Об утверждении Правил ведения единого кадастра государственного фонда недр и Правил предоставления информации по государственному учету запасов полезных ископаемых государственным органам
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 мая 2018 года № 393. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 июня 2018 года № 17053.
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 29.06.2018.
В соответствии с пунктами 6 и 7 статьи 72 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила ведения единого кадастра государственного фонда недр, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила предоставления информации по государственному учету запасов полезных ископаемых государственным органам, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан, согласно приложению 3 к настоящему приказу.
3. Комитету геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 29 июня 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
К. Ускенбаев
"СОГЛАСОВАН"
Заместитель Премьер – Министра
Республики Казахстан –
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
______________ У. Шукеев

Мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу қағидаларын және Пайдалы қазбалар қорларын мемлекеттік есепке алу бойынша ақпаратты мемлекеттік органдарға ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2018 жылғы 25 мамырдағы № 393 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 13 маусымда № 17053 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертуі!
Осы бұйрық 29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 72-бабының 6 және 7-тармақтарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу қағидалары;
2) Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес пайдалы қазбалардың қорларын мемлекеттік есепке алу бойынша ақпаратты мемлекеттік органдарға беру қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2018 жылғы 29 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
Қ. Өскенбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
______________ Ө. Шөкеев

31 мая 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
______________ Б. Султанов
30 мая 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_________ Т. Сулейменов
25 мая 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
______________ К. Бозумбаев
28 мая 2018 года
Приложение 1
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 25 мая 2018 года № 393
Правила ведения единого кадастра государственного фонда недр
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения единого кадастра государственного фонда недр (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 72 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и определяют порядок ведения единого кадастра государственного фонда недр (далее – единый кадастр).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.06.2023 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Ведение единого кадастра осуществляется уполномоченным органом по изучению недр в целях учета и состояния минерально-сырьевой базы Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок ведения единого кадастра государственного фонда недр
3. Единый кадастр, согласно пункту 1 статьи 72 Кодекса, содержит:
1) сведения о государственном учете полезных ископаемых, их проявлениях и об объектах пространства недр;
2) сведения об участках недр, предоставленных в пользование для геологического изучения недр, разведки и (или) добычи углеводородов, твердых полезных ископаемых, общераспространенных полезных ископаемых, использования пространства недр, а также старательства;
3) сведения о ликвидированных объектах добычи углеводородов и твердых полезных ископаемых, общераспространенных полезных ископаемых, старательства, захоронений вредных веществ, радиоактивных отходов и сброса сточных вод в недра;
4) сведения о государственном учете действующих объектов размещения техногенных минеральных образований.
4. Государственный учет полезных ископаемых, в соответствии с пунктом 2 статьи 72 Кодекса, содержит сведения о месторождениях полезных ископаемых, количестве и качестве основных и совместно с ними залегающих полезных ископаемых, содержащихся в них компонентах, горнотехнических, гидрогеологических, экологических и других характеристиках месторождения, имеющего промышленное значение, их размещении, степени изученности, степени промышленного освоения, добыче, потерях и обеспеченности промышленности полезными ископаемыми, а также об изменениях в оценке ресурсов и запасов полезных ископаемых за отчетный год в результате их добычи или переоценки ресурсов и (или) запасов полезных ископаемых.
По каждому проявлению полезных ископаемых фиксируются геолого-экономические данные о прогнозных (перспективных) ресурсах полезных ископаемых, гидрогеологических и других характеристиках их проявления.
Сведения об объектах пространства недр включают данные о координатах расположения и характеристиках полости недр, о возможности размещения в них производственных, хозяйственных и промышленных объектов и веществ, осуществления в них технологических процессов.

2018 жылғы 31 мамыр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
______________ Б. Сұлтанов
2018 жылғы 30 мамыр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
______________ Т. Сүлейменов
2018 жылғы 25 мамыр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
______________ Қ. Бозымбаев
2018 жылғы 28 мамыр
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
2018 жылғы 25 мамырдағы
№ 393 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 72-бабының 7-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу (бұдан әрі – бірыңғай кадастр) тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.06.2023 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасының минералдық-шикізат базасының жай-күйін есепке алу мақсатында, мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізуді жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
2-тарау. Мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу тәртібі
3. Кодекстің 72-бабының 1-тармағына сәйкес бірыңғай кадастр:
1) пайдалы қазбаларды мемлекеттік есепке алу, олардың көрініс табуы туралы және жер қойнауы кеңістігінің объектілері туралы мәліметтерді;
2) жер қойнауын геологиялық зерттеу, көмірсутектерді, пайдалы қатты қазбаларды, кең таралған пайдалы қазбаларды барлау және (немесе) өндіру, жер қойнауы кеңістігін пайдалану, сондай-ақ кен іздеушілік үшін пайдалануға берілген жер қойнауы учаскелері туралы мәліметтерді;
3) көмірсутектерді және пайдалы қатты қазбаларды, кең таралған пайдалы қазбаларды өндірудің, кен іздеушіліктің, зиянды заттарды, радиоактивті қалдықтарды көмудің және сарқынды суларды жер қойнауына ағызудың жойылған объектілері туралы мәліметтерді;
4) техногендік минералдық түзілімдерді орналастырудың жұмыс істеп тұрған объектілерін мемлекеттік есепке алу туралы мәліметтерді қамтиды.
4. Кодекстің 72-бабының 2-тармағына сәйкес пайдалы қазбаларды мемлекеттік есепке алу пайдалы қазбалардың кен орындары, негізгі және олармен тұтасып жатқан пайдалы қазбалардың саны мен сапасы, олардың құрамындағы құрауыштар, өнеркәсіптік маңызы бар кен орнының тау-кен техникалық, гидрогеологиялық, экологиялық сипаттамалары, олардың орналасуы, зерттелу дәрежесі, өнеркәсіптік игерілу дәрежесі, өндіру, шығындар, өнеркәсіптің пайдалы қазбалармен қамтамасыз етілуі туралы, сондай-ақ пайдалы қазбаларды өндіру немесе олардың ресурстарын және (немесе) қорларын қайта бағалау нәтижесінде есепті жылда пайдалы қазбалар ресурстары мен қорларын бағалаудағы өзгерістер туралы мәліметтерді қамтиды.
Пайдалы қазбалардың әрбір көрініс табуы бойынша пайдалы қазбалардың болжамды (перспективалы) ресурстары, олардың көрініс табуының гидрогеологиялық сипаттамалары туралы геологиялық-экономикалық деректер тіркеледі.
Жер қойнауы кеңістігінің объектілері туралы мәліметтер жер қойнауы қуысының орналасу координаттары мен сипаттамалары туралы, оларда өндірістік, шаруашылық және өнеркәсіптік объектілер мен заттардың орналасу, оларда технологиялық процестерді жүзеге асыру мүмкіндіктері туралы деректерді қамтиды.

5. По каждому участку недр, согласно пункту 3 статьи 72 Кодекса, фиксируются идентификационные характеристики, позволяющие определить участок недр в пространственных границах, его размеры и местоположение, сведения о недропользователе, документах, на основании которых предоставлено право недропользования, сведения о залоге права недропользования, отчетность, геологическая информация.
6. К сведениям о ликвидированных объектах добычи углеводородов, твердых полезных ископаемых, общераспространенных полезных ископаемых, в соответствии с пунктом 4 статьи 72 Кодекса, относятся планы размещения ликвидированных объектов добычи, акты ликвидации и данные о ликвидации последствий добычи.
7. Формирование сведений единого кадастра, согласно пункту 5 статьи 72 Кодекса, обеспечивается за счет:
1) проведения государственного геологического изучения;
2) мониторинга недр;
3) отчетности, представляемых недропользователями;
4) отказа от части или всего участка по разведке, добыче полезных ископаемых и использованию пространства недр;
5) актов ликвидации последствий операций по разведке, добыче твердых полезных ископаемых и использованию пространства недр;
6) отзывов лицензий на разведку и добычу полезных ископаемых и (или) лицензии на пространства недр.
8. Для учета характерных геологических, горнотехнических, гидрогеологических, экологических параметров недропользователями, независимо от форм собственности и источников финансирования составляются паспорта по формам согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11 к настоящим Правилам на следующие виды объектов:
1) месторождения с ресурсами и запасами полезных ископаемых, включенные в государственный учет об изменениях в оценке ресурсов и запасов полезных ископаемых;
2) месторождения, ресурсы и запасы полезных ископаемых которых сняты с государственного учета об изменениях в оценке ресурсов и запасов полезных ископаемых;
3) геологически и пространственно обособленные участки крупных месторождений;
4) проявления твердых полезных ископаемых, для которых установлено наличие хотя бы одного тела (залежи) полезных ископаемых;
5) месторождения всех видов подземных вод, а также выраженные в виде многодебитных родников, месторождения лечебных грязей;
6) перспективные участки поисковых работ, на которые были представлены права недропользования на геологическое изучение недр и на разведку;
7) нефте-, газопроявления;
8) техногенные минеральные образования;

5. Кодекстің 72-бабының 3-тармағына сәйкес жер қойнауының әрбір учаскесі бойынша кеңістік шекараларда жер қойнауы учаскелерін айқындауға мүмкіндік беретін сәйкестендіру сипаттамалары, оның мөлшері мен орналасқан жері, жер қойнауын пайдаланушы, жер қойнауын пайдалану құқығы солардың негізінде берілген құжаттар туралы мәліметтер, жер қойнауын пайдалану құқығының кепілі туралы мәліметтер, жер қойнауын пайдаланушы ұсынған есептілік, геологиялық ақпарат тіркеледі.
6. Кодекстің 72-бабының 4-тармағына сәйкес көмірсутектерді, пайдалы қатты қазбаларды, кең таралған пайдалы қазбаларды өндірудің жойылған объектілері туралы мәліметтер;ге жойылған өндіру объектілерін орналастыру жоспарлары, жою актілері және өндіру салдарын жою туралы деректер жатады.
7. Кодекстің 72-бабының 5-тармағына сәйкес бірыңғай кадастр мәліметтерін қалыптастыру:
1) мемлекеттік геологиялық зерттеуді жүргізу;
2) жер қойнауы мониторингі;
3) жер қойнауын пайдаланушы ұсынатын есептілік;
4) пайдалы қазбаларды барлау, өндіру және жер қойнауы кеңістігін пайдалану учаскеден барлығынан немесе бөлігінен бас тарту;
5) қатты пайдалы қазбаларды барлау, өндіру және жер қойнауы кеңістігін пайдалану жөніндегі операциялар салдарын жою актілері;
6) пайдалы қазбаларды барлауға және өндіруге арналған лицензияны және (немесе) жер қойнауы кеңістігіне арналған лицензияны қайтарып алу есебінен қамтамасыз етіледі.
8. Сипатқа тән геологиялық, тау-кен-техникалық, гидрогеологиялық, экологиялық параметрлерді есепке алу үшін жер қойнауын пайдаланушылар меншік нысанына және қаржыландыру көздеріне қарамастан, осы Қағидаларға 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша мынадай объект түрлеріне паспорт жасайды:
1) пайдалы қазбалардың қоры мен ресурстарын бағалаудағы өзгерістер туралы мемлекеттік есепке енгізілген пайдалы қазбалардың ресурсы мен қоры бар кен орындары;
2) пайдалы қазбалардың қоры мен ресурстарын бағалаудағы өзгерістер туралы мемлекеттік есептен шығарылған пайдалы қазбалардың кен орындары, ресурстары мен қорлары;
3) ірі кен орындарының геологиялық және кеңістік тұрғысынан оқшауланған учаскелері;
4) пайдалы қазбалардың, ең болмаса, бір денесінің (кенжатының) болуы белгіленген қатты пайдалы қазбалар көріністері;
5) барлық жерасты сулары түрлерінің, сондай-ақ көпдебитік бұлақтар түрінде берілген кен орындары, емдік балшықтардың кең орындары;
6) жер қойнауын геологиялық зерттеуге және барлауға жер қойнауын пайдалану құқығы берілген келешегі бар іздеу жұмыстары учаскелері;
7) мұнай, газ көріністері;
8) техногендік минералдық түзілімдер;

9) объекты пространства недр.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.06.2023 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Паспорта объектов составляются в срок не позднее одного месяца с момента наступления одного из следующих случаев:
1) обнаружения в результате геологоразведочных работ месторождений проявлений полезных ископаемых;
2) утверждения или переутверждения запасов полезных ископаемых в государственной комиссии по запасам Республики Казахстан (далее – ГКЗ);
3) утверждения или переутверждения запасов полезных ископаемых в центральной комиссии по запасам Республики Казахстан;
4) утверждения или переутверждения запасов полезных ископаемых в государственной комиссии по экспертизе недр Республики Казахстан;
5) составления отчета компентентного лица по Казахстанскому кодексу публичной отчетности о результатах геологоразведочных работ, минеральных ресурсах и минеральных запасах (далее – KAZRC);
6) завершения разведочных работ по лицензии на использование пространства недр;
7) ежегодно, в случаях складирования отходов при разработке месторождений, обогащения полезных ископаемых и металлургического передела минерального сырья.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.06.2023 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Паспорта составляются в трех экземплярах. Два экземпляра паспорта направляются в территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению недр (далее – территориальное подразделение), третий экземпляр хранит недропользователь.
При складировании техногенных минеральных образований (далее – ТМО), недропользователем составляется паспорт в четырех экземплярах, представляется ежегодно за предыдущий календарный год не позднее 30 апреля текущего за отчетный год: два экземпляра в территориальное подразделение, третий экземпляр в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды, четвертый экземпляр хранит недропользователь.
При складировании ТМО из вскрышных и/или вмещающих пород, сложенных из общераспространенных полезных ископаемых, предполагаемых к использованию в целях реализации, паспорт составляется по форме согласно приложению 11-1 недропользователем в трех экземплярах: два экземпляра в территориальное подразделение, третий экземпляр хранит недропользователь.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 22.09.2020 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

9) жер қойнауы кеңістігінің объектілері.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.06.2023 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Объектілердің паспорттары мына жағдайлардың бірі:
1) кен орындарын геологиялық барлау жұмыстары нәтижесінде пайдалы қазбалар көріністері табылған;
2) Қазақстан Республикасының қорлары жөніндегі мемлекеттік комиссияда (бұдан әрі – ҚМК) пайдалы қазбалардың қорлары бекітілген немесе қайта бекітілген;
3) Қазақстан Республикасының қорлары жөніндегі орталық комиссияда пайдалы қазбалардың қорлары бекітілген немесе қайта бекітілген;
4) Қазақстан Республикасының жер қойнауын сараптау жөніндегі мемлекеттік комиссияда пайдалы қазбалардың қорлары бекітілген немесе қайта бекітілген;
5) Геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері, минералдық ресурстар және минералдық қорлар туралы жария есептіліктің қазақстандық кодексі (бұдан әрі – KAZRC) бойынша құзыретті тұлға есепті жасаған;
6) жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензия бойынша барлау жұмыстары аяқталған сәттен бастап, бір айдан кешіктірмей;
7) кен орындарын игеру, пайдалы қазбаларды байыту және минералдық шикізатты металлургиялық қайта жасау кезінде қалдықтарды қоймаға жинап қойған жағдайда, жыл сайын жасалады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.06.2023 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Паспорт үш данада жасалады. Паспорттың екі данасы жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне (бұдан әрі – аумақтық бөлімше) жіберіледі, үшінші данасын жер қойнауын пайдаланушы өзінде сақтайды.
Техногендік минералдық түзілімдерді (бұдан әрі – ТМТ) қоймаға жинаған кезінде жер қойнауын пайдаланушы паспортты төрт данада жасайды және өткен күнтізбелік жылғы паспорттың екі данасын аумақтық бөлімшеге, үшінші данасын қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға жыл сайын ағымдағы есептік жылдың 30 сәуірінен кешіктірмей ұсынады, төртінші данасын жер қойнауын пайдаланушы өзінде сақтайды.
Кең таралған пайдалы қазбалардан құралған, өткізу мақсатында қолдануы жоспарланған аршу және (немесе) сыйысымды жыныстардан ТМТ жинау кезінде, 11-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер қойнауын пайдаланушы паспортты үш данада жасайды: екі данасын аумақтық бөлімшеге, үшінші данасын жер қойнауын пайдаланушы өзінде сақтайды.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 22.09.2020 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

11. Территориальное подразделение после проверки паспорта направляет один экземпляр национальному оператору по сбору, хранению, обработке и предоставлению геологической информации.
Сноска. Пункт 11 – в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 29.11.2023 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. При складировании ТМО на участке по лицензии пространства недр, паспорта сдаются и по ТМО и по пространству недр.
13. В случае выявления в результате геологоразведочных работ на участке недр проявлений подземных вод недропользователями, независимо от форм собственности и источников финансирования работ, составляются учетные карточки по формам согласно приложениям 12, 13, 14 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.06.2023 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. В случае выявления в результате геологоразведочных работ на участке недр ореолов рассеяния геохимических элементов, геофизических аномалий, геофизических структур, составляются учетные листки по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам и список геофизических (геохимических) аномалий (структур), рекомендованных для проверки, по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.06.2023 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Учетные листки и (или) учетные карточки составляются недропользователем в трех экземплярах, из них: два направляются в территориальное подразделение, третий экземпляр хранит недропользователь.
16. Территориальное подразделение после проверки, направляет один экземпляр учетного листка и (или) учетной карточки национальному оператору по сбору, хранению, обработке и предоставлению геологической информации.
Сноска. Пункт 16 – в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 29.11.2023 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Национальный оператор по сбору, хранению, обработке и предоставлению геологической информации вносит поступившие паспорта, учетные листки и учетные карточки в единый кадастр и обеспечивает:
1) сбор, учет, систематизацию и хранение материалов;

11. Аумақтық бөлімше паспортты тексергеннен кейін бір данасын геологиялық ақпаратты жинау, сақтау, өңдеу және беру жөніндегі ұлттық операторға жібереді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.11.2023 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Жер қойнауы кеңістігінің лицензиясы бойынша учаскеде ТМТ-ны қоймаға жинаған кезде паспорттар ТМТ бойынша да, жер қойнауы кеңістігі бойынша да тапсырылады.
13. Жер қойнауы учаскесінде жүргізілген геологиялық барлау жұмыстары нәтижесінде жерасты суларының көрінісі анықталған жағдайда, жер қойнауын пайдаланушылар меншік нысанына және қаржыландыру көздеріне қарамастан, осы Қағидаларға 12, 13, 14-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша есепке алу карточкасын жасайды.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.06.2023 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Жер қойнауы учаскесінде жүргізілген геологиялық барлау жұмыстары нәтижесінде геохимиялық элементтердің шашырау ореолдары, геофизикалық ауытқулар, геофизикалық құрылымдар анықталған жағдайда, осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепке алу парағы және осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тексеру үшін ұсынылған геофизикалық (геохимиялық) ауытқулар (құрылымдар) тізімі жасалады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.06.2023 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Жер қойнауын пайдаланушы есепке алу парағын және (немесе) есепке алу карточкасын үш данада жасайды, олардың екеуін аумақтық бөлімшеге жібереді, үшінші данасын жер қойнауын пайдаланушы өзінде сақтайды.
16. Аумақтық бөлімше есепке алу парағын және (немесе) есепке алу карточкасын тексергеннен кейін, оның бір данасын геологиялық ақпаратты жинау, сақтау, өңдеу және беру жөніндегі ұлттық операторға жібереді.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.11.2023 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Геологиялық ақпаратты жинау, сақтау, өңдеу және беру жөніндегі ұлттық оператор келіп түскен паспорттарды, есепке алу парақтарын және есепке алу карточкаларын Бірыңғай кадастрға енгізеді және:
1) материалдарды жинауды, есепке алуды, жүйелеуді және сақтауды;

2) внесение в автоматизированную систему обработки данных единого кадастра.
Сноска. Пункт 17 – в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 29.11.2023 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Включение данных государственного учета об изменениях в оценке ресурсов и запасов по полезным ископаемым в единый кадастр производится национальным оператором по сбору, хранению, обработке и предоставлению геологической информации ежегодно в срок до 1 сентября года, следующего за отчетным годом.
В государственный учет об изменениях в оценке ресурсов и запасов включаются:
1) разведанные в недрах Республики Казахстан ресурсы и (или) запасы всех видов полезных ископаемых;
2) данные добычи и потерь полезных ископаемых в недрах при эксплуатации месторождений;
3) запасы полезных ископаемых, ранее включенные в государственный баланс.
Сноска. Пункт 18 – в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 29.11.2023 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. По твердым полезным ископаемым государственный учет запасов оцененных по классификациям ГКЗ и стандарту KAZRC ведется раздельно.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказом Министра промышленности и строительства РК от 15.05.2024 № 170 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Основанием для включения в государственный учет запасов углеводородов или участка подземных вод является положительное заключение государственной экспертизы недр.
21. Списание добытых, а также потерянных в процессе добычи ресурсов и (или) запасов полезных ископаемых производится путем полного снятия их с учета на основании форм геологической отчетности, базирующейся на материалах первичного учета.
22. Не подтверждение ресурсов и (или) балансовых запасов полезных ископаемых в процессе дальнейших геологоразведочных работ, либо эксплуатации, в пределах двадцати пяти процентов от запасов промышленных категорий, оформляется недропользователем самостоятельно, а в случае неподтверждения ресурсов и (или) запасов со знаком минус, превышающем двадцати пяти процентов от запасов промышленных категорий, внесение поправок в государственный учет запасов допускается при наличии заключения государственной экспертизы о рентабельности разработки разведанных запасов полезных ископаемых или отчета компетентного лица, подготовленного в соответствии с KAZRC.
Списание запасов полезных ископаемых, утративших промышленное значение, нецелесообразных к отработке по технико-экономическим или горнотехническим причинам, превышающих нормативные погрешности не подтверждения при последующих геологоразведочных работах и отработке, осуществляется на основании государственной экспертизы недр или отчета компетентного лица, подготовленного в соответствии с KAZRC.
При ликвидации или консервации месторождения списание или перевод оставшихся запасов в забалансовые запасы или ресурсы, использование которых на данный момент экономически нецелесообразно или технически и технологически невозможно, но которые могут быть в дальнейшем переведены в балансовые (рентабельные) запасы (минеральные запасы), осуществляется на основании государственной экспертизы недр или отчета компетентного лица, подготовленного в соответствии с KAZRC.

2) Бірыңғай кадастрдың автоматтандырылған мәліметтерді өңдеу жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.11.2023 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Пайдалы қазбалардың қорлары мен ресурстарын өзгерістерің Геологиялық ақпаратты жинау, сақтау, өңдеу және беру жөніндегі ұлттық оператор жыл сайын есептік жылдан кейінгі жылдың 1 қыркүйегіне дейін бірыңғай кадастрынның мемлекеттік есебіне енгізеді
Қорлар мен ресурстарды бағалаудағы өзгерістер туралы мемлекеттік есепке алуға:
1) Қазақстан Республикасының жер қойнауында барланған барлық пайдалы қазбалар түрлерінің ресурстары және (немесе) қорлары;
2) кен орындарын пайдалану кезіндегі жер қойнауындағы пайдалы қазбаларды өндіру және ысырап жөнінде деректер;
3) бұрын мемлекеттік балансқа енгізілген пайдалы қазбалардың қорлары енеді.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.11.2023 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. ҚМК сыныптамасы және KAZRC стандарты бойынша бағаланған қорларды мемлекеттік есепке алу қатты пайдалы қазбалар бойынша бөлек жүргізіледі.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 15.05.2024 № 170 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Көмірсутектердің қорын немесе жерасты суларының учаскелерін мемлекеттік есепке алуға енгізу үшін жер қойнауын мемлекеттік сараптаудың оң қорытындысы негіз болып табылады.
21. Өндірілген, сондай-ақ өндіру үдерісінде ысырап болған пайдалы қазбалардың ресурстарын және (немесе) қорларын есептен шығару бастапқы есепке алу материалдарына негізделген геологиялық есептілік нысандары негізінде оларды толық есептен шығару жолымен жүргізіледі.
22. Одан әрі геологиялық барлау жұмыстары немесе пайдалану үдерісінде, санаттардың сенімділік дәрежесінің нормативтік қателіктері шегінде, пайдалы қазбалар ресурстарының және (немесе) баланстық қорларының расталмауын жер қойнауын пайдаланушы дербес ресімдейді, ал өнеркәсіп санаттары қорларынан жиырма пайыздан асатын шегеру белгісі бар ресурстар және (немесе) қорлар расталмаған жағдайда, қорларды мемлекеттік есепке алуға түзетулер енгізуге барланған пайдалы қазбалардың қорын игеру тиімділігі туралы мемлекеттік сараптама қорытындысы немесе KAZRC-ге сәйкес дайындалған құзыретті тұлғаның есебі болған кезде жол беріледі.
Өнеркәсіптік маңызын жойған, техникалық-экономикалық немесе тау-кен техникалық себептер бойынша игеру орынсыз, кейінгі геологиялық барлау жұмыстары мен игеру кезінде нормативтік қателіктердің расталмауы артып кететін пайдалы қазбалардың қорын есептен шығару жер қойнауын мемлекеттік сараптау немесе KAZRC-ге сәйкес дайындалған құзыретті тұлғаның есебі негізінде жүзеге асырылады.
Кен орнын жою немесе консервациялау кезінде есептен шығару немесе оларды қазіргі уақытта пайдалану экономикалық тұрғыдан тиімсіз немесе техникалық және технологиялық тұрғыдан мүмкін емес, бірақ одан әрі баланстық (рентабельді) қорларға (минералды қорларға) ауыстырылуы мүмкін қалған қорларды баланстан тыс қорларға немесе ресурстарға ауыстыру жер қойнауының мемлекеттік сараптамасы немесе KAZRC-ге сәйкес дайындалған құзыретті тұлғаның есебі негізінде жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.06.2023 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра промышленности и строительства РК от 15.05.2024 № 170 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Государственные ТМО, переданные в частную собственность в соответствии с пунктом 24 статьи 278 Кодекса, подлежат списанию с государственного учета запасов полезных ископаемых.
24. Ежегодный государственный учет запасов месторождения в результате их добычи, потерь при добыче, а также при переоценке ресурсов и (или) запасов полезных ископаемых, геолого-экономических данных о перспективной минерализации за отчетный год основывается на отчетности по добытым полезным ископаемым, а также представленных данных по формам согласно приложениям 11-1, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, к настоящим Правилам в срок не позднее тридцатого апреля каждого года.
Сноска. Правила дополнены пунктом 24 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.04.2019 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 22.09.2020 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра промышленности и строительства РК от 15.05.2024 № 170 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Государственный учет ведется по каждому виду полезного ископаемого в единицах измерений, согласно приложению 29 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 25 в соответствии с приказом Министра промышленности и строительства РК от 15.05.2024 № 170 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. В приложениях 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 указывается географические координаты угловых точек контуров и центра объектов. В приложении 4 указывается географические координаты центра рудопроявления.
Сноска. Правила дополнены пунктом 26 в соответствии с приказом Министра промышленности и строительства РК от 15.05.2024 № 170 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам ведения единого
кадастра государственного
фонда недр
Форма
Паспорт "А" Месторождения металлических полезных ископаемых

Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.06.2023 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 15.05.2024 № 170 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
23. Кодекстің 278-бабының 24-тармағына сәйкес жеке меншікке берілген мемлекеттік ТМТ пайдалы қазбалар қорының мемлекеттік есебінен шығаруға жатады.
24. Кен орнының қорларын оларды өндіру, өндіру кезіндегі ысыраптар нәтижесінде, сондай-ақ пайдалы қазбалардың ресурстарын және (немесе) қорларын, перспективалы минералдану туралы геологиялық-экономикалық деректерді қайта бағалау кезінде жыл сайынғы мемлекеттік есепке алу есепті жылы өндірілген пайдалы қазбалар бойынша есептілікке, сондай-ақ әр жылдың отызыншы сәуірінен кешіктірілмейтін мерзімде осы Қағидаларға 11-1, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша ұсынылған деректерге негізделеді.
Ескерту. 2-тарау 24-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.04.2019 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 15.05.2024 № 170 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
25. Мемлекеттік есепке алу осы Қағидаларға 29-қосымшаға сәйкес пайдалы қазбаның әрбір түрі бойынша өлшем бірліктерінде жүргізіледі.
Ескерту. 2-тарау 25-тармақпен толықтырылды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 15.05.2024 № 170 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12-қосымшаларда объектілердің ортасының және контурларының бұрыштық нүктелерінің географиялық координаттары көрсетіледі. 4-қосымшада кен пайда болу орталығының географиялық координаттары көрсетіледі.
Ескерту. 2-тарау 26-тармақпен толықтырылды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 15.05.2024 № 170 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік жер қойнауы
қорының бірыңғай кадастрын
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
"А" паспорты Металл пайдалы қазбалардың кен орындары

Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными приказом Министра промышленности и строительства РК от 15.05.2024 № 170 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_______________
гриф
Экземпляр №_____
№ _______________________                         № ____________________
Территориальное подразделение                         Уполномоченный орган
Объект учета ___________________________________________________________
Основные полезные ископаемые __________________________________________
Степень промышленного освоения ________________________________________
Составил _________________________________ ________________ ____________
(Ф.И.О.)                   (подпись)             (дата)
Проверил _________________________________ ________________ ____________
(Ф.И.О.)                   (подпись)             (дата)
Утвердил _________________________________ ________________ ____________
(Ф.И.О.)                   (подпись)             (дата)
Организация ____________________________________________________________
(предприятие-недропользователь)
Уполномоченный орган ___________________________________________________
Место печати (при наличии)
Приемка паспорта
Геологический фонд
Ф.И.О.
Должность
Подпись
Дата
Территориальное подразделение
Уполномоченный орган
Схематическая геологическая карта
Схематический геологический разрез

Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 15.05.2024 № 170 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_______________
белгі
№_____дана
№ _____________________ № ____________________
Аумақтық бөлімше Уәкілетті орган
Есепке алу объектісі_________________________________________________________
Негізгі пайдалы қазбалар_____________________________________________________
Өнеркәсіптік игеру деңгейі___________________________________________________
Құрастырды__________________________ _________________ ___________________
(аты-жөні)                  (қолы)                  (күні)
Тексерді_______________________________ ________________ ___________________
(аты-жөні)                  (қолы)                  (күні)
Бекітті________________________________ ________________ ___________________
(аты-жөні)                  (қолы)                  (күні)
Ұйым_____________________________________________________________________
(жер қойнауын пайдаланушы кәсіпорын)
Уәкілетті орган ____________________________________________________________
Мөр орны (болған жағдайда)
Паспортты қабылдау
Геологиялық қор
Аты-жөні
Лауазымы
Қолы
Күні
Аумақтық бөлімше
Уәкілетті орган
Схемалық геологиялық карта
Схемалық геологиялық бөлік

10. Абсолютные отметки
От, м
До, м
1
2
11. Положение акватории
Название акватории
Вид акватории
Расстояние от берега
1
2
3
12. Прочие данные о районе
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
13. Год открытия ___________________________________________________________
14. Данные об открытии
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
15. Региональные геологосъемочные и геофизические работы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
16. Общие и детальные поиски
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________

10. Абсолюттік таңбалар
басталады, м
дейін, м
1
2
11. Акваторийдің жағдайы
Акваторийдің атауы
Акваторийдің түрі
Жағаға дейінгі қашықтық
1
2
3
12. Аудан туралы өзге деректер
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
13. Ашылу жылы___________________________________________________________
14. Ашылу туралы деректер
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
15. Өңірлік геологиялық түсірілім және геофизикалық жұмыстар
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
16. Жалпы және жете іздеулер
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________

60. Гидрогеологические условия разработки
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
61. Водоснабжение
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
62. Основные экономические показатели разработки объекта
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
63. Потребители сырья
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
64. Мероприятия по охране и восстановлению окружающей среды
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
65. Перспективы и рекомендации
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
66. Причины закрытия объекта
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
67. Источники данных об объекте
Документ
Содержание документа
Автор (составитель)
№ протокола
Год утверждения (издания)
Номер хранения документа
территориальное подразделение
уполномоченный орган
1
2
3
4
5
6
7
Примечание: расшифровка аббревиатур:
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при наличии);
ТПИ – твердые полезные ископаемые;
м – метр;
млн. куб. м – миллион кубических метров;
ГКЗ – Государственная комиссия по запасам;
МКЗ – межрегиональная комиссия по запасам;
KAZRC – Казахстанская ассоциация публичной отчетности о результатах
геологоразведочных работ, минеральных ресурсах и минеральных запасах.
Приложение 2
к Правилам ведения единого
кадастра государственного
фонда недр
Форма
Паспорт "Б" Месторождения неметаллических полезных ископаемых

60. Өңдеудің тау-кен техникалық жағдайлары
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
61. Өңдеудің гидрогеологиялық жағдайлары
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
62. Сумен жабдықтау
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
63. Объектіні өңдеудің негізгі экономикалық көрсеткіштері
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
64. Шикізатты тұтынушылар
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
65. Қоршаған ортаны қорғау және қалпына келтіру жөніндегі іс-шаралар
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
66. Перспективалар мен ұсынылу
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
67. Объектіні жабу себептері
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
68. Объект туралы дереккөздер
Құжат
Құжаттың мазмұны
Автор (құрастырушы)
Хаттама №
Бекітілген жыл (басылым)
Құжатты сақтау нөмірі
Аумақтық бөлімше
уәкілетті орган
1
2
3
4
5
6
7
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты;
ҚПҚ – қатты пайдалы қазбалар;
м – метр;
ҚР МҚК – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қорлар комиссиясы;
МҚК – мемлекеттік қорлар комиссиясы;
ӨҚК– өңіраралық қорлар комиссиясы;
KAZRC – Геологиялық барлау жұмыстарының, минералдық ресурстар мен минералдық қорлардың нәтижелері туралы жария есептіліктің Қазақстандық қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігі.
Мемлекеттік жер қойнауы
қорының бірыңғай кадастрын
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Паспорт "Б" Металл емес пайдалы қазбалардың кен орындары

17. Структурные и другие факторы контроля
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
18. Геоморфологический контроль
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

17. Бақылаудың құрылымдық және басқа факторлары
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
18. Геоморфологиялық бақылау
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________

44. Учет запасов
__________________________________________________________________
_________________________________________________________________
45. Балансовые запасы полезных ископаемых утвержденные ГКЗ
Полезное ископаемое
Вид газа
Единица измерения
1
2
3
(продолжение таблицы)
A+B
C1
A+B+C1
C2
Остаточные A+B+C1
общие
извлекамые
общие
извлекамые
общие
извлекамые
общие
извлекамые
общие
извлекамые
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
46. Прочие данные о запасах
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
47. Потребители сырья
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
48. Мероприятия по охране и восстановлению окружающей среды
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
49. Перспективы и рекомендации
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
50. Причины закрытия объекта
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
51. Источники данных об объекте
Документ
Содержание документа
Автор (составитель)
№ протокола
Год утвержд. (издания)
Номер хранения документа
территориальное подразделение
уполномоченный орган
1
2
3
4
5
6
7
Примечание: расшифровка аббревиатур:
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество;
ГКЗ – Государственная экспертиза по запасам;
ВНК – водонефтяной контакт;
ГВК – газоводяной контакт;
ГНК – газонефтяной контакт;
НК – начало кипения;
КК – конец кипения;
м – метр;
км – километр;
мм – миллиметр;
Т оС – температура в градусах
тыс. куб.м – тысяч кубических метров;
т/кв.км – тонн на квадратный километр;
г/тыс.см – грамм на кубический сантиметр;
куб.м/т – кубических метров на тонну;
г/л – грамм на литр;
ккал/куб.м – килокалорий на кубический метр;
куб.м/сут – кубических метров на сутки;
г/куб.м – грамм на кубический метр;
тыс.см/куб.м – кубических сантиметров на кубический метр;
г/тыс.см – грамм на кубический сантиметр;
сСт – сантистокс;
мД – миллидарси;
атм – атмосфера;
сП – сантипуаз.
т – тонна.
Приложение 6
к Правилам ведения единого
кадастра государственного
фонда недр
Форма
Паспорт "Е"
Месторождения угля и горючих сланцев

44. Қорларды есепке алу
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
45. ҚР ҚМҚ-де бекітілген пайдалы қазбалар қорларының баланстық қорлары
Пайдалы қазба
Газ түрі
өлшем бірлік
1
2
3
(кестенің жалғасы)
A+B
C1
A+B+C1
C2
Қалдық
A+B+C1
жалпы
алынатын
жалпы
алынатын
жалпы
алынатын
жалпы
Алынатын
жалпы
алынатын
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
46. Қорлар туралы өзге деректер
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
47. Шикізатты тұтынушылар
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
48. Қоршаған ортаны қорғау және қалпына келтіру жөніндегі іс-шаралар
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
49. Перспективалар мен ұсынылу
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
50. Объектіні жабудың себептері
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
51. Объект туралы дереккөздер
Құжат
Құжаттың мазмұны
Автор (құрастырушы)
Хаттама №
Бекітілген жыл (басылым)
Құжатты сақтау нөмірі
Аумақтық бөлімше
уәкілетті орган
1
2
3
4
5
6
7
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты;
МҚК –мемлекеттік қорлар комиссиясы;
ҚПҚ – қатты пайдалы қазбалар;
СМБ – сулы – мұнайлы байланыс;
ГСБ – газды – сулы байланыс;
ГМБ – газды – мұнайлы байланыс;
мм – миллиметр;
м – метр;
км – километр;
ҚБ – қайнаудың басталуы;
ҚА – қайнаудың аяқталуы;
Т оС - градустағы температура;
м3/т – тоннаға текше метр;
г/л – граммға литр;
ккал/м3 – килокалорийға текше метр;
м3/тәул.– текше метрге тәулік;
г/м3 – граммға текше метр;
г/см3 – граммға текше сантиметр;
сСт – сантистокс;
мД – миллидарси;
атм – атмосфера;
сП – сантипуаз.
Мемлекеттік жер қойнауы
қорының бірыңғай кадастрын
жүргізу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Паспорт "Е" Көмір және жанатын тақтатастардың кен орындары

25. Прочие данные о водоносных горизонтах
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
26. Кондиции
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

25. Сулы көкжиектер туралы өзге деректер
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
26. Кондициялар
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________

20. Сведения о контракте
№ контракта
Компетентный орган
Дата заключения
Срок заключения
Срок окончания
Особые условия контракта
1
2
3
4
5
6
21. Источники данных об объекте
Документ
Содержание документа
Автор (составитель)
№ протокола
Год утвержд. (издания)
Номер хранения документа
территориальное подразделение
уполномоченный орган
1
2
3
4
5
6
7
Примечание: расшифровка аббревиатур:
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество;
ГКЗ – Государственная экспертиза по запасам;
МКЗ – межрегиональная комиссия по запасам;
ВГ – водоносный горизонт;
м – метр;
мм – миллиметр;
дин/см2 – дина на квадратный сантиметр;
кал/г*град – калорий на грамм – градус.
Приложение 10
к Правилам ведения единого
кадастра государственного
фонда недр
Форма
Паспорт "О"
Техногенные минеральные образования
_______________
гриф
Экземпляр№_____
№ _______________________                   № _________________________
Территориальное подразделение                   Уполномоченный орган
Объект учета __________________________________________________________
Бассейн ______________________________________________________________
Полезные ископаемые __________________________________________________
Степень промышленного освоения ________________________________________
Составил ____________________________ _____________________ ____________
(Ф.И.О.)                   (подпись)             (дата)
Проверил ____________________________ _____________________ ____________
(Ф.И.О.)                   (подпись)             (дата)
Утвердил ____________________________ _____________________ ____________
(Ф.И.О.)                   (подпись)             (дата)
Организация ____________________________________________________________
(предприятие-недропользователь)
Уполномоченный орган ___________________________________________________
Место печати (при наличии)
Приемка паспорта
Организация
Ф.И.О.
Должность
подпись
дата
Территориальное подразделение
Уполномоченный орган
Схематическая карта объекта учета:
Географические координаты:
Масштаб:
1. Горнотехнические условия хранения
Характеристика основания
Характеристика дамбы
тип пород
водопроницаемость
физико-механические свойства
тип пород
параметры
физико-механические свойства
ширина основания, км
ширина по верху, км
1
2
3
4
5
6
7
2. Организация заскладировавшая ТМО
Название организации
Рудник, фабрика, завод, артель
1
2
3. Организация-недропользователь
Название организации
Рудник, фабрика, завод, артель
1
2
4. Административное положение
Область
Район
Город, поселок
1
2
3
5. Расстояние до ближайших магистралей
Автомобильная дорога, км
Железная дорога, км
Пристань, км
Линия электропередач, км
1
2
3
4
6. Объект учета
Вид ТМО
Название объекта
Исходное сырье
Условия образования
Расстояние,
км
Период
начало
конец
1
2
3
4
5
6
7

20. Келісімшарт туралы мәліметтер
Келісімшарт нөмірі
Құзыретті орган
Бекітілген күні
Бекітілген мерзімі
Аяқталу мерзімі
Ерекше жағдайлар
1
2
3
4
5
6
21. Объект туралы дерек көздер
Құжат
Құжат мазмұны
Автор (құрастырушы)
Хаттама №
Бекіту (шығару) жылы
Құжатты сақтау нөмірі
Аумақтық бөлімше
уәкілетті орган
1
2
3
4
5
6
7
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты;
МҚК –Мемлекеттік қорлар комиссиясы;
ӨҚК – өңіраралық қорлар комиссиясы;
ЖСКО – жерасты суларының кен орны;
% – процент;
г/см3 – граммға текше сантиметр;
дин/см2 – динға шаршы сантиметр;
кал/г.град – калорийға грамм-градус;
м – метр;
мм – миллиметр;
км – километр;
СҚ – су қабаты.
Мемлекеттік жер қойнауы
қорының бірыңғай кадастрын
жүргізу қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Паспорт "О" Техногендік минералдық түзілімдер
_______________
белгі
№_____дана
№ ____________________ № ____________________
Аумақтық бөлімше Уәкілетті орган
Есепке алу бъектісі__________________________________________________________
Құрастырды __________________ _________________ ___________________________
(аты-жөні) (қолы) (күні)
Тексерді __________________ _________________ ______________________________
(аты-жөні) (қолы) (күні)
Ұйымның атауы (жер қойнауын пайдаланушы)__________________________________
Паспортты қабылдау
Мекеме
Аты-жөні
Лауазымы
Қолы
Күні
Аумақтық бөлімше
Уәкілетті орган
Есепке алу объектісінің схемалық картасы
Географиялық координаттар:
Масштаб:
1. Сақтаудың тау-кен техникалық талаптары
Негіздің сипаттамасы
Характеристика дамбы
Жыныс түрі
Су өтушілік
Физикалық-механикалық құрам
Жыныс түрі
Параметрлер
Физикалық-механикалық сипат
Негіз ені, км
Тігінен енні, км
1
2
3
4
5
6
7
2. ТМТ жинаған ұйым
Ұйымның атауы
Кеніш, фабрика, зауыт, артель
1
2
3. Жер қойнауын пайдалану ұйым
Ұйымның атауы
Кеніш, фабрика, зауыт, артель
1
2
4. Әкімшілік жағдай
Облыс
Аудан
Қала, кент
1
2
3
5. Жақын магистральға дейінгі қашықтық
Автокөлік жолы, км
Теміржол, км
Кемежай, км
Электрді тарату желісі, км
1
2
3
4
6. Есепке алу объектісі
ТМТ түрі
Объектінің атауы
Бастапқы шикізат
Түзілу талаптары
Қашықтық, км
Түзілу кезеңі, жыл
басы
аяғы
1
2
3
4
5
6
7

18. Источники данных об объекте
Наименование документа
Содержание документа
Автор
№ протокола
Год утверждения
Место хранения
1
2
3
4
5
6
Примечание: расшифровка аббревиатур:
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество;
ТМО – техногенные минеральные образования;
км – километр;
кв.км – квадратный километр;
тыс. т – тысяч тонн;
тыс. куб.м – тысяч кубических метров;
г/тыс.см – грамм на кубических сантиметров;
м/сек – метр на секунд.
Приложение 11
к Правилам ведения единого
кадастра государственного
фонда недр
Форма
Паспорт "М"
Объекты пространства недр
_______________
гриф
Экземпляр№_____
№ ___________________________                   № __________________________
Территориальное подразделение                   Уполномоченный орган
Объект учета___________________________________________________________
Составил: ______________________ ________________ _______________________
(Ф.И.О.)             (подпись)                   (дата)
Проверил: ______________________ ________________ _______________________
(Ф.И.О.)             (подпись)                   (дата)
Наименование организации (недропользователь) ____________________________________
Приемка паспорта
Организация
Ф.И.О.
Должность
подпись
дата
Территориальное подразделение
Уполномоченный орган
Схематическая карта объекта учета:
Масштаб:

18. Объект туралы дереккөздер
Құжаттың атауы
Құжаттың мазмұны
Автор
Хаттамалар №
Бекітілген жыл
Сақтау орны
1
2
3
4
5
6
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
м – метр;
км – километр;
% – процент;
г/см3 – граммға текше сантиметр;
м/сек – секундына метр;
МҚК –Мемлекеттік қорлар комиссиясы;
ТМТ – техногендік минералдық түзілім.
Мемлекеттік жер қойнауы
қорының бірыңғай кадастрын
жүргізу қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Паспорт "М" Жер қойнауының кеңістігі объектілері
_______________
белгі
№_____дана
№ _______________________ № ____________________
Аумақтық бөлімше Уәкілетті орган
Есепке алу объектісі_________________________________________________________
Негізгі пайдалы қазбалар_____________________________________________________
Өнеркәсіптік игеру деңгейі___________________________________________________
Құрастырды______________________ _________________ _______________________
(аты-жөні)            (қолы)                        (күні)
Тексерді________________________ ________________ __________________________
(аты-жөні)            (қолы)                        (күні)
Бекітті__________________________ ________________ _________________________
(аты-жөні)            (қолы)                        (күні)
Ұйым_____________________________________________________________________
(жер қойнауын пайдаланушы кәсіпорын)
Уәкілетті орган ____________________________________________________________
Мөр орны (болған жағдайда)
Паспортты қабылдау
Геологиялық қор
Аты-жөні
Лауазымы
Қолы
Күні
Аумақтық бөлімше
Уәкілетті орган
Гидрогеологиялық картаның сызбасы
Гидрогеологиялық қиманың сызбасы
Масштабтар:

Сноска. Правила дополнены приложением 11-1 в соответствии с приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 22.09.2020 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Паспорт "Н" Общераспространенные полезные ископаемые:
техногенные минеральные образования из вскрышных и/или вмещающих пород
_______________
________________
гриф
Экземпляр №_____
№ _______________________                   № _________________________
Территориального подразделения                         Уполномоченного органа
Полезные ископаемые _______________________________________________________
Составил __________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)       (подпись)       (дата)
Место печати (при наличии)
Проверил ____________________________________ _________________ ____________
фамилия, имя, отчество (при наличии)       (подпись)             (дата)
Приемка паспорта
Организация
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Должность
подпись
дата
Территориальное подразделение
Уполномоченный орган

Ескерту. Қағидалар 11-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 22.09.2020 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_______________
гриф
№_____ дана
№ _______________________                   № _________________________
Аумақтық бөлімшенің                               Уәкілетті органның
Пайдалы қазбалар ____________________________________________
Құрастырған_________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)       (қолы)       (күні)
Мөрдің орны (болған кезде)
Тексерген ______________________ _________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)       (қолы)       (күні)
Паспортты қабылдау
Мекеме
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
лауазымы
қолы
күні
Аумақтық бөлімше
Уәкілетті орган

1) ситуационный план;
2) геологическая карта объекта;
3) план подсчета запасов;
4) разрезы.
* В пояснительной записке описываются данные о недропользователе, сведения о контракте/лицензии на добычу материнского месторождения и (или) использования пространства недр, геологическое строение материнского месторождения, способ отработки вскрышных и вмещающих пород, при выемке из вмещающих пород способом подземной добычи должны быть отображены горизонты выемки. Также, в пояснительной записке отображаются виды, методика и объемы проведенных работ, лабораторные исследования, размеры и форма техногенных минеральных образований, вещественный состав полезного ископаемого, методика подсчета и подсчет запасов, результаты проведенных работ и пригодность полезного ископаемого в производственных целях.
** Обязательно к отображению на графических приложениях поверхность техногенных месторождений с составлением на инструментальной основе плана размещения, строения техногенных минеральных образований, топографической съемки и пройденных выработок в масштабе, обеспечивающей наглядность.
Приложение 12
к Правилам ведения единого
кадастра государственного
фонда недр
Форма
Учетная карточка буровой скважины на воду №_____(по кадастру)
1. Республика _______________ область ______________ район _____________________
2. Адрес скважины и положение ее в рельефе
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
3. Номенклатура листа топографической карты
масштаба 1:50 000 или 1:100 000 ___________________________________;_______
масштаба 1:200 000 ______________________________________________________
4. Географические координаты: северная широта__________ восточная
долгота____________________
5. Абсолютная отметка устья ______________________________________________
6. Назначение скважины и сведения об ее использовании ______________________
_______________________________________________________________________
7. Наименование организации, выполнявшей бурение, и год бурения
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
8. Автор и название геологического отчета (или другого документа), на основании
которого составлена учетная карточка, №
скважины_____________________________________________________________________
_______________________________________________________________________

1) ахуалдық жоспар;
2) объектінің геологиялық картасы;
3) қорларды есептеу жоспары;
4) қималар.
* Түсіндірме жазбада жер қойнауын пайдаланушы туралы деректер, бас кен орнын өндіруге және (немесе) жер қойнауының кеңістігін пайдалануға арналған келісімшарт/лицензия туралы мәліметтер, бас кен орнының геологиялық құрылысы, аршу және қоршауыш жыныстарды игеру тәсілі, жерасты өндіру тәсілімен қоршауыш жыныстарды алу кезінде қазу қабаттары көрсетілуі тиіс. Сондай-ақ түсіндірме жазбада жүргізілген жұмыстардың түрлері, әдістемесі мен көлемдері, зертханалық зерттеулер, техногендік минералдық түзілімдер мөлшері мен пішіні, пайдалы қазбаның заттай құрамы, қорларды есептеу әдістемесі және есебі, жүргізілген жұмыстардың нәтижелері және пайдалы қазбаның өндірістік мақсаттарда жарамдылығы көрсетіледі.
** Графикалық қосымшаларда аспаптық негізде техногендік минералдық түзілімдердің орналасу, құрылысының, топографиялық түсірілімнің және көрнекілікті қамтамасыз ететін масштабтағы өтілген қазбалардың планын жасай отырып, техногендік кен орындарының беті міндетті түрде бейнеленуге тиіс.
Мемлекеттік жер қойнауы
қорының бірыңғай кадастрын
жүргізу қағидаларына
12-қосымша
Нысан
№ ұңғыманың судағы бұрғылау есептік карточкасы (кадастр бойынша)
1. Республика ___________________________ облыс_____________________
аудан______________________
2. Ұңғыманың мекенжайы мен оның рельефтегі жағдайы__________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
3. 1:500 000 немесе 1:1 000 000 ауқымды топографиялық карта парағының
номенклатурасы ___________________________________;
1:200 000 ауқымды парақ номенклатурасы___________
4. Географиялық координаттар: солтүстік ендік______ шығыс бойлық_______________
5. Сағаның абсолюттік белгісі_________________________________________________
6. Ұңғыманың арналымы және оны пайдалану туралы мәліметтер
________________________________________________________________________________
7. Бұрғылауды орындаған ұйымның атауы, және бұрғылау жылы
________________________________________________________________________________
8. Есептік карточка негізінде жасаған геологиялық есептің (немесе
басқа құжаттың) авторы мен атауы, ұңғыма номері_______________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________

9. Место хранения документа, на основании которого составлена учетная карточка
_______________________________________________________________________
10. Глубина скважины в метрах____________________________________________
11. Стоимость сооружения скважины (в тысяч тенге): общая ___________________
в том числе бурения______________________________________________________
12. Конструкция и оборудование ___________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
13. Дебит в литрах на секунду (числитель), понижение уровня в метрах (знаменатель),
удельный дебит в литрах на секунду, дата производства
опыта__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
14. Геологический разрез и сведения о водоносности:
Литологическое описание (наименование водовмещающих пород-подчеркнуть)
Геологический индекс
Мощность слоя, м
Глубина залегания подошвы, слоя
Порядковый номер водоносный горизонт/ Глубина залегания воды
Глубина появления воды
Установленный уровень
1
2
3
4
5
6
7
8

9. Есеп карточкасы жасалған құжатты сақтау орны_______________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
10. Ұңғыма тереңдігі метрмен_________________________________________________
11. Ұңғыма құрылымының құны (мың теңгемен):
жалпы____________________________________________________________________
оның ішінде бұрғылау_______________________________________________________
12. Құрылыс және құрал_____________________________________________________
__________________________________________________________________________
13. Дебит л/секундпен (алымы), деңгейдің төмендеуі метрмен (бөлімі),
үлес дебит л/секундпен, тәжірибе жасау күні____________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
14. Геологиялық бөлу және су сақтағыштық туралы мәліметтер:
Литологиялық сипаттама (су сиятын жыныстардың атауы – асты сызылсын)
Геологиялық индекс
Қабаттың қуаттылығы (м)
Табанның орналасу тереңдігі
Су сақтағыш қатпардың реттік нөмірі/судың орналасу тереңдігі
Судың пайда болу тереңдігі
Деңгей белгіленген
1
2
3
4
5
6
7
8

16. Дополнительные сведения _______________________________________
Дата заполнения карточки "_____"______________ 20__год
Составил: __________________ ________________ ________ ____________
Фамилия, имя, отчество должность подпись дата (при наличии)
Проверил сотрудник территориального подразделения:
____________________________ ________________ _________ ___________
Фамилия, имя, отчество должность подпись дата (при наличии)
Наименование организации (недропользователь) ________________________
Приложение 13
к Правилам ведения единого
кадастра государственного
фонда недр
Форма
Учетная карточка
родника №___ (по кадастру)
1. Республика__________________________область______________________
район_____________________________________________________________
2. Адрес родника и положение его в рельефе ___________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
3. Номенклатура листа топографической карты
масштаба 1:50 000 или 1:100 000_____________________________________;
масштаба 1:200 000_________________________________________________
4. Географические координаты: северная широта___________восточная долгота__________________;
5. Абсолютная отметка ___________________________________________;
6. Автор и название геологического отчета (или другого документа), на основании
которого составлен паспорт, номер родника _________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
7. Место хранения документа, на основании которого составлен паспорт
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
8. Краткая геологическая и гидрогеологическая характеристика
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
9. Тип источника ___________________________________________________
__________________________________________________________________
10. Сведения об использовании _______________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

16. Қосымша мәліметтер_____________________________________________________
Карточканы толтыру күні 20__ жылғы "_____"______________
Паспортты толтырды:_________________ ___________ лауазымы, тегі қолы
Аумақтық бөлімшенің
қызметкері тексерді ____________________ _________ лауазымы, тегі қолы
Мемлекеттік жер қойнауы
қорының бірыңғай кадастрын
жүргізу қағидаларына
13-қосымша
Нысан
№____ кенішті есепке алу карточкасы (кадастр бойынша)
1. Республика_________________________ облыс_______________________
аудан_______________________________________
2. Бұлақтың мекенжайы және рельефтегі жағдайы_______________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
3. 1:500 000 немесе 1:1 000 000 масштабтағы топографиялық картаның
парақ номенклатурасы ____________________________________;
1:200 000 масштабтағы парақ номенклатурасы___________________________________
4. Географиялық координаттар: солтүстік ендік______ шығыс бойлық_______________
5. Абсолюттік белгі_________________________________________________________
6. Паспорттың негізінде жасаған геологиялық есептің (немесе басқа
құжаттың) авторы мен атауы, бұлақтың номері
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
7. Паспорт жасалған құжатты сақтау орны______________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
8. Қысқаша геологиялық және гидрогеологиялық сипаттама_______________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
9. Дереккөз түрі____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
10. Пайдалану туралы мәліметтер_____________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________

11. Описание каптажа и санитарного состояния _________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
12. Дебит в литрах на секунду________________________________________
(указать способ замера и дату)
__________________________________________________________________
13. Сведения о режиме______________________________________________
__________________________________________________________________

11. Шегендеудің және санитарлық жай-күйдің сипаттамасы_______________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
12. Дебит в л/сек____________________________________________________________
(өлшеу тәсілі мен күнін көрсету)
________________________________________________________________________________
13. Режим туралы мәліметтер:________________________________________________

15. Дополнительные сведения____________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Дата заполнения паспорта: "_______"_____________________20 год
Составил: ______________________ ________________ __________ ___________
Фамилия, имя, отчество должность подпись дата (при его наличии)
Проверил сотрудник территориального подразделения:
____________________________ ________________ _________ ________________
Фамилия, имя, отчество должность подпись дата (при наличии)
Наименование организации (недропользователь) _____________________
Приложение 14
к Правилам ведения единого
кадастра государственного
фонда недр
Форма
Учетная карточка
колодца, шурфа №___ (по кадастру)
1. Республика___________________ область ____________________________
район_____________________________________________________________
2. Адрес выработки и положение ее в рельефе __________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
3. Номенклатура листа топографической карты
масштаба 1:50 000 или 1:100 000_________
масштаба 1:200 000______________
4. Географические координаты: северная широта__________восточная долгота_________________;
5. Абсолютная отметка устья _________________________________________;
6. Назначение выработки и сведения об ее использовании ________________
__________________________________________________________________
7. Наименование организации, осуществившей проходку выработки, и год проходки
__________________________________________________________________
8. Автор и название геологического отчета (или другого документа), на основании которого составлен паспорт, номер выработки
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
9. Место хранения документа, на основании которого составлен паспорт
__________________________________________________________________

15. Қосымша мәліметтер_____________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Карточканы толтыру күні 20__ жылғы "_____"______________
Паспортты толтырды:_______________________ __________________
лауазымы, тегі            қолы
Аумақтық бөлімшенің
қызметкері тексерді _______________________ _________________
лауазымы, тегі            қолы
Мемлекеттік жер қойнауы
қорының бірыңғай кадастрын
жүргізу қағидаларына
14-қосымша
Нысан
№ кеніштің есепті алу карточкасы (кадастр бойынша)
1. Республика _________________________ облыс_______________________________
аудан_____________________________________________________________________
2. Ұңғыманың мекенжайы мен оның рельефтегі жағдайы
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
3. 1:500 000 немесе 1:1 000 000 ауқымды топографиялық карта парағының
номенклатурасы___________________________________________________;
1:200 000 ауқымды парақ номенклатурасы___________
4. Географиялық координаттар: солтүстік ендік______ шығыс бойлық_______________
5. Сағаның абсолюттік белгісі_________________________________________________
6. Паспорттың негізінде жасаған геологиялық есептің (немесе басқа
құжаттың) авторы мен атауы, кеніш №_________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
7. Паспорт жасалған құжатты сақтау орны______________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
8. Қысқаша геологиялық және гидрогеологиялық сипаттама_______________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
9. Дереккөз түрі____________________________________________________________
________________________________________________________________________________

12. Геологический разрез и сведения о водоносности: ___________________
Литологическое описание (наименование водовмещающих пород подчеркнуть)
Геологический индекс
Мощность слоя, метр
Глубина залегания подошвы слоя, метр
1
2
3
4
5
13. Качество воды:
1) физические свойства_________________________________________
2) химический анализ: _________________________________________
Геологический индекс ВГ
Дата отбора пробы/глубина отбора пробы (метр)
Сухой остаток, миллиграм на литр
Жесткость общая/устранимая, миллиграм – эквивалент на метр
Основные химические компоненты, миллиграм на литр
Формула Курлова и дополнительные сведения
CI-
SO4-
HCO3-
Ca2+
Mg2+
Na++K+
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
3) бактериологический анализ ___________________________________
14. Дополнительные сведения ___________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Составил: ______________________ ________________ __________ ____
Фамилия, имя, отчество должность       подпись       дата
(при наличии)
Проверил сотрудник территориального подразделения:
_________________________ ________________ _________ ______
Фамилия, имя, отчество             должность       подпись       дата
(при наличии)
Наименование организации (недропользователь) _____________________
Приложение 15
к Правилам ведения единого
кадастра государственного
фонда недр
Форма
Учетный листок №________(кадастру)
аномалий (структур)
1. Номенклатура листа ______________________________________________
2. Масштаб регистрационной карты ___________________________________
3. Вид предполагаемого полезного ископаемого ________________________
4. Местоположение аномалии (структуры):
республика _______________________________________________________
административная область___________________________________________
административный район ____________________________________________
координаты ________________________________________________________
название ближайшей станции, населенного пункта с указанием расстояния до аномалии (структуры)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

12. Дебит л/сек _____________________________________________________________
(өлшеу тәсілі мен күнін көрсету)
________________________________________________________________________________
13. Режим туралы мәліметтер_________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
14. Судың сапасы:
а) ________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
б) химиялық талдау:
Су сақтағыш қабаттың геологиялық индексі
Сынаманы іріктеу күні
Құрғақ қалдық (мг/л)
Жалпы/ жөнге келетін қаттылық (мг-экв/л)
Негізгі химиялық компоненттер (мг/л)
Курлов формуласы және қосымша мәліметтер
CI-
SO4-
HCO3-
Ca2+
Mg2+
Na++K+
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
в) бактериологиялық талдау__________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
14. Қосымша мәліметтер_____________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Карточканы толтыру күні 20__ жылғы "_____"______________
Паспортты толтырды:_______________________ _______________
лауазымы, тегі            қолы
аумақтық бөлімшенің
қызметкері тексерді _______________________ _________________
лауазымы, тегі            қолы
Мемлекеттік жер қойнауы
қорының бірыңғай кадастрын
жүргізу қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Ауытқуды (құрылымды) есептеу парағының №________(кадастры)
1. Парақ номенклатурасы____________________________________________________
2. Тіркеу картасының масштабы_______________________________________________
3. Болжамды пайдалы қазбаның түрі ___________________________________________
4. Ауытқудың (құрылымның) орналасқан жері:
республика________________________________________________________________
әкімшілік облыс____________________________________________________________
әкімшілік аудан____________________________________________________________
координаттар______________________________________________________________
ауытқуға (құрылымға) дейінгі қашықтықты көрсете отырып елді мекеннің
жақын стансаның атауы)_____________________________________________________
________________________________________________________________________________

5. Дата выявления аномалии (структуры), фамилия, имя, отчество лица,
выявившего аномалию (структуру)
___________________________________________________________________
6. Метод, при помощи которого выявлена аномалия, ее краткая
характеристика______________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
7. Методы, масштабы и площади (в квадратных километрах) геохимических и
геофизических съемок, проведенных в районе аномалии (структуры)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
8. Объемы геохимических и геофизических работ, затраченные на выявление (или
проверку) аномалии (структуры), время и организация, проводившая
работы________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
9. Результаты проверки аномалии (структуры): название выявленного проявления
полезного ископаемого и вида сырья или отметка об отрицательных результатах проверки
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Составил: ______________________ _____________ ________ __________
Фамилия, имя, отчество должность подпись дата
(при наличии)
Проверил сотрудник территориального подразделения:
_____________________________ ________________ ________ _______
Фамилия, имя, отчество                   должность подпись дата
(при наличии)
Наименование организации (недропользователь) __________________
Приложение 16
к Правилам ведения единого
кадастра государственного
фонда недр
Форма
Список геофизических (геохимических) аномалий (структур), рекомендованных для проверки
Номенклатура Планшета Масштаба 1:200 000
Год выявления (открытия) Аномалии (структуры)
№ учетного листка (№ аномалии на карте)
Метод, при помощи которого выявлена аномалия (структура)
1
2
3
4
(продолжение таблицы)
Результаты проверки аномалии (структуры)
Год проверки
Вид полезного ископаемого,
выявленного
при проверке
№ учетного листка, составленного на вновь выявленное полезное ископаемое
5
6
7
Приложение 17
к Правилам ведения
единого кадастра
государственного фонда недр
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Государственный учет запасов недр по нефти                               Отчетный период за _____ год

5. Ауытқуды (құрылымның) анықтау күні, ауытқуды (құрылымды) анықтаған
тұлғаның аты-тегі __________________________________________________________
6. Ауытқу анықталған әдіс, оның қысқаша сипаттамасы___________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
7. Ауытқу (құрылым) ауданында жүргізілген геохимиялық және
геофизикалық түсірілімдердің әдістері, масштабтары мен алаңдары
(шаршы километрмен)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
8. Ауытқуды (құрылымды) анықтауға (немесе тексеруге) жұмсалған
геохимиялық және геофизикалық жұмыстардың көлемдері, уақыты және
жұмысты жүргізген ұйым____________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
9. Ауытқуды (құрылымды) тексерудің нәтижелері: пайдалы қазбаның
анықталған көрініс белгісінің және шикізат түрінің атауы немесе
тексерудің теріс нәтижелері туралы белгі_______________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Карточканы толтыру күні 20__ жылғы "_____"______________
Паспортты толтырды:_________________ __________
лауазымы, тегі қолы
Аумақтық бөлімшенің
қызметкері тексерді _______________ ____________
лауазымы, тегі қолы
Мемлекеттік жер қойнауы
қорының бірыңғай кадастрын
жүргізу қағидаларына
16-қосымша
Нысан
Тексеруге ұсынылған геофизикалық (геохимиялық) ауытқулардың (құрылымның) тізімі
Ауытқуды (құрылымды) тексерудің нәтижелері Тексеру жылы
Ауытқуды (құрылымды) тексерудің нәтижелері Тексеру жылы
Ауытқуды (құрылымды) тексерудің нәтижелері Тексеру жылы
Ауытқуды (құрылымды) тексерудің нәтижелері Тексеру жылы
1
2
3
4
(кестенің жалғасы)
Ауытқуды (құрылымды) тексерудің нәтижелері
Тексеру жылы
Тексеру кезінде анықталған пайдалы қазбаның түрі
Қайта анықталған пайдалы қазбаға жасалған есеп парағының №
5
6
7
Мемлекеттік жер қойнауы
қорының бірыңғай кадастрын
жүргізу қағидаларына
17-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Мұнай бойынша жер қойнауы қорларын мемлекеттік есепке алу _____ жылғы есептік кезең

Сноска. Правила дополнены приложением 17 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.04.2019 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс: 1-нефть.
Периодичность: ежегодно.
Круг лиц представляющих: недропользователи.
Куда представляется: в территориальные подразделения уполномоченного органа по изучению недр, уполномоченный орган по изучению недр.
Срок представления: ежегодно, до тридцатого апреля года, следующего за отчетным годом.
запасы в тысячи тоннах, геологические
извлекаемые
Область, недропользователь, степень освоения, месторождение, государственный №, тип месторождения, участок, продуктивные отложения; залежь, коллектор (К, КТ, ТК), глубина залегания м, код залежи
Параметры пласта:
1) площадь нефтеносности, тыс. м2;
2) мощность общая, м;
3) мощность эффективная, м;
4) открытая пористость;
5) нефтенасыщенность;
6) коэффициент извлечения;
7) проницаемость, мкм2;
7) пересчетный коэффициент
Качественные характеристики:
1) плотность, г/см3;
2) вязкость, мПа*с;
3) содержание серы, %;
4) содержание парафина, %;
5) содержание смол и асфальтенов;
6) пластовая температура, Co;
7) температура застывания нефти
1) год открытия;

Ескерту. Қағида 17-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.04.2019 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Индекс: 1-мұнай.
Кезеңділік: жыл сайын.
Ұсынатын тұлғалар тобы: жер қойнауын пайдаланушылар.
Қайда ұсынылады: жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органға.
Ұсыну мерзімі: жыл сайын, есептік жылдан кейінгі жылдың отызыншы сәуіріне дейін.
Қорлар мың тоннамен, геологиялық өндірілетін
Облыс, жер қойнауын пайдаланушы, игерілу деңгейі, кен орны, мемлекеттік нөмірі, кен орнының типі, учаскесі, өнімді шөгінділер; кенжатын, коллектор (К, КТ, ТК), жату тереңдігі м, кенжатын коды
Қабат параметрлері:
1) мұнайлылық алаңы, мың м2;
2) жалпы қуаттылық, м;
3) тиімді қуаттылық, м;
4) ашық кеуектік;
5) мұнайқанықтылық;
6) алу коэффициенті;
7) енгіштік, мкм2;
7) қайта есептеу коэффициенті
Сапалы сипаттары:
1) тығыздық, г/см3;
2) тұтқырлық, мПа*с;
3) күкірт мөлшері, %;
4) парафин мөлшері, %;
5) шайыр мен асфальтен мөлшері;
6) қабат температурасы, Co;
7) мұнайдың қату температурасы
1) ашылу жылы;

2) год разработки;
3) год консервации;
4) добыча с начала разработки;
5) добыча на дату утверждения ГКЗ;
6) степень выработки, %;
7) обводненность, %;
7) темпы отбора, %
1
2
3
4
5
(продолжение таблицы)
Балансовые запасы на 01.01. ______ год
Изменения балансовых запасов за ___ год в результате
А+В+С1
С2
1) добычи
2) потери
разведки
Переоценки передачи
Списания запасов
А+В+С1
А+В+С1
А+В+С1
А+В+С1
6
7
8
9
10
11
(продолжение таблицы)
Запасы на 01.01. ______ год
Балансовые запасы, утвержденные ГКЗ
балансовые
забалансовые
на дату утверждения
год утверждения, номер протокола
А
В
А+В
C1
А+В+С1
С2
А+В
А+В+С1
С2
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Руководитель _______________________ ___________ (фамилия, имя, отчество (подпись) (при наличии) Исполнитель ________________________ ___________ (фамилия, имя, отчество (подпись) (при наличии) Телефон исполнителя ___________________________
Примечание: расшифровка аббревиатур:
тыс. м2 – тысяч квадратных метров;
№ - номер;
м – метров;
мкм2 – квадратные микрометры;
г/см3 – граммов на кубический сантиметр;
мПа*с - миллипаскаль-секунды;
Co – градусы Цельсия;
% - проценты;
ГКЗ – государственная комиссия по запасам;
А – запасы по категории А;
B - запасы по категории B;

2) игерілу жылы;
3) консервацияланған жылы;
4) игерілу басталған бергі өндіру;
5) МҚК бекіткен күнгі өндіру;
6) қазу дәрежесі, %;
7) суландырылуы, %;
7) іріктеу қарқындары, %
1
2
3
4
5
(кестенің жалғасы)
____ жылғы 1 қаңтардағы баланстық қорлар
Нәтижесінде ____ жылғы баланстық қорлардың өзгеруі
А+В+С1
С2
1) өндіру
2) шығын
барлау
қайта бағалау, беру
қорларды есептен шығару
А+В+С1
А+В+С1
А+В+С1
А+В+С1
6
7
8
9
10
11
(кестенің жалғасы)
______ жылғы 1 қаңтардағы қорлар
МҚК бекіткен баланстық қорлар
баланстық
баланстан тыс
бекіткен күнгі
бекітілген жылы, хаттаманың нөмірі
А
В
А+В
C1
А+В+С1
С2
А+В
А+В+С1
С2
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Басшы ___________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты            (қолы)
(болған кезде)
Орындаушы ______________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты            (қолы)
(болған кезде)
Орындаушының телефоны ___________________________
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
мың м2 - мың шаршы метр;
м - метр;
мкм2 - шаршы микрометр;
г/см3 - текше сантиметрдегі грамм;
мПа*с - миллипаскаль-секунд;
Co - Цельсий градус;
% - пайыз;
ГКЗ - мемлекеттік қорлар жөніндегі комиссия;
А - А санатты қорлар;
B - B санатты қорлар;

С1 - запасы по категории С1;
С2 - запасы по категории С2.
Примечание: Государственный учет запасов недр по нефти заполняется согласно пояснению, приведенному в приложении.
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных "Государственный учет
запасов недр по нефти"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Государственный учет запасов недр по нефти"
В графе 1 формы указывается порядковый номер месторождения.
В графе 2 формы указываются область, недропользователь, степень освоения, государственный номер, тип месторождения, участок, продуктивные отложения; залежь, коллектор, глубина залегания и код залежи.
В графе 3 формы указываются параметры пласта: 1) площадь нефтеносности тыс. м2; 2) мощность общая, м; 3) мощность эффективная, м; 4) открытая пористость; 5) нефтенасыщенность; 6) коэффициент извлечения; 7) проницаемость, мкм2; 8) пересчетный коэффициент.
В графе 4 формы указываются качественные характеристики: 1) плотность, г/см3; 2) вязкость, мПа*с; 3) содержание серы %; 4) содержание парафина %; 5) содержание смол и асфальтенов; 6) пластовая температура Со; 7) температура застывания нефти.
В графе 5 формы указываются, 1) год открытия; 2) год разработки; 3) год консервации; 4) добыча с начала разработки; 5) добыча на дату утверждения ГКЗ; 6) степень выработки %; 7) обводненность %; 8) темпы отбора %.
В графе 6 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__год по категории А+В+С1.
В графе 7 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории С2.
В графе 8 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате 1) добычи, 2) потери по категории А+В+С1.
В графе 9 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате разведки по категории А+В+С1.
В графе 10 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате переоценки или передачи с баланса на баланс по категории А+В+С1.
В графе 11 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате списания запасов по категории А+В+С1.
В графе 12 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории А.
В графе 13 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории В.
В графе 14 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории А+В.
В графе 15 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории С1.
В графе 16 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории А+В+С1.
В графе 17 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории С2.
В графе 18 формы указываются забалансовые запасы на 01.01.__ год.
В графе 19 формы указываются балансовые запасы, на дату утверждения ГКЗ РК по категории А+В.

С1 - С1 санатты қорлар;
С2 - С2 санатты қорлар.
Ескертпе: Мұнай бойынша жер қойнауы қорларын есепке алу қосымшада келтірілген түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Мұнай бойынша жер қойнауы
қорларын мемлекеттік есепке
алу" әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
"Мұнай бойынша жер қойнауы қорларын мемлекеттік есепке алу" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме
Нысанның 1-бағанында кен орнының реттік нөмірі көрсетіледі.
Нысанның 2-бағанында облыс, жер қойнауын пайдаланушы, кен орнының игерілу дәрежесі, мемлекеттік нөмірі, типі, учаске, өнімді шөгінділер; кенжатын; коллектор, жату тереңдігі мен кенжатынның коды көрсетіледі.
Нысанның 3-бағанында қабаттың параметрлері: 1) мұнайлылық алаңы, мың м2; 2) жалпы қуаттылық, м; 3) тиімді қуаттылық, м; 4) ашық кеуектілік; 5) мұнай қанықтылық; 6) алу коэффициенті; 7) енгіштік, мкм2; 8) қайта есептеу коэффициенті көрсетіледі.
Нысанның 4-бағанында сапалық сипаттар: 1) тығыздылығы, 5/см3; 2) тұтқырлығы мПа*с; 3) күкірт мөлшері, %; 4) парафин мөлшері, %; 5) шайыр мен асфальтен мөлшері; 6) қабат температурасы, Со; 7) мұнайдың қату температурасы көрсетіледі.
Нысанның 5-бағанында 1) ашылу жылы; 2) игерілу жылы; 3) консервацияланған жылы; 4) игерілу басталғаннан бергі өндіру; 5) МҚК бекіткен күнгі өндіру; 6) қазу дәрежесі, %; 7) сулануы, %; 8) іріктеу қарқыны, % көрсетіледі.
Нысанның 6-бағанында __ жылғы 1 қаңтардағы А+В+С1 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 7-бағанында __ жылғы 1 қаңтардағы С2 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 8-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша 1) өндіру 2) шығын нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 9-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша барлау нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 10-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша баланстан балансқа беру немесе қайта бағалау нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 11-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша қорларды есептен шығару нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 12-бағанында __ жылғы 1 қаңтардағы А санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 13-бағанында __ жылғы 1 қаңтардағы В санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 14-бағанында __ жылғы 1 қаңтардағы А+В санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 15-бағанында __ жылғы 1 қаңтардағы С1 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 16-бағанында __ жылғы 1 қаңтардағы А+В+С1 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 17-бағанында __ жылғы 1 қаңтардағы С2 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 18-бағанында __ жылғы 1 қаңтардағы баланстан тыс қорлар көрсетіледі.
Нысанның 19-бағанында А+В санаты бойынша ҚР МҚК бекіткен күнгі баланстық қорлар көрсетіледі.

В графе 20 формы указываются балансовые запасы, на дату утверждения ГКЗ РК по категории А+В+С1.
В графе 21 формы указываются балансовые запасы, на дату утверждения ГКЗ РК по категории С2.
В графе 22 формы указываются номер и год утверждения протокола ГКЗ РК.
Приложение 18
к Правилам ведения единого
кадастра государственного
фонда недр
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Государственный учет запасов недр по горючему газу                               Отчетный период за _____ год
Сноска. Правила дополнены приложением 18 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.04.2019 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс: 2-горючий газ.
Периодичность: ежегодно.
Круг лиц представляющих: недропользователи.
Куда представляется: в территориальные подразделения уполномоченного органа по изучению недр, уполномоченный орган по изучению недр.
Срок представления: ежегодно, до тридцатого апреля года, следующего за отчетным годом.
запасы в млн. м3 геологические
извлекаемые
Область, недропользователь, степень освоения, месторождение, государстенный №,
Тип месторождения, участок, продуктивные отложения, залежь, коллектор (К, КТ, ТК),
Глубина
Залегания м,
код залежи
Параметры пласта:
1) площадь газоносности, тыс. м2;
2) мощность общая, м;
3) мощность нефтенасыщенной толщи эффективная, м;
4) коэффициент открытой пористости;
5) газонасыщенность, min-max;
6) коэффициент извлечения;
7) пластовое давление, мкм2;
8) газосодержание, м3/т
Качественные характеристики:
1) плотность в воздухе, г/см3;
2) низшая теплотворная способность, Кдж;
3) содержание тяжелых углеводородов, %;
4) содержание стабильного конденсата, г/м3;
5) содержание сероводорода, %;
6) содержание азота, %;
7) содержание углекислого газа, %;
8) пласт. температура, Со
Годы:
1) открытия;
2) год ввода в разработку;

Нысанның 20-бағанында А+В+С1 санаты бойынша ҚР МҚК бекіткен күнгі баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 21-бағанында С2 санаты бойынша ҚР МҚК бекіткен күнгі баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 22-бағанында ҚР МҚК хаттамасының нөмірі мен бекітілген жылы көрсетіледі.
Мемлекеттік жер қойнауы
қорының бірыңғай кадастрын
жүргізу қағидаларына
18-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Жанатын газ бойынша жер қойнауы қорларын мемлекеттік есепке алу _____ жылғы есептік кезең
Ескерту. Қағида 18-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.04.2019 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Индекс: 2-жанатын газ.
Кезеңділік: жыл сайын.
Ұсынатын тұлғалар тобы: жер қойнауын пайдаланушылар.
Қайда ұсынылады: жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органға.
Ұсыну мерзімі: жыл сайын, есептік жылдан кейінгі жылдың отызыншы сәуіріне дейін.
қорлар млн. м3-мен, геологиялық
өндірілетін
Облыс, жер қойнауын пайдаланушы, игерілу дәрежесі, кен орны, кен орнының мемлекеттік нөмірі, типі, учаске, өнімді шөгінділер; кенжатын, коллектор (К, КТ, ТК), жату тереңдігі м, кенжатын коды
Қабат параметрлері:
1) газдылық алаңы, мың м2;
2) жалпы қуаттылық, м;
3) тиімді мұнайға қанық қабаттың қуаттылығы, м;
4) ашық кеуектілік коэффициенті;
5) газға қанықтылық, mіn-max;
6) алу коэффициенті;
7) қабаттық қысым, мкм2;
8) газ мөлшері, м3
Сапалық сипаттары:
1) ауадағы тығыздық, 5/см3;
2) төменгі жылу шығару қабілеті, Кдж;
3) ауыр көмірсутектер мөлшері, %;
4) тұрақты конденсат мөлшері, 5/м3;
5) күкірт сутек мөлшері, %;
6) азот мөлшері, %;
7) көмірқышқыл газының мөлшері, %;
8) қабаттық температура, Со
Жылдар:
1) ашылған жылы;
2) игерілуге енгізілген жылы;

3) год консервации;
4) добыча с начала разработки;
5) добыча на дату утверждения ГКЗ
Вид газа
1) растворенный;
2) газовая шапка;
3) свободный
1
2
3
4
5
6
(продолжение таблицы)
Балансовые запасы на 01.01. ______ год
Изменения балансовых запасов за _____ год в результате
A+B+C1
C2
1) добычи
2) потерь
разведки
Переоценки передачи
Списания запасов
А+В+С1
А+В+С1
А+В+С1
А+В+С1
7
8
9
10
11
12
(продолжение таблицы)
Запасы на 01.01 _______ год
балансовые
забалансовые
А
В
А+В
С1
А+В+С1
С2
13
14
15
16
17
18
19
(продолжение таблицы)
Балансовые запасы, утвержденные ГКЗ
на дату утверждения
Год утверждения, номер протокола
А+В
А+В+С1
С2
20
21
22
23
Руководитель __________________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество                         (подпись)
(при наличии)
Исполнитель ________________________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество                         (подпись)
(при наличии)
Телефон исполнителя ___________________________
Примечание: расшифровка аббревиатур:
тыс. м2 – тысяч квадратных метров;
м – метров;
мкм2 – квадратные микрометры;
г/см3 – граммов на кубический сантиметр;
мПа*с - миллипаскаль-секунды;
Co – градусы Цельсия;
% - проценты;
ГКЗ – государственная комиссия по запасам;
А – запасы по категории А;
B - запасы по категории B;
С1 - запасы по категории С1;
С2 - запасы по категории С2.
Примечание: форма отчетности о состоянии недр по природным горючим газам заполняется согласно пояснению, приведенному в приложении.
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных "Государственный учет
запасов недр по горючему газу"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Государственный учет запасов недр по горючему газу"
В графе 1 формы указывается порядковый номер месторождения.
В графе 2 формы указываются область, недропользователь, степень освоения, государственный номер, тип месторождения, участок, продуктивные отложения; залежь, коллектор (К, КТ, ТК), глубина залегания и код залежи.
В графе 3 формы указываются параметры пласта: 1) площадь газоносности, тыс. м2; 2) мощность общая, м; 3) мощность нефтенасыщенной толщи эффективная, м; 4) коэффициент открытой пористости; 5) газонасыщенность min-max; 6) коэффициент извлечения; 7) пластовое давление, мкм2; 8) газосодержание, м3/т.
В графе 4 формы указываются качественные характеристики: 1) плотность в воздухе, г/см3; 2) низшая теплотворная способность, кДж; 3) содержание тяжелых углеводородов, %; 4) содержание стабильного конденсата, г/м3; 5) содержание сероводорода, %; 6) содержание азота, %; 7) содержание углекислого газа, %; 8) пластовая температура, Со.
В графе 5 формы указываются 1) год открытия; 2) год ввода в разработку; 3) год консервации; 4) добыча с начала разработки; 5) добыча на дату утверждения ГКЗ.

3) консервацияланған жылы;
4) игеру басталғаннан бергі өндіру;
5) МҚК бекіткен күнгі өндіру
Газ түрі
1) еріген;
2) бүркенбе газ;
3) еркін
1
2
3
4
5
6
(кестенің жалғасы)
______ жылғы 1 қаңтардағы баланстық қорлар
Нәтижесінде ___ жылғы баланстық қорлардың өзгеруі
A+B+C1
C2
1) өндіру
2) шығын
барлау
беруді қайта бағалау
қорларды есептен шығару
А+В+С1
А+В+С1
А+В+С1
А+В+С1
7
8
9
10
11
12
(кестенің жалғасы)
______ жылғы 1 қаңтардағы қорлар
баланстық
баланстан тыс
А
В
А+В
С1
А+В+С1
С2
13
14
15
16
17
18
19
(кестенің жалғасы)
МҚК бекіткен баланстық қорлар
бекіткен күнгі
Бекітілген жылы, хаттаманың нөмірі
А+В
А+В+С1
С2
20
21
22
23
Басшы ___________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты            (қолы)
(болған кезде)
Орындаушы ______________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты            (қолы)
(болған кезде)
Орындаушының телефоны ___________________________
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
мың м2 - мың шаршы метр;
м - метр;
мкм2 - шаршы микрометр;
г/см3 - текше сантиметрдегі грамм;
мПа*с - миллипаскаль-секунд;
Co - Цельсий градус;
% - пайыз;
ГКЗ - Мемлекеттік қорлар жөніндегі комиссия;
А - А санатты қорлар;
B - B санатты қорлар;
С1 - С1 санатты қорлар;
С2 - С2 санатты қорлар.
Ескертпе: жанатын табиғи газдар бойынша жер қойнауының жай-күйі туралы есептілік нысаны қосымшада келтірілген түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Жанатын газ бойынша жер
қойнауы қорларын мемлекеттік
есепке алу" әкімшілік
деректерін жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Жанатын газ бойынша жер қойнауы қорларын мемлекеттік есепке алу" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Нысанның 1-бағанында кен орнының реттік нөмірі көрсетіледі.
Нысанның 2-бағанында облыс, жер қойнауын пайдаланушы, кен орнының игерілу дәрежесі, мемлекеттік нөмірі, типі, учаске, өнімді шөгінділер; кенжатын; коллектор (К, КТ, ТК), жату тереңдігі мен кенжатын коды көрсетіледі.
Нысанның 3-бағанында қабат параметрлері: 1) газдылық алаңы, мың м2; 2) жалпы қуаты, м; 3) мұнайлы қабатының қалыңдығы, тиімділігі м; 4) ашық кеуектілік коэффициенті; 5) газ қанықтылығы, mіn-max; 6) алу коэффициенті; 7) қабат қысымы, мкм2; 8) газ мөлшері, м3/т көрсетіледі.
Нысанның 4-бағанында сапалық сипаттары: 1) ауадағы тығыздық, 5/см3; 2) төменгі жылу шығару қабілеті, кДж; 3) ауыр көмірсутектер мөлшері, %; 5) тұрақты конденсат мөлшері, г/м3; 6) күкіртті сутек мөлшері, %; 7) азот мөлшері, %; 8) көмірқышқыл газы мөлшері, %; з) қабат температурасы, Со көрсетіледі.
Нысанның 5-бағанында 1) ашылу жылы; 2) игерілу жылы; 3) консервацияланған жылы; 5) жыл басынан бергі өндіру; 6) МҚК бекіткен күнгі өндіру көрсетіледі.

1) год открытия;
2) год ввода в разработку на газ;
3) год ввода в разработку на конденсат;
4) добыча и потери с начала разработки;
5) добыча и потери на дату утверждения
Вид газа-носителя
1) газовая шапка;
2) свободный
Балансовые запасы на 01.01. _____ год (газа-носителя), млн. м3
Качественные характеристики
1) плотность, г/см3;
2) начальное содержание стабильного конденсата, г/см3;
3) текущее содержание стабильного конденсата, г/см3;

1) ашылған жыл;
2) газды игеруге енгізілген жыл;
3) конденсатты игеруге енгізілген жыл;
4) игеру басталғаннан бергі өндіру мен шығындар;
5) бекіткен күнгі өндіру мен шығындар
Газ тасымалдағыш түрі
1) бүркенбе газ;
2) еркін
_____ жылғы 1 қантардағы (газ тасымалдағыштың) баланстық қорлары, млн. м3
Сапалық сипаттары
1) тығыздық, 5/см3;
2) тұрақты конденсаттың бастапқы мөлшері, г/см3;
3) тұрақты конденсаттың ағымдағы мөлшері, г/см3;

С2 - запасы по категории С2.
Примечание: форма отчетности о состоянии недр по конденсату заполняется согласно пояснению, приведенному в приложении.
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных "Государственный учет
запасов недр по конденсатам"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Государственный учет запасов недр по конденсатам"
В графе 1 формы указывается порядковый номер месторождения.
В графе 2 формы указываются область, недропользователь, степень освоения, государственный номер, тип месторождения, участок, продуктивные отложения месторождения; залежь, коллектор (К, Т, КТ, ТК), глубина залегания и код залежи.
В графе 3 формы указываются 1) год открытия; 2) год ввода в разработку на газ; 3) год ввода в разработку на конденсат; 4) добыча и потери с начала разработки; 5) добыча и потери на дату утверждения.
В графе 4 формы указывается вид газа-носителя: 1) газовая шапка; 2) свободный.
В графе 5 формы указываются балансовые запасы на 01.01.____ год по категории А+В+С1 (газа-носителя), млн. м3.
В графе 6 Формы указываются балансовые запасы на 01.01.____ год по категории С2. (газа-носителя), млн. м3.
В графе 7 формы указываются качественные характеристики: 1) плотность, г/см3; 2) начальное содержание стабильного конденсата, г/см3; 3) текущее содержание стабильного конденсата, г/см3; 4) содержание серы, %; 5) содержание парафина, %; 6) коэффициент извлечения.
В графе 8 формы указываются балансовые запасы конденсата на 01.01.__ год по категории А+В+С1.
В графе 9 формы указываются балансовые запасы конденсата на 01.01.__ год по категории С2.
В графе 10 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате 1) добычи, 2) потери по категории А+В+С1.
В графе 11 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате разведки по категории А+В+С1.
В графе 12 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате переоценки или передачи с баланса на баланс по категории А+В+С1.
В графе 13 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате списания запасов по категории А+В+С1.
В графе 14 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории А+В.
В графе 15 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории С1.
В графе 16 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории А+В+С1.
В графе 17 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории С2.
В графе 18 формы указываются забалансовые запасы на 01.01.__ год.
В графе 19 формы указываются балансовые запасы, на дату утверждения ГКЗ РК по категории А+В.

С2 - С2 санатты қорлар.
Ескертпе: конденсат бойынша жер қойнауының жай-күйі туралы есептілік нысаны қосымшада келтірілген түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Конденсаттар бойынша жер
қойнауы қорларын мемлекеттік
есепке алу" әкімшілік
деректерін жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Конденсаттар бойынша жер қойнауы қорларын мемлекеттік есепке алу" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Нысанның 1-бағанында кен орнының реттік нөмірі көрсетіледі.
Нысанның 2-бағанында облыс, жер қойнауын пайдаланушы, кен орнының игерілу дәрежесі, кен орнының мемлекеттік нөмірі, типі, учаске, кен орнының өнімді шөгінділері; кенжатын; коллектор (К, КТ, ТК), жату тереңдігі мен кенжатынның коды көрсетіледі.
Нысанның 3-бағанында 1) ашылу жылы; 2) газды игеруге енгізген жыл; 3) конденсатты игеруге енгізген жыл; 5) игеру басталғаннан бергі өндіру мен шығындар; 6) бекіткен күнгі өндіру мен шығындар көрсетіледі.
Нысанның 4-бағанында газ тасымалдағыштың түрі көрсетіледі: 1) бүркенбе газ; 2) еркін газ.
Нысанның 5-бағанында __ жылғы 1 қаңтардағы А+В+С1 санаты бойынша (газ тасымалдағыштың) баланстық қорлары, млн.м3 көрсетіледі.
Нысанның 6-бағанында __ жылғы 1 қаңтардағы С2 санаты бойынша (газ тасымалдағыштың) баланстық қорлары көрсетіледі, млн.м3.
Нысанның 7-бағанында сапалық сипаттары көрсетіледі: 1) тығыздығы, г/см3; 2) тұрақты конденсаттың бастапқы мөлшері, г/см3; 3) тұрақты конденсаттың ағымдағы мөлшері, г/см3; 5) күкірт мөлшері ,%; 6) парафин мөлшері, %; 7) алыну коэффициенті.
Нысанның 8-бағанында __ жылғы 1 қаңтардағы А+В+С1 санаты бойынша конденсаттың баланстық қорлары көрсетіледі.
Нысанның 9-бағанында ____ жылғы 1 қантардағы С2 санат бойынша конденсаттың теңгерімдік қорлары көрсетіледі.
Нысанның 10-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша 1) өндіру 2) шығын нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 11-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша барлау нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 12-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша баланстан балансқа беру немесе қайта бағалау нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 13-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша қорларды есептен шығару нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 14-бағанында __ жылғы 1 қаңтардағы А+В санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 15-бағанында __ жылғы 1 қаңтардағы С1 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 16-бағанында __ жылғы 1 қаңтардағы А+В+С1 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 17-бағанында __ жылғы 1 қаңтардағы С2 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 18-бағанында __ жылғы 1 қаңтардағы баланстан тыс қорлар көрсетіледі.
Нысанның 19-бағанында А+В санаты бойынша ҚР МҚК бекіткен күнгі баланстық қорлар көрсетіледі.

В графе 20 формы указываются балансовые запасы, на дату утверждения ГКЗ РК по категории А+В+С1.
В графе 21 формы указываются балансовые запасы, на дату утверждения ГКЗ РК по категории С2.
В графе 22 формы указывается год утверждения и номер протокола ГКЗ РК.
Приложение 20
к Правилам ведения единого
кадастра государственного
фонда недр
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Государственный учет запасов недр по компонентам (этан, пропан,
бутаны в растворенном и свободном газе)
Сноска. Правила дополнены приложением 20 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.04.2019 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период за _____ год
Индекс: 4-компоненты.
Периодичность: ежегодно.
Круг лиц, представляющих: недропользователи.
Куда представляется: в территориальные подразделения уполномоченного органа по изучению недр, уполномоченный орган по изучению недр.
Срок представления: ежегодно, до тридцатого апреля года, следующего за отчетным годом.
запасы в тысячи тоннах, геологические
извлекаемые
Область, недропользователь, степень освоения, месторождение, государственный № и тип месторождения, участок, продуктивные отложения месторождения, залежь, коллектор (К, Т, КТ, ТК), глубина залегания, м, код залежи
1) год открытия;
2) год ввода в разработку на газ;
3) год ввода в разработку;
4) добыча и потери с начала разработки;
5) добыча и потери на дату утверждения
Вид газа-носителя
1) растворенный;
2) газовая шапка;
3) свободный
Балансовые запасы на 01.01. _____ год
(газа-носителя) млн. м3
Содержание, %

Нысанның 20-бағанында А+В+С1 санаты бойынша ҚР МҚК бекіткен күнгі баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 21-бағанында С2 санаты бойынша ҚР МҚК бекіткен күнгі баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 22-бағанында ҚР МҚК хаттамасының нөмірі және бекітілген жылы көрсетіледі.
Мемлекеттік жер қойнауы
қорының бірыңғай кадастрын
жүргізу қағидаларына
20-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Құрауыштар (еріген және еркін газдағы этан, пропан, бутандар) бойынша жер қойнауы қорларын мемлекеттік есепке алу _____ жылғы есептік кезең
Ескерту. Қағида 20-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.04.2019 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Индекс: 4-құрауыштар.
Кезеңділік: жыл сайын.
Ұсынатын тұлғалар тобы: жер қойнауын пайдаланушылар.
Қайда ұсынылады: жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органға.
Ұсыну мерзімі: жыл сайын, есептік жылдан кейінгі жылдың отызыншы сәуіріне дейін.
қорлар мың тоннамен, геологиялық игерілетін
Облыс, жер қойнауын пайдаланушы, кен орнының игерілу дәрежесі, кен орнының мемлекеттік нөмірі және типі, учаске, кен орнының өнімді шөгінділері, кенжатын, коллектор (К, Т, КТ, ТК), жату тереңдігі, м; кенжатын коды
1) ашылған жыл;
2) газды игеруге енгізілген жыл;
3) игеруге енгізілген жыл;
4) игеру басталғаннан бергі өндіру мен шығындар;
5) бекіткен күнгі өндіру және шығындар
Газ тасымалдағыштың түрі
1) еріген;
2) бүркенбе газ;
3) еркін
_____ жылғы 1 қантардағы (газ тасымалдағыштың) баланстық қорлары, млн. м3

С1 - запасы по категории С1;
С2 - запасы по категории С2.
Примечание: форма отчетности о состоянии недр по компонентам (этан, пропан, бутаны в растворенном и свободном газе) заполняется согласно пояснению, приведенному в приложении.
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных "Государственный учет
запасов недр по компонентам
(этан, пропан, бутаны в
растворенном и свободном газе)"
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Государственный учет запасов недр по компонентам (этан, пропан, бутаны в растворенном и свободном газе)"
В графе 1 формы указывается порядковый номер месторождения.
В графе 2 формы указываются область, недропользователь, степень освоения, государственный номер, тип месторождения, участок, продуктивные отложения; залежь, коллектор (К, Т, КТ, ТК), глубина залегания и код залежи.
В графе 3 формы указываются 1) год открытия; 2) год ввода в разработку на газ; 3) год ввода в разработку; 4) добыча и потери с начала разработки; 5) добыча и потери на дату утверждения.
В графе 4 формы указывается вид газа-носителя: 1) растворенный; 2) газовая шапка; 3) свободный.
В графе 5 формы указываются балансовые запасы на 01.01.____ год по категории А+В+С1 (газа-носителя), млн. м3.
В графе 6 формы указываются балансовые запасы на 01.01.____ год по категории С2. (газа-носителя), млн. м3.
В графе 7 формы указывается содержание %: 1) этана, пропана, бутанов в указанном виде газа; 2) азота; 4) сероводорода; 3) углекислого газа.
В графе 8 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории А+В+С1.
В графе 9 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории С2.
В графе 10 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате 1) добычи, 2) потери по категории А+В+С1.
В графе 11 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате разведки по категории А+В+С1.
В графе 12 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате переоценки или передачи с баланса на баланс по категории А+В+С1.
В графе 13 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате списания запасов по категории А+В+С1.
В графе 14 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории А+В.
В графе 15 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории С1.
В графе 16 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории А+В+С1.
В графе 17 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории С2.
В графе 18 формы указываются забалансовые запасы на 01.01.__ год.
В графе 19 формы указываются балансовые запасы, на дату утверждения ГКЗ РК по категории А+В.

С1 - С1 санатты қорлар;
С2 - С2 санатты қорлар.
Ескертпе: құрауыштар (еріген және еркін газдағы этан, пропан, бутандар) бойынша жер қойнауының жай-күйі туралы есептілік нысаны қосымшада келтірілген түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Құрауыштар (еріген және еркін
газдағы этан, пропан, бутандар)
бойынша жер қойнауы қорларын
мемлекеттік есепке алу"
әкімшілік деректерін жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Құрауыштар (еріген және еркін газдағы этан, пропан, бутандар) бойынша жер қойнауы қорларын мемлекеттік есепке алу" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Нысанның 1-бағанында кен орнының реттік нөмірі көрсетіледі.
Нысанның 2-бағанында облыс, жер қойнауын пайдаланушы, кен орнының игерілу дәрежесі, кен орнының мемлекеттік нөмірі, типі, учаске, кен орнының өнімді шөгінділері; кенжатын; коллектор (К, КТ, ТК), жату тереңдігі мен кенжатынның коды көрсетіледі.
Нысанның 3-бағанында 1) ашылған жылы; 2) газды игеруге енгізген жыл; 3) игеруге енгізілген жыл; 4) игеру басталғаннан бергі өндіру мен шығындар; 5) бекіткен күнгі өндіру мен шығындар көрсетіледі.
Нысанның 4-бағанында газ тасымалдағыштың түрі көрсетіледі: 1) бүркенбе газ; 2) еркін газ.
Нысанның 5-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы А+В+С1 санаты бойынша (газ тасымалдағыштың) баланстық қорлары, млн.м3 көрсетіледі.
Нысанның 6-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы С2 санаты бойынша (газ тасымалдағыштың) баланстық қорлары көрсетіледі, млн.м3.
Нысанның 7-бағанында 1) газдың көрсетілген түріндегі этан, пропан, бутан; 2) азот; 3) күкірт сутегі 4) көмірқышқыл газының мөлшері көрсетіледі.
Нысанның 8-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы А+В+С1 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 9-бағанында____ жылғы 1 қантардағы С2 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 10-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша 1) өндіру 2) шығын нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 11-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша барлау нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 12-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша баланстан балансқа беру немесе қайта бағалау нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 13-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша қорларды есептен шығару нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 14-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы А+В санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 15-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы С1 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 16-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы А+В+С1 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 17-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы С2 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 18-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы баланстан тыс қорлар көрсетіледі.
Нысанның 19-бағанында А+В санаты бойынша ҚР МҚК бекіткен күнгі баланстық қорлар көрсетіледі.

5) свободный;
6) конденсат
Балансовые запасы на 01.01. _____ год (носителя)
Содержание: в нефти, %, в газе, г/м3, в конденсате, %
нефть в тыс.т, газ в млн. м3, конденсат в тыс.т.
А+В+С1
С2
1
2
3
4
5
6
7
(продолжение таблицы)
Балансовые запасы серы на 01.01. ______ год
Изменения балансовых запасов за ___________ год в результате
А+В+С1
С2
1) добычи
2) потери
разведки
переоценки передачи
списания запасов
А+В+С1
А+В+С1
А+В+С1
А+В+С1
8
9
10
11
12
13
(продолжение таблицы)
Запасы на 01.01. ________ год
Балансовые запасы, утвержденные ГКЗ
балансовые
забалансовые
на дату утверждения носитель сера
год утверждения, номер протокола
А+В
С1
А+В+С1
С2
А+В
А+В+С1
С2
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Руководитель __________________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество                   (подпись)
(при наличии)
Исполнитель ________________________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество                   (подпись)
(при наличии)
Телефон исполнителя ___________________________
Примечание: расшифровка аббревиатур:
К, Т, КТ, ТК – типы коллекторов;
м – метров;
тыс.т – тысяч тон;
млн. м3 – миллион квадратных метров;
г/см3 – граммов на кубический сантиметр;
% - проценты;
А – запасы по категории А;
B - запасы по категории B;

5) еркін
6) конденсат
_____ жылғы 1 қаңтардағы (тасымалдағыштың) баланстық қорлары
Құрамы:
мұнайдағы, % газдағы, г/м3, конденсаттағы, %
мұнай мың т., газ млн. м3 , конденсат мың т.
А+В+С1
С2
1
2
3
4
5
6
7
(кестенің жалғасы)
______ жылғы 1 қаңтардағы күкірттің баланстық қорлары
Нәтижесінде ___ жылғы баланстық қорлардың өзгеруі
A+B+C1
C2
1) өндіру
2) шығын
барлау
беруді қайта бағалау
қорларды есептен шығару
А+В+С1
А+В+С1
А+В+С1
А+В+С1
8
9
10
11
12
13
(кестенің жалғасы)
_______ жылғы 1 қаңтардағы қорлар
МҚК бекіткен баланстық қорлар
баланстық
баланстан тыс
бекіткен күнгі күкірт тасымалдағыш
бекітілген жылы, хаттама нөмірі
А+В
С1
А+В+С1
С2
А+В
А+В+С1
С2
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Басшы ___________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты            (қолы)
(болған кезде)
Орындаушы ______________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты            (қолы)
(болған кезде)
Орындаушының телефоны ___________________________
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
К, Т, КТ, ТК - коллектор типтері
м - метр;
мың т. - мың тонна;
млн.м3 - миллион текше метр;
г/см3 - текше сантиметрдегі грамм;
% - пайыз;
А - А санатты қорлар;
B - B санатты қорлар;

С1 - запасы по категории С1;
С2 - запасы по категории С2.
Примечание: форма отчетности о состоянии недр по сере заполняется согласно пояснению, приведенному в приложении.
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных "Государственный учет
запасов недр по сере"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Государственный учет запасов недр по сере"
В графе 1 формы указывается порядковый номер месторождения.
В графе 2 формы указываются область, недропользователь, степень освоения, государственный номер, тип месторождения, участок, продуктивные отложения месторождения, залежь, коллектор (К, Т, КТ, ТК), глубина залегания и код залежи.
В графе 3 формы указываются 1) год открытия; 2) год ввода в разработку на газ; 3) год консервации; 4) добыча и потери с начала разработки; 5) добыча и потери на дату утверждения ГКЗ.
В графе 4 формы указывается вид носителя 1) нефть; 2) газ: 3) растворенный; 4) газовая шапка; 5) свободный; 6) конденсат.
В графе 5 формы указываются балансовые запасы носителя на 01.01.____ год по категории А+В+С1 (нефть в тыс. т, газ в млн. м3, конденсат в тыс. т).
В графе 6 формы указываются балансовые запасы носителя на 01.01.____ год по категории С2 (нефть в тыс. т, газ в млн. м3, конденсат в тыс. т).
В графе 7 формы указывается содержание: в нефти в процентах; в газе в г/м3; в конденсате в процентах.
В графе 8 формы указываются балансовые запасы серы на 01.01.__ год по категории А+В+С1.
В графе 9 формы указываются балансовые запасы серы на 01.01.__ год по категории С2.
В графе 10 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате 1) добычи, 2) потери по категории А+В+С1.
В графе 11 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате разведки по категории А+В+С1.
В графе 12 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате переоценки или передачи с баланса на баланс по категории А+В+С1.
В графе 13 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате списания запасов по категории А+В+С1.
В графе 14 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории А+В.
В графе 15 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории С1.
В графе 16 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории А+В+С1.
В графе 17 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории С2.
В графе 18 формы указываются забалансовые запасы на 01.01.__ год.
В графе 19 формы указываются балансовые запасы, на дату утверждения ГКЗ РК по категории А+В.

С1 - С1 санатты қорлар;
С2 - С2 санатты қорлар.
Ескертпе: күкірт бойынша жер қойнауының жай-күйі туралы есептілік нысаны қосымшада келтірілген түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Күкірт бойынша жер қойнауы
қорларын мемлекеттік есепке
алу" әкімшілік деректерін
жинауға арналған нысанға
қосымша
Күкірт бойынша жер қойнауы қорларын мемлекеттік есепке алу" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Нысанның 1-бағанында кен орнының реттік нөмірі көрсетіледі.
Нысанның 2-бағанында облыс, жер қойнауын пайдаланушы, кен орнының игерілу дәрежесі, кен орнының мемлекеттік нөмірі, типі, учаске, кен орнының өнімді шөгінділері; кенжатын; коллектор (К, КТ, ТК), жату тереңдігі мен кенжатынның коды көрсетіледі.
Нысанның 3-бағанында 1) ашылу жылы; 2) газды игеруге енгізген жыл; 3) консервацияланған жылы; 4) игеру басталғаннан бергі өндіру мен шығындар; 5) МҚК бекіткен күнгі өндіру мен шығындар көрсетіледі.
Нысанның 4-бағанында тасымалдағыштың түрі: 1) мұнай; 2) газ; 3) еркін; 4) бүркенбе газ; 5) еркін; 6) конденсат көрсетіледі.
Нысанның 5-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы А+В+С1 санаты бойынша тасымалдағыштың баланстық қорлары көрсетіледі (мұнай мың т.-мен, газ млн.м3-мен, конденсат мың т.-мен).
Нысанның 6-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы С2 санаты бойынша тасымалдағыштың баланстық қорлары көрсетіледі (мұнай мың т.-мен, газ ) млн.м3-мен, конденсат мың т.-мен).
Нысанның 7-бағанында: мұнайдағы құрамы пайызбен; газдағы құрамы г/м3-мен; конденсаттағы құрамы пайызбен көрсетіледі.
Нысанның 8-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы А+В+С1 санаты бойынша күкірттің баланстық қорлары көрсетіледі.
Нысанның 9-бағанында ____ жылғы 1 қаңтардағы С2 санаты бойынша күкірттің баланстық қорлары көрсетіледі.
Нысанның 10-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша 1) өндіру 2) шығын нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 11-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша барлау нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 12-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша баланстан балансқа беру немесе қайта бағалау нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 13-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша қорларды есептен шығару нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 14-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы А+В санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 15-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы С1 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 16-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы А+В+С1 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 17-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы С2 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 18-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы баланстан тыс қорлар көрсетіледі.
Нысанның 19-бағанында А+В санаты бойынша ҚР МҚК бекіткен күнгі баланстық қорлар көрсетіледі.

С1 - запасы по категории С1;
С2 - запасы по категории С2.
Примечание: форма отчетности о состоянии недр по гелиям заполняется согласно пояснению, приведенному в приложении.
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных "Государственный учет
запасов недр по гелию"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Государственный учет запасов недр по гелиям"
В графе 1 формы указывается порядковый номер месторождения.
В графе 2 формы указываются область, недропользователь, степень освоения, государственный номер, тип месторождения, участок, продуктивные отложения, залежь, коллектор (К, Т, КТ, ТК), глубина залегания и код залежи.
В графе 3 формы указываются 1) год открытия; 2) год ввода в разработку на газ; 3) год консервации; 4) добыча и потери с начала разработки; 5) добыча и потери на дату утверждения ГКЗ.
В графе 4 формы указывается вид носителя.
В графе 5 формы указываются балансовые запасы носителя на 01.01.____ год по категории А+В+С1.
В графе 6 формы указываются балансовые запасы носителя на 01.01.____ год по категории С2.
В графе 7 формы указывается содержание в %: 1) гелия; 2) азота; 3) сероводорода; 4) углекислого газа.
В графе 8 формы указываются балансовые запасы гелия на 01.01.__ год по категории А+В+С1.
В графе 9 формы указываются балансовые запасы гелия на 01.01.__г по категории С2.
В графе 10 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате добычи по категории А+В+С1.
В графе 11 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате потери по категории А+В+С1.
В графе 12 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате разведки по категории А+В+С1.
В графе 13 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате переоценки или передачи с баланса на баланс по категории А+В+С1.
В графе 14 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате списания запасов по категории А+В+С1.
В графе 15 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории А+В.
В графе 16 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории С1.
В графе 17 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории А+В+С1.
В графе 18 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории С2.
В графе 19 формы указываются забалансовые запасы на 01.01.__ год.
В графе 20 формы указываются балансовые запасы, на дату утверждения ГКЗ РК по категории А+В.

С1 - С1 санатты қорлар;
С2 - С2 санатты қорлар.
Ескертпе: гелий бойынша жер қойнауының жай-күйі туралы есептілік нысаны қосымшада келтірілген түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Гелий бойынша жер қойнауы
қорларын мемлекеттік есепке
алу" әкімшілік деректерін
жинауға арналған нысанға
қосымша
Гелий бойынша жер қойнауы қорларын мемлекеттік есепке алу" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Нысанның 1-бағанында кен орнының реттік нөмірі көрсетіледі.
Нысанның 2-бағанында облыс, жер қойнауын пайдаланушы, кен орнының игерілу дәрежесі, кен орнының мемлекеттік нөмірі, типі, учаске, кен орнының өнімді шөгінділері; кенжатын; коллектор (К, КТ, ТК), жату тереңдігі мен кенжатынның коды көрсетіледі.
Нысанның 3-бағанында 1) ашылған жылы; 2) газды игеруге енгізген жыл; 3) консервацияланған жылы; 4) игеру басталғаннан бергі өндіру мен шығындар; 6) МҚК бекіткен күнгі өндіру мен шығындар көрсетіледі.
Нысанның 4-бағанында тасымалдағыш түрі көрсетіледі.
Нысанның 5-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы А+В+С1 санаты бойынша тасымалдағыштың баланстық қорлары көрсетіледі.
Нысанның 6-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы С2 санаты бойынша тасымалдағыштың баланстық қорлары көрсетіледі.
Нысанның 7-бағанында 1) гелийдің; 2) азоттың 3) күкіртті сутектің; 4) көмірқышқыл газының мөлшері, %-бен көрсетіледі.
Нысанның 8-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы А+В+С1 санаты бойынша гелийдің баланстық қорлары көрсетіледі.
Нысанның 9-бағанында ____ жылғы 1 қаңтардағы С2 санат бойынша гелийдің баланстық қорлары көрсетіледі.
Нысанның 10-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша өндіру нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 11-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша шығынның нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 12-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша барлау нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 13-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша қорларды қайта бағалау немесе баланстан балансқа беру нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 14-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша қорларды есептен шығару нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 15-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы А+В санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 16-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы С1 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 17-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы А+В+С1 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 18-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы С2 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 19-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы баланстан тыс қорлар көрсетіледі.
Нысанның 20-бағанында А+В санаты бойынша ҚР МҚК бекіткен күнгі баланстық қорлар көрсетіледі.

В графе 21 формы указываются балансовые запасы, на дату утверждения ГКЗ РК по категории А+В+С1.
В графе 22 форм указываются балансовые запасы, на дату утверждения ГКЗ РК по категории С2.
В графе 23 формы указываются номер и год утверждения протокола ГКЗ РК.
Приложение 23
к Правилам ведения единого
кадастра государственного
фонда недр
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Государственный учет запасов недр по метану в угольном пласте                               Отчетный период за _____ год
Сноска. Правила дополнены приложением 23 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.04.2019 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс: 7-метан.
Периодичность: ежегодно.
Круг лиц представляющих: недропользователи.
Куда представляется: в территориальные подразделения уполномоченного органа по изучению недр, уполномоченный орган по изучению недр.
Срок представления: ежегодно, до тридцатого апреля года, следующего за отчетным годом.
запасы в млн м3
Область, недропользователь, степень освоения, месторождение, участок, наименование разрабатываемого угольного пласта, способ добычи угольного метана (шахтный, скважинный, смешанный)
№ и дата контракта или лицензии
1) год открытия шахты или участка по добыче метана;
2) год ввода в разработку шахты или участка по добыче метана;
3) год консервации лавы или участка по добыче метана;
4) добыча с начала разработки угольного пласта или метана;
5) добыча на дату утверждения угольного пласта или метана
Параметры пласта:
1) площадь метаноносного пласта;
2) средняя метаноносность, м3/т
3) природная метаноносность угольного пласта;
4) минимальная мощность угольного пласта;
5) газопроницаемость угольного пласта, мД
7) зольность углей, %;
8) петрографический состав углей;

Нысанның 21-бағанында А+В+С1 санаты бойынша ҚР МҚК бекіткен күнгі баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 22-бағанында С2 санаты бойынша ҚР МҚК бекіткен күнгі баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 23-бағанында ҚР МҚК хаттамасының нөмірі және бекітілген жылы көрсетіледі.
Мемлекеттік жер қойнауы
қорының бірыңғай кадастрын
жүргізу қағидаларына
23-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Көмір қабатындағы метан бойынша жер қойнауы қорларын мемлекеттік есепке алу _____ жылғы есептік кезең
Ескерту. Қағида 23-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.04.2019 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Индекс: 7-метан.
Кезеңділік: жыл сайын.
Ұсынатын тұлғалар тобы: жер қойнауын пайдаланушылар.
Қайда ұсынылады: жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органға.
Ұсыну мерзімі: жыл сайын, есептік жылдан кейінгі жылдың отызыншы сәуіріне дейін.
қорлар млн м3,
Облыс, жер қойнауын пайдаланушы, игерілу дәрежесі, кен орны, учаске, игерілетін көмір қабатының атауы, көмір метанын өндіру тәсілі (шахталық, ұңғымалық, аралас)
Келісімшарт немесе лицензия №-і және күні
1) метан өндіретін шахтаның немесе учаскенің ашылған жылы;
2) метан өндіретін шахтаның немесе учаскенің игерілуге енгізілген жылы;
3) лаваны немесе метанды өндіретін учаскені консервациялаған жыл;
4) көмір қабатын немесе метанды игеру басталғаннан бергі өндіру;
5) көмір қабатын немесе метанды бекіткен күнгі өндіру
Қабат параметрлері:
1) метанды қабат алаңы;
2) орташа метандылық, м3/т;
3) көмір қабатының табиғи метандылығы;
4) көмір қабатының ең аз қалыңдығы;
5) көмір қабатының газ енгіштігі, мД;

С1 - запасы по категории С1;
С2 - запасы по категории С2.
Примечание: форма отчетности о состоянии недр по метану в угольном пласте заполняется согласно пояснению, приведенному в приложении.
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных "Государственный учет
запасов по метану в угольном пласте"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Государственный учет запасов недр по метану в угольном пласте"
В графе 1 формы указывается порядковый номер месторождения.
В графе 2 формы указываются область, недропользователь, степень освоения, месторождение, участок, наименование разрабатываемого угольного пласта, способ добычи угольного метана (шахтный, скважинный, смешанный).
В графе 3 формы указываются номер и дата контракта или лицензии.
В графе 4 формы указываются: 1) год открытия шахты или участка по добыче метана; 2) год ввода в разработку шахты или участка по добыче метана; 3) год консервации лавы или участка по добыче метана; 4) добыча с начала разработки угольного пласта или метана; 5) добыча на дату утверждения угольного пласта или метана.
В графе 5 формы указываются параметры пласта: 1) площадь метаноносного пласта; 2) средняя метаноносность, м3/т; 3) природная метаноносность угольного пласта; 4) минимальная мощность угольного пласта; 5) газопроницаемость угольного пласта, мД; 7) зольность углей, %; 8) петрографический состав углей; 6) степень метаморфизма; 7) природная влажность, %.
В графе 6 формы указываются балансовые запасы газа-носителя на 01.01.____ год по категории А+В+С1.
В графе 7 формы указываются балансовые запасы газа-носителя на 01.01.____ год по категории С2.
В графе 8 формы указываются балансовые запасы метана в угольном пласте на 01.01.__ год по категории А+В+С1.
В графе 9 формы указываются балансовые запасы метана в угольном пласте на 01.01.__г по категории С2.
В графе 10 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате добычи и потери по категории А+В+С1.
В графе 11 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате разведки по категории А+В+С1.
В графе 12 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате переоценки или передачи по категории А+В+С1.
В графе 13 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в сптсании запасов по категории А+В+С1.
В графе 14 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории А+В.
В графе 15 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории С1.
В графе 16 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории А+В+С1.
В графе 17 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории С2.
В графе 18 формы указываются забалансовые запасы на 01.01.__ год.
В графе 19 формы указываются балансовые запасы, на дату утверждения ГКЗ РК по категории А+В.

С1 - С1 санатты қорлар;
С2 - С2 санатты қорлар.
Ескертпе: көмір қабатындағы метан бойынша жер қойнауының жай-күйі туралы есептілік нысаны қосымшада келтірілген түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Көмір қабатындағы метан
бойынша жер қойнауы қорларын
мемлекеттік есепке алу"
әкімшілік деректерін жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Көмір қабатындағы метан бойынша жер қойнауы қорларын мемлекеттік есепке алу" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Нысанның 1-бағанында кен орнының реттік нөмірі көрсетіледі.
Нысанның 2-бағанында облыс, жер қойнауын пайдаланушы, игерілу дәрежесі, кен орны, учаске, игерілетін көмір қабатының атауы, көмір метанын өндіру тәсілі (шахталық, ұңғымалық, аралас) көрсетіледі.
Нысанның 3-бағанында келісімшарттың немесе лицензияның нөмірі мен күні көрсетіледі.
Нысанның 4-бағанында 1) метанды өндіретін шахтаның немесе учаскенің ашылған жылы; 2) метанды өндіретін шахтаның немесе учаскенің игерілуге енгізілген жылы; 3) лаваны немесе метанды өндіретін аумақты консервациялаған жыл; 4) көмір қабатын немесе метанды игеру басталғаннан бергі өндіру; 5) көмір қабатын немесе метанды бекіткен күнгі өндіру көрсетіледі.
Нысанның 5-бағанында қабат параметрлері көрсетіледі: 1) метанды қабаттың алаңы 2) орташа метандылық, м3/т; 3) көмір қабатының табиғи метандылығы; 4) көмір қабатының ең аз қалыңдығы; 5) көмір қабатының газ енгіштігі, мД; 6) көмірдің күлділігі, %; 7) көмірдің петрографиялық құрамы; 8) метаморфизм деңгейі; 9) табиғи ылғалдылық, %. көрсетіледі.
Нысанның 6-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы А+В+С1 санаты бойынша газ тасымалдағыштың баланстық қорлары көрсетіледі.
Нысанның 7-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы С2 санаты бойынша газ тасымалдағыштың баланстық қорлары көрсетіледі.
Нысанның 8-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы А+В+С1 санаты бойынша көмір қабатындағы метанның баланстық қорлары көрсетіледі.
Нысанның 9-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы С2 санаты бойынша көмір қабатындағы метанның баланстық қорлары көрсетіледі.
Нысанның 10-бағанында __жылғы А+В+С1 санаты бойынша өндіру мен шығындар нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 11-бағанында __жылғы А+В+С1 санаты бойынша барлау нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 12-бағанында __жылғы А+В+С1 санаты бойынша қайта бағалау немесе беру нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 13-бағанында __жылғы А+В+С1 санаты бойынша қорларды есептен шығару нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 14-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы А+В санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 15-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы C1 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 16-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы А+В+C1 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 17-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы C2 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 18-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы баланстан тыс қорлар көрсетіледі.
Нысанның 19-бағанында А+В санаты бойынша ҚР МҚК бекіткен күнгі баланстық қорлар көрсетіледі.

В графе 20 формы указываются балансовые запасы, на дату утверждения ГКЗ РК по категории А+В+С1.
В графе 21 форм указываются балансовые запасы, на дату утверждения ГКЗ РК по категории С2.
В графе 22 формы указываются номер и год утверждения протокола ГКЗ РК.
Приложение 24
к Правилам ведения единого
кадастра государственного
фонда недр
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Государственный учет запасов недр по углю                               Отчетный период за 20___ год
Сноска. Правила дополнены приложением 24 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.04.2019 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс: 8-уголь.
Периодичность: ежегодно.
Круг лиц представляющих: недропользователи.
Куда представляется: в территориальные подразделения уполномоченного органа по изучению недр, уполномоченный орган по изучению недр.
Срок предоставления: ежегодно до тридцатого апреля года, следующего за отчетным годом.
Государственный учет запасов недр по углю
за __________ год
единица измерения запасов в тысячи тоннах
Область, предприятие, месторождение, бассейн, участок, поле, шахта, разрез, горизонт, пласт, № лицензии (контракта) и дата выдачи
1) Степень освоения, год;
2) годовая проектная и производственная мощность предприятия, шахты, разреза;
3) глубина подсчета запасов;
4) максимальная глубина разработки (фактическая), м;
5) глубина залегания горизонта, пласта, м;
6) мощность полезной толщи, м;
7) коэффициент вскрыши, м3/т или м3/м3;
8) мощность и объем торфов, м
1) Тип полезного ископаемого, сорт, марка, технологическая группа;
2) среднее содержание полезных компонентов и вредных примесей (выход полезного ископаемого);

Нысанның 20-бағанында А+В+С1 санаты бойынша ҚР МҚК бекіткен күнгі баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 21-бағанында C2 санаты бойынша ҚР МҚК бекіткен күнгі баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 22-бағанында ҚР МҚК хаттамасының нөмірі және бекітілген жылы көрсетіледі.
Мемлекеттік жер қойнауы
қорының бірыңғай кадастрын
жүргізу қағидаларына
24-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Көмір бойынша жер қойнауы қорларын мемлекеттік есепке алу _____ жылғы есептік кезең
Ескерту. Қағида 24-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.04.2019 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Индекс: 8-көмір.
Кезеңділік: жыл сайын.
Ұсынатын тұлғалар тобы: жер қойнауын пайдаланушылар.
Қайда ұсынылады: жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органға.
Ұсыну мерзімі: жыл сайын, есептік жылдан кейінгі жылдың отызыншы сәуіріне дейін.
________жылғы
көмір бойынша жер қойнауы қорларын мемлекеттік есепке алу қорлардың өлшем бірлігі мың тоннамен
Облыс, кәсіпорын, кен орны, бассейн, учаске, алаң, шахта, қима, деңгейжиек, қабат, лицензияның (келісімшарттың) №-і және берілген күні
1) игерілу дәрежесі, жылы;
2) кәсіпорынның, шахтаның, қиманың жылдық жобалау және өндірістік қуаты;
3) қорларды есептеу тереңдігі;
4) игерудің ең көп (нақты) тереңдігі, м;
5) деңгейжиектің жату тереңдігі, м;
6) пайдалы қабаттың қалыңдығы, м;
7) аршу коэффициенті, м3/т немесе м33;
8) шымтезек қалыңдығы мен көлемі, м
1) пайдалы қазбаның типі, сұрпы, таңбасы, технологиялық тобы;
2) пайдалы құрауыштар мен зиянды қоспалардың орташа мөлшері (пайдалы қазбаның шығуы);

1) проектные потери при добычи, %;
2) разубоживание, %;
3) промышленные запасы угля и горючих сланцев, А+В+С1:
1) всей шахты (разрез1);
2) действующих горизонтов
Обеспеченность предприятия в годах балансовыми запасами категории А+В+С1:
1) всеми запасами;
2) в проектных контурах отработки по углю и горючим сланцам промышленными запасами А+В+С1
3) всей шахты, разреза;
4) действующих горизонтов
Балансовые
Забалансовые
1) всего;
2) дата утверждения и № протокола;
3) группа сложности
14
15
16
17
18
Руководитель __________________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество                   (подпись)
(при наличии)
Исполнитель ________________________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество                   (подпись)
(при наличии)
Телефон исполнителя ___________________________
Примечание: расшифровка аббревиатур:
м – метров;
м3/т – кубических метров на тонну;
м3/м3 – кубических метров на кубический метр;
% - проценты;
МДж/кг – мегаджоулей на килограмм;
А – запасы по категории А;
B - запасы по категории B;
С1 - запасы по категории С1;
С2 - запасы по категории С2.
Примечание: форма отчетности о состоянии недр по углю заполняется согласно пояснению, приведенному в приложении.
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных "Государственный учет
запасов запасов недр по углю"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Государственный учет запасов недр по углю"
В графе 1 формы указывается порядковый номер проекта.
В графе 2 формы указываются область, предприятие, месторождение, бассейн, участок, поле, шахта, разрез, горизонт, пласт, № лицензии (контракт1) и дата выдачи.
В графе 3 формы указываются: 1) степень освоения, год; 2) годовая проектная и производственная мощность предприятия, шахты, разреза; 3) глубина подсчета запасов; 4) максимальная глубина разработки (фактическая) м; 5) глубина залегания горизонта, пласта м; 6) мощность полезной толщи; 7) коэффициент вскрыши, м3/т или м3/ м3; 8) мощность и объем торфов, м.
В графе 4 формы указываются: 1) тип полезного ископаемого, сорт, марка, технологическая группа; 2) среднее содержание полезных компонентов и вредных примесей (выход полезного ископаемого); 3) влажность, %; 4) удельная теплота сгорания, МДж/кг; 5) выход смолы.
В графе 5 формы указываются категории запасов по действующей классификации А, В, А+В, А+В+С1, С2 и забалансовые запасы.
В графе 6 формы приводятся данные об общем количестве балансовых запасов на 1 января отчетного года.
В графе 7 формы приводятся данные об общем количестве забалансовых запасов на 1 января отчетного года.

1) өндіру кезіндегі жобалық шығындар, %;
2) құнарсыздану, %;
3) көмірдің және жанатын тақтатастардың өнеркәсіптік қорлары, А+В+С1:
1) барлық шахтаның (1-қима);
2) қолданыстағы деңгей жиектердің
Кәсіпорынның А+В+С1 санатының баланстық қорларымен жылдарға:
1) барлық қорлармен;
2) көмір мен жанатын тақтатастар бойынша игерудің жобалық контурларында А+В+С1 өнеркәсіптік қорларымен;
3) барлық шахтаның, қиманың;
4) қолданыстағы деңгейжиектердің қамтамасыз етілуі
Баланстық
Баланстан тыс
1) барлығы;
2) хаттаманың №-і және бекітілген күні;
3) күрделілік тобы
14
15
16
17
18
Басшы ___________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты            (қолы)
(болған кезде)
Орындаушы ______________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты            (қолы)
(болған кезде)
Орындаушының телефоны ___________________________
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
м - метр;
м3/т - бір тоннадағы текше метр;
м3/ м3 - текше метрдегі текше метр;
% - пайыз;
МДж/кг - бір килограммдағы мегаджоуль;
А - А санатты қорлар;
B - B санатты қорлар;
С1 - С1 санатты қорлар;
С2 - С2 санатты қорлар.
Ескертпе: көмір бойынша жер қойнауының жай-күйі туралы есептілік нысаны қосымшада келтірілген түсіндірме бойынша толтырылады.
"Көмір бойынша жер қойнауы
қорларын мемлекеттік есепке
алу" әкімшілік деректерін
жинауға арналған нысанға
қосымша
"Көмір бойынша жер қойнауы қорларын мемлекеттік есепке алу" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Нысанның 1-бағанында жобаның реттік нөмірі көрсетіледі.
Нысанның 2-бағанында облыс, кәсіпорын, кен орны, бассейн, аумақ, алаң, шахта, қима, деңгейжиек, қабат, лицензияның (келісімшарттың) нөмірі және берілген күні көрсетіледі.
Нысанның 3-бағанында 1) игерілу дәрежесі, жылы; 2) кәсіпорынның, шахтаның, қиманың жылдық жобалау және өндірістік қуаты; 3) қорларды есептеу тереңдігі; 4) игерудің ең көп (нақты) тереңдігі, м; 5) деңгейжиектің жату тереңдігі, м; 6) пайдалы қабаттың қалыңдығы, м; 7) аршу коэффициенті, м3/т немесе м33; 8) шымтезек қалыңдығы мен көлемі, м-мен көрсетіледі.
Нысанның 4-бағанында 1) пайдалы қазбаның типі, сұрпы, таңбасы, технологиялық тобы; 2) пайдалы құрауыштар мен зиянды қоспалардың орташа мөлшері (пайдалы қазбаның шығуы); 3) ылғалдылығы, %, 4) жанудың меншікті жылуы, МДж/кг; 6) шайырдың шығуы көрсетіледі.
Нысанның 5-бағанында А, В, А+В, А+В+С1, С2 қолданыстағы жіктеу бойынша қорлардың санаты және баланстан тыс қорлар көрсетіледі.
Нысанның 6-бағанында есептік жылдың 1 қаңтарындағы баланстық қорлардың жалпы саны туралы деректер келтіріледі.
Нысанның 7-бағанында есептік жылдың 1 қаңтарындағы баланстан тыс қорлардың жалпы саны туралы деректер келтіріледі.

В графе 8 формы указывается изменение балансовых запасов за 20___ год в результате: добычи.
В графе 9 формы указывается изменение балансовых запасов за 20___ год в результате: потерь при добыче.
В графе 10 формы указывается изменение балансовых запасов за 20___ год в результате: разведки.
В графе 11 формы указывается изменение балансовых запасов за 20___ год в результате: переоценки.
В графе 12 формы указывается изменение балансовых запасов за 20___ год в результате: списания запасов.
В графе 13 формы указывается изменение балансовых запасов за 20___ год в результате: изменения технических границ и другие причины.
В графе 14 формы указывается состояние балансовых запасов на 01.01.__ год.
В графе 15 формы указывается состояние забалансовых запасов на 01.01.__ год.
В графе 16 формы указывается балансовые запасы, утвержденные ГКЗ или ТКЗ 1) всего; 2) дата утверждения и № протокола; 3) группа сложности.
В графе 17 формы указываются: 1) проектные потери при добычи, %; 2) разубоживание, %; 3) промышленные запасы угля и горючих сланцев, А+В+С1: 1) всей шахты (разрез1); 2) действующих горизонтов;
В графе 18 формы указывается обеспеченность предприятия в годах балансовыми запасами категории А+В+С1: 1) всеми запасами; 2) в проектных контурах отработки по углю и горючим сланцам промышленными запасами А+В+С1; 3) всей шахты, разреза; 4) действующих горизонтов.
Приложение 25
к Правилам ведения единого
кадастра государственного
фонда недр
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Государственный учет запасов недр по углю по Кодексу KAZRC                               Отчетный период за 20___ год
Сноска. Правила дополнены приложением 25 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.04.2019 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 22.09.2020 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс: 8.1-уголь.
Периодичность: ежегодно.
Круг лиц представляющих: недропользователи.
Куда представляется: в территориальные подразделения уполномоченного органа по изучению недр, уполномоченный орган по изучению недр.
Срок предоставления: ежегодно до тридцатого апреля года, следующего за отчетным годом.
единица измерения ресурсов, запасов тыс.т
Область, предприятие, месторождение, бассейн, участок, поле, шахта, разрез горизонт, пласт, № лицензии (контракта) и дата выдачи

Нысанның 8-бағанында 20__жылғы өндіру нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 9-бағанында 20__жылғы өндіру кезіңдегі шығын нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 10-бағанында 20__жылғы барлау нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 11-бағанында 20__жылғы қайта бағалау нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 12-бағанында 20__жылғы қорларды есептен шығару нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 13-бағанында 20__жылғы техникалық шекаралардың өзгеру және басқа себептер нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 14-бағанында ___жылғы 1 қаңтардағы баланстық қорлардың жай-күйі көрсетіледі.
Нысанның 15-бағанында ___жылғы 1 қаңтардағы баланстан тыс қорлардың жай-күйі көрсетіледі.
Нысанның 16-бағанында МҚК немесе АҚК бекіткен баланстық қорлар: 1) барлығы; 2) бекітілген күні және хаттама нөмірі; 3) күрделілік тобы көрсетіледі.
Нысанның 17-бағанында 1) өндіру кезіндегі жобалық шығын, %; 2) құнарсыздану, %; 3) көмір мен жанатын тақтатастардың өнеркәсіптік қорлары, А+В+С1: 1) барлық шахтаның (қиманың); 2) қолданыстағы деңгейжиектердің қорлары көрсетіледі.
Нысанның 18-бағанында кәсіпорынның А+В+С1 санатының баланстық қорларымен жылдарға: 1) барлық қорлармен; 2) көмір мен жанатын тақтатастар бойынша игерудің жобалық контурларында А+В+С1 өнеркәсіптік қорларымен; 3) барлық шахтаның, қиманың; 4) қолданыстағы деңгейжиектердің қамтамасыз етілуі көрсетіледі.
Мемлекеттік жер қойнауы
қорының бірыңғай кадастрын
жүргізу қағидаларына
25-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
КAZRC кодексі бойынша көмір бойынша жер қойнауы қорларын мемлекеттік есепке алу 20_____ жылғы есептік кезең
Ескерту. Қағида 25-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.04.2019 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 22.09.2020 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Индекс: 8.1-көмір.
Кезеңділік: жыл сайын.
Ұсынатын тұлғалар тобы: жер қойнауын пайдаланушылар.
Қайда ұсынылады: жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органға.
Ұсыну мерзімі: жыл сайын, есептік жылдан кейінгі жылдың отызыншы сәуіріне дейін.
Ресурстарды, қорларды өлшеу бірлігі, мың т.
Облыс, кәсіпорын, кен орны, бассейн, учаске, алаң, шахта, қима, деңгейжиек, қабат, лицензия (келісімшарт) №-і және берілген күні

1) Степень освоения, год;
2) годовая проектная и производственная мощность предприятия, шахты, разреза;
3) глубина оценки ресурсов по категориям: измеренные выявленные; предполагаемые;
4) максимальная глубина разработки (фактическая) метр;
5) глубина залегания горизонта, пласта, метр;
6) мощность полезной толщи, метр;
7) коэффициент вскрыши, м3/тонна или м3/ м3;
8) мощность и объем торфов метр.
1) Тип полезного ископаемого, сорт, марка, технологическая группа;
2) среднее содержание полезных компонентов и вредных примесей (выход полезного ископаемого);

1) Игерілу дәрежесі, жылы;
2) кәсіпорынның, шахтаның, қиманың жылдық жобалау және өндірістік қуаттылығы;
3) санаттар бойынша қорларды бағалау тереңдігі:
өлшенгендер+анықталғандар, болжамды;
4) игерудің ең көп (нақты) тереңдігі, метр;
5) деңгейжиектіктің, қабаттың жату тереңдігі, метр;
6) пайдалы қалыңдық қуаттылығы, метр;
7) аршу коэффициенті, м3/тонна немесе м33;
8) шымтезек қуаттылығы мен көлемі, метр
1) Пайдалы қазбаның типі, сұрпы, таңбасы, технологиялық тобы;
2) пайдалы құрауыштар мен зиянды қоспалардың орташа мөлшері (пайдалы қазбаның шығуы);

3) разубоживание
Обеспеченность предприятия в годах запасами кат. вероятные и доказанные
1) всеми запасами;
2) в проектных контурах отработки по углю и горючим сланцам промышленными запасами категорий доказанные и вероятные
3) всей шахты, разреза;
4) действующих горизонтов
Балансовые
Забалансовые
1) всего;
2) дата регистрации;
3) группа сложности
14
15
16
17
18
Руководитель __________________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество                   (подпись)
(при наличии)
Компетентное лицо ___________________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество                   (подпись)
(при наличии)
Телефон компетеного лица ___________________________
Примечание: расшифровка аббревиатур:
м – метров;
м3/т – кубических метров на тонну;
м3/м3 – кубических метров на кубический метр;
% - проценты;
МДж/кг – мегаджоулей на килограмм.
Примечание: форма отчетности о состоянии недр по углю заполняется согласно пояснению, приведенному в приложении.
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных "Государственный учет
запасов недр по углю по
Кодексу KAZRC"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Государственный учет запасов недр по углю по Кодексу KAZRC"
В графе 1 формы указывается порядковый номер проекта.
В графе 2 формы указываются область, предприятие, месторождение, бассейн, участок, поле, шахта, разрез, горизонт, пласт, № лицензии (контракт1) и дата выдачи.
В графе 3 формы указываются: 1) степень освоения, год; 2) годовая проектная и производственная мощность предприятия, шахты, разреза; 3) глубина оценки ресурсов по категориям: измеренные + выявленные: предполагаемые; 4) максимальная глубина разработки (фактическая) м; 5) глубина залегания горизонта, пласта м; 6) мощность полезной толщи; 7) коэффициент вскрыши, м3/т или м3/ м3; 8) мощность и объем торфов, м.
В графе 4 формы указываются: 1) тип полезного ископаемого, сорт, марка, технологическая группа; 2) среднее содержание полезных компонентов и вредных примесей (выход полезного ископаемого); 3) влажность, %; 4) удельная теплота сгорания, МДж/кг; 5) выход смолы.
В графе 5 формы указываются измеренные и выявленные ресурсы в тоннах.
В графе 6 формы указываются предполагаемые ресурсы в тоннах.
В графе 7 формы указываются доказанные и вероятные запасы в тоннах.
В графе 8 формы указывается изменение запасов за 20___ год в результате: добычи.
В графе 9 формы указывается изменение запасов за 20___ год в результате: потерь при добыче.

3) қолданыстағы деңгейжиектердің, оның ішінде
4) өндіру кезіндегі жобалық шығындар,%
5) құнарсыздану
Кәсіпорынның ықтимал және дәлелденген санатты қорлармен
1) барлық қорлармен;
2) игерудің жобалық сұлбаларында дәлелденген және ықтимал санатты көмір және жанатын тақтатастың өнеркәсіптік қорларымен
3) барлық шахтаның, қиманың;
4) қолданыстағы деңгейжиектердің қамтамасыз етілуі
Теңгерімдік
Теңгерімнен тыс
1) барлығы;
2) тіркеу күні
3) күрделілік тобы
14
15
16
17
18
Басшы ___________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты            (қолы)
(болған кезде)
Орындаушы ______________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты            (қолы)
(болған кезде)
Орындаушының телефоны ___________________________
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
м - метр;
м3/т - бір тоннадағы текше метр;
м3/ м3 - текше метрдегі текше метр;
% - пайыз;
МДж/кг - килограммдағы мегаджоуль;
Ескертпе: көмір бойынша жер қойнауының жай-күйі туралы есептілік нысаны қосымшада келтірілген түсіндірме бойынша толтырылады.
"КAZRC кодексі бойынша көмір
бойынша жер қойнауы қорларын
мемлекеттік есепке алу"
әкімшілік деректерін жинауға
арналған нысанға
қосымша
"КAZRC кодексі бойынша көмір бойынша жер қойнауы қорларын мемлекеттік есепке алу" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Нысанның 1-бағанында жобаның реттік нөмірі көрсетіледі.
Нысанның 2-бағанында облыс, кәсіпорын, кен орны, бассейн, аумақ, алаң, шахта, қима, көкжиек, қабат, лицензияның (келісімшарттың) нөмірі және берілген күні көрсетіледі.
Нысанның 3-бағанында 1) игерілу дәрежесі, жылы; 2) кәсіпорынның, шахтаның, қиманың жылдық жобалау және өндірістік қуаты; 3) қорлардың өлшенген+анықталған: болжамды санаттары бойынша ресурстарды терең бағалау; 4) игерудің ең көп (нақты) тереңдігі, м; 5) деңгейжиектің жату тереңдігі, м; 6) пайдалы қабат қуаттылығы; 7) аршу коэффициенті, м3/т немесе м33; 8) шымтезектің қуаттылығы мен көлемі, м көрсетіледі.
Нысанның 4-бағанында 1) пайдалы қазбаның типі, сұрпы, таңбасы, технологиялық тобы; 2) пайдалы құрауыштар мен зиянды қоспалардың орташа құрамы (пайдалы қазбаның шығуы); 3) ылғалдылығы, %, 4) жанудың меншікті жылуы, МДж/кг; 6) шайырдың шығуы көрсетіледі.
Нысанның 5-бағанында өлшенген және анықталған ресурстар тоннамен көрсетіледі.
Нысанның 6-бағанында болжамды ресурстар тоннамен көрсетіледі.
Нысанның 7-бағанында дәлелденген және ықтимал қорлар тоннамен көрсетіледі.
Нысанның 8-бағанында 20__жылғы өндіру нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 9-бағанында 20__жылғы өндіру кезіндегі шығын нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.

100
Этан, пропан, бутан в растворенном газе
тыс.т
101
Асфальтиты, битумы, киры
тыс.т
Вода
102
Минеральные воды
м3/сут
103
Подземные воды
тыс. м3/сут
расшифровка аббревиатур:
тыс. – тысяча;
т – тонна;
м3 – кубический метр;
млн – миллион:
кг – килограмм.
мбл – миллиламберт.
Приложение 2
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 25 мая 2018 года № 393
Правила предоставления информации по государственному учету запасов полезных ископаемых государственным органам
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления информации по государственному учету запасов полезных ископаемых государственным органам, разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 72 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" и определяют порядок предоставления информации по государственному учету запасов полезных ископаемых государственным органам.
Глава 2. Порядок предоставления информации по государственному учету запасов полезных ископаемых государственным органам
2. Составленная уполномоченным органом по изучению недр информация по государственному учету запасов полезных ископаемых предоставляется государственным органам по официальному запросу в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней с момента поступления такого запроса:
Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан и уполномоченному органу в области государственного планирования – по всем видам полезных ископаемых;
уполномоченному органу в области углеводородов – по углеводороду;
уполномоченному органу в области урана – по урану;
уполномоченному органу в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения за пределами населенных пунктов – по подземным водам.
3. Информация по государственному учету запасов полезных ископаемых направляется в государственные органы, указанные в пункте 2 настоящих Правил, на электронных и бумажных носителях, в одном экземпляре. Переданная информация тиражированию не подлежит.
4. Информация по государственному учету запасов полезных ископаемых предоставляется в государственные органы, указанные в пункте 2 настоящих Правил, по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
Приложение
к Правилам предоставления
информации по государственному
учету запасов полезных ископаемых
государственным органам
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Информация по государственному учету запасов полезных ископаемых
Индекс: 1-инф.
Периодичность: по мере необходимости.
Круг лиц представляющих: уполномоченный орган по изучению недр.
Куда представляется: в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан,
уполномоченный орган в области государственного планирования, уполномоченный орган в
области углеводородов, уполномоченный орган в области урана, уполномоченный орган в
области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения за пределами
населенных пунктов.
Срок представления: не позднее 10 (десяти) рабочих дней с момента поступления
запроса.
Информация по государственному учету запасов полезных ископаемых
Полезное ископаемое
Единица измерения компонента
Среднее содержание
Балансовые запасы
Забалансовые запасы
Запасы по Казахстанскому кодексу публичной отчетности о результатах геологоразведочных работ, минеральных ресурсах и минеральных запасах (далее – KAZRC)
А+В+С1
С2
доказанные
вероятные
1
2
3
4
5
6
7
8
9
(продолжение таблицы)
Ресурсы по KAZRC
Измеренные
Выявленные
предполагаемые
10
11
12
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
"Информация по государственному
учету запасов полезных ископаемых"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация по государственному учету запасов полезных ископаемых"
В графе 1 формы указывается порядковый номер месторождения.
В графе 2 формы указывается вид полезного ископаемого.
В графе 3 формы указывается единица измерения компонента.
В графе 4 формы указывается среднее содержание компонента.

100
Еріген газдағы этан, пропан, бутан
мың т
101
Асфальтиттер, битумдар, киралар
мың т
Су
102
Минералды сулар
тәулігіне м3
103
Жерасты сулары
тәулігіне мың м3
аббревиатуралардың толық жазылуы:
т – тонна;
м3 – шаршы метр;
млн – миллион:
кг – килограмм;
мбл – миллиламберт.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
2018 жылғы 25 мамырдағы
№ 393 бұйрығына
2-қосымша
Пайдалы қазбалардың қорларын мемлекеттік тіркеу бойынша ақпаратты мемлекеттік органдарға ұсыну қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Пайдалы қазбалардың қорларын мемлекеттік тіркеу бойынша ақпаратты мемлекеттік органдарға ұсыну қағидалары "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану" туралы 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 72-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленді және пайдалы қазбалардың қорларын мемлекеттік есепке алу бойынша ақпаратты мемлекеттік органдарға беру тәртібін айқындайды.
2-тарау. Пайдалы қазбалардың қорларын мемлекеттік тіркеуі бойынша ақпаратты мемлекеттік органдарға ұсыну тәртібі
2. Жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган жасаған, пайдалы қазбаларды мемлекеттік тіркеуі бойынша ақпарат мемлекеттік органдарға ресми сұрату бойынша, осындай сұрату түскен сәттен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынылады:
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне және мемлекеттік жоспарлау саласындағы уәкілетті органға – пайдалы қазбалардың барлық түрлері бойынша;
Көмірсутектер саласындағы уәкілетті органға – көмірсутек бойынша;
уран саласындағы уәкілетті органға – уран бойынша;
елді мекендерден тыс жерлерде су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су тарту саласындағы уәкілетті органға жерасты сулары бойынша.
3. Осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген мемлекеттік органдарға пайдалы қазбаларды мемлекеттік тіркеу бойынша ақпарат электронды және қағаз тасығыштарда, бір данада жіберіледі. Берілген ақпарат көбейтуге жатпайды.
4. Осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген мемлекеттік органдарға пайдалы қазбаларды мемлекеттік есепке алу бойынша ақпарат осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
Пайдалы қазбалардың
қорларын мемлекеттік тіркеуі
бойынша ақпаратты мемлекеттік
органдарға ұсыну қағидаларына
қосымша
Әкімшілік деректер жинауға
арналған нысан
Пайдалы қазбалардың қорларын
мемлекеттік есепке алу бойынша
ақпарат
Индекс: 1-ақп.
Мерзімділігі: қажеттілігіне қарай.
Ұсынатын адамдар тобы: жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне және мемлекеттік жоспарлау саласындағы уәкілетті, көмірсутек шикізаты саласындағы уәкілетті органға, уран саласындағы уәкілетті органға, елді мекендерден тыс жерлерде су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су тарту саласындағы уәкілетті органға.
Ұсыну мерзімі: сұрату түскен сәттен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей.
Пайдалы қазбалардың қорларын мемлекеттік есепке алу бойынша ақпарат
Пайдалы қазба
Құрамбөліктің өлшем бірлігі
Орташа құрамы
Баланстық қорлар
Баланстан тыс қорлар
Геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері, минералдық ресурстар және минералдық қорлар туралы жария есептіліктің қазақстандық кодексі (бұдан әрі – KAZRC) бойынша қорлар
A+B+C1
C2
дәлелденген
ықтимал
1
2
3
4
5
6
7
8
9
(кестенің жалғасы)
KAZRC бойынша ресурстар
өлшенген
Анықталған
болжанған
10
11
12
Әкімшілік деректер жинауға
арналған "Пайдалы қазбалардың
қорларын мемлекеттік есепке
алу бойынша ақпарат"
нысанына қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсініктеме "Пайдалы қазбалардың қорларын мемлекеттік есепке алу бойынша ақпарат"
Нысанның 1-бағанында кен орнының реттік нөмірі көрсетіледі.
Нысанның 2-бағанында пайдалы қазба түрі көрсетіледі.
Нысанның 3-бағанында құрамбөліктің өлшембірлігі көрсетіледі.
Нысанның 4-бағанында құрамбөліктің орташа құрамы көрсетіледі.

В графе 5 формы указываются балансовые запасы по категориям А+В+С1.
В графе 6 формы указываются балансовые запасы по категории С2.
В графе 7 формы указываются забалансовые запасы.
В графе 8 формы указываются доказанные запасы по Казахстанскому кодексу публичной отчетности о результатах геологоразведочных работ, минеральных ресурсах и минеральных запасах (далее – KAZRC).
В графе 9 формы указываются вероятные запасы по KAZRC.
В графе 10 формы указываются измеренные ресурсы по KAZRC.
В графе 11 формы указываются выявленные ресурсы по KAZRC.
В графе 12 формы указываются предпологаемые ресурсы по KAZRC.
Приложение 3
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 25 мая 2018 года № 393
Перечень утративших силу некоторых приказов Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан
1. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 246 "Об утверждении Правил ведения государственного кадастра техногенных минеральных образований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10848, опубликован 15 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
2. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 247 "Об утверждении Правил ведения государственного кадастра месторождений и проявлений полезных ископаемых" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10832, опубликован 5 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 254 "Об утверждении формы представления геологической отчетности о состоянии недр" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10833, опубликован 20 мая 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
4. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 21 апреля 2015 года № 474 "Об утверждении Правил включения запасов полезных ископаемых в государственный баланс и их списания с государственного баланса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11916, опубликован 3 сентября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
5. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 21 апреля 2015 года № 475 "Об утверждении Правил предоставления информации по государственному балансу запасов полезных ископаемых государственным органам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11917, опубликован 3 сентября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").

Нысанның 5-бағанында А+В+С1 категорияларындағы баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 6-бағанында С2 категориясындағы баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 7-бағанында баланстан тыс қорлар көрсетіледі.
Нысанның 8-бағанында геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері, минералдық ресурстар және минералдық қорлар туралы жария есептіліктің қазақстандық кодексі (бұдан әрі – KAZRC) бойынша дәледенген қорлар көрсетіледі.
Нысанның 9-бағанында KAZRC бойынша ықтимал қорлар көрсетіледі.
Нысанның 10-бағанында KAZRC бойынша өлшенген ресурстар көрсетіледі.
Нысанның 11-бағанында KAZRC бойынша анықталған ресурстар көрсетіледі.
Нысанның 12-бағанында KAZRC бойынша болжанған ресурстар көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
2018 жылғы 25 мамырдағы
№ 393 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Техногендік минералдық түзілімдердің мемлекеттік кадастырын жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 246 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10848 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 15 маусымда жарияланған).
2. "Пайдалы қазбалар кен орындары мен көрініс белгілерінің мемлекеттік кадастрын жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 247 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10832 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 5 маусымда жарияланған).
3. "Жер қойнауының жай-күйі туралы геологиялық есептілікті ұсыну нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 254 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10833 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 20 мамырда жарияланған).
4. "Пайдалы қазбалар қорларын мемлекеттік балансқа қосу және оларды мемлекеттік баланстың есебінен шығару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 474 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11916 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 3 қыркүйекте жарияланған).
5. "Пайдалы қазбалар қорларының мемлекеттік балансы бойынша ақпаратты мемлекеттік органдарға беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 475 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11917 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 3 қыркүйекте жарияланған).

6. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 22 ноября 2017 года № 810 "О внесении изменений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 254 "Об утверждении формы представления геологической отчетности о состоянии недр" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16146, опубликован 9 февраля 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде).
7. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 22 ноября 2017 года № 811 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 246 "Об утверждении Правил ведения государственного кадастра техногенных минеральных образований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16217, опубликован 12 февраля 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде).

6. "Жер қойнауының жай-күйі туралы геологиялық есептілікті ұсыну нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 254 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 22 қарашадағы № 810 бұйрығы бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16146 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 9 ақпанда электронды түрде жарияланған).
7. "Техногендік минералдық түзілімдердің мемлекеттік кадастырын жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 246 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 22 қарашадағы № 811 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16217 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 12 ақпанда электронды түрде жарияланған).