Об утверждении Правил направления денег оператором расширенных обязательств производителей (импортеров), поступивших на его банковский счет от производителей и импортеров на организацию сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) путем выплат
Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 27 ноября 2023 года № 332. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 ноября 2023 года № 33703.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 5.
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 388 Экологического кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила направления денег оператором расширенных обязательств производителей (импортеров), поступивших на его банковский счет от производителей и импортеров на организацию сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) путем выплат.
2. Департаменту управления отходами Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в юридический Департамент Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Е. Нысанбаев
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 27 ноября 2023 года № 332
Правила направления денег оператором расширенных обязательств производителей (импортеров) поступивших на его банковский счет от производителей и импортеров на организацию сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) путем выплат

Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды төлемдер жасау арқылы ұйымдастыруға өндірушілерден және импорттаушылардан келіп түскен ақшаны оның банктік шотына жіберу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 27 қарашадағы № 332 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 қарашада № 33703 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз.
Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 388-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды төлемдер жасау арқылы ұйымдастыруға өндірушілерден және импорттаушылардан келіп түскен ақшаны оның банктік шотына жіберу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Қалдықтарды басқару департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар министрі
Е. Нысанбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикаcы
Сауда және интеграция
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цирфлық даму, инновациялар
және аэроғарыш министрлігі
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи
ресурстар министрінің
2023 жылғы 27 қарашадағы
№ 332 бұйрығымен
бекітілген
Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды төлемдер жасау арқылы ұйымдастыруға өндірушілерден және импорттаушылардан келіп түскен ақшаны оның банктік шотына жіберу қағидалары

Сноска. Правила - в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 10.10.2024 № 243 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила направления денег оператором расширенных обязательств производителей (импортеров) поступивших на его банковский счет от производителей и импортеров на организацию сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) путем выплат (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 388 Экологического кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Правилами стимулирования производства в Республике Казахстан экологически чистых автомобильных транспортных средств (соответствующих экологическому классу, установленному техническим регламентом Евразийского экономического союза; с электродвигателями) и их компонентов, а также самоходной сельскохозяйственной техники, соответствующей экологическим требованиям, определенным техническими регламентами, утвержденные совместным приказом исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 21 июля 2021 года №263 и Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 29 июля 2021 года № 400 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23867) (далее – Правила стимулирования).
2. Правила определяют порядок осуществления оператором расширенных обязательств производителей (импортеров) выплат субъектам предпринимательства, осуществляющим сбор, сортировку, обработку, транспортировку, подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, в отношении отходов продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), в соответствии с приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 9 ноября 2022 года № 689 "Об утверждении перечня отдельных видов продукции (товаров), производимые на территории Республики Казахстан и (или) ввозимые на территорию Республики Казахстан физическими и юридическими лицами, по которым обеспечивают сбор, транспортировку, подготовку к повторному использованию, сортировку, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, образующихся после утраты потребительских свойств такой продукции (товаров)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 30484).

Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 10.10.2024 № 243 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды төлемдер жасау арқылы ұйымдастыруға өндірушілерден және импорттаушылардан келіп түскен ақшаны оның банктік шотына жіберу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Экология кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 388-бабы 1 тармағының 5) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 21 шiлдедегi № 263 және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2021 жылғы 29 шiлдедегi № 400 бірлескен бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23867 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында экологиялық таза автомобиль көлік құралдарын (Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінде белгіленген экологиялық сыныпқа сәйкес келетін; электр қозғалтқыштары бар) және олардың құрамдастарын, сондай-ақ техникалық регламенттерде айқындалған экологиялық талаптарға сәйкес келетін өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын жасап шығаруды ынталандыру қағидаларына (бұдан әрі – Ынталандыру қағидалары) сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар "Тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды қамтамасыз ететін жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының аумағында өндіретін және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағына әкелетін өнімнің (тауарлардың) жекелеген түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстарының министрінің 2022 жылғы 9 қарашадағы № 689 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30484 болып тіркелген) сәйкес өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) қалдықтарына қатысты жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне төлемдерді жүзеге асыру тәртібін айқындайды.

3. Выплаты осуществляются оператором расширенных обязательств производителей (импортеров):
1) субъектам предпринимательства, осуществляющим сбор, транспортировку, переработку и (или) утилизацию отходов упаковки, автокомпонентов, электронного электрического оборудования, ламп путем выдачи денежных средств в порядке, предусмотренном настоящими Правилам и в соответствии с размерами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2023 года № 1250 "Об утверждении размеров денежных выплат оператора расширенных обязательств производителей (импортеров) за счет денег, поступивших на его банковский счет от производителей и импортеров, субъектам предпринимательства, осуществляющим сбор, транспортировку, подготовку к повторному использованию, сортировку, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров)";
2) собственникам ВЭТС и (или) ВЭССХТ за сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ на переработку и (или) утилизацию путем выдачи скидочного сертификата в порядке, предусмотренном настоящими Правилами и Правилами стимулирования;
3) собственникам ВЭТС и (или) ВЭССХТ за сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ на переработку и (или) утилизацию путем выдачи денежной компенсации в размере равном номиналу скидочного сертификата в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
4. В настоящих Правилах используются следующие основные определения и термины:
1) контрольная фотофиксация – процесс осуществления передачи данных (фото) согласно нормам Правил, Пояснений для работы в информационной системе 1 оператора расширенных обязательств производителей (импортеров) при транспортировке автомобильным транспортным средством;
2) главная база – основное административное и (или) производственное здание, помещение, корпус с прилегающей территорией, необходимые для выполнения заявленного вида деятельности субъектами предпринимательства. При этом административные, производственные и другие здания или помещения главной базы могут быть совмещены, если это соответствует нормам системы охраны труда и (или) техники безопасности при проведении работ;
3) закрепленная территория (ответственная территория) – территория, в пределах одной административной единицы (село, поселок, сельский округ, район в городе, город, район) по возрастанию, на которой получатель выплат осуществляет в обязательном порядке сбор отходов.
4) единая информационная система (далее – ЕИС) – единая информационная система государственной регистрации транспортных средств, государственная информационная система, обеспечивающая централизованный учет сведений о транспортных средствах и их владельцах и обеспечивающая централизованный учет этих сведений с обязательным указанием идентификационного номера транспортного средства, а также свидетельство о регистрации транспортного средства (далее – СРТС) и государственный регистрационный номерной знак (далее – ГРНЗ) (далее – ЕИС);

3. Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторы төлемдерді:
1) "Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының өзінің банктік шотына өндірушілерден және импорттаушылардан түскен ақшаның есебінен өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне ақшалай төлемдерінің мөлшерлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 29 желтоқсандағы № 1250 қаулысымен (бұдан әрі – Қаулы) бекітілген мөлшерлерге сәйкес және осы Қағидаларда көзделген тәртіппен ақша қаражатын беру жолымен қаптаманың, автокомпоненттердің, электрондық электр жабдығының, шамдардың қалдықтарын жинауды, тасымалдауды, қайта өңдеуді және (немесе) кәдеге жаратуды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне;
2) осы Қағидаларда және Ынталандыру қағидаларында көзделген тәртіппен жеңілдік сертификатын беру арқылы ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға тапсырғаны үшін ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ меншік иелеріне;
3) осы Қағидаларда көзделген тәртіппен жеңілдік сертификатының номиналына тең мөлшерде ақшалай өтемақы беру арқылы ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға тапсырғаны үшін ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ меншік иелеріне жүзеге асырады.
4. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау фотофиксациясы – автомобиль көлігімен тасымалдау кезіндегі Түсіндірмелер, Қағидалар нормаларына сәйкес деректерді (фото) беруді жүзеге асыру процесі;
2) басты база – кәсіпкерлік субъектілерінің мәлімделген қызмет түрін орындауы үшін қажетті негізгі әкімшілік және (немесе) өндірістік ғимарат, орынжай, іргелес аумағы бар корпус. Бұл ретте егер бұл жұмыстарды жүргізу кезінде еңбекті қорғау жүйесінің және (немесе) қауіпсіздік техникасының нормаларына сәйкес келсе, бас базаның әкімшілік, өндірістік және басқа да ғимараттары немесе бөлмелері біріктірілуі мүмкін;
3) бекітілген аумақ (жауапты аумақ) – төлем алушы міндетті түрде қалдықтарды жинауды жүзеге асыратын бір әкімшілік бірлік шегіндегі аумақ (ауыл, кент, ауылдық округ, қаладағы аудан, қала, аудан);
4) бірыңғай ақпараттық жүйе – көлік құралдарын мемлекеттік тіркеудің бірыңғай ақпараттық жүйесі, көлік құралдары мен олардың иелері туралы мәліметтерді орталықтандырылған есепке алуды қамтамасыз ететін және көлік құралының сәйкестендіру нөмірін, сондай – ақ көлік құралын тіркеу туралы куәлікті (бұдан әрі – КҚТК) және мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісін (бұдан әрі – МТНБ) міндетті түрде көрсете отырып, осы мәліметтерді орталықтандырылған есепке алуды қамтамасыз ететін мемлекеттік ақпараттық жүйе (бұдан әрі – БАЖ);

5) скидочный сертификат – документ, подтверждающий сдачу на переработку и (или) утилизацию ВЭТС и (или) ВЭССХТ, предусматривающий право на получение скидки на приобретение экологически чистого автомобильного транспортного средства (соответствующего экологическому классу, установленному техническим регламентом Евразийского экономического союза, с электродвигателями) или ССХТ на территории Республики Казахстан, произведенной в Республике Казахстан;
6) комплектность – совокупность всех составных частей в конструкции ВЭТС и (или) ВЭССХТ;
7) готовая продукция – продукция, произведенная в результате подготовки к повторному использованию, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, на которую разработан и применяется документ по стандартизации (национальный стандарт, стандарт организации);
8) переработка – механические, физические, химические и (или) биологические процессы, направленные на извлечение из отходов полезных компонентов, сырья и (или) иных материалов, пригодных для использования в дальнейшем в производстве (изготовлении) продукции, материалов или веществ;
9) стационарный приемный пункт отходов – объект (сооружение, конструкция, помещение) установленный и (или) оборудованный для приема отходов;
10) утилизация – процесс использования отходов в иных, помимо переработки целях, в том числе в качестве вторичного энергетического ресурса для извлечения тепловой или электрической энергии, производства различных видов топлива, а также в качестве вторичного материального ресурса для целей строительства, заполнения (закладки, засыпки) выработанных пространств (пустот) в земле или недрах или в инженерных целях при создании или изменении ландшафтов;
11) номерной агрегат – кузов, шасси, рама ВЭТС и (или) ВЭССХТ, на которые производителем нанесен идентификационный номер или заводской регистрационный номер;
12) лимит оператора на выплаты – предусмотренная оператором расширенных обязательств производителей (импортеров) сумма в его Инвестиционной политике на соответствующий год, в пределах которой оператор расширенных обязательств производителей (импортеров) осуществляет выплаты в соответствующем финансовом году за организацию сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), за исключением вышедших из эксплуатации транспортных средств и вышедшей из эксплуатации самоходной сельскохозяйственной техники;

5) жеңілдік сертификаты – Қазақстан Республикасында өндірілген Қазақстан Республикасының аумағында экологиялық таза автомобиль көлік құралын (электр қозғалтқыштары бар Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінде белгіленген экологиялық сыныпқа сәйкес) немесе ӨЖАШТ сатып алуға жеңілдік алу құқығын көздейтін, ПШКҚ немесе ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға тапсырылғанын растайтын құжат;
6) жинақтылық – ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ конструкциясындағы барлық құрамдас бөліктердің жиынтығы;
7) дайын өнім – қайта пайдалануға, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) қалдықтарды кәдеге жаратуға дайындық нәтижесінде өндірілген, оған әзірленген және стандарттау жөніндегі құжат (ұлттық стандарт, ұйым стандарты) қолданылатын өнім;
8) қайта өңдеу – өнімді, материалдарды немесе заттарды одан әрі өндіруде (дайындауда) пайдалану үшін жарамды болатын пайдалы құрамдастарды, шикізатты және (немесе) материалдарды қалдықтардан алуға бағытталған механикалық, физикалық, химиялық және (немесе) биологиялық процестер;
9) қалдықтарды стационарлық қабылдау пункті – қалдықтарды қабылдау үшін белгіленген және (немесе) жабдықталған объект (құрылысжай, конструкция, орынжай);
10) кәдеге жарату – қалдықтарды қайта өңдеуден басқа өзге мақсаттарда, оның ішінде жылу немесе электр энергиясын алу, отынның әртүрлі түрлерін өндіру үшін қайталама энергетикалық ресурс ретінде, сондай-ақ жердегі немесе жер қойнауындағы қазылған кеңістіктерді (бос орындарды) салу, толтыру (төсеу, толтыру) мақсаттары үшін қайталама материалдық ресурс ретінде немесе пейзаждарды жасау немесе өзгерту кезінде инженерлік мақсаттардағы пайдалану процесі;
11) нөмірлік агрегат – өндіруші сәйкестендіру нөмірін немесе зауыттық тіркеу нөмірін басқан ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ шанағы, шассиі, рамасы;
12) оператордың төлемдерге арналған лимиті – пайдаланудан шыққан көлік құралын және пайдаланудан шыққан өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын қоспағанда өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастырғаны үшін өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерінің операторы өзінің инвестициялық саясатында тиісті жылына көздеген сома, оның шегінде өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерінің операторы тиісті қаржы жылында төлемдерді жүзеге асырады;

13) самоходная сельскохозяйственная техника (далее – ССХТ) – самоходная сельскохозяйственная техника – техническое средство, предназначенное для повышения производительности труда в сельском хозяйстве путем механизации и автоматизации отдельных операций или технологических процессов, самостоятельно приводимое в движение с помощью двигателя внутреннего сгорания с рабочим объемом свыше 50 кубических сантиметров или электродвигатель(ли) максимальной (суммарной) мощностью более 4 киловатт (кВт);
14) информационная система организации сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) (далее – информационная система 1) – информационная система оператора расширенных обязательств производителей (импортеров), предназначенная для организации сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), за исключением вышедшего из эксплуатации транспортного средства и вышедшей из эксплуатации самоходной сельскохозяйственной техники;
15) оператор расширенных обязательств производителей (импортеров) (далее – Оператор) – акционерное общество Жасыл даму;
16) производитель – физическое и юридическое лицо, осуществляющее производство на территории Республики Казахстан продукции (товаров) согласно перечню отдельных видов продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), утвержденному уполномоченным органом в области охраны окружающей среды в соответствии с пунктом 1 статьи 386 Экологического кодекса Республики Казахстан, и их компонентов;
17) заявка – заявка получателя выплат на заключение типового договора в информационной системе 1 оператора расширенных обязательств производителей (импортеров), по установленной форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
18) информационная система организации сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации вышедшего из эксплуатации транспортного средства, а также самоходной сельскохозяйственной техники (далее – информационная система 2) – информационная система оператора расширенных обязательств производителей (импортеров), предназначенная для организации сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации вышедшего из эксплуатации транспортного средства, а также самоходной сельскохозяйственной техники;

13) өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасы (бұдан әрі – ӨЖАШТ) – жекелеген операцияларды немесе технологиялық процестерді механикаландыру және автоматтандыру жолымен ауыл шаруашылығында еңбек өнімділігін арттыруға арналған, жұмыс көлемі 50 текше сантиметрден асатын іштей жану қозғалтқышының көмегімен өздігінен қозғалысқа түсетін техникалық құрал немесе ең жоғары (жиынтық) қуаты 4 кВт асатын электр қозғалтқыш(тар);
14) өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастырудың ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – 1 ақпараттық жүйе) – пайдаланудан шыққан көлік құралын және пайдаланудан шыққан өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын қоспағанда өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастыру үшін арналған өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының ақпараттық жүйесі;
15) өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерінің операторы (бұдан әрі – Оператор) – "Жасыл даму" акционерлік қоғамы;
16) өндіруші – Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 386-бабының 1-тармағына сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімдердің (тауарлардың) жекелеген түрлерінің тізбесіне сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында өнім (тауарлар) өндіруді жүзеге асыратын жеке және заңды тұлға және олардың компоненттері;
17) өтінім – төлем алушының осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының 1 ақпараттық жүйесінде үлгілік шарт жасасуға арналған өтінімі;
18) пайдаланудан шыққан көлік құралын, сондай-ақ өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастырудың ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – 2 ақпараттық жүйе) – пайдаланудан шыққан көлік құралын, сондай-ақ өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастыру үшін арналған өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының ақпараттық жүйесі;

19) образователь (первичный образователь отходов) – физическое или юридическое лицо, в процессе осуществления деятельности, которого образуются отходы;
20) получатели выплат – субъекты предпринимательства, осуществляющие один или несколько видов деятельности в сфере управления отходами, а именно сбор, сортировку, обработку, транспортировку, подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию, заключившие типовой договор с оператором через информационную систему 1;
21) полный цикл – деятельность получателя выплат, осуществляющего "в одном лице" сбор, сортировку, обработку, транспортировку, подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов автокомпонентов, электронного и электрического оборудования, металлической упаковки;
22) вышедшая из эксплуатации самоходная сельскохозяйственная техника (далее – ВЭССХТ) – вышедшая из эксплуатации самоходная сельскохозяйственная техника, ранее состоящая на регистрационном учете на территории Республики Казахстан, но снятая с регистрационного учета для целей последующей утилизации (далее – ВЭССХТ);
23) вышедшее из эксплуатации транспортное средство (далее – ВЭТС) – вышедшее из эксплуатации транспортное средство, ранее состоящая на регистрационном учете на территории Республики Казахстан, но снятое с регистрационного учета для целей последующей утилизации (далее – ВЭТС);
24) заявка на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ – заявка на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ для последующей переработки и (или) утилизации и выдачу скидочного сертификата либо денежной компенсации;
25) идентификационный номер ВЭТС – индивидуальный серийный номер транспортного средства, выраженный в виде последовательных буквенно-цифровых символов, присвоенный производителем транспортного средства, позволяющий произвести идентификацию транспортного средства в единой информационной системе;
26) переработчик ВЭТС и (или) ВЭССХТ – юридическое лицо, зарегистрированное на территории Республики Казахстан, осуществляющее деятельность на территории Республики Казахстан, соответствующую требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами, к осуществлению переработки и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ;
27) подготовка к переработке ВЭТС и (или) ВЭССХТ – процесс подготовки ВЭТС и (или) ВЭССХТ к последующей переработке и (или) утилизации, включающая этапы разукомплектования (деформация), исключающее восстановление (ударный изгиб, резка, локальное нарушение конструктивных элементов и т.п.), слив отработанного машинного масла, демонтаж колес, демонтаж аккумуляторной батареи, разбор колес на шины и колесные диски, демонтаж текстильных деталей и поролона, снятие листового автомобильного стекла, другие этапы согласно технологическому процессу переработчика;

19) түзуші (қалдықтарды бастапқы түзуші) – қызметті жүзеге асыру процесінде қалдықтар түзілетін жеке немесе заңды тұлға;
20) төлем алушылар – қалдықтарды басқару саласындағы қызметтің бір немесе бірнеше түрін, атап айтқанда Оператормен 1 ақпараттық жүйесі арқылы үлгілік шарт жасасқан жинау, сұрыптауды, өңдеуді, тасымалдауды, қайта пайдалануға дайындауды, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері;
21) толық цикл – автокомпоненттердің, электрондық және электр жабдығының, металл қаптаманың қалдықтарын жинауды, сұрыптауды, өңдеуді, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды жүзеге асыратын "бір тұлғадағы" төлем алушының қызметі;
22) пайдаланудан шыққан өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасы (бұдан әрі – ПШӨЖАШТ) – бұрын Қазақстан Республикасының аумағында тіркеу есебінде тұрған, бірақ кейіннен кәдеге жарату мақсаттары үшін тіркеу есебінен алынған, пайдаланудан шыққан өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасы;
23) пайдаланудан шыққан көлік құралы (бұдан әрі – ПШКҚ) – бұрын Қазақстан Республикасының аумағында тіркеу есебінде тұрған, бірақ кейіннен кәдеге жарату мақсаттары үшін тіркеу есебінен алынған, пайдаланудан шыққан көлік құралы;
24) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға өтінім – кейіннен қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату және жеңілдік сертификатын беру үшін ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыру өтінімі;
25) ПШКҚ сәйкестендіру нөмірі – көлік құралын бірыңғай ақпараттық жүйеде сәйкестендіруге мүмкіндік беретін, көлік құралын өндіруші берген, дәйекті әріптік-цифрлық нышандар түрінде көрсетілген көлік құралының жеке сериялық нөмірі;
26) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуші – Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы Қағидаларда белгіленген ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуді және (немесе) кәдеге жаратуды жүзеге асыруға қойылатын талаптарға сәйкес келетін Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген заңды тұлға;
27) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге дайындау – қалпына келтіруді (соққылап июді, кесуді, құрылымдық элементтердің жергілікті бұзылуын және т. б.) болдырмайтын бөлшектеу (деформация) кезеңдерін қамтитын машинаны кейіннен қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау процесі, пайдаланылған машиналық майын ағызу, дөңгелектерді бөлшектеу, аккумуляторлық батареяны бөлшектеу, дөңгелектерді шиналар мен доңғалақ дискілеріне бөлшектеу, тоқыма бөлшектері мен поролонды бөлшектеу, автомобиль әйнегін алу, қайта өңдеушінің технологиялық процесіне сәйкес басқа кезеңдер;

28) пункт приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ – производственная база, принадлежащая на праве собственности или на праве имущественного найма (аренды) переработчику, соответствующая требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами, предназначенная для сбора и подготовки к переработке и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ;
29) собственник ВЭТС и (или) ВЭССХТ – физическое лицо, индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, обладающее правом по своему усмотрению владеть, пользоваться и распоряжаться принадлежащим ему ВЭТС и (или) ВЭССХТ;
30) сотрудник пункта приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ – работник юридического лица, являющегося переработчиком, уполномоченный осуществлять прием, проверку и подготовку к переработке сдаваемого на переработку и (или) утилизацию ВЭТС и (или) ВЭССХТ;
31) транспортировщик ВЭТС и (или) ВЭССХТ – физическое лицо, являющееся гражданином Республики Казахстан или юридическое лицо, зарегистрированное на территории Республики Казахстан, осуществляющее транспортировку ВЭТС и (или) ВЭССХТ с места его нахождения до пункта приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ в порядке и на условиях, определенных настоящими Правилами;
32) транспортировщик – водитель автомобильного транспортного средства, осуществляющий транспортировку отходов;
33) ЭЦП – электронная цифровая подпись.
5. Действие Правил не распространяются на следующие отходы и организации:
1) отходы продукции (товаров), для которых методикой расчета утилизационного платежа, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Об утверждении Методики расчета утилизационного платежа" от 2 ноября 2021 года № 448 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 25100), коэффициент для расчета утилизационного платежа не установлен или равен "0" (нулю);
2) производителей (импортеров), исполняющих расширенные обязательства производителей (импортеров) способом, предусмотренным подпунктом 1) пункта 2 статьи 386 Экологического кодекса Республики Казахстан;
3) специализированные организации, осуществляющие сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов на полигонах, в рамках централизованной системы сбора твердых бытовых отходов в соответствии с требованиями статьи 367 Кодекса и приказа исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 28 декабря 2021 года № 508 "Об утверждении правил управления коммунальными отходами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26341).

28) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пункті – қайта өңдеушіге меншік құқығында немесе мүліктік жалдау (жалға алу) құқығында тиесілі, Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келетін, ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинауға және қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға дайындауға арналған өндірістік база;
29) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ меншік иесі - өз қалауы бойынша өзіне тиесілі ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ иелену, пайдалану және оған билік ету құқығына ие жеке тұлға, жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға;
30) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пунктінің қызметкері –қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға тапсырылатын ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдауды, тексеруді және қайта өңдеуге дайындауды жүзеге асыруға уәкілетті қайта өңдеуші болып табылатын заңды тұлғаның қызметкері;
31) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тасымалдаушы – Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын жеке тұлға немесе Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген, осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен және шарттарда ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ орналасқан жерінен ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пунктіне дейін тасымалдауды жүзеге асыратын заңды тұлға;
32) тасымалдаушы – қалдықтарды тасымалдауды жүзеге асыратын автомобиль көлік құралының жүргізушісі;
33) ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
5. Қағидалардың күші мынадай қалдықтар мен ұйымдарға қолданылмайды:
1) "Кәдеге жарату төлемін есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 2 қарашадағы № 448 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25100 болып тіркелген) бекітілген кәдеге жарату төлемін есептеу коэффициенті орнатылмаған немесе "0" (нөлге) тең өнімдердің (тауарлардың) қалдықтарына;
2) Кодекстің 386-бабы 2 тармағының 1) тармақшасында көзделген тәсілмен өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерін орындайтын өндірушілер (импорттаушылар);
3) Кодекстің 367-бабының талаптарына және "Коммуналдық қалдықтарды басқару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 508 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26341 болып тіркелген) сәйкес қатты тұрмыстық қалдықтарды жинаудың орталықтандырылған жүйесі шеңберінде полигондарда қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, сұрыптауды және көмуді жүзеге асыратын мамандандырылған ұйымдарға.

6. Процесс взаимодействия субъектов предпринимательства, осуществляющих сбор, сортировку, обработку и транспортировку отходов с субъектами предпринимательства, осуществляющими подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов с оператором, а также между собой осуществляется через соответствующие информационные системы оператора, согласно нормам настоящих Правил и Пояснений для работы в информационной системе 1 оператора расширенных обязательств производителей (импортеров) согласно к приложению 12 настоящих Правил (далее - Пояснения).
Достоверность и актуальность сведений, заполняемых в информационных системах и прилагаемой документации гарантируется субъектом предпринимательства и (или) получателем выплат и (или) заявителем.
Глава 2. Организация сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) путем выплат
Параграф 1. Общие требования для сбора, сортировки, обработки, транспортировки, подготовки к повторному использованию, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов
7. Субъект предпринимательства, осуществляющий сбор, сортировку, обработку, транспортировку, подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов упаковки (стеклянной, бумажной и картонной, полимерной и упаковки из комбинированных материалов) в информационной системе 1 выбирает вид деятельности, соответствующий только одному типовому договору, предусмотренному приложением 3 или 5 к настоящим Правилам.
Субъект предпринимательства, осуществляющий сбор, сортировку, обработку, транспортировку, подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов автокомпонентов, электронного и электрического оборудования и металлической упаковки (полный цикл) в информационной системе 1 выбирает вид деятельности, соответствующий типовому договору, предусмотренному приложением 7 к настоящим Правилам.
8. Выплаты, предусмотренные настоящими Правилами, не являются приобретением товаров, работ и услуг в соответствии с пунктом 1 статьи 388 Кодекса и выплачиваются с целью сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), а также развития инфраструктуры управления отходами в Республике Казахстан.

6. Қалдықтарды жинауды, сұрыптауды, өңдеуді және тасымалдауды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілерінің қалдықтарды оператормен қайта пайдалануға дайындауды, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілерімен өзара іс-қимыл процесі, сондай-ақ өзара осы Қағидалар мен осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерінің операторының 1 ақпараттық жүйесінде жұмыс істеу үшін түсіндірмелер (бұдан әрі – Түсіндірмелер) нормаларына сәйкес оператордың тиісті ақпараттық жүйелері арқылы жүзеге асырылады.
Ақпараттық жүйелерде және қоса беріліп отырған құжаттамада толтырылатын мәліметтердің дұрыстығы мен өзектілігіне кәсіпкерлік субъектісі және (немесе) төлем алушы және (немесе) өтініш беруші кепілдік береді.
2-тарау. Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды төлемдер жасау арқылы ұйымдастыру
1-параграф. Қалдықтарды жинау, сұрыптау, өңдеу, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін қойылатын жалпы талаптар
7. Қаптамалардың (шыны, қағаз және картон, полимер және аралас материалдардан жасалған қаптаманың) қалдықтарын жинауды, сұрыптауды, өңдеуді, тасымалдауды, қайта пайдалануға дайындауды, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектісі 1 ақпараттық жүйесінде осы Қағидаларға бекітілген 3 немесе 5-қосымшада көзделген бір ғана үлгілік шартқа сәйкес келетін қызмет түрін таңдайды.
Автокомпоненттердің, электрондық және электр жабдығының және металл қаптаманың қалдықтарын (толық цикл) жинауды, сұрыптауды, өңдеуді, тасымалдауды, қайта пайдалануға дайындауды, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектісі 1 ақпараттық жүйесінде осы Қағидаларға 7-қосымшада көзделген үлгі шартқа сәйкес келетін қызмет түрін таңдайды.
8. Осы Қағидаларда көзделген төлемдер Кодекстің 388-бабы 1 тармағына сәйкес тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу болып табылмайды және өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинау, тасымалдау, қайтадан пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату, сондай-ақ Қазақстан Республикасында қалдықтарды басқару инфрақұрылымын дамыту мақсатында төленеді.

9. Субъект предпринимательства, осуществляющий сбор, транспортировку, подготовку к повторному использованию, сортировку, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) для получения выплат ведет бухгалтерский учет и финансовую отчетность в соответствии с требованиями Кодекса "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" и Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", с даты заключения соответствующего типового договора.
10. Для подтверждения соответствующей деятельности и получения выплат, получатели выплат оформляют документы, подтверждающие прием, передачу, взвешивание, транспортировку, переработку, утилизацию, удаление отходов, непригодных для дальнейшего использования и реализацию готовой продукции, полезных компонентов, сырья и (или) иных материалов, пригодных для использования в дальнейшем в производстве (изготовлении) продукции, материалов или веществ независимо от их назначения, полученной продукции в соответствии с требованиями приказа Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8265) (далее – Приказ об утверждении форм первичных учетных документов), действующего Кодекса "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" и настоящих Правил.
При ведении бухгалтерского учета, получатели выплат по сбору, сортировке, транспортировке, подготовке к повторному использованию, переработке, обработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов ведут раздельный учет собираемых, перерабатываемых и утилизируемых отходов в рамках получения выплат и иной деятельности.
Параграф 2. Порядок выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов
11. Субъектам предпринимательства, осуществляющим сбор, сортировку и транспортировку отходов, для приобретения статуса получателя выплат, необходимо:
1) обладать правоспособностью (для юридических лиц) и гражданской дееспособностью (для индивидуального предпринимателя) и осуществлять свою деятельность на территории Республики Казахстан;
2) не подлежать процедуре банкротства, ликвидации и (или) приостановлению финансово-хозяйственной деятельности;
3) состоять в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений уполномоченного органа в области охраны окружающей среды;

9. Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайта пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектісі төлемдерді алу үшін тиісті үлгілік шарт жасалған күннен бастап Қазақстан Республикасының "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Кодексіне және "Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасының Заңының талаптарына сәйкес бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілікті жүргізеді.
10. Тиісті қызметті растау және төлемдерді алу үшін төлем алушылар "Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8265 болып тіркелген) (бұдан әрі – Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы бұйрық) "Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) қолданыстағы Кодексі және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес дайын өнімді, пайдалы компоненттерді, шикізатты және (немесе) өнімді, материалдарды немесе заттарды олардың мақсатына, алынған өнімге қарамастан одан әрі өндіруде (дайындауда) пайдалануға жарамды өзге де материалдарды қабылдауды, беруді, өлшеуді, тасымалдауды, қайта өңдеуді, кәдеге жаратуды, одан әрі пайдалануға жарамсыз қалдықтарды жоюды және өткізуді растайтын құжаттарды ресімдейді.
Бухгалтерлік есепті жүргізу кезінде қалдықтарды жинау, сұрыптау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі төлемдерді алушылар төлемдерді алу және басқа да қызметтер шеңберінде жиналатын, қайта өңделетін және кәдеге жаратылатын қалдықтардың бөлек есебін жүргізеді.
2-параграф. Қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлем тәртібі
11. Қалдықтарды жинауды, сұрыптауды және тасымалдауды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері төлем алушы мәртебесін алу үшін:
1) құқық қабілеттілігіне (заңды тұлғалар үшін) және азаматтық әрекет қабілеттілігіне (жеке кәсіпкер үшін) ие болуға және өз қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыруы;
2) банкроттық, қаржы-шаруашылық қызметті тарату және (немесе) тоқтата тұру рәсіміне жатпауы;
3) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның рұқсаттар мен хабарламаларының мемлекеттік электрондық тізілімінде болуы;

4) иметь в наличии не менее 1 (одной) единицы:
специально оборудованного в соответствии с Экологическим кодексом Республики Казахстан, приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-331/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21934) и приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867) места временного складирования отходов (площадка, склад, хранилище, база);места сбора отходов (стационарный приемный пункт), расположенного в жилой, и (или) общественной (общественно-деловой) и (или) пригородной и (или) рекреационной зонах и (или) в зонах инженерной и транспортной инфраструктур;
автомобильного транспорта, предназначенного для перевозки грузов;
весового оборудования с действующим сертификатом о поверке, выданным в соответствии с законом Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений".
12. Субъект предпринимательства, осуществляющий сбор, сортировку и транспортировку отходов, не использует:
1) места сбора и временного складирования отходов (площадка, склад, хранилище, контейнер, фандомат), техники, оборудования, складских и производственных помещений, баз и других объектов, которые принадлежат на праве собственности и (или) другом законном праве:
специализированным организациям, осуществляющим деятельность в рамках статьи 367 Кодекса и приказа исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 28 декабря 2021 года № 508 "Об утверждении правил управления коммунальными отходами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26341);
субъектам предпринимательства, исполняющим расширенные обязательства производителей (импортеров) способом, предусмотренным подпунктом 1) пункта 2 статьи 386 Кодекса.
2) места сбора (стационарный приемный пункт, фандомат), и временного складирования отходов (площадка, склад, хранилище, контейнер), технику, оборудование за исключением весового, складские и производственные помещения, базы и другие производственные объекты, заявленные субъектами предпринимательства, которым подтверждены документы согласно пунктам 19, 63, 96 настоящих Правил в информационной системе 1;

4) кемінде 1 (бір) бірліктің болуы қажет:
Қазақстан Республикасының Экология кодексіне, "Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21934 болып тіркелген), және "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген) сәйкес арнайы жабдықталған қалдықтарды уақытша жинау орындары (алаң, қойма, сақтау орны, база); тұрғын және (немесе) қоғамдық (қоғамдық-іскерлік) және (немесе) қала маңындағы және (немесе) рекреациялық аймақтарда және (немесе) инженерлік және көлік инфрақұрылымдары аймақтарында орналасқан қалдықтарды жинау орындары (стационарлық қабылдау пункті);
жүктерді тасымалдауға арналған автомобиль көлігі;
Қазақстан Республикасының "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" заңына сәйкес берілген қолданыстағы салыстырып тексеру туралы сертификаты бар таразы жабдығы.
12. Қалдықтарды жинауды, сұрыптауды және тасымалдауды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектісі пайдаланбайды:
1) қалдықтарды жинау және уақытша жинау орындары (алаң, сақтау орны, қойма, контейнер, фандомат), техниканы, жабдықты, қойма және өндірістік ғимараттарды, базаларды және меншік құқығында және (немесе) басқа да заңды құқықта тиесілі басқа да объектілерді:
Кодекстің 367-бабы және "Коммуналдық қалдықтарды басқару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 508 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26341 болып тіркелген) шеңберінде қызметін жүзеге асыратын мамандандырылған ұйымдарға;
Кодекстің 386-бабы 2 тармағының 1) тармақшасында көзделген тәсілмен өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерін орындайтын кәсіпкерлік субъектілеріне.
2) осы Қағидалардың 19, 63, 96-тармақтарына сәйкес құжаттары 1 ақпараттық жүйесінде расталған кәсіпкерлік субъектілері мәлімдеген таразы, қойма және өндірістік үй-жайларды, базаларды және басқа да өндірістік объектілерді қоспағанда, қалдықтарды жинау (стационарлық қабылдау пункті, фандомат) және уақытша жинау орындары (алаң, сақтау орны, қойма, контейнер), техника, жабдық;

3) весовое оборудование с истекшим сроком действия сертификата о поверке.
13. При регистрации в информационной системе 1, субъекты предпринимательства, осуществляющие деятельность по сбору, сортировке и транспортировке отходов, заполняют заявку, паспорт субъекта предпринимательства и анкету (осуществляющего деятельность по сбору, сортировке и транспортировке отходов) по установленной форме согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам, с приложением следующих документов (копий):
1) о государственной регистрации:
для юридического лица – справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, филиала (представительства);
для индивидуального предпринимателя – талон уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя;
2) сведения о включении в государственный электронный реестр разрешений и уведомлений уполномоченного органа в области охраны окружающей среды в соответствии со статьей 337 Кодекса;
3) список мест временного складирования (площадка, склад, хранилище, база), стационарных приемных пунктов, с указанием адреса, координат и фото производственных объектов (снаружи и изнутри), с приложением подтверждающих документов о праве собственности и (или) на ином законном праве на указанные объекты, соответствующие нормам Экологического кодекса Республики Казахстан, приказа и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-331/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21934) и приказа Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867), а также на другие объекты (контейнеры и другие) (при наличии), с приложением документов, подтверждающих разрешение на установку стационарных приемных пунктов и (или) контейнеров в местах их нахождения;
4) подтверждающих документов о праве собственности и (или) на ином законном праве на автомобильный транспорт для перевозки грузов, а также на иную технику и оборудование (гидравлический пресс, линии сортировки и другое) (при наличии);
5) подтверждающих документов о праве собственности и (или) на ином законном пользовании весового оборудования, с действующим сертификатом о поверке, выданным в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений";

3) тексеру туралы сертификаттың қолданылу мерзімі өткен таразы жабдығы.
13. Қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері 1 ақпараттық жүйеде тіркелу кезінде осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес белгіленген нысан бойынша өтінімді, кәсіпкерлік субъектісінің паспортын және сауалнаманы (қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын) мынадай құжаттарды (көшірмелерді) қоса бере отырып толтырады:
1) мемлекеттік тіркеу туралы:
заңды тұлға үшін – заңды тұлғаның, мемлекеттiк тiркеу (қайта тіркеу), филиалдың (өкiлдiктiң) туралы анықтама;
жеке кәсіпкер үшін – жеке кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарлама талоны;
2) Кодекстің 337-бабына сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның рұқсаттары мен хабарламаларының мемлекеттік электрондық тізіліміне енгізу туралы мәліметтер;
3) Қазақстан Республикасының Экология кодексіне, "Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21934 болып тіркелген), және "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген) сәйкес келетін көрсетілген объектілерге меншік құқығы және (немесе) өзге де заңды құқығы туралы растайтын құжаттарды қоса бере отырып, өндірістік объектілердің мекенжайын, координаттарын және фотосуретін (сыртынан және ішінен) көрсете отырып, уақытша қоймалау орындарының (алаң, сақтау орны, қойма, база), стационарлық қабылдау пункттерінің тізімі, сондай-ақ басқа объектілерге (контейнерлерге және басқаларға) (бар болса), олар орналасқан жерлерде стационарлық қабылдау пункттерін және (немесе) контейнерлерді орнатуға рұқсатты растайтын құжатпен қоса беріледі;
4) жүктерді тасымалдау үшін автомобиль көлігіне, сондай-ақ өзге де техника мен жабдыққа (гидравликалық пресс, сұрыптау желілері және басқалар) (бар болса) меншік құқығы және (немесе) өзге де заңды құқығы туралы растайтын құжаттар;
5) "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес берілген қолданыстағы салыстырып тексеру туралы сертификаты бар таразы жабдығына меншік құқығы және (немесе) өзге де заңды пайдалану туралы растайтын құжаттарды;

6) договоры с физическими и (или) юридическими лицами на вывоз отходов (при наличии);
14. Оператор в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты поступления документов рассматривает, на:
1) наличие полного пакета документов, предусмотренных пунктом 13 настоящих Правил;
2) корректное заполнение заявки, в соответствии с настоящими Правилами;
3) соответствие представленных документов настоящим Правилам;
4) соответствие сведений, указанных в заявке, сведениям в приложенных документах;
5) читаемость приложенных документов.
15. Датой поступления заявки оператору является дата подписания субъектом предпринимательства в информационной системе 1 заявки посредством электронной цифровой подписи.
16. В случае представления неполного пакета документов и (или) их нечитаемости, оператор в течение 3 (трех) рабочих дней после поступления заявки, отклоняет заявку с указанием непредставленных и (или) нечитаемых документов.
17. Основаниями для отклонения заявки оператором в информационной системе 1 являются:
1) несоответствие пункту 14 настоящих Правил;
2) несоответствия сведений в заявке и (или) документах в информационной системе 1, определенные уполномоченным представителем оператора по результатам выезда;
3) отказ субъекта предпринимательства в подписании отчета по результатам выезда уполномоченного представителя оператора;
4) отсутствие в информационной системе 1 подтверждения в допуске к производственному объекту субъекта предпринимательства по сбору, сортировке и транспортировке отходов, уполномоченного представителя оператора;
5) отсутствие подтверждения в допуске к производственному объекту субъекта предпринимательства, уполномоченного представителя оператора по прибытии уполномоченного представителя оператора на производственный объект;
6) некорректное заполнение и (или) неподписание заявления о присоединении в сроки, установленные настоящими Правилами;
7) предоставление в информационной системе 1 списка мест временного складирования (площадка, склад, хранилище, база), мест сбора отходов (стационарный приемный пункт), оборудования, за исключением весового, заявленных субъектами предпринимательства, которым подтверждены документы согласно пунктам 19, 63, 96 настоящих Правил в информационной системе 1.
18. Отклонение заявок по основаниям, предусмотренным пунктом 17 настоящих Правил не препятствует повторной подаче заявки субъектом предпринимательства при условии устранения выявленных замечаний.
При отклонении заявки оператором по основаниям, предусмотренным подпунктами 2), 3) и 5) пункта 17 настоящих Правил, заявка подается повторно не ранее 30 (тридцати) календарных дней с даты отклонения заявки оператором в информационной системе 1, срок рассмотрения повторной заявки исчисляются заново.

6) жеке және (немесе) заңды тұлғалармен қалдықтарды әкетуге арналған шарттар (бар болса).
14. Оператор құжаттар келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде:
1) осы Қағидалардың 13-тармағында көзделген құжаттардың толық топтамасының болуын;
2) осы Қағидаларға сәйкес өтінімді дұрыс толтырылуын;
3) ұсынылған құжаттардың осы Қағидаларға сәйкестігі;
4) өтінімде көрсетілген мәліметтердің қоса берілген құжаттардағы мәліметтерге сәйкестігін;
5) қоса берілген құжаттардың оқылуын қарастырады.
15. Операторға өтінімнің келіп түскен күні кәсіпкерлік субъектісінің электрондық цифрлық қолтаңба арқылы өтінімнің 1 ақпараттық жүйесінде қол қойған күні болып табылады.
16. Құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған және (немесе) олар оқылмаған жағдайда оператор өтінім келіп түскеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұсынылмаған және (немесе) оқылмайтын құжаттарды көрсете отырып, өтінімді қабылдамайды.
17. Оператордың 1 ақпараттық жүйеде өтінімді қабылдамауы үшін:
1) осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес келмеуі;
2) шығудың нәтижелері бойынша оператордың уәкілетті өкілі айқындаған 1-ақпараттық жүйедегі өтінімдегі және (немесе) құжаттардағы мәліметтердің сәйкес келмеуі;
3) кәсіпкерлік субъектісінің оператордың уәкілетті өкілінің бару нәтижелері бойынша есепке қол қоюдан бас тартуы;
4) 1 ақпараттық жүйеде кәсіпкерлік субъектісінің қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі өндірістік объектісіне рұқсатта оператордың уәкілетті өкілінің растамасының болмауы;
5) кәсіпкерлік субъектісінің өндірістік объектісіне оператордың уәкілетті өкілін өндірістік объектіге келгеннен кейін өндірістік объектіге жіберуде растаудың болмауы;
6) осы Қағидаларда белгіленген мерзімдерде қосылу туралы өтінішті дұрыс толтырмау және (немесе) оған қол қоймау;
7) осы Қағидалардың 19, 63, 96-тармақтарына сәйкес құжаттары 1 ақпараттық жүйесінде расталған кәсіпкерлік субъектілері мәлімдеген таразы, қойма және өндірістік ғимараттар, базалар және басқа да өндірістік объектілерді қоспағанда ақпараттық жүйеде 1 уақытша сақтау орындарының (алаң, қойма, қойма, база), қалдықтарды жинау орындарының (стационарлық қабылдау пункті), жабдықтардың тізімін ұсыну негіз болып табылады.
18. Осы Қағидалардың 17-тармағында көзделген негіздер бойынша өтінімдерді қабылдамау анықталған ескертулер жойылған жағдайда кәсіпкерлік субъектісінің өтінімді қайта беруіне кедергі болмайды.
Осы Қағидалардың 17-тармағының 2), 3) және 5) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша оператор өтінімді қабылдамаған кезде, өтінімді оператор 1 ақпараттық жүйесінде өтінімді қабылдамаған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей қайта береді, қайта өтінімді қарау мерзімі қайтадан есептеледі.

19. В случае одобрения оператором соответствия представленных документов, оператор уведомляет в информационной системе 1 о дате выезда к субъекту предпринимательства, с посещением производственных объектов по сбору, сортировке и транспортировке отходов, в целях установления соответствия или несоответствия деятельности субъекта предпринимательства сведениям, документам и другим нормам, установленным настоящими Правилами, размещенным в информационной системе 1.
Выезд уполномоченного представителя оператора к субъекту предпринимательства, с посещением производственных объектов по сбору, сортировке и транспортировке отходов, осуществляется в течение 40 (сорока) рабочих дней с даты подтверждения оператором соответствия нормам, установленным пунктами 11, 12 и 13 настоящих Правил.
20. При поступлении от оператора уведомления об осуществлении выезда с указанием периода посещения, субъект предпринимательства по сбору, сортировке и транспортировке отходов, в течение рабочего дня, следующего за днем получения уведомления от оператора, подтверждает допуск к производственным объектам по сбору, сортировке, транспортировке и отходов. В случае отсутствия в информационной системе 1 подтверждения от субъекта предпринимательства в допуске оператора к производственному объекту в течение рабочего дня, следующего за днем получения уведомления от оператора, заявка отклоняется оператором в информационной системе 1."
21. В случае отказа субъекта предпринимательства в допуске уполномоченного представителя оператора на производственный объект по сбору, сортировке и транспортировке отходов при прибытии представителя оператора на производственный объект и несоответствия сведений, указанных в представленных документах к заявке, сведениям, установленным уполномоченным представителем оператора по результатам выезда, заявка отклоняется оператором в информационной системе 1.
22. По результатам выезда уполномоченного представителя оператора, в день осуществления выезда на производственный объект составляется отчет, согласно установленной форме, предусмотренной приложением 7 к Пояснениям, подписываемый уполномоченным представителем оператора и субъектом предпринимательства по сбору, сортировке и транспортировке отходов. В случае отказа субъектом предпринимательства по сбору, сортировке и транспортировке отходов подписывать отчет, заявка отклоняется оператором в информационной системе 1.
23. При соответствии представленных документов заявленному виду деятельности, установленных при посещении производственного объекта по сбору, сортировке и транспортировке отходов, оператор в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты посещения производственного объекта по сбору, сортировке и транспортировке отходов одобряет заявку субъекта предпринимательства в информационной системе 1.

19. Оператор ұсынылған құжаттардың сәйкестігін мақұлдаған жағдайда, оператор 1 ақпараттық жүйесінде орналастырылған мәліметтерге, құжаттарға және осы Қағидаларда белгіленген басқа да нормаларға кәсіпкерлік субъектісі қызметінің сәйкестігін немесе сәйкестігін анықтау мақсатында қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі өндірістік объектілерге бара отырып, кәсіпкерлік субъектісіне бару күні туралы 1 ақпараттық жүйесінде хабарлайды.
Оператордың уәкілетті өкілінің кәсіпкерлік субъектісіне қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі өндірістік объектілерге баруы осы Қағидалардың 11, 12 және 13-тармақтарында белгіленген нормаларға сәйкестігін растаған күннен бастап 40 (қырық) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
20. Оператордан келу кезеңін көрсете отырып, шығуды жүзеге асыру туралы хабарлама келіп түскен кезде қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі кәсіпкерлік субъектісі оператордан хабарлама алған күннен кейінгі жұмыс күн ішінде қалдықтарды жинау, сұрыптау, тасымалдау бойынша өндірістік объектілерге жіберуді растайды. 1 ақпараттық жүйесінде оператордан хабарлама алған күннен кейінгі жұмыс күн ішінде операторды өндірістік объектіге жіберуде кәсіпкерлік субъектісінен растау болмаған жағдайда, оператор өтінімді 1 ақпараттық жүйесінде қабылдамайды.
21. Кәсіпкерлік субъектісі оператордың уәкілетті өкілін өндірістік объектіге келген кезде қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі өндірістік объектіге жіберуден бас тартқан және ұсынылған құжаттарда көрсетілген мәліметтер өтінімге, шығу нәтижелері бойынша оператордың уәкілетті өкілі белгілеген мәліметтерге сәйкес келмеген жағдайда, өтінімді оператор 1 ақпараттық жүйесінде қабылдамайды.
22. Оператордың уәкілетті өкілінің шығу нәтижелері бойынша өндірістік объектіге шығу жүзеге асырылған күні Түсіндірмелерге 7-қосымшада көзделген белгіленген нысанға сәйкес оператордың уәкілетті өкілі және қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау бойынша кәсіпкерлік субъектісі қол қоятын есеп жасалады. Қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі кәсіпкерлік субъектілері есепке қол қоюдан бас тартқан жағдайда, оператормен 1 ақпараттық жүйесінде өтінімді қабылдамайды.
23. Ұсынылған құжаттар қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі өндірістік объектіге барған кезде белгіленген мәлімделген қызмет түріне сәйкес келген кезде оператор қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі өндірістік объектіге барған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде кәсіпкерлік субъектісінің өтінімін 1 ақпараттық жүйесіндегі мақұлдайды.

24. После одобрения в информационной системе 1 формируется заявление о присоединении по установленной форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, заполняемое и подписываемое субъектом предпринимательства посредством электронной цифровой подписи, не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты формирования заявления о присоединении. В случае некорректного заполнения и неподписания заявления о присоединении в установленные сроки, заявка подлежит отклонению.
25. Типовой договор по установленной форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, считается заключенным после согласования оператором подписанного субъектом предпринимательства заявления в информационной системе 1. Рассмотрение заявления оператором осуществляется в срок 1 (одного) рабочего дня.
После заключения типового договора, субъект предпринимательства приобретает статус получателя выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов. В период действия типового договора получатель выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов, осуществляет все действия в рамках получения выплат, исключительно через информационную систему 1, согласно настоящим Правилам и Пояснениям.
26. Отражение сведений о сборе отходов в информационной системе 1 осуществляется получателем выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов в течение 1 (одного) дня с момента совершения операции по сбору, сортировке и транспортировке отходов, с оформлением приходного ордера запасов, в соответствии с приложением 25 к Приказу об утверждении форм первичных учетных документов, для каждой операции, подписанного электронной цифровой подписью:
1) от образователей, зарегистрированных в информационной системе 1;
2) от образователей с мест сбора (стационарные приемные пункты и (или) контейнеры), указанных в анкетных данных получателя выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов при подаче заявки на заключение типового договора, в том числе изменения, вносимые в анкетные данные.
27. Выплаты за сбор, сортировку и транспортировку отходов получателю выплат не осуществляются с полигонов твердых бытовых отходов, мусоросортировочных комплексов (объектов) и мест или контейнеров, установленных в рамках централизованной системы сбора твердых бытовых отходов в соответствии со статьей 367 Кодекса.
28. Сбор отходов от образователей, зарегистрированных в информационной системе 1, осуществляется по заявке образователей на передачу отходов, при условии нахождения в пределах административных границ села, поселка, района в городе, города, района получателя выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов и соблюдения образователем следующих норм:

24. Осы Қағидаларға 4-қосымшаға 1 ақпараттық жүйесінде мақұлданғаннан кейін сәйкес белгіленген нысан бойынша кәсіпкерлік субъектісі толтыратын және қол қоятын қосылу туралы өтінішті электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қалыптастыру күнінен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей қосылу туралы өтініш қалыптастырылады. Қосылу туралы өтініш белгіленген мерзімде дұрыс толтырылмаған және қол қойылмаған жағдайда, өтінім қабылданбайды.
25. Осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша үлгілік шарт кәсіпкерлік субъектісі қол қойған өтінішті оператор 1 ақпараттық жүйесінде келіскеннен кейін жасалған болып есептеледі. Оператордың өтінішті қарау 1 (бір) жұмыс күнінде жүзеге асырылады.
Үлгілік шарт жасалғаннан кейін кәсіпкерлік субъектісі қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушы мәртебесіне ие болады. Үлгілік шарттың қолданылу кезеңінде қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушы төлемдерді алу шеңберінде барлық іс-қимылдарды тек қана осы Қағидалар мен Түсіндірмелерге 1 ақпараттық жүйесі арқылы жүзеге асырады.
26. Ақпараттық жүйеде қалдықтарды жинау туралы мәліметтерді көрсетуді әрбір операция үшін Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушы қорлардың кіріс ордерін ресімдей отырып, қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі операция жасалған кезден бастап 1 (бір) күн ішінде жүзеге асырады және электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған:
1) 1 ақпараттық жүйесінде тіркелген қалдық түзушілерден;
2) үлгілік шарт, оның ішінде сауалнамалық деректерге енгізілетін өзгерістер жасасуға өтінім беру кезінде қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушының сауалнамалық деректерінде көрсетілген жинау орындарынан (стационарлық қабылдау пункттері және (немесе) контейнерлер) қалдық түзушілерден.
27. Қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдер Кодекстің 367-бабына сәйкес қатты тұрмыстық қалдықтарды жинаудың орталықтандырылған жүйесі шеңберінде белгіленген қатты тұрмыстық қалдықтар полигондарынан, қоқыс сұрыптау кешендерінен (объектілерінен) және орындардан немесе контейнерлерден алушыға төленбейді.
28. 1 ақпараттық жүйесінде тіркелген қалдық түзушілерден қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушы ауылдың, кенттің, қаладағы ауданның, қаланың, ауданның әкімшілік шекаралары шегінде болған және қалдық түзушілердің қалдықтарды беруге арналған өтінімі бойынша қалдық түзуші мынадай нормаларды сақтаған жағдайда жүзеге асырылады:

1) осуществлять очищение и сортировку накопленных отходов раздельно по каждому виду отходов упаковки (стеклянная, бумажная и картонная, полимерная, из комбинированных материалов);
2) минимальная масса отходов упаковки для подачи заявки на передачу отходов:
для физических лиц – не менее 10 (десяти) килограмм для каждого вида отходов упаковки;
для юридических лиц и индивидуальных предпринимателей – не менее 30 (тридцати) килограмм для каждого вида отходов упаковки;
3) отходы упаковки чистые и сухие, не содержат жидкость, остатки пищи, пищевые отходы, ткань, фольгу, мультифоры, а также не парафинированные, не битумированные, не промасленные, не гуммированные, не металлизированные, не пропитаны химическими веществами, с сургучом, не наждачными, не прелыми и не горелыми;
4) отходы образованы в результате жизнедеятельности или в ходе осуществления им коммерческой и (или) хозяйственной деятельности (в качестве индивидуального предпринимателя или юридического лица), и не приобретены по любым основаниям у сторонних субъектов предпринимательства, осуществляющих деятельность по управлению отходами и (или) на полигонах твердых бытовых отходов в соответствии со статьей 348 Кодекса.
29. Получатель выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов самостоятельно выбирает образователя. В случае несоответствия отходов образователя нормам пункта 28 настоящих Правил, получатель выплат за сбор, сортировку и транспортировку отказывает в вывозе отходов, а образователь, по требованию получателя выплат за сбор, сортировку и транспортировку, возмещает транспортные расходы получателю выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов, понесенные при осуществлении выезда к образователю. Взаимоотношения между образователем и получателем выплат за сбор, сортировку и транспортировку по вопросам передачи отходов, условия погрузки, разгрузки, подъема и спуска на этажи, порядок взвешивания и условия оплаты, а также порядок возмещения транспортных расходов регулируются образователем и получателем выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов самостоятельно.
30. Образователь – физическое лицо при передаче отходов, подписывает документы посредством введения кодов в мобильном приложении информационной системе 1, передаваемых через короткое текстовое сообщение (далее – SMS), образователь – юридическое лицо или индивидуальный предприниматель при передаче отходов, подписывает посредством электронной цифровой подписи.
31. Сбор отходов с мест сбора (стационарные приемные пункты и (или) контейнеры) осуществляется получателем выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов в следующем порядке:

1) жинақталған қалдықтарды қаптама қалдықтарының әрбір түрі (шыны, қағаз және картон, полимер, аралас материалдардан) бойынша бөлек тазартуды және сұрыптауды жүзеге асыру;
2) қалдықтарды беруге өтінім беру үшін қаптама қалдықтарының ең аз массасы:
жеке тұлғалар үшін - қаптама қалдықтарының әрбір түрі үшін кемінде 10 (он) килограмм;
заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлер үшін – қаптама қалдықтарының әрбір түрі үшін кемінде 30 (отыз) килограмм;
3) қаптама қалдықтары таза және құрғақ, құрамында сұйықтық, тамақ қалдықтары, мата, фольга, мультифорлар жоқ, сондай-ақ парафинделмеген, битумдалмаған, майланбаған, гуммирленбеген, металдандырылмаған, химиялық заттармен сіңдірілмеген, зығырланбаған, сынбаған және күйдірілмеген;
4) тіршілік әрекетінің нәтижесінде немесе оның коммерциялық және (немесе) шаруашылық қызметті жүзеге асыру барысында (дара кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде) түзілген және Кодекстің 348-бабына сәйкес қалдықтарды басқару жөніндегі қызметті және (немесе) қатты тұрмыстық қалдықтар полигондарында жүзеге асыратын бөгде кәсіпкерлік субъектілерінен кез келген негіздер бойынша сатып алынбаған қалдықтар.
29. Қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлем алушы қалдық түзушіні өзі таңдайды. Қалдық түзушінің қалдықтары осы Қағидалардың 28-тармағының нормаларына сәйкес келмеген жағдайда, жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушы қалдықтарды әкетуден бас тартады, ал қалдық түзуші жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушының талабы бойынша қалдық түзушіге баруды жүзеге асыру кезіндегі қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушыға көлік шығындарын өтейді. Қалдықтарды беру мәселелері бойынша жинағаны, сұрыптағаны және тасымалдағаны үшін қалдық түзуші мен төлем алушы арасындағы өзара қарым-қатынасты, тиеу, түсіру, қабаттарға көтеру және түсіру шарттарын, өлшеу тәртібі мен төлем шарттарын, сондай-ақ көлік шығындарын өтеу тәртібін қалдық түзушімен және қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушымен дербес реттеледі.
30. Қалдық түзуші - жеке тұлға қалдықтарды беру кезінде қысқа мәтіндік хабарлама (бұдан әрі – SMS) арқылы берілетін 1 ақпараттық жүйесінің мобильді қосымшасында кодтарды енгізу арқылы құжаттарға қол қояды, қалдық түзуші - заңды тұлға немесе қалдықтарды беру кезінде жеке кәсіпкер, электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қояды.
31. Қалдықтарды жинау орындарынан (стационарлық қабылдау пункттерінен және (немесе) контейнерлерден) жинауды қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушы мынадай тәртіппен жүзеге асырады:

1) в информационной системе 1 выписывается транспортный лист, в соответствии с приложением 1 к Пояснениям;
2) собранные отходы взвешиваются на поверенном весовом оборудовании;
3) по результатам взвешивания в информационной системе 1 заполняется приходный ордер запасов, в соответствии с приложением 25 к приказу об утверждении форм первичных учетных документов;
4) приходный ордер запасов подписывается посредством электронной цифровой подписи.
32. Получатель выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов по мере сбора, сортировки отходов для реализации их на подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, размещает в информационной системе 1 объявление о продаже собранных и сортированных отходов с указанием цены за 1 (одну) тонну отходов, для последующего заключения договора поставки отходов, согласно приложению 2 к Пояснениям, с получателем выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов. Срок действия объявления 30 (тридцать) календарных дней с даты размещения в информационной системе 1.
Если по истечению указанного срока отходы не будут реализованы, объявление перемещается в архив информационной системы 1. Объявления на отходы размещается, исключительно при их наличии у получателя выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов.
В случае необходимости объявления отзывается и корректируется до заключения договора поставки отходов, согласно приложению 2 к Пояснениям, с получателем выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов.
33. Получатели выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов оставляют отзыв на объявление с согласием на покупку отходов по указанной цене либо предлагают свою цену, а также указывают адрес доставки отходов.
34. После согласования цены в информационной системе 1 заключается договор поставки отходов, согласно приложению 2 к Пояснениям, между получателем выплат за сбор, сортировку, транспортировку и получателем выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, путем подписания сторонами посредством электронных цифровых подписей.
35. После подписания договора поставки отходов, согласно приложению 2 к Пояснениям, с получателем выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, отходы транспортируются с мест сбора и временного накопления отходов на производственные объекты по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизацию отходов, в соответствии с Пояснениями.

1) Түсіндірмелерге 1-қосымшаға сәйкес 1 ақпараттық жүйесінде көлік парағы жазылады;
2) жиналған қалдықтар тексерілген таразы жабдығында өлшенеді;
3) өлшеу нәтижелері бойынша 1 ақпараттық жүйесінде Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес қорлардың кіріс ордері толтырылады;
4) қорлардың кіріс ордері электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойылады.
32. Қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлем алушы қалдықтарды жинау, сұрыптау шамасына қарай қалдықтарды қайта пайдалануға дайындауға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға өткізу үшін, кейіннен Түсіндірмелерге 2-қосымшаға сәйкес қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындық үшін төлем алушымен қалдықтарды жеткізу шартын жасасу үшін 1 ақпараттық жүйеде 1 (бір) тонна қалдықтың бағасын көрсете отырып, жиналған және сұрыпталған қалдықтарды сату туралы хабарландыруды орналастырады. Хабарландырудың қолданылу мерзімі 1 ақпараттық жүйесінде орналастырылған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн.
Егер көрсетілген мерзім өткеннен кейін қалдықтар өткізілмесе, хабарландыру 1 ақпараттық жүйесінің мұрағатына көшіріледі. Қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушыда олар болған кезде ғана қалдықтарға арналған хабарландырулар орналастырылады.
Қажет болған жағдайда хабарландырулар қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындық үшін төлем алушымен Түсіндірмелерге 2-қосымшаға сәйкес қалдықтарды жеткізу шарты жасалғанға дейін кері қайтарылады және түзетіледі.
33. Қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдерді алушылар көрсетілген бағамен қалдықтарды сатып алуға келісе отырып, хабарландыруға пікір қалдырады не өз бағасын ұсынады, сондай-ақ қалдықтарды жеткізу мекенжайын көрсетеді.
34. Баға келісілгеннен кейін 1 ақпараттық жүйесінде Түсіндірмелерге 2-қосымшаға сәйкес қалдықтарды жинау, сұрыптау, тасымалдау үшін төлемдерді алушы мен қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдерді алушы арасында электрондық цифрлық қолтаңбалар арқылы тараптардың қол қоюы арқылы қалдықтарды жеткізу шарты жасалады.
35. Қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдерді алушымен Түсіндірмелерге 2-қосымшаға сәйкес қалдықтарды жеткізу шартына қол қойылғаннан кейін қалдықтарды жинау және уақытша жинақтау орындарынан қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) қайта пайдалануға дайындау жөніндегі өндірістік объектілерге Түсіндірмелерге сәйкес тасымалданады.

36. Транспортировка отходов на производственные объекты по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации организуется получателем выплат за сбор, сортировку, транспортировку отходов самостоятельно в соответствии с нормами Экологического кодекса Республики Казахстан, приказа Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 546 "Об утверждении Правил перевозок грузов автомобильным транспортом" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12463) и настоящих Правил.
Получатель выплат за сбор, сортировку, транспортировку отходов выбирает транспортировщика из числа зарегистрированных в информационной системе 1.
37. Для регистрации в информационной системе 1 транспортировщик предоставляет копии следующих документов:
1) водительское удостоверение, подтверждающее право на управление транспортными средствами категории "С" и (или) "СЕ" и (или) подкатегории "С1" и (или) подкатегории "С1Е";
2) свидетельство о регистрации грузового транспортного средства;
3) сведения о включении в государственный электронный реестр разрешений и уведомлений уполномоченного органа в области охраны окружающей среды в соответствии со статьей 337 Кодекса;
4) документ, подтверждающий трудовые или гражданско-правовые отношения водителя с субъектом предпринимательства, получившим талон о приеме уведомления субъектов предпринимательства в сфере управления отходами;
5) действующие документы, подтверждающие обязательное страхование гражданско-правовой ответственности водителя.
38. Оператор в течение 3 (трех) рабочих дней с даты поступления документов транспортировщика рассматривает, на:
1) наличие полного пакета документов, предусмотренных пунктом 37 настоящих Правил;
2) корректное заполнение заявки, в соответствии с настоящими Правилами;
3) соответствие представленных документов настоящим Правилам;
4) соответствие сведений, указанных в заявке, сведениям в приложенных документах;
5) читаемость приложенных документов.
39. Основаниями для отклонения регистрации оператором транспортировщика является несоответствие документов пункту 38 настоящих Правил.
40. При передаче отходов транспортировщику, транспортировщик подписывает документы в информационной системе 1 посредством введения кодов, передаваемых через SMS.
41. Отходы транспортируются с обязательным предварительным взвешиванием и оформлением в информационной системе 1 акта (актов) взвешивания, погрузки и передачи отходов, по установленной форме, согласно приложению 4 Пояснений, который подписывается посредством электронной цифровой подписи получателем выплат за сбор, сортировку, транспортировку отходов и транспортировщиком.

36. Қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі өндірістік объектілерге тасымалдауды Қазақстан Республикасы Экология кодексі, "Автомобиль көлігімен жүктерді тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 546 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12463 болып тіркелген) және осы Қағидалардың нормаларына сәйкес қалдықтарды жинау, сұрыптау, тасымалдау үшін төлемдерді алушы дербес ұйымдастырады.
Қалдықтарды жинау, сұрыптау, тасымалдау үшін төлем алушы, тасымалдаушыны 1 ақпараттық жүйесінде тіркелгендердің ішінен таңдайды.
37. Тасымалдаушы 1 ақпараттық жүйесіне тіркелу үшін мынадай құжаттардың көшірмелерін ұсынады:
1) "С" және (немесе) "СЕ" санатындағы және (немесе) "С1" кіші санатындағы және (немесе) "С1Е" кіші санатындағы көлік құралдарын басқару құқығын растайтын жүргізуші куәлігі;
2) жүк көлік құралын тіркеу туралы куәлік;
3) Кодекстің 337-бабына сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның рұқсаттары мен хабарламаларының мемлекеттік электрондық тізіліміне енгізу туралы мәліметтер;
4) жүргізушінің қалдықтарды басқару саласындағы кәсіпкерлік субъектілеріне хабарламаны қабылдау туралы талон алған кәсіпкерлік субъектісімен еңбек немесе азаматтық-құқықтық қатынастарын растайтын құжат;
5) жүргізушінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды растайтын қолданыстағы құжаттар.
38. Оператор тасымалдаушының құжаттары келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде:
1) осы Қағидалардың 37-тармағында көзделген құжаттардың толық топтамасының болуын;
2) осы Қағидаларға сәйкес өтінімді дұрыс толтыру;
3) ұсынылған құжаттардың осы Қағидаларға сәйкестігі;
4) өтінімде көрсетілген мәліметтердің қоса берілген құжаттардағы мәліметтерге сәйкестігі;
5) қоса берілген құжаттардың оқылымдылығы.
39. Тасымалдаушы операторының тіркеуден бас тартуы үшін осы Қағидалардың 38-тармағына сәйкес келмейтін құжаттар негіз болып табылады.
40. Тасымалдаушыға қалдықтарды беру кезінде тасымалдаушы 1 ақпараттық жүйесіндегі құжаттарға SMS арқылы берілетін кодтарды енгізу арқылы қол қояды.
41. Қалдықтарды жинау, сұрыптау, тасымалдау үшін төлемдерді алушы және тасымалдаушы электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қоятын Түсініктемелердің 4-қосымшасына сәйкес белгіленген нысан бойынша қалдықтарды өлшеу, тиеу және беру актісінің (актілерінің) 1 ақпараттық жүйесінде міндетті алдын ала өлшеп және ресімдей отырып тасымалданады.

42. При транспортировке отходов транспортировщиком используется мобильное приложение информационной системы 1, проводится контрольная фотофиксация в соответствии с Пояснениями, а также отслеживание движения автомобильного транспорта, осуществляющего транспортировку отходов, по данным спутниковых навигационных систем.
43. Отходы принимаются получателем выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов с оформлением в информационной системе 1 акта взвешивания, разгрузки и приема отходов, по установленной форме, согласно приложению 5 к Пояснениям, который подписывается получателем выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов посредством электронной цифровой подписи.
44. После проведения процедур, указанных в пункте 43 настоящих Правил, между получателем выплат за сбор, сортировку, транспортировку отходов и получателем выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, оформляется акт приема-передачи, по установленной форме, согласно приложению 3 к Пояснениям, в информационной системе 1 и подписывается сторонами посредством электронной цифровой подписи.
45. Получатель выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов, для получения выплат от оператора, 1 (один) раз по истечению каждого месяца, до 15 (пятнадцатого) числа следующего месяца, формирует в информационной системе 1 отчеты об осуществлении деятельности по сбору, сортировке и транспортировке отходов на объем (массу) отходов, реализованных каждому получателю выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов отдельно, по установленной форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам, с приложением электронных счетов-фактур на реализованные отходы. При этом, масса отходов, указанная в отчетах об осуществлении деятельности по сбору, сортировке и транспортировке отходов формируется из массы отходов, указываемых из актов приема-передачи, подписываемых в информационной системе 1 согласно пункту 44 настоящих Правил.
По истечению срока, указанного в настоящем пункте, отчет об осуществлении деятельности по сбору, сортировке и транспортировке отходов за отчетный период не подлежит принятию и рассмотрению оператором.
46. Оператор рассматривает каждый отчет об осуществлении деятельности по сбору, сортировке и транспортировке отходов в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты его подписания получателем выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов в информационной системе 1.

42. Тасымалдаушы қалдықтарды тасымалдау кезінде 1 ақпараттық жүйесінің мобильді қосымшасын пайдаланады, Түсініктемелерге сәйкес бақылау фотофиксациясын жүргізеді, сондай-ақ спутниктік навигациялық жүйелердің деректері бойынша қалдықтарды тасымалдауды жүзеге асыратын автомобиль көлігінің қозғалысын қадағалайды.
43. Қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдерді алушы Түсініктемелерге 5-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша ақпараттық жүйеде 1 қалдықтарды өлшеу, түсіру және қабылдау актісін ресімдей отырып қабылдайды, оған қайта пайдалануға дайындық, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) қалдықтарды кәдеге жарату үшін төлемдерді алушы электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қояды.
44. Осы Қағидалардың 43-тармағында көрсетілген рәсімдер жүргізілгеннен кейін қалдықтарды жинау, сұрыптау, тасымалдау үшін төлемдерді алушы мен қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдерді алушы арасында Түсініктемелердің 3-қосымшасына сәйкес белгіленген нысан бойынша 1 ақпараттық жүйесінде қабылдау-беру актісі ресімделеді және тараптар электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қояды.
45. Қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушы оператордан төлемдерді алу үшін әр ай өткеннен кейін 1 (бір) рет, келесі айдың 15 (он бесінші) күніне дейін 1 ақпараттық жүйеде осы Қағидалардың 9-қосымшасына сәйкес, белгіленген нысан бойынша қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратқаны үшін төлемдерді алушыларға, өткізілген қалдықтарға электрондық шот-фактураларды қоса бере отырып қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есептерді қалыптастырады. Бұл ретте, қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есептерде көрсетілген қалдықтардың массасы осы Қағидалардың 44-тармағына сәйкес 1-ақпараттық жүйеде қол қойылатын қабылдау-беру актілерінен көрсетілетін қалдықтардың массасынан қалыптастырылады.
Осы тармақта көрсетілген мерзім өткеннен кейін есепті кезеңде қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті оператор қабылдауға және қарауға жатпайды.
46. Оператор қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы әрбір есепті, алушы 1 ақпараттық жүйеде қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерге қол қойған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарайды.

При этом, подтверждение оператором каждого отчета об осуществлении деятельности по сбору, сортировке и транспортировке отходов и выплаты по ним осуществляются после рассмотрения и подтверждения оператором отчета об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов получателя выплат, которому были реализованы отходы в отчетном периоде в соответствии с пунктами 78 - 86 настоящих Правил.
47. При рассмотрении отчета об осуществлении деятельности по сбору, сортировке и транспортировке отходов в информационной системе 1, оператор исключает массу собранных, транспортированных и переданных на переработку отходов, из общей массы отходов, указанных в отчете, и направляет его на доработку один раз в следующих случаях:
1) при неисполнении и (или) ненадлежащем исполнении норм, предусмотренных Правилами и (или) Пояснений в части порядка осуществления транспортировки отходов до получателя выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов;
2) при отражении сведений об отходах, собранных в период несоответствия нормам, согласно пункту 53 настоящих Правил;
3) при отсутствии электронных счетов-фактур на реализованные отходы получателю за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов.
48. Подтверждению подлежат объемы отходов, которые собраны, транспортированы и переданы на переработку с соблюдением норм, предусмотренных Правилами и Пояснениями.
49. Получатель выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов в течении 3 (трех) рабочих дней с даты направления оператором в информационной системе 1 отчета об осуществлении деятельности по сбору, сортировке и транспортировке отходов на доработку, формирует новый отчет с учетом исключенной оператором массы отходов, при этом, формирование, подписание, рассмотрения отчета об осуществлении деятельности по сбору, сортировке и транспортировке отходов осуществляется в соответствии с пунктами 47 и 48 настоящих Правил, при этом отчет рассматривается согласно пункту 46 настоящих Правил.
50. Оператор отказывает в подтверждении (отклоняет) отчета об осуществлении деятельности по сбору, сортировке и транспортировке отходов, в случаях:
1) неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение норм настоящих Правил и Пояснений, за исключением норм, предусмотренных пунктом 47 настоящих Правил;

Бұл ретте, осы Қағидалардың 78-86-тармақтарына сәйкес, оператормен қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы әрбір есепті растауы және олар бойынша төлемдер, оператор есепті кезеңде қалдықтар өткізілген төлем алушының қалдықтарын қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті қарағаннан және растағаннан кейін жүзеге асырылады.
47. 1 ақпараттық жүйеде қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті қарау кезінде оператор есепте көрсетілген қалдықтардың жалпы массасынан жиналған, тасымалданған және қайта өңдеуге берілген қалдықтардың массасын алып тастайды және оны мынадай жағдайларда бір рет пысықтауға:
1) қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлем алушыға дейін қалдықтарды тасымалдауды жүзеге асыру тәртібі бөлігінде Қағидаларда көзделген нормалар орындалмаған және (немесе) тиісінше орындалмаған кезде;
2) осы Қағидалардың 53-тармағына сәйкес нормаларға сәйкес келмеген кезеңде жиналған қалдықтар туралы мәліметтер көрсетілген кезде;
3) қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындалғаны үшін алушыға өткізілген қалдықтарға электрондық шот-фактуралар болмаған кезде жібереді.
48. Қағидаларда және Түсініктемелерге көзделген нормаларды сақтай отырып жиналған, тасымалданған және қайта өңдеуге берілген қалдықтардың көлемі расталуға жатады.
49. Қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушы 1 ақпараттық жүйесінде оператор жіберген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қалдықтарды жинау, сұрыптау және пысықтауға тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті оператор алып тастаған қалдықтар массасын ескере отырып, жаңа есепті қалыптастырады, бұл ретте, қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті қалыптастыру, қол қою, қарау қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызмет осы Қағидалардың 47 және 48-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады, бұл ретте есеп осы Қағидалардың 46-тармағына сәйкес қаралады.
50. Оператор қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті келесі жағдайларда растаудан бас тартады (қабылдамайды):
1) осы Қағидалардың 47-тармағында көзделген нормаларды қоспағанда, осы Қағидалар мен Түсініктемелердің нормаларын орындамау және (немесе) тиісінше орындамау;

2) неподтверждения оператором отчета получателя выплат об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, которому получатель выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов реализовал отходы.
51. При подтверждении оператором в информационной системе 1 отчета об осуществлении деятельности по сбору, сортировке и транспортировке отходов, оператор производит выплаты в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты подтверждения отчета об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов.
52. Получателю выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов необходимо соответствовать нормам, предусмотренным пунктом 11 настоящих Правил на протяжении всего срока действия, заключенного между оператором и получателем выплат типового договора.
53. В случае установления оператором несоответствия нормам, предусмотренным пунктом 11 настоящих Правил, оператор в течение 2 (двух) рабочих дней с даты установления несоответствия, уведомляет о необходимости устранения несоответствия получателя выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов в срок не более 3 (трех) месяцев. Если по истечении 3 (трех) месяцев получатель выплат не подтвердит соответствие нормам, оператор в одностороннем порядке расторгает типовой договор.
При этом, масса собранных отходов в период несоответствия получателя выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов нормам, предусмотренным пунктом 11 настоящих Правил, не включается в массу отходов, указываемую в отчете об осуществлении деятельности по сбору, сортировке и транспортировке отходов в информационной системе 1.
После устранения несоответствий нормам, предусмотренным пунктом 11 настоящих Правил, получателем выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов в информационной системе 1 подается заявка на изменение сведений с приложением подтверждающих документов о соответствии нормам, установленным настоящими Правилами.
Заявка на изменение сведений подтверждается или отклоняется оператором в срок не более 5 (пяти) рабочих дней в информационной системе 1.
54. Получатель выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов при возникновении изменений в сведениях, указанных в паспорте или в анкете, подает заявку в информационной системе 1 на изменение сведений не позднее 3 (трех) рабочих дней с даты их возникновения, с приложением подтверждающих документов. При этом предыдущие сведения сохраняются как архивные и применяются к периоду, в котором они были актуальны.

2) оператор қалдықтарды жинауға, сұрыптауға және тасымалдауға арналған төлемдерді алушы қалдықтарды өткізген қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы төлемдерді алушының есебін растамаған жағдайларда.
51. Оператор 1 ақпараттық жүйесінде қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті растаған жағдайда оператор қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті растаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде төлемдер жүргізеді.
52. Қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушы оператор мен төлемдерді алушы арасында жасалған үлгілік шарттың қолданылу мерзімі ішінде осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген нормаларға сәйкес келуі қажет.
53. Оператор осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген нормаларға сәйкессіздікті анықтаған жағдайда, оператор сәйкессіздік анықталған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушының сәйкессіздігін 3 (үш) айдан аспайтын мерзімде жою қажеттігі туралы хабарлайды. Егер 3 (үш) ай өткеннен кейін төлем алушы нормаларға сәйкестігін растамаса, оператор үлгілік шартты біржақты тәртіппен бұзады.
Бұл ретте, қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушы осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген нормаларға сәйкес келмеген кезеңдегі жиналған қалдықтардың массасы 1 ақпараттық жүйесінде қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепте көрсетілген қалдықтардың массасына енгізілмейді.
Осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген нормаларға сәйкессіздіктер жойылғаннан кейін, 1 ақпараттық жүйесінде қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушы осы Қағидаларда белгіленген нормаларға сәйкестігі туралы растайтын құжаттарды қоса бере отырып, мәліметтерді өзгертуге өтінім береді.
Мәліметтерді өзгертуге арналған өтінімді оператор 1 ақпараттық жүйесінде 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде растайды немесе қабылдамайды.
54. Паспортта немесе сауалнамада көрсетілген мәліметтерде өзгерістер туындаған кезде қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушы растайтын құжаттарды қоса бере отырып, олар пайда болған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей мәліметтерді өзгертуге 1 ақпараттық жүйесінде өтінім береді. Бұл ретте алдыңғы мәліметтер мұрағат ретінде сақталады және олар өзекті болған кезеңге қолданылады.

В случае, если возникшие изменения приводят к несоответствию получателя выплат нормам, установленным пунктом 11 настоящих Правил, оператор осуществляет действия, предусмотренные пунктом 54 настоящих Правил.
В случае, если оператором установлено, что выплаты получателю выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов осуществлены в период несоответствия получателя нормам, установленным пунктом 11 настоящих Правил, оператор истребует такие суммы выплат.
Истребование оператором ранее выплаченных сумм осуществляется в следующем порядке:
1) оператор в течение 10 (десяти) рабочих дней, с даты установления несоответствия получателя выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов нормам, установленным пунктом 11 настоящих Правил, размещает в информационной системе 1, а также направляет посредством электронного документооборота и (или) электронной почты, а также мессенджеров (программа для мгновенного обмена текстовыми сообщениями, файлами и медиа между зарегистрированными пользователями через интернет), указанных при регистрации, уведомление об истребовании денежных средств, с указанием суммы подлежащей возврату;
2) получатель выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов, в срок до 10 (десяти) календарных дней выплачивает оператору требуемую сумму.
Параграф 3. Порядок выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов
55. Субъектам предпринимательства, осуществляющим подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, для приобретения статуса получателя выплат необходимо:
1) обладать правоспособностью (для юридических лиц) и гражданской дееспособностью (для индивидуальных предпринимателей) и осуществлять свою деятельность на территории Республики Казахстан;
2) не подлежать процедуре банкротства, ликвидации и (или) приостановлению финансово-хозяйственной деятельности;
3) состоять в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений уполномоченного органа в области охраны окружающей среды и (или) иметь лицензию на выполнение работ и оказание услуг в области охраны окружающей среды;
4) иметь на праве собственности и (или) ином законном праве производственный объект с необходимым оборудованием (техникой), предназначенным и позволяющим осуществлять подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию заявленных отходов;
5) иметь на праве собственности и (или) ином законном праве весовое оборудование с действующим сертификатом о поверке, выданным в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений", а также производственное помещение и (или) территорию для их размещения;

Егер туындаған өзгерістер төлем алушының осы Қағидалардың 11-тармағында белгіленген нормаларға сәйкес келмеуіне әкеп соқтырса, оператор осы Қағидалардың 54-тармағында көзделген әрекеттерді жүзеге асырады.
Егер оператор төлемдер алушымен осы Қағидалардың 11-тармағында белгіленген нормаларға сәйкес келмеген кезеңде жүзеге асырылғанын анықтаған жағдайда, оператор осындай төлем сомаларын қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушыдан талап етеді.
Оператордың бұрын төленген сомаларды талап етуі мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) оператор қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушының осы Қағидалардың 11-тармағында белгіленген нормаларға сәйкессіздігі анықталған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде 1 ақпараттық жүйесінде орналастырады, сондай-ақ тіркеу кезінде көрсетілген электрондық құжат айналымы және (немесе) электрондық пошта, сондай-ақ мессенджерлер (интернет арқылы тіркелген пайдаланушылар арасында мәтіндік хабарларды, файлдарды және медианы жедел алмасуға арналған бағдарлама) арқылы қайтарылуға жататын соманы көрсете отырып, ақша қаражатын талап ету туралы хабарлама жібереді;
2) қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлем алушы операторға қажетті соманы күнтізбелік 10 (он) күнге дейінгі мерзімде төлейді.
3-параграф. Қалдықтарды қайтадан пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау үшін төленетін төлемдердің тәртібі
55. Қалдықтарды қайтадан пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуды дайындауды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері төлем алушы мәртебесін алу үшін:
1) құқық қабілеттілігіне (заңды тұлғалар үшін) және азаматтық әрекет қабілеттілігіне (жеке кәсіпкер үшін) ие болуға және өз қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыруы;
2) банкроттық, қаржы-шаруашылық қызметті тарату және (немесе) тоқтата тұру рәсіміне жатпауы;
3) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның рұқсаттары мен хабарламаларының мемлекеттік электрондық тізілімінде болуға және (немесе) қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге лицензиясының болуы;
4) меншік құқығында және (немесе) өзге де заңды құқығында, мәлімделген қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға даярлауды жүзеге асыруға арналған және мүмкіндік беретін қажетті жабдығы (техникасы) бар өндірістік объектінің болуы;
5) меншік құқығында және (немесе) өзге де заңды құқығында, Қазақстан Республикасының "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" заңына сәйкес берілген қолданыстағы салыстырып тексеру туралы сертификаты бар таразы жабдықтың, сондай-ақ оларды орналастыру үшін өндірістік ғимараттың және (немесе) аумақтың болуы;

6) иметь технологический регламент, утвержденный первым руководителем (уполномоченным лицом) или уполномоченным органом субъекта предпринимательства, на деятельность по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, в котором отражаются все процессы по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов;
7) производить готовую продукцию в соответствии с документами по стандартизации предусмотренными требованиями Закона Республики Казахстан "О стандартизации".
56. Субъектами предпринимательства, осуществляющим подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, не используются:
1) техника, оборудование, складские и производственные помещения, территории, базы и другие производственные объекты, которые принадлежат на праве собственности и (или) другом законном праве:
специализированным организациям, осуществляющим сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов на полигонах, в рамках централизованной системы сбора твердых бытовых отходов в соответствии с требованиями статьи 367 Кодекса и приказа исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 28 декабря 2021 года № 508 "Об утверждении правил управления коммунальными отходами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26341);
субъектам предпринимательства, исполняющим расширенные обязательства производителей (импортеров) способом, предусмотренным подпунктом 1) пункта 2 статьи 386 Кодекса;
2) весовое оборудование с истекшим сроком действия сертификата о поверке;
3) техника, оборудование, за исключением весового, складские и производственные помещения, территории, базы и другие производственные объекты, заявленные субъектами предпринимательства, которым подтверждены документы согласно пунктам 24, 63, 96 настоящих Правил в информационной системе 1.
57. При регистрации в информационной системе 1 субъекты предпринимательства, осуществляющие деятельность по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, заполняют заявку, паспорт субъекта предпринимательства и анкету (осуществляющего деятельность по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов) по установленной форме согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам, с приложением следующих документов (копий):

6) қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі барлық процестер көрсетілген қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметке кәсіпкерлік субъектісінің бірінші басшысы (уәкілетті адам) немесе уәкілетті органы бекіткен технологиялық регламенттің болуы;
7) дайын өнімді "Стандарттау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарында көзделген стандарттау жөніндегі құжаттарға сәйкес өндіру.
56. Қалдықтарды қайта пайдалануға дайындауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері:
1) меншік құқығында және (немесе) басқа да заңды құқықта тиесілі техника, жабдық, қойма және өндірістік ғимараттар, аумақтар, базалар және басқа да өндірістік объектілер:
Кодекстің 367-бабының талаптарына және "Коммуналдық қалдықтарды басқару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 508 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26341 болып тіркелген) сәйкес қатты тұрмыстық қалдықтарды жинаудың орталықтандырылған жүйесі шеңберінде полигондарда қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, сұрыптауды және көмуді жүзеге асыратын мамандандырылған ұйымдарға;
Кодекстің 386-бабы 2 тармағының 1) тармақшасында көзделген тәсілмен өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерін орындайтын кәсіпкерлік субъектілеріне;
2) тексеру туралы сертификаттың мерзімі өткен таразылық жабдық;
3) 1 ақпараттық жүйесінде осы Қағидалардың 24, 63, 96-тармақтарына сәйкес құжаттары расталған кәсіпкерлік субъектілері мәлімдеген таразы, қойма және өндірістік ғимараттарды, аумақтарды, базаларды және басқа да өндірістік объектілерді қоспағанда, техника, жабдық пайдаланбайды.
57. Қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері 1 ақпараттық жүйесінде тіркелген кезде осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес белгіленген нысан бойынша өтінімді, кәсіпкерлік субъектісінің паспортын және сауалнаманы (қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын) мынадай құжаттарды (көшірмелерді) қоса бере отырып толтырады:

1) о государственной регистрации:
для юридического лица - справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, филиала (представительства);
для индивидуального предпринимателя - талон уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя;
2) сведения о включении в государственный электронный реестр разрешений и уведомлений уполномоченного органа в области охраны окружающей среды и (или) лицензии на выполнение работ и оказание услуг в области охраны окружающей среды по соответствующему подвиду деятельности в соответствии со статьями 337 и 336 Кодекса;
3) список оборудования для подготовки к повторному использованию, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов (инвентаризационная опись основных средств, фото производственного объекта снаружи и изнутри) с приложением подтверждающих документов о праве собственности и (или) на ином законном праве на него;
4) подтверждающих документов о праве собственности и (или) на ином законном праве весового оборудования, с действующим сертификатом о поверке, в соответствии с законом Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений";
5) утвержденный первым руководителем (уполномоченным лицом) или уполномоченным органом субъекта предпринимательства технологический регламент на деятельность по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, в котором отражаются все процессы по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, с приложением:
документов о вводе в эксплуатацию производственного объекта, на котором осуществляется деятельность по повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизацию отходов;
действующего экологического разрешения на воздействие и (или) декларации о воздействии на окружающую среду и (или) заключения о результатах скрининга воздействий намечаемой деятельности от уполномоченного органа с приложением проектной документации;
6) документ по стандартизации (национальный стандарт, стандарт организации), который устанавливает требования и характеристики, производимой продукции в результате переработки отходов.
58. Оператор в течение 10 (десять) рабочих дней с даты поступления документов рассматривает, на:
1) наличие полного пакета документов, предусмотренных пунктом 57 настоящих Правил;
2) корректное заполнение заявки, в соответствии с настоящими Правилами;
3) соответствие представленных документов нормам настоящих Правил;

1) мемлекеттік тіркеу туралы:
заңды тұлға үшін – заңды тұлғаның, мемлекеттiк тiркеу (қайта тіркеу), филиалдың (өкiлдiктiң) туралы анықтама;
жеке кәсіпкер үшін – жеке кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарлама талоны;
2) Кодекстің 336 және 337-баптарына сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның рұқсаттары мен хабарламаларының мемлекеттік электрондық тізілімінде болуы және (немесе) қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге лицензиясының болуы туралы мәліметтер;
3) меншік құқығы және (немесе) оған өзге де заңды құқығы туралы растайтын құжаттарды қоса бере отырып, қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға арналған жабдықтардың тізімі (негізгі құралдардың түгендеу тізімдемесі, өндірістік объектінің сыртқы және ішкі фотосуреті);
4) "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес берілген қолданыстағы салыстырып тексеру туралы сертификаты бар таразы жабдығына меншік құқығы және (немесе) өзге де заңды пайдалану туралы растайтын құжаттар;
5) қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындық жөніндегі барлық процестер көрсетілетін қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметке кәсіпкерлік субъектісінің бірінші басшысы (уәкілетті адам) немесе уәкілетті органы бекіткен технологиялық регламент, төмендегідей қосымшамен бірге:
қалдықтарды қайта пайдалану, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызмет жүзеге асырылатын өндірістік объектіні пайдалануға беру туралы құжаттар;
жобалық құжаттамаларымен бірге қоршаған ортаға әсер ету туралы декларацияның және (немесе) уәкілетті органнан белгіленетін қызметтің әсер ету скринингінің нәтижелері туралы қорытындының әсер етуіне қолданыстағы экологиялық рұқсат және (немесе) қоршаған ортаға әсер ету туралы декларация;
6) қалдықтарды қайта өңдеу нәтижесінде өндірілетін өнімнің талаптары мен сипаттамаларын белгілейтін стандарттау жөніндегі құжат (ұлттық стандарт, ұйым стандарты).
58. Оператор құжаттар келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде:
1) осы Қағидалардың 57-тармағында көзделген құжаттардың толық топтамасының болуын;
2) осы Қағидаларға сәйкес өтінімді дұрыс толтырылуын;
3) ұсынылған құжаттардың осы Қағидалардың нормаларына сәйкестігі;

4) соответствие сведений, указанных в заявке, сведениям в приложенных документах;
5) читаемость приложенных документов.
59. Датой поступления заявки оператору является дата подписания субъектом предпринимательства в информационной системе 1 заявки посредством электронной цифровой подписи.
60. В случае представления неполного и (или) нечитаемого пакета документов, оператор в течение 3 (три) рабочих дней, после поступления заявки отклоняет заявку с указанием списка непредставленных и (или) нечитаемых документов.
61. Основаниями для отклонения оператором заявки являются:
1) несоответствие пункту 58 настоящих Правил;
2) несоответствия сведений в заявке и (или) документах в информационной системе 1, определенные уполномоченным представителем оператора по результатам выезда, в том числе несоответствие заявки и (или) документов заявленному виду деятельности;
3) отказ субъекта предпринимательства в подписании отчета по результатам выезда уполномоченного представителя оператора;
4) отсутствие в информационной системе 1 подтверждения в допуске к производственному объекту субъекта предпринимательства по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживании и (или) утилизации отходов, уполномоченного представителя оператора;
5) отсутствие подтверждения в допуске к производственному объекту субъекта предпринимательства, уполномоченного представителя оператора по прибытии уполномоченного представителя оператора на производственный объект;
6) некорректное заполнение и (или) неподписание заявления присоединении в сроки, установленные настоящими Правилами;
7) предоставление в информационной системе 1 сведений о технике, оборудования, за исключением весового, складских и производственных помещений, территорий, баз и других производственный объектов, заявленных субъектом предпринимательства по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживания и (или) утилизацию отходов, которому подтверждены документы согласно пунктам 24, 63, 96 настоящих Правил в качестве соответствия нормам настоящих Правил.
62. Отклонение заявок по основаниям, предусмотренным пунктом 61 настоящих Правил не препятствует повторной подаче заявки субъектом предпринимательства при условии устранения выявленных замечаний.
При отклонении заявки оператором по основаниям, предусмотренным подпунктами 2), 3) и 5) пункта 61 настоящих Правил, заявка подается повторно не ранее 30 (тридцати) календарных дней с даты отклонения заявки оператором в информационной системе 1, срок рассмотрения повторной заявки исчисляются заново.

4) өтінімде көрсетілген мәліметтердің қоса берілген құжаттардағы мәліметтерге сәйкестігін;
5) қоса берілген құжаттардың оқылуын қарастырады.
59. Операторға өтінімнің келіп түскен күн кәсіпкерлік субъектісінің 1 ақпараттық жүйесінде электрондық цифрлық қолтаңба арқылы өтінімге қол қойған күні болып табылады.
60. Құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған және (немесе) олар оқылмаған жағдайда оператор өтінім келіп түскеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұсынылмаған және (немесе) оқылмайтын құжаттарды көрсете отырып, өтінімді қабылдамайды.
61. Оператордың 1 ақпараттық жүйеде өтінімді қабылдамауы үшін:
1) осы Қағидалардың 58-тармағына сәйкес келмеуі;
2) шығудың нәтижелері бойынша оператордың уәкілетті өкілі айқындаған 1 ақпараттық жүйедегі өтінімдегі және (немесе) құжаттардағы мәліметтердің сәйкес келмеуі, оның ішінде мәлімделген қызмет түріне өтінімнің және (немесе) құжаттардың сәйкес келмеуі;
3) кәсіпкерлік субъектісінің оператордың уәкілетті өкілінің бару нәтижелері бойынша есепке қол қоюдан бас тартуы;
4) 1 ақпараттық жүйеде кәсіпкерлік субъектісінің қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға даярлау жөніндегі өндірістік объектісіне рұқсатта оператордың уәкілетті өкілінің растамасының болмауы;
5) кәсіпкерлік субъектісінің өндірістік объектісіне оператордың уәкілетті өкілін өндірістік объектіге келгеннен кейін өндірістік объектіге жіберуде растаудың болмауы;
6) осы Қағидаларда белгіленген мерзімдерде қосылу туралы өтінішті дұрыс толтырмау және (немесе) оған қол қоймау;
7) осы Қағидалардың нормаларына сәйкестік ретінде осы Қағидалардың 24, 63 96-тармақтарына сәйкес құжаттары расталған қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау бойынша кәсіпкерлік субъектісі мәлімдеген таразы, қойма және өндірістік үй-жайларды, аумақтарды, базаларды және басқа да өндірістік объектілерді қоспағанда 1 ақпараттық жүйесінде техника мен жабдық туралы мәліметтерді ұсыну негіз болып табылады.
62. Осы Қағидалардың 61-тармағында көзделген негіздер бойынша өтінімдерді қабылдамау анықталған ескертулер жойылған жағдайда кәсіпкерлік субъектісінің өтінімді қайта беруіне кедергі болмайды.
Осы Қағидалардың 61-тармағының 2), 3) және 5) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша оператор өтінімді қабылдамаған кезде, өтінімді оператор 1 ақпараттық жүйесінде өтінімді қабылдамаған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей қайта береді, қайта өтінімді қарау мерзімі қайтадан есептеледі.

63. В случае одобрения оператором соответствия представленных документов, оператор уведомляет в информационной системе 1 о дате выезда к субъекту предпринимательства, с посещением производственных объектов по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, в целях установления соответствия или несоответствия деятельности субъекта предпринимательства сведениям, документам и другим нормам, установленным настоящими Правилами, размещенным в информационной системе 1.
64. Выезд уполномоченных представителей оператора к субъекту предпринимательства с посещением производственных объектов по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов осуществляется в течение 40 (сорока) рабочих дней с даты подтверждения соответствия пунктам 55, 56 и 57 настоящих Правил.
65. При поступлении от оператора уведомления об осуществлении выезда, субъект предпринимательства по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, в течение рабочего дня, следующего за днем получения уведомления от оператора, подтверждает допуск к производственным объектам по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов. В случае отсутствия в информационной системе 1 подтверждения от субъекта предпринимательства по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов в допуске оператора к производственному объекту в течение рабочего дня, следующего за днем получения уведомления от оператора, заявка отклоняется оператором в информационной системе 1.
66. В случае отказа субъекта предпринимательства в допуске, уполномоченного представителя оператора на производственный объект по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов при прибытии представителя оператора на производственный объект или несоответствия сведений, указанных в представленных документах к заявке, сведениям, установленным уполномоченным представителем оператора по результатам выезда, заявка отклоняется оператором в информационной системе 1.
67. По результатам выезда уполномоченного представителя оператора, в день осуществления выезда на производственный объект составляется отчет, согласно установленной форме, предусмотренной приложением 7 к Пояснениям, подписываемый уполномоченным представителем оператора и субъектом предпринимательства по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов. В случае отказа субъектом предпринимательства по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов подписывать отчет, заявка отклоняется оператором в информационной системе 1.

63. Оператор ұсынылған құжаттардың сәйкестігін мақұлдаған жағдайда, оператор 1 ақпараттық жүйеде кәсіпкерлік субъектісінің қызметіне белгіленген мәліметтерге, құжаттарға және басқа да нормаларға сәйкестігін немесе сәйкес еместігін анықтау мақсатында қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындық жөніндегі өндірістік объектілерге бара отырып, 1 ақпараттық жүйесінде орналастырылған осы Қағидаларға сай кәсіпкерлік субъектісіне баратын күні туралы хабарлайды.
64. Оператордың уәкілетті өкілдерінің қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі өндірістік объектілерге барып, кәсіпкерлік субъектісіне шығуы осы Қағидалардың 55, 56 және 57-тармақтарына сәйкестігі расталған күннен бастап 40 (қырық) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
65. Оператордан шығуды жүзеге асыру туралы хабарлама келіп түскен кезде қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі кәсіпкерлік субъектісі оператордан хабарлама алған күннен кейінгі жұмыс күн ішінде өндірістік объектілерге қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) қалдықтарды кәдеге жарату бойынша өндірістік объектілерге жіберуді растайды. 1 ақпараттық жүйесінде оператордан хабарлама алған күннен кейінгі жұмыс күн ішінде операторды өндірістік объектіге жіберуде қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі кәсіпкерлік субъектісінен растау болмаған жағдайда, оператор 1 ақпараттық жүйесінде өтінімді қабылдамайды.
66. Кәсіпкерлік субъектісі өндірістік объектіге қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) қалдықтарды кәдеге жаратуға дайындау бойынша өндірістік объектіге оператордың уәкілетті өкілін жіберуден бас тартқан немесе ұсынылған құжаттарда көрсетілген мәліметтер өтінімге, шығу нәтижелері бойынша оператордың уәкілетті өкілі белгілеген мәліметтерге сәйкес келмесе, оператор 1 ақпараттық жүйесінде өтінімді қабылдамайды.
67. Оператордың уәкілетті өкілінің шығу нәтижелері бойынша өндірістік объектіге шығу жүзеге асырылған күні Түсініктемелерге 7-қосымшада көзделген белгіленген нысанға сәйкес оператордың уәкілетті өкілі және кәсіпкерлік субъектісі қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау бойынша қол қоятын есеп жасалады. Кәсіпкерлік субъектілері қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау бойынша есепке қол қоюдан бас тартқан жағдайда, оператор 1 ақпараттық жүйесінде өтінімді қабылдамайды.

68. При соответствии представленных документов заявленному виду деятельности, подтвержденных при посещении производственного объекта, оператор в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты посещения последнего производственного объекта по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов одобряет заявку субъекта предпринимательства в информационной системе 1.
69. После одобрения в информационной системе 1 формируется заявление о присоединении по установленной форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, которое заполняется и подписывается субъектом предпринимательства посредством электронной цифровой подписи, не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты формирования заявления о присоединении. В случае некорректного заполнения и неподписания заявления о присоединении в установленные сроки, заявка подлежит отклонению.
70. Типовой договор по установленной форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, считается заключенным после согласования оператором подписанного субъектом предпринимательства заявления в информационной системе 1. Рассмотрение заявления оператором осуществляется в срок 1 (одного) рабочего дня.
71. После заключения типового договора субъект предпринимательства приобретает статус получателя выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов. В период действия типового договора получатель выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, осуществляет все действия в рамках получения выплат, исключительно через информационную систему 1, согласно настоящим Правилам и Пояснениям.
72. Получатель выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов для приобретения у получателя выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов, оставляет в информационной системе 1 отзыв на объявление, с согласием на покупку отходов по указанной цене либо предлагает свою цену, с указанием адреса доставки отходов.
73. После согласования цены, в информационной системе 1, между получателем выплат за сбор, сортировку, транспортировку и получателем выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов заключается договор поставки отходов в информационной системе 1, по установленной форме, согласно приложению 2 к Пояснениям, путем подписания его сторонами посредством электронных цифровых подписей.

68. Өндірістік объектіге барған кезде ұсынылған құжаттар мәлімделген қызмет түріне сәйкес келген кезде оператор қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі соңғы өндірістік объектіге барған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде кәсіпкерлік субъектісінің 1 ақпараттық жүйесіндегі өтінімін мақұлдайды.
69. 1 ақпараттық жүйеде мақұлданғаннан кейін электрондық цифрлық қолтаңба арқылы кәсіпкерлік субъектісі толтыратын және қол қоятын, қосылу туралы өтініш қалыптастырылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша қосылу туралы өтініш қалыптастырылады. Қосылу туралы өтініш белгіленген мерзімде дұрыс толтырылмаған және қол қойылмаған жағдайда, өтінім қабылданбауға жатады.
70. Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша үлгілік шарт кәсіпкерлік субъектісі қол қойған өтінішті оператор 1 ақпараттық жүйесінде келіскеннен кейін жасалған болып есептеледі. Оператордың өтінішті қарауы 1 (бір) жұмыс күні мерзімінде жүзеге асырылады.
71. Үлгілік шарт жасалғаннан кейін кәсіпкерлік субъектісі қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратқаны үшін төлемдерді алушы мәртебесіне ие болады. Үлгілік шарттың қолданылу кезеңінде қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындалғаны үшін төлем алушы осы Қағидалар мен Түсініктемелерге сәйкес төлемдерді алу шеңберінде барлық іс-әрекеттерді тек қана 1 ақпараттық жүйесі арқылы жүзеге асырады.
72. Қалдықтарды жинауға, сұрыптауға және тасымалдауға арналған төлемдерді алушыдан сатып алу үшін қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдерді алушы 1 ақпараттық жүйесінде қалдықтарды көрсетілген баға бойынша сатып алуға келісе отырып, хабарландыруға пікір қалдырады не қалдықтарды жеткізу мекенжайын көрсете отырып, өз бағасын ұсынады.
73. Баға келісілгеннен кейін, ақпараттық жүйеде 1. қалдықтарды жинауға, сұрыптауға, тасымалдауға арналған төлемдерді алушы мен қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындалғаны үшін төлемдерді алушы арасында Түсініктемелерге 2-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша электрондық цифрлық қолтаңбалар арқылы Тараптардың қол қоюы арқылы 1 ақпараттық жүйеде қалдықтарды жеткізу шарты жасалады.

74. Транспортировка отходов получателю выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов обеспечивается получателем выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов.
75. Отходы принимаются получателем выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, в соответствии с Пояснениями, с оформлением в информационной системе 1 акта взвешивания, разгрузки и приема отходов по установленной форме, согласно приложению 5 к Пояснениям, который подписывается посредством электронной цифровой подписи.
76. После проведения процедур, указанных в пункте 75 настоящих Правил, между получателем выплат за сбор, сортировку, транспортировку отходов и получателем выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов оформляется акт приема-передачи, по установленной форме, согласно приложению 3 к Пояснениям, в информационной системе 1 и подписывается сторонами посредством электронной цифровой подписи.
77. Получатель выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов заполняет данные о списанных отходах на подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию и выходе готовой продукции и сопутствующих отходов в информационной системе 1 в следующем порядке:
1) в течение дня с момента совершения операции по оприходованию, списанию отходов на подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию, оформляет в информационной системе 1 акт списания запасов по установленной форме, согласно приложению 30 к приказу об утверждении первичных документов, о списанных на подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходах и дополнительных компонентов (в случае если технологический процесс предусматривает использование дополнительных компонентов);
2) в течение дня с момента совершения выхода готовой продукции, полезных компонентов и сопутствующих отходов, полученных в результате подготовки к повторному использованию, переработки, обезвреживания и (или) утилизации, оформляет в информационной системе 1 приходный ордер запасов, по установленной форме, согласно приложению 25 к приказу об утверждении форм первичных учетных документов.
78. Получатель выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, по истечению каждого месяца, до 15 (пятнадцатого) числа следующего месяца, формирует в информационной системе 1 отчет об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, по установленной форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам, с представлением:

74. Қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдерді алушыға қалдықтарды тасымалдауды қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушы қамтамасыз етеді.
75. Қалдықтарды электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойылатын Түсініктемелерге 5-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша қалдықтарды өлшеу, түсіру және қабылдау актісі 1 ақпараттық жүйесінде ресімделе отырып, Түсініктемелерге сәйкес қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлем алушы қабылдайды.
76. Осы Қағидалардың 75-тармағында көрсетілген рәсімдер жүргізілгеннен кейін қалдықтарды жинау, сұрыптау, тасымалдау үшін төлемдерді алушы мен қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдерді алушы арасында Түсініктемелердің 3-қосымшасына сәйкес белгіленген нысан бойынша 1 ақпараттық жүйесінде қабылдау-беру актісі ресімделеді және тараптар электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қояды.
77. Қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдерді алушы есептен шығарылған қалдықтар туралы деректерді қайта пайдалануға дайындауға, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға және дайын өнім мен ілеспе қалдықтардың 1 ақпараттық жүйесінде шығуы туралы деректерді мынадай тәртіппен толтырады:
1) қалдықтарды қайта пайдалануға дайындауға, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға арналған қалдықтарды кіріске алу, есептен шығару жөніндегі операция жасалған кезден бастап бір күн ішінде қайта пайдалануға дайындауға, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға есептен шығарылған қалдықтар мен қосымша компоненттер туралы Бастапқы құжаттарды бекіту туралы бұйрыққа 30-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша қорларды есептен шығару актісін (егер технологиялық процесс қосымша компоненттерді пайдалануды көздеген жағдайда) 1 ақпараттық жүйеде ресімдейді;
2) қалдықтарды қайта пайдалануға, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындық нәтижесінде алынған дайын өнім, пайдалы компоненттер және ілеспе қалдықтар шыққан кезден бастап бір күн ішінде Бастапқы есепке алу нысандарын бекіту туралы бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша 1 ақпараттық жүйесінде қорлардың кіріс ордерін ресімдейді.
78. Қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдерді алушы әрбір ай өткен соң келесі айдың 15 (он бесінші) күніне дейін 1 ақпараттық жүйеде қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша және келесі құжаттарды ұсына отырып қалыптастырады:

1) электронных счетов-фактур между ним и получателем выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов;
2) электронных счетов-фактур на:
реализованную готовую продукцию;
реализованные полезные компоненты, сырье и (или) иные материалы, пригодные для использования в дальнейшем в производстве (изготовлении) продукции, материалы или вещества вне зависимости от их назначения, полученной продукции;
удаление непригодных для дальнейшего использования или реализации отходов, по которым дальнейшая подготовка к повторному использованию, переработка, обезвреживание и (или) утилизация не предусмотрена технологическим регламентом получателя выплат;
3) документы (протокол испытаний, паспорт качества или аналогичный документ, установленный требованиями Закона Республики Казахстан "О стандартизации", подтверждающие соответствие готовой продукции документу по стандартизации, предоставленному согласно подпункту 6) пункта 57 настоящих Правил;
4) материальной ведомости в части отходов, в том числе сопутствующих, готовой продукции и полезных компонентов.
Отчет об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов подается на массу реализованной готовой продукции, при этом, отчет об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов стеклянной упаковки подается на массу списанных на переработку отходов, использованных при выпуске реализованной готовой продукции.
Готовая продукция, полученная в результате подготовки к повторному использованию, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, подлежит реализации в течение 1 (одного) года со дня подписания в информационной системе 1 акта приема-передачи отходов, между получателями выплат за сбор, сортировку и транспортировку и за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов.
За массу готовой продукции, реализованной с нарушением сроков реализации, предусмотренных настоящим пунктом Правил, выплаты оператором получателю выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов за не осуществляются. При этом, данная масса реализованной продукции подлежит включению в отчет об осуществлении деятельности по подготовке к повторному, обработке, использованию, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, без осуществления выплат оператором, за исключением выплат в отношении получателя выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов.

1) қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушы мен оның арасындағы электрондық шот-фактуралар;
2) электрондық шот-фактуралар бойынша:
сатылған дайын өнім;
өнімді өндіруде (дайындауда) одан әрі пайдалануға жарамды өткізілген пайдалы компоненттер, шикізат және (немесе) материалдар, олардың мақсатына, алынған өнімге қарамастан материалдар немесе заттар;
қайта пайдалануға одан әрі даярлау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату төлем алушының технологиялық регламентінде көзделмеген пайдалануға немесе өткізуге жарамсыз қалдықтарды жою.
3) дайын өнімнің осы Қағидалардың 57-тармағының 6) тармақшасына сәйкес ұсынылған стандарттау жөніндегі құжатқа сәйкестігін растайтын құжаттар (сынақ хаттамасы, сапа паспорты немесе "Стандарттау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарымен белгіленген ұқсас құжат);
4) қалдықтар, оның ішінде ілеспе дайын өнімдер және пайдалы компоненттер бөлігіндегі материалдық ведомость.
Қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы Есеп сатылған дайын өнімнің массасына беріледі, бұл ретте шыны қаптаманың қалдықтарын қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы Есеп сатылған дайын өнімді шығару кезінде пайдаланылған қалдықтарды қайта өңдеуге есептен шығарылғандардың массасына беріледі.
Қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату нәтижесінде алынған дайын өнім 1 ақпараттық жүйесінде қалдықтарды қабылдау-беру актісіне қол қойылған күннен бастап 1 (бір) жыл ішінде, жинау, сұрыптау және тасымалдау және қайта пайдалануға дайындау, қалдықтарды өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлем алушылар арасында өткізілуге тиіс.
Қағидалардың осы тармағында көзделген өткізу мерзімдерін бұза отырып өткізілген дайын өнімнің массасы үшін Оператор төлемдерді жүзеге асырмайды. Бұл ретте, қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушыға қоспағанда, өткізілген өнімнің бұл массасы оператормен төлемдер жүзеге асырылмай, қалдықтарды қайта өңдеуге, пайдалануға, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепке енгізілуі тиіс.

79. При рассмотрении отчета об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов (полимерной, бумажной и картонной упаковки) для производства готовой продукции, расчет суммы к выплате оператором производится в следующем порядке:
1) определение фактического уровня потерь по следующей формуле:
− процент потерь при производстве готовой продукции;
– масса готовой продукции в тоннах;
K – добавленные компоненты, влияющие на массу готовой продукции (если компоненты не добавляются, показатель равен 0 (ноль));
– масса отходов, списанных на переработку в тоннах.
2) сравнение фактического уровня потерь с нормативным уровнем потерь по следующей формуле:
N ≥ Х;
где,
N – нормативный показатель уровня потерь.
3) в случае, если фактический уровень потерь ниже или равен нормативному уровню потерь, производится расчет выплат по следующей формуле:
где,
В – размер выплат;
– масса реализованной готовой продукции в тоннах;
С – ставки выплат за переработку отходов упаковки.
В случае несоответствия нормативным показателям, предусмотренным пунктом 81 настоящих Правил, выплаты оператором не производятся.
80. При рассмотрении отчета об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов (стеклянной упаковки) для производства готовой продукции, расчет суммы к выплате, оператором производится в следующем порядке:
1) процент массы отходов, которая добавляется при производстве готовой продукции:
где,
У - процент массы отходов, которая добавляется при производстве готовой продукции;
ma – масса готовой продукции в тоннах;
mb – масса отходов, списанных на переработку в тоннах.
2) сравнение фактического уровня массы отходов, которая добавляется при производстве готовой продукции с нормативным показателем по следующей формуле:
N ≤ У
где,
N – нормативный показатель массы отходов, которая добавляется при производстве готовой продукции.
3) в случае, если фактический показатель выше или равен нормативному уровню потерь, производится расчет выплат по следующей формуле:
где,
В – размер выплат;
– масса отходов, списанных на переработку в тоннах, использованных при выпуске реализованной готовой продукции;
С – ставки выплат за переработку отходов упаковки.
В случае несоответствия нормативным показателям, предусмотренным пунктом 81 настоящих Правил, выплаты оператором не производятся.
81. При этом, нормативными показателями считаются:
при производстве бумажной бугорчатой упаковки для яиц из отходов бумажной и (или) картонной упаковки - 23 (двадцать три) %;
при производстве бумаги и картона из отходов бумажной и (или) картонной упаковки - 3 (три) %;
при производстве флекса из отходов полимерной упаковки - 23 (двадцать три) %;
при производстве гранул из отходов полимерной упаковки - 30 (тридцать) %;
при производстве стеклянной продукции из отходов стеклянной упаковки- 35 (тридцать пять) %.

79. Дайын өнімді өндіру үшін қалдықтарды (полимерлі, қағаз және картон қаптамаларын) қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті қарау кезінде оператор төлеуге тиісті соманы есептеуді мынадай тәртіппен жүргізеді:
1) шығындардың нақты деңгейін мынадай формула бойынша айқындау:
мұнда,
− дайын өнімді өндіру кезіндегі шығындардың пайызы;
– дайын өнімнің массасы, тоннада;
K – дайын өнімнің массасына әсер ететін қосылған компоненттер (егер компоненттер қосылмаса, көрсеткіш 0 (нөл));
- қайта өңдеуге есептен шығарылған қалдықтардың массасы, тоннада.
2) шығындардың нақты деңгейін шығындардың нормативтік деңгейімен мынадай формула бойынша салыстыру:
N ≥ Х;
мұнда,
N-шығын деңгейінің нормативтік көрсеткіші.
3) Егер шығындардың нақты деңгейі шығындардың нормативтік деңгейінен төмен немесе оған тең болған жағдайда, мынадай формула бойынша төлемдерді есептеу жүргізіледі:
мұнда,
В – төлемдер мөлшері;
– қайта өңдеуге есептен шығарылған қалдықтардың массасы, тоннада;
С – қаптама қалдықтарын қайта өңдеу үшін төлемдердің мөлшері.
Осы Қағидалардың 81-тармағында көзделген нормативтік көрсеткіштерге сәйкес келмеген жағдайда Оператор төлемдер жүргізбейді.
80. Дайын өнімді өндіру үшін қалдықтарды (шыны қаптаманы) қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті қарау кезінде оператор төлеуге берілетін соманы есептеуді мынадай тәртіппен жүргізеді:
1) дайын өнімді өндіру кезінде қосылатын қалдықтар массасының пайызы:
мұнда,
у – дайын өнімді өндіру кезінде қосылатын қалдықтар массасының пайызы;
– дайын өнімнің массасы, тоннада;
– қайта өңдеуге есептен шығарылған қалдықтардың массасы, тоннада.
2) дайын өнімді өндіру кезінде қосылатын қалдықтар массасының нақты деңгейін мынадай формула бойынша нормативтік көрсеткішпен салыстыру:
мұнда,
N – дайын өнімді өндіру кезінде қосылатын қалдықтар массасының нормативтік көрсеткіші.
3) Егер нақты көрсеткіш шығындардың нормативтік деңгейінен жоғары немесе оған тең болған жағдайда, мынадай формула бойынша төлемдерді есептеу жүргізіледі:
мұнда,
В – төлемдердің мөлшері;
– сатылған дайын өнімді шығару кезінде пайдаланылған тонна қайта өңдеуге есептен шығарылған қалдықтардың массасы;
С – қаптама қалдықтарын қайта өңдеу үшін төлемдердің мөлшері.
Осы Қағидалардың 81-тармағында көзделген нормативтік көрсеткіштерге сәйкес келмеген жағдайда оператор төлемдер жүргізбейді.
81. Бұл ретте нормативтік көрсеткіштер:
қағаз және (немесе) картон қаптамасының қалдықтарынан жұмыртқаға арналған қағаз түйнек қаптамасын өндіру кезінде - 23 (жиырма үш) %;
қағаз және (немесе) картон қаптамасының қалдықтарынан қағаз және картон өндіру кезінде - 3 (үш) %;
полимерлі қаптама қалдықтарынан Флекс өндіру - 23 (жиырма үш) %;
полимерлі қаптама қалдықтарынан түйіршіктер өндіру кезінде - 30 (отыз) %;
шыны қаптаманың қалдықтарынан шыны өнімдерін өндіру кезінде - 35 (отыз бес) % есептеледі.

82. Оператор рассматривает отчет об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты его подписания получателем выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов в информационной системе 1.
Отчет об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов подается 1 (один) раз в отчетный период.
При рассмотрении отчета об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов в информационной системе 1, оператор направляет его на доработку один раз в следующих случаях:
1) исключении массы отходов оператором из отчета об осуществлении деятельности по сбору, сортировке и транспортировке отходов согласно пункту 47 настоящих Правил. Такая масса отходов подлежит исключению из отчета об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов;
2) при отражении сведений об отходах, оприходованных, списанных и переработанных отходах в период несоответствия нормам, согласно пункту 85 настоящих Правил;
3) при отсутствии документов, предусмотренных пунктом 78 настоящих Правил.
Получатель выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов в течение 3 (трех) рабочих дней с даты направления оператором в информационной системе 1 отчета об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, формирует новый отчет с учетом исключенной оператором массы отходов.
83. Оператор не подтверждает (отклоняет) отчета об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, в следующих случаях:
1) расхождения данных в электронных счетах-фактурах на прием (покупку) отходов от получателя выплат за сбор, транспортировку и переработку отходов, и актах приема передачи отходов;
2) отсутствия подтверждающих документов о списании отходов и дополнительных компонентов (в случае если технологический процесс предусматривает использование дополнительных компонентов) на переработку, оприходование и реализацию готовой продукции и сопутствующих отходов, полученных в результате переработки отходов;

82. Оператор қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті алушы 1 ақпараттық жүйесінде қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдерге қол қойған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарайды.
Қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есеп есепті кезеңде 1 (бір) рет беріледі.
1 ақпараттық жүйесінде қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті қарау кезінде оператор оны мынадай жағдайларда пысықтауға жібереді:
1) оператор қалдықтардың массасын осы Қағидалардың 47-тармағына сәйкес қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есептен алып тастау. Қалдықтардың мұндай массасы қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есептен алып тастауға жатады;
2) осы Қағидалардың 85-тармағына сәйкес нормаларға сәйкес емес кезеңде кіріске алынған, есептен шығарылған және қайта өңделген қалдықтар туралы мәліметтер көрсетілген кезде;
3) осы Қағидалардың 78-тармағында көзделген құжаттар болмаған кезде.
Қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдерді алушы оператор 1 ақпараттық жүйеде қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті жіберген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оператор алып тастаған қалдықтар массасын ескере отырып, жаңа есеп қалыптастырады.
83. Оператор келесі жағдайларда қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті растамайды (қабылдамайды):
1) қалдықтарды жинау, тасымалдау және қайта өңдеу үшін төлемдерді алушыдан қалдықтарды қабылдауға (сатып алуға) арналған электрондық шот-фактуралардағы және қалдықтарды беру актілеріндегі деректердің сәйкессіздігі;
2) қалдықтарды қайта өңдеу нәтижесінде алынған дайын өнімді және ілеспе қалдықтарды қайта өңдеуге, кіріске алуға және өткізуге арналған қосымша компоненттерді (егер технологиялық процесс қосымша компоненттерді пайдалануды көздейтін болса) есептен шығару туралы растайтын құжаттардың болмауы;

3) неисполнении и или ненадлежащего исполнения норм, предусмотренных пунктами 78-81 настоящих Правил;
4) неисполнения и или ненадлежащего исполнения условий настоящих Правил, заключенного договора.
В случае подтверждения отчета об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, оператор производит выплаты в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты подтверждения данного отчета.
84. Получателю выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов необходимо соответствовать нормам, предусмотренным пунктом 55 настоящих Правил на протяжении всего срока действия, заключенного между оператором и получателем выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов типового договора.
85. В случае установления оператором несоответствия нормам, предусмотренным пунктом 55 настоящих Правил, оператор в течение 2 (двух) рабочих дней с даты установления несоответствия, уведомляет о необходимости устранения несоответствия получателя выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов в срок не более 3 (трех) месяцев. Если по истечении 3 (трех) месяцев получатель выплат не подтвердит соответствие нормам, оператор в одностороннем порядке расторгает типовой договор.
При этом, масса переработанных и (или) утилизированных отходов в период несоответствия получателя выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов в информационной системе 1 нормам предусмотренным пунктом 55 настоящих Правил, не включается в массу отходов, указываемую в отчете об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов в информационной системе 1.
После устранения несоответствий нормам предусмотренным пунктом 55 настоящих Правил, получателем выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов в информационной системе 1 подается заявка на изменение сведений с приложением подтверждающих документов о соответствии нормам, установленным настоящими Правилами.
Заявка на изменение сведений подтверждается или отклоняется оператором в срок не более 5 (пяти) рабочих дней в информационной системе 1.
86. Получатель выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов при возникновении изменений в сведениях, указанных в паспорте или в анкете, подает заявку в информационной системе 1 на изменение сведений не позднее 3 (трех) рабочих дней с даты их возникновения, с приложением подтверждающих документов. При этом предыдущие сведения сохраняются как архивные и применяются к периоду, в котором они были актуальны.

3) осы Қағидалардың 78-81 тармақтарында көзделген нормалардың орындалмауы және немесе тиісінше орындалмауы;
4) осы Қағидалардың, жасалған шарттың талаптары орындалмаған және немесе тиісінше орындалмағанда.
Қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есеп расталған жағдайда оператор осы есеп расталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде төлемдер жүргізеді.
84. Қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдерді алушы қалдықтарын қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау үшін оператор мен төлем алушы арасында жасалған барлық қолданылу мерзімі ішінде осы Қағидалардың 55-тармағында көзделген нормаларға және үлгі шартқа сәйкес болу қажет.
85. Оператор осы Қағидалардың 55-тармағында көзделген нормаларға сәйкессіздікті анықтаған жағдайда, оператор сәйкессіздік анықталған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде 3 (үш) айдан аспайтын мерзімде қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратқаны үшін төлемдерді алушының сәйкессіздігін жою қажеттігі туралы хабарлайды. Егер 3 (үш) ай өткеннен кейін төлем алушы нормаларға сәйкестігін растамаса, оператор үлгілік шартты біржақты тәртіппен бұзады.
Бұл ретте, 1 ақпараттық жүйеде қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау үшін төлемдерді алушы осы Қағидалардың 55-тармағында көзделген нормаларға сәйкес келмеген кезеңдегі қайта өңделген және (немесе) кәдеге жаратылған қалдықтардың массасы 1 ақпараттық жүйеде қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепте көрсетілген қалдықтар массасына енгізілмейді.
Қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдерді алушымен осы Қағидалардың 55-тармағында көзделген нормаларға сәйкессіздіктер жойылғаннан кейін, 1 ақпараттық жүйеде осы Қағидаларда белгіленген нормаларға сәйкестігі туралы растайтын құжаттарды қоса бере отырып, мәліметтерді өзгертуге өтінім беріледі.
Мәліметтерді өзгертуге өтінім оператормен 1 ақпараттық жүйесінде 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде растайды немесе қабылдамайды.
86. Паспортта немесе сауалнамада көрсетілген мәліметтерде өзгерістер туындаған кезде қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдерді алушы растайтын құжаттарды қоса бере отырып, олар пайда болған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей мәліметтерді өзгертуге 1 ақпараттық жүйесінде өтінім береді. Бұл ретте алдыңғы мәліметтер мұрағат ретінде сақталады және олар өзекті болған кезеңге қолданылады.

В случае, если возникшие изменения приводят к несоответствию получателя выплат нормам, предусмотренным пунктом 55 настоящих Правил, оператор осуществляет действия, предусмотренные пунктом 85 настоящих Правил.
В случае, если оператором установлено, что выплаты получателю выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов осуществлены в период несоответствия получателя нормам, установленным пунктом 55 настоящих Правил, оператор истребует такие суммы выплат.
87. Истребование оператором ранее выплаченных сумм осуществляется в следующем порядке:
1) оператор в течение 10 (десяти) рабочих дней, с даты установления несоответствия получателя выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов нормам, установленным пунктом 55 настоящих Правил, размещает в информационной системе 1, а также направляет посредством электронного документооборота и (или) электронной почты, а также мессенджеров (программа для мгновенного обмена текстовыми сообщениями, файлами и медиа между зарегистрированными пользователями через интернет) указанным при регистрации, уведомление об истребовании денежных средств, с указанием суммы подлежащей возврату;
2) получатель выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, в срок до 10 (десяти) календарных дней выплачивает оператору требуемую сумму.
Параграф 4. Порядок выплат за сбор, транспортировку, сортировку, обработку, подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов по полному циклу
88. Субъектам предпринимательства, осуществляющим деятельность по полному циклу, для приобретения статуса получателя выплат, необходимо:
1) обладать правоспособностью (для юридических лиц) и гражданской дееспособностью (для индивидуального предпринимателя) и осуществлять свою деятельность на территории Республики Казахстан;
2) не подлежать процедуре банкротства, ликвидации и (или) приостановлению финансово-хозяйственной деятельности;
3) состоять в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений уполномоченного органа в области охраны окружающей среды и (или) иметь лицензию на выполнение работ и оказание услуг в области охраны окружающей среды;
4) иметь в наличии не менее 1 (одной) единицы:
специально оборудованного в соответствии с Экологическим кодексом Республики Казахстан, приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-331/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21934) и приказа Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867) места временного складирования отходов (площадка, склад, хранилище, база);
автомобильного транспорта, предназначенного для перевозки грузов;
весового оборудования с действующим сертификатом о поверке, выданного в соответствии с законом Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений";

Егер туындаған өзгерістер төлем алушының осы Қағидалардың 55-тармағында көзделген нормаларға сәйкес келмеуіне әкеп соқтырса, оператор осы Қағидалардың 85 тармағында көзделген әрекеттерді жүзеге асырады.
Егер оператор алушыға қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратқаны үшін төлемдерді төлеу алушы осы Қағидалардың 55 тармағында белгіленген нормаларға сәйкес келмеген кезеңде жүзеге асырылғанын анықтаған жағдайда, оператор осындай төлем сомаларын талап етеді.
87. Оператордың бұрын төленген сомаларды талап етуі мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) оператор қалдықтарды қайтадан пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуды дайындау үшін төлемдерді алушының осы Қағидалардың 55-тармағында белгіленген нормаларға сәйкессіздігі анықталған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде 1 ақпараттық жүйесінде орналастырады, сондай-ақ тіркеу кезінде көрсетілген электрондық құжат айналымы және (немесе) электрондық пошта, сондай-ақ мессенджерлер (интернет арқылы тіркелген пайдаланушылар арасында мәтіндік хабарларды, файлдарды және медианы жедел алмасуға арналған бағдарлама) арқылы қайтарылуға жататын соманы көрсете отырып, ақша қаражатын талап ету туралы хабарлама жібереді;
2) қалдықтарды қайтадан пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуды дайындау үшін төлем алушы операторға қажетті соманы күнтізбелік 10 (он) күнге дейінгі мерзімде төлейді.
4-параграф. Қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау, өңдеу, қайтадан пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдердің толық цикл бойынша тәртібі
88. Толық цикл бойынша қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері төлем алушы мәртебесін алу үшін:
1) құқық қабілеттілігіне (заңды тұлғалар үшін) және азаматтық әрекет қабілеттілігіне (жеке кәсіпкер үшін) ие болуға және өз қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыруы;
2) банкроттық, қаржы-шаруашылық қызметті тарату және (немесе) тоқтата тұру рәсіміне жатпауы;
3) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның рұқсаттар мен хабарламаларының мемлекеттік электрондық тізілімінде болуы және (немесе) қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге лицензиясының болуы;
4) кемінде 1 (бір) бірліктің болуы:
Қазақстан Республикасының Экология кодексіне, "Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21934 болып тіркелген), және "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген) сәйкес арнайы жабдықталған қалдықтарды уақытша жинау орындары (алаң, қойма, сақтау орны, база);
жүктерді тасымалдауға арналған автомобиль көлігі;
Қазақстан Республикасының "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" заңына сәйкес берілген қолданыстағы салыстырып тексеру туралы сертификаты бар таразы жабдығы;

5) иметь на праве собственности и (или) ином законном праве оборудование, технику по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов и производственное помещение для их размещения;
6) иметь технологический регламент, утвержденный первым руководителем (уполномоченным лицом) или уполномоченным органом субъекта предпринимательства, на деятельность по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, в котором отражаются все процессы по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов;
7) производить готовую продукцию в соответствии с документами по стандартизации предусмотренными требованиями Закона Республики Казахстан "О стандартизации".
89. Субъектами предпринимательства, осуществляющим деятельность по полному циклу, не используются:
1) места сбора и временного складирования отходов (площадка, склад, хранилище, контейнер), техники, оборудования, складских и производственных помещений, баз и других объектов, которые принадлежат на праве собственности и (или) другом законном праве:
специализированным организациям, осуществляющим деятельность в рамках статьи 367 Кодекса и приказа исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 28 декабря 2021 года № 508 "Об утверждении правил управления коммунальными отходами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26341);
субъектам предпринимательства, исполняющим расширенные обязательства производителей (импортеров) способом, предусмотренным подпунктом 1) пункта 2 статьи 386 Кодекса;
2) весовое оборудование с истекшим сроком действия сертификата о поверке;
3) места сбора (стационарный приемный пункт) и временного складирования отходов (площадка, склад, хранилище, контейнер), техникe, оборудование за исключением весового, складские и производственные помещения, базы и другие производственные объекты, заявленные субъектами предпринимательства, которым подтверждены документы согласно пунктам 19, 63, 96 настоящих Правил в информационной системе 1.
90. При регистрации в информационной системе 1, субъекты предпринимательства, осуществляющие деятельность по полному циклу, заполняют заявку, паспорт субъекта предпринимательства и анкету (осуществляющего деятельность по сбору, сортировке и транспортировке отходов и (или) по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов) по установленной форме согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам, с приложением следующих документов (копий):

5) меншік құқығында және (немесе) өзге де заңды құқықта қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындық жөніндегі жабдық, техника және оларды орналастыруға арналған өндірістік ғимараттардың болуы;
6) қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындық жөніндегі қызметке кәсіпкерлік субъектісінің бірінші басшысы (уәкілетті адам) немесе уәкілетті орган бекіткен технологиялық регламенттің болуы, онда қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындық жөніндегі барлық процестер көрсетіледі;
7) дайын өнімді "Стандарттау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарында көзделген стандарттау жөніндегі құжаттарға сәйкес өндіру.
89. Қызметін толық цикл бойынша жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері пайдаланбайды:
1) меншік құқығына және (немесе) басқа заңды құқыққа тиесілі қалдықтарды жинау және уақытша жинау орындары (алаң, қойма, сақтау қоймасы, контейнер және өзге де сақтау объектілері), техника, жабдық, қойма және өндірістік ғимараттар, базалар және басқа да объектілер:
Кодекстің 367-бабын және "Коммуналдық қалдықтарды басқару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 508 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26341 болып тіркелген) шеңберінде қызметін жүзеге асыратын мамандандырылған ұйымдарға;
Кодекстің 386-бабы 2 тармағының 1) тармақшасында көзделген тәсілмен өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерін орындайтын кәсіпкерлік субъектілеріне;
2) тексеру туралы сертификаттың қолданылу мерзімі өткен таразы жабдығы;
3) осы Қағидалардың 19, 63, 96-тармақтарына сәйкес құжаттары 1 ақпараттық жүйесінде расталған кәсіпкерлік субъектілері мәлімдеген таразы, қойма және өндірістік ғимараттар, базалар және басқа да өндірістік объектілерді қоспағанда қалдықтарды жинау (стационарлық қабылдау пункті) және уақытша жинау орындары (алаң, қойма, сақтау орны, контейнер және өзге де сақтау объектілері), техника, жабдық.
90. Қызметті толық цикл бойынша жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері өтінімді 1 ақпараттық жүйесінде тіркелген кезде осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес белгіленген нысан бойынша өтінімді, кәсіпкерлік субъектісінің паспортын және сауалнаманы (қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын) мынадай құжаттарды (көшірмелерді) қоса бере отырып толтырады:

1) о государственной регистрации:
для юридического лица - справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, филиала (представительства);
для индивидуального предпринимателя - талон уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя;
2) сведения о включении в государственный электронный реестр разрешений и уведомлений уполномоченного органа в области охраны окружающей среды и (или) лицензии на выполнение работ и оказание услуг в области охраны окружающей среды по соответствующему подвиду деятельности в соответствии со статьями 337 и 336 Кодекса;
3) список мест временного складирования (площадка, склад, хранилище, база), мест сбора отходов (стационарный приемный пункт), с указанием адреса, координат и фото производственных объектов (снаружи и изнутри), с приложением подтверждающих документов о праве собственности и (или) на другом законном праве на указанные объекты, соответствующие нормам Экологического кодекса Республики Казахстан, приказа и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-331/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21934) и приказа Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
4) список оборудования для подготовки к повторному использованию, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов (инвентаризационная опись основных средств, фото производственного объекта снаружи и изнутри) с приложением подтверждающих документов о праве собственности и (или) на ином законном праве на него;
5) подтверждающих документов о праве собственности и (или) на ином законном пользовании весового оборудования, с приложением действующего сертификата о поверке, в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений";
6) договоры с физическими и (или) юридическими лицами на вывоз отходов (при наличии);
7) утвержденный первым руководителем (уполномоченным лицом) или уполномоченным органом субъекта предпринимательства технологический регламент на деятельность по сбору, сортировке, транспортировке, подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, в котором отражаются все процессы по сбору, сортировке, транспортировке, подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, с приложением:
документов о вводе в эксплуатацию производственного объекта, на котором осуществляется деятельность по повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизацию отходов;
действующего экологического разрешения на воздействие и (или) декларации о воздействии на окружающую среду и (или) заключения о результатах скрининга воздействий намечаемой деятельности от уполномоченного органа с приложением проектной документации;

1) мемлекеттік тіркеу туралы:
заңды тұлға үшін – заңды тұлғаның, мемлекеттiк тiркеу (қайта тіркеу), филиалдың (өкiлдiктiң) туралы анықтама;
жеке кәсіпкер үшін – жеке кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарлама талоны;
2) Кодекстің 336 және 337-баптарына сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның рұқсаттары мен хабарламаларының мемлекеттік электрондық тізілімінде болуы және (немесе) қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге лицензиясының болуы туралы мәліметтер;
3) Қазақстан Республикасының Экология кодексіне, "Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21934 болып тіркелген), және "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген) нормаларына сәйкес келетін өндірістік объектілердің мекенжайын, координаттарын және фотосуретін (сыртынан және ішінен) көрсете отырып, көрсетілген объектілерге меншік құқығы және (немесе) басқа да заңды құқығы туралы растайтын құжаттарды қоса бере отырып, уақытша сақтау орындарының (алаң, қойма, қойма, база), қалдықтарды жинау орындарының (стационарлық қабылдау пункті) тізімі;
4) меншік құқығы және (немесе) оған өзге де заңды құқығы туралы растайтын құжаттарды қоса бере отырып, қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға арналған жабдықтардың тізімі (негізгі құралдардың түгендеу тізімдемесі, өндірістік объектінің сыртқы және ішкі фотосуреті);
5) Қазақстан Республикасының "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" заңына сәйкес салыстырып тексеру туралы сертификатты қоса бере отырып, таразы жабдығына меншік құқығы және (немесе) өзге де заңды пайдалану туралы растайтын құжаттарды;
6) жеке және (немесе) заңды тұлғалармен қалдықтарды әкетуге арналған шарттар (бар болса);
7) онда қалдықтарды жинау, сұрыптау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі барлық процестер көрсетілетін қалдықтарды жинау, сұрыптау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметке, кәсіпкерлік субъектісінің бірінші басшысы (уәкілетті адам) немесе уәкілетті органы бекіткен технологиялық регламент, төмендегідей қосымшамен бірге:
қалдықтарды қайта пайдалану, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызмет жүзеге асырылатын өндірістік объектіні пайдалануға беру туралы құжаттар;
әсер етуге қолданыстағы экологиялық рұқсат және (немесе) қоршаған ортаға әсері туралы декларациялар және (немесе) жобалау құжаттамасын қоса бере отырып, уәкілетті органнан белгіленетін қызметтің әсерлерін скрининг нәтижелері туралы қорытындылар;

8) документ по стандартизации (национальный стандарт, стандарт организации), который устанавливает характеристики и нормы к производимой продукции в результате переработки отходов.
91. Оператор в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты поступления документов, рассматривает, на:
1) наличие полного пакета документов, предусмотренных пунктом 90 настоящих Правил;
2) корректное заполнение заявки, в соответствии с настоящими Правилами;
3) соответствие сведений, указанных в заявке, сведениям в приложенных документах;
4) читаемость приложенных документов.
92. Датой поступления заявки оператору является дата подписания субъектом предпринимательства в информационной системе 1 заявки посредством электронной цифровой подписи.
93. В случае представления неполного и (или) нечитаемого пакета документов, оператор в течение 5 (пяти) рабочих дней, после поступления заявки, отклоняет заявку с указанием списка непредставленных и (или) нечитаемых документов.
94. Основаниями для отклонения оператором заявки являются:
1) несоответствие пункту 91 настоящих Правил;
2) несоответствия сведений в заявке и (или) документов в информационной системе 1, определенные уполномоченным представителем оператора по результатам выезда, в том числе несоответствие заявки и (или) документов заявленному виду деятельности;
3) отказ субъекта предпринимательства в подписании отчета по результатам выезда уполномоченного представителя оператора;
4) отсутствие в информационной системе 1 подтверждения в допуске к производственному объекту субъекта предпринимательства по сбору, сортировке и транспортировке отходов и по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживании и (или) утилизации отходов, уполномоченного представителя оператора;
5) отсутствие подтверждения в допуске к производственному объекту субъекта предпринимательства, уполномоченного представителя оператора по прибытии уполномоченного представителя оператора на производственный объект;
6) некорректное заполнение и (или) неподписание заявления о присоединении в сроки, установленные настоящими Правилами;
7) предоставление в информационной системе 1 списка мест временного складирования (площадка, склад, хранилище, база), мест сбора отходов (стационарный приемный пункт), сведений о технике, оборудования, складских и производственных помещений, территорий, баз и других производственных объектов субъекта предпринимательства за сбор, транспортировку, сортировку, обработку, подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, которому подтверждены документы согласно пунктам 24, 63, 96 настоящих Правил в информационной системе 1.

8) қалдықтарды қайта өңдеу нәтижесінде өндірілетін өнімнің сипаттамалары мен нормаларын белгілейтін стандарттау құжат (ұлттық стандарт, ұйым стандарты).
91. Оператор құжаттар келіп түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде:
1) осы Қағидалардың 90-тармағында көзделген құжаттардың толық топтамасының болуын;
2) осы Қағидаларға сәйкес өтінімді дұрыс толтыруын;
3) өтінімде көрсетілген мәліметтердің қоса берілген құжаттардағы мәліметтерге сәйкестігін;
4) қоса берілген құжаттардың оқылуын қарастырады.
92. Кәсіпкерлік субъектісінің электрондық цифрлық қолтаңба арқылы өтінімнің 1 ақпараттық жүйесінде қол қойған күні операторға өтінімнің келіп түскен күні болып табылады.
93. Құжаттардың толық емес және (немесе) оқылмайтын топтамасы ұсынылған жағдайда, оператор өтінім келіп түскеннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынылмаған және (немесе) оқылмайтын құжаттардың тізімін көрсете отырып, өтінімді қабылдамайды.
94. Операторының өтінімнен бас тартуына:
1) осы Қағидалардың 91-тармағына сәйкес келмеуі;
2) шығудың нәтижелері бойынша оператордың уәкілетті өкілі айқындаған 1 ақпараттық жүйедегі өтінімдегі және (немесе) құжаттардағы мәліметтердің сәйкес келмеуі, оның ішінде мәлімделген қызмет түріне өтінімнің және (немесе) құжаттардың сәйкес келмеуі;
3) кәсіпкерлік субъектісінің оператордың уәкілетті өкілінің бару нәтижелері бойынша есепке қол қоюдан бас тартуы;
4) кәсіпкерлік субъектісінің қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі және қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі өндірістік объектіге жіберілуіне 1 ақпараттық жүйесінде оператордың уәкілетті өкілінің растамасының болмауы;
5) кәсіпкерлік субъектісінің өндірістік объектіге жіберілуінде оператордың уәкілетті өкілі, оператордың уәкілетті өкілі өндірістік объектіге келгеннен кейін оператордың уәкілетті өкілі растамасының болмауы;
6) осы Қағидаларда белгіленген мерзімдерде қосылу туралы өтінішті дұрыс толтырмау және (немесе) оған қол қоймау;
7) осы Қағидалардың нормаларына сәйкестік ретінде осы Қағидалардың 24, 63 96-тармақтарына сәйкес құжаттары расталған жүйесінде уақытша қоймалау орындарының (алаң, қойма, сақтау қоймасы, база), қалдықтарды жинау орындарының (стационарлық қабылдау пункті) тізімін, кәсіпкерлік субъектісінің техникасы, жабдықтары, қоймалық және өндірістік ғимараттары, аумақтары, базалары және басқа да өндірістік объектілері туралы мәліметтерді жинау, тасымалдау, сұрыптау, өңдеу, дайындау бойынша кәсіпкерлік субъектісі мәлімдеген таразы, қойма және өндірістік үй-жайларды, аумақтарды, базаларды және басқа да өндірістік объектілерді қоспағанда 1 ақпараттық жүйесінде техника мен жабдық туралы мәліметтерді ұсыну негіз болып табылады.

95. Отклонение заявок по основаниям, предусмотренным пунктом 92 настоящих Правил не препятствует повторной подаче заявки субъектом предпринимательства при условии устранения выявленных замечаний.
При отклонении заявки оператором по основаниям, предусмотренным подпунктами 2), 3) и 5) пункта 94 Правил, повторная подача заявки возможна не ранее 30 (тридцати) календарных дней с даты отклонения заявки оператором в информационной системе 1, срок рассмотрения повторной заявки исчисляются заново.
96. В случае одобрения оператором соответствия представленных документов, оператор уведомляет в информационной системе 1 о дате выезда к субъекту предпринимательства, с посещением производственных объектов по полному циклу, в целях установления соответствия или несоответствия деятельности субъекта предпринимательства сведениям и документам, и другим нормам установленным настоящими Правилами, размещенным в информационной системе 1.
97. Выезд уполномоченного представителя оператора к субъекту предпринимательства с посещением производственных объектов по полному циклу осуществляется в течение 40 (сорока) рабочих дней с даты подтверждения оператором соответствия нормам, установленным пунктами 88, 89 и 90 настоящих Правил.
98. При поступлении от оператора уведомления об осуществлении выезда, субъект предпринимательства по полному циклу, в течение рабочего дня, следующего за днем получения уведомления от оператора, подтверждает допуск к производственным объектам по полному циклу. В случае отсутствия в информационной системе 1 подтверждения от субъекта предпринимательства по полному циклу в допуске оператора к производственному объекту в течение рабочего дня, следующего за днем получения уведомления от оператора, заявка отклоняется оператором в информационной системе 1.
99. В случае отказа субъекта предпринимательства в допуске, уполномоченного представителя оператора на производственный объект по полному циклу при прибытии представителя оператора на производственный объект или несоответствия сведений, указанных в представленных документах к заявке, сведениям, установленным уполномоченным представителем оператора по результатам выезда, заявка отклоняется оператором в информационной системе 1.
100. По результатам выезда уполномоченного представителя оператора, в день осуществления выезда на производственный объект составляется отчет, согласно установленной форме, предусмотренной приложением 7 к Пояснениям, подписываемый уполномоченным представителем оператора и субъектом предпринимательства по полному циклу. В случае отказа субъектом предпринимательства по полному циклу подписывать отчет, заявка отклоняется оператором в информационной системе 1.

95. Осы Қағидалардың 92 тармағында көзделген негіздер бойынша өтінімдерді қабылдамау анықталған ескертулер жойылған жағдайда кәсіпкерлік субъектісінің өтінімді қайта беруіне кедергі болмайды.
Осы Қағидалардың 94 тармағының 2), 3) және 5) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша оператор өтінімді қабылдамаған кезде, өтінімді оператор 1 ақпараттық жүйесінде өтінімді қабылдамаған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей қайта береді, қайта өтінімді қарау мерзімі қайтадан есептеледі.
96. Оператор ұсынылған құжаттардың осы Қағидалардың нормаларына сәйкестігін мақұлдаған жағдайда, оператор 1 ақпараттық жүйесінде орналастырылған мәліметтер мен құжаттарға және осы Қағидаларда белгіленген басқа да нормаларға кәсіпкерлік субъектісінің қызметіне сәйкестігін немесе сәйкессіздігін анықтау мақсатында толық цикл бойынша өндірістік объектілерге барып, кәсіпкерлік субъектісіне баратын күні туралы 1 ақпараттық жүйесінде хабардар етеді.
97. Оператордың уәкілетті өкілінің кәсіпкерлік субъектісіне өндірістік объектілерге толық цикл бойынша барып шығуы оператор осы Қағидалардың 88, 89 және 90 тармақтарында белгіленген нормаларға сәйкестігін растаған күннен бастап 40 (қырық) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
98. Оператордан шығуды жүзеге асыру туралы хабарлама келіп түскен кезде кәсіпкерлік субъектісі толық цикл бойынша оператордан хабарлама алған күннен кейінгі жұмыс күн ішінде өндірістік объектілерге толық цикл бойынша жіберілгенін растайды. 1 ақпараттық жүйесінде оператордан хабарлама алған күннен кейінгі жұмыс күн ішінде операторды өндірістік объектіге жіберуде толық цикл бойынша кәсіпкерлік субъектісінен растау болмаған жағдайда, өтінімді оператор 1 ақпараттық жүйесінде қабылдамайды.
99. Кәсіпкерлік субъектісі, оператордың уәкілетті өкілі өндірістік объектіге толық цикл бойынша жіберуден бас тартқан немесе ұсынылған құжаттарда көрсетілген мәліметтер өтінімге, шығу нәтижелері бойынша оператордың уәкілетті өкілі белгілеген мәліметтерге сәйкес келмеген жағдайда, өтінімді оператор 1 ақпараттық жүйесінде қабылдамайды.
100. Оператордың уәкілетті өкілінің шығу нәтижелері бойынша өндірістік объектіге шығу жүзеге асырылған күні Түсініктемелерге 7 қосымшада көзделген белгіленген нысанға сәйкес оператордың уәкілетті өкілі және кәсіпкерлік субъектісі толық цикл бойынша қол қоятын есеп жасалады. Кәсіпкерлік субъектілері есепке толық цикл бойынша қол қоюдан бас тартқан жағдайда, оператор өтінімді 1 ақпараттық жүйесінде қабылдамайды.

101. При соответствии представленных документов заявленному виду деятельности, установленных при посещении производственного объекта по полному циклу, оператор в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты посещения последнего производственного объекта по полному циклу одобряет заявку субъекта предпринимательства в информационной системе 1.
102. После одобрения в информационной системе 1 формируется заявление о присоединении по установленной форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, заполняемое и подписываемое субъектом предпринимательства посредством электронной цифровой подписи, не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты формирования заявления о присоединении. В случае некорректного заполнения и неподписания заявления о присоединении в установленные сроки, заявка подлежит отклонению.
103. Типовой договор по установленной форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, считается заключенным после согласования оператором подписанного субъектом предпринимательства заявления в информационной системе 1. Заявления оператором рассматривается в срок 1 (одного) рабочего дня.
104. После заключения типового договора субъект предпринимательства приобретает статус получателя выплат за сбор, сортировку, транспортировку, обработку, подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов по полному циклу. В период действия типового договора получатель выплат по полному циклу, осуществляет все действия, связанные с деятельностью и документирования в рамках получения выплат, исключительно через информационную систему 1, согласно нормам настоящих Правил и Пояснений.
105. Отражение сведений о сборе отходов в информационной системе 1 осуществляется получателем выплат по полному циклу в течение дня с момента совершения операции по сбору, сортировке и транспортировке отходов, с оформлением приходного ордера запасов, в соответствии с приложением 25 к приказу об утверждении форм первичных учетных документов, для каждой операции, подписанного электронной цифровой подписью:
1) от образователей, зарегистрированных в информационной системе 1.
При сборе у образователей, зарегистрированных в информационной системе 1, получатель выплат по полному циклу регистрирует в мобильном приложении информационной системы 1 автомобильный транспорт и транспортировщика с предоставлением следующих документов:
водительское удостоверение, подтверждающее право на управление транспортными средствами категории "С" и (или) "СЕ" и (или) подкатегории "С1" и (или) подкатегории "С1Е";
свидетельство о регистрации грузового транспортного средства;
сведения о включении в государственный электронный реестр разрешений и уведомлений уполномоченного органа в области охраны окружающей среды в соответствии со статьей 337 Кодекса;
документ, подтверждающий трудовые или гражданско-правовые отношения водителя с субъектом предпринимательства, получившим талон о приеме уведомления субъектов предпринимательства в сфере управления отходами;
действующие документы, подтверждающие обязательное страхование гражданско-правовой ответственности водителя;

101. Ұсынылған құжаттар толық цикл бойынша өндірістік объектіге барған кезде белгіленген мәлімделген қызмет түріне сәйкес келген кезде оператор толық цикл бойынша соңғы өндірістік объектіге барған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде кәсіпкерлік субъектісінің өтінімін 1 ақпараттық жүйесінде мақұлдайды.
102. Кәсіпкерлік субъектісі 1 ақпараттық жүйесінде мақұлданғаннан кейін осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша электрондық цифрлық қолтаңба арқылы толтыратын және қол қоятын қосылу туралы өтінішті қалыптастыру күнінен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей қосылу туралы өтініш қалыптастырылады. Қосылу туралы өтініш белгіленген мерзімде дұрыс толтырылмаған және қол қойылмаған жағдайда, өтінім қабылданбайды.
103. Осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша үлгілік шарт кәсіпкерлік субъектісі қол қойған өтінішті оператор 1 ақпараттық жүйеде келіскеннен кейін жасалған болып есептеледі. Оператор өтініштерді 1 (бір) жұмыс күні мерзімінде қарайды.
104. Үлгілік шарт жасалғаннан кейін кәсіпкерлік субъектісі қалдықтарды толық цикл бойынша жинау, сұрыптау, тасымалдау, өңдеу, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдерді алушы мәртебесіне ие болады. Үлгілік шарттың қолданылу кезеңінде толық цикл бойынша төлем алушы осы Қағидалар мен Түсіндірмелер нормаларына сәйкес тек қана 1 ақпараттық жүйесі арқылы төлемдерді алу шеңберінде қызметпен және құжаттамамен байланысты барлық іс-әрекеттерді жүзеге асырады.
105. 1 ақпараттық жүйеде қалдықтарды жинау туралы мәліметтерді көрсету электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған, әрбір операция үшін бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес төлемдерді алушы қорлардың кіріс ордерін ресімдей отырып, қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі операция жасалған кезден бастап бір күн ішінде толық цикл бойынша жүзеге асырады:
1) 1 ақпараттық жүйесінде тіркелген қалдық түзеушілерден.
1 ақпараттық жүйесінде тіркелген қалдық түзеушілерден жинау кезінде толық цикл бойынша төлем алушы 1 ақпараттық жүйесінің мобильдік қосымшасында автомобиль көлігін және тасымалдаушыны мынадай құжаттарды ұсына отырып тіркейді:
"С" және (немесе) "СЕ" санатындағы және (немесе) "С1" кіші санатындағы және (немесе) "С1Е" кіші санатындағы көлік құралдарын басқару құқығын растайтын жүргізуші куәлігі;
жүк көлік құралын тіркеу туралы куәлік;
Кодекстің 337-бабына сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның рұқсаттары мен хабарламаларының мемлекеттік электрондық тізіліміне енгізу туралы мәліметтер;
жүргізушінің қалдықтарды басқару саласындағы кәсіпкерлік субъектілеріне хабарламаны қабылдау туралы талон алған кәсіпкерлік субъектісімен еңбек немесе азаматтық-құқықтық қатынастарын растайтын құжат;
жүргізушінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды растайтын қолданыстағы құжаттар;

2) от образователей с мест сбора (стационарные приемные пункты и (или) контейнеры для ламп), указанных в анкетных данных получателя выплат по полному циклу при подаче заявки на заключение типового договора, в том числе изменения, вносимые в анкетные данные.
При этом, места сбора (стационарные приемные пункты и (или) контейнеры для ламп) размещаются на территории населенных пунктов и предназначены для обслуживания образователей-физических лиц.
106. В случае, если местонахождение стационарного приемного пункта и производственного объекта по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов совпадает, производственный объект оборудуется системой видеонаблюдения, в том числе видеокамерами в количестве не менее 5 (пяти) единиц, осуществляющими видеосъемку следующих мест (точек) (с предоставлением постоянного дистанционного доступа оператору к видеонаблюдению):
1) приемный пункт – не менее 2 (двух) видеокамер, с обязательным попаданием в обзор видеокамер всех процессов (этапов) приема, сортировки и взвешивания отходов;
2) территории и (или) помещения, где осуществляется хранение отходов – не менее 1 (одной) видеокамеры;
3) помещения и (или) территории, где осуществляется подготовка к повторному использованию, обработка, переработка, обезвреживание и (или) утилизация отходов - не менее 2 (двух) видеокамер с обязательным попаданием в обзор видеокамер всех процессов.
Срок хранения видеоинформации не менее 60 (шестидесяти) календарных дней.
При приеме отходов через стационарный приемный пункт оформляется приходный ордер запасов, в соответствии с приложением 25 к приказу об утверждении форм первичных учетных документов, в информационной системе 1 и подписывается получателем выплат по полному циклу.
107. Сбор отходов от образователей, зарегистрированных в информационной системе 1, осуществляется по заявке образователей на передачу отходов, при условии нахождения в пределах административных границ села, поселка, района в городе, города, района получателя выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов и соблюдения образователем следующих норм:
минимальная масса отходов для подачи заявки на передачу отходов:
для физических лиц – не менее 10 (десяти) килограмм для каждого вида отходов;
для юридических лиц и индивидуальных предпринимателей – не менее 100 (ста) килограмм для каждого вида отходов.
108. Сбор отходов от образователей, зарегистрированных в информационной системе 1 осуществляется по заявке образователей на передачу отходов по установленной форме согласно приложению 6 к Пояснениям, в информационной системе 1.
Взаимоотношения между образователем и получателем выплат по полному циклу, по вопросам передачи отходов, условия погрузки, разгрузки, подъема и спуска на этажи, порядок взвешивания и условия оплаты, а также порядок возмещения транспортных расходов регулируются образователем и получателем выплат по полному циклу самостоятельно.

2) үлгілік шарт жасасуға өтінім беру кезінде толық цикл бойынша төлем алушының сауалнамалық деректерінде, оның ішінде сауалнамалық деректерге енгізілетін өзгерістер көрсетілген жинау орындарынан (стационарлық қабылдау пункттері және (немесе) шамдар үшін контейнерлер) қалдық түзушілерден.
Бұл ретте, жинау орындары (стационарлық қабылдау пункттері және (немесе) лампаларға арналған контейнерлер) елді мекендердің аумағында орналастырылады және қалдық түзеуші – жеке тұлғаларға қызмет көрсетуге арналған.
106. Егер қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындық жөніндегі стационарлық қабылдау пункті мен өндірістік объектінің орналасқан жері сәйкес келген жағдайда, өндірістік объект бейнебақылау жүйесімен, оның ішінде келесі орындарды (нүктелерді) видеотүсіруді жүзеге асыратын саны кемінде 5 (бес) бірлік бейнекамералармен жабдықталады (операторға бейнебақылауға тұрақты қашықтықтан қол жеткізуді ұсына отырып):
1) қабылдау пункті – қалдықтарды қабылдаудың, сұрыптаудың және өлшеудің барлық процестері (кезеңдері) міндетті түрде бейнекамераларды шолуға түсе отырып, кемінде 2 (екі) бейнекамера;
2) қалдықтарды сақтау жүзеге асырылатын аумақтар және (немесе) үй – жайлар - кемінде 1 (бір) бейнекамера;
3) қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жүзеге асырылатын ғимараттар және (немесе) аумақтар – барлық процестердің бейнекамераларын шолуға міндетті түрде түсе отырып, кемінде 2 (екі) бейнекамера.
Видеоақпаратты сақтау мерзімі кемінде 60 (алпыс) күнтізбелік күн.
Қалдықтарды стационарлық қабылдау пункті арқылы қабылдаған кезде Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес, 1 ақпараттық жүйесінде қорлардың кіріс ордері ресімделеді және толық цикл бойынша төлем алушы қол қояды.
107. 1 ақпараттық жүйесінде тіркелген қалдық түзеушілерден қалдықтарды жинау, қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушы ауылдың, кенттің, қаладағы ауданның, қаланың, ауданның әкімшілік шекаралары шегінде болған және қалдық түзеуші мынадай нормаларды сақтаған жағдайда, қалдық түзеушілердің қалдықтарды беруге арналған өтінімі бойынша жүзеге асырылады:
қалдықтарды беруге өтінім беру үшін қалдықтардың ең аз массасы:
жеке тұлғалар үшін – қалдықтардың әрбір түрі үшін кемінде 10 (он) килограмм;
заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлер үшін – қалдықтардың әрбір түрі үшін кемінде 100 (жүз) килограмм.
108. 1 ақпараттық жүйесінде тіркелген қалдық түзеушілерден қалдықтарды жинау 1 ақпараттық жүйеде Түсініктемелерге 6-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша қалдықтарды беруге қалдық түзеушілердің өтінімі бойынша жүзеге асырылады.
Толық цикл бойынша, қалдықтарды беру мәселелері бойынша қалдық түзеуші мен төлем алушы арасындағы өзара қарым-қатынасты, тиеу, түсіру, қабаттарға көтеру және түсіру шарттарын, өлшеу тәртібі мен төлем шарттарын, сондай-ақ көлік шығындарын өтеу тәртібін қалдық түзеуші мен толық цикл бойынша төлемдерді алушы дербес реттейді.

109. Образователь – физическое лицо при передаче отходов, подписывает документы посредством введения кодов в мобильном приложении информационной системе 1, передаваемых через короткое текстовое сообщение (далее – SMS), образователь – юридическое лицо или индивидуальный предприниматель при передаче отходов, подписывает посредством электронной цифровой подписи.
110. При транспортировке отходов транспортировщиком, от образователей, зарегистрированных в информационной системе 1 и (или) с мест сбора до производственного объекта по полному циклу, используется мобильное приложение информационной системы 1, а также проводится контрольная фотофиксация, и отслеживание движения транспортного средства, осуществляющего транспортировку отходов, по данным спутниковых навигационных систем, в соответствии с нормами настоящих Правил.
Выплаты за сбор, транспортировку, сортировку, обработку, подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов получателю выплат не осуществляются в случае сбора отходов с мест или контейнеров, установленных в рамках централизованной системы сбора твердых бытовых отходов в соответствии со статьей 367 Кодекса, с мусоросортировочных комплексов (объектов).
111. Сбор отходов осуществляется получателем выплат по полному циклу в следующем порядке:
1) при выезде по заявке на передачу отходов в информационной системе 1 к образователю в информационной системе 1 выписывается транспортный лист, в соответствии с приложением 1 к Пояснениям;
2) собранные отходы взвешиваются на поверенном весовом оборудовании;
3) по результатам взвешивания заполняется приходный ордер запасов, в соответствии с приложением 25 к приказу об утверждении форм первичных учетных документов в информационной системе 1;
4) приходный ордер запасов подписывается в информационной системе 1 посредством электронной цифровой подписи.
112. Получатель выплат по полному циклу заполняет данные о списанных отходах на подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию и выходе готовой продукции, сопутствующих отходов в информационной системе 1 в следующем порядке:
1) в течение дня с момента совершения операции по списанию отходов на подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию, заполняет в информационной системе 1 соответствующий раздел о списанных на подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходах, с оформлением в информационной системе 1 акта списания запасов и дополнительных компонентов (в случае если технологический процесс предусматривает использование дополнительных компонентов);

109. Қалдық түзеуші – қалдықтарды беру кезінде жеке тұлға, қысқа мәтіндік хабарлама (бұдан әрі – SMS) арқылы берілетін 1 ақпараттық жүйесінің мобильді қосымшасында кодтарды енгізу арқылы құжаттарға қол қояды, қалдық түзеуші заңды тұлға немесе қалдықтарды беру кезінде жеке кәсіпкер, электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қояды.
110. 1 ақпараттық жүйесінде тіркелген қалдық түзеушілерден және (немесе) жинау орындарынан өндірістік объектіге дейін қалдықтарды тасымалдаушы толық цикл бойынша тасымалдаған кезде 1 ақпараттық жүйенің мобильдік қосымшасы пайдаланылады, сондай-ақ осы Қағидалардың нормаларына сәйкес спутниктік навигациялық жүйелердің деректері бойынша қалдықтарды тасымалдауды жүзеге асыратын көлік құралының қозғалысын бақылау фотофиксациясы және қадағалау жүргізіледі.
Қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау, өңдеу, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдер Кодекстің 367-бабына сәйкес қатты тұрмыстық қалдықтарды жинаудың орталықтандырылған жүйесі шеңберінде белгіленген орындардан немесе контейнерлерден қалдықтарды қоқыс сұрыптау кешендерінен (объектілерінен) жинаған жағдайда төленбейді.
111. Қалдықтарды жинауды төлем алушы толық цикл бойынша мынадай тәртіппен жүзеге асырады:
1) ақпараттық жүйеде қалдықтарды беруге арналған өтінім бойынша шығу кезінде 1 қалдық түзеушіге 1 ақпараттық жүйесінде Түсініктемелерге 1-қосымшаға сәйкес көлік парағы жазылады;
2) жиналған қалдықтар сенім білдірілген таразы жабдығында өлшенеді;
3) өлшеу нәтижелері бойынша 1 ақпараттық жүйесінде Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес қорлардың кіріс ордері толтырылады;
4) қорлардың кіріс ордеріне 1 ақпараттық жүйесінде электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойылады.
112. Толық цикл бойынша төлем алушы есептен шығарылған қалдықтар туралы деректерді қайта пайдалануға, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға және дайын өнімнің, ілеспе қалдықтардың 1 ақпараттық жүйесінде шығуы туралы мәліметтерді мынадай тәртіппен толтырады:
1) Қалдықтарды қайта пайдалануға дайындауға, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға арналған қалдықтарды есептен шығару жөніндегі операция жасалған кезден бастап бір күн ішінде ақпараттық жүйеде қорлар мен қосымша компоненттерді есептен шығарудың 1 актісі ресімделе отырып (егер технологиялық процесс қосымша компоненттерді пайдалануды көздеген жағдайда) ақпараттық жүйеде 1 қайта пайдалануға, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға даярлауға есептен шығарылған қалдықтар туралы тиісті бөлімді толтырады;

2) в течение дня с момента совершения операции по выходу готовой продукции, полезных компонентов и сопутствующих отходов, полученной в результате подготовки к повторному использованию, переработки, обезвреживания и (или) утилизации, заполнить в информационной системе 1 соответствующий раздел с оформлением приходных ордеров запасов, по форме, в соответствии с приложением 25 к приказу об утверждении форм первичных учетных документов.
113. Получатель выплат по полному циклу, для получения выплат от оператора, 1 (один) раз по истечению каждого отчетного квартала, до 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, формирует в информационной системе 1 отчет об осуществлении деятельности по сбору, сортировке, обработке, транспортировке, подготовке к повторному использованию, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, по установленной форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам, с приложением:
1) электронных счетов-фактур на:
реализованную готовую продукцию, полученную в результате переработки отходов, за исключением всех видов электронного и электрического оборудования, ламп;
реализованные полезные компоненты, сырье и (или) материалы, пригодные для использования в дальнейшем в производстве (изготовлении) продукции, материалы или вещества вне зависимости от их назначения, полученной продукции;
удаление непригодных для использования или реализации отходов, по которым дальнейшая подготовка к повторному использованию, переработка, обезвреживание и (или) утилизация не предусмотрена технологическим регламентом получателя выплат.
2) документы, (протокол испытаний и (или) паспорт качества или аналогичный документ, установленный требованиями Закона Республики Казахстан "О стандартизации"), подтверждающие соответствие готовой продукции документу по стандартизации, предоставленному согласно пункту 8) пункта 88 Правил выплат;
3) акт об утилизации сопутствующих отходов и (или) полезных компонентов, полученных в результате переработки всех видов электронного и электрического оборудования, ламп.
При привлечении соответствующих специализированных организаций, с приложением следующих документов:
Договор на оказание услуг по утилизации отходов;
Лицензии на выполнение работ и оказание услуг в области охраны окружающей среды по соответствующему подвиду деятельности;
4) отсканированную материальную ведомость в части отходов, в том числе сопутствующих, готовой продукции и полезных компонентов.
При этом, отчет об осуществлении деятельности по сбору, сортировке, обработке, транспортировке, подготовке к повторному использованию, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов подается на массу реализованных готовой продукции.
По истечению срока, указанного в настоящем пункте, отчет об осуществлении деятельности по сбору, сортировке, обработке, транспортировке, подготовке к повторному использованию, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов за отчетный период не подлежит рассмотрению оператором.

2) қайта пайдалануға, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындық нәтижесінде алынған дайын өнімді, пайдалы компоненттерді және ілеспе қалдықтарды шығару жөніндегі операция жасалған кезден бастап бір күн ішінде 1 ақпараттық жүйеде Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорлардың кіріс ордерлерін ресімдей отырып, тиісті бөлімді толтырылады.
113. Оператордан төлемдерді алу үшін толық цикл бойынша төлем алушы есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күніне дейін әрбір есепті тоқсан өткеннен кейін 1 (бір) рет ақпараттық жүйеде 1 осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша қалдықтарды жинау, сұрыптау, өңдеу, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті келесі құжаттарды жалғай отырып қалыптастырады:
1) электрондық шот-фактуралар бойынша:
электрондық және электр жабдықтарының, шамдардың барлық түрлерін қоспағанда, қалдықтарды қайта өңдеу нәтижесінде алынған сатылған дайын өнім;
өнімді өндіруде (дайындауда) одан әрі пайдалануға жарамды өткізілген пайдалы компоненттер, шикізат және (немесе) материалдар, олардың мақсатына, алынған өнімге қарамастан материалдар немесе заттар;
қайта пайдалануға одан әрі даярлау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату төлем алушының технологиялық регламентінде көзделмеген пайдалануға немесе өткізуге жарамсыз қалдықтарды жою.
2) дайын өнімнің төлем қағидаларының 88-тармағының 8) тармағына сәйкес ұсынылған стандарттау жөніндегі құжатқа сәйкестігін растайтын құжаттар, (сынақ хаттамасы және (немесе) сапа паспорты немесе "Стандарттау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарында белгіленген ұқсас құжат);
3) электрондық және электр жабдықтарының, шамдардың барлық түрлерін қайта өңдеу нәтижесінде алынған ілеспе қалдықтарды және (немесе) пайдалы компоненттерді кәдеге жарату туралы акт.
Тиісті мамандандырылған ұйымдарды тарту кезінде мынадай құжаттарды қоса бере отырып:
қалдықтарды кәдеге жарату бойынша қызметтер көрсетуге арналған шарт;
қызметтің тиісті түрі бойынша қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге арналған лицензиялар.
4) қалдықтар, оның ішінде ілеспе, дайын өнім және пайдалы компоненттер бөлігінде сканерленген материалдық ведомость.
Бұл ретте қалдықтарды жинау, сұрыптау, өңдеу, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есеп өткізілген дайын өнімнің массасына беріледі.
Осы тармақта көрсетілген мерзім өткеннен кейін есепті кезеңде қалдықтарды жинау, сұрыптау, өңдеу, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті оператор қарауға жатпайды.

114. При рассмотрении отчета об осуществлении деятельности по сбору, сортировке, транспортировке, подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, расчет суммы к выплате оператором производится в следующем порядке:
1) определение доли выхода готовой продукции при переработке отходов (за исключением электронного и электрического оборудования, ламп) по следующей формуле:
− доля выхода готовой продукции (в том числе полезные компоненты);
ma – масса готовой продукции (в том числе полезные компоненты) в тоннах;
mb – масса отходов, списанных на переработку в тоннах.
2) сравнение фактической доли выхода готовой продукции (в том числе полезные компоненты) с нормативным уровнем выхода готовой продукции по следующей формуле:
N ≤ Х;
где,
N – нормативный уровень выхода готовой продукции (в том числе полезные компоненты).
3) в случае, если фактическая доля выхода готовой продукции выше или равна нормативному выходу готовой продукции, производится расчет выплат по следующей формуле:
где,
В – размер выплат;
mс – масса реализованной готовой продукции в тоннах (в том числе полезные компоненты);
С – ставки выплат за сбор и переработку отходов.
115. При этом, нормативным уровнем выхода готовой продукции (в том числе полезные компоненты) является:
1) для масел, переработанных методом пиролиза - не менее 90 (девяноста) % жидкого топлива;
2) для аккумуляторных батарей - не более 70 (семидесяти) % свинцового лома, 6 (шести) % полипропилена;
3) для использованных шин:
переработанных механическим методом:
не менее 65 (шестидесяти пяти) % резиновой крошки из крупногабаритных шин;
не менее 55 (пятидесяти пяти) % резиновой крошки из грузовых и (или) легковых шин;
переработанных методом пиролиза не менее 55 (пятидесяти пяти) % жидкого топлива из крупногабаритных, грузовых и (или) легковых шин;
4) для металлической упаковки не менее 80 (восьмидесяти) % алюминиевого сплава;
В случае, если по результатам переработки отходов получатель выплат не достигает указанных нормативных уровней выхода готовой продукции и компонентов, выплаты оператором не производятся.
116. При рассмотрении отчета об осуществлении деятельности по сбору, сортировке, транспортировке, подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов электронного и электрического оборудования, ламп расчет суммы к выплате оператором производится за фактическую долю утилизированных отходов полученных в результате переработки электронного и электрического оборудования, ламп самостоятельно получателем выплат или с привлечением соответствующих специализированных организаций.

114. Қалдықтарды жинау, сұрыптау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті қарау кезінде оператордың төлеуге сомасын есептеуі мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) Қалдықтарды (электрондық және электр жабдықтарын, шамдарды қоспағанда) қайта өңдеу кезінде дайын өнімнің шығу үлесін мынадай формула бойынша айқындау:
мұнда,
Х – дайын өнімнің шығу үлесі (оның ішінде пайдалы компоненттер);
– дайын өнімнің массасы (оның ішінде пайдалы компоненттер), тоннада;
– өңдеуге есептен шығарылған қалдықтардың массасы, тоннада.
2) дайын өнім шығымының нақты үлесін (оның ішінде пайдалы компоненттерді) дайын өнімнің шығуының нормативтік деңгейімен мынадай формула бойынша салыстыру:
N ≤ Х;
мұнда,
N – дайын өнімнің шығымдылығының нормативтік деңгейі (оның ішінде пайдалы компоненттер).
3) егер дайын өнім шығысының нақты үлесі дайын өнімнің нормативтік шығуынан жоғары немесе оған тең болған жағдайда, мынадай формула бойынша төлемдерді есептеу жүргізіледі:
мұнда,
В – төлемдер мөлшері;
– дайын өнімнің массасы (оның ішінде пайдалы компоненттер), тоннада;
С – қаптама қалдықтарын өңдеу үшін төлем ставкалары.
115. Бұл ретте дайын өнімнің (оның ішінде пайдалы компоненттердің) шығымдылығының нормативтік деңгейі мыналар болып табылады:
1) пиролиз әдісімен өңделген майлар үшін - кемінде 90 (тоқсан) % сұйық отын;
2) аккумуляторлық батареялар үшін - 70 (жетпіс) % қорғасын сынығынан, 6 (алты) % полипропиленнен аспайды;
3) пайдаланылған шиналар үшін:
механикалық әдіспен қайта өңделген:
ірі габаритті шиналардан жасалған кем дегенде 65 (алпыс бес) % резеңке үгіндісі;
жүк және (немесе) жеңіл шиналардан жасалған кем дегенде 55 (елу бес) % резеңке үгіндісі;
пиролиз әдісімен қайта өңделген ірі габаритті, жүк және (немесе) жеңіл шиналардан кемінде 55 (елу бес) % сұйық отын;
4) алюминий қорытпасының кемінде 80 (сексен) % металл қаптамасы үшін.
Егер қалдықтарды қайта өңдеу нәтижелері бойынша төлем алушы дайын өнім мен компоненттердің шығуының көрсетілген нормативтік деңгейіне жетпеген жағдайда, оператор төлемдер жүргізбейді.
116. Электрондық және электр жабдығының, лампалардың қалдықтарын жинау, сұрыптау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті қарау кезінде оператордың төлем сомасын есептеуі электрондық және электр жабдықтарын қайта өңдеу нәтижесінде алынған кәдеге жаратылған қалдықтардың нақты үлесі үшін, төлем алушының өз бетінше немесе тиісті мамандандырылған ұйымдарды тарту арқылы жүзеге асырылады.

117. В случае, если получателем выплат не соблюдены условия, предусмотренные пунктами 112-116 настоящих Правил, оператор отказывает в подтверждении отчета по сбору, сортировке, транспортировке, подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов.
118. В случае, если получателем выплат соблюдены условия, предусмотренные пунктами 112-116 настоящих Правил, оператор, в целях контроля исполнения данного отчета, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты подачи отчета осуществляет выезд на производственный объект получателя выплат по полному циклу.
119. При поступлении от оператора уведомления об осуществлении выезда, получатель выплат по полному циклу, в течение дня, следующего за днем получения уведомления от оператора, подтверждает допуск к производственным объектам по сбору, сортировке и транспортировке и по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов. В случае отсутствия в информационной системе 1 подтверждения от получателя выплат по полному циклу в допуске оператора к производственным объектам в течение дня, следующего за днем получения уведомления от оператора, отчет об осуществлении деятельности по сбору, сортировке, обработке, транспортировке, подготовке к повторному использованию, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов отклоняется оператором в информационной системе 1.
120. В случае отказа субъекта предпринимательства в допуске, уполномоченного представителя оператора на производственный объект по полному циклу (при прибытии представителя оператора на производственный объект) или несоответствия сведений, указанных в представленных документах к отчету, сведениям, установленным уполномоченным представителем оператора по результатам выезда, отчет об осуществлении деятельности по сбору, сортировке, обработке, транспортировке, подготовке к повторному использованию, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов отклоняется оператором в информационной системе 1.
При рассмотрении отчета об осуществлении деятельности по сбору, сортировке, обработке, транспортировке, подготовке к повторному использованию, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов в информационной системе 1, оператор направляет его на доработку случае отражения в отчете сведений о сборе, оприходовании, списании и переработке и (или) утилизации отходов в период несоответствия нормам, согласно пункту 125 настоящих Правил.
121. Оператор рассматривает отчет об осуществлении деятельности по сбору, сортировке, обработке, транспортировке, подготовке к повторному использованию, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов в течение 20 (двадцати) рабочих дней с даты посещения последнего производственного объекта получателя выплат по полному циклу.

117. Егер төлем алушы осы Қағидалардың 112-116 тармақтарында көзделген шарттарды сақтамаған жағдайда, оператор қалдықтарды жинау, сұрыптау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі есепті растаудан бас тартады.
118. Егер төлем алушы осы Қағидалардың 112-116 тармақтарында көзделген шарттарды сақтаған жағдайда, оператор осы есептің орындалуын бақылау мақсатында есепті берген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде төлем алушының өндірістік объектісіне толық цикл бойынша шығуды жүзеге асырады.
119. Оператордан шығуды жүзеге асыру туралы хабарлама келіп түскен кезде толық цикл бойынша төлем алушы оператордан хабарлама алған күннен кейінгі күн ішінде қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау және қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындық жөніндегі өндірістік объектілерге жіберуді растайды. Ақпараттық жүйеде 1 оператордан хабарлама алған күннен кейінгі күн ішінде операторды өндірістік объектілерге жіберуде толық цикл бойынша төлем алушыдан растау болмаған жағдайда, оператор қалдықтарды жинау, сұрыптау, өңдеу, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті 1 ақпараттық жүйеде қабылдамайды.
120. Кәсіпкерлік субъектісі рұқсат беруден бас тартқан жағдайда, оператордың уәкілетті өкілі өндірістік объектіге толық цикл бойынша (оператордың өкілі өндірістік объектіге келген кезде) немесе ұсынылған құжаттарда көрсетілген мәліметтер есепке, шығу нәтижелері бойынша оператордың уәкілетті өкілі белгілеген мәліметтерге сәйкес келмеген жағдайда, қалдықтарды жинау, сұрыптау, өңдеу, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті оператор 1 ақпараттық жүйеде қабылдамайды.
Қалдықтарды жинау, сұрыптау, өңдеу, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті қарау кезінде оператор осы Қағидалардың 125-тармағына сәйкес нормаларға сәйкес келмеген кезеңде қалдықтарды жинау, кіріске алу, есептен шығару және қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату туралы мәліметтер есепте көрсетілген жағдайда оны 1 ақпараттық жүйесінде пысықтауға жібереді.
121. Оператор толық цикл бойынша төлем алушының соңғы өндірістік объектісіне барған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде қалдықтарды жинау, сұрыптау, өңдеу, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті қарайды.

122. Оператор отказывает в подтверждении (отклоняет) отчета об осуществлении деятельности по сбору, сортировке, обработке, транспортировке, подготовке к повторному использованию, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, в случаях:
1) непредоставления подтверждающих документов о списании отходов на переработку, оприходование и реализацию готовой продукции и сопутствующих отходов, полученных в результате переработки отходов;
2) неисполнения и (или) ненадлежащего исполнения норм, предусмотренных пунктами 112-116 настоящих Правил;
3) неисполнении и (или) ненадлежащего исполнения норм настоящих Правил и условий заключенного договора;
4) отсутствия в информационной системе 1 подтверждения в допуске к производственному объекту получателя выплат по полному циклу, уполномоченного представителей оператора и (или) отказа получателя выплат в подписании отчета, по установленной форме согласно приложению 8 к Пояснениям, по результатам выезда уполномоченного представителя оператора;
5) неподтверждения сведений, указанных в отчете об осуществлении деятельности по сбору, сортировке, обработке, транспортировке, подготовке к повторному использованию, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, с фактическими сведениями, установленными по результатам выезда уполномоченным представителем оператора.
123. При подтверждении оператором в информационной системе 1 отчета об осуществлении деятельности по сбору, сортировке, обработке, транспортировке, подготовке к повторному использованию, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, оператор производит выплаты в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты подтверждения данного отчета.
124. Получателю выплат по полному циклу необходимо соответствовать нормам, предусмотренным пунктом 88 настоящих Правил на протяжении всего срока действия, заключенного между оператором и получателем выплат типового договора.
125. В случае установления оператором несоответствия нормам предусмотренным пунктом 88 настоящих Правил, оператор в течение 2 (двух) рабочих дней с даты установления несоответствия, уведомляет о необходимости устранения несоответствия получателя выплат по полному циклу в срок не более 3 (трех) месяцев. Если по истечении 3 (трех) месяцев получатель выплат не подтвердит соответствие нормам, оператор в одностороннем порядке расторгает типовой договор. Повторная регистрация в информационной системе 1 и заключение типового договора осуществляется на общих основаниях.
При этом, масса собранных и переработанных и (или) утилизированных отходов в период несоответствия получателя выплат по полному циклу в информационной системе 1 нормам предусмотренным пунктом 88 настоящих Правил, не включается в массу отходов, указываемую в отчете об осуществлении деятельности по полному циклу в информационной системе 1.

122. Оператор келесі жағдайларда қалдықтарды жинау, сұрыптау, өңдеу, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті растаудан бас тартады (қабылдамайды):
1) қалдықтарды қайта өңдеуге, кіріске алуға және дайын өнімді және қалдықтарды қайта өңдеу нәтижесінде алынған ілеспе қалдықтарды өткізуге арналған қалдықтарды есептен шығару туралы растайтын құжаттарды ұсынбау;
2) осы Қағидалардың 112-116 тармақтарында көзделген нормалардың орындалмауы және (немесе) тиісінше орындалмауы;
3) осы Қағидалар нормаларының және жасалған шарт талаптарының орындалмауы және (немесе) тиісінше орындалмауы;
4) 1 ақпараттық жүйесінде толық цикл бойынша төлем алушыны, оператордың уәкілетті өкілдерін өндірістік объектіге жіберуде растау болмаған және (немесе) оператордың уәкілетті өкілінің шығу нәтижелері бойынша Түсініктемелерге 8-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша төлем алушының есепке қол қоюдан бас тартуы;
5) қалдықтарды жинау, сұрыптау, өңдеу, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепте көрсетілген мәліметтер оператордың уәкілетті өкілі шығу нәтижелері бойынша белгіленген нақты мәліметтермен расталмауы.
123. Оператор 1 ақпараттық жүйесінде қалдықтарды жинау, сұрыптау, өңдеу, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті растаған кезде оператор осы есеп расталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде төлемдер жүргізеді.
124. Толық цикл бойынша төлем алушыға осы Қағидалардың 88 тармағында көзделген нормаларға оператор мен төлем алушының арасында жасалған үлгілік шарттың қолданылу мерзімі бойы сәйкес келуі қажет.
125. Оператор осы Қағидалардың 88-тармағында көзделген нормаларға сәйкессіздікті анықтаған жағдайда, оператор сәйкессіздік анықталған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде төлем алушының толық цикл бойынша сәйкессіздігін жою қажеттігі туралы 3 (үш) айдан аспайтын мерзімде хабарлайды. Егер 3 (үш) ай өткеннен кейін төлем алушы нормаларға сәйкестігін растамаса, оператор үлгілік шартты біржақты тәртіппен бұзады. 1 ақпараттық жүйеде қайта тіркеу және үлгілік шарт жасасу жалпы негіздерде жүзеге асырылады.
Бұл ретте, 1 ақпараттық жүйеде толық цикл бойынша төлемдерді алушы осы Қағидалардың 88-тармағында көзделген нормаларға сәйкес келмеген кезеңдегі қайта өңделген және (немесе) кәдеге жаратылған қалдықтардың массасы ақпараттық жүйеде толық цикл бойынша қызметті жүзеге асыру туралы есепте көрсетілген қалдықтардың массасына енгізілмейді.

После устранения несоответствий нормам, предусмотренным пунктом 87 настоящих Правил, получателем выплат по полному циклу в информационной системе 1 подается заявка на изменение сведений с приложением подтверждающих документов о соответствии нормам, установленным настоящими Правилами.
Заявка на изменение сведений подтверждается или отклоняется оператором в срок не более 5 (пяти) рабочих дней в информационной системе 1.
126. Получатель выплат по полному циклу при возникновении изменений в сведениях, указанных в паспорте или в анкете, подает заявку в информационной системе 1 на изменение сведений не позднее 3 (трех) рабочих дней с даты их возникновения, с приложением подтверждающих документов. При этом предыдущие сведения сохраняются как архивные и применяются к периоду, в котором они были актуальны.
В случае, если возникшие изменения приводят к несоответствию получателя выплат одному или нескольким нормам, предусмотренным пунктом 88 настоящих Правил, оператор осуществляет действия, предусмотренные пунктом 125 настоящих Правил.
В случае, если оператором установлено, что выплаты получателю выплат по полному циклу осуществлены в период несоответствия получателя нормам, установленным пунктом 88 настоящих Правил, оператор истребует такие суммы выплат.
127. Истребование оператором ранее выплаченных сумм осуществляется в следующем порядке:
1) оператор в течение 10 (десяти) рабочих дней, с даты установления несоответствия получателя выплат по полному циклу нормам, установленным пунктом 88 настоящих Правил, размещает в информационной системе 1, а также направляет посредством электронного документооборота и (или) электронной почты, а также мессенджеров (программа для мгновенного обмена текстовыми сообщениями, файлами и медиа между зарегистрированными пользователями через интернет), указанных при регистрации, уведомление об истребовании денежных средств, с указанием оснований и суммы подлежащей возврату;
2) получатель выплат по полному циклу, в срок до 10 (десяти) календарных дней выплачивает оператору требуемую сумму.
Параграф 5. Мониторинг получателей выплат
128. Оператор в целях подтверждения деятельности получателей выплат проводит мониторинг деятельности и производственных процессов с посещением производственных объектов по сбору, транспортировке, сортировке, обработке, подготовке к повторному использованию, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов:
1) без предварительного уведомления получателей выплат в любое время по своему усмотрению, но не более 2 (двух) раз в год.

Осы Қағидалардың 87-тармағында көзделген нормаларға сәйкессіздіктер жойылғаннан кейін, толық цикл бойынша төлемдерді алушы 1 ақпараттық жүйеcінде осы Қағидаларда белгіленген нормаларға сәйкестігі туралы растайтын құжаттарды қоса бере отырып, мәліметтерді өзгертуге өтінім береді.
Мәліметтерді өзгертуге арналған өтінімді оператор 1 ақпараттық жүйесінде 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде растайды немесе қабылдамайды.
126. Төлемді алушы толық цикл бойынша төлқұжатта немесе сауалнамада көрсетілген мәліметтерде өзгерістер туындаған кезде, растайтын құжаттарды қоса бере отырып, мәліметтер пайда болған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей мәліметтерді өзгертуге 1 ақпараттық жүйесінде өтінім береді. Бұл ретте алдыңғы мәліметтер мұрағат ретінде сақталады және олар өзекті болған кезеңге қолданылады.
Егер туындаған өзгерістер төлем алушының осы Қағидалардың 88-тармағында көзделген бір немесе бірнеше нормаларға сәйкес келмеуіне әкеп соқтырса, оператор осы Қағидалардың 125-тармағында көзделген әрекеттерді жүзеге асырады.
Егер оператор толық цикл бойынша төлемдерді алушыға төлемдер алушы осы Қағидалардың 88 тармағында белгіленген нормаларға сәйкес келмеген кезеңде жүзеге асырылғанын анықтаған жағдайда, оператор осындай төлем сомаларын талап етеді.
127. Оператордың бұрын төленген сомаларды талап етуі мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) оператор осы Қағидалардың 88-тармағында белгіленген нормаларға толық цикл бойынша төлем алушының сәйкессіздігі анықталған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ақша қаражатын талап ету туралы хабарламаны 1 ақпараттық жүйеде орналастырады, сондай-ақ тіркеу кезінде көрсетілген электрондық құжат айналымы және (немесе) электрондық пошта, сондай-ақ мессенджерлер (интернет арқылы тіркелген пайдаланушылар арасында мәтіндік хабарларды, файлдарды және медианы жедел алмасуға арналған бағдарлама) арқылы қайтарылуға жататын негіздер мен соманы көрсете отырып жібереді.
2) төлемдерді алушы толық цикл бойынша, 10 (он) күнтізбелік күнге дейінгі мерзімде операторға талап етілетін соманы төлейді.
5-параграф. Төлем алушылардың мониторингі
128. Оператор төлем алушылардың қызметін растау мақсатында қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау, өңдеу, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі өндірістік объектілерге бара отырып, қызмет пен өндірістік процестерге:
1) төлем алушыларды өз қалауы бойынша кез келген уақытта алдын ала ескертусіз, бірақ жылына 2 (екі) реттен артық емес;

2) с предварительным уведомлением при следующих основаниях:
при поручении уполномоченного органа в области охраны окружающей среды;
при поступлении в отношении получателей выплат обоснованных жалоб, обращений от физических и юридических лиц, с приложением фото- видео- фиксации, а также писем от государственных органов;
неисполнения или ненадлежащего исполнения условий, предусмотренных настоящими Правилами и типовыми договорами.
В случае отказа субъекта предпринимательства в допуске уполномоченного представителя оператора на производственный объект по сбору, транспортировке, сортировке, обработке, подготовке к повторному использованию, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, оператор отказывает в подтверждении (отклоняет) отчета за период, в котором не была подтверждена соответствующая деятельность по заявленным в информационной системе 1 объемам.
129. В случае, если при посещении производственного объекта, объект не будет функционировать, при этом оператор о проведении плановых или внеплановых ремонтных, профилактических работ не был уведомлен согласно пункту 131 настоящих Правил, а данные о сборе, транспортировке, сортировке, обработке, подготовке к повторному использованию, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов в эти дни заполнялись получателем выплат в информационной системе 1, то типовые договора с такими получателями выплат подлежат расторжению, без права заключения на 12 (двенадцать) месяцев, в том числе, с аффилированными физическими и юридическими лицами до истечения вышеназванного срока.
130. При посещении производственного объекта по сбору, транспортировке, сортировке, обработке, подготовке к повторному использованию, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов согласно пункту 128 настоящих Правил, уполномоченный представитель оператора проводит визуальный осмотр технологических процессов и оборудования, указанных в паспортах субъектов предпринимательства, включая наличие запасов сырья (отходов продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) и готовой продукции).
131. В случае необходимости проведения плановых или внеплановых ремонтных, профилактических работ на производственном объекте, организованным получателем выплат, предусматривающих остановку производственного процесса, получатель выплат уведомляет оператора посредством информационной системы 1 о датах начала и окончания нижеуказанных работ:
1) плановые работы, не позднее 7 (семи) календарных дней с даты утверждения графика работ или 15 (пятнадцати) календарных дней до даты начала работ и не позднее 2 календарных дней после даты устранений;

2) мынадай негіздер кезінде алдын ала хабардар етіле отырып мониторинг жүргізеді:
қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның тапсырмасы кезінде;
төлем алушыларға қатысты негізделген шағымдар, жеке және заңды тұлғалардан өтініштер, фото – бейне – тіркеме, сондай-ақ мемлекеттік органдардан хаттар келіп түскен кезде;
осы Қағидаларда және үлгілік шарттарда көзделген талаптарды орындамау немесе тиісінше орындамау.
Кәсіпкерлік субъектісі оператордың уәкілетті өкілін қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау, өңдеу, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі өндірістік объектіге жіберуден бас тартқан жағдайда, оператор 1 ақпараттық жүйесінде мәлімделгендер бойынша тиісті қызмет расталмаған кезең үшін есепті растаудан бас тартады (қабылдамайды).
129. Егер өндірістік объектіге барған кезде объект жұмыс істемесе, бұл ретте операторға жоспарлы немесе жоспардан тыс жөндеу, профилактикалық жұмыстарды жүргізу туралы осы Қағидалардың 131-тармағына сәйкес хабарланбаған, ал қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау, өңдеу, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату туралы деректерді осы күндері төлем алушы 1 ақпараттық жүйеде толтырған болса, онда үлгі шарттар осындай төлем алушылармен 12 (он екі) айға, оның ішінде аффилиирленген жеке және заңды тұлғалармен жоғарыда аталған мерзім өткенге дейін жасасу құқығынсыз бұзылуға жатады.
130. Оператордың уәкілетті өкілі осы Қағидалардың 128-тармағына сәйкес қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау, өңдеу, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі өндірістік объектіге барған кезде өндірушілердің (импорттаушылардың) және дайын өнімнің кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын шикізат (өнім (тауар) қалдықтары) қорларының болуын қоса алғанда, кәсіпкерлік субъектілерінің паспорттарында көрсетілген технологиялық процестер мен жабдықтарды көзбен шолып тексеруді жүргізеді.
131. Өндірістік процесті тоқтатуды көздейтін төлемдерді алушы ұйымдастырған өндірістік объектіде жоспарлы немесе жоспардан тыс жөндеу, профилактикалық жұмыстарды жүргізу қажет болған жағдайда төлем алушы операторды 1 ақпараттық жүйе арқылы төменде көрсетілген жұмыстардың басталу және аяқталу күндері туралы хабардар етеді:
1) жоспарлы жұмыстар, жұмыс кестесі бекітілген күннен бастап 7 (жеті) күнтізбелік күннен немесе жұмыс басталған күнге дейін 15 (он бес) күнтізбелік күннен кешіктірмей және жойылған күннен кейін 2 күнтізбелік күннен кешіктірмей;

2) аварийные работы не позднее 2 (двух) календарных дней по факту наступления, и не позднее 2 календарных дней после даты устранений.
132. В случае, если на производственном объекте не осуществляется соответствующая заключенному договору производственная деятельность, оператор приостанавливает выплаты за текущий отчетный период, до предоставления получателем выплат обоснованных и подтвержденных причин остановки.
Обоснованными причинами являются:
1) организованные местными исполнительными органами и (или) коммунальными службами ремонтно-восстановительные, монтажные работы;
2) проводимые организациями, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О гражданской защите", аварийно-спасательные, газоспасательные и другие аварийные работы.
Не являются обоснованными причинами любые работы, организованные самим получателем выплат.
Глава 3. Организация сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, переработки и (или) утилизации ВЭТС и ВЭССХТ
Параграф 1. Порядок подачи и рассмотрения заявки на переработку и (или) утилизацию ВЭТС и (или) ВЭССХТ
133. Подача заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ осуществляется заявителем, являющимся собственником ВЭТС и (или) ВЭССХТ (его уполномоченным представителем), снявшим ВЭТС и (или) ВЭССХТ с регистрационного учета с целью последующей утилизации, сдающий на переработку и (или) утилизацию ВЭТС и (или) ВЭССХТ, или лицом (его уполномоченным представителем), которое приобрело право собственности на ВЭТС и (или) ВЭССХТ в соответствии с письменной формой сделки в электронной форме, путем подписания электронной цифровой подписи в информационной системе 2, или вступившим в законную силу судебным актом (далее – заявитель) в информационной системе 2. К заявке прилагается перечень документов, предусмотренный приложением 14 к настоящим Правилам.
134. Заявитель обеспечивает достоверность и актуальность сведений, заполняемых в заявке на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ и прикладываемых в соответствии с приложением 14 к настоящим Правилам.
135. При подаче заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ, заявитель, в режиме реального времени в мобильной версии информационной системы 2 осуществляет фотофиксацию ВЭТС и (или) ВЭССХТ с целью подтверждения комплектности согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
136. Заявка на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ подается в форме электронного документа, подписанного заявителем электронной цифровой подписью.
137. Рассмотрение заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ осуществляется в два этапа:
1) первый этап рассмотрения – на этапе подачи заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ в режиме онлайн;

2) авариялық жұмыстар басталу фактісі бойынша 2 (екі) күнтізбелік күннен кешіктірмей және жойылған күннен кейін 2 (екі) күнтізбелік күннен кешіктірмей.
132. Егер өндірістік объектіде жасалған шартқа сәйкес өндірістік қызмет жүзеге асырылмаған жағдайда, оператор төлемдерді алушы тоқтатудың негізделген және расталған себептерін ұсынғанға дейін ағымдағы есепті кезең үшін төлемдерді тоқтата тұрады.
Негізделген себептер болып:
1) жергілікті атқарушы органдар және (немесе) коммуналдық қызметтер ұйымдастырған жөндеу-қалпына келтіру, монтаждау жұмыстары;
2) Қазақстан Республикасының "Азаматтық қорғау туралы" заңнамасына сәйкес авариялық-құтқару, газдан құтқару және басқа да авариялық жұмыстарды жүргізетін ұйымдар болып табылады.
Алушының өзі ұйымдастырған кез-келген жұмыс негізсіз болып табылады.
3-тарау. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинауды, тасымалдауды, қайта пайдалануға дайындықты, сұрыптауды, қайта өңдеуді және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастыру
1-парагаф. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға өтінімді беру және қарау тәртібі
133. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға тапсыратын ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ кейіннен кәдеге жарату мақсатында тіркеу есебінен шығарған ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ меншік иесі немесе 2-ші ақпараттық жүйеде электрондық цифрлық қолтаңбаға қол қою жолымен немесе заңды күшіне енген сот актісімен мәміленің жазбаша нысанына сәйкес электрондық нысанда ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ меншік құқығын алған тұлға (оның уәкілетті өкілі) болып табылатын өтініш берушімен (бұдан әрі – Өтініш беруші) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға өтінім беру 2 ақпараттық жүйеде жүзеге асырылады. Өтінімге осы Қағидаларға 14 қосымшада көзделген құжаттар тізбесі қоса беріледі.
134. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыру өтінімін толтыру кезінде осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес қоса берілетін мәліметтердің дұрыстығын және өзектілігін өтініш беруші қамтамсыз етеді.
135. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға өтінім берген кезде өтініш беруші нақты уақыт режимінде 2 ақпараттық жүйесінің мобильді нұсқасында осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес жиынтықтылығын растау мақсатында ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ фотофиксациясын жүзеге асырады.
136. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға өтінім өтініш беруші электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойған электрондық құжат нысанында беріледі.
137. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға өтінімді қарау екі кезеңде жүзеге асырылады:
1) қараудың бірінші кезеңі – ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға өтінім беру кезеңінде онлайн режимінде;

2) второй этап рассмотрения – на этапе приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ в пункте приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ.
Проверка на наличие/отсутствие заявителя в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, производится оператором на двух этапах рассмотрения.
В случае обнаружения заявителя в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, заявка на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ подлежит отклонению оператором в автоматическом режиме.
138. Первый этап рассмотрения заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ оператор осуществляет в течение 3 (трех) рабочих дней с даты подачи заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ заявителем.
139. Оператор отказывает в приеме ВЭТС и (или) ВЭССХТ на переработку и (или) утилизацию и выдаче скидочного сертификата либо денежной компенсации при наличии одного из следующих оснований:
1) предоставление заявителем неполного пакета документов;
2) отсутствие подтверждения снятия с регистрационного учета ВЭТС и (или) ВЭССХТ с целью последующей утилизации;
3) отсутствие полномочий на сдачу, переработку и (или) утилизацию ВЭТС и (или) ВЭССХТ и получение скидочного сертификата либо денежной компенсации у представителя, в случае подачи заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ третьим лицом;
4) несоответствие требованиям к комплектности ВЭТС и (или) ВЭССХТ, предусмотренным приложением 13 к настоящим Правилам;
5) несоответствие данных заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ приложенным документам и (или) сведениям в ЕИС и (или) местного исполнительного органа по одной или нескольким из следующих характеристик: марка, модель, номер свидетельства о регистрации транспортного средства (далее – СРТС), государственный регистрационный номерной знак (далее – ГРНЗ), категория ВЭТС, идентификационный номер ВЭТС, заводской регистрационный номер ВЭССХТ.
140. Информацию о снятии с учета ВЭТС с целью последующей утилизации оператор проверяет посредством интеграции с ЕИС.
141. Информацию о снятии с учета ВЭССХТ с целью последующей утилизации, оператор получает в виде подтверждения местным исполнительным органом в течение 3 (трех) рабочих дней посредством электронной цифровой подписи ответственного сотрудника местного исполнительного органа в информационной системе 2.
142. В случае предоставления, вступивших в законную силу судебных актов как документов, подтверждающих право собственности на ВЭТС и (или) ВЭССХТ, оператор проверяет их посредством судебного кабинета.
143. В случае отсутствия возможности подтверждения местным исполнительным органом факта снятия с регистрационного учета ВЭССХТ с целью последующей утилизации посредством информационной системы 2, оператор направляет запрос в местный исполнительный орган посредством системы электронного документооборота.

2) қараудың екінші кезеңі – ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау кезеңінде ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пунктінде.
Өтініш берушінің терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесінде болуын/болмауын тексеруді оператор қараудың екі кезеңінде жүргізеді.
Өтініш беруші терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалар тізбесінде анықталған жағдайда, оператор ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыру өтінімін автоматты режимде қабылдамауға тиіс.
138. Оператор ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыру өтінімін қараудың бірінші кезеңін өтінім берушімен ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға өтінім берген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
139. Оператор мынадай негіздердің бірі болған кезде ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға қабылдаудан және жеңілдік сертификатын беруден немесе ақшалай өтемақы беруден бас тартады:
1) өтініш берушінің құжаттар топтамасын толық ұсынбауы;
2) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ кейіннен кәдеге жарату мақсатында тіркеу есебінен шығаруды растаудың болмауы;
3) үшінші тұлға ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға өтінім берген жағдайда, ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға тапсыруға және уәкілетті өкілден жеңілдік сертификатын немесе ақшалай өтемақы алуға өкілеттіктерінің болмауы;
4) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ осы Қағидаларға 13-қосымшамен қарастырылған жиынтыққа қойылатын талаптарға сәйкессіздік;
5) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға арналған өтінім деректерінің қоса берілген құжаттарға және (немесе) БАЖ және (немесе) жергілікті атқарушы орган мәліметтеріне мынадай сипаттамалардың біреуі немесе бірнешеуі бойынша сәйкес келмеуі: маркасы, моделі, көлік құралын тіркеу туралы куәліктің нөмірі (бұдан әрі – КҚТК), мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі (бұдан әрі – МТНБ), ПШКҚ санаты, ПШКҚ сәйкестендіру нөмірі, ПШӨЖАШТ зауыттық тіркеу нөмірі.
140. Кейіннен кәдеге жарату мақсатында ПШКҚ есептен шығару туралы ақпаратты оператор БАЖ-бен интеграциялау арқылы тексереді.
141. Оператор ПШӨЖАШТ кейіннен кәдеге жарату мақсатында есептен шығару туралы ақпаратты 3 (үш) жұмыс күні ішінде 2 ақпараттық жүйеде жергілікті атқарушы органның жауапты қызметкері электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы растау түрінде жергілікті атқарушы органнан алады.
142. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ меншік құқығын растайтын құжаттар ретінде заңды күшіне енген сот актілері ұсынылған жағдайда оператор оларды сот кабинеті арқылы тексереді.
143. 2-ші ақпараттық жүйесі арқылы кейіннен кәдеге жарату мақсатында ПШӨЖАШТ тіркеу есебінен алу фактісін растау мүмкіндігі болмаған жағдайда оператор электронды құжат айналымы арқылы жергілікті атқарушы органға сұрату жібереді.

144. Срок первого этапа рассмотрения заявки на сдачу ВЭССХТ приостанавливается до даты получения оператором соответствующего ответа от местного исполнительного органа.
145. Результатом первого этапа рассмотрения заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ является уведомление об одобрении заявки либо мотивированный ответ об отказе в приеме заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ.
Параграф 2. Порядок транспортировки ВЭТС и (или) ВЭССХТ до пункта приема
146. ВЭТС и (или) ВЭССХТ, по которым оператором выдано уведомление об одобрении заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ, подлежат транспортировке к пункту приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ заявителем самостоятельно в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней, либо путем заключения договора купли-продажи ВЭТС и (или) ВЭССХТ с транспортировщиком ВЭТС и (или) ВЭССХТ в виде электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью сторон в информационной системе 2.
147. Договор купли-продажи ВЭТС и (или) ВЭССХТ между заявителем и транспортировщиком ВЭТС и (или) ВЭССХТ заключается по установленной форме, согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
148. Для заключения договора купли-продажи ВЭТС и (или) ВЭССХТ, в срок не позднее 1 (одного) рабочего дня после получения уведомления об одобрении заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ, заявителем в информационной системе 2 подается заявление на запрос ценовых предложений для заключения договора купли-продажи ВЭТС и (или) ВЭССХТ на приобретение ВЭТС и (или) ВЭССХТ с целью транспортировки для последующей переработки и (или) утилизации.
149. Выбор транспортировщика ВЭТС и (или) ВЭССХТ осуществляется заявителем в информационной системе 2 на основе ценовых предложений, представленных потенциальными транспортировщиками ВЭТС и (или) ВЭССХТ, по истечении 3 (трех) рабочих дней после запроса ценовых предложений, но не более 5 (пяти) рабочих дней.
150. Транспортировщик ВЭТС и (или) ВЭССХТ обеспечивает осуществление действий по проверке личности заявителя, комплектности ВЭТС и (или) ВЭССХТ и соответствия сведений, содержащихся в предъявленных оригиналах документов сведениям, указанным в заявке на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ.
151. В случае положительного результата проверки, предусмотренной пунктом 150 настоящих Правил, в информационной системе 2 осуществляется заключение договора купли-продажи ВЭТС и (или) ВЭССХТ по установленной форме в соответствии с приложением 15 к настоящим Правилам, одновременно с подписанием акта приема-передачи ВЭТС и (или) ВЭССХТ, посредством электронной цифровой подписи заявителя и транспортировщика ВЭТС и (или) ВЭССХТ. При отрицательном результате проверки транспортировщик ВЭТС и (или) ВЭССХТ отказывает в заключении договора купли-продажи ВЭТС и (или) ВЭССХТ.

144. ПШӨЖАШТ тапсыруға өтінімді қараудың бірінші кезеңінің мерзімі жергілікті атқарушы органнан тиісті жауап алған күнге дейін оператормен тоқтатылады.
145. Өтінімді тапсыруға арналған өтінімді қараудың бірінші кезеңінің нәтижесі өтінімді мақұлдау туралы хабарлама не ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға өтінімді қабылдаудан бас тарту туралы дәлелді жауап болып табылады.
2-параграф. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пунктіне дейін тасымалдау тәртібі
146. Өтініш беруші ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыру өтінімін оператормен мақұлдағаны туралы хабарламаны алғаннан кейін ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ 15 (он бес) жұмыс күні ішінде немесе ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тасымалдаушысымен 2 ақпараттық жүйеде тараптардың электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған электрондық құжат түрінде ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ сатып алу-сату шартын жасасу жолымен ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пунктіне өз бетінше тасымалдауға жатады.
147. Өтініш беруші мен ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тасымалдаушы арасындағы ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ сатып алу-сату шарты осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
148. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ сатып алу-сату шартын жасасу үшін ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға өтінімді мақұлдау туралы хабарламаны алғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде 2 ақпараттық жүйеде өтініш беруші кейіннен қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату үшін ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тасымалдау мақсатында сатып алу-сату шартын жасасу үшін баға ұсыныстарын сұратуға өтініш береді.
149. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тасымалдаушыны таңдау өтінім беруші ақпараттық жүйеде 2 ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ әлеуетті тасымалдаушылары ұсынған баға ұсыныстары негізінде баға ұсыныстарын сұратқаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні өткен соң, бірақ 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүзеге асырады.
150. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тасымалдаушысы өтініш берушінің жеке басын, ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинақтылығын және ұсынылған құжаттардың түпнұсқаларында қамтылған мәліметтердің ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға арналған өтінімде көрсетілген мәліметтерге сәйкестігін тексеру жөніндегі іс-қимылдарды жүзеге асыруды қамтамасыз етеді.
151. Осы Қағидалардың 150 тармағында көзделген тексерудің оң нәтижесі болған жағдайда, 2 ақпараттық жүйеде осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ сатып алу-сату шартын жасасу ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау-беру актісіне қол қоюмен бір мезгілде өтініш беруші мен ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тасымалдаушысының электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы жүзеге асырылады. Тексеру нәтижесі теріс болған кезде ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тасымалдаушы ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ сатып алу-сату шартын жасасудан бас тартады.

152. После подписания договора купли-продажи ВЭТС и (или) ВЭССХТ транспортировщик ВЭТС и (или) ВЭССХТ становится собственником ВЭТС и (или) ВЭССХТ.
153. Транспортировка до пункта приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ осуществляется транспортировщиком ВЭТС и (или) ВЭССХТ в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней после заключения договора купли-продажи ВЭТС и (или) ВЭССХТ с заявителем.
154. В случае отсутствия ценовых предложений потенциальных транспортировщиков ВЭТС и (или) ВЭССХТ в соответствии с пунктом 149 настоящих Правил, транспортировка до пункта приема осуществляется заявителем самостоятельно в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней.
155. Собственником ВЭТС и (или) ВЭССХТ в информационной системе 2 осуществляется выбор способа выплат путем выдачи скидочного сертификата за сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ либо денежной компенсации в размере равном номиналу скидочного сертификата за сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ.
156. В случае выбора денежной компенсации Собственник ВЭТС и (или) ВЭССХТ предоставляет документ, выданный банками второго уровня или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, подтверждающий реквизиты расчетного счета Собственника ВЭТС и (или) ВЭССХТ в национальной валюте, на который Оператор осуществляет выплату в установленном настоящими Правилами порядке.
При этом исчисление и уплата налоговых обязательств, а также представление налоговой отчетности в результате получения выплат, производятся собственником ВЭТС и (или) ВЭССХТ самостоятельно.
157. Заявка на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ и уведомление об одобрении заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ аннулируется оператором в информационной системе 2 в случае нарушения транспортировщиком ВЭТС и (или) ВЭССХТ или заявителем сроков транспортировки, предусмотренных пунктами 146, 153 и 154 настоящих Правил.
158. Заявитель может аннулировать заявку на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ в информационной системе 2:
до заключения договора купли-продажи ВЭТС и (или) ВЭССХТ;
до транспортировки ВЭТС и (или) ВЭССХТ до пункта приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ- при принятии решения о самостоятельной транспортировке.
Параграф 3. Порядок и условия сдачи ВЭТС и (или) ВЭССХТ на переработку и (или) утилизацию
159. Собственник ВЭТС и (или) ВЭССХТ или уполномоченное лицо осуществляет сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ в пункт приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ (актуальный список пунктов приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ и места их расположения публикуются на корпоративном интернет ресурсе оператора) по предварительной записи в информационной системе 2.

152. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тасымалдаушы сатып алу-сату шартына қол қойғаннан кейін ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ меншік иесі болады.
153. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пунктіне дейін тасымалдауды ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тасымалдаушы өтініш берушімен сатып алу-сату шартын жасағаннан кейін 15 (он бес) жұмыс күні ішінде ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тасымалдауды жүзеге асырады.
154. Осы Қағидалардың 149-тармағына сәйкес ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ әлеуетті тасымалдаушылардың баға ұсыныстары болмаған жағдайда, қабылдау пунктіне дейін тасымалдауды өтініш беруші 15 (он бес) жұмыс күні ішінде дербес жүзеге асырады.
155. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ меншік иесі 2 ақпараттық жүйеде ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсырғаны үшін жеңілдік сертификатын немесе ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсырғаны үшін жеңілдік сертификатының номиналына тең мөлшерде ақшалай өтемақы беру арқылы төлем тәсілін таңдауды жүзеге асырады.
156. Ақшалай өтемақыны таңдаған жағдайда ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ меншік иесі екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйым берген, Оператор төлемді осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен жүзеге асыратын ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ меншік иесінің есеп айырысу шотының деректемелерін ұлттық валютада растайтын құжатты ұсынады.
Бұл ретте салық міндеттемелерін есептеуді және төлеуді, сондай-ақ төлемдерді алу нәтижесінде салық есептілігін табыс етуді ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ меншік иесі өз бетінше жүргізеді.
157. Осы Қағидалардың 146, 153 және 154 тармақтарында көзделген тасымалдау мерзімдерін ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тасымалдаушысы немесе өтініш беруші бұзған жағдайда, оператор ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға арналған өтінімді мақұлдау туралы хабарламаны 2 ақпараттық жүйеде жояды.
158. Өтініш беруші 2 ақпараттық жүйеде ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға арналған өтінімнің күшін:
ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ сатып алу-сату шарты жасалғанға дейін;
дербес тасымалдау туралы шешім қабылдаған кезде ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пунктіне дейін ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тасымалдауға дейін жоя алады.
3-параграф. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға тапсыру тәртібі мен шарттары
159. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ меншік иесі немесе уәкілетті тұлға ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пунктіне (ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пункттерінің өзекті тізімі және олардың орналасқан жерлері оператордың корпоративтік интернет ресурсында жарияланады) 2 ақпараттық жүйеде алдын ала жазылу бойынша тапсыруды жүзеге асырады.

160. Пункт приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ должен соответствовать установленным нормам и требованиям законодательства в сфере промышленности и настоящих Правил.
161. Сотрудник пункта приема, в течение 3 (трех) рабочих часов с момента доставки (прибытия) в пункт приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ осуществляет:
1) подтверждение личности собственника (или уполномоченного лица) ВЭТС и (или) ВЭССХТ;
2) сверку копий документов, приложенных к заявке, с их оригиналами;
3) сверку соответствия заявленной комплектности ВЭТС и (или) ВЭССХТ фактической комплектности;
4) фотофиксацию в мобильной версии информационной системы 2:
ВЭТС и (или) ВЭССХТ - с целью подтверждения комплектности ВЭТС и (или) ВЭССХТ;
собственника (уполномоченного) лица ВЭТС и (или) ВЭССХТ на фоне ВЭТС и (или) ВЭССХТ – с целью подтверждения сдачи ВЭТС и (или) ВЭССХТ заявителем или транспортировщиком ВЭТС и (или) ВЭССХТ;
5) взвешивание ВЭТС и (или) ВЭССХТ;
6) отправку заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ оператору на второй этап рассмотрения.
162. Оператор рассматривает заявку на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ в течение 3 (трех) рабочих часов с момента отправки сотрудником пункта приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ на второй этап рассмотрения.
163. В случае соответствия всех предоставленных документов и выполнения всех необходимых требований, установленных настоящими Правилами, оператор одобряет в информационной системе 2 заявку на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ на втором этапе рассмотрения.
164. После одобрения оператором в информационной системе 2 заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ на втором этапе рассмотрения, сотрудник пункта приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ в течение 1 (одного) рабочего часа осуществляет:
1) совместно с собственником ВЭТС и (или) ВЭССХТ подписание в информационной системе 2 посредством электронной цифровой подписи акта приема-передачи ВЭТС и (или) ВЭССХТ на переработку и (или) утилизацию ВЭТС и (или) ВЭССХТ по установленной форме, согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
Требования, предусмотренные частью первой подпункта 1) пункта 164 настоящих Правил, не распространяются на случаи совпадения транспортировщика и (или) пункта приема и (или) переработчика в одном лице. При этом документом, подтверждающим сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ на переработку и (или) утилизацию ВЭТС и (или) ВЭССХТ, будет являться акт приема-передачи ВЭТС и (или) ВЭССХТ, подписанный при заключении договора купли-продажи ВЭТС и (или) ВЭССХТ между заявителем и транспортировщиком;

160. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пункті өнеркәсіп саласындағы заңнаманың және осы Қағидалардың белгіленген нормалары мен талаптарына сәйкес келуге тиіс.
161. Қабылдау пунктінің қызметкері ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пунктіне жеткізілген (келген) сәттен бастап 3 (үш) жұмыс сағаты ішінде:
1) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ меншік иесінің (немесе уәкілетті тұлғаның) жеке басын растауды;
2) өтінімге қоса берілген құжаттардың көшірмелерін олардың түпнұсқаларымен салыстыруды;
3) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ мәлімделген жиынтығымен нақты жиынтығының сәйкестігін салыстырып тексеруді;
4) 2 ақпараттық жүйесінің мобильді нұсқасында фотофиксациялауды:
ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ – ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жиынтығының толықтығын растау мақсатында;
ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ фонында ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ меншік иесінің (уәкілетті тұлғасының) – ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ өтініш берушінің немесе ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тасымалдаушының тапсырғанын растау мақсатында;
5) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ салмағын өлшеуді;
6) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыру өтінімін операторға екінші кезеңге қарауға жіберуді жүзеге асырады.
162. Оператор ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыру өтінімін ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пунктінің қызметкері ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыру өтінімін қараудың екінші кезеңіне жіберген сәттен бастап 3 (үш) жұмыс сағаты ішінде қарайды.
163. Барлық ұсынылған құжаттар сәйкес келген және осы Қағидаларда белгіленген барлық қажетті талаптар орындалған жағдайда оператор 2 ақпараттық жүйеде қараудың екінші кезеңінде ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыру өтінімін мақұлдайды.
164. 2 ақпараттық жүйеде қараудың екінші кезеңінде оператор ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыру өтінімін мақұлдағаннан кейін ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пунктінің қызметкері 1 (бір) жұмыс сағат ішінде:
1) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ меншік иесімен бірлесіп осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға қабылдау-беру актісін 2 ақпараттық жүйеде электрондық цифрлық қолтаңбаға қол қоюды;
164 тармақтың 1) тармақшасының бірінші бөлігіндегі талаптар тасымалдаушының және (немесе) қабылдау пунктінің және (немесе) қайта өңдеушінің бір тұлғада сәйкес келген жағдайларына қолданылмайды. Бұл ретте өтінім беруші мен тасымалдаушы арасында ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ сатып алу-сату шартын жасасу кезінде қол қойылған ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау-беру актісі ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсырғанын растайтын құжат болып табылады;

2) разукомплектование (деформацию), исключающее восстановление (ударный изгиб, резка, локальное нарушение конструктивных элементов и иные этапы согласно технологическому процессу переработчика) с видеофиксацией процесса в мобильной версии информационной системы 2 в режиме реального времени.
165. Подписывая акт приема-передачи ВЭТС и (или) ВЭССХТ на переработку и (или) утилизацию в информационной системе 2, собственник ВЭТС и (или) ВЭССХТ присоединяется к договору по сбору, транспортировке, подготовке к повторному использованию, сортировке, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ в части, касающейся сдачи ВЭТС и (или) ВЭССХТ и получения им скидочного сертификата в порядке и на условиях, предусмотренных правилами стимулирования, настоящими Правилами, а также внутренним нормативным документом оператора по вопросам выдачи документа, подтверждающего сдачу на утилизацию ВЭТС и (или) ВЭССХТ либо денежной компенсации.
166. Оператор отказывает в приеме ВЭТС и (или) ВЭССХТ при наличии одного из следующих оснований:
предоставление собственником ВЭСТ и (или) ВЭССХТ неполного пакета документов;
отсутствие у уполномоченного лица, в случае подачи заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ третьим лицом, полномочий на сдачу на переработку и (или) утилизацию ВЭТС и (или) ВЭССХТ и получение скидочного сертификата либо денежной компенсации;
несоответствие требованиям к комплектности ВЭТС и (или) ВЭССХТ, предусмотренным приложением 13 к настоящим Правилам;
несоответствие данных прибывшего/доставленного ВЭТС и (или) ВЭССХТ в пункт приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ по одной из следующих характеристик: марка, модель, категория ВЭТС, идентификационный номер ВЭТС, заводской регистрационный номер ВЭССХТ, сведениям, указанным в заявке на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ и в приложенных документах.
167. По результатам второго этапа рассмотрения заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ, в информационной системе 2, в зависимости от выбора собственника ВЭТС и (или) ВЭССХТ, формируется и выдается скидочный сертификат по установленной форме, согласно приложению 16 к Правилам стимулирования, либо выплачивается денежная компенсация, либо выдается мотивированный ответ об отказе в приеме ВЭТС и (или) ВЭССХТ и выдаче скидочного сертификата либо денежной компенсации по установленной форме, согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
168. При условии надлежащего исполнения сотрудником пункта приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ требований, предусмотренных пунктом 164 настоящих Правил, собственнику ВЭТС и (или) ВЭССХТ оператором выплачивается денежная компенсация либо в информационной системе 2 активируется скидочный сертификат.

2) нақты уақыт режимінде 2 ақпараттық жүйенің мобильді нұсқасында процесті видеотіркей отырып, қалпына келтіруді (соққылап июді, кесуді, құрылымдық элементтердің жергілікті бұзылуын және технологиялық процеске сәйкес өзге де кезеңдер) болдырмайтын бөлшектеуді (деформация) жүзеге асырады.
165. 2 ақпараттық жүйеде қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау-беру актісіне қол қоя отырып, ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ меншік иесі ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға және Ынталандыру қағидаларында, осы Қағидаларда көзделген тәртіппен және шарттарда оның жеңілдік сертификатын немесе ақшалай өтемақы алуға қатысты, сондай-ақ ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ кәдеге жаратуға тапсырылғанын растайтын құжатты беру мәселелері жөніндегі оператордың ішкі нормативтік құжатының бөлігінде жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі шартына қосылады.
166. Оператор мынадай негіздердің бірі болған кезде ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдаудан бас тартады:
ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ меншік иесінің құжаттардың толық емес топтамасын ұсынуы;
уәкілетті тұлғада ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ үшінші тұлғаларға тапсыруға өтінім берілген жағдайда ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға тапсыруға және жеңілдік сертификатын немесе ақшалай өтемақы алуға өкілеттіктердің болмауы;
осы Қағидаларға 13-қосымшамен қарастырылған ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жиынтық талаптарының сәйкес болмауы;
мынадай сипаттамалардың бірі бойынша ПШКҚ маркасы, моделі, санаты, ПШКҚ сәйкестендіру нөмірі, ПШӨЖАШТ зауыттық тіркеу нөмірі бойынша ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға арналған өтінім деректерінің келушіге/жеткізілгенге сәйкес келмеуі.
167. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға өтінімді қараудың екінші кезеңінің нәтижелері бойынша 2-ші ақпараттық жүйеде ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ Меншік иесінің таңдауына байланысты Ынталандыру қағидаларының 16-қосымшасына сәйкес белгіленген нысан бойынша жеңілдік сертификат қалыптастырылып беріледі немесе ақшалай өтемақы төленеді немесе ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдаудан және Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеңілдік сертификатын беруден немесе өтемақы төлеуден бас тарту туралы дәлелді жауап беріледі.
168. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пунктінің қызметкері осы Қағидалардың 164-тармағында көзделген талаптарды тиісінше орындаған жағдайда оператор ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ меншік иесіне ақшалай өтемақы төлейді немесе 2-ші ақпараттық жүйеде жеңілдік сертификатын іске қосады.

169. Сотрудник пункта приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ обеспечивает осуществление действий по проверке личности заявителя, комплектности ВЭТС и (или) ВЭССХТ, сохранности ВЭТС и (или) ВЭССХТ и соответствия сведений, содержащихся в предъявленных оригиналах документов и в заявке на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ, данным прибывшего/доставленного ВЭТС и (или) ВЭССХТ в пункт приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ, предусмотренным заключенным между оператором и переработчиком договором по установленной форме, согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
170. После одобрения оператором в информационной системе 2 заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ на втором этапе рассмотрения, сотрудник пункта приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ осуществляет подготовку к переработке ВЭТС и (или) ВЭССХТ и ведет раздельный весовой и штучный учет фракций, полученных в результате подготовки к переработке ВЭТС и (или) ВЭССХТ.
Параграф 4. Порядок и условия переработки и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ
171. Порядок и условия переработки и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ определяются договором по сбору, транспортировке, подготовке к повторному использованию, сортировке, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ, заключаемым между переработчиком ВЭТС и (или) ВЭССХТ и оператором, по установленной форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
172. Для заключения договора по сбору, транспортировке, подготовке к повторному использованию, сортировке, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ, переработчик ВЭТС и (или) ВЭССХТ подает заявление в информационной системе 2.
173. Переработчик ВЭТС и (или) ВЭССХТ должен соответствовать нормам и требованиям, предусмотренным законодательством в сфере промышленности и настоящими Правилами.
174. С целью подтверждения соответствия вышеуказанным требованиям, переработчик ВЭТС и (или) ВЭССХТ предоставляет оператору подтверждающие документы, согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
175. Заявление переработчика ВЭТС и (или) ВЭССХТ о заключении договора по сбору, транспортировке, подготовке к повторному использованию, сортировке, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ рассматривается оператором в течение 30 (тридцати) календарных дней с даты подачи переработчиком ВЭТС и (или) ВЭССХТ в информационной системе 2 заявления на заключение договора по сбору, транспортировке, подготовке к повторному использованию, сортировке, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ.

169. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пунктінің қызметкері осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша оператор мен қайта өңдеуші арасында жасалған шартта көзделген, ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пунктіне келген / жеткізілген ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ деректерінде және ұсынылған құжаттардың түпнұсқаларында және ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға арналған өтінімде қамтылған мәліметтердің өтініш берушінің жеке басын, ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ толықтығын, ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ сақталуын және сәйкестігін тексеру жөніндегі іс-қимылдарды жүзеге асыруды қамтамасыз етеді.
170. Қараудың екінші кезеңінде оператор ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға өтінімді мақұлдағаннан кейін 2 ақпараттық жүйеде, ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пунктінің қызметкері ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге дайындықты жүзеге асырады және ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге дайындық нәтижесінде алынған фракциялардың бөлек салмақтық және бөлшектік есебін жүргізеді.
4-параграф. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату тәртібі мен шарттары
171. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеу және кәдеге жарату тәртібі ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуші мен оператордың арасында осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату шартымен анықталады.
172. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі шартты жасасу үшін ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеушісі 2 ақпараттық жүйеде өтініш береді.
173. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеушісі өнеркәсіп саласындағы заңнамада және осы Қағидаларда көзделген нормалар мен талаптарға сәйкес келуге тиіс.
174. Жоғарыда көрсетілген талаптарға сәйкестігін растау мақсатында ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуші операторға осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес растайтын құжаттарды ұсынады.
175. Оператормен ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі шарт жасасу өтініші ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеушісімен 2 ақпараттық жүйеде ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі шарт жасасуға өтінім берген сәттен бастап 30 (отыз) күн ішінде қарастырылады.

В течение 15 (пятнадцати) календарных дней оператор осуществляет выезд на производственную базу переработчика ВЭТС и (или) ВЭССХТ с целью установления соответствия или несоответствия законодательству в сфере промышленности и настоящих Правил требованиям, с оформлением в информационной системе 2 акта осмотра.
Для уточнения представленных сведений оператор запрашивает бухгалтерские, разрешительные и другие дополнительные документы, касающиеся деятельности Переработчика. В случае запроса дополнительных документов, срок рассмотрения заявления на заключение договора по сбору, транспортировке, подготовке к повторному использованию, сортировке, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ приостанавливается до предоставления дополнительных документов.
176. Оператор отказывает в заключении договора по сбору, транспортировке, подготовке к повторному использованию, сортировке, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ в случае, если переработчик ВЭТС и (или) ВЭССХТ не соответствует установленным законодательством в сфере промышленности и настоящих Правил требованиям.
177. При соответствии переработчика ВЭТС и (или) ВЭССХТ всем установленным требованиям, между оператором и переработчиком ВЭТС и (или) ВЭССХТ в информационной системе 2 заключается договор по сбору, транспортировке, подготовке к повторному использованию, сортировке, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ посредством электронной цифровой подписи сторон.
Приложение 1
к Правилам направления денег
оператором расширенных
обязательств производителей
(импортеров) поступивших
на его банковский счет
от производителей и импортеров
на организацию сбора,
транспортировки, подготовки
к повторному использованию,
сортировки, обработки,
переработки, обезвреживания
и (или) утилизации отходов,
образующихся после утраты
потребительских свойств
продукции (товаров),
на которую (которые) распространяются
расширенные обязательства
производителей (импортеров)
путем выплат
Форма
Заявка на заключение типового договора в информационной системе оператора
расширенных обязательств производителей (импортеров) для субъектов
предпринимательства, осуществляющих деятельность по сбору, сортировке
и транспортировке отходов и (или) по подготовке к повторному использованию,
обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов
от ___________________________________________________________________
(далее – Заявитель) (полное наименование юридического лица, фамилия,
имя, отчество (при его наличии) физического лица, БИН/ИИН)
Вид деятельности: __________
Вид отходов: _______________
Прошу рассмотреть документы для заключения (нужное выбрать):
типового договора выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов
образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров),
на которую (которые) распространяются расширенные обязательства
производителей (импортеров);
типового договора выплат за подготовку к повторному использованию, обработке,
переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов образующихся после
утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые)
распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров)
в информационной системе оператора расширенных обязательств производителей
(импортеров);
типового договора выплат за сбор, сортировку, обработку, транспортировку,
подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или)
утилизацию отходов образующихся после утраты потребительских свойств
продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные
обязательства производителей (импортеров).
Подтверждаю достоверность сведений и соответствие документов положениям
Правил направления денег оператором расширенных обязательств производителей
(импортеров) поступивших на его банковский счет от производителей и импортеров
на организацию сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию,
сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов,
образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров),
на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей
(импортеров) путем выплат (далее - Правила).
Даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну
и (или) иную конфиденциальную информацию, а также на сбор, обработку
персональных данных, в рамках норм, установленных законодательством
Республики Казахстан.
Подтверждаю, что в отношении заявителя не начаты процедуры ликвидации,
реабилитации или банкротства, финансово-хозяйственная деятельность заявителя
не приостановлена в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Представляю документы (нужное выбрать):
для субъектов предпринимательства, осуществляющих деятельность по сбору,
сортировке и транспортировке отходов - в соответствии с пунктом __ Правил;
для субъектов предпринимательства, осуществляющих деятельность по подготовке
к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или)
утилизации отходов - в соответствии с пунктом __ Правил;
для субъектов предпринимательства, осуществляющих деятельность по сбору,
транспортировке, подготовке к повторному использованию, сортировке, обработке,
переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов по полному циклу -
в соответствии с пунктом Правил.
Подписано ЭЦП уполномоченного лица
Дата (число, месяц, год)
Приложение 2
к Правилам направления денег
оператором расширенных
обязательств производителей
(импортеров) поступивших
на его банковский счет
от производителей и импортеров
на организацию сбора,
транспортировки, подготовки
к повторному использованию,
сортировки, обработки,
переработки, обезвреживания
и (или) утилизации отходов,
образующихся после утраты
потребительских свойств
продукции (товаров),
на которую (которые) распространяются
расширенные обязательства
производителей (импортеров)
путем выплат
Форма
ПАСПОРТ
субъекта предпринимательства, осуществляющего деятельность по сбору,
сортировке и транспортировке отходов
Полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица
Дата первичной государственной регистрации (дата образования) /дата государственной регистрации, индивидуального предпринимателя
Место нахождения юридического лица/ индивидуального предпринимателя
Контакты
адрес электронной почты
номер мобильного телефона
+7 (__) ___-__-__
номер мобильного телефона, на который подключен мессенджер
+7 (__) ___-__-__
номер стационарного телефона (при наличии)
+7 (____) ___-___
Должность и ФИО первого руководителя
Наименование и место нахождения производственных объектов
Наименование оборудования, техники, механизмов, задействованных в сборе, сортировке, и транспортировке отходов, марка, год выпуска, страна производства
Марка
Год выпуска
Страна производства
Место нахождение
Максимальная производительность, кг/час
Максимальная производительность, тн/мес
Максимальная производительность, тн/год
1. сортировочная линия

15 (он бес) күнтізбелік күн ішінде оператор өнеркәсіп саласындағы заңнамаға және осы Қағидаларға талаптарға сәйкестікті немесе сәйкессіздікті белгілеу мақсатында 2 ақпараттық жүйеде тексеру актісін ресімдей отырып, ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеушінің өндірістік базасына шығуды жүзеге асырады.
Ұсынылған мәліметтерді нақтылау үшін Оператор қайта өңдеушінің қызметіне қатысты бухгалтерлік, рұқсат беру және басқа да қосымша құжаттарды сұратады. Қосымша құжаттар сұратылған жағдайда, ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі шарт жасасуға арналған өтінішті қарау мерзімі қосымша құжаттар ұсынылғанға дейін тоқтатыла тұрады.
176. Оператор, егер ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеушісі өнеркәсіп саласындағы заңнамада және осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөнінде шарт жасасудан бас тартады.
177. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеушісі барлық белгіленген талаптарға сәйкес келген кезде оператор мен ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеушісі арасында 2 ақпараттық жүйеде электрондық цифрлық қолдары арқылы ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі шарт жасалады.
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
операторының өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
қолданылатын өнімнің
(тауарлардың) тұтынушылық
қасиеттері жоғалғаннан кейін
түзілетін қалдықтарды жинауды,
тасымалдауды, қайтадан
пайдалануға дайындауды,
сұрыптауды, өңдеуді, қайта
өңдеуді, залалсыздандыруды
және (немесе) кәдеге жаратуды
төлемдер жасау арқылы
ұйымдастыруға өндірушілерден
және импорттаушылардан келіп
түскен ақшаны оның банктік
шотына жіберу қағидаларына
1 қосымша
Нысан
Қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау және (немесе) қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері үшін өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының ақпараттық жүйесінде үлгілік шарт жасасуға өтінім _______________________________________ (бұдан әрі – Өтініш беруші) (заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), БСН/ЖСН)
Қызмет түрі:__________
Қалдықтардың түрі:_______________
Шарт жасасу үшін құжаттарды қарауды сұраймын (керегін таңдау):
өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдердің үлгілік шарты;
өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының ақпараттық жүйесінде өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратқаны үшін төлемдердің үлгілік шарты;
өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды жинау, сұрыптау, өңдеу, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдердің үлгілік шарты.
Өндірушілерден және импорттаушылардан оның банктік шотына түскен өндірушілердің (импорттаушылардың) өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайта пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе)кәдеге жаратуды ұйымдастыруға кеңейтілген міндеттемелерін оператордың ақша жіберуі қағидаларының (бұдан әрі - Қағидалар) ережелеріне құжаттардың сәйкестігін және мәліметтердің дұрыстығын растаймын.
Заңмен қорғалатын құпияны және (немесе) өзге де құпия ақпаратты құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптар шеңберінде дербес деректерді жинауға, өңдеуге келісім беремін.
Өтініш берушіге қатысты тарату, оңалту немесе банкроттық рәсімдері басталмағанын, өтініш берушінің қаржы-шаруашылық қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тоқтатылмағанын растаймын.
құжаттарды ұсынамын (қажетін таңдау):
Қағидалардың __ тармағына сәйкес – қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері үшін;
Қағидалардың __ тармағына сәйкес қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері үшін;
Қағидалардың __ тармағына сәйкес қалдықтарды жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметті толық цикл бойынша жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері үшін.
Уәкілетті тұлғаның ЭЦҚ қол қойылды
Күні (күні, айы, жылы)
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
операторының өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
қолданылатын өнімнің
(тауарлардың) тұтынушылық
қасиеттері жоғалғаннан кейін
түзілетін қалдықтарды жинауды,
тасымалдауды, қайтадан
пайдалануға дайындауды,
сұрыптауды, өңдеуді, қайта
өңдеуді, залалсыздандыруды
және (немесе) кәдеге жаратуды
төлемдер жасау арқылы
ұйымдастыруға өндірушілерден
және импорттаушылардан келіп
түскен ақшаны оның банктік
шотына жіберу қағидаларына
2 қосымша
Нысан
Қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектісінің
ТӨЛҚҰЖАТЫ
Заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Бастапқы мемлекеттік тіркеу күні
(құрылған күні) / жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу күні
Заңды тұлғаның / жеке кәсіпкердің орналасқан жері
Байланыс
Электрондық пошта мекенжайы
Ұялы телефон нөмірі
+7 (__) ___-__-__
Мессенджер қосылған ұялы телефон нөмірі
+7 (__) ___-__-__
Стационарлық телефон нөмірі
(бар болса)
+7 (__) ___-___
Бірінші басшының лауазымы және есімі, әкесінің есімі, тегі
Өндірістік объектінің атауы және орналасқан жері
Қалдықтарды жинауға, сұрыптауға және тасымалдауға тартылған жабдықтардың, техниканың, механизмдердің атауы, маркасы, шығарылған жылы, өндірілген ел
Ммаркасы
Шығарылған жылы
Өндіріс елі
Орналасқан жері
Максималды өнімділік, кг / сағ
Максималды өнімділік, тн / ай
Максималды өнімділік, тн/жыл
1. сұрыптау желісі

2. пресс
N.
Транспортные средства
Грузоподъемность, тонн
1. …
Данные о трудовых ресурсах, по годам
3 года назад
2 года назад
1 год назад
АУП
производственные работники
количество рабочих дней в году
количество смен за сутки
продолжительность смены
Сбор, сортировка, обработка отходов, по годам в тоннах
3 года назад
2 года назад
1 год назад
ПЭТ (Полиэтилентерефталат)
ПВД (полиэтилен высокого давления)
ПНД (полиэтилен низкого давления)
Картон
шины
Реализованные отходы, по годам в тоннах с указанием средней цены за календарный год в тенге
3 года назад
2 года назад
1 год назад
ПЭТ (Полиэтилентерефталат)
ПВД (полиэтилен высокого давления)
ПНД (полиэтилен низкого давления)
Картон
шины
Сведения о выплаченных налогах, по годам в тенге
3 года назад
2 года назад
1 год назад
НДС
КПН
Социальные налоги
Форма
ПАСПОРТ
субъекта предпринимательства, осуществляющего деятельность по подготовке
к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов
Полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица
Дата первичной государственной регистрации (дата образования)/дата государственной регистрации, индивидуального предпринимателя
Место нахождения юридического лица/ индивидуального предпринимателя
Контакты
адрес электронной почты
номер мобильного телефона
+7 (__) ___-__-__
номер мобильного телефона, на который подключен мессенджер
+7 (__) ___-__-__
номер стационарного телефона (при наличии)
+7 (____) ___-___
Должность и ФИО первого руководителя
Наименование и место нахождения производственных объектов
Оборудованиe, техника, задействованные в переработке подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, марка, год выпуска, страна производства
Марка
Год выпуска
Страна производства
Местонахождение
Максимальная производительность, килограмм/час
Максимальная производительность, тонн/месяц
Максимальная производительность, тонн/год
1. Оборудование по переработке
2. Пресс
N.
Транспортные средства
Грузоподъемность, тонн
1.
Данные о трудовых ресурсах, по годам
3 года назад
2 года назад
1 год назад
Административно-управленческий персонал
производственные работники
количество рабочих дней в году
количество смен за сутки
продолжительность смены
Переработка отходов, по годам в тоннах
3 года назад
2 года назад
1 год назад
наименование
N
Выход готовой продукции, по годам в тоннах (указать наименования готовой продукции в процентах от переработанного вида отхода, а также процент отходов, не подлежащих переработке, потери при переработке- производственные потери)
3 года назад
2 года назад
1 год назад
1
N
Реализация готовой продукции, по годам в тоннах (указать наименования готовой продукции)
3 года назад
2 года назад
1 год назад
1
N
Фактическая загруженность оборудования, по годам в процентах
3 года назад
2 года назад
1 год назад
N
Количество счетчиков электроэнергии*
- штук
Расход электроэнергии, по годам
3 года назад
2 года назад
1 год назад
Расход электроэнергии, килоВатт/час в год
Расход электроэнергии, килоВатт/час в год на 1 тонну перерабатываемых отходов
Расход электроэнергии, килоВатт /час в год на 1 тонну готовой продукции
Сведения о выплаченных налогах, по годам в тенге
3 года назад
2 года назад
1 год назад
Налог на добавленную стоимость
Корпоративный подоходный налог
Социальные налоги
*-при использовании других видов энергоносителей при производстве, необходимо привести данные по их расходу на производство (газ, уголь, нефтепродукты и др.)
Форма
Анкета субъектов предпринимательства, осуществляющих деятельность по сбору,
сортировке и транспортировке отходов и (или) по подготовке к повторному
использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов
Полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица
1.
БИН/ИИН
2.
ФИО уполномоченного представителя, ИИН, должность (загрузить отсканированный в формате PDF, JPG или PNG документ, подтверждающий полномочия представителя, в том числе на право подписи финансовых документов)
3.
Место нахождения/адрес регистрации субъекта предпринимательства (полный почтовый адрес)
4.
Банковские реквизиты (название банка, ИИК, БИК)
5.
Вид собираемых отходов для субъекта предпринимательства, осуществляющего сбор отходов
Вид перерабатываемых отходов, с указанием производственной мощности оборудования по переработке и (или) утилизации отходов (тонн/год) для субъекта предпринимательства, осуществляющего переработку отходов
6.
Местонахождение производственных объектов (главная база, места сбора, временного складирования, приемные пункты)
7.
Закрепленная территория для субъекта предпринимательства, осуществляющего сбор отходов (указать на карте)
8.
Данные о весовом оборудовании (тип, марка, номер сертификата о поверке весового оборудования и дата поверки, наименьший и наибольший предел взвешивания, период действия сертификата о поверке, место нахождения, с загрузкой отсканированного действующего сертификата о поверке весового оборудования
9.
График работы субъекта предпринимательства (рабочие дни недели и время)
Приложение 3
к Правилам направления денег
оператором расширенных
обязательств производителей
(импортеров) поступивших
на его банковский счет
от производителей и импортеров
на организацию сбора,
транспортировки, подготовки
к повторному использованию,
сортировки, обработки,
переработки, обезвреживания
и (или) утилизации отходов,
образующихся после утраты
потребительских свойств
продукции (товаров),
на которую (которые) распространяются
расширенные обязательства
производителей (импортеров)
путем выплат
Форма
Типовой Договор выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров)
город Астана "_______________" 20__ года
Акционерное общество "Жасыл даму", являющееся оператором расширенных обязательств производителей (импортеров), далее именуемое "Оператор", в лице ________________________________, действующего на основании _________, с одной стороны, и
Физические и юридические лица, осуществляющие сбор, сортировку и транспортировку отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) (далее - Получатель), с другой стороны,

2. Пресс
N.
Көлік құралдары
Жүк көтергіштігі, тонна
1. …
Еңбек ресурстары туралы деректер, жылдар бойынша
3 жыл бұрын
2 жыл бұрын
1 жыл бұрын
ӘБП
өндірістік қызметкерлер
жылдағы жұмыс күндерінің саны
тәулігіне ауысым саны
ауысым ұзақтығы
Қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау, жылдар бойынша тоннада
3 жыл бұрын
2 жыл бұрын
1 жыл бұрын
ПЭТ(Полиэтилентерефталат)
ЖҚП (жоғары қысымды полиэтилен)
ТҚП (төмен қысымды полиэтилен)
Картон
шиналар
Өткізілген қалдықтар күнтізбелік жылдың орташа бағасын теңгемен көрсете отырып, жылдар бойынша тоннамен
3 жыл бұрын
2 жыл бұрын
1 жыл бұрын
ПЭТ(Полиэтилентерефталат)
ЖҚП (жоғары қысымды полиэтилен)
ТҚП (төмен қысымды полиэтилен)
Картон
шиналар
Төленген салықтар туралы мәліметтер, жылдар бойынша тоннамен
3 жыл бұрын
2 жыл бұрын
1 жыл бұрын
ҚҚС (қосылған құн салығы)
КТС (корпоративтік табыс салығы)
Әлеуметтік салықтар
Нысан
Қалдықтарды қайтадан пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектісінің
ТӨЛҚҰЖАТЫ
Заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Бастапқы мемлекеттік тіркеу күні (құрылған күні) / жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу күні
Заңды тұлғаның / жеке кәсіпкердің орналасқан жері
Байланыс
Электрондық пошта мекенжайы
Ұялы телефон нөмірі
+7 (__) ___-__-__
Мессенджер қосылған ұялы телефон нөмірі
+7 (__) ___-__-__
Стационарлық телефон нөмірі
(бар болса)
+7 (__) ___-___
Бірінші басшының лауазымы және есімі, әкесінің есімі, тегі
Өндірістік объектінің атауы және орналасқан жері
Қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындауға қайта өңдеуге тартылған жабдық, техника, маркасы, шығарылған жылы, өндірген ел
Ммаркасы
Шығарылған жылы
Өндіріс елі
Орналасқан жері
Максималды өнімділік, кг / сағ
Максималды өнімділік, тн / ай
Максималды өнімділік, тн/жыл
1. Қайта өңдеу жабдықтары
2. Пресс
N.
Көлік құралдары
Жүк көтергіштігі, тонна
1. …
Еңбек ресурстары туралы деректер, жылдар бойынша
3 жыл бұрын
2 жыл бұрын
1 жыл бұрын
Әкімшілік-басқару персоналы
өндірістік қызметкерлер
жылдағы жұмыс күндерінің саны
тәулігіне ауысым саны
ауысым ұзақтығы
Қалдықтарды қайта өңдеу, жылдар бойынша тоннамен
3 жыл бұрын
2 жыл бұрын
1 жыл бұрын
Атауы
N
Дайын өнімнің шығымы жылдар бойынша тоннамен (дайын өнімнің атауын қалдықтың қайта өңделген түрінен пайызбен, сондай - ақ қайта өңдеуге жатпайтын қалдықтардың пайызын, қайта өңдеу кезіндегі шығынды-өндірістік шығынды көрсету)
3 жыл бұрын
2 жыл бұрын
1 жыл бұрын
1
N
Дайын өнімді жүзеге асыру, жылдар бойынша тоннамен (дайын өнімнің атауын көрсету)
3 жыл бұрын
2 жыл бұрын
1 жыл бұрын
1
N
Жабдықтың нақты жүктемесі, жылдар бойынша пайызбен
3 жыл бұрын
2 жыл бұрын
1 жыл бұрын
N
Электр есептегіштерінің саны*
-Дана
Электр энергиясын тұтыну
3 жыл бұрын
2 жыл бұрын
1 жыл бұрын
Электр энергиясын тұтыну шығыны, жылына кВт / сағ
Қайта өңделетін қалдықтардың 1 тоннасына жылына электр энергиясының шығыны, кВт/сағ
Дайын өнімнің 1 тоннасына жылына электр энергиясының шығыны, кВт/сағ
Төленген салықтар туралы мәліметтер, жылдар бойынша теңгемен
3 жыл бұрын
2 жыл бұрын
1 жыл бұрын
ҚҚС
КТС
Әлеуметтік салықтар
* - өндірісте энергия тасымалдаушылардың басқа түрлерін пайдаланған кезде олардың өндіріске жұмсалатын шығыстары (газ, көмір, мұнай өнімдері және т. б.) бойынша деректерді келтіру қажет.
Нысан
Қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау және (немесе) қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілерінің сауалнамасы
Заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
1.
БСН/ЖСН
2.
Уәкілетті өкілдің ТАӘ, ЖСН, лауазымы (өкілдің өкілеттігін, оның ішінде қаржылық құжаттарға қол қою құқығын растайтын pdf, JPG немесе PNG форматында сканерленген құжатты жүктеу)
3.
Кәсіпкерлік субъектісінің орналасқан жері / тіркеу мекенжайы (толық пошталық мекенжайы)
4.
Банк деректемелері (банктің атауы, ЖСК, БСК)
5.
Қалдықтарды жинауды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектісі үшін жиналатын қалдықтардың түрі
Қалдықтарды қайта өңдеуді жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектісі үшін қалдықтарды қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі жабдықтың өндірістік қуатын (тонна/жыл) көрсете отырып, қайта өңделетін қалдықтардың түрі
6.
Негізгі базаның орналасқан жері
7.
Қалдықтарды жинауды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектісі үшін бекітілген аумақ (картада көрсетілсін)
8.
Таразы жабдығы туралы деректер (таразы жабдығын тексеру туралы сертификаттың түрі, маркасы, нөмірі және тексеру күні, өлшеудің ең жоғары шегі, тексеру туралы сертификаттың қолданылу кезеңі, орналасқан жері, таразы жабдығын тексеру туралы сканерленген қолданыстағы сертификаттың жүктелуімен
9.
Кәсіпкерлік субъектісінің жұмыс кестесі (аптаның жұмыс күндері мен уақыты)
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
операторының өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
қолданылатын өнімнің
(тауарлардың) тұтынушылық
қасиеттері жоғалғаннан кейін
түзілетін қалдықтарды жинауды,
тасымалдауды, қайтадан
пайдалануға дайындауды,
сұрыптауды, өңдеуді, қайта
өңдеуді, залалсыздандыруды
және (немесе) кәдеге жаратуды
төлемдер жасау арқылы
ұйымдастыруға өндірушілерден
және импорттаушылардан келіп
түскен ақшаны оның банктік
шотына жіберу қағидаларына
3 қосымша
Нысан
Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімдердің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдердің
ҮЛГІЛІК ШАРТЫ
Астана қаласы                                     "____________" 20 ___ ж.
Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерінің операторы болып табылатын, бұдан әрі – "Оператор" деп аталатын "Жасыл даму" акционерлік қоғамы _______________, негізінде әрекет ететін _________, бір жағынан, және______
Екінші жағынан, өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды жинауды, сұрыптауды және тасымалдауды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – Алушы),

далее совместно именуемые Стороны, а отдельно как указано выше или Сторона, руководствуясь статьей 389 Гражданского кодекса Республики Казахстан (далее - Кодекс) и подпунктом 5) пункта 1 статьи 388 Экологического кодекса Республики Казахстан;
Размерами денежных выплат оператора расширенных обязательств производителей (импортеров) за счет денег, поступивших на его банковский счет от производителей и импортеров, субъектам предпринимательства, осуществляющим сбор, транспортировку, подготовку к повторному использованию, сортировку, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2023 года № 1250 (далее - Постановление);
Правилами направления денег оператором расширенных обязательств производителей (импортеров), поступивших на его банковский счет от производителей и импортеров на организацию сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) путем выплат (далее – Правила);
Перечнем отдельных видов продукции (товаров), производимых на территории Республики Казахстан и (или) ввозимых на территорию Республики Казахстан физическими и юридическими лицами, по которым обеспечивают сбор, транспортировку, подготовку к повторному использованию, сортировку, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, образующихся после утраты потребительских свойств такой продукции (товаров), утвержденным уполномоченным органом в области охраны окружающей среды (далее - Перечень);
Методикой расчета утилизационного платежа, утвержденной уполномоченным органом в области охраны окружающей среды (далее - Методика);
Пояснениями для работы пользователей в информационной системе оператора расширенных обязательств производителей (импортеров).
заключили настоящий Типовой договор выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) (далее - Договор) о нижеследующем.

бұдан әрі ұжымдық түрде Тараптар деп аталады және жеке жоғарыда көрсетілгендей немесе Тарап мыналарды Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 389-бабып және Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 388-бабы 1 тармағының 5) тармақшасын басшылыққа ала отырып;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 29 желтоқсандағы № 1250 қаулысымен (бұдан әрі – Қаулы) бекітілген Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының өзінің банктік шотына өндірушілерден және импорттаушылардан түскен ақшаның есебінен өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне ақшалай төлемдерінің мөлшерлерімен;
Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды төлемдер жасау арқылы ұйымдастыруға өндірушілерден және импорттаушылардан келіп түскен ақшаны оның банктік шотына жіберу қағидаларымен (бұдан әрі – Қағида);
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекітілген, осындай өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайта пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе)кәдеге жаратуды қамтамасыз ететін жеке және заңды тұлғалармен Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағында өндірілетін өнімнің (тауарлардың) жекелеген түрлерінің тізбесімен (бұдан әрі – Тізбе);
қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен кәдеге жарату төлемін есептеу әдістемесімен (бұдан әрі – Әдістеме);
өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының ақпараттық жүйесіндегі пайдаланушылардың жұмысына арналған Түсіндірмелермен.
Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін осы үлгілік төлем шартын (бұдан әрі – Шарт) жасасты.

Глава 1. Общие положения
1. Используемые основные термины и определения:
1) мониторинг – комплекс мероприятий, осуществляемых уполномоченным представителем оператора и (или) с привлечением сторонних лиц или организаций (уполномоченных государственных органов, СМИ, отраслевых ассоциаций, независимых аудиторов), путем выезда к Получателю, с посещением производственных объектов, используемых для сбора отходов, в порядке и сроки, предусмотренные Правилами и Договором;
2) отчет - отчет об осуществлении деятельности по сбору, сортировке и транспортировке отходов, составляемый Получателем по установленной форме согласно приложению 9 к Правилам;
3) получатель выплат - получатель выплат, осуществляющий деятельность по подготовке к повторному использованию, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, заключивший Договор с Оператором в информационной системе Оператора;
4) паспорт - форма, заполняемая Получателем в информационной системе Оператора, по установленной форме согласно приложению 2 к Правилам;
5) переработка отходов - подготовка к повторному использованию, переработка, обезвреживание и (или) утилизация отходов, на которые распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров);
6) производственные объекты - производственные помещения, территория на которых находятся места временного складирования отходов (площадка, склад, хранилище, база), места сбора отходов (стационарный приемный пункт, контейнеры и фандоматы);
7) размер выплат – соответствующий размер выплат, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан;
8) сбор отходов - сбор, сортировка и транспортировка отходов, на которые распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров).
Другие термины и понятия используются в значениях, используемых в Правилах.
2. Лимиты сумм выплат на соответствующий финансовый год предусматриваются в Инвестиционной политике Оператора и размещаются ежегодно в информационной системе Оператора.
В случае израсходования лимитов сумм выплат Оператора на соответствующий финансовый год, выплаты получателям, осуществляющим сбор отходов в указанном году, не производятся, а обязательств у Оператора по их выплате не возникает.
Глава 2. Предмет Договора
3. По условиям и в порядке, предусмотренными законодательством Республики Казахстан, Правилами и Договором, Оператор обязуется осуществить выплаты, причитающиеся Получателю, а Получатель обязуется осуществить на территории Республики Казахстан сбор и передачу на переработку отходов продукции (товаров), на которую распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), согласно Перечню, за исключением:

1-Тарау. Жалпы ережелер
1. Пайдаланылатын терминдер:
1) мониторинг – Қағидалар мен Шартта көзделген тәртіппен және мерзімдерде оператордың уәкілетті өкілдері және (немесе) бөгде адамдарды немесе ұйымдарды (уәкілетті мемлекеттік органдарды, БАҚ-тарды, салалық қауымдастықтарды, тәуелсіз аудиторларды) тарта отырып, алушыға шығу жолымен , қалдықтарды жинау үшін пайдаланылатын өндірістік объектілерге бару арқылы жүзеге асыратын іс-шаралар кешені;
2) есеп – Қағидалардың 9-қосымшада көзделген белгіленген нысан бойынша алушы жасаған, қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі іс-шаралардың орындалуы туралы есеп.
3) төлем алушы – оператордың ақпараттық жүйесінде оператормен Шарт жасасқан, қалдықтарды қайта пайдалануға, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындық жөніндегі қызметті жүзеге асыратын төлем алушы;
4) паспорт – Қағидалардың 2-қосымшасының нысанына сәйкес бойынша, оператордың ақпараттық жүйесінде алушы толтыратын пішін;
5) қалдықтарды өңдеу – өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату;
6) өндірістік объектілер – қалдықтарды уақытша сақтау орындары (алаң, қойма, сақтау қоймасы, база), қалдықтарды жинау орындары (стационарлық қабылдау пункті, контейнерлер және өзге де сақтау объектілері) орналасқан өндірістік ғимараттар;
7) төлемдер мөлшері – Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген төлемдердің тиісті мөлшері;
8) қалдықтарды жинау – өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау.
Басқа терминдер мен ұғымдар Қағидаларда қолданылатын мағыналарда қолданылады.
2. Тиісті қаржы жылына арналған төлемдер сомасының лимиттері оператордың инвестициялық саясатында көзделеді және жыл сайын оператордың ақпараттық жүйесінде орналастырылады.
Оператордың тиісті қаржы жылына арналған төлемдері сомаларының лимиттері жұмсалған жағдайда, көрсетілген жылы қалдықтарды жинауды жүзеге асыратын алушыларға төлемдер жүргізілмейді, ал оператордың оларды төлеу жөніндегі міндеттемелері туындамайды.
2 - тарау. Шарттың мәні
3. Қазақстан Республикасының заңнамасында, Қағидаларда және Шартта көзделген талаптар мен тәртіп бойынша оператор, алушыға тиесілі төлемдерді жүзеге асыруға міндеттенеді, ал алушы тізбеге сәйкес, төмендегілерді қоспағанда, өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) қалдықтарын жинауды және қайта өңдеуге беруді Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыруға міндеттенеді:

1) вышедших из эксплуатации транспортных средств и самоходной сельскохозяйственной техники;
2) отходов продукции (товаров), для которых Методикой коэффициент для расчета утилизационного платежа не установлен или равен "0" (нулю);
3) производителей (импортеров), исполняющих расширенные обязательства производителей (импортеров) способом, предусмотренным подпунктом 1) пункта 2 статьи 386 Кодекса;
4) отходов, сбор которых осуществляется специализированными организациями, осуществляющими сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов на полигонах, в рамках централизованной системы сбора твердых бытовых отходов в соответствии с требованиями статьи 367 Кодекса и приказом исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 28 декабря 2021 года № 508 "Об утверждении правил управления коммунальными отходами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26341).
4. Для целей получения выплат, процесс организации сбора отходов, должен осуществляться исключительно через информационную систему Оператора, а также должен соответствовать нормам, установленным действующим законодательством Республики Казахстан, Правилами, Пояснениями и Договором.
5. По отходам продукции (товаров), на которую не распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), Оператор выплаты не производит, а у Получателя не возникает прав на их получение, вне зависимости от осуществления деятельности по управлению такими отходами.
6. Получатель не использует для включения в Отчет массу отходов, взвешиваемую (взвешенную) на весовом оборудовании с истекшим сроком поверки. В случае несоблюдения Получателем норм по сбору отходов, предусмотренных Правилами и (или) Пояснениями и (или) Договором и (или) осуществление сбора отходов с нарушением указанных норм, такой Отчет не подлежит подтверждению Оператором.
7. Срок действия Договора 36 (тридцать шесть) месяцев с даты заключения Договора.
Глава 3. Права и обязанности сторон
8. Оператор вправе:
1) требовать от Получателя надлежащего исполнения норм законодательства Республики Казахстан в области охраны окружающей среды, вышеизложенных настоящих Правил, Пояснениях и изложенных условий в настоящем Договоре;
2) с даты заключения соответствующего Договора для получения выплат, требовать от Получателя осуществления ведения бухгалтерского учета и финансовой отчетности в соответствии с нормами законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете, финансовой отчетности, налогообложении, а также запрашивать подтверждающие документы;

1) пайдаланудан шыққан көлік құралдары мен өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын;
2) Кәдеге жарату төлемін есептеу үшін коэффициент әдістемесімен белгіленбеген немесе "0" (нөлге) тең өнім (тауар) қалдықтары;
3) Кодекстің 386-бабы 2 тармағының 1) тармақшасында көзделген тәсілмен өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерін орындайтын өндірушілердің (импорттаушылардың);
4) Кодекстің 367-бабының және "Коммуналдық қалдықтарды басқару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 508 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26341 болып тіркелген) талаптарына сәйкес 4) қатты тұрмыстық қалдықтарды жинаудың орталықтандырылған жүйесі шеңберінде полигондарда қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, сұрыптауды және көмуді жүзеге асыратын мамандандырылған ұйымдар жинауды жүзеге асыратын қалдықтарды.
4. Төлемдерді алу мақсатында қалдықтарды жинауды ұйымдастыру процесі оператордың ақпараттық жүйесі арқылы ғана жүзеге асырылуға тиіс, сондай-ақ Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында, Қағидаларда, Түсіндірмелерге және Шартта белгіленген нормаларға сәйкес келуге тиіс.
5. Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылмайтын өнімнің (тауарлардың) қалдықтары бойынша қызметті жүзеге асыруға қарамастан, оператор мұндай қалдықтарды басқару үшін, төлем жүргізбейді, ал алушыда оларды алуға құқықтар болмайды.
6. Алушыға, тексеру мерзімі өткен салмақ жабдығында өлшенетін (өлшенген) қалдықтардың массасын есепке енгізуге тыйым салынады. Алушы, Қағидаларда және (немесе) Түсіндірмелерге және (немесе) Шартта көзделген қалдықтарды жинау жөніндегі нормаларды сақтамаған және (немесе) көрсетілген нормаларды бұза отырып, қалдықтарды жинауды жүзеге асырған жағдайда, мұндай есепті оператормен растауға жатпайды.
7. Шарттың қолданылу мерзімі – шарт жасалған күннен бастап 36 (отыз алты) ай.
3 - тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
8. Оператор:
1) Алушыдан Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңнамасының нормаларын, жоғарыда баяндалған осы Қағидаларды, жадынаманы және осы Шартта баяндалған талаптарды тиісінше орындауды талап етуге;
2) төлемдерді алу үшін тиісті шарт жасалған күннен бастап алушыдан Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп, қаржылық есептілік, салық салу туралы заңнамасының нормаларына сәйкес бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілікті жүргізуді жүзеге асыруды талап етуге, сондай-ақ растайтын құжаттарды сұратуға;

3) требовать от Получателя оформления документов, подтверждающих сбор, прием, передачу, взвешивание, транспортировку, реализацию отходов в соответствии с установленными формами первичных учетных документов, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562, действующим налоговым законодательством Республики Казахстан и вышеизложенных настоящих Правил;
4) приостановить и (или) прекратить выплаты Получателю, истребовать от Получателя ранее выплаченные суммы выплат по основаниям, предусмотренным Правилами и (или) Договором;
5) требовать устранения выявленных обоснованных замечаний Оператора, по результатам рассмотрения любых документов Получателя, выезда, мониторинга в течение всего срока действия Договора;
6) требовать от Получателя предоставления достоверных, актуальных и точных сведений и (или) надлежаще оформленных документов в соответствии с нормами, установленными Правилами, в течение всего срока действия Договора;
7) исключать массу отходов из отчета об осуществлении деятельности по сбору, сортировке и транспортировке отходов, собранных в период несоответствия нормам, предусмотренным пунктом 11 Правил и направлять его на доработку;
8) требовать возврата выплаченных суммы в период несоответствия Получателя нормам, предусмотренным пунктом 11 Правил;
9) отклонить заявку о внесении изменений в сведения и (или) документы Получателя, предоставленные при регистрации в информационной системе Оператора или в течение срока действия Договора;
10) при проверке подтверждающих документов о праве собственности и (или) на ином законном праве на места временного складирования, автомобильный транспорт, весовое, техническое оборудование, истребовать правоустанавливающие, идентификационные, технические документы, справки о зарегистрированных правах, технических характеристиках и т.п.;
11) давать Получателю обязательные для исполнения указания, связанные с исполнением обязательств, предусмотренных Правилами, Пояснениями и Договором, в том числе по сбору отходов у лиц, предъявляющих сертификат о внесении утилизационного платежа по видам отходов;
12) предъявлять обоснованные претензии, возникшие у Оператора в ходе мониторинга, а также по результатам рассмотрения документов, а также требовать устранения недостатков в указанные Оператором сроки;
13) осуществлять мониторинг в порядке и сроки, предусмотренные Правилами и Договором, с допуском на производственные объекты, места сбора (стационарные приемные пункты и (или) контейнеры) Получателя;

3) алушыдан Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығымен бекітілген бастапқы есепке алу құжаттарының белгіленген нысандарына сәйкес қалдықтарды жинауды, қабылдауды, беруді, салмақтауды, тасымалдауды, өткізуді растайтын құжаттарды ресімдеуді, Қазақстан Республикасының қолданыстағы салық заңнамасын және жоғарыда баяндалған осы Қағидаларды талап етуге;
4) Алушыға төлемдерді тоқтата тұрып (немесе) тоқтатып, Алушыдан Қағидаларда және (немесе) Шартта көзделген негіздер бойынша төлемдердің бұрын төленген сомаларын талап етуге;
5) Шарттың қолданылу мерзімі ішінде, Алушының кез келген құжаттарын қарауға, шығу, мониторинг нәтижелері бойынша оператормен анықталған және негізделген ескертулерін жоюды талап етуге;
6) Алушыдан, Шарттың қолданылу мерзімі ішінде, Қағидаларда белгіленген нормаларға сәйкес анық, өзекті және нақты мәліметтерді және (немесе) тиісінше ресімделген құжаттарды ұсынуды талап етуге;
7) Қағидалардың 11-тармағында көзделген нормаларға сәйкес келмеген кезеңде жиналған қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есептен қалдықтардың массасын алып тастауға және оны пысықтауға жіберуге;
8) Алушының, Қағидалардың 11 тармағында көзделген нормаларға сәйкес келмеген кезеңінде төленген соманы қайтаруды талап етуге;
9) оператордың ақпараттық жүйесінде тіркеу кезінде немесе Шарттың қолданылу мерзімі ішінде ұсынылған, Алушының мәліметтеріне және (немесе) құжаттарына өзгерістер енгізу туралы өтінімді қабылдамауға;
10) меншік құқығы және (немесе) уақытша сақтау орындарына өзге де заңды құқығы туралы растайтын құжаттарды, автомобиль көлігін, салмақтық, техникалық жабдықты тексеру кезінде құқық белгілейтін, сәйкестендіру, техникалық құжаттарды, тіркелген құқықтар, техникалық сипаттамалар туралы т. б. анықтамаларды және құжаттарды талап етуге;
11) Алушыға, Қағидаларда, Түсіндірмелерге және Шартта көзделген міндеттемелерді орындауға байланысты, оның ішінде қалдықтардың түрлері бойынша кәдеге жарату төлемін енгізу туралы сертификатты ұсынған адамдардан қалдықтарды жинау жөнінде орындау үшін міндетті нұсқаулар беруге;
12) мониторинг барысында, сондай-ақ құжаттарды қарау нәтижелері бойынша операторда туындаған негізделген шағымдарды ұсыну, сондай-ақ оператор көрсеткен мерзімдерде кемшіліктерді жоюды талап етуге;
13) Төлем алушының рұқсатымен өндірістік объектілеріне, жинау орындарына (стационарлық қабылдау пункттеріне және (немесе) контейнерлеріне), Қағидаларда және Шартта көзделген тәртіппен және мерзімдерде мониторингті жүзеге асыруға;

14) на основании письменных запросов требовать у Получателя письменные комментарии, касающиеся исполнения норм Правил, Пояснений и условий Договора;
15) требовать надлежащего использования Получателем информационной системы Оператора в порядке, определенном Правилами, Пояснениями и Договором;
16) расторгнуть настоящий Договор на условиях и порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, Правилами, Пояснениями и (или) в Договором;
17) исключать массу собранных, транспортированных и переданных на переработку отходов, из общей массы отходов, указанных в Отчете, и направлять его на доработку при неисполнении и ненадлежащем исполнении Правил и (или) Пояснений, в части порядка осуществления сбора и (или) транспортировки отходов, а также подготовке Отчета об осуществлении деятельности по сбору, сортировке и транспортировке отходов;
18) привлекать сторонних лиц или организации для проверки и (или) мониторинга процесса сбора отходов, а также определять для них нормы, их права и обязанности в отношении документов и процессов прямо и (или) косвенно подтверждающих и (или) имеющих отношение к сбору отходов в рамках исполнения норм Правил, Пояснений и Договора;
19) предоставлять информацию и (или) документацию о ходе исполнения Договора в правоохранительные органы, контрольные и надзорные органы, единственному акционеру, внешним и внутренним аудиторам;
20) в случае выявления фактов мошенничества, приписок, обмана, фальсификации документов со стороны Получателя, в целях получения выплат, передавать соответствующие сведения и материалы в правоохранительные органы для принятия необходимых мер;
21) требовать возврата сумм выплат, которые Получателем получены в результате предоставления Оператору недостоверных сведений, совершения фактов мошенничества, приписок, обмана, фальсификации документов, и иных неправомерных действий со стороны Получателя;
22) проверять в течение действия срока Договора, Получателя и (или) его руководителей, участников, акционеров на наличие в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, и (или) в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
23) приостановить выплаты в случае использования полностью лимита на выплаты, предусмотренного в Инвестиционной политике Оператора;

14) жазбаша сұрау салулар негізінде Төлем алушыдан Шарттың талаптары, Түсіндірмелер мен Қағидалардың нормаларын орындауға қатысты жазбаша түсініктемелерді, түсіндірмелерді талап етуге;
15) Төлем алушының, оператордың ақпараттық жүйесін Ережелерде, Түсіндірмелерге және Шартта белгіленген тәртіппен тиісінше пайдалануын талап етуге;
16) Қазақстан Республикасының заңнамасында, Қағидаларда, Түсіндірмелерге және (немесе) Шартта көзделген тәртіптерге сәйкес, осы Шартты бұзуға;
17) жиналған, тасымалданған және қайта өңдеуге берілген қалдықтардың массасын есепте көрсетілген қалдықтардың жалпы массасынан алып тастауға және оны қалдықтарды жинауды және (немесе) тасымалдауды жүзеге асыру тәртібі бөлігінде Қағидаларда және (немесе) Түсіндірмелерге көрсетілген талаптарды орындамаған және тиісінше орындамаған жағдайда, сондай-ақ жинау, сұрыптау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті дайындау кезінде жасалған есепті пысықтауға жіберуге;
18) қалдықтарды жинау процесін тексеру және (немесе) мониторингілеу үшін, үшінші тұлғаларды немесе ұйымдарды тартуға, сондай-ақ олар үшін Қағидалардың, Түсіндірмелертің және Шарттың талаптарын орындау шеңберінде қалдықтарды жинауға тікелей және (немесе) жанама растайтын және (немесе) қатысы бар құжаттар мен процестерге қатысты талаптарды, олардың құқықтары мен міндеттерін айқындауға;
19) Шарттың орындалу барысы туралы ақпаратты және (немесе) құжаттаманы, құқық қорғау органдарына, бақылау және қадағалау органдарына, Жалғыз акционерге, сыртқы және ішкі аудиторларға беруге;
20) Төлем алушы тарапынан, алаяқтық, қосып жазылған мәлімет, алдау, құжаттарды бұрмалау фактілері анықталған жағдайда, төлемдерді алу мақсатында қажетті шаралар қабылдау үшін құқық қорғау органдарына тиісті мәліметтер мен материалдарды беруге;
21) Төлем алушы, дұрыс емес мәліметтер беру, алаяқтық, қосып жазылған мәлімет, алдау, құжаттарды бұрмалау фактілерін жасау және өзге де заңсыз әрекеттер нәтижесінде алынған төлемдердің сомаларын операторға қайтаруды талап етуге;
22) Шарт мерзімінің қолданысы ішінде, Төлем алушының және (немесе) оның басшыларының, қатысушылардың, акционерлердің жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесінде және (немесе) жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесінде болуын, терроризм мен экстремизмді қаржыландырумен айналысатынын, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тексеруге;
23) оператордың Инвестициялық саясатында көзделген төлемдерге лимитті толық пайдаланған жағдайда, төлемдерді тоқтата тұруға;

24) передавать свои права и обязанности по Договору (перемена лиц в обязательстве) в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
25) пользоваться другими правами в соответствии с законодательством Республики Казахстан, Правилами, Пояснениями и Договором.
9. Оператор обязуется:
1) обеспечить равные условия для Получателей при реализации прав и обязанностей по Договору;
2) обеспечить надлежащее функционирование информационной системы Оператора в рабочее время, заблаговременно сообщать о проводимых технических работах;
3) осуществлять рассмотрение заявок и документов, представленных Получателем в информационной системе Оператора в установленном Правилами, Пояснениями и Договором порядке и сроки;
4) обрабатывать персональные данные Получателей в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан и действующими внутренними актами Оператора;
5) своевременно размещать в информационной системе Оператора соответствующие установленные формы документов, соглашений, предусмотренных Правилами, Пояснениями и Договором, а также уведомления и извещения;
6) в случае надлежащего исполнения Получателем обязательств, предусмотренных Правилами, Пояснениями и Договором и своевременного предоставления надлежаще оформленного Отчета, подтвердить в информационной системе Оператора Отчета Получателя, в установленном Правилами, Пояснениями и Договором порядке;
7) рассчитать размер выплат и произвести денежные выплаты Получателю за сбор отходов в размере, утвержденном Постановлением, в сроки и на условиях, установленных Правилами, Пояснениями и Договором, после рассмотрения и подтверждения Оператором Отчета;
8) предотвращать попытки несанкционированного доступа в информационную систему Оператора;
9) нести другие обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
10. Получатель вправе:
1) требовать надлежащего исполнения Оператором обязательств, предусмотренных Правилами и Договором;
2) требовать обеспечения равных условий для реализации прав и обязанностей по Договору;
3) требовать надлежащей обработки персональных данных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
4) в случае подтверждения Оператором Отчета, требовать от Оператора своевременного и полного перечисления выплат на свой банковский счет, указанный в информационной системе Оператора;
5) требовать надлежащего функционирования информационной системы Оператора;
6) требовать от Оператора рассмотрения, представленных в информационной системе Оператора документов в установленном Правилами, Пояснениями и Договором порядке и сроки;

24) Шарт бойынша өз құқықтары мен міндеттерін (міндеттемедегі тұлғаларды ауыстыру) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен беруге;
25) Қазақстан Республикасының заңнамасына, Қағидаларға, Түсіндірмелерге және Шартқа сәйкес басқа да құқықтарды пайдалануға құқылы.
9. Оператор:
1) Шарт бойынша құқықтар мен міндеттерді іске асыру кезінде, Алушылар үшін тең жағдайларды қамтамасыз етуге;
2) оператордың ақпараттық жүйесінің жұмыс уақытында тиісінше жұмыс істеуін қамтамасыз етуге, жүргізіліп жатқан техникалық жұмыстар туралы алдын ала хабарлауға;
3) Алушының, Қағидаларда, Түсіндірмелерге және Шартта белгіленген тәртіппен және мерзімдерде ұсынған өтінімдері мен құжаттарын оператордың ақпараттық жүйесінде қарауды жүзеге асыруға;
4) Алушылардың дербес деректерін, Қазақстан Республикасының заңнамасында және оператордың қолданыстағы ішкі актілерінде белгіленген тәртіппен өңдеуге;
5) оператордың ақпараттық жүйесінде, Қағидаларда, Түсіндірмелерге және Шартта көзделген құжаттардың, келісімдердің тиісті белгіленген нысандарын, сондай-ақ хабарламаларды уақтылы орналастыруға;
6) Алушы Қағидаларда, Түсіндірмелерге және Шартта көзделген міндеттемелерді тиісінше орындаған және тиісінше ресімделген есепті уақтылы ұсынған жағдайда, Қағидаларда, Түсіндірмелерге және Шартта белгіленген тәртіппен ұсынылған жағдайда, оператордың ақпараттық жүйесінде Алушының есебін растауға;
7) оператор есепті қарағаннан және растағаннан кейін, Қағидаларда, Түсіндірмелерге және Шартта белгіленген мерзімдерде және Қаулымен бекітілген мөлшерде, Алушыға қалдықтарды жинау үшін төлемдер мөлшерін есептеп және ақшалай төлемдер жасауға;
8) оператордың ақпараттық жүйесіне рұқсатсыз кіру әрекеттерін болдырмауға;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де міндеттерді атқаруға міндеттенеді.
10. Алушы құқылы:
1) оператордың, Қағидаларда және Шартта көзделген міндеттемелерді тиісінше орындауын талап етуге;
2) Шарт бойынша құқықтар мен міндеттерді іске асыру үшін тең шарттарды қамтамасыз етуді талап етуге;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен дербес деректерді тиісінше өңдеуді талап етуге;
4) Егер оператор Есепті растаса, оператордан, оператордың ақпараттық жүйесінде көрсетілген банктік шотына төлемдерді уақтылы және толық аударуды талап етуге;
5) оператордың ақпараттық жүйесінің тиісті жұмыс істеуін талап етуге;
6) оператордан, оператордың ақпараттық жүйесінде ұсынылған құжаттарды Қағидаларда, Түсіндірмелерге және Шартта белгіленген тәртіппен және мерзімдерде қарауды талап етуге;

7) размещать в информационной системе Оператора объявления о реализации собранных отходов, вносить в него корректировки, осуществлять отзыв объявления, а также самостоятельно устанавливать цену на реализуемые отходы;
8) осуществлять транспортировку отходов на производственные объекты по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации самостоятельно в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
9) выбирать транспортировщика из числа зарегистрированных в информационной системе Оператора и самостоятельно нести риск неисполнения и (или) ненадлежащего исполнения транспортировщиком норм действующего законодательства Республики Казахстан, Правил, Пояснений, Договора, а также принять соответствующие правовые последствия;
10) самостоятельно выбирать получателя выплат за переработку отходов из числа зарегистрированных в информационной системе Оператора;
11) иметь другие права в соответствии с законодательством Республики Казахстан, Правилами и настоящим Договором.
11. Получатель обязуется:
1) осуществлять сбор отходов надлежащим образом, в соответствии с нормами законодательства Республики Казахстан, Правил, Пояснениями и условиями Договора, с нормативно-техническими документами, регламентирующими осуществляемую деятельность;
2) зарегистрироваться в информационной системе Оператора, своевременно и в полном объеме вносить необходимые достоверные сведения, отслеживать статус рассмотрения и обработки заявок и других документов;
3) соответствовать нормам, предусмотренным пунктом 11 Правил, в течение всего срока действия Договора;
4) вести бухгалтерский учет и финансовую отчетность в соответствии с нормами законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете, финансовой отчетности, налогообложении, а также предоставлять по запросу Оператора подтверждающие документы, в течение 3 (трех) рабочих дней (если другое не предусмотрено Правилами и (или) Пояснениями), в течение всего срока действия Договора;
5) оформлять документы, подтверждающие сбор, прием, передачу, взвешивание, транспортировку, реализацию отходов в соответствии с нормами Приказа об утверждении установленных форм первичных учетных документов, действующим налоговым законодательством Республики Казахстан и Правилами;
6) предварительно зарегистрироваться и взаимодействовать с Оператором посредством информационной системы Оператора и системы электронного документооборота, аналогичной или интегрированной с системой электронного документооборота Оператора, с самостоятельным несением всех затрат по установке (регистрации) и эксплуатации информационной системы Оператора и системы электронного документооборота;

7) жиналған қалдықтарды сату туралы хабарландыруды операторының ақпараттық жүйесінде орналастыруға, оған түзетулер енгізуге, хабарландыруды кері қайтарып алуды жүзеге асыруға, сондай-ақ өткізілетін қалдықтардың бағасын дербес белгілеуге;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындық жөніндегі өндірістік объектілерге тасымалдауды дербес жүзеге асыруға;
9) қажет болған жағдайда, тасымалдаушыны оператордың ақпараттық жүйесінде тіркелгендердің арасынан таңдап, тасымалдаушының Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының, Қағидалардың, Түсіндірмелертің, Шарттың нормаларын орындамау және (немесе) тиісінше орындамау тәуекелін өз бетінше көтеруі, сондай-ақ тиісті құқықтық салдарларды қабылдауға;
10) оператордың ақпараттық жүйесінде тіркелген қалдықтарды қайта өңдеу үшін төлем алушыны өз бетінше таңдауға;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасына, Қағидаларға және осы Шартқа сәйкес басқа да құқықтарға ие болуға құқылы.
11. Алушы міндеттенеді:
1) жүзеге асырылатын қызметті регламенттейтін нормативтік-техникалық құжаттармен, Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларына, Қағидаларға, Түсіндірмелерге және Шарт нормаларына сәйкес қалдықтарды тиісті түрде жинауды жүзеге асыруға;
2) оператордың ақпараттық жүйесінде тіркелу, қажетті сенімді мәліметтерді уақтылы және толық көлемде енгізу, өтінімдер мен басқа да құжаттарды қарау және өңдеу мәртебесін қадағалауға;
3) Шарттың бүкіл қолданылу мерзімінде, Қағидалардың 11-тармағында көзделген нормаларға сәйкес болу;
4) Қазақстан Республикасының Бухгалтерлік есеп, қаржылық есептілік, салық салу туралы заңнамасының нормаларына сәйкес бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілікті жүргізу, сондай-ақ оператордың сұрау салуы бойынша растайтын құжаттарды Шарттың қолданылу мерзімі ішінде 3 (үш) жұмыс күні ішінде (егер Қағидаларда және (немесе) Түсіндірмелерге басқа көзделмесе) ұсынуға;
5) қалдықтарды жинауды, қабылдауды, беруді, өлшеуді, тасымалдауды, өткізуді растайтын құжаттарды Қазақстан Республикасының қолданыстағы салық заңнамасында, Бастапқы есепке алу құжаттарының белгіленген нысандарын бекіту туралы Бұйрықтың талаптарына және Қағидаларға сәйкес ресімдеуге;
6) оператордың ақпараттық жүйесін және электрондық құжат айналымы жүйесін орнату (тіркеу) және пайдалану бойынша барлық шығындарды өз бетінше көтере отырып, оператордың ақпараттық жүйесі және оператордың электрондық құжат айналымы жүйесіне ұқсас немесе интеграцияланған электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы оператормен алдын ала тіркелу және өзара іс-қимыл жасауға;

7) в случае изменения сведений, указанных в анкете и (или) паспорте не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты возникновения изменений, подать в информационной системе Оператора заявку на внесение соответствующих изменений в анкету и (или) паспорт для рассмотрения Оператором;
8) обеспечить надлежащее взвешивание каждой партии отходов на поверенном весовом оборудовании, с отражением результатов взвешивания в информационной системе Оператора;
9) осуществлять отражение сведений о сборе отходов в информационной системе Оператора в течение дня с момента совершения операции по сбору, сортировке и транспортировке отходов, с оформлением соответствующих документов согласно Правилам и Пояснений;
10) использовать информационную систему, предоставляемую Оператором согласно Пояснений при использовании информационной системы Оператора использовать электронную цифровую подпись первого руководителя (уполномоченного лица) или уполномоченного органа Получателя с правом подписи финансовых документов, с представлением документов, подтверждающих полномочия указанных лиц;
11) использовать для транспортировки каждой партии отходов исключительно зарегистрированный в информационной системе Оператора автомобильный транспорт;
12) подавать заявки на транспортировку каждой партии отходов лицам, осуществляющим транспортировку отходов исключительно посредством информационной системы Оператора;
13) при транспортировке отходов обеспечить подтверждение осуществления транспортировки посредством информационной системы Оператора (фото фиксация, подключение к интернету и системе спутниковой навигации): погрузки и разгрузки, взвешивания, прохождения контрольных точек, посредством информационной системы Оператора в соответствии с нормами, предусмотренными Правилами, Пояснениями и Договором, а также провести соответствующий инструктаж о необходимости исполнения указанных норм для транспортировщика;
14) надлежаще оформлять в информационной системе Оператора с получателем выплат, осуществляющим деятельность по переработке отходов акт приема-передачи каждой партии отходов, по установленной форме согласно приложению 3 к Пояснениям;
15) оформлять в информационной системе Оператора Отчет в порядке, предусмотренном Правилами, Пояснениями и Договором;
16) по поручению Оператора, в течение 15 (пятнадцати) календарных дней с даты получения заявки Получателем, осуществлять сбор отходов, образующихся у лиц, предъявляющих сертификат о внесении утилизационного платежа, с включением объема таких отходов, передаваемых на переработку в информационной системе Оператора;

7) сауалнамада және (немесе) паспортта көрсетілген деректер өзгерістер туындаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмей өзгерген жағдайда оператордың ақпараттық жүйесінде оператордың қарауы үшін сауалнамаға және (немесе) паспортқа тиісті өзгерістер енгізуге өтінім беруге;
8) Өлшеу нәтижелеріне оператордың ақпараттық жүйесінде көрсетілетін тексерілген таразы жабдығын пайдалана отырып, қалдықтардың әрбір партиясын дұрыс өлшеуді қамтамасыз етуге;
9) Қағидалар мен Түсіндірмелерге сәйкес тиісті құжаттарды ресімдей отырып, қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау бойынша операция жасалған кезден бастап бір күн ішінде оператордың ақпараттық жүйесінде қалдықтарды жинау туралы ақпаратты көрсетуге;
10) оператордың ақпараттық жүйесін пайдалану кезінде, Түсіндірмелерге сәйкес оператор ұсынатын ақпараттық жүйені пайдалануға, көрсетілген тұлғалардың өкілеттіктерін растайтын құжаттарды ұсына отырып, қаржы құжаттарына қол қою құқығымен алушының бірінші басшысының (уәкілетті тұлғасының) немесе уәкілетті органының электрондық цифрлық қолтаңбасын пайдалануға;
11) әрбір қалдық партиясын тасымалдау үшін тек оператордың ақпараттық жүйесінде тіркелген автомобиль көлігін пайдалануға;
12) оператордың ақпараттық жүйесі арқылы қалдықтарды тасымалдайтын тұлғаларға қалдықтардың әрбір партиясын тасымалдауға өтінімдер беруге;
13) қалдықтарды тасымалдау кезінде, оператордың ақпараттық жүйесі (фотофиксация, Интернетке және спутниктік навигация жүйесіне қосылу) арқылы тасымалдауды жүзеге асыруды растауды қамтамасыз ету: Қағидаларда, Түсіндірмелерге және Шартта көзделген нормаларға сәйкес оператордың ақпараттық жүйесі арқылы тиеу және түсіру, өлшеу, бақылау нүктелерінен өту, сондай-ақ көрсетілген нормаларды орындау қажеттілігі туралы, тасымалдаушыға тиісті нұсқама жүргізуге;
14) оператордың ақпараттық жүйесінде қалдықтарды өңдеу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын төлем алушымен Түсіндірмелертің 3-қосымшасында көзделген белгіленген нысан бойынша қалдықтардың әрбір партиясын қабылдау-тапсыру актісін тиісті түрде ресімдеуге;
15) оператордың ақпараттық жүйесінде Қағидаларда, Түсіндірмелерге және Шартта көзделген тәртіппен Есепті ресімдеуге;
16) оператордың тапсырмасы бойынша, Алушы, өтінімді алған күннен бастап, күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде, оператордың ақпараттық жүйесінде қайта өңдеуге берілетін осындай қалдықтардың көлемін қоса отырып, кәдеге жарату төлемін енгізу туралы сертификатты ұсынған адамдарда пайда болатын қалдықтарды жинауды жүзеге асыруға;

17) осуществлять сбор и (или) прием отходов для их дальнейшей передачи на переработку, от Образователей, в том числе на платной основе по закупочной цене Получателя;
18) по запросу и в сроки, указанные Оператором, представлять информацию о ходе исполнения своих обязательств, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, Правилами, Пояснениями и Договором;
19) самостоятельно нести ответственность перед Оператором, третьими лицами и государственными органами за точность, полноту, актуальность и достоверность представленных сведений и документов;
20) возместить Оператору причиненные убытки в случае, если они возникли в связи с неисполнением и (или) ненадлежащим исполнением Получателем обязательств, предусмотренных Правилами и (или) Пояснениями и (или) Договором;
21) при соответствии отходов Образователя нормам, предусмотренным Правилами, не отказывать Образователям в приемке у них отходов, на которые распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров);
22) допускать уполномоченного представителя Оператора для мониторинга и (или) проверок по другим основаниям мониторинга на свои производственные объекты по сбору отходов, места сбора, пункты приема отходов (стационарные приемные пункты и (или) контейнеры), а также своевременно и в полном объеме представлять всю запрашиваемую документацию;
23) принимать заявки Образователей через мобильное приложение по закрепленной за ним территории, указанной им в информационной системе Оператора;
24) не позднее 3 (трех) календарных дней с даты поступления заявки в мобильном приложении, осуществлять сбор отходов, образовавшихся у Образователей в пределах закрепленной территории;
25) по поручению Оператора, в приоритетном порядке (в случае простоя заявки более 3 (трех) календарных дней) осуществлять сбор отходов, образовавшихся у Образователя в пределах одной административной границы села, поселка, района в городе, города, района;
26) не требовать от Оператора выплаты за массу собранных отходов с нарушением условий и норм, предусмотренных Правилами и (или) Пояснениями и (или) Договором;
27) при направлении Оператором Отчета на доработку, сформировать его с учетом исключенной Оператором массы отходов в случаях, предусмотренных Правилами и Пояснениями;
28) соблюдать нормы, предусмотренные Правилами;
29) не передавать свои обязательства по Договору третьим лицам;
30) нести другие обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан, Правилами и настоящим Договором.

17) Қалдықтарды түзушілерден, оның ішінде алушының сатып алу бағасы бойынша ақылы негізде қалдықтарды одан әрі қайта өңдеуге беру үшін жинауды және (немесе) қабылдауды жүзеге асыруға;
18) оператор көрсеткен сұрау салу бойынша және мерзімдерде Қазақстан Республикасының заңнамасында, Қағидаларда, Түсіндірмелерге және Шартта көзделген өз міндеттемелерінің орындалу барысы туралы ақпарат беруге;
19) ұсынылған мәліметтер мен құжаттардың дұрыстығы, толықтығы, өзектілігі мен дұрыстығы үшін оператор, үшінші тұлғалар және мемлекеттік органдар алдында дербес жауапты болуға;
20) Алушының, Қағидаларда және (немесе) Түсіндірмелерге және (немесе) Шартта көзделген міндеттемелерді орындамауына және (немесе) тиісінше орындамауына байланысты туындаған жағдайда операторға келтірілген залалды өтеуге;
21) Қалдықтарды түзушілерден, Қағидаларда көзделген нормаларға сәйкес келген кезде өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын қалдықтарды олардан қабылдаудан бас тартпауға;
22) мониторингтің басқа да негіздері бойынша мониторинг және (немесе) тексеру үшін оператордың уәкілетті өкілдің қалдықтарды жинау жөніндегі өзінің өндірістік объектілеріне, жинау орындарына, қалдықтарды қабылдау пунктілеріне (стационарлық қабылдау пункттеріне және (немесе) контейнерлерге) жіберуге, сондай-ақ барлық сұратылған құжаттаманы уақтылы және толық көлемде беруге;
23) оператордың ақпараттық жүйесінде көрсетілген, өзіне бекітілген аумақ бойынша мобильді қосымша арқылы Қалдықтарды түзушілердің өтінімдерін қабылдауға;
24) мобильдік қосымшада өтінім келіп түскен күннен бастап, күнтізбелік 3 (үш) күннен кешіктірмей бекітілген аумақ шегінде, Қалдықтарды түзушілерде пайда болған қалдықтарды жинауды жүзеге асыруға;
25) оператордың тапсырмасы бойынша басым тәртіппен (өтінім 3 (үш) күнтізбелік күннен артық тұрып қалған жағдайда) ауылдың, кенттің, қаладағы ауданның, қаланың, ауданның бір әкімшілік шекарасы шегінде Қалдықтарды түзушілерде пайда болған қалдықтарды жинауды жүзеге асыруға;
26) Қағидаларда және (немесе) Түсіндірмелерге және (немесе) Шартта көзделген талаптар мен талаптарды бұза отырып, жиналған қалдықтардың массасы үшін оператордан төлем талап етпеуге;
27) оператор Есепті пысықтауға жіберген кезде, Қағидалар мен Түсіндірмелерге көзделген жағдайларда және ескертулерде, оператор алып тастаған қалдықтар массасын ескере отырып, оны қалыптастыруға;
28) Қағидаларда көзделген нормаларды сақтауға;
29) Шарт бойынша өз міндеттемелерін үшінші тұлғаларға бермеуге;
30) Қазақстан Республикасының заңнамасына, Қағидаларға және осы Шартқа сәйкес басқа да міндеттерді атқаруға міндеттенеді.

Глава 4. Порядок взаиморасчетов (оплаты)
12. Все выплаты по Договору производятся Оператором исключительно в национальной валюте Республики Казахстан.
13. Получатель, для получения выплат от Оператора, 1 (один) раз по истечению месяца, до 15 (пятнадцатого) числа следующего месяца, формирует в информационной системе Оператора Отчет, с представлением электронных счетов-фактур на реализованные отходы.
14. Оператор рассматривает Отчет с представленными документами, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты его подписания Получателем посредством электронной цифровой подписи в информационной системе Оператора.
15. Подтверждение Оператором Отчета и выплаты по нему осуществляются после рассмотрения и подтверждения Оператором Отчет об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов получателя выплат за переработку отходов, которому были реализованы отходы в отчетном периоде.
16. В случае формирования и подписания Отчета Получателем по истечению срока, указанного в пункте 13 Договора, Отчеты за отчетный период не подлежат рассмотрению Оператором.
17. Электронный счет-фактура выписывается Получателем, в порядке и на условиях, предусмотренных налоговым законодательством Республики Казахстан, вне зависимости от наличия постановки Получателя на регистрационный учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость.
18. При составлении Отчета, Получателю необходимо достоверно указывать фактически собранные и переданные на переработку отходы с соблюдением норм, установленных Правилами и (или) Пояснениями. Выплаты осуществляются Оператором в пределах сумм лимитов, установленных Оператором в его Инвестиционной политике.
19. Расчет считается произведенным после того, как Оператор осуществит перечисление выплат в полном объеме в соответствии с Правилами и условиями Договора на банковский счет Получателя, указанный в информационной системе Оператора, после рассмотрения и подтверждения Оператором Отчета об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов получателя выплат за переработку отходов, которому были реализованы отходы в отчетном периоде.
20. Оператор не возмещает Получателю какие-либо денежные средства и любые понесенные Получателем расходы, связанные с неподтверждением Отчета, приостановлением выплат, расторжением Договора.
21. Получателем не используется в качестве банковского счета для получения выплат банковские счета третьих лиц.

4 - тарау. Өзара есеп айырысу (төлем) тәртібі
12. Шарт бойынша барлық төлемдерді оператор тек қана Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында жүргізеді.
13. Алушы, оператордан төлемдерді алу үшін есепті ай өткеннен кейін 1 (бір) рет, келесі айдың 15 (он бесінші) күніне дейін оператордың ақпараттық жүйесінде өткізілген қалдықтарға электрондық шот-фактураларды ұсына отырып, есеп қалыптастырады.
14. Оператор, ұсынылған құжаттармен Есепті, Алушы оған электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде оператордың ақпараттық жүйесінде қарайды.
15. Есепті оператордың растауы және ол бойынша төлемдер, есепті кезеңде қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы Есепті оператор қарағаннан және растағаннан кейін жүзеге асырылады.
16. Шарттың 13 тармағында көрсетілген мерзім өткеннен кейін, Алушы Есепті қалыптастырған және оған қол қойған жағдайда, есепті кезеңдегі Есептерді оператор қарауға жатпайды.
17. Электрондық шот-фактураны, Алушы қосылған құн салығын төлеуші ретінде тіркеу есебіне қоюдың болуына қарамастан, Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәртіппен және шарттарда жазып береді.
18. Есепті жасау кезінде Алушы, Қағидаларда және (немесе) Түсіндірмелерге белгіленген нормаларды сақтай отырып, нақты жиналған және қайта өңдеуге берілген қалдықтарды нақты көрсетуі тиіс. Төлемдерді оператор өзінің инвестициялық саясатында оператор белгілеген лимиттер сомасы шегінде жүзеге асырады.
19. оператор есепті кезеңде қалдықтар өткізілген қалдықтарды қайта өңдеуге төлемдер алушының қалдықтарын қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті қарағаннан және растағаннан кейін, есеп айырысу Оператор шарттың ережелері мен талаптарына сәйкес төлемдерді оператордың ақпараттық жүйесінде көрсетілген алушының банктік шотына толық көлемде аударғаннан кейін жүргізілді деп есептеледі.
20. Оператор алушыға есепті растамауға, төлемдерді тоқтата тұруға, Шартты бұзуға байланысты қандай да бір ақшалай қаражатты және алушы шеккен кез келген шығыстарды өтемейді.
21. Алушы, төлемдерді алу үшін, үшінші тұлғалардың банктік шоттарын банктік шот ретінде пайдаланбайды.

22. Все банковские расходы, связанные с переводами денежных средств, оплачиваются отправителем денежных средств.
Глава 5. Ответственность Сторон
23. Получатель ответственен за точность, полноту, актуальность и достоверность представляемых сведений, документов, отчетов Оператору и в уполномоченные органы.
24. Стороны по Договору несут ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из Договора, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, Правилами, Пояснениями и Договором.
Глава 6. Порядок расторжения Договора
25. Оператор вправе расторгнуть Договор в одностороннем порядке, уведомив Получателя в информационной системе Оператора, с указанием основания расторжения, не менее, чем за 10 (десять) рабочих дней до даты, с которой планируется расторгнуть Договор.
26. Расторжение Договора Оператором в одностороннем порядке производится в случае:
1) представления Получателем Оператору заведомо ложных документов и (или) сведений в информационной системе Оператора при заключении Договора, если подлинные документы или сведения могли являться основаниями для отказа в заключении Договора и получении выплат;
2) представления Получателем Оператору, в течение всего срока действия Договора, заведомо недостоверных сведений, которые установлены в рамках проверки документов, мониторинга, выездов, сведений, поступивших от уполномоченных государственных органов, о сборе отходов;
3) если в течение срока действия Договора будет установлен факт сбора отходов с полигонов твердых бытовых отходов;
4) если в течение срока действия Договора будет установлено несоответствие нормам, предусмотренным пунктом 11 Правил;
5) неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение Получателем пункта 131 Правил;
6) подачи Получателя заявки на заключение типового договора выплат за подготовку к повторному использованию, обработке, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) или типового договора выплат за сбор, сортировку, обработку, транспортировку, подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров);
7) неисполнении и (или) ненадлежащем исполнении получателем условий пунктов 175-177 настоящих Правил.

22. Ақша аударымдарына байланысты барлық банктік шығындарды ақша жіберуші төлейді.
5 - тарау. Тараптардың жауапкершілігі
23. Алушы операторға және уәкілетті органдарға ұсынылатын мәліметтердің, құжаттардың, есептердің дәлдігіне, толықтығына, өзектілігі мен дұрыстығына жауапты.
24. Шарт бойынша Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына, Қағидаларға, Түсіндірмелерге және Шартқа сәйкес Шарттан туындайтын міндеттемелерді орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны үшін жауапты болады.
6 - тарау. Шартты бұзу тәртібі
25. Оператор шартты бұзу жоспарланып отырған күнге дейін, кемінде 10 (он) жұмыс күні бұрын бұзудың негізін көрсете отырып, Алушыны Оператордың ақпараттық жүйесінде хабардар ете отырып, Шартты біржақты тәртіппен бұзуға құқылы.
26. Оператор Шартты біржақты тәртіппен келесі жағдайда бұзады:
1) егер түпнұсқа құжаттар немесе мәліметтер шарт жасасудан және төлемдерді алудан бас тарту үшін негіз болып табылса, алушы операторға шартты жасасу кезінде оператордың ақпараттық жүйесінде көрінеу жалған құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынуы;
2) алушының операторға Шарттың қолданылу мерзімі ішінде құжаттарды тексеру, мониторинг, шығу, уәкілетті мемлекеттік органдардан келіп түскен, қалдықтарды жинау туралы мәліметтер шеңберінде белгіленген көрінеу анық емес мәліметтерді ұсынуы;
3) егер Шарттың қолданылу мерзімі ішінде қатты тұрмыстық қалдықтар полигондарынан қалдықтарды жинау фактісі анықталса;
4) егер Шарттың қолданылу мерзімі ішінде Қағидалардың 11-тармағында көзделген өлшемдерге сәйкессіздік белгіленетін болса;
5) Алушының Қағидалардың 131-тармағын орындамауы және (немесе) тиісінше орындамауы;
6) өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды жинау, сұрыптау, өңдеу, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төленетін төлемдердің үлгілік шартын немесе өдірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе)кәдеге жаратқаны үшін төлемдердің үлгілік шартын жасасуға алушының өтінімін беруі;
7) алушының осы Қағидалардың 175-177 тармақтарының шарттарын орындамауы және (немесе) тиісінше орындамауы.

27. В случае расторжения Договора, Оператором в одностороннем порядке по основаниям, предусмотренным пунктом 26 Договора, Оператор вправе истребовать денежные средства, выплаченные в отчетные периоды, в которых были совершены нарушения и (или) не исполнены (не соблюдены) нормы Правил и (или) Пояснений и (или) Договора. Оператор за 10 (десять) календарных дней до предполагаемой даты расторжения, размещает в информационной системе Оператора уведомление о расторжении Договора и (или) истребовании денежных средств. Также уведомление о расторжении Договора и (или) истребовании денежных средств дополнительно направляется Получателю посредством электронного документооборота и (или) электронной почты и (или) мессенджера, указанным при регистрации в информационной системе Оператора.
Получатель в срок до 10 (десяти) календарных дней выплачивает Оператору требуемую сумму, при этом, по согласованию с Оператором, погашение Получателем задолженности возможно осуществить в соответствии с утвержденным Оператором графиком, в срок не более 3 (трех) месяцев с даты размещения и (или) направления уведомления месяцев.
В случае отказа Получателем от возврата требуемых денежных средств, все разногласия решаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 7. Споры и разногласия
28. Стороны должны прилагать все усилия к тому, чтобы разрешать все разногласия или споры в процессе прямых переговоров и переписки, возникающие между ними по Договору или в связи с ним.
29. Споры и разногласия, не разрешенные Сторонами в процессе переговоров и переписки, передаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан на рассмотрение суда по месту нахождения Оператора после надлежащего письменного уведомления другой Стороны о данном намерении не менее чем за 10 (десять) рабочих дней.
Глава 8. Обстоятельства непреодолимой силы (форс-мажор)
30. Стороны не несут ответственность за неисполнение условий Договора, если оно явилось результатом обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор), которые прямо влияют на деятельность одной или обеих Сторон.
31. Для целей Договора "обстоятельства непреодолимой силы (форс-мажор)" означают события, наступление которых неподвластно Сторонам, имеет непредвиденный характер и является следствием непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельствах (стихийные бедствия, военные действия, чрезвычайные ситуации природного и техногенного характера), ограничивающие или запрещающие акты государственных органов или должностных лиц и которые прямо повлияли на возможность исполнения обязательств по Договору. К таким обстоятельствам не относится отсутствие на рынке нужных для исполнения товаров, работ или услуг.

27. Оператор Шарттың 25 тармағында көзделген негіздер бойынша, Шартты біржақты тәртіппен бұзған жағдайда, Оператор қағидалардың және (немесе) Түсіндірмелертің және (немесе) Шарттың нормалары бұзылған және (немесе) орындалмаған (сақталмаған) есепті кезеңдерде төленген ақшалай қаражатты талап етуге құқылы. Оператор болжамды бұзу күніне дейін күнтізбелік 10 (он) күн бұрын оператордың ақпараттық жүйесінде шартты бұзу және (немесе) ақша қаражатын талап ету туралы хабарлама орналастырады. Сондай-ақ шартты бұзу және (немесе) ақшалай қаражатты талап ету туралы хабарлама оператордың ақпараттық жүйесінде тіркеу кезінде көрсетілген электрондық құжат айналымы және (немесе) электрондық пошта және (немесе) мессенджер арқылы алушыға қосымша ақшалай қаражат жіберіледі.
Алушы, 10 (он) күнтізбелік күнге дейінгі мерзімде Операторға талап етілетін соманы төлейді, бұл ретте Оператормен келісім бойынша Алушының берешекті өтеуін Оператор бекіткен кестеге сәйкес, хабарлама орналастырылған және (немесе) жіберілген айдан бастап 3 (үш) айдан аспайтын мерзімде жүзеге асыруға болады.
Алушы талап етілетін ақшалай қаражатты қайтарудан бас тартқан жағдайда, барлық келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес шешіледі.
7 - тарау. Даулар мен келіспеушіліктер
28. Тараптар, Шарт бойынша немесе оған байланысты олардың арасында туындайтын тікелей келіссөздер мен хат алмасу процесінде барлық келіспеушіліктерді немесе дауларды шешуге бар күш-жігерін салуы тиіс.
29. Келіссөздер мен хат алмасу процесінде Тараптар шешпеген даулар мен келіспеушіліктер, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес, Оператордың орналасқан жері бойынша соттың қарауына, екінші Тарап осы ниет туралы кемінде 10 (он) жұмыс күні бұрын тиісінше жазбаша хабардар етілгеннен кейін беріледі.
8 - тарау. Еңсерілмейтін күш жағдайлары (форс-мажор)
30. Егер Тараптар бір немесе екі тараптың қызметіне тікелей әсер ететін еңсерілмейтін күш (форс-мажор) мән-жайларының нәтижесі болып табылса, Шарт талаптарының орындалмағаны үшін Тараптар жауапты болмайды.
31. Шарттың мақсаттары үшін "еңсерілмейтін күш (форс-мажор) мән-жайлары" басталуы Тараптардың бақылауынан тыс болатын, күтпеген сипаттағы оқиғаларды білдіреді және бұл шарт бойынша міндеттемелерді орындау мүмкіндігіне тікелей әсер ететін мемлекеттік органдардың немесе лауазымды адамдардың актілерін шектейтін немесе тыйым салатын еңсерілмейтін күштің, яғни осы жағдайлар кезінде төтенше және алдын алуға болмайтын мән-жайлардың (дүлей зілзалалар, әскери іс-қимылдар, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар) салдары болып табылады. Мұндай жағдайларға нарықта орындау үшін қажетті тауарлардың, жұмыстардың немесе қызметтердің болмауы жатпайды.

32. При возникновении обстоятельств непреодолимой силы Сторона, подвергшаяся воздействию таких обстоятельств, в течение 5 (пяти) рабочих дней направляет другой Стороне письменное уведомление о таких обстоятельствах и их причинах. Если от другой Стороны не поступает иных письменных инструкций, Сторона продолжает выполнять свои обязательства по Договору, насколько это целесообразно, и ведет поиск альтернативных способов выполнения Договора, не зависящих от обстоятельств непреодолимой силы. Не уведомление или несвоевременное уведомление лишает Сторону, подвергшуюся воздействию таких обстоятельств, права ссылаться на любое обстоятельство непреодолимой силы как на основание для возможности приостановления выполнения своих обязательств по настоящему Договору.
33. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы (форс- мажор), срок выполнения обязательств по Договору отодвигается соразмерно времени, в течение которого действуют такие обстоятельства и их последствия.
34. Наступление форс-мажорного обстоятельства не освобождает Стороны от исполнения своих обязательств, возникших до наступления такого обстоятельства. Если обстоятельства непреодолимой силы (форс-мажор) продлятся более 2 (двух) месяцев, Стороны проводят дополнительные переговоры для выявления приемлемых альтернативных способов исполнения настоящего Договора.
Глава 9. Конфиденциальность
35. Информация должна представляться персоналу Получателя конфиденциально и в той мере, насколько это необходимо для исполнения обязательств;
36. Вся предоставляемая Сторонами друг другу финансовая, коммерческая и иная информация, связанная с настоящим Договором, вне зависимости от наличия грифа конфиденциальности, будет считаться конфиденциальной.
37. Стороны примут все необходимые и разумные меры, чтобы предотвратить разглашение информации третьим лицам. Разглашение информации и (или) представление любой из Сторон информации и документов, подтверждающих сбор отходов, организации, привлеченной Оператором для проверки, не является разглашением конфиденциальности.
38. Ни одна из Сторон без получения письменного согласия другой Стороны, не вправе раскрывать информацию, касающуюся содержания Договора, или иную информацию, считаемую конфиденциальной и связанную с реализацией положений Договора, кроме случаев:
1) когда информация используется в ходе судебного разбирательства;
2) когда информация представляется третьим лицам, оказывающим услуги одной из Сторон по Договору, при условии, что такое третье лицо берет на себя обязательство соблюдения условий конфиденциальности такой информации и использования ее только в установленных Сторонами целях и на определенный Сторонами срок;

32. Еңсерілмейтін күш жағдайлары туындаған кезде осындай жағдайлардың әсеріне ұшыраған тарап 5 (бес) жұмыс күні ішінде екінші Тарапқа осындай жағдайлар мен олардың себептері туралы жазбаша хабарлама жібереді. Егер екінші Тараптан өзге жазбаша Түсіндірмелер түспесе, Тарап шарт бойынша өз міндеттемелерін қаншалықты орынды болса, орындауды жалғастырады және еңсерілмейтін күш мән-жайларына байланысты емес Шартты орындаудың баламалы тәсілдерін іздестіреді. Хабарламау немесе уақтылы хабарламау осындай жағдайларға ұшыраған Тарапты осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындауды тоқтата тұру мүмкіндігі үшін негіз ретінде еңсерілмейтін күштің кез келген мән-жайына сілтеме жасау құқығынан айырады.
33. Еңсерілмейтін күш (форс-мажор) мән-жайлары туындаған жағдайда, Шарт бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі, осындай мән-жайлар мен олардың салдары қолданылатын уақытқа пропорционалды түрде шегеріледі.
34. Форс-мажорлық жағдайдың басталуы, Тараптарды осындай жағдай басталғанға дейін туындаған өз міндеттемелерін орындаудан босатпайды. Егер еңсерілмейтін күш (форс-мажор) мән-жайлары 2 (екі) айдан астам уақытқа созылса, Тараптар осы Шартты орындаудың қолайлы балама тәсілдерін анықтау үшін қосымша келіссөздер жүргізеді.
9 - тарау. Құпиялылық
35. Ақпарат, Алушының персоналына құпия түрде және міндеттемелерді орындау үшін қаншалықты қажет болса, сол шамада ұсынылуы тиіс.
36. Тараптар бір-біріне ұсынатын барлық қаржылық, коммерциялық және осы Шартқа байланысты өзге де ақпарат құпиялылық белгісінің болуына қарамастан құпия болып есептеледі.
37. Тараптар, ақпаратты үшінші тұлғаларға жария етпеу үшін барлық қажетті және ақылға қонымды шараларды қабылдайды. Ақпаратты жария ету және (немесе) Тараптардың кез келгенінің, қалдықтарды жинауды растайтын ақпарат пен құжаттарды Оператор тексеру үшін тартқан ұйымға ұсынуы, құпиялылықты жария ету болып табылмайды.
38. Төмендегі жағдайлардан басқа, Тараптардың ешқайсысы, екінші Тараптың жазбаша келісімін алмай, шарттың мазмұнына қатысты ақпаратты немесе құпия болып саналатын және шарттың ережелерін іске асыруға байланысты өзге де ақпаратты ашуға құқылы емес:
1) ақпарат сот процесінде пайдаланылған кезде;
2) шарт бойынша Тараптардың бірінің қызметтерін көрсететін үшінші тұлғаларға ақпарат берілген кезде, мұндай үшінші тұлға мұндай ақпараттың құпиялылық шарттарын сақтау және оны Тараптар белгілеген мақсаттарда және Тараптар айқындаған мерзімге ғана пайдалану міндеттемесін өзіне алған жағдайда;

3) когда информация представляется банку или иной финансовой организации, у которой одна из Сторон получает финансовые средства, при условии, что такой банк или финансовая организация берет на себя обязательство соблюдения условий конфиденциальности такой информации;
4) когда информация представляется уполномоченному органу в области охраны окружающей среды, налоговым или иным уполномоченным государственным органам Республики Казахстан, которые имеют доступ к любой информации, в том числе являющейся банковской тайной, относящейся к любым банковским счетам Получателя, в том числе открытым в иностранных банках за пределами Республики Казахстан;
5) в других случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, в том числе при исполнении Оператором своих обязательств.
39. Ограничения относительно разглашения информации не относятся к общедоступной информации или информации, ставшей в последствии общедоступной не по вине Сторон, а также информации, ставшей известной Стороне из других источников до или после получения от другой Стороны.
40. Обязанность доказательства нарушений положений настоящей статьи возлагается на Сторону, заявившую о таком нарушении.
Глава 10. Антикоррупционная оговорка
41. Стороны признают и подтверждают, что каждая из них проводит политику полной нетерпимости к взяточничеству и коррупции, предполагающую запрет коррупционных действий и совершения выплат за содействие, выплат, целью которых является упрощение формальностей в связи с исполнением настоящего Договора, обеспечение более быстрого решения тех или иных вопросов. Стороны руководствуются в своей деятельности законодательством Республики Казахстан в области противодействия коррупции и разработанными на его основе политиками, и процедурами, направленными на противодействие коррупции.
42. При исполнении своих обязательств по Договору, Стороны примут все зависящие от них меры, гарантирующие, что Стороны, их работники или представители не выплачивают, не предлагают выплатить и не разрешают выплату каких-либо денег или других ценностей, прямо или косвенно, любым работникам, должностным лицам другой Стороны для оказания влияния на действия или решения этих лиц с целью получить какие-либо неправомерные преимущества или иные неправомерные цели.
43. При исполнении своих обязательств по Договору, Стороны, их работники или представители не осуществляют действия, квалифицируемые законодательством Республики Казахстан как дача/получение взятки, коммерческий подкуп, а также действия, нарушающие нормы законодательства Республики Казахстан о противодействии коррупции, о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем и финансированию терроризма.

3) Тараптардың бірі қаржы қаражатын алатын банкке немесе өзге қаржы ұйымына ақпарат берілген кезде, мұндай банк немесе қаржы ұйымы осындай ақпараттың құпиялылық шарттарын сақтау міндеттемесін өзіне алған жағдайда;
4) ақпарат қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға, алушының кез келген банктік шоттарына жататын, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс шетел банктерінде ашылған кез келген ақпаратқа, оның ішінде банктік құпия болып табылатын кез келген ақпаратқа қол жеткізе алатын Қазақстан Республикасының салық немесе өзге де уәкілетті мемлекеттік органдарына берілген кезде;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да жағдайларда, оның ішінде оператор өз міндеттемелерін орындаған кезде;
39. Ақпаратты жария етуге қатысты шектеулер Тараптардың кінәсінен кейіннен жария болған жалпыға қолжетімді ақпаратқа немесе ақпаратқа, сондай-ақ басқа Тараптан алғанға дейін немесе одан кейін өзге көздерден белгілі болған ақпаратқа жатпайды.
40. Осы баптың ережелерін бұзушылықтарды дәлелдеу міндеті осындай бұзушылық туралы мәлімдеген Тарапқа жүктеледі.
10 - тарау. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ескертпе
41. Тараптар, олардың әрқайсысы сыбайлас жемқорлық әрекеттеріне және жәрдемдесу үшін төлемдер жасауға тыйым салуды көздейтін парақорлыққа және сыбайлас жемқорлыққа толық төзбеушілік саясатын жүргізетінін мойындайды және растайды, олардың мақсаты осы Шарттың орындалуына байланысты формальдылықтарды оңайлату, белгілі бір мәселелерді тезірек шешуді қамтамасыз ету болып табылады. Тараптар өз қызметінде, Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл саласындағы заңнамасын және оның негізінде әзірленген сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға бағытталған саясаттар мен рәсімдерді басшылыққа алады.
42. Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындау кезінде Тараптар Тараптардың, олардың қызметкерлерінің немесе өкілдерінің төлем жасамауын қамтамасыз ету үшін оларға байланысты барлық шаралар қабылдайды, қандай да бір заңсыз артықшылықтар немесе өзге де заңсыз мақсаттар алу мақсатында осы адамдардың іс-әрекеттеріне немесе шешімдеріне ықпал ету үшін басқа Тараптың кез келген қызметкерлеріне, лауазымды адамдарына тікелей немесе жанама түрде қандай да бір ақша немесе басқа да құндылықтарды төлеуді ұсынбайды және төлеуге рұқсат бермейді.
43. Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындау кезінде Тараптар, олардың қызметкерлері немесе өкілдері Қазақстан Республикасының заңнамасында пара беру/алу, коммерциялық пара беру ретінде сараланған әрекеттерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы, Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының талаптарын бұзатын әрекеттерді жүзеге асырмайды.

44. В случае выявления вышеуказанных действий коррупционного характера, Стороны обязуются принимать меры в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 11. Заключительные положения
45. Подписав заявление о присоединении к Договору и заключив настоящий Договор, Получатель подтверждает свое согласие на предоставление Оператору права на сбор и обработку персональных данных в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
46. Договор вступает в силу с даты подписания Получателем заявления о присоединении посредством электронной цифровой подписи и действует в течение срока, указанного в пункте 7 Договора, за исключением случаев, предусмотренных условиями Договора, а в части взаиморасчетов до полного исполнения Сторонами своих обязательств.
47. Во всем, что не предусмотрено Договором Стороны руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан.
48. В случае несоответствия условий Договора нормам законодательства Республики Казахстан, приоритетными для Сторон признаются нормы законодательства Республики Казахстан.
Реквизиты Сторон
Оператор: Получатель:
Приложение 4
к Правилам направления денег
оператором расширенных
обязательств производителей
(импортеров) поступивших
на его банковский счет
от производителей и импортеров
на организацию сбора,
транспортировки, подготовки
к повторному использованию,
сортировки, обработки,
переработки, обезвреживания
и (или) утилизации отходов,
образующихся после утраты
потребительских свойств
продукции (товаров),
на которую (которые) распространяются
расширенные обязательства
производителей (импортеров)
путем выплат
Форма
Заявление о присоединении №___ от _______
к Типовому договору выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов,
образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров),
на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров)
Индивидуальный предприниматель (полное ФИО или наименование)
_____________________________________________________________________
/юридическое лицо (организационно-правовая форма и полное или сокращенное
наименование)
_______________________________ ИИН/БИН ____________________________
в лице ________ (далее - Заявитель),
действующего на основании устава/доверенности/талон о государственной
регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, подписанием
настоящего заявления о присоединении к Типовому договору выплат за сбор,
сортировку и транспортировку отходов, образующихся после утраты потребительских
свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные
обязательства производителей (импортеров) (далее – Заявление и Договор
соответственно), размещенному в информационной системе Оператора,
в соответствии со статьей 389 Гражданского кодекса Республики Казахстан,
присоединяется к Договору и подтверждает, что:

44. Жоғарыда көрсетілген сыбайлас жемқорлық сипаттағы іс-әрекеттер анықталған жағдайда, Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шаралар қабылдауға міндеттенеді.
11 - тарау. Қорытынды ережелер
45. Шартқа қосылу туралы өтінішке қол қойып және осы Шартты жасасқаннан кейін, Алушы операторға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дербес деректерді жинау және өңдеу құқығын беруге өзінің келісімін растайды.
46. Шарт, Алушы қосылу туралы өтінішке электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған күннен бастап күшіне енеді және Шарт талаптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, Шарттың 7 тармағында көрсетілген мерзім ішінде, ал өзара есеп айырысу бөлігінде Тараптар өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін қолданылады.
47. Даулы жағдайлар туындаған жағдайда, Талаптарды тұжырымдаудың барлық дәлсіздіктері және (немесе) кемшіліктері, Шартта көзделгеннен гөрі ақпаратты неғұрлым толық ашу пайдасына біржақты түсіндірілуге тиіс.
48. Шартта көзделмеген барлық жағдайларда, Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады. Шарт нормалары Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, Тараптар үшін басым болып Қазақстан Республикасы заңнамасының нормалары танылады.
12 - Тараптардың деректемелері
Оператор: Алушы:
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
операторының өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
қолданылатын өнімнің
(тауарлардың) тұтынушылық
қасиеттері жоғалғаннан кейін
түзілетін қалдықтарды жинауды,
тасымалдауды, қайтадан
пайдалануға дайындауды,
сұрыптауды, өңдеуді, қайта
өңдеуді, залалсыздандыруды
және (немесе) кәдеге жаратуды
төлемдер жасау арқылы
ұйымдастыруға өндірушілерден
және импорттаушылардан келіп
түскен ақшаны оның банктік
шотына жіберу қағидаларына
4 қосымша
Нысан
Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдердің үлгілік шартына ______ж. №___ қосылу туралы өтініші
Жеке кәсіпкер (толық аты-жөні немесе атауы)______ / заңды тұлға (ұйымдық-құқықтық нысаны және толық немесе қысқартылған атауы) _ _ _ _ _ _ ЖСН/БСН _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ (бұдан әрі – Өтініш беруші) – Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 389-бабына сәйкес, Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттерін жоғалтқаннан кейін пайда болатын қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдердің үлгілік шартына толық цикл бойынша қосылу туралы осы өтінішке қол қою арқылы жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы жарғы/сенімхат/талон негізінде әрекет ететін (әрі қарай – Өтініш пен Шарт тиісінше) оператордың ақпараттық жүйесінде орналастырылған шартқа қосылады және оны келесімен растайды:

1) ознакомлен и согласен с условиями Договора и других документов,
ссылки на которые содержатся в Договоре;
2) полностью понимает значение, правовые и другие последствия своих
действий в отношении исполнения заключенного с Оператором Договора;
3) Заявление, подписанное Заявителем в информационной системе Оператора
посредством электронной цифровой подписи, является акцептом Договора;
4) Заявление является документом, подтверждающим факт заключения Договора
между Оператором и Заявителем, Заявление и Договор рассматриваются
в качестве единого документа;
5) не вправе ссылаться на отсутствие подписи должностных лиц Оператора
и печати на Договоре, как доказательство того, что Договор не был Получателем
прочитан/принят, если в информационной системе Оператора подписано посредством
электронной цифровой подписи настоящее Заявление;
6) согласен на отражение всех своих действий (процессов), связанных с получением
выплат, и размещение в информационной системе Оператора всех документов,
подтверждающих исполнение норм Правил, Пояснений и Договора;
7) согласен на предоставление Оператору права на сбор и обработку персональных
сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан
и внутренними актами Оператора;
8) Оператором была представлена исчерпывающая информация:
об условиях взаимодействия Сторон;
о размерах и порядке выплат по Договору;
об отношениях с третьими лицами;
о перечне необходимых документов для заключения Договора;
о возможных рисках, последствиях и ответственности в случае неисполнения
и (или) ненадлежащего исполнения обязательств по Договору;
Датой заключения Договора считается ближайший следующий за днем подписания
заявления в информационной системе Оператора рабочий день.
Подписано электронной цифровой подписью
Приложение 5
к Правилам направления денег
оператором расширенных
обязательств производителей
(импортеров) поступивших
на его банковский счет
от производителей и импортеров
на организацию сбора,
транспортировки, подготовки
к повторному использованию,
сортировки, обработки,
переработки, обезвреживания
и (или) утилизации отходов,
образующихся после утраты
потребительских свойств
продукции (товаров),
на которую (которые) распространяются
расширенные обязательства
производителей (импортеров)
путем выплат
Форма
Типовой Договор выплат за подготовку к повторному использованию, обработку,
переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, образующихся после утраты
потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые)
распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров)
город Астана "___" ___________ 20___ года
Акционерное общество "Жасыл даму", являющееся оператором расширенных обязательств производителей (импортеров), далее именуемое "Оператор", в лице ________________________________, действующего на основании _________, с одной стороны, и
Физические и юридические лица, осуществляющие подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) (далее - Получатель), с другой стороны,

1) шартта қамтылған, Шарттың және өзге де құжаттардың талаптарымен таныстым және келісемін;
2) оператормен жасалған шарттың орындалуына қатысты өз әрекеттерінің мағынасын, құқықтық және өзге де салдарын толық түсінеді;
3) Өтініш беруші оператордың ақпараттық жүйесінде электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған өтініш, Шарттың құптамасы болып табылады;
4) өтініш, оператор мен Өтініш беруші арасында шарт жасасу фактісін растайтын құжат болып табылады, өтініш пен Шарт бірыңғай құжат ретінде қаралады;
5) егер оператордың ақпараттық жүйесінде осы өтінішке электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойылса, шарт алушының оқылмағанының / қабылданбағанының дәлелі ретінде оператордың лауазымды адамдарының қолы мен шартта мөрдің жоқтығына сілтеме жасауға құқылы емес;
6) төлемдерді алуға байланысты өзінің барлық іс-әрекеттерін (процестерін) көрсетуге және оператордың ақпараттық жүйесінде қағидалар, Түсіндірмелер мен шарттар нормаларының орындалуын растайтын барлық құжаттарды орналастыруға келісемін;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына және оператордың ішкі актілеріне сәйкес операторға дербес деректерді жинау және өңдеу құқығын беруге келісемін;
8) оператор төмендегі көрсетілгендер бойынша түпкілікті ақпарат берді:
тараптардың өзара іс-қимыл шарттары;
шарт бойынша төлемдердің мөлшері мен тәртібі;
үшінші тұлғалармен қарым-қатынас;
шарт жасасу үшін қажетті құжаттардың тізбесі;
шарт бойынша міндеттемелерді орындамаған және (немесе) тиісінше орындамаған жағдайда салдарлар мен жауапкершілік және ықтимал тәуекелдер туралы;
Оператордың ақпараттық жүйесінде өтініш берушінің өтінішке қол қойған күнінен кейінгі ең жақын жұмыс күні шарт жасасу күні болып есептеледі.
Электрондық цифрлық
қолтаңбамен қол қойылған
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
операторының өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
қолданылатын өнімнің
(тауарлардың) тұтынушылық
қасиеттері жоғалғаннан кейін
түзілетін қалдықтарды жинауды,
тасымалдауды, қайтадан
пайдалануға дайындауды,
сұрыптауды, өңдеуді, қайта
өңдеуді, залалсыздандыруды
және (немесе) кәдеге жаратуды
төлемдер жасау арқылы
ұйымдастыруға өндірушілерден
және импорттаушылардан келіп
түскен ақшаны оның банктік
шотына жіберу қағидаларына
5 қосымша
Нысан
Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттерін жоғалтқаннан кейін пайда болатын қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратқаны үшін төленетін төлемдердің
ҮЛГІЛІК ШАРТЫ
Астана қаласы                                     "___________" 20 ___ ж.
Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерінің операторы болып табылатын, бұдан әрі – "Оператор" деп аталатын "Жасыл даму" акционерлік қоғамы _______________, негізінде әрекет ететін _________, бір жағынан, және______ екінші жағынан
Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуды дайындауды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – Алушы) екінші жағынан,

далее совместно именуемые Стороны, а отдельно как указано выше или Сторона, руководствуясь статьей 389 Гражданского кодекса Республики Казахстан (далее - Кодекс) и подпунктом 5) пункта 1 статьи 388 Экологического кодекса Республики Казахстан;
Размерами денежных выплат оператора расширенных обязательств производителей (импортеров) за счет денег, поступивших на его банковский счет от производителей и импортеров, субъектам предпринимательства, осуществляющим сбор, транспортировку, подготовку к повторному использованию, сортировку, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), утвержденных Постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2023 года № 1250 (далее - Постановление);
Правилами направления денег оператором расширенных обязательств производителей (импортеров), поступивших на его банковский счет от производителей и импортеров на организацию сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) путем выплат (далее – Правила);
Перечнем отдельных видов продукции (товаров), производимых на территории Республики Казахстан и (или) ввозимых на территорию Республики Казахстан физическими и юридическими лицами, по которым обеспечивают сбор, транспортировку, подготовку к повторному использованию, сортировку, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, образующихся после утраты потребительских свойств такой продукции (товаров), утвержденным уполномоченным органом в области охраны окружающей среды (далее - Перечень);
Методикой расчета утилизационного платежа, утвержденной уполномоченным органом в области охраны окружающей среды (далее - Методика);
Пояснениями для работы пользователей в информационной системе оператора расширенных обязательств производителей (импортеров).
заключили настоящий Типовой договор выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) (далее - Договор) о нижеследующем.

бұдан әрі бірлесіп аталған тараптар, ал жоғарыда көрсетілгендей жеке немесе тараптар, Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 389-бабын және Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 388-бабы 1 тармағының 5) тармақшасын басшылыққа ала отырып;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 29 желтоқсандағы № 1250 қаулысымен (бұдан әрі – қаулы) бекітілген Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының өзінің банктік шотына өндірушілерден және импорттаушылардан түскен ақшаның есебінен өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне ақшалай төлемдерінің мөлшерлерімен;
Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды төлемдер жасау арқылы ұйымдастыруға өндірушілерден және импорттаушылардан келіп түскен ақшаны оның банктік шотына жіберу қағидаларымен (бұдан әрі - Қағида);
қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен, өнімнің тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайта пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды қамтамасыз ететін жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының аумағында өндіретін және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағына әкелетін өнімдердің (тауарлардың) жекелеген түрлерінің тізбесімен (тауарлар) (бұдан әрі – Тізбе);
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен кәдеге жарату төлемін есептеу әдістемесімен (бұдан әрі – Әдістеме);
Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының ақпараттық жүйесіндегі пайдаланушылардың жұмысына арналған Түсіндірмелер (бұдан әрі - Түсіндірмелер);
өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттерін жоғалтқаннан кейін пайда болатын қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратқаны үшін төленетін төлемдердің үлгілік шартын (бұдан әрі - Шарт) жасасты.

Глава 1. Общие положения
1. Используемые термины и понятия:
1) мониторинг – комплекс мероприятий, осуществляемых уполномоченным представителем Оператора и (или) с привлечением сторонних лиц или организаций (уполномоченных государственных органов, СМИ, отраслевых ассоциаций, независимых аудиторов), путем выезда к Получателю, с посещением производственных объектов, используемых для переработки отходов, в порядке и сроки, предусмотренные Правилами и Договором;
2) Отчет - отчет об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, составляемый в информационной системе Оператора Получателем по установленной форме согласно приложению 10 к Правилам;
3) получатель выплат - получатель выплат, осуществляющий деятельность по сбору, сортировке и транспортировке отходов на территории Республики Казахстан, заключивший Договор с Оператором в информационной системе Оператора;
4) паспорт - форма, заполняемая Получателем в информационной системе Оператора по установленной форме согласно приложению 2 к Правилам;
5) переработка отходов - подготовка к повторному использованию, обработка, переработка, обезвреживание и (или) утилизация отходов, на которые распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров);
6) производственные объекты - производственные помещения и (или) территория, на которых расположены оборудование, техника и осуществляется переработка и (или) утилизация отходов;
7) размер выплат - соответствующий размер выплат, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан;
8) сбор отходов - сбор, сортировка и транспортировка отходов, на которые распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров).
Другие термины и понятия используются в значениях, используемых в Правилах.
2. Лимиты сумм выплат на соответствующий финансовый год предусматриваются в Инвестиционной политике Оператора и размещаются ежегодно в информационной системе Оператора.
В случае израсходования лимитов сумм выплат Оператора на соответствующий финансовый год, выплаты получателям, осуществляющим переработку отходов в указанном году, не производятся, а обязательств у Оператора по их выплате не возникает.
Глава 2. Предмет Договора
3. По условиям и в порядке, предусмотренными законодательством Республики Казахстан, Правилами и Договором, Оператор обязуется осуществить выплаты, причитающиеся Получателю, а Получатель обязуется осуществить на территории Республики Казахстан переработку отходов продукции (товаров), на которую распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), согласно Перечню, за исключением:

1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Пайдаланылатын терминдер:
1) Мониторинг – Қағидалар мен Шартта көзделген тәртіппен және мерзімдерде оператордың уәкілетті өкілдері және (немесе) бөгде адамдарды немесе ұйымдарды (уәкілетті мемлекеттік органдарды, БАҚ-тарды, салалық қауымдастықтарды, тәуелсіз аудиторларды) тарта отырып, алушыға шығу жолымен, қалдықтарды жинау үшін пайдаланылатын өндірістік объектілерге бару арқылы жүзеге асыратын іс-шаралар кешені;
2) Есеп – Қағидаларға 10-қосымшасының нысанына сәйкес бойынша, Алушы Оператордың ақпараттық жүйесінде қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) қалдықтарды кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есеп;
3) Төлем алушы - Оператордың ақпараттық жүйесінде Оператормен шарт жасасқан, қалдықтарды қайта пайдалануға, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындық жөніндегі қызметті жүзеге асыратын төлем алушы;
4) Төлқұжат – Қағидалардың 2-қосымшасының нысанына сәйкес бойынша, Оператордың ақпараттық жүйесінде алушы толтыратын форма;
5) Қалдықтарды өңдеу – өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату;
6) Өндірістік объектілер – қалдықтарды уақытша сақтау орындары (алаң, қойма, қойма, база), қалдықтарды жинау орындары (стационарлық қабылдау пункті, контейнерлер, фандоматтар) орналасқан өндірістік үй-жайлар;
7) Төлемдер мөлшері – Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген төлемдердің тиісті мөлшері;
8) Қалдықтарды жинау – өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау.
Басқа терминдер мен ұғымдар Қағидаларда қолданылатын мағыналарда қолданылады.
2. Тиісті қаржы жылына арналған төлемдер сомасының лимиттері, Оператордың инвестициялық саясатында көзделеді және жыл сайын Оператордың ақпараттық жүйесінде орналастырылады.
Оператордың тиісті қаржы жылына арналған төлемдері сомаларының лимиттері жұмсалған жағдайда, көрсетілген жылы қалдықтарды қайта өңдеуді жүзеге асыратын алушыларға төлемдер жүргізілмейді, ал оператордың оларды төлеу жөніндегі міндеттемелері туындамайды.
2 - тарау. Шарттың мәні
3. Қазақстан Республикасының заңнамасында, Қағидаларда және Шартта көзделген талаптар мен тәртіп бойынша Оператор, алушыға тиесілі төлемдерді жүзеге асыруға міндеттенеді, ал Алушы тізбеге сәйкес, төмендегілерді қоспағанда, өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) қалдықтарын жинауды және қайта өңдеуге беруді Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыруға міндеттенеді:

1) вышедших из эксплуатации транспортных средств и самоходной сельскохозяйственной техники;
2) отходов продукции (товаров), для которых Методикой коэффициент для расчета утилизационного платежа не установлен или равен "0" (нулю);
3) производителей (импортеров), исполняющих расширенные обязательства производителей (импортеров) способом, предусмотренным подпунктом 1) пункта 2 статьи 386 Кодекса;
4) отходов, сбор которых осуществляется специализированными организациями, осуществляющими сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов на полигонах, в рамках централизованной системы сбора твердых бытовых отходов в соответствии с требованиями статьи 367 Кодекса и приказом исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 28 декабря 2021 года № 508 "Об утверждении правил управления коммунальными отходами".
4. Для целей получения выплат, процесс организации переработки отходов, должен осуществляется исключительно через информационную систему Оператора, а также должен соответствовать нормам, установленным действующим законодательством Республики Казахстан, Правилами, Пояснениями и Договором.
5. По отходам продукции (товаров), на которую не распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), Оператор выплаты не производит, а у Получателя не возникает прав на их получение, вне зависимости от осуществления деятельности по управлению такими отходами.
6. Получатель не использует для включения в Отчет массу отходов, взвешиваемую (взвешенную) на весовом оборудовании с истекшим сроком поверки. В случае несоблюдения Получателем норм по переработке отходов, предусмотренных Правилами и (или) Пояснениями и (или) Договором и (или) осуществление переработки отходов с нарушением указанных норм, такой Отчет не подлежит подтверждению Оператором.
7. Срок действия настоящего Договора 36 (тридцать шесть) месяцев с даты заключения Договора.
Глава 3. Права и обязанности Сторон
8. Оператор вправе:
1) требовать от Получателя, надлежащего исполнения норм законодательства Республики Казахстан, Правил, Пояснений и условий Договора;
2) с даты заключения соответствующего Договора для получения выплат, требовать от Получателя осуществления ведения бухгалтерского учета и финансовой отчетности в соответствии с нормами законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете, финансовой отчетности, налогообложении, а также запрашивать подтверждающие документы;

1) пайдаланудан шыққан көлік құралдары мен өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын;
2) кәдеге жарату төлемін есептеу үшін Әдістемемен коэффициенті белгіленбеген немесе "0" – ге (нөл) тең өнім (тауар) қалдықтары;
3) Кодекстің 386-бабы 2 тармағының 1) тармақшасында көзделген тәсілмен өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерін орындайтын өндірушілердің (импорттаушылардың);
4) "Коммуналдық қалдықтарды басқару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 508 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26341 болып тіркелген) талаптарына және коммуналдық қалдықтарды басқару қағидаларына сәйкес қатты тұрмыстық қалдықтарды жинаудың орталықтандырылған жүйесі шеңберінде полигондарда қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, сұрыптауды және көмуді жүзеге асыратын мамандандырылған ұйымдар жүзеге асыратын қалдықтарды.
4. Төлемдерді алу мақсатында қалдықтарды жинауды ұйымдастыру процесі Оператордың ақпараттық жүйесі арқылы ғана жүзеге асырылуға тиіс, сондай-ақ Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында, Қағидаларда, Түсіндірмелерге және Шартта белгіленген талаптарға сәйкес келуге тиіс.
5. Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылмайтын өнімнің (тауарлардың) қалдықтары бойынша қызметті жүзеге асыруға қарамастан, Оператор мұндай қалдықтарды басқару үшін, төлем жүргізбейді, ал алушыда оларды алуға құқықтар болмайды.
6. Алушы, Есепке, тексеру мерзімі өткен таразы жабдығында өлшенетін (өлшенген) қалдықтардың массасын енгізу үшін пайдаланбайды. Алушы, Қағидаларда және (немесе) Түсіндірмелерге және (немесе) Шартта көзделген қалдықтарды жинау жөніндегі талаптарды сақтамаған және (немесе) көрсетілген талаптарды бұза отырып, қалдықтарды жинауды жүзеге асырған жағдайда, мұндай есепті Оператормен растауға жатпайды.
7. Шарттың қолданылу мерзімі – шарт жасалған күннен бастап 36 (отыз алты) ай.
3 - тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
8. Оператор:
1) Алушыдан, Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын, Шарттың талаптарын, Түсіндірмелер мен Қағидалардың талаптарын тиісінше орындауды талап етуге;
2) төлемдерді алу үшін тиісті шарт жасалған күннен бастап алушыдан Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп, қаржылық есептілік, салық салу туралы заңнамасының талаптарына сәйкес бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілікті жүргізуді жүзеге асыруды талап етуге, сондай-ақ растайтын құжаттарды сұратуға;

3) требовать от Получателя оформления документов, подтверждающих прием, взвешивание, переработку, утилизацию, удаление отходов, непригодных для дальнейшего использования и (или) реализацию готовой продукции, полезных компонентов, сырья и (или) иных материалов, пригодных для использования в дальнейшем в производстве (изготовлении) продукции, материалов или веществ, вне зависимости от их назначения, готовой продукции, в соответствии с установленными формами первичных учетных документов, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562, действующим налоговым законодательством Республики Казахстан и Правилами;
4) приостановить и (или) прекратить выплаты Получателю, истребовать от Получателя ранее выплаченные суммы выплат по основаниям, предусмотренным Правилами и (или) Договором;
5) требовать устранения выявленных обоснованных замечаний Оператора, по результатам рассмотрения любых документов Получателя, выезда, мониторинга в течение всего срока действия Договора;
6) требовать от Получателя предоставления достоверных, актуальных и точных сведений и (или) надлежаще оформленных документов в соответствии с нормами, установленными Правилами, в течение всего срока действия Договора;
7) исключать массу отходов из отчета об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, собранных в период несоответствия получателя нормам, предусмотренным пунктом 55 Правил и направлять его на доработку;
8) требовать возврата выплаченных суммы в период несоответствия Получателя нормам, предусмотренным пунктом 55 Правил;
9) отклонить заявку о внесении изменений в сведения и (или) документы Получателя, представленные при регистрации в информационной системе Оператора или в течение срока действия Договора;
10) при проверке подтверждающих документов о праве собственности и (или) на ином законном праве на места временного складирования, автомобильный транспорт, весовое, техническое оборудование, истребовать правоустанавливающие, идентификационные, технические документы, справки о зарегистрированных правах, технических характеристиках и т. п.;
11) давать Получателю обязательные для исполнения указания, связанные с исполнением обязательств, предусмотренных Правилами, Пояснениями и Договором;
12) предъявлять обоснованные претензии, возникшие у Оператора в ходе мониторинга, а также по результатам рассмотрения документов, а также требовать устранения недостатков в указанные Оператором сроки;

3) Алушыдан, Қазақстан Республикасының қолданыстағы салық заңнамасының, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығымен бекітілген Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарына сәйкес, өнімді, материалдарды одан әрі өндіруде (дайындауда) пайдалануға жарамды дайын өнімді, пайдалы компоненттерді, шикізатты және (немесе) өзге де материалдарды жинауды, қабылдауды, беруді, өлшеуді, тасымалдауды, қайта өңдеуді, кәдеге жаратуды, одан әрі пайдалануға жарамсыз қалдықтарды жоюды және (немесе) өткізуді растайтын құжаттарды ресімдеуді, олардың мақсатына қарамастан талап етуге;
4) Алушыға төлемдерді тоқтата тұрып (немесе) тоқтатып, Алушыдан Қағидаларда және (немесе) Шартта көзделген негіздер бойынша төлемдердің бұрын төленген сомаларын талап етуге;
5) Шарттың қолданылу мерзімі ішінде, Алушының кез келген құжаттарын қарауға, шығу, мониторинг нәтижелері бойынша Оператормен анықталған және негізделген ескертулерін жоюды талап етуге;
6) Алушыдан, Шарттың бүкіл қолданылу мерзімі ішінде, Қағидаларда белгіленген нормаларға сәйкес анық, өзекті және нақты мәліметтерді және (немесе) тиісінше ресімделген құжаттарды ұсынуды талап етуге;
7) Алушының, Қағидалардың 55-тармағында көзделген нормаларға сәйкес келмеген кезеңінде жиналған қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есептен қалдықтардың массасын алып тастау және оны пысықтауға жіберу;
8) Алушының, Қағидалардың 55-тармағында көзделген өлшемшарттарға сәйкес келмеген кезеңінде төленген соманы қайтаруды талап етуге;
9) Оператордың ақпараттық жүйесінде тіркеу кезінде немесе Шарттың қолданылу мерзімі ішінде ұсынылған, Алушының мәліметтеріне және (немесе) құжаттарына өзгерістер енгізу туралы өтінімді қабылдамауға;
10) меншік құқығы және (немесе) уақытша сақтау орындарына өзге де заңды құқығы туралы растайтын құжаттарды, автомобиль көлігін, салмақтық, техникалық жабдықты тексеру кезінде құқық белгілейтін, сәйкестендіру, техникалық құжаттарды, тіркелген құқықтар, техникалық сипаттамалар туралы т. б. анықтамаларды және құжаттарды талап етуге;
11) Алушыға, Қағидаларда, Түсіндірмелерге және Шартта көзделген міндеттемелерді орындауға байланысты, орындау үшін міндетті нұсқаулар беру;
12) мониторинг барысында, сондай-ақ құжаттарды қарау нәтижелері бойынша Операторда туындаған негізделген шағымдарды ұсыну, сондай-ақ Оператор көрсеткен мерзімдерде кемшіліктерді жоюды талап етуге;

13) осуществлять мониторинг в порядке и сроки, предусмотренные Правилами и Договором, с допуском на производственные объекты Получателя;
14) на основании письменных запросов требовать у Получателя письменные комментарии, Пояснения, касающиеся исполнения норм Правил, Пояснений и условий Договора;
15) требовать использования Получателем информационной системы Оператора в порядке, определенном Правилами, Пояснениями и Договором;
16) расторгнуть настоящий Договор на условиях и порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, Правилами, Пояснениями и (или) в Договором;
17) исключать массу переработанных отходов, из общей массы отходов, указанных в Отчете, и направлять его на доработку при неисполнении и ненадлежащем исполнении Правил и (или) Пояснений Получателем выплат за осуществление сбора и (или) транспортировки отходов, а также подготовке Получателем выплат за осуществление сбора и (или) транспортировки отходов Отчета об осуществлении деятельности по сбору, сортировке и транспортировке отходов;
18) привлекать сторонних лиц или организации для проверки и (или) мониторинга процесса переработки отходов, а также определять для них нормы, их права и обязанности в отношении документов и процессов, прямо и (или) косвенно подтверждающих и (или) имеющих отношение к переработке отходов в рамках исполнения норм Правил, Пояснений и Договора;
19) предоставлять информацию и (или) документацию о ходе исполнения Договора в правоохранительные органы, контрольные и надзорные органы, единственному акционеру, внешним и внутренним аудиторам;
20) требовать возврата сумм выплат, которые Получателем получены в результате предоставления Оператору недостоверных сведений, совершения фактов мошенничества, приписок, обмана, фальсификации документов, и иных неправомерных действий со стороны Получателя;
21) в случае выявления фактов мошенничества, приписок, обмана, фальсификации документов со стороны Получателя, в целях получения выплат, передавать соответствующие сведения и материалы в правоохранительные органы для принятия необходимых мер;
22) проверять в течение действия срока Договора, Получателя и (или) его руководителей, участников, акционеров на наличие в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, и (или) в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

13) Алушының өндірістік объектілеріне жібере отырып, қағидаларда және Шартта көзделген тәртіппен және мерзімдерде мониторингті жүзеге асыруға;
14) жазбаша сұрау салулар негізінде Төлем алушыдан Шарттың талаптары, Түсіндірмелер мен Қағидалардың нормаларын орындауға қатысты жазбаша түсініктемелерді, түсіндірмелерді талап етуге;
15) Төлем алушының, Оператордың ақпараттық жүйесін Ережелерде, Түсіндірмелер және Шартта белгіленген тәртіппен тиісінше пайдалануын талап етуге;
16) Қазақстан Республикасының заңнамасында, Қағидаларда және (немесе) Шартта көзделген тәртіптерге сәйкес, осы Шартты бұзуға;
17) жиналған, тасымалданған және қайта өңдеуге берілген қалдықтардың массасын есепте көрсетілген қалдықтардың жалпы массасынан алып тастауға және оны қалдықтарды жинауды және (немесе) тасымалдауды жүзеге асыру тәртібі бөлігінде Қағидаларда және (немесе) Түсіндірмелерде көрсетілген талаптарды орындамаған және тиісінше орындамаған жағдайда, сондай-ақ жинау, сұрыптау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті дайындау кезінде жасалған Есепті пысықтауға жіберуге;
18) қалдықтарды жинау процесін тексеру және (немесе) мониторингілеу үшін, үшінші тұлғаларды немесе ұйымдарды тартуға, сондай-ақ олар үшін Қағидалардың, Түсіндірмелерді және Шарттың талаптарын орындау шеңберінде қалдықтарды жинауға тікелей және (немесе) жанама растайтын және (немесе) қатысы бар құжаттар мен процестерге қатысты талаптарды, олардың құқықтары мен міндеттерін айқындауға;
19) Шарттың орындалу барысы туралы ақпаратты және (немесе) құжаттаманы, құқық қорғау органдарына, бақылау және қадағалау органдарына, Жалғыз акционерге, сыртқы және ішкі аудиторларға беруге;
20) Төлем алушы тарапынан, алаяқтық, қосып жазылған мәлімет, алдау, құжаттарды бұрмалау фактілері анықталған жағдайда, төлемдерді алу мақсатында қажетті шаралар қабылдау үшін құқық қорғау органдарына тиісті мәліметтер мен материалдарды беруге;
21) Төлем алушы, дұрыс емес мәліметтер беру, алаяқтық, қосып жазылған мәлімет, алдау, құжаттарды бұрмалау фактілерін жасау және өзге де заңсыз әрекеттер нәтижесінде алынған төлемдердің сомаларын Операторға қайтаруды талап етуге;
22) Шарт мерзімінің қолданысы ішінде, Төлем алушының және (немесе) оның басшысының (ларының), қатысушының (акционердің) жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесінде және (немесе) жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесінде болуын, терроризм мен экстремизмді қаржыландырумен айналысатынын, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тексеруге;

23) приостановить выплаты в случае использования полностью лимита на выплаты предусмотренного в Инвестиционной политике Оператора;
24) рассматривать и подтверждать отчет получателя без осуществления выплат в соответствии с Правилами, Пояснениями и Договором;
25) передавать свои права и обязанности по Договору (перемена лиц в обязательстве) в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
26) пользоваться другими правами в соответствии с законодательством Республики Казахстан, Правилами, Пояснениями и Договором.
9. Оператор обязуется:
1) обеспечить равные условия для Получателей при реализации прав и обязанностей по Договору;
2) обеспечить надлежащее функционирование информационной системы Оператора в рабочее время, заблаговременно сообщать о проводимых технических работах;
3) осуществлять рассмотрение заявок и документов, представленных Получателем в информационной системе Оператора в установленном Правилами, Пояснениями и Договором порядке и сроки;
4) обрабатывать персональные данные Получателей в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан и действующими внутренними актами Оператора;
5) своевременно размещать в информационной системе Оператора соответствующие установленные формы документов, соглашений, предусмотренных Правилами, Пояснениями и Договором, а также уведомления и извещения;
6) в случае надлежащего исполнения Получателем обязательств, предусмотренных Правилами, Пояснениями и Договором и своевременного предоставления надлежаще оформленного Отчета, подтвердить в информационной системе Оператора Отчета Получателя, в установленном Правилами, Пояснениями и Договором порядке;
7) рассчитать размер выплат и произвести денежные выплаты Получателю за переработку отходов в размере, утвержденном Постановлением, в сроки и на условиях, установленных Правилами, Пояснениями и Договором, после рассмотрения и подтверждения Оператором Отчета;
8) предотвращать попытки несанкционированного доступа в информационную систему Оператора;
9) нести другие обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
10. Получатель праве:
1) требовать надлежащего исполнения Оператором обязательств, предусмотренных Правилами и Договором;
2) требовать обеспечения равных условий для реализации прав и обязанностей по Договору;
3) требовать надлежащей обработки персональных данных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
4) в случае подтверждения Оператором Отчета, требовать от Оператора, своевременного и полного перечисления выплат на свой банковский счет, указанный в информационной системе Оператора;

23) Оператордың Инвестициялық саясатында көзделген төлемдерге лимитті толық пайдаланған жағдайда, төлемдерді тоқтата тұруға;
24) Алушының есебін Қағидаларға, Түсіндірмелерге және Шартқа сәйкес төлемдерді жүзеге асырмай қарау және растау;
25) Шарт бойынша өз құқықтары мен міндеттерін (міндеттемедегі тұлғаларды ауыстыру) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен беруге;
26) Қазақстан Республикасының заңнамасына, Қағидаларға, Түсіндірмелерге және Шартқа сәйкес өзге де құқықтарды пайдалануға құқылы.
9. Оператор:
1) Шарт бойынша құқықтар мен міндеттерді іске асыру кезінде, Алушылар үшін тең жағдайларды қамтамасыз етуге;
2) Оператордың ақпараттық жүйесінің жұмыс уақытында тиісінше жұмыс істеуін қамтамасыз етуге, жүргізіліп жатқан техникалық жұмыстар туралы алдын ала хабарлауға;
3) Алушының, Қағидаларда, Түсіндірмелерге және Шартта белгіленген тәртіппен және мерзімдерде ұсынған өтінімдері мен құжаттарын Оператордың ақпараттық жүйесінде қарауды жүзеге асыруға;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында және Оператордың қолданыстағы ішкі актілерінде белгіленген тәртіппен алушылардың дербес деректерін өңдеуге;
5) Оператордың ақпараттық жүйесінде, Қағидаларда, Түсіндірмелерді және Шартта көзделген құжаттардың, келісімдердің тиісті нысандарын, сондай-ақ хабарламаларды уақтылы орналастыруға;
6) Алушы Қағидаларда, Түсіндірмелерге және Шартта көзделген міндеттемелерді тиісінше орындаған және тиісінше ресімделген есепті уақтылы ұсынған жағдайда, Қағидаларда, Түсіндірмелерге және Шартта белгіленген тәртіппен ұсынылған жағдайда, Оператордың ақпараттық жүйесінде Алушының есебін растауға;
7) Оператор есепті қарағаннан және растағаннан кейін, Қағидаларда, Түсіндірмелерде және Шартта белгіленген мерзімдерде және Қаулымен бекітілген мөлшерде, Алушыға қалдықтарды жинау үшін төлемдер мөлшерін есептеп және ақшалай төлемдер жасауға;
8) Оператордың ақпараттық жүйесіне рұқсатсыз кіру әрекеттерін болдырмауға;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де міндеттерді атқаруға міндеттенеді.
10. Алушы:
1) Оператордың, Қағидаларда және Шартта көзделген міндеттемелерді тиісінше орындауын талап етуге;
2) Шарт бойынша құқықтар мен міндеттерді іске асыру үшін тең шарттарды қамтамасыз етуді талап етуге;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен дербес деректерді тиісінше өңдеуді талап етуге;
4) Егер Оператор Есепті растаса, Оператордан, Оператордың ақпараттық жүйесінде көрсетілген банктік шотына төлемдерді уақтылы және толық аударуды талап етуге;

5) требовать надлежащего функционирования информационной системы Оператора;
6) требовать от Оператора рассмотрения, представленных в информационной системе Оператора документов в установленном Правилами, Пояснениями и Договором порядке и сроки;
7) иметь другие права в соответствии с законодательством Республики Казахстан, Правилами и настоящим Договором.
11. Получатель обязуется:
1) осуществлять переработку отходов надлежащим образом, в соответствии с нормами законодательства Республики Казахстан, Правил, Пояснений и условиями Договора, с нормативно-техническими документами, регламентирующими осуществляемую деятельность;
2) зарегистрироваться в информационной системе Оператора, своевременно и в полном объеме вносить необходимые достоверные сведения, отслеживать статус рассмотрения и обработки заявок и других документов;
3) соответствовать нормам, предусмотренным пунктом 55 Правил, в течение всего срока действия Договора;
4) вести бухгалтерский учет и финансовую отчетность в соответствии с нормами законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете, финансовой отчетности, налогообложении, а также предоставлять по запросу Оператора подтверждающие документы, в течение 3 (трех) рабочих дней (если другое не предусмотрено Правилами и (или) Пояснениями), в течение всего срока действия Договора;
5) оформлять документы, подтверждающие прием, передачу, взвешивание, транспортировку, переработку, утилизацию, удаление отходов, непригодных для дальнейшего использования и (или) реализацию готовой продукции, полезных компонентов, сырья и (или) иных материалов, пригодных для использования в дальнейшем в производстве (изготовлении) продукции, материалов или веществ, вне зависимости от их назначения, полученной продукции, в соответствии с нормами Приказа об утверждении установленных форм первичных учетных документов, действующим налоговым законодательством Республики Казахстан и Правилами;
6) предварительно зарегистрироваться и взаимодействовать с Оператором посредством информационной системы Оператора и системы электронного документооборота, аналогичной или интегрированной с системой электронного документооборота Оператора, с самостоятельным несением всех затрат по установке (регистрации) и эксплуатации информационной системы Оператора и системы электронного документооборота;
7) в случае изменения сведений, указанных в анкете и (или) паспорте, не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты возникновения изменений, подать в информационной системе Оператора заявку на внесение соответствующих изменений в анкету и (или) паспорт, для рассмотрения Оператором;

5) Оператордың ақпараттық жүйесінің тиісті жұмыс істеуін талап етуге;
6) Оператордан, Оператордың ақпараттық жүйесінде ұсынылған құжаттарды Қағидаларда, Түсіндірмелерде және Шартта белгіленген тәртіппен және мерзімдерде қарауды талап етуге;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына, Қағидаларға және осы Шартқа сәйкес өзге де құқықтарға ие болуға құқылы.
11. Алушы:
1) жүзеге асырылатын қызметті регламенттейтін нормативтік-техникалық құжаттармен бірге Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларына, Қағидаларға, Түсіндірмелерге және Шарт талаптарына сәйкес қалдықтарды тиісінше қайта өңдеуді жүзеге асыруға;
2) Оператордың ақпараттық жүйесінде тіркелу, қажетті сенімді мәліметтерді уақтылы және толық көлемде енгізу, өтінімдер мен өзге де құжаттарды қарау және өңдеу мәртебесін қадағалауға;
3) Шарттың бүкіл қолданылу мерзімінде, Қағидалардың 55-тармағында көзделген нормаларға сәйкес болу;
4) Қазақстан Республикасының Бухгалтерлік есеп, қаржылық есептілік, салық салу туралы заңнамасының нормаларына сәйкес бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілікті жүргізу, сондай-ақ Оператордың сұрау салуы бойынша растайтын құжаттарды Шарттың қолданылу мерзімі ішінде 3 (үш) жұмыс күні ішінде (егер Қағидаларда және (немесе) Түсіндірмелерде өзгеше көзделмесе) ұсынуға;
5) бұдан әрі пайдалануға жарамсыз қалдықтарды, пайдалы компоненттерді, шикізатты және (немесе) өнімді, материалдарды немесе заттарды өндіруде (дайындауда), олардың мақсатына қарамастан одан әрі пайдалануға жарамды өзге де материалдарды қабылдау, беру, өлшеу, тасымалдау, қайта өңдеу, кәдеге жарату, жою, алынған өнімді растайтын құжаттарды Қазақстан Республикасының қолданыстағы салық заңнамасында, Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы Бұйрықтың нормаларына және Қағидаларға сәйкес ресімдеуге;
6) Оператордың ақпараттық жүйесін және электрондық құжат айналымы жүйесін орнату (тіркеу) және пайдалану бойынша барлық шығындарды өз бетінше көтере отырып, Оператордың ақпараттық жүйесі және Оператордың электрондық құжат айналымы жүйесіне ұқсас немесе интеграцияланған электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы Оператормен алдын ала тіркелу және өзара іс-қимыл жасауға;
7) сауалнамада және (немесе) паспортта көрсетілген мәліметтерде өзгерістер туындаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмей өзгерген жағдайда Оператордың ақпараттық жүйесінде оператордың қарауы үшін сауалнамаға және (немесе) паспортқа тиісті өзгерістер енгізуге өтінім беруге;

8) заключать договоры поставки отходов и принимать отходы посредством информационной системы Оператора исключительно с лицами, имеющими действующие договоры выплат за сбор, сортировку, обработку и транспортировку отходов с Оператором;
9) обеспечивать надлежащее взвешивание каждой партии отходов на поверенном весовом оборудовании, с отражением результатов взвешивания в информационной системе Оператора;
10) использовать информационную систему Оператора согласно Пояснениям, при использовании информационной системы Оператора использовать электронную цифровую подпись первого руководителя или уполномоченного лица Получателя, с правом подписи финансовых документов, с представлением документов, подтверждающих полномочия указанных лиц;
11) надлежаще оформлять в информационной системе Оператора с получателем выплат, осуществляющим деятельность по сбору отходов, акт приема-передачи каждой партии отходов по установленной форме согласно приложению 3 к Пояснениям;
12) оформлять в информационной системе Оператора Отчет в порядке, предусмотренном Правилами, Пояснениями и Договором;
13) по поручению Оператора в приоритетном порядке осуществлять прием отходов, от Получателя выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов, с обязательным включением объема таких отходов в объем, в информационной системе Оператора;
14) по запросу и в сроки, указанные Оператором, представлять информацию о ходе исполнения своих обязательств, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, Правилами, Пояснениями и Договором;
15) самостоятельно нести ответственность перед Оператором, третьими лицами и государственными органами за точность, полноту, актуальность и достоверность представленных сведений и документов;
16) возместить Оператору причиненные убытки в случае, если они возникли в связи с неисполнением и (или) ненадлежащим исполнением Получателем обязательств, предусмотренных Правилами и (или) Пояснениями и (или) Договором;
17) не требовать выплаты за массу переработанных отходов и реализованной готовой продукции с нарушением условий, норм и сроков, предусмотренных Правилами, Пояснениями и Договором;
18) допускать уполномоченного представителя Оператора для мониторинга и (или) проверок по другим основаниям мониторинга на свои производственные объекты по переработке отходов, а также представлять всю запрашиваемую документацию;
19) при направлении Оператором Отчета на доработку, сформировать его с учетом исключенной Оператором массы отходов в случаях и других замечаний, предусмотренных Правилами и Пояснениями;

8) Оператормен қалдықтарды жинау, сұрыптау, өңдеу және тасымалдау үшін қолданыстағы төлем шарттары бар тұлғалармен ғана Оператордың ақпараттық жүйесі арқылы қалдықтарды жеткізу Шарттарын жасасу және қалдықтарды қабылдауға;
9) Өлшеу нәтижелеріне Оператордың ақпараттық жүйесінде көрсетілетін тексерілген таразы жабдығын пайдалана отырып, қалдықтардың әрбір партиясын дұрыс өлшеуді қамтамасыз етуге;
10) нұсқауларға сәйкес Оператор ұсынған ақпараттық жүйені пайдалануға;Оператордың ақпараттық жүйесін пайдалану кезінде қаржылық құжаттарға қол қою құқығымен Алушының бірінші басшысының немесе уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасын растайтын құжаттарды қоса бере отырып пайдалануға;
11) Оператордың ақпараттық жүйесінде қалдықтарды жинау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын төлем алушымен қалдықтардың әрбір партиясын қабылдау-беру актісін тиісінше ресімдеуге;
12) Оператордың ақпараттық жүйесінде Қағидаларда, Түсіндірмелерде және Шартта көзделген тәртіппен Есепті ресімдеуге;
13) Оператордың тапсырмасы бойынша қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушыдан, мұндай қалдықтардың көлемін оператордың ақпараттық жүйесінде міндетті түрде қоса отырып, қалдықтарды қабылдауды басым тәртіппен жүзеге асыруға;
14) Оператор көрсеткен сұрау салу бойынша және мерзімдерде Қазақстан Республикасының заңнамасында, Қағидаларда, Түсіндірмелерде және Шартта көзделген өз міндеттемелерінің орындалу барысы туралы ақпарат беруге;
15) ұсынылған мәліметтер мен құжаттардың дұрыстығы, толықтығы, өзектілігі мен дұрыстығы үшін Оператор, үшінші тұлғалар және мемлекеттік органдар алдында дербес жауапты болуға;
16) Алушының, Қағидаларда және (немесе) Түсіндірмелерде және (немесе) Шартта көзделген міндеттемелерді орындамауына және (немесе) тиісінше орындамауына байланысты туындаған жағдайда операторға келтірілген залалды өтеуге;
17) Қағидаларда, Түсіндірмелерде және шартта көзделген талаптарды, нормалар мен мерзімдерді бұза отырып, қайта өңделген қалдықтар мен сатылған дайын өнімнің массасы үшін төлемді талап етпеуге;
18) мониторингтің өзге негіздері бойынша мониторинг және (немесе) тексеру үшін Оператордың уәкілетті адамдарын қалдықтарды қайта өңдеу жөніндегі өзінің өндірістік объектілеріне жіберуге, сондай-ақ барлық сұратылған құжаттаманы беруге;
19) Оператор Есепті пысықтауға жіберген кезде, Қағидалар мен Түсіндірмелер көзделген жағдайларда және өзге де ескертулерде, оператор алып тастаған қалдықтар массасын ескере отырып, оны қалыптастыруға;

20) не передавать свои обязательства по Договору третьим лицам;
21) нести другие обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящим Договором.
Глава 4. Порядок взаиморасчетов (оплаты)
12. Все выплаты по Договору производятся Оператором исключительно в национальной валюте Республики Казахстан.
13. Получатель по истечению месяца, до 15 (пятнадцатого) числа следующего месяца, единовременно формирует в информационной системе Оператора Отчет с представлением:
1) электронных счетов-фактур между ним и получателем выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов;
2) электронных счетов-фактур на:
реализованную готовую продукцию;
полезные компоненты, сырье и (или) иные материалы, пригодные для использования в дальнейшем в производстве (изготовлении) продукции, материалы или вещества вне зависимости от их назначения, полученной продукции;
удаление непригодных для дальнейшего использования или реализации отходов, по которым дальнейшая подготовка к повторному использованию, переработка, обезвреживание и (или) утилизация не предусмотрена технологическим регламентом получателя выплат;
3) документы (протокол испытаний, паспорт качества или аналогичный документ, установленный нормами законодательства Республики Казахстан по стандартизации), подтверждающие соответствие готовой продукции документу по стандартизации;
4) материальной ведомости в части отходов, в том числе сопутствующих, готовой продукции и полезных компонентов.
14. Оператор рассматривает Отчет с представленными документами, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты его подписания Получателем посредством электронной цифровой подписи в информационной системе Оператора.
15. В случае формирования и подписания Отчета Получателем по истечению срока, указанного в пункте 13 Договора, Отчет за отчетный период не подлежит рассмотрению Оператором.
16. Электронный счет-фактура выписывается в порядке и на условиях, предусмотренных налоговым законодательством Республики Казахстан, вне зависимости от наличия постановки Получателя на регистрационный учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость.
17. При составлении Отчета, Получатель должен достоверно указывать фактически переработанные отходы с соблюдением норм, установленных Правилами и (или) Пояснениями. Выплаты осуществляются Оператором в пределах сумм лимитов, установленных Оператором в его Инвестиционной политике.
18. Расчет считается произведенным после того, как Оператор осуществит перечисление выплат в полном объеме в соответствии с Правилами и условиями Договора на банковский счет Получателя, указанный в информационной системе Оператора.

20) Шарт бойынша өз міндеттемелерін үшінші тұлғаларға бермеуге;
21) Қазақстан Республикасының заңнамасына, Қағидаларға және осы Шартқа сәйкес өзге де міндеттерді атқаруға міндеттенеді.
4 - тарау. Өзара есеп айырысу (төлем) тәртібі
12. Шарт бойынша барлық төлемдерді Оператор тек қана Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында жүргізеді.
13. Алушы, Оператордан төлемдерді алу үшін, есепті ай өткеннен кейін 1 (бір) рет, есепті айдан кейінгі айдың 15 (он бес) күніне дейін, Оператордың ақпараттық жүйесінде келесі құжаттарды ұсына отырып Есепті қалыптастырады:
1) қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлем алушы мен оның арасындағы электрондық шот-фактуралар;
2) келесі электрондық шот-фактуралар:
сатылған дайын өнімге;
өнімді өндіруде (дайындауда) одан әрі пайдалануға жарамды пайдалы компоненттер, шикізат және (немесе) өзге де материалдар, олардың мақсатына, алынған өнімге қарамастан материалдар немесе заттарға;
қайта пайдалануға, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға одан әрі даярлау төлем алушының технологиялық регламентінде көзделмеген, одан әрі пайдалану немесе өткізу үшін жарамсыз қалдықтарды жоюға;
3) дайын өнімнің стандарттау жөніндегі құжатқа сәйкестігін растайтын құжаттар (сынақ хаттамасы, сапа паспорты немесе Қазақстан Республикасы стандарттау жөніндегі заңнамасының талаптарында белгіленген ұқсас құжат);
4) қалдықтар, оның ішінде ілеспе, дайын өнім және пайдалы компоненттер бөлігіндегі материалдық ведомость.
14. Оператор, қоса берілген құжаттармен Есепті, Алушы оған электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде Оператордың ақпараттық жүйесінде қарайды.
15. Шарттың 13 тармағында көрсетілген мерзім өткеннен кейін, Алушы Есепті қалыптастырған және оған қол қойған жағдайда, есепті кезеңдегі Есептерді оператор қарауға жатпайды.
16. Электрондық шот-фактураны, Алушы қосылған құн салығын төлеуші ретінде тіркеу есебіне қоюдың болуына қарамастан, Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәртіппен және шарттарда жазып береді.
17. Есепті жасау кезінде Алушы, Қағидаларда және (немесе) Түсіндірмелерде белгіленген нормаларды сақтай отырып, нақты жиналған және қайта өңдеуге берілген қалдықтарды нақты көрсетуі тиіс. Төлемдерді Оператор өзінің инвестициялық саясатында Оператор белгілеген лимиттер сомасы шегінде жүзеге асырады.
18. Есеп айырысу, Оператор Шарттың ережелері мен талаптарына сәйкес төлемдерді Оператордың ақпараттық жүйесінде көрсетілген Алушының банктік шотына толық көлемде аударғаннан кейін жүргізілді деп есептеледі.

19. Оператор не возмещает Получателю какие-либо денежные средства и любые понесенные Получателем расходы, связанные с неподтверждением Отчета, приостановлением выплат, расторжением Договора.
20. Получателем не используется в качестве банковского счета для получения выплат банковские счета третьих лиц.
21. Все банковские расходы, связанные с переводами денежных средств, оплачиваются отправителем денежных средств.
Глава 5. Ответственность сторон
22. Получатель ответственен за точность, полноту, актуальность и достоверность представляемых сведений, документов, отчетов Оператору и в уполномоченные органы.
23. Стороны по Договору несут ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из Договора, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, Правилами, Пояснениями и Договором.
Глава 6. Порядок расторжения Договора
24. Оператор вправе расторгнуть Договор в одностороннем порядке, уведомив Получателя в информационной системе Оператора, с указанием основания расторжения, не менее, чем за 10 (десять) рабочих дней до даты, с которой планируется расторгнуть Договор.
25. Расторжение Договора Оператором в одностороннем порядке производится в случае:
1) представления Получателем Оператору заведомо ложных документов и (или) сведений в информационной системе Оператора при заключении Договора, если подлинные документы или сведения могли являться основаниями для отказа в заключении Договора и получении выплат;
2) представления Получателем Оператору в течение всего срока действия Договора заведомо недостоверных сведений, которые установлены в рамках проверки документов, мониторинга, выездов, сведений, поступивших от уполномоченных государственных органов, о переработке отходов;
3) если в течение срока действия Договора, будет установлено несоответствие нормам, предусмотренным пунктом 55 Правил;
4) неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение Получателем пункта 131 Правил;
5) подачи Получателя заявки на заключение типового договора выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) или типового договора выплат за сбор, сортировку, обработку, транспортировку, подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров);

19. Оператор алушыға есепті растамауға, төлемдерді тоқтата тұруға, Шартты бұзуға байланысты қандай да бір ақшалай қаражатты және Алушы шеккен кез келген шығыстарды өтемейді.
20. Алушының, төлемдерін алу үшін банктік шот ретінде үшінші тұлғалардың банктік шоттарының пайдалануына тыйым салынады.
21. Ақша аударымдарына байланысты барлық банктік шығындарды ақша жіберуші төлейді.
5 - тарау. Тараптардың жауапкершілігі
22. Алушы операторға және уәкілетті органдарға ұсынылатын мәліметтердің, құжаттардың, есептердің дәлдігіне, толықтығына, өзектілігі мен дұрыстығына жауапты.
23. Шарт бойынша Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына, Қағидаларға, Түсіндірмелерге және Шартқа сәйкес Шарттан туындайтын міндеттемелерді орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны үшін жауапты болады.
6 - тарау. Шартты бұзу тәртібі
24. Оператор шартты бұзу жоспарланып отырған күнге дейін, кемінде 10 (он) жұмыс күні бұрын бұзудың негізін көрсете отырып, Алушыны Оператордың ақпараттық жүйесінде хабардар ете отырып, Шартты біржақты тәртіппен бұзуға құқылы.
25. Оператор Шартты біржақты тәртіппен келесі жағдайда бұзады:
1) егер түпнұсқа құжаттар немесе мәліметтер шарт жасасудан және төлемдерді алудан бас тарту үшін негіз болып табылса, алушы операторға шартты жасасу кезінде оператордың ақпараттық жүйесінде көрінеу жалған құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынуы;
2) алушының Шарттың қолданылу мерзімі ішінде құжаттарды тексеру, мониторинг, шығу, уәкілетті мемлекеттік органдардан келіп түскен, қалдықтарды қайта өңдеу туралы мәліметтер шеңберінде белгіленген көрінеу анық емес мәліметтерді операторға ұсынуы;
3) егер Шарттың қолданылу мерзімі ішінде Қағидалардың 55-тармағында көзделген өлшемдерге сәйкессіздік белгіленетін болса;
4) Алушының, Қағидалардың 131-тармағын орындамауы және (немесе) тиісінше орындамауы;
5) өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдердің үлгілік шартын немесе жинау, сұрыптау, өңдеу, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру (немесе) өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды кәдеге жарату үшін төлемдердің үлгілік шартын жасасуға өтінім беру;

6) неисполнении и (или) ненадлежащем исполнении получателем условий пунктов 175-177 настоящих Правил.
26. В случае расторжения Договора, Оператором в одностороннем порядке по основаниям, предусмотренным пунктом 24 Договора, Оператор вправе истребовать денежные средства, выплаченные в отчетные периоды, в которых были совершены нарушения и (или) не исполнены (не соблюдены) нормы Правил и (или) Пояснений и (или) Договора. Оператор за 10 (десять) календарных дней до предполагаемой даты расторжения, размещает в информационной системе Оператора уведомление о расторжении Договора и (или) истребовании денежных средств. Также уведомление о расторжении Договора и (или) истребовании денежных средств дополнительно направляется Получателю посредством электронного документооборота и (или) электронной почты и (или) мессенджера, указанным при регистрации в информационной системе Оператора.
Получатель в срок до 10 (десяти) календарных дней выплачивает Оператору требуемую сумму, при этом, по согласованию с Оператором, погашение Получателем задолженности возможно осуществить в соответствии с утвержденным Оператором графиком, в срок не более 3 (трех) месяцев с даты размещения и (или) направления уведомления.
В случае отказа Получателем от возврата требуемых денежных средств, все разногласия решаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 7. Споры и разногласия
27. Стороны должны прилагать все усилия к тому, чтобы разрешать все разногласия или споры в процессе прямых переговоров и переписки, возникающие между ними по Договору или в связи с ним.
28. Споры и разногласия, не разрешенные Сторонами в процессе переговоров и переписки, передаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан на рассмотрение суда по месту нахождения Оператора после надлежащего письменного уведомления другой Стороны о данном намерении не менее чем за 10 (десять) рабочих дней.
Глава 8. Обстоятельства непреодолимой силы (форс-мажор)
29. Стороны не несут ответственность за неисполнение условий Договора, если оно явилось результатом обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор), которые прямо влияют на деятельность одной или обеих Сторон.
30. Для целей Договора "обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор)" означают события, наступление которых неподвластно Сторонам, имеет непредвиденный характер и является следствием непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельствах (стихийные бедствия, военные действия, чрезвычайные ситуации природного и техногенного характера), ограничивающие или запрещающие акты государственных органов или должностных лиц и которые прямо повлияли на возможность исполнения обязательств по Договору. К таким обстоятельствам не относится отсутствие на рынке нужных для исполнения товаров, работ или услуг.

6) Алушының, осы Қағидалардың 175-177 тармақтарының шарттарын орындамауы және (немесе) тиісінше орындамауы.
26. Оператор Шарттың 25-тармағында көзделген негіздер бойынша, Шартты біржақты тәртіппен бұзған жағдайда, Оператор қағидалардың және (немесе) Түсіндірмелердің және (немесе) Шарттың талаптары бұзылған және (немесе) орындалмаған (сақталмаған) есепті кезеңдерде төленген ақшалай қаражатты талап етуге құқылы. Оператор болжамды бұзу күніне дейін күнтізбелік 10 (он) күн бұрын оператордың ақпараттық жүйесінде шартты бұзу және (немесе) ақша қаражатын талап ету туралы хабарлама орналастырады. Сондай-ақ шартты бұзу және (немесе) ақшалай қаражатты талап ету туралы хабарлама оператордың ақпараттық жүйесінде тіркеу кезінде көрсетілген электрондық құжат айналымы және (немесе) электрондық пошта және (немесе) мессенджер арқылы алушыға қосымша жіберіледі.
Алушы, 10 (он) күнтізбелік күнге дейінгі мерзімде Операторға талап етілетін соманы төлейді, бұл ретте Оператормен келісім бойынша Алушының берешекті өтеуін Оператор бекіткен кестеге сәйкес, хабарлама орналастырылған және (немесе) жіберілген айдан бастап 3 (үш) айдан аспайтын мерзімде жүзеге асыруға болады.
Алушы талап етілетін ақшалай қаражатты қайтарудан бас тартқан жағдайда, барлық келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес шешіледі.
7 - тарау. Даулар мен келіспеушіліктер
27. Тараптар, Шарт бойынша немесе оған байланысты олардың арасында туындайтын тікелей келіссөздер мен хат алмасу процесінде барлық келіспеушіліктерді немесе дауларды шешуге бар күш-жігерін салуы тиіс.
28. Келіссөздер мен хат алмасу процесінде Тараптар шешпеген даулар мен келіспеушіліктер, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес, Оператордың орналасқан жері бойынша соттың қарауына, екінші Тарап осы ниет туралы кемінде 10 (он) жұмыс күні бұрын тиісінше жазбаша хабардар етілгеннен кейін беріледі.
8 - тарау. Еңсерілмейтін күш жағдайлары (форс-мажор)
29. Егер Тараптар бір немесе екі тараптың қызметіне тікелей әсер ететін еңсерілмейтін күш (форс-мажор) мән-жайларының нәтижесі болып табылса, Шарт талаптарының орындалмағаны үшін Тараптар жауапты болмайды.
30. Шарттың мақсаттары үшін "еңсерілмейтін күш мән-жайлары (форс-мажор)" басталуы тараптардың бақылауынан тыс, күтпеген сипатқа ие және еңсерілмейтін күштің салдары болып табылатын, яғни осы жағдайлар кезінде төтенше және алдын алуға болмайтын мән-жайлар (дүлей зілзалалар, әскери іс-қимылдар, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар), мемлекеттік органдардың актілерін шектейтін немесе тыйым салатын оқиғаларды білдіреді, немесе шарт бойынша міндеттемелерді орындау мүмкіндігіне тікелей әсер еткен лауазымды тұлғалар. Мұндай жағдайларға нарықта орындау үшін қажетті тауарлардың, жұмыстардың немесе қызметтердің болмауы жатпайды.

43. В случае выявления вышеуказанных действий коррупционного характера, Стороны обязуются принимать меры в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 11. Заключительные положения
44. Подписав заявление о присоединении к Договору и заключив настоящий Договор, Получатель подтверждает свое согласие на предоставление Оператору права на сбор и обработку персональных данных в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
45. Договор вступает в силу с даты подписания Получателем заявления о присоединении посредством электронной цифровой подписи и действует в течение срока, указанного в пункте 7 Договора, за исключением случаев, предусмотренных условиями Договора, а в части взаиморасчетов до полного исполнения Сторонами своих обязательств.
46. Во всем, что не предусмотрено Договором Стороны руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан.
47. В случае несоответствия условий Договора нормам законодательства Республики Казахстан, приоритетными для Сторон признаются нормы законодательства Республики Казахстан.
Реквизиты Сторон
Оператор: Получатель выплат:
Приложение 6
к Правилам направления денег
оператором расширенных
обязательств производителей
(импортеров) поступивших
на его банковский счет
от производителей и импортеров
на организацию сбора,
транспортировки, подготовки
к повторному использованию,
сортировки, обработки,
переработки, обезвреживания
и (или) утилизации отходов,
образующихся после утраты
потребительских свойств
продукции (товаров),
на которую (которые) распространяются
расширенные обязательства
производителей (импортеров)
путем выплат
форма
Заявление о присоединении №___ от _______
к Типовому договору выплат за подготовку к повторному использованию, обработку,
переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов образующихся после утраты
потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые)
распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров)
Индивидуальный предприниматель (полное ФИО или наименование)
____________________________________________________________
/юридическое лицо (организационно-правовая форма и полное
или сокращенное наименование)
_____________________________ ИИН/БИН _____________________
в лице ______________________________________________________
(далее - Заявитель),
действующего на основании устава/доверенности/талон о государственной
регистрации в качестве индивидуального предпринимателя подписанием
настоящего заявления о присоединении к Типовому договору выплат
за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку,
обезвреживание и (или) утилизацию отходов, образующихся после утраты
потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые)
распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров)
(далее – Заявление и Договор соответственно), размещенному в информационной
системе Оператора, в соответствии со статьей 389 Гражданского кодекса
Республики Казахстан присоединяется к Договору и подтверждает, что:

43. Жоғарыда көрсетілген сыбайлас жемқорлық сипаттағы іс-әрекеттер анықталған жағдайда, Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шаралар қабылдауға міндеттенеді.
11 - тарау. Қорытынды ережелер
44. Шартқа қосылу туралы өтінішке қол қойып және осы Шартты жасасқаннан кейін, Алушы Операторға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дербес деректерді жинау және өңдеу құқығын беруге өзінің келісімін растайды.
45. Шарт, Алушы қосылу туралы өтінішке электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған күннен бастап күшіне енеді және Шарт талаптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, Шарттың 7-тармағында көрсетілген мерзім ішінде, ал өзара есеп айырысу бөлігінде-Тараптар өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін қолданылады.
46. Шартта көзделмеген барлық жағдайларда Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
47. Шарт талаптары Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, Тараптар үшін басым болып Қазақстан Республикасы заңнамасының нормалары танылады.
Тараптардың деректемелері
Оператор: Алушы:
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
операторының өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
қолданылатын өнімнің
(тауарлардың) тұтынушылық
қасиеттері жоғалғаннан кейін
түзілетін қалдықтарды жинауды,
тасымалдауды, қайтадан
пайдалануға дайындауды,
сұрыптауды, өңдеуді, қайта
өңдеуді, залалсыздандыруды
және (немесе) кәдеге жаратуды
төлемдер жасау арқылы
ұйымдастыруға өндірушілерден
және импорттаушылардан келіп
түскен ақшаны оның банктік
шотына жіберу қағидаларына
6 қосымша
Нысан
Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратқаны үшін төлемдердің үлгілік шартына ______ж. №___ қосылу туралы өтініші
Жеке кәсіпкер (Толық аты-жөні немесе атауы)______ /заңды тұлға (ұйымдық-құқықтық нысаны және толық немесе қысқартылған атауы) _ _ _ _ _ _ ЖСН/БСН _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ (бұдан әрі – Өтініш беруші) Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 389-бабына сәйкес оператордың ақпараттық жүйесінде орналастырылған жарғы/сенімхат/дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы талон негізінде қолданыстағы Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратқаны үшін төлемдердің үлгілік шартына (бұдан әрі – Өтініш пен Шарт) қол қою арқылы өндірушілердің (импорттаушылардың) оператордың ақпараттық жүйесінде орналастырылған шартқа қосылады және оны келесімен растайды:

1) ознакомлен и согласен с условиями Договора и других документов, ссылки
на которые содержатся в Договоре;
2) полностью понимает значение, правовые и другие последствия своих действий
в отношении исполнения заключенного с Оператором Договора;
3) Заявление, подписанное Заявителем в информационной системе Оператора
посредством электронной цифровой подписи, является акцептом Договора;
4) Заявление является документом, подтверждающим факт заключения Договора
между Оператором и Заявителем, Заявление и Договор рассматриваются
в качестве единого документа;
5) не вправе ссылаться на отсутствие подписи должностных лиц Оператора и печати
на Договоре, как доказательство того, что Договор не был Получателем
прочитан/принят, если в информационной системе Оператора подписано посредством
электронной цифровой подписи настоящее Заявление;
6) согласен на отражение всех своих действий (процессов), связанных с получением
выплат, и размещение в информационной системе Оператора всех документов,
подтверждающих исполнение норм Правил, Пояснений и Договора;
7) согласен на предоставление Оператору права на сбор и обработку персональных
сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и внутренними
актами Оператора;
8) Оператором была предоставлена исчерпывающая информация:
об условиях взаимодействия Сторон;
о размерах и порядке выплат по Договору;
об отношениях с третьими лицами;
о перечне необходимых документов для заключения Договора;
о возможных рисках, последствиях и ответственности в случае неисполнения
и (или) ненадлежащего исполнения обязательств по Договору;
Датой заключения Договора считается ближайший следующий за днем подписания
Заявителем Заявления в информационной системе Оператора рабочий день.
Подписано электронной цифровой подписью
Приложение 7
к Правилам направления денег
оператором расширенных
обязательств производителей
(импортеров) поступивших
на его банковский счет
от производителей и импортеров
на организацию сбора,
транспортировки, подготовки
к повторному использованию,
сортировки, обработки,
переработки, обезвреживания
и (или) утилизации отходов,
образующихся после утраты
потребительских свойств
продукции (товаров),
на которую (которые) распространяются
расширенные обязательства
производителей (импортеров)
путем выплат
Форма
Типовой Договор выплат за сбор, сортировку, обработку, транспортировку,
подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или)
утилизацию отходов (полный цикл), образующихся после утраты потребительских
свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются
расширенные обязательства производителей (импортеров)
город Астана "_______________" 20__ года
Акционерное общество "Жасыл даму", являющееся оператором расширенных обязательств производителей (импортеров), далее именуемое "Оператор", в лице ________________________________, действующего на основании _________, с одной стороны, и
Физические и юридические лица, осуществляющие сбор, сортировку, обработку, транспортировку, подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов (полный цикл), образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) (далее - Получатель), с другой стороны,

1) шартта қамтылған, Шарттың және өзге де құжаттардың талаптарымен таныстым және келісемін;
2) оператормен жасалған шарттың орындалуына қатысты өз әрекеттерінің мағынасын, құқықтық және өзге де салдарын толық түсінеді;
3) Өтініш беруші оператордың ақпараттық жүйесінде электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған өтініш, Шарттың құптамасы болып табылады;
4) өтініш, оператор мен Өтініш беруші арасында шарт жасасу фактісін растайтын құжат болып табылады, өтініш пен Шарт бірыңғай құжат ретінде қаралады;
5) егер оператордың ақпараттық жүйесінде осы өтінішке электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойылса, шарт алушының оқылмағанының / қабылданбағанының дәлелі ретінде оператордың лауазымды адамдарының қолы мен шартта мөрдің жоқтығына сілтеме жасауға құқылы емес;
6) төлемдерді алуға байланысты өзінің барлық іс-әрекеттерін (процестерін) көрсетуге және оператордың ақпараттық жүйесінде қағидалар, Түсіндірмелер мен шарттар нормаларының орындалуын растайтын барлық құжаттарды орналастыруға келісемін;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына және оператордың ішкі актілеріне сәйкес операторға дербес деректерді жинау және өңдеу құқығын беруге келісемін;
8) оператор төмендегі көрсетілгендер бойынша түпкілікті ақпарат берді:
тараптардың өзара іс-қимыл шарттары;
шарт бойынша төлемдердің мөлшері мен тәртібі;
үшінші тұлғалармен қарым-қатынас;
шарт жасасу үшін қажетті құжаттардың тізбесі;
шарт бойынша міндеттемелерді орындамаған және (немесе) тиісінше орындамаған жағдайда салдарлар мен жауапкершілік және ықтимал тәуекелдер туралы;
Оператордың ақпараттық жүйесінде өтініш берушінің өтінішке қол қойған күнінен кейінгі ең жақын жұмыс күні шарт жасасу күні болып есептеледі.
Электрондық цифрлық
қолтаңбамен қол қойылған
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
операторының өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
қолданылатын өнімнің
(тауарлардың) тұтынушылық
қасиеттері жоғалғаннан кейін
түзілетін қалдықтарды жинауды,
тасымалдауды, қайтадан
пайдалануға дайындауды,
сұрыптауды, өңдеуді, қайта
өңдеуді, залалсыздандыруды
және (немесе) кәдеге жаратуды
төлемдер жасау арқылы
ұйымдастыруға өндірушілерден
және импорттаушылардан келіп
түскен ақшаны оның банктік
шотына жіберу қағидаларына
7 қосымша
Нысан
Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды (толық циклды) жинау, сұрыптау, өңдеу, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдердің
ҮЛГІЛІК ШАРТЫ
Астана қаласы
"_______________" 20__ жыл
Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерінің операторы болып табылатын, бұдан әрі – "Оператор" деп аталатын "Жасыл даму" акционерлік қоғамы _______________, негізінде әрекет ететін _________, бір жағынан, және______ екінші жағынан
Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды (толық циклды) жинау, сұрыптау, өңдеу, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жаратуды дайындауды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – Алушы) екінші жағынан,

далее совместно именуемые Стороны, а отдельно как указано выше или Сторона, руководствуясь статьей 389 Гражданского кодекса Республики Казахстан и подпунктом 5) пункта 1 статьи 388 Экологического кодекса Республики Казахстан (далее - Кодекс);
Размерами денежных выплат оператора расширенных обязательств производителей (импортеров) за счет денег, поступивших на его банковский счет от производителей и импортеров, субъектам предпринимательства, осуществляющим сбор, транспортировку, подготовку к повторному использованию, сортировку, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), утвержденных Постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2023 года № 1250 (далее - Постановление);
Правилами направления денег оператором расширенных обязательств производителей (импортеров), поступивших на его банковский счет от производителей и импортеров на организацию сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) путем выплат (далее – Правила);
Перечнем отдельных видов продукции (товаров), производимых на территории Республики Казахстан и (или) ввозимых на территорию Республики Казахстан физическими и юридическими лицами, по которым обеспечивают сбор, транспортировку, подготовку к повторному использованию, сортировку, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, образующихся после утраты потребительских свойств такой продукции (товаров), утвержденным уполномоченным органом в области охраны окружающей среды (далее - Перечень);
Методикой расчета утилизационного платежа, утвержденной уполномоченным органом в области охраны окружающей среды (далее - Методика);
Пояснения для работы пользователей в информационной системе оператора расширенных обязательств производителей (импортеров).
заключили настоящий Типовой договор выплат за сбор, сортировку, обработку, транспортировку, подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов (полный цикл), образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) (далее - Договор) о нижеследующем.

бұдан әрі бірлесіп аталған тараптар, ал жоғарыда көрсетілгендей жеке немесе тараптар, Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 389-бабын және Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 388-бабы 1 тармағының 5) тармақшасын басшылыққа ала отырып;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 29 желтоқсандағы № 1250 қаулысымен (бұдан әрі – Қаулы) бекітілген Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының өзінің банктік шотына өндірушілерден және импорттаушылардан түскен ақшаның есебінен өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне ақшалай төлемдерінің мөлшерлерімен;
Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды төлемдер жасау арқылы ұйымдастыруға өндірушілерден және импорттаушылардан келіп түскен ақшаны оның банктік шотына жіберу қағидаларымен (бұдан әрі – Қағида);
қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен, қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды (толық циклды) жинау, сұрыптау, өңдеу, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жаратуды қамтамасыз ететін жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының аумағында өндіретін және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағына әкелетін өнімдердің (тауарлардың) жекелеген түрлерінің тізбесімен (тауарлар) (бұдан әрі – Тізбе);
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен кәдеге жарату төлемін есептеу әдістемесімен (бұдан әрі – Әдістеме);
Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының ақпараттық жүйесіндегі пайдаланушылардың жұмысына арналған Түсіндірмелер (бұдан әрі – Түсіндірмелер);
өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттерін жоғалтқаннан кейін пайда болатын қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратқаны үшін төленетін төлемдердің үлгілік шартын (бұдан әрі – Шарт) жасасты.

Глава 1. Общие положения
1. Используемые термины и понятия:
1) мониторинг – комплекс мероприятий, осуществляемых уполномоченным представителем Оператора и (или) с привлечением сторонних лиц или организаций (уполномоченных государственных органов, СМИ, отраслевых ассоциаций, независимых аудиторов), путем выезда к Получателю, с посещением производственных объектов, используемых для сбора и переработки отходов, в порядке и сроки, предусмотренные Правилами и Договором;
2) Отчет - отчет об осуществлении деятельности по сбору, сортировке, обработке и транспортировке, подготовке к повторному использованию, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов составляемый Получателем по установленной форме согласно приложению 11 к Правилам;
3) паспорт - форма, заполняемая по установленной форме согласно приложению 2 к Правилам, Получателем выплат для регистрации в информационной системе Оператора;
4) сбор и переработка отходов - сбор, сортировка, обработка, транспортировка, подготовка к повторному использованию, переработка, обезвреживание и (или) утилизация отходов (полный цикл), на которые распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров);
5) производственные объекты - производственные помещения и (или) территория, на которых находятся места временного складирования отходов (площадка, склад, хранилище, база), места сбора отходов (стационарный приемный пункт, контейнеры), оборудование, техника и осуществляется переработка и (или) утилизация отходов;
6) размер выплат - соответствующий размер выплат, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан.
Другие термины и понятия используются в значениях, используемых в Правилах.
2. Лимиты сумм выплат на соответствующий финансовый год предусматриваются в Инвестиционной политике Оператора и размещается ежегодно в информационной системе Оператора.
В случае израсходования лимитов сумм выплат Оператора на соответствующий финансовый год, выплаты получателям, осуществляющим сбор и переработку отходов в указанном году, не производятся, а обязательств у Оператора по их выплате не возникает.
Глава 2. Предмет Договора
3. По условиям и в порядке, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, Правилами и Договором, Оператор обязуется осуществить выплаты, причитающиеся Получателю, а Получатель обязуется осуществить на территории Республики Казахстан сбор и переработку отходов продукции (товаров), на которую распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), согласно Перечню, за исключением:

1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Пайдаланылатын терминдер:
1) мониторинг – Қағидалар мен Шартта көзделген тәртіппен және мерзімдерде оператордың уәкілетті өкілдері және (немесе) бөгде адамдарды немесе ұйымдарды (уәкілетті мемлекеттік органдарды, БАҚ-тарды, салалық қауымдастықтарды, тәуелсіз аудиторларды) тарта отырып, алушыға шығу жолымен, қалдықтарды жинау үшін пайдаланылатын өндірістік объектілерге бару арқылы жүзеге асыратын іс-шаралар кешені;
2) Есеп – Қағидаларға 11-қосымшасының нысанына сәйкес бойынша, Алушы Оператордың ақпараттық жүйесінде қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) қалдықтарды кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есеп;
3) төлқұжат – Қағидалардың 2-қосымшасының нысанына сәйкес бойынша, Оператордың ақпараттық жүйесінде алушы толтыратын сауалнама;
4) қалдықтарды жинау және қайта өңдеу – өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын қалдықтарды жинау, сұрыптау, өңдеу, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату (толық цикл);
5) өндірістік объектілер – қалдықтарды уақытша сақтау орындары (алаң, қойма, қойма, база), қалдықтарды жинау орындары (стационарлық қабылдау пункті, контейнерлер, фандоматтар) орналасқан өндірістік үй-жайлар;
6) төлемдер мөлшері – Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген төлемдердің тиісті мөлшері.
Басқа терминдер мен ұғымдар Қағидаларда қолданылатын мағыналарда қолданылады.
2. Тиісті қаржы жылына арналған төлемдер сомасының лимиттері, Оператордың инвестициялық саясатында көзделеді және жыл сайын Оператордың ақпараттық жүйесінде орналастырылады.
Оператордың тиісті қаржы жылына арналған төлемдері сомаларының лимиттері жұмсалған жағдайда, көрсетілген жылы қалдықтарды қайта өңдеуді жүзеге асыратын алушыларға төлемдер жүргізілмейді, ал оператордың оларды төлеу жөніндегі міндеттемелері туындамайды.
2 - тарау. Шарттың мәні
3. Қазақстан Республикасының заңнамасында, Қағидаларда және Шартта көзделген талаптар мен тәртіп бойынша Оператор, алушыға тиесілі төлемдерді жүзеге асыруға міндеттенеді, ал Алушы тізбеге сәйкес, төмендегілерді қоспағанда, өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) қалдықтарын жинауды және қайта өңдеуге беруді Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыруға міндеттенеді:

1) вышедших из эксплуатации транспортных средств и самоходной сельскохозяйственной техники;
2) отходов продукции (товаров), для которых Методикой коэффициент для расчета утилизационного платежа не установлен или равен "0" (нулю);
3) производителей (импортеров), исполняющих расширенные обязательства производителей (импортеров) способом, предусмотренным подпунктом 1) пункта 2 статьи 386 Кодекса;
4) отходов, сбор которых осуществляется специализированными организациями, осуществляющими сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов на полигонах, в рамках централизованной системы сбора твердых бытовых отходов в соответствии с требованиями статьи 367 Кодекса и приказом исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 28 декабря 2021 года № 508 "Об утверждении правил управления коммунальными отходами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26341).
4. Для целей получения выплат, процесс организации сбора и переработки отходов, должен осуществляется исключительно через информационную систему Оператора, а также должен соответствовать нормам, установленным действующим законодательством Республики Казахстан, Правилами, Пояснениями и Договором.
5. По отходам продукции (товаров), на которую не распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), Оператор выплаты не производит, а у Получателя не возникает прав на их получение, вне зависимости от осуществления деятельности по управлению такими отходами.
6. Получатель не использует для включения в Отчет массу отходов, взвешиваемую (взвешенную) на весовом оборудовании с истекшим сроком поверки. В случае несоблюдения Получателем норм по переработке отходов, предусмотренных Правилами, Пояснениями и Договором и (или) осуществление переработки отходов с нарушением указанных норм, такой Отчет не подлежит подтверждению Оператором.
7. Срок действия настоящего Договора - 36 (тридцать шесть) месяцев с даты заключения Договора.
Глава 3. Права и обязанности Сторон
8. Оператор вправе:
1) требовать от Получателя, надлежащего исполнения норм законодательства Республики Казахстан, Правил, Пояснениями и условий Договора;
2) с даты заключения соответствующего Договора для получения выплат, требовать от Получателя осуществления ведения бухгалтерского учета и финансовой отчетности в соответствии с нормами законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете, финансовой отчетности, налогообложении, а также запрашивать подтверждающие документы;

1) пайдаланудан шыққан көлік құралдары мен өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын;
2) кәдеге жарату төлемін есептеу үшін Әдістемемен коэффициенті белгіленбеген немесе "0" – ге (нөл) тең өнім (тауар) қалдықтары;
3) Кодекстің 386-бабы 2 тармағының 1) тармақшасында көзделген тәсілмен өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерін орындайтын өндірушілердің (импорттаушылардың);
4) "Коммуналдық қалдықтарды басқару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 508 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26341 болып тіркелген) бекітілген, Кодекстің 367-бабының талаптарына және коммуналдық қалдықтарды басқару қағидаларына сәйкес қатты тұрмыстық қалдықтарды жинаудың орталықтандырылған жүйесі шеңберінде полигондарда қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, сұрыптауды және көмуді жүзеге асыратын мамандандырылған ұйымдар жүзеге асыратын қалдықтарды.
4. Төлемдерді алу мақсатында қалдықтарды жинауды ұйымдастыру процесі Оператордың ақпараттық жүйесі арқылы ғана жүзеге асырылуға тиіс, сондай-ақ Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында, Қағидаларда, Түсіндірмелерде және Шартта белгіленген талаптарға сәйкес келуге тиіс.
5. Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылмайтын өнімнің (тауарлардың) қалдықтары бойынша қызметті жүзеге асыруға қарамастан, Оператор мұндай қалдықтарды басқару үшін, төлем жүргізбейді, ал алушыда оларды алуға құқықтар болмайды.
6. Алушы, тексеру мерзімі өткен таразы жабдығында өлшенетін (өлшенген) қалдықтардың массасын есепке алмайды. Алушы, Қағидаларда және (немесе) Түсіндірмелерде және (немесе) Шартта көзделген қалдықтарды жинау жөніндегі талаптарды сақтамаған және (немесе) көрсетілген талаптарды бұза отырып, қалдықтарды жинауды жүзеге асырған жағдайда, мұндай есепті Оператормен растауға жатпайды.
7. Шарттың қолданылу мерзімі – шарт жасалған күннен бастап 36 (отыз алты) ай.
3 - тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
8. Оператор:
1) Алушыдан, Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын, Шарттың нормаларын, Түсіндірмелердің мен Қағидалардың талаптарын тиісінше орындауды талап етуге;
2) төлемдерді алу үшін тиісті шарт жасалған күннен бастап алушыдан Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп, қаржылық есептілік, салық салу туралы заңнамасының нормаларына сәйкес бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілікті жүргізуді жүзеге асыруды талап етуге, сондай-ақ растайтын құжаттарды сұратуға;

3) требовать от Получателя оформления документов, подтверждающих прием, передачу, взвешивание, транспортировку, переработку, утилизацию, удаление отходов, непригодных для дальнейшего использования и (или) реализацию готовой продукции, полезных компонентов, сырья и (или) иных материалов, пригодных для использования в дальнейшем в производстве (изготовлении) продукции, материалов или веществ, вне зависимости от их назначения, готовой продукции, в соответствии с установленными формами первичных учетных документов, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562, действующим налоговым законодательством Республики Казахстан и Правилами;
4) приостановить и (или) прекратить выплаты Получателю, истребовать от Получателя ранее выплаченные суммы выплат по основаниям, предусмотренным Правилами и (или) Договором;
5) требовать устранения выявленных обоснованных замечаний Оператора, по результатам рассмотрения любых документов Получателя, выезда, мониторинга в течение всего срока действия Договора;
6) требовать от Получателя предоставления достоверных, актуальных и точных сведений и (или) надлежаще оформленных документов в соответствии с нормами, установленными Правилами, в течение всего срока действия Договора;
7) исключать массу отходов из отчета об осуществлении деятельности по сбору, сортировке, обработке и транспортировке, подготовке к повторному использованию, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов по полному циклу, собранных в период несоответствия получателя нормам, предусмотренным пунктом 88 Правил и направлять его на доработку;
8) отклонить заявку о внесении изменений в сведения и (или) документы Получателя, представленные при регистрации в информационной системе Оператора или в течение срока действия Договора;
9) давать Получателю обязательные для исполнения указания, связанные с исполнением обязательств, предусмотренных Правилами, Пояснениями и Договором, в том числе по сбору и переработке отходов у лиц, предъявляющих сертификат о внесении утилизационного платежа;
10) предъявлять обоснованные претензии, возникшие у Оператора в ходе мониторинга, а также по результатам рассмотрения документов, а также требовать устранения недостатков в указанные Оператором сроки;
11) осуществлять мониторинг в порядке и сроки, предусмотренные Правилами и Договором, с допуском на производственные объекты;
12) на основании письменных запросов требовать у Получателя, письменные комментарии, Пояснения, касающиеся исполнения Правил, Пояснений и Договора;

3) Алушыдан, Қазақстан Республикасының қолданыстағы салық заңнамасының, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығымен бекітілген Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарына сәйкес, өнімді, материалдарды одан әрі өндіруде (дайындауда) пайдалануға жарамды дайын өнімді, пайдалы компоненттерді, шикізатты және (немесе) өзге де материалдарды жинауды, қабылдауды, беруді, өлшеуді, тасымалдауды, қайта өңдеуді, кәдеге жаратуды, одан әрі пайдалануға жарамсыз қалдықтарды жоюды және (немесе) өткізуді растайтын құжаттарды ресімдеуді, олардың мақсатына қарамастан талап етуге;
4) Алушыға төлемдерді тоқтата тұрып (немесе) тоқтатып, Алушыдан Қағидаларда және (немесе) Шартта көзделген негіздер бойынша төлемдердің бұрын төленген сомаларын талап етуге;
5) Шарттың қолданылу мерзімі ішінде, Алушының кез келген құжаттарын қарауға, шығу, мониторинг нәтижелері бойынша Оператормен анықталған және негізделген ескертулерін жоюды талап етуге;
6) Алушыдан, Шарттың бүкіл қолданылу мерзімі ішінде, Қағидаларда белгіленген нормаларға сәйкес анық, өзекті және нақты мәліметтерді және (немесе) тиісінше ресімделген құжаттарды ұсынуды талап етуге;
7) Алушының, Қағидалардың 88-тармағында көзделген нормаларға сәйкес келмеген кезеңінде жиналған қалдықтарды толық цикл бойынша жинау, сұрыптау, өңдеу және тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есептен, қалдықтардың массасын алып тастау және оны пысықтауға жіберуге;
8) Оператордың ақпараттық жүйесінде тіркеу кезінде немесе Шарттың қолданылу мерзімі ішінде ұсынылған алушының мәліметтеріне және (немесе) құжаттарына өзгерістер енгізу туралы өтінімді қабылдамауға;
9) Алушыға, Қағидаларда, Түсіндірмелерде және Шартта көзделген міндеттемелерді орындауға байланысты, оның ішінде кәдеге жарату төлемін енгізу туралы сертификатты ұсынған адамдардан қалдықтарды жинау және қайта өңдеу жөніндегі міндетті нұсқаулар беруге;
10) мониторинг барысында, сондай-ақ құжаттарды қарау нәтижелері бойынша Операторда туындаған негізделген шағымдарды ұсыну, сондай-ақ Оператор көрсеткен мерзімдерде кемшіліктерді жоюды талап етуге;
11) Алушының өндірістік объектілеріне жібере отырып, қағидаларда және Шартта көзделген тәртіппен және мерзімдерде мониторингті жүзеге асыруға;
12) жазбаша сұрау салулар негізінде Төлем алушыдан Шарттың талаптары, Түсіндірмелер мен Қағидалардың талаптарын орындауға қатысты жазбаша түсініктемелерді, түсіндірмелерді талап етуге;

13) требовать надлежащего использования Получателем информационной системы Оператора в порядке, определенном Правилами, Пояснениями и Договором;
14) расторгнуть настоящий Договор на условиях и порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, Правилами, Пояснениями и (или) в Договором, с последующим аннулированием регистрации Получателя в информационной системе Оператора;
15) привлекать сторонних лиц или организации для проверки и (или) мониторинга процесса сбора и переработки отходов, а также определять для них нормы, их права и обязанности в отношении документов и процессов прямо и (или) косвенно подтверждающих и (или) имеющих отношение к сбору и переработке отходов в рамках исполнения норм Правил, Пояснений и Договора;
16) в целях контроля исполнения Отчета осуществлять выезд на производственный объект получателя выплат по полному циклу;
17) не подтвердить Отчет в случаях, предусмотренных Правилами и (или) Пояснениями;
18) представлять информацию и документацию о ходе исполнения Договора в правоохранительные органы, контрольные и надзорные органы, единственному акционеру, внешним и внутренним аудиторам;
19) требовать возврата сумм выплат, которые Получателем получены в результате представления Оператору недостоверных сведений, совершения фактов мошенничества, приписок, обмана, фальсификации документов со стороны Получателя, и других неправомерных действий со стороны Получателя;
20) в случае выявления фактов мошенничества, приписок, обмана, фальсификации документов со стороны Получателя, в целях получения выплат, передавать соответствующие сведения и материалы в правоохранительные органы для принятия необходимых мер;
21) проверять в течение действия срока Договора, Получателя и (или) его руководителей, участников, акционеров на наличие в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, и (или) в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
22) приостановить выплаты в случае использования полностью лимита на выплаты, предусмотренного в Инвестиционной политике Оператора;
23) передавать свои права и обязанности по Договору (перемена лиц в обязательстве) в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
24) пользоваться другими правами в соответствии с законодательством Республики Казахстан, Правилами, Пояснениями и Договором.
9. Оператор обязуется:

13) Төлем алушының, Оператордың ақпараттық жүйесін Ережелерде, Түсіндірмелерде және Шартта белгіленген тәртіппен тиісінше пайдалануын талап етуге;
14) Қазақстан Республикасының заңнамасында, Қағидаларда, Түсіндірмелерде және (немесе) Шартта көзделген тәртіптерге сәйкес, Төлем алушының Оператордың ақпараттық жүйесінде тіркелу күшін жойа отырып, осы Шартты бұзуға;
15) қалдықтарды жинау және қайта өңдеу процесін тексеру және (немесе) мониторингілеу үшін, үшінші тұлғаларды немесе ұйымдарды тартуға, сондай-ақ олар үшін Қағидалардың, Түсіндірмелердің және Шарттың талаптарын орындау шеңберінде қалдықтарды жинауға тікелей және (немесе) жанама растайтын және (немесе) қатысы бар құжаттар мен процестерге қатысты талаптарды, олардың құқықтары мен міндеттерін айқындауға;
16) Есептің орындалуын бақылау мақсатында, толық цикл бойынша төлем алушының өндірістік объектісіне шығуды жүзеге асыру;
17) Қағидаларда және (немесе) Түсіндірмелерде көзделген жағдайларда есепті растамау;
18) Шарттың орындалу барысы туралы ақпаратты және (немесе) құжаттаманы, құқық қорғау органдарына, бақылау және қадағалау органдарына, Жалғыз акционерге, сыртқы және ішкі аудиторларға беруге;
19) Төлем алушы тарапынан, алаяқтық, қосып жазылған мәлімет, алдау, құжаттарды бұрмалау фактілері анықталған жағдайда, төлемдерді алу мақсатында қажетті шаралар қабылдау үшін құқық қорғау органдарына тиісті мәліметтер мен материалдарды беруге;
20) Төлем алушы, дұрыс емес мәліметтер беру, алаяқтық, қосып жазылған мәлімет, алдау, құжаттарды бұрмалау фактілерін жасау және өзге де заңсыз әрекеттер нәтижесінде алынған төлемдердің сомаларын Операторға қайтаруды талап етуге;
21) Шарт мерзімінің қолданысы ішінде, Төлем алушының және (немесе) оның басшысының (ларының), қатысушының (акционердің) жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесінде және (немесе) жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесінде болуын, терроризм мен экстремизмді қаржыландырумен айналысатынын, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тексеруге;
22) Оператордың Инвестициялық саясатында көзделген төлемдерге лимитті толық пайдаланған жағдайда, төлемдерді тоқтата тұруға;
23) Шарт бойынша өз құқықтары мен міндеттерін (міндеттемедегі тұлғаларды ауыстыру) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен беруге;
24) Қазақстан Республикасының заңнамасына, Қағидаларға, Түсіндірмелерге және Шартқа сәйкес өзге де құқықтарды пайдалануға құқылы.
9. Оператор:

1) обеспечить равные условия для Получателей при реализации прав и обязанностей по Договору;
2) обеспечить надлежащее функционирование информационной системы Оператора в рабочее время, заблаговременно сообщать о проводимых технических работах;
3) осуществлять рассмотрение заявок и документов, представленных Получателем в информационной системе Оператора в установленном Правилами, Пояснениями и Договором порядке и сроки;
4) обрабатывать персональные данные Получателей в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан и действующими внутренними актами Оператора;
5) своевременно размещать в информационной системе Оператора соответствующие установленные формы документов, соглашений, предусмотренных Правилами, Пояснениями и Договором, а также уведомления и извещения;
6) в случае надлежащего исполнения Получателем обязательств, предусмотренных Правилами, Пояснениями и Договором, и своевременного представления надлежаще оформленного Отчета, подтвердить в информационной системе Оператора Отчета Получателя, в установленном Правилами, Пояснениями и Договором порядке;
7) рассчитать размер выплат и произвести денежные выплаты Получателю за сбор и переработку отходов в размере, утвержденном Постановлением, в сроки и на условиях, установленных Правилами, Пояснениями и Договором, после рассмотрения и подтверждения Оператором Отчета;
8) предотвращать попытки несанкционированного доступа в информационную систему Оператора;
9) нести другие обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
10. Получатель вправе:
1) требовать надлежащего исполнения Оператором обязательств, предусмотренных Правилами и Договором;
2) требовать обеспечения равных условий для реализации прав и обязанностей по Договору;
3) требовать надлежащей обработки персональных данных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
4) в случае подтверждения Оператором Отчета, требовать от Оператора, своевременного и полного перечисления выплат на свой банковский счет, указанный в информационной системе Оператора;
5) требовать надлежащего функционирования информационной системы Оператора;
6) требовать от Оператора рассмотрения, представленных в информационной системе Оператора документов в установленном Правилами, Пояснениями и Договором порядке и сроки;
7) иметь другие права в соответствии с законодательством Республики Казахстан, Правилами и настоящим Договором.
11. Получатель обязуется:
1) осуществлять сбор и переработку отходов надлежащим образом, в соответствии с нормами законодательства Республики Казахстан, Правил, Пояснений и условиями Договора, с нормативно-техническими документами, регламентирующими осуществляемую деятельность;

1) Шарт бойынша құқықтар мен міндеттерді іске асыру кезінде, Алушылар үшін тең жағдайларды қамтамасыз етуге;
2) Оператордың ақпараттық жүйесінің жұмыс уақытында тиісінше жұмыс істеуін қамтамасыз етуг, жүргізіліп жатқан техникалық жұмыстар туралы алдын ала хабарлауға;
3) Алушының, Қағидаларда, Түсіндірмелерде және Шартта белгіленген тәртіппен және мерзімдерде ұсынған өтінімдері мен құжаттарын Оператордың ақпараттық жүйесінде қарауды жүзеге асыруға;
4) Алушылардың дербес деректерін, Қазақстан Республикасының заңнамасында және Оператордың қолданылатын ішкі актілерінде белгіленген тәртіппен өңдеуге;
5) Оператордың ақпараттық жүйесінде, Қағидаларда, Түсіндірмелерде және Шартта көзделген құжаттардың, келісімдердің тиісті нысандарын, сондай-ақ хабарламаларды уақтылы орналастыруға;
6) Алушы Қағидаларда, Түсіндірмелерде және Шартта көзделген міндеттемелерді тиісінше орындаған және тиісінше ресімделген есепті уақтылы ұсынған жағдайда, Қағидаларда, Түсіндірмелерде және Шартта белгіленген тәртіппен ұсынылған жағдайда, Оператордың ақпараттық жүйесінде Алушының есебін растауға;
7) Оператор есепті қарағаннан және растағаннан кейін, Қағидаларда, Түсіндірмелерде және Шартта белгіленген мерзімдерде және Қаулымен бекітілген мөлшерде, Алушыға қалдықтарды жинау үшін төлемдер мөлшерін есептеп және ақшалай төлемдер жасауға;
8) Оператордың ақпараттық жүйесіне рұқсатсыз кіру әрекеттерін болдырмауға;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де міндеттерді атқаруға міндеттенеді.
10. Алушы:
1) Оператордың, Қағидаларда және Шартта көзделген міндеттемелерді тиісінше орындауын талап етуге;
2) Шарт бойынша құқықтар мен міндеттерді іске асыру үшін тең шарттарды қамтамасыз етуді талап етуге;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен дербес деректерді тиісінше өңдеуді талап етуге;
4) Егер Оператор Есепті растаса, Оператордан, Оператордың ақпараттық жүйесінде көрсетілген банктік шотына төлемдерді уақтылы және толық аударуды талап етуге;
5) Оператордың ақпараттық жүйесінің тиісті жұмыс істеуін талап етуге;
6) Оператордан, Оператордың ақпараттық жүйесінде ұсынылған құжаттарды Қағидаларда, Түсіндірмелерде және Шартта белгіленген тәртіппен және мерзімдерде қарауды талап етуге;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына, Қағидаларға және осы Шартқа сәйкес өзге де құқықтарға ие болуға құқылы.
11. Алушы:
1) жүзеге асырылатын қызметті регламенттейтін нормативтік-техникалық құжаттармен бірге, Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына, Қағидаларға, Түсіндірмелерде және Шарт талаптарына сәйкес қалдықтарды тиісінше жинауды және қайта өңдеуді жүзеге асыруға;

2) зарегистрироваться в информационной системе Оператора, своевременно и в полном объеме вносить необходимые достоверные сведения, отслеживать статус рассмотрения и обработки заявок и иных документов;
3) соответствовать нормам, предусмотренным пунктом 87 Правил, в течение всего срока действия Договора;
4) вести бухгалтерский учет и финансовую отчетность в соответствии с нормами законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете, финансовой отчетности, налогообложении, а также представлять по запросу Оператора подтверждающие документы в течение 3 (трех) рабочих дней (если другое не предусмотрено Правилами и (или) Пояснениями), в течение всего срока действия Договора;
5) оформлять документы, подтверждающие прием, передачу, взвешивание, транспортировку, переработку, утилизацию, удаление отходов, непригодных для дальнейшего использования и (или) реализацию готовой продукции, полезных компонентов, сырья и (или) иных материалов, пригодных для использования в дальнейшем в производстве (изготовлении) продукции, материалов или веществ, вне зависимости от их назначения, полученной продукции, в соответствии с нормами Приказа об утверждении установленных форм первичных учетных документов, действующим налоговым законодательством Республики Казахстан и Правилами;
6) предварительно зарегистрироваться и взаимодействовать с Оператором посредством информационной системы Оператора и системы электронного документооборота, аналогичной или интегрированной с системой электронного документооборота Оператора, с самостоятельным несением всех затрат по установке (регистрации) и эксплуатации информационной системы Оператора и системы электронного документооборота;
7) в случае изменения данных, указанных в анкете и (или) паспорте, не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты возникновения изменений, подать в информационной системе Оператора, заявку на внесение соответствующих изменений в анкету и (или) паспорт, для рассмотрения Оператора;
8) обеспечивать надлежащее взвешивание каждой партии отходов на поверенном весовом оборудовании с отражением результатов взвешивания в информационной системе Оператора;
9) использовать информационную систему Оператора согласно Пояснениям, при использовании информационной системы Оператора использовать электронную цифровую подпись первого руководителя или уполномоченного лица Получателя с правом подписи финансовых документов, с представлением документов, подтверждающих полномочия указанных лиц;
10) использовать для транспортировки каждой партии отходов исключительно зарегистрированный в информационной системе Оператора автомобильный транспорт;

2) Оператордың ақпараттық жүйесінде тіркелу, қажетті сенімді мәліметтерді уақтылы және толық көлемде енгізу, өтінімдер мен өзге де құжаттарды қарау және өңдеу мәртебесін қадағалауға;
3) Шарттың бүкіл қолданылу мерзімінде, Қағидалардың 87-тармағында көзделген нормаларға сәйкес болуы;
4) Қазақстан Республикасының Бухгалтерлік есеп, қаржылық есептілік, салық салу туралы заңнамасының талаптарына сәйкес бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілікті жүргізу, сондай-ақ Оператордың сұрау салуы бойынша растайтын құжаттарды Шарттың қолданылу мерзімі ішінде 3 (үш) жұмыс күні ішінде (егер Қағидаларда және (немесе) Түсіндірмелерде өзгеше көзделмесе) ұсынуға;
5) бұдан әрі пайдалануға жарамсыз қалдықтарды, пайдалы компоненттерді, шикізатты және (немесе) өнімді, материалдарды немесе заттарды өндіруде (дайындауда), олардың мақсатына қарамастан одан әрі пайдалануға жарамды өзге де материалдарды қабылдау, беру, өлшеу, тасымалдау, қайта өңдеу, кәдеге жарату, жою, алынған өнімді растайтын құжаттарды Қазақстан Республикасының қолданыстағы салық заңнамасында, Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы Бұйрықтың нормаларына және Қағидаларға сәйкес ресімдеуге;
6) Оператордың ақпараттық жүйесін және электрондық құжат айналымы жүйесін орнату (тіркеу) және пайдалану бойынша барлық шығындарды өз бетінше көтере отырып, Оператордың ақпараттық жүйесі және Оператордың электрондық құжат айналымы жүйесіне ұқсас немесе интеграцияланған электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы Оператормен алдын ала тіркелу және өзара іс-қимыл жасауға;
7) сауалнамада және (немесе) паспортта көрсетілген деректер өзгерістер туындаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмей өзгерген жағдайда Оператордың ақпараттық жүйесінде оператордың қарауы үшін сауалнамаға және (немесе) паспортқа тиісті өзгерістер енгізуге өтінім беруге;
8) Оператордың ақпараттық жүйесінде, өлшеу нәтижелерін көрсете отырып, тексерілген салмақ жабдығында қалдықтардың әрбір партиясын тиісінше өлшеуді қамтамасыз етуге;
9) нұсқауларға сәйкес Оператор ұсынған ақпараттық жүйені пайдалануға;Оператордың ақпараттық жүйесін пайдалану кезінде қаржылық құжаттарға қол қою құқығымен Алушының бірінші басшысының немесе уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасын растайтын құжаттарды қоса бере отырып пайдалануға;
10) қалдықтардың әрбір партиясын тасымалдау үшін тек қана Оператордың ақпараттық жүйесінде тіркелген автомобиль көлігін пайдалануға;

11) при транспортировке отходов обеспечивать подтверждение осуществления транспортировки (фотофиксация, подключение к интернету и системе спутниковой навигации): погрузки и разгрузки, взвешивания, прохождения контрольных точек, посредством информационной системы Оператора в соответствии с нормами, предусмотренными Правилами, Пояснениями и Договором;
12) оформлять в информационной системе Оператора Отчет в порядке, предусмотренном Правилами, Пояснениями и Договором;
13) по поручению Оператора, в течение 15 (пятнадцати) календарных дней с даты получения заявки Получателем, осуществлять сбор с целью дальнейшей переработки отходов, образующихся у лиц, предъявляющих сертификат о внесении утилизационного платежа и разместивших объявление о наличии таких отходов в информационной системе Оператора, с включением объема данных отходов в Отчет;
14) по запросу и в сроки, указанные Оператором, представлять информацию о ходе исполнения своих обязательств, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, Правилами, Пояснениями и Договором;
15) самостоятельно нести ответственность перед Оператором, третьими лицами и государственными органами за точность, полноту, актуальность и достоверность представленных сведений и документов;
16) возместить Оператору причиненные убытки в случае, если они возникли в связи с неисполнением и (или) ненадлежащим исполнением Получателем обязательств, предусмотренных Правилами и (или) Пояснениями и (или) Договором;
17) при соответствии отходов Образователя нормам, предусмотренным Правилами, не отказывать Образователям в приемке у них отходов, на которые распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров);
18) допускать уполномоченного представителя Оператора для мониторинга и (или) проверок по другим основаниям мониторинга на свои производственные объекты по сбору и переработке, а также представлять всю запрашиваемую документацию;
19) принимать заявки Образователей через мобильное приложение информационной системы Оператора;
20) не позднее 3 (трех) календарных дней с даты поступления заявки в мобильном приложении, осуществлять сбор в целях дальнейшей переработки отходов, образовавшихся у Образователя-пользователя мобильного приложения, находящегося в одной административной границе села, поселка, района в городе, города, района;
21) по поручению Оператора, в приоритетном порядке (в случае простоя заявки более 3 (трех) календарных дней) осуществлять сбор в целях дальнейшей переработки отходов, образовавшихся у Образователя, находящегося в административных границах села, поселка, района в городе, города, района;

11) қалдықтарды тасымалдау кезінде тасымалдауды жүзеге асыруды растауды қамтамасыз ету (фотофиксация, интернетке және спутниктік навигация жүйесіне қосылу): Қағидаларда, Түсіндірмелерде және Шартта көзделген талаптарға сәйкес Оператордың ақпараттық жүйесі арқылы тиеу және түсіру, өлшеу, бақылау нүктелерінен өтуге;
12) Оператордың ақпараттық жүйесінде Қағидаларда, Түсіндірмелерде және Шартта көзделген тәртіппен Есепті ресімдеуге;
13) Оператордың тапсырмасы бойынша Алушы, өтінімді алған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде кәдеге жарату төлемін енгізу туралы сертификатты ұсынған және Оператордың ақпараттық жүйесінде осындай қалдықтардың бар екендігі туралы хабарландыруды орналастырған тұлғаларда пайда болатын қалдықтарды одан әрі қайта өңдеу мақсатында осы қалдықтардың көлемін Есепке енгізе отырып жинауды жүзеге асыруға;
14) Оператор көрсеткен сұрау салу бойынша және мерзімдерде, Қазақстан Республикасының заңнамасында, Қағидаларда, Түсіндірмелерде және Шартта көзделген өз міндеттемелерінің орындалу барысы туралы ақпарат беруге;
15) ұсынылған мәліметтер мен құжаттардың дұрыстығы, толықтығы, өзектілігі мен дұрыстығы үшін Оператор, үшінші тұлғалар және мемлекеттік органдар алдында дербес жауапты болуға;
16) Алушының, Қағидаларда және (немесе) Түсіндірмелерде және (немесе) Шартта көзделген міндеттемелерді орындамауына және (немесе) тиісінше орындамауына байланысты туындаған жағдайда операторға келтірілген залалды өтеуге;
17) Қалдықтарды түзушілердің қалдықтары Қағидаларда көзделген талаптарға сәйкес келген кезде, Қалдықтарды түзушілерден өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын қалдықтарды олардан қабылдаудан бас тартпауға;
18) мониторингтің өзге негіздері бойынша мониторинг және (немесе) тексеру үшін Оператордың уәкілетті адамдарын қалдықтарды жинау және қайта өңдеу жөніндегі өзінің өндірістік объектілеріне жіберуге, сондай-ақ барлық сұратылған құжаттаманы беруге;
19) Оператордың ақпараттық жүйесінің мобильді қосымшасы арқылы Қалдықтарды түзушілердің өтінімдерін қабылдауға;
20) мобильді қосымшада өтінім келіп түскен күннен бастап, күнтізбелік 3 (үш) күннен кешіктірмей ауылдың, кенттің, қаладағы ауданның, қаланың, ауданның бір әкімшілік шекарасында орналасқан мобильді қосымшаны пайдаланушы-Қалдықтарды түзушіде пайда болған қалдықтарды одан әрі өңдеу мақсатында жинауды жүзеге асыруға;
21) Оператордың тапсырмасы бойынша, басым тәртіппен (өтінім 3 (үш) күнтізбелік күннен артық тұрып қалған жағдайда) ауылдың, кенттің, қаладағы ауданның, қаланың, ауданның әкімшілік шекараларында орналасқан білім берушіде пайда болған қалдықтарды одан әрі өңдеу мақсатында жинауды жүзеге асыру;

22) не требовать от Оператора выплаты за массу собранных и переработанных отходов, реализованной готовой продукции с нарушением условий, норм и сроков, предусмотренных Правилами и (или) Пояснениями и (или) Договором;
23) не передавать свои обязательства по Договору третьим лицам;
24) нести другие обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан, Правилами и настоящим Договором.
Глава 4. Порядок взаиморасчетов (оплаты)
12. Все выплаты по Договору производятся Оператором исключительно в национальной валюте Республики Казахстан.
13. Получатель, для получения выплат от Оператора, 1 (один) раз по истечению отчетного квартала, до 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, формирует в информационной системе Оператора Отчет, с представлением:
1) электронных счетов-фактур на:
реализованную готовую продукцию, полученную в результате переработки отходов, за исключением всех видов электронного и электрического оборудования, ламп;
реализованные полезные компоненты, сырье и (или) иные материалы, пригодные для использования в дальнейшем в производстве (изготовлении) продукции, материалы или вещества вне зависимости от их назначения, полученной продукции;
удаление непригодных для использования или реализации отходов, по которым дальнейшая подготовка к повторному использованию, переработка, обезвреживание и (или) утилизация не предусмотрена технологическим регламентом получателя выплат.
2) документы, (протокол испытаний, паспорт качества или аналогичный документ, установленный требованиями законодательства Республики Казахстан по стандартизации), подтверждающие соответствие готовой продукции документу по стандартизации;
3) акт об утилизации сопутствующих отходов и (или) полезных компонентов, полученных в результате переработки всех видов электронного и электрического оборудования, ламп.
При привлечении соответствующих специализированных организаций, с приложением следующих документов:
Договор на оказание услуг по утилизации отходов;
Лицензии на выполнение работ и оказание услуг в области охраны окружающей среды по соответствующему подвиду деятельности;
4) материальную ведомость в части отходов, в том числе сопутствующих, готовой продукции и полезных компонентов.
14. Оператор рассматривает Отчет с приложенными документами, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты его подписания Получателем посредством электронной цифровой подписи в информационной системе Оператора.
15. В случае формирования и подписания Отчета Получателем по истечению срока, указанного в пункте 13 Договора, Отчеты за отчетный период не подлежат рассмотрению Оператором.

22) Қағидаларда және (немесе) Түсіндірмелерде және (немесе) Шартта көзделген талаптар мен талаптарды бұза отырып, жиналған және қайта өңделген қалдықтардың массасы үшін Оператордан төлем талап етпеуге;
23) Шарт бойынша өз міндеттемелерін үшінші тұлғаларға бермеуге;
24) Қазақстан Республикасының заңнамасына, Қағидаларға және осы Шартқа сәйкес өзге де міндеттерді атқаруға міндеттенеді.
4 - тарау. Өзара есеп айырысу (төлем)тәртібі
12. Шарт бойынша барлық төлемдерді Оператор тек қана Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында жүргізеді.
13. Алушы Оператордан төлемдерді алу үшін есепті тоқсан өткеннен кейін 1 (бір) рет есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күніне дейін Оператордың ақпараттық жүйесінде келесі қосымшамен Есеп қалыптастырады:
1) электрондық шот-фактуралар:
электрондық және электр жабдықтарының, шамдардың барлық түрлерін қоспағанда, қалдықтарды қайта өңдеу нәтижесінде алынған сатылған дайын өнімге;
өткізілген пайдалы компоненттер, шикізат және (немесе) өнімді өндіруде (дайындауда) одан әрі пайдалануға жарамды өзге де материалдар, олардың мақсатына, алынған өнімге қарамастан материалдар немесе заттарға;
қайта пайдалануға, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға одан әрі даярлау төлем алушының технологиялық регламентінде көзделмеген, одан әрі пайдалану немесе өткізу үшін жарамсыз қалдықтарды жоюға;
2) Дайын өнімнің стандарттау жөніндегі құжатқа сәйкестігін растайтын құжаттар (сынақ хаттамасы, сапа паспорты немесе Қазақстан Республикасы стандарттау жөніндегі заңнамасының талаптарында белгіленген ұқсас құжат);
3) электрондық және электр жабдықтарының, шамдардың барлық түрлерін қайта өңдеу нәтижесінде алынған ілеспе қалдықтарды және (немесе) пайдалы компоненттерді кәдеге жарату туралы акт.
Тиісті мамандандырылған ұйымдарды тарту кезінде мынадай құжаттарды қоса бере отырып:
Қалдықтарды кәдеге жарату бойынша қызметтер көрсетуге арналған шарт;
Қызметтің тиісті кіші түрі бойынша қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге арналған лицензиялар;
4) қалдықтар, оның ішінде ілеспе, дайын өнім және пайдалы компоненттер бөлігіндегі материалдық ведомость.
14. Операторға қоса берілген құжаттармен Есепті, Алушы оған Оператордың ақпараттық жүйесінде электрондық цифрлық қолтаңба қойған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарайды.
15. Шарттың 13 тармағында көрсетілген мерзім өткеннен кейін Алушы Есепті қалыптастырған және оған қол қойған жағдайда, есепті кезеңдегі Есептерді Оператормен қарауға жатпайды.

16. Электронный счет-фактура выписывается в порядке и на условиях, предусмотренных налоговым законодательством Республики Казахстан, вне зависимости от наличия постановки Получателя на регистрационный учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость.
17. При составлении Отчета, Получателю необходимо достоверно указывать фактически собранные и переработанные отходы с соблюдением норм, установленных Правилами и (или) Пояснениями. Выплаты осуществляются Оператором, в пределах сумм лимитов, установленных Оператором в его Инвестиционной политике.
18. Расчет считается произведенным после того, как Оператор осуществит перечисление выплат в полном объеме в соответствии с Правилами и условиями Договора на банковский счет Получателя, указанный в информационной системе Оператора.
19. Оператор не возмещает Получателю какие-либо денежные средства и любые понесенные Получателем расходы, связанные с неподтверждением Отчета, приостановлением выплат, расторжением Договора.
20. Получателем не используется в качестве банковского счета для получения выплат банковские счета третьих лиц.
21. Все банковские расходы, связанные с переводами денежных средств, оплачиваются отправителем денежных средств.
Глава 5. Ответственность Сторон
22. Получатель ответственен за точность, полноту, актуальность и достоверность представляемых сведений, документов, отчетов Оператору и в уполномоченные органы.
23. Стороны по Договору несут ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из Договора, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, Правилами, Пояснениями и Договором.
Глава 6. Порядок расторжения Договора
24. Оператор вправе расторгнуть Договор в одностороннем порядке, уведомив Получателя в информационной системе Оператора, с указанием основания расторжения, не менее, чем за 10 (десять) рабочих дней до даты, с которой планируется расторгнуть Договор.
25. Расторжение Договора Оператором в одностороннем порядке производится в случае:
1) представления Получателем Оператору, заведомо ложных документов и (или) сведений в информационной системе Оператора при заключении Договора, если подлинные документы или сведения могли являться основаниями для отказа в заключении Договора и получении выплат;
2) представления Получателем Оператору, в течение всего срока действия Договора, заведомо недостоверных сведений, которые установлены в рамках проверки документов, мониторинга, выездов, сведений, поступивших от уполномоченных государственных органов, о сборе и переработке отходов;

16. Электрондық шот-фактураны, Алушы қосылған құн салығын төлеуші ретінде тіркеу есебіне қоюдың болуына қарамастан, Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәртіппен және шарттарда жазып береді.
17. Есепті жасау кезінде Алушы, Қағидаларда және (немесе) Түсіндірмелерде белгіленген талаптарды сақтай отырып, нақты жиналған және қайта өңдеуге берілген қалдықтарды нақты көрсетуі тиіс. Төлемдерді Оператор өзінің инвестициялық саясатында Оператор белгілеген лимиттер сомасы шегінде жүзеге асырады.
18. Есеп айырысу, Оператор Шарттың ережелері мен талаптарына сәйкес төлемдерді Оператордың ақпараттық жүйесінде көрсетілген Алушының банктік шотына толық көлемде аударғаннан кейін жүргізілді деп есептеледі.
19. Оператор Алушыға Есепті растамауға, төлемдерді тоқтата тұруға, Шартты бұзуға байланысты қандай да бір ақшалай қаражатты және алушы шеккен кез келген шығыстарды өтемейді.
20. Алушының үшінші тұлғалардың банктік шоттарының төлемдерін алу үшін банктік шот ретінде пайдалануына тыйым салынады.
21. Ақша аударымдарына байланысты барлық банктік шығындарды ақша жіберуші төлейді.
5 - тарау. Тараптардың Жауапкершілігі
22. Алушы операторға және уәкілетті органдарға ұсынылатын мәліметтердің, құжаттардың, есептердің дәлдігіне, толықтығына, өзектілігі мен дұрыстығына жауапты.
23. Шарт бойынша Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына, Қағидаларға, Түсіндірмелерде және Шартқа сәйкес Шарттан туындайтын міндеттемелерді орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны үшін жауапты болады.
6 - тарау. Шартты бұзу тәртібі
24. Оператор шартты бұзу жоспарланып отырған күнге дейін, кемінде 10 (он) жұмыс күні бұрын бұзудың негізін көрсете отырып, Алушыны Оператордың ақпараттық жүйесінде хабардар ете отырып, Шартты біржақты тәртіппен бұзуға құқылы.
25. Оператор Шартты біржақты тәртіппен келесі жағдайда бұзады:
1) егер түпнұсқа құжаттар немесе мәліметтер Шарт жасасудан және төлемдерді алудан бас тарту үшін негіз болып табылса, алушы операторға шартты жасасу кезінде оператордың ақпараттық жүйесінде көрінеу жалған құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынуы;
2) алушының Шарттың қолданылу мерзімі ішінде құжаттарды тексеру, мониторинг, шығу, уәкілетті мемлекеттік органдардан келіп түскен, қалдықтарды қайта өңдеу туралы мәліметтер шеңберінде белгіленген көрінеу анық емес мәліметтерді операторға ұсынуы;

3) если в течение срока действия Договора будет установлен факт сбора и переработки отходов с полигонов твердых бытовых отходов;
4) если в течение срока действия Договора, будет установлено несоответствие нормам, предусмотренным пунктом 88 Правил;
5) неисполнения и (или) ненадлежащего исполнения Получателем пункта 131 Правил;
6) подачи Получателя заявки на заключение типового договора выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) или типового договора выплат за подготовку к повторному использованию, обработке, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров);
7) неисполнении и (или) ненадлежащем исполнении получателем условий пунктов 175-177 настоящих Правил.
26. В случае расторжения Договора, Оператором в одностороннем порядке по основаниям, предусмотренным пунктом 24 Договора, Оператор вправе истребовать денежные средства, выплаченные в отчетные периоды, в которых были совершены нарушения и (или) не исполнены (не соблюдены) нормы Правил и (или) Пояснений и (или) Договора. Оператор за 10 (десять) календарных дней до предполагаемой даты расторжения, размещает в информационной системе Оператора уведомление о расторжении Договора и (или) истребовании денежных средств. Также уведомление о расторжении Договора и (или) истребовании денежных средств дополнительно направляется Получателю посредством электронного документооборота и (или) электронной почты и (или) мессенджера, указанным при регистрации в информационной системе Оператора.
Получатель в срок до 10 (десять) календарных дней выплачивает Оператору требуемую сумму, при этом, по согласованию с Оператором, погашение Получателем задолженности возможно осуществить в соответствии с утвержденным Оператором графиком, в срок не более 3 (трех) месяцев с даты размещения и (или) направления уведомления месяцев.
В случае отказа Получателем от возврата, требуемых денежных средств, разногласия решаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 7. Споры и разногласия
27. Стороны должны прилагать все усилия к тому, чтобы разрешать все разногласия или споры в процессе прямых переговоров и переписки, возникающие между ними по Договору или в связи с ним.
28. Споры и разногласия, не разрешенные Сторонами в процессе переговоров и переписки, передаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан на рассмотрение суда по месту нахождения Оператора после надлежащего письменного уведомления другой Стороны о данном намерении не менее чем за 10 (десять) рабочих дней.

3) егер Шарттың қолданылу мерзімі ішінде қатты тұрмыстық қалдықтар полигондарынан қалдықтарды жинау және қайта өңдеу фактісі анықталса;
4) егер Шарттың қолданылу мерзімі ішінде Қағидалардың 88 тармағында көзделген өлшемдерге сәйкессіздік белгіленетін болса;
5) Алушының, Қағидалардың 131-тармағын орындамауы және (немесе) тиісінше орындамауы;
6) өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдердің үлгілік шартын немесе өндірушілердің (импорттаушылардың) тұтыну қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға даярлау үшін төлемдердің үлгілік шартын жасасуға өтінім берілсе;
7) алушының осы Қағидалардың 175-177 тармақтарының шарттарын орындамауы және (немесе) тиісінше орындамауы;
26. Оператор Шарттың 25-тармағында көзделген негіздер бойынша, Шартты біржақты тәртіппен бұзған жағдайда, Оператор қағидалардың және (немесе) Түсіндірмелердің және (немесе) Шарттың нормалары бұзылған және (немесе) орындалмаған (сақталмаған) есепті кезеңдерде төленген ақшалай қаражатты талап етуге құқылы. Оператор болжамды бұзу күніне дейін күнтізбелік 10 (он) күн бұрын оператордың ақпараттық жүйесінде шартты бұзу және (немесе) ақша қаражатын талап ету туралы хабарлама орналастырады. Сондай-ақ шартты бұзу және (немесе) ақшалай қаражатты талап ету туралы хабарлама оператордың ақпараттық жүйесінде тіркеу кезінде көрсетілген электрондық құжат айналымы және (немесе) электрондық пошта және (немесе) мессенджер арқылы алушыға қосымша жолданады.
Алушы, 10 (он) күнтізбелік күнге дейінгі мерзімде Операторға талап етілетін соманы төлейді, бұл ретте Оператормен келісім бойынша Алушының берешекті өтеуін Оператор бекіткен кестеге сәйкес, хабарлама орналастырылған және (немесе) жіберілген айдан бастап 3 (үш) айдан аспайтын мерзімде жүзеге асыруға болады.
Алушы талап етілетін ақшалай қаражатты қайтарудан бас тартқан жағдайда, барлық келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес шешіледі.
7 - тарау. Даулар мен келіспеушіліктер
27. Тараптар, Шарт бойынша немесе оған байланысты олардың арасында туындайтын тікелей келіссөздер мен хат алмасу процесінде барлық келіспеушіліктерді немесе дауларды шешуге бар күш-жігерін салуы тиіс.
28. Келіссөздер мен хат алмасу процесінде Тараптар шешпеген даулар мен келіспеушіліктер, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес, Оператордың орналасқан жері бойынша соттың қарауына, екінші Тарап осы ниет туралы кемінде 10 (он) жұмыс күні бұрын тиісінше жазбаша хабардар етілгеннен кейін беріледі.

41. При исполнении своих обязательств по Договору, Стороны примут все зависящие от них меры, гарантирующие, что Стороны, их работники или представители не выплачивают, не предлагают выплатить и не разрешают выплату каких-либо денег или других ценностей, прямо или косвенно, любым работникам, должностным лицам другой Стороны для оказания влияния на действия или решения этих лиц с целью получить какие-либо неправомерные преимущества или другие неправомерные цели.
42. При исполнении своих обязательств по Договору, Стороны, их работники или представители не осуществляют действия, квалифицируемые законодательством Республики Казахстан как дача/получение взятки, коммерческий подкуп, а также действия, нарушающие требования законодательства Республики Казахстан о противодействии коррупции, о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем и финансированию терроризма.
43. В случае выявления вышеуказанных действий коррупционного характера, Стороны обязуются принимать меры в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 11. Заключительные положения
44. Подписав заявление о присоединении к Договору и заключив настоящий Договор, Получатель подтверждает свое согласие на предоставление Оператору права на сбор и обработку персональных данных в соответствии с законодательством Республики Казахстан и внутренними актами Оператора.
45. Договор вступает в силу с даты подписания Получателем заявления о присоединении посредством электронной цифровой подписи и действует в течение срока, указанного в пункте 7 Договора, за исключением случаев, предусмотренных условиями Договора, а в части взаиморасчетов до полного исполнения Сторонами своих обязательств.
46. Все неточности и (или) недостатки формулировок норм, в случае возникновения спорных ситуаций, должны однозначно толковаться в пользу более полного раскрытия информации, чем это может быть предусмотрено Договором.
47. Во всем, что не предусмотрено Договором Стороны руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан.
48. В случае несоответствия условий Договора нормам законодательства Республики Казахстан, приоритетными для Сторон признаются нормы законодательства Республики Казахстан.
Реквизиты Сторон
Оператор: Получатель выплат:
Приложение 8
к Правилам направления денег
оператором расширенных
обязательств производителей
(импортеров) поступивших
на его банковский счет
от производителей и импортеров
на организацию сбора,
транспортировки, подготовки
к повторному использованию,
сортировки, обработки,
переработки, обезвреживания
и (или) утилизации отходов,
образующихся после утраты
потребительских свойств
продукции (товаров),
на которую (которые) распространяются
расширенные обязательства
производителей (импортеров)
путем выплат
форма
Заявление о присоединении № ___ от ______(дата)
к Типовому договору выплат за сбор, сортировку, обработку, транспортировку,
подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или)
утилизацию отходов по полному циклу, образующихся после утраты потребительских
свойств продукции (товаров), на которую (которые)
распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров)
Индивидуальный предприниматель (полное ФИО или наименование)
____________________________________________________________
/юридическое лицо (организационно-правовая форма и полное
или сокращенное наименование)
______________________________ ИИН/БИН ____________________
в лице ________ (далее - Заявитель),
действующего на основании устава/доверенности/талон о государственной
регистрации в качестве индивидуального предпринимателя подписанием
настоящего заявления о присоединении к Типовому договору выплат за сбор,
сортировку, обработку, транспортировку, подготовку к повторному использованию,
переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов по полному циклу,
образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров),
на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей
(импортеров) (далее – Заявление и Договор соответственно), размещенному
в информационной системе Оператора, в соответствии со статьей 389
Гражданского кодекса Республики Казахстан присоединяется к Договору
и подтверждает, что:

41. Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындау кезінде Тараптар, олардың қызметкерлерінің немесе өкілдерінің іс-әрекеттерге немесе шешімдерге ықпал ету үшін басқа Тараптың кез келген қызметкерлеріне, лауазымды адамдарына тікелей немесе жанама түрде қандай да бір ақша немесе өзге де құндылықтарды төлемейтініне, төлеуді ұсынбайтынына және төлеуге рұқсат бермейтініне кепілдік беретін, оларға тәуелді барлық шараларды қабылдайды.
42. Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындау кезінде Тараптар, олардың қызметкерлері немесе өкілдері Қазақстан Республикасының заңнамасында пара беру/алу, коммерциялық пара беру ретінде сараланған әрекеттерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы, Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының талаптарын бұзатын әрекеттерді жүзеге асырмайды.
43. Жоғарыда көрсетілген сыбайлас жемқорлық сипаттағы іс-әрекеттер анықталған жағдайда, Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шаралар қабылдауға міндеттенеді.
11 - тарау. Қорытынды ережелер
44. Шартқа қосылу туралы өтінішке қол қойып және осы Шартты жасасқаннан кейін, Алушы Операторға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дербес деректерді жинау және өңдеу құқығын беруге өзінің келісімін растайды.
45. Шарт, Алушы қосылу туралы өтінішке электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған күннен бастап күшіне енеді және Шарт талаптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, Шарттың 7 тармағында көрсетілген мерзім ішінде, ал өзара есеп айырысу бөлігінде Тараптар өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін қолданылады.
46. Даулы жағдайлар туындаған жағдайда, Талаптарды тұжырымдаудың барлық дәлсіздіктері және (немесе) кемшіліктері, Шартта көзделгеннен гөрі ақпаратты неғұрлым толық ашу пайдасына біржақты түсіндірілуге тиіс.
47. Шартта көзделмеген барлық жағдайларда, Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
48. Шарт талаптары Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, Тараптар үшін басым болып Қазақстан Республикасы заңнамасының нормалары танылады.
Тараптардың деректемелері
Оператор: Алушы:
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
операторының өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
қолданылатын өнімнің
(тауарлардың) тұтынушылық
қасиеттері жоғалғаннан кейін
түзілетін қалдықтарды жинауды,
тасымалдауды, қайтадан
пайдалануға дайындауды,
сұрыптауды, өңдеуді, қайта
өңдеуді, залалсыздандыруды
және (немесе) кәдеге жаратуды
төлемдер жасау арқылы
ұйымдастыруға өндірушілерден
және импорттаушылардан келіп
түскен ақшаны оның банктік
шотына жіберу қағидаларына
8 қосымша
нысан
Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды (толық циклды) жинау, сұрыптау, өңдеу, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдердің үлгілік шартына _____ж. №______ қосылу туралы өтініші
Жеке кәсіпкер (Толық аты-жөні немесе атауы)______ /заңды тұлға (ұйымдық-құқықтық нысаны және толық немесе қысқартылған атауы) _ _ _ _ _ _ ЖСН/БСН _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ (бұдан әрі – Өтініш беруші) Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 389-бабына сәйкес Жарғы/сенімхат/жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы талон негізінде әрекет ететін, өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды толық цикл бойынша қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау үшін төлемдердің Үлгілік шартына (бұдан әрі – өтініш пен Шарт) қол қою арқылы өндірушілердің (импорттаушылардың) Оператордың ақпараттық жүйесінде орналастырылған шартқа қосылады және оны келесімен растайды:

1) ознакомлен и согласен с условиями Договора и других документов, ссылки
на которые содержатся в Договоре;
2) полностью понимает значение, правовые и другие последствия своих действий
в отношении исполнения заключенного с Оператором Договора;
3) Заявление, подписанное Заявителем в информационной системе Оператора
посредством электронной цифровой подписи, является акцептом Договора;
4) Заявление является документом, подтверждающим факт заключения Договора
между Оператором и Заявителем, Заявление и Договор рассматриваются в качестве
единого документа;
5) не вправе ссылаться на отсутствие подписи должностных лиц Оператора и печати
на Договоре, как доказательство того, что Договор не был Получателем
прочитан/принят, если в информационной системе Оператора подписано посредством
электронной цифровой подписи настоящее Заявление;
6) согласен на отражение всех своих действий (процессов), связанных с получением
выплат, и размещение в информационной системе Оператора всех документов,
подтверждающих исполнение норм Правил, Пояснений и Договора;
7) согласен на предоставление Оператору права на сбор и обработку персональных
сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и внутренними
актами Оператора;
8) Оператором была предоставлена исчерпывающая информация:
об условиях взаимодействия Сторон;
о размерах и порядке выплат по Договору;
об отношениях с третьими лицами;
о перечне необходимых документов для заключения Договора;
о возможных рисках, последствиях и ответственности и в случае неисполнения
и (или) ненадлежащего исполнения обязательств по Договору;
Датой заключения Договора считается ближайший следующий за днем подписания
Заявителем Заявления в информационной системе Оператора рабочий день.
Подписано электронной цифровой подписью
Приложение 9
к Правилам направления денег
оператором расширенных
обязательств производителей
(импортеров) поступивших
на его банковский счет
от производителей и импортеров
на организацию сбора,
транспортировки, подготовки
к повторному использованию,
сортировки, обработки,
переработки, обезвреживания
и (или) утилизации отходов,
образующихся после утраты
потребительских свойств
продукции (товаров),
на которую (которые) распространяются
расширенные обязательства
производителей (импортеров)
путем выплат
форма
ОТЧЕТ
об осуществлении деятельности по сбору, сортировке и транспортировке отходов
Наименование получателя выплат ____________________
БИН (ИИН) _______________________________________
Банковские реквизиты ______________________________
Номер
Наименование отходов
Единица измерения
Отчетный период
Масса собранных отходов, тонн
Масса реализованных отходов, тонн
Наименование переработчика
Размер выплат, тенге/тонну
Сумма выплат, тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Вид отходов...
тонна
Итого за месяц
Подтверждаю, что:

1) Шартта қамтылған, Шарттың және өзге де құжаттардың талаптарымен таныстым және келісемін;
2) Оператормен жасалған шарттың орындалуына қатысты өз әрекеттерінің мағынасын, құқықтық және өзге де салдарын толық түсінеді;
3) Өтініш беруші Оператордың ақпараттық жүйесінде электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған өтініш, Шарттың құптамасы болып табылады;
4) Өтініш, Оператор мен Өтініш беруші арасында шарт жасасу фактісін растайтын құжат болып табылады, өтініш пен Шарт бірыңғай құжат ретінде қаралады;
5) егер оператордың ақпараттық жүйесінде осы өтінішке электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойылса, шарт алушының оқылмағанының / қабылданбағанының дәлелі ретінде оператордың лауазымды адамдарының қолы мен шартта мөрдің жоқтығына сілтеме жасауға құқылы емес;
6) төлемдерді алуға байланысты өзінің барлық іс-әрекеттерін (процестерін) көрсетуге және Оператордың ақпараттық жүйесінде Қағидалардың, Түсіндірмелердің және Шарттың талаптарының орындалуын растайтын барлық құжаттарды орналастыруға келісемін;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына және Оператордың ішкі актілеріне сәйкес Операторға дербес деректерді жинау және өңдеу құқығын беруге келісемін;
8) Оператор төмендегі көрсетілгендер бойынша түпкілікті ақпарат берді:
тараптардың өзара іс-қимыл шарттары;
шарт бойынша төлемдердің мөлшері мен тәртібі;
үшінші тұлғалармен қарым-қатынас;
шарт жасасу үшін қажетті құжаттардың тізбесі;
шарт бойынша міндеттемелерді орындамаған және (немесе) тиісінше орындамаған жағдайда салдарлар мен жауапкершілік және ықтимал тәуекелдер туралы.
Оператордың ақпараттық жүйесінде өтініш берушінің өтінішке қол қойған күнінен кейінгі ең жақын жұмыс күні шарт жасасу күні болып есептеледі.
Электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
операторының өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
қолданылатын өнімнің
(тауарлардың) тұтынушылық
қасиеттері жоғалғаннан кейін
түзілетін қалдықтарды жинауды,
тасымалдауды, қайтадан
пайдалануға дайындауды,
сұрыптауды, өңдеуді, қайта
өңдеуді, залалсыздандыруды
және (немесе) кәдеге жаратуды
төлемдер жасау арқылы
ұйымдастыруға өндірушілерден
және импорттаушылардан келіп
түскен ақшаны оның банктік
шотына жіберу қағидаларына
9 қосымша
Қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есеп
Төлем алушының атауы ________________________________
БСН (ЖСН) _____________
Банктік реквизиттер ______________________
Нөмірі
Қалдықтардың атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жиналған қалдықтардың массасы, тонна
Өткізілген қалдықтардың массасы,
тонна
Қайта өңдеушінің атауы
Төлемдер
мөлшері, теңге/тонна
Төлем сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қалдықтардың түрі
тонна
Бір айдағы жиыны
Келесіні:

1) соответствовал и соответствую нормам, установленным пунктом 11 Правил направления денег оператором расширенных обязательств производителей (импортеров), поступивших на его банковский счет от производителей и импортеров, на организацию сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) путем выплат;
2) не осуществляю сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов на полигонах, в рамках централизованной системы сбора твердых бытовых отходов, в соответствии с требованиями Кодекса и приказом исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 28 декабря 2021 года № 508 "Об утверждении правил управления коммунальными отходами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26341).
Руководитель/уполномоченное лицо
___________________________________________
(подпись) (расшифровка подписи, должность)
Отчет принял
___________________________________________
(должность) (подпись) (расшифровка подписи)
"__"_______________20__года
Приложение 10
к Правилам направления денег
оператором расширенных
обязательств производителей
(импортеров) поступивших
на его банковский счет
от производителей и импортеров
на организацию сбора,
транспортировки, подготовки
к повторному использованию,
сортировки, обработки,
переработки, обезвреживания
и (или) утилизации отходов,
образующихся после утраты
потребительских свойств
продукции (товаров),
на которую (которые) распространяются
расширенные обязательства
производителей (импортеров)
путем выплат
Форма
ОТЧЕТ
об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию,
обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов
Наименование получателя выплат ____________________
БИН (ИИН) _______________________________________
Банковские реквизиты ______________________________
Наименование
Вид отходов/готовой продукции
Отчетный период
Масса (тонна)
Размер выплат, тенге/тонну
Сумма выплат, тенге
1
2
3
4
5
6
7
1.
Приход отходов
х
х
2.
Списание отходов
х
х
3.
Готовая продукция
х
х
4.
Реализованная готовая продукция
Итого за месяц
Виды полезных компонентов и сопутствующих отходов
Единица измерения
Масса, тонн
Масса переданных и (или) реализованных, тонн
Наименование компании
Реализовано/передано
Сумма, тенге
1
2
3
4
5
6
7
1.5
Полезные компоненты
тонна
2.
Сопутствующие отходы
Итого за месяц
Подтверждаю, что соответствую нормам, установленным пунктом 55 Правил направления денег оператором расширенных обязательств производителей (импортеров), поступивших на его банковский счет от производителей и импортеров, на организацию сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) путем выплат.
Руководитель/уполномоченное лицо
___________________________________________
(подпись) (расшифровка подписи, должность)
Отчет принял
__________________________________________
(должность) (подпись) (расшифровка подписи)
"__"______________20__ года
Приложение 11
к Правилам направления денег
оператором расширенных
обязательств производителей
(импортеров) поступивших
на его банковский счет
от производителей и импортеров
на организацию сбора,
транспортировки, подготовки
к повторному использованию,
сортировки, обработки,
переработки, обезвреживания
и (или) утилизации отходов,
образующихся после утраты
потребительских свойств
продукции (товаров),
на которую (которые) распространяются
расширенные обязательства
производителей (импортеров)
путем выплат
Форма
ОТЧЕТ
об осуществлении деятельности по сбору, сортировке, обработке и транспортировке,
подготовке к повторному использованию, переработке,
обезвреживанию и (или) утилизации отходов по полному циклу
Наименование получателя выплат _____________________
БИН (ИИН)_________________________________________
Банковские реквизиты _______________________________
___________________________________________________
Наименование деятельности
Вид отходов/готовой продукции
Отчетный период
Масса (тонна)
Размер выплат, тенге/тонну
Сумма выплат, тенге
1
2
3
4
5
6
7
1.
Приход отходов
х
х
2.
Списание отходов
х
х
3.
Готовая продукция
х
х
4.
Реализованная готовая продукция
Итого за квартал
Виды полезных компонентов и сопутствующих отходов
Единица измерения
Масса, тонн
Масса переданных и (или) реализованных, тонн
Наименование компании
Реализовано/передано
Сумма, тенге
1
2
3
4
5
6
7
1.
Полезные компоненты
тонна
2.
Сопутствующие отходы
Итого за квартал
Подтверждаю, что:
1) соответствовал и соответствую нормам, установленным пунктом 88 Правил направления денег оператором расширенных обязательств производителей (импортеров), поступивших на его банковский счет от производителей и импортеров, на организацию сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) путем выплат;
2) не осуществляю сбор, транспортировку, сортировку, обработку и захоронение твердых бытовых отходов на полигонах, в рамках централизованной системы сбора твердых бытовых отходов, в соответствии с требованиями Кодекса и приказом исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 28 декабря 2021 года № 508 "Об утверждении правил управления коммунальными отходами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26341).
Руководитель/уполномоченное лицо
________________________________________
(подпись) (расшифровка подписи, должность)
Отчет принял
__________________________________________
(должность) (подпись) (расшифровка подписи)
"__"______________20__ года
Приложение 12
к Правилам направления денег
оператором расширенных
обязательств производителей
(импортеров) поступивших
на его банковский счет
от производителей и импортеров
на организацию сбора,
транспортировки, подготовки
к повторному использованию,
сортировки, обработки,
переработки, обезвреживания
и (или) утилизации отходов,
образующихся после утраты
потребительских свойств
продукции (товаров),
на которую (которые) распространяются
расширенные обязательства
производителей (импортеров)
путем выплат
Пояснения для работы в информационной системе 1 оператора расширенных обязательств производителей (импортеров)

1) Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды төлемдер жасау арқылы ұйымдастыруға өндірушілерден және импорттаушылардан келіп түскен ақшаны оның банктік шотына жіберу Қағидаларының 11-тармағындағы белгіленген нормаларға сәйкес болғанымды және сәйкес екендігімді;
2) Кодекстің талаптарына және Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 508 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26341 болып тіркелген) бекітілген Коммуналдық қалдықтарды басқару қағидаларына сәйкес қатты тұрмыстық қалдықтарды жинаудың орталықтандырылған жүйесі шеңберінде полигондарда қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, сұрыптауды және көмуді жүзеге асырмайтынымды растаймын.
Басшысы/уәкілетті тұлға__________________________________
(қолы) (аты-жөнінің толық жазылуы, лауазымы)
Есепті қабылдады ______________________"__"________________ 20__ ж.
(қолы) (аты-жөнінің толық жазылуы, лауазымы)
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
операторының өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
қолданылатын өнімнің
(тауарлардың) тұтынушылық
қасиеттері жоғалғаннан кейін
түзілетін қалдықтарды жинауды,
тасымалдауды, қайтадан
пайдалануға дайындауды,
сұрыптауды, өңдеуді, қайта
өңдеуді, залалсыздандыруды
және (немесе) кәдеге жаратуды
төлемдер жасау арқылы
ұйымдастыруға өндірушілерден
және импорттаушылардан келіп
түскен ақшаны оның банктік
шотына жіберу қағидаларына
10 қосымша
Қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есеп
Төлем алушының атауы ________________________________
БСН (ЖСН) _____________
Банктік реквизиттер ______________________
Қызмет атауы
Қалдықтардың / дайын өнімнің түрі
Есепті кезең
Қалдықтардың массасы, тонна
Төлемдер
өлшемі, теңге/тонна
Төлем сомасы, теңге
2
3
4
5
6
7
1
Қалдықтардың келуі
2
Қалдықтарды есептен шығару
3
Дайын өнім
4
Сатылған дайын өнім
Бір айдағы жиыны
Пайдалы компоненттер мен ілеспе қалдықтардың түрлері
Өлшем бірлігі
массасы тонна
Берілген және (немесе) өткізілген массасы, тонна
Компанияның атауы
Іске асырылды/берілді
Сомасы, тенге
2
3
4
5
6
7
1
Пайдалы компоненттер
2
Ілеспе қалдықтар
Бір айдағы жиыны
Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды төлемдер жасау арқылы ұйымдастыруға өндірушілерден және импорттаушылардан келіп түскен ақшаны оның банктік шотына жіберу Қағидаларының 55 тармағындағы белгіленген өлшемдерге сәйкес екенімді растаймын.
Ұйым басшысы __________________________________________________
(қолы) (аты-жөнінің толық жазылуы, лауазымы)
Есепті қабылдады _______________________________"__"________________ 20__ ж.
(қолы) (аты-жөнінің толық жазылуы, лауазымы)
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
операторының өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
қолданылатын өнімнің
(тауарлардың) тұтынушылық
қасиеттері жоғалғаннан кейін
түзілетін қалдықтарды жинауды,
тасымалдауды, қайтадан
пайдалануға дайындауды,
сұрыптауды, өңдеуді, қайта
өңдеуді, залалсыздандыруды
және (немесе) кәдеге жаратуды
төлемдер жасау арқылы
ұйымдастыруға өндірушілерден
және импорттаушылардан келіп
түскен ақшаны оның банктік
шотына жіберу қағидаларына
11 қосымша
Нысан
Толық цикл бойынша қалдықтарды жинау, сұрыптау, өңдеу және тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есеп
Төлем алушы атауы ________________________________
БСН (ЖСН) _____________
Банктік реквизиттер ______________________
Қызмет атауы
Қалдықтардың
/дайын өнімнің түрі
Есепті кезең
Массасы, тонна
Төлемдер
өлшемі, теңге/тонна
Төлем сомасы, теңге
2
3
4
5
6
7
1.
Қалдықтардың келуі
х
х
2.
Қалдықтарды есептен шығару
Х
х
3.
Дайын өнім
х
х
4.
Сатылған дайын өнім
Бір айдағы жиыны
Пайдалы компоненттер мен ілеспе қалдықтардың түрлері
Өлшем бірлігі
массасы, тонна
Берілген және (немесе) өткізілген массасы, тонна
Компанияның атауы
Іске асырылды/берілді
Сомасы, тенге
2
3
4
5
6
7
1
пайдалы компоненттер
тонна
2
ілеспе қалдықтар
Бір айдағы жиыны
Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды төлемдер жасау арқылы ұйымдастыруға өндірушілерден және импорттаушылардан келіп түскен ақшаны оның банктік шотына жіберу Қағидаларының 88 тармағындағы белгіленген өлшемдерге сәйкес екенімді растаймын;
сондай-ақ,
Кодекстің талаптарына және Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 508 бұйрығымен бекітілген Коммуналдық қалдықтарды басқару қағидаларына сәйкес, қатты тұрмыстық қалдықтарды жинаудың орталықтандырылған жүйесі шеңберінде полигондарда қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, сұрыптауды және көмуді жүзеге асырмайтынымды растаймын.
Ұйым басшысы _____________________________________________
(қолы) (аты-жөнінің толық жазылуы, лауазымы)
Есепті қабылдады ________________________________"_"________________ 20__ ж.
(қолы) (аты-жөнінің толық жазылуы, лауазымы)
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
операторының өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
қолданылатын өнімнің
(тауарлардың) тұтынушылық
қасиеттері жоғалғаннан кейін
түзілетін қалдықтарды жинауды,
тасымалдауды, қайтадан
пайдалануға дайындауды,
сұрыптауды, өңдеуді, қайта
өңдеуді, залалсыздандыруды
және (немесе) кәдеге жаратуды
төлемдер жасау арқылы
ұйымдастыруға өндірушілерден
және импорттаушылардан келіп
түскен ақшаны оның банктік
шотына жіберу қағидаларына
12 қосымша
Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерінің операторының 1 ақпараттық жүйеде жұмыс істеуге арналған түсіндірмелер

1. Пользование информационной системой 1 осуществляется через браузер на персональном компьютере (для получателей выплат и образователей-юридических лиц/индивидуальным предпринимателем/Кооператива собственников квартиры/Объединения собственников имущества) (далее - юридическое лица/ИП/КСК/ОСИ) или мобильное приложение (для транспортировщиков и образователей-физических лиц).
2. Единицей измерения для учета массы отходов, готовой продукции, компонентов и сопутствующих отходов является тонна. Округление показателей массы осуществляется до 3 (трех) знаков после запятой, а показателей сумм в тенге– до 2 (двух) знаков после запятой. День совершения операций субъектом предпринимательства/получателем выплат – это календарный день.
Пояснения для работы в информационной системе 1 субъекта предпринимательства/получателя выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов
3. Для регистрации в информационной системе 1, субъекту предпринимательства необходимо осуществить действия в следующем порядке:
1) открыть в браузере на персональном компьютере информационную систему 1 и нажать на кнопку "Создать учетную запись";
2) указать номер мобильного телефона, придумать и ввести пароль. Пароль должен содержать не менее 8 (восьми) символов, цифры (0-9), строчные и заглавные буквы латинского алфавита (A-Z). На один номер мобильного телефона возможно создать только одну учетную запись;
3) ввести SMS-код, поступивший на указанный номер мобильного телефона;
4) выбрать соответствующую роль пользователя.
4. Для подачи заявки на заключение типового договора с оператором в информационной системе 1, субъекту предпринимательства необходимо осуществить действия в следующем порядке:
1) указать юридическое лицо или индивидуальный предприниматель;
2) указать полное или сокращенное наименование субъекта предпринимательства, БИН/ИИН;
3) ввести данные уполномоченного представителя (ФИО, ИИН, должность) и загрузить отсканированный в формате PDF, JPG или PNG документ, подтверждающий полномочия представителя, в том числе на право подписи финансовых документов;
4) указать место нахождения или адрес регистрации субъекта предпринимательства, в формате полного почтового адреса;
5) указать банковские реквизиты одного банковского счета, на который планируется получение выплат;
6) выбрать один или несколько видов собираемых отходов;
7) указать местонахождение производственных объектов из списка, прилагаемого к заявке, в соответствии с нормами подпункта 3) пункта 13 Правил;
8) указать на карте закрепленную территорию для исполнения обязательств, предусмотренных типовым договором. Закрепленная территория определяется субъектом предпринимательства самостоятельно, исходя из мест нахождения его производственных объектов;

1. 1 ақпараттық жүйені пайдалану дербес компьютердегі браузер арқылы (төлем алушылар мен түзушілер үшін – заңды тұлғалар/жеке кәсіпкер/пәтер иелері кооперативі/мүлік иелері бірлестігі үшін) (бұдан әрі – Заңды тұлғалар/ЖК/ПИК/МИБ) немесе мобильдік қосымша (тасымалдаушылар мен түзушілер - жеке тұлғалар үшін)жүзеге асырылады.
2. Қалдықтардың, дайын өнімнің, компоненттердің және ілеспе қалдықтардың массасын есепке алуға арналған өлшем бірлігі тонна болып табылады. Масса көрсеткіштерін дөңгелектеу үтірден кейін 3 (үш) белгіге дейін, ал теңгедегі сома көрсеткіштері үтірден кейін 2 (екі) белгіге дейін жүзеге асырылады. Кәсіпкерлік субъектісінің/төлем алушының операциялар жасаған күні-бұл күнтізбелік күн.
Кәсіпкерлік субъектісінің/қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушының 1 ақпараттық жүйені пайдалану тәртібі
3. Кәсіпкерлік субъектісі 1 ақпараттық жүйеде тіркелу үшін іс-әрекеттерді мынадай тәртіппен жүзеге асыруы қажет:
1) дербес компьютердегі браузерде 1 ақпараттық жүйені ашып, "тіркелу жасау" батырмасын басу;
2) ұялы телефон нөмірін көрсетіңіз, пароль ойлап табыңыз және енгізіңіз. Құпия сөзде кемінде 8 (сегіз) таңба, сандар (0-9), латын әліпбиінің кіші және бас әріптері (A-Z) болуы керек. Бір ұялы телефон нөміріне тек бір есептік жазба жасауға болады;
3) көрсетілген ұялы телефон нөміріне келіп түскен SMS-кодты енгізу;
4) пайдаланушының тиісті рөлін таңдау.
4. 1 ақпараттық жүйеде оператормен Үлгілік шарт жасасуға өтінім беру үшін кәсіпкерлік субъектісі іс-қимылды мынадай тәртіппен жүзеге асыруы қажет:
1) заңды тұлғаны немесе жеке кәсіпкерді көрсету;
2) кәсіпкерлік субъектісінің толық немесе қысқартылған атауын, БСН/ЖСН көрсету;
3) уәкілетті өкілдің деректерін (аты-жөні, ЖСН, лауазымы) енгізуге және өкілдің өкілеттігін, оның ішінде қаржылық құжаттарға қол қою құқығын растайтын PDF, JPEG немесе PNG форматында сканерленген құжатты жүктеу;
4) кәсіпкерлік субъектісінің орналасқан жерін немесе тіркелген мекенжайын толық пошталық мекенжай форматында көрсету;
5) төлемдерді алу жоспарланып отырған бір банктік шоттың банктік деректемелерін көрсетуге міндетті;
6) жиналатын қалдықтардың бір немесе бірнеше түрін таңдау;
7) Қағидалардың 13-тармағы 3) тармақшасының талаптарына сәйкес өтінімге қоса берілетін тізімнен өндірістік объектінің орналасқан жерін көрсету;
8) Үлгілік шартта көзделген іс-қимылдарды жүзеге асыру үшін картада бекітілген аумақты көрсету. Бекітілген аумақты кәсіпкерлік субъектісі оның негізгі базасының орналасқан жерін, жинау және уақытша сақтау орындарын негізге ала отырып, дербес айқындайды;

9) указать данные о весовом оборудовании (тип, марка, номер сертификата о поверке весового оборудования и дата поверки, наименьший и наибольший предел взвешивания, период действия сертификата о поверке) и загрузить отсканированный действующий сертификат о поверке весового оборудования в формате PDF, JPG, PNG (допустимый размер файла 20 (двадцать) Мбайт), с указанием местонахождения весового оборудования, в том числе на карте (адрес и координаты);
10) указать график работы субъекта предпринимательства (рабочие дни недели и время);
11) заполнить паспорт субъекта предпринимательства, осуществляющего деятельность по сбору, сортировке и транспортировке отходов. В паспорте субъекта предпринимательства, где необходимо заполнение данных за последние три, два и один год, показатели не суммируются и заполняются в разрезе каждого предыдущего года отдельно;
12) загрузить отсканированные и (или) электронные подтверждающие документы, согласно нормам пункта 13 Правил, в формате PDF, JPG, PNG (допустимый размер файла 20 (двадцать) Мбайт);
13) проверить введенные данные и подписать заявку посредством ЭЦП.
5. При одобрении Оператором заявки в информационной системе 1, подписать посредством ЭЦП Заявление о присоединении в сроки, предусмотренные пунктом 24 Правил.
6. При осуществлении сбора и транспортировки отходов, отразить данные о собранных и транспортированных отходах и их массе в информационной системе 1, согласно порядку, предусмотренному пунктам 26-44 Правил.
7. Для формирования отчета об осуществлении деятельности по сбору, сортировке и транспортировке отходов, в порядке и в сроки, установленные пунктом 45 Правил, необходимо:
1) указать отчетный месяц и нажать на кнопку "Сформировать отчет";
2) заполнить данные из электронных счетов-фактур между получателем выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов и получателем выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов (масса, дата совершения оборота и номер учетной системы);
3) загрузить электронные счета-фактуры между получателем выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов и получателем выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, предусмотренные нормами пункта 45 Правил;
4) подписать посредством ЭЦП отчет об осуществлении деятельности по сбору, сортировке и транспортировке отходов для направления оператору.
Пояснения для работы в информационной системе 1 субъекта предпринимательства/получателя выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов

9) таразы жабдығы туралы деректерді (таразы жабдығын тексеру туралы сертификаттың типін, маркасын, нөмірін және тексеру күнін, өлшеудің ең аз және ең үлкен шегін, тексеру туралы сертификаттың қолданылу кезеңін) көрсету және PDF, JPG, PNG (рұқсат етілген файл өлшемі 20 (жиырма) Мбайт) форматында, таразы жабдығының орналасқан жерін, оның ішінде картада (мекен-жайы мен координаттары)көрсете отырып, таразы жабдығын тексеру туралы сканерленген қолданыстағы сертификатты жүктеу;
10) кәсіпкерлік субъектісінің жұмыс кестесін (аптаның жұмыс күндері мен уақытын) көрсету;
11) қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектісінің паспортын толтыру. Соңғы 3, 2, 1 жылдағы деректерді толтыру қажет кәсіпкерлік субъектісінің паспортында көрсеткіштер жинақталмайды және әрбір өткен жылдың бөлінісінде жеке толтырылады;
12) Қағидалардың 13-тармағына сәйкес сканерленген және (немесе) электрондық растайтын құжаттарды PDF, JPG, PNG форматында жүктеу. (рұқсат етілген файл өлшемі 20 (жиырма) МБ);
13) енгізілген деректерді тексеруге және ЭЦҚ арқылы өтінімге қол қою керек.
5. Оператордың 1 ақпараттық жүйесінде өтінімді мақұлдаған кезде, Қағидалардың 24 - тармағында көзделген мерзімдерде қосылу туралы өтінішке ЭЦҚ арқылы қол қою қажет.
6. Қалдықтарды жинау мен тасымалдауды жүзеге асыру кезінде Қағидалардың 26-44 тармақтарына сәйкес 1 ақпараттық жүйеде жиналған және тасымалданған қалдықтар мен олардың массасы туралы деректерді көрсету керек.
7. Қағидалардың 45-тармағында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде Қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті қалыптастыру үшін:
1) есеп айын көрсетіп, "есепті қалыптастыру" батырмасын басу;
2) Қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушы мен қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе)кәдеге жарату үшін төлемдерді алушы арасындағы электрондық шот-фактуралардан деректерді толтыруы (массасы, айналым жасалған күні және есепке алу жүйесінің нөмірі);
3) Қағидалардың 44 тармағында көзделген қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушы мен қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдерді алушы арасында электрондық шот-фактураларды жүктеу;
4) ЭЦҚ арқылы операторға жіберу үшін қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есеп беру құжатына қол қою қажет.
Кәсіпкерлік субъектісінің/алушының 1 ақпараттық жүйенің қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратқаны үшін төлемдерді пайдалану тәртібі

8. Для регистрации в информационной системе 1, субъекту предпринимательства необходимо осуществить действия в следующем порядке:
1) открыть в браузере на персональном компьютере информационную систему 1 и нажать на кнопку "Создать учетную запись";
2) указать номер мобильного телефона, придумать и ввести пароль. Пароль должен содержать не менее 8 (восьми) символов, цифры (0-9), строчные и заглавные буквы латинского алфавита (A-Z). На один номер мобильного телефона возможно создать только одну учетную запись;
3) ввести SMS-код, поступивший на указанный номер мобильного телефона;
4) выбрать соответствующую роль пользователя.
9. Для подачи заявки на заключение типового договора с оператором в информационной системе 1, субъекту предпринимательства необходимо осуществить действия в следующем порядке:
1) указать юридическое лицо или индивидуальный предприниматель;
2) указать полное или сокращенное наименование субъекта предпринимательства, БИН/ИИН;
3) ввести данные уполномоченного представителя (ФИО, ИИН, должность) и загрузить отсканированный в формате PDF, JPG или PNG документ, подтверждающий полномочия представителя, в том числе на право подписи финансовых документов;
4) указать место нахождения или адрес регистрации субъекта предпринимательства, в формате полного почтового адреса;
5) указать банковские реквизиты одного банковского счета, на который планируется получение выплат;
6) выбрать один или несколько видов отходов, указать производственную мощность оборудования по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов (тонн/год) (при выборе нескольких видов отходов, указать производственную мощность оборудования для каждого вида отходов);
7) указать местонахождение производственных объектов по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов;
8) указать данные о весовом оборудовании (тип, марка, номер сертификата о поверке весового оборудования и дата поверки, наименьший и наибольший предел взвешивания, период действия сертификата о поверке) и загрузить отсканированный действующий сертификат о поверке весового оборудования в формате PDF, JPG, PNG (допустимый размер файла 20 (двадцать) Мбайт), с указанием местонахождения весового оборудования, в том числе на карте (адрес и координаты);
9) указать график работы субъекта предпринимательства (рабочие дни недели и время);
10) заполнить паспорт субъекта предпринимательства, осуществляющего деятельность по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов. В паспорте субъекта предпринимательства, где необходимо заполнение данных за последние три, два и один год, показатели не суммируются и заполняются в разрезе каждого предыдущего года отдельно;

8. Кәсіпкерлік субъектісі 1 ақпараттық жүйеде тіркелу үшін іс-әрекеттерді мынадай тәртіппен жүзеге асыруы қажет:
1) дербес компьютердегі браузерде 1 ақпараттық жүйені ашып, "тіркелу жасау" батырмасын басу;
2) ұялы телефон нөмірін көрсету, пароль ойлап табу және енгізу. Құпия сөзде кемінде 8 (сегіз) таңба, сандар (0-9), латын әліпбиінің кіші және бас әріптері (A-Z) болуы керек. Бір ұялы телефон нөміріне тек бір есептік жазба жасауға болады;
3) көрсетілген ұялы телефон нөміріне келіп түскен SMS-кодты енгізу;
4) пайдаланушының тиісті рөлін таңдау.
9. 1-ақпараттық жүйеде оператормен Үлгілік шарт жасасуға өтінім беру үшін кәсіпкерлік субъектісі іс-қимылды мынадай тәртіппен жүзеге асыруы қажет:
1) заңды тұлғаны немесе жеке кәсіпкерді көрсету;
2) кәсіпкерлік субъектісінің толық немесе қысқартылған атауын, БСН/ЖСН көрсету;
3) уәкілетті өкілдің деректерін (аты-жөні, ЖСН, лауазымы) енгізуге және өкілдің өкілеттігін, оның ішінде қаржылық құжаттарға қол қою құқығын растайтын PDF, JPEG немесе PNG форматында сканерленген құжатты жүктеу;
4) кәсіпкерлік субъектісінің орналасқан жерін немесе тіркелген мекенжайын толық пошталық мекенжай форматында көрсету;
5) төлемдер алу жоспарланып отырған бір банктік шоттың банктік деректемелерін көрсету;
6) қалдықтардың бір немесе бірнеше түрін таңдауға, қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындық жөніндегі жабдықтың өндірістік қуатын көрсету (қалдықтардың бірнеше түрін таңдаған кезде қалдықтардың әрбір түрі үшін жабдықтың өндірістік қуатын көрсету);
7) қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындық жөніндегі бас базаның орналасқан жерін көрсету;
8) таразы жабдығы туралы деректерді (таразы жабдығын тексеру туралы сертификаттың типін, маркасын, нөмірін және тексеру күнін, өлшеудің ең жоғары шегін, тексеру туралы сертификаттың қолданылу кезеңін көрсетуге міндетті. PDF, JPG, PNG форматында сканерленген жарамды өлшеу жабдығын тексеру сертификатын жүктеп алыңыз (рұқсат етілген файл өлшемі 20 (жиырма) МБ). Таразы жабдығының орналасқан жерін, оның ішінде картада (мекенжайы мен координаттары) көрсету;
9) кәсіпкерлік субъектісінің жұмыс кестесін (аптаның жұмыс күндері мен уақытын) көрсету;
10) қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектісінің паспортын толтыру. Соңғы 3, 2, 1 жылдағы деректерді толтыру қажет, кәсіпкерлік субъектісінің паспортында көрсеткіштер жинақталмайды және әрбір өткен жылдың бөлігінде жеке толтырылады;

11) загрузить отсканированные и (или) электронные подтверждающие документы, согласно нормам пункта 57 Правил, в формате PDF, JPG, PNG (допустимый размер файла 20 (двадцать) Мбайт);
12) проверить введенные данные и подписать заявку посредством ЭЦП.
10. При одобрении оператором заявки в информационной системе 1, подписать посредством ЭЦП заявление о присоединении в сроки, предусмотренные пунктом 69 Правил.
11. Заполнить в информационной системе 1 данные о принятых для подготовки к повторному использованию, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов от получателя выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов и выходе готовой продукции, полезных компонентов и сопутствующих отходов в порядке, предусмотренном пунктами 72-77 Правил.
12. Для формирования отчета об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, в порядке и в сроки, установленные пунктом 78 Правил, необходимо:
1) указать отчетный месяц и нажать на кнопку "Сформировать отчет";
2) заполнить данные из электронных счетов-фактур между получателем выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов и получателем выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов (масса, дата совершения оборота и номер учетной системы);
3) загрузить документы, предусмотренные нормами пункта 78 Правил;
4) подписать посредством ЭЦП отчет об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов для направления оператору.
Пояснения для работы в информационной системе 1 субъекта предпринимательства/получателя выплат за сбор, сортировку, обработку, транспортировку, подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов
13. Для регистрации в информационной системе 1, субъекту предпринимательства необходимо осуществить действия в следующем порядке:
1) открыть в браузере на персональном компьютере информационную систему 1 и нажать на кнопку "Создать учетную запись";
2) указать номер мобильного телефона, придумать и ввести пароль. Пароль должен содержать не менее 8 (восьми) символов, цифры (0-9), строчные и заглавные буквы латинского алфавита (A-Z). На один номер мобильного телефона возможно создать только одну учетную запись;
3) ввести SMS-код, поступивший на указанный номер мобильного телефона;
4) выбрать соответствующую роль пользователя.
14. Для подачи заявки на заключение типового договора с оператором в информационной системе 1, субъекту предпринимательства необходимо осуществить действия в следующем порядке:

11) Қағидалардың 57-тармағына сәйкес сканерленген және (немесе) электрондық растайтын құжаттарды PDF, JPG, PNG форматында жүктеу. (рұқсат етілген файл өлшемі 20 (жиырма) МБ);
12) енгізілген деректерді тексеру және ЭЦҚ арқылы өтінімге қол қою.
10. Оператор 1 ақпараттық жүйеде өтінімді мақұлдаған кезде, Қағидалардың 69 тармағында көзделген мерзімдерде қосылу туралы өтінішке ЭЦҚ арқылы қол қояды.
11. 1 ақпараттық жүйеде Қағидалардың 72-77 тармақтарында көзделген тәртіппен қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау және дайын өнімнің, пайдалы компоненттердің және ілеспе қалдықтардың шығуы үшін төлем алушыдан қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін қабылданған деректерді толтыру.
12. Қағидалардың 78 тармағында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті қалыптастыру үшін:
1) есеп айын көрсетіп, "Есепті қалыптастыру" батырмасын басу;
2) Қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушы мен қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе)кәдеге жарату үшін төлемдерді алушы арасындағы электрондық шот-фактуралардан деректерді толтыру (массасы, айналым жасалған күні және есепке алу жүйесінің нөмірі);
3) Қағидалардың 78 тармағында көзделген құжаттарды жүктеу;
4) Қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы ) есепті ЭЦҚ арқылы қол қоюға операторға жіберу қажет.
Кәсіпкерлік субъектісінің/алушының 1 ақпараттық жүйенің қалдықтарды жинау, сұрыптау, өңдеу, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдерді пайдалану тәртібі
13. Кәсіпкерлік субъектісі 1 ақпараттық жүйеде тіркелу үшін іс-әрекеттерді мынадай тәртіппен:
1) дербес компьютердегі браузерде 1 ақпараттық жүйені ашып, "тіркелу жасау" батырмасын басу;
2) ұялы телефон нөмірін көрсетіңіз, пароль ойлап табыңыз және енгізіңіз. Құпия сөзде кемінде 8 (сегіз) таңба, сандар (0-9), латын әліпбиінің кіші және бас әріптері (A-Z) болуы керек. Бір ұялы телефон нөміріне тек бір есептік жазба жасауға болады;
3) көрсетілген ұялы телефон нөміріне келіп түскен SMS-кодты енгізу;
4) пайдаланушының тиісті рөлін таңдау қажет.
14. 1 ақпараттық жүйеде оператормен Үлгілік шарт жасасуға өтінім беру үшін кәсіпкерлік субъектісі іс-қимылды мынадай тәртіппен:

1) указать юридическое лицо или индивидуальный предприниматель;
2) указать полное или сокращенное наименование субъекта предпринимательства, БИН/ИИН;
3) ввести данные уполномоченного представителя (ФИО, ИИН, должность) и загрузить отсканированный в формате PDF, JPG или PNG документ, подтверждающий полномочия представителя, в том числе на право подписи финансовых документов;
4) указать место нахождения или адрес регистрации субъекта предпринимательства, в формате полного почтового адреса;
5) указать банковские реквизиты одного банковского счета, на который планируется получение выплат;
6) выбрать один или несколько видов отходов, указать производственную мощность оборудования, используемых при сборе, сортировке, транспортировке и подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживании и (или) утилизации отходов (тонн/год) (при выборе нескольких видов отходов, указать производственную мощность оборудования для каждого вида отходов);
7) указать местонахождение главной базы, мест сбора (стационарные приемные пункты и (или) контейнеры для ламп) и временного складирования отходов (площадки, склады, хранилища и другие объекты накопления) из списка, прилагаемого к заявке, в соответствии с нормами подпункта 3) пункта 90 Правил;
8) указать на карте закрепленную территорию для осуществления действий, предусмотренных типовым договором. Закрепленная территория определяется субъектом предпринимательства самостоятельно, исходя из места нахождения его главной базы, мест сбора и временного складирования;
9) указать данные о весовом оборудовании (тип, марка, номер сертификата о поверке весового оборудования и дата поверки, наименьший и наибольший предел взвешивания, период действия сертификата о поверке) и загрузить отсканированный действующий сертификат о поверке весового оборудования в формате PDF, JPG, PNG (допустимый размер файла 20 (двадцать) Мбайт), с указанием местонахождения весового оборудования, в том числе на карте (адрес и координаты);
10) указать график работы субъекта предпринимательства (рабочие дни недели и время);
11) заполнить паспорт субъекта предпринимательства, осуществляющего деятельность по сбору, сортировке и транспортировке и по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов. В паспорте субъекта предпринимательства, где необходимо заполнение данных за последние три, два и один год, показатели не суммируются и заполняются в разрезе каждого предыдущего года отдельно;
12) загрузить отсканированные и (или) электронные подтверждающие документы, согласно нормам пункта 90 Правил, в формате PDF, JPG, PNG (допустимый размер файла 20 (двадцать) Мбайт);

1) заңды тұлғаны немесе жеке кәсіпкерді көрсету;
2) кәсіпкерлік субъектісінің толық немесе қысқартылған атауын, БСН/ЖСН көрсету;
3) уәкілетті өкілдің деректерін (аты-жөні, ЖСН, лауазымы) енгізуге және өкілдің өкілеттігін, оның ішінде қаржылық құжаттарға қол қою құқығын растайтын PDF, JPEG немесе PNG форматында сканерленген құжатты жүктеу;
4) кәсіпкерлік субъектісінің орналасқан жерін немесе тіркелген мекенжайын толық пошталық мекенжай форматында көрсету;
5) банк деректемелерін көрсету;
6) қалдықтардың бір немесе бірнеше түрін таңдауға, қалдықтарды жинау, сұрыптау, тасымалдау және қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату (тонна/жыл) кезінде пайдаланылатын жабдықтың өндірістік қуатын көрсетуге (қалдықтардың бірнеше түрін таңдау кезінде қалдықтардың әрбір түрі үшін жабдықтың өндірістік қуатын көрсету);
7) Қағидалардың 90-тармағының 3) тармақшасының талаптарына сәйкес өтінімге қоса берілетін тізімнен қалдықтарды (алаңдарды, қоймаларды, және өзге де жинақтау объектілерін) жинайтын және уақытша жинайтын орындардың (стационарлық қабылдау пункттері және (немесе) шамдарға арналған контейнерлер) орналасқан жерін көрсету;
8) Үлгілік шартта көзделген іс-қимылдарды жүзеге асыру үшін картада бекітілген аумақты көрсету. Бекітілген аумақты кәсіпкерлік субъектісі оның негізгі базасының орналасқан жерін, жинау және уақытша сақтау орындарын негізге ала отырып дербес айқындайды;
9) таразы жабдығы туралы деректерді (таразы жабдығын тексеру туралы сертификаттың типін, маркасын, нөмірін және тексеру күнін, өлшеудің ең жоғары шегін, тексеру туралы сертификаттың қолданылу кезеңін көрсетуге міндетті. PDF, JPG, PNG форматында сканерленген жарамды өлшеу жабдығын тексеру сертификатын жүктеп алыңыз (рұқсат етілген файл өлшемі 20 (жиырма) МБ). Таразы жабдығының орналасқан жерін, оның ішінде картада (мекенжайы мен координаттары) көрсету;
10) кәсіпкерлік субъектісінің жұмыс кестесін (аптаның жұмыс күндері мен уақытын) көрсету;
11) қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау, қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектісінің паспортын толтыру. Соңғы 3, 2, 1 жылдағы деректерді толтыру қажет, кәсіпкерлік субъектісінің паспортында көрсеткіштер жинақталмайды және әрбір өткен жылдың бөлігінде жеке толтырылады;
12) Қағидалардың 90-тармағына сәйкес сканерленген және (немесе) электрондық растайтын құжаттарды PDF, JPG, PNG форматында (рұқсат етілген файл өлшемі 20 (жиырма) Мбайт) жүктеуге;

13) проверить введенные данные и подписать заявку посредством ЭЦП.
15. При одобрении оператором заявки в информационной системе 1, подписать посредством ЭЦП Заявление о присоединении в сроки, предусмотренные пунктом 102 Правил.
16. При осуществлении сбора отходов отразить данные о собранных отходах и их массе в информационной системе 1, согласно порядку, установленному пунктами 105–111 Правил.
17. При сборе отходов от образователя осуществить фотофиксацию отходов, согласно нормам пункта 110 Правил в мобильном приложении в следующем порядке:
Фотофиксация вывоза отходов осуществляется транспортировщиком получателя выплат, выполняющим вывоз отходов от образователя. Транспортировщик должен быть зарегистрирован в мобильном приложении информационной системы 1 в порядке, предусмотренном пунктом 22 Пояснений. Фотофиксация вывоза отходов осуществляется при транспортировке отходов и содержит минимум 4 (четыре) фото:
1 (одно) фото отходов - при передаче их образователем (фактическое местоположение погрузки);
1 (одно) фото отходов - после загрузки в автомобильное транспортное средство (с задней или боковой стороны, в зависимости от вида загрузки) с государственного регистрационного номерного знака – при каждой загрузке отходов;
1 (одно) фото - после разгрузки из автомобильного транспортного средства (с задней или боковой стороны, в зависимости от вида загрузки) на главной базе;
1 (одно) фото - разгруженных отходов на главной базе.
18. Заполнение получателем выплат в информационной системе 1 данных о списанных для подготовки к повторному использованию, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходах и полученной готовой продукции, полезных компонентах и сопутствующих отходах осуществляется порядке, предусмотренном пунктом 112 Правил.
19. Для формирования отчета об осуществлении деятельности по сбору, сортировке, обработке, транспортировке, подготовке к повторному использованию, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, в порядке и в сроки, установленные пунктом 113 Правил, для чего необходимо:
1) указать отчетный квартал и нажать на кнопку "Сформировать отчет";
2) загрузить документы, предусмотренные нормами пункта 113 Правил;
3) проверить введенные данные и подписать посредством ЭЦП отчет об осуществлении деятельности по сбору, сортировке, обработке, транспортировке, подготовке к повторному использованию, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов для направления оператору.
Пояснения для работы в информационной системе 1 транспортировщика

13) өтінімге ЭЦҚ арқылы қол қою қажет.
15. оператор 1 - ақпараттық жүйеде өтінімді мақұлдаған кезде Қағидалардың 102-тармағында көзделген мерзімдерде ЭЦҚ арқылы қосылу туралы өтінішке қол қою
16. қалдықтарды жинауды жүзеге асыру кезінде Қағидалардың 105-111 тармақтарына сәйкес 1 ақпараттық жүйеде жиналған қалдықтар мен олардың массасы туралы деректер көрсету.
17. қалдықтарды түзушілер қалдықтарды жинау кезінде Қағидалардың 110-тармағына сәйкес мобильді қосымшада қалдықтарды фотофиксациялауды мынадай тәртіппен жүзеге асыру:
Қалдықтарды әкетуді фотофиксациялауды қалдықтарды түзушілерден қалдықтарды әкетуді орындайтын төлем алушының тасымалдаушысы жүзеге асырады. Тасымалдаушы түсіндірмелердің 22-тармағында көзделген тәртіппен 1 ақпараттық жүйенің мобильді қосымшасында тіркелуге тиіс. Қалдықтарды шығаруды фотофиксациялау қалдықтарды тасымалдау кезінде жүзеге асырылады және кемінде 4 (төрт) фотодан тұрады:
1 (бір) қалдықтарды қалдықтарды түзушілер берген кездегі фотосурет (тиеудің нақты орны);
автокөлік құралына тиелген қалдықтардың 1 (бір) фотосуреті (тиеу түріне байланысты артқы немесе бүйір жағынан) ГРНЗ-мен қалдықтарды әрбір тиеу кезінде;
1 (бір) негізгі базада түсірілген автокөлік құралының фотосуреті (жүктеу түріне байланысты артқы немесе бүйір жағынан);
1 (бір) негізгі базада түсірілген қалдықтардың суреті.
18. 1 ақпараттық жүйеде төлем алушының қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау және дайын өнімнің, пайдалы компоненттердің және ілеспе қалдықтардың шығуы үшін есептен шығарылған деректер туралы деректерді толтыруы Қағидалардың 112 тармағында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
19. Қағидалардың 113 тармағында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде қалдықтарды жинау, сұрыптау, өңдеу, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті қалыптастыру үшін:
1) тоқсандық есепті көрсету және "есепті қалыптастыру" батырмасын басу;
2) Қағидалардың 113-тармағында көзделген құжаттарды жүктеу;
3) Қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы) есепті ЭЦҚ арқылы қол қоюға операторға жіберу қажет.
Тасымалдаушының 1 ақпараттық жүйені пайдалану тәртібі

20. Для регистрации в качестве транспортировщика в мобильном приложении информационной системы 1 необходимо осуществить действия в следующем порядке:
1) загрузить мобильное приложение информационной системы 1 из AppStore для пользователей IOS или из Google Play для пользователей Android на смартфон;
2) в приложении указать номер мобильного телефона. На 1 (один) номер мобильного телефона возможно создать только 1 (одну) учетную запись;
3) ввести SMS-код, поступивший на указанный номер мобильного телефона;
4) выбрать соответствующую роль пользователя;
5) ввести ИИН, ФИО, данные автомобильного транспортного средства: марка, модель, государственный регистрационный номерной знак;
В случае, если транспортировщик осуществляет свою деятельность на автомобильном транспортном средстве получателя выплат, указать ИИН/БИН получателя выплат.
6) загрузить подтверждающие документы, предусмотренные нормами пунктов 37 или 105 Правил.
21. При оформлении документов в информационной системе 1, транспортировщик подтверждает свои действия посредством введения SMS-кодов.
22. Для оказания услуг получателю выплат по транспортировке отходов транспортировщику в разделе "Новые заявки" необходимо:
1) оставить отклик на выбранную заявку из размещенных получателем выплат в информационной системе 1 на транспортировку отходов, путем предложения стоимости оказания услуг по транспортировке;
2) при подтверждении отклика получателем выплат, указать данные об автомобильном транспортном средстве и водителе.
23. При транспортировке отходов от получателя выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов к получателю выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов транспортировщиком должно использоваться мобильное приложение информационной системы 1 и проводиться контрольная фотофиксация. Контрольная фотофиксация в мобильном приложении информационной системы 1 состоит из исходной, промежуточной и конечной фотофиксации.
24. Исходная фотофиксация осуществляется у получателя выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов, при погрузке отходов в автомобильное транспортное средство (фактическое местоположение погрузки/на весовой и табло весов/транспорт с государственный регистрационный номерной знак) и содержит минимум 5 (пять) фото:
1 (одно) фото – автомобильного транспортного средства с ГРНЗ с передней стороны;
2 (два) фото, из которых 1 (одно) фото – весового оборудования в момент взвешивания и 1 (одно) фото – табло-индикатора массы в момент взвешивания:
если автомобильные весы – груженное автомобильное транспортное средство с государственным регистрационным номерным знаком на весах и табло - индикатор массы. При наличии второго прицепа осуществить аналогичную фотофиксацию;
если платформенные весы – фото отходов на весах и табло-индикатор массы (при заполнении акта взвешивания, погрузки и передачи отходов, по установленной форме согласно приложению 4 к Пояснениям, брутто не определяется, в связи с чем, приравнивается к массе (нетто) отхода);
1 (одно) фото – отходов, загруженных в автомобильное транспортное средство (с задней или боковой стороны, в зависимости от вида загрузки) с ГРНЗ. При наличии второго прицепа осуществить аналогичную фотофиксацию;
1 (одно) фото – пломбы с отчетливым изображением номера (при наличии). При наличии второго прицепа осуществить аналогичную фотофиксацию;
1 (одно) – фото автомобильного транспортного средства с диагональной стороны для фиксации автомобильного транспортного средства со всеми прицепами.

20. 1 ақпараттық жүйенің мобильдік қосымшасында тасымалдаушы ретінде тіркеу үшін әрекеттерді мынадай тәртіппен жүзеге асыру қажет:
1) iOS пайдаланушылары үшін AppStore-дан немесе Android пайдаланушылары үшін Google Play-ден смартфонға ақпараттық жүйенің мобильді қосымшасын 1 жүктеп алу;
2) қосымшада ұялы телефон нөмірін көрсету. Бір ұялы телефон нөміріне тек бір есептік жазба жасауға болады;
3) көрсетілген ұялы телефон нөміріне келіп түскен SMS кодты енгізу;
4) пайдаланушының тиісті рөлін таңдаңыз;
5) автокөлік құралының ЖСН, ТАӘ, деректерін енгізу: маркасы, моделі, МҒЗЖ;
Егер тасымалдаушы өз қызметін төлем алушының автокөлігінде жүзеге асырған жағдайда, төлем алушының ЖСН/БСН көрсету.
6) Қағидалардың 37 немесе 105 тармақтарында көзделген растайтын құжаттарды жүктеу.
21. 1 ақпараттық жүйеде құжаттарды рәсімдеу кезінде тасымалдаушы SMS – кодтарды енгізу арқылы өзінің іс-әрекетін растайды.
22. Қалдықтарды тасымалдау бойынша төлемдерді алушы қызмет көрсету үшін тасымалдаушыға "жаңа өтінімдер" бөлімінде:
1) тасымалдау бойынша қызметтер көрсету құнын ұсыну жолымен қалдықтарды тасымалдауға арналған 1 ақпараттық жүйеде алушы орналастырған төлемдерден таңдалған өтінімге пікір қалдыру;
2) төлем алушының жауабын растаған кезде автокөлік құралы мен жүргізуші туралы деректерді көрсету.
23. Қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушыдан қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдерді алушыға тасымалдау кезінде 1 ақпараттық жүйенің мобильдік қосымшасы пайдаланылады және бақылау фотофиксациясы жүргізіледі. Ақпараттық жүйенің 1 мобильді қосымшасындағы бақылау фотофиксациясы бастапқы, аралық және соңғы фотофиксациядан тұрады.
24. Бастапқы фотофиксация қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушыда, қалдықтарды автокөлік құралына тиеу кезінде (тиеудің нақты орны/таразыда және таразы таблосында/ГРНЗ бар көлікте) жүзеге асырылады және кемінде 5 (бес) фотодан тұрады:
1 (бір) фото –МТНБ автокөлік құралының алдыңғы жағынан;
2 (екі) фотосурет, оның ішінде 1 (бір) фото-өлшеу сәтінде салмақ жабдығы және 1 (бір) фото – өлшеу сәтінде табло- индикаторының масса:
егер автомобильді таразы – таразыда мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі бар тиелген автомобиль көлігі және таблосы-масса индикаторы. Екінші тіркеме болған кезде ұқсас фотофиксацияны жүзеге асыру;
егер платформалық таразы – таразыдағы қалдықтардың фотосы және массаның табло-индикаторы (толтыру кезінде қалдықтарды өлшеу, тиеу және беру актісінде брутто анықталмаса, осыған байланысты қалдықтың массасына (нетто) теңестіріледі);
Автокөлік құралына тиелген қалдықтардың 1 (бір) фотосуреті (тиеу түріне байланысты артқы немесе бүйір жағынан) МТНБ-мен. Егер екінші тіркеме болса, ұқсас фотофиксацияны жүзеге асыру;
1 (бір) нөмірдің айқын бейнесі бар пломбаның фотосуреті (бар болса). Егер екінші тіркеме болса, ұқсас фотофиксацияны жүзеге асыру;
1 (бір) барлық тіркемелері бар автокөлік құралын бекіту үшін диагональды жағынан автокөлік құралының фотосуреті.

По результатам проведения исходной фотофиксации и взвешивания, транспортировщику необходимо в мобильном приложении информационной системы 1 создать, заполнить и подписать акт взвешивания, погрузки и передачи отходов, путем введения поступившего SMS-кода, по установленной форме, согласно приложению 4 к Пояснениям.
25. Промежуточная фотофиксация осуществляется в ходе межрегиональной перевозки (области и города республиканского значения), с обязательной остановкой с соблюдением норм Правил дорожного движения, в месте со стабильной мобильной связью, не менее 1 (одно) раза в середине пути и должна содержать минимум 3 (три) фото:
1 (одно) фото – автомобильное транспортное средство с ГРНЗ с передней стороны;
1 (одно) фото – отходов, загруженных в автомобильное транспортное средство (с задней или боковой стороны, в зависимости от вида загрузки) с ГРНЗ или одно фото – пломбы с отчетливым изображением номера (при наличии). При наличии второго прицепа осуществить аналогичную фотофиксацию пломбы;
1 (одно) фото – автомобильное транспортное средство с диагональной стороны для фиксации транспорта со всеми прицепами с ГРНЗ.
26. Конечная фотофиксация осуществляется по прибытию на место разгрузки отходов у получателя выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов и содержит минимум 5 (пять) фото:
1 (одно) фото – автомобильное транспортное средство с ГРНЗ с передней стороны;
2 (два) фото, из которых 1 (одно) фото – весового оборудования в момент взвешивания и 1 (одно) фото – табло-индикатора массы в момент взвешивания:
если автомобильные весы – груженное автомобильное транспортное средство с ГРНЗ на весовом оборудовании с отчетливым отображением отходов и табло-индикатор массы. При наличии второго прицепа осуществить аналогичную фотофиксацию;
если платформенные весы – фото отходов на весах и табло-индикатор массы (при заполнении акта взвешивания, разгрузки, и приема отходов, по установленной форме, согласно приложению 5 к Пояснениям, брутто не определяется, в связи с чем, приравнивается к массе (нетто) отхода);
2 (два) или более фото, из которых 1 (одно) фото – разгруженного автомобильного транспортного средства с ГРНЗ с диагональной или задней стороны, на автомобильных весах и 1 (одно) фото – индикатора табло (массы автомобильного транспортного средства) разгруженного автомобильного транспортного средства;
1 (одно) фото – разгруженного автомобильного транспортного средства с ГРНЗ с задней стороны, при отсутствии автомобильных весов у получателя выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов.

Бастапқы фотофиксациялауды және өлшеуді жүргізу нәтижелері бойынша Тасымалдаушыға 1 ақпараттық жүйенің мобильді қосымшасында Түсіндірмелерге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келіп түскен SMS-кодты енгізу арқылы қалдықтарды өлшеу, тиеу және беру актісін жасау, толтыру және қол қою қажет.
25. Аралық фотофиксация өңіраралық тасымалдау (облыс және Республикалық маңызы бар қала) барысында, жол жүрісі Қағидаларының талаптарын сақтай отырып, міндетті түрде тоқтай отырып, тұрақты мобильді байланысы бар жерде, жолдың ортасында кемінде 1 (бір) рет жүзеге асырылады және кемінде 3 (үш) фотодан тұруы тиіс:
1 (бір) фото – МТНБ-мен автокөлік құралының алдыңғы жағынан;
1 (бір) автокөлік құралына тиелген фото – қалдықтар (тиеу түріне байланысты артқы немесе бүйір жағынан) МТНБ – мен немесе нөмірдің айқын бейнесі бар бір фото-пломбамен (бар болса). Екінші тіркеме болған жағдайда, пломбаны ұқсас фотофиксациялауды жүзеге асыру;
1 (бір) фото-МТНБ бар барлық тіркемелері бар көлікті бекітуге арналған диагональды жағынан автокөлік құралы.
26. Соңғы фотофиксация қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындық үшін төлем алушыдан қалдықтарды түсіру орнына келгеннен кейін жүзеге асырылады және кемінде 5 (бес) фотодан тұрады:
1 (бір) фото – алдыңғы жағынан МТНБ бар автокөлік құралы;
2 (екі) фото-таразы жабдығы және өлшеу сәтіндегі масса таблосы-индикаторы:
егер автомобиль таразысы – қалдықтарды нақты көрсете отырып, таразы жабдығында ГРНЗ бар тиелген автокөлік құралы және таблосы-масса индикаторы болса. Егер екінші тіркеме болса, ұқсас фотофиксацияны жүзеге асыру;
егер платформалық таразы – таразыдағы қалдықтардың фотосы және массаның табло-индикаторы (қалдықтарды өлшеу, түсіру және қабылдау актісін толтыру кезінде брутто анықталмаса, осыған байланысты қалдықтың массасына (нетто) теңестіріледі);
2 (екі) немесе одан да көп фото – түсірілген автомобиль таразыларында қиғаш немесе артқы жағынан ГРНЗ бар автокөлік құралы және түсірілген автокөлік құралының табло (автокөлік құралының массасы) индикаторы;
1 (бір) фотосурет –қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындалғаны үшін төлемдерді алушыда автомобиль таразылары болмаған кезде артқы жағынан МТНБ бар түсірілген автокөлік құралы.

Отображение маршрута транспортировки отходов посредством системы спутниковой навигации завершается после подписания получателем выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов и транспортировщиком акта взвешивания, разгрузки и приема отходов, по установленной форме, согласно приложению 5 к Пояснениям, в информационной системе 1.
Запрещается загружать фото, сделанные с других устройств (мобильный телефон, компьютер, планшет и т.д., использование одной и той же фотографии для разных рейсов).
В случае отсутствия передачи данных посредством системы спутниковой навигации, разрешить доступ в мобильном приложении у транспортировщика, перезагрузить мобильный телефон у транспортировщика.
Фото должны быть четкими и отчетливо отображать всю необходимую информацию (при недостаточности естественного освещения – с использованием искусственного освещения).
Пояснения для работы в информационной системе 1 образователя - физического лица
27. Для регистрации в мобильном приложении информационной системы 1 следует выполнить следующие действия:
1) загрузить мобильное приложение информационной системы 1 из AppStore для пользователей IOS или из Google Play для пользователей Android на смартфон;
2) ввести номер мобильного телефона. На 1 (один) номер мобильного телефона возможно создать только 1 (одну) учетную запись;
3) ввести SMS-код, поступивший на указанный номер мобильного телефона;
4) выбрать "физическое лицо";
5) выбрать роль пользователя "образователь - физическое лицо";
6) ввести ИИН;
7) придумать и ввести пароль. Пароль должен содержать не менее 8 (восьми) символов, цифры (0-9), строчные и заглавные буквы латинского алфавита (A-Z);
8) нажать на кнопку "Зарегистрироваться".
28. Для подачи заявки о передаче отходов получателю выплат необходимо осуществить следующие действия:
1) перейти в раздел "Мои заявки", нажать кнопку "Создать заявку";
2) указать дату вывоза, вид отходов (одна заявка - один вид отхода), массу отходов, загрузить фото отходов, адрес вывоза, контактные данные;
3) поставить галочку "Безвозмездно", если отходы будут переданы безвозмездно либо установить цену за килограмм или тонну отходов;
4) подписать заявку о передаче отходов, по установленной форме, согласно приложению 6 к Пояснениям, с использованием SMS-кода;
5) ожидать откликов со стороны получателей выплат;
6) выбрать из откликнувшихся получателей выплат;
7) при передаче отходов получателю выплат, нажать на кнопку "Отходы переданы".
Заявка считается исполненной после того, как получатель выплат подпишет приходный ордер запасов.
Пояснения для работы в информационной системе 1 образователя – юридического лица/индивидуального предпринимателя/КСК/ОСИ

Спутниктік навигация жүйесі арқылы қалдықтарды тасымалдау бағытын көрсету қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдерді алушы және тасымалдаушы Түсіндірмелерге 5-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша 1-ақпараттық жүйеде қалдықтарды өлшеу, түсіру және қабылдау актісіне қол қойғаннан кейін аяқталады.
Басқа құрылғылардан түсірілген фотосуреттерді жүктеуге (ұялы телефон, компьютер, планшет және тағы басқа, әртүрлі рейстер үшін бірдей фотосуретті пайдалану).
Спутниктік навигация жүйесі арқылы деректерді беру болмаған жағдайда, тасымалдаушыда қосымшаға кіруге рұқсат беру, тасымалдаушыда ұялы телефонды қайта іске қосу.
Фотосуреттер анық болуы керек және барлық қажетті ақпаратты анық көрсетуі керек (табиғи жарық жеткіліксіз болған жағдайда – жасанды жарықтандыруды қолдана отырып).
Қалдықтарды түзушілер - жеке тұлғаның 1 ақпараттық жүйені пайдалану тәртібі
27. Ақпараттық жүйенің 1 мобильді қосымшасында тіркелу үшін келесі әрекеттерді орындау қажет:
1) iOS пайдаланушылары үшін AppStore-дан немесе Android пайдаланушылары үшін Google Play-ден смартфонға ақпараттық жүйенің мобильді қосымшасын 1 жүктеп алу;
2) ұялы телефон нөмірін енгізу. Бір ұялы телефон нөміріне тек бір есептік жазба жасауға болады;
3) көрсетілген ұялы телефон нөміріне келіп түскен SMS-кодты енгізу;
4) "жеке тұлғаны" таңдау;
5) "Білім беруші – жеке тұлға" пайдаланушының рөлін таңдау;
6) ЖСН енгізу;
7) құпия сөзді ойлап табыңыз және енгізіңіз. Парольде кемінде 8 таңба, сандар (0-9), латын әліпбиінің кіші және бас әріптері (A-Z)болуы керек;
8) "Тіркелу" батырмасын басу.
28. Қалдықтарды әкетуге өтінім беру үшін төлем алушы мынадай әрекеттерді жүзеге асыруы қажет:
1) "Менің өтінімдерім" бөліміне өтіп, "өтінім жасау" батырмасын басу;
2) әкету күнін, қалдықтардың түрін (бір өтінім - қалдықтардың бір түрі), қалдықтардың массасын көрсету, қалдықтардың фотосуретін, әкету мекенжайын, байланыс деректерін жүктеу;
3) Егер қалдықтар өтеусіз берілсе, "өтеусіз" деген белгі қою;
4) Түсіндірмелердің 8-қосымшасына сәйкес өтінімге қол қоюға, "растау және өтінім беру" батырмасын басу;
5) төлем алушылар тарапынан пікірлер күту;
6) жауап алған төлем алушылардан таңдау;
7) қалдықтарды төлем алушыларға беру кезінде "қалдықтар берілді" түймесін басу.
Төлем алушы түгендеудің кіріс ордеріне қол қойғаннан кейін өтінім жабық болып саналады.
Қалдықтарды түзушілер – заңды тұлға/жеке кәсіпкер / ПИК / МИБ 1 ақпараттық жүйені пайдалану тәртібі

29. Для регистрации в информационной системе 1 образователю – юридическому лицу/индивидуальному предпринимателю/КСК/ОСИ следует выполнить следующие действия:
1) открыть информационную систему 1 через браузер на персональном компьютере и нажать на кнопку "Регистрация";
2) указать номер мобильного телефона, придумать и ввести пароль. Пароль должен содержать не менее 8 (восьми) символов, цифры (0–9), строчные и заглавные буквы латинского алфавита (A-Z). На один номер мобильного телефона возможно создать только одну учетную запись;
3) ввести SMS-код, поступивший на указанный номер мобильного телефона;
4) выбрать роль пользователя "образователь - юридическое лицо/индивидуальный предприниматель/КСК/ОСИ";
5) указать юридическое лицо/индивидуальный предприниматель;
6) указать полное или сокращенное наименование организации, или ФИО индивидуального предпринимателя, БИН/ИИН;
7) указать данные уполномоченного сотрудника (ФИО, ИИН, должность, документы, устанавливающие право подписи документов сотрудником);
8) указать место нахождения или адрес регистрации (город/населенный пункт, улица/микрорайон, офис/квартира);
9) проверить введенные данные и подписать посредством ЭЦП.
30. Для подачи заявки о передаче отходов необходимо осуществить следующие действия:
1) перейти в раздел "Мои заявки", нажать кнопку "Создать заявку";
2) указать дату вывоза, вид отходов (одна заявка - один вид отхода), массу отходов, загрузить фото отходов, адрес вывоза, контактные данные;
3) поставить галочку "Безвозмездно", если отходы будут переданы безвозмездно либо установить цену за килограмм или тонну отходов;
4) проверить введенные данные и подписать заявку о передаче отходов, по установленной форме, согласно приложению 6 к Пояснениям, посредством ЭЦП;
5) ожидать откликов со стороны получателей выплат;
6) выбрать из откликнувшихся получателей выплат;
7) при передаче отходов получателю выплат, нажать на кнопку "Отходы переданы".
Заявка считается исполненной после того, как получатель выплат и образователь – юридическое лицо/индивидуальный предприниматель/КСК/ОСИ подпишут посредством ЭЦП в информационной системе 1 приходный ордер запасов.
Приложение 1
к Пояснениям для работы
в информационной системе 1
оператора расширенных
обязательств производителей
(импортеров)
Форма
ТРАНСПОРТНЫЙ ЛИСТ
Дата составления: число, месяц, год
Время составления: часы, минуты
Наименование получателя выплат:
ИИН/БИН
Транспортировщик
Автомобильное транспортное средство (марка/модель)
ГРНЗ
Наименование мест сбора отходов:
Адреса мест сбора отходов:
контейнеры/стационарный приемный пункт/другое (указать)
N…
N…
Наименование отходов
Подтверждаем подлинность и достоверность сведений, указанных в настоящем документе.
ЭЦП уполномоченного лица получателя выплат
Приложение 2
к Пояснениям для работы
в информационной системе 1
оператора расширенных
обязательств производителей
(импортеров)
Форма
Договор поставки отходов № ____
"____" __________ 20__ года
________________________________________________________________,
именуемое в дальнейшем" "Поставщик",
в лице __________________________________________________________,
действующего (ей) на основании ___________________________________,
с одной стороны, и
________________________________________________________________,
именуемое в дальнейшем "Покупатель",
в лице __________________________________________________________,
действующего (ей) на основании ___________________________________,
с другой стороны,
вместе именуемые Стороны, а отдельно, как указаны выше или Сторона,
заключили настоящий договор поставки отходов (далее – Договор)
о нижеследующем:

29. 1 Ақпараттық жүйені тіркелу үшін Қалдық түзушілер-заңды тұлға/жеке кәсіпкер/ПИК / МИБ келесі әрекеттерді орындауы керек:
1) ақпараттық жүйені ашыңыз 1 дербес компьютердегі шолғышта және "Тіркеу" батырмасын басу;
2) ұялы телефон нөмірін көрсетіңіз, пароль ойлап табыңыз және енгізіңіз. Құпия сөзде кемінде 8 таңба, сандар (0-9), латын әліпбиінің кіші және бас әріптері (A-Z) болуы керек. Бір ұялы телефон нөміріне тек бір есептік жазба жасауға болады;
3) көрсетілген ұялы телефон нөміріне келіп түскен SMS-кодты енгізу;
4) "білім беруші - заңды тұлға/жеке кәсіпкер/ПИК/ОСИ" пайдаланушының рөлін таңдау;
5) заңды тұлғаны/жеке кәсіпкерді көрсету;
6) ұйымның толық немесе қысқартылған атауын немесе жеке кәсіпкердің ТАӘ, БСН/ЖСН көрсету;
7) уәкілетті қызметкердің деректерін (т. а. ә., ЖСН, лауазымы, қызметкердің құжаттарға қол қою құқығын белгілейтін құжаттар) көрсету;
8) орналасқан жерін немесе тіркеу мекенжайын көрсету (қала/елді мекен, көше / шағын аудан, кеңсе / пәтер);
9) енгізілген деректерді ЭЦҚ арқылы растауға міндетті.
30. Әкетуге өтінім беру үшін мынадай әрекеттерді жүзеге асыру қажет:
1) "Менің өтінімдерім" бөліміне өтіп, "өтінім жасау" батырмасын басу;
2) әкету күнін, қалдықтардың түрін (бір өтінім – қалдықтардың бір түрі), қалдықтардың массасын көрсету, қалдықтардың фотосуретін, әкету мекенжайын, байланыс деректерін жүктеу;
3) Егер қалдықтар өтеусіз берілсе, "өтеусіз" деген белгі қою;
4) Түсіндірмелердің 8-қосымшасына сәйкес өтінімге қол қоюға, "растау және өтінім беру" батырмасын басу;
5) төлем алушылар тарапынан пікірлер күту;
6) жауап алған төлем алушылардан таңдау;
7) қалдықтарды төлем алушыға беру кезінде "қалдықтар берілді" батырмасын басу.
Төлем алушы мен қалдық түзеуші – заңды тұлға/жеке кәсіпкер/ПИК/МИБ қорлардың кіріс ордеріне қол қойғаннан кейін өтінім орындалған болып саналады.
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелерінің
операторының 1 ақпараттық
жүйесіндегі
пайдаланушылардың
жұмысына арналған
Түсіндірмелерге
1 қосымша
Нысан
КӨЛІК ПАРАҒЫ
Жасалған күні: күні, айы, жылы
Құрастыру уақыты: сағат, минут
Төлем алушының атауы:
ИИН/БИН
Тасымалдаушы
Көлік құралы (маркасы/моделі)
ГРНЗ
Жинау орындарының атауы:
Жинау орындарының мекенжайлары:
контейнерлер/стационарлық пункт/басқа (көрсету)
N…
N…
Қалдықтардың атауы
Осы құжатта көрсетілген мәліметтердің шынайылығы мен дұрыстығын растаймыз.
Төлем алушының уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелерінің
операторының 1 ақпараттық
жүйесіндегі
пайдаланушылардың
жұмысына арналған
Түсіндірмелерге
2 қосымша
нысан
Қалдықтарды жеткізу шарты № ____
"____" __________ 20__ ж.
___ _____________________, _____ _ _ _ _ _ негізінде әрекет етуші (лер) _ _ _ _ _ , бір жағынан және
________________ , бұдан әрі "Жеткізуші" деп аталатын тұлғада ___________ _____________, негізінде әрекет етуші__________________, екінші жағынан,
бірге "Тараптар" деп аталатындар осы жеткізу шартын (бұдан әрі – Шарт) төмендегілер туралы жасасты:

1. Предмет Договора
1.1. Поставщик обязуется поставить, а Покупатель принять товар (отходы) указать вид отходов (далее – отходы) и оплатить на условиях, предусмотренных настоящим Договором.
1.2. Стороны вправе определить в Приложении к настоящему Договору дополнительные условия поставки и норм к отходам. Приложение к Договору, подписанное электронными цифровыми подписями Сторон, подлежит вложению в информационную систему 1 (далее – информационная система 1) при заключении в нем настоящего Договора. При этом масса поставки отходов не подлежит изменению.
2. Порядок и условия поставки
2.1. Место поставки: _______________.
2.2. Срок поставки: ___________.
2.3. Поставщик обеспечивает (организует) транспортировку отходов до места поставки самостоятельно. Поставщик вправе за собственный счет привлечь для транспортировки отходов третьих лиц.
2.4. Отходы поставляются партиями. Под партией понимается один рейс на единицу автомобильного транспортного средства.
2.5. Поставщик обязан перед погрузкой отходов произвести их взвешивание, погрузку в присутствии лица, осуществляющего транспортировку (в случае его привлечения) и отразить соответствующие операции в информационной системе 1, в соответствии с нормами Правил и Пояснений.
2.6. Покупатель обязан осуществить выгрузку отходов, произвести их взвешивание в присутствии лица, осуществляющего транспортировку (в случае его привлечения) и отразить соответствующие операции в информационной системе 1, в соответствии с нормами Правил и Пояснений.
2.7. Масса поставки: _______ (прописью) тонн.
2.8. Качество поставляемого Поставщиком сырья (отходов) должно соответствовать нормам к качеству, выставляемым Покупателем. Ответственность за ненадлежащее качество поставляемого сырья (отходов) несет Поставщик.
2.9. Поставщик выписывает электронный счет-фактуру в порядке и на условиях, предусмотренных налоговым законодательством Республики Казахстан, вне зависимости от наличия постановки Поставщика на регистрационный учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость. При выписке электронного счета-фактуры в разделе Е "Договор (контракты) указать реквизиты настоящего Договора.
3. Цена и порядок расчетов
3.1. Цена за 1 (одну) тонну отходов составляет _____ (прописью) тенге, с учетом /без учета НДС.
3.2. Общая стоимость Договора (стоимость за партию отходов) составляет _____ (прописью) тенге, с учетом/без учета НДС.
3.3. Покупатель осуществляет оплату стоимости за поставленную партию отходов на основании акта приема-передачи, подписанного Сторонами в информационной системе, в сроки, оговоренные Сторонами.

1. Шарттың мәні
1.1. Өнім беруші тауарды (қалдықтарды) жеткізуге, ал Сатып алушы қабылдауға қалдықтардың түрін (бұдан әрі – қалдықтар) көрсетуге және осы Шартта көзделген талаптармен төлеуге міндеттенеді;
1.2. Тараптар осы Шартқа қосымшада қалдықтарды жеткізудің қосымша талаптары мен оларға қойылатын талаптарды айқындауға құқылы. Тараптардың электрондық цифрлық қолтаңбалары қойылған шартқа қосымша онда осы Шарт жасалған кезде 1 ақпараттық жүйеге (бұдан әрі – 1ақпараттық жүйе) салынуға тиіс. Бұл ретте қалдықтарды жеткізу массасы өзгеруге жатпайды.
2. Жеткізу тәртібі мен шарттары
2.1. Жеткізу орны: _______________;
2.2. Жеткізу мерзімі: ___________;
2.3. Жеткізуші қалдықтарды жеткізу орнына дейін өз бетінше тасымалдауды қамтамасыз етеді (ұйымдастырады). Өнім беруші қалдықтарды тасымалдау үшін өз есебінен үшінші тұлғаларды тартуға құқылы;
2.4. Қалдықтар топтамамен жеткізіледі. Партия көлік құралының бірлігіне бір рейсті білдіреді;
2.5. Өнім беруші қалдықтарды тиеу алдында оларды өлшеуді, тиеуді тасымалдауды жүзеге асыратын адамның қатысуымен (ол тартылған жағдайда) жүргізуге және қағидалар мен Түсіндірмелердің талаптарына сәйкес 1 ақпараттық жүйеде тиісті операцияларды көрсетуге міндетті;
2.6. Сатып алушы қалдықтарды түсіруді жүзеге асыруға, оларды тасымалдауды жүзеге асыратын тұлғаның қатысуымен өлшеуге (ол тартылған жағдайда) және тиісті операцияларды ақпараттық жүйе 1. қағидалар мен Түсіндірмелердің талаптарына сәйкес көрсетуге міндетті;
2.7. Жеткізу салмағы: _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ (жазбаша) тонна;
2.8. Жеткізуші жеткізетін шикізаттың (қалдықтардың) сапасы Сатып алушы қоятын сапа талаптарына сәйкес келуі тиіс. Жеткізілетін шикізаттың (Қалдықтардың) тиісті емес сапасы үшін жеткізуші жауапты болады.
2.9. Өнім беруші қосылған құн салығын төлеуші ретінде тіркеу есебіне өнім берушінің қойылуының болуына қарамастан, Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәртіппен және шарттарда электрондық шот-фактураны жазып береді. Электрондық шот-фактураны жазып беру кезінде "шарт (келісімшарттар)" Е бөлімінде осы Шарттың деректемелері көрсету.
3. Есеп айырысу бағасы мен тәртібі 4.
3.1. Қалдықтардың 1 (бір) тоннасының бағасы ҚҚС-ты есепке алғанда /есептемегенде _ _ _ _ _ (жазбаша) теңгені құрайды;
3.2. Шарттың жалпы құны (қалдықтар партиясының құны) ҚҚС-ты есепке алғанда/есептемегенде _ _ _ _ _ _ теңгені (жазбаша) құрайды;
3.3. Сатып алушы Тараптар қол қойғаннан кейін _ _ _ _ _ _ (жазбаша) жұмыс күнінен кешіктірмей қол қойған қабылдау-беру актісі негізінде жеткізілген қалдықтар партиясы үшін құнын төлеуді жүзеге асырады;

3.4. Прием Покупателем отходов подтверждается подписанием Сторонами в информационной системе 1 акта приема-передачи.
3.5. Поставщик выписывает Покупателю счет-фактуру в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур.
3.6. Стороны оформляют первичные документы (накладные на отпуск товаров на сторону и другие) на бумажных носителях в соответствии с действующими нормами законодательства Республики Казахстан.
4. Ответственность сторон
4.1. В случае неисполнения либо ненадлежащего исполнения настоящего Договора, в том числе нарушения сроков поставки или оплаты, виновная Сторона обязана по требованию потерпевшей Стороны выплатить неустойку в размере ____ (прописью) % от общей стоимости Договора, но не более ____ (прописью) % от такой стоимости.
5. Споры и разногласия
5.1. Стороны должны прилагать все усилия к тому, чтобы разрешать в процессе прямых переговоров и переписки все разногласия или споры, возникающие между ними по Договору или в связи с ним.
5.2. Споры и разногласия, не разрешенные Сторонами в процессе переговоров и переписки, решаются в судебном порядке в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
5.3. Во всем, что не урегулировано настоящим Договором, Стороны руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан.
6. Заключительные положения
6.1. Настоящий Договор вступает в силу со дня его подписания и действует до полного его исполнения обеими Сторонами.
6.2. Все изменения, дополнения и Приложения к настоящему Договору должны быть совершены посредством и подписаны электронными цифровыми подписями уполномоченных лиц Сторон.
6.3. Каждая из Сторон обязана сохранять конфиденциальность в отношении финансовой и прочей информации, полученной от другой Стороны. Данная норма не распространяется в отношении передачи такой информации в информационной системе 1.
6.4. Каждая из Сторон гарантирует, что на дату заключения настоящего Договора не находится на стадии банкротства, не имеет препятствий к его заключению, а лица его подписывающие надлежащим образом уполномочены на его подписание.
6.5. Настоящий Договор составлен в электронной форме на ________ языке в информационной системе 1 и подписан электронными цифровыми подписями уполномоченных лиц Сторон.
7. Реквизиты Сторон
Покупатель
Поставщик
Наименование: __________________
Адрес: _________________________
Адрес электронной почты: ________
Номер мобильного телефона: _____
БИН: __________________________
Банковские реквизиты:
Уполномоченное лицо: ___________
Наименование: ______________________
Адрес: _____________________________
Адрес электронной почты: ____________
Номер мобильного телефона: __________
БИН: ______________________________
Банковские реквизиты:
Уполномоченное лицо: _______________
ЭЦП уполномоченного лица Поставщика
ЭЦП уполномоченного лица Покупателя
Приложение 3
к Пояснениям для работы
в информационной системе 1
оператора расширенных
обязательств производителей
(импортеров)
Форма
АКТ ПРИЕМА-ПЕРЕДАЧИ ОТХОДОВ №___
Дата составления: число, месяц, год
Время составления: часы, минуты
Место приема-передачи:
ПОСТАВЩИК
(Получатель выплат за сбор, сортировку
и транспортировку отходов):
___________________________________
(Наименование)
ФИО уполномоченного лица:
В должности:
№ и дата заявления о присоединении
к типовому договору с Оператором:
ПОКУПАТЕЛЬ
(Получатель выплат за подготовку
к повторному использованию, обработку,
переработку, обезвреживание и (или)
утилизацию отходов)
__________________________________
(Наименование)
ФИО уполномоченного лица:
В должности:
№ и дата заявления о присоединении
к типовому договору с Оператором:
Наименование отхода
№ взвешивания, погрузки и передачи отходов
№ акт взвешивания, разгрузки и приема отходов
Принято, тонн
Цена за 1 тонну, тенге
Сумма, тенге
Подтверждаем подлинность и достоверность сведений, указанных в настоящем документе.
ЭЦП уполномоченного лица Поставщика
ЭЦП уполномоченного лица Покупателя
Приложение 4
к Пояснениям для работы
в информационной системе 1
оператора расширенных
обязательств производителей
(импортеров)
Форма
АКТ ВЗВЕШИВАНИЯ, ПОГРУЗКИ И ПЕРЕДАЧИ ОТХОДОВ №___
Дата составления: число, месяц, год
Время составления: часы, минуты
Место взвешивания:
Весовое оборудование
Тип:
Марка/модель:
Наименьший и наибольший
показатели взвешивания:
Сертификат поверки: №
Действителен до:
Автомобильное транспортное средство
марка/модель
ГРНЗ
Получатель выплат за сбор, сортировку
и транспортировку отходов
_________________________________
(наименование)
ФИО уполномоченного лица:
Транспортировщик
ФИО:
Тел:
Наименование отхода
Масса брутто, тонн
Масса нетто, тонн
1
ИТОГО
Подтверждаем подлинность и достоверность сведений, указанных в настоящем акте.
ЭЦП уполномоченного лица получателя выплат
SMS-код транспортировщика
Приложение 5
к Пояснениям для работы
в информационной системе 1
оператора расширенных
обязательств производителей
(импортеров)
Форма
Акт взвешивания, разгрузки и приема отходов № ___
Дата составления: число, месяц, год
Время составления: часы, минуты
Место взвешивания:
Весовое оборудование
Тип:
Марка/модель:
Наименьший и наибольший
пределы взвешивания:
Сертификат поверки: №
Действителен до:
Автомобильное транспортное средство
марка/модель
ГРНЗ
Получатель выплат за подготовку к повторному
использованию, обработку, переработку,
обезвреживание и (или) утилизацию отходов
_______________________________________
(наименование)
ФИО уполномоченного лица:
Транспортировщик
ФИО:
Тел:
Наименование отхода
Масса брутто, тонн
Масса нетто, тонн
1
ИТОГО
Подтверждаем подлинность и достоверность сведений, указанных в настоящем акте.
ЭЦП уполномоченного лица
получателя выплат
SMS-код транспортировщика
Приложение 6
к Пояснениям для работы
в информационной системе 1
оператора расширенных
обязательств производителей
(импортеров)
Форма
Заявка № __
о передаче отходов, образованных в ходе осуществления (коммерческой и (или)
хозяйственной) деятельности или в результате жизнедеятельности человека
__________ " " 202__ год
Настоящим, Наименование образователя отходов, являясь образователем отходов вид
отходов, передает на (возмездной (сумма)/безвозмездной) основе в адрес получателя
выплат вышеуказанные отходы массой _____ тонн/килограмм и гарантирую,
что передаваемые в рамках настоящей заявки отходы образованы в результате
жизнедеятельности или в ходе осуществления коммерческой и (или) хозяйственной
деятельности (в качестве индивидуального предпринимателя или юридического
лица), и не были приобретены по любым основаниям у сторонних субъектов
предпринимательства, осуществляющих деятельность по управлению отходами
и (или) на полигонах твердых бытовых отходов, и не собраны на стихийных свалках.
ЭЦП уполномоченного лица / SMS-код подтверждение от физического лица
Приложение 7
к Пояснениям для работы
в информационной системе 1
оператора расширенных
обязательств производителей
(импортеров)
Форма
ОТЧЕТ по результатам посещения субъекта предпринимательства/получателя выплат,
осуществляющего деятельность по сбору, сортировке и транспортировке отходов
Наименование субъекта предпринимательства/получателя выплат
Дата первичной государственной регистрации (дата образования) /дата государственной регистрации, как как индивидуального предпринимателя
Место нахождения юридического лица/адрес регистрации как индивидуального предпринимателя
Контакты
Должность и ФИО первого руководителя
Наименование и местонахождение производственного объекта (-ов)
Дата составления отчета
Посещение
Первичное (перед заключением договора) /последующее (после заключения договора)
Сведения о технике (в том числе транспортных средствах) и оборудовании, задействованных в осуществлении деятельности по сбору, сортировке и транспортировке отходов, указанных в паспорте субъекта предпринимательства
Список техники и оборудования
Наличие техники и оборудования
Состояние техники и оборудования
Соответствует (да/нет)
Примечания
В работе
В резерве (выключено, но в состоянии готовности)
В ремонте (не задействуется в производственном процессе)

3.4. Сатып алушының қалдықтарды қабылдауы Тараптардың 1 ақпараттық жүйеде қабылдау-беру актісіне қол қоюымен расталады;
3.5. Өнім беруші сатып алушыға шот-фактураны электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде электрондық нысанда жазып береді;
3.6. Тараптар Қазақстан Республикасы заңнамасының қолданыстағы талаптарына сәйкес қағаз жеткізгіштерде бастапқы құжаттарды (тарапқа тауарларды босатуға арналған жүкқұжаттарды және басқаларын) ресімдейді.
4. Тараптардың жауапкершілігі
4.1. Осы шарт орындалмаған не тиісінше орындалмаған, оның ішінде жеткізу немесе төлеу мерзімдері бұзылған жағдайда, кінәлі Тарап жәбірленуші тараптың талабы бойынша шарттың жалпы құнының _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ % мөлшерінде, бірақ мұндай құнның _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ % - дан аспайтын мөлшерде тұрақсыздық айыбын төлеуге міндетті.
5. Даулар мен келіспеушіліктер
5.1. Тараптар тікелей келіссөздер мен хат алмасу процесінде олардың арасында Шарт бойынша немесе оған байланысты туындайтын барлық келіспеушіліктерді немесе дауларды шешуге бар күш-жігерін салуы тиіс;
5.2. Келіссөздер мен хат алмасу процесінде тараптар шешпеген даулар мен келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес сот тәртібімен шешіледі.
5.3. осы Шартпен реттелмегеннің барлығында Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларын басшылыққа алады.
6. Қорытынды ережелер
6.1. Осы Шарт оған қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және екі тарап оны толық орындағанға дейін қолданылады;
6.2. Осы Шартқа барлық өзгерістер, толықтырулар мен қосымшалар Тараптардың уәкілетті тұлғаларының электрондық цифрлық қолтаңбалары арқылы жасалуы және қол қойылуы тиіс;
6.3. Тараптардың әрқайсысы екінші Тараптан алынған қаржылық және өзге де ақпаратқа қатысты құпиялылықты сақтауға міндетті. Бұл талап 1 ақпараттық жүйеде осындай ақпаратты беруге қатысты қолданылмайды;
6.4. Тараптардың әрқайсысы осы Шартты жасасу күніне банкроттық сатысында болмауына, оны жасауға кедергілердің болмауына кепілдік береді, ал оған қол қоятын адамдар оған қол қоюға тиісті түрде уәкілеттік берілген;
6.5. Осы Шарт электрондық нысанда 1 ақпараттық жүйеде _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ тілде жасалды және Тараптардың уәкілетті тұлғаларының электрондық цифрлық қолтаңбаларымен қол қойылды.
9. Тараптардың Деректемелері
Атауы: _____
Мекенжайы: _____
Электрондық мекенжайы: _____
Телефон: _____
БИН: _______
Банк атауы: ______
БИК: ______
ИИК: _______
Уәкілетті тұлға: _____
Атауы: _____
Мекен жайы: _____
Электрондық мекенжайы: _____
Телефон: _____
БИН: _______
Банк атауы: ______
БИК: ______
ИИК: _______
Уәкілетті тұлға: _____
Сатып алушының уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ Өнім берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелерінің
операторының 1 ақпараттық
жүйесіндегі
пайдаланушылардың
жұмысына арналған
Түсіндірмелерге
3 қосымша
№___ ҚАБЫЛДАУ-ТАПСЫРУ АКТІСІ
Жасалған күні: күні, айы, жылы
Құрастыру уақыты: сағат, минут
Жеткізуші (қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлем алушы):
____________________
(Атауы)
Уәкілетті тұлғаның ТАӘ:
Лауазымында:
Оператормен Үлгі шартқа қосылу туралы өтініш:
Сатып алушы (қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындық үшін төлем алушы)
________________
(Атауы)
Уәкілетті тұлғаның ТАӘ:
Лауазымында:
Оператормен үлгі шартқа қосылу туралы өтініш:
Қалдықтың атауы
қалдықтарды өлшеу, тиеу және беру №
№ қалдықтарды өлшеу, түсіру және қабылдау актісі
Қабылданды, тонна
1 тонна бағасы, теңге
Сомасы, теңге
Осы құжатта көрсетілген мәліметтердің шынайылығы мен дұрыстығын растаймыз.
Өнім берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ Сатып алушының уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелерінің
операторының 1 ақпараттық
жүйесіндегі
пайдаланушылардың
жұмысына арналған
Түсіндірмелерге
4 қосымша
№___ҚАЛДЫҚТАРДЫ ӨЛШЕУ, ТИЕУ ЖӘНЕ БЕРУ АКТІСІ
Жасалған күні: күні, айы, жылы
Құрастыру уақыты: сағат, минут
Өлшеу орны:
Таразы жабдықтары
Түрі:
Марка / модель:
Ең кіші және ең үлкен өлшеу көрсеткіштері:
Тексеру сертификаты: №
Дейін жарамды:
Автокөлік құралы
марка/модель
МТНБ
Қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлем алушы
________________________
(атауы)
Уәкілетті тұлғаның ТАӘ:
Тасымалдаушы
ТАӘ:
Тел:
Қалдықтың атауы
Жалпы салмағы, тонна
Таза салмағы, тонна
1
ЖИЫНЫ
Осы актіде көрсетілген мәліметтердің шынайылығы мен дұрыстығын растаймыз.
Төлем алушының уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ SMS тасымалдаушының
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелерінің
операторының 1 ақпараттық
жүйесіндегі
пайдаланушылардың
жұмысына арналған
Түсіндірмелерге
5 қосымша
Нысан
№___ҚАЛДЫҚТАРДЫ ӨЛШЕУ, ТҮСІРУ ЖӘНЕ ҚАБЫЛДАУ АКТІСІ
Жасалған күні: күні, айы, жылы
Құрастыру уақыты: сағат, минут
Өлшеу орны:
Таразы жабдықтары
Түрі:
Марка / модель:
Ең кіші және ең үлкен өлшеу көрсеткіштері:
Тексеру сертификаты: №
Дейін жарамды:
Автокөлік құралы
марка/модель
МТНБ
Қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлем алушы
________________
(атауы)
Уәкілетті тұлғаның ТАӘ:
Тасымалдаушы
ТАӘ:
Тел:
Қалдықтың атауы
Жалпы салмағы, тонна
Таза салмағы, тонна
1
ЖИЫНЫ
Осы актіде көрсетілген мәліметтердің шынайылығы мен дұрыстығын растаймыз.
Төлем алушының уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ SMS тасымалдаушының
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелерінің
операторының 1 ақпараттық
жүйесіндегі
пайдаланушылардың
жұмысына арналған
Түсіндірмелерге
6 қосымша
Нұсқа
Коммерциялық және (немесе) шаруашылық қызметті жүзеге асыру барысында немесе адам өмірінің нәтижесінде пайда болған қалдықтарды беру туралы № _ _ өтінім
_____________ ж.                                           " "             202___ ж.
Осы арқылы Қалдықтарды жасаушының атауы, Қалдықтарды жасаушы бола отырып, қалдықтардың түрі (өтеулі (сома) / өтеусіз) негізде төлем алушының мекенжайына _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ тонна/килограмм салмағы бар жоғарыда көрсетілген қалдықтарды береді және осы өтінім шеңберінде берілетін қалдықтардың тіршілік әрекеті нәтижесінде немесе коммерциялық және (немесе)) шаруашылық қызмет (жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде) және кез келген негіздер бойынша бөгде кәсіпкерлік субъектілерінен сатып алынбаған, және (немесе) қатты тұрмыстық қалдықтар полигондарында қалдықтарды басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын және дүлей қоқыс полигондарында жиналмағанын растайды.
Уәкілетті тұлғаның ЭЦҚ / жеке тұлғаның SMS -коды растау
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелерінің
операторының 1 ақпараттық
жүйесіндегі
пайдаланушылардың
жұмысына арналған
Түсіндірмелерге
7 қосымша
Қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектісіне / төлем алушыға бару нәтижелері бойынша ЕСЕП
Кәсіпкерлік субъектісінің/төлем алушының атауы
Бастапқы мемлекеттік тіркеу күні (құрылған күні) / жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу күні
Заңды тұлғаның орналасқан жері/жеке кәсіпкерді тіркеу мекенжайы
Байланысу
Бірінші басшының лауазымы және аты-жөні
Өндірістік объектінің (объектілердің)атауы және орналасқан жері
Есепті жасау күні
Объектілерге бару
Бастапқы (шарт жасасар алдында)/кейінгі (шарт жасасқаннан кейін)
Кәсіпкерлік субъектісінің паспортында көрсетілген қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға тартылған техника (оның ішінде көлік құралдары) және жабдық туралы мәліметтер
Техника мен жабдықтардың тізімі
Техника мен жабдықтың болуы
Техника мен жабдықтың жай-күйі
Сәйкес келеді (Иә / Жоқ)
ескертпелер
Жұмыста
Резервте (өшірулі, бірақ дайын)
Жөндеуде (өндіріс процесіне қатыса алмайды)

1. сортировка,
2. Пресс
N.
в приложении к отчету фотографии техники и оборудования, сделанные уполномоченным представителем Оператора при посещении производственных объектов
Список мест сбора (стационарный приемный пункт, контейнер, фандомат) и временного складирования отходов (площадки, склады, хранилища и другие объекты накопления)
Адрес, согласно документам
Фактическое местонахождение
Соответствует (да/нет)
Примечание
1. Контейнеры
2. Пункты приема
N.
в приложении к отчету фотографии мест сбора и временного складирования отходов, сделанные уполномоченным представителем Оператора при посещении производственных объектов
Сведения о трудовых ресурсах (в смене на дату проверки)
Должность
ФИО
Основные функциональные обязанности
Соответствует (да/нет)
Примечания
производственные работники
1. грузчик
2. водитель
N.
заполняется согласно данным (устным или письменным), предоставленным уполномоченным лицом субъекта предпринимательства/получателя выплат
количество рабочих дней в году
количество смен за сутки
продолжительность смены, час
Сбор, сортировка отходов
Способ сбора
Соответствует (да/нет)
Примечания
Бумага и картон
Пластик
Стекло
Шины
N.
в приложении к отчету фотографии отходов, сделанные уполномоченным
представителем Оператора при посещении производственных объектов
(в случае наличия на складе при посещении)
Выводы о соответствии/несоответствии заявленной деятельности субъекта
предпринимательства/получателя выплат данным, указанным в представленных
документах:
_______________________________________________________________
Заявка подлежит одобрению/отклонению:
_______________________________________________________________
Уполномоченный представитель
Оператора
____________________________
дата/подпись
ТОО/ИП
Уполномоченное лицо субъекта
предпринимательства/получателя выплат
____________________
дата/подпись
ОТЧЕТ по результатам посещения производства субъекта
предпринимательства/получателя выплат, осуществляющего деятельность
по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке,
обезвреживанию и (или) утилизации отходов
Наименование субъекта предпринимательства/получателя выплат
Дата первичной государственной регистрации (дата образования)/дата государственной регистрации, как индивидуального предпринимателя
Место нахождения юридического лица/адрес регистрации индивидуального предпринимателя
Контакты
Должность и ФИО первого руководителя
Наименование и местонахождение производственного объекта (-ов)
Дата составления отчета
Посещение
Первичное (перед заключением договора)/последующее (после заключения договора)
Сведения о технике, оборудовании и транспортных средствах, задействованные в переработке подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживании и (или) утилизации отходов, указанных в паспорте
Список техники и оборудования
Наличие оборудования
Состояние оборудования
Соответствует (да/нет)
примечания
В работе
Временно отключено, но готово к использованию
В ремонте (не задействуется в производственном процессе)
1.
2.
N.
в приложении к отчету фотографии техники и оборудования, сделанные сотрудником Оператора при посещении производственных объектов
Сведения о трудовых ресурсах (в смене на дату проверки)
Должность
ФИО
Функциональные обязанности
Соответствует
(да/нет)
Примечания
производственные работники

1. сұрыптау,
2. Пресс
N.
Есепке қосымшада өндірістік объектілерге барған кезде оператордың уәкілетті өкілі түсірген техника мен жабдықтардың фотосуреттері
Қалдықтарды жинау (стационарлық қабылдау пункті, контейнер, фандомат) және уақытша жинау орындарының тізімі (алаңдар, қоймалар, қоймалар және өзге де жинақтау объектілері)
Құжаттарға сәйкес мекен-жайы
Нақты орналасқан жері
Сәйкес келеді (Иә / Жоқ)
Ескерту
1. Контейнерлер
2. Қабылдау пункті
N.
Есепке қосымшада өндірістік объектілерге барған кезде оператордың уәкілетті өкілі түсірген қалдықтарды жинау және уақытша сақтау орындарының фотосуреттері
Еңбек ресурстары туралы мәліметтер (тексеру күніне ауысымда)
Лауазымы
ТАЖ
Негізгі функционалдық міндеттері
Сәйкес келеді (Иә / Жоқ)
Ескертпелер
өндірістік қызметкерлер
1. жүктиеуші
2. жүргізуші
N.
кәсіпкерлік субъектісінің/төлем алушының уәкілетті тұлғасы ұсынған деректерге (ауызша немесе жазбаша) сәйкес толтырылады
жылдағы жұмыс күндерінің саны
тәулігіне Ауысым саны
ауысым ұзақтығы, сағат
Қалдықтарды жинау, сұрыптау
Жинау әдісі
Сәйкес келеді (Иә / Жоқ)
Ескертпелер
Қағаз и картон
Пластик
Шыны
Шиналар
N.
Есепке қосымшада өндірістік объектілерге барған кезде Оператордың уәкілетті өкілі түсірген қалдықтардың фотосуреттері (барған кезде қоймада болған жағдайда)
Кәсіпкерлік субъектісінің/төлем алушының мәлімделген қызметінің ұсынылған құжаттарда көрсетілген деректерге сәйкестігі/сәйкес еместігі туралы қорытындылар:
__________________________________________________________________________
Өтінім мақұлданбайды/ қабылданбайды жатады:_______________________
Оператордың уәкілетті өкілі
_______________________ күні/қолы
ЖШС/ЖК
Кәсіпкерлік субъектісінің/төлем алушының уәкілетті тұлғасы
_______________________ күні/қолы
Қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектісінің/төлем алушының өндірісіне бару нәтижелері бойынша ЕСЕП
Кәсіпкерлік субъектісінің/төлем алушының атауы
Бастапқы мемлекеттік тіркеу күні (құрылған күні) / жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу күні
Заңды тұлғаның орналасқан жері/жеке кәсіпкерді тіркеу мекенжайы
Байланысу
Бірінші басшының лауазымы және аты-жөні
Өндірістік объектінің (объектілердің)атауы және орналасқан жері
Есепті жасау күні
Объектілерге бару
Бастапқы (шарт жасасар алдында)/кейінгі (шарт жасасқаннан кейін)
Кәсіпкерлік субъектісінің паспортында көрсетілген қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға тартылған техника (оның ішінде көлік құралдары) және жабдық туралы мәліметтер
Техника мен жабдықтардың тізімі
Техника мен жабдықтың болуы
Техника мен жабдықтың жай-күйі
Сәйкес келеді (Иә / Жоқ)
Ескертпелер
Жұмыста
Резервте (өшірулі, бірақ дайын)
Жөндеуде (өндіріс процесіне қатыса алмайды)
N.
Есепке қосымшада өндірістік объектілерге барған кезде оператордың уәкілетті өкілі түсірген техника мен жабдықтардың фотосуреттері
Еңбек ресурстары туралы мәліметтер (тексеру күніне ауысымда)
Лауазымы
ТАЖ
Негізгі функционалдық міндеттері
Сәйкес келеді (Иә / Жоқ)
Ескертпелер
өндірістік қызметкерлер

1. Прибытие на объект до запуска производственного оборудования по полному циклу (к началу рабочей смены).
2. Проведение ответственным работником получателя выплат инструктажа по технике безопасности уполномоченного представителя Оператора.
3. Осмотр трансформаторной подстанции на наличие счетчика учета электрической энергии, его активности, наличие силового кабеля и его соединения с источником потребления.
4. Осмотр основных технологических процессов с уполномоченным работником получателя выплат, фиксация на видео весь производственного цикла от начала (этап загрузки отходов) до конца (этап производства готовой продукции). При этом все оборудование должно быть выключено, кроме освещения, бытовых приборов и иного оборудования, не задействованных в производственном цикле.
5. Уполномоченный представитель Оператора совместно с уполномоченным работником получателя выплат на производственном объекте:
1) направляются на место приема (разгрузки), место временного складирования сырья (отходов), и:
а) взвешивают партию отходов, подлежащих переработке (списанию на производство), и фиксируют массу отходов (не менее 5 (пяти) фото этапа взвешивания отходов, в том числе весового оборудования и всей партии отходов, подлежащих переработке);
б) если применимо, взвешивают другие компоненты и сырье, используемые для производства готовой продукции и фиксируют в отчете массу (не менее 5 (пяти) фото этапа взвешивания, в том числе весового оборудования и данных компонентов).
2) До запуска оборудования определяют количество счетчиков электроэнергии на объекте, в том числе задействованных в производственном цикле. Фиксируются показатели счетчиков (начало), наличие пломбы на фото и в отчете каждого счетчика.
3) При запуске производственного цикла фиксируется точное время (начало) от загрузки зафиксированного количества отходов до окончания процесса его переработки и выхода готовой продукции. При непрерывном производственном цикле, необходимо зафиксировать период времени, за которую переработана 1(один) тонна отходов, при невозможности определить количество переработанных отходов, произведенную 1 (одну) тонну готовой продукции.
4) В момент завершения производственного цикла, (время от загрузки отходов до выхода готовой продукции) фиксируют точное время (конец), после этого фиксируют показатели счетчиков (конец) на фото, далее взвешивают полученную в результате переработки отходов готовую продукцию и фиксируют их массу (не менее 5 (пяти) фото этапа взвешивания, в том числе весового оборудования и всего объема готовой продукции.
При непрерывном производственном цикле фиксируется показание счетчика в промежуток времени, за которое произведена 1 (одна) тонна готовой продукции. Количество времени для хронометража по видам переработки отходов определяется в зависимости от технологического процесса (час, смена, протяженность производственного цикла).
Расчеты производятся следующим образом:
a) путем расчета разницы показателей счетчика перед началом и после окончания производства 1 (одной) тонны готовой продукции.
б) путем деления количества затраченной электроэнергии на количество произведенной готовой продукции.
в) количество затраченного времени в минутах разделить на массу переработанных отходов (мин/тонн отходов) и массу произведенной готовой продукции (мин/тонн готовой продукции).

1. Өндірістік жабдықты толық цикл бойынша іске қосқанға дейін объектіге келу (жұмыс ауысымының басында).
2. Төлем алушының жауапты қызметкерінің оператордың уәкілетті өкілінің (өкілдерінің) қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқама жүргізуі.
3. Трансформаторлық қосалқы станцияны электр энергиясын, оның белсенділігін есепке алу есептегішінің болуына, қуат кабелінің және оның тұтыну көзімен қосылуының болуына тексеру.
4. Төлем алушының уәкілетті қызметкерімен негізгі технологиялық процестерді қарау, бейнеге барлық өндірістік циклды басынан (қалдықтарды тиеу кезеңі) аяғына дейін (дайын өнімді өндіру кезеңі) Тіркеу. Бұл ретте жарықтандырудан, тұрмыстық аспаптардан және өндірістік циклге қатысы жоқ өзге де жабдықтан басқа барлық жабдық өшірілуі тиіс.
5. Өндірістік объектідегі төлем алушының уәкілетті қызметкерімен бірлесіп оператордың уәкілетті өкілі (лері) :
1) Шикізатты (Қалдықтарды) қабылдау (түсіру) орнына, уақытша сақтау орнына және:
а) қайта өңдеуге (өндіріске есептен шығаруға) жататын қалдықтардың партиясын өлшейді және қалдықтардың массасын (қалдықтарды, оның ішінде таразы жабдығын және қайта өңдеуге жататын қалдықтардың барлық партиясын өлшеу кезеңінің кемінде 5 (бес) фотосуретін)тіркейді;
б) егер қолданылатын болса, дайын өнімді өндіру үшін пайдаланылатын өзге де компоненттер мен шикізатты өлшейді және есепте өлшеу кезеңінің массасын (5 (бес) фотодан кем емес), оның ішінде таразы жабдығы мен осы компоненттерді тіркейді).
2) Жабдықты іске қосқанға дейін объектідегі, оның ішінде өндірістік циклге тартылған электр энергиясын есептегіштердің санын айқындайды. Есептегіштердің көрсеткіштері (басталуы), фотосуретте және әр есептегіштің есебінде пломбаның болуы жазылады.
3) өндірістік цикл іске қосылған кезде қалдықтардың белгіленген мөлшерін жүктеуден бастап оны қайта өңдеу процесі аяқталғанға дейін және дайын өнімнің шығуына дейінгі нақты уақыт (басталуы) белгіленеді. Үздіксіз өндірістік цикл кезінде 1(бір) тонна қалдықтар қайта өңделген уақыт кезеңін, қайта өңделген қалдықтардың, өндірілген 1(бір) тонна дайын өнімнің мөлшерін анықтау мүмкін болмаған кезде белгілеу қажет.
4) өндірістік цикл аяқталған сәтте (қалдықтарды тиеуден бастап дайын өнімнің шығуына дейінгі уақыт) нақты уақытты (соңын) белгілейді, осыдан кейін есептегіштердің көрсеткіштерін (соңын) фотосуретке түсіреді, бұдан әрі қалдықтарды қайта өңдеу нәтижесінде алынған дайын өнімді өлшейді және олардың массасын (кемінде 5 (бес) өлшеу кезеңінің фотосы, оның ішінде салмақ жабдықтары және дайын өнімнің барлық көлемі.
Үздіксіз өндірістік цикл кезінде есептегіштің көрсеткіші 1 (бір) тонна дайын өнім өндірілген уақыт аралығында жазылады. Қалдықтарды қайта өңдеу түрлері бойынша хронометражға арналған уақыт мөлшері технологиялық процеске (сағат, ауысым, өндірістік циклдің ұзақтығы) байланысты айқындалады.
Есептеулер келесідей жүргізіледі:
а) дайын өнімнің 1 (бір) тоннасын өндіруді бастамас бұрын және аяқтағаннан кейін есептегіш көрсеткіштерінің айырмашылығын есептеу арқылы.
б) жұмсалған электр энергиясының мөлшерін өндірілген дайын өнімнің мөлшеріне бөлу арқылы жүзеге асырылады.
в) минуттарда жұмсалған уақыт мөлшерін қайта өңделген қалдықтардың массасына (мин/тонна қалдықтар) және өндірілген дайын өнімнің массасына (мин/тонна дайын өнім) бөлуге тиіс.

6. Фиксирует на фото отходы и готовую продукцию:
1) не менее 5 (пяти) фото готовой продукции с разных сторон на месте складирования;
2) не менее 5 (пяти) фото отходов с разных сторон на месте складирования.
7. Определяет количество работников на объекте, задействованных в производственном цикле и проведении замеров, указывает их должности/функционал (мастер, технолог, разнорабочий и т.д.), а также заполняет другие данные в отчете.
Получателю выплат необходимо предоставить уполномоченному представителю Оператора реестр электронных счетов-фактур за отчетный период с подписью главного бухгалтера на дату распечатки и совместно с уполномоченным представителем Оператора распечатать 10 (десяти) электронных счетов-фактур из реестра электронных счетов-фактур из личного кабинета в Информационной Системе электронных счетов-фактур.
Отчет подписывается уполномоченным представителем Оператора с одной стороны и уполномоченным работником получателя выплат с другой стороны.
Приложение 13
к Правилам направления денег
оператором расширенных
обязательств производителей
(импортеров) поступивших
на его банковский счет
от производителей и импортеров
на организацию сбора,
транспортировки, подготовки
к повторному использованию,
сортировки, обработки,
переработки, обезвреживания
и (или) утилизации отходов,
образующихся после утраты
потребительских свойств
продукции (товаров),
на которую (которые) распространяются
расширенные обязательства
производителей (импортеров)
путем выплат
Форма
Требования к комплектности ВЭТС, принимаемых на переработку и (или) утилизацию
№ пп
Категория ВЭТС
Комплектность ВЭТС (соответствие)
1
М1
кузов, крышка капота, крышка багажника, двери (штатное количество), колеса с шинами (штатное количество), ограждающие покрытие колес (крылья) (штатное количество), двигатель с генератором, стартером, карбюратором/системой впрыска (установлено на штатных местах), радиатор, редуктор, аккумулятор, коробка передач (установлено на штатных местах), раздаточная коробка, мосты и редуктора мостов, карданные валы (в случае если предусмотрена штатным оснащением изготовителя, установлено на штатных местах).
2
М2, М3
кузов, крышка капота, крышка багажника, двери (штатное количество), колеса с шинами (штатное количество), ограждающие покрытие колес (крылья) (штатное количество), двигатель с генератором, стартером, карбюратором/системой впрыска (установлено на штатных местах), радиатор, редуктор, аккумулятор, коробка передач (установлено на штатных местах), раздаточная коробка, мосты и редукторы мостов, подвески ходовой части, карданные валы (в случае если она предусмотрена штатным оснащением изготовителя, установлено на штатных местах).
3
N1, N2, N3
кузов/ фургон/ платформа/ специальное оборудование на шасси (в случае если они предусмотрены штатным оснащением изготовителя), кабина, шасси, двери (штатное количество), колеса с шинами (штатное количество), двигатель с генератором, стартером, карбюратором/системой впрыска, радиатор, аккумулятор, коробка передач, раздаточная коробка, мосты и редуктора мостов, крупноузловые детали, подвески ходовой части, карданные валы (в случае если она предусмотрена штатным оснащением изготовителя, установлено на штатных местах).
*
Допускается отсутствие деревянных конструкций ВЭТС категорий N1, N2, N3
**
Допускается отсутствие шасси на ВЭТС в случае отсутствия при заводской сборке
***
Крупноузловые детали сдаваемого ВЭТС (двигатель, коробка передач, карданный вал и мосты) должны быть установлены на штатных местах надежным способом крепления (болтовое)
****
В случае невозможности крепления способом, предусмотренным изготовителем навесного оборудования ВЭТС генератора, стартера, радиатора, карбюратора, предусмотренных настоящим пунктом на штатных местах, они помещаются в салон и/или багажник сдаваемого ВЭТС
Требования к комплектности ВЭССХТ, принимаемых на переработку и (или) утилизацию
ВЭССХТ
Комплектность ВЭССХТ (наличие)
1 комплектность
"Трактор"
весом более 50 (пятидесяти) % от заводской массы
кабина (в случае если предусмотрена штатным оснащением заводом – изготовителем), двигатель (установлено на штатных местах), трансмиссия (полурама, коробка переключения передач, задний мост, при наличии передний мост), шины, колесные диски, аккумуляторные батареи (пускач) (в случае если предусмотрена штатным оснащением изготовителя, установлено на штатных местах).
"Комбайн"
весом более 50 (пятидесяти) % от заводской массы
кабина, трансмиссия (ведущий мост, коробка переключения передач , задняя балка), двигатель (установлено на штатных местах), корпус, бункер, шины, колесные диски, аккумуляторные батареи (пускач) (в случае если предусмотрена штатным оснащением изготовителя, установлено на штатных местах).
2 комплектность
"Трактор"
весом до 50 (пятидесяти) % включительно от заводской массы
кабина, трансмиссия (полурама, коробка переключения передач, задний мост, при наличии передний мост), шины, колесные диски, аккумуляторные батареи (пускач) (в случае если предусмотрена штатным оснащением изготовителя, установлено на штатных местах).
"Комбайн"
весом до 50 (пятидесяти) % включительно от заводской массы
кабина, трансмиссия (ведущий мост, коробка переключения передач, задняя балка), корпус, бункер, шины, колесные диски, аккумуляторные батареи (пускач) (в случае если предусмотрена штатным оснащением изготовителя, установлено на штатных местах).
*
Для ВЭССХТ (комбайн) допускается демонтаж кабины для осуществления транспортировки до пункта приема/переработчика ВЭССХТ
**
Допускается отсутствие деревянных конструкций и шасси на ВЭССХТ в случае отсутствия при заводской сборке
Приложение 14
к Правилам направления денег
оператором расширенных
обязательств производителей
(импортеров) поступивших
на его банковский счет
от производителей и импортеров
на организацию сбора,
транспортировки, подготовки
к повторному использованию,
сортировки, обработки,
переработки, обезвреживания
и (или) утилизации отходов,
образующихся после утраты
потребительских свойств
продукции (товаров),
на которую (которые) распространяются
расширенные обязательства
производителей (импортеров)
путем выплат
Форма
Перечень документов, необходимых для подачи заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ на переработку и (или) утилизацию
Для физических лиц:

6. Қалдықтар мен дайын өнімдерді фотосуретке түсіреді:
1) қойма орнында әр түрлі жағынан дайын өнімнің кемінде 5 (бес) фотосуреті;
2) қойма орнындағы әр түрлі жақтағы қалдықтардың кемінде 5 (бес) фотосуреті.
7. Өндірістік циклге және өлшеулер жүргізуге тартылған объектідегі қызметкерлердің санын айқындайды, олардың лауазымдарын/функционалдығын (шебер, технолог, қолөнерші) көрсетеді, сондай-ақ есепте өзге де деректерді толтырады.
Төлем алушы оператордың уәкілетті өкіліне бас бухгалтердің қолы қойылған есепті кезең үшін электрондық шот-фактуралар тізілімін ұсынуы және оператордың уәкілетті өкілімен бірлесіп Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде жеке кабинеттен электрондық шот-фактуралар тізілімінен 10 (он) электрондық шот-фактураны басып шығаруы қажет.
Есепке бір тараптан оператордың уәкілетті өкілі және екінші тараптан төлем алушының уәкілетті қызметкері қол қояды.
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
операторының өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
қолданылатын өнімнің
(тауарлардың) тұтынушылық
қасиеттері жоғалғаннан кейін
түзілетін қалдықтарды жинауды,
тасымалдауды, қайтадан
пайдалануға дайындауды,
сұрыптауды, өңдеуді, қайта
өңдеуді, залалсыздандыруды
және (немесе) кәдеге жаратуды
төлемдер жасау арқылы
ұйымдастыруға өндірушілерден
және импорттаушылардан келіп
түскен ақшаны оның банктік
шотына жіберу қағидаларына
13 қосымша
Нысан
Қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға қабылданатын ПШКҚ жиынтығына талаптар
№ реті
ПШКҚ санаты
ПШКҚ-ның жиынтығы
(сәйкестілігі)
1
М1
шанақ, капот қақпағы, жүк салғыш қақпағы, есіктер (штат саны), дөңгелектер шиналарымен (штат саны), дөңгелекті қоршайтын жабыны (штат саны), генераторы, стартері, карбюраторы/айдау жүйесі бар қозғалтқыш (штат орындарында орнатылған), радиатор, редуктор, аккумулятор, беріліс қорабы (штаттық орындарда орнатылған), тарату қорабы, көпірлер және көпір редукторлары, кардан біліктері (егер дайындаушының штаттық жарақтандыруы көзделген болса, штаттық орындарда орнатылған).
2
М2, М3
шанақ, капот қақпағы, жүк салғыш қақпағы, есіктер (штат саны), дөңгелектер шиналарымен (штат саны), дөңгелекті қоршайтын жабыны (штат саны), генераторы, стартері, карбюраторы/айдау жүйесі бар қозғалтқыш (штат орындарында орнатылған), радиатор, редуктор, аккумулятор, беріліс қорабы (штаттық орындарда орнатылған), тарату қорабы, көпірлер және көпір редукторлары, жүріс бөлігінің аспалары, кардан біліктері (егер дайындаушының штаттық жарақтандыруы көзделген болса, штаттық орындарда орнатылған).
3
N1, N2, N3
шанақ/ фургон/ платформа / шассидегі арнайы жабдық (егер олар дайындаушының штаттық жарақтандыруымен көзделген болса), кабина, шасси, есіктер (штат саны), шиналары бар дөңгелектер (штат саны), генераторы, стартері, карбюраторы/айдау жүйесі бар қозғалтқыш, радиатор, аккумулятор, беріліс қорабы, беріліс қорабы, көпірлер мен көпір редукторлары, ірі тораптық бөлшектер, жүріс бөлігінің аспалары, кардан біліктері (егер ол дайындаушының штаттық жарақтандыруымен көзделген болса, штаттық орындарда орнатылған).
*
N1, N2, N3 санаттағы ПШКҚ-да ағаш конструкцияларының болмауына жол беріледі.
**
Зауыттық құрастыру кезінде болмаған жағдайда ПШКҚ-да шассидің болмауына жол беріледі
***
Өткізілетін ПШКҚ-ның ірі тораптық бөлшектері (қозғалтқыш, беріліс қорабы, кардан білігі және көпірлер) бекітудің сенімді тәсілімен (болтты) штаттық орындарға орнатылуы тиіс
****
Осы тармақта штаттық орындарда көзделген генераторды, стартерді, радиаторды, карбюраторды ПШКҚ аспалы жабдығын дайындаушы көздеген тәсілмен бекіту мүмкін болмаған жағдайда, олар тапсырылатын ПШКҚ салонына және / немесе жүксалғышына орналастырылады
Қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға қабылданатын ПШӨЖАШТ жиынтығы
ПШӨЖАШТ
ПШӨЖАШТ-ның жиынтығы (бар болуы)
1 жиынтық
ь
"Трактор"
зауыттық массаның 50% - дан астам салмағы
кабина (егер дайындаушы зауыттың штаттық жарақтандыруы көзделген жағдайда), қозғалтқыш (штаттық орындарда орнатылған), трансмиссия (жартылай рамка, беріліс қорабы, артқы көпір, алдыңғы көпір болған кезде), шиналар, доңғалақты дискілер, аккумуляторлық батареялар (іске қосу) (егер дайындаушының штаттық жарақтандыруы көзделген жағдайда, штаттық орындарда орнатылған)
"Комбайн"
зауыттық массаның 50% - дан астам салмағы
кабина, трансмиссия ( жетекші көпір, беріліс қорабы, артқы арқалық), қозғалтқыш (штаттық орындарда орнатылған), корпус, бункер, шиналар, доңғалақ дискілері, аккумуляторлық батареялар (іске қосу) (егер дайындаушының штаттық жарақтандыруы көзделген болса, штаттық орындарда орнатылған)
2 жиынтық
"Трактор"
салмағы зауыттық массаның 50% - нан аз
кабина, трансмиссия (жартылай рамка, беріліс қорабы, артқы ось, алдыңғы ось болған кезде), шиналар, доңғалақ дискілері, аккумуляторлық батареялар (іске қосу) (егер дайындаушының штаттық жарақтандыруы көзделген болса, штаттық орындарда орнатылған)
"Комбайн"
салмағы зауыттық массаның 50% - нан аз
кабина, трансмиссия (жетекші көпір, беріліс қорабы, артқы арқалық), корпус, бункер, шиналар, доңғалақ дискілері, аккумуляторлық батареялар (іске қосу) (егер дайындаушының штаттық жарақтандыруы көзделген болса, штаттық орындарда орнатылған)
*
ПШӨЖАШТ үшін (комбайн) қабылдау/қайта өңдеуші пунктіне дейін тасымалдауды жүзеге асыру үшін кабинаны бөлшектеуге рұқсат етіледі
**
ПШӨЖАШТ-да зауыттық құрастыру кезінде ағаш конструкциялар мен шассиі болмаса, оған жол беріледі
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
операторының өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
қолданылатын өнімнің
(тауарлардың) тұтынушылық
қасиеттері жоғалғаннан кейін
түзілетін қалдықтарды жинауды,
тасымалдауды, қайтадан
пайдалануға дайындауды,
сұрыптауды, өңдеуді, қайта
өңдеуді, залалсыздандыруды
және (немесе) кәдеге жаратуды
төлемдер жасау арқылы
ұйымдастыруға өндірушілерден
және импорттаушылардан келіп
түскен ақшаны оның банктік
шотына жіберу қағидаларына
14 қосымша
Нысан
ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға және (немесе) қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға өтінім беру үшін қажетті құжаттардың тізбесі
Жеке тұлғалар үшін:

1) копия документа, удостоверяющего личность;
2) копия справки о снятии с регистрационного учета ВЭССХТ;
3) если на момент приобретения ВЭТС и (или) ВЭССХТ собственник состоял в браке - нотариально заверенное согласие супруга (-и) на реализацию, а также нотариально заверенную копию свидетельства о браке и копию удостоверения личности;
4) если на момент приобретения ВЭТС и (или) ВЭССХТ собственник в браке не состоял - нотариально заверенное заявление.
Для юридических лиц:
1) копия документа, удостоверяющего личность лица, уполномоченного на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ;
2) справка о регистрации (перерегистрации) юридического лица с портала электронного правительства Республики Казахстан egov.kz, выданная не ранее 10 (десяти) календарных дней до даты предоставления;
3) копия доверенности, подтверждающая полномочия лица на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ на утилизацию на имя представителя, подписанная первым руководителем и главным бухгалтером юридического лица;
4) справка о снятии с регистрационного учета ВЭССХТ.
Дополнительные документы предоставляются в случаях:
1) смены фамилии, имени, отчества (при его наличии) владельца ВЭТС и (или) ВЭССХТ либо уполномоченного им лица – копии документов, подтверждающих смену фамилии, имени, отчества (при его наличии);
2) оформления права собственности на бесхозяйное имущество – вступившее в законную силу решение суда;
3) отсутствия на ВЭТС VIN-кода или на ВЭССХТ заводского регистрационного номера самоходной сельскохозяйственной техники – копия заключения, выданное уполномоченным органом.
Приложение 15
к Правилам направления денег
оператором расширенных
обязательств производителей
(импортеров) поступивших
на его банковский счет
от производителей и импортеров
на организацию сбора,
транспортировки, подготовки
к повторному использованию,
сортировки, обработки,
переработки, обезвреживания
и (или) утилизации отходов,
образующихся после утраты
потребительских свойств
продукции (товаров),
на которую (которые) распространяются
расширенные обязательства
производителей (импортеров)
путем выплат
Форма
Договор купли-продажи вышедшего из эксплуатации
транспортного средства/самоходной сельскохозяйственной техники
город _____________ "____" ___________ 202_ год
Гражданин Республики Казахстан _____________________________, ___________
года рождения, именуемый в дальнейшем "Продавец", действующий на основании
________, удостоверения личности № ____________ выдано ____________
год ___________ РК, с одной стороны, и
Гражданин Республики Казахстан _________________________________________,
___________ года рождения, именуемый в дальнейшем "Покупатель",
действующий на основании _______, удостоверения личности № _______________
выдано ____________год ___________ РК, с другой стороны,
вместе именуемые "Стороны", а отдельно, как указано выше или "Сторона",
в соответствии с главами 13, 14 Гражданского Кодекса Республики Казахстан
(далее ГК РК), действуя согласно части 1-1, 2 ст.152, ст.250, части 2 ст.2 и ст.380 ГК
РК, добровольно с целью создания правовых последствий отчуждения и приобретения
вышедшего из эксплуатации транспортного средства/вышедшей из эксплуатации
самоходной сельскохозяйственной техники (номерного агрегата), не под влиянием
обмана, заблуждения, угроз, насилия или стечения обстоятельств заключили
настоящий Договор купли-продажи ________________________________________
(далее – Договор) о нижеследующем:

1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) ПШӨЖАШТ тіркеу есебінен шығару туралы анықтама;
3) егер ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ сатып алу кезінде меншік иесі некеде тұрса-жұбайының (зайыбының) сатуға нотариалды куәландырылған келісімі, сондай-ақ неке туралы куәліктің нотариалды куәландырылған көшірмесі және жеке куәліктің көшірмесі;
4) егер ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ сатып алу кезінде меншік иесі некеде тұрмаса - нотариалды куәландырылған өтініш.
Заңды тұлғалар үшін:
1) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға уәкілетті адамның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) берілген күнге дейін Қазақстан Республикасының электрондық үкімет порталынан egov.kz күнтізбелік он күннен ерте емес берілген заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама;
3) заңды тұлғаның бірінші басшысы мен бас бухгалтері қол қойған тұлғаның ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ кәдеге жаратуға тапсыруға өкілеттігін растайтын өкілдің атына берілген сенімхаттың көшірмесі;
4) ПШӨЖАШТ тіркеу есебінен шығару туралы анықтама.
Қосымша құжаттар келесі жағдайларда ұсынылады:
1) ПШКҚ-ы және (немесе) ПШӨЖАШТ-ы иесінің не ол уәкілеттік берген адамның тегі, аты, әкесінің аты өзгерген жағдайда - тегі, аты, әкесінің аты өзгергенін растайтын құжаттар;
2) иесіз мүлікке меншік құқығын ресімдеу құқығы – соттың заңды күшіне енген шешім;
3) ПШКҚ-да VIN-кодтың немесе ПШӨЖАШТ-да өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасының зауыттық тіркеу нөмірінің болмауы – уәкілетті орган берген қорытынды.
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
операторының өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
қолданылатын өнімнің
(тауарлардың) тұтынушылық
қасиеттері жоғалғаннан кейін
түзілетін қалдықтарды жинауды,
тасымалдауды, қайтадан
пайдалануға дайындауды,
сұрыптауды, өңдеуді, қайта
өңдеуді, залалсыздандыруды
және (немесе) кәдеге жаратуды
төлемдер жасау арқылы
ұйымдастыруға өндірушілерден
және импорттаушылардан келіп
түскен ақшаны оның банктік
шотына жіберу қағидаларына
15 қосымша
Нысан
Пайдаланудан шыққан көлік құралын/өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын сатып алу-сату шарты
________қаласы                                     "____" ___________ 202_ жыл
Қазақстан Республикасының азаматы _____________________________, ___________ жылы туған, бұдан әрі "Сатушы" деп аталатын, ________ негізінде әрекет ететін, жеке куәлік № ____________ берілген ____________жылы ___________ ҚР, бір жағынан, және
Қазақстан Республикасының азаматы _____________________________, ____________ жылы туған,бұдан әрі "Сатып алушы" деп аталатын, _______ негізінде әрекет ететін, жеке куәлік № ____________ берілген ____________жылы ___________ ҚР, екінші жағынан,
Қазақстан Республикасы Азаматтық Кодексінің (бұдан әрі – ҚР АК) 14-тарауының 13, 14 тарауларына сәйкес "Тараптар", ал жоғарыда көрсетілгендей жеке-жеке "Тараптар" деп аталатындар ҚР АК 152-бабының 1-1, 2-бөлігіне, 250-бабының 2-бөлігіне, 2-бабына және 380-бабына сәйкес әрекет етеді, алдау, қауіп-қатердің әсерінен емес, пайдаланудан шыққан көлік құралын/пайдаланудан шыққан өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын (нөмірлік агрегатты) иеліктен шығарудың және сатып алудың құқықтық салдарын жасау мақсатында ерікті түрде, зорлық-зомбылықсыз немесе жағдайлардың жиынтығы бойынша осы төмендегілер туралы сатып алу-сату __________________ (бұдан әрі – Шарт) шартын жасады:

1. Продавец продает в собственность Покупателя вышедшее из эксплуатации
транспортное средство/вышедшую из эксплуатации самоходную
сельскохозяйственную технику:
марка/модель ___________________________________________________________,
государственный регистрационный номерной знак при снятии с регистрационного
учета _______________, год выпуска _____________________, цвет _____________,
двигатель _________, кузов № ___________________, шасси ___________________
(далее – ВЭТС/ВЭССХТ), а Покупатель приобретает в собственность ВЭТС/ВЭССХТ
и обязуется оплатить стоимость ВЭТС/ВЭССХТ,
указанную в пункте 2 настоящего Договора.
2. Покупатель обязуется оплатить стоимость ВЭТС/ВЭССХТ в размере (сумме)
_______________________________ (_____________________________) тенге
в момент подписания настоящего Договора, путем перечисления на банковский счет
Продавца либо наличными.
3. Право собственности на ВЭТС/ВЭССХТ переходит Покупателю с момента
подписания настоящего Договора и полной оплаты стоимости ТС/СХТ.
4. ВЭТС/ВЭССХТ, отчуждаемое/ая по настоящему Договору, принадлежит Продавцу
на праве собственности на основании следующих документов:
1) к примеру, договор купли-продажи/мены/дарения № ___ от ______ и т.п.,
вступившее в законную силу решение суда ______от ______
(другие документы, подтверждающие право собственности);
2) Свидетельства о регистрации транспортного средства (СРТС) при снятии
с регистрационного учета транспортного средства серия _________________,
номер № ____________________, выдано _______;
5. На момент заключения настоящего Договора Продавец гарантирует,
что ВЭТС/ВЭССХТ не заложено, не находится под арестом, иным обременением,
не является предметом исков третьих лиц.
6. На момент заключения настоящего Договора Покупатель:
1) осмотрел приобретаемое ВЭТС/ВЭССХТ, дефектов и недостатков,
о которых не был предупрежден Продавцом, не обнаружил;
2) качественным и техническим состоянием приобретаемого ВЭТС/
ВЭССХТ удовлетворен;
3) соответствие комплектности для сдачи с целью последующей переработки
и (или) утилизации и получения скидочного сертификата либо денежной
компенсации в порядке, определяемом оператором расширенных обязательств
производителей (импортеров), подтвердил;
4) претензий к внешнему виду и техническому состоянию не имеет.
7. Продавец обязуется передать ВЭТС/ВЭССХТ, указанный в п. 1 настоящего
Договора, в течение 1 (один) календарного дня с даты получения денежных средств.
8. Договор составлен на казахском/русском языке в электронной форме в 2 (двух)
экземплярах, подписан электронной цифровой подписью Сторон, вступает в силу
с даты подписания Сторонами настоящего Договора и прекращается надлежащим
исполнением Сторон принятых на себя обязательств.

1. Сатушы пайдаланудан шыққан көлік құралын / пайдаланудан шыққан өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын сатып алушының меншігіне сатады: маркасы / моделі _________________________________, есептен шығарылған кездегі мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі _______________, шығарылған жылы _____________________, түсі _______________, қозғалтқыш _________, дене № ___________________, шасси _______________________ (келесі – ПШКҚ/ПШӨЖАШТ), ал Сатып алушы ПШКҚ/ПШӨЖАШТ меншігіне сатып алады және осы Шарттың 2 тармағында көрсетілген ПШКҚ/ПШӨЖАШТ құнын төлеуге міндеттенеді.
2. Сатып алушы осы Шартқа қол қойылған сәтте Сатушының банктік шотына аудару жолымен) _______________________________ (__________________________________) теңге (сомада) ПШКҚ/ПШӨЖАШТ құнын мөлшерде не қолма-қол ақша төлеуге міндеттенеді.
3. ПШКҚ/ПШӨЖАШТ-ға меншік құқығы сатып алушыға осы Шартқа қол қойылған және КҚ/АШТ құнын толық төлеген сәттен бастап ауысады.
4. ПШКҚ/ПШӨЖАШТ иеліктен шығарылатын осы Шарт бойынша меншік құқығындағы сатушыға мынадай құжаттар негізінде тиесілі:
1) мысалы, сатып алу-сату шарты/айырбас/сыйға беру шарты ______ № ___ және т. б., заңды күшіне енген сот шешімі ______ жылғы ______ (өзге де меншік құқығын растайтын құжаттар);
2) КҚ-ын тіркеу есебінен алу кезінде көлік құралын тіркеу туралы куәлік (КҚТК), сериясы__________, нөмірі № ____________________, берілген ____;
5. Осы Шартты жасасу сәтінде сатушы ПШКҚ/ПШӨЖАШТ-ға салынбағанына, тыйым салынбағанына, өзге де ауыртпалыққа ұшырамағанына, үшінші тұлғалардың талап-арыздарының нысанасы болып табылмайтынына кепілдік береді.
6. Осы Шартты жасасу сәтінде Сатып алушы:
1) сатып алынатын ПШКҚ/ПШӨЖАШТ-і тексерді, сатушымен ескертпеген ақаулар мен кемшіліктерді тапқан жоқ;
2) сатып алынатын ПШКҚ/ПШӨЖАШТң сапалық және техникалық жай-күйіне қанағаттандырылды;
3) өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерінің Операторы айқындайтын тәртіппен кейіннен қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату және жеңілдік сертификатын не ақшалай өтемақыны алу мақсатында тапсыру үшін жиынтығының сәйкестігін растады;
4) сыртқы түріне және техникалық жай-күйіне шағымдары жоқ.
7. Сатушы осы Шарттың 1-тармағында көрсетілген ПШКҚ/ПШӨЖАШТ ақша қаражатын алған күннен бастап күнтізбелік 1 (бір) күн ішінде беруге міндеттенеді
8. Шарт қазақ/орыс тілінде электрондық нысанда 2 (екі) данада жасалды, Тараптардың электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылды, Тараптар осы Шартқа қол қойған күннен бастап күшіне енеді және тараптардың өзіне қабылдаған міндеттемелерін тиісінше орындауы тоқтатылады.

9. Во всем, что не урегулировано настоящим Договором, Стороны руководствуются
действующим законодательством Республики Казахстан.
10. В случае возникновения споров, стороны могут решить их путем переговоров,
а в случае невозможности их урегулирования – путем обращения в суды
Республики Казахстан по месту нахождения истца.
11. Стороны не имеют права отказаться в одностороннем порядке от исполнения
настоящего Договора.
12. Все изменения и дополнения к настоящему Договору действительны, если они
совершенны в письменном виде и подписаны уполномоченными представителями
обеих Сторон.
Реквизиты и подписи Сторон:
Продавец: Покупатель:
Примечание: средства за продажу ВЭТС/ВЭССХТ получены в полном объеме,
претензий не имею
(__________________) _______________________________________
Подпись Фамилия, имя и отчество (при его наличии) (далее – ФИО)
Приложение 16
к Правилам направления денег
оператором расширенных
обязательств производителей
(импортеров) поступивших
на его банковский счет
от производителей и импортеров
на организацию сбора,
транспортировки, подготовки
к повторному использованию,
сортировки, обработки,
переработки, обезвреживания
и (или) утилизации отходов,
образующихся после утраты
потребительских свойств
продукции (товаров),
на которую (которые) распространяются
расширенные обязательства
производителей (импортеров)
путем выплат
Форма
Акт № _____________
приема-передачи вышедшего из эксплуатации транспортного средства
город___________ "____" ___________ 202_ года
_______________________________, в лице_______________________________,
(юр. лицо, осуществляющее прием ВЭТС) (ФИО уполномоченного лица Пункта
приема ВЭТС)
действующего на основании Доверенности № ____ от "___" ________ 202_ года
именуемое в дальнейшем "Сторона-1", и _________________________________,
ИИН/БИН ____________________________________________________________
(ФИО Заявителя либо Транспортировщика)
именуемый(-ая) в дальнейшем "Сторона-2",
составили настоящий Акт № ______ приема-передачи вышедшего из эксплуатации
транспортного средства (далее – Акт), подтверждающий передачу вышедшего
из эксплуатации транспортного средства VIN (либо заменяющие его сведения)
__________________, номерной агрегат __________, категории _____,
в соответствии со следующей комплектацией:
Наименование
Наличие
Примечание
1
Кузов (шасси), фургон, платформа, кабина
2
Крышка капота
3
Крышка багажника
4
Двери
(штатное количество)
5
Колеса
(штатное количество)
6
Ограждающие покрытия колес (крылья)
(штатное количество)
7
Двигатель с генератором, стартером, карбюратором/системой впрыска
8
Радиатор
9
Редуктор
10
Аккумулятор
11
Коробка передач
12
Раздаточная коробка, карданный вал
Если предусмотрено штатным оснащением
13
Подвески ходовой части
Если предусмотрено штатным оснащением
14
Мосты и редуктора мостов
Если предусмотрено штатным оснащением
15
Специальное оборудование на шасси
Если предусмотрено штатным оснащением
Вес:
За полноту и достоверность предоставленных при сдаче ВЭТС сведений и документов
Стороны несут персональную ответственность.
При выдаче АО "Жасыл даму" скидочного сертификата либо денежной компенсации
"Стороне-2", право собственности на ВЭТС переходит "Стороне-1" и ВЭТС
возврату не подлежит.
Подписывая настоящий акт приема-передачи вышедшего из эксплуатации
транспортного средства на переработку и (или утилизацию) Собственник ВЭТС
присоединяется к Договору по сбору, транспортировке, подготовке к повторному
использованию, сортировке, обработке, переработке, обезвреживанию и (или)
утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ в части, касающейся сдачи ВЭТС и получения
им денежной компенсации либо скидочного сертификата в Порядке и на условиях,
предусмотренных Правилами стимулирования производства в Республике Казахстан
экологически чистых автомобильных транспортных средств (соответствующих
экологическому классу, установленному техническим регламентом Евразийского
экономического союза; с электродвигателями) и их компонентов, а также самоходной
сельскохозяйственной техники, соответствующей экологическим требованиям,
определенным техническими регламентами, утвержденным совместным приказом
исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан от 21 июля 2021 года № 263 и Министра индустрии
и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 29 июля 2021 года № 400
(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых
актов под № 23867), Правилами направления денег оператором расширенных
обязательств производителей (импортеров) поступивших на его банковский счет
от производителей и импортеров на организацию сбора, транспортировки, подготовки
к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания
и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты потребительских свойств
продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные
обязательства производителей (импортеров) путем выплат утвержденным приказом
Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
от 27 ноября 2023 года № 332 (зарегистрирован в Реестре государственной
регистрации нормативных правовых актов под № 33703), а также внутренним
нормативным документом оператора по вопросам выдачи документа,
подтверждающего сдачу на утилизацию ВЭТС и (или) ВЭССХТ и Договором
по сбору, транспортировке, подготовке к повторному использованию, сортировке,
обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ,
заключаемым между Переработчиком ВЭТС и (или) ВЭССХТ и оператором,
по форме согласно Приложению 18 к настоящим Правилам.
Сторона-1
______________
______________
Подпись _________
Сторона-2
Подпись ___________
Форма
Акт № _____________
приема-передачи вышедшей из эксплуатации самоходной сельскохозяйственной техники
Город ___________ "____" _____________ 202_ года
__________________________________________________________________,
в лице ____________________________________________________________,
(юр. лицо, осуществляющее прием ВЭССХТ) (ФИО уполномоченного лица
пункта приема ВЭССХТ)
действующего на основании Доверенности № ___ от "__" ______ 202___ года
именуемое в дальнейшем "Сторона1", и ________________________________,
ИИН/БИН __________________________________________________________,
(ФИО Заявителя либо Транспортировщика)
именуемый(-ая) в дальнейшем "Сторона-2",
составили настоящий акт, подтверждающий сдачу вышедшей из эксплуатации
самоходной сельскохозяйственной техники номерной агрегат _______________
в следующей комплектности:
ВЭССХТ (трактор):
Наименование
Наличие
Примечание
1
Кабина
Если предусмотрено штатным оснащением
2
Двигатель
3
Трансмиссия (полурама, коробка переключения передач, задний мост, при наличии передний мост)
4
Шины
Если предусмотрено штатным оснащением
5
Колесные диски
Если предусмотрено штатным оснащением
6
Аккумуляторные батареи (пускач)
Если предусмотрено штатным оснащением
7
Вес:
7.1
килограмм
7.2
процент (%) от заводской массы
Отметка о комплектности ВЭССХТ и виде возмещения:
Необходимое отметить
Комплектация 1 ВЭССХТ (трактор)
Комплектация 2 ВЭССХТ (трактор)
Скидочный сертификат на сумму
Скидочный сертификат на сумму
Денежная компенсация на сумму
Денежная компенсация на сумму
ВЭССХТ (комбайн):
Наименование
Наличие
Примечание
1
Кабина
2
Трансмиссия (ведущий мост, коробка переключения передач, задняя балка)
3
Двигатель
4
Корпус
5
Бункер
6
Шины (при наличии)
Если предусмотрено штатным оснащением
7
Колесные диски (при наличии)
Если предусмотрено штатным оснащением
8
Аккумуляторные батареи (при наличии)
Если предусмотрено штатным оснащением
9
Вес:
9.1
килограмм
9.2
процент (%) от заводской массы
Отметка о комплектности ВЭССХТ и виде возмещения:
Необходимое отметить
Комплектация 1 ВЭССХТ (комбайн)
Комплектация 2 ВЭССХТ (комбайн)
Скидочный сертификат на сумму
Скидочный сертификат на сумму
Денежная компенсация на сумму
Денежная компенсация на сумму
За полноту и достоверность предоставленных при сдаче ВЭССХТ сведений
и документов Стороны несут персональную ответственность.
При выдаче АО "Жасыл даму" скидочного сертификата либо денежной компенсации
"Стороне-2", право собственности на ВЭССХТ переходит "Стороне-1"
и ВЭССХТ возврату не подлежит.
Подписывая настоящий акт приема-передачи вышедшей из эксплуатации самоходной
сельскохозяйственной техники на переработку и (или утилизацию) Собственник
ВЭССХТ присоединяется к Договору по сбору, транспортировке, подготовке
к повторному использованию, сортировке, обработке, переработке, обезвреживанию
и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ в части, касающейся сдачи ВЭТС
и (или) ВЭССХТ и получения им денежной компенсации либо скидочного
сертификата в Порядке и на условиях, предусмотренных Правилами стимулирования
производства в Республике Казахстан экологически чистых автомобильных
транспортных средств (соответствующих экологическому классу, установленному
техническим регламентом Евразийского экономического союза;
с электродвигателями) и их компонентов, а также самоходной сельскохозяйственной
техники, соответствующей экологическим требованиям, определенным техническими
регламентами, утвержденным совместным приказом исполняющего обязанности
Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
от 21 июля 2021 года № 263 и Министра индустрии и инфраструктурного развития
Республики Казахстан от 29 июля 2021 года № 400 (зарегистрирован в Реестре
государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23867),
Правилами направления денег оператором расширенных обязательств
производителей (импортеров) поступивших на его банковский счет
от производителей и импортеров на организацию сбора, транспортировки, подготовки
к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания
и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты потребительских свойств
продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные
обязательства производителей (импортеров) путем выплат утвержденным приказом
Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 27 ноября
2023 года № 332 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации
нормативных правовых актов под № 33703), а также внутренним нормативным
документом оператора по вопросам выдачи документа, подтверждающего сдачу
на утилизацию ВЭТС и (или) ВЭССХТ и Договором по сбору, транспортировке,
подготовке к повторному использованию, сортировке, обработке, переработке,
обезвреживанию и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ, заключаемым между
Переработчиком ВЭТС и (или) ВЭССХТ и оператором, по установленной форме
согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
Сторона-1
______________
______________
Подпись _________
Сторона-2
Подпись ___________
Приложение 17
к Правилам направления денег
оператором расширенных
обязательств производителей
(импортеров) поступивших
на его банковский счет
от производителей и импортеров
на организацию сбора,
транспортировки, подготовки
к повторному использованию,
сортировки, обработки,
переработки, обезвреживания
и (или) утилизации отходов,
образующихся после утраты
потребительских свойств
продукции (товаров),
на которую (которые) распространяются
расширенные обязательства
производителей (импортеров)
путем выплат
Форма
Уведомление об отказе в приеме ВЭТС и (или) ВЭССХТ
№ ___________________________
Город ___________ "____" ____________ 202_ года
АО "Жасыл даму" __________________________________________________,
в лице (ответственный работник оператора)
___________________________________________________________________
(ФИО)
составило настоящее Уведомление об отказе в приеме ВЭТС и (или) ВЭССХТ,
сдаваемого _________________________________________________________,
(ФИО Заявителя-владельца ВЭТС и (или) ВЭССХТ либо уполномоченного им лица)
ИИН _________________________, удостоверение личности № ____________
от ______________г. выданное ________________________________________,
(орган, выдавший документ)
с VIN (либо заменяющим его сведениями) ______________________________,
категории _____________, об отказе в приеме данного ВЭТС и (или) ВЭССХТ.
Основанием для отказа в приеме ВЭТС и (или) ВЭССХТ является:
___________________________________________________________________
(необходимо указать причины отказа)
Настоящее Уведомление об отказе в приеме ВЭТС и (или) ВЭССХТ вручено
указанному выше владельцу ВЭТС и (или) ВЭССХТ (уполномоченному им лицу),
ему (ей) разъяснены причины отказа в приеме ВЭТС и (или) ВЭССХТ.
____________________________________________________________________
(подпись Представителя или работника Пункта приема)
Приложение 18
к Правилам направления денег
оператором расширенных
обязательств производителей
(импортеров) поступивших
на его банковский счет
от производителей и импортеров
на организацию сбора,
транспортировки, подготовки
к повторному использованию,
сортировки, обработки,
переработки, обезвреживания
и (или) утилизации отходов,
образующихся после утраты
потребительских свойств
продукции (товаров),
на которую (которые) распространяются
расширенные обязательства
производителей (импортеров)
путем выплат
Форма
Договор по сбору, транспортировке, подготовке к повторному использованию, сортировке,
обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации вышедших из эксплуатации
транспортных средств и самоходной сельскохозяйственной техники № ___________
город Астана " " ___________ 202__ года
АО "Жасыл даму", именуемое в дальнейшем "Оператор",
в лице ____________________________________________________________,
действующего на основании _________________________________________,
с одной стороны, и
__________________________________________________________________,
именуемое в дальнейшем "Переработчик",
в лице ____________________________________________________________,
действующего на основании _________________________________________,
с другой стороны, совместно именуемые "Стороны", а отдельно как указано
выше или "Сторона", в соответствии с:

9. Осы Шартта реттелмеген барлық жағдайларда Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
10. Даулар туындаған жағдайда Тараптар оларды келіссөздер арқылы, ал оларды реттеу мүмкін болмаған жағдайда – талапкердің орналасқан жері бойынша Қазақстан Республикасының соттарына жүгіну жолымен шеше алады.
11. Тараптардың осы Шартты орындаудан біржақты тәртіппен бас тартуға құқығы жоқ.
12. Осы Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар, егер олар жазбаша түрде жасалса және екі Тараптың уәкілетті өкілдері қол қойса, жарамды болады.
Тараптардың деректемелері мен қолдары:
Сатушы: Сатып алушы:
Ескерту: ПШКҚ/ПШӨЖАШТ сатқаны үшін қаражат толық көлемде алынды, шағымым жоқ (__________________) _________________________
Қолы                         ТАӘ
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
операторының өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
қолданылатын өнімнің
(тауарлардың) тұтынушылық
қасиеттері жоғалғаннан кейін
түзілетін қалдықтарды жинауды,
тасымалдауды, қайтадан
пайдалануға дайындауды,
сұрыптауды, өңдеуді, қайта
өңдеуді, залалсыздандыруды
және (немесе) кәдеге жаратуды
төлемдер жасау арқылы
ұйымдастыруға өндірушілерден
және импорттаушылардан келіп
түскен ақшаны оның банктік
шотына жіберу қағидаларына
16 қосымша
Нысан
№ _____________ пайдаланудан шыққан көлік құралын қабылдау-беру актісі
қала_________                               " __" ____________ 202_ жылы
_______________________________, атынан __________________________________,
(ПШКҚ қабылдауды жүзеге асыратын заңды тұлға) (ПШКҚ қабылдау пунктінің уәкілетті адамының ТАӘ)
" " __________202_ жылғы Сенімхат №____ негізінде әрекет бұдан әрі "Тарап-1", және
_______________________________________, ЖСН/БСН ________________________,
(өтінім берушінің немесе Тасымалдаушы ТАӘ)
бұдан әрі "Тарап-2" деп аталатын,
пайдаланудан шыққан көлік құралын VIN (не оны алмастыратын мәліметтер) нөмірлік агрегаты__________, санаты_____ келесі жиынтылықта берілуін растайтын осы пайдаланудан шыққан көлік құралын қабылдау-берудің № ________ актісін (бұдан әрі – Акт) жасады:
Атауы
Бар болуы
Ескертпе
1
Корпусы (шасси), фургон, платформа, кабина
2
Капот қақпағы
3
Жүксалғыштың қақпағы
4
Есіктері
(штат саны)
5
Дөңгелектері
(штат саны)
6
дөңгелекті қоршайтын жабыны (қанаттары)
(штат саны)
7
Стартер, карбюратор, бүрку жүйесі және
генераторы бар қозғалтқыш
8
Радиатор
9
Редукторы
10
Аккумуляторы
11
Беріліс қорабы
12
Тарату қорабы, кардан білігі
Егер штатпен қарастырылған жағдайда
13
жүріс бөлігінің аспалары
Егер штатпен қарастырылған жағдайда
14
көпірлер және көпір редукторлары
Егер штатпен қарастырылған жағдайда
15
Шассидегі арнайы жабдық
Егер штатпен қарастырылған жағдайда
Салмағы:
ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыру кезінде берілген мәліметтер мен құжаттардың толықтығы мен дұрыстығы үшін Тараптар дербес жауапты болады.
"Жасыл даму" АҚ-мен "Тарап-2"-ге жеңілдік сертификатын немесе ақшалай өтемақы берген кезде ПШКҚ-ға және (немесе) ПШӨЖАШТ-ға меншік құқығы "Тарап-1"-ге ауысады ПШКҚ-ы және (немесе) ПШӨЖАШТ-ы қайтарылуға жатпайды.
Осы пайдаланудан шыққан көлік құралын қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға қабылдау-беру актісіне қол қоя отырып, ПШКҚң және (немесе) ПШӨЖАШТң меншік иесі ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыру бөлігінде ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу , қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату шартына және жеңілдік сертификатын немесе ақшалай өтемақы алу бөлігінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 21 шiлдедегi № 263 және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2021 жылғы 29 шiлдедегi № 400 бірлескен бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23867 болып тіркелген) Қазақстан Республикасында экологиялық таза автомобиль көлік құралдарын (Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінде белгіленген экологиялық сыныпқа сәйкес келетін; электр қозғалтқыштары бар) және олардың құрамдастарын, сондай-ақ техникалық регламенттерде айқындалған экологиялық талаптарға сәйкес келетін өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын жасап шығаруды Ынталандыру қағидаларына, Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 27 қарашадағы № 332 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33703 болып тіркелген) Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды төлемдер жасау арқылы ұйымдастыруға өндірушілерден және импорттаушылардан келіп түскен ақшаны оның банктік шотына жіберу қағидаларына, ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ кәдеге жаратуға тапсырылғанын растайтын құжатты беру мәселелері жөніндегі Оператордың ішкі нормативтік құжатымен, Осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуші мен Оператор арасында жасалатын ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі жасалған шартқа қосылады.
1-Тарап                                           2-Тарап
__________________                               ___________________
___________________                               ___________________
Қолы____________                                     Қолы____________
Нысан
№ _____________
пайдаланудан шыққан өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын қабылдау-беру актісі
қала_________                               " __" ____________ 202_ жылы
___________________________, атынан ______________________________________,
(ПШӨЖАШТ-ны қабылдауды жүзеге асыратын заңды тұлға) (ПШӨЖАШТ-ны қабылдау пунктінің уәкілетті адамының ТАӘ)
" " __________202_ жылғы Сенімхат №____ негізінде әрекет бұдан әрі "Тарап-1", және
______________________________________, ЖСН/БСН ________________________,
(өтінім берушінің немесе Тасымалдаушы ТАӘ)
бұдан әрі "Тарап-2" деп аталатын, пайдаланудан өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын нөмірлік агрегаты__________, санаты_____ келесі жиынтықта берілуін растайтын осы пайдаланудан өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын қабылдау-берудің № ________ актісін жасады:
ПШӨЖАШТ (трактор):
Атауы
Болуы
Ескертпе
1
Кабина
Егер штатпен қарастырылған жағдайда
2
Қозғалтқыш
3
Трансмиссия (жартылай рамка, беріліс қорабы, артқы көпір, алдыңғы көпір болған кезде)
4
Шиналар
Егер штатпен қарастырылған жағдайда
5
Доңғалақты дискілер
Егер штатпен қарастырылған жағдайда
6
Аккумуляторлық батареялар (іске қосу)
Егер штатпен қарастырылған жағдайда
7
Салмағы:
7.1
килограмм
7.2
зауыт массасының пайызы ( % )
ПШӨЖАШТң толықтығы және өтеу түрі туралы белгі:
Белгілеу қажет
ПШӨЖАШТң 1-ші жиынтығы (трактор)
ПШӨЖАШТң 2-ші жиынтығы (трактор)
Жеңілдік сертификат сомаға
Жеңілдік сертификат сомаға
Ақшалай өтемақы сомаға
Ақшалай өтемақы сомаға
ПШӨЖАШТ (комбайн):
1
Кабина
2
Трансмиссия (жетекші көпір, беріліс қорабы, артқы арқалық)
3
Қозғалтқыш
4
Корпус
5
Бункер
6
Шиналар (бар болса)
Егер штатпен қарастырылған жағдайда
7
Доңғалақ дискілері (бар болса)
Егер штатпен қарастырылған жағдайда
8
Аккумуляторлық батареялар (бар болса)
Егер штатпен қарастырылған жағдайда
9
Салмағы:
9.1
килограмм
9.2
зауыт массасының пайызы ( % )
ПШӨЖАШТң толықтығы және өтеу түрі туралы белгі:
Белгілеу қажет
ПШӨЖАШТң 1-ші жиынтылығы (комбайн)
ПШӨЖАШТң 2-ші жиынтылығы (комбайн)
Жеңілдік сертификат сомаға
Жеңілдік сертификат сомаға
Ақшалай өтемақы сомаға
Ақшалай өтемақы сомаға
ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыру кезінде берілген мәліметтер мен құжаттардың толықтығы мен дұрыстығы үшін Тараптар дербес жауапты болады.
"Жасыл даму" АҚ-мен "Тарап-2"-ге жеңілдік сертификатын немесе ақшалай өтемақы берген кезде ПШКҚ-ға және (немесе) ПШӨЖАШТ-ға меншік құқығы "Тарап-1"-ге ауысады ПШКҚ-ы және (немесе) ПШӨЖАШТ-ы қайтарылуға жатпайды.
Осы пайдаланудан шыққан көлік құралын қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға қабылдау-беру актісіне қол қоя отырып, ПШКҚң және (немесе) ПШӨЖАШТң меншік иесі ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыру бөлігінде ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу , қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату шартына және жеңілдік сертификатын немесе ақшалай өтемақы алу бөлігінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 21 шiлдедегi № 263 және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2021 жылғы 29 шiлдедегi № 400 бірлескен бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23867 болып тіркелген) Қазақстан Республикасында экологиялық таза автомобиль көлік құралдарын (Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінде белгіленген экологиялық сыныпқа сәйкес келетін; электр қозғалтқыштары бар) және олардың құрамдастарын, сондай-ақ техникалық регламенттерде айқындалған экологиялық талаптарға сәйкес келетін өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын жасап шығаруды Ынталандыру қағидаларына, Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 27 қарашадағы № 332 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33703 болып тіркелген) Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды төлемдер жасау арқылы ұйымдастыруға өндірушілерден және импорттаушылардан келіп түскен ақшаны оның банктік шотына жіберу қағидаларына, ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ кәдеге жаратуға тапсырылғанын растайтын құжатты беру мәселелері жөніндегі Оператордың ішкі нормативтік құжатымен, Осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуші мен Оператор арасында жасалатын ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі жасалған шартқа қосылады.
1-Тарап                                           2-Тарап
______________                                     ___________________
Қолы _____________                               Қолы ____________
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
операторының өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
қолданылатын өнімнің
(тауарлардың) тұтынушылық
қасиеттері жоғалғаннан кейін
түзілетін қалдықтарды жинауды,
тасымалдауды, қайтадан
пайдалануға дайындауды,
сұрыптауды, өңдеуді, қайта
өңдеуді, залалсыздандыруды
және (немесе) кәдеге жаратуды
төлемдер жасау арқылы
ұйымдастыруға өндірушілерден
және импорттаушылардан келіп
түскен ақшаны оның банктік
шотына жіберу қағидаларына
17 қосымша
Нысан
ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдаудан бас тарту туралы хабарлама № _________________________
қала___________                               " __" ____________ 202_ жылы
"Жасыл даму" АҚ атынан_____________________________________________ ,
(Оператордың менеджері)
______________________________________________________________
(Аты-жөні)
_______________________________________________________________,
(Өтініш беруші-ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ иесінің не ол уәкілеттік
берген тұлғаның ТАӘ)
ЖСН _________________, жеке куәлік №____________________________,
(құжатты берген орган)
осы ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ VIN (немесе оны ауыстыратын мәліметтермен) _________________ санаты ________________ ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдаудан бас тарту хабарламаны жасады.
ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдаудан бас тарту үшін негіз:
__________________________________________________________ болып табылады.
(бас тарту себептерін көрсету қажет).
Осы қабылдаудан бас тарту туралы хабарлама жоғарыда көрсетілген ПШКҚң және (немесе) ПШӨЖАШТң иесіне (ол уәкілеттік берген тұлғаға) ПШКҚ-ы және (немесе) ПШӨЖАШТ-ы тапсырылды, оған ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдаудан бас тарту себептері түсіндірілді.
_________________________________________________________________
(қабылдау пункті өкілінің немесе қызметкерінің қолы)
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
операторының өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
қолданылатын өнімнің
(тауарлардың) тұтынушылық
қасиеттері жоғалғаннан кейін
түзілетін қалдықтарды жинауды,
тасымалдауды, қайтадан
пайдалануға дайындауды,
сұрыптауды, өңдеуді, қайта
өңдеуді, залалсыздандыруды
және (немесе) кәдеге жаратуды
төлемдер жасау арқылы
ұйымдастыруға өндірушілерден
және импорттаушылардан келіп
түскен ақшаны оның банктік
шотына жіберу қағидаларына
18 қосымша
Нысан
Пайдаланудан шығып қалған көлік құралдары мен өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату шарты
№_____
Астана қаласы                                     " " ___________ 202__ жыл
Бұдан әрі "Оператор" деп аталатын "Жасыл даму" АҚ
__________________________________________, негізінде әрекет ететін__________,
бір жағынан, және ______________________ , бұдан әрі "Қайта өңдеуші" деп аталатын
_________________________________________________________________________,
негізінде әрекет ететін____________, екінші жағынан

подпунктом 5) пункта 1 статьи 388 Экологического кодекса Республики Казахстан,
согласно которому предусматривается, что уполномоченный орган в области охраны
окружающей среды определяет порядок по организации сбора, транспортировки,
подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки,
обезвреживания и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты
потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые)
распространяются расширенные обязательства производителей ( импортеров),
путем выплат;
пунктом 4 Постановления Правительства Республики Казахстан
от 18 января 2022 года № 20 "О некоторых вопросах подведомственных организаций
Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
и принятии доли участия в уставном капитале товарищества с ограниченной
ответственностью "Оператор РОП" из частной собственности в республиканскую
собственность по договору дарения";
подпунктом 2) пункта 2, пунктами 20, 21 Правил стимулирования производства
в Республике Казахстан экологически чистых автомобильных транспортных средств
(соответствующих экологическому классу, установленному техническим регламентом
Евразийского экономического союза; с электродвигателями) и их компонентов,
а также самоходной сельскохозяйственной техники, соответствующей экологическим
требованиям, определенным техническими регламентами, утвержденных совместным
приказом исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных
ресурсов Республики Казахстан от 21 июля 2021 года № 263 и Министра индустрии
и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 29 июля 2021 года № 400
(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых
актов под № 23867) (далее – Правила стимулирования);
параграфами 3, 4 главы 3 Правил направления денег оператором расширенных обязательств
производителей (импортеров) поступивших на его банковский счет от производителей
и импортеров на организацию сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию,
сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов,
образующихся после утраты потребительских свойств
продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные
обязательства производителей (импортеров) путем выплат, утвержденных приказом
Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 27 ноября 2023
года № 332 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных
правовых актов под № 33703);
заключили настоящий Договор по сбору, транспортировке, подготовке к повторному
использованию, сортировке, обработке, переработке, обезвреживанию и (или)
утилизации вышедших из эксплуатации транспортных средств и самоходной
сельскохозяйственной техники (далее – Договор) о нижеследующем:

Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 388-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды айқындайтын тәртіппен төлемдер жасау арқылы ұйымдастыру қарастырылған;
"Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің ведомстволық бағынысты ұйымдарының кейбір мәселелері және сыйға тарту шарты бойынша "ӨКМ Операторы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің жарғылық капиталындағы қатысу үлесін жеке меншіктен республикалық меншікке қабылдау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 18 қаңтардағы № 20 қаулысының 4-тармағына сәйкес;
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 21 шiлдедегi № 263 және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2021 жылғы 29 шiлдедегi № 400 бірлескен бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23867 болып тіркелген) Қазақстан Республикасында экологиялық таза автомобиль көлік құралдарын (Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінде белгіленген экологиялық сыныпқа сәйкес келетін; электр қозғалтқыштары бар) және олардың құрамдастарын, сондай-ақ техникалық регламенттерде айқындалған экологиялық талаптарға сәйкес келетін өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын жасап шығаруды Ынталандыру қағидаларының (бұдан әрі – Ынталандыру қағидалары) 2-тармағы 2) тармақшасы, 20, 21-тармақшаларына сәйкес;
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 27 қарашадағы № 332 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33703 болып тіркелген) Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды төлемдер жасау арқылы ұйымдастыруға өндірушілерден және импорттаушылардан келіп түскен ақшаны оның банктік шотына жіберу қағидаларының 3-тараудың 3, 4-параграфтарына сәйкес;
осы Пайдаланудан шығып қалған көлік құралдары мен өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату шарты (бұдан әрі – Шарт) жасалды.

1. Термины и сокращения
1.1. Используемые термины и сокращения:
1) ВЭССХТ – вышедшая из эксплуатации самоходная сельскохозяйственная техника, ранее зарегистрированная на территории Республики Казахстан, снятая с регистрационного учета с целью последующей утилизации;
2) ВЭТС – вышедшее из эксплуатации транспортное средство, ранее зарегистрированное на территории Республики Казахстан, снятое с регистрационного учета с целью последующей утилизации;
3) Собственник ВЭТС и (или) ВЭССХТ – физическое лицо, в том числе индивидуальный предприниматель, или юридическое лицо, обладающее правом по своему усмотрению владеть, пользоваться и распоряжаться принадлежащим ему ВЭТС и/или ВЭССХТ;
4) АИС – автоматизированная информационная система, предназначенная для автоматизации, учета и мониторинга процессов, связанных с приемом ВЭТС и (или) ВЭССХТ для последующей переработки и (или) утилизации, выдачей, переоформлением и использованием скидочного сертификата либо выплатой денежной компенсации;
5) пункт сбора (приемки) – специально оборудованная территория, принадлежащая Переработчику на праве собственности или ином законном основании, соответствующая по площади и оборудованию требованиям Технической спецификации, на которой Переработчиком оказываются Услуги по сбору (приемке), подготовке к повторному использованию (утилизации), временному хранению ВЭТС и (или) ВЭССХТ;
6) скидочный сертификат – документ, подтверждающий сдачу на переработку и (или) утилизацию ВЭТС или ВЭССХТ, предусматривающий право на получение скидки на приобретение транспортных средств и (или) самоходной сельскохозяйственной техники на территории Республики Казахстан, произведенного/ой в Республике Казахстан;
7) денежная компенсация – выплата денежных средств за сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ в размере равном номиналу скидочного сертификата;
8) компоненты ВЭТС и (или) ВЭССХТ – это шины, колесные диски, аккумуляторные батареи, масла и антифризы, текстиль, поролон, кожаные изделия, стекло, пластик, извлекаемые (снимаемые, сливаемые, удаляемые) из ВЭТС и (или) ВЭССХТ в процессе подготовки ВЭТС и (или) ВЭССХТ к переработке (утилизации);
9) Правила – Правила направления денег оператором расширенных обязательств производителей (импортеров) поступивших на его банковский счет от производителей и импортеров на организацию сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) путем выплат, утвержденные приказом Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 27 ноября 2023 № 332 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33703).

1. ТЕРМИНДЕР МЕН ҚЫСҚАРТУЛАР
1.1. Қолданылатын терминдер мен қысқартулар:
1) ПШӨЖАШТ – бұрын Қазақстан Республикасының аумағында тіркеу есебінде тұрған, кейін кәдеге жарату мақсаты үшін тіркеу есебінен шығарылған пайдаланудан шығып қалған өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасы;
2) ПШКҚ – бұрын Қазақстан Республикасының аумағында тіркеу есебінде тұрған, кейін кәдеге жарату мақсаты үшін тіркеу есебінен шығарылған пайдаланудан шығып қалған көлік құралы;
3) ПШКҚң және (немесе) ПШӨЖАШТң меншік иесі – жеке тұлға, оның ішінде жеке кәсіпкер немесе өз қалауы бойынша өзіне тиесілі ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ иеленуге, пайдалануға және оған билік етуге құқығы бар заңды тұлға;
4) ААЖ – кейіннен қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату, жеңілдік сертификатын, қайта ресімдеу және пайдалану немесе ақшалай өтемақы беру үшін ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдаумен байланысты процестерді автоматтандыруға, есепке алуға және мониторингтеуге арналған автоматтандырылған ақпараттық жүйесі;
5) Жинау (қабылдау) пункті – меншік құқығымен немесе өзге де заңды негізде қайта өңдеушіге тиесілі, ауданы мен жабдығы бойынша техникалық ерекшелік талаптарына сәйкес келетін, онда қайта өңдеуші ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинау (қабылдау), қайта пайдалануға (кәдеге жаратуға) дайындау, уақытша сақтау жөніндегі қызметтер көрсететін арнайы жабдықталған аумақ;
6) Жеңілдік сертификаты – ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ кәдеге жаратуға тапсырылғанын растайтын, оның ішінде Қазақстан Республикасында жасап шығарылған көлік құралын және (немесе) өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын Қазақстан Республикасының аумағында сатып алуға жеңілдіктер алу құқығын көздейтін құжат;
7) ақшалай өтемақы – жеңілдік сертификатының номиналына тең мөлшерде ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыру үшін ақшалай қаражатты төлеу;
8) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ компоненттері – қайта өңдеуге (кәдеге жаратуға) дайындау процесінде ПШКҚ-тан және (немесе) ПШӨЖАШТ-тан алынатын (алынатын, ағызылатын, алып тасталатын) шиналар, доңғалақ дискілері, аккумуляторлық батареялар, майлар мен антифриздер, тоқыма, көбік резеңке, былғары бұйымдар, шыны, пластмасса;
9) Қағидалар – Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 27 қарашадағы № 332 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33703 болып тіркелген) Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды төлемдер жасау арқылы ұйымдастыруға өндірушілерден және импорттаушылардан келіп түскен ақшаны оның банктік шотына жіберу қағидалары.

2. Предмет Договора
2.1. По условиям и в порядке, предусмотренных Правилами и Договором, Переработчик обязуется оказать Оператору услуги по сбору, транспортировке, подготовке к повторному использованию, сортировке, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ (далее по тексту – Услуги), а Оператор обязуется выдать за сдачу на утилизацию ВЭТС и (или) ВЭССХТ их собственникам скидочные сертификаты, в порядке и на условиях, определенных Правилами стимулирования, Правилами и Договором либо денежные компенсации.
3. Права и обязанности Сторон
3.1. Оператор вправе:
3.1.1. требовать надлежащего исполнения Переработчиком, его субподрядчиками (соисполнителями) всех обязательств в соответствии с Правилами и Договором;
3.1.2. в любое время в период действия Договора проверять ход исполнения и качество оказываемых Переработчиком Услуг (проверки, мониторинг), самостоятельно путем направления уполномоченных лиц и (или) с привлечением сторонних лиц и (или) организаций, в порядке и на условиях, предусмотренных статьей 4 Договора;
3.1.3. на основании письменных запросов требовать у Переработчика, субподрядчиков (соисполнителей) письменные комментарии, пояснения, касающиеся оказания Услуг по Договору и Правилам;
3.1.4. в целях исполнения условий Договора и оказания Услуг требовать надлежащего использования Переработчиком АИС Оператора в порядке, определенном Правилами и Техническими спецификациями;
3.1.5. давать обязательные для соблюдения и выполнения указания в ходе оказания Переработчиком Услуг по Договору или в соответствии с Правилами, предъявить обоснованные претензии, возникшие по качеству оказанных Услуг в установленные Договором и (или) Правилами сроки, а также требовать устранения недостатков оказанных Услуг;
3.1.6. направлять информацию и (или) документы по ВЭТС и (или) ВЭССХТ в местные исполнительные органы и (или) органы внутренних дел и (или) государственных доходов и (или) другие уполномоченные государственные органы для сведения о принятии ВЭТС и (или) ВЭССХТ на утилизацию;
3.1.7. расторгнуть Договор на условиях и порядке, предусмотренных в законодательстве Республики Казахстан, Правилах и (или) Договоре;
3.1.8. самостоятельно за счет собственных средств привлекать сторонних лиц или организации для проверки, или мониторинга качества оказания Услуг, а также определять для них требования, их права и обязанности в отношении документов и процессов прямо и (или) косвенно подтверждающих и (или) имеющих отношение к оказанным по Договору Услугам;

2. ШАРТТЫҢ МӘНІ
2.1. Қағидаларда және шартта көзделген талаптар мен тәртіп бойынша қайта өңдеуші операторға ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату (бұдан әрі мәтін бойынша – қызметтер) бойынша қызметтер көрсетуге міндеттенеді, ал Оператор кәдеге жаратуға тапсыру үшін ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ, олардың меншік иелеріне Ынталандыру қағидаларымен, Қағидалармен және шартпен белгіленген тәртіппен және шарттарда жеңілдік сертификаттарын немесе ақшалай өтемақы беруге міндеттенеді.
3. ТАРАПТАРДЫҢ ҚҰҚЫҚТАРЫ МЕН МІНДЕТТЕРІ
3.1. Оператор:
3.1.1. қағидалар мен Шартқа сәйкес Қайта өңдеушінің, оның қосалқы мердігерлерінің (бірлесіп орындаушыларының) барлық міндеттемелерін тиісінше орындауын талап етуге;
3.1.2. Шарттың қолданылу кезеңінде кез келген уақытта Уәкілетті тұлғаларды және (немесе) бөгде тұлғаларды және (немесе) ұйымдарды тарта отырып, Шарттың 4-бабында көзделген тәртіппен және талаптарда қайта өңдеуші көрсететін қызметтердің (тексерулердің, мониторингтің) орындалу барысы мен сапасын дербес тексеруге;
3.1.3. жазбаша сұрау салулар негізінде қайта өңдеушіден, қосалқы мердігерлерден (бірлесіп орындаушылардан) шарт және қағидалар бойынша қызметтер көрсетуге қатысты жазбаша түсініктемелерді, түсіндірмелерді талап етуге;
3.1.4. Шарт талаптарын орындау және қызметтер көрсету мақсатында Қағидаларда және техникалық ерекшеліктерде айқындалған тәртіппен Оператордың ААЖ-ын қайта өңдеушісінен тиісінше пайдалануын талап етуге;
3.1.5. қайта өңдеушінің шарт бойынша немесе Қағидаларға сәйкес қызметтер көрсету барысында сақталуы және орындалуы үшін міндетті нұсқаулар беруге, шартта және (немесе) Қағидаларда белгіленген мерзімдерде көрсетілген қызметтердің сапасы бойынша туындаған негізделген талаптарды қоюға, сондай-ақ көрсетілген қызметтердің кемшіліктерін жоюды талап етуге;
3.1.6. ПШКҚ-ы және (немесе) ПШӨЖАШТ-ы бойынша ақпаратты және (немесе) құжаттарды жергілікті атқарушы органдарға және (немесе) ішкі істер және (немесе) Мемлекеттік кірістер органдарына және (немесе) өзге де уәкілетті мемлекеттік органдарға ПШКҚ-ты және (немесе) ПШӨЖАШТ-ты кәдеге жаратуға қабылдау туралы ақпаратты мәлімет үшін жіберуге;
3.1.7. шартты Қазақстан Республикасының заңнамасында, Қағидаларда және (немесе) шартта көзделген шарттарда және тәртіппен бұзуға;
3.1.8. қызмет көрсету сапасын тексеру немесе мониторингілеу үшін өз қаражаты есебінен бөгде адамдарды немесе ұйымдарды дербес тартуға, сондай-ақ шарт бойынша көрсетілген қызметтерге тікелей және (немесе) жанама растайтын және (немесе) қатысы бар құжаттар мен процестерге қатысты олар үшін талаптарды, олардың құқықтары мен міндеттерін айқындауға;

3.1.9. предоставлять информацию и документацию о ходе исполнения настоящего Договора в правоохранительные органы, контрольные и надзорные органы, единственному акционеру, внешним и внутренним аудиторам;
3.1.10. в случае внесения изменений и (или) дополнений в применимое законодательство Республики Казахстан, Правила, требовать заключения соответствующего дополнительного соглашения для приведения Договора в соответствие с внесенными изменениями и (или) дополнениями;
3.1.11. иметь иные права в соответствии с экологическим законодательством Республики Казахстан, Правилами и Договором.
3.2. Оператор обязуется:
3.2.1. в случае оказания Переработчиком Услуг надлежащим образом принять отчетность по исполнению обязательств в установленном в Договоре порядке;
3.2.2. выдать собственникам ВЭТС и (или) ВЭССХТ скидочные сертификаты в порядке и на условиях, предусмотренных Правилами стимулирования, Правилами и Договором либо денежные компенсации;
3.2.3. направить Переработчику обоснованную рекламацию при ненадлежащем исполнении либо неисполнении Услуг (выявлении несоответствий (недостатков) по результатам проверок или мониторинга;
3.2.4. предоставлять полный объем информации, необходимый Переработчику для надлежащего оказания Услуг.
3.2.5. исполнять иные обязанности, предусмотренные Правилами и условиями Договора.
3.3. Переработчик вправе:
3.3.1. самостоятельно, с соблюдением правил и требований законодательства Республики Казахстан к оказанию предусмотренных Договором Услуг, определять способы и технологии их оказания;
3.3.2. требовать выполнения Оператором всех принятых обязательств по Договору, в том числе принятия отчетности по исполнению обязательств в случае надлежащего оказания Услуг либо после устранения всех выявленных недостатков;
3.3.3. иметь иные права в соответствии с законодательством Республики Казахстан, Правилами и Договором.
3.4. Переработчик обязуется:
3.4.1. осуществить оказание услуг в соответствии с требованиями применимого законодательства Республики Казахстан, нормативно-технической документации и иной регламентирующей в Республике Казахстан документации по безопасности и охране труда, окружающей среды, рациональному использованию природных ресурсов;
3.4.2. организовать (в том числе с привлечением субподрядчиков (соисполнителей) сбор, транспортировку, подготовку к повторному использованию, сортировку, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию ВЭТС и (или) ВЭССХТ с оформлением и предоставлением Оператору в соответствии с условиями Договора соответствующих подтверждающих документов;

3.1.9. осы Шарттың орындалу барысы туралы ақпаратты және құжаттаманы құқық қорғау органдарына, бақылау және қадағалау органдарына, Жалғыз акционерге, сыртқы және ішкі аудиторларға ұсынуға;
3.1.10. Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына, ережелерге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда, шартты енгізілген өзгерістерге және (немесе) толықтыруларға сәйкес келтіру үшін тиісті қосымша келісім жасасуды талап етуге;
3.1.11. Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына, ережелеріне және шартына сәйкес өзге де құқықтарға ие болу.
3.2. Оператор:
3.2.1. қайта өңдеуші қызметтерді көрсеткен жағдайда шартта белгіленген тәртіппен міндеттемелерді орындау бойынша есептілікті тиісінше қабылдауға;
3.2.2. ПШКҚң және (немесе) ПШӨЖАШТң меншік иесі ынталандыру қағидаларында, Қағидаларда және шартта көзделген тәртіппен және шарттарда жеңілдік сертификаттарын немесе ақшалай өтемақы беруге;
3.2.3. қызметтерді тиісінше орындамаған не орындамаған (тексеру немесе мониторинг нәтижелері бойынша сәйкессіздіктер (кемшіліктер) анықталған) кезде қайта өңдеушіге негізделген жарнаманы жіберуге;
3.2.4. өңдеушіге тиісті қызмет көрсету үшін қажетті ақпараттың толық көлемін ұсынуға;
3.2.5. шарттың ережелері мен талаптарында көзделген өзге де міндеттерді орындауға міндетті.
3.3. Қайта өңдеуші:
3.3.1. шартта көзделген қызметтерді көрсетуге Қазақстан Республикасы заңнамасының қағидалары мен талаптарын сақтай отырып, оларды көрсетудің тәсілдері мен технологияларын дербес айқындауға;
3.3.2. оператордың шарт бойынша қабылданған барлық міндеттемелерді орындауын, оның ішінде қызметтер тиісінше көрсетілген жағдайда не анықталған барлық кемшіліктер жойылғаннан кейін міндеттемелерді орындау бойынша есептілікті қабылдауын талап етуге;
3.3.3. Қазақстан Республикасының заңнамасына, ережелерге және Шартқа сәйкес өзге де құқықтарға ие болуға құқылы.
3.4. Қайта өңдеуші:
3.4.1. Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының, нормативтік-техникалық құжаттаманың және Қазақстан Республикасында еңбек қауіпсіздігі және еңбекті, қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану жөніндегі өзге де регламенттейтін құжаттаманың талаптарына сәйкес қызметтер көрсетуді жүзеге асыруға;
3.4.2. Шарттың талаптарына сәйкес тиісті растайтын құжаттарды рәсімдей және операторға ұсына отырып (оның ішінде қосалқы мердігерлерді (бірлесіп орындаушыларды) тарта отырып) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ (оның ішінде қосалқы мердігерлерді (бірлесіп орындаушыларды) тарта отырып жинауды, тасымалдауды, қайта пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастыруға;

3.4.3. оказать Услуги своими силами и средствами, а также, в случае необходимости, силами и средствами субподрядчиков (соисполнителей) на условиях и порядке, предусмотренных Договором;
3.4.4. самостоятельно оказывать услуги по переработке черного металла без передачи субподрядчикам (соисполнителям) работ по его переработке;
3.4.5. в случае привлечения субподрядчиков (соисполнителей) к оказанию Услуг по настоящему Договору, нести ответственность за действия субподрядчиков (соисполнителей), как за свои собственные;
3.4.6. нести ответственность за несвоевременное и некачественное оказание Услуг, предусмотренных Правилами и Договором;
3.4.7. в порядке, предусмотренном настоящим Договором, возместить Оператору все причиненные ему убытки, вызванные неисполнением или ненадлежащим исполнением условий Договора, а также другими неправомерными действиями;
3.4.8. нести полную ответственность перед Оператором, государственными контролирующими органами, иными заинтересованными лицами за возможные происшествия, возникающие в результате несоблюдения требований системы управления безопасности, охраны труда и окружающей среды, рационального использования природных ресурсов со сказывающимися последствиями на Операторе, Переработчике, и (или) на субподрядчике (соисполнителе) (далее – происшествия);
3.4.9. в случае предъявления штрафных санкций государственными контролирующими органами за возможные происшествия, происшедшие в результате деятельности Переработчика, нести полную материальную ответственность по возмещению причиненного Оператору и (или) третьим лицам ущерба;
3.4.10. уведомлять Оператора в течение 3 (трех) календарных дней с момента возникновения:
1) обо всех случаях, ситуациях, действиях третьих лиц, которые могут создать угрозу, либо создают угрозу сохранности ВЭТС и (или) ВЭССХТ, любым образом могут повлиять на возможность надлежащего исполнения обязательств Переработчиком по Договору;
2) о предстоящей или возможной ликвидации Переработчика по инициативе третьих лиц, либо об обстоятельствах, влекущих/могущих повлечь банкротство Переработчика;
3.4.11. до переработки и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ:
обеспечить сохранность принятых ВЭТС и (или) ВЭССХТ в месте оказания Услуг;
не допустить их несанкционированного выноса (вывоза) с места оказания Услуг;
3.4.12. за свой счет получать и сохранять в полной силе и действии все необходимые Переработчику разрешительные документы, в том числе лицензии, сертификаты и иные разрешения от государственных и иных органов на оказание Услуг по Договору;

3.4.3. өз күштерімен және құралдарымен, сондай-ақ қажет болған жағдайда шартта көзделген талаптар мен тәртіппен қосалқы мердігерлердің (бірлесіп орындаушылардың) күштерімен және құралдарымен қызметтер көрсетуге;
3.4.4. қара металды қайта өңдеу жөніндегі жұмыстарды қосалқы мердігерлерге (бірлесіп орындаушыларға) бермей, оны қайта өңдеу жөніндегі қызметтерді дербес көрсетуге;
3.4.5. қосалқы мердігерлерді (бірлесіп орындаушыларды) осы Шарт бойынша қызметтер көрсетуге тартқан жағдайда, қосалқы мердігерлердің (бірлесіп орындаушылардың) өз іс-әрекеттері үшін жауапкершілікте болуға;
3.4.6. Қағидаларда және шартта көзделген қызметтерді уақытылы және сапасыз көрсеткені үшін жауапкершілікте болуға;
3.4.7. осы Шартта көзделген тәртіппен операторға Шарт талаптарын орындамаудан немесе тиісінше орындамаудан, сондай-ақ басқа да заңсыз әрекеттерден туындаған өзіне келтірілген барлық залалдарды өтеуге;
3.4.8. оператор, мемлекеттік бақылаушы органдар, өзге де мүдделі тұлғалар алдында операторға, қайта өңдеушіге және (немесе) қосалқы мердігерге (бірлесіп Орындаушыға) әсер ететін зардаптары бар табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану, Еңбек және қоршаған ортаны қорғауды басқару жүйесінің талаптарын сақтамау (бұдан әрі – оқиғалар)нәтижесінде туындауы мүмкін оқиғалар үшін толық жауапкершілікте болуға;
3.4.9. мемлекеттік бақылаушы органдар қайта өңдеуші қызметінің нәтижесінде болуы мүмкін оқиғалар үшін айыппұл санкцияларын берген жағдайда операторға және (немесе) үшінші тұлғаларға келтірілген залалды өтеу бойынша толық материалдық жауапкершілікте болуға;
3.4.10. операторды пайда болған сәттен бастап 3 (үш) күнтізбелік күн ішінде хабардар етуге:
1) ПШКҚң және (немесе) ПШӨЖАШТң сақталуына қатер төндіруі не қауіп төндіруі мүмкін барлық жағдайлар, жағдайлар, үшінші тұлғалардың іс-әрекеттері туралы қайта өңдеушінің шарт бойынша міндеттемелерін тиісінше орындау мүмкіндігіне кез келген түрде әсер етуі мүмкін;
2) үшінші тұлғалардың бастамасы бойынша қайта өңдеушінің алдағы немесе ықтимал таратылуы туралы не қайта өңдеушінің банкроттығына әкеп соғатын/әкеп соғуы мүмкін мән-жайлар туралы;
3.4.11. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға дейін:
Қызмет көрсетілген орнында қабылданған ПШКҚң және (немесе) ПШӨЖАШТң сақталуын қамтамасыз етуге;
оларды қызмет көрсету орнынан рұқсатсыз шығаруға (әкетуге) жол бермеуге;
3.4.12. өз есебінен қайта өңдеушіге қажетті барлық рұқсат құжаттарын, оның ішінде лицензияларды, сертификаттарды және шарт бойынша қызмет көрсетуге мемлекеттік және өзге де органдардан өзге де рұқсаттарды алуға және толық күшінде және қолданыста ұстауға;

3.4.13. установить (при отсутствии) и взаимодействовать с Оператором исключительно посредством системы электронного документооборота, применяемого Оператором или интегрированного с системой Оператора;
3.4.14. осуществлять работу в АИС в порядке, определенном Оператором в Правилах, Договором и Техническими спецификациями;
3.4.15. при оказании Услуг использовать типовые формы документов, установленные (утвержденные) Оператором;
3.4.16. использовать технику и (или) оборудование (в том числе систему видеонаблюдения и весовое оборудование), позволяющие осуществлять утилизацию ВЭТС и (или) ВЭССХТ, в соответствии с требованиями применимого законодательства Республики Казахстан, условиями Договора, Правил и внутренними нормативными актами Оператора и Переработчика;
3.4.17. по запросу Оператора информировать о ходе исполнения своих обязательств по Договору, а также предоставлять Оператору отчетность в сроки и порядке, предусмотренных Договором;
3.4.18. своими силами и средствами и за собственный счет устранить все ошибки, недостатки, выявляемые в процессе оказания Услуг в согласованные с Оператором сроки и порядке;
3.4.19. обеспечить беспрепятственный допуск работников Оператора и (или) сторонних лиц и (или) организаций, определенных Оператором, к месту переработки и утилизации, местам сбора (приемки), временного хранения, подготовки к переработке (утилизации), и переработки (утилизации) в том числе, к оборудованию;
3.4.20. обеспечить со стороны работников и руководства Переработчика всестороннее содействие работникам Оператора и (или) сторонним лицам и (или) организациям, привлеченным Оператором, для проверки и выявления соответствия производственных процессов условиям, предусмотренным Договором, Техническими спецификациями и требованиями применимого законодательства Республики Казахстан;
3.4.21. обеспечить соблюдение условий конфиденциальности, предусмотренных настоящим Договором;
3.4.22. обеспечить при оказании Услуг достижение целевых показателей по обеспечению сбора (приемки), транспортировки, переработки и утилизации количества ВЭТС и (или) ВЭССХТ, в соответствии с приложением 4 к настоящему Договору;
3.4.23. при приеме ВЭТС и (или) ВЭССХТ подписать акты приема-передачи ВЭТС и (или) ВЭССХТ на переработку и (или утилизацию) на условиях, и в порядке, предусмотренных Правилами и Договором;
3.4.24. в случае привлечения к оказанию Услуг субподрядчиков (соисполнителей), заключать с ними договоры с учетом требований Договора, Правил и иного применимого законодательства Республики Казахстан;

3.4.13. оператор қолданатын немесе оператор жүйесімен интеграцияланған электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы ғана оператормен орнату (болмаған жағдайда) және өзара іс-қимыл жасауға;
3.4.14. ААЖ-да жұмысты оператор Қағидаларда, Шартта және техникалық ерекшеліктерде айқындаған тәртіппен жүзеге асыруға;
3.4.15. қызмет көрсету кезінде Оператор белгілеген (бекіткен) құжаттардың үлгілік нысандарын пайдалануға
3.4.16. Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына, Шарттың талаптарына, Қағидаларға және оператор мен қайта өңдеушінің ішкі нормативтік актілеріне сәйкес ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ кәдеге жаратуды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін техниканы және (немесе) жабдықты (оның ішінде бейнебақылау жүйесі мен Таразы жабдығын) пайдалануға;
3.4.17. оператордың сұрау салуы бойынша шарт бойынша өз міндеттемелерінің орындалу барысы туралы хабардар ету, сондай-ақ операторға шартта көзделген мерзімдер мен тәртіппен есептілікті ұсынуға;
3.4.18. оператормен келісілген мерзімдер мен тәртіпте Қызмет көрсету процесінде анықталған барлық қателерді, кемшіліктерді өз күшімен және қаражатымен және өз есебінен жоюға;
3.4.19. оператордың және (немесе) оператор айқындаған бөгде адамдардың және (немесе) ұйымдардың қызметкерлерін қайта өңдеу және кәдеге жарату орнына, жинау (қабылдау), уақытша сақтау, қайта өңдеуге (кәдеге жаратуға) дайындау және қайта өңдеу (кәдеге жарату) орындарына, оның ішінде жабдыққа кедергісіз жіберуді қамтамасыз етуге;
3.4.20. өндірістік процестердің Шартта, техникалық ерекшеліктерде және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарында көзделген талаптарға сәйкестігін тексеру және анықтау үшін Оператор қызметкерлеріне және (немесе) оператор тартқан бөгде адамдарға және (немесе) ұйымдарға қайта өңдеуші қызметкерлері мен басшылығы тарапынан жан-жақты жәрдемдесуді қамтамасыз етуге;
3.4.21. осы Шартта көзделген құпиялылық шарттарының сақталуын қамтамасыз етуге;
3.4.22. қызметтерді көрсету кезінде осы Шартқа 4-қосымшаға сәйкес ПШКҚң және (немесе) ПШӨЖАШТң санын жинауды (қабылдауды), тасымалдауды, қайта өңдеуді және кәдеге жаратуды қамтамасыз ету жөніндегі нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізуді қамтамасыз етуге;
3.4.23. қағидаларда және шартта көзделген талаптармен және тәртіппен ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге және (немесе кәдеге жаратуға) қабылдау кезінде ПШКҚң және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау-беру актілеріне қол қоюға;
3.4.24. қосалқы мердігерлер (бірлесіп орындаушылар) қызмет көрсетуге тартылған жағдайда, Шарттың талаптарын, қағидаларды және Қазақстан Республикасының өзге де қолданылатын заңнамасын ескере отырып, олармен шарттар жасасуға;

3.4.25. обеспечить постоянное наличие персонала, достаточного для оказания Услуг по Договору, а также заменить по требованию Оператора любой персонал Переработчика и (или) субподрядчика (соисполнителя), участвующий в оказании Услуг, который:
проявили некомпетентность или небрежность при исполнении своих обязанностей, или
участвуют в деятельности, противоречащей или наносящей вред интересам Оператора, или
не соблюдают требования Договора в отношении безопасности, охраны труда и окружающей среды;
3.4.26. гарантировать достоверность предоставляемой Оператору информации, отчетности и иной документации;
3.4.27. осуществлять иные обязанности, предусмотренные применимым законодательством Республики Казахстан, Правилами и Договором.
4. Порядок и сроки оказания услуг
4.1. Сроки оказания Услуг по Договору составляют:
сбор, транспортировка ВЭТС и (или) ВЭССХТ – в течение 36 (тридцати шести) месяцев с даты заключения Договора;
подготовка к повторному использованию, сортировка, обработка, переработка, обезвреживание и (или) утилизация ВЭТС и (или) ВЭССХТ - в течение 42 (сорока двух) месяцев с даты заключения Договора;
Услуги по Договору должны осуществляться Переработчиком в приоритетном порядке по отношению к иным объемам работ и услуг, поступившим Переработчику по иным основаниям.
4.2. Место (-а) оказания услуг по Договору должно (-ы) соответствовать требованиям, предусмотренным Техническим спецификациям согласно приложениям 1-4 к Договору.
4.3. В течение 5 (пяти) рабочих дней после заключения Договора Оператор включает Переработчика в АИС, как потенциального поставщика Услуг.
4.4. Доступ в АИС, а также закрытие доступа в АИС уполномоченному (-ым) работнику (-ам) Переработчика осуществляется в соответствии с внутренним нормативным документом Оператора по вопросам выдачи документа, подтверждающего сдачу на утилизацию ВЭТС и (или) ВЭССХТ.
4.5. Переработчику (его уполномоченному лицу) запрещается передавать третьим лицам ключ (код) доступа в АИС, использовать кроме как в порядке, определенном в Правилах и Технических спецификациях. Переработчик вправе запросить доступ к АИС для уполномоченных лиц организаций, привлекаемых Переработчиком в качестве субподрядчиками (соисполнителями) по Договору.
4.6. Подписывая акт приема-передачи ВЭТС и (или) ВЭССХТ на переработку и (или утилизацию) в АИС Собственник ВЭТС и (или) ВЭССХТ присоединяется к Договору в части, касающейся сдачи ВЭТС и (или) ВЭССХТ и получения им скидочного сертификата в порядке и на условиях, предусмотренных Правилами стимулирования, Правилами и Договором либо денежной компенсации.

3.4.25. шарт бойынша қызмет көрсету үшін жеткілікті персоналдың тұрақты болуын қамтамасыз етуге, сондай-ақ оператордың талабы бойынша қызмет көрсетуге қатысатын қайта өңдеушінің және (немесе) қосалқы мердігердің (бірлесіп Орындаушының) кез келген персоналын ауыстыруға:
өз міндеттерін орындау кезінде қабілетсіздік немесе немқұрайлылық танытты немесе
оператордың мүдделеріне қайшы келетін немесе зиян келтіретін қызметке қатысады немесе
еңбек қауіпсіздігі, еңбекті қорғау және қоршаған ортаға қатысты Шарттың талаптарын сақтамайды;
3.4.26. операторға ұсынылатын ақпараттың, есептіліктің және өзге де құжаттаманың дұрыстығына кепілдік беруге;
3.4.27. Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында, Ережелерде және шартта көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыруға міндетті.
4. ҚЫЗМЕТ КӨРСЕТУ ТӘРТІБІ МЕН МЕРЗІМДЕРІ
4.1. Шарт бойынша қызмет көрсету мерзімдері:
ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинау, тасымалдау – шарт жасалған күннен бастап 36 (отыз алты) ай ішінде;
ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату – шарт жасалған күннен бастап 42 (қырық екі) ай ішінде
Шарт бойынша көрсетілетін қызметтерді қайта өңдеуші өзге негіздер бойынша қайта өңдеушіге келіп түскен жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің өзге де көлемдеріне қатысты басым тәртіппен жүзеге асыруы тиіс.
4.2. Шарт бойынша қызмет көрсету орны Шартқа 1-4-қосымшаларға сәйкес техникалық ерекшеліктерде көзделген талаптарға сәйкес келуге тиіс
4.3. Шарт жасалғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде Оператор қызметтерді әлеуетті жеткізуші ретінде ААЖ-ға қайта өңдеушіні қосады.
4.4. ААЖ-ға кіру, сондай-ақ ААЖ-ға кіруді қайта өңдеушінің уәкілетті қызметкеріне (қызметкерлеріне) жабу Қағидалардың 70, 71-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
4.5. Қайта өңдеушіге (оның уәкілетті тұлғасына) ААЖ-ға кірудің кілтін (кодын) үшінші тұлғаларға беруге, қағидалар мен техникалық ерекшеліктерде айқындалған тәртіппен пайдаланудан басқа пайдалануға тыйым салынады. Қайта өңдеуші шарт бойынша қосалқы мердігерлер (бірлесіп орындаушылар) ретінде қайта өңдеуші тартатын ұйымдардың уәкілетті тұлғалары үшін ААЖ-ға кіруді сұратуға құқылы.
4.6. ААЖ-ға қайта өңдеуге және (немесе кәдеге жаратуға) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау-беру актісіне қол қоя отырып, ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ меншік иесі ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға және оған Ынталандыру қағидаларында, Қағидаларда және шартта көзделген тәртіппен және шарттарда жеңілдік сертификатын немесе ақшалай өтемақы алуға қатысты бөлігінде шартқа қосылады.

4.7. Требования к порядку оказания Услуг устанавливаются в соответствии с техническими спецификациями согласно приложениям 2 и 4 к настоящему Договору и Правилами.
4.8. Оператор в рамках реализации своих прав по контролю за ходом исполнения и качеством предоставляемых Переработчиком Услуг, осуществляет проверки и мониторинг.
4.9. Проверками в рамках настоящего Договора именуются действия Оператора, осуществляемые уполномоченными работниками (в соответствии с выданной доверенностью), либо с привлечением сторонних лиц или организаций путем выезда к месту оказания Услуг в случае поступления Оператору со стороны третьих лиц, государственных органов жалоб, предписаний или иных обращений негативного характера (к примеру, информации о возможных мошеннических схемах, уклонении от исполнения обязательств, фактах фальсификации документов, фото-видеоматериалов и т.п.), которые требуют проверки сведений, изложенных в них. Проверки носят внезапный и внеплановый характер, и Оператор не обязан уведомлять о них Переработчика. Результаты проверки оформляются в виде Отчета о результатах проверки (далее – Отчет проверки) уполномоченными лицами Оператора и могут быть предоставлены Переработчику по его письменному запросу в течение 3 (трех) дней с даты его подписания либо Оператор вправе мотивированно отказать в предоставлении Отчета проверки. Отчет проверки может быть использован Оператором как основание для досрочного расторжения Договора либо одностороннего отказа от него.
4.10. Мониторингом в рамках Договора именуются действия Оператора, осуществляемые уполномоченными работниками (в соответствии с выданной доверенностью), либо с привлечением сторонних лиц или организаций путем выезда к месту оказания Услуг (выездной мониторинг) либо без выезда (камеральный мониторинг) в соответствии с Графиком мониторинга деятельности переработчиков, с которыми Оператор заключил соответствующие договоры на оказание Услуг. Мониторинг носит плановый характер, и Оператор обязан предварительно уведомлять Переработчика не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до даты начала мониторинга. Результаты мониторинга оформляются в виде Отчета о результатах мониторинга (далее – Отчет мониторинга) уполномоченными лицами Оператора и предоставляются Переработчику в обязательном порядке в течение 3 (трех) дней с даты его подписания.
4.11. Выявления/обнаружения по результатам мониторинга отступлений от условий Договора, Правил или иных нарушений (недостатков, несоответствий и т.п.), не освобождает Переработчика от каких-либо обязательств по Договору и не лишают Оператора права предъявить требования в отношении сроков, объемов и качества оказываемых Услуг.

4.7. Қызмет көрсету тәртібіне қойылатын талаптар осы Шартқа 2 және 4-қосымшаларға және Қағидаларға сәйкес техникалық ерекшеліктерге сәйкес белгіленеді.
4.8. Оператор өңдеуші ұсынатын қызметтердің орындалу барысы мен сапасын бақылау жөніндегі өз құқықтарын іске асыру шеңберінде тексерулер мен мониторингті жүзеге асырады.
4.9. Осы Шарт шеңберіндегі тексерулер оператордың уәкілетті қызметкерлер (берілген сенімхатқа сәйкес) не операторға үшінші тұлғалар, мемлекеттік органдар тарапынан теріс сипаттағы шағымдар, ұйғарымдар немесе өзге де өтініштер (мысалы, ықтимал алаяқтық сипаттағы ақпарат) келіп түскен жағдайда қызмет көрсету орнына шығу жолымен бөгде адамдарды немесе ұйымдарды тарта отырып жүзеге асыратын іс-әрекеттері деп аталады міндеттемелерді орындаудан жалтару, құжаттардың, фото-бейне материалдардың бұрмалану фактілері және тағы басқа), оларда баяндалған мәліметтерді тексеруді талап етеді. Тексерулер кенеттен және жоспардан тыс сипатта болады және Оператор олар туралы қайта өңдеушіге хабарлауға міндетті емес. Тексеру нәтижелерін оператордың уәкілетті тұлғалары тексеру нәтижелері туралы есеп (бұдан әрі – тексеру есебі) түрінде ресімдейді және оған қол қойылған күннен бастап 3 (үш) күн ішінде қайта өңдеушіге оның жазбаша сұрау салуы бойынша берілуі мүмкін не Оператор тексеру есебін беруден дәлелді түрде бас тартуға құқылы. Тексеру есебін оператор шартты мерзімінен бұрын бұзу немесе одан біржақты бас тарту үшін негіз ретінде пайдаланылады.
4.10. Шарт шеңберіндегі мониторинг оператордың уәкілетті қызметкерлер (берілген сенімхатқа сәйкес) не қызмет көрсету орнына бару (көшпелі мониторинг) жолымен не оператор қызмет көрсетуге тиісті шарттар жасасқан қайта өңдеушілер қызметінің мониторинг кестесіне сәйкес шығусыз (камералдық мониторинг) бөгде адамдарды немесе ұйымдарды тарта отырып жүзеге асыратын іс-әрекеттері деп аталады. Мониторинг жоспарлы сипатта болады және Оператор мониторинг басталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей қайта өңдеушіні алдын ала хабардар етуге міндетті. Мониторинг нәтижелерін оператордың уәкілетті тұлғалары мониторинг нәтижелері туралы есеп (бұдан әрі – мониторинг есебі) түрінде ресімдейді және оған қол қойылған күннен бастап 3 (үш) күн ішінде міндетті түрде қайта өңдеушіге ұсынады.
4.11. Мониторинг нәтижелері бойынша Шарттың талаптарынан, ережелерден немесе өзге де бұзушылықтардан (кемшіліктер, сәйкессіздіктер) ауытқуларды анықтау/табу, қайта өңдеушіні шарт бойынша қандай да бір міндеттемелерден босатпайды және операторды көрсетілетін қызметтердің мерзімдеріне, көлемдеріне және сапасына қатысты талаптар қою құқығынан айырмайды.

4.12. Оператор вправе выставить Переработчику рекламацию об устранении нарушений в сроки и (или) порядке, указанные в рекламации.
4.13. При осуществлении проверки или мониторинга Переработчик обязан предоставить по запросу Оператора или его уполномоченных представителей:
доступ к Месту оказания Услуг;
необходимое офисное помещение и обеспечить доступ в такое помещение в рабочее время, предусмотренное порядком учета рабочего времени Переработчика;
обеспечить доступом к телефонной связи, доступом в интернет (при наличии технической возможности Переработчика), доступом к принтерам с поддержкой системного администратора (при наличии).
4.14. Как в период действия, так и в течение 3 (трех) лет после окончания действия настоящего Договора, в целях подтверждения факта и (или) объема, количественно-качественных характеристик оказываемых Услуг и наличия правовых оснований у Переработчика для осуществления деятельности по Договору, самостоятельно и (или) с привлечением сторонних лиц и (или) организаций Оператор вправе запрашивать всю документацию (техническая, документация, первичные документы, все виды отчетности, внутренние регламенты и приказы и иные документы), относящуюся к предмету настоящего Договора, прочие источники информации Переработчика;
4.15. В случае обнаружения Оператором утраты, уничтожения, недостачи ВЭТС и (или) ВЭССХТ, Оператор не позднее 5 (пяти) рабочих дней уведомляет об этом Переработчика способом, позволяющим зафиксировать получение такого уведомления Переработчиком. В этом случае Сторонами проводится совместное обследование ВЭТС и (или) ВЭССХТ, о чем составляется акт, в котором указывается количество уничтоженного, утраченного, недостающего ВЭТС и (или) ВЭССХТ, а также стоимость скидочных сертификатов либо сумма денежных выплат, выданных по ним в зависимости от их комплектации. Сумма, указанная в акте, должна быть выплачена Переработчиком Оператору в порядке и сроки, определенные Оператором.
4.16. В случае возникновения происшествий, указанных в подпункте 3.4.8 пункта 3.4 настоящего Договора, Переработчик обязан направить Оператору уведомления незамедлительно в течение дня с момента возникновения таких происшествий посредством системы электронного документооборота и на электронную почту, указанную в реквизитах настоящего Договора.
5. Порядок и сроки предоставления переработчиком отчетности оператору
5.1. Переработчик по истечении каждого отчетного периода, до 10 (десятого) числа каждого квартала, следующего за отчетным периодом, подает Оператору отчетность по исполнению обязательств (в ней должны отдельно отражаться услуги по сбору (приемке), подготовке к переработке ВЭТС и (или) ВЭССХТ (подготовке к транспортировке), транспортировке, переработке и утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ в количественном и весовом выражении), отчеты о принятых ВЭТС и (или) ВЭССХТ, переработанных и утилизированных ВЭССХТ, а также полученной продукции с приложением материальной ведомости об остатках сырья, акт оказанных услуг (привлеченных субподрядчиков или соисполнителей), акты демонтажа, слива жидкостей, утилизации шин, масел, антифризов, а также аккумуляторов, стеклянных и пластиковых деталей, акты, подтверждающие передачу не утильной фракции специализированным организациям. Отчетным периодом в рамках настоящего Договора признается календарный квартал.

4.12. Оператор қайта өңдеушіге бұзушылықтарды жою туралы жарнаманы жарнамада көрсетілген мерзімдерде және (немесе) тәртіппен қоюға құқылы.
4.13. Тексеруді немесе мониторингті жүзеге асыру кезінде қайта өңдеуші оператордың немесе оның уәкілетті өкілдерінің сұрау салуы бойынша ұсынуға:
қызмет көрсету орнына кіруге;
қажетті кеңсе үй-жайы және мұндай үй-жайға өңдеушінің жұмыс уақытын есепке алу тәртібімен көзделген жұмыс уақытында кіруді қамтамасыз етуге;
телефон байланысына қол жеткізуді, Интернетке қол жеткізуді (қайта өңдеушінің техникалық мүмкіндігі болған кезде), жүйелік әкімшіні қолдайтын принтерлерге қол жеткізуді (бар болса) қамтамасыз етуге міндетті.
4.14. Осы Шарттың қолданылу кезеңінде де, қолданылу аяқталғаннан кейін 3 (үш) жыл ішінде де көрсетілетін қызметтердің фактісін және (немесе) көлемін, сандық-сапалық сипаттамаларын растау және шарт бойынша қызметті жүзеге асыру үшін Өңдеушіде өз бетінше және (немесе) бөгде тұлғаларды тарта отырып, құқықтық негіздердің болуы мақсатында және (немесе)) Оператор осы Шарттың нысанасына жататын барлық құжаттаманы (техникалық, құжаттама, бастапқы құжаттар, есептіліктің барлық түрлері, ішкі регламенттер мен бұйрықтар және өзге де құжаттар), өңдеушінің басқа ақпарат көздерін сұратуға құқылы;
4.15. Оператор ПШКҚң және (немесе) ПШӨЖАШТң жоғалғанын, жойылғанын, жетіспейтінін анықтаған жағдайда, Оператор 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей бұл туралы өңдеушіге осындай хабарламаны алғанын тіркеуге мүмкіндік беретін тәсілмен хабарлайды. Бұл жағдайда Тараптар ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ бірлескен тексеру жүргізеді, ол туралы ПШКҚң және (немесе) ПШӨЖАШТң жойылған, жоғалған, жетіспейтін саны, сондай-ақ олардың жинақталуына қарай олар бойынша берілген жеңілдік сертификаттарының құны немесе ақшалай төлемдер сомасы көрсетілетін акт жасалады. Актіде көрсетілген соманы өңдеуші операторға оператор айқындаған тәртіппен және мерзімдерде төлеуі тиіс.
4.16. Осы Шарттың 3.4-тармағының 3.4.8-тармақшасында көрсетілген оқиғалар туындаған жағдайда қайта өңдеуші операторға осындай оқиғалар туындаған күні Электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы және осы Шарттың деректемелерінде көрсетілген электрондық поштаға дереу хабарлама жіберуге міндетті.
5. ҚАЙТА ӨҢДЕУШІНІҢ ОПЕРАТОРҒА ЕСЕП БЕРУ ТӘРТІБІ МЕН МЕРЗІМДЕРІ
5.1. Қайта өңдеуші әрбір есепті кезең өткеннен кейін есепті кезеңнен кейінгі әрбір тоқсанның 10 (оныншы) күніне дейін операторға міндеттемелерді орындау бойынша есептілікті (онда ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинау (қабылдау), қайта өңдеуге дайындау (тасымалдауға дайындау), тасымалдау, қайта өңдеу және кәдеге жарату жөніндегі қызметтер жеке көрсетілуі тиіс ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ сандық және салмақтық мәнде), қабылданған, қайта өңделген және кәдеге жаратылған ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ, сондай-ақ шикізат қалдықтары туралы материалдық ведомость қоса берілген алынған өнім туралы есептер, көрсетілген қызметтер актісі (тартылған қосалқы мердігерлер немесе бірлесіп орындаушылар), сұйықтықтарды бөлшектеу, ағызу, шиналарды, майларды, антифриздерді, сондай-ақ аккумуляторларды, шыны және пластик бөлшектерді кәдеге жарату актілері, кәдеге жаратпайтын фракцияны Мамандандырылған ұйымдарға беруді растайтын актілерді береді. Осы Шарт шеңберіндегі есеп беру кезеңі күнтізбелік тоқсан болып танылады.

5.2. Форма отчетности устанавливается Приложением 5 к Договору.
5.3. К отчетности Переработчика должна быть приложена материальная ведомость об остатках первичного, получаемого после утилизации сырья на складе.
5.4. Документы, предусмотренные в пунктах 5.1. и 5.2 Договора, представляемые на бумажном носителе, должны быть прошиты, пронумерованы, заверены подписью первого руководителя и бухгалтера Переработчика с приложением соответствующего документа о полномочиях, а также печатью (при наличии) Переработчика.
5.5. Переработчик должен осуществить в течение календарного года сбор (приемку), транспортировку, переработку и утилизацию ВЭТС и (или) ВЭССХТ в количестве не меньшем, чем указано в целевых показателях согласно Техническим спецификациям. При этом оценка Оператором исполнения указанных обязательств осуществляется отдельно по количеству и весу собранных (принятых) ВЭТС и (или) ВЭССХТ и по количеству и весу переработанных (утилизированных) ВЭТС и (или) ВЭССХТ.
6. Порядок и сроки рассмотрения оператором отчетности переработчика
6.1. Рассмотрение отчетности Переработчика и приложенных к ней документов об оказанных им услугах, осуществляется Оператором в срок не более 45 (сорока пяти) рабочих дней с даты получения их Оператором, при условии предоставления полного пакета документов в соответствии с условиями Договора и Техническими спецификациями.
6.2. Оператор и/или организация, привлеченная Оператором, в пределах срока, указанного в пункте 6.1. Договора, вправе запросить (истребовать) у Переработчика дополнительные документы, для определения и/или подтверждения объема оказанных услуг Переработчиком, включая документы, подтверждающие определение массы (взвешивание) отходов, если запрашиваемые документы и/или сведения содержат в себе информацию касательно рассматриваемого вопроса.
6.3. При направлении Оператором Переработчику запроса (требования) в соответствии с пунктом 6.2. Договора, течение срока рассмотрения отчетности Переработчика, указанного в пункте 6.1. приостанавливается, которое считается возобновленным с момента предоставления Переработчиком запрашиваемых (истребуемых) Оператором документов.
6.4. В целях подтверждения факта и объема, количественно-качественных характеристик, иной информации, указанной в отчетности оказываемых Услуг, Оператор вправе осуществлять проверки или мониторинг.
6.5. В случае привлечения организаций, правомочных осуществить проверку документации и производственных процессов Переработчика, используемых для оказания Услуг, предусмотренной условиями настоящего Договора, Оператор направляет Переработчику уведомление с указанием наименований таких организаций, а также перечня требуемых документов и сроков их предоставления. В этом случае Переработчик обязан предоставлять отчетность и подтверждающие документы в адрес такой организации.

5.2. Есептілік нысаны Шартқа 5-қосымшада белгіленеді.
5.3. Қайта өңдеушінің есептілігіне қоймада шикізатты кәдеге жаратқаннан кейін алынатын бастапқы қалдықтар туралы материалдық ведомость қоса берілуге тиіс.
5.4.5.1 тармақтарда көзделген құжаттар. және 5.2 қағаз тасығышта ұсынылатын шарттар тігілуі, нөмірленуі, тиісті өкілеттіктер туралы құжатты қоса бере отырып, қайта өңдеушінің бірінші басшысы мен бухгалтерінің қолымен, сондай-ақ қайта өңдеушінің мөрімен (болған жағдайда) куәландырылуы тиіс.
5.5. Қайта өңдеуші күнтізбелік жыл ішінде техникалық ерекшеліктерге сәйкес нысаналы көрсеткіштерде көрсетілгеннен кем емес мөлшерде ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинауды (қабылдауды), тасымалдауды, қайта өңдеуді және кәдеге жаратуды жүзеге асыруға тиіс. Бұл ретте оператордың көрсетілген міндеттемелердің орындалуын бағалауы жиналған (қабылданған) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ саны мен салмағы бойынша және қайта өңделген (кәдеге жаратылған) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ саны мен салмағы бойынша жеке жүзеге асырылады.
6. ОПЕРАТОРДЫҢ ҚАЙТА ӨҢДЕУШІНІҢ ЕСЕПТІЛІГІН ҚАРАУ ТӘРТІБІ МЕН МЕРЗІМДЕРІ
6.1. Қайта өңдеушінің есептілігін және оған қоса берілген ол көрсеткен қызметтер туралы құжаттарды қарауды оператор оларды алған күннен бастап 45 (қырық бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде, шарттың талаптарына және техникалық ерекшеліктерге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда жүзеге асырады.
6.2. Оператор және/немесе оператор тартқан ұйым 6.1-тармақта көрсетілген мерзім шегінде. Егер Сұрау салынатын құжаттарда және/немесе мәліметтерде қаралып отырған мәселеге қатысты ақпарат болса, қалдықтардың массасын анықтауды (өлшеуді) растайтын құжаттарды қоса алғанда, қайта өңдеуші көрсеткен қызметтердің көлемін айқындау және/немесе растау үшін қайта Өңдеушіден қосымша құжаттарды сұратуға (талап етуге) құқылы.
6.3. Оператор қайта өңдеушіге 6.2-тармаққа сәйкес сұрау салуды (талапты) жіберген кезде. 6.1-тармақта көрсетілген қайта өңдеушінің есептілігін қарау мерзімінің өтуі. қайта өңдеуші оператор сұрататын (талап ететін) құжаттарды ұсынған сәттен бастап жаңартылған болып саналатын тоқтатыла тұрады.
6.4. Фактіні және көлемді, сандық-сапалық сипаттамаларды, көрсетілетін қызметтердің есептілігінде көрсетілген өзге де ақпаратты растау мақсатында Оператор тексерулерді немесе мониторингті жүзеге асыруға құқылы.
6.5. Осы Шарттың талаптарында көзделген қызметтерді көрсету үшін пайдаланылатын қайта өңдеушінің құжаттамасы мен өндірістік процестерін тексеруді жүзеге асыруға құқығы бар ұйымдар тартылған жағдайда Оператор осындай ұйымдардың атауларын, сондай-ақ талап етілетін құжаттардың тізбесін және оларды ұсыну мерзімдерін көрсете отырып, қайта өңдеушіге хабарлама жібереді. Бұл жағдайда қайта өңдеуші осындай ұйымның атына есептілік пен растайтын құжаттарды ұсынуға міндетті.

7. Стоимость услуг
7.1. За оказание Услуг по настоящему Договору Переработчик получает право собственности на полезные компоненты, сырье и (или) иные материалы, пригодные для использования в дальнейшем в производстве (изготовлении) продукции, материалов или веществ вне зависимости от их назначения, в объемах, извлеченных из ВЭТС и (или) ВЭССХТ в ходе оказания Услуг по настоящему Договору.
7.2. Надлежащее оказание Услуг Переработчиком и принятие оказанных услуг Оператором путем принятия отчетности Переработчика по исполнению обязательств свидетельствует об исполнении оператором расширенных обязательств производителей (импортеров), в части организации сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживанию и (или) утилизации вышедших из эксплуатации транспортных средств и самоходной сельскохозяйственной техники.
8. Ответственность сторон
8.1. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения настоящего договора Стороны несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан, Правилами и настоящим Договором.
8.2. В случае утраты, гибели (уничтожения), порчи ВЭТС и (или) ВЭССХТ (составных и комплектующих частей) и всех его составных, комплектующих частей, содержащихся/содержавшихся в них включая, но не ограничиваясь: шины, масла, аккумуляторы, по любым основаниям и в связи с любыми обстоятельствами в период нахождения у Переработчика, Переработчик несет полную имущественную ответственность перед Оператором на сумму утраченного (погибшего, уничтоженного, испорченного) имущества по рыночной стоимости.
8.3. На Переработчика возлагается ответственность за полноту и достоверность предоставляемых при передаче ВЭТС и (или) ВЭССХТ и их компонентов документов, отчетов, предоставляемых в уполномоченные органы, субподрядчикам (соисполнителям) и Оператору.
8.4. Полное возмещение убытков, не освобождает Стороны от исполнения своих обязательств.
8.5. Выставляемая неустойка предъявляется на основании письменного уведомления Оператора. Переработчик, обязан выплатить неустойку в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты получения уведомления о выплате неустойки.
8.6. Выставляемые убытки к возмещению выставляются на основании письменной претензии Оператора. Переработчик обязан выплатить убытки в течение 10 (десять) рабочих дней с даты получения претензии.
8.7. Переработчику не возмещаются никакие затраты и расходы, связанные с переработкой и (или) утилизацией ВЭТС и (или) ВЭССХТ.
8.8. По требованию Оператора, Переработчик обязан возместить Оператору причиненный реальный ущерб, оплатить неустойку в случае, если они возникли в связи с неисполнением или ненадлежащим исполнением Переработчиком обязательств по Договору.

7. ҚЫЗМЕТТЕРДІҢ ҚҰНЫ
7.1. Осы Шарт бойынша қызметтер көрсеткені үшін қайта өңдеуші осы Шарт бойынша қызметтер көрсету барысында ПШКҚ-дан және (немесе) ПШӨЖАШТ-дан алынған көлемдерде өнімді, материалдарды немесе заттарды өндіруде (дайындауда) одан әрі пайдалану үшін жарамды пайдалы компоненттерге, шикізатқа және (немесе) өзге де материалдарға меншік құқығына ие болады.
7.2. Қайта өңдеушінің тиісті қызметтер көрсетуі және оператордың көрсетілген қызметтерді міндеттемелерді орындау бойынша қайта өңдеушінің есептілігін қабылдау жолымен қабылдауы оператордың өндірушілердің (импорттаушылардың) жинауды, тасымалдауды, қайта пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, пайдаланудан шыққан көлік құралдары мен өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастыру бөлігінде кеңейтілген міндеттемелерін орындағаны туралы куәландырады.
8. ТАРАПТАРДЫҢ ЖАУАПКЕРШІЛІГІ
8.1. Осы шарт орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасына, Қағидаларға және осы Шартқа сәйкес жауапты болады.
8.2. ПШКҚң және (немесе) ПШӨЖАШТң (құрамдас және жинақтаушы бөлшектер) және оның құрамдас, жинақтаушы бөлшектері жоғалған, жойылған (жойылған), бүлінген жағдайда, оларда мыналарды қоса алғанда, бірақ олармен шектелмей: шиналар, майлар, аккумуляторлар, кез келген негіздер бойынша және кез келген жағдайларға байланысты Оператор алдында нарықтық құны бойынша жоғалған (қаза тапқан, жойылған, бүлінген) мүліктің сомасына қайта өңдеуші толық мүліктік жауаптылықта болады.
8.3. Қайта өңдеушіге уәкілетті органдарға, қосалқы мердігерлерге (бірлесіп орындаушыларға) және операторға ұсынылатын ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ және олардың компоненттерін беру кезінде ұсынылатын құжаттардың, есептердің толықтығы мен дұрыстығы үшін жауапкершілік жүктеледі.
8.4. Шығындарды толық өтеу Тараптарды өз міндеттемелерін орындаудан босатпайды.
8.5. Қойылған тұрақсыздық айыбы оператордың жазбаша хабарламасы негізінде ұсынылады. Қайта өңдеуші тұрақсыздық айыбын төлеу туралы хабарламаны алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде тұрақсыздық айыбын төлеуге міндетті.
8.6. Өтеуге қойылған залалдар оператордың жазбаша шағымы негізінде қойылады. Қайта өңдеуші залалды талап алынған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде төлеуге міндетті.
8.7. Қайта өңдеушіге ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға байланысты ешқандай шығындар мен шығыстар өтелмейді.
8.8. Оператордың талабы бойынша қайта өңдеуші операторға келтірілген нақты залалды өтеуге, егер олар қайта өңдеушінің шарт бойынша міндеттемелерін орындамауына немесе тиісінше орындамауына байланысты туындаған жағдайда тұрақсыздық айыбын төлеуге міндетті.

9. Споры и разногласия
9.1. Стороны должны прилагать все усилия к тому, чтобы разрешать в процессе прямых переговоров все разногласия или споры, возникающие между ними по Договору или в связи с ним.
9.2. Споры и разногласия, связанные с настоящим Договором, не разрешенные Сторонами в процессе переговоров, должны передаваться на рассмотрение в суды в соответствии с законодательством Республики Казахстан по месту нахождения Оператора.
9.3. Местом рассмотрения споров являются СМЭС по городу Астана.
9.4. Применимым правом является право Республики Казахстан.
9.5. Во всем, что не урегулировано настоящим договором, Стороны руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан и Правилами.
10. Обстоятельства непреодолимой силы
10.1. Стороны освобождаются от ответственности за частичное или полное неисполнение обязательств по настоящему договору, а также за задержку их выполнения по настоящему Договору, если это неисполнение явилось следствием обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор).
10.2. К обстоятельствам непреодолимой силы относятся чрезвычайные ситуации природного, техногенного, социального характера, в том числе: войны, землетрясения, пожары, бури, сели, наводнения, а также принятие компетентными органами государственной власти и управления Республики Казахстан законодательных и нормативных актов, акты уполномоченных центральных и местных органов, карантинных мер, запрещающих и (или) препятствующих исполнению Сторонами своих обязательств, по Договору, т.е. события, которые находятся вне компетенции сторон и повлекли за собой невыполнение Сторонами своих договорных обязательств, при условии, что данные обстоятельства непосредственно повлияли на надлежащие исполнение Сторонами/Стороной своих обязательств.
10.3. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы Сторона, пострадавшая от них, незамедлительно в течение дня с момента возникновения таких обстоятельств обязуется в письменном виде уведомлять об этом другую Сторону, в порядке, установленном статьей 10 Договора, с указанием даты начала событий и их описанием. В противном случае сторона, попавшая под действие форс-мажора и не известившая другу сторону не вправе ссылаться на действие форс-мажора.
10.4. Срок исполнения Сторонами обязательств по настоящему Договору сдвигается на срок действия обстоятельств непреодолимой силы.
10.5. В случае если действие обстоятельств непреодолимой силы продлится более 30 (тридцати) календарных дней, Стороны обязуются провести переговоры с целью выработки взаимоприемлемого решения. В случае недостижения взаимоприемлемого решения, Договор может быть расторгнут по соглашению Сторон.

9. ДАУЛАР МЕН КЕЛІСПЕУШІЛІКТЕР
9.1. Тараптар тікелей келіссөздер процесінде олардың арасында шарт бойынша немесе оған байланысты туындайтын барлық келіспеушіліктерді немесе дауларды шешуге бар күш-жігерін салуы тиіс.
9.2. Келіссөздер процесінде тараптар шешпеген осы Шартқа байланысты даулар мен келіспеушіліктер оператордың орналасқан жері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес соттардың қарауына берілуі тиіс.
9.3. Дауларды қарау орны Астана қаласы бойынша мамандандырылған ауданаралық экономикалық сот болып табылады.
9.4. Қолданылатын құқық Қазақстан Республикасының құқығы болып табылады.
9.5. Осы Шартта реттелмеген барлық жағдайларда Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын және Қағидаларды басшылыққа алады.
10. ЕҢСЕРІЛМЕЙТІН КҮШ ЖАҒДАЙЛАРЫ
10.1. Тараптар осы Шарт бойынша міндеттемелерді ішінара немесе толық орындамағаны үшін, сондай-ақ егер бұл орындамау еңсерілмейтін күш (форс-мажор) мән-жайларының салдары болып табылса, оларды осы Шарт бойынша орындауды кешіктіргені үшін жауаптылықтан босатылады.
10.2. Еңсерілмейтін күш мән-жайларына табиғи, техногендік, әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайлар, оның ішінде: соғыстар, жер сілкіністері, өрттер, дауылдар, селдер, су тасқыны, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік билік және басқару құзыретті органдарының заңнамалық және нормативтік актілерді, уәкілетті орталық және жергілікті органдардың актілерін қабылдауы, тыйым салатын және (немесе) карантиндік шаралар) Тараптардың Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындауына кедергі келтіретін, яғни. осы мән-жайлар тараптардың/Тараптың өз міндеттемелерін тиісінше орындауына тікелей әсер еткен жағдайда, Тараптардың құзыретінен тыс және Тараптардың өз шарттық міндеттемелерін орындамауына әкеп соққан оқиғалар.
10.3. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары туындаған жағдайда олардан зардап шеккен Тарап мұндай мән-жайлар туындаған күні бұл туралы шарттың 10-бабында белгіленген тәртіппен, оқиғалардың басталу күні мен оларды сипаттай отырып, екінші Тарапты жазбаша түрде хабардар етуге міндеттенеді. Әйтпесе, форс-мажордың әрекетіне түскен және екінші Тарапқа хабар бермеген тарап форс-мажордың әрекетіне сілтеме жасауға құқылы емес.
10.4. Тараптардың осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі еңсерілмейтін күш мән-жайларының қолданылу мерзіміне ауыстырылады.
10.5. Егер еңсерілмейтін күш мән-жайларының күші күнтізбелік 30 (отыз) күннен астам уақытқа созылған жағдайда, Тараптар өзара қолайлы шешім әзірлеу мақсатында келіссөздер жүргізуге міндеттенеді. Өзара қолайлы шешімге қол жеткізілмеген жағдайда шарт тараптардың келісімі бойынша бұзылады.

10.6. Доказательством наличия вышеуказанных обстоятельств и их продолжительности могут служить официальный подтверждающий документ уполномоченного государственного органа, в отношение каждого конкретного случая.
11. Конфиденциальность
11.1. Указанная информация должна представляться персоналу конфиденциально и в той мере, насколько это необходимо для исполнения обязательств.
11.2. Вся предоставляемая Сторонами друг другу финансовая, коммерческая и иная информация, связанная с настоящим Договором, вне зависимости от наличия грифа конфиденциальности, будет считаться конфиденциальной.
11.3. Стороны примут все необходимые и разумные меры, чтобы предотвратить разглашение информации третьим лицам. Разглашение информации и (или) предоставление любой из Сторон информации и документов, подтверждающих оказание Услуг, организации, привлеченной Оператором для проверки, не является разглашением конфиденциальности. Переработчик обязан заключить соглашение о конфиденциальности с субподрядчиками (соисполнителями), привлеченными Переработчиком.
11.4. По взаимному соглашению Стороны вправе раскрывать указанную информацию своим акционерам/участникам, третьим лицам в случае привлечения их к деятельности, требующей знания такой информации, и только в объеме, который необходим для реализации Договора, за исключением судебных органов и иных государственных органов и организаций, наделенных правами на истребование такой информации в соответствии с законодательством Республики Казахстан, аудиторских организаций, нотариусов, адвокатов и организаций, осуществляющих защиту интересов Сторон.
11.5. Ограничения относительно разглашения информации не относятся к общедоступной информации или информации, ставшей в последствии общедоступной не по вине Сторон, а также информации, ставшей известной Стороне из иных источников до или после получения от другой Стороны.
11.6. Обязанность доказательства нарушений положений настоящей статьи возлагается на Сторону, заявившую о таком нарушении.
12. Антикоррупционная оговорка
12.1. Стороны признают и подтверждают, что каждая из них проводит политику полной нетерпимости к взяточничеству и коррупции, предполагающую запрет коррупционных действий и совершения выплат за содействие, выплат, целью которых является упрощение формальностей в связи с исполнением настоящего Договора, обеспечение более быстрого решения тех или иных вопросов. Стороны руководствуются в своей деятельности законодательством Республики Казахстан в области противодействия коррупции и разработанными на его основе политиками, и процедурами, направленными на противодействие коррупции.

10.6. Жоғарыда көрсетілген мән-жайлардың бар екендігінің және олардың ұзақтығының дәлелі әрбір нақты жағдайға қатысты уәкілетті мемлекеттік органның ресми растайтын құжаты бола алады.
11. ҚҰПИЯЛЫЛЫҚ
11.1. Көрсетілген ақпарат персоналға құпия түрде және міндеттемелерді орындау үшін қаншалықты қажет болса, сол шамада берілуі тиіс.
11.2. Тараптар бір-біріне ұсынатын барлық қаржылық, коммерциялық және осы Шартқа байланысты өзге де ақпарат құпиялылық белгісінің болуына қарамастан құпия болып есептеледі.
11.3. Тараптар ақпаратты үшінші тұлғаларға жария етпеу үшін барлық қажетті және ақылға қонымды шараларды қабылдайды. Ақпаратты жария ету және (немесе) Тараптардың кез келгені оператор тексеру үшін тартқан ұйымның қызмет көрсетуін растайтын ақпарат пен құжаттарды ұсынуы құпиялылықты жария ету болып табылмайды. Қайта өңдеуші қайта өңдеуші тартқан қосалқы мердігерлермен (бірлесіп орындаушылармен) құпиялылық туралы келісім жасасуға міндетті.
11.4. Өзара келісім бойынша тараптар аталған ақпаратты өз акционерлеріне/қатысушыларына, үшінші тұлғаларға, оларды осындай ақпаратты білуді талап ететін қызметке тартқан жағдайда және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осындай ақпаратты талап ету құқықтары берілген сот органдары мен өзге де мемлекеттік органдар мен ұйымдарды қоспағанда, Шартты іске асыру үшін қажетті көлемде ғана ашуға құқылы Қазақстан, аудиторлық ұйымдар, нотариустар, адвокаттар және тараптардың мүдделерін қорғауды жүзеге асыратын ұйымдар.
11.5. Ақпаратты жария етуге қатысты шектеулер Тараптардың кінәсінен кейіннен жария болған жалпыға қолжетімді ақпаратқа немесе ақпаратқа, сондай-ақ басқа Тараптан алғанға дейін немесе одан кейін өзге көздерден белгілі болған ақпаратқа жатпайды.
11.6. Осы баптың ережелерін бұзушылықтарды дәлелдеу міндеті осындай бұзушылық туралы мәлімдеген Тарапқа жүктеледі.
12. СЫБАЙЛАС ЖЕМҚОРЛЫҚҚА ҚАРСЫ ЕСКЕРТУ
12.1. Тараптар олардың әрқайсысы сыбайлас жемқорлық әрекеттеріне және жәрдемдесу үшін төлемдер жасауға тыйым салуды көздейтін парақорлыққа және сыбайлас жемқорлыққа толық төзбеушілік саясатын жүргізетінін мойындайды және растайды, олардың мақсаты осы Шарттың орындалуына байланысты формальдылықтарды оңайлату, белгілі бір мәселелерді тезірек шешуді қамтамасыз ету болып табылады. Тараптар өз қызметінде Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл саласындағы заңнамасын және оның негізінде әзірленген сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға бағытталған саясаттар мен рәсімдерді басшылыққа алады.

12.2. При исполнении своих обязательств по Договору, Стороны примут все зависящие от них меры, гарантирующие, что Стороны, их работники или представители не выплачивают, не предлагают выплатить и не разрешают выплату каких-либо денег или иных ценностей, прямо или косвенно, любым работникам, должностным лицам другой Стороны для оказания влияния на действия или решения этих лиц с целью получить какие-либо неправомерные преимущества или иные неправомерные цели.
12.3. При исполнении своих обязательств по Договору, Стороны, их работники или представители не осуществляют действия, квалифицируемые законодательством Республики Казахстан как дача/получение взятки, коммерческий подкуп, а также действия, нарушающие требования законодательства Республики Казахстан о противодействии коррупции, о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем и финансированию терроризма.
12.4. В случае выявления вышеуказанных действий коррупционного характера, Стороны обязуются принимать меры в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
13. Порядок изменения или расторжения договора
13.1. Все изменения и (или) дополнения к Договору действительны только в том случае, если они совершены в письменной форме, подписаны уполномоченными представителями Сторон, скрепляются печатями (при наличии).
13.2. Изменения или дополнения в Договор осуществляются следующим образом:
13.2.1. Сторона направляет письмо-оферту другой Стороне об обстоятельствах, вызвавших необходимость изменения условий Договора, с указанием условий, которые Сторона предлагает изменить и сроком акцепта, не превышающим 14 (четырнадцати) календарных дней. При необходимости, в том числе направляется на подписание подготовленный проект дополнительного соглашения к Договору;
13.2.2. Сторона, получившая письмо-оферту, в течение срока, указанного в письме-оферте, акцептует новые условия, изложенные в данном письме-оферте, письменно подтвердив факт принятия и подписав дополнительные соглашения к Договору;
13.2.3. Если Сторона в течение срока, указанного в письме-оферте, направленном в соответствии с настоящим пунктом, не получила от другой Стороны письменное подтверждение или отказ относительно принятия новых условий, то условия считаются принятыми Стороной и вступившими в силу с даты направления Стороной письма-оферты.
13.3. Договор может быть расторгнут в одностороннем порядке Оператором путем направления уведомления о расторжении по реквизитам, указанном в настоящем Договоре, не позднее, чем за 10 (десять) календарных дней до даты расторжения.

12.2. Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындау кезінде Тараптар Тараптардың, олардың қызметкерлерінің немесе өкілдерінің іс-әрекеттерге немесе шешімдерге ықпал ету үшін басқа Тараптың кез келген қызметкерлеріне, лауазымды адамдарына тікелей немесе жанама түрде қандай да бір ақша немесе өзге де құндылықтарды төлемейтініне, төлеуді ұсынбайтынына және төлеуге рұқсат бермейтініне кепілдік беретін, оларға тәуелді барлық шараларды қабылдайды осы тұлғалардың қандай да бір заңсыз артықшылықтар немесе өзге де заңсыз мақсаттар алу мақсатында.
12.3. Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындау кезінде Тараптар, олардың қызметкерлері немесе өкілдері Қазақстан Республикасының заңнамасында пара беру/алу, коммерциялық пара беру ретінде сараланған әрекеттерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы, Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының талаптарын бұзатын әрекеттерді жүзеге асырмайды.
12.4. Жоғарыда көрсетілген сыбайлас жемқорлық сипаттағы іс-әрекеттер анықталған жағдайда, Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шаралар қабылдауға міндеттенеді.
13. ШАРТТЫ ӨЗГЕРТУ НЕМЕСЕ БҰЗУ ТӘРТІБІ
13.1. Шартқа барлық өзгерістер және (немесе) толықтырулар, егер олар жазбаша нысанда жасалса, Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойса, мөрлермен (болған жағдайда) бекітілсе ғана жарамды болады.
13.2. Шартқа өзгерістер немесе толықтырулар келесідей жүзеге асырылады:
13.2.1.Тарап шарттың талаптарын өзгерту қажеттігін туғызған мән-жайлар туралы екінші тарапқа, тарап Өзгертуді ұсынатын талаптарды және акцепт мерзімі күнтізбелік 14 (он төрт) күннен аспайтын шарттарды көрсете отырып, оферта-хат жолдайды. Шартқа дайындалған қосымша келісімнің жобасына қол қоюға жіберіледі;
13.2.2. Оферта-хатты алған Тарап оферта-хатта көрсетілген мерзім ішінде осы Оферта-хатта баяндалған жаңа талаптарды акцептейді, қабылдау фактісін жазбаша растайды және Шартқа қосымша келісімдерге қол қояды;
13.2.3. Егер Тарап осы тармаққа сәйкес жіберілген оферта-хатта көрсетілген мерзім ішінде екінші Тараптан жаңа шарттарды қабылдауға қатысты жазбаша растау немесе бас тарту алмаса, онда шарттар Тарап қабылдаған және Тарап оферта-хатты жіберген күннен бастап күшіне енген болып есептеледі.
13.3. Шартты оператор осы Шартта көрсетілген деректемелер бойынша бұзу туралы хабарламаны бұзу күніне дейін күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей жіберу арқылы біржақты тәртіппен бұзуы мүмкін.

13.4. Расторжение Договора по соглашению Сторон совершается путем составления письменного соглашения при наличии согласия другой Стороны. Дата и порядок расторжения определяется Сторонами путем переговоров.
Глава 14. Заключительные положения
14.1. Срок действия настоящего Договора – с даты заключения до полного исполнения обязательств Сторонами, а в части обязательств, предусмотренных пунктом 4.14 настоящего договора в течение 3 (трех) лет с даты окончания и срока действия Договора.
14.2. Приложения к настоящему Договору оформляются в письменном виде, подписываются полномочными представителями Сторон, скрепляются печатями (при наличии) и являются неотъемлемой частью настоящего Договора.
14.3. Ни одна из Сторон не вправе передавать свои права и (или) обязанности по настоящему Договору третьим лицам, без письменного согласия другой Стороны, за исключением случаев, прямо указанных в Договоре.
14.4. Отношения между Сторонами, связанные с затребованием какой-либо документации, информации и (или) иных сведений и данных должны оформляться через систему электронного документооборота с электронно-цифровой подписью. В случае наличия технических причин неисправности системы электронного документооборота Сторона вправе составить письменный документ (обращение) и направить корреспонденцию нарочно (с указанием исходящего и входящего номера и должности лица, принявшего либо заказным письмом с уведомлением о вручении.
14.5. Все условия Договора являются действительным и реальным волеизъявлением Сторон, удовлетворяют по изложенным условиям все пожелания и требования Сторон, и подписывается Сторонами при полном осознании правовых и финансово-материальных последствий для Сторон.
14.6. При этом Стороны получили все необходимые согласия и разрешения от своих органов управления, собственников, акционеров и т.д., наделяющие их полномочиями на совершение настоящей сделки.
14.7. При изменении реквизитов Сторон уведомление о таком изменении должно быть сделано Стороной не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты изменения соответствующих реквизитов.
14.8. Любое уведомление, которое одна Сторона направляет другой Стороне в соответствии с Договором высылается посредством системы электронного документооборота, применяемого Оператором или интегрированного с ней.
14.9. В случае необходимости направления документов, предусмотренных настоящим Договором, Переработчик высылает требуемые документы нарочно заказной почтой, по адресу, указанному в статье 15 Договора. Уведомление вступает в силу после доставки.

13.4. Тараптардың келісімі бойынша шартты бұзу екінші Тараптың келісімі болған кезде жазбаша келісім жасау жолымен жасалады. Тоқтату күні мен тәртібін Тараптар келіссөздер жолымен айқындайды.
14. ҚОРЫТЫНДЫ ЕРЕЖЕЛЕР
14.1. Осы Шарттың қолданылу мерзімі-жасалған күннен бастап тараптардың міндеттемелерін толық орындағанға дейін, ал осы Шарттың 4.14 тармағында көзделген міндеттемелердің бір бөлігі шарт аяқталған және қолданылу мерзімі аяқталған күннен бастап 3 (үш) жыл ішінде.
14.2. Осы шартқа қосымшалар жазбаша түрде ресімделеді, Тараптардың өкілетті өкілдері қол қояды, мөрлермен (болған жағдайда) бекітіледі және осы Шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
14.3. Тараптардың ешқайсысы, шартта тікелей көрсетілген жағдайларды қоспағанда, екінші Тараптың жазбаша келісімінсіз осы Шарт бойынша өз құқықтарын және (немесе) міндеттерін үшінші тұлғаларға беруге құқылы емес.
14.4. Тараптар арасындағы қандай да бір құжаттаманы, ақпаратты және (немесе) өзге де мәліметтер мен деректерді талап етуге байланысты қатынастар электрондық-цифрлық қолтаңбасы бар электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы ресімделуге тиіс. Электрондық құжат айналымы жүйесінің дұрыс жұмыс істемеуінің техникалық себептері болған жағдайда Тарап жазбаша құжат (өтініш) жасауға және хат-хабарларды қолма-қол (Шығыс және кіріс нөмірін және тапсырылғаны туралы хабарламасы бар тапсырыс хатпен не қабылдаған адамның лауазымын көрсете отырып) жіберуге құқылы.
14.5. Шарттың барлық талаптары тараптардың жарамды және нақты ерік-жігері болып табылады, белгіленген шарттар бойынша Тараптардың барлық тілектері мен талаптарын қанағаттандырады және тараптар үшін құқықтық және қаржылық-материалдық салдарларды толық түсінген кезде Тараптар қол қояды.
14.6. Бұл ретте Тараптар өздерінің басқару органдарынан, меншік иелерінен, акционерлерден және т. б. оларға осы мәмілені жасауға өкілеттік беретін барлық қажетті келісімдер мен рұқсаттар алды.
14.7. Тараптардың деректемелері өзгерген кезде мұндай өзгеріс туралы хабарламаны тарап тиісті деректемелер өзгерген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей жасауы тиіс.
14.8. Шартқа сәйкес бір Тарап екінші Тарапқа жіберетін кез келген хабарлама оператор қолданатын немесе онымен интеграцияланған электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы жіберіледі.
14.9. Осы Шартта көзделген құжаттарды жіберу қажет болған жағдайда, қайта өңдеуші белгіленген құжаттарды Шарттың 15-бабында көрсетілген мекенжайға қолма-қол тапсырысты пошта арқылы жібереді. Хабарлама жеткізілгеннен кейін күшіне енеді.

14.10. Переработчик гарантирует соответствие предоставленных документов требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.
14.11. Оператор не гарантирует обеспечение объемов сбора ВЭТС и (или) ВЭССХТ.
14.12. Настоящий Договор вступает в силу со дня подписания и действует в течение 1 (один) календарного года с даты подписания, за исключением случаев, предусмотренных условиями Договора, а в части взаиморасчетов до полного исполнения Сторонами своих обязательств.
14.13. Настоящий Договор составлен на казахском и русском языках, в электронной форме, подписан электронной цифровой подписью Сторон.
14.14. В случае возникновения споров либо расхождений между текстами Договора, текст на русском языке имеет преимущественную силу.
14. Реквизиты сторон
Оператор: Переработчик:
Приложение № 1
к Договору № _____
по переработке и утилизации
вышедших из эксплуатации
транспортных средств
и самоходной
сельскохозяйственной техники
Техническая спецификация к пункту оказания услуг по сбору (приемке), временному хранению, подготовке к транспортировке, транспортировке ВЭТС и (или) ВЭССХТ
Для оказания услуг Переработчик должен соответствовать следующим требованиям:
1. Переработчик должен иметь в собственности и (или) на ином законном основании земельный участок в целях организации пунктов сбора для обеспечения приема, хранения и подготовки к переработке всех ВЭТС и (или) ВЭССХТ в рамках исполнения Договора по переработке и утилизации вышедших из эксплуатации транспортных средств и самоходной сельскохозяйственной техники.
2. Площадь земельного участка, предусмотренного пунктом 1 настоящей Технической спецификации должна быть не менее 32 (тридцати двух) метров квадратных из расчета на 1 (одну) единицу ВЭТС и (или) ВЭССХТ в месяц для обеспечения приемки и хранения ВЭТС и (или) ВЭССХТ в соответствии с целевыми показателями.
3. На производственной территории должно быть обеспечено устройство твердого водонепроницаемого основания (бетон/асфальт) в местах временного хранения ВЭТС и (или) ВЭССХТ, извлекаемых фракций (компонентов, составляющих) с устройством водоотведения сточных вод, а также жидкостей и загрязнений, образующихся в результате аварийных/нештатных ситуаций, и предусмотрены меры соответствующего реагирования. Для извлекаемых фракций и составляющих Переработчиком должно быть обеспечено их раздельное хранение, обустройство складских помещений и (или) специализированных емкостей, обеспечивающих защиту и исключение влияния атмосферных осадков.
4. Оборудование пунктов сбора (приемки) должно включать, но не ограничиваясь: автокран/погрузчик, весовое оборудование поверенное в соответствии с нормами применимого законодательства Республики Казахстан, а также газопламенная аппаратура.

14.10. Қайта өңдеуші ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігіне кепілдік береді.
14.11. Оператор ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинау көлемін қамтамасыз етуге кепілдік бермейді.
14.12. Осы Шарт Шарттың талаптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және қол қойылған күнінен бастап күнтізбелік 1 (бір) жыл ішінде, ал өзара есеп айырысу бөлігінде Тараптар өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін қолданылады.Осы Шарт қазақ және орыс тілдерінде, электрондық нысанда жасалды, Тараптардың электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылды.
14.13. Шарт мәтіндері арасында даулар немесе алшақтықтар туындаған жағдайда орыс тіліндегі мәтіннің басым күші болады.
15. ТАРАПТАРДЫҢ ДЕРЕКТЕМЕЛЕРІ
ОПЕРАТОР: ҚАЙТА ӨҢДЕУШІ:
Пайдаланудан шығып қалған
көлік құралдары мен өздігінен
жүретін ауыл шаруашылығы
техникасын қайта өңдеу және
кәдеге жарату жөніндегі
№ ______ шартқа
№ 1 қосымша
ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинау (қабылдау), уақытша сақтау, тасымалдауға, тасымалдауға дайындау жөніндегі қызметтер көрсету пунктіне техникалық ерекшелік
Қызмет көрсету үшін қайта өңдеуші келесі талаптарға сай болуы керек:
1. қайта өңдеушінің пайдаланудан шыққан көлік құралдары мен өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын қайта өңдеу және кәдеге жарату жөніндегі Шартты орындау шеңберінде барлық ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдауды, сақтауды және қайта өңдеуге дайындықты қамтамасыз ету үшін жинау пункттерін ұйымдастыру мақсатында меншігінде және (немесе) өзге де заңды негізде жер учаскесі болуға тиіс;
2. осы техникалық ерекшеліктің 1 тармағында көзделген жер учаскесінің ауданы нысаналы көрсеткіштерге сәйкес ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдауды және сақтауды қамтамасыз ету үшін айына ПШКҚң және (немесе) ПШӨЖАШТң 1 бірлігіне есептегенде кемінде 32 (отыз екі) шаршы метр болуы тиіс;
3. өндірістік аумақта ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ уақытша сақтау орындарында сарқынды суларды, сондай-ақ авариялық/штаттан тыс жағдайлар нәтижесінде пайда болатын сұйықтықтар мен ластануларды су бұру құрылғысы бар алынатын фракцияларды (құрамдас бөліктерді), қатты су өткізбейтін негізді (бетон/асфальт) орнату қамтамасыз етілуге тиіс және тиісті ден қою шаралары көзделуге тиіс. Алынатын фракциялар мен құрамдас бөліктер үшін қайта өңдеуші оларды бөлек сақтауды, атмосфералық жауын-шашынның әсерін қорғауды және болдырмауды қамтамасыз ететін қойма үй-жайларын және (немесе) арнайы сыйымдылықтарды жайластыруды қамтамасыз етуі тиіс;
4. жинау пункттерінің жабдықтары мыналарды қамтуы тиіс, бірақ олармен шектелмейді: автокран/тиегіш, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларына сәйкес сенім білдірілген салмақ өлшеу жабдығы, сондай-ақ газ жалын аппаратурасы;

5. Территория пунктов сбора (приемки) ВЭТС и (или) ВЭССХТ должна иметь ограждение, ограничивающее возможность беспрепятственного проникновения на территорию пункта сбора (приемки). Въезд на территорию должен быть оборудован воротами с возможностью свободного и беспрепятственного подъезда (въезда) крупногабаритного транспорта.
6. Территория пунктов сбора (приемки) ВЭТС и (или) ВЭССХТ должна иметь не менее 1 (одной) административного помещения.
7. Территория и помещения пунктов сбора (приемки) ВЭТС и (или) ВЭССХТ должны быть оборудованы видеокамерами в количестве не менее 10 (десяти) единиц, осуществляющими видеосъемку следующих мест (точек):
- административное помещение (помещения);
- помещение (помещения) и территории, где осуществляется подготовка ВЭТС и (или) ВЭССХТ к переработке с обязательным попаданием в обзор видеокамер всех процессов (этапов) такой подготовки;
- территории, где осуществляется хранение ВЭТС и (или) ВЭССХТ (как подготовленных, так и не подготовленных к переработке) с обязательным попаданием в обзор видеокамер всех хранимых ВЭТС и (или) ВЭССХТ;
- весовое оборудование, где осуществляется взвешивание принимаемых ВЭТС и (или) ВЭССХТ.
8. Пункты сбора (приемки) ВЭТС и (или) ВЭССХТ должны быть обеспечены качественной телефонной связью и интернет-соединением для обеспечения процесса оказания Услуг.
9. В пунктах сбора (приемки) ВЭТС и (или) ВЭССХТ должны быть размещены (развешены) баннеры (плакаты) об условиях приемки ВЭТС и (или) ВЭССХТ, изготовленные с помощью широкоформатной печати, размером не менее 2:3 метра.
Приложение № 2
к Договору № _____
по переработке и утилизации
вышедших из эксплуатации
транспортных средств
и самоходной
сельскохозяйственной техники
Техническая спецификация к услугам по сбору (приемке), временному хранению, подготовке к транспортировке, транспортировке ВЭТС и (или) ВЭССХТ
При оказании услуг Переработчик должен выполнять следующие требования:
1. Места расположения видеокамер и установка системы видеонаблюдения должны быть письменно согласованы с Оператором не менее чем в 10 (десяти) точках по всей территории каждого Пункта сбора (приемки), в том числе в помещениях, зданиях и накопителях. Срок хранения видеоинформации 60 (шестьдесят) календарных дней.
2. Процесс рассмотрения, оформления, сканирования, онлайн передачи (отправки) документации в рамках приемки ВЭТС и (или) ВЭССХТ должен производиться в административном помещении (административных помещениях).
3. Информация с камер видеонаблюдения с мест (пунктов) сбора (приемки) ВЭТС и (или) ВЭССХТ должна передаваться Оператору в режиме онлайн.

5. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пункттерінің аумағында кедергісіз кіру мүмкіндігін шектейтін қоршау болуы тиіс. Аумаққа кіру ірі көлемді көліктің еркін және кедергісіз кіруі (шығуы) мүмкіндігі бар қақпалармен жабдықталуы тиіс;
6. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пункттерінің аумағында кемінде 1 (бір) әкімшілік үй-жай болуы тиіс;
7. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пунктінің аумағы және үй-жайлары мынадай орындарды (нүктелерді) видеотүсіруді жүзеге асыратын кемінде 10 (он) бірлік мөлшеріндегі бейнекамералармен жабдықталуы тиіс:
- әкімшілік орынжай (орынжайлар);
- осындай дайындықтың барлық процестерінің (кезеңдерінің) бейнекамераларын шолуға міндетті түрде түсе отырып, ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ өңдеуге дайындау жүзеге асырылатын орынжай (орынжайлар) мен аумақтар;
- барлық сақталатын ПШКҚ-ы және (немесе) ПШӨЖАШТ-ы бейнекамераларының шолуына міндетті түрде түсе отырып, ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ (дайындалған да, қайта өңдеуге дайындалмаған да) сақталатын аумақтар;
- қабылданатын ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ өлшеу жүзеге асырылатын таразы жабдығы;
8. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пункттері қызмет көрсету процесін қамтамасыз ету үшін сапалы телефон байланысымен және Интернет-қосылыммен қамтамасыз етілуге тиіс;
9. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пункттерінде өлшемі 2:3 метрден кем емес кең форматты баспа көмегімен дайындалған ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау шарттары туралы баннерлер (плакаттар) орналастырылуы (ілінуі) тиіс.
Пайдаланудан шығып қалған
көлік құралдары мен өздігінен
жүретін ауыл шаруашылығы
техникасын қайта өңдеу және
кәдеге жарату жөніндегі
№ ______ шартқа
№ 2 қосымша
ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинау (қабылдау), уақытша сақтау, тасымалдауға, тасымалдауға дайындау жөніндегі қызметтерге техникалық ерекшелік
Қызмет көрсету кезінде қайта өңдеуші келесі талаптарды орындауы керек:
1. бейнекамералардың орналасқан жері және бейнебақылау жүйесін орнату оператормен әрбір жинау (қабылдау) пунктінің бүкіл аумағы бойынша кемінде 10 (он) нүктеде, оның ішінде үй-жайларда, ғимараттарда және жинақтағыштарда жазбаша келісілуі тиіс. Видеоақпаратты сақтау мерзімі 60 (алпыс) күнтізбелік күн;
2. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау шеңберінде құжаттаманы қарау, ресімдеу, сканерлеу, онлайн беру (жөнелту) процесі әкімшілік үй-жайда (әкімшілік үй-жайларда) жүргізілуге тиіс;
3. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинау (қабылдау) орнынан (пункттерінен) видеобақылау камераларынан ақпарат операторға онлайн режимінде берілуге тиіс;

4. Переработчик несет ответственность за непрерывность процесса передачи данной информации. В случае нарушения ("обрывания") передачи такой информации процессы приемки и подготовки ВЭТС и (или) ВЭССХТ к переработке (утилизации) должны быть приостановлены. В случае не приостановления осуществления данных процессов Оператор имеет право остановить процесс сбора (приемки), подготовки к транспортировке, в отношении которых отсутствует видеоинформация, за исключением случаев связанных с обоснованным выходом из строя части камер видеонаблюдения, с обоснованным отсутствием электричества, с погодными условиями.
5. При приеме ВЭТС и (или) ВЭССХТ от собственника ВЭТС и (или) ВЭССХТ должны быть истребованы и оформлены документы, предусмотренные утвержденными Оператором Правилами и настоящим Договором, а также произведена фото- и видео-съемка ВЭТС и (или) ВЭССХТ и его собственника в соответствии с Правилами.
6. Переработчик должен обеспечить полноту и качество запрашиваемых и оформляемых документов и фото- и видеосъемки.
7. Результаты взвешивания должны быть документально оформлены.
8. Сбор (приемка), временное хранение и подготовка к переработке ВЭТС и (или) ВЭССХТ должны осуществляться как минимум на территории производственного комплекса по переработке и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ, с обеспечением мер безопасности, экологических норм и требований применимого законодательства Республики Казахстан.
9. Выполняемые Переработчиком виды работ, операции осуществляются для физических и юридических лиц, сдающих ВЭТС и (или) ВЭССХТ, на безвозмездной основе. Переработчику запрещается взимать в какой-либо форме денежные средства/платежи с физических и юридических лиц при сборе (приемке) ВЭТС и (или) ВЭССХТ, осуществлять любые виды денежных (финансовых) взаимоотношений с такими лицами.
10. Перемещение ВЭТС и (или) ВЭССХТ должно осуществляться с применением автокранов/погрузчиков и иной специализированной техники.
11. В процессе оказания услуг в местах (пунктах) сбора (приемки) ВЭТС и (или) ВЭССХТ должны соблюдаться требования пожарной безопасности, охраны труда и законодательства об охране окружающей среды.
12. Не допускается нахождение посторонних лиц в местах (пунктах) сбора (приемки) ВЭТС и (или) ВЭССХТ, за исключением административного помещения.
13. Переработчик и его работники обязаны исполнять требования, обязательства, операции и действия, предусмотренные для Переработчика Правилами, утверждаемыми Оператором.
14. Деятельность по сбору (приемке), временному хранению ВЭТС и (или) ВЭССХТ и их компонентов, должна осуществляться Переработчиком самостоятельно.

4. қайта өңдеуші осы ақпаратты беру процесінің үздіксіздігі үшін жауап береді. Мұндай ақпаратты беру бұзылған ("үзілген") жағдайда ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге (кәдеге жаратуға) қабылдау және дайындау процестері тоқтатыла тұруға тиіс. Осы процестерді жүзеге асыруды тоқтата тұрмаған жағдайда оператордың бейнебақылау камераларының бір бөлігінің негізді істен шығуына, электр қуатының негізді болмауына, ауа райы жағдайларына байланысты жағдайларды қоспағанда, оларға қатысты бейне ақпарат жоқ жинау (қабылдау), тасымалдауға дайындық процесін тоқтатуға құқығы бар;
5. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау кезінде ПШКҚң және (немесе) ПШӨЖАШТң меншік иесінен Оператор бекіткен Қағидаларда және осы Шартта көзделген құжаттар талап етілуге және ресімделуге, сондай - ақ ПШКҚң және (немесе) ПШӨЖАШТң және оның меншік иесінің қағидаларға сәйкес фото - және бейне-түсірілімі жүргізілуге тиіс;
6. қайта өңдеуші сұратылатын және ресімделетін құжаттардың және фото және бейнетүсірілімнің толықтығы мен сапасын қамтамасыз етуге тиіс;
7. салмағын өлшеу нәтижелері құжатталуы керек;
8. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинау (қабылдау), уақытша сақтау және қайта өңдеуге дайындау қауіпсіздік шараларын, экологиялық нормалар мен Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарын қамтамасыз ете отырып, кемінде ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі өндірістік кешеннің аумағында жүзеге асырылуға тиіс;
9. қайта өңдеуші орындайтын жұмыс түрлері, операциялар ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыратын жеке және заңды тұлғалар үшін өтеусіз негізде жүзеге асырылады. Қайта өңдеушіге ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинау (қабылдау) кезінде жеке және заңды тұлғалардан қандай да бір нысанда ақша қаражатын/төлемдерді алуға, осындай тұлғалармен кез келген ақша (қаржы) қатынастарын жүзеге асыруға тыйым салынады;
10. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ орнын ауыстыру автокрандарды/тиегіштерді және өзге де арнайы техниканы қолдана отырып жүзеге асырылуға тиіс;
11. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинау (қабылдау) орындарында (пункттерінде) қызмет көрсету процесінде өрт қауіпсіздігі, еңбекті қорғау және қоршаған ортаны қорғау туралы заңнама талаптарын сақтауы тиіс;
12. әкімшілік үй-жайды қоспағанда, бөгде адамдардың ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинау (қабылдау) орындарында (пункттерінде) болуына жол берілмейді;
13. қайта өңдеуші және оның қызметкерлері оператор бекітетін Қағидаларда қайта өңдеуші үшін көзделген талаптарды, міндеттемелерді, операциялар мен әрекеттерді орындауға міндетті;
14. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ олардың компоненттерін жинау (қабылдау), уақытша сақтау жөніндегі қызметті қайта өңдеуші дербес жүзеге асыруға тиіс;

15. Условия хранения ВЭТС и (или) ВЭССХТ и (или) их компонентов, включая сроки хранения, должны соответствовать нормам и требованиям применимого законодательства Республики Казахстан.
16. В случае территориального расположения пункта сбора (приемки) вдали от производственного комплекса по переработке и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ, ВЭТС и (или) ВЭССХТ доставляются Переработчиком с пункта сбора (приемки) транспортом на территорию непосредственной переработки и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ самостоятельно либо с привлечением субподрядчиков (соисполнителей) с применением АИС Оператора, в соответствии с законодательством Республики Казахстан и действующими требованиями пожарной, санитарно-эпидемиологической безопасности, к перевозке грузов и иными требованиями, в том числе установленными для каждого вида транспорта.
17. Каждая партия ВЭТС и (или) ВЭССХТ должна транспортироваться при наличии сопроводительных документов, подтверждающих их количество, цель транспортировки, место назначения и иные необходимые сведения.
Приложение № 3
к Договору № _____
по переработке и утилизации
вышедших из эксплуатации
транспортных средств
и самоходной
сельскохозяйственной техники
Техническая спецификация к производственным площадям по подготовке к переработке (утилизации), переработке и утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ
Для оказания услуг Переработчик должен соответствовать следующим требованиям:
1. Переработчик должен иметь в собственности и (или) на ином законном основании производственный комплекс в целях подготовки к переработке (утилизации), переработки и утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ в рамках исполнения Договора по сбору, транспортировке, подготовке к повторному использованию, сортировке, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации транспортных средств и самоходной сельскохозяйственной техники.
2. Производственная мощность комплекса должна быть достаточной для обеспечения переработки и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ в соответствии с целевыми показателями.
3. На производственной территории должно быть обеспечено устройство твердого водонепроницаемого основания (бетон/асфальт) в местах временного хранения ВЭТС и (или) ВЭССХТ, извлекаемых фракций (компонентов, составляющих) с устройством водоотведения сточных вод, а также жидкостей и загрязнений, образующихся в результате аварийных/нештатных ситуаций, и предусмотрены меры соответствующего реагирования. Для извлекаемых фракций и составляющих Переработчиком должно быть обеспечено их раздельное хранение, обустройство складских помещений и (или) специализированных емкостей, обеспечивающих защиту и исключение влияния атмосферных осадков.

15. сақтау мерзімдерін қоса алғанда, ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ және (немесе) олардың компоненттерін сақтау шарттары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормалары мен талаптарына сәйкес келуге тиіс;
16. егер ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пункті ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату бойынша өндірістік кешеннен алыс аумақта орналасқан жағдайда ПШКҚ-ы және (немесе) ПШӨЖАШТ-ы көлік арқылы қайта өңдеушімен қабылдау пунктінен дербес не қосалқы мердігерлерді (бірлесіп орындаушыларды) тарта отырып Қазақстан Республикасының заңнамасына және өрт, санитариялық-эпидемиологиялық қауіпсіздіктің қолданыстағы талаптарына, жүктерді тасымалдауға және өзге де талаптарға сәйкес оператордың ААЖ қолдану, оның ішінде көліктің әрбір түрі үшін белгіленген ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату аумағына жеткізеді;
17. ПШКҚң және (немесе) ПШӨЖАШТң әрбір партиясы олардың санын, тасымалдау мақсатын, тағайындалған орнын және өзге де қажетті мәліметтерді растайтын ілеспе құжаттар болған кезде тасымалдануы тиіс.
Пайдаланудан шығып қалған
көлік құралдары мен өздігінен
жүретін ауыл шаруашылығы
техникасын қайта өңдеу және
кәдеге жарату жөніндегі
№ ______ шартқа
№ 3 қосымша
ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге (кәдеге жаратуға) дайындау, қайта өңдеуге және кәдеге жарату жөніндегі өндірістік алаңдарға техникалық ерекшелік
Қызмет көрсету үшін қайта өңдеуші келесі талаптарға сай болуы керек:
1. қайта өңдеушінің меншігінде және (немесе) өзге де заңды негізде көлік құралдарын және өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі шартты орындау шеңберінде ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге (кәдеге жаратуға), қайта өңдеуге және кәдеге жаратуға дайындау мақсатында өндірістік кешені болуға тиіс;
2. кешеннің өндірістік қуаты нысаналы көрсеткіштерге сәйкес ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуді және (немесе) кәдеге жаратуды қамтамасыз ету үшін жеткілікті болуы тиіс;
3. өндірістік аумақта ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ уақытша сақтау орындарында сарқынды суларды, сондай-ақ авариялық/штаттан тыс жағдайлар нәтижесінде пайда болатын сұйықтықтар мен ластануларды су бұру құрылғысы бар алынатын фракцияларды (құрамдас бөліктерді), қатты су өткізбейтін негізді (бетон/асфальт) орнату қамтамасыз етілуге тиіс және тиісті ден қою шаралары көзделуге тиіс. Алынатын фракциялар мен құрамдас бөліктер үшін қайта өңдеуші оларды бөлек сақтауды, атмосфералық жауын-шашынның әсерін қорғауды және болдырмауды қамтамасыз ететін қойма үй-жайларын және (немесе) арнайы сыйымдылықтарды жайластыруды қамтамасыз етуі тиіс;

4. Оборудование производственного комплекса должно включать, но не ограничиваясь: автокран/погрузчик, весовое оборудование поверенное в соответствии с нормами законодательства Республики Казахстан, а также оборудование в соответствии с заявленным технологическим процессом переработки и (или) утилизации.
5. Территория производственного комплекса должна иметь ограждение. Въезд на территорию должен быть оборудован воротами с возможностью свободного и беспрепятственного подъезда (въезда) крупногабаритного транспорта.
6. Территория производственного комплекса должна иметь не менее 1 (одной) административного помещения.
7. Территория и помещения производственного комплекса должны быть оборудованы видеокамерами в количестве не менее 10 (десяти) единиц, осуществляющими видеосъемку следующих мест (точек):
- административное помещение (помещения);
- помещение (помещения) и территории, где осуществляется подготовка ВЭТС и (или) ВЭССХТ к переработке с обязательным попаданием в обзор видеокамер всех процессов (этапов) такой подготовки;
- территории, где осуществляется хранение ВЭТС и (или) ВЭССХТ (как подготовленных, так и не подготовленных к переработке) с обязательным попаданием в обзор видеокамер всех хранимых ВЭТС и (или) ВЭССХТ;
- весовое оборудование, где осуществляется взвешивание принимаемых ВЭТС и (или) ВЭССХТ.
8. Производственный комплекс должен быть обеспечен качественной телефонной связью и интернет-соединением для обеспечения процесса оказания Услуг.
Приложение № 4
к Договору № _____
по переработке и утилизации
вышедших из эксплуатации
транспортных средств
и самоходной
сельскохозяйственной техники
Техническая спецификация к услугам по подготовке к переработке (утилизации), переработке и утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ
При оказании услуг Переработчик должен выполнять следующие требования*:
1. Срок подготовки к переработке (утилизации), переработки и утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ не должен превышать 6 (шесть) месяцев с даты приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ.
2. Результаты взвешивания ВЭТС и (или) ВЭССХТ и их компонентов, фракций, извлекаемых в ходе их переработки, должны быть документально оформлены.
3. Места расположения видеокамер и установка системы видеонаблюдения должны быть письменно согласованы с Оператором не менее чем в 10 (десяти) точках по всей территории производственного комплекса, в том числе в помещениях, зданиях и накопителях. Срок хранения видеоинформации 60 (шестьдесят) календарных дней.
4. Информация с камер видеонаблюдения с производственного комплекса должна передаваться Оператору в режиме онлайн.

4. өндірістік кешеннің жабдығы мыналарды, бірақ олармен шектелмейді: автокран/тиегіш, Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларына сәйкес сенім білдірілген салмақтық жабдығымен, сондай-ақ қайта өңдеудің және (немесе) кәдеге жаратудың мәлімделген технологиялық процесіне сәйкес жабдықпен қамтуы тиіс;
5. өндірістік кешеннің аумағында қоршау болуы тиіс. Аумаққа кіру ірі көлемді көліктің еркін және кедергісіз кіруі (кіруі) мүмкіндігі бар қақпалармен жабдықталуы тиіс;
6. өндірістік кешеннің аумағында кемінде 1 (бір) әкімшілік үй-жай болуы тиіс;
7. өндірістік кешеннің аумағы мен үй-жайлары мынадай орындарды (нүктелерді) бейнетүсіруді жүзеге асыратын кемінде 10 (он) бірлік мөлшеріндегі бейнекамералармен жабдықталуы тиіс:
- әкімшілік орынжай (орынжайлар);
- осындай дайындықтың барлық процестерінің (кезеңдерінің) бейнекамераларын шолуға міндетті түрде түсе отырып, ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ өңдеуге дайындау жүзеге асырылатын орынжай (орынжайлар) мен аумақтар;
- барлық сақталатын ПШКҚ-ы және (немесе) ПШӨЖАШТ-ы бейнекамераларының шолуына міндетті түрде түсе отырып, ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ (дайындалған да, қайта өңдеуге дайындалмаған да) сақталатын аумақтар;
- қабылданатын ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ өлшеу жүзеге асырылатын таразы жабдығы;
8. өндірістік кешен қызмет көрсету процесін қамтамасыз ету үшін сапалы телефон байланысымен және Интернет-қосылыммен қамтамасыз етілуі тиіс.
Пайдаланудан шығып қалған
көлік құралдары мен өздігінен
жүретін ауыл шаруашылығы
техникасын қайта өңдеу және
кәдеге жарату жөніндегі
№ ______ шартқа
№ 4 қосымша
ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге (кәдеге жаратуға) дайындау, қайта өңдеу және кәдеге жарату жөніндегі қызметтерге техникалық ерекшелік
Қызмет көрсету кезінде қайта өңдеуші келесі талаптарды орындауы керек*:
1. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге (кәдеге жаратуға), қайта өңдеуге және кәдеге жаратуға дайындық мерзімі ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдаған күннен бастап 6 (алты) айдан аспауға тиіс.
2. ПШКҚ-да және (немесе) ПШӨЖАШТ-да және қайта өңдеу барысында алынатын олардың құрамдас бөліктерінің, фракцияларының салмағын өлшеу нәтижелері құжатпен ресімделуге тиіс.
3. Бейнекамералардың орналасқан жері және бейнебақылау жүйесін орнату оператормен өндірістік кешеннің бүкіл аумағы бойынша, оның ішінде үй-жайларда, ғимараттарда және жинақтағыштарда кемінде 10 (он) нүктеде жазбаша келісілуі тиіс. Бейнеақпаратты сақтау мерзімі 60 (алпыс) күнтізбелік күн.
4. Өндірістік кешеннен бейнебақылау камераларынан ақпарат операторға онлайн режимінде берілуге тиіс.

5. Переработчик несет ответственность за непрерывность процесса передачи данной информации. В случае нарушения ("обрывания") передачи такой информации процессы переработки и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ и их компонентов должны быть приостановлены. В случае не приостановления осуществления данных процессов Оператор имеет право отказать в принятии отчетности об исполнении обязательств, за исключением случаев, связанных с обоснованным выходом из строя части камер видеонаблюдения, с обоснованным отсутствием электричества, с погодными условиями.
6. Подготовка к переработке (утилизации), переработка и утилизация ВЭТС и (или) ВЭССХТ должны быть осуществлены в соответствии со следующими целевыми показателями:
Целевые показатели по подготовке к переработке (утилизации), переработке и утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ, единиц в год
ВЭТС категории М1
ВЭТС категории М2, М3
ВЭТС категории N1, N2, N3
Тракторы
Комбайны
всего
7. Доставленные на производственный комплекс Переработчика для последующей переработки и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ подлежат учету в количественном и весовом выражении, с обязательной документальной фиксацией результатов.
8. В рамках подготовки ВЭТС и (или) ВЭССХТ к переработке должно быть обеспечено извлечение (слив, снятие, удаление) из ВЭТС и (или) ВЭССХТ его компонентов, которые подлежат учету в количественном и весовом выражении, с обязательной документальной фиксацией результатов.
9. Хранение ВЭТС и (или) ВЭССХТ и его компонентов, включая сроки хранения, должно соответствовать нормам и требованиям законодательства Республики Казахстан.
10. Хранение отсортированных (извлеченных) из ВЭТС и (или) ВЭССХТ фракций должно осуществляться раздельно друг от друга, на твердом покрытии (бетон, асфальт, соответствующее половое покрытие) в специально отведенных и обозначенных местах помещений (складов) с использованием тары и емкостей, с соблюдением норм применимого законодательства Республики Казахстан об охране окружающей среды, пожарной безопасности и охране труда.
11. Извлекаемые в ходе переработки ВЭТС и (или) ВЭССХТ фракции:
черные металлы;
цветные металлы: алюминий, медь и др.;
пластмассы;
резина;
листовое автомобильное стекло (бой);
отработанные масла;
ткани (ветошь);
поролон;
дерево;
смет и отсев.
12. Извлекаемые в ходе переработки ВЭТС и (или) ВЭССХТ фракции подлежат учету в весовом выражении, с обязательной документальной фиксацией результатов.

5. Қайта өңдеуші осы ақпаратты беру процесінің үздіксіздігі үшін жауап береді. Мұндай ақпаратты беру бұзылған ("үзілген") жағдайда ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ және олардың компоненттерін қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату процестері тоқтатыла тұруға тиіс. Осы процестерді жүзеге асыруды тоқтата тұрмаған жағдайда, бейнебақылау камераларының бір бөлігінің негізді істен шығуына, электр қуатының негізді болмауына, ауа райы жағдайларына байланысты жағдайларды қоспағанда, оператордың міндеттемелердің орындалуы туралы есептілікті қабылдаудан бас тартуға құқығы бар.
6. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге (кәдеге жаратуға) дайындау, қайта өңдеу және кәдеге жарату мынадай нысаналы көрсеткіштерге сәйкес жүзеге асырылуға тиіс:
ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ, қайта өңдеуге (кәдеге жаратуға), қайта өңдеуге және кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі нысаналы көрсеткіштер, жылдық бірліктер
М1 категориялы ПШКҚ
М2,М3 категориялы ПШКҚ
N1, N2, N3 категориялы ПШКҚ
Тракторлар
Комбайндар
Барлығы
7. Кейіннен қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату үшін қайта өңдеушінің өндірістік кешеніне әкелінген ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ нәтижелерді міндетті құжаттық тіркей отырып, сандық және салмақтық мәнде есепке алынуға жатады.
8. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге дайындау шеңберінде нәтижелерді міндетті құжаттамалық тіркей отырып, сандық және салмақтық мәнде есепке алынуға жататын ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ оның компоненттерін алу (ағызу, алу, жою) қамтамасыз етілуге тиіс.
9. Сақтау мерзімдерін қоса алғанда, ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ және оның компоненттерін сақтау Қазақстан Республикасы заңнамасының нормалары мен талаптарына сәйкес келуге тиіс.
10. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ фракцияларынан сұрыпталған (алынған) фракцияларды сақтау бір-бірінен бөлек, қатты төсемде (бетон, асфальт, тиісті жыныстық жабын) үй-жайлардың (қоймалардың) арнайы бөлінген және белгіленген орындарында, қажет болған жағдайда ыдыстар мен сыйымдылықтарды пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау, өрт қауіпсіздігі және еңбекті қорғау туралы қолданыстағы заңнамасының нормаларын сақтай отырып, жүзеге асырылуға тиіс.
11. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеу барысында алынатын фракциялар:
қара металдар;
түсті металдар: алюминий, мыс және тағы басқа;
пластмасса;
резеңке;
автокөлік әйнегі (бой);
пайдаланылған майлар;
маталар (шүберек);
көбік резеңке;
ағаш;
смета және қалдықтар.
12. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ өңдеу барысында алынатын фракциялар нәтижелері міндетті құжаттамалық тіркей отырып, салмақтық мәнде есепке алынуға тиіс.

13. Извлекаемые при подготовке к переработке ВЭТС и (или) ВЭССХТ компоненты и фракции, полученные в ходе переработки ВЭТС и (или) ВЭССХТ могут передаваться на утилизацию в установленном законодательством порядке специализированным организациям, имеющим необходимое оборудование, производственные мощности и разрешительные документы.
14. Уровень не утилизируемых отходов не должен превышать 5 (пяти) % от массы утилизируемых ВЭТС и (или) ВЭССХТ.
15. Технологический процесс переработки и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ, и их компонентов, заявленный Переработчиком, как минимум, должен обеспечить переработку черного металла.
16. В ходе оказания услуг по подготовке к переработке (утилизации), переработке и утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ Переработчиком обеспечивается:
- соблюдение технологического регламента, применяемого Переработчиком;
- подтверждение соответствия количественно-качественных характеристик, полученной готовой продукции в результате переработки, обезвреживания, использования и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ и его компонентов характеристикам, указанным в документах по стандартизации Переработчика на данную продукцию.
Требования к процессу переработки и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ, и их компонентов, в том числе фракций, получаемых в результате переработки, устанавливаются Оператором в зависимости от заявленного Переработчиком технологического процесса переработки и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ, и их компонентов.
Получаемая в результате самостоятельной переработки и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ, и их компонентов, продукция указывается в зависимости от заявленного Переработчиком технологического процесса переработки и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ, и их компонентов.
Приложение № 5
к Договору № _____
по переработке и утилизации
вышедших из эксплуатации
транспортных средств
и самоходной
сельскохозяйственной техники
Таблица 1*
Наименование пунктов сбора (приемки)
Отчет по сбору (приемке), временному хранению, прессованию (подготовке к транспортировке), транспортировке ВЭТС
Остатки на начало периода
Поступило ВЭТС
Спрессовано ВЭТС
М1
M2, M3
N1, N2, N3
М1
M2, M3
N1, N2, N3
М1
M2, M3
N1, N2, N3
шт
кг
шт
кг
шт
кг
шт
кг
шт
кг
шт
кг
шт
кг
шт
кг
шт
кг
ИТОГО:
Продолжение таблицы
Отчет по сбору (приемке), временному хранению, прессованию (подготовке к транспортировке), транспортировке ВЭТС
Вывезено ВЭТС
Остатки на конец периода
М1
M2, M3
N1, N2, N3
М1
M2, M3
N1, N2, N3
шт
кг
шт
кг
шт
кг
шт
кг
шт
кг
шт
кг
подпись
____________
Расшифровка подписи (Руководитель) ______________
подпись
____________
Расшифровка подписи (Исполнитель) _______________
Таблица 2*
Наименование пунктов приема
Отчет по подготовке к переработке ВЭТС и организации утилизации компонентов ВЭТС
Остатки на начало периода
Принято компонентов
АКБ
Колеса
Антифриз
Масло
АКБ
Колеса
Антифриз
Масло
Не разбортировано колес
Разбортировано шин
Не разбортировано колес
Разбортировано шин
шт
кг
шт
шт
кг
л
л
шт
кг
шт
шт
кг
л
л
ИТОГО:
Продолжение таблицы
Отчет по подготовке к переработке ВЭТС и организации утилизации компонентов ВЭТС
Передано на утилизацию
Утилизировано третьими организациями
АКБ
Наименование утилизирующих организаций
Шины
Наименование утилизирующих организаций
Антифриз
Масло
АКБ
Наименование утилизирующих организаций
Шины
Наименование утилизирующих организаций
Антифриз
Масло
шт
кг
шт
кг
л
л
шт
кг
шт
кг
л
л
Продолжение таблицы
Отчет по подготовке к переработке ВЭТС и организации утилизации компонентов ВЭТС
Утилизировано самостоятельно
Остатки на конец периода
АКБ
Шины
Антифриз
Масло
АКБ
Колеса
Антифриз
Масло
Не разбортировано колес
Разбортировано шин
шт
кг
шт
кг
л
л
шт
кг
шт
шт
кг
л
л
подпись
____________
Расшифровка подписи (Руководитель) ______________
подпись
____________
Расшифровка подписи (Исполнитель) _______________
Таблица 3*
Отчет по переработке и утилизации ВЭТС
Процесс переработки
Остатки на начало периода
Доставлено ВЭТС
Переработано ВЭТС
Помещено в переработку
Черные металлы
Алюминий
Желтые металлы
Пластик
Резина
Смесь желтых металлов (дюраль)
Иные фракции
шт
кг
шт
кг
шт
кг
кг
кг
кг
кг
кг
кг
кг
кг
М1
M2, M3
N1, N2, N3
Переборка
ИТОГО:
Продолжение таблицы
Отчет по переработке и утилизации ВЭТС
Процесс утилизации
Утилизировано ВЭТС
Пиролизируемые отходы (Неликвидная фракция)
Прочие отходы (мусор)
Всего переработано
Остатки на конец периода
Примечание
шт
кг
кг
кг
%
шт
кг
подпись ____________
Расшифровка подписи (Руководитель) ____________________
подпись ____________
Расшифровка подписи (Исполнитель) _____________________
подпись ____________
Расшифровка подписи (Генеральный директор) _____________
подпись ____________
Расшифровка подписи (Исполнитель) ______________________
*Требования к отчетности устанавливаются Оператором в зависимости от заявленного Переработчиком технологического процесса переработки и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ, и их компонентов
Приложение 19
к Правилам направления денег
оператором расширенных
обязательств производителей
(импортеров) поступивших
на его банковский счет
от производителей и импортеров
на организацию сбора,
транспортировки, подготовки
к повторному использованию,
сортировки, обработки,
переработки, обезвреживания
и (или) утилизации отходов,
образующихся после утраты
потребительских свойств
продукции (товаров),
на которую (которые) распространяются
расширенные обязательства
производителей (импортеров)
путем выплат
Форма
Перечень документов, необходимых для подачи заявления Переработчиком
с целью заключения Договора по сбору, транспортировке, подготовке к повторному использованию,
сортировке, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ

13. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге дайындық кезінде алынатын ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеу барысында алынған компоненттер мен фракциялар қажетті жабдықтары, өндірістік қуаттары және рұқсат беру құжаттары бар мамандандырылған ұйымдарға заңнамада белгіленген тәртіппен кәдеге жаратуға берілуі мүмкін.
14. Кәдеге жаратылмайтын қалдықтардың деңгейі кәдеге жаратылатын ПШКҚң және (немесе) ПШӨЖАШТң массасының 5 (бес) % - нан аспауы тиіс.
15. Қайта өңдеуші мәлімдеген ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ және олардың компоненттерін қайта өңдеудің және (немесе) кәдеге жаратудың технологиялық процесі, кем дегенде, қара металды қайта өңдеуді қамтамасыз етуі тиіс.
16. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге (кәдеге жаратуға), қайта өңдеуге және кәдеге жаратуға даярлау жөніндегі қызметтерді көрсету барысында қайта өңдеуші қамтамасыз етеді:
- қайта өңдеуші қолданатын технологиялық регламенттің сақталуы;
- ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ және оның компоненттерін қайта өңдеу, залалсыздандыру, пайдалану және (немесе) кәдеге жарату нәтижесінде алынған дайын өнімнің сандық-сапалық сипаттамаларының, осы өнімге қайта өңдеушіні стандарттау жөніндегі құжаттарда көрсетілген сипаттамаларға сәйкестігін растауын қамтамасыз етеді.
ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату процесіне және олардың компоненттеріне, оның ішінде қайта өңдеу нәтижесінде алынатын фракцияларға қойылатын талаптарды оператор қайта өңдеуші мәлімдеген ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеудің және (немесе) кәдеге жаратудың технологиялық процесіне және олардың компоненттеріне байланысты белгілейді.
ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ және олардың компоненттерін дербес қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеудің және (немесе) кәдеге жаратудың технологиялық процесіне және олардың компоненттеріне байланысты көрсетіледі.
Пайдаланудан шығып қалған
көлік құралдары мен өздігінен
жүретін ауыл шаруашылығы
техникасын қайта өңдеу және
кәдеге жарату жөніндегі
№ ______ шартқа
5 қосымша
1-кесте*
Қабылдау пунктерінің атауы
(қабылдау)
ПШКҚ жинау (қабылдау), уақытша сақтау, престеу (тасымалдауға дайындау), тасымалдау жөніндегі есеп
Кезеңнің басындағы қалғаны
ПШКҚ түсті
Қысылған ПШКҚ
М1
M2, M3
N1, N2, N3
М1
M2, M3
N1, N2, N3
М1
M2, M3
N1, N2, N3
дана
кг
дана
кг
дана
кг
дана
кг
дана
кг
дана
кг
дана
кг
дана
кг
дана
кг
БАРЛЫҒЫ:
Кестенің жалғасы
ПШКҚ жинау (қабылдау), уақытша сақтау, престеу (тасымалдауға дайындау), тасымалдау жөніндегі есеп
ПШКҚ әкетілді
Кезеңнің соңында қалғаны
М1
M2, M3
N1, N2, N3
М1
M2, M3
N1, N2, N3
дана
кг
дана
кг
дана
кг
дана
кг
дана
кг
дана
кг
қолы                                           Толық аты (Басшы)
__________                                     __________________________
қолы                                           Толық аты (Орындаушы)
__________                                     ________________________________
2-кесте*
Қабылдау пунктерінің атауы
ПШКҚ қайта өңдеуге дайындық және ПШКҚң компоненттерін кәдеге жаратуды ұйымдастыру жөніндегі есеп
Кезеңнің басындағы қалғаны
Қабылданған компоненттер
Акумуляторлар
Дөңгелектер
Антифриз
Майлар
Аккумуляторлар
Дөңгелектер
Антифриз
Майлар
Бөлшектелген дөнгелек
Бөлшектелмеген дөнгелек
Бөлшектелген дөнгелек
Бөлшектелмеген дөнгелек
дана
кг
дана
дана
кг
л
л
дана
кг
дана
дана
кг
л
л
БАРЛЫҒЫ:
Кестенің жалғасы
ПШКҚ қайта өңдеуге дайындық және ПШКҚң компоненттерін кәдеге жаратуды ұйымдастыру жөніндегі есеп
Кәдеге жаратуға берілді
Үшінші ұйымдармен кәдеге жаратылғаны
Аккумуляторлар
Кәдеге жаратушы ұйымдардың атауы
Шиналар
Кәдеге жаратушы ұйымдардың атауы организаций
Антифриз
Майлар
Акумуляторлар
Кәдеге жаратушы ұйымдардың атауы организаций
Шиналар
Кәдеге жаратушы ұйымдардың атауы организаций
Антифриз
Майлар
дана
кг
дана
кг
л
л
дана
кг
дана
кг
л
л
Кестенің жалғасы
ПШКҚ қайта өңдеуге дайындық және ПШКҚң компоненттерін кәдеге жаратуды ұйымдастыру жөніндегі есеп
Өздері кәдеге жаратқаны
Кезеңнің соңында қалғаны
Акумуляторлар
Шиналар
Антифриз
Майлар
Акумуляторлар
Дөңгелектер
Антифриз
Майлар
Бөлшектелген дөнгелек
Бөлшектелмеген дөнгелек
дана
кг
дана
кг
л
л
дана
кг
дана
дана
кг
л
л
қолы                                           Толық аты (Басшы)
__________                                     __________________________
қолы                                           Толық аты (Орындаушы)
__________                                     ________________________________
3-кесте*
ПШКҚ қайта өңдеу және кәдеге жарату есебі
Қайта өңдеу процесі
Кезең басындағы қалғаны
Жеткізілген ПШКҚ
Қайта өңделген ПШКҚ
Қайта өңдеуге орналастырылған
Қара металдар
Алюминий
Сары металдар
Пластик
Резеңке
Сары металдардың қоспасы (дюраль)
Басқа фракциялар
дана
кг
дана
кг
дана
кг
кг
кг
кг
кг
кг
кг
кг
кг
М1
M2, M3
N1, N2, N3
Қайта өңдеу
БАРЛЫҒЫ:
Кестенің жалғасы
ПШКҚ қайта өңдеу және кәдеге жарату есебі
Кәдеге жарату процесі
Кәдеге жаратылған ПШКҚ
Пиролизденетін қалдықтар (өтімді емес фракция)
Басқа да қалдықтар (қоқыс)
Барлық қайта өңделген
Кезеңнің соңындағы қалдықтара
Ескертпе
дана
кг
кг
кг
%
дана
кг
_____________                         _____________________________________
қолы                                           Толық аты (Басшы)
_____________                         ___________________________________
қолы                                           Толық аты (Орындаушы)
* Есептілікке қойылатын талаптарды оператор қайта өңдеуші мәлімдеген ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеудің және (немесе) кәдеге жаратудың технологиялық процесіне және олардың компоненттеріне байланысты белгілейді.
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
операторының өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
қолданылатын өнімнің
(тауарлардың) тұтынушылық
қасиеттері жоғалғаннан кейін
түзілетін қалдықтарды жинауды,
тасымалдауды, қайтадан
пайдалануға дайындауды,
сұрыптауды, өңдеуді, қайта
өңдеуді, залалсыздандыруды
және (немесе) кәдеге жаратуды
төлемдер жасау арқылы
ұйымдастыруға өндірушілерден
және импорттаушылардан келіп
түскен ақшаны оның банктік
шотына жіберу қағидаларына
19 қосымша
Нысан
ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөнінде шарт жасасу мақсатында қайта өңдеушінің өтініш беруі үшін қажетті құжаттардың тізбесі

1. Справка о регистрации (перерегистрации) юридического лица с портала электронного правительства Республики Казахстан egov.kz, выданная не ранее 10 (десяти) календарных дней до даты предоставления;
2. Документ, подтверждающий полномочия представителя действовать от имени юридического лица (при необходимости);
3. Устав юридического лица;
4. Договоры с субподрядными организациями на оказание услуг по переработке цветных металлов, отработанных шин, масел, аккумуляторов, масляных/топливных/воздушных фильтров, стекла, пластмасс, ветоши и др. (при наличии);
5. Документ, подтверждающий наличие у Переработчика в собственности и (или) на ином законном основании земельного участка в целях организации Пунктов сбора для обеспечения приема, хранения и подготовки к переработке всех ВЭТС и (или) ВЭССХТ, соответствующих требованиям Приложения 1 к Договору по сбору, транспортировке, подготовке к повторному использованию, сортировке, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации вышедших из эксплуатации транспортных средств и самоходной сельскохозяйственной техники к настоящим Правилам (Справка о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество, Договор купли-продажи, Договор аренды и др.);
6. Документ, подтверждающий наличие у Переработчика в собственности и (или) на ином законном основании производственного комплекса, соответствующего требованиям Приложения 3 к Договору по сбору, транспортировке, подготовке к повторному использованию, сортировке, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации вышедших из эксплуатации транспортных средств и самоходной сельскохозяйственной техники к настоящим Правилам в целях подготовки к переработке (утилизации), переработки и утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ (Акт приемки объекта в эксплуатацию, Договор купли-продажи, Договор аренды и др.);
7. Уведомление о начале или прекращении деятельности в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды;
8. Разрешительная экологическая документация (в зависимости от категории НВОС):
для I категории: Комплексное экологическое разрешение;
для I и II категории: Заключение государственной экологической экспертизы;
Экологическое разрешение на воздействие;
для III категории: Декларация о воздействии на окружающую среду.
9. Технологический регламент, подтверждающий соответствие требованиям законодательных актов РК к юридическим лицам, осуществляющим деятельность по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации лома и отходов цветных и черных металлов и Техническим спецификациям к пункту оказания услуг по сбору (приемке), временному хранению, подготовке к транспортировке, транспортировке ВЭТС и (или) ВЭССХТ и производственным площадям по подготовке к переработке (утилизации), переработке и утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ (Приложения 1, 3 к Договору по сбору, транспортировке, подготовке к повторному использованию, сортировке, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации вышедших из эксплуатации транспортных средств и самоходной сельскохозяйственной техники к настоящим Правилам);

1. Берілген күнге дейін күнтізбелік 10 (он) күннен ерте емес Қазақстан Республикасының электрондық үкімет порталынан e-gov.kz берілген заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама;
2. Заңды тұлғаның атынан әрекет ету өкілеттігін растайтын құжат;
3. Заңды тұлғаның жарғысы;
4. Түсті металдарды, пайдаланылған шиналарды, майларды, аккумуляторларды, май/отын/ауа сүзгілерін, әйнекті, пластмассаны, шүберекті және т. б. қайта өңдеу бойынша қызметтер көрсетуге арналған қосалқы мердігерлік ұйымдармен шарттар (болған жағдайда);
5. Осы қағидаларға Пайдаланудан шығып қалған көлік құралдары мен өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникаларын жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату бойынша шартқа 1-қосымшасының талаптарына сәйкес келетін, барлық ПШКҚ мен (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдауды, сақтауды және қайта өңдеуге дайындауды қамтамасыз етуі үшін Қабылдау пунктіні ұйымдастыру мақсатында Қайта өңдеушінің меншігінде және (немесе) өзге де заңды негізде жер учаскесінің болуын растайтын құжат (Жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) туралы анықтама, Сатып алу-сату шарты, жалдау шарты және т. б.);
6. ПШКҚ мен (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге (кәдеге жаратуға), қайта өңдеуге және кәдеге жаратуға дайындау мақсатында осы қағидаларға Пайдаланудан шығып қалған көлік құралдары мен өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникаларын жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату бойынша шартқа 3-қосымшасының талаптарына сәйкес келетін Қайта өңдеушінің меншігінде және (немесе) өзге де заңды негізде өндірістік кешеннің болуын растайтын құжат (Объектіні пайдалануға қабылдау актісі, сатып алу-сату шарты, жалдау шарты және т. б.);
7. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама;
8. Рұқсат етілген экологиялық құжаттама (қоршаған ортаға жағымсыз әсер ету санатына байланысты):
I санат үшін: Кешенді экологиялық рұқсат;
I және II санаттар үшін: Мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысы;
Әсер етуге арналған экологиялық рұқсат;
III санат үшін: Қоршаған ортаға әсер ету туралы декларация.
9. Түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаларға ҚР заңнамалық актілерінің талаптарына және ПШКҚ мен (немесе) ПШӨЖАШТ жинау (қабылдау), уақытша сақтау, тасымалдауға дайындау, тасымалдау жөніндегі қызметтер көрсету пунктіне техникалық ерекшеліктерге сәйкестігін растайтын технологиялық регламент және ПШКҚ мен (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге (кәдеге жаратуға), қайта өңдеуге және кәдеге жаратуға дайындық жөніндегі өндірістік алаңдар (Осы Қағидаларға пайдаланудан шыққан көлік құралдары мен өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі шартқа 1, 3-қосымшалар);

10. Сертификат о поверке средств измерений по форме согласно Приложению к приказу Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 934 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18094), в т.ч. дозиметрической и радиометрической аппаратуры, обеспечивающей обнаружение в металлоломе радиоактивного загрязнения, превышающего уровни, установленные в документах нормирования;
11. Сертификат пожарной безопасности, согласно Приказу Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24045) "Об утверждении технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности";
12. Заключение санитарно-эпидемиологической экспертизы, согласно Приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-336/2020 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан под № 22004) "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения";
13. Документ, подтверждающий соответствие требованиям промышленной безопасности, согласно Закону Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите";
14. Целевые показатели по подготовке к переработке (утилизации), переработке и утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ, единиц в год: ВЭТС категории М1; ВЭТС категории М2, М3; ВЭТС категории N1, N2, N3; Тракторы; Комбайны.
Для Пунктов сбора (приемки) ВЭТС и (или) ВЭССХТ:
1. Документ, подтверждающий право собственности или аренды специальной техники/оборудования, но не ограничиваясь: автокран, погрузчик, весовое оборудование, газопламенная аппаратура (Договор купли-продажи, Договор аренды, Технические паспорта на машины/оборудование и др.);
2. Документ, подтверждающий установку не менее 10 (десяти) единиц видеокамер (Договор об оказании услуг; Договор обслуживания и др.), осуществляющих видеосъемку в установленных местах (точках);
3. Документ, подтверждающий установку телефонной связи и интернет-соединения (Договор об оказании услуг; Договор обслуживания и др.);
Для Производственного комплекса:
1. Документ, подтверждающий право собственности или аренды специальной техники/оборудования в соответствии с заявленным технологическим процессом переработки и (или) утилизации (Договор купли-продажи, Договор аренды, Технические паспорта на машины/оборудование и др.);
2. Документ, подтверждающий установку не менее 10 (десяти) единиц видеокамер (Договор об оказании услуг; Договор обслуживания и др.), осуществляющих видеосъемку в установленных местах (точках);

10. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 934 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18094 болып тіркелген) қосымшаға сәйкес нысан бойынша өлшеу құралдарын, оның ішінде нормалау құжаттарымен белгіленген метал сынықтарында деңгейден жоғары радиоактивті ластануды анықтауды қамтамасыз ететін дозиметриялық және радиометриялық аппаратураны тексеру жөніндегі сертификат;
11. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар "техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24045 болып тіркелген) сәйкес өрт қауіпсіздігі сертификаты;
12. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында мемлекеттік қызметтер көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-336/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22004 болып тіркелген) сәйкес санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманың қорытындысы;
13. "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 2014 жылғы 11 сәуірдегі сәйкес өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін растайтын құжат;
14. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ, қайта өңдеуге (кәдеге жаратуға), қайта өңдеуге және кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі нысаналы көрсеткіштер, жылдық бірліктер: М1 санатты ПШКҚ; М2, М3 санатты ПШКҚ; N1, N2, N3 санатты ПШКҚ; тракторлар; комбайндар.
ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинау (қабылдау) пункттері үшін:
1. Арнайы техниканың/жабдықтың меншік немесе жалға алу құқығын растайтын құжат, бірақ онымен шектелмейді: автокран, тиегіш, таразы жабдығы, газ жалын аппаратурасы (сатып алу-сату шарты, жалдау шарты, машиналарға/жабдыққа техникалық паспорттар және тағы басқа);
2. Белгіленген орындарда (нүктелерде) видеотүсіруді жүзеге асыратын бейнекамералардың кемінде 10 (он) бірлігін (қызмет көрсету туралы шарт; қызмет көрсету шарты және т. б.) орнатуды растайтын құжат;
3. Телефон байланысы мен интернет байланысын орнатуды растайтын құжат (қызмет көрсету туралы шарт; қызмет көрсету шарты және тағы басқа).
Өндірістік кешен үшін:
1. Қайта өңдеудің және (немесе) кәдеге жаратудың мәлімделген технологиялық процесіне сәйкес арнайы техниканың/жабдықтың меншік немесе жалға алу құқығын растайтын құжат (сатып алу-сату шарты, жалдау шарты, машиналарға/жабдыққа техникалық паспорттар және тағы басқа);
2. Белгіленген орындарда (нүктелерде) видеотүсіруді жүзеге асыратын бейнекамералардың кемінде 10 (он) бірлігін (қызмет көрсету туралы шарт; қызмет көрсету шарты және тағы басқа орнатуды растайтын құжат;

3. Документ, подтверждающий установку телефонной связи и интернет-соединения (Договор об оказании услуг; Договор обслуживания и др.).

3. Телефон байланысы мен интернет байланысын орнатуды растайтын құжат (қызмет көрсету туралы шарт; қызмет көрсету шарты және тағы басқа).