"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне білім беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 3 шілдедегі N 565 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне білім беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасы Парламентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық
актілеріне білім беру мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы 1997 ж., N 24, 337-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; N 8, 189-құжат; N 18, 339-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; N 17-18, 245-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 23-24, 192-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат; N 23, 139, 142-құжат; N 24, 154-құжат; 2005 ж.,N 13, 53-құжат; 2006 ж., N 11, 55-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 5-6, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69 - құжат):
1) 7-баптың 2-тармағында "орта" деген сөз "бастауыш, негізгі орта, жалпы орта" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 104-баптың 1-тармағында "бастапқы кәсіптік" деген сөздер "техникалық және кәсіптік" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 108-баптың тақырыбында және мәтін бойынша "орта" деген сөз "бастауыш, негізгі орта, жалпы орта" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 125-баптың 4-тармағындағы "жоғары және орта кәсіптік білім беру мекемелерінде" деген сөздер "жоғары және орта оқу орнынан кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 137-баптың 3-тармағындағы "орта" деген сөз "бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта оқу орнынан кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 2001 жылғы 12 маусымдағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексіне) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168-құжат; 2002 ж., N 6, 73, 75-құжаттар; N 19-20, 171-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 133, 139-құжаттар; N 21-22, 160-құжат; N 24, 178-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; N 14, 82-құжат; N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 4, 5-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45, 46-құжаттар; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 77-құжат; N 13, 85- құжат; N 16, 97, 98, 103-құжаттар; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16, 18-құжат; N 3, 20-құжат; N 4, 170-құжат; N 5-6, 37, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69- құжат):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 июля 2007 года N 565
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
внести на рассмотрение Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
ПРОЕКТ
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам образования
Статья 1.  Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовно-исполнительный  кодекс  Республики Казахстан от 13 декабря 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 24, ст. 337; 2000 г., N 6, ст. 141; N 8, ст. 189; N 18, ст. 339; 2001 г., N 8, ст. 53; N 17-18, ст. 245; N 24, ст. 338; 2002 г., N 23-24, ст. 192; 2004 г., N 5, ст. 22; N 23, ст. 139, 142; N 24, ст. 154; 2005 г., N 13, ст. 53; 2006 г., N 11, ст. 55; 2007 г., N 2, ст. 18; N 5-6, ст. 40; N 9, ст. 67; N 10, ст. 69):
1) в пункте 2 статьи 7 слова "среднего" заменить словами "начального, основного среднего, общего среднего";
2) в пункте 1 статье 104 слова "начальное профессиональное" заменить словами "техническое и профессиональное";
3) в заголовке и тексте статьи 108 слова "среднего", "среднее", "среднему" заменить соответственно словами "начального, основного среднего, общего среднего", "начальное, основное среднее, общее среднее", "начальному, основному среднему, общему среднему";
4) в пункте 4 статьи 125 слова "в образовательных учреждениях высшего и среднего профессионального" заменить словом "в организациях высшего и послесреднего";
5) в пункте 3 статьи 137 слово "среднего" заменить словами "начального, основного среднего, общего среднего".
2. В  Кодекс  Республики Казахстан от 12 июня 2001 г. "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст. 168; 2002 г., N 6, ст. 73, 75; N 19-20, ст. 171; 2003 г., N 1-2, ст. 6; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 15, ст. 133, 139; N 21-22, ст. 160; N 24, ст. 178; 2004 г., N 5, ст. 30; N 14, ст. 82; N 20, ст. 116; N 23, ст. 140, 142; N 24, ст. 153; 2005 г., N 7-8, ст. 23; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 4, 5; N 3, ст. 22; N 4, ст. 24; N 8, ст. 45, 46; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 12, ст. 77; N 13, ст. 85; N 16, ст. 97, 98, 103; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 16, 18; N 3, ст. 20; N 4, ст. 170; N 5-6, ст. 37, 40; N 9, ст. 67; N 10, ст. 69):

1) 90-1-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту саласындағы қызмет; бастауыш, негізгі орта, жалпы орта; техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім; қосымша білім беру; қайта даярлау және біліктілікті арттыру;";
2) 121-баптың 1-тармағының 2)тармақшасында:
"негізгі, орта, қосымша жалпы білім; бастауыш, орта, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі кәсіптік" деген сөздер "негізгі орта, жалпы орта білім; техникалық және кәсіптік, орта оқу орнынан кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жалпы және кәсіптік" деген сөздер алынып тасталсын;
3) 231-баптың 2) тармақшасында:
"негізгі, орта, қосымша жалпы білім; бастауыш, орта" деген сөздер "негізгі орта, жалпы орта, қосымша білім беру; техникалық және кәсіптік, орта оқу орнынан кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 371-баптың 4-тармағының 6) тармақшасында:
он алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"балаларға арналған ұйымдар мен қосымша білім беру ұйымдарының";
он жетінші абзацтағы "білім беру" деген сөздер "жалпы білім беретін оқу" деген сөздермен ауыстырылсын;
он сегізінші абзацтағы "жалпы бастауыш, негізгі жалпы немесе жалпы орта, бастауыш кәсіптік, орта кәсіптік, жоғары кәсіптік, жоғары оқу орнынан кейінгі кәсіптік білім беру" деген сөздер "бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта оқу орнынан кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 13, 99-құжат; 2005 ж., N 9, 26-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат;N 3, 22-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 79, 83-құжаттар; N 16, 97-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 8-құжат):
1) 105-баптың 3-тармағының 1)тармақшасында "балалардың мектепке дейінгі мекемелері" деген сөздер "мектепке дейінгі ұйымдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
107-баптың 3-тармағының 2) тармақшасында "жалпы, арнаулы орта білім беру мекемелері" деген сөздер "мектепке дейінгі ұйымдары, орта, техникалық және кәсіптік, орта оқу орнынан кейінгі ұйымдары" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. 2004 жылғы 24 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., N 8-9, 53-құжат; N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж., N 14, 55-құжат; N 21-22, 87-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат; N 8, 45-құжат; N 12, 77, 79-құжаттар; N 13, 86-құжат; N 16, 97-құжат; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16-құжат, N 4, 98-құжат):

1) подпункт 2) пункта 2 статьи 90-1 изложить в следующей редакции:
"2) деятельность в сфере дошкольного воспитания и обучения; начального, основного среднего, общего среднего; технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования; дополнительного образования; переподготовки и повышения квалификации;";
2) в подпункте 2) пункта 1 статьи 121 слова "основному, среднему, общему образованию; начальному, среднему, высшему и послевузовскому профессиональному" заменить словами "основному среднему, общему среднему образованию; техническому и профессиональному, послесреднему, высшему и послевузовскому";
слова "общему и профессиональному" исключить;
3) в подпункте 2) статьи 231:
слова "основного, среднего, дополнительного общего образования; начального, среднего" заменить словами "основного среднего, общего среднего, дополнительного образования; технического и профессионального, послесреднего";
4) в подпункте 6) пункта 4 статьи 371:
абзац шестнадцатый изложить в следующей редакции:
"дошкольных организаций и организаций дополнительного образования для детей";
в абзаце семнадцатом слово "образовательные" заменить словами "общеобразовательные учебные";
в абзаце восемнадцатом слова "начального общего, основного общего или среднего общего, начального профессионального образования, среднего профессионального, высшего профессионального, послевузовского профессионального" заменить словами "начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального образования, послесреднего, высшего, послевузовского".
3. В  Земельный кодекс  Республики Казахстан от 20 июня 2003 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 13, ст. 99; 2005 г., N 9, ст. 26; 2006 г., N 1, ст. 5; N 3, ст. 22; N 11, ст. 55; N 12, ст. 79, 83; N 16, ст. 97; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 8):
1) в подпункте 1) пункта 3 статьи 105 слова "детских дошкольных учреждений" заменить словами "дошкольных организаций";
2) в подпункте 2) пункта 3 статьи 107 слова "учреждений общеобразовательного, среднего специального" заменить словами "дошкольных организаций, организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего".
4. В  Бюджетный Кодекс  Республики Казахстан от 24 апреля 2004 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 8-9, ст. 53;  N 20, ст. 116; N 23, ст. 140, 142; 2005 г., N 14, ст. 55; N 21-22, ст. 87; 2006 г., N 1, ст. 5; N 3, ст. 22; N 8, ст. 45; N 12, ст. 77, 79; N 13, ст. 86; N 16, ст. 97; N 23, ст. 141; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 16, N 4, ст. 98):

1) 50-баптың 1-тармағының 4) тармақшасында:
төртінші абзацтағы "орта кәсіптік" деген сөздер "орта оқу орнынан кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші абзацтағы "кәсіптік" деген сөз алып тасталсын;
2) 51-баптың 1-тармағының 3) тармақшасында:
төртінші абзацтағы "бастауыш кәсіптік" деген сөздер "техникалық және кәсіптік" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегізінші абзацтағы "орта кәсіптік" деген сөздер "орта оқу орнынан кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 52-баптың 1-тармағының 3) тармақшасында:
үшінші абзацтағы "орта" деген сөз "бастауыш, негізгі орта, жалпы орта" деген сөздермен ауыстырылсын, "оқыту және" деген сөздерден кейін "жалпы" деген сөзбен толықтырылсын, "(ауысым)" деген сөз алып тасталсын;
жетінші абзацта "бастауыш кәсіптік" деген сөздер "техникалық және кәсіптік" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегізінші абзацта "орта кәсіптік" деген сөздер "орта оқу орнынан кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 53-баптың 1-тармағының 3) тармақшасының үшінші абзацында:
"тегін" деген сөзден кейін "жалпы" деген сөзбен толықтырылсын, "орта" деген сөз "бастауыш, негізгі орта, жалпы орта" деген сөздермен ауыстырылсын, "(ауысым)" деген сөз алып тасталсын.
5. 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., N 1, 1-құжат):
183-баптың 4-тармағында "Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы" деген сөздер "уәкілетті органы" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. 2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж.,N 9, 65-құжат):
1) 30-тармақтың 2-бабының 1)тармақшасында:
"жалпы білім беретін оқу орнындағы орта білім" деген сөздер "орта білім беру ұйымдарындағы негізгі орта, жалпы орта білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жалпы білім беретін оқу орны" деген сөздер "орта білім беру ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 36-баптың 5-тармағының үшінші абзацында "орта және жоғары кәсіптік білім беру мекемелері" деген сөздер "орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 140-баптың 2-тармағының 2) тармақшасында:
"бастауыш, орта" деген сөздер "техникалық және кәсіптік, орта оқу орнынан кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
"кәсіптік" деген сөз алып тасталсын;
4) 182-баптың 3-тармағында "жалпы білім беретін ұйымдар және бастауыш білім беретін ұйымдар" деген сөздер "орта, техникалық және" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 322-баптың 1 -тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) олар кәсіби практикадан өткен кезде техникалық және кәсіптік, орта оқу орнынан кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын оқу орындарында оқитын тұлғалар;".

1) в подпункте 4) пункта 1 статьи 50:
в абзаце четвертом слова "средним профессиональным" заменить словом "послесредним";
в абзаце пятом слова "профессиональным" исключить;
2) в подпункте 3) пункта 1 статьи 51:
в абзаце четвертом слова "начальное профессиональное" заменить словами "техническое и профессиональное";
в абзаце восьмом слова "среднее профессиональное" заменить словом "послесреднее";
3) в подпункте 3) пункта 1 статьи 52:
в абзаце третьем слова "среднего" заменить словами "начального, основного среднего, общего среднего", после слов "обучения и" дополнить словом "общее", слово "(сменную)" исключить;
в абзаце седьмом слова "начальное профессиональное" заменить словами "техническое и профессиональное";
в абзаце восьмом слова "среднее профессиональное" заменить словом "послесреднее";
4) в абзаце третьем подпункта 3) пункта 1 статьи 53:
слова "среднего" заменить словами "начального, основного среднего, общего среднего", после слов "обучения и" дополнить словом "общее", слово "(сменную)" исключить.
5. В  Экологический кодекс  Республики Казахстан от 9 января 2007 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., N 1, ст. 1):
в пункте 4 статьи 183 слова "центральным исполнительным органом Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом".
6. В  Трудовой кодекс  Республики Казахстан от 15 мая 2007 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., N 9, ст. 65):
1) в подпункте 1) пункта 2 статьи 30:
слова "среднего образования в общеобразовательном учебном заведении" заменить словами "основного среднего, общего среднего образования в организации среднего образования";
2) в абзаце третьем пункта 5 статьи 36 слова "образовательные учреждения среднего и высшего профессионального" заменить словами "организации послесреднего и высшего";
3) в подпункте 2) пункта 2 статьи 140:
слова "начального, среднего" заменить словами "технического и профессионального, послесреднего";
слово "профессионального" исключить;
4) в пункте 3 статьи 182 слова "общеобразовательных организаций и образовательных организаций начального" заменить словами "организаций среднего, технического и";
5) подпункт 1) пункта 1 статьи 322 изложить в следующей редакции:
"1) лиц, обучающихся в учебных заведениях, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования, при прохождении ими профессиональной практики;".

7. "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 30 маусымдағы Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1992 ж., N 13-14, 348-құжат; 1994 ж., N 8, 140-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 7, 79-құжат; N 12, 184-құжат; N 21, 274-құжат; 1998 ж., N 24, 432-құжат; 1999 ж., N 8, 247-құжат; 2004 ж., N 24, 150-құжат):
19-баптың 4) тармақшасында "жоғары, арнаулы орта және кәсіптік-техникалық оқу орындарына" деген сөздер "техникалық және кәсіптік, орта оқу орнынан кейінгі және жоғары білімнің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына" деген сөздермен ауыстырылсын.
8. "Әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерінің мәртебесі және оларды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 20 қаңтардағы Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1993 ж.,N 2, 32-құжат; N 18, 429-құжат; 1995 ж.,N 20, 120-құжат; N 22, 133-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 7, 79-құжат; 1999 ж, N 8, 247-құжат; N 23, 920-құжат; 2001 ж., N 20, 257-құжат; 2003 ж., N 15, 135-құжат; 2004 ж., N 23, 142- құжат; 2007 ж., N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат):
15-баптың үшінші бөлігінде "орта кәсіби, жоғары кәсіби, жоғары оқу орнынан кейінгі кәсіби және қосымша кәсіби" деген сөздер "орта оқу орнынан кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі және қосымша" деген сөздермен ауыстырылсын.
9. "Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне және соларға теңестірілген адамдарға берілетін жеңілдіктер мен оларды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 сәуірдегі Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 6, 45-құжат; N 14, 98-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 7, 79-құжат; N 12, 184-құжат; 1999 ж., N 8, 247-құжат; N 23, 925-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2007 ж., N 10, 69-құжат):
1) 14-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білімнің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсу кезінде Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын мөлшерде қабылдау квотасы көзделеді.";
2) 15-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында оқитындарға жалпы белгіленген стипендия мөлшерінен 50 пайыз артық мөлшерде стипендия төленеді.";

7. В  Закон  Республики Казахстан от 30 июня 1992 г. "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., N 13-14, ст. 348; 1994 г., N 8, ст. 140; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 7, ст. 79; N 12, ст. 184; N 21, ст. 274; 1998 г., N 24, ст. 432; 1999 г., N 8, ст. 247; 2004 г., N 24, ст. 150):
в подпункте 4) статьи 19 слова "высшие, средние специальные и профессионально-технические учебные заведения" заменить словами "организации образования, реализующие профессиональные учебные программы технического и профессионального, послесреднего и высшего образования".
8. В  Закон  Республики Казахстан от 20 января 1993 г. "О статусе и социальной защите военнослужащих и членов их семей" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 2, ст. 32; N 18, ст. 429; 1995 г., N 20, ст. 120; N 22, ст. 133; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 7, ст. 79; 1999 г., N 8, ст. 247; N 23, ст. 920; 2001 г., N 20, ст. 257; 2003 г., N 15, ст. 135; 2004 г., N 23, ст. 142; 2007 г., N 9, ст. 67; N 10, ст. 69):
в части третьей статьи 15 слова "среднее профессиональное, высшее профессиональное, послевузовское профессиональное и дополнительное профессиональное" заменить словами "послесреднее, высшее, послевузовское и дополнительное".
9. В  Закон  Республики Казахстан от 28 апреля 1995 г. "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 6, ст. 45; N 14, ст. 98; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 7, ст. 79; N 12, ст. 184; 1999 г., N 8, ст. 247; N 23, ст. 925; 2004 г., N 23, ст. 142; 2007 г., N 10, ст. 69):
1) пункт 4 статьи 14 изложить в следующей редакции:
"4. При поступлении на учебу в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы технического и профессионального, послесреднего и высшего образования, предусматривается квота приема в количестве, определяемом Правительством Республики Казахстан.";
2) пункт 2 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"2. Обучающимся в организациях образования, реализующих профессиональные учебные программы технического и профессионального, послесреднего и высшего образования, выплачивается стипендия на 50 процентов выше общеустановленных размеров стипендий.";

3) 16-баптың 5-тармағының жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсу кезінде қабылдау үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген мөлшерде квота көзделеді".
10. "Шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 19 маусымдағы Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 жылғы, N 9-10, 68-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 12, 184-құжат; 2001 ж., N 8, 50, 54-құжат; 2006 ж., N 5-6, 31-құжат; 2007., N 3, 23-құжат):
10-баптың бірінші абзацында "шетелдіктердің" деген сөзден кейін "конкурстық негізде мемлекеттік білім беру тапсырысына сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын.
11. "Ұлттық қауіпсіздік органдары туралы" Қазақстан Республикасы 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 24, 157-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 10, 108- құжат; N 12, 184-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; N 24, 436-құжат; 1999 ж., N 8, 233-құжат; N 23, 920-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2001 ж., N 20, 257-құжат; 2002 ж., N 6, 72-құжат; N 17, 155-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2007 ж., N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат):
17-баптың 2-тармағында "арнаулы орта" деген сөздер "орта білімнен кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын.
12. "Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 5 шілдедегі Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 11-12, 263-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 1999 ж., N 4, 101-құжат; 2000 ж., N 6, 145-құжат; 2003 ж., N 14, 112-құжат; 2004 ж., N 11-12; 2004 ж.,N 11-12, 67-құжат; N 23, 142- құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 24, 148-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 8, 52-құжат):
17-баптың екінші бөлігінде "кәсіптік-техникалық, орта арнаулы мекемелерде" деген сөздер "орта білімнен кейінгі ұйымдарда" деген сөздермен ауыстырылсын.
13. "Өрт қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 22 қарашадағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 18, 368-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 1999 ж., N 20, 728-құжат; N 23, 931-құжат; 2000 ж., N 6, 142-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 14, 112-құжат; N 24, 177-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат, N 24, 148-құжат, N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат):
9-4-баптың бірінші бөлігінде:
"кәсіптік" деген сөз алынып тасталсын;
"орталық атқарушы" деген сөздер "уәкілетті" деген сөзбен ауыстырылсын.
19-баптың екінші бөлігінде "кәсіптік-техникалық, орта арнаулы мекемелерде" деген сөздер "орта білімнен кейінгі ұйымдарда" деген сөздермен ауыстырылсын.

3) абзац седьмой части первой пункта 5 статьи 16 изложить в следующей редакции:
"квота приема при поступлении на учебу в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы технического и профессионального, послесреднего и высшего образования, в количестве, определяемом Правительством Республики Казахстан.".
10. В  Закон  Республики Казахстан от 19 июня 1995 г. "О правовом положении иностранцев" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 9-10, ст. 68; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 184; 2001 г., N 8, ст. 50, 54; N 21-22, ст. 285; 2006 г., N 5-6, ст. 31; 2007 г., N 3, ст. 23):
часть первую статьи 10 после слов "иностранцами" дополнить словами "на конкурсной основе в соответствии с государственным образовательным заказом".
11. В  Закон  Республики Казахстан от 21 декабря 1995 г. "Об органах национальной безопасности" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 24, ст. 157; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 10, ст. 108; N 12, ст. 184; 1998 г., N 23, ст. 416; N 24, ст. 436; 1999 г., N 8, ст. 233; N 23, ст. 920; 2000 г., N 3-4, ст. 66; 2001 г., 20, ст. 257; 2002 г., N 6, ст. 72; N 17, ст. 155; 2004 г., N 23, ст. 142; 2007 г., N 9, ст. 67; N 10, ст. 69):
в пункте 2 статьи 17 слова "среднее специальное" заменить словами "послесреднее".
12. В  Закон  Республики Казахстан от 5 июля 1996 г. "О чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 11-12, ст. 263; 1998 г., N 23, ст. 416; 1999 г., N 4, ст. 101; 2000 г., N 6, ст. 145; 2003 г., N 14, ст. 112; 2004 г., N 11-12; ст. 67; N 23, ст. 142; 2006 г., N 1, ст. 5; N 24, ст. 148; 2007 г., N 2, ст. 18; N8, ст. 52):
в части второй статьи 17 слова "учреждениях профессионально-технического, среднего специального" заменить словом "организациях послесреднего".
13. В  Закон  Республики Казахстан от 22 ноября 1996 г. "О пожарной безопасности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 18, ст. 368; 1998 г. N 23, ст. 416; 1999 г., N 20, ст. 728; N 23, ст. 931; 2000 г., N 6, ст. 142; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 14, ст. 112; N 24, ст. 177; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 3, ст. 22; N 24, ст. 148, N 9, ст. 67; N 10, ст. 69):
1) в части первой статьи 9-4:
слово "профессиональным" исключить;
слова "центральным исполнительным" заменить словом "уполномоченным";
2) в части второй статьи 19 слова "учреждениях профессионально-технического, средне-специального" заменить словом "организациях послесреднего".

14. "Қазақстан Республикасында мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 маусымдағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 11, 154-құжат; 1999 ж., N 8, 239-құжат; N 23, 925-құжат; 2002 ж., N 6, 71-құжат; 2003 ж., N 1-2, 13- құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; N 24, 157-құжат; 2005 ж., N 23, 98-құжат; 2006 ж., N 12, 69-құжат):
13-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Он сегіз жастан асқан білім алушы азаматтар асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша жәрдемақы күндізгі оқу нысанындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта оқу орнынан кейінгі білім беру жүйесінде, жоғары білім беру жүйесінің оқу орнын бітіргенге дейін, бірақ жиырма үш жастан аспайтын шекте жәрдемақы алуға құқығы бар.".
15. "Сот приставтары туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 7 шілдедегі Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 13-14, 2001-құжат; 2003 ж., N 10, 49-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 11, 55-құжат; 2007 ж., N 8, 52-құжат):
6-баптың 1-тармағында "(арнаулы орта)" деген сөздер алынып тасталсын.
16. "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 11 шілдедегі Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 13-14-құжат; N 202-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; N 10, 52-құжат):
16-баптың үшінші абзацында "орта, арнаулы орта" деген сөздер "бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта оқу орнынан кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын.
17. "Халықтың көші-қоны туралы" 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 24, 341-құжат; 2001 ж., N 8 50-құжат; N 21-22, 285-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 6, 76-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2007 ж., N 3, 23-құжат):
29-2-баптың 2) тармақшасының екінші абзацында "орта кәсіптік және жоғары кәсіптік" деген сөздер "кәсіптік оқу бағдарламалар техникалық және кәсіптік, орта оқу орнынан кейінгі және жоғары білім беруді білім іске асыратын" деген сөздермен ауыстырылсын.
18. "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 30 маусымдағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., N 13; 195-құжат; N 24, 436-құжат; 1999 ж., N 23, 922-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 6, 142-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 10, 49-құжат; N 11, 67-құжат; 2004 ж., N 24, 153-құжат; 2006 ж., N 11, 55-құжат; 2007 ж., N 4 28-құжат; N 5-6, 40-құжат; N 10, 69-құжат;):
83-баптың 1-тармағында "арнаулы орта" деген сөздер "орта білімнен кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;

14. В  Закон  Республики Казахстан от 16 июня 1997 г. "О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 11, ст. 154; 1999 г., N 8, ст. 239; N 23, ст. 925; 2002 г., N 6, ст. 71; 2003 г., N 1-2, ст. 13; 2004 г., N 23, ст. 142; N 24, ст. 157; 2005 г., N 23, ст. 98; 2006 г., N 12, ст. 69; 2007 г., N 10, ст. 69):
пункт 3 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"3. Обучающиеся граждане старше восемнадцати лет имеют право на пособие по случаю потери кормильца до окончания учебного заведения очной формы в системе общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, в системе высшего образования, в пределах, не превышающих двадцатитрехлетнего возраста.".
15. В  Закон  Республики Казахстан от 7 июля 1997 г. "О судебных приставах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 13-14, ст. 201; 2003 г., N 10, ст. 49; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 11, ст. 55; 2007 г., N 8, ст. 52):
в пункте 1 статьи 6 слова "(среднее специальное)" заменить словом "(послесреднее)".
16. В  Закон  Республики Казахстан от 11 июля 1997 г. "О языках в Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 13-14, ст. 202; 2004 г., N 23, ст. 142; N 10, ст. 52):
в части третьей статьи 16 слова "среднего, среднего специального" заменить словами "начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего".
17. В  Закон  Республики Казахстан от 13 декабря 1997 г. "О миграции населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 24, ст. 341; 2001 г., N 8, ст. 50; N 21-22, ст. 285; N 24, ст. 338; 2002 г, N 6, ст. 76; 2004 г., N 23, ст. 142; 2007 г., N 3, ст. 23):
в абзаце втором подпункта 2) статьи 29-2 слова "среднего профессионального и высшего профессионального" заменить словами "образования, реализующие профессиональные учебные программы технического и профессионального, послесреднего и высшего".
18. В  Закон  Республики Казахстан от 30 июня 1998 г. "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 13, ст. 195; N 24, ст. 436; 1999 г., N 23, ст. 922; 2000 г., N 3-4, ст. 66 N 6, ст. 142; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 10, ст. 49; N 11, ст. 67; 2004 г., N 24, ст. 153; 2006 г., N 11, ст. 55; 2007 г., N 4, ст. 28; N 5-6, ст. 40; N 10, ст. 69):
в пункте 1 статьи 83 слова "среднее специальное" заменить словами "после-среднее".

19. "Неке және отбасы туралы" 1998 жылғы 17 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., N 23, 430-құжат; 2001 ж., N 24, 338-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат):
1) 62-баптың 3-тармағында "орта" деген сөз "бастауыш, негізгі орта және жалпы орта" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 71-баптың 3-тармағында "мектепке дейінгі мекемелер, жалпы білім беретін" деген сөздер "мектепке дейінгі ұйымдар, орта білім беретін ұйымдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 101-баптың 1-тармағының бірінші абзацында "мектепке дейінгі білім беру, жалпы білім беру" деген сөздер "мектепке дейінгі ұйымдар, орта білім беретін ұйымдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 112-баптың 1-тармағының үшінші абзацында "орта" деген сөз "бастауыш, негізгі орта және жалпы орта" деген сөздермен ауыстырылсын.
20. "Мемлекеттік құпиялар туралы" 1999 жылғы 15 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 4; 102-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; 2002 ж., N 15, 147-құжат; 2004 ж., N 6, 41-құжат; 2007 ж., N 2 18-құжат; N 9, 67-құжат):
1) 12-бапта:
тақырыбында және бірінші абзацында "Экономика," деген сөзден кейін "білім" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 36) тармақшамен толықтырылсын:
"36) бюджет қаражаттары есебінен өткізілетін ұлттық бірыңғай тестілеуді, кешенді тестілеу мен тестілеудің басқа да түрлерін өткізу кезінде пайдаланылатын тестілердің мазмұны және олардың дұрыс жауаптарының кодтары туралы ашатын мәліметтер.";
2) 20-баптың 3-тармағының екінші бөлігі мынадай мазмұнмен толықтырылсын:
"Осы Заңның 12-бабының 36) тармақшасында көзделген мәліметтердің құпия ету мерзімі жыл сайын тестілердің мазмұны мен дұрыс жауаптарының кодтары тестілеу рәсімінің аяқталуына дейінгі қалыптастыру сәтінен бастап белгіленеді.".
21. "Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттік жәрдемақы туралы" 1999 жылғы 5 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 8; 238-құжат; N 23; 925-құжат; 2000 ж., N 23, 411-құжат; 2001 ж., N 2, 14-құжат; 2002 ж., N 6, 71-құжат; 2004 ж., N 24, 157-құжат; 2005 ж., N 23, 98-құжат; 2006 ж., N 12, 69-құжат):
1) 4-баптың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) бірге тұратын төрт және одан көп кәмелетке толмаған балалары, оның ішінде күндізгі оқу нысанында оқитын орта білім беретін, техникалық және кәсіптік, орта оқу орнынан кейінгі білім беретін ұйымдарында, жоғары оқу орындарында балалары бар көп балалы отбасылар, балалар кәмелеттік жасқа толғаннан кейін олар оқу орнын бітіретін уақытқа дейін (бірақ әрі дегенде 23 жасқа толғанға дейін);";

19. В  Закон  Республики Казахстан от 17 декабря 1998 г. "О браке и семье" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 23, ст. 430; 2001 г., N 24, ст. 338; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 11, ст. 5; 2007 г., N 3, ст. 20; N 9, ст. 67):
1) в частях первой и второй пункта 3 статьи 62 слово "среднего" заменить словами "начального, основного среднего и общего среднего";
2) в пункте 3 статьи 71 слова "дошкольными учреждениями, общеобразовательными" заменить словами "дошкольными организациями, организациями среднего образования";
3) в части первой пункта 1 статьи 101 слова "дошкольных образовательных, общеобразовательных" заменить словами "дошкольных организаций, организаций среднего образования";
4) и части третьей пункта 1 статьи 112 слова "среднего" заменить словами "начального, основного среднего и общего среднего".
20. В  Закон  Республики Казахстан от 15 марта 1999 г. "О государственных секретах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 4, ст. 102; 2001 г., N 8, ст. 53; 2002 г., N 15, ст. 147; 2004 г., N 6, ст. 41; 2007 г., N 2. ст. 18; N 9, ст. 67):
1) в статье 12:
в заголовке и в абзаце первом после слова "экономики," дополнить словом "образования,";
дополнить подпунктом 36) следующего содержания:
"36) сведения, раскрывающие содержание тестов и кодов правильных ответов к ним, используемых при проведении единого национального тестирования, комплексного тестирования и других видов тестирования, проводимых за счет бюджетных средств.";
2) пункт 3 статьи 20 дополнить частью второй следующего содержания:
"Сроки засекречивания сведений, предусмотренных подпунктом 36) статьи 12 настоящего Закона, устанавливаются ежегодно с момента формирования содержания тестов и кодов правильных ответов к ним до окончания процедуры тестирования.".
21. В  Закон  Республики Казахстан от 5 апреля 1999 г. "О специальном государственном пособии в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 8, ст. 238; N 23, ст. 925; 2000 г., N 23, ст. 411; 2001 г., N 2, ст. 14; 2002 г., N 6, ст. 71; 2004 г., N 24, ст. 157; 2005 г., N 23, ст. 98; 2006 г., N 12, ст. 69):
1) подпункт 10) статьи 4 изложить в следующей редакции:
по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, высших учебных заведениях, после достижения ими совершеннолетия до времени окончания ими учебных заведений (но не более чем до достижения 23-летнего возраста);";

2) 7-баптың 12-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12-1) бірге тұратын төрт және одан көп кәмелетке толмаған балалары, оның ішінде күндізгі оқу нысанында оқитын орта білім беретін, техникалық және кәсіптік, орта оқу орнынан кейінгі білім беретін ұйымдарында, жоғары оқу орындарында балалары бар көп балалы отбасыларға, балалар кәмелеттік жасқа толғаннан кейін олар оқу орнын бітіретін уақытқа дейін (бірақ әрі дегенде 23 жасқа толғанға дейін) - 3,9 айлық есептік көрсеткіш;".
22. "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы 1999 жылғы 2 желтоқсандағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 24, 1065-құжат; 2003 ж., N 15, 129-құжат);
28-баптың 2-тармағында "жоғары немесе арнаулы орта оқу орнын бітірген" деген сөздерден кейін "жоғары немесе орта оқу орнынан кейінгі білімі бар" деген сөздермен ауыстырылсын.
23. "Отбасы үлгісіндегі балалар ауылы және жасөспірімдер үйлері туралы" 2000 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., N 21, 385-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) 1-баптың 1-тармағында, 3-баптың 2-тармағының 1) тармақшасында, 7-баптың 2-тармағының екінші абзацында, 16-баптың 1-тармағында "жалпы және кәсіптік" деген сөздер "бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта оқу орнынан кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын.
2) 18-баптың 1-тармағының 2-бөлігінде:
"білім беру мекемесі" деген сөздер "білім беру ұйымдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
"орта" деген сөз "бастауыш, негізгі орта және жалпы орта" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 36-баптың 3-тармағында "күндізгі оқу нысанында кәсіби білім" деген сөздер "күндізгі оқу нысанында техникалық және кәсіби немесе орта оқу орнынан кейінгі немесе жоғары білім" деген сөздермен ауыстырылсын;
24. "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 3, 17-құжат; N 9, 86-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 10, 103-құжат; 2004 ж., N 10, 56-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 142-құжат; N 24, 144-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 13, 86, 87-құжаттар; N 15, 92, 95-құжаттар; N 16, 99-құжат; N 18, 113-құжат; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 14-құжат; N 10, 69-құжат):
1) 31-баптың 1-тармағының 19) тармақшасында "орта" деген сөз "бастауыш, негізгі орта және жалпы орта" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 33-баптың 1-тармағының 8) тармақшасында "мектепке дейінгі, орта, бастауыш кәсіптік білім беру мекемелеріне" деген сөздер "бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарына (қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелеріндегі білім беру ұйымдарын қоспағанда)" деген сөздермен ауыстырылсын.

2) подпункт 12-1) статьи 7 изложить в следующей редакции:
"12-1) многодетным семьям, имеющим четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, высших учебных заведениях, после достижения ими совершеннолетия до времени окончания ими учебных заведений (но не более чем до достижения 23-летнего возраста), - 3,9 месячного расчетного показателя;".
22. В  Закон  Республики Казахстан от 2 декабря 1999 г. "О физической культуре и спорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 24, ст. 1065; 2003 г., N 15, ст. 129; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 3, ст. 22; N 13, ст. 86; 2007 г., N 2, ст. 18; N 10, ст. 69):
в пункте 2 статьи 28 слова "закончившие высшее или среднеспециальное учебное заведение" заменить словами "имеющие высшее или послесреднее образование".
23. В  Закон  Республики Казахстан от 13 декабря 2000 г. "О детских деревнях семейного типа и домах юношества" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 21, ст. 385; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) в пункте 1 статьи 1, в пункте 1 статьи 2, в подпункте 1) пункта 2 статьи 3, в части второй пункта 2 статьи 7, в пункте 1 статьи 16 слова "общего и профессионального" заменить словами "начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего";
2) в части второй пункта 1 статьи 18:
слова "образовательного учреждения" заменить словами "организации образования";
слово "среднего" заменить словами "начального, основного среднего и общего среднего";
3) в пункте 3 статьи 36 слова "очного профессионального образования" заменить словами "технического и профессионального, или послесреднего, или высшего образования по очной форме обучения".
24. В  Закон  Республики Казахстан от 23 января 2001 г. "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 3, ст. 17; N 9, ст. 86;  N 24, ст. 338; 2002 г., N 10, ст. 103; 2004 г., N 10, ст. 56; N 17, ст. 97; N 23, ст. 142; N 24, ст. 144; 2005 г., N 7-8, ст. 23; 2006 г., N 1, ст. 5; N 13, ст. 86, 87; N 15, ст. 92, 95; N 16, ст. 99; N 18, ст. 113; N 23, ст. 141; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 14; N 10, ст. 69):
1) в подпункте 19) пункта 1 статьи 31 слово "среднее" заменить словами "начальное, основное среднее и общее среднее";
2) в подпункте 8) пункта 1 статьи 33 слова "учреждений дошкольного, среднего, начального профессионального образования" заменить словами "дошкольных организаций, государственных организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования (за исключением организаций образования в исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы)".

25. "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 3, 18-құжат; 2004 ж., N 2, 10-құжат; 2005 ж., N 7-8, 19-құжат, N 17-18, 76-құжат, 2006 ж, N 3, 22-құжат, N 10, 52-құжат; 2007 ж., N 2, 14-құжат, N 2, 18-құжат, N 3, 20-құжат, N 8, 52-құжат, N 9, 67-құжат):
1) 1-баптың 20) тармақшасында "мен аспирантураға" деген сөздер алынып тасталсын.
2) 9-баптың 1-тармағының 2-1) тармақшасында "бастауыш, орта және жоғары кәсіптік білім беру бағдарламаларын" деген сөздер "техникалық және кәсіптік, орта оқу орнынан кейінгі және жоғары оқу бағдарламаларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 11-баптың 1-тармағының екінші бөлігінде "жоғары және орта кәсіптік" деген сөздер "орта оқу орнынан кейінгі және жоғары" деген сөздермен ауыстырылсын.
26. "Ғылым туралы" 2001 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 15-16, 226-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 15, 92-құжат):
1) 1 -бапта:
14) тармақшада "ғылым кандидаты мен докторының ғылыми дәрежелері" деген сөздер "магистрдің, философия докторының (Рh.D), бейіні бойынша доктордың академиялық дәрежесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) тармақшада "ғылым кандидаты мен докторының ғылыми дәрежелерін" деген сөздер "магистрдің, философия докторының (Рh.D), бейіні бойынша доктордың академиялық дәрежелерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) және 18) тармақшалар алынып тасталсын;
2) 4-баптың 2-тармағында "орта кәсіптік немесе жоғары кәсіптік" деген сөздер "орта оқу орнынан кейінгі немесе жоғары" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 6-бапта:
4-тармақта "ғылым кандидатын" деген сөздерден кейін ", философия докторы (Рh.D)" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақта "ғылым кандидаттарын" деген сөздерден кейін "және философия докторларын (Рh.D)" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 17-баптың 7-3) тармақшасында "ғылым кандидаттарына, ғылым докторларына," деген сөздер алынып тасталсын;
5) 18-баптың 5), 6), 7), 13), 15) тармақшалары алынып тасталсын;
6) 28-баптың 2-тармағында "нысаналы аспирантураға" деген сөздер "магистратураға" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 29-бапта "аспирантураға" деген сөз "магистратураға" деген сөзбен ауыстырылсын;
8) 30-бап мынадай редакцияда жазылсын:
30-бап. Ғылыми кадрларды мемлекеттік аттестаттау
1. Қазақстан Республикасында ұдайы тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарының, шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың академиялық дәреже мен ғылыми атақ алуларына құқықтары бар.
Жоғары білікті ғылыми және педагогикалық кадрларын мемлекеттік аттестаттаудан өткізу мен академиялық дәрежелер тағайындау және ғылыми атақтар беру тәртібі ғылым саласындағы уәкілетті органдармен анықталады.

25. В  Закон  Республики Казахстан от 23 января 2001 г. "О занятости населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 3, ст. 18; 2004 г., N 2, ст. 10; 2005 г., N 7-8, ст. 19, N 17-18, ст. 76; 2006 г., N 3, ст. 22, N 10, ст. 52; 2007 г., N 2, ст. 14; N 2, ст. 18; N 3, ст. 20; N 8, ст. 52; N 9, ст. 67):
1) в подпункте 20) статьи 1 слова "и аспирантуру" исключить;
2) в подпункте 2-1) пункта 1 статьи 9 слова "образовательные программы начального, среднего и высшего профессионального" заменить словами "учебные программы технического и профессионального, послесреднего и высшего";
3) в части второй пункта 1 статьи 11 слова "высшим и средним профессиональным" заменить словами "послесредним и высшим".
26. В  Закон  Республики Казахстан от 9 июля 2001 г. "О науке" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 15-16, ст. 226; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 15, ст. 92):
1) в статье 1:
в подпункте 14) слова "ученых степеней кандидата и доктора наук" заменить словами "академических степеней магистра, доктора философии (Ph.D), доктора по профилю";
в подпункте 16) слова "ученой степени кандидата или доктора наук" заменить словами "академической степени магистра, или доктора философии (Ph.D), или доктора по профилю";
подпункты 17) и 18) исключить;
2) в пункте 2 статьи 4 слова "среднее профессиональное или высшее профессиональное" заменить словами "послесреднее или высшее";
3)в статье 6
пункт 4 после слов "кандидата наук" дополнить словами ", доктора философии (Ph.D)";
пункт 5 после слов "кандидатов наук" дополнить словами "и докторов философии (Ph.D)";
4) в подпункте 7-3) статьи 17 слова "кандидатам наук, докторам наук," исключить;
5) подпункты 5), 6), 7), 13), 15) статьи 18 исключить;
6) в пункте 2 статьи 28 слова "целевую аспирантуру" заменить словами "магистратуру";
7) в статье 29 слово "аспирантуру" заменить словом "магистратуру";
8) статью 30 изложить в следующей редакции:
"Статья 30. Государственная аттестация научных кадров
1. Граждане Республики Казахстан, иностранцы и лица без гражданства, постоянно проживающие в Республике Казахстан, имеют право на получение академических степеней и ученых званий.
Порядок проведения государственной аттестации научных и педагогических кадров высшей квалификации и присуждения академических степеней и присвоения ученых званий определяется уполномоченным органом в области науки.

2. Академиялық дәреже тағайындалған немесе ғылыми атақ берілген тұлғаларға Қазақстан Республикасы Үкіметімен бекітілген нысандағы мемлекеттік үлгідегі құжат беріледі.
Шет мемлекеттер берген академиялық (ғылыми) дәрежелерді тағайындау немесе ғылыми атақтарды беру туралы құжаттарды тану Қазақстан Республикасында ғылым саласындағы уәкілетті орган бекіткен тәртіпте жүзеге асырылады.
27. "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 17-18, 247-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2007 ж., N 3, 20-құжат; N 10, 69-құжат):
2-баптың 1-тармағының екінші абзацында "мен аспирантураға" деген сөздер алынып тасталсын.
28. "Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі туралы" 2002 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., N 5, 51-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 9, 49-құжат; N 9, 67-құжат):
1) 12-баптың 1-тармағының 8) тармақшасында "аспирантураға," деген сөз алынып тасталсын;
2) 25-баптың 5-тармағында "Жалпы орта" деген сөздер "бастауыш,
негізгі орта және жалпы орта" деген сөздермен ауыстырылсын.
29. "Қауіпті өндірістік объектілердегі өнеркәсіптік қауіпсіздік туралы" 2002 жылғы 3 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., N 7-8, 77-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 24, 148-құжат):
12-баптың 3-тармағының екінші абзацында "орта кәсіптік" деген сөздер "орта оқу орнынан кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын.
30. "Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., N 16, 148-құжат; 2004 ж., N 123, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат; N 24, 148-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат):
13-баптың 2-тармағында "орта" деген сөз "орта оқу орнынан кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын.
31. "Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық- педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" 2002 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., N 16, 152-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) 4-баптың 4) тармақшасында және 6-баптың 1) тармақшасында:
"мектепке дейінгі" деген сөздерден кейін "тәрбие және оқыту" деген сөздермен толықтырылсын;
"жалпы" деген сөз "бастауыш, негізгі орта, жалпы орта" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 9-баптың 4-тармағының 4) тармақшасында "кәсіптік" деген сөз "техникалық және кәсіптік, орта оқу орнынан кейінгі, жоғары" деген сөздермен ауыстырылсын;

2. Лицам, которым присуждена академическая степень или присвоено ученое звание выдается документ государственного образца, форма которого утверждается Правительством Республики Казахстан.
Признание в Республике Казахстан документов о присуждении академических (ученых) степеней или присвоении ученых званий, выданных иностранными государствами, осуществляется в порядке, установленном уполномоченным органом в области науки.".
27. В  Закон  Республики Казахстан от 17 июля 2001 г. "О государственной адресной социальной помощи" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 17-18, ст. 247; 2004 г., N 23, ст. 142; 2007 г., N 3, ст. 20; N 10, ст. 69):
в абзаце втором пункта 1 статьи 2 слова "и аспирантуру" исключить.
28. В  Закон  Республики Казахстан от 7 марта 2002 г. "О дипломатической службе Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 5, ст. 51; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 9, ст. 49; N 9, ст. 67):
1) в подпункте 8) пункта 1 статьи 12 слово "аспирантуру," исключить;
2) в пункте 5 статьи 25 слова "Среднее общее" заменить словами "Начальное, основное среднее и общее среднее".
29. В  Закон  Республики Казахстан от 3 апреля 2002 г. "О промышленной безопасности на опасных производственных объектах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 7-8, ст. 77; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 3, ст. 22; N 24, ст. 148):
в абзаце втором пункта 3 статьи 12 слова "средним профессиональным" заменить словом "послесредним".
30. В  Закон  Республики Казахстан от 10 июля 2002 г. "О ветеринарии" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 16, ст. 148; 2004 г., N 123, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст. 23; 2006 г., N 1, ст. 5; N 3, ст. 22; N 24, ст. 148; 2007 г., N 2, ст. 18):
в пункте 2 статьи 13 слово "средним" заменить словом "послесредним".
31. В  Закон  Республики Казахстан от 11 июля 2002 г. "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 16, ст. 152; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) в подпункте 4) статьи 4 и подпункте 1) статьи 6:
после слова "дошкольного" дополнить словами "воспитания и обучения";
слово "общего" заменить словами "начального, основного среднего, общего среднего";
2) в подпункте 4) пункта 4 статьи 9 слово "профессиональное" заменить словами "техническое и профессиональное, послесреднее, высшее";

3) 11-баптың 1-тармағында:
бірінші бөлігінде:
"мектепке дейінгі білім" деген сөздер "мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жалпы" деген сөз тиісінше "орта" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөлікте "жүзеге асырылуы" деген сөздерден кейін "жеке тегін оқыту" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 14-баптың 3-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"3. Кемтар балаларға техникалық және кәсіптік білім беру арнаулы білім беру ұйымдарында, түзеу ұйымдарында жүзеге асырылады.";
5) 15-бапта:
1-тармақтың 5) тармақшасында "тегін" деген сөзден кейін "мектеп алдындағы және жалпы орта" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақтың 6) тармақшасында "кәсіптік" деген сөз "техникалық және кәсіптік, орта оқу орнынан кейінгі, жоғары" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта "мен кредиттерін" деген сөздер алынып тасталсын.
32. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., N 17, 154-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 19-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 9, 67-құжат):
1) 15-бапта:
1-тармақта "орта білім, бастауыш кәсіптік", "орта және жоғары кәсіптік" деген сөздер тиісінше "бастауыш, негізгі орта және жалпы орта", "техникалық және кәсіптік, орта оқу орнынан кейінгі және жоғары" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта "бастауыш кәсіптік" деген сөздер "техникалық және кәсіптік" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 18-баптың 2-тармағының 1) тармақшасында "жалпы орта және бастауыш кәсіптік", "орта және жоғары кәсіптік" деген сөздер тиісінше "бастауыш, негізгі орта және жалпы орта", "техникалық және кәсіптік, орта оқу орнынан кейінгі және жоғары" деген сөздермен ауыстырылсын.
33. "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 9, 41-құжат; 2004 ж., N 23, 140, 142-құжаттар; 2006 ж., N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 3, 20-құжат):
22-баптың 1-тармағының 1) тармақшасында "жалпы орта, бастауыш кәсіптік, күндізгі оқыту нысанында орта кәсіптік және жоғары кәсіптік оқу орындары" деген сөздер "орта, күндізгі оқу нысанында техникалық және кәсіптік, орта оқу орнынан кейінгі және жоғары ұйымдарында" деген сөздермен ауыстырылсын.
34. "Денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2003 жылғы 4 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 11, 70-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 15, 92-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат):

3) в пункте 1 статьи 11:
в части первой:
слово "дошкольное образование" заменить словами "дошкольное воспитание и обучение";
слова "общее", "общего" заменить соответственно словами "среднее", "среднего";
в части второй после слово "осуществляться" дополнить словами "индивидуальное бесплатное обучение";
4) пункт 3 статьи 14 изложить в новой редакции:
"3. Техническое и профессиональное образование детей с ограниченными возможностями осуществляется в специальных организациях образования, специальных коррекционных организациях.";
4) в статье 15:
в пункте 1:
подпункт 5) после слова "бесплатного" дополнить словами "предшкольного и общего среднего";
в подпункте 6) слово "профессиональное" заменить словами "техническое и профессиональное, послесреднее, высшее";
в пункте 2 слово "и кредитов" исключить.
32. В  Закон  Республики Казахстан от 8 августа 2002 г. "О правах ребенка в Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 17, ст. 154; 2004 г., N 23, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст. 19; 2006 г., N 3, ст. 22; N 9, ст. 67):
1) в статье 15:
в пункте 1 слова "среднего общего, начального профессионального", "среднего и высшего профессионального" заменить соответственно словами "начального, основного среднего и общего среднего", "технического и профессионального, послесреднего и высшего";
в пункте 2 слова "начального профессионального" заменить словами "технического и профессионального";
2) в подпункте 1) пункта 2 статьи 18 слова "среднему общему и начальному профессиональному", "среднему и высшему профессиональному" заменить соответственно словами "начальному, основному среднему и общему среднему", "техническому и профессиональному, послесреднему и высшему".
33. В  Закон  Республики Казахстан от 25 апреля 2003 г. "Об обязательном социальном страховании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 9, ст. 41; 2004 г., N 23, ст. 140, 142; 2006 г., N 23, ст. 141; 2007 г., N 3, ст. 20):
в подпункте 1) пункта 1 статьи 22 слова "учебных заведениях среднего общего, начального профессионального, по очной форме среднего профессионального и высшего профессионального" заменить словами "организациях среднего, очной формы технического и профессионального, послесреднего и высшего".
34. В  Закон  Республики Казахстан от 4 июня 2003 г. "О системе здравоохранения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 11, ст. 70; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 3, ст. 22; N 15, ст. 92; 2007 г., N 2, ст. 18; N 9, ст. 67; N 10, ст. 69):

1) 1-баптың 16) тармақшасында "орта кәсіптік" деген сөздер "орта оқу орнынан кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 46-баптың 3-тармағының екінші бөлігінде "ғылым кандидатын"
деген сөздерден кейін, ", философия докторын Рh.D" деген сөздермен
толықтырылсын;
3) 48-бапта:
3-тармақта "орта" деген сөз "орта оқу орнынан кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"4. Жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық және фармацевтикалық білім резидентураны, магистратураны және докторантураны қамтиды. Резидентурада оқудың тәртібі денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен бекітіледі."
5-тармақта:
"орта біліммен" деген сөздер "орта оқу орнынан кейінгі біліммен" деген сөздермен ауыстырылсын;
"кәсіптік" деген сөз алынып тасталсын;
4) 49-баптың:
1-тармағында "орта" деген сөз "орта оқу орнынан кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармағында "ординатура және аспирантура" деген сөздер алып тасталсын.
35. "Азаматтардың ұрпақты болу құқықтары және оларды жүзеге асыру кепілдіктері туралы" 2004 жылғы 16 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., N 13, 73-құжат; 2006 ж.,N 15, 92-құжат):
7-баптың 8) тармақшасында және 11-баптың төртінші бөлігінде "орталық атқарушы" деген сөздер "уәкілетті" деген сөзбен ауыстырылсын.
36. "Ішкі су көлігі туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., N 15, 88-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 23, 141-құжат; N 24, 148-құжат; 2007 ж., N 9, 67-құжат):
17-баптың 9) тармақшасының төртінші абзацында "орта кәсіптік" деген сөздер "орта оқу орнынан кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын.
37. "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жастар саясаты туралы" 2004 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., N 16, 95-құжат; 2007 ж., N 10, 69-құжат):
1) 5-баптың 5) тармақшасында "тегін орта" деген сөздер "тегін негізгі орта және жалпы орта" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 6-бапта:
2) тармақшада "жалпы орта және бастауыш кәсіптік", "тегін жоғары және орта кәсіптік" деген сөздер тиісінше "негізгі орта және жалпы орта", "техникалық және кәсіптік, орта оқу орнынан кейінгі, жоғары" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшада "орта және жоғары кәсіптік оқу орындарында" деген сөздер "орта оқу орнынан кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) тармақшада "мемлекеттік білім беруді және студенттік несиелерді" деген сөздер "білім беру грантын" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) тармақшада "кәсіптік орта және кәсіптік жоғары кәсіптік білім беретін" деген сөздер "техникалық және кәсіптік, орта оқу орнынан кейінгі және жоғары білімнің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын" деген сөздермен ауыстырылсын;

1) в подпункте 16) статьи 1 слова "среднее профессиональное" заменить словами "послесреднее";
2) в части второй пункта 3 статьи 46 после слов "кандидата наук" дополнить словами ", доктора философии (Ph.D)";
3) в статье 48:
в пункте 3 слово "среднего" заменить словом "послесреднего";
пункт 4 изложить в новой редакции:
"4. Послевузовское медицинское и фармацевтическое образование включает резидентуру, магистратуру и докторантуру. Правила обучения в резидентуре утверждаются уполномоченным органом в области здравоохранения.";
в пункте 5:
слова "со средним" заменить словами "с послесредним";
слово "профессиональным" исключить;
4) в статье 49:
в пункте 1 слово "среднее" заменить словом "послесреднее";
в пункте 2 слова "ординатуре, аспирантуре," исключить.
35. В  Закон  Республики Казахстан от 16 июня 2004 г. "О репродуктивных правах граждан и гарантиях их осуществления" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 13, ст. 73; 2006 г., N 15, ст. 92):
в подпункте 8) статьи 7 и в части третьей статьи 11 слова "центральным исполнительным" заменить словом "уполномоченным".
36. В  Закон  Республики Казахстан от 6 июля 2004 г. "О внутреннем водном транспорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 15, ст. 88; 2006 г., N 3, ст. 22; N 23, ст. 141; N 24, ст. 148; 2007 г., N 9, ст. 67):
в абзаце четвертом подпункта 9) статьи 17 слова "среднем профессиональном" заменить словом "послесреднем".
37. В  Закон  Республики Казахстан от 7 июля 2004 г. "О государственной молодежной политике в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 16, ст. 95; 2007 г., N 10, ст. 69):
1) в подпункте 5) статьи 5 слова "среднего бесплатного" заменить словами "бесплатного основного среднего, общего среднего";
2) в статье 6:
в подпункте 2) слова "среднее общее и начальное профессиональное", "бесплатное высшее и среднее профессиональное" заменить соответственно словами "основное среднее, общее среднее", "техническое и профессиональное, послесреднее, высшее";
в подпункте 5) слова "в средних и высших профессиональных учебных заведениях" заменить словами "в организациях образования послесреднего и высшего о образования";
в подпункте 9) слова "государственного образовательного и студенческого кредитов" заменить словами "образовательного гранта";
в подпункте 10) слова "дающие среднее профессиональное и высшее профессиональное образование" заменить словами "реализующие профессиональные учебные программы технического и профессионального, послесреднего и высшего образования";

3) 9-баптың 4-тармағының 1) тармақшасында "бастауыш кәсіптік, орта кәсіптік, жоғары кәсіптік, жоғары оқу орнынан кейінгі кәсіптік және қосымша кәсіптік білім беру бағдарламалары" деген сөздер "техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламалары, орта оқу орнынан кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі және қосымша кәсіптік оқу бағдарламалары" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 10-баптың 2-тармағының 6) тармақшасында "орта кәсіптік" деген сөздер "орта оқу орнынан кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 11-баптың 2-тармағында:
1) тармақшаның "мемлекеттік білім гранттарын және мемлекеттік білім кредиттерін" деген сөздер "білім гранттарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшаның "жалпы білім беретін мектептерде" деген сөздер "орта білім беретін ұйымдарда" деген сөздермен ауыстырылсын.
38. "Кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың профилактикасы мен балалардың қадағалаусыз және панасыз қалуының алдын алу туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., N 18, 105-құжат; N 9, 67-құжат):
13-баптың 1-тармағында "орта" деген сөз "бастауыш, негізгі орта және жалпы орта, техникалық және кәсіптік" деген сөздермен ауыстырылсын.
39. "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңында (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., N 7-8, 18-құжат; 2006 ж., N 15, 92-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат):
29-бапта:
1-тармақта "жалпы орта" деген сөздер "бастауыш, негізгі орта, жалпы орта" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта "орта кәсіптік және жоғары кәсіптік білім беретін" деген сөздер тиісінше "техникалық және кәсіптік, орта оқу орнынан кейінгі және жоғары білім беретін кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта "мен несиелерін" деген сөздер алынып тасталсын;
4-тармақта "жоғары оқу орындарында, орта кәсіптік оқу орындарында оқитын, білім беру ұйымдарында оқитын" деген сөздер "техникалық және кәсіптік, орта оқу орнынан кейінгі және жоғары білім беретін кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақта "орта" деген сөздің алдындағы "жалпы" деген сөз алып тасталсын.
40. "Әскери міндеттілік және әскери қызмет туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., N 14, 60-құжат; 2007 ж., N 9, 67-құжат):
1) 1-баптың 13) тармақшасында "жалпы орта, бастауыш және кәсіптік орта" деген сөздер "жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта оқу орнынан кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;

3) в подпункте 1) пункта 4 статьи 9 слова "образовательные программы начального профессионального, среднего профессионального, высшего профессионального, послевузовского профессионального и дополнительного профессионального" заменить словами "образовательные учебные программы технического и профессионального образования, профессиональные учебные программы послесреднего, высшего, послевузовского и дополнительного";
4) в подпункте 6) пункта 2 статьи 10 слова "среднего профессионального" заменить словом "послесреднего";
5) в пункте 2 статьи 11:
в подпункте 1) слова "государственных образовательных грантов и государственных образовательных кредитов" заменить словами "образовательных грантов";
в подпункте 3) слова "общеобразовательных школах" заменить словами "организациях среднего образования".
38. В  Закон  Республики Казахстан от 9 июля 2004 г. "О профилактике правонарушений среди несовершеннолетних и предупреждении детской безнадзорности и беспризорности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 18, ст. 105; N 9, ст. 67):
в пункте 1 статьи 13 слово "среднего" заменить словами "начального, основного среднего и общего среднего".
39. В  Закон  Республики Казахстан от 13 апреля 2005 г. "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., N 7-8, ст. 18; 2006 г., N 15, ст. 92; 2007 г., N 2, ст. 18):
в статье 29:
в пункте 1 слова "среднего общего" заменить словами "начального, основного среднего, общего среднего";
в пункте 2 слова "дающие среднее профессиональное и высшее профессиональное образование" заменить соответственно словами "реализующие профессиональные учебные программы технического и профессионального, послесреднего и высшего образования";
в пункте 3 слово "и кредитов" исключить;
в пункте 4 слова "высших учебных заведениях, учащимся средних профессиональных учебных заведений, обучающимся в организациях образования" заменить соответственно словами "организациях образования, реализующих профессиональные учебные программы технического и профессионального, послесреднего и высшего образования";
в пункте 5 после слово "среднего" слово "общего" исключить.
40. В  Закон  Республики Казахстан от 8 июля 2005 г. "О воинской обязанности и воинской службе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., N 14, ст. 60; 2007 г., N 9, ст. 67):
1) в подпункте 13) статьи 1 слова "среднего общего, начального и среднего профессионального" заменить словами "общего среднего, технического и профессионального, послесреднего";

2) 10-баптың 2-тармағында:
3) тармақшасында "жалпы орта" деген сөздер "жалпы орта" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшасында "кәсіптік" деген сөз алынып тасталсын.
3) 11-бапта:
1-тармақта "жалпы орта, бастауыш кәсіптік және орта кәсіптік" деген сөздер "жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта оқу орнынан кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта "орталық атқарушы" деген сөздер "уәкілетті" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 13-баптың 1-тармағында "жалпы орта, бастауыш және орта кәсіптік" деген сөздер "жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта оқу орнынан кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 14-баптың тақырыбында және 1-тармағында "кәсіптік" деген сөз алынып тасталсын;
6) 27-бапта:
3-тармақта:
1) тармақшасында "орта жалпы" деген сөздер "жалпы орта" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшасында "бастауыш кәсіптік, орта кәсіптік немесе жоғары кәсіптік" деген сөздер "техникалық және кәсіптік, орта оқу орнынан кейінгі немесе жоғары" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтың 1) тармақшасында "орта кәсіптік немесе жоғары кәсіптік" деген сөздер "орта оқу орнынан кейінгі немесе жоғары" деген сөздермен ауыстырылсын.
41. "Лицензиялау туралы" 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., N 2, 10-құжат):
23-бапта:
бірінші бөлік алынып тасталсын;
екінші бөлікте:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Лицензияның болуы білім беру қызметінің мынадай кіші түрлерін оқу үшін талап етіледі:";
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік білім беру, оның ішінде кәсіптері бойынша, орта оқу орнынан кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі, оның ішінде мамандықтары бойынша негізгі білім беру бағдарламаларын іске асырушы заңдық тұлғалардың оқыту қызметтері;".
2-бап. Осы Заң 2007 жылғы 9 тамыздан бастап қолданысқа енгізілетін 41-тармақты және 2011 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізілетін 26-тармақтың 1), 5), 8) тармақшаларын және 28-тармақтың 1) тармақшасын қоспағанда, алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

2) в пункте 2 статьи 10:
в подпункте 3) слова "среднего общего" заменить словами "общего среднего";
в подпункте 4) слово "профессионального" исключить;
3) в статье 11:
в пункте 1 слова "среднее общее, начальное профессиональное и среднее профессиональное" заменить словами "общее среднее, техническое и профессиональное, послесреднее";
в пункте 3 слова "центральным исполнительным" заменить словом "уполномоченным";
4) в пункте 1 статьи 13 слова "среднего общего, начального и среднего профессионального" заменить словами "общего среднего, технического и профессионального, послесреднего";
5) в заголовке и в пункте 1 статьи 14 слово "профессионального" исключить;
6) в статье 27:
в пункте 3:
в подпункте 1) слова "среднее общее" заменить словами "общее среднее";
в подпункте 2) слова "начальное профессиональное, среднее профессиональное или высшее профессиональное" заменить словами "техническое и профессиональное, послесреднее или высшее";
в подпункте 1) пункта 5 слова "среднее профессиональное или высшее профессиональное" заменить словами "послесреднее или высшее".
41. В  Закон  Республики Казахстан от 11 января 2007 г. "О лицензировании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., N 2, ст. 10):
в статье 23:
часть первую исключить;
в части второй:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Наличие лицензии требуется для занятия следующими подвидами образовательной деятельности:";
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"образовательная деятельность юридических лиц, реализующих основные образовательные программы начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального образования, в том числе по профессиям, послесреднего, высшего, послевузовского образования, в том числе по специальностям;".
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования, за исключением пункта 41, который вводится в действие с 9 августа 2007 года, и подпунктов 1), 5), 8) пункта 26 и подпункта 1) пункта 28, которые вводятся в действие с 1 января 2011 года.
Президент
Республики Казахстан