Об утверждении Правил отнесения финансовых организаций к числу системно значимых
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 декабря 2019 года № 240. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 января 2020 года № 19925.
Примечание ИЗПИ!
Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2020 года.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2022 № 65 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила отнесения финансовых организаций к числу системно значимых.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2014 года № 257 "Об утверждении Правил отнесения финансовых организаций к числу системообразующих" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10210, опубликовано 5 марта 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет");
2) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 32 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан по вопросам платежей и переводов денег и ведения банковских счетов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13304, опубликовано 14 марта 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Департаменту финансовой стабильности в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 4 настоящего постановления.
4. Департаменту внешних коммуникаций – пресс-службе Национального Банка обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.

Қаржы ұйымдарын жүйелік маңызы бар ұйымдар қатарына жатқызу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 23 желтоқсандағы № 240 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 27 қаңтарда № 19925 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2022 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Қаржы ұйымдарын жүйелік маңызы бар ұйымдар қатарына жатқызу қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Қаржы ұйымдарын жүйе құраушылар қатарына жатқызу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 желтоқсандағы № 257 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10210 болып тіркелген, 2015 жылғы 5 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
2) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне төлемдер мен ақша аударымдары және банк шоттарын жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 32 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13304 болып тіркелген, 2016 жылғы 14 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қаржылық тұрақтылық департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 4-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Сыртқы коммуникациялар департаменті - Ұлттық Банктің баспасөз қызметі осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А. Смоляковқа жүктелсін.

6. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2020 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
Е. Досаев
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 23 декабря 2019 года № 240
Правила отнесения финансовых организаций к числу системно значимых
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила отнесения финансовых организаций к числу системно значимых (далее - Правила) определяют порядок отнесения финансовых организаций к числу системно значимых в целях формирования Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) макропруденциальной политики.
2. Для целей Правил используются следующие понятия:
1) системно значимый банк – банк второго уровня, от стабильного функционирования которого зависит стабильность финансовой системы страны в целом или отдельных ее сегментов;
2) системно значимая инфраструктурная финансовая организация - профессиональный участник рынка ценных бумаг, от стабильного функционирования которого зависит стабильность функционирования рынка ценных бумаг;
3) инфраструктурная финансовая организация - организация, осуществляющая один из следующих видов профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг:
организация торговли с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами;
депозитарная деятельность;
клиринговая деятельность по сделкам с финансовыми инструментами;
деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг.
Глава 2. Порядок отнесения финансовых организаций к числу системно значимых
3. Отнесение финансовых организаций к числу системно значимых осуществляется в рамках реализации мер, направленных на снижение системных рисков финансовой системы.
Финансовыми организациями, отнесенными к числу системно значимых, признаются банки второго уровня (далее - банки) и инфраструктурные финансовые организации, соответствующие критериям, установленным пунктами 4 и 13 Правил, на основании оценки, проводимой Национальным Банком.
4. Для отнесения банка к числу системно значимых банков используются следующие критерии:
1) размер банка;
2) взаимосвязанность банка с участниками финансового рынка;
3) взаимозаменяемость банка;
4) комплексность (сложность) проводимых банком операций.
5. Показателями, характеризующими размер банка, являются:
1) доля суммы активов банка в совокупном объеме активов банков (П1);
2) доля обязательств банка в совокупном объеме обязательств банков (П2).
6. Показателями, характеризующими взаимосвязанность банка с участниками финансового рынка, являются:

6. Осы қаулы 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 240 қаулысымен
бекітілді
Қаржы ұйымдарын жүйелік маңызы бар ұйымдар қатарына жатқызу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қаржы ұйымдарын жүйелік маңызы бар ұйымдар қатарына жатқызу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) макропруденциялық саясатты қалыптастыруы мақсатында қаржы ұйымдарын жүйелік маңызы бар ұйымдар қатарына жатқызу тәртібін айқындайды.
2. Қағидалардың мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жүйелік маңызы бар банк - тұрақты жұмыс істеуіне елдің тұтастай қаржы жүйесінің немесе оның жекелеген сегменттерінің тұрақтылығы байланысты болатын екінші деңгейдегі банк;
2) жүйелік маңызы бар инфрақұрылымдық қаржы ұйымы - тұрақты жұмыс істеуіне бағалы қағаздар нарығының тұрақтылығы байланысты болатын бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы;
3) инфрақұрылымдық қаржы ұйымы - бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызметтердің мына түрлерінің бірін:
бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен сауда-саттықты ұйымдастыруды;
депозитарлық қызметті;
қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг қызметін;
бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйым.
2-тарау. Қаржы ұйымдарын жүйелік маңызы бар ұйымдар қатарына жатқызу тәртібі
3. Қаржы ұйымдарын жүйелік маңызы бар ұйымдар қатарына жатқызу қаржы жүйесінің жүйелі тәуекелдерін төмендетуге бағытталған шараларды іске асыру шеңберінде жүзеге асырылады.
Ұлттық Банк жүргізген бағалау негізінде Қағидаларға 4 және 13-тармақтарда белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін екінші деңгейдегі банктер (бұдан әрі – банктер) және инфрақұрылымдық қаржы ұйымдары жүйелік маңызы бар ұйымдар қатарына жатқызылған қаржы ұйымдары болып танылады.
4. Банкті жүйелік маңызы бар банк қатарына жатқызу үшін мына өлшемшарттар қолданылады:
1) банктің мөлшері;
2) банктің қаржы нарығының қатысушыларымен өзара байланысы;
3) банктің өзара алмасуы;
4) банк жүргізетін операциялардың кешенділігі (күрделілігі).
5. Мыналар:
1) банк активтерінің банктердің жиынтық активтеріндегі үлесі (К1);
2) банк міндеттемелерінің банктердің жиынтық міндеттемелеріндегі үлесі (К2) банктің мөлшерін сипаттайтын көрсеткіштер болып табылады.
6. Банктің қаржы нарығының қатысушыларымен өзара байланысын сипаттайтын көрсеткіштер мыналар:

1) доля суммы межбанковских активов, условных требований банка по отношению к банкам (далее - межбанковские активы) и инвестиций банка в дочерние организации в совокупном объеме межбанковских активов и инвестиций банков в дочерние организации (П3);
2) доля суммы межбанковских обязательств, условных обязательств банка перед банками (далее - межбанковские обязательства) и обязательств по пенсионным активам Акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд", инвестированным во вклады в банк и ценные бумаги, выпущенные банком, в совокупном объеме межбанковских обязательств банков и обязательств банков по пенсионным активам Акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд", инвестированным в банковские вклады и ценные бумаги, выпущенные банками (П4);
3) доля суммы размещенных в банке вкладов физических лиц, подлежащих гарантированию Акционерным обществом "Казахстанский фонд гарантирования депозитов" (далее - Фонд), в совокупном объеме размещенных в банках вкладов физических лиц, подлежащих гарантированию Фондом (П5).
7. Показателями, характеризующими взаимозаменяемость банка, являются:
1) доля общей суммы платежей банка, проведенных через межбанковскую систему переводов денег, систему межбанковского клиринга, платежей на рынке электронных банковских услуг (в сети банка), платежей и переводов, проведенных через корреспондентские счета, открытые между банком и его контрагентами, через системы международных денежных переводов (далее - безналичные платежи), в совокупном объеме безналичных платежей банков (П6);
2) доля ссудного портфеля банка в совокупном ссудном портфеле банков (П7);
3) доля активов, принятых банком на кастодиальное обслуживание, в совокупном объеме активов, принятых банками на кастодиальное обслуживание (П8).
8. Показателями, характеризующими комплексность (сложность) проводимых банком операций, являются:
1) доля суммы условных требований банка по производным финансовым инструментам и иностранной валюте в совокупном объеме условных требований банков по производным финансовым инструментам и иностранной валюте (П9);
2) доля суммы условных обязательств банка по производным финансовым инструментам и иностранной валюте в совокупном объеме условных обязательств банков по производным финансовым инструментам и иностранной валюте (П10);
3) доля общей суммы ценных бумаг, учитываемых банком по справедливой стоимости через прибыль или убыток, и ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, в совокупном объеме ценных бумаг, учитываемых банками по справедливой стоимости через прибыль или убыток, и ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход (П11).

1) банкаралық активтердің және банктердің еншілес ұйымдарға инвестицияларының жиынтық көлемінде банкаралық активтер, банктің банктерге қатысты шартты талаптары (бұдан әрі – банкаралық активтер) және банктің еншілес ұйымдарына инвестициялары сомасының үлесі (К3);
2) банктердің банкаралық міндеттемелерінің және банктердің "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының банктік салымдарға және банктер шығарған бағалы қағаздарға инвестицияланған зейнетақы активтері бойынша міндеттемелерінің жиынтық көлемінде банкаралық міндеттемелер, банктің банктер алдындағы шартты міндеттемелері (бұдан әрі – банкаралық міндеттемелер) және "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының банкке салымдарға және банк шығарған бағалы қағаздарға инвестицияланған зейнетақы активтері бойынша міндеттемелері қосындысының үлесі (К4);
3) жеке тұлғалардың "Қазақстанның депозиттерге кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Қор) кепілдік беруі тиісті банктерде орналастырылған салымдарының жиынтық көлемінде жеке тұлғалардың Қор кепілдік беруі тиісті банкте орналастырылған салымдары сомасының үлесі (К5).
7. Банктің өзара алмасуын сипаттайтын көрсеткіштер мыналар:
1) банктің банкаралық ақша аудару жүйесі, банкаралық клиринг жүйесі арқылы жүргізген төлемдерінің, электрондық банктік қызметтер нарығындағы (банк желісінде) төлемдерінің, банк пен оның контрагенттері арасында ашылған корреспонденттік шоттар арқылы, халықаралық ақша аударымы жүйесі арқылы жүргізілген төлемдері мен аударымдары (бұдан әрі – қолма-қол ақшасыз төлемдер) жалпы сомасының банктердің қолма-қол ақшасыз төлемдерінің жиынтық көлеміндегі үлесі (К6);
2) банктің несие портфелінің банктердің жиынтық несие портфеліндегі үлесі (К7);
3) банктің кастодиандық қызметті көрсетуге қабылдаған активтерінің банктер кастодиандық қызметті көрсетуге қабылдаған активтерінің жиынтық көлеміндегі үлесі (К8).
8. Банк жүргізетін операциялардың кешенділігін (күрделілігін) сипаттайтын көрсеткіштер мыналар:
1) банктің туынды қаржы құралдары мен шетел валютасы бойынша шартты талаптары сомаларының банктердің туынды қаржы құралдары мен шетел валютасы бойынша шартты талаптарының жиынтық көлеміндегі үлесі (К9);
2) банктің туынды қаржы құралдары мен шетел валютасы бойынша шартты міндеттемелері сомаларының банктердің туынды қаржы құралдары мен шетел валютасы бойынша шартты міндеттемелерінің жиынтық көлеміндегі үлесі (К10);
3) банк әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алатын бағалы қағаздарының және әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздарының жалпы сомаларының банктер әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алатын бағалы қағаздарының және әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздарының жиынтық көлеміндегі үлесі (К11).

9. Расчет показателей, указанных в пунктах 5, 6, 7 и 8 Правил, за исключением показателя, указанного в подпункте 1) пункта 7 Правил, осуществляется по состоянию на первое число квартала.
Расчет показателя, указанного в подпункте 1) пункта 7 Правил, осуществляется за квартал.
Период расчета среднего значения показателей включает четыре последовательных квартала, предшествующих дате расчета.
10. Обобщающий показатель банка (ОП) рассчитывается по формуле:
,
где:
ОП - обобщающий показатель банка;
Пij - значение j-го показателя (П1-П11) в процентах за і-тый квартал;
Впj - вес j-го показателя (П1-П11) в обобщающем показателе, значение которого составляет:
Вп1 = 20%;
Вп2 = 20%;
Вп3 = 5%;
Вп4 = 5%;
Вп5 = 10%;
Вп6 = 10%;
Вп7 = 7%;
Вп8 = 3%;
Вп9 = 5%;
Вп10 = 5%;
Вп11 = 10%.
11. Банк относится к числу системно значимых банков, если обобщающий показатель банка, рассчитанный в соответствии с пунктом 10 Правил, составляет 8 (восемь) процентов и более.
12. Банки, у которых обобщающий показатель, рассчитанный в соответствии с пунктом 10 Правил, превышает 3 (три) процента, но составляет менее 8 (восьми) процентов, являются потенциально системно значимыми банками, и информация об этом доводится Национальным Банком до сведения данных банков и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты утверждения списка системно значимых финансовых организаций в соответствии с пунктом 15 Правил.
13. Инфраструктурная финансовая организация относится к числу системно значимых в случае ее соответствия критерию уникальности.
Инфраструктурная финансовая организация соответствует критерию уникальности, если инфраструктурная финансовая организация в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг является единственной организацией, осуществляющей один из видов профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, указанных в подпункте 3) пункта 2 Правил.
14. Национальный Банк на основании данных по состоянию на 1 октября года, предшествующего утверждению списка системно значимых финансовых организаций, формирует список системно значимых финансовых организаций.
Сноска. Пункт 14 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2022 № 65 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
15. Список системно значимых финансовых организаций утверждается в срок не позднее 20 января соответствующего года приказом Председателя Национального Банка либо лица, его замещающего, который вступает в силу по истечении десяти календарных дней со дня его принятия.

9. Қағидалардың 7-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген көрсеткішті қоспағанда, Қағидалардың 5, 6, 7, және 8-тармақтарында көрсетілген көрсеткіштерді есептеу тоқсанның бірінші күніндегі жағдай бойынша жүзеге асырылады.
Қағидалардың 7-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген көрсеткіш бір тоқсан үшін есептеледі.
Көрсеткіштердің орташа мәнін есептеу кезеңіне есептеу күнінің алдындағы қатарынан төрт тоқсан кіреді.
10. Банктің жалпылама көрсеткіші (ЖК) мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
ЖК - банктің жалпылама көрсеткіші;
Кij - j-көрсеткішінің (К111) і-тоқсаны үшін пайыздық мәні;
Скj - j-көрсеткішінің (К111) жалпылама көрсеткіштегі салмағы, оның мәні:
Ск1 = 20%;
Ск2 = 20%;
Ск3 = 5%;
Ск4 = 5%;
Ск5 = 10%;
Ск6 = 10%;
Ск7 = 7%;
Ск8 = 3%;
Ск9 = 5%;
Ск10 = 5%;
Ск11 = 10% құрайды.
11. Егер Қағидалардың 10-тармағына сәйкес есептелген банктің жалпылама көрсеткіші 8 (сегіз) пайызды құраса және одан асса, банк жүйелі маңызы бар банктердің қатарына жатады.
12. Қағидалардың 10-тармағына сәйкес есептелген жалпылама көрсеткіші 3 (үш) пайыздан асатын, бірақ 8 (сегіз) пайыздан кем болған банктер әлеуетті жүйелік маңызы бар банктер болып табылады және бұл туралы ақпаратты Ұлттық Банк Қағидалардың 15-тармағына сәйкес бұйрық қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде осы банктерге және қаржы ұйымдары мен қаржы нарығын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға жеткізеді.
13. Инфрақұрылымдық қаржы ұйымы бірегейлік өлшемшартына сәйкес келген жағдайда, жүйелік маңызы бар қатарына жатады.
Егер инфрақұрылымдық қаржы ұйымы Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасына сәйкес Қағидалардың 2-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызметтің бір түрін жүзеге асыратын жеке-дара ұйым болып табылса, инфрақұрылымдық қаржы ұйымы бірегейлік өлшемшартына сәйкес келеді.
14. Ұлттық Банк жүйелік маңызы бар қаржы ұйымдарының тізімін бекітетін жылдың алдындағы жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша деректер негізінде жүйелік маңызы бар қаржы ұйымдарының тізімін қалыптастырады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2022 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Жүйелік маңызы бар қаржы ұйымдарының тізімі қабылданған күнінен бастап 10 (он) күнтізбелік күн өткен соң күшіне енетін, Ұлттық Банк Төрағасының не оның орнындағы адамның бұйрығымен тиісті жылғы 20 қаңтардан кешіктірмейтін мерзімде бекітіледі.

16. Информация о включении финансовой организации в список системно значимых финансовых организаций доводится до сведения данных финансовых организаций и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня принятия приказа в соответствии с пунктом 15 Правил.
17. Допускается внесение изменений в утвержденный список системно значимых финансовых организаций в случае снижения суммы активов системно значимого банка на 50% (пятьдесят процентов) и более с даты, указанной в пункте 14 Правил, на основании ходатайства уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, подтверждающего такое изменение.
После получения ходатайства уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национальный Банк в течение 20 (двадцати) рабочих дней осуществляет расчет среднего значения показателей, указанных в пунктах 5, 6, 7 и 8 Правил, за 2 (два) последовательных квартала, предшествующих дате расчета.
Сноска. Правила дополнены пунктом 17 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2022 № 65 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
18. Изменения в утвержденный список системно значимых финансовых организаций в соответствии с пунктом 17 Правил вносятся приказом Председателя Национального Банка либо лица, его замещающего, который вступает в силу со дня подписания.
Информация об изменении списка системно значимых финансовых организаций доводится до сведения заинтересованных финансовых организаций и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня подписания приказа.
Сноска. Правила дополнены пунктом 18 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2022 № 65 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

16. Қаржы ұйымын жүйелік маңызы бар қаржы ұйымдарының тізіміне енгізу туралы ақпарат Қағидалардың 15-тармағына сәйкес бұйрық қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде осы қаржы ұйымдарына және қаржы ұйымдары мен қаржы нарығын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға жеткізіледі.
17. Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген күннен бастап жүйелік маңызы бар банк активтерінің сомасы 50%-ға (елу пайызға) және одан көп мөлшерге төмендеген жағдайда қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның осындай өзгерісті растайтын өтінішхаты негізінде жүйелік маңызы бар қаржы ұйымдарының бекітілген тізіміне өзгерістер енгізуге жол беріледі.
Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның өтінішхатын алғаннан кейін Ұлттық Банк сұрату алғаннан кейін 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде есеп айырысу күнінің алдындағы қатарынан 2 (екі) тоқсан үшін Қағидалардың 5, 6, 7 және 8-тармақтарында көрсетілген көрсеткіштердің орташа мәнін есептеуді жүзеге асырады.
Ескерту. Қағида 17-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2022 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
18. Жүйелік маңызы бар қаржы ұйымдарының бекітілген тізіміне өзгерістер Қағидалардың 17-тармағына сәйкес қол қойылған күннен бастап күшіне енетін Ұлттық Банк Төрағасының не оның орнындағы адамның бұйрығымен енгізіледі.
Жүйелік маңызы бар қаржы ұйымдары тізімінің өзгеруі туралы ақпарат мүдделі қаржы ұйымдарына және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға бұйрыққа қол қойылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жіберіледі.
Ескерту. Қағида 18-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2022 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.