О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1098 "Об утверждении Правил организации деятельности участковых инспекторов полиции по делам несовершеннолетних органов внутренних дел"
Приказ и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 18 августа 2022 года № 687. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 августа 2022 года № 29274
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1098 "Об утверждении Правил организации деятельности участковых инспекторов полиции по делам несовершеннолетних органов внутренних дел" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12953) следующие изменения:
преамбулу указанного приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 48) пункта 15 "Положения о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан", утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан № 396 от 14 июня 2022 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
в Правилах организации деятельности участковых инспекторов полиции по делам несовершеннолетних органов внутренних дел (далее – Правила), утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"УИП ПДН является представителем территориального ОВД по работе с несовершеннолетними, которые выполняют задачи в пределах своей компетенции.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Административный участок – территория городской или сельской местности, за которой приказом начальника городского, районного органа внутренних дел (далее - горрайорган) (лица, исполняющего его обязанности) закрепляются УИП ПДН. Размеры границы административного участка определяется начальником горрайоргана.
В ОВД на транспорте границы административного участка устанавливаются в зависимости от количества станций, остановочных пунктов, интенсивности пассажирских и грузовых перевозок, населенных пунктов и жилых массивов, расположенных в непосредственной близости от транспортных объектов и закрепляются приказом начальника ОВД на транспорте. В ОВД на транспорте функции УИП ПДН осуществляются инспектором по профилактике правонарушений на транспорте.";
пункт 5 исключить;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. УИП ПДН размещаются в кабинетах участковых пунктов полиции ОВД.
Подразделения по делам несовершеннолетних располагаются в помещении для работы с несовершеннолетними, обеспеченном телефонной и радио связью, находящемся в одном здании либо в непосредственной близости от административного здания ОВД.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:

"Ішкі істер органдарының кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі учаскелік полиция инспекторларының қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1098 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің м.а. 2022 жылғы 18 тамыздағы № 687 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 25 тамызда № 29274 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ішкі істер органдарының кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі учаскелік полиция инспекторларының қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1098 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12953 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 14 маусымдағы № 396 қаулысымен бекітілген "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі туралы ереженің" 15-тармағы 48) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі істер органдарының кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі учаскелік полиция инспекторларының қызметін ұйымдастыру қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар):
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. КТІ УПИ аумақтық ІІО-ның кәмелетке толмағандармен жұмыс жөніндегі өкілдері болып табылады, олар өз құзыреті шегінде міндеттерді орындайды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Әкімшілік учаске – қалалық, аудандық ішкі істер органы (бұдан әрі - қалалық, аудандық орган) бастығының (оның міндетін атқаратын адам) бұйрығымен КТІ УПИ бекітілетін қалалық немесе ауылдық жердің аумағы. Әкімшілік учаске шекарасының өлшемдерін қалалық, аудандық орган бастығы айқындайды.
Көліктегі ІІО-да әкімшілік учаскенің шекаралары көлік объектілеріне тікелей жақын жерде орналасқан станциялардың, аялдама пункттерінің, елді мекендердің және тұрғын алаптарының санына, жолаушылар және жүк тасымалдарының қарқындылығына байланысты белгіленеді және көліктегі ІІО бастығының бұйрығымен бекітіледі. Көліктегі ІІО-да КТІ УПИ функцияларын көліктегі құқық бұзушылықтардың профилактикасы жөніндегі инспектор жүзеге асырады".;
5-тармақ алынып тасталсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. КТІ УПИ ІІО учаскелік полиция пункттерінің кабинеттеріне орналасады.
Кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі бөліністер бір ғимаратта не ІІО әкімшілік ғимаратына тікелей жақын орналасқан, телефон және радио байланыспен қамтамасыз етілген, кәмелетке толмағандармен жұмыс істеуге арналған үй-жайларда орналасады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"8. Общее руководство УИП ПДН осуществляется начальником подразделения по делам несовершеннолетних (далее – ПДН), который за административным участком не закрепляется. В ОВД, где указанная должность отсутствует и численность УИП ПДН превышает 7 единиц, старший участковый инспектор ПДН также не закрепляется за административным участком.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. УИП ПДН организуют свою работу в соответствии с планами работ ПДН. Ежедневно производят записи о полученных заданиях руководства горрайоргана, планируемых мероприятиях в рабочей тетради.";
подпункт 7) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"7) осуществляют прием граждан в соответствии с графиком, утверждаемым начальником МПС;";
подпункт 13) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"13) доставляют несовершеннолетних в организации образования с особым режимом содержания, а также в Центр адаптации несовершеннолетних (далее – ЦАН), в Центр поддержки детей, находящихся в трудной жизненной ситуации (далее - ЦПД), безнадзорных и беспризорных детей в возрасте от трех до восемнадцати лет, а также детей, оставшихся без попечения родителей, законных представителей, в случае невозможности их своевременного устройства, задержанных в ходе деятельности органов внутренних дел;";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Инспектор по профилактике правонарушении на транспорте, наряду с требованиями пункта 10 настоящих Правил:
1) выявляет детей, самовольно оставивших семью, организации образования и передает их родителям, либо направляет в ЦАН либо ЦПД информируя об этом в течение трех рабочих дней ПДН по месту их жительства;
2) проводит мероприятия по предупреждению детского травматизма на объектах транспорта, правонарушений, посягающих на безопасное движение поездов;
3) оказывает содействие ОВД в организации профилактики правонарушений среди несовершеннолетних, проживающих в населенных пунктах, прилегающих к объектам транспорта.
В случае совершения несовершеннолетними уголовных либо административных правонарушений на объектах транспорта, извещают в течение трех рабочих дней территориальные ПДН для постановки их на учет в ОВД по месту их жительства.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Не допускается использование УИП ПДН для выполнения обязанностей, не связанных с профилактикой правонарушений среди несовершеннолетних, предупреждения детской безнадзорности и беспризорности.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Начальник МПС, отдела (отделения) административной полиции ОВД на транспорте или их заместители не реже одного раза в квартал осуществляют проверку организации работы ПДН, инспекторов по профилактике правонарушений на транспорте.
По результатам проверки составляется справка, которая хранится в номенклатурном деле.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:

"8. КТІ УПИ-ға жалпы басшылықты кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі бөліністің (бұдан әрі – КТІБ) бастығы жүзеге асырады, ол әкімшілік учаскеге бекітілмейді. Көрсетілген лауазым жоқ және КТІБ УПИ саны 7 бірліктен аспайтын ІІО-да КТІБ учаскелік аға инспекторы да әкімшілік учаскеге бекітілмейді.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. КТІ УПИ өзінің жұмысын КТІБ жұмыс жоспарларына сәйкес ұйымдастырады. Жоспарланған іс-шаралар, қалалық, аудандық орган басшылығынан алынған тапсырмалар туралы жұмыс дәптеріне күн сайын жазба жүргізеді.";
10-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) ЖПҚ бастығы бекіткен кестеге сәйкес азаматтарды қабылдауды жүзеге асырады;";
10-тармақтың 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) үш жастан он сегіз жасқа дейін қадағалаусыз және қараусыз қалған балаларды, сондай-ақ ішкі істер органдары қызметі барысында ұсталған ата-ананың немесе заңды өкілдерінің қамқорлығынсыз қалған балаларды уақытша орналастыру мүмкін болмаған жағдайда ерекше режимде ұсталатын білім беру ұйымдарына, Кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарына (бұдан әрі – КТБО) және Өмірлік қиын жағдайда жүрген балаларды қолдау орталықтарына (бұдан әрі –БҚО) жеткізеді;";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Көліктегі құқық бұзушылықтардың профилактикасы жөніндегі инспектор осы Қағидалардың 10-тармағының талаптарымен қатар:
1) өз бетімен отбасынан, білім беру ұйымдарынан кетіп қалған балаларды анықтайды және оларды ата-аналарына тапсырады не бұл туралы үш жұмыс күні ішінде олардың тұрғылықты жері бойынша КТІБ-ні ақпараттандыра отырып, КТБО-ға не БҚО-ға жібереді;
2) көлік объектілерінде балалардың жарақаттануын, поездардың қауіпсіз қозғалысына қол сұғатын құқық бұзушылықтардың алдын алу бойынша іс-шаралар жүргізеді;
3) көлік объектілеріне іргелес елді мекендерде тұратын кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтар профилактикасын ұйымдастыруда ІІО-ға көмек көрсетеді.
Көлік объектілерінде кәмелетке толмағандар қылмыстық не әкімшілік құқық бұзушылық жасаған жағдайда, оларды тұрғылықты жерлері бойынша ІІО есебіне қою үшін үш жұмыс күні ішінде аумақтық КТІБ-ге хабарлайды.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. КТІ УПИ кәмелетке толмағандар арасында құқық бұзушылықтар профилактикасына, балалардың қадағалаусыздығына және қараусыздығына байланысты емес міндеттерді орындау үшін пайдалануға жол берілмейді.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. ЖПҚ, көліктегі ІІО әкімшілік полиция бөлімі (бөлімшесі) немесе оның орынбасарлары тоқсанына бір реттен кем емес КТІБ жұмысының ұйымдастырылуын тексереді.
Тексеру нәтижесі бойынша анықтама жасалады, анықтама номенклатуралық істе сақталады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"15. Работа УИП ПДН среди учащихся организации образования осуществляется во взаимодействии с педагогическими коллективами организации образования.
На учебный год составляется график проведения профилактических мероприятий в организациях образования, расположенных на административном участке, который утверждается заместителем начальника горрайоргана (либо начальником МПС) и согласовывается с руководителями организаций образования.";
пункт 16 исключить;
пункт 17 исключить;
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. В целях профилактики правонарушений среди учащихся УИП ПДН:
1) оказывают содействие органам образования в правовом воспитании несовершеннолетних, их родителей и других законных представителей;
2) выявляют причины и условия, способствующие безнадзорности, совершению правонарушений и иных антиобщественных действий учащимися организации образования;
3) информируют заинтересованные органы и учреждения о безнадзорности, беспризорности, правонарушениях и об антиобщественных действиях несовершеннолетних, причинах и условиях, им способствующих;
4) содействуют работе детских движений правоохранительной направленности.";
пункт 20 исключить;
пункт 21 исключить;
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. ПДН территориальных ОВД обеспечивают координацию и контроль за деятельностью УИП ПДН.";
подпункт 3) пункта 23 изложить в следующей редакции:
"3) с учетом анализа оперативной обстановки среди несовершеннолетних ежеквартальное составление плана работы ПДН, контроль за выполнением запланированных мероприятий, подготовку отчетов о результатах деятельности ПДН.
В плане работ ПДН, с указанием сроков исполнения и формой завершения отражаются мероприятия:
запланированные в государственных, региональных программах, планах, указаниях, решениях Коллегий Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - МВД), Департамента полиции (далее – ДП), Департамента полиции на транспорте (далее – ДПТ), по вопросам профилактики правонарушений среди несовершеннолетних;
по выявлению и пресечению правонарушений, безнадзорности и беспризорности среди несовершеннолетних;
по выявлению несовершеннолетних с девиантным поведением, родителей или законных представителей несовершеннолетних, не исполняющих своих обязанностей по воспитанию, обучению и (или) содержанию несовершеннолетних, а также отрицательно влияющих на их поведение, а также лиц, вовлекающих несовершеннолетних в совершение правонарушений, антиобщественных действий, и принятию мер по привлечению их к ответственности, предусмотренной законами Республики Казахстан;
по проведению индивидуальной профилактической работы с несовершеннолетними и их родителями или законными представителями;
по проведению профилактической работы среди учащихся организации образования;
по повышению профессиональной подготовки с УИП ПДН;
иных мероприятий направленных на профилактику правонарушений среди несовершеннолетних;"

"15. КТІ УПИ-дің білім беру ұйымдарының білім алушылары арасындағы жұмысы білім беру ұйымдарының педагогикалық ұжымдарымен өзара іс-қимыл жасай отырып жүзеге асырылады.
Оқу жылына әкімшілік учаскеде орналасқан білім беру ұйымдарында профилактикалық іс-шараларды өткізу кестесі жасалады, оны қалалық, аудандық орган бастығының орынбасары (не ЖПҚ бастығы) бекітеді және білім беру ұйымының басшыларымен келісіледі.";
16-тармақ алынып тасталсын;
17-тармақ алынып тасталсын;
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Білім алушылар арасындағы құқық бұзушылықтар профилактикасы мақсатында КТІ УПИ:
1) кәмелетке толмағандарды, олардың ата-аналарын және басқа да заңды өкiлдерiн құқықтық тәрбиелеуде бiлiм беру органдарына көмек көрсетеді;
2) білім беру ұйымдары білім алушыларының қадағалаусыз қалуына, құқық бұзушылықтар мен қоғамға қарсы өзге де әрекеттер жасауына ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтайды;
3) кәмелетке толмағандардың қадағалаусыз, қараусыз қалуы, құқық бұзушылықтары туралы және қоғамға жат iс-әрекеттерi, оған итермелейтiн себептер мен жағдайлар туралы мүдделi органдар мен мекемелердi хабардар етедi;
4) құқық қорғау бағытындағы балалар қозғалысының жұмысына көмек көрсетеді.";
20-тармақ алынып тасталсын;
21-тармақ алынып тасталсын;
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Аумақтық ІІО КТІБ КТІ УПИ қызметін үйлестіруді және бақылауды қамтамасыз етеді.";
23-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
3) кәмелетке толмағандар арасындағы жедел ахуалды талдауды ескере отырып, КТІБ жұмыс жоспарын тоқсан сайын жасау, жоспарланған іс-шаралардың орындалуын, КТІБ қызметінің нәтижелері туралы есептің дайындалуын бақылау жүктеледі.
КТІБ жұмыс жоспарында орындалу мерзімін және аяқталу нысанын көрсете отырып:
кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтар профилактикасы мәселелері бойынша мемлекеттік, өңірлік бағдарламаларда, Полиция департаментінің (бұдан әрі – ПД), Көліктегі полиция департаментінің (бұдан әрі – КПД) жоспарларында, нұсқауларында, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Алқасы шешімдерінде (бұдан әрі – ІІМ) жоспарланған;
кәмелетке толмағандардың арасындағы құқық бұзушылықтарды, қадағалаусыздықты және панасыз қалушылықты анықтау және жолын кесу бойынша;
девиантты мінез-құлқы бар кәмелетке толмағандарды, кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу, оқыту, және (немесе) қарау бойынша өздерінің міндеттерін орындамайтын, сондай-ақ олардың мінез-құлқына теріс әсер ететін кәмелетке толмағандардың ата-аналарын немесе заңды өкілдерін, сондай-ақ құқық бұзушылықтар мен қоғамға қарсы әрекеттер жасауға тартатын адамдарды анықтау және оларды Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауапкершілікке тарту шараларын қабылдау бойынша;
кәмелетке толмағандармен және олардың ата-аналарымен немесе заңды өкілдерімен жеке профилактикалық жұмыс жүргізу бойынша;
білім беру ұйымдарының білім алушылары арасында профилактикалық жұмыс жүргізу бойынша;
КТІ УПИ кәсіби даярлығын арттыру бойынша;
кәмелетке толмағандардар арасында құқық бұзушылықтар профилактикасына бағытталған өзге де іс-шаралар көрсетіледі.

подпункт 6) пункта 23 изложить в следующей редакции:
"6) ведение электронного журнала учета уголовных правонарушений, совершенных несовершеннолетними и в отношении них, а также происшествий с их участием в формате Еxcel, по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;"
подпункт 10) пункта 23 изложить в следующей редакции:
"10) в ОВД ежемесячное, в ДП ежеквартальное проведение сверок с подразделениями криминальной полиции, следствия и дознания, а также ежеквартальное со службой пробации, подразделениями информатизации и связи, в отношении несовершеннолетних, состоящих на учете ОВД";
подпункт 11) пункта 23 изложить в следующей редакции:
"11) подготовка необходимых материалов для рассмотрения на совещаниях ОВД, ДП, ДПТ и с другими государственными и негосударственными органами и организациями по вопросам профилактики правонарушений среди несовершеннолетних;";
подпункт 16) пункта 23 изложить в следующей редакции:
"16) проведение служебных проверок по уголовным правонарушениям, совершенным несовершеннолетним.
Служебные проверки проводятся сотрудниками МПС ДП и управления административной полиции (далее – УАП) ДПТ, при совершении несовершеннолетними бандитизма, убийства, разбоя, умышленного причинения тяжкого вреда здоровью, изнасилования, уголовных правонарушений совершенных несовершеннолетними, состоящими на учете ОВД, а также по особо тяжким преступлениям совершенным в отношении несовершеннолетних, несчастным случаям и иным происшествиям с их участием на объектах транспорта.
При совершении уголовного правонарушения в отношении несовершеннолетнего, а также суицида, несчастного случая и иных происшествий с их участием, составляется справка в произвольной форме.
Копии заключений служебных проверок предоставляются МПС, линейными ОВД, в МПС ДП, УАП ДПТ в течение 15 рабочих дней, в Комитет административной полиции МВД Республики Казахстан (далее - Комитет) в течение месяца, с момента регистрации уголовного правонарушения;";
подпункт 17) пункта 23 изложить в следующей редакции:
"17) направление по итогам полугодий к 5 числу в МПС ДП, ДПТ, а МПС ДП и управление административной полиции ДПТ к 10 числу в Комитет докладных записок о работе по профилактике правонарушений и безнадзорности среди несовершеннолетних, с указанием проблемных вопросов и путей их решения.";
подпункт 1) пункт 24 изложить в следующей редакции:
"1) проводят опрос несовершеннолетнего в целях:
установления личности несовершеннолетнего, характеризующие его данные, сведения о его родителях или законных представителях, условия воспитания подростка, причины и условия совершения правонарушения, происшествия;
выявления лиц, оказывающих отрицательное влияние на несовершеннолетнего, вовлекших его в совершение правонарушения, выясняют места приобретения продукции, запрещенной к реализации несовершеннолетним.
Опрос производится в присутствии родителей или законных представителей несовершеннолетнего;";
пункт 26) изложить в следующей редакции:

23-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәмелетке толмағандар жасаған және оларға қатысты жасалған қылмыстық құқық бұзушылықтарды, сондай-ақ олардың қатысуымен жасалған оқиғаларды есепке алудың электрондық журналын Еxcel форматында жүргізу;
23-тармақтың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) ІІО-да ай сайын, ПД-де тоқсан сайын криминалдық полиция, тергеу және анықтау, сондай-ақ тоқсан сайын ІІО-да есепте тұрған кәмелетке толмағандарға қатысты пробация, ақпараттандыру және байланыс бөліністерімен салыстыра тексеру жүргізу;";
23-тармақтың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтар профилактикасы мәселелері бойынша ІІО, ПД, КПД және басқа да мемлекеттік органдармен және мемлекеттік емес органдармен және ұйымдармен кеңестерде қарау үшін қажетті материалдар дайындау;";
23-тармақтың 16) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"16) кәмелетке толмағандар жасаған қылмыстық құқық бұзушылықтар бойынша қызметтік тексерулер жүргізу.
Қызметтік тексерулерді ПД ЖПҚ қызметкерлері және ПД, КПД әкімшілік полиция басқармалары (бұдан әрі – ӘПБ) кәмелетке толмағандар бандитизм, кісі өлтіру, қарақшылық, денсаулыққа қасақана ауыр зиян келтіру, зорлау жасағанда, сондай-ақ қылмыстық құқық бұзушылықтарды ІІО есебінде тұрған кәмелетке толмағандар жасаған кезде, сондай-ақ кәмелетке толмағандарға қатысты жасалған аса ауыр қылмыстар, көлік объектілерінде олардың қатысуымен болған жазатайым оқиғалар және өзге де оқиғалар бойынша жүргізеді.
Кәмелетке толмағанға қатысты қылмыстық құқық бұзушылық жасалған кезде, сондай-ақ суицид, жазатайым жағдай және олардың қатысуымен болған өзге де оқиғалар кезінде еркін түрде анықтама жасалады.
Қызметтік тексеру қорытындыларының көшірмелері ЖПҚ, желілік ІІО, ПД ЖПҚ-ға, КПД ӘПБ-ға қылмыстық құқық бұзушылық тіркелген сәттен бастап 15 жұмыс күні ішінде, Қазақстан Республикасы ІІМ Әкімшілік полиция комитетіне (бұдан әрі – Комитет) бір ай ішінде ұсынылады;";
23-тармақтың 17) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"17) проблемалық мәселелерді және оларды шешу жолдарын көрсете отырып, кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтар және қадағалаусыздық профилактикасы бойынша жұмыс туралы баяндау жазбаларды жартыжылдықтың қорытындылары бойынша КПД, ПД ЖПҚ-ға 5 күніне, ал ПД ЖПҚ және КПД Әкімшілік полиция басқармасы Комитетке 10 күніне жолдайды.";
24-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) кәмелетке толмағанның жеке басын, оны сипаттайтын деректерді оның ата-анасын немесе заңды өкілдері туралы мәліметтерді, жасөспірімді тәрбиелеу жағдайларын, құқық бұзушылықты, оқиғаны жасаудың себептері мен жағдайларды анықтау;
кәмелетке толмағанға теріс әсер ететін, оны құқық бұзушылық жасауға тартатын адамдарды анықтау, кәмелетке толмағанға сатуға тыйым салынған заттарды сататын орындарды анықтау мақсатында кәмелетке толмағаннан жауап алады.
Жауап алу кәмелетке толмағанның ата-анасының немесе заңды өкілдерінің қатысуымен өткізіледі;";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"26. При доставлении в ОВД несовершеннолетнего за совершение правонарушения, безнадзорность или беспризорность, проживающего за пределами территории обслуживания ОВД, УИП ПДН, инспектора по профилактике правонарушений на транспорте направляет в течение трех рабочих дней информацию об этом в ОВД по месту жительства несовершеннолетнего. Копия направленной информации подшивается в накопительном деле.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Профилактический учет и контроль применяется к несовершеннолетним:
1) условно-досрочно освобожденным от отбывания наказания;
2) совершившим деяния, содержащие признаки уголовного правонарушения, не подлежащие уголовной ответственности в связи с недостижением возраста, с которого наступает уголовная ответственность;
3) обвиняемым или подозреваемым в совершении уголовных правонарушений, в отношении которых избраны меры пресечения, не связанные с заключением под стражу;
4) в отношении которых принято решение об ограничении досуга и установлении особых требований к поведению;
5) освобожденным из учреждений уголовно-исполнительной системы;
6) выпускникам специальных организаций образования и организаций образования с особым режимом содержания;
7) в отношении которых вынесено защитное предписание.
Также профилактический учет и контроль применяется в отношении родителей или законных представителей несовершеннолетних, не исполняющих своих обязанностей по воспитанию, обучению и (или) содержанию несовершеннолетних, а также отрицательно влияющих на их поведение.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Сведения о лицах, в отношении которых применяются меры индивидуальной профилактики по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам вносятся в Интегрированный банк данных МВД в течение трех рабочих дней с момента поступления материалов, являющихся основанием для постановки их на учет ОВД, по следующим категориям:
1) несовершеннолетних, условно осужденных, осужденных к привлечению к общественным работам, осужденных к исправительным работам, иным видам наказаний, не связанных с лишением свободы, а также получивших отсрочку отбывания наказания или отсрочку исполнения приговора;
2) несовершеннолетних, осужденных за совершение преступления небольшой или средней тяжести и освобожденных судом от наказания с применением принудительных мер воспитательного воздействия;
3) несовершеннолетних, освобожденных от уголовной ответственности или наказания за совершение уголовных правонарушений на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, в том числе вследствие акта амнистии или помилования;

"26. ІІО-ның қызмет көрсету аумағынан тыс тұратын кәмелетке толмағанды құқық бұзушылық жасағаны, қадағалаусыздығы және қараусыздығы үшін жеткізген кезде КТІ УПИ, көліктегі құқық бұзушылықтардың профилактикасы жөніндегі инспектор кәмелетке толмағанның тұрғылықты жері бойынша ІІО-ға үш жұмыс күні ішінде осы туралы ақпарат жолдайды. Жолданған ақпараттың көшірмесі жинақтау ісіне тігіледі.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Профилактикалық есеп және бақылау:
1) жазасын өтеуден шартты түрде мезгілінен бұрын босатылған;
2) қылмыстық жауапкершілік басталатын жасқа жетпеуіне байланысты қылмыстық жауапкершілікке жатпайтын қылмыстық құқық бұзушылық белгілерін қамтитын теріс қылықтар жасаған;
3) оларға қатысты қамауға алумен байланысты емес бұлтартпау шаралары таңдалған, қылмыстық құқық бұзушылық жасауда айыпталушы немесе күдікті;
4) оларға қатысты бос уақытын шектеу және мінез-құлқына ерекше талаптар белгілеу туралы шешім қабылданған;
5) қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінен босатылған;
6) арнайы білім беру ұйымдарының және ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарының түлектеріне;
7) қорғау нұсқамасы шығарылған кәмелетке толмағандарға қатысты қолданылады.
Сондай-ақ профилактикалық есепке алу және бақылау кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу, оқыту және (немесе) қарау бойынша өздерінің міндеттерін орындамайтын, сондай-ақ олардың мінез-құлқына теріс әсер ететін кәмелетке толмағандардың ата-аналарына немесе заңды өкілдеріне қатысты қолданылады.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оларға қатысты жеке профилактика шаралары қолданылатын адамдар туралы мәліметтер, оларды ІІО-ға есепке қою үшін негіз болып табылатын материалдар келіп түскен сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде мына санаттар бойынша ІІМ Біріктірілген деректер банкіне енгізіледі:
1) шартты түрде сотталған, қоғамдық жұмыстарға тартуға сотталған, түзету жұмыстарына сотталған, бас бостандығынан айырумен байланысты емес жазалардың өзге түрлеріне сотталған, сондай-ақ жазасын өтеуі немесе сот үкімнің орындалуы кейінге қалдырылған кәмелетке толмағандар;
2) онша ауыр емес немесе ауырлығы орташа қылмыс жасағаны үшін сотталған және тәрбиелік ықпал етудің мәжбүрлеу шараларын қолдана отырып, сот жазадан босатқан кәмелетке толмағандар;
3) Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабының 1 бөлігі 3), 4), 9), 10) және 12)-тармақтары немесе 36-бабы, оның ішінде рақымшылық немесе кешірім жасау актісі негізінде қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін қылмыстық жауапкершіліктен немесе жазадан босатылған кәмелетке толмағандар;

4) несовершеннолетних, злоупотребляющих алкогольными напитками, наркотическими средствами, психотропными и иными сильно действующими веществами, оказывающими отрицательное влияние на психические и физические функции и поведение человека;
5) несовершеннолетних безнадзорных и беспризорных;
6) несовершеннолетних, не посещающих по неуважительным причинам общеобразовательные учебные заведения;
7) несовершеннолетних, совершивших административные правонарушения в течение года два и более раз;
8) несовершеннолетних, совершивших деяния, содержащие признаки уголовного правонарушения, не подлежащие уголовной ответственности, вследствие отставания в психическом развитии, не связанного с психическим расстройством;
9) лиц, вовлекающих несовершеннолетних в совершение правонарушений или других антиобщественных действий.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. УИП ПДН в течение трех рабочих дней о постановке и снятии с учета ОВД несовершеннолетнего, уведомляет:
родителей или законных представителей несовершеннолетнего;
администрацию по месту учебы и (или) работы несовершеннолетнего.
В случае, если лицо, состоящее на учете ОВД переезжает на постоянное место жительства в другой район города (области) или регион, то в течение трех рабочих дней после его переезда в ОВД по избранному месту жительства направляется запрос для получения подтверждения об его прибытии.
После получения подтверждения о том, что лицо прибыло к указанному месту жительства, в соответствующий ОВД направляются имеющиеся материалы проведенной профилактической работы.";
приложения 2, 3, 5, 8, 9 и 12 к Правилам исключить;
Приложение 4 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.
Приложение 6 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Приложение 7 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставить в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан и Комитет административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан.

4) алкогольдік ішімдіктерді, есірткі құралдарын, психотроптық және адамның психикалық және дене функциялары мен мінез-құлқына теріс әсер беретін өзге де күшті әсер ететін заттарды теріс пайдаланатын кәмелетке толмағандар;
5) қадағалаусыз және қараусыз қалған кәмелетке толмағандар;
6) дәлелсіз себептермен жалпы білім беретін оқу орындарына бармайтын кәмелетке толмағандар;
7) бір жыл ішінде екі және одан көп рет әкімшілік құқық бұзушылықтар жасаған кәмелетке толмағандар;
8) психикалық бұзылумен байланысты емес, психикалық дамуы артта қалуы салдарынан қылмыстық жауапкершілікке жатпайтын қылмыстық белгілерді қамтитын әрекеттер жасаған кәмелетке толмағандар;
9) кәмелетке толмағандарды құқық бұзушылықтар немесе басқа да қоғамға қарсы әрекеттер жасауға тартатын адамдар.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. КТІ УПИ кәмелетке толмағанды ІІО есебіне қою және шығару туралы:
кәмелетке толмағанның ата-анасын немесе заңды өкілдерін;
кәмелетке толмағанның оқу және (немесе) жұмыс орны бойынша әкімшілікке үш жұмыс күні ішінде хабарлайды.
Егер ІІО-да есепте тұрған адам қаланың (облыстың) басқа ауданына немесе басқа өңірге тұрақты тұруға көшкен жағдайда, онда ол көшкеннен кейін үш жұмыс күні ішінде таңдаған тұрғылықты жері бойынша ІІО-ға оның келгені туралы растауды алу үшін сұрау салу жолданады.
Адамның көрсетілген тұрғылықты жеріне келгені туралы растауды алғаннан кейін, тиісті ІІО-ға жүргізілген профилактикалық жұмыстың материалдары жолданады.";
Қағидаға 2, 3, 5, 8, 9, және 12-қосымшалар алынып тасталсын;
Қағидаға 4-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Қағидаға 6-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Қағидаға 7-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитетіне жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра внутренних дел
Республики Казахстан
М. Кожаев
"Согласован"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
Приложение 1
Исполняющий обязанности
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 18 августа 2022 года № 687
Приложение 4
к Правилам организации
деятельности участковых
инспекторов полиции
по делам несовершеннолетних
органов внутренних дел
Форма
Электронный журнал учета уголовных правонарушений, совершенных несовершеннолетними и в отношении них, а также происшествий с их участием
(ведется в формате Еxcel)
____________________________
(наименование органа внутренних дел)
Начат "__" ________ 20___ года
Окончен "__" _______ 20__ года
№ п/п
Орган регистрации
Орган расследования
Номер книги учета информации
Номер единого реестра досудебного расследования
Дата регистрации
Фабула
Квалификация
(статья уголовного кодекса)
Время совершения преступления, происшествия
Фамилия имя отчество (подозреваемого/ потерпевшего)
Дата рождения
Адрес фактического проживания
Место учебы, работы (наименование учебного заведения, места работы)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
На учете состоит/ не состоит (категория учета)
Воспитывается в полной/ неполной, благополучной/ неблагополучной семье
ОВД обслуживающий территорию проживания несовершеннолетнего
Принятое по уголовному делу решение, дата принятия решения
Результаты служебного расследования
Принятые меры к подростку и к законному представителю (поставлен на учет, рассмотрен на совете по профилактике правонарушений в учебном заведений, на Комиссии по делам несовершеннолетних и защите их прав)
Направлено сообщение по месту учебу, в ОВД по месту проживания несовершеннолетнего
Примечание
14
15
16
17
18
19
20
21
Приложение 2
Исполняющий обязанности
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 18 августа 2022 года № 687
Приложение 6
к Правилам организации
деятельности участковых
инспекторов полиции по делам
несовершеннолетних
органов внутренних дел
Утверждаю
___________________________
(должность, звание, фамилия,
____________________________
инициалы должностного лица)
"____" ____________ 20__ г.
Форма
Постановление о помещении несовершеннолетнего в Центр адаптации несовершеннолетних/ Центр поддержки детей, находящихся в трудной жизненной ситуации
"____" ____ 20 __ года "___" часов "___" минут
город, район ______________________________
Я, ___________________________________________________________________,
(должность, звание, фамилия, инициалы работника органов внутренних дел)
рассмотрев материалы на _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),
_____________________________________________________________________
число, месяц, год рождения, место рождения, учебы, работы, должность,
_____________________________________________________________________
биографические данные родителей или законных представителей,
_____________________________________________________________________
их место работы, должность)
Установил: __________________________________________________________
(указывается, когда, где, кем задержан (обнаружен) несовершеннолетний
__________________________________________________
какие основания имеются для его помещения в ЦАН/ЦПД, чем эти
___________________________________________________________________
основания подтверждаются)
Постановил:
Несовершеннолетнего _______________________________________________
(фамилия, инициалы)
поместить в ________________________________________________________
(наименование ЦАН/ЦПД)
___________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, инициалы должностного лица)
Приложение 3
Исполняющий обязанности
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 18 августа 2022 года № 687
Приложение 7
к Правилам организации
деятельности участковых
инспекторов полиции
по делам несовершеннолетних
органов внутренних дел
Форма
Акт о доставлении заблудившегося (подкинутого) ребенка
"____" ___________ 20__ года
Город, район ______________
Я, ____________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Составил настоящий Акт о том, что в ____ часов ____ минут в ________________
______________________________________________________________________
(наименование подразделения ОВД)
гражданином, сотрудником органа внутренних дел __________________________
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), место работы, должность,
место жительства, контактный телефон)
доставлен ребенок, обнаруженный ________________________________________
(место, время и обстоятельства обнаружения ребенка)
Приметы ребенка _______________________________________________________
(примерный возраст, умеет ли говорить)
При ребенке имеется ____________________________________________________
Удалось установить _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), возраст ребенка,
_______________________________________________________________________
его родителей или законных представителей, место жительства, работы,
должность родителей,
_______________________________________________________________________
другие данные, имеющие значение для дела)
_______________________________________________________________________
(ребенок внешне здоров, болен, имеет телесные повреждения и так далее)
Подпись________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, инициалы лица, составившего акт)
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество(при его наличии) лица, доставившего ребенка)
Ребенок вручен "_____" _______ 20__ года в _______ часов ______ минут
______________________________________________________________________
(родителям или законным представителям)
______________________________________________________________________
(подпись)
Ребенок направлен ______________________________________________________
(наименование медицинского учреждения, центр адаптации
несовершеннолетних, центр поддержки детей находящихся в трудной жизненной
ситуации, другие учреждения)
Ребенка принял _________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Сдал __________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
"___" _________ 20__ года _____ часов ____ минут

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрінің
міндетін атқарушы
М. Кожаев
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрінің
міндетін атқарушы
2022 жылғы 18 тамыздағы
№ 687
1-қосымша
Ішкі істер органдарының
кәмелетке толмағандардың
істері жөніндегі учаскелік
полиция инспекторларының
қызметін ұйымдастыру
қағидаларына
4-қосымша
Кәмелетке толмағандар жасаған және оларға қатысты жасалған қылмыстық құқық бұзушылықтарды, сондай-ақ олардың қатысуымен болған оқиғаларды есепке алудың электрондық журналы (Еxcel форматында жүргізіледі)
____________________________
(ішкі істер органының атауы)
Басталды 20__ жылғы "___" ___
Аяқталды 20__ жылғы "___" ___
Р/с №
Тіркеу органы
Тергеу органы
Ақпаратты есепке алу кітабының нөмірі
Сотқа дейін тергеп-тексерудің бірынғай тізілімінің нөмірі
Тіркеу күні
Фабуласы
Біліктілігі (Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің бабы)
Қылмыс, оқиға жасалған уақыт
Тегі, аты-жөні (күдіктінің/жәбірленушінің)
Туған күні
Нақты тұрғылықты жерінің мекенжайы
Оқу, жұмыс орны (оқу орнының, жұмыс орнының атауы)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Есепте тұр /тұрған жоқ (есепке алу санаты)
Толық/толық емес, берекелі/тұрмысы қолайсыз отбасында тәрбиеленеді
Кәмелетке толмаған баланың тұратын аумағына қызмет көрсететін ІІО
Қылмыстық іс бойынша қабылданған шешім, шешімнің қабылданған күні
Қызметтік тергеп-тексеру нәтижелері
Жасөспірімге және занды өкіліне қабылданған шаралар (есепке алынды, оқу орнындағы құқық бұзушылықтардың алдын алу жөніндегі кеңесте, Кәмелетке толмағандардың істері және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссияда қаралды)
Оқу орны бойынша, кәмелетке толмаған баланың тұратын жері бойынша ІІО-ға хабарлама жіберілді
Ескертпе
14
15
16
17
18
19
20
21
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрінің
міндетін атқарушы
2022 жылғы 18 тамыздағы
№ 687
2-қосымша
Ішкі істер органдарының
кәмелетке толмағандардың
істері жөніндегі учаскелік
полиция инспекторларының
қызметін ұйымдастыру
қағидаларына
6-қосымша
Бекітемін
___________________________
(лауазымды адамның лауазымы,
___________________________
атағы, тегі, аты-жөні)
20 __ жылғы "___" _________
Нысан
Кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталығына/ Өмірлік қиын жағдайда жүрген балаларды қолдау орталықтарына кәмелетке толмағанды орналастыру туралы қаулы
20 __ жылғы "__" _______ "___" сағат "__" минут _______ қаласы, ауданы
Мен ________________________________________________________________,
(ішкі істер органдары қызметкерінің лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), туған күні, айы, жылы, туған жері, оқу,
_____________________________________________________________________
жұмыс орны, лауазымы, ата-анасының немесе
_____________________________________________________________________
заңды өкілдерінің өмірбаяндық деректері, олардың жұмыс орны, лауазымы)
_______________________________________ материалдарды қарап, _________
_____________________________________________________________________
(жасөспірімді қашан, кім ұстағаны (тауып алғаны), оны КБО-ға / БҚО-ға орналастыруға
_____________________________________________________________________
қандай негіздер бар екені көрсетіледі, бұл қандай негіздермен расталады)
_________________________________________________________анықтадым.
Қаулы еттім:
Кәмелетке толмаған __________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
_____________________________________________________________________
(КБО-ның /БҚО-ның атауы)
____________________________________________________ орналастырылсын.
(лауазымды адамның лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні)
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрінің
міндетін атқарушы
2022 жылғы 18 тамыздағы
№ 687
3-қосымша
Ішкі істер органдарының
кәмелетке толмағандардың
істері жөніндегі учаскелік
полиция инспекторларының
қызметін ұйымдастыру
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Адасып қалған (тастанды) баланы жеткізу туралы акті
20 __ жылғы "___" _______________ __________________ қаласы, ауданы
Мен _________________________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
____ сағ ____ мин ___________________________________________________
(ІІО бөлінісінің атауы)
азамат, ішкі істер органының қызметкері _________________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), жұмыс орны, лауазымы,
тұрғылықты жері, байланыс телефоны)
_____________________________________________________________________
(баланы тапқан орны, уақыты және мән-жайлар)
_____________табылған баланың жеткізілгені туралы осы актіні жасадым.
Баланың белгілері ___________________________________________________
(жас шамасы, сөйлей ала ма)
_____________________________________________________________________
Баланың үстіндегі киімдері __________________________________________
Мыналарды анықтау мүмкін болды ______________________________________
(баланың, оның ата-анасының немесе заңды
_____________________________________________________________________
өкілдерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), баланың жасы, ата-анасының
_____________________________________________________________________
тұрғылықты жері, жұмыс орны, лауазымы, іс үшін маңызды
_____________________________________________________________________
басқа да деректер)
_____________________________________________________________________
(сырт қарағанда баланың дені сау, ауру, дене жарақаттары бар және тағы басқа)
_____________________________________________________________________
(актіні жасаған адамның лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні, баланы жеткізген
_____________________________________________________________________
адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Бала 20__ жылы "___" ________ сағат ___ минутта
_________________________________________________________ тапсырылды.
(ата-анасына немесе заңды өкілдеріне)
Бала ________________________________________________________________
(медицина мекемесінің, кәмелетке толмағандарды бейімдеу
_________________________________________________________ жіберіледі.
орталығының, өмірлік қиын жағдайда жүрген балаларды қолдау орталығының атауы,
басқа мекемелердің атауы)
Баланы қабылдадым ___________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), қолы)
Тапсырдым ___________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), қолы)
20___ жылғы "___" _________ сағат ____ минут ____