Об утверждении Правил проведения анализа данных, за исключением информации с ограниченным доступом, содержащихся в объектах информатизации государственных органов
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 31 марта 2021 года № 111/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 апреля 2021 года № 22481.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 6-2 Закона Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "О доступе к информации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения анализа данных, за исключением информации с ограниченным доступом, содержащихся в объектах информатизации государственных органов.
2. Департаменту цифровой трансформации Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Б. Мусин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство информации
и общественного развития
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 31 марта 2021 года № 111/НҚ
Правила проведения анализа данных, за исключением информации с ограниченным доступом, содержащейся в объектах информатизации государственных органов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения анализа данных, за исключением информации с ограниченным доступом, содержащихся в объектах информатизации государственных органов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 6-2 Закона Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "О доступе к информации" и определяют порядок проведения анализа данных, содержащихся в информационных системах государственных органов.

Мемлекеттік органдардың ақпараттандыру объектілеріндегі қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қоспағанда, деректерге талдау жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2021 жылғы 31 наурыздағы № 111/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 5 сәуірде № 22481 болып тіркелді
"Ақпаратқа қол жеткізу туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-2-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік органдардың ақпараттандыру объектілеріндегі қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қоспағанда, деректерге талдау жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Цифрлық трансформация департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Б. Мусин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және қоғамдық
даму министрлігі
Қазақстан Республикасыны
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2021 жылғы 31 наурыздағы № 111/НҚ бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік органдардың ақпараттандыру объектілеріндегі қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қоспағанда, деректерге талдау жүргізу қағидалары 1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік органдардың ақпараттандыру объектілеріндегі қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қоспағанда, деректерге талдау жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-2-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде қамтылған деректерге талдау жүргізу тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) пользователь информации – физическое или юридическое лицо, запрашивающее и (или) использующее информацию;
2) уполномоченный орган в сфере информатизации (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере информатизации и "электронного правительства";
3) открытые данные – общедоступные электронные информационные ресурсы, представленные в машиночитаемом виде и предназначенные для дальнейшего использования, повторной публикации в неизменном виде;
4) набор открытых данных – систематизированная совокупность однотипных данных, представленных в форме открытых данных, состоящая из отдельных элементов, характеризующихся набором атрибутов, и позволяющая информационным системам без участия человека идентифицировать, интерпретировать и обрабатывать такие элементы;
5) интернет-портал открытых данных (далее – Интернет-портал) – компонент веб-портала "электронного правительства", обеспечивающий централизованное хранение описательной и ссылочной информации по открытым данным;
6) информация с ограниченным доступом – информация, отнесенная к государственным секретам, личной, семейной, врачебной, банковской, коммерческой и иным охраняемым законом тайнам, а также служебная информация с пометкой "Для служебного пользования";
7) сервисный интегратор "электронного правительства" (далее – сервисный интегратор) – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, на которое возложены функции по методологическому обеспечению развития архитектуры "электронного правительства" и типовой архитектуры "электронного акимата", а также иные функции, предусмотренные Законом Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации".
3. Анализ данных, за исключением информации с ограниченным доступом, содержащихся в объектах информатизации государственных органов, проводится с целью их последующего размещения на интернет-портале открытых данных.
Глава 2. Порядок проведения анализа данных, за исключением информации с ограниченным доступом, содержащихся в объектах информатизации государственных органов
4. Уполномоченный орган в целях расширения количества наборов открытых данных на Интернет-портале и повышения их востребованности пользователями информации, на основании решения Комиссии, создаваемый в соответствии с Положением о порядке деятельности Комиссии по вопросам доступа к информации, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года №1175 (далее – Комиссия), формирует список государственных органов, подлежащих обследованию для проведения анализа данных, за исключением информации с ограниченным доступом, содержащихся в объектах информатизации государственных органов.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпаратты пайдаланушы - ақпаратты сұрататын және (немесе) пайдаланатын жеке немесе заңды тұлға;
2) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) - ақпараттандыру және "электрондық үкімет" саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
3) ашық деректер - машинада оқылатын түрде ұсынылған және өзгермеген түрде одан әрі пайдалануға, қайталап жариялауға арналған жалпыға қолжетімді электрондық ақпараттық ресурстар;
4) ашық деректер жиынтығы - атрибуттар жиынтығымен сипатталатын жекелеген элементтерден тұратын және ақпараттық жүйелерге адамның қатысуынсыз осындай элементтерді сәйкестендіруге, түсіндіруге және өңдеуге мүмкіндік беретін ашық деректер нысанында ұсынылған бір үлгідегі деректердің жүйелендірілген жиынтығы;
5) ашық деректердің интернет-порталы (бұдан әрі – Интернет-портал) -ашық деректер бойынша сипаттау және сілтемелік ақпараттың орталықтандырылған сақталуын қамтамасыз ететін "электрондық үкімет" веб-порталының құрамдасы;
6) қолжетімділігі шектеулі ақпарат - мемлекеттік құпияларға, жеке, отбасылық, дәрігерлік, банктік, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияларға жатқызылған ақпарат, сондай-ақ "Қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгісі бар қызметтік ақпарат;
7) "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторы (бұдан әрі – сервистік интегратор) – "электрондық үкіметтің" архитектурасын және "электрондық әкімдіктің" үлгілік архитектурасын дамытуды әдіснамалық қамтамасыз ету жөніндегі функциялар, сондай-ақ "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңында көзделген өзге де функциялар жүктелген, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға.
3. Мемлекеттік органдардың ақпараттандыру объектілеріндегі қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қоспағанда, деректерді талдау оларды кейіннен ашық деректердің интернет-порталында орналастыру мақсатында жүргізіледі.
2 тарау. Мемлекеттік органдардың ақпараттандыру объектілеріндегі қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қоспағанда, деректерге талдау жүргізу тәртібі
4. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы №1175 қаулысымен бекітілген Ақпаратқа қол жеткізу мәселелері жөніндегі комиссия қызметінің тәртібі туралы ережеге (бұдан әрі - Комиссия) сәйкес құрылатын Комиссия шешімінің негізінде Интернет-порталда ашық деректер жиынтығының санын кеңейту және пайдаланушылардың ақпаратқа қажеттілігін арттыру мақсатында мемлекеттік органдардың ақпараттандыру объектілеріндегі қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қоспағанда, деректерге талдау жүргізу үшін зерттеп-қарауға жататын мемлекеттік органдардың тізімін қалыптастырады.

5. Уполномоченный орган направляет официальный запрос сервисному интегратору о проведении анализа данных, содержащихся в объектах информатизации государственных органов, включенных в список.
6. Сервисный интегратор направляет официальный запрос в обследуемый государственный орган, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, на получение выгрузок из информационных систем, со ссылкой на официальный запрос уполномоченного органа.
7. Сервисный интегратор в течение двух месяцев проводит анализ предоставленных выгрузок, выявляет наличие открытых данных для формирования набора открытых данных, разрабатывает проект технологического паспорта набора открытых данных (далее – проект паспорта) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
При проведении анализа данных сервисный интегратор исходит из следующих критериев:
1) данные не являются информацией с ограниченным доступом;
2) данные востребованы гражданами и бизнесом;
3) имеется высокая степень готовности данных для их публикации в формате открытых данных;
4) данные уже публикуются, но не в машиночитаемом виде.
В ходе его проведения сервисный интегратор анализирует поступившие заявки пользователей Интернет-портала на публикацию и актуализацию открытых данных, а также определяет потребности бизнеса посредством направления соответствующего запроса в адрес Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан.
8. Сервисный интегратор направляет в государственный орган разработанные проекты паспортов на согласование.
9. Результаты проведенного анализа сервисный интегратор направляет в уполномоченный орган и уполномоченный орган в области доступа к информации для последующего вынесения на заседание Комиссии.
10. Комиссия, с учетом общественных интересов в области доступа к информации и потребностей пользователей информации, дает рекомендации к проектам паспортов.
В случае наличия замечаний и предложений членов Комиссии к проектам паспортов, соответствующие замечания и предложения рассматриваются государтсвенными органами и мотивированный ответ о принятии либо непринятии направляется в уполномоченный орган в области доступа к информации и сервисному интегратору.
11. Проекты паспортов утверждаются государственными органами и наборы открытых данных размещаются на Интернет-портале.
Приложение 1
к Правилам проведения анализа
данных, за исключением
информации с ограниченным
доступом, содержащейся в
объектах информатизации
государственных органов
Перечень информационных систем
Информационная система
Описание
1
2
3
Сведения об информационных системах
Наименование информационных систем государственных органов
Поле
Описание
Тип
1
2
3
Приложение 2
к Правилам проведения анализа
данных, за исключением
информации с ограниченным
доступом, содержащейся
в объектах информатизации
государственных органов
ТЕХНОЛОГИЧЕСКИЙ ПАСПОРТ
набора открытых данных "Наименование набора" (Наименование источника)
Наименование города разработки, год разработки
1 ОБЩАЯ ЧАСТЬ

5. Уәкілетті орган сервистік интеграторға тізімге енгізілген мемлекеттік органдардың ақпараттандыру объектілеріндегі деректерге талдау жүргізу туралы ресми сұрау салу жібереді.
6. Сервистік интегратор уәкілетті органның ресми сұрау салуына сілтеме жасай отырып, ақпараттық жүйелерден түсіруді алуға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес зерттелетін мемлекеттік органға ресми сұрау салу жібереді.
7. Сервистік интегратор екі ай ішінде ұсынылған түсірілімдерге талдау жүргізеді, ашық деректер жиынтығын қалыптастыру үшін ашық деректердің болуын анықтайды, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес ашық деректер жиынтығының технологиялық паспортының жобасын (бұдан әрі - паспорт жобасы) әзірлейді.
Деректерді талдау кезінде сервистік интегратор мынадай өлшемшарттарға сүйенеді:
1) деректер қол жеткізу шектелген ақпарат болып табылмайды;
2) деректер азаматтар мен бизнес тарапынан сұранысқа ие;
3) ашық деректер форматында жариялау үшін деректердің жоғары дайындық дәрежесі бар;
4) деректер қазірдің өзінде жарияланады, бірақ машинада оқуға болмайды.
Оны өткізу барысында сервистік интегратор интернет-портал пайдаланушыларының ашық деректерді жариялауға және өзектендіруге келіп түскен өтінімдерін талдайды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының атына тиісті сұрау салу жіберу арқылы бизнестің қажеттіліктерін айқындайды.
8. Сервистік интегратор әзірленген паспорттардың жобаларын мемлекеттік органға келісуге жібереді.
9. Жүргізілген талдау нәтижелерін сервистік интегратор кейіннен Комиссияның отырысына шығару үшін уәкілетті органға және ақпаратқа қол жеткізу саласындағы уәкілетті органға жібереді.
10. Комиссия ақпаратқа қол жеткізу саласындағы қоғамдық мүдделерді және ақпаратты пайдаланушылардың қажеттіліктерін ескере отырып, паспорттардың жобаларына ұсынымдар береді.
Комиссия мүшелерінің паспорттардың жобаларына ескертулері мен ұсыныстары болған жағдайда, тиісті ескертулер мен ұсыныстарды мемлекеттік органдар қарайды және қабылдау не қабылдамау туралы дәлелді жауап ақпаратқа қол жеткізу саласындағы уәкілетті органға және сервистік интеграторға жіберіледі.
11. Паспорттардың жобаларын мемлекеттік органдар бекітеді және ашық деректер жиынтығы Интернет-порталда орналастырылады.
Мемлекеттік органдардың
ақпараттандыру
объектілеріндегі қолжетімділігі
шектеулі ақпаратты қоспағанда,
деректерге талдау жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Ақпараттық жүйелердің тізімі
Ақпараттық жүйе Сипаттамасы
1
2
3
Ақпараттық жүйелер туралы мәліметтер
Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелер атауы
Өріс
Сипаттамасы
Түрі
1
2
3
Мемлекеттік органдардың
ақпараттандыру
объектілеріндегі қолжетімділігі
шектеулі ақпаратты қоспағанда,
деректерге талдау жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
ТЕХНОЛОГИЯЛЫҚ ПАСПОРТ ашық деректер жиынтығы "Жинақтың атауы" (Дереккөздің атауы)
Әзірлеу қаласының атауы, әзірлеу жылы
1 ЖАЛПЫ БӨЛІМ

1.1 Базовые сведения
1.1.1 Полное наименование:
1.1.2 Сокращенное наименование:
1.1.3 Категория:
1.1.4 Поставщик информации:
1.1.5 Краткое описание:
1.1.6 Ключевые слова:
1.2 Актуализация данных
1.2.1 Периодичность обновления:
1.3 Геопривязка
1.3.1 Наличие геопривязки:
1.3.2 Тип геометрии:
1.3.3 Тип геопривязки:
1.3.4 Технологическое наименование атрибута, в котором хранится адрес:
2 ОПИСАНИЕ СТРУКТУРЫ
2.1 Перечень атрибутов и их базовые свойства
№ п/п
Технологическое наименование атрибута
Наименование
Групповой атрибут
Тип
Обязательность
1.
2.2 Дополнительные (специальные) требования к значениям атрибутов
№ п/п
Технологическое наименование атрибута
Дополнительные (специальные) требования к значениям атрибутов
1.
3 КОНТРОЛЬНЫЕ ПРИМЕРЫ ЗАПИСЕЙ

1.1 Негізгі мәліметтер
1.1.1 Толық атауы:
1.1.2 Қысқартылған атауы:
1.1.3 Категория:
1.1.4 Ақпарат жеткізуші:
1.1.5 Қысқаша сипаттамасы:
1.1.6 Түйін сөздер:
1.2 Деректерді өзектендіру
1.2.1 Жаңарту жиілігі:
1.3 Геобайланыс
1.3.1 Геобайланыстың болуы:
1.3.2 Геометрия түрі:
1.3.3 Геобайланыс түрі:
1.3.4 Адрес сақталатын атрибуттың технологиялық атауы:
2 ҚҰРЫЛЫМНЫҢ СИПАТТАМАСЫ
2.1 Атрибуттар тізімі және олардың негізгі қасиеттері
р\с
Атрибуттың технологиялық атауы
Атауы
Топтық атрибут
Түрі
Міндеттілік
1.
2.2 Атрибуттардың мәндеріне қойылатын қосымша (арнайы) талаптар
р\с
Атрибуттың технологиялық атауы
Атрибуттардың мәндеріне қойылатын қосымша (арнайы) талаптар
1.
3 ЖАЗБАЛАРДЫ ТЕКСЕРУ МЫСАЛДАРЫ