О внесении изменений в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 28 сентября 2016 года № 265 "Об утверждении профессионального стандарта "Обеспечение сохранности Национального архивного фонда"
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 ноября 2022 года № 338. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 ноября 2022 года № 30709
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 28 сентября 2016 года № 265 "Об утверждении профессионального стандарта "Обеспечение сохранности Национального архивного фонда" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14390) следующие изменения:
в профессиональном стандарте "Обеспечение сохранности Национального архивного фонда", утвержденном вышеуказанным приказом:
приложение 1 к профессиональному стандарту "Обеспечение сохранности Национального архивного фонда" карточки профессии изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 2 к профессиональному стандарту "Обеспечение сохранности Национального архивного фонда" карту профессиональной квалификации изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по делам архивов и управлению документацией Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
Д. Абаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
от 25 ноября 2022 года № 338
Приложение 1
к профессиональному стандарту
"Обеспечение сохранности
Национального архивного фонда"
Карточки профессий
Карточка профессии "Оператор аппаратов микрофильмирования и копирования"
Код профессии
8224. Оператор аппаратов микрофильмирования и копирования
Наименование профессии
Оператор аппаратов микрофильмирования и копирования
Уровень квалификации по отраслевой рамке квалификаций (далее – ОРК)
2-й уровень ОРК
Уровень квалификации по единому тарифно-квалификационному справочнику работ и профессий рабочих (далее-ЕТКС)
Не значится
Уровень профессионального образования
Основное среднее образование и практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии, установленный уровень).
Трудовая функция 1.
Проведение работ по микрофильмированию архивных документов
Умения и навыки

"Ұлттық архив қорының сақталуын қамтамасыз ету кәсіби стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 28 қыркүйектегі № 265 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2022 жылғы 25 қарашадағы № 338 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 25 қарашада № 30709 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ұлттық архив қорының сақталуын қамтамасыз ету кәсіби стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 28 қыркүйектегі № 265 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14390 болып тіркелді) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
жоғарыда аталған бұйрықпен бекітілген "Ұлттық архив қорының сақталуын қамтамасыз ету" кәсіби стандартында:
"Ұлттық архив қорының сақталуын қамтамасыз ету" кәсіби стандартына 1-қосымша кәсіп карточкалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
"Ұлттық архив қорының сақталуын қамтамасыз ету" кәсіби стандартына 2-қосымша кәсіби біліктілік картасы осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Архив істері және құжаттаманы басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты қолданысқа енгізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
3) осы тармақпен көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
Д. Абаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
2022 жылғы 25 қарашадағы
№ 338 Бұйрығына
1-қосымша
"Ұлттық архив қорының
сақталуын қамтамасыз ету"
кәсіптік стандартына
1-қосымша
Кәсіптер карточкалары
"Микрофильмдеу және көшіру аппараттарының операторы" кәсібінің карточкасы
Кәсіптің коды
8224. Микрофильмдеу және көшіру аппараттарының операторы
Кәсіптің атауы
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарының операторы
Салалық біліктілік шеңбері (бұдан әрі – СБШ) бойынша біліктілік деңгейі
СБШ-нің 2-ші деңгейі
Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (бұдан әрі – БТБА) бойынша біліктілік деңгейі
Белгіленбеген
Кәсіптік білім деңгейі
Негізгі орта білім және практикалық тәжірибе және/немесе кәсіптік даярлық (білім беру ұйымының базасындағы қысқа мерзімді курстар немесе кәсіпорында оқыту, белгіленген деңгей).
1-еңбек функциясы.
Архивтік құжаттарды микрофильмдеу бойынша жұмыстар жүргізу
Машықтары мен дағдылары

1. Осуществлять проверку работы микрофильмирующего аппарата и отдельных его узлов (оригиналодержателя, электрической части аппарата, кассеты).
2. Выбирать условия экспонирования документов.
3. Контролировать работу съемочной камеры (резкость, показания электроприборов, чистоту оригиналодержателя, расположение документов на прижимных столиках, кадровку снимаемого оригинала).
Знания
1. Устройство и режим работы микросъемочных и копировальных аппаратов.
2. Правовые акты, определяющие последовательность и содержание выполняемых операций при ведении съемки на микросъемочных и копировальных аппаратах различных систем текстовых, штриховых, полутоновых и многоцветных документов.
3. Технологию обработки микрофильмов.
Трудовая функция 2.
Осуществление работ по химико-фотографической обработке пленки
Умения и навыки
1. Перед началом химико-фотографической обработки проверять работу как всей проявочной машины, так и отдельных ее узлов (лентопротяжного тракта, коммуникационных систем, циркуляцию растворов, температурный режим проявления, каплесдувателей).
2. При работе проявочной машины контролировать:
1) постоянство температуры проявляющего раствора;
2) непрерывность подачи компенсирующего раствора;
3) циркуляцию проявителя;
4) полноту фиксирования и промывания микрофильмов.
Знания
1. Устройство и режим работы микросъемочных и копировальных аппаратов.
2. Правовые акты, определяющие последовательность и содержание выполняемых операций при ведении съемки на микросъемочных и копировальных аппаратах различных систем текстовых, штриховых, полутоновых и многоцветных документов.
3. Технологию обработки микрофильмов.
Трудовая функция 3.
Копирование микрофильмов на копировальных аппаратах
Умения и навыки
1. Перед копированием микрофильмов на копировальных аппаратах проверять работу как самого копировального аппарата, так и отдельных его узлов (лентопротяжного тракта, фильмового канала, оптической системы).
2. При работе копировального аппарата контролировать:
1) правильность зарядки исходного и печатаемого материалов;
2) чистоту фильмового канала и печатного окна;
3. Осуществлять контроль качества микрофильмов
Знания
1. Устройство и режим работы микросъемочных и копировальных аппаратов.
2. Правовые акты, определяющие последовательность и содержание выполняемых операций при ведении съемки на микросъемочных и копировальных аппаратах различных систем текстовых, штриховых, полутоновых и многоцветных документов.
3. Технологию обработки микрофильмов.
Требования к личностным компетенциям
Инициативность
Ответственность
Постоянный личностный рост
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Код профессии 3115
Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования
Карточка профессии "Оператор аппаратов микрофильмирования копирования"
Код профессии
8224. Оператор аппаратов микрофильмирования и копирования
Наименовании профессии
Оператор аппаратов микрофильмирования и копирования
Уровень квалификации по ОРК
3-й уровень ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень профессионального образования
Основное среднее образование, техническое и профессиональное образование (повышенный уровень) или общее среднее образование и практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии).
Трудовая функция 1.
Проведение работ по микрофильмированию архивных документов
Умения и навыки

1. Микрофильмдеуші аппаратты толығымен және оның жекелеген тораптарының (түпнұсқаны ұстағыштың, аппараттың электр бөлігінің, кассетаның) жұмысын тексеруді жүзеге асыру.
2. Құжаттарды экспонаттау жағдайларын таңдау.
3. Түсіру камерасының жұмысын бақылау (анықтық, электрқұралдардың көрсеткіштері, тұпнұсқаны ұстағыштың тазалығы, құжаттардың бастыру үстелдерінде орналасуы, түсірілетін түпнұсқаны кадрлау).
Білушілік
1. Микротүсіру және көшіру аппараттарының құрылысы мен жұмыс режимін.
2. Мәтіндік, штрихтік, күңгірт және көптүсті құжаттарды әртүрлі жүйелердегі микротүсіру және көшіру аппараттарымен түсірген кезде орындалатын операциялардың реттілігі мен мазмұнын анықтайтын құқықтық актілерді.
3. Микрофильмдерді өңдеу технологиясын.
2-еңбек функциясы.
Таспаны химиялық-фотосуреттік өңдеу бойынша жұмыстарды жүзеге асыру
Машықтары мен дағдылары
1. Химиялық-фотосуреттік өңдеуді бастар алдында айқындау машинасының толығымен және оның жекелеген тораптарының (таспатарту трактының, коммуникациялық жүйелердің, ерітінділердің циркуляциясын, айқындаудың температуралық режимін, тамшыүрлегіштердің) жұмысын тексеру.
2. Айқындау машинасының жұмысы кезінде:
1) айқындаушы ерітінді температурасының тұрақтылығын;
2) өтеуші ерітіндінің үздіксіз берілуін;
3) айқындаушының циркуляциясын;
4) микрофильмдердің толық бекітілуі мен жуылуын бақылау.
Білушілік
1. Микротүсіру және көшіру аппараттарының құрылысы мен жұмыс режимін.
2. Мәтіндік, штрихтік, күңгірт және көптүсті құжаттарды әртүрлі жүйелердегі микротүсіру және көшіру аппараттарымен түсірген кезде орындалатын операциялардың реттілігі мен мазмұнын анықтайтын құқықтық актілерді.
3. Микрофильмдерді өңдеу технологиясын.
3-еңбек функциясы.
Көшіру аппараттарында микрофильмдердің көшірмесін жасау
Машықтары мен дағдылары
1. Микрофильмдерді көшіру аппараттарында көшірмелерін жасау алдында көшіру аппаратының және оның жекелеген тораптарының (таспатарту тракты, фильм каналы, оптикалық жүйе) жұмысын тексеру.
2. Көшіру аппаратының жұмысы кезінде:
1) бастапқы және басылып шығарылатын материалдардың дұрыс салынуын;
2) фильм каналы мен баспа терезесінің тазалығын бақылау.
3. Микрофильмдер сапасын бақылауды жүзеге асыру.
Білушілік
1. Микротүсіру және көшіру аппараттарының құрылысы мен жұмыс режимін.
2. Мәтіндік, штрихтік, күңгірт және көптүсті құжаттарды әртүрлі жүйелердегі микротүсіру және көшіру аппараттарымен түсірген кезде орындалатын операциялардың реттілігі мен мазмұнын анықтайтын құқықтық актілерді.
3. Микрофильмдерді өңдеу технологиясын.
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Бастамашылық
Жауапкершілік
Жеке қасиеттерін тұрақты дамыту
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері
Техникалық реттеу объектісіне жатпайды
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланысы
Кәсіптің коды 3115
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету бойынша техник
"Микрофильмдеу және көшіру аппараттарының операторы" кәсібінің карточкасы
Кәсіптің коды
8224. Микрофильмдеу және көшіру аппараттарының операторы
Кәсіптің атауы
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарының операторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
СБШ-нің 3-ші деңгейі
БТБА бойынша біліктілік деңгейі
Белгіленбеген
Кәсіптік білім деңгейі
Негізгі орта білім, техникалық және кәсіптік білім (жоғарылатылған деңгей) немесе жалпы орта білім және практикалық тәжірибе және/немесе кәсіптік даярлық (бір жылға дейінгі кәсіптік даярлау бағдарламасы бойынша білім беру ұйымының базасындағы курстар немесе кәсіпорында оқыту).
1-еңбек функциясы.
Архивтік құжаттарды микрофильмдеу бойынша жұмыстар жүргізу
Машықтары мен дағдылары

3. Технологию обработки микрофильмов.
Требования к личностным компетенциям
Инициативность
Ответственность
Постоянный личностный рост
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Код профессии 3115
Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования
Карточка профессии "Реставратор фильмовых материалов"
Код профессии
8224. Реставратор фильмовых материалов
Наименование профессии
Реставратор фильмовых материалов
Уровень квалификации по ОРК
2-й уровень ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС
2-й разряд по ЕТКС (выпуск 32, глава 2. Тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих по разрядам на работы по химико-фотографическому производству, параграф 119. Реставратор фильмовых материалов, пункты 254-255, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 ноября 2020 года № 422, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21595)
Уровень профессионального образования
Основное среднее образование и практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии, установленный уровень)
Трудовая функция 1.
Ремонт фильмокопий
Умения и навыки
1. Склеивание и исправление склеек на фильмокопиях.
2. Ручная очистка фильмокопий от загрязнений.
Знания
1. Типы и свойства основы кинопленок.
2. Состав клея, применяемого для различных типов основы.
3. Требования, предъявляемые к качеству применяемого клея, и правила его хранения.
4. Концентрацию, свойства и назначение растворов, применяемых при реставрации фильмовых материалов.
5. Порядок приема архивных документов на реставрацию и их возврата после реставрации.
Трудовая функция 2.
Реставрация фотослоя фильмокопий
Умения и навыки
1. Зарядка реставрационной машины кинопленкой в соответствии с установленной технологией.
2. Реставрация фотослоя фильмокопий на реставрационной машине под руководством реставратора фильмовых материалов более высокой квалификации.
3. Оформление сопроводительной документации и рабочих журналов.
Знания
1. Концентрацию, свойства и назначение растворов, применяемых при реставрации фильмовых материалов.
2. Устройство и параметры работы реставрационных машин.
3. Порядок приема архивных документов на реставрацию и их возврата после реставрации.
Требования к личностным компетенциям
Ответственность
Инициативность
Самостоятельность
Исполнительность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Код профессии 2149
Инженер
Код профессии 3119
Лаборант
Карточка профессии "Реставратор фильмовых материалов"
Код профессии

3. Микрофильмдерді өңдеу технологиясын.
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Бастамашылық
Жауапкершілік
Жеке қасиеттерін тұрақты дамыту
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері
Техникалық реттеу объектісіне жатпайды
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланысы
Кәсіптің коды 3115
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету бойынша техник
"Фильмдік материалдардың реставраторы" кәсібінің карточкасы
Кәсіптің коды
8224.Фильмдік материалдардың реставраторы
Кәсіптің атауы
Фильмдік материалдардың реставраторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
СБШ-нің 2-ші деңгейі
БТБА бойынша біліктілік деңгейі
БТБА бойынша 2-разряд (32-шығарылым, 2-тарау. Химиялы-фотографиялық өндірісі жұмыстарына арналған разрядтар бойынша жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамалары, 119-параграф. Фильмдік материалдардың реставраторы, 254-255-тармақтар, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21595 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 3 қарашадағы № 422 бұйрығымен бекітілген)
Кәсіптік білім деңгейі
Негізгі орта білім және практикалық тәжірибе және/немесе кәсіптік даярлық (білім беру ұйымының базасындағы қысқа мерзімді курстар немесе кәсіпорында оқыту, белгіленген деңгей).
1-еңбек функциясы.
Фильм көшірмелерін жөндеу
Машықтары мен дағдылары
1. Фильм көшірмелерін желімдеу және жапсырмаларды түзету.
2. Фильм көшірмелерін ластанудан қолмен тазарту.
Білушілік
1. Кинотаспалар негізінің түрлері мен қасиеттерін.
2. Негіздердің әр түріне қолданылатын желімнің құрамын.
3. Қолданылатын желімнің сапасына қойылатын талаптарды және оны сақтау қағидасын.
4. Фильмдік материалдарды реставрациялау кезінде қолданылатын ерітінділердің концентрациясын, қасиеттері мен арналуын.
5. Архивтік құжаттарды реставрациялауға қабылдау және оларды реставрациялаудан кейін қайтару тәртібі.
2-еңбек функциясы.
Фильм көшірмелерінің фотоқабатын реставрациялау
Машықтары мен дағдылары
1. Белгіленген технологияға сәйкес реставрация жасауға арналған машинаға кинотаспаны салу.
2. Біліктілігі жоғарырақ фильмдік материалдар реставраторының басшылығымен реставрация жасауға арналған машинада фильм көшірмесінің фотоқабатын реставрациялау.
3. Ілеспе құжаттамаларды және жұмыс журналдарын ресімдеу.
Білушілік
1. Фильмдік материалдарды реставрациялау кезінде қолданылатын ерітінділердің концентрациясын, қасиеттері мен арналуын.
2. Реставрациялау машиналарының құрылысы мен жұмыс істеу параметрлерін.
3. Архивтік құжаттарды реставрациялауға қабылдау және оларды реставрациялаудан кейін қайтару тәртібі.
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Жауапкершілік
Бастамашылық
Дербестілік
Орындаушылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері
Техникалық реттеу объектісіне жатпайды
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланысы
Кәсіптің коды 2149
Инженер
Кәсіптің коды 3119
Зертханашы
"Фильмдік материалдардың реставраторы" кәсібінің карточкасы
Кәсіптің коды

8224. Реставратор фильмовых материалов
Наименование профессии
Реставратор фильмовых материалов
Уровень квалификации по ОРК
3-й уровень ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС
3-5-й разряды по ЕТКС (выпуск 32, глава 2. Тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих по разрядам на работы по химико-фотографическому производству, параграфы 120-122. Реставратор фильмовых материалов, пункты 256-261, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 ноября 2020 года № 422, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21595).
Уровень профессионального образования
Основное среднее образование, техническое и профессиональное образование (повышенный уровень) или общее среднее образование и практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии).
Трудовая функция 1.
Реставрация черно-белых и цветных негативов изображения и нанесение защитных покрытий на них.
Умения и навыки
1. Реставрация фотослоя черно-белых и цветных негативов изображения и нанесение защитных покрытий на них.
2. Консервационно-реставрационная и антисептическая обработка негативов на реставрационных машинах.
3. Подготовка черно-белых и цветных негативов изображения к реставрации и их реставрация.
4. Ручная полировка фотослоя негативов.
5. Подготовка к реставрации и реставрация основы черно-белых и цветных негативов изображения, цветных контратипов и промежуточных позитивов.
6. Контроль за состоянием поверхности фильмового материала, соблюдением последовательности технологических операций и режимов, концентрацией растворов.
7. Определение наличия и вида лаковых покрытий основы и фотослоя.
8. Выбор методов, рецептуры и режима реставрации фотослоя и основы всех видов фильмовых материалов.
Знания
1. Технологию реставрации основы фильмовых материалов и фотослоя негативов изображения, консервационно-реставрационной и антисептической обработки негативов.
2. Принцип действия автоматических систем регулирования температуры и влажности режима сушки.
3. Рецептуру растворов для обработки основы различных видов пленок.
4. Особенности сушки негативов, состоящих из смешанных сортов основы.
5. Технику ручной полировки фотослоя негативов.
6. Стандарты и технические условия на применяемые фильмовые материалы.

8224. Фильмдік материалдардың реставраторы
Кәсіптің атауы
Фильмдік материалдардың реставраторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
СБШ-нің 3-ші деңгейі
БТБА бойынша біліктілік деңгейі
БТБА бойынша 3-5-разрядтар (32-шығарылым, 2-тарау. Химиялы-фотографиялық өндірісі жұмыстарына арналған разрядтар бойынша жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамалары, 120-122-параграфтар. Фильмдік материалдардың реставраторы, 256-261-тармақтар, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21595 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 3 қарашадағы № 422 бұйрығымен бекітілген)
Кәсіптік білім деңгейі
Негізгі орта білім, техникалық және кәсіптік білім (жоғарылатылған деңгей) немесе жалпы орта білім және практикалық тәжірибе және/немесе кәсіптік даярлық (бір жылға дейінгі кәсіптік даярлау бағдарламасы бойынша білім беру ұйымының базасындағы курстар немесе кәсіпорында оқыту).
1-еңбек функциясы.
Қара-ақ және түрлі-түсті бейне негативтерін реставрациялау және оларға қорғағыш қаптамаларды жағу
Машықтары мен дағдылары
1. Қара-ақ және түрлі-түсті бейне негативтерінің фотоқабатын реставрациялау және оларға қорғағыш қаптамаларды жағу.
2. Реставрациялау машиналарында негативтерді консервациалау-реставрациялау және антисептикалық өңдеу.
3. Қара-ақ және түрлі-түсті бейне негативтерін реставрациялауға дайындау және оларды реставрациялау.
4. Негативтердің фотоқабатын қолмен жылтырату.
5. Бейненің қара-ақ және түрлі-түсті негативтерінің, түрлі-түсті контратиптердің және аралық позитивтердің негіздерін реставрациялауға дайындау және реставрациялау.
6. Фильмдік материалдар бетінің жай-күйін, технологиялық операциялар мен режимдер реттілігінің сақталуын, ерітінділердің концентрациясын бақылау.
7. Негіздің және фотоқабаттың лак қабатының бар болуын және түрін анықтау.
8. Фотоқабатты және фильмдік материалдардың барлық түрінің негіздерін реставрациялау тәсілдерін, рецептурасын және режимдерін таңдау.
Білушілік
1. Фильмдік материалдардың негіздерін және бейне негативтерінің фотоқабатын реставрациялаудың, негативтерді консервациялау-реставрациялаудың және антисептикалық өңдеудің технологиясын.
2. Кептіру режимінің температурасын және ылғалдылығын автоматты реттеу жүйелерінің жұмыс істеу принципін.
3. Алуан түрлі таспалардың негізін өңдеу үшін ерітінділердің рецептурасын.
4. Негіздердің араласқан түрлерінен тұратын негативтерді кептіру ерекшеліктерін.
5. Негативтердің фотоқабатын қолмен жылтырату техникасын.
6. Қолданылатын фильмдік материалдардың стандарттары мен техникалық шарттарын.

7. Назначение основных узлов ультразвуковой машины.
Трудовая функция 2.
Сложный ремонт негатива изображения
Умения и навыки
1. Определение степени деформации основы негатива.
2. Проведение сложного ремонта негатива изображения.
3. Чистка негативов изображения на ультразвуковой машине, их антистатическая обработка.
Знания
Технологию и технику проведения ремонтных работ.
Требования к личностным компетенциям
Ответственность
Инициативность
Самостоятельность
Исполнительность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Код профессии 2149
Инженер
Код профессии 3119
Лаборант
Карточка профессии "Реставратор фильмовых материалов"
Код профессии
8224. Реставратор фильмовых материалов
Наименование профессии
Реставратор фильмовых материалов
Уровень квалификации по ОРК
4-й уровень ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС
6-7-й разряды по ЕТКС (выпуск 32, глава 2. Тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих по разрядам на работы по химико-фотографическому производству, параграфы 123-124. Реставратор фильмовых материалов, пункты 262-267, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 ноября 2020 года № 422, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21595)
Уровень профессионального образования
Общее среднее образование и техническое и профессиональное образование (специалист среднего звена), общее среднее образование и практический опыт.
Трудовая функция
Реставрация исходных фильмовых материалов
Умения и навыки
1. Выполнение всех видов работ по реставрации исходных фильмовых материалов повышенной хрупкости, пониженной механической прочности, имеющих механические повреждения, заплаты, усадку по шагу перфорации свыше 1 %.
2. Осуществление:
1) фунгицидной обработки негативов, пораженных плесенью;
2) консервационно-реставрационной обработки фильмовых материалов, подлежащих длительному хранению;
3) выбора методов, рецептуры и режимов реставрации всех видов фильмовых материалов.
Знания
1. Виды дефектов, причины их возникновения и методы устранения.
2. Технологию реставрации исходных фильмовых материалов.
3. Технологию консервационно-реставрационной обработки.
4. Рецептуру растворов для обработки всех видов фильмовых материалов.
Требования к личностным компетенциям
Ответственность
Инициативность
Самостоятельность
Исполнительность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Код профессии 2149
Инженер
Код профессии 3119
Лаборант
Карточка профессии "Реставратор фильмовых материалов"
Код профессии
8224. Реставратор фильмовых материалов
Наименование профессии
Реставратор фильмовых материалов
Уровень квалификации по ОРК
5-й уровень ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС

7. Ультрадыбыстық машинаның негізгі тораптарының арналуын.
2-еңбек функциясы.
Бейне негативін күрделі жөндеу
Машықтары мен дағдылары
1. Негатив негізінің деформациялану дәрежесін анықтау.
2. Бейне негативіне күрделі жөндеу жүргізу.
3. Бейне негативтерін ультрадыбыстық машинада тазарту, оларды антистатикалық өңдеу.
Білушілік
Жөндеу жұмыстарын жүргізудің технологиясы мен техникасын.
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Жауапкершілік
Бастамашылық
Дербестілік
Орындаушылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері
Техникалық реттеу объектісіне жатпайды
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланысы
Кәсіптің коды 2149
Инженер
Кәсіптің коды 3119
Зертханашы
"Фильмдік материалдардың реставраторы" кәсібінің карточкасы
Кәсіптің коды
8224. Фильмдік материалдардың реставраторы
Кәсіптің атауы
Фильмдік материалдардың реставраторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
СБШ-нің 4-ші деңгейі
БТБА бойынша біліктілік деңгейі
БТБА бойынша 6-7-разрядтар (32-шығарылым, 2-тарау. Химиялы-фотографиялық өндірісі жұмыстарына арналған разрядтар бойынша жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамалары, 123-124 параграфтар. Фильмдік материалдардың реставраторы, 262-267-тармақтар, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21595 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 3 қарашадағы № 422 бұйрығымен бекітілген)
Кәсіптік білім деңгейі
Жалпы орта білім және техникалық және кәсіптік білім (орта буын маманы), жалпы орта білім және практикалық тәжірибе.
Еңбек функциясы
Бастапқы фильмдік материалдарды реставрациялау
Машықтары мен дағдылары
1. Аса нәзік, механикалық беріктігі төмен, механикалық зақымдары, жамаулары, 1% артық перфорация адымы бойынша шөгуі бар бастапқы фильмдік материалдарды реставрациялау жұмыстарының барлық түрлерін орындау.
2. Жүзеге асыру:
1) зеңмен зақымдалған негативтерді фунгицидті өңдеуді;
2) ұзақ сақтауға жататын фильмдік материалдарды консервациялық-реставрациялық өңдеуді;
3) фильмдік материалдардың барлық түрлерін реставрациялау әдістерін, рецептурасын және режимдерін таңдауды.
Білушілік
1. Ақаулар түрлерін, олардың пайда болу себептерін және жою әдістерін.
2. Бастапқы фильмдік материалдарды реставрациялау технологиясын.
3. Консервациялық-реставрациялық өңдеу технологиясын.
4. Фильмдік материалдардың барлық түрлерін өңдеу үшін ерітінділердің рецептурасын.
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Жауапкершілік
Бастамашылық
Дербестілік
Орындаушылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері
Техникалық реттеу объектісіне жатпайды
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланысы
Кәсіптің коды 2149
Инженер
Кәсіптің коды 3119
Зертханашы
"Фильмдік материалдардың реставраторы" кәсібінің карточкасы
Кәсіптің коды
8224.Фильмдік материалдардың реставраторы
Кәсіптің атауы
Фильмдік материалдардың реставраторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
СБШ-нің 5-ші деңгейі
БТБА бойынша біліктілік деңгейі

6-7-й разряды по ЕТКС (выпуск 32, глава 2. Тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих по разрядам на работы по химико-фотографическому производству, параграфы 123-124. Реставратор фильмовых материалов, пункты 262-267, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 ноября 2020 года № 422, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21595).
Уровень профессионального образования
Послесреднее образование, (прикладной бакалавриат), практический опыт; не менее двух лет обучения в бакалавриате или трех лет освоения программ высшего образования, практический опыт.
Трудовая функция
Выполнение всех видов работ по реставрации особо ценных кинодокументов и кинодокументов, отнесенных к объектом национального культурного достояния
Умения и навыки
1. Осуществление фунгисидной обработки негативов кинодокументов, пораженных плесенью.
2. Выбор методов, рецептуры и режимов реставрации всех видов фильмовых материалов.
Знания
1. Виды дефектов, причины их возникновения и методы устранения.
2. Технологию консервационно-реставрационной обработки кинодокументов.
3. Рецептуру растворов для обработки всех видов кинодокументов.
Требования к личностным компетенциям
Ответственность
Инициативность
Самостоятельность
Исполнительность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Код профессии 2149
Инженер
Код профессии 3119
Лаборант
Карточка профессии "Реставратор архивных документов"
Код профессии
5520. Рабочие, занятые на реставрационных работах
Наименование профессии
Реставратор архивных документов
Уровень квалификации по ОРК
3-й уровень ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС
3-5-й разряды по ЕТКС (выпуск 57, глава 3. Тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих по разрядам на реставрационные работы, параграфы 9-11. Реставратор архивных и библиотечных материалов, 3,4,5 разряды, пункты 160-165, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 апреля 2020 года № 125, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20336).
Уровень профессионального образования
Основное среднее образование, техническое и профессиональное образование (повышенный уровень) или общее среднее образование и практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии).
Трудовая функция 1.
Реставрирование, обеззараживание антисептиками архивных документов, современных печатных изданий, имеющих механические повреждения.
Умения и навыки
Осуществление реставрирования и обеззараживания архивных документов на бумажной основе, имеющих механические повреждения.
Знания

БТБА бойынша 6-7-разрядтар (32-шығарылым, 2-тарау. Химиялы-фотографиялық өндірісі жұмыстарына арналған разрядтар бойынша жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамалары, 123-124 параграфтар. Фильмдік материалдардың реставраторы, 262-267-тармақтар, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21595 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 3 қарашадағы № 422 бұйрығымен бекітілген)
Кәсіптік білім деңгейі
Ортадан кейінгі білім, (қолданбалы бакалавр), практикалық тәжірибе; бакалавриатта кемінде екі жыл білім алу немесе жоғары білім бағдарламаларын үш жыл меңгеру, практикалық тәжірибе.
Еңбек функциясы
Аса құнды киноқұжаттарды және ұлттық мәдениет құндылықтарының объектілеріне жатқызылған киноқұжаттарды реставрациялау бойынша жұмыстардың барлық түрлерін орындау.
Машықтары мен дағдылары
1. Зеңмен зақымдалған киноқұжаттардың зең басқан негативтерін фунгицидті өңдеуді жүзеге асыру.
2. Фильмдік материалдардың барлық түрлерін реставрациялау әдістерін, рецептурасын және режимдерін таңдау.
Білушілік
1. Ақаулар түрлерін, олардың пайда болу себептерін және оларды жою әдістерін.
2. Киноқұжаттарды консервациялық-реставрациялық өңдеу технологиясын.
3. Киноқұжаттардың барлық түрлерін өңдеу үшін ерітінділердің рецептурасын.
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Жауапкершілік
Бастамашылық
Дербестілік
Орындаушылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері
Техникалық реттеу объектісіне жатпайды
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланысы
Кәсіптің коды 2149
Инженер
Кәсіптің коды 3119
Зертханашы
"Архивтік құжаттардың реставраторы" кәсібінің карточкасы
Кәсіптің коды
5520. Реставрациялау жұмыстарымен айналысатын жұмысшылар
Кәсіптің атауы
Архивтік құжаттардың реставраторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
СБШ-нің 3-ші деңгейі
БТБА бойынша біліктілік деңгейі
БТБА бойынша 3-5-разрядтар (57-шығарылым, 3-тарау. Қалпына келтіру жұмыстарына арналған разрядтар бойынша жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамалары, 9-11 параграфтар. Архив және кітапхана материалдарын қалпына келтіруші, 3,4,5-разряд, 160-165-тармақтар, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20336 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 7 сәуірдегі № 125 бұйрығымен бекітілген)
Кәсіптік білім деңгейі
Негізгі орта білім, техникалық және кәсіптік білім (жоғарылатылған деңгей) немесе жалпы орта білім және практикалық тәжірибе және/немесе кәсіптік даярлық (бір жылға дейінгі кәсіптік даярлау бағдарламасы бойынша білім беру ұйымының базасындағы курстар немесе кәсіпорында оқыту).
1-еңбек функциясы.
Механикалық зақымдары бар архив құжаттарын, заманауи баспа басылымдарын реставрациялау, антисептиктермен зарарсыздандыру
Машықтары мен дағдылары
Механикалық зақымдары бар қағаз негіздегі архив құжаттарын реставрациялау және зарарсыздандыруды жүзеге асыру.
Білушілік

1. Свойства наиболее распространенных современных сортов писчей и типографской бумаги и отдельных видов красителей.
2. Порядок проведения простой реставрации современных документов и печатных изданий на бумажных носителях.
3. Приемы полистного обеззараживания документов и книг широко употребляемыми антисептиками.
Трудовая функция 2.
Переплет (подшивка) отреставрированных архивных документов и передача их на хранение
Умения и навыки
Осуществление переплета (подшивки) отреставрированных архивных документов и передача их на хранение, в соответствии с актами приема-передачи.
Знания
1. Способы подшивки документов и сущность технологии переплета в картонную обложку документов и книг с неразрушенным блоком; основные виды клеев.
2. Порядок приема архивных документов на реставрацию и их возврата после реставрации.
Требования к личностным компетенциям
Ответственность
Инициативность
Самостоятельность
Исполнительность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Код профессии 2452
Художник-реставратор архивных документов
Код профессии 3115
Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования
Карточка профессии "Реставратор архивных документов"
Код профессии
5520. Рабочие, занятые на реставрационных работах
Наименование профессии
Реставратор архивных документов
Уровень квалификации по ОРК
4-й уровень ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС
6-й разряд по ЕТКС (выпуск 57, глава 3. Тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих по разрядам на реставрационные работы, параграф 12. Реставратор архивных и библиотечных материалов, 6 разряд, пункты 166-168, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 апреля 2020 года № 125, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20336).
Уровень профессионального образования
Общее среднее образование и техническое и профессиональное образование (специалист среднего звена), общее среднее образование и практический опыт.
Трудовая функция 1.
Реставрация старинных печатных изданий, документов, чертежей, плакатов, афиш, карт, гравюр и фотоотпечатков на бумаге или бумажной основе, имеющих сильные повреждения основы физического, химического и биологического характера, с химически нестойким текстом и изображением
Умения и навыки
1. Определение:
1) видов повреждений;
2) видов бумаг и красителей, кислотность бумаги, растворимость текстов и изображений.

1. Барынша кең таралған заманауи жазба және типографиялық қағаздар сорттарының және бояғыштардың жекелеген түрлерінің қасиеттерін.
2. Қағаз жеткізгіштердегі заманауи құжаттарды және баспа басылымдарын қарапайым реставрациялаудың негізгі тәртібін.
3. Құжаттар мен кітаптарды барынша кеңінен қолданылатын антисептиктермен парақтап зарарсыздандыру тәсілдерін.
2-еңбек функциясы.
Реставрацияланған архив құжаттарын мұқабалау (тігу) және оларды сақтауға тапсыру
Машықтары мен дағдылары
Реставрацияланған архив құжаттарын мұқабалау (тігу) және оларды қабылдау - тапсыру актілеріне сәйкес сақтауға тапсыру.
Білушілік
1. Құжаттарды тігудің тәсілдерін және блогы бүлінбеген құжаттар мен кітаптарды картон мұқабаға тыстау технологиясының мәнін; желімдердің негізгі түрлерін.
2. Архивтік құжаттарды реставрациялауға қабылдау және оларды реставрациялаудан кейін қайтару тәртібі.
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Жауапкершілік
Бастамашылық
Дербестілік
Орындаушылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері
Техникалық реттеу объектісіне жатпайды
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланысы
Кәсіптің коды 2452
Архив құжаттарының суретші-реставраторы
Кәсіптің коды 3115
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету бойынша техник
"Архивтік құжаттардың реставраторы" кәсібінің карточкасы
Кәсіптің коды
5520. Реставрациялау жұмыстарымен айналысатын жұмысшылар
Кәсіптің атауы
Архивтік құжаттардың реставраторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
СБШ-нің 4-ші деңгейі
БТБА бойынша біліктілік деңгейі
БТБА бойынша 6-разряд (57-шығарылым, 3-тарау. Қалпына келтіру жұмыстарына арналған разрядтар бойынша жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамалары, 12 параграф. Архив және кітапхана материалдарын қалпына келтіруші, 6-разряд, 166-168-тармақтар, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20336 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 7 сәуірдегі № 125 бұйрығымен бекітілген)
Кәсіптік білім деңгейі
Жалпы орта білім және техникалық және кәсіптік білім (орта буын маманы), жалпы орта білім және практикалық тәжірибе.
1-еңбек функциясы.
Негіздері физикалық, химиялық және биологиялық сипатта қатты зақымдалған, химиялық тұрақты емес мәтіні мен суреті бар қағаздағы немесе қағаз негіздегі көне баспа басылымдарды, құжаттарды, сызбаларды, плакаттарды, афишаларды, карталарды, гравюралар мен фототаңбаларды реставрациялау
Машықтары мен дағдылары
1. Анықтау:
1) зақымдалу түрлерін;
2) қағаз бен бояғыштардың түрлерін, қағаздың қышқылдығын, мәтіндер мен суреттердің ерігіштігін.

2. Отбеливание листов.
3. Разъединение слипшихся, сцементированных листов.
4. Нейтрализация кислотности бумаги и забуферивание листов.
5. Выполнение всех видов упрочнения листов, включая долив бумажной массы и упрочнение методом расщепления листов.
6. Осуществление:
1) консервации ламинированием, импергнированием;
2) защиты водорастворимых текстов, закрепления, стабилизации текстов и изображений.
7. Проведение всех видов антисептической обработки.
Знания
1. Виды, свойства и сущность процессов старения архивных и библиотечных материалов на всех видах носителей, включая пергамент.
2. Сущность технологии изготовления бумаги и картона.
3. Свойства туши, старинных чернил, чернильных паст, карандашей, печатных и электрографических текстов.
4. Виды и причины повреждений старинных документов и книг.
5. Способы и средства реставрации и консервации старинных печатных изданий и документов на бумаге.
6. Порядок применения антисептиков, величину их токсичности и принцип действия на архивные и библиотечные документы.
7. Рецептуру и способы приготовления клеев, проклеек, растворителей, фиксактивов, антисептиков, применяемых при особо сложной реставрации и консервации особо ценных документы.
Трудовая функция 2.
Реставрация старинных переплетов
Умения и навыки
1. Определение видов и причин повреждений кожаного переплета.
2. Скрепление блоков различными методами.
3. Укрепление, восполнение и замена утраченных корешков, крышек, смягчение и консервирование кожи переплетов.
Знания
1. Свойства переплетных кож.
2. Переплетное дело в полном объеме.
3. Старинные методы переплетения книг
Требования к личностным компетенциям
Ответственность
Инициативность
Самостоятельность
Исполнительность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Код профессии 2452
Художник-реставратор архивных документов
Код профессии 3115
Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования
Карточка профессии "Реставратор архивных документов"
Код профессии
5520. Рабочие, занятые на реставрационных работах
Наименование профессии
Реставратор архивных документов
Уровень квалификации по ОРК
5-й уровень ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС
6-й разряд по ЕТКС (выпуск 57, глава 3. Тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих по разрядам на реставрационные работы, параграф 12. Реставратор архивных и библиотечных материалов, 6 разряд, пункты 166-168, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 апреля 2020 года № 125, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20336).
Уровень профессионального образования
Послесреднее образование, (прикладной бакалавриат), практический опыт; не менее двух лет обучения в бакалавриате или трех лет освоения программ высшего образования, практический опыт.
Трудовая функция
Выполнение экспериментальных консервационных и реставрационных работ особо ценных документов и документов, отнесенных к объектом национального культурного достояния
Умения и навыки

2. Парақтарды ағарту.
3. Жабысып қалған, цементтелген парақтарды ажырату.
4. Қағаз қышқылдығын бейтараптау және парақтарды буферлеу.
5. Қағаз массасын толықтыра құюды және парақтарды ажырату әдісімен беріктендіруді қоса, парақтарды нығайтудың барлық түрлерін орындау.
6. Жүзеге асыру:
1) ламинаттау, импергнирлеу арқылы консервациялауды;
2) суда еритін мәтіндерді қорғауды, мәтіндер мен суреттерді бекітуді, тұрақтандыруды.
7. Антисептикалық өңдеудің барлық түрлерін жүргізу.
Білушілік
1. Пергаментті қоса алғанда жеткізгіштердің барлық түрлеріндегі архивтік және кітапханалық құжаттардың ескіру процестерінің түрлерін, қасиеттерін және мәнін.
2. Қағаз бен картон жасау технологиясының мәнін.
3. Туштардың, көне сиялардың, сия пасталарының, қарындаштардың, баспа және электрографикалық мәтіндердің қасиеттерін.
4. Көне құжаттар мен кітаптардың зақымдалу түрлерін және себептерін.
5. Қағаздағы көне баспа басылымдар мен құжаттарды реставрациялау және консервациялау тәсілдері мен құралдарын.
6. Антисептиктерді қолдану тәртібін, олардың уыттылық шамасын және архивтік пен кітапханалық құжаттарға әсер ету принципін.
7. Аса құнды құжаттарды аса күрделі реставрациялау және консервациялау кезінде қолданылатын желімдерді, желімдегіштерді, еріткіштерді, фиксактивтерді, антисептиктерді дайындаудың рецептурасы мен тәсілдерін.
2-еңбек функциясы.
Көне мұқабаларды реставрациялау
Машықтары мен дағдылары
1. Былғары мұқабаның зақымдалу түрлерін және себептерін анықтау.
2. Блоктарды түрлі әдістермен бекіту.
3. Жоғалған түбіршіктерін, қақпашаларын нығайту, толықтыру және ауыстыру, мұқабаның былғарысын жұмсарту және консервациялау.
Білушілік
1. Мұқабалық былғарылардың қасиеттерін.
2. Толық көлемде түптеу ісін.
3. Кітаптарды түптеудің көне әдістерін.
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Жауапкершілік
Бастамашылық
Дербестілік
Орындаушылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері
Техникалық реттеу объектісіне жатпайды
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланысы
Кәсіптің коды 2452
Архив құжаттарының суретші-реставраторы
Кәсіптің коды 3115
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету бойынша техник
"Архивтік құжаттардың реставраторы" кәсібінің карточкасы
Кәсіптің коды
5520. Реставрациялау жұмыстарымен айналысатын жұмысшылар
Кәсіптің атауы
Архивтік құжаттардың реставраторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
СБШ-нің 5-ші деңгейі
БТБА бойынша біліктілік деңгейі
БТБА бойынша 6-разряд (57-шығарылым, 3-тарау. Қалпына келтіру жұмыстарына арналған разрядтар бойынша жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамалары, 12 параграф. Архив және кітапхана материалдарын қалпына келтіруші, 6-разряд, 166-168-тармақтар, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20336 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 7 сәуірдегі № 125 бұйрығымен бекітілген)
Кәсіптік білім деңгейі
Ортадан кейінгі білім, (қолданбалы бакалавр), практикалық тәжірибе; бакалавриатта кемінде екі жыл білім алу немесе жоғары білім бағдарламаларын үш жыл меңгеру, практикалық тәжірибе.
Еңбек функциясы
Аса құнды құжаттарды және ұлттық мәдениет құндылықтарының объектілеріне жатқызылған құжаттарды эксперименттік консервациялау және реставрациялау жұмыстарын орындау
Машықтары мен дағдылары

1. Подбор и монтирование фрагментов документов, листов печатных изданий и печатей.
2. Самостоятельно определяет порядок проведения реставрации, обеззараживания и консервации: особо ценных документов, рукописей, редких книг, инкунабул, оригиналов карт, плакатов, гравюр и других изоматериалов, восковых, мастичных и сургучных печатей на документах, старинных, уникальных переплетов из бархата, шелка с украшениями из металла, кости, камней, эмали.
Знания
1. Свойства переплетных кож.
2. Переплетное дело в полном объеме.
3. Способы диагностики состояния документов и их повреждений;
4. Старинные методы реставрации и консервации рукописей, пергаментов, художественных переплетов, гравюр, печатей.
5. Рецептуру и способы приготовления клеев, проклеек, растворителей, фиксактивов, антисептиков, применяемых при особо сложной реставрации и консервации особо ценных документов и документов, отнесенных к объектом национального культурного достояния.
Требования к личностным компетенциям
Ответственность
Инициативность
Самостоятельность
Исполнительность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Код профессии 2452
Художник-реставратор архивных документов
Код профессии 3115
Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования
Карточка профессии "Лаборант"
Код профессии
3119. Техники физических и инженерных направлений деятельности
Код профессии
Лаборант
Уровень квалификации по ОРК
3-й уровень ОРК
Уровень квалификации по квалификационному справочнику должностей руководителей, специалистов и других служащих (далее – КС)
Основное среднее образование, специальное обучение и стаж работы по специальности не менее 2 лет (глава 2. Квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и иных служащих, занятых на предприятиях, в учреждениях и организациях, общие для всех видов экономической деятельности и широко распространенные на предприятиях, в учреждениях и организациях, раздел 2. Должности специалистов, параграф 42. Лаборант, пункты 435-437, Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Уровень профессионального образования
Основное среднее образование, техническое и профессиональное образование (повышенный уровень) или общее среднее образование и практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии).
Трудовая функция 1.
Выполнение лабораторных, измерительных и других видов работ по обеспечению режима хранения архивных документов
Умения и навыки

1. Құжаттардың фрагменттерін, баспа басылымдарының парақтарын және мөрлерді таңдау және құрастыру.
2. Аса құнды құжаттарды, қолжазбаларды, сирек кездесетін кітаптарды, инкунабулаларды, карталардың, плакаттардың, гравюралар мен басқа да бейнематериалдардың түпнұсқасын; құжаттардағы балауыз, мастикалық және сүргіш мөрлерді; металдан, сүйектен, тастардан, эмальдан жасалған безендірулері бар барқыттан, жібектен жасалған көне, бірегей тыстарды реставрациялау, зарарсыздандыру және консервациялауды жүргізу тәртібін өз бетінше анықтайды.
Білушілік
1. Мұқаба былғарыларының қасиеттерін.
2. Толық көлемде түптеу ісін.
3. Құжаттардың жағдайын және олардың зақымдалуын диагностикалау тәсілдерін.
4. Қолжазбаларды, пергаменттерді, көркем мұқабаларды, гравюраларды, мөрлерді реставрациялау мен консервациялаудың көне әдістерін.
5. Аса құнды құжаттарды және ұлттық мәдениет құндылықтарының объектілеріне жатқызылған құжаттарды күрделі реставрациялау және консервациялау кезінде қолданылатын желімдерді, желімдегіштерді, еріткіштерді, фиксактивтерді, антисептиктерді дайындаудың рецептурасы мен тәсілдерін.
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Жауапкершілік
Бастамашылық
Дербестілік
Орындаушылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері
Техникалық реттеу объектісіне жатпайды
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланысы
Кәсіптің коды 2452
Архив құжаттарының суретші-реставраторы
Кәсіптің коды 3115
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету бойынша техник
"Зертханашы" кәсібінің карточкасы
Кәсіптің коды
3119 Қызметтің физикалық және инженерлік бағыттарының техниктері
Кәсіптің атауы
Зертханашы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
СБШ-нің 3-ші деңгейі
Басшылардың, мамандардың және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы (бұдан әрі – БА) бойынша біліктілік деңгейі
Негізгі орта білім, арнайы оқу және мамандығы бойынша 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығының 2-тарау. Барлық экономикалық қызмет түрлері ортақ кәсіпорындарда, мекемелерде және ұйымдарда жұмыс істейтін және кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда кеңінен таралған басшылардың, мамандардың және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік сипаттамалары, 2-бөлім. Мамандар лауазымдары, 42 параграф. Зертханашы, 435-437-тармақтар)
Кәсіптік білім деңгейі
Негізгі орта білім, техникалық және кәсіптік білім (жоғарылатылған деңгей) немесе жалпы орта білім және практикалық тәжірибе және/немесе кәсіптік даярлық (бір жылға дейінгі кәсіптік даярлау бағдарламасы бойынша білім беру ұйымының базасындағы курстар немесе кәсіпорында оқыту).
1-еңбек функциясы.
Архивтік құжаттарды сақтау режимін қамтамасыз ету бойынша зертханалық, өлшеу және жұмыстың басқа да түрлерін орындау
Машықтары мен дағдылары

1. Осуществление контроля за исправным состоянием лабораторного, контрольно-измерительного оборудования, в том числе, расположенного в хранилищах. Осуществление его наладки.
2. Обследование архивохранилищ и внесение предложений, направленных на обеспечение сохранности архивных документов.
3. Обеспечение работников подразделения необходимыми для работы оборудованием, материалами, реактивами и так далее.
4. Обработка, систематизация и оформление, в соответствии с методическими документами, результатов анализов, испытаний, измерений, обследований и ведение их учета.
5. В соответствии с установленным заданием, выполнение различных вычислительных и графических работ, связанных с проводимыми работами и экспериментами.
6. Участие в составлении и оформлении документации по выполненным работам и обследованиям.
Знания
1. Правовые акты, справочные материалы, касающиеся тематики работы.
2. Методы проведения анализов, испытаний, исследований.
3. Действующие стандарты и технические условия на разрабатываемую техническую документацию, порядок ее оформления.
4. Лабораторное оборудование, контрольно-измерительную аппаратуру и правила ее эксплуатации.
5. Методы и средства выполнения технических расчетов, вычислительных и графических работ.
Трудовая функция 2.
Участие в выполнении экспериментов, связанных с обеспечением сохранности архивных документов
Умения и навыки
1. Подготовка оборудования (приборов, аппаратуры) к проведению экспериментов, осуществление его проверки и регулировки согласно разработанным инструкциям и другой технической документации.
2. Участие в выполнении экспериментов, осуществление необходимых подготовительных и вспомогательных операции, проведение наблюдения, снятие показания приборов, ведение рабочих журналов.
Знания
1. Правовые акты, справочные материалы, касающиеся тематики работы.
2. Методы проведения анализов, испытаний, исследований.
3. Действующие стандарты и технические условия на разрабатываемую техническую документацию, порядок ее оформления.
4. Лабораторное оборудование, контрольно-измерительную аппаратуру и правила ее эксплуатации.
5. Методы и средства выполнения технических расчетов, вычислительных и графических работ.
Требования к личностным компетенциям
Ответственность
Инициативность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Код профессии 2149
Инженер
Код профессии 3115
Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования
Карточка профессии "Лаборант"
Код профессии
3119. Техники физических и инженерных направлений деятельности
Код профессии
Лаборант
Уровень квалификации по ОРК
4-й уровень ОРК
Уровень квалификации по КС
Среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы (глава 2. Квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и иных служащих, занятых на предприятиях, в учреждениях и организациях, общие для всех видов экономической деятельности и широко распространенные на предприятиях, в учреждениях и организациях, раздел 2. Должности специалистов, параграф 42. Лаборант, пункты 435-437, Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003)
Уровень профессионального образования
Общее среднее образование и техническое и профессиональное образование (специалист среднего звена), общее среднее образование и практический опыт.
Трудовая функция 1.
Выполнение лабораторных, измерительных и других видов работ по обеспечению режима хранения архивных документов
Умения и навыки

1. Зертханалық, бақылау-өлшеу, оның ішінде қоймаларда орналасқан жабдықтардың жарамды жай-күйде болуына бақылауды жүзеге асыру. Оны баптауды жүзеге асыру.
2. Архив қоймаларын тексеру және архивтік құжаттардың сақталуын қамтамасыз етуге бағытталған ұсыныстар енгізу.
3. Бөлімше жұмыскерлерін жұмысқа қажетті жабдықтармен, материалдармен, реактивтермен және тағы басқаларымен қамтамасыз ету.
4. Талдау, сынау, өлшеу, зерттеулер нәтижелерін әдістемелік құжаттарға сәйкес өңдеу, жүйелеу және ресімдеу және оларды есепке алу.
5. Белгіленген тапсырмаға сәйкес жүргізілетін жұмыстар мен эксперименттерге байланысты әртүрлі есептеу және графикалық жұмыстарды орындау.
6. Орындалған жұмыстар мен зерттеулер бойынша құжаттаманы құрастыруға және ресімдеуге қатысу.
Білушілік
1. Жұмыс тақырыбына қатысты құқықтық актілерді, анықтамалық материалдарды.
2. Талдаулар, сынаулар мен зерттеулерді жүргізу әдістерін.
3. Әзірленетін техникалық құжаттамаға арналған қолданыстағы стандарттар мен техникалық шарттарды, оны ресімдеу тәртібін.
4. Зертхана жабдығын, бақылау-өлшеу аппаратурасын және оны пайдалану қағидасын.
5. Техникалық есептеулерді, есептеу және графикалық жұмыстарды орындау әдістері мен құралдарын.
2-еңбек функциясы.
Архивтік құжаттардың сақталуын қамтамасыз етумен байланысты эксперименттерді орындауға қатысу
Машықтары мен дағдылары
1. Жабдықтарды (приборларды, аппаратураларды) эксперимент жүргізуге дайындау, әзірленген нұсқаулықтар мен басқа да техникалық құжаттамаға сәйкес оны тексеру мен реттеуді жүзеге асыру.
2. Эксперименттер орындауға қатысу, қажетті даярлық және қосалқы операцияларды жүзеге асыру, бақылаулар жүргізу, приборлардың көрсеткішін жазып алу, жұмыс журналдарын жүргізу.
Білушілік
1. Жұмыс тақырыбына қатысты құқықтық актілерді, анықтамалық материалдарды.
2. Талдаулар, сынаулар мен зерттеулерді жүргізу әдістерін.
3. Әзірленетін техникалық құжаттамаға арналған қолданыстағы стандарттар мен техникалық шарттарды, оны ресімдеу тәртібін.
4. Зертхана жабдығын, бақылау-өлшеу аппаратурасын және оны пайдалану қағидасын.
5. Техникалық есептеулерді, есептеу және графикалық жұмыстарды орындау әдістері мен құралдарын.
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Жауапкершілік
Бастамашылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері
Техникалық реттеу объектісіне жатпайды
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланысы
Кәсіптің коды 2149
Инженер
Кәсіптің коды 3115
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету бойынша техник
"Зертханашы" кәсібінің карточкасы
Кәсіптің коды
3119. Қызметтің физикалық және инженерлік бағыттарының техниктері
Код профессияи
Зертханашы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
СБШ-нің 4-ші деңгейі
БА бойынша біліктілік деңгейі
Еңбек өтіліне талап қоюсыз тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіби орта) білімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығының 2-тарау. Барлық экономикалық қызмет түрлері ортақ кәсіпорындарда, мекемелерде және ұйымдарда жұмыс істейтін және кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда кеңінен таралған басшылардың, мамандардың және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік сипаттамалары, 2-бөлім. Мамандар лауазымдары, 42 параграф. Зертханашы, 435-437-тармақтар)
Кәсіптік білім деңгейі
Жалпы орта білім және техникалық және кәсіптік білім (орта буын маманы), жалпы орта білім және практикалық тәжірибе.
1-еңбек функциясы.
Архивтік құжаттарды сақтау режимін қамтамасыз ету бойынша зертханалық, өлшеу және жұмыстың басқа да түрлерін орындау
Машықтары мен дағдылары

3115. Техники-механики
Наименование профессии
Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования без категории
Уровень квалификации по ОРК
4-й уровень ОРК
Уровень квалификации по КС
Среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) без требований к стажу работы (глава 2. Квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и иных служащих, занятых на предприятиях, в учреждениях и организациях, общие для всех видов экономической деятельности и широко распространенные на предприятиях, в учреждениях и организациях, раздел 2. Должности специалистов, параграф 105. Техник, пункты 624-626, Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553, зарегистрированным в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Уровень профессионального образования
Общее среднее образование и техническое и профессиональное образование (специалист среднего звена), общее среднее образование и практический опыт.
Трудовая функция 1.
Осуществление технического обслуживания аппаратов микрофильмирования и копирования
Умения и навыки
1. Контроль соответствия работы аппаратов микрофильмирования и копирования техническим характеристикам оборудования.
2. Обеспечение надежности и качества работы аппаратов микрофильмирования и копирования.
3. Соблюдение графика технического обслуживания оборудования.
Знания
1. Назначение и технические характеристики обслуживаемого оборудования.
2. Виды и методы технического обслуживания эксплуатируемого оборудования.
3. Правила пользования инструментом и приспособлениями.
4. Особенности механической обработки поливинилхлоридных материалов.
5. Слесарное дело в объеме выполняемых работ.
Трудовая функция 2.
Осуществление наладки, настройки, регулировки и проверки аппаратов микрофильмирования и копирования.
Умения и навыки
1. Выявление неисправностей в процессе эксплуатации оборудования.
2. Выполнение работ по проведению необходимых технических расчетов под руководством более квалифицированного специалиста.
3. Участие в разработке графиков планового ремонта оборудования.
Знания
1. Устройство и режим работы микросъемочных и копировальных аппаратов.
2. Основные методы выполнения ремонтных работ.
3. Методы и средства измерения параметров, характеристик и данных режима работы оборудования.
Требования к личностным компетенциям
Инициативность
Ответственность
Постоянный личностный рост
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Код профессии 2149
Инженер
Код профессии 8224
Оператор аппаратов микрофильмирования и копирования
Карточка профессии "Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования"
Код профессии

3115. Техник-механиктер
Кәсіптің атауы
Санаты жоқ микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету бойынша техник
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
СБШ-нің 4-ші деңгейі
БА бойынша біліктілік деңгейі
Еңбек өтілін талап етусіз тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіби орта) білімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығының 2-тарау. Барлық экономикалық қызмет түрлері ортақ кәсіпорындарда, мекемелерде және ұйымдарда жұмыс істейтін және кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда кеңінен таралған басшылардың, мамандардың және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік сипаттамалары, 2-бөлім. Мамандар лауазымдары, 105 параграф. Техник, 624-626-тармақтар)
Кәсіптік білім деңгейі
Жалпы орта білім және техникалық және кәсіптік білім (орта буын маманы), жалпы орта білім және практикалық тәжірибе.
1-еңбек функциясы.
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру
Машықтары мен дағдылары
1. Микрофильмдеу және көшіру аппараттары жұмысының жабдықтың техникалық сипаттамаларына сәйкес келуін бақылау.
2. Микрофильмдеу және көшіру аппараттары жұмысының сенімділігін және сапасын қамтамасыз ету.
3. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету кестесін сақтау.
Білушілік
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың арналуын және техникалық сипаттамаларын.
2. Пайдаланылатын жабдықтарға техникалық қызмет көрсетудің түрлері мен тәсілдерін.
3. Аспап пен құрылғыларды пайдалану қағидасын.
4. Поливинилхлоридты материалдарды механикалық өңдеу ерекшеліктерін.
5. Орындалып жатқан жұмыстың мөлшеріндегі темір ұсталық жұмыстарды.
2-еңбек функциясы.
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарын дұрыстауды, баптауды, реттеуді және тексеруді жүзеге асыру
Машықтары мен дағдылары
1. Жабдықты пайдалану барысында ақауларды айқындау.
2. Біліктілігі жоғарылау маманның басшылығымен қажетті техникалық есептеулер жүргізу жөніндегі жұмыстарды орындау.
3. Жабдықтарды жоспарлы жөндеу кестесін әзірлеуге қатысу.
Білушілік
1. Микротүсіру және көшіру аппараттарының құрылысы мен жұмыс режимін.
2. Жөндеу жұмыстарын орындаудың негізгі әдістерін.
3. Жабдықтың жұмыс жасау режимінің параметрлерін, сипаттамаларын және мәліметтерін өлшеудің тәсілдері мен құралдарын.
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Бастамашылық
Жауапкершілік
Жеке қасиеттерін тұрақты дамыту
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері
Техникалық реттеу объектісіне жатпайды
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланысы
Кәсіптің коды 2149
Инженер
Кәсіптің коды 8224
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарының операторы
"Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету бойынша техник" кәсібінің карточкасы
Кәсіптің коды

3115. Техники-механики
Наименовании профессии
Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования 2 категории
Уровень квалификации по ОРК
4-й уровень по ОРК
Уровень квалификации по КС
Среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования без категории не менее 2 лет (глава 2. Квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и иных служащих, занятых на предприятиях, в учреждениях и организациях, общие для всех видов экономической деятельности и широко распространенные на предприятиях, в учреждениях и организациях, раздел 2. Должности специалистов, параграф 105. Техник, пункты 624-626, Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Уровень профессионального образования
Общее среднее образование и техническое и профессиональное образование (специалист среднего звена), общее среднее образование и практический опыт.
Трудовая функция 1.
Осуществление технического обслуживания аппаратов микрофильмирования и копирования
Умения и навыки
1. Контроль соответствия работы аппаратов микрофильмирования и копирования техническим характеристикам оборудования.
2. Обеспечение надежности и качества работы аппаратов микрофильмирования и копирования.
3. Соблюдение графика технического обслуживания оборудования.
4. Обслуживание копировальных аппаратов по соответствующему регламенту: закачка-откачка растворов, регулирование дозаторов, установка требуемой температуры растворов, проверка работы цветовых клапанов копировальных аппаратов и уровня освещенности.
Знания
1. Технологию обработки кинопленок, температурные и скоростные характеристики обслуживаемого оборудования.
2. Основные причины возникновения и способы устранения неполадок, возникающих в процессе копирования и обработки кинопленки.
3. Правила пользования измерительными приборами и методику измерений по заданным параметрам.
4. Слесарное дело в объеме выполняемых работ.
Трудовая функция 2.
Участие в проведении экспериментов и испытаний, подключение приборов, регистрация необходимых характеристик и параметров и обобщение полученных результатов.
Умения и навыки
1. Выявление неисправностей в процессе эксплуатации оборудования.

3115. Техник-механиктер
Кәсіптің атауы
2-санатты микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету бойынша техник
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
СБШ-нің 4-ші деңгейі
БА бойынша біліктілік деңгейі
Тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіби орта) білімі және санаты жоқ микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету бойынша техник лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығының 2-тарау. Барлық экономикалық қызмет түрлері ортақ кәсіпорындарда, мекемелерде және ұйымдарда жұмыс істейтін және кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда кеңінен таралған басшылардың, мамандардың және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік сипаттамалары, 2-бөлім. Мамандар лауазымдары, 105 параграф. Техник, 624-626-тармақтар)
Кәсіптік білім деңгейі
Жалпы орта білім және техникалық және кәсіптік білім (орта буын маманы), жалпы орта білім және практикалық тәжірибе.
1-еңбек функциясы.
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру
Машықтары мен дағдылары
1. Микрофильмдеу және көшіру аппараттары жұмысының жабдықтың техникалық сипаттамаларына сәйкес келуін бақылау.
2. Микрофильмдеу және көшіру аппараттары жұмысының сенімділігін және сапасын қамтамасыз ету.
3. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету кестесін сақтау.
4. Тиісті регламент бойынша көшіру аппараттарына қызмет көрсету: ерітінділерді енгізу-шығару, дозаторларды реттеу, ерітіндіге қажетті температураны орнату, көшіру аппараттарының түрлі-түсті клапандарының жұмысын және жарық түсу деңгейін тексеру.
Білушілік
1. Кинотаспаны өңдеу технологиясын, қызмет көрсетілетін жабдықтың температуралық және жылдамдық сипаттамаларын.
2. Кинотаспаны көшіру және өңдеу барысында пайда болатын ақаудың негізгі пайда болу себептері және оларды жою жолдарын.
3. Өлшеу приборларын пайдалану қағидасы мен берілген параметрлерді өлшеу әдістемесін.
4. Орындалып жатқан жұмыстар көлеміндегі темір ұсталық жұмыстарды.
2-еңбек функциясы.
Эксперименттер мен сынақтарды өткізуге, приборларды қосуға қатысу, қажетті сипаттамалар мен параметрлерді тіркеу және алынған нәтижелерді жалпылау.
Машықтары мен дағдылары
1. Жабдықты пайдалану барысында ақауларды айқындау.

2. Устранение выявленных в процессе эксплуатации
Знания
1. Устройство и режим работы микросъемочных и копировальных аппаратов.
2. Основные методы выполнения ремонтных работ.
3. Методы и средства измерения параметров, характеристик и данных режима работы оборудования.
Требования к личностным компетенциям
Инициативность
Ответственность
Постоянный личностный рост
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Код профессии 2149
Инженер
Код профессии 8224
Оператор аппаратов микрофильмирования и копирования
Карточка профессии "Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования"
Код профессии
3115. Техники-механики
Наименование профессии
Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования 1 категории
Уровень квалификации по ОРК
4-й уровень ОРК
Уровень квалификации по КС
Среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования II категории не менее 2 лет (глава 2. Квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и иных служащих, занятых на предприятиях, в учреждениях и организациях, общие для всех видов экономической деятельности и широко распространенные на предприятиях, в учреждениях и организациях, раздел 2. Должности специалистов, параграф 105. Техник, пункты 624-626, Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Уровень профессионального образования
Общее среднее образование и техническое и профессиональное образование (специалист среднего звена), общее среднее образование и практический опыт.
Трудовая функция 1.
Осуществление технического обслуживания и сложный ремонт микрофильмирующего и копирующего оборудования
Умения и навыки
1. Обслуживание копировальных аппаратов по соответствующему регламенту: закачка-откачка растворов, регулирование дозаторов, установка требуемой температуры растворов, проверка работы цветовых клапанов копировальных аппаратов и уровня освещенности.
2. Сварку поливинилхлоридных изделий, прокладку и монтаж винипластовых трубопроводов.
3. Изготовление и реставрацию деталей и узлов обслуживаемого оборудования.
Знания

2. Пайдалану барысында айқындалған ақауларды жою.
3. Жабдықтарды жоспарлы жөндеу кестесін әзірлеуге қатысу.
Білушілік
1. Микротүсіру және көшіру аппараттарының құрылысы мен жұмыс режимін.
2. Жөндеу жұмыстарын орындаудың негізгі әдістерін.
3. Жабдықтың жұмыс жасау режимінің параметрлерін, сипаттамаларын және деректерін өлшеудің тәсілдері мен құралдарын.
4. Эксперименттік жұмыстарға өлшеулер жүргізудің реттілігі мен техникасын.
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Бастамашылық
Жауапкершілік
Жеке қасиеттерін тұрақты дамыту
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері
Техникалық реттеу объектісіне жатпайды
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланысы
Кәсіптің коды 2149
Инженер
Кәсіптің коды 8224
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарының операторы
"Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету бойынша техник" кәсібінің карточкасы
Кәсіптің коды
3115. Техник-механиктер
Кәсіптің атауы
1-санатты микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету бойынша техник
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
СБШ-нің 4-ші деңгейі
БА бойынша біліктілік деңгейі
Тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіби орта) білімі және II санатты микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету бойынша техник лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығының 2-тарау. Барлық экономикалық қызмет түрлері ортақ кәсіпорындарда, мекемелерде және ұйымдарда жұмыс істейтін және кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда кеңінен таралған басшылардың, мамандардың және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік сипаттамалары, 2-бөлім. Мамандар лауазымдары, 105 параграф. Техник, 624-626-тармақтар)
Кәсіптік білім деңгейі
Жалпы орта білім және техникалық және кәсіптік білім (орта буын маманы), жалпы орта білім және практикалық тәжірибе.
1-еңбек функциясы.
Микрофильмдеу және көшіру жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді және күрделі жөндеуді жүзеге асыру
Машықтары мен дағдылары
1. Тиісті регламент бойынша көшіру аппараттарына қызмет көрсету: ерітінділерді енгізу-шығару, дозаторларды реттеу, ерітіндіге қажетті температураны орнату, көшірме аппараттарының түрлі-түсті клапандарының жұмысын және жарық түсу деңгейін тексеру.
2. Поливинилхлоридті өнімдерді дәнекерлеу, винипласты құбырларды төсеу және монтаждау.
3. Қызмет көрсетілетін жабдықтың бөлшектері мен тораптарын дайындау және реставрациялау.
Білушілік

1. Основные причины возникновения и способы устранения неполадок, возникающих в процессе копирования и обработки кинопленки.
2. Технологию обработки кинопленок, температурные и скоростные характеристики обслуживаемого оборудования.
3. Назначение и технические характеристики обслуживаемого оборудования.
Трудовая функция 2.
Обеспечение обслуживания и ремонта реставрационных машин и машин ультразвуковой чистки кинопленки, склеечных полуавтоматов для склейки кинопленки
Умения и навыки
1. Выявление неисправностей в процессе эксплуатации оборудования.
2. Устранение выявленных в процессе эксплуатации неисправностей.
Знания
1. Устройство и режим работы микросъемочных и копировальных аппаратов.
2. Основные методы выполнения ремонтных работ и обслуживания оборудования.
3. Методы и средства измерения параметров, характеристик и данных режима работы оборудования.
4. Типы применяемых кинопленок, особенности их применения и обработки.
5. Устройство насосов различных систем, вентиляторов с электродвигателями различной мощности, компрессоров, технологические карты на производство выполняемых работ.
6. Порядок подключения трехфазных электродвигателей, их фазировки и заземления.
7. Методику обнаружения причин механических повреждений кинопленки и способы их устранения.
8. Технологию производства слесарных работ.
Требования к личностным компетенциям
Инициативность
Ответственность
Постоянный личностный рост
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Код профессии 2149
Инженер
Код профессии 8224
Оператор аппаратов микрофильмирования и копирования
Карточка профессии "Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования"
Код профессии
3115. Техники-механики
Наименование профессии
Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования высшей категории
Уровень квалификации по ОРК
5-й уровень ОРК
Уровень квалификации по КС
Среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования I категории не менее 2 лет (глава 2. Квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и иных служащих, занятых на предприятиях, в учреждениях и организациях, общие для всех видов экономической деятельности и широко распространенные на предприятиях, в учреждениях и организациях, раздел 2. Должности специалистов, параграф 105. Техник, пункты 624-626, Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Уровень профессионального образования
Послесреднее образование, (прикладной бакалавриат), практический опыт; не менее двух лет обучения в бакалавриате или трех лет освоения программ высшего образования, практический опыт.
Трудовая функция 1.
Управленческая деятельность, направленная на достижение конечного результата
Умения и навыки
Анализ сложившейся ситуации и принятие решении, в пределах своей компетенции, на основе полученных данных анализа и отчетов.
Знания

1. Кинотаспаны көшіру және өңдеу барысында пайда болатын ақаудың негізгі пайда болу себептерін және оларды жою жолдарын.
2. Кинотаспаны өңдеу технологиясын, қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтың температуралық және жылдамдық сипаттамаларын.
3. Қызмет көрсетілетін жабдықтың арналуын және техникалық сипаттамаларын.
2-еңбек функциясы.
Реставрациялау машиналары мен кинотаспаны ультрадыбыспен тазарту машинасына, кинотаспаларды желімдеуге арналған желімдегіш жартылай автоматтарға қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізуді қамтамасыз ету
Машықтары мен дағдылары
1. Жабдықты пайдалану барысында ақауларды айқындау.
2. Пайдалану барысында айқындалған ақауларды жою.
Білушілік
1. Микротүсіру және көшіру аппараттарының құрылысы мен жұмыс режимін.
2. Жабдықты жөндеу жұмыстарын орындаудың және қызмет көрсетудің негізгі әдістерін.
3. Жабдықтың жұмыс істеу режимінің параметрлерін, сипаттамаларын және мәліметтерін өлшеудің тәсілдері мен құралдарын.
4. Қолданылатын кинотаспалардың түрлерін, оларды қолдану және өңдеу ерекшеліктерін.
5. Әртүрлі жүйедегі насостардың, электр қозғалтқыштары әртүрлі қуатты вентиляторлардың, компрессорлардың құрылысын, орындалатын жұмыстарды өндіруге технологиялық карталарды.
6. Үш фазалық электрқозғалтқыштарды қосу, оларды фазалау және жерлендіру тәртібін.
7. Кинотаспаның механикалық зақымдалу себептерін табу әдістемесін және оларды жою тәсілдерін.
8. Темір ұсталық жұмыстарды өндіру технологиясын.
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Бастамашылық
Жауапкершілік
Жеке қасиеттерін тұрақты дамыту
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері
Техникалық реттеу объектісіне жатпайды
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланысы
Кәсіптің коды 2149
Инженер
Кәсіптің коды 8224
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарының операторы
"Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету бойынша техник" кәсібінің карточкасы
Кәсіптің коды
3115. Техник-механиктер
Кәсіптің атауы
Жоғары санатты микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету бойынша техник
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
СБШ-нің 5-ші деңгейі
БА бойынша біліктілік деңгейі
Тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіби орта) білімі және I санатты микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету бойынша техник лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығының 2-тарау. Барлық экономикалық қызмет түрлері ортақ кәсіпорындарда, мекемелерде және ұйымдарда жұмыс істейтін және кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда кеңінен таралған басшылардың, мамандардың және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік сипаттамалары, 2-бөлім. Мамандар лауазымдары, 105 параграф. Техник, 624-626-тармақтар)
Кәсіптік білім деңгейі
Ортадан кейінгі білім, (қолданбалы бакалавр), практикалық тәжірибе; бакалавриатта кемінде екі жыл білім алу немесе жоғары білім бағдарламаларын үш жыл меңгеру, практикалық тәжірибе.
1-еңбек функциясы
Соңғы нәтижеге жетуге бағытталған басқарушылық қызмет
Машықтары мен дағдылары
Өз құзыреті шегінде талдау мен есептер мәліметтерінің негізінде қалыптасқан жағдайды талдау және шешім қабылдау.
Білушілік

1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические и другие материалы по вопросам выполняемой работы.
2. Действующие стандарты и технические условия, порядок ее составления.
3. Методологию системного анализа и проектирования профессиональных ситуаций, способы принятия управленческих решений.
Трудовая функция 2.
Выполнение работ по оформлению плановой и отчетной документации
Умения и навыки
1. Систематизация, обработка первичных документов при составлении планов и отчетов.
2. Внесение необходимых изменении и исправлении в техническую документацию в соответствии с решениями, принятыми при рассмотрении и обсуждении выполняемой работы.
Знания
1. Порядок выполнения работ по составлению оформления плановой и отчетной документации.
2. Методы расчета экономической эффективности внедрения новой техники и прогрессивной технологии.
3. Основы ведения делопроизводства.
4. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
5. Трудовое законодательство, правила трудового распорядка, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, правила безопасности и охраны труда.
Требования к личностным компетенциям
Инициативность
Ответственность
Постоянный личностный рост
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Код профессии 2149
Инженер
Код профессии 8224
Оператор аппаратов микрофильмирования и копирования
Карточка профессии "Художник-реставратор архивных документов"
Код профессии
3471. "Дизайнеры"
Наименование профессии
Художник-реставратор архивных документов без категории
Уровень квалификации по ОРК
4-й уровень по ОРК
Уровень квалификации по Типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей и специалистов государственных архивных учреждений Республики Казахстан (далее – ТКТ)
Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы согласно Типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей и специалистов государственных архивных учреждений Республики Казахстан, утвержденным приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 июня 2016 года № 177, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13943.
Уровень профессионального образования
Общее среднее образование и техническое и профессиональное образование (специалист среднего звена), общее среднее образование и практический опыт.
Трудовая функция 1.
Проведение обследования физического и технического состояния архивных документов
Умения и навыки

1. Орындалатын жұмыс мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілерін, әдістемелік және басқа да материалдарды.
2. Қолданыстағы стандарттар мен техникалық шарттарды, оны жасау тәртібін.
3. Кәсіби жағдайларды жүйелік талдау және жобалау методологиясын, басқарушылық шешімдерді қабылдау тәсілдерін.
2-еңбек функциясы.
Жоспарлық және есептік құжаттаманы ресімдеу бойынша жұмыстарды орындау
Машықтары мен дағдылары
1. Жоспарлар мен есептерді жасаған кезде бастапқы құжаттарды жүйелеу, өңдеу.
2. Атқарылатын жұмысты қарау және талдау барысында қабылданған шешімдерге сәйкес техникалық құжаттамаға қажетті өзгерістер мен түзетулер енгізу.
Білушілік
1. Жоспарлық және есептік құжаттаманы ресімдеуді құрастыру бойынша жұмыстарды орындау тәртібін.
2. Жаңа техника мен прогрессивті технологияны енгізудің экономикалық тиімділігін есептеу әдістерін.
3. Іс қағаздарын жүргізу негіздерін.
4. Экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастыру негіздерін.
5. Еңбек заңнамасын, еңбек тәртібінің, өндірістік санитария қағидаларын, өрт қауіпсіздігінің талаптарын, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау қағидаларын.
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Бастамашылық
Жауапкершілік
Жеке қасиеттерін тұрақты дамыту
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері
Техникалық реттеу объектісіне жатпайды
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланысы
Кәсіптің коды 2149
Инженер
Кәсіптің коды 8224
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарының операторы
"Архив құжаттарының суретші-реставраторы" кәсібінің карточкасы
Кәсіптің коды
3471. "Дизайнерлер"
Кәсіптің атауы
Санаты жоқ архив құжаттарының суретші-реставраторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
СБШ-нің 4-ші деңгейі
Қазақстан Республикасы мемлекеттік архив мекемелерінің басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары (бұдан әрі – ҮБТ) бойынша біліктілік деңгейі
Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13943 тіркелген Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 27 маусымдағы № 177 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік архив мекемелерінің басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіби (орта арнайы, орта кәсіби) білімі және еңбек өтілі болуы міндетті емес.
Кәсіптік білім деңгейі
Жалпы орта білім және техникалық және кәсіптік білім (орта буын маманы), жалпы орта білім және практикалық тәжірибе.
1-еңбек функциясы.
Архивтік құжаттардың физикалық және техникалық жай-күйіне зерттеу жүргізу
Машықтары мен дағдылары

1. Проведение осмотра и описание состояния реставрируемого объекта, выяснение его первоначального вида, определение истории изменения.
2. Установление причин и характера разрушений реставрируемого объекта на основании результатов химических, физических и биологических исследований.
3. Разработка методики проведения реставрационных работ, подбор материалов для их ведения.
Знания
1. Виды, свойства и сущность процессов старения архивных документов на всех видах носителей, включая пергамент и картины.
2. Способы диагностики состояния материалов и их повреждений.
3. Старинные методы реставрации и консервации рукописей, пергаментов, художественных переплетов, гравюр, печатей, рисунков.
4. Виды реставрационных картонов, тканей.
5. Рецептуру и способы приготовления клеев, проклеек, растворителей, фиксактивов, антисептиков, применяемых при особо сложной реставрации и консервации особо ценных документов.
Трудовая функция 2.
Выполнение средней сложности работ по реставрации, консервации особо ценных архивных документов
Умения и навыки
1. Осуществление реставрации в соответствии с разработанной методикой, документирование хода реставрационных работ.
2. Составление описи повреждений объекта, описание результатов исследований объекта, примененных методов и материалов.
3. Проведение фотофиксации отдельных процессов реставрационных работ.
4. При реставрации произведений живописи и графики осуществление укрепления основы, грунта и красочного слоя, а также удаление позднейших наслоений, скрывающих или искажающих авторскую работу.
5. Консультирование работников по вопросам, входящим в его компетенцию.
Знания
1. Виды, свойства и сущность процессов старения архивных документов на всех видах носителей, включая пергамент и картины.
2. Способы диагностики состояния материалов и их повреждений.
3. Старинные методы реставрации и консервации рукописей, пергаментов, художественных переплетов, гравюр, печатей, рисунков.
4. Виды реставрационных картонов, тканей.
5. Рецептуру и способы приготовления клеев, проклеек, растворителей, фиксактивов, антисептиков, применяемых при особо сложной реставрации и консервации особо ценных документов.
6. Технологию проведения реставрационных и консервационных работ.
Требования к личностным компетенциям
Ответственность
Эффективное решение проблем
Логические способности
Аналитические способности
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Код профессии 5520
Реставратор архивных документов
Карточка профессии "Художник-реставратор архивных документов"
Код профессии

1. Реставрацияланатын нысанды қарау және жай-күйін сипаттау, оның бастапқы түрін айқындау, өзгеру тарихын анықтау.
2. Химиялық, физикалық және биологиялық зерттеулер нәтижесі негізінде реставрацияланатын нысанның бұзылу себептері мен сипатын белгілеу.
3. Реставрация жұмыстарын жүргізу әдістемесін әзірлеу, оларды жүргізу үшін материалдар таңдау.
Білушілік
1. Пергаментті және картиналарды қоса алғанда жеткізгіштердің барлық түрлеріндегі архивтік құжаттардың ескіру процестерінің түрлерін, қасиеттерін және мәнін.
2. Материалдардың жай-күйі мен олардың зақымдалуын диагностикалау тәсілдерін.
3. Қолжазбаларды, пергаменттерді, көркемдік мұқабаларды, гравюраларды, мөрлерді, суреттерді реставрациялаудың және консервациялаудың көне әдістерін.
4. Реставрациялық картондардың, маталардың түрлерін.
5. Аса құнды құжаттарды аса күрделі реставрациялау және консервациялау кезінде қолданылатын желімдерді, желімдегіштерді, еріткіштерді, фиксактивтерді, антисептіктерді дайындаудың рецептурасы мен тәсілдерін.
2-еңбек функциясы.
Аса құнды архивтік құжаттарды реставрациялау, консервациялау бойынша күрделілігі орташа жұмыстарды орындау
Машықтары мен дағдылары
1. Әзірленген әдістемеге сәйкес реставрациялауды жүзеге асыру, реставрациялау жұмыстарының барысын құжаттау.
2. Нысанның зақымдалу тізімдемесін құрастыру, нысанды зерттеу нәтижелерін, қолданылған тәсілдер мен материалдарды сипаттау.
3. Реставрациялау жұмыстарының жекелеген процестеріне фотофиксация жүргізу.
4. Кескіндеме және графика туындыларын реставрациялау кезінде негізді, грунтты және бояу қабатын нығайтуды, сондай-ақ авторлық жұмысты көрсетпейтін немесе бұрмалайтын кейінгі қабаттарды алып тастауды жүзеге асыру.
5. Жұмыскерлерге өз құзыретіне жататын мәселелер бойынша консультациялар жүргізу.
Білушілік
1. Пергаментті және картиналарды қоса алғанда жеткізгіштердің барлық түрлеріндегі архивтік құжаттардың ескіру процестерінің түрлерін, қасиеттерін және мәнін.
2. Материалдардың жай-күйі мен олардың зақымдалуын диагностикалау тәсілдерін.
3. Қолжазбаларды, пергаменттерді, көркемдік мұқабаларды, гравюраларды, мөрлерді, суреттерді реставрациялаудың және консервациялаудың көне әдістерін.
4. Реставрациялық картондардың, маталардың түрлерін.
5. Аса құнды құжаттарды аса күрделі реставрациялау және консервациялау кезінде қолданылатын желімдерді, желімдегіштерді, еріткіштерді, фиксактивтерді, антисептиктерді дайындаудың рецептурасы мен тәсілдерін.
6. Реставрациялық және консервациялық жұмыстарды жүргізу технологиясын.
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Жауапкершілік
Проблемаларды тиімді шешу
Логикалық қабілеттері
Талдау қабілеттері
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері
Техникалық реттеу объектісіне жатпайды
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланысы
Кәсіптің коды 5520
Архивтік құжаттардың реставраторы
"Архив құжаттарының суретші-реставраторы" кәсібінің карточкасы
Кәсіптің коды

3471. "Дизайнеры"
Наименование профессии
Художник-реставратор архивных документов 2 категории
Уровень квалификации по ОРК
4-й уровень по ОРК
Уровень квалификации по ТКТ
Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности художника-реставратора архивных документов без категории не менее 2 лет согласно Типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей и специалистов государственных архивных учреждений Республики Казахстан, утвержденным приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 июня 2016 года № 177, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13943.
Уровень профессионального образования
Общее среднее образование и техническое и профессиональное образование (специалист среднего звена), общее среднее образование и практический опыт.
Трудовая функция 1.
Проведение обследования физического и технического состояния архивных документов
Умения и навыки
1. Проведение осмотра и описание состояния реставрируемого объекта, выяснение его первоначального вида, определение истории изменения.
2. Установление причин и характера разрушений реставрируемого объекта на основании результатов химических, физических и биологических исследований.
3. Разработка методики проведения реставрационных работ, подбор материалов для их ведения.
Знания
1. Виды, свойства и сущность процессов старения архивных документов на всех видах носителей, включая пергамент и картины.
2. Способы диагностики состояния материалов и их повреждений.
3. Старинные методы реставрации и консервации рукописей, пергаментов, художественных переплетов, гравюр, печатей, рисунков.
4. Виды реставрационных картонов, тканей.
5. Рецептуру и способы приготовления клеев, проклеек, растворителей, фиксактивов, антисептиков, применяемых при особо сложной реставрации и консервации особо ценных документов.
Трудовая функция 2.
Выполнение средней сложности работ по реставрации, консервации особо ценных архивных документов
Умения и навыки
1. Осуществление реставрации в соответствии с разработанной методикой, документирование хода реставрационных работ.
2. Составление описи повреждений объекта, описание результатов исследований объекта, примененных методов и материалов.
3. Проведение фотофиксации отдельных процессов реставрационных работ.
4. При реставрации произведений живописи и графики осуществляет укрепление основы, грунта и красочного слоя, а также удаление позднейших наслоений, скрывающих или искажающих авторскую работу.

3471. "Дизайнерлер"
Кәсіптің атауы
2-санатты архив құжаттарының суретші-реставраторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
СБШ-нің 4-ші деңгейі
ҮБТ бойынша біліктілік деңгейі
Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13943 тіркелген Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 27 маусымдағы № 177 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік архив мекемелерінің басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіби (орта арнайы, орта кәсіби) білімі және санаты жоқ архив құжаттарының суретші-реставраторы лауазымында кем дегенде 2 жыл еңбек өтілі.
Кәсіптік білім деңгейі
Жалпы орта білім және техникалық және кәсіптік білім (орта буын маманы), жалпы орта білім және практикалық тәжірибе.
1-еңбек функциясы.
Архивтік құжаттардың физикалық және техникалық жай-күйіне зерттеу жүргізу
Машықтары мен дағдылары
1. Реставрацияланатын нысанды қарау және жай-күйін сипаттау, оның бастапқы түрін айқындау, өзгеру тарихын анықтау.
2. Химиялық, физикалық және биологиялық зерттеулер нәтижесі негізінде реставрацияланатын нысанның бұзылу себептері мен сипатын белгілеу.
3. Реставрация жұмыстарын жүргізу әдістемесін әзірлеу, оларды жүргізу үшін материалдар таңдау.
Білушілік
1. Пергаментті және картиналарды қоса алғанда жеткізгіштердің барлық түрлеріндегі архивтік құжаттардың ескіру процестерінің түрлерін, қасиеттерін және мәнін.
2. Материалдардың жай-күйі мен олардың зақымдалуын диагностикалау тәсілдерін.
3. Қолжазбаларды, пергаменттерді, көркемдік түптеулерді, гравюраларды, мөрлерді, суреттерді реставрациялаудың және консервациялаудың көне әдістерін.
4. Реставрациялық картондардың, маталардың түрлерін.
5. Аса құнды құжаттарды аса күрделі реставрациялау және консервациялау кезінде қолданылатын желімдерді, желімдегіштерді, еріткіштерді, фиксактивтерді, антисептіктерді дайындаудың рецептурасы мен тәсілдерін.
2-еңбек функциясы.
Аса құнды архивтік құжаттарды реставрациялау, консервациялау бойынша күрделілігі орташа жұмыстарды орындау
Машықтары мен дағдылары
1. Әзірленген әдістемеге сәйкес реставрациялауды жүзеге асыру, реставрациялау жұмыстарының барысын құжаттау.
2. Нысанның зақымдалу тізімдемесін құрастыру, нысанды зерттеу нәтижелерін, қолданылған тәсілдер мен материалдарды сипаттау.
3. Реставрациялау жұмыстарының жекелеген процестеріне фотофиксация жүргізу.
4. Кескіндеме және графика туындыларын реставрациялау кезінде негізді, грунтты және бояу қабатын нығайтуды, сондай-ақ авторлық жұмысты көрсетпейтін немесе бұрмалайтын кейінгі қабаттарды алып тастауды жүзеге асырады.

1. Осмотр и описание состояния реставрируемого объекта, выяснение его первоначального вида, определение истории изменения.
2. Установление причин и характеров разрушений реставрируемого объекта на основании результатов химических, физических и биологических исследований.
3. Разработка методики проведения реставрационных работ, подбор материалов для их ведения.
Знания
1. Виды, свойства и сущность процессов старения архивных документов на всех видах носителей, включая пергамент и картины.
2. Способы диагностики состояния материалов и их повреждений.
Трудовая функция 2.
Выполнение особо сложных, наиболее сложных работ по реставрации, консервации особо ценных архивных документов.
Умения и навыки
1. Осуществление документирования хода реставрационных работ. Составление описи повреждений объекта, описание результатов исследований объекта, примененных методов и материалов.
2. Проведение фотографирования до начала работ, в процессе и после окончания реставрации. Инструктаж фотографов по документальной фотофиксации отдельных процессов реставрационных работ.
3. При реставрации произведений живописи и графики осуществление укрепления основы, грунта и красочного слоя, а также удаление позднейших наслоений, скрывающих или искажающих авторскую работу.
4. Проведение обследования физического и технического состояния архивных документов.
5. Ведение консультации по вопросам, входящим в его компетенцию.
Знания
1. Старинные методы реставрации и консервации рукописей, пергаментов, художественных переплетов, гравюр, печатей, рисунков.
2. Виды реставрационных картонов, тканей.
3. Рецептуру и способы приготовления клеев, проклеек, растворителей, фиксактивов, антисептиков, применяемых при особо сложной реставрации и консервации особо ценных документов.
Требования к личностным компетенциям
Ответственность
Эффективное решение проблем
Логические способности
Аналитические способности
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Код профессии 5520
Реставратор архивных документов
Карточка профессии "Художник-реставратор архивных документов"
Код профессии
2452. Скульпторы, художники и родственные им деятели искусств
Наименование профессии
Художник-реставратор архивных документов I категории
Уровень квалификации по ОРК
5-й уровень ОРК
Уровень квалификации по ТКТ
Высшее (или послевузовское) образование по одной из следующих специальностей: "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Живопись" и стаж работы по специальности в должности художника-реставратора архивных документов II категории не менее 2 лет согласно Типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей и специалистов государственных архивных учреждений Республики Казахстан, утвержденным приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 июня 2016 года № 177, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13943.
Уровень профессионального образования
Послесреднее образование, (прикладной бакалавриат), практический опыт; не менее двух лет обучения в бакалавриате или трех лет освоения программ высшего образования, практический опыт.
Трудовая функция 1.
Проведение обследования физического и технического состояния архивных документов
Умения и навыки

1. Реставрацияланатын нысанды қарау және жай-күйін сипаттау, оның бастапқы түрін айқындау, өзгеру тарихын анықтау.
2. Химиялық, физикалық және биологиялық зерттеулер нәтижесі негізінде реставрацияланатын нысанның бұзылу себептері мен сипатын белгілеу.
3. Реставрациялау жұмыстарын жүргізу әдістемесін әзірлеу, оларды жүргізу үшін материалдар таңдау.
Біліушілік
1. Пергаментті және картиналарды қоса алғанда жеткізгіштердің барлық түрлеріндегі архивтік құжаттардың ескіру процестерінің түрлерін, қасиеттерін және мәнін.
2. Материалдардың жай-күйі мен олардың зақымдалуын диагностикалау тәсілдерін.
2-еңбек функциясы.
Аса құнды архивтік құжаттарды реставрациялау, консервациялау бойынша аса күрделі, барынша күрделі жұмыстарды орындау
Машықтары мен дағдылары
1. Реставрациялау жұмыстарының барысын құжаттауды жүзеге асыру. Нысанның зақымдалу тізімдемесін құрастыру, нысанды зерттеу нәтижелерін, қолданылған тәсілдер мен материалдарды сипаттау.
2. Реставрациялау жұмыстары басталғанға дейін, барысында және аяқталғаннан кейін суретке түсіру. Фотографтарға реставрациялау жұмыстарының жекелеген процестерін құжаттамалық фотофиксациялау бойынша нұсқаулық беру.
3. Кескіндеме және графика туындыларын реставрациялау кезінде негізді, грунтты және бояу қабатын нығайтуды, сондай-ақ авторлық жұмысты көрсетпейтін немесе бұрмалайтын кейінгі қабаттарды алып тастауды жүзеге асыру.
4. Архивтік құжаттардың физикалық және техникалық жай-күйіне зерттеу жүргізу.
5. Өз құзыретіне жататын мәселелер бойынша консультациялар жүргізу.
Білушілік
1. Қолжазбаларды, пергаменттерді, көркемдік мұқабаларды, гравюраларды, мөрлерді, суреттерді реставрациялаудың және консервациялаудың көне әдістерін.
2. Реставрациялық картондардың, маталардың түрлерін.
3. Аса құнды құжаттарды аса күрделі реставрациялау және консервациялау кезінде қолданылатын желімдерді, желімдегіштерді, еріткіштерді, фиксактивтерді, антисептиктерді дайындаудың рецептурасы мен тәсілдерін.
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Жауапкершілік
Проблемаларды тиімді шешу
Логикалық қабілеттері
Талдау қабілеттері
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері
Техникалық реттеу объектісіне жатпайды
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланысы
Кәсіптің коды 5520
Архивтік құжаттардың реставраторы
"Архив құжаттарының суретші-реставраторы" кәсібінің карточкасы
Кәсіптің коды
2452. Мүсіншілер, суретшілер және оларға тектес өнер қайраткерлері
Кәсіптің атауы
І санатты архив құжаттарының суретші-реставраторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
СБШ-нің 5-ші деңгейі
ҮБТ бойынша біліктілік деңгейі
Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13943 тіркелген Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 27 маусымдағы № 177 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік архив мекемелерінің басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес "Мұрағаттану, құжаттар жүргізу және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Кескіндеме" мамандықтарының біреуі бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және ІІ санатты архив құжаттарының суретші-реставраторы лауазымында мамандығы бойынша кем дегенде 2 жыл еңбек өтілі.
Кәсіптік білім деңгейі
Ортадан кейінгі білім, (қолданбалы бакалавр), практикалық тәжірибе; бакалавриатта кемінде екі жыл білім алу немесе жоғары білім бағдарламаларын үш жыл меңгеру, практикалық тәжірибе.
1-еңбек функциясы.
Архивтік құжаттардың физикалық және техникалық жай-күйіне зерттеу жүргізу
Машықтары мен дағдылары:

Высшее (или послевузовское) образование по одной из следующих специальностей: "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Живопись" и стаж работы по специальности в должности художника-реставратора архивных документов I категории не менее 3 лет согласно Типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей и специалистов государственных архивных учреждений Республики Казахстан, утвержденным приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 июня 2016 года № 177, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13943.
Уровень профессионального образования
Высшее образование и практический опыт.
Трудовая функция 1.
Проведение обследования физического и технического состояния архивных документов
Умения и навыки
1. Осмотр и описание состояния реставрируемого объекта, выяснение его первоначального вида, определение истории изменения.
2. Установление причин и характеров разрушений реставрируемого объекта на основании результатов химических, физических и биологических исследований.
3. Разработка методики проведения реставрационных работ, подбор материалов для их ведения.
Знания
1. Виды, свойства и сущность процессов старения архивных документов на всех видах носителей, включая пергамент и картины.
2. Способы диагностики состояния материалов и их повреждений.
Трудовая функция 2.
Выполнение наиболее сложных работ по реставрации, консервации архивных документов, отнесенных к объектам национального культурного достояния Республики Казахстан
Умения и навыки
1. Осуществление документирования хода реставрационных работ. Составление описи повреждений объекта, описание результатов исследований объекта, примененных методов и материалов.
2. Проведение фотографирования до начала работ, в процессе и после окончания реставрации. Инструктаж фотографов по документальной фотофиксации отдельных процессов реставрационных работ.
3. При реставрации произведений живописи и графики осуществление укрепления основы, грунта и красочного слоя, а также удаление позднейших наслоений, скрывающих или искажающих авторскую работу.
4. Проведение обследования физического и технического состояния архивных документов.
5. Ведение консультации по вопросам, входящим в его компетенцию.
Знания
1. Старинные методы реставрации и консервации рукописей, пергаментов, художественных переплетов, гравюр, печатей, рисунков.
2. Виды реставрационных картонов, тканей.

Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13943 тіркелген Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 27 маусымдағы № 177 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік архив мекемелерінің басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес "Мұрағаттану, құжаттар жүргізу және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Кескіндеме" мамандықтарының біреуі бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және І санатты архив құжаттарының суретші-реставраторы лауазымында мамандығы бойынша кем дегенде 3 жыл еңбек өтілі.
Кәсіптік білім деңгейі
Жоғары білім және практикалық тәжірибе.
1-еңбек функциясы.
Архивтік құжаттардың физикалық және техникалық жай-күйіне зерттеу жүргізу
Машықтары мен дағдылары
1. Реставрацияланатын нысанды қарау және жай-күйін сипаттау, оның бастапқы түрін айқындау, өзгеру тарихын анықтау.
2. Химиялық, физикалық және биологиялық зерттеулер нәтижесі негізінде реставрацияланатын нысанның бұзылу себептері мен сипатын белгілеу.
3. Реставрациялау жұмыстарын жүргізу әдістемесін әзірлеу, оларды жүргізу үшін материалдар таңдау.
Білушілік
1. Пергаментті және картиналарды қоса алғанда жеткізгіштердің барлық түрлеріндегі архивтік құжаттардың ескіру процестерінің түрлерін, қасиеттерін және мәнін.
2. Материалдардың жай-күйі мен олардың зақымдалуын диагностикалау тәсілдерін.
2-еңбек функциясы.
Қазақстан Республикасының ұлттық мәдениет құндылықтарының объектілеріне жатқызылған архивтік құжаттарды реставрациялау, консервациялау бойынша барынша күрделі жұмыстарды орындау
Машықтары мен дағдылары
1. Реставрациялау жұмыстарының барысын құжаттауды жүзеге асыру. Нысанның зақымдалу тізімдемесін құрастыру, нысанды зерттеу нәтижелерін, қолданылған тәсілдер мен материалдарды сипаттау.
2. Жұмыс басталғанға дейін, реставрациялау барысында және аяқталғаннан кейін суретке түсіру. Фотографтарға реставрациялау жұмыстарының жекелеген процестерін құжаттамалық фотофиксациялау бойынша нұсқаулық беру.
3. Кескіндеме және графика туындыларын реставрациялау кезінде негізді, грунтты және бояу қабатын нығайтуды, сондай-ақ авторлық жұмысты көрсетпейтін немесе бұрмалайтын кейінгі қабаттарды алып тастауды жүзеге асыру.
4. Архивтік құжаттардың физикалық және техникалық жай-күйіне зерттеу жүргізу.
5. Өз құзыретіне жататын мәселелер бойынша консультациялар жүргізу.
Білушілік
1. Қолжазбаларды, пергаменттерді, көркемдік мұқабаларды, гравюраларды, мөрлерді, суреттерді реставрациялаудың және консервациялаудың көне әдістерін.
2. Реставрациялық картондардың, маталардың түрлерін.

3. Рецептуру и способы приготовления клеев, проклеек, растворителей, фиксактивов, антисептиков, применяемых при особо сложной реставрации и консервации особо ценных документов.
Требования к личностным компетенциям
Ответственность
Эффективное решение проблем
Логические способности
Аналитические способности
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Код профессии 5520
Реставратор архивных документов
Карточка профессии "Инженер"
Код профессии
2149. Архитекторы, инженеры и специалисты родственных профессий, не вошедшие в другие группы
Наименование профессии
Инженер без категории
Уровень квалификации по ОРК
5-й уровень ОРК
Уровень квалификации по КС
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без предъявления требований к стажу работы (глава 2. Квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и иных служащих, занятых на предприятиях, в учреждениях и организациях, общие для всех видов экономической деятельности и широко распространенные на предприятиях, в учреждениях и организациях, раздел 2. Должности специалистов, параграф 45. Инженер, пункты 444-446, Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003)
Уровень профессионального образования
Послесреднее образование, (прикладной бакалавриат), практический опыт; не менее двух лет обучения в бакалавриате или трех лет освоения программ высшего образования, практический опыт.
Трудовая функция
Выполнение работ в области научно-технической деятельности по проектированию, строительству, информационному обслуживанию, организации производства, труда и управления, метрологическому обеспечению, техническому контролю и тому подобное
Умения и навыки
1. Разработка методических и других документов, технической документации, а также предложений и мероприятий по осуществлению разработанных проектов и программ, проведение технико-экономического анализа.
2. Обоснование принимаемых и реализуемых решений, изыскание возможности сокращения цикла выполнения работ (услуг), содействие подготовке процесса их выполнения, обеспечение подразделений организации необходимыми техническими данными, документами, материалами, оборудованием и тому подобное.
3. Участие в проведении мероприятий, связанных с испытаниями оборудования и внедрением его в эксплуатацию, а также выполнением работ по стандартизации технических средств, систем, процессов, оборудования и материалов, в рассмотрении технической документации и подготовке необходимых обзоров, отзывов, заключений по вопросам выполняемой работы.

3. Аса құнды құжаттарды аса күрделі реставрациялау және консервациялау кезінде қолданылатын желімдерді, желімдегіштерді, еріткіштерді, фиксактивтерді, антисептиктерді дайындаудың рецептурасы мен тәсілдерін.
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Жауапкершілік
Проблемаларды тиімді шешу
Логикалық қабілеттері
Талдау қабілеттері
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері
Техникалық реттеу объектісіне жатпайды
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланысы
Кәсіптің коды 5520
Архивтік құжаттардың реставраторы
"Инженер" кәсібінің карточкасы
Кәсіптің коды
2149. Архитекторлар, инженерлер және басқа топтарға енбеген тектес кәсіптер мамандары
Кәсіптің атауы
Санаты жоқ инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
СБШ-нің 5-ші деңгейі
БА бойынша біліктілік деңгейі
Еңбек өтілін талап етусіз тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығының 2-тарау. Барлық экономикалық қызмет түрлері ортақ кәсіпорындарда, мекемелерде және ұйымдарда жұмыс істейтін және кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда кеңінен таралған басшылардың, мамандардың және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік сипаттамалары, 2-бөлім. Мамандар лауазымдары, 45 параграф. Инженер, 444-446-тармақтар)
Кәсіптік білім деңгейі
Ортадан кейінгі білім (қолданбалы бакалавр), практикалық тәжірибе; бакалавриатта кемінде екі жыл білім алу немесе жоғары білім бағдарламаларын үш жыл меңгеру, практикалық тәжірибе.
Еңбек функциясы
Ғылыми-техникалық қызмет саласында жобалау, құрылыс, ақпараттық қызмет көрсету, өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру, метрологиялық қамтамасыз ету, техникалық бақылау бойынша және осыған ұқсас басқа да жұмыстарды орындау.
Машықтары мен дағдылары
1. Әдістемелік және басқа да құжаттарды, техникалық құжаттаманы, сондай-ақ әзірленген жобалар мен бағдарламаларды жүзеге асыру бойынша ұсыныстар мен іс-шараларды әзірлеу, техникалық-экономикалық талдау жүргізу.
2. Қабылданатын және іске асырылған шешімдерді негіздеу, жұмыстарды (қызметтерді) орындау циклын қысқарту мүмкіндіктерін іздестіру, олардың орындалу процесін дайындауға қолдау көрсету, ұйымның бөлімшелерін қажетті техникалық деректермен, құжаттармен, материалдармен, жабдықтармен қамтамасыз ету және т.б.
3. Жабдықты сынаумен және оны пайдалануға енгізумен, сондай-ақ техникалық құралдарды, жүйелерді, процестерді, жабдықтарды және материалдарды стандарттау бойынша жұмыстарды орындаумен байланысты іс-шаралар өткізуге, техникалық құжаттаманы қарауға және атқарылған жұмыс мәселелері бойынша қажетті шолулар, пікірлер, қорытындылар дайындауға қатысу.

4. Изучение и анализ информации, технических данных, показателей и результатов работы, обобщение и систематизация их, проведение необходимых расчетов.
5. Составление графиков работ, заказов, заявок, инструкции, пояснительных записок, карт, схем, другой технической документации, а также установленной отчетности по утвержденным формам и в определенные сроки.
6. Оказание методической и практической помощи при реализации проектов и программ, планов и договоров.
7. Экспертиза технической документации, надзор и контроль за состоянием и эксплуатацией оборудования, соблюдением установленных требований, действующих норм, правил и стандартов.
8. Организация работ по повышению научно-технических знаний работников, содействие развитию творческой инициативы, рационализации, изобретательства, внедрению достижений отечественной и зарубежной науки, техники, использованию передового опыта, обеспечивающих эффективную работу организации.
Знания
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические и другие материалы по вопросам выполняемой работы.
2. Перспективы технического развития и особенности деятельности организации (подразделений организации), принципы работы, технические характеристики, конструктивные особенности разрабатываемых и используемых технических средств, материалов и их свойства.
3. Современные средства вычислительной техники, коммуникаций и связи, методы исследования, правила и условия выполнения работ.
4. Основные требования, предъявляемые к технической документации, материалам, изделиям, действующие стандарты, технические условия, положения и инструкции по составлению и оформлению технической документации.
5. Методы проведения технических расчетов и определения экономической эффективности исследований и разработок.
6. Достижения науки и техники, передовой отечественный и зарубежный опыт в соответствующей области деятельности.
Требования к личностным компетенциям
Изобретательность
Целеустремленность
Ответственность
Организаторские способности
Самостоятельность
Инициативность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Код профессии 3119
Лаборант
Код профессии 8224
Оператор аппаратов микрофильмирования и копирования
Код профессии 3115
Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования
Карточка профессии "Инженер"
Код профессии

4. Ақпаратты, техникалық деректерді, көрсеткіштер мен жұмыс нәтижелерін зерттеу және талдау, оларды жинақтау және жүйелеу, қажетті есептеулер жүргізу.
5. Жұмыс кестелерін, тапсырыстарды, өтінімдерді, нұсқаулықтарды, түсіндірме жазбаларды, карталарды, схемаларды, басқа да техникалық құжаттамаларды құрастыру, сондай-ақ бекітілген нысан бойынша және белгілі мерзімдерде белгіленген есептілікті жасау.
6. Жобалар мен бағдарламаларды, жоспарлар мен шарттарды іске асыру кезінде әдістемелік және практикалық көмек көрсету.
7. Техникалық құжаттамаға сараптама жасау, жабдықтың жай-күйі мен оны пайдалануын, белгіленген талаптардың, қолданыстағы нормалардың, қағидалардың және стандарттардың сақталуын қадағалау және бақылау.
8. Жұмыскерлердің ғылыми-техникалық білімін арттыру бойынша жұмысты ұйымдастыру, шығармашылық бастамашылықтың, ұтқырлықтың, өнертабыстықтың дамуына, отандық және шетелдік ғылым, техника жетістіктерінің енгізілуіне, ұйымның тиімді жұмысын қамтамасыз ететін озық тәжірибенің пайдалануына қолдау көрсету.
Білушілік
1. Орындалатын жұмыс мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілерін, әдістемелік және басқа да материалдарды.
2. Техникалық дамудың болашағын және ұйым (ұйым бөлімшелерінің) қызметінің ерекшеліктерін, жұмыс қағидаттарын, техникалық сипаттамаларын, әзірленетін және пайдаланылатын техникалық құралдардың, материалдардың конструктивті ерекшеліктерін және олардың қасиеттерін.
3. Есептеу техникасының, коммуникацияның және байланыстың заманауи құралдарын, зерттеу әдістерін, жұмысты орындаудың қағидалары мен шарттарын.
4. Техникалық құжаттамаға, материалдарға, бұйымдарға қойылатын негізгі талаптарды, техникалық құжаттаманы құрастыру және ресімдеу бойынша қолданыстағы стандарттарды, техникалық шарттарды, ережелер мен нұсқаулықтарды.
5. Техникалық есептеулер жүргізу және зерттеулер мен әзірлемелердің экономикалық тиімділігін айқындау әдістерін. 6. Тиісті қызмет саласындағы ғылым мен техниканың жетістіктерін, отандық және шетелдік озық тәжірибені.
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Тапқырлық
Мақсатқа жете білу
Жауапкершілік
Ұйымдастырушылық қабілеттері
Дербестілік
Бастамашылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері
Техникалық реттеу объектісіне жатпайды
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланысы
Кәсіптің коды 3119
Зертханашы
Кәсіптің коды 8224
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарының операторы
Кәсіптің коды 3115
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету бойынша техник
"Инженер" кәсібінің карточкасы
Кәсіптің коды

2149. "Инженер"
Наименование профессии
Инженер 2 категории
Уровень квалификации по ОРК
5-й уровень ОРК
Уровень квалификации по КС
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера без категории не менее 3 лет (глава 2. Квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и иных служащих, занятых на предприятиях, в учреждениях и организациях, общие для всех видов экономической деятельности и широко распространенные на предприятиях, в учреждениях и организациях, раздел 2. Должности специалистов, параграф 45. Инженер, пункты 444-446, Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003)
Уровень профессионального образования
Послесреднее образование, (прикладной бакалавриат), практический опыт; не менее двух лет обучения в бакалавриате или трех лет освоения программ высшего образования, практический опыт.
Трудовая функция
Выполнение работ в области научно-технической деятельности по проектированию, строительству, информационному обслуживанию, организации производства, труда и управления, метрологическому обеспечению, техническому контролю и тому подобное.
Умения и навыки
1. Навыки изучения и анализа информации, технических данных, показателей и результатов работы, обобщение и систематизация их, проведение необходимых расчетов по обеспеченности оборудованием и материалами.
2. Навыки изыскания возможностей сокращения цикла выполнения работ.
3. Навыки составления различных рабочих графиков и планов-графиков на короткий период и перспективу.
4. Умение составлять заказы и заявки на оборудование, материалы, запчасти.
5. Навыки владения компьютерными методами сбора и хранения информации.
Знания
1. Основы экономики и планирования.
2. Методы определения экономической эффективности исследований и разработок.
3. Технико-экономический анализ.
Требования к личностным компетенциям
Изобретательность
Целеустремленность
Ответственность
Организаторские способности
Самостоятельность
Инициативность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Код профессии 3119
Лаборант
Код профессии 8224
Оператор аппаратов микрофильмирования и копирования
Код профессии 3115
Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования
Карточка профессии "Инженер"
Код профессии

2149. "Инженер"
Кәсіптің атауы
2-санатты инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
СБШ-нің 5-ші деңгейі
БА бойынша біліктілік деңгейі
Тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және санаты жоқ инженер лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығының 2-тарау. Барлық экономикалық қызмет түрлері ортақ кәсіпорындарда, мекемелерде және ұйымдарда жұмыс істейтін және кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда кеңінен таралған басшылардың, мамандардың және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік сипаттамалары, 2-бөлім. Мамандар лауазымдары, 45 параграф. Инженер, 444-446-тармақтар)
Кәсіптік білім деңгейі
Ортадан кейінгі білім (қолданбалы бакалавр), практикалық тәжірибе; бакалавриатта кемінде екі жыл білім алу немесе жоғары білім бағдарламаларын үш жыл меңгеру, практикалық тәжірибе.
Еңбек функциясы
Ғылыми-техникалық қызмет саласында жобалау, құрылыс, ақпараттық қызмет көрсету, өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру, метрологиялық қамтамасыз ету, техникалық бақылау және осыған ұқсас басқа да жұмыстарды орындау.
Машықтары мен дағдылары
1. Ақпаратты, техникалық деректерді, жұмыс көрсеткіштері мен нәтижелерін зерттеу және талдау дағдылары, оларды жинақтау және жүйелеу, жабдықпен және материалдармен қамтамасыз етілуі бойынша қажетті есептеулер жүргізу.
2. Жұмыстарды орындау циклын қысқарту мүмкіндіктерін іздестіру дағдылары.
3. Қысқа мерзімге және болашаққа арналған әртүрлі жұмыс кестелерін және жоспар-кестелерді жасау дағдылары.
4. Жабдыққа, материалдарға, қосалқы бөлшектерге тапсырыстар мен өтінімдер жасау біліктері.
5. Ақпаратты жинақтау мен сақтаудың компьютерлік әдістерін игеру дағдылары.
Білушілік
1. Экономика және жоспарлау негіздерін.
2. Зерттеулер мен әзірлемелердің экономикалық тиімділігін анықтау әдістерін.
3. Техникалық-экономикалық талдауды.
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Тапқырлық
Мақсатқа жете білу
Жауапкершілік
Ұйымдастырушылық қабілеттері
Дербестілік
Бастамашылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері
Техникалық реттеу объектісіне жатпайды
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланысы
Кәсіптің коды 3119
Зертханашы
Кәсіптің коды 8224
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарының операторы
Кәсіптің коды 3115
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету бойынша техник
"Инженер" кәсібінің карточкасы
Кәсіптің коды

2149. "Инженер"
Наименование профессии
Инженер 1 категории
Уровень квалификации по ОРК
6-й уровень ОРК
Уровень квалификации по КС
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера II категории не менее 2 лет (глава 2. Квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и иных служащих, занятых на предприятиях, в учреждениях и организациях, общие для всех видов экономической деятельности и широко распространенные на предприятиях, в учреждениях и организациях, раздел 2. Должности специалистов, параграф 45. Инженер, пункты 444-446, Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003)
Уровень профессионального образования
Высшее образование и практический опыт.
Трудовые функции
Административно-управленческая деятельность
Умения и навыки
1. Навыки организации работы по повышению научно-технических знаний работников.
2. Навыки контроля за соблюдением действующих норм, правил и стандартов в обеспечения сохранности архивных документов.
3. Навыки принятия мер по устранению обнаруженных недостатков.
Знания
1. Директивные, организационно-распорядительные и нормативные документы.
2. Основы законодательства Республики Казахстан о труде, охране труда, пожарной безопасности.
3. Основы организации труда и управления.
Требования к личностным компетенциям
Изобретательность
Целеустремленность
Ответственность
Организаторские способности
Самостоятельность
Инициативность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Код профессии 3119
Лаборант
Код профессии 8224
Оператор аппаратов микрофильмирования и копирования
Код профессии 3115
Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования
Карточка профессии "Заведующий архивохранилищем"
Код профессии
1349-0-009. Заведующий архивохранилищем
Наименование профессии
Заведующий архивохранилищем
Уровень квалификации по ОРК
6-й уровень по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень профессионального образования
Высшее образование. Бакалавриат, специалитет и практический опыт.
Трудовая функция 1.
Руководство работой архивохранилища
Умения и навыки
1. Организовать своевременное представление отчетов о работе архивохранилища.
2. Обеспечивать сохранность документов Национального архивного фонда и других архивных документов, хранящихся в архивохранилищах.

2149. "Инженер"
Кәсіптің атауы
1-санатты инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
СБШ-нің 6-ші деңгейі
БА бойынша біліктілік деңгейі
Тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және II санатты инженер лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығының 2-тарау. Барлық экономикалық қызмет түрлері ортақ кәсіпорындарда, мекемелерде және ұйымдарда жұмыс істейтін және кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда кеңінен таралған басшылардың, мамандардың және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік сипаттамалары, 2-бөлім. Мамандар лауазымдары, 45 параграф. Инженер, 444-446-тармақтар)
Кәсіптік білім деңгейі
Жоғары білім және практикалық тәжірибе.
Еңбек функциясы
Әкімшілік-басқару қызметі
Машықтары мен дағдылары
1. Жұмыскерлердің ғылыми-техникалық білімдерін арттыру бойынша жұмысты ұйымдастыру дағдылары.
2. Архивтік құжаттардың сақталуын қамтамасыз етудегі қолданыстағы нормалардың, қағидалар мен стандарттардың сақталуын бақылау дағдылары.
3. Айқындалған ақауларды жою бойынша шаралар қабылдау дағдылары.
Білушілік
1. Директивтік, ұйымдастырушылық-өкімдік және нормативтік құжаттарды.
2. Қазақстан Республикасының еңбек, еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі туралы заңнамаларының негіздерін.
3. Еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін.
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Тапқырлық
Мақсатқа жете білу
Жауапкершілік
Ұйымдастырушылық қабілеттері
Дербестілік
Бастамашылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері
Техникалық реттеу объектісіне жатпайды
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланысы
Кәсіптің коды 3119
Зертханашы
Кәсіптің коды 8224
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарының операторы
Кәсіптің коды 3115
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету бойынша техник
"Архив қоймасының меңгерушісі" кәсібінің карточкасы
Кәсіптің коды
1349-0-009. Архив қоймасының меңгерушісі
Кәсіптің атауы
Архив қоймасының меңгерушісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
СБШ-нің 6-ші деңгейі
БТБА бойынша біліктілік деңгейі
Белгілменбеген
Кәсіптік білім деңгейі
Жоғары білім. Бакалавриат, специалитет және практикалық тәжірибе.
1-еңбек функциясы.
Архив қоймасының жұмысына басшылық жасау
Машықтары мен дағдылары
1. Архив қоймасының жұмысы туралы есептердің уақытылы ұсынылуын ұйымдастыру.
2. Архив қоймаларында сақтаулы Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архивтік құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету.

3. Организовывать своевременное представление отчетов о работе архивохранилища.
4. Обеспечивать рациональное размещение, учет и сохранность архивных фондов и документов в архивохранилище.
5. Вести работу по учету и розыску необнаруженных дел, оформлять результаты этих работ.
Знания
1. Конституция Республики Казахстан.
2. Трудовой кодекс Республики Казахстан.
3. Законы Республики Казахстан "О Национальном архивном фонде и архивах", "Об электронном документе и электронной цифровой подписи", "О государственных услугах", "Об информатизации".
Трудовая функция 2.
Проведение приема архивных фондов и документов на государственное хранение
Умения и навыки
1. Участвовать в проведении комплекса мер по улучшению физического состояния архивных фондов, реставрации, консервации и страховому копированию документов.
2. Участвовать в рассекречивании архивных документов.
3. Осуществлять выдачу дел из архивохранилищ в читальный зал, учреждениям и организациям – во временное пользование, контролировать их возврат в архивохранилище.
4. Участвовать в работе экспертно-проверочной, методической комиссий.
Знания
1. Подзаконные нормативные правовые акты в сфере архивного дела и документационного обеспечения управления.
2. Отечественный и зарубежный опыт, современные информационные технологии в сфере архивного дела.
3. Методы проведения научно-исследовательских работ.
Требования к личностным компетенциям
Самостоятельное управление и контроль процессами трудовой и учебной деятельности в рамках стратегии, политики и целей организации, обсуждение проблемы, аргументирование выводов и грамотное оперирование информацией.
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Код профессии 1122-2-005
Заместитель руководителя структурного подразделения (службы, отдела)
Карточка профессии "Главный хранитель фондов"
Код профессии
1349-0-003. Главный хранитель фондов
Наименование профессии
Главный хранитель фондов
Уровень квалификации по ОРК
8-й уровень ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень профессионального образования
Докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук или высшее профессиональное образование и практический опыт по специальности, либо управленческий опыт работы.
Трудовая функция 1.
Введение государственного учета Национального архивного фонда
Умения и навыки
1. Руководить деятельностью структурных подразделений архива по обеспечению сохранности и государственному учету документов Национального архивного фонда и других архивных документов, находящихся на государственном хранении, анализирует состояние их работы.

3. Архив қоймасында архивтік қорлар мен құжаттардың тиімді орналасуын, есепке алынуын және сақталуын қамтамасыз ету.
4. Табылмаған істерді есепке алу және іздеу жұмыстарын жүргізу, сол жұмыстардың нәтижесін ресімдеу.
Білушілік
1. Қазақстан Республикасының Конституциясы.
2. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі.
3. "Ұлттық архив қоры және архивтер туралы", "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы", "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы", "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңдары.
2-еңбек функциясы.
Мемлекеттік сақтауға архивтік қорлар мен құжаттарды қабылдауды жүргізу
Машықтары мен дағдылары
1. Архивтік қорлардың физикалық жай-күйін жақсарту, құжаттарды реставрациялау, консервациялау және сақтандыру көшірмелерін жасау бойынша шаралар кешенінің жүргізілуіне қатысу.
2. Архивтік құжаттарды құпиясыздандыруға қатысу.
3. Архив қоймаларынан уақытша пайдалану үшін оқу залына, мекемелер мен ұйымдарға істерді беруді жүзеге асыру, олардың архив қоймаларына қайтарылуын бақылау.
4. Сараптау-тексеру, әдістемелік комиссиялардың жұмысына қатысу.
Білушілік
1. Архив ісі және басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету саласындағы заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілер.
2. Отандық және шетелдік тәжірибе, архив саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар.
3. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Ұйымның стратегиясы, саясаты және мақсаттары шеңберінде еңбек және оқу қызметі процесстерін өз бетімен басқару және бақылау, проблемаларды талқылау, қорытындыларды аргументтеу және ақпаратты дұрыс пайдалана білу.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері
Техникалық реттеу объектісіне жатпайды
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланысы
Кәсіптің коды 1122-2-005
Құрылымдық бөлімше (қызметтің, бөлімнің) басшысының орынбасары
"Бас қор сақтаушы" кәсібінің карточкасы
Кәсіптің коды
1349-0-003. Бас қор сақтаушы
Кәсіптің атауы
Бас қор сақтаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
СБШ-нің 8-ші деңгейі
БТБА бойынша біліктілік деңгейі
Белгіленбеген
Кәсіптік білім деңгейі
PhD докторантура, PhD докторының ғылыми дәрежесі, бейін бойынша PhD докторы дәрежесі, ғылым кандидаты немесе мамандығы бойынша жоғары кәсіптік білім және практикалық тәжірибе не басқарушылық жұмыс тәжірибесі.
1-еңбек функциясы.
Ұлттық архив қорының мемлекеттік есебін енгізу
Машықтары мен дағдылары
1. Мемлекеттік сақталудағы Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архивтік құжаттардың сақталуын және мемлекеттік есепке алынуын қамтамасыз ету бойынша архивтің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін басқарады, олардың жұмысының жай-күйін талдау.

2. Составлять планы и отчеты о работе.
3. Участвовать в организации мобилизационной подготовки архива, обеспечивает сохранность архивных документов при чрезвычайных ситуациях.
4. Выступать с научными докладами, статьями, обзорами.
5. Участвовать в работе дирекции, экспертно-проверочной и методической комиссий и других консультативно-совещательных органов архива.
Знания
1. Конституция Республики Казахстан.
2. Трудовой кодекс Республики Казахстан.
3. Законы Республики Казахстан "О Национальном архивном фонде и архивах", "Об электронном документе и электронной цифровой подписи", "О государственных услугах", "Об информатизации".
Трудовая функция 2.
Обеспечение сохранности документов
Умения и навыки
1. Обеспечивать сохранность документов, организует прием и учет документов в соответствии с Правилами комплектования, хранения, учета и использования документов Национального архивного фонда, других архивных документов государственными и специальными государственными архивами, утвержденных Правилами.
2. Осуществлять проведение комплекса мер по сохранению, улучшению физического состояния архивных фондов, реставрации, консервации и страховому копированию документов,
участвует в подготовке материалов для рассекречивания архивных документов, во внедрении автоматизированных архивных технологий.
3. Организовывать работу по приему документов на государственное хранение.
4. Контролировать выдачу дел из архивохранилищ и их возврат, соблюдение норм, установленных в Правилах, техники безопасности и пожарной безопасности.
Знания
1. Подзаконные нормативные правовые акты в сфере архивного дела и документационного обеспечения управления.
2. Отечественный и зарубежный опыт, современные информационные технологии в сфере архивного дела.
3. Методы проведения научно-исследовательских работ.
Требования к личностным компетенциям
Определение стратегии, управление процессами и деятельностью, принятие решений и ответственность на уровне институциональных структур.
Способность к лидерству, автономности, анализу, оценке и реализации сложных инновационных идей в научной и практической области.
Компетентное общение в отрасли архивного дела.
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Код профессии 1349-0-004
Директор (заведующий) архивной организации
Карточка профессии "Директор"
Код профессии
1349-0-004. Директор (заведующий) архивной организации
Наименование профессии
Директор
Уровень квалификации по ОРК
8-й уровень ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень профессионального образования
Докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук или высшее профессиональное образование и практический опыт по специальности, либо управленческий опыт работы.
Трудовые функции
Руководство производственной, административно-хозяйственной и финансово-экономической деятельностью государственного архива
Умения и навыки

2. Жұмыс туралы жоспарлар мен есептер құрастыру.
3. Архивтің жұмылдыру дайындығын ұйымдастыруға қатысу, төтенше жағдайларда архивтік құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету.
4. Ғылыми баяндамалар жасау, мақалалар жазу, шолулар дайындау.
5. Архив дирекциясының, сараптау-тексеру және әдістемелік комиссияларының және өзге консультативті-кеңес органдарының жұмысына қатысу.
Білушілік
1. Қазақстан Республикасының Конституциясы.
2. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі.
3. "Ұлттық архив қоры және архивтер туралы", "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы", "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы", "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңдары.
2-еңбек функциясы.
Құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету
Машықтары мен дағдылары
1. Құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету, Ұлттық архив қорының құжаттарын, Қағидалармен бекітілген мемлекеттік және арнаулы мемлекеттік архивтердің басқа да архив құжаттарын жинақтау, сақтау, есепке алу және пайдалану қағидаларына сәйкес құжаттарды қабылдауды және есепке алуды ұйымдастырады.
2. Архивтік қорларды сақтау, физикалық жай-күйін жақсарту, құжаттарды реставрациялау, консервациялау және сақтандыру көшірмелерін жасау бойынша шаралар кешенін жүргізуді жүзеге асыру.
3. Архивтік құжаттарды құпиясыздандыру үшін материалдарды дайындауға, автоматтандырылған архивтік технологияларды енгізуге қатысу.
4. Құжаттарды мемлекеттік сақтауға қабылдау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
5. Архив қоймаларынан істердің берілуін және олардың қайтарылуын, қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігінің сақталуын бақылау.
Білушілік
1. Архив ісі және басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету саласындағы заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілер.
2. Отандық және шетелдік тәжірибе, архив саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар.
3. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Стратегияны анықтау, процестер мен қызметті басқару, институционалды құрылымдар деңгейінде шешімдер қабылдау және жауапкершілік атқару.
Көшбасшылыққа, автономдыққа, ғылыми және практикалық саладағы күрделі инновациялық идеяларды талдауға, бағалауға және іске асыруға қабілеті. Архив ісі саласында құзырлы қарым-қатынас жасау.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері
Техникалық реттеу объектісіне жатпайды
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланысы
Кәсіптің коды 1349-0-004
Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)
"Директор" кәсібінің карточкасы
Кәсіптің коды
1349-0-004. Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)
Кәсіптің атауы
Директор
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
СБШ-нің 8-ші деңгейі
БТБА бойынша біліктілік деңгейі
Белгілменбеген
Кәсіптік білім деңгейі
PhD докторантура, PhD докторының ғылыми дәрежесі, бейін бойынша PhD докторы дәрежесі, ғылым кандидаты немесе мамандығы бойынша жоғары кәсіптік білім және практикалық тәжірибе не басқарушылық жұмыс тәжірибесі.
Еңбек функциясы
Мемлекеттік архивтің өндірістік, әкімшілік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметтерін басшылық жасау
Машықтары мен дағдылары

1. Исследование, разработка, реализация проектов, ведущих к получению новых знаний и новых решений в архивной сфере.
2. Владение специализированными навыками и умениями, требуемыми для решения критических проблем в исследовании и/ или новшестве, позволяющими пересматривать и обновлять существующее знание или профессиональную практику архива.
3. Участие в дискуссиях по архивному делу, а также публикация исходных результатов исследований.
4. Умения генерировать идеи, прогнозировать результаты инновационной деятельности и осуществлять широкомасштабные изменения в сфере архивного дела, руководить сложными производственными и научными процессами.
5. Осуществление руководства производственной, административно-хозяйственной и финансово-экономической деятельностью архива.
6. Принятие решений по обеспечению сохранности и эффективному использованию имущества архива.
7. Определение политики, стратегии деятельности архива и механизма их ее реализации.
8. Организация работ и эффективное взаимодействие всех структурных подразделений, направление их деятельности на развитие и совершенствование деятельности по формированию, хранению, учету и использованию документов Национального архивного фонда и других архивных документов в интересах государства и общества.
9. Принятие мер по обеспечению архива квалифицированными кадрами, рациональному использованию и развитию их профессиональных знаний и опыта, систематическому повышению квалификации работников, созданию оптимальных условий труда, соблюдению требований трудового законодательства, трудовой дисциплины.
10. Способствование развитию трудовой мотивации, инициативы и активности работников.
11. Организация работ по противодействию коррупции.
12. Издание распоряжений, приказов и дача поручений, обязательных для всех работников.
13. Осуществление приема и увольнения работников, кроме назначаемых вышестоящим органом, применение мер поощрения и наложение дисциплинарных взысканий на работников.
14. Распределение обязанности заместителей, руководителей и работников структурных подразделений.
15. Утверждение планов работы архива, организация и контроль за их выполнением.
16. Организация подготовки и представление планово-отчетной документации в вышестоящий орган.
17. Заключение договора, выдача доверенности.
18. Представление имущественных и иных интересов архива в суде, государственных органах и иных организациях.
19. Применение мер по внедрению в практику рациональных форм и методов работы, развитию материально-технической базы архива;
организация мобилизационной подготовки архива, обеспечение сохранности архивных документов при чрезвычайных ситуациях.

1. Архив саласында жаңа білім және жаңа шешімдер алуға жеткізетін жобаларды зерттеу, әзірлеу және іске асыру.
2. Зерттеуде және/ немесе жаңалықтағы шиеленісті проблемаларды шешуге талап ететін қазіргі бар білімді немесе архивтің кәсіптік практикасын қайта қарауға және жаңартуға мүмкіндік беретін мамандандырылған дағдылар мен машықтарды игеру.
3. Архив істері бойынша пікірталастарға қатысу, сондай-ақ зерттеулердің бастапқы нәтижелерін жариялау.
4. Идеяларды өндіруді, инновациялық қызметтің нәтижелерін болжамдауды және архив ісі саласында ауқымды өзгерістерді жүзеге асыруды, күрделі өндірістік және ғылыми процестерді басқаруды машықтау.
5. Архивтің өндірістік, әкімшілік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметтеріне басшылық етеді.
6. Архив мүлкінің сақталуы мен тиімді пайдалануын қамтамасыз ету бойынша шешімдер қабылдау.
7. Архив қызметінің саясатын, стратегиясын және оны іске асыру тетіктерін анықтау.
8. Барлық құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын және тиімді өзара іс-қимылдарын ұйымдастыру, олардың қызметтерін мемлекет пен қоғамның мүдделері үшін Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архивтік құжаттарды қалыптастыру, сақтау, есепке алу және пайдалану бойынша қызметтерді дамытуға және жетілдіруге бағыттау.
9. Архивті білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың кәсіптік білімі мен тәжірибесін тиімді пайдалану және дамыту, жұмыскерлердің біліктілігін жүйелі түрде арттыру, оңтайлы еңбек жағдайын жасау, еңбек заңнамасының талаптарын, еңбек тәртібін сақтау бойынша шаралар қабылдау.
10. Жұмыскерлердің еңбекке ынтасын, бастамасын және белсенділігін дамытуға ықпал ету.
11. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша жұмысты ұйымдастыру.
12. Барлық жұмыскерлер үшін міндетті өкімдер, бұйрықтар шығару және тапсырмалар беру.
13. Жоғары тұрған орган тағайындайтын жұмыскерлерден басқа жұмыскерлерді жұмысқа қабылдау және жұмыстан босату, жұмыскерлерге көтермелеу шараларын және тәртіптік жазалар қолдану.
14. Орынбасарларының, құрылымдық бөлімшелердің басшылары мен жұмыскерлерінің міндеттерін бөлу.
15. Архив жұмысының жоспарларын бекіту, олардың орындалуын ұйымдастыру және бақылау.
16. Жоспарлы-есеп құжаттаманың дайындалуын және жоғары тұрған органға ұсынылуын ұйымдастыру.
17. Шарттар жасау, сенімхаттар беру.
18 Сотта, мемлекеттік органдарда және өзге ұйымдарда архивтің мүліктік және басқа мүдделерін ұсыну.
19. Жұмыстың тиімді нысандары мен әдістерін тәжірибеге енгізу, архивтің материалды-техникалық базасын дамыту бойынша шаралар қабылдау.

20. Обеспечение выполнения правил трудового распорядка, требований безопасности и охраны труда, технической эксплуатации приборов, оборудования и механизмов, соблюдение режима охраны архива, пожарной безопасности, санитарно-эпидемиологических норм.
Знания
1. Конституция Республики Казахстан.
2. Бюджетный кодекс Республики Казахстан.
3. Трудовой кодекс Республики Казахстан.
4. Законы Республики Казахстан "О Национальном архивном фонде и архивах", "Об электронном документе и электронной цифровой подписи", "О государственных услугах", "О противодействии коррупции", "Об информатизации", "О государственных закупках".
5. Постановление Правительства Республики Казахстан "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий" от 31 декабря 2015 года № 1193.
6 Подзаконные нормативные правовые акты в сфере архивного дела и документационного обеспечения управления.
7. Отечественный и зарубежный опыт, современные информационные технологии в сфере архивного дела.
8. Методы проведения научно-исследовательских работ.
9. Основы организации труда и управления.
Требования к личностным компетенциям
Определение стратегии, управление процессами и деятельностью, принятие решений и ответственность на уровне институциональных структур.
Способность к лидерству, автономности, анализу, оценке и реализации сложных инновационных идей в научной и практической области.
Компетентное общение в отрасли архивного дела.
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
___________
Технические данные профессионального стандарта
Разработано
Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
Номер версии и год выпуска

20. Архивтің жұмылдыру дайындығын ұйымдастыру, төтенше жағдайларда архивтік құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету.
21. Еңбек тәртібі қағидаларының, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, құралдарды, жабдықтарды және тетіктерді техникалық пайдалану талаптарының орындалуын, архивті күзету режимінің, өрт қауіпсіздігінің, санитарлық-эпидемиологиялық нормалардың сақталуын қамтамасыз ету.
Білушілік
1. Қазақстан Республикасының Конституциясы.
2. Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі.
3. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі.
4. "Ұлттық мұрағат қоры және мұрағаттар туралы", "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы", "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Ақпараттандыру туралы", "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының заңдары.
5. "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы.
6. Архив істері және басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету саласындағы заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілер.
7. Отандық және шетелдік тәжірибе, архив саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар.
8. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
9. Еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері.
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Стратегияны анықтау, процестер мен қызметті басқару, институционалды құрылымдар деңгейінде шешімдер қабылдау және жауапкершілік атқару.
Көшбасшылыққа, автономдыққа, ғылыми және практикалық саладағы күрделі инновациялық идеяларды талдауға, бағалауға және іске асыруға қабілеті. Архив ісі саласында құзырлы қарым-қатынас жасау.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері
Техникалық реттеу объектісіне жатпайды
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланысы
___________
Кәсіптік стандарттың техникалық мәліметтері
Әзірленді
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі
Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы