О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 июля 2021 года № 268/НҚ "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей и специалистов организаций в области геодезии и картографии"
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 23 сентября 2024 года № 577/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 октября 2024 года № 35225
ПРИКАЗЫВАЮ:
Внести в приказ исполняющего обязанности Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 июля 2021 года № 268/НҚ "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей и специалистов организаций в области геодезии и картографии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 23760) следующее изменение:
1. Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей и специалистов организаций в области геодезии и картографии утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету геодезии и картографии Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Ж. Мадиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан

"Геодезия және картография саласындағы ұйымдардың басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 28 шілдедегі № 268/НҚ бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2024 жылғы 23 қыркүйектегі № 577/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 8 қазанда № 35225 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
"Геодезия және картография саласындағы ұйымдардың басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 28 шілдедегі № 268/НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23760 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
1. Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Геодезия және картография саласындағы ұйымдардың басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Геодезия және картография комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Ж. Мадиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрі

от 23 сентября 2024 года
№ 577/НҚ
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей и специалистов организаций в области геодезии и картографии
Глава 1. Введение
1. Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей и специалистов организаций в области геодезии и картографии (далее – Квалификационные характеристики) в соответствии с трудовым законодательством в Республике Казахстан являются основой для установления квалификационных требований к работникам и применяются для решения вопросов, связанных с регулированием трудовых отношений, обеспечением эффективной системы управления персоналом в организациях в области геодезии и картографии независимо от организационно-правовых форм.
Квалификационные характеристики должностей специалистов: бухгалтера, экономиста, юриста, специалиста по кадрам, переводчика определены в квалификационных характеристиках отдельных должностей специалистов государственных учреждений и казенных предприятий, общих для всех сфер деятельности, утвержденных приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 1 сентября 2016 года № 775 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14281).
Квалификационные характеристики должностей руководителей и специалистов научной сферы, специалистов в области программного обеспечения, по государственным закупкам и иного инженерно-технического персонала определены в квалификационном справочнике должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденном приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
2. Квалификационные характеристики включают:
1) должностные обязанности должностей руководителей и специалистов организаций в области геодезии и картографии;
2) требования на знание законодательства Республики Казахстан;
3) требования к уровню образования в областях, по соответствующему направлению подготовки кадров конкретной должности;
4) требования к опыту работы.
3. В настоящих квалификационных характеристиках указываются следующие должности и специальности:
1) Аэрофотогеодезист;
2) Генеральный директор;
3) Заместитель генерального директора;
4) Руководитель отдела (инновационных технологий, спутникового позиционирования, цифровизации и информационной безопасности);
5) Руководитель отдела (картографического, подготовки и хранения материалов);
6) Руководитель отдела (экспертизы, редактирования карт);

2024 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 577/НҚ бұйрығына
қосымша
Геодезия және картография саласындағы ұйымдардың басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары
1-тарау. Кіріспе
1. Қазақстан Республикасындағы еңбек заңнамасына сәйкес геодезия және картография саласындағы ұйымдардың басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары (бұдан әрі – Біліктілік сипаттамалары) қызметкерлерге қойылатын біліктілік талаптарын белгілеу үшін негіз болып табылады және еңбек қатынастарын реттеуге, геодезия және картография саласындағы ұйымдарға персоналды басқарудың тиімді жүйесін қамтамасыз етуге байланысты мәселелерді шешу үшін ұйымдастырушылық құқықтық нысандардан тәуелсіз қолданылады.
Бухгалтер, экономист, заңгер, кадрлар жөніндегі маман, аудармашы лауазымдарының біліктілік сипаттамалары Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 1 қыркүйектегі № 775 (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 3 қазанда № 14281 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген барлық қызмет салаларына ортақ мемлекеттiк мекемелер мен қазыналық кәсіпорындар мамандарының жекелеген лауазымдарының бiлiктiлiк сипаттамаларында айқындалған.
Басшылар лауазымдарының біліктілік сипаттамалары және ғылыми сала мамандары, бағдарламалық қамтылым саласындағы, мемлекеттік сатып алу жөніндегі мамандар және өзге де инженерлік-техникалық персонал Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелген) бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығында айқындалған.
2. Біліктілік сипаттамалары мыналарды қамтиды:
1) геодезия және картография саласындағы ұйымдардың басшылары мен мамандары лауазымдарының міндеттерін;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге қойылатын талаптарды;
3) нақты лауазымдағы кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша облыстардағы білім деңгейіне қойылатын талаптарды;
4) жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптарды.
3. Осы біліктілік сипаттамаларында келесі лауазымдар мен мамандықтар көрсетіледі:
1) Аэрофотогеодезист;
2) Бас директор;
3) Бас директордың орынбасары;
4) Бөлім басшысы (инновациялық технологиялар, жерсеріктік жайғастыру, цифрландыру және ақпараттық қауіпсіздік);
5) Бөлім басшысы (картографиялық материалдарды дайындау және сақтау)
6) Бөлім басшысы (сараптама, карталарды редакциялау);

7) Руководитель отдела (топографо-геодезических, картографических и аэрокосмосъемочных работ);
8) Геодезист;
9) Руководитель управления геодезии и картографии;
10) Руководитель отдела проектирования и планирования;
11) Картограф;
12) Корректор карт;
13) Редактор карт;
14) Заведующий группой по созданию картографической продукции;
15) Руководитель отдела технического контроля;
16) Руководитель группы (тематической картографии, фотограмметрических работ);
17) Руководитель топографо-геодезической партии;
18) Директор филиала;
19) Заместитель директора филиала.
4. В настоящих квалификационных характеристиках под руководящей должностью понимается структурная штатная единица организации, наделенная полномочиями по организации деятельности подчиненного ему подразделения или отдельных сотрудников.
5. В настоящих квалификационных характеристиках под стажем работы в областях, по соответствующему направлению подготовки кадров, понимается стаж работы в организациях, в том числе в международных, зарубежных или транснациональных организациях, зарубежных и государственных структурах.
6. Квалификационные характеристики разработаны Министерством цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
Глава 2. Должности руководителей
Параграф 1. Генеральный директор
7. Должностные обязанности:
Руководит производственной, хозяйственной и финансово-экономической деятельностью организации, обеспечивает исполнение принимаемых решений, сохранность и эффективное использование имущества организации, содержащегося на его балансе, а также финансово-хозяйственные результаты ее деятельности.
Определяет политику, стратегию деятельности организации и механизм их реализации.
Заключает договора, совершает сделки, операции со сторонними организациями или другими юридическими лицами, издает распоряжения, приказы.
Организует работу и эффективное взаимодействие всех структурных подразделений предприятия, направляет их деятельность на развитие и совершенствование гибкого и мобильного производства работ и услуг, быстро реагирующих на нововведения и изменение рыночной ситуации с учетом социальных и рыночных приоритетов.
Обеспечивает повышение эффективности работы организации, рост продаж продукции и услуг, и увеличение прибыли, повышение качества и конкурентоспособности производимой продукции (услуг), их соответствие государственным стандартам и стандартам отечественного и зарубежного рынка.
Обеспечивает выполнение организацией обязательств перед государственным бюджетом, накопительными пенсионными и страховыми фондами, поставщиками, заказчиками и кредиторами, включая банки, а также выполнение хозяйственных и трудовых договоров (контрактов), показателей индикативных планов и бизнес-планов.
Организует производственно-хозяйственную деятельность на основе использования новейшей техники и технологии в сфере геодезии и картографии, прогрессивных форм управления и организации труда, существующих научно обоснованных нормативов материальных, финансовых и трудовых затрат, изучения экономической ситуации рынка и опыта (отечественного и зарубежного) в целях повышения технического уровня и качества продукции (услуг), роста интенсификации производства, производительности труда, экономической эффективности, рационального использования производственных резервов и экономного расходования всех видов ресурсов.
Принимает меры по обеспечению организации квалифицированными кадрами, рациональному использованию и развитию их профессиональных знаний и опыта, созданию безопасных и благоприятных для жизни и здоровья условий труда, соблюдению требований законодательства об охране окружающей среды, формированию благоприятной психологической атмосферы в коллективе.
Обеспечивает сочетание экономических и административных методов руководства, обсуждение и решение производственных и иных вопросов, материальных и моральных стимулов повышения эффективности производства.
Обеспечивает на основе принципов социального партнерства разработку, заключение и выполнение коллективного договора, соблюдение трудовой и производственной дисциплины, способствует развитию трудовой мотивации, инициативы и активности работников.
Решает вопросы, касающиеся финансово-экономической и производственно-хозяйственной деятельности организации, в пределах, предоставленных ему законодательством прав, поручает ведение отдельных направлений деятельности другим должностным лицам, заместителям директора, руководителям филиалов, а также функциональных и производственных подразделений.
Обеспечивает соблюдение законности в деятельности организации и осуществлении ее хозяйственно-экономических связей, использование правовых средств для финансового управления и функционирования в рыночных условиях, укрепления договорной и финансовой дисциплины, регулирования социально-трудовых отношений, обеспечения инвестиционной привлекательности организации в целях поддержания и расширения масштабов бизнеса (предпринимательской деятельности).
Представляет имущественные и другие интересы организации в суде, арбитраже, государственных органах и других организациях.

7) Бөлім басшысы (топографиялық-геодезиялық, картографиялық және аэроғарыштүсірілім жұмыстары);
8) Геодезист;
9) Геодезия және картография басқармасының басшысы;
10) Жобалау және жоспарлау бөлімінің басшысы;
11) Картограф;
12) Карталардың корректоры;
13) Карталардың редакторы;
14) Картографиялық өнімдерді жасау тобының меңгерушісі;
15) Техникалық бақылау бөлімінің басшысы;
16) Топ басшысы (тақырыптық картография, фотограмметриялық жұмыстар);
17) Топографиялық-геодезиялық партияның басшысы;
18) Филиал директоры;
19) Филиал директорының орынбасары.
4. Осы біліктілік сипаттамаларында басшылық лауазымда ұйымда өзіне байланысты бөлімшенің немесе жекелеген қызметкерлердің қызметін ұйымдастыру бойынша өкілеттіктер берілген құрылымдық штаттық бірлік түсініледі.
5. Осы біліктілік сипаттамаларында кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша облыстардағы жұмыс өтілі бар деп халықаралық, шетелдік немесе трансұлттық ұйымдарда, шетелдік және мемлекеттік құрылымдық ұйымдардағы жұмыс өтілі түсініледі.
6. Біліктілік сипаттамаларын Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі әзірледі.
2-тарау. Басшылардың лауазымдары
1-параграф. Бас директор
7. Лауазымдық міндеттері:
Ұйымның өндірістік, шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылық жасайды, қабылданатын шешімдердің орындалуын, оның теңгеріміндегі ұйым мүлкінің сақталуын және тиімді пайдаланылуын, сондай-ақ оның қызметінің қаржы-шаруашылық нәтижелерін қамтамасыз етеді.
Ұйым қызметінің саясатын, стратегиясын және оларды іске асыру тетігін айқындайды.
Басқа ұйымдармен немесе басқа заңды тұлғалармен шарттар жасасады, мәмілелер, операциялар жасайды, өкімдер, бұйрықтар шығарады, іскерлік кездесулерде ұйымның мүддесін көздейді.
Кәсіпорынның барлық құрылымдық бөлімшелердің жұмысын және тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастырады, олардың қызметін әлеуметтік және нарықтық басымдықтарды ескере отырып, жаңашылдықтар мен нарықтық жағдайдың өзгеруіне жылдам жауап бере алатын жұмыстар мен қызметтердің икемді және ұтқыр өндірісін дамыту мен жетілдіруге бағыттайды.
Ұйым жұмысының тиімділігін арттыруды, өнімдер мен көрсетілетін қызметтерді сатудың өсуін және пайданы ұлғайтуды, өндірілетін өнімнің (қызметтердің) сапасы мен бәсекеге қабілеттілігін арттыруды, олардың отандық және шетелдік нарықтағы стандарттарына сәйкестігін қамтамасыз етеді.
Ұйымның банктерді қоса алғанда, мемлекеттік бюджет, жинақтаушы зейнетақы және сақтандыру қорлары, жеткізушілер, тапсырыс берушілер мен кредиторлар алдындағы міндеттемелерін орындауын, сондай-ақ шаруашылық және еңбек шарттарының (келісімшарттардың), индикативтік жоспарлар мен бизнес-жоспарлар көрсеткіштерінің орындалуын қамтамасыз етеді.
Геодезия және картография саласындағы жаңа техника мен технологияларды, еңбекті басқару мен ұйымдастырудың прогрессивті нысандарын, материалдық, қаржылық және еңбек шығындарының қолданыстағы ғылыми негізделген нормативтерін пайдалану, өнімнің (қызметтердің) техникалық деңгейі мен сапасын арттыру, өндірісті қарқындатуды, еңбек өнімділігін, экономикалық тиімділікті арттыру, өндірістік резервтерді ұтымды пайдалану және ресурстардың барлық түрлерін үнемді жұмсау мақсатында нарықтағы экономикалық жағдай мен тәжірибені (отандық және шетелдік) зерделеу негізінде өндірістік-шаруашылық қызметтін ұйымдастырады.
Ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың кәсіби білімі мен тәжірибесін ұтымды пайдалану және дамыту, өмір мен денсаулық үшін қауіпсіз және қолайлы еңбек жағдайларын жасау, қоршаған ортаны қорғау туралы заңнаманың талаптарын сақтау, ұжымда қолайлы психологиялық атмосфера қалыптастыру бойынша шаралар қабылдайды.
Басқарудың экономикалық және әкімшілік әдістерінің үйлесуін, өндірістік және өзге де мәселелерді талқылау мен шешуді, өндіріс тиімділігін арттырудың материалдық және моральдық ынталандыруын қамтамасыз етеді.
Әлеуметтік әріптестік қағидаттары негізінде ұжымдық шартты әзірлеуді, жасасуды және орындауды, еңбек және өндірістік тәртіптің сақталуын қамтамасыз етеді, қызметкерлердің еңбекке ынтасын, бастамашылдығы мен белсенділігін дамытуға ықпал етеді.
Ұйымның қаржы-экономикалық және өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты мәселелерді оған заңнамада берілген құқықтар шегінде шешеді, қызметтің жекелеген бағыттарын жүргізуді басқа лауазымды тұлғаларға, директордың орынбасарларына, филиалдардың, сондай-ақ функционалдық және өндірістік бөлімшелердің басшыларына тапсырады.
Ұйымның қызметінде және оның шаруашылық-экономикалық байланыстарын жүзеге асыруда заңдылықтың сақталуын, қаржылық басқару және нарықтық жағдайларда жұмыс істеу, шарттық және қаржылық тәртіпті нығайту, әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу, бизнесті (кәсіпкерлік қызметті) қолдау және ауқымын кеңейту мақсатында ұйымның инвестициялық тартымдылығын қамтамасыз ету үшін құқықтық құралдарды пайдалануды қамтамасыз етеді.
Сотта, төрелікте, мемлекеттік органдарда және басқа да ұйымдарда мүліктік және басқа да мүдделерін білдіреді.

8. Знание:
Конституции Республики Казахстан (далее - Конституция Республики Казахстан);
Трудового кодекса Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс);
Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее - Административный процедурно-процессуальный кодекс Республики Казахстан);
Закона Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан" (далее – Закон "О языках в Республике Казахстан");
Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных" (далее – Закон "О геодезии, картографии и пространственных данных")
Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" (далее – Закон "О государственном имуществе");
Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции" (далее – Закон "О противодействии коррупции");
Закона "Об информатизации" (далее – Закон "Об информатизации");
приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 935 "Об утверждении Правил проведения аттестации, переаттестации и отзыва сертификатов поверителей средств измерений, а также квалификационных требований к ним" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18086);
приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 934 "Об утверждении Правил проведения поверки средств измерений, установления периодичности поверки средств измерений и формы сертификата о поверке средств измерений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18094);
приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 декабря 2018 года № 923 "Об утверждении Правил разработки, утверждения, регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений и применения методик поверки средств измерений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18059);
приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 164/НҚ "Об утверждении Инструкции по созданию картографической продукции за счет бюджетных средств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32161);
приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 13 марта 2023 года № 90/НҚ "Об утверждении Правил об охране, сносе или перезакладке (переносе) геодезических пунктов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32073);

8. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын (бұдан әрі – Қазақстан Республикасының Конституциясы);
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін (бұдан әрі – Еңбек кодексі);
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексін (бұдан әрі – Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі);
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңын (бұдан әрі – "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заң);
Қазақстан Республикасының "Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заңын (бұдан әрі – "Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заң);
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – "Мемлекеттік мүлік туралы" Заң);
Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңын (бұдан әрі – "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заң);
Қазақстан Республикасының "Ақпараттандыру туралы" Заңын (бұдан әрі – "Ақпараттандыру туралы" Заң);
"Өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерді аттестаттаудан, қайта аттестаттаудан өткізу және олардың сертификаттарын кері қайтарып алу, сондай-ақ оларға қойылатын біліктілік талаптары қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 935 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18086 болып тіркелген);
"Өлшем құралдарына салыстырып тексеруді жүргізу, өлшем құралдарын салыстырып тексерудің кезеңділігін белгілеу қағидалары және өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 934 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18094 болып тіркелген);
"Бекітілген өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімінде әзірлеу, бекіту, тіркеу және өлшем құралдарын тексеру әдістемелерін қолдану қағидалары туралы"; Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 26 желтоқсандағы № 923 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18059 болып тіркелген);
"Бюджет қаражаты есебінен картографиялық өнімді жасау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 164/НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32161 болып тіркелген);
"Геодезиялық пункттерді қорғау, бұзу немесе қайта салу (орнын ауыстыру) туралы қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 13 наурыздағы № 90/НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32073 болып тіркелген);

приказ исполняющего обязанности Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 31 марта 2023 года № 130/НҚ "Об утверждении Правил формирования, сбора, хранения, использования и выдачи сведений Национального фонда пространственных данных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32233) (далее - Нормативно-правовые акты и нормативно-технические документы в сфере геодезии и картографии);
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
9. Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и/или землеустройство и/или кадастр и/или экономика и/или бизнес, право и стаж работы на руководящих должностях не менее 5 лет.
Параграф 2. Заместитель генерального директора
10. Должностные обязанности:
В пределах своей компетенции определяет техническую политику и направления технического развития предприятия, представляет интересы предприятия в органе государственного управления, заинтересованных министерствах и ведомствах, исполняет акты и поручения первого руководителя, организует организационно-правовое, материально-техническое и финансовое обеспечение деятельности предприятия и его филиалов, решает вопросы административно-хозяйственной деятельности, в пределах предоставленных полномочий, обеспечивает соблюдение законности в деятельности подразделений и осуществлении их хозяйственно-экономических связей, в использовании правовых средств при финансовом управлении, укреплении договорной и финансовой дисциплины, социально-трудовых отношений, созданию благоприятных и безопасных условий труда, организует работу в сфере государственных закупок, организует работу по разработке проектов нормативных правовых актов в пределах компетенции предприятия, осуществляет обеспечение за состоянием трудовой дисциплины в предприятии, курирует деятельность структурных подразделений, ответственных за кадровое, финансовое, юридическое, административное, документационное обеспечение деятельности предприятия, реализацию единой государственной политики в сфере развития государственного языка, а также за выполнение процедур организации и проведения государственных закупок.
Организует работу центрального аппарата предприятия по производственной деятельности.
Осуществляет контроль над разработкой технических проектов, организует рассмотрение и внедрение проектов технического переоснащения, разработанных сторонними организациями, составление заявок на приобретение оборудования.
Осуществляет контроль за технической эксплуатацией, ремонтом и модернизацией оборудования.
Обеспечивает эффективность производственной деятельности соответствующих курируемых структурных подразделений (служб), контролирует результаты их работы, состояние трудовой и производственной дисциплины.
Руководит разработкой мероприятий по производственным работам, как государственного задания, так и договорных работ.
Обеспечивает своевременную подготовку технической документации по производственным работам (технической спецификаций, технических условий, технологических карт, картограмм).
Способствует расширению объемов производства договорных работ, товаров (услуг).
Обеспечивает полный цикл производственных работ, выполнение договорных работ, подписание актов приема выполненных работ, руководит разработкой, проектированием и реализацией мероприятий по внедрению цифровизации, автоматизации и инновационных технологий в предприятии.
Обеспечивает своевременную подготовку технической документации и технических заданий по внедрению цифровизации, автоматизации и инновационных технологий.
Руководит разработкой инструкций, методических и нормативных материалов, связанных с внедрением цифровизации, автоматизации и инновационных технологий.
Проводит оказание методической помощи подразделениям предприятия в подготовке исходных данных для внедрения цифровизации, автоматизации и инновационных технологий.
Организует изучение отечественного и зарубежного опыта внедрения цифровизации и автоматизации управления предприятием, повышение квалификации специалистов по указанным вопросам.
Организует проведение мероприятий по информационной безопасности предприятия.
Организует рассмотрение и внедрение проектов технического переоснащения, разработанных сторонними организациями, составление заявок на приобретение программного обеспечения и оргтехники.
Осуществляет контроль за технической эксплуатацией, ремонтом и модернизацией оргтехники.
Обеспечивает своевременную подготовку технической документации по внедрению цифровизации, программного обеспечения и оргтехники.

"Ұлттық кеңістіктік деректер қорының мәліметтерін қалыптастыру, жинау, сақтау, пайдалану және беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 31 наурыздағы № 130/НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32233 болып тіркелген) (бұдан әрі – Геодезия және картография саласындағы нормативтік-құқықтық актілер және нормативтік-техникалық құжаттар);
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.
9. Біліктілікке қойылатын талаптар: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография және/немесе жерге орналастыру және/немесе кадастр және/немесе экономика және/немесе бизнес, құқық бағыттары бойынша және басшылық лауазымдарда кемінде 5 жыл жұмыс өтілі.
2-параграф. Бас директордың орынбасары
10. Лауазымдық міндеттері:
Өз құзіреті шегінде кәсіпорынның техникалық саясатын және техникалық даму бағыттарын айқындайды, мемлекеттік басқару органында, мүдделі министрліктер мен ведомстволарда кәсіпорынның мүдделерін білдіреді, бірінші басшының актілері мен тапсырмаларын орындайды, кәсіпорын мен оның филиалдарының қызметін ұйымдастырушылық-құқықтық, материалдық-техникалық және қаржылық қамтамасыз етуді ұйымдастырады, берілген өкілеттіктер шегінде әкімшілік-шаруашылық қызмет мәселелерін шешеді, бөлімшелер қызметінде және олардың шаруашылық-экономикалық байланыстарын жүзеге асыруда, қаржылық басқару кезінде құқықтық құралдарды пайдалануда, шарттық және қаржылық тәртіпті, әлеуметтік-еңбек қатынастарын нығайтуда, қолайлы және қауіпсіз еңбек жағдайларын жасауда заңдылықтың сақталуын қамтамасыз етеді, мемлекеттік сатып алу саласында жұмысты ұйымдастырады, кәсіпорынның құзіреті шегінде нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу бойынша жұмысты ұйымдастырады, кәсіпорындағы еңбек тәртібінің жай-күйін қамтамасыз етуді жүзеге асырады, кәсіпорын қызметін кадрлық, қаржылық, заңдық, әкімшілік, құжаттамалық қамтамасыз етуге, мемлекеттік тілді дамыту саласында бірыңғай мемлекеттік саясатты іске асыруға, сондай-ақ мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу рәсімдерін орындауға жауапты құрылымдық бөлімшелердің қызметіне жетекшілік етеді.
Кәсіпорынның орталық аппаратының өндірістік қызмет бойынша жұмысын ұйымдастырады.
Техникалық жобалардың әзірленуіне бақылауды жүзеге асырады, бөгде ұйымдар әзірлеген техникалық қайта жабдықтау жобаларын қарауды және енгізуді, жабдықтарды сатып алуға өтінімдер жасауды ұйымдастырады.
Жабдықтың техникалық пайдаланылуын, жөнделуін және жаңғыртылуын бақылауды жүзеге асырады.
Тиісті жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшелердің (қызметтердің) өндірістік қызметінің тиімділігін қамтамасыз етеді, олардың жұмыс нәтижелерін, еңбек және өндірістік тәртіптің жай-күйін бақылайды.
Мемлекеттік тапсырма, сондай-ақ шарттық жұмыстар бойынша өндірістік жұмыстың іс-шараларын әзірлеуді басқарады.
Өндірістік жұмыстар бойынша техникалық құжаттаманы (техникалық ерекшеліктерді, техникалық шарттарды, технологиялық карталарды, картограммаларды) уақтылы дайындауды қамтамасыз етеді.
Шарттық жұмыстарды, тауарларды (қызметтерді) өндіру көлемін кеңейтуге ықпал етеді.
Өндірістік жұмыстардың толық циклын, шарттық жұмыстардың орындалуын, орындалған жұмыстардың қабылдау актілеріне қол қоюды қамтамасыз етеді, кәсіпорында цифрландыруды, автоматтандыруды және инновациялық технологияларды енгізу жөніндегі іс-шаралардың әзірленуін, жобалануын және іске асырылуын басқарады.
Цифрландыруды, автоматтандыруды және инновациялық технологияларды енгізу бойынша техникалық құжаттаманы және техникалық тапсырмаларды уақтылы дайындауды қамтамасыз етеді.
Цифрландыруды, автоматтандыруды және инновациялық технологияларды енгізумен байланысты нұсқаулықтарды, әдістемелік және нормативтік материалдарды әзірлеуді басқарады.
Кәсіпорын бөлімшелеріне цифрландыру, автоматтандыру және инновациялық технологияларды енгізу үшін бастапқы деректерді дайындауда әдістемелік көмек көрсетеді.
Кәсіпорынды басқаруды цифрландыру мен автоматтандыруды енгізудің отандық және шетелдік тәжірибесін зерделеуді, көрсетілген мәселелер бойынша мамандардың біліктілігін арттыруды ұйымдастырады.
Кәсіпорынның ақпараттық қауіпсіздігі бойынша іс-шаралар өткізуді ұйымдастырады.
Бөгде ұйымдар әзірлеген техникалық қайта жабдықтау жобаларын қарауды және енгізуді, бағдарламалық қамтылым мен ұйымдастыру техникасын сатып алуға өтінімдер жасауды ұйымдастырады.
Ұйымдастыру техникасының техникалық пайдаланылуын, жөнделуін және жаңғыртылуын бақылауды жүзеге асырады.
Цифрландыруды, бағдарламалық қамтылымды және ұйымдастыру техникасын енгізу бойынша техникалық құжаттаманы уақтылы дайындауды қамтамасыз етеді.

11. Знание:
Конституции Республики Казахстан;
Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
Закона "О языках в Республике Казахстан";
Закона "О геодезии, картографии и пространственных данных";
Закона "О государственном имуществе";
Закона "О противодействии коррупции";
Закона "Об информатизации";
Нормативно-правовые акты и нормативно-технические документы в сфере геодезии и картографии;
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
12. Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и/или кадастр и/или землеустройство и/или экономика и/или право и стаж работы в курируемых направлениях по профилю деятельности не менее 5 лет на руководящих должностях.
Параграф 3. Директор филиала
13. Должностные обязанности:
Руководит производственной, хозяйственной и финансово-экономической деятельностью филиала предприятия, обеспечивает исполнение принимаемых решений, сохранность и эффективное использование имущества организации, содержащегося на его балансе, а также финансово-хозяйственные результаты ее деятельности.
Заключает договора, совершает сделки, операции со сторонними организациями или другими юридическими лицами, издает распоряжения, приказы.
Организует работу и эффективное взаимодействие всех структурных подразделений филиала, направляет их деятельность на развитие и совершенствование гибкого и мобильного производства товаров и услуг, быстро реагирующих на нововведения и изменение рыночной ситуации с учетом социальных и рыночных приоритетов.
Обеспечивает повышение эффективности работы организации, рост продаж продукции и услуг, и увеличение прибыли, повышение качества и конкурентоспособности производимой продукции (услуг), их соответствие государственным стандартам и стандартам высокоразвитых стран и лучших компаний в целях завоевания отечественного и зарубежных рынков.
Обеспечивает выполнение филиалом обязательств перед государственным бюджетом, накопительными пенсионными и страховыми фондами, поставщиками, заказчиками и кредиторами, включая банки, а также выполнение хозяйственных и трудовых договоров (контрактов), показателей индикативных планов и бизнес-планов.
Организует производственно-хозяйственную деятельность на основе использования новейшей техники и технологии, прогрессивных форм управления и организации труда, существующих научно обоснованных нормативов материальных, финансовых и трудовых затрат, изучения конъюнктуры рынка и передового опыта (отечественного и зарубежного) в целях повышения технического уровня и качества продукции (услуг), роста интенсификации производства, производительности труда, экономической эффективности, рационального использования производственных резервов и экономного расходования всех видов ресурсов.
Принимает меры по обеспечению организации квалифицированными кадрами, рациональному использованию и развитию их профессиональных знаний и опыта, созданию безопасных и благоприятных для жизни и здоровья условий труда, соблюдению требований законодательства об охране окружающей среды, формированию благоприятной психологической атмосферы в коллективе.
Обеспечивает сочетание экономических и административных методов руководства, обсуждение и решение производственных и иных вопросов, материальных и моральных стимулов повышения эффективности производства.
Обеспечивает на основе принципов социального партнерства разработку, заключение и выполнение коллективного договора, соблюдение трудовой и производственной дисциплины, способствует развитию трудовой мотивации, инициативы и активности работников.
Решает вопросы, касающиеся финансово-экономической и производственно-хозяйственной деятельности организации, в пределах, предоставленных ему законодательством прав, поручает ведение отдельных направлений деятельности другим должностным лицам, заместителям директора, функциональных и производственных подразделений.
Обеспечивает соблюдение законности в деятельности организации и осуществлении ее хозяйственно-экономических связей, использование правовых средств для финансового управления и функционирования в рыночных условиях, укрепления договорной и финансовой дисциплины, регулирования социально-трудовых отношений, обеспечения инвестиционной привлекательности организации в целях поддержания и расширения масштабов бизнеса (предпринимательской деятельности).
Представляет имущественные и другие интересы организации в суде, арбитраже, государственных органах и других организациях.

11. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексін;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заңды;
"Мемлекеттік мүлік туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Ақпараттандыру туралы" Заңды;
Геодезия және картография саласындағы нормативтік-құқықтық актілер және нормативтік-техникалық құжаттар;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.
12. Біліктілікке қойылатын талаптар: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография және/немесе кадастр және/немесе жерге орналастыру және/немесе экономика және/немесе құқық бағыттары бойынша және қызмет бейіні бойынша жетекшілік ететін бағыттарда басшылық лауазымдарда жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
3-параграф. Филиал директоры
13. Лауазымдық міндеттері:
Кәсіпорын филиалының өндірістік, шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылық жасайды, қабылданатын шешімдердің орындалуын, оның балансында қамтылған ұйым мүлкінің сақталуын және тиімді пайдалануын, сондай-ақ оның қызметінің қаржы-шаруашылық нәтижелерін қамтамасыз етеді.
Шарттар жасасады, мәмілелер жасайды, бөгде ұйымдармен немесе басқа заңды тұлғалармен операциялар жасайды, өкімдер мен бұйрықтар шығарады.
Филиалдың барлық құрылымдық бөлімшелердің жұмысын және тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастырады, олардың қызметін әлеуметтік және нарықтық басымдықтарды ескере отырып, инновацияларға және нарықтық жағдайдың өзгеруіне тез жауап беретін тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің икемді және ұтқыр өндірісін дамытуға және жетілдіруге бағыттайды.
Ұйым жұмысының тиімділігін арттыруды, өнімдер мен қызметтерді сатудың өсуін және пайданың ұлғаюын, өндірілетін өнімнің (қызметтердің) сапасы мен бәсекеге қабілеттілігін арттыруды, олардың отандық және шетелдік нарықтарды жаулап алу мақсатында жоғары дамыған елдер мен үздік компаниялардың стандарттары мен мемлекеттік стандарттарға сәйкестігін қамтамасыз етеді.
Филиалдың банктерді қоса алғанда, мемлекеттік бюджет, жинақтаушы зейнетақы және сақтандыру қорлары, жеткізушілер, тапсырыс берушілер және кредитор алдындағы міндеттемелерін орындауын, сондай-ақ шаруашылық және еңбек шарттарын (келісімшарттарын), индикативтік жоспарлар мен бизнес-жоспарлар көрсеткіштерін орындауын, қамтамасыз етеді.
Жаңа техника және технологияларды, қолданыстағы басқару мен еңбекті ұйымдастырудың прогрессивті нысандарын пайдалану негізінде өндірістік-шаруашылық қызметті, метриалдық, қаржылық және еңбек шығындарының ғылыми негізделген нормативтерін, өнімнің (қызметтердің) техникалық деңгейі мен сапасын арттыру мақсатында нарық конъюктурасын және озық тәжірибені (отандық және шетелдік) зерделеу, өндіріс қарқындылығының өсуі, еңбек өнімділігі, экономикалық тиімділік, ресурстардың барлық түрлерін үнемді жұмсаудың өндірістік резервтерін ұтымды пайдалануды ұйымдастырады.
Филиалдың қамтамасыз ету жөнінде білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың кәсіби өмір мен денсаулық үшін қауіпсіз және қолайлы еңбек жағдайларын жасау, қоршаған ортаны қорғау туралы заңнаманың талаптарын сақтау, қолайлы жағдайларды қалыптасыру ұжымдағы психологиялық атмосфера шаралар қабылдайды.
Басшылықтың экономикалық және әкімшілік әдістерін үйлестіруді, өндірістік және өзге де мәселелерді талқылауды және шешуді, өндіріс тиімділігін арттыруды материалдық және моральдық ынталандыруды қамтамасыз етеді.
Әлеуметтік әріптестік қағидаттары негізінде әзірлеуді, қорытындылауды және орындауды, ұжымдық шарттың сақталуын, еңбек және өндірістік шарттың сақталуын, қызметкерлердің еңбек уәждемесін, бастамасы мен белсенділігін дамытуға ықпал етедуді қамтамасыз етеді.
Қаржылық мәселелерге қатысты мәселелерді шешеді, ұйымның экономикалық және өндірістік-шаруашылық қызметі, оған заңнамамен берілген құқықтар шегінде қызметтің жекелеген бағыттарын жүргізуді басқа лауазымды тұлғаларға, директордың орынбасарларына, функционалдық және өндірістік бөлімшелердің басшыларына тапсырады.
Ұйым қызметінің заңдылығын сақтауды және оның шаруашылық экономикалық байланыстарын жүзеге асыруды, қаржылық басқару және нарықтық жағдайларда жұмыс істеу үшін құқықтық құралдарды пайдалануды, шарттық және қаржылық тәртіпті нығайтуды, әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеуді, бизнестің (кәсіпкерлік қызметтің) ауқымын қолдау және кеңейту мақсатында ұйымның инвестициялық тартымдылығын қамтамасыз етуді қамтамасыз етеді.
Сотта, төрелікте, мемлекеттік органдарда және басқа ұйымдарда ұйымның мүліктік және басқа да мүдделерін білдіреді.

14. Знание:
Конституции Республики Казахстан;
Трудового кодекса Республики Казахстан;
Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
Закона "О языках в Республике Казахстан";
Закона "О геодезии, картографии и пространственных данных";
Закона "О государственном имуществе";
Закона "О противодействии коррупции";
Закона "Об информатизации";
Нормативно-правовые акты и нормативно-технические документы в сфере геодезии и картографии;
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
15. Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и/или кадастр и/или экономика, право и стаж работы по профилю деятельности не менее 5 лет, в том числе на руководящих должностях не менее 2 лет.
Параграф 4. Заместитель директора филиала
16. Должностные обязанности:
В пределах своей компетенции определяет техническую политику и направления технического развития филиала, представляет интересы филиала в органе государственного управления, заинтересованных министерствах и ведомствах, исполняет акты и поручения первого руководителя, организует организационно-правовое, материально-техническое и финансовое обеспечение деятельности филиала, решает вопросы административно-хозяйственной деятельности, в пределах предоставленных полномочий, обеспечивает соблюдение законности в деятельности подразделений и осуществлении их хозяйственно-экономических связей, в использовании правовых средств при финансовом управлении, укреплении договорной и финансовой дисциплины, социально-трудовых отношений, созданию благоприятных и безопасных условий труда, организует работу в сфере государственных закупок, организует работу по разработке проектов нормативных правовых актов в пределах компетенции филиала, осуществляет обеспечение за состоянием трудовой дисциплины в филиале, курирует деятельность структурных подразделений, ответственных за кадровое, финансовое, юридическое, административное, документационное обеспечение деятельности филиала, реализацию единой государственной политики в сфере развития государственного языка, а также за выполнение процедур организации и проведения государственных закупок.
Организует работу филиала предприятия по производственной деятельности.
Осуществляет контроль над разработкой технических проектов, организует рассмотрение и внедрение проектов технического переоснащения, разработанных сторонними организациями, составление заявок на приобретение оборудования.
Осуществляет контроль за технической эксплуатацией, ремонтом и модернизацией оборудования.
Обеспечивает эффективность производственной деятельности филиала, контролирует результаты их работы, состояние трудовой и производственной дисциплины.
Руководит разработкой мероприятий по производственным работам, как государственного задания, так и договорных работ.
Обеспечивает своевременную подготовку технической документации по производственным работам (технической спецификаций, технических условий, технологических карт, картограмм).
Способствует расширению объемов производства договорных работ, товаров (услуг).
Обеспечивает полный цикл производственных работ, выполнение договорных работ, подписание актов приема выполненных работ, руководит разработкой, проектированием и реализацией мероприятий по внедрению цифровизации, автоматизации и инновационных технологий в филиале.
Обеспечивает своевременную подготовку технической документации и технических заданий по внедрению цифровизации, автоматизации и инновационных технологий.
Руководит разработкой инструкций, методических и нормативных материалов, связанных с внедрением цифровизации, автоматизации и инновационных технологий.
Проводит оказание методической помощи подразделениям филиала в подготовке исходных данных для внедрения цифровизации, автоматизации и инновационных технологий.
Организует изучение отечественного и зарубежного опыта внедрения цифровизации и автоматизации управления предприятием, повышение квалификации специалистов по указанным вопросам.
Организует проведение мероприятий по информационной безопасности предприятия.
Организует рассмотрение и внедрение проектов технического переоснащения, разработанных сторонними организациями, составление заявок на приобретение программного обеспечения и оргтехники.
Осуществляет контроль за технической эксплуатацией, ремонтом и модернизацией оргтехники.
Обеспечивает своевременную подготовку технической документации по внедрению цифровизации, программного обеспечения и оргтехники.

14. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін;
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексін;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заңды;
"Мемлекеттік мүлік туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Ақпараттандыру туралы" Заңды;
Геодезия және картография саласындағы нормативтік-құқықтық актілер және нормативтік-техникалық құжаттар;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.
15. Біліктілікке қойылатын талаптар: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі: геодезия және картография және/немесе кадастр және/немесе экономика, құқық және қызмет бейіні бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл, оның ішінде басшы лауазымдардағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.
4-параграф. Филиал деректорының орынбасары
16. Лауазымдық міндеттері:
Өз құзыреті шегінде филиалдың техникалық саясаты мен техникалық даму бағыттарын айқындайды, мемлекеттік басқару органында, мүдделі министрліктер мен ведомстволарда филиалдың мүдделерін білдіреді, бірінші басшының актілері мен тапсырмаларын орындайды, филиалдың қызметін ұйымдастырушылық-құқықтық, материалдық-техникалық және қаржылық қамтамасыз етуді ұйымдастырады, әкімшілік-шаруашылық қызмет мәселелерін шешеді, ұсынылған шекте қызметінде және олардың шаруашылық-экономикалық байланыстарын жүзеге асыруда, қаржылық басқару кезінде құқықтық құралдарды пайдалануда, шарт талаптарын нығайтуда заңдылықтың сақталуын қамтамасыз етеді. Қолайлы және қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау, мемлекеттік сатып алу саласындағы жұмысты ұйымдастырады, филиал құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу жөніндегі жұмысты ұйымдастырады, филиалдағы еңбек тәртібінің жай-күйін қамтамасыз етуді жүзеге асырады. Кадрлық, қаржылық, заңдық, әкімшілік филиалдың қызметін құжаттамалық қамтамасыз ету, мемлекеттік тілді дамыту саласында бірыңғай мемлекеттік саясатты іске асыру, сондай-ақ мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу.
Кәсіпорын филиалының өндірістік қызмет жөніндегі орталық аппаратының жұмысын ұйымдастырады.
Техникалық жобалардың әзірленуіне бақылауды жүзеге асырады, бөгде ұйымдар әзірлеген техникалық қайта жарақтандыру жобаларын қарауды және енгізуді, жабдықтарды сатып алуға өтінімдер жасауды ұйымдастырады.
Техникалық жабдықтарды пайдалану, жөндеу және жаңартуды бақылауды жүзеге асырады.
Филиалдың өндірістік қызметінің тиімділігін қамтамасыз етеді, олардың жұмыс нәтижелерін, еңбек және өндірістік тәртіптің жай-күйін бақылайды.
Өндірістік жұмыстар, мемлекеттік тапсырма бойынша, сондай-ақ шарттық жұмыстар бойынша іс-шараларды әзірлеуге жетекшілік етеді.
Өндірістік жұмыстар бойынша техникалық құжаттаманы (техникалық ерекшеліктер, техникалық шарттар, технологиялық карталар, картограммалар) уақытылы дайындауды қамтамасыз етеді.
Шарттық жұмыстар, тауарлар (қызметтер) өндіріс көлемін кеңейтуге ықпал етеді.
Өндірістік жұмыстардың толық циклін, шарттық жұмыстарды орындауды, орындалған жұмыстарды қабылдау актілеріне қол қоюды қамтамасыз етеді, цифрландыруды енгізу жөніндегі филиалдағы автоматтандыру және инновациялық технологиялар іс-шараларды әзірлеуге, жобалауға, іске асыруға басшылық жасайды.
Цифрландыруды енгізу бойынша техникалық құжаттама және техникалық тапсырмалар, автоматтандыру және инновациялық технологиялардың дайындығын уақытылы қамтамасыз етеді.
Цифрландыруды, автоматтандыруды және инновациялық технологияларды енгізу үшін бастапқы деректерді дайындауда филиал бөлімшелеріне әдістемелік көмек көрсетуді жүргізеді.
Филиалды басқаруда цифрландыру мен автоматтандыруды енгізудің отандық және шетелдік тәжірибесі аталған мәселелер бойынша мамандардың біліктілігін арттыру бойынша зерттеуді ұйымдастырады.
Кәсіпорынның ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды өткізуді ұйымдастырады.
Сыртқы ұйымдар әзірлеген техникалық қайта жарақтандыру жобаларын қарауды және енгізуді ұйымдастыру техникасының бағдарламалық қамтылымын сатып алуға өтінімдер жасауды ұйымдастырады.
Техникалық пайдалану, жөндеу және ұйымдастыруды жаңғыртуды жүзеге асыруды бақылайды.
Цифрландыру, бағдарламалық қамтылым және кеңсе техникасын енгізу бойынша уақытылы техникалық құжаттамаларды қамтамасыз етеді.

17. Знание:
Конституции Республики Казахстан;
Трудового кодекса Республики Казахстан;
Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
Закона "О языках в Республике Казахстан";
Закона "О геодезии, картографии и пространственных данных";
Закона "О государственном имуществе";
Закона "О противодействии коррупции";
Закона "Об информатизации";
Нормативно-правовые акты и нормативно-технические документы в сфере геодезии и картографии;
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
18. Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и/или кадастр и/или экономика, и/или право и стаж работы в курируемых направлениях по профилю деятельности не менее 4 года, в том числе на руководящих должностях не менее 1 года.
Параграф 5. Руководитель управления геодезии и картографии
19. Должностные обязанности:
Руководит производственной деятельностью управления в соответствии с нормативными правовыми актами, подготовкой проектов планов внедрения новой техники и технологий организационно-технических мероприятий по повышению эффективности производства, разработкой рабочих проектов при обновлении карт и планов, работниками подразделения.
Возглавляет подготовку проектов перспективных, годовых, квартальных и месячных планов производственного подразделения организации (предприятия).
Контролирует результаты работы, состояние трудовой и производственной дисциплины в подчиненных подразделениях.
Организует работу и эффективное взаимодействие полевого и камерального производства управления.
Направляет их деятельность на повышение производительности труда и качества продукции (работы) на основе широкого внедрения передовой техники и технологии, научной организации труда, производства и управления.
Обеспечивает выполнение подразделением установленных планов работ, выполнение заданий по планированию топографо-геодезических и картографических работ, выполняемых за счет средств государственного заказа.
В пределах предоставленных ему прав и поручает выполнение отдельных производственно-хозяйственных функций руководителям структурных подразделений организации.
20. Знание:
Конституции Республики Казахстан;
Трудового кодекса Республики Казахстан;
Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
Закона "О языках в Республике Казахстан";
Закона "О геодезии, картографии и пространственных данных";
Закона "О государственном имуществе";
Закона "О противодействии коррупции";
Нормативно-правовые акты и нормативно-технические документы в сфере геодезии и картографии;
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.

17. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін;
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексін;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заңды;
"Мемлекеттік мүлік туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Ақпараттандыру туралы" Заңды;
Геодезия және картография саласындағы нормативтік-құқықтық актілерді және нормативтік-техникалық құжаттарды;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.
18. Біліктілікке қойылатын талаптар: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі: геодезия және картография және/немесе кадастр және/немесе экономика, құқық және қызмет бейіні бойынша жетекшілік ететін бағыттарда жұмыс өтілі кемінде 4 жыл, оның ішінде басшы лауазымдардағы жұмыс өтілі кемінде 1 жыл.
5-параграф. Геодезия және картография басқармасының басшысы
19. Лауазымдық міндеттері:
Нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес басқарманың өндірістік қызметіне, өндірістің тиімділігін арттыру бойынша ұйымдастыру-техникалық шараларына жаңа техникалар мен технологиялар енгізу жоспарының жобаларын дайындауға, карталар мен жоспарларды жаңарту кезінде жұмыс жобаларын әзірлеуге, бөлімше қызметкерлеріне жетекшілік етеді.
Ұйымның (кәсіпорынның) өндірістік бөлімшелерінің перспективалық, жылдық, тоқсандық және айлық жоспарларының жобаларын дайындауға басшылық жасайды.
Бағынысты бөлімшелердің жұмыс нәтижелерін, еңбек және өндірістік тәртіп жағдайын бақылайды.
Басқарманың жұмысын, далалық және камералдық өндірісінің өзара тиімді іс-қимылын ұйымдастырады.
Олардың қызметіне озық техника мен технологияны, еңбекті, өндірістік және басшылықты ғылыми ұйымдастыруды кеңінен енгізу негізінде еңбек өндірісі мен өнім сапасын (жұмысты) арттыруға бағыттайды.
Бөлімшенің белгіленген жұмыс жоспарларының орындалуын, мемлекеттік тапсырыс қаражаты есебінен орындалатын топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жоспарлау тапсырмасын орындауды қамтамасыз етеді.
Өзіне берілген құқықтардың шегінде ұйымның кейбір құрылымдық бөлімшелерінің бастықтарына өндірістік-шаруашылық функцияларын орындауды тапсырады.
20. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін;
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексін;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заңды;
"Мемлекеттік мүлік туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
Геодезия және картография саласындағы нормативтік-құқықтық актілер және нормативтік-техникалық құжаттарды;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.

21. Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в соответствующей профилю организации не менее 5 лет.
Параграф 6. Руководитель отдела проектирования и планирования
22. Должностные обязанности:
Осуществляет руководство производственно-хозяйственной деятельностью отдела в пределах компетенции работниками отдела, подбор и расстановку кадров.
Проводит расчеты экономической эффективности внедрения новых средств и методов производства работ.
Контролирует соблюдение работниками отдела порядок по безопасности и охране труда, производственной и трудовой дисциплины.
Представляет предложения о поощрении отличившихся работников отдела, применении при необходимости мер материального воздействия и дисциплинарного взыскания.
Организует работу по составлению технических проектов и расчетных смет на производство топографо-геодезических и картографических работ, планирование, учет, составление и представление отчетности о деятельности отдела.
Обеспечивает выполнение заданий по планированию топографо-геодезических и картографических работ, выполняемых за счет средств государственного заказа, технически правильную эксплуатацию оборудования и других основных средств, безопасные и здоровые условия труда.
23. Знание:
Конституции Республики Казахстан;
Трудового кодекса Республики Казахстан;
Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
Закона "О языках в Республике Казахстан";
Закона "О геодезии, картографии и пространственных данных";
Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе";
Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
Нормативно-правовые акты и нормативно-технические документы в сфере геодезии и картографии;
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
24. Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и/или экономика и стаж работы в соответствующей профилю организации не менее 4 лет.
Параграф 7. Руководитель отдела
(топографо-геодезических, картографических и аэрокосмосъемочных работ)
25. Должностные обязанности:
Осуществляет руководство производственной деятельностью отдела в пределах компетенции работниками отдела, подбор и расстановку кадров.
Возглавляет подготовку проектов перспективных, годовых, квартальных и месячных планов производственного подразделения организации.
Координирует работу производственных подразделений.
Направляет их деятельность на повышение производительности труда и качества продукции (работы) на основе широкого внедрения передовой техники и технологии, научной организации труда, производства и подразделения.
Проверяет и контролирует результаты работы, состояние трудовой и производственной дисциплины в подчиненных подразделениях.
Обеспечивает подготовку проектов планов внедрения новой техники и технологий, организационно-технических мероприятий по повышению эффективности производства, разработку рабочих проектов при обновлении карт и планов.

21. Біліктілікке қойылатын талаптар: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және ұйымның тиісті бағытындағы 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
6-параграф. Жобалау және жоспарлау бөлімінің басшысы
22. Лауазымдық міндеттері:
Нормативтік құқықтық актілерге сәйкес бөлімнің өндірістік-шаруашылық қызметін, құзіреті шегінде бөлім қызметкерлерін, мамандарды іріктеу және орналастыруды басқаруды жүзеге асырады.
Жұмыс өндірісінде жаңа құралдар мен әдістерін экономикалық тиімді енгізудің есебін жүргізеді
Бөлім қызметкерлерінің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі, өндірістік және еңбек тәртібі қағидалары мен нормаларын сақтауын бақылайды. Бөлімде ерекше көзге түскен қызметкерлерді марапаттау туралы, қажет болған жағдайда материалдық ықпал ету мен тәртіптік жаза қолдану ұсыныстарын енгізеді.
Топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстар өндірісінде техникалық жобалар мен есеп сметасын жасау, бөлім қызметін жоспарлау, есепке алу, жасау және ұсынуды ұйымдастырады.
Мемлекеттік тапсырыс қаражаты есебінен орындалатын топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жоспарлау тапсырмасын орындауды, жабдықтар мен басқа да негізгі құралдарды техникалық дұрыс пайдалануды, қауіпсіз және салауатты еңбек жағдайын қамтамасыз етеді.
23. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін;
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексін;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заңды;
"Мемлекеттік мүлік туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
Геодезия және картография саласындағы нормативтік-құқықтық актілерді және нормативтік-техникалық құжаттарды;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.
24. Біліктілікке қойылатын талаптар: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография және/немесе экономика білімі және ұйымның тиісті бағытындағы 4 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
7-параграф. Бөлім басшысы (топографиялық-геодезиялық, картографиялық және аэроғарыштүсірілім жұмыстары)
25. Лауазымдық міндеттері:
Бөлімнің өндірістік-шаруашылық қызметін, құзыреті шегінде бөлім қызметкерлерін, мамандарды іріктеу және орналастыруды басқаруды жүзеге асырады.
Ұйымның өндірістік бөлімшелерінің перспективалық, жылдық, тоқсандық және айлық жоспарларының жобаларын дайындауға басшылық жасайды.
Өндірістік бөлімшелердің жұмысын үйлестіреді.
Олардың қызметін озық техника мен технологияны, еңбекті, өндірістік және басшылықты ғылыми ұйымдастыруды кеңінен енгізу негізінде еңбек өндірісі мен өнім сапасын (жұмысты) арттыруға бағыттайды.
Бағынысты бөлімшелердің жұмыс нәтижелерін, еңбек және өндірістік тәртіп жағдайын бақылайды және тексереді.
Жаңа техника мен технологияларды енгізу жоспарларының жобаларын, өндіріс тиімділігін арттыру бойынша ұйымдастырушылық-техникалық іс-шараларды дайындауды, карталар мен жоспарларды жаңарту кезінде жұмыс жобаларын әзірлеуді қамтамасыз етеді.

26. Знание:
Конституции Республики Казахстан;
Трудового кодекса Республики Казахстан;
Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
Закона "О языках в Республике Казахстан";
Закона "О геодезии, картографии и пространственных данных";
Закона "О противодействии коррупции";
Нормативно-правовые акты и нормативно-технические документы в сфере геодезии и картографии;
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
27. Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в соответствующей профилю организации не менее 4 лет.
Параграф 8. Руководитель отдела
(инновационных технологий, спутникового позиционирования, цифровизации и информационной безопасности)
28. Должностные обязанности:
Организует работу с использованием новых глобальных навигационных спутниковых систем технологий по обеспечению специально подготовленной информацией об отечественных и зарубежных достижениях науки, техники, экономики и передового производственного опыта с целью повышения научно-технических экономических знаний и создания внешней и внутренней информационной среды предприятия.
Организует работу по выявлению потребностей руководителей и специалистов предприятия в научно-технической и экономической информации, необходимой для исследования конъюнктуры рынка и изучения проблем конкурентоспособности продукции предприятия, принятия технических и организационных решений, подготовки мероприятий по совершенствованию производственных процессов, организации труда и управления предприятием.
Организует работу по созданию и развитию сети референцных станций.
Осуществляет контроль за обеспечение своевременной информации корректирующих действий потребителей.
Осуществляет контроль за соблюдением инструкций по эксплуатации сети референцных станций.
Организует проведение мер по улучшению эксплуатации компьютерной техники и эффективному использованию компьютерной техники.
Участвует в создании информационной безопасности предприятия, разрабатывает комплекс организационных средств защиты информации.
Осуществляет контроль за своевременным обеспечением компьютерной техники запасными частями и материалами.
Организует проведение мер по улучшению эксплуатации компьютерной техники и эффективному использованию компьютерной техники.
Организует работу по изучению и применению передовых технологий с целью повышения научно-технической и экономической конкурентоспособности предприятия и создания целостной информационной среды предприятия.
Организует работу отдела в ходе проектирования, разработки, внедрения и развития информационных систем предприятия.
Совместно с другими подразделениями принимает участие в организации разработки и реализации планов внедрения новой техники и технологий.
Участвует в планировании и обосновании затрат на проектирование, разработку, внедрение, развитие информационных систем и реализацию инновационных проектов предприятия.
Руководит разработкой архитектуры информационных данных предприятия.
Участвует в процессах создания информационного фонда предприятия.

26. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін;
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексін;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заңды;
"Мемлекеттік мүлік туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
Геодезия және картография саласындағы нормативтік-құқықтық актілер және нормативтік-техникалық құжаттарды;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.
27. Біліктілікке қойылатын талаптар: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және ұйымның тиісті бағытындағы 4 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
8-параграф. Бөлім басшысы (инновациялық технологиялар, жерсеріктік жайғастыру, цифрландыру және ақпараттық қауіпсіздік)
28. Лауазымдық міндеттері:
Ғылыми-техникалық экономикалық білімді арттыру және кәсіпорынның сыртқы және ішкі ақпараттық ортасын құру мақсатында ғылымның, техниканың, экономиканың және озық өндірістік тәжірибенің отандық және шетелдік жетістіктері туралы арнайы дайындалған ақпаратпен қамтамасыз ету бойынша жаңа жаһандық навигациялық жерсеріктік жүйе технологияларын пайдалана отырып жұмысты ұйымдастырады.
Кәсіпорын басшылары мен мамандарының нарық конъюнктурасын зерттеу және кәсіпорын өнімінің бәсекеге қабілеттілігі проблемаларын зерделеу, техникалық және ұйымдастырушылық шешімдер қабылдау, өндірістік процестерді жетілдіру, еңбекті ұйымдастыру және кәсіпорынды басқару жөніндегі іс-шараларды дайындауға қажетті ғылыми-техникалық және экономикалық ақпаратқа қажеттіліктерін анықтау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады.
Референц станциялар желісін құру және дамыту жөніндегі жұмысты ұйымдастырады.
Тұтынушылардың түзету істерін уақытылы ақпаратпен қамтамасыз етуді бақылауды жүзеге асырады.
Референц станциялар желілерін пайдалану бойынша нұсқаулықтың сақталуын бақылауды жүзеге асырады.
Компьютерлік техниканы пайдалануды жақсарту және компьютерлік техниканы тиімді пайдалану бойынша іс-шаралар жүргізуді ұйымдастырады.
Кәсіпорынның ақпараттық қауіпсіздігін жасауға қатысады, ақпаратты қорғаудың ұйымдастырушылық құралдары кешенін әзірлейді.
Компьютерлік техниканың құрамдас бөлшектермен және материалдармен дер кезінде қамтамасыз етілуін бақылауды жүзеге асырады.
Компьютерлік техниканың пайдаланылуын жақсарту және компьютерлік техниканы тиімді пайдалану бойынша шаралар жүргізуді ұйымдастырады.
Кәсіпорынның ғылыми-техникалық және экономикалық бәсекеге қабілеттілігін арттыру және кәсіпорынның тұтас ақпараттық ортасын құру мақсатында озық технологияларды зерделеу және қолдану жөніндегі жұмысты ұйымдастырады.
Кәсіпорынның ақпараттық жүйелерін жобалау, әзірлеу, енгізу және дамыту барысында бөлім жұмысын ұйымдастырады.
Басқа бөлімшелермен бірлесіп жаңа техникалар мен технологияларды енгізу жоспарын әзірлеу және іске асыруды ұйымдастыруға қатысады.
Кәсіпорынның ақпараттық жүйелерін жобалауға, әзірлеуге, енгізуге, дамытуға және инновациялық жобаларын іске асыруға арналған шығындарды жоспарлауға және негіздеуге қатысады.
Кәсіпорынның ақпараттық деректерінің архитектурасын әзірлеуге басшылық жасайды.
Кәсіпорынның ақпараттық қорын жасау процестеріне қатысады.

29. Знание:
Конституции Республики Казахстан;
Трудового кодекса Республики Казахстан;
Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
Закона "О языках в Республике Казахстан";
Закона "О геодезии, картографии и пространственных данных";
Закона "Об информатизации";
Закона "О противодействии коррупции";
Нормативно-правовые акты и нормативно-технические документы в сфере геодезии и картографии;
внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
30. Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и/или автоматизация и/или информационные системы и стаж работы в соответствующей профилю организации не менее 4 лет.
Параграф 9. Руководитель отдела (экспертизы, редактирования карт)
31. Должностные обязанности:
Осуществляет руководство деятельностью отдела, организует выполнение работ в соответствии с требованиями нормативных документов и технических условий, редактирование картографической продукции, применяет методическое руководство работами при корректуре содержания и оформления картографической продукции.
Проводит мероприятия по обеспечению высокого технического уровня и качества продукции.
Составляет редакционные указания на создание карт и планов по объектам.
Своевременно выявляет ошибки и недостатки в процессе работ по содержанию создаваемых карт и планов, принимает меры по их устранению.
Принимает участие в разработке технических проектов на производство картографических и топографических работ.
Обеспечивает разработку рабочих проектов при обновлении карт и планов, полноту и правильность переноса использования и доработки данных полевого дешифрования на оригиналы при камеральной обработке, сохранность и исправное состояние инвентаря, измерительных приборов и приспособлений.
32. Знание:
Конституции Республики Казахстан;
Трудового кодекса Республики Казахстан;
Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
Закона "О языках в Республике Казахстан";
Закона "О геодезии, картографии и пространственных данных";
Закона "О противодействии коррупции";
Нормативно-правовые акты и нормативно-технические документы в сфере геодезии и картографии;
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.

29. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін;
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексін;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заңды;
"Мемлекеттік мүлік туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
Геодезия және картография саласындағы нормативтік-құқықтық актілер және нормативтік-техникалық құжаттарды;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.
30. Біліктілікке қойылатын талаптар: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография және/немесе автоматтандыру және/немесе ақпараттық жүйелер білімі және ұйымның тиісті бағытындағы 4 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
9-параграф. Бөлім басшысы (сараптама, карталарды редакциялау)
31. Лауазымдық міндеттері:
Бөлім қызметіне басшылық жасауды жүзеге асырады, нормативтік құжаттар мен техникалық шарттардың талаптарына сәйкес жұмыстардың орындалуын, картографиялық өнімді редакциялауды ұйымдастырады, картографиялық өнімнің мазмұнын түзету және ресімдеу кезінде жұмысқа әдістемелік басшылықты қолданады.
Жоғары техникалық деңгейі мен өнім сапасын қамтамасыз ету бойынша шаралар жүргізеді.
Объектілер бойынша карталар мен жоспарлар жасауға редакциялық нұсқаулар жасайды.
Жұмыс барысында, жасалынатын карталар мен жоспарлардың мазмұны бойынша қателіктер мен кемшіліктерді уақытылы анықтап, оларды жою бойынша шаралар қабылдайды.
Картографиялық және топографиялық жұмыстар өндірісінде техникалық жобаларын әзірлеуге қатысады.
Карталар мен жоспарларды жаңарту кезінде жұмыс жобаларын әзірлеуге, камералды өңдеу кезінде далалық дешифрлеу мәліметтерін түпнұсқаға пайдаланылу тасымалының толықтығы мен дұрыстығын түзетуге, өлшеу құралдары мен құрылғылардың мүліктік түзеу жағдайын және сақталуын қамтамасыз етеді.
32. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін;
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексін;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заңды;
"Мемлекеттік мүлік туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
Геодезия және картография саласындағы нормативтік-құқықтық актілер және нормативтік-техникалық құжаттарды;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.

33. Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в должности картографа не менее 4 лет.
Параграф 10. Руководитель отдела технического контроля
34. Должностные обязанности:
Организует проведение работ по повышению качества выпускаемой предприятием продукции.
Контролирует оформление документов, удостоверяющих качество продукции (работ), состояние контрольно-измерительных средств и своевременность их представления для государственной поверки.
Возглавляет работу по анализу рекламаций, изучению причин брака.
Принимает участие в планировании повышения качества топографо-геодезической и картографической продукции, работ, отвечающих по своим технико-экономическим показателям уровню развития науки и техники, экспертным требованиям.
Обеспечивает проверку поступающих материалов и материальных ресурсов, комплектующих изделий, подготовку заключений о соответствии их качества стандартам и техническим условиям, операционный контроль на всех стадиях производственного процесса, контроль качества и комплектности готовой продукции, а также правильности условий хранения выпускаемых материалов в подразделениях организации.
35. Знание:
Конституции Республики Казахстан;
Трудового кодекса Республики Казахстан;
Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
Закона "О языках в Республике Казахстан";
Закона "О геодезии, картографии и пространственных данных"";
Закона "О противодействии коррупции";
Нормативно-правовые акты и нормативно-технические документы в сфере геодезии и картографии;
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
36. Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в соответствующей профилю организации не менее 5 лет.
Параграф 11. Руководитель отдела
(картографического, подготовки и хранения материалов)
37. Должностные обязанности:
Осуществляет руководство производственно-хозяйственной деятельности цеха, работу по обеспечению геодезическими данными и картографическими материалами субъектов геодезической и картографической деятельности, повышению оперативности информационной работы.
Проводит расчеты экономической эффективности внедрения новых средств и методов производства работ.
Организует планирование, учет, составление и представление отчетности о деятельности цеха, работу по улучшению нормирования труда, правильному применению форм и систем заработной платы и материального стимулирования, изучение и внедрение передового отечественного и зарубежного опыта конструирования и технологии производства аналогичной продукции.
Обеспечивает выполнение плановых заданий, ритмичный выпуск картографической продукции высокого качества, сохранность материалов и данных картографо-геодезического фонда, технически правильную эксплуатацию оборудования и других основных средств.

33. Біліктілікке қойылатын талаптар: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және картограф лауазымындағы 4 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
10-параграф. Техникалық бақылау бөлімінің басшысы
34. Лауазымдық міндеттері:
Кәсіпорын шығаратын өнімнің сапасын арттыру бойынша жұмыстар жүргізуді ұйымдастырады.
Өнім (жұмыс) сапасын, бақылау-өлшеу құралдарының жағдайын және оны мемлекеттік тексеруге дер кезінде ұсынуды куәландыратын құжаттарды рәсімдеуді бақылайды.
Наразылықты талдау, ақау себептерін зерттеу жұмыстарына басшылық жасайды.
Топографиялық-геодезиялық және картографиялық өнімдердің, өзінің техникалық-экономикалық көрсеткіштері бойынша ғылым мен техниканың даму деңгейіне, сараптамалық талаптарға жауап беретін жұмыстардың сапасын арттыруды жоспарлауға қатысады.
Келіп түсетін материалдар мен материалдық ресурстарды, жинақтаушы бұйымдарды тексеруді, олардың сапасының стандарттар мен техникалық талаптарға сәйкестігі туралы қорытынды дайындауды, өндіріс процесінің барлық сатысында операциялық бақылауды, дайын өнімнің сапасы мен жинақтылығын бақылауды, сондай-ақ шығарылатын материалдардың ұйым бөлімшелерінде сақталу талаптарының дұрыстығын тексеруді қамтамасыз етеді.
35. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін;
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексін;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заңды;
"Мемлекеттік мүлік туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
Геодезия және картография саласындағы нормативтік-құқықтық актілер және нормативтік-техникалық құжаттарды;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.
36. Біліктілікке қойылатын талаптар кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және ұйымның тиісті бағытындағы 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
11-параграф. Бөлім бастығы (картографиялық, материалдарды дайындау және сақтау)
37. Лауазымдық міндеттері:
Цехтің өндірістік-шаруашылық қызметіне, геодезиялық және картографиялық қызмет субъектілерін геодезиялық мәліметтер және картографиялық материалдармен қамтамасыз ету жұмысын, ақпараттық жұмыстардың жеделділігін арттыруын басқаруды жүзеге асырады.
Өндіріс жұмысында жаңа құралдар мен әдістерді енгізудің экономикалық тиімділігінің есептерін жүргізеді.
Цех қызметі туралы есепті жоспарлау, есептеу, жасау және ұсынуды, еңбекті нормаларын жақсарту жұмысын, жалақы мен материалдық ынталандыру нысандары мен жүйелерін дұрыс қолдану, құрастыру және балама өнім өндірудің құрылымы мен технологиясының озық отандық және шетелдік тәжірибесін зерттеу және енгізу жұмыстарын ұйымдастырады.
Жоспарлы тапсырмаларды орындауды, жоғары сапалы картографиялық өнімдерді бір қалыпты шығарылуын, картографиялық-геодезиялық қор материалдары мен мәліметтерінің сақталуын, жабдықтар мен басқа да негізгі құралдардың техникалық дұрыс пайдаланылуының орындалуын қамтамасыз етеді.

38. Знание:
Конституции Республики Казахстан;
Трудового кодекса Республики Казахстан;
Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
Закона "О языках в Республике Казахстан";
Закона "О геодезии, картографии и пространственных данных";
Закона "О противодействии коррупции";
Нормативно-правовые акты и нормативно-технические документы в сфере геодезии и картографии;
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
39. Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в соответствующей профилю организации не менее 4 лет.
Параграф 12. Руководитель группы
(тематической картографии, фотограмметрических работ)
40. Должностные обязанности:
Осуществляет руководство производственно-хозяйственной деятельностью группы и работниками группы, подбор и расстановку кадров, контролирует соблюдение ими порядок по безопасности и охране труда.
Организует планирование, учет, составление и представление отчетности о деятельности группы, правильное применение форм и систем заработной платы и материального стимулирования, изучение и внедрение передового отечественного и зарубежного опыта производства аналогичной продукции.
Обеспечивает выполнение плановых заданий, выпуск фотограмметрической, топографо-геодезической, картографической продукции высокого качества, удовлетворяющей современным требованиям, технически правильную эксплуатацию оборудования и других основных средств, безопасные и здоровые условия труда.
41. Знание:
Конституции Республики Казахстан;
Трудового кодекса Республики Казахстан;
Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
Закона "О языках в Республике Казахстан";
Закона "О геодезии, картографии и пространственных данных";
Закона "О противодействии коррупции";
Нормативно-правовые акты и нормативно-технические документы в сфере геодезии и картографии;
порядка по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности, внутреннего трудового распорядка.
42. Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в соответствующей профилю организации не менее 3 лет или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности и стаж работы в соответствующей профилю организации не менее 5 лет.

38. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін;
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексін;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заңды;
"Мемлекеттік мүлік туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
Геодезия және картография саласындағы нормативтік-құқықтық актілер және нормативтік-техникалық құжаттарды;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.
39. Біліктілікке қойылатын талаптар: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және ұйымның тиісті бағытындағы 4 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
12-параграф. Топ басшысы (тақырыптық картография, фотограмметриялық жұмыстар)
40. Лауазымдық міндеттері:
Топтың өндірістік-шаруашылық қызметіне және топ қызметкерлеріне, мамандарды іріктеу және орналастыруда, олармен еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі қағидалары мен нормаларының сақталуын басқаруды жүзеге асырады.
Топ қызметі туралы есепті жоспарлау, есептеу, жасау және ұсынуды, жалақы мен материалдық ынталандыру нысандары мен жүйелерін дұрыс қолдану, балама өнімнің алдыңғы қатардағы отандық және шетелдік тәжірибені зерттеу және енгізуді ұйымдастырады.
Жоспарлы тапсырмаларды, қазіргі заманғы талаптарды қанағаттандыратын жоғары сапалы фотограмметриялық, топографиялық-сәулет және құрылыс өнімдер шығаруды, жабдықтар мен басқа да негізгі құралдардың техникалық дұрыс пайдаланылуын, қауіпсіз және салауатты еңбек жағдайын қамтамасыз етеді.
41. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін;
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексін;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заңды;
"Мемлекеттік мүлік туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
Геодезия және картография саласындағы нормативтік-құқықтық актілер және нормативтік-техникалық құжаттарды;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.
42. Біліктілікке қойылатын талаптар: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және ұйымның тиісті бағытындағы 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі немесе техникалық немесе кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) мамандығы бойынша білім және ұйымның тиісті бағытындағы 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі.

Параграф 13. Руководитель топографо-геодезической партии
43. Должностные обязанности:
Осуществляет руководство производственной деятельностью партии, выполняющей топографо-геодезические работы, регулярный контроль качества работ и соблюдения правил по технике безопасности каждым исполнителем.
Выдает исполнителям технические предписания, производственные задания и графики сдачи топографо-геодезических материалов.
Принимает меры по повышению производительности труда.
Проводит производственно-технический инструктаж исполнителей.
Производит приемку от исполнителей и сдачу выполненных топографо-геодезических работ.
Ведет финансово-техническую отчетность.
Анализирует результаты деятельности партии.
Обеспечивает выполнение работниками партии производственных заданий согласно количественным и качественным показателям, бригады инструментами, приборами, оборудованием, снаряжением и продовольствием (с баз обеспечения).
44. Знание:
Конституции Республики Казахстан;
Трудового кодекса Республики Казахстан;
Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
Закона "О языках в Республике Казахстан";
Закона "О геодезии, картографии и пространственных данных";
Закона "О противодействии коррупции";
Нормативно-правовые акты и нормативно-технические документы в сфере геодезии и картографии;
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
45. Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в соответствующей профилю организации не менее 3 лет.
Параграф 14. Заведующий группой по созданию картографической продукции
46. Должностные обязанности:
Выполняет работы по составлению карт, планов и других топографо-геодезических и картографических, графических материалов.
Ведет учет рабочего времени бригады.
Изучает отечественный и зарубежный опыт проведения картографических работ.
Принимает участие в разработке условных знаков и обозначений, подборке шрифтов, в составлении соответствующих отчетов и проектов на проведение картографических работ, в подготовке к изданию (размножению) карт различного содержания.
Осуществляет подбор топографо-аэрофотогеодезических данных для составления графических материалов, чертежно-оформительские работы при подготовке к изданию карт (планов), проверку технологического оборудования на соответствии установленным нормам точности.
Составляет оригиналы топографической (географической) основы в заданной проекции и системе координат.

13-параграф. Топографиялық-геодезиялық партияның басшысы
43. Лауазымдық міндеттері:
Топографиялық-геодезиялық жұмыстарды орындайтын партияның өндірістік қызметіне, жұмыстың сапасын тұрақты бақылауды және әрбір орындаушымен қауіпсіздік техникасы ережелерінің сақталуын басқаруды жүзеге асырады.
Орындаушыларға техникалық ұйғарымдар, өндірістік тапсырмалар мен топографиялық-геодезиялық материалдар тапсыру кестелерін береді.
Еңбек өнімділігін арттыру бойынша іс-шаралар қабылдайды. Орындаушыларға өндірістік-техникалық нұсқаулық жүргізеді.
Орындаушылардан орындалған топографиялық-геодезиялық жұмысты қабылдауды және тапсыруды жүргізеді.
Қаржылық-техникалық есепті жүргізеді.
Партия қызметінің нәтижесін талдайды.
Партияның өндірістік тапсырмаларының сандық және сапалық көрсеткіштерге сәйкес орындауын, бригадаларды құралдармен, аспаптармен, жабдықтармен, қажетті жарақтармен және азықтармен (қамтамасыз ету базасынан) қамтамасыз етеді.
44. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін;
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексін;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
Геодезия және картография саласындағы нормативтік-құқықтық актілер және нормативтік-техникалық құжаттарды;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.
45. Біліктілікке қойылатын талаптар: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және ұйымның тиісті бағытындағы 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
14-параграф. Картографиялық өнімдерді жасау тобының меңгерушісі
46. Лауазымдық міндеттері:
Карталар, жоспарлар және басқа да топографиялық-геодезиялық және картографиялық, графикалық материалдарды жасау жұмысын орындайды.
Бригаданың жұмыс уақытының есебін жүргізеді.
Картографиялық жұмыстарды жүргізудің отандық және шетелдік тәжірибесін зерттейді.
Шартты белгілер мен таңбалар әзірлеуге, шрифттарды таңдауға, картографиялық жұмыстарды жүргізуге тиісті есептер және жобаларды жасауға, әртүрлі мазмұндағы карталарды шығару (көбейту) дайындығына қатысады.
Графикалық материалдарды құрастыру үшін топографиялық-аэрофотогеодезиялық мәліметтерді таңдауды, карталарды (жоспарларды) шығаруға дайындау кезінде сызба-рәсімдеу жұмыстарын, технологиялық жабдықтарды дәлдіктің белгіленген нормаларына сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.
Берілген проекциялар мен координаттар жүйесінде топографиялық (географиялық) негіздердің түпнұсқаларын жасайды.

47. Знание:
Конституции Республики Казахстан;
Трудового кодекса Республики Казахстан;
Закона "О языках в Республике Казахстан";
Закона "О геодезии, картографии и пространственных данных";
Закона "О противодействии коррупции";
Нормативно-правовые акты и нормативно-технические документы в сфере геодезии и картографии;
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
48. Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в должности картографа не менее 5 лет.
Глава 3. Должности специалистов
Параграф 1. Аэрофотогеодезист
49. Должностные обязанности:
Выполняет комплекс фотограмметрических и геодезических работ по созданию топографических и специальных карт (планов).
Применяет аэрокосмические и наземные методы съемок, определяет координаты движущихся и других объектов.
Разрабатывает календарные графики поверок приборов.
Выполняет фотограмметрические, стереотопографические и другие аэрофотогеодезические работы, содержание которых определено в соответствующих технических инструкциях, а также в единых нормах выработки (времени).
Принимает участие в подготовке проектов перспективных и годовых планов внедрения новой техники, предложений к отраслевым планам проведения аэрофотогеодезических и фотограмметрических работ, к планам организационно-технических мероприятий по совершенствованию топографо-геодезической продукции, в подготовке технических заданий на проектирование.
Осуществляет проверку технологического оборудования на соответствие установленным нормам точности.
50. Знание:
Закона "О геодезии, картографии и пространственных данных";
Нормативно-правовые акты и нормативно-технические документы в сфере геодезии и картографии;
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
51. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в должности аэрофотогеодезиста первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в должности аэрофотогеодезиста второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;

47. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
Геодезия және картография саласындағы нормативтік-құқықтық актілер және нормативтік-техникалық құжаттарды;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.
48. Біліктілікке қойылатын талаптар: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және картограф лауазымындағы 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
3-тарау. Мамандардың лауазымдары
1-параграф. Аэрофотогеодезист
49. Лауазымдық міндеттері:
Топографиялық және арнайы карталарды (жоспарларды) құру бойынша фотограмметриялық және геодезиялық жұмыстар кешенін орындайды.
Түсірілімдердің аэроғарыштық және жер бетіндегі әдістерін қолданады, қозғалатын және басқа да объектілердің координаталарын анықтайды.
Аспаптарды тексерудің күнтізбелік кестелерін әзірлейді.
Мазмұны тиісті техникалық нұсқаулықтарды, сонымен қатар бірыңғай өнімділік (уақыт) нормаларында анықталған фотограмметриялық, стереотопографиялық және басқа да аэрофотогеодезиялық жұмыстарды орындайды.
Жаңа техниканы енгізудің перспективалық және жылдық жоспарын орындауға, аэрофотогеодезиялық және фотограмметриялық жұмыстарды жүргізуге арналған салалық жоспарларға, топографиялық-геодезиялық өнімдерді жетілдіру бойынша ұйымдастыру-техникалық іс-шаралар жоспарларына ұсыныстар беруге, жобалауға арналған техникалық тапсырмаларды дайындауға қатысады.
Технологиялық жабдықтарды белгіленген нақтылық нормаларына сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.
50. Білуі тиіс:
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заңды;
Геодезия және картография саласындағы нормативтік-құқықтық актілер және нормативтік-техникалық құжаттарды;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.
51. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары дәрежелі маман:
жоғары санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және бірінші санаттағы аэрофотогеодезист лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және екінші санаттағы аэрофотогеодезист лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 4 жыл жұмыс өтілі;

второй категории высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в должности аэрофотогеодезиста не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография без предъявления требований к стажу работы;
Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование и стаж работы в должности аэрофотогеодезиста первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование и стаж работы в должности аэрофотогеодезиста второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование и стаж работы в должности аэрофотогеодезиста не менее 3 лет;
без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 2. Геодезист
52. Должностные обязанности:
Выполняет основные астрономо-геодезические работы высокой точности, гравиметрические и спутниковые наблюдения, комплекс работ по построению государственной геодезической сети, определению формы и размеров земли в целом и отдельных частей.
Изучению гравитационного поля земли и движения земной коры; выполняет математическую обработку результатов геодезических измерений с использованием программных продуктов.
Проводит геодезические работы специального назначения; выполняет в морских условиях топографо-геодезические и гравиметрические работы, необходимые для картографирования морского дна и изучения природных ресурсов морского шельфа страны.
Проектирует и производит геодезические работы при изыскании транспортных и гидротехнических сооружений, промышленных и городских объектов.
Выполняет точные разбивочные работы при строительстве и монтаже инженерных сооружений типа мощных электростанций, высоконапорных плотин.
Исследует деформации сооружений и конструкций.
Принимает участие в подготовке проектов перспективных и годовых планов внедрения новой техники, предложений к отраслевым планам проведения геодезических работ и к планам организационно-технических мероприятий по совершенствованию средств и методов производства топографо-геодезической продукции; разрабатывает календарные графики поверок приборов, в подготовке технических заданий на проектирование.
Осуществляет проверку технологического оборудования на соответствие установленным нормам точности. Выполняет поверку и юстировку геодезических приборов и инструментов, обеспечивает их правильную эксплуатацию и хранение. Оформляет производственную документацию и отчетность.

екінші санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі геодезия және картография білімі және аэрофотогеодезист лауазымында кемінде 1 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
санаты жоқ: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі болуы керек, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Біліктілігі орташа дәрежелі маман:
жоғары санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі және бірінші санаттағы аэрофотогеодезист лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі және екінші санаттағы аэрофотогеодезист лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 4 жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі және аэрофотогеодезист лауазымындағы кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
санаты жоқ: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
2-параграф. Геодезист
52. Лауазымдық міндеттері:
Жоғары дәлдікті негізгі астрономиялық-геодезиялық жұмыстарды, гравиметриялық және спутниктік бақылауды, мемлекеттік геодезиялық желіні құру, жалпы жердің және оның жеке бөліктерінің нысаны мен түрін мөлшерлерін анықтау, жер қыртысының қозғалысын және жердің гравитациялық өрісін зерделеу бойынша жұмыстар кешенін орындайды.
Бағдарламалық өнімдерді қолдана отырып, геодезиялық өлшемдердің нәтижелеріне математикалық өңдеуді орындайды.
Теңіз түбін картографиялауға және елдің теңіз шельфінің табиғи ресурстарын зерделеуге қажетті топографиялық-геодезиялық және гравиметриялық жұмыстарды орындайды.
Көліктік және гидротехникалық құрылыстарды, өнеркәсіптік және қалалық объектілерді іздестіру кезінде геодезиялық жұмыстарды жобалайды және жүргізеді.
Қуатты электр станциялары, жоғары тегеурінді бөгеттер сияқты инженерлік құрылыстарды салу және монтаждау кезінде дәл бөлу жұмыстарын орындайды.
Құрылыстар мен конструкциялардың өзгеруін зерттейді.
Жаңа техниканы енгізудің перспективалық және жылдық жоспарын орындауға, геодезиялық жұмыстарды жүргізу үшін салалық жоспарларға және топографиялық-геодезиялық өнімдер өндірісінің құралдары мен әдістерін жетілдіру бойынша техникалық-ұйымдық іс-шаралар жоспарына ұсыныстар беруге қатысады; аспаптарды тексерудің күнтізбелік кестелерін әзірлейді, жобалауға арналған техникалық тапсырмаларды дайындауға қатысады.
Технологиялық жабдықтарды белгіленген нақтылық нормаларына сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады. Геодезиялық құралдар мен аспаптарды тексеруді және юстировкасын орындайды, оларды дұрыс пайдалануын және сақталуын қамтамасыз етеді. Өндірістік құжаттарды және есептілікті рәсімдейді.

53. Знание:
Закона "О геодезии, картографии и пространственных данных";
Нормативно-правовые акты и нормативно-технические документы в сфере геодезии и картографии;
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
54. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в должности геодезиста первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в должности геодезиста второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в должности геодезиста не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография без предъявления требований к стажу работы;
специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование и стаж работы в должности геодезиста первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование и стаж работы в должности геодезиста второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование и стаж работы в должности геодезиста не менее 3 лет;
без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 3. Картограф
55. Должностные обязанности:
Выполняет работы по созданию, составлению и подготовке к изданию цифровых топографических карт и планов, а также различных тематических карт.
Составляет оригиналы топографической (географической) основы в заданной проекции и системе координат.
Принимает участие в разработке и внедрении нормативных документов по вопросам картографии, условных знаков и обозначений, подбирает шрифты, в составлении соответствующих отчетов и разделов проектов на проведение картографических работ.
Осуществляет подготовку к изданию (размножению) карт различного содержания, проверку технологического оборудования на соответствие установленным нормам точности.

53. Білуі тиіс:
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заңды;
Геодезия және картография саласындағы нормативтік-құқықтық актілер және нормативтік-техникалық құжаттарды;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.
54. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары дәрежелі маман:
жоғары санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және бірінші санаттағы геодезист лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және екінші санаттағы геодезист лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 4 жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және геодезист лауазымында кемінде 1 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
санаты жоқ: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Біліктілігі орташа дәрежелі маман:
жоғары санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі және бірінші санаттағы геодезист лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі және екінші санаттағы геодезист лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 4 жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі және геодезист лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
санаты жоқ: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
3-параграф. Картограф
55. Лауазымдық міндеттері:
Цифрлы топографиялық карталар мен жоспарларды, сонымен қатар әртүрлі тематикалық карталарды жасау, құрастыру және басып шығаруға дайындау жұмыстарын орындайды.
Берілген проекцияда және координат жүйесінде топографиялық (географиялық) негіздердің түпнұсқаларын құрастырады.
Картография мәселелері бойынша нормативтік құжаттар әзірлеуге және енгізуге, шартты таңбалар мен белгілерді, шрифттерді таңдайды, картографиялық жұмыстарды жүргізуге арналған тиісті есептерді және жобалар бөлімдерін құруға қатысады.
Түрлі мазмұндағы карталарды баспаға шығаруға (көбейтуге) дайындауды, технологиялық жабдықтарды белгіленген нақтылық нормаларына сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.

56. Знание:
Закона "О геодезии, картографии и пространственных данных";
Нормативно-правовые акты и нормативно-технические документы в сфере геодезии и картографии;
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
57. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в должности картографа первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в должности картографа второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в должности картографа не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография без предъявления требований к стажу работы;
специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование и стаж работы в должности картографа первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование и стаж работы в должности картографа второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование и стаж работы в должности картографа не менее 3 лет;
без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 4. Корректор карт
58. Должностные обязанности:
Своевременно выявляет ошибки и недостатки в процессе работ по содержанию создаваемых карт и планов, принимает меры к их устранению.
Применяет используемые научные и технические термины и определения.
Обеспечивает полноту и правильность переноса использования и доработки данных полевого дешифрирования на оригиналы при камеральной обработке, корректировку картографической продукции на государственном языке, точное соответствие переводов лексическому, стилистическому и смысловому содержанию оригиналов.

56. Білуі тиіс:
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заңды;
Геодезия және картография саласындағы нормативтік-құқықтық актілер және нормативтік-техникалық құжаттарды;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.
57. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары дәрежелі маман:
жоғары санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және бірінші санаттағы картограф лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және екінші санаттағы картограф лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 4 жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және картограф лауазымында кемінде 1 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
санаты жоқ: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Біліктілігі орташа дәрежелі маман:
жоғары санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі және бірінші санаттағы картограф лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі және екінші санаттағы картограф лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 4 жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі және картограф лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
санаты жоқ: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
4-параграф. Карталардың корректоры
58. Лауазымдық міндеттері:
Жасалып жатқан карталар мен жоспарлардың мазмұны бойынша жұмыс барысында қателіктер мен кемшіліктерді уақтылы анықтайды, оларды жоюға шара қабылдайды.
Қолданыстағы ғылыми және техникалық терминдер мен анықтамаларды қолданады.
Камералдық өңдеу кезінде түпнұсқаларға далалық дешифрлеу мәліметтерінің толықтығы мен және дұрыс тасымалдалуын және пысықталуын, картографиялық өнімнің мемлекеттік тілде түзетуді, түпнұсқалар мазмұнына лексикалық, стилистикалық және мағыналық аудармаларының нақты сәйкестігін қамтамасыз етеді.

59. Знание:
Закона "О геодезии, картографии и пространственных данных";
Нормативно-правовые акты и нормативно-технические документы в сфере геодезии и картографии;
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
60. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в должности корректора первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в должности корректора второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в должности корректора не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы;
специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование и стаж работы в должности корректора первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование и стаж работы в должности корректора второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование и стаж работы в должности корректора не менее 3 лет;
без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 5. Редактор карт
61. Должностные обязанности:
Проводит редакционно-контрольную проверку по своевременному выявлению ошибок и недостатков на всех этапах работ по содержанию создаваемых карт и планов, принимает меры к их устранению, обеспечивает полноту и правильность переноса использования и доработки данных полевого дешифрирования на оригиналы при камеральной обработке, редактирует оригиналы карт (планов), согласует материалы с дежурными картами, с индексами названий населенных пунктов после полевого обследования, работает с дежурными редакционными схемами, справочными материалами.
Составляет редакционные указания для работников, выполняющих полевые и камеральные топографо-геодезические и картографические работы, для проектирования, составления и издания карт (планов), в разработке эталонов для определения категорий трудности при выполнении полевых и камеральных топографо-геодезических и картографических работ.
Систематизирует и подготавливает данные, необходимые для составления отчетов о выполнении планов проведения топографо-геодезических и картографических работ.
Проводит сравнительный анализ аналогичной отечественной и зарубежной продукции, оценку их технического и эстетического уровня.
Принимает участие в выполнении этапов и направлений научно-исследовательских и экспериментальных работ, связанных с решением задач по улучшению потребительских свойств топографических и других карт (планов), в разработке документации для составления технических проектов на объект, подлежащий картографированию.

59. Білуі тиіс:
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заңды;
Геодезия және картография саласындағы нормативтік-құқықтық актілер және нормативтік-техникалық құжаттарды;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.
60. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары дәрежелі маман:
жоғары санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және бірінші санаттағы корректор лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және екінші санаттағы корректор лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл немесе тиісті мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 4 жыл;
екінші санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және корректор лауазымында кемінде 1 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
санаты жоқ: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Біліктілігі орташа дәрежелі маман:
жоғары санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі және бірінші санаттағы корректор лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі және екінші санаттағы корректор лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 4 жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі және корректор лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
санаты жоқ: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
5-параграф. Карталардың редакторы
61. Лауазымдық міндеттері:
Жасалатын карталар мен жоспарлардың мазмұны бойынша жұмыстардың барлық кезеңдерінде қателер мен кемшіліктерді уақтылы анықтау бойынша редакциялық-бақылау тексерісін жүргізеді, оларды жою шараларын қабылдайды, далалық дешифрлеу деректерін пайдалану мен пысықтаудың толықтығы мен дұрыстығын камералдық өңдеу кезінде түпнұсқаларға көшіруді қамтамасыз етеді, карталардың (жоспарлардың) түпнұсқаларын редакциялайды, материалдарды кезекші карталармен, индекстермен келіседі елді мекендердің атаулары далалық тексеруден кейін кезекші редакциялық схемалармен, анықтамалық материалдармен жұмыс істейді.
Карталарды (жоспарларды) жобалау, жасау және басып шығару үшін далалық және камералдық топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды орындайтын қызметкерлерге арналған редакциялық нұсқаулықтар жасайды, далалық және камералдық топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды орындау кезінде күрделілік санатын анықтау үшін эталондар әзірлеуге қатысады.
Топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жүргізу жоспарларын орындау туралы есептерді құруға қажетті мәліметтерді жүйеге келтіреді және дайындайды.
Отандық және шетелдік ұқсас өнімге салыстырмалы талдауды, олардың техникалық және эстетикалық деңгейін бағалауды жүргізеді.
Топографиялық және басқа да карталардың (жоспарлардың) тұтынушылық қасиетін жақсарту жөніндегі міндеттерді шешуге байланысты ғылыми-зерттеу және эксперименталды жұмыстардың кезеңдері мен бағыттарын орындауға қатысады, картографиялауға жататын объектіге техникалық жобалар құрау үшін қажетті құжаттарды әзірлейді.

62. Знание:
Закона "О геодезии, картографии и пространственных данных";
Нормативно-правовые акты и нормативно-технические документы в сфере геодезии и картографии;
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
63. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография стаж работы в должности редактора карт первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в должности редактора карт второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в должности редактора карт не менее1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография без предъявления требований к стажу работы;
специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование и стаж работы в должности редактора карт первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование и стаж работы в должности редактора карт второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование и стаж работы в должности редактора не менее 3 лет;
без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование без предъявления требований к стажу работы.

62. Білуі тиіс:
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заңды;
Геодезия және картография саласындағы нормативтік-құқықтық актілер және нормативтік-техникалық құжаттарды;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.
63. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары дәрежелі маман:
жоғары санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және бірінші санаттағы карта редакторы лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және екінші санаттағы карта редакторы лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 4 жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және карта редакторы лауазымында кемінде 1 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
санаты жоқ: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Біліктілігі орташа дәрежелі маман:
жоғары санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі және бірінші санаттағы карта редакторы лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі және екінші санаттағы карта редакторы лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 4 жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі және карта редакторы лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
санаты жоқ: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.

Глава 4. Алфавитный указатель должностей руководителей и специалистов
64. Алфавитный указатель должностей руководителей и специалистов организаций в области геодезии и картографии указан в приложении 1 к Квалификационным характеристикам. Перечень измененных наименований профессий в настоящих Квалификационных характеристик указан в приложении 2.
Приложение 1
к Типовым квалификационным
характеристикам должностей
руководителей и специалистов
организаций в области геодезии
и картографии
Алфавитный указатель должностей руководителей и специалистов
№ п/п
Наименование должностей руководителей и специалистов

4-тарау. Басшылар мен мамандар лауазымдарының алфавиттік көрсеткіші
64. Геодезия және картография саласындағы ұйымдардың басшылары мен мамандары лауазымдарының алфавиттік көрсеткіші Біліктілік сипаттамаларына 1-қосымшада көрсетілген. Осы Біліктілік сипаттамаларындағы өзгертілген кәсіп атауларының тізімі 2-қосымшада көрсетілген.
Геодезия және картография
саласындағы ұйымдардың
басшылары мен мамандары
лауазымдарының үлгілік
біліктілік сипаттамаларына
1-қосымша
Басшылар мен мамандар лауазымдарының алфавиттік көрсеткіші
№ р/р
Басшылар мен мамандар лауазымдарының атауы

Глава 3. Должности специалистов
15.
Аэрофотогеодезист
16.
Геодезист
17.
Картограф
18.
Корректор карт
19.
Редактор карт
Приложение 2
к Типовым квалификационным
характеристикам должностей
руководителей и специалистов
организаций в области
геодезии и картографии
Перечень измененных наименований профессий
№ п/п
Наименование должностей руководителей и специалистов по ранее действовавшим выпускам квалификационных характеристик
Наименование должностей руководителей и специалистов в новом выпуске квалификационных характеристик
1.
Директор (генеральный директор)
Генеральный директор
2.
Заместитель директора (генерального директора)
Заместитель генерального директора
3.
Начальник управления геодезии и картографии
Руководитель управления геодезии и картографии
4.
Начальник отдела проектирования и планирования
Руководитель отдела проектирования и планирования
5.
Начальник отделат (топографо-геодезических, картографических и аэрокосмосъемочных работ)
Руководитель отдела (топографо-геодезических, картографических и аэрокосмосъемочных работ)
6.
Начальник отдела (инновационных технологий, спутникового позиционирования, цифровизации и информационной безопасности)
Руководитель отдела (инновационных технологий, спутникового позиционирования, цифровизации и информационной безопасности)
7.
Начальник отдела (экспертизы, редактирования карт)
Руководитель отдела (экспертизы, редактирования карт)
8.
Начальник отдела технического контроля
Руководитель отдела технического контроля
9.
Начальник отдела (картографического, подготовки и хранения материалов)
Руководитель отдела (картографического, подготовки и хранения материалов)
10.
Начальник группы (тематической картографии, фотограмметрических работ)
Руководитель группы (тематической картографии, фотограмметрических работ)
11.
Начальник топографо-геодезической партии
Руководитель топографо-геодезической партии

3-тарау. Мамандардың лауазымдары
15.
Аэрофотогеодезист
16.
Геодезист
17.
Картограф
18.
Карталардың корректоры
19.
Карталардың редакторы
Геодезия және картография
саласындағы ұйымдардың
басшылары мен мамандары
лауазымдарының үлгілік
біліктілік сипаттамаларына
2-қосымша
Өзгертілген кәсіп атауларының тізімі
№ р/р
Біліктілік сипаттамаларының бұрын қолданыста болған басылымдары бойынша басшылар және мамандар лауазымдарының атауы
Біліктілік сипаттамаларының жаңа басылымдағы басшылар және мамандар лауазымдарының атауы
1.
Директор (бас директор)
Бас директор
2.
Директордың (бас директордың) орынбасары
Бас директордың орынбасары
3.
Геодезия және картография басқармасының бастығы
Геодезия және картография басқармасының басшысы
4.
Жобалау және жоспарлау бөлімінің бастығы
Жобалау және жоспарлау бөлімінің басшысы
5.
Бөлім бастығы (топографиялық-геодезиялық, картографиялық және аэроғарыштүсірілім жұмыстары)
Бөлім басшысы (топографиялық-геодезиялық, картографиялық және аэроғарыштүсірілім жұмыстары)
6.
Бөлім бастығы (инновациялық технологиялар, жерсеріктік жайғастыру, цифрландыру және ақпараттық қауіпсіздік)
Бөлім басшысы (инновациялық технологиялар, жерсеріктік жайғастыру, цифрландыру және ақпараттық қауіпсіздік)
7.
Бөлім бастығы (сараптама, карталарды редакциялау)
Бөлім басшысы (сараптама, карталарды редакциялау)
8.
Техникалық бақылау бөлімінің бастығы
Техникалық бақылау бөлімінің басшысы
9.
Бөлім бастығы (картографиялық, материалдарды дайындау және сақтау)
Бөлім басшысы (картографиялық, материалдарды дайындау және сақтау)
10.
Топ бастығы (тақырыптық картография, фотограмметриялық жұмыстар)
Топ басшысы (тақырыптық картография, фотограмметриялық жұмыстар)
11.
Топографиялық-геодезиялық партияның бастығы
Топографиялық-геодезиялық партияның басшысы