предложениях для составления устных текстов
8.4.2.1 использовать интонацию, паузы и логическое ударение для выражения собственной мысли согласно коммуникативной ситуации
-
3. Лексические нормы
5.4.3.1 использовать слова с прямым и переносным значением, синонимы, антонимы, омонимы
6.4.3.1 использовать фразеологические обороты; эвфемизмы, дисфемизмы, неологизмы, термины, метафоры, олицетворения использовать слова в свойственном им значении
7.4.3.1 использовать и понимать фразеологизмы, поговорки в свойственном им значении
8.4.3.1 использовать и понимать особенности словарного запаса
9.4.3.1 правильно использовать закономерности лексической стилистики
4. Грамматические нормы
5.4.4.1 различать собственные и нарицательные существительные, правильно подбирать окончания; 5.4.4.2 различать прилагательные, обозначающие форму, цвет и качество объекта, по лексическому значению, использовать данные прилагательные в устных и письменных работах;
5.4.4.3 правильно использовать числительные (единицы, десятки, сотни, тысячи)
6.4.4.1 использовать данные прилага-тельные в устных и письмен-ных работах; 6.4.4.2 знать функции времен глагола и сослагательное наклоне-ние, использовать глаголы в устных и письменных работах;
6.4.4.3 использовать наречия действия и меры и степени в устных и письменных работах
7.4.4.1 использовать виды глагола: причастие, деепричастие, времена глагола, наклонение глагола при беседе; 7.4.4.2 использовать с пониманием значения слов подражания;
7.4.4.3 использовать и различать служебные слова;
7.4.4.4 использовать и различать виды междометия;
7.4.4.5 понимать и различать роль обособленных слов
8.4.4.1 различать и использовать виды и способы связи существительных и глагольных словосочета-нии;
8.4.4.2
правильно использовать главные и второстепенные члены предложения;
8.4.4.3
использовать однородные члены предложения и поясняющие слова;
8.4.4.4 использовать простые предложения в соответствии с целью и особенностями состава
9.4.4.1 знать способы и виды образования сложных предложений; 9.4.4.2 знать и применять сложносочиненные предложения и раличать их виды; 9.4.4.3 знать и применять сложноподчиненные предложения;
9.4.4.4 знать и использовать сложносочиненное предложение

8.4.1.1 мавзу бойичә баш һәрип билән йезилидиған мурәккәп намларни орфографиялиқ нормиға мувапиқ йезиш
9.4.1.1
мәтин бойичә тил бирликлирини орфографиялиқ нормиға мувапиқ йезиш
2. Орфоэпиялиқ норма
5.4.2.1
созуқ, үзүк тавушлар тәләппузи, боғумларниң тәләппузи, кирмә, қисқартилған сөзләрниң тәләппузи қанунийәтлиригә мувапиқ тәләппуз қилишни билиш
6.4.2.1
урғуниң түрлирини (сөз урғуси, логикилиқ урғу) сөз вә жүмлә ичидә орунлуқ қоллиниш
7.4.2.1
нутуқта интонация, логикилиқ урғуниниң мәнасини чүшинип пайдилиниш
8.4.2.1 нутуқта интонацияниң маһийитини чүшиниш
3. Лексикилиқ норма
5.4.3.1
уттур вә көчмә мәналиқ сөзләрни, көпмәналиқ сөзләр, омоним, антоним, синонимларни бәдиий алаһидиликлиригә мувапиқ қоллиниш
6.4.3.1
конириған сөз, эвфемизм, дисфемизм, неологизм, термин, диалект сөз, кәспий сөз, табу сөзләрниң қоллиниш даирисини чүшиниш вә ажритишни билиш.
7.4.3.1
фразеологизм, мақал-тәмсилләрниң эмоционал мәнисини, бәдиий алаһидиликлирини чүшинип қоллиниш
8.4.3.1
сөз байлиғимизни вә сөз алаһидиликлирини чүшинип пайдилиниш
9.4.3.1
лексикилиқ стилистика қанунлирини дурус пайдилиниш
4. Грамматикилиқ норма
5.4.4.1
томур сөз, ясалма сөз вә мурәккәп сөзләрни еғизчә вә язмичә тоғра қоллиниш;
5.4.4.2 исимларниң мәнавий түрлирини мәлум бир контекст асасида қошумчилар арқилиқ түрләндүрүп қоллиниш;
5.4.4.3 сүпәтләрниң, униң дәрижилириниң бәдиий алаһидилигини тонуш, сүпәтни исим орнида қоллинишни билиш;
5.4.4.4
санниң мәнавий түрлирини пәриқләндүрүшни билиш, санни исим орнида қоллинишни билиш;
5.4.4.5
көчүрмә нутуқ, өзләштүрмә нутуқ, муәллип нутқиниң ясилиш йоллирини, хизмитини билиш
6.4.4.1
жүмлидики алмашниң хизмитини чүшиниш, алмашниң исим, сүпәт орнида қоллиниш;
6.4.4.2 пеилниң дәрижә категориясиниң түрлирини еғизчә вә йезиқчә нутуқта қоллиниш;
6.4.4.3 рәвишниң мәнавий түрлирни пәриқләндүрүш, синонимлиқ қатарлирини түрләндүрүп қоллиниш
7.4.4.1
пеилниң сүпәтдаш, рәвишдаш, исимдаш түрлирини, заман, мәйил категориялирини нутуқ жәриянида қоллиниш;
7.4.4.2 тәқлидий сөзләрниң стильлиқ мәнасини чүшинип қоллиниш;
7.4.4.3 бағлиғучиларниң, тиркәлмиләрниң , уланмиларниң түрлирини пәриқләндүрүшни билиш, уларни орунлуқ қоллиниш;
7.4.4.4 имлиқ сөзләрниң түрлирини билиш, уларни орунлуқ қоллиниш;
7.4.4.5
модал сөзләрниң хизмитини чүшиниш, уларни пәриқләндүрүш
8.4.4.1
сөз бирикмилириниң бағлиниш йоллирини, турғун сөзлүк, пеиллиқ сөз бирикмилирини пәриқләндүрүш, қоллиниш;
8.4.4.2 жүмлиниң баш вә әгәшмә бөләклириниң жүмлә ясаштики өзгә хас орнини, хизмитини чүшинип қоллиниш;
8.4.4.3 жүмлиниң бир хил вә изаһлиғучи бөләклирини қоллинишни билиш;
8.4.4.4
аддий жүмлиләрниң мәхситигә вә қурулмисиға бағлиқ түрлирини қоллинишни билиш
9.4.4.1
қошма жүмлиниң ясилиш йоллирини вә қошма жүмлиниң түрлирини билиш;
9.4.4.2 тәңдаш қошма жүмлиләрниң мәнавий түрлирини пәриқләндүрүшни вә түрләндүрүп қоллинишни билиш;
9.4.4.3 беқиндилиқ қошма жүмлиләрниң мәнавий түрлирини пәриқләндүрүшни вә түрләндүрүп қоллинишни билиш;
9.4.4.4
арилаш қошма жүмлиләрниң ясилиш йоллирини билиш, қоллиниш

3) 7 класс:
Тема
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
Погода и климатические изменения
Аудирование и говорение
7.1.1.1 прогнозировать развитие истории на основе части текста;
7.1.5.1 отвечать на проблемные вопросы с приведением примеров из текста, сравнивать свой ответ с ответами других и обсуждать их
Чтение
7.2.1.1 интерпретировать текстовую и графическую информацию
(таблица, диаграмма, рисунок, условные знаки);
7.2.6.1 использовать стратегии чтения: комментированное,
выборочное чтение, исследовательское чтение
Письмо
7.3.3.1 описывать процесс, данный в виде графического текста (условный знак, рисунок, схема), сохраняя структуру текста (введение, общее сведения, детальные сведения);
7.3.6.1 проверять правильность использования слов текста в соотвествии с темой, редактировать и вносить лексические исправления, заменяя синонимическим рядом
Соблюдение речевых норм
7.4.4.1 использовать виды глагола: причастие, деепричастие, времена глагола, наклонение глагола при беседе;
7.4.1.1 писать с учетом орфографических норм и закона сингармонизма окончания и служебные слова;
7.4.2.1 ставить правильно ударение в словах и предложениях для составления устных текстов;
7.4.3.1 использовать и понимать фразеологизмы, поговорки в свойственном им значении;
7.4.5.1 правильно использовать знаки препинания при обособлении членов предложения
Традиции
Аудирование и говорение
7.1.3.1 понимать содержание прослушанного
текста, извлекая главную и второстепенную, известную и неизвестную информацию;
7.1.6.1 форма-ммуника-тивной ситуацией обсуждать и принимать быстрое и правильное решение в диалоге с использованием художественных, эмоционально-экспрессивных слов, пословиц и словосочетаний в соответствии с коммуникативной ситуацией;
Чтение
7.2.2.1 с помощью речевых средств определять особенности
публицистического и официального стиля;
7.2.4.1 сравнивать и анализировать языковые особенности темы, структуры, цели публицистического и художественного стиля;
7.2.7.1 извлекать и использоватьнужную информацию из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников и делать ссылку на автора
Письмо
7.3.1.1 составлять сложный план с учетом структуры для написания текста в различных жанрах;
7.3.4.1 писать разные виды эссе, в том числе аргументативное, эссе на основе текста, выражая свое отношение к проблеме и/или авторской позиции
Соблюдение речевых норм
7.4.4.1 использовать виды глагола: причастие, деепричастие, времена глагола, наклонение глагола при беседе;
7.4.1.1 писать с учетом орфографических норм и закона сингармонизма окончания и служебные слова;
7.4.2.1 ставить правильно ударение в словах и предложениях для составления устных текстов;
7.4.3.1 использовать и понимать фразеологизмы, поговорки в свойственном им значении;
7.4.5.1 правильно использовать знаки препинания при обособлении членов предложения
Здоровье – богатство
Аудирование и говорение
7.1.2.1анализировать проблемы, поднятые автором в диалоге, монологе, полилогах (интервью, дискуссия, новости, песни, выписки из произведений художественной литературы), в социально-общественных, учебно-трудовых темах;
7.1.4.1 определять основную тему на основе опорных слов, темпа речи и стиля говорения
Чтение
7.2.3.1 определять особенности жанра через структуру и оформление хроники, новостей, очерков, документов и служебных записок;
7.2.5.1 формулировать проблемные вопросы по тесту
Письмо
7.3.2.1 составлять небольшую статью, рекомендации, рассказ в соответствии с особенностями жанра, стиля и использованием художественных средств;
7.3.5.1 писать текст по материалам чтения и аудирования, заменяя опорные слова и словосочетания синонимами (синонимическим рядом)
Соблюдение речевых норм
7.4.4.1 использовать виды глагола: причастие, деепричастие, времена глагола, наклонение глагола при беседе;
7.4.1.1 писать с учетом орфографических норм и закона сингармонизма окончания и служебные слова;
7.4.2.1 ставить правильно ударение в словах и предложениях для составления устных текстов;
7.4.3.1 использовать и понимать фразеологизмы, поговорки в свойственном им значении;
7.4.5.1 правильно использовать знаки препинания при обособлении членов предложения
2 четверть
Дружба и любовь
Аудирование и говорение
7.1.1.1 прогнозировать развитие истории на основе части текста;
7.1.3.1 понимать содержание прослушанного текста, извлекая главную и второстепенную, известную и неизвестную информацию;
7.1.5.1 отвечать на проблемные вопросы с приведением примеров из текста, сравнивать свой ответ с ответами других и обсуждать их
Чтение
7.2.1.1 интерпретировать текстовую и графическую информацию (таблица, диаграмма, рисунок, условные знаки);
7.2.3.1 определять особенности жанра через структуру и оформление хроники, новостей, очерков, документов и служебных записок;
7.2.5.1 формулировать проблемные вопросы по тесту;
7.2.7.1 извлекать и использовать нужную информацию из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников и делать ссылку на автора
Письмо
7.3.1.1 составлять сложный план с учетом структуры для написания текста в различных жанрах;
7.3.3.1 описывать процесс, данный в виде графического текста (условный знак, рисунок, схема), сохраняя структуру текста (введение, общее сведения, детальные сведения); 7.3.4.1 писать разные виды эссе, в том числе аргументативное, эссе на основе текста, выражая свое отношение к проблеме и/или авторской позиции
Соблюдение речевых норм
7.4.4.2 использовать с пониманием значения слов подражания;
7.4.1.1 писать с учетом орфографических норм и закона сингармонизма окончания и служебные слова;
7.4.2.1 ставить правильно ударение в словах и предложениях для составления устных текстов;
7.4.3.1 использовать и понимать фразеологизмы, поговорки в свойственном им значении;
7.4.5.1 правильно использовать знаки препинания при обособлении членов предложения
Музыка и домбра
Аудирование и говорение
7.1.2.1анализировать проблемы, поднятые автором в диалоге, монологе, полилогах (интервью, дискуссия, новости, песни, выписки из произведений художественной литературы), в социально-общественных, учебно-трудовых темах;
7.1.4.1 определять основную тему на основе опорных слов, темпа речи и стиля говорения;
7.1.6.1 обсуждать и принимать быстрое и правильное решение в диалоге с использованием художественных, эмоционально-экспрессивных слов, пословиц и словосочетаний в соответствии с коммуникативной ситуацией
Чтение
7.2.2.1 с помощью речевых средств определять особенности
публицистического и официального стиля;
7.2.4.1 сравнивать и анализировать языковые особенности темы, структуры, цели публицистического и художественного стиля;
7.2.6.1 использовать стратегии чтения: комментированное,
выборочное чтение, исследовательское чтение
Письмо
7.3.2.1 составлять небольшую статью, рекомендации, рассказ в соответствии с особенностями жанра, стиля и использованием художественных средств;
7.3.5.1 писать текст по материалам чтения и аудирования, заменяя опорные слова и словосочетания синонимами (синонимическим рядом);
7.3.6.1 проверять правильность использования слов текста в соотвествии с темой, редактировать и вносить лексические исправления, заменяя синонимическим рядом
Соблюдение речевых норм
7.4.4.2 использовать с пониманием значения слов подражания;
7.4.1.1 писать с учетом орфографических норм и закона сингармонизма окончания и служебные слова;
7.4.2.1 ставить правильно ударение в словах и предложениях для составления устных текстов;
7.4.3.1 использовать и понимать фразеологизмы, поговорки в свойственном им значении;
7.4.5.1 правильно использовать знаки препинания при обособлении членов предложения
3 четверть
Интернет и социальные сети
Аудирование и говорение
7.1.1.1 прогнозировать развитие истории на основе части текста;
7.1.5.1 отвечать на проблемные вопросы с приведением примеров из текста, сравнивать свой ответ с ответами других и обсуждать их
Чтение
7.2.1.1 интерпретировать текстовую и графическую информацию (таблица, диаграмма, рисунок, условные знаки);
7.2.6.1 использовать стратегии чтения: комментированное, выборочное чтение, исследовательское чтение
Письмо
7.3.1.1 составлять сложный
план с учетом структуры для написания текста в различных жанрах; 7.3.3.1 описывать процесс, данный в виде графического текста (условный знак, рисунок, схема), сохраняя структуру текста (введение, общие сведения, детальные сведения)
Соблюдение речевых норм
7.4.4.3 использовать и различать служебные слова;
7.4.1.1 писать с учетом орфографических норм и закона сингармонизма окончания и служебные слова;
7.4.2.1 ставить правильно ударение в словах и предложениях для составления устных текстов;
7.4.3.1 использовать и понимать фразеологизмы, поговорки в свойственном им значении;
7.4.5.1 правильно использовать знаки препинания при обособлении членов предложения
Дружба народов Казахстана
Аудирование и говорение
7.1.2.1анализировать проблемы, поднятые автором в диалоге, монологе, полилогах (интервью, дискуссия, новости, песни, выписки из произведений художественной литературы), в социально-общественных, учебно-трудовых темах;
7.1.4.1 определять основную тему на основе опорных слов, темпа речи и стиля говорения
Чтение
7.2.2.1 с помощью речевых средств определять особенности
публицистического и официального стиля;
7.2.3.1 определять особенности жанра через структуру и оформление хроники, новостей, очерков, документов и служебных записок;
7.2.4.1 сравнивать и анализировать языковые особенности темы, структуры, цели публицистического и художественного стиля
Письмо
7.3.2.1 составлять небольшую статью, рекомендации, рассказ в соответствии с особенностями жанра, стиля и использованием художественных средств;
7.3.4.1 писать разные виды эссе, в том числе аргументативное, эссе на основе текста, выражая свое отношение к проблеме и/или авторской позиции
Соблюдение речевых норм
7.4.4.3 использовать и различать служебные слова;
7.4.1.1 писать с учетом орфографических норм и закона сингармонизма окончания и служебные слова;
7.4.2.1 ставить правильно ударение в словах и предложениях для составления устных текстов;
7.4.3.1 использовать и понимать фразеологизмы, поговорки в свойственном им значении;
7.4.5.1 правильно использовать знаки препинания при обособлении членов предложения
Правильное питание. Генно модицированные продукты
Аудирование и говорение
7.1.3.1 понимать содержание прослушанного
текста, извлекая главную и второстепенную, известную и неизвестную информацию;
7.1.6.1 обсуждать и принимать быстрое и правильное решение в диалоге с использованием художественных, эмоционально-экспрессивных слов, пословиц и словосочетаний в соответствии с коммуникативной ситуацией
Чтение
7.2.5.1 формулировать проблемные вопросы по тесту;
7.2.7.1 извлекать и использовать нужную информацию из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников и делать ссылку на автора
Письмо
7.3.5.1 писать текст по материалам чтения и аудирования, заменяя опорные слова и словосочетания синонимами (синонимическим рядом);
7.3.6.1 проверять правильность использования слов текста в соотвествии с темой, редактировать и вносить лексические исправления, заменяя синонимическим рядом
Соблюдение речевых норм

3) 7-синип:
Мавзу
Нутуқ паалийитиниң түрлири
Оқутуш мәхсәтлири
1-чарәк
Һава райи вә климатлиқ өзгиришләр
Тиңшаш вә сөзләш
7.1.1.1 мәтинниң үзүндилирини тиңшап олтирип, вақиәниң давами билән аяқлишишини чүшиниш;
7.1.5.1 проблемилиқ соалларға тиңшалған мәтиндин мәлуматлар көрситип дәлилләп жавап бериш өз жававини өзгиләрниң жваваплири билән селиштуруш, тәһлил қилиш
Оқуш
7.2.1.1 мәтинлик вә графиклиқ (кәштә, диаграмма, сүрәт, шәртлик бәлгүләр) әхбаратни интерпретацияләш;
7.2.6.1 оқуш стратегиялирини қоллиниш: комментарий қилиш, таллап оқуш, тәтқиқ қилип оқуш
Йезиш
7.3.3.1 мәтин тәркивини (киришмә бөлүм, умумий мәлумат бериш) сақлап олтирип, графикилиқ мәтин (шәртлик бәлгү, сүрәт, сизиш) түридә берилгән жәриянни изаһлап йезиш;
7.3.6.1 мәтиндики сөзләрниң мавзуға мувапиқ орунлуқ қоллинишини тәкшүрүш, синонимлар билән алмаштуруп, лексикилиқ түзитишләр киргизип тәһрир қилиш
Әдәбий тил нормилири
7.4.4.1 пеилниң сүпәтдаш, рәвишдаш, исимдаш түрлирини, заман, мәйил категориялирини нутуқ жәриянида қоллиниш;
7.4.1.1 қошумчилар алаһидиликлирини әскәргән һалда, аһаңдашлиқ қануниға мувапиқ орфографиялиқ нормиға мувапиқ йезиш;
7.4.2.1 нутуқта интонация, логикилиқ урғуниниң мәнасини чүшинип пайдилиниш;
7.4.3.1 фразеологизм, мақал-тәмсилләрниң эмоционал мәнисини, бәдиий алаһидиликлирини чүшинип қоллиниш;
7.4.5.1 жүмлә ахирида вә жүмлә ичидә қоюлидиған тиниш бәлгүлирини дурус қоллиниш
Өрпә-адәтләр
Тиңшаш вә сөзләш
7.1.3.1 тиңшалған мәтинниң мәзмунини чүшиниш, сунулған әхбарат бойичә фактни вә көз-қарашларни ажритищни билиш;
7.1.6.1 коммуникативлиқ әһвалға мувапиқ бәдиий ипадиләш,
эмоционал-экспрессив сөзләрни вә мақал-тәмсилләр, турақлиқ сөз бирикмилирини әркин қоллинип диалогқа қатнишиш, музакириләрдә тез вә тоғра қарар қобул қилишни билиш
Оқуш
7.2.2.1 публицистикилиқ вә рәсмий стиль алаһидиликлирини қолланған тил қураллири арқилиқ тонуш;
7.2.4.1 идеяси охшаш публицистикилиқ вә бәдиий әдәбият стилидики мәтинләрниң мавзусини, тәркивини, мәхсәтлик аудиториясини, тил алаһидиликлирини селиштуруп тәһлил қилиш;
7.2.7.1 интернет, энциклопедия, гезит-журналлар, дәрисликләрдин елинған мәлуматларни пайдилинип, мәнбәләрни көрситиш
Йезиш
7.3.1.1 һәр хил жанрдики мәтинләрни йезиш үчүн тәркивигә риайә қилған һалда мурәккәп режә түзүш;
7.3.4.1 эссе тәркиви билән системилиғини сақлиған һалда мавзуға мунасивәтлик берилгән мәсилиниң оң йешилиш йоллири яки сәвәплиригә көз-қаришини йезиш (дискуссивлиқ эссе)
Әдәбий тил нормилири
7.4.4.1 пеилниң сүпәтдаш, рәвишдаш, исимдаш түрлирини, заман, мәйил категориялирини нутуқ жәриянида қоллиниш;
7.4.1.1 қошумчилар алаһидиликлирини әскәргән һалда, аһаңдашлиқ қануниға мувапиқ орфографиялиқ нормиға мувапиқ йезиш;
7.4.2.1 нутуқта интонация, логикилиқ урғуниниң мәнасини чүшинип пайдилиниш;
7.4.3.1 фразеологизм, мақал-тәмсилләрниң эмоционал мәнисини, бәдиий алаһидиликлирини чүшинип қоллиниш;
7.4.5.1 жүмлә ахирида вә жүмлә ичидә қоюлидиған тиниш бәлгүлирини дурус қоллиниш
Тән-сақлиқ – зор байлиқ
Тиңшаш вә сөзләш
7.1.2.1 ижтимаий-жәмийәтлик, оқуш-әмгәк мавзулириға бағлиқ диалог, монолог, полилоглардики (интервью, пикирталаш, йеңилиқ, бәдиий әсәрләрдин үзүндиләр) муәллипниң көз-қариши вә көтирилгән мәсилиләрни тәһлил қилиш;
7.1.4.1 мәтин мавзуси, сөзлигүчиниң авази вә нутуқ алаһидилигигә қарап асасий ойни ениқлаш
Оқуш
7.2.3.1 хроника, хәвәр, очеркларниң вә канцелярия һөжжәтлириниң, иш қәғәзләрниң тәркиви вә рәсмийләштүрүлүши арқилиқ жанрлиқ алаһидилигини ажритиш;
7.2.5.1 мәтин бойичә проблемилиқ соалларни қоюш
Йезиш
7.3.2.1 жанрлиқ вә стильлиқ алаһидиликлиригә мувапиқ безәш қураллирини орунлуқ қоллинип олтирип, чаққан мақалә, уқтурушнамә, сөһбәт түзүп йезиш;
7.3.3.1 мәтин тәркивини (киришмә бөлүм, умумий мәлумат бериш) сақлап олтирип, графикилиқ мәтин (шәртлик бәлгү, сүрәт, сизиш) түридә берилгән жәриянни изаһлап йезиш;
7.3.5.1 оқуш вә тиңшаш материаллири бойичә тирәк сөзләр вә бирикмилирини синонимлар билән алмаштуруп жиғилған мәтин йезиш
Әдәбий тил нормилири
7.4.4.1 пеилниң сүпәтдаш, рәвишдаш, исимдаш түрлирини, заман, мәйил категориялирини нутуқ жәриянида қоллиниш;
7.4.1.1 қошумчилар алаһидиликлирини әскәргән һалда, аһаңдашлиқ қануниға мувапиқ орфографиялиқ нормиға мувапиқ йезиш;
7.4.2.1 нутуқта интонация, логикилиқ урғуниниң мәнасини чүшинип пайдилиниш;
7.4.3.1 фразеологизм, мақал-тәмсилләрниң эмоционал мәнисини, бәдиий алаһидиликлирини чүшинип қоллиниш;
7.4.5.1 жүмлә ахирида вә жүмлә ичидә қоюлидиған тиниш бәлгүлирини дурус қоллиниш
2-чарәк
Меһир-шәпқәт вә достлуқ
Тиңшаш вә сөзләш
7.1.1.1 мәтинниң үзүндилирини тиңшап олтирип, вақиәниң давами билән аяқлишишини чүшиниш;
7.1.3.1 тиңшалған мәтинниң мәзмунини чүшиниш, сунулған әхбарат бойичә фактни вә көз-қарашларни ажритищни билиш;
7.1.5.1 проблемилиқ соалларға тиңшалған мәтиндин мәлуматлар көрситип дәлилләп жавап бериш өз жававини өзгиләрниң жваваплири билән селиштуруш, тәһлил қилиш
Оқуш
7.2.1.1 мәтинлик вә графиклиқ (кәштә, диаграмма, сүрәт, шәртлик бәлгүләр) әхбаратни интерпретацияләш;
7.2.3.1 хроника, хәвәр, очеркларниң вә канцелярия һөжжәтлириниң, иш қәғәзләрниң тәркиви вә рәсмийләштүрүлүши арқилиқ жанрлиқ алаһидилигини ажритиш;
7.2.5.1 мәтин бойичә проблемилиқ соалларни қоюш;
7.2.7.1 интернет, энциклопедия, гезит-журналлар, дәрисликләрдин елинған мәлуматларни пайдилинип, мәнбәләрни көрситиш
Йезиш
7.3.1.1 Һәр хил жанрдики мәтинләрни йезиш үчүн тәркивигә риайә қилған һалда мурәккәп режә түзүш;
7.3.3.1 мәтин тәркивини (киришмә бөлүм, умумий мәлумат бериш) сақлап олтирип, графикилиқ мәтин (шәртлик бәлгү, сүрәт, сизиш) түридә берилгән жәриянни изаһлап йезиш;
7.3.4.1 эссе тәркиви билән системилиғини сақлиған һалда мавзуға мунасивәтлик берилгән мәсилиниң оң йешилиш йоллири яки сәвәплиригә көз-қаришини йезиш (дискуссивлиқ эссе)
Әдәбий тил нормилири
7.4.4.2 тәқлидий сөзләрниң стильлиқ мәнасини чүшинип қоллиниш;
7.4.1.1 қошумчилар алаһидиликлирини әскәргән һалда, аһаңдашлиқ қануниға мувапиқ орфографиялиқ нормиға мувапиқ йезиш;
7.4.2.1 нутуқта интонация, логикилиқ урғуниниң мәнасини чүшинип пайдилиниш;
7.4.3.1 фразеологизм, мақал-тәмсилләрниң эмоционал мәнисини, бәдиий алаһидиликлирини чүшинип қоллиниш;
7.4.5.1 жүмлә ахирида вә жүмлә ичидә қоюлидиған тиниш бәлгүлирини дурус қоллиниш
Музыка сәнъити
Тиңшаш вә сөзләш
7.1.2.1 ижтимаий-жәмийәтлик, оқуш-әмгәк мавзулириға бағлиқ диалог, монолог, полилоглардики (интервью, пикирталаш, йеңилиқ, бәдиий әсәрләрдин үзүндиләр) муәллипниң көз-қариши вә көтирилгән мәсилиләрни тәһлил қилиш;
7.1.4.1 мәтин мавзуси, сөзлигүчиниң авази вә нутуқ алаһидилигигә қарап асасий ойни ениқлаш;
7.1.6.1 коммуникативлиқ әһвалға мувапиқ бәдиий ипадиләш,
эмоционал-экспрессив сөзләрни вә мақал-тәмсилләр, турақлиқ сөз бирикмилирини әркин қоллинип диалогқа қатнишиш, музакириләрдә тез вә тоғра қарар қобул қилишни билиш
Оқуш
7.2.2.1 публицистикилиқ вә рәсмий стиль алаһидиликлирини қолланған тил қураллири арқилиқ тонуш;
7.2.4.1 идеяси охшаш публицистикилиқ вә бәдиий әдәбият стилидики мәтинләрниң мавзусини, тәркивини, мәхсәтлик аудиториясини, тил алаһидиликлирини селиштуруп тәһлил қилиш;
7.2.6.1 оқуш стратегиялирини қоллиниш: комментарий қилиш, таллап оқуш, тәтқиқ қилип оқуш
Йезиш
7.3.2.1 жанрлиқ вә стильлиқ алаһидиликлиригә мувапиқ безәш қураллирини орунлуқ қоллинип олтирип, чаққан мақалә, уқтурушнамә, сөһбәт түзүп йезиш;
7.3.5.1 оқуш вә тиңшаш материаллири бойичә тирәк сөзләр вә бирикмилирини синонимлар билән алмаштуруп жиғилған мәтин йезиш;
7.3.6.1 мәтиндики сөзләрниң мавзуға мувапиқ орунлуқ қоллинишини тәкшүрүш, синонимлар билән алмаштуруп, лексикилиқ түзитишләр киргизип тәһрир қилиш
Әдәбий тил нормилири
7.4.4.2 тәқлидий сөзләрниң стильлиқ мәнасини чүшинип қоллиниш;
7.4.1.1 қошумчилар алаһидиликлирини әскәргән һалда, аһаңдашлиқ қануниға мувапиқ орфографиялиқ нормиға мувапиқ йезиш;
7.4.2.1 нутуқта интонация, логикилиқ урғуниниң мәнасини чүшинип пайдилиниш;
7.4.3.1 фразеологизм, мақал-тәмсилләрниң эмоционал мәнисини, бәдиий алаһидиликлирини чүшинип қоллиниш;
7.4.5.1 жүмлә ахирида вә жүмлә ичидә қоюлидиған тиниш бәлгүлирини дурус қоллиниш
3-чарәк
Интернет вә ижтимаий торлар
Тиңшаш вә сөзләш
7.1.1.1 мәтинниң үзүндилирини тиңшап олтирип, вақиәниң давами билән аяқлишишини чүшиниш;
7.1.5.1 проблемилиқ соалларға тиңшалған мәтиндин мәлуматлар көрситип дәлилләп жавап бериш өз жававини өзгиләрниң жваваплири билән селиштуруш, тәһлил қилиш
Оқуш
7.2.1.1 мәтинлик вә графиклиқ (кәштә, диаграмма, сүрәт, шәртлик бәлгүләр) әхбаратни интерпретацияләш;
7.2.6.1 оқуш стратегиялирини қоллиниш: комментарий қилиш, таллап оқуш, тәтқиқ қилип оқуш
Йезиш
7.3.1.1 Һәр хил жанрдики мәтинләрни йезиш үчүн тәркивигә риайә қилған һалда мурәккәп режә түзүш;
7.3.3.1 мәтин тәркивини (киришмә бөлүм, умумий мәлумат бериш) сақлап олтирип, графикилиқ мәтин (шәртлик бәлгү, сүрәт, сизиш) түридә берилгән жәриянни изаһлап йезиш
Әдәбий тил нормилири
7.4.4.3 бағлиғучиларниң, тиркәлмиләрниң , уланмиларниң түрлирини пәриқләндүрүшни билиш, уларни орунлуқ қоллиниш;
7.4.1.1 қошумчилар алаһидиликлирини әскәргән һалда, аһаңдашлиқ қануниға мувапиқ орфографиялиқ нормиға мувапиқ йезиш;
7.4.2.1 нутуқта интонация, логикилиқ урғуниниң мәнасини чүшинип пайдилиниш;
7.4.3.1 фразеологизм, мақал-тәмсилләрниң эмоционал мәнисини, бәдиий алаһидиликлирини чүшинип қоллиниш;
7.4.5.1 жүмлә ахирида вә жүмлә ичидә қоюлидиған тиниш бәлгүлирини дурус қоллиниш
Қазақстандики милләтләр достлуғи
Тиңшаш вә сөзләш
7.1.2.1 ижтимаий-жәмийәтлик, оқуш-әмгәк мавзулириға бағлиқ диалог, монолог, полилоглардики (интервью, пикирталаш, йеңилиқ, бәдиий әсәрләрдин үзүндиләр) муәллипниң көз-қариши вә көтирилгән мәсилиләрни тәһлил қилиш;
7.1.4.1 мәтин мавзуси, сөзлигүчиниң авази вә нутуқ алаһидилигигә қарап асасий ойни ениқлаш
Оқуш
7.2.2.1 публицистикилиқ вә рәсмий стиль алаһидиликлирини қолланған тил қураллири арқилиқ тонуш;
7.2.3.1 хроника, хәвәр, очеркларниң вә канцелярия һөжжәтлириниң, иш қәғәзләрниң тәркиви вә рәсмийләштүрүлүши арқилиқ жанрлиқ алаһидилигини ажритиш;
7.2.4.1 идеяси охшаш публицистикилиқ вә бәдиий әдәбият стилидики мәтинләрниң мавзусини, тәркивини, мәхсәтлик аудиториясини, тил алаһидиликлирини селиштуруп тәһлил қилиш
Йезиш
7.3.2.1 жанрлиқ вә стильлиқ алаһидиликлиригә мувапиқ безәш қураллирини орунлуқ қоллинип олтирип, чаққан мақалә, уқтурушнамә, сөһбәт түзүп йезиш;
7.3.4.1 эссе тәркиви билән системилиғини сақлиған һалда мавзуға мунасивәтлик берилгән мәсилиниң оң йешилиш йоллири яки сәвәплиригә көз-қаришини йезиш (дискуссивлиқ эссе)
Әдәбий тил нормилири
7.4.4.3 бағлиғучиларниң, тиркәлмиләрниң , уланмиларниң түрлирини пәриқләндүрүшни билиш, уларни орунлуқ қоллиниш;
7.4.1.1 қошумчилар алаһидиликлирини әскәргән һалда, аһаңдашлиқ қануниға мувапиқ орфографиялиқ нормиға мувапиқ йезиш;
7.4.2.1 нутуқта интонация, логикилиқ урғуниниң мәнасини чүшинип пайдилиниш;
7.4.3.1 фразеологизм, мақал-тәмсилләрниң эмоционал мәнисини, бәдиий алаһидиликлирини чүшинип қоллиниш;
7.4.5.1 жүмлә ахирида вә жүмлә ичидә қоюлидиған тиниш бәлгүлирини дурус қоллиниш
Дурус тамақлиниш. Генлиқ өзгиришләргә учриған таамлар
Тиңшаш вә сөзләш
7.1.3.1 тиңшалған мәтинниң мәзмунини чүшиниш, сунулған әхбарат бойичә фактни вә көз-қарашларни ажритищни билиш;
7.1.6.1 коммуникативлиқ әһвалға мувапиқ бәдиий ипадиләш,
эмоционал-экспрессив сөзләрни вә мақал-тәмсилләр, турақлиқ сөз бирикмилирини әркин қоллинип диалогқа қатнишиш, музакириләрдә тез вә тоғра қарар қобул қилишни билиш
Оқуш
7.2.5.1 мәтин бойичә проблемилиқ соалларни қоюш;
7.2.7.1 интернет, энциклопедия, гезит-журналлар, дәрисликләрдин елинған мәлуматларни пайдилинип, мәнбәләрни көрситиш
Йезиш
7.3.5.1 оқуш вә тиңшаш материаллири бойичә тирәк сөзләр вә бирикмилирини синонимлар билән алмаштуруп жиғилған мәтин йезиш;
7.3.6.1 мәтиндики сөзләрниң мавзуға мувапиқ орунлуқ қоллинишини тәкшүрүш, синонимлар билән алмаштуруп, лексикилиқ түзитишләр киргизип тәһрир қилиш
Әдәбий тил нормилири

7.1.3.1 понимать содержание прослушанного текста, извлекая главную и второстепенную, известную и неизвестную информацию;
7.1.5.1 отвечать на проблемные вопросы с приведением примеров из текста, сравнивать свой ответ с ответами других и обсуждать их
Чтение
7.2.2.1 с помощью речевых средств определять особенности
публицистического и официального стиля;
7.2.5.1 формулировать проблемные вопросы по тесту;
7.2.6.1 использовать стратегии чтения: комментированное,
выборочное чтение, исследовательское чтение
Письмо
7.3.2.1 составлять небольшую статью, рекомендации, рассказ в соответствии с особенностями жанра, стиля и использованием художественных средств;
7.3.4.1 писать разные виды эссе, в том числе аргументативное, эссе на основе текста, выражая свое отношение к проблеме и/или авторской позиции;
7.3.6.1 проверять правильность использования слов текста в соотвествии с темой, редактировать и вносить лексические исправления, заменяя синонимическим рядом
Соблюдение речевых норм
7.4.4.5 понимать и различать роль обособленных слов;
7.4.1.1 писать с учетом орфографических норм и закона сингармонизма окончания и служебные слова;
7.4.2.1 ставить правильно ударение в словах и предложениях для составления устных текстов;
7.4.3.1 использовать и понимать фразеологизмы, поговорки в свойственном им значении;
7.4.5.1 правильно использовать знаки препинания при обособлении членов предложения
4) 8 класс:
Тема
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
Древний уйгурский язык
Аудирование и говорение
8.1.1.1 прогнозировать тему и обсуждаемую проблему на основе обсуждения фраз и аргументов прослушиваемого; 8.1.2.1 анализировать роль экспресивно-эмоциональных слов автора в диалоге, монологе, полилогах (интервью, дискуссия, послание монография, отрывки из лекции) на социально-общественные, культурно-исторические темы;
8.1.6.1 в диалоге, монологе, полилоге системно и доказанно излагать свои мысли с использованием соответствующих научных и международных терминов, данных в соответствии с коммуникативной ситуацией
Чтение
8.2.1.1 сравнивать и обрабатывать информацию (таблица, диаграмма, рисунок, условные знаки) текста;
8.2.2.1 с помощью речевых средств определять особенности публицистического и научного стиля;
8.2.4.1 сравнивать и анализировать темы и типы схожих научных и публицистических текстов
Письмо
8.3.2.1 составлять статью, аннотацию, тезисы, рассказ в соответствии с особенностями жанра, стиля и использованием языковых средств;
8.3.3.1 описывать, определяя значимые сведения графического текста (диаграмма, таблица) с сохранением структуры текста; 8.3.5.1 писать текст (аннотация, тезис) из информации разных частей, сохраняя основной мотив рассказа, по материалам чтения и аудирования
Соблюдение речевых норм
8.4.4.1 различать и использовать виды и способы связи существительных и глагольных словосочетании;
8.4.1.1 писать с учетом орфографических норм, начинающиеся с заглавной буквы;
8.4.2.1 использовать интонацию, паузы и логическое ударение для выражения собственной мысли согласно коммуникативной ситуации;
8.4.3.1 использовать и понимать особенности словарного запаса; 8.4.5.1 правильно использовать знаки препинания в предложениях
Человеческие ценности и культура мира
Аудирование и говорение
8.1.3.1 понимать содержание прослушанного текста, определяя скрытую информацию;
8.1.4.1 определять основную тему на основе опорных слов, отношения и настроения автора;
8.1.5.1 с помощью вопросов находить нужную информацию из текста, строить высказывание по поставленной проблеме
Чтение
8.2.3.1 определять особенности жанра через структуру и оформление статей, аннотации, презентации, заключения, тезисов;
8.2.5.1 формулировать вопросы по тексту, используя разные способы перефразирования; 8.2.6.1 использовать стратегии чтения: комментированное, выборочное чтение, анализирование;
8.2.7.1 извлекать и использовать как доказательство нужную информацию из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников, научных трудов и делать ссылку на автора
Письмо
8.3.1.1 составлять тезисный план по собранным материалам по теме;
8.3.4.1 писать эссе, предлагая оптимальные решения проблемы в рамках темы и сохраняя структуру эссе;
8.3.6.1 на основе материалов периодической печати редактировать и вносить стилистические исправления
Соблюдение речевых норм
8.4.4.1 различать и использовать виды и способы связи существительных и глагольных словосочетании;
8.4.1.1 писать с учетом орфографических норм, начинающиеся с заглавной буквы;
8.4.2.1 использовать интонацию, паузы и логическое ударение для выражения собственной мысли согласно коммуникативной ситуации;
8.4.3.1 использовать и понимать особенности словарного запаса;
8.4.5.1 правильно использовать знаки препинания в предложениях
2 четверть
Ремесло и труд. Будущие профессии
Аудирование и говорение
8.1.2.1 анализировать роль экспресивно-эмоциональных слов автора в диалоге, монологе, полилогах (интервью, дискуссия, послание монография, отрывки из лекции) на социально-общественные, культурно-исторические темы;
8.1.4.1 определять основную тему на основе опорных слов, отношения и настроения автора;
8.1.6.1 в диалоге, монологе, полилоге системно и доказанно излагать свои мысли с использованием соответствующих научных и международных терминов, данных в соответствии с коммуникативной ситуацией
Чтение
8.2.4.1 сравнивать и анализировать темы и типы схожих научных и публицистических текстов;
8.2.6.1 использовать стратегии чтения: комментированное, выборочное чтение, анализирование;
8.2.7.1 извлекать и использовать как доказательство нужную информацию из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников, научных трудов и делать ссылку на автора
Письмо
8.3.1.1 составлять тезисный план по собранным материалам по теме;
8.3.3.1 описывать, определяя значимые сведения графического текста (диаграмма, таблица) с сохранением структуры текста; 8.3.4.1 писать эссе, предлагая оптимальные решения проблемы в рамках темы и сохраняя структуру эссе
Соблюдение речевых норм
8.4.4.2 правильно использовать главные и второстепенные члены предложения;
8.4.1.1 писать с учетом орфографических норм, начинающиеся с заглавной буквы;
8.4.2.1 использовать интонацию, паузы и логическое ударение для выражения собственной мысли согласно коммуникативной ситуации;
8.4.3.1 использовать и понимать особенности словарного запаса; 8.4.5.1 правильно использовать знаки препинания в предложениях
Достижения освоения космоса
Аудирование и говорение
8.1.1.1 прогнозировать тему и обсуждаемую проблему на основе обсуждения фраз и аргументов прослушиваемого; 8.1.3.1 понимать содержание прослушанного текста, определяя скрытую информацию; 8.1.5.1 с помощью вопросов находить нужную информацию из текста, строить высказывание по поставленной проблеме
Чтение
8.2.1.1 сравнивать и обрабатывать информацию (таблица, диаграмма, рисунок, условные знаки) текста;
8.2.2.1 с помощью речевых средств определять особенности публицистического и научного стиля;
8.2.3.1 определять особенности жанра через структуру и оформление статей, аннотации, презентации, заключения, тезисов;
8.2.5.1 формулировать вопросы по тексту, используя разные способы перефразирования
Письмо
8.3.2.1 составлять статью, аннотацию, тезисы, рассказ в соответствии с особенностями жанра, стиля и использованием языковых средств;
8.3.5.1 писать текст (аннотация, тезис) из информации разных частей, сохраняя основной мотив рассказа, по материалам чтения и аудирования;
8.3.6.1 на основе материалов периодической печати редактировать и вносить стилистические исправления
Соблюдение речевых норм
8.4.4.2 правильно использовать главные и второстепенные члены предложения;
8.4.1.1 писать с учетом орфографических норм, начинающиеся с заглавной буквы;
8.4.2.1 использовать интонацию, паузы и логическое ударение для выражения собственной мысли согласно коммуникативной ситуации;
8.4.3.1 использовать и понимать особенности словарного запаса; 8.4.5.1 правильно использовать знаки препинания в предложениях
3 четверть
Биоразновидность. Флора и фауна, вошедшие в Красную книгу
Аудирование и говорение
8.1.1.1 прогнозировать тему и обсуждаемую проблему на основе обсуждения фраз и аргументов прослушиваемого; 8.1.5.1 с помощью вопросов находить нужную информацию из текста, строить высказывание по поставленной проблеме
Чтение
8.2.2.1 с помощью речевых средств определять особенности публицистического и научного стиля;
8.2.4.1 сравнивать и анализировать темы и типы схожих научных и публицистических текстов;
8.2.5.1 формулировать вопросы по тексту, используя разные способы перефразирования
Письмо
8.3.1.1 составлять тезисный план по собранным материалам по теме;
8.3.6.1 на основе материалов периодической печати редактировать и вносить стилистические исправления
Соблюдение речевых норм

7.1.3.1 тиңшалған мәтинниң мәзмунини чүшиниш, сунулған әхбарат бойичә фактни вә көз-қарашларни ажритищни билиш;
7.1.5.1 проблемилиқ соалларға тиңшалған мәтиндин мәлуматлар көрситип дәлилләп жавап бериш өз жававини өзгиләрниң жваваплири билән селиштуруш, тәһлил қилиш
Оқуш
7.2.2.1 публицистикилиқ вә рәсмий стиль алаһидиликлирини қолланған тил қураллири арқилиқ тонуш;
7.2.5.1 мәтин бойичә проблемилиқ соалларни қоюш;
7.2.6.1 оқуш стратегиялирини қоллиниш: комментарий қилиш, таллап оқуш, тәтқиқ қилип оқуш
Йезиш
7.3.2.1 жанрлиқ вә стильлиқ алаһидиликлиригә мувапиқ безәш қураллирини орунлуқ қоллинип олтирип, чаққан мақалә, уқтурушнамә, сөһбәт түзүп йезиш;
7.3.4.1 эссе тәркиви билән системилиғини сақлиған һалда мавзуға мунасивәтлик берилгән мәсилиниң оң йешилиш йоллири яки сәвәплиригә көз-қаришини йезиш (дискуссивлиқ эссе);
7.3.6.1 мәтиндики сөзләрниң мавзуға мувапиқ орунлуқ қоллинишини тәкшүрүш, синонимлар билән алмаштуруп, лексикилиқ түзитишләр киргизип тәһрир қилиш
Әдәбий тил нормилири
7.4.4.5 модал сөзләрниң хизмитини чүшиниш, уларни пәриқләндүрүш;
7.4.1.1 қошумчилар алаһидиликлирини әскәргән һалда, аһаңдашлиқ қануниға мувапиқ орфографиялиқ нормиға мувапиқ йезиш;
7.4.2.1 нутуқта интонация, логикилиқ урғуниниң мәнасини чүшинип пайдилиниш;
7.4.3.1 фразеологизм, мақал-тәмсилләрниң эмоционал мәнисини, бәдиий алаһидиликлирини чүшинип қоллиниш;
7.4.5.1 жүмлә ахирида вә жүмлә ичидә қоюлидиған тиниш бәлгүлирини дурус қоллиниш
4) 8-синип:
Мавзу
Нутуқ паалийитиниң түрлири
Оқутуш мәхсәтлири
1-чарәк
Қедимий уйғур тили
Тиңшаш вә сөзләш
8.1.1.1 мәтиндин елинған әхбаратқа, үзүндиләргә қарап, көтириливатқан мәсилини чүшиниш;
8.1.2.1 ижтимаий-жәмийәтлик, мәдәний-тарихий мавзуларға бағлиқ диалог, монолог, полилоглардики (интервью, пикирталаш, йолланма, монография вә лекциядин үзүндә) муәллипниң көз-қариши вә экспресив-эмоционал сөзләрниң ролини тәһлил қилиш;
8.1.6.1 коммуникативлиқ әһвалға мувапиқ илмий вә хәлиқаралиқ терминларни, илмий мәлуматларни орунлуқ қоллинип, диалог, монолог, полилогта өз ойини дәлилләп, системилиқ йәткүзүш
Оқуш
8.2.1.1 арилаш вә туташ мәтинләрдики (кәштә, диаграмма, сизиш (чертеж), сүрәт) әхбаратларни селиштуруш, өзләштүрүш;
8.2.2.1 публицистикилиқ вә илмий стиль алаһидиликлирини қолланған тил қураллири арқилиқ тонуш;
8.2.4.1 мавзуси охшаш илмий вә публицистикилиқ стильдики мәтинләрниң мавзусини, түрлирини (сөһбәтлишиш, ипадиләш, муһакимә қилиш), тәркивини селиштуруп тәһлил қилиш
Йезиш
8.3.2.1 жанрлиқ вә стильлиқ алаһидиликлиригә мувапиқ тил қураллирини орунлуқ қоллинип, мақалә, аннотация, тезис йезиш;
8.3.3.1 мәтин тәркивини сақлап олтирип, графикилиқ мәтиндики (диаграмма, кәштә) мәлуматлириниң муһимлирини ениқлап йезиш;
8.3.5.1 оқуш вә тиңшаш материаллири бойичә мәтинниң баян қилиш системисини сақлиған һалда, һәр бир бөлигидин елинған әхбаратлардин жиғилған мәтин йезиш (аннотация, тезис) йезиш
Әдәбий тил нормилири
8.4.4.1 сөз бирикмилириниң бағлиниш йоллирини, турғун сөзлүк, пеиллиқ сөз бирикмилирини пәриқләндүрүш, қоллиниш;
8.4.1.1 мавзу бойичә баш һәрип билән йезилидиған мурәккәп намларни орфографиялиқ нормиға мувапиқ йезиш;
8.4.2.1 нутуқта интонацияниң маһийитини чүшиниш;
8.4.3.1 сөз байлиғимизни вә сөз алаһидиликлирини чүшинип пайдилиниш;
8.4.5.1 жүмлә ахирида қатар қоюлидиған тиниш бәлгүлирини тоғра қоллиниш
Адәмзат мәнавийәтлири вә дуния мәдәнийити
Тиңшаш вә сөзләш
8.1.3.1 тиңшалған мәтинниң мәзмунини чүшиниш, сунулған әхбараттин әстәрлик ойни ениқлаш;
8.1.4.1 мәтиндә көтирилгән мәсилини (турмуштики, ижтимаий, жәмийәтлик) тәһлил қилиш арқилиқ, асасий ойни ениқлаш;
8.1.5.1 перифраз түридә берилгән соаллар арқилиқ мәтиндин һажәт әхбаратни тепип, көтирилгән мәсилә бойичә ой хуласиләш
Оқуш
8.2.3.1 мақалә, аннотация, презентация, хуласиләш, тезисларниң тәркиви вә рәсмийләштүрүлүши арқилиқ жанрлиқ алаһидилигини ажритиш;
8.2.5.1 перифразниң түрлүк амиллирини пайдилинип, мәтин бойичә соал қоюшни билиш;
8.2.6.1 оқуш стратегиялирини қоллиниш: комментарий қилиш, таллап оқуш, тәтқиқ қилип оқуш;
8.2.7.1 интернет, энциклопедия, гезит-журналлар, дәрисликләр, илмий әмгәкләрдин елинған мәлуматларни дәлил сүпитидә пайдилинип, мәнбәләрни көрситиш (сноска қилиш)
Йезиш
8.3.1.1 мавзу бойичә материал топлап, тезислиқ режә түзүш;
8.3.4.1 эссе тәркиви вә тәрәққият системисини сақлиған һалда, мәсилә бойичә тәвсийә қилинған қарарниң артуқчиғи билән камчилиқлирини, өз ойлирини дәлилләп йезиш
(аргументативлиқ эссе);
8.3.6.1 әхбарат васитилири материаллири асасида стильлиқ камчилиқларни, орунсиз қоллинилған ибариләрни тәһлил қилип, стильлиқ түзитиш вә тәһрир қилиш
Әдәбий тил нормилири
8.4.4.1 сөз бирикмилириниң бағлиниш йоллирини, турғун сөзлүк, пеиллиқ сөз бирикмилирини пәриқләндүрүш, қоллиниш;
8.4.1.1 мавзу бойичә баш һәрип билән йезилидиған мурәккәп намларни орфографиялиқ нормиға мувапиқ йезиш;
8.4.2.1 нутуқта интонацияниң маһийитини чүшиниш;
8.4.3.1 сөз байлиғимизни вә сөз алаһидиликлирини чүшинип пайдилиниш;
8.4.5.1 жүмлә ахирида қатар қоюлидиған тиниш бәлгүлирини тоғра қоллиниш
2-чарәк
Кәсип вә әмгәк
Тиңшаш вә сөзләш
8.1.2.1 ижтимаий-жәмийәтлик, мәдәний-тарихий мавзуларға бағлиқ диалог, монолог, полилоглардики (интервью, пикирталаш, йолланма, монография вә лекциядин үзүндә) муәллипниң көз-қариши вә экспресив-эмоционал сөзләрниң ролини тәһлил қилиш;
8.1.4.1 мәтиндә көтирилгән мәсилини (турмуштики, ижтимаий, жәмийәтлик) тәһлил қилиш арқилиқ, асасий ойни ениқлаш;
8.1.6.1 коммуникативлиқ әһвалға мувапиқ илмий вә хәлиқаралиқ терминларни, илмий мәлуматларни орунлуқ қоллинип, диалог, монолог, полилогта өз ойини дәлилләп, системилиқ йәткүзүш
Оқуш
8.2.4.1 мавзуси охшаш илмий вә публицистикилиқ стильдики мәтинләрниң мавзусини, түрлирини (сөһбәтлишиш, ипадиләш, муһакимә қилиш), тәркивини селиштуруп тәһлил қилиш;
8.2.6.1 оқуш стратегиялирини қоллиниш: комментарий қилиш, таллап оқуш, тәтқиқ қилип оқуш;
8.2.7.1 интернет, энциклопедия, гезит-журналлар, дәрисликләр, илмий әмгәкләрдин елинған мәлуматларни дәлил сүпитидә пайдилинип, мәнбәләрни көрситиш (сноска қилиш)
Йезиш
8.3.1.1 мавзу бойичә материал топлап, тезислиқ режә түзүш;
8.3.3.1 мәтин тәркивини сақлап олтирип, графикилиқ мәтиндики (диаграмма, кәштә) мәлуматлириниң муһимлирини ениқлап йезиш;
8.3.4.1 эссе тәркиви вә тәрәққият системисини сақлиған һалда, мәсилә бойичә тәвсийә қилинған қарарниң артуқчиғи билән камчилиқлирини, өз ойлирини дәлилләп йезиш
(аргументативлиқ эссе)
Әдәбий тил нормилири
8.4.4.2 жүмлиниң баш вә әгәшмә бөләклириниң жүмлә ясаштики өзгә хас орнини, хизмитини чүшинип қоллиниш;
8.4.1.1 мавзу бойичә баш һәрип билән йезилидиған мурәккәп намларни орфографиялиқ нормиға мувапиқ йезиш;
8.4.2.1 нутуқта интонацияниң маһийитини чүшиниш;
8.4.3.1 сөз байлиғимизни вә сөз алаһидиликлирини чүшинип пайдилиниш;
8.4.5.1 жүмлә ахирида қатар қоюлидиған тиниш бәлгүлирини тоғра қоллиниш
Космос
Тиңшаш вә сөзләш
8.1.1.1 мәтиндин елинған әхбаратқа, үзүндиләргә қарап, көтириливатқан мәсилини чүшиниш;
8.1.3.1 тиңшалған мәтинниң мәзмунини чүшиниш, сунулған әхбараттин әстәрлик ойни ениқлаш;
8.1.5.1 перифраз түридә берилгән соаллар арқилиқ мәтиндин һажәт әхбаратни тепип, көтирилгән мәсилә бойичә ой хуласиләш
Оқуш
8.2.1.1 арилаш вә туташ мәтинләрдики (кәштә, диаграмма, сизиш (чертеж), сүрәт) әхбаратларни селиштуруш, өзләштүрүш;
8.2.2.1 публицистикилиқ вә илмий стиль алаһидиликлирини қолланған тил қураллири арқилиқ тонуш;
8.2.3.1 мақалә, аннотация, презентация, хуласиләш, тезисларниң тәркиви вә рәсмийләштүрүлүши арқилиқ жанрлиқ алаһидилигини ажритиш;
8.2.5.1 перифразниң түрлүк амиллирини пайдилинип, мәтин бойичә соал қоюшни билиш
Йезиш
8.3.2.1 жанрлиқ вә стильлиқ алаһидиликлиригә мувапиқ тил қураллирини орунлуқ қоллинип, мақалә, аннотация, тезис йезиш;
8.3.5.1 оқуш вә тиңшаш материаллири бойичә мәтинниң баян қилиш системисини сақлиған һалда, һәр бир бөлигидин елинған әхбаратлардин жиғилған мәтин йезиш (аннотация, тезис) йезиш;
8.3.6.1 әхбарат васитилири материаллири асасида стильлиқ камчилиқларни, орунсиз қоллинилған ибариләрни тәһлил қилип, стильлиқ түзитиш вә тәһрир қилиш
Әдәбий тил нормилири
8.4.4.2 жүмлиниң баш вә әгәшмә бөләклириниң жүмлә ясаштики өзгә хас орнини, хизмитини чүшинип қоллиниш;
8.4.1.1 мавзу бойичә баш һәрип билән йезилидиған мурәккәп намларни орфографиялиқ нормиға мувапиқ йезиш;
8.4.2.1 нутуқта интонацияниң маһийитини чүшиниш;
8.4.3.1 сөз байлиғимизни вә сөз алаһидиликлирини чүшинип пайдилиниш;
8.4.5.1 жүмлә ахирида қатар қоюлидиған тиниш бәлгүлирини тоғра қоллиниш
3-чарәк
Һәр хил һаят тәризи.
Адәм һаятики суниң орни
Тиңшаш вә сөзләш
8.1.1.1 мәтиндин елинған әхбаратқа, үзүндиләргә қарап, көтириливатқан мәсилини чүшиниш;
8.1.3.1 тиңшалған мәтинниң мәзмунини чүшиниш, сунулған әхбараттин әстәрлик ойни ениқлаш;
8.1.5.1 перифраз түридә берилгән соаллар арқилиқ мәтиндин һажәт әхбаратни тепип, көтирилгән мәсилә бойичә ой хуласиләш
Оқуш
8.2.2.1 публицистикилиқ вә илмий стиль алаһидиликлирини қолланған тил қураллири арқилиқ тонуш;
8.2.4.1 мавзуси охшаш илмий вә публицистикилиқ стильдики мәтинләрниң мавзусини, түрлирини (сөһбәтлишиш, ипадиләш, муһакимә қилиш), тәркивини селиштуруп тәһлил қилиш;
8.2.5.1 перифразниң түрлүк амиллирини пайдилинип, мәтин бойичә соал қоюшни билиш
Йезиш
8.3.1.1 мавзу бойичә материал топлап, тезислиқ режә түзүш;
8.3.6.1 әхбарат васитилири материаллири асасида стильлиқ камчилиқларни, орунсиз қоллинилған ибариләрни тәһлил қилип, стильлиқ түзитиш вә тәһрир қилиш
Әдәбий тил нормилири

8.2.1.1 сравнивать и обрабатывать информацию (таблица, диаграмма, рисунок, условные знаки) текста;
8.2.2.1 с помощью речевых средств определять особенности публицистического и научного стиля;
8.2.3.1 определять особенности жанра через структуру и оформление статей, аннотации, презентации, заключения, тезисов;
8.2.5.1 формулировать вопросы по тексту, используя разные способы перефразирования
Письмо
8.3.2.1 составлять статью, аннотацию, тезисы, рассказ в соответствии с особенностями жанра, стиля и использованием языковых средств;
8.3.3.1 описывать, определяя значимые сведения графического текста (диаграмма, таблица) с сохранением структуры текста; 8.3.5.1 писать текст (аннотация, тезис) из информации разных частей, сохраняя основной мотив рассказа, по материалам чтения и аудирования
Соблюдение речевых норм
8.4.4.4 использовать простые предложения в соответствии с целью и особенностями состава;
8.4.1.1 писать с учетом орфографических норм, начинающиеся с заглавной буквы;
8.4.2.1 использовать интонацию, паузы и логическое ударение для выражения собственной мысли согласно коммуникативной ситуации;
8.4.3.1 использовать и понимать особенности словарного запаса; 8.4.5.1 правильно использовать знаки препинания в предложениях
5) 9 класс:
Тема
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
Мәңгілік ел – мұратым
Аудирование и говорение
9.1.1.1 прогнозировать ответы на вопросы, подготовленные по содержанию текста, сравнивая их при слушании;
9.1.3.1 понимать основную и детальную информацию текста, высказывая критическое отношение к услышанному;
9.1.6.1 подготавливать монолог широкого спектра с использованием подходящих социально-политических, научных слов и фраз в соответствии с коммуникативной ситуацией
Чтение
9.2.2.1 с помощью речевых средств определять стили уйгурского языка и типы ораторской речи;
9.2.5.1 формулировать вопросы, определяющие отношение читателя к поднятым проблемам текста;
9.2.7.1 использовать информацию, извлеченную из разных ресурсов, ссылаясь на автора
Письмо
9.3.2.1 составлять тексты в различных жанрах для повышения интереса аудитории;
9.3.3.1 определяя и сравнивая факты в нескольких графических текстах (диаграмма, таблица), описывать значимые стороны и тенденции с сохранением структуры текста;
9.3.5.1 писать текст (аннотация, тезис) с применением перефразирования, сохраняя основную мысль автора, по материалам чтения и аудирования
Соблюдение речевых норм
9.4.4.1 знать способы и виды образования сложных предложений;
9.4.1.1 писать с учетом орфографических норм языковых единиц по контексту; 9.4.3.1 правильно использовать закономерности лексической стилистики;
9.4.5.1 правильно писать сложные названия с заглавной буквы
Проблемы глобализации
Аудирование и говорение
9.1.2.1 анализировать роли целевой аудитории и художественных средств, связанных с широкой тематикой общественно-политических, социально-экономических, научных текстов различного жанра (лекция, интервью, дискуссия, монография, статья, послание); 9.1.4.1 определять целевую аудиторию текста, основную мысль и мнение автора;
9.1.5.1 связывать поставленную проблему с проблемами мира, оценивать критически, аргументируя свою точку зрения
Чтение
9.2.1.1 находить нужную информацию с помощью перифразированных вопросов и определять скрытую мысль; 9.2.3.1 определять типы жанра текста через общественно-политические тексты (послание, законодотельство, государственные программы, военно-патриотические программы);
9.2.4.1 сравнивать и анализировать тексты, сравнивая их виды и языковые особенности;
9.2.6.1 эффективное использовать стратегии чтения для определенной цели
Письмо
9.3.1.1 составлять сложный план для устных и письменных текстов согласно поставленной цели на основе собранных материалов;
9.3.4.1 писать эссе, сохраняя структуру эссе, сравнивая преимущества и недостатки предложенного решения, обосновывая собственное мнение;
9.3.6.1 редактировать и вносить логические исправления, делить письмнную работу на абзацы и разделы
Соблюдение речевых норм
9.4.4.1 знать способы и виды образования сложных предложений;
9.4.1.1 писать с учетом орфографических норм языковых единиц по контексту; 9.4.3.1 правильно использовать закономерности лексической стилистики;
9.4.5.1 правильно писать сложные названия с заглавной буквы
2 четверть
ЭКСПО-2017. Казахстан в годы Независимости
Аудирование и говорение
9.1.2.1 анализировать роли целевой аудитории и художественных средств, связанных с широкой тематикой общественно-политических, социально-экономических, научных текстов различного жанра (лекция, интервью, дискуссия, монография, статья, послание); 9.1.3.1 понимать основную и детальную информацию текста, высказывая критическое отношение к услышанному;
9.1.4.1 определять целевую аудиторию текста, основную мысль и мнение автора
Чтение
9.2.1.1 находить нужную информацию с помощью перифразированных вопросов и определять скрытую мысль; 9.2.3.1 определять типы жанра текста через общественно-политические тексты (послание, законодотельство, государственные программы, военно-патриотические программы);
9.2.4.1 сравнивать и анализировать тексты, сравнивая их виды и языковые особенности;
9.2.7.1 использовать информацию, извлеченную из разных ресурсов, ссылаясь на автора
Письмо
9.3.2.1 составлять тексты в различных жанрах для повышения интереса аудитории;
9.3.4.1 писать эссе, сохраняя структуру эссе, сравнивая преимущества и недостатки предложенного решения, обосновывая собственное мнение;
9.3.6.1 редактировать и вносить логические исправления, делить письмнную работу на абзацы и разделы
Соблюдение речевых норм
9.4.4.2 знать и применять сложносочиненные предложения и раличать их виды;
9.4.1.1 писать с учетом орфографических норм языковых единиц по контексту; 9.4.3.1 правильно использовать закономерности лексической стилистики;
9.4.5.1 правильно писать сложные названия с заглавной буквы
Права и свобода человека
Аудирование и говорение
9.1.1.1 прогнозировать ответы на вопросы, подготовленные по содержанию текста, сравнивая их при слушании;
9.1.5.1 связывать поставленную проблему с проблемами мира, оценивать критически, аргументируя свою точку зрения;
9.1.6.1 подготавливать монолог широкого спектра с использованием подходящих социально-политических, научных слов и фраз в соответствии с коммуникативной ситуацией
Чтение
9.2.2.1 с помощью речевых средств определять стили уйгурского языка и типы ораторской речи;
9.2.5.1 формулировать вопросы, определяющие отношение читателя к поднятым проблемам текста;
9.2.6.1 эффективное использовать стратегии чтения для определенной цели
Письмо
9.3.1.1 составлять сложный план для устных и письменных текстов согласно поставленной цели на основе собранных материалов;
9.3.3.1 определяя и сравнивая факты в нескольких графических текстах (диаграмма, таблица), описывать значимые стороны и тенденции с сохранением структуры текста;
9.3.5.1 писать текст (аннотация, тезис) с применением перефразирования, сохраняя основную мысль автора, по материалам чтения и аудирования
Соблюдение речевых норм
9.4.4.2 знать и применять сложносочиненные предложения и раличать их виды;
9.4.1.1 писать с учетом орфографических норм языковых единиц по контексту; 9.4.3.1 правильно использовать закономерности лексической стилистики;
9.4.5.1 правильно писать сложные названия с заглавной буквы
3 четверть
Семья и демографические изменения
Аудирование и говорение
9.1.2.1 анализировать роли целевой аудитории и художественных средств, связанных с широкой тематикой общественно-политических, социально-экономических, научных текстов различного жанра (лекция, интервью, дискуссия, монография, статья, послание); 9.1.4.1 определять целевую аудиторию текста, основную мысль и мнение автора
Чтение
9.2.1.1 находить нужную информацию с помощью перифразированных вопросов и определять скрытую мысль; 9.2.2.1 с помощью речевых средств определять стили уйгурского языка и типы ораторской речи; 9.2.3.1 определять типы жанра текста через общественно-политические тексты (послание, законодотельство, государственные программы, военно-патриотические программы)
Письмо
9.3.1.1 составлять сложный план для устных и письменных текстов согласно поставленной цели на основе собранных материалов;
9.3.4.1 писать эссе, сохраняя структуру эссе, сравнивая преимущества и недостатки предложенного решения, обосновывая собственное мнение
Соблюдение речевых норм
9.4.4.3 знать и применять сложноподчиненные предложения; 9.4.1.1 составлять сложный план для устных и письменных текстов согласно поставленной цели на основе собранных материалов;
9.4.2.1 составлять тексты в различных жанрах для повышения интереса аудитории;
9.4.3.1 определяя и сравнивая факты в нескольких графических текстах (диаграмма, таблица), описывать значимые стороны и тенденции с сохранением структуры текста;
9.4.5.1 писать текст (аннотация, тезис) с применением перефразирования, сохраняя основную мысль автора, по материалам чтения и аудирования
Биотехнология и будущее генной инженерии
Аудирование и говорение
9.1.1.1 прогнозировать ответы на вопросы, подготовленные по содержанию текста, сравнивая их при слушании;
9.1.3.1 понимать основную и детальную информацию текста, высказывая критическое отношение к услышанному
Чтение
9.2.4.1 сравнивать и анализировать тексты, сравнивая их виды и языковые особенности;
9.2.5.1 формулировать вопросы, определяющие отношение читателя к поднятым проблемам текста
Письмо
9.3.2.1 составлять тексты в различных жанрах для повышения интереса аудитории;
9.3.5.1 писать текст (аннотация, тезис) с применением перефразирования, сохраняя основную мысль автора, по материалам чтения и аудирования
Соблюдение речевых норм
9.4.4.3 знать и применять сложноподчиненные предложения; 9.4.1.1 писать с учетом орфографических норм языковых единиц по контексту; 9.4.3.1 правильно использовать закономерности лексической стилистики;
9.4.5.1 правильно писать сложные названия с заглавной буквы
Средства массовой информации
Аудирование и говорение
9.1.6.1 подготавливать монолог широкого спектра с использованием подходящих социально-политических, научных слов и фраз в соответствии с коммуникативной ситуацией; 9.1.5.1 связывать поставленную проблему с проблемами мира, оценивать критически, аргументируя свою точку зрения
Чтение
9.2.7.1 использовать информацию, извлеченную из разных ресурсов, ссылаясь на автора; 9.2.6.1 эффективно использовать стратегии чтения для определенной цели
Письмо
9.3.3.1 определяя и сравнивая факты в нескольких графических текстах (диаграмма, таблица), описывать значимые стороны и тенденции с сохранением структуры текста;
9.3.6.1 редактировать и вносить логические исправления, делить письмнную работу на абзацы и разделы
Соблюдение речевых норм
9.4.4.3 знать и применять сложноподчиненные предложения; 9.4.1.1 писать с учетом орфографических норм языковых единиц по контексту; 9.4.3.1 правильно использовать закономерности лексической стилистики;
9.4.5.1 правильно писать сложные названия с заглавной буквы
4 четверть
Мировые столкновения и мир
Аудирование и говорение
9.1.1.1 прогнозировать ответы на вопросы, подготов ленные по содержа нию текста, сравнивая их при слушании;
9.1.4.1 определять целевую аудиторию текста, основную мысль и мнение автора;
9.1.6.1 подготавливать монолог широкого спектра с использованием подходящих социально-политических, научных слов и фраз в соответствии с коммуникативной ситуацией
Чтение
9.2.2.1 с помощью речевых средств определять стили уйгурского языка и типы ораторской речи;
9.2.3.1 определять типы жанра текста через общественно-политические тексты (послание, законодотельство, государственные программы, военно-патриотические программы);
9.2.5.1 формулировать вопросы, определяющие отношение читателя к поднятым проблемам текста;
9.2.7.1 использовать информацию, извлеченную из разных ресурсов, ссылаясь на автора
Письмо
9.3.2.1 составлять тексты в различных жанрах для повышения интереса аудитории;
9.3.5.1 писать текст (аннотация, тезис) с применением перефразирования, сохраняя основную мысль автора, по материалам чтения и аудирования;
9.3.6.1 редактировать и вносить логические исправления, делить письменную работу на абзацы и разделы
Соблюдение речевых норм
9.4.4.4 знать и использовать сложносочиненное предложение;
9.4.1.1 писать с учетом орфографических норм языковых единиц по контексту;
9.4.3.1 правильно использовать закономерности лексической стилистики;
9.4.5.1 правильно писать сложные названия с заглавной буквы
Эффективное использование природных ресурсов
Аудирование и говорение
9.1.2.1 анализировать роли целевой аудитории и художественных средств, связанных с широкой тематикой общественно-политических, социально-экономических, научных текстов различного жанра (лекция, интервью, дискуссия, монография, статья, послание); 9.1.3.1 понимать основную и детальную информацию текста, высказывая критическое отношение к услышанному;
9.1.5.1 связывать поставленную проблему с проблемами мира, оценивать критически, аргументируя свою точку зрения
Чтение
9.2.1.1 находить нужную информацию с помощью перифразированных вопросов и определять скрытую мысль;
9.2.4.1 сравнивать и анализировать тексты, сравнивая их виды и языковые особенности;
9.2.6.1 эффективное использовать стратегии чтения для определенной цели
Письмо
9.3.1.1 составлять сложный план для устных и письменных текстов согласно поставленной цели на основе собранных материалов;
9.3.3.1 определяя и сравнивая факты в нескольких графических текстах (диаграмма, таблица), описывать значимые стороны и тенденции с сохранением структуры текста;
9.3.4.1 писать эссе, сохраняя структуру эссе, сравнивая преимущества и недостатки предложенного решения, обосновывая собственное мнение
Соблюдение речевых норм
9.4.4.4 знать и использовать сложносочиненное предложение;
9.4.1.1 писать с учетом орфографических норм языковых единиц по контексту;
9.4.3.1 правильно использовать закономерности лексической стилистики;
9.4.5.1 правильно писать сложные названия с заглавной буквы
Приложение 24
к приказу и.о. Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 25 октября 2017 года № 545
Приложение 214
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115

8.2.1.1 арилаш вә туташ мәтинләрдики (кәштә, диаграмма, сизиш (чертеж), сүрәт) әхбаратларни селиштуруш, өзләштүрүш;
8.2.2.1 публицистикилиқ вә илмий стиль алаһидиликлирини қолланған тил қураллири арқилиқ тонуш;
8.2.3.1 мақалә, аннотация, презентация, хуласиләш, тезисларниң тәркиви вә рәсмийләштүрүлүши арқилиқ жанрлиқ алаһидилигини ажритиш;
8.2.5.1 перифразниң түрлүк амиллирини пайдилинип, мәтин бойичә соал қоюшни билиш
Йезиш
8.3.2.1 жанрлиқ вә стильлиқ алаһидиликлиригә мувапиқ тил қураллирини орунлуқ қоллинип, мақалә, аннотация, тезис йезиш;
8.3.3.1 мәтин тәркивини сақлап олтирип, графикилиқ мәтиндики (диаграмма, кәштә) мәлуматлириниң муһимлирини ениқлап йезиш;
8.3.5.1 оқуш вә тиңшаш материаллири бойичә мәтинниң баян қилиш системисини сақлиған һалда, һәр бир бөлигидин елинған әхбаратлардин жиғилған мәтин йезиш (аннотация, тезис) йезиш
Әдәбий тил нормилири
8.4.4.4 аддий жүмлиләрниң мәхситигә вә қурулмисиға бағлиқ түрлирини қоллинишни билиш;
8.4.1.1 мавзу бойичә баш һәрип билән йезилидиған мурәккәп намларни орфографиялиқ нормиға мувапиқ йезиш;
8.4.2.1 нутуқта интонацияниң маһийитини чүшиниш;
8.4.3.1 сөз байлиғимизни вә сөз алаһидиликлирини чүшинип пайдилиниш;
8.4.5.1 жүмлә ахирида қатар қоюлидиған тиниш бәлгүлирини тоғра қоллиниш
5) 9-синип:
Мавзу
Нутуқ паалийитиниң түрлири
Оқутуш мәхсәтлири
1-чарәк
Мәңгүлүк әл – арминим
Тиңшаш вә сөзләш
9.1.1.1 мәтин асасий мәзмунини чүшинип олтирип, тәйярланған соалларға тәнқидий көз қараш билән жавап бериш;
9.1.3.1 тиңшалған мәтинниң мәзмунини чүшиниш, әхбаратниң әһмийитини, һәқиқийлиғини ениқлап, хуласә чиқириш;
9.1.6.1 жәмийәтлик-сәясий, илмий коммуникативлиқ әһвалға мувапиқ тегишлик сөзләрни таллап, көләмлик монолог тәйярлаш
Оқуш
9.2.2.1 уйғур тили стильлири вә чечән сөзләш түрлири қоллинилған қураллар арқилиқ тонуш;
9.2.5.1 мәтиндә көтирилгән мәсилигә оқурмәнниң мунасивитини ениқлашқа беғишланған тәһлил қилиш соаллирини қоюш;
9.2.7.1 Һәр түрлүк ресурс мәнбәлиридин елинған әхбаратниң көзини көрситип, язма ишлирида орунлуқ пайдилиниш
Йезиш
9.3.2.1 мәхсәтлик аудиторияниң қизиқишини ашуруш үчүн һәр хил жанрда мәтин түзүш;
9.3.3.1 мәтин тәркивини сақлап олтирип, бир нәччә графикилиқ мәтиндики (диаграмма, кәштә) мәлуматларни селиштуруп, муһимлирин ениқлап йезиш;
9.3.5.1 оқуш вә тиңшаш материаллири бойичә муәллипниң асасий ойини, перифраз амиллири арқилиқ жиғилған мәтин йезиш (аннотация, тезис) йезиш
Әдәбий тил нормилири
9.4.4.1 қошма жүмлиниң ясилиш йоллирини вә қошма жүмлиниң түрлирини билиш;
9.4.1.1 мәтин бойичә тил бирликлирини орфографиялиқ нормиға мувапиқ йезиш;
9.4.3.1 лексикилиқ стилистика қанунлирини дурус пайдилиниш;
9.4.5.1 қошма жүмлиниң тиниш бәлгүлирини қаидигә риайә қилған һалда қоллиниш
Аләмшумул мәсилиләр
Тиңшаш вә сөзләш
9.1.2.1 ижтимаий-сәясий, ижтимаий-ихтисадий илмий мавзуларға бағлиқ һәр хил жанрлардики көләмлик мәтинләрдики (дәрис, интервью, пикирталаш,монография, мақалә, йолланма) мәхсәтлик аудитория вә қошумчә қуралларниң ролини тәһлил қилиш;
9.1.4.1 мәтинниң мәхсәтлик аудиторияси, муәллип көзқариши, кәйпиятини чүшиниш арқилиқ асасий ойни ениқлаш;
9.1.5.1 мәтиндә көтирилгән мәсилини дуниявий мәсилиләр билән бағлаштуруш өз пикрини ейтип, тәнқидий баһа бериш
Оқуш
9.2.1.1 перифраз түридә берилгән соаллар арқилиқ керәклик әхбаратни тепиш, әстәрлик ойни ениқлаш;
9.2.3.1 жәмийәтлик-сәясий мәтинләр (йолланма, қануний, дөләт программилири һәрбий-патриотлуқ)
арқилиқ жанрлиқ түрлирини ажритиш;
9.2.4.1 һәр түрлүк стильдики мәтинләрниң мавзусини, хизмитини, тәркивини, тил алаһидиликлирини селиштуруп тәһлил қилиш;
9.2.6.1 бәлгүлүк бир мәхсәт үчүн оқуш стратегиялирини пайдилиқ қоллинишни били
Йезиш
9.3.1.1 талланған материаллар асасида көзләнгән мәхсәткә мувапиқ еғизчә вә язмичә мәтинләргә мурәккәп режә түзүш;
9.3.4.1 эссе тәркиви вә тәрәққият системисини сақлиған һалда, мәсилә бойичә икки тәрәплик пикирни, вәзийәтни тәһлил қилиш, бирини таллап, өз ойини дәлилләп йезиш (аргументативлиқ эссе);
9.3.6.1 язма ишлирини абзацлар вә қисимларға бөлүш, ойини (әхбарат, идея) жәмләп, логикилиқ түзитип, тәһрир қилиш
Әдәбий тил нормилири
9.4.4.1 қошма жүмлиниң ясилиш йоллирини вә қошма жүмлиниң түрлирини билиш;
9.4.1.1 мәтин бойичә тил бирликлирини орфографиялиқ нормиға мувапиқ йезиш;
9.4.3.1 лексикилиқ стилистика қанунлирини дурус пайдилиниш;
9.4.5.1 қошма жүмлиниң тиниш бәлгүлирини қаидигә риайә қилған һалда қоллиниш
2-чарәк
Мустәқиллик жиллиридики Қазақстан. ЭКСПО -2017
Тиңшаш вә сөзләш
9.1.2.1 ижтимаий-сәясий, ижтимаий-ихтисадий илмий мавзуларға бағлиқ һәр хил жанрлардики көләмлик мәтинләрдики (дәрис, интервью, пикирталаш,монография, мақалә, йолланма) мәхсәтлик аудитория вә қошумчә қуралларниң ролини тәһлил қилиш;
9.1.3.1 тиңшалған мәтинниң мәзмунини чүшиниш, әхбаратниң әһмийитини, һәқиқийлиғини ениқлап, хуласә чиқириш;
9.1.4.1 мәтинниң мәхсәтлик аудиторияси, муәллип көзқариши, кәйпиятини чүшиниш арқилиқ асасий ойни ениқлаш
Оқуш
9.2.1.1 перифраз түридә берилгән соаллар арқилиқ керәклик әхбаратни тепиш, әстәрлик ойни ениқлаш;
9.2.2.1 уйғур тили стильлири вә чечән сөзләш түрлири қоллинилған қураллар арқилиқ тонуш;
9.2.4.1 һәр түрлүк стильдики мәтинләрниң мавзусини, хизмитини, тәркивини, тил алаһидиликлирини селиштуруп тәһлил қилиш;
9.2.7.1 һәр түрлүк ресурс мәнбәлиридин елинған әхбаратниң көзини көрситип, язма ишлирида орунлуқ пайдилиниш
Йезиш
9.3.2.1 мәхсәтлик аудиторияниң қизиқишини ашуруш үчүн һәр хил жанрда мәтин түзүш;
9.3.4.1 эссе тәркиви вә тәрәққият системисини сақлиған һалда, мәсилә бойичә икки тәрәплик пикирни, вәзийәтни тәһлил қилиш, бирини таллап, өз ойини дәлилләп йезиш (аргументативлиқ эссе);
9.3.6.1 язма ишлирини абзацлар вә қисимларға бөлүш, ойини (әхбарат, идея) жәмләп, логикилиқ түзитип, тәһрир қилиш
Әдәбий тил нормилири
9.4.4.2 тәңдаш қошма жүмлиләрниң мәнавий түрлирини пәриқләндүрүшни вә түрләндүрүп қоллинишни билиш;
9.4.1.1 мәтин бойичә тил бирликлирини орфографиялиқ нормиға мувапиқ йезиш;
9.4.3.1 лексикилиқ стилистика қанунлирини дурус пайдилиниш;
9.4.5.1 қошма жүмлиниң тиниш бәлгүлирини қаидигә риайә қилған һалда қоллиниш
Адәм һоқуқлири вә азатлиғи
Тиңшаш вә сөзләш
9.1.1.1 мәтин асасий мәзмунини чүшинип олтирип, тәйярланған соалларға тәнқидий көз қараш билән жавап бериш;
9.1.5.1 мәтиндә көтирилгән мәсилини дуниявий мәсилиләр билән бағлаштуруш өз пикрини ейтип, тәнқидий баһа бериш;
9.1.6.1 жәмийәтлик-сәясий, илмий коммуникативлиқ әһвалға мувапиқ тегишлик сөзләрни таллап, көләмлик монолог тәйярлаш
Оқуш
9.2.2.1 уйғур тили стильлири вә чечән сөзләш түрлири қоллинилған қураллар арқилиқ тонуш;
9.2.5.1 мәтиндә көтирилгән мәсилигә оқурмәнниң мунасивитини ениқлашқа беғишланған тәһлил қилиш соаллирини қоюш;
9.2.6.1 бәлгүлүк бир мәхсәт үчүн оқуш стратегиялирини пайдилиқ қоллинишни били
Йезиш
9.3.1.1 талланған материаллар асасида көзләнгән мәхсәткә мувапиқ еғизчә вә язмичә мәтинләргә мурәккәп режә түзүш;
9.3.3.1 мәтин тәркивини сақлап олтирип, бир нәччә графикилиқ мәтиндики (диаграмма, кәштә) мәлуматларни селиштуруп, муһимлирин ениқлап йезиш;
9.3.5.1 оқуш вә тиңшаш материаллири бойичә муәллипниң асасий ойини, перифраз амиллири арқилиқ жиғилған мәтин йезиш (аннотация, тезис) йезиш
Әдәбий тил нормилири
9.4.4.2 тәңдаш қошма жүмлиләрниң мәнавий түрлирини пәриқләндүрүшни вә түрләндүрүп қоллинишни билиш;
9.4.1.1 мәтин бойичә тил бирликлирини орфографиялиқ нормиға мувапиқ йезиш;
9.4.3.1 лексикилиқ стилистика қанунлирини дурус пайдилиниш;
9.4.5.1 қошма жүмлиниң тиниш бәлгүлирини қаидигә риайә қилған һалда қоллиниш
3-чарәк
Аилә вә демографиялиқ өзгиришләр
Тиңшаш вә сөзләш
9.1.2.1 ижтимаий-сәясий, ижтимаий-ихтисадий илмий мавзуларға бағлиқ һәр хил жанрлардики көләмлик мәтинләрдики (дәрис, интервью, пикирталаш,монография, мақалә, йолланма) мәхсәтлик аудитория вә қошумчә қуралларниң ролини тәһлил қилиш;
9.1.4.1 мәтинниң мәхсәтлик аудиторияси, муәллип көзқариши, кәйпиятини чүшиниш арқилиқ асасий ойни ениқлаш
Оқуш
9.2.1.1 перифраз түридә берилгән соаллар арқилиқ керәклик әхбаратни тепиш, әстәрлик ойни ениқлаш;
9.2.2.1 уйғур тили стильлири вә чечән сөзләш түрлири қоллинилған қураллар арқилиқ тонуш;
9.2.3.1 жәмийәтлик-сәясий мәтинләр (йолланма, қануний, дөләт программилири һәрбий-патриотлуқ)
арқилиқ жанрлиқ түрлирини ажритиш
Йезиш
9.3.1.1 талланған материаллар асасида көзләнгән мәхсәткә мувапиқ еғизчә вә язмичә мәтинләргә мурәккәп режә түзүш;
9.3.4.1 эссе тәркиви вә тәрәққият системисини сақлиған һалда, мәсилә бойичә икки тәрәплик пикирни, вәзийәтни тәһлил қилиш, бирини таллап, өз ойини дәлилләп йезиш (аргументативлиқ эссе)
Әдәбий тил нормилири
9.4.4.3 беқиндилиқ қошма жүмлиләрниң мәнавий түрлирини пәриқләндүрүшни вә түрләндүрүп қоллинишни билиш;
9.4.1.1 мәтин бойичә тил бирликлирини орфографиялиқ нормиға мувапиқ йезиш;
9.4.3.1 лексикилиқ стилистика қанунлирини дурус пайдилиниш;
9.4.5.1 қошма жүмлиниң тиниш бәлгүлирини қаидигә риайә қилған һалда қоллиниш
Биотехнология вә генлиқ инженерия келәчиги
Тиңшаш вә сөзләш
9.1.1.1 мәтин асасий мәзмунини чүшинип олтирип, тәйярланған соалларға тәнқидий көз қараш билән жавап бериш;
9.1.3.1 тиңшалған мәтинниң мәзмунини чүшиниш, әхбаратниң әһмийитини, һәқиқийлиғини ениқлап, хуласә чиқириш
Оқуш
9.2.4.1 Һәр түрлүк стильдики мәтинләрниң мавзусини, хизмитини, тәркивини, тил алаһидиликлирини селиштуруп тәһлил қилиш;
9.2.5.1 мәтиндә көтирилгән мәсилигә оқурмәнниң мунасивитини ениқлашқа беғишланған тәһлил қилиш соаллирини қоюш
Йезиш
9.3.2.1 мәхсәтлик аудиторияниң қизиқишини ашуруш үчүн һәр хил жанрда мәтин түзүш;
9.3.5.1 оқуш вә тиңшаш материаллири бойичә муәллипниң асасий ойини, перифраз амиллири арқилиқ жиғилған мәтин йезиш (аннотация, тезис) йезиш
Әдәбий тил нормилири
9.4.4.3 беқиндилиқ қошма жүмлиләрниң мәнавий түрлирини пәриқләндүрүшни вә түрләндүрүп қоллинишни билиш;
9.4.1.1 мәтин бойичә тил бирликлирини орфографиялиқ нормиға мувапиқ йезиш;
9.4.3.1 лексикилиқ стилистика қанунлирини дурус пайдилиниш;
9.4.5.1 қошма жүмлиниң тиниш бәлгүлирини қаидигә риайә қилған һалда қоллиниш
Аммивий әхбарат васитилири
Тиңшаш вә сөзләш
9.1.6.1 жәмийәтлик-сәясий, илмий коммуникативлиқ әһвалға мувапиқ тегишлик сөзләрни таллап, көләмлик монолог тәйярлаш;
9.1.5.1 мәтиндә көтирилгән мәсилини дуниявий мәсилиләр билән бағлаштуруш өз пикрини ейтип, тәнқидий баһа бериш
Оқуш
9.2.6.1 бәлгүлүк бир мәхсәт үчүн оқуш стратегиялирини пайдилиқ қоллинишни били;
9.2.7.1 Һәр түрлүк ресурс мәнбәлиридин елинған әхбаратниң көзини көрситип, язма ишлирида орунлуқ пайдилиниш
Йезиш
9.3.3.1 мәтин тәркивини сақлап олтирип, бир нәччә графикилиқ мәтиндики (диаграмма, кәштә) мәлуматларни селиштуруп, муһимлирин ениқлап йезиш;
9.3.6.1 язма ишлирини абзацлар вә қисимларға бөлүш, ойини (әхбарат, идея) жәмләп, логикилиқ түзитип, тәһрир қилиш
Әдәбий тил нормилири
9.4.4.3 беқиндилиқ қошма жүмлиләрниң мәнавий түрлирини пәриқләндүрүшни вә түрләндүрүп қоллинишни билиш;
9.4.1.1 мәтин бойичә тил бирликлирини орфографиялиқ нормиға мувапиқ йезиш;
9.4.3.1 лексикилиқ стилистика қанунлирини дурус пайдилиниш;
9.4.5.1 қошма жүмлиниң тиниш бәлгүлирини қаидигә риайә қилған һалда қоллиниш
4-чарәк
Дуниядики тоқунушлар вә течлиқ
Тиңшаш вә сөзләш
9.1.1.1 мәтин асасий мәзмунини чүшинип олтирип, тәйярланған соалларға тәнқидий көз қараш билән жавап бериш;
9.1.4.1 мәтинниң мәхсәтлик аудиторияси, муәллип көзқариши, кәйпиятини чүшиниш арқилиқ асасий ойни ениқлаш;
9.1.6.1 жәмийәтлик-сәясий, илмий коммуникативлиқ әһвалға мувапиқ тегишлик сөзләрни таллап, көләмлик монолог тәйярлаш
Оқуш
9.2.2.1 уйғур тили стильлири вә чечән сөзләш түрлири қоллинилған қураллар арқилиқ тонуш;
9.2.3.1 жәмийәтлик-сәясий мәтинләр (йолланма, қануний, дөләт программилири һәрбий-патриотлуқ)
арқилиқ жанрлиқ түрлирини ажритиш;
9.2.5.1 мәтиндә көтирилгән мәсилигә оқурмәнниң мунасивитини ениқлашқа беғишланған тәһлил қилиш соаллирини қоюш;
9.2.7.1 һәр түрлүк ресурс мәнбәлиридин елинған әхбаратниң көзини көрситип, язма ишлирида орунлуқ пайдилиниш
Йезиш
9.3.2.1 мәхсәтлик аудиторияниң қизиқишини ашуруш үчүн һәр хил жанрда мәтин түзүш;
9.3.5.1 оқуш вә тиңшаш материаллири бойичә муәллипниң асасий ойини, перифраз амиллири арқилиқ жиғилған мәтин йезиш (аннотация, тезис) йезиш;
9.3.6.1 язма ишлирини абзацлар вә қисимларға бөлүш, ойини (әхбарат, идея) жәмләп, логикилиқ түзитип, тәһрир қилиш
Әдәбий тил нормилири
9.4.4.4 арилаш қошма жүмлиләрниң ясилиш йоллирини билиш, қоллиниш;
9.4.1.1 мәтин бойичә тил бирликлирини орфографиялиқ нормиға мувапиқ йезиш;
9.4.3.1 лексикилиқ стилистика қанунлирини дурус пайдилиниш;
9.4.5.1 қошма жүмлиниң тиниш бәлгүлирини қаидигә риайә қилған һалда қоллиниш
Тәбиий ресурсларни пайдилиниш
Тиңшаш вә сөзләш
9.1.2.1 ижтимаий-сәясий, ижтимаий-ихтисадий илмий мавзуларға бағлиқ һәр хил жанрлардики көләмлик мәтинләрдики (дәрис, интервью, пикирталаш,монография, мақалә, йолланма) мәхсәтлик аудитория вә қошумчә қуралларниң ролини тәһлил қилиш;
9.1.3.1 тиңшалған мәтинниң мәзмунини чүшиниш, әхбаратниң әһмийитини, һәқиқийлиғини ениқлап, хуласә чиқириш;
9.1.5.1 мәтиндә көтирилгән мәсилини дуниявий мәсилиләр билән бағлаштуруш өз пикрини ейтип, тәнқидий баһа бериш
Оқуш
9.2.1.1 перифраз түридә берилгән соаллар арқилиқ керәклик әхбаратни тепиш, әстәрлик ойни ениқлаш;
9.2.4.1 Һәр түрлүк стильдики мәтинләрниң мавзусини, хизмитини, тәркивини, тил алаһидиликлирини селиштуруп тәһлил қилиш;
9.2.6.1 бәлгүлүк бир мәхсәт үчүн оқуш стратегиялирини пайдилиқ қоллинишни били
Йезиш
9.3.1.1 талланған материаллар асасида көзләнгән мәхсәткә мувапиқ еғизчә вә язмичә мәтинләргә мурәккәп режә түзүш;
9.3.3.1 мәтин тәркивини сақлап олтирип, бир нәччә графикилиқ мәтиндики (диаграмма, кәштә) мәлуматларни селиштуруп, муһимлирин ениқлап йезиш;
9.3.4.1 эссе тәркиви вә тәрәққият системисини сақлиған һалда, мәсилә бойичә икки тәрәплик пикирни, вәзийәтни тәһлил қилиш, бирини таллап, өз ойини дәлилләп йезиш (аргументативлиқ эссе)
Әдәбий тил нормилири
9.4.4.4 арилаш қошма жүмлиләрниң ясилиш йоллирини билиш, қоллиниш;
9.4.1.1 мәтин бойичә тил бирликлирини орфографиялиқ нормиға мувапиқ йезиш;
9.4.3.1 лексикилиқ стилистика қанунлирини дурус пайдилиниш;
9.4.5.1 қошма жүмлиниң тиниш бәлгүлирини қаидигә риайә қилған һалда қоллиниш
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
міндетін атқарушысының
2017 жылғы 25 қазандағы
№ 545 бұйрығына
23-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
213-қосымша

Типовая учебная программа по учебному предмету "Таджикский язык" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (с таджикским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Целью обучения учебному предмету "Таджикский язык" является развитие языковых навыков обучающихся, воспитание поколения, относящегося с уважением к родному языку, формирование личности, способной понимать социальное значение языка, соблюдать нормы языка, готовой к свободному общению и грамотному письму.
3. Основные задачи предмета "Таджикский язык":
1) развитие языковой личности путем формирования коммуникативных навыков по всем видам речевой деятельности на основе освоения таджикского языка как родного языка;
2) использование таджикского языка как средства каждодневного общения и формирование навыков изучения закономерностей языковых явлений;
3) изучение происхождения таджикского языка.
4. Программа учебного предмета "Таджикский язык" предусматривает развитие грамотного письменного и устного языка обучающегося, обогащение словарного запаса, развитие и совершенствование умений создавать устные и письменные монологические высказывания в различных речевых жанрах.
5. Программа учебного предмета "Таджикский язык" составлена на основе функционально-коммуниктивного подхода. Она направлена на углубление и расширение понятия обучающихся о языке, о значении национальной и мировой культуры.
6. Изучение таджикского языка как учебного предмета расширяет национальное мировоззрение обучающихся, прививает навыки творческого мышления, учит правильному общению с окружающими людьми. Учебный предмет "Таджикский язык" дает возможность обучающемуся социализоваться в обществе как личность, развивает творческий подход к обучению и навыки критического мышления.
7. Изучение учебного предмета "Таджикский язык":
1) обеспечивает грамотное формулирование и изложение своих мыслей в устной и письменной форме;
2) направлено на глубокое освоение грамматического строя языка, на формирование устойчивых навыков письменного языка, на развитие грамотного употребления академического языка;
3) основано на коммуникативном подходе и направлено, в первую очередь, на формированиие навыков устной речи;
4) формирует осознание взоимосвязи языка и культуры;

Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған
"Ұйғыр тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
(оқыту ұйғыр тілінде)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. Ұйғыр тілі пәнін оқыту мақсаты – ана тілін қадірлейтін, қоғамдық мәнін түсінетін тұлға қалыптастыру, сондай-ақ ұйғыр әдеби тілі нормаларын сақтап, дұрыс қолдана білуге, еркін сөйлесуге және сауатты жазуға үйрету.
3. "Ұйғыр тілі" оқу пәнінің басты міндеттері:
1) ұйғыр тілін ана тілі ретінде тани отырып, өмірлік қажеттіліктерінде коммуникативтік (тыңдалым, оқылым, айтылым, жазылым) әрекеттері түрінде сауаттылықпен қолдану дағдыларын дамыту;
2) ұйғыр тілін күнделікті өмірде еркін қолданып жүрген қарым-қатынас құралынан тілдік құбылыс ретіндегі заңдылықтар негізінде танып-білу дағдыларын қалыптастыру;
3) ұйғыр тілі жүйесін құраушы кіші жүйелерді, тіл бірліктерін және олардың табиғатын танып білу.
4. "Ұйғыр тілі" оқу пәнінің бағдарламасы білім алушының тіл сауаттылығы мен сөйлеу сауаттылығын, сөз байлығын, басқалармен еркін қарым-қатынасқа түсу қабілетін дамытуды және оқушының ойлау қабілетін жетілдіруді көздейді.
5. "Ұйғыр тілі" оқу пәнінің бағдарламасы функционалдық-коммуникативтік бағытқа негізделіп құрастырылған. Ол білім алушылардың тіл туралы түсініктерін тереңдетіп, ұлттық және әлемдік мәдениеттің маңыздылығы туралы түсініктерін кеңейтеді.
6. "Ұйғыр тілі" пәні бағдарламасы білім деңгейі жоғары, ой-өрісі дамыған, өз ойын еркін жеткізе алатын, туындаған мәселелерді шеше білетін және шынайы өмірге бейім жаңашыл ұрпақ тәрбиелеу мәселесін жүзеге асыруға маңызды үлес қосады.
7. "Ұйғыр тілі" оқу пәнін зерделеу:
??? өзінің ойын ауызша және жазбаша формада сауатты құрастыруға және айтуға үйретеді;
???тілдің грамматикалық құрылымын терең меңгеруге, жазба тілінің тұрақты дағдыларын қалыптастыруға, академиялық тілді сауатты қолдануды дамытуға бағытталады;
3) ауызекі сөйлеу дағдыларын қалыптастыруға бағытталған қолданбалы бағытты ұстанатын коммуникативтік әдіске негізделеді;
4) тіл мен мәдениет арасындағы байланыс түсінігін қалыптастырады;

15. Система целей обучения.
1) аудирование и говорение:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Прогнозирование
5.1.1.1 прогнозировать тему на основе ключевых слов и представленных иллюстраций
6.1.1.1 бсуждать названия темы и прогнозировать проблемы на основе прослушивания начала текста
7.1.1.1 прогнозировать развитие истории на основе части текста
8.1.1.1 прогнозировать тему и обсуждаемую проблему на основе обсуждения фраз и аргументов прослушиваемого текста
9.1.1.1 прогнозировать ответы на вопросы, подготовленные по содержанию текста, сравнивая их при слушании
2. Анализ текстов различных жанров
5.1.2.1 объяснять поднятые проблемы в диалоге, монологе (песня, текст, объявление, реклама, объявления), связанные с социально-бытовыми, социально-культурными темами
6.1.2.1 анализировать проблемы в диалоге, монологе (инструкция, поздравление, сообщение, биография, новости, интервью), связанные с социально-культурной, официально-деловой темами
7. 1.2.1 анализировать проблемы, поднятые автором в диалоге, монологе, полилогах (интервью, дискуссия, новости, песни, выписки из произведений художественной литературы), в социальнообщественных, учебно-трудовых темах
8.1.2.1 анализировать роль экспресивно-эмоциональных слов автора в диалоге, монологе, полилогах (интервью, дискуссия, послание монография, отрывки из лекции) на социально-общественные, культурно-исторические темы
9.1.2.1 анализировать роли целевой аудитории и художественных средств, связанных с широкой тематикой общественно-политических, социально-экономических, научных текстов различного жанра (лекция, интервью, дискуссия, монография, статья, послание)
3. Пониманиесодержания текста
5.1.3.1 понимать содержание прослушенного текста, определяя главную и дополнительную информацию
6.1.3.1 понимать содержание прослушанного текста, извлекая детальнуюинформацию
7.1.3.1 понимать содержание прослушанного текста, извлекая главную и второстепенную, известную и неизвестную информацию
8.1.3.1 понимать содержание прослушанного текста, определяя скрытую информацию
9.1.3.1 понимать основную и детальную информацию текста, высказывая критическое отношение к услышанному
4. Определение основной идеи
5.1.4.1 определять основную тему на основе опорных слов и направляющих вопросов
6.1.4.1 определять основную идею на основе направляющих вопросов и темы текста
7.1.4.1 определять основную тему на основе опорных слов, темпа речи и стиля говорения
8.1.4.1 определять основную тему на основе опорных слов, отношения и настроения автора
9.1.4.1 определять целевую аудиторию текста, основную мысль и мнение автора
5. Формулирование ответов и оценивание по материалам слуша-ния
5.1.5.1 отвечать на вопросы на основе содержания прослушанного текста, высказывать свою точку зрения по поставленной проблеме
6.1.5.1 отвечать на общие и конкретные вопросы по содержанию прослушанного текста, по связи информации из текста с реальной жизнью
7.1.5.1 отвечать на проблемные вопросы с приведением примеров из текста, сравнивать свой ответ с ответами других и обсуждать их
8.1.5.1 с помощью вопросов находить нужную информацию из текста, строить высказывание по поставленной проблеме
9.1.5.1 связывать поставленную проблему с проблемами мира, оценивать критически, аргументируя свою точку зрения
6. Построение монологического высказывания
5.1.6.1 строить высказывания в зависимости от ситуации, используя эмоциональные слова, с вложением голосовых ритмов, используя слова- междометия, выражать свое мнение в соответствии коммуника-тивными ситуациями
6.1.6.1 использовать официальные слова и словосочетания, термины в соответствии с коммуникативной ситуацией
7.1.6.1 обсуждать и принимать быстрое и правильное решение в диалоге с использованием художественных, эмоционально-экспрессивных слов, пословиц и словосочетаний в соответствии с коммуникативной ситуацией
8.1.6.1 в диалоге, монологе, полилоге системно и доказанно излагать свои мысли с использованием соответствующих научных и международных терминов, данных в соответствии с коммуникативной ситуацией
9.1.6.1 подготавливать монолог широкого спектра с использованием подходящих социально- политических, научных слов и фраз в соответствии с коммуникативной ситуацией

15. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) тыңдалым және айтылым:
Білім алушылар білуі тиіс:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.
Болжау
5.1.1.1
тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау
6.1.1.1
мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжау
7. 1.1.1
мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау
8.1.1.1 мәтіннен алынған дәйексөздерге, үзінділерге сүйене отырып, көтерілетін мәселені болжау
9. 1.1.1
мәтін мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беру, түпнұсқамен салыстыру
2.
Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді талдау
5.1.2.1
әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (ән мәтіні, хабарлама, жарнама, хабарландыру) көтерілген мәселені түсіндіру
6.1.2.1
әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (нұсқаулық, құттықтау, хабарландыру, өмірбаян, жаңалық, интервью) көтерілген мәселені талдау
7.1.2.1 әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас, жаңалық, ән, көркем әдеби шығармалардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау
8.1.2.1
әлеуметтік-қоғамдық, мәдени-тарихи тақырыптарға байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас, жолдау, монография және лекциядан үзінді) автор көзқарасы мен экспресивті-эмоционалды сөздердің рөлін талдау
9.1.2.1 қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас,монография, мақала, жолдау) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау
3.
Мәтіннен ақпаратты анықтау
5.1.3.1
тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау
6.1.3.1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, детальді ақпаратты анықтау
7.1.3.1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу
8.1.3.1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтау
9.1.3.1
тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін, шынайылығын зерттеп, қорытынды жасау
4.
Негізгі ойды анықтау
5.1.4.1
тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау
6.1.4.1
мәтіннің құрылымдық ерекшелігіне назар аудара отырып, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды
анықтау
7.1.4.1
мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау
8.1.4.1
мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік, қоғамдық) талдай отырып, негізгі ойды анықтау
9.1.4.1
мәтіннің мақсатты аудиториясы, автор көзқарасы, көңіл- күйін табу арқылы негізгі ойды анықтау
5.
Тыңдалым материалы бойынша жауап беру және бағалау
5.1.5.1
тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру
6.1.5.1
тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап беру, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру
7.1.5.1
проблемалық сұрақтарға тыңдалған мәтіннен деректер келтіре отырып, дәлелді жауап беру, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыру, талқылау
8.1.5.1
перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау
9.1.5.1
мәтінде көтерілген мәселені ғаламдық мәселелермен байланыстыру, өз пікірін білдіре отырып, сыни баға беру
6.
Сөйлеу мәдениетін дамыту
5.1.6.1
коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогке даярлықсыз қатысу, өз пікірін білдіру
6.1.6.1
коммуникативтік жағдаятқа сай
ресми сөздер мен тіркестер, дайын тіркестер мен терминдерді
орынды қолданып, диалогке қатысу, ойын анық жеткізу.
7.1.6.1
коммуникативтік жағдаятқа сай
көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу
8.1.6.1
коммуникативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып, диалог, монолог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу
9.1.6.1
қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдау, кең көлемді монолог дайындау

2) чтение:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Понимание информации
5.2.1.1 понимать и определять основную и дополнительную информацию текста
6.2.1.1 объяснять и определять основную, дополнительную и детальную Информацию текста
7. 2.1.1 интерпре тировать текстовую и графическую информацию (таблица, диаграмма, рисунок, условные знаки)
8.2.1.1 сравнивать и обрабатывать информацию (таблица, диаграмма, рисунок, условные знаки) текста
9.2.1.1 находить нужную информацию с помощью перифразированных вопросов и определять скрытую мысль
2. Определение типов и стилей текстов
5.2.2.1 с помощью текста определять устные и письменные стили лексики
6.2.2.1 с помощью речевых средств определять особенностиустного и письменного стиля
7.2.2.1 с помощью речевых средств определять особенности публицисти-ческого и официального стиля
8.2.2.1 с помощью речевых средств определять особенности публицистического и научного стиля
9.2.2.1 с помощью речевых средств определять стили узбекского языка и типы ораторской речи
3. Определение особенностей жанров текста
5.2.3.1 определять особенности жанра через структуру и оформлениетекста письма, рекламы, объявления, рекоменда-ции
6.2.3.1 определять особенности жанра и структуры этикета разговорной и художественной речи
7.2.3.1 определять особенности жанра через структуру и оформление хроники, новостей, очерков, документов и служебных записок
8.2.3.1 определять особенности жанра через структуру и оформление статей, аннотации, презентации, заключения, тезисов
9.2.3.1 определять типы жанра текста через общественно-политические тексты (послание, законодотельство, государственные программы, военно-патриотические программы)
4. Сравнительный анализ текстов
5.2.4.1 сравнивать стили, темы и языковые средства разговорного текста
6.2.4.1 сравнивать языковые особенности темы, содержания разговорного и официального стиля текста
7.2.4.1 сравнивать и анализировать языковые особенности темы, структуры, цели публицистического и художественного стиля
8.2.4.1 сравнивать и анализировать темы и типы схожих научных и публицистических текстов
9.2.4.1 сравнивать и анализировать тексты, сравнивая их виды и языковые особенности
5. Формулирование вопросов по тексту
5.2.5.1 формулировать вопросы, направленные на определение точной информации и на понимание содержания текста
6.2.5.1 формулировать вопросы, направленные на определение основной и дополнительной информации и проблемы текста
7.2.5.1 формулировать проблемные вопросы по тесту
8.2.5.1 формулировать вопросы по тексту, используя разные способы перефразирования
9.2.5.1 формулировать вопросы, определяющие отношение читателя к поднятым проблемам текста

2) оқылым:
Білім алушылар білуі тиіс:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.
Ақпаратты түсіну
5.2.1.1
мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау
6.2.1.1
мәтіннен негізгі және қосымша, детальді ақпаратты анықтау, түсіндіру
7.2.1.1
мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау
8.2.1.1
аралас және тұтас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстыру, өңдеу
9.2.1.1
перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы қажетті ақпаратты табу, астарлы ойды анықтау
2.
Мәтіннің стильдік
ерекшелігін тану
5.2.2.1
лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын мәтіндер арқылы тану
6.2.2.1
ауызекі сөйлеу және көркем сөйлеудің стильдік ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану
7.2.2.1
публицистикалық және ресми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану
8.2.2.1
публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану
9.2.2.1
ұйғыр тілістильдері мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану
3.
Мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажырату
5.2.3.1
хат, хабарлама, жарнама, нұсқаулық, хабарландырудың құрылымы мен рәсімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
6.2.3.1
ұйғырша ауызекі сөйлеу этикеттері мен көркем сөйлеудің құрылымдық және
жанрлық ерекшеліктерін ажырату
7.2.3.1
хроника, хабар, очерктердің және кеңсе құжаттарының, қызметтік жазбалардың құрылымы мен рәсімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
8.2.3.1
мақала, аннотация, презентация, тұжырымдамалар, тезистердің құрылымы мен рәсімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
9.2.3.1
қоғамдық-саяси мәтіндер (жолдау, заңнама, мемлекеттік бағдарламалар, әскери-патриоттық)
арқылы мәтіндердің жанрлық түрлерін ажырату
4. Мәтіндерге салыстырмалы анализ жасау
5.2.4.1
ауызекі стильдегі мәтіндердің
мазмұнын, тақырыбын және тілдік құралдарын салыстыру
6.2.4.1
ауызекі және ресми стильдегі мәтіндердің тақырыбын, мазмұнын, тілдік ерекшелігін салыстыру
7.2.4.1
идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
8.2.4.1
тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдау
9.2.4.1
әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
5. Мәтін бойынша сұрақтар құрастыра білу
5.2.5.1
мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру
6.2.5.1
мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру
7.2.5.1
мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру
8.2.5.1
перифразаның түрлі тәсілдерін қолдана отырып, мәтін бойынша сұрақтар құрастыру
9.2.5.1
мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастыру

4. Написание эссе
5.3.4.1 писать эссе, описывая человека, природу или определенную историю, сохраняя структуру эссе
6.3.4.1 писать эссе в рамках предложенной темы, системно организуя каждый абзац и раскрывая причины (согласен, не согласен) приведенной проблемы
7.3.4.1 писать разные виды эссе, в том числе аргументативное, эссе на основе текста, выражая свое отношение к проблеме и/или авторской позиции
8.3.4.1 писать эссе, предлагая оптимальные решения проблемы в рамках темы и сохраняя структуру эссе
9.3.4.1 писать эссе, сохраняя структуру эссе, сравнивая преимущества и недостатки предложенного решения, обосновывая собственное мнение
5. Написание текста на основе прочитанного и прослушанного материала
5.3.5.1 писать текст с сохранением основной информации материалов чтения и аудирования
6.3.5.1 писать текст, отбирая предложения, обозначающие основную мысль, по материалам чтения и аудирования
7.3.5.1 писать текст по материалам чтения и аудирования, заменяя опорные слова и словосочетания синонимами (синонимическим рядом)
8.3.5.1 писать текст (аннотация, тезис) из информации разных частей, сохраняя основной мотив рассказа, по материалам чтения и аудирования
9.3.5.1 писать текст аннотация, тезис) с применением перефразирования, сохраняя основную мысль автора, по материалам чтения и аудирования
6. Корректирование и редактирование текстов
5.3.6.1 корректировать текст, исправляя орфографические ошибки с помощью словаря, редактируя предложения
6.3.6.1 корректировать текст, исправляя орфографи-ческие и пунктуаци-онные ошибки с помощью словаря и правил правописания
7.3.6.1 проверять правильность использования слов текста в соответствии с темой, редактировать и вносить лексические исправления, заменяя синонимическим рядом
8.3.6.1 на основе материалов периодической печати редактировать и вносить стилистические исправления
9.3.6.1 редактировать и вносить логические исправления, делить письмнную работу на абзацы и разделы
4) соблюдение речевых норм:
1. Орфографические нормы
5.4.1.1 учитывать особенности закона сингармонизма при произнесениизвуков узбекского языка и использова-нии данных звуков для составления устных текстов
6.4.1.1 соблюдать орфографические нормы правописания отдельных слов, слитных слов и слов, пишущихся через дефис

4. Эссе жазу
5.3.4.1
эссенің кіріспе, негізгі, қорытынды бөлімдерін сақтай отырып, өзіне таныс адамды, белгілі бір мекен мен оқиғаны сипаттап не суреттеп жазу
6.3.4.1
эссе тақырыбынан ауытқымай, абзац түрлерін жүйелі құрастырып, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу
себептерін айқын көрсетіп жазу.
("келісу, келіспеу" эссесі)
7.3.4.1
эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдары немесе себептеріне өз көзқарасын жазу.
(дискуссивті эссе)
8.3.4.1
эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыру, өз ойын дәлелдеп жазу.
(аргументативті эссе)
9.3.4.1
эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылау, біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазу.
(аргументативті эссе)
5. Оқылым және тыңдалым материалдары негізінде жинақы мәтін (компрессия) жазу
5.3.5.1
оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу
6.3.5.1
оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді іріктей отырып, жинақы мәтін жазу
7.3.5.1
оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып, жинақы мәтін жазу
8.3.5.1
оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу
9.3.5.1
оқылым және тыңдалым материалдары бойынша автордың негізгі ойын сақтай отырып, перифраз тәсілдері арқылы жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу
6. Мәтіндерді түзету және редакциялау
5.3.6.1
мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып, түзету және редакциялау
6.3.6.1
мәтіндегі орфографиялық және пунктуациялық қателерді сөздіктерге, емле ережелеріне сүйеніп, түзету, редакциялау
7.3.6.1
мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексеру, синонимдік қатармен ауыстыра отырып, лексикалық түзетулер енгізу, редакциялау
8.3.6.1
БАҚ материалдары негізінде стильдік ауытқуларды, орынсыз қолданылған сөз оралымдарын талдап, стильдік түзетулер жасау, редакциялау
9.3.6.1
жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау
4) әдеби тіл нормалары:
Білім алушылар білуі тиіс:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.
Орфографиялық норма
5.4.1.1
ұйғыр тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу
6.4.1.1 тақырып бойынша жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу

1) в 5 классе– 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 9 классе – 2часа в неделю, 68 часов в учебном году.
5. Содержание учебной программы по учебному предмету "Уйгурская литература" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов по классам.
6. Цели обучения, организованные последовательно внутри каждого
подраздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения обучающихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
7. Раздел "Понимание и ответы по тексту" включает следующие подразделы:
1) содержание и форма;
2) концепция художественного произведения;
3) образ художественного произведения;
4) работа с отрывками произведения.
8. Раздел "Анализ и интерпретация" включает следующие подразделы:
1) композиция художественного произведения;
2) изображение автора;
3) язык художественного произведения;
4) творческая работа.
9. Раздел "Оценивание и сравнение"включает следующие подразделы:
1) историческая и художественная ценность;
2) современность и новизна;
3) литературное эссе;
4) литературная критика.
Глава 3. Система целей обучения
10. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 5.1 – "5" – класс, "1" – нумерация учебной цели.
11. Система целей обучения расписана по разделам для каждого класса:
1) понимание и ответы по тексту:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Содержание и форма художественного произведения
5.1.1.1 описывать фабулу и сюжетное развитие соответственно жанру художественного произведения
6.1.1.1 определять жанр, фабулу, сюжет художест венного произведения
7.1.1.1 анализировать составные части сюжета художественного произведения
8.1.1.1 определять сюжет, идею, эпилог, пролог, связанные с художественным произведением
9.1.1.1 давать сюжетнокомпозиционный анализ художественного произведения
2. Концепция художественного произведения
5.1.2.1 определять тему и идею художественного произведения
6.1.2.1 объяснять поднятые в художест твенном произведении социаль но-обшественные проблемыс помощьюидеи
7.1.2.1 анализировать литературные произведения в личностно -гуманистической действительности
8.1.2.1 открытие идеи литературного произведения с точки зрения национального интереса

1) 5-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
2) 6-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
3) 7-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
4) 8-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
5) 9-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат.
5. "Ұйғыр әдебиеті" пәндік білімнің мазмұны бөлімдерге бөлінген: түсіну және жауап беру, анализ және интерпретация,бағалау және салыстырмалы анализ, сонымен қатар, дағдыларды қалыптастыратын бөлімшелерден тұрады. Бағдарламаның бұл бөлімі пән бойынша оқу мақсаттарынан тұрады.
6. Оқу мақсаттары әр бөлімше ішінде мұғалім мен оқушыға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлауға, бағалауға мүмкіндік береді.
7. "Түсіну және жауап беру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көркем шығарма мазмұны мен пішіні;
2) әдеби шығарманың тұжырымдамасы;
3) көркем шығармадағы образ;
4) шығарма үзінділерімен жұмыс.
8. "Анализ және интерпретация" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әдеби шығарманың композициясы;
2) автор бейнесі;
3) көркем шығарманың тілі;
4) шығармашылық жұмыс.
9. "Бағалау және салыстыру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) тарихи және көркемдік құндылығы;
2) заманауилығы мен жаңашылдығы;
3) әдеби эссе;
4) әдеби сын.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
10. Бағдарламада оқу мақсаттары төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан сөйлеу әрекеттерінің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 5.5.1.1 кодында "5"-сынып, "5.1"-дағдылар, "1"-оқу мақсатының реттік нөмірі.
11. Білім алушылар білуі тиіс.
1) түсіну және жауап беру:
Білім алушылар:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Көркем шығарманың мазмұны мен пішіні
5.1.1.1
әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау
6.1.1.1 әдеби шығарма
ның жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау
7.1.1.1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау
8.1.1.1
әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау
9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау
2.
Әдеби шығарманың тұжырымда
масы
5.1.2.1
әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау
6.1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру
7.1.2.1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау
8.1.2.1
әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу

9.1.2.1 определятьпсихологизмлитературного произведения
3 Образ художественного произведения
5.1.3.1 открывать образ посредством портрета и действия героя художественного произведения
6.1.3.1 описывать тип литературного героя художественного произведения
7.1.3.1 определять способы составления типа персонажей художественного произведения
8.1.3.1 классифицировать прямые и косвенныехарактеристики при показе персонажей художественного произведения
9.1.3.1 определять системы персонажей согласно идее художественного произведения
4. Работа с отрывками произведения
5.1.4.1 выразительно читать, знать наизусть фрагменты небольшого объема художественного произведения
6.1.4.1 выразительно читать наизусть фрагменты среднегообъема художественного произведения
7.1.4.1 раскрывать образ главного героя, выразительно читать фрагментыхудожественного произведе-ния
8.1.4.1 правильно использовать фрагменты художественного произведения для доказывания своей точки зрения
9.1.4.1использовать фрагменты художественного произведения для творческих работ
2) анализ и интерпретация
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Композиция художественного произведения
5.2.1.1 находить сравнительное и противопо-ложное описание литературного произведения
6.2.1.1 обосновать значимостьопределенных эпизодовкомпозии произведения
7.2.1.1 сопоставлять образы и эпизоды произведений
8.2.1.1 анализировать композицию: из целого в дробное, из дробного в целое
9.2.1.1 анализировать композицииэпических, поэтических, драматических произведений
2. Изображение автора
5.2.2.1 определение авторского портрета в зпических произведениях
6.2.2.1 определять облик автора эпического произведения
7.2.2.1 определять облик автора эпического, поэтического, драматического произведений
8.2.2.1 языкой анализ отношений образа автора и персонажей
9.2.2.1 анализировать роль автора как идейно-стилистической целостности изображения
3. Язык художественного произведения
5.2.3.1 определять смысл изобразительных, языковых средств описанияв произведении (сравнения, эпитеты, повтор, структура стихов)
6.2.3.1 определять художественные средства произведения (метафора, имитация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация)
7.2.3.1 анализировать использование художественных средств произведения (символ, синекдоха, эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос)
8.2.3.1 определять стиль автора, анализируя использование художественных средств произведения (психологический параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис)
9.2.3.1 оценивать стиль автора, анализируя виды (троп и фигура) литературного языка произведения
4. Творческая работа
5.2.4.1 через описание влияния художественного произведенияписать письмо автору, стихи
6.2.4.1 описывать используя литературно-художественные средства, картины природы произведения, места событий, изображения героя
7.2.4.1 развивать навыки описания событий произведения с собственной точки зрения

9.1.2.1 әдеби шығармадағы психоло
гизмді анықтау
3.
Көркем шығармада
ғы образ
5.1.3.1
көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу
6.1.3.1
әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау
7.1.3.1
көркем шығармадағы кейіпкерлердің
типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау
8.1.3.1
көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу
9.1.3.1
көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау
4.
Шығарма үзінділерімен жұмыс
5.1.4.1 көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
6.1.4.1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
7.1.4.1 көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту.
8.1.4.1
көркем шығармалар
дан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану
9.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану
2) анализ және интерпретация:
Білім алушылар:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.
Әдеби шығарманың композициясы
5.2.1.1
әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу
6.2.1.1
шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау
7.2.1.1
шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру
8.2.1.1
композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау
9.2.1.1
эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау
2.
Автор бейнесі
5.2.2.1 эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау
6.2.2.1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау
7.2.2.1 эпикалық,
поэзия
лық , драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау
8.2.2.1
автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау
9.2.2.1 автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтас
тырушы ретіндегі рөліне талдау жасау
3.
Көркем шығарманың тілі
5.2.3.1
шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау
6.2.3.1 шығармадағы көркем ауыстыруларды
(троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау
7.2.3.1
шығармадағы көркем
дегіш құралдар
дың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитера
ция, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау
8.2.3.1 шығармада
ғы көркемдегіш құралдардың (психологиялық парал лелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау
9.2.3.1
шығармада
ғы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру
4.
Шығармашылық жұмыс
5.2.4.1
көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға
хат, өлең жазу
6. 2.4.1
әдеби көркемдегіш құралдарды
пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
7.2.4.1
шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу

8.2.4.1 креативно описывать и дорабатывать отрывки произведения
9.2.4.1 описать творческую работу, опираясь на стиль автора
3) оценивание и сравнение
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8класс
9 класс
1. Историческая и художественная ценность
5.3.1.1 оценивать эпизоды произведений с точки зрения исторической ценности
6.3.1.1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью
7.3.1.1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью, оценивая позицию автора
8.3.1.1 оценивать тему и идею произведений, сопоставлять историческую и художественную ценность
9.3.1.1 оценивать, сопоставляя аналогичные произведения других видов искусства, историческую и художественную ценность
2. Новизна и современность
5.3.2.1 оценивать, сопоставлять героев с реальной жизнью
6.3.2.1 оценивать инновационность современных героев
7.3.2.1 оценивать литературный жанр в процессе развития с точки зрения современности
8.3.2.1 оценивать произведения с точки зрения современных материальных и духовных ценностей
9.3.2.1 оценивать произведени, сопоставляя с современной точкой зрения преемственности поколений
3. Литературные эссе
5.3.3.1 анализировать произведения , выражая свое отношение к героям художественных произведений с точки зрения ценностей, писать литературные эссе
6.3.3.1 анализировать художественные персонажи с точки зрения семейных ценнос тей, писать литературные эссе
7.3.3.1 анализировать художественные произведения с точки зрения национальных ценностей, писать литературные эссе
8.3.3.1 анализировать содержание художественных произведений , определяя структурно-композиционные особенности, писать литературные эссе
9.3.3.1 анализировать идеи художественных произведений, писать литературные эссе
4. Литературная критика
5.3.4.1 анализируя влияние произведений духовного мира читателя, писать критическое сообщение
6.3.4.1 описывать критическую роль социаль
ных вопросов, поднятых в литературе
7.3.4.1 писать критический обзор об эстетической ценности литературного произведения
8.3.4.1 писать критичный обзор на основе литературной критики
9.3.4.1 анализировать содержание уйгурской литературы и мировой литературы, писать критическую статью
12. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Уйгурская литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию.
13. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Уйгурская литература"
для 5-9 классов уровня
основного среднего образования
по обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы
по учебному предмету "Уйгурская литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию

8.2.4.1 шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп
креативті жазу
9.2.4.1
автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу
3) бағалау және салыстыру:
Білім алушылар:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Тарихи және көркемдік құндылығы
5.3.1.1 шығармада
ғы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау
6.3.1.1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығы
на баға беру
7.3.1.1 кейіпкерлердің іс-әрекетімен автор берген портреттік мінездемені салыстыру, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру
8.3.1.1 шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау
9.3.1.1 шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау
2. Заманауиығы мен жаңашыл
дығы
5.3.2.1 кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау
6.3.2.1 кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру
7.3.2.1
әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру
8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылды
ғына баға беру
9.3.2.1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру
3.
Әдеби эссе
5.3.3.1 шығармада
ғы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу
6.3.3.1 шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу
7.3.3.1 шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу
8.3.3.1 шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу
9.3.3.1 шығарма
ның идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу
4.
Әдеби сын
5.4.4.1 оқырманның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып, сыни хабарлама жазу
6.4.4.1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
7.4.4.1
әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
8.4.4.1 шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу
9.4.4.1 әдеби шығарма
ны қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, шағын сын мақала жазу
12. Осы оқу бағдарламасы негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Ұйғыр әдебиеті" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
13. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 5-9-сыныптарына
арналған "Ұйғыр әдебиеті" оқу
пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған
"Ұйғыр әдебиеті" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын
жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар

1) 5-класс:
Темы
Раздел
Цели обучения. Обучающиеся должны
1 четверть
1. "Чинтөмүр батур вә Мәхтумсула",
2. " Тай билән бала"
Понимание и ответы на вопросы
5.1.1.1 описывать фабулу и сюжетное развитие соответственно жанру художественного произведения; 5.1.2.1 определять тему и идею художественного произведения;
5.1.3.1 открывать образ посредством портрета и действия героя художественного произведения; 5.1.4.1 выразительно читать, знать наизусть фрагменты небольшого объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
5.2.1.1 находить сравнительное и противоположное описание литературного произведения;
5.2.2.1 определение авторского портрета в зпических произведениях;
5.2.3.1 определять смысл изобразительных, языковых средств описания в произведении (сравнения, эпитеты, повтор, структура стихов);
5.2.4.1 через описание влияния художественного произведения писать письмо автору, стихи
Оценка и сравнительный анализ
5.3.1.1 оцениватьэпизоды произведений с точки зрения исторической ценности;
5.3.2.1 оценивать, сопоставлять героев с реальной жизнью;
5.3.3.1 анализировать произведения, выражая свое отношение к героям художественных произведений с точки зрения ценностей, писать литературные эссе; 5.3.4.1 анализируя влияние произведений духовного мира читателя, писать критическое сообщение
1. Стихи Садира Палванди,
2. Өмәр Мухаммадий "Еғир күнләрдә"
Понимание и ответы на вопросы
5.1.1.1 описывать фабулу и сюжетное развитие соответственно жанру художественного произведения; 5.1.2.1 определять тему и идею художественного произведения;
5.1.3.1 открывать образ посредством портрета и действия героя художественного произведения; 5.1.4.1 выразительно читать, знать наизусть фрагменты небольшого объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
5.2.1.1 находить сравнительное и противоположное описание литературного произведения;
5.2.2.1 определение авторского портрета в зпических произведениях;
5.2.3.1 определять смысл изобразительных, языковых средств описания в произведении (сравнения, эпитеты, повтор, структура стихов);
5.2.4.1 через описание влияния художественного произведения писать письмо автору, стихи
Оценка и сравнительный анализ
5.3.1.1 оценивать эпизоды произведений с точки зрения исторической ценности;
5.3.2.1 оценивать, сопоставлять героев с реальной жизнью;
5.3.3.1 анализировать произведения, выражая свое отношение к героям художественных произведений с точки зрения ценностей, писать литературные эссе; 5.3.4.1 анализируя влияние произведений духовного мира читателя, писать критическое сообщение
2 четверть
1. Һезим Искандаров "Кәл йеңи жил", "Қиш күнлири", "Туйғун билән момай"
2. Һезмәт Абдуллин "Торуқ ат"
Понимание и ответы на вопросы
5.1.1.1 описывать фабулу и сюжетное развитие соответственно жанру художественного произведения; 5.1.2.1 определять тему и идею художественного произведения;
5.1.3.1 открывать образ посредством портрета и действия героя художественного произведения; 5.1.4.1 выразительно читать, знать наизусть фрагменты небольшого объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
5.2.1.1 находить сравнительное и противоположное описание литературного произведения;
5.2.2.1 определение авторского портрета в зпических произведениях;
5.2.3.1 определять смысл изобразительных, языковых средств описания в произведении (сравнения, эпитеты, повтор, структура стихов);
5.2.4.1 через описание влияния художественного произведения писать письмо автору, стихи
Оценка и сравнительный анализ
5.3.1.1 оценивать эпизоды произведений с точки зрения исторической ценности;
5.3.2.1 оценивать, сопоставлять героев с реальной жизнью;
5.3.3.1 анализировать произведения, выражая свое отношение к героям художественных произведений с точки зрения ценностей, писать литературные эссе; 5.3.4.1 анализируя влияние произведений духовного мира читателя, писать критическое сообщение
Илия Баһтияни стихи "Ана жуттики баһар", "Дан һәққидики ой", "Яхши адәмләр һәққидики сөз", "Пақа", "Кепинәк"
Понимание и ответы на вопросы
5.1.1.1 описывать фабулу и сюжетное развитие соответственно жанру художественного произведения; 5.1.2.1 определять тему и идею художественного произведения;
5.1.3.1 открывать образ посредством портрета и действия героя художественного произведения; 5.1.4.1 выразительно читать, знать наизусть фрагменты небольшого объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
5.2.1.1 находить сравнительное и противоположное описание литературного произведения;
5.2.2.1 определение авторского портрета в зпических произведениях;
5.2.3.1 определять смысл изобразительных, языковых средств описания в произведении (сравнения, эпитеты, повтор, структура стихов);
5.2.4.1 через описание влияния художественного произведения писать письмо автору, стихи
Оценка и сравнительный анализ
5.3.1.1 оценивать эпизоды произведений с точки зрения исторической ценности;
5.3.2.1 оценивать, сопоставлять героев с реальной жизнью;
5.3.3.1 анализировать произведения , выражая свое отношение к героям художественных произведений с точки зрения ценностей, писать литературные эссе; 5.3.4.1 анализируя влияние произведений духовного мира читателя, писать критическое сообщение
3 четверть
1.Турған Тохтамов "Нәдекин бечарә жанивар"
Понимание и ответы на вопросы
5.1.1.1 описывать фабулу и сюжетное развитие соответственно жанру художественного произведения; 5.1.2.1 определять тему и идею художественного произведения;
5.1.3.1 открывать образ посредством портрета и действия героя художественного произведения; 5.1.4.1 выразительно читать, знать наизусть фрагменты небольшого объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
5.2.1.1 находить сравнительное и противоположное описание литературного произведения;
5.2.2.1 определение авторского портрета в зпических произведениях;
5.2.3.1 определять смысл изобразительных, языковых средств описания в произведении (сравнения, эпитеты, повтор, структура стихов);
5.2.4.1 через описание влияния художественного произведения писать письмо автору, стихи
Оценка и сравнительный анализ
5.3.1.1 оценивать эпизоды произведений с точки зрения исторической ценности;
5.3.2.1 оценивать, сопоставлять героев с реальной жизнью;
5.3.3.1 анализировать произведения, выражая свое отношение к героям художественных произведений с точки зрения ценностей, писать литературные эссе; 5.3.4.1 анализируя влияние произведений духовного мира читателя, писать критическое сообщение
1. Хелил Һәмраев "Өсәк тоғрилиқ қошақ", "Гүл" , "Дәстихан", "Өмүр"
Понимание и ответы на вопросы
5.1.1.1 описывать фабулу и сюжетное развитие соответственно жанру художественного произведения;
5.1.2.1 определять тему и идею художественного произведения;
5.1.3.1 открывать образ посредством портрета и действия героя художественного произведения;
5.1.4.1 выразительно читать, знать наизусть фрагменты небольшого объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
5.2.1.1 находить сравнительное и противоположное описание литературного произведения;
5.2.2.1 определение авторского портрета в зпических произведениях;
5.2.3.1 определять смысл изобразительных, языковых средств описания в произведении (сравнения, эпитеты, повтор, структура стихов);
5.2.4.1 через описание влияния художественного произведения писать письмо автору, стихи
Оценка и сравнительный анализ
5.3.1.1 оценивать эпизоды произведений с точки зрения исторической ценности;
5.3.2.1 оценивать, сопоставлять героев с реальной жизнью;
5.3.3.1 анализировать произведения, выражая свое отношение к героям художественных произведений с точки зрения ценностей, писать литературные эссе; 5.3.4.1 анализируя влияние произведений духовного мира читателя, писать критическое сообщение
1. Һажи Әхмәтни "Ата мейірі". 2. Аблиз Һезимов Чөп билән қарияғач", "Тошқан дегидәк"
Понимание и ответы на вопросы
5.1.1.1 описывать фабулу и сюжетное развитие соответственно жанру художественного произведения; 5.1.2.1 определять тему и идею художественного произведения;
5.1.3.1 открывать образ посредством портрета и действия героя художественного произведения; 5.1.4.1 выразительно читать, знать наизусть фрагменты небольшого объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
5.2.1.1 находить сравнительное и противоположное описание литературного произведения;
5.2.2.1 определение авторского портрета в зпических произведениях;
5.2.3.1 определять смысл изобразительных, языковых средств описания в произведении (сравнения, эпитеты, повтор, структура стихов);
5.2.4.1 через описание влияния художественного произведения писать письмо автору, стихи
Оценка и сравнительный анализ
5.3.1.1 оценивать эпизоды произведений с точки зрения исторической ценности;
5.3.2.1 оценивать, сопоставлять героев с реальной жизнью;
5.3.3.1 анализировать произведения, выражая свое отношение к героям художественных произведений с точки зрения ценностей, писать литературные эссе; 5.3.4.1 анализируя влияние произведений духовного мира читателя, писать критическое сообщение
4 четверть
1. Патигүл Сабитова "Баламдиң достары".
2. Марс Һетахунов "Сирлиқ"
Понимание и ответы на вопросы
5.1.1.1 описывать фабулу и сюжетное развитие соответственно жанру художественного произведения; 5.1.2.1 определять тему и идею художественного произведения;
5.1.3.1 открывать образ посредством портрета и действия героя художественного произведения; 5.1.4.1 выразительно читать, знать наизусть фрагменты небольшого объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
5.2.1.1 находить сравнительное и противоположное описание литературного произведения;
5.2.2.1 определение авторского портрета в зпических произведениях;
5.2.3.1 определять смысл изобразительных, языковых средств описания в произведении (сравнения, эпитеты, повтор, структура стихов);
5.2.4.1 через описание влияния художественного произведения писать письмо автору, стихи
Оценка и сравнительный анализ
5.3.1.1 оценивать эпизоды произведений с точки зрения исторической ценности;
5.3.2.1 оценивать, сопоставлять героев с реальной жизнью;
5.3.3.1 анализировать произведения, выражая свое отношение к героям художественных произведений с точки зрения ценностей, писать литературные эссе; 5.3.4.1 анализируя влияние произведений духовного мира читателя, писать критическое сообщение
1. Абай Құнанбаев "Ілім таппай махтанба", "Қиш".
2. Ыбрай Алтынсарин "Бай вә кедей баласы"
Понимание и ответы на вопросы
5.1.1.1 описывать фабулу и сюжетное развитие соответственно жанру художественного произведения; 5.1.2.1 определять тему и идею художественного произведения;
5.1.3.1 открывать образ посредством портрета и действия героя художественного произведения; 5.1.4.1 выразительно читать, знать наизусть фрагменты небольшого объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
5.2.1.1 находить сравнительное и противоположное описание литературного произведения;
5.2.2.1 определение авторского портрета в зпических произведениях;
5.2.3.1 определять смысл изобразительных, языковых средств описания в произведении (сравнения, эпитеты, повтор, структура стихов);
5.2.4.1 через описание влияния художественного произведения писать письмо автору, стихи
Оценка и сравнительный анализ
5.3.1.1 оценивать эпизоды произведений с точки зрения исторической ценности;
5.3.2.1 оценивать, сопоставлять героев с реальной жизнью;
5.3.3.1 анализировать произведения, выражая свое отношение к героям художественных произведений с точки зрения ценностей, писать литературные эссе;
5.3.4.1 анализируя влияние произведений духовного мира читателя, писать критическое сообщение

1) 5-сынып:
Шығарма
Бөлім
Оқыту мақсаттары
Барлығы:68-сағат, аптасына-2сағат
1-тоқсан (18 сағат)
"Чинтөмүр батыр және Мәхтумсула" және "Тай мен бала" ертегілері
Түсіну және жауап беру
5.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;
5.1.2.1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;
5.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5.1.4.1 көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
5.2.1.1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу;
5.2.2.1 эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
5.2.3.1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау;
5.2.4.1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға
хат, өлең жазу
Бағалау және салыстыру
5.3.1.1 шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау;
5.3.2.1 кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау;
5.3.3.1 шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
5.3.4.1 оқырманның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып, сыни хабарлама жазу
Садир Палвандиң өлеңдері
Өмәр Муһәммәдийдің "Ауыр күндерде " һекайиси
Түсіну және жауап беру
5.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;
5.1.2.1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;
5.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5.1.4.1 көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
5.2.1.1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу;
5.2.2.1 эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
5.2.3.1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау;
5.2.4.1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға
хат, өлең жазу
Бағалау және салыстыру
5.3.1.1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;
5.3.2.1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;
5.3.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5.3.4.1 көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
2-тоқсан (14 сағат)
Һезим Искәндәровтың "Кел жаңа жыл", "Қыс күндері", "Туйғун мен кемпі" өлеңдері.
Һезмәт Абдуллиндың "Торуқ ат" әңгімесі
Түсіну және жауап беру
5.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;
5.1.2.1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;
5.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5.1.4.1 көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
5.2.1.1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу;
5.2.2.1 эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
5.2.3.1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау;
5.2.4.1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға
хат, өлең жазу
Бағалау және салыстыру
5.3.1.1 шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау;
5.3.2.1 кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау;
5.3.3.1 шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
5.3.4.1 оқырманның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып, сыни хабарлама жазу
Илия Бәхтияниң "Туған өлкедегі көктем", "Дән туралы ой", "Жақсы адамдар туралы сөз", "Бақа", "Көбелек" өлеңдері
Түсіну және жауап беру
5.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;
5.1.2.1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;
5.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5.1.4.1 көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
5.2.1.1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу;
5.2.2.1 эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
5.2.3.1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау;
5.2.4.1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу
Бағалау және салыстыру
5.3.1.1 шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау;
5.3.2.1 кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау;
5.3.3.1 шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
5.3.4.1 оқырманның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып, сыни хабарлама жазу
3-тоқсан (20 сағат)
Турған Тохтәмовтың "Қайда екен сол бейшара жануар" әңгімесі
Түсіну және жауап беру
5.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;
5.1.2.1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;
5.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5.1.4.1 көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
5.2.1.1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу;
5.2.2.1 эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
5.2.3.1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау;
5.2.4.1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға
хат, өлең жазу
Бағалау және салыстыру
5.3.1.1 шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау;
5.3.2.1 кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау;
5.3.3.1 шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
5.3.4.1 оқырманның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып, сыни хабарлама жазу
Хелил Һәмраевтың "Өсәк туралы өлең", " Гүл" , "Дастархан", "Өмір" өлеңдері.
Түсіну және жауап беру
5.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;
5.1.2.1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;
5.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5.1.4.1 көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
5.2.1.1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу;
5.2.2.1 эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
5.2.3.1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау;
5.2.4.1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу
Бағалау және салыстыру
5.3.1.1 шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау;
5.3.2.1 кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау;
5.3.3.1 шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
5.3.4.1 оқырманның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып, сыни хабарлама жазу
Һажи Әхмәтниң "Ата мейрі" әңгімесі.
Аблиз Һезимовтың "Шөп пен қарағаш", "Қоян айтады дейді" мысалдары
Түсіну және жауап беру
5.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;
5.1.2.1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;
5.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5.1.4.1 көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
5.2.1.1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу;
5.2.2.1 эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
5.2.3.1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау;
5.2.4.1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу
Бағалау және салыстыру
5.3.1.1 шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау;
5.3.2.1 кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау;
5.3.3.1 шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
5.3.4.1 оқырманның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып, сыни хабарлама жазу
4-тоқсан (16 сағат)
Патигүл Сабитованың "Баламдиң достары" әңгімесі.
Марс Һетахуновтың "Сиқырлы әлем" әңгімесі.
Түсіну және жауап беру
5.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;
5.1.2.1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;
5.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5.1.4.1 көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
5.2.1.1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу;
5.2.2.1 эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
5.2.3.1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау;
5.2.4.1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу
Бағалау және салыстыру
5.3.1.1 шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау;
5.3.2.1 кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау;
5.3.3.1 шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
5.3.4.1 оқырманның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып, сыни хабарлама жазу
Абай Кунанбаевтың "Ілім таппай махтанба", "Қыс" өлеңдері.
Ыбрай Алтынсариндің "Бай вә кедей баласы" әңгімесі
Түсіну және жауап беру
5.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;
5.1.2.1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;
5.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5.1.4.1 көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
5.2.1.1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу;
5.2.2.1 эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
5.2.3.1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау;
5.2.4.1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу
Бағалау және салыстыру
5.3.1.1 шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау;
5.3.2.1 кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау;
5.3.3.1 шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
5.3.4.1 оқырманның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып, сыни хабарлама жазу

2) 6 класс:
Темы
Цели обучения. Обучающиеся должны
1 четверть
1. Жүсіп Баласағұн ақыл-парасат және тіл туралы.
2. Махмұт Қашқарий "Түркі тілдері сөздігі" еңбегіндегі мақал және мәтелдер.
3. Рабғузи Адам атаның және Хауа ананың туралы
Понимание и ответы на вопросы
6.1.1.1 определять жанр, фабулу, сюжет художественного произведения;
6.1.2.1 объяснять поднятые в художественном произведении социально-обшественные проблемыс помощью идеи;
6.1.3.1 описывать тип литературного героя художественного произведения;
6.1.4.1 выразительно читать наизусть фрагменты среднего объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
6.2.1.1 обосновать значимость определенных эпизодов композии произведения; 6.2.2.1 определять облик автора эпического произведения;
6.2.3.1 определять художественные средства произведения (метафора, имитация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация);
6.2.4.1 описывать используя литературно-художественные средства, картины природы произведения, места событий, изображения героя
Оценка и сравнительный анализ
6.3.1.1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью;
6.3.2.1 оценивать инновационность современных героев;
6.3.3.1 анализировать художественные персонажи с точки зрения семейных ценностей, писать литературные эссе;
6.3.4.1 описывать критическую роль социальных вопросов, поднятых в литературе
1. Алішер Наваий "Һатәмтай", "Шир вә және дураж"
Понимание и ответы на вопросы
6.1.1.1 определять жанр, фабулу, сюжет художественного произведения;
6.1.2.1 объяснять поднятые в художественном произведении социально-обшественные проблемы с помощью идеи;
6.1.3.1 описывать тип литературного героя художественного произведения;
6.1.4.1 выразительно читать наизусть фрагменты среднего объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
6.2.1.1 обосновать значимость определенных эпизодов композии произведения; 6.2.2.1 определять облик автора эпического произведения;
6.2.3.1 определять художественные средства произведения (метафора, имитация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация);
6.2.4.1 описывать используя литературно-художественные средства, картины природы произведения, места событий, изображения героя
Оценка и сравнительный анализ
6.3.1.1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью;
6.3.2.1 оценивать инновационность современных героев;
6.3.3.1 анализировать художественные персонажи с точки зрения семейных ценностей, писать литературные эссе;
6.3.4.1 описывать критическую роль социальных вопросов, поднятых в литературе
1. Билал Назім "Назугум" қиссасы
Понимание и ответы на вопросы
6.1.1.1 определять жанр, фабулу, сюжет художественного произведения;
6.1.2.1 объяснять поднятые в художественном произведении социально-обшественные проблемы с помощью идеи;
6.1.3.1 описывать тип литературного героя художественного произведения;
6.1.4.1 выразительно читать наизусть фрагменты среднего
объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
6.2.1.1 обосновать значимость определенных эпизодов композии произведения;
6.2.2.1 определять облик автора эпического произведения;
6.2.3.1 определять художественные средства произведения (метафора, имитация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация);
6.2.4.1 описывать используя литературно-художественные средства, картины природы произведения, места событий, изображения героя
Оценка и сравнительный анализ
6.3.1.1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью;
6.3.2.1 оценивать инновационность современных героев;
6.3.3.1 анализировать художественные персонажи с точки зрения семейных ценностей, писать литературные эссе;
6.3.4.1 описывать критическую роль социальных вопросов, поднятых в литературе
2 четверть
1. Нур Исрайилов "Күнләр"
2. Қадир Һасанов "Жигирмә сәккиз", "Ризвангүл"
Понимание и ответы на вопросы
6.1.1.1 определять жанр, фабулу, сюжет художественного произведения;
6.1.2.1 объяснять поднятые в художественном произведении социально-обшественные проблемы с помощью идеи;
6.1.3.1 описывать тип литературного героя художественного произведения; 6.1.4.1 выразительно читать наизусть фрагменты среднего объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
6.2.1.1 обосновать значимость определенных эпизодов композии произведения; 6.2.2.1 определять облик автора эпического произведения;
6.2.3.1 определять художественные средства произведения (метафора, имитация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация);
6.1.4.1 описывать используя литературно-художественные средства, картины природы произведения, места событий, изображения героя
Оценка и сравнительный анализ
6.3.1.1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью;
6.3.2.1 оценивать инновационность современных героев;
6.3.3.1 анализировать художественные персонажи с точки зрения семейных ценностей, писать литературные эссе;
6.3.4.1 описывать критическую роль социальных вопросов, поднятых в литературе
1. Һезмәт Абдуллин "Сырдастар",
Исмайил Саттаров "Мәхсәт", "Биз йеңимиз"
Понимание и ответы на вопросы
6.1.1.1 определять жанр, фабулу, сюжет художественного произведения;
6.1.2.1 объяснять поднятые в художественном произведении социально-обшественные проблемы с помощью идеи;
6.1.3.1 описывать тип литературного героя художественного произведения;
6.1.4.1 выразительно читать наизусть фрагменты среднего
объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
6.2.1.1 обосновать значимость определенных эпизодов композии произведения; 6.2.2.1 определять облик автора эпического произведения;
6.2.3.1 определять художественные средства произведения (метафора, имитация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация);
6.2.4.1 описывать используя литературно-художественные средства, картины природы произведения, места событий, изображения героя
Оценка и сравнительный анализ
6.3.1.1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью;
6.3.2.1 оценивать инновационность современных героев;
6.3.3.1 анализировать художественные персонажи с точки зрения семейных ценностей, писать литературные эссе;
6.3.4.1 описывать критическую роль социальных вопросов, поднятых в литературе
3 четверть
1. Турғун Алмасни "Вәтән", "Мәктәпкә".
2. Илия Бәхтияни "Туғулған әлгә муһәббитим бар", "Вәтән"
Понимание и ответы на вопросы
6.1.1.1 определять жанр, фабулу, сюжет художественного произведения;
6.1.2.1 объяснять поднятые в художественном произведении социально-обшественные проблемы с помощью идеи;
6.1.3.1 описывать тип литературного героя художественного произведения; 6.1.4.1 выразительно читать наизусть фрагменты среднего объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
6.2.1.1 обосновать значимость определенных эпизодов композии произведения; 6.2.2.1 определять облик автора эпического произведения;
6.2.3.1 определять художественные средства произведения (метафора, имитация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация);
6.2.4.1 описывать используя литературно-художественные средства, картины природы произведения, места событий, изображения героя
Оценка и сравнительный анализ
6.3.1.1 обосновать значимость определенных эпизодов композии произведения; 6.3.2.1 определять облик автора эпического произведения;
6.3.3.1 определять художественные средства произведения (метафора, имитация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация);
6.3.4.1 описывать используя литературно-художественные средства, картины природы произведения, места событий, изображения героя
1. Лутпулла Мутәллип баллада "Көкләм ишқи", "Яшлиқ үгән".
2. Абдуғопур Қутлуқ баллада "Дутар"
Понимание и ответы на вопросы
6.1.1.1 определять жанр, фабулу, сюжет художественного произведения;
6.1.2.1 объяснять поднятые в художественном произведении социально-обшественные проблемы с помощью идеи;
6.1.3.1 описывать тип литературного героя художественного произведения;
6.1.4.1 выразительно читать наизусть фрагменты среднего объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
6.2.1.1 обосновать значимость определенных эпизодов композии произведения; 6.2.2.1 определять облик автора эпического произведения;
6.2.3.1 определять художественные средства произведения (метафора, имитация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация);
6.2.4.1 описывать используя литературно-художественные средства, картины природы произведения, места событий, изображения героя
Оценка и сравнительный анализ
6.3.1.1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью;
6.3.2.1 оценивать инновационность современных героев;
6.3.3.1 анализировать художественные персонажи с точки зрения семейных ценностей, писать литературные эссе;
6.3.4.1 описывать критическую роль социальных вопросов, поднятых в литературе
Т. Тохтәмов "Дадамниң жугиси"
Понимание и ответы на вопросы
6.1.1.1 определять жанр, фабулу, сюжет художественного произведения;
6.1.2.1 объяснять поднятые в художественном произведении социально-обшественные проблемы с помощью идеи;
6.3. описывать тип литературного героя художественного произведения;
6.1.4.1 выразительно читать наизусть фрагменты среднего объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
6.2.1.1 обосновать значимость определенных эпизодов композии произведения; 6.2.2.1 определять облик автора эпического произведения;
6.2.3.1 определять художественные средства произведения (метафора, имитация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация);
6.2.4.1 описывать используя литературно-художественные средства, картины природы произведения, места событий, изображения героя
Оценка и сравнительный анализ
6.3.1.1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью;
6.3.2.1 оценивать инновационность современных героев;
6.3.3.1 анализировать художественные персонажи с точки зрения семейных ценностей, писать литературные эссе;
6.3.4.1 описывать критическую роль социальных вопросов, поднятых в литературе
4 четверть
1. Илахун Жәлилов "Чана".
2. Абдумежит Дөләтов стихи "Тиз пүктіргән", "Дораймән дәп", "Дутарим"
Понимание и ответы на вопросы
6.1.1.1 определять жанр, фабулу, сюжет художественного произведения;
6.1.2.1 объяснять поднятые в художественном произведении социально-обшественные проблемы с помощью идеи;
6.1.3.1 описывать тип литературного героя художественного произведения; 6.1.4.1 выразительно читать наизусть фрагменты среднего объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
6.2.1.1 обосновать значимость определенных эпизодов композии произведения; 6.2.2.1 определять облик автора эпического произведения;
6.2.3.1 определять художественные средства произведения (метафора, имитация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация);
6.2.4.1 описывать используя литературно-художественные средства, картины природы произведения, места событий, изображения героя
Оценка и сравнительный анализ
6.3.1.1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью;
6.3.2.1 оценивать инновационность современных героев;
6.3.3.1 анализировать художественные персонажи с точки зрения семейных ценностей, писать литературные эссе;
6.3.4.1 описывать критическую роль социальных вопросов, поднятых в литературе
1. Абай Қунанбаев қара сөздері.
2. Шыңғыс Айтматов "Оғлум билән көрүшүш"
Понимание и ответы на вопросы
6.1.1.1 определять жанр, фабулу, сюжет художественного произведения;
6.1.2.1 объяснять поднятые в художественном произведении социально-обшественные проблемы с помощью идеи;
6.1.3.1 описывать тип литературного героя художественного произведения; 6.1.4.1 выразительно читать наизусть фрагменты среднего объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
6.2.1.1 обосновать значимость определенных эпизодов композии произведения; 6.2.2.1 определять облик автора эпического произведения;
6.2.3.1 определять художественные средства произведения (метафора, имитация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация);
6.2.4.1 описывать используя литературно-художественные средства, картины природы произведения, места событий, изображения героя
Оценка и сравнительный анализ
6.3.1.1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью;
6.3.2.1 оценивать инновационность современных героев;
6.3.3.1 анализировать художественные персонажи с точки зрения семейных ценностей, писать литературные эссе;
6.3.4.1 описывать критическую роль социальных вопросов, поднятых в литературе

2) 6-сынып:
Шығарма
Бөлім
Оқыту мақсаттары
Барлығы: 68 сағат, аптасына 2 сағат
1-тоқсан (18сағат)
Жүсіп Баласағұн ақыл-парасат және тіл туралы.
Махмұт Қашқарийдің "Түркі тілдері сөздігі"еңбегіндегі мақал және мәтелдер
Рабғузи Адам атаның және Хауа ананың туралы
Түсіну және жауап беру
6.1.1.1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;
6.1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;
6.1.3.1 әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау;
6.1.4.1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
6.2.1.1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау;
6.2.2.1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;
6.2.3.1 шығармадағы көркем ауыстыруларды
(троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау;
6.2.4.1 әдеби көркемдегіш құралдарды
пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
Бағалау және салыстыру
6.3.1.1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
6.3.2.1 шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
6.3.3.1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
Алішер Наваийдің "Һатәмтай", "Арыстан және дураж" шығармалары
Түсіну және жауап беру
6.1.1.1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;
6.1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;
6.1.3.1 әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау;
6.1.4.1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
6.2.1.1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау;
6.2.2.1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;
6.2.3.1 шығармадағы көркем ауыстыруларды
(троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау;
6.2.4.1 әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
Бағалау және салыстыру
6.3.1.1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру
6.3.2.1 шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
6.3.4.1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
Билал Назімдің "Назугум" қиссасы
Түсіну және жауап беру
6.1.1.1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;
6.1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;
6.1.3.1 әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау;
6.1.4.1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
6.2.1.1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау;
6.2.2.1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;
6.2.3.1 шығармадағы көркем ауыстыруларды
(троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау;
6.2.4.1 әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
Бағалау және салыстыру
6.3.1.1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
6.3.2.1 шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
6.3.4.1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
2- тоқсан (14 сағат)
Нур Исрайиловтың "Күндер" повесті
Қадир Һасановтың "Жиырма сегіз", "Ризвангүл" өлеңдері
Түсіну және жауап беру
6.1.1.1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;
6.1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;
6.1.3.1 әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау;
6.1.4.1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
6.2.1.1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау;
6.2.2.1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;
6.2.3.1 шығармадағы көркем ауыстыруларды
(троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау;
6.2.4.1 әдеби көркемдегіш құралдарды
пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
Бағалау және салыстыру
6.3.1.1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
6.3.2.1 шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
6.3.4.1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
Һезмәт Абдуллиндың "Сырдастар" әңгімесі
Исмайил Саттаровтың "Махсат", "Біз жеңеміз" өлеңдері
Түсіну және жауап беру
6.1.1.1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;
6.1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;
6.1.3.1 әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау;
6.1.4.1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
6.2.1.1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау;
6.2.2.1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;
6.2.3.1 шығармадағы көркем ауыстыруларды
(троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау;
6.2.4.1 әдеби көркемдегіш құралдарды
пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
Бағалау және салыстыру
6.3.1.1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
6.3.2.1 шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
6.3.4.1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
3-тоқсан (20 сағат)
Турғун Алмасниң "Отан", "Мектепке" өлеңдері.
Илия Бәхтияниң "Туған елге махаббатым бар", "Отан" өлеңдері
Түсіну және жауап беру
6.1.1.1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;
6. 1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;
6.1.3.1 әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау;
6.1.4.1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
6.2.1.1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау;
6.2.2.1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;
6.2.3.1 шығармадағы көркем ауыстыруларды
(троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау;
6.2.4.1 әдеби көркемдегіш құралдарды
пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
Бағалау және салыстыру
6.3.1.1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
6.3.2.1 шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
6.3.4.1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
Лутпулла Мутәллиптің "Көктем махаббаты", "Жастық үйрен" өлеңдері.
Абдуғопур Қутлуқтың "Дутар" балладасы
Түсіну және жауап беру
6.1.1.1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;
6.1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;
6.1.3.1 әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау;
6.1.4.1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
6.2.1.1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау;
6.2.2.1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;
6.2.3.1 шығармадағы көркем ауыстыруларды
(троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау;
6.2.4.1 әдеби көркемдегіш құралдарды
пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
Бағалау және салыстыру
6.3.1.1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
6.3.2.1 шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
6.3.4.1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
Т.Тохтәмов
тың "Әкемдің тоны" әңгімесі
Түсіну және жауап беру
6.1.1.1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;
6.1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;
6.1.3.1 әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау;
6.1.4.1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
6.2.1.1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау;
6.2.2.1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;
6.2.3.1 шығармадағы көркем ауыстыруларды
(троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау;
6.2.4.1 әдеби көркемдегіш құралдарды
пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
Бағалау және салыстыру
6.3.1.1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
6.3.2.1 шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
6.3.3.1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
4-тоқсан (16 сағат)
Илахун Жәлиловтың "Шана" әңгімесі.
Абдумежит Дөләтовтың "Тіз бүктірген", "Еліктеймін деп", "Дутарім" өлеңдері
Түсіну және жауап беру
6.1.1.1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;
6.1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;
6.1.3.1 әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау;
6.1.1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
6.2.1.1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау;
6.2.2.1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;
6.2.3.1 шығармадағы көркем ауыстыруларды
(троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау;
6.2.4.1 әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
Бағалау және салыстыру
6.3.1.1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
6.3.3.1 шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
6.3.4.1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
Абай Қунанбаевдың қара сөздері Шыңғыс Айтматовтың "Ұлыммен көрісу" әңгімесі.
Түсіну және жауап беру
6.1.1.1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;
6.1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;
6.1.3.1 әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау;
6.1.4.1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
6.2.1.1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау;
6.2.2.1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;
6.2.3.1 шығармадағы көркем ауыстыруларды
(троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау;
6.2.4.1 әдеби көркемдегіш құралдарды
пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
Бағалау және салыстыру
6.3.1.1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
6.3.2.1 шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
6.3.4.1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау

3) 7 класс:
Темы
Раздел
Цели обучения. Обучающиеся должны
1 четверть
1. Тарихий қошақлар
Понимание и ответы на вопросы
7.1.1.1 анализировать составные части сюжета художественного произведения;
7.1.2.1 анализировать литературные произведения в личностно гуманистической действительности;
7.1.3.1 определять способы составления типа персонажей художественного произведения
Анализ и интерпретация
7.2.1.1 сопоставлять образы и эпизоды произведений;
7.2.2.1 определять облик автора эпического, поэтического, драматического произведений;
7.2.4.1 развивать навыки описания событий произведения с собственной точки зрения
Оценка и сравнительный анализ
7.3.1.1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью, оценивая позицию автора;
7.3.2.1 оценивать литературный жанр в процессе развития с точки зрения современности;
7.3.3.1 анализировать художественные произведения с точки зрения национальных ценностей, писать литературные эссе
1. Н. Абдусемәтов "Назугум"
Понимание и ответы на вопросы
7.1.1.1 анализировать составные части сюжета художественного произведения;
7.1.3.1 определять способы составления типа персонажей художественного произведения;
7.1.4.1 раскрывать образ главного героя,выразительно читать фрагменты художественного произведения
Анализ и интерпретация
7.2.2.1 определять облик автора эпического, поэтического, драматического произведений;
7.2.3.1 анализировать использование художественных средств произведения (символ, синекдоха, эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос)
Оценка и сравнительный анализ
7.3.1.1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью, оценивая позицию автора;
7.3.2.1 оценивать литературный жанр в процессе развития с точки зрения современности;
7.3.4.1 писать критический обзор об эстетической ценности литературного произведения
1. А. Муһәммәдийни "Яш жүригим", "Ечилмас көңлүм". 2. Абдуреһим Өткүрни тәржимә "Яшлиқ", "Хәшлә, хаинлар, хәшлә"
Понимание и ответы на вопросы
7.1.2.1 анализировать литературные произведения в личностно гуманистической действительности 7.1.3.1 определять способы составления типа персонажей художественного произведения;
7.1.4.1 раскрывать образ главного героя, выразительно читать фрагменты художественного произведения
Анализ и интерпретация
7.2.1.1 сопоставлять образы и эпизоды произведений ;
7.2.2.1 определять облик автора эпического, поэтического, драматического произведений;
7.2.3.1 анализировать использование художественных средств произведения (символ, синекдоха, эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос)
Оценка и сравнительный анализ
7.3.2.1 оценивать литературный жанр в процессе развития с точки зрения современности;
7.3.3.1 анализировать художественные произведения с точки зрения национальных ценностей, писать литературные эссе;
7.3.4.1 писать критический обзор об эстетической ценности литературного произведения
2 четверть
1. Абдухалиқ Уйғур "Ойған", "Нә қилай?".
2. Абдуреһим Өткүр "Яшлиқ", "Хәшлә, хаинлар, хәшлә"
Понимание и ответы на вопросы
7.1.1.1 анализировать составные части сюжета художественного произведения;
7.1.2.1 анализировать литературные произведения в личностно гуманистической действительности; 7.1.3.1 определять способы составления типа персонажей художественного произведения;
7.1.4.1 раскрывать образ главного героя,выразительно читать фрагменты художественного произведения
Анализ и интерпретация
7.2.1.1 сопоставлять образы и эпизоды произведений;
7.2.2.1 определять облик автора эпического, поэтического, драматического произведений;
7.2.3.1 анализировать использование художественных средств произведения (символ, синекдоха, эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос);
7.2.4.1 развивать навыки описания событий произведения с собственной точки зрения
Оценка и сравнительный анализ
7.3.1.1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью, оценивая позицию автора;
7.3.2.1 оценивать литературный жанр в процессе развития с точки зрения современности;
7.3.3.1 анализировать художественные произведения с точки зрения национальных ценностей, писать литературные эссе;
7.3.4.1 писать критический обзор об эстетической ценности литературного произведения
1. Һезим Искәндәров "Қазақстан", "Назугум"
Понимание и ответы на вопросы
7.1.1.1 анализировать составные части сюжета художественного произведения;
7.1.2.1 анализировать литературные произведения в личностно гуманистической действительности; 7.1.3.1 определять способы составления типа персонажей художественного произведения;
7.1.4.1 раскрывать образ главного героя,выразительно читать фрагменты художественного произведения
Анализ и интерпретация
7.2.1.1 сопоставлять образы и эпизоды произведений;
7.2.2.1 определять облик автора эпического, поэтического, драматического произведений;
7.2.3.1 анализировать использование художественных средств произведения (символ, синекдоха, эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос);
7.2.4.1 развивать навыки описания событий произведения с собственной точки зрения
Оценка и сравнительный анализ
7.3.1.1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью, оценивая позицию автора;
7.3.2.1 оценивать литературный жанр в процессе развития с точки зрения современности;
7.3.3.1 анализировать художественные произведения с точки зрения национальных ценностей, писать литературные эссе;
7.3.4.1 писать критический обзор об эстетической ценности литературного произведения
3 четверть
1. Лутпулла Мутәллипп "Вәтән әла,хәлиқ әла", "Тәсиратим", "Жилларға жавап", "Икки лирика"
Понимание и ответы на вопросы
7.1.1.1 анализировать составные части сюжета художественного произведения;
7.1.2.1 анализировать литературные произведения в личностно гуманистической действительности; 7.1.3.1 определять способы составления типа персонажей художественного произведения
Анализ и интерпретация
7.2.1.1 сопоставлять образы и эпизоды произведений;
7.2.2.1 определять облик автора эпического, поэтического, драматического произведений;
7.2.4.1 развивать навыки описания событий произведения с собственной точки зрения
Оценка и сравнительный анализ
7.3.1.1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью, оценивая позицию автора;
7.3.2.1 оценивать литературный жанр в процессе развития с точки зрения современности;
7.3.3.1 анализировать художественные произведения с точки зрения национальных ценностей, писать литературные эссе
1. Һезмәт Абдуллиндің "Бенакарлар"
Понимание и ответы на вопросы
7.1.1.1 анализировать составные части сюжета художественного произведения;
7.1.2.1 анализировать литературные произведения в личностно гуманистической действительности; 7.1.4.1 раскрывать образ главного героя,выразительно читать фрагменты художественного произведения
Анализ и интерпретация
7.2.1.1 сопоставлять образы и эпизоды произведений;
7.2.2.1 определять облик автора эпического, поэтического, драматического произведений;
7.2.4.1 развивать навыки описания событий произведения с собственной точки зрения
Оценка и сравнительный анализ
7.3.1.1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью, оценивая позицию автора;
7.3.2.1 оценивать литературный жанр в процессе развития с точки зрения современности;
7.3.4.1 писать критический обзор об эстетической ценности литературного произведения
1. И. Бәхтияниң "Уйғур елиға", "Муқамларға муһәббәт", "Достлар ишқи"
Понимание и ответы на вопросы
7.1.1.1 анализировать составные части сюжета художественного произведения;
7.1.3.1 определять способы составления типа персонажей художественного произведения;
7.1.4.1 раскрывать образ главного героя,выразительно читать фрагменты художественного произведения
Анализ и интерпретация
7.2.2.1 определять облик автора эпического, поэтического, драматического произведений;
7.2.3.1 анализировать использование художественных средств произведения (символ, синекдоха, эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос);
7.2.4.1 развивать навыки описания событий произведения с собственной точки зрения
Оценка и сравнительный анализ
7.3.1.1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью, оценивая позицию автора;
7.3.3.1 анализировать художественные произведения с точки зрения национальных ценностей, писать литературные эссе; 7.3.4.1 писать критический обзор об эстетической ценности литературного произведения
1. Зия Сәмәдий "Ғени батур"
Понимание и ответы на вопросы
7.1.1.1 анализировать составные части сюжета художественного произведения;
7.1.2.1 анализировать литературные произведения в личностно гуманистической действительности; 7.1.4.1 раскрывать образ главного героя, выразительно читать фрагменты художественного произведения
Анализ и интерпретация
7.2.1.1 сопоставлять образы и эпизоды произведений;
7.2.2.1 определять облик автора эпического, поэтического, драматического произведений;
7.2.3.1 анализировать использование художественных средств произведения (символ, синекдоха, эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос)
Оценка и сравнительный анализ
7.3.2.1 оценивать литературный жанр в процессе развития с точки зрения современности;
7.3.3.1 анализировать художественные произведения с точки зрения национальных ценностей, писать литературные эссе; 7.3.4.1 писать критический обзор об эстетической ценности литературного произведения
4 четверть
1. Қурван Тохтәмов "Бир түп алма"
2. Ш. Шаваев "Билал Назим"
Понимание и ответы на вопросы
7.1.1.1 анализировать составные части сюжета художественного произведения;
7.1.2.1 анализировать литературные произведения в личностно гуманистической действительности; 7.1.3.1 определять способы составления типа персонажей художественного произведения;
7.1.4.1 раскрывать образ главного героя, выразительно читать фрагменты художественного произведения
Анализ и интерпретация
7.2.1.1 сопоставлять образы и эпизоды произведений ;
7.2.2.1 определять облик автора эпического, поэтического, драматического произведений;
7.2.3.1 анализировать использование художественных средств произведения (символ, синекдоха, эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос);
7.2.4.1 развивать навыки описания событий произведения с собственной точки зрения
Оценка и сравнительный анализ
7.3.1.1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью, оценивая позицию автора;
7.3.2.1 оценивать литературный жанр в процессе развития с точки зрения современности;
7.3.3.1 анализировать художественные произведения с точки зрения национальных ценностей, писать литературные эссе; 7.3.4.1 писать критический обзор об эстетической ценности литературного произведения
1. Реһимжан Розиев "Тылсым толқындар".
2. Мөмүнжан Һәмраев "Әждат топрақлирида", "Устаз" "Вәтән пәрзәндимән"
Понимание и ответы на вопросы
7.1.1.1 анализировать составные части сюжета художественного произведения;
7.1.2.1 анализировать литературные произведения в личностно гуманистической действительности; 7.2.3.1 определять способы составления типа персонажей художественного произведения;
7.1.4.1 раскрывать образ главного героя, выразительно читать фрагменты художественного произведения
Анализ и интерпретация
7.2.1.1 сопоставлять образы и эпизоды произведений;
7.1.2.1 определять облик автора эпического, поэтического, драматического произведений;
7.1.3.1 анализировать использование художественных средств произведения (символ, синекдоха, эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос);
7.1.4.1 развивать навыки описания событий произведения с собственной точки зрения
Оценка и сравнительный анализ
7.3.1.1 оцениватьперсонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью, оценивая позицию автора;
7.3.2.1 оценивать литературный жанр в процессе развития с точки зрения современности;
7.3.3.1 анализировать художественные произведения с точки зрения национальных ценностей, писать литературные эссе; 7.3.4.1 писать критический обзор об эстетической ценности литературного произведения
1. Сәбит Муқанов "Ипархан". 2. Шыңғыс Айтматов "Жәмилә"
Понимание и ответы на вопросы
7.1.1.1 анализировать составные части сюжета художественного произведения;
7.1.2.1 анализировать литературные произведения в личностно гуманистической действительности; 7.1.3.1 определять способы составления типа персонажей художественного произведения;
7.1.4.1 раскрывать образ главного героя, выразительно читать фрагменты художественного произведения
Анализ и интерпретация
7.2.1.1 сопоставлять образы и эпизоды произведений;
7.2.2.1 определять облик автора эпического, поэтического, драматического произведений;
7.2.3.1 анализировать использование художественных средств произведения (символ, синекдоха, эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос);
7.2.4.1 развивать навыки описания событий произведения с собственной точки зрения
Оценка и сравнительный анализ
7.3.1.1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью, оценивая позицию автора;
7.3.2.1 оценивать литературный жанр в процессе развития с точки зрения современности;
7.3.3.1 анализировать художественные произведения с точки зрения национальных ценностей, писать литературные эссе;
7.3.4.1 писать критический обзор об эстетической ценности литературного произведения

3) 7-сынып:
Шығармалар
Бөлім
Оқыту мақсаттары
Барлығы: 68 сағат, аптасына 2сағат
1-тоқсан (18сағат)
Тарихи өлеңдер
Түсіну және жауап беру
7.1.1.1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау;
7.1.2.1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау;
7.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлердің
типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау
Анализ және интерпретация
7.2.1.1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру;
7.2.2.1 эпикалық, поэзиялық , драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
7.2.4.1 шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу
Бағалау және салыстыру
7.3.1.1 кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
7.3.2.1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7.3.3.1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру
Н. Абдусемәтовтың "Назугум" әңгімесі
Түсіну және жауап беру
7.1.1.1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау;
7.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау;
7.1.4.1 көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту
Анализ және интерпретация
7.2.1.1 эпикалық, поэзиялық , драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
7.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау;
7.2.4.1 шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу
Бағалау және салыстыру
7.3.1.1 кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
7.3.3.1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7.3.4.1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
А. Муһәммәдийдің "Жас жүрегім", "Ашылмас көңлім" өлеңдері.
Өмәр Муһәммәдийдің "Төменен", "Төменнен көтерілді", "Сұрама енді" әңгімелері
Түсіну және жауап беру
7.1.1.1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау;
7.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлердің
типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау;
7.1.4.1 көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту
Анализ және интерпретация
7.2.1.1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру;
7.2.2.1 эпикалық, поэзиялық , драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
7.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау
Бағалау және салыстыру
7.3.2.1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашыл дығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7.3.3.1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7.3.4.1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
2-тоқсан (14 сағат)
Абдухалиқ Уйғурдың "Оян" , "Не істейін?" өлеңдері.
Абдуреһим Өткүрдің "Жастық", "Жұмсаңдар, сатқындар, жұмсаңдар" өлеңдері
Түсіну және жауап беру
7.1.1.1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау;
7.1.2.1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау;
7.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлердің
типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау;
7.1.4.1 көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту
Анализ және интерпретация
7.2.1.1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру;
7.2.2.1 эпикалық, поэзиялық , драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
7.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау;
7.2.4.1 шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу
Бағалау және салыстыру
7.3.1.1 кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
7.3.2.1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7.3.3.1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7.3.4.1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
Һезим Искәндәровтың "Қазақстан" өлеңі және "Назугум" поэмасы
Түсіну және жауап беру
7.1.1.1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау;
7.1.2.1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау;
7.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлердің
типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау;
7.1.4.1 көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту
Анализ және интерпретация
7.2.1.1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру;
7.2.2.1эпикалық, поэзиялық , драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
7.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау;
7.2.4.1 шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу
Бағалау және салыстыру
7.3.1.1 кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
7.3.2.1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7.3.3.1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7.3.4.1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
3-тоқсан (20 сағат)
Лутпулла Мутәллиптің "Бәрінен отан артық, халық артық", "Әсерім", "Жылдарға жауап", "Екі лирика" өлеңдері
Түсіну және жауап беру
7.1.1.1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау;
7.1.2.1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау;
7.1.3.1 көркем шығармдағы кейіпкерлердің
типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау
Анализ және интерпретация
7.2.1.1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру;
7.2.2.1 эпикалық, поэзиялық , драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
7.2.4.1 шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу
Бағалау және салыстыру
7.3.1.1 кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
7.3.2.1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7.3.3.1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру
Һезмәт Абдуллиндің "Бенакарлар" повесті
Түсіну және жауап беру
7.1.1.1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау;
7.1.2.1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау;
7.1.4.1 көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту
Анализ және интерпретация
7.2.1.1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру;
7.2.2.1 эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
7.2.4.1 шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу
Бағалау және салыстыру
7.3.1.1 кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
7.3.2.1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7.3.4.1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жасау
И.Бәхтияниң "Ұйғыр еліне", "Мұқамдарға махаббат", "Достар махаббаты" өлеңдері
Түсіну және жауап беру
7.1.1.1. әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау;
7.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлердің
типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау;
7.1.4.1 көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту
Анализ және интерпретация
7.2.1.1 эпикалық, поэзиялық , драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
7.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау;
7.2.4.1 шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу
Бағалау және салыстыру
7.3.1.1 кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
7.3.2.1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7.3.4.1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
Зия Сәмәдийдің "Ғени батыр" романы
Түсіну және жауап беру
7.1.1.1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау;
7.1.2.1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау;
7.1.4.1көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту
Анализ және интерпретация
7.2.1.1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру;
7.2.2.1 эпикалық, поэзиялық , драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
7.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау
Бағалау және салыстыру
7.3.2.1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7.3.3.1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7.3.4.1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
4-тоқсан (16 сағат)
Қурван Тохтәмовтың "Бір түп алма" әңгімесі
Ш. Шаваевтың "Билал Назим" романы
Түсіну және жауап беру
7.1.1.1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау;
7.1.2.1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау;
7.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлердің
типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау;
7.1.4.1 көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту
Анализ және интерпретация
7.2.1.1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру;
7.2.2.1 эпикалық, поэзиялық , драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
7.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау;
7.2.4.1 шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу
Бағалау және салыстыру
7.3.1.1 кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
7.3.2.1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7.3.3.1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7.3.4.1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
Реһимжан Розиевтың "Тылсым толқындар" поэмасы
Мөмүнжан Һәмраевтың "Ата-бабалар мекенінде", "Ұстаз" "Отан ұлымын" өлеңдері
Түсіну және жауап беру
7.1.1.1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау;
7.1.2.1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау;
7.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау;
7.1.4.1 көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту
Анализ және интерпретация
7.2.1.1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру;
7.2.2.1 эпикалық, поэзиялық , драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
7.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау;
7.2.4.1 шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу
Бағалау және салыстыру
7.3.1.1 кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
7.3.2.1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7.3.3.1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7.3.4.1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
Сәбит Муқановтың "Ипархан" поэмасы
Шыңғыс Айтматовтың "Жәмилә" повесті
Түсіну және жауап беру
7.1.1.1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау;
7.1.2.1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау;
7.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлердің
типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау;
7.1.4.1 көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту
Анализ және интерпретация
7.2.1.1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру;
7.2.2.1 эпикалық, поэзиялық , драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
7.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау;
7.2.4.1 шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу
Бағалау және салыстыру
7.3.1.1 кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
7.3.2.1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7.3.3.1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7.3.4.1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу

Типовая учебная программа по учебному предмету "Узбекская литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
(с узбекским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Узбекская литература выделяется своим глобальным вкладом и местом в мировой литературе, богатой историей своего формировавания, что определяет расширение познавательного потенциала обучающихся.
3. Содержание учебной программы "Узбекская литература" обозначает жанровые позиции, творческие осбенности поэтов и писателей узбекской литературы в сопоставлении с мировой литературой. На основе произведений, включенных в содержание программы, обучающиеся анализируют, изучают личные, социальные и гражданские проблемы, то есть противоречия человеческой жизни, радость, горе, борьбу и дилеммы.
4. Взаимосвязь литературы с историей, культурой, ее воспитательный потенциал влияет на формирование у обучающихся мировозрения в целом и нравственных качеств в частности.
5. Задачи обучения учебному предмету "Узбекская литература" состоят в формировании у обучающихс грамотности, развитии у них литературного и эстетического вкуса и чувств, формировании способности к мышлению, развитии познавательных и коммуникативных навыков.
6. При изучение учебного предмета "Узбекская литература" обучающиеся:
1) уважают и оценивают действительность через ценности узбекской литературы, ее значимого места в национальной культуре;
2) определяют и понимают роль узбекской литературы в межкультурных отношениях, формировавших историю узбекского народа;
3) учатся адаптироваться в любой ситуации, самостоятельно принимать решения;
4) развивают мировозрение, соответствующее уровню современного общественного развития.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Узбекская литература"
7. На изучение учебного предмета "Узбекская литература" отводится:
1) в 5 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
8. Содержание учебной программы по учебному предмету "Узбекская литература" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов по классам.

Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған
"Өзбек әдебиеті" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
(оқыту өзбек тілінде)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. Өзбек әдебиеті әлем әдебиетінде қосқан үлесімен және өзіндік орнымен ерекшеленеді, қалыптасқан бай тарихы білім алушылардың танымдық әлеуетін кеңейтеді.
3. "Өзбек әдебиеті" оқу бағдарламасының мазмұны жанрлық ұстанымды, әлем әдебиетімен салыстырмалы түрде өзбек әдебиеті ақын-жазушыларының шығармашылық ерекшелігін көрсетеді. Бағдарлама мазмұнына енген шығармалар арқылы білім алушылар жеке, әлеуметтік және адамзаттық мәселелерге, яғни, адамзат тұрмысындағы қарама-қайшылыққа, қуаныш, қайғы, күрес, дилеммаларға назар аударады, талқылайды, зерттейді.
4. Әдебиеттің тарихпен, мәдениетпен өзара байланысы, оның тәрбиелік әлеуеті білім алушыларда толық дүниетаным және жеке адамгершілік қасиеттерін қалыптастыруға әсер етеді.
5. "Өзбек әдебиеті" оқу пәнін оқытудың міндеттері білім алушылардың сауаттылығын қалыптастыру, олардың әдеби және эстетикалық талғамдары мен сезімдерін дамыту, ойлау қабілеттерін қалыптастыру және танымдық және коммуникативтік дағдыларын дамытудан тұрады.
6. "Өзбек әдебиеті" оқу пәнін оқыту барысында білім алушылар:
1) өзбек әдебиетінің құндылық ретіндегі болмысын, ұлттық мәдениеттегі маңызды орнын құрметтейді және бағалайды;
2) өзбек халқының тарихын қалыптастырған өзбек әдебиетінің мәдениетаралық қарым-қатынастағы рөлін анықтайды және түсінеді;
3) түрлі жағдайларға бейімделуге және өздігінен шешім қабылдауға үйренеді;
4) қазіргі қоғамдық даму деңгейіне сәйкес дүниетанымын дамытады.
2-тарау. "Өзбек әдебиеті" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
7. "Өзбек әдебиеті" оқу пәнін оқытуға:
1) 5-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
2) 6-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
3) 7-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
4) 8-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
5) 9-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат бөлінеді.
8. "Өзбек әдебиеті" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасының мазмұны бөлімдер арқылы қамтылған. Бөлімдер сыныптар бойынша күтілетін нәтиже түріндегі оқу мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады.

9. Цели обучения, организованные последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения обучающихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
10. Раздел "Понимание и ответы по тексту" включает следующие подразделы:
1) содержание и форма;
2) концепция художественного произведения;
3) образ художественного произведения;
4) работа с отрывками произведения.
11. Раздел "Анализ и интерпретация" включает следующие подразделы:
1) композиция художественного произведения;
2) изображение автора;
3) язык художественного произведения;
4) творческая работа.
12. Раздел "Оценивание и сравнение" включает следующие подразделы:
1) историческая и художественная ценность;
2) современность и новизна;
3) литературное эссе;
4) литературная критика.
Глава 3. Система целей обучения
13. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 5.1– "5" – класс, "5.1" –нумерация учебной цели.
14. Система целей обучения расписана по разделам для каждого класса.
1) понимание и ответы по тексту:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Содержание и форма художественного произведения
5.1.1.1 описывать фабулу и сюжетное развитие соответственно жанру художественного произведения
6.1.1.1 определять жанр, фабулу, сюжет художественного произведения
7.1.1.1 анализировать составные части сюжета художественного произведения
8.1.1.1 определять сюжет, идею, эпилог, пролог, связанные с художественным произведением
9.1.1.1 давать сюжетно-композиционный анализ художественного произведения
2. Концепция художественного произведения
5.1.2.1 опреде лять тему и идею художественного произведения
6.1.2.1 объяснять поднятые в художест твенном произведении социально- обшественные проблемыс помощьюидеи
7.1.2.1 анализировать литературные произведения в личностно -гуманистической действительности
8.1.2.1 открытие идеи литературного произведения с точки зрения национального интереса
9.1.2.1 определять психологизмлитературного произведения
3. Образ художественного произведения
5.1.3.1 открывать образ посредством портрета и действия героя художественного произведения
6.1.3.1 описывать тип литературного героя художест-венного произведения
7.1.3.1 определять способы составления типа персонажей художественного произведения
8.1.3.1 классифицировать прямые и косвенные характеристики при показе персонажей художественного произведения
9.1.3.1 определять системы персонажей согласно идее художественного произведения

9. Әр бөлімше ішінде жүйелі қамтылған оқу мақсаттары мұғалімге өз жұмысын жоспарлауға және білім алушылардың жетістігін бағалауға, сонымен қатар оларға оқытудың келесі кезеңі туралы ақпарат беруге мүмкіндік береді.
10. "Түсіну және жауап беру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) мазмұн және пішін;
2) әдеби шығарма тұжырымдамасы;
3) көркем шығармадағы образ;
4) шығарма үзінділерімен жұмыс.
11. "Анализ және интерпретация" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әдеби шығарманың композициясы;
2) автор бейнесі;
3) көркем шығарманың тілі;
4) шығармашылық жұмыс.
12. "Бағалау және салыстыру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) тарихи және көркемдік құндылығы;
2) заманауилығы мен жаңашылдығы;
3) әдеби эссе;
4) әдеби сын.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
13. Бағдарламада оқу мақсаттары төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші сан оқу мақсатының нөмірін көрсетеді. Мысалы, 5.1. кодында "5" - сынып; "5.1" - оқу мақсатының нөмірі.
14. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген.
1) түсіну және жауап беру:
Білім алушылар білуі тиіс:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Көркем шығарманың мазмұны мен пішіні
5.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау.
6.1.1.1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау.
7.1.1.1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау.
8.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, пролог
тарды анықтау.
9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау.
2. Әдеби шығарманың тұжырымдамасы
5.1.2.1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау
6.1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру
7.1.2.1 әдеби шығармада
ғы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау
8.1.2.1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу
9.1.2.1 әдеби шығармада
ғы психологизмді анықтау
3. Көркем шығармадағы образ
5.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу
6.1.3.1 әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін сипаттау
7.1.3.1 көркем шығармада
ғы кейіпкерлердің
типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау
8.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу
9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау

4. Работа с отрывками произведения
5.1.4.1 выразительно читать, знать наизусть фрагменты небольшого объема художественного произведения
6.1.4.1 выразительно читать наизусть фрагменты среднегообъема художественного произведения
7.1.4.1 раскрывать образ главного героя, выразительно читать фрагменты художественного произведения
8.1.4.1 правильно использовать фрагменты художествен ного произведения для доказывания своей точки зрения
9.1.4.1 использовать фрагменты художественного произведения для творческих работ
2) анализ и интерпретация:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Композиция художественного произведения
5.2.1.1 находить сравнительное и противоположное описание литературного произведения
6.2.1.1 обосновать значимость определенных эпизодов композии произведения
7.2.1.1 сопоставлять образы и эпизоды произведений
8.2.1.1 анализировать композицию: из целого в дробное, из дробного в целое
9.2.1.1 анализировать композицииэпических, поэтических, драматических произведений
2. Изображение автора
5.2.2.1 определе ние авторского портрета в эпических произведениях.
6.2.2.1.определять облик автора эпического произведения
7.2.2.1 определять облик автора эпического, поэтического, драматического произведений
8.2.2.1 языкой анализ отношений образа автора и персонажей
9.2.2.1 анализировать роль автора как идейно-стилистической целостности изображения
3. Язык художественного произведения
5.2.3.1 определять смысл изобразительных, языковых средств описания в произведении (сравнения, эпитеты, повтор, структура стихов)
6.2.3.1 определять художественные средства произведения (метафора, имитация, метонимия, гипербо-ла, литота, аллегория, антитеза, градация)
7.2.3.1 анализировать использование художественных средств произведения (символ, синекдоха, эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос)
8.2.3.1 определять стиль автора, анализируя использование художественных средств произведения (психологический параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис)
9.2.3.1 оцени вать стиль автора, анализируя виды (троп и фигура) литературного языка произведения
4. Творчес кая работа
5.2.4.1 через описание влияния художественного произведения писать письмо автору, стихи
6.2.4.1 описывать, используя литературнохудо жествен ные средства, картины природы произведения, места событий, изображе-ния героя
7.2.4.1 разви вать навыки описания событий произведения с собственной точки зрения
8.2.4.1 креативно описывать и дорабатывать отрывки произведения
9.2.4.1 писать творческую работу, опираясь на стиль автора

4. Шығарма үзінділері
мен жұмыс
5.1.4.1 көркем шығармалар
дан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа
айту
6.1.4.1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
7.1.4.1 көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту
8.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану
9.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану
2) анализ және интерпретация:
Білім алушылар білуі тиіс:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.Әдеби шығарманың композициясы
5.2.1.1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу
6.2.1.1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау
7.2.1.1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру
8.2.1.1 композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау
9.2.1.1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау
2. Автор бейнесі
5.2.2.1 эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау
6.2.2.1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау
7.2.2.1 эпикалық,
поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау
8.2.2.1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау
9.2.2.1 автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау
3. Көркем шығарманың тілі
5.2.3.1 шығармада
ғы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдары
ның (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау
6.2.3.1 шығармада
ғы көркем ауыстыру
ларды
(метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау
7.2.3.1 шығармада
ғы көркемдегіш құралдар
дың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау
8.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психология
лық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау
9.2.3.1 шығармада
ғы әдеби тілді құбылту мен айшықтау
дың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру
4. Шығарма
шылық жұмыс
5.2.4.1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға
хат, өлең жазу
6.2.4.1 әдеби көркемдегіш құралдарды
пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
7.2.4.1 шығармада
ғы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу
8.2.4.1 шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп
креативті сипаттау
9.2.4.1 автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу

3) оценивание и сравнение:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Историческая и художественная ценность
5.3.1.1 оценивать эпизоды произведений с точки зрения исторической ценности
6.3.1.1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью
7.3.1.1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью, оценивая позицию автора
8.3.1.1 оцени вать тему и идею произведений, сопоставлять историческую и художественную ценность
9.3.1.1 оценивать, сопоставляя аналогичные произведения других видов искусства, историческую и художественную ценность
2. Новизна и современность
5.3.2.1 оценивать, сопоставлять героев с реальной жизнью
6.3.2.1 оценивать инновационность современных героев
7.3.2.1 оценивать литературный жанр в процессе развития с точки зрения современности
8.3.2.1 оценивать произведения с точки зрения современных материальных и духовных ценностей
9.3.2.1 оценивать произведени, сопоставляя с современной точкой зрения преемственности поколений
3. Литературные эссе
5.3.3.1 анализировать произведения, выражая свое отношение к героям художественных произведений с точки зрения ценностей, писать литературные эссе
6.3.3.1 анализировать художественные персонажи с точки зрения семейных ценностей, писать литературные эссе
7.3.3.1 анали зировать художественные произведения с точки зрения национальных ценностей, писать литературные эссе
8.3.3.1 анализировать содержание художественных произведений, определяя структурно-композиционные особенности, писать литературные эссе
9.3.3.1 анализировать идеи художественных произведений, писать литературные эссе
4. Литературная критика
5.3.4.1 анализируя влияние произведений духовного мира читателя, писать критическое сообщение
6.3.4.1 опи сывать критическую роль социальных вопросов, поднятых в литературе
7.3.4.1 писать критический обзор об эстетической ценности литературного произведения
8.3.4.1 писать критичный обзор на основе литературной критики
9.3.4.1 анализировать содержание уйгурской литературы и мировой литературы, писать критическую статью
15. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Узбекская литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию.
16. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Узбекская литература"
для 5-9 классов уровня
основного среднего образования
по обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Узбекская литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию:

3) бағалау және салыстыру:
Білім алушылар білуі тиіс:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Тарихи және көркемдік құндылығы
5.3.1.1 шығармада
ғы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау
6.3.1.1 шығармада
ғы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығы
на баға беру
7.3.1.1 кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығы
на баға беру
8.3.1.1 шығар маның тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалар
мен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау
9.3.1.1 шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау.
2. Заманауи
лығы мен жаңашылдығы
5.3.2.1 кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау
6.3.2.1 кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру
7.3.2.1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру
8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру
9.3.2.1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда
салыстырып, жаңашылдығына баға беру
3. Әдеби эссе
5.3.3.1 шығармада
ғы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу
6.3.3.1 шығар мадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу
7.3.3.1 шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу
8.3.3.1 шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу
9.3.3.1 шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу
4. Әдеби
сын
5.3.4.1 оқырманның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып, сыни хабарлама жазу
6.3.4.1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
7.3.4.1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
8.3.4.1 шығарма бойынша жазылған әдеби сын –пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу
9.3.4.1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, шағын сыни мақала жазу
15. Осы оқу бағдарламасы негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Өзбек әдебиеті" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
16. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 5-9-сыныптарына
арналған "Өзбек әдебиеті" оқу
пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған
"Өзбек әдебиеті" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын
жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар

5.3.4.1 анализируя влияние произведений духовного мира читателя, писать критическое сообщение
4 четверть
Көз қарашығымдасың, Отаным!
1. Ода. Эркін Ваһидов "Өзбегім",
2. стихи Өткір Һашимова "Дүниенің істері",
3. Произведение МирпӘлат Мирзо и Мағжан Жумабоева
Понимание и ответы на вопросы
5.1.1.1 описывать фабулу и сюжетное развитие соответственно жанру художественного произведения;
5.1.2.1 определять тему и идею художественного произведения;
5.1.3.1 открывать образ посредством портрета и действия героя художественного произведения;
5.1.4.1 выразительно читать, знать наизусть фрагменты небольшого объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
5.2.1.1 находить сравни тельное и противоположное описание литературного произведения;
5.2.2.1 определение авторского портрета в эпических произве дениях;
5.2.3.1 определять смысл изобразительных, языковых средств описания в произведении (сравнения, эпитеты, повтор, структура стихов);
5.2.4.1 через описание влияния художественного произведения писать письмо автору, стихи
Оценка и сравнение
5.2.3.1 определять смысл изобразительных, языковых средств описания в произведении (сравнения, эпитеты, повтор, структура стихов);
2) 6 класс:
Раздел
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения.
1 четверть
Ойларым шекарасыз.
1. Загадки.
2. Эпос. ?. ТӘхтабаева "Сары деуні мініп"
3. Сказки.
Ж. Родари "Үруді білмейтін күшік"
4. Эпос. Ч. Айтматов "Ақ желкен"
Понимание и ответы на вопросы
6.1.1.1 определять жанр, фабулу, сюжет художественного произведения;
6.1.2.1 объяснять поднятые в художест твенном произведении социально-обшественные проблемыс помощью идеи;
6.1.3.1 описывать тип литературного героя художественного произведения;
6.1.4.1 выразительно читать наизусть фрагменты среднего объема художествен ного произведения
Анализ и интерпретация
6.2.1.1 обосновать значимость определенных эпизодов композии произведения;
6.2.2.1 определять облик автора эпического произведения;
6.2.3.1 определять худо жественные средства произведения (метафора, имитация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация); 6.2.4.1 описывать, используя литературно-художественные средства, картины природы произведения, места событий, изобра жения героя
Оценка и сравнение
6.3.1.1 оценивать персонажи произве дений в сравнении с исторической и художественной ценностью;
6.3.4.1 описывать критическую роль социальных вопросов, поднятых в литературе
2 четверть
Жүрек сырлары
1.Стихи. Зулфия
Саид А?мад "Қаблан" 2. Рассказ. "Бұрынғы"
3. Произведение. Муқими
4. Рассказ А. Қа??ор "Науқас"
5. Народные песни
Понимание и ответы на вопросы
6.1.1.1 определять жанр, фабулу, сюжет художественного произведения; 6.1.2.1 объяснять поднятые в художест твенном произведении социально-обшественные проблемыс помощью идеи;
6.1.3.1 описывать тип литературного героя художественного произведения;
6.1.4.1 выразительно читать наизусть фрагменты среднего объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
6.2.1.1 обосновать значимость определенных эпизодов композии произведения;
6.2.2.1 определять облик автора эпического произведения;
6.2.3.1 определять худо жественные средства произведения (метафора, имитация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация); 6.2.4.1 описывать, используя литературно-художественные средства, картины природы произведения, места событий, изобра жения героя
Оценка и сравнение
6.3.2.1 оценивать инновационность современ ных героев;
6.3.3.1 анализировать художественные персонажи с точки зрения семейных ценностей, писать литературные эссе
3 четверть
Өткен күніңді ұмытпа
1. Эпос Э. Ваһидова "Нидо"
2. Рассказ О. Ңқубова "Балмұздақ"
3. Рассказ М. Шайхзаде "Жылдардың сәлемін жылдарға елтіп"
4. Рассказ Ө. Һашимова "Соғыстың соңғы құрбаны"
Понимание и ответы на вопросы
6.1.1.1 определять жанр, фабулу, сюжет художественного произведения; 6.1.2.1 объяснять поднятые в художест твенном произведении социально-обшественные проблемыс помощью идеи;
6.1.3.1 описывать тип литературного героя художественного произведения;
6.1.4.1 выразительно читать наизусть фрагменты среднего объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
6.2.1.1 обосновать значимость определенных эпизодов композии произведения;
6.2.2.1 определять облик автора эпического произведения;
6.2.3.1 определять художественные средства произведения (метафора, имитация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация); 6.2.4.1 описывать, используя литературно-художественные средства, картины природы произведения, места событий, изобра жения героя
Оценка и сравнение
6.3.2.1 оценивать инновационность современных героев;
6.3.3.1 анализировать художественные персонажи с точки зрения семейных ценностей, писать литературные эссе;
6.3.4.1 описывать критическую роль социальных вопросов, поднятых
4 четверть
Сөзде сиқыр бар
1. Эпос А. Навои "Һайрат үл-аброр"
2. Стихи Абая
3. Произведение Гулханий "Зарбулмасал"
4. Стихи Азим Суюна "Баһадурдің алдараспаны", "Тұтқын"
Понимание и ответы на вопросы
6.1.1.1 определять жанр, фабулу, сюжет художественного произведения; 6.1.2.1 объяснять поднятые в художест твенном произведении социально-обшественные проблемыс помощью идеи;
6.1.3.1 описывать тип литературного героя художественного произведения;
6.1.4.1 выразительно читать наизусть фрагменты среднего объема художествен ного произведения
Анализ и интерпретация
6.2.1.1 обосновать значимость определенных эпизодов композии произведения;
6.2.2.1 определять облик автора эпического произведения;
6.2.3.1 определять худо жественные средства произведения (метафора, имитация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация); 6.2.4.1 описывать, используя литературно-художественные средства, картины природы произведения, места событий, изображения героя
Оценка и сравнение
6.3.3.1 анализировать художественные персонажи с точки зрения семейных ценностей, писать литературные эссе;
6.3.4.1 описывать критическую роль социальных вопросов, поднятых в литературе

5.3.4.1 оқырманның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып, сыни хабарлама жазу
4-тоқсан
Көз қарашығымдасың, Отаным!
Эркін Ваһидов "Өзбегім" одасы
Өткір Һашимов "Дүниенің істері"
МирпӘлат Мирзо өлеңдері
Мағжан Жумабоев шығармалары
Түсіну және жауап беру
5.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;
5.1.2.1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;
5.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5.1.4.1 көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
5.2.1.1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу;
5.2.2.1 эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
5.2.3.1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау;
5.2.4.1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу
Бағалау және салыстыру
5.3.3.1 шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
2) 6-сынып:
Бөлім
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Ойларым шекарасіз...
Жұмбақтар
Х. ТӘхтабаев "Сары деуні мініп" қиссасы
Ж. Родари "Үруді білмейтін күшік"
ертегі
Ч. Айтматов "Ақ желкен" қиссасы
Түсіну және жауап беру
6.1.1.1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;
6.1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;
6.1.3.1 әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін сипаттау;
6.1.4.1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
6.2.1.1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау;
6.2.2.1 эпикалық, поэзия лық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;
6.2.3.1 шығармадағы көркем ауыстыруларды (метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау;
6.2.4.1 әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
Бағалау және салыстыру
6.3.1.1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
6.3.4.1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
2-тоқсан
Жүрек сырлары
Зулфия өлеңдері
Саид Ахмад "Қаблан", "Бұрынғы" һикаялары
Муқими шығармалары
А. Қаххор "Науқас" һикаясы
Халық әндері
Түсіну және жауап беру
6.1.1.1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;
6.1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;
6.1.3.1 әдеби туындыдағы кейіпкер
дің типтерін сипаттау;
6.1.4.1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
6.1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;
6.1.3.1 әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін сипаттау;
6.1.4.1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Бағалау және салыстыру
6.2.2.1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;
6.2.3.1 шығармадағы көркем ауыстыруларды (метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау
3-тоқсан
Өткен күніңді ұмытпа
Э. Ваһидов "Нидо" дастаны
О. Ңқубов "Бал мұздақ" һикаясы
М. Шайхзаде "Жыл дардың сәлемін жылдарға елтіп"
Ө. Һашимов "Соғыс тың сонғы құрбаны"
Түсіну және жауап беру
6.1.1.1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;
6.1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;
6.1.3.1әдеби туындыдағы кейіпкер
дің типтерін сипаттау;
6.1.4.1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
6.2.1.1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау;
6.2.2.1 эпикалық, поэзия лық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;
6.2.3.1 шығармадағы көркем ауыстыруларды (метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау;
6.2.4.1 әдеби көркемдегіш құралдарды пайдала нып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
Бағалау және салыстыру
6.3.2.1 кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру;
6.3.3.1 шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
6.3.4.1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
4-тоқсан
Сөзде сиқыр бар
А. Навоий "Һайрат үл-аброр" дастаны
Абай өлеңдері
Гулханий "Зарбулмасал" шығармасы
Азим Суюн "Баһадурдің алдараспаны", "Тұтқын" өлеңдері
Түсіну және жауап беру
6.1.1.1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;
6.1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;
6.1.3.1 әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін сипаттау;
6.1.4.1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
6.2.1.1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау;
6.2.2.1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;
6.2.3.1 шығармадағы көркем ауыстыруларды (метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау;
6.2.4.1 әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
Бағалау және салыстыру
6.3.3.1 шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
6.3.4.1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау

3) 7 класс:
Раздел
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения.
1 четверть
Көне күндерден жеткен жәдігерлер
1. Поэтическое произведение "Равшан" 2. Стихи Атойи
3. Поэтическое произведение
Алишер Навои "Сабъаи сайяр"
4. Стихи Түрді Фарағи
Понимание и ответы на вопросы
7.1.1.1 анализировать составные части сюжета художественного произведения;
7.1.2.1 анализировать литературные произведения в личностно – гуманистической действительности;
7.1.3.1 определять способы составления типа персонажей художественного произведения;
7.1.4.1 раскрывать образ главного героя, выразительно читать фрагменты художественного произведения
Анализ и интерпретация
7.2.1.1 сопоставлять образы и эпизоды произведений;
7.2.2.1 определять облик автора эпического, поэтического, драматического произведений;
7.2.3.1 анализировать использование художественных средств произведения
(символ, синекдоха, эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос);
7.2.4.1 развивать навыки описания событий произведения с собственной точки зрения
Оценка и сравнение
7.3.1.1 оценивать персонажи произведе-ний в сравнении с исторической и художественной ценностью, оценивая позицию автора;
7.3.2.1 оценивать литературный жанр в процессе развития с точки зрения современности;
7.3.3.1 анализировать художественные произведения с точки зрения национальных ценностей, писать литературные эссе;
7.3.4.1 писать критический обзор об эстетической ценности литературного произведения
2 четверть
Толғауы тоқсан қызыл тіл
1. Произведение Увайси
2. Стихи Һ. Һ. Ниязи
3. Отрывок из произведения А. Қадири "Меһраптан шаян"
4. Стихи Чөлпан
5. Рассказ А. Қаһһара "Ұры"
Понимание и ответы на вопросы
7.1.1.1 анализировать составные части сюжета художественного произведения;
7.1.4.1 раскрывать образ главного героя, выразительно читать фрагменты
художественного произведения
Анализ и интерпретация
7.2.1.1 сопоставлять образы и эпизоды произведений;
7.2.2.1 определять облик автора эпического, поэтического, драматического произведений;
7.2.3.1 анализировать использование художественных средств произведения
(символ, синекдоха, эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос);
7.2.4.1 развивать навыки описания событий произведения с собственной точки зрения
Оценка и сравнение
7.3.2.1 оценивать литературный жанр в процессе развития с точки зрения современности;
7.3.3.1 анализировать художественные произведения с точки зрения национальных ценностей, писать литературные эссе
3 четверть
"Бұл – мен туылған топырақ"
1. Рассказ А. Қаһһара "Қорқыныш"
2. Стихи Һ. Алымжана "Һолбуки түн" 3. Стихи Миртемір 4. Стихи У. Насыра
5. Произведение Зулфии
6. Рассказ Ш. Һолмирзаева "Өзбектер" 7. Стихи Рауф Парфи
Понимание и ответы на вопросы
7.1.1.1 анализировать составные части сюжета художественного произведения;
7.2.2.1 анализировать литературные произведения в личностно – гуманисти ческой действитель ности;
7.2.3.1 определять способы составления типа персонажей художественного произведения;
7.2.4.1 раскрывать образ главного героя, выразительно читать фрагментыхудожественного произведения
Анализ и интерпретация
7.1.1.1 сопоставлять образы и эпизоды произведений;
7.2.2.1 определять облик автора эпического, поэтического, драматического произведений;
7.2.3.1 анализировать использование художественных средств произведения
(символ, синекдоха, эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос);
7.2.4.1 развивать навыки описания событий произведения с собственной точки зрения
Оценка и сравнение
7.3.2.1 оценивать литературный жанр в процессе развития с точки зрения современности;
7.3.3.1 анализировать художественные произведения с точки зрения национальных ценностей, писать литературные эссе;
7.3.4.1 писать критический обзор об эстетической ценности литературного произведения
4 четверть
"Адам өмірі өлеңдік қатарларда"
1. Произведение Ш. Ра?мона
2. Стихи М. Юсуфа "Мейір қалады", "Түзелмейді дертім менің"
3. Рубаи О. Хайяма
4. Стихи Расул Һамзатова "Ана тілім" 5. Произведение Абиша Кекилбоева "Бәйгеторық"
Понимание и ответы на вопросы
7.1.1.1 анализировать составные части сюжета художественного произведения;
7.2.2.1 анализировать литературные произведения в личностно – гуманисти ческой действитель ности;
7.2.3.1 определять способы составления типа персонажей художественного произведения;
7.2.4.1 раскрывать образ главного героя, выразительно читать фрагменты художественного произведения
Анализ и интерпретация
7.1.1.1 сопоставлять образы и эпизоды произведений;
7.2.2.1 определять облик автора эпического, поэтического, драматического произведений;
7.2.3.1 анализировать использование художественных средств произведения
(символ, синекдоха, эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос);
7.2.4.1 развивать навыки описания событий произведения с собственной точки зрения
Оценка и сравнение
7.3.3.1 анализировать художественные произведения с точки зрения национальных ценностей, писать литературные эссе;
7.3.4.1 писать критический обзор об эстетической ценности литературного произведения

3) 7-сынып:
Бөлім
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Көне күндерден жеткен жәдігерлер
"Равшан" дастаны Атойи өлеңдері
Алишер Навои "Сабъаи сайяр" дастаны
Түрді Фарағи өлеңдері
Түсіну және жауап беру
7.3.1.1 кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
7.3.2.1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7.3.3.1 шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
7.3.4.1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
Анализ және интерпретация
7.2.1.1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру;
7.2.2.1 эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
7.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау;
7.2.4.1 шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу
Бағалау және салыстыру
7.3.1.1 кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
7.3.4.1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
2-тоқсан
Толғауы тоқсан қызыл тіл
Увайси шығармалары
Һ. Һ. Ниязи өлеңдері
А. Қадири "Меһраптан шаян" шығармасынан үзінділер
Чөлпан өлеңдері
А. Қаһһар "Ұры" һикаясы
Түсіну және жауап беру
7.3.1.1 кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
7.3.2.1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7.3.3.1 шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
7.3.4.1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
Анализ және интерпретация
7.2.1.1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру;
7.2.2.1 эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
7.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторика
лық сұрақ) қолданысын талдау;
7.2.4.1 шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу
Бағалау және салыстыру
7.3.2.1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7.3.3.1 шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу
3-тоқсан
"Бұл – мен туылған топырақ"
А. Қаһһар "Қорқыныш" һикаясы
Һ. Алымжан "Һолбуки түн" өлеңі
Миртемір өлеңдері
У. Насыр өлеңдері
Зулфия шығармалары
Ш. Һолмирзаев "Өзбектер" һикаясы Рауф Парфи өлеңдері
Түсіну және жауап беру
7.3.1.1 кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
7.3.2.1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7.3.3.1 шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу.
7.3.4.1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
Анализ және интерпретация
7.2.1.1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру;
7.2.2.1 эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
7.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау;
7.2.4.1 шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу
Бағалау және салыстыру
7.3.2.1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7.3.3.1 шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
7.3.4.1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
4-тоқсан
"Адам өмірі өлеңдік қатарларда"
Ш. Рахмон шығармалары
М. Юсуф "Мейір қалады", "Түзелмейді дертім менің" өлеңдері
О. Хайям рубаилары
Расул Һамзатов "Ана тілім" өлеңі
Абиш Кекилбоев "Бәйгеторық" шығармасы
Түсіну және жауап беру
7.3.1.1 кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
7.3.2.1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7.3.3.1 шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу.
7.3.4.1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
Анализ және интерпретация
7.2.1.1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру;
7.2.2.1 эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
7.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау;
7.2.4.1 шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу;
Бағалау және салыстыру
7.3.3.1 шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
7.3.4.1 әдеби шығарма ның эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу

4) 8 класс:
Раздел
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения.
1 четверть
Дананың сөзі-ақылдың көзі
1. Эпос "Күнтуғмиш"
2. Произведение Юсуфа Баласағуни "Қутадғу билиг"
3. Произведение Хоразмий "Муһаббатнаме"
4. Произведение Сайфи Саройи "Су?айл ва Гулдурсун"
5. Стихи Лутфий
6. Произведения А. Навои
Понимание и ответы на вопросы
8.1.1.1 определять сюжет, идею, эпилог, пролог, связанные с художественным произведением;
8.2.2.1 открытие идеи литературного произведения с точки зрения национального интереса;
8.2.3.1 классифицировать прямые и косвенные характеристики при показе персонажей художественного произведения;
8.2.4.1 правильно использовать фрагменты художественного произведения для доказывания своей точки зрения
Анализ и интерпретация
8.1.1.1 анализировать композицию: из целого в дробное, из дробного в целое;
8.2.2.1 языкой анализ отношений образа автора и персонажей;
8.2.3.1 определять стиль автора, анализируя использование художественных средств произведения (психологический параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис); 8.2.4.1 креативно описывать и дорабатывать отрывки произведения
Оценка и сравнение
8.1.1.1 оценивать тему и идею произведений, сопоставлять историческую и художественную цен
ность;
8.2.2.1 оценивать произведения с точки зрения современных материальных и духовных ценностей
2 четверть
Өмір фәлсәфәсі
1. Стихи Надира
2. Стихи Абдурауф Фитрата
3. Стихи Ғ. Ғулама "Уақыт", "Сағыныш"
4. Отрывок из романа М. Айбек "Навои"
Понимание и ответы на вопросы
8.1.1.1 определять сюжет, идею, эпилог, пролог, связанные с художественным произведением;
8.2.2.1 открытие идеи литературного произведения с точки зрения национального интереса;
8.2.3.1 классифицировать прямые и косвенные характеристики при показе персонажей художественного произведения;
8.2.4.1 правильно использовать фрагменты художественного произведения для доказывания своей точки зрения
Анализ и интерпретация
8.1.1.1 анализировать композицию: из целого в дробное, из дробного в целое;
8.2.2.1 языкой анализ отношений образа автора и персонажей;
8.2.3.1 определять стиль автора, анализируя использование художественных средств произведения (психологический параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис);
8.2.4.1 креативно описывать и дорабатывать отрывки произведения
Оценка и сравнение
8.3.2.1 оценивать произведения с точки зрения современных материальных и духовных ценностей;
8.3.3.1 анализировать содержание художественных произведений, определяя структурно-композиционные особенности, писать литературные эссе; 8.3.4.1 писать критичный обзор на основе литературной критики
3 четверть
Тарихи шындық пен көркемдік шешім
1. Трагедия М. Шайхзаде "Мырза Ұлықбек"
2. Стихи У. Насыра "Нил мен Рим"
3. Отрывок из романа Асқад Мухтара "Чинор"
4. Отрывок из романа Саид Аһмада "Уфқ" 5. Эпос Х.Султонова "Сағадат қырғағы" 6. Стихи Төре Сулаймана
Понимание и ответы на вопросы
8.1.1.1 определять сюжет, идею, эпилог, пролог, связанные с художественным произведением;
8.2.2.1 открытие идеи литературного произведения с точки зрения национального интереса;
8.2.3.1 классифицировать прямые и косвенные характеристики при показе персонажей художественного произведения;
8.2.4.1 правильно использовать фрагменты художественного произведения для доказывания своей точки зрения
Анализ и интерпретация
8.1.1.1 анализировать композицию: из целого в дробное, из дробного в целое;
8.2.2.1 языкой анализ отношений образа автора и персонажей;
8.2.3.1 определять стиль автора, анализируя использование художественных средств произведения (психологический параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис);
8.2.4.1 креативно описывать и дорабатывать отрывки произведения
Оценка и сравнение
8.3.1.1 оценивать тему и идею произведений, сопоставлять историческую и художественную ценность;
8.3.2.1 оценивать произведения с точки зрения современных материальных и духовных ценностей;
8.3.3.1 анализировать содержание художественных произведений, определяя структурно-композиционные особенности, писать литературные эссе; 8.3.4.3 писать критичный обзор на основе литературной критики
4 четверть
Адам тағдыры
1. Стихи Һалима Худайбердиева
2. Произведение Р. Тагора "Нұр мен көлеңкелер"
3. Произведения Сергея Есенина
4. Стихи Олжаса Сулейменова
Понимание и ответы на вопросы
8.1.1.1 определять сюжет, идею, эпилог, пролог, связанные с художественным произведением;
8.1.2.1 открытие идеи литературного произведения с точки зрения национального интереса;
8.1.3.1 классифицировать прямые и косвенные характеристики при показе персонажей художественного произведения;
8.1.4.1 правильно использовать фрагменты художественного произведения для доказывания своей точки зрения
Анализ и интерпретация
8.2.1.1 анализировать композицию: из целого в дробное, из дробного в целое;
8.2.2.1 языкой анализ отношений образа автора и персонажей;
8.2.3.1 определять стиль автора, анализируя использование художественных средств произведения (психологический параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис);
8.2.4.1 креативно описывать и дорабатывать отрывки произведения
Оценка и сравнение
8.3.2.1 оценивать произведения с точки зрения современных материальных и духовных ценностей;
8.3.3.1 анализировать содержание художественных произведений, определяя структурно-композиционные особенности, писать литературные эссе; 8.3.4.1 писать критичный обзор на основе литературной критики

4) 8-сынып:
Бөлім
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Дананың сөзі-ақылдың көзі
"Күнтуғмиш" дастаны
Юсуф Баласағуни "Қутадғу билиг" шығармасы
Хоразмий "Муһаббатнаме" шығармасы
Сайфи Саройи "Сухайл ва Гулдурсун"
Лутфий өлеңдері
А. Навоий шығармалары
Түсіну және жауап беру
8.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау;
8.1.2.1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;
8.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу;
8.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану
Анализ және интерпретация
8.2.1.1 композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау;
8.2.2.1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау;
8.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау;
8.2.4.1 шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті сипаттау
Бағалау және салыстыру
8.3.1.1 шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;
8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашыл дығына баға беру
2-тоқсан
Өмір фәлсәфәсі
Надира өлеңдері
Абдурауф Фитрат өлеңдері
Ғ. Ғулам "Уақыт", "Сағыныш" өлеңдері
М. Айбек "Навоий" романынан үзінділер
Түсіну және жауап беру
8.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау;
8.1.2.1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;
8.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу;
8.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану
Анализ және интерпретация
8.2.1.1 композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау;
8.2.2.1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау;
8.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау;
8.2.4.1. шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті сипаттау
Бағалау және салыстыру
8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру;
8.3.3.1 шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу;
8.3.4.1 шығарма бойынша жазылған әдеби сын пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу
3-тоқсан
Тарихи шындық пен көркемдік шешім
М. Шайхзаде "Мырза Ұлықбек" трагедиясы
У. Насыр "Нил мен Рим" өлеңі
Асқад Мухтар "Чинор" романынан үзінділер
Саид Аһмад "Уфқ" романынан үзінділер
Х. Султонов "Сағадат қырғағы" қиссасы
Төре Сулайман өлеңдері
Түсіну және жауап беру
8.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау;
8.1.2.1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;
8.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу;
8.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану
Анализ және интерпретация
8.2.1.1 композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау;
8.2.2.1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау;
8.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау;
8.2.4.1 шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті сипаттау
Бағалау және салыстыру
8.3.1.1 шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалар мен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;
8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру;
8.3.3.1 шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу;
8.3.4.1 шығарма бойынша жазылған әдеби сын пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу
4-тоқсан
Адам тағдыры
Һалима Худайбердиева өлеңдері
Р. Тагор "Нұр менкөлеңкелер" шығармасы
Сергей Есенин шығармалары
Олжас Сулейменов өлеңдері
Түсіну және жауап беру
8.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау;
8.1.2.1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;
8.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу;
8.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану
Анализ және интерпретация
8.2.1.1 композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау;
8.2.2.1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау;
8.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау;
8.2.4.1 шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті сипаттау
Бағалау және салыстыру
8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашыл дығына баға беру;
8.3.3.1 шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу;
8.3.4.1 шығарма бойынша жазылған әдеби сын–пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу

5) 9 класс:
Раздел
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения.
1 четверть
Атадан қалған асыл сөз
1. Поэтическое произведение "Алпамыс"
2. Произведение З. М. Бабура "Бабурнаме"
3. Поэтическое произведение Алишера Навои "Фар?од мен Шырын"
Понимание и ответы на вопросы
9.1.1.1 давать сюжетно-композиционный анализ художественного произведения;
9.1.2.1 определять психологизм литературного произведения;
9.1.3.1 определять системы персонажей согласно идее художественного произведения;
9.1.4.1 использовать фрагменты художественного произведения для творческих работ
Анализ и интерпретация
9.2.1.1 анализировать композиции эпических, поэтических, драматических произведений;
9.2.2.1 анализировать роль автора как идейно-стилистической целостности изображения;
9.2.3.1 оценивать стиль автора, анализируя виды (троп и фигура) литературного языка произведения;
9.2.4.1 писать творческую работу, опираясь на стиль автора
Оценка и сравнение
9.3.1.1 оценивать, сопоставляя аналогичные произведения других видов искусства, историческую и художественную ценность;
9.3.2.1 оценивать произведени, сопоставляя с современной точкой зрения преемственности поколений;
9.3.4.1 анализировать содержание уйгурской литературы и мировой литературы, писать критическую статью
2 четверть
Адам жанының құпиясы
1. Стихи Амирий
2. СатираЗавқий
3. Стихи Аваз Ұтара
4. Рассказ Ғафур Ғулома "Хасан Кайфий"
5. Произведения О. Матжона
Понимание и ответы на вопросы
9.1.1.1 давать сюжетно-композиционный анализ художественного произведения;
9.1.2.1 определять психологизм литературного произведения;
9.1.3.1 определять системы персонажей согласно идее художественного произведения;
9.1.4.1 использовать фрагменты художественного произведения для творческих работ
Анализ и интерпретация
9.1.1.1 анализировать композицииэпических, поэтических, драматических произведений;
9.2.2.1 анализировать роль автора как идейно-стилистической целостности изображения;
9.2.3.1 оценивать стиль автора, анализируя виды (троп и фигура) литературного языка произведения;
9.2.4.1 писать творческую работу, опираясь на стиль автора
Оценка и сравнение
9.3.2.1 оценивать произведени, сопоставляя с современной точкой зрения преемственности поколений;
9.3.3.1 анализировать идеи художественных произведений, писать литературные эссе;
9.3.4.1 анализировать содержание уйгурской литературы и мировой литературы, писать критическую статью
3 четверть
Көркем қатарларда жасырын ақиқат
1. Эпос Таһир Малика "Соңғы оқ"
2. Эпос Тоғай Мурада "Ат кісінеген кеште"
3. Произведения Шавкат Раһмана
4. Отрывки из романа Шуһрата "Алтын бұзылмайды"
5. Стихи Усман Азым
Понимание и ответы на вопросы
9.1.1.1 давать сюжетно-композиционный анализ художественного произведения;
9.1.2.1 определять психологизм литературного произведения;
9.1.3.1 определять системы персонажей согласно идее художественного произведения;
9.1.4.1 использовать фрагменты художественного произведения для творческих работ
Анализ и интерпретация
9.2.1.1 анализировать композицииэпических, поэтических, драматических произведений;
9.2.2.1 анализировать роль автора как идейно-стилистической целостности изображения;
9.2.3.1 оценивать стиль автора, анализируя виды (троп и фигура) литературного языка произведения;
9.2.4.1 писать творческую работу, опираясь на стиль автора
Оценка и сравнение
9.3.1.1 оценивать, сопоставляя аналогичные произведения других видов искусства, историческую и художественную ценность;
9.3.2.1 оценивать произведени, сопоставляя с современной точкой зрения преемственности поколений;
9.3.3.1 анализировать идеи художественных произведений, писать литературные эссе;
9.3.4.1 анализировать содержание уйгурской литературы и мировой литературы, писать критическую статью
4 четверть
Өлеңнің түсті әлемі
1. Рассказ Назара Эшонқула "Самалды тоқтатып болмайды" 2. Стихи Иқбол Мирзо 3. Стихи Эсанғали Равшанов
4. Трагедия Софокл "Шах Эдип"
Понимание и ответы на вопросы
9.1.1.1 давать сюжетно-композицион
ный анализ художественного произведения;
9.1.2.1 определять психологизм литературного произведения;
9.1.3.1 определять системы персонажей согласно идее художественного произведения;
9.1.4.1 использовать фрагменты художественного произведения для творческих работ
Анализ и интерпретация
9.2.1.1. анализировать композицииэпических, поэтических, драматических произведений;
9.2.2.1 анализировать роль автора как идейно-стилистической целостности изображения;
9.2.3.1 оценивать стиль автора, анализируя виды (троп и фигура) литературного языка произведения;
9.2.4.1 писать творческую работу, опираясь на стиль автора
Оценка и сравнение
9.3.2.1 оценивать произведени, сопоставляя с современной точкой зрения преемственности поколений;
9.3.3.1 анализировать идеи художественных произведений, писать литературные эссе;
9.3.4.1 анализировать содержание уйгурской литературы и мировой литературы, писать критическую статью
Приложение 28
к приказу и.о. Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 25 октября 2017 года № 545
Приложение 218
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115

5) 9-сынып:
Бөлім
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Атадан қалған асыл сөз
Көркем сөз сиқыры
"Алпамыс" дастаны
З. М. Бабур "Бабурнаме" шығармасы
Алишер Навоий "Фарход мен Шырын" дастаны
Түсіну және жауап беру
9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау;
9.1.2.1 әдеби шығармадағы психологизмді анықтау;
9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау;
9.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану
Анализ және интерпретация
9.2.1.1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау;
9.2.2.1 автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау;
9.2.3.1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру;
9.2.4.1 автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу
Бағалау және салыстыру
9.3.1.1 шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылар мен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;
9.3.2.1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашыл дығына баға беру;
9.3.4.1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілері мен салыстыра талдап, шағын сыни мақала жазу
2-тоқсан
Адам жанының құпиясы
Амирий өлеңдері
Завқий сатирасы
Аваз Ұтар өлеңдері
Ғафур Ғулом "Хасан Кайфий" һикаясы
О. Матжон шығармалары
Түсіну және жауап беру
9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау;
9.1.2.1 әдеби шығармадағы психологизмді анықтау;
9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау;
9.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану
Анализ және интерпретация
9.2.1.1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау;
9.2.2.1 автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау;
9.2.3.1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру;
9.2.4.1 автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу
Бағалау және салыстыру
9.3.2.1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру;
9.3.3.1 шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу;
9.3.4.1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілері мен салыстыра талдап, шағын сыни мақала жазу
3-тоқсан
Көркем қатарларда жасырын ақиқат
Таһир Малик "Соңғы оқ" қиссасы
Тоғай Мурад "Ат кісінеген кеште" қиссасы
Шавкат Раһман шығармалары
Шуһрат "Алтын бұзылмайды" романынан үзінділер
Усман Азым өлеңдері
Түсіну және жауап беру
9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау;
9.1.2.1 әдеби шығармадағы психологизмді анықтау;
9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау;
9.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану
Анализ және интерпретация
9.2.1.1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау;
9.2.2.1 автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау;
9.2.3.1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру;
9.2.4.1 автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу
Бағалау және салыстыру
9.3.1.1 шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылар мен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;
9.3.2.1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру;
9.3.3.1 шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу;
9.3.4.1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, шағын сыни мақала жазу
4-тоқсан
Өлеңдің түсті әлеми
Назар Эшонқул "Самалды тоқтатып болмайды" һикаясы
Иқбол Мирзо өлеңдері
Эсанғали Равшанов өлеңдері
Софокл "Шах Эдип" трагедиясы
Түсіну және жауап беру
9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау;
9.1.2.1 әдеби шығармадағы психологизмді анықтау;
9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау;
9.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану
Анализ және интерпретация
9.2.1.1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау;
9.2.2.1 автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау;
9.2.3.1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру;
9.2.4.1 автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу
Бағалау және салыстыру
9.3.2.1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру;
9.3.3.1 шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу;
9.3.4.1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілері мен салыстыра талдап, шағын сыни мақала жазу
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
міндетін атқарушысының
2017 жылғы 25 қазандағы
№ 545 бұйрығына
28-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
218-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
міндетін атқарушысының
2017 жылғы 25 қазандағы
№ 545 бұйрығына
28-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
218-қосымша

Типовая учебная программа по предмету "Таджикская литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с таджикским языком обучения) по обновленному содержанию
Глава 1. Общее положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Цель учебной программы по литературе – способствовать формированию духовных ценностей человека через восприятие и анализ художественных произведений, воспитывать компетентного читателя, способного на основе личностного выбора использовать знания, умения и навыки для познания мира и самого себя.
3. Задачи программы по учебному предмету "Таджикская литература":
1) формировать знания, умения и навыки, способствующие успешной социальной адаптации, на основе таджикской, русской, казахской и мировой литературы и культуры;
2) воспитывать патриотизм, гражданственность, уважительное отношение к литературному наследию как духовной ценности;
3) способствовать усвоению литературоведческих понятий, позволяющих учащимся более глубоко понимать авторский замысел произведений художественной литературы;
4) формировать навыки критического анализа, сравнения, обобщения, умение устанавливать аналогии и причинно-следственные связи, классифицировать явления, строить логические и критические рассуждения, умозаключения и выводы на основе анализа произведений;
5) формировать духовную и интеллектуальную потребность, совершенствовать навыки чтения и интерпретации текста, развивая творческие способности каждого учащегося;
6) развивать коммуникативные навыки на основе глубокого понимания и анализа художественных произведений различных жанров;
7) формировать умение отстаивать общечеловеческие и национальные ценности, выражать в устной и письменной форме собственную позицию по отношению к идейному содержанию и литературным героям произведений, давать этическую оценку их поступкам, используя образное и критическое мышление.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета"Таджикская литература"
4. Распределение учебной нагрузки:
1) 5 класс – в неделю 2 часа, всего - 68 часов;
2) 6 класс – в неделю 2 часа, всего - 68 часов;
3) 7 класс – в неделю 2 часа, всего - 68 часов;
4) 8 класс – в неделю 2 часа, всего - 68 часов;
5) 9 класс – в неделю 2 часа, всего - 68 часов.
5. Содержание программы по учебному предмету "Таджикская литература" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания. Цели обучения, организованные последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения учащихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.

Негізгі білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған
"Тәжік әдебиеті" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту тәжік тілінде)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. Әдебиет бойынша оқу бағдарламасының мақсаты – көркем шығармаларды қабылдау және талдау арқылы адамның рухани құндылықтарының қалыптасуына ықпал ету, тұлғалық таңдау негізінде дүниені және өзін-өзі тану үшін білім, білік, дағдыларын пайдалана алатын білікті оқырман тәрбиелеу.
3. "Тәжік әдебиеті" бойынша оқу пәні бағдарламасының міндеттері:
1) тәжік, қазақ, орыс және әлемдік әдебиет және мәдениет негізінде табысты әлеуметтік бейімделуге ықпал ететін білім, білік, дағдыларын қалыптастыру;
2) отансүйгіштікке, азаматтылыққа тәрбиелеу, әдеби мұраларға рухани құндылықтар ретінде құрметпен қарауға тәрбиелеу;
3) оқушыларға көркем әдебиет шығармаларының авторлық ойын терең түсінуге мүмкіндік беретін әдебиеттану ұғымдарын игеруге жағдай жасау;
4) сын тұрғысынан талдау, салыстыру, қорыту, жалпылау дағдыларын қалыптастыру, ұқсастықтарды және себеп-салдарлық байланыстарды анықтай білуге үйрету, құбылыстарды жіктей білуге, шығармаларды талдау негізінде логикалық және сыни ойлай білуге, ой қорытындылары мен тұжырымдарды құруға қалыптастыру;
5) әрбір оқушының шығармашылық қабілеттерін дамыта отырып, оқуға деген рухани және зияткерлік қажеттілігін қалыптастыру, оқу дағдыларын және мәтінді өзінше түсіндіруін әрі қарай жетілдіру;
6) түрлі жанрлардағы көркем шығармаларды терең түсіну және талдау негізінде коммуникативтік дағдыларын дамыту;
7) жалпы адамзаттық және ұлттық құндылықтарды қорғай білуге, ауызша және жазбаша түрде туындылардың идеялық мазмұны мен әдеби кейіпкерлеріне қатысты өз ұстанымын білдіре білуге, бейнелік және сын тұрғысынан ойлауды пайдалана отырып, олардың қылықтарына этикалық баға бере білуге қалыптастыру.
2-тарау. "Тәжік әдебиеті" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. Оқу жүктемесінің бөлінуі:
1) 5-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
2) 6-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
3) 7-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
4) 8-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
5) 9-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат.
5. "Тәжік әдебиеті" оқу пәні бойынша бағдарламаның мазмұны бөлімдерге бөлінген. Бөлімдер түсіну және жауап беру, анализ және интерпретация, бағалау және салыстырмалы анализ, сонымен қатар, дағдыларды қалыптастыратын бөлімшелерден тұрады. Оқытудың мақсаты, әрбір бөлімшенің ішкі реттілігін ұйымдастыруға, мұғалімдерге өз жұмысын жоспарлауға және оқушылардың жетістіктерін бағалауға, сондай-ақ оларды оқытудың келесі кезеңдері туралы хабардар ету.

6. Раздел "Понимание и ответы по тексту" состоит из подразделов:
1) понимание терминов;
2) понимание художественного произведения;
3) чтение наизусть и цитирование;
4) составление плана;
5) пересказ;
6) ответы на вопросы.
7. Раздел "Анализ и интерпретация текста" включает следующие подразделы:
1) жанр;
2) тема и идея;
3) композиция;
4) анализ эпизодов;
5) характеристика героев;
6) художественный мир произведения в разных формах представления;
7) отношение автора;
8) художественно-изобразительные средства;
9) творческое письмо.
8. Раздел "Оценка и сравнительный анализ" включает следующие подразделы:
1) оценивание художественного произведения;
2) сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства;
3) сопоставление произведений литературы;
4) оценивание высказываний.
Глава 3. Система целей обучения
9. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 6.2.1.4: "6" – класс, "2.1." – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
10. Система целей расписана по разделам для каждого класса:
1) понимание и ответы по тексту:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Понимание терминов
5.1.1.1 понимать термины: художественная литература, фольклор, героический эпос, былина, сказка, литературная сказка, сюжет, композиция, художественное время и пространство, конфликт, герой, повествователь, рассказчик, гипербола, эпитет, сравнение, аллегория, параллелизм
6.1.1.1 понимать термины: художественный мир, миф, мифический герой, мифологический образ, рассказ, повесть, пьеса-сказка, афиша, ремарка, портрет, пейзаж, метафора, олицетворение, риторические фигуры, антитеза, перифраз, эпос, лирика, драма как роды литературы
7.1.1.1 понимать термины: притча, легенда, баллада, басня, литературное направление, классицизм, фантастический рассказ, комедия, фэнтези, сатира, юмор, гротеск, сарказм, ирония, художественная деталь, лирический герой, ритм и рифма, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора
8.1.1.1 понимать термины: романтизм и реализм как литературные направления, исторический образ (персонаж), трагедия, комедия, поэма, символ, психологический параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, автобиографизм
9.1.1.1 понимать термины: жанр, сонет, роман, лирическое отступление, типизация, психологизм, внутренний монолог, оксюморон, хронотоп, градация, парцелляция, афоризм
2. Понимание художественного произведения

6. "Мәтін бойынша түсіну және жауаптар" бөлімі мына бөлімшелерден тұрады:
1) терминдерді түсіну;
2) көркем шығармаларды түсіну;
3) жатқа оқу және дәйексөз алу;
4) жоспар құру;
5) мазмұнын айту;
6) сұраққа жауап.
7. "Мәтінді талдау және өзінше түсіндіру (интерпретация)" бөлімі мына бөлімшелерден тұрады:
1) жанр;
2) тақырып және идея;
3) композиция;
4) эпизодты талдау;
5) кейіпкерлерге мінездеме;
6) түрлі формада көрсетілген шығарманың көркемдік әлемі;
7) автордың қатынасы;
8) көркем-бейнелеу құралдары;
9) шығармашылық хат.
8. "Бағалау және салыстырмалы талдау" бөлімі мына бөлімшелерден тұрады:
1) көркем туындыны бағалау;
2) көркем туындыны басқа өнер түрлерінің туындыларымен салыстыру;
3) әдебиет туындыларын салыстыру;
4) пікірді бағалау.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
9. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бағдарламаның бөлімшелерін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 6.2.1.4. кодында "6" - сынып; "2.1" - бөлімше; "4" - оқу мақсатының реттік нөмірі.
10. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) түсіну және жауап беру:
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Терминдерді түсіну
5.1.1.1
терминдерді түсіну: көркем әдебиет, фольклор, батырлар жыры, қисса, ертегі, әдеби ертегі, сюжет, композиция, көркем уақыт пен кеңістік, жанжал, батыр, повестеуші, әңгімелеуші, гипербола, эпитет, теңеу, аллегория, параллелизм
6.1.1.1
терминдерді түсіну: көркемдік әлемі, миф, мифологиялық батыр, мифологиялық бейне, әңгіме, повесть, пьеса-ертегі, афиша, ремарка, портрет, пейзаж, метафора, кейіптеу, риторикалық пішіндер, антитеза, перифраз, эпос, лирика, әдебиет түріндегі драма
7.1.1.1
терминдерді түсіну: астарлы әңгіме, аңыз, баллада, мысал, әдеби бағыт, классицизм, фантастикалық әңгіме, комедия, фэнтези, сатира, әзіл-оспақ, гротеск, сарказм, ирония, көркем бөлшегі, лирикалық кейіпкер, ырғақ және рифм, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора
8. 1.1.1
терминдерді түсіну: романтизм және реализм сияқты әдеби бағыттар, тарихи бейне бойынша (кейіпкер), трагедия, комедия, поэма, символ, психологиялық параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, автобиографизм
9. 1.1.1
терминдерді түсіну: жанр, сонет, роман, лирикалық шегініс, типтеу, психологизм, ішкі монолог, оксюморон, хронотоп, градация, парцелляция, афоризм
2. Көркем шығарма
ларды түсіну

5.1.2.1 иметь общее представление о художественном произведении, осмысливать тему
6.1.2.1 иметь общее представление о художественном произведении, понимать главную и второстепенную информацию
7.1.2.1 понимать художественное произведение в деталях, включая известную и неизвестную информацию
8.1.2.1 понимать художественное произведение, критически осмысливая, различать открытую и скрытую (подтекст) информацию
9.1.2.1 понимать художественное произведение, критически осмысливая, выражать своҰ отношение к услышанному или прочитанному
3. Чтение наизусть и цитирование
5.1.3.1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов небольшого объема (поэтические, прозаические)
6.1.3.1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов (поэтических, прозаических, драматических)
7.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты произведения, связанные с характеристикой лирического героя и/или образа-персонажа
8.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, отражающие тематику произведения
9.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой произведения
4. Составление плана
5.1.4.1 составлять простой план
6.1.4.1 составлять простой цитатный план
7.1.4.1 составлять сложный план
8.1.4.1 составлять сложный цитатный план
9.1.4.1 составлять тезисный план
5. Пересказ
5.1.5.1 кратко пересказывать содержание произведения или отрывка
6.1.5.1 пересказывать (кратко, подробно) содержание произведения небольшой эпической или драматической формы, выражая своҰ мнение о героях и событиях
7.1.5.1 пересказывать (кратко, подробно, выборочно) содержание произведения или отрывка, выражая своҰ мнение о героях и событиях
8.1.5.1 пересказывать содержание произведения или отрывка, используя разные приемы цитирования
9.1.5.1 пересказывать содержание произведения, используя разные приемы пересказа, творчески переосмысливая развитие сюжета
6. Ответы на вопросы
5.1.6.1 давать краткий и полный ответ на вопрос
6.1.6.1 давать развернутый ответ на вопрос
7.1.6.1 давать аргументированный ответ на проблемный вопрос
8.1.6.1 давать аргументированный ответ на проблемный вопрос, используя цитаты
9.1.6.1 давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос со ссылкой на источники
2) анализ и интерпретация текста:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Жанр
5.2.1.1 определять жанр и его признаки (былина, сказка, литературная сказка)
6.2.1.1 определять жанр и его признаки (рассказ, повесть, пьеса-сказка)
7.2.1.1 определять жанр и его признаки (притча, баллада, басня, легенда, комедия, лирическое стихотворение, фэнтези, фантастический рассказ)
8.2.1.1 определять жанр и его признаки (трагедия, комедия, поэма)

5.1.2.1 көркем шығарма туралы жалпы түсінік, тақырыпты ұғыну
6.1.2.1
көркем шығарма туралы жалпы түсінік, басты және екінші кезектегі ақпаратты түсіну
7.1.2.1 көркем шығармаларды егжей-тегжейлі түсіну, белгілі және белгісіз ақпараттарды қосқанда
8.1.2.1
көркем шығарманы түсіну, сыни ойлау, ашық және жасырын (сөздің астары) ақпараттарды ажырату
9.1.2.1
көркем шығармаларды түсіну, сыни ойлау, оқылған немесе тыңдалғанға өз көзқарасын білдіру
3. Жатқа оқу және дәйексөз алу
5.1.3.1
шағын көлемді мәтін фрагменттерін (поэтикалық, прозалық) мәнерлеп жатқа айту
6.1.3.1
мәтін фрагменттерін (поэтикалық, прозалық, драмалық) мәнерлеп жатқа оқу
7.1.3.1 лирикалық кейіпкер және/немесе кейіпкер бейнесінің сипаттамасымен дәйексөзді өз бетімен тауып, үзіндіні мәнерлеп жатқа оқу
8.1.3.1 шығарманың тақырыбын айқындатын дәйексөзді өз бетімен тауып, үзіндіні мәнерлеп жатқа оқу
9.1.3.1
шығарманың проблемаларына байланысты дәйексөзді өз бетімен тауып, үзіндіні мәнерлеп жатқа оқу
4. Жоспар құру
5.1.4.1 қарапайым жоспар құру
6.1.4.1 қарапайым дәйекті жоспар құру
7.1.4.1
күрделі жоспар құру
8.1.4.1
күрделі дәйекті жоспар құру
9.1.4.1
тезисті жоспар құру
5. Мазмұнын айту
5.1.5.1
шығарманың немесе үзіндінің мазмұнын қысқаша айтып беру
6.1.5.1 шығарманың қаһармандары мен оқиғасы туралы өз пікірін білдіре отырып шағын эпикалық немесе драмалық түрде мазмұнын (қысқа, толық) айтып беру
7.1.5.1 шығарманың немесе үзіндінің қаһарман
дары мен оқиғасы туралы өз пікірін білдіре отырып мазмұнын (қысқа, толық, ішінара) айтып беру
8.1.5.1
дәйексөздің түрлі тәсілдерін пайдалана отырып шығарманың немесе үзіндінің мазмұнын айтып беру
9.1.5.1
сюжеттің дамуын шығармашыл түрде ойлап, әңгімелеудің түрлі тәсілдерін пайдаланып шығарманың мазмұнын айтып беру
6. Сұраққа жауап
5.1.6.1
сұраққа қысқа және толық жауап беру
6.1.6.1
сұраққа кең түрде жауап беру
7.1.6.1 мәселелі сұраққа дәлелді жауап беру
8.1.6.1
мәселелі сұраққа дәйексөзді пайдаланып дәлелді жауап беру
9.1.6.1 дереккөздерге сілтеме жасалған мәселелі сұраққа кең түрде дәлелді жауап беру
2) мәтінді талдау және өзінше түсіндіру (интерпретация):
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Жанр
5.2.1.1 жанрды және оның белгілерін (қисса, ертегі, әдебиеттік ертегі) анықтау
6.2.1.1 жанрды және оның белгілерін (әңгіме, хикаят, ертегі-пьеса) анықтау
7.2.1.1
жанрды және оның белгілерін (астарлы әңгіме, баллада, аңыз әңгіме, аңыз, комедия, лирикалық өлең, фэнтези, қиял-ғажайып әңгіме) анықтау
8.2.1.1
жанрды және оның белгілерін (трагедия, комедия, поэма) анықтау

9.2.1.1 определять жанр и его признаки (сонет, роман, роман в письмах)
2. Тема и идея
5.2.2.1 определять основную мысль произведения
6.2.2.1 определять основную мысль произведения, опираясь на его структурные элементы
7.2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая своҰ мнение о поступках героев
8.2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая своҰ мнение о проблематике
9.2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию
3. Композиция
5.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции
6.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять их роль в сюжете произведения
7.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять роль эпиграфа и его смысл
8.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять значение вставных эпизодов
9.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, различать виды композиции, объяснять значение лирических отступлений
4. Анализ эпизодов
5.2.4.1 анализировать эпизоды, важные для характеристики главных героев
6.2.4.1 анализировать эпизоды драматических и прозаических произведени, важные для характеристики главных героев
7.2.4.1 анализировать в прозаическом, драматическом и лирическом произведениях эпизоды, важные для характеристики главных и второстепенных героев
8.2.4.1 анализировать эпизоды произведений, объяснять их связь с проблематикой и роль в развитии сюжета
9.2.4.1 анализировать в произведении эпизоды, важные для определения конфликта, объяснять связь с другими эпизодами
5. Характеристика героев
5.2.5.1 характеризовать героев
6.2.5.1 характеризовать героев, используя план и цитаты из текста
7.2.5.1 характеризовать героев произведения на основе деталей и цитата из текста
8.2.5.1 характеризовать героев произведения, их поступки, мотивы поведения, значение имен и фамилий
9.2.5.1 характеризовать героев произведения на основе их социальных и межличностных отношений
6. Художественный мир произведения в разных формах представления
5.2.6.1 анализировать художественное пространство и оформлять своҰ представление в рисунках, схемах, кластерах
6.2.6.1 анализировать художественное пространство и время и оформлять своҰ представление в рисунках, схемах, кластерах
7.2.6.1 анализировать сюжет и композицию, художественные образы и оформлять своҰ представление в таблицах, схемах, кластерах, презентациях
8.2.6.1 анализировать систему образов, хронотоп, структуру произведения и оформлять своҰ представление с помощью различных способов свҰртывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, ПОПС-формулы, диаграммы)
9.2.6.1 анализировать художественный мир произведения, оформляя своҰ представление с помощью различных способов свертывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, ПОПС-формулы, диаграммы)

9.2.1.1 жанрды және оның белгілерін (сонет, роман, хаттардағы роман) анықтау
2. Тақырып және идея
5.2.2.1 шығармадағы негізгі ойды анықтау
6.2.2.1 құрылымдық элементтеріне сүйене отырып шығармадағы негізгі ойды анықтау
7.2.2.1 кейіпкердің қылығы туралы өз пікірін айта отырып шығарманың тақырыбын және идеясын анықтау
8.2.2.1 мәселелер туралы өз пікірін айта отырып шығарманың тақырыбын және идеясын анықтау
9.2.2.1
өз позициясын дәлел келтіруі және өзектілігі туралы өз пікірін айта отырып шығарманың тақырыбын және идеясын анықтау
3. Композиция
5.2.3.1 шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу
6.2.3.1
шығарма сюжетіндегі рөлдерін түсіндіру, шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу
7.2.3.1 эпиграф рөлін және оның мәнін түсіндіру
шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу
8.2.3.1
қойылған эпизод мәнін түсіндіру, шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу
9.2.3.1
лирикалық ауытқулар
дың мәнін түсіндіру, композиция түрлерін ажырату, шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу
4. Эпизодты талдау
5. 2.4.1
бас кейіпкерлер мінездемелері үшін маңызды эпизодқа талдау жасау
6.2.4.1
бас кейіпкерлер мінездемелеріүшін маңызды драмалық және прозалық шығармалардың эпизодтарына талдау жасау
7. 2.4.1
бас кейіпкерден басқа кейіпкерлер мінездемелері үшін маңызды драмалық, прозалық және лирикалық шығармалардың эпизодтары
на талдау жасау
8. 2.4.1
сюжет дамуының рөлі және олардың мәселелермен байланысын түсіндіру, шығарма эпизодына талдау жасау
9. 2.4.1
басқа эпизодтармен байланысын түсіндіру, кикілжіңді анықтау үшін маңызды шығармадағы эпизодтарға талдау жасау
5. Кейіпкер
лерге мінездеме
5.2.5.1 кейіпкерлер
ге мінездеме беру
6.2.5.1
мәтіндегі жоспар мен цитаталарын қолданып кейіпкерлерге мінездеме жасау
7.2.5.1 мәтіндегі цитаталар негізіндегі детальдарды қолданып шығарма кейіпкерлеріне мінездеме жасау
8.2.5.1
шығарма кейіпкерлері
нің әрекеті, мінез-құлқына, аты мен тегінің маңызына мінездеме жасау
9.2.5.1
шығарма кейіпкерлерінің әлеуметтік және тұлғааралық қарым-қатынасына мінездеме жасау
6. Түрлі формада көрсетілген шығарманың көркемдік әлемі
5.2.6.1 көркем кеңістікке талдау жасау және өз елестетуіңді сурет, схема, кластер түрінде безендіру
6.2.6.1
көркем кеңістік пен уақытқа талдау жасау және өз елестетуіңді сурет, схема, кластер түрінде безендіру
7.2.6.1
сюжет пен композицияға талдау жасау, және өз елестетуіңді сурет, схема, кластер, презентациятүрінде безендіру
8.2.6.1
бейне жүйесіне талдау жасау, хронотоп, шығарманың құрылымын және ақпаратты қысқартудың әр түрлі тәсілдер көмегімен (сызбалар, кестелер, интеллект-карталар, ментальды карталар, ПОПС-формулалар, диаграммалар) безендіру
9.2.6.1
туындының көркемдік әлеміне талдау жасау, шығарманың құрылымын және ақпаратты қысқартудың әр түрлі тәсілдер көмегімен (сызбалар, кестелер, интеллект-карталар, ментальды карталар, ПОПС-формулалар, диаграммалар) безендіру

7. Отношение автора
5.2.7.1 определять отношение автора к главным героям
6.2.7.1 определять отношение автора к главным и второстепенным героям
7.2.7.1 определять отношение автора к главным и второстепенным героям, аргументируя свою позицию
8.2.7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям
9.2.7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям и изображаемым событиям
8. Литературные приемы и изобразительные средства
5.2.8.1 анализировать изобразительные средства в художественном тексте (гиперболы, эпитеты, сравнения, аллегории, параллелизм) при поддержке учителя
6.2.8.1 анализировать изобразительные средства (метафоры, олицетворения) и фигуры поэтического синтаксиса (риторические вопросы, обращения, восклицания, антитезы, перифразы)
7.2.8.1 анализировать изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса в художественном тексте (аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры), основные приемы комического (сатира, юмор, гротеск, ирония, сарказм)
8.2.8.1 анализировать способы авторской характеристики героев, изобразительные средства, в том числе звукопись и цветопись, фигуры поэтического синтаксиса (риторические фигуры, антитезы, перифразы инверсии, анафоры, градацию), литературные приемы (символ, психологический параллелизм, автобиографизм
9.2.8.1 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса (эпитеты, сравнения метафоры, олицетворения, риторические фигуры, антитезы, перифразы аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры, градацию, парцелляцию)
9. Творческое письмо
5.2.9.1 писать творческие работы (сказки, рассказы, мини-сочинения на литературные темы по опорным словам, иллюстрациям)
6.2.9.1 писать творческие работы (мифы, рассказы, мини-сочинения на литературные темы, сравнительные характеристики), выражая свое понимание прочитанного, используя изобразительные средства языка
7.2.9.1 писать творческие работы (сочинения, притча, отзыв, репортаж, интервью с литературным героем), выражая своҰ отношение к прочитанному, используя изобразительные средства языка
8.2.9.1 писать творческие работы (письмо литературному герою, сценарии), выражая отношение к герою, его поступкам, используя изобразительные средства
9.2.9.1 писать сочинения на литературные и свободные темы, рецензии (на спектакли и/или экранизации произведения)
3) оценка и сравнительный анализ:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Оценивание художественного произведения
5.3.1.1 участвовать в обсуждении произведения, выражая свои мысли и чувства
6.3.1.1 участвовать в обсуждении произведения, оценивая поступки главных героев

7. Автордың қатынасы
5.2.7.1
бас кейіпкерге автордың қатынасын анықтау
6 2.7.1
бас және басқа кейіпкерлерге автордың қатынасын анықтау
7.2.7.1
өз позициясын ұстанып, бас және басқа кейіпкерлер
ге автордың қатынасын анықтау
8.2.7.1
кейіпкерге авторлық қатынаспен қараудың түрлерін анықтау
9.2.7.1
кейіпкерге және оқиғаны бейнелеуге авторлық қатынаспен қараудың түрлерін анықтау
8. Әдеби тәсілдер мен бейнелеу құралдары
5.2.8.1
мұғалімнің көмегімен көркем мәтіндегі бейнелеу құралдарына (гипербола, эпитет, теңеу, аллегория, параллелизм) талдау жасау
6.2.8.1 поэтикалық синтаксис пішіндеріне (риторикалық сұрақтар, қаратпа сөздер, лептеу, антитездер, перифраза) және бейнелеу құралдарына (метафоралар, кейіптеу) талдау жасау
7.2.8.1
көркем мәтіндегі поэтикалық синтаксис пішіндеріне және бейнелеу құралдарына (аллитерациялар, ассонанстар, аллегория
лар, инверсиялар, анафоралар) талдау жасау, комедиялық негізгі түрлері (сатира, юмор, гротеск, ирония, сарказм, әзіл-сықақ)
8.2.8.1
кейіпкерлерге
авторлық сипаттама беру тәсілдеріне,
бейнелеу құралдарына, поэтикалық синтаксис пішіндеріне (риторикалық пішіндер, антитездер, перифразалар инверсиялар, анафоралар, градациялар),
әдеби тәсілдеріне (символдар, психологиялық параллелизм, өмірбаян) талдау жасау
9.2.8.1
бейнелерді жасау құралдары мен тәсілдеріне, бейнелеу құралдары мен поэтикалық синтаксис пішіндеріне
(эпитеттер, метафоралар, кейіптеу, риторикалық пішіндер, антитездер, перифраза, аллитерациялар, ассонанстар, аллегория, инверсия, анафоралар, градация, парцелляция) талдау жасау
9. Шығарма
шылық хат
5.2.9.1 шығармашылық жұмыстарды жазу (ертегі, әңгіме, тірек сөздердің және иллюстрациялардың көмегімен әдеби тақырып
тарға шағын шығармалар жазу)
6.2.9.1
тілдің бейнелеу құралдарын пайдалана отырып, оқығанан өз түсінігін білдіре отырып, шығармашылық жұмыстарды жазу (аңыз-әңгімелер, әдеби тақырыптарға шағын шығарма, салыстыр
малы сипаттамалар)
7.2.9.1
тілдің бейнелеу құралдарынпайдалана отырып, оқығанына өз пікірін білдіре отырып, шығармашылық жұмыстарды жазу (шығарма, мысал, пікір, әдеби кейіпкермен репортаж, сұхбат)
8.2.9.1
тілдің бейнелеу құралдарын пайдалана отырып,
кейіпкерлерге, оның іс-қылықтарына өз пікірін білдіре отырып, шығармашылық жұмыстарды жазу (әдеби кейіпкерге хат, сценарийлер)
9.2.9.1
әдеби және еркін тақырыптар
ға шығарма және пікір (спектакльдерге және/немесе шығармалардың экрандалуы
на) жазу
3) бағалау және салыстырмалы талдау:
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Көркем әдебиетті бағалау
5.3.1.1
өз ойын білдіре отырып, шығарманы талдауға қатысу
6.3.1.1
басты кейіпкерлер
дің іс-әрекеттерін бағалай отырып, шығармалар
ды талдауға қатысу

7.3.1.1 участвовать в обсуждении произведения, выражая мнение о героях и событиях
8.3.1.1 участвовать в обсуждении произведения, отстаивая свою точку зрения, оценивая поведение, поступки героев, позицию автора
9.3.1.1 участвовать в обсуждении произведения, объясняя свою позицию с учетом различных мнений, оценивая актуальность проблематики произведения
2. Сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства
5.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, объясняя сходства и различия при поддержке учителя
6.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, объясняя сходства и различия при поддержке учителя (план сравнительной характеристики)
7.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в средствах создания образов
8.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя специфические средства создания образов в разных видах искусства
9.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в средствах создания образов, выделяя индивидуальные авторские приемы
3. Сопоставление произведений литературы
5.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской,русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике при поддержке учителя
6.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской, русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике и проблематике
7.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской, русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/ проблематике/ жанру
8.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской, русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/ проблематике/ жанру, учитывая особенности национальной культуры
9.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской, русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/ проблематике/ жанру, учитывая особенности национальной культуры, объяснять позицию авторов
4. Оценивание высказываний
5.3.4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) с точки зрения соответствия теме
6.3.4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) с точки зрения полноты раскрытия темы, уместности цитирования

7.3.1.1 басты кейікерлер және оқиғалар туралы пікірін қаһармандары туралы білдіре отырып, шығармаларды талдауға қатысу
8.3.1.1
өз көзқарастарын қорғап, кейіпкерлердің мінез-құлықтары мен іс-әрекеттерін, автордың позициясын бағалай отырып, шығармаларды талдауға қатысу
9.3.1.1
әр түрлі пікірлерді ескеріп, шығармалардың келелі мәселелерінің жиынтығын бағалай отырып, өз ұстанымын түсіндіре отырып
шығармаларды талдауға қатысу
2. Көркем туындының шығармаларын басқа да өнер түрлерімен салыстыру
5.3.2.1 мұғалімнің қолдауымен ұқсастықта
ры мен айырмашылықтарын түсіндіре отырып, көркем туындының шығармаларын басқа да өнер туындыларының түрлерімен салыстыру
6.3.2.1
мұғалімнің қолдауымен ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсіндіре отырып, (салыстырма
лы сипаттама
ның жоспары) көркем туындының шығармала
рын басқа да өнер туындылары түрлерімен салыстыру
7.3.2.1
әдеби бейнелерді құру арқылы ұқсастықта
ры мен айырмашылықтарын сипаттай отырып, көркем туындының шығармаларын басқа да өнер туындыларының түрлерімен салыстыру
8.3.2.1
өнер түрлерінен бейнелерді құру арқылы арнайы ортаны сипаттай отырып, көркем туындының шығармала
рын басқа да өнер туындыларының түрлерімен салыстыру
9.3.2.1
өнер түрлерінен бейнелерді құру арқылы ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттап, жеке авторлық тәсілдерін сипаттай отырып, көркем туындының шығармала
рын басқа да өнер туындыларының түрлерімен салыстыру
3. Әдебиет шығармаларын салыстыру
5.3.3.1 мұғалімнің көмегімен тәжік, орыс, қазақ және әлемдік әдебиеттегі жақын тақырыпты шығармаларды (немесе үзінділерін) салыстыру
6.3.3.1
тәжік, орыс, қазақ және әлемдік әдебиеттегі жақын тақырыпты және келелі мәселелерінің жиынтығы туралы шығармалар
ды (немесе үзінділерін) салыстыру
7.3.3.1
тәжік, орыс, қазақ және әлемдік әдебиеттегі жақын тақырыпты, жанрды және келелі мәселелерінің жиынтығы туралы шығармаларды (немесе үзінділерін) салыстыру
8.3.3.1
тәжік, орыс, қазақ және әлемдік әдебиеттегі жақын тақырыпты, жанрды және келелі мәселелерінің жиынтығы туралы шығармалар
ды (немесе үзінділерін) ұлттық мәдениет ерекшелікте
рін ескере отырып, салыстыру
9.3.3.1
тәжік, орыс, қазақ және әлемдік әдебиеттегі жақын тақырыпты, жанрды және келелі мәселелерінің жиынтығы туралы шығармаларды (немесе үзінділерін) ұлттық мәдениет ерекшелікте
рін ескеріп, авторлардың ұстанымын түсіндіре отырып, салыстыру
4. Пікірді бағалау
5.3.4.1 ауызша және жазбаша пікірлерді (өзінің, сыныптаста
рының) тақырыпқа сәйкестік тұрғысынан бағалау
6.3.4.1
ауызша және жазбаша пікірлерді (өзінің, сыныптаста
рының) тақырыптың толық ашылуы, дәйексөздің реттілігі тұрғысынан, бағалау

7.3.4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, уместности цитирования, композиционного единства
8.3.4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного единства и фактологической точности
9.3.4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности
11. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Таджикская литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию.
12. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Таджикская литература"
для 5-9 классов уровня
основного среднего
образования по обновленному
содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Таджикская литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
1) 5 класс:
Тема
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
Четверть 1
Героический эпос
1. Легенда "О Эраже и колдуне". 2. Искусство преувеличения. Художественный образ, персонаж художественного образа.
3. Пословицы и поговорки. Легенды и рассказы.
4. Слог, рифмовка стихов.
Понимание и ответы на вопросы
5.1.1.1 понимать термины: художественная литература, фольклор, героический эпос, былина, сказка, литературная сказка, сюжет, композиция, художественное время и пространство, конфликт, герой, повествователь, рассказчик, гипербола, эпитет, сравнение, аллегория, параллелизм;
5.1.2.1 иметь общее представление о художественном произведении, осмысливать тему;
5.1.3.1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов небольшого объема (поэтические, прозаические); 5.1.6.1 давать краткий и полный ответ на вопрос
Анализ и интерпретация
5.2.1.1 определять жанр и его признаки (былина, сказка, литературная сказка); 5.2.2.1 определять основную мысль произведения;
5.2.5.1 характеризовать героев;
5.2.8.1 анализировать изобразительные средства в художественном тексте (гиперболы, эпитеты, сравнения, аллегории, параллелизм) при поддержке учителя
Оценка и сравнительный анализ
5.3.1.1 участвовать в обсуждении произведения, выражая свои мысли и чувства
Четверть 2
Литературная поэтическая сказка
1. Абуабдулло Рудаки. Образец из стихов "О знании", "Эй Бухара радуйся…", "Прекрасная весна".

7.3.4.1 ауызша және жазбаша пікірлерді (өзінің, сыныптастарының)
тақырыптың толықтығы мен тереңдігі, дәйексөз орындылығы, композициялық бірлігі тұрғысынан бағалау
8.3.4.1
ауызша және жазбаша пікірлерді (өзінің, сыныптастарының)
тақырыптың толықтығы мен тереңдігі, дәйексөз орындылығы, композиция
лық бірлігі мен фактологиялық дәлдік тұрғысынан бағалау
9.3.4.1
ауызша және жазбаша пікірлерді (өзінің, сыныптастарының)
тақырыптың толықтығы мен тереңдігі, дәйексөз орындылығы, композициялық және стилдік бірлігі мен фактология
лық дәлдік тұрғысынан бағалау
11. Осы оқу бағдарламасы негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Тәжік әдебиеті" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
12. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 5-9-сыныптарына
арналған "Тәжік әдебиеті" оқу
пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған
"Тәжік әдебиеті" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру
бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 5-сынып:
Тақырып
Оқылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Батырлар дастаны
1. "Эраж және сиқыршы туралы" аңыз.
2. Әсірелеу өнері. Көркем бейне, көркем бейне кейіпкері.
3. Мақал-мәтелдер. Аңыздар және әңгімелер.
4. Буын, өлең ұйқастары.
Түсіну және жауап беру
5.1.1.1 терминдерді түсіну: көркем әдебиет, фольклор, батырлар жыры, қисса, ертегі, әдеби ертегі, сюжет, композиция, көркем уақыт пен кеңістік, жанжал, батыр, повестеуші, әңгімелеуші, гипербола, эпитет, теңеу, аллегория, параллелизм;
5.1.2.1 көркем шығарма туралы жалпы түсінік, тақырыпты ұғыну ;
5.1.3.1 шағын көлемді мәтін фрагменттерін (поэтикалық, прозалық) мәнерлеп жатқа айту;
5.1.4.1 қарапайым жоспар құру;
5.1.6.1 сұраққа қысқа және толық жауап беру
Талдау және интерпретация
5.2.1.1жанрды және оның белгілерін (қисса, ертегі, әдебиеттік ертегі) анықтау;
5.2.2.1 шығармада
ғы негізгі ойды анықтау;
5.2.5.1 кейіпкерлер
ге мінездеме беру;
5.2.8.1 мұғалімнің көмегімен көркем мәтіндегі бейнелеу құралдарына (гипербола, эпитет, теңеу, аллегория, параллелизм) талдау жасау
Бағалау және салыстыру
5.3.1.1 өз ойын білдіре отырып, шығарманы талдауға қатысу
2-тоқсан
Әдеби поэтикалық ертегі
1. Абуабдулло Рудаки "Білім жайында", "Ей, Бұхара қуан...", "Тамаша көктем" өлеңдерінен үзінді.

2. А.И. Сина "Змея и молоко в чаше", "На дороге", "Зафарнома".
3. Саъди Шерози. Рассказы из "Гулистана", "Наказ учителя, лучше отцовской любви"
4. Бадриддин Хилоли. "Отдать жизнь ради друга", "О поведении".
Понимание и ответы на вопросы
5.1.2.1 иметь общее представление о художественном произведении, осмысливать тему;
5.1.3.1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов небольшого объема (поэтические, прозаические); 5.1.5.1 кратко пересказывать содержание произведения или отрывка
Анализ и интерпретация
5.2.1.1 определять жанр и его признаки (былина, сказка, литературная сказка); 5.2.2.1 определять основную мысль произведения;
5.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции;
5.2.4.1 анализировать эпизоды, важные для характеристики главных героев;
5.2.5.1 характеризовать героев;
5.2.9.1 писать творческие работы (сказки, рассказы, мини-сочинения на литературные темы по опорным словам, иллюстрациям)
Оценка и сравнительный анализ
5.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской,русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике при поддержке учителя
Четверть 3
Литературная прозаическая сказка
1. С. Айни. "Герой таджикского народа Темурмалик"
2. М. Турсинзода. Отрывок из поэмы "Вечная яркость"
3. Эрадж Мирзо. "Материнское достоинство", "Праздник Навруз", "Достоинство учителя". 4. Хахилуллои Халили. "Подарок матерям", "Обращение поколениям нашей Родины", "Хлопоты Навруза"
Понимание и ответы на вопросы
5.1.1.1 понимать термины: художественная литература, фольклор, героический эпос, былина, сказка, литературная сказка, сюжет, композиция, художественное время и пространство, конфликт, герой, повествователь, рассказчик, гипербола, эпитет, сравнение, аллегория, параллелизм;
5.1.3.1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов небольшого объема (поэтические, прозаические); 5.1.6.1 давать краткий и полный ответ на вопрос
Анализ и интерпретация
5.2.2.1 определять основную мысль произведения;
5.2.4.1 анализировать эпизоды, важные для характеристики главных героев;
5.2.5.1 характеризовать героев;
5.2.6.1 анализировать художественное пространство и оформлять своҰ представление в рисунках, схемах, кластерах;
5.2.7.1 определять отношение автора к главным героям;
5.2.8.1 анализировать изобразительные средства в художественном тексте (гиперболы, эпитеты, сравнения, аллегории, параллелизм) при поддержке учителя
Оценка и сравнительный анализ
5.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, объясняя сходства и различия при поддержке учителя
Четверть 4
Фольклорные элементы в литературных произведениях

2. А.И. Сина "Жылан және тостағандағы сүт", "Жолда", "Зафарнома".
3. Саъди Шерози. "Гүлістаннан", "Чабри устод бех аз мехри падар" әңгімелер.
4. Бадриддин Хилоли "Дос үшін өмірін қию", "Мінез-құлық туралы".
Түсіну және жауап беру
5.1.2.1 көркем шығарма туралы жалпы түсінік, тақырыпты ұғыну;
5.1.3.1 шағын көлемді мәтін фрагменттерін (поэтикалық, прозалық) мәнерлеп жатқа айту;
5.1.5.1 шығарманың немесе үзіндінің мазмұнын қысқаша айтып беру
Талдау және интерпретация
5.2.1.1 жанрды және оның белгілерін (қисса, ертегі, әдебиеттік ертегі) анықтау;
5.2.2.1 шығармадағы негізгі ойды анықтау;
5.2.3.1 шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу;
5.2.4.1 бас кейіпкерлер мінездемелері үшін маңызды эпизодқа талдау жасау;
5.2.5.1 кейіпкерлер
ге мінездеме беру;
5.2.9.1 шығармашылық жұмыстарды жазу (ертегі, әңгіме, тірек сөздердің және иллюстрациялардың көмегімен әдеби тақырыптарға шағын шығармалар жазу)
Бағалау және салыстыру
5.3.3.1 мұғалімнің көмегімен тәжік, орыс, қазақ және әлемдік әдебиеттегі жақын тақырыпты шығармаларды (немесе үзінділерін) салыстыру
3-тоқсан
Әдеби прозалық ертегі
1. С. Айни "Тәжік елінің батыры Темірмәлік".
2. М. Турсинзода "Мәңгі жарық" поэмасынан үзінді.
3. Эрадж Мирзо "Аналық құдырет", "Наурыз мерекесі", "Мұғалімнің құдыреті".
4. Хахилуллои Халили "Аналарға сыйлық", "Отанымыздың ұрпақтарына жолдау", "Наурыз қамы".
Түсіну және жауап беру
5.1.1.1 терминдерді түсіну: көркем әдебиет, фольклор, батырлар жыры, қисса, ертегі, әдеби ертегі, сюжет, композиция, көркем уақыт пен кеңістік, жанжал, батыр, повестеуші, әңгімелеуші, гипербола, эпитет, теңеу, аллегория, параллелизм;
5.1.3.1 шағын көлемді мәтін фрагменттерін (поэтикалық, прозалық) мәнерлеп жатқа айту;
5.1.6.1 сұраққа қысқа және толық жауап беру
Талдау және интерпретация
5.2.2.1
шығармадағы негізгі ойды анықтау;
5.2.4.1 бас кейіпкерлер мінездемелері үшін маңызды эпизодқа талдау жасау;
5.2.5.1 кейіпкерлер
ге мінездеме беру;
5.2.6.1 көркем кеңістікке талдау жасау және өз елестетуіңді сурет, схема, кластер түрінде безендіру;
5.2.7.1 бас кейіпкерге автордың қатынасын анықтау;
5.2.8.1 мұғалімнің көмегімен көркем мәтіндегі бейнелеу құралдарына (гипербола, эпитет, теңеу, аллегория, параллелизм) талдау жасау
Бағалау және салыстыру
5.3.2.1 мұғалімнің қолдауымен ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсіндіре отырып, көркем туындының шығармаларын басқа да өнер туындыларының түрлерімен салыстыру
4-тоқсан
Әдеби шығармалардағы фольклорлық элементтер

1. Фотех НиҰзи. Отрывок из романа "Преданность", "Подвиг Мамараджаба".
2. М. Миршакар. Эпос "Беспокойный Пяндж", "Бедный". 3. Абдумалик Бахори. Отрывок из повести "Два скандальных месяца", рассказ "Алиджана и Азиза".
4. Гаффар Мирза. Начало эпоса "Власть и государство", "У колыбели"
Понимание и ответы на вопросы
5.1.2.1 иметь общее представление о художественном произведении, осмысливать тему;
5.1.3.1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов небольшого объема (поэтические, прозаические); 5.1.4.1 составлять простой план
Анализ и интерпретация
5.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции;
5.2.4.1 анализировать эпизоды, важные для характеристики главных героев;
5.2.5.1 характеризовать героев;
5.2.6.1 анализировать художественное пространство и оформлять своҰ представление в рисунках, схемах, кластерах;
5.2.7.1 определять отношение автора к главным героям;
5.2.8.1 анализировать изобразительные средства в художественном тексте (гиперболы, эпитеты, сравнения, аллегории, параллелизм) при поддержке учителя;
5.2.9.1 писать творческие работы (сказки, рассказы, мини-сочинения на литературные темы по опорным словам, иллюстрациям)
Оценка и сравнительный анализ
5.3.4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) с точки зрения соответствия теме
2) 6 класс:
Тема
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
Четверть 1
Мифы народов мира
1. Устная литература и фольклор.
2. Исторические песни "Восстание Восеъ".
3. Чужеземец.
4. Образцы загадок и четверостишия.
Понимание и ответы на вопросы
6.1.1.1 понимать термины: художественный мир, миф, мифический герой, мифологический образ, рассказ, повесть, пьеса-сказка, афиша, ремарка, портрет, пейзаж, метафора, олицетворение, риторические фигуры, антитеза, перифраз, эпос, лирика, драма как роды литературы;
6.1.2.1 иметь общее представление о художественном произведении, понимать главную и второстепенную информацию;
6.1.3.1 читать наизусть
выразительно фрагменты текстов (поэтических, прозаических, драматических);
6.1.5.1 пересказывать (кратко, подробно) содержание произведения небольшой эпической или драматической формы, выражая своҰ мнение о героях и событиях
Анализ и интерпретация
6.2.1.1 определять жанр и его признаки (рассказ, повесть, пьеса-сказка);
6.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять их роль в сюжете произведения;
6.2.5.1 характеризовать героев, используя план и цитаты из текста;
6.2.9.1 писать творческие работы (мифы, рассказы, мини-сочинения на литературные темы, сравнительные характеристики), выражая свое понимание прочитанного, используя изобразительные средства языка
Оценка и сравнительный анализ
6.3.1.1 участвовать в обсуждении произведения, оценивая поступки главных героев
Четверть 2
Тема Рождество в литературе

1. Фотех НиҰзи "Адалдық", "Мамараджаба ерлігі" романдарынан үзінді.
2. М. Миршакар "Мазасыз Пяндж", "Кедей" дастандары.
3. Абдумалик Бахори "Екі даулы ай" повесінен үзінді, "Алиджан мен Азиза" әңгімесі.
4. Гаффар Мирза "Билік және мемлекет", "Бесік басында" дастандарының бастамасы.
Түсіну және жауап беру
5.1.2.1 көркем шығарма туралы жалпы түсінік, тақырыпты ұғыну;
5.1.3.1 шағын көлемді мәтін фрагменттерін (поэтикалық, прозалық) мәнерлеп жатқа айту;
5.1.4.1 қарапайым жоспар құру
Талдау және интерпретация
5.2.3.1 шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу;
5.2.4.1 бас кейіпкерлер мінездемелері үшін маңызды эпизодқа талдау жасау;
5.2.5.1 кейіпкерлер
ге мінездеме беру;
5.2.6.1 көркем кеңістікке талдау жасау және өз елестетуіңді сурет, схема, кластер түрінде безендіру;
5.2.7.1 бас кейіпкерге автордың қатысын анықтау;
5.2.8.1 мұғалімнің көмегімен көркем мәтіндегі бейнелеу құралдарына (гипербола, эпитет, теңеу, аллегория, параллелизм) талдау жасау;
5.2.9.1 шығармашылық жұмыстарды жазу (ертегі, әңгіме, тірек сөздердің және иллюстрациялардың көмегімен әдеби тақырыптарға шағын шығармалар жазу)
Бағалау және салыстыру
5.3.4.1 ауызша және жазбаша пікірлерді (өзінің, сыныптастарының) тақырыпқа сәйкестік тұрғысынан бағалау
2) 6-сынып:
Тақырып
Оқылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Әлем халықтарының мифтері
1. Ауыз әдебиеті және фольклор.
2. Тарихи әндер "Восеъ көтерілісі".
3. Жатжұрттық.
4. Төртшумақты өлеңдер мен жұмбақтар үлгісі.
Түсіну және жауап беру
6.1.1.1 терминдерді түсіну: көркемдік әлемі, миф, мифологиялық батыр, мифологиялық бейне, әңгіме, повесть, пьеса-ертегі, афиша, ремарка, портрет, пейзаж, метафора, кейіптеу, риторикалық пішіндер, антитеза, перифраз, эпос, лирика, әдебиет түріндегі драма;
6.1.2.1 көркем шығарма туралы жалпы түсінік, басты және екінші кезектегі ақпаратты түсіну;
6.1.3.1 мәтін фрагменттерін (поэтикалық, прозалық, драмалық) мәнерлеп жатқа оқу;
6.1.5.1 шығарманың қаһармандары мен оқиғасы туралы өз пікірін білдіре отырып шағын эпикалық немесе драмалық түрде мазмұнын (қысқа, толық) айтып беру
Талдау және интерпретация
6.2.1.1 жанрды және оның белгілерін (әңгіме, хикаят, ертегі-пьеса) анықтау;
6.2.3.1 шығарма сюжетіндегі рөлдерін түсіндіру, шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу;
6.2.5.1 мәтіндегі жоспар мен цитаталарын қолданып кейіпкерлерге мінездеме жасау;
6.2.9.1 тілдің бейнелеу құралдарын пайдалана отырып, оқығаннан өз түсінігін білдіре отырып, шығармашылық жұмыстарды жазу (аңыз-әңгімелер, әдеби тақырыптарға шағын шығарма, салыстырмалы сипаттамалар)
Бағалау және салыстыру
6.3.1.1
басты кейіпкерлердің іс-әрекеттерін бағалай отырып, шығармаларды талдауға қатысу
2-тоқсан
Әдеби поэтикалық ертегі

1. Унсурулмаоли Кайковус. Глава из "Кобуснаме"
2. Н. Ганджави. поэма "Хайр и Шар"
3. Мухаммад Газоли. Рассказы из "Насихат-ул-мулук"
4. Мухаммед Авфи Бухорои. Рассказ из "Джоме-ул-хикоҰт".
Понимание и ответы на вопросы
6.1.1.1 понимать термины: художественный мир, миф, мифический герой, мифологический образ, рассказ, повесть, пьеса-сказка, афиша, ремарка, портрет, пейзаж, метафора, олицетворение, риторические фигуры, антитеза, перифраз, эпос, лирика, драма как роды литературы;
6.1.3.1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов (поэтических, прозаических, драматических);
6.1.5.1 пересказывать (кратко, подробно) содержание произведения небольшой эпической или драматической формы, выражая своҰ мнение о героях и событиях; 6.1.6.1 давать развернутый ответ на вопрос
Анализ и интерпретация
6.2.2.1 определять основную мысль произведения, опираясь на его структурные элементы;
6.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять их роль в сюжете произведения;
6.2.4.1 анализировать эпизоды драматических и прозаических произведений, важные для характеристики главных героев;
6.2.5.1 характеризовать героев, используя план и цитаты из текста;
6.2.7.1 определять отношение автора к главным и второстепенным героям
Оценка и сравнительный анализ
6.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской, русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике и проблематике
Четверть 3
Нравственный выбор человека
1. Х. Шерози. "Корабль судьбы", "Послания друга", "Не беспокойся".
2. З.М. Восифи. Рассказы из "Бадое-ул-вакое".
3. Ш. Бухорои. Лирика "Из- за трудности передо мной открылись жалобы на сердце", "Слезы моих глаз больше воды родника".
4. А. Дониш. Отрывок из "Наводир-ул-вакое"
Понимание и ответы на вопросы
6.1.4.1 составлять простой цитатный план
Анализ и интерпретация
6.2.1.1 определять жанр и его признаки (рассказ, повесть, пьеса-сказка);
6.2.2.1 определять основную мысль произведения, опираясь на его структурные элементы;
6.2.4.1 анализировать эпизоды драматических и прозаических произведений, важные для характеристики главных героев;
6.2.5.1 характеризовать героев, используя план и цитаты из текста;
6.2.6.1 анализировать художественное пространство и время и оформлять своҰ представление в рисунках, схемах, кластерах;
6.2.7.1 определять отношение автора к главным и второстепенным героям;
6.2.8.1 анализировать изобразительные средства (метафоры, олицетворения) и фигуры поэтического синтаксиса (риторические вопросы, обращения, восклицания, антитезы, перифразы);
6.2.9.1 писать творческие работы (мифы, рассказы, мини-сочинения на литературные темы, сравнительные характеристики), выражая свое понимание прочитанного, используя изобразительные средства языка
Оценка и сравнительный анализ

1. Унсурулмаоли Кайковус "Кобуснамеден" тарау.
2. Н. Ганджави "Хайр және Шар" поэмасы
3. Мухаммад Газоли "Насихат-ул-мулук" шығармасынан әңгімелер.
4. Мухаммед Авфи Бухорои "Джоме-ул-хикоҰт" шығармасынан әңгімелер.
Түсіну және жауап беру
6.1.1.1 терминдерді түсіну: көркемдік әлемі, миф, мифологиялық батыр, мифологиялық бейне, әңгіме, повесть, пьеса-ертегі, афиша, ремарка, портрет, пейзаж, метафора, кейіптеу, риторикалық пішіндер, антитеза, перифраз, эпос, лирика, әдебиет түріндегі драма;
6.1.3.1 мәтін фрагменттерін (поэтикалық, прозалық, драмалық) мәнерлеп жатқа оқу;
6.1.5.1шығарманың қаһармандары мен оқиғасы туралы өз пікірін білдіре отырып шағын эпикалық немесе драмалық түрде мазмұнын (қысқа, толық) айтып беру;
6.1.6.1 сұраққа толық жауап беру
Талдау және интерпретация
6.2.2.1 құрылымдық элементтеріне сүйене отырып шығармадағы негізгі ойды анықтау;
6.2.3.1 шығарма сюжетіндегі рөлдерін түсіндіру, шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу;
6.2.4.1 бас кейіпкерлер мінездемелері үшін маңызды драмалық және прозалық шығармалардың эпизодтарына талдау жасау;
6.2.5.1 мәтіндегі жоспар мен цитаталарын қолданып кейіпкерлерге мінездеме жасау;
6.2.7.1 бас және басқа кейіпкерлерге автордың қатынасын анықтау
Бағалау және салыстыру
6.3.3.1 тәжік, орыс, қазақ және әлемдік әдебиеттегі жақын тақырыпты және келелі мәселелерінің жиынтығы туралы шығармаларды (немесе үзінділерін) салыстыру
3-тоқсан
Адамның адамгершілік таңдауы
1. Х. Шерози "Тағдыр кемесі", "Дос жолдауы", "Алаң болма".
2. З.М. Восифи "Бадое-ул-вакое" шығармасынан әңгімелер.
3. Ш. Бухорои "Дил забони шиква пеши ман зи сахтй боз кард", "Кавсар харифи чашми тари ман намешавад" лирикалары.
4. А. Дониш "Наводир-ул-вакое" шығармасынан үзінді.
Түсіну және жауап беру
6.1.4.1 қарапайым дәйекті жоспар құру
Талдау және интерпретация
6.2.1.1 жанрды және оның белгілерін (әңгіме, хикаят, ертегі-пьеса) анықтау;
6.2.2.1 құрылымдық элементтеріне сүйене отырып шығармадағы негізгі ойды анықтау;
6.2.4.1 бас кейіпкерлер мінездемелері үшін маңызды драмалық және прозалық шығармалардың эпизодтарына талдау жасау;
6.2.5.1 мәтіндегі жоспар мен цитаталарын қолданып кейіпкерлерге мінездеме жасау;
6.2.6.1 көркем кеңістік пен уақытқа талдау жасау және өз елестетуіңді сурет, схема, кластер түрінде безендіру;
6.2.7.1 бас және басқа кейіпкерлерге автордың қатынасын анықтау;
6.2.8.1 поэтикалық синтаксис пішіндеріне (риторикалық сұрақтар, қаратпа сөздер, лептеу, антитездер, перифразалар) және бейнелеу құралдарына (метафоралар, кейіптеу) талдау жасау;
6.2.9.1 тілдің бейнелеу құралдарын пайдалана отырып, оқығаннан өз түсінігін білдіре отырып, шығармашылық жұмыстарды жазу (аңыз-әңгімелер, әдеби тақырыптарға шағын шығарма, салыстырмалы сипаттамалар)
Бағалау және салыстыру

6.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, объясняя сходства и различия при поддержке учителя (план сравнительной характеристики)
Четверть 4
Сказочные и мифологические элементы в литературных произведениях
1. А. Лохути. Разбор стихов "Родина", "Ненужное рабство".
2. М. Ауезов. Отрывок из романа "Абай"
Понимание и ответы на вопросы
6.1.1.1 понимать термины: художественный мир, миф, мифический герой, мифологический образ, рассказ, повесть, пьеса-сказка, афиша, ремарка, портрет, пейзаж, метафора, олицетворение, риторические фигуры, антитеза, перифраз, эпос, лирика, драма как роды литературы;
6.1.2.1 иметь общее представление о художественном произведении, понимать главную и второстепенную информацию;
6.1.3.1 читать наизусть
выразительно фрагменты текстов (поэтических, прозаических, драматических);
6.1.4.1 составлять простой цитатный план;
6.1.6.1 давать развернутый ответ на вопрос
Анализ и интерпретация
6.2.5.1 характеризовать героев, используя план и цитаты из текста;
6.2.6.1 анализировать художественное пространство и время и оформлять своҰ представление в рисунках, схемах, кластерах;
6.2.7.1 определять отношение автора к главным и второстепенным героям;
6.2.8.1 анализировать изобразительные средства (метафоры, олицетворения) и фигуры поэтического синтаксиса (риторические вопросы, обращения, восклицания, антитезы, перифразы)
Оценка и сравнительный анализ
6.3.4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) с точки зрения полноты раскрытия темы, уместности цитирования
3) 7 класс:
Тема
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
Четверть 1
Притчи и легенды в литературе
1. А. Фирдауси. Поэма "Кова ва Заххок", Нравоучение Фирдауси
2. Н.А. Самарканды. Рассказ "Жизнь Саъди Салмон" из книги "Четыре статьи"
3. Дж. Балхи. Рассказы "Медведь и глупец", "Лекарь и больной".
4. К. Худжанди. "Чужеземец", стихотворение "Преданный друг"
Понимание и ответы на вопросы
7.1.1.1 понимать термины: притча, легенда, баллада, басня, литературное направление, классицизм, фантастический рассказ, комедия, фэнтези, сатира, юмор, гротеск, сарказм, ирония, художественная деталь, лирический герой, ритм и рифма, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора;
7.1.2.1 понимать художественное произведение в деталях, включая известную и неизвестную информацию;
7.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты произведения, связанные с характеристикой лирического героя и/или образа-персонажа;
7.1.4.1 составлять сложный план;

6.3.2.1 мұғалімнің қолдауымен ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсіндіре отырып (салыстырмалы сипаттаманың жоспары), көркем туындының шығармаларын басқа да өнер туындылары түрлерімен салыстыру
4-тоқсан
Әдеби шығармалардағы ертегі және мифологиялық элементтер
1. А. Лохути "Отан", "Керек емес құлшылық" өлеңдерін талдау.
2. М. Әуезов "Абай" романынан үзінді.
Түсіну және жауап беру
6.1.1.1 терминдерді түсіну: көркемдік әлемі, миф, мифологиялық батыр, мифологиялық бейне, әңгіме, повесть, пьеса-ертегі, афиша, ремарка, портрет, пейзаж, метафора, кейіптеу, риторикалық пішіндер, антитеза, перифраз, эпос, лирика, әдебиет түріндегі драма;
6.1.2.1 көркем шығарма туралы жалпы түсінік, басты және екінші кезектегі ақпаратты түсіну;
6.1.3.1мәтін фрагменттерін
(поэтикалық, прозалық, драмалық) мәнерлеп жатқа оқу;
6.1.4.1 қарапайым дәйекті жоспар құру;
6.1.6.1 сұраққа кең түрде жауап беру
Талдау және интерпретация
6.2.5.1 мәтіндегі жоспар мен цитаталарын қолданып кейіпкерлерге мінездеме жасау;
6.2.6.1 көркем кеңістік пен уақытқа талдау жасау және өз елестетуіңді сурет, схема, кластер түрінде безендіру;
6.2.8.1 поэтикалық синтаксис пішіндеріне (риторикалық сұрақтар, қаратпа сөздер, лептеу, антитездер, перифразалар) және бейнелеу құралдарына (метафоралар, кейіптеу) талдау жасау;
Бағалау және салыстыру
6.4.4.1 ауызша және жазбаша пікірлерді (өзінің, сыныптастарының) тақырыптың толық ашылуы, дәйексөздің реттілігі тұрғысынан, бағалау
3) 7-сынып:
Тақырып
Оқылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Әдебиеттегі аңыздар мен нақылдар
1. А. Фирдауси "Кова ва Заххок" поэмасы, Фирдауси насихаттары.
2. Н.А. Самарканды "Төрт мақала" кітабынан "Саъди Салмон өмірі" әңгімесі.
3. Дж. Балхи "Аю мен ақымақ", "Емші мен науқас" әңгімелері.
4. К. Худжанди "Жатжұрттық", "Адал дос" өлеңі.
Түсіну және жауап беру
7.1.1.1 терминдерді түсіну: астарлы әңгіме, аңыз, баллада, мысал, әдеби бағыт, классицизм, фантастикалық әңгіме, комедия, фэнтези, сатира, әзіл-оспақ, гротеск, сарказм, ирония, көркем бөлшегі, лирикалық кейіпкер, ырғақ және рифм, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора;
7.1.2.1 көркем шығармаларды егжей-тегжейлі түсіну, белгілі және белгісіз ақпараттарды қосқанда;
7.1.3.1 лирикалық кейіпкер және/немесе кейіпкер бейнесінің сипаттамасымен дәйексөзді өз бетімен тауып, үзіндіні мәнерлеп жатқа оқу;
7.1.4.1 күрделі жоспар құру;

7.1.6.1 давать аргументированный ответ на проблемный вопрос
Анализ и интерпретация
7.2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая своҰ мнение о поступках героев;
7.2.4.1 анализировать в прозаическом, драматическом и лирическом произведениях эпизоды, важные для характеристики главных и второстепенных героев;
7.2.5.1 характеризовать героев произведения на основе деталей и цитата из текста
Оценка и сравнительный анализ
7.3.1.1 участвовать в обсуждении произведения, выражая мнение о героях и событиях
Четверть 2
Человек и природа
1. А. Джами. Рассказы из "Бахористон", "Силсилат-уз-захаб".
2. Х.В. Кошифи. Рассказы "Воробей и ворон", "Цапля", "Выдумки обезьян".
3. С. Насафи. "Воспоминание", "Драгоценность", "БахориҰт"
4. А. Кунанбаев. стихотворение "Неожиданность", "Расходуй обдуманно".
Понимание и ответы на вопросы
7.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты произведения, связанные с характеристикой лирического героя и/или образа-персонажа
Анализ и интерпретация
7.2.1.1 определять жанр и его признаки (притча, баллада, басня, легенда, комедия, лирическое стихотворение, фэнтези, фантастический рассказ);
7.2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая своҰ мнение о поступках героев;
7.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять роль эпиграфа и его смысл; 7.2.5.1 характеризовать героев произведения на основе деталей и цитата из текста;
7.2.6.1 анализировать сюжет и композицию, художественные образы и оформлять своҰ представление в таблицах, схемах, кластерах, презентациях;
7.2.8.1 анализировать изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса в художественном тексте (аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры), основные приемы комического (сатира, юмор, гротеск, ирония, сарказм);
7.2.9.1 писать творческие работы (сочинения, притча, отзыв, репортаж, интервью с литературным героем), выражая своҰ отношение к прочитанному, используя изобразительные средства языка
Оценка и сравнительный анализ
7.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской, русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/ проблематике/ жанру
Четверть 3
Сатира и юмор в литературе
1. Х. Юсуфи. "Любовь к Родине", "Родина".
2. Б. Рахимзода. "Учитель", "Мой великий народ".
3. А. Шукухи. "Мы сторонники мира", "Уважение к старшим".
4. Л. Шерали. "Маме", "Потерянный язык"
Понимание и ответы на вопросы
7.1.1.1 понимать термины: притча, легенда, баллада, басня, литературное направление, классицизм, фантастический рассказ, комедия, фэнтези, сатира, юмор, гротеск, сарказм, ирония, художественная деталь, лирический герой, ритм и рифма, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора;

7.1.6.1 мәселелі сұраққа дәлелді жауап беру
Талдау және интерпретация
7.2.2.1 кейіпкердің қылығы туралы өз пікірін айта отырып шығарманың тақырыбын және идеясын анықтау;
7.2.4.1 бас кейіпкерден басқа кейіпкерлер мінездемелері үшін маңызды драмалық, прозалық және лирикалық шығармалардың эпизодтарына талдау жасау;
7.2.5.1 мәтіндегі цитаталар негізіндегі детальдарды қолданып шығарма кейіпкерлеріне мінездеме жасау
Бағалау және салыстыру
7.4.1.1 басты кейікерлер және оқиғалар туралы пікірін қаһармандары туралы білдіре отырып, шығармаларды талдауға қатысу
2-тоқсан
Адам және табиғат
1. А. Джами "Бахористон", "Силсилат-уз-захаб" шығармаларынан әңгімелер.
2. Х.В. Кошифи "Торғай және келес", "Құтан", "Маймылдың істері" әңгімелері.
3. С. Насафи "Еске алу", "Құндылық", "БахориҰт"
4. А. Құнанбаев "Интизораш набудй асло", "Бо дили хеш сарфакорй кун" өлеңдері.
Түсіну және жауап беру
7.1.3.1 лирикалық кейіпкер және/немесе кейіпкер бейнесінің сипаттамасымен дәйексөзді өз бетімен тауып, үзіндіні мәнерлеп жатқа оқу;
Талдау және интерпретация
7.2.1.1 жанрды және оның белгілерін (астарлы әңгіме, баллада, аңыз әңгіме, аңыз, комедия, лирикалық өлең, фэнтези, қиял-ғажайып әңгіме) анықтау;
7.2.2.1 кейіпкердің қылығы туралы өз пікірін айта отырып шығарманың тақырыбын және идеясын анықтау;
7.2.3.1 эпиграф рөлін және оның мәнін түсіндіру
шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу;
7.2.5.1 мәтіндегі цитаталар негізіндегі детальдарды қолданып шығарма кейіпкерлеріне мінездеме жасау;
7.2.6.1 сюжет пен композицияға талдау жасау, және өз елестетуіңді сурет, схема, кластер, презентациятүрінде безендіру;
7.2.8.1 көркем мәтіндегі поэтикалық синтаксис пішіндеріне және бейнелеу құралдарына (аллитерациялар, ассонанстар, аллегориялар, инверсиялар, анафоралар) талдау жасау, комедиялық негізгі түрлері (сатира, юмор, гротеск, ирония, сарказм, әзіл-сықақ);
7.2.9.1 тілдің бейнелеу құралдарынпайдалана отырып, оқығанына өз пікірін білдіре отырып, шығармашылық жұмыстарды жазу (шығарма, мысал, пікір, әдеби кейіпкермен репортаж, сұхбат)
Бағалау және салыстыру
7.3.3.1 тәжік, орыс, қазақ және әлемдік әдебиеттегі жақын тақырыпты, жанрды және келелі мәселелерінің жиынтығы туралы шығармаларды (немесе үзінділерін) салыстыру
3-тоқсан
Әдебиеттегі сатира және әзіл-сықақ
1. Х. Юсуфи "Отанға махаббат", "Отан".
2. Б. Рахимзода "Мұғалім", "Менің ұлы халқым".
3. А. Шукухи "Біз бейбітшілік жағындамыз", "Үлкендерге құрмет".
4. Л. Шерали "Анама", "Жоғалған тіл".
Түсіну және жауап беру
7.1.1.1 терминдерді түсіну: астарлы әңгіме, аңыз, баллада, мысал, әдеби бағыт, классицизм, фантастикалық әңгіме, комедия, фэнтези, сатира, әзіл-оспақ, гротеск, сарказм, ирония, көркем бөлшегі, лирикалық кейіпкер, ырғақ және рифм, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора;

7.1.2.1 понимать художественное произведение в деталях, включая известную и неизвестную информацию;
7.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты произведения, связанные с характеристикой лирического героя и/или образа-персонажа;
7.1.5.1 пересказывать (кратко, подробно, выборочно) содержание произведения или отрывка, выражая своҰ мнение о героях и событиях;
7.1.6.1 давать аргументированный ответ на проблемный вопрос
Анализ и интерпретация
7.2.5.1 характеризовать героев произведения на основе деталей и цитата из текста;
7.2.6.1 анализировать сюжет и композицию, художественные образы и оформлять своҰ представление в таблицах, схемах, кластерах, презентациях;
7.2.7.1 определять отношение автора к главным и второстепенным героям, аргументируя свою позицию;
7.2.8.1 анализировать изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса в художественном тексте (аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры), основные приемы комического (сатира, юмор, гротеск, ирония, сарказм)
Оценка и сравнительный анализ
7.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в средствах создания образов
Четверть 4
Мораль, этика, ценности
1. Ю. Баласагуни. Тема и содержание "Құтадғу билик". Результаты некоторых советов.
2. Х.А. Яссави. Фольклор и творчество тюркоязычных народов.
3. А. Тажибаев. "Дождь", "Издалека", "Любимая".
4. Х. Бекхожин. "Ветер", "Домбра", "Для таджикского друга"
Понимание и ответы на вопросы
7.1.4.1 составлять сложный план;
7.1.5.1 пересказывать (кратко, подробно, выборочно) содержание произведения или отрывка, выражая своҰ мнение о героях и событиях
Анализ и интерпретация
7.2.1.1 определять жанр и его признаки (притча, баллада, басня, легенда, комедия, лирическое стихотворение, фэнтези, фантастический рассказ);
7.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять роль эпиграфа и его смысл; 7.2.4.1 анализировать в прозаическом, драматическом и лирическом произведениях эпизоды, важные для характеристики главных и второстепенных героев;
7.2.5.1 характеризовать героев произведения на основе деталей и цитата из текста;
7.2.7.1 определять отношение автора к главным и второстепенным героям, аргументируя свою позицию;
7.2.9.1 писать творческие работы (сочинения, притча, отзыв, репортаж, интервью с литературным героем), выражая своҰ отношение к прочитанному, используя изобразительные средства языка
Оценка и сравнительный анализ
7.3.4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, уместности цитирования, композиционного единства

7.1.2.1 көркем шығармаларды егжей-тегжейлі түсіну, белгілі және белгісіз ақпараттарды қосқанда;
7.1.3.1 лирикалық кейіпкер және/немесе кейіпкер бейнесінің сипаттамасымен дәйексөзді өз бетімен тауып, үзіндіні мәнерлеп жатқа оқу;
7.1.5.1 шығарманың немесе үзіндінің қаһармандары мен оқиғасы туралы өз пікірін білдіре отырып мазмұнын (қысқа, толық, ішінара) айтып беру;
7.1.6.1 мәселелі сұраққа дәлелді жауап беру
Талдау және интерпретация
7.2.5.1 мәтіндегі цитаталар негізіндегі детальдарды қолданып шығарма кейіпкерлеріне мінездеме жасау;
7.2.6.1 сюжет пен композицияға талдау жасау, және өз елестетуіңді сурет, схема, кластер, презентациятүрінде безендіру;
7.2.7.1 өз позициясын ұстанып, бас және басқа кейіпкерлерге автордың қатынасын анықтау;
7.2.8.1 көркем мәтіндегі поэтикалық синтаксис пішіндеріне және бейнелеу құралдарына (аллитерациялар, ассонанстар, аллегориялар, инверсиялар, анафоралар) талдау жасау, комедиялық негізгі түрлері (сатира, юмор, гротеск, ирония, сарказм, әзіл-сықақ)
Бағалау және салыстыру
7.3.2.1 әдеби бейнелерді құру арқылы ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттай отырып, көркем туындының шығармаларын басқа да өнер туындыларының түрлерімен салыстыру
4-тоқсан
Мораль, этика, құндылық
1. Ж. Баласағұн "Құтадғу білік" тақырыбы және мазмұны. Кейбір кеңестердің қорытындысы.
2. Х.А. Яссауи. Түркі тілді халықтардың фольклоры және шығармашылығы.
3. Ә. Тәжібаев "Жаңбыр", "Алыстан", "Сүйіктім".
4. Қ. Бекқожин "Жел", "Домбыра", "Тәжік досыма".
Түсіну және жауап беру
7.1.4.1 күрделі жоспар құру;
7.1.5.1 шығарманың немесе үзіндінің қаһармандары мен оқиғасы туралы өз пікірін білдіре отырып мазмұнын (қысқа, толық, ішінара) айтып беру;
Талдау және интерпретация
7.2.1.1 жанрды және оның белгілерін (астарлы әңгіме, баллада, аңыз әңгіме, аңыз, комедия, лирикалық өлең, фэнтези, қиял-ғажайып әңгіме) анықтау;
7.2.3.1 эпиграф рөлін және оның мәнін түсіндіру шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу;
7.2.4.1 бас кейіпкерден басқа кейіпкерлер мінездемелері үшін маңызды драмалық, прозалық және лирикалық шығармалардың эпизодтарына талдау жасау;
7.2.5.1 мәтіндегі цитаталар негізіндегі детальдарды қолданып шығарма кейіпкерлеріне мінездеме жасау;
7.2.7.1 өз позициясын ұстанып, бас және басқа кейіпкерлерге автордың қатынасын анықтау;
7.2.9.1 тілдің бейнелеу құралдарын пайдалана отырып, оқығанына өз пікірін білдіре отырып, шығармашылық жұмыстарды жазу (шығарма, мысал, пікір, әдеби кейіпкермен репортаж, сұхбат)
Бағалау және салыстыру
7.4.4.1 ауызша және жазбаша пікірлерді (өзінің, сыныптастарының)
тақырыптың толықтығы мен тереңдігі, дәйексөз орындылығы, композициялық бірлігі тұрғысынан бағалау

4) 8 класс:
Тема
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
Четверть 1
Дети и взрослые
1. "Авесто", "Дерево Ассурик", "Подвиг Ардашера Бобакона", "Памятник Зариров".
2. А. Рудаки. Ода "Жалоба о старости", "История вина".
3. А. Фирдауси. Эпоси "Шохнаме", "Рустам и Сухраб", "Борьба Рустама с Исфандияром".
4. А. Сино. "Ал-конун", "Китоб–уш-шифо", "Донишнома".
Понимание и ответы на вопросы
8.1.1.1 понимать термины: романтизм и реализм как литературные направления, исторический образ (персонаж), трагедия, комедия, поэма, символ, психологический параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, автобиографизм;
8.1.2.1 понимать художественное произведение, критически осмысливая, различать открытую и скрытую (подтекст) информацию;
8.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, отражающие тематику произведения;
8.1.4.1 составлять сложный цитатный план;
8.1.5.1 пересказывать содержание произведения или отрывка, используя разные приемы цитирования;
8.1.6.1 давать
аргументированный ответ на проблемный вопрос, используя цитаты
Анализ и интерпретация
8.2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая своҰ мнение о проблематике;
8.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять значение вставных эпизодов;
8.2.5.1 характеризовать героев произведения, их поступки, мотивы поведения, значение имен и фамилий
Оценка и сравнительный анализ
8.3.1.1 участвовать в обсуждении произведения, отстаивая свою точку зрения, оценивая поведение, поступки героев, позицию автора
Четверть 2
Любовь и честь
1. А. Туси. "Лугати форс", "Гаршоспнома".
2. У. Кайковус. "Кабуснаме", раздели "Право детей" и "Гость и гостеприимство".
3. Н. Хусрав. "Зод-ул-мусофирин", "Джамеъ-ул-хикматайн", "Сафарнома".
4. О. Хайям. Тема и содержание "Наврузнаме".
Понимание и ответы на вопросы
8.1.2.1 понимать художественное произведение, критически осмысливая, различать открытую и скрытую (подтекст) информацию;
8.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, отражающие тематику произведения
Анализ и интерпретация
8.2.1.1 определять жанр и его признаки (трагедия, комедия, поэма);
8.2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая своҰ мнение о проблематике;
8.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять значение вставных эпизодов;
8.2.6.1 анализировать систему образов, хронотоп, структуру произведения и оформлять своҰ представление с помощью различных способов свҰртывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, ПОПС-формулы, диаграммы);

4) 8-сынып:
Тақырып
Оқылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Балалар мен ересектер
1. "Авесто", "Ассурик ағашы", "Ардашер Бобакон ерлігі", "Зариров ескерткіші".
2. А. Рудаки "Кәрілік туралы шағым" мадақ жыры, "Модари май".
3. А. Фирдауси "Шохнаме", "Рустам мен Сухраб", "Исфандияр мен Рустамның күресі" дастандары.
4. А. Сино "Ал-конун", "Китоб–уш-шифо", "Донишнома".
Түсіну және жауап беру
8.1.1.1 терминдерді түсіну: романтизм және реализм сияқты әдеби бағыттар, тарихи бейне бойынша (кейіпкер), трагедия, комедия, поэма, символ, психологиялық параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, автобиографизм;
8.1.2.1 көркем шығарманы түсіну, сыни ойлау, ашық және жасырын (сөздің астары) ақпараттарды ажырату;
8.1.3.1 шығарманың тақырыбын айқындатын дәйексөзді өз бетімен тауып, үзіндіні мәнерлеп жатқа оқу;
8.1.4.1 күрделі дәйекті жоспар құру;
8.1.5.1 дәйексөздің түрлі тәсілдерін пайдалана отырып шығарманың немесе үзіндінің мазмұнын айтып беру;
8.1.6.1 мәселелі сұраққа дәйексөзді пайдаланып дәлелді жауап беру
Талдау және интерпретация
8.2.2.1 мәселелер туралы өз пікірін айта отырып шығарманың тақырыбын және идеясын анықтау;
8.2.3.1 қойылған эпизод мәнін түсіндіру, шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу;
8.2.5.1 шығарма кейіпкерлерінің әрекеті, мінез-құлқына, аты мен тегінің маңызына мінездеме жасау
Бағалау және салыстыру
8.4.1.1 өз көзқарастарын қорғап, кейіпкерлердің мінез-құлықтары мен іс-әрекеттерін, автордың позициясын бағалай отырып, шығармаларды талдауға қатысу
2-тоқсан
Махаббат және ар-намыс
1. А. Туси "Лугати форс", "Гаршоспнома".
2. У. Кайковус "Кабуснаме", "Бала құқығы" және "Қонақ және қонақжайлылық" бөлімдері.
3. Н. Хусрав "Зод-ул-мусофирин", "Джамеъ-ул-хикматайн", "Сафарнома".
4. О. Хайям "Наврузнаме" тақырыбы және мазмұны.
Түсіну және жауап беру
8.1.2.1 көркем шығарманы түсіну, сыни ойлау, ашық және жасырын (сөздің астары) ақпараттарды ажырату;
8.1.3.1 шығарманың тақырыбын айқындатын дәйексөзді өз бетімен тауып, үзіндіні мәнерлеп жатқа оқу
Талдау және интерпретация
8.2.1.1 жанрды және оның белгілерін (трагедия, комедия, поэма) анықтау;
8.2.2.1 мәселелер туралы өз пікірін айта отырып шығарманың тақырыбын және идеясын анықтау;
8.2.3.1 қойылған эпизод мәнін түсіндіру, шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу;
8.2.6.1 бейне жүйесіне талдау жасау, хронотоп, шығарманың құрылымын және ақпаратты қысқартудың әр түрлі тәсілдер көмегімен (сызбалар, кестелер, интеллект-карталар, ментальды карталар, ПОПС-формулалар, диаграммалар) безендіру;

8.2.7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям;
8.2.8.1 анализировать способы авторской характеристики героев, изобразительные средства, в том числе звукопись и цветопись, фигуры поэтического синтаксиса (риторические фигуры, антитезы, перифразы инверсии, анафоры, градацию), литературные приемы (символ, психологический параллелизм, автобиографизм;
8.2.9.1 писать творческие работы (письмо литературному герою, сценарии), выражая отношение к герою, его поступкам, используя изобразительные средства
Оценка и сравнительный анализ
8.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя специфические средства создания образов в разных видах искусства
Четверть 3
Сатира и юмор
1. С. Газнави. "Наука укращения человека" "Дом Лукмана".
2. Абумаолии Насрулло. "Калила и Димна", глава "Ворона и савы".
3. Фаромарз ибн Худодод. Книга "Хитрый Самак", Эпос "Самак и его приключение".
4. Анварии Абаверди. "Сборник", ода "СлҰзы Хуросана"
Понимание и ответы на вопросы
8.1.1.1 понимать термины: романтизм и реализм как литературные направления, исторический образ (персонаж), трагедия, комедия, поэма, символ, психологический параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, автобиографизм;
8.1.5.1 пересказывать содержание произведения или отрывка, используя разные приемы цитирования;
8.1.6.1 давать
аргументированный ответ на проблемный вопрос, используя цитаты
Анализ и интерпретация
8.2.4.1 анализировать эпизоды произведений, объяснять их связь с проблематикой и роль в развитии сюжета;
8.2.5.1 характеризовать героев произведения, их поступки, мотивы поведения, значение имен и фамилий;
8.2.6.1 анализировать систему образов, хронотоп, структуру произведения и оформлять своҰ представление с помощью различных способов свҰртывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, ПОПС-формулы, диаграммы);
8.2.7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям;
8.2.8.1 анализировать способы авторской характеристики героев, изобразительные средства, в том числе звукопись и цветопись, фигуры поэтического синтаксиса (риторические фигуры, антитезы, перифразы инверсии, анафоры, градацию), литературные приемы (символ, психологический параллелизм, автобиографизм
Оценка и сравнительный анализ
8.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя специфические средства создания образов в разных видах искусства;
8.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской, русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/
проблематике/ жанру, учитывая особенности национальной культуры
Четверть 4
Мечты и реальность

8.2.7.1 кейіпкерге авторлық қатынаспен қараудың түрлерін анықтау;
8.2.8.1 кейіпкерлерге
авторлық сипаттама беру тәсілдеріне,
бейнелеу құралдарына, поэтикалық синтаксис пішіндеріне (риторикалық пішіндер, антитездер, перифразалар инверсиялар, анафоралар, градациялар),
әдеби тәсілдеріне (символдар, психологиялық параллелизм, өмірбаян) талдау жасау;
8.2.9.1 тілдің бейнелеу құралдарынпайдалана отырып,
кейіпкерлерге, оның іс-қылықтарына өз пікірін білдіре отырып, шығармашылық жұмыстарды жазу (әдеби кейіпкерге хат, сценарийлер)
Бағалау және салыстыру
8.3.2.1 өнер түрлерінен бейнелерді құру арқылы арнайы ортаны сипаттай отырып, көркем туындының шығармаларын басқа да өнер туындыларының түрлерімен салыстыру
3-тоқсан
Сатира және әзіл-сықақ
1. С. Газнави "Илм ?омаи пок" "Лукманның үйі",
2. Абумаолии Насрулло "Калила және Димна", "Қарға мен үкі" тарауы.
3. Фаромарз ибн Худодод "Қу Самак" кітабы, "Самак және оның бастан кешкендері" дастаны.
4. Анварии Абаверди "Жинақ", "Хуросанның көз жасы" мадақ өлеңі.
Түсіну және жауап беру
8.1.1.1 терминдерді түсіну: романтизм және реализм сияқты әдеби бағыттар, тарихи бейне бойынша (кейіпкер), трагедия, комедия, поэма, символ, психологиялық параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, автобиографизм;
8.1.5.1 дәйексөздің түрлі тәсілдерін пайдалана отырып шығарманың немесе үзіндінің мазмұнын айтып беру;
8.1.6.1 мәселелі сұраққа дәйексөзді пайдаланып дәлелді жауап беру
Талдау және интерпретация
8.2.4.1 сюжет дамуының рөлі және олардың мәселелермен байланысын түсіндіру, шығарма эпизодына талдау жасау;
8.2.5.1 шығарма кейіпкерлерінің әрекеті, мінез-құлқына, аты мен тегінің маңызына мінездеме жасау;
8.2.6.1 бейне жүйесіне талдау жасау, хронотоп, шығарманың құрылымын және ақпаратты қысқартудың әр түрлі тәсілдер көмегімен (сызбалар, кестелер, интеллект-карталар, ментальды карталар, ПОПС-формулалар, диаграммалар) безендіру;
8.2.7.1 кейіпкерге авторлық қатынаспен қараудың түрлерін анықтау;
8.2.8.1 кейіпкерлерге
авторлық сипаттама беру тәсілдеріне,
бейнелеу құралдарына, поэтикалық синтаксис пішіндеріне (риторикалық пішіндер, антитездер, перифразалар инверсиялар, анафоралар, градациялар),
әдеби тәсілдеріне (символдар, психологиялық параллелизм, өмірбаян) талдау жасау;
Бағалау және салыстыру
8.3.2.1 өнер түрлерінен бейнелерді құру арқылы арнайы ортаны сипаттай отырып, көркем туындының шығармаларын басқа да өнер туындыларының түрлерімен салыстыру;
8.3.3.1 тәжік, орыс, қазақ және әлемдік әдебиеттегі жақын тақырыпты, жанрды және келелі мәселелерінің жиынтығы туралы шығармаларды (немесе үзінділерін) ұлттық мәдениет ерекшеліктерін ескере отырып, салыстыру
4-тоқсан
Армандар және шындық

1. Ф.А. Нишопури. "Азия", "Рассказ" и рассказы из "Тазкират-ул-авлиҰ"
2. Х. Шервони "Сборник", басня "Тухфат-ул-ирокайн"
3. Теория литературы. Искусство "Вопросы и ответы". Идея и содержание искусство "Вопросы и ответы".
4. Н. Ганжави.
Эпос "Хамса", содержание эпоса "Искардарнаме"
Понимание и ответы на вопросы
8.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, отражающие тематику произведения;
8.1.4.1 составлять сложный цитатный план
Анализ и интерпретация
8.2.1.1 определять жанр и его признаки (трагедия, комедия, поэма);
8.2.4.1 анализировать эпизоды произведений, объяснять их связь с проблематикой и роль в развитии сюжета;
8.2.6.1 анализировать систему образов, хронотоп, структуру произведения и оформлять своҰ представление с помощью различных способов свҰртывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, ПОПС-формулы, диаграммы);
8.2.7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям;
8.2.8.1 анализировать способы авторской характеристики героев, изобразительные средства, в том числе звукопись и цветопись, фигуры поэтического синтаксиса (риторические фигуры, антитезы, перифразы инверсии, анафоры, градацию), литературные приемы (символ, психологический параллелизм, автобиографизм;
8.2.9.1 писать творческие работы (письмо литературному герою, сценарии), выражая отношение к герою, его поступкам, используя изобразительные средства
Оценка и сравнительный анализ
8.3.1.1 участвовать в обсуждении произведения, отстаивая свою точку зрения, оценивая поведение, поступки героев, позицию автора;
8.3.4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного единства и фактологической точности
5) 9 класс:
Тема
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
Четверть 1
Странности любви
1. С. Шерози. Язык и произношение "Бустан" и "Гулистан"
2. Дж. Балхи. "Басня о культуре", рассказ "Продавец и попугай"
3. А.Х. Дехлави. "Хамса", эпосы "Дувалрони и Хизрхан".
4. М.А. Бухорои. "Лубоб-ул-албоб", "Джоме-ул-хикоят".
5. Ибн Ямин. "За пол ячменя не купят".
Понимание и ответы на вопросы
9.1.1.1 понимать термины: жанр, сонет, роман, лирическое отступление, типизация, психологизм, внутренний монолог, оксюморон, хронотоп, градация, парцелляция, афоризм;
9.1.2.1 понимать художественное произведение, критически осмысливая, выражать своҰ отношение к услышанному или прочитанному;
9.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой произведения;
9.1.5.1 пересказывать содержание произведения, используя разные приемы пересказа, творчески переосмысливая развитие сюжета;
9.1.6.1 давать развернутый
аргументированный ответ на проблемный вопрос со ссылкой на источники
Анализ и интерпретация
9.2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию;
9.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, различать виды композиции,
объяснять значение лирических отступлений;
9.2.5.1 характеризовать героев произведения на основе их социальных и межличностных отношений;
9.2.8.1 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса (эпитеты, сравнения метафоры, олицетворения, риторические фигуры, антитезы, перифразы аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры, градацию, парцелляцию)
Оценка и сравнительный анализ
9.3.1.1 участвовать в обсуждении произведения, объясняя свою позицию с учетом различных мнений, оценивая актуальность проблематики произведения
Четверть 2
Тема маленького человека

1. Ф.А. Нишопури. "Азия", "Әңгіме" және "Тазкират-ул-авлиҰ" шығармасынан әңгімелер.
2. Х. Шервони "Жинақ", "Тухфат-ул-ирокайн" мысалы.
3. Әдебиет теориясы. "Сұрақтар мен жауаптар" өнері "Сұрақтар мен жауаптар" өнерінің идеясы және мазмұны.
4. Н. Ганжави
"Хамса" дастаны, "Искардарнаме" дастанының мазмұны.
Түсіну және жауап беру
8.1.3.1 шығарманың тақырыбын айқындатын дәйексөзді өз бетімен тауып, үзіндіні мәнерлеп жатқа оқу;
8.3.4.1
күрделі дәйекті жоспар құру
Талдау және интерпретация
8.2.1.1 жанрды және оның белгілерін (трагедия, комедия, поэма) анықтау;
8.2.4.1 сюжет дамуының рөлі және олардың мәселелермен байланысын түсіндіру, шығарма эпизодына талдау жасау;
8.2.6.1 бейне жүйесіне талдау жасау, хронотоп, шығарманың құрылымын және ақпаратты қысқартудың әр түрлі тәсілдер көмегімен (сызбалар, кестелер, интеллект-карталар, ментальды карталар, ПОПС-формулалар, диаграммалар) безендіру;
8.2.7.1 кейіпкерге авторлық қатынаспен қараудың түрлерін анықтау;
8.2.8.1 кейіпкерлерге
авторлық сипаттама беру тәсілдеріне,
бейнелеу құралдарына, поэтикалық синтаксис пішіндеріне (риторикалық пішіндер, антитездер, перифразалар инверсиялар, анафоралар, градациялар),
әдеби тәсілдеріне (символдар, психологиялық параллелизм, өмірбаян) талдау жасау;
8.2.9.1 тілдің бейнелеу құралдарынпайдалана отырып,
кейіпкерлерге, оның іс-қылықтарына өз пікірін білдіре отырып, шығармашылық жұмыстарды жазу (әдеби кейіпкерге хат, сценарийлер)
Бағалау және салыстыру
8.4.1.1 өз көзқарастарын қорғап, кейіпкерлердің мінез-құлықтары мен іс-әрекеттерін, автордың позициясын бағалай отырып, шығармаларды талдауға қатысу;
8.4.4.1 ауызша және жазбаша пікірлерді (өзінің, сыныптастарының)
тақырыптың толықтығы мен тереңдігі, дәйексөз орындылығы, композициялық бірлігі мен фактологиялық дәлдік тұрғысынан бағалау
5) 9-сынып:
Тақырып
Оқылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Махаббат тауқыметі
1. С. Шерози "Бустан" мен "Гулистан" тілі және айтылуы.
2. Дж. Балхи "Мәдениет туралы мысал", "Саудагер және тотықұс" әңгімесі
3. А.Х. Дехлави "Хамса", "Дувалрони және Хизрхан" дастандары.
4. М.А. Бухорои "Лубоб-ул-албоб", "Джоме-ул-хикоят".
5. Ибн Ямин "Ба ними ?ав нахаранд".
Түсіну және жауап беру
9.1.1.1 терминдерді түсіну: жанр, сонет, роман, лирикалық шегініс, типтеу, психологизм, ішкі монолог, оксюморон, хронотоп, градация, парцелляция, афоризм;
9.1.2.1 көркем шығармаларды түсіну, сыни ойлау, оқылған немесе тыңдалғанға өз көзқарасын білдіру;
9.1.3.1 шығарманың проблемаларына байланысты дәйексөзді өз бетімен тауып, үзіндіні мәнерлеп жатқа оқу;
9.1.5.1 сюжеттің дамуын шығармашыл түрде ойлап, әңгімелеудің түрлі тәсілдерін пайдаланып шығарманың мазмұнын айтып беру;
9.1.6.1 дереккөздерге сілтеме жасалған мәселелі сұраққа кең түрде дәлелді жауап беру
Талдау және интерпретация
9.2.2.1 өз позициясын дәлел келтіруі және өзектілігі туралы өз пікірін айта отырып шығарманың тақырыбын және идеясын анықтау;
9.2.3.1 лирикалық ауытқулардың мәнін түсіндіру, композиция түрлерін ажырату, шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу;
9.2.5.1 шығарма кейіпкерлерінің әлеуметтік және тұлғааралық қарым-қатынасына мінездеме жасау;
9.2.8.1 бейнелерді жасау құралдары мен тәсілдеріне, бейнелеу құралдары мен поэтикалық синтаксис пішіндеріне
(эпитеттер, метафоралар, кейіптеу, риторикалық пішіндер, антитездер, перифраза, аллитерациялар, ассонанстар, аллегория, инверсия, анафоралар, градация, парцелляция) талдау жасау
Бағалау және салыстыру
9.4.1.1 әр түрлі пікірлерді ескеріп, шығармалардың
келелі мәселелерінің жиынтығын бағалай отырып, өз ұстанымын түсіндіре отырып
шығармаларды талдауға қатысу;
2-тоқсан
Кішкентай адам тақырыбы

1. У. Закони. "Кошка и мишка". Тезис "Десять разделов".
2. Х. Шерози. Проза "Не горюй", "Ораторы"
3. К. Худжанди. "Чужеземец", художественная проза К. Худжанди.
4. А. Джоми. "Семь цветов радуги", "Бахористон", " Мудрость Искандера"
Понимание и ответы на вопросы
9.1.2.1 понимать художественное произведение, критически осмысливая, выражать своҰ отношение к услышанному или прочитанному;
9.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой произведения
Анализ и интерпретация
9.2.1.1 определять жанр и его признаки (сонет, роман, роман в письмах);
9.2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию;
9.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, различать виды композиции,
объяснять значение лирических отступлений;
9.2.6.1 анализировать художественный мир произведения, оформляя своҰ представление с помощью различных способов свертывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, ПОПС-формулы, диаграммы);
9.2.7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям и изображаемым событиям;
9.2.8.1 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса (эпитеты, сравнения метафоры, олицетворения, риторические фигуры, антитезы, перифразы аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры, градацию, парцелляцию);
9.2.9.1 писать сочинения на литературные и свободные темы, рецензии (на спектакли и/или экранизации произведения)
Оценка и сравнительный анализ
9.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в средствах создания образов, выделяя индивидуальные авторские приемы
Четверть 3
Сатира общества
1. А. Навои. Сборник стихов А. Навои. "Тухфат-ул-афкор", "Возможности подростков".
2. Х.В. Кошифи. "Поведение Мухсина", "Анвории Сухайли".
Понимание и ответы на вопросы
9.1.1.1 понимать термины: жанр, сонет, роман, лирическое отступление, типизация, психологизм, внутренний монолог, оксюморон, хронотоп, градация, парцелляция, афоризм;
9.1.5.1 пересказывать содержание произведения, используя разные приемы пересказа, творчески переосмысливая развитие сюжета; 9.1.6.1 давать развернутый
аргументированный ответ на проблемный вопрос со ссылкой на источники
Анализ и интерпретация
9.2.4.1 анализировать в произведении эпизоды, важные для определения конфликта, объяснять связь с другими эпизодами;
9.2.5.1 характеризовать героев произведения на основе их социальных и межличностных отношений;
9.2.6.1 анализировать художественный мир произведения, оформляя своҰ представление с помощью различных способов свертывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, ПОПС-формулы, диаграммы);
9.2.7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям и изображаемым событиям;
9.2.8.1 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса (эпитеты, сравнения метафоры, олицетворения, риторические фигуры, антитезы, перифразы аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры, градацию, парцелляцию)
Оценка и сравнительный анализ
9.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в средствах создания образов, выделяя индивидуальные авторские приемы;
9.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской, русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/ проблематике/ жанру, учитывая особенности национальной культуры, объяснять позицию авторов
Четверть 4
Тайны человеческой души

1. У. Закони "Тышқан мен мысық". "Он бөлім" тезисі.
2. Х. Шерози "Қайғырма" прозасы, "Ораторлар".
3. К. Худжанди "Жатжұрттық",
К. Худжандидің көркем прозасы.
4. А. Джоми
"?афт авранг", "Бахористон", "Ескендірдің даналығы"
Түсіну және жауап беру
9.1.2.1 көркем шығармаларды түсіну, сыни ойлау, оқылған немесе тыңдалғанға өз көзқарасын білдіру;
9.1.3.1 шығарманың проблемаларына байланысты дәйексөзді өз бетімен тауып, үзіндіні мәнерлеп жатқа оқу
Талдау және интерпретация
9.2.1.1 жанрды және оның белгілерін (сонет, роман, хаттардағы роман) анықтау;
9.2.2.1 өз позициясын дәлел келтіруі және өзектілігі туралы өз пікірін айта отырып шығарманың тақырыбын және идеясын анықтау;
9.2.3.1 лирикалық ауытқулардың мәнін түсіндіру, композиция түрлерін ажырату, шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу;
9.2.6.1 туындының көркемдік әлеміне талдау жасау, шығарманың құрылымын және ақпаратты қысқартудың әр түрлі тәсілдер көмегімен (сызбалар, кестелер, интеллект-карталар, ментальды карталар, ПОПС-формулалар, диаграммалар) безендіру;
9.2.7.1 кейіпкерге және оқиғаны бейнелеуге авторлық қатынаспен қараудың түрлерін анықтау;
9.2.8.1 бейнелерді жасау құралдары мен тәсілдеріне, бейнелеу құралдары мен поэтикалық синтаксис пішіндеріне
(эпитеттер, метафоралар, кейіптеу, риторикалық пішіндер, антитездер, перифраза, аллитерациялар, ассонанстар, аллегория, инверсия, анафоралар, градация, парцелляция) талдау жасау;
9.2.9.1 әдеби және еркін тақырыптарға шығарма және пікір (спектакльдерге және/немесе шығармаларың экрандалуына) жазу
Бағалау және салыстыру
9.4.2.1 өнер түрлерінен бейнелерді құру арқылы ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттап жеке авторлық тәсілдерін сипаттай отырып, көркем туындының шығармаларын басқа да өнер туындыларының түрлерімен салыстыру
3-тоқсан
Қоғамға сатира
1. А. Навои А.Навои өлеңдерінің жинағы. "Тухфат-ул-афкор", "Жеткіншектер мүмкіндіктері".
2. Х.В. Кошифи "Мухсиннің мінез-құлқы", "Анвории Сухайли".
Түсіну және жауап беру
9.1.1.1 терминдерді түсіну: жанр, сонет, роман, лирикалық шегініс, типтеу, психологизм, ішкі монолог, оксюморон, хронотоп, градация, парцелляция, афоризм;
9.1.5.1 сюжеттің дамуын шығармашыл түрде ойлап, әңгімелеудің түрлі тәсілдерін пайдаланып шығарманың мазмұнын айтып беру;
9.1.6.1 дереккөздерге сілтеме жасалған мәселелі сұраққа кең түрде дәлелді жауап беру
Талдау және интерпретация
9.2.4.1 басқа эпизодтармен байланысын түсіндіру, кикілжіңді анықтау үшін маңызды шығармадағы эпизодтарға талдау жасау;
9.2.5.1 шығарма кейіпкерлерінің әлеуметтік және тұлғааралық қарым-қатынасына мінездеме жасау;
9.2.6.1 туындының көркемдік әлеміне талдау жасау, шығарманың құрылымын және ақпаратты қысқартудың әр түрлі тәсілдер көмегімен (сызбалар, кестелер, интеллект-карталар, ментальды карталар, ПОПС-формулалар, диаграммалар) безендіру;
9.2.7.1 кейіпкерге және оқиғаны бейнелеуге авторлық қатынаспен қараудың түрлерін анықтау;
9.2.8.1 бейнелерді жасау құралдары мен тәсілдеріне, бейнелеу құралдары мен поэтикалық синтаксис пішіндеріне
(эпитеттер, метафоралар, кейіптеу, риторикалық пішіндер, антитездер, перифраза, аллитерациялар, ассонанстар, аллегория, инверсия, анафоралар, градация, парцелляция) талдау жасау
Бағалау және салыстыру
9.4.2.1 өнер түрлерінен бейнелерді құру арқылы ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттап жеке авторлық тәсілдерін сипаттай отырып, көркем туындының шығармаларын басқа да өнер туындыларының түрлерімен салыстыру;
9.4.3.1 тәжік, орыс, қазақ және әлемдік әдебиеттегі жақын тақырыпты, жанрды және келелі мәселелерінің жиынтығы туралы шығармаларды (немесе үзінділерін) ұлттық мәдениет ерекшеліктерін ескеріп, авторлардың ұстанымын түсіндіре отырып, салыстыру
4-тоқсан
Адам жанының құпиялары

1. К. Бинои. Эпос "Бехруза и Бахрама", научно-литературное наследство поэта.
2. Б. Хилоли. "Царь и бродяга", эпос "Лейли и Маджнун".
3. З.М. Восифи. "Бадое-ул-вакое", распространение науки и искусство. Советы ученого.
4. З. Нахшаби "Тутинома", "КуллиҰт и джузиҰт", "Лаззат-ун-нисо".
Понимание и ответы на вопросы
9.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой произведения;
9.1.4.1 составлять тезисный план
Анализ и интерпретация
9.2.1.1 определять жанр и его признаки (сонет, роман, роман в письмах);
9.2.4.1 анализировать в произведении эпизоды, важные для определения конфликта, объяснять связь с другими эпизодами;
9.2.6.1 анализировать художественный мир произведения, оформляя своҰ представление с помощью различных способов свертывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, ПОПС-формулы, диаграммы);
9.2.7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям и изображаемым событиям;
9.2.8.1 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса (эпитеты, сравнения метафоры, олицетворения, риторические фигуры, антитезы, перифразы аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры, градацию, парцелляцию);
9.2.9.1 писать сочинения на литературные и свободные темы, рецензии (на спектакли и/или экранизации произведения)
Оценка и сравнительный анализ
9.3.1.1 участвовать в обсуждении произведения, объясняя свою позицию с учетом различных мнений, оценивая актуальность проблематики произведения;
9.3.4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности
Приложение 29
к приказу и.о. Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 25 октяюбря 2017 года № 545
Приложение 218-1
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Краеведение" для
5-7 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. "Краеведение" – учебный интегрированный курс, который дополняет общеобразовательные учебные предметы "История Казахстана", "Казахская литература" ("Казахский язык и литература" для школ с неказахским языком обучения), "География", "Музыка" и способствует изучению истории, природы, культуры родного края.
2. Целью курса является формирование знаний о географических, исторических, культурных, природных и других факторах, характеризующих в комплексе формирование и развитие родного края; воспитание чувства любви к родному краю, бережного отношения к окружающей природе.

1. К. Бинои "Бехруза мен Бахрам" дастаны, ақынның ғылыми-әдеби мұрасы.
2. Б. Хилоли "Патша мен қаңғыбас", "Лейлі мен Мәжнүн" дастаны.
3. З.М. Восифи "Бадое-ул-вакое", өнер мен ғылымды тарату. Ғалым кеңестері.
4. З. Нахшаби "Тутинома", "КуллиҰт и джузиҰт", "Лаззат-ун-нисо".
Түсіну және жауап беру
9.1.3.1 шығарманың проблемаларына байланысты дәйексөзді өз бетімен тауып, үзіндіні мәнерлеп жатқа оқу;
9.1.4.1 тезисті жоспар құру
Талдау және интерпретация
9.2.1.1 жанрды және оның белгілерін (сонет, роман, хаттардағы роман) анықтау;
9.2.4.1 басқа эпизодтармен байланысын түсіндіру, кикілжіңді анықтау үшін маңызды шығармадағы эпизодтарға талдау жасау;
9.2.6.1 туындының көркемдік әлеміне талдау жасау, шығарманың құрылымын және ақпаратты қысқартудың әр түрлі тәсілдер көмегімен (сызбалар, кестелер, интеллект-карталар, ментальды карталар, ПОПС-формулалар, диаграммалар) безендіру;
9.2.7.1 кейіпкерге және оқиғаны бейнелеуге авторлық қатынаспен қараудың түрлерін анықтау;
9.2.8.1 бейнелерді жасау құралдары мен тәсілдеріне, бейнелеу құралдары мен поэтикалық синтаксис пішіндеріне
(эпитеттер, метафоралар, кейіптеу, риторикалық пішіндер, антитездер, перифраза, аллитерациялар, ассонанстар, аллегория, инверсия, анафоралар, градация, парцелляция) талдау жасау;
9.2.9.1 әдеби және еркін тақырыптарға шығарма және пікір (спектакльдерге және/немесе шығармаларың экрандалуына) жазу
Бағалау және салыстыру
9.4.3.1 әр түрлі пікірлерді ескеріп, шығармалардың
келелі мәселелерінің жиынтығын бағалай отырып, өз ұстанымын түсіндіре отырып
шығармаларды талдауға қатысу;
9.4.4.1 ауызша және жазбаша пікірлерді (өзінің, сыныптастарының)
тақырыптың толықтығы мен тереңдігі, дәйексөз орындылығы, композициялық және стилдік бірлігі мен фактологиялық дәлдік тұрғысынан бағалау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
міндетін атқарушысының
2017 жылғы 25 қазандағы
№ 545 бұйрығына
29-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
218-1-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-7-сыныптарына арналған
"Өлкетану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Өлкетану" – "Қазақстан тарихы", "Қазақ әдебиеті" (қазақ тілді емес мектептерге "Қазақ тілі мен әдебиеті"), "География", "Музыка" жалпы білім беретін оқу пәндерін толықтыратын кіріктірілген оқу курсы және туған өлкенің тарихын, табиғатын, мәдениетін оқуға ықпал етеді.
2. Курстың мақсаты – туған өлкенің қалыптасуы мен дамуын кешенді сипаттайтын географиялық, тарихи, мәдени, табиғи және басқа да факторлар туралы білім қалыптастыру; туған елге деген сүйіспеншілік сезімге, қоршаған табиғи ортаны аялауға тәрбиелеу болып табылады.

3. Задачи курса:
1) расширение, углубление знаний и навыков, полученных на занятиях по истории Казахстана, географии, казахской литературе и музыке;
2) формирование знаний об основных этапах и особенностях исторического процесса на территории родного края с древности до наших дней;
3) расширение знаний о природных богатствах, об исторических памятниках и объектах культуры родного края;
4) расширение круга знаний о традиционных ремеслах, культурном и литературном наследии края и людях, являющихся гордостью региона;
5) воспитание чувства уважения к уникальности природы, истории и культуры родного края; ответственного отношения за ее сохранность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Краеведение"
4. Объем учебной нагрузки курса "Краеведение" составляет:
1) в 5 классе – 5 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 7 часов в учебном году;
3) в 7 классе – 8 часов в учебном году. Всего – 20 часов.
5. Материал интегрированного курса "Краеведение" изучается в рамках учебных предметов "История Казахстана", "Казахская литература" ("Казахский язык и литература" для школ с неказахским языком обучения), "География", "Музыка" в 5-7 классах.
6. Распределение объема учебной нагрузки курса "Краеведение" по классам и предметам:
1) в 5 классе:
"История Казахстана" – 4 часа;
"Музыка" – 1 час;
2) в 6 классе:
"История Казахстана" – 4 часа;
"Казахская литература" ("Казахский язык и литература" для школ с неказахским языком обучения) – 2 часа;
"Музыка" – 1 час;
3) в 7 классе:
"История Казахстана" – 4 часа;
"Казахская литература" ("Казахский язык и литература" для школ с неказахским языком обучения) – 2 часа;
"География" – 2 часа.
7. Базовое содержание курса 5 класса:
1) "Легенды и сказания родного края";
2) "Памятники истории вокруг нас";
3) "Исторические личности края: бии, акыны, батыры и палуаны";
4) "Экспонаты заговорили (посещение краеведческого музея)";
5) "Симфония родного края".
8. Базовое содержание курса 6 класса:
1) "Топонимы – свидетели времен минувших (история края в названиях)";
2) "Хранители культурно-исторических традиций: народные ремесла края";
3) "Одна страна – одна судьба (народы моего края)";
4) "Живые свидетели Истории родного края";
5) "Мой край родной в стихах и прозе";
6) "Искусство краеведческих описаний";
7) "Таланты родной земли".
9. Базовое содержание курса 7 класса:
1) "Туристские маршруты";
2) "Неравнодушные сердца";
3) "Летопись родного края";
4) "История моей школы";
5) "Родной край на страницах публицистики";
6) "Электронная энциклопедия "Мой край родной";
7) "Флора и фауна родного края";

3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) Қазақстан тарихы, география, қазақ әдебиеті және музыка пәндері сабақтарында алынған білімдері мен дағдыларын кеңейту, тереңдету;
2) ежелгі дәуірден бастап қазіргі уақытқа дейінгі туған жер аумағында болып жатқан тарихи процестердің негізгі кезеңдері мен ерекшеліктері туралы білім қалыптастыру;
3) туған өлкенің табиғи байлықтары, тарихи ескерткіштері және мәдени нысандары туралы білімдерін кеңейту;
4) туған өлкенің дәстүрлі қолөнері, мәдени және әдеби мұралары мен өңір мақтанышына айналған адамдар туралы білімдерін кеңейту;
5) туған өлкенің бірегей табиғаты, тарихы мен мәдениетіне деген құрмет сезімдеріне тәрбиелеу; оларды қорғауға жауапкершіліктерін арттыру.
2-тарау. "Өлкетану" оқу курсының мазмұнын ұйымдастыру
4. "Өлкетану" оқу курсы бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта – оқу жылында 5 сағат;
2) 6-сыныпта – оқу жылында 7 сағат;
3) 7-сыныпта – оқу жылында 8 сағат. Барлығы – 20 сағат.
5. "Өлкетану" кіріктірілген оқу курсының материалдары
5-7-сыныптардағы "Қазақстан тарихы", "Қазақ әдебиеті" (қазақ тілді емес мектептерге "Қазақ тілі мен әдебиеті"), "География", "Музыка" оқу пәндерінің аясында оқытылады.
6. "Өлкетану" курсының оқу жүктемесін сыныптар мен пәндерге бөлу:
1) 5-сыныпта:
"Қазақстан тарихы" – 4 сағат;
"Музыка" – 1 сағат;
2) 6-сыныпта:
"Қазақстан тарихы" – 4 сағат;
"Қазақ әдебиеті" (қазақ тілді емес мектептерге "Қазақ тілі және әдебиеті") – 2 сағат;
"Музыка" – 1 сағат;
3) 7-сыныпта:
"Қазақстан тарихы" – 4 сағат;
"Қазақ әдебиеті" (қазақ тілді емес мектептерге "Қазақ тілі мен әдебиеті") – 2 сағат;
"География" – 2 сағат.
7. "Өлкетану" курсының 5-сыныптағы базалық мазмұны:
1) "Туған өлкенің аңыз-ертегілері";
2) "Біздің айналамыздағы тарихи ескерткіштер";
3) "Өңірдің тарихи тұлғалары: билер, батырлар мен палуандар";
4) "Жәдігерлер сыр шертеді (өлкетану мұражайына бару)";
5) "Туған өлке симфониясы".
8. "Өлкетану" курсының 6-сыныптағы базалық мазмұны:
1) "Топонимдер – өткен заманнын куәгерлері (өлке тарихы атауларында)";
2) "Мәдени-тарихи дәстүрді сақтаушылар: өлкенің ұлттық қолөнері";
3) "Бір ел – бір тағдыр (менің өлкемнің халықтары)";
4) "Туған өлке тарихының тірі куәгерлері";
5) "Менің туған өлкем өлеңдер мен прозада";
6) "Өлкені сипаттау өнері";
7) "Туған жердің таланттары".
9. "Өлкетану" курсының 7-сыныптағы базалық мазмұны:
1) "Туристік маршруттар";
2) "Жомарт жүрек";
3) "Туған өлкенің жылнамасы";
4) "Менің мектебімнің тарихы";
5) "Туған өлке публицистика беттерінде";
6) "Менің туған өлкем" электрондық энциклопедиясы;
7) "Туған өлкенің флорасы мен фаунасы";

8) "Визитная карточка моего края: разработка краеведческой базы данных".
Глава 3. Система целей обучения
Предмет
Темы
Цели обучения
5 класс
Обучающиеся должны:
1
История Казахстана
Легенды и сказания родного края
знать легенды и сказания о родном крае; и анализировать смысл и значение легенд и сказаний; осознавать значение исторического и культурного наследия прошлых поколений
2
Памятники истории вокруг нас
знать памятники своего края; понимать уникальность памятников истории родного края; передавать историю возникновения, объяснять значение каждого из важнейших памятников своего края
3
Исторические личности края: бии, акыны, батыры и палуаны
знать, какие бии, акыны, батыры и палуаны вошли в историю края; уметь доказывать, что эти герои не случайно вошли в историю
4
Экспонаты заговорили (посещение краеведческого музея)
понимать, что такое исторический экспонат; знать роль экспонатов в передаче исторического наследия; уметь объяснять, что означают конкретные экспонаты
5
Музыка
Симфония родного края
иметь представление об особенностях музыкального творчества в родном крае; иметь первоначальные навыки создания музыкальных каталогов на электронных носителях на основе коллективной работы – создания аудиокаталога "30 песен и мелодий моего края"
6 класс
Обучающиеся должны:
6
История Казахстана
Топонимы – свидетели времен минувших (история края в названиях)
знать, что значат названия местности, городов, рек, озер, гор; уметь объяснять историю появления этих названий
7
Хранители культурно-исторических традиций: народные ремесла края
знать, какие ремесла являются традиционными для данного края; знать мастеров, внесших вклад в возрождение и развитие наследия традиционной художественной культуры края
8
Одна страна – одна судьба (народы моего края)
знать особенности формирования населения края; знать и с уважением воспринимать обычаи и традиции народов края
9
Живые свидетели Истории родного края
определять категории, по которым дифференцируются живые свидетели Истории: ветераны Великой отечественной войны, ветераны тыла, ветераны труда, воины-афганцы, целинники, почетные жители, заслуженные педагоги и врачи; знать о подвигах земляков – участников войны и тыла
10
Казахская литература/ Казахский язык и литература
Мой край родной в стихах и прозе
знать поэтические и прозаические произве дения, в которых описывается природа родного края, его история; знать творчество поэтов и писателей родного края, собирать данные об их творчестве и готовить презентации; читать наизусть одно стихотворное произведение, посвященное родному краю
11
Искусство краеведческих описаний
анализировать краеведческие описания с точки зрения информативности текста, его художественных, языковых особенностей; иметь первоначальные навыки написания прозаических отрывков в рамках краеведения
12
Музыка
Таланты родной земли
уметь рассказывать о творчестве жырши-термеши, певцов и композиторов родного края
7 класс
Обучающиеся должны:
13
История Казахстана
Туристские маршруты
иметь представление о том, что такое туристские маршруты; иметь первоначальные навыки разработки туристских маршрутов
14
Неравнодушные сердца
знать, что такое меценатство и спонсорство; уметь объяснять, что сделано конкретными людьми и что можно делать для поддержки своей малой родины
15
Летопись родного края
определять основные исторические этапы развития края на основе источников; знать шежире родного края;
уметь находить нужную информацию, связанную
с родным краем (аул, район, город, область), в музеях, архивах, библиотеках, интернете;
уметь составлять хронологию исторических событий
16
История моей школы
уметь находить нужную информацию из различных источников;
уметь составлять вопросы для интервью и проводить его;
уметь передавать историю своей школы
17
Казахская литература/ Казахский язык и литература
Родной край на страницах публицистики
знать, какие газеты и журналы издаются в
регионе;
анализировать статьи и очерки о родном крае, о людях с точки зрения объективности, информативности, глубины содержания, выразительности, эмоционального воздействия
18
Электронная энциклопедия "Мой край родной"
знать, что такое энциклопедия;
уметь подбирать материал для энциклопедии;
определять направления краеведения;
принимать участие в коллективной работе по составлению электронной энциклопедии по направлениям краеведения
19
География
Флора и фауна родного края
знать растительный мир региона;
знать, какие представители животного мира характерны для региона;
знать, что такое Красная книга, и какие
животные, обитающие в регионе, попали в Красную книгу
20
Визитная карточка моего края: разработка краеведческой базы данных
определять формы представления материала;
разрабатывать информационные материалы различного формата, содержащие основные справочные сведения о крае;
уметь компоновать материалы с целью оказания максимального эмоционального воздействия на читателя/слушателя

8) "Менің өлкемнің визит карточкасы: өлкетанудың деректер базасын әзірлеу".
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
Пән
Тақырыптар
Оқу мақсаттары
5-сынып
Білім алушылар:
1
Қазақстан тарихы
Туған өлкенің аңыз-ертегілері
туған өлке туралы аңыз-ертегілерді білу;
аңыз-ертегілердің мән-мағанасын түсіну және талдау;
өткен ұрпақтың тарихи және мәдени мұрасын сақтау мен толықтыруды ұғыну
2
Біздің айналамыздағы тарихи ескерткіштер
туған өлкедегі ескерткіштерді білу;
туған өлкедегі тарихи ескерткіштердің құндылығын түсіну;
туған өлкенің маңызды ескерткіштерінің әрқайсысының пайда болу тарихын түсіндіріп айта білу
3
Өңірдің тарихи тұлғалары: билер, батырлар мен палуандар
туған өлкенің тарихына кірген билер, ақындар, батырлар мен палуандарды білу;
бұл тұлғалардың туған өлке тарихына бекер кірмегендігін дәлелдей білу
4
Жәдігерлер сыр шертеді (өлкетану музейіне бару)
тарихи жәдігердің не екендігін білу;
тарихи мұраны жеткізудегі жәдігердің рөлін білу;
нақты жәдігерлер нені білдіретінін түсіндіре білу
5
Музыка
Туған өлке симфониясы
туған өлкедегі музыкалық өнердің ерекшеліктері
туралы түсінігінің болуы;
"Менің туған өлкемнің 30 әні мен әуені" аудиокаталогын ұжымдық жұмыс нәтижесінде құрастыру үшін электрондық музыкалық каталог құрастырудың бастапқы дағдыларының болуы
6-сынып
Білім алушылар:
6
Қазақстан тарихы
Топонимдер – өткен заманның куәгерлері (өлке тарихы атауларында)
жергілікті жер, қалалар, өзендер, көлдер, таулар атаулар нені білдіретінін білу;
бұл атаулардың пайда болу тарихын түсіндіре білу
7
Мәдени-тарихи дәстүрді сақтаушылар: өлкенің ұлттық қолөнері
жергілікті жерге қандай дәстүрлі қолөнер тән екендігін білу;
туған өлкенің дәстүрлі көркем мәдениетін жандандыруға үлесін қосқан шеберлерді білу
8
Бір ел – бір тағдыр (менің өлкемнің халықтары)
туған өлке халқының қалыптасу тарихын білу;
туған жеріндегі ұлттардың салт-дәстүрін білу және құрметпен қабылдау
9
Туған өлке тарихының тірі куәгерлері
туған өлке тарихының тірі куәгерлерін саралау категорияларын білу: Ұлы Отан соғысы ардагерлері, тыл ардагерлері, еңбек ардагерлері, ауған-әскерлері, тың игерушілер, құрметті тұрғындар, еңбегі сіңген педагогтер мен дәрігерлер;
соғыс және тыл ардагерлерінің ерліктері туралы білу
10
Менің туған өлкем өлеңдер мен прозада
туған өлкенің табиғаты және тарихы сипатталатын поэтикалық және прозалық шығармаларды білу;
туған өлкенің ақындары мен жазушыларының шығармашылығын білу, олардың шығармашылығы туралы деректер жинау және презентация дайындау;
туған өлкеге арналған бір өлеңді жатқа мәнерлеп оқу
11
Өлкені сипаттау өнері
мәтіннің ақпараттылық, оның көркемдік, тілдік ерекшеліктері негізінен өлкетану сипаттамаларын талдау;
өлкетану аясында прозалық үзінділер жазудың алғашқы дағдыларын меңгеру.
12
Туған жердің таланттары
туған өлкенің жыршы-термеші, әнші және сазгерлерінің шығармашылығы туралы әңгімелей білу
7-сынып
Білім алушылар:
13
Қазақстан тарихы
Туристік маршруттар
туристік маршрут дегеннің не екенін білу;
туристік маршруттар құрастырудың алғашқы дағдыларын меңгеру
14
Жомарт жүрек
демеушілік және меценаттық дегеннің не екенін білу;
нақты адамдардың істеген жақсылықтары туралы және өзінің туған жерін қолдау үшін не істеуге болатынын білу
15
Туған өлкенің жылнамасы
дереккөздер негізінде өлке дамуының тарихи маңызды кезеңдерін анықтау;
туған өлкенің шежіресін білу;
мұражайлардан, мұрағаттардан, кітапханалардан, интернеттен туған өлкеге (ауыл, аудан, қала, облыс) қатысты қажетті ақпаратты табу;
тарихи оқиғалардың хронологиясын құрастыра білу
16
Менің мектебімнің тарихы
түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу;
сұхбаттасуға қажетті сұрақтар қою және сұхбат жүргізу;
өз мектебінің тарихын әңгімелей білу
17
Қазақ әдебиеті/
Қазақ тілі мен әдебиеті
Туған өлке публицистика беттерінде
өңірде шығатын газет-журналдарды білу;
туған өлке туралы, шындық көзқарас тұрғысынан адамдар туралы мақалалар мен очерктерді ақпараттылығы, мазмұнының тереңдігі, эмоционалдық әсері тұрғысынан талдау
18
"Менің туған өлкем" электрондық энциклопедиясы
энциклопедия ұғымын түсіну;
энциклопедияға қажетті материалдарды іріктей білу;
өлкетанудың бағыттарын анықтау;
өлкетанудың бағыттары бойынша электрондық энциклопедия құрастырудың ұжымдық жұмысына қатысу
19
География
Туған өлкенің флорасы мен фаунасы
өлкенің өсімдік жамылғысын білу;
өлкеге тән жануарлар дүниесін білу;
Қызыл кітап деген не екенін және өңірдің Қызыл кітабына кірген жануарларды білу
20
Туған өлкемнің визит карточкасы: өлкетанудың деректер базасын әзірлеу
материалды ұсыну формасын анықтау;
өлке туралы негізгі анықтамалық мәліметтерді қамтитын түрлі форматтағы ақпараттық материалдарды әзірлеу;
оқырманға/тыңдарманға эмоционалдық әсер ету мақсатында материалдарды жинақтай білу

10. Учебная программа вводится в действие с 2018-2019 учебного года.
Приложение 30
к приказу и.о. Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 25 октября 2017 года № 545
Приложение 218-2
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Общество и религия"
для 8 класса уровня основного среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа была разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начальное, основное среднее, общее среднее образование), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Значимость дисциплины "Общество и религия" обусловливается тем, что она должна стать органичной частью современного образовательного пространства в качестве интегрированного социально-гуманитарного предмета, содействующего становлению духовной личности, обладающей научным мировоззрением и национальным самосознанием, способной на основе осмысления культурно-исторического опыта цивилизаций, базовых ценностей светского общества и понимания его основных тенденций развития систематизировать научные знания о религии и ее роли в современном историческом процессе. В данном аспекте особое значение имеет Концепция государственной политики в религиозной сфере Республики Казахстан на 2017-2020 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 20 июня 2017 года № 500, на основе которой будут создаваться и осуществляться различные образовательные стратегии.
3. Учебный предмет "Общество и религия" является по сути информационно-просветительским, поэтому в основе педагогического подхода к его обучению являются светскость, неконфессиональность.
4. Объектом изучения предмета "Общество и религия" является многообразие событий, явлений и процессов, происходивших в ходе развития религиозной культуры человечества от древнейших времен до современности.
5. Цель обучения предмету:
1) формирование у обучающихся представления о месте религии в мировом историческом процессе, о многообразии ее взаимосвязей и взаимоотношений, о светскости и светских устоях государства и общества на основе исключительно научных знаний о религиях;
2) привитие уважения к религиозной культуре других народов и иммунитета к радикальной идеологии религиозного экстремизма и фанатизма.
6. Задачи обучения предмету:
1) реализация принципа обеспечения государством светского характера системы образования;
2) формирование у обучающихся научных знаний об истории религий и их специфических особенностях;

10. Оқу бағдарламасы 2018-2019 оқу жылынан бастап енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
міндетін атқарушысының
2017 жылғы 25 қазандағы
№ 545 бұйрығына
30-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
218-2-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 8-сыныбына арналған
"Қоғам және дін" пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. "Қоғам және дін" пәнінің маңыздылығы – зайырлы қоғамның негізгі құндылықтары мен даму тенденцияларын түсінетін, дін және оның тарихи процестегі рөлі туралы ғылыми білімді жүйелеуге қабілетті, ғылыми дүниетаным мен ұлттық санаға ие, өркениеттің тарихи-мәдени тәжірибесі негізінде ойлай алатын рухани тұлғаның қалыптасуына мүмкіндік беретін кіріктірілген әлеуметтік-гуманитарлық пән ретінде заманауи білім беру кеңістігінің негізгі бөлігі болу. Осы тұрғыда Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 20 маусымдағы № 500 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының дін саласындағы мемлекеттік саясатының 2017-2020 жылдарға арналған Тұжырымдамасы негізінде түрлі білім беру стратегиялары қалыптастырылып, жүзеге асырылатын болады.
3. "Қоғам және дін" оқу пәні негізінен ақпараттық-ағартушылық, сондықтан білім берудегі негізгі педагогикалық тәсілі – зайырлы, конфессиялық емес болып табылады.
4. "Қоғам және дін" пәнінің зерттеу объектісі ежелгі заманнан қазіргі кезеңге дейінгі адамзаттың діни мәдениетінің даму барысындағы оқиғалар, құбылыстар мен үрдістердің алуантүрлілігі болып табылады.
5. Оқу пәнінің мақсаты:
1) білім алушыларға әлемдік тарихи процестегі діннің орны, оның өзара байланысы мен қарым-қатынасы туралы, дін туралы ғылыми білім негізінде зайырлылық және мемлекет пен қоғамның зайырлы негіздері туралы түсінік қалыптастыру;
2) өзге халықтардың діни мәдениетіне құрметпен қарауды, діни экстремизм мен фанатизмнің радикалды идеологиясына қарсы иммунитетті қалыптастыру.
6. Оқу пәнінің міндеттері:
1) мемлекеттің білім беру жүйесінің зайырлы сипатын қамтамасыз ету принципін жүзеге асыру;
2) білім алушылардың діндердің тарихы және олардың өзіндік ерекшеліктері туралы ғылыми білімін қалыптастыру;

3) освоение учащимися знаний о религии как духовном феномене человеческой цивилизации, необходимых для анализа современного этапа развития светского общества и прогнозирования собственной жизнедеятельности;
4) осознание обучающимися самоценности светских принципов развития общества и уникальности религиозных культур народов мира;
5) выработка ценностных ориентаций и личностных убеждений учащихся на основе светских принципов развития гражданского общества и правового государства;
6) определение роли религии в жизни современного общества и человека;
7) выявление связей между ценностями различных религий и вероисповеданий;
8) формирование толерантности к различным религиозным культурам и традициям;
9) воспитание религиозной грамотности на основе знаний о религии и ее истории;
10) формирование иммунитета к различного рода псевдорелигиозным течениям в обществе, способности дорожить историческими традициями казахстанского народа;
11) развитие у учащихся навыков критического мышления при анализе материалов религиозной литературы, электронных ресурсов и СМИ;
12) развитие у обучающихся навыков коммуникативного общения, способности к участию в диалоге по актуальным вопросам в сфере религии.
7. При изучении предмета "Общество и религия" осуществляются межпредметные связи со следующими учебными дисциплинами: "Всемирная история", "История Казахстана", "Русский язык", "Русская литература", "Казахский язык и литература", "География", "Биология", "Физика", "Самопознание".
Глава 2. Базовое содержание учебного предмета
8. Объем учебной нагрузки по предмету "Общество и религия" в 8 классе составляет 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
9. Содержание учебного предмета включает следующие темы:
1) введение: представление о предмете "Общество и религия", его специфике и предназначении. Понятие об обществе и его признаках. Религия в обществе. О достижения Казахстана за годы Независимости (1 час);
2) культура и религия: понятие "культура". Культура материальная и духовная. Культура как результат деятельности человека и общества. Религия и ее функция. Религия как часть духовной культуры цивилизаций. Проникновение религиозного содержания в культуру. Человек как творец, как творение культуры и религиозной культуры. Культура и религия в духовной структуре общества. Многообразие культур и религий как главная особенность современного мира (1 час);
3) древние культы: истоки зарождения религии. Древнейшие культы: понятие, возникновение и характеристика. Тотемизм. Анимизм. Фетишизм. Магия. Шаманизм. Отражение древнейших культов в последующих религиозных представлениях человека (1 час);

3) білім алушылардың зайырлы қоғам дамуының қазіргі кезеңін талдау мен жеке өмірін болжау үшін дін туралы қажетті білімді адамзат өркениетінің құбылысы ретінде меңгеруі;
4) қоғам дамуының зайырлы принциптерінің өзіндік құндылықтары мен әлем халықтарының діни мәдениеттерінің бірегейлігін ұғыну;
5) білім алушылардың азаматтық қоғам мен құқықтық мемлекет дамуының зайырлылық принциптеріне негізделген жеке ұстанымдары мен құндылықтық бағдарын қалыптастыру;
6) қазіргі қоғам мен жеке тұлға өміріндегі діннің рөлін анықтау;
7) әртүрлі діндер мен діни ұстанымдар құндылықтарының арасындағы байланыстарды анықтау;
8) түрлі діни мәдениеттер мен дәстүрлерге төзімділікпен қарауды қалыптастыру;
9) дін және оның тарихы туралы білімнің негізінде діни сауаттылыққа тәрбиелеу;
10) Қазақстан халқының тарихи қалыптасқан дәстүрлерін қастерлеу қабілетін арттыра отырып, қоғамдағы әр түрлі жат діни ағымдарға қарсы иммунитет қалыптастыру;
11) білім алушылардың діни әдебиет, электронды ресурстар мен БАҚ материалдарын талдауға қатысты сыни ойлау дағдыларын дамыту;
12) білім алушылардың коммуникативтік байланыс дағдыларын, дін саласындағы өзекті мәселелер бойынша сұхбаттастық қабілетін дамыту.
7. "Қоғам және дін" пәнін оқыту барысында келесі оқу пәндерімен пәнаралық байланыстарды іске асыру көзделеді: "Дүниежүзі тарихы", "Қазақстан тарихы", "Қазақ тілі", "Қазақ әдебиеті", "Орыс тілі мен әдебиеті", "География", "Биология", "Физика", "Өзін-өзі тану".
2-тарау. Оқу пәнінің базалық мазмұны
8. "Қоғам және дін" пәні бойынша 8-сыныпта оқу жүктемесінің көлемі аптасына 1 сағатты, оқу жылында – 34 сағатты құрайды.
9. Оқу пәнінің мазмұны келесі тақырыптарды қамтиды:
1) кіріспе: "Қоғам және дін" пәні, ерекшелігі және бағыты туралы түсінік. Қоғам және оның белгілері туралы ұғым. Қоғамдағы дін. Қазақстанның Тәуелсіздік жылдарындағы жетістіктері туралы (1 сағат);
2) мәдениет және дін: "мәдениет" ұғымы. Рухани және материалдық мәдениет. Мәдениет адам және қоғам қызметінің нәтижесі ретінде. Дін және оның қызметтері. Дін өркениеттердің рухани мәдениетінің бөлігі ретінде. Мәдениетке діни мазмұнның енуі. Адам мәдениет пен діни мәдениетті қалыптастырушы ретінде. Мәдениет және дін қоғамның рухани құрылымында. Мәдениеттер мен діндердің алуан түрлілігі қазіргі әлемнің басты ерекшелігі ретінде (1 сағат);
3) ежелгі наным-сенімдер: діннің пайда болу алғышарттары. Ежелгі наным-сенімдер: ұғымы, шығу тегі, сипаттамасы. Тотемизм. Анимизм. Фетишизм. Магия. Шаманизм. Ежелгі наным-сенімдердің адамның кейінгі діни түсініктерінде көрініс табуы (1 сағат);

4) основы монотеизма: термин "монотеизм" как религиоведческое, философское, теологическое (богословское) понятие о единобожии. Религиозное представление и учение о Едином Боге. Противоположность монотеизма язычеству и политеизму. Иудаизм, христианство и ислам как монотеистические религии (1 час);
5) мировые религии: понятие "мировые религии". Буддизм, Христианство, Ислам: исторический контекст. Ареал и масштабы распространения мировых религий в современный период. Роль мировых религий в сохранении мира и безопасности обществ и государств (1 час);
6) два взгляда на возникновение человечества: научный и религиозный аспекты. Эволюционные и религиозные мировоззрения. Многообразие взглядов на происхождение жизни (1 час);
7) нравственные принципы в религии: понятие "нравственность". Нравственные принципы как определяющее начало в жизни человека и общества. Добро и зло: моральный выбор. Религия и нравственность. Нравственное содержание мировых религий: общее и особенное (1 час);
8) религиозные символы и мистика: понятия и представления о религиозных символах. Мистика. Символы и мистика как многообразие форм религиозного значения. Символы мировых религий, их отображения и значения (1 час);
9) искусство и религия с периода древнего мира по XIV век. Религия и эстетика. Искусство как отображение духовного облика цивилизаций. Религиозные образы в искусстве (1 час);
10) искусство и религия с XIV века по настоящий период. Роль искусства в обществе и религии. Духовное наследие казахского народа (1 час);
11) мыслители Запада. Влияние западных мыслителей на формирование культуры и прогресса общества (1 час);
12) мыслители Востока. Вклад мыслителей Востока на формирование культуры и прогресса общества (1 час);
13) история религий в Казахстане: от древности до современности. Конфессиональная палитра казахстанского общества (1 час);
14) современный человек и религиозные ценности. Статус человека в обществе и его духовные потребности. О значении религиозных ценностей в жизнедеятельности личности (1 час);
15) жизнь человека – высшая нравственная ценность. Понятие "ценность". Жизнь человека как высшая нравственная ценность. Религиозные учения о жизни и ее ценности (1 час);
16) свобода выбора и религия. Понятия "свобода", "свобода выбора", "свобода совести". Понимание свободы выбора в религиозных традициях. Светское государства как гарант обеспечения прав и свобод человека (1 час);
17) свобода и ответственность. Мыслители человечества о свободе и ответственности. Ответственность – саморегулятор деятельности личности, показатель ее социальной и нравственной зрелости. Мировые религии об ответственности человека (1 час);

4) монотеизм негіздері: "монотеизм" термині дінтанулық, философиялық, теологиялық (құдай ілімі) бір құдайлық ілім ретінде. Жалғыз Құдай туралы діни түсінік. Монотеизмнің пұтқа табынушылық пен политеизмге қарама-қайшылығы. Иудаизм, христиандық және ислам монотеистік діндер ретінде (1 сағат);
5) әлемдік діндер: "әлемдік діндер" түсінігі. Буддизм, христиандық, ислам: тарих негізінде. Қазіргі кезеңдегі әлемдік діндердің таралу ауқымы мен көлемі. Мемлекет пен қоғам қауіпсіздігін және бейбітшілігін сақтаудағы әлемдік діндердің рөлі (1 сағат);
6) адамзаттың пайда болуына қатысты екі көзқарас: ғылыми және діни аспектілері. Эволюциялық және діни дүниетанымдар. Тіршіліктің пайда болуына қатысты көзқарастардың алуантүрлілігі (1 сағат);
7) діндегі адамгершілік қағидалар: "адамгершілік" түсінігі. Адамгершілік қағидалары адам мен қоғам өмірінің айқындаушы бастамасы ретінде. Жақсылық пен зұлымдық: моральдық таңдау. Дін және адамгершілік. Әлемдік діндердің адамгершілік мазмұны: ортақтығы мен ерекшелігі (1 сағат);
8) діни символ және мистика: діни символдар туралы түсініктер мен ұғымдар. Мистика. Символдар және мистика діни белгілер формаларының алуантүрлілігі ретінде. Әлемдік діндердің символдары, олардың бейнеленуі мен мағынасы (1 сағат);
9) өнер және дін: ежелгі дәуірден XIV ғасырға дейін. Дін және эстетика. Өнер өркениеттердің рухани әлемінің көрінісі ретінде. Өнердегі діни бейнелер (1 сағат);
10) XIV ғасырдан бүгінгі күнге дейінгі өнер және дін. Өнердің қоғам мен діндердегі рөлі. Қазақ халқының рухани мұрасы (1 сағат);
11) батыс ойшылдары. Мәдениеттің қалыптасуы мен қоғам дамуына батыс ойшылдарының ықпалы (1 сағат);
12) шығыс ойшылдары. Мәдениеттің қалыптасуы мен қоғам дамуына шығыс ойшылдарының қосқан үлесі (1 сағат);
13) Қазақстандағы діндер тарихы: ежелгі дәуірден қазіргі заманға дейін. Қазақстандық қоғамның конфессиялық алуандылығы (1 сағат);
14) қазіргі заманғы адам және діни құндылықтар. Адамның қоғамдағы статусы және оның рухани қажеттіліктері. Тұлғаның өмірлік іс әрекетіндегі діни құндылықтардың мәні туралы (1 сағат);
15) адам өмірі – басты құндылық. "Құндылық" түсінігі. Адам өмірі ең басты құндылық ретінде. Өмір және оның құндылықтары туралы діни ілімдер (1 сағат);
16) таңдау еркіндігі және дін. "Еркіндік", "таңдау еркіндігі", "ар-ождан бостандығы" ұғымдары. Діни дәстүрлердегі таңдау еркіндігі түсінігі. Зайырлы мемлекет адам құқықтары мен бостандықтарын қамтамасыз етудің кепілі ретінде (1 сағат);
17) еркіндік және жауапкершілік. Адамзат ойшылдары еркіндік пен жауапкершілік туралы. Жауапкершілік – тұлға іс-әрекеттерінің өзін-өзі реттеушісі, оның әлеуметтік және моральдық кемелденуінің көрсеткіші. Әлемдік діндер адам жауапкершілігі туралы (1 сағат);

18) любовь и семейные ценности. Понятие "любовь" как ценность, как качество. Любовь – источник создания семьи. Семейные ценности. Роль семьи в обществе и государстве (1 час);
19) любовь к созидательному труду и религия. Понятия "труд", "созидательный труд". Любовь как источник созидательного труда. Значение труда в религиозных традициях. О роли труда в становлении и развитии конкурентоспособного общества и государства (1 час);
20) глобализация и религия. Понятие "глобализация". Вызовы и угрозы глобализации. Отношение мировых и традиционных религий к глобализации (1 час);
21) экстремизм и терроризм как глобальная угроза современному миру. Понятия "экстремизм" и "терроризм", виды и их сущность. Псевдорелигиозные мотивы экстремизма и терроризма. Почему экстремизм и терроризм выбирают религию? Пути распространения идеологии религиозного экстремизма и терроризма. Запрещенные в республике экстремистские и террористические организации. Законодательная база Республики Казахстан о противодействии экстремизму и терроризму (2 часа);
22) способы вербовки и контроля сознания в деструктивных культах. Понятие и представление о деструктивных культах. Группы риска как объект вербовки. Методы и приемы вербовки и контроля сознания. О противодействии деструктивным культам (1 час);
23) свободомыслие и атеизм в XXI веке. Понятия "свободомыслие", "атеизм". Научное познание в переосмыслении религиозных традиций в третьем тысячелетии. Свободомыслие как противостояние фанатизму и радикальному экстремизму (1 час);
24) наука и религия в контексте истории и современности. Научная и религиозная традиции познания мира. Современные научные достижения и область их применения (1 час);
25) типология государств по их отношению к религии. Понятие "государство". Государство и религия: выстраивание различных систем взаимоотношений. Типы государств по их отношению к религии. Светские государства. Теократические государства. Смешанные государства (1 час);
26) Казахстан – светское государство. Светский характер государства как важное условие успешного развития республики. Конституция (Основной Закон) о светскости государства. Понятие "светскость". Светскость – не атеизм (1 час);
27) борьба добра и зла в религиях XXI века. Понятия "добро" и "зло". Мировые религии о добре и зле. Ценность "добро" как нравственное мерило общества, личности. Зло как антипод нравственности (1 час);
28) нормы поведения человека в обществе. Понятие "норма поведения". Законы государства как регуляторы нормы поведения личности в обществе. Религиозные традиции о поведении человека (1 час);

18) махаббат және отбасы құндылықтары. "Махаббат" ұғымы құндылық әрі сапа ретінде. Махаббат – отбасын құрудың негізі. Отбасылық құндылықтар. Қоғам мен мемлекеттегі отбасының рөлі (1 сағат);
19) жасампаз еңбекке сүйіспеншілік және дін. "Еңбек", "жасампаз еңбек" ұғымдары. Сүйіспеншілік жасампаз еңбектің қайнар көзі ретінде. Діни дәстүрлердегі еңбектің мәні. Бәсекеге қабілетті қоғам мен мемлекеттің дамуындағы еңбектің рөлі (1 сағат);
20) дін және жаһандану. "Жаһандану" ұғымы. Жаһанданудың қауіпі мен қатерлері. Әлемдік және дәстүрлі діндердің жаһандануға қатынасы (1 сағат);
21) экстремизм және терроризм қазіргі әлемнің жаһандық қауіпі ретінде. "Экстремизм" және "терроризм" ұғымдары, түрлері және олардың мәні. Экстремизм және терроризмнің жалған діни себептері. Экстремизм мен терроризм неге дінді таңдайды? Діни экстремизм және терроризм идеологиясының таралу жолдары. Республикада тыйым салынған экстремистік және лаңкестік ұйымдар. Экстремизм мен терроризмге қарсы іс-қимыл туралы Қазақстан Республикасының заңнамалық негізі (2 сағат);
22) деструктивті діни ағымдардағы сананы бақылау және арбау тәсілдері. Деструктивтік ағымдар туралы түсініктер мен көзқарастар. Тәуекел топтар арбаудың объектісі ретінде. Сананы бақылау және арбаудың әдістері және тәсілдері. Деструктивті ағымдарға қарсы тұру туралы (1 сағат);
23) ХХІ ғасырдағы еркін ойшылдық және атеизм. "Еркін ойшылдық", "атеизм" ұғымдары. Үшінші мыңжылдықтағы ғылыми танымның діни дәстүрлерді жаңаша пайымдауы (1 сағат);
24) тарих пен қазіргі заман контекстіндегі ғылым және дін. Әлемді танудағы ғылыми және діни дәстүрлер. Заманауи ғылыми жетістіктер және оларды қолдану аясы (1 сағат);
25) мемлекеттердің дінге қатысы бойынша типологиясы. "Мемлекет" ұғымы. Мемлекет және дін: өзара қарым-қатынастардың түрлі жүйелерін қалыптастыру. Мемлекеттерді дінге қатынасы бойынша түрлері. Зайырлы мемлекеттер. Теократиялық мемлекеттер. Аралас мемлекеттер (1 сағат);
26) Қазақстан – зайырлы мемлекет. Мемлекеттің зайырлы сипаты республиканың табысты дамуының маңызды шарты ретінде. Конституция (Негізгі заң) зайырлы мемлекет туралы. "Зайырлылық" ұғымы. Зайырлылық – ол атеизм емес (1 сағат);
27) XXI ғасырдағы діндердегі жақсылық пен жамандықтың күресі: "Жақсылық" пен "жамандық" түсініктері. Әлемдік діндер жақсылық пен жамандық туралы. "Жақсылық" құндылығы қоғам, тұлға өнегелілігінің өлшемі ретінде. Зұлымдық адамгершіліктің антиподы ретінде (1 сағат).
28) адамның қоғамдағы мінез-құлықтық нормалары. "Мінез-құлық нормалары" түсінігі. Мемлекет заңдары тұлғаның қоғамдағы мінез-құлық нормаларының реттеушісі ретінде. Адамның іс әрекеті туралы діни дәстүрлер (1 сағат);

29) межконфессиональная ситуация в современном Казахстане: религиозная панорама, состояние и динамика развития религиозной ситуации. Государственная политика страны в религиозной сфере. Казахстанская модель межэтнического и межконфессионального согласия. Роль Ассамблеи народа Казахстана в обществе. Традиции казахстанского народа как основы упрочения светских устоев Казахстана (2 часа);
30) веротерпимость, толерантность и согласие как основа гармоничного сосуществования обществ и государств. Понятия и представления о веротерпимости, толерантности и согласии: светский и религиозный контекст. Фундаментальные ценности светского Казахстана. Президент Республики Казахстан о духовной модернизации общества (1 час);
31) политика Президента Республики Казахстан Н.Назарбаева в области установления мира и межконфессионального согласия в стране и международном сообществе. Глобальные инициативы Елбасы по упрочению мира и безопасности в мире (1 час);
32) зачетный урок: общие выводы и заключения по предмету "Общество и религия". Защита творческих работ (1 час).
Глава 3. Педагогические подходы к организации учебного процесса
10. Ценностно-ориентированный подход:
1) в обучении это способ организации и выполнения учебной деятельности, получения и использования ее результатов с позиций определенных ценностей. Ценностно-ориентированный учебный процесс целенаправленно формирует систему ценностей личности обучающегося;
2) реализуются возможности для формирования казахстанского патриотизма, толерантного сознания, уважения к истории, культуре и традициям предков, привития уважения к религиозной культуре других народов и иммунитета к радикальной идеологии религиозного экстремизма и фанатизма;
3) изучая историю религий в различные исторические периоды, обучающиеся систематизируют знания о мировом историческом процессе и о месте в нем религии в многообразии ее взаимосвязей и взаимоотношений, о светскости и светских устоях государства и общества.
11. Личностно-ориентированный подход:
1) в обучении подразумевает субъект-субъектные отношения учителя и обучающихся на уроке, демократическое отношение к обучающимся, уважение личности, наиболее полное раскрытие и формирование положительных морально-этических качеств ученика, его способностей, талантов с учетом потенциальных возможностей;
2) предполагает учет индивидуальных интересов и способностей обучающихся, формирование умения определять и отстаивать свою позицию в процессе обсуждения сложных вопросов относительно места и роли религии в обществе, реализацию права личности самостоятельно оценивать события и делать собственные выводы, иметь собственные убеждения и взгляды на рассматриваемые культурные явления и процессы.

29) қазіргі Қазақстандағы конфессияаралық жағдай: діни панорама, діни ахуалдың жай-күйі мен даму динамикасы. Дін саласындағы мемлекеттік саясат. Этносаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық моделі. Қазақстан халқы Ассамблеясының қоғамдағы рөлі. Қазақ халқының дәстүрі зайырлы Қазақстан ұстанымдарын нығайтудың негізі (2 сағат);
30) діни төзімділік, толеранттық пен келісім мемлекеттер мен қоғамдардың үйлесімді бірге өмір сүру негізі ретінде. Діни төзімділік, толеранттық және келісім ұғымдары мен түсініктері: зайырлы және діни контекст. Зайырлы Қазақстанның іргелі құндылықтары. Қазақстан Республикасының Президенті қоғамның рухани жаңғыруы туралы. (1 сағат);
31) Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың халықаралық қоғамдастық және еліміздегі бейбітшілік пен конфессияаралық келісімді орнату саласындағы саясаты. Елбасының бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтаудағы жаһандық бастамалары (1 сағат);
32) сынақ сабағы: "Қоғам және дін" пәні бойынша жалпы қорытындылар мен тұжырымдар. Шығармашылық жұмыстарды қорғау (1 сағат).
3-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
10. Құндылыққа бағдарланған тәсіл:
1) бұл оқу іс-әрекетін ұйымдастыру мен жүзеге асыру тәсілі, белгілі бір құндылықтар тарапынан оның нәтижелерін алу және қолдану. Құндылықтарға бағытталған оқу процесі білім алушының жеке тұлғалық құндылықтар жүйесін мақсатты түрде қалыптастырады;
2) қазақстандық патриотизмді, толеранттық сананы, тарихқа, ата-баба дәстүрі мен мәдениетіне құрмет көрсетуді, басқа халықтардың діни дәстүрлеріне сыйластықпен қарауды және экстремизм мен фанатизмнің радикалды идеологиясына қарсы иммунитетті қалыптастыру мүмкіндігін жүзеге асырады;
3) әр түрлі тарихи кезеңдегі діндер тарихын оқи отырып, білім алушылар әлемдік тарихи процесс және ондағы діннің орны, өзара байланысы мен қарым-қатынасының алуантүрлілігі, зайырлылық, мемлекет және қоғамның зайырлы негіздері туралы білімдерін жүйелейді.
11. Тұлғаға бағдарланған тәсіл:
1) сабақта мұғалім мен білім алушылардың субъект-субъектілік қатынасты, білім алушыларға қатысты демократиялық көзқарасты, олардың тұлғасына құрметпен қарауды, білім алушылардың моральдық-этикалық қасиеттерін, олардың қабілеттеріне негізделген әлеуетін барынша толық ашып көрсетуді және қалыптастыруды білдіреді;
2) білім алушылардың жеке мүдделері мен қабілеттерін, дербес оқиғаларды талдау және бағалау үшін қоғамдағы діннің орны мен рөліне қатысты кешенді мәселелерді талқылау процесінде өз ұстанымын анықтау және қорғау қабілетін, білім алушылардың қорытындылары мен тұжырымдарын, пайымдауларын және мәдени құбылыстар мен процестерді талқылауда жеке пікірі болу құқықтарын іске асыруды қалыптастырады.

12. Деятельностный подход:
1) деятельностный подход означает, что знания и умения формируются в процессе активной познавательной деятельности обучающегося, которая предполагает самостоятельный поиск, интерпретацию, анализ, обобщение и оценку исторических источников и других обучающих ресурсов;
2) обучающиеся активно участвуют в совместном обсуждении проблемных вопросов, в ролевых играх и активных формах обучения;
3) особое внимание в учебной программе уделяется использованию возможностей по применению и преобразованию новой информации, что способствует формированию функциональной грамотности.
13. Дифференцированный подход:
1) подразумевает специализацию учебного процесса для различных групп обучаемых, создание разнообразных условий обучения для различных групп с целью учета особенностей обучающихся;
2) включает организацию учебной деятельности различных групп обучающихся с помощью специально разработанных средств обучения предмету и приемов дифференциации деятельности;
3) условием организации дифференцированной работы является применение дифференцированных заданий, которые различаются по сложности, познавательным интересам, характеру помощи со стороны учителя.
14. Коммуникативный подход:
1) в обучении это передача и сообщение информации, обмен знаниями, навыками и умениями в процессе речевого взаимодействия двух или более людей;
2) результатом этого подхода является способность осуществлять общение посредством языка, то есть передавать мысли и обмениваться ими в различных ситуациях в процессе взаимодействия с другими участниками общения, правильно используя систему языковых и речевых норм и выбирая коммуникативное поведение, адекватное ситуации общения;
3) процесс обучения включает задания, способствующие формированию умений общения, и режимы работы, адекватные условиям реальной коммуникации (парная и групповая работа).
15. Использование информационно-коммуникационных технологий в процессе преподавания учебного предмета "Общество и религия" предполагает:
1) развитие навыков самостоятельной работы, связанных с поиском информации, ее отбором, сопоставлением и установлением связи между фактами и явлениями;
2) использование мультимедийных ресурсов для расширения знаний обучающихся;
3) использование интерактивных досок для технической поддержки активного обучения;
4) создание творческих проектов по выбранной теме с использованием различных видов компьютерной презентации;
5) использование компьютерных средств коммуникации (например, онлайн-уроков, конференций) для развития творческой активности обучающихся.

12. Іс-әрекеттік тәсіл:
1) білім мен дағдылардың белсенді танымдық іс-әрекет процесінде қалыптасатындығын білдіреді, өз кезегінде бұл тарихи деректер мен басқа да ресурстарды өзіндік іздеу, интерпретациялау, талдау, тұжырымдау мен бағалауды көздейді;
2) білім алушылар өзекті сұрақтарды бірлесіп талқылауға, рөлдік ойындар және басқа да шығармашылық білім беру түрлеріне белсенді қатысады;
3) оқу бағдарламасында жаңа ақпаратты қолдану мен түрлендіру мүмкіндіктерін қолдануға баса назар аударылады, өз кезегінде ол білім алушылардың функционалды сауаттылығын қалыптастыруға мүмкіндік береді.
13. Саралап оқыту тәсілі:
1) оқу процесін білім алушылардың әртүрлі топтарына мамандандырылуын, білім алушылардың жеке қабілеттіліктерін ескеру мақсатында әртүрлі топтарға түрлі жағдайларды жасауды көздейді;
2) білім алушылардың әр түрлі топтарының оқу қызметін, пәннің арнайы жасақталған құралдарының көмегімен және саралап оқыту тәсілдермен ұйымдастыру кіреді;
3) күрделілігі, оқу-танымдық қызығушылықтары, мұғалім тарапынан көмек сипатымен ерекшеленетін сараланған тапсырмаларды қолдану - сараланған оқу іс-әрекеттерін ұйымдастырудың шарты болып табылады.
14. Коммуникативтік тәсіл:
1) оқыту процесінде ақпаратты жеткізу және хабарлау, өзара екі немесе одан да көп адамдар арасындағы коммуникативтік іс-қимыл процесінде білім, білік және дағдылармен алмасуды қамтиды;
2) коммуникативтік тәсілдердің нәтижесі болып тіл арқылы қатынасу қабілеттілігі, яғни тілдік және сөйлеу нормаларын дұрыс пайдаланып және қатынас жағдайына сай тиімді қатынас жүріс-тұрысын таңдай отырып, түрлі жағдайларда қатынас әрекетінің басқа қатысушыларымен ой бөлісу және алмасу қабілеттілігі болып табылады;
3) оқыту процесі дұрыс сөйлеуді қалыптастыруға мүмкіндік беретін тапсырманы, сондай-ақ жұмыс режимдері, шынайы коммуникативтік қарым-қатынасты (жұптық және топтық жұмыс) қамтиды.
15. "Қоғам және дін" пәнін оқыту барысында ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану:
1) ақпаратты іздеу, сұрыптау және фактілер мен құбылыстар арасындағы байланыстар мен айырмашылықтарды анықтау, салыстыруға байланысты өзіндік жұмыс жасау дағдыларын дамыту;
2) білім алушылардың білімін кеңейту үшін мультимедиялық ресурстарды пайдалану;
3) белсенді оқытудың әдіс-тәсілдерін қолдау үшін интерактивті тақталарды пайдалану;
4) компьютерлік презентациялардың алуан түрлерін пайдалана отырып, таңдалған тақырып бойынша шығармашылық жобалар құру;
5) білім алушылардың шығармашылық белсенділігін дамыту үшін компьютерлік байланыс құралдарын (мысалы, онлайн сабақтар, конференциялар) пайдалану.

Глава 4. Требования к уровню подготовки обучающихся
16. Предметные результаты. По окончании 8-го класса обучающиеся должны знать:
1) основные базовые понятия предмета "Общество и религия";
2) историю и закономерности развития религиозных традиций в контексте становления человеческой цивилизации;
3) основные нормы светской и религиозной морали, их значение в выстраивании конструктивных отношений в обществе и сфере ближайшего окружения личности;
4) сущность и значение светских ценностей, нормы высокой этики, веры и религии в жизни человека и общества;
5) о древних культах, мировых и традиционных религиях и их роли в духовной культуре, истории и современности Республики Казахстан;
6) роль искусства в аккумуляции религиозных представлений человечества на различных этапах развития общества;
7) вклад мыслителей прошлого и современности в духовное просвещение цивилизаций;
8) ценность человеческой жизни и сопутствующих ей иных моральных качеств для жизнедеятельности в многообразном мультикультурном и поликонфессиональном мире;
9) динамику и состояние развития религиозной ситуации в стране и мире в эпоху глобализации;
10) влияние религиозной культуры на прогресс в науке, нанотехнологиях, различных аспектах медицины;
11) историю религий в Казахстане;
12) ключевые звенья государственной политики в религиозной сфере Республики Казахстан на среднесрочную перспективу;
13) глобальные инициативы Казахстана и его Лидера – Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева – в сохранении и укреплении мира и безопасности.
17. Личностные результаты.
Обучающиеся должны:
1) уважать и принимать светские ценности общества и государства;
2) бережно, уважительно и толерантно относиться к сведениям, фактам и знаниям о религиях;
3) характеризовать древние культы, мировые и традиционные религии, выделяя их виды, существенные признаки, закономерности возникновения и развития;
4) раскрывать на примерах усвоенные понятия и представления о религиозной культуре и религиозных традициях цивилизаций;
5) оперировать и апеллировать понятийным аппаратом предмета "Общество и религия";
6) анализировать религиозную ситуацию в стране и мире, выявляя общие тенденции и различия;
7) объяснять причинно-следственные и функциональные связи между развитием общества, государства, традиционной и духовной культурой народа;
8) осуществлять поиск соответствующей информации по заданным темам, а также сравнивать и сопоставлять полученные материалы, различая в них факты и мнения, аргументы и выводы;
9) формулировать на основе полученных знаний по предмету собственные суждения и аргументировать позиции по актуальным вопросам в сфере общества и религии;

4-тарау. Білім алушылардың дайындық деңгейіне қойлатын талаптар
16. Пәндік нәтижелер. 8-сыныптың соңында білім алушылар:
1) "Қоғам және дін" пәнінің негізгі базалық ұғымдарын;
2) адамзат өркениетінің қалыптасу тұрғысындағы діни дәстүрлердің даму заңдылықтары мен тарихын;
3) негізгі зайырлы және діни мораль нормаларын, олардың қоғамды және тұлғаны қоршаған ортамен нәтижелі қарым-қатынастар орнатудағы мәнін;
4) адам өмірі мен қоғамдағы зайырлы құндылықтардың, жоғары этика нормаларын, сенім мен діннің мәні мен маңыздылығын;
5) ежелгі діндерді, әлемдік және дәстүрлі діндерді, олардың рухани мәдениеттегі, Қазақстан Республикасы тарихындағы және қазіргі кездегі рөлін;
6) қоғам дамуының әр түрлі кезеңдеріндегі адамзаттың діни танымын қалыптастырудағы өнердің рөлін;
7) өркениеттің рухани жаңғыруына өткен заман және қазіргі кездегі ойшылдардың қосқан үлесін;
8) адам өмірінің құндылығы мен мультимәдениетті, көпконфессиялы әлемде өмір сүру үшін қажетті басқа да моральдық қасиеттерді;
9) жаһандану дәуіріндегі елдегі және әлемдегі діни ахуалдың даму динамикасы және жағдайын;
10) діни мәдениеттің ғылым, нанотехнология, медицинаның түрлі аспектілерінің дамуына әсерін;
11) Қазақстандағы діндер тарихын;
12) Қазақстан Республикасының дін саласындағы мемлекеттік саясатының негізгі буындарының орта мерзімді даму бағыттарын;
13) бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау және нығайту жолындағы Қазақстанның және Ұлт Көшбасшысы – Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың жаһандық бастамаларын білуі тиіс.
17. Тұлғалық нәтижелер.
Білім алушылар:
1) қоғам мен мемлекеттің зайырлы құндылықтарын құрметтеуге және қабылдауға;
2) діндер туралы дәйектерге, фактілер мен білімдерге құрметпен және төзімді қарауға;
3) ежелгі культтер мен әлемдік және дәстүрлі діндерді сипаттауды, олардың түрлерін, негізгі нышандарын, пайда болуы мен даму заңдылықтарын айқындауға;
4) өркениеттің діни дәстүрлерінің және діни мәдениеттер туралы меңгерген көзқарастары мен түсініктерін мысалдар негізінде ашып көрсетуге;
5) "Қоғам және дін" пәнінің ұғымдық аппаратын пайдалану және жүгінуге;
6) ортақ үрдістерді және айырмашылықтарды анықтай отырып, елдегі және әлемдегі діни жағдайды талдауға;
7) мемлекеттің, халықтың дәстүрлі және рухани мәдениетін, қоғам дамуының арасындағы себеп-салдарлық және функционалдық байланыстарын түсіндіруге;
8) пәннің берілген тақырыптарына сәйкес ақпарат іздеу, қабылданған материалдарды салыстыру және талдау, олардың фактілері мен пікірлерін, дәйектері мен қорытындыларын ажырата білуге;
9) пән бойынша алынған білімдер негізінде коғам мен дін саласындағы өзекті сұрақтарға өзіндік пікір қалыптастыру және ұстанымын дәйектеуге;

10) уметь обосновывать суждения, давать определения, приводить доказательства (в том числе от противного);
11) отделять основную информацию от второстепенной, критически оценивать достоверность полученной информации о состоянии и динамике развития религиозной сферы, передавать содержание информации адекватно поставленной цели (сжато, полно, выборочно);
12) готовить устное выступление, творческие работы по актуальным вопросам в сфере религии;
13) осуществлять самостоятельный поиск, анализ и использование собранной информации в разрезе актуальных проблем по учебному предмету;
14) ориентироваться в актуальных общественных и конфессиональных событиях, определять личную гражданскую позицию;
15) осуществлять диалог и конструктивное взаимодействие людей с разными религиозными убеждениями, культурными ценностями и социальным положением;
16) оценивать происходящие события в религиозной сфере с точки зрения казахстанского законодательства и норм морали светского человека, а также противодействия религиозному экстремизму и терроризму.
18. Системно-деятельностные результаты. Обучающиеся должны использовать:
1) знания по предмету "Общество и религия" для укрепления духовной безопасности светского государства;
2) предметные знания в процессе решения учебно-познавательных задач по вопросам религии и государственно-конфессиональных отношений;
3) знания и умения при оценке происходящих событий в религиозной сфере с точки зрения казахстанского законодательства и норм высокой этики;
4) знания при распознавании идеологии религиозного фанатизма, экстремизма и терроризма;
5) критическое мышление при восприятии информации, получаемой из СМИ, социальных сетей, через межличностное общение и массовую коммуникацию;
6) знания для анализа текущей религиозной ситуации в стране и мире;
7) понятия и представления при обработке материалов религиозного содержания;
8) понятийный аппарат предмета для синтезирования духовных ценностей как величайшего наследия всего человечества;
9) научную и популярную информацию об обществе и религиях для использования в проектно-исследовательской деятельности;
10) знания предмета для выработки достойного поведения в обществе, в коллективе, в семье и сфере ближайшего окружения;
11) знания и навыки для умения вести диалог с представителями иных этносов и конфессий, для достижения в общении и диалоге согласия и взаимопонимания, нахождения общих целей и сотрудничества во имя их достижения.

10) ой-пікірін дәйектей алу, анықтамалар беру, дәлел келтіруге (қарсы дәлелді қосқанда);
11) негізгі ақпаратты қосалқы ақпараттан ажырату, дін саласының даму динамикасы мен ахуалы туралы алынған ақпараттың анықтығын сыни бағалау, алға қойған мақсатқа сәйкес ақпараттың мазмұнын дұрыс жеткізуге (ықшамдалған, толық, таңдаулы);
12) дін саласындағы өзекті мәселелер бойынша ауызша баяндама, шығармашылық жұмыс дайындауға;
13) оқу пәнінің өзекті мәселелері аясында жиналған ақпаратты өздігінен іздеу, талдау және пайдалануды жүзеге асыруға;
14) қоғамдық және діни өзекті оқиғаларға бейімделе алу, жеке азаматтық ұстанымын анықтауға;
15) әртүрлі әлеуметтік жағдайдағы, мәдени құндылықтардағы және діни наным-сенімдегі адамдармен сындарлы сұхбат пен қарым-қатынасты жүзеге асыруға;
16) дін саласында болып жатқан іс-шараларды қазақстандық заңнамалар мен зайырлы адамның моральдық нормалары тұрғысынан бағалау, сондай-ақ діни экстремизм мен терроризмге қарсы тұруға қабілетті болуы тиіс.
18. Жүйелі-әрекеттік нәтижелер. Білім алушылар:
1) "Қоғам және дін" пәні бойынша зайырлы мемлекеттің рухани қауіпсіздігін нығайту үшін білімін;
2) дін мәселелері мен мемлекеттік-конфессионалдық қатынастар бойынша оқу-танымдық процестегі тапсырмаларды шешуде пәндік білімін;
3) Қазақстан заңнамасы мен жоғары этикалық нормалар тұрғысынан дін саласындағы болып жатқан оқиғаларды бағалаудағы білімдері мен дағдыларын;
4) діни фанатизм, экстремизм және терроризм идеологияларын танып білудегі білімді;
5) бұқаралық ақпарат құралдарынан, әлеуметтік желілерден, бұқаралық байланыс және тұлға аралық қарым-қатынастан алынған ақпараттарды қабылдауда сыни ойлауды;
6) әлемде және елде болып жатқан діни жағдайды талдай білуді;
7) діни мазмұндағы материалдарды өңдеуде ұғымдар мен танымдарды;
8) рухани құндылықтары бүкіл адамзаттың мұрасы ретінде жинақтау үшін пәндік ұғымдық аппаратты;
9) жобалау және жобалық-зерттеу қызметінде пайдалану үшін қоғам мен дін туралы ғылыми және кең тараған ақпаратты;
10) қоғамда, ұжымда, отбасында және жақын араласатындар арасында лайықты мінез-құлық қалыптастыру үшін пәнді білуде;
11) өзге ұлттар мен конфессиялардың өкілдерімен сұхбат құру үшін, қарым қатынаспен сұхбатта – келісім және өзара түсіністікке жету, ортақ мақсаттарды табу және оларға қол жеткізу үшін бірлесіп қызмет етуде білімі мен дағдыларын қолдана білуі тиіс.