Об утверждении методики распределения объемов услуг и (или) средств субъектам здравоохранения по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2023 года № 169. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 декабря 2023 года № 33715
В соответствии с подпунктом 323-14) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного Постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 "О некоторых вопросах министерств здравоохранения и национальной экономики Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить методику распределения объемов услуг и (или) средств субъектам здравоохранения по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту координации обязательного социального медицинского страхования Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
Т. Султангазиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 ноября 2023 года № 169
Методика распределения объемов услуг и (или) средств субъектам здравоохранения по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования

Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету жөніндегі денсаулық сақтау субъектілеріне көрсетілетін қызметтердің және (немесе) қаражаттың көлемдерін бөлу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2023 жылғы 30 қарашадағы № 169 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 4 желтоқсанда № 33715 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және Ұлттық экономика министрліктерінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 ақпандағы № 71 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі туралы Ереженің 15-тармағының 323-14) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету жөніндегі денсаулық сақтау субъектілеріне көрсетілетін қызметтердің және (немесе) қаражаттың көлемдерін бөлу әдістемесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруды үйлестіру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
Т. Султангазиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 30 қарашадағы
№ 169 бұйрығына
қосымша
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету жөніндегі денсаулық сақтау субъектілеріне көрсетілетін қызметтердің және (немесе) қаражаттың көлемдерін бөлу әдістемесі

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая методика распределения объемов услуг и (или) средств субъектам здравоохранения по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 323-14) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного Постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 "О некоторых вопросах министерств здравоохранения и национальной экономики Республики Казахстан" (далее – Положение о МЗ РК) и определяет алгоритм расчета для распределения объемов услуг и (или) средств в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – ОСМС) среди субъектов здравоохранения, претендующих на оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС.
2. В настоящей Методике используются следующие понятия:
1) ВИЧ-инфекция – хроническое инфекционное заболевание, вызванное вирусом иммунодефицита человека, характеризующееся специфическим поражением иммунной системы и приводящее к медленному ее разрушению до формирования синдрома приобретенного иммунодефицита;
2) тариф на обследование населения по поводу ВИЧ-инфекции – стоимость услуг в рамках ГОБМП в расчете на одного обратившегося по поводу обследования на ВИЧ-инфекцию;
3) тариф на одно лицо, зараженное ВИЧ-инфекцией – стоимость комплекса медико-социальных услуг лицам, зараженным ВИЧ-инфекцией, в рамках ГОБМП в расчете на одно лицо, зараженное ВИЧ-инфекцией, формируемая на основе клинических протоколов;
4) субъект села – субъект здравоохранения районного значения и села, входящий в одну из следующих административно-территориальных единиц: город районного значения, район, сельский округ, село, поселок, и предоставляющий комплекс услуг населению, зарегистрированному в информационной системе "Регистр прикрепленного населения" (далее – ИС "РПН");
5) комплексный подушевой норматив на оказание услуг в рамках ГОБМП сельскому населению (далее – КПН на сельское население) – стоимость комплекса услуг в рамках ГОБМП в расчете на одного сельского жителя, зарегистрированного в ИС "РПН", состоящая из гарантированного компонента комплексного подушевого норматива на сельское население и стимулирующего компонента комплексного подушевого норматива на сельское население;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету жөніндегі денсаулық сақтау субъектілеріне көрсетілетін қызметтердің және (немесе) қаражаттың көлемдерін бөлу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және Ұлттық экономика министрліктерінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 ақпандағы № 71 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі туралы ереженің (бұдан әрі – ҚР ДСМ туралы ереже) 15-тармағының 323-14) тармақшасына сәйкес әзірленді және тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде (бұдан әрі – МӘМС) медициналық көмек көрсетуге үміткер денсаулық сақтау субъектілері арасында ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде қызметтер көлемін және (немесе) қаражаттың көлемдерін бөлу үшін есептеу алгоритмін айқындайды.
2. Осы Әдістемеде мынадай ұғымдар қолданылады:
1) АИТВ инфекциясы – адамның иммун тапшылығы вирусы туындатқан, иммундық жүйенің ерекше зақымдануымен сипатталатын және жүре пайда болған иммун тапшылығы синдромы қалыптасқанға дейін оның баяу бұзылуына алып келетін созылмалы инфекциялық ауру;
2) АИТВ инфекциясы бойынша халықты зерттеп-қарау тарифі – АИТВ инфекциясына зерттеп-қарай себебі бойынша жүгінген бір адамға шаққандағы ТМККК шеңберінде көрсетілетін қызметтердің құны;
3) АИТВ инфекциясын жұқтырған бір адамға арналған тариф – ТМККК шеңберінде АИТВ-инфекциясын жұқтырған бір адамға шаққандағы АИТВ инфекциясын жұқтырғандарға клиникалық хаттамалар негізінде қалыптастырылатын медициналық-әлеуметтік қызметтер кешенінің құны;
4) ауыл субъектісі – мынадай әкімшілік-аумақтық бірліктердің біріне кіретін: аудандық маңызы бар қала, аудан, ауылдық округ, ауыл, кент сондай-ақ көрсетілетін қызмет кешенін ұсынатын "Бекітілген халық тізілімі" ақпараттық жүйесінде тіркелген халыққа (бұдан әрі – "БХТ" АЖ) аудандық маңызы бар және ауылдың денсаулық сақтау субъектісі;
5) ауыл халқына ТМККК шеңберінде қызметтер көрсетуге арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив (бұдан әрі – ауыл халқына арналған КЖН) – ауыл халқына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компоненті бөлігінен және ауыл халқына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің ынталандырушы компоненті бөлігінен тұратын "БХТ" АЖ-да тіркелген бір ауыл тұрғынына есептегенде ТМККК шеңберіндегі қызметтер кешенінің құны;

6) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
7) субъекты здравоохранения – организации здравоохранения, а также физические лица, занимающиеся частной медицинской практикой и фармацевтической деятельностью;
8) веб-портал закупа услуг у субъектов здравоохранения – информационная система, предоставляющая единую точку доступа к электронным услугам закупа услуг у субъектов здравоохранения в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
9) база данных субъектов здравоохранения – перечень субъектов здравоохранения, претендующих на оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, формируемый в соответствии с порядком ведения учета субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, утвержденным в соответствии с Правилами ведения учета субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-186/2020 "Об утверждении правил ведения учета субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21619) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-186/2020);
10) информационная система "Электронный регистр диспансерных больных" (далее – ИС "ЭРДБ") – единая информационная система своевременного выявления, постоянного наблюдения и оздоровления диспансерных больных;
11) подсистема "Регистр наркологических больных" информационной системы "Электронный регистр диспансерных больных" (далее – подсистема "РНБ") – единая информационная система электронной регистрации, учета, обработки и хранения данных больных с психическими и поведенческими расстройствами, вызванных употреблением психоактивных веществ;
12) подсистема "Регистр психических больных" информационной системы "Электронный регистр диспансерных больных" (далее – подсистема "РПБ") – единая информационная система электронной регистрации, учета, обработки и хранения данных больных с психическими и поведенческими расстройствами;

6) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсету сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
7) денсаулық сақтау субъектілері – денсаулық сақтау ұйымдары, сондай-ақ жеке медициналық практикамен және фармацевтикалық қызметпен айналысатын жеке тұлғалар;
8) денсаулық сақтау субъектілерінен қызметтерді сатып алу веб-порталы – ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілетін қызметтерді сатып алудың электрондық қызметтеріне бірыңғай қол жеткізу нүктесін ұсынатын ақпараттық жүйе (бұдан әрі – веб-портал);
9) денсаулық сақтау субъектілерінің дерекқоры – "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерін есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 6 қарашадағы № ҚР ДСМ-186/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21619 болып тіркелді) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-186/2020 бұйрық) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсетуге үміткер денсаулық сақтау субъектілерінің ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің есебін жүргізу тәртібіне сәйкес қалыптастырылатын тізбе;
10) "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "ДНЭТ" АЖ) – диспансерлік науқастарды уақтылы анықтаудың, тұрақты байқаудың және сауықтырудың бірыңғай ақпараттық жүйесі;
11) "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінің "Наркологиялық науқастардың тіркелімі" кіші жүйесі (бұдан әрі – "ННТ" кіші жүйесі) – психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан туындаған психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастардың деректерін электрондық тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі;
12) "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінің "Психикалық науқастар тіркелімі" кіші жүйесі (бұдан әрі – "ПНТ" кіші жүйесі) – психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастардың деректерін электрондық тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі;

13) подсистема "Национальный регистр больных туберкулезом" информационной системы "Электронный регистр диспансерных больных" (далее – подсистема "НРБТ") – единая информационная система электронной регистрации, учета, обработки и хранения данных больных туберкулезом;
14) тариф на одно лицо из ключевых групп населения, обратившееся в дружественный кабинет – стоимость комплекса медицинских услуг в рамках ГОБМП в расчете на одно лицо из ключевых групп населения, обратившееся в дружественный кабинет;
15) пролеченный случай – комплекс медицинских услуг, оказанных пациенту в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях с момента поступления до выписки;
16) скорая медицинская помощь – система организации медицинской помощи в экстренной и неотложной форме при острых заболеваниях и состояниях, угрожающих жизни, а также для предотвращения существенного вреда здоровью на месте происшествия и (или) в пути следования в медицинскую организацию;
17) высокотехнологичная медицинская услуга – услуга, оказываемая профильными специалистами при заболеваниях, требующих использования инновационных, ресурсоемких и (или) уникальных методов диагностики и лечения;
18) заявка на планируемые объемы – заявка на планируемые объемы услуг по оказанию медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, подаваемая субъектов здравоохранения (далее – заявка на планируемые объемы) в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-242/2020 "Об утверждении правил закупа услуг у субъектов здравоохранения по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21744) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-242/2020);
19) фонд – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, предусмотренных договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
20) поставщик – субъект здравоохранения, с которым фонд или администратор бюджетных программ заключил договор закупа услуг в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-242/2020;

13) "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінің "Туберкулезбен ауыратын науқастардың ұлттық тіркелімі" кіші жүйесі (бұдан әрі – "ТАНҰТ" кіші жүйесі) – туберкулезбен ауыратын науқастардың деректерін электрондық тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі;
14) достық кабинетке жүгінген халықтың негізгі топтарынан бір адамға арналған тариф – достық кабинетке жүгінген халықтың негізгі топтарының біріне шаққандағы ТМККК шеңберінде медициналық қызметтер кешенінің құны;
15) емделіп шығу жағдайы – пациентке стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын жағдайларда емдеуге жатқызылған сәттен бастап жазылып шыққанға дейін көрсетілген медициналық қызметтер кешені;
16) жедел медициналық көмек – өмірге қатер төндіретін жіті аурулар мен жан-күйлер кезінде, сондай-ақ оқиға орнында және (немесе) медициналық ұйымға бару жолында денсаулыққа елеулі зиянды болғызбау үшін шұғыл және кезек күттірмейтін нысандағы медициналық көмекті ұйымдастыру жүйесі;
17) жоғары технологиялық медициналық көрсетілетін қызмет – диагностика мен емдеудің инновациялық, ресурстарды қажет ететін және (немесе) бірегей әдістерін пайдалануды талап ететін аурулар кезінде бейінді мамандар көрсететін қызмет;
18) жоспарланатын көлемдерге өтінім – "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-242/2020 (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-242/2020 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21744 болып тіркелген) бұйрыққа сәйкес денсаулық сақтау субъектілері беретін ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша көрсетілетін қызметтердің жоспарланатын көлемдеріне өтінім (бұдан әрі – жоспарланатын көлемдерге өтінім);
19) қор – аударымдар мен жарналарды жинақтауды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтерін медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптармен сатып алу мен оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
20) қызметтер беруші – қор немесе бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері № ҚР ДСМ-242/2020 бұйрыққа сәйкес көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартын жасасқан денсаулық сақтау субъектісі;

21) медицинская помощь – комплекс медицинских услуг, направленных на сохранение и восстановление здоровья населения, включая лекарственное обеспечение;
22) первичный уровень оказания медицинской помощи (далее – первичный уровень) – уровень оказания медицинской помощи специалистами первичной медико-санитарной помощи в амбулаторных, стационарозамещающих условиях и на дому;
23) вторичный уровень оказания медицинской помощи (далее – вторичный уровень) – уровень оказания медицинской помощи профильными специалистами, осуществляющими специализированную медицинскую помощь в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, в том числе по направлению специалистов, оказывающих медицинскую помощь на первичном уровне;
24) третичный уровень оказания медицинской помощи (далее – третичный уровень) – уровень оказания медицинской помощи профильными специалистами, осуществляющими специализированную медицинскую помощь с применением высокотехнологичных медицинских услуг, в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, в том числе по направлению специалистов первичного и вторичного уровней;
25) медицинские услуги – действия субъектов здравоохранения, имеющие профилактическую, диагностическую, лечебную, реабилитационную и паллиативную направленность по отношению к конкретному человеку;
26) медицинская реабилитация – комплекс медицинских услуг, направленных на сохранение, частичное или полное восстановление нарушенных и (или) утраченных функций организма пациента;
27) медико-социальная помощь – медицинская и социально-психологическая помощь, оказываемая лицам с социально значимыми заболеваниями, перечень которых определяется уполномоченным органом;
28) первичная медико-санитарная помощь (далее – ПМСП) – место первого доступа к медицинской помощи, ориентированной на нужды населения, включающей профилактику, диагностику, лечение заболеваний и состояний, оказываемых на уровне человека, семьи и общества, в том числе:
диагностику, лечение и управление наиболее распространенными заболеваниями;
профилактические осмотры целевых групп населения (детей, взрослых);
раннее выявление и мониторинг поведенческих факторов риска заболеваний, и обучение навыкам снижения выявленных факторов риска;
иммунизацию;
формирование и пропаганду здорового образа жизни;
мероприятия по охране репродуктивного здоровья;
наблюдение за беременными и за родильницами в послеродовом периоде;
санитарно-противоэпидемические и санитарно-профилактические мероприятия в очагах инфекционных заболеваний;

21) медициналық көмек – дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді қоса алғанда, халықтың денсаулығын сақтауға және қалпына келтіруге бағытталған медициналық қызметтер кешені;
22) медициналық көмек көрсетудің бірінші деңгейі (бұдан әрі – бірінші деңгей) – медициналық-санитариялық көмек алғашқы мамандарының амбулаториялық, стационарды алмастыратын жағдайларда және үйде медициналық көмек көрсету деңгейі;
23) медициналық көмек көрсетудің екінші деңгейі (бұдан әрі – екінші деңгей) – мамандандырылған медициналық көмекті жүзеге асыратын бейінді мамандардың амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, оның ішінде бірінші деңгейде медициналық көмек көрсететін мамандардың жолдамасы бойынша медициналық көмек көрсету деңгейі;
24) медициналық көмек көрсетудің үшінші деңгейі (бұдан әрі – үшінші деңгей) – жоғары технологиялық медициналық қызметтерді қолдана отырып, мамандандырылған амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, оның ішінде бірінші және екінші деңгейлер мамандардың жолдамасы бойынша медициналық көмекті жүзеге асыратын бейінді мамандардың медициналық көмек көрсету деңгейі;
25) медициналық қызметтер – денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін нақты адамға қатысты профилактикалық, диагностикалық, емдік, оңалту және паллиативтік бағыты бар іс-қимылдары;
26) медициналық оңалту – пациент организмінің функцияларын сақтауға, бұзылған және (немесе) жоғалтқан функцияларын ішінара немесе толық қалпына келтіруге бағытталған медициналық қызметтер кешені;
27) медициналық-әлеуметтік көмек – тізбесін уәкілетті орган айқындайтын әлеуметтік мәні бар аурулармен ауыратын адамдарға көрсетілетін медициналық және әлеуметтік-психологиялық көмек;
28) медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) – адам, отбасы және қоғам деңгейінде көрсетілетін аурулар мен жай-күйлердің профилактикасын, диагностикасын, оларды емдеуді қамтитын, халықтың мұқтаждықтарына бағдарланған медициналық көмекке алғашқы қол жеткізу орны, оның ішінде:
ең көп таралған ауруларды диагностикалау, емдеу және басқару;
халықтың нысаналы топтарын (балаларды, ересектерді) профилактикалық қарап-тексеру;
аурулардың мінез-құлық қауіп факторларын ерте анықтау және байқауды, анықталған қауіп факторларын азайту дағдыларын үйрету;
иммундау;
саламатты өмір салтын қалыптастыру және насихаттау;
репродуктивті денсаулықты сақтау жөніндегі іс-шаралар;
жүкті және босанғаннан кейінгі кезеңдегі әйелдерді байқау;
инфекциялық аурулар ошақтарындағы санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шаралар;

29) субъект здравоохранения, оказывающий первичную медико-санитарную помощь (далее – субъект ПМСП) – субъект здравоохранения, оказывающий первичную медико-санитарную помощь в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, прикрепленному населению, зарегистрированному в портале "РПН";
30) комплексный подушевой норматив на оказание первичной медико-санитарной помощи (далее – КПН ПМСП) – стоимость комплекса услуг ПМСП в рамках ГОБМП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту здравоохранения ПМСП, состоящая из гарантированного компонента КПН ПМСП и стимулирующего компонента КПН ПМСП;
31) информационная система "Электронный регистр онкологических больных" (далее – ИС "ЭРОБ") – единая информационная система электронной регистрации, учета, обработки и хранения данных больных с онкологической патологией;
32) паллиативная медицинская помощь – комплекс медицинских услуг, направленных на облегчение боли и тяжелых проявлений заболевания (состояния) неизлечимо больного пациента при отсутствии показаний к проведению радикального лечения;
33) комплексный тариф на одного больного центра психического здоровья – стоимость комплекса медико-социальных услуг больным центров психического здоровья, в рамках ГОБМП в расчете на одного больного, зарегистрированного в подсистеме РПБ и подсистеме РНБ ИС "ЭРДБ";
34) республиканские организации здравоохранения – организации здравоохранения, находящиеся в ведении уполномоченного органа, организации здравоохранения автономной организации образования, организаций медицинского образования;
35) скрининговые исследования – комплекс медицинского обследования населения, не имеющего клинических симптомов и жалоб, с целью выявления и предупреждения развития различных заболеваний на ранней стадии, а также факторов риска их возникновения;
36) специализированная медицинская помощь в стационарозамещающих условиях – форма предоставления доврачебной, специализированной медицинской помощи, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг, не требующих круглосуточного медицинского наблюдения и лечения и предусматривающих медицинское наблюдение и лечение в дневное время с предоставлением койко-места;
37) специализированная медицинская помощь в стационарных условиях – медицинская помощь, оказываемая профильными специалистами и предусматривающая круглосуточное медицинское наблюдение, лечение, уход, а также предоставление койко-места с питанием, в том числе при случаях терапии и хирургии "одного дня", предусматривающих круглосуточное наблюдение в течение первых суток после начала лечения на вторичном и третичном уровнях оказания медицинской помощи;

29) медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі (бұдан әрі – МСАК субъектісі) – ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде "БХТ" порталында тіркелген, бекітілген халыққа медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі;
30) медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсетуге арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив (бұдан әрі – МСАК КЖН) – МСАК денсаулық сақтау субъектісіне "БХТ" АЖ-да тіркелген, МСАК кепілдік берілген компонентінен және МСАК КЖН ынталандырушы компонентінен тұратын бір адамға бекітілген ТМККК шеңберінде МСАК қызметтері кешенінің құны;
31) "Онкологиялық науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "ОНЭТ" АЖ) – онкологиялық патологиясы бар науқастардың деректерін электрондық тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі;
32) паллиативтік медициналық көмек – радикалды емдеу жүргізуге көрсетілімдері болмаған кезде жазылмайтын ауру пациенттің ауырсынуын (жай-күйінің) және ауыр көріністерін жеңілдетуге бағытталған медициналық қызметтер кешені;
33) психикалық денсаулық орталығының бір науқасына арналған кешенді тариф – "ДНЭТ" АЖ-ның ННТ және ПНТ кіші жүйелерінде тіркелген бір науқасқа шаққандағы ТМККК шеңберінде психикалық денсаулық орталықтарының ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік қызметтер кешенінің құны;
34) республикалық денсаулық сақтау ұйымдары – уәкілетті органның қарамағындағы денсаулық сақтау ұйымдары, дербес білім беру ұйымының денсаулық сақтау ұйымдары, медициналық білім беру ұйымдары;
35) скринингтік зерттеулер – клиникалық симптомдары мен шағымдары жоқ халықты ерте кезеңде түрлі аурулардың өршуін, сондай-ақ олардың пайда болу тәуекелі факторларын анықтау және алдын алу мақсатында медициналық зерттеп-қарау кешені;
36) стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек – дәрігерге дейінгі, мамандандырылған медициналық көмекті, оның ішінде тәулік бойы медициналық байқауды және емдеуді талап етпейтін және төсек-орын бере отырып, күндізгі уақытта медициналық байқауды және емдеуді көздейтін жоғары технологиялық медициналық көрсететін қызметтерді қолдана отырып ұсыну нысаны;
37) стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек –тәулік бойы медициналық байқауды, емдеуді, күтімді, сондай-ақ тамақтанумен төсек-орын беруді көздейтін, оның ішінде "бір күннің" терапиясы мен хирургиясы жағдайларында және медициналық көмек көрсетудің екінші және үшінші деңгейлерінде емдеу басталғаннан кейінгі алғашқы тәулік ішінде тәулік бойы байқауды көздейтін, бейінді мамандар көрсететін медициналық көмек;

38) стоматологическая помощь – комплекс медицинских услуг, оказываемый пациентам со стоматологическими заболеваниями, включающий диагностику, лечение, профилактику и медицинскую реабилитацию;
39) тариф – стоимость единицы медицинской услуги или комплекса медицинских услуг, рассчитанная с учетом поправочных коэффициентов, при оказании медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
40) койко-день – день, проведенный больным в условиях стационара;
41) договор закупа медицинских услуг в рамках ГОБМП или в системе ОСМС (далее – договор закупа услуг) – соглашение в письменной форме между фондом и субъектом здравоохранения, предусматривающее оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП и в системе ОСМС;
42) комплексный тариф на одного больного туберкулезом – стоимость комплекса медико-социальных услуг больным туберкулезом в рамках ГОБМП в расчете на одного больного туберкулезом, зарегистрированного в подсистеме НРБТ;
43) субъект цифрового здравоохранения (применительно к Методике) – юридическое лицо, осуществляющее деятельность или вступающее в общественные отношения в части информационно–технического сопровождения информационных систем здравоохранения, включая организационно–методическую работу с субъектами здравоохранения.
3. Распределение объемов услуг и (или) средств по оказанию медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС (далее – распределение объемов услуг и (или) средств) среди субъектов здравоохранения осуществляется на веб-портале закупа услуг у субъектов здравоохранения (далее – веб-портал) при проведении закупа услуг в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-242/2020 в пределах объемов услуг и (или) средств согласно плану закупа медицинских услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС (далее – план закупа).
4. Методика не распространяется при:
1) проведении закупа услуг у субъектов здравоохранения администратором бюджетных программ услуг по дополнительному обеспечению ГОБМП;
2) распределении объемов услуг и (или) средств без проведения процедуры выбора субъектов здравоохранения в рамках плана закупа согласно пункту 19 Приказа № ҚР ДСМ-242/2020.
5. Распределение объемов услуг и (или) средств среди субъектов здравоохранения осуществляется с учетом:
1) преимущественного права согласно пункту 47 Приказа № ҚР ДСМ-242/2020;

38) стоматологиялық көмек – диагностиканы, емдеуді, профилактиканы және медициналық оңалтуды қамтитын стоматологиялық аурулары бар пациенттерге көрсетілетін медициналық қызметтер кешені;
39) тариф – ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету кезінде түзету коэффициенттерін ескере отырып есептелген медициналық қызмет бірлігінің немесе медициналық қызметтер кешенінің құны;
40) төсек күн – науқастың стационар жағдайында өткізген күні;
41) ТМККК шеңберінде немесе МӘМС жүйесінде медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты (бұдан әрі – көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты) – ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсетуді көздейтін қор мен денсаулық сақтау субъектісі арасындағы жазбаша нысандағы келісім;
42) туберкулезбен ауыратын бір науқасқа кешенді тариф – ТАНҰТ кіші жүйесінде тіркелген туберкулезбен ауыратын бір науқасқа есептегендегі ТМККК шеңберінде туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік қызметтер кешенінің құны;
43) цифрлық денсаулық сақтау субъектісі (Әдістемеге қатысты) – денсаулық сақтау субъектілерімен ұйымдастырушылық-әдістемелік жұмысты қоса алғанда, денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйелерін ақпараттық-техникалық сүйемелдеу бөлігінде қызметті жүзеге асыратын немесе қоғамдық қатынастарға түсетін заңды тұлға.
3. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық қызметтерді сатып алу жоспарына (бұдан әрі-сатып алу жоспары) сәйкес қызметтер көлемі және (немесе) қаражат шегінде № ҚР ДСМ-242/2020 бұйрығына сәйкес қызметтерді сатып алуды жүргізу кезінде денсаулық сақтау субъектілері арасында ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша көрсетілетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу (бұдан әрі – көрсетілетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу) денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілетін қызметтерді сатып алу веб-порталында (бұдан әрі – веб-портал) жүзеге асырады.
4. Әдістеме:
1) ТМККК қосымша қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтер бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілетін қызметтерді сатып алуын жүргізу;
2) № ҚР ДСМ-242/2020 бұйрығының 19-тармағына сәйкес сатып алу жоспары шеңберінде денсаулық сақтау субъектілерін таңдау рәсімін өткізбей көрсетілетін қызметтерді және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу кезінде қолданылмайды.
5. Денсаулық сақтау субъектілері арасында қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерің бөлу мыналарды ескере отырып жүзеге асырылады:
1) № ҚР ДСМ-242/2020 бұйрығының 47-тармағына сәйкес басым құқық;

2) производственной мощности субъектов здравоохранения, включая коечный фонд в соответствии с приказом местного органа государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы (далее – управление здравоохранения) об определении коечного фонда субъектов здравоохранения, включая коечный фонд в разрезе профилей коек в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС согласно пункту 11 Приказа № ҚР ДСМ-186/2020;
3) опыта предоставления услуг по заявляемому (заявленным) виду (видам) медицинской помощи, за исключением субъектов здравоохранения, имеющих вновь введенный объект, построенный за счет бюджетных средств или в рамках ГЧП, и субъекта здравоохранения, являющегося единственным по заявляемым видам и условиям оказания медицинской помощи согласно плану закупа медицинских услуг на соответствующей административно-территориальной единице (района, области, города республиканского значения, столицы) (далее – единственный поставщик);
4) результатов мониторинга договорных обязательств, в том числе по качеству и объему медицинских услуг по договорам закупа услуг в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-321/2020 "Об утверждении Правил проведения мониторинга исполнения условий договора закупа медицинских услуг у субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21904) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-321/2020);
5) отсутствия (наличия) у субъектов здравоохранения обоснованных жалоб на качество и доступность медицинской помощи за предыдущий год подтвержденных в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-321/2020;
6) наличия более высокой категории аккредитации в области здравоохранения (при равных условиях) в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-299/2020 "Об утверждении правил аккредитации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21852);
7) итогов кампании прикрепления населения к субъектам ПМСП в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-242/2020 с учетом изменения численности и половозрастного состава прикрепленного населения на период размещения по представленным окончательным данным субъектом цифрового здравоохранения (при распределении объемов услуг услуг и (или) средств ПМСП);

2) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органының (бұдан әрі – денсаулық сақтау басқармасы) ТМККК шеңберінде стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын жағдайларда төсек бейіндері бөлінісінде төсек қорын қоса алғанда, денсаулық сақтау субъектілерінің төсек қорын айқындау туралы бұйрығына сәйкес төсек қорын қоса алғанда, денсаулық сақтау субъектілерінің өндірістік қуатын және (немесе) МӘМС жүйесінде № ҚР ДСМ-186/2020 бұйрығының 11-тармағына сәйкес;
3) бюджет қаражаты есебінен немесе МЖӘ шеңберінде салынған жаңадан енгізілген объектісі бар денсаулық сақтау субъектілерін қоспағанда, мәлімделетін (мәлімделген) медициналық көмектің түрі (түрлері) бойынша қызметтер көрсету тәжірибесі, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте (ауданның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың) медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу жоспарына сәйкес мәлімделетін медициналық көмек көрсету түрлері мен шарттары бойынша жалғыз болып табылатын денсаулық сақтау субъектісінің (бұдан әрі – жалғыз қызметтер беруші);
4) шарттық міндеттемелер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен медициналық қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуына мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 24 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-321/2020 міндетін атқарушының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21904) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-321/2020 бұйрығы) бұйрыққа сәйкес көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарттары бойынша медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы мен көлемі бойынша;
5) денсаулық сақтау субъектілерінде № ҚР ДСМ-321/2020 бұйрығына сәйкес расталған өткен жылғы медициналық көмектің сапасы мен қолжетімділігіне негізделген шағымдардың болмауы (болуы);
6) "Денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-299/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21852 болып тіркелген) сәйкес денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеудің анағұрлым жоғары санатының болуы;
7) цифрлық денсаулық сақтау субъектісі ұсынған түпкілікті деректер бойынша (МСАК көрсетілетін қызметтерін және (немесе) қаражат көлемін бөлу кезінде) орналастыру кезеңіне бекітілген халықтың саны мен жыныстық-жас құрамының өзгеруін ескере отырып, № ҚР ДСМ-242/2020 бұйрығына сәйкес халықты МСАК субъектілеріне бекіту науқанының қорытындылары;

8) наличия договора государственно-частного партнерства;
9) включения субъекта здравоохранения в перечень субъектов здравоохранения по оказанию медицинской помощи в экстренной и (или) неотложной форме (ургентность) на основании приказа управления здравоохранения;
10) условия, что субъект здравоохранения, является единственным субъектом здравоохранения, оказывающим услуги по заявляемым видам медицинской помощи, услугам и условиям оказания медицинских услуг (услугам) согласно плану закупа медицинских услуг на соответствующей административно-территориальной единице (района, области, города республиканского значения, столицы);
11) рейтинговой оценки деятельности субъектов здравоохранения, претендующих на оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС (далее – рейтинговая оценка), рассчитанной согласно Методики расчета индикаторов и рейтинговой оценки деятельности субъектов здравоохранения, претендующих на оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, утвержденной в соответствии с подпунктом 323-15) пункта 15 Положения о МЗ РК (далее – Методика расчета рейтинга).
При наличии оснований и (или) иных требований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, комиссия по выбору субъектов здравоохранения и размещению объемов услуг (далее – комиссия) распределяет объемы услуг и (или) средств в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС среди субъектов здравоохранения в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-242/2020 без учета рассчитанных объемов на веб-портале с прикреплением на веб-портале обоснования по распределению объемов услуг и (или) средств субъектам здравоохранения по оказанию медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС комиссией по выбору субъектов здравоохранения и размещению объемов услуг по форме согласно приложению 1 к настоящей Методике (далее – обоснование по распределению объемов услуг и (или) средств).
6. Распределение объемов услуг и (или) средств осуществляется комиссией с учетом рейтинговой оценки за исключением распределения объемов услуг и (или) средств:
1) входящих в КПН ПМСП или КПН на сельское население, а также услуг и расходов, оплачиваемых по фактическим затратам при оказании медицинской помощи в расчете на численность населения по подушевому нормативу;
2) на оказание скорой медицинской помощи и медицинской помощи, связанной с транспортировкой квалифицированных специалистов и (или) пациента санитарным транспортом;

8) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының болуы;
9) денсаулық сақтау басқармасының бұйрығы негізінде медициналық көмек көрсету жөніндегі денсаулық сақтау субъектісін шұғыл және (немесе) кезек күттірмейтін (ургенттілік) денсаулық сақтау субъектілерінің тізбесіне енгізу;
10) денсаулық сақтау субъектісі тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте (аудан, облыс, республикалық маңызы бар қала, астана) медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу жоспарына сәйкес мәлімделетін медициналық көмек түрлері, көрсетілетін қызметтер және медициналық көрсетілетін қызметтер (көрсетілетін қызметтер) шарттары бойынша қызметтер көрсететін жалғыз денсаулық сақтау субъектісі болып табылады;
11) ҚР ДСМ туралы ереженің 15-тармағының 323-15) тармақшасына сәйкес бекітілген ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсетуге үміткер денсаулық сақтау субъектілері қызметінің индикаторларды есептеу және рейтингтік бағалау әдістемесіне (бұдан әрі – рейтингті есептеу әдістемесі) және ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсетуге үміткер денсаулық сақтау субъектілерінің қызметін рейтингтік бағалауға (бұдан әрі – рейтингтік бағалау) сәйкес есептелген.
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздер және (немесе) өзге де талаптар болған кезде денсаулық сақтау субъектілерін таңдау және қызметтер көлемін орналастыру жөніндегі комиссия (бұдан әрі – комиссия) № ҚР ДСМ-242/2020 бұйрығына сәйкес ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көлемдерді ТМККК шеңберінде медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектілеріне көрсетілетін қызметтерді және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу жөніндегі негіздемені веб-порталда тіркей отырып, веб-порталда есептелген көлемдерді есепке алмағанда денсаулық сақтау субъектілері арасында бөледі (немесе) МӘМС жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерін таңдау және осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметтерді және (немесе) қаражат көлемін орналастыру жөніндегі комиссия (бұдан әрі – қызметтерді және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу жөніндегі негіздеме).
6. Көрсетілетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемін бөлуді комиссия көрсетілетрін қызметтер және (немесе) қаражат көлемін бөлуді қоспағанда:
1) МСАК КЖН немесе ауыл тұрғындарына арналған КЖН-ге енгізілген, сондай-ақ жан басына шаққандағы норматив бойынша халық санына есептегенде медициналық көмек көрсету кезіндегі нақты шығындар бойынша төленетін көрсетілетін қызметтер мен шығыстарға;
2) білікті мамандарды және (немесе) пациентті санитариялық көлікпен тасымалдауға байланысты жедел медициналық көмек пен медициналық көмек көрсетуге;

3) на оказание медицинской помощи обучающимся организаций среднего образования, не относящихся к интернатным организациям (далее – школьная медицина);
4) на оказание услуг по проведению профилактических медицинских осмотров и скрининговых исследований, определенных согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-264/2020 "Об утверждении правил, объема и периодичности проведения профилактических медицинских осмотров целевых групп населения, включая детей дошкольного, школьного возрастов, а также учащихся организаций технического и профессионального, послесреднего и высшего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21820) (далее – приказ № ҚР ДСМ-264/2020) и приказу исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-174/2020 "Об утверждении целевых групп лиц, подлежащих скрининговым исследованиям, а также правил, объема и периодичности проведения данных исследований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21572) (далее – приказ № ҚР ДСМ-174/2020) в расчете на численность населения по подушевому нормативу;
5) на оказание специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях республиканскими медицинским организациями и медико-социальной помощи лицам, больным туберкулезом, а также услуг и расходов, оплачиваемых по фактическим затратам при оказании медицинской помощи в расчете на лиц, больных туберкулезом;
6) на оказание специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях республиканскими медицинским организациями и медико-социальной помощи больным в области психического здоровья лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями);
7) на оказание специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях республиканскими медицинским организациями и медико-социальной помощи лицам, зараженным ВИЧ-инфекцией, лицам из ключевых групп населения, обратившееся в дружественный кабинет и на обследование населения по поводу ВИЧ-инфекции, а также услуг и расходов, оплачиваемых по фактическим затратам при оказании медико-социальной помощи в расчете на численность лиц, зараженным ВИЧ-инфекцией;
8) на расходы по заготовке, переработке, хранению и реализации крови и ее компонентов, производству препаратов крови;
9) на оказание услуг передвижных медицинских комплексов на базе специального автотранспорта и железнодорожного транспорта;

3) интернаттық ұйымдарға жатпайтын орта білім беру ұйымдарының білім алушыларына медициналық көмек көрсетуге (бұдан әрі – мектеп медицинасы);
4) "Мектепке дейінгі, мектеп жасындағы балаларды, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарының оқушыларын қоса алғанда, халықтың нысаналы топтарына профилактикалық медициналық қарап-тексерулер жүргізу қағидаларын, көлемі мен кезеңділігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-264/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21820 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-264/2020 бұйрығы) және "Скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын, сондай-ақ осы қарап-тексерулерді өткізудің қағидаларын, көлемі мен кезеңділігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-174/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21572 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-174/2020 бұйрығы) сәйкес айқындалған жан басына шаққандағы норматив бойынша халық санына есептегенде профилактикалық медициналық қарап-тексерулер мен скринингтік зерттеулер жүргізу бойынша қызметтер көрсетуге;
5) республикалық медициналық ұйымдардың амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсетуіне және туберкулезбен ауыратын адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуге, сондай-ақ туберкулезбен ауыратын адамдарға медициналық көмек көрсету кезінде нақты шығындар бойынша төленетін қызметтер мен шығыстар;
6) республикалық медициналық ұйымдардың амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсетуіне және психикалық, мінез-құлық бұзылушылықтары (аурулары) бар психикалық денсаулық саласындағы науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуге;
7) республикалық медициналық ұйымдардың амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсетуіне және АИТВ-инфекциясын жұқтырған адамдарға, халықтың негізгі топтарынан шыққан адамдарға Достық кабинетке және АИТВ-инфекциясы бойынша халықты зерттеп-қарауға жүгінген адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуге, сондай-ақ АИТВ-инфекциясын жұқтырған адамдар санына есептегенде медициналық-әлеуметтік көмек көрсету кезінде нақты шығындар бойынша төленетін көрсетілетін қызметтер мен шығыстар;
8) қанды және оның компоненттерін дайындау, өңдеу, сақтау және өткізу, қан препараттарын өндіру жөніндегі шығыстарға;
9) арнайы автокөлік және теміржол көлігі базасында жылжымалы медициналық кешендерге қызмет көрсетуге;

10) на оказание комплексов услуг специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях на первичном уровне согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 апреля 2022 года № ҚР ДСМ-37 "Об утверждении правил оказания специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27833) (далее – приказ № ҚР ДСМ-37) в расчете на численность прикрепленного населения или отдельных категорий граждан;
11) на оказание специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях при диагностике новообразований, динамическом наблюдении онкологических больных на вторичном и третичном уровнях, а также услуг и расходов, оплачиваемых по фактическим затратам при оказании медицинской помощи онкологическим больным;
12) на оказание специализированной медицинской помощи в стационарных и стационарозамещающих условиях больным c новообразованиями (по кодам МКБ-10: C00-C80, С97, D00-D09, D37-D44, D48) за исключением злокачественных новообразований лимфоидной и кроветворной тканей (по кодам МКБ-10: C81-C96, D45-D47) на третичном уровне;
13) на оказание диагностических исследований для пациентов с подозрением на онкологические заболевания по направлению специалиста (компьютерная томография, магниторезонансная томография);
14) на оказание медицинской реабилитации республиканскими медицинскими организациями;
15) на оказание новых медицинских услуг, включенных в план закупа на предстоящий год.
Глава 2. Распределение объемов услуг и (или) средств по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования без учета рейтинговой оценки
7. Распределение объемов услуг и (или) средств среди субъектов здравоохранения без учета рейтинговой оценки осуществляется на веб-портале в пределах одной административно-территориальной единицы согласно объявлению о проведении процедуры размещения объемов услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС (далее – объявление по закупу) в соответствии с планом закупа, но не более объемов согласно заявкам на планируемые объемы по следующим схемам:
1) распределение объемов услуг и (или) средств по оказанию медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС согласно порядку оплаты за медицинские услуги;

10) "Амбулаториялық жағдайлардағы мамандандырылған медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 27 сәуірдегі № ҚР ДСМ-37 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27833 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-37 бұйрығы) бастапқы деңгейде амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсету кешендерін көрсетуге бекітілген халықтың немесе жекелеген санаттардың санына есептегенде азаматтар;
11) жаңа өспелерді диагностикалау, екінші және үшінші деңгейлерде онкологиялық науқастарды динамикалық байқау кезінде амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсетуге, сондай-ақ онкологиялық науқастарға медициналық көмек көрсету кезінде нақты шығындар бойынша төленетін қызметтер мен шығыстарға;
12) жаңа өспелері бар науқастарға стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсетуге (АХЖ-10 кодтары бойынша: C00-C80, C97, D00-D09, D37-D44, D48) үшінші деңгейде лимфоидты және қан түзетін тіндердің қатерлі ісіктерін қоспағанда (АХЖ-10 кодтары бойынша: C81-C96, D45-D47);
13) маманның жолдамасы бойынша онкологиялық ауруларға күдікті пациенттер үшін диагностикалық зерттеулер көрсетуге (компьютерлік томография, магниторезонанстық томография);
14) республикалық медициналық ұйымдардың медициналық оңалтуды көрсетуіне;
15) алдағы жылға арналған сатып алу жоспарына енгізілген жаңа медициналық қызметтер көрсетуге, рейтингтік бағалауды ескере отырып жүзеге асырады.
2-тарау. Рейтингтік бағалауды есепке алмағандағы тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша көрсетілетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу
7. Рейтингтік бағалауды есепке алмағанда денсаулық сақтау субъектілері арасында қызметтерді және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу веб-порталда бір әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін қызметтер көлемін орналастыру рәсімін өткізу туралы хабарландыруға сәйкес сатып алу жоспарына сәйкес, бірақ мынадай схемалар бойынша жоспарланатын көлемдерге арналған өтінімдерге сәйкес көлемнен аспайтын көлемде жүзеге асырылады (бұдан әрі – сатып алу бойынша хабарландыру):
1) медициналық көрсетілетін қызметтер үшін ақы төлеу тәртібіне сәйкес ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша көрсетілетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу;

2) распределение объемов услуг и (или) средств по оказанию медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС согласно объему медицинских услуг или объему средств, определенных планом закупа;
3) распределение объемов услуг и (или) средств по оказанию медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС в расчете на численность прикрепленного населения или отдельных категорий граждан.
Параграф 1. Распределение объемов услуг и (или) средств по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования согласно порядку оплаты за медицинские услуги
8. Распределение объемов услуг и (или) средств среди субъектов здравоохранения согласно порядку оплаты за медицинские услуги в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-291/2020 "Об утверждении правил оплаты услуг субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21831) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-291/2020) осуществляется при распределении объемов услуг и (или) средств:
1) на оказание ПМСП, в том числе сельскому населению;
2) на стимулирование работников субъектов ПМСП, оказывающих медицинскую помощь специалистами ПМСП, за достигнутые индикаторы конечного результата деятельности субъектов ПМСП (далее – стимулирование работников ПМСП) в порядке, определенном приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-278/2020 "Об утверждении правил поощрения работников субъектов здравоохранения, оказывающих медицинские услуги в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденными" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21824);
3) на оказание неотложной медицинской помощи прикрепленному населению для обслуживания 4 категории срочности вызовов (далее – неотложная скорая помощь);
4) на оказание медицинской помощи обучающимся организаций среднего образования, не относящихся к интернатным организациям (далее – школьная медицина);

2) медициналық қызметтер көлеміне немесе сатып алу жоспарында айқындалған қаражат көлеміне сәйкес ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша көрсетілетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемін бөлу;
3) бекітілген халықтың немесе азаматтардың жекелеген санаттарының санына есептегенде ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша көрсетілетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемін бөлу.
1-параграф. Медициналық көрсетілетін қызметтер үшін ақы төлеу тәртібіне сәйкес тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша көрсетілетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу
8."Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-291/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21831 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-291/2020 бұйрығы) сәйкес медициналық көрсетілетін қызметтер үшін ақы төлеу тәртібі бойынша денсаулық сақтау субъектілері арасында қызметтерді және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу қызметтерді және (немесе) қаражат көлемін бөлу кезінде жүзеге асырылады:
1) МСАК көрсетуге, оның ішінде ауыл халқына;
2) "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық қызметтер көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің жұмыскерлерін көтермелеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-278/2020 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21824 болып тіркелген) бұйрықта айқындалған тәртіппен МСАК мамандарымен медициналық көмек көрсететін МСАК субъектілерінің жұмыскерлерін МСАК субъектілері қызметінің түпкілікті нәтижесінің қол жеткізілген индикаторлары үшін ынталандыруға (бұдан әрі – МСАК жұмыскерлерін ынталандыру);
3) шақыртулардың жеделдігінің 4 санатына қызмет көрсету үшін бекітілген халыққа кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсетуге (бұдан әрі – кезек күттірмейтін жедел жәрдем);
4) интернаттық ұйымдарға жатпайтын орта білім беру ұйымдарының (бұдан әрі – мектеп медицинасы) білім алушыларына медициналық көмек көрсетуге;

5) на оказание медицинской помощи в стационарных и стационарозамещающих условиях, оказываемую населению субъектом здравоохранения, который согласно Закону Республики Казахстан "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан", относится к сельскому населенному пункту (далее – СМП сельскому населению);
6) на оказание скорой медицинской помощи и медицинской помощи, связанной с транспортировкой квалифицированных специалистов и (или) больного санитарным транспортом (далее – скорая помощь);
7) на оказание медико-социальной помощи лицам, больным туберкулезом;
8) на оказание медицинской помощи больным в области психического здоровья лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями).
9. Распределение объемов услуг и (или) средств на оказание ПМСП осуществляется субъектам ПМСП в расчете на численность прикрепленного населения, зарегистрированного Портале "РПН" к субъекту ПМСП согласно итогов кампании прикрепления населения в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-242/2020 по гарантированному компоненту комплексного подушевого норматива ПМСП согласно пункту 8 Методики формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-309/2020 "Об утверждении правил и методики формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21858) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-309/2020) в рамках плана закупа, но не более объемов согласно заявке на планируемые объемы.
10. Распределение объемов услуг и (или) средств на стимулирование работников ПМСП осуществляется субъектам ПМСП в расчете на численность прикрепленного населения, зарегистрированного Портале "РПН" к субъекту ПМСП согласно итогов кампании прикрепления населения в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-242/2020 по фиксированному значению стимулирующего компонента комплексного подушевого норматива на 1 жителя согласно пункту 16 Приказа № ҚР ДСМ-309/2020 в рамках плана закупа, но не более объемов согласно заявке на планируемые объемы.
11. Распределение объемов услуг и (или) средств на оказание неотложной медицинской помощи осуществляется субъектам ПМСП в расчете на численность прикрепленного населения, зарегистрированного в Портале "РПН" к субъекту ПМСП согласно итогов кампании прикрепления населения в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-242/2020 по подушевому нормативу на оказание неотложной медицинской помощи согласно пункту 9 Приказа № ҚР ДСМ-309/2020 в рамках плана закупа, но не более объемов согласно заявке на планируемые объемы.

5) "Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ауылдық елді мекенге жататын денсаулық сақтау субъектісі халыққа стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсетуге (бұдан әрі – ауылдық елді мекенге СМК);
6) жедел медициналық көмек көрсету және білікті мамандарды және (немесе) науқасты жедел жәрдем көлігімен (бұдан әрі – жедел жәрдем) тасымалдауға байланысты медициналық көмек көрсету;
7) туберкулезбен ауыратын адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуге;
8) психикалық денсаулық саласындағы науқастарға психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарға медициналық көмек көрсетуге.
9. МСАК көрсетуге көрсетілетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемін бөлу МСАК субъектілеріне халықты бекіту науқанының қорытындыларына сәйкес МСАК субъектісіне тіркелген "БХТ" порталында тіркелген халықтың санына есептегенде МСАК кешенді жан басына шаққандағы нормативінің кепілдік берілген компоненті бойынша № ҚР ДСМ-242/2020 бұйрығына сәйкес "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидалары мен әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21858 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрығы) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру әдістемесінің 8-тармағына сәйкес сатып алу жоспары шеңберінде, бірақ жоспарланған көлемдерге арналған өтінімге сәйкес артық емес көлемде жүзеге асырады.
10. № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрығының 16-тармағына сәйкес 1 тұрғынға арналған жан басына шаққандағы кешенді нормативтің ынталандырушы компонентінің белгіленген мәні бойынша МСАК қызметкерлерін ынталандыруға арналған қызметтерді және (немесе) қаражат көлемдерін бөлуді № ҚР ДСМ-242/2020 бұйрығына сәйкес МСАК субъектілері халықты бекіту науқанының қорытындыларына сәйкес МСАК субъектісіне тіркелген "БХТ" порталында бекітілген халықтың санына есептегенде сатып алу жоспары шеңберінде, бірақ жоспарланған көлемдерге арналған өтінімге сәйкес артық емес көлемде жүзеге асырады.
11. № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрығының 9-тармағына сәйкес кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсетуге арналған жан басына шаққандағы норматив бойынша кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсетуге арналған қызметтерді және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу №ҚР ДСМ-242/2020 бұйрығына сәйкес МСАК субъектілеріне халықты тіркеу науқанының қорытындыларына сәйкес МСАК субъектісі "БХТ" порталында тіркелген бекітілген халықтың санына есептегенде сатып алу жоспары шеңберінде, бірақ жоспарланған көлемдерге арналған өтінімге сәйкес артық емес көлемде жүзеге асырады.

12. Распределение объемов услуг и (или) средств на оказание услуг школьной медицины осуществляется субъектам ПМСП в расчете на количество школьников, закрепленных к субъекту ПМСП на основании приказа управления здравоохранения по подушевому нормативу школьной медицины согласно пункту 12 Приказа № ҚР ДСМ-309/2020 в рамках плана закупа, но не более объемов согласно заявке на планируемые объемы.
13. Распределение объемов услуг и (или) средств на оказание СМП сельскому населению осуществляется субъектам села согласно пункту 58 Приказа № ҚР ДСМ-309/2020 в рамках плана закупа, но не более объемов согласно заявке на планируемые объемы.
14. Распределение объемов услуг и (или) средств скорой помощи осуществляется субъектам здравоохранения, оказывающим скорую медицинскую помощь и медицинскую помощь, связанную с транспортировкой квалифицированных специалистов и (или) пациента санитарным транспортом (далее – станция скорой помощи) в расчете на прогнозную численность прикрепленного населения, зарегистрированного в Портале "РПН" к субъектам ПМСП согласно итогов кампании прикрепления населения в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-242/2020, на территории обслуживания станцией скорой помощи по подушевому нормативу на оказание скорой медицинской помощи согласно пункту 51 Приказа № ҚР ДСМ-309/2020 в рамках плана закупа, но не более объемов согласно заявке на планируемые объемы.
15. Распределение объемов услуг и (или) средств на оказание медико-социальной помощи лицам, больным туберкулезом, включая медицинскую реабилитацию, осуществляется центрам фтизиопульмонологии, создаваемым в областных центрах фтизиопульмонологии согласно подпункту 2) пункта 3 Государственного норматива сети организаций здравоохранения, утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 октября 2020 года № ҚР ДСМ-133/2020 "Об утверждении государственного норматива сети организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21452) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-133/2020) (далее – Центр фтизиопульмонологии) в расчете на прогнозную численность больных туберкулезом, зарегистрированных в ИС "ЭРДБ" на 1 декабря текущего года по комплексному тарифу на одного больного туберкулезом согласно пункту 43 Приказа № ҚР ДСМ-309/2020 в рамках плана закупа, но не более объемов согласно заявке на планируемые объемы.

12. Мектеп медицинасы қызметтерін көрсетуге арналған қызметтерді және (немесе) қаражат көлемдерін бөлуді МСАК субъектілері № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрығының 12-тармағына сәйкес мектеп медицинасының жан басына шаққандағы нормативі бойынша денсаулық сақтау басқармасының бұйрығы негізінде МСАК субъектісіне бекітілген оқушылар санына есептегенде сатып алу жоспары шеңберінде, бірақ жоспарланған көлемдерге арналған өтінімге сәйкес артық емес көлемде жүзеге асырады.
13. Ауыл тұрғындарына ЖМК көрсетуге арналған қызметтерді және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрығының 58-тармағына сәйкес сатып алу жоспары шеңберінде бірақ жоспарланған көлемдерге арналған өтінімге сәйкес артық емес көлемде ауыл субъектілеріне жүзеге асырылады.
14. № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрығының 51-тармағына сәйкес жан басына шаққандағы жедел медициналық көмек көрсету нормативі бойынша жедел жәрдем станциясының қызмет көрсету аумағында жедел жәрдем қызметтері және (немесе) қаражат көлемін бөлуді білікті мамандарды және (немесе) пациентті санитариялық көлікпен тасымалдауға байланысты жедел медициналық көмек және медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі (бұдан әрі – жедел жәрдем станциясы) № ҚР ДСМ-242/2020 бұйрығына сәйкес халықты бекіту науқанының қорытындыларына сәйкес МСАК субъектілеріне "БХТ" порталында тіркелген бекітілген халықтың болжамды санына есептегенде бірақ жоспарланған көлемдерге арналған өтінімге сәйкес артық емес көлемде жүзеге асырады.
15. Медициналық оңалтуды қоса алғанда, туберкулезбен ауыратын адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуге көрсетілетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемін бөлуді облыстық фтизиопульмонология орталықтарында құрылатын фтизиопульмонология орталықтары "Денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 15 қазандағы № ҚР ДСМ-133/2020 бұйрығымен бекітілген Денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативінің 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21452 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-133/2020 бұйрығы) (бұдан әрі – фтизиопульмонология орталығы), ағымдағы жылдың 1 желтоқсанына "ДНЭТ" АЖ-да тіркелген туберкулезбен ауыратын науқастардың болжамды санына туберкулезбен ауыратын бір науқасқа № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрығының 43-тармағына сәйкес кешенді тариф бойынша есепте сатып алу жоспары шеңберінде, бірақ жоспарланған көлемдерге арналған өтінімге сәйкес артық емес көлемде жүзеге асырады.

16. Распределение объемов услуг и (или) средств на оказание медицинской помощи больным в области психического здоровья лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) осуществляется центрам психического здоровья, создаваемым в городах республиканского значения и столице, и областным центрам психического здоровья, создаваемым в областном центре согласно Приказу № ҚР ДСМ-133/2020 в расчете на прогнозную численность пациентов с психическими и поведенческими расстройствами, зарегистрированных в ИС "ЭРДБ" на 1 декабря текущего года по комплексному тарифу на одного больного центра психического здоровья согласно пункту 40 Приказа № ҚР ДСМ-309/2020 в рамках плана закупа, но не более объемов согласно заявке на планируемые объемы.
Параграф 2. Распределение объемов услуг и (или) средств по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования согласно объему медицинских услуг или объему средств, определенных планом закупа медицинских услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования
17. Распределение объемов услуг и (или) средств среди субъектов здравоохранения согласно объему медицинских услуг или объему средств, определенных планом закупа, осуществляется при распределении объемов услуг и (или) средств на:
1) оказание медико-социальной помощи зараженным ВИЧ-инфекцией;
2) оказание специализированной медицинской помощи в форме консультативно-диагностической помощи республиканскими медицинскими организациями, зараженным ВИЧ-инфекцией согласно пункту 185 Приказа № ҚР ДСМ-291/2020;
3) оказание услуг по заготовке, переработке, хранению и реализацию крови и ее компонентов, производству препаратов крови;
4) оказание услуг и расходов, оплачиваемых по фактическим затратам при оказании медицинской помощи онкологическим больным согласно пункту 148 Приказа № ҚР ДСМ-291/2020;
5) оказание специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях при диагностике новообразований, динамическом наблюдении онкологических больных на третичном уровне;
6) оказание специализированной медицинской помощи в стационарных и стационарозамещающих условиях больным c новообразованиями (по кодам МКБ-10: C00-C80, С97, D00-D09, D37-D44, D48) за исключением злокачественных новообразований лимфоидной и кроветворной тканей (по кодам МКБ-10: C81-C96, D45-D47) на третичном уровне;

16. Психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар науқастарға психикалық, медициналық көмек көрсету көлемін кешенді тариф бойынша қызметтерді және (немесе) қаражат бөлуді республикалық маңызы бар қалаларда және астанада құрылған психикалық денсаулық орталықтары жүзеге асырады және облыс орталығы желілік стандартқа сәйкес алдағы жылдың басында "ДНЭТ" АЖ-да ағымдағы жылдың 1 желтоқсанына тіркелген психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары бар науқастардың болжамды санына № ҚР ДСМ-133/2020 бұйрығына сәйкес облыс орталығында құрылатын психикалық денсаулық орталығының бір пациентіне шаққандағы кешенді мөлшерлеме бойынша № ҚР ДСM-309/2020 бұйрығының 40-тармағына сәйкес сатып алу жоспарының шеңберінде, бірақ жоспарланған көлемдерге арналған өтінімге сәйкес артық емес көлемде жүзеге асырады.
2-параграф. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көрсетілетін қызметтер көлеміне немесе медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу жоспарында айқындалған қаражат көлеміне сәйкес көрсетілетін қызметтер және (немесе) медициналық көмек көрсету жөніндегі қаражат көлемдерін бөлу
17. Медициналық көрсетілетін қызметтер көлеміне немесе сатып алу жоспарында айқындалған қызметтер және (немесе) қаражат көлеміне сәйкес денсаулық сақтау субъектілері арасында қызметтерді және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу:
1) АИТВ инфекциясын жұқтырған адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсету;
2) № ҚР ДСМ-291/2020 бұйрығының 185-тармағына сәйкес АИТВ инфекциясын жұқтырған республикалық медициналық ұйымдарда консультациялық-диагностикалық көмек нысанында мамандандырылған медициналық көмек көрсету;
3) қанды және оның компоненттерін дайындау, өңдеу, сақтау және өткізу, қан препараттарын өндіру бойынша қызметтер көрсету;
4) № ҚР ДСМ-291/2020 бұйрығының 148-тармағына сәйкес онкологиялық науқастарға медициналық көмек көрсету кезінде нақты шығындар бойынша төленетін қызметтер мен шығыстарды көрсету;
5) диагностикалау кезінде амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсету, онкологиялық науқастарды үшінші деңгейде динамикалық байқау;
6) лимфоидты және қан түзетін тіндердің қатерлі ісіктерін қоспағанда (АХЖ-10: C81-C96, D45-D47 кодтары бойынша) қатерлі ісіктері бар науқастарға (АХЖ-10: C00-C80, C97, D00-D09, D37-D44, D48 кодтары бойынша) стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда үшінші деңгейде мамандандырылған медициналық көмек көрсету;

7) оказание диагностических исследований для пациентов с подозрением на онкологические заболевания по направлению специалиста (компьютерная томография, магниторезонансная томография);
8) за обеспечение противотуберкулезными препаратами при оказании медико-социальной помощи лицам, больным туберкулезом согласно подпункту 2) пункта 169 Приказа № ҚР ДСМ-291/2020;
9) оказание медицинских услуг лицам, больным туберкулезом, оплата которых осуществляется республиканским медицинским организациям, оказывающим специализированную медицинскую помощь в стационарных условиях, за один койко-день согласно приложению 5 к приказу исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-170/2020 "Об утверждении тарифов на медицинские услуги, предоставляемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21550) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-170/2020);
10) оказание медицинских услуг лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), оплата которых осуществляется республиканским медицинским организациям, оказывающим специализированную медицинскую помощь в стационарных условиях, за пролеченный случай по расчетной средней стоимости согласно приложению 4 и за один койко-день согласно приложению 5 к Приказу № ҚР ДСМ-170/2020;
11) обеспечение лечебными низкобелковыми продуктами и продуктами с низким содержанием фенилаланина;
12) оказание медицинской реабилитации, оплата которой осуществляется республиканским медицинским организациям, оказывающим специализированную медицинскую помощь в стационарных условиях, по расчетной средней стоимости согласно приложению 4 к Приказу № ҚР ДСМ-170/2020.
18. Распределение объемов услуг и (или) средств за оказание медико-социальной помощи зараженным ВИЧ-инфекцией согласно объему медицинских услуг или объему средств, определенных планом закупа осуществляется организациям здравоохранения, осуществляющим деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции, создаваемые в городах республиканского значения и столице и на областном уровне (далее – центры профилактики ВИЧ-инфекции) согласно Приказу № ҚР ДСМ-133/2020:
1) по тарифу на одно лицо, зараженное ВИЧ-инфекцией согласно подпункту 3) пункта 3 Приказа № ҚР ДСМ-309/2020, но не более объемов согласно заявкам на планируемые объемы;

7) маманның жолдамасы бойынша онкологиялық ауруларға күдікті пациенттер үшін диагностикалық зерттеулер көрсету (компьютерлік томография, магниторезонанстық томография);
8) № ҚР ДСМ-291/2020 бұйрығының 169-тармағының 2) тармақшасына сәйкес туберкулезбен ауыратын адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсету кезінде туберкулезге қарсы препараттармен қамтамасыз ету үшін;
9) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді бекіту туралы" № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21550 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрығы) 5-қосымшаға сәйкес стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсететін республикалық медициналық ұйымдарға ақы төлеу жүзеге асырылатын туберкулезбен ауыратын адамдарға бір төсек-күн ішінде медициналық қызметтер көрсету;
10) № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрығына 4-қосымшаға сәйкес есептік орташа құны бойынша емделген жағдай үшін және 5-қосымшаға сәйкес бір төсек-күн үшін стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсететін республикалық медициналық ұйымдарға ақы төлеу жүзеге асырылатын психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықры (аурулары) бар адамдарға бір төсек-күн ішінде медициналық қызметтер көрсету;
11) емдік ақуызы төмен өнімдермен және құрамында фенилаланин мөлшері аз өнімдермен қамтамасыз ету;
12) № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрығына 4-қосымшаға сәйкес есептік орташа құны бойынша стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсететін республикалық медициналық ұйымдарға ақы төлеу жүзеге асырылатын медициналық оңалту көрсету.
18. Сатып алу жоспарында айқындалған медициналық қызметтер көлеміне немесе қаражат көлеміне сәйкес АИТВ инфекциясын жұқтырған адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсеткені үшін қызметтерді және (немесе) қаражат көлемдерін бөлуді республикалық маңызы бар қалаларда және астанада және облыстық деңгейде құрылатын АИТВ инфекциясының профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары (бұдан әрі – АИТВ инфекциясының профилактикасы орталықтары) № ҚР ДСМ-133/2020 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады:
1) № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрығының 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес АИТВ инфекциясын жұқтырған бір адамға арналған тариф бойынша, бірақ жоспарланған көлемдерге арналған өтінімге сәйкес артық емес көлемде жүзеге асырады;

2) по тарифу на одно лицо из ключевых групп населения, обратившееся в дружественный кабинет согласно подпункту 18) пункта 3 Приказа № ҚР ДСМ-309/2020, но не более объемов согласно заявкам на планируемые объемы;
3) по тарифу на обследование населения по поводу ВИЧ-инфекции согласно подпункту 2) пункта 3 Приказа № ҚР ДСМ-309/2020, но не более объемов согласно заявкам на планируемые объемы;
4) на обеспечение антиретровирусными препаратами, но не более объемов согласно заявкам на планируемые объемы.
19. Распределение объемов услуг и (или) средств за оказание специализированной медицинской помощи в форме консультативно-диагностической помощи согласно объему медицинских услуг или объему средств, определенных планом закупа осуществляется республиканской государственной организации здравоохранения, осуществляющей деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции согласно подпункту 4) пункта 2 Правил добровольного анонимного и (или) конфиденциального медицинского обследования и консультирования по вопросам ВИЧ-инфекции в рамках ГОБМП в государственных организациях здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-204/2020 "Об утверждении правил добровольного анонимного и (или) конфиденциального медицинского обследования и консультирования по вопросам ВИЧ-инфекции в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи в государственных организациях здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21682), но не более объемов согласно заявке на планируемые объемы.
20. Распределение объемов услуг и (или) средств на оказание услуг по заготовке, переработке, хранению и реализацию крови и ее компонентов, производству препаратов крови согласно объему медицинских услуг или объему средств, определенных планом закупа осуществляется организациям здравоохранения, осуществляющим деятельность в сфере службы крови согласно Номенклатуры организаций здравоохранения, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 октября 2020 года № ҚР ДСМ-117/2020 "Об утверждении Номенклатуры организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21385):

2) № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрығының 3-тармағының 18) тармақшасына сәйкес достық кабинетке жүгінген халықтың нысаналы топтарындағы бір адамға тариф бойынша, бірақ жоспарланған көлемдерге арналған өтінімге сәйкес артық емес көлемде жүзеге асырады;
3) № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрығының 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес АИТВ инфекциясы бойынша халықты зерттеп-қарауға арналған тариф бойынша бірақ жоспарланған көлемдерге арналған өтінімге сәйкес артық емес көлемде жүзеге асырады;
4) антиретровирустық препараттармен қамтамасыз етуге, бірақ жоспарланған көлемдерге арналған өтінімге сәйкес артық емес көлемде жүзеге асырады.
19. Сатып алу жоспарында айқындалған медициналық қызметтер көлеміне немесе қаражат көлеміне сәйкес консультациялық-диагностикалық көмек нысанында мамандандырылған медициналық көмек көрсеткені үшін қызметтер және (немесе) қаражат көлемін бөлу АИТВ инфекциясының алдын алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын республикалық мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 25 қарашадағы № ҚР ДСМ-204/2020 "АИТВ инфекциясының профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарында тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде АИТВ инфекциясы мәселелері бойынша ерікті анонимді және (немесе) құпия медициналық зерттеп-қарау және консультация беру қағидаларын бекіту туралы" бұйрығымен бекітілген АИТВ инфекциясының профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарында ТМККК шеңберінде АИТВ инфекциясы мәселелері бойынша ерікті анонимді және (немесе) құпия медициналық тексеру және консультация беру қағидаларының 2-тармағының 4) тармақшасына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21682 болып тіркелген) бірақ жоспарланған көлемдерге арналған өтінімге сәйкес артық емес көлемде жүзеге асырады.
20. Медициналық қызметтер көлеміне немесе сатып алу жоспарында айқындалған қаражат көлеміне сәйкес қан мен оның компоненттерін дайындау, өңдеу, сақтау және өткізу, қан препараттарын өндіру бойынша қызметтер көрсетуге арналған қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарына "Денсаулық сақтау ұйымдарының номенклатурасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 қазандағы № ҚР ДСМ-117/2020 бұйрығымен бекітілген Денсаулық сақтау ұйымдарының номенклатурасына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21385 болып тіркелген) жүзеге асырады:

1) на расходы по заготовке, переработке, хранению и реализацию крови и ее компонентов, производству препаратов крови субъектам здравоохранения, осуществляющим деятельность в сфере службы крови, но не более объемов согласно заявкам на планируемые объемы;
2) на расходы по обеспечению лабораторного сопровождения трансплантации органов и тканей субъектам здравоохранения, осуществляющим деятельность в сфере службы крови, но не более объемов согласно заявкам на планируемые объемы.
21. Распределение объемов услуг и (или) средств на оказание услуг и расходов, оплачиваемых по фактическим затратам согласно Приказу № ҚР ДСМ-291/2020 при оказании медицинской помощи онкологическим больным согласно объему медицинских услуг или объему средств, определенных планом закупа осуществляется медицинским организациям координирующим онкологическую помощь в регионе согласно части второй пункта 4 согласно пункту 10 Стандарта организации оказания онкологической помощи населению Республики Казахстан, утвержденного приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 ноября 2021 года № ҚР ДСМ-112 "Об утверждении стандарта организации оказания онкологической помощи населению Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 25167) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-112) на оказание:
1) услуги по замене источников, ионизирующих излучение субъектам здравоохранения, оказывающим медицинскую помощь онкологическим больным, но не более объемов согласно заявкам на планируемые объемы;
2) паллиативной помощи мобильными бригадами онкологическим больным IV клинической группы с отягощающей сопутствующей патологией, не позволяющей проводить специфическое лечение, но не более объемов согласно заявкам на планируемые объемы;
3) диагностических исследований для пациентов с подозрением на онкологические заболевания по направлению специалиста (компьютерная томография, магнитно-резонансная томография), но не более объемов согласно заявкам на планируемые объемы.
22. Распределение объемов услуг и (или) средств на оказание специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях при диагностике новообразований, динамическом наблюдении онкологических больных на третичном уровне согласно объему медицинских услуг или объему средств, определенных планом закупа осуществляется медицинским организациям, оказывающим онкологическую помощь на третичном уровне согласно Приказу № ҚР ДСМ-112, но не более объемов согласно заявкам на планируемые объемы.

1) қанды және оның компоненттерін дайындау, өңдеу, сақтау және өткізу, қан қызметі саласындағы жұмысты жүзеге асыратын денсаулық сақтау субъектілеріне қан препараттарын өндіру жөніндегі шығыстарға, бірақ жоспарланатын көлемдерге арналған өтінімдерге сәйкес артық емес көлемде жүзеге асырады;
2) қан қызметі саласындағы жұмысты жүзеге асыратын денсаулық сақтау субъектілеріне ағзалар мен тіндерді транспланттауды зертханалық сүйемелдеуді қамтамасыз ету жөніндегі шығыстарға, бірақ жоспарланған көлемдерге арналған өтінімдерге сәйкес артық емес көлемде жүзеге асырады.
21. Сатып алу жоспарында айқындалған медициналық қызметтер көлеміне немесе қаражат көлеміне сәйкес онкологиялық науқастарға медициналық көмек көрсету кезінде № ҚР ДСМ-291/2020 бұйрығына сәйкес нақты шығындар бойынша төленетін қызметтер және (немесе) қызметтер көрсетуге арналған қаражат көлемін бөлу өңірдегі онкологиялық көмекті үйлестіретін медициналық ұйымдарға "Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 12 қарашадағы № ҚР ДСМ-112 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартының 10-тармағына сәйкес 4-тармақтың екінші бөлігіне сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25167 болып тіркелген) (бұдан әрі- № ҚР ДСМ-112 бұйрығы) жүзеге асырады:
1) онкологиялық науқастарға медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілеріне иондаушы сәулелену көздерін ауыстыру жөніндегі қызметтер, бірақ жоспарланған көлемдерге арналған өтінімге сәйкес артық емес көлемде жүзеге асырады;
2) арнайы ем жүргізуге мүмкіндік бермейтін қатарлас патологиясы бар IV клиникалық топтағы онкологиялық науқастарға мобильді бригадалармен паллиативтік көмек көрсету, бірақ жоспарланған көлемдерге арналған өтінімге сәйкес артық емес көлемде жүзеге асырады;
3) маманның жолдамасы бойынша онкологиялық ауруларға күдікті пациенттерге арналған диагностикалық зерттеулер (компьютерлік томография, магнитті-резонанстық томография), бірақ жоспарланған көлемдерге арналған өтінімге сәйкес артық емес көлемде жүзеге асырады.
22. Қатерлі ісікті диагностикалау, медициналық көрсетілетін қызметтер көлеміне немесе сатып алу жоспарында айқындалған қаражат көлеміне сәйкес үшінші деңгейдегі онкологиялық науқастарды динамикалық байқау кезінде амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсетуге арналған қызметтерді және (немесе) қаражат көлемдерін бөлуді онкологиялық көмек стандартына сәйкес үшінші деңгейдегі онкологиялық көмек көрсететін республикалық медициналық ұйымдарға № ҚР ДСМ-112 бұйрығына сәйкес, бірақ жоспарланатын көлемдерге арналған өтінімдерге сәйкес артық емес көлемде жүзеге асырады.

23. Распределение объемов услуг и (или) средств на оказание специализированной медицинской помощи в стационарных и стационарозамещающих условиях больным c новообразованиями (по кодам МКБ-10: C00-C80, С97, D00-D09, D37-D44, D48) за исключением злокачественных новообразований лимфоидной и кроветворной тканей (по кодам МКБ-10: C81-C96, D45-D47) на третичном уровне согласно объему медицинских услуг или объему средств, определенных планом закупа осуществляется медицинским организациям, оказывающим онкологическую помощь на третичном уровне согласно Приказу № ҚР ДСМ-112, но не более объемов согласно заявкам на планируемые объемы.
24. Распределение объемов услуг и (или) средств на обеспечение противотуберкулезными препаратами при оказании медико-социальной помощи лицам, больным туберкулезом согласно Приказу № ҚР ДСМ-291/2020 осуществляется Центрам фтизиопульмонологии, но не более объемов согласно заявкам на планируемые объемы.
25. Распределение объемов услуг и (или) средств на оказание медицинских услуг лицам, больным туберкулезом, оплата которых осуществляется республиканским медицинским организациям, оказывающим специализированную медицинскую помощь в стационарных условиях, за один койко-день согласно приложению 5 к Приказу № ҚР ДСМ-170/2020 осуществляется национальному научному центру фтизиопульмонологии согласно пункту 13 Стандарта организации оказания населению медицинской помощи при туберкулезе, утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 сентября 2022 года № ҚР ДСМ-107 "Об утверждении Стандарта организации оказания населению медицинской помощи при туберкулезе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29917), но не более объемов согласно заявкам на планируемые объемы.
26. Распределение объемов услуг и (или) средств на оказание медицинских услуг больным в области психического здоровья лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), оплата которых осуществляется республиканским медицинским организациям, оказывающим специализированную медицинскую помощь в стационарных условиях, за пролеченный случай по расчетной средней стоимости согласно приложению 4 и за один койко-день согласно пункту к Приказу № ҚР ДСМ-170/2020 осуществляется республиканскому научно-практическому центру психического здоровья согласно подпункту 4) пункта 3 Стандарта организации оказания медико-социальной помощи в области психического здоровья населению Республики Казахстан, утвержденного приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-224/202 "Об утверждении стандарта организации оказания медико-социальной помощи в области психического здоровья населению Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21712), но не более объемов согласно заявкам на планируемые объемы.

23. Лимфоидты және қан түзетін тіндердің қатерлі ісіктерін қоспағанда (АХЖ-10: C81-C96, D45-D47 кодтары бойынша) қатерлі ісігі бар науқастарға (АХЖ-10: C00-C80, C97, D00-D09, D37-D44, D48 кодтары бойынша) стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсетуге арналған қызметтерді және (немесе) қаражат көлемдерін бөлуді сатып алу жоспарында айқындалған медициналық көрсетілетін қызметтер көлеміне немесе қаражат көлеміне сәйкес үшінші деңгейде онкологиялық көмек көрсететін республикалық медициналық ұйымдар № ҚР ДСМ-112 бұйрығына сәйкес онкологиялық көмек стандартына сәйкес үшінші деңгейде, бірақ жоспарланатын көлемдерге арналған өтінімдерге сәйкес артық емес көлемде жүзеге асырады.
24. № ҚР ДСМ-291/2020 бұйрығына сәйкес туберкулезбен ауыратын адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсету кезінде туберкулезге қарсы препараттармен қамтамасыз етуге арналған қызметтерді және (немесе) қаражат көлемдерін бөлуді фтизиопульмонология орталықтары, бірақ жоспарланатын көлемдерге арналған өтінімдерге сәйкес артық емес көлемде жүзеге асырады.
25. Стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсететін республикалық медициналық ұйымдарға ақы төлеу бір төсек-күнде жүзеге асырылатын туберкулезбен ауыратын адамдарға көрсетілетін қызметтер көлемін және (немесе) медициналық қызметтер көрсетуге арналған қаражатты бөлу "Туберкулез кезінде халыққа медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 30 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-107 бұйрығымен бекітілген № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрығына 5-қосымшаға сәйкес Туберкулез кезінде халыққа медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартының 13-тармағына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29917 болып тіркелген) Ұлттық фтизиопульмонология ғылыми орталығы бірақ жоспарланған көлемдерге арналған өтінімге сәйкес артық емес көлемде жүзеге асырады.
26. Психикалық денсаулық саласындағы науқастарға психикалық, мінез-құлық бұзылыстары (аурулары) бар адамдарға стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсететін республикалық медициналық ұйымдарға ақы төлеу есептік орташа құны бойынша емделген жағдай үшін көрсетілетін қызметтердің және (немесе) медициналық қызметтер көрсетуге арналған қаражаттың көлемін бөлу "Қазақстан Республикасының халқына психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-224/202 бұйрығымен бекітілген 4-қосымшаға сәйкес және № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрығының тармағына сәйкес бір төсек-күн ішінде Қазақстан Республикасының халқына психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартының 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21712 болып тіркелген) Республикалық психикалық денсаулық ғылыми-практикалық орталығына бірақ жоспарланған көлемдерге арналған өтінімге сәйкес артық емес көлемде жүзеге асырады.

27. Распределение объемов услуг и (или) средств на обеспечение на лечебными низкобелковыми продуктами и продуктами с низким содержанием фенилаланина согласно Приказу № ҚР ДСМ-291/2020 осуществляется субъектам ПМСП, но не более объемов согласно заявкам на планируемые объемы.
28. Распределение объемов услуг и (или) средств на оказание медицинской реабилитации, оплата которых осуществляется республиканским медицинским организациям, оказывающим специализированную медицинскую помощь в стационарных условиях, за пролеченный случай по расчетной средней стоимости согласно приложению 4 к Приказу № ҚР ДСМ-170/2020, но не более объемов согласно заявкам на планируемые объемы.
Параграф 3. Распределение объемов услуг и (или) средств по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования в расчете на численность прикрепленного населения или отдельных категорий граждан
29. Распределение объемов услуг и (или) средств среди субъектов здравоохранения в расчете на численность прикрепленного населения или отдельных категорий граждан осуществляется при распределении объемов услуг и (или) средств на оказание:
1) комплекса услуг специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях согласно приказу № ҚР ДСМ-37 (далее – консультативно-диагностические услуги) на первичном уровне;
2) услуг по проведению профилактических медицинских осмотров и скрининговых исследований, определенных согласно приказу № ҚР ДСМ-264/2020 и приказу № ҚР ДСМ-174/2020 (далее – скрининговые исследования);
3) специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях при диагностике новообразований, динамическом наблюдении онкологических больных на вторичном уровне;
4) услуг передвижных медицинских комплексов на базе специального автотранспорта;
5) передвижных медицинских комплексов на базе железнодорожного транспорта;
6) услуг молодежных центров здоровья.
30. Распределение объемов услуг и (или) средств консультативно-диагностических услуг в расчете на численность прикрепленного населения или отдельных категорий граждан осуществляется субъектам ПМСП:
1) на оказание комплекса консультативно-диагностических услуг на 1 прикрепленного жителя по среднему количеству услуг и средней стоимости комплекса консультативно-диагностических услуг на 1 прикрепленного жителя с учетом половозрастной структуры населения и количества лиц, состоящих на динамическом наблюдении на амбулаторном уровне согласно плану закупа, но не более объемов согласно заявкам на планируемые объемы;

27. № ҚР ДСМ-291/2020 бұйрығына сәйкес ақуызы төмен емдік өнімдерге және құрамында фенилаланині аз өнімдерге қызметтерді және (немесе) қаражат көлемін бөлу МСАК субъектілері, бірақ жоспарланатын көлемдерге арналған өтінімдерге сәйкес артық емес көлемде жүзеге асырады.
28. Стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсететін республикалық медициналық ұйымдарға ақы төлеу жүзеге асырылатын көрсетілетін қызметтер көлемін және (немесе) медициналық оңалту көрсетуге арналған қаражатты бөлу № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрығына 4-қосымшаға сәйкес есептік орташа құны бойынша емделген жағдай үшін, бірақ жоспарланған көлемдерге арналған өтінімге сәйкес артық емес көлемде жүзеге асырады.
3-параграф. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру бекітілген халықтың немесе азаматтардың жекелеген санаттарының санына есептегенде жүйесінде медициналық көмек көрсету жөніндегі қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу
29. Бекітілген халықтың немесе азаматтардың жекелеген санаттарының санына есептегенде денсаулық сақтау субъектілері арасында көрсетілетін қызметтердің және (немесе) қаражаттың көлемін бөлу көрсетілетін қызметтердің және (немесе) қаражаттың көлемін бөлу кезінде жүзеге асырылады:
1) № ҚР ДСМ-37 бұйрығына сәйкес бірінші деңгейде амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсету қызметтерінің кешені (бұдан әрі – консультациялық-диагностикалық қызметтер);
2) № ҚР ДСМ-264/2020 және № ҚР ДСМ-174/2020 бұйрықтарына (бұдан әрі – скринингтік зерттеулер) сәйкес айқындалған профилактикалық медициналық қарап-тексерулер мен скринингтік зерттеулер жүргізу жөніндегі қызметтер;
3) ісіктерді диагностикалауда амбулаториялық жағдайлардағы мамандандырылған медициналық көмек, екінші деңгейдегі онкологиялық науқастарды динамикалық байқау;
4) арнайы автокөлік базасында жылжымалы медициналық кешендердің қызметтерін көрсету;
5) теміржол көлігі базасындағы жылжымалы медициналық кешендер;
6) жастар денсаулық орталықтарының қызметтерін көрсетуге арналған көлемдерді бөлу кезінде жүзеге асырылады.
30. Бекітілген халықтың немесе азаматтардың жекелеген санаттарының санына есептегенде консультациялық-диагностикалық қызметтерді және (немесе) қаражат көлемін бөлуді МСАК субъектілері жүзеге асырады:
1) бекітілген 1 тұрғынға қызметтердің орташа саны және консультациялық-диагностикалық қызметтер кешенінің орташа құны бойынша бекітілген 1 тұрғынға консультациялық-диагностикалық қызметтер кешенін көрсетуге халықтың жыныстық жас құрылымын және амбулаториялық деңгейде динамикалық байқауда тұрған адамдар санын ескере отырып сатып алу жоспарына сәйкес, бірақ жоспарланатын көлемдерге арналған өтінімдерге сәйкес артық емес көлемде жүзеге асырады;

2) на оказание услуг антенатального наблюдения по среднему количеству услуг и средней стоимости комплекса услуг антенатального наблюдения при оказании акушерско-гинекологической беременным женщинам и родильницам в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 августа 2021 года № ҚР ДСМ-92 "Об утверждении стандарта организации оказания акушерско-гинекологической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24131) согласно плану закупа, но не более объемов согласно заявке на планируемые объемы;
3) на проведение скрининговых исследований для дополнительных целевых групп лиц, из числа сельского населения по среднему количеству услуг и средней стоимости комплекса услуг на проведение одного скринингового исследования согласно плану закупа, но не более объемов согласно заявкам на планируемые объемы;
4) на проведение профилактических медицинских осмотров целевых групп населения по среднему количеству услуг и средней стоимости комплекса услуг на проведение одного скрининговые исследования согласно плану закупа, но не более объемов согласно заявкам на планируемые объемы.
31. Распределение объемов услуг и (или) средств на оказание специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях при диагностике новообразований, динамическом наблюдении онкологических больных на вторичном уровне в расчете на численность онкологических больных, зарегистрированных в ИС "ЭРОБ", за исключением больных со злокачественными новообразованиями лимфоидной и кроветворной тканей и детей до восемнадцати лет с онкологическими заболеваниями, осуществляется медицинским организациям, оказывающим онкологическую помощь на вторичном уровне согласно пункту 10 Приказа № ҚР ДСМ-112, по среднему количеству услуг и средней стоимости комплекса услуг на одного онкологического больного согласно плану закупа, но не более объемов согласно заявкам на планируемые объемы.
32. Распределение объемов услуг и (или) средств на оказание услуг передвижных медицинских комплексов на базе специального автотранспорта осуществляется субъектам здравоохранения, определенным согласно приказу Управления здравоохранения на оказание медицинской помощи согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-241/2020 "Об утверждении правил оказания медицинской помощи посредством передвижных медицинских комплексов и медицинских поездов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21745) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-241/2020) на численность подлежащего охвату сельского населения для оказания медицинской помощи посредством передвижных медицинских комплексов на базе специального автотранспорта, по среднему количеству услуг и средней стоимости комплекса услуг согласно плану закупа, но не более объемов согласно заявкам на планируемые объемы.

2) "Қазақстан Республикасында акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 26 тамыздағы № ҚР ДСМ-92 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24131 болып тіркелген) сәйкес жүкті әйелдер мен босанған әйелдерге акушерлік-гинекологиялық қызмет көрсету кезінде антенаталдық бақылау қызметтерінің орташа саны және антенаталдық бақылау қызметтері кешенінің орташа құны бойынша антенаталдық бақылау қызметтерін көрсетуге сатып алу жоспарына сәйкес, бірақ жоспарланатын көлемдерге арналған өтінімдерге сәйкес артық емес көлемде жүзеге асырады;
3) сатып алу жоспарына сәйкес бір скринингтік зерттеу жүргізуге көрсетілетін қызметтердің орташа саны және көрсетілетін қызметтер кешенінің орташа құны бойынша ауыл тұрғындары қатарындағы адамдардың қосымша нысаналы топтары үшін скринингтік зерттеулер жүргізуге, бірақ жоспарланатын көлемдерге арналған өтінімдерге сәйкес артық емес көлемде жүзеге асырады;
4) сатып алу жоспарына сәйкес бір скринингтік зерттеулер жүргізуге халықтың нысаналы топтарына қызметтердің орташа саны және қызметтер кешенінің орташа құны бойынша профилактикалық медициналық қарап-тексерулер жүргізуге, бірақ жоспарланатын көлемдерге арналған өтінімдерге сәйкес артық емес көлемде жүзеге асырады.
31. Лимфоидты және қан түзетін тіндердің қатерлі ісіктері бар науқастарды және онкологиялық аурулары бар он сегіз жасқа дейінгі балаларды қоспағанда, "ОНЭТ" АЖ-да тіркелген онкологиялық науқастардың санын есептеуде өспелерді диагностикалау, екінші деңгейдегі онкологиялық науқастарды динамикалық байқау кезінде амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсетуге қызметтерді және (немесе) қаражат көлемдерін бөлуді № ҚР ДСМ-112 бұйрығының 10-тармағына сәйкес сатып алу жоспарына сәйкес бір онкологиялық науқасқа көрсетілетін қызметтердің орташа саны және көрсетілетін қызметтер кешенінің орташа құны бойынша екінші деңгейде онкологиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдар жүзеге асырады, бірақ жоспарланатын көлемдерге арналған өтінімдерге сәйкес артық емес көлемде жүзеге асырады.
32. Жылжымалы медициналық кешендер қызметтерінің көлемін арнайы автокөлік базасында қызметтерді және (немесе) қаражат көлемін бөлу "Жылжымалы медициналық кешендер мен медициналық пойыздар арқылы медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-241/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21745 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-241/2020 бұйрығы) сәйкес медициналық көмек көрсетуге арналған денсаулық сақтау басқармасының шешіміне сәйкес айқындалған денсаулық сақтау субъектілеріне жүзеге асырылады, сатып алу жоспарына сәйкес арнайы автокөлік базасында жылжымалы медициналық кешендер арқылы медициналық көмек көрсету үшін қамтылуға жататын ауыл халқының санына қарай көрсетілетін қызметтердің орташа саны және арнайы автокөлік базасында жылжымалы медициналық кешендер көрсетілетін қызметтер кешенінің орташа құны бойынша есептеледі, бірақ жоспарланатын көлемдерге арналған өтінімдерге сәйкес артық емес көлемде жүзеге асырады.

33. Распределение объемов услуг и (или) средств на оказание услуг передвижных медицинских комплексов на базе железнодорожного транспорта осуществляется субъектам здравоохранения, оказывающим медицинскую помощь посредством медицинских поездов согласно Приказу № ҚР ДСМ-241/2020 на численность подлежащего охвату сельского населения для оказания медицинской помощи посредством медицинских поездов по тарифу на услуги передвижных медицинских комплексов на одного человека (на базе медицинского поезда) согласно пункту 71-1 Приказа № ҚР ДСМ-291/2020, но не более объемов согласно заявкам на планируемые объемы.
34. Распределение объемов услуг и (или) средств на оказание услуг молодежных центров здоровья осуществляется субъектам здравоохранения, определенным согласно приказу Управления здравоохранения на оказание медицинской помощи согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 января 2023 года № 12 "Об утверждении стандарта организации оказания медицинской помощи по охране репродуктивного и психического здоровья несовершеннолетних в возрасте от десяти до восемнадцати лет и молодежи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31762) на численность детей в возрасте от десяти до восемнадцати лет и молодежи, по среднему количеству услуг и средней стоимости комплекса услуг согласно плану закупа, но не более объемов согласно заявкам на планируемые объемы.
Глава 3. Распределение объемов услуг и (или) средств по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования с учетом рейтинговой оценки
35. Распределение объемов услуг и (или) средств среди субъектов здравоохранения с учетом рейтинговой оценки осуществляется на веб-портале в пределах одной административно-территориальной единицы согласно объявлению по закупу в соответствии с планом закупа, но не более объемов согласно заявкам на планируемые объемы по следующим схемам:
1) распределение объемов услуг и (или) средств по оказанию медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС с учетом рейтинговой оценки и заявок на планируемые объемы;
2) распределение объемов услуг и (или) средств по оказанию медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС с учетом рейтинговой оценки, заявок на планируемые объемы и пропускной способности (далее – ПС) медицинской техники;

33. Темір жол көлігі базасында жылжымалы медициналық кешендер қызметтерін және (немесе) қаражат көлемін бөлуді № ҚР ДСМ-241/2020 бұйрығына сәйкес медициналық пойыздар арқылы медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері № ҚР ДСМ-291/2020 бұйрығының 71-1-тармағына сәйкес бір адамға арналған жылжымалы медициналық кешендердің қызметтеріне тариф бойынша медициналық пойыздар арқылы медициналық көмек көрсету үшін қамтылуға жататын ауыл халқының санына (медициналық пойыз базасында), бірақ жоспарланатын көлемдерге арналған өтінімдерге сәйкес артық емес көлемде жүзеге асырады.
34. Жастар денсаулық орталықтарының көрсетілетін қызметтерін және (немесе) қаражат көлемін бөлу денсаулық сақтау басқармасының медициналық көмек көрсетуге арналған бұйрығына сәйкес айқындалған денсаулық сақтау субъектілері "Он жастан он сегіз жасқа дейінгі кәмелетке толмағандар мен жастардың репродуктивтік және психикалық денсаулықты сақтау бойынша медициналық көмекті ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 24 қаңтардағы № 12 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31762 болып тіркелген) сәйкес сатып алу жоспарына сәйкес көрсетілетін қызметтердің орташа саны және көрсетілетін қызметтер кешенінің орташа құны бойынша он жастан он сегіз жасқа дейінгі балалар мен жастардың санына жүзеге асырылады, бірақ жоспарланатын көлемдерге арналған өтінімдерге сәйкес артық емес көлемде жүзеге асырады.
3-тарау. Рейтингтік бағалауды ескере отырып тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу
35. Рейтингтік бағалауды ескере отырып, денсаулық сақтау субъектілері арасында көрсетілетін қызметтерді және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу веб-порталда сатып алу жоспарына сәйкес сатып алу жөніндегі хабарландыруға сәйкес бір әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде, бірақ мынадай схемалар бойынша жоспарланатын көлемдерге арналған өтінімдерге сәйкес көлемнен аспайтын көлемде жүзеге асырылады:
1) рейтингтік бағалауды және жоспарланатын көлемдерге өтінімдерді ескере отырып, ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу;
2) рейтингтік бағалауды, жоспарланатын көлемдерге өтінімдерді және медициналық техниканың өткізу қабілетін (бұдан әрі – ӨҚ) ескере отырып, ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша көрсетілетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу;

3) распределение объемов услуг и (или) средств по оказанию медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС с учетом рейтинговой оценки, заявок на планируемые объемы, ПС медицинской техники и численности получателей услуг;
4) распределение объемов услуг и (или) средств по оказанию медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС с учетом рейтинговой оценки, заявок на планируемые объемы и ПС дневного стационара;
5) распределение объемов услуг и (или) средств по оказанию медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС с учетом рейтинговой оценки, заявок на планируемые объемы и ПС круглосуточного стационара;
6) распределение объемов услуг и (или) средств по оказанию медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС с учетом рейтинговой оценки, заявок на планируемые объемы, ПС круглосуточного стационара и приоритетных направлений профилей коечного фонда;
7) распределение объемов услуг и (или) средств по оказанию медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС с учетом рейтинговой оценки, заявок на планируемые объемы и наличия опыта оказания высокотехнологичных медицинских услуг.
36. Размер распределяемого объема услуг и (или) средств в зависимости от рейтинговой оценки определяется по группам ранжирования в следующих пределах:
1) 1 группа ранжирования: минимальный объем услуг и (или) объем средств для распределения – 80 %, максимальный объем услуг и (или) объем средств для распределения – 90 %;
2) 2 группа ранжирования: минимальный объем услуг и (или) объем средств для распределения – 70 %, максимальный объем услуг и (или) объем средств для распределения – 80 %;
3) 3 группа ранжирования: минимальный объем услуг и (или) объем средств для распределения – 60 %, максимальный объем услуг и (или) объем средств для распределения – 70 %;
4) 4 группа ранжирования: минимальный объем услуг и (или) объем средств для распределения – 40 %, максимальный объем услуг и (или) объем средств для распределения – 50 %;
5) 5 группа ранжирования: минимальный и максимальный объем услуг и (или) объем средств для распределения – 20 %.
Параграф 1. Распределение объемов услуг и (или) средств по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования с учетом рейтинговой оценки и заявок на планируемые объемы субъекта здравоохранения

3) рейтингтік бағалауды, жоспарланатын көлемдерге өтінімдерді, медициналық техниканың ӨҚ және көрсетілетін қызметтерді алушылар санын ескере отырып, ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша көрсетілетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу;
4) рейтингтік бағалауды, жоспарланатын көлемдерге өтінімдерді және күндізгі стационардың ӨҚ ескере отырып, ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша көрсетілетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу;
5) рейтингтік бағалауды, жоспарланатын көлемдерге өтінімдерді және тәулік бойы стационардың ӨҚ ескере отырып, ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша көрсетілетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу;
6) рейтингтік бағалауды, жоспарланған көлемдерге өтінімдерді, тәулік бойы стационардың ӨҚ және төсек қоры бейіндерінің басым бағыттарын ескере отырып, ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша көрсетілетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу;
7) рейтингтік бағалауды, жоспарланатын көлемдерге өтінімдерді және жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету тәжірибесінің болуын ескере отырып, ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша көрсетілетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу.
36. Рейтингтік бағалауға байланысты бөлінетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемінің мөлшері саралау топтары бойынша мынадай шектерде айқындалады:
1) 1-саралау тобы: бөлу үшін көрсетілетін қызметтердің ең аз көлемі және (немесе) қаражат көлемі – 80%, бөлу үшін көрсетілетін қызметтердің ең көп көлемі және (немесе) қаражат көлемі – 90 %;
2) 2-саралау тобы: бөлу үшін көрсетілетін қызметтердің ең аз көлемі және (немесе) қаражат көлемі – 70%, бөлу үшін көрсетілетін қызметтердің ең көп көлемі және (немесе) қаражат көлемі – 80 %;
3) 3-саралау тобы: бөлу үшін көрсетілетін қызметтердің ең аз көлемі және (немесе) қаражат көлемі – 60%, бөлу үшін көрсетілетін қызметтердің ең көп көлемі және (немесе) қаражат көлемі – 70 %;
4) 4-саралау тобы: бөлу үшін көрсетілетін қызметтердің ең аз көлемі және (немесе) қаражат көлемі – 40%, бөлу үшін көрсетілетін қызметтердің ең көп көлемі және (немесе) қаражат көлемі – 50 %;
5) 5-рейтинг тобы: бөлу үшін көрсетілетін қызметтердің минималды және максималды көлемі және (немесе) қаражат көлемі – 20%.
1-параграф. Рейтингтік бағалауды мен жоспарланатын көлемдерге өтінімдерді ескере отырып тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектісінің медициналық көмек көрсету бойынша көрсетілетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу

37. Распределение объемов услуг и (или) средств среди субъектов здравоохранения с учетом рейтинговой оценки и заявок на планируемые объемы осуществляется при распределении объемов услуг и (или) средств по оказанию:
1) услуг патологоанатомической диагностики;
2) услуг восстановительного лечения и медицинской реабилитации на амбулаторном уровне взрослому и (или) детскому населению;
3) специализированной медицинской помощи в стационарных условиях при приемном отделении;
4) услуг травматологических пунктов;
5) услуг кожно-венерологических диспансеров и (или) отделений при многопрофильных больницах;
6) услуг перитонеального диализа.
38. В зависимости от групп ранжирования субъектов здравоохранения, в первую очередь, распределяются объемы услуг среди субъектов здравоохранения с более высокой группой рейтинговой оценки.
Распределение объемов услуг среди субъектов здравоохранения с учетом рейтинговой оценки и заявок на планируемые объемы осуществляется по следующему алгоритму:
Шаг 1: за каждым субъектом здравоохранения закрепляется минимальный объем в зависимости от группы ранжирования (1 группа ранжирования – 80 %, 2 группа ранжирования – 70 %, 3 группа ранжирования – 60 %, 4 группа ранжирования – 50 %, 5 группа ранжирования – 20 %), с учетом заявленных объемов услуг;
Шаг 2: если по результатам выполнения шага 1 для распределения минимальных объемов услуг среди субъектов здравоохранения 1 – 5 групп ранжирования недостаточно объема, тогда:
Шаг 2.1: по субъектам здравоохранения 1 – 5 групп ранжирования осуществляется снижение групп ранжирования на 1 ранг и переход к шагу 1, с исключением из распределения объемов услуг субъектов здравоохранения, имевших 5 ранг ранжирования;
Шаг 2.1.1: если по результатам итерационных выполнений шага 2.1 остаются нераспределенные объемы услуг, тогда объемы услуг сверх закрепленных минимальных объемов услуг 2 – 5 группам ранжирования далее рассматриваются как единый пул и осуществляется переход к шагу 3;
Шаг 2.1.2: если по результатам четырех итерационных выполнений шага 2.1, остается только 5 группа ранжирования и объема услуг недостаточно для распределения минимальных объемов услуг всем субъектам здравоохранения 5 группы ранжирования, тогда объем услуг распределяется между ними комиссией с прикреплением на веб-портале обоснования по распределению объемов услуг и (или) средств согласно части второй пункта 5 настоящей Методики;

37. Рейтингтік бағалауды және жоспарланатын көлемдерге өтінімдерді ескере отырып, денсаулық сақтау субъектілері арасында көрсетілетін қызметтерді және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу көрсетілетін қызметтерді және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу кезінде:
1) патологиялық-анатомиялық диагностика қызметтері;
2) амбулаториялық деңгейде ересектерге және (немесе) балаларға қалпына келтіру емі және медициналық оңалту қызметтерін көрсету;
3) қабылдау бөлімшесі жанындағы стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек;
4) травматологиялық пункттердің қызметтері;
5) көп бейінді ауруханалар жанындағы тері-венерологиялық диспансерлер және (немесе) бөлімшелер қызметтері;
6) перитонеальді диализ қызметтерін көрсету бойынша жүзеге асырылады.
38. Денсаулық сақтау субъектілерінің саралау топтарына байланысты, ең алдымен, рейтингтік бағалаудың неғұрлым жоғары тобы бар денсаулық сақтау субъектілері арасында көрсететін қызметтер көлемдері бөлінеді.
Рейтингтік бағалауды және жоспарланатын көлемдерге өтінімдерді ескере отырып, денсаулық сақтау субъектілері арасында көрсетілетін қызметтер көлемін бөлу мынадай алгоритм бойынша жүзеге асырылады:
1-қадам: Әрбір денсаулық сақтау субъектісіне көрсетілетін қызметтердің мәлімделген қызметтер көлемін ескере отырып, саралау тобына (1-саралау тобы – 80%, 2-саралау тобы – 70%, 3-саралау тобы – 60%, 4-саралау тобы – 50%, 5-саралау тобы – 20%) байланысты ең аз көлем бекітіледі;
2-қадам: егер денсаулық сақтау субъектілері арасында ең аз көрсетілетін қызметтер көлемін бөлу үшін 1-қадамды орындау нәтижелері бойынша 1-5 саралау тобының көлемі жеткіліксіз болса, онда:
2.1-қадам: 1 – 5 саралау тобының денсаулық сақтау субъектілері бойынша 5 саралау дәрежесі бар денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтер көлемін бөлуден алып тастай отырып, саралау топтарын 1 дәрежеге төмендету және 1-қадамға көшу жүзеге асырылады;
2.1.1-қадам: егер 2.1-қадамды итеративті орындау нәтижелері бойынша бөлінбеген көрсетілетін қызметтер көлемі қалса, онда 2 – 5 саралау топтарына бекітілген ең аз көрсетілетін қызметтер көлемінен асатын қызметтер көлемі бұдан әрі бірыңғай пул ретінде қарастырылады және 3-қадамға көшу жүзеге асырылады;
2.1.2-қадам: егер 2.1-қадамды төрт итеративті орындау нәтижелері бойынша тек 5-саралау тобы қалса және барлық денсаулық сақтау субъектілеріне ең аз көрсетілетін қызметтер көлемін бөлу үшін көрсетілетін қызметтер көлемі жеткіліксіз болса, онда көрсетілетін қызметтер көлемін комиссия веб-порталда осы Әдістеменің 5-тармағының екінші бөлігіне сәйкес көрсетілетін қызметтерді және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу жөніндегі негіздемені тіркей отырып, олардың арасында бөледі;

Шаг 3: если по результатам выполнения шага 1 остаются нераспределенные объемы услуг, тогда объемы услуг сверх закрепленных минимальных объемов услуг 1 – 5 группам ранжирования далее рассматриваются как единый пул и за каждым субъектом здравоохранения 1 – 4 групп ранжирования последовательно закрепляется максимальный объем услуг в зависимости от группы ранжирования (1 группа ранжирования – 90 %, 2 группа ранжирования – 80 %, 3 группа ранжирования – 70 %, 4 группа ранжирования – 60 %), с учетом заявленных объемов услуг;
Шаг 4: если по результатам выполнения шага 3 для 1 группы ранжирования пула недостаточно для распределения максимальных объемов услуг субъектам здравоохранения 1 группы ранжирования, тогда:
Шаг 4.1: по субъектам здравоохранения 1 – 4 групп ранжирования осуществляется снижение групп ранжирования на 1 ранг и выполнение шага 3, с исключением из дополнительного распределения объемов услуг субъектов здравоохранения, имевших 4 ранг ранжирования, при этом шаг 4.1 выполняется только один раз;
Шаг 4.1.1: если по результатам выполнения шага 4.1 пула недостаточно для распределения максимальных объемов услуг всем субъектам здравоохранения 2 группы ранжирования, тогда оставшийся пул распределяется комиссией с прикреплением на веб-портале обоснования по распределению объемов услуг и (или) средств согласно части второй пункта 5 настоящей Методики;
Шаг 5: если по результатам выполнения шагов 3 и 4 для 1 – 5 групп ранжирования остается нераспределенный объем услуг, оставшийся пул распределяется комиссией с прикреплением на веб-портале обоснования по распределению объемов услуг и (или) средств согласно части второй пункта 5 настоящей Методики.
39. Объем средств, распределенный субъекту здравоохранения на распределенный объем услуг (VСЗ, КДУ), рассчитывается по формуле:
VСЗ, КДУ = WСЗ, КДУ x S СЗ, КДУ,
где:
WСЗ, КДУ – объем распределенных услуг субъекту;
SСЗ, КДУ – средняя стоимость одной услуги по плану закупа, которая рассчитывается по формуле:
SСЗ, КДУ = Vплан, КДУ / Lплан, КДУ,
где:
Vплан, КДУ – общий объем средств согласно плану закупа на предстоящий год (при дополнительном закупе медицинской помощи в течение года согласно плана закупа на текущий год);
Lплан, КДУ – общий объем услуг согласно плана закупа на предстоящий год (при дополнительном закупе медицинской помощи в течение года согласно плана закупа на текущий год).

3-қадам: егер 1-қадамды орындау нәтижелері бойынша бөлінбеген көрсетілетін қызметтер көлемі қалса, онда 1 – 5 саралау тобына бекітілген ең аз көрсетілетін қызметтер көлемінен асатын көрсетілетін қызметтер көлемдері бұдан әрі бірыңғай пул ретінде қаралады және мәлімделген көлемдерді ескере отырып 1 – 4 саралау тобының әрбір денсаулық сақтау субъектісіне саралау тобына байланысты ең жоғары көрсетілетін қызметтер көлемі дәйекті түрде бекітіледі (1-саралау тобы – 90%, 2-саралау тобы – 80%, 3-саралау тобы – 70%, 4-саралау тобы – 60%);
4-қадам: егер 1-саралау тобы үшін 3-қадамды орындау нәтижелері бойынша пулды саралау 1-саралау тобы денсаулық сақтау субъектілеріне максималды көрсетілетін қызметтер көлемін бөлу үшін жеткіліксіз болса, онда:
4.1.-қадам: 1 – 4 саралау топтарының денсаулық сақтау субъектілері бойынша саралау топтарын 1 дәрежеге төмендету және саралаудың 4 дәрежесі бар денсаулық сақтау субъектілерінің көлемін қосымша көрсетілетін қызметтер бөлуден алып тастай отырып, 3-қадамды орындау жүзеге асырылады, бұл ретте 4.1-қадам тек бір рет орындалады;
4.1.1.-қадам: егер 4.1-қадамды орындау нәтижелері бойынша пул 2-саралау тобының барлық денсаулық сақтау субъектілеріне максималды қызметтер көлемін бөлу үшін жеткіліксіз болса, онда қалған пулды комиссия веб-порталда осы Әдістеменің 5-тармағының екінші бөлігіне сәйкес қызметтерді және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу жөніндегі негіздемені тіркей отырып бөледі;
5-қадам: егер рейтингтің 1 – 5 тобы үшін 3 және 4-қадамдарды орындау нәтижелері бойынша бөлінбеген көрсетілетін қызметтер көлемі қалса, қалған пулды комиссия веб-порталда осы Әдістеменің 5-тармағының екінші бөлігіне сәйкес көрсетілетін қызметтерді және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу жөніндегі негіздемені тіркей отырып бөледі.
39. Денсаулық сақтау субъектісіне бөлінген көрсетілетін қызметтердің көлеміне (VДС, КДҚ) бөлінген қаражат көлемі мынадай формула бойынша есептеледі:
VДС, КДҚ = WСЗ, КДҚ x SСЗ, КДҚ,
мұндағы:
WДС, КДҚ – субъектіге бөлінген жағдайлардың көрсетілетін қызметтер көлемі;
SДС, КДҚ – сатып алу жоспары бойынша бір қызметтің орташа құны, мына формула бойынша есептеледі:
SДС, КДҚ = Vжоспар, КДҚ / Lжоспар, КДҚ,
онда:
Vжоспар, КДҚ – алдағы жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес қаражаттың жалпы көлемі (ағымдағы жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес жыл ішінде медициналық көмекті қосымша сатып алу кезінде);
Lжоспар, КДҚ – алдағы жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес көрсетілетін қызметтердің жалпы көлемі (ағымдағы жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес жыл ішінде медициналық көмекті қосымша сатып алу кезінде).

Параграф 2. Распределение объемов услуг и (или) средств по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования с учетом рейтинговой оценки и пропускной способности медицинской техники
40. Распределение объемов услуг и (или) средств среди субъектов здравоохранения с учетом рейтинговой оценки и ПС медицинской техники осуществляется при распределении объемов услуг и (или) средств специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях по оказанию:
1) дорогостоящих видов диагностических исследований для пациентов с подозрением на онкологические заболевания по направлению специалиста (позитронно-эмиссионная томография);
2) экстренной и плановой стоматологической помощи отдельным категориям граждан Республики Казахстан согласно перечню утвержденному приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 сентября 2020 года № ҚР ДСМ-106/2020 "Об утверждении перечня отдельных категорий населения, подлежащих экстренной и плановой стоматологической помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21254).
41. По каждому субъекту здравоохранения, претендующему на оказание специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях с использованием специализированной медицинской техники, рассчитывается максимальная ПС медицинской техники по данным информационных систем здравоохранения и сведениям по субъекту здравоохранения, содержащихся в базе данных субъектов здравоохранения на веб-портале.
42. Максимальная ПС медицинской техники субъекта здравоохранения (PСЗ, МТ) рассчитывается по формуле:
PСЗ, МТ = KМТ x NМТ x MМТ,
где:
KМТ – количество медицинской техники субъекта здравоохранения;
NМТ – количество услуг, оказываемых на одной единице медицинской техники в день (в расчете 40 минут работы стоматологической установки, обеспеченной штатной единицей врача, на одного пациента);
MМТ – количество рабочих дней в году с учетом производственного календаря.
ПС одной единицы медицинской техники определяется в соответствии с техническими характеристиками медицинской техники.
При этом, при каждом последующем закупе объемов услуг и (или) средств рассчитывается свободная ПС медицинской техники субъекта здравоохранения для последующего распределения дополнительных объемов услуг и (или) средств по формуле:
Pсвободная СЗ, МТ = PСЗ, МТ – Pпотребл. СЗ, МТ,
где:
Pсвободная СЗ, МТ – свободная ПС медицинской техники субъекта здравоохранения;
PСЗ, МТ - максимальная ПС медицинской техники субъекта здравоохранения;
Pпотребл. СЗ, МТ – потребленная ПС медицинской техники субъекта здравоохранения на текущий год.

2-параграф. Медициналық техниканың рейтингтік бағасы мен өткізу қабілетін ескере отырып тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша көрсетілетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу
40. Рейтингтік бағалауды және медициналық техниканың ӨҚ ескеріле отырып, денсаулық сақтау субъектілері арасында қызметтерді және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмектің қызметтерін және (немесе) қаражат көлемін бөлу кезінде:
1) маманның жолдамасы бойынша онкологиялық ауруларға күдікті пациенттер үшін диагностикалық зерттеулердің қымбат түрлері (позитронды-эмиссиялық томография);
2) "Халықтың шұғыл және жоспарлы стоматологиялық көмек алуға жататын жекелеген санаттарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-106/2020 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21254 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген тізбеге сәйкес Қазақстан Республикасы азаматтарының жекелеген санаттарына шұғыл және жоспарлы стоматологиялық көмек көрсету бойынша жүзеге асырылады.
41. Арнайы медициналық техниканы пайдалана отырып амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсетуге үміткер әрбір денсаулық сақтау субъектісі бойынша денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйелерінің деректері және веб-порталдағы денсаулық сақтау субъектілерінің дерекқорында қамтылған денсаулық сақтау субъектісі бойынша мәліметтер бойынша медициналық техниканың ең жоғары ӨҚ есептеледі.
42. Денсаулық сақтау субъектісінің медициналық техникасының ең жоғары ӨҚ (PДС, МТ) мына формула бойынша есептеледі:
PДС, МТ = KМТ x NМТ x MМТ,
мұндағы:
KМТ – денсаулық сақтау субъектісінің медициналық техникасының саны;
NМТ – күніне медициналық техниканың бір бірлігінде көрсетілетін қызметтер саны (бір пациентке дәрігердің штаттық бірлігімен қамтамасыз етілген стоматологиялық қондырғы жұмысының 40 минутын есептегенде);
MМТ – өндірістік күнтізбені ескере отырып, жылына жұмыс күндерінің саны.
Медициналық техниканың бір бірлігінің ӨҚ медициналық техниканың техникалық сипаттамаларына сәйкес айқындалады.
Бұл ретте әрбір кейінгі көрсетілетін қызметтерді және (немесе) қаражат көлемін сатып алу кезінде денсаулық сақтау субъектісінің медициналық техникасының еркін ӨҚ мына формула бойынша қосымша қызметтерді және (немесе) қаражат көлемін бөлу үшін есептеледі:
Pеркін ДС, МТ = PДС, МТ – Pқолд. ДС, МТ,
мұндағы:
Pеркін ДС, МТ – денсаулық сақтау субъектісінің медициналық техникасының еркін ӨҚ;
PСЗ, МТ – денсаулық сақтау субъектісінің медициналық техникасының ең жоғары ӨҚ;
Pқолд. ДС, МТ – ағымдағы жылға денсаулық сақтау субъектісінің медициналық техникасының қолданылған ӨҚ.

43. В зависимости от групп ранжирования субъектов здравоохранения в первую очередь, распределяются объемы услуг специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях с использованием специализированной медицинской техники среди субъектов здравоохранения с более высокой группой ранжирования по следующему алгоритму:
Шаг 1: за каждым субъектом здравоохранения закрепляется минимальный объем услуг в зависимости от рангового места (1 группа ранжирования – 80 %, 2 группа ранжирования – 70 %, 3 группа ранжирования – 60 %, 4 группа ранжирования – 50 %, 5 группа ранжирования – 20 %) и ПС медицинской техники, с учетом заявленных объемов услуг;
Шаг 2: если по результатам выполнения шага 1 для распределения минимальных объемов услуг среди субъектов здравоохранения 1 – 5 групп ранжирования недостаточно объема услуг, тогда:
Шаг 2.1: по субъектам здравоохранения 1 – 5 групп ранжирования осуществляется снижение групп ранжирования на 1 ранг и переход к шагу 1, с исключением из распределения объемов услуг субъектов здравоохранения, имевших 5 ранг ранжирования;
Шаг 2.1.1: если по результатам итерационных выполнений шага 2.1 остаются нераспределенные объемы услуг, тогда объемы услуг сверх закрепленных минимальных объемов услуг 2 – 5 группам ранжирования далее рассматриваются как единый пул и осуществляется переход к шагу 3;
Шаг 2.1.2: если по результатам четырех итерационных выполнений шага 2.1, остается только 5 группа ранжирования и объема услуг недостаточно для распределения минимальных объемов услуг всем субъектам здравоохранения 5 группы ранжирования, тогда объем услуг распределяется между ними комиссией с прикреплением на веб-портале обоснования по распределению объемов услуг и (или) средств согласно части второй пункта 5 настоящей Методики;
Шаг 3: если по результатам выполнения шага 1 остаются нераспределенные объемы услуг, тогда объемы услуг сверх закрепленных минимальных объемов услуг 1 – 5 группам ранжирования далее рассматриваются как единый пул и за каждым субъектом здравоохранения 1 – 4 групп ранжирования последовательно закрепляется максимальный объем услуг в зависимости от группы ранжирования (1 группа ранжирования – 90 %, 2 группа ранжирования – 80 %, 3 группа ранжирования – 70 %, 4 группа ранжирования – 60 %) и ПС медицинской техники, с учетом заявленных объемов услуг;
Шаг 4: если по результатам выполнения шага 3 для 1 группы ранжирования пула недостаточно для распределения максимальных объемов услуг субъектам здравоохранения 1 группы ранжирования, тогда:

43. Денсаулық сақтау субъектілерінің саралау топтарына байланысты бірінші кезекте арнайы медициналық техниканы пайдалана отырып, амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмектің көрсетілген қызметтер көлемі мынадай алгоритм бойынша саралау тобы неғұрлым жоғары денсаулық сақтау субъектілері арасында бөлінеді:
1-қадам: әрбір денсаулық сақтау субъектісіне көрсетілетін қызметтердің мәлімделген қызметтер көлемін ескере отырып (1-саралау тобына – 80%, 2-саралау тобына – 70%, 3-саралау тобына – 60%, 4-саралау тобына – 50%, 5-саралау тобына – 20%) және медициналық техниканың ӨҚ-на байланысты көрсетілетін қызметтердің ең аз көлемі бекітіледі;
2-қадам: егер 1-5 саралау тобының денсаулық сақтау субъектілері арасында ең аз көрсетілетін қызметтер көлемін бөлу үшін 1-қадамды орындау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметтер көлемі жеткіліксіз болса, онда:
2.1-қадам: 1-5 саралау тобының денсаулық сақтау субъектілері бойынша 5 саралау дәрежесі бар денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтер көлемін бөлуден алып тастай отырып, саралау топтарын 1 дәрежеге төмендету және 1-қадамға көшу жүзеге асырылады;
2.1.1-қадам: егер 2.1-қадамды итеративті орындау нәтижелері бойынша бөлінбеген қызметтер көлемі қалса, онда 2-5 саралау топтарына бекітілген ең төменгі көрсетілетін қызметтер көлемінен асатын қызметтер көлемі бұдан әрі бірыңғай пул ретінде қарастырылады және 3-қадамға көшу жүзеге асырылады;
2.1.2-қадам: егер 2.1-қадамды төрт итеративті орындау нәтижелері бойынша тек 5 саралау тобы қалса және барлық 5-саралау тобының денсаулық сақтау субъектілеріне ең аз көрсетілетін қызметтер көлемін бөлу үшін қызметтер көлемі жеткіліксіз болса, онда көрсетілетін қызметтер көлемін комиссия веб-порталда осы Әдістеменің 5-тармағының екінші бөлігіне сәйкес көрсетілетін қызметтерді және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу жөніндегі негіздемені тіркей отырып олардың арасында бөледі;
3-қадам: егер 1-қадамды орындау нәтижелері бойынша бөлінбеген қызметтер көлемі қалса, онда 1 – 5 саралау тобына бекітілген ең төменгі көрсетілетін қызметтер көлемінен асатын қызметтер көлемі бұдан әрі бірыңғай пул ретінде қаралады және 1 – 4 саралау тобының әрбір денсаулық сақтау субъектісіне саралау тобына байланысты ең жоғары қызметтер көлемі дәйекті түрде бекітіледі (1 саралау тобы – 90%, 2 саралау тобы – 80%, 3 саралау тобы – 70%, 4 саралау тобы – 60%) және медициналық техниканың ӨҚ, мәлімделген көлемдерді ескере отырып;
4-қадам: егер 1 топ үшін 3-қадамды орындау нәтижелері бойынша пулды саралау 1 топ денсаулық сақтау субъектілеріне максималды көрсетілетін қызметтер көлемін бөлу үшін жеткіліксіз болса, онда:

Шаг 4.1: по субъектам здравоохранения 1 – 4 групп ранжирования осуществляется снижение групп ранжирования на 1 ранг и выполнение шага 3, с исключением из дополнительного распределения объемов услуг субъектов здравоохранения, имевших 4 ранг ранжирования, при этом шаг 4.1 выполняется только один раз;
Шаг 4.1.1: если по результатам выполнения шага 4.1 пула недостаточно для распределения максимальных объемов услуг всем субъектам здравоохранения 2 группы ранжирования, тогда оставшийся пул распределяется комиссией с прикреплением на веб-портале обоснования по распределению объемов услуг и (или) средств согласно части второй пункта 5 настоящей Методики;
Шаг 5: если по результатам выполнения шагов 3 и 4 для 1 – 5 групп ранжирования остается нераспределенный объем услуг, оставшийся пул распределяется комиссией с прикреплением на веб-портале обоснования по распределению объемов услуг и (или) средств согласно части второй пункта 5 настоящей Методики.
При этом объем распределенных услуг субъекту здравоохранения распределяется не более, чем объем услуг согласно заявке на планируемые объемы и в пределах объема услуг по плану закупа на одной административно-территориальной единице согласно объявлению.
44. Объем средств на оказание специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях с использованием специализированной медицинской техники на распределенный объем услуг субъекту здравоохранения, рассчитывается по формуле:
VСЗ, МТ = WСЗ, МТ x SСЗ, МТ ПЭТ ИЛИ x SСЗ, МТ Стом.,
где:
VСЗ, МТ – объем распределенных услуг субъекту здравоохранения;
WСЗ, МТ – объем распределенных услуг субъекту здравоохранения;
SСЗ, МТ ПЭТ – стоимость одной услуги по субъекту здравоохранения, претендующего на оказание дорогостоящих видов диагностических исследований для пациентов с подозрением на онкологические заболевания по направлению специалиста (позитронно-эмиссионная томогрофия) определяется согласно приложению 7 к Приказу № ҚР ДСМ-170/2020;
S СЗ, МТ Стом. – средняя стоимость одной стоматологической услуги, которая рассчитывается по формуле:
SСЗ, МТ стом. = Vплан, МТ стом. / Lплан, МТ стом,
где:
Vплан, МТ стом. – общий объем средств согласно плану закупа на оказание специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях с использованием специализированной медицинской техники на предстоящий год (при дополнительном закупе медицинской помощи в течение года согласно плану закупа на текущий год);
Lплан, МТ стом. – общий объем услуг согласно плану закупа специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях с использованием специализированной медицинской техники на предстоящий год (при дополнительном закупе медицинской помощи в течение года согласно плану закупа на текущий год).

4.1-қадам: 1 – 4 саралау топтарының денсаулық сақтау субъектілері бойынша саралау топтарын 1 дәрежеге төмендету және 4 саралау дәрежесі бар денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтер көлемін қосымша бөлуден алып тастай отырып, 3-қадамды орындау жүзеге асырылады, бұл ретте 4.1-қадам тек бір рет орындалады;
4.1.1-қадам: егер 4.1-қадамды орындау нәтижелері бойынша пул 2-дәрежелі саралау топтың барлық денсаулық сақтау субъектілеріне максималды көрсетілетін қызметтер көлемін бөлу үшін жеткіліксіз болса, онда қалған пул комиссия веб-порталда осы Әдістеменің 5-тармағының екінші бөлігіне сәйкес көрсетілетін қызметтерді және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу жөніндегі негіздемені тіркей отырып бөледі;
5-қадам: егер саралаудың 1 – 5 тобы үшін 3 және 4-қадамдарды орындау нәтижелері бойынша бөлінбеген қызметтер көлемі қалса, комиссия веб-порталда осы Әдістеменің 5-тармағының екінші бөлігіне сәйкес қызметтерді және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу жөніндегі негіздемені тіркей отырып бөледі.
Бұл ретте денсаулық сақтау субъектісіне бөлінген көрсетілетін қызметтер көлемі жоспарланатын көлемдерге арналған өтінімге сәйкес көрсетілетін қызметтер көлемінен артық емес және хабарландыруға сәйкес бір әкімшілік-аумақтық бірлікте сатып алу жоспары бойынша көрсетілетін қызметтер көлемі шегінде бөлінеді.
44. Арнайы медициналық техниканы пайдалана отырып, амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсетуге арналған қаражат көлемі денсаулық сақтау субъектісіне көрсетілетін қызметтердің бөлінген көлеміне мынадай формула бойынша есептеледі:
VДС, МТ = WДС, МТ x SДС, МТ ПЭТ НЕМЕСЕ x SДС, МТСтом.,
мұндағы:
VДС, МТ – денсаулық сақтау субъектісіне бөлінген көрсетілетін қызметтер көлемі;
WДС, МТ – денсаулық сақтау субъектісіне бөлінген көрсетілетін қызметтер көлемі;
SДС, МТ ПЭТ – маманның (позитронды-эмиссиялық томография) жолдамасы бойынша онкологиялық ауруларға күдікті пациенттер үшін диагностикалық зерттеулердің қымбат түрлерін көрсетуге үміткер денсаулық сақтау субъектісі бойынша бір қызметтің құны № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрығына 7-қосымшаға сәйкес айқындалады;
SДС, МТСтом. мына формула бойынша есептелетін бір стоматологиялық қызметтің орташа құны:
SДС, МТСтом. = Vжоспар, МТСтом. / Lжоспар, МТСтом,
онда:
Vжоспар, МТСтом. – алдағы жылға арналған арнайы медициналық техниканы пайдалана отырып амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсетуге арналған сатып алу жоспарына сәйкес қаражаттың жалпы көлемі (ағымдағы жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес жыл ішінде медициналық көмекті қосымша сатып алу кезінде);
Lжоспар, МТСтом. – алдағы жылға арналған мамандандырылған медициналық техниканы пайдалана отырып амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмекті сатып алу жоспарына сәйкес қызметтердің жалпы көлемі (ағымдағы жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес жыл ішінде медициналық көмекті қосымша сатып алу кезінде).

Параграф 3. Распределение объемов услуг и (или) средств по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования с учетом рейтинговой оценки, заявок на планируемые объемы, пропускной способности медицинской техники и численности получателей услуг
45. Распределение объемов услуг и (или) средств среди субъектов здравоохранения с учетом рейтинговой оценки, заявок на планируемые объемы, ПС медицинской техники и численности получателей услуг осуществляется при распределении объемов услуг и (или) средств по оказанию услуг амбулаторного гемодиализа.
46. По каждому субъекту здравоохранения, претендующему на оказание услуг амбулаторного гемодиализа, определяется численность получателей услуг амбулаторного гемодиализа по данным информационных систем здравоохранения по состоянию на 30 ноября текущего года (QАГ).
47. По каждому субъекту здравоохранения, претендующему на оказание услуг амбулаторного гемодиализа, рассчитывается максимальная ПС медицинской техники по данным информационных систем здравоохранения и сведениям по субъекту здравоохранения, содержащихся в базе данных субъектов здравоохранения на веб-портале.
48. Максимальная ПС медицинской техники (аппарат гемодиализа) субъекта здравоохранения рассчитывается по формуле:
PАГ = KАГ x NАГ x MАГ,
где:
PАГ – максимальная ПС медицинской техники субъекта здравоохранения при оказании услуг амбулаторного гемодиализа;
KАГ – количество медицинской техники субъекта здравоохранения;
MАГ – количество рабочих дней в году с учетом производственного календаря;
NАГ – количество услуг, оказываемых на одной единице медицинской техники в день, которая рассчитывается по формуле:
NАГ = С x NАГ смена,
где:
С – количество смен работы медицинской техники субъекта здравоохранения в день;
NАГ смена – количество услуг, оказываемых на одной единице медицинской техники в смену.
ПС одной единицы медицинской техники определяется в соответствии с техническими характеристиками медицинской техники.
При этом, при каждом последующем закупе объемов услуг и (или) средств по оказанию услуг амбулаторного гемодиализа в течение года рассчитывается свободная ПС медицинской техники субъекта здравоохранения для последующего распределения дополнительных объемов услуг и (или) средств услуг по следующей формуле:
Pсвободная АГ = PАГ – Pпотребл. АГ,
где:
Pсвободная АГ – свободная ПС медицинской техники субъекта здравоохранения при оказании услуг амбулаторного гемодиализа;
Pпотребл. АГ – потребленная ПС медицинской техники субъекта здравоохранения при оказании услуг амбулаторного гемодиализа на текущий год.

3-параграф. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде рейтингтік бағалауды, жоспарланатын көлемдерге өтінімдерді, медициналық техниканың өткізу қабілеті және көрсетілетін қызметтерді алушылар санын ескере отырып, медициналық көмек көрсету жөніндегі қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу
45. Рейтингтік бағалауды, жоспарланатын көлемдерге өтінімдерді, медициналық техниканың ӨҚ және көрсетілетін қызметтерді алушылар санын ескере отырып, денсаулық сақтау субъектілері арасында көрсетілетін қызметтердің және (немесе) қаражаттың көлемін бөлу амбулаториялық гемодиализ қызметтерін көрсету бойынша көрсетілетін қызметтердің және (немесе) қаражаттың көлемін бөлу кезінде жүзеге асырылады.
46. Амбулаториялық гемодиализ қызметтерін көрсетуге үміткер әрбір денсаулық сақтау субъектісі бойынша ағымдағы жылғы 30 қарашадағы жағдай бойынша денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйелерінің деректері бойынша амбулаториялық гемодиализ қызметтерін алушылардың саны айқындалады (QАГ).
47. Амбулаториялық гемодиализ қызметтерін көрсетуге үміткер әрбір денсаулық сақтау субъектісі бойынша денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйелерінің деректері және веб-порталдағы денсаулық сақтау субъектілерінің дерекқорында қамтылған денсаулық сақтау субъектісі бойынша мәліметтер бойынша медициналық техниканың ең жоғары ӨҚ есептеледі.
48. Денсаулық сақтау субъектісінің медициналық техникасының ең жоғары ӨҚ (гемодиализ аппараты) мына формула бойынша есептеледі:
PАГ = KАГ x NАГ x MАГ,
мұндағы:
PАГ – амбулаториялық гемодиализ қызметтерін көрсету кезінде денсаулық сақтау субъектісінің медициналық техникасының ең жоғары ӨҚ;
KАГ – денсаулық сақтау субъектісінің медициналық техникасының саны;
MАГ – өндірістік күнтізбені ескере отырып, жылына жұмыс күндерінің саны;
NАГ – мына формула бойынша есептелетін тәулігіне медициналық техниканың бір бірлігінде көрсетілетін қызметтер саны:
NАГ = С x NАГ ауысым,
мұндағы:
С – денсаулық сақтау субъектісінің медициналық техникасы жұмысының күніне ауысым саны;
NАГ ауысым – ауысымда медициналық техниканың бір бірлігінде көрсетілетін қызметтер саны.
Медициналық техниканың бір бірлігінің ӨҚ медициналық техниканың техникалық сипаттамаларына сәйкес айқындалады.
Бұл ретте амбулаториялық гемодиализ қызметтерін көрсету бойынша қызметтерді және (немесе) қаражат көлемін әрбір кейінгі сатып алу кезінде жыл ішінде денсаулық сақтау субъектісінің медициналық техникасының еркін ӨҚ мына формула бойынша көрсетілетін қызметтердің қосымша қызметтерді және (немесе) қаражат көлемдерін кейіннен бөлу үшін есептеледі:
Pеркін АГ = PАГ – Pқолд. АГ,
мұндағы:
Pеркін АГ – амбулаториялық гемодиализ қызметтерін көрсету кезінде денсаулық сақтау субъектісінің медициналық техникасының еркін ӨҚ;
Pқолд. АГ – ағымдағы жылға амбулаториялық гемодиализ қызметтерін көрсету кезінде денсаулық сақтау субъектісінің медициналық техникасының тұтынылған ӨҚ.

49. Количество сеансов гемодиализа на одного получателя услуг в год в разрезе регионов определяется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 октября 2022 года № ҚР ДСМ-114 "Об утверждении Стандарта организации оказания нефрологической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 30187) и не более утвержденных согласно плану закупа на соответствующий год (Wрегион).
50. Объемы услуг амбулаторного гемодиализа распределяются среди субъектов здравоохранения по следующему алгоритму:
Шаг 1: за каждым субъектом здравоохранения 1 – 4 групп ранжирования за исключением субъектов здравоохранения, по которым численность получателей услуг QАГ = 0 и субъектов здравоохранения 5 группы ранжирования, закрепляется объем услуг на численность получателей услуг, но не более ПС медицинской техники и чем объем услуг согласно заявке на планируемые объемы по формуле:
WАГ шаг 1 = Wрегион x QАГ,
где:
WАГ шаг 1 – объем распределенных услуг субъекту здравоохранения по оказанию амбулаторного гемодиализа субъекту здравоохранения по результатам выполнения шага 1;
Шаг 1.1: если по результатам выполнения шага 1 пула недостаточно для распределения объемов услуг всем субъектам здравоохранения 1 – 4 групп ранжирования, тогда объем услуг распределяется между ними комиссией с прикреплением на веб-портале обоснования по распределению объемов услуг и (или) средств согласно части второй пункта 5 настоящей Методики и осуществляется переход к шагу 1.2;
Шаг 1.2: если по результатам выполнения шага 1 остаются нераспределенные объемы услуг, тогда объемы услуг сверх закрепленных объемов услуг по численности получателей услуг далее рассматриваются как единый пул и осуществляется переход к шагу 2;
Шаг 2: между всеми субъектами здравоохранения 5 группы ранжирования, за исключением субъектов здравоохранения, по которым численность получателей услуг QАГ = 0, закрепляется объем услуг на численность получателей услуг, но не более ПС медицинской техники и чем объем услуг согласно заявке на планируемые объемы по формуле:
WАГ шаг 2 = Wрегион x QАГ/2,
где:
WАГ шаг 2 – объем распределенных услуг субъекту здравоохранения по оказанию амбулаторного гемодиализа субъекту здравоохранения по результатам выполнения шага 2;

49. Өңірлер бөлінісінде жылына бір қызмет алушыға гемодиализ қызметтерінің саны "Қазақстан Республикасында нефрологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 14 қазандағы № ҚР ДСМ-114 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30187 болып тіркелген) және тиісті жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес бекітілгеннен артық емес айқындалады (Wөңір).
50. Амбулаториялық гемодиализ қызметтерінің көлемі денсаулық сақтау субъектілері арасында мынадай алгоритм бойынша бөлінеді:
1-қадам: қызметтерін алушылардың саны QАГ = 0 және 5-саралау тобының денсаулық сақтау субъектілерін қоспағанда, 1 – 4 саралау топтарының әрбір денсаулық сақтау субъектісіне мына формула бойынша денсаулық сақтау субъектілерінің жоспарланатын көрсетілетін қызметтер көлеміне өтінімге сәйкес қызметтер алушылардың санына қызметтер көлемі, бірақ медициналық техниканың ӨҚ-ден аспайтын және қызметтер көлемінен артық емес мөлшерде бекітеді:
WАГ 1 қадам = Wөңір x QАГ,
мұндағы:
WАГ 1 қадам – 1-қадамды орындау нәтижелері бойынша денсаулық сақтау субъектісіне амбулаториялық гемодиализ көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектісіне бөлінген көрсетілетін қызметтер көлемі;
1.1-қадам: егер 1-қадамды орындау нәтижелері бойынша пул барлық 1-4 саралау топтарының денсаулық сақтау субъектілеріне көрсетілетін қызметтер көлемін бөлу үшін жеткіліксіз болса, онда көрсетілетін қызметтер көлемін комиссия веб-порталда осы Әдістеменің 5-тармағының екінші бөлігіне сәйкес көрсетілетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу жөніндегі негіздемені тіркей отырып олардың арасында бөледі және 1.2-қадамға көшу жүзеге асырылады;
1.2-қадам: егер 1-қадамды орындау нәтижелері бойынша бөлінбеген қызметтер көлемдері қалса, онда қызмет алушылар саны бойынша бекітілген қызметтер көлемдерінен тыс көрсетілетін қызметтер көлемдері бұдан әрі бірыңғай пул ретінде қаралады және 2-қадамға көшу жүзеге асырылады;
2-қадам: көрсетілетін қызметтерді алушылардың саны QАГ = 0 болатын денсаулық сақтау субъектілерін қоспағанда, 5-саралау тобының барлық денсаулық сақтау субъектілері арасында көрсетілетін қызметтерді алушылардың санына көрсетілетін қызметтер көлемі, бірақ медициналық техниканың ӨҚ-дан аспайтын және мына формула бойынша жоспарланған көлемдерге арналған өтінімге сәйкес көрсетілетін қызметтер көлеміне қарағанда бекітіледі:
WАГ2 қадам = Wөңір x QАГ/2,
мұндағы:
WАГ2 қадам – 2-қадамды орындау нәтижелері бойынша денсаулық сақтау субъектісіне амбулаториялық гемодиализ көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектісіне бөлінген қызметтер көлемі;

Шаг 2.1: если по результатам выполнения шага 2 пула недостаточно для распределения объемов услуг всем субъектам здравоохранения 5 группы ранжирования, тогда объем услуг распределяется между ними комиссией с прикреплением на веб-портале обоснования по распределению объемов услуг и (или) средств согласно части второй пункта 5 настоящей Методики;
Шаг 2.2: если по результатам выполнения шага 2 остаются нераспределенные объемы услуг, тогда оставшийся пул распределяется комиссией с прикреплением на веб-портале обоснования по распределению объемов услуг и (или) средств согласно части второй пункта 5 настоящей Методики.
51. Объем средств по оказанию услуг амбулаторного гемодиализа, распределенных субъекту здравоохранения на распределенный объем услуг (VАГ), рассчитывается по формуле:
VАГ = WАГ x S план, АГ,
где:
WАГ – объем распределенных услуг субъекту здравоохранения по оказанию услуг амбулаторного гемодиализа;
S план, АГ – средняя стоимость одной услуги по плану закупа, которая рассчитывается по формуле:
Sплан, АГ = Vплан, АГ / Lплан, АГ,
где:
Vплан, АГ – общий объем средств согласно плану закупа по оказанию услуг амбулаторного гемодиализа на предстоящий год по региону (при дополнительном закупе медицинской помощи в течение года согласно плану закупа на текущий год);
Lплан, АГ – общий объем услуг согласно плану закупа по оказанию услуг амбулаторного гемодиализа на предстоящий год по региону (при дополнительном закупе медицинской помощи в течение года согласно плану закупа на текущий год).
Параграф 4. Распределение объемов услуг и (или) средств по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования с учетом рейтинговой оценки, заявок на планируемые объемы и пропускной способности дневного стационара
52. Распределение объемов услуг и (или) средств среди субъектов здравоохранения с учетом рейтинговой оценки, заявок на планируемые объемы и ПС дневного стационара осуществляется при распределении объемов услуг и (или) средств специализированной медицинской помощи в условиях дневного стационара по оказанию:
1) медицинской помощи в стационарозамещающих условиях;
2) медицинской реабилитации в дневного стационаре 3 этап взрослому и (или) детскому населению.

2.1-қадам: егер 2-қадамды орындау нәтижелері бойынша пул 5-саралау тобындағы барлық денсаулық сақтау субъектілеріне қызметтер көлемін бөлу үшін жеткіліксіз болса, онда көрсетілетін қызметтер көлемін комиссия веб-порталда осы Әдістеменің 5-тармағының екінші бөлігіне сәйкес қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу жөніндегі негіздемені тіркей отырып олардың арасында бөледі;
2.2-қадам: егер 2-қадамды орындау нәтижелері бойынша бөлінбеген көрсетілетін қызметтер көлемдері қалса, онда қалған пулды комиссия веб-порталда осы Әдістеменің 5-тармағының екінші бөлігіне сәйкес көрсетілетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу жөніндегі негіздемені тіркей отырып бөледі.
51. Денсаулық сақтау субъектісіне бөлінген амбулаториялық гемодиализ қызметтерін көрсету бойынша қызметтердің бөлінген көлеміне бөлінген қаражат көрсетілетін қызметтер көлемі және (VАГ) мына формула бойынша есептеледі:
VАГ = WАГ x S жоспар, АГ,
мұндағы:
WАГ – амбулаториялық гемодиализ қызметтерін көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектісіне бөлінген қызметтер көлемі;
S жоспар, АГ – сатып алу жоспары бойынша бір қызметтің орташа құны, ол мына формула бойынша есептеледі:
Sжоспар, АГ = Vжоспар, АГ / Lжоспар, АГ,
мұндағы:
Vжоспар, АГ – өңір бойынша алдағы жылға амбулаториялық гемодиализ қызметтерін көрсету бойынша сатып алу жоспарына сәйкес қаражаттың жалпы көлемі (ағымдағы жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес жыл ішінде медициналық көмекті қосымша сатып алу кезінде);
Lжоспар, АГ – өңір бойынша алдағы жылға амбулаториялық гемодиализ көрсетілетін қызметтерін көрсету бойынша сатып алу жоспарына сәйкес қызметтердің жалпы қызметтер көлемі (ағымдағы жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес жыл ішінде медициналық көмекті қосымша сатып алу кезінде).
4-параграф. Рейтингтік бағалауды, жоспарланған көлемдерге өтінімдерді және күндізгі стационардың өткізу қабілетін ескере отырып, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету жөніндегі қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу
52. Рейтингтік бағалауды, жоспарланған көлемдерге өтінімдерді және күндізгі стационардың ӨҚ ескере отырып, денсаулық сақтау субъектілері арасында көрсетілетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемдердін бөлу күндізгі стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмектің қызметтер және (немесе) қаражат көлемін бөлу кезінде:
1) стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету;
2) күндізгі стационарда ересектерге және (немесе) балаларға медициналық оңалтудың 3 кезеңі бойынша жүзеге асырылады.

53. По каждому субъекту здравоохранения, претендующему на оказание специализированной медицинской помощи в условиях дневного стационара, рассчитывается максимальная ПС койко-мест дневного стационара по данным информационных систем здравоохранения и сведениям по субъекту здравоохранения, содержащихся в базе данных субъектов здравоохранения на веб-портале.
54. Максимальная ПС койко-мест дневного стационара субъекта здравоохранения рассчитывается по формуле:
PСЗ, ДС = KДС x NДС x MДС / SСДПБ,
где:
PСЗ, ДС – максимальная ПС койко-мест дневного стационара субъекта здравоохранения по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях дневного стационара;
KДС – количество койко-мест стационара дневного пребывания;
NДС – количество смен;
MДС – количество рабочих дней в году с учетом производственного календаря;
SСДПБ – средняя длительность пребывания больного на койко-месте, которая рассчитывается по формуле:
SСДПБ = Lобщ., ДС/TСЗ действ., ДС,
где:
Lобщ., ДС – общее количество койко-мест за текущий год, проведенных выбывшими больными при оказании субъектом здравоохранения специализированной медицинской помощи в условиях дневного стационара;
TСЗ действ., ДС – общее количество выбывших больных, получивших специализированную медицинскую помощь в условиях дневного стационара;
ПС одного койко-места дневного стационара равна двукратному размеру койко-мест дневного стационара (4 часа работы койко-места дневного стационара на одного пациента в день).
При каждом последующем закупе объемов услуг и (или) средств по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях дневного стационара в течение года рассчитывается свободная ПС койко-мест дневного стационара субъекта здравоохранения для последующего распределения дополнительных объемов услуг и (или) средств по следующей формуле:
Pсвободная СЗ, ДС = PСЗ, ДС - Pпотребл. СЗ, ДС,
где:
Pсвободная СЗ, ДС – свободная ПС койко-мест дневного стационара субъекта здравоохранения по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях дневного стационара;
Pпотребл. СЗ, ДС – потребленная ПС коечного фонда дневного стационара субъекта здравоохранения объемами услуг по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях дневного стационара на текущий год.
55. В зависимости от групп ранжирования субъектов здравоохранения, в первую очередь, распределяются объемы услуг дневного стационара среди субъектов здравоохранения с более высокой группой ранжирования по следующему алгоритму:

53. Күндізгі стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсетуге үміткер әрбір денсаулық сақтау субъектісі бойынша денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйелерінің деректері және веб-порталдағы денсаулық сақтау субъектілерінің дерекқорында қамтылған денсаулық сақтау субъектісі бойынша мәліметтер бойынша күндізгі стационардың төсек-орындарының ең жоғары ӨҚ есептеледі.
54. Денсаулық сақтау субъектісінің күндізгі стационарының төсек-орындарының ең жоғары ӨҚ формула бойынша есептеледі:
PДС, КС = KКС x NКС x MКС / SНТОҰ,
мұндағы:
PДС, КС – күндізгі стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектісінің күндізгі стационарының төсек-орындарының ең жоғары ӨҚ;
KКС – күндізгі стационардың төсек-орындарының саны;
NКС – ауысым саны;
MКС – өндірістік күнтізбені ескере отырып, жылына жұмыс күндерінің саны;
SНТОҰ – науқастың төсек-орында болуының орташа ұзақтығы, мына формула бойынша есептеледі:
SНТОҰ = Lжал., КС/TДС қолд., КС,
мұндағы:
Lжал., КС – денсаулық сақтау субъектісі күндізгі стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсеткен кезде кеткен науқастар өткізген ағымдағы жылғы төсек-орындардың жалпы саны;
TДС қолд., КС – күндізгі стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек алып кеткен науқастардың жалпы саны;
Күндізгі стационардың бір төсек-орнының ӨҚ күндізгі стационардың төсек-орындарының екі еселенген мөлшеріне тең (тәулігіне бір пациентке күндізгі стационардың төсек-орындары жұмысының 4 сағаты).
Күндізгі стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша қызметтер және (немесе) қаражат көлемін әрбір кейінгі сатып алу кезінде мына формула бойынша көрсетілетін қосымша қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін кейіннен бөлу үшін жыл ішінде денсаулық сақтау субъектісінің күндізгі стационарының төсек-орындарының бос ӨҚ есептеледі:
Pеркін ДС, КС = PДС, КС – Pқолд. ДС, КС,
мұндағы:
Pеркін ДС, КС – күндізгі стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектісінің күндізгі стационарының төсек-орындарының бос ӨҚ;
Pқолд. ДС, КС – денсаулық сақтау субъектісінің күндізгі стационар төсек қорының ағымдағы жылға арналған күндізгі стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша қызметтер көлемімен тұтынылған ӨҚ.
55. Денсаулық сақтау субъектілерінің саралау топтарына байланысты, бірінші кезекте, мынадай алгоритм бойынша саралау тобы неғұрлым жоғары денсаулық сақтау субъектілері арасында күндізгі стационар жағдайларының қызметтер көлемі бөлінеді:

Шаг 1: за каждым субъектом здравоохранения закрепляется минимальный объем услуг в зависимости от рангового места (1 группа ранжирования – 80 %, 2 группа ранжирования – 70 %, 3 группа ранжирования – 60 %, 4 группа ранжирования – 50 %, 5 группа ранжирования – 20 %) и ПС койко-мест дневного стационара, с учетом заявленных объемов услуг;
Шаг 2: если по результатам выполнения шага 1 для распределения минимальных объемов услуг среди субъектов здравоохранения 1 – 5 групп ранжирования недостаточно объема услуг, тогда:
Шаг 2.1: по субъектам здравоохранения 1 – 5 групп ранжирования осуществляется снижение групп ранжирования на 1 ранг и переход к шагу 1, с исключением из распределения объемов услуг субъектов здравоохранения, имевших 5 ранг ранжирования;
Шаг 2.1.1: если по результатам итерационных выполнений шага 2.1 остаются нераспределенные объемы услуг, тогда объемы услуг сверх закрепленных минимальных объемов услуг 2 – 5 группам ранжирования далее рассматриваются как единый пул и осуществляется переход к шагу 3;
Шаг 2.1.2: если по результатам четырех итерационных выполнений шага 2.1, остается только 5 группа ранжирования и объема услуг недостаточно для распределения минимальных объемов услуг всем субъектам здравоохранения 5 группы ранжирования, тогда объем распределяется между ними комиссией с прикреплением на веб-портале обоснования по распределению объемов услуг и (или) средств согласно части второй пункта 5 настоящей Методики;
Шаг 3: если по результатам выполнения шага 1 остаются нераспределенные объемы услуг, тогда объемы услуг сверх закрепленных минимальных объемов услуг 1 – 5 группам ранжирования далее рассматриваются как единый пул и за каждым субъектом здравоохранения 1 – 4 групп ранжирования последовательно закрепляется максимальный объем услуг в зависимости от группы ранжирования (1 группа ранжирования – 90 %, 2 группа ранжирования – 80 %, 3 группа ранжирования – 70 %, 4 группа ранжирования – 60 %) и ПС койко-мест дневного стационара, с учетом заявленных объемов;
Шаг 4: если по результатам выполнения шага 3 для 1 группы ранжирования пула недостаточно для распределения максимальных объемов услуг субъектам здравоохранения 1 группы ранжирования, тогда:
Шаг 4.1: по субъектам здравоохранения 1 – 4 групп ранжирования осуществляется снижение групп ранжирования на 1 ранг и выполнение шага 3, с исключением из дополнительного распределения объемов услуг субъектов здравоохранения, имевших 4 ранг ранжирования, при этом шаг 4.1 выполняется только один раз;

1-қадам: әрбір денсаулық сақтау субъектісіне көрсетілетін қызметтердің мәлімделген көлемін ескере отырып, дәрежелі орынға (1-саралау тобы – 80%, 2-саралау тобы – 70%, 3-саралау тобы – 60%, 4-саралау тобы – 50%, 5-саралау тобы – 20%) және күндізгі стационардың төсек орындарының ӨҚ байланысты ең аз қызметтер көлемі бекітіледі;
2-қадам: егер денсаулық сақтау субъектілері арасында ең төменгі қызметтер көлемін бөлу үшін 1-қадамды орындау нәтижелері бойынша 1 – 5 саралау тобының қызметтер көлемі жеткіліксіз болса, онда:
2.1-қадам: 1 – 5 саралау тобының денсаулық сақтау субъектілері бойынша 5-саралау дәрежесі бар денсаулық сақтау субъектілерінің қызметтер көлемін бөлуден алып тастай отырып, саралау топтарын 1-дәрежеге төмендету және 1-қадамға көшу жүзеге асырылады;
2.1.1-қадам: егер 2.1-қадамды қайталама орындау нәтижелері бойынша бөлінбеген қызметтер көлемі қалса, онда саралау топтарына бекітілген ең төменгі 2-5 саралау топтары көрсетілетін қызметтер көлемінен асатын көрсетілетін қызметтер көлемі бұдан әрі бірыңғай пул ретінде қарастырылады және 3-қадамға көшу жүзеге асырылады;
2.1.2-қадам: егер 2.1-қадамды төрт итерациялық орындау нәтижелері бойынша саралаудың тек 5-тобы қалса және барлық денсаулық сақтау субъектілеріне ең төменгі көрсетілетін қызметтер көлемі бөлу үшін көрсетілетін қызметтер көлемі жеткіліксіз болса, онда көрсетілетін қызметтер көлемі комиссия веб-порталда осы Әдістеменің 5-тармағының екінші бөлігіне сәйкес көрсетілетін қызметтерді және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу жөніндегі негіздемені тіркей отырып олардың арасында бөледі;
3-қадам: егер 1-қадамды орындау нәтижелері бойынша бөлінбеген көрсетілетін қызметтер көлемі қалса, онда 1 – 5 саралау тобына бекітілген ең төменгі көрсетілетін қызметтер көлемінен асатын көрсетілетін қызметтер көлемі бұдан әрі бірыңғай пул ретінде қаралады және 1 – 4 саралау тобының әрбір денсаулық сақтау субъектісіне саралау тобына байланысты ең жоғары көрсетілетін қызметтер көлемі және мәлімделген көлемдерді ескере отырып, күндізгі стационардың төсек орындарының ӨҚ дәйекті түрде бекітіледі (1-саралау тобы – 90%, 2-саралау тобы – 80%, 3-саралау тобы – 70%, 4-саралау тобы – 60%);
4-қадам: егер 1-топ үшін 3-қадамды орындау нәтижелері бойынша пулды 1-саралау тобы денсаулық сақтау субъектілеріне максималды қызметтер көлемін бөлу үшін жеткіліксіз болса, онда:
4.1 - қадам: 1-4 саралау топтарының денсаулық сақтау субъектілері бойынша рейтинг топтарын 1-дәрежеге төмендету және 4-саралау дәрежесі бар денсаулық сақтау субъектілерінің қызметтер көлемін қосымша бөлуден алып тастай отырып, 3-қадамды орындау жүзеге асырылады, бұл ретте 4.1-қадам тек бір рет орындалады;

Шаг 4.1.1: если по результатам выполнения шага 4.1 пула недостаточно для распределения максимальных объемов услуг всем субъектам здравоохранения 2 группы ранжирования, тогда оставшийся пул распределяется комиссией с прикреплением на веб-портале обоснования по распределению объемов услуг и (или) средств согласно части второй пункта 5 настоящей Методики;
Шаг 5: если по результатам выполнения шагов 3 и 4 для 1 – 5 групп ранжирования остается нераспределенный объем услуг, оставшийся пул распределяется комиссией с прикреплением на веб-портале обоснования по распределению объемов услуг и (или) средств согласно части второй пункта 5 настоящей Методики.
56. Объем средств по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях дневного стационара на распределенный субъекту здравоохранения объем услуг дневного стационара (VСЗ, ДС), рассчитывается по формуле:
VСЗ, ДС = WСЗ, ДС x SСЗ действ., ДС ИЛИ x SСЗ новый, ДС,
где:
WСЗ, ДС – объем распределенных услуг субъекту здравоохранения по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях дневного стационара;
SСЗ действ., ДС – средняя стоимость одной услуги по действующим поставщикам текущего года по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях дневного стационара, которая рассчитывается по формуле:
SСЗ действ., ДС = VСЗ действ., ДС / LСЗ действ., ДС,
где:
VСЗ действ., ДС – объем средств за текущий год по субъекту здравоохранения по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях дневного стационара по состоянию на 30 ноября текущего года;
LСЗ действ., ДС – объем услуг за текущий год по субъекту здравоохранения по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях дневного стационара по состоянию на 30 ноября текущего года;
SСЗ новый, ДС – средняя стоимость одной услуги по новому субъекту здравоохранения, включенному в базу данных субъектов здравоохранения по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях дневного стационара, которая рассчитывается по формуле:
SСЗ новый, ДС = Vобщ., ДС / Lобщ, ДС.,
где:
Vобщ., ДС – общий объем средств за текущий год по всем поставщикам по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях дневного стационара по состоянию на 30 ноября текущего года;
Lобщ., ДС – общий объем услуг за текущий год по всем поставщикам по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях дневного стационара по состоянию на 30 ноября текущего года;
при этом, Sновый СЗ, ДС рассчитывается в размере не более, чем средняя стоимость одной услуги по плану закупа по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях дневного стационара (Sплан, ДС), которая рассчитывается по формуле:
Sплан, ДС = Vплан, ДС / Lплан, ДС,
где:
Vплан, ДС – общий объем средств согласно плану закупа по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях дневного стационара на предстоящий год (при дополнительном закупе медицинской помощи в течение года согласно плана закупа текущий год);
Lплан, ДС – общий объем услуг согласно плану закупа по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях дневного стационара на предстоящий год (при дополнительном закупе медицинской помощи в течение года согласно плана закупа текущий год).

4.1.1-қадам: егер 4.1-қадамды орындау нәтижелері бойынша пул 2-саралы топтың барлық денсаулық сақтау субъектілеріне максималды қызметтер көлемін бөлу үшін жеткіліксіз болса, онда қалған пул комиссия веб-порталда осы Әдістеменің 5-тармағының екінші бөлігіне сәйкес қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу жөніндегі негіздемені тіркей отырып бөледі;
5-қадам: егер саралаудың 1 – 5 тобы үшін 3 және 4-қадамдарды орындау нәтижелері бойынша бөлінбеген қызметтер көлемі қалса, қалған пул комиссия веб-порталда осы Әдістеменің 5-тармағының екінші бөлігіне сәйкес қызметтер және (немесе) қаражат көлемдердін бөлу жөніндегі негіздемені тіркей отырып бөледі.
56. Денсаулық сақтау субъектісіне бөлінген күндізгі стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету қаражаттың көлемі күндізгі стационар жағдайларының көрсетілетін қызметтер көлемі (VСЗ, ДС) мына формула бойынша есептеледі:
VДС, КС = WДС, КС x SДС қолд., КС НЕМЕСЕ x SДС жаңа, КС,
онда:
WДС, КС – күндізгі стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектісіне бөлінген қызметтер көлемі;
SДС қолд., КС – күндізгі стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша ағымдағы жылдың қолданыстағы қызметтер жеткізушілері бойынша бір қызметтің орташа құны, мына формула бойынша есептеледі:
SДС қолд., КС = VДС қолд., КС / L ДС қолд., КС,
мұндағы:
VДС қолд., КС – ағымдағы жылғы 30 қарашадағы жағдай бойынша күндізгі стационарда мамандандырылған медициналық көмек көрсетуге денсаулық сақтау субъектісіне ағымдағы жылға арналған қаражат көлемі;
LДС қолд., КС – ағымдағы жылдың 30 қарашасындағы жағдай бойынша күндізгі стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектісі бойынша ағымдағы жылғы көрсетілетін қызметтер көлемі;
SДСжаңа, КС – күндізгі стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектілерінің дерекқорына енгізілген денсаулық сақтаудың жаңа субъектісі бойынша бір қызметтің орташа құны, мына формула бойынша есептеледі:
SДСжаңа, КС = Vжалп.,КС / Lжалп,КС.,
мұндағы:
Vжалп., КС – ағымдағы жылдың 30 қарашасындағы жағдай бойынша күндізгі стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсетудегі барлық қызметтер берушілер бойынша ағымдағы жылғы қаражаттың жалпы көлемі;
L жалп.,КС – ағымдағы жылдың 30 қарашасындағы жағдай бойынша күндізгі стационарда мамандандырылған медициналық көмек көрсетудің барлық қызметтер беруші бойынша ағымдағы жылғы көрсетілген қызметтердің жалпы көлемі;
бұл ретте, SжаңаКС , ДС күндізгі стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша сатып алу жоспары (Sжоспар, ДС) бойынша бір қызметтің орташа құнынан аспайтын мөлшерде есептеледі, мына формула бойынша есептеледі:
Sжоспар, КС = Vжоспар, КС / Lжоспар, КС,
мұндағы:
Vжоспар, КС – алдағы жылға арналған күндізгі стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша сатып алу жоспарына сәйкес қаражаттың жалпы көлемі (ағымдағы жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес жыл ішінде медициналық көмекті қосымша сатып алу кезінде);
Lжоспар, КС – алдағы жылға арналған күндізгі стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету жөніндегі сатып алу жоспарына сәйкес жағдайлардың жалпы қызметтер көлемі (ағымдағы жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес жыл ішінде медициналық көмекті қосымша сатып алу кезінде).

Параграф 5. Распределение объемов услуг и (или) средств по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования с учетом рейтинговой оценки, заявок на планируемые объемы и пропускной способности круглосуточного стационара
57. Распределение объемов услуг и (или) средств среди субъектов здравоохранения с учетом рейтинговой оценки, заявок на планируемые объемы и ПС круглосуточного стационара осуществляется при распределении объемов услуг и (или) средств специализированной медицинской помощи в условиях круглосуточного стационара по оказанию:
1) специализированная медицинская помощь в стационарных и стационарозамещащих условиях больным c новообразованиями, за исключением злокачественных новообразований лимфоидной и кроветворной тканей на вторичном уровне;
2) специализированная медицинская помощь в стационарных условиях сельскому населению по КЗГ;
3) медицинская помощь онкогематологическим больным;
4) медицинской помощи больным инфекционными заболеваниями;
5) медицинской реабилитации в круглосуточном стационаре 2 этап взрослому и (или) детскому населению;
6) медицинской реабилитации в круглосуточном стационаре 3 этап взрослому и (или) детскому населению;
7) паллиативной медицинской помощи;
8) специализированной медицинской помощи в стационарных условиях взрослому и (или) детскому населению за исключением стационарной помощи, оказываемой субъектами села.
58. По каждому субъекту здравоохранения, претендующему на оказание специализированной медицинской помощи в условиях круглосуточного стационара, рассчитывается максимальная ПС коечного фонда круглосуточного стационара по профилям коек по перечню профилей коек круглосуточного стационара для расчета пропускной способности коечного фонда круглосуточного стационара в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС согласно приложению 2 к настоящей Методике (далее – профиля коек круглосуточного стационара) по данным информационных систем здравоохранения и сведениям по субъекту здравоохранения, содержащихся в базе данных субъектов здравоохранения на веб-портале.
59. Максимальная ПС коечного фонда круглосуточного стационара субъекта здравоохранения рассчитывается с учетом планового количества койко-дней по профилю, количества коек по профилю субъекта здравоохранения и средней длительности пребывания больного на койке по формуле:
PСЗ, КС = KКС x NКС /SСДПБ,
где:
PСЗ, КС – максимальная ПС коечного фонда круглосуточного стационара субъекта здравоохранения по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях круглосуточного стационара;
KКС – плановое количество койко-дней по профилю коек круглосуточного стационара;
NКС – количество коек по профилю коек круглосуточного стационара субъекта здравоохранения;
SСДПБ – средняя длительность пребывания больного на койке, которая рассчитывается по формуле:
SСДПБ = Lобщ., КС/TСЗ действ., КС,
где:
Lобщ., КС – общее количество койко-дней за текущий год проведенных выбывшими больными при оказании субъектом здравоохранения специализированной медицинской помощи в условиях круглосуточного стационара в разрезе профилей коек круглосуточного стационара по состоянию на 30 ноября текущего года;
TСЗдейств., КС – общее количество выбывших больных, получивших специализированную медицинскую помощь в условиях круглосуточного стационара в разрезе профилей коек круглосуточного стационара по состоянию на 30 ноября текущего года.
При этом, при каждом последующем закупе объемов услуг и (или) средств по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях круглосуточного стационара в течение года рассчитывается свободная ПС коечного фонда круглосуточного стационара субъекта здравоохранения в разрезе профилей коек для последующего распределения дополнительных объемов услуг и (или) средств по следующей формуле:
Pсвободная СЗ, КС = PСЗ, КС - Pпотребл. СЗ, КС,
где:
Pсвободная СЗ, КС – свободная ПС коечного фонда круглосуточного стационара субъекта здравоохранения в разрезе профилей коек;
PСЗ, КС – максимальная ПС коечного фонда круглосуточного стационара субъекта здравоохранения по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях круглосуточного стационара;
Pпотребл. СЗ, КС – потребленная ПС коечного фонда круглосуточного стационара субъекта здравоохранения объемами услуг по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях круглосуточного стационара в разрезе профилей коек на текущий год.

5-параграф. Рейтингтік бағалауды, жоспарланатын көлемдерге өтінімдерді және тәулік бойғы стационардың өткізу қабілетін ескере отырып тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша көрсетілген қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу
57. Рейтингтік бағалауды, жоспарланатын қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін өтінімдерді және тәулік бойы стационардың ӨҚ ескере отырып, денсаулық сақтау субъектілері арасында көлемдерді бөлу тәулік бойы стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмектің қызметтер және (немесе) қаражат көлемін бөлу кезінде:
1) екінші деңгейдегі лимфоидты және қан түзетін тіндердің қатерлі ісіктерін қоспағанда, өспелері бар науқастарға стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек;
2) КШТ бойынша ауыл тұрғындарына стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек;
3) онкогематологиялық науқастарға медициналық көмек;
4) инфекциялық аурулармен ауыратын науқастарға медициналық көмек көрсету;
5) ересектерге және (немесе) балаларға тәулік бойғы стационарда медициналық оңалтудың 2 кезеңі;
6) ересектерге және (немесе) балаларға тәулік бойғы стационарда медициналық оңалтудың 3 кезеңі;
7) паллиативтік медициналық көмек;
8) ауыл субъектілері көрсететін стационарлық көмекті қоспағанда, ересектерге және (немесе) балаларға стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша жүзере асырылады.
58. Тәулік бойы стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсетуге үміткер әрбір денсаулық сақтау субъектісі бойынша денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйелерінің деректері және веб-порталдағы денсаулық сақтау субъектілерінің дерекқорында қамтылған мәліметтер бойынша осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес өткізу қабілетін есептеу үшін ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде тәулік бойы стационардың бейіндеріне байланысты тәулік бойы стационардың төсек қорының ең жоғары ӨҚ есептеледі (бұдан әрі – тәулік бойы стационар төсектерінің бейіні).
59. Денсаулық сақтау субъектісінің тәулік бойы стационарының төсек қорының ең жоғары ӨҚ бейіні бойынша төсек-күндердің жоспарлы санын, денсаулық сақтау субъектісінің бейіні бойынша төсек-орындардың санын және науқастың төсекте болуының орташа ұзақтығын ескере отырып, мына формуламен есептеледі:
PДС, ТС = KТС x NТС /SНТОҰ,
мұндағы:
PДС, ТС – тәулік бойы стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектісінің тәулік бойғы стационары төсек қорының ең жоғары ӨҚ;
KТС – тәулік бойы стационар төсектерінің бейіні бойынша төсек-күндердің жоспарлы саны;
NТС – денсаулық сақтау субъектісінің тәулік бойы стационарының бейіні бойынша төсек саны;
SНТОҰ – науқастың төсекте болуының орташа ұзақтығы, мына формула бойынша есептеледі:
SНТОҰ = Lжалп., ТС/TДС қолд., ТС,
мұндағы:
Lжалп., ТС – осы денсаулық сақтау субъектісі ағымдағы жылдың 30 қарашасындағы жағдай бойынша тәулік бойы стационар төсектерінің бейіні бөлінісінде тәулік бойы стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсеткен кезде шығарылған науқастардың ағымдағы жылғы төсек-күндерінің жалпы саны;
TДС қолд., ТС – ағымдағы жылдың 30 қарашадағы жағдайы бойынша тәулік бойғы стационар төсектерінің бейіні бөлінісінде тәулік бойы стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек алған, шығарылған науқастардың жалпы саны.
Бұл ретте тәулік бойы стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша қызметтер және (немесе) қаражат көлемін әрбір кейінгі сатып алу кезінде жыл ішінде денсаулық сақтау субъектісінің тәулік бойы стационар төсек қорының бос ӨҚ қосымша көрсетілетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін кейіннен бөлу үшін төсек бейіндері бөлінісінде мына формула бойынша есептеледі:
Pеркін ДС, ТС = PДС, ТС – Pқолд. ДС, ТС,
мұндағы:
Pеркін ДС, ТС – денсаулық сақтау субъектісінің тәулік бойы стационарының төсек бейіндері бөлінісінде төсек қорының бос ӨҚ;
PДС, ТС – тәулік бойы стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектісінің тәулік бойғы стационары төсек қорының ең жоғары ӨҚ;
Pқолд. ДС, ТС – ағымдағы жылғы төсек профилі бөлінісінде тәуліктік стационарда мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша денсаулық сақтау субъектісінің тәуліктік стационарының төсек қорының тұтынылған ӨҚ.

60. В зависимости от групп ранжирования субъектов здравоохранения в первую очередь, распределяются объемы услуг круглосуточного стационара среди субъектов здравоохранения с более высокой группой ранжирования по следующему алгоритму:
Шаг 1: за каждым субъектом здравоохранения закрепляется минимальный объем услуг в зависимости от рангового места (1 группа ранжирования – 80 %, 2 группа ранжирования – 70 %, 3 группа ранжирования – 60 %, 4 группа ранжирования – 50 %, 5 группа ранжирования – 20 %) и ПС коечного фонда круглосуточного стационара, с учетом заявленных объемов услуг;
Шаг 2: если по результатам выполнения шага 1 для распределения минимальных объемов услуг среди субъектов здравоохранения 1 – 5 групп ранжирования недостаточно объема услуг, тогда:
Шаг 2.1: по субъектам здравоохранения 1 – 5 групп ранжирования осуществляется снижение групп ранжирования на 1 ранг и переход к шагу 1, с исключением из распределения объема услуг субъектов здравоохранения, имевших 5 ранг ранжирования;
Шаг 2.1.1: если по результатам итерационных выполнений шага 2.1 остаются нераспределенные объемы услуг, тогда объемы услуг сверх закрепленных минимальных объемов услуг 2 – 5 группам ранжирования далее рассматриваются как единый пул и осуществляется переход к шагу 3;
Шаг 2.1.2: в случае, если по результатам четырех итерационных выполнений шага 2.1, остается только 5 группа ранжирования и объема услуг недостаточно для распределения минимальных объемов услуг всем субъектам здравоохранения 5 группы ранжирования, тогда объем услуг распределяется между ними комиссией с прикреплением на веб-портале обоснования по распределению объемов услуг и (или) средств согласно части второй пункта 5 настоящей Методики;
Шаг 3: если по результатам выполнения шага 1 остаются нераспределенные объемы услуг, тогда объемы услуг сверх закрепленных минимальных объемов 1 – 5 группам ранжирования далее рассматриваются как единый пул и за каждым субъектом здравоохранения 1 – 4 групп ранжирования последовательно закрепляется максимальный объем услуг в зависимости от группы ранжирования (1 группа ранжирования – 90 %, 2 группа ранжирования – 80 %, 3 группа ранжирования – 70 %, 4 группа ранжирования – 60 %) и ПС коечного фонда круглосуточного стационара, с учетом заявленных объемов услуг;
Шаг 4: если по результатам выполнения шага 3 для 1 группы ранжирования пула недостаточно для распределения максимальных объемов услуг субъектам здравоохранения 1 группы ранжирования, тогда:

60. Денсаулық сақтау субъектілерінің саралау топтарына байланысты бірінші кезекте мынадай алгоритм бойынша саралау тобы неғұрлым жоғары денсаулық сақтау субъектілері арасында тәулік бойы стационар жағдайларының қызметтер көлеміне бөлінеді:
1-қадам: Әрбір денсаулық сақтау субъектісіне мәлімделген жағдайлардың көрсетілетін қызметтер көлемін ескере отырып, тәулік бойғы стационардың төсек қорының дәрежесі орнына (1-саралау тобы – 80%, 2-саралау тобы – 70%, 3-саралау тобы – 60%, 4-саралау тобы – 50%, 5-саралау тобы – 20%) және ӨҚ-на байланысты жағдайлардың ең аз көлемі бекітіледі;
2-қадам: егер денсаулық сақтау субъектілері арасында ең төменгі көрсетілетін қызметтер көлемін бөлу үшін 1-қадамды орындау нәтижелері бойынша 1 – 5 саралау тобының көрсетілетін қызметтер көлемі жеткіліксіз болса, онда:
2.1 - қадам: 1-5 саралау тобының денсаулық сақтау субъектілері бойынша 5-саралау дәрежесі бар денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтер көлемін бөлуден алып тастай отырып, саралау топтарын 1 дәрежеге төмендету және 1-қадамға көшу жүзеге асырылады;
2.1.1-қадам: егер 2.1-қадамды қайталама орындау нәтижелері бойынша бөлінбеген көрсетілетін қызметтер көлемі қалса, онда саралау топтарына бекітілген ең төменгі 2-5 көрсетілетін қызметтер көлемінен асатын көрсетілетін қызметтер көлемі бұдан әрі бірыңғай пул ретінде қарастырылады және 3-қадамға көшу жүзеге асырылады;
2.1.2-қадам: егер 2.1-қадамды төрт итерациялық орындау нәтижелері бойынша саралаудың тек 5-тобы қалса және барлық денсаулық сақтау субъектілеріне ең төменгі көрсетілетін қызметтер көлемін бөлу үшін қызметтер көлемі жеткіліксіз болса, онда көрсетілетін қызметтер көлемін комиссия веб-порталда осы Әдістеменің 5-тармағының екінші бөлігіне сәйкес көрсетілетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу жөніндегі негіздемені тіркей отырып олардың арасында бөледі;
3-қадам: егер 1-қадамды орындау нәтижелері бойынша бөлінбеген көрсетілетін қызметтер көлемі қалса, онда 1 – 5 саралау тобына бекітілген ең төменгі көрсетілетін қызметтер көлемінен асатын көлемдер бұдан әрі бірыңғай пул ретінде қаралады және 1 – 4 саралау тобының әрбір денсаулық сақтау субъектісіне саралау тобына байланысты ең жоғары көрсетілетін қызметтердің мәлімделген көрсетілетін қызметтер көлемін ескере отырып, күндізгі стационардың төсек орындарының ӨҚ дәйекті түрде бекітіледі (1-саралау тобы – 90%, 2-саралау тобы – 80%, 3-саралау тобы – 70%, 4-саралау тобы – 60%);
4-қадам: егер 1-ші саралау топтағы 3-қадамның нәтижелері бойынша 1-ші саралау топтағы денсаулық сақтау субъектілеріне ең жоғары көрсетілетін қызметтер көлемін бөлу үшін пул жеткіліксіз болса, онда:

Шаг 4.1: по субъектам здравоохранения 1 – 4 групп ранжирования осуществляется снижение групп ранжирования на 1 ранг и выполнение шага 3, с исключением из дополнительного распределения объема услуг субъектов здравоохранения, имевших 4 ранг ранжирования, при этом шаг 4.1 выполняется только один раз;
Шаг 4.1.1: если по результатам выполнения шага 4.1 пула недостаточно для распределения максимальных объемов услуг всем субъектам здравоохранения 2 группы ранжирования, тогда оставшийся пул распределяется комиссией с прикреплением на веб-портале обоснования по распределению объемов услуг и (или) средств согласно части второй пункта 5 настоящей Методики;
Шаг 5: если по результатам выполнения шагов 3 и 4 для 1 – 5 групп ранжирования остается нераспределенный объем услуг, оставшийся пул распределяется комиссией с прикреплением на веб-портале обоснования по распределению объемов услуг и (или) средств согласно части второй пункта 5 настоящей Методики.
61. Объем средств по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях круглосуточного стационара в разрезе профилей коек круглосуточного стационара на распределенный субъекту здравоохранения объем услуг круглосуточного стационара (VСЗ, КС), рассчитывается по формуле:
VСЗ, КС = WСЗ, КС x SСЗ действ., КС ИЛИ x SСЗ новый, КС,
где:
WСЗ, КС – объем распределенных услуг субъекту здравоохранения по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях круглосуточного стационара в разрезе профилей коек круглосуточного стационара;
SСЗ действ., КС – средняя стоимость одной услуги по действующим поставщикам текущего года по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях круглосуточного стационара в разрезе профилей коек круглосуточного стационара, которая рассчитывается по формуле:
SСЗ действ., КС = VСЗ действ., КС /LСЗ действ., КС,
где:
VСЗ действ., КС – объем средств за текущий год по субъекту здравоохранения по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях круглосуточного стационара в разрезе профилей коек круглосуточного стационара по состоянию на 30 ноября текущего года;
LСЗ действ., КС – объем услуг за текущий год по субъекту здравоохранения по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях круглосуточного стационара в разрезе профилей коек круглосуточного стационара по состоянию на 30 ноября текущего года;
SСЗ новый, КС – средняя стоимость одной услуги по новому субъекту здравоохранения, включенному в базу данных субъектов здравоохранения по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях круглосуточного стационара в разрезе профилей коек круглосуточного стационара, которая рассчитывается по формуле:
SСЗ новый, КС =Vобщ., КС/Lобщ, КС.,
где:
Vобщ., КС – общий объем средств за текущий год по всем поставщикам по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях круглосуточного стационара в разрезе профилей коек круглосуточного стационара по состоянию на 30 ноября текущего года;
Lобщ, КС – общий объем услуг за текущий год по всем поставщикам по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях круглосуточного стационара в разрезе профилей коек круглосуточного стационара по состоянию на 30 ноября текущего года;
при этом, SСЗ новый, КС рассчитывается в размере не более, чем средняя стоимость одной услуги по плану закупа по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях круглосуточного стационара в разрезе профилей коек круглосуточного стационара (Sплан, КС), которая рассчитывается по формуле:
Sплан, КС = Vплан, КС / Lплан, КС,
где:
Vплан, КС – общий объем средств согласно плану закупа по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях круглосуточного стационара в разрезе профилей коек круглосуточного стационара на предстоящий год (при дополнительном закупе медицинской помощи в течение года согласно плану закупа на текущий год);
Lплан, КС – общий объем услуг согласно плана закупа по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях круглосуточного стационара в разрезе профилей коек круглосуточного стационара на предстоящий год (при дополнительном закупе медицинской помощи в течение года согласно плану закупа на текущий год).

4.1-қадам: 1 – 4 саралау топтарының денсаулық сақтау субъектілері бойынша саралау топтарын 1 дәрежеге төмендету және 4-саралау тобы бар денсаулық сақтау субъектілерінің қызметтер көлемін қосымша бөлуден алып тастай отырып, 3-қадамды орындау жүзеге асырылады, бұл ретте 4.1-қадам тек бір рет орындалады;
4.1.1-қадам: егер 4.1-қадамды орындау нәтижелері бойынша пул 2-саралы топтың барлық денсаулық сақтау субъектілеріне максималды көрсетілетін қызметтер көлемін бөлу үшін жеткіліксіз болса, онда қалған пулды комиссия веб-порталда осы Әдістеменің 5-тармағының екінші бөлігіне сәйкес көрсетілетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу жөніндегі негіздемені тіркей отырып бөледі;
5-қадам: егер саралаудың 1 – 5 тобы үшін 3 және 4-қадамдарды орындау нәтижелері бойынша бөлінбеген қызметтер көлемі қалса, қалған пул комиссия веб-порталда осы Әдістеменің 5-тармағының екінші бөлігіне сәйкес көрсетілетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемін бөлу жөніндегі негіздемені тіркей отырып бөледі.
61. Денсаулық сақтау субъектісіне бөлінген тәулік бойы стационар төсектерінің бейіндері бөлінісінде тәулік бойы стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша қаражаттың көлемі тәулік бойы стационар қызметтерінің көлемі (VСЗ, КС) мынадай формула бойынша есептеледі:
VДС, ТС = WДС, ТС x SДСқолд., ТС НЕМЕСЕ x SДС жаңа, ТС,
мұндағы:
WДС, ТС – тәулік бойы стационар жағдайында тәулік бойы стационар төсектерінің бейіндері бөлінісінде мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектісіне бөлінген жағдайлардың көлемі;
SДСқолд., ТС –тәулік бойы стационар төсектерінің бейіндері бөлінісінде тәулік бойы стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша ағымдағы жылдың қолданыстағы қызметтер жеткізушілері бойынша бір қызметтің орташа құны мынадай формула бойынша есептеледі:
SДС қолд., ТС = VДС қолд., ТС /LДС қолд., ТС,
мұндағы:
VДС қолд., ТС – ағымдағы жылдың 30 қарашасындағы жағдай бойынша тәулік бойы стационар бейіндері бөлінісінде тәулік бойы стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектісі бойынша ағымдағы жылғы қаражат көлемі;
L ДС қолд., ТС – ағымдағы жылдың 30 қарашасындағы жағдай бойынша тәулік бойы стационар бейіндері бөлінісінде тәулік бойы стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектісі бойынша ағымдағы жылғы қызметтердің көлемі;
SДС жаңа, ТС –тәулік бойы стационар төсектерінің бейіндері бөлінісінде тәулік бойы стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектілерінің дерекқорына енгізілген денсаулық сақтаудың жаңа субъектісі бойынша бір көрсетілетін қызметтің орташа құны мынадай формула бойынша есептеледі:
SДС жаңа, ТС =Vжалп., ТС/Lжалп, ТС.,
мұндағы:
Vжалп., ТС – ағымдағы жылдың 30 қарашасындағы жағдай бойынша тәулік бойы стационар төсектерінің бейіндері бөлінісінде тәулік бойы стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша барлық қызметтер берушілер бойынша ағымдағы жылғы қаражаттың жалпы көлемі;
Lжалп., ТС – ағымдағы жылдың 30 қарашасындағы жағдай бойынша тәулік бойы стационар төсектерінің бейіндері бөлінісінде тәулік бойы стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша барлық қызметтер берушілер бойынша ағымдағы жылғы жағдайлардың көрсетілетін қызметтер жалпы көлемі;
бұл ретте, SДСжаңа, тәулік бойы стационар төсектерінің бейіндері бөлінісінде тәулік бойы стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша сатып алу жоспары бойынша бір қызметтің орташа құнынан аспайтын мөлшерде есептеледі (Sжоспар, ТС), ол мынадай формула бойынша есептеледі:
Sжоспар, ТС = Vжоспар, ТС / Lжоспар, ТС,
мұндағы:
Vжоспар, ТС – алдағы жылға арналған тәулік бойы стационар төсектерінің бейіндері бөлінісінде тәулік бойы стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша сатып алу жоспарына сәйкес қаражаттың жалпы көлемі (ағымдағы жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес жыл ішінде медициналық көмекті қосымша сатып алу кезінде);
Lжоспар, ТС – алдағы жылға арналған тәулік бойы стационар төсектерінің бейіндері бөлінісінде тәулік бойы стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша сатып алу жоспарына сәйкес жағдайлардың жалпы көрсетілетін қызметтер көлемі (ағымдағы жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес жыл ішінде медициналық көмекті қосымша сатып алу кезінде).

62. Распределение объемов услуг и (или) средств специализированной медицинской помощи в стационарных и стационарозамещащих условиях больным c новообразованиями, за исключением злокачественных новообразований лимфоидной и кроветворной тканей на вторичном уровне осуществляется субъектам здравоохранения, обеспечивающим динамическое наблюдение онкологических больных согласно подпункту 4) пункта 15 Приказа № ҚР ДСМ-112 по данным ИС "ЭРОБ" о наличии зарегистрированных онкологических больных, за исключением больных со злокачественными новообразованиями лимфоидной и кроветворной тканей и детей до восемнадцати лет с онкологическими заболеваниями.
Параграф 6. Распределение объемов услуг и (или) средств по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования с учетом рейтинговой оценки, заявок на планируемые объемы, пропускной способности круглосуточного стационара и приоритетных направлений профилей коечного фонда
63. Распределение объемов услуг и (или) средств среди субъектов здравоохранения с учетом рейтинговой оценки, заявок на планируемые объемы, ПС круглосуточного стационара и приоритетных направлений профилей коечного фонда осуществляется при распределении объемов услуг и (или) средств специализированной медицинской помощи в стационарных условиях взрослому и (или) детскому населению за исключением стационарной помощи, оказываемой субъектами села с учетом приоритетных направлений.
64. Приоритетные направления оказания специализированной медицинской помощи в условиях круглосуточного стационара согласно плану закупа на предстоящий год имеют свою преоритизацию (1-й приоритет, 2-й приоритет и так далее), которая определяет порядок распределения объемов услуг и (или) средств среди субъектов здравоохранения.
65. Распределение объемов услуг и (или) средств среди субъектов здравоохранения случаев по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях круглосуточного стационара с учетом приоритетных направлений согласно плану закупа на предстоящий год осуществляется только при основном проведении закупа медицинских услуг.
66. По каждому субъекту здравоохранения, претендующему на оказание специализированной медицинской помощи в условиях круглосуточного стационара рассчитывается максимальная ПС коечного фонда по перечню профилей коек круглосуточного стационара, в том числе в разрезе приоритетных направлений согласно плану закупа на предстоящий год по данным информационных систем здравоохранения и сведениям по субъекту здравоохранения, содержащихся в базе данных субъектов здравоохранения на веб-портале.

62. Екінші деңгейде бөлуді лимфоидты және қан түзетін тіндердің қатерлі ісіктерін қоспағанда, өспелері бар науқастарға стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмектің қызметтер және (немесе) қаражат көлемін лимфоидты және қан түзетін тіндердің қатерлі ісіктері бар науқастарды және он сегіз жасқа дейінгі онкологиялық аурулары бар балаларды қоспағанда, тіркелген онкологиялық науқастардың болуы туралы "ОНЭТ" АЖ деректері бойынша № ҚР ДСМ-112 бұйрықтың 15-тармағының 4) тармақшасына сәйкес онкологиялық науқастарды динамикалық байқауды қамтамасыз ететін денсаулық сақтау субъектілерінде жүзеге асырады.
6-параграф. Рейтингтік бағалауды, жоспарланатын көлемдерге өтінімдерді, тәулік бойғы стационардың өткізу қабілетін және төсек қоры бейіндерінің басым бағыттарын ескере отырып, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша көрсетілген қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу
63. Рейтингтік бағалауды жоспарланатын көлемдерге өтінімдер, тәулік бойы стационардың ӨҚ және төсек қоры бейіндерінің басым бағыттарын ескере отырып, денсаулық сақтау субъектілері арасында көрсетілетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемін бөлу, басым бағыттарды ескере отырып, ауыл субъектілері көрсететін стационарлық көмекті қоспағанда, ересектерге және (немесе) балаларға стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсетілетін қызметтердің және (немесе) қаражаттың көлемін бөлу кезінде жүзеге асырылады.
64. Алдағы жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес тәулік бойы стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсетудің басым бағыттары денсаулық сақтау субъектілері арасында қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерді бөлу тәртібін айқындайтын өз басымдықтарына ие (1-басымдық, 2-басымдық және тағы басқалар).
65. Алдағы жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес басым бағыттарды ескере отырып тәулік бойы стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектілері арасында қызметтер және (немесе) қаражат көлемін бөлу медициналық қызметтерді сатып алудың негізгі жүргізілуі кезінде ғана жүзеге асырылады.
66. Тәулік бойы стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсетуге үміткер әрбір денсаулық сақтау субъектісі бойынша тәулік бойы стационар төсектері бейіндерінің тізбесі бойынша, оның ішінде денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйелерінің деректері және денсаулық сақтау субъектілерінің дерекқорында қамтылған денсаулық сақтау субъектілері бойынша мәліметтер бойынша алдағы жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес басым бағыттар бөлінісінде төсек қорының ең жоғары ӨҚ веб-порталда есептеледі.

67. Максимальная ПС коечного фонда круглосуточного стационара субъекта здравоохранения рассчитывается с учетом планового количества койко-дней по профилю, количества коек по профилю субъекта здравоохранения и средней длительности пребывания больного на койке по формуле:
PСЗ, КС = KКС x NКС /SСДПБ,
где:
PСЗ, КС – максимальная ПС коечного фонда круглосуточного стационара субъекта здравоохранения по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях круглосуточного стационара;
KКС – плановое количество койко-дней по профилю коек круглосуточного стационара;
NКС – количество коек по профилю коек круглосуточного стационара субъекта здравоохранения;
SСДПБ – средняя длительность пребывания больного на койке, которая рассчитывается по формуле:
SСДПБ = Lобщ., КС/TСЗ действ., КС,
где:
Lобщ., КС – общее количество койко-дней за текущий год проведенных выбывшими больными при оказании субъектом здравоохранения специализированной медицинской помощи в условиях круглосуточного стационара в разрезе профилей коек круглосуточного стационара, в том числе в разрезе приоритетных направлений согласно плану закупа на предстоящий год по состоянию на 30 ноября текущего года;
TСЗ действ., КС – общее количество выбывших больных, получивших специализированную медицинскую помощь в условиях круглосуточного стационара в разрезе профилей коек круглосуточного стационара по состоянию на 30 ноября текущего года.
При этом, при каждом последующем закупе объемов услуг и (или) средств по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях круглосуточного стационара в течение года рассчитывается свободная ПС коечного фонда круглосуточного стационара субъекта здравоохранения в разрезе профилей коек без учета приоритетных направлений согласно плану закупа, для последующего распределения дополнительных объемов услуг и (или) средств по формуле:
Pсвободная СЗ, КС = PСЗ, КС - Pпотребл. СЗ, КС,
где:
Pсвободная СЗ, КС – свободная ПС коечного фонда круглосуточного стационара субъекта здравоохранения по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях круглосуточного стационара в разрезе профилей коек;
PСЗ, КС – максимальная ПС коечного фонда круглосуточного стационара субъекта здравоохранения по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях круглосуточного стационара;
Pпотребл. СЗ, КС – потребленная ПС коечного фонда круглосуточного стационара субъекта здравоохранения объемами услуг по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях круглосуточного стационара в разрезе профилей коек на год.

67. Денсаулық сақтау субъектісінің тәулік бойы стационары төсек қорының ең жоғары ӨҚ бейіні бойынша төсек-күндердің жоспарлы санын, денсаулық сақтау субъектісінің бейіні бойынша төсек-орындардың саны және пациенттің төсекте болуының орташа ұзақтығын ескере отырып, мына формула бойынша есептеледі:
PСЗ, ТС = KТС x NТС /SНТОҰ
мұндағы:
PСЗ, ТС – тәулік бойы стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектісінің тәулік бойы стационарының төсек қорының ең жоғары ӨҚ;
KТС – тәулік бойы стационар төсектерінің бейіні бойынша төсек-күндердің жоспарлы саны;
NТС – денсаулық сақтау субъектісінің тәулік бойы стационарының бейіні бойынша төсек саны;
SНТОҰ – науқастың төсекте болуының орташа ұзақтығы, мынадай формула бойынша есептеледі:
SНТОҰ = Lжалп., КС/TСЗ қолд., КС
мұндағы:
Lжалп., ТС – денсаулық сақтау субъектісі тәулік бойы стационар төсектерінің бейіндері бөлінісінде, оның ішінде ағымдағы жылғы 30 қарашадағы жағдай бойынша алдағы жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес басым бағыттар бөлінісінде тәулік бойы стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсеткен кезде шығарылған науқастардың ағымдағы жылғы төсек-күндерінің жалпы саны;
TСЗ қолд., ТС – ағымдағы жылғы 30 қарашадағы жағдай бойынша тәулік бойы стационар төсектерінің бейіндері бөлінісінде тәулік бойы стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек алған, шығарылған науқастардың жалпы саны.
Бұл ретте, тәулік бойы стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша қызметтер және (немесе) қаражат көлемін әрбір кейінгі сатып алу кезінде жыл ішінде денсаулық сақтау субъектісінің тәулік бойғы стационарының төсек қорының бос ӨҚ-сы сатып алу жоспарына сәйкес басым бағыттарды есепке алмай, кейіннен қосымша қызметтер және (немесе) қаражат көлемін бөлу үшін төсек бейіндері бөлінісінде есептеледі:
Pеркін СЗ, ТС = PСЗ, ТС – Pқолд. СЗ, ТС,
мұндағы:
Pеркін СЗ, ТС – денсаулық сақтау субъектісінің тәулік бойғы стационарының төсек бейіндері бөлінісінде тәулік бойы стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша төсек қорының еркін ӨҚ;
PСЗ, ТС – тәулік бойы стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектісінің тәулік бойы стационарының төсек қорының ең жоғары ӨҚ;
Pқолд. СЗ, ТС – бір жылға арналған төсек бейіндері бөлінісінде тәулік бойы стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету қызметтерінің көлемімен денсаулық сақтау субъектісінің тәулік бойы стационар төсек қорының тұтынылған ӨҚ.

68. Распределение объемов услуг среди субъектов здравоохранения по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях круглосуточного стационара осуществляется по следующему алгоритму:
Шаг 1: осуществляется закрепление распределенных объемов услуг i-го приоритетного направления согласно плану закупа на предстоящий год согласно преоритизации (1-й приоритет, 2-й приоритет и так далее) за исключением объемов услуг последнего i-го приоритетного направления согласно плану закупа на предстоящий год;
Шаг 1.1: за каждым субъектом здравоохранения, в зависимости от групп ранжирования субъектов здравоохранения в первую очередь, распределяются объемы услуг круглосуточного стационара среди субъектов здравоохранения с более высокой группой ранжирования и закрепляется минимальный объем услуг в зависимости от рангового места (1 группа ранжирования – 80 %, 2 группа ранжирования – 70 %, 3 группа ранжирования – 60 %, 4 группа ранжирования – 50 %, 5 группа ранжирования – 20 %) и ПС коечного фонда i-го приоритетного направления согласно плану закупа на предстоящий год, с учетом заявленных объемов услуг;
Шаг 1.2: если по результатам выполнения шага 1.1 для распределения минимальных объемов услуг среди субъектов здравоохранения 1 – 5 групп ранжирования недостаточно объема услуг, тогда:
Шаг 1.2.1: по субъектам здравоохранения 1 – 5 групп ранжирования осуществляется снижение групп ранжирования на 1 ранг и переход к шагу 1.1, с исключением из распределения объемов услуг субъектов здравоохранения, имевших 5 ранг ранжирования;
Шаг 1.2.1.1: если по результатам итерационных выполнений шага 1.2.1 остаются нераспределенные объемы услуг, тогда объемы услуг сверх закрепленных минимальных объемов услуг 2 – 5 группам ранжирования далее рассматриваются как единый пул и осуществляется переход к шагу 1.3;
Шаг 1.2.1.2: если по результатам четырех итерационных выполнений шага 1.2.1, остается только 5 группа ранжирования и объема услуг недостаточно для распределения минимальных объемов услуг всем субъектам здравоохранения 5 группы ранжирования, тогда оставшийся пул суммируется к объему услуг последнего i-го приоритетного направления согласно плану закупа на предстоящий год согласно преоритизации для последующего распределения объемов услуг;
Шаг 1.3: если по результатам выполнения шага 1.1 остаются нераспределенные объемы услуг, тогда объемы услуг сверх закрепленных минимальных объемов услуг 1 – 5 группам ранжирования далее рассматриваются как единый пул и за каждым субъектом здравоохранения 1 – 4 групп ранжирования последовательно закрепляется максимальный объем услуг в зависимости от группы ранжирования (1 группа ранжирования – 90 %, 2 группа ранжирования – 80%, 3 группа ранжирования – 70 %, 4 группа ранжирования – 60 %) и ПС коечного фонда i-го приоритетного направления согласно плану закупа на предстоящий год, с учетом заявленных объемов услуг;

68. Тәулік бойы стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектілері арасында көрсетілетін қызметтердің көлемін бөлу мынадай алгоритм бойынша жүзеге асырылады:
1-қадам: алдағы жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес соңғы басым бағыттағы қызметтерді қоспағанда, алдағы жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес (1-басымдық, 2-басымдық және тағы басқалар) 1-басым бағыттағы жағдайлардың бөлінген көрсетілетін қызметтер көлемін бекіту жүзеге асырылады;
1.1-қадам: Әрбір денсаулық сақтау субъектісіне бірінші кезекте денсаулық сақтау субъектілерінің саралау топтарына байланысты тәулік бойы стационар қызметтерінің көлемі саралаудың неғұрлым жоғары тобы бар денсаулық сақтау субъектілері арасында бөлінеді және дәрежелік орынға байланысты көрсетілетін қызметтердің ең аз көлемі бекітіледі (1-саралау тобы – 80%, 2-саралау тобы – 70%, 3-саралау тобы – 60%, 4-саралау тобы – 50%, 5-саралау тобы – 20%) және мәлімделген көрсетілетін қызметтер көлемін ескере отырып, алдағы жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес 1-басым бағыттағы төсек қорының ӨҚ;
1.2-қадам: егер денсаулық сақтау субъектілері арасында ең төменгі көрсетілетін қызметтер көлемін бөлу үшін 1.1-қадамды орындау нәтижелері бойынша 1 – 5 саралау тобының көрсетілетін қызметтер көлемі жеткіліксіз болса, онда:
1.2.1-қадам: 1 – 5 саралау топтардың денсаулық сақтау субъектілері бойынша 5 рангті денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтер көлемін бөлуден алып тастай отырып, 1 саралы топтарды төмендету және 1.1-қадамға көшу жүзеге асырылады;
1.2.1.1-қадам: егер 1.2.1-қадамды итеративті орындау нәтижелері бойынша бөлінбеген көрсетілетін қызметтер көлемі қалса, онда саралау топтарына бекітілген ең төменгі 2 – 5 көрсетілетін қызметтер көлемінен асатын көрсетілетін қызметтер көлемі бұдан әрі бірыңғай пул ретінде қарастырылады және 1.3-қадамға көшу жүзеге асырылады;
1.2.1.2-қадам: егер 1.2.1-қадамның төрт итерациялық орындалуының нәтижелері бойынша саралаудың тек 5-тобы қалса және барлық 5-саралау тобының денсаулық сақтау субъектілеріне ең төменгі көрсетілетін қызметтер көлемдін бөлу үшін көрсетілетін қызметтер көлемі жеткіліксіз болса, онда қалған пул кейіннен көрсетілетін қызметтер көлемін бөлу үшін преоритизацияға сәйкес алдағы жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес соңғы i-басым бағыттағы көрсетілетін қызметтер көлеміне жинақталады;
1.3-қадам: егер 1.1-қадамды орындау нәтижелері бойынша бөлінбеген көрсетілетін қызметтер көлемі қалса, онда 1 – 5 саралау тобына бекітілген ең төменгі көрсетілетін қызметтер көлемінен жоғары көрсетілетін қызметтер көлемі бұдан әрі бірыңғай пул ретінде қаралады және 1 – 4 саралау тобының әрбір денсаулық сақтау субъектісіне саралау тобына байланысты ең жоғары көрсетілетін қызметтер көлемі және мәлімделген көлемдерді ескере отырып, алдағы жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес i-басым бағыттағы төсек қорының ӨҚ дәйекті түрде бекітіледі (1-саралау тобы – 90%, 2-саралау тобы – 80% , 3-саралау тобы – 70%, 4-саралау тобы – 60%);

Шаг 1.4: если по результатам выполнения шага 1.3 для 1 группы ранжирования пула недостаточно для распределения максимальных объемов услуг субъектам здравоохранения 1 группы ранжирования, тогда:
Шаг 1.4.1: по субъектам здравоохранения 1 – 4 групп ранжирования осуществляется снижение групп ранжирования на 1 ранг и выполнение шага 1.3, с исключением из дополнительного распределения объемов услуг субъектов здравоохранения, имевших 4 ранг ранжирования, при этом шаг 1.4.1 выполняется только один раз;
Шаг 1.4.1.1: если по результатам выполнения шага 1.4.1 пула недостаточно для распределения максимальных объемов услуг всем субъектам здравоохранения 2 группы ранжирования, тогда оставшийся пул суммируется к объему последнего i-го приоритетного направления согласно плану закупа на предстоящий год согласно преоритизации;
Шаг 1.5: если по результатам выполнения шагов 1.3 и 1.4 для 1 – 5 групп ранжирования остается нераспределенный объем услуг, тогда оставшийся пул суммируется к объему услуг последнего i-го приоритетного направления согласно плану закупа на предстоящий год согласно преоритизации;
Шаг 2. если распределение объемов услуг по приоритетным направлениям предпоследнего i-го приоритетного направления согласно плану закупа на предстоящий год согласно преоритизации завершено тогда переходим к шагу 3;
Шаг 3: за каждым субъектом здравоохранения, сверх закрепленных объемов услуг по приоритетным направлениям согласно плану закупа на предстоящий год в результате выполнения шага 1, дополнительно закрепляется минимальный объем услуг последнего i-го приоритетного направления согласно плану закупа на предстоящий год согласно преоритизации в зависимости от рангового места (1 группа ранжирования – 80 %, 2 группа ранжирования – 70 %, 3 группа ранжирования – 60 %, 4 группа ранжирования – 50%, 5 группа ранжирования – 20 %) и ПС коечного фонда последнего i-го приоритетного направления согласно плану закупа на предстоящий год, с учетом заявленных объемов услуг;
Шаг 3.2: если по результатам выполнения шага 3 для распределения минимальных объемов услуг среди субъектов здравоохранения 1 – 5 групп ранжирования недостаточно объема услуг, тогда:
Шаг 3.2.1: по субъектам здравоохранения 1 – 5 групп ранжирования осуществляется снижение групп ранжирования на 1 ранг и переход к шагу 3.2, с исключением из распределения объемов услуг субъектов здравоохранения, имевших 5 ранг ранжирования;
Шаг 3.2.1.1: если по результатам итерационных выполнений шага 3.2.1 остаются нераспределенные объемы услуг, тогда объемы услуг сверх закрепленных минимальных объемов услуг 2 – 5 группам ранжирования далее рассматриваются как единый пул и осуществляется переход к шагу 3.3;
Шаг 3.2.1.2: если по результатам четырех итерационных выполнений шага 3.2.1, остается только 5 группа ранжирования и объема услуг недостаточно для распределения минимальных объемов услуг всем субъектам здравоохранения 5 группы ранжирования, тогда объем услуг распределяется между ними комиссией с прикреплением на веб-портале обоснования по распределению объемов услуг и (или) средств согласно части второй пункта 5 настоящей Методики;

1.4-қадам: егер 1-топ үшін 1.3-қадамды орындау нәтижелері бойынша пулды 1-саралау тобы денсаулық сақтау субъектілеріне максималды көрсетілетін қызметтер көлемін бөлу үшін жеткіліксіз болса, онда:
1.4.1-қадам: 1 – 4 саралау топтарының денсаулық сақтау субъектілері бойынша саралау топтарын 1 дәрежеге төмендету және 4-саралау дәрежесі бар денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтер көлемін қосымша бөлуден алып тастай отырып, 1.3-қадамды орындау жүзеге асырылады, бұл ретте 1.4.1-қадам тек бір рет орындалады;
1.4.1.1-қадам: егер 1.4.1-қадамды орындау нәтижелері бойынша пул 2-саралау тобының барлық денсаулық сақтау субъектілеріне максималды көрсетілетін қызметтер көлемін бөлу үшін жеткіліксіз болса, содан кейін қалған пулы басымдылыққа сәйкес алдағы жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес соңғы i-басым бағыттың көлеміне жинақталады;
1.5-қадам: егер 1.3 және 1.4-қадамдарды орындау нәтижелері бойынша саралаудың 1 – 5 тобы үшін бөлінбеген көрсетілетін қызметтер көлемі қалса, қалған пул содан кейін қалған бассейн басымдылыққа сәйкес алдағы жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес соңғы i-ші басым бағыттың көрсетілетін қызметтер көлеміне жинақталады;
2-қадам. Егер басымдылыққа сәйкес алдағы жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес алдыңғы i-басым бағыттары бойынша көрсетілетін қызметтер көлемін бөлу аяқталса, онда 3-қадамға көшеміз;
3-қадам: 1-қадамды орындау нәтижесінде алдағы жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес басым бағыттар бойынша бекітілген қызметтер көлемінен тыс әрбір денсаулық сақтау субъектісіне саралауға байланысты алдағы жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес соңғы i-басым бағыттағы жағдайлардың ең аз көлемі және көрсетілетін қызметтердің мәлімделген көлемін ескере отырып, алдағы жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес соңғы басым бағыттағы төсек қорының ӨҚ қосымша бекітіледі (1-саралау тобы – 80%, 2-саралау тобы – 70% , 3-саралау тобы – 60%, 4-саралау тобы – 50%, 5-саралау тобы – 20%);
3.2-қадам: егер денсаулық сақтау субъектілері арасында ең төменгі көрсетілетін қызметтер көлемін бөлу үшін 3-қадамды орындау нәтижелері бойынша 1 – 5 саралау тобының көрсетілетін қызметтер көлемі жеткіліксіз болса, онда:
3.2.1-қадам: 1 – 5 саралы топтардың денсаулық сақтау субъектілері бойынша 5 саралы денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтер көлемін бөлуден алып тастай отырып, саралау топтарын 1 дәрежеге төмендету және 3.2-қадамға көшу жүзеге асырылады;
3.2.1.1-қадам: егер 3.2.1-қадамды қайталама орындау нәтижелері бойынша бөлінбеген көрсетілетін қызметтер көлемі қалса, онда саралау топтарына бекітілген ең төменгі 2-5 көрсетілетін қызметтер көлемінен асатын көрсетілетін қызметтер көлемі бұдан әрі бірыңғай пул ретінде қарастырылады және 3.3-қадамға көшу жүзеге асырылады;
3.2.1.2-қадам: егер 3.2.1-қадамды төрт итеративті орындау нәтижелері бойынша тек 5-саралау тобы қалса және барлық денсаулық сақтау субъектілеріне ең төменгі көрсетілетін қызметтер көлемін бөлу үшін көрсетілетін қызметтер көлемі жеткіліксіз болса, онда көрсетілетін қызметтер көлемі комиссия веб-порталда осы Әдістеменің 5-тармағының екінші бөлігіне сәйкес көрсетілетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу жөніндегі негіздемені тіркей отырып олардың арасында бөледі;

Шаг 3.3: если по результатам выполнения шага 3 остаются нераспределенные объемы услуг, тогда объемы услуг сверх закрепленных минимальных объемов 1 – 5 группам ранжирования далее рассматриваются как единый пул и за каждым субъектом здравоохранения 1 – 4 групп ранжирования последовательно закрепляется максимальный объем услуг в зависимости от группы ранжирования (1 группа ранжирования – 90 %, 2 группа ранжирования – 80 %, 3 группа ранжирования – 70 %, 4 группа ранжирования – 60 %) и ПС коечного фонда последнего i-го приоритетного направления согласно плану закупа на предстоящий год, с учетом заявленных объемов услуг;
Шаг 3.4: если по результатам выполнения шага 3.3 для 1 группы ранжирования пула недостаточно для распределения максимальных объемов услуг субъектам здравоохранения 1 группы ранжирования, тогда:
Шаг 3.4.1: по субъектам здравоохранения 1 – 4 групп ранжирования осуществляется снижение групп ранжирования на 1 ранг и выполнение шага 3.3, с исключением из дополнительного распределения объемов услуг субъектов здравоохранения, имевших 4 ранг ранжирования, при этом шаг 3.4.1 выполняется только один раз;
Шаг 3.4.1.1: если по результатам выполнения шага 3.4.1 пула недостаточно для распределения максимальных объемов услуг всем субъектам здравоохранения 2 группы ранжирования, тогда оставшийся пул распределяется комиссией с прикреплением на веб-портале обоснования по распределению объемов услуг и (или) средств согласно части второй пункта 5 настоящей Методики;
Шаг 4: если по результатам выполнения шагов 3.3 и 3.4 для 1 – 5 групп ранжирования остается нераспределенный объем услуг, оставшийся пул распределяется комиссией с прикреплением на веб-портале обоснования по распределению объемов услуг и (или) средств согласно части второй пункта 5 настоящей Методики;
Шаг 5: после завершения распределения объема услуг в результате выполнения шагов 1 – 4 по всем приоритетным направлениям согласно плану закупа на предстоящий год, осуществляется суммирование всех закрепленных объемов услуг по каждому субъекту здравоохранения 1 – 5 групп ранжирования.
69. Объем средств по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях круглосуточного стационара в разрезе профилей коек круглосуточного стационара (VСЗ, КС проф.) на распределенный субъекту здравоохранения объем услуг круглосуточного стационара, рассчитывается по формуле:
VСЗ, КС проф. = VСЗ, КС (1) + … + VСЗ, КС (i-1) + VСЗ, КС (i),
где:
VСЗ, КС (1, . ., i-1) = WСЗ, КС (1, .. , i-1) x Sплан, КС (1, .., i-1 ) ,
где:
i - количество приоритетных направлений;
VСЗ, КС (1, .. , i-1) – объем распределенных средств субъекту здравоохранения по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях круглосуточного стационара по i-му приоритетному направлению согласно плану закупа на предстоящий год в разрезе профилей коек круглосуточного стационара (за исключением последнего i-го приоритетного направления);
WСЗ, КС (1, .. , i-1) – объем распределенных услуг субъекту здравоохранения по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях круглосуточного стационара по i-му приоритетному направлению согласно плану закупа на предстоящий год в разрезе профилей коек круглосуточного стационара (за исключением последнего i-го приоритетного направления);
Sплан, КС (1, .. , i-1) = Vплан, КС (1, .. , i-1) / Lплан, КС (1, .. , i-1),
где:
Sплан, КС (1,.., i-1) – средняя стоимость одной услуги по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях круглосуточного стационара по i-му приоритетному направлению согласно плану закупа на предстоящий год (за исключением последнего i-го приоритетного направления);
Vплан, КС (1, .., i-1) – общий объем средств по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях круглосуточного стационара по i-му приоритетному направлению согласно плану закупа на предстоящий год в разрезе профилей коек круглосуточного стационара на предстоящий год (за исключением последнего i-го приоритетного направления);
Lплан, КС (1,.., i-1) – общий объем услуг по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях круглосуточного стационара по i-му приоритетному направлению согласно плану закупа на предстоящий год в разрезе профилей коек круглосуточного стационара на предстоящий год (за исключением последнего i-го приоритетного направления);
VСЗ, КС (i) – объем распределенных средств субъекту здравоохранения по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях круглосуточного стационара по i-му последнему приоритетному направлению согласно плану закупа на предстоящий год рассчитывается согласно пункту 61 настоящей Методики.

3.3-қадам: егер 3-қадамды орындау нәтижелері бойынша бөлінбеген көрсетілетін қызметтер көлемі қалса, онда 1 – 5 саралау тобына бекітілген ең төменгі көрсетілетін қызметтер көлемінен асатын көрсетілетін қызметтер көлемі бұдан әрі бірыңғай пул ретінде қаралады және 1 – 4 саралау тобының әрбір денсаулық сақтау субъектісіне саралау тобына байланысты ең жоғары көлем және мәлімделген көлемдерді ескере отырып, алдағы жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес соңғы басым бағыттағы төсек қорының ӨҚ дәйекті түрде бекітіледі (1-саралау тобы – 90%, 2-саралау тобы – 80% , 3-саралау тобы – 70%, 4-саралау тобы – 60%);
3.4-қадам: егер 1-ші саралау топтағы 3.3-қадамның нәтижелері бойынша 1-ші саралау топтағы денсаулық сақтау субъектілеріне ең жоғары көрсетілетін қызметтер көлемін бөлу үшін пул жеткіліксіз болса:
3.4.1-қадам: 1 – 4 саралау тобының денсаулық сақтау субъектілері бойынша саралау топтарын 1 дәрежеге төмендету және 3.3-қадамды орындау жүзеге асырылады, 4 дәрежесі бар денсаулық сақтау субъектілерінің қызметтер көлемін қосымша бөлуден алып тастай отырып, бұл ретте 3.4.1-қадам тек бір рет орындалады;
3.4.1.1-қадам: егер 3.4.1-қадамды орындау нәтижелері бойынша пул 2-саралау тобының барлық денсаулық сақтау субъектілеріне максималды көрсетілетін қызметтер көлемін бөлу үшін жеткіліксіз болса, онда қалған пул комиссия веб-порталда осы Әдістеменің 5-тармағының екінші бөлігіне сәйкес көрсетілетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу жөніндегі негіздемені тіркей отырып бөледі;
4-қадам: егер саралаудың 1 – 5 тобы үшін 3.3 және 3.4-қадамдарды орындау нәтижелері бойынша бөлінбеген көрсетілетін қызметтер көлемі қалса, қалған пул комиссия веб-порталда осы Әдістеменің 5-тармағының екінші бөлігіне сәйкес көрсетілетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу жөніндегі негіздемені тіркей отырып бөледі;
5-қадам: алдағы жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес барлық басым бағыттар бойынша 1 – 4-қадамдарды орындау нәтижесінде жағдайлардың көрсетілетін қызметтер көлемін бөлу аяқталғаннан кейін әрбір денсаулық сақтау субъектісі бойынша 1 – 5 саралау тобының барлық бекітілген жағдайларының көрсетілетін қызметтер көлемін жинақтау жүзеге асырылады.
69. Тәулік бойы стационар жағдайында тәулік бойы стационар төсектерінің бейіндері бөлінісінде мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша қаражат көлемі (VДС, ТС, бейін) денсаулық сақтау субъектісіне бөлінген тәулік бойы стационар жағдайларының көрсетілетін қызметтер көлемі мына формула бойынша есептеледі:
VСА, ТС бейін. = VСА, ТС (1) + … + VСА, ТС (i-1) + VСА, ТС (i),
мұндағы:
VСА, ТС (1, . ., i-1) = WСА, ТС (1, .. , i-1) x Sжоспар, ТС (1, .., i-1 ),
мұндағы:
i - басым бағыттар саны;
VСА, ТС (1, .. , i-1) – тәулік бойы стационар төсектерінің бейіндері бөлінісінде алдағы жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес i-басым бағыт бойынша тәулік бойы стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектісіне бөлінген көрсетілетін қаражаттың көлемі (соңғы i басым бағытты қоспағанда);
WСА, ТС (1, .. , i-1) – і-басым бағыт бойынша тәулік бойы стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектісіне бөлінген жағдайлардың көрсетілетін қызметтер көлемі алдағы жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес тәулік бойы стационар төсектерінің бейіндері бөлінісінде (соңғы i-ші басым бағытты қоспағанда);
Sжоспар, ТС (1, .. , i-1) = Vжоспар, ТС (1, .. , i-1) / Lжоспар, ТС (1, .. , i-1),
мұндағы:
Sжоспар, ТС (1,.., i-1) – алдағы жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес i-басым бағыт бойынша тәулік бойы стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша бір көрсетілетін қызметтің орташа құны (соңғы і-басым бағытты қоспағанда);
Vжоспар, ТС (1, .., i-1) – і-басым бағыт бойынша тәулік бойы стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша қаражаттың жалпы көлемі алдағы жылға арналған тәулік бойы стационар төсектерінің бейіндері бөлінісінде алдағы жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес (соңғы i-ші басым бағытты қоспағанда);
Lжоспар, ТС (1,.., i-1) – і-басым бағыт бойынша тәулік бойы стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету жөніндегі көрсетілетін қызметтердің жалпы көлемі алдағы жылға арналған тәулік бойы стационар төсектерінің бейіндері бөлінісінде алдағы жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес (соңғы i-ші басым бағытты қоспағанда);
VСА, ТС (i) – алдағы жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес 1-соңғы басым бағыт бойынша тәулік бойы стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектісіне бөлінген қаражаттың көлемі осы Әдістеменің 61-тармағына сәйкес есептеледі.

Параграф 7. Распределение объемов услуг и (или) средств по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования с учетом рейтинговой оценки, заявок на планируемые объемы и наличия опыта оказания высокотехнологичных медицинских услуг
70. Распределение объемов услуг и (или) средств среди субъектов здравоохранения с учетом рейтинговой оценки, заявок на планируемые объемы и наличия опыта оказания высокотехнологичных медицинских услуг (далее – ВТМУ) осуществляется при распределении объемов услуг и (или) средств по оказанию ВТМУ в разрезе технологий.
71. По каждому субъекту здравоохранения по заявленным им технологиям ВТМУ согласно заявки на планируемые объемы проверяется наличие заключения о соответствии организации здравоохранения к предоставлению ВТМУ (далее – заключение) на заявляемый год на основании данных ИС "Система управления ресурсами", выданного в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-238/2020 "Об утверждении правил оказания специализированной, в том числе высокотехнологичной медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21746).
72. По каждому субъекту здравоохранения по заявленным им технологиям ВТМУ согласно заявке на планируемые объемы, определяется объем услуг ВТМУ в разрезе технологий ВТМУ согласно действующего договора закупа услуг по состоянию на 30 ноября текущего года (в середине года на 1-ое число текущего месяца) (КВТМУ(i)).
По новым субъектам здравоохранения, подавшим заявки на планируемые объемы на оказание ВТМУ количество услуг ВТМУ в разрезе технологий ВТМУ (КВТМУ(i)) определяется как 5 % от среднего объема по действующим договорам закупа услуг по оказанию ВТМУ в разрезе технологий ВТМУ за текущий год по состоянию на 30 ноября текущего года.
73. По каждой технологии ВТМУ согласно плану закупа на предстоящий год определяется темп прироста по объему услуг ВТМУ (ТВТМУ(i)) по отношению к объему услуг ВТМУ согласно действующего договора закупа услуг по состоянию на 30 ноября текущего года (в середине года на 1-ое число текущего месяца) (ТВТМУ(i)).

7-параграф. Рейтингтік бағалауды, жоспарланатын көлемдерге өтінімдерді және жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету тәжірибесінің болуын ескере отырып, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету жөніндегі қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу
70. Рейтингтік бағалауды, жоспарланатын көлемдерге өтінімдерді және жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету тәжірибесінің (бұдан әрі – ЖТМК) болуын ескере отырып, денсаулық сақтау субъектілері арасында көрсетілетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемдердін бөлу технологиялар бөлінісінде ЖТМҚ көрсетілетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу кезінде жүзеге асырылады.
71. Әрбір денсаулық сақтау субъектісі бойынша аталмыш жылға мәлімдеген ЖТМК технологияларына жоспарланған көлемдерге арналған өтінімге байланысты "Мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-238/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21746 болып тіркелген) сәйкес берілген "Ресурстарды басқару жүйесі" АЖ деректері негізінде денсаулық сақтау ұйымының ЖТМҚ ұсынуға сәйкестігі туралы қорытындының (бұдан әрі – қорытынды) болуы тексеріледі.
72. Денсаулық сақтаудың әрбір субъектісінде мәлімдеген ЖТМК технологиялары бойынша жоспарланатын көлемдерге арналған өтінімге сәйкес ағымдағы жылғы 30 қарашадағы жағдай бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алудың қолданыстағы шартына сәйкес ЖТМҚ технологиялары бөлінісінде көосетілетін қызметтер көлемі айқындалады (жыл ортасында ағымдағы айдың 1-ші күніне) (КЖТМК(i)).
ЖТМК көрсетуге жоспарланған көлемдерге өтінім берген денсаулық сақтаудың жаңа субъектілерінде ЖТМК технологиялары бөлінісінде ЖТМК жағдайларының саны (КЖТМК(i)) ағымдағы жылдың 30 қарашасындағы жағдай бойынша ағымдағы жылы ЖТМК технологиялары бөлінісінде ЖТМК көрсетуде көрсетілетін қызметтерді сатып алудың қолданыстағы шарттары бойынша орташа қызметтер көлемінің 5% ретінде айқындалады.
73. Әрбір ЖТМК технологиясымен алдағы жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес ағымдағы жылдың 30 қарашасындағы жағдай бойынша қолданыстағы көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартына сәйкес ЖТМК көрсетілетін қызметтердің көлеміне қатысты ЖТМК (ТЖТМК(i)) көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша өсу қарқыны айқындалады (жыл ортасында ағымдағы айдың 1 күніне) (ТЖТМК(i)).

74. При включении в план закупа на предстоящий год новых технологий в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 октября 2020 года № ҚР ДСМ-134/2020 "Об утверждении правил определения и перечня видов высокотехнологичной медицинской помощи, а также критерии, согласно которым виды высокотехнологичной медицинской помощи переходят в перечень услуг специализированной медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21471), объемы услуг ВТМУ распределяются комиссией с прикреплением на веб-портале обоснования по распределению объемов услуг и (или) средств согласно части второй пункта 5 настоящей Методики.
75. Распределение объемов услуг среди субъектов здравоохранения по оказанию ВТМУ в разрезе технологий ВТМУ осуществляется по следующему алгоритму:
Шаг 1: за каждым субъектом здравоохранения закрепляется минимальный объем услуг в зависимости от рангового места (1 группа ранжирования – 80 %, 2 группа ранжирования – 70 %, 3 группа ранжирования – 60 %, 4 группа м– 50 %, 5 группа ранжирования – 20 %) и факта пролеченных случаев ВТМП (КВТМУ(i)), с учетом заявленных объемов услуг;
Шаг 2: если по результатам выполнения шага 1 для распределения минимальных объемов услуг среди субъектов здравоохранения 1 – 5 групп ранжирования недостаточно объема услуг, тогда:
Шаг 2.1: по субъектам здравоохранения 1 – 5 групп ранжирования осуществляется снижение групп ранжирования на 1 ранг и переход к шагу 1, с исключением из распределения объемов услуг субъектов здравоохранения, имевших 5 ранг ранжирования;
Шаг 2.1.1: если по результатам итерационных выполнений шага 2.1 остаются нераспределенные объемы услуг, тогда объемы услуг сверх закрепленных минимальных объемов услуг 2 – 5 группам ранжирования далее рассматриваются как единый пул и осуществляется переход к шагу 3;
Шаг 2.1.2: в случае, если по результатам четырех итерационных выполнений шага 2.1, остается только 5 группа ранжирования и объема услуг недостаточно для распределения минимальных объемов услуг всем субъектам здравоохранения 5 группы ранжирования, тогда объем услуг распределяется между ними комиссией с прикреплением на веб-портале обоснования по распределению объемов услуг и (или) средств согласно части второй пункта 5 настоящей Методики;

74. Алдағы жылға арналған сатып алу жоспарына жаңа технологияларды енгізу кезінде "Жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерін айқындау тәртібін және олардың тізбесін, сондай-ақ жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерінің мамандандырылған медициналық көмектің көрсетілетін көрсетілетін қызметтері тізбесіне өту өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 16 қазандағы № ҚР ДСМ-134/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21471 болып тіркелген) сәйкес жаңа технологиялар енгізілген жағдайда ЖТМК көрсетілетін қызметтер көлемін комиссия веб-порталда осы Әдістеменің 5-тармағының екінші бөлігіне сәйкес көрсетілетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу жөніндегі негіздемені тіркей отырып бөледі.
75. ЖТМК технологиялары бөлінісінде ЖТМК көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектілері арасында көрсетілетін қызметтер көлемін бөлу мынадай алгоритм бойынша жүзеге асырылады:
1-қадам: Әрбір денсаулық сақтау субъектісіне мәлімделгендерді ескере отырып, рангтік орынға (1-саралау тобы – 80%, 2-саралау тобы – 70%, 3-саралау тобы – 60%, 4-саралау тобы – 50%, 5-саралау тобы – 0%) және ЖТМК (КЖТМК(i)) емделген жағдайлардың фактісіне байланысты көрсетілетін қызметтердің мәлімделген көлемін ескере отырып, олардың ең аз көлемі бекітіледі.
2-қадам: егер денсаулық сақтау субъектілері арасында ең төменгі көрсетілетін қызметтердің көлемін бөлу үшін 1-қадамды орындау нәтижелері бойынша 1-5 саралау тобының көрсетілетін қызметтер көлемі жеткіліксіз болса, онда:
2.1-қадам: 1 – 5 саралау тобының денсаулық сақтау субъектілері бойынша 5-саралау тобы бар денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтер көлемін бөлуден алып тастай отырып, саралау топтарын 1 дәрежеге төмендету және 1-қадамға көшу жүзеге асырылады;
2.1.1-қадам: егер 2.1-қадамды қайталама орындау нәтижелері бойынша бөлінбеген көрсетілетін қызметтер көлемі қалса, онда 2 – 5 саралау топтарына бекітілген ең төменгі көрсетілетін қызметтер көлемінен асатын көрсетілетін қызметтер көлемі бұдан әрі бірыңғай пул ретінде қарастырылады және 3-қадамға көшу жүзеге асырылады;
2.1.2-қадам: егер 2.1-қадамды төрт итерациялық орындау нәтижелері бойынша тек 5-саралау тобы қалса және барлық денсаулық сақтау субъектілеріне ең төменгі көрсетілетін қызметтер көлемін бөлу үшін көрсетілетін қызметтер көлемі жеткіліксіз болса, онда көрсетілетін қызметтер көлемін комиссия веб-порталда осы Әдістеменің 5-тармағының екінші бөлігіне сәйкес көрсетілетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу жөніндегі негіздемені тіркей отырып олардың арасында бөледі;

Шаг 3: если по результатам выполнения шага 1 остаются нераспределенные объемы услуг, тогда объемы услуг сверх закрепленных минимальных объемов услуг 1 – 5 группам ранжирования далее рассматриваются как единый пул и за каждым субъектом здравоохранения 1 – 4 групп ранжирования последовательно закрепляется максимальный объем услуг в зависимости от группы ранжирования (1 группа ранжирования – 90 %, 2 группа ранжирования – 80 %, 3 группа ранжирования – 70 %, 4 группа ранжирования – 60 %) и факта пролеченных случаев ВТМУ (КВТМУ(i)), с учетом заявленных объемов услуг;
Шаг 4: если по результатам выполнения шага 3 для 1 группы ранжирования пула недостаточно для распределения максимальных объемов услуг субъектам здравоохранения 1 группы ранжирования, тогда:
Шаг 4.1: по субъектам здравоохранения 1 – 4 групп ранжирования осуществляется снижение групп ранжирования на 1 ранг и выполнение шага 3, с исключением из дополнительного распределения объемов услуг субъектов здравоохранения, имевших 4 ранг ранжирования, при этом шаг 4.1 выполняется только один раз;
Шаг 4.1.1: если по результатам выполнения шага 4.1 пула недостаточно для распределения максимальных объемов услуг всем субъектам здравоохранения 2 группы ранжирования, тогда оставшийся пул распределяется между ними комиссией с прикреплением на веб-портале обоснования по распределению объемов услуг и (или) средств согласно части второй пункта 5 настоящей Методики;
Шаг 5: если по результатам выполнения шагов 3 и 4 для 1 – 5 групп ранжирования остается нераспределенный объем услуг, тогда в случае, если темп прироста технологий ВТМУ (ТВТМУ(i)) равен нулю или меньше (ТВТМУ(i)<=0), тогда оставшийся пул распределяется между ними комиссией с прикреплением на веб-портале обоснования по распределению объемов услуг и (или) средств согласно части второй пункта 5 настоящей Методики, в противном случае, если темп прироста технологий ВТМУ (ТВТМУ(i)) больше нуля (ТВТМУ(i)>0), тогда переход к шагу 6;
Шаг 6: за каждым субъектом здравоохранения 1 – 5 групп ранжирования, за исключением субъектов здравоохранения, по которым объем услуг ВТМУ согласно действующего договора закупа услуг по состоянию на 30 ноября текущего года (в середине года на 1-ое число текущего месяца) равен нулю (КВТМУ(i) = 0), дополнительно к закрепленным максимальным объемам услуг закрепляется объем услуг по темпу прироста (ТВТМУ(i)) от максимального закрепленного объема услуг в с учетом заявленных объемов услуг;

3-қадам: егер 1-қадамды орындау нәтижелері бойынша бөлінбеген көрсетілетін қызметтер көлемі қалса, онда 1 – 5 саралау тобына бекітілген ең төменгі көрсетілетін қызметтер көлемінен асатын көрсетілетін қызметтер көлемі бұдан әрі бірыңғай пул ретінде қаралады және 1 – 4 саралау тобының әрбір денсаулық сақтау субъектісіне саралау тобына байланысты ең жоғары көрсетілетін қызметтер көлемі және мәлімделген көлемдерді ескере отырып, ЖТМК (КЖТМК(i)) емделген жағдайларының фактілері дәйекті түрде бекітіледі (1-саралау тобы – 90%, 2-саралау тобы – 80%, 3-саралау тобы – 70%, 4-саралау тобы – 60%);
4-қадам: егер 1-саралау тобы үшін 3-қадамды орындау нәтижелері бойынша пулды 1-саралау тобы денсаулық сақтау субъектілеріне максималды көрсетілетін қызметтер көлемді бөлу үшін жеткіліксіз болса, онда:
4.1-қадам: 1 – 4 саралау топтарының денсаулық сақтау субъектілері бойынша саралау топтарын 1 дәрежеге төмендету және 4-саралау тобы бар денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтер көлемін қосымша бөлуден алып тастай отырып, 3-қадамды орындау жүзеге асырылады, бұл ретте 4.1-қадам тек бір рет орындалады;
4.1.1-қадам: егер 4.1-қадамды орындау нәтижелері бойынша пул 2-саралау тобындағы барлық денсаулық сақтау субъектілеріне максималды көрсетілетін қызметтер көлемін бөлу үшін жеткіліксіз болса, онда қалған пул веб-порталда осы Әдістеменің 5-тармағының екінші бөлігіне сәйкес көрсетілетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемін бөлу жөніндегі негіздемені тіркей отырып комиссиямен олардың арасында бөлінеді;
5-қадам: егер 1 – 5 саралау тобы үшін 3 және 4-қадамдарды орындау нәтижелері бойынша бөлінбеген көрсетілетін қызметтер көлемі қалса, онда егер ЖТМК (ТЖТМК(i)) технологияларының өсу қарқыны нөлге немесе одан кем болса (ТЖТМК(i)<=0), онда қалған пулды комиссия веб-порталда осы Әдістеменің 5-тармағының екінші бөлігіне сәйкес көрсетілетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу жөніндегі негіздемені тіркей отырып олардың арасында бөледі, денсаулық сақтау және қызмет көрсету көлемін орналастыруда егер ЖТМК (ТЖТМК(i)) технологияларының өсу қарқыны нөлден (ТЖТМК(i)<=0) жоғары болса, онда 6-қадамға өтеміз;
6-қадам: Әрбір денсаулық сақтау субъектісі үшін ағымдағы жылдың 30 қарашасындағы жағдай бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы қолданыстағы шартқа сәйкес ЖТМК жағдайларының көрсетілетін қызметтер көлемі денсаулық сақтау субъектілерін қоспағанда, 1 – 5 саралау топтары бар (жылдың ортасында ағымдағы айдың 1 күніндегі) нөлге тең (KЖТМК (i) = 0). Бекітілген максималды көрсетілетін қызметтер көлемге қосымша мәлімделген жағдайлардың қызметтер көлемін ескере отырып, жағдайлардың максималды бекітілген көрсетілетін қызметтер көлемінен өсу қарқыны (ТЖТМК(i)) бойынша көрсетілетін қызметтер көлем бекітіледі;

Шаг 6.1: если по результатам выполнения шага 6 остается нераспределенный объем услуг, тогда оставшийся пул распределяется между ними комиссией с прикреплением на веб-портале обоснования по распределению объемов услуг и (или) средств согласно части второй пункта 5 настоящей Методики.
76. Объем средств по оказанию ВТМУ в разрезе технологий ВТМУ, распределенных субъекту здравоохранения на распределенный объем услуг ВТМУ (V СЗ, ВТМУ (i)), рассчитывается по формуле:
VСЗ, ВТМУ (i) = WСЗ, ВТМУ (i) x SСЗ действ., ВТМУ (i) ИЛИ x SСЗ новый, ВТМУ (i),
где:
WСЗ, ВТМУ(i) – объем распределенных услуг субъекту здравоохранения по оказанию ВТМУ по технологии ВТМУ;
SСЗ действ., ВТМУ(i) – средняя стоимость одной услуги по действующим поставщикам текущего года по оказанию ВТМУ по технологии ВТМУ, которая рассчитывается по формуле:
SСЗ действ., ВТМУ (i) = VСЗ действ., ВТМУ (i)/LСЗ действ., ВТМУ (i),
где:
VСЗ действ., ВТМУ (i) – объем средств за текущий год по субъекту здравоохранения по оказанию ВТМУ по технологии ВТМУ по состоянию на 30 ноября текущего года;
LСЗ действ., ВТМУ (i) – объем услуг за текущий год по субъекту здравоохранения по оказанию ВТМУ по технологии ВТМУ по состоянию на 30 ноября текущего года;
SСЗ новый, ВТМУ (i) – средняя стоимость одной услуги по новому субъекту здравоохранения, включенному в базу данных субъектов здравоохранения по оказанию ВТМУ по технологии ВТМУ, которая рассчитывается по формуле:
SСЗ новый, ВТМУ (i) = Vплан, ВТМУ (i) / Lплан, ВТМУ (i),
где:
Vплан, ВТМУ (i) – общий объем средств согласно плану закупа по оказанию ВТМУ по технологии ВТМУ на предстоящий год (при дополнительном закупе медицинской помощи в течение года согласно плану закупа текущий год);
Lплан, ВТМУ (i) – общий объем услуг согласно плана закупа по оказанию ВТМУ по технологии ВТМУ на предстоящий год (при дополнительном закупе медицинской помощи в течение года согласно плану закупа текущий год).
Приложение 1
к Методике распределения
объемов услуг и (или) средств
субъектам здравоохранения
по оказанию медицинской
помощи в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Обоснование по распределению объемов услуг и (или) средств субъектам здравоохранения по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования комиссией по выбору субъектов здравоохранения и размещению объемов услуг №_________
_________________________ "___" _________ 20__ года (местонахождение)
БИН
Наименование поставщика
Вид медицинской помощи
Подвид медицинской помощи
Балл по индикаторам
Рейтинговая оценка
Остаток пропускной способности
1
2
3
4
5
6
7
8
Итого по подвиду медицинской помощи
Итого по подвиду медицинской помощи
Итого по виду медицинской помощи
продолжение таблицы
Заявленная сумма, тенге
Заявленный объем, тенге
Сумма, тенге автоматический расчет
Объемы медицинских услуг, автоматический расчет
Сумма к распределению, тенге
Объемы медицинских услуг к распределению
Причина неприменения автоматического расчета
9
10
11
12
13
14
15
Х
Х
Х
Приложение 2
к Методике распределения
объемов услуг и (или) средств
субъектам здравоохранения
по оказанию медицинской
помощи в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Перечень профилей коек круглосуточного стационара для расчета пропускной способности коечного фонда круглосуточного стационара в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования
Вид медицинской помощи согласно плану закупа медицинских услуг
Профиль коек для расчета пропускной способности круглосуточного стационара
Применяемый норматив работы одной койки в год в разрезе профилей коек
Единица измерения объема
Минимальный коечный фонд*
1.
Специализированная медицинская помощь в стационарных условиях организаций родовспоможения

6.1-қадам: егер 6-қадамды орындау нәтижелері бойынша бөлінбеген көрсетілетін қызметтер көлемі қалса, онда қалған пулды осы Әдістеменің 5-тармағының екінші бөлігіне сәйкес көрсетілетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу жөніндегі негіздемені веб-порталда тіркей отырып, олардың арасында комиссия бөледі.
76. Денсаулық сақтау субъектісіне ЖТМК (VСЗ, ЖТМК (i)) жағдайларының көлеміне бөлінген ЖТМК технологиялары бөлінісінде ЖТМК көрсету бойынша қаражат көлемі мынадай формула бойынша есептеледі:
VСА, ЖТМК (i) = WСА, ЖТМК (i) x S. СА қолд., ЖТМК (i) немесеx S СЗ жаңа, ЖТМК (i),
мұндағы:
WСЗ, ЖТМК (i) – ЖТМК технологиясына сәйкес ЖТМК көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектісіне бөлінген көрсетілетін қызметтер көлемі;
SСЗ қолд., ЖТМК (i) – ағымдағы жылдың қолданыстағы көрсетілетін қызметтер жеткізушілері бойынша ЖТМК технологиясында ЖТМК көрсету бойынша бір қызметтің орташа құны мынадай формула бойынша жеке есептеледі:
S СЗ қолд., ЖТМК (i) = VСЗ қолд., ЖТМК (i)/L СЗ действ., ЖТМК (i),
мұндағы:
VСЗ қолд., ЖТМК (i) – ағымдағы жылдың 30 қарашасындағы жағдай бойынша денсаулық сақтау субъектісінде ЖТМК технологиясына сәйкес ЖТМК көрсету бойынша ағымдағы жылғы қаражат көлемі;
L СЗ қолд., ЖТМК (i) – ағымдағы жылдың 30 қарашасындағы жағдай бойынша денсаулық сақтау субъектісінде ЖТМК технологиясы бойынша ЖТМК көрсетуде ағымдағы жылғы көрсетілетін қызметтердің көлемі;
S СЗ жаңа, ВТМП (i) – денсаулық сақтау субъектілерінің деректер базасына енгізілген денсаулық сақтаудың жаңа субъектісі бойынша ЖТМК технологиясы бойынша ЖТМК көрсету бойынша бір көрсетілетін қызметтің орташа құны, ол формула бойынша есептеледі:
S СЗ жаңа, ЖТМК (i) = Vжоспар, ЖТМК (i) / Lжоспар, ЖТМК (i),
мұндағы:
Vжоспар, ЖТМК (i) – алдағы жылға арналған ЖТМК технологиясына сәйкес ЖТМК көрсету бойынша сатып алу жоспарына қатысты қаражаттың жалпы көлемі (жыл ішінде медициналық көмекті қосымша сатып алу кезінде ағымдағы жылдағы сатып алу жоспарына сәйкес);
Lжоспар, ЖТМК (i) – алдағы жылға арналған ЖТМК технологиясы бойынша ЖТМК көрсету бойынша сатып алу жоспарына сәйкес көрсетілетін қызметтердің жалпы көлемі (жыл ішінде медициналық көмекті қосымша сатып алу кезінде ағымдағы жылдағы сатып алу жоспарына сәйкес).
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде
және (немесе) міндетті
әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде
медициналық көмек көрсету
жөніндегі
денсаулық сақтау субъектілеріне
көрсетілетін қызметтердің және
(немесе) қаражаттың көлемдерін
бөлу әдістемесіне
1-қосымша
Денсаулық сақтау субъектілерін таңдау және көрсетілетін қызметтер көлемін орналастыру жөніндегі комиссияның тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектілеріне көрсетілетін қызметтер көлемін және (немесе) қаражат бөлу бойынша негіздемесі №_________
_________________________ 20__ жылғы "___" _________ (орналасқан жері)
БСН
Қызметтер берушінің атауы
Медициналық көмектің түрі
Медициналық көмектің кіші түрлері
Индикаторлар бойынша балл
Рейтингтік бағалау
Өткізу қабілеттілігінің қалдығы
1
2
3
4
5
6
7
8
Медициналық көмектің кіші түрі бойынша жиыны
Медициналық көмектің кіші түрі бойынша жиыны
Медициналық көмектің түрі бойынша жиыны
кестеннің жалғасы
Мәлімделген сома, теңге
Мәлімделген көлем, теңге
Сомасы, теңге автоматты есептеу
Медициналық көрсетілетін қызметтердің көлемі, автоматты есептеу
Бөлуге берілетін сома, теңге
Медициналық көрестілетін қызметтердің бөлу көлемі
Автоматты есептеуді қолданбау себебі
9
10
11
12
13
14
15
Х
Х
Х
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде
және (немесе) міндетті
әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде
медициналық көмек көрсету
жөніндегі
денсаулық сақтау субъектілеріне
көрсетілетін қызметтердің және
(немесе) қаражаттың көлемдерін
бөлу әдістемесіне
2-қосымша
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде тәулік бойы жұмыс істейтін стационардың төсек қорының сыйымдылығын есептеу үшін тәуліктік стационардың төсек бейіндерінің тізбесі
Медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу жоспарына сәйкес медициналық көмектің түрі
Тәулік бойғы стационардың өткізу қабілетін есептеу үшін төсек бейіні
Төсек бейіндері бөлінісінде жылына бір төсек жұмысының қолданылатын нормативі
Көлемді өлшеу бірлігі
Минималды төсек қоры *
1.
Босандыру ұйымдарының стационарлық жағдайындағы мамандандырылған медициналық көмек

1) для беременных и рожениц (кроме патологии беременности);
2) патологии беременности;
3) патология новорожденных и выхаживания недоношенных;
город: 310 койко-дней
Пролеченный случай
-
2.
Специализированная медицинская помощь в стационарных условиях детскому населению
1) хирургические для новорожденных;
2) педиатрические;
3) гастроэнтерологические для детей;
4) аллергологические для детей;
5) эндокринологические для детей;
6) нефрологические для детей;
7) ортопедические для детей;
8) урологические для детей;
9) гинекологические для детей, включая для производства абортов;
10) ревматологические для детей;
11) офтальмологические для детей;
12) отоларингологические для детей;
13) пульмонологические для детей;
14) токсикологические для детей;
15) хирургические для детей;
16) неврологические для детей;
17) торакальной хирургии для детей;
18) ожоговые (камбустиологические) для детей;
19) челюстно-лицевой хирургии стоматологические для детей;
20) гнойные хирургические для детей;
21) гематологические для детей (за исключением коек при онкологических отделениях);
22) кардиологические для детей;
23) дерматовенерологические для детей;
24) патология новорожденных и выхаживания недоношенных;
город: 340 койко-дней
Пролеченный случай
-
3.
Специализированная медицинская помощь в стационарных условиях при заболеваниях болезни системы кровообращения
1) кардиохирургические для взрослых (для детей);
2) нейрососудистые;
3) инсультные;
город: 340 койко-дней
Пролеченный случай
>= 10 коек
4.
Медицинская помощь онкогематологическим больным
1) гематологические для взрослых (для детей);
2) койко-место дневного пребывания;
город: 340 койко-дней
Пролеченный случай
>= 10 коек
5.
Специализированная медицинская помощь в стационарных условиях взрослому и (или) детскому населению за исключением стационарной помощи, оказываемой субъектами села
1) терапевтические;
2) гастроэнтерологические для взрослых;
3) аллергологические для взрослых;
4) нефрологические для взрослых;
5) неврологические для взрослых;
6) дерматовенерологические для взрослых;
7) пульмонологические для взрослых;
8) токсикологические для взрослых;
9) гематологические для взрослых (за исключением коек при онкологических отделениях);
10) урологические для взрослых;
11) гинекологические для взрослых, включая для производства абортов;
12) хирургические для взрослых (за исключением коек при онкологических отделениях);

1) жүкті әйелдер мен босанатын әйелдер үшін (жүктілік патологиясынан басқа);
2) жүктілік патологиясы;
3) жаңа туған нәрестелердің патологиясы және шала туған нәрестелерді күту;
қала: 310 төсек-күн;
Емделген жағдай
-
2.
Балаларға стационарлық жағдайда мамандандырылған медициналық көмек
1) жаңа туған нәрестелерге арналған хирургиялық;
2) педиатриялық;
3) балаларға арналған гастроэнтерологиялық;
4) балаларға арналған аллергологиялық;
5) балаларға арналған эндокринологиялық;
6) балаларға арналған нефрологиялық;
7) балаларға арналған ортопедиялық;
8) балаларға арналған урологиялық;
9) аборт қоса алғанда, балаларға арналған гинекологиялық;
10) балаларға арналған ревматологиялық;
11) балаларға арналған офтальмологиялық;
12) балаларға арналған отоларингологиялық;
13) балаларға арналған пульмонологиялық;
14) балаларға арналған токсикологиялық;
15) балаларға арналған хирургиялық;
16) балаларға арналған неврологиялық;
17) балаларға арналған торакалды хирургиясы;
18) балалардағы күйік (камбостиологиялық);
19) балаларға арналған стоматологиялық жақ-бет хирургиясы;
20) балаларға арналған іріңді хирургиялық;
21) балаларға арналған гематологиялық (онкологиялық бөлімшелер жанындағы төсектерді қоспағанда);
22) балаларға арналған кардиологиялық;
23) балаларға арналған дерматовенерологиялық;
24) жаңа туған нәрестелердің патологиясы және шала туған нәрестелерді күту;
қала: 340 төсек-күн;
Емделген жағдай
-
3.
Қанайналым жүйесінің ауруларымен сырқаттануы кезіндегі стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек
1) ересектерге (балаларға) арналған кардиохирургиялық;
2) нейро тамырлық;
3) инсульттік;
қала: 340 төсек-күн;
Емделген жағдай
>= 10 төсек
4.
Онкогематологиялық науқастарға медициналық көмек
1) ересектерге (балаларға) арналған гематологиялық;
2) күндізгі болуға төсек-орын;
қала: 340 төсек-күн;
Емделген жағдай
>= 10 төсек
5.
Ауыл субъектілері көрсететін стационарлық көмекті қоспағанда, ересектерге және (немесе) балаларға стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек
1) терапиялық;
2) ересектерге арналған; гастроэнтерологиялық;
3) ересектерге арналған аллергологиялық;
4) ересектерге арналған нефрологиялық;
5) ересектерге арналған неврологиялық;
6) ересектерге арналған дерматовенерологиялық;
7) ересектерге арналған пульмонологиялық;
8) ересектерге арналған токсикологиялық;
9) ересектерге арналған гематологиялық (онкологиялық бөлімшелер жанындағы төсектерді қоспағанда);
10) ересектерге арналған урологиялық;
11) ересектерге арналған гинекологиялық, соның ішінде аборт жасату;
12) ересектерге арналған хирургиялық (онкологиялық бөлімшелердегі төсектерді қоспағанда);

13) торакальной хирургии для взрослых;
14) ортопедические для взрослых;
15) ожоговые (камбустиологические) для взрослых;
16) челюстно-лицевой хирургии стоматологические для взрослых;
17) проктологические;
18) гнойные хирургические для взрослых;
19) офтальмологические для взрослых;
20) отоларингологические для взрослых;
21) нейрохирургические для взрослых;
22) нейрохирургические для детей;
23) травматологические для взрослых;
24) травматологические для детей;
25) транспланталогии для детей;
26) транспланталогии для взрослых;
27) кардиологические для взрослых;
28) ревматологические для взрослых;
29) эндокринологические для взрослых;
30) сосудистой хирургии;
город: 340 койко-дней
пролеченный случай
-
6.
Специализированная медицинская помощь в стационарных и стационарозамещащих условиях сельскому населению
Коечный фонд и койко-место дневного пребывания субъекта села, за исключением коек:
1) онкологических;
2) противотуберкулезных;
3) психиатрических;
4) инфекционных;
5) паллиативных;
6) реабилитационных;
7) гематологических;
1) профиль койки "Акушерский":
село: 290 койко-дней;

13) торакалды хирургиясы ересектер үшін;
14) ересектерге арналған ортопедиялық;
15) ересектер күйігі (комбустиологиялық);
16) ересектер үшін стоматологиялық жақ-бет хирургиясы;
17) проктологиялық;
18) ересектерге арналған іріңді хирургиялық;
19) ересектерге арналған офтальмологиялық;
20) ересектерге арналған отоларингологиялық;
21) ересектерге арналған нейрохирургиялық;
22) балаларға арналған нейрохирургиялық;
23) ересектерге арналған травматологиялық;
24) балаларға арналған травматологиялық;
25) балаларға арналған трансплантология;
26) ересектерге арналған трансплантология;
27) ересектерге арналған кардиологиялық;
28) ересектерге арналған ревматологиялық;
29) ересектерге арналған эндокринологиялық;
30) тамырлы хирургия;
қала: 340 төсек-күн;
Емделген жағдай
-
6.
Ауыл халқына стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек
Төсек қоры және төсек-орындарды қоспағанда, ауыл субъектісінің күндізгі болу орны:
1) онкологиялық;
2) туберкулезге қарсы;
3) психиатриялық;
4) инфекциялық;
5) паллиативтік;
6) оңалту;
7) гематологиялық;
1) "Акушерлік" төсек бейіні:
ауыл: 290 төсек-күн;

2) Другие профиля коек:
село: 330 койко-дней;
Пролеченный случай
-
7.
Специализированная медицинская помощь в стационарных и стационарозамещащих условиях больным c новообразованиями, за исключением злокачественных новообразований лимфоидной и кроветворной тканей
1) онкологические для взрослых (в том числе мамалогические);
2) радиологические;
3) хирургические для взрослых при онкологическом отделении;
4) койко-место дневного пребывания;
город: 340 койко-дней
Пролеченный случай
-
8.
Медицинская помощь больным инфекционными заболеваниями
Инфекционные для взрослых (для детей)
город: 330 койко-дней
Пролеченный случай
-
9.
Медицинская реабилитация в круглосуточном стационаре 2 этап
Коечный фонд субъекта здравоохранения по реабилитационным койкам
город: 340 койко-дней;
село: 330 койко-дней;
Пролеченный случай
-
10.
Медицинская реабилитация в круглосуточном стационаре 3 этап
Койко-день
-
11.
Паллиативная медицинская помощь
Коечный фонд субъекта здравоохранения по паллиативным койкам
город: 340 койко-дней;
село: 330 койко-дней;
Койко-день
-
Примечание:
* если минимальный коечный фонд по видам медицинской помощи согласно 1-ой – 4-ой позиций настоящей таблицы не достигает установленного показателя, тогда их коечный фонд для взрослых суммируется к коечному фонду по виду медицинской помощи согласно 5-ой позиции настоящей таблицы, коечный фонд для детей суммируется к коечному фонду по виду медицинской помощи согласно 2-ой позиции настоящей таблицы.

2) басқа төсек бейіндері:
ауыл: 330 төсек-күн;
Емделген жағдай
-
7.
Лимфоидты және қан түзетін тіндердің қатерлі ісіктерін қоспағанда, өспелері бар науқастарға стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек
1) ересектерге арналған онкологиялық (оның ішінде маммологиялық);
2) радиологиялық;
3) онкологиялық бөлімше жанындағы ересектерге арналған хирургиялық;
4) төсек-күндізгі болу орны;
қала: 340 төсек-күн;
Емделген жағдай
-
8.
Инфекциялық аурулармен ауыратын науқастарға медициналық көмек
ересектерге (балаларға) арналған инфекциялық
қала: 330 төсек-күн
Емделген жағдай
-
9.
Тәулік бойы стационарда медициналық оңалту 2 кезең
Оңалту төсектері бойынша денсаулық сақтау субъектісінің төсек қоры
қала: 340 төсек-күн;
ауыл: 330 төсек-күн;
Емделген жағдай
-
10.
Тәулік бойғы стационарда медициналық оңалту 3 кезең
Төсек күні
-
11.
Паллиативтік медициналық көмек
Денсаулық сақтау субъектісінің паллиативтік төсектер жөніндегі төсек қоры
қала: 340 төсек-күн;
ауыл: 330 төсек-күн;
Төсек күні
-
Ескерту:
* егер осы кестенің 1 – 4 позицияларына сәйкес медициналық көмек түрлері бойынша минималды төсек қоры белгіленген көрсеткішке жетпесе, содан кейін олардың ересектерге арналған төсек қоры осы кестенің 5 позициясына сәйкес медициналық көмек түрі бойынша төсек қорына жинақталады, балаларға арналған төсек қоры осы кестенің 2 позициясына сәйкес медициналық көмек түрі бойынша төсек қорына жинақталады.