О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам национальных реестров идентификационных номеров
Закон Республики Казахстан от 12 января 2007 года N 224
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 г. (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 23-24 (приложение); 1995 г., N 15-16, ст. 109; N 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 187; N 14, ст. 274; N 19, ст. 370; 1997 г., N 1-2, ст. 8; N 5, ст. 55; N 12, ст. 183, 184; N 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., N 2-3, ст. 23; N 5-6, ст. 50; N 11-12, ст. 178; N 17-18, ст. 224, 225; N 23, ст. 429; 1999 г., N 20, ст. 727, 731; N 23, ст. 916; 2000 г., N 18, ст. 336; N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 7; N 8, ст. 52; N 17-18, ст. 240; N 24, ст. 338; 2002 г., N 2, ст. 17; N 10, ст. 102; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 11, ст. 56, 57, 66; N 15, ст. 139; N 19-20, ст. 146; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 56; N 16, ст. 91; N 23, ст. 142; 2005 г., N 10, ст. 31; N 14, ст. 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 4; N 3, ст. 22; N 4, ст. 24; N 8, ст. 45; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 13, ст. 85):
в статье 16:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 16. Место жительства и юридический адрес гражданина";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Гражданин имеет юридический адрес, используемый в отношениях с физическими и юридическими лицами, а также государством.
Юридическим адресом гражданина признается место его регистрации.
Порядок регистрации граждан определяется Правительством Республики Казахстан.".
2. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 июля 1999 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 18, ст. 644; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 10, ст. 244; 2001 г., N 8, ст. 52; N 15-16, ст. 239; N 21-22, ст. 281; N 24, ст. 338; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 10, ст. 49; N 14, ст. 109; N 15, ст. 138; 2004 г., N 5, ст. 25; N 17, ст. 97; N 23, ст. 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 13, ст. 53;  N 24, ст. 123; 2006 г., N 2, ст. 19; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 12, ст. 72; N 13, ст. 86):
1) в подпунктах 3) и 4) части 1 статьи 146 слова "регистрационный номер налогоплательщика" заменить словами "идентификационный номер";

Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерi мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы N 224 Заңы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi 1994 жылғы 27 желтоқсанда қабылдаған Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне (Жалпы бөлiм) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1994 ж., N 23-24 (қосымша); 1995 ж., N 15-16, 109-құжат; N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 187-құжат; N 14, 274-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 5, 55-құжат; N 12, 183, 184-құжаттар; N 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., N 2-3, 23-құжат; N 5-6, 50-құжат; N 11-12, 178-құжат; N 17-18, 224, 225-құжаттар; N 23, 429-құжат; 1999 ж., N 20, 727, 731-құжаттар; N 23, 916-құжат; 2000 ж., N 18, 336-құжат;  N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 7-құжат; N 8, 52-құжат; N 17-18, 240-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 2, 17-құжат; N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 11, 56, 57, 66-құжаттар; N 15, 139-құжат; N 19-20, 146-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 56-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 10, 31-құжат; N 14, 58-құжат; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 4-құжат; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 13, 85-құжат):
16-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"16-бап. Азаматтың тұрғылықты жерi және заңды мекенжайы";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Азаматтың жеке және заңды тұлғалармен, сондай-ақ мемлекетпен қарым-қатынастарында пайдаланатын заңды мекенжайы болады.
Азаматтың тiркелген жерi оның заңды мекенжайы болып танылады.
Азаматтарды тiркеу тәртiбiн Қазақстан Республикасының Yкiметi айқындайды.".
2. 1999 жылғы 13 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Азаматтық iс жүргiзу кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 18, 644-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 10 , 244-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 15-16, 239-құжат; N 21-22, 281-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 10, 49-құжат; N 14, 109-құжат; N 15, 138-құжат; 2004 ж., N 5, 25-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 140-құжат; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 13, 53-құжат; N 24, 123-құжат; 2006 ж., N 2, 19-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 72-құжат; N 13, 86-құжат):
1) 146-баптың 1-бөлiгiнiң 3) және 4) тармақшаларындағы "салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi" деген сөздер "сәйкестендiру нөмiрi" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) в подпунктах 2) и 3) части 2 статьи 150 слова "регистрационный номер налогоплательщика" заменить словами "идентификационный номер";
3) в абзацах седьмом и восьмом части 4 статьи 236 слова "регистрационный номер налогоплательщика" заменить словами "идентификационный номер".
3. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19; N 9, ст. 26; N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; N 17-18, ст. 72; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 5; N 2, ст. 19, 20; N 3, ст. 22; N 5-6, ст. 31; N 8, ст. 45; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 12, ст. 72, 77; N 3, ст. 85, 86; N 15, ст. 92, 95; N 16, ст. 98, 102; Закон Республики Казахстан от 11 декабря 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 22 декабря 2006 г. и "Казахстанская правда" 26 декабря 2006 г.):
1) в абзацах втором и четвертом части первой статьи 217 слова "регистрационного номера налогоплательщика" заменить словами "идентификационного номера";
2) дополнить статьей 357-5 следующего содержания:
"Статья 357-5. Нарушение законодательства Республики
Казахстан о национальных реестрах
идентификационных номеров
1. Разглашение сведений, содержащихся в национальных реестрах идентификационных номеров, не подлежащих разглашению, а равно иное нарушение законодательства Республики Казахстан о национальных реестрах идентификационных номеров -
влекут штраф на должностных лиц в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
2. Деяния, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей.";
3) часть первую статьи 541 после цифр "357-4," дополнить цифрами "357-5,";

2) 150-баптың 2-бөлiгiнiң 2) және 3) тармақшаларындағы "салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi" деген сөздер "сәйкестендiру нөмiрi" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 236-баптың 4-бөлiгiнiң жетiншi және сегiзiншi абзацтарындағы "салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi" деген сөздер "сәйкестендiру нөмiрi" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 19, 20-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 72, 77-құжаттар; N 13, 85, 86-құжаттар; N 15, 92, 95-құжаттар; N 16, 98, 102-құжаттар; 2006 жылғы 22 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 26 желтоқсанда "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне салық салу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2006 жылғы 11 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 217-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы "оның тiркеу нөмiрiн" деген сөздер және төртiншi абзацындағы "салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрiн" деген сөздер "сәйкестендiру нөмiрiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) мынадай мазмұндағы 357-5-баппен толықтырылсын:
"357-5-бап. Қазақстан Республикасының сәйкестендiру
нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерi туралы
заңнамасын бұзу
1. Жария етуге жатпайтын сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiнде қамтылған мәлiметтердi жария ету, сол сияқты Қазақстан Республикасының сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерi заңнамасын өзге де бұзу, -
лауазымды адамдарға айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген әрекет, -
лауазымды адамдарға айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан отызға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
3) 541-баптың бiрiншi бөлiгi "357-4," деген цифрлардан кейiн "357-5," деген цифрлармен толықтырылсын;

4) абзац двадцать девятый подпункта 1) части первой статьи 636 после цифр "357-4," дополнить цифрами "357-5,";
5) в подпункте 3) части 1 статьи 651 слова "регистрационный номер налогоплательщика" заменить словами "идентификационный номер".
4. В Кодекс Республики Казахстан от 12 июня 2001 г. "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст. 168, 169; 2002 г., N 6, ст. 73, 75; N 19-20, ст. 171; 2003 г., N 1-2, ст. 6; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 15, ст. 133, 139; N 21-22, ст. 160; N 24, ст. 178; 2004 г., N 5, ст. 30; N 14, ст. 82; N 20, ст. 116; N 23, ст. 140, 142; N 24, ст. 153; 2005 г., N 7-8, ст. 23; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 4, 5; N 3, ст. 22; N 4, ст. 24; N 8, ст. 45, 46; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 12, ст. 77, 79; N 13, ст. 85; N 16, ст. 97, 98, 103; Закон Республики Казахстан от 11 декабря 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 22 декабря 2006 г. и "Казахстанская правда" 26 декабря 2006 г.):
1) в части первой пункта 3 статьи 31 слова "регистрационный номер налогоплательщика" заменить словами "идентификационный номер";
2) в подпункте 1) пункта 2 статьи 52 слова "регистрационные номера" заменить словами "идентификационные номера";
3) в подпункте 1) части второй пункта 10 статьи 69 слова "регистрационный номер налогоплательщика" заменить словами "идентификационный номер";
4) подпункт 2) пункта 1 статьи 209 изложить в следующей редакции:
"2) идентификационный номер;";
5) в подпункте 4) пункта 2 статьи 235 слова "регистрационного номера налогоплательщика" заменить словами "идентификационного номера";
6) в подпункте 2) пункта 3 статьи 242 слова "регистрационный номер" заменить словами "идентификационный номер";
7) в подпункте 3) пункта 1 статьи 243 слова "регистрационный номер" заменить словами "идентификационный номер";
8) подпункт 1) пункта 1 статьи 518 изложить в следующей редакции:
"1) об идентификационном номере;";
9) в статье 520:
пункт 2 дополнить словами "с указанием идентификационного номера";
пункт 3 исключить;
пункт 5 изложить в следующей редакции:

4) 636-баптың бiрiншi бөлiгi 1) тармақшасының жиырма тоғызыншы абзацы "357-4," деген цифрлардан кейiн "357-5," деген цифрлармен толықтырылсын;
5) 651-баптың 1-бөлiгiнiң 3) тармақшасындағы "салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi" деген сөздер "сәйкестендiру нөмiрi" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. 2001 жылғы 12 маусымдағы "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексiне (Салық кодексi) (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168, 169-құжаттар; 2002 ж., N 6, 73, 75-құжаттар; N 19-20, 171-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 133, 139-құжаттар; N 21-22, 160-құжат; N 24, 178-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; N 14, 82-құжат;  N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат, N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 4, 5-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45, 46-құжаттар; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 77, 79-құжаттар;  N 13, 85-құжат; N 16, 97, 98, 103-құжаттар; 2006 жылғы 22 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 26 желтоқсанда "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне салық салу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2006 жылғы 11 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 31-баптың 3-тармағының бiрiншi бөлiгiндегi "салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi" деген сөздер "сәйкестендiру нөмiрi" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 52-баптың 2-тармағының 1) тармақшасындағы "тiркеу нөмiрлерi" деген сөздер "сәйкестендiру нөмiрлерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 69-баптың 10-тармағы екiншi бөлiгiнiң 1) тармақшасындағы "салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi" деген сөздер "сәйкестендiру нөмiрi" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 209-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) сәйкестендiру нөмiрi;";
5) 235-баптың 2-тармағының 4) тармақшасындағы "салық төлеушiнiң тiркелу нөмiрiн" деген сөздер "сәйкестендiру нөмiрiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 242-баптың 3-тармағының 2) тармақшасындағы "тiркеу нөмiрi" деген сөздер "сәйкестендiру нөмiрi" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 243-баптың 1-тармағының 3) тармақшасындағы "тiркеу нөмiрi" деген сөздер "сәйкестендiру нөмiрi" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 518-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сәйкестендiру нөмiрi туралы;";
9) 520-бапта:
2-тармақ "салық төлеушi туралы мәлiметтердi" деген сөздерден кейiн "сәйкестендiру нөмiрiн көрсете отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ алып тасталсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Свидетельство налогоплательщика - документ, выдаваемый иностранцам или лицам без гражданства в случае отсутствия документов Республики Казахстан, удостоверяющих их личность, и юридическим лицам-нерезидентам, указанным в подпунктах 5-1), 6), 7) пункта 1 статьи 521 настоящего Кодекса, при их регистрации в Государственном реестре налогоплательщиков Республики Казахстан и являющийся бланком строгой отчетности, в котором проставляется идентификационный номер.";
10) в статье 520-1:
в пункте 1-1:
в части первой слова "с присвоением регистрационного номера налогоплательщика" исключить;
часть четвертую исключить;
дополнить пунктами 4 и 5 следующего содержания:
"4. Идентификационный номер должен быть указан в представляемых налогоплательщиком документах налоговой отчетности, а также в иных документах, связанных с исполнением налоговых обязательств.
5. Идентификационный номер должен быть указан органами налоговой службы во всех направляемых налогоплательщику документах, имеющих отношение к его налоговым обязательствам.";
11) статью 521 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Государственная регистрация в качестве налогоплательщика лиц, указанных в подпунктах 3), 5) - 7) пункта 1 статьи 521 настоящего Кодекса, осуществляется уполномоченным государственным органом с выдачей ему свидетельства налогоплательщика в течение двух рабочих дней после подачи заявления налогоплательщиком в налоговый орган о государственной регистрации в качестве налогоплательщика.";
12) в пункте 1 статьи 522 слова "и получения регистрационного номера налогоплательщика" заменить словами "в качестве налогоплательщика";
13) статью 523 исключить;
14) в статье 524:
в пункте 5 слова "регистрационный номер налогоплательщика" заменить словами "бизнес-идентификационный номер";
пункт 7 исключить;
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. В случае изменения регистрационных данных, указанных в свидетельстве налогоплательщика, налоговый орган в порядке и сроки, которые установлены статьями 521, 522 и 524 настоящего Кодекса, производит выдачу свидетельства налогоплательщика с измененными данными с аннулированием ранее выданного свидетельства налогоплательщика.";
в пункте 11 слова "ранее присвоенного регистрационного номера налогоплательщика" заменить словами "идентификационного номера";
15) в подпункте 1) пункта 2 статьи 525 слова "с сохранением регистрационного номера" исключить;
16) в подпунктах 1), 2) и 3) статьи 526 слова "регистрационный номер налогоплательщика", "регистрационного номера налогоплательщика" заменить соответственно словами "идентификационный номер", "идентификационного номера";

"5. Салық төлеушiнiң куәлiгi - шетелдiктердiң немесе азаматтығы жоқ адамдардың жеке басын куәландыратын Қазақстан Республикасының құжаттары болмаған жағдайда оларға және осы Кодекстiң 521-бабы 1-тармағының 5-1), 6), 7) тармақшаларында көрсетiлген резидент емес заңды тұлғаларға, олар Қазақстан Республикасы салық төлеушiлерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiнде тiркелген кезiнде берiлетiн және сәйкестендiру нөмiрi қойылатын қатаң есептегi бланкi болып табылатын құжат.";
10) 520-1-бапта:
1-1-тармақта:
бiрiншi бөлiктегi "салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрiн бере отырып," деген сөздер алып тасталсын;
төртiншi бөлiк алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4 және 5-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Сәйкестендiру нөмiрi салық төлеушi ұсынатын салық есептiлiгiнiң құжаттарында, сондай-ақ салық мiндеттемелерiн орындаумен байланысты өзге де құжаттарда көрсетiлуге тиiс.
5. Сәйкестендiру нөмiрiн салық қызметi органдары салық төлеушiге жiберiлетiн оның салық мiндеттемелерiне қатысты барлық құжаттарында көрсетуге тиiс.";
11) 521-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Осы Кодекстiң 521-бабы 1-тармағының 3), 5)-7) тармақшаларында көрсетiлген адамдар салық төлеушi ретiнде мемлекеттiк тiркеудi уәкiлеттi мемлекеттiк орган салық төлеушi салық органына салық төлеушi ретiнде мемлекеттiк тiркеу туралы өтiнiш бергеннен кейiн екi жұмыс күнi iшiнде, оған салық төлеушiнiң куәлiгiн бере отырып, жүзеге асырады.";
12) 522-баптың 1-тармағындағы "мемлекеттiк тiркеуден өту және салық төлеушiнiң мемлекеттiк тiркеу нөмiрiн алу" деген сөздер "салық төлеушi ретiнде мемлекеттiк тiркеуден өту" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 523-бап алып тасталсын;
14) 524-бапта:
5-тармақтағы "салық төлеушi заңды тұлғаның тiркеу нөмiрi" деген сөздер "заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендiру нөмiрi" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақ алып тасталсын;
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Салық төлеушiнiң куәлiгiнде көрсетiлген тiркеу деректерi өзгерген жағдайда, салық органы осы Кодекстiң 521, 522 және 524-баптарында белгiленген тәртiппен және мерзiмдерде салық төлеушiнiң бұрын берiлген куәлiгiн жоя отырып, салық төлеушiнiң деректерi өзгертiлген куәлiгiн берудi жүзеге асырады.";
11-тармақтағы "салық төлеушiге бұрын берiлген тiркеу нөмiрiн" деген сөздер "сәйкестендiру нөмiрiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 525-баптың 2-тармағының 1) тармақшасындағы "тiркеу нөмiрi сақтала отырып" деген сөздер алып тасталсын;
16) 526-баптың 1), 2) және 3) тармақшаларындағы "салық төлеушiнiң тiркелу нөмiрiн", "салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрiн" деген сөздер "сәйкестендiру нөмiрiн" деген сөздермен ауыстырылсын;

17) в пункте 3-1 статьи 527 слова "статьями 520-1 и 523" заменить словами "статьей 520-1";
18) статью 528 изложить в следующей редакции:
"Статья 528. Ответственность налогоплательщика при
осуществлении регистрационного учета
Налогоплательщик в соответствии с законами Республики Казахстан несет ответственность за нарушение срока прохождения государственной регистрации в качестве налогоплательщика; достоверность представляемых сведений при государственной регистрации в качестве налогоплательщика и постановке на регистрационный учет, а также за правильность проставления идентификационного номера в налоговой отчетности и в иных случаях, установленных законами Республики Казахстан.";
19) в пункте 5 статьи 530 слова "регистрационный номер налогоплательщика" заменить словами "идентификационный номер лица";
20) подпункт 4) пункта 1 статьи 536 изложить в следующей редакции:
"4) идентификационный номер;";
21) в подпункте 5) пункта 1 статьи 540 слова "регистрационного номера" заменить словами "идентификационного номера";
22) подпункт 3) пункта 3 статьи 541 изложить в следующей редакции:
"3) идентификационный номер;";
23) подпункт 4) пункта 2 статьи 554 изложить в следующей редакции:
"4) идентификационный номер;".
5. В Таможенный кодекс Республики Казахстан от 5 апреля 2003 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 7-8, ст. 40; N 15, ст. 139; 2004 г., N 18, ст. 106; 2005 г., N 11, ст. 43; N 21-22, ст. 86; 2006 г., N 3, ст. 22; N 11, ст. 55; Закон Республики Казахстан от 11 декабря 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 22 декабря 2006 г. и "Казахстанская правда" 26 декабря 2006 г.):
1) в подпункте 1) пункта 2 статьи 356 слова "регистрационные номера" заменить словами "идентификационные номера";
2) подпункт 4) пункта 4 статьи 460 изложить в следующей редакции:
"4) идентификационный номер;".
6. В Лесной кодекс Республики Казахстан от 8 июля 2003 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 16, ст. 140; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 3, ст. 22; N 16, ст. 97):
подпункт 10) статьи 32 изложить в следующей редакции:
"10) идентификационный номер;".
7. В Закон Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" от 30 марта 1995 г. (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 23; N 12, ст. 88; N 15-16, ст. 100; N 23, ст. 141; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 184; N 11-12, ст. 262; N 19, ст. 370; 1997 г., N 13-14, ст. 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 11-12, ст. 176; 1999 г., N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 22, ст. 408; 2001 г., N 8, ст. 52; N 10, ст. 123; 2003 г., N 15, ст. 138, 139; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 16, ст. 91; N 23, ст. 142; 2005 г., N 14, ст. 55; N 23, ст. 104; 2006 г., N 4, ст. 24; N 13, ст. 86):
в подпункте 4) пункта 5 и подпункте 5) пункта 14 статьи 62-3 слова "регистрационный номер налогоплательщика" заменить словами "идентификационный номер".

17) 527-баптың 3-1-тармағындағы "520-1 және 523-баптарының" деген сөздер "520-1-бабында" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 528-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"528-бап. Салық төлеушiнiң тiркеу есебiн жүзеге асыру
кезiндегi жауапкершiлiгi
Салық төлеушi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес салық төлеушi ретiнде мемлекеттiк тiркеуден өту мерзiмiн бұзғаны үшiн; салық төлеушi ретiнде мемлекеттiк тiркелу және тiркеу есебiне қою кезiнде табыс етiлетiн мәлiметтердiң растығы, сондай-ақ салық есептiлiгiнде сәйкестендiру нөмiрiн қоюдың дұрыстығы және Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген өзге де жағдайлар үшiн жауаптылықта болады.";
19) 530-баптың 5-тармағындағы "салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрiн" деген сөздер "тұлғаның сәйкестендiру нөмiрiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 536-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) сәйкестендiру нөмiрiн;";
21) 540-баптың 1-тармағының 5) тармақшасындағы "тiркеу нөмiрiн" деген сөздер "сәйкестендiру нөмiрiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
22) 541-баптың 3-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) сәйкестендiру нөмiрi;";
23) 554-баптың 2-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) сәйкестендiру нөмiрi;".
5. 2003 жылғы 5 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Кеден кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 7-8, 40-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 18, 106-құжат; 2005 ж.,  N 11, 43-құжат; N 21-22, 86-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 11, 55-құжат; 2006 жылғы 22 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 26 желтоқсанда "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне салық салу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2006 жылғы 11 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 356-баптың 2-тармағының 1) тармақшасындағы "тiркеу нөмiрлерi" деген сөздер "сәйкестендiру нөмiрлерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 460-баптың 4-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) сәйкестендiру нөмiрi;".
6. 2003 жылғы 8 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Орман кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 16, 140-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 16, 97-құжат):
32-баптың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) сәйкестендiру нөмiрi;".
7. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 23-құжат; N 12, 88-құжат; N 15-16, 100-құжат; N 23, 141-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 184-құжат; N 11-12, 262-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 13-14, 205-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 11-12, 176-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 10, 123-құжат; 2003 ж., N 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 14, 55-құжат; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 4, 24-құжат; N 13, 86-құжат):
1) 62-3-баптың 5-тармағының 4) тармақшасындағы және 14-тармағының 5) тармақшасындағы "салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi" деген сөздер "сәйкестендiру нөмiрi" деген сөздермен ауыстырылсын.

8. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 г. "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 35; N 15-16, ст. 109; N 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 1, ст. 180; N 14, ст. 274; 1997 г., N 12, ст. 183; 1998 г., N 5-6, ст. 50; N 17-18, ст. 224; 1999 г., N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 63, 64; N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 1; N 8, ст. 52; N 24, ст. 338; 2002 г., N 18, ст. 157; 2003 г., N 4, ст. 25; N 15, ст. 139; 2004 г., N 5, ст. 30; 2005 г., N 13, ст. 53; N 14, ст. 55, 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 10, ст. 52; N 15, ст. 95; Закон Республики Казахстан от 11 декабря 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 22 декабря 2006 г. и "Казахстанская правда" 26 декабря 2006 г.):
1) в частях первой и второй статьи 1 слова "регистрационного номера" заменить словами "бизнес-идентификационного номера";
2) исключен Законом РК от 19.03.2010 № 258-IV.
9. В Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 г. "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 23, ст. 154; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 7, ст. 79; N 12, ст. 184; 1998 г., N 17-18, ст. 225; N 23, ст. 416; N 24, ст. 436; 1999 г., N 8, ст. 233, 247; N 23, ст. 920; 2000 г., N 3-4, ст. 66; 2001 г., N 13-14, ст. 174; N 17-18, ст. 245; N 20, ст. 257; N 23, ст. 309; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 12, ст. 82; 2004 г., N 23, ст. 142; N 24, ст. 154, 155; 2006 г., N 1, ст. 5; N 3, ст. 22):
в подпункте 4) части второй пункта 6 статьи 11-1 слова "регистрационный номер налогоплательщика" заменить словами "идентификационный номер".
10. В Закон Республики Казахстан от 20 июня 1997 г. "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 186; 1998 г., N 24, ст. 437; 1999 г., N 8, ст. 237; N 23, ст. 925; 2001 г., N 17-18, ст. 245; N 20, ст. 257; 2002 г.,  N 1, ст. 1; N 23-24, ст. 198; 2003 г., N 1-2, ст. 9; N 11, ст. 56; N 15, ст. 139; N 21-22, ст. 160; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 23, ст. 140, 142; 2005 г., N 7-8, ст. 19; N 11, ст. 39; N 14, ст. 55, 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 3, ст. 22; N 8, ст. 45; N 12, ст. 69; Закон Республики Казахстан от 11 декабря 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 22 декабря 2006 г. и "Казахстанская правда" 26 декабря 2006 г.):

8. "Заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеу және филиалдар мен өкiлдiктердi есептiк тiркеу туралы" 1995 жылғы 17 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 35-құжат; N 15-16, 109-құжат; N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 1, 180-құжат; N 14, 274-құжат; 1997 ж., N 12, 183-құжат; 1998 ж., N 5-6, 50-құжат; N 17-18, 224-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 63, 64-құжаттар; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 1-құжат; N 8, 52-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 18, 157-құжат; 2003 ж., N 4, 25-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 ж. N 5, 30-құжат; 2005 ж., N 13, 53-құжат; N 14, 55, 58-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 10, 52-құжат; N 15, 95-құжат; 2006 жылғы 22 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 26 желтоқсанда "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне салық салу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2006 жылғы 11 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiндегi "тiркеу нөмiрiн" деген сөздер "бизнес-сәйкестендiру нөмiрiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) Алынып тасталды - ҚР 2010.03.19 № 258-IV Заңымен.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР 2010.03.19 № 258-IV Заңымен.
9. "Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 23, 154-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 7, 79-құжат; N 12, 184-құжат; 1998 ж., N 17-18, 225-құжат; N 23, 416-құжат; N 24, 436-құжат; 1999 ж., N 8, 233, 247-құжаттар; N 23, 920-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2001 ж., N 13-14, 174-құжат; N 17-18, 245-құжат; N 20, 257-құжат; N 23, 309-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 12, 82-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; N 24, 154, 155-құжаттар; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат):
11-1-баптың 6-тармағы екiншi бөлiгiнiң 4) тармақшасындағы "салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi" деген сөздер "сәйкестендiру нөмiрi" деген сөздермен ауыстырылсын.
10. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 1997 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 12, 186-құжат; 1998 ж., N 24, 437-құжат; 1999 ж., N 8, 237-құжат; N 23, 925-құжат; 2001 ж., N 17-18, 245-құжат, N 20, 257-құжат; 2002 ж., N 1, 1-құжат; N 23-24, 198-құжат; 2003 ж., N 1-2, 9-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 139-құжат; N 21-22, 160-құжат; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж., N 7-8, 19-құжат; N 11, 39-құжат; N 14, 55, 58-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 8, 45-құжат; N 12, 69-құжат; 2006 жылғы 22 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 26 желтоқсанда "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне салық салу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2006 жылғы 11 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) подпункт 5) статьи 1 исключить;
2) в пункте 2 статьи 18:
подпункт 2) исключить;
в подпункте 4-1) слова "свидетельства о присвоении социального индивидуального кода" заменить словами "документа, подтверждающего присвоение индивидуального идентификационного номера";
3) в пункте 7 статьи 22 слова "социальный индивидуальный код и (или) регистрационный номер налогоплательщика" заменить словами "индивидуальный идентификационный номер";
4) в подпункте 2) пункта 2 статьи 30:
слова "социальный индивидуальный код" заменить словами "индивидуальный идентификационный номер";
после слова "местонахождение" дополнить словами ", бизнес-идентификационный номер".
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными Законом РК от 20.11.2008 N 88-IV (порядок введения в действие см. ст.2 ).
11. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 1998 г. "О естественных монополиях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 16, ст. 214; 1999 г., N 19, ст. 646; 2000 г., N 3-4, ст. 66; 2001 г., N 23, ст. 309; 2002 г., N 23-24, ст. 193; 2004 г., N 14, ст. 82; N 23, ст. 138, 142; 2006 г., N 2, ст. 17; N 3, ст. 22; N 4, ст. 24; N 8, ст. 45; N 13, ст. 87):
в подпункте 4) пункта 1 статьи 18-6 слова "регистрационный номер налогоплательщика" заменить словами "идентификационный номер".
12. В Закон Республики Казахстан от 17 декабря 1998 г. "О браке и семье" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 23, ст. 430; 2001 г., N 24, ст. 338; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 1, ст. 5):
в пункте 1 статьи 177:
часть первую после слов "пол ребенка," дополнить словами "индивидуальный идентификационный номер,";
часть вторую дополнить словами "с указанием индивидуального идентификационного номера".
13. В Закон Республики Казахстан от 10 декабря 1999 г. "О труде в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 24, ст. 1068; 2001 г., N 23, ст. 309; 2003 г., N 18, ст. 142; 2004 г., N 24, ст. 149; 2005 г., N 24, ст. 121; 2006 г., N 3, ст. 22; N 10, ст. 52; N 15, ст. 92):
1) в подпункте 1) пункта 1 статьи 9:
абзац второй дополнить словами "и бизнес-идентификационный номер";
абзац третий после слов "места жительства," дополнить словами "индивидуальный идентификационный номер,";
в абзаце четвертом слова "номер социального индивидуального кода (СИК), регистрационный номер налогоплательщика (РНН)" заменить словами "идентификационный номер";

1) 1-баптың 5) тармақшасы алып тасталсын;
2) 18-баптың 2-тармағында:
2) тармақша алып тасталсын;
4-1) тармақшадағы "әлеуметтiк жеке код беру туралы куәлiгi" деген сөздер "жеке сәйкестендiру нөмiрi берiлгенiн растайтын құжаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 22-баптың 7-тармағындағы "әлеуметтiк жеке коды және (немесе) салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi" деген сөздер "жеке сәйкестендiру нөмірi" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 30-баптың 2-тармағының 2) тармақшасында:
"әлеуметтiк жеке коды" деген сөздер "жеке сәйкестендiру нөмiрi" деген сөздермен ауыстырылсын;
"орналасқан жерi" деген сөздерден кейiн ", бизнес-сәйкестендiру нөмiрi" деген сөздермен толықтырылсын.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР 2008.11.20 N 88-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
11. "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 16, 214-құжат; 1999 ж., N 19, 646-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2001 ж., N 23, 309-құжат; 2002 ж., N 23-24, 193-құжат; 2004 ж., N 14, 82-құжат; N 23, 138, 142-құжаттар; 2006 ж., N 2, 17-құжат; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45-құжат; N 13, 87-құжат):
18-6-баптың 1-тармағының 4) тармақшасындағы "салық төлеушi -" деген сөздер алып тасталып, "тiркеу нөмiрi" деген сөздер "сәйкестендiру нөмiрi" деген сөздермен ауыстырылсын.
12. "Неке және отбасы туралы" 1998 жылғы 17 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 23, 430-құжат; 2001 ж., N 24, 338-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат):
177-баптың 1-тармағында:
бiрiншi бөлiктегi "жынысы," деген сөзден кейiн "жеке сәйкестендiру нөмiрi," деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiктегi "жазбаға сәйкес" деген сөздерден кейiн "жеке сәйкестендiру нөмiрi көрсетiле отырып," деген сөздермен толықтырылсын.
13. "Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы" 1999 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 24, 1068-құжат; 2001 ж., N 23, 309-құжат; 2003 ж., N 18, 142-құжат; 2004 ж., N 24, 149-құжат; 2005 ж., N 24, 121-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 10, 52-құжат; N 15, 92-құжат):
1) 9-баптың 1-тармағының 1) тармақшасында:
екiншi абзац "және бизнес-сәйкестендiру нөмiрi" деген сөздермен толықтырылсын;
үшiншi абзац "мекен-жайы," деген сөздер "мекенжайы, жеке сәйкестендiру нөмiрi," деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi абзацтағы "әлеуметтiк жеке кодының нөмiрi (ӘЖК), салық төлеушiнiң тiркелу нөмiрi (СТН)" деген сөздер "сәйкестендiру нөмiрi" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) в пункте 4 статьи 12 слова "свидетельство о присвоении социального индивидуального кода," исключить.
14. В Закон Республики Казахстан от 19 января 2001 г. "О зерне" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 2, ст. 12; N 15-16, ст. 232; 2003 г., N 19-20, ст. 148; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 1, ст. 5):
в пункте 3 статьи 39:
в подпункте 3) слова "регистрационный номер налогоплательщика" заменить словами "бизнес-идентификационный номер";
в подпункте 5) слова "регистрационный номер налогоплательщика" заменить соответственно словами "бизнес-идентификационный номер", "индивидуальный идентификационный номер".
15. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 г. "О занятости населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 3, ст. 18; 2004 г., N 2, ст. 10; 2005 г., N 7-8, ст. 19; N 17-18, ст. 76; 2006 г., N 3, ст. 22; N 10, ст. 52):
абзацы четвертый и пятый пункта 2 статьи 15 исключить.
16. В Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 г. "О государственной адресной социальной помощи" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 17-18, ст. 247; 2004 г., N 23, ст. 142):
в части первой пункта 1 статьи 3 слова "номера социального индивидуального кода" заменить словами "индивидуального идентификационного номера".
17. В Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2003 г. "Об обязательном социальном страховании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 9, ст. 41; 2004 г., N 23, ст. 140, 142; Закон Республики Казахстан от 11 декабря 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 22 декабря 2006 г. и "Казахстанская правда" 26 декабря 2006 г.):
в подпункте 1) пункта 2 статьи 10 слова "социального индивидуального кода" заменить словами "индивидуального идентификационного номера".
18. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2004 г. "О связи" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 14, ст. 81; 2006 г., N 3, ст. 22; N 15, ст. 95):
в подпункте 4) пункта 1 статьи 28-3 слова "регистрационный номер налогоплательщика" заменить словами "идентификационный номер".
19. В Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 г. "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 15, ст. 87; 2005 г., N 23, ст. 104; 2006 г., N 3, ст. 22):
в статье 24:
в пункте 3 слова "регистрационный номер налогоплательщика" заменить словами "индивидуальный идентификационный номер";
в пункте 4 слова "регистрационный номер налогоплательщика", "регистрационные номера налогоплательщиков" заменить соответственно словами "бизнес-идентификационный номер", "индивидуальные идентификационные номера";

2) 12-баптың 4-тармағындағы "әлеуметтiк жеке кодының берiлгенi туралы куәлiктi," деген сөздер алып тасталсын.
14. "Астық туралы" 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 2, 12-құжат; N 15-16, 232-құжат; 2003 ж., N 19-20, 148-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат):
39-баптың 3-тармағында:
3) тармақшадағы "кәсiпорны салық төлеушiсiнiң атауы, тұрған жерi мен тiркеу нөмiрi" деген сөздер "кәсiпорнының атауы, орналасқан жерi және бизнес-сәйкестендiру нөмiрi" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы "салық төлеушi", "салық төлеушiнiң" деген сөздер алып тасталып, "тiркеу нөмiрi" деген сөздер тиiсiнше "бизнес-сәйкестендiру нөмiрi", "жеке сәйкестендiру нөмiрi" деген сөздермен ауыстырылсын.
15. "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 3, 18-құжат; 2004 ж., N 2, 10-құжат; 2005 ж., N 7-8, 19-құжат; N 17-18, 76-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 10, 52-құжат):
15-баптың 2-тармағының төртiншi және бесiншi абзацтары алып тасталсын.
16. "Мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек туралы" 2001 жылғы 17 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 17-18, 247-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
3-баптың 1-тармағының бiрiншi бөлiгiндегi "әлеуметтiк жеке кодының нөмiрiн" деген сөздер "жеке сәйкестендiру нөмiрiн" деген сөздермен ауыстырылсын.
17. "Мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 9, 41-құжат; 2004 ж., N 23, 140, 142-құжаттар; 2006 жылғы 22 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 26 желтоқсанда "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне салық салу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2006 жылғы 11 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
10-баптың 2-тармағының 1) тармақшасындағы "әлеуметтiк жеке код" деген сөздер "жеке сәйкестендiру нөмiрi" деген сөздермен ауыстырылсын.
18. "Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 14, 81-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 15, 95-құжат):
28-3-баптың 1-тармағының 4) тармақшасындағы "салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi" деген сөздер "сәйкестендiру нөмiрi" деген сөздермен ауыстырылсын.
19. "Қазақстан Республикасындағы кредиттiк бюролар және кредиттiк тарихты қалыптастыру туралы" 2004 жылғы 6 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 15, 87-құжат; 2005 ж., N 23, 104-құжат, 2006 ж., N 3, 22-құжат):
24-бапта:
3-тармақтағы "салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi" деген сөздер "жеке сәйкестендiру нөмiрi" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi", "салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрлерi" деген сөздер тиiсiнше "бизнес-сәйкестендiру нөмiрi", "жеке сәйкестендiру нөмiрлерi" деген сөздермен ауыстырылсын;

в подпунктах 1) и 2) пункта 5 слова "регистрационный номер налогоплательщика" заменить соответственно словами "индивидуальный идентификационный номер", "бизнес-идентификационный номер".
20. В Закон Республики Казахстан от 13 июня 2005 г. "О валютном регулировании и валютном контроле" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., N 11, ст. 38):
1) подпункт 6) части первой статьи 10 исключить;
2) подпункт 5) пункта 6 статьи 29 исключить.
21. В Закон Республики Казахстан от 31 января 2006 г. "О частном предпринимательстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., N 3, ст. 21; N 16, ст. 99; Закон Республики Казахстан от 11 декабря 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 22 декабря 2006 г. и "Казахстанская правда" 26 декабря 2006 г.):
1) в статье 27:
в части второй пункта 1 слово "территориальном" исключить;
части первую и вторую пункта 3 после слова "предпринимателя" дополнить словами "(совместного индивидуального предпринимательства)";
в пункте 4:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) заявление по форме, установленной уполномоченным государственным органом, обеспечивающим налоговый контроль за исполнением налогового обязательства перед государством;";
часть третью после слов "индивидуального предпринимателя" дополнить словами "(совместного индивидуального предпринимательства)";
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. При изменении данных, указанных в заявлении на выдачу свидетельства о государственной регистрации, а также в договоре о совместной деятельности (договоре простого товарищества), индивидуальный предприниматель (уполномоченное лицо совместного индивидуального предпринимательства) обязан об изменениях сообщить в регистрирующий орган по форме, установленной этим органом. При изменениях данных, указанных в свидетельстве о государственной регистрации, индивидуальный предприниматель (уполномоченное лицо совместного индивидуального предпринимательства) обязан осуществить перерегистрацию и получить новое свидетельство.
7. В случае утраты свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя (совместного индивидуального предпринимательства) по его заявлению выдается дубликат документа, удостоверяющего государственную регистрацию.
За выдачу дубликата документа, удостоверяющего государственную регистрацию, с индивидуального предпринимателя (совместного индивидуального предпринимательства) взимается сбор в порядке, определяемом налоговым законодательством Республики Казахстан.";
в части второй пункта 8 слова "уполномоченное лицо" заменить словами "совместное индивидуальное предпринимательство";
пункт 9 после слов "индивидуального предпринимателя" дополнить словами "(совместного индивидуального предпринимательства)";

5-тармақтың 1) және 2) тармақшаларындағы "салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi" деген сөздер тиiсiнше "жеке сәйкестендiру нөмiрi", "бизнес-сәйкестендiру нөмiрi" деген сөздермен ауыстырылсын.
20. "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2005 ж., N 11, 38-құжат):
1) 10-баптың бiрiншi бөлiгiнiң 6) тармақшасы алып тасталсын;
2) 29-баптың 6-тармағының 5) тармақшасы алып тасталсын.
21. "Жеке кәсiпкерлiк туралы" 2006 жылғы 31 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2006 ж., N 3, 21-құжат; N 16, 99-құжат; 2006 жылғы 22 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 26 желтоқсанда "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне салық салу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2006 жылғы 11 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 27-бапта:
1-тармақтың екiншi бөлiгiндегi "аумақтық" деген сөз алып тасталсын;
3-тармақтың бiрiншi және екiншi бөлiктерi "кәсiпкердi" деген сөзден кейiн "(бiрлескен дара кәсiпкерлiктi)" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мемлекет алдындағы салықтың мiндеттемесiнiң орындалуына салықтық бақылауды қамтамасыз ететiн уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген нысан бойынша өтiнiштi;";
үшiншi бөлiк "дара кәсiпкердi" деген сөздерден кейiн "(бiрлескен дара кәсiпкерлiктi)" деген сөздермен толықтырылсын;
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк беруге арналған өтiнiште, сондай-ақ бiрлескен қызмет туралы шартта (жай серiктестiк туралы шартта) көрсетiлген деректер өзгерген жағдайда, дара кәсiпкер (бiрлескен дара кәсiпкерлiктiң уәкiлеттi адамы) өзгерiстер туралы тiркеушi органға осы орган белгiлеген нысан бойынша хабарлауға мiндеттi. Мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiкте көрсетiлген деректер өзгерген жағдайда дара кәсiпкер (бiрлескен дара кәсiпкерлiктiң уәкiлеттi адамы) қайта тiркеудi жүзеге асыруға және жаңа куәлiк алуға мiндеттi.
7. Дара кәсiпкердi (бiрлескен дара кәсiпкерлiктi) мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктi жоғалтқан жағдайда, оның өтiнiшi бойынша мемлекеттiк тiркеудi куәландыратын құжаттың телнұсқасы берiледi.
Мемлекеттiк тiркеудi куәландыратын құжаттың телнұсқасын беру үшiн дара кәсiпкерден (бiрлескен дара кәсiпкерлiктен) Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалған тәртiппен алым алынады.";
8-тармақтың екiншi бөлiгiндегi "уәкiлеттi тұлғаға" деген сөздер "бiрлескен дара кәсiпкерлiкке" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақ "дара кәсiпкер" деген сөздерден кейiн "(бiрлескен дара кәсiпкерлiк)" деген сөздермен толықтырылсын;

2) в подпункте 4) пункта 2 статьи 38 слова "регистрационный номер налогоплательщика" заменить словами "идентификационный номер".
Сноска. Статья 1 с изменением, внесенным Законом РК от 19.03.2010 № 258-IV.
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования, за исключением пунктов 2-19, 21 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2012 года.
Сноска. Статья 2 с изменениями, внесенными Законом РК от 15.07.2010 № 327-IV (порядок введения в действие см. ст.2).
Президент
Республики Казахстан

2) 38-баптың 2-тармағының 4) тармақшасындағы "салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi" деген сөздер "сәйкестендiру нөмiрi" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң, 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiлетiн 1-бабының 2-19, 21-тармақтарын қоспағанда, ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Ескерту. 2-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2010.07.15 N 327-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
Қазақстан Республикасының
Президентi