Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 31 қазандағы № 553 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2021 жылғы 15 қыркүйектегі № 469 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 18 қыркүйекте № 24420 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 1 қыркүйектегі № 388 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Оқу-ағарту министрінің 01.09.2022 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 31 қазандағы № 553 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16013 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу жоспарлары мен үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) "Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес және "Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 2-қосымшаға сәйкес;
2) "Тәрбие жұмысын ұйымдастыру (деңгейлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес және "Тәрбие жұмысын ұйымдастыру (деңгейлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 4-қосымшаға сәйкес;
3) "Қосымша білім беру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес және "Қосымша білім беру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 6-қосымшаға сәйкес;
4) "Бастауыш білім беру педагогикасы мен әдістемесі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес және "Бастауыш білім беру педагогикасы мен әдістемесі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 8-қосымшаға сәйкес;

О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2017 года № 553 "Об утверждении типовых учебных программ и типовых учебных планов по специальностям технического и профессионального, послесреднего образования"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 15 сентября 2021 года № 469. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 сентября 2021 года № 24420. Утратил силу приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 1 сентября 2022 года № 388.
Сноска. Утратил силу приказом Министра просвещения РК от 01.09.2022 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2017 года № 553 "Об утверждении типовых учебных программ и типовых учебных планов по специальностям технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16013), следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении типовых учебных планов и типовых учебных программ по специальностям технического и профессионального, послесреднего образования";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить:
1) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Дошкольное воспитание и обучение" согласно приложению 1 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Дошкольное воспитание и обучение" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
2) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Организация воспитательной работы (по уровням)" согласно приложению 3 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Организация воспитательной работы (по уровням)" согласно приложению 4 к настоящему приказу;
3) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Дополнительное образование" согласно приложению 5 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Дополнительное образование" согласно приложению 6 к настоящему приказу;
4) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Педагогика и методика начального обучения" согласно приложению 7 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Педагогика и методика начального обучения" согласно приложению 8 к настоящему приказу;

5) "Музыкалық білім беру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес және "Музыкалық білім беру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 10-қосымшаға сәйкес;
6) "Көркем еңбек" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес және "Көркем еңбек" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 12-қосымшаға сәйкес;
7) "Өзін-өзі тану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес және "Өзін-өзі тану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 14-қосымшаға сәйкес;
8) "Дене тәрбиесі және спорт" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес және "Дене тәрбиесі және спорт" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 16-қосымшаға сәйкес;
9) "Негізгі орта білім берудегі тіл мен әдебиетті оқытудың педагогикасы мен әдістемесі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес және "Негізгі орта білім берудегі тіл мен әдебиетті оқытудың педагогикасы мен әдістемесі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 18-қосымшаға сәйкес;
10) "Информатика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес және "Информатика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 20-қосымшаға сәйкес;
11) "Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес және "Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 22-қосымшаға сәйкес;
12) "Операторлық өнер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 23-қосымшаға сәйкес және "Операторлық өнер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 24-қосымшаға сәйкес;
13) "Дыбыс операторлық шеберлік" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес және "Дыбыс операторлық шеберлік" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 26-қосымшаға сәйкес;

5) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Музыкальное образование" согласно приложению 9 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Музыкальное образование" согласно приложению 10 к настоящему приказу;
6) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Художественный труд" согласно приложению 11 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Художественный труд" согласно приложению 12 к настоящему приказу;
7) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Самопознание" согласно приложению 13 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Самопознание" согласно приложению 14 к настоящему приказу;
8) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности Физическая культура и спорт" согласно приложению 15 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Физическая культура и спорт" согласно приложению 16 к настоящему приказу;
9) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Педагогика и методика преподавания языка и литературы основного среднего образования" согласно приложению 17 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Педагогика и методика преподавания языка и литературы основного среднего образования" согласно приложению 18 к настоящему приказу;
10) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Информатика" согласно приложению 19 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Информатика" согласно приложению 20 к настоящему приказу;
11) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Профессиональное обучение (по отраслям)" согласно приложению 21 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Профессиональное обучение (по отраслям)" согласно приложению 22 к настоящему приказу;
12) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Операторское искусство" согласно приложению 23 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Операторское искусство" согласно приложению 24 к настоящему приказу;
13) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Звукооператорское мастерство" согласно приложению 25 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Звукооператорское мастерство" согласно приложению 26 к настоящему приказу;

14) "Графикалық және мультимедиялық дизайн" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 27-қосымшаға сәйкес және "Графикалық және мультимедиялық дизайн" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 28-қосымшаға сәйкес;
15) "Баспа ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 29-қосымшаға сәйкес және "Баспа ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 30-қосымшаға сәйкес;
16) "Полиграфиялық және орау өндірісінің технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 31-қосымшаға сәйкес және "Полиграфиялық және орау өндірісінің технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 32-қосымшаға сәйкес;
17) "Интерьер дизайны" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 33-қосымшаға сәйкес және "Интерьер дизайны" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 34-қосымшаға сәйкес;
18) "Киім дизайны" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 35-қосымшаға сәйкес және "Киім дизайны" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 36-қосымшаға сәйкес;
19) "Өнеркәсіп өнімдерінің дизайны" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 37-қосымшаға сәйкес және "Өнеркәсіп өнімдерінің дизайны" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 38-қосымшаға сәйкес;
20) "Кескіндеме, мүсін және графика (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 39-қосымшаға сәйкес және "Кескіндеме, мүсін және графика (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 40-қосымшаға сәйкес;
21) "Каллиграфия" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 41-қосымшаға сәйкес және "Каллиграфия" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 42-қосымшаға сәйкес;
22) "Сәндік қолданбалы және халықтық кәсіпшілік өнері (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 43-қосымшаға сәйкес және "Сәндік қолданбалы және халықтық кәсіпшілік өнері (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 44-қосымшаға сәйкес;

14) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Графический и мультимедийный дизайн" согласно приложению 27 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Графический и мультимедийный дизайн" согласно приложению 28 к настоящему приказу;
15) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Издательское дело" согласно приложению 29 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Издательское дело" согласно приложению 30 к настоящему приказу;
16) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология полиграфического и упаковочного производства" согласно приложению 31 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология полиграфического и упаковочного производства" согласно приложению 32 к настоящему приказу;
17) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Дизайн интерьера" согласно приложению 33 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Дизайн интерьера" согласно приложению 34 к настоящему приказу;
18) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Дизайн одежды" согласно приложению 35 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Дизайн одежды" согласно приложению 36 к настоящему приказу;
19) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Дизайн промышленной продукции" согласно приложению 37 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Дизайн промышленной продукции" согласно приложению 38 к настоящему приказу;
20) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Живопись, скульптура и графика (по видам)" согласно приложению 39 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Живопись, скульптура и графика (по видам)" согласно приложению 40 к настоящему приказу;
21) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Каллиграфия" согласно приложению 41 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Каллиграфия" согласно приложению 42 к настоящему приказу;
22) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Декоративно-прикладное искусство и народные промыслы (по профилям)" согласно приложению 43 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Декоративно-прикладное искусство и народные промыслы (по профилям)" согласно приложению 44 к настоящему приказу;

23) "Зергерлік іс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 45-қосымшаға сәйкес және "Зергерлік іс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 46-қосымшаға сәйкес;
24) "Аспаптық орындау (аспап түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 47-қосымшаға сәйкес және "Аспаптық орындау (аспап түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 48-қосымшаға сәйкес;
25) "Музыка теориясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 49-қосымшаға сәйкес және "Музыка теориясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 50-қосымшаға сәйкес;
26) "Вокалдық өнер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 51-қосымшаға сәйкес және "Вокалдық өнер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 52-қосымшаға сәйкес;
27) "Хорды дирижерлау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 53-қосымшаға сәйкес және "Хорды дирижерлау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 54-қосымшаға сәйкес;
28) "Актерлік өнер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 55-қосымшаға сәйкес және "Актерлік өнер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 56-қосымшаға сәйкес;
29) "Цирк өнері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 57-қосымшаға сәйкес және "Цирк өнері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 58-қосымшаға сәйкес;
30) "Хореографиялық өнері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 59-қосымшаға сәйкес және "Хореографиялық өнері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 60-қосымшаға сәйкес;
31) "Театр-декорациялық өнері (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 61-қосымшаға сәйкес және "Театр-декорациялық өнері (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 62-қосымшаға сәйкес;

23) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Ювелирное дело" согласно приложению 45 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Ювелирное дело" согласно приложению 46 к настоящему приказу;
24) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Инструментальное исполнительство (по видам инструментов)" согласно приложению 47 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Инструментальное исполнительство (по видам инструментов)" согласно приложению 48 к настоящему приказу;
25) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Теория музыки" согласно приложению 49 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Теория музыки" согласно приложению 50 к настоящему приказу;
26) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Вокальное искусство" согласно приложению 51 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Вокальное искусство" согласно приложению 52 к настоящему приказу;
27) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Хоровое дирижирование" согласно приложению 53 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Хоровое дирижирование" согласно приложению 54 к настоящему приказу;
28) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Актерское искусство" согласно приложению 55 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Актерское искусство" согласно приложению 56 к настоящему приказу;
29) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Цирковое искусство" согласно приложению 57 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Цирковое искусство" согласно приложению 58 к настоящему приказу;
30) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Хореографическое искусство" согласно приложению 59 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Хореографическое искусство" согласно приложению 60 к настоящему приказу;
31) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Театрально-декорационное искусство (по профилю)" согласно приложению 61 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Театрально-декорационное искусство (по профилю)" согласно приложению 62 к настоящему приказу;

32) "Әлеуметтік-мәдени қызмет (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 63-қосымшаға сәйкес және "Әлеуметтік-мәдени қызмет (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 64-қосымшаға сәйкес;
33) "Халықтық көркем шығармашылығы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 65-қосымшаға сәйкес және "Халықтық көркем шығармашылығы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 66-қосымшаға сәйкес;
34) "Исламтану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 67-қосымшаға сәйкес және "Исламтану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 68-қосымшаға сәйкес;
35) "Теология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 69-қосымшаға сәйкес және "Теология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 70-қосымшаға сәйкес;
36) "Хадистану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 71-қосымшаға сәйкес және "Хадистану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 72-қосымшаға сәйкес;
37) "Аударма ісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 73-қосымшаға сәйкес және "Аударма ісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 74-қосымшаға сәйкес;
38) "Кітапхана ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 75-қосымшаға сәйкес және "Кітапхана ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 76-қосымшаға сәйкес;
39) "Басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету және мұрағаттану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 77-қосымшаға сәйкес және "Басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету және мұрағаттану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 78-қосымшаға сәйкес;
40) "Есеп және аудит" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 79-қосымшаға сәйкес және "Есеп және аудит" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 80-қосымшаға сәйкес;

32) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Социально-культурная деятельность (по видам)" согласно приложению 63 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Социально-культурная деятельность (по видам)" согласно приложению 64 к настоящему приказу;
33) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Народное художественное творчество (по видам)" согласно приложению 65 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Народное художественное творчество (по видам)" согласно приложению 66 к настоящему приказу;
34) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Исламоведение" согласно приложению 67 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Исламоведение" согласно приложению 68 к настоящему приказу;
35) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Теология" согласно приложению 69 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Теология" согласно приложению 70 к настоящему приказу;
36) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Хадисоведение" согласно приложению 71 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Хадисоведение" согласно приложению 72 к настоящему приказу;
37) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Переводческое дело (по видам)" согласно приложению 73 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Переводческое дело (по видам)" согласно приложению 74 к настоящему приказу;
38) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Библиотечное дело" согласно приложению 75 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Библиотечное дело" согласно приложению 76 к настоящему приказу;
39) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Документационное обеспечение управления и архивоведение" согласно приложению 77 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Документационное обеспечение управления и архивоведение" согласно приложению 78 к настоящему приказу;
40) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Учет и аудит" согласно приложению 79 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Учет и аудит" согласно приложению 80 к настоящему приказу;

41) "Банк және сақтандыру ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 81-қосымшаға сәйкес және "Банк және сақтандыру ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 82-қосымшаға сәйкес;
42) "Бағалау (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 83-қосымшаға сәйкес және "Бағалау (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 84-қосымшаға сәйкес;
43) "Менеджмент (қолдану салалары бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 85-қосымшаға сәйкес және "Менеджмент (қолдану салалары бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 86-қосымшаға сәйкес;
44) "Логистика (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 87-қосымшаға сәйкес және "Логистика (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 88-қосымшаға сәйкес;
45) "Маркетинг (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 89-қосымшаға сәйкес және "Маркетинг (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 90-қосымшаға сәйкес;
46) "Құқықтану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 91-қосымшаға сәйкес және "Құқықтану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 92-қосымшаға сәйкес;
47) "Экология және табиғатты қорғау қызметі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 93-қосымшаға сәйкес және "Экология және табиғатты қорғау қызметі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 94-қосымшаға сәйкес;
48) "Табиғи ресурстарды қорғау және ұтымды пайдалану (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 95-қосымшаға сәйкес және "Табиғи ресурстарды қорғау және ұтымды пайдалану (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 96-қосымшаға сәйкес;

41) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Банковское и страховое дело" согласно приложению 81 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Банковское и страховое дело" согласно приложению 82 к настоящему приказу;
42) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Оценка (по видам)" согласно приложению 83 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Оценка (по видам)" согласно приложению 84 к настоящему приказу;
43) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Менеджмент (по отраслям и областям применения)" согласно приложению 85 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Менеджмент (по отраслям и областям применения)" согласно приложению 86 к настоящему приказу;
44) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Логистика (по отраслям)" согласно приложению 87 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Логистика (по отраслям)" согласно приложению 88 к настоящему приказу;
45) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Маркетинг (по отраслям)" согласно приложению 89 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Маркетинг (по отраслям)" согласно приложению 90 к настоящему приказу;
46) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Правоведение" согласно приложению 91 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Правоведение" согласно приложению 92 к настоящему приказу;
47) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Экология и природоохранная деятельность (по видам)" согласно приложению 93 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Экология и природоохранная деятельность (по видам)" согласно приложению 94 к настоящему приказу;
48) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Охрана и рациональное использование природных ресурсов (по отраслям)" согласно приложению 95 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Охрана и рациональное использование природных ресурсов (по отраслям)" согласно приложению 96 к настоящему приказу;

49) "Геологиялық суретке түсіру, пайдалы қазба кен орындарын іздеу мен барлау (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 97-қосымшаға сәйкес және "Геологиялық суретке түсіру, пайдалы қазба кен орындарын іздеу мен барлау (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 98-қосымшаға сәйкес;
50) "Пайдалы қазба кен орындарын іздеу мен барлаудың технологиясы мен техникасы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 99-қосымшаға сәйкес және "Пайдалы қазба кен орындарын іздеу мен барлаудың технологиясы мен техникасы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 100-қосымшаға сәйкес;
51) "Гидрогеология және инженерлік геология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 101-қосымшаға сәйкес және "Гидрогеология және инженерлік геология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 102-қосымшаға сәйкес;
52) "Пайдалы қазбалар кен орындарын іздеу мен барлаудың геофизикалық әдістері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 103-қосымшаға сәйкес және "Пайдалы қазбалар кен орындарын іздеу мен барлаудың геофизикалық әдістері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 104-қосымшаға сәйкес;
53) "Метеорология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 105-қосымшаға сәйкес және "Метеорология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 106-қосымшаға сәйкес;
54) "Статистика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 107-қосымшаға сәйкес және "Статистика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 108-қосымшаға сәйкес;
55) "Есептеу техникасы және ақпараттық желілер (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 109-қосымшаға сәйкес және "Есептеу техникасы және ақпараттық желілер (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 110-қосымшаға сәйкес;
56) "Ақпараттық қауіпсіздік жүйелері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 111-қосымшаға сәйкес және "Ақпараттық қауіпсіздік жүйелері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 112-қосымшаға сәйкес;

49) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Геологическая съемка, поиск и разведка месторождений полезных ископаемых (по видам)" согласно приложению 97 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Геологическая съемка, поиск и разведка месторождений полезных ископаемых (по видам)" согласно приложению 98 к настоящему приказу;
50) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология и техника разведки месторождений полезных ископаемых" согласно приложению 99 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология и техника разведки месторождений полезных ископаемых" согласно приложению 100 к настоящему приказу;
51) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Гидрогеология и инженерная геология" согласно приложению 101 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Гидрогеология и инженерная геология" согласно приложению 102 к настоящему приказу;
52) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Геофизические методы поиска и разведки месторождений полезных ископаемых" согласно приложению 103 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Геофизические методы поиска и разведки месторождений полезных ископаемых" согласно приложению 104 к настоящему приказу;
53) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Метеорология" согласно приложению 105 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Метеорология" согласно приложению 106 к настоящему приказу;
54) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Статистика" согласно приложению 107 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Статистика" согласно приложению 108 к настоящему приказу;
55) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Вычислительная техника и информационные сети (по видам)" согласно приложению 109 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Вычислительная техника и информационные сети (по видам)" согласно приложению 110 к настоящему приказу;
56) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Системы информационной безопасности" согласно приложению 111 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Системы информационной безопасности" согласно приложению 112 к настоящему приказу;

57) "Бағдарламалық қамтамасыз ету (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 113-қосымшаға сәйкес және "Бағдарламалық қамтамасыз ету (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 114-қосымшаға сәйкес;
58) "Аддитивті өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 115-қосымшаға сәйкес және "Аддитивті өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 116-қосымшаға сәйкес;
59) "Химиялық технология және өндіріс (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 117-қосымшаға сәйкес және "Химиялық технология және өндіріс (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 118-қосымшаға сәйкес;
60) "Коксохимиялық өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 119-қосымшаға сәйкес және "Коксохимиялық өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 120-қосымшаға сәйкес;
61) "Изотоптарды бөлу технологиясы және вакуумдық техника" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 121-қосымшаға сәйкес және "Изотоптарды бөлу технологиясы және вакуумдық техника" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 122-қосымшаға сәйкес;
62) "Зертханалық технология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 123-қосымшаға сәйкес және "Зертханалық технология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 124-қосымшаға сәйкес;
63) "Мұнай мен газды қайта өңдеу технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 125-қосымшаға сәйкес және "Мұнай мен газды қайта өңдеу технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 126-қосымшаға сәйкес;
64) "Қалдықтарды қайта өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 127-қосымшаға сәйкес және "Қалдықтарды қайта өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 128-қосымшаға сәйкес;

57) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Программное обеспечение (по видам)" согласно приложению 113 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Программное обеспечение (по видам)" согласно приложению 114 к настоящему приказу;
58) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Аддитивные технологии производства" согласно приложению 115 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Аддитивные технологии производства" согласно приложению 116 к настоящему приказу;
59) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Химическая технология и производство (по видам)" согласно приложению 117 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Химическая технология и производство (по видам)" согласно приложению 118 к настоящему приказу;
60) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Коксохимическое производство" согласно приложению 119 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Коксохимическое производство" согласно приложению 120 к настоящему приказу;
61) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология разделения изотопов и вакуумная техника" согласно приложению 121 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология разделения изотопов и вакуумная техника" согласно приложению 122 к настоящему приказу;
62) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Лабораторная технология" согласно приложению 123 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Лабораторная технология" согласно приложению 124 к настоящему приказу;
63) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология переработки нефти и газа" согласно приложению 125 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология переработки нефти и газа" согласно приложению 126 к настоящему приказу;
64) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Переработка отходов" согласно приложению 127 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Переработка отходов" согласно приложению 128 к настоящему приказу;

65) "Экологиялық қондырғыларды пайдалану және қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 129-қосымшаға сәйкес және "Экологиялық қондырғыларды пайдалану және қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 130-қосымшаға сәйкес;
66) "Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 131-қосымшаға сәйкес және "Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 132-қосымшаға сәйкес;
67) "Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 133-қосымшаға сәйкес және "Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 134-қосымшаға сәйкес;
68) "Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 135-қосымшаға сәйкес және "Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 136-қосымшаға сәйкес;
69) "Жылу техникалық жабдықтар және жылу мен жабдықтау жүйелері (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 137-қосымшаға сәйкес және "Жылу техникалық жабдықтар және жылу мен жабдықтау жүйелері (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 138-қосымшаға сәйкес;
70) "Жаңартылатын энергетика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 139-қосымшаға сәйкес және "Жаңартылатын энергетика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 140-қосымшаға сәйкес;
71) "Темір жолдың электротехникалық жүйелерін электрмен жабдықтау, пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 141-қосымшаға сәйкес және "Темір жолдың электротехникалық жүйелерін электрмен жабдықтау, пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 142-қосымшаға сәйкес;

65) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация и обслуживание экологических установок" согласно приложению 129 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация и обслуживание экологических установок" согласно приложению 130 к настоящему приказу;
66) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Электрооборудование (по видам и отраслям)" согласно приложению 131 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Электрооборудование (по видам и отраслям)" согласно приложению 132 к настоящему приказу;
67) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Электроснабжение (по отраслям)" согласно приложению 133 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Электроснабжение (по отраслям)" согласно приложению 134 к настоящему приказу;
68) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций" согласно приложению 135 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций" согласно приложению 136 к настоящему приказу;
69) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Теплотехническое оборудование и системы теплоснабжения (по видам)" согласно приложению 137 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Теплотехническое оборудование и системы теплоснабжения (по видам)" согласно приложению 138 к настоящему приказу;
70) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Возобновляемая энергетика" согласно приложению 139 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Возобновляемая энергетика" согласно приложению 140 к настоящему приказу;
71) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Электроснабжение, эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт электротехнических систем железных дорог" согласно приложению 141 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Электроснабжение, эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт электротехнических систем железных дорог" согласно приложению 142 к настоящему приказу;

72) "Электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану (түрлері және салалары бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 143-қосымшаға сәйкес және "Электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану (түрлері және салалары бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 144-қосымшаға сәйкес;
73) "Технологиялық процесстерді автоматтандыру және басқару (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 145-қосымшаға сәйкес және "Технологиялық процесстерді автоматтандыру және басқару (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 146-қосымшаға сәйкес;
74) "Өндірістің автоматтандырылған жүйелеріне қызмет көрсету және жөндеу (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 147-қосымшаға сәйкес және "Өндірістің автоматтандырылған жүйелеріне қызмет көрсету және жөндеу (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 148-қосымшаға сәйкес;
75) "Мехатроника (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 149-қосымшаға сәйкес және "Мехатроника (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 150-қосымшаға сәйкес;
76) "Робототехника және кірістірілетін жүйелер (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 151-қосымшаға сәйкес және "Робототехника және кірістірілетін жүйелер (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 152-қосымшаға сәйкес;
77) "Сандық техника (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 153-қосымшаға сәйкес және "Сандық техника (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 154-қосымшаға сәйкес;
78) "Медициналық техниканы монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 155-қосымшаға сәйкес және "Медициналық техниканы монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 156-қосымшаға сәйкес;

72) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация электромеханического оборудования (по видам и отраслям)" согласно приложению 143 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация электромеханического оборудования (по видам и отраслям)" согласно приложению 144 к настоящему приказу;
73) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Автоматизация и управление технологическими процессами (по профилю)" согласно приложению 145 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Автоматизация и управление технологическими процессами (по профилю)" согласно приложению 146 к настоящему приказу;
74) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт автоматизированных систем производства (по отраслям)" согласно приложению 147 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт автоматизированных систем производства (по отраслям)" согласно приложению 148 к настоящему приказу;
75) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Мехатроника (по отраслям)" согласно приложению 149 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Мехатроника (по отраслям)" согласно приложению 150 к настоящему приказу;
76) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Робототехника и встраиваемые системы (по отраслям)" согласно приложению 151 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Робототехника и встраиваемые системы (по отраслям)" согласно приложению 152 к настоящему приказу;
77) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Цифровая техника (по видам)" согласно приложению 153 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Цифровая техника (по видам)" согласно приложению 154 к настоящему приказу;
78) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Монтаж, техническое обслуживание и ремонт медицинской техники" согласно приложению 155 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Монтаж, техническое обслуживание и ремонт медицинской техники" согласно приложению 156 к настоящему приказу;

79) "Автоматика, телемеханика және темір жол көлігіндегі қозғалысты басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 157-қосымшаға сәйкес және "Автоматика, телемеханика және темір жол көлігіндегі қозғалысты басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 158-қосымшаға сәйкес;
80) "Темір жол көлігінде жедел технологиялық байланыс құрылғыларын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 159-қосымшаға сәйкес және "Темір жол көлігінде жедел технологиялық байланыс құрылғыларын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 160-қосымшаға сәйкес;
81) "Радиотехника, электроника және телекоммуникациялар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 161-қосымшаға сәйкес және "Радиотехника, электроника және телекоммуникациялар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 162-қосымшаға сәйкес;
82) "Пошта байланысы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 163-қосымшаға сәйкес және "Пошта байланысы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 164-қосымшаға сәйкес;
83) "Машина жасау технологиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 165-қосымшаға сәйкес және "Машина жасау технологиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 166-қосымшаға сәйкес;
84) "Нақты машина жасау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 167-қосымшаға сәйкес және "Нақты машина жасау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 168-қосымшаға сәйкес;
85) "Токарлық іс (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 169-қосымшаға сәйкес және "Токарлық іс (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 170-қосымшаға сәйкес;
86) "Металл өңдеу (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 171-қосымшаға сәйкес және "Металл өңдеу (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 172-қосымшаға сәйкес;

79) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Автоматика, телемеханика и управление движением на железнодорожном транспорте" согласно приложению 157 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Автоматика, телемеханика и управление движением на железнодорожном транспорте" согласно приложению 158 к настоящему приказу;
80) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация устройств оперативной технологической связи на железнодорожном транспорте" согласно приложению 159 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация устройств оперативной технологической связи на железнодорожном транспорте" согласно приложению 160 к настоящему приказу;
81) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Радиотехника, электроника и телекоммуникации" согласно приложению 161 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Радиотехника, электроника и телекоммуникации" согласно приложению 162 к настоящему приказу;
82) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Почтовая связь" согласно приложению 163 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Почтовая связь" согласно приложению 164 к настоящему приказу;
83) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология машиностроения (по видам)" согласно приложению 165 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология машиностроения (по видам)" согласно приложению 166 к настоящему приказу;
84) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Точное машиностроение" согласно приложению 167 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Точное машиностроение" согласно приложению 168 к настоящему приказу;
85) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Токарное дело (по видам)" согласно приложению 169 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Токарное дело (по видам)" согласно приложению 170 к настоящему приказу;
86) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Металлообработка (по видам)" согласно приложению 171 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Металлообработка (по видам)" согласно приложению 172 к настоящему приказу;

87) "Дәнекерлеу ісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 173-қосымшаға сәйкес және "Дәнекерлеу ісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 174-қосымшаға сәйкес;
88) "Слесарлық іс (салалар және түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 175-қосымшаға сәйкес және "Слесарлық іс (салалар және түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 176-қосымшаға сәйкес;
89) "Жүк көтергіш машиналар мен транспортерлер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 177-қосымшаға сәйкес және "Жүк көтергіш машиналар мен транспортерлер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 178-қосымшаға сәйкес;
90) "Геологиялық барлау жабдықтары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 179-қосымшаға сәйкес және "Геологиялық барлау жабдықтары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 180-қосымшаға сәйкес;
91) "Тоңазытқыш-компрессорлық машиналар мен қондырғыларды пайдалану мен монтаждау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 181-қосымшаға сәйкес және "Тоңазытқыш-компрессорлық машиналар мен қондырғыларды пайдалану мен монтаждау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 182-қосымшаға сәйкес;
92) "Полиграфиялық өндіріс жабдықтарын пайдалану және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 183-қосымшаға сәйкес және "Полиграфиялық өндіріс жабдықтарын пайдалану және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 184-қосымшаға сәйкес;
93) "Машиналар мен жабдықтарды пайдалану (өнеркәсіп салалары бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 185-қосымшаға сәйкес және "Машиналар мен жабдықтарды пайдалану (өнеркәсіп салалары бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 186-қосымшаға сәйкес;

87) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Сварочное дело (по видам)" согласно приложению 173 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Сварочное дело (по видам)" согласно приложению 174 к настоящему приказу;
88) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Слесарное дело (по отраслям и видам)" согласно приложению 175 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Слесарное дело (по отраслям и видам)" согласно приложению 176 к настоящему приказу;
89) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Грузоподъемные машины и транспортеры" согласно приложению 177 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Грузоподъемные машины и транспортеры" согласно приложению 178 к настоящему приказу;
90) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Геологоразведочное оборудование" согласно приложению 179 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Геологоразведочное оборудование" согласно приложению 180 к настоящему приказу;
91) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Монтаж и эксплуатация холодильно-компрессорных машин и установок" согласно приложению 181 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Монтаж и эксплуатация холодильно-компрессорных машин и установок" согласно приложению 182 к настоящему приказу;
92) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт оборудования полиграфического производства" согласно приложению 183 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт оборудования полиграфического производства" согласно приложению 184 к настоящему приказу;
93) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация и техническое обслуживание машин и оборудования (по отраслям промышленности)" согласно приложению 185 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация и техническое обслуживание машин и оборудования (по отраслям промышленности)" согласно приложению 186 к настоящему приказу;

94) "Құю өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 187-қосымшаға сәйкес және "Құю өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 188-қосымшаға сәйкес;
95) "Қара металдар металлургиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 189-қосымшаға сәйкес және "Қара металдар металлургиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 190-қосымшаға сәйкес;
96) "Түсті металдар металлургиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 191-қосымшаға сәйкес және "Түсті металдар металлургиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 192-қосымшаға сәйкес;
97) "Домна пешіне қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 193-қосымшаға сәйкес және "Домна пешіне қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 194-қосымшаға сәйкес;
98) "Болатты пештен тыс өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 195-қосымшаға сәйкес және "Болатты пештен тыс өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 196-қосымшаға сәйкес;
99) "Отқа төзімді заттар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 197-қосымшаға сәйкес және "Отқа төзімді заттар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 198-қосымшаға сәйкес;
100) "Прокаттау өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 199-қосымшаға сәйкес және "Прокаттау өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 200-қосымшаға сәйкес;
101) "Құбыр өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 201-қосымшаға сәйкес және "Құбыр өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 202-қосымшаға сәйкес;
102) "Радиоэлектронды көлік жабдықтарын пайдалану және техникалық қызмет көрсету (көлік түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 203-қосымшаға сәйкес және "Радиоэлектронды көлік жабдықтарын пайдалану және техникалық қызмет көрсету (көлік түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 204-қосымшаға сәйкес;

94) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Литейное производство" согласно приложению 187 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Литейное производство" согласно приложению 188 к настоящему приказу;
95) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Металлургия черных металлов" согласно приложению 189 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Металлургия черных металлов" согласно приложению 190 к настоящему приказу;
96) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Металлургия цветных металлов" согласно приложению 191 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Металлургия цветных металлов" согласно приложению 192 к настоящему приказу;
97) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт доменной печи" согласно приложению 193 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт доменной печи" согласно приложению 194 к настоящему приказу;
98) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Внепечная обработка стали" согласно приложению 195 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Внепечная обработка стали" согласно приложению 196 к настоящему приказу;
99) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Производство огнеупоров" согласно приложению 197 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство огнеупоров" согласно приложению 198 к настоящему приказу;
100) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Прокатное производство" согласно приложению 199 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Прокатное производство" согласно приложению 200 к настоящему приказу;
101) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Трубное производство" согласно приложению 201 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Трубное производство" согласно приложению 202 к настоящему приказу;
102) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация и техническое обслуживание радиоэлектронного транспортного оборудования (по видам транспорта)" согласно приложению 203 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация и техническое обслуживание радиоэлектронного транспортного оборудования (по видам транспорта)" согласно приложению 204 к настоящему приказу;

103) "Теңіз техникасын электрорадиолық монтаждау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 205-қосымшаға сәйкес және "Теңіз техникасын электрорадиолық монтаждау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 206-қосымшаға сәйкес;
104) "Темір жол жылжымалы құрамының өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 207-қосымшаға сәйкес және "Темір жол жылжымалы құрамының өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 208-қосымшаға сәйкес;
105) "Темір жол көлігінің көтергіш-көлік, құрылыс-жол машиналары мен механизмдерін техникалық пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 209-қосымшаға сәйкес және "Темір жол көлігінің көтергіш-көлік, құрылыс-жол машиналары мен механизмдерін техникалық пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 210-қосымшаға сәйкес;
106) "Темір жолдың жылжымалы құрамын пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 211-қосымшаға сәйкес және "Темір жолдың жылжымалы құрамын пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 212-қосымшаға сәйкес;
107) "Темір жолдың вагондар мен рефрижераторлы жылжымалы құрамын пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 213-қосымшаға сәйкес және "Темір жолдың вагондар мен рефрижераторлы жылжымалы құрамын пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 214-қосымшаға сәйкес;
108) "Қалалық электр көлігін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 215-қосымшаға сәйкес және "Қалалық электр көлігін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 216-қосымшаға сәйкес;

103) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Электрорадиомонтаж морской техники" согласно приложению 205 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Электрорадиомонтаж морской техники" согласно приложению 206 к настоящему приказу;
104) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Производство подвижного состава железных дорог (по видам)" согласно приложению 207 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство подвижного состава железных дорог (по видам)" согласно приложению 208 к настоящему приказу;
105) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация и техническое обслуживание подъемно-транспортных, строительно-дорожных машин и механизмов железнодорожного транспорта" согласно приложению 209 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация и техническое обслуживание подъемно-транспортных, строительно-дорожных машин и механизмов железнодорожного транспорта" согласно приложению 210 к настоящему приказу;
106) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание тягового подвижного состава железных дорог" согласно приложению 211 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание тягового подвижного состава железных дорог" согласно приложению 212 к настоящему приказу;
107) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание вагонов и рефрижераторного подвижного состава железных дорог" согласно приложению 213 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание вагонов и рефрижераторного подвижного состава железных дорог" согласно приложению 214 к настоящему приказу;
108) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт городского электротранспорта" согласно приложению 215 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт городского электротранспорта" согласно приложению 216 к настоящему приказу;

109) "Жердегі авиациялық радиэлектронды жабдықтарды техникалық пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 217-қосымшаға сәйкес және "Жердегі авиациялық радиэлектронды жабдықтарды техникалық пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 218-қосымшаға сәйкес;
110) "Жердегі қызмет көрсету әуе кемесі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 219-қосымшаға сәйкес және "Жердегі қызмет көрсету әуе кемесі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 220-қосымшаға сәйкес;
111) "Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 221-қосымшаға сәйкес және "Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 222-қосымшаға сәйкес;
112) "Қашықтықтан басқарылатын авиациялық жүйе" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 223-қосымшаға сәйкес және "Қашықтықтан басқарылатын авиациялық жүйе" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 224-қосымшаға сәйкес;
113) "Әуе кемелерін пайдалану және ұшу-ақпараттық қамтамасыз ету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 225-қосымшаға сәйкес және "Әуе кемелерін пайдалану және ұшу-ақпараттық қамтамасыз ету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 226-қосымшаға сәйкес;
114) "Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 227-қосымшаға сәйкес және "Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 228-қосымшаға сәйкес;
115) "Автомобиль құрастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 229-қосымшаға сәйкес және "Автомобиль құрастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 230-қосымшаға сәйкес;

109) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Техническая эксплуатация наземного авиационного радиоэлектронного оборудования" согласно приложению 217 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Техническая эксплуатация наземного авиационного радиоэлектронного оборудования" согласно приложению 218 к настоящему приказу;
110) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Наземное обслуживание воздушных судов" согласно приложению 219 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Наземное обслуживание воздушных судов" согласно приложению 220 к настоящему приказу;
111) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт воздушного судна" согласно приложению 221 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт воздушного судна" согласно приложению 222 к настоящему приказу;
112) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Дистанционно пилотируемая авиационная система" согласно приложению 223 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Дистанционно пилотируемая авиационная система" согласно приложению 224 к настоящему приказу;
113) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация воздушных судов и полетно-информационное обеспечение" согласно приложению 225 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация воздушных судов и полетно-информационное обеспечение" согласно приложению 226 к настоящему приказу;
114) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта" согласно приложению 227 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта" согласно приложению 228 к настоящему приказу;
115) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Автомобилестроение" согласно приложению 229 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Автомобилестроение" согласно приложению 230 к настоящему приказу;

116) "Кеме жасау және кеме машиналары мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 231-қосымшаға сәйкес және "Кеме жасау және кеме машиналары мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 232-қосымшаға сәйкес;
117) "Ауыл шаруашылығын механикаландыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 233-қосымшаға сәйкес және "Ауыл шаруашылығын механикаландыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 234-қосымшаға сәйкес;
118) "Ауыл шаруашылығы техникасын пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 235-қосымшаға сәйкес және "Ауыл шаруашылығы техникасын пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 236-қосымшаға сәйкес;
119) "Ет және ет өнімдерін өндіру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 237-қосымшаға сәйкес және "Ет және ет өнімдерін өндіру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 238-қосымшаға сәйкес;
120) "Сүт және сүт өнімдерін өндіру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 239-қосымшаға сәйкес және "Сүт және сүт өнімдерін өндіру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 240-қосымшаға сәйкес;
121) "Нан пісіру, макарон және кондитер өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 241-қосымшаға сәйкес және "Нан пісіру, макарон және кондитер өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 242-қосымшаға сәйкес;
122) "Қант өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 243-қосымшаға сәйкес және "Қант өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 244-қосымшаға сәйкес;
123) "Тұрмыстық (асханалық) тұзды өндіру және өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 245-қосымшаға сәйкес және "Тұрмыстық (асханалық) тұзды өндіру және өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 246-қосымшаға сәйкес;

116) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Судостроение и техническое обслуживание судовых машин и механизмов" согласно приложению 231 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Судостроение и техническое обслуживание судовых машин и механизмов" согласно приложению 232 к настоящему приказу;
117) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Механизация сельского хозяйства" согласно приложению 233 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Механизация сельского хозяйства" согласно приложению 234 к настоящему приказу;
118) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт сельскохозяйственной техники" согласно приложению 235 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт сельскохозяйственной техники" согласно приложению 236 к настоящему приказу;
119) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Производство мяса и мясных продуктов" согласно приложению 237 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство мяса и мясных продуктов" согласно приложению 238 к настоящему приказу;
120) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Производство молока и молочной продукции" согласно приложению 239 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство молока и молочной продукции" согласно приложению 240 к настоящему приказу;
121) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Хлебопекарное, макаронное и кондитерское производство" согласно приложению 241 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Хлебопекарное, макаронное и кондитерское производство" согласно приложению 242 к настоящему приказу;
122) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Сахарное производство" согласно приложению 243 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Сахарное производство" согласно приложению 244 к настоящему приказу;
123) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Добыча и производство поваренной соли" согласно приложению 245 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Добыча и производство поваренной соли" согласно приложению 246 к настоящему приказу;

124) "Сыра, алкогольсіз сусындар және спиртті ішімдіктер өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 247-қосымшаға сәйкес және "Сыра, алкогольсіз сусындар және спиртті ішімдіктер өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 248-қосымшаға сәйкес;
125) "Майлар және май алмастырғыштар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 249-қосымшаға сәйкес және "Майлар және май алмастырғыштар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 250-қосымшаға сәйкес;
126) "Темекі өнімдерінің өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 251-қосымшаға сәйкес және "Темекі өнімдерінің өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 252-қосымшаға сәйкес;
127) "Балық өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 253-қосымшаға сәйкес және "Балық өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 254-қосымшаға сәйкес;
128) "Жемістер мен көкөністерді сақтау және қайта өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 255-қосымшаға сәйкес және "Жемістер мен көкөністерді сақтау және қайта өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 256-қосымшаға сәйкес;
129) "Консервілер және тағам концентраттарын өндіру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 257-қосымшаға сәйкес және "Консервілер және тағам концентраттарын өндіру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 258-қосымшаға сәйкес;
130) "Элеватор, ұн тарту, жарма және құрама жем өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 259-қосымшаға сәйкес және "Элеватор, ұн тарту, жарма және құрама жем өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 260-қосымшаға сәйкес;
131) "Тағам өндірісінің технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 261-қосымшаға сәйкес және "Тағам өндірісінің технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 262-қосымшаға сәйкес;

124) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Производство пива, безалкогольных и спиртных напитков" согласно приложению 247 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство пива, безалкогольных и спиртных напитков" согласно приложению 248 к настоящему приказу;
125) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Производство жиров и жирозаменителей" согласно приложению 249 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство жиров и жирозаменителей" согласно приложению 250 к настоящему приказу;
126) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Производство табачных изделий" согласно приложению 251 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство табачных изделий" согласно приложению 252 к настоящему приказу;
127) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Рыбное производство" согласно приложению 253 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Рыбное производство" согласно приложению 254 к настоящему приказу;
128) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Хранение и переработка плодов и овощей" согласно приложению 255 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Хранение и переработка плодов и овощей" согласно приложению 256 к настоящему приказу;
129) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Производство консервов и пищевых концентратов" согласно приложению 257 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство консервов и пищевых концентратов" согласно приложению 258 к настоящему приказу;
130) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Элеваторное, мукомольное, крупяное и комбикормовое производство" согласно приложению 259 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Элеваторное, мукомольное, крупяное и комбикормовое производство" согласно приложению 260 к настоящему приказу;
131) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология производства пищевых продуктов" согласно приложению 261 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология производства пищевых продуктов" согласно приложению 262 к настоящему приказу;

132) "Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 263-қосымшаға сәйкес және "Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 264-қосымшаға сәйкес;
133) "Құрылыс бұйымдары мен конструкцияларын өндіру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 265-қосымшаға сәйкес және "Құрылыс бұйымдары мен конструкцияларын өндіру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 266-қосымшаға сәйкес;
134) "Темір-бетон және металл бұйымдарын өндіру (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 267-қосымшаға сәйкес және "Темір-бетон және металл бұйымдарын өндіру (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 268-қосымшаға сәйкес;
135) "Химиялық талшықтар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 269-қосымшаға сәйкес және "Химиялық талшықтар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 270-қосымшаға сәйкес;
136) "Шыныталшық және шыныдан жасалған заттар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 271-қосымшаға сәйкес және "Шыныталшық және шыныдан жасалған заттар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 272-қосымшаға сәйкес;
137) "Шина өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 273-қосымшаға сәйкес және "Шина өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 274-қосымшаға сәйкес;
138) "Резеңке-техникалық өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 275-қосымшаға сәйкес және "Резеңке-техникалық өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 276-қосымшаға сәйкес;
139) "Полимерлік өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 277-қосымшаға сәйкес және "Полимерлік өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 278-қосымшаға сәйкес;

132) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология производства и переработки продукции растениеводства" согласно приложению 263 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология производства и переработки продукции растениеводства" согласно приложению 264 к настоящему приказу;
133) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Производство строительных изделий и конструкций" согласно приложению 265 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство строительных изделий и конструкций" согласно приложению 266 к настоящему приказу;
134) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Производство железобетонных и металлических изделий (по видам)" согласно приложению 267 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство железобетонных и металлических изделий (по видам)" согласно приложению 268 к настоящему приказу;
135) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Производство химических волокон" согласно приложению 269 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство химических волокон" согласно приложению 270 к настоящему приказу;
136) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Производство стекловолокон и стеклоизделий" согласно приложению 271 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство стекловолокон и стеклоизделий" согласно приложению 272 к настоящему приказу;
137) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Производство шин" согласно приложению 273 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство шин" согласно приложению 274 к настоящему приказу;
138) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Резинотехническое производство" согласно приложению 275 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Резинотехническое производство" согласно приложению 276 к настоящему приказу;
139) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология полимерного производства" согласно приложению 277 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология полимерного производства" согласно приложению 278 к настоящему приказу;

140) "Кабель өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 279-қосымшаға сәйкес және "Кабель өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 280-қосымшаға сәйкес;
141) "Керамикалық өндіріс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 281-қосымшаға сәйкес және "Керамикалық өндіріс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 282-қосымшаға сәйкес;
142) "Фарфор және фаянс бұйымдарын дайындау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 283-қосымшаға сәйкес және "Фарфор және фаянс бұйымдарын дайындау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 284-қосымшаға сәйкес;
143) "Қиын балқитын бейметалл және силикатты материалдар мен бұйымдардың технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 285-қосымшаға сәйкес және "Қиын балқитын бейметалл және силикатты материалдар мен бұйымдардың технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 286-қосымшаға сәйкес;
144) "Композиттік материалдар мен бұйымдарды өндіру технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 287-қосымшаға сәйкес және "Композиттік материалдар мен бұйымдарды өндіру технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 288-қосымшаға сәйкес;
145) "Тас өңдеу өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 289-қосымшаға сәйкес және "Тас өңдеу өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 290-қосымшаға сәйкес;
146) "Жиһаз өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 291-қосымшаға сәйкес және "Жиһаз өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 292-қосымшаға сәйкес;
147) "Наноматериалдар негізіндегі бұйымдар технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 293-қосымшаға сәйкес және "Наноматериалдар негізіндегі бұйымдар технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 294-қосымшаға сәйкес;

140) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Кабельное производство" согласно приложению 279 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Кабельное производство" согласно приложению 280 к настоящему приказу;
141) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Керамическое производство" согласно приложению 281 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Керамическое производство" согласно приложению 282 к настоящему приказу;
142) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Изготовление фарфоровых и фаянсовых изделий" согласно приложению 283 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Изготовление фарфоровых и фаянсовых изделий" согласно приложению 284 к настоящему приказу;
143) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология тугоплавких неметаллических и силикатных материалов и изделий" согласно приложению 285 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология тугоплавких неметаллических и силикатных материалов и изделий" согласно приложению 286 к настоящему приказу;
144) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология производства композитных материалов и изделий" согласно приложению 287 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология производства композитных материалов и изделий" согласно приложению 288 к настоящему приказу;
145) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Камнеобрабатывающее производство" согласно приложению 289 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Камнеобрабатывающее производство" согласно приложению 290 к настоящему приказу;
146) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Мебельное производство" согласно приложению 291 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Мебельное производство" согласно приложению 292 к настоящему приказу;
147) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология изделий на основе наноматериалов" согласно приложению 293 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология изделий на основе наноматериалов" согласно приложению 294 к настоящему приказу;

148) "Тігін өндірісі және киімдерді үлгілеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 295-қосымшаға сәйкес және "Тігін өндірісі және киімдерді үлгілеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 296-қосымшаға сәйкес;
149) "Тері және тон бұйымдарын өндіру технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 297-қосымшаға сәйкес және "Тері және тон бұйымдарын өндіру технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 298-қосымшаға сәйкес;
150) "Тері мен былғарыны химиялық өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 299-қосымшаға сәйкес және "Тері мен былғарыны химиялық өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 300-қосымшаға сәйкес;
151) "Тоқыма өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 301-қосымшаға сәйкес және "Тоқыма өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 302-қосымшаға сәйкес;
152) "Иіру және түту өндірісі технологиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 303-қосымшаға сәйкес және "Иіру және түту өндірісі технологиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 304-қосымшаға сәйкес;
153) "Талшықты материалдарды өңдеу технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 305-қосымшаға сәйкес және "Талшықты материалдарды өңдеу технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 306-қосымшаға сәйкес;
154) "Мата емес тоқыма материалдар технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 307-қосымшаға сәйкес және "Мата емес тоқыма материалдар технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 308-қосымшаға сәйкес;
155) "Трикотаж, тоқыма, галантерея бұйымдары технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 309-қосымшаға сәйкес және "Трикотаж, тоқыма, галантерея бұйымдары технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 310-қосымшаға сәйкес;

148) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Швейное производство и моделирование одежды" согласно приложению 295 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Швейное производство и моделирование одежды" согласно приложению 296 к настоящему приказу;
149) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология производства меховых и шубных изделий" согласно приложению 297 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология производства меховых и шубных изделий" согласно приложению 298 к настоящему приказу;
150) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Химическая обработка кожи и меха" согласно приложению 299 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Химическая обработка кожи и меха" согласно приложению 300 к настоящему приказу;
151) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Ткацкое производство (по видам)" согласно приложению 301 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Ткацкое производство (по видам)" согласно приложению 302 к настоящему приказу;
152) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология прядильного и чесального производства (по видам)" согласно приложению 303 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология прядильного и чесального производства (по видам)" согласно приложению 304 к настоящему приказу;
153) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология обработки волокнистых материалов" согласно приложению 305 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология обработки волокнистых материалов" согласно приложению 306 к настоящему приказу;
154) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология нетканых текстильных материалов" согласно приложению 307 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология нетканых текстильных материалов" согласно приложению 308 к настоящему приказу;
155) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология трикотажных, текстильных, галантерийных изделий" согласно приложению 309 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология трикотажных, текстильных, галантерийных изделий" согласно приложению 310 к настоящему приказу;

156) "Әрлеу өндірісі (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 311-қосымшаға сәйкес және "Әрлеу өндірісі (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 312-қосымшаға сәйкес;
157) "Аяқ-киім ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 313-қосымшаға сәйкес және "Аяқ-киім ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 314-қосымшаға сәйкес;
158) "Аяқ-киім өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 315-қосымшаға сәйкес және "Аяқ-киім өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 316-қосымшаға сәйкес;
159) "Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер астында өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 317-қосымшаға сәйкес және "Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер астында өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 318-қосымшаға сәйкес;
160) "Маркшейдерлік ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 319-қосымшаға сәйкес және "Маркшейдерлік ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 320-қосымшаға сәйкес;
161) "Пайдалы қазбалар кен орындарын ашық қазу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 321-қосымшаға сәйкес және "Пайдалы қазбалар кен орындарын ашық қазу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 322-қосымшаға сәйкес;
162) "Пайдалы қазбаларды байыту (көмір байыту)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 323-қосымшаға сәйкес және "Пайдалы қазбаларды байыту (көмір байыту)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 324-қосымшаға сәйкес;
163) "Пайдалы қазбаларды байыту (кен байыту)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 325-қосымшаға сәйкес және "Пайдалы қазбаларды байыту (кен байыту)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 326-қосымшаға сәйкес;

156) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Отделочное производство (по профилю)" согласно приложению 311 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Отделочное производство (по профилю)" согласно приложению 312 к настоящему приказу;
157) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Обувное дело" согласно приложению 313 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Обувное дело" согласно приложению 314 к настоящему приказу;
158) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Обувное производство (по видам)" согласно приложению 315 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Обувное производство (по видам)" согласно приложению 316 к настоящему приказу;
159) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Подземная разработка месторождений полезных ископаемых" согласно приложению 317 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Подземная разработка месторождений полезных ископаемых" согласно приложению 318 к настоящему приказу;
160) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Маркшейдерское дело" согласно приложению 319 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Маркшейдерское дело" согласно приложению 320 к настоящему приказу;
161) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Открытая разработка месторождений полезных ископаемых" согласно приложению 321 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Открытая разработка месторождений полезных ископаемых" согласно приложению 322 к настоящему приказу;
162) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Обогащение полезных ископаемых (углеобогащение)" согласно приложению 323 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Обогащение полезных ископаемых (углеобогащение)" согласно приложению 324 к настоящему приказу;
163) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Обогащение полезных ископаемых (рудообогащение)" согласно приложению 325 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Обогащение полезных ископаемых (рудообогащение)" согласно приложению 326 к настоящему приказу;

164) "Жер асты құрылымдарының құрылысы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 327-қосымшаға сәйкес және "Жер асты құрылымдарының құрылысы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 328-қосымшаға сәйкес;
165) "Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау және бұрғылау жұмыстарының технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 329-қосымшаға сәйкес және "Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау және бұрғылау жұмыстарының технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 330-қосымшаға сәйкес;
166) "Мұнай және газ өндіру технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 331-қосымшаға сәйкес және "Мұнай және газ өндіру технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 332-қосымшаға сәйкес;
167) "Мұнай және газ кен орындарын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 333-қосымшаға сәйкес және "Мұнай және газ кен орындарын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 334-қосымшаға сәйкес;
168) "Архитектура" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 335-қосымшаға сәйкес және "Архитектура" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 336-қосымшаға сәйкес;
169) "Геодезия және картография" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 337-қосымшаға сәйкес және "Геодезия және картография" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 338-қосымшаға сәйкес;
170) "Жерге орналастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 339-қосымшаға сәйкес және "Жерге орналастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 340-қосымшаға сәйкес;
171) "Дизайн, азаматтық ғимараттарды жобалау, қалпына келтіру, қайта құру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 341-қосымшаға сәйкес және "Дизайн, азаматтық ғимараттарды жобалау, қалпына келтіру, қайта құру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 342-қосымшаға сәйкес;

164) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Строительство подземных сооружений" согласно приложению 327 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Строительство подземных сооружений" согласно приложению 328 к настоящему приказу;
165) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Бурение нефтяных и газовых скважин и технология буровых работ" согласно приложению 329 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Бурение нефтяных и газовых скважин и технология буровых работ" согласно приложению 330 к настоящему приказу;
166) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология добычи нефти и газа" согласно приложению 331 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология добычи нефти и газа" согласно приложению 332 к настоящему приказу;
167) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация нефтяных и газовых месторождений" согласно приложению 333 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация нефтяных и газовых месторождений" согласно приложению 334 к настоящему приказу;
168) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Архитектура" согласно приложению 335 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Архитектура" согласно приложению 336 к настоящему приказу;
169) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Геодезия и картография" согласно приложению 337 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Геодезия и картография" согласно приложению 338 к настоящему приказу;
170) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Землеустройство" согласно приложению 339 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Землеустройство" согласно приложению 340 к настоящему приказу;
171) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Дизайн, реставрация и реконструкция гражданских зданий" согласно приложению 341 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Дизайн, реставрация и реконструкция гражданских зданий" согласно приложению 342 к настоящему приказу;

172) "Ландшафтық дизайн" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 343-қосымшаға сәйкес және "Ландшафтық дизайн" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 344-қосымшаға сәйкес;
173) "Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 345-қосымшаға сәйкес және "Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 346-қосымшаға сәйкес;
174) "Құрылыстағы сметалық жұмыс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 347-қосымшаға сәйкес және "Құрылыстағы сметалық жұмыс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 348-қосымшаға сәйкес;
175) "Ғимараттарды жобалау мен пайдаланудың автоматтандырылған жүйелері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 349-қосымшаға сәйкес және "Ғимараттарды жобалау мен пайдаланудың автоматтандырылған жүйелері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 350-қосымшаға сәйкес;
176) "Жылжымайтын мүлікті басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 351-қосымшаға сәйкес және "Жылжымайтын мүлікті басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 352-қосымшаға сәйкес;
177) "Гидротехникалық құрылыс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 353-қосымшаға сәйкес және "Гидротехникалық құрылыс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 354-қосымшаға сәйкес;
178) "Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды монтаждау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 355-қосымшаға сәйкес және "Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды монтаждау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 356-қосымшаға сәйкес;
179) "Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысы және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 357-қосымшаға сәйкес және "Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысы және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 358-қосымшаға сәйкес;

172) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Ландшафтный дизайн" согласно приложению 343 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Ландшафтный дизайн" согласно приложению 344 к настоящему приказу;
173) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Строительство и эксплуатация зданий и сооружений" согласно приложению 345 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Строительство и эксплуатация зданий и сооружений" согласно приложению 346 к настоящему приказу;
174) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Сметное дело в строительстве" согласно приложению 347 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Сметное дело в строительстве" согласно приложению 348 к настоящему приказу;
175) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Автоматизированные системы проектирования и эксплуатации зданий" согласно приложению 349 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Автоматизированные системы проектирования и эксплуатации зданий" согласно приложению 350 к настоящему приказу;
176) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Управление недвижимостью" согласно приложению 351 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Управление недвижимостью" согласно приложению 352 к настоящему приказу;
177) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Гидротехническое строительство" согласно приложению 353 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Гидротехническое строительство" согласно приложению 354 к настоящему приказу;
178) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Монтаж магистральных локальных и сетевых трубопроводов" согласно приложению 355 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Монтаж магистральных локальных и сетевых трубопроводов" согласно приложению 356 к настоящему приказу;
179) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Строительство и эксплуатация автомобильных дорог и аэродромов" согласно приложению 357 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Строительство и эксплуатация автомобильных дорог и аэродромов" согласно приложению 358 к настоящему приказу;

180) "Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 359-қосымшаға сәйкес және "Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 360-қосымшаға сәйкес;
181) "Қала қатынас жолдарын салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 361-қосымшаға сәйкес және "Қала қатынас жолдарын салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 362-қосымшаға сәйкес;
182) "Лифт шаруашылығы және эскалаторлар (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 363-қосымшаға сәйкес және "Лифт шаруашылығы және эскалаторлар (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 364-қосымшаға сәйкес;
183) "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектілерінің инженерлік жүйелерін монтаждау және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 365-қосымшаға сәйкес және "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектілерінің инженерлік жүйелерін монтаждау және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 366-қосымшаға сәйкес;
184) "Газбен қамтамасыз ету жабдықтары мен жүйелерін құрастыру және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 367-қосымшаға сәйкес және "Газбен қамтамасыз ету жабдықтары мен жүйелерін құрастыру және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 368-қосымшаға сәйкес;
185) "Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің тазарту құрылыстарын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 369-қосымшаға сәйкес және "Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің тазарту құрылыстарын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 370-қосымшаға сәйкес;
186) "Гидротехникалық мелиорация" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 371-қосымшаға сәйкес және "Гидротехникалық мелиорация" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 372-қосымшаға сәйкес;

180) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство" согласно приложению 359 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство" согласно приложению 360 к настоящему приказу;
181) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Строительство и эксплуатация городских путей сообщения" согласно приложению 361 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Строительство и эксплуатация городских путей сообщения" согласно приложению 362 к настоящему приказу;
182) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Лифтовое хозяйство и эскалаторы (по видам)" согласно приложению 363 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Лифтовое хозяйство и эскалаторы (по видам)" согласно приложению 364 к настоящему приказу;
183) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Монтаж и эксплуатация инженерных систем объектов жилищно-коммунального хозяйства" согласно приложению 365 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Монтаж и эксплуатация инженерных систем объектов жилищно-коммунального хозяйства" согласно приложению 366 к настоящему приказу;
184) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Монтаж и эксплуатация оборудования и систем газоснабжения" согласно приложению 367 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Монтаж и эксплуатация оборудования и систем газоснабжения" согласно приложению 368 к настоящему приказу;
185) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация очистных сооружений систем водоснабжения и водоотведения" согласно приложению 369 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация очистных сооружений систем водоснабжения и водоотведения" согласно приложению 370 к настоящему приказу;
186) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Гидротехническая мелиорация" согласно приложению 371 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Гидротехническая мелиорация" согласно приложению 372 к настоящему приказу;

187) "Көпірлер мен көлік тоннельдері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 373-қосымшаға сәйкес және "Көпірлер мен көлік тоннельдері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 374-қосымшаға сәйкес;
188) "Стандарттау, метрология және сертификаттау (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 375-қосымшаға сәйкес және "Стандарттау, метрология және сертификаттау (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 376-қосымшаға сәйкес;
189) "Агрономия" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 377-қосымшаға сәйкес және "Агрономия" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 378-қосымшаға сәйкес;
190) "Агрохимия" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 379-қосымшаға сәйкес және "Агрохимия" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 380-қосымшаға сәйкес;
191) "Жеміс-көкөніс шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 381-қосымшаға сәйкес және "Жеміс-көкөніс шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 382-қосымшаға сәйкес;
192) "Өсімдікті қорғау және карантин" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 383-қосымшаға сәйкес және "Өсімдікті қорғау және карантин" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 384-қосымшаға сәйкес;
193) "Зоотехния" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 385-қосымшаға сәйкес және "Зоотехния" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 386-қосымшаға сәйкес;
194) "Ара өсіру және жібек шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 387-қосымшаға сәйкес және "Ара өсіру және жібек шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 388-қосымшаға сәйкес;
195) "Балық шаруашылығы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 389-қосымшаға сәйкес және "Балық шаруашылығы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 390-қосымшаға сәйкес;

187) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Мосты и транспортные тоннели" согласно приложению 373 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Мосты и транспортные тоннели" согласно приложению 374 к настоящему приказу;
188) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Стандартизация, метрология и сертификация (по отраслям)" согласно приложению 375 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Стандартизация, метрология и сертификация (по отраслям)" согласно приложению 376 к настоящему приказу;
189) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Агрономия" согласно приложению 377 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Агрономия" согласно приложению 378 к настоящему приказу;
190) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Агрохимия" согласно приложению 379 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Агрохимия" согласно приложению 380 к настоящему приказу;
191) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Плодоовощеводство" согласно приложению 381 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Плодоовощеводство" согласно приложению 382 к настоящему приказу;
192) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Защита и карантин растений" согласно приложению 383 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Защита и карантин растений" согласно приложению 384 к настоящему приказу;
193) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Зоотехния" согласно приложению 385 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Зоотехния" согласно приложению 386 к настоящему приказу;
194) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Пчеловодство и шелководство" согласно приложению 387 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Пчеловодство и шелководство" согласно приложению 388 к настоящему приказу;
195) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Рыбное хозяйство (по видам)" согласно приложению 389 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Рыбное хозяйство (по видам)" согласно приложению 390 к настоящему приказу;

196) "Бақ-саябақ шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 391-қосымшаға сәйкес және "Бақ-саябақ шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 392-қосымшаға сәйкес;
197) "Жылы жай шаруашылығын ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 393-қосымшаға сәйкес және "Жылы жай шаруашылығын ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 394-қосымшаға сәйкес;
198) "Орман шаруашылығы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 395-қосымшаға сәйкес және "Орман шаруашылығы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 396-қосымшаға сәйкес;
199) "Аңшылық және аң өсіру шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 397-қосымшаға сәйкес және "Аңшылық және аң өсіру шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 398-қосымшаға сәйкес;
200) "Ветеринария" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 399-қосымшаға сәйкес және "Ветеринария" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 400-қосымшаға сәйкес;
201) "Әлеуметтік жұмыс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 401-қосымшаға сәйкес және "Әлеуметтік жұмыс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 402-қосымшаға сәйкес;
202) "Бұйымдарды химиялық тазалау және бояу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 403-қосымшаға сәйкес және "Бұйымдарды химиялық тазалау және бояу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 404-қосымшаға сәйкес;
203) "Шаштараз өнері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 405-қосымшаға сәйкес және "Шаштараз өнері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 406-қосымшаға сәйкес;
204) "Эстетикалық косметология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 407-қосымшаға сәйкес және "Эстетикалық косметология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 408-қосымшаға сәйкес;

196) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Садово-парковое хозяйство" согласно приложению 391 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Садово-парковое хозяйство" согласно приложению 392 к настоящему приказу;
197) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Организация тепличного хозяйства" согласно приложению 393 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Организация тепличного хозяйства" согласно приложению 394 к настоящему приказу;
198) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Лесное хозяйство" согласно приложению 395 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Лесное хозяйство" согласно приложению 396 к настоящему приказу;
199) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Охотоведение и звероводство" согласно приложению 397 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Охотоведение и звероводство" согласно приложению 398 к настоящему приказу;
200) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Ветеринария" согласно приложению 399 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Ветеринария" согласно приложению 400 к настоящему приказу;
201) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Социальная работа" согласно приложению 401 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Социальная работа" согласно приложению 402 к настоящему приказу;
202) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Химическая чистка и крашение изделий" согласно приложению 403 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Химическая чистка и крашение изделий" согласно приложению 404 к настоящему приказу;
203) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Парикмахерское искусство" согласно приложению 405 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Парикмахерское искусство" согласно приложению 406 к настоящему приказу;
204) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Эстетическая косметология" согласно приложению 407 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эстетическая косметология" согласно приложению 408 к настоящему приказу;

205) "Қонақ үй бизнесі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 409-қосымшаға сәйкес және "Қонақ үй бизнесі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 410-қосымшаға сәйкес;
206) "Тамақтану саласында қызмет көрсетуді ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 411-қосымшаға сәйкес және "Тамақтану саласында қызмет көрсетуді ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 412-қосымшаға сәйкес;
207) "Тамақтандыруды ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 413-қосымшаға сәйкес және "Тамақтандыруды ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 414-қосымшаға сәйкес;
208) "Туризм" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 415-қосымшаға сәйкес және "Туризм" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 416-қосымшаға сәйкес;
209) "Дестинацияны басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 417-қосымшаға сәйкес және "Дестинацияны басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 418-қосымшаға сәйкес;
210) "Еңбекті қорғау және технологиялық процестердің қауіпсіздігі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 419-қосымшаға сәйкес және "Еңбекті қорғау және технологиялық процестердің қауіпсіздігі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 420-қосымшаға сәйкес;
211) "Өрт қауіпсіздігі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 421-қосымшаға сәйкес және "Өрт қауіпсіздігі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 422-қосымшаға сәйкес;
212) "Төтенше жағдайда қорғау (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 423-қосымшаға сәйкес және "Төтенше жағдайда қорғау (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 424-қосымшаға сәйкес;
213) "Әуе тасымалдауларын ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 425-қосымшаға сәйкес және "Әуе тасымалдауларын ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 426-қосымшаға сәйкес;

205) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Гостиничный бизнес" согласно приложению 409 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Гостиничный бизнес" согласно приложению 410 к настоящему приказу;
206) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Организация обслуживания в сфере питания" согласно приложению 411 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Организация обслуживания в сфере питания" согласно приложению 412 к настоящему приказу;
207) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Организация питания" согласно приложению 413 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Организация питания" согласно приложению 414 к настоящему приказу;
208) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Туризм" согласно приложению 415 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Туризм" согласно приложению 416 к настоящему приказу;
209) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Управление дестинацией" согласно приложению 417 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Управление дестинацией" согласно приложению 418 к настоящему приказу;
210) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Охрана труда и безопасность технологических процессов" согласно приложению 419 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Охрана труда и безопасность технологических процессов" согласно приложению 420 к настоящему приказу;
211) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Пожарная безопасность" согласно приложению 421 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Пожарная безопасность" согласно приложению 422 к настоящему приказу;
212) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Защита в чрезвычайных ситуациях (по профилю)" согласно приложению 423 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Защита в чрезвычайных ситуациях (по профилю)" согласно приложению 424 к настоящему приказу;
213) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Организация воздушных перевозок" согласно приложению 425 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Организация воздушных перевозок" согласно приложению 426 к настоящему приказу;

214) "Темір жолкөлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 427-қосымшаға сәйкес және "Темір жолкөлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 428-қосымшаға сәйкес;
215) "Автомобиль көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 429-қосымшаға сәйкес және "Автомобиль көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 430-қосымшаға сәйкес;
216) "Жолқозғалысын ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 431-қосымшаға сәйкес және "Жолқозғалысын ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 432-қосымшаға сәйкес;
217) "Cу көлігін пайдалану (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 433-қосымшаға сәйкес және "Cу көлігін пайдалану (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 434-қосымшаға сәйкес бекітілсін.".
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 35-1, 35-2, 36, 36-1, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 47-1, 47-2, 48, 48-1, 49, 50, 50-1, 50-2, 51, 51-1, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 59-1, 59-2, 60, 60-1, 61, 62, 63, 64, 65, 65-1, 65-2, 66, 66-1, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 152-1, 152-2, 153, 153-1, 154, 155, 155-1, 155-2, 156, 156-1, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 194-1, 194-2, 195, 195-1, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 239-1, 239-2, 240, 240-1, 241, 242, 243, 244, 245, 245-1, 245-2, 246, 246-1, 247, 248, 248-1, 248-2, 249, 249-1, 250, 251, 252, 253, 254, 254-1, 254-2, 255, 255-1, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 263-1, 263-2, 264, 264-1, 265, 266, 266-1, 266-2, 267, 267-1, 268, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 281, 281-1, 281-2, 282, 282-1, 283, 284, 284-1, 284-2, 285, 285-1, 286, 287, 288, 289, 290, 290-1, 290-2, 291, 291-1, 292, 293, 293-1, 293-2, 294, 294-1, 295, 296, 297, 298, 299, 300, 301, 302, 303, 304, 305, 306, 307, 308, 309, 310, 311, 312, 313, 314, 315, 316, 317, 318, 319, 320, 321, 322, 323, 324, 325, 326, 327, 328, 329, 330, 331, 332, 333, 334, 335, 336, 337, 338, 339, 340, 341, 342, 343, 344, 344-1, 344-2, 345, 345-1, 346, 347, 348, 349, 350, 351, 352, 353, 354, 355, 356, 357, 358, 359, 360, 361, 362, 363, 364, 365, 365-1, 365-2, 366, 366-1, 367, 368, 369, 370, 371, 372, 373, 374 қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 281, 282, 283, 284, 285, 286, 287, 288, 289, 290, 291, 292, 293, 294, 295, 296, 297, 298, 299, 300, 301, 302, 303, 304, 305, 306, 307, 308, 309, 310, 311, 312, 313, 314, 315, 316, 317, 318, 319, 320, 321, 322, 323, 324, 325, 326, 327, 328, 329, 330, 331, 332, 333, 334, 335, 336, 337, 338, 339, 340, 341, 342, 343, 344, 345, 346, 347, 348, 349, 350, 351, 352, 353, 354, 355, 356, 357, 358, 359, 360, 361, 362, 363, 364, 365, 366, 367, 368, 369, 370, 371, 372, 373, 374, 375, 376, 377, 378, 379, 380, 381, 382, 383, 384, 385, 386, 387, 388, 389, 390, 391, 392, 393, 394, 395, 396, 397, 398, 399, 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 407, 408, 409, 410, 411, 412, 413, 414, 415, 416, 417, 418, 419, 420, 421, 422, 423, 424, 425, 426, 427, 428, 429, 430, 431, 432, 433, 434 қосымшаларға сәйкес жазылсын;

214) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте" согласно приложению 427 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте" согласно приложению 428 к настоящему приказу;
215) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте" согласно приложению 429 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте" согласно приложению 430 к настоящему приказу;
216) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Организация дорожного движения" согласно приложению 431 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Организация дорожного движения" согласно приложению 432 к настоящему приказу;
217) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация водного транспорта (по профилю)" согласно приложению 433 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация водного транспорта (по профилю)" согласно приложению 434 к настоящему приказу.";
приложения 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 35-1, 35-2, 36, 36-1, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 47-1, 47-2, 48, 48-1, 49, 50, 50-1, 50-2, 51, 51-1, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 59-1, 59-2, 60, 60-1, 61, 62, 63, 64, 65, 65-1, 65-2, 66, 66-1, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 152-1, 152-2, 153, 153-1, 154, 155, 155-1, 155-2, 156, 156-1, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 194-1, 194-2, 195, 195-1, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 239-1, 239-2, 240, 240-1, 241, 242, 243, 244, 245, 245-1, 245-2, 246, 246-1, 247, 248, 248-1, 248-2, 249, 249-1, 250, 251, 252, 253, 254, 254-1, 254-2, 255, 255-1, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 262, 263-1, 263-2, 264, 264-1, 265, 266, 266-1, 266-2, 267, 267-1, 268, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 281, 281-1, 281-2, 282, 282-1, 283, 284, 284-1, 284-2, 285, 285-1, 286, 287, 288, 289, 290, 290-1, 290-2, 291, 291-1, 292, 293, 293-1, 293-2, 294, 294-1, 295, 296, 297, 298, 299, 300, 301, 302, 303, 304, 305, 306, 307, 308, 309, 310, 311, 312, 313, 314, 315, 316, 317, 318, 319, 320, 321, 322, 323, 324, 325, 326, 327, 328, 329, 330, 331, 332, 333, 334, 335, 336, 337, 338, 339, 340, 341, 342, 343, 344, 344-1, 344-2, 345, 345-1, 346, 347, 348, 349, 350, 351, 352, 353, 354, 355, 356, 357, 358, 359, 360, 361, 362, 363, 364, 365, 365-1, 365-2, 366, 366-1, 367, 368, 369, 370, 371, 372, 373, 374 изложить согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 189, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 281, 282, 283, 284, 285, 286, 287, 288, 289, 290, 291, 292, 293, 294, 295, 296, 297, 298, 299, 300, 301, 302, 303, 304, 305, 306, 307, 308, 309, 310, 311, 312, 313, 314, 315, 316, 317, 318, 319, 320, 321, 322, 323, 324, 325, 326, 327, 328, 329, 330, 331, 332, 333, 334, 335, 336, 337, 338, 339, 340, 341, 342, 343, 344, 345, 346, 347, 348, 349, 350, 351, 352, 353, 354, 355, 356, 357, 358, 359, 360, 361, 362, 363, 364, 365, 366, 367, 368, 369, 370, 371, 372, 373, 374, 375, 376, 377, 378, 379, 380, 381, 382, 383, 384, 385, 386, 387, 388, 389, 390, 391, 392, 393, 394, 395, 396, 397, 398, 399, 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 407, 408, 409, 410, 411, 412, 413, 414, 415, 416, 417, 418, 419, 420, 421, 422, 423, 424, 425, 426, 427, 428, 429, 430, 431, 432, 433, 434 к настоящему приказу;

375, 376, 377, 378, 379, 380, 381, 382, 383, 384, 385, 386, 386-1, 386-2, 387, 387-1, 388, 389, 389-1, 389-2, 390, 390-1, 391, 392, 393, 394, 395, 396, 397, 398, 398-1, 398-2, 399, 399-1, 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 407, 408, 409, 410, 410-1, 410-2, 411, 411-1, 412, 413, 413-1, 413-2, 414-1, 415, 416, 417, 418, 419, 420, 421, 422, 423, 424, 425, 426, 427, 428, 429, 430, 431, 432, 433, 434, 435, 436, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447, 448, 449, 450, 451, 452, 453, 454, 455, 456, 457, 458, 459, 460, 461, 462, 463, 464, 465, 466, 467, 468, 469, 470, 471, 472, 473, 474, 475, 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 484, 485, 486, 487, 488, 489, 490, 491, 492, 493, 494, 495, 496, 497, 498, 500, 501, 502, 503, 504, 505, 506, 507, 508, 509, 510, 511, 512, 513, 514, 515, 516, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 528, 529, 530, 531, 532, 533, 534, 535, 536, 537, 538, 539, 540, 541, 542, 543, 544, 545, 546, 547, 548, 549, 550, 551, 552, 553, 554, 555, 556, 557, 558, 559, 560, 561, 562, 563, 564, 565, 566, 567, 568, 569, 570, 571, 572, 573, 574, 575, 576, 577, 578, 579, 580, 581, 582, 583, 584, 585, 586, 587, 588, 589, 590, 591, 592, 593, 594, 595, 596, 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603, 604, 605, 606, 607, 608, 609, 610, 611, 612, 613, 614, 615, 616, 617, 618, 619, 620, 621, 622, 623, 624, 625, 626, 627, 628, 629, 630, 631, 632, 633, 634, 635, 636, 637, 638, 639, 640, 641, 642, 643, 644, 645, 646, 647, 648, 649, 650, 651, 652, 653, 654, 655, 656, 657, 658, 659, 660, 661, 662, 663, 664, 665, 666, 667, 668, 669, 670, 671, 672, 673, 674, 675, 676, 677, 678, 679, 680, 681, 682, 683, 684, 685, 686, 687, 688, 689, 690, 691, 692, 693, 694, 695, 696, 697, 698, 699, 700, 701, 702, 703, 704, 705, 706, 707, 708, 709, 710, 711, 712, 713, 714, 715, 716, 717, 718, 719, 720, 721, 722, 723, 7245, 725, 726, 727, 728, 729, 730, 731, 732, 733, 734, 735, 736, 737, 738, 739, 740, 741, 742, 743, 744, 745, 746, 747, 748, 749, 750, 751, 752, 753, 754, 755, 756, 757, 758, 759, 760, 761, 762, 763, 764, 765, 766, 767. 768, 769, 770, 771, 772, 773, 774, 775, 776, 777, 778, 779, 780, 781, 782, 783, 784, 785, 786, 787, 788, 789, 790, 791, 792, 793, 794, 795, 796, 797, 798, 799, 800, 801, 802, 803, 804, 805, 806, 807, 808, 809, 810, 811, 812, 813, 814, 815, 816, 817, 818, 819, 820, 821, 822, 823, 824, 825, 826, 827, 828, 828-1, 828-2, 829, 830, 830-1, 830-2, 831, 832, 833, 834, 835, 836, 837, 838, 839, 840, 841, 842, 843, 844, 845, 846, 847, 848, 849, 850, 851, 852, 853, 854, 855, 856, 857, 858, 859, 860, 861, 862, 863, 864, 865, 866, 867, 868, 869, 870, 871, 872, 873, 874, 875, 876, 877, 878, 879, 880, 881, 882, 883, 884, 885, 886, 887, 888, 889, 890, 891, 892, 893, 894, 895, 896, 897, 898, 899, 900, 901, 902, 903, 904, 905, 906, 907, 908, 909, 910, 911, 912, 913, 914, 915, 916, 917, 918, 919, 920, 921, 922, 923, 924, 925, 926, 927, 928, 929, 930, 931, 932, 933, 934, 935, 936, 937, 938, 939, 940, 941, 942, 943, 944, 945, 946, 947, 948, 949, 950, 951, 952, 953, 954, 955, 956, 957, 958, 959, 960, 961, 962, 963, 964, 965, 966, 967, 968, 969, 970, 971, 972, 973, 974, 975, 976, 977, 978, 979, 980, 981, 982, 983, 984, 985, 986, 987, 988, 989, 990, 991, 992, 993, 994, 995, 996, 997, 998, 999, 1000, 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1006, 1007, 1008, 1009, 1010, 1011, 1012, 1013, 1014, 1015, 1016, 1017, 1018, 1019, 1020, 1021, 1022, 1023, 1024, 1025, 1026, 1027, 1028, 1029, 1030, 1031, 1032, 1033, 1034, 1035, 1036, 1037, 1038, 1039, 1040, 1041, 1042, 1043, 1044, 1045, 1046, 1047, 1048 және 1049 қосымшалар алынып тасталсын.

приложения 375, 376, 377, 378, 379, 380, 381, 382, 383, 384, 385, 386, 386-1, 386-2, 387, 387-1, 388, 389, 389-1, 389-2, 390, 390-1, 391, 392, 393, 394, 395, 396, 397, 398, 398-1, 398-2, 399, 399-1, 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 407, 408, 409, 410, 410-1, 410-2, 411, 411-1, 412, 413, 413-1, 413-2, 414-1, 415, 416, 417, 418, 419, 420, 421, 422, 423, 424, 425, 426, 427, 428, 429, 430, 431, 432, 433, 434, 435, 436, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447, 448, 449, 450, 451, 452, 453, 454, 455, 456, 457, 458, 459, 460, 461, 462, 463, 464, 465, 466, 467, 468, 469, 470, 471, 472, 473, 474, 475, 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 484, 485, 486, 487, 488, 489, 490, 491, 492, 493, 494, 495, 496, 497, 498, 500, 501, 502, 503, 504, 505, 506, 507, 508, 509, 510, 511, 512, 513, 514, 515, 516, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 528, 529, 530, 531, 532, 533, 534, 535, 536, 537, 538, 539, 540, 541, 542, 543, 544, 545, 546, 547, 548, 549, 550, 551, 552, 553, 554, 555, 556, 557, 558, 559, 560, 561, 562, 563, 564, 565, 566, 567, 568, 569, 570, 571, 572, 573, 574, 575, 576, 577, 578, 579, 580, 581, 582, 583, 584, 585, 586, 587, 588, 589, 590, 591, 592, 593, 594, 595, 596, 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603, 604, 605, 606, 607, 608, 609, 610, 611, 612, 613, 614, 615, 616, 617, 618, 619, 620, 621, 622, 623, 624, 625, 626, 627, 628, 629, 630, 631, 632, 633, 634, 635, 636, 637, 638, 639, 640, 641, 642, 643, 644, 645, 646, 647, 648, 649, 650, 651, 652, 653, 654, 655, 656, 657, 658, 659, 660, 661, 662, 663, 664, 665, 666, 667, 668, 669, 670, 671, 672, 673, 674, 675, 676, 677, 678, 679, 680, 681, 682, 683, 684, 685, 686, 687, 688, 689, 690, 691, 692, 693, 694, 695, 696, 697, 698, 699, 700, 701, 702, 703, 704, 705, 706, 707, 708, 709, 710, 711, 712, 713, 714, 715, 716, 717, 718, 719, 720, 721, 722, 723, 7245, 725, 726, 727, 728, 729, 730, 731, 732, 733, 734, 735, 736, 737, 738, 739, 740, 741, 742, 743, 744, 745, 746, 747, 748, 749, 750, 751, 752, 753, 754, 755, 756, 757, 758, 759, 760, 761, 762, 763, 764, 765, 766, 767. 768, 769, 770, 771, 772, 773, 774, 775, 776, 777, 778, 779, 780,781, 782, 783, 784, 785, 786, 787, 788, 789, 790, 791, 792, 793, 794, 795, 796, 797, 798, 799, 800, 801, 802, 803, 804, 805, 806, 807, 808, 809, 810, 811, 812, 813, 814, 815, 816, 817, 818, 819, 820, 821, 822, 823, 824, 825, 826, 827, 828, 828-1,828-2, 829, 830, 830-1, 830-2, 831, 832, 833, 834, 835, 836, 837, 838, 839, 840, 841, 842, 843, 844, 845, 846, 847, 848, 849, 850, 851, 852, 853, 854, 855, 856, 857, 858, 859, 860, 861, 862, 863, 864, 865, 866, 867, 868, 869, 870, 871, 872, 873, 874, 875, 876, 877, 878, 879, 880, 881, 882, 883, 884, 885, 886, 887, 888, 889, 890, 891, 892, 893, 894, 895, 896, 897, 898, 899, 900, 901,902, 903, 904, 905, 906, 907, 908, 909, 910, 911, 912, 913, 914, 915, 916, 917, 918, 919, 920, 921, 922, 923, 924, 925, 926, 927, 928, 929, 930, 931, 932, 933, 934, 935, 936, 937, 938, 939, 940, 941, 942, 943, 944, 945, 946, 947, 948, 949, 950, 951, 952, 953, 954, 955, 956, 957, 958, 959, 960, 961, 962, 963, 964, 965, 966, 967, 968, 969, 970, 971, 972, 973, 974, 975, 976, 977, 978, 979, 980, 981, 982, 983, 984, 985, 986, 987, 988, 989, 990, 991, 992, 993, 994, 995, 996, 997, 998, 999, 1000, 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1006, 1007, 1008, 1009, 1010, 1011, 1012, 1013, 1014, 1015, 1016, 1017, 1018, 1019, 1020, 1021, 1022, 1023, 1024, 1025, 1026, 1027, 1028, 1029, 1030, 1031, 1032, 1033, 1034, 1035, 1036, 1037, 1038, 1039, 1040,1041, 1042, 1043, 1044, 1045, 1046, 1047, 1048 и 1049 исключить.

2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Техникалық және кәсіптік білім департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
А. Аймагамбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
_________________
"_____" __________2021 жылы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрлігі
________________
"_____" __________2021 жылы
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы 15 қыркүйектегі
№ 469 бұйрығына
1- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
1-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "01120100 - Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
01 Білім беру
011 Білім беру
0112 Мектепке дейінгі мекемелерге тәрбиешілерді даярлау
Мамандығы:
01120100 - Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту
Біліктілігі:

2. Департаменту технического и профессионального образования, Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический Департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятиях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан А. Аймагамбетов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
_________________
"_____" __________2021 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
________________
"_____" __________2021 года
Приложение 1 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 15 сентября 2021 года № 469
Приложение 1 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности
"01120100 - Дошкольное воспитание и обучение"
Код и наименование уровня образования:
01 Образование
011 Образование
0114 Подготовка преподавателей с предметной специализацией
Специальность:
01120100 - Дошкольное воспитание и обучение
Квалификации:

180/4320-240/57604
120/2880-180/43204
6
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық емес
7
Консультациялар
оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Барлығы
206/4944-274/6576
138/3312-206/4944
1 Жалпы білім беретін пәндердің тізімі Техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты негізінде анықталады. Білім беру ұйымының қалауы бойынша жалпы білім беретін пәндер базалық және/немесе кәсіптік модульдерге біріктіріледі.
2 Білім беру ұйымының қалауы бойынша базалық модульдер кәсіптік модульдерге біріктіріледі.
Бір білім беру бағдарламасы шеңберінде екі немесе одан да көп жұмыс біліктіліктерін игеру кезінде базалық модульдер қайталанбайды.
Бір білім беру бағдарламасы шеңберінде жұмыс біліктілігін (-іктерін) бере отырып, орта буын маманның біліктілігін игеру кезінде базалық модульдер қайталанбайды.
3 Біліктіліктің күрделілігіне және (немесе) санына байланысты анықталады.
4 Білікті жұмысшы кадрлар деңгейі үшін бөлінген оқу уақытының көлеміне байланысты анықталады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"___________
№ ____ бұйрығына
2- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
2-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "01120100 - Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
Базалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Базалық және кәсіптік модульдер
Оқыту нәтижелері
Базалық модульдер
БҚ 1. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
БМ 1. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
ОН 1.1. Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау.
ОН 1.2. Дене қасиеттері мен психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
БҚ 2. Кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық және цифрлық технологияларды қолдану
БМ 2. Ақпараттық-коммуникациялық және цифрлық технологияларды қолдану
ОН 2.1. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар негіздерін меңгеру.
ОН 2.2. Ақпараттық-анықтамалық және интерактивті веб-порталдардың қызметтерін пайдалану.
БҚ 3. Кәсіптік қызметте экономиканың базалық білімін және кәсіпкерлік негіздерін қолдану
БМ 3. Экономиканың базалық білімін және кәсіпкерлік негіздерін қолдану
ОН 3.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 3.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 3.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.

180/4320-240/57604
120/2880-180/43204
6
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
7
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Всего
206/4944-274/6576
138/3312-206/4944
1Перечень общеобразовательных дисциплин определяется на основе Государственного общеобязательного стандарта технического и профессионального образования. По усмотрению организации образования общеобразовательные дисциплины интегрируются в базовые и/или профессиональные модули.
2По усмотрению организации образования базовые модули интегрируются в профессиональные модули.
При освоении двух и более рабочих квалификаций в рамках одной образовательной программы, базовые модули не дублируются.
При освоении квалификации специалиста среднего звена с присвоением рабочей(-их) квалификации(-ий) в рамках одной образовательной программы, базовые модули не дублируются.
3Определяется в зависимости от сложности и (или) количества квалификаций.
4Определяется в зависимости от объема учебного времени, отведенного для уровня квалифицированных рабочих кадров.
Приложение 2 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___" ________2021 г. №____
Приложение 2 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности
"01120100 - Дошкольное воспитание и обучение"
Базовые и профессиональные компетенции
Базовые и профессиональные модули
Результаты обучения
Базовые модули
БК 1. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 1. Развитие и совершенствование физических качеств
РО 1.1. Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
РО 1.2. Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
БК 2. Применять информационно- коммуникационные и цифровые технологии в профессиональной деятельности
БМ 2. Применение информационно-коммуникационных и цифровых технологий
РО 2.1. Владеть основами информационно-коммуникационных технологий.
РО 2.2. Использовать услуги информационно-справочных и интерактивных веб-порталов.
БК 3. Применять базовые знания экономики и основ предпринимательства в профессиональной деятельности
БМ 3. Применение базовых знаний экономики и основ предпринимательства
РО 3.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 3.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 3.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі ұғымдарын меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W01120101 - Тәрбиешінің көмекшісі" біліктілігі
КҚ 1.
Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту
КМ 1.
Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне баулу
ОН 1.1. Балаға күтім жасауды және күн тәртібі бойынша режимдік сәттердің орындалуын қамтамасыз ету.
ОН 1.2. Барлық режим сәттерін ұйымдастыру негіздерін сипаттау.
ОН 1.3. Тәрбиеші көмекшісінің лауазымдық нұсқаулықтары мен ережелерін сақтау.
ОН 1.4. Ерте және мектепке дейінгі жастағы балалармен тәрбие жұмысының ерекшеліктерін сипаттау.
ОН 1.5. Мектеп жасына дейінгі балалардың мінез-құлық мәдениетін тәрбиелеу.
ОН 1.6. Мектеп жасына дейінгі балалардың ойын әрекетін дамыту.
КҚ 2. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара әрекеттесу
КМ 2. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара әрекеттесуі
ОН 2.1. Балалармен педагогикалық қарым-қатынасты ұйымдастырудың принциптері мен әдістерін қолдану.
ОН 2.2. Мектепке дейінгі жастағы балалардың ата-аналарымен өзара әрекеттесуді ұйымдастырудың негізгі қағидаттары мен әдістерін қолдану.
ОН 2.3. Қызметкерлер ұжымында педагогикалық өзара әрекеттесуді ұйымдастырудың қағидаттары мен әдістерін қолдану.
"4S01120102 - Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарының тәрбиешісі" біліктілігі
КҚ 1. Оқу ақпаратын тарату
КМ 1. Оқу ақпаратының таратылуы
ОН 1.1. Кәсіптік қызметте мектепке дейінгі білім беру педагогикасы мен әдістемесінің теориялық және практикалық негіздерін қолдану.
ОН 1.2. Жас ерекшеліктеріне сәйкес балалардың психикалық процестерін, қасиеттері мен жағдайларын ескеру.
ОН 1.3. Коррекциялық педагогикасы мен психологиясының негіздерін қолдану.
ОН 1.4. Жаңа педагогикалық технологияларды қолдана отырып сабақтарды жоспарлау және өткізу.
КҚ 2. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту
КМ 2. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне баулу
ОН 2.1. Балалармен тәрбие жұмысын жоспарлауда тәрбие әдістерін, нысандарын, тәсілдерін, құралдарын қолдану.

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W01120101 - Помощник воспитателя"
ПК 1. Приобщать обучающихся к системе социальных ценностей
ПМ 1. Приобщение обучающихся к системе социальных ценностей
РО 1.1. Обеспечивать уход за ребенком и выполнение режимных моментов по распорядку дня
РО 1.2. Характеризовать основы организации всех режимных моментов.
РО 1.3. Соблюдать должностные инструкции и правила помощника воспитателя.
РО 1.4. Характеризовать особенности воспитательной работы с детьми раннего и дошкольного возраста.
РО 1.5. Воспитывать культуру поведения у детей дошкольного возраста.
РО 1.6. Развивать игровую деятельность детей дошкольного возраста.
ПК 2. Взаимодействовать с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
ПМ 2. Взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
РО 2.1. Применять принципы и методы организации педагогического взаимодействия с детьми.
РО 2.2. Применять основные принципы и методы организации взаимодействия с родителями детей дошкольного возраста.
РО 2.3. Применять принципы и методы организации педагогического взаимодействия в коллективе сотрудников.
Квалификации "4S01120102 - Воспитатель организации дошкольного воспитания и обучения"
ПК 1. Транслировать учебную информацию
ПМ 1. Транслирование учебной информации
РО 1.1. Применять теоретические и практические основы педагогики и методики дошкольного образования в профессиональной деятельности.
РО 1.2. Учитывать психические процессы, свойства и состояния детей согласно возрастным особенностям
РО 1.3. Применять основы коррекционной педагогики и психологии
РО 1.4. Планировать и проводить уроки с использованием новых педагогических технологий.
ПК 2. Приобщать детей к системе социальных ценностей
ПМ 2. Приобщение детей к системе социальных ценностей
РО 2.1. Применять методы, формы, приемы, средства воспитания при планировании воспитательной работы с детьми.

ОН 2.2. Педагогикалық өзара әрекеттесу мен оның компоненттерінің мәнін сипаттау.
ОН 2.3. Балалармен, ұжыммен және ата-аналармен қарым-қатынас орнату.
КҚ 3. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
КМ 3. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыздандыру
ОН 3.1. Мектеп жасына дейінгі балалардың сөйлеу әрекетінің барлық түрлерін дамытуды қамтамасыз ету.
ОН 3.2. Қарапайым математикалық білім негіздері пәнінде арифметикалық, геометриялық материалдарды, оқыту әдістемесін қолдану.
ОН 3.3. Табиғи құбылыстар мен процестердің өзара байланысын сипаттау.
ОН 3.4. Дене тәрбиесінің мақсаттары мен міндеттерін анықтау.
ОН 3.5. Сурет салу, мүсіндеу, аппликацияда көркемдік-шығармашылық дағдыларды қалыптастыру.
ОН 3.6. Музыкадағы заманауи ақпараттық ресурстарды пайдалана отырып шығармашылық даму әдістерін қолдану.
ОН 3.7. Мектеп жасына дейінгі балаларға көркем әдебиетін мәнерлеп оқу тәсілдерін қолдану.
КҚ 4. Білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру деңгейін зерделеу, білім беру ортасын зерттеу
КМ 4. Білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру деңгейін анықтау
ОН 4.1. Білім беру мазмұнына сәйкес білім беру ортасын құру.
ОН 4.2. Балалардың даму деңгейін бағалауды әзірлеу және мониторинг жүргізу.
ОН 4.3. Оқу процесін жетілдіру үшін ғылыми зерттеулердің нәтижелерін пайдалану.
ОН 4.4. Арнайы ғылыми білім мен зерттеу нәтижелері негізінде педагогикалық іс-әрекетті жобалау.
ОН 4.5. Мектепке дейінгі жастағы балалардың іс-әрекетін түзету және қиындықтарын анықтау, рефлексия әдістері мен тәсілдерін қолдану.
КҚ 5. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара әрекеттесуді жүзеге асыру
КМ 5. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара әрекеттесу
ОН 5.1. Мәдениетаралық және тұлғааралық қарым-қатынастың этикалық мәселелерін шешуге біртұтас тәсілді қолдану.
ОН 5.2. Педагогикалық процестің барлық қатысушыларының субъективті-субъективті өзара әрекеттесуін ұйымдастыру арқылы білім беру процесін басқару технологиясын қолдану.
ОН 5.3. Ата-аналармен жұмысты ұйымдастырудың принциптері мен әдістерін қолдану.
ОН 5.4. "Баланың мектептегі алғашқы күндері"тәжірибесін ұйымдастыруға қатысу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"___________
№ ____ бұйрығына
3- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
3-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "01130100 - Тәрбие жұмысын ұйымдастыру (деңгейлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды
01 Білім
011 Білім
0113 Пәндік мамандандырылмаған мұғалімдерді даярлау
Мамандығы:
01130100 - Тәрбие жұмысын ұйымдастыру (деңгейлері бойынша)
Біліктілігі:

РО 2.2. Характеризовать сущность педагогического взаимодействия и его компонентов.
РО 2.3. Устанавливать общение с детьми, коллективом и родителями.
ПК 3. Осуществлять методическое обеспечение образовательного процесса
ПМ 3. Методическое обеспечение образовательного процесса
РО 3.1. Обеспечивать развитие всех видов речевой деятельности детей дошкольного возраста.
РО 3.2. Применять арифметические, геометрические материалы, методику обучения в предмете основы элементарных математических знании.
РО 3.3. Характеризовать взаимосвязь природных явлений и процессов.
РО 3.4. Определять цели и задачи физического воспитания.
РО 3.5. Прививать художественно-творческие навыки в рисования, лепки, аппликации.
РО 3.6. Применять методы творческого развития используя современные информационные ресурсы в музыке.
РО 3.7. Применять приемы выразительного чтения художественной литературы для детей дошкольного возраста.
ПК 4. Определять уровень усвоения обучающимися содержания образования, исследует образовательную среду
ПМ 4. Определение уровня усвоении обучающимися содержания образования
РО 4.1. Создавать образовательную среду в соответствии с содержанием образования.
РО 4.2. Проводить разработку и мониторинг оценивания уровня развития детей.
РО 4.3. Использовать результаты научных исследований для совершенствования образовательного процесса.
РО 4.4. Проектировать педагогическую деятельность на основе специальных научных знаний и результатов исследований.
РО 4.5. Использовать методы и приемы рефлексии, выявления затруднений и коррекции деятельности детей дошкольного возраста.
ПК 5. Осуществлять взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
ПМ 5. Взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
РО 5.1. Применять целостный подход к решению этических задач межкультурного и межличностного взаимодействия.
РО 5.2. Использовать технологию управления образовательным процессом через организацию субъект-субъектного взаимодействия всех участников педагогического процесса.
РО 5.3. Использовать принципы и методы организации работы с родителями.
РО 5.4. Участвовать в проведении практики "Первые дни ребенка в школе".
Приложение 3 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___" ________ 2021 г. №___
Приложение 3 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности
"01130100 - Организация воспитательной работы (по уровням)"
Код и наименование уровня образования:
01 Образование
011 Образование
0113 Подготовка преподавателей без предметной специализации
Специальность:
01130100 - Организация воспитательной работы (по уровням)
Квалификации:

ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S01130101 - Арнайы (түзету) интернаттық ұйымның тәрбиешісі" біліктілігі
КҚ 1. Оқу ақпаратын тарату, өз бетінше білім алуға үйрету
КМ 1. Оқу ақпаратын тарату
ОН 1.1. Оқушылардың жеке қабілеттерін, қызығушылықтары мен бейімділіктерін дамыту.
ОН 1.2. Балалармен жұмыс жасауда жеке тұлғаға бағытталған көзқарасты жүзеге асыру.
ОН 1.3. Дамуында ауытқулары бар балалармен түзету қызметі саласындағы мамандарға көмек көрсету.
ОН 1.4. Балалардың жеке білім беру қажеттіліктерін ескере отырып, оқу-тәрбие жұмысын жоспарлау.
КҚ 2. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту
КМ 2. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту
ОН 2.1. Педагогикалық әдепті, педагогикалық әдеп ережелерін сақтау.
ОН 2.2. Мамандардың ұсынымдарын ескере отырып, ерекше білім берілуіне қажеттілігі бар балаларды тәрбиелеу мен оқытуды әлеуметтендіруді жүзеге асыру.
ОН 2.3. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдарға оқыту, бос уақытын ұйымдастыру үшін педагогикалық қолдау көрсету.
ОН 2.4. Дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету.
КҚ 3. Білім беру үрдісін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
КМ 3. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
ОН 3.1. Балалармен түзету-дамыту жұмыстарын жоспарлау және жүргізу (топпен немесе жеке).
ОН 3.2. Жұмыс формаларын, құралдары мен әдістерін педагогикалық негізделген таңдауды жүзеге асыру.
ОН 3.3. Білім беру үрдісіне инновациялық технологияларды енгізу.
ОН 3.4. Сабақтан тыс уақытта тәрбиеленушілермен тәрбие жұмысын жүргізу.
ОН 3.5. Әдістемелік кеңестердің, бірлестіктердің қызметіне, семинарларға, конференцияларға, кәсіби қоғамдастықтарға қатысу.
КҚ 4. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру
КМ 4. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру
ОН 4.1. Медициналық қызметкерлермен бірлесіп тәрбиеленушілердің денсаулығын сақтауды және нығайтуды қамтамасыз ету.
ОН 4.2. Әлеуметтік-психологиялық оңалту, әлеуметтік және еңбекке бейімделу үшін жағдай жасауды қамтамасыз ететін күнделікті жұмысты ұйымдастыру.
ОН 4.3. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар тәрбиеленушілердің жеке басын зерттеу саласындағы заманауи зерттеулердің жетістіктерін пайдалану.
ОН 4.4. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалардың әлеуметтік мінез-құлқын болжау.
КҚ 5. Даму сапасына мониторинг жүргізу
КМ 5. Даму сапасына мониторинг жүргізу

РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S01130101 - Воспитатель специальной (коррекционной) интернатной организации"
ПК 1. Транслировать учебную информацию, учить самостоятельно добывать знания
ПМ 1. Транслирование учебной информации
РО 1.1. Развивать индивидуальные способности, интересы и склонности воспитанников.
РО 1.2. Осуществлять личностно-ориентированный подход в работе с детьми.
РО 1.3. Оказывать содействие специалистам в области коррекционной деятельности с детьми, имеющими отклонения в развитии.
РО 1.4. Планировать воспитательно-образовательную работу с учетом индивидуальных образовательных потребностей детей.
ПК 2. Приобщать обучающихся к системе социальных ценностей
ПМ 2. Приобщение обучающихся к системе социальных ценностей
РО 2.1. Соблюдать педагогический такт, правила педагогической этики.
РО 2.2. Осуществлять социализацию воспитания и обучения детей с особыми образовательными потребностями с учетом рекомендаций специалистов.
РО 2.3. Оказывать педагогическую поддержку лицам с особыми образовательными потребностями в обучении, организации досуга.
РО 2.4. Оказывать первую доврачебную помощь.
ПК 3. Осуществлять методическое обеспечение образовательного процесса
ПМ 3. Осуществление методического обеспечения образовательного процесса
РО 3.1. Планировать и проводить с детьми коррекционно-развивающую работу (с группой или индивидуально).
РО 3.2. Осуществлять педагогически обоснованный выбор форм, средств и методов работы.
РО 3.3. Внедрять в образовательный процесс инновационные технологии.
РО 3.4. Проводить воспитательную работу с воспитанниками во внеурочное время.
РО 3.5. Участвовать в деятельности методических советов, объединений, в семинарах, конференциях, профессиональных сообществах.
ПК 4. Осуществлять взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
ПМ 4. Осуществление взаимодействия с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
РО 4.1. Обеспечивать совместно с медицинскими работниками сохранение и укрепление здоровья воспитанников.
РО 4.2. Организовывать повседневную работу, обеспечивающую создание условий для социально-психологической реабилитации, социальной и трудовой адаптации.
РО 4.3. Использовать достижения современных исследовании в области изучения личности воспитанников с особыми образовательными потребностями.
РО 4.4 Прогнозировать социальное поведение детей с особыми образовательными потребностями.
ПК 5. Проводить мониторинг качества развития, контроль, оценка и анализ деятельности
ПМ 5. Проведение мониторинга качества развития

ОН 5.1. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар білім алушылардың, тәрбиеленушілердің жетістіктерін талдауды орындау.
ОН 5.2. Балалардың арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттіліктеріне талдау жүргізу.
ОН 5.3. Тұрақты кәсіби қызығушылықтар мен бейімділіктерді қалыптастыру.
ОН 5.4. Белгіленген есептік құжаттаманың сапалы және уақтылы жасалуын қамтамасыз ету.
"4S01130102 - Білім беру ұйымының тәрбиешісі" біліктілігі
КҚ 1. Оқу ақпаратын тарату
КМ 1. Оқу ақпаратын тарату
ОН 1.1. Балалардың жеке қабілеттерін, қызығушылықтары мен бейімділіктерін дамыту.
ОН 1.2. Әлеуметтік-психологиялық оңалту, әлеуметтік және еңбекке бейімделу үшін жағдай жасауды қамтамасыз ететін күнделікті жұмыстарды жүргізу.
КҚ 2. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту
КМ 2. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту
ОН 2.1. Тәрбиеленушілердің жасын ескере отырып, өзіне-өзі қызмет көрсету, жеке гигиена ережелерін сақтау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру.
ОН 2.2. Медициналық қызметкерлермен бірлесіп тәрбиеленушілердің денсаулығын сақтауды және нығайтуды қамтамасыз ету.
ОН 2.3. Тәрбиеленушілердің психофизикалық дамуына ықпал ететін іс-шаралар өткізу.
ОН 2.4. Білім беру ұйымдарында білім беру және тәрбие процесін ұйымдастыруда білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту үшін оқыту және тәрбиелеу әдістері мен құралдарын қолдану.
ОН 2.5. Білім беру ортасын зерттеу үшін білім берудің заманауи формаларын, әдістері мен тәсілдерін қолдану.
КҚ 3. Білім беру үрдісін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
КМ 3. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
ОН 3.1. Тәрбиеленушілердің күн тәртібін орындауын, олардың үй тапсырмаларын дайындауын, қоғамдық пайдалы еңбекке қатысуын ұйымдастыру.
ОН 3.2. Тәрбиеленушілерге оқуда, бос уақытын ұйымдастыруда және қосымша білім алуда көмек көрсету.
ОН 3.3. Сабақтан тыс уақытта тәрбиеленушілермен тәрбие жұмысын жүргізу.
ОН 3.4. Әдістемелік кеңестердің, бірлестіктердің қызметіне, семинарларға, конференцияларға, кәсіби қоғамдастықтарға қатысу.
КҚ 4. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру
КМ 4. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру
ОН 4.1. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру.
ОН 4.2. Білім алушыларды қосымша білім беру жүйесіне тарту.
ОН 4.3. Білім беру міндеттерін шешу үшін заманауи инновациялық технологияларды қолдану.

РО 5.1. Выполнять анализ достижения обучающихся, воспитанников с особыми образовательными потребностями.
РО 5.2. Проводить анализ потребностей детей в специальных социальных услугах.
РО 5.3. Формировать устойчивые профессиональные интересы и склонности.
РО 5.4 Обеспечивать качественное и своевременное составление установленной отчетной документации.
Квалификация "4S01130102 - Воспитатель организации образования"
ПК 1. Транслировать учебную информацию, обучать самостоятельно добывать знания
ПМ 1. Транслирование учебной информации
РО 1.1. Развивать индивидуальные способности, интересы и склонности детей.
РО 1.2. Проводить повседневную работу, обеспечивающую создание условий для социально-психологической реабилитации, социальной и трудовой адаптации.
ПК 2. Приобщать обучающихся к системе социальных ценностей
ПМ 2. Приобщение обучающихся к системе социальных ценностей
РО 2.1. Организовывать с учетом возраста воспитанников работу по самообслуживанию, соблюдению правил личной гигиены.
РО 2.2. Совместно с медицинскими работниками обеспечивать сохранение и укрепление здоровья воспитанников.
РО 2.3. Проводить мероприятия, способствующие психофизическому развитию воспитанников.
РО 2.4 Применять методы и средства обучения и воспитания для приобщения обучающихся к системе социальных ценностей в организации образовательного и воспитательного процесса в организации образовании.
РО 2.5 Использовать современные формы, методы и приемы воспитания для исследования образовательной среды.
ПК 3. Осуществлять методическое обеспечение образовательного процесса
ПМ 3. Осуществление методического обеспечения образовательного процесса
РО 3.1. Организовывать выполнение воспитанниками режима дня, приготовление ими домашних заданий, участие в общественно-полезном труде.
РО 3.2. Оказывать воспитанникам помощь в обучении, организации досуга и в получении дополнительного образования.
РО 3.3. Проводить воспитательную работу с воспитанниками во внеурочное время.
РО 3.4. Участвовать в деятельности методических советов, объединений, в семинарах, конференциях, профессиональных сообществах.
ПК 4. Осуществлять взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
ПМ 4.Осуществление взаимодействия с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
РО 4.1. Осуществлять взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования.
РО 4.2. Вовлекать обучающихся в систему дополнительного образования.
РО 4.3. Использовать современные инновационные технологии для решения воспитательных задач.

ОН 2.6. Жазғы сауықтыру лагерлерінде әртүрлі жастағы балалармен жұмыс жасауда балалар ұжымдарының өмірі мен қызметін ұйымдастырудың әртүрлі формалары мен әдістерін, психологиялық-педагогикалық диагностика әдістерін қолдану.
КҚ 3. Оқу ақпаратын тарату, өз бетінше білім алуға үйрету
КМ 3. Оқу ақпаратын тарату
ОН 3.1. Оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру үшін қазақ тілінің фонетикалық, лексикалық, морфологиялық, синтаксистік жүйелерін, оқыту әдістері мен технологияларын қолдану.
ОН 3.2. Сөйлеу әрекетінің барлық түрлерінің дамуын қамтамасыз ету.
ОН 3.3. Бастауыш сынып оқушыларына көркем әдебиетті мәнерлеп оқу тәсілдерін қолдану.
ОН 3.4. Бастауыш сыныптарда арифметикалық, алгебралық, геометриялық материалдарды, математиканы оқыту әдістемесін қолдану.
ОН 3.5. Дүниетануды оқыту әдістемесін қолдану.
ОН 3.6. Дене тәрбиесінің мақсаттары мен міндеттерін, дене тәрбиесін оқыту әдістемесін, сабақтарды ұйымдастырудың нысандары мен әдістерін анықтау.
ОН 3.7. Оқушылардың көркемдік-технологиялық білім негіздерін қалыптастыру, кеңістікте, бейнелі, шығармашылық ойлау, рухани-адамгершілік мәдениетін дамыту.
ОН 3.8. Оқушылардың музыкаға деген құндылық қатынасын, музыкалық іс-әрекет процесінде шығармашылық өзін-өзі танытуын қалыптастыру.
ОН 3.9. Бастауыш сыныптарда өзін-өзі тану сабақтарын жоспарлау және өткізу.
ОН 3.10. Инновациялық технологияларды қолдана отырып сабақтар өткізу.
ОН 3.11. Оқушыларға әлемнің тұтас жаратылыстану-ғылыми бейнесін қалыптастыру.
КҚ 4. Білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру деңгейін анықтау, білім беру ортасын зерттеу
КМ 4. Білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру деңгейін анықтау
ОН 4.1. Критериалды бағалау жүйесін іске асырудың қағидаттарын, тәсілдері мен тетіктерін қолдану.
ОН 4.2. Білім алушылардың оқу жетістіктерін мониторингтеу жүйесін іске асыру қағидаттарын, тәсілдері мен тетіктерін қолдану.
ОН 4.3. Бағалау құралдарын әзірлеу және сараптама жүргізу.
ОН 4.4. Педагогикалық қызметті арнайы ғылыми білім мен зерттеу нәтижелері негізінде жобалау.
КҚ 5. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру
КМ 5. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара іс-қимыл жасау
ОН 5.1. Педагогикалық үрдістің барлық қатысушыларының субъекттен-субъективті өзара әрекеттесуін ұйымдастыру арқылы оқу үрдісін басқару технологиясын қолданыну.
ОН 5.2. Тұлғааралық және мәдениетаралық өзара іс-қимылдың этикалық мәселелерін талдауға және шешуге тұтас көзқарасты қолдану.

РО 2.6. Использовать различные формы и методы организации жизни и деятельности детских коллективов, методы психолого-педагогической диагностики в работе с детьми разного возраста в летних оздоровительных лагерях.
ПК 3. Транслировать учебную информацию, учить самостоятельно добывать знания
ПМ 3. Транслирование учебной информации
РО 3.1. Применять фонетическую, лексическую, морфологическую, синтаксическую системы казахского языка, методы и технологии обучения для формирования функциональной грамотности учащихся.
РО 3.2. Обеспечивать развитие всех видов речевой деятельности по русскому языку.
РО 3.3. Применять приемы выразительного чтения художественной литературы для учащихся начальных классов.
РО 3.4. Применять арифметические, алгебраические, геометрические материалы, методику обучения математике в начальных классах.
РО 3.5. Применять методику преподавания познания мира.
РО 3.6. Определять цели и задачи физического воспитания, методику обучения физического воспитания, формы и методы организации занятий.
РО 3.7. Формировать основы художественно-технологических знаний у учащихся, пространственно-образное, творческое мышление, развивать духовно-нравственную культуру.
РО 3.8. Формировать у учащихся ценностное отношение к музыке, творческое самовыражение в процессе музыкальной деятельности.
РО 3.9. Планировать и проведить уроков самопознания в начальных классах.
РО 3.10. Проводить уроки с применением инновационных технологий.
РО 3.11. Формировать у учащихся целостную естественнонаучную картину мира.
ПК 4. Определять уровень усвоения обучающимися содержания образования, исследовать образовательную среду
ПМ 4. Определение уровня усвоения обучающимися содержания образования
РО 4.1. Применять принципы, подходы и механизмы реализации системы критериального оценивания.
РО 4.2. Применять принципы, подходы и механизмы реализации системы мониторинга учебных достижений обучающихся.
РО 4.3. Проводить разработку и экспертизу инструментов оценивания.
РО 4.4. Проектировать педагогическую деятельность на основе специальных научных знаний и результатов исследований.
ПК 5. Осуществлять взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
ПМ 5. Взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
РО 5.1. Использовать технологию управления образовательным процессом через организацию субъект-субъектного взаимодействия всех участников педагогического процесса.
РО 5.2. Применять целостный подход к анализу и решению этических задач межличностного и межкультурного взаимодействия.

ОН 5.3. Бірінші сынып оқушысының алғашқы апталарында педагогикалық үрдісті ұйымдастырудың ерекшеліктерін сипаттау.
ОН 5.4. Сыныпта оқу-тәрбие жұмысын, оқушыларға жеке және сараланған көзқарасты жүзеге асыру.
"4S01140102 - Шетел тілінен бастауыш білім беру мұғалімі" біліктілігі
КҚ 1. Оқушылардың оқу іс-әрекетін жоспарлау және ұйымдастыру
КМ 1. Оқушылардың оқу іс-әрекетінің моделін құру
ОН 1.1. Негізгі білім беру педагогикасы мен әдістемесінің теориялық және практикалық негіздерін кәсіби қызметте қолдану.
ОН 1.2. Оқушылардың психологиялық ерекшеліктерін жас ерекшеліктеріне сәйкес ескеру
ОН 1.3. Жаңа педагогикалық технологияларды қолдана отырып сабақтарды жоспарлау және өткізу.
КҚ 2. Оқу ақпаратын тарату, өз бетінше білім алуға үйрету
КМ 2. Оқу ақпаратын тарату
ОН 2.1. Бастауыш сыныптарда ағылшын тілінде сөйлеу әрекетінің барлық түрлерін дамытуды қамтамасыз ету.
ОН 2.2. Бастауыш сыныптарда тыңдау, оқу, жазу әдістері мен тәсілдерін қолдану.
ОН 2.3. Ағылшын тілінің фонетикалық құрылымы мен нормаларын қолдану.
ОН 2.4. Бастауыш сыныптарда фонетиканы оқытудың әдістері мен технологияларын қолдану.
ОН 2.5. Оқу процесінде ағылшын тілінің стилистикалық және лексикалық нормаларын, фольклор шығармаларын, балалар әдебиетін қолдану.
ОН 2.6. Ағылшын тілді елдердің дәстүрлерін, географиясын, мәдениеті мен әдебиетін сипаттау.
ОН 2.7. Ағылшын тілінің грамматикалық құрылымы мен нормаларын қолдану.
ОН 2.8. Оқушылардың негізгі грамматикалық түсініктері мен нормаларын қалыптастыру.
ОН 2.9. Грамматикалық тұрғыдан дұрыс сөйлеуді дамыту.
ОН 2.10. Инновациялық технологияларды қолдана отырып сабақтар өткізу.
КҚ 3. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
КМ 3. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз ету
ОН 3.1. Ағылшын тіліне оқыту әдістерін, нысандарын, тәсілдерін, құралдарын қолдану.
ОН 3.2. Лексиканы оқытудың мақсаттары мен міндеттерін, лексиканы оқыту әдістемесін, сабақтарды ұйымдастырудың нысандары мен әдістерін анықтау.
ОН 3.3. Фонетика мен грамматиканы оқытудың мақсаттары мен міндеттерін, фонетика мен грамматиканы оқыту әдістемесін, сабақтарды ұйымдастырудың нысандары мен әдістерін анықтау.
КҚ 4. Білім алушыларды жалпыадамзаттық және ұлттық құндылықтар жүйесіне тарту
КМ 4. Білім алушыларды жалпыадамзаттық және ұлттық құндылықтар жүйесіне тарту
ОН 4.1. Оқушылармен тәрбие жұмысын жоспарлау кезінде тәрбие әдістерін, нысандарын, тәсілдерін, құралдарын қолдану.
ОН 4.2. Оқушылармен, оқушылар ұжымымен және ата-аналармен қарым-қатынас жасау кезінде Педагогикалық шеберлік техникасын қолдану.

РО 5.3. Учитывать особенности организации педагогического процесса в первые недели обучения первоклассника.
РО 5.4. Осуществлять учебно-воспитательную работу в классе, индивидуальный и дифференцированный подход к учащимся.
Квалификация "4S01140102 - Учитель иностранного языка начального образования"
ПК 1. Планировать и организовывать учебную деятельность учащихся
ПМ 1. Построение модели учебной деятельности учащихся
РО 1.1. Применять теоретические и практические основы педагогики и методики начального образования в профессиональной деятельности.
РО 1.2. Учитывать психологические особенности обучающихся с учетом их возрастного развития.
РО 1.3. Планировать и проводить занятия с использованием новых педагогических технологий.
ПК 2. Транслировать учебную информацию, учить самостоятельно добывать знания
ПМ 2. Транслирование учебной информации
РО 2.1. Обеспечивать развитие всех видов речевой деятельности по английскому языку в начальных классах.
РО 2.2. Применять методы и приемы аудирования, чтения, письма в начальных классах.
РО 2.3. Применять фонетическую структуру и нормы английского языка.
РО 2.4. Применять методы и технологии обучения фонетике начальных классах.
РО 2.5. Применять стилистические и лексические нормы английского языка, произведения фольклора, детской литературы в учебном процессе.
РО 2.6. Характеризовать традиции, географию, культуру и литературу англоязычных стран.
РО 2.7. Применять грамматическую структуру и нормы английского языка.
РО 2.8. Формировать у учащихся основные грамматические понятия и нормы.
РО 2.9. Развивать грамматически правильную речь.
РО 2.10. Проводить уроки с применением инновационных технологий.
ПК 3. Осуществлять методическое обеспечение образовательного процесса
ПМ 3. Методическое обеспечение образовательного процесса
РО 3.1. Применять методы, формы, приемы, средства обучения английскому языку.
РО 3.2. Определять цели и задачи обучения лексике, методику обучения лексике, формы и методы организации занятий метод.
РО 3.3. Определять цели и задачи обучения фонетике и грамматике, методику обучения фонетике и грамматике, формы и методы организации занятий.
ПК 4. Приобщать обучающихся к системе общечеловеческих и национальных ценностей
ПМ 4. Приобщение обучающихся к системе общечеловеческих и национальных ценностей
РО 4.1. Применять методы, формы, приемы, средства воспитания при планировании воспитательной работы с учащимися.
РО 4.2. Применять технику педагогического мастерства при осуществлении общения с учащимися, ученическим коллективом и родителями.

ОН 4.3. Тиімді психологиялық-педагогикалық, оның ішінде кәсіби қызметте инклюзивті технологияларды пайдалану.
ОН 4.4. Шағын жинақталған мектепте білім беру процесін тиімді ұйымдастыруды жүзеге асыру.
ОН 4.5. Сыныптан тыс тәрбие жұмысының әдістерін, құралдарын, нысандарын қолдану.
ОН 4.6. Балалар ұжымдарының өмірі мен қызметін ұйымдастырудың әртүрлі формалары мен әдістерін, жазғы сауықтыру лагерлерінде әртүрлі жастағы балалармен жұмыс жасауда психологиялық-педагогикалық диагностика әдістерін қолдану.
КҚ 5. Білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру деңгейін анықтау, білім беру ортасын зерттеу
КМ 5. Білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру деңгейін анықтау
ОН 5.1. Критериалды бағалау жүйесін іске асырудың қағидаттарын, тәсілдері мен тетіктерін қолдану.
ОН 5.2. Білім алушылардың оқу жетістіктерін мониторингтеу жүйесін іске асыру қағидаттарын, тәсілдері мен тетіктерін қолдану.
ОН 5.3. Бағалау құралдарын әзірлеу және сараптама жүргізу.
ОН 5.4. Педагогикалық қызметті арнайы ғылыми білім мен зерттеу нәтижелері негізінде жобалау.
КҚ 6. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру
КМ 6. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара іс-қимыл жасау
ОН 6.1. Педагогикалық процестің барлық қатысушыларының субъект-субъективті өзара әрекеттесуін ұйымдастыру арқылы оқу процесін басқару технологиясын қолдану.
ОН 6.2. Тұлғааралық және мәдениетаралық өзара іс-қимылдың этикалық мәселелерін талдауға және шешуге тұтас көзқарасты қолдану.
ОН 6.3. Бірінші сыныптағы бастауыш мектептің мұғалімі мен білім алушылары арасындағы өзара әрекеттесуді жүзеге асыру, оқушының жеке басын, бірінші сынып оқушысын оқытудың алғашқы апталарында педагогикалық процесті ұйымдастырудың ерекшеліктерін зерттеу.
ОН 6.4. Сыныпта оқу-тәрбие жұмысын, оқушыларға жеке және сараланған көзқарасты жүзеге асыру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
9- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
9-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "01140200 - Музыкалық білім беру" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
01 Білім
011 Білім
0114 Пәндік мамандандырылған мұғалімдерін даярлау
Мамандығы:
01140200 – Музыкалық білім беру
Біліктілігі:

РО 4.3. Использовать эффективные психолого-педагогические, в том числе инклюзивные технологии в профессиональной деятельности.
РО 4.4. Осуществлять эффективную организацию образовательного процесса в малокомплектной школе.
РО 4.5. Применять методы, средства, формы внеклассной воспитательной работы.
РО 4.6. Использовать различные формы и методы организации жизни и деятельности детских коллективов, методы психолого-педагогической диагностики в работе с детьми разного возраста в летних оздоровительных лагерях.
ПК 5. Определять уровень усвоения обучающимися содержания образования, исследовать образовательную среду
ПМ 5. Определение уровня усвоения обучающимися содержания образования
РО 5.1. Применять принципы, подходы и механизмы реализации системы критериального оценивания.
РО 5.2. Применять принципы, подходы и механизмы реализации системы мониторинга учебных достижений обучающихся.
РО 5.3. Проводить разработку и экспертизу инструментов оценивания.
РО 5.4. Проектировать педагогическую деятельность на основе специальных научных знаний и результатов исследований.
ПК 6. Осуществлять взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
ПМ 6. Взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
РО 6.1. Использовать технологию управления образовательным процессом через организацию субъект-субъектного взаимодействия всех участников педагогического процесса.
РО 6.2. Применять целостный подход к анализу и решению этических задач межличностного и межкультурного взаимодействия.
РО 6.3. Осуществлять взаимодействия между учителем и обучающимися начальной школы в первом классе, изучать личность школьника, особенности организации педагогического процесса в первые недели обучения первоклассника.
РО 6.4. Осуществлять учебно-воспитательную работу в классе, индивидуальный и дифференцированный подход к учащимся.
Приложение 9 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "__"________ 2021 г. №____
Приложение 9 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности
"01140200 – Музыкальное образование"
Код и наименование уровня образования:
01 Образование
011 Образование
0114 Подготовка преподавателей с предметной специализацией
Специальность:
01140200 – Музыкальное образование
Квалификация:

ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S01140201 – Мектепке дейінгі, бастауыш және негізгі орта білім берудің музыка мұғалімі" біліктілігі
КҚ 1. Білім беру ақпаратын таратады, өз бетінше білім алуға үйретеді
КМ 1. Білім беру ақпаратын тарату
ОН 1.1. Балаларды оқытудың теориясы мен технологиясын қолдану.
ОН 1.2. Жас физиологиясының, жас және жалпы психологияның теориялық негіздері туралы білімді қолдану.
ОН 1.3. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар тұлғаларды оқу-тәрбие үдерісінде психологиялық-педагогикалық сүйемелдеуді қамтамасыз ету.
ОН 1.4. Жалпыадамзаттық рухани-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды насихаттау.
КҚ 2. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асырады
КМ 2. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз ету
ОН 2.1. Музыкалық іс-әрекеттің әр түріне оқыту әдістемесін қолдану.
ОН 2.2. Музыкалық білім беру процесін қамтамасыз ететін құжаттарды жүргізу.
ОН 2.3. Педагогикалық репертуардың, хор, аспаптық және вокалдық жанрлардың шығармаларын парақтан орындау.
КҚ 3. Білім беру процесінің музыкалық-теориялық негіздерін меңгеру
КМ 3. Білім беру процесінің музыкалық-теориялық негіздері
ОН 3.1. Дәл интонациялау дағдыларын, музыкалық тіл элементтерін меңгеру, ырғақты сезіну.
ОН 3.2. Әуенге сүйемелдеу жасау.
ОН 3.3. Дауыстардың санын көбейту және азайту арқылы шығармаларды өзгерту.
ОН 3.4. Қазақ және әлемдік музыка әдебиетін, жанрлар мен формалардың стильдерін білу.
ОН 3.5. Шығармашылық жобаларды орындау үшін музыкалық және компьютерлік бағдарламаларды қолдану.
КҚ 4. Педагогикалық музыкалық-орындаушылық қызметті жүзеге асыру
КМ 4. Педагогикалық музыкалық-орындаушылық қызметті жүзеге асыру
ОН 4.1. Негізгі және қосымша аспаптарда педагогикалық репертуардың, хор, аспаптық және вокалдық жанрлардың шығармаларын орындау.
ОН 4.2. Орындаушылардың балалар құрамына сүйемелдеу жасау.
ОН 4.3. Хормейстерлік шеберлік дағдыларын, вокалдық-хор орындаушылықты, вокалдық жұмыс әдістемесін меңгеру.
ОН 4.4. Әнді өз сүйемелдеуімен орындау.
ОН 4.5. Шығармаларды синтезаторда және басқа да электронды музыкалық аспаптарда орындау.
КҚ 5. Білім берудің барлық мүдделі тараптарымен кәсіби қоғамдастықтармен өзара байланыс жасау
КМ 5. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара байланыс жасау
ОН 5.1. Музыкалық-тыңдаушылық және музыкалық-орындаушылық қызметті ұйымдастыру.

РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S01140201 – Учитель музыки дошкольного, начального и основного среднего образования"
ПК 1. Транслировать учебную информацию, учит самостоятельно добывать знания
ПМ 1. Транслирование учебной информации
РО 1.1. Применять теорию и технологию обучения детей.
РО 1.2. Применять знания теоретических основ возрастной физиологии, возрастной и общей психологии.
РО 1.3. Обеспечивать психолого-педагогическое сопровождение в учебно-воспитательном процессе лиц с особыми образовательными потребностями.
РО 1.4. Пропагандировать общечеловеческие духовно-нравственные ценности и нормы.
ПК 2. Осуществлять методическое обеспечение образовательного процесса
ПМ 2. Методическое обеспечение образовательного процесса
РО 2.1. Применять
методику обучения каждому виду музыкальной деятельности.
РО 2.2. Вести документацию, обеспечивающую процесс музыкального образования.
РО 2.3. Читать с листа произведения педагогического репертуара, хорового, инструментального и вокального жанров.
ПК 3. Владеть музыкально-теоретическими основами образовательного процесса
ПМ 3. Музыкально-теоретические основы образовательного процесса
РО 3.1. Владеть навыками точного интонирования, чувством ритма, знаниями элементов музыкальной грамоты.
РО 3.2. Подбирать аккомпанемент к мелодии.
РО 3.3. Делать переложение произведений с увеличением и уменьшением количества голосов.
РО 3.4. Владеть знаниями казахской и мировой музыкальной литературы, стилей жанров и форм.
РО 3.5. Использовать музыкально-компьютерные программы для выполнения творческих проектов.
ПК 4. Осуществлять педагогическую музыкально-исполнительскую деятельность
ПМ 4. Осуществление педагогической музыкально-исполнительской деятельности
РО 4.1. Исполнять произведения педагогического репертуара, хорового, инструментального и вокального жанров на основном и дополнительных инструментах.
РО 4.2. Аккомпанировать детскому составу исполнителей.
РО 4.3. Владеть навыками хормейстерского мастерства, вокально-хорового исполнительства, методикой вокальной работы.
РО 4.4. Исполнять песню под собственный аккомпанемент.
РО 4.5. Исполнять произведения на синтезаторе и других электронных музыкальных инструментах.
ПК 5. Осуществлять взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
ПМ 5. Взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
РО 5.1. Организовывать музыкально-слушательскую и музыкально-исполнительскую деятельность.

ОН 5.2. Білім алушылармен педагогикалық қарым-қатынасты ұйымдастыру әдістерін меңгеру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
11- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
11-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "01140300 - Көркем еңбек" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
01 Білім
011 Білім
0114 Пәндік мамандандырылған мұғалімдерін даярлау
Мамандығы:
01140300 – Көркем еңбек
Біліктілігі:

РО 5.2. Владеть методами организации педагогического взаимодействия с обучающимися.
Приложение 11 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"_________ 2021 г. №___
Приложение 11 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности
"01140300- Художественный труд"
Код и наименование уровня образования:
01 Образование
011 Образование
0114 Подготовка преподавателей с предметной специализацией
Специальность:
01140300 - Художественный труд
Квалификация:

ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S01140301- Көркем еңбек мұғалімі" біліктілігі
КҚ 1. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
КМ 1. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз ету
ОН 1.1. Қазіргі педагогиканың теориялық-әдіснамалық негіздерін, психологиялық ұғымдар мен терминдерді, оқыту және тәрбиелеу теориясын қолдану.
ОН 1.2. Балалардың жас ерекшеліктерін, олармен жұмыс істеу түрлері мен әдістерін қолдану.
ОН 1.3. Білім беру ұйымдарында сыныптан тыс іс-шараларды өткізу.
КҚ 2. Бейнелеу өнерінің негіздерін меңгеру
КМ 2. Бейнелеу өнерінің негіздерін меңгеру
ОН 2.1. Оқу натюрмортын, пейзажды әр түрлі графикалық және бейнелеу техникаларын бейнелеуде академиялық сурет салудың негізгі базалық білімін қолдану.
ОН 2.2. Композицияның негізгі ережелерін, тәсілдерін және құралдарын меңгеру.
ОН 2.3. Мүсіндеу және илеудің әдістері мен тәсілдерін қолдану.
КҚ 3. Білім беру ақпаратын таратады, өз бетінше білім алуға үйрету
КМ 3. Білім беру ақпаратын тарату
ОН 3.1. Портретті, адам фигурасын әр түрлі графикалық және көркем материалдармен сурет салуда академиялық сурет салудың негіздерін қолдану.
ОН 3.2. Әр түрлі көркемдік техникада оқу және шығармашылық жұмыстардағы композицияның негізгі заңдылықтарын таңдау.
ОН 3.3. Қазақстан мен басқа халықтардың сәндік-қолданбалы өнерінің материалдарын, құралдары мен технологияларын шығармашылық және оқу жұмыстарын әзірлеуде қолдану.
ОН 3.4. Бейнелеу өнерінің алғашқы қауымдық жүйеден қазіргі заманға дейінгі даму хронологиясын анықтау.
ОН 3.5. Бейнелеу өнерінің түрлері мен жанрларын, стильдік бағыттарын сәйкестендіру.
ОН 3.6. Сынып, мектеп және интернет кеңістігі деңгейлерінде көрме экспозицияларының тұжырымдамасын жасау, суреттерді сақтау ережелеріне білу.
КҚ 4. Көркем-дизайнерлік жұмыстарды орындау
КМ 4. Көркем-дизайнерлік жұмыстарды орындау
ОН 4.1. Эскиздер мен сызбаларды қолдана отырып, жобалардың шығармашылық дизайнын әзірлеу.
ОН 4.2. Көркем-дизайнерлік жұмыстарды орындау.
ОН 4.3. Негізгі құрылымдық, табиғи, жасанды немесе дәстүрлі емес материалдарды қолдана отырып, интерьерге арналған заттарды безендіруді орындау.
ОН 4.4. Макет техникасын қолдана отырып, оқу және шығармашылық дизайн жобаларын жасау.
КҚ 5. Еңбек дағдыларын қолдана отырып, оқу ақпаратын модельдеу
КМ 5. Еңбек дағдыларын қолдана отырып, оқу ақпаратын модельдеу
ОН 5.1. "Тұрғын үй экологиясы" және "жеке гигиена" ұғымдарын қолдану.

РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S01140301 -Учитель художественного труда"
ПК 1. Осуществляет методическое обеспечение образовательного процесса
ПМ 1. Методическое обеспечение образовательного процесса
РО 1.1. Применять теоретико-методологические основы современной педагогики, психологические понятия и термины, теорию обучения и воспитания.
РО 1.2. Применять возрастные особенности детей, формы и методы работы с ними.
РО 1.3. Проводить внеклассные мероприятия в организациях образования.
ПК 2. Владеет основами изобразительного искусства
ПМ 2. Владение основами изобразительного искусства
РО 2.1. Применять основные базовые знания академического рисования при изображении учебного натюрморта, пейзажа в различных графических и живописных техниках.
nullРО 2.2. Владеть основными правилами, приемами и средствами композиции
РО 2.3. Применять методы и приҰмы лепки и ваяния.
ПК 3. Транслирует учебную информацию, способен самостоятельно добывать знания
ПМ 3. Транслирование учебной информации
РО 3.1. Использовать основы академического рисунка в рисовании портрета, фигуры человека разными графическими и живописными материалами.
nullРО 3.2. Подбирать основные законы композиции в учебных и творческих работах в разнообразных художественных техниках.
РО 3.3. Применять материалы, инструменты и технологии декоративно-прикладного искусства Казахстана и других народов, в разработки творческих и учебных работ.
РО 3.4. Определять хронологию развития изобразительного искусства с первобытнообщинного строя до современности.
РО 3.5. Идентифицировать в вида и жанры, стилевые направления изобразительного искусства.
РО 3.6. Разрабатывать концепцию выставочных экспозиций на уровни класса, школы и интернет пространства, владеть правилами хранения картин.
ПК 4. Исполняет художественно-дизайнерские работы
ПМ 4. Исполнение художественно-дизайнерских работ
РО 4.1. Разрабатывать творческие дизайны проектов, применяя эскизы и чертежи.
nullРО 4.2. Исполнять художественно - дизайнерские работы.
РО 4.3. Выполнять декорирования предметов для интерьера с применением основных конструкционных, природных, искусственных или нетрадиционных материалов.
РО 4.4. Создавать учебные и творческие дизайн проекты используя приемы макетирования.
ПК 5. Моделировать учебную информацию с применением трудовых навыков
ПМ 5. Моделирование учебной информации с применением трудовых навыков
РО 5.1. Применять понятие "экология жилища" и "личная гигиена".

ОН 5.2. Электр энергиясының көздері туралы жалпы мәліметтерді, электр аспаптары мен тұрмыстық техниканы пайдалану және жөндеу ережелерін қолдану.
ОН 5.3. Интерьер мен ландшафт дизайнының макетін ұйымдастыру және жобалау.
ОН 5.4. Дұрыс тамақтану негіздерін, үстел басындағы тәртіпті сақтау және жабдықтау ережелерін қолдану.
ОН 5.5. Әлем халықтарының дәстүрлі ұлттық тағамдарын дайындау технологиясын түсіну.
ОН 5.6. Қажетті құралдар мен жабдықтарды қолдана отырып, ағаш, тоқыма, металл және басқа да материалдармен жұмыс істеу тәсілдерін қолдану.
КҚ 6. Негізгі орта білім беру стандартының оқу-бағдарламалық құжаттамасын қолдану
КМ 6. Оқу-бағдарламалық құжаттаманы, негізгі орта білім беру стандартын қолдану
ОН 6.1. Бес білім беру желісін оқытудың әдістерін қолдану.
ОН 6.3. Жазғы сауықтыру лагері жағдайында балалармен бос уақытты ұйымдастыру бойынша іс-шаралар өткізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
13- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
13-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "01140400 - Өзін – өзі тану" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің коды және атауы
01 Білім
011 Білім
0114 Пәндік мамандандырылған мұғалімдерін даярлау
Мамандығы:
01140400 - Өзін – өзі тану
Біліктілігі:

РО 5.2. Применять общие сведения об источниках электрической энергии, правила использования и ремонта электроприборов и бытовой техники.
РО 5.3. Организовывать и проектировать планировку интерьера и ландшафтного дизайна.
РО 5.4. Применять основы здорового питания и правила поведения за столом и сервировки стола.
РО 5.5. Разбираться в технологии приготовления традиционных национальных блюд народов мира.
РО 5.6. Применять приемы работы с деревом, текстильными, металлическими и другими материалами используя необходимые инструменты и оборудования.
ПК 6. Применять учебно-программную документацию, стандарта основного среднего образования
ПМ 6. Применение учебно-программной документации, стандарта основного среднего образования
РО 6.1. Использовать методику
преподавания пяти образовательных линий.
РО 6.3. Проводить досуговые мероприятий с детьми в условиях летнего оздоровительного лагеря.
Приложение 13 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___" ________ 2021 г. №___
Приложение 13 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "01140400 - Самопознание"
Код и наименование уровня образования:
01 Образование
011 Образование
0114 Подготовка преподавателей с предметной специализацией
Специальность:
01140400 - Самопознание
Квалификация:

ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S01140401 - Бастауыш және негізгі орта білім берудің өзін-өзі тану мұғалімі" біліктілігі
КҚ 1. Білім беру процесінің тұжырымдамалық негіздерін қолдану
КМ 1. Білім беру процесінің тұжырымдамалық негіздерін пәннің ерекшеліктерін ескере отырып қолдану
ОН 1.1. "Өзін-өзі тану" рухани- адамгершілік білім берудің нормативтік-құқықтық құжаттары мен тұжырымдамалық негіздерін қолдану.
ОН 1.2. Мониторингтік зерттеулер жүргізу және мектепішілік бақылау әдістерін, басшылық стилін, мұғалімдердің озық тәжірибесін қолдану.
ОН 1.3. Өзін-өзі тану мұғалімінің болмысы мен әлеуметтік маңыздылығын сипаттау.
ОН 1.4. Адами қасиеттер мұраттарына негізделген рухани құндылықтар мен нормаларды сақтау және кәсіби қызметте қолдану.
КҚ 2. Оқыту мен тәрбиелеудің формалары мен әдістерін қолдану
КМ 2. Жаңартылған білім беру мазмұны аясында оқытудың тиімді формалары мен әдістерін қолдану
ОН 2.1. Педагогикалық процестің мәнін, дидактика заңдылықтарын, білім алушылардың дамуының психологиялық ерекшеліктерін анықтау.
ОН 2.2. Тәрбие әдістері мен құралдарын түсіндіру.
ОН 2.3. Этнопедагогика және гуманды педагогика бойынша білімдерін көрсету.
ОН 2.4. Жаңа педагогикалық және ақпараттық-коммуникациялық технологияларға негізделген оқыту әдістерін қолдану.
ОН 2.5. Педагогикалық зерттеу әдістерінің түрлерін жіктеу.
КҚ 3. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
КМ 3. "Өзін-өзі тану" пәнінің оқу-әдістемелік кешендерін қолдану
ОН 3.1. Өзін-өзі тану сабағы құрылымының ерекшеліктерін сипаттау.
ОН 3.2. Сабақтың мақсаттары мен күтілетін нәтижелерін анықтау.
ОН 3.3. Білім алушылардың жеке ерекшеліктерін ескере отырып, жетістік жағдаяттарын жасау.
ОН 3.4. Сторителлингтің негізгі әдістері мен техникасын қолдану.
ОН 3.5. Білім алушылардың музыкалық-теориялық, тәжірибелік қажеттіліктері мен сұраныстарын ескере отырып, оқу сабақтарын жобалау.
ОН 3.6. Білім алушылардың зерттеу және жобалау жұмыстарын ұйымдастыру.
ОН 3.7. Рухани-адамгершілік білім беру мазмұнының тұжырымдамалық негіздерін ескере отырып, критериалды бағалау технологиясын қолдану.
КҚ 4. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне араластыру
КМ 4. Білім алушылардың әлеуметтік құндылықтар жүйесіне араласуы
ОН 4.1. Педагогикалық әдеп ережелерін сақтау.
ОН 4.2. Өмірлік және кәсіби жағдайларда адамгершілік критерийлерін басшылыққа алу.
ОН 4.3. Қазақстанның ұлттық басымдықтарын ескере отырып, тәрбие үдерісін құру.

РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S01140401 - Учитель самопознания начального и основного среднего образования"
ПК 1. Применять концептуальные основы образовательного процесса
ПМ 1. Применение концептуальных основ образовательного процесса с учетом специфики предмета
РО 1.1. Использовать нормативно-правовые документы и концептуальные основы нравственно-духовного образования "Самопознание".
РО 1.2. Проводить мониторинговые исследования и применять методы внутришкольного контроля, стили руководства, передовой опыт педагогов.
РО 1.3. Характеризовать сущность и социальную значимость учителя Самопознания.
РО 1.4. Соблюдать духовные ценности и нормы, основанные на идеалах человеческих качеств и применять в профессиональной деятельности.
ПК 2. Использовать формы и методы обучения и воспитания
ПМ 2. Использование эффективных форм и методов обучения в рамках обновленного содержания образования
РО 2.1. Определять сущность педагогического процесса, законы дидактики, психологические особенности развития учащихся.
РО 2.2. Описать методы и средства воспитания.
РО 2.3. Демонстрировать знания по этнопедагогике и гуманной педагогике.
РО 2.4. Применять методики обучения, опираясь на новые педагогические и информационно-коммуникативные технологии.
РО 2.5. Классифицировать разновидности методов педагогических исследований.
ПК 3. Осуществлять методическое обеспечение образовательного процесса
ПМ 3. Использование учебно-методических комплексов предмета "Самопознание"
РО 3.1. Характеризовать особенности структуры урока самопознания.
РО 3.2. Определять цели урока и ожидаемые результаты.
РО 3.3. Создавать ситуации успеха с учетом индивидуальных особенностей обучающихся.
РО 3.4. Применять основные методы и техники сторителлинга.
РО 3.5. Конструировать учебные занятия с учетом музыкально-теоретических, практических потребностей и запросов обучающихся.
РО 3.6. Организовывать исследовательские и проектные работы учащихся.
РО 3.7. Применять технологию критериального оценивания с учетом концептуальных основ содержания нравственно-духовного образования.
ПК 4. Приобщать обучающихся к системе социальных ценностей
ПМ 4. Приобщение обучающихся к системе социальных ценностей
РО 4.1. Соблюдать правила педагогической этики.
РО 4.2. Руководствоваться в жизненных и профессиональных ситуациях нравственными критериями.
РО 4.3. Строить воспитательный процесс с учетом национальных приоритетов Казахстана.

ОН 4.4. Сыныптан тыс жұмыстар технологиясын қолдану.
ОН 4.5. Білім алушылармен рухани-адамгершілік, отбасылық тәрбие жағдайындағы жұмыс ерекшеліктерін сипаттау.
ОН 4.6. Отбасылық тәрбие мәселелерінде оқушылармен және ата-аналармен педагогикалық өзара әрекеттің түрлі әдістерін қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
15- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
15-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "01140500 - Дене тәрбиесі және спорт" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды
01 Білім
011 Білім
0114 Пәндік мамандандырылған мұғалімдерін даярлау
Мамандығы:
01140500 - Дене тәрбиесі және спорт
Біліктілігі:

РО 4.4. Использовать технологии внеклассной работы.
РО 4.5. Характеризовать специфику работы с учащимися в условиях нравственно- духовного, семейного воспитания.
РО 4.6. Применять различные приемы педагогического взаимодействия с учениками и родителями в вопросах семейного воспитания.
Приложение 15 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___" ________ 2021 г. №___
Приложение 15 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "01140500 - Физическая культура и спорт"
Код и наименование уровня образования:
01 Образование
011 Образование
0114 Подготовка преподавателей с предметной специализацией
Специальность:
01140500 - Физическая культура и спорт
Квалификации:

ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S01140501 - Дене тәрбиесі мұғалімі" біліктілігі
КҚ 1. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту
КМ 1. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту
ОН 1.1. Ұтқырлықты, икемділікті, жағымсыз құбылыстарға қарсы тұру, ашық ақпараттық қоғам жағдайында жылдам бейімделу қабілетін дамыту.
ОН 1.2 . Тұлғаның жасқа байланысты эмоционалды процестерінің ерекшеліктерін сипаттау.
ОН 1.3. Жастардың дене тәрбиесінің басымдықтарын анықтау.
ОН 1.4. Ерекше білім қажеттілігі бар тұлғаға педагогикалық қолдау көрсету.
ОН 1.5. Дене тәрбиесінің тәрбиелік әлеуетін дамыту.
ОН 1.6. Педагогикалық такт, педагогикалық ережелерін сақтау.
КҚ 2. Оқу ақпаратын тарату, өз бетінше оқыту добывать білім
КМ 2. Оқу ақпаратын тарату
ОН 2.1. Педагогиканың, этнопедагогиканың негізгі ұғымдарын, педагогикалық зерттеу әдістерін қолдану.
ОН 2.2. Оқытудың дәстүрлі және инновациялық технологияларының ерекшеліктерін сипаттау.
ОН 2.3. Мектеп жасына дейінгі балалардың физиологиялық және психологиялық ерекшеліктерін сипаттау.
ОН 2.4. Биохимиялық заңдылықтар мен құбылыстарды сипаттау.
ОН 2.5. Білім алушыларды дене жаттығулары, жаттығулар кешенін орындауға жұмылдыру.
ОН 2.6. Оқу-жаттықтырушылық қызмет моделін құру тәсілдерін сипаттау.
ОН 2.7. Дене шынықтыру және спорт бойынша оқу сабақтарын өткізу.
ОН 2.8. Жылжымалы және ұлттық ойындарды, ойын және жарыс тәсілдерін қолдану.
ОН 2.9. Оқу-жаттығу процесінің қауіпсіздігін, денсаулығын сақтауды және нығайтуды қамтамасыз ету.
КҚ 3. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
КМ 3. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
ОН 3.1. Оқушылармен жұмыстың мазмұны мен дайындығының әдістемелік және техникалық шарттарын жобалау.
ОН 3.2. Оқу материалының мазмұнын әзірлеу және талдау.
ОН 3.3. Педагогикалық процестің барысы мен нәтижелерін болжау әдістемесін қолдану.
ОН 3.4. Жүзу техникасын қолдану.
ОН 3.5. Шаңғы спортын игеруді және жаттығулар өткізуді қамтамасыз ету.
ОН 3.6. Мәнерлеп сырғанауды үйрету.
ОН 3.7. Гимнастика сабақтарын өткізу.
ОН 3.8. Жеңіл атлетикадан сабақтар өткізу.
ОН 3.9. Спорттық саяхаттар мен сапарларды ұйымдастыру.
ОН 3.10 Іскерлік дағдыларды дамыту бойынша әдістер мен тәсілдерді қолдану.
ОН 3.11. Оқушыларды уақтылы медициналық тексеруге бақылауды жүзеге асыру.
КҚ 4. Оқушылардың білім мазмұнын игеру деңгейін анықтаңыз, білім беру ортасын зерттеңіз
КМ 4. Оқушылардың білім мазмұнын игеру деңгейін анықтау

РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S01140501 - Учитель физической культуры"
ПК 1.
Вовлекать обучающихся в систему социальных ценностей
ПМ 1. Вовлечение обучающихся в систему социальных ценностей
РО 1.1. Развивать мобильность, гибкость, устойчивость к неблагоприятным событиям, способность быстро адаптироваться в открытом информационном обществе.
РО 1.2. Характеризовать особенности возрастных эмоциональных процессов личности.
РО 1.3. Определять приоритеты физического воспитания молодежи.
РО 1.4. Оказывать педагогическую поддержку лицам с особыми образовательными потребностями.
РО 1.5 Развивать воспитательный потенциал на занятиях физической культуры.
РО 1.6. Соблюдать педагогический такт, педагогические правила.
ПК 2. Транслировать учебную информацию, учить самостоятельно добывать знания
ПМ 2. Транслирование учебной информации
РО 2.1. Применять основные понятия педагогики, этнопедагогики, методов педагогического исследования.
РО 2.2. Характеризовать особенности традиционных и инновационных технологий обучения.
РО 2.3. Характеризовать физиолого-психологические особенности дошкольников.
РО 2.4. Характеризовать биохимические закономерности и явления.
РО 2.5. Мобилизировать обучающихся на выполнение комплекса физических упражнений, тренировок.
РО 2.6. Характеризовать способы построения модели учебно-тренерской деятельности.
РО 2.7. Проводить учебные занятия по физической культуре и спорту.
РО 2.8. Применять подвижные и национальные игры, игровые и соревновательные приемы.
РО 2.9. Обеспечивать укрепление и охрану здоровья, безопасности учебно-тренировочного процесса.
ПК 3. Осуществлять методическое обеспечение образовательного процесса
ПМ 3. Осуществление методического обеспечения образовательного процесса
РО 3.1. Проектировать методические и технические условия подготовки и содержания работы с учащимися.
РО 3.2. Разрабатывать и анализировать содержание учебного материала.
РО 3.3. Применять методику прогнозирования хода и результатов педагогического процесса.
РО 3.4. Использовать плавательное снаряжение.
РО 3.5. Обеспечивать освоение лыжного спорта и проведение тренировок.
РО 3.6. Проводить обучение фигурному катанию.
РО 3.7. Проводить уроки по гимнастики.
РО 3.8. Проводить занятия по легкой атлетике.
РО 3.9. Организовывать спортивные путешествия и поездки.
РО 3.10 Применять методы и подходы по развитию деловых навыков.
РО 3.11. Осуществлять контроль за своевременным медицинским осмотром учащихся.
ПК 4. Определять уровень усвоения обучающимися содержания образования, исследовать образовательную среду
ПМ 4. Определение уровня усвоения обучающимися содержания образования

ОН 4.1. Білім беру ортасын зерттеу әдістері мен принциптерін қолдану.
ОН 4.2. Рефлексивті қызметтің тиімділігін, өнімділігін зерттеу.
ОН 4.3. Оқыту сапасының өлшемдері мен көрсеткіштерін анықтау.
ОН 4.4. Оқыту сапасының мониторингі бойынша іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу.
ОН 4.5 Әріптестерімен бірлесе тәжірибені зерттеу, мән мәтінінде кері байланыс әдістерін пайдалану.
"4S01140502 - Бейімделген дене тәрбиесі нұсқаушысы" біліктілігі
КҚ 1. Оқушылардың тұлғалық әлеуетінің диагностикасын жүргізу
КМ 1. Оқушылардың тұлғалық әлеуетінің диагностикасын жүргізу
ОН 1.1. Барлық жастағы және нозологиялық топтардағы денсаулық мүмкіндіктері шектеулі адамдардың (мүгедектерді қоса алғанда) дене шынықтыру дайындығының бастапқы деректерін талдау.
ОН 1.2. Барлық жастағы және нозологиялық топтардағы денсаулық мүмкіндіктері шектеулі адамдарды (мүгедектерді қоса алғанда) оңалтудың жеке бағдарламаларын жасау.
ОН 1.3. Барлық жастағы және нозологиялық топтардағы денсаулық мүмкіндіктері шектеулі адамдардың (мүгедектерді қоса алғанда) негізгі кемістігін және психофизикалық жай-күйіне орай бейімделген дене шынықтыру бойынша топтық сабақтарды жоспарлау.
ОН 1.4. Бейімделген дене шынықтыруда дәрігерлік көмек көрсету.
ОН 1.5. Барлық жастағы және нозологиялық топтардағы денсаулық мүмкіндіктері шектеулі адамдармен (мүгедектерді қоса алғанда) және олардың ата-аналарымен (заңды өкілдерімен) жұмыс жасау.
ОН 1.6. Негізгі ақауды және психофизикалық жағдайды, медициналық қарсы көрсеткіштерді, физикалық дамуды ескере отырып, жас шектеулері негізінде ең тиімді әдістерді дайындау.
ОН 1.7. Шұғылданушылардың негізгі ақауын және психофизикалық жағдайын ескере отырып топтарды жинақтау (мүгедектерді қоса алғанда, денсаулық мүмкіндіктері шектеулі адамдар, барлық жас және нозологиялық топтар).
КҚ 2. Оқу қызметін жоспарлау және ұйымдастыру
КМ 2. Оқушылардың оқу іс-әрекетінің моделін құру
ОН 2.1. Тұлғаның немесе топтың жасын, дайындығын, жеке және психофизикалық ерекшеліктерін ескере отырып, бейімделген дене шынықтыру бойынша топтық немесе жеке сабақтың міндеттері мен мазмұнын анықтау.
ОН 2.2 Бейімделген дене шынықтыру бойынша сабақтарды жоспарлау, өткізу және бейімделген дене тәрбиесінің бағдарламалары мен әдістемелері бойынша есеп жүргізу.
ОН 2.3 Бейімделген дене тәрбиесінің бекітілген бағдарламалары мен әдістемелері бойынша жеке немесе топтық сабақтарды өткізу кестесін жасау.

РО 4.1. Применять методы и принципы изучения образовательной среды.
РО 4.2. Проектировать исследование работоспособности, продуктивности рефлексивной деятельности.
РО 4.3. Определять критерии и показатели качества обучения.
РО 4.4. Организовывать и проводить мероприятия по мониторингу качества обучения.
РО 4.5. Использовать методы обратной связи в контексте.
Квалификация "4S01140502 - Инструктор по адаптивной физической культуре"
ПК 1. Проводить диагностику личностного потенциала учащихся
ПМ 1. Проведение диагностики личностного потенциала учащихся
РО 1.1. Анализировать исходные данные физической подготовленности лиц с ограниченными возможностями здоровья (включая инвалидов) всех возрастных и нозологических групп.
РО 1.2. Составлять индивидуальные программы реабилитации лиц с ограниченными возможностями здоровья (включая инвалидов) всех возрастных и нозологических групп.
РО 1.3. Планировать проведение групповых занятий по адаптивной физической культуре с учетом основного дефекта и психофизического состояния лиц с ограниченными возможностями здоровья (включая инвалидов) всех возрастных и нозологических групп.
РО 1.4. Следить за состоянием здоровья обучающихся на занятиях адаптивной физической культуры.
РО 1.5. Проводить разъяснительные беседы с лицами с ограниченными возможностями здоровья (включая инвалидов) всех возрастных и нозологических групп и или их родителями (законными представителями).
РО 1.6. Разрабатывать наиболее эффективные методики на основании возрастных ограничений, с учетом основного дефекта и психофизического состояния, медицинских противопоказаний, физического развития.
РО 1.7. Комплектовать группы с учетом основного дефекта и психофизического состояния занимающихся (лиц с ограниченными возможностями здоровья, включая инвалидов, всех возрастных и нозологических групп).
ПК 2. Планировать и организовывать учебную деятельность
ПМ 2. Построение модели учебной деятельности учащихся
РО 2.1. Определять задачи и содержание группового или индивидуального занятия по адаптивной физической культуре с учетом возраста, подготовленности, индивидуальных и психофизических особенностей лица или группы.
РО 2.2. Составлять расписания проведения индивидуальных или групповых занятий по адаптивной физической культуре по утвержденным программам и методикам адаптивного физического воспитания.
РО 2.3. Проводить занятия по адаптивной физической культуре согласно разработанному плану по утвержденным программам и методикам адаптивного физического воспитания.
РО 2.4. Регулировать физическую нагрузку, контроль физического состояния занимающихся.

ОН 2.5 Физикалық белсенділікті реттеу, қатысушылардың физикалық жағдайын бақылау.
ОН 2.6 Негізгі ақауды және психофизикалық жағдайды ескере отырып, медициналық қарсы көрсеткіштерді және оқушылардың физикалық дамуын ескере отырып, студенттердің моторикасын жетілдіру.
ОН 2.6. Бейімделген дене шынықтыру сабақтарын өткізу кезінде оқушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету, спорт объектілері мен құрал-саймандардың техникалық жарамдылығын бақылау, ақаулық туындаған кезде оларды пайдалануға тыйым салу.
ОН 2.7. Бекітілген бағдарламалар бойынша барлық жастағы және нозологиялық топтардағы денсаулық мүмкіндіктері шектеулі адамдармен (мүгедектерді қоса алғанда) бейімделген дене шынықтыру бойынша сабақтар өткізу.
КҚ 3. Білім алушының жеке және кәсіби әлеуетін (қасиеттерін) ашу үшін жағдай жасау
КМ 3. Білім алушының жеке және кәсіби әлеуетін (қасиеттерін) ашу үшін жағдай жасау
ОН 3.1. Адаптивті дене шынықтырумен жүйелі түрде айналысудың, салауатты өмір салтын жүргізудің маңыздылығын түсіндіру.
ОН 3.2. Барлық жастағы және нозологиялық топтардағы мүмкіндігі шектеулі адамдарға (мүгедектерді қоса алғанда) қатысты педагогикалық әсердің түзету-дамыту бағытының тиімділігін бағалау.
ОН 3.3 Мүмкіндігі шектеулі адамдарға қатысты педагогикалық әсерлердің түзету және дамыту.
ОН 3.4. Барлық жастағы және нозологиялық топтардағы денсаулық мүмкіндіктері шектеулі адамдар (мүгедектерді қоса алғанда) үшін жеке сабақтар бағдарламаларын әзірлеу.
ОН 3.5. Бейімделген дене шынықтыру топтарымен айналысатын адамдарға, мүгедек спортшыларға білікті әдістемелік көмек көрсету.
ОН 3.6. Барлық жастағы және нозологиялық топтардағы денсаулық мүмкіндіктері шектеулі адамдармен (мүгедектерді қоса алғанда) тәрбие, рекреациялық-демалыс, сауықтыру жұмыстарын жүргізу.
КҚ 4. Ұйымдастырушылық, әдістемелік және техникалық шарттарды жобалау
КМ 4. Ұйымдастырушылық, әдістемелік және техникалық шарттарды жобалау
ОН 4.1. Мүмкіндігі шектеулі адамдарды бейімделген спорттың таңдалған түрінде жаттығу кезеңіне (спорттық мамандану кезеңіне) дайындау.
ОН 4.2. Адаптивті спорттың таңдалған түрінде жаттығу кезеңінің топтарына түсушілерде адаптивті спорт түрімен (спорт пәнімен) айналысуға медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауын бақылау.
ОН 4.3. Бейімделген спорттың таңдалған түрінде дене шынықтыру-спорттық іс-шараларды ұйымдастыру және оқу-спорттық дайындық бағдарламаларын талдау
ОН 4.4. Бейімделген спорттың таңдалған түрімен айналысатын теориялық, физикалық, техникалық, моральдық және спорттық дайындық жоспарларын жасау.

РО 2.5. Разрабатывать рекомендации по совершенствованию моторики студентов с учетом основных дефектов и психофизических состояний, медицинских противопоказаний и физического развития.
РО 2.6. Обеспечить безопасность занимающихся при проведении занятий адаптивной физической культурой, контролировать техническую исправность спортивных объектов и инвентаря, при возникновении неисправности запретить их использование.
РО 2.7. Проводить занятия по адаптивной физической культуре с лицами с ограниченными возможностями здоровья (включая инвалидов) всех возрастных и нозологических групп по утвержденным программам.
ПК 3. Создавать условия для раскрытия личностного и профессионального потенциала (качеств) обучающегося
ПМ 3. Создание условий для раскрытия личностного и профессионального потенциала (качеств) обучающегося
РО 3.1. Объяснять важность систематических занятий адаптивной физической культурой, ведения здорового образа жизни.
РО 3.2. Оценивать эффективность коррекционно-развивающей направленности педагогических воздействий в отношении лиц с ограниченными возможностями здоровья (включая инвалидов) всех возрастных и нозологических групп.
РО 3.3. Корректировать планы занятий с учетом коррекционно- развивающей направленности педагогических воздействий в отношении лиц с ограниченными возможностями здоровья.
РО 3.4. Разрабатывать программы индивидуальных занятий для лиц с ограниченными возможностями здоровья (включая инвалидов) всех возрастных и нозологических групп.
РО 3.5. Оказывать квалифицированную методическую помощь лицам, занимающимся в группах адаптивной физической культуры, спортсменам-инвалидам.
РО 3.6. Проводить воспитательные, рекреационно-досуговые, оздоровительные работы с лицами с ограниченными возможностями здоровья (включая инвалидов) всех возрастных и нозологических групп.
ПМ 4. Проектировать организационные, методические и технические условия
ПМ 4. Проектирование организационных, методических и технических условий
РО 4.1. Подготавливать лиц с ограниченными возможностями здоровья на тренировочный этап (этап спортивной специализации) в избранном виде адаптивного спорта.
РО 4.2. Контролировать отсутствие медицинских противопоказаний для занятий видом адаптивного спорта (спортивной дисциплиной) у поступающих в группы тренировочного этапа в избранном виде адаптивного спорта.
РО 4.3. Анализировать примерные программы учебно-спортивной подготовки и организации физкультурно-спортивной деятельности в избранном виде адаптивного спорта.
РО 4.4. Разрабатывать планы теоретической, физической, технической, морально-волевой и спортивной подготовки занимающихся избранным видом адаптивного спорта.

ОН 4.5. Бейімделген спорттың таңдалған түрінде спортшыларды даярлаудың жаңа әдістерін енгізу.
ОН 4.6. Барлық жастағы және нозологиялық топтардағы денсаулық мүмкіндіктері шектеулі адамдардың (мүгедектерді қоса алғанда) жас ерекшеліктерін, спорт түрін, ауруларының ерекшелігін ескере отырып жоспарлау.
ОН 4.7. Бейімдік дене шынықтыру мен спортта дене шынықтыру сауықтырудың қолданылатын әдістері мен спорттық жаттықтыру әдістерінің тиімділігіне талдау жүргізу.
ОН 4.8. Бейімделген дене шынықтыру және спортпен шұғылданудың дене шынықтыру-сауықтыру және жаттығу кешендерін әзірлеу.
КҚ 5. Жарақаттанудың және допингті пайдаланудың алдын алуды жүзеге асыру Жарақаттанудың және допингті пайдаланудың алдын алуды жүзеге асыру
КМ 5. Жарақаттанудың алдын алуды және допингті пайдалануды жүзеге асыру
ОН 5.1 Мүмкіндігі шектеулі адамдармен жаттығуларды орындау, спорттық құралдарды пайдалану, спорттық (жылжымалы) ойынға қатысу кезінде қауіпсіздік техникасын меңгеру.
ОН 5.2. Физикалық белсенділіктің адам ағзасына әсерін сипаттаңыз.
ОН 5.3. Емдік дене шынықтыру және массаж әдістерін қолдану.
ОН 5.4. Дене шынықтырумен және спортпен айналысатын адамдарға медициналық бақылауды қамтамасыз ету.
ОН 5.5. Допингтерді қолданудың жауапкершілігі мен салдарын түсіндіру.
КҚ 6. Белсенді демалыс іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу
КМ 6. Белсенді демалыс іс-шараларын өткізу
ОН 6.1 Барлық жастағы және нозологиялық топтардағы денсаулық мүмкіндіктері шектеулі адамдардың (мүгедектерді қоса алғанда) негізгі кемістігі мен психофизикалық жай-күйін ескере отырып, демалыс іс-шараларын өткізу.
ОН 6.2. Барлық жастағы және нозологиялық топтардағы денсаулық мүмкіндіктері шектеулі адамдар (мүгедектерді қоса алғанда) үшін бос уақыт немесе сауықтыру сипатындағы іс-шаралар өткізу.
ОН 6.3. Барлық жастағы және нозологиялық топтардағы денсаулық мүмкіндіктері шектеулі адамдар (мүгедектерді қоса алғанда) үшін бос уақыт немесе сауықтыру іс-шараларына төрешілік ету.
ОН 6.4 Барлық жастағы және нозологиялық топтардағы денсаулық мүмкіндіктері шектеулі адамдар (мүгедектерді қоса алғанда) үшін бос уақыт немесе сауықтыру сипатындағы іс-шараларды өткізу қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
"4S01140503 - Спорт жаттықтырушысы – оқытушы" біліктілігі
КҚ 1. Білім алушылардың тұлғалық әлеуетін диагностикалау
КМ 1. Білім алушылардың тұлғалық әлеуетін зерттеу
ОН 1.1. Білім алушының тұлғалық әлеуетін зерттеуде диагностикалау әдістерін қолдану.
ОН 1.2. Білім алушының тұлғалық әлеуетін диагностикалауды өткізу.

РО 4.5. Внедрять новейшие методики подготовки спортсменов в избранном виде адаптивного спорта.
РО 4.6. Осуществлять календарно-тематическое планирование с учетом особенностей возраста, вида спорта, специфики заболеваний лиц с ограниченными возможностями здоровья.
РО 4.7. Проводить сравнительный анализ эффективности применяемых методов оздоровительной физической культуры и методов спортивной тренировки в адаптивной физической культуре и спорте.
РО 4.8. Разрабатывать физкультурно-оздоровительные и тренировочные комплексы занятий адаптивной физической культурой и спортом.
ПК 5. Осуществлять профилактику травматизма и использования допинга
ПМ 5. Осуществление профилактики травматизма и использования допинга
РО 5.1. Проводить с лицами с ограниченными возможностями здоровья инструктаж по основам техники безопасности при выполнении упражнений, использовании спортивного инвентаря, участии в спортивной (подвижной) игре.
РО 5.2. Характеризовать воздействие физических нагрузок на организм человека.
РО 5.3. Применять методы лечебной физкультуры и массажа.
РО 5.4. Обеспечивать медицинское наблюдение лиц, занимающимися физической культурой и спортом.
РО 5.5. Объяснять ответственность и последствия за использование допингов.
ПК 6. Организовывать и проводить мероприятия активного отдыха
ПМ 6. Проведение мероприятий активного отдыха
РО 6.1. Планировать проведение мероприятий активного отдыха с учетом основного дефекта и психофизического состояния лиц с ограниченными возможностями здоровья (включая инвалидов) всех возрастных и нозологических групп.
РО 6.2. Использовать существующие методики проведения мероприятий досугового или оздоровительного характера для лиц с ограниченными возможностями здоровья (включая инвалидов) всех возрастных и нозологических групп.
РО 6.3. Проводить судейство состязаний, проводимых в рамках досугового или оздоровительного мероприятия для лиц с ограниченными возможностями здоровья (включая инвалидов) всех возрастных и нозологических групп.
РО 6.4. Осуществлять эффективные коммуникации с педагогическими и социальными работниками, лицами с ограниченными возможностями здоровья (включая инвалидов) всех возрастных и нозологических групп и родителями (законными представителями).
Квалификация "4S01140503 - Тренер – преподаватель по спорту"
ПК 1. Диагностика личностного потенциала обучающихся
ПМ 1. Диагностирование личностного потенциала обучающихся
РО 1.1. Применять методы диагностики личностного потенциала обучающегося.
РО 1.2. Проводить диагностику личностного потенциала обучающегося

ОН 1.3. Педагогикалық үдерісті әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру.
ОН 1.4. Педагогикалық қызметті бағалау мен талдауды жүзеге асыру.
ОН 1.5. Білім алушылардың жеке тұлғалық зерттеу дағдыларын қалыптастыру.
КҚ 2. Жеке тұлғаны қалыптастыру моделін құру
КМ 2. Жеке тұлғаны қалыптастыру моделін құру
ОН 2.1. Білім алушыларды рухани-адамгершілік құндылықтарға баулу.
ОН 2.2. Дене шынықтыру және спорт психологиясына сәйкес оқу процесінде тұлғаның психикалық процестерінің ерекшеліктерін сипаттау.
ОН 2.3. Көшбасшының жеке қасиеттерін дамыту.
ОН 2.4. Білім алушылардың жеке тұлғасын қалыптастыру үшін топтармен тәрбие жұмысын ұйымдастыру.
ОН 2.5. Спорттық үйірмелерді ұйымдастыру әдістемесін меңгерту.
КҚ 3. Ұйымдастырушылық, әдістемелік және техникалық шарттарды жобалау
КМ 3. Ұйымдастырушылық, әдістемелік және техникалық шарттарды жобалау
ОН 3.1. Педагогикалық процесті материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жобалау.
ОН 3.2. Педагогикалық менеджмент функциясының таңдалған әдістері мен формаларының тиімділігін талдау.
ОН 3.3. Педагогикалық іс-әрекеттің мақсаттары мен міндеттерін анықтау.
ОН 3.4. Білім алушылардың әлеуметтік қорғалуын, денсаулығын сақтауды қамтамасыз ету.
ОН 3.5. Білім алушылардың дене, техникалық және спорттық даярлығын арттыруды қамтамасыз ету.
КҚ 4. Білім алушылардың оқу-жаттығу қызметінің моделін жасау
КМ 4. Білім алушылардың оқу- жаттығу қызметінің моделін құру
ОН 4.1. Спортшы-оқушылармен жұмыстың мазмұны мен дайындығының әдістемелік және техникалық шарттарын жобалау.
ОН 4.2. Оқу материалының мазмұнын құрастыру және іріктеу.
ОН 4.3. Білім алушыларды дене жаттығулары кешені мен арнайы жаттығуларды жұмылдыру.
ОН 4.4. Білім алушылардың оқу-жаттықтырушылық қызметінің моделін құру тәсілдерін сипаттау.
ОН 4.5. Спорт түрлері бойынша оқу-жаттығу сабақтарын өткізу.
ОН 4.6. Лагерь базасында спорт түрлері бойынша секциялар ұйымдастыру.
ОН 4.7. Оқу жаттығу сабақтары мен спорттық шараларды ұйымдастыру.
КҚ 5. Білім алушылардың жеке және кәсіби әлеуетін (сапасын) ашу үшін жағдай жасау
КМ 5. Білім алушылардың жеке және кәсіби әлеуетін (сапасын) ашу үшін жағдай жасау
ОН 5.1. Дене жаттығуларының биомеханикасын меңгеру.
ОН 5.2. Биохимиялық заңдылықтар мен құбылыстарды сипаттау.
ОН 5.3. Оқу-жаттығу процесінің қауіпсіздігін, денсаулығын сақтауды және нығайтуды қамтамасыз ету.
ОН 5.4 Оқушыларды уақтылы медициналық тексеруге бақылауды жүзеге асыру.
КҚ 6. Өз қызметін рефлексиялау мен түзетуді жүргізу
КМ 6. Өз қызметін рефлексия және түзету жүргізу

РО 1.3. Осуществлять методическое обеспечение педагогического процесса.
РО 1.4. Осуществлять оценку и анализ педагогической деятельности.
РО 1.5. Формировать у обучающихся навыки личностного исследования.
ПК 2. Создавать модель формирования личности
ПМ 2. Построение модели формирования личности
РО 2.1. Приобщать обучающихся к духовно-нравственным ценностям.
РО 2.2. Характеризовать особенности психических процессов личности в учебном процессе в соответствии с психологией физической культуры и спорта.
РО 2.3. Развивать личностные качества лидера.
РО 2.4. Организовывать воспитательную работу с группами для формирования личности обучающихся.
РО 2.5. Владеть методикой организации спортивных кружков.
ПК 3. Проектировать организационные, методические и технические условия
ПМ 3. Проектирование организационных, методических и технических условий
РО 3.1. Проектировать материально-техническое обеспечение педагогического процесса
РО 3.2 Анализировать эффективность выбранных методов и форм педагогического менеджмента.
РО 3.3. Определять цели и задачи педагогической деятельности.
РО 3.4. Обеспечивать социальную защищенность, охрану здоровья обучающихся.
РО 3.5. Обеспечивать повышение физической, технической и спортивной подготовки обучающихся.
ПК 4. Создавать модель учебно-тренировочной деятельности обучающихся
ПМ 4. Построение модели учебно-тренировочной деятельности обучающихся
РО 4.1. Проектировать методические и технические условия подготовки и содержания работы с учащимися - спортсменами.
РО 4.2. Конструировать и проводить отбор содержания учебного материала.
РО 4.3. Мобилизировать обучающихся на выполнение комплекса физических упражнений, тренировок.
РО 4.4. Характеризовать способы построения модели учебно-тренерской деятельности обучающихся.
РО 4.5. Проводить учебные тренировочные занятия по видам спорта.
РО 4.6. Организовывать секции по видам спорта на базе лагеря.
РО 4.7. Организовывать учебно-тренировочные занятия и спортивные мероприятия.
ПК 5. Создавать условия для раскрытия личностного и профессионального потенциала (качества) обучающихся
ПМ 5. Создание условий для раскрытия личностного и профессионального потенциала (качества) обучающихся
РО 5.1. Владеть биомеханикой физических упражнений.
РО 5.2. Характеризовать биохимические закономерности и явления.
РО 5.3. Обеспечивать укрепление и охрану здоровья, безопасности учебно-тренировочного процесса.
РО 5.4 Осуществлять контроль за своевременным медицинским осмотром учащихся.
ПК 6. Проводить рефлексию и коррекцию собственной деятельности
ПМ 6. Проведение рефлексии и коррекции собственной деятельности

ОН 6.1. Адамның өзін-өзі талдау қабілетін анықтау.
ОН 6.2. Интерактивті қарым-қатынасты жобалау.
ОН 6.3. Рефлексивті қызметтің тиімділігін, өнімділігін қамтамасыз ету.
КҚ 7. Оқыту сапасына мониторинг жүргізу
КМ 7. Оқыту сапасына мониторинг жүргізу
ОН 7.1. Оқыту сапасының өлшемдері мен көрсеткіштерін анықтау.
ОН 7.2. Оқыту сапасының мониторингі бойынша іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу.
ОН 7.3. Жаттықтырушылық құзыреттілікті қалыптастыру.
"4S01140504 - Дене тәрбиесі және спорт нұсқаушысы" біліктілігі
КҚ 1. Бекітілген бағдарламалар бойынша дене шынықтыру сабақтарын ұйымдастыру
КМ 1. Дене шынықтыру сабақтарын ұйымдастыру
ОН 1.1. Жас ерекшеліктеріне сәйкес тұлғаның танымдық, психикалық процестерінің ерекшеліктерін сипаттау.
ОН 1.2. Дене шынықтыру –сауықтыру және бұқаралық спорттық іс-шаралар өткізу.
ОН 1.3. Жаттығуларды орындау кезінде қауіпсіздік техникасын түсіндіру.
ОН 1.4. Білім алушылардың жеке тұлғалық зерттеу дағдыларын қалыптастыру.
КҚ 2. Спорттық-сауықтыру жұмыстарын жүзеге асыру
КМ 2. Спорттық-сауықтыру жұмыстарын жүзеге асыру
ОН 2.1. Спорттық-сауықтыру іс-шараларының бағдарламаларын әзірлеу.
ОН 2.2. Нұсқаушының негізгі функцияларын қолдау.
ОН 2.3. Спорттық жарыс, ашық ойындар әдістемесін қолдану.
ОН 2.4. Жеңіл атлетиканың жалпы және арнайы жаттығуларын қолдану.
ОН 2.5. Спорттық-сауықтыру жұмыстарын жүзеге асыру.
ОН 2.6. Туристік саяхаттар мен жорықтар ұйымдастыру.
ОН 2.7. Спорттық-бұқаралық және дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстарын ұйымдастыруға және өткізуге қатысу.
ОН 2.8. Сауықтыру лагерінде жазғы спорттық практиканы ұйымдастыру.
КҚ 3. Дене шынықтырумен және спортпен айналысуға әртүрлі жастағы топтардың халқын тарту
КМ 3. Әртүрлі жастағы топтарды. тұрғындарды дене шынықтырумен және спортпен айналысуға тарту
ОН 3.1. Салауатты өмір салтын насихаттауды жүргізу.
ОН 3.2. Бұқаралық спорттық қозғалыстарды ұйымдастыру.
ОН 3.3. Дене шынықтыру- сауықтыру және спорттық бұқаралық жұмыстарды жүргізу және талдау.
КҚ 4. Педагогикалық үдерісті әдістемелік қамтамасыз ету бойынша жұмыс жүргізу
КМ 4. Педагогикалық үдерісті әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
ОН 4.1. Педагогика, этнопедагогиканың ғылыми негіздерін қолдану.
ОН 4.2. Интерактивті технологияларды қолдану.
ОН 4.3. Дене шынықтыру сауықтыру ұйымында жаттығу қызметін үйлестіру.
ОН 4.4. Білім беру үрдісін жетілдіру үшін ғылыми зерттеу нәтижелерін пайдалану.
КҚ 5. Дене тәрбиесі бағдарламасы мен әдістемелеріне сәйкес балалар үйірмелерінің және спорт секцияларының, спорт активінің жұмысын ұйымдастыру
КМ 5. Балалар үйірмелері мен спорт секцияларының жұмысын ұйымдастыру

РО 6.1. Определять способности человека к самоанализу.
РО 6.2. Проектировать интерактивное общение.
РО 6.3. Обеспечивать эффективность, продуктивность рефлексируемой деятельности.
ПК 7. Проводить мониторинг качества обучения
ПМ 7. Проведение мониторинга качества обучения
РО 7.1. Определять критерии и показатели качества обучения.
РО 7.2. Организовывать и проводить мероприятия по мониторингу качества обучения.
РО 7.3. Формировать тренерскую компетентность.
Квалификация "4S01140504 - Инструктор по физической культуре и спорту"
ПК 1. Организовывать занятия по физической культуре по утвержденным программам
ПМ 1. Организация занятий по физической культуре
РО 1.1. Характеризовать особенности познавательных, психических процессов личности в соответствии с возрастными особенностями.
РО 1.2. Проводить физкультурно –оздоровительные и спортивно массовые мероприятия.
РО 1.3. Разъяснять правила техники безопастности при выполнений упражнений.
РО 1.4. Формировать у обучающихся навыки личностного исследования.
ПК 2. Осуществлять спортивно-оздоровительные работы
ПМ 2. Осуществление спортивно-оздоровительной работы
РО 2.1. Разрабатывать программы спортивно-оздоровительных мероприятий.
РО 2.2. Определять основные функции инструктора.
РО 2.3. Применять методики спортивных соревнований, подвижных игр.
РО 2.4. Использовать общие и специальные упражнения легкой атлетики.
РО 2.5. Осуществлять спортивно-оздоровительную работу
РО 2.6. Организовывать туристические походы и экскурсии.
РО 2.7. Участвовать в организации и проведении спортивно- массовых и физкультурно-оздоровительных работ.
РО 2.8. Организовывать спортивно- массовые и физкультурно-оздоровительные работы в оздоровительных лагерях.
ПК 3. Вовлекать население различных возростных групп в занятия физической культурой и спортом
ПМ 3. Вовлечение населения различных возростных групп в занятия физической культурой и спортом
РО 3.1. Осуществлять пропаганду здорового образа жизни.
РО 3.2. Организовывать массовые спортивные движения.
РО 3.3. Проводить и анализировать физкультурно-оздоровительные и спортивно-массовые мероприятия.
ПК 4. Проводить работу по методическому обеспечению педагогического процесса
ПМ 4. Осуществление методического обеспечения педагогического процесса
РО 4.1. Применять научные основы педагогики, этнопедагогики.
РО 4.2. Применять интерактивные технологии.
РО 4.3 Координировать тренировочную деятельность в физкультурно- оздоровительной организации.
РО 4.4. Использовать результаты научных исследований для совершенствования образовательного процесса.
ПК 5. Организовывать работу детских кружков и спортивных секций, спортивного актива в соответствии с программой и методиками физического воспитания
ПМ 5. Организация работы детских кружков и спортивных секций

ОН 5.1. Дене шынықтыру және спортпен айналысу үшін материалдық – техникалық базаны нығайту.
ОН 5.2. Спорттық іс шараларды өткізу әдістемесін жетілдіру.
ОН 5.3. Спорттық қызығушылық клубтарының, дене шынықтыру-сауықтыру секцияларының жұмысын ұйымдастыру.
ОН 5.4. Озық жұмыс тәжірибесін зерттеу, жинақтау және енгізу.
КҚ 6. Дене шынықтыру-спорт ұйымында шұғылданушылардың жарақаттануы және қауіпсіздікті алдын алуды қамтамасыз ету
КМ 6. Қауіпсіздікті қамтамасыз ету және жарақаттанудың алдын алу
ОН 6.1. Дене шынықтыру мен спорттың құралдары мен тәсілдерін дұрыс қолдануды түсіндіру.
ОН 6.2. Адам ағзасының құрылымын сипаттау.
ОН 6.3. Емдік дене шынықтыру және массаж әдістерін қолдану.
ОН 6.4. Дене шынықтырумен және спортпен айналысушыларды медициналық бақылауды қамтамасыз ету.
КҚ 7. Жаттықтырушылық процесті бақылауды қамтамасыз ету
КМ 7. Жаттықтырушылық процеске бақылау жүргізу
ОН 7.1. Дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық - бұқаралық жұмыс сапасына мониторинг жүргізу.
ОН 7.2. Секцияларда жаттығу процесінің мазмұны мен нәтижелерін бағалауды жүргізу.
ОН 7.3. Аурулардың алдын алу үшін дене шынықтырудың әртүрлі әдістері мен формаларын қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
17- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
17-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "01140600 - Негізгі орта білім берудегі тіл мен әдебиетті оқытудың педагогикасы мен әдістемесі" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы мен коды
01 Білім
011 Білім
0114 Пәндік мамандандырылған мұғалімдерін даярлау
Мамандығы:
01140600 - Негізгі орта білім берудегі тіл мен әдебиетті оқытудың педагогикасы мен әдістемесі
Біліктілігі:

РО 5.1. Проводить мероприятия по укреплению материально – технической базы для занятий физической культурой и спортом.
РО 5.2. Совершенствовать методики проведения спортивных мероприятий.
РО 5.3. Организовывать работу клубов спортивного интереса, физкультурно-оздоровительных секций.
РО 5.4. Изучать, обобщать и внедрять передовой опыт работы.
ПК 6. Обеспечивать безопасность и профилактику
травматизма занимающихся в физкультурно- спортивной организации
ПМ 6. Обеспечение безопасности и профилактики
травматизма
РО 6.1. Объяснять правильное применение средств и приемов физической культуры и спорта.
РО 6.2. Описывать структуру организма человека.
РО 6.3. Применять методы лечебной физкультуры и массажа.
РО 6.4. Обеспечивать медицинское наблюдение занимающихся физической культурой и спортом.
ПК 7.Обеспечивать контроль тренеровочного процесса
ПМ 7. Обеспечение контроля тренеровочного процесса
РО 7.1. Проводить мониторинг качества физкультурно-оздоровительной и спортивно- массовой работы.
РО 7.2. Проводить оценку содержания и результатов тренировочного процесса в секциях.
РО 7.3. Использовать различные методы и формы физической подготовки для профилактики заболеваний.
Приложение 17 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "__" _________ 2021 г. №___
Приложение 17 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности
"01140600 - Педагогика и методика преподавания языка и литературы основного среднего образования"
Код и наименование уровня образования:
01 Образование
011 Образование
0114 Подготовка преподавателей с предметной специализацией
Специальность:
01140600 - Педагогика и методика преподавания языка и литературы основного среднего образования
Квалификации:

ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S01140601 - Қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі" біліктілігі
КҚ 1. Білім алушылардың оқу қызметін жоспарлау және ұйымдастыру
КМ 1. Білім алушылардың оқу қызметінің моделін құру
ОН 1.1. Кәсіби қызметте негізгі орта білім берудегі педагогикасы мен әдістемесінің теориялық және практикалық негіздерін қолдану.
ОН 1.2. Жас ерекшеліктерін ескере отырып, балалардың жағдайының психологиялық жағдайларын сипаттау.
ОН 1.3. Жаңа педагогикалық технологияларды қолдана отырып сабақтарды жоспарлау және өткізу.
КҚ 2. Ұйымдастырушылық, әдістемелік және техникалық жағдайларды жобалау
КМ 2. Ұйымдастырушылық, әдістемелік және техникалық жағдайларды жобалау
ОН 2.1. Оқушылармен тәрбие жұмысын жоспарлау кезінде тәрбие әдістерін, формаларын, тәсілдерін, құралдарын пайдалану.
ОН 2.2. Оқушылармен, ұжыммен және ата-аналармен қарым-қатынас кезінде педагогикалық шеберлік техникасын дамыту.
ОН 2.3. Кәсіби қызметте тиімді психологиялық-педагогикалық, оның ішінде инклюзивті технологияларды пайдалану.
ОН 2.4. Сыныптан тыс тәрбие жұмысының әдістерін, құралдарын, нысандарын қолдану
ОН 2.5. Жазғы сауықтыру лагерлерінде әртүрлі жастағы балалармен жұмыс жасауда балалар ұжымдарының қызметін ұйымдастырудың әртүрлі нысандары мен әдістерін, психологиялық-педагогикалық диагностика әдістерін қолдану.
КҚ 3. Оқу ақпаратын тарату, өз бетінше білім алуға үйрету
КМ 3. Оқу ақпаратын тарату
ОН 3.1. Фольклорлық және әдеби мәтіндердің әртүрлі жанрларын қолдану.
ОН 3.2. Тіл білімінің негізгі тұжырымдамаларын, принциптерін, теориялары мен фактілерін қолдану.
ОН 3.3. Морфологиялық және синтаксистік талдау дағдыларын қалыптастыру.
ОН 3.4. Қазіргі қазақ әдебиеті, шетел және қазақ әдебиеті жазушыларының шығармаларына көркем талдау жүргізу.
ОН 3.5. Жаңартылған білім беру мазмұнына сәйкес қазақ тілі мен әдебиеті сабақтарын жүргізу.
КҚ 4. Білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру деңгейін анықтау, білім беру ортасын зерттеу
КМ 4. Білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру деңгейін анықтау
ОН 4.1. Критериалды бағалаудың қағидаттарын, тәсілдері мен тетіктерін қолдану.
ОН 4.2. Білім алушылардың оқу жетістіктерін мониторингтеу қағидаттарын, тәсілдерін және тетіктерін қолдану.
ОН 4.3. Бағалау құралдарын әзірлеу және енгізу.
ОН 4.4. Ғылыми жетістіктер мен зерттеу нәтижелері негізінде педагогикалық қызметті жобалау.
КҚ 5. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара қызмет жүзеге асыру
КМ 5. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара қызмет жасау

РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S01140601 - Учитель казахского языка и литературы"
ПК 1. Планировать и организовывать учебную деятельность учащихся
ПМ 1. Построение модели учебной деятельности учащихся
РО 1.1. Применять теоретические и практические основы педагогики и методики основного среднего образования в профессиональной деятельности.
РО 1.2. Учитывать психологическое состояние состояния детей с учетом возрастных особенностей.
РО 1.3. Планировать занятия с использованием новых педагогических технологий.
ПК 2. Проектировать организационные, методические и технические условия
ПМ 2. Проектирование организационных, методических и технических условий
РО 2.1. Использовать методы, формы, приемы, средства воспитания при планировании воспитательной работы с учащимися.
РО 2.2. Развивать технику педагогического мастерства при общении с учащимися, коллективом и родителями.
РО 2.3. Использовать эффективные психолого-педагогические, в том числе инклюзивные технологии в профессиональной деятельности.
РО 2.4. Применять методы, средства, формы внеклассной воспитательной работы.
РО 2.5. Использовать различные формы и методы организации деятельности детских коллективов, методы психолого-педагогической диагностики в работе с детьми разного возраста в летних оздоровительных лагерях.
ПК 3. Транслировать учебную информацию, учить самостоятельно добывать знания
ПМ 3. Транслирование учебной информации
РО 3.1. Применять различные жанры фольклорных и литературных текстов.
РО 3.2. Использовать основные концепции, принципы, теории и факты языкознания.
РО 3.3. Формировать навыки морфологического и синтаксического разбора.
РО 3.4. Проводить художественный анализ произведений писателей современной казахской литературы, зарубежной и казахской литературы.
РО 3.5. Вести уроки русского языка и литературы в соответствии с обновленным содержанием образования.
ПК 4. Определять уровень усвоения обучающимися содержания образования, исследовать образовательную среду
ПМ 4. Определение уровня усвоения обучающимися содержания образования
РО 4.1. Применять принципы, подходы и механизмы критериального оценивания.
РО 4.2. Применять принципы, подходы и механизмы мониторинга учебных достижений обучающихся.
РО 4.3. Проводить разработку и внедрение инструментов оценивания.
РО 4.4. Проектировать педагогическую деятельность на основе научных достижений и результатов исследований.
ПК 5. Осуществлять взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
ПМ 5. Взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования

ОН 8.1. Технологиялық жұмыстарды жүргізу кезінде бақылау-өлшеу құралдарының жай-күйін анықтау үшін нормативтік құжаттарды қолдану.
ОН 8.2. Технологиялық жұмыстарды жүргізу кезінде бақылау-өлшеу құралдарының функционалдық жағдайын бағалау, ақаулықтарын анықтау және диагностика жасау
ОН 8.3. Технологиялық жұмыстарды жүргізу кезінде бақылау-өлшеу құралдарын қолдану.
КҚ 9 Кәсіби қызметте өндірістің инновациялық технологияларын қолдану
КМ 9. Өндірістің инновациялық технологияларын қолдану
ОН 9.1. Өндірістің инновациялық бағыттарын меңгеру.
ОН 9.2. Пайдаланылатын шикізаттың ерекшеліктерін ескере отырып, технологиялық процестерді ұйымдастыру.
ОН 9.3. Кәсіпорындағы инновациялық технологияларды талдау және бағалау.
ОН 9.4. Инновациялық технологиялық процестерді енгізуге ықпал ету.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
23-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
23-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02110100 - Операторлық өнер" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
021 Өнер
0211 Аудиовизуалды құралдар және медиа өндіріс
Мамандығы:
02110100 - Операторлық өнер
Біліктілігі:

РО. 8.1. Применяет нормативные документы для определения состояния контрольно-измерительных средств во время проведения технологических работ.
РО. 8.2. Оценивает функциональное состояние, выявляет и диагностировать неисправности контрольно-измерительных средств во время проведения технологических работ.
РО. 8.3. Применяет контрольно-измерительных средства во время проведения технологических работ.
ПК 9. Применять инновационные технологии производства в профессиональной деятельности
ПМ 9. Применение инновационных технологии производства
РО. 9.1. Владеть инновационными направлениями производств.
РО. 9.2. Организовать технологические процессы с учетом особенностей используемого сырья.
РО. 9.3. Анализировать и оценивать инновационные технологии на предприятии.
РО. 9.4. Способствовать внедрению инновационных технологических процессов.
Приложение 23 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________ 2021 г. №___
Приложение 23 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02110100 - Операторское искусство"
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
021 Искусство
0211 Аудиовизуальные средства и медиа производство
Специальность:
02110100 - Операторское искусство
Квалификация:

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W02110101 - Фотограф" біліктілігі
КҚ 1. Стандартты техникалық құралдамен фотографиялық кескіндер жасау
КМ 1. Стандартты техникалық құралдамен фотографиялық кескіндер жасау
ОН 1.1. Техникалық талаптарды ескере отырып, жабдықтың техникалық параметрлерін орнату.
ОН 1.2. Фотографиялық жабдықпен суреттерді түсіру.
ОН 1.3. Қолданылатын камералардың техникалық сипаттамаларын және олардың оптикалық белгілерін ажырата білу.
ОН 1.4. Кадрды фотокомпозиция заңдылықтары бойынша құру.
ОН 1.5. Фотосуреттерді басып шығару.
ОН 1.6. Техникалық қауіпсіздік ережелеріне сәйкес түсірілім алаңының жұмысын ұйымдастыру.
КҚ 2. Фотографиялық кескін жасау үшін жарықтандыру схемаларын ұйымдастыру
КМ 2. Фотографиялық кескін жасау үшін жарықтандыру схемаларын ұйымдастыру
ОН 2.1.Студияда түсіру кезінде белгіленген жарықтандыру схемалары мен кадрлық композицияны қолдану.
ОН 2.2. Жарықтандыру жабдығының жарамдылығын тексеру.
ОН 2.3. Фотосуретті жақсарту мақсатында түрлі саптамалар мен диффузорларды қолдану.
КҚ 3. Фотокадр композициясын құру
КМ 3. Фотокадр композициясын құру
ОН 3.1. Көркем фотосурет техникасын қолдану.
ОН 3.2. Әр түрлі ракурстан түсіру, көркем фотографияның түрлерін қолдану.
ОН 3.3. Фотостудия ішінде немесе арнайы павильонда құжатқа арналған фотосурет, жеке портрет және шағын топтарға фотосуреттер түсіру.
ОН 3.4. Түсіру кезінде кемшіліктерді жою үшін оптикалық құралдарды таңдау.
КҚ 4. Арнайы техникалық құралдар мен компьютерлік технологиялар арқылы фотосуретті өңдеу
КМ 4. Арнайы техникалық құралдар мен компьютерлік технологиялар арқылы фотосуретті өңдеу
ОН 4.1. Фотографиялық кескіндердегі ақауларды және объектілерді түзету.
ОН 4.2. Цифрлық кескінді түзету.
ОН 4.3. Фотосуреттер сериясы үшін түстерді түзету технологияларын таңдау.
ОН 4.4. Сандық бояуды (ретушь) орындау.
ОН 4.5. Графикалық файл форматын таңдау.
"4S02110102- Бейнеоператор" біліктілігі
КҚ 1. Оператор функцияларын орындай отыра бейнетүсірілімді павильондарда жүргізу (сыртта)
КМ 1. Оператор функцияларын орындай отыра бейнетүсірілімді павильондарда жүргізу (сыртта)

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W02110101 - Фотограф"
ПК 1. Создавать фотоизображения стандартными техническими средствами
ПМ 1. Создание фотоизображения стандартными техническими средствами
РО 1.1. Выставлять технические параметры аппаратуры с учетом технических требований.
РО 1.2. Фиксировать изображения фотографической аппаратурой.
РО 1.3. Различать характеристики применяемых фотокамер и их оптику.
РО 1.4. Строить кадр в соответствии с законами фото композиции.
РО 1.5. Выполнять печать фотографических изображений.
РО 1.6. Организовать работу на съемочной площадке в соответствии с нормами техники безопасности.
ПК 2. Организовать схемы освещения для создания фотоизображения
ПМ 2. Организация схемы освещения для создания фотоизображения
РО 2.1. Применять установленные схемы освещения и композиции кадра при съемке в студии.
РО 2.2. Проверять исправность осветительного оборудования.
РО 2.3. Применять разного рода насадок и диффузоров для смягчения рисунка изображения.
ПК 3. Построить композицию фотокадра
ПМ 3. Построение композиции фотокадра
РО 3.1. Использовать технику художественной фотосъемки.
РО 3.2. Осуществлять съемку в разных ракурсах, применять виды художественной фотографии.
РО 3.3. Выполнять фотосъемку на документы, одиночные портреты и небольших групп в павильоне и на постоянной площадке.
РО 3.4. Подбирать оптические средства для устранения недостатков при съемке.
ПК 4. Выполнять обработку фотоизображения с использованием специальных технических средств и компьютерных технологий
ПМ 4. Выполнение обработки фотоизображения с использованием специальных технических средств и компьютерных технологий
РО 4.1. Исправлять дефекты фотоизображения и объекты на изображении.
РО 4.2. Корректировать цифровое изображение.
РО 4.3. Выбирать технологии цветокоррекции к серии фотоизображений.
РО 4.4. Выполнять цифровую ретушь.
РО 4.5. Подбирать форматы графических файлов.
Квалификация "4S02110102 - Видеооператор"
ПК 1. Проводить видеосъемки в павильоне (на выезде), с выполнением функции оператора
ПМ 1. Проведение видеосъемок в павильоне (на выезде), с выполнением функции оператора

ОН 1.1. Түсіру жабдықтарымен, жарық беру құралдарымен және оптикалық керек-жарақтармен жұмыс жасау.
ОН 1.2. Камераның орналасуын анықтап, экспозицияны және фокустық қашықтықты реттеу.
ОН 1.3. Әр түрлі ракурс пен жоспарларды қолдана отырып композициялар құрастыру.
ОН 1.4. Түсірілімді операторлық кранымен жүргізу.
ОН 1.5. Фото және видео түсіру үшін басқарусыз ұшу аппараттарын пайдалану.
ОН 1.6. Техникалық қауіпсіздік ережелеріне сәйкес түсірілім алаңының жұмысын ұйымдастыру.
КҚ 2. Телебағдарламаларды және басқа да визуалды туындыларды шығаруды ұйымдастыру
КМ 2. Телебағдарламаларды және басқа да визуалды туындыларды шығаруды ұйымдастыру
ОН 2.1. Жабдықты эфирге шығаруға дайындау.
ОН 2.2. Жылжымалы телевизиялық станциясында жұмыс жасау.
ОН 2.3. Құрастырылған схемаларға сәйкес жоғары сапалы жарықтандыруды қамтамасыз ету.
КҚ 3. Бағдарлама өндірісінде жоғары сапалы дыбыстық жазуды қамтамасыз ету
КМ 3. Бағдарлама өндірісінде жоғары сапалы дыбыстық жазуды қамтамасыз ету
ОН 3.1. Дыбыс жазатын техникамен жұмыс жасау.
ОН 3.2. Жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтап және оларды жою үшін жедел шаралар қолдану.
ОН 3.3. Түсіру кезінде бейне және аудио жазбалардың сапасын бақылау.
ОН 3.4. Экспликацияға сәйкес дыбыс деңгейін бақылау.
"4S02110103 - Бейнемонтаждаушы" біліктілігі
КҚ 1. Монтажды жобаларды ұйымдастыру және қамтамасыз ету
КМ 1. Монтажды жобаларды ұйымдастыру және қамтамасыз ету
ОН 1.1. Бейнемонтаж үшін бастапқы материалдарды дайындау.
ОН 1.2. Монтаждау кешендерін, монтаждау және қосымша бағдарламаларын баптау және пайдалану.
ОН 1.3. Монтаждау бағдарламасында аудиовизуалды шығарманың жобасын жасау.
ОН 1.4. Жұмыс жобасына графика/арнайы эффектілерді қосу.
КҚ 2. Барлық түрдегі және жанрдағы кино-, теле-, видеофильмдердің, телерадиобағдарламалардың монтаждаудың технологиялық процесстерін орындау
КМ 2. Барлық түрдегі және жанрдағы кино-, теле-, видеофильмдердің, телерадиобағдарламалардың монтаждаудың технологиялық процесстерін орындау
ОН 2.1. Монтаж шешімдерінің парақтарын жасау.
ОН 2.2. Барлық дыбыстық материалдарды монтаждау, дыбыстау, синхрондау және үйлестіруді орындау.
ОН 2.3. Бейнелерді сақтау және түрлендіру.
КҚ 3. Барлық түрдегі және жанрдағы кино-, теле-, видеофильмдердің, телерадиобағдарламалардың көркемдік-техникалық сапасын қамтамасыз ету
КМ 3. Барлық түрдегі және жанрдағы кино-, теле-, видеофильмдердің, телерадиобағдарламалардың көркемдік-техникалық сапасын қамтамасыз ету
ОН 3.1. Әр сюжетті (фрагментті) көрсетуге қамтамасыз ету.
ОН 3.2. Музыка мен шуды музыкалық редактормен қатар қолдану.

РО 1.1. Работать со съемочной техникой, светотехникой и оптическими аксессуарами.
РО 1.2. Определять места для камер, настраивать экспозицию и фокусное расстояние.
РО 1.3. Строить композиции с применением разных ракурсов и планов.
РО 1.4. Проводить съемку с операторским краном.
РО 1.5. Использовать беспилотные летательные аппараты при фото-видеосъемке.
РО 1.6. Организовать работу на съемочной площадке в соответствии с нормами техники безопасности.
ПК 2. Организовать производство телепрограмм и иных визуальных произведений
ПМ 2. Организация производства телепрограмм и иных визуальных произведений
РО 2.1. Подготовить оборудование к выходу в эфир.
РО 2.2. Работать на передвижной телевизионной станции.
РО 2.3. Осуществлять качественное освещение согласно разработанным схемам.
ПК 3. Обеспечивать качественную запись звука при производстве программ
ПМ 3. Обеспечение качественной записи звука при производстве программ
РО 3.1. Работать со звукозаписывающей техникой.
РО 3.2. Выявлять неисправности оборудования и принимать оперативные меры для их устранения.
РО 3.3. Контролировать качество видео и аудио записи во время съемок.
РО 3.4. Контролировать (микширование) уровень звука в соответствии с экспликацией.
Квалификация "4S02110103 - Видеомонтажер"
ПК 1. Организовать и обеспечить монтажные проекты
ПМ 1. Организация и обеспечение монтажных проектов
РО 1.1. Подготавливать исходные материалы к монтажу.
РО 1.2. Настраивать и проводить эксплуатацию монтажного комплекса, монтажной и вспомогательных программ.
РО 1.3. Создавать проект аудиовизуального произведения в монтажной программе.
РО 1.4. Включать графики/спецэффекты в рабочий проект.
ПК 2. Выполнять технологические процессы монтажа кино-, теле-, видеофильмов, телерадиопрограмм всех видов и жанров
ПМ 2. Выполнение технологических процессов монтажа кино-, теле-, видеофильмов, телерадиопрограмм всех видов и жанров
РО 2.1. Создавать листы монтажных решений.
РО 2.2. Выполнять монтаж, озвучивание, синхронизацию и согласование всех звуковых материалов.
РО 2.3. Сохранять видеозаписи и конвертировать материал.
ПК 3. Обеспечивать художественно-техническое качество кино-, теле-, видеофильмов, телевизионных и радиопрограмм всех видов и жанров
ПМ 3. Обеспечение художественно-технического качества кино-, теле-, видеофильмов, телевизионных и радиопрограмм всех видов и жанров
РО 3.1. Обеспечивать каждый сюжет (фрагмент) к просмотру.
РО 3.2. Использовать шумы и музыку совместно с музыкальными редакторами.

ОН 3.3. Сценарийлік өнімнің драмалық немесе ойын-сауық құндылығын арттыру үшін қажетті өңдеу тәсілдерін таңдау.
КҚ 4. Монтаждау жабдықтарын техникалық алдын алу шараларын жүргізу
КМ 4. Монтаждау жабдықтарын техникалық алдын алу шараларын жүргізу
ОН 4.1. Монтаж жұмыстары басталмай тұрып жабдықтардың жұмысын қамтамасыз ету.
ОН 4.2. Монтажға арналған бағдарламалық кешендерін жаңарту.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
25-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
25-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02110200 - Дыбыс операторлық шеберлік" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
021 Өнер
0211 Аудиовизуалды құралдар және медиа өндіріс
Мамандығы:
02110200 - Дыбыс операторлық шеберлік
Біліктілігі:

РО 3.3. Выбирать способы монтажа, необходимых для повышения драматической или развлекательной ценности продукции по сценарию.
ПК 4. Проводить техническую профилактику монтажного оборудования
ПМ 4. Проведение технической профилактики монтажного оборудования
РО 4.1.Обеспечивать работоспособность оборудования до начала осуществления монтажа.
РО 4.2. Обновлять программные комплексы для монтажа.
Приложение 25 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________ 2021 г. №___
Приложение 25 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02110200 - Звукооператорское мастерство"
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
021 Искусство
0211 Аудиовизуальные средства и медиа производство
Специальность:
02110200 - Звукооператорское мастерство
Квалификация:

ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S02110201 - Дыбыс операторы" біліктілігі
КҚ 1. Кәсіптік қызметте музыкалық-теориялық білімді пайдалану
КМ 1. Кәсіптік қызметте музыкалық-теориялық білімді пайдалану
ОН 1.1. Музыкалық тілдің маңызды элементтерін және олардың өзара байланысын анықтау.
ОН 1.2. Музыкалық шығармаларды талдаудың практикалық дағдыларын көрсету.
ОН 1.3. Дамыған музыкалық есту және музыкалық есте сақтау қабілетінің бар болуы.
ОН 1.4. Үйлесімділіктің анық және форма қалыптастырушы мүмкіндіктерін қолдану.
ОН 1.5. Тональды үйлесімділіктің жалпы заңдылықтары туралы білімді қолдану.
ОН 1.6. Фортепианода ойнау дағдыларын көрсету.
ОН 1.7. Оркестрлік партитураларды парақтан оқу.
КҚ 2. Музыкалық шығармаларды фрагменттік және тұтас талдауды жүзеге асыру
КМ 2. Музыкалық шығармаларды фрагменттік және тұтас талдауды жүзеге асыру
ОН 2.1. Музыкалық-тарихи кезеңдерді, стильдер мен жанрларды ажырату.
ОН 2.2. Қазақ музыка өнерінің тарихы және дамуы туралы білімдерін пайдалану.
ОН 2.3. Музыкалық шығармаларды мазмұн бірлігі мен көркемдік формасы тұрғысынан талдау .
КҚ 3. Дыбыстың техникалық сапасын қамтамасыз ету
КМ 3. Дыбыстың техникалық сапасын қамтамасыз ету
ОН 3.1. Дыбысты тарату заңын және адамның есту қабілетінің психофизиологиясын қолдану.
ОН 3.2. Дыбыстық сигналдың бұрмалануының әртүрлі түрлерін есту арқылы ажырату.
ОН 3.3. Фонограмманың дыбыс сапасын белгілі бір критерийлер бойынша талдау.
ОН 3.4. Жалпы өлшеуші құралдардың барлық кешенінің және нақты мамандыққа арналған өлшем құралдары туралы білімді пайдалану.
КҚ 4.
Жазба, репетиция және концерттік бағдарламаларды өткізу үшін дыбыс-техникалық жабдықты іріктеу
КМ 4.
Жазба, репетиция және концерттік бағдарламаларды өткізу үшін дыбыс-техникалық жабдықты іріктеу
ОН 4.1. Дыбысты тарату трактісін жұмысқа дайындау процесінде дыбыс жабдығын коммутациялау принциптерін білу мен түсінуді қолдану.
ОН 4.2. Дыбысты тарату трактінің элементтерін таңдау, қосу және дұрыстау.
ОН 4.3. Негізгі арнайы компьютерлік бағдарламалар мен плагиндермен жұмыс жасау.
ОН 4.4. Сандық аудио құрылғыларды пайдалану.
ОН 4.5. Дыбыстау және дыбысты күшейту жүйелерін есептеу және орнату.
ОН 4.6. Микрофондардың орналасуын басқару, арнайы дыбыстық эффектілердің сынақ жазбаларын жүргізу.
КҚ 5. Театрлық-концерттік қойылымның дыбысын шешу бойынша жұмыс істеу
КМ 5. Театрлық-концерттік қойылымның дыбысын шешу бойынша жұмыс
ОН 5.1. Акустика негіздерін, музыкалық акустика негіздерін, театр және концерт залдарының акустикалық мүмкіндіктерін түсіну.

РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S02110201 - Звукооператор"
ПК 1. Применять музыкально-теоретические знания в профессиональной деятельности
ПМ 1. Применение музыкально-теоретических знаний в профессиональной деятельности
РО 1.1. Определять важнейшие элементы музыкального языка и их взаимосвязи.
РО 1.2. Демонстрировать практические навыки анализа музыкальных произведений.
РО 1.3. Обладать развитым музыкальным слухом и музыкальной памятью.
РО 1.4. Применять выразительные и формообразующие возможности гармонии.
РО 1.5. Применять знания об общих закономерностях тональной гармонии.
РО 1.6. Демонстрировать навыки игры на фортепиано.
РО 1.7. Читать с листа оркестровые партитуры.
ПК 2. Осуществлять фрагментарный и целостный анализ музыкальных произведений
ПМ 2. Осуществление фрагментарного и целостного анализа музыкальных произведений
РО 2.1. Различать музыкально-исторические эпохи, стили и жанры.
РО 2.2. Применять знания об истории и развитии казахского музыкального искусства.
РО 2.3. Анализировать музыкальные произведения с точки зрения единства содержания и художественной формы.
ПК 3. Обеспечивать техническое качество звука
ПМ 3. Обеспечение технического качества звука
РО 3.1. Применять законы звукопередачи и психофизиологию человеческого слуха.
РО 3.2. Различать на слух различные виды искажений звукового сигнала.
РО 3.3. Анализировать качество звучания фонограммы по определенным критериям.
РО 3.4. Применять знания всего комплекса общих измерительных приборов и измерительных приборов узкоспециального назначения.
ПК 4. Подбирать звукотехническое оборудование, необходимые для проведения записи, репетиций и концертной программы
ПМ 4. Подбор звукотехнического оборудования для проведения записи, репетиций и концертной программы
РО 4.1. Применять знание и понимание принципов коммутации звукового оборудования в процессе подготовки тракта звукопередачи к работе.
РО 4.2. Подбирать, подключать и настраивать элементы тракта звукопередачи.
РО 4.3. Оперировать базовыми специальными компьютерными программами и плагинами.
РО 4.4. Эксплуатировать цифровые аудиоустройства.
РО 4.5. Рассчитывать и инсталлировать системы озвучивания и звукоусиления.
РО 4.6. Руководить расстановкой микрофонов, проводить пробные записи особых звуковых эффектов.
ПК 5. Работать над звуковым решением театрально-концертной постановки
ПМ 5. Работа над звуковым решением театрально-концертной постановки
РО 5.1. Понимать основы акустики, основы музыкальной акустики, акустические возможности театральных и концертных залов.

ОН 5.2. Режиссерлік сценарийді құруға, қарауға, актерлік тапсырыстарға, дайындықтарға қатысу.
ОН 5.3. Сахна алаңының акустикалық ерекшеліктеріне байланысты актерлерді орналастыру кезінде қатысу.
ОН 5.4. Микрофондарды орналастыру және коммутациялау схемасын әзірлеу.
ОН 5.5. Дирижердің, режиссердің, көркемдік жетекшінің және орындаушылардың ойларына сәйкес концерттік дыбыс жасау.
ОН 5.6. Спектаклдерге арнайы дыбыстық әсер жасау үшін пайдаланатын арнайы жазбалар жасау.
ОН 5.7. Дыбыстық жазбаларды орнату процесін жүзеге асыру.
ОН 5.8. Концерттердің музыкалық сүйемелдеуін әр түрлі жанрдағы керек-жарақтармен, спектакльдердің дыбыстық және шуылдық безендірілулерін қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
27-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
27-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02110300 - Графикалық және мультимедиялық дизайн" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
021 Өнер
0211 Аудиовизуалды құралдар және медиа өндіріс
Мамандығы:
02110300 - Графикалық және мультимедиялық дизайн
Біліктілігі:

РО 5.2. Участвовать в создании режиссерского сценария, просмотрах, актерских сдачах, репетициях.
РО 5.3. Участвовать при расположении актеров в зависимости от акустических особенностей сценической площади.
РО 5.4. Разрабатывать схему расстановки и коммутирования микрофонов.
РО 5.5. Создавать концертный звук в соответствии с замыслом дирижера, режиссера, художественного руководителя и исполнителей.
РО 5.6. Производить специальные записи для использования их в спектаклях, для создания специальных звуковых эффектов.
РО 5.7. Осуществлять процесс монтажа звуковых записей.
РО 5.8. Обеспечивать музыкальное сопровождение концертов различной жанровой принадлежности, звуковое и шумовое оформление спектаклей.
Приложение 27 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________ 2021 г. №____
Приложение 27 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02110300 - Графический и мультимедийный дизайн"
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
021 Искусство
0211 Аудиовизуальные средства и медиа производство
Специальность:
02110300 - Графический и мультимедийный дизайн
Квалификация:

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W02110301 - Графикалық жұмыстарды орындаушы" біліктілігі
КҚ 1. Графикалық жұмыстарды рәсімдеуде дизайн принциптерін қолдану
КМ 1. Графикалық жұмыстарды рәсімдеуде дизайн принциптерін қолдану
ОН 1.1. Сурет салу техникасының әртүрлі түрлерін қолдана отырып, заттар мен сюжеттерді бейнелеу.
ОН 1.2. Дизайнда композицияларды құру.
ОН 1.3. Түс модельдерін қолдану.
КҚ 2. Көркем-безендіру жұмыстарын орындау
КМ 2. Көркем-безендіру жұмыстарын орындау
ОН 2.1. Аппараттық-бағдарламалық кешенді баптауды жүзеге асыру.
ОН 2.2. Заманауи бағдарламаларды қолдана отырып, визуалды дизайн элементтері мен принциптерін қолдану.
ОН 2.3. Графикалық жұмыстарды орындау.
ОН 2.4. Қаріп жұмыстарының техникасын қолдану.
КҚ 3. Дизайн-өнімнің макетін құрастыру
КМ 3. Дизайн-өнімнің макетін құрастыру
ОН 3.1. Жобалық тапсырманы қолдана отырып эскиздер дайындау.
ОН 3.2. Графикалық дизайнның негізгі бағыттары бойынша авторлық дизайн макеттерді жасау.
ОН 3.3. Презентация үшін макеттер, прототиптер дайындау.
КҚ 4. Қауіпсіздік шараларын сақтай отырып, дизайн-макетті баспаға дайындау
КМ 4. Қауіпсіздік шараларын сақтай отырып, дизайн-макетті баспаға дайындау
ОН 4.1. Қауіпсіздік техникасы нормалары мен ережелерін сақтай отырып, дизайн-макетті басып шығарудың (жариялаудың) техникалық параметрлерін баптау.
ОН 4.2. Дайын дизайн-өнімнің басып шығару (жариялау) сапасының талаптарына сәйкестігін бағалау.
ОН 4.3. Баспаға (жарияланымды) сүйемелдеу жұмыстарын жүргізу.
"3W02110302 - Компьютерлік графика операторы" біліктілігі
КҚ 1.
Бағдарламалық қамтамасыздандырумен жұмыс істеу үшін аппараттық құралдарды таңдау, баптау және іске қосу
КМ 1. Бағдарламалық қамтамасыздандырумен жұмыс істеу үшін аппараттық құралдарды таңдау, баптау және іске қосу
ОН 1.1. Өз құзыреттілігі аясында аппараттық және перифериялық құрылғыларды қолдану.
ОН 1.2. Анимация және мультимедиа элементтерімен жұмыс істеу үшін бағдарламалық қамтамасыздандыруды орнату.
ОН 1.3. Техникалық және бағдарламалық құралдарды қолдауды қамтамасыз ету.
КҚ 2. Векторлық графика құралдарымен анимациялық роликтер үшін визуалды контент құру
КМ 2. Векторлық графика құралдарымен анимациялық роликтер үшін визуалды контент құру

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W02110301 - Исполнитель графических работ"
ПК 1. Применять принцип дизайна, в оформлении графических работ
ПМ 1. Применение принципов дизайна, в оформлении графических работ
РО 1.1. Изображать предметы и сюжеты с применением различных видов техники рисования.
РО 1.2. Строить композиции в дизайне.
РО 1.3. Использовать модели цвета.
ПК 2. Выполнять художественно-оформительские работы
ПМ 2. Выполнение художественно-оформительских работ
РО 2.1. Осуществлять настройку аппаратно-программного комплекса.
РО 2.2. Использовать элементы и принципы визуального дизайна с применением современных программ.
РО 2.3. Выполнять графические работы.
РО 2.4. Применять технику шрифтовых работ.
ПК 3. Разработать макет дизайн-продукта
ПМ 3. Разработка макета дизайн-продукта
РО 3.1. Подготавливать эскизы с применением проектного задания.
РО 3.2. Создавать авторские макеты дизайна по основным направлениям графического дизайна.
РО 3.3. Подготовить макеты, прототипы для презентации.
ПК 4. Подготовить дизайн-макет к печати соблюдением мер техники безопасности
ПМ 4. Подготовка дизайн-макета к печати с соблюдением мер техники безопасности
РО 4.1. Выполнять настройку технических параметров печати (публикации) дизайн-макета с соблюдением норм и правил техники безопасности.
РО 4.2. Оценивать соответствие готового дизайн-продукта требованиям качества печати (публикации).
РО 4.3. Осуществлять сопровождение печати (публикации).
Квалификация "3W02110302 - Оператор компьютерной графики"
ПК 1. Выбирать, настраивать и запускать аппаратные средства для работы с программным обеспечением
ПМ 1. Выбор, настройка и запуск аппаратных средств для работы с программным обеспечением
РО 1.1. Применять аппаратные и периферийные устройства в рамках своей компетенции.
РО 1.2. Устанавливать программное обеспечение для работы с анимацией и мультимедиа элементами.
РО 1.3. Обеспечивать поддержку технических и программных средств.
ПК 2. Создавать визуальный контент для анимированных роликов средствами векторной графики
ПМ 2. Создание визуального контента для анимированных роликов средствами векторной графики

ОН 2.1. Бейнені (кейіпкерлерді) анимация үшін салу және өңдеу.
ОН 2.2. Цифрланған фондар мен текстураларды жасау.
ОН 2.3. Баспаға және сандық жарияланымға арналған бейнені жасау (фотосуретті қоса алғанда).
КҚ 3. Растрлық графика көмегімен сандық кескіндерді құру және өңдеу
КМ 3. Растрлық графика көмегімен сандық кескіндерді құру және өңдеу
ОН 3.1. Растрлық графикалық объектілерді өңдеу және трансформациялау.
ОН 3.2. Растрлық форматта түстермен жұмыс жасау.
ОН 3.3. Растрлық және векторлық редакторларды бірге қолдану.
КҚ 4. Аудиовизуалды контентті әрі қарай пайдалану үшін дайындау
КМ 4.Аудиовизуалды контентті әрі қарай пайдалану үшін дайындау
ОН 4.1. Аудио туындыны жасау.
ОН 4.2. Видео туындыны жасау.
ОН 4.3. Видеомонтаж кезінде кадрларды түйістіру принциптерін қолдану.
"4S02110303 - Графикалық анимация технигі" біліктілігі
КҚ 1. Анимациялық жобаны құрастыру
КМ 1.Анимациялық жобаны құрастыру
ОН 1.1. Қауіпсіздік техникасы нормалары мен ережелерін сақтай отырып, анимациялық жобаларды құрастыру кезінде техникалық құралдарды қолдану.
ОН 1.2. Заманауи бағдарламалық құралдары арқылы моушн дизайн технологиясын қолдану.
ОН 1.3. Анимациялық жобаны құрастыру үшін жобаға алдын ала талдау жүргізу.
ОН 1.4. Анимациялар жасау, кейіпкерлермен эскиздерді таңдау.
ОН 1.5. Көріністердің ретті орналасуын анықтау, олардың қарым-қатынасын дұрыс құру.
КҚ 2. Анимацияның рендерингі және "композитингі"
КМ 2. Анимацияның рендерингі және "композитингі"
ОН 2.1. Суреттердің ретті орналасуы үшін визуализация (рендеринг) процесін жүргізу.
ОН 2.2. Анимациялық жобаның барлық композицияларын біріктіру процесі.
ОН 2.3. Анимацияларды дыбыс жазумен синхрондау.
"4S02110304 - Графикалық дизайнер" біліктілігі
КҚ 1. Визуалды ақпарат объектілерін құрастыру және тұтастыру
КМ 1. Визуалды ақпарат объектілерін құрастыру және тұтастыру
ОН 1.1. Жеке көркем образдарды жасау.
ОН 1.2. Дизайн-жобаның көркемдік-техникалық құрастырылуын орындау.
ОН 1.3. Заманауи графикалық бағдарламаларда дизайн жобасын жасау.
ОН 1.4. Дизайн жобасының моделін модельдеу, визуализациялау және ұсыну.
ОН 1.5. Еңбек заңнамасын, ішкі еңбек тәртібін, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі талаптарды сақтау.
КҚ 2. Графикалық дизайн өніміне техникалық тапсырманы құрастыру
КМ 2. Графикалық дизайн өніміне техникалық тапсырманы құрастыру
ОН 2.1. Дизайн-өнімнің техникалық тапсырмасын құрастыру үшін қажетті деректерді жинау, жүйелеу және талдауды жүзеге асыру.

РО 2.1. Рисовать и редактировать изображения (персонажи) для последующей анимации.
РО 2.2. Создавать оцифрованные фоны и текстуры.
РО 2.3. Создавать (включая фотографию), изображения как для печати, так и для цифровой публикации.
ПК 3. Создавать и обрабатывать цифровые изображения средствами растровой графики
ПМ 3. Создание и обработка цифровых изображений средствами растровой графики
РО 3.1. Редактировать и трансформировать растровые графические объекты.
РО 3.2. Работать с цветом в растровом формате.
РО 3.3. Использовать растровые и векторные редакторы.
ПК 4. Подготовить аудиовизуальный контент для дальнейшего использования
ПМ 4. Подготовка аудиовизуального контента для дальнейшего использования
РО 4.1. Создавать аудио произведение.
РО 4.2. Создавать видео произведение.
РО 4.3. Применять принципы стыковки кадров при видеомонтаже.
Квалификация "4S02110303 - Техник графической анимации"
ПК 1. Разработать анимационный проект
ПМ 1. Разработка анимационного проекта
РО 1.1. Применять технические средства для создания анимационного проекта с соблюдением норм и правил техники безопасности.
РО 1.2. Применять технологии моушн дизайна посредством новейших программных средств.
РО 1.3. Проводить предпроектный анализ для разработки анимационного проекта.
РО 1.4. Создать анимацию и выбор эскизов с персонажами.
РО 1.5. Определить последовательность сцен и правильно выстраивать их взаимоотношения.
ПК 2. Выполнить рендеринг и "композитинг" анимации
ПМ 2. Выполнение рендеринга и "композитинг" анимации
РО 2.1. Проводить процесс визуализации (рендеринг) в последовательность картинок.
РО 2.2. Проводить процесс слияния всех композиций анимационного проекта.
РО 2.3. Синхронизировать анимации со звукозаписью.
Квалификация "4S02110304 - Графический дизайнер"
ПК 1. Разработать и компоновать объекты визуальной информации
ПМ 1. Разработка и компоновка объектов визуальной информации
РО 1.1. Создавать собственные художественные образы.
РО 1.2. Выполнить художественно-техническую разработку дизайн-проекта.
РО 1.3. Создавать дизайн-проект в современных графических программах.
РО 1.4. Моделировать, визуализировать и презентовать модель
дизайн-проекта.
РО 1.5. Соблюдать трудовое законодательство, порядок внутренного трудового распорядка, по безопасности и охране труда, требования пожарной безопасности.
ПК 2. Разработать техническое задание на продукт графического дизайна
ПМ 2. Разработка технического задания на продукт графического дизайна
РО 2.1. Осуществлять сбор, систематизацию и анализ данных, необходимых для разработки технического задания дизайн-продукта.

ОН 2.2. Дизайн-макет құрастыруда техникалық және бағдарламалық құралдарды таңдау.
ОН 2.3. Құрылымы мен мазмұнына қойылатын талаптарға сәйкес дайын техникалық тапсырманы қалыптастыру.
КҚ 3. Визуалды ақпарат объектілерін әзірлеудегі қызметті басқару
КМ 3. Визуалды ақпарат объектілерін әзірлеудегі қызметті басқару
ОН 3.1. Визуалды ақпараттың құрастырылған объектілерінің сапасына бағалау жүргізу.
ОН 3.2. Визуалды ақпараттың объектілер сапасының талаптарын қамтитын нормативтік құжаттарды қолдану.
ОН 3.3. Дизайн өнімін жасау үшін жаңа технологияларды пайдалану бойынша ұсыныстар құрастыру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
29- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
29-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02110400 – Баспа ісі" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
021 Өнер
0211 Аудиовизуалды құралдар және медиа өндіріс
Мамандығы:
02110400 – Баспа ісі
Біліктілігі:

РО 2.2. Определять выбор технических и программных средств для разработки дизайн-макета с учетом их особенностей использования.
РО 2.3. Формировать готовое техническое задание в соответствии с требованиями к структуре и содержанию.
ПК 3. Управлять деятельностью по разработке объектов визуальной информации
ПМ 3. Управление деятельностью по разработке объектов визуальной информации
РО 3.1. Проводить оценку качества разработанных объектов визуальной информации.
РО 3.2. Применять нормативные документы, содержащие требования качества объектов визуальной информации.
РО 3.3. Разрабатывать предложения по использованию новых технологий для создания дизайн-продукта.
Приложение 29 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________ 2021 г. №___
Приложение 29 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02110400 – Издательское дело"
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
021 Искусство
0211 Аудиовизуальные средства и медиа производство
Специальность:
02110400 - Издательское дело
Квалификация:

ОН 1.1. Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау, өндірістік санитария нормалары мен талаптарын сақтау.
ОН1.2. Жұмыс үстелі-баспа жүйесінде (компьютер, сканер, принтер) жұмыс жасау.
ОН 1.3. "Сomputer-to-Film" технологиясының жабдықтарында жұмыс жасау.
ОН 1.4. "Computer-to-Press"технологиясының жабдықтарында жұмыс жасау.
ОН 1.5. "Computer-to-Plate" технологиясының жабдықтарында жұмыс жасау.
ОН 1.6. Фототерім жабдығында, монтаждау үстелінде, көшіру рамасында жұмыс жасау.
ОН 1.7. Сынамалы баспа станогында, кең форматты плоттерде жұмыс жасау.
КҚ 2. Басуға дейінгі процестерге материалдар дайындау
КМ 2. Басуға дейінгі процестерге материалдар дайындау
ОН 2.1. Басуға дейінгі процестердің материалдарының техникалық сипаттамаларын анықтау.
ОН 2.2. Баспа технологиясына байланысты басуға дейінгі процестің материалдарын таңдау.
ОН 2.3. Материалды тұтыну және жабдықты жүктеу нормалары негізінде материалдар санын есептеуге қатысу.
КҚ 3. Макетті басуға дайындау бойынша технологиялық операцияларды орындау
КМ 3. Макетті басуға дайындау бойынша технологиялық операцияларды орындау
ОН 3.1. Мәтінді теру, өңдеу бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 3.2. Мәтінді орналастыру бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 3.3. Бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдана отырып, басылымның дизайнын жасау.
ОН 3.4. Сканерлеу, ретушь, түсті бөлу бойынша операцияларды орындау.
ОН 3.5. Өндіріске технологиялық картамен (ерекшелігімен) бірге түпнұсқа макетті дайындау.
"3W02110402 - Копирайтер" біліктілігі
КҚ 1. Мәтінді оқу, түзету және оның стандарттарға сәйкестігін тексеру
КМ 1. Мәтінді оқу, түзету және оның стандарттарға сәйкестігін тексеру
ОН 1.1. Жұмыс орнында еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария нормалары мен талаптарын сақтау.
ОН1.2. Мәтіндерді сауаттылыққа тексеруді жүзеге асыру.
ОН 1.3. Басуға қол қойылған баспаның түзетумен монтаждан кейін бедерлерді тексеру.
ОН 1.4. Мәтінді түзету және дұрыстау.
ОН 1.5. Құжаттардың ресімделуінің стандарттарға сәйкестігін тексеру.
КҚ 2. Мәтінді теру және дизайн процесін жүзеге асыру
КМ 2. Мәтінді теру және дизайн процесін жүзеге асыру
ОН 2.1. Мәтінді теру жұмыстарын орындау.
ОН 2.2. Графикалық редакторларда жұмыс жасау.
ОН 2.3. Типографиканың негізгі ережелерін ескере отырып, мәтіндерді рәсімдеу.
ОН 2.4. Инфографика ережелерін қолдану.
КҚ 3. Мәтіндерді, ұрандарды әзірлеуге және веб-сайтты жетілдіруге қатысу
КМ 3. Мәтіндерді, ұрандарды әзірлеуге қатысу
ОН 3.1. Мақсатты аудиторияны талдау.
ОН 3.2. Жарнама психологиясының әсер ету әдістерін қолдану.

РО 1.1. Соблюдать нормы и требования техники безопасности, охраны труда, производственной санитарии на рабочем месте.
РО 1.2. Производить работы на настольно-издательской системе (компьютер, сканер, принтер).
РО 1.3. Производить работы на оборудовании технологии "Сomputer-to-Film".
РО 1.4. Производить работы на оборудовании технологии "Computer-to-Press".
РО 1.5. Производить работы на оборудовании технологии "Computer-to-Plate".
РО 1.6. Производить работы на фотонаборном оборудовании, монтажном столе, копировальной раме.
РО 1.7. Производить работы на пробопечатном станке, широкоформатном плоттере.
ПК 2. Подготовить материалы для допечатных процессов
ПМ 2. Подготовка материалов для допечатных процессов
РО 2.1. Определять технические характеристики материалов допечатных процессов.
РО 2.2. Подобрать материалы допечатного процесса в зависимости от технологии печати.
РО 2.3. Участвовать в выполнении расчета количества материалов на основании норм расхода материала и загрузки оборудования.
ПК 3. Выполнять технологические операции по подготовке макета к печати
ПМ 3. Выполнение технологических операций по подготовке макета к печати
РО 3.1. Выполнять работы по набору, правке текста.
РО 3.2. Выполнять работы по верстке текста.
РО 3.3. Выполнять дизайн издания с применением программного обеспечения.
РО 3.4. Выполнять операции по сканированию, ретуши, цветоделения.
РО 3.5. Подготовить оригинал-макета вместе с технологической картой (спецификацией) в производство.
Квалификация "3W02110402- Копирайтер"
ПК 1. Выполнять вычитку, корректировку текста и его проверку на соответствие стандартам
ПМ 1. Вычитка, корректировка текста и его проверка на соответствие стандартам
РО 1.1. Соблюдать нормы и требования охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии на рабочем месте.
РО 1.2. Выполнять проверку текстов на грамотность.
РО 1.3.Сверять оттиски после монтажа с корректурой издательства, подписанной в печать.
РО 1.4. Корректировать и исправлять текст.
РО 1.5.Проверять оформление документов на соответствие стандартам.
ПК 2. Осуществлять процесс набора и дизайна текста
ПМ 2. Осуществление процесса набора и дизайна текста
РО 2.1. Выполнять работы по набору текста.
РО 2.2. Работать в графических редакторах.
РО 2.3. Оформлять тексты, учитывая основные правила типографики.
РО 2.4. Применять правила инфографики.
ПК 3. Участвовать в разработке текстов, слоганов и продвижении сайтов
ПМ 3. Участие в разработке текстов, слоганов
РО 3.1. Анализировать целевую аудиторию.
РО 3.2. Применять методы воздействия психологии рекламы.

ОН 3.3. Мәтінді жазудың негізгі тәсілдерін қолдану.
ОН 3.4. Жарнама компаниясының тұжырымдамасын әзірлеуге қатысу.
ОН 3.5. Сайтты, әлеуметтік желілерді жетілдірудің заманауи әдістері мен технологияларын қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
31- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
31-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02110500- Полиграфиялық және орау өндірісінің технологиясы" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
021 Өнер
0211 Аудиовизуалды құралдар және медиа өндіріс
Мамандығы:
02110500 - Полиграфиялық және орау өндірісінің технологиясы
Біліктілігі:

РО 3.3. Использовать основные способы написания текстов.
РО 3.4.Участвовать в разработке концепции рекламной кампании.
РО 3.5.Применять современные методы и технологии продвижения сайта, социальных сетей.
Приложение 31 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "__"________ 2021 г. №___
Приложение 31 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02110500 – Технология полиграфического и упаковочного производства"
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
021 Искусство
0211 Аудиовизуальные средства и медиа производство
Специальность:
02110500 - Технология полиграфического и упаковочного производства
Квалификация:

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W02110501-Брошюралаушы-түптеуші" біліктілігі
КҚ 1. Өндіріс талаптарына сәйкес брошюралау-түптеу процестерін орындау
КМ 1. Өндіріс талаптарына сәйкес брошюралау-түптеу процестерін орындау
ОН1.1. Жұмыс орнында қауіпсіздік ережелерін сақтау.
ОН 1.2. Брошюралау операцияларын орындайтын станоктардан жартылай фабрикаттарды қабылдауды, сапасын тексеруді, түйістіруді, престеуді және орауды жүзеге асыру.
ОН 1.3. Жеке брошюралық операцияларды қолмен орындау.
ОН1.4. Басып шығарылған бедер-парақтарды, мұқабаларды түйістіру, кесу, бүктеу, жинақтау, есептеу.
КҚ 2. Полиграфия өнімін дайындаудың толық технологиялық циклын ескере отырып, жұмысты орындау
КМ 2. Полиграфия өнімдерін дайындаудың толық технологиялық циклын ескере отырып, жұмыстарды орындау
ОН2.1. Бүктемелерді қолмен бүгу бойынша операцияларды орындау.
ОН 2.2. Ресімдеу бойынша күрделі ақ және бланк бұйымдарын дайындау бойынша операциялар кешенін орындау, қолданылатын материалдарды дайындау.
ОН 2.3. Дөңгелек бұрышы, жұмсақ төсемі және фаскасы бар қақпақтарды дайындау.
ОН 2.4. Жұмыс құралдарының техникалық жағдайын бақылау.
ОН 2.5. Блокты түптеу қақпағына қолмен салу бойынша операцияларды орындау.
ОН 2.6. Түптеу қақпақтарында өрнектеу бойынша операцияларды орындау.
КҚ 3. Баспа өнімдерін өңдеуді жүзеге асыру
КМ 3. Баспа өнімдерін өңдеу
ОН 3.1. Баспа басылымдарын қолмен және полиграфия жабдықтарында көркемдеп безендіру бойынша операцияларды орындау.
ОН 3.2. Мекенжай папкаларын, ақ бұйымдарды, оның ішінде көркем және көркемдігі жоғары бұйымдарды дайындау бойынша операцияларды орындау.
ОН 3.3. Баспа өнімін және оның жекелеген бөліктерін ою бойынша операцияларды орындау.
ОН 3.4. Көркем басылымдарды безендіру композициясын жасау бойынша операцияларды орындау.
ОН 3.5. Түптеу қақпақтарында басып шығару операцияларын орындау, түптеу қақпақтарында өру, инкрустирлеу және аппликацияны орындау бойынша операциялар.
ОН 3.6. Футлярларды қаптаманы дайындау бойынша операцияларды орындау.

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W02110501- Брошюровщик-переплетчик"
ПК 1. Выполнять брошюровочно-переплетные процессы согласно требования производства
ПМ 1. Выполнение брошюровочно-переплетных процессов согласно требования производства
РО 1.1. Соблюдать технику безопасности на рабочем месте.
РО 1.2. Осуществлять прием, проверку качества, сталкивание, прессование и упаковку полуфабрикатов со станков, выполняющих брошюровочные операции.
РО 1.3. Выполнять отдельные операции брошюровки вручную.
РО 1.4. Выполнять сталкивание, разрезку, фальцовку, комплектование, счет отпечатанных листов-оттисков, обложек.
ПК 2. Выполнять работы с учетом полного технологического цикла изготовления полиграфической продукции
ПМ 2. Выполнение работ с учетом полного технологического цикла изготовления полиграфической продукции
РО 2.1. Выполнять операции по отгибке фальцев вручную.
РО 2.2. Выполнять комплекс операций по изготовлению сложных по оформлению беловых и бланочных изделий, заготовка применяемых материалов.
РО 2.3. Изготавливать крышки с круглым углом, мягкой прокладкой и фаской.
РО 2.4. Осуществлять контроль за техническим состоянием рабочих инструментов.
РО 2.5. Выполнять операции по вставке блока в переплетную крышку вручную.
РО 2.6. Выполнять операции по тиснению на переплетных крышках.
ПК 3. Производить отделку печатной продукции
ПМ 3. Отделка печатной продукции
РО 3.1. Выполнять операции по художественному оформлению печатных изданий вручную и на полиграфическом оборудовании.
РО 3.2. Выполнять операции по изготовлению адресных папок, беловых изделий, в том числе художественных и высокохудожественных
РО 3.3. Выполнять операции по высечке печатной продукции и ее отдельных частей.
РО 3.4. Выполнять операции по составлению композиции оформления художественных изданий.
РО 3.5. Выполнять операции по печати на переплетных крышках, операции по оплетке, инкрустированию и выполнению аппликации на переплетных крышках.
РО 3.6. Выполнять операции по изготовлению футляров.

ОН 3.7. Кітаптарды қолмен және полиграфия жабдығында қосымша мұқабамен орау операциясын орындау.
ОН 3.8. Былғары мен оның алмастырғыштарын қолдана отырып түптеу қақпақтарын жасау бойынша операцияларды орындау.
"3W02110502-Баспа машиналарының операторы" біліктілігі
КҚ1. Мамандандыруды ескере отырып, полиграфия өндірісінің формалық процестерін орындау
КМ 1. Мамандандыруды ескере отырып, полиграфия өндірісінің формалық процестерін орындау
ОН 1.1. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып, жұмыс орнын ұтымды ұйымдастыру.
ОН 1.2. Мамандандыруды ескере отырып, баспа формаларын жасау бойынша жұмыстарды орындау үшін шығын материалдарын, технологиялық жабдықтарды, құралдар мен құрылғыларды дайындауды орындау.
ОН 1.3. Полиграфиялық шығыс материалдарын сәйкестендіруді орындау.
ОН 1.4. Мамандандыруды ескере отырып, беттеудің, жолақтарды түсірудің және макеттеудің бағдарламалық құралдарын таңдау
ОН 1.5. Мамандандыруды ескере отырып, формалық процестерде ақпараттық технологияларды, компьютерлік және телекоммуникациялық құралдарды қолдану.
ОН 1.6. Мамандандыруды ескере отырып, полиграфия өндірісінің басуға дейінгі жабдығына қызмет көрсетуді орындау.
КҚ 2. Баспа жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және алдын алу жұмыстары
КМ 2. Баспа жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және алдын алу жұмыстары
ОН 2.1. Жұмыс және құрастыру сызбалары мен схемаларын оқу.
ОН 2.2. Баспа жабдықтарын пайдалану талаптарын сақтай отырып, жабдықты өндірістік процеске дайындау.
ОН 2.3. Жабдықтың жоспардан тыс тоқтауының алдын алу, бөлшектер мен тораптардың қызмет ету мерзімін ұзарту, жөндеу аралық кезеңдер, жабдықтың сақталуын жақсарту, оны пайдалануда сенімділігін арттыру бойынша іс-шараларды орындау.
ОН 2.4. Техникалық жұмыстар кестесіне сәйкес жабдықтарды уақтылы майлау, тазалау және алдын алу жұмыстары.
КҚ 3. Бүкіл таралым ішінде бедердің сапа көрсеткіштерінің нормаланған мәндерінің сақталуын қамтамасыз ететін технологиялық режимдерді сақтай отырып, басу процестерін орындау
КМ 3. Бүкіл таралым ішінде бедердің сапа көрсеткіштерінің нормаланған мәндерінің сақталуын қамтамасыз ететін технологиялық режимдерді сақтай отырып, басу процестерін орындау
ОН 3.1 Қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау, өртке қарсы қорғау ережелерін орындау.
ОН 3.2. Технологияның экономикалық негізделген тәсілдерін қолдану
баспа процестерін ұйымдастыру кезінде полиграфия өндірісіндегі еңбекті ұйымдастыру.
ОН 3.3. Баспа өнімдерін жіктеу, оны өндіру технологиясын анықтау.
ОН 3.4. Шығын материалдарының түрлерін, көмекші материалдардың әртүрлі түрлерін анықтау және оларды технологиялық карта бойынша қолдану.

РО 3.7. Выполнять операции по завертыванию книг суперобложкой вручную и на полиграфическом оборудовании.
РО 3.8. Выполнять операции по изготовлению переплетных крышек с применение кожи и ее заменителей.
Квалификация "3W02110502 - Оператор печатных машин"
ПК 1. Выполнять формные процессы полиграфического производства с учетом специализации
ПМ 1. Выполнение формных процессов полиграфического производства с учетом специализации
РО 1.1. Рационально организовывать рабочее место с соблюдением требований безопасности и охраны труда, экологической безопасности.
РО 1.2. Выполнять подготовку расходных материалов, технологической оснастки, инструментов и приспособлений для выполнения работ по изготовлению печатных форм с учетом специализации.
РО 1.3. Выполнять идентификацию полиграфических расходных материалов.
РО 1.4. Выбирать программные средства верстки, спуска полос и макетирования с учетом специализации.
РО 1.5. Применять информационные технологии, компьютерные и телекоммуникационные средства в формных процессах с учетом специализации.
РО 1.6. Выполнять обслуживание допечатного оборудования полиграфического производства с учетом специализации.
ПК 2. Проводить профилактику и техническое обслуживание печатного оборудования
ПМ 2. Профилактика и техническое обслуживание печатного оборудования
РО 2.1. Читать рабочие и сборочные чертежи и схемы
РО 2.2. Подготовить оборудование к производственному процессу с соблюдением требований по эксплуатации печатного оборудования.
РО 2.3. Выполнять мероприятия по предупреждению внеплановых остановок оборудования, продлению сроков службы деталей и узлов, межремонтных периодов, улучшению сохранности оборудования, повышению надежности его в эксплуатации.
РО 2.4. Проводить согласно графику технических работ своевременную профилактику, смазку и чистку оборудования.
ПК 3. Выполнять процессы печатания с соблюдением технологических режимов, обеспечивающих сохранение нормированных значений показателей качества оттиска в течение всего тиража
ПМ 3. Выполнение процессов печатания с соблюдением технологических режимов, обеспечивающих сохранение нормированных значений показателей качества оттиска в течение всего тиража
РО 3.1 Выполнять правила техники безопасности, охраны труда, противопожарной защиты.
РО 3.2. Применять экономически обоснованные приемы технологии организации труда в полиграфическом производстве при организации печатных процессов.
РО 3.3. Классифицировать продукцию полиграфического производства, определять технологию ее изготовления;
РО 3.4. Определять типы расходных материалов, различных видов вспомогательных материалов и применять их по технологической карте

ОН 3.5. Әр түрлі мөрленген материалдарға басып шығару үшін баспа бояуларын таңдау және қолдану.
ОН 3.6. Көп бояулы өнімдерді басып шығару кезінде түс климатын модельдеу түрлерін анықтау.
ОН 3.7. Жапсырылатын материалды табақпен бере отырып, баспа жабдығында бір бояулы жұмыстарды басу процесін жүзеге асыру.
ОН 3.8. Бүкіл таралым ішінде бедердің сапа көрсеткіштерінің нормаланған мәндерінің сақталуын қамтамасыз ететін технологиялық режимдерді сақтай отырып, көп бояулы жұмыстарды басу процестерін жүзеге асыру.
ОН 3.9. Баспа жабдығының жұмысындағы типтік ақауларды анықтау және жою.
КҚ4. Баспа өнімдерінің әрлеу процестерін орындау
КМ 4. Баспа өнімінің өңдеу процестерін орындау
ОН 4.1. Баспа жабдығының әрлеу секциялары мен құрылғыларын жұмысқа дайындауды орындау.
ОН 4.2. Баспа бедерлерін өңдеу (көркейту) бойынша дайындық және негізгі жұмыстарды орындау.
ОН 4.3. Баспа жабдығының кептіру және қосалқы құрылғыларын реттеу.
ОН 4.4. Белгілі бір түсті бояуларды жасау және араластыру.
ОН 4.5. Баспа өнімдерін кесу жоспарын есептеу, белгілеу.
КҚ 5. Баспа өнімдерінің сапасын бақылауды жүзеге асыру
КМ 5. Баспа өнімдерінің сапасын бақылауды жүзеге асыру
ОН 5.1. Дайын баспа өнімдері мен шығыс материалдарының сапасын бақылау операцияларына арналған жұмыс орнын, құрылғылар мен аспаптарды дайындау.
ОН 5.2. Баспа формасына, шығыс материалдарына, дайын өнімдерге көрнекі және аспаптық бақылауды жүзеге асыру.
ОН 5.3. Басып шығару ақауларын анықтау және оларды жою.
ОН 5.4. Мақсатты өндірістік міндетке сәйкес техникалық құралдарды калибрлеуді жүзеге асыру.
КҚ 6. Арнайы баспа жабдығын пайдалана отырып, мәтіндік және бейнелеу ақпаратын тараламдауды жүзеге асыру
КМ 6. Арнайы баспа жабдығын пайдалана отырып, мәтіндік және бейнелеу ақпаратын тараламдауды жүзеге асыру
ОН 6.1. Арнайы баспа түрлерінің жабдықтарында баспа жұмыстарын орындау үшін шығын материалдарын, технологиялық жабдықтарды, құралдар мен құрылғыларды дайындау.
ОН 6.2. Арнайы жабдықта және әртүрлі материалдарда басып шығаруды жүзеге асыру.
ОН 6.3. Баспа нысандарын жуу, оларды сақтау, сондай-ақ арнайы баспа түрлеріне арналған жабдықты дайындау.
ОН 6.4. Материалды табақпен бере отырып, баспа жабдығында сынақ бедерлері мен таралымын басып шығару.
ОН 6.5. Сынамалық бедерлерді және таралымды материалды орама бере отырып, баспа жабдығында, сондай-ақ ротациялық машиналарда басып шығару.
ОН 6.6. Алдын алу және жөндеу, жұмыс аяқталғаннан кейін жабдықты дайындауды ұйымдастыру.

РО 3.5. Выбирать и применять печатные краски для печати на различных запечатываемых материалах.
РО 3.6. Определять типы моделирования цветового климата при печати многокрасочной продукции.
РО 3.7. Осуществлять процессы печатания однокрасочных работ на печатном оборудовании с листовой подачей запечатываемого материала.
РО 3.8. Осуществлять процессы печатания многокрасочных работ с соблюдением технологических режимов, обеспечивающих сохранение нормированных значений показателей качества оттиска в течение всего тиража.
РО 3.9. Определять и устранять типичные неполадки в работе печатного оборудования.
ПК 4. Выполнять отделочные процессы печатной продукции
ПМ 4. Выполнение отделочных процессов печатной продукции
РО 4.1. Выполнять подготовку к работе отделочных секций и устройств печатного оборудования.
РО 4.2. Выполнять подготовительные и основные работы по отделке (облагораживанию) печатных оттисков.
РО 4.3. Регулировать сушильные и вспомогательные устройства печатного оборудования.
РО 4.4. Составлять и смешивать краски определенного цвета.
РО 4.5. Выполнять расчет, разметку плана разрезки печатной продукции.
ПК 5.Выполнять контроль качества печатной продукции.
ПМ 5. Выполнение контроля качества печатной продукции.
РО 5.1. Подготавливать рабочее место, приспособления и приборы для операций контроля качества готовой печатной продукции и расходных материалов.
РО 5.2.Выполнять визуальный и инструментальный контроль качества печатной формы, расходных материалов, готовой продукции.
РО 5.3. Определять дефекты печати и устранять их.
РО 5.4. Осуществлять калибровку технических средств, в соответствии с поставленной производственной задачей.
ПК 6. Выполнять тиражирование текстовой и изобразительной информации с использованием специфического оборудования печати.
ПМ 6. Выполнение тиражирования текстовой и изобразительной информации с использованием специфического оборудования печати.
РО 6.1. Выполнять подготовку расходных материалов, технологической оснастки, инструментов и приспособлений для выполнения печатных работ на оборудовании специальных видов печати.
РО 6.2. Выполнять печать на специфическом оборудовании и различных материалах.
РО 6.3. Выполнять смывку печатных форм, подготовку их к хранению, а также оборудования для специальных видов печати.
РО 6.4. Выполнять печать пробных оттисков и тиража на печатном оборудовании с листовой подачей материала.
РО 6.5. Выполнять печать пробных оттисков и тиража на печатном оборудовании с рулонной подачей материала, также на ротационных машинах.
РО 6.6. Организовать работу по профилактике и ремонту, подготовке оборудования по окончанию работ.

ОН 3.6. Қауіпсіздік техникасы, денсаулық сақтау және қоршаған ортаны қорғау саласындағы қолданыстағы заңнаманы басшылыққа алу.
"3W02120303 - Макеттік-модельдік жобалаудың макетшісі" біліктілігі
КК 1. Жобаланатын модельдің, өнім прототипінің сипаттамаларының эргономикалық талаптарға сәйкестігін белгілеу
КМ 1. Жобаланатын модельдің, өнім прототипінің сипаттамаларының эргономикалық талаптарға сәйкестігін белгіленуі
ОН 1.1. Көркем құрастыру саласындағы озық отандық және шетелдік тәжірибені зерттеу және практикалық қызметте қолдану.
ОН 1.2. Үлгі сипаттамаларының, өнім прототипінің эргономикалық талаптарға сәйкестігін тексеру.
ОН 1.3. Көлемді-кеңістіктік шешімдердің, құрылымдық материалдар мен сыртқы дизайн бөлшектерінің ең ұтымды нұсқаларын таңдау.
КК 2. Эргономикалық талаптарды ескере отырып, өнім элементтерін конструкциялау
КМ 2. Эргономикалық талаптарды ескере отырып, өнім элементтерін конструкциялау
ОН 2.1. Эргономика талаптарына сәйкес бұйымның және оның құрылымдық элементтерінің эскиздерін әзірлеу.
ОН 2.2. Прототиптер мен физикалық модельдерді құру кезінде әртүрлі материалдармен жұмыс істеу әдістерін меңгеру.
ОН 2.3. Орналасуды қолдана отырып қарапайым және күрделі құрылымдардың модельдерін жасау.
КК 3. Өнім моделін модельдеу, визуализациялау және көрсету кезінде компьютерлік құралдарды қолдану
КМ 3. Өнім моделін модельдеу, визуализациялау және көрсету кезінде компьютерлік құралдардың қолданылуы
ОН 3.1. Компьютерлік бағдарламалар арқылы өнімді жобалауға қатысу.
ОН 3.2. Арнайы компьютерлік модельдеу бағдарламаларын қолдана отырып модельдер жасау.
ОН 3.3. Қауіпсіздік техникасы саласындағы қолданыстағы заңнаманы, денсаулық сақтау және қоршаған ортаны қорғау нормаларын сақтау.
"4S02120304 - Өнеркәсіп өнімдерінің дизайнері" біліктілігі
КК 1. Клиенттермен және мүдделі тұлғалармен кеңес беру арқылы жобалауға арналған тапсырмамен байланысты мақсаттар мен шектеулерді анықтау
КМ 1. Клиенттермен және мүдделі тұлғалармен кеңес беру арқылы жобалауға арналған тапсырмамен байланысты мақсаттар мен шектеулерді анықтау
ОН 1.1. Тапсырыс берушілердің жасалатын өнімге қойылатын талаптарын, қажетті сападағы өнімді шығарудың техникалық мүмкіндіктерін зерттеу.
ОН 1.2. Көркем құрастырудың барлық кезеңдерінде қажетті патенттік және өзге де ғылыми-техникалық ақпаратты іріктеу мен талдауды жүзеге асыру.
ОН 1.3. Техникалық-экономикалық талаптарға және өндірістің прогрессивті технологиясына, эргономика талаптарына сәйкес жобалауға және тапсырыс берушілермен келісуге техникалық тапсырмаларды жасауға қатысу.
КК 2. Өнеркәсіптік, коммерциялық және тұтыну тауарлары дизайнының тұжырымдамасын әзірлеу
КМ 2. Өнеркәсіптік, коммерциялық және тұтыну тауарлары дизайнының тұжырымдамасын әзірленуі

РО 3.6. Руководствоваться действующим законодательством в области техники безопасности, норм охраны здоровья и охраны окружающей среды.
Квалификация "3W02120303 - Макетчик макетно-модельного проектирования"
ПК 1. Устанавливать соответствие характеристик проектируемой модели, прототипа продукта эргономическим требованиям
ПМ 1. Установление соответствия характеристик проектируемой модели, прототипа продукта эргономическим требованиям
РО 1.1. Применять в практической деятельности передовой отечественный и зарубежный опыт в области художественного конструирования.
РО 1.2. Проверять соответствие характеристик модели, прототипа продукта эргономическим требованиям.
РО 1.3. Выбирать наиболее рациональные варианты объемно-пространственных решений, конструкционных материалов и деталей внешнего оформления.
ПК 2. Конструировать элементы продукта с учетом эргономических требований
ПМ 2. Конструирование элементов продукта с учетом эргономических требований
РО 2.1. Разрабатывать эскизы изделия и его конструктивных элементов в соответствии с требованиями эргономики.
РО 2.2. Владеть приемами работы с различными материалами при создании прототипов и физических моделей.
РО 2.3. Создавать модели простых и сложных конструкций с помощью макетирования.
ПК 3. Использовать компьютерные программы при моделировании, визуализации и презентации модели продукта
ПМ 3. Использование компьютерных программ при моделировании, визуализации и презентации модели продукта
РО 3.1. Участвовать в конструировании продукта с помощью компьютерных программ.
РО 3.2. Изготавливать модели с помощью специальных компьютерных программ моделирования.
РО 3.3. Соблюдать действующее законодательство в области техники безопасности, нормы охраны здоровья и охраны окружающей среды.
Квалификация "4S02120304 -Дизайнер промышленный продукции"
ПК 1. Определять цели и ограничения, связанные с заданием на проектирование, посредством консультаций с клиентами и заинтересованными лицами
ПМ 1. Определение целей и ограничений, связанных с заданием на проектирование, посредством консультаций с клиентами и заинтересованными лицами
РО 1.1. Изучать требования, предъявляемые заказчиками к создаваемой продукции, технические возможности для выпуска продукции требуемого качества.
РО 1.2. Осуществлять отбор и анализ патентной и иной научно-технической информации, необходимой на всех этапах художественного конструирования.
РО 1.3. Участвовать в составлении технических заданий на проектирование и согласование их с заказчиками в соответствии их технико-экономическим требованиям и прогрессивной технологии производства, требованиям эргономики.
ПК 2. Разрабатывать концепции дизайна промышленных, коммерческих и потребительских товаров
ПМ 2. Разработка концепций дизайна промышленных, коммерческих и потребительских товаров

ОН 2.1. Жаңа ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, көркем-конструкторлық шешімдердің неғұрлым ұтымды нұсқаларын іздеуді жүзеге асыру.
ОН 2.2. Көркем-конструкторлық міндеттерді шешумен байланысты ғылыми-зерттеу және эксперименттік жұмыстарды орындауға қатысу.
ОН 2.3. Тапсырыс берушімен келісу үшін бұйымдардың прототиптері мен үлгілерін дайындау.
КК 3. Дизайн саласындағы заманауи үрдістерді ескере отырып, дизайнерлік жобалау процесін жүзеге асыру
КМ 3. Дизайн саласындағы заманауи үрдістерді ескере отырып, дизайнерлік жобалау процесін жүзеге асырылуы
ОН 3.1. Еңбек заңнамасының, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау ережелерінің сақталуын бақылау.
ОН 3.2. Жобаланатын бұйымға техникалық құжаттаманы әзірлеу (жалпы түрдегі сызбалар, макеттеуге арналған эскиздер мен жұмыс сызбалары, модельдердің жұмыс жобалары).
ОН 3.3. Бұйымдардың тәжірибелік үлгілерін жасаудың барлық кезеңдерінде көркем-конструкторлық шешімдердің іске асырылуына авторлық қадағалауды орындау.
ОН 3.4. Команданы басқару өнімді құрудың кез-келген кезеңінде басқа топ мүшелерінің қателерін түзеу.
КК 4. Ұсынылатын жобаның техникалық-экономикалық негіздемесінің есебін орындау
КМ 4. Ұсынылатын жобаның техникалық-экономикалық негіздемесінің есебін орындалуы
ОН 4.1. Менеджмент пен маркетингті түсіну, жобаланған өнімнің сатылымын болжау.
ОН 4.2. Ұсынылған құрылымның экономикалық негіздемесін есептеу үшін мәліметтер дайындау және смета жасау.
ОН 4.3. Орындалған жобаның нәтижелері туралы есепті дайындайды және ресімдеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
39 - қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
39 - қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02130100 - Кескіндеме, мүсін және графика (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
021 Өнер
0213 Бейнелеу өнері
Мамандығы:
02130100 - Кескіндеме, мүсін және графика (түрлері бойынша)
Біліктілігі:

РО 2.1. Осуществлять поиск наиболее рациональных вариантов художественно-конструкторских решений с использованием новых информационных технологий.
РО 2.2. Участвовать в выполнении научно-исследовательских и экспериментальных работ, связанных с решением художественно-конструкторских задач.
РО 2.3. Подготавливать прототипы и образцы изделий для согласования с заказчиком.
ПК 3. Осуществлять процесс дизайнерского проектирования с учетом современных тенденций в области дизайна
ПМ 3. Осуществление процесса дизайнерского проектирования с учетом современных тенденций в области дизайна
РО 3.1. Контролировать соблюдение трудового законодательства, правил по технике безопасности и охране труда, производственной санитарии, пожарной безопасности и охраны окружающей среды.
РО 3.2. Разрабатывать техническую документацию на проектируемое изделие (чертежи общего вида, эскизы и рабочие чертежи для макетирования, рабочие проекты моделей).
РО 3.3. Выполнять авторский надзор за реализацией художественно-конструкторских решений на всех этапах создания опытных образцов изделий.
РО 3.4. Управлять командой на любом этапе создания продукта исправлять ошибки других членов команды.
ПК 4. Выполнять расчеты технико-экономического обоснования предлагаемого проекта
ПМ 4. Выполнение расчетов технико-экономического обоснования предлагаемого проекта
РО 4.1. Разбираться в менеджменте и маркетинге, прогнозировать продажи проектируемого изделия.
РО 4.2. Подготавливать данные для расчетов экономического обоснования предлагаемой конструкции и составлять смету.
РО 4.3. Подготавливать и оформлять отчет о результатах выполненного проекта.
Приложение 39 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________ 2021 г. №___
Приложение 39 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02130100 - Живопись, скульптура и графика (по видам)"
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
021 Искусство
0213 Изобразительное искусство
Специальность:
02130100 - Живопись, скульптура и графика (по видам)
Квалификация:

ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S02130101 – Суретші" біліктілігі
КҚ 1.Экспрессивті графикалық құралдарды қолдана отырып, суреттегі көркем сауаттылықты меңгеру
КМ 1.Экспрессивті графикалық құралдарды қолдана отырып, суреттегі көркем сауаттылықты меңгеру
ОН 1.1. Сурет бойынша жұмыстың әдістері мен реттілігін меңгеру.
ОН 1.2. Пішіндерді конструктивті құру және модельдеу әдістерін қолдану.
ОН 1.3. Графикалық құралдарды қолдана отырып сурет салу.
КҚ 2. Табиғаттан нақты форманы сурет салу құралдарымен бейнелеу
КМ 2. Табиғаттан белгілі бір форманы сурет салу құралдарымен бейнелеу
ОН 2.1. Композициялық құрылыстың негізгі принциптерін қолдану.
ОН 2.2. Тональды және түсті қатынастарды, жарық-ауа ортасындағы түс өзгерістерінің барлық түрлерін көрсету (акварель, гуашь, майлы бояулар).
ОН 2.3. Тұтастық пен түстерді кескіндеме құралдарымен көрсету (акварель, гуашь, майлы бояулар).
ОН 2.4. Академиялық кескіндеменің түрлі тәсілдерін меңгеру.
КҚ 3. Көркем шығарма жасаудағы композиция негіздерін меңгеру
КМ 3. Көркем шығарма жасаудағы композиция негіздерін меңгеру
ОН 3.1. Композицияның негізгі заңдары мен ережелерін білу.
ОН 3.2. Тақырыпты ашу үшін әртүрлі композициялық құралдарды қолдану.
ОН 3.3. Көркем шығарманы бейнелеуде композициялық әдістерді меңгеру.
Станоктық графика суретшісі
КҚ 4. Гравюраларды практика жүзінде жасау
КМ 4. Гравюраны практика жүзінде жасау
ОН 4.1. Графиканың тарихына, түрлері мен жанрларына назар аудару.
ОН 4.2. Материалдарды әр түрлі гравюраларға қолдану.
ОН 4.3. Гравюралардағы техникалық әдістер мен жұмыс технологиясын ажырата білу.
ОН 4.4. Қағаз бетінде графикалық жұмыстар құру "тушь, қалам", "қарындаш", "құрғақ ине" техникасында, экслибрис - кітап белгісі.
ОН 4.5. Ақ-қара және түрлі-түсті линогравюраны орындау.
КҚ 5. Графикалық парақтарды орындау және басып шығару
КМ 5. Графикалық парақтарды орындау және басып шығару
ОН 5.1. Мөрлердің түрлерін ажырату.
ОН 5.2. Гравюраның сынақ бедерін басып шығаруды орындау.
ОН 5.3. Гравюраның соңғы нұсқасын басып шығаруды орындау.
Станоктық кескіндеме суретшісі
КҚ 6. Станоктық кескіндемеде кескіндемелік жұмыстарды орындау
КМ 6. Станоктық кескіндемеде кескіндемелік жұмыстарды орындау
ОН 6.1. Майлы бояулармен жұмыс істеудің негізгі әдістері мен реттілігін меңгеру.
ОН 6.2. Түстану негіздерін меңгеру.
ОН 6.3. Композициялық және түс құрылымын талдау.
ОН 6.4. Түрлі материалдардың фактурасын кескіндемелік құралдармен көрсету (майлы бояулар, акрил).

РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S02130101 – Художник"
ПК 1. Освоение художественной грамоты в рисунке с применением выразительных графических средств
ПМ 1. Освоение художественной грамоты в рисунке с применением выразительных графических средств
РО 1.1. Владеть приҰмами и последовательностью работы над рисунком.
РО 1.2. Использовать приҰмы конструктивного построения и моделировки форм.
РО 1.3. Выполнять рисунок с применением графических средств.
ПК 2. Рисовать с натуры конкретную форму живописными средствами
ПМ 2. Рисование с натуры конкретной формы живописными средствами
РО 2.1. Использовать основные принципы композиционного построения.
РО 2.2. Передавать тональные и цветовые отношения, всҰ многообразие изменений цвета в свето-воздушной среде (акварель, гуашь, масляные краски).
РО 2.3. Передавать целостность и колорит живописными средствами (акварель, гуашь, масляные краски).
РО 2.4. Владеть различными приҰмами академической живописи.
ПК 3. Владеть основами композиции в создании художественного произведения
ПМ 3. Владение основами композиции в создании художественного произведения
РО 3.1. Владеть основными законами и правилами композиции.
РО 3.2. Использовать различные композиционные средства для раскрытия темы.
РО 3.3. Владеть композиционными приемами в изображении художественного произведения.
Художник станковой графики
ПК 4. Создать гравюры на практике
ПМ 4. Создание гравюры на практике
РО 4.1. Ориентироваться в истории, видах и жанрах графики.
РО 4.2. Применять материалы для разных видов гравюр.
РО 4.3. Различать технические приҰмы и технологию работы в гравюрах.
РО 4.4. Создавать графические работы на бумаге в технике "тушь, перо", "карандаш", "сухая игла", экслибрис.
РО 4.5. Выполнять чҰрно-белую и цветную линогравюру.
ПК 5. Выполнять и печатать графические листы
ПМ 5. Выполнение и печать графических листов
РО 5.1. Различать виды печатей.
РО 5.2. Выполнять печать пробного оттиска гравюры.
РО 5.3. Выполнять печать окончательного варианта гравюры.
Художник станковой живописи
ПК 6. Выполнять живописное произведение в станковой живописи
ПМ 6. Выполнение живописных произведений в станковой живописи
РО 6.1. Владеть основными приҰмами и последовательностью работы масляными красками.
РО 6.2. Владеть основами цветоведения.
РО 6.3. Анализировать композиционный и цветовой строй.
РО 6.4. Передавать фактуру различных материалов живописными средствами (масляные краски, акрил).

ОН 6.5. Жалпылау әдістері мен ауа перспективасын, колористикалық тұтастығы және жұмыстың аяқталуын меңгеру (майлы бояулар, акрил).
КҚ 7. Көрнекті өнер туындыларынан көшірмелер жасау
КМ 7.Көрнекті өнер туындыларынан көшірмелер жасау
ОН 7.1. Жұмысты жүргізудің дәйектілігі мен технологиясын сақтау.
ОН 7.2. Әлемдік кескіндеменің ұлы шеберлерінің жұмыстарынан шығармашылық әдісті, кескіндеменің "үш қабатты" әдісін түсіну арқылы көшірмелерді орындау (майлы бояулар).
Анимациялық графика суретшісі
КҚ 8. Анимация заңдарын қолдана отырып, фильмдерде графикалық қозғалыстарды орындау
КМ 8. Анимация заңдарын қолдана отырып, фильмдерде графикалық қозғалыстарды орындау
ОН 8.1.Кино кадрының композициялық құрылысының әдістері мен түрлерін қолдану.
ОН 8.2. Суреттердегі сценарийдің драматургиясын ашу.
ОН 8.3. Кейіпкердің бейнесін әр түрлі жағынан және эмоционалды күйлерде көрсету
ОН 8.4. Қозғалыстың физикалық және биомеханикалық формаларының негізгі элементтерін қолдану.
ОН 8.5. Анимациядағы мінез-құлық негіздерін меңгеру.
ОН 8.6. Инертті денелерді анимациялаудың әдістері мен тәсілдерін қолдану.
КҚ 9. Өндірістік түсірілімді классикалық қолмен салынған (2D) анимацияда жасау
КМ 9. Өндірістік түсірілімді классикалық қолмен салынған (2D) анимацияда орындау
ОН 9.1. Көлемді қуыршақтарды және заттарды тасымалдау техникасында дәйекті өндірістік түсірілімді классикалық, қолмен салынған (2D) анимацияда орындау.
ОН 9.2. Сюжетте практикалық жұмысты орындау.
ОН 9.3. Жақтаудың композициясын құру, жарықтандыру жабдықтарын қолдана отырып, қоршаған орта атмосферасын құру және түсіру.
ОН 9.4. Анимациялық фильмнің монтажын және дыбыстық шешімін орындау.
"4S02130102 – Суретші-иллюстратор" біліктілігі
КҚ 1. Кітаптарды, журналдарды және басқа баспа басылымдарын безендіру үшін семантикалық бейнелерді (иллюстрациялар) құру бойынша жұмыстар жүргізу
КМ 1. Кітаптарды, журналдарды және басқа баспа басылымдарын безендіруге арналған семантикалық бейнелерді (иллюстрациялар) құру бойынша жұмыстарды орындау
ОН 1.1. Бастапқы идеядан алдын ала басуға дейінгі техникалық тапсырмаға негізделген иллюстрациялар жасау бойынша жұмыстарды жоспарлау.
ОН 1.2. Теориялық және практикалық білімді кітаптарды безендіруге және иллюстрациялауға қолдану және т.б.
КҚ 1. Графикалық материалдарды жасау кезінде классикалық және қазіргі заманғы көркем материалдарды, компьютерлік технологияларды пайдалана отырып, визуалды ақпарат, сәйкестендіру және полиграфиялық орындауға беру үшін коммуникация жүйесі бойынша дайындауды орындау
КМ 2. Графикалық материалдарды жасау кезінде классикалық және қазіргі заманғы көркем материалдарды, компьютерлік технологияларды пайдалана отырып, визуалды ақпарат, сәйкестендіру және полиграфиялық орындауға беру үшін коммуникация жүйесі бойынша дайындауды орындау
ОН 2.1. Классикалық және заманауи көркем материалдармен, оның ішінде компьютерлік графикамен жұмыс жасау, баспаға шығарма дайындау дағдыларын қолдану.

РО 6.5. Владеть приҰмами обобщения и воздушной перспективы, колористическая цельность и завершенность работ (масляные краски, акрил).
ПК 7.Выполнять копии с выдающихся произведений искусства
ПМ 7. Выполнение копии с выдающихся произведений искусства
РО 7.1. Соблюдать последовательность и технологию ведения работ.
РО 7.2. Выполнять копии путҰм осмысления творческого метода с работ великих мастеров мировой живописи, "трҰхслойный" метод живописи (масляные краски).
Художник анимационной графики
ПК 8. Выполнять графические движения к фильмам с использованием законов анимации
ПМ 8. Выполнение графических движений к фильмам с использованием законов анимации
РО 8.1.Использовать приҰмы и виды композиционного построения кинокадра.
РО 8.2. Раскрыть драматургию сценария в рисунках.
РО 8.3. Выполнять изображение персонажа в разных ракурсах и эмоциональных состояниях.
РО 8.4. Применять основные элементы физических и биомеханических форм движения.
РО 8.5. Владеть основами поведения персонажа в анимации.
РО 8.6. Применять методы и приҰмы анимации инертных тел.
ПК 9. Выполнять производственную съҰмку в классической рисованной (2d) анимации
ПМ 9. Выполнение производственной съҰмки в классической рисованной (2d) анимации
РО 9.1. Выполнять последовательную производственную съҰмку в классической, рисованной (2d) анимации, объҰмных кукольных, предметных и в технике перекладки.
РО 9.2. Выполнять практическую работу над сюжетом.
РО 9.3. Выстраивать композицию кадра, создать атмосферу среды, используя осветительную аппаратуру и производить съемку.
РО 9.4. Выполнять монтаж и звуковое решение анимационного фильма.
Квалификация "4S02130102 - Художник-иллюстратор"
ПК 1. Выполнять работы по созданию смысловых изображений (иллюстраций) для оформления книг, журналов и других печатных изданий
ПМ 1. Выполнение работы по созданию смысловых изображений (иллюстраций) для оформления книг, журналов и других печатных изданий
РО 1.1. Планировать выполнение работ по разработке иллюстраций на основе технического задания от начальной идеи до допечатной подготовки.
РО 1.2. Применять теоретические и практические знания по вопросам оформления и иллюстрирования книг и т.д.
ПК 2. Выполнять подготовку графических материалов по системе визуальной информации, идентификации и коммуникации для передачи к полиграфическому исполнению, используя при их создании классические и современные художественные материалы, компьютерные технологии
ПМ 2. Выполнение подготовки графических материалов по системе визуальной информации, идентификации и коммуникации для передачи к полиграфическому исполнению, используя при их создании классические и современные художественные материалы, компьютерные технологии
РО 2.1. Применять навыки работы с классическими и современными художественными материалами, включая компьютерную графику, подготовка произведения к полиграфическому исполнению.

ОН 2.2. Компьютерлік бағдарламаларда материалды, макетті дайындыққа дейін дайындау.
ОН 2.3. Баспа өнімдерінің сапасын бағалауды орындауда технологиялық процестер білімін қолдану.
"4S02130103 – Суретші-мүсінші" біліктілігі
КҚ 1. Эскиздер жасай отырып, суреттегі көркем сауаттылықты меңгеру
КМ 1. Эскиздер жасай отырып, суреттегі көркем сауаттылықты меңгеру
ОН 1.1. Мүсін шеберлігінің негіздерін меңгеру.
ОН 1.2. Эскизді жүргізудің әдістемелік дәйектілігі мен кезеңдерін сақтау.
ОН 1.3. Эскизді орындау барысында графикалық құралдарды қолдана отырып, әртүрлі әдістер мен тәсілдерді қолдану.
ОН 1.4. Композицияның сипаттамалық формалары мен құрылымын модельдеу.
ОН 1.5. Фигура құрылымының пропорциялары мен негізгі ерекшеліктері туралы білімді меңгеру.
ОН 1.6. Мүсіндік нысанның орналасуын жоспарлау.
ОН 1.7. Үлгілерді нобайлар бойынша жасау.
ОН 1.8. Мүсіндік туындыларды құру тәсілдері мен ережелерін меңгеру.
КҚ 2. Қалыптауды орындау және мүсіндік туындыларды мүсіндеу
КМ 2. Қалыптауды орындау және мүсіндік туындыларды мүсіндеу
ОН 2.1. Санитариялық талаптарды сақтай отырып, жұмыс орнын қалдықты және кеңістікті ескере отырып ұйымдастыру.
ОН 2.2. Қаңқа конструкцияларын құру, бұйымдарды арматуралау.
ОН 2.3. Қоспа ерітінділерін дайындау технологиясын меңгеру.
ОН 2.4. Ескерткіштер мен модельдер макеттерінің сызбалары мен шаблондары бойынша гипстен дайындау.
ОН 2.5. Мүсіндеу және қалыптау кезінде әртүрлі материалдар мен жабдықтарды қолдану.
ОН 2.6. Қалыптауда техникалық тәсілдерді қолдану.
ОН 2.7. Пунктирлік машинкаларды орнатуды меңгеру.
ОН 2.8. Мүсіндік туындылар мен сәулеттік бөлшектерді патинирлеу және бояу (күрделі емес, күрделі, аса күрделі).
ОН 2.9. Күрделі және күрделі емес мүсіндік шығармаларды және сәулеттік мүсіндеудің бөлшектерін құю және толтыру тәсілдерін меңгеру.
КҚ 3. Көркем шығарма жасаудағы композиция негіздерін меңгеру
КМ 3. Көркем шығарма жасаудағы композиция негіздерін меңгеру
ОН 3.1. Мүсіннің пайда болу тарихы туралы білімді меңгеру.
ОН 3.2. Композициядағы негізгі және сипаттаманы анықтау.
ОН 3.3. Мүсіндік шығарма түрлеріне сәйкес жасау.
ОН 3.4. Тарихи, ұлттық және басқа да тақырыптарды қолдану.
ОН 3.5. Қолданбалы компьютерлік бағдарламаларды қолдану.
КҚ 4. Материалда мүсіндік туындыларды дайындауды ұйымдастыру
КМ 4. Материалда мүсіндік туындыларды дайындауды ұйымдастыру
ОН 4.1. Жұмыста техникалық тәсілдер мен технологияларды қолдану.
ОН 4.2. Мүсінді түрлері бойынша ажырату.
ОН 4.3. Жұмыста кезеңділікті сақтау.
ОН 4.4. Қатты материалда жұмыс істей білу.

РО 2.2. Выполнять допечатную подготовку материала, верстка в компьютерных программах.
РО 2.3. Применять знания
технологических процессов выполнения оценки качества печатной продукции.
Квалификация "4S02130103 - Художник-скульптор"
ПК 1. Освоить художественную грамоту в рисунке, создавая эскизы
ПМ 1. Освоение художественной грамоты в рисунке, создавая эскизы
РО 1.1. Владеть основами мастерства скульптуры.
РО 1.2. Соблюдать методическую последовательность и этапы ведения эскиза.
РО 1.3. Использовать различные техники и приемы, применяя графические средства в процессе выполнения эскиза.
РО 1.4. Моделировать характерные формы и конструкцию композиции.
РО 1.5. Владеть знаниями о пропорциях и основных особенностях строения фигуры
РО 1.6. Планировать расположения скульптурного объекта.
РО 1.7. Изготавливать модели по эскизам.
РО 1.8. Владеть способами и правилами построения скульптурных произведений.
ПК 2. Выполнять лепку и формовку скульптурных произведений
ПМ 2. Выполнение лепки и формовки скульптурных произведений
РО 2.1. Организовывать рабочего места с учетом отхода и пространства, соблюдая санитарные требования.
РО 2.2. Создавать конструкции каркаса, армирования изделий.
РО 2.3. Владеть технологиями приготовления растворов смесей.
РО 2.4. Изготавливать из гипса по чертежам и шаблонам макетов памятников и моделей мемориальных досок с текстом.
РО 2. 5. Использовать различные материалы и оборудования в лепке и формовке.
РО 2.6. Применять технические приҰмы в формовке.
РО 2.7. Овладеть установкой пунктирной машинки.
РО 2.8. Патинировать и тонировать скульптурные произведения и архитектурные детали (несложный, сложный, особо сложный).
РО 2.9. Владеть способами отливки и набивки сложных, несложных скульптурных произведений, и деталей архитектурной лепки.
ПК 3. Владеть основами композиции в создании художественного произведения
ПМ 3. Владение основами композиции в создании художественного произведения
РО 3.1. Ориентироваться в историях возникновения скульптуры.
РО 3.2. Определять главное и характерное в композиции.
РО 3.3. Создать скульптурное произведение согласно видам.
РО 3.4. Применять историческую, национальную и другие тематики.
РО 3.5. Использовать прикладные компьютерные программы.
ПК 4. Организовать изготовления скульптурных произведений в материале
ПМ 4. Организация изготовления скульптурных произведений в материале
РО 4. 1. Применять технические приҰмы и технологию в работе.
РО 4.2. Различать скульптуру по видам.
РО 4.3. Соблюдать поэтапность в работе.
РО 4.4. Уметь работать в твердом материале.

ОН 4.5. Кескіннің сипаты мен тұтастығын беру.
Он 4.6. Күрделі емес және күрделі мүсіндік туындыларды, сәулет мүсінінің бөлшектерін орнына орнатуды бақылау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
41- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
41-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02130200 - Каллиграфия" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
021 Өнер
0213 Бейнелеу өнері
Мамандығы:
02130200 - Каллиграфия
Біліктілігі:

РО 4.5. Передача характера и целостности образа.
РО 4. 6. Контролировать установку на место несложных, и сложных скульптурных произведений, и деталей архитектурной лепки.
Приложение 41 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___" _______ 2021 г. №___
Приложение 41 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02130200 - Каллиграфия"
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
021 Искусство
0213 Изобразительное искусство
Специальность:
02130200 - Каллиграфия
Квалификация:

ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S02130201- Араб жазуы каллиграфы" біліктілігі
КҚ 1. Кәсіптік қызметтің барлық салаларында араб тілін қолдану
КМ 1. Кәсіптік қызметтің барлық салаларында араб тілін қолдану
ОН 1.1. Араб тілінің терминологиясы мен грамматикасын меңгеру.
ОН 1.2. Араб каллиграфиясы арқылы ислам мәдениетінің бірегейлігін сипаттау.
ОН 1.3. Араб классикалық каллиграфиясының ережелеріне сәйкес қамыс "Қалам" қолдану.
ОН 1.4. Ұсақ қол моторикасын, саусақтардың дәл қозғалысын, көз өлшегішін жетілдіру.
КҚ 2. Араб классикалық каллиграфиясының стильдерін қолдану: куфи, сульс, насх, рук ' а, дивани, таълик фарси)
КМ 2. Араб классикалық каллиграфиясының стильдерін қолдану: куфи, сульс, насх, рук ' а, дивани, таълик фарси
ОН 2.1. Араб классикалық каллиграфиясының стильдері мен принциптерін және оларды қолдану аясын сипаттау.
ОН 2.2. Кәсіби қызмет саласында араб классикалық каллиграфиясының негізгі стильдерін қолдану.
ОН 2.3. Қылқалам және құс жүнді қаламмен жұмыс жасау кезінде жазудың гигиеналық ережелерін қолдану.
КҚ 3.
Араб классикалық каллиграфиясының әртүрлі стильдерінің ережелері мен заңдылықтарына сәйкес діни мәтіндерді құрастыру
КМ 3. Діни мәтіндерді құрастыру
ОН 3.1. Рук'а стилінің тарихы мен негізгі ерекшеліктерін сипаттау.
ОН 3.2. Араб классикалық каллиграфиясының стильдерінің шығу тегі мен маңызды ерекшеліктерін жіктеу: сульс, дивани, куфи, таълик (фарси).
ОН 3.3. Араб классикалық каллиграфиясының әртүрлі стильдерімен діни мәтіндерді жазу.
ОН 3.4. Металл, керамика, шыны, ағаш, тасқа сурет салу кезінде араб классикалық каллиграфиясының негізгі стильдерін қолдану.
КҚ 4. Араб мәдениеті елдерінің ою-өрнегін, сәндік-қолданбалы өнерін пайдалану
КМ 4. Араб мәдениеті елдерінің ою-өрнегін, сәндік-қолданбалы өнерін пайдалану
ОН 4.1. Ою-өрнек жасау әдістерін, ою-өрнектерді қолдану ерекшеліктерін сипаттау.
ОН 4.2 Әріп бөліктерінің, әріп комбинацияларының ережелер мен формаларға қатысты дұрыс үйлесімін, әр түрлі араб классикалық каллиграфиялық стильдерінің жолдарын құру ерекшеліктерін сақтау.
ОН 4.3. Ою-өрнектің, ою-өрнектің сипатын және формасына байланысты оның орналасуын байланыстыру.
ОН 4.4. Араб өрнегінің негізгі стильдерін қолдана отырып, кітап миниатюраларын ресімдеу.
ОН 4.5. Халық шығармашылығы жанрында (кит, шамаили, тугра) жазу.
КҚ 5. Дін, өнер, сәулет салаларында араб каллиграфиясын қолдану
КМ 5. Дін, өнер, сәулет салаларында араб каллиграфиясын қолдану

РО 3.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S02130201 - Каллиграф арабской вязи"
ПК 1. Применять арабский язык в сфере своей профессиональной деятельности
ПМ 1. Применение арабского языка в сфере своей профессиональной деятельности
РО 1.1. Владеть граммматикой и терминологией арабского языка.
РО 1.2. Характеризовать уникальность исламской культуры с помощью арабской каллиграфии.
РО 1.3. Использовать тростниковый "Калям" согласно канонам арабской классической каллиграфии.
РО 1.4. Совершенствовать мелкую моторику рук, точные движения пальцев, глазомер.
ПК 2. Применять стили арабской классической каллиграфии: куфи, сульс, насх, рук'а, дивани, таълик (фарси)
ПМ 2. Применение стилей арабской классической каллиграфии: куфи, сульс, насх, рук'а, дивани, таълик (фарси)
РО 2.1. Характеризовать стили и принципы организации арабской классической каллиграфии и сферы их использования.
РО 2.2. Использовать основные стили арабской классической каллиграфии в сфере профессиональной деятельности.
РО 2.3. Применять гигиенические правила письма при работе пером и кистью.
ПК 3. Составлять религиозные тексты согласно правилам и закономерностям различных стилей арабской классической каллиграфии
ПМ 3. Составление религиозных текстов
РО 3.1. Характеризовать историю и основные особенности стиля рук'а.
РО 3.2. Классифицировать происхождение и важнейшие особенности стилей арабской классической каллиграфии: сульс, дивани, куфи, таъли.
РО 3.3. Писать религиозные тексты различными стилями арабской классической каллиграфии.
РО 3.4. Использовать основные стили арабской классической каллиграфии при росписях по металлу, керамике, стеклу, дереву, камню.
ПК 4. Использовать орнаменталистику, декоративно-прикладного искусства стран арабской культуры
ПМ 4. Использование орнаменталистики,
декоративно-прикладного искусства стран арабской культуры
РО 4.1. Характеризовать приемы создания орнамента, особенности использования орнаменталистики.
РО 4.2. Соблюдать правильное соединение частей букв, буквенных сочетаний относительно правил и форм, особенности построения строк различных арабских классических каллиграфических стилей.
РО 4.3. Соотносить характер украшения, орнамента и его расположения в зависимости от формы.
РО 4.4. Оформлять книжные миниатюры с использованием основных стилей орнамента арабской вязи.
РО 4.5. Выполнять роспись в жанре народного творчества (кита, шамаили, тугра).
ПК 5. Применять росписи арабской каллиграфии культовой архитектуры
ПМ 5. Применение росписи арабской каллиграфии культовой архитектуры

ОН 5.1 Дауал қабырғаларын жазуға дайындау.
ОН 5.2 Діни ғимараттардың сәулетімен үйлесетін түс реңктерін таңдау.
ОН 5.3. Белгілі бір ғимарат пен құрылым үшін (мешіт, медресе, мұнара) араб каллиграфиясының түрін таңдау.
ОН 5.4. Араб каллиграфиясының функционалды және көркемдік аспектілерін талдау.
ОН 5.5. Сәулет және діни ғимараттарда безендіру үшін араб каллиграфиясын қолдану.
КҚ 6. Қазіргі әлемде араб классикалық каллиграфиясын қолдану
КМ 6. Қазіргі әлемде араб классикалық каллиграфиясын қолдану
ОН 6.1. Бейнелеу өнерінде араб каллиграфиясын қолдану.
ОН 6.2. Дизайн, жарнама және қаріп сипатындағы көркем шығармаларды жобалау.
ОН 6.3. Араб каллиграфиясын дизайнерлік жаңа өнім түрлерінде қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
43 - қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
43 - қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02140100 – Сәндік қолданбалы және халықтық кәсіпшілік өнері (бейін бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
021 Өнер
0214 Қолөнер өндірісі
Мамандығы:
02140100 - Сәндік қолданбалы және халықтық кәсіпшілік өнері (бейін бойынша)
Біліктілігі:
3W02140101 - Көркем құю қалыптаушы
3W02140102 - Көркемөнер бұйымдарын дайындаушы

РО 5.1. Подготавливать поверхности для настенных росписей.
РО 5.2. Подбирать цветовые тона, сочетающиеся с архитектурой культовых сооружений.
РО 5.3. Выбирать арабскую вязь для конкретного здания и сооружения (мечеть, медресе, минарет).
РО 5.4. Анализировать функциональный и художественные аспекты арабской каллиграфии.
РО 5.5. Использовать арабскую каллиграфию для росписи в архитектуре и культовых сооружениях.
ПК 6. Применять арабской классической каллиграфии в современном мире
ПМ 6. Применение арабской классической каллиграфии в современном мире
РО 6.1. Использовать арабскую вязь в изобразительном искусстве.
РО 6.2. Проектировать художественные работы оформительского, рекламного и шрифтового характера.
РО 6.3. Применять арабскую вязь в новых видах дизайнерской продукции.
Приложение 43 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________ 2021 г. №____
Приложение 43 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02140100 – Декоративно-прикладное искусство и народные промыслы (по профилям)"
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
021 Искусство
0214 Ремесленное производство
Специальность:
02140100 - Декоративно-прикладное искусство и народные промыслы ( по профилям)
Квалификация:
3W02140101 - Формовщик художественного литья 3W02140102- Изготовитель художественных изделий

ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас әдебін сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Жеке тұлғаның толеранттылығы және белсенділігін қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтары мен нормаларын түсіну.
ОН 4.2. Қазақ мәдеиеті мен Қазақстан Республикасы этностары мәдениетінің әлемдік өркениеттегі рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W02140101 - Көркем құю қалыптаушы" біліктілігі
КҚ 1. Технологиялық реттілікті сақтай отырып, жабдықтар мен құралдардың нұсқаулықтарына сәйкес, дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 1. Технологиялық реттілікті сақтай отырып, жабдықтар мен құралдардың нұсқаулықтарына сәйкес, дайындық жұмыстарын жүргізу
ОН 1.1. Қалыптау цехында қауіпсіздік техникасы мен өнеркәсіптік санитарияны, еңбекті қоғау ережелерін, сондай-ақ өртке қарсы іс-шараларды сақтау.
ОН 1.2. Құю қалыптарын дайындауға арналған құралдар мен құрал-жабдықтарды таңдау.
ОН 1.3. Өндіріс процесіне материалдар дайындау.
ОН 1.4. Көркем бұйымдар өндірісінде қалыптау қоспаларын қолдану.
ОН 1.5. Күрделілігі әр түрлі көркемөнер бұйымдарын дайындау үшін қалыптау тәсілдері мен түрлерін меңгеру.
КҚ 2. Көркем құюға арналған әр түрлі күрделіліктегі модельдік қалыптарды дайындау
КМ 2. Көркем құюға арналған әр түрлі күрделіліктегі модельдік қалыптарды дайындау
ОН 2.1. Көркем бұйымдарды қалыптау үшін үлгі бойынша қарапайым сурет салынған үлгілік қалыптарды орындау.
ОН 2.2. Қоректендіргіштер мен құлыптардың пішіндерін, қондырғыларын анықтау.
ОН 2.3. Технологиялық процесте қолданылатын құралдар мен құрылғыларды меңгеру.
КҚ 3. Пневматикалық, механикалық немесе электромагниттік әсер ететін діріл станогын қолдана отырып, технологиялық процесстер мен әдістерді орындау
КМ 3. Пневматикалық, механикалық немесе электромагниттік әсер ететін діріл станогын қолдана отырып, технологиялық процесстер мен әдістерді орындау
ОН 3.1. Қалыптарды, түрлі отқа төзімді құрамдарды және т. б. дайындау кезінде қолданылатын қалыптау қоспалары мен басқа да материалдар қасиеттерінің құрамын сипаттау.
ОН 3.2. Қарапайым және күрделі формаларды құрастыру технологиясын меңгеру.
ОН 3.3. Технологиялық процестің кезеңдерін сақтау.

РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1.Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место казахской культуры и культуры этносов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3.Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4.Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W02140101 - Формовщик художественного литья"
ПК 1. Проводить подготовительные работы соблюдая порядок технологических процессов формовки, согласно инструкциям к оборудованию и инструментам
ПМ 1. Проведение подготовительных работ соблюдая порядок технологических процессов формовки, согласно инструкциям к оборудованию и инструментам
РО 1.1. Соблюдать правила техники безопасности и промышленной санитарии в формовочном цехе, охраны труда, а также противопожарные мероприятия.
РО 1.2. Подбирать приспособления и инструменты для изготовления литейных форм.
РО 1.3. Подготавливать материалы для производственного процесса.
РО 1.4.Применять формовочные смеси в производстве художественных изделий.
РО 1.5. Владеть способами и видами формовки для изготовления художественных изделий разной сложности.
ПК 2. Изготавливать модельные формы разной сложности для художественного литья
ПМ 2. Изготовление модельных форм разной сложности для художественного литья
РО 2.1. Выполнять простую модельную форму с простым рисунком по образцу для формовки художественного изделия.
РО 2.2. Определять формы, установки питателей и замков.
РО 2.3. Владеть инструментами и приспособлениями, используемыми в технологическом процессе.
ПК 3. Выполнять технологические процессы и способы с применением вибрационного станка пневматического, механического или электромагнитного действия
ПМ 3. Выполнение технологических процессов и способов с применением вибрационного станка пневматического, механического или электромагнитного действия
РО 3.1. Описывать состав свойств формовочных смесей и других материалов, применяемых при изготовлении форм, различных огнеупорных составов и т.д.
РО 3.2. Владеть технологией сборки простых и сложных форм.
РО 3.3. Соблюдать этапы технологического процесса.

ОН 3.4. Модельдер мен формаларды сақтау ережелерін ұстану.
"3W02140102 - Көркемөнер бұйымдарын дайындаушы" біліктілігі
КҚ 1. Жабдықты қолдану нұсқаулықтарына сәйкес және технологиялық процестің тәртібін сақтай отырып жұмыс жүргізу
КМ 1. Жабдықты қолдану нұсқаулықтарына сәйкес және технологиялық процестің тәртібін сақтай отырып жұмыс жүргізу
ОН 1.1. Қауіпсіздік техникасын және еңбекті қорғау ережерін сақтау.
ОН 1.2. Өндірістік процесс үшін материалдар мен құралдар дайындау.
ОН 1.3. Ұсақ техникалық ақауларды жою дағдыларын меңгеру.
КҚ 2. Бұйымдарды механикалық өңдеудің қарапайым технологиялық процестерін орындау
КМ 2. Бұйымдарды механикалық өңдеудің қарапайым технологиялық процестерін орындау
ОН 2.1.Пайдаланылатын материалдардың қасиеттері, сипаттамалары туралы білімді пайдалану.
ОН 2.2. Технологиялық процестің нұсқаулықтарына сәйкес бұйымдар жасау.
ОН 2.3. Бұйымдарды әзірлеуде қолмен өңдеу түрлерін қолдану.
КҚ 3. Күрделілігі орташа бұйымдарды өңдеуде жартылай автоматтандырылған және автоматтандырылған өңдеудің технологиялық процестерін орындау
КМ 3. Күрделілігі орташа бұйымдарды өңдеуде жартылай автоматтандырылған және автоматтандырылған өңдеудің технологиялық процестерін орындау
ОН 3.1. Бұйымдарды автоматтандырылған технологиялық процесстің нұсқаулықтарына сәйкес дайындау.
ОН 3.2. Бұйымдарды өңдеудің жартылай автоматтандырылған және автоматтандырылған түрлерін қолдану.
ОН 3.3. Дайын бұйымдарды есепке алуды, сақтауды және тапсыруды орындау.
"3W02140103 - Музыкалық аспаптар дайындаушы" біліктілігі
КҚ 1. Музыкалық аспаптарды жасау үшін өңдеуге қажетті материалдар мен жадықтарды әзірлеу жұмыстарын жүргізу
КМ 1. Музыкалық аспаптарды жасау үшін өңдеуге қажетті материалдар мен жадықтарды әзірлеу жұмыстарын жүргізу
ОН 1.1. Музыкалық аспаптарды жасау үшін материалдың физикалық және химиялық құрамын, қауіпсіздік техникасын білу.
ОН 1.2. Материалдарды өңдеуге арналған жұмыс орнын, өңдеу құралдары мен жабдықтарын әзірлеу.
ОН 1.3. Әр түрлі музыкалық аспаптарға материалдарды таңдау.
ОН 1.4. Музыкалық аспаптарды жасау үшін материалдар дайындау.
КҚ 2. Жасалатын музыкалық аспаптардың графикалық эcкиздерін әзірлеу
КМ 2. Жасалатын музыкалық аспаптардың графикалық эcкиздерін әзірлеу
ОН 2.1. Графикалық дағдылар мен музыкалық аспаптарды жобалау негіздерін меңгеру.
ОН 2.2. Музыкалық аспаптың сызбаларын, эскиздерін және басқа да графикалық конструкцияларды компьютермен және қолмен модельдеу.
ОН 2.3. Музыкалық аспаптардың жекелеген бөліктерін безендіру эскиздерін орындау.
КҚ 3. Музыкалық аспаптарды жасау үшін материалдарды технологиялық өңдеуден өткізу
КМ 3. Музыкалық аспаптарды жасау үшін материалдарды технологиялық өңдеуден өткізу

РО 3.4. Соблюдать правила хранения моделей и форм.
Квалификация "3W02140102 – Изготовитель художественных изделий"
ПК 1. Проводить работы согласно инструкциям к оборудованию и соблюдать порядок технологических процессов
ПМ 1. Проведение работ согласно инструкциям к использованию оборудования и соблюдения порядка технологического процесса
РО 1.1. Соблюдать правила техники безопасности и охраны труда.
РО 1.2. Заготовить материалы и инструменты для производственного
процесса.
РО 1.3. Владеть навыками устранения мелких технических неполадок.
ПК 2. Выполнять технологические процессы механической обработки изделий
ПМ 2. Выполнение простых технологических процессов механической обработки изделий
РО 2.1. Использовать знания о свойствах, характеристиках, используемых материалов.
РО 2.2. Изготавливать изделия согласно инструкциям технологического процесса.
РО 2.3. Применять виды ручной обработки при изготовлении изделий.
ПК 3. Выполнять технологические процессы полуавтоматизированной и автоматизированной обработки изделий
ПМ 3. Выполнение технологических процессов полуавтоматизированной и автоматизированной обработки изделий средней сложности
РО 3.1. Изготавливать изделия согласно инструкциям автоматизированного технологического процесса.
РО 3.2. Применять виды полуавтоматизированной и автоматизированной обработки изделий.
РО 3.3. Выполнять учет, хранение и сдачу готовых изделий.
Квалификация "3W02140103 - Изготовитель музыкальных инструментов"
ПК 1. Проводить работы по подготовке материалов, обрабатывающих инструментов и оборудования для изготовления музыкальных иснтрументов
ПМ 1. Проведение работ по подготовке материалов, обрабатывающих инструментов и оборудования для изготовления музыкальных иснтрументов
РО 1.1. Владеть знаниями техники безопастности, физических и химических своиств материалов для изготовления музыкальных инструментов.
РО 1.2. Подготовить рабочее место, обрабатывающие инструменты и оборудование для обработки материалов.
РО 1.3. Подбирать материалы для разных видов музыкальных инструментов.
РО 1.4. Подготавливать материалы для изготовления музыкальных инструментов.
ПК 2. Выполнять графические эскизы музыкальных инструментов
ПМ 2. Выполнение графических эскизов музыкальных инструментов
РО 2.1. Владеть графическими навыками и основами проектирования музыкальных инструментов.
РО 2.2. Моделировать чертежи, эскизы музыкального инструмента и другие графические построения компьютерным и ручным способом.
РО 2.3. Выполнять эскизы декорирования отдельных частей музыкальных инструментов.
ПК 3. Выполнять технологическую обработку материалов для изготовления музыкальных инструментов
ПМ 3. Выполнение технологической обработки материалов для изготовления музыкальных инструментов

ОН 3.1. Музыкалық аспаптар жасау үшін материалдарды өңдеудің әртүрлі әдістерін таңдау.
ОН 3.2. Музыкалық аспаптарды жасау үшін негізгі материалдарды өңдеу.
ОН 3.3. Музыкалық аспаптарды жасау үшін қосымша материалдарды өңдеу.
КҚ 4. Музыкалық аспап жасау
КМ 4. Музыкалық аспап жасау
ОН 4.1.Музыкалық аспаптарға арналған жекелеген бөлшектерді жинақтауды орындау.
ОН 4.2. Музыкалық аспаптарды құрастыруды орындау.
ОН 4.3.Құрама аспаптарды техникалық өңдеуден өткізу.
ОН 4.4.Музыкалық аспаптардың сәндік безендірілуін орындау.
ОН 4.5.Музыкалық аспаптарды құрастыру және күйін келтіру.
"4S02140104 – Сәндік қолданбалы өнер суретшісі" біліктілігі
КҚ 1. Эскиздік-жобалау бөлімін орындау
КМ 1. Эскиздік-жобалау бөлімін орындау
ОН 1.1. Бейнелеу өнерінің негіздерін меңгеру.
ОН 1.2. Сәндік-қолданбалы өнердің негізгі ережелері мен заңдарын меңгеру.
ОН 1.3. Көркем жобалауда композиция құралдарын меңгеру.
ОН 1.4. Эскиздік-жобалық бөлігін әзірлеуде графикалық бағдарламаларды қолдану.
ОН 1.5. Бұйымдардың көркемдік сұлбасын жасау.
ОН 1.6.Бұйымды жасау үшін жобалық бөліктің техникалық сызбасын орындау.
КҚ 2. Бұйымдарды өңдеу үшін үлгілердің эталонын даярлау
КМ 2. Бұйымдарды өңдеу үшін үлгілердің эталонын даярлау
ОН 2.1. Жұмыс орны мен жабдықты дайындау.
ОН 2.2. Сәндік-қолданбалы өнер бұйымдарын өндіру процесін көрсету.
ОН 2.3. Бұйымдарды дайындаудағы материалдардың қасиеттерін меңгеру.
ОН 2.4. Әзірленген бұйым жобасы бойынша мастер моделін орындау.
ОН 2.5. Толықтыруды ескере отырып, материалдағы бұйымдарды орындау.
КҚ 3. Сәндік қолданбалы өнер бұйымын жасау
КМ 3. Сәндік қолданбалы өнер бұйымдарын жасау
ОН 3.1. Бұйымды өндіру процесінің техникалық ерекшелігін сипаттау.
ОН 3.2. Бұйымды өндірудің технологиялық процесін жүргізу (қолмен, механикалық).
ОН 3.3. Бұйымдарды дайындаудың технологиялық процесін сақтай отырып, әр түрлі өңдеу әдістерін жүзеге асыру.
ОН 3.4.Материалдарды (металл, былғары, ағаш, маталар, керамика, кескіндеме) біріктіру технологияларын меңгеру.
ОН 3.5. Өнімдердің эстетикалық көрінісін сақтау.
ОН 3.6. Бұйымдарды таңбалау мен орау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
45- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
45 - қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02140200 - Зергерлік іс" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
021 Өнер
0214 Қолөнер өндірісі
Мамандығы:
02140200 - Зергерлік іс
Біліктілігі:

РО 3.1. Подбирать различные способы обработки материалов для изготовления музыкальных инструментов.
РО 3.2. Обрабатывать основных материалов для изготовления музыкальных инструментов.
РО 3.3. Обрабатывать дополнительных материалов для изготовления музыкальных инструментов.
ПК 4. Изготавливать музыкальных инструментов
ПМ 4. Изготовление музыкальных инструментов
РО 4.1. Выполнять сборку отдельных деталей музыкальных инструментов.
РО 4.2. Выполнять сборку музыкальных инструментов.
РО 4.3. Выполнять техническую обработку сборных инструментов.
РО 4.4. Выполнять декоративное оформление музыкальных инструментов.
РО 4.5. Выполнять монтаж и настройку музыкальных инструментов.
Квалификация "4S02140104 - Художник декоративно-прикладного искусства"
ПК 1. Выполнять эскизно-проектную часть
ПМ 1. Выполнение эскизно-проектной части
РО 1.1. Владеть методами изобразительного искусства.
РО 1.2. Владеть основными правилами и законами декоративно-прикладного искусства.
РО 1.3. Владеть средствами композиции в художественном проектировании.
РО1.4. Применять графические программы в разработке эскизно-проектной части.
РО 1.5.Создавать художественный образ изделий.
РО 1.6. Выполнять технический рисунок проектной части для изготовления изделия.
ПК 2. Изготавливать эталона модели для производства изделий
ПМ 2. Изготовление эталона модели для производства изделий
РО 2.1. Подготовливать рабочее место и оборудование.
РО 2.2. Представлять процесс производства изделий декоративно-прикладного искусства.
РО.2.3.Владеть свойствами материалов в изготовлении изделий.
РО 2.4. Выполнять мастер модель по разработанному проекту изделий.
РО 2.5. Выполнять изделия в материале с учетом дополнения.
ПК 3. Изготавливать изделия декоративно-прикладного искусства
ПМ 3. Изготовление изделий декоративно-прикладного искусства
РО 3.1. Описывать техническую спецификацию процесса изготовления изделий.
РО.3.2. Проводить технологический процесс изготовления изделий (ручной, механический).
РО 3.3. Осуществлять различные способы обработки, соблюдая технологический процесс изготовления изделий.
РО 3.4. Владеть технологиями комбинирования материалов (металл, кожа, дерево, ткани, керамика, роспись).
РО 3.5. Сохранять эстетический вид изделий.
РО 3.6. Маркировать и упаковывать изделия.
Приложение 45 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 45 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02140200 - Ювелирное дело"
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
021 Искусство
0214 Ремесленное производство
Специальность:
02140200 - Ювелирное дело
Квалификация:

ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S02140201 - Зергерлік іс шебері" біліктілігі
КҚ 1. Эскиздік жобаны орындау
КМ 1. Эскиздік жобаны орындау
ОН 1.1. Фигураларды құру үшін композиция негіздерін меңгеру.
ОН 1.2. Бұйымды безендіруде материалтану негіздерін меңгеру.
ОН 1.3. Эскизді әзірлеуде қолданбалы бағдарламалық жасақтаманы пайдалану.
ОН 1.4. Бұйымды дайындау бойынша жобалық құжаттаманы дайындау.
КҚ 2. Технологиялық процесті орындау
КМ 2. Технологиялық процесті орындау
ОН 2.1. Өңдеу құралдары мен жабдықтар материалдарын дайындау.
ОН 2.2. Материалдардың құрамы мен қасиеттерін анықтау.
ОН 2.3. Тастарды кесу әдістерін қолдану.
ОН 2.4. Зергерлік бұйымдарға күрделі бөлшектер мен тораптарды жасау әдістерін қолдану.
КҚ 3. Материалда бұйымды жасауды ұйымдастыру
КМ 3. Материалда бұйымды жасауды ұйымдастыру
ОН 3.1. Дәнекерлеу, кесу, тасты сканерлеу, құю, бұйымды престеу, эмальдау. технологияларын меңгеру.
ОН 3.2. Жұмыстың орындалу сапасын бақылау.
ОН 3.3. Шығын материалдарының пропорциялары мен санын есептеу.
ОН 3.4. Жұмыс процесінде ақауларды жою.
ОН 3.5. Бұйымды жасау үшін материалдарды өңдеудің әртүрлі әдістерін таңдау.
ОН 3.6. Жеке бөлшектерді құрастыруды орындау.
ОН 3.7. Дайын бұйымдарды есепке алу, сақтау және тапсыруды орындау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
47-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
47-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02150100 - Аспаптық орындау (аспап түрлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
021 Өнер
0215 Музыка және театр өнері
Мамандығы:
02150100 - Аспаптық орындау (аспап түрлері бойынша)"
Біліктілігі:

РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S02140201-Мастер ювелирных дел"
ПК 1. Выполнять эскизный проект
ПМ 1. Выполнение эскизного проекта
РО 1.1. Владеть основами композиции для построений фигур в развертке.
РО 1.2. Владеть основами материаловедения в оформлении изделий.
РО 1.3. Использовать прикладное программное обеспечение в разработке эскиза.
РО 1.4. Подготавливать проектную документацию по изготовлению изделий.
ПК 2. Выполнять технологический процесс
ПМ 2. Выполнение технологического процесса
РО 2.1. Подготавливать материлы обрабатывающих инструментов и оборудования.
РО 2.2. Определять состав и свойства материалов.
РО 2.3. Применять способы огранки камней.
РО 2.4. Применять методы изготовлению сложных деталей и узлов к ювелирным изделиям.
ПК 3. Организация изготовления изделий в материале
ПМ 3. Организация изготовления изделий в материале
РО 3.1. Владеть технологией пайки, выпиловки
скань, вставка камня, прессовка изделии, литье, эмалирование.
РО 3.2. Контролировать качество выполнения работ.
РО 3.3. Рассчитывать пропорции и количество расходных материалов.
РО 3.4. Устранять дефекты в процессе работы.
РО 3.5. Подобрать различные способы обработки материалов для изготовления изделий.
РО 3.6. Выполнять сборку отдельных деталей.
РО 3.7. Выполнять учет, хранения и сдача готовых изделий.
Приложение 47 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 47 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02150100 - Инструментальное исполнительство (по видам инструментов)"
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
021 Искусство
0215 Музыка и театральное искусство
Специальность:
02150100 - Инструментальное исполнительство (по видам инструментов)
Квалификация:

4S02150101 - Концертмейстер, балалар музыка мектебінің оқытушысы
4S02150102 - Оркестр әртісі (дирижер), балалар музыка мектебінің оқытушысы
4S02150103 - Халық аспаптар оркестрінің әртісі (дирижер), балалар музыка мектебінің оқытушысы
4S02150104 - Эстрадалық аспаптар оркестрінің әртісі (дирижер), балалар музыка мектебінің оқытушысы
Модульдер мен оқу қызметі түрлерінің атауы
Кредиттер/сағаттар саны
негізгі орта білім беру базасында
жалпы орта білім беру базасында
1
"Жалпы білім беретін пәндер" модулі1

4S02150101 - Концертмейстер, преподаватель детской музыкальной школы
4S02150102 - Артист оркестра (дирижер), преподаватель детской музыкальной школы
4S02150103 - Артист оркестра народных инструментов (дирижер), преподаватель детской музыкальной школы
4S02150104 - Артист оркестра эстрадных инструментов (дирижер), преподаватель детской музыкальной школы
Наименование модулей и видов учебной деятельности
Количество кредитов/часов
на базе основного среднего образования
на базе общего среднего образования
1
Модуль "Общеобразовательные дисциплины"1

ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S02150101 - Концертмейстер, балалар музыка мектебінің оқытушысы" біліктілігі
КҚ 1. Музыкалық-теориялық дағдыларды көркем-шығармашылық және педагогикалық тәжірибеде қолдану
КМ 1. Музыкалық-теориялық дағдыларды көркем-шығармашылық және педагогикалық тәжірибеде қолдану
ОН 1.1. Музыкалық тілдің маңызды элементтерін және олардың өзара байланысын анықтау.
ОН 1.2. Музыкалық шығармаға талдау жасау.
ОН 1.3. Музыкалық есту және музыкалық есте сақтау қабілетін қалыптастыру.
ОН 1.4. Гармонияның мәнерлі және формальды мүмкіндіктерін қолдану.
ОН 1.5. Тональды гармонияның жалпы заңдылықтары туралы білімді қолдану.
КҚ 2. Музыкалық шығармалардың фрагменттік және тұтас талдауын жүзеге асыру
КМ 2. Музыкалық шығармаларды фрагменттік және тұтас талдауды жүзеге асыру
ОН 2.1. Музыкалық-тарихи кезеңдерді, стильдер мен жанрларды ажырату.
ОН 2.2. Қазақ музыка өнерінің дамуы мен тарихы туралы білімді қолдану.
ОН 2.3. Музыкалық шығармаларды мазмұн бірлігі мен көркемдік формасы тұрғысынан талдау.
ОН 2.4. Практикада полифониялық даму принциптері туралы теориялық мәліметтерді пайдалану.
КҚ 3. Фортепианода жеке бағдарламаны үйрену және орындау
КМ 3. Фортепианода жеке бағдарламаларды үйрену және орындау
ОН 3.1. Орындаушылық және қозғалыс-техникалық дағдыларын көрсету.
ОН 3.2. Аспап дыбысының анық шығуын ойнап көрсету.
ОН 3.3. Жеке аспаптық бағдарлама даярлау.
ОН 3.4. Фортепианода орындаушылық өнер тарихы бойынша білімді пайдалану.
КҚ 4. Ансамбль құрамында ойнау
КМ 4. Ансамбль құрамында ойнау
ОН 4.1. Парақтан оқып, фортепиано партиясын талдау.
ОН 4.2. Концертмейстердің музыкалық-орындаушылық дағдыларын меңгеру.
ОН 4.3. Концертмейстерлік қызметті жүзеге асыру.
ОН 4.4. Фортепианалық ансамбльде ойнау дағдыларын көрсету.
ОН 4.5. Камералық ансамбльде ойнау дағдыларын көрсету.
ОН 4.6. Түрлі стильдер мен жанрлардағы ансамбльдік репертуарды қолдану.
ОН 4.7. Шығармашылық-өндірістік жұмыстарға қатысу.
КҚ 5. Педагогикалық қызметті жүзеге асыру
КМ 5.
Педагогикалық қызметті жүзеге асыру
ОН 5.1.Педагогика мен психология негіздерін меңгеру.
ОН 5.2. Заманауи білім беру технологияларын қолдану.
ОН 5.3. Педагогикалық процесте зерттеу жұмыстарын жасау.
ОН 5.4. Білім беру процесін әдістемелік құралдармен қамтамасыз етуді жүзеге асыру.
ОН 5.5. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту.

РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S02150101 - Концертмейстер, преподаватель детской музыкальной школы"
ПК 1. Применять музыкально-теоретические навыки в художественно-творческой и педагогической практике
ПМ 1. Применение музыкально-теоретических навыков в художественно-творческой и педагогической практике
РО 1.1. Определять важнейшие элементы музыкального языка и их взаимосвязи.
РО 1.2. Выполнять анализ музыкального произведения.
РО 1.3. Обладать развитым музыкальным слухом и музыкальной памятью.
РО 1.4. Применять выразительные и формообразующие возможности гармонии.
РО 1.5. Применять знания об общих закономерностях тональной гармонии.
ПК 2. Осуществлять фрагментарный и целостный анализ музыкальных произведений
ПМ 2. Осуществление фрагментарного и целостного анализа музыкальных произведений
РО 2.1. Различать музыкально-исторические эпохи, стили и жанры.
РО 2.2. Применять знания об истории и развитии казахского музыкального искусства.
РО 2.3. Анализировать музыкальные произведения с точки зрения единства содержания и художественной формы.
РО 2.4. Использовать теоретические сведения о принципах полифонического развития на практике.
ПК 3. Разучивать и исполнять сольную программу на фортепиано
ПМ 3. Разучивание и исполнение сольной программы на фортепиано
РО 3.1. Демонстрировать владение исполнительскими и двигательно-техническими навыками.
РО 3.2. Демонстрировать звуковыразительную игру на инструменте.
РО 3.3. Готовить сольную инструментальную программу.
РО 3.4. Использовать знания по истории фортепианного исполнительского искусства.
ПК 4. Играть в составе ансамбля
ПМ 4. Игра в составе ансамбля
РО 4.1. Читать с листа и транспонировать партию фортепиано.
РО 4.2. Владеть музыкально-исполнительскими навыками концертмейстера.
РО 4.3. Осуществлять концертмейстерскую деятельность.
РО 4.4. Демонстрировать навыки игры в фортепианном ансамбле.
РО 4.5. Демонстрировать навыки игры в камерном ансамбле.
РО 4.6. Использовать ансамблевый репертуар различных стилей и жанров.
РО 4.7. Участвовать в творческо-производственной деятельности.
ПК 5. Осуществлять педагогическую деятельность
ПМ 5. Осуществление педагогической деятельности
РО 5.1. Владеть основами педагогики и психологии.
РО 5.2. Использовать современные образовательные технологии.
РО 5.3. Выполнять исследовательскую деятельность в педагогическом процессе.
РО 5.4. Осуществлять методическое обеспечение образовательного процесса.
РО 5.5. Приобщать обучающихся к системе социальных ценностей.

ОН 5.6. Әртүрлі мектептердің фортепианода ойнау әдістерін білу.
ОН 5.7. Балалар музыка мектебінің репертуарын көркемдік құндылығы мен әдістемелік орындылығы тұрғысынан орындау және талдау.
ОН 5.8. Орындаушылық сыныпта жұмыс істейтін оқытушының дағдыларын көрсету.
ОН 5.9. Балалар музыкалық мектептеріндегі оқушылардың музыкалық-орындаушылық тәрбие процессін жобалау.
"4S02150102 - Оркестр әртісі (дирижер), балалар музыка мектебінің оқытушысы" біліктілігі
КҚ 1. Музыкалық-теориялық дағдыларды көркем-шығармашылық және педагогикалық тәжірибеде қолдану
КМ 1. Музыкалық-теориялық дағдыларды көркем-шығармашылық және педагогикалық тәжірибеде қолдану
ОН 1.1. Музыка тілінің негізгі элементтері мен өзара байланысын анықтау.
ОН 1.2. Музыкалық шығармаға талдау жасау.
ОН 1.3. Музыкалық есту және еске сақтау қабілеті дамыған болу қажет.
ОН 1.4. Орындаушының практикалық қызметінде үйлесімнің мәнерлі және формальды мүмкіндіктерін қолдану.
ОН 1.5. Тональды гармонияның жалпы заңдылықтары туралы білімді қолдану.
ОН 1.6. Фортепианода ойнау дағдыларын көрсету.
КҚ 2. Музыкалық шығармаларды фрагменттік және тұтас талдауды жүзеге асыру
КМ 2. Музыкалық шығармаларды фрагменттік және тұтас талдауды жүзеге асыру
ОН 2.1. Музыкалық-тарихи кезеңдерді, стилдер мен жанрларды ажырату.
ОН 2.2.Қазақ музыка өнерінің тарихы мен дамуы туралы білімді пайдалану.
ОН 2.3. Музыкалық шығармаларды мазмұн бірлігі мен көркемдік формасы тұрғысынан талдау.
КҚ 3. Ішекті-ысқыш/үрмелі және ұрмалы аспапта жеке бағдарламаны үйрену және орындау
КМ 3. Ішекті-ысқыш/үрмелі және ұрмалы аспапта жеке бағдарламаны үйрену және орындау
ОН 3.1. Орындаушылық және қозғалыс-техникалық дағдыларын игеруін көрсету.
ОН 3.2. Аспапта дыбысты мәнерлеп ойнауды көрсету.
ОН 3.3. Жеке аспаптық бағдарлама даярлау.
ОН 3.4. Ішекті-ысқыш/үрмелі және ұрмалы аспаптарда орындаушылық өнер тарихы бойынша білімді пайдалану.
КҚ 4. Ансамбль және оркестр құрамында ойнау
КМ 4. Ансамбль және оркестр құрамында ойнау
ОН 4.1. Ансамбльде орындау, серіктестермен бірігу, ансамбльдегі барлық партияларды тыңдау дағдыларын меңгеру.
ОН 4.2. Оркестрде ойнау дағдыларын көрсету.
ОН 4.3. Оркестрлік репертуарды және парақтан оқу дағдысын меңгеру.
ОН 4.4. Туыстас аспапта ойнаудың негізгі әдістерін меңгеру.
ОН 4.5. Шығармашылық-өндірістік қызметке қатысу.
КҚ 5. Дирижирлеу
КМ 5. Дирижирлеу
ОН 5.1. Дирижерлеудің негізгі техникаларын меңгеру.

РО 5.6. Владеть методиками обучения игре на фортепиано различных школ.
РО 5.7. Исполнять и анализировать репертуар детской музыкальной школы с точки зрения художественной ценности и методической целесообразности.
РО 5.8. Демонстрировать навыки работы в исполнительском классе в качестве преподавателя.
РО 5.9. Проектировать процесс музыкально-исполнительского воспитания обучающихся детских музыкальных школ.
Квалификация "4S02150102 - Артист оркестра (дирижер), преподаватель детской музыкальной школы"
ПК 1. Применять музыкально-теоретические навыки в художественно-творческой и педагогической практике
ПМ 1. Применение музыкально-теоретических навыков в художественно-творческой и педагогической практике
РО 1.1. Определять важнейшие элементы музыкального языка и их взаимосвязи.
РО 1.2. Выполнять анализ музыкального произведения.
РО 1.3. Обладать развитым музыкальным слухом и музыкальной памятью.
РО 1.4. Применять выразительные и формообразующие возможности гармонии.
РО 1.5. Применять знания об общих закономерностях тональной гармонии.
РО 1.6. Демонстрировать навыки игры на фортепиано.
ПК 2. Осуществлять фрагментарный и целостный анализ музыкальных произведений
ПМ 2. Осуществление фрагментарного и целостного анализа музыкальных произведений
РО 2.1. Различать музыкально-исторические эпохи, стили и жанры.
РО 2.2. Применять знания об истории и развитии казахского музыкального искусства.
РО 2.3. Анализировать музыкальные произведения с точки зрения единства содержания и художественной формы.
ПК 3. Разучивать и исполнять сольную программу на струнно-смычковом/духовом и ударном инструменте
ПМ 3. Разучивание и исполнение сольной программы на струнно-смычковом/духовом и ударном инструменте
РО 3.1. Демонстрировать владение исполнительскими и двигательно-техническими навыками.
РО 3.2. Демонстрировать звуковыразительную игру на инструменте.
РО 3.3. Готовить сольную инструментальную программу.
РО 3.4. Использовать знания по истории исполнительского искусства на струнно-смычковых/духовых и ударных инструментах.
ПК 4. Играть в составе ансамбля и оркестра
ПМ 4. Игра в составе ансамбля и оркестра
РО 4.1. Владеть навыками ансамблевого исполнительства, единения с партнерами, слышания всех партий в ансамбле.
РО 4.2. Демонстрировать навыки оркестровой игры.
РО 4.3. Владеть оркестровым репертуаром и навыками чтения с листа.
РО 4.4. Владеть основными приемами игры на родственном инструменте.
РО 4.5. Участвовать в творческо-производственной деятельности.
ПК 5. Дирижировать
ПМ 5. Дирижирование
РО 5.1. Владеть основами дирижерской техники.

ОН 5.2. Оркестрдің музыкалық аспаптарының тембрлік және акустикалық қасиеттерін, музыкалық-мәнерлі мүмкіндіктерін түсіну.
ОН 5.3. Қарапайым пьесаларды қайта өңдеу.
ОН 5.4. Партитураларды парақтан оқу.
ОН 5.5. Оркестр әртістерімен жұмыс жасау.
КҚ 6. Педагогикалық қызметті жүзеге асыру
КМ 6. Педагогикалық қызметті жүзеге асыру
ОН 6.1. Педагогика мен психология негіздерін меңгеру.
ОН 6.2. Заманауи білім беру технологияларын пайдалану.
ОН 6.3. Педагогикалық процесте зерттеу жұмыстарын жасау.
ОН 6.4. Білім беру процесін әдістемелік құралдармен қамтамасыз ету.
ОН 6.5. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту.
ОН 6.6. Әртүрлі мектептердің ішекті/ үрмелі және ұрмалы аспаптарда ойнауды оқыту әдістерін білу.
ОН 6.7. Балалар музыка мектебінің репертуарын көркемдік құндылығы мен әдістемелік орындылығы тұрғысынан орындау және талдау.
ОН 6.8. Орындаушылық сыныпта оқытушы ретінде жұмыс істеу дағдыларын көрсету.
ОН 6.9. Балалар музыкалық мектептеріндегі оқушылардың музыкалық-орындаушылық тәрбие процессін жобалау.
"4S02150103 - Халық аспаптар оркестрінің әртісі (дирижер), балалар музыка мектебінің оқытушысы" біліктілігі
КҚ 1. Музыкалық-теориялық дағдыларды көркем-шығармашылық және педагогикалық тәжірибеде қолдану
КМ 1. Музыкалық-теориялық дағдыларды көркем-шығармашылық және педагогикалық тәжірибеде қолдану
ОН 1.1. Музыка тілінің негізгі элементтері мен өзара байланысын анықтау.
ОН 1.2. Музыкалық шығармаға талдау жасау.
ОН 1.3. Музыкалық есту және еске сақтау қабілеті дамыған болу қажет.
ОН 1.4. Орындаушының практикалық қызметінде үйлесімнің мәнерлі және формальды мүмкіндіктерін қолдану.
ОН 1.5. Тональды гармонияның жалпы заңдылықтары туралы білімді қолдану.
ОН 1.6. Фортепианода ойнау дағдыларын көрсету.
КҚ 2. Музыкалық шығармаларды фрагменттік және тұтас талдауды жүзеге асыру
КМ 2. Музыкалық шығармаларды фрагменттік және тұтас талдауды жүзеге асыру
ОН 2.1. Музыкалық-тарихи кезеңдерді, стилдер мен жанрларды ажырату.
ОН 2.2. Қазақ музыка өнерінің тарихы мен дамуы туралы білімді пайдалану.
ОН 2.3. Музыкалық шығармаларды мазмұн бірлігі мен көркемдік формасы тұрғысынан талдау.
КҚ 3. Жеке бағдарламаны тиісті халық аспапта үйрену және орындау
КМ 3. Жеке бағдарламаны тиісті халық аспапта үйрену және орындау
ОН 3.1. Орындаушылық және қозғалыс-техникалық дағдыларды игеруін көрсету.
ОН 3.2. Аспапта мәнерлеп ойнау әдісін көрсету.

РО 5.2. Понимать тембральные и акустические свойства, музыкально-выразительные возможности музыкальных инструментов оркестра.
РО 5.3. Делать переложения несложных пьес.
РО 5.4. Читать партитуру с листа.
РО 5.5. Работать с артистами оркестра.
ПК 6. Осуществлять педагогическую деятельность
ПМ 6. Осуществление педагогической деятельности
РО 6.1. Владеть основами педагогики и психологии.
РО 6.2. Использовать современные образовательные технологии.
РО 6.3. Выполнять исследовательскую деятельность в педагогическом процессе.
РО 6.4. Осуществлять методическое обеспечение образовательного процесса.
РО 6.5. Приобщать обучающихся к системе социальных ценностей.
РО 6.6. Владеть методиками обучения игре на струнных/духовых и ударных инструментах различных школ.
РО 6.7. Исполнять и анализировать репертуар детской музыкальной школы с точки зрения художественной ценности и методической целесообразности.
РО 6.8. Демонстрировать навыки работы в исполнительском классе в качестве преподавателя.
РО 6.9. Проектировать процесс музыкально-исполнительского воспитания обучающихся детских музыкальных школ.
Квалификация "4S02150103 - Артист оркестра народных инструментов (дирижер), преподаватель детской музыкальной школы"
ПК 1. Применять музыкально-теоретические навыки в художественно-творческой и педагогической практике
ПМ 1. Применение музыкально-теоретических навыков в художественно-творческой и педагогической практике
РО 1.1. Определять важнейшие элементы музыкального языка и их взаимосвязи.
РО 1.2. Выполнять анализ музыкального произведения.
РО 1.3. Обладать развитым музыкальным слухом и музыкальной памятью.
РО 1.4. Применять выразительные и формообразующие возможности гармонии.
РО 1.5. Применять знания об общих закономерностях тональной гармонии.
РО 1.6. Демонстрировать навыки игры на фортепиано.
ПК 2. Осуществлять фрагментарный и целостный анализ музыкальных произведений
ПМ 2. Осуществление фрагментарного и целостного анализа музыкальных произведений
РО 2.1. Различать музыкально-исторические эпохи, стили и жанры.
РО 2.2. Применять знания об истории и развитии казахского музыкального искусства.
РО 2.3. Анализировать музыкальные произведения с точки зрения единства содержания и художественной формы.
ПК 3. Разучивать и исполнять сольную программу на соответствующем народном инструменте
ПМ 3. Разучивание и исполнение сольной программы на соответствующем народном инструменте
РО 3.1. Демонстрировать владение исполнительскими и двигательно-техническими навыками.
РО 3.2. Демонстрировать звуковыразительную игру на инструменте.

ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S02150201 - Музыкатанушы, балалар музыка мектебінің оқытушысы" біліктілігі
КҚ 1. Музыкалық тілдің маңызды элементтерін және олардың өзара байланысын меңгеру
КМ 1. Музыкалық тілдің маңызды элементтерін және олардың өзара байланысын меңгеру
ОН 1.1. Музыкалық тілдің элементтерін анықтау.
ОН 1.2. Классикалық үйлесімділіктің маңызды заңдылықтарын түсіну.
ОН 1.3. Әуенді үйлестіру дағдыларын меңгеру.
ОН 1.4. Музыкалық этнодыбыс дағдыларын көрсету.
ОН 1.5. Қазақтың дәстүрлі музыкасы тілінің заңдылықтарын түсіну.
ОН 1.6. Домбырада ойнау дағдыларын меңгеру.
ОН 1.7. Дамыған музыкалық есту қабілетінің бар болуы.
КҚ 2. Әр түрлі дәуір және стильдегі жанрлар мен формалардың ерекшеліктерін білу
КМ 2. Әр түрлі дәуір және стильдегі жанрлар мен формалардың ерекшеліктерін білу
ОН 2.1. Тарихи қалыптасқан музыкалық формалар мен олардың даму жолдарын түсіну.
ОН 2.2. Барлық жанрдағы музыкалық шығармаларға кешенді талдау жасау.
ОН 2.3. Қатаң және еркін полифониялық жазу және форманың қалыптасу ерекшеліктерін түсіну
ОН 2.4. Оркестрдің музыкалық аспаптарының тембрлік және акустикалық қасиеттерін, музыкалық-мәнерлі мүмкіндіктерін түсіну.
ОН 2.5. Аспаптаудың негізгі техникалық тәсілдерін меңгеру.
ОН 2.6. Фортепианода ойнау дағдыларын көрсету.
КҚ 3. Музыканың тарихи даму процестерін меңгеру
КМ 3. Музыканың тарихи даму процестерін меңгеру
ОН 3.1. Халық шығармашылығының негізгі музыкалық жанрлары туралы тұтас түсініктерін көрсету.
ОН 3.2. Қазақ музыкалық шығармашылығының жанрларына бағдарлану.
ОН 3.3. Халықтық-кәсіби музыканың ерекшеліктерін түсіну.
ОН 3.4. Әлемдік және отандық музыка өнерінің даму тарихын түсіну.
ОН 3.5. Халық және академиялық музыкалық шығармашылық жанрларын талдау.
ОН 3.6. Қазақ музыкалық фольклоры үлгілерінің мағынасын ашу дағдыларын көрсету.
КҚ 4. Музыкалық өнерді, әртүрлі мектеп және бағыттың үздік өкілдерін халық арасында насихаттау жұмыстарын ұйымдастыру
КМ 4. Музыкалық өнерді, әртүрлі мектеп және бағыттың үздік өкілдерін халық арасында насихаттау жұмыстарын ұйымдастыру
ОН 4.1. Қажетті ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізе отырып, әртүрлі жастағы тыңдаушылардың топтары үшін тақырыптарды, дәрістердің түпнұсқа мәтіндерін және дәріс-концерттердің бағдарламаларын әзірлеу.
ОН 4.2. Ауызша және жазбаша сөйлеу мәдениетін, кәсіби терминологияны меңгеру.
ОН 4.3. Дәріс-концертті дайындау және шығару бойынша шығармашылық-өндірістік топтың жұмысына қатысу.

РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S02150201 - Музыковед, преподаватель детской музыкальной школы"
ПК 1. Владеть важнейшими элементами музыкального языка и их взаимосвязями
ПМ 1. Владение важнейшими элементами музыкального языка и их взаимосвязями
РО 1.1. Определять элементы музыкального языка.
РО 1.2. Понимать важнейшие закономерности классической гармонии.
РО 1.3. Владеть навыками гармонизации мелодии.
РО 1.4. Демонстрировать навыки
музыкального этнослуха.
РО 1.5. Понимать закономерности языка казахской традиционной музыки.
РО 1.6. Владеть навыками игры на домбре.
РО 1.7. Владеть развитым музыкальным слухом.
ПК 2. Владеть особенностями жанров и форм различных эпох и стилей
ПМ 2. Владение особенностями жанров и форм различных эпох и стилей
РО 2.1. Понимать исторически сложившиеся музыкальные формы и пути их развития.
РО 2.2. Выполнять комплексный анализ музыкальных произведений всех жанров.
РО 2.3. Понимать особенности строгого и свободного полифонического письма и формообразования.
РО 2.4. Понимать тембральные и акустические свойства, музыкально-выразительные возможности музыкальных инструментов оркестров.
РО 2.5. Владеть основными техническими приемами инструментовки.
РО 2.6. Демонстрировать навыки игры на фортепиано.
ПК 3. Владеть процессами исторического развития музыки
ПМ 3. Владение процессами исторического развития музыки
РО 3.1. Демонстрировать целостное представление об основных музыкальных жанрах народного творчества.
РО 3.2. Ориентироваться в жанрах казахского музыкального творчества.
РО 3.3. Понимать особенности народно-профессиональной музыки.
РО 3.4. Понимать историю развития мирового и отечественного музыкального искусства.
РО 3.5. Анализировать жанры народного и академического музыкального творчества.
РО 3.6. Демонстрировать навыки расшифровки образцов казахского музыкального фольклора.
ПК 4. Организовывать работу по пропаганде среди населения музыкального искусства, лучших представителей разных школ и направлений
ПМ 4. Организация работы по пропаганде среди населения музыкального искусства, лучших представителей разных школ и направлений
РО 4.1. Разрабатывать темы, оригинальные тексты лекций и программы лекций-концертов для различных возрастных групп слушателей, проводя необходимую научно-исследовательскую работу.
РО 4.2. Владеть культурой устной и письменной речи, профессиональной терминологией.
РО 4.3. Участвовать в работе творческо-производственной группы по подготовке и выпуску лекции-концерта.

ОН 4.4. Концерттік бағдарлама тақырыбына қажетті әдеби материалдарды таңдау.
ОН 4.5. Концерттік аудитория жағдайында концерттік-дәріс жұмысты жүзеге асыру: лекцияларды орындаушылары, орындалатын шығармалардың комментаторлары, концерттік бағдарламаны жүргізушілер.
ОН 4.6. Конференцияларды, дәрістерді, концерттерді ұйымдастыру дағдыларын меңгеру.
ОН 4.7. Көрермендер аудиториясының сұранысын зерттеуге қатысу.
ОН 4.8. Бұқаралық ақпарат құралдары үшін ұжымдардың, жекелеген орындаушылардың шығармашылық жұмыстары туралы материалдар дайындау.
ОН 4.9. Ғылыми-зерттеу жұмысының міндеттеріне сәйкес әдебиетпен жұмыс барысында алынған мәліметтерді жариялау, музыкалық материалды ашып жазу, мәтінді түсінікті етіп баяндау дағдыларын меңгеру.
КҚ 5. Педагогикалық және оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
КМ 5. Педагогикалық қызметті жүзеге асыру
ОН 5.1. Педагогика және психология негіздерін меңгеру.
ОН 5.2. Заманауи білім беру технологияларын пайдалану.
ОН 5.3. Педагогикалық процесте зерттеу жұмыстарын жүргізу.
ОН 5.4. Білім беру процесін әдістемелік құралдармен қамтамасыз ету.
ОН 5.5. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту.
ОН 5.6. Сольфеджио оқыту әдістерін меңгеру.
ОН 5.7. Музыкалық әдебиет оқыту әдістерін меңгеру.
ОН 5.8. Балалар музыка мектептерінің білім алушыларын музыкалық-теориялық тәрбиелеу процесін жобалау.
ОН 5.9. Білім алушылардың оқу жетістіктерінің деңгейін анықтау әдістерін меңгеру.
ОН 5.10. Білім беру ортасын зерттеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
51-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
51-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02150300 - Вокалдық өнер" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
021 Өнер
0215 Музыка және театр өнері
Мамандығы:
02150300 - Вокалдық өнер
Біліктілігі:

РО 4.4. Осуществлять подбор необходимого литературного материала к тематике программы концертов.
РО 4.5. Осуществлять лекционно-концертную работу в условиях концертной аудитории: исполнителем лекций, комментатором исполняемых произведений, ведущим концертной программы.
РО 4.6. Владеть навыками организации конференций, лекций, концертов.
РО 4.7. Участвовать в изучении спроса зрительской аудитории.
РО 4.8. Готовить материалы для средств массовой информации о творческой деятельности коллективов, отдельных исполнителей.
РО 4.9. Владеть навыками обобщения сведений, полученных в ходе работы с литературой, расшифровки музыкального материала, логичного изложения текста в соответствии с задачами научно-исследовательской работы.
ПК 5. Осуществлять педагогическую и учебно-методическую деятельность
ПМ 5. Осуществление педагогической деятельности
РО 5.1. Владеть основами педагогики и психологии.
РО 5.2. Использовать современные образовательные технологии.
РО 5.3. Выполнять исследовательскую деятельность в педагогическом процессе.
РО 5.4. Осуществлять методическое обеспечение образовательного процесса.
РО 5.5. Приобщать обучающихся к системе социальных ценностей.
РО 5.6. Владеть методиками обучения сольфеджио.
РО 5.7. Владеть методиками обучения музыкальной литературы.
РО 5.8. Проектировать процесс музыкально-теоретического воспитания обучающихся детских музыкальных школ.
РО 5.9. Владеть методами определения уровня учебных достижений обучающихся.
РО 5.10. Исследовать образовательную среду.
Приложение 51 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 51 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02150300 - Вокальное искусство"
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
021 Искусство
0215 Музыка и театральное искусство
Специальность:
02150300 - Вокальное искусство
Квалификация:

4S02150301 - Академиялық ән салу әртісі, балалар музыка мектебінің оқытушысы
4S02150302 - Дәстүрлі ән салу әртісі, балалар музыка мектебінің оқытушысы
4S02150303 - Эстрадалық ән салу әртісі, балалар музыка мектебінің оқытушысы
4S02150304 - Хор әртісі
Модульдер мен оқу қызметі түрлерінің атауы
Кредиттер/сағаттар саны
негізгі орта білім беру базасында
жалпы орта білім беру базасында
1
"Жалпы білім беретін пәндер" модулі1

4S02150301 - Артист академического пения, преподаватель детской музыкальной школы
4S02150302 - Артист традиционного пения, преподаватель детской музыкальной школы
4S02150303 - Артист эстрадного пения, преподаватель детской музыкальной школы
4S02150304 - Артист хора
Наименование модулей и видов учебной деятельности
Количество кредитов/часов
на базе основного среднего образования
на базе общего среднего образования
1
Модуль "Общеобразовательные дисциплины"1

ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S02150301 - Академиялық ән салу әртісі, балалар музыка мектебінің оқытушысы" біліктілігі
КҚ 1. Музыкалық-теориялық дағдыларды көркем-шығармашылық және педагогикалық практикада қолдану
КМ 1. Музыкалық-теориялық дағдыларды көркем-шығармашылық және педагогикалық практикада қолдану
ОН 1.1. Музыкалық тілдің маңызды элементтерін және олардың өзара байланысын анықтау.
ОН 1.2. Музыкалық шығармаға талдау жасау.
ОН 1.3. Дамыған музыкалық есту және музыкалық есте сақтау қабілетінің бар болуы.
ОН 1.4. Үйлесімділіктің анық және форма қалыптастырушы мүмкіндіктерін қолдану.
ОН 1.5. Тональды үйлесімділіктің жалпы заңдылықтары туралы білімді қолдану.
ОН 1.6. Фортепианода ойнау дағдыларын көрсету.
КҚ 2. Музыкалық шығармаларды фрагменттік және тұтас талдауды жүзеге асыру
КМ 2. Музыкалық шығармаларды фрагменттік және тұтас талдауды жүзеге асыру
ОН 2.1. Музыкалық-тарихи кезеңдерді, стильдер мен жанрларды ажырату.
ОН 2.2. Қазақ музыка өнерінің тарихы және дамуы туралы білімдерін пайдалану.
ОН 2.3. Музыкалық шығармаларды мазмұны мен көркемдік формасының бірлігі тұрғысынан талдау.
КҚ 3. Жеке бағдарламаны даярлау және орындау
КМ 3. Жеке бағдарламаны даярлау және орындау
ОН 3.1. Жеке бағдарламаны фортепианоның сүйемелдеуімен орындау.
ОН 3.2. Шығармашылық-өндірістік қызметке қатысу.
ОН 3.3. Дауыс аппаратының гигиенасы және дауыспен жұмыс істеудің ерекшеліктері туралы білімді қолдану.
ОН 3.4. Вокалдық орындаушылық өнер тарихы бойынша білімді қолдану.
ОН 3.5. Батыс еуропалық, орыс және қазақ композиторларының операларынан партияларды (рөлдерді) дайындау және орындау.
КҚ 4. Сахналық шеберлікті меңгеру
КМ 4. Сахналық шеберлікті меңгеру
ОН 4.1. Орындалатын шығармада сөйлеудің функционалды стильдерін, әдеби айтылу нормаларын қолдану.
ОН 4.2. Түрлі бағыттағы және стильдегі билердің негіздерін меңгеру.
ОН 4.3. Әртістік қабілеттерін көрсету.
ОН 4.4. Сахналық тапсырмаларды орындау үшін қажетті актерлік техника мен сахналық қозғалыс элементтерін меңгеру.
ОН 4.5. Театрде өтетін спектакльдерде, концерттерде, театрдың қойылымдарында, гастрольдерде және сыртта өтетін концерттерде партияларды (рөлдерді) орындау.
КҚ 5. Ансамблдік және хор орындаушылығын игеру
КМ 5. Ансамблдік және хор орындаушылығын игеру
ОН 5.1. Ансамбльдік орындау дағдыларын меңгеру.
ОН 5.2. Парақтан оқу және белгіленген тізбектер бойынша хорда ән айту.
ОН 5.3. Дирижердің қимылын түсіну.
КҚ 6. Педагогикалық қызметті жүзеге асыру
КМ 6. Педагогикалық қызметті жүзеге асыру

РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S02150301 - Артист академического пения, преподаватель детской музыкальной школы"
ПК 1. Применять музыкально-теоретические навыки в художественно-творческой и педагогической практике
ПМ 1. Применение музыкально-теоретических навыков в художественно-творческой и педагогической практике
РО 1.1. Определять важнейшие элементы музыкального языка и их взаимосвязи.
РО 1.2. Выполнять анализ музыкального произведения.
РО 1.3. Обладать развитым музыкальным слухом и музыкальной памятью.
РО 1.4. Применять выразительные и формообразующие возможности гармонии.
РО 1.5. Применять знания об общих закономерностях тональной гармонии.
РО 1.6. Демонстрировать навыки игры на фортепиано.
ПК 2. Осуществлять фрагментарный и целостный анализ музыкальных произведений
ПМ 2. Осуществление фрагментарного и целостного анализа музыкальных произведений
РО 2.1. Различать музыкально-исторические эпохи, стили и жанры.
РО 2.2. Применять знания об истории и развитии казахского музыкального искусства.
РО 2.3. Анализировать музыкальные произведения с точки зрения единства содержания и художественной формы.
ПК 3. Готовить и исполнять сольную программу
ПМ 3. Подготовка и исполнение сольной программы
РО 3.1. Исполнять сольную программу под аккомпанемент фортепиано.
РО 3.2. Участвовать в творческо-производственной деятельности.
РО 3.3. Применять знания о гигиене голосового аппарата и специфических особенностях работы с голосом.
РО 3.4. Использовать знания по истории вокального исполнительского искусства.
РО 3.5. Готовить и исполнять партии (роли) из опер западноевропейских, русских и казахских композиторов.
ПК 4. Владеть сценическим мастерством
ПМ 4. Владение сценическим мастерством
РО 4.1. Применять функциональные стили речи, нормы литературного произношения в исполняемом произведении.
РО 4.2. Владеть основами танцев различных направлений и стилей.
РО 4.3. Демонстрировать артистические способности.
РО 4.4. Владеть элементами актерской техники и сценического движения, необходимыми для выполнения сценических задач.
РО 4.5. Исполнять в спектаклях, концертах, представлениях театра партии (роли) на стационаре, гастролях и выездах.
ПК 5. Освоить ансамблевое и хоровое исполнение
ПМ 5. Освоение ансамблевого и хорового исполнения
РО 5.1. Владеть навыками ансамблевого исполнения.
РО 5.2. Читать с листа и петь по цифровке в хоре.
РО 5.3. Понимать дирижерский жест.
ПК 6. Осуществлять педагогическую деятельность
ПМ 6. Осуществление педагогической деятельности

ОН 2.2. Қазақ музыка өнерінің тарихы және дамуы туралы білімдерін пайдалану.
ОН 2.3. Музыкалық шығармаларды мазмұны мен көркемдік формасының бірлігі тұрғысынан талдау.
КҚ 3. Жеке нөмірлер мен әуендерді орындау
КМ 3. Жеке нөмірлер мен әуендерді орындау
ОН 3.1. Жеке нөмірлер мен әуендерді орындауда вокалдық және орындаушылық дағдыларды көрсету.
ОН 3.2. Сахналық сөйлеу және сахналық қозғалыс дағдыларын көрсету.
ОН 3.3. Дауыс аппаратының гигиенасы және дауыспен жұмыс істеудің ерекшеліктері туралы білімді қолдану.
ОН 3.4. Вокалдық-хор өнерінің даму тарихы бойынша білімді қолдану.
ОН 3.5. Жаңа қойылымдарды жасауға және бұрын жасалған қойылымдарды қайта жаңартуға тікелей қатысу.
КҚ 4. Ансамблдік және хор орындаушылығын игеру
КМ 4. Ансамблдік және хор орындаушылығын игеру
ОН 4.1. Хор партиясын парақтан оқу.
ОН 4.2. Хормен ән айту дағдыларын білу.
ОН 4.3. Өз даусында хор партияларын орындау.
ОН 4.4. Ансамбль, хор репертуарларын меңгеру.
ОН 4.5. Дирижердың қимылын түсіну.
ОН 4.6. Актерлік техниканың элементтерін қолдана отырып, көпшілік сахналарда сахналық тапсырмаларды орындау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
53-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
53-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02150400 - Хорды дирижерлау" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
021 Өнер
0215 Музыка және театр өнері
Мамандығы:
02150400 - Хорды дирижерлау
Біліктілігі:

РО 2.2. Применять знания об истории и развитии казахского музыкального искусства.
РО 2.3. Анализировать музыкальные произведения с точки зрения единства содержания и художественной формы.
ПК 3. Исполнение сольных номеров и запевов
ПМ 3. Исполнение сольных номеров и запевов
РО 3.1. Демонстрировать владение вокальными и исполнительскими навыками в исполнении сольных номеров и запевов.
РО 3.2. Демонстрировать владение навыками сценической речи и сценического движения.
РО 3.3. Применять знания о гигиене голосового аппарата и специфических особенностях работы с голосом.
РО 3.4. Использовать знания по истории развития вокально-хорового искусства.
РО 3.5. Участвовать непосредственно в создании новых и возобновлении ранее созданных постановок.
ПК 4. Освоить ансамблевое и хоровое исполнение
ПМ 4. Освоение ансамблевого и хорового исполнения
РО 4.1.Читать с листа хоровую партию.
РО 4.2. Обладать навыками хорового пения.
РО 4.3. Исполнять хоровые партии своего голоса.
РО 4.4. Освоить ансамблевый, хоровой репертуар.
РО 4.5. Понимать дирижерский жест.
РО 4.6. Выполнять сценические задачи в массовых сценах, применяя элементы актерской техники.
Приложение 53 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 53 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02150400 - Хоровое дирижирование"
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
021 Искусство
0215 Музыка и театральное искусство
Специальность:
02150400 - Хоровое дирижирование
Квалификация:

ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S02150401 - Хормейстер, оқытушы" біліктілігі
КҚ 1. Хормейстерлік қызметті жүзеге асыру
КМ 1. Хормейстерлік қызметті жүзеге асыруы
ОН 1.1. Әртүрлі типтегі хор шығармаларын дирижерлеу.
ОН 1.2. Хор орындаушылығының даму тарихы бойынша білімдерін қолдану.
ОН 1.3. Балалар хорымен жұмыс істеу әдістерін меңгеру.
ОН 1.4. Хор шығармаларының жанрын, стилін, формасын анықтау.
ОН 1.5. Хордың әртүрлі композицияларына арналған музыкалық шығармаларды аранжировкалауды, өңдеуді жүзеге асыру
ОН 1.6. Хор ұжымының жұмысын ұйымдастыру.
КҚ 2. Вокалды-хор және орындаушылық дағдыларын меңгеру
КМ 2. Вокалды-хор және орындаушылық дағдыларын меңгеру
ОН 2.1. Вокалдық ансамбль мен хор құрамында ән айтуға дауыс аппаратының дайындығын көрсету.
ОН 2.2. Хор репертуарын меңгеру.
ОН 2.3. Түрлі күрделіліктегі хор партитураларын фортепианода орындау.
ОН 2.4. Хор шығармаларын парақтан оқу және тасымалдау дағдыларын қолдану.
ОН 2.5. Фортепианода ойнау дағдыларын көрсету.
ОН 2.6. Шығармашылық-өндірістік қызметке қатысу.
КҚ 3. Кәсіптік қызметте музыкалық-теориялық білімді пайдалану
КМ 3. Кәсіптік қызметте музыкалық-теориялық білімді пайдалануы
ОН 3.1. Музыкалық тілдің маңызды элементтерін және олардың өзара байланысын анықтау.
ОН 3.2. Музыкалық сөйлеуді талдаудың практикалық дағдыларын көрсету.
ОН 3.3. Дамыған музыкалық есту және музыкалық есте сақтау қабілетінің бар болуы.
ОН 3.4. Музыкалық шығармаға гармониялық талдау жасау.
КҚ 4. Музыкалық шығармаларды фрагменттік және тұтас талдауды жүзеге асыру
КМ 4. Музыкалық шығармаларды фрагменттік және тұтас талдауды жүзеге асыруы
ОН 4.1. Музыкалық-тарихи кезеңдерді, стильдер мен жанрларды ажырату.
ОН 4.2. Қазақ музыкасының түрлі жанрларын анықтау.
ОН 4.3. Музыкалық шығарманың формасын талдау.
КҚ 5. Педагогикалық қызметті жүзеге асыру
КМ 5. Педагогикалық қызметті жүзеге асыруы
ОН 5.1. Педагогика және психология негіздерін меңгеру.
ОН 5.2. Заманауи білім беру технологияларын пайдалану.
ОН 5.3. Педагогикалық процесте зерттеу жұмыстарын жүргізу.
ОН 5.4. Білім беру процесін әдістемелік құралдармен қамтамасыз ету.
ОН 5.5. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту.
ОН 5.6. Музыкалық тәрбиенің педагогикалық принциптерін қолдану.
ОН 5.7. Жалпы білім беретін мектепте музыка сабағын өткізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
55-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
55-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02150500 - Актерлік өнер" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім беру деңгейінің коды және атауы:
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
021 Өнер
0215 Музыка және театр өнері
Мамандық:
02150500 - Актерлік өнер
Біліктілік:

РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S02150401 - Хормейстер, преподаватель"
ПК 1. Осуществлять хормейстерскую деятельность
ПМ 1. Осуществление хормейстерской деятельности
РО 1.1. Дирижировать хоровые произведения различных типов.
РО 1.2. Применять знания по истории развития хорового исполнительства.
РО 1.3. Владеть методами работы с детским хором.
РО 1.4. Определять жанр, стиль, форму хоровых произведений.
РО 1.5. Осуществлять аранжировку, обработку музыкальных произведений для различных составов хора.
РО 1.6. Организовать работу хорового коллектива.
ПК 2. Владеть вокально-хоровыми и исполнительскими навыками
ПМ 2. Владение вокально-хоровыми и исполнительскими навыками
РО 2.1. Демонстрировать готовность голосового аппарата к пению в составе вокального ансамбля и хора.
РО 2.2. Владеть хоровым репертуаром.
РО 2.3. Исполнять на фортепиано партитуры хоров различной сложности.
РО 2.4. Применять навыки транспонирования и чтения с листа хоровых произведений.
РО 2.5. Демонстрировать навыки игры на фортепиано.
РО 2.6. Участвовать в творческо-производственной деятельности.
ПК 3. Применять музыкально-теоретические знания в профессиональной деятельности
ПМ 3. Применение музыкально-теоретических знаний в профессиональной деятельности
РО 3.1. Определять важнейшие элементы музыкального языка и их взаимосвязи.
РО 3.2. Демонстрировать практические навыки анализа музыкальной речи.
РО 3.3. Обладать развитым музыкальным слухом и музыкальной памятью.
РО 3.4. Выполнять гармонический анализ музыкального произведения.
ПК 4. Осуществлять фрагментарный и целостный анализ музыкальных произведений
ПМ 4. Осуществление фрагментарного и целостного анализа музыкальных произведений
РО 4.1. Различать музыкально-исторические эпохи, стили и жанры.
РО 4.2. Определять различные жанры казахской музыки.
РО 4.3. Анализировать форму музыкального произведения.
ПК 5. Осуществлять педагогическую деятельность
ПМ 5. Осуществление педагогической деятельности
РО 5.1. Владеть основами педагогики и психологии.
РО 5.2. Использовать современные образовательные технологии.
РО 5.3. Выполнять исследовательскую деятельность в педагогическом процессе.
РО 5.4. Осуществлять методическое обеспечение образовательного процесса.
РО 5.5. Приобщать обучающихся к системе социальных ценностей.
РО 5.6. Применять педагогические принципы музыкального воспитания.
РО 5.7. Проводить урок музыки в общеобразовательной школе.
Приложение 55 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 55 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02150500 - Актерское искусство"
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
021 Искусство
0215 Музыка и театральное искусство
Специальность:
02150500 - Актерское искусство
Квалификация:

ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіби модульдер
"4S02150501 - Драма театрының артисі" біліктілігі
КҚ 1. Тарихи контекстті білу негізінде көркем мәдениеттің жетістіктерін бағалауды жүзеге асыру
КМ 1. Тарихи контексті білу негізінде көркем мәдениеттің жетістіктерін бағалауды жүзеге асыру
ОН 1.1. Театрдың даму тарихы, әлемдік әдебиет және олардың көркемдік бағыттары бойынша білімдерін көрсету.
ОН 1.2. Өнер туындыларын талдауда кәсіби терминология мен лексиканы сауатты қолдану.
ОН 1.3. Көрнекті отандық және шетелдік драма театры мен әдебиет шеберлерінің шығармашылық мұрасына назар аудару.
ОН 1.4. Драматургияның, көркем әдебиеттің және бейнелеу өнерінің негізгі түрлері мен жанрларына назар аудару.
ОН 1.5. Шығарманың құрылымы мен мазмұнын талдау
бейнелеу өнері.
КҚ 2. Қарапайым музыкалық сауаттылықты, вокалдық дағдыларды және аспаптарда ойнау дағдыларын көрсету
КМ 2. Қарапайым музыкалық сауаттылықты, вокалдық дағдыларды және аспаптарда ойнау дағдыларын көрсету
ОН 2.1. Музыкалық сауаттылықты іс жүзінде пайдалану.
ОН 2.2. Музыкалық шығармаға теориялық және орындаушылық талдау жасау.
ОН 2.3. Вокалдық-техникалық және орындаушылық дағдыларды қолдану.
ОН 2.4. Фортепианода ойнау дағдыларын көрсету.
ОН 2.5. Күрделі емес музыкалық туындыларды қосымша аспапта орындау.
КҚ 3. Сахналық бейнені жасау кезінде гримнің мәнерлі құралдарын пайдалану
КМ 3. Сахналық бейнені жасау кезінде макияждың экспрессивті құралдарын қолдану
ОН 3.1. Гримдеудің негізгі әдістері мен дағдылары туралы білімдерін көрсету.
ОН 3.2. Әр түрлі дәуірлер мен халықтардың сұлулығының эстетикалық мұраттары туралы білімді қолдану.
ОН 3.3. Сахналық образды, кейіпкердің мінез-құлқын грим арқылы көрсету.
ОН 3.4 Постижер өнері туралы білімді практикада қолдану.
КҚ 4. Рөлдерді дайындау мен орындауда актердің физикалық қасиеттері мен дағдыларының мүмкіндіктерін қолдану
КМ 4. Рөлдерді дайындау мен орындауда актердің физикалық қасиеттері мен дағдыларының мүмкіндіктерін қолдану
ОН 4.1. Денеңізді кәсіби актердің экспрессивтілігінің негізгі құралдарының бірі ретінде қолдану.
ОН 4.2. Ұсынылған жағдайларда кескіннің қозғалысының, пластикасының, ырғағы мен логикасын көрсету.
ОН 4.3. Сахнада қозғалыстар мен құлаудың барлық түрлерін, қару-жарақпен және қару-жарақсыз сахналық ұрыс элементтерін қолдану.

РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S02150501 - Артист драматического театра"
ПК 1. Выполнять оценку достижений художественной культуры на основе знания исторического контекста
ПМ 1. Выполнение оценки достижений художественной культуры на основе знания исторического контекста
РО 1.1. Демонистрировать знания по истории развития театра, мировой литературы и их художественных направлений.
РО 1.2. Грамотно использовать профессиональную терминологию и лексику при анализе произведений искусств.
РО 1.3. Ориентироваться в творческом наследии выдающихся мастеров отечественного и зарубежного драматического театра и литературы.
РО 1.4 Ориентироваться в основных видах и жанрах драматургии, художественной литературы и изобразительного искусства.
РО 1.5 Анализировать строение и содержание произведения изобразительного искусства.
ПК 2. Демонстрировать знания элементарной музыкальной грамоты, вокальные навыки и инструментальные навыки игры на инструментах
ПМ 2. Демонстрация знаний элементарной музыкальной грамоты, вокальных навыков и инструментальных навыков игры на инструментах
РО 2.1. Применять знания основ музыкальной грамоты на практике.
РО 2.2. Выполнять теоретический и исполнительский анализ музыкального произведения.
РО 2.3. Применять вокально-технические и исполнительские навыки.
РО 2.4. Демонстрировать навыки игры на фортепиано.
РО 2.5. Исполнять несложные музыкальные произведения на дополнительном инструменте.
ПК 3. Использовать выразительные средства грима при создании сценического образа
ПМ 3. Использование выразительных средств грима при создании сценического образа
РО 3.1. Демонстрировать знания основных приемов и навыков гримирования.
РО 3.2. Применять знания эстетических идеалов красоты разных эпох и народов.
РО 3.3. Создать сценический образ средствами грима, отражать в гриме характерные особенности роли.
РО 3.4. Применять знания постижного искусства на практике
ПК 4. Применять при подготовке и исполнении ролей возможности физических качеств и навыков актера
ПМ 4. Применение при подготовке и исполнении ролей возможности физических качеств и навыков актера
РО 4.1. Использовать свое тело как одно из основных средств выразительности профессионального актера.
РО 4.2. Демонстрировать выразительность движения, пластики, ритма и логики действия образа в предлагаемых обстоятельствах.
РО 4.3. Использовать на сцене всевозможные виды перемещений и падений, в том числе с элементами сценического боя без оружия и с оружием.

ОН 4.4. Акробатика элементтерін білу, шабуыл және қорғаныс техникасын дамыту үшін арнайы дағдыларға ие болу.
ОН 4.5. Негізгі мәдени және тарихи дәуірлердің этикет-стильдік дағдыларын игеру.
КҚ 5. Сахналық бейнені жасау кезінде бидің мәнерлі құралдарын пайдалану
КМ 5. Сахналық бейнені жасау кезінде бидің мәнерлі құралдарын пайдалану
ОН 5.1. Сахналық бидің мәнін түсіну.
ОН 5.2. Әр түрлі дәуірлер мен халықтардың би дәстүрлері туралы білімді практикада қолдану.
ОН 5.3. Сахналық бейнені жасау кезінде би өнерінің құралдарын қолдану.
ОН 5.4. Практикалық жұмыста әртүрлі жанрдағы билерді қолдану.
КҚ 6. Актерлік шеберліктің орындаушылық тәжірибесінің теориясын меңгеру және дағдыларын меңгеру. Рөлдің көркемдік бейнесін жасау
КМ 6. Актерлік шеберліктің орындаушылық тәжірибесінің теориясын меңгеру және дағдыларын меңгеру. Рөлдің көркемдік бейнесін жасау
ОН 6.1. Актер техникасын тәрбиелеудің әртүрлі әлемдік жүйелерінің негізгі ережелерін түсіну.
ОН 6.2. Рөлмен жұмыс жасағанда актердің ішкі және сыртқы психотехникасының әдістерін қолдану.
ОН 6.3. Пьеса мен рөлді тиімді талдаудың бастауы ретінде актерлік жаттығулар мен этюдтер орындау. Серіктеспен жұмыс істей білу.
ОН 6.4. Пьесаның ұсынылған жағдайларындағы рөлдің ішкі және сыртқы әрекетін анықтап, талдауды практикалық жұмыста қолдану.
ОН 6.5. Әр түрлі жанрлар мен драматургия түрлерін түсініп, пьесаның жанрлық ерекшеліктерін жеткізе білу.
ОН 6.6. Актерлік этиканы сақтау.
КҚ 7. Шығармашылық тапсырмаларды орындау кезінде дауыс пен сөйлеудің барлық экспрессивті құралдарын қолдану
КМ 7. Шығармашылық тапсырмаларды орындау кезінде дауыс пен сөйлеудің барлық экспрессивті құралдарын шебер қолдану
ОН 7.1. Сахналық сөйлеу өнерін қолдану. Дикциялық, интонациялық-мелодиялық және орфоэпиялық мәдениетті көрсету.
ОН 7.2. Дауыс диапазонын дамыту және нығайту. Сөйлеу техникасын жетілдіру: артикуляция, дикция, тыныс алу.
ОН 7.3. Сөйлеудің барлық құралдарын қолдана отырып, көркем мәтінді айту: дауыстық регистрдің барлық спектрін, сипатын, музыкалық сипатын, өлеңнің ырғақты құрылымын қолдану.
ОН 7.4. Сөйлеу логикасын сақтау.
ОН 7.5. Әр түрлі жанрлар мен драматургия түрлерін түсініп, рөл мәтінінің жанрлық ерекшеліктерін жеткізе білу.
РО 7.6. Ауызша әрекет арқылы баяндаушының бейнесін жасап, ішкі монологты ескеру.
"4S02150502 - Музыка театрының әртісі" біліктілігі
КҚ 1. Актерлік құралдармен көркем образ жасау
КМ 1. Актерлік құралдармен көркем образ жасау

РО 4.4. Иметь представление об элементах акробатики, владеть специальными навыками для развития техники приемов нападения и защиты.
РО 4.5. Быть компетентным в знании этикетно-стилевых навыков основных культурно-исторических эпох.
ПК 5. Использовать выразительные средства танца при создании сценического образа
ПМ 5. Использование выразительных средств танца при создании сценического образа
РО 5.1. Понимать сущность сценического танца.
РО 5.2. Применять знания о танцевальных традициях различных эпох и народов на практике.
РО 5.3. Использовать выразительные средства танцевального искусства при создании сценического образа.
РО 5.4. Использовать разножанровые танцы в практической работе.
ПК 6. Освоить теорию и приобрести навыки исполнительской практики актерского мастерства. Создать художественный образ роли
ПМ 6. Освоение теории и приобретение навыков исполнительской практики актерского мастерства. Создание художественного образа роли
РО 6.1. Понимать основные положения разных мировых систем воспитания техники актҰра.
РО 6.2. Применять приемы внутренней и внешней психотехники актера в работе над ролью.
РО 6.3. Выполнять упражнения актҰрского тренинга и этюды, как начало действенного анализа пьесы и роли. Уметь работать с партнҰром.
РО 6.4. Определять сверхзадачу, внутреннее и внешнее действие роли в предлагаемых обстоятельствах пьесы, и использовать анализ в практической работе.
РО 6.5. Разбираться в различных жанрах и видах драматургии и уметь передать жанровые особенности пьесы.
РО 6.6. Соблюдать актҰрскую этику.
ПК 7. Использовать все выразительные средства голоса и речи при выполнении творческих задач
ПМ 7. Умелое использование всех выразительных средств голоса и речи при выполнении творческих задач
РО 7.1. Использовать искусство сценической речи. Демонстрировать дикционную, интонационно-мелодическую и орфоэпическую культуру.
РО 7.2. Развивать и укреплять диапазон голоса. Совершенствовать технику речи: артикуляцию, дикцию, дыхание.
РО 7.3. Произносить художественный текст с использованием всех выразительных средств речи: использовать весь спектр голосового регистра, характерность, музыкальность, ритмическую структуру стиха.
РО 7.4. Соблюдать логику речи.
РО 7.5. Разбираться в различных жанрах и видах драматургии и уметь передать жанровые особенности текста роли.
РО 7.6. Создать образ рассказчика через словесное действие, учитывать подтекст.
Квалификация "4S02150502 - Артист музыкального театра"
ПК 1. Создать художественный образ актерскими средствами
ПМ 1. Создание художественного образа актерскими средствами

ОН 1.1. Станиславский жүйесінің негізгі ережелерін қолдану;
РО 1.2. Жаттығулар мен этюдтерді орындау – жеке, жұптық және топтық;
РО 1.3. Рөлмен жұмыс жасағанда актердің ішкі және сыртқы психотехникасының әдістерін қолдану
ОН 1.4. Ұсынылған жағдайларда үстеме тапсырманы, ішкі әрекетті ашу.
КҚ 2. Сахналық бейнені жасау кезінде дауыстық деректерді қолдану
КМ 2. Сахналық бейнені жасауда дауыстық деректерді қолдану
ОН 2.1. Сахналық сөйлеу өнерін, дикциялық, интонациялық-әуендік және орфоэпиялық мәдениетті меңгеру.
ОН 2.2. Көркем мәтінді дикциялық кемшіліктерсіз айту,
берілген интонациялар мен интонациялық-мелодиялық
модельдерді пайдалану.
ОН 2.3. дауыстың дамыған және нығайтылған диапазонын, қойылған сөйлеу техникасын көрсету: артикуляция, дикция, тыныс алу, дауыс тану.
ҚК 3. Жеке және ансамбльде ән айту, фортепианода ойнау
КМ 3. Жеке және ансамбльде ән айту, фортепианода ойнау
ОН 3.1. Вокалдық-техникалық және көркемдік дағдыларды қолдану;
ОН 3.2. Музыкалық шығармаға теориялық және орындаушылық талдау жасау.
ОН 3.3. Вокалдық музыка стильдері туралы білімді және дауыс аппаратының құрылымы туралы білімді меңгеру.
ОН 3.4. Тыныс алу және ән айту кезінде тірек сезімін дамыту.
ОН 3.5. Әндермен, романстар және ариетталармен жұмыс жасау.
ОН 3.6. Ансамбльде ән айту дағдысын меңгеру.
ОН 3.7. Күрделі емес фортепианолық шығармаларды ойнау.
КҚ 4. Рөлдерді дайындау және орындау кезінде дене аппаратының мүмкіндіктерін қолдану
КМ 4. Рөлдерді дайындау және орындау кезінде дене аппаратының мүмкіндіктерін қолдану
ОН 4.1. Өз денесін кәсіби актердің экспрессивтілігінің негізгі құралдарының бірі ретінде пайдалану.
ОН 4.2. Қозғалыстың мәнерлілігін, пластиканы көрсету, ұсынылған жағдайларда бейне әрекетінің ырғағы мен логикасын меңгеру.
ОН 4.3. Сахнадағы қозғалыс пен құлаудың барлық түрлерін көрсетеді.
ОН 4.4. Акробатика элементтері туралы жалпы түсінікке ие болу.
ОН 4.5. Техниканы дамыту үшін арнайы дағдыларды көрсетеді
шабуыл және қорғаныс әдістері.
ОН 4.6. Негізгі әдеп пен әдептілікті меңгеру, мәдени-тарихи дәуірлер ерекшелігін ескеру.
ҚК 5. Сахналық бейнені жасау кезінде бидің мәнерлі құралдарын пайдалану
КМ 5. Сахналық бейнені жасау кезінде бидің мәнерлі құралдарын пайдалану
ОН 5.1. Әр түрлі тарихи дәуірлердегі қозғалыс стилистикасын, әдет-ғұрып пен этикетті қолдану.
РО 5.2. Сахналық бидің мәнін талдау.
ОН 5.3. Сахналық бейнені жасау кезінде би өнерінің мәнерлі құралдарын пайдалану.
РО 5.4. Классикалық би, тарихи-тұрмыстық, халықтық, эстрадалық, модерн-би және дала билерін орындау.
КҚ 6. Актерлік қызметте музыкалық-теориялық және тарихи білімдерін қолдану
КМ 6. Актерлік қызметте музыкалық-теориялық және тарихи білімдерін қолдану

РО 1.1. Применять основные положения системы Станиславского.
РО 1.2. Выполнять упражнения и этюды – индивидуальные, парные и групповые.
РО 1.3. Использовать приҰмы внутренней и внешней психотехники актҰра в работе над ролью.
РО 1.4. Раскрывать сверхзадачу, внутреннее действие в предлагаемых обстоятельствах.
ПК 2. Применять голосовые данные при создании сценического образа
ПМ 2. Применение голосовых данных при создании сценического образа
РО 2.1. Обладать искусством сценической речи, дикционной, интонационно-мелодической и орфоэпической культурой;
РО 2.2. Произносить художественный текст без дикционных недостатков, с использованием заданных интонаций и интонационно-мелодических моделей.
РО 2.3. Демонстрирует развитый и укрепленный диапазон голоса, поставленную технику речи: артикуляцию, дикцию, дыхание, голосоведение.
ПК 3. Петь соло и в ансамбле, играть на фортепиано
ПМ 3. Пение соло и в ансамбле, игра на фортепиано
РО 3.1. Применять вокально – технические и художественные навыки.
РО 3.2. Выполнять теоретический и исполнительский анализ музыкального произведения.
РО 3.3. Обладать знаниями о стилях вокальной музыки и знаниями о строении голосового аппарата.
РО 3.4. Обладает чувством опоры во время дыхания и пения.
РО 3.5. Работать над песнями, романсами и ариеттами.
РО 3.6. Обладать навыками пения в ансамбле.
РО 3.7. Играть несложные фортепианные произведения.
ПК 4. Применять возможности телесного аппарата воплощения при подготовке и исполнении ролей
ПМ 4. Применение возможностей телесного аппарата воплощения при подготовке и исполнении ролей
РО 4.1. Использовать свое тело как одно из основных средств выразительности профессионального актера.
РО 4.2. Демонстрирует выразительность движения, пластику, демонстрирует овладение ритмом и логикой действия образа в предлагаемых обстоятельствах.
РО 4.3. Демонстрирует на сцене всевозможные виды перемещений и падений.
РО 4.4. Обладать общим представлением об элементах акробатики.
РО 4.5. Демонстрирует специальные навыки для развития техники приемов нападения и защиты.
РО 4.6. Владеть манерой и этикетом основных культурно-исторических эпох.
ПК 5. Использовать выразительные средства танца при создании сценического образа
ПМ 5. Использование выразительных средств танца при создании сценического образа
РО 5.1. Применять стилистику движений, манер и этикета различных исторических эпох.
РО 5.2. Анализировать сущность сценического танца.
1.РО 5.3. Использовать выразительные средства танцевального искусства при создании сценического образа.
РО 5.4. Исполнять классические танцы, историко-бытовые, народные, эстрадные, модерн-танец и степ.
ПК 6. Применять музыкально-теоретические и исторические знания в актерской деятельности
ПМ 6. Применение музыкально-теоретических и исторических знаний в актерской деятельности

ОН 6.1. Музыкалық тілдің маңызды элементтерін және олардың өзара байланысын анықтау.
ОН 6.2. музыкалық шығармаға талдау жасау.
ОН 6.3. Дамыған музыкалық есту және музыкалық есте сақтау қабілетіне ие болу.
ОН 6.4. Музыкалық-тарихи дәуірлерді, стильдер мен жанрларды ажырату.
ОН 6.5. Қазақ музыкалық өнерінің тарихы мен дамуы туралы білімді қолдану.
КҚ 7. Театр өнерінің туындыларын талдау
КМ 7. Театр өнерінің туындыларын талдау
ОН 7.1. Театр тарихының негізгі кезеңдерін, оның көркемдік бағыттарын ажырату.
ОН 7.2. Кәсіби лексиканы қолдану.
ОН 7.3. Отандық және шетелдік драма театрының көрнекті шеберлерінің шығармашылық мұрасына назар аудару.
КҚ 8. Сахналық бейнені жасау кезінде гримнің мәнерлі құралдарын пайдалану
КМ 8. Сахналық бейнені жасау кезінде гримнің мәнерлі құралдарын пайдалану
ОН 8.1. Макияж көмегімен сахналық бейнені жасу.
ОН 8.2. Әр түрлі дәуірлер мен халықтар сұлулығының эстетикалық мұраттарын ажырату.
ОН 8.3. Түс туралы білімді, грим жасаудың негізгі әдістері мен дағдыларын меңгеру, гримде рөлдің өзіне тән ерекшеліктерін көрсету.
"4S02150503 - Қуыршақ театрының артисі" біліктілігі
КҚ 1. Тарихи контекстті білу негізінде көркем мәдениеттің жетістіктерін бағалауды жүзеге асыру.
КМ 1. Тарихи контексті білу негізінде көркем мәдениеттің жетістіктерін бағалауды жүзеге асыру.
ОН 1.1. Театрдың даму тарихы, әлемдік әдебиет және олардың көркемдік бағыттары бойынша білімдерін көрсету.
ОН 1.2. Өнер туындыларын талдауда кәсіби терминология мен лексиканы сауатты қолдану.
ОН 1.3. Көрнекті отандық және шетелдік драма театры мен әдебиет шеберлерінің шығармашылық мұрасына назар аудару.
ОН 1.4. Драматургияның, көркем әдебиеттің және бейнелеу өнерінің негізгі түрлері мен жанрларына назар аудару.
ОН 1.5. Шығарманың құрылымы мен мазмұнын талдау. бейнелеу өнері.
КҚ 2. Қарапайым музыкалық сауаттылықты, вокалдық дағдыларды және аспаптарда ойнау дағдыларын көрсету
КМ 2. Қарапайым музыкалық сауаттылықты, вокалдық дағдыларды және аспаптарда ойнау дағдыларын көрсету
ОН 2.1. Музыкалық сауаттылықты іс жүзінде пайдалану.
ОН 2.2. Музыкалық шығармаға теориялық және орындаушылық талдау жасау.
ОН 2.3. Вокалдық-техникалық және орындаушылық дағдыларды қолдану.
ОН 2.4. Фортепианода ойнау дағдыларын көрсету.
ОН 2.5. Күрделі емес музыкалық туындыларды қосымша аспапта орындау.
КҚ 3. Сахналық бейнені жасау кезінде гримнің мәнерлі құралдарын пайдалану
КМ 3. Сахналық бейнені жасау кезінде макияждың экспрессивті құралдарын қолдану

РО 6.1. Определять важнейшие элементы музыкального языка и их взаимосвязи.
РО 6.2. Выполнять анализ музыкального произведения.
РО 6.3. Обладать развитым музыкальным слухом и музыкальной памятью.
РО 6.4. Различать музыкально-исторические эпохи, стили и жанры.
РО 6.5. Применять знания об истории и развитии казахского музыкального искусства.
ПК 7. Анализировать произведения театрального искусства
ПМ 7. Анализ произведений театрального искусства
РО 7.1. Различает основные этапы истории театра, его художественные направления.
РО 7.2. Использовать профессиональную лексику.
РО 7.3. Ориентироваться в творческом наследии выдающихся мастеров отечественного и зарубежного драматического театра.
ПК 8. Использовать выразительные средства грима при создании сценического образа
ПМ 8. Использование выразительных средств грима при создании сценического образа
РО 8.1. Создать сценический образ средствами грима.
РО 8.2. Различать эстетические идеалы красоты разных эпох и народов.
РО 8.3. Обладать знаниями цветоведения, основными приемами и навыками гримирования, отражать в гриме характерные особенности роли.
Квалификация "4S02150503 - Артист театра кукол"
ПК 1. Выполнять оценку достижений художественной культуры на основе знания исторического контекста
ПМ 1. Выполнение оценки достижений художественной культуры на основе знания исторического контекста
РО 1.1. Демонистрировать знания по истории развития театра, мировой литературы и их художественных направлений.
РО 1.2. Грамотно использовать профессиональную терминологию и лексику при анализе произведений искусств.
РО 1.3. Ориентироваться в творческом наследии выдающихся мастеров отечественного и зарубежного драматического театра и литературы.
РО 1.4 Ориентироваться в основных видах и жанрах драматургии, художественной литературы и изобразительного искусства.
РО 1.5 Анализировать строение и содержание произведения изобразительного искусства.
ПК 2. Демонстрировать знания элементарной музыкальной грамоты, вокальные навыки и инструментальные навыки игры на инструментах
ПМ 2. Демонстрация знаний элементарной музыкальной грамоты, вокальных навыков и инструментальных навыков игры на инструментах
РО 2.1. Применять знания основ музыкальной грамоты на практике.
РО 2.2. Выполнять теоретический и исполнительский анализ музыкального произведения.
РО 2.3. Применять вокально-технические и исполнительские навыки.
РО 2.4. Демонстрировать навыки игры на фортепиано.
РО 2.5. Исполнять несложные музыкальные произведения на дополнительном инструменте.
ПК 3. Использовать выразительные средства грима при создании сценического образа
ПМ 3. Использование выразительных средств грима при создании сценического образа

ОН 7.1. Сахналық сөйлеу өнерін қолдану. Дикциялық, интонациялық-мелодиялық және орфоэпиялық мәдениетті көрсету.
ОН 7.2. Дауыс диапазонын дамыту және нығайту. Сөйлеу техникасын жетілдіру: артикуляция, дикция, тыныс алу.
ОН 7.3. Сөйлеудің барлық құралдарын қолдана отырып, көркем мәтінді айту: дауыстық регистрдің барлық спектрін, сипатын, музыкалық сипатын, өлеңнің ырғақты құрылымын қолдану.
ОН 7.4. Сөйлеу логикасын сақтау.
ОН 7.5. Әр түрлі жанрлар мен драматургия түрлерін түсініп, рөл мәтінінің жанрлық ерекшеліктерін жеткізе білу.
ОН 7.6. Ауызша әрекет арқылы баяндаушының бейнесін жасап, ішкі монологты ескеру.
КҚ 8 Сахналық қуыршақ бейнесін жасау кезінде қуыршақ жасаудың түрлі әдістерін көрсету
КМ 8. Сахналық қуыршақ бейнесін жасау кезінде қуыршақ жасаудың түрлі әдістерін көрсету
ОН 8.1. Әлемде әр түрлі жүргізу техникасын меңгеру: қолқаптық, тақяшадағы қуыршақ, мимикалық, үлкен, планшеттік қуыршақтар, марионеткалар.
ОН 8.2. Әр түрлі жүргізу әдістерін қолдану.
ОН 8.3. Көркем образ жасау.
ОН 8.4. Әлемдік және отандық қуыршақ театрының тарихын білу.
ҚК 9. Әр түрлі типтегі қуыршақтарды өндіруде әртүрлі технологияларды қолдану
КМ 9. Әр түрлі типтегі қуыршақтарды өндіруде әртүрлі технологияларды қолдану
ОН 9.1. Әр түрлі қуыршақ жасау технологияларын қолдану:
- қолғаптық қуыршақ;
- таяқшадағы қуыршақтар;
- планшеттік қуыршақ;
-қуыршақтар;
-мимикалық қуыршақтар;
- үлкен қуыршақтар.
ОН 9.2. Қуыршақ жасау кезінде кейіпкердің мінезі мен бейнесін жеткізу.
ОН 9.3. Қуыршақтың сыртқы түрін модельдеу.
ОН 9.4. Қуыршақ спектакльдері үшін реквизиттер дайындау.
КҚ 10. Көркем қуыршақ бейнесін жасау үшін қолдың пластикасын қолдану
КМ 10. Көркем қуыршақ бейнесін жасау үшін қолдың пластикасын қолдану
ОН 10.1. Қол пластикасы үшін негізгі жаттығуларды қолдану.
ОН 10.2. Қуыршақтардың әртүрлі түрлерін басқару әдістерін меңгеру.
ОН 10.3. Қол пластикасын дамыту үшін эскиздерді қолдану.
ОН 10.4. Қолғаптарды, таяқтарды және басқа заттарды қолдана отырып эскиздер жасау.
"4S02150504 - Сөз сөйлеу жанрының әртісі" біліктілігі
КҚ 1. Тарихи контекстті білу негізінде көркем мәдениеттің жетістіктерін бағалауды жүзеге асыру
КМ 1. Тарихи контексті білу негізінде көркем мәдениеттің жетістіктерін бағалауды жүзеге асыру
ОН 1.1. Театрдың даму тарихы, әлемдік әдебиет және олардың көркемдік бағыттары бойынша білімдерін көрсету.
ОН 1.2. Өнер туындыларын талдауда кәсіби терминология мен лексиканы сауатты қолдану.
ОН 1.3. Көрнекті отандық және шетелдік драма театры мен әдебиет шеберлерінің шығармашылық мұрасына назар аудару.

РО 7.1. Использовать искусство сценической речи. Демонстрировать дикционную, интонационно-мелодическую и орфоэпическую культуру.
РО 7.2. Развивать и укреплять диапазон голоса. Совершенствовать технику речи: артикуляцию, дикцию, дыхание.
РО 7.3. Произносить художественный текст с использованием всех выразительных средств речи: использовать весь спектр голосового регистра, характерность, музыкальность, ритмическую структуру стиха.
РО 7.4. Соблюдать логику речи.
РО 7.5. Разбираться в различных жанрах и видах драматургии и уметь передать жанровые особенности текста роли.
РО 7.6. Создать образ рассказчика через словесное действие, учитывать подтекст.
ПК 8 Демонстрировать различные техники кукловождения, при создании сценического кукольного образа
ПМ 8. Демонстрация различной техники кукловождения при создании сценического кукольного образа
РО 8.1. Демонстрировать различные техники вождения: перчаточной, тростевой, минирующей, ростовой, планшеточной куклы, марионетки.
РО 8.2. Применять различные приемы вождения.
РО 8.3. Создавать художественный образ.
РО 8.4. Владеть историей мирового и отечественного кукольного театра.
ПК 9. Применять различные технологии при изготовлении кукол разных видов.
ПМ 9. Применение различных технологий при изготовлении кукол разных видов
РО 9.1. Использовать различные технологии изготовления:
-перчаточной куклы;
-тростевой куклы;
-планшетной куклы;
-марионетки;
-минирующей куклы;
-ростовой куклы.
РО 9.2. Передавать характер и образ персонажа при изготовлении.
РО 9.3. Моделировать внешний вид куклы.
РО 9.4. Изготавливать реквизиты для кукольных спектаклей.
ПК 10. Использовать пластику рук для создания художественного кукольного образа
ПМ 10. Использование пластики рук для создания художественного кукольного образа
РО 10.1. Применять основные упражнения для пластики рук.
РО 10.2. Демонстрировать владение методами управления разными видами кукол.
РО 10.3. Использовать этюды для развития пластики рук.
РО 10.4. Придумывать этюды с использованием перчаток, палочек, и прочих предметов.
Квалификация "4S02150504 - Артист разговорного жанра"
ПК 1. Выполнять оценку достижений художественной культуры на основе знания исторического контекста
ПМ 1. Выполнение оценки достижений художественной культуры на основе знания исторического контекста
РО 1.1. Демонистрировать знания по истории развития театра, мировой литературы и их художественных направлений.
РО 1.2. Грамотно использовать профессиональную терминологию и лексику при анализе произведений искусств.
РО 1.3. Ориентироваться в творческом наследии выдающихся мастеров отечественного и зарубежного драматического театра и литературы.

ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіби модульдер
"4S02150601 - Цирк әртісі, цирк жанрларының оқытушысы" біліктілігі
КҚ 1. Цирк жанрларын: акробатика, гимнастика, жонглерлік ету, эквилибристика, бос сымдағы эквилибр, клоунада және эксцентриаданы бағдарламалық талаптарға сәйкес пайдалану
КМ 1. Цирк жанрларын қолдану: акробатика, гимнастика, жонглерлік ету, эквилибристика, бос сымдағы эквилибр, клоунада және эксцентриаданы бағдарламалық талаптарға сәйкес пайдалану
ОН 1.1. Кеңістіктегі үйлестіру мен бағдарлауға арналған әртүрлі акробатикалық жаттығуларды көрсету.
ОН 1.2. Сақиналарда, трапецияда, арқанда, рамкада, турникта күшке және ұшуға арналған комбинацияларды орындау.
ОН 1.3. Жонглерлік етудің техникалық тәсілдерін көрсету: қозғалыс жылдамдығы, ептілік, қарқын.
ОН 1.4. Қол эквилибрінің негізгі элементтерін көрсету.
ОН 1.5. Бос сымдағы эквилибрдің негізгі элементтерін көрсету.
ОН 1.6. Әр түрлі пантомимикалық жаттығуларды орындау (цирк өнерінің ерекшелігін ескере отырып).
КҚ 2. Таңдалған жанрда цирк өнерінің қалыптасуы мен дамуы туралы білімді қолдану
КМ 2. Таңдалған жанрда цирк өнерінің қалыптасуы мен дамуы туралы білімді қолдану
ОН 2.1. Таңдалған мамандықта технологиялық дағдылар кешенін еркін қолданады.
ОН 2.2. Таңдалған мамандықта технологиялық дағдылар кешенін еркін қолданады.
ОН 2.3. Таңдалған жанрдағы кәсіби қызметте гриммен жұмыс істеу дағдыларын қолданады.
ОН 2.4. Нөмірді дайындау кезінде таңдалған цирк жанрында классикалық, халықтық, тарихи-тұрмыстық және қазіргі заманғы би элементтерін қолданады.
КҚ 3. Цирк жанрларын оқыту бойынша білімдерін қолдану
КМ 3. Оқыту әдістемесі бойынша білімді тәжірибеде қолдану
ОН 3.1. Әр түрлі жас топтарымен жұмыс жасау кезінде негізгі цирк жанрларын: гимнастика, акробатика, жонглерлік ету, эквилибр үйрету.
ОН 3.2. Жас педагогикасы мен психологиясы бойынша білімді практикада қолдану.
ОН 3.3. Жеке тұлғаны тәрбиелеу мен дамытуда цирк өнерінің мәдениет жүйесіндегі рөлі мен маңызы туралы тарихи материалды пайдаланады.
ОН 3.4. Әр түрлі жас топтарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіз жағдайлармен қамтамасыз ету.
ОН 3.5. Кәсіби қызметте тиімді қарым-қатынас және өзін-өзі реттеу техникасы мен әдістерін қолдану.
КҚ 4. Кәсіби қызметте қауіпсіздік техникасын және еңбекті қорғауды сақтау
КМ 4. Кәсіби қызметте қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғауды қолдану
ОН 4.1. Кәсіби цирк қызметі саласындағы зақымдану қаупі бар және зиянды факторларға талдау жүргізеді.

РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S02150601 - Артист цирка, преподаватель цирковых жанров"
ПК 1. Использовать цирковые жанры: акробатика, гимнастика, жонглирование, эквилибристика, эквилибр на проволоке, клоунада и эксцентриада, согласно программным требованиям
ПМ 1. Использование цирковых жанров: акробатика, гимнастика, жонглирование, эквилибристике, эквилибр на проволоке, клоунада и эксцентриада, согласно программным требованиям
РО 1.1. Демонстрировать различные акробатические упражнения на координацию и ориентацию в пространстве.
РО 1.2. Исполнять силовые и маховые комбинации на кольцах, на трапеции, на канате, в рамке, на турнике.
РО 1.3. Демонстрировать технические приемы жонглирования: быстроту движений, ловкость, темп.
РО 1.4. Демонстрировать основные элементы ручного эквилибра.
РО 1.5. Демонстрировать основные элементы эквилибра на свободной проволоке
РО 1.6. Выполнять различные пантомимические упражнения (с учетом специфики циркового искусства).
ПК 2. Применять знания о становлении и развитии циркового искусства в выбранном жанре
ПМ 2. Применение знаний о становлении и развитии циркового искусства в выбранном жанре
РО 2.1. Применять основы актерского мастерства в цирковой практике.
РО 2.2. Свободно применять комплекс технологических навыков в выбранной профессии.
РО 2.3. Применять навыки работы с гримом в профессиональной деятельности в выбранном жанре.
РО 2.4. Использовать элементы классического, народного, историко-бытового и современного танца в выбранном цирковом жанре при подготовке номера.
ПК 3. Применять знания по обучению цирковым жанрам
ПМ 3. Применение на практике знаний по методике обучения
РО 3.1. Обучать основным цирковым жанрам: гимнастики, акробатики, жонглирования, эквилибр, при работе с различным возрастным контингентом.
РО 3.2. Применять на практике знания по возрастной педагогике и психологии.
РО 3.3. Использовать исторический материал о роли и значении циркового искусства в системе культуры в воспитании и развитии личности.
РО 3.4. Обеспечить безопасные условия при работе с различными возрастными группами.
РО 3.5. Применять технику и приемы эффективного общения и саморегуляцию поведения в профессиональной деятельности.
ПК 4. Соблюдать технику безопасности и охрану труда в профессиональной деятельности
ПМ 4. Применение техники безопасности и охраны труда в профессиональной деятельности
РО 4.1. Проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной цирковой деятельности.

ОН 4.2. Бірінші медициналық көмекті көрсете алады.
ОН 4.3. Деректемелерді бекітудің әртүрлі әдістері мен тәсілдерін көрсетеді.
ОН 4.4. Қауіпсіз жұмыс әдістерін қолданады (пассировка, лонждармен жұмыс).
ОН 4.4. Концерттік алаңды өнер көрсетуге дайындау; деректемені орнату.
КҚ 5. Цирктік көрініс жағдайында цирк жанрының дағдыларын қолдану
КМ 5. Цирк ұжымдарында, цирк бағдарламаларында жұмыс жасау
ОН 5.1. Нөмір қою бойынша жұмысты орындау (нөмірді, костюмді, нөмірді трюкпен толтыруды таңдау).
ОН 5.2. Акробатикада жеке немесе топтық цирк нөмірлерге қатысу үшін кәсіби дағдыларды қолдану.
ОН 5.3. Гимнастикада жеке немесе топтық цирк нөмірлеріне қатысу үшін кәсіби дағдыларды қолдану.
ОН 5.4. Жонглерлеуде жеке немесе топтық цирк нөмірлерге қатысу үшін кәсіби дағдыларды қолдану.
ОН 5.5. Эквилибристикада жеке немесе топтық цирк нөміріне қатысу үшін кәсіби дағдыларды пайдалану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
59- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
59-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02150700 - Хореографиялық өнері" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім беру деңгейінің коды және атауы
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
021 Өнер
0215 Музыка және театр өнері
Мамандық:
02150700 – Хореография өнері
Біліктілік:

РО 4.2. Умеет оказывать первую медицинскую помощь.
РО 4.3. Демонстрирует различные способы и техники крепления реквизита.
РО 4.4. Использует безопасные методы работы (пассировка, работа с лонжей).
РО 4.5. Подготовка концертной площадки к выступлению, установка реквизита.
ПК 5. Применять навыки цирковых жанров в условиях циркового представления
ПМ 5. Работа в цирковых коллективах, цирковых программах
РО 5.1. Выполнять работу над постановкой номера (подбор номера, костюма, трюкового наполнения номера).
РО 5.2. Использовать профессиональные навыки в акробатике, для участия в сольном или групповом цирковом номере.
РО 5.3. Использовать профессиональные навыки в гимнастике, для участия в сольном или групповом цирковом номере.
РО 5.4. Использовать профессиональные навыки в жонглировании, для участия в сольном или групповом цирковом номере.
РО 5.5. Использовать профессиональные навыки в эквилибристике, для участия в сольном или групповом цирковом номере.
Приложение 59 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 59 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02150700 - Хореографическое искусство"
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
021 Искусство
0215 Музыка и театральное искусство
Специальность:
02150700 - Хореографическое искусство
Квалификация:

4S02150701 – Балет әртісі
4S02150702 – Би ансамблінің әртісі
4S02150703 – Балет әртісі, оқытушы, хореографиялық ұжымның жетекшісі
4S02150704 – Би ансамблінің әртісі, оқытушы, хореографиялық ұжымның жетекшісі
4S02150705 – Заманауи би әртісі, оқытушы, хореографиялық ұжымның жетекшісі
4S02150706 – Хореографиялық пәндер концертмейстері, фортепиано оқытушысы
4S02150707 – Білім беру ұйымының ритмика және хореография оқытушысы
Модульдер мен оқу қызметі түрлерінің атауы
Кредиттер/сағаттар саны
негізгі орта білім беру базасында
негізгі орта білім беру базасында
1
"Жалпы білім беретін пәндер" модулі1

4S02150701- Артист балета
4S02150702 -Артист ансамбля танца
4S02150703 -Артист балета, преподаватель, руководитель хореографического коллектива
4S02150704 -Артист ансамбля танца, преподаватель, руководитель хореографического коллектива
4S02150705- Артист современного танца, преподаватель, руководитель хореографического коллектива
4S02150706- Преподаватель-концертмейстер хореографических дисциплин, преподаватель фортепиано
4S02150707- Преподаватель ритмики и хореографии организации образования
Наименование модулей и видов учебной деятельности
Количество кредитов/часов
на базе основного среднего образования
на базе общего среднего образования
1
Модуль "Общеобразовательные дисциплины"1

180/4320
6
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық емес
7
Консультациялар
оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Барлығы
206/4944
1 Жалпы білім беретін пәндер тізбесі Техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты негізінде айқындалады. Білім беру ұйымының қалауы бойынша жалпы білім беретін пәндер базалық және/немесе кәсіптік модульдерге интеграцияланады.
2 "4S02150701 - Балет әртісі" біліктілігі бойынша кәсіби дайындау бастауыш білім беру негізінде жүргізіледі 4(5) сынып. Жалпы кәсіби және арнайы пәндердің алғышарттары: классикалық би – аптасына 12 сағат (4(5)-8(9) сыныптар); халықтық-сахналық би – аптасына 2 сағат (7(8)-8(9) сыныптар); қазақ биі – аптасына 2 сағат (8 (9) сынып); тарихи-тұрмыстық биі – аптасына 2 сағат (4(5)-6(7) сыныптар); классикалық (заманауи) биі – аптасына 2 сағат (4(5)-8(9) сыныптар); музыкалық-ырғақты білім беру – аптасына 2 сағат (4(5) сынып); сахналық тәжірибе – 612 сағат; фортепианода музыкалық аспапта ойнау негіздері (жеке оқыту түрі) – аптасына 1 сағат (4(5)-8(9) сыныптар); музыкалық сауаттылық – аптасына 1 сағат (4(5) сынып); мамандыққа кіріспе – аптасына1 сағат (4 (5) сынып), музыкалық әдебиет – аптасына 1 сағат (7(8)-8(9) сыныптар).
3 Білім беру ұйымының қалауы бойынша базалық модульдер кәсіби модульдерге интеграцияланады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
60- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
60-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02150700 - Хореографиялық өнері" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Базалық және кәсіптік модульдер
Оқыту нәтижелері
Базалық модульдер
БҚ 1. Кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық және цифрлық технологияларды қолдану
БМ 1. Ақпараттық-коммуникациялық және цифрлық технологияларды қолдану
ОН 1.1. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар негіздерін меңгеру.
ОН 1.2. Ақпараттық-анықтамалық және интерактивті веб-порталдардың қызметтерін пайдалану.
БҚ 2. Кәсіптік қызметте экономиканың базалық білімін және кәсіпкерлік негіздерін қолдану
БМ 2.Экономиканың базалық білімін және кәсіпкерлік негіздерін қолдану
ОН 2.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 2.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 2.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 2.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 2.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 3. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 3. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану

180/4320
6
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
7
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Всего
206/4944
1 Перечень общеобразовательных дисциплин определяется на основе Государственного общеобязательного стандарта технического и профессионального образования. По усмотрению организации образования общеобразовательные дисциплины интегрируются в базовые и/или профессиональные модули.
2 По квалификации "4S02150701 - Артист балета" профессиональная подготовка проводится с 4(5) класса. Пререквизиты по общепрофессиональным и специальным дисциплинам: классический танец – 12 часов в неделю (4(5)-8(9) классы); народно-сценический танец – 2 часа в неделю (7(8)-8(9) классы); казахский танец – 2 часа в неделю (8(9) класс), историко-бытовой танец – 2 часа в неделю (4(5)-6(7) классы), классическая (современная) хореография – 2 часа в неделю (4(5)-8(9) классы), музыкально-ритмическое воспитание – 2 часа в неделю (4(5) класс); сценическая практика – 612 часов; основы игры на музыкальном инструменте фортепиано (индивидуальный вид занятий) – 1 час в неделю (4(5)-8(9) классы); музыкальная грамота – 1 час в неделю (4(5) класс); введение в специальность – 1 час в неделю (4(5) класс); музыкальная литература – 1 час в неделю (7(8)-8(9) классы).
3 По усмотрению организации образования базовые модули интегрируются в профессиональные модули.
Приложение 60 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 60 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "02150700 - Хореографическое искусство"
Базовые и профессиональные компетенции
Базовые и профессиональные модули
Результаты обучения
Базовые модули
БК 1. Применять информационно- коммуникационные и цифровые технологии в профессиональной деятельности
БМ 1. Применение информационно-коммуникационных и цифровых технологий
РО 2.1. Владеть основами информационно-коммуникационных технологий.
РО 2.2. Использовать услуги информационно-справочных и интерактивных веб-порталов.
БК 2. Применять базовые знания экономики и основ предпринимательства в профессиональной деятельности
БМ 2. Применение базовых знаний экономики и основ предпринимательства

ОН 3.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 3.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 3.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 3.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S02150701- Балет әртісі" біліктілігі
ҚК 1. Классикалық биді орындау техникасын меңгеру
КМ 1. Классикалық би техникасын меңгеру
ОН 1.1.Классикалық бидің негізгі элементтерін және қозғалыс элементтерінің күрделі үйлесімін көрсету.
ОН 1.2. Орындаушылық қызмет кезеңінде балет залдарындағы сабақтарда және сахналық билерде жекелеген қозғалыстар мен олардың комбинацияларын орындау техникасын меңгеру.
ОН 1.3. Сахна алаңын, би суретін, лексиканы, би мәтінін, стильді және пластикалық тілді тарату дағдыларын меңгеру.
ОН 1.4. Балет спектакльдерінен, ансамбльдер репертуарынан, сондай-ақ авторлық хореографиялар топтамасынан биді орындау техникасын меңгеру.
ҚК 2. Дуэтті-классикалық биді орындау техникасын меңгеру
КМ 2. Дуэтті-классикалық би орындау техникасын меңгеру
ОН 2.1. Дуэт-классикалық бидің негізгі элементтері мен қозғалыс элементтерінің күрделі үйлесімін көрсету.
ОН 2.2. Сахналық алаңды, би суретін, лексиканы, би мәтінін, стильді және пластикалық тілді тарату дағдыларын меңгеру.
ҚК 3. Халықтық-сахналық биді орындау техникасын меңгеру
КМ 3. Халықтық-сахналық би орындау техникасын меңгеру
ОН 3.1. Халықтық-сахналық бидің негізгі элементтері мен қимыл элементтерінің күрделі үйлесімін көрсету.
ОН 3.2. Балет спектакльдерінен, ансамбльдер репертуарынан, сондай-ақ авторлық хореографиялар топтамасынан биді орындау техникасын меңгеру.
ОН 3.3. Орындаушылық қызмет кезеңінде балет залдарындағы сабақтарда және сахналық билерде жекелеген қозғалыстар мен олардың комбинацияларын орындау техникасын меңгеру.
ҚК 4. Қазақ биін орындау техникасын меңгеру
КМ 4. Қазақ биінің техникасын орындауды меңгеру
ОН 4.1. Қазақ биінің негізгі элементтері мен қимыл элементтерінің күрделі үйлесімін көрсету.
ОН 4.2. Владеть техникой исполнения танца из балетных спектаклей, из репертуара ансамблей, а также из коллекции авторских хореографий.

РО 3.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 3.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 3.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 3. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 3. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S02150701 - Артист балета"
ПК1. Владеть техникой исполнения классического танца
ПМ 1. Владение техникой исполнения классического танца
РО 1.1. Демонстрировать базовые элементы и усложненные сочетания элементов движений классического танца.
РО 1.2. Владеть техникой исполнения отдельных движений и их комбинаций на уроках в балетных залах и сценических танцах в период исполнительской деятельности.
РО 1.3. Владеть навыками распределения сценической площадки, рисунком танца, лексикой, танцевальным текстом, стилем и пластическим языком.
РО 1.4. Владеть техникой исполнения танца из балетных спектаклей, из репертуара ансамблей, а также из коллекции авторских хореографий.
ПК 2. Владеть техникой исполнения дуэтно-классического танца
ПМ 2. Владение техникой исполнения дуэтно-классического танца
РО 2.1. Демонстрировать базовые элементы и усложненные сочетания элементов движений дуэтно-классического танца.
РО 2.2. Владеть навыками распределения сценической площадки, рисунком танца, лексикой, танцевальным текстом, стилем и пластическим языком.
ПК 3. Владеть техникой исполнения народно-сценического танца
ПМ 3. Владение техникой исполнения народно-сценического танца
РО 3.1. Демонстрировать базовые элементы и усложненные сочетания элементов движений народно-сценического танца
РО 3.2. Владеть техникой исполнения танца из балетных спектаклей, из репертуара ансамблей, а также из коллекции авторских хореографий.
РО 3.3. Владеть техникой исполнения отдельных движений и их комбинаций на уроках в балетных залах и сценических танцах в период исполнительской деятельности.
ПК 4. Владеть техникой исполнения казахского танца
ПМ 4. Владение техникой исполнения казахского танца
РО 4.1. Демонстрировать базовые элементы и усложненные сочетания элементов движений казахского танца.
РО 4.2. Владеть техникой исполнения танца из балетных спектаклей, из репертуара ансамблей, а также из коллекции авторских хореографий.

ОН 4.3. Орындаушылық қызмет кезеңінде балет залдарындағы сабақтарда және сахналық билерде жекелеген қозғалыстар мен олардың комбинацияларын орындау техникасын меңгеру.
ҚК 5. Заманауи хореографияны орындау техникасын меңгеру
КМ 5. Заманауи хореография техникасын орындауды меңгеру
ОН 5.1.Негізгі элементтерді және заманауи хореографияның қозғалыс элементтерінің күрделі үйлесімін көрсету.
ОН 5.2. Орындаушылық қызмет кезеңінде заманауи хореография түрлерінің жекелеген қимылдары мен стильдерін орындау техникасын меңгеру.
ҚК 6. Тарихи-тұрмыстық биді орындау техникасын меңгеру
КМ 6 Тарихи-тұрмыстық би орындау техникасын меңгеру
ОН 6.1 Тарихи-тұрмыстық би қозғалысының негізгі элементтері мен күрделі элементтерін көрсету.
ОН 6.2 Тарихи-тұрмыстық билердің жекелеген қимылдары мен стильдерін орындау техникасын меңгер .
ҚК 7. Хореографиялық шығарманың стиліне сәйкес көркем-сахналық бейнені жасау
КМ 7. Хореографиялық шығарма стиліне сәйкес көркем-сахналық образ жасау
ОН 7.1. Сахналық бейнені жасау үшін жеке көркемдік интонацияны қолдану.
ОН 7.2. Көркемдік міндеттерді шешу шеңберінде шығармашылық процестің барлық қатысушыларымен және барлық шығармашылық ұжыммен (хореограф, балетмейстер, дирижер, педагог-репетитор, концертмейстер, әртістер) өзара іс-қимыл жасау.
ОН 7.3 Актерлік және макияж негіздерін меңгеру.
ОН 7.4. Сахналық бейнені жасау үшін көркем экспрессивтілік құралдарын қолданыңыз.
ҚК 8. Концерттік нөмірлерді, партияларды әртүрлі техникада және хореографиялық нысандарда (соло, дуэт, ансамбльдер) орындау
КМ 8. Концерттік нөмірлерді, партияларды әртүрлі техникада және хореографиялық нысандарда (соло, дуэт, ансамбльдер) орындау
ОН 8.1. Хореографиялық репертуарды бағдарламалық талаптарға және жеке-шығармашылық ерекшеліктерге сәйкес орындау.
ОН 8.2. Негізгі бағдарламалық хореографиялық шығармалардың стильдік ерекшеліктері мен жанрлық ерекшеліктерін түсіну.
ОН 8.3. Сахнада серіктестермен қарым-қатынас мәдениетін, ансамбль сезімін меңгеру.
ОН 8.4. Кәсіби ұжымдарда өзіндік орындаушылық қызметке дайындығын көрсету.
ҚК 9. Музыкалық-теориялық білімді, орындаушылық хореографиялық және музыкалық қызметте іскерліктер мен дағдыларды пайдалану
КМ 9. Орындаушылық хореографиялық және музыкалық қызметте музыкалық-теориялық білімді, іскерлікті және дағдыларды пайдалану
ОН 9.1. Орындаушылық қызметте музыкалық-теориялық пәндер білімін қолдану.
ОН 9.2. Кіші және ірі формадағы музыкалық-хореографиялық шығармаларды талдай білу.

РО 4.3. Владеть техникой исполнения отдельных движений и их комбинаций на уроках в балетных залах и сценических танцах в период исполнительской деятельности.
ПК 5. Владеть техникой исполнения современной хореографии
ПМ 5. Владение техникой исполнения танцев современной хореографии
РО 5.1. Демонстрировать базовые элементы и усложненные сочетания элементов движений современной хореографии.
РО 5.2. Владеть техникой исполнения отдельных движений и стилей видов современной хореографии в период исполнительской деятельности.
ПК 6. Владеть техникой исполнения историко-бытового танца
ПМ 6 Владение техникой исполнения историко-бытового танца
РО 6.1.Демонстрировать базовые элементы и усложненные сочетания элементов движений историко-бытового танца.
РО 6.2. Владеть техникой исполнения отдельных движений и стилей историко-бытовых танцев.
ПК 7. Создавать художественно-сценического образа в соответствии со стилем хореографического произведения
ПМ 7. Создание художественно-сценического образа в соответствии со стилем хореографического произведения
РО 7.1.Применять индивидуальную художественную интонацию для создания сценического образа.
РО 7.2. Взаимодействовать со всеми участниками творческого процесса и со всем творческим коллективом (хореограф, балетмейстер, дирижер, педагог-репетитор, концертмейстер, артисты) в рамках решения художественных задач.
РО 7.3. Владеть основами актерского мастерства и грима.
РО 7.4. Использовать средства художественной выразительности для создания сценического образа.
ПК 8. Исполнять концертных номеров, партий в различных техниках и хореографических формах (соло, дуэт, ансамбли)
ПМ 8. Исполнение концертных номеров, партий в различных техниках и хореографических формах (соло, дуэт, ансамбли)
РО 8.1. Исполнять хореографический репертуар в соответствии с программными требованиями и индивидуально-творческими особенностями.
РО8.2. Понимать стилевые черты и жанровые особенности основных программных хореографических произведений.
РО 8.3. Владеть культурой общения с партнерами на сцене, чувством ансамбля.
РО 8.4. Демонстрировать готовность к самостоятельной исполнительской деятельности в профессиональных коллективах.
ПК 9. Использовать музыкально-теоретические знания, умения и навыки в исполнительской хореографической и музыкальной деятельности
ПМ 9. Использование музыкально-теоретических знаний, умений и навыков в исполнительской хореографической и музыкальной деятельности
РО 9.1. Применять знания музыкально-теоретических дисциплин в исполнительской деятельности.
РО 9.2. Уметь анализировать музыкально-хореографические произведения малой и крупной (балет) формы.

ОН 1.1. Музыкалық есту, есте сақтау және ырғақты дамыту.
ОН 1.2. Кіші және ірі формадағы музыкалық-хореографиялық шығармаларды талдай білу.
ОН 1.3. Гармония білімін практикалық педагогикада-концертмейстерлік қызметте қолда.
ОН 1.4. Практикалық педагогикалық және концертмейстерлік қызметте импровизация элементтерін меңгеру.
ОН 1.5. Практикалық педагогикалық және концертмейстерлік қызметте музыкалық мәнерлілік құралдары туралы білімді қолдану.
ҚК 2. Хореографиялық пәндерді оқу кезінде концертмейстерлік және педагогикалық жұмыс негіздерін қолдану
КМ 2. Хореографиялық пәндерді оқытуда концертмейстерлік және педагогикалық жұмыс негіздерін қолдану
ОН 2.1. Әлемдік, орыс және қазақ хореографиясының тарихы туралы білімді практикалық педагогикалық және концертмейстерлік қызметте қолдану.
ОН 2.2. Стильдік бағыттарды ескере отырып, хореографиялық композицияларда сүйемелдеуді орындай білу.
ОН 2.3. Хореографиялық композицияларды зерттеуде концертмейстерлік және педагогикалық міндеттердің өзара байланысын жүзеге асыру.
ҚК 3. Балет клавирлерін және сүйемелдеу ерекшеліктерін зерттеу хореография
КМ 3. Балет клавирлерін және хореографиядағы сүйемелдеу ерекшеліктерін зерттеу
ОН 3.1. Парақтан ноталарды жылдам оқу және транспондау дағдыларына ие болу.
ОН 3.2. Пианист-концертмейстердің мотор-техникалық және музыкалық орындаушылық дағдыларын меңгеру.
ОН 3.3. Би ансамблінде хореографияның концертмейстерінің орындаушылық дағдыларын көрсету .
ОН 3.4. Жетекші балет партияларының концертмейстерлік репертуарын білу.
ОН 3.5. Түрлі стильдер мен жанрлардағы ансамбльдік хореографиялық репертуарды пайдалану.
ҚК 4. Фортепиано бойынша жеке бағдарламаны оқып, орындай білу
КМ 4. Фортепиано бойынша жеке бағдарламаны оқу және орындау
ОН 4.1. Пианистің музыкалық-орындаушылық дағдыларын меңгеру.
ОН 4.2. Бағдарламаны орындауда қозғалыс-техникалық және эмоционалды-бейнелі дағдыларға ие болу.
ОН 4.3. Фортепиано және балет өнерінің тарихын білу.
ОН 4.4. Хореография сабақтарына музыкалық материалды таңдаудың шығармашылық дағдыларын көрсету, импровизация жасау және сүйемелдеудің "квадратын" құру мүмкіндігі.
ОН 4.5. Орындаушылық іс-әрекетте мәнерліліктің музыкалық құралдарын қолдана білу.
ҚК 5. Педагогикалық қызметті жүзеге асыру
КМ 5. Педагогикалық қызметті жүзеге асыру
ОН 5.1. Педагогика, Психология және фортепианоны оқытудың классикалық әдістемесінің негіздерін меңгеру.
ОН 5.2. Меңгеру әр түрлі әдістемелермен оқыту фортепиано.
ОН 5.3. Заманауи білім беру технологияларын қолдана отырып, педагогикалық процесте ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу.

РО 1.1. Развивать музыкальный слух, память и ритм.
РО 1.2. Анализировать музыкально-хореографические произведения малой и крупной (балет) формы.
РО 1.3. Применять знания гармонии в практической педагогико-концертмейстерской деятельности.
РО 1.4. Владеть элементами импровизации в практической педагогической и концертмейстерской деятельности.
РО 1.5. Применять знания о средствах музыкальной выразительности в практической педагогической и концертмейстерской деятельности.
ПК 2. Применять основы концертмейстерской и педагогической работы при изучении хореографических дисциплин
ПМ 2. Применение основ концертмейстерской и педагогической работы при изучении хореографических дисциплин
РО 2.1. Применять знания истории мировой, русской и казахской хореографии в практической педагогической и концертмейстерской деятельности.
РО 2.2. Уметь исполнять аккомпанемент в хореографических композициях с учетом стилевых направлений.
РО 2.3. Осуществлять взаимосвязь концертмейстерских и педагогических задач при изучении хореографических композиций.
ПК 3. Изучать балетные клавиры и специфику аккомпанемента в хореографии
ПМ 3. Изучение балетных клавиров и специфики аккомпанемента в хореографии
РО 3.1. Обладать навыками быстрого чтения нот с листа и транспонирования.
РО 3.2. Владеть двигательно-техническими и музыкально-исполнительскими навыками пианиста-концертмейстера.
РО 3.3. Демонстрировать исполнительские навыки концертмейстера хореографии в танцевальном ансамбле.
РО 3.4. Знать концертмейстерский репертуар ведущих балетных партий.
РО 3.5. Использовать ансамблевый хореографический репертуар различных стилей и жанров.
ПК 4. Изучать и уметь исполнять сольную программу по фортепиано
ПМ 4. Изучение и исполнение сольной программы по фортепиано
РО 4.1. Владеть музыкально-исполнительскими навыками пианиста.
РО 4.2. Обладать двигательно-техническими и эмоционально-образными навыками исполнения программы.
РО 4.3. Знать историю фортепианного и балетного искусства.
РО 4.4. Демонстрировать творческие навыки подбора музыкального материала к урокам хореографии, импровизировать и составлять "квадрат" аккомпанемента.
РО 4.5. Применять в исполнительской деятельности музыкальные средства выразительности.
ПК 5. Осуществлять педагогическую деятельность
ПМ 5. Осуществление педагогической деятельности
РО 5.1. Владеть основами педагогики, психологии и классической методики преподавания фортепиано.
РО 5.2. Владеть различными методиками преподавания фортепиано.
РО 5.3. Выполнять научно-исследовательскую деятельность в педагогическом процессе, используя современные образовательные технологии.

ОН 5.4. Балалар музыка мектебінің фортепианолық репертуарын білу және орындау.
ОН 5.5. Балалар би ұжымдарының хореографиялық репертуарындағы фортепиано партиясын білу және орындау.
"4S0215070 7 – Білім беру ұйымының ритмика және хореография оқытушысы" біліктілігі
ҚК 1. Орындаудың қажетті техникасын меңгеру, негізгі элементтерді және би қимылдарының күрделенген үйлесімін көрсету
КМ 1. Орындаудың қажетті техникасын меңгеру, негізгі және күрделі хореографиялық қимылдарды көрсету
ОН 1. 1 Ритмика және хореография сабақтарына оқушылардың дене дайындығының бастапқы деректерін талдау.
ОН 1. 2. Білім алушылардың хореография мен би өнеріне қызығушылығын тәрбиелеудің басымдықтарын анықтау.
ОН 1. 3 Би үйірмелерін, ритмика және хореография бойынша түрлі топтарды ұйымдастыру әдістемесін меңгеру.
ОН 1. 4 Ұйымдастырушылық дағдыларды дамыту және әкімшілік ету бойынша әдістер мен тәсілдерді қолдану.
ҚК 2. Хореографиялық шығарманың стиліне сәйкес көркем-сахналық бейнені жасау
КМ 2. Хореографиялық шығарма стиліне сәйкес көркем-сахналық образ жасау
ОН 2.1. Сахналық бейнені жасау үшін жеке көркемдік интонацияны қолдану.
ОН 2.2. Көркемдік міндеттерді шешу шеңберінде шығармашылық процестің барлық қатысушыларымен және барлық шығармашылық ұжыммен (хореограф, балетмейстер, дирижер, педагог-репетитор, концертмейстер, әртістер) өзара іс-қимыл жасау.
ОН 2.3. Актерлік шеберлік және грим негіздерін меңгеру.
ОН 2.4. Сахналық бейнені жасау үшін көркем экспрессивтілік құралдарын қолданыңыз.
ҚК 3. Концерттік нөмірлерді, партияларды әртүрлі техникада және хореографиялық нысандарда (соло, дуэт, ансамбльдер) орындау
КМ 3. Концерттік нөмірлерді, партияларды әртүрлі техникада және хореографиялық нысандарда (соло, дуэт, ансамбльдер) орындау
ОН 3.1. Хореографиялық репертуарды бағдарламалық талаптарға және жеке-шығармашылық ерекшеліктерге сәйкес орындау.
ОН 3.2 Негізгі бағдарламалық хореографиялық шығармалардың стильдік ерекшеліктері мен жанрлық ерекшеліктерін түсіну.
ОН 3.3. Кәсіби міндеттерді қою және шешу, кәсіби және жеке даму үшін қажетті ақпаратты іздеу, талдау және бағалау.
ҚК 4. Музыкалық-теориялық білімді, орындаушылық хореографиялық және музыкалық қызметте іскерліктер мен дағдыларды пайдалану
КМ 4. Орындаушылық хореографиялық және музыкалық қызметте музыкалық-теориялық білімді, іскерлікті және дағдыларды пайдалану

РО 5.4. Знать и уметь исполнять фортепианный репертуар детской музыкальной школы.
РО 5.5. Знать и уметь исполнять партию фортепиано хореографического репертуара детских танцевальных коллективов.
РО 5.6. Использовать принципы и методы организации работы с родителями.
Квалификация "4S02150707 Преподаватель ритмики и хореографии организации образования"
ПК 1. Владеть необходимой техникой исполнения, демонстрация базовых и усложненных хореографических движений
ПМ 1. Владение необходимой техникой исполнения, демонстрация базовых и усложненных хореографических движений
РО 1.1. Демонстрировать базовые элементы и усложненные сочетания элементов движений классического танца.
РО 1.2. Владеть техникой исполнения отдельных движений и их комбинаций на уроках в балетных залах и сценических танцах в период исполнительской деятельности.
РО 1.3. Владеть навыками распределения сценической площадки, рисунком танца, лексикой, танцевальным текстом, стилем и пластическим языком.
РО 1.4. Владеть техникой исполнения танца из балетных спектаклей, из репертуара ансамблей, а также из коллекции авторских хореографий.
ПК 2. Создавать художественно-сценический образ в соответствии со стилем хореографического произведения
ПМ 2. Создание художественно-сценического образа в соответствии со стилем хореографического произведения
РО 2.1. Применять индивидуальную художественную интонацию для создания сценического образа.
РО 2.2. Взаимодействовать со всеми участниками творческого процесса и со всем творческим коллективом (хореограф, балетмейстер, дирижер, педагог-репетитор, концертмейстер, артисты) в рамках решения художественных задач.
РО 2.3. Владеть основами актерского мастерства и грима.
РО 2.4. Использовать средства художественной выразительности для создания сценического образа.
ПК 3. Исполнять концертные номера, партии в различных техниках и хореографических формах (соло, дуэт, ансамбли)
ПМ 3. Исполнение концертных номеров, партий в различных техниках и хореографических формах (соло, дуэт, ансамбли)
РО 3.1. Исполнять хореографический репертуар в соответствии с программными требованиями и индивидуально-творческими особенностями.
РО 3.2 Понимать стилевые черты и жанровые особенности основных программных хореографических произведений.
РО 3.3. Владеть культурой общения с партнерами на сцене, чувством ансамбля.
ПК 4. Использовать музыкально-теоретические знания, умения и навыки в исполнительской, педагогической и организаторской деятельности
ПМ 4. Использование музыкально-теоретических знаний, умений и навыков в исполнительской, педагогической и организаторской деятельности

ОН 4.1. Орындаушылық қызметте музыкалық-теориялық пәндер білімін қолдану.
ОН 4.2. Кіші және ірі формадағы музыкалық-хореографиялық шығармаларды талдай білу.
ОН 4.3. Музыкалық және хореографиялық мәнерлілік құралдарының өзара байланысын түсіну.
ҚК 5. Педагогикалық қызметті және хореографиялық ұжымның жұмысын ұйымдастыруды жүзеге асыру
КМ 5. Хореографиялық ұжым жұмысын ұйымдастыру және педагогикалық қызметті жүргізу
ОН 5. 1. Мақсаттары мен міндеттерін анықтау, білім беру бағдарламасының талаптарына сәйкес оқу сабақтарын жоспарлау.
ОН 5. 2. Педагогика және психология негіздерін қолдану.
ОН 5. 3. Хореографиялық пәндерді оқытудың теориясы мен әдістемесін қолдану .
ОН 5. 4. Хореография сабағын құрастырудың теориясы мен практикасын қолдану
ОН 5. 5. Дербес педагогикалық қызметке дайындығын көрсету.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
61- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
61-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02150800 - Театр-декорациялық өнері (бейін бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
021 Өнер
0215 Музыка және театр өнері
Мамандығы:
02150800 - Театр-декорациялық өнері мамандығы (бейін бойынша)
Біліктілігі:

РО 4.1. Применять знания музыкально-теоретических дисциплин в исполнительской деятельности.
РО 4.2. Уметь анализировать музыкально-хореографические произведения малой и крупной (балет) формы.
РО 4.3. Понимать взаимосвязь средств музыкальной и хореографической выразительности.
ПК5. Осуществлять педагогическую деятельность и организацию работы хореографического коллектива
ПМ 5. Осуществление педагогической деятельности и организации работы хореографического коллектива
РО 5.1. Определять цели и задачи, планировать учебные занятия в соответствии с требованиями образовательной программы.
РО 5.2. Применять основы педагогики и психологии.
РО 5.3. Применять теорию и методику преподавания хореографических дисциплин.
РО 5.4. Применять теорию и практику составления урока хореографии.
РО 5.5. Осуществлять организацию работы детских танцевальных кружков и хореографических коллективов.
Приложение 61 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 61 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02150800 – Театрально-декорационное искусство (по профилю)"
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
021 Искусство
0215 Музыка и театральное искусство
Специальность:
02150800 – Театрально-декорационное искусство (по профилю)
Квалификация:

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Толеранттылық пен белсенділік ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтарының мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W02150801–Бутафор" біліктілігі
КҚ 1. Бутафор бұйымдарының эскизін жасау
КМ 1.Бутафор бұйымдарының эскизін жасау
ОН 1.1. Бейнелеу өнерінің негіздерін меңгеру.
ОН 1.2. Театр өнерінің негізін меңгеру.
ОН 1.3.Композиция заңдылықтарын меңгеру.
ОН 1.4. Эскиздерді жасауда қолданбалы бағдарламалық жасақтамаларды пайдалану.
КҚ 2. Бутафор бұйымдарын жасауда театрлық әдістер мен техникаларды қолдану
КМ 2. Бутафор бұйымдарын жасауда театрлық әдістер мен техникаларды қолдану
ОН 2.1. Бутафор бұйымдарын өңдеу кезінде дайындық жұмыстарын жүргізу.
ОН 2.2. Өндіру процесіне керекті материалдар мен құралдарды дайындау.
ОН 2.3. Пайдаланылатын материалдардың қасиеттері мен сипаттамаларын меңгеру.
ОН 2.4. "Папье-маше" техникасымен бутафорлық бұйымдарды, көлемді бөлшектерді әзірлеу.
КҚ 3. Бутафор бұйымдарын жасау
КМ 3. Бутафор бұйымдарын жасау
ОН 3.1. Бейнелеу өнерінің тәсілдерін қолдану.
ОН 3.2. Бутафор бұйымдарын жасау барысында технологиялық процесті сақтай отырып, әр түрлі әдістерді қолдану.
ОН 3.3. Күрделі бұйымдарды жасау барысында бутафориялық жұмыс тәсілдерін қолдану.
ОН 3.4. Жұмыс жасау барысында әр түрлі фактуралар мен бояуларды қолдану.
"3W02150802 - Гримдеуші-постижер" біліктілігі
КҚ 1. Сахналық образға сай гримнің эскизін орындау
КМ 1. Сахналық образға сай гримнің эскизін орындау
ОН 1.1. Композицияның заңдылықтарын меңгеру.
ОН 1.2. Театр гримінің тарихын меңгеру.
ОН 1.3. Белгілі бір заманның шаш, мұрт пен сақал үлгілері туралы білімдерін меңгеру.
ОН 1.4. Адам бас сүйегінің анатомиялық құрылымын меңгеру.
ОН 1.5. Жарық көлеңке заңдылықтарын және гримдегі адамның бет көлемімен жұмыс істеу алғышарттарын меңгеру.
ОН 1.6. Кескіндемелік грим техникасының көмегімен бет пішінін және оның жекелеген бөліктерін түзету техникасын меңгеру.
ОН 1.7. Гримдеуге арналған материалдар мен бояулардың қасиеттерін меңгеру.
КҚ 2. Мүсіндік - көлемдік грим жұмыстарын орындау
КМ 2. Мүсіндік - көлемдік грим жұмыстарын орындау

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W02150801–Бутафор"
ПК 1. Выполнять эскизы бутафорских изделий
ПМ 1. Выполнение эскизов бутафорских изделий
РО 1.1. Владеть основами изобразительного искусства.
РО 1.2. Владеть основами театрального искусства.
РО 1.3. Владеть законами композиций.
РО 1.4. Использовать прикладное программное обеспечение при выполнении эскизов.
ПК 2. Использовать театральные приемы и техники в изготовлении бутафорских изделий
ПМ 2. Использование театральных приемов и техник в изготовлении бутафорских изделий
РО 2.1. Выполнять подготовительные работы при обработке бутафорских изделий.
РО 2.2. Подготавливать материалы и инструменты, необходимые в процессе производства.
РО 2.3. Владеть свойствами и характеристиками используемых материалов.
РО 2.4. Изготавливать бутафорские изделия и объемные детали в технике "Папье – маше".
ПК 3. Изготовливать бутафорские изделия
ПМ 3. Изготовление бутафорских изделий
РО 3.1. Использовать приҰмы изобразительного искусства.
РО 3.2. Выполнять бутафорские изделия различными методами с соблюдением технологического процесса.
РО 3.3. Применять приемы бутафорской работы при изготовлении сложных изделий.
РО 3.4. Использовать в процессе работы различные фактуры и краски.
Квалификация "3W02150802 - Гример-постижер"
ПК 1. Выполнять эскизы грима в соответствии со сценическим образом
ПМ 1. Выполнение эскиза грима в соответствии со сценическому образу
РО 1.1. Обладать закономерностями композиции.
РО 1.2. Владеть историями театрального грима.
РО 1.3. Владеть знаниями о моделях причесок, усов и бород определенного исторического периода.
РО 1.4. Освоить анатомическое строение черепа человека.
РО 1.5. Владеть законами светотени и принципами работ с объемом лица человека в гриме.
РО 1.6. Освоить технику коррекции формы лица и отдельных его частей с помощью техники живописного грима.
РО 1.7. Освоить характеристики и свойства материалов, красок для гримирования.
ПК 2. Выполнять скульптурно-объемные гримерные работы
ПМ 2. Выполнение скульптурно-объемных гримерных работ

ОН 2.1. Гримде нормалар мен санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау.
ОН 2.2. Макияжға дайындық жұмыстарын орындау.
ОН 2.3. Кейіпкердің бейнесін жасау кезінде сызықты макияж техникасын қолдану.
ОН 2.4. Эскиз бойынша бастың қалпын алу техникасын меңгеру.
ОН 2.5. Грим өнерінің көмегімен кейіпкердің сыртқы бейнесін жасау.
ОН 2.6. Қарапайым, күрделі және ұлттық гримді орындау.
ОН 2.7. Гримнің әр түрлі техникаларын қолдану.
ОН 2.8. Пластикалық бөлшектерді дайындауда қолданылатын материалдардың қасиеттерін меңгеру.
КҚ 3. Әр түрлі стильде постижер бұйымдарын жасау
КМ 3. Әр түрлі стильде постижер бұйымдарын жасау
ОН 3.1. Сақал, мұрт формаларын жасау барысында әр түрлі техникаларды қолдану.
ОН 3.2. Табиғи шашты және оның реңктерін сапалы таңдауды жүзеге асыру.
ОН 3.3. Пастижер бұйымдарын жасау үшін шашты дайындау (жуу, тарау).
ОН 3.4. Постижер бұйымдарын дайындау үшін шикізат пен материалдарды өңдеу.
ОН 3.5. Ұсақ постижер бұйымдарын жасау технологиясын меңгеру.
ОН 3.6. Қазіргі заманғы шаш үлгісін модельдеудің әртүрлі әдістерін орындау.
"4S02150803 - Жарық аппаратурасының операторы" біліктілігі
КҚ 1. Сахна эскиздеріне жарық түсіру нұсқаларын жасау
КМ 1. Сахна эскиздеріне жарық түсіру нұсқаларын жасау
ОН 1.1. Электротехника негіздерін меңгеру.
ОН 1.2. Жарық пен көлеңкенің заңдылықтарын меңгеру.
ОН 1.3. Жарық және түстану негіздерін меңгеру.
ОН 1.4. Сахналық жарықтандыру ережелерін сақтау.
ОН 1.5. Қолданылатын материалдардың жарықты өткізу қасиеттерін меңгеру.
КҚ 2. Сахна көрінісіне арналған жарық түсіру аппараттарын дайындау
КМ 2. Сахна көрінісіне арналған жарық түсіру аппараттарын дайындау
ОН 2.1. Электр сымдарын және жарықтандыру аппаратуралары мен құралдарын жөндеу.
ОН 2.2.Жарықтандыру құрылғыларының құрылысын, оларды желіге қосу әдістерін, тұрақты және айнымалы тоқ қасиеттерін меңгеру.
ОН 2.3. Сахналық жарықтандырудың негізгі элементтерін қолдану.
ОН 2.4. Компьютерлік пульттерде немесе дербес компьютерлерде жарық партитураларын жасау.
ОН 2.5. Жарықтандыру жабдықтарын және монтаждау принциптерін жұмыста қолдану.
КҚ 3. Электр жарықтандыру аппаратурасын орнату
КМ 3. Электр жарықтандыру аппаратурасын орнату
ОН 3.1. Негізгі және қосалқы жабдықтардың сипаттамасы мен түрлері туралы білімді меңгеру.
ОН 3.2. Кез-келген схема бойынша жарықтандыру жабдықтарын монтаждау және бөлшектеу.
ОН 3.3. Диагностика, ақауларды анықтау және жұмыстың бұзылу себептерін жоюды орындау.
ОН 3.4. Жарық қондырғыларын орнату.
ОН 3.5. Жарықтандыру аппаратурасына қызмет көрсету бойынша дайындық жұмыстарын орындау (линзаларды жуу, аспаптарды, перделерді, тубустарды сүрту, тасымалдау және жарықтандыру аспаптарын штатифтерге орнату).
КҚ 4. Спектакль кезінде сахнаны жарық партитурасына сәйкес жарықтандыру
КМ 4. Спектакль кезінде сахнаны жарық партитурасына сәйкес жарықтандыру

РО 2.1. Соблюдать нормы и санитарно-гигиенические требования в гриме.
РО 2.2. Выполнять подготовительные работы по макияжу.
РО 2.3. Использовать технику линейного макияжа при создании образа персонажа.
РО 2.4. Владеть техникой снятия формы головы по эскизу.
РО 2.5. Создавать внешний образ героя с помощью искусства грима.
РО 2.6. Выполнять простой, сложный и национальный грим.
РО 2.7. Применять различные техники грима.
РО 2.8. Владеть свойствами материалов, используемых при изготовлении пластиковых деталей.
ПК 3. Изготовливать постижерные изделия в разных стилях
ПМ 3. Изготовление постижерных изделий в разных стилях
РО 3.1. Использовать различные виды техники при изготовлении форм бороды и усов.
РО 3.2. Осуществлять качественный подбор натуральных волос и их оттенков.
РО 3.3. Подготавливать волосы (мыть, расчесывать) для изготовления пастижерских изделий.
РО 3.4. Обрабатывать сырье и материалы для изготовления постижерских изделий.
РО 3.5. Владеть технологией изготовления мелких постижерных изделий.
РО 3.6. Выполнять различные методы моделирования современной прически.
Квалификация "4S02150803 - Оператор световой аппаратуры"
ПК 1. Создавать варианты освещения сценических эскизов
ПМ 1. Создание вариантов освещения сценических эскизов
РО 1.1. Владеть основами электротехники.
РО 1.2. Владеть законами света и тени.
РО 1.3. Владеть основами светового и цветового распознавания.
РО 1.4. Соблюдать правила сценического освещения.
РО 1.5. Владеть светопропускающими свойствами применяемых материалов.
ПК 2. Выполнять подготовку осветительных аппаратов для сценического представления
ПМ 2. Подготовка осветительных аппаратов для сценического представления
РО 2.1. Осуществлять монтаж электропроводки и ремонт осветительной аппаратуры, приборов.
РО 2.2. Владеть устройством осветительных приборов, методами их подключения к сети, свойствами постоянного и переменного тока.
РО 2.3. Применять основные элементы сценического освещения.
РО 2.4. Изготовливать световые партитуры на компьютерных пультах или персональных компьютерах.
РО 2.5. Применять в работе осветительные аппаратуры и принципы монтажа.
ПК 3. Устанавливать электроосветительную аппаратуру
ПМ 3. Установка электроосветительной аппаратуры
РО 3.1. Владеть характеристиками и видами основного и вспомогательного оборудования.
РО 3.2. Выполнять монтаж и демонтаж осветительной аппаратуры по любой схеме.
РО 3.3. Выполнять диагностику, выявлять неисправности и устранять причины нарушения работы.
РО 3.4. Устанавливать световые установки.
РО 3.5. Выполнять подготовительные работы по обслуживанию осветительной аппаратуры (мойка линз, протирка приборов, штор, тубусов, транспортировка и установка осветительных приборов на штативы).
ПК 4. Освещать сцены в соответствии со световой партитурой во время спектакля
ПМ 4. Освещение сцены в соответствии со световой партитурой во время спектакля

ОН 4.1. Қашықтықтан басқарылатын жарықтандыру аппаратурасын қолдана отырып, күрделі жарық эффектілерін жасау.
ОН 4.2. Жарықтандыру аппаратурасын, коммутациялық құралдар мен сүзгілерді орнату.
ОН 4.3. Ерекше күрделі жарық және түрлі-түсті шешімдерді талап ететін объектілерді жарықтандыруды түсірілімдерге, телебағдарламаларға, спектакльдерге, концерттерге және цирк қойылымдарына қызмет көрсету.
ОН 4.4. Кернеудің өзгеруімен күрделі жарық эффектілерін құру.
ОН 4.5. Күрделі жарық эффектілерін жасау, кешкі және түнгі көріністерді жарықтандыру.
"4S02150804 - Костюм бойынша суретші" біліктілігі
КҚ 1. Костюм нобайын орындау
КМ 1. Костюм нобайын орындау
ОН 1.1. Костюм тарихынан хабардар болу.
ОН 1.2. Бейнелеу өнерінің негіздерін меңгеру.
ОН 1.3. Композиция негіздерін меңгеру.
ОН 1.4. Эскиз әзірлеуде қолданбалы бағдарламалық жасақтамаларды пайдалану.
ОН 1.5. Сахналық образды жасау.
КҚ2.Технологиялық процесті орындау
КМ 2.Технологиялық процесті орындау
ОН 2.1. Құрал-жабдықтарды, материалдарды және жұмыс орнын ұйымдасыру.
ОН 2.2.Матаның қасиеттері мен құрылымын сипаттау.
ОН 2.3. Костюм сызбасын құрастыру.
ОН 2.4.Тігін ісінің технологиясын меңгеру.
ОН 2.5. Костюмді орындау барысында қажетті фактураны жасау.
КҚ 3. Костюм дайындаудағы ұйымдастыру жұмыстарын жүргізу
КМ 3. Костюм дайындаудағы ұйымдастыру жұмыстарын жүргізу
ОН 3.1. Костюмді дайындау процесін қадағалау.
ОН 3.2. Костюм тігу жұмысының орындалуын бағалау.
ОН 3.3. Эскизді түзету барысында дайын бұйымдарға өзгертулер енгізу.
"4S02150805– Суретші декораторы" біліктілігі
КҚ 1. Сахна эскизін орындау
КМ 1. Сахна эскизін орындау
ОН 1.1. Бейнелеу өнерінің негіздерін меңгеру.
ОН 1.2. Композиция заңдылықтарын меңгеру.
ОН 1.3. Эскиз сызу барысында жазықтағы композиция, көлемді-кеңістік композицияны қолдану.
ОН 1.4. Кескіндеме техникасын меңгеру.
ОН 1.5. Сәндік білімді меңгеру.
ОН 1.6. Декорация эскиздерін орындауда компьютерлік қолданбалы бағдарламаларды қолдану.
КҚ 2. М 1:20 макетін орындау
КМ 2. М 1:20 макетін орындау
ОН 2.1. Театр кеңістігін композиция негіздерін қолдана отырып ұйымдастыру.
ОН 2.2. Сахнаның макетіне көлемді бөлшектерді орналастыру.
ОН 2.3. Макеттің бөлшектері мен бутафорлық бұйымдарды дайындау.
ОН 2.4. Сахналық образға, стилистикаға сай фактура мен материалдарды таңдау.
КҚ 3. Сыртқы түрі мен сапасын ескере отырып, безендіру үшін қажетті материалдарды дайындау
КМ 3. Сыртқы түрі мен сапасын ескере отырып, безендіру үшін қажетті материалдарды дайындау
ОН 3.1. Бұйымды жасаудың технологиялық процесін сақтай отырып, өңдеудің әртүрлі әдіс - тәсілдерін қолдану.

РО 4.1. Создавать сложные световые эффекты с использованием осветительной аппаратуры с дистанционным управлением.
РО 4.2. Устанавливать осветительную аппаратуру, коммутационные средства и фильтры.
РО 4.3. Обслуживать съемки телепередач, спектаклей, концертов и цирковых представлений, освещение объектов, требующих особо сложных световых и цветовых решений.
РО 4.4. Создавать сложные световые эффекты с изменением напряжения.
РО 4.5. Создавать сложные световые эффекты для освещения ночных и вечерних сцен.
Квалификация "4S02150804 - Художник по костюмам"
ПК 1. Выполнять эскиз костюма
ПМ 1. Выполнение эскиза костюма
РО 1.1. Ориентироваться на историю костюма.
РО 1.2. Владеть основой изобразительного искусства.
РО 1.3. Владеть законами композиции.
РО 1.4. Использовать прикладное программное обеспечение в разработке эскиза.
РО 1.5. Создавать сценический образ.
ПК 2. Выполнять технологический процесс
ПМ 2. Выполнение технологического процесса
РО 2.1. Организовывать работу по подготовке материалов, инструментов, оборудования, рабочего места.
РО 2.2. Характеризовать свойства и фактуру ткани.
РО 2.3. Конструировать костюм.
РО 2.4. Владеть технологией швейного дела.
РО 2.5. Создавать необходимую фактуру в процессе выполнения костюма.
ПК 3. Проводить организационную работу по изготовлению костюма
ПМ 3. Проведение организационных работ по изготовлению костюма
РО 3.1. Контролировать процесс изготовления костюма.
РО 3.2. Оценивать выполнение работы пошива костюма.
РО 3.3. Вносить изменения в готовое изделие при корректировке эскиза.
Квалификация "4S02150805-Художник декоратор"
ПК 1. Выполнять эскиз декораций
ПМ 1. Выполнение эскиза декораций
РО 1.1 . Владеть основами изобразительного искусства.
РО 1.2. Владеть законами композиции.
РО 1.3. Использовать при выполнении эскиза плоскостную и обьемно – пространственную композицию.
РО 1.4. Владеть техникой живописи.
РО 1.5. Владеть декоративными знаниями.
РО 1.6. Использовать компьютерные прикладные программы при выполнении эскизов декорации.
ПК 2. Изготавливать макет М 1:20
ПМ 2. Изготовление макета М 1:20
РО 2.1. Организовывать театральное пространство с использованием основ композиции.
РО 2.2. Разместить объемные детали в макете сцены.
РО 2.3. Изготавливать детали макета и бутафорские изделия.
РО 2.4. Подбирать фактуру и материалы, соответствующие сценическому образу и стилистике.
ПК 3.Выполнять подготовку необходимых материалов для отделки с учетом внешнего вида и качества
ПМ 3.Подготовка необходимых материалов для отделки с учетом внешнего вида и качества
РО 3.1. Применять различные методы и приемы обработки с соблюдением технологического процесса изготовления изделия.

ОН 3.2. "Дәнекерлеу", "аппликация" техникасымен театр имитациясын жасау.
ОН 3.3. Сахналық композицияның жарық-көлеңке заңдылықтарын меңгеру.
ОН 3.4. Театр перспективасының заңдылықтарын меңгеру.
ОН 3.5. Декорацияның бөлшектерін жасау.
ОН 3.6. Берілген тақырыпқа байланысты стилистиканы меңгеру.
КҚ 4. Декорация жобаларының жоспарларын, сызбаларын әзірлеу
КМ 4. Декорация жобаларының жоспарларын, сызбаларын әзірлеу
ОН 4.1. Бейнелеу өнерінің тәсілдерін қолдану.
ОН 4.2. Декорациялардың көркемдік сапасын ескере отырып, спектакльді безендіру.
ОН 4.3. Театр декорациясын құрудағы дизайн және технология, театр құрылымдарын жоспарлау.
ОН 4.4. Театр кеңістігін қалыптастыру негізінде декорациялар мен бутафорияларды дайындау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
63- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
63-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02150900 - Әлеуметтік-мәдени қызмет (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім беру деңгейінің коды және атауы:
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
021 Өнер
0215 Музыка және театр өнері
Мамандығы:
02150900 - Әлеуметтік-мәдени қызмет (түрлері бойынша)
Біліктілігі:

РО 3.2. Создавать театральную имитацию техникой "пайка", "аппликация".
РО 3.3. Владеть светотеневыми законами сценической композиции.
РО 3.4. Владеть законами театральной перспективы.
РО 3.5. Изготавливать детали декорации.
РО 3.6. Осваивать стилистику в зависимости от заданной темы.
ПК 4. Выполнять разработку планов, чертежей проектов декораций
ПМ 4. Разработка планов, чертежей проектов декораций
РО 4.1. Использовать приемы изобразительного искусства.
РО 4.2.Выполнять оформление спектакля с учетом художественного качества декораций.
РО 4.3. Планировать театральную структуру, дизайн и технологию в создании театральных декораций.
РО 4.4. Готовить декорации и бутафории на основе принципов формирования театрального пространства.
Приложение 63 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 63 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02150900 – Социально-культурная деятельность (по видам)"
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
021 Искусство
0215 Музыка и театральное искусство
Специальность:
02150900 - Социально-культурная деятельность (по видам)
Квалификации:

ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S02150901 - Театр ұжымын ұйымдастырушы, оқытушы" біліктілігі
КҚ 1. Режиссерлік және актерлік қабілеттерін дамыту
КМ 1. Режиссерлік және актерлік қабілеттерін дамыту
ОН 1.1. Режиссерлік экспликация жасау.
ОН 1.2. Шағын сахналық қойылымда актерлік элементтерді қолдану.
ОН 1.3. Этюдтер қойылымында сахналық сөйлеу негіздерін қолдану.
ОН 1.4. Кіші сахналық нысанды (этюд) қоюды жүзеге асыру.
КҚ 2. Театрлық қойылымдарды әзірлеу және жүзеге асыру
КМ 2. Театрлық қойылымдарды әзірлеу және жүзеге асыру
ОН 2.1. Көркем шығармалардан үзінділер қоюда сахналау әдістемесін қолдану.
ОН 2.2. Пьесалардан үзінділер қою әдістемесін қолдану.
ОН 2.3. Пьеса қойылымын жүзеге асыру.
ОН 2.4. Театрландырылған тақырыптық концерттерді іске асыру.
КҚ 3. Әртүрлі жұмыс түрлері мен әдістерін қолдана отырып, мәдени-демалыс іс-шараларын өткізу
КМ 3. Мәдени-демалыс іс-шараларын өткізу
ОН 3.1. Бос уақыт педагогикасының әлеуметтік технологияларын қолдану.
ОН 3.2. Мәдени – демалыс қызметінің сипаты мен мазмұны бойынша әртүрлі нысандарын дайындау және өткізу технологиясын қолдану.
ОН 3.3. Мәдени – демалыс қызметінің заманауи нысандары мен модельдерін дайындау және өткізу әдістемесін қолдану.
ОН 3.4. Мәдени-демалыс бағдарламаларын ұйымдастырушы, жүргізуші ретінде әрекет ету.
ОН 3.5. Шығармашылық қызметті орындаушы ретінде әрекет ету (әнші, музыкант, биші, актер).
ОН 3.6. Мәдени-демалыс бағдарламасының барысын басқару.
ОН 3.7. Қосымша білім беру мекемелерінде қазіргі заманғы оқушының мүдделері мен қажеттіліктерін іске асыру үшін жағдай жасау.
ОН 3.8. Балалар мен жасөспірімдер үшін олардың жас, психологиялық ерекшеліктерін ескере отырып, сондай-ақ ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалар үшін іс-шаралар қоюды ұйымдастыру.
ОН 3.9. Балалармен және жасөспірімдермен жұмыс жасауда жаңа заманауи ойын технологияларын қолдану.
ОН 3.10. Балалар сауықтыру лагерінде жасақ жұмысын ұйымдастыру.
КҚ 4. Халық арасында өнерді насихаттау, эстетикалық және көркемдік талғамға тәрбиелеу
КМ 4. Эстетикалық және көркемдік талғамға тәрбиелеу
ОН 4.1. Өнер және мәдениет саласындағы халықтың қажеттіліктері мен мүдделерін анықтау.
ОН 4.2. Кәсіби қызметте әлемдік мәдениет пен өнердің жетістіктерін насихаттау.
ОН 4.3. Әлеуметтік-мәдени оңалту жобаларын әзірлеу.
ОН 4.4. Халық шығармашылығы мен фольклордың ерекшеліктерін жүйелеу және талдау.

РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S02150901 - Организатор театрального коллектива, преподаватель"
ПК 1. Развивать режиссерские и актерские способности
ПМ 1. Развитие режиссерских и актерских способностей
РО 1.1. Разрабатывать режиссерскую экспликацию.
РО 1.2. Использовать элементы актерского мастерства в постановке малой сценической формы.
РО 1.3. Применять основы сценической речи в постановке этюдов.
РО 1.4. Осуществлять постановку малой сценической формы (этюда).
ПК 2. Разрабатывать и осуществлять театральные постановки
ПМ 2. Разработка и осуществление театральных постановок
РО 2.1. Использовать методику инсценирования в постановке отрывков из художественных произведений.
РО 2.2. Применять методику постановки отрывков из пьес.
РО 2.3. Осуществлять постановку пьесы
РО 2.4. Осуществлять театрализованные тематические концерты.
ПК 3. Проводить культурно – досуговые мероприятия, используя различные формы и методы работы
ПМ 3. Проведение культурно – досуговых мероприятий
РО 3.1. Применять социальные технологии педагогики досуга.
РО 3.2. Использовать технологию подготовки и проведения различных по характеру и содержанию форм культурно – досуговой деятельности.
РО 3.3. Применять методику подготовки и проведения современных форм и моделей культурно – досуговой деятельности.
РО 3.4. Выступать в роли организатора, ведущего культурно – досуговых программы.
РО 3.5. Выступать в роли исполнителя творческой деятельности (певец, музыкант, танцор, актер).
РО 3.6. Руководить ходом культурно - досуговой программы.
РО 3.7. Создавать условия для реализации интересов и потребностей современного школьника в учреждениях дополнительного образования.
РО 3.8. Организовывать постановку мероприятий для детей и подростков с учетом их возрастных, психологических особенностей, а также для детей с особыми образовательными потребностями.
РО 3.9. Использовать новые современные игровые технологии в работе с детьми и подростками.
РО 3.10. Организовывать работу отряда в детском оздоровительном лагере.
ПК 4. Пропагандировать искусство среди населения, воспитание эстетического и художественного вкуса
ПМ 4. Воспитание эстетического и художественного вкуса
РО 4.1. Выявлять потребности и интересы населения в сфере искусства и культуры.
РО 4.2. Пропагандировать достижения мировой культуры и искусства в профессиональной деятельности.
РО 4.3. Разрабатывать проекты социально - культурной реабилитации.
РО 4.4. Систематизировать и анализировать особенности народного творчества и фольклора.

ОН 4.5. Қазақстан халқының салт-дәстүрлерін жаңғыртуға ықпал ету.
ОН 4.6. Қазақстан Республикасы халқының дәстүрлері, мерекелерінің қойылымын жүзеге асыру.
КҚ 5. Әлеуметтік - мәдени бағдарламаларды орнатуда әртүрлі техникалық мүмкіндіктерді пайдалану
КМ 5. Әлеуметтік - мәдени бағдарламалар қойылымы
ОН 5.1. Қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, мәдени - демалыс бағдарламаларын жүргізу кезінде заманауи техникалық құралдарды қолдану.
ОН 5.2. Жарық, дыбыс және шуылмен безендірілуін қолдану.
ОН 5.3. Қойылымды декорациялармен, кино - бейне - компьютерлік және арнайы сахналық аппаратурамен безендіру және қамтамасыз ету.
КҚ 6. Халықтың мәдени сұраныстарына жауап беретін шығармашылық ұжымды басқару
КМ 6. Шығармашылық ұжымды басқару
ОН 6.1. Әртүрлі көркемөнерпаздар ұжымдарымен олардың әдістемелік ерекшеліктерін қолдана отырып дайындық жұмыстарын жүргізу.
ОН 6.2. Ұжыммен жоспарлы тәрбие жұмысын ұйымдастыру.
ОН 6.3. Жобаға продюсерлік жасауға қатысу.
ОН 6.4. Халықтың мәдени сұраныстарына жауап беретін шығармашылық ұжымды басқару.
КҚ 7. Мәдениет және білім беру мекемелерінде мәдени - демалыс іс-шараларын ұйымдастырушының жұмысын ұйымдастыру және жоспарлау
КМ 7. Мәдени - бұқаралық іс-шараларды ұйымдастырушының қызметі
ОН 7.1. Мәдени - ағарту мекемелері жұмысының әртүрлі нысандары мен әдістері бойынша әдістемелік әзірлемелердің ақпараттық банкін құру.
ОН 7.2. Әлеуметтік - мәдени мекеменің жұмысын жоспарлау.
ОН 7.3. Мәдениет және білім беру мекемелерінде менеджмент және маркетинг негіздерін қолдану.
ОН 7.4. Мәдениет мекемелерін басқару.
КҚ 8. Өндірісте еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларының орындалуын бақылау-
әскери және қосалқы орындарда
КМ 8. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау қағидалары мен нормаларын сақтау
ОН 8.1. Қауіпсіздік техникасы, өнеркәсіптік санитария, өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
ОН 8.2. Өндірістік үй - жайларда микроклиматты қамтамасыз ету.
"4S02150902 - Мәдени-көпшілік шараларды ұйымдастырушы, оқытушы" біліктілігі
КҚ 1. Сценарлық-режиссерлік және актерлік қабілеттерін дамыту
КМ 1. Сценарлық-режиссерлік және актерлік қабілеттерін дамыту
ОН 1.1. Шағын сахналық қойылымда актерлік элементтерді қолдану.
ОН 1.2. Дайындық жоспарын және іс-шараның сценарийлік жоспарын әзірлеу.
ОН 1.3. Кіші сахналық нысанды (этюд) қоюды жүзеге асыру.
ОН 1.4. Мәдени-демалыс қызметінің теориялық негіздерін сипаттау.
КҚ 2. Әртүрлі жұмыс түрлері мен әдістерін қолдана отырып, мәдени-демалыс іс -шараларын өткізу
КМ 2. Мәдени -демалыс іс -шараларын өткізу

РО 4.5. Способствовать возрождению традиций и обычаев народов Казахстана.
РО 4.6. Осуществлять постановку обрядов, праздников народов Республики Казахстан.
ПК 5. Использовать в постановке социально-культурных программ различные технические возможности
ПМ 5. Постановка социально-культурных программ
РО 5.1. Применять современные технические средства при проведении культурно – досуговых программ, соблюдая правила техники безопасности.
РО 5.2. Использовать световое, звуковое и шумовое оформление.
РО 5.3. Оформлять и обеспечивать постановку декорациями, кино- видео - компьютерной и специальной сценической аппаратурой.
ПК 6. Руководить творческим коллективом, отвечающим культурным запросам населения
ПМ 6. Руководство творческим коллективом
РО 6.1. Проводить репетиционную работу с различными коллективами художественной самодеятельности, используя их методические особенности.
РО 6.2. Организовывать плановую воспитательную работу с коллективом.
РО 6.3. Участвовать в продюсировании проекта.
РО 6.4. Руководить творческим коллективом, отвечающим культурным запросам населения.
ПК 7. Организовывать и планировать работу организатора культурно – досуговых мероприятий в учреждениях культуры и образования
ПМ 7. Деятельность организатора культурно – массовых мероприятий
РО 7.1. Создавать информационный банк методических разработок по разнообразным формам и методам работы культурно - просветительных учреждений.
РО 7.2. Планировать работу социально-культурного учреждения.
РО 7.3. Использовать основы менеджмента и маркетинга в учреждениях культуры и образования.
РО 7.4. Руководить учреждениями культуры.
ПК 8. Контролировать выполнение правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты в производст-
венных и вспомогательных местах
ПМ 8. Соблюдение правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты
РО 8.1. Соблюдать правила техники безопасности, промышленной санитарии, пожарной безопасности.
РО 8.2. Обеспечивать микроклимат в производственных помещениях.
Квалификация "4S02150902 - Организатор культурно – массовых мероприятий, преподаватель"
ПК 1. Развивать сценарно – режиссерские и актерские способности
ПМ 1. Развитие сценарно – режиссерских и актерских способностей
РО 1.1. Использовать элементы актерского мастерства в постановке малой сценической формы.
РО 1.2. Разрабатывать план подготовки и сценарный план мероприятия.
РО 1.3. Осуществлять постановку малой сценической формы (этюда).
РО 1.4. Характеризовать теоретические основы культурно – досуговой деятельности.
ПК 2. Проводить культурно – досуговые мероприятия, используя различные формы и методы работы
ПМ 2. Проведение культурно – досуговых мероприятий

ОН 2.1. Бос уақыт педагогикасының әлеуметтік технологияларын қолдану.
ОН 2.2. Мәдени – демалыс қызметінің сипаты мен мазмұны бойынша әртүрлі нысандарын дайындау және өткізу технологиясын қолдану.
ОН 2.3. Мәдени – демалыс қызметінің заманауи нысандары мен модельдерін дайындау және өткізу әдістемесін қолдану.
ОН 2.4. Мәдени-демалыс бағдарламаларын ұйымдастырушы, жүргізуші рөлінде әрекет ету.
ОН 2.5. Шығармашылық қызметті орындаушы ретінде әрекет ету (әнші, музыкант, биші, актер).
ОН 2.6. Мәдени – демалыс іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу.
ОН 2.7. Такт құрылымы мен музыкалық шығарманың негіздерін қолданыңыз.
ОН 2.8. Музыкалық шығарманы талдау.
ОН 2.9. Мәдени-демалыс бағдарламасының барысын басқару.
ОН 2.10. Қосымша білім беру мекемелерінде қазіргі заманғы оқушының мүдделері мен қажеттіліктерін іске асыру үшін жағдай жасау.
ОН 2.11. Балалар мен жасөспірімдер үшін олардың жас, психологиялық ерекшеліктерін ескере отырып, сондай-ақ ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалар үшін іс-шаралар қоюды ұйымдастыру.
ОН 2.12. Балалармен және жасөспірімдермен жұмыс жасауда жаңа заманауи ойын технологияларын қолдану.
ОН 2.13. Балалар сауықтыру лагерінде жасақ жұмысын ұйымдастыру.
КҚ 3. Театрландырылған көріністер мен мерекелер қойылымын жүзеге асыру
КМ 3. Театрландырылған көріністер мен мерекелер қойылымы
ОН 3.1. Әдеби - музыкалық композиция қойылымының әдістемесін қолдану.
ОН 3.2. Театрландырылған тақырыптық кеш қойылымында сценарлық - режиссерлік дағдыларды дамыту.
ОН 3.3. Көркем - публицистикалық көріністе сценарий - режиссерлік дағдыларды дамыту.
ОН 3.4. Театрландырылған концертте жаңа әдістер мен формаларды қолдану.
ОН 3.5. Мерекені ұйымдастыруда және өткізуде заманауи театр формаларын қолдану.
ОН 3.6. Театр формаларының қойылым жоспарларын құру.
КҚ 4. Халық арасында өнерді насихаттау, эстетикалық және көркемдік талғамға тәрбиелеу
КМ 4. Эстетикалық және көркемдік талғамға тәрбиелеу
ОН 4.1. Өнер және мәдениет саласындағы халықтың қажеттіліктері мен мүдделерін анықтау.
ОН 4.2. Кәсіби қызметте әлемдік мәдениет пен өнердің жетістіктерін насихаттау.
ОН 4.3. Әлеуметтік - мәдени оңалту жобаларын әзірлеу.
ОН 4.4. Халық шығармашылығы мен фольклордың ерекшеліктерін жүйелеу және талдау.
ОН 4.5. Қазақстан халқының салт-дәстүрлерін жаңғыртуға ықпал ету.
ОН 4.6. Қазақстан Республикасы халқының дәстүрлері, мерекелерінің қойылымын жүзеге асыру.
КҚ 5. Әлеуметтік - мәдени бағдарламаларды орнатуда әртүрлі техникалық мүмкіндіктерді пайдалану
КМ 5. Әлеуметтік - мәдени бағдарламаларды қою

РО 2.1. Применять социальные технологии педагогики досуга.
РО 2.2. Использовать технологию подготовки и проведения различных по характеру и содержанию форм культурно – досуговой деятельности.
РО 2.3. Применять методику подготовки и проведения современных форм и моделей культурно – досуговой деятельности.
РО 2.4. Выступать в роли организатора, ведущего культурно – досуговых программы
РО 2.5. Выступать в роли исполнителя творческой деятельности (певец, музыкант, танцор, актер).
РО 2.6. Организовывать и проводить репетиции культурно – досугового мероприятия.
РО 2.7. Использовать основы тактовой структурой и музыкального произведения.
РО 2.8. Анализировать музыкальное произведение.
РО 2.9. Руководить ходом культурно - досуговой программы.
РО 2.10. Создавать условия для реализации интересов и потребностей современного школьника в учреждениях дополнительного образования.
РО 2.11. Организовывать постановку мероприятий для детей и подростков с учетом их возрастных, психологических особенностей, а также для детей с особыми образовательными потребностями.
РО 2.12. Использовать новые современные игровые технологии в работе с детьми и подростками.
РО 2.13. Организовывать работу отряда в детском оздоровительном лагере.
ПК 3. Осуществлять постановку театрализованных представлений и праздников
ПМ 3. Постановка театрализованных представлений и праздников
РО 3.1. Применять методику постановки литературно – музыкальной композиции.
РО 3.2. Развивать сценарно – режиссерские навыки в постановке театрализованного тематического вечера.
РО 3.3. Развивать сценарно – режиссерские навыки в художественно – публицистическом представлении.
РО 3.4. Использовать новые приемы и формы в театрализованном концерте.
РО 3.5. Использовать современные театрализованные формы в организации и проведении праздника.
РО 3.6. Разрабатывать постановочные планы театрализованных форм.
ПК 4. Пропагандировать искусство среди населения, воспитание эстетического и художественного вкуса
ПМ 4. Воспитание эстетического и художественного вкуса
РО 4.1. Выявлять потребности и интересы населения в сфере искусства и культуры.
РО 4.2. Пропагандировать достижения мировой культуры и искусства в профессиональной деятельности.
РО 4.3. Разрабатывать проекты социально - культурной реабилитации.
РО 4.4. Систематизировать и анализировать особенности народного творчества и фольклора.
РО 4.5. Способствовать возрождению традиций и обычаев народов Казахстана.
РО 4.6. Осуществлять постановку обрядов, праздников народов Республики Казахстан.
ПК 5. Использовать в постановке социально-культурных программ различные технические возможности
ПМ 5. Постановка социально-культурных программ

ОН 5.1. Қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, мәдени - демалыс бағдарламаларын жүргізу кезінде заманауи техникалық құралдарды қолдану.
ОН 5.2. Жарық, дыбыс және шуылдың безендірілуін қолдану.
ОН 5.3. Қойылымды декорациялармен, кино - бейне - компьютерлік және арнайы сахналық аппаратурамен безендіру және қамтамасыз ету.
КҚ 6. Халықтың мәдени сұраныстарына жауап беретін шығармашылық ұжымды басқару
КМ 6. Шығармашылық ұжымды басқару
ОН 6.1. Әртүрлі көркемөнерпаздар ұжымдарымен олардың әдістемелік ерекшеліктерін қолдана отырып дайындық жұмыстарын жүргізу.
ОН 6.2. Ұжыммен жоспарлы тәрбие жұмысын ұйымдастыру.
ОН 6.3. Жобаға продюсерлік жасауға қатысу: қаржыландыру көздерін табу, болашақ жобаны жарнамалау.
ОН 6.4. Халықтың мәдени сұраныстарына жауап беретін шығармашылық ұжымды басқару.
КҚ 7. Мәдениет және білім беру мекемелерінде мәдени – демалыс іс-шараларын ұйымдастырушының жұмысын ұйымдастыру және жоспарлау
КМ 7. Мәдени – бұқаралық іс-шараларды ұйымдастырушының қызметі
ОН 7.1. Мәдени - ағарту мекемелері жұмысының әртүрлі нысандары мен әдістері бойынша әдістемелік әзірлемелердің ақпараттық банкін құру.
ОН 7.2. Әлеуметтік-мәдени мекеменің жұмысын жоспарлау.
ОН 7.3. Мәдениет және білім беру мекемелерінде менеджмент және маркетинг негіздерін қолдану.
КҚ 8. Өндірісте еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларының орындалуын бақылау- әскери және қосалқы орындарда
КМ 8. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы ережелер мен нормаларды сақтау
ОН 8.1. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы ережелер мен нормаларды сақтау.
ОН 8.2. Өндірістік үй-жайларда микроклиматты қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
65- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
65-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02151000 - Халықтық көркем шығармашылығы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім беру деңгейінің коды және атауы:
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
021 Өнер
0215 Музыка және театр өнері
Мамандығы:
02151000 - Халықтық көркем шығармашылығы (түрлері бойынша)
Біліктілігі:

РО 5.1. Применять современные технические средства при проведении культурно – досуговых программ, соблюдая правила техники безопасности.
РО 5.2. Использовать световое, звуковое и шумовое оформление.
РО 5.3. Оформлять и обеспечивать постановку декорациями, кино- видео - компьютерной и специальной сценической аппаратурой.
ПК 6. Руководить творческим коллективом, отвечающим культурным запросам населения
ПМ 6. Руководство творческим коллективом
РО 6.1. Проводить репетиционную работу с различными коллективами художественной самодеятельности, используя их методические особенности.
РО 6.2. Организовывать плановую воспитательную работу с коллективом.
РО 6.3. Участвовать в продюсировании проекта: находить источники финансирования, рекламировать будущий проект.
РО 6.4. Руководить творческим коллективом, отвечающим культурным запросам населения.
ПК 7. Организовывать и планировать работу организатора культурно – досуговых мероприятий в учреждениях культуры и образования
ПМ 7. Деятельность организатора культурно – массовых мероприятий
РО 7.1. Создавать информационный банк методических разработок по разнообразным формам и методам работы культурно - просветительных учреждений.
РО 7.2. Планировать работу социально-культурного учреждения.
РО 7.3. Использовать основы менеджмента и маркетинга в учреждениях культуры и образования.
ПК 8. Контролировать выполнение правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты в производст- венных и вспомогательных местах
ПМ 8. Соблюдение правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной
РО 8.1. Соблюдать правила техники безопасности, промышленной санитарии, пожарной безопасности и владеть основами законодательства по охране труда.
РО 8.2. Обеспечивать микроклимат в производственных помещениях.
Приложение 65 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 65 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02151000 - Народное художественное творчество (по видам)"
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
021 Искусство
0215 Музыка и театральное искусство
Специальность:
02151000 - Народное художественное творчество (по видам)
Квалификации:

4S02151001 - Көркемөнерпаздар хореографиялық ұжымының жетекшісі, оқытушы
4S02151002 - Көркемөнерпаздар халық аспаптары оркестрінің (ансамблінің) жетекшісі, оқытушы
4S02151003 - Сәндік – қолданбалы шеберлік ұжымының жетекшісі, оқытушы
4S02151004 - Балалар тобының музыкалық жетекшісі, оқытушы
Модульдердің және оқу қызметі түрлерінің атауы
Кредиттер/сағаттар саны
негізгі орта білім беру базасында
жалпы орта білім беру базасында
1
"Жалпы білім беретін пәндер" модулі1

4S02151001 - Руководитель самодеятельного хореографического коллектива, преподаватель
4S02151002 - Руководитель самодеятельного оркестра (ансамбля) народных инструментов, преподаватель
4S02151003 - Руководитель коллектива декоративно-прикладного мастерства, преподаватель
4S02151004 - Музыкальный руководитель детского коллектива, преподаватель
Наименование модулей и видов учебной деятельности
Количество кредитов/часов
на базе основного среднего образования
на базе общего среднего образования
1
Модуль "Общеобразовательные дисциплины"1

ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S02151001 - Көркемөнерпаздар хореографиялық ұжымының жетекшісі, оқытушы" біліктілігі
КҚ 1. Хореографиялық қабілеттілікті дамыту
КМ 1. Хореографиялық қабілеттіліктің дамуы
ОН 1.1. Хореографияға қатысты дене қабілеттілігін дамыту.
ОН 1.2. Хореографтың орындаушылық шеберлігінің базалық дағдыларын дамыту.
ОН 1.3. Би жаттығуларын, комбинацияларды орындауда хореографиялық дағдыларды дамыту.
КҚ 2. Биді оқыту әдістемесін қолдану
КМ 2. Биді оқыту әдістемесінің қолданылуы
ОН 2.1. Оқу комбинациялары мен хореографиялық композициялар жасауда классикалық биді оқытудың теориясы мен әдістемесін қолдану.
ОН 2.2. Оқу комбинациялары мен хореографиялық композициялар жасауда қазақ биін оқытудың теориясы мен әдістемесін қолдану.
ОН 2.3. Оқу комбинациялары мен хореографиялық композициялар жасауда халықтық-сахналық биді оқытудың теориясы мен әдістемесін қолдану.
КҚ 3. Шығармашылық қабілеттері дамыту
КМ 3. Шығармашылық қабілеттерінің дамуы
ОН 3.1. Музыкалық шығарманы талдау.
ОН 3.2. Музыкалық шығарманың тактілік құрылымын және фразировкасын қолдану.
ОН 3.3. Шығармашылық қабілеттерді дамыту және жетілдіру.
ОН 3.4. Шығармашылық қызметте орындаушы ретінде әрекет ету (музыкант, актер).
ОН 3.5. Шығармашылық жұмыста қазақ және әлемдік хореография тарихын сипаттау.
ОН 3.6. Дайындық барысында шығармашыл орындаушылармен жұмыс істеу.
КҚ 4. Жұмыстың түрлі нысандары мен әдістерін пайдалана отырып, мәдени-демалыс іс-шараларын өткізу
КМ 4 Жұмыстың түрлі нысандары мен әдістерін пайдалана отырып, мәдени-демалыс іс-шараларының өткізілуі
ОН 4.1. Бос уақыт педагогикасының әлеуметтік технологияларын қолдану.
ОН 4.2. Мәдени-демалыс қызметінің сипаты мен мазмұны бойынша әртүрлі дайындау және өткізу технологиясын қолдану.
ОН 4.3. Мәдени-демалыс бағдарламаларын ұйымдастырушы, жүргізуші ретінде әрекет ету.
ОН 4.4. Мәдени – демалыс іс-шараларын ұйымдастыру және дайындық өткізу.
ОН 4.5. Мәдени-демалыс бағдарламасының барысын басқару.
КҚ 5. Халық арасында хореография өнерін насихаттау, эстетикалық және көркем талғамдарды тәрбиелеу
КМ 5. Эстетикалық және көркем талғамдарды тәрбиелеу
ОН 5.1. Халықтың өнер және мәдениет саласына деген қажеттіліктері мен қызығушылықтарын анықтау.
ОН 5.2. Кәсіби қызметтегі әлемдік мәдениет пен өнердің жетістіктерін сипаттау.
ОН 5.3. Заманауи хореографияның даму тенденциясын сипаттау.

РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S02151001 - Руководитель самодеятельного хореографического коллектива, преподаватель"
ПК 1. Развивать хореографические способности
ПМ 1. Развитие хореографических способностей
РО 1.1. Развивать физические данные, применительно к хореографии.
РО 1.2. Развивать базовые навыки исполнительского мастерства хореографа.
РО 1.3. Развивать хореографические навыки исполнения танцевальных упражнений, комбинаций.
ПК 2. Применять методику преподавания танца
ПМ 2. Применение методики преподавания танца
РО 2.1. Использовать теорию и методику преподавания классического танца в создании учебных комбинаций и хореографических композиций.
РО 2.2. Использовать теорию и методику преподавания казахского танца в создании учебных комбинаций и хореографических композиций.
РО 2.3. Использовать теорию и методику преподавания народно-сценического танца в создании учебных комбинаций и хореографических композиций.
ПК 3. Развивать творческие способности
ПМ 3. Развитие творческих способностей
РО 3.1. Анализировать музыкальное произведение.
РО 3.2. Применять тактовую структуру и фразировку музыкального произведения.
РО 3.3. Развивать и совершенствовать творческие способности.
РО 3.4. Выступать в роли исполнителя в творческой деятельности (музыкант, актер).
РО 3.5. Характеризовать историю казахской и мировой хореографии в творческой работе.
РО 3.6. Работать с творческими исполнителями в ходе репетиций.
ПК 4. Проводить культурно-досуговые мероприятия с использованием различных форм и методов работы
ПМ 4. Проведение культурно-досуговых мероприятий с использованием различных форм и методов работы
РО 4.1. Применять социальные технологии педагогики досуга.
РО 4.2. Использовать технологию подготовки и проведения различных по характеру и содержанию форм культурно – досуговой деятельности.
РО 4.3. Выступать в роли организатора, ведущего культурно – досуговых программы.
РО 4.4. Организовывать и проводить репетиции культурно – досугового мероприятия.
РО 4.5. Руководить ходом культурно - досуговой программы.
ПК 5. Пропагандировать искусство хореографии среди населения, воспитание эстетического и художественного вкуса
ПМ 5. Воспитание эстетического и художественного вкуса
РО 5.1. Выявлять потребности и интересы населения в сфере искусства и культуры.
РО 5.2. Характеризовать достижения мировой культуры и искусства в профессиональной деятельности.
РО 5.3. Характеризовать тенденцию развития современной хореографии.

ОН 5.4. Халық арасында хореография өнерін насихаттау, эстетикалық және көркемдік талғамды тәрбиелеу мақсатында концерттер дайындау және өткізу.
КҚ 6. Балалар мен жасөспірімдер үшін мәдени-демалыс іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу
КМ 6. Балалар мен жасөспірімдер үшін мәдени-демалыс іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу
ОН 6.1. Қосымша білім беру мекемелерінде қазіргі заманғы оқушының мүдделері мен қажеттіліктерін іске асыру үшін жағдай жасау.
ОН 6.2. Балалар мен жасөспірімдер үшін олардың жас ерекшеліктерін, психологиялық ерекшеліктерін ескеріп, сонымен қатар ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалар үшін хореографиялық композициялар қоюды ұйымдастыру.
ОН 6.3. Балалармен және жасөспірімдермен жұмыс жасауда оқытудың классикалық және заманауи хореографиялық әдістерін қолдану.
ОН 6.4. Қосымша білім беру мекемелерінде сабақтар өткізу.
КҚ 7. Әлеуметтік-мәдени бағдарламалар қойылымында түрлі техникалық мүмкіндіктерді пайдалану: жарық, дыбыс және шуылмен безендіру, декорациялар, кино – бейне және компьютерлік жабдықтар, арнайы сахналық аппаратуралар
КМ 7. Әлеуметтік-мәдени бағдарламалар қойылымында түрлі техникалық мүмкіндіктерді пайдалану
ОН 7.1. Жаңа сахналық технологияларды меңгеру.
ОН 7.2. Мәдени-демалыс іс-шараларының декорациялық безендірілуін әзірлеу.
ОН 7.3. Мәдени-демалыс іс-шараларының музықалық безендірілуін әзірлеу.
ОН 7.4. Мәдени - демалыс іс-шараларының кино-жарық безендірілуін әзірлеу.
КҚ 8. Халықтың мәдени сұраныстарына жауап беретін көркемөнерпаз хореографиялық ұжымын басқару
КМ 8. Көркемөнерпаздар хореографиялық ұжымына басшылық ету
ОН 8.1. Халықтың мәдени сұраныстарына жауап беретін хореографиялық ұжымды басқару.
ОН 8.2. Әр түрлі әуесқой хореографиялық ұжымдармен, олардың әдістемелік ерекшеліктерін қолдана отырып дайындық жұмыстарын жүргізу.
ОН 8.3. Ұжыммен жоспарлы тәрбие жұмысын ұйымдастыру.
ОН 8.4. Жобаны өткізуге (продюсерлеуге) қатысу.
КҚ 9. Мәдениет және білім беру мекемелерінде педагог-хореографтың жұмысын ұйымдастыру
КМ 9. Мәдениет және білім беру мекемелерінде педагог-хореографтың жұмысын ұйымдастыру
ОН 9.1. Мәдени-ағарту мекемелері жұмысының түрлі нысандары мен әдістері бойынша әдістемелік әзірлемелердің ақпараттық банкін құру.
ОН 9.2. Әлеуметтік-мәдени мекеменің жұмысын жоспарлау.
ОН 9.3. Мәдениет және білім беру мекемелерінде менеджмент және маркетинг негіздерін қолдану.
КҚ 10. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларының сақталуын бақылау
КМ 10. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларының сақталуын бақылау

РО 5.4. Подготавливать и проводить концерты в целях пропаганды искусства хореографии среди населения, воспитание эстетического и художественного вкуса.
ПК 6. Организовывать и проводить мероприятия культурно – досуговой деятельности для детей и подростков
ПМ 6. Организация и проведение мероприятий культурно – досуговой деятельности для детей и подростков
РО 6.1. Создавать условия для реализации интересов и потребностей современного школьника в учреждениях дополнительного образования.
РО 6.2. Организовывать постановку хореографических композиций для детей и подростков с учетом их возрастных, психологических особенностей, а также для детей с особыми образовательными потребностями.
РО 6.3. Использовать классические и современные хореографические методы преподавания в работе с детьми и подростками.
РО 6.4. Проводить учебные занятия в учреждениях дополнительного образования.
ПК 7. Использовать в постановке социально-культурных программ различных технических возможностей: светового, звукового и шумового оформления, декораций, кино-, видео- и компьютерного оборудования, специальной сценической аппаратуры
ПМ 7. Использование в постановке социально-культурных программ различных технических возможностей
РО 7.1. Владеть новейшими сценическими технологиями.
РО 7.2. Разрабатывать декорационное оформление культурно-досуговых мероприятий.
РО 7.3. Разрабатывать музыкальное оформление культурно-досуговых мероприятий.
РО 7.4. Разрабатывать кино - световое оформление культурно-досуговых мероприятий.
ПК 8. Руководить самодеятельным хореографическим коллективом, отвечающим культурным запросам населения
ПМ 8. Руководство самодеятельным хореографическим коллективом
РО 8.1. Руководить хореографическим коллективом, отвечающим культурным запросам населения.
РО 8.2. Проводить репетиционную работу с различными самодеятельными хореографическими коллективами.
РО 8.3. Организовывать плановую воспитательную работу с коллективом.
РО 8.4. Участвовать в продьюсировании проекта.
ПК 9. Организовывать работу педагога-хореографа в учреждениях культуры и образования
ПМ 9. Организация работы педагога-хореографа в учреждениях культуры и образования
РО 9.1. Создавать информационный банк методических разработок по разнообразным формам и методам работы культурно - просветительных учреждений.
РО 9.2. Планировать работу социально - культурного учреждения.
РО 9.3. Использовать основы менеджмента и маркетинга в учреждениях культуры и образования.
ПК 10. Контролировать выполнение правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты
ПМ 10. Контроль выполнения правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты

ОН 10.1. Қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өртке қарсы қауіпсіздік ережелерін сақтау және еңбекті қорғау бойынша заңнама негіздерін меңгеру.
ОН 10.2. Жеке гигиена ережелерін сақтауды қамтамасыз ету.
"4S02151002 - Көркемөнерпаздар халық аспаптары оркестрінің (ансамблінің) жетекшісі, оқытушы" біліктілігі
КҚ 1. Халық арасында өнерді насихаттау, эстетикалық және көркемдік талғамға тәрбиелеу
КМ 1. Эстетикалық және көркемдік талғамға тәрбиелеу
ОН 1.1. Халықтың халық шығармашылығына қажеттіліктері мен мүдделерін анықтау.
ОН 1.2. Халық арасында өнерді насихаттау, эстетика мен сұлулыққа бейімдеу бойынша іс-шаралар ұйымдастыру.
ПЗ 1.3. Эстетикалық және көркемдік даму жобаларын әзірлеу.
КҚ 2. Бастапқы білім негізінде маманның орындаушылық шеберлігін қалыптастыру
КМ 2. Орындаушылық шеберлікті қалыптастыру
ОН 2.1. Жеке ерекшеліктерін ескере отырып, орындаушылық шеберлік дағдыларын қалыптастыру тәсілдерін қолдану.
ОН 2.2. Шығармашылық шеберлік деңгейін анықтау.
ОН 2.3. Сахнада туындылардың көркемдік сапасын қамтамасыз ету, іс-шаралардың музыкалық безендірілуін дайындау.
ОН 2.4. Көркемдік шеберлік деңгейін арттыру.
КҚ 3. Көркемдік ойлау мен сезімталдықты, шығармашылық әлеуетті дамыту
КМ 3. Көркем ойлау мен сезімталдықты, шығармашылық әлеуетті дамыту
ОН 3.1. Іс-шаралардың көркем безендірілуін жасау бойынша жұмысты басқару.
ОН 3.2. Заманауи әдістемелер мен техникалық құралдарды қолдану.
ОН 3.3. Жаңғырту бағдарламаларын іске асыру және дәстүрлі, халықтық мәдениетті насихаттау .
КҚ 4. Орындаушылық шеберлікті кәсіби деңгейге дейін жеткізу
КМ 4. Орындаушылық шеберлікті жетілдіру
ОН 4.1. Жеке ерекшеліктерін ескере отырып, оркестрмен (ансамбльмен) жұмыс істеу тәсілдерін қолдану.
ОН 4.2. Қазақ халық аспаптарында ойнау тәжірибесімен дирижерлік өнер негіздерін қолдану.
ОН 4.3. Ұлттық аспаптар оркестріне (ансамбліне) арналған музыкалық шығармаларға талдау, музыкалық шығармалардың нысандарын, мазмұны мен түрлерін айқындау.
КҚ 5. Халықтың мәдени сұраныстарына жауап беретін шығармашыл ұжымды басқару
КМ 5. Шығармашыл ұжымға басшылық ету
ОН 5.1. Мақсаттары мен міндеттерін белгілей отырып, оркестр (ансамбль) ұжымын ұйымдастыру.
ОН 5.2. Шығармашылық жұмыстарды жасаудың тиімді әдістерін таңдау мәселесін шешу.
ОН 5.3. Дайындалу жоспарлары мен репетиция кестесін, жаңа іс-шараларды дайындау жоспар-кестесін құруды ұйымдастыруды басқару, дайындықтар мен концерттер, қойылымдар, көркемдік персоналдың шығармашылық жұмыстарының есебін жүргізу.

РО 10.1. Соблюдать правила техники безопасности, производственной санитарии, противопожарной безопасности и владеть основами законодательства по охране труда.
РО 10.2. Обеспечивать соблюдение правил личной гигиены.
Квалификация "4S02151002 - Руководитель самодеятельного оркестра (ансамбля) народных инструментов, преподаватель"
ПК 1. Пропагандировать искусство среди населения, воспитывать эстетический и художественный вкус
ПМ 1. Воспитание эстетического и художественного вкуса
РО 1.1. Выявлять потребности и интересы населения к народному творчеству.
РО 1.2. Организовывать мероприятия по популяризации искусства среди населения, адаптации к эстетике и красоте.
ПЗ 1.3. Разрабатывать проекты эстетического и художественного развития.
ПК 2. Формировать исполнительское мастерство специалиста на основе первичных знаний
ПМ 2. Формирование исполнительского мастерства
РО 2.1. Использовать приемы формирования навыков исполнительского мастерства с учетом индивидуальных особенностей.
РО 2.2. Определять уровень творческого мастерства.
РО 2.3. Обеспечивать художественное качество исполнения произведений на сцене, подготовку музыкального оформления мероприятий.
РО 2.4. Повышать уровень художественного мастерства.
ПК 3. Развивать художественное мышление и чувствительность, творческий потенциал
ПМ 3. Развитие художественного мышления и чувствительности, творческого потенциала
РО 3.1. Руководить работой по созданию художественного оформления мероприятий.
РО 3.2. Использовать современные методики и технические средства.
РО 3.3. Реализовать региональные программы возрождения и пропаганда традиционной, народной культуры.
ПК 4. Довести исполнительское мастерство до профессионального уровня
ПМ 4. Совершенствование исполнительского мастерства
РО 4.1. Применять приемы работы с оркестром (ансамблем) с учетом индивидуальных особенностей.
РО 4.2. Применять основы дирижерского искусства и исполнительским опытом игры на казахских народных инструментах.
РО 4.3. Проводить анализ музыкальных произведений, определение форм, содержания и видов музыкальных произведений для оркестра (ансамбля) народных инструментов.
ПК 5. Руководить творческим коллективом, отвечающим культурным запросам населения
ПМ 5. Руководство творческим коллективом
РО 5.1. Организовывать оркестровый (ансамблевый) коллектив с обозначением целей и задач.
РО 5.2. Решать проблему выбора наиболее эффективных способов составления творческих работ.
РО 5.3. Управлять организацией составления репетиционных планов и расписания репетиций, планов-графиков подготовки новых мероприятий, ведение учета репетиций и концертов, представлений, творческой работы художественного персонала.

ОН 5.4. Істер номенклатурасын жүргізу, оның орындалуын бақылау, қызметтік және жеке құжаттарды құрастырып, ресімдеу.
КҚ 6. Еңбек қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау бойынша жұмысты ұйымдастыру
КМ 6. Еңбек қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау
ОН 6.1. Өндірістік және қосалқы орындарда еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларының орындалуын бақылау.
ОН 6.2. Өмір қауіпсіздігі ережелерін сақтай отырып, заманауи техникалық жабдықты пайдалану.
КҚ 7. Жұмыс түрлері мен әдістерін қолдана отырып, мәдени-демалыс іс-шараларын өткізу
КМ 7. Мәдени-демалыс іс-шараларын өткізу
ОН 7.1. Қойылған мақсаттарды ескере отырып, жұмыс орындарын ұйымдастыру.
ОН 7.1. Мәдени-көпшілік іс-шараларын ұйымдастыруда жұмыстың әртүрлі түрлері мен әдістерін қолдану.
ОН 7.2. Сәндік-қолданбалы шеберлік ұжымының іс-шараларын ұйымдастыру.
ОН 7.4. Шығармашыл ұжымның жұмысын ұйымдастыру.
ОН 7.5. Жарық, дыбыс және шуылмен безендіруді, декорацияларды, кино -, бейне - және компьютерлік жабдықтарды қолдану.
ОН 7.6. Мәдени-көпшілік іс-шараларды өткізуде арнайы сахналық аппаратураны пайдалану.
"4S02151003- Сәндік-қолданбалы шеберлік ұжымының жетекшісі, оқытушы" біліктілігі
КҚ 1. Халық арасында өнерді насихаттау, эстетикалық және көркемдік талғамға тәрбиелеу
КМ 1. Эстетикалық және көркемдік талғамға тәрбиелеу
ОН 1.1. Халықтың халық шығармашылығына қажеттіліктері мен мүдделерін анықтау.
ОН 1.2. Халық арасында өнерді насихаттау, эстетика мен сұлулыққа бейімдеу бойынша іс-шаралар ұйымдастыру.
ОН 1.3. Эстетикалық және көркемдік даму жобаларын жасау.
КҚ 2. Көркемдік ойлау мен сезімталдықты, шығармашылық әлеуетті дамыту
КМ 2. Көркем ойлау мен сезімталдықты, шығармашылық әлеуетті дамыту
ОН 2.1. Іс-шаралардың көркем безендірілуін құру бойынша жұмысты басқаруды жүзеге асыру.
ОН 2.2. Халықтың мәдени сұраныстарына жауап беретін шығармашылық ұжымды басқару.
РО 2.3. Кәсіби жұмыста заманауи әдістер мен техникалық құралдарды қолдану.
ОН 2.4. Дәстүрлі, халықтық мәдениетті жаңғырту және насихаттаудың өңірлік бағдарламаларын іске асыру.
КҚ 3. Кәсіби деңгейге дейін көркем сурет, сурет, композиция және материалдарды көркем өңдеу шеберлігін жетілдіру
КМ 3. Көркем сурет, сурет, композиция және материалдарды көркем өңдеу бойынша шығармашылық жұмыстарды орындау шеберлігін жетілдіру
ОН 3.1. Жеке ерекшеліктерді ескере отырып, әртүрлі құралдармен жұмыс істеу тәсілдерін қолдану.

РО 5.4. Вести номенклатуру дел и контролировать ее исполнение, составлять и оформлять служебную и личностную документацию.
ПК 6. Организовывать работу по безопасности труда и охране окружающей среды
ПМ 6. Соблюдение требований безопасности труда и охраны окружающей среды
РО 6.1. Контролировать выполнение правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты в производственных и вспомогательных местах.
РО 6.2. Использовать современное техническое оборудование с соблюдением правил безопасности жизнедеятельности.
ПК 7. Проводить культурно – досуговые мероприятия, используя различные формы и методы работы
ПМ 7. Проведение культурно-досуговых мероприятий
РО 7.1. Организовывать рабочие места с учетом поставленных целей.
РО 7.1. Использовать различные формы и методы работы в организации культурно-массовых мероприятий.
РО 7.2. Организовывать мероприятия коллектива декоративно-прикладного мастерства.
РО 7.4. Организовывать работу творческого коллектива.
РО 7.5. Применять световое, звуковое и шумовое оформление, декорации, кино -, видео- и компьютерное оборудование.
РО 7.6. Использовать специальную сценическую аппаратуру в проведении культурно-массовых мероприятий.
Квалификация "4S02151003 - Руководитель коллектива декоративно-прикладного мастерства, преподаватель"
ПК 1. Пропагандировать искусство среди населения, воспитывать эстетический и художественный вкус
ПМ 1. Воспитание эстетического и художественного вкуса
РО 1.1. Выявлять потребности и интересы населения к народному творчеству.
РО 1.2. Организовывать мероприятия по популяризации искусства среди населения, адаптации к эстетике и красоте.
ПЗ 1.3. Разрабатывать проекты эстетического и художественного развития.
ПК 2. Развивать художественное мышление и чувствительность, творческий потенциал
ПМ 2. Развитие художественного мышления и чувствительности, творческого потенциала
РО 2.1. Осуществлять руководство работой по созданию художественного оформления мероприятий.
РО 2.2. Руководить творческим коллективом, отвечающим культурным запросам населения.
РО 2.3. Использовать современные методики и технические средства в профессиональной работе.
РО 2.4. Реализовать региональные программы возрождения и пропаганда традиционной, народной культуры.
ПК 3. Доводить мастерство живописи, рисунка, композиции и художественной обработки материаловдо профессионального уровня
ПМ 3. Совершенствование мастерства выполнения творческих работ живописи, рисунка, композиции и художественной обработки материалов
РО 3.1. Применять приемы работ с различными инструментами с учетом индивидуальных особенностей.

ОН 8.1. Адамды деструктивті ағымдарға тарту себептерін анықтау.
ОН 8.2. Оңалтылатын адамдарға теологиялық кеңес және көмек көрсету.
ОН 8.3. Иманды нығайту үшін негізгі діни нанымдарды анықтау.
ОН 8.4. Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде теологиялық оңалту жұмысын жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
71- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
71-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02210300 - Хадистану" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
022 Гуманитарлық ғылымдар (тілдерден басқа)
0221 Дін және теология
Мамандығы:
02210300 - Хадистану
Біліктілігі:

РО 8.1. Выявлять причины вовлечения человека в деструктивные течения.
РО 8.2. Оказывать теологическую консультацию и помощь реабилитируемым лицам.
РО 8.3. Определить основные религиозные убеждения для укрепления веры
РО 8.4. Проводить теологическую и реабилитационную работу в учреждениях уголовно-исправительной системы.
Приложение 71 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 71 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02210300 - Хадисоведение"
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
022 Гуманитарные науки (кроме языков)
0221 Религия и теология
Специальность:
02210300 - Хадисоведение
Квалификации:

"4S02210301 - Хафиз" біліктілігі
КҚ 1. Құран жаттау әдіс-тәсілдерін қолдану
КМ 1. Құранды оқу
ОН 1.1. Құранды жаттап алуға қызықтыратын Құран аяттары мен хадистерді қарастыру.
ОН 1.2. Құранды тәжуид ережелерін сақтай отырып оқу.
ОН 1.3. Құран жаттаудың орта азиялық әдістемесін қолдану.
ОН 1.4. Құран жаттаудың түрік әдістемесін пайдалану.
ОН 1.5. Құранды жаттаудың араб әдістемесін қолдану.
ОН 1.6. Құран оқуды мұсылман дәстүрі бойынша ерекше құлшылық түрі ретінде көрсету.
ОН 1.7. Құранды мәнерлеп оқу барысында түзету дағдыларын қолдану.
КҚ 2. Құран Кәрім аяттарының тәпсірін пайдалану
КМ 2. Құран Кәрім аяттарының тәпсірлеу
ОН 2.1. Құран Кәрім аяттары тәпсірінің теориялық негіздерін пайдалану.
ОН 2.2. Құран тәпсірлеріне салыстырмалы талдау жасау.
ОН 2.3. Құран аяттарының тәпсірін қазақ тілінде пайдалана отырып, олардың мағыналарын түсіндіріп ашықтап беру.
ОН 2.4. Құран Кәрімнің аудармаларына талдау жасау.
ОН 2.5. Ислам сенімінің принциптерін түсіндіру
ОН 2.6. Ислам фиқһ мәселелеріндегі келіспеушіліктердің өткір мәселелерін зерттеу.
КҚ 3. Діни оқу-тәрбие және танымдық қызметті жүргізу
КМ 3. Діни оқу-тәрбие және танымдық қызметті жүргізу
ОН 3.1. Діни оқу-тәрбие және ағарту жұмыстарын жүргізуді жоспарлау.
ОН 3.2. Тәжуид ережелеріне сәйкес Құран сабақтарын өткізу.
ОН 3.3. Білім алушылардың жеке қабылеттері мен қызығушылықтарын және бейімділігін арттыру.
ОН 3.4. Діни пәндер бойынша араб тілін оқыту әдістемесін пайдалану.
ОН 3.5. Ислам тарихын сипаттау.
КҚ 4. Хафиз біліктілігінің кәсіби міндеттерін орындау
КМ 4. Хафиз біліктілігінің кәсіби міндеттерін орындау
ОН 4.1. Жыл бойы Құранды басынан аяғына дейін хатм ету, бағыштау.
ОН 4.2. Рамазан айында Тарауық намазын жүргізу.
ОН 4.3. Құран аяттарын емдеу мақсатында шипа тілеу үшін оқу.
ОН 4.4. Құран оқытудың ұрпақтан-ұрпаққа үзілмей келе жатқан тәсіліне әуелде қалыптасқан әдістемесін қолдану.
ОН 4.5. Қари-хафиздердің байқаулары мен халықаралық олимпиадаларға қатысу.
ОН 4.6. Хафиздерге сапалы білім беру үшін заманауи және дәстүрлі әдістер мен технологияларды үйлестендіру.
"4S02210302 - Хадистанушы" біліктілігі
КҚ 1. Діни қауымдастыққа исламның сүнниттік бағытында ханафи мәзһабының талаптарына сәйкес ағартушылық жүргізу
КМ 1. Исламның сүнниттік бағытында ханафи мәзһабының талаптарына сәйкес діни қауымдастыққа білім беру
ОН 1.1. Бастапқы дереккөздерден араб тіліндегі мәтіндері оқып талдау.
ОН 1.2. Мұсылман діни ұйымдарында ағарту жұмыстарын ұйымдастыру және жүзеге асыру.

Квалификация "4S02210301 - Хафиз"
ПК 1. Использовать методики заучивания Корана
ПМ 1. Изучение Корана
РО 1.1. Изучать аяты Корана и хадисов, стимулирующих запоминание Корана.
РО 1.2. Читать Коран с соблюдением правил таджвида.
РО 1.3. Применять среднеазиатский метод заучивания Корана.
РО 1.4. Использовать турецкий способ заучивания Корана.
РО 1.5. Применять арабский способ заучивания Корана
РО 1.6. Демонстрировать чтение Корана как особого вида поклонения по мусульманской традиции.
РО 1.7. Использовать навыки корректировки рецитации чтения Корана.
ПК 2. Использовать толкование текста Священного Корана
ПМ 2. Толкование текста Священного Корана
РО 2.1. Применять теоретические принципы толкования текста Священного Корана.
РО 2.2. Проводить сравнительный анализ тафсиров Корана.
РО 2.3. Использовать толкования текстов Корана на казахском языке, давать разъяснения о смысле аятов.
РО 2.4. Анализировать переводы Корана.
РО 2.5. Объяснять принципы исламского вероубеждения.
РО 2.6. Исследовать острые проблемы разногласий в вопросах исламского фикха.
ПК 3. Проводить религиозную учебно-воспитательную и просветительскую работу
ПМ 3. Проведение религиозной учебно-воспитательной и просветительской работы
РО 3.1. Планировать проведение религиозной учебно-воспитательной и просветительской работы.
РО 3.2. Проводить обучение чтению Корана в соответствии с правилами таджвида.
РО 3.3. Развивать индивидуальные способности, интересы и склонности обучающихся.
РО 3.4. Использовать методику обучения арабскому языку по религиозным дисциплинам.
РО 3.5. Характеризовать историю ислама.
ПК 4. Выполнять профессиональные функции хафиза
ПМ 4. Выполнение профессиональных функций хафиза
РО 4.1. Совершать хатм Корана в течение года.
РО 4.2. Проводить Ат -Таравих намаз во время месяца Рамадан.
РО 4.3. Использовать чтение аятов Корана для исцеления.
РО 4.4. Применять способ изначальной передачи из поколения в поколение неразрывной цепочки методики чтения Корана.
РО 4.5. Принимать участие в конкурсах и международных олимпиадах чтецов Корана.
РО 4.6. Сочетать современные и традиционные методики и технологии для обеспечения качества обучения хафизов.
Квалификация "4S02210302 - Хадисовед"
ПК 1. Просвещать религиозную общину в соответствии с требованиями ханафитского мазхаба суннитского ислама
ПМ 1. Просвещение религиозной общины в соответствии с требованиями ханафитского мазхаба суннитского ислама
РО 1.1. Читать и анализировать арабский текст из первоисточников.
РО 1. 2. Организовывать и осуществлять просветительскую работу в мусульманских религиозных организациях.

ОН 1.3. Қазіргі қазақстандық діни кеңістіктегі хадис ғылымының рөлін сипаттау.
ОН 1.4. Ханафи құқық мектебіне сәйкес рәсімдерді ұйымдастыру және өткізу.
КҚ 2. Хадистанушы қызметінде шариғаттың тұжырымдамалық тәсілдерінің қолданысын жүзеге асыру
КМ 2. Шариғи үкім шығаруда хадис әдістемесін қолдану
ОН 2.1. Шариғаттың тұжырымдамалық тәсілдерін қолдану.
ОН 2.2. Үкім шығару үшін ханафи құқық мектебінің хадис әдіснамасын қолдану.
ОН 2.3. Хадистерден үкім шығару үшін фиқһ мектептері қолданатын әдіснамалық әдістерді анықтау және қолдану.
ОН 2.4. Қазіргі хадис ілімін дамыту үшін дәстүрлі және инновациялық тәсілдерді қолдану.
КҚ 3. Хадис мәтіндерін жатқа оқу, оларды интерпретациялаудың құрылымдық логикасын байланыстыру
КМ 3. Хадистерді оқу
ОН 3.1. Негізгі жинақтарда хадис мәтіндерін оқу мен жаттаудың әртүрлі әдістерін қолдану.
ОН 3.2. Хадис мәтіндерін интерпретациялауда әдіснамалық тәсілдерді қолдану.
ОН 3.3. Ханафи мектебінің хадистерін түсіндірудің әдіснамалық негіздерін сипаттау.
ОН 3.4. Уағыздарда хадис мәтіндерінің түсіндірмесін қолдану.
ОН 3.5. Жинақтардан хадистер тауып, оларға толық талдауын жасау.
ОН 3.6. Хадис баяндаушыларының тізбегін анықтау және сипаттау.
ОН 3.7. Шариғат негізінде шешім қабылдауда дәлел ретінде қолданылатын хадистерді жүйелеу.
ОН 3.8. Ханафи мектебінің классификациясына сәйкес хадистерге талдау жасау.
КҚ 4. Кәсіби қызметте сараптамалық - консультативтік комиссия құрамында іс жүргізу
КМ 4. Сараптамалық, консультациялық жұмыстарды орындау
ОН 4.1. Хадис аудармасының сапасына сараптамалық баға беру.
ОН 4.2. Шариғат үкімдерін шығару кезінде дәлел ретінде қолданылатын хадистерді жіктеу.
ОН 4.3. Хадистерді талдау және сараптау, олардың дереккөздері мен сенімділік дәрежесін анықтау.
ОН 4.4. Қызмет барысында хадис ғалымдарының еңбектерін қолдану.
КҚ 5. Мұсылмандарды әлеуметтік бейімдеу, қорғау, оларға көмек көрсету және оңалту жөніндегі әлеуметтік-практикалық қызметті ұйымдастыру
КМ 5. Мұсылмандарды әлеуметтік бейімдеу, қорғау, оларға көмек көрсету және оңалту жөніндегі әлеуметтік-практикалық қызметті ұйымдастыруды жүзеге асыру
ОН 5.1. Хадис мәтіндеріндегі діни байланыстар (ислам) мәселелерін анықтау.
ОН 5.2. Ханафи мәзһабының танымдық платформаларына сәйкес қазіргі хадис ғылымының проблемаларына тұжырымдамалық талдау жасау.
ОН 5.3. Мұсылмандардың бір-бірімен, сондай-ақ мұсылмандар мен мұсылман емес адамдардың ислам қағидаттарына сәйкес өмір сүруді ұйымдастырудың әртүрлі мәселелері бойынша қарым-қатынасын реттеу.

РО 1.3. Характеризовать роль хадисоведения в современном казахстанском религиозном пространстве.
РО 1.4. Организовывать и проводить обряды в соответствии с ханафитской правовой школой.
ПК 2. Использовать в работе хадисоведа концептуальные подходы шариата
ПМ 2. Использование концептуальных подходов шариата
РО 2.1. Определять шариатскую значимость хадисов по теоретическим основаниям.
РО 2.2. Использовать методологию хадисов для вынесения вердикта ханафитами.
РО 2.3. Определять и применять методологические приемы, используемые фикхскими школами для вынесения хукма из хадисов.
РО 2.4. Использовать традиционные и инновационные подходы для развития современного хадисоведения.
ПК 3. Читать наизусть тексты хадисов, соотносить структурную логику их интерпретации
ПМ 3. Изучение хадисов
РО 3.1. Использовать различные методы чтения и запоминания текстов хадисов в основных сборниках.
РО 3.2. Применять методологические подходы к толкованию текстов хадисов.толкования хадисов.
РО 3.3. Характеризовать методологические основы толкования хадисов ханафитской школы.
РО 3.4. Использовать интерпретацию хадисных текстов в проповедях.
РО 3.5. Находить хадисы в сборниках и разрабатывать их полный анализ.
РО 3.6. Определять цепочки рассказчиков хадисов, их характеристики.
РО 3.7. Систематизировать хадисы, используемые в качестве доказательства при вынесении решений на основе шариата.
РО 3.8. Выполнять анализ хадисов в соответствии с классификациями ханафитской школы.
ПК 4. Участвовать в составе экспертно - консультативных комиссий в профессиональной деятельности
ПМ 4. Выполнение экспертной, консультационной работы
РО 4.1. Представлять экспертную оценку качества перевода хадисов.
РО 4.2. Классифицировать хадисы, используемые в качестве доказательства при вынесении постановлений шариата.
РО 4.3. Анализировать и разбирать хадисы, определять их источники и степень их достоверности.хадисов.
РО 4.4. Использовать в работе труды ученых хадисоведов.
ПК 5. Организовать социально –практическую деятельность по социальной адаптации, защите, помощи и реабилитации мусульман
ПМ 5. Организация социально –практической деятельности по социальной адаптации, защите, помощи и реабилитации мусульман
РО 5.1. Выявлять проблемы религиозных связей ислама в текстах хадисов.
РО 5.2. Выполнять концептуальный анализ проблем современного хадисоведения в соответствии с когнитивными платформами ханафитского мазхаба.
РО 5.3. Регулировать взаимоотношения мусульман друг с другом, а также мусульман и немусульман по различным вопросам организации жизнедеятельности в соответствии с исламскими канонами.

ОН 5.4. Қазақстанның ислам діні кеңістігінде хадистану тұрғысынан әлеуметтік көмекті ұйымдастыру және қорғау бойынша жұмыс жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білімжәнеғылымминистрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
73- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылымминистрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
73-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02310100 – Аударма ісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
023 Тілдер
0231 Тілдерді оқу
Мамандығы:
02310100 - Аударма ісі (түрлері бойынша)
Біліктілігі:

РО 5.4. Проводить работу по организации социальной помощи и защите с позиции хадисоведения в казахстанском исламском пространстве.
Приложение 73 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 73 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02310100 - Переводческое дело" (по видам)"
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
023 Языки
0231 Изучение языка
Специальность:
02310100 - Переводческое дело" (по видам)
Квалификация:

ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3S02310101 - Аудармашы" біліктілігі
КҚ 1. Тілдік білім парадигмасын қолдану
КМ 1. Тілдік білім парадигмасын қолдану
ОН 1.1. Кәсіби қызметке байланысты лексиканы қолдану.
ОН 1.2. Лингвистикалық, энциклопедиялық, лексикографиялық және арнайы әдебиеттерге бағдарлау.
ОН 1.3. Ауызша және жазбаша сөйлеу түрлерін дұрыс тұжырымдау.
ОН 1.4. Тілдің грамматикалық және фонетикалық нормаларын сақтай отырып, әңгімелесу, қарым-қатынас жүргізу.
ҚҚ 2. Интерактивті тілдік оқытудың дискурсивтік әдістерін енгізу
КM 2. Интерактивті тілдік оқытудың дискурсивтік әдістерін енгізу
ОН 2.1. Кәсіби өзекті мәселелерді шешуге қатысты ақпаратты іздеу алгоритмін анықтамалық әдебиеттерде, электрондық мәліметтер базасында және интернет іздеу жүйелерінде қолдану.
ОН 2.2. Әр түрлі мәтіндермен жұмыс жасау.
ОН 2.3 Бір тілден екінші тілге тез ауысу.
ОН 2.4 Аударманы жүзеге асыру барысындағы коммуникативті жағдайдың ерекшеліктерін бағалау.
ОН 2.5. Іскерлік қарым-қатынас қағидаларын хат алмасу мен байланыс кезінде қолдану.
ОН 2.6. Параллель және прецедентті мәтіндерді (шаблондарды) іздеуді, таңдауды және салыстырмалы талдауды жүзеге асыру.
ОН 2.7 Лексикалық, грамматикалық, стилистикалық трансформациялау жүйесін түпнұсқа мәтіндегі тілдерді түрлендіру құралы ретінде қолдану.
КҚ 3. Аударманың ауызша және жазбаша түрлерін жүзеге асыру
КМ 3. Аударманың ауызша және жазбаша түрлерін жүзеге асыру
ОН 3.1. Аударматанудың жалпы тұжырымдамасын ұсыну.
ОН 3.2. Әр түрлі мәдениет өкілдерінің өзара әрекеттесу және өзара түсіністік техникасын игеру.
ОН 3.3. Қажетті тілдерде ауызша және жазбаша аударманы жасау.
ОН 3.4. Автоматтандырылған және автоматты аудармадан кейінгі редакциялауды жүзеге асыру.
ОН 3.5. Жазбаша орындаған аударманың сапасын талдау және бағалау.
ОН 3.6. Практикалық есептерді шешу кезінде алған теориялық білімді тәжірибеде қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
75- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
75-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "03220100 - Кітапхана ісі" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім беру деңгейінің коды және атауы:
03 Әлеуметтік ғылымдар және ақпарат
032 Журналистика және ақпарат
0322 Кітапханалық іс, ақпаратты өндеу және мұрағаттану
Мамандығы:
03220100 - Кітапхана ісі
Біліктілігі:

РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3S02310101 - Переводчик"
ПК 1. Использовать парадигму языковых знаний
ПМ 1. Использование парадигмы языковых знаний
РО 1.1. Применять лексику, связанную с профессиональной деятельностью.
РО 1.2. Ориентироваться в лингвистической, энциклопедической, лексикографической и специальной литературе.
РО 1.3. Правильно оформлять речь в устном и письменном виде.
РО 1.4.Вести беседу, переписку, соблюдая грамматическую и фонетическую нормы языка.
ПК 2. Внедрять дискурсивные способы для интерактивного изучения языка
ПМ 2. Внедрение дискурсивных способов для интерактивного изучения языка
РО 2.1. Применять алгоритм поиска информации, релевантной для решения профессиональных задач в справочной литературе, электронных базах данных и поисковых системах интернета.
РО 2.2. Работать с различными видами текстов.
РО 2.3.Быстро переключаться с одного языка на другой.
РО 2.4 Оценивать особенности коммуникативной ситуации, в которой осуществляется перевод
РО 2.5. Применять принципы делового общения при переписке и коммуникации.
РО 2.6. Осуществлять поиск, отбор и сравнительный анализ параллельных и прецедентных текстов (шаблонов).
РО 2.7.Использовать систему лексических, грамматических, стилистических трансформаций как средство языкового преобразования исходного текста.
ПК 3. Осуществлять различные виды устного и письменного перевода
ПМ 3. Осуществление различных видов устного и письменного перевода
РО 3.1.Представлять общую концептуальность переводоведения.
РО 3.2. Владеть техникой взаимодействия и взаимопонимания с представителями разных культур.
РО 3.3.Производить устный и письменный перевод на необходимых языках.
РО 3.4. Осуществлять постредактирование автоматизированного и автоматического перевода.
РО 3.5.Анализировать и оценивать качество выполненного письменного перевода.
РО 3.6.Применять полученные теоретические знания на прктике в ходе решения практических задач.
Приложение 75 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 75 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "03220100 - Библиотечное дело"
Код и наименование уровня образования:
03 Социальные науки и информация
032 Журналистика и информация
0322 Библиотечное дело, обработка информации и архивное дело
Специальность:
03220100 - Библиотечное дело
Квалификация:

ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S03220101 - Кітапханашы" біліктілігі
КҚ 1. Халық арасында көркем әдебиетті насихаттау, эстетикалық және көркемдік талғамды тәрбиелеу
КМ 1. Эстетикалық және көркемдік талғамды тәрбиелеу
ОН 1.1. Халық арасында кітап оқуды насихаттау бойынша іс-шараларды ұйымдастыру.
ОН 1.2. Әдебиеттанудың негізгі ұғымдарын, терминологияны және әдебиет теориясын қолдану.
ОН 1.3. Кітапхана жұмысының формалары арқылы көркем шығармаларды насихаттауда әдеби мұраны қолдану.
КҚ 02. Кітапхана және мұрағат пайдаланушыларына қызмет көрсету
КМ 02. Кітапхана және мұрағат пайдаланушыларына қызмет көрсету
ОН 2.1. Кітапхана материалдарын беру және алу.
ОН 2.2. Кітапханааралық абонементтің жұмысын қамтамасыз ету.
ОН 2.3. Сырттай және стационардан тыс қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
ОН 2.4. Кітапхана пайдаланушыларына жалпы ақпарат беріп, кітапхана сайтын жүргізу.
ОН 2.5. Қазақстан Республикасында жазудың пайда болуының негізгі кезеңдерін, кітаптың, кітап басып шығарудың тарихын және кітаптанудың тарихын жіктеу.
КҚ 3. Кітапхана қорын жинақтау, есепке алу, өңдеу және каталогтау (мұрағат қоры)
КМ 3. Кітапханада библиографиялық жұмысты ұйымдастыру
ОН 3.1. Деректер базасын құру және кітап қорын ұйымдастыру бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 3.2. Кітапхана құжаттарын жүргізу.
ОН 3.3. Анықтамалық-библиографиялық қызмет көрсетуді және библиографиялық ақпарат беруді ұйымдастыру.
ОН 3.4. Қорды қалыптастыру және оқырмандарға қызмет көрсету кезінде заманауи желілік және мультимедиялық ақпараттық технологияларды пайдалану.
ОН 3.5. Кітаптардың, мерзімді басылымдардың және басқа да баспа, дыбыс-бейне немесе цифрлық материалдардың жүйелі жиналыстарын толықтыруды және оларға қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
КҚ 4. Құжаттар мен кітаптарды қалпына келтіру, консервациялау және реставрациялау жұмыстарына қатысу
КМ 4. Құжаттар мен кітаптарды қалпына келтіру, консервациялау
ОН 4.1. Құжаттар мен кітаптарды сақтау үшін қажетті жағдайлар жасау.
ОН 4.2. Коллекциялар үшін кітаптар, өнер туындыларын, үлгілер мен артефактілерді дайындауды жүзеге асыру.
ОН 4.3. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі бойынша талаптарды сақтау.
КҚ 5. Оқырмандардың қажеттіліктері мен мүдделерін анықтау үшін әлеуметтік және психологиялық зерттеулер жүргізу
КМ 5. Оқырмандардың қажеттіліктері мен мүдделерін анықтау
ОН 5.1. Кітапхана ісінде менеджменттің принциптері мен әдістерін қолдану.
ОН 5.2. Кітапхана жұмысына маркетингтік зерттеулер жүргізу.

РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S03220101 - Библиотекарь"
ПК 1. Пропагандировать художественную литературу среди населения, воспитывать эстетический и художественный вкус
ПМ 1. Воспитание эстетического и художественного вкуса
РО 1.1. Организовывать мероприятия по популяризации чтения книг среди населения.
РО 1.2. Использовать основные понятия литературоведения, терминологию и теорию литературы.
РО 1.3. Использовать литературное наследие в пропаганде художественных произведений через формы библиотечной работы.
ПК 2. Обслуживать пользователей библиотек и архивов
ПМ 2. Обслуживание пользователей библиотек и архивов
РО 2.1. Выдавать и получать библиотечные материалы.
РО 2.2. Обеспечивать работу межбиблиотечного абонемента.
РО 2.3. Осуществлять заочное и внестационарное обслуживание.
РО 2.4. Предоставлять пользователям библиотеки общую информацию, вести сайт библиотеки.
РО 2.5. Классифицировать основные этапы возникновения письменности, историю книги, книгопечатания и историю книговедения в Республике Казахстан.
ПК 3. Комплектовать, вести учҰт, обрабатывать и каталогизировать библиотечный фонд (архивный фонд)
ПМ 3. Организация библиографической работы в библиотеке
РО 3.1. Создавать базу данных и выполнять работу по организации книжного фонда.
РО 3.2. Вести библиотечную документацию.
РО 3.3. Организовывать справочно-библиографическое обслуживание и библиографическое информирование.
РО 3.4. Использовать современные сетевые и мультимедийные информационные технологии при формировании фонда и обслуживании читателей.
РО 3.5. Организовывать пополнение и обслуживание систематических собраний книг, периодических изданий и других печатных, аудиовизуальных или цифровых материалов.
ПК 4. Участвовать в работе по восстановлению, консервации и реставрации документов и книг
ПМ 4. Восстановление, консервация и реставрация документов и книг
РО 4.1. Создавать необходимые условия для хранения документов и книг.
РО 4.2. Осуществлять подготовку книг, произведений искусства, образцов и артефактов для коллекций.
РО 4.3. Соблюдать требования по охране труда и пожарной безопасности.
ПК 5. Проводить социологические и психологические исследования для выявления потребностей и интересов читателей
ПМ 5. Выявление потребностей и интересов читателей
РО 5.1. Использовать принципы и методы менеджмента в библиотечном деле.
РО 5.2. Проводить маркетинговые исследования работы библиотек.

РО 1.5. Нормативтік талаптарға сәйкес бастапқы құжаттарды ресімдеу (нұсқаулықтарымен).
РО 1.6. Құжат айналымын ұйымдастыру.
КҚ 2. Ақша қаражаттары және олардың баламаларының қозғалысына сәйкес операциялар есебін жүргізу
КМ 2. Ақша қаражаттары және олардың баламаларының қозғалысына сәйкес операциялар есебі
РО 2.1. Ақша қаражаты мен оның баламаларының сақталуын қамтамасыз ететін тәртіпті міндетті түрде ескере отырып қабылдау, есепке алу, беру және сақтау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру.
РО 2.2. Кассадағы ақша қаражаттарының қозғалысына байланысты бухгалтерлік операцияларды шоттарда көрсету.
РО 2.3. Банктегі есеп айырысу және арнайы шоттардағы ақша қаражаттарының есебін жүргізуге қатысу.
РО 2.4. Кассалық есептілікті жасау.
РО 2.5. Есеп беретін тұлғалармен есеп жүргізу.
КҚ 3. Қызметкерлерге еңбекақы, жәрдемақы және басқа да төлемдер бойынша есеп жүргізу
КМ 3. Қызметкерлерге жалақыны, Жәрдемақыларды және өзге де төлемдерді есепке алу
РО 3.1. Жеке жұмыс режимдерінде жалақыны есептеңіз.
РО 3.2. Жалақыны есептеуді құжаттамалық ресімдеуді жүзеге асыру.
РО 3.3. Орташа жалақыны және демалыс сомасын есептеуге қатысу.
РО 3.4. Еңбек демалысын және демалысты пайдаланбау үшін өтемақыны есептеу.
РО 3.5. Сыйақылар мен ұстап қалуларды есепке алуды жүзеге асыру.
РО 3.6. Бюджетке төлеу үшін заңнамамен белгіленген салықтарды, міндетті жарналарды есептеу, ұстап қалу және аудару.
КҚ 4. Түгендеуге қатысу
КМ 4. Түгендеуге қатысу
РО 4.1. Ұйымның мүлкі мен міндеттемелеріне түгендеу жүргізу кезінде қатысу.
РО 4.2. Ұйымның мүлкі мен міндеттемелерін түгендеу жөніндегі операцияларды көрсететін бухгалтерлік жазбаларды жүзеге асыру.
"4S04110102- Бухгалтер" біліктілігі
КҚ 1. Шаруашылық операцияларды құжаттау және ұйым активтерінің бухгалтерлік есебін жүргізу
КМ 1. Шаруашылық операцияларды құжаттау және ұйым активтерінің бухгалтерлік есебін жүргізу
РО 1.1. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптары мен нормаларын сақтай отырып, жұмыс орнын дайындау.
РО 1.2. Бастапқы бухгалтерлік құжаттарды өңдеу.
РО 1.3. Шоттардың жұмыс жоспарын, шаруашылық операцияларды ресімдеу үшін қолданылатын бастапқы құжаттардың нысандарын дайындау бойынша жұмысқа қатысу.
РО 1.4. Ұйым активтерінің есебін жүргізу және бухгалтерлік жазбаларын қалыптастыру.
КҚ 2. Активтерді қалыптастыру көздерінің бухгалтерлік есебін жүргізу және ұйымның активтері мен қаржылық міндеттемелерін түгендеу бойынша жұмыстарды орындау
КМ 2. Активтерді қалыптастыру көздерінің бухгалтерлік есебін жүргізу және ұйымның активтері мен қаржылық міндеттемелерін түгендеу жөніндегі жұмыстарды орындау

РО 1.5. Оформлять первичные документы в соответствии с нормативными требованиями (инструкциями).
РО 1.6. Организовать документооборот.
ПК 2. Вести учет операций, связанных с движением денежных средств и их эквивалентов
ПМ 2. Учет операций, связанных с движением денежных средств и их эквивалентов
РО 2.1. Осуществлять операции по приему, учету, выдаче и хранению денежных средств и их эквивалентов с обязательным соблюдением порядка, обеспечивающего их сохранность.
РО 2.2. Отражать на счетах бухгалтерские операции, связанные с движением денежных средств в кассе.
РО 2.3. Участвовать в проведении учета денежных средств на расчетных, и специальных счетах в банка.
РО 2.4.Составлять кассовую отчетность.
РО 2.5.Осуществлять учет с подотчетными лицами.
ПК 3. Производить расчет по заработной платы, пособий и иных выплат работникам
ПМ 3. Учет заработной платы, пособий и иных выплат работникам
РО 3.1. Исчислять оплату труда при отдельных режимах работы.
РО 3.2. Осуществлять документальное оформление расчета заработной платы.
РО 3.3. Участвовать при расчете средней заработной платы и суммы отпускных.
РО 3.4. Осуществлять расчет больничных и компенсации по неиспользованию отпуска.
РО 3.5. Осуществлять учет вознаграждений и удержаний.
РО 3.6. Начислять, удерживать и перечислять налоги, обязательные взносы определенные законодательством для уплаты в бюджет.
ПК 4. Участвовать в инвентаризации
ПМ 4. Участие в инвентаризации
РО 4.1. Участвовать при проведении инвентаризации имущества и обязательств организации.
РО 4.2. Осуществлять бухгалтерские проводки, отражающие операции по инвентаризации имущества и обязательств организации.
Квалификация "4S04110102- Бухгалтер"
ПК 1. Документировать хозяйственные операции и вести бухгалтерский учет активов организации
ПМ 1. Документирование хозяйственных операций и ведение бухгалтерского учета активов организации
РО 1.1. Подготовить рабочее место с соблюдением требований и норм охраны труда и техники безопасности.
РО 1.2. Обрабатывать первичные бухгалтерские документы.
РО 1.3. Участвовать в работе по подготовке рабочего плана счетов, форм первичных документов, применяемых для оформления хозяйственных операций.
РО 1.4.Вести учет и формировать бухгалтерские проводки активов организации.
ПК 2. Вести бухгалтерский учет источников формирования активов и выполнять работы по инвентаризации активов и финансовых обязательств организации
ПМ 2. Ведение бухгалтерского учета источников формирования активов и выполнение работ по инвентаризации активов и финансовых обязательств организации

РО 2.1. Активтерді қалыптастыру көздерінің есебін жүргізу және бухгалтерлік жазбаларды жасау.
РО 2.2. Түгендеу жұмыстарын орындаңыз және оның нәтижелерін бухгалтерлік жазбаларда көрсетіңіз.
РО 2.3. Құқықтық және нормативтік базаның және ішкі регламенттердің талаптарын орындау бойынша ішкі бақылау объектісінің қызметі туралы ақпарат жинауды жүзеге асыру.
РО 2.4. Бақылау рәсімдерін және оларды құжаттауды орындау, ішкі бақылау нәтижелері бойынша қорытынды материалдарды дайындау және ресімдеу.
КҚ 3. Бюджетпен және бюджеттен тыс қорлармен есеп айырысуды жүргізу
КМ 3. Бюджетпен және бюджеттен тыс қорлармен есеп айырысуды жүргізу
РО 3.1. Бюджетке салықтар мен алымдарды есептеу және аудару бойынша бухгалтерлік жазбаларды қалыптастыру.
РО 3.2. Бюджетке салықтар мен алымдарды аудару үшін төлем құжаттарын ресімдеу және олардың есеп айырысу-кассалық банк операциялары бойынша өтуін бақылау.
РО 3.3. Міндетті аударымдар мен жарналарды есептеу және аудару бойынша бухгалтерлік жазбаларды қалыптастыру.
РО 3.4. Міндетті аударымдар мен жарналарды аударуға төлем құжаттарын ресімдеу.
РО 3.5. Төлеуге міндетті салықтар мен алымдардың шамасын есептеу кезінде пайдаланылатын салық салу жүйесінде салық жеңілдіктерін қолдану.
КҚ 4. Бухгалтерлік (қаржылық) есептілікті жасауға қатысу
ПМ 4. Бухгалтерлік (қаржылық) есептілікті жасауға қатысу
РО 4.1. Бухгалтерлік есеп шоттарында ұйымның мүліктік және қаржылық жағдайын өспелі қорытындымен көрсету.
РО 4.2. Есепті кезеңдегі шаруашылық қызметтің нәтижелерін анықтау.
РО 4.3. Салықтар мен алымдар бойынша салық декларацияларын (есептерін) және құрастыруға қатысу.
РО 4.4. Өз құзыреті шегінде бухгалтерлік, салықтық және статистикалық есептілікті белгіленген мерзімде жасауға қатысу.
КҚ 5. Ұйымның және оның бөлімшелерінің шаруашылық-қаржылық қызметін кешенді талдауға қатысу
КМ 5. Ұйымның және оның бөлімшелерінің шаруашылық-қаржылық қызметін кешенді талдауға қатысу
РО 5.1. Ұйымның активтері мен қаржылық жағдайы, оның төлем қабілеттілігі мен табыстылығы туралы ақпаратқа бақылау және талдау жүргізуге қатысу.
РО 5.2. Бизнес-жоспар құруға қатысу.
РО 5.3. Бақылау рәсімдерін жүргізу барысында алынған ақпаратқа талдау жүргізуге, тәуекелдерді анықтауға және бағалауға қатысу.
РО 5.4. Анықталған бұзушылықтарды, кемшіліктер мен тәуекелдерді жоюға мониторинг жүргізуге қатысу.
РО 5.5. Қаражатты жұмсаудағы кемшіліктерді жою, өндіріс тиімділігін арттыру, үнемдеу режимін дәйекті жүзеге асыру бойынша ұсыныстар дайындауға қатысу.

РО 2.1.Вести учет источников формирования активов и составлять бухгалтерские проводки.
РО 2.2.Выполнять работу по инвентаризации и отражать ее результаты в бухгалтерских проводках.
РО 2.3.Осуществлять сбор информации о деятельности объекта внутреннего контроля по выполнению требований правовой и нормативной базы и внутренних регламентов.
РО 2.4.Выполнять контрольные процедуры и их документирование, готовить и оформлять завершающие материалы по результатам внутреннего контроля.
ПК 3. Проводить расчеты с бюджетом и внебюджетными фондами
ПМ 3. Проведение расчетов с бюджетом и внебюджетными фондами
РО 3.1.Формировать бухгалтерские проводки по начислению и перечислению налогов и сборов в бюджет.
РО 3.2.Оформлять платежные документы для перечисления налогов и сборов в бюджет и контролировать их прохождение по расчетно-кассовым банковским операциям.
РО 3.3.Формировать бухгалтерские проводки по начислению и перечислению обязательных отчислений и взносов.
РО 3.4.Оформлять платежные документы на перечисление обязательных отчислений и взносов.
РО 3.5.Применять налоговые льготы в используемой системе налогообложения при исчислении величины налогов и сборов, обязательных для уплаты.
ПК 4. Участвовать в составлении бухгалтерской (финансовой) отчетности
ПМ 4.Участие в составлении бухгалтерской (финансовой) отчетности
РО 4.1. Отражать нарастающим итогом на счетах бухгалтерского учета имущественное и финансовое положение организации.
РО 4.2.Определять результаты хозяйственной деятельности за отчетный период.
РО 4.3.Участвовать в составлении (отчетов) и налоговых деклараций по налогам и сборам.
РО 4.4.Участвовать в составлении в установленные сроки бухгалтерской, налоговой и статистической отчетности в пределах своей компетенции.
ПК 5. Участвовать в комплексном анализе хозяйственно-финансовой деятельности организации и ее подразделений
ПМ 5. Участие в комплексном анализе хозяйственно-финансовой деятельности организации и ее подразделений
РО 5.1.Участвовать в проведении контроля и анализа информации об активах и финансовом положении организации, ее платежеспособности и доходности.
РО 5.2.Принимать участие в составлении бизнес-плана.
РО 5.3.Участвовать в проведении анализа информации, полученной в ходе проведения контрольных процедур, выявление и оценку рисков.
РО 5.4.Участвовать в проведении мониторинга устранения выявленных нарушений, недостатков и рисков.
РО 5.5.Участвовать в подготовке предложений по устранению недостатков в расходовании средств, повышению эффективности производства, последовательному осуществлению режима экономии.

"4S04110103 - Мемлекеттік сатып алу жөніндегі менеджері" біліктілігі
КҚ 1. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптары мен нормаларын сақтай отырып жұмыс орнын дайындау
КМ 1. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптары мен нормаларын сақтай отырып жұмыс орнын дайындау
РО 1.1. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптары мен нормаларын сақтай отырып, жұмыс орнын дайындау.
РО 1.2. Зерттеулер жүргізу және тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің бағалары туралы ақпарат жинау.
РО 1.3. Әлеуетті жеткізушілерді (мердігерлерді, орындаушыларды) саралау әдістерін қолдану.
РО 1.4. Тауарлар мен қызметтерді жеткізушілер туралы алынған ақпаратты жинауды, іріктеуді, қалыптастыруды және сақтауды ұйымдастыру.
РО 1.5. Материалдарға (қызметтерге) қажеттілікті айқындау үшін статистикалық және жедел-өндірістік ақпаратты талдау деректерін қолдану.
РО 1.6. Жылдық, тоқсандық, айлық сатып алу жоспарын жасау.
КҚ 2. Ұйымдар үшін сатып алуды қамтамасыз ету
КМ 2. Ұйымдар үшін сатып алуды қамтамасыз ету
РО 2.1 Мемлекеттік сатып алу үлгілік конкурстық құжаттамаларға сәйкес жүзеге асырылатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер түрлерінің тізбесін жасау.
РО 2.2. Ұйым басшылығы үшін конкурстық құжаттаманы, ұсынымдарды әзірлеуге қатысу.
РО 2.3. Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тиісті нарықтарындағы бәсекелес ортаның жай-күйін айқындау мақсатында өнім берушілермен (мердігерлермен, орындаушылармен) консультациялар ұйымдастыру.
КҚ 3. Мемлекеттік сатып алу рәсімдерін жүргізу
КМ 3. Мемлекеттік сатып алу рәсімін жүргізу
РО 3.1. Жылдық, тоқсандық, ай сайынғы сатып алу жоспарына сатып алу шарттарын өзгерту процесінде уақтылы түзетулер енгізуге міндетті.
РО 3.2. Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру тәсілдерін қолдану.
РО 3.3. Сатып алу (және өзгерістер) жоспарын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау үшін Интернет желісінде ақпарат орналастыру.
РО 3.4. Ұйым мүддесі үшін жеткізушілермен коммерциялық келіссөздер жүргізуге қатысу.
РО 3.5. Мемлекеттік сатып алуды өткізу тәсіліне сәйкес мемлекеттік сатып алу туралы шарттардың тізілімдерін жүргізуді және оларға уақтылы қол қоюды қамтамасыз етеді.
РО 3.6. Өткізілген сатып алулардың қорытындыларын анықтауға қатысу.
РО 3.7. Конкурстар, баға ұсыныстарын сұрату, Электрондық сатып алу туралы ақпаратқа талдау жүргізуге қатысу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
81- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
81-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "04120100 –Банк және сақтандыру ісі" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
04 Кәсіпкерлік, басқару және құқық
041 Кәсіпкерлік және басқару
0412 Қаржы, банк және сақтандыру ісі
Мамандығы:
04120100 – Банк және сақтандыру ісі
Біліктілігі:

Квалификация "4S04110103 - Менеджер по государственным закупкам"
ПК 1. Проводить рыночные исследования о государственных закупках продукции
ПМ 1. Проведение рыночных исследований о государственных закупках продукции
РО 1.1. Подготовить рабочее место с соблюдением требований и норм охраны труда и техники безопасности.
РО 1.2.Проводить исследования и собирать сведения о расценках на товары, работы, услуги.
РО 1.3. Применять методы ранжирования потенциальных поставщиков (подрядчиков, исполнителей).
РО 1.4. Организовывать сбор, отбор, формирование и сохранение полученной информации о поставщиках товаров и услуг.
РО 1.5.Применять данные анализа статистической и оперативно-производственной информации для определения потребности в материалах (услугах).
РО 1.6. Составлять годовой, квартальный, ежемесячный план закупок.
ПК 2. Обеспечивать закупки для организаций
ПМ 2. Обеспечение закупок для организаций
РО 2.1 Составлять перечень видов товаров, работ, услуг, государственные закупки которых осуществляются в соответствии с типовыми конкурсными документациями.
РО 2.2.Участвовать в разработке конкурсной документации, рекомендаций для руководства организаций.
РО 2.3.Организовывать консультации с поставщиками (подрядчиками, исполнителями) в целях определения состояния конкурентной среды на соответствующих рынках товаров, работ, услуг.
ПК 3.Вести процедуры государственных закупок
ПМ 3.Ведение процедуры государственных закупок
РО 3.1. Своевременно вносить корректировки в процессе изменения условий закупок в годовой, квартальный, ежемесячный план закупок.
РО 3.2. Применять способы осуществления государственных закупок.
РО 3.3. Размещать в сети Интернет информацию для публикации в средствах массовой информации плана закупок (и изменений).
РО 3.4.Участвовать в проведении коммерческих переговоров с поставщиками в интересах организации.
РО 3.5. Обеспечивать ведение реестров договоров о государственных закупках и своевременное их подписание согласно способу проведения государственных закупок.
РО 3.6. Участвовать в определении итогов проведенных закупок.
РО 3.7.Участвовать в проведении анализа информации о конкурсах, запросах ценовых предложений, электронных закупках.
Приложение 81 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 81 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "04120100 – Банковское и страховое дело"
Код и наименование уровня образования:
04 Бизнес, управление и право
041 Бизнес и управление
0412 Финансы, банковское и страховое дело
Специальность:
04120100 – Банковское и страховое дело
Квалификация:

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W04120101 – Сақтандыру агенті" біліктілігі
КҚ 1. Агенттің сақтандыру қызметін ұйымдастыру
КМ 1. Агенттің сақтандыру қызметін ұйымдастыру
ОН 1.1. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі талаптарын орындау.
ОН 1.2. Сақтандыру қызметінің мәселелерін реттейтін заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерді қолдану.
ОН 1.3. Әлеуетті клиенттердің аймақтық контингентінің құрамын талдау.
КҚ 2. Сақтандыруда сатуды жоспарлау және ұйымдастыру
КМ 2. Сақтандыруда сатуды жоспарлау және ұйымдастыру
ОН 2.1. Сақтандыру өнімдерін сатуды жедел жоспарлауды жүзеге асыру.
ОН 2.2. Сақтандыруда бөлшек сатуды ұйымдастыру.
ОН 2.3. Сақтандыруда бөлшек сатуды жүзеге асыру.
ОН 2.4. Сақтандыру өнімін сатудың әр арнасының тиімділігін талдау.
КҚ 3. Сақтандыру шартын сүйемелдеу және ресімдеу
КМ 3. Сақтандыру шартын сүйемелдеу және ресімдеу
ОН 3.1. Сақтандыру қызметтеріне шарттар жасасу кезінде тәуекелдің өлшемдері мен дәрежесін белгілеу.
ОН 3.2. Сақтандыру жарналарын есептеудің және сақтанушы мен сақтандырушы арасындағы қатынастарды реттейтін сақтандыру құжаттарын ресімдеудің дұрыстығын қамтамасыз ету.
ОН 3.3. Сақтандырудың бүкіл мерзімі ішінде сақтанушылармен байланыста болу.
КҚ 4. Сақтандыру жағдайын ресімдеу және сүйемелдеу
КМ 4. Сақтандыру жағдайын ресімдеу және сүйемелдеу
ОН 4.1. Сақтандыру жағдайы басталған барысындағы іс-әрекеттер тәртібі бойынша клиенттерге кеңес беру.
ОН 4.2. Зардап шеккен объектілерді сараптауды, қарауды ұйымдастыру.
ОН 4.3. Құзыретті органдарға құжаттарды дайындау және жолдау.
"3W04120102 - Несие агенті" біліктілігі
КҚ 1. Әлеуетті клиенттерді тарту және кеңес беру
КМ 1. Әлеуетті клиенттерді тарту және кеңес беру
ОН 1.1.Нормативтік құқықтық актілерді және ішкі құжаттаманы қолдану.
ОН 1.2. Несиелеу мәселелері бойынша әлеуетті клиенттерге кеңес беру.
ОН 1.3. Несие өнімдерін ұсыну және клиенттерді тарту.
ОН 1.4. Клиенттерге банк және басқа да қаржы ұйымдары ұсынатын қосымша сипаттағы қызметтер бойынша кеңес беру.
КҚ 2. Несие беру бойынша операцияларды жүзеге асыру
КМ 2. Несие беру бойынша операцияларды жүзеге асыру

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W04120101 - Агент страховой"
ПК 1. Организовать страховую деятельность агента
ПМ 1. Организация страховой деятельности агента
РО 1.1. Соблюдать порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда.
РО 1.2. Применять законодательные и нормативные правовые акты регулирующие вопросы страховой деятельности.
РО 1.3. Анализировать состав регионального контингента потенциальных клиентов.
ПК 2. Планировать и организовывать продажи в страховании
ПМ 2. Планирование и организация продаж в страховании
РО 2.1. Осуществлять оперативное планирование продаж страховых продуктов.
РО 2.2. Организовывать розничные продажи в страховании.
РО 2.3. Реализовать розничные продажи в страховании.
РО 2.4. Анализировать эффективность каждого канала продаж страхового продукта.
ПК 3. Сопровождать и оформлять договор страхования
ПМ 3. Сопровождение и оформление договора страхования
РО 3.1. Устанавливать критерии и степень риска при заключении договоров на страховые услуги.
РО 3.2. Обеспечивать правильность исчисления страховых взносов и оформления страховых документов, регулирующих отношения между страхователем и страховщиком.
РО 3.3. Поддерживать связь с застрахованными, на протяжении всего срока страхования.
ПК 4. Оформлять и сопровождать страховой случай
ПМ 4. Оформление и сопровождение страхового случая
РО 4.1. Консультировать клиентов по порядку действий при наступлении страхового случая.
РО 4.2. Организовывать экспертизу, осмотр пострадавших объектов.
РО 4.3. Подготавливать и направлять документы в компетентные органы.
Квалификация "3W04120102 - Кредитный агент"
ПК 1. Консультировать и привлекать потенциальных клиентов
ПМ 1. Консультирование и привлечение потенциальных клиентов
РО 1.1. Применять нормативные правовые акты и внутреннюю документацию.
РО 1.2. Консультировать потенциальных клиентов по вопросам кредитования.
РО 1.3. Презентовать кредитные продукты и привлекать клиентов.
РО 1.4. Консультировать клиентов по услугам дополнительного характера, предоставляемых банком и другими финансовыми организациями.
ПК 2. Осуществлять операции по кредитованию в пределах своей компетенции
ПМ 2. Осуществление операций по кредитованию

ОН 2.1. Өз құзыреті шегінде клиенттермен келіссөздер жүргізу.
ОН 2.2. Несиелік өтінімді алдын-ала қарау.
ОН 2.3. Несиелік өтінімді рәсімдеу үшін қажетті құжаттар пакетін қалыптастыру қарыз алушының құжаттарын қамтамасыз ету бөлімшелерінің қызметкерлеріне қарауға беру.
ОН 2.4. Несие беру мүмкіндігі, сондай-ақ оның параметрлері туралы қорытынды жасауға қатысу.
ОН 2.5. Несие алуға ресімделген өтінімдердің есебін жүргізу.
"4S04120103 - Банк операциялары жөніндегі менеджер" біліктілігі
КҚ 1. Кеңес беру және әлеуетті клиенттерді тарту
КМ 1. Кеңес беру және әлеуетті клиенттерді тарту
ОН 1.1.Әлеуетті клиенттерді іздеу және мәліметтер базасын құру.
ОН 1.2. Клиенттің қажеттіліктерін анықтау.
ОН 1.3. Банк өнімдерінің тұсаукесерін өткізу.
ОН 1.4. Клиенттерге қызмет көрсету сапасының стандарттарын сақтау.
КҚ 2. Депозиттік операцияларды орындау және ресімдеу
КМ 2. Депозиттік операцияларды орындау және ресімдеу
ОН 2.1. Банктің депозиттік саясатының элементтерін сипаттау.
ОН2.2. Жеке тұлғалармен депозиттік операцияларды жүзеге асыру.
ОН 3.2. Заңды тұлғалармен депозиттік операцияларды жүзеге асыру.
КҚ 3. Несие операцияларын жүзеге асыру
КМ 3. Несие операцияларын жүзеге асыру
ОН 3.1. Несие саясатының элементтерін сипаттау.
ОН 3.2. Клиенттердің несие қабілеттілігін талдау.
ОН 3.3. Несиелік тәуекелдерді сақтандыру бойынша операцияларды жүзеге асыру.
ОН 3.4. Несиелік мәмілелерді сүйемелдеу.
КҚ 4. Банк клиенттеріне операциялық қызмет көрсетуді жүзеге асыру
КМ 4. Банк клиенттеріне операциялық қызмет көрсетуді жүзеге асыру
ОН 4.1. Клиенттерге қызмет көрсету тұжырымдамаларын саралау.
ОН 4.2. Есептік құжаттарды қабылдауды және өңдеуді жүзеге асыру.
ОН 4.3. Клиенттің шағымдары мен тілектерімен жұмыс жасау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
83- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
83-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "04120200 - Бағалау (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
04 Кәсіпкерлік, басқару және құқық
041 Кәсіпкерлік және басқару
0412 Қаржы, банк және сақтандыру ісі
Мамандығы:
04120200 – Бағалау (түрлері бойынша)
Біліктілігі:

РО 2.1. Вести переговоры с клиентами в пределах своей компетенции.
РО 2.2. Предварительно рассматривать кредитную заявку.
РО 2.3. Формировать пакет необходимых документов для оформления кредитной заявки передавать документы заемщика на рассмотрение работников обеспечивающих подразделений.
РО 2.4. Участвовать в составлении заключения о возможности выдачи кредита, а также его параметрах.
РО 2.5. Вести учет оформленных заявок на получение кредита.
Квалификация "4S04120103 - Менеджер по банковским операциям"
ПК 1. Консультировать и привлекать потенциальных клиентов
ПМ 1. Консультирование и привлечение потенциальных клиентов
РО 1.1. Осуществлять поиск потенциальных клиентов и формировать базу данных.
РО 1.2. Выявлять потребности клиента.
РО 1.3. Проводить презентации банковских продуктов.
РО 1.4. Соблюдать стандарты качества обслуживания клиентов.
ПК 2. Выполнять и оформлять депозитные операции
ПМ 2. Выполнение и оформление депозитных операций
РО 2.1. Характеризовать элементы депозитной политики банка.
РО 2.2. Осуществлять депозитные операции с физическими лицами.
РО 3.2. Осуществлять депозитные операции с юридическими лицами.
ПК 3. Осуществлять кредитные операции
ПМ 3. Осуществление кредитных операций
РО 3.1. Характеризовать элементы кредитной политики.
РО 3.2. Анализировать кредитоспособность клиентов.
РО 3.3. Осуществлять операции по страхованию кредитных рисков.
РО 3.4. Сопровождать кредитные сделки.
ПК 4. Осуществлять операционное обслуживание клиентов банка
ПМ 4. Осуществление операционного обслуживания клиентов банка
РО 4.1. Дифференцировать концепции обслуживания клиентов.
РО 4.2. Осуществлять прием и обработку расчетных документов.
РО 4.3. Работать с претензиями и пожеланиями клиента.
Приложение 83 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 83 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "04120200 - Оценка" (по видам)"
Код и наименование уровня образования:
04 Бизнес, управление и право
041 Бизнес и управление
0412 Финансы, банковское и страховое дело
Специальность:
04120200 - Оценка (по видам)
Квалификация:

ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W04120201 - Агент" біліктілігі
КҚ 1. Жылжымайтын мүлік нарығына талдау жасауды жүргізу
КМ 1. Жылжымайтын мүлік нарығына талдау жасауды жүргізу
ОН 1.1. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау талаптарын сақтау.
ОН 1.2. Жылжымайтын мүлікпен операцияларды реттейтін нормативтік құқықтық актілерді, әдістемелік және нормативтік-техникалық құжаттарды қолдану.
ОН 1.3. Аймақтық ерекшеліктерді ескере отырып, жылжымайтын мүлік нарығы туралы ақпаратты бағалау, жинау, өңдеу және талдау әдістерін қолдану.
КҚ 2. Кеңес беру қызметтерін көрсету және жарнамалық іс-шаралар өткізу
КМ 2. Кеңес беру қызметтерін көрсету және жарнамалық іс-шаралар өткізу
ОН 2.1. Әлеуетті тұтынушыларды іздеу және іскерлік байланыстар орнату.
ОН 2.2. Ақпараттық-кеңес беру қызметтерін көрсету және жылжымайтын мүлік объектілерін таныстыру.
ОН 2.3. Жарнамалық іс-шаралар жоспарын жасау және оның көрсеткіштерін уақтылы орындау.
КҚ 3. Мүлікке байланысты мәмілелерді сүйемелдеу
КМ 3. Мүлікке байланысты мәмілелерді сүйемелдеу
ОН 3.1. Сатып алушылардың өтінімдерін ресімдеу және сатудың немесе жалға берудің оңтайлы нұсқасын таңдау.
ОН 3.2. Мәмілелерді ресімдеуге қатысатын Агенттіктің және өзге де мекемелердің басқа мамандарымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру кезінде тұтынушылардың мүдделерін білдіру.
ОН 3.3. Қолданыстағы заңнаманың талаптарын ескере отырып құжаттаманы ресімдеу.
ОН 3.4. Атқарылған жұмыс туралы есеп беру.
"4S04120202 - Бағалаушы-технигі" біліктілігі
КҚ 1. Жылжымайтын мүліктің құнын белгілеу бойынша жұмыстарды орындау
КМ 1. Жылжымайтын мүліктің құнын белгілеу бойынша жұмыстарды орындау
ОН 1.1. Объект құнының тиісті түрін анықтау үшін бағалау стандарттарын қолдану.
ОН 1.2. Құрылыс материалдары мен құрастырмаларының сапасын бағалауды жүзеге асыру.
ОН 1.3. Жұмысты орындау кезінде сызба үлгісін түсіндіру.
ОН 1.4. Жылжымайтын мүлікті бағалау кезінде нақты объектілердің ерекшеліктерін ескеру.
ОН 1.5. Жылжымайтын мүліктің құнын бағалау туралы есеп жасау.
КҚ 2. Жылжымалы мүліктің құнын белгілеуге бағытталған жұмыстарды орындау
КМ 2. Жылжымалы мүліктің құнын белгілеуге бағытталған жұмыстарды орындау
ОН 2.1. Жинақталған тозуды және оның құрамдас түрлерін бағалау.
ОН 2.2. Жылжымалы мүлік құнын бағалау тәсілдері мен әдістерін қолдану.

РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W04120201 - Агент"
ПК 1. Проводить анализ рынка недвижимости
ПМ 1. Проведение анализа рынка недвижимости
РО 1.1. Соблюдать требования техники безопасности и охраны труда.
РО 1.2. Применять нормативные правовые акты, методические и нормативно-технические документы, регулирующие операции с недвижимостью.
РО 1.3. Применять методы оценки, порядка сбора, обработки и анализа информации о рынке недвижимости с учетом региональных особенностей.
ПК 2. Оказывать консультационные услуги и проводить рекламные мероприятия
ПМ 2. Оказание консультационных услуг и проведение рекламных мероприятий
РО 2.1. Осуществлять поиск потенциальных клиентов и устанавливать деловые контакты.
РО 2.2. Оказывать информационно-консультативные услуги и презентовать объекты недвижимости.
РО 2.3. Разрабатывать план рекламных мероприятий и своевременно выполнять его показатели.
ПК 3. Сопровождать сделки, связанные с имуществом
ПМ 3. Сопровождение сделок, связанных с имуществом
РО 3.1. Оформлять заявки покупателей и подбирать оптимальный вариант продажи или сдачи внаем.
РО 3.2. Представлять интересы клиентов при осуществлении взаимодействия с другими специалистами агентства, иных учреждений, участвующих в оформлении сделок.
РО 3.3. Оформлять документацию с учетом требований действующего законодательства.
РО 3.4. Составлять отчетность о выполненной работе.
Квалификация "4S04120202 - Техник-оценщик"
ПК 1. Выполнять работы по установлению стоимости недвижимого имущества
ПМ 1. Выполнение работ по установлению стоимости недвижимого имущества
РО 1.1. Применять стандарты оценки для определения соответствующего вида стоимости объекта.
РО 1.2. Осуществлять оценку качества строительных материалов и конструкций.
РО 1.3. Интерпретировать схему чертежей при выполнении работ.
РО 1.4. Учитывать особенности специфических объектов при оценке недвижимости.
РО 1.5. Составлять отчет об оценке стоимости недвижимого имущества.
ПК 2. Выполнять работы, направленные на установление стоимости движимого имущества
ПМ 2. Выполнение работ направленных на установление стоимости движимого имущества
РО 2.1. Оценивать накопленный износа и его составляющих видов.
РО 2.2. Применять подходы и методы оценки стоимости движимого имущества.

ОН 2.3. Жылжымалы мүліктің құнын бағалау туралы есеп жасау.
КҚ 3.
Зияткерлік меншіктің, материалдық емес активтердің, бизнестің құнын және бизнеске қатысу құқығын белгілеуге бағытталған жұмысқа қатысу
КМ 3. Зияткерлік меншіктің, материалдық емес активтердің, бизнестің құнын және бизнеске қатысу құқығын белгілеуге бағытталған жұмысқа қатысу
ОН 3.1. Зияткерлік меншік, материалдық емес активтер, бизнес құнын және бизнеске қатысу құқығын бағалаудың математикалық және статистикалық негіздерін қолдану.
ОН 3.2. Зияткерлік меншік және материалдық емес активтердің құнын бағалау тәсілдері мен әдістерін қолдану.
ОН 3.3. Қаржылық есептілікті білу негізінде бизнес құнын және бизнеске қатысу құқығын бағалау тәсілдері мен әдістерін қолдану.
ОН 3.4. Зияткерлік меншікті, материалдық емес активтерді және бизнесті бағалау туралы есепті жасауға қатысу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
85- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
85-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "04130100 - Менеджмент (қолдану салалары бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің
атауы және коды:
04 Кәсіпкерлік, басқару және құқық
041 Кәсіпкерлік және басқару
0413 Менеджмент және басқару
Мамандығы:
04130100 - Менеджмент (қолдану салалары бойынша)
Біліктілігі

РО 2.3. Составлять отчет об оценке стоимости движимого имущества.
ПК 3. Участвовать в работе, направленной на установление стоимости интеллектуальной собственности, нематериальных активов, бизнеса и права участия в бизнесе
ПМ 3.
Участие в работе, направленной на установление стоимости интеллектуальной собственности, нематериальных активов, бизнеса и права участия в бизнесе
РО 3.1. Применять математические и статистические основы оценки стоимости интеллектуальной собственности, нематериальных активов, бизнеса и права участия в бизнесе.
РО 3.2. Применять подходы и методы оценки стоимости интеллектуальной собственности и нематериальных активов.
РО 3.3. Применять подходы и методы оценки стоимости бизнеса и права участия в бизнесе на основе знаний финансовой отчетности.
РО 3.4. Принимать участие в составлении отчета об оценке интеллектуальной собственности, нематериальных активов и бизнеса.
Приложение 85 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 85 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "04130100 - Менеджмент (по отраслям и областям применения)"
Код и наименование уровня образования:
04 Бизнес, управление и право
041 Бизнес и управление
0413 Менеджмент и управление
Специальность:
04130100 - Менеджмент (по отраслям и областям применения)
Квалификация:

ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S04130101 - Менеджер" біліктілігі
КҚ 1. Ұйым қызметкерлерінің еңбек міндеттерін орындауы үшін тиімді іскерлік ортаны ұйымдастыру
КМ 1. Ұйым қызметкерлерінің еңбек міндеттерін орындауы үшін тиімді іскерлік ортаны ұйымдастыру
ОН 1.1. Заманауи автоматтандырылған технологияларды қолдана отырып құжаттама жүргізу және құжат айналымын қамтамасыз ету.
ОН 1.2. Іскерлік қарым қатынас ережелерін ескере отырып, байланыс орнату және келіссөздер мен кездесулер ұйымдастыру
ОН 1.3. Оңтайлы еңбек жағдайларын жасау үшін қызметкерлерді қажетті материалдық-техникалық құралдар мен қамтамасыз ету.
КҚ 2. Нарықта тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) жылжытуға және бедел мен іскерлік беделді қалыптастыруға жәрдемдесу
КМ 2. Нарықта тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) жылжытуға және бедел мен іскерлік беделді қалыптастыруға жәрдемдесу
ОН 2.1.Маркетингтік зерттеу нәтижелері бойынша тұтынушылардың өнімге қоятын талаптарын талдау.
ОН 2.2 Сатылым көлемін арттыру мақсатында, оның ішінде Интернет арқылы тұтынушыларды тарту стратегиясын әзірлеу.
ОН 2.3. Сатылым кезеңін бақылау және болжау.
ОН 2.4. Сатылымды жылжыту үшін жарнамалық акциялар, PR-акциялар, өнімдерді таныстыру жоспарлары бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
ОН 2.5. Тұтынушылармен байланыс орнату және қолдау.
КҚ 3.Жылжыту бағдарламаларында жұмыс істеу және әлеуметтік желілерде бейіндерді жүргізу
КМ 3.Жылжыту бағдарламаларында жұмыс істеу және әлеуметтік желілерде бейіндерді жүргізу
ОН 3.1. Оңтайлы жарнамалық бағдарламаларды таңдап алу.
ОН 3.2. Әлеуметтік желілердің мониторингін құру, қолдау, бақылау және үздіксіз іске асыру.
ОН 3.3. Ұйымның белгіленген жоспары мен міндеттеріне сәйкес мазмұнын өңдеу және жаңарту.
КҚ 4. Еңбек қорларын басқаруға қатысу
КМ 4. Еңбек қорларын басқаруға қатысу
ОН 4.1. Кадрлық есеп пен кадрлық құжаттаманы заңнамада белгіленген талаптар мен нормаларға қатаң сәйкестікте жүргізу.
ОН 4.2. Қызметкерлерді іздеу, таңдау және іріктеу.
ОН 4.3. Еңбек процестеріне талдау жүргізуге қатысу.
ОН 4.4. Сатумен айналысатын қызметкерлерге, оның ішінде Интернет арқылы міндеттер қоюды жүзеге асыру.
КҚ5. Ұйымның қаржы қорларын басқаруға қатысу
КМ 5.Ұйымның қаржы қорларын басқаруға қатысу
ОН 5.1. Қаржылық операцияларды орындауға қатысу.
ОН 5.2. Ұйымның қаржы-шаруашылық қызметін есепке алуға қатысу.
ОН 5.3. Ұйымның қаржы-шаруашылық қызметіне талдау жүргізуге қатысу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
87- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
87-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "04130200 - Логистика (cалалар бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
04 Кәсіпкерлік, басқару және құқық
041 Кәсіпкерлік және басқару
0413 Менеджмент және басқару
Мамандығы:
04130200 - Логистика (салалар бойынша)
Біліктілігі:

РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S04130101 - Менеджер"
ПК 1. Организовать эффективную деловую среду для выполнения трудовых функций работниками организации
ПМ 1. Организация эффективной деловой среды для выполнения трудовых функций работниками организации
РО 1.1. Осуществлять документирование и обеспечивать документооборот с применением современных автоматизированных технологий.
РО 1.2. Устанавливать контакты и организовывать переговоры и встречи с учетом правил делового общения.
РО 1.3. Обеспечивать работников необходимыми материально-техническими средствами для создания оптимальных условий труда.
ПК 2. Содействовать продвижению товаров (работ, услуг) на рынке и формированию имиджа и деловой репутации
ПМ 2. Содействие продвижению товаров (работ, услуг) на рынке и формированию имиджа и деловой репутации
РО 2.1.Анализировать требования потребителей к продукту на основе результатов маркетинговых исследований.
РО 2.2. Разрабатывать стратегии привлечения клиентов с целью увеличения объҰмов продаж, в том числе через Интернет.
РО 2.3. Контролировать и прогнозировать цикл продаж.
РО 2.4. Разрабатывать планы презентаций продукта, PR-акций, рекламных акций по стимулированию продаж.
РО 2.5. Устанавливать и поддерживать контакты с клиентами.
ПК 3.Работать в программах продвижения и вести профили в социальных сетях
ПМ 3.Работа в программах продвижения и ведение профилей в социальных сетях
РО 3.1. Подбирать оптимальные программы продвижения.
РО 3.2. Создавать, поддерживать, контролировать и осуществлять постоянный мониторинг социальных сетей.
РО 3.3. Осуществлять обработку контента, обновлять его, согласно установленного плана и задач компании.
ПК 4. Участвовать в управлении трудовыми ресурсами
ПМ 4. Участие в управлении трудовыми ресурсами
РО 4.1. Вести учет кадров и кадровую документацию в строгом соответствии с требованиями и нормами, установленными законодательством.
РО 4.2. Проводить поиск, подбор и отбор персонала.
РО 4.3. Участвовать в проведении анализа трудовых процессов.
РО 4.4.Осуществлять постановку задач персоналу, занимающемуся продажами, в том числе через Интернет.
ПМ 5.Участвовать в управлении финансовыми ресурсами фирмы
ПМ 5.Участие в управлении финансовыми ресурсами фирмы
РО 5.1. Участвовать в выполнении финансовых операций.
РО 5.2. Участвовать в учете финансово-хозяйственной деятельности организации.
РО 5.3. Участвовать в проведении анализа финансово- хозяйственной деятельности фирмы.
Приложение 87 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 87 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "04130200 - Логистика (по отраслям)"
Код и наименование уровня образования:
04 Бизнес, управление и право
041 Бизнес и управление
0413 Менеджмент и управление
Специальность:
04130200 - Логистика (по отраслям)
Квалификация:

ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясат-танудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W04130201 - Операциялық логист" біліктілігі
КҚ 1. Жүктерді қабылдау, тапсыру, алып жүру және құжаттамалық рәсімдеуді орындау
КМ 1. Жүктерді қабылдау, тапсыру, алып жүру және құжаттамалық рәсімдеу
ОН 1.1. Жүктерді қабылдауды, тапсыруды және алып жүруді ұйымдастыру.
ОН 1.2. Жүктерді тасымалдау шарттары мен тәртібінің сақталуын бақылау.
ОН 1.3. Қабылдау-тапсыру және ілеспе құжаттаманы рәсімдеу.
ОН 1.4. Жүктердің жетіспеушілігі, бүлінуі туралы құжаттар жасау.
КҚ 2. Тауарларды қабылдауды, өткізуді және жеткізуді ұйымдастыру
КМ 2. Тауарларды қабылдауды, өткізуді және жеткізуді ұйымдастыру
ОН 2.1. Тапсырыс беру және тауарларды жеткізу процестерін сүйемелдеу.
ОН 2.2. Көлік құралдарына тапсырыс беру.
ОН 2.3. Тауарларды өткізуді сүйемелдеуді және бақылауды ұйымдастыру.
ОН 2.4. Жедел және статистикалық есептілік жасау.
КҚ 3. Тауарларды сақтау және есеп беру процестерін сүйемелдеу
КМ 3. Тауарларды сақтау процесін сүйемелдеу және есептілікті жүргізу
ОН 3.1. Тауарлық-материалдық құндылықтарды түгендеу бойынша жұмыстар жүргізу.
ОН 3.2. Тауар-материалдық құндылық-тардың қозғалысын есепке алуды жүзеге асыру.
ОН 3.3. Ағымдағы есептілікті жүргізуді ұйымдастыру.
КҚ 4. Қойма операцияларының орындалу барысын ұйымдастыру, жүргізу және бақылау
КМ 4. Қойма операцияларының орындалу барысын ұйымдастыру, жүргізу және бақылау
ОН 4.1. Қойма операцияларын есепке алуды және бақылауды реттеу.
ОН 4.2. Тиеу-түсіру техникасының, ауысымдық-тәуліктік тапсырмалары бар көлік құралдарының жұмысы туралы алынған деректерді талдау.
ОН 4.3. Есептік және есептеме құжаттаманы жүргізуді ұйымдастыру.
ОН 4.4. Клиенттермен жедел байланыста болу.
ОН 4.5. Көлік құралдарының тиелуіне, техникалық ақаулық себебінен тоқтап қалуына, көлік құралдарының уақтылы келмеуіне бақылауды жүзеге асыру.
КҚ 5. Үздіксіз жұмыс істейтін машиналарды пайдалану кезінде қауіпсіздік техника сын қамтамасыз ету
КМ 5. Үздіксіз жұмыс істейтін машиналарды пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы талаптарын қамтамасыз ету
ОН 5.1.Жұмыс басталар алдында және аяқталғаннан кейін қауіпсіздік техникасы талаптарын қамтамасыз ету.
ОН 5.2. Жұмыс кезінде қауіпсіздік талаптарын қамтамасыз ету.
КҚ 6. Қойманың тауар-материалдық құндылықтарды қабылдау, сақтау және босату жөніндегі жұмысына басшылық ету
КМ 6. Қойманың тауар-материалдық құндылықтарды қабылдау, сақтау және босату жөніндегі жұмысына басшылық ету

РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W04130201 - Операционный логист"
ПК 1. Выполнять приҰмку, сдачу, сопровождение и документальное оформление грузов
ПМ 1. Приемка, сдача сопровождение и документальное оформление грузов
РО 1.1. Организовывать прием, сдачу и сопровождение грузов.
РО 1.2. Контролировать соблюдение условий и порядка перевозки грузов.
РО 1.3. Оформлять приҰмо-сдаточную и сопроводительную документацию.
РО 1.4. Составлять документы о недостаче, порче грузов.
ПК 2. Организовывать приҰмку, перемещение и поставку товаров
ПМ 2. Организация приемки, перемещения и поставки товаров
РО 2.1. Сопровождать процессы заказа и поставки товаров.
РО 2.2. Заказывать транспортные средства.
РО 2.3. Организовывать сопровождение и контроль перемещения товаров.
РО 2.4. Составлять оперативную и статистическую отчетность.
ПК 3. Сопровождать процессы хранения товаров и ведения отчетности
ПМ 3. Сопровождение процесса хранения товаров и ведение отчетности
РО 3.1. Проводить работы по инвентаризации товарно-материальных ценностей.
РО 3.2. Осуществлять учет движения товарно-материальных ценностей.
РО 3.3. Организовывать ведение текущей отчетности.
ПК 4. Организовать проводить и контролировать ход выполнения складских операций
ПМ 4. Организация, ведение и контроль над ходом выполнения складских операций
РО 4.1. Наладить учет и контроль за складскими операциями.
РО 4.2. Анализировать полученные данные о работе погрузочно-разгрузочной техники, транспортных средств со сменно-суточными заданиями.
РО 4.3. Организовывать ведение учетной и отчетной документации.
РО 4.4. Поддерживать оперативную связь с клиентами.
РО 4.5. Осуществлять контроль за загрузкой транспортных средств, простоями по причине технической неисправности, несвоевременным прибытием транспортных средств.
ПК 5. Обеспечивать технику безопасности при эксплуатации машин непрерывного действия
ПМ 5. Обеспечение требований техники безопасности при эксплуатации машин непрерывного действия
РО 5.1. Обеспечивать требования техники безопасности перед началом и после окончания работ.
РО 5.2. Обеспечивать требования техники безопасности во время работы.
ПК 6. Руководить работой склада по приему, хранению и отпуску товарно-материальных ценностей
ПМ 6. Руководство работой склада по приему, хранению и отпуску товарно-материальных ценностей

ОН 6.1.Тауар-материалдық құндылықтарды қабылдауды, есепке алуды, бөлуді, өткізуді, беруді жүзеге асыру.
ОН 6.2. Тауар-материалдық құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ету.
ОН 6.3. Бағынышты қызметкерлердің жұмысын ұйымдастыру.
ОН 6.4. Бағынышты қызметкерлердің жұмысын бақылауды жүзеге асыру.
КҚ 7. Өндірістік объектіде пошта жөнелтілімдерін және (немесе) пошталық ақша аударымдарын қабылдау, өңдеу, тапсыру бойынша пошта-банк қызметтерін ұсыну
КМ 7. Өндірістік объектіде пошта жөнелтілімдерін және (немесе) пошталық ақша аударымдарын қабылдау, өңдеу, тапсыру бойынша пошта-банк қызметтерін ұсыну
ОН 7.1. Пошта қызметтерін көрсету.
ОН 7.2. Жеделхаттар мен телеграф хабарламаларын қабылдауды, беруді, өңдеуді және жеткізуге беруді жүзеге асыру.
ОН 7.3. Ақша қаражаттарын аударуды жүзеге асыру.
ОН 7.4. Зейнетақыларды, жәрдемақыларды және басқа да нысаналы төлемдерді төлеуді жүргізу.
ОН 7.5. Коммуналдық және басқа да қызметтер үшін төлемдерді қабылдауды жүзеге асыру.
КҚ 8. Тасымалдарды басқарудың қазіргі заманғы ақпараттық технологияларын қолдана отырып, тасымалдау процесін жүзеге асыру жөніндегі операцияларды орындау
КМ 8. Тасымалдарды басқарудың қазіргі заманғы ақпараттық технологияларын қолдана отырып, тасымалдау процесін жүзеге асыру жөніндегі операцияларды орындау
ОН 8.1. Пошталық маршрутта жүргізушілердің жұмысын ұйымдастыру.
ОН 8.2. Пошта маршрутындағы жүргізушілердің жұмысын бақылау.
ОН 8.3. Жүргізушілерге пошта бағыттарында тасымалдау шарттары мен ерекшеліктері туралы нұсқау беру.
ОН 8.4. Көлік қозғалысының кестесін және кесте аралықтарының орындалуын тұрақты бақылауды жүзеге асыру.
ОН 8.5. Жол парақтары мен жүкқұжаттарды толтыруды, беруді және қабылдауды жүргізу.
ОН 8.6. Тасымалдау процесінің барысын және тиеу-түсіру жұмыстарын орындауды жедел есепке алуды жүргізу.
"4S04130202 - Экспедитор" біліктілігі
КҚ 1. Тасымалдауды басқарудың ақпараттық технологияларын қолдана отырып, тасымалдау процесін ұйымдастыру жөніндегі операцияларды орындау
КМ 1. Тасымалдауды басқарудың ақпараттық технологияларын қолдана отырып, тасымалдау процесін ұйымдастыру жөніндегі операцияларды орындау
ОН 1.1. Жүк жөнелтушілермен/ жүк алушылармен жүктерді тасымалдауға арналған өтінімдерді, көлік құралдарын тиеуге беру уақыты мен орындарын келісу және келіссөздер жүргізу.
ОН 1.2. Тасымалдауды орындау процесінде жүк жөнелтушінің/жүк алушының өкілдерін қажетті ақпаратпен қамтамасыз ету.
ОН 1.3. Жүк жөнелтушімен/жүк алушымен келісілген маршрут бойынша тасымалдаулардың шарттары мен ерекшеліктері туралы жүргізушілерге нұсқау беру.

РО 6.1. Осуществлять приемку, учет, распределение, перемещение, выдачу товарно-материальных ценностей.
РО 6.2. Обеспечивать сохранность товарно-материальных ценностей.
РО 6.3. Организовать работу подчиненного персонала.
РО 6.4. Осуществлять контроль за работой подчиненного персонала.
ПК 7. Оказывать почтово-банковские услуги по приему, обработке, вручению почтовых отправлений и (или) почтовых переводов денег на производственном объекте
ПМ 7. Предоставление почтово-банковских услуг по приему, обработке, вручению почтовых отправлений и (или) почтовых переводов денег на производственном объекте
РО 7.1. Оказывать почтовые услуги.
РО 7.2. Осуществлять прием, передачу, обработку и выдачу в доставку телеграмм и телеграфных уведомлений.
РО 7.3. Осуществлять перевод денежных средств.
РО 7.4. Производить выплату пенсий, пособий и других целевых выплат.
РО 7.5. Осуществлять прием платежей за коммунальные и другие услуги.
ПК 8. Выполнять операций по осуществлению перевозочного процесса с применением современных информационных технологий управления перевозками
ПМ 8. Выполнение операций по осуществлению перевозочного процесса с применением современных информационных технологий управления перевозками
РО 8.1. Организовать работу водителей на почтовом маршруте.
РО 8.2. Контролировать работу водителей на почтовом маршруте.
РО 8.3. Инструктировать водителей об условиях и особенностях перевозок на почтовых маршрутах.
РО 8.4. Осуществлять постоянный контроль выполнения графика, расписания и интервалов движения транспорта.
РО 8.5. Производить заполнение, выдачу и прием путевых листов и накладных.
РО 8.6. Проводить оперативный учет хода перевозочного процесса и выполнения погрузочно-разгрузочных работ.
Квалификация "4S04130202 - Экспедитор"
ПК 1. Выполнять операции по организации перевозочного процесса с применением информационных технологий управления перевозками
ПМ 1. Выполнение операций по организации перевозочного процесса с применением информационных технологий управления перевозками
РО 1.1. Проводить переговоры и согласование заявок на перевозку грузов с грузоотправителями/ грузополучателями, времени и мест подачи транспортных средств под погрузку.
РО 1.2. Обеспечивать необходимой информацией представителей грузоотправителя/грузополучателя в процессе выполнения перевозок.
РО 1.3. Инструктировать водителей об условиях и особенностях перевозок по согласованному с грузоотправителем/грузополучателем маршруту.

ОН 1.4. Жол парақтарын, тауар-көлік жүк құжаттарын және тасымалдарды орындау үшін қажетті басқа да құжаттарды толтыруды, беруді және қа-былдауды орындау.
ОН 1.5. Тасымалдау процесінің барысын және тиеу-түсіру жұмыстарын орындауды жедел есепке алуды жүргізуді ұйымдастыру.
ОН 1.6. Әр түрлі қызметтердің өзара әрекеттесуі мен байланысын ұйымдастыру.
ОН 1.7. Көлік инфрақұрылымын жедел үйлестіру мен басқаруды жүзеге асыру.
КҚ 2. Тасымалдау қауіпсіздігін қамтамасыз ету талаптарын орындау және жүктерді жөнелту барысында оңтайлы шешімдерді таңдау бойынша жұ-мыстарды ұйымдастыру
КМ 2. Тасымалдау қауіпсіздігін қамтамасыз ету талаптарын орындау және жүктерді жөнелту барысында оңтайлы шешімдерді таңдау бойынша жұмысты ұйымдастыру
ОН 2.1. Тасымалдау қауіпсіздігін және тасымалдарға жедел басшылықты қамтамасыз ету.
ОН 2.2. Көлік құралдарының нормативтен тыс тұрып қалуын, жұмысындағы іркілістерді жою жөніндегі ісқимылдарды орындау.
ОН 2.3. Тиісті техникалық-пайдалану көрсеткіштерінің жол парақтарында есеп жүргізу.
ОН 2.4. Қажет болған жағдайда жылжымалы құрамға уақытылы техникалық көмек көрсетуді ұйымдастыру.
ОН 2.5. Шығарындылар саласындағы халықаралық және аумақтық нормативтерді, ағымдағы экологиялық жағдайды және т. б. ескере отырып, логистикалық тізбектер құру.
ОН 2.6. Экологиялық сәйкессіздік түрінде кедергілер туындаған жағдайда жедел логистикалық үйлестіруді және бағыттауды жүзеге асыру.
ОН 2.7. Озық экологиялық тәжірибені, саясат пен технологияларды енгізу.
КҚ 3 Жүктерді тасымалдау бойынша жос-парлар мен тапсырмалардың орындалуын бақылауды қам-тамасыз ету
КМ 3. Жүктерді тасымалдау бойынша жос-парлар мен тапсыр-малардың орындалуын бақылауды қам-тамасыз ету
ОН 3.1. Ауысымдық жоспар және тасымалдау бойынша тапсырмаларды құрастыру.
ОН 3.2. Ауысым жоспарын және тасымалдау тапсырмаларын реттеу.
ОН 3.3.Автокөлік құралдары жұмысының нәтижелерін жедел есепке алуды, бақылауды және талдауды жүргізу.
ОН 3.4.Клиенттермен (жүк жөнелтушілермен /жүк алушылармен), тиеу-түсіру пункттерімен тұрақты байланыста болу.
КҚ 4 Тауар-материалдық құндылықтарды жеткізуді, сақтауды және өткізуді ұйымдастыру
КМ 4. Тауар-материалдық құндылықтарды жеткізуді, сақтауды және өткізуді ұйымдастыру
ОН 4.1. Тауарлық-материалдық құндылықтардың қалдықтарын анықтау үшін қорларды есептеуді жүзеге асыру.
ОН 4.2. Тауар-материалдық құндылықтардың жеткізілуіне тапсырыс беру және қадағалау.
ОН 4.3. Жүктерді тасымалдау үшін көлік құралдарына тапсырыс беру.
ОН 4.4.Көліктік-экспедициялық құжаттарды толтыру.
ОН 4.5. Тиеу-түсіру жұмыстарының орындалуын бақылау.

РО 1.4. Выполнять заполнение, выдачу и прием путевых листов, товарно-транспортных накладных и других документов, необходимых для выполнения перевозок.
РО 1.5. Организовать ведение оперативного учета хода перевозочного процесса и выполнения погрузочно-разгрузочных работ.
РО 1.6. Организовать межфункциональное взаимодействие и коммуникацию различных служб.
РО 1.7. Осуществлять оперативную координацию и управление транспортной инфраструктурой.
ПК 2. Организовывать работы по выполнению требований обеспечения безопасности перевозок и выбору оптимальных решений в ходе экспедирования грузов
ПМ 2. Организация работы по выполнению требований обеспечения безопасности перевозок и выбору оптимальных решений в ходе экспедирования грузов
РО 2.1. Обеспечивать безопасность перевозок и оперативное руководство перевозками.
РО 2.2. Выполнять действия по ликвидации сверхнормативных простоев, сбоев в работе транспортных средств.
РО 2.3. Проводить расчет в путевых листах соответствующих технико-эксплуатационных показателей.
РО 2.4. Организовать в необходимых случаях своевременную техническую помощь подвижному составу.
РО 2.5. Составлять логистические цепочки с учетом международных и территориальных нормативов в области выбросов, текущей экологической ситуации.
РО 2.6. Осуществлять оперативную логистическую координацию и маршрутизацию в случае возникновения барьеров в виде экологического несоответствия.
РО 2.7. Внедрять передовые экологические практики, политику и технологии.
ПК3. Обеспечивать контроль выполнения планов и заданий по перевозкам грузов
ПМ 3. Обеспечение контроля выполнения планов и заданий по перевозкам грузов
РО 3.1. Составлять сменный план и задания по перевозкам.
РО 3.2. Регулировать сменный план и задания по перевозкам.
РО 3.3. Проводить оперативный учет, контроль и анализ результатов работы транспортных средств.
РО 3.4. Поддерживать постоянную связь с клиентами (грузоотправителями /грузополучателями), погрузочно-разгрузочными пунктами.
ПК 4. Осуществлять организацию заказа, поставки, хранения и перемещения товарно-материальных ценностей
ПМ 4. Организация заказа, поставок, хранения и перемещения товарно-материальных ценностей
РО 4.1. Осуществлять расчет запасов для определения остатков товарно-материальных ценностей.
РО 4.2. Осуществлять заказ и отслеживание поставки товарно-материальных ценностей.
РО 4.3. Заказывать транспортные средства для перевозки грузов.
РО 4.4. Заполнять транспортно-экспедиционные документы.
РО 4.5. Контролировать выполнение погрузочно-разгрузочных работ.

ОН 4.6. Тауар-материалдық құндылықтардың қозғалысын бақылау.
КҚ 5. Өтінімдерді өңдеу және жүктерді экспедициялау құнын есептеуді жүргізу
КМ 5. Өтінімдерді өңдеу және жүктерді экспедициялау құнын есептеу
ОН 5.1. Жүктерді тасымалдауға өтінімдерді ресімдеу.
ОН 5.2. Өңделген өтінімдердің есебін жүргізу.
ОН 5.3.Клиенттердің өтінімдерімен жұмыс істеу.
ОН 5.4. Клиенттердің ақпараты негізінде жүк тасымалы үшін ставкаларды есептеу.
КҚ 6 Кедендік ресімдеуді жүргізу және кедендік шекара арқылы көліктегі жүктердің өткізілуін бақылау
КМ 6 Кедендік ресімдеу және кедендік шекара арқылы көліктегі жүктердің өткізілуін бақылау
ОН 6.1.Кедендік құжаттардың барлық түрлерін рәсімдеу.
ОН 6.2.Кедендік шекара арқылы көліктегі жүктердің өткізілуіне бақылауды жүзеге асыру.
ОН 6.3 Тауарлардың кедендік құнын айқындау және бақылау кезінде International Commercial Terms (Халықаралық коммерциялық шарттар) жеткізудің базистік шарттарын келісу.
КҚ 7 Көлікке диспетчерлік қызмет жұмысын дайындауды ұйымдастыру
КМ 7 Көліктегі диспетчерлік қызмет жұмысын ұйымдастыру дайындығы
ОН 7.1. Диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің жұмысын ұйымдастыру.
ОН 7.2. Диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің жұмыс кестесін жасау.
ОН 7.3. Диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің өндірістік нұсқаулықтарды, ауысымдық-тәуліктік тапсырмаларды, күнтізбелік жоспарларды, өндірістік бағдарламаларды орындауын сақтауын бақылау.
ОН 7.4. Диспетчерлік қызмет қызметкерлерін нормативтік және техникалық құжаттамалармен, нұсқаулық-әдістемелік материалдармен, шығыс материалдарымен қамтамасыз ету.
ОН 7.5. Диспетчерлік қызмет қызметкерлерін көтермелеу және жазалау шаралары туралы ұсыныстар дайындау.
ОН 7.6. Диспетчерлік бақылау жүйесінің жабдығына техникалық қызмет көрсету нормаларының сақталуын бақылауды жүзеге асыру.
ОН 7.7. Көлік жұмысының нәтижелері туралы Тапсырыс берушіні, қызмет және/немесе басқарудың неғұрлым жоғары деңгейіндегі ұқсас қызмет басшысын жедел хабардар етуді жүзеге асыру.
КҚ 7. Қойма шаруашылығының диспетчерлік қызметінің жұмысын ұйымдастыру және бақылау
КМ 8. Қойма шаруашылығының диспетчерлік қызметінің жұмысын ұйымдастыру және бақылау
ОН 8.1. Қойма шаруашылығының жұмысын ұйымдастыру.
ОН 8.2. Қоймадағы логистикалық процестерді басқару.
ОН 8.3. Қойма шаруашылығы қызметкерлерінің жұмыс кестесін жасау.
ОН 8.4. Қойма қызметкерлерін көтермелеу және жазалау шаралары туралы ұсыныстар дайындау.
ОН 8.5 Қызметкерлердің өндірістік тапсырмаларды, бағдарламаларды, нұсқаулықтарды, еңбекті қорғау жөніндегі ережелерді орындауын бақылау
ОН 8.6. Қызметкерлердің лауазымдық міндеттерін орындауын бақылау.

РО 4.6. Отслеживать движение товарно-материальных ценностей.
ПК 5. Осуществлять обработку заявок и рассчитывать стоимость экспедирования грузов
ПМ 5. Обработка заявок и расчет стоимости экспедирования грузов
РО 5.1. Оформлять заявки на перевозку грузов.
РО 5.2. Проводить учет обработанных заявок.
РО 5.3. Работать с заявками клиентов.
РО 5.4. Рассчитывать ставки за перевозку грузов на основе информации клиентов.
ПК 6. Проводить таможенное оформление и контролировать перемещение грузов на транспорте через таможенную границу
ПМ 6. Таможенное оформление и контроль за перемещением грузов на транспорте через таможенную границу
РО 6.1. Оформлять все виды таможенных документов.
РО 6.2. Осуществлять контроль над перемещением грузов на транспорте через таможенную границу.
РО 6.3. Согласовывать базисные условия поставок (Международные коммерческие условия) при определении и контроле таможенной стоимости товаров.
ПК 7. Организовать и руководить работой диспетчерской службы движения на транспорте
ПМ 7. Организация и руководство работой диспетчерской службы движения на транспорте
РО 7.1. Организовать работу сотрудников диспетчерской службы.
РО 7.2. Составить график работы сотрудников диспетчерской службы.
РО 7.3. Контролировать соблюдение сотрудниками диспетчерской службы производственных инструкций, выполнения сменно-суточных заданий по перевозкам, календарных планов, производственных программ.
РО 7.4. Обеспечивать сотрудников диспетчерской службы нормативной и технической документацией, инструктивно-методическими материалами, расходными материалами.
РО 7.5. Готовить предложения о мерах поощрения и взыскания сотрудников диспетчерской службы.
РО 7.6. Осуществлять контроль за соблюдением норм технического обслуживания оборудования системы диспетчерского контроля.
РО 7.7. Осуществлять оперативное информирование заказчика, руководителя службы и/или аналогичной службы более высокого уровня управления о результатах транспортной работы.
ПК 8. Организовывать и контролировать деятельность диспетчерской службы складского хозяйства
ПМ 8. Организация и контроль деятельности диспетчерской службы складского хозяйства
РО 8.1. Организовывать работу складского хозяйства.
РО 8.2. Управлять логистическими процессами на складе.
РО 8.3. Составлять график работы сотрудников складского хозяйства.
РО 8.4. Готовить предложения о мерах поощрения и взыскания с сотрудников склада.
РО 8.5. Контролировать выполнение персоналом производственных заданий, программ, инструкций, правил по охране труда.
РО 8.6. Контролировать выполнения персоналом должностных обязанностей.

ОН 8.7. Қойманы диспетчерлік басқару жүйесінің жабдықтарын пайдалану және техникалық қызмет көрсету нормаларының сақталуын бақылау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
89- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
89-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "04140100 – Маркетинг (салалар бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы мен коды:
04 Кәсіпкерлік, басқару және құқық
041 Кәсіпкерлік және басқару
0414 Маркетинг және жарнама
Мамандығы:
04140100 – Маркетинг (салалар бойынша)
Біліктілігі:

РО 8.7. Контролировать соблюдение норм эксплуатации и технического обслуживания оборудования системы диспетчерского управления складом.
Приложение 89 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 89 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "04140100 - Маркетинг (по отраслям)"
Код и наименование уровня образования:
04 Бизнес, управление и право
041 Бизнес и управление
0414 Маркетинг и реклама
Специальность:
04140100 - Маркетинг (по отраслям)
Квалификация:

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W04140101- Сатушы" біліктілігі
КК 1. Сатылым алдындағы дайындықты және тауарлық өнімді қабылдауды жүзеге асыру
КМ 1. Сатылым алдындағы дайындық және тауарлық өнімді қабылдау
ОН 1.1. Жұмыс орнындағы ережелер мен нұсқаулықтарды сақтау.
ОН 1.2. Тауар өнімдерін қабылдап, тауарларға баға белгілерін реттеу.
ОН 1.3. Сауда жабдықтарын дайындап, тауар өнімдерін орналастыру.
ОН 1.4. Тауарлы өнімнің сақтау
қауіпсіздігін бақылау.
КҚ 2. Ақпараттық - кеңес беру қызметтерін ұсыну
КМ 2. Ақпараттық -кеңес беру қызметтері
ОН 2.1. Сатып алушының қажеттіліктерін анықтаңыз.
ОН 2.2. Клиенттерге жарнамалық және демонстрациялық өнімдер ұсыну (шелфинг).
ОН 2.3. Ақпарат беру және шағымдарды шешу арқылы сатып алушыларға көмектесу.
КҚ 3. Тауарларды сату және сатып алушылармен есеп айырысуды жүзеге асыру
КМ.3 Тауарларды сату және сатып алушылармен есеп айырысу
ОН 3.1. Номенклатураны қолдана отырып, өнімді сатуды жүзеге асыру.
ОН 3.2. Сатып алушылармен есеп айырысу-кассалық операцияларды қолма-қол және ақшасыз тәсілдермен жүзеге асыру.
ОН 3.3. Электрондық сауда шеңберінде, клиенттерден төлемдерді алу және өңдеу.
ОН 3.4. Төлемдер бойынша күнделікті есептерді жасау.
ОН 3.5. Түгендеуге қатысу.
КҚ 4. Сату жоспарлары мен ынталандыру шараларын жүзеге асыру
КМ.4 Сату көлемі бойынша жоспарланған көрсеткіштерді орындау
ОН 4.1. Тұтынушылар базасын қалыптастыру.
ОН 4.2. Сату жоспарының орындалуын бақылау және мониторинг жүргізу.
ОН 4.3. Іргелес құрылымдармен өзара әрекеттесу.
"3W04140102- Мерчендайзер" біліктілігі
КҚ 1. Сауда-саттық объектісін өніммен қамтамасыз ету
КМ 1. Сауда-саттық объектісін өніммен қамтамасыз дандыру
ОН 1.1. Аймақтық ерекшеліктерді ескере отырып, сатып алушылардың өнімге қалауын анықтау.
ОН 1.2. Сату орындарында өнімді ұсыну үшін сауда кәсіпорнының персоналымен өзара әрекеттесу.
ОН 1.3. Белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін тауарларды сатылымнан алып тастау.
КҚ 2. Сату залын өнімдердің толық ассортиментімен қамтамасыз ету
КМ 2. Сату залын өнімдердің толық ассортиментімен қамтамасыздан дыру

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W04140101 – Продавец"
ПК 1. Осуществлять предпродажную подготовку и прием товарной продукции
ПМ 1. Предпродажная подготовка и прием товарной продукции
РО 1.1. Соблюдать правила и инструкции на рабочем месте.
РО 1.2.Принять товарную продукцию и оформить ценники на товары.
РО 1.3. Подготовить торговое оборудование и разместить товарную продукцию.
РО 1.4. Осуществлять контроль сохранности товарной продукции.
ПК 2. Оказывать информационно-консультационные услуги.
ПМ 2. Информационно - консультационные услуги
РО 2.1. Выявлять потребности покупателя.
РО 2.2. Предоставлять рекламную и демонстрационную продукцию клиентам (шелфинг).
РО 2.3. Оказывать помощь покупателям путем предоставления информации и разрешения жалоб.
ПК 3. Осуществлять реализацию товара и расчеты с покупателями
ПМ 3. Реализация товара и расчеты с покупателями
РО 3.1. Осуществлять реализацию продукции, используя номенклатуру.
РО 3.2. Выполнять расчҰтно - кассовые операции с покупателями наличным и безналичным способами.
РО 3.3. Получать и обрабатывать платежи от клиентов, в рамках электронной торговли.
РО 3.4. Формировать ежедневные отчеты по платежам.
РО 3.5. Участвовать в инвентаризации.
ПК4. Выполнять планы продаж и их стимулирование
ПМ 4. Выполнение запланированных показателей по объему продаж
РО 4.1.Формировать клиентскую базу.
РО 4.2. Мониторить и контролировать выполнение плана продаж.
РО 4.3. Взаимодействовать со смежными структурами.
Квалификация "3W04140102 - Мерчендайзер"
ПК 1. Обеспечивать продукцией объект торговли
ПМ 1. Обеспечение продукцией объекта торговли
РО 1.1. Определить предпочтения покупателей в продукции с учетом региональных особенностей.
РО 1.2. Взаимодействовать с персоналом торгового предприятия по обеспечению продукции в местах продаж.
РО 1.3. Производить изъятие товаров не соответствующих установленным требованиям.
ПК 2. Обеспечивать торговый зал полным ассортиментом продукции
ПМ 2. Обеспечение полного ассортимента продукции в торговом зале

ОН 2.1. Тауарларды сату алдындағы дайындықты жүзеге асыру.
ОН.2.2 Сауда орындарында өнімдерді витринада орналастыру жоспарына сәйкес көрсету.
ОН 2.3 Жеткізушілермен жасалған келісімге сәйкес, сөрелердегі тауарлардың үлесін ескере отырып,сауда орындарының уақтылы толтырылуын бақылау.
КҚ 3. Сауда орындарын витриналар мен арнайы жабдықтар орнату арқылы безендіру
КМ 3. Сауда залдарында және сауда орындарында сыртқы, тақырыптық витринаны безендіру
ОН 3.1. Витринаның жалпы тұжырымдамасын жасау.
ОН 3.2. Компьютерлік дизайн бағдарламасында витрина дизайнын жасау.
ОН 3.3. Қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, жылжымалы (портативті) жабдықты орнату (бекіту) үшін қажетті құралдарды пайдалануды ескере отырып, витриналарды орналастыру.
ОН 3.4. Мерчендайзинг принциптеріне сәйкес, витриналарда тауарлы өнімнің қорларын құру және безендіру.
КҚ 4. Түгендеуге қатысу
КМ 4. Сауда маркасын түгендеуге қатысу
ОН 4.1. Сауда кәсіпорынның қабылданған және бекітілген ережелері мен тәртібіне сәйкес түгендеуге дайындықты жүзеге асыру.
ОН 4.2. Түгендеу арқылы анықталған тексеріс нәтижелерін қорытындылау.
ОН 4.3. Түгендеу жазбалары мен бухгалтерлік есеп деректері негізінде есептер мен салыстыру мәлімдемелерін құрастыру.
"4S04140103 - Маркетолог" біліктілігі
КҚ 1. Маркетингтік зерттеулерді өткізуге қатысу
КМ 1. Маркетингтік зерттеулерге қатысу
ОН 1.1 Жарнамаланатын өнімнің ерекшеліктерін сипаттау.
ОН 1.2 Белгіленген мақсаттар мен бекітілген нысаналы индикаторлар шеңберінде компанияның алдын-ала маркетингтік есептерін дайындау.
ОН 1.3. Маркетингтік зерттеулерді өткізуге арналған сауалнама әзірлеу.
ОН 1.4 Ақпараттық- компьютерлік технологияларды қолдана отырып, жүргізіліп жатқан маркетингтік зерттеулер шеңберіндегі мәліметтер базасына бастапқы және қосымша ақпараттарды жинау және енгізу.
ОН 1.5. Маркетингтік зерттеу нәтижелері бойынша, тұтынушылардың тауарға қойылатын талаптарына талдау жүргізу.
КҚ 2. Ұйымның имиджі мен іскерлік беделін қалыптастыру үшін байланыс науқандарды дайындау және өткізу
КМ 2. Ұйымның имиджі мен іскерлік беделін қалыптастыру
ОН 2.1. Сатылымдарды ынталандыру үшін өнімді таныстыру, PR-акциялар, жарнамалау жоспарларын құру.
ОН 2.2 Байланыс науқандарын өткізу бойынша ұйымдастыру мәселелерін шешу.
ОН 2.3 Ұйымның бренд кітабын жасауға қатысу.
КҚ 3. Интернетте өнімдерді, қызметтерді жылжыту
КМ 3. Интернетте өнімдерді, қызметтерді жылжыту
ОН 3.1 Автопостинг бағдарламасында контент жоспарын толтыру.
ОН 3.2 Тауарды жылжыту бағдарламаларында жұмыс істеу.

РО 2.1. Производить предпродажную подготовку товара.
РО.2.2 Выставлять продукцию в торговых местах согласно плану размещения на витрине.
РО2.3 Проводить контроль своевременности пополнения торговых мест с соблюдением доли товаров на полках, согласно договоренности с поставщиками.
ПК 3. Оформлять места продажи с установкой специального оборудования и витрин
ПМ3. Оформление внешней, тематической витрины в торговых залах и торговых точках
РО 3.1. Разрабатывать общую концепцию витрины.
РО 3.2. Разрабатывать дизайн витрины в компьютерной дизайнерской программе.
РО 3.3. Оформлять витрины с учетом использования необходимых инструментов для установки (закрепления) передвижного (переносного) оборудования с соблюдением техники безопасности.
РО 3.4. Устанавливать и размещать запасы товарной продукции на витринах в соответствии с принципами мерчендайзинга.
ПК 4. Участвовать в инвентаризации
ПМ 4. Участие в инвентаризации торговой марки
РО4.1. Осуществлять подготовку к инвентаризации, согласно принятым и утвержденным нормам и порядку торгового предприятия.
РО 4.2. Обобщать результаты проверки, выявленные инвентаризацией.
РО 4.3. Составлять отчеты и сличительные ведомости на основании инвентаризационных описей и данных бухгалтерского учета.
Квалификация "4S04140103 - Маркетолог"
ПК 1. Участвовать в проведении маркетинговых исследований
ПМ 1. Участие в маркетинговых исследованиях
РО 1.1. Характеризовать особенности продвигаемого продукта.
РО 1.2. Подготовить предварительные маркетинговые отчеты компании в рамках определенных задач и утвержденных целевых индикаторов.
РО 1.3. Разрабатывать анкету для проведения маркетингового исследования.
РО 1.4. Осуществлять сбор и внесение первичной и вторичной информации в базу данных в рамках проводимого маркетингового исследования при помощи информационно-компьютерных технологий.
РО 1.5. Анализировать требования потребителей к продукту на основе результатов маркетинговых исследований.
ПК 2. Осуществлять подготовку и проведение коммуникационных кампаний по формированию имиджа и деловой репутации
ПМ 2. Формирование имиджа и деловой репутации организации
РО 2.1. Разрабатывать планы презентации продукта, PR-акций, рекламных акций по стимулированию продаж.
РО 2.2. Решать организационные вопросы по проведению коммуникационных кампаний.
РО 2.3. Участвовать в разработке бренд-бука организации.
ПК 3. Продвигать продукцию, услуги в Интернете
ПМ 3. Продвижение продукции, услуг в Интернете
РО 3.1. Заполнять контент-план в программе автопостинга.
РО 3.2. Работать в программах продвижения.

ОН 3.3 Әлеуметтік желілерде профильдерді жүргізу және қолдау.
ОН 3.4 Компанияның белгіленген жоспары мен мақсаттарына сәйкес контентті өңдеп, жаңартып отыру.
КҚ 4. Өткізілген маркетингтік іс-шаралардың тиімділігі туралы есептер құрастыру
КМ 4. Маркетингтік іс-шаралардың тиімділігі туралы есептер құрастыру
ОН 4.1. Ақпаратты жүйеге келтіру және мәліметтер базасымен жұмыс жасау.
ОН 4.2 Өткізілген маркетингтік іс-шаралардың тиімділік көрсеткіштерін есептеп, талдау жүргізу.
ОН 4.3 Есептер дайындау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
91- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
91-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "04210100 - Құқықтану" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
04 Кәсіпкерлік, басқару және құқық
042 Құқық
0421 Құқық
Мамандығы:
04210100 - Құқықтану
Біліктілігі:

РО 3.3. Сопровождать и вести профили в социальных сетях.
РО 3.4. Обрабатывать и обновлять контент, согласно установленного плана и задач компании.
ПК 4. Составлять отчеты об эффективности проведенных маркетинговых мероприятий
ПМ 4. Составление отчетов об эффективности проведенных маркетинговых мероприятий
РО 4.1. Систематизировать информацию и работать с базами данных.
РО 4.2. Рассчитывать и анализировать показатели эффективности проведенных маркетинговых мероприятий.
РО 4.3. Формировать отчеты.
Приложение 91 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 91 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "04210100 - Правоведение"
Код и наименование уровня образования:
04 Бизнес, управление и право
042 Право
0421 Право
Специальность:
04210100 - Правоведение
Квалификация:

ОН 1.2. Нормативтік құқықтық актілерді түсіндіру және қолдану.
ОН 1.3. Құқықтық реттеу пәні мен әдісі бойынша құқық салаларын ажырату.
ОН 1.4. Кәсіби құқықтық ойлауды, заңдық құқық мәдениетін қалыптастыру.
ОН 1.5. Заманауи қоғамда болып жатқан саяси және құқықтық процестерді талдау.
ОН 1.6. Заң құжаттарын жасау кезінде құқықтық терминологияны қолдану.
КҚ 2. Іс жүргізу стандарттары мен заманауи ақпараттық технологияларды меңгеру
КМ 2. Іс жүргізу стандарттары мен заманауи ақпараттық технологияларды меңгеру
ОН 2.1. Құқықтық құжаттаманы жүйелеу, есепке алу және жүргізу тәртібі.
ОН 2.2. Коммуникация мен байланыстың заманауи техникалық құралдарын пайдалана отырып, ақпаратты өңдеу әдістерін меңгеру.
ОН 2.3. Құқықтық құжаттардың жобаларын әзірлеу және олардың заңнамаға сәйкестігін тексеру.
ОН 2.4. Мәтіндік редакторларды және арнайы заңдық бағдарламалық қамсыздандыруды қолдану.
ОН 2.5. Құқықтық деректер базасының, архивтердің, басқа да көздердің көмегімен құқықтық ақпарат іздеуді жүзеге асыру.
КҚ 3. Материалдық құқық нормаларын талдау және кәсіби қызметте қолдану
КМ 3. Материалдық құқық нормаларын талдау және кәсіби қызметте қолдану
ОН 3.1. Құқық субъектілерінің құқықтық мәртебесін анықтау.
ОН 3.2. Заң құжаттарының жобаларын әзірлеу және жасау.
ОН 3.3. Құқықтық ақпаратпен жұмыс істеу, оны іріктеу, талдау және бағалау.
ОН 3.4. Құқықтық нормаларды нақты жағдайда қолдану және кеңес беру үшін нормативтік құқықтық актілерді пайдалану.
ОН 3.5. Кәсіби қызмет саласына кіретін құқықтық нормалар мен құқықтық қатынастарды талдау.
КҚ 4. Материалдық құқық нормаларын қолдану процесінде туындайтын қоғамдық қатынастарды реттеу және іске асыру
КМ 4. Материалдық құқық нормаларын қолдану процесінде туындайтын қоғамдық қатынастарды реттеу және іске асыру
ОН 4.1. Фактілер мен мән-жайларды заңды тұрғыда дұрыс саралау.
ОН 4.2. Білікті заң қорытындылары мен кеңестер беру.
ОН 4.3. Сот құжаттарының жобаларын жасау.
ОН 4.4. Кәсіби этика қағидаларын сақтау.
ОН 4.5. Жүйелі және салыстырмалы талдауды, зерттеу дағдыларын меңгеру.
ОН 4.6. Ауызша және жазбаша коммуникация дағдыларын, тұлғааралық коммуникация тәсілдерін меңгеру.
ОН 4.7. Логика заңдарын қолдану.
ОН 4.8. Материалдық құқық нормаларын қолдану рәсімін анықтау.
ОН 4.9. Заңды іс бойынша кәсіби шешім қабылдау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
93- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылымминистрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
93-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "05220100 - Экология және табиғатты қорғау қызметі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
Білім деңгейінің атауы және коды:
05 Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика
052 Қоршаған орта
0522 Қоршаған орта және жабайы табиғат
Мамандығы:
05220100 - Экология және табиғатты қорғау қызметі (түрлері бойынша)
Біліктілігі:

РО 1.2. Толковать и применять нормативные правовые акты.
РО 1.3. Разграничивать отрасли права по предмету и методу правового регулирования.
РО 1.4. Формировать профессиональное юридическое мышление, правовую юридическую культуру.
РО 1.5.Анализировать, происходящие в современном обществе, политико - правовые процессы.
РО 1.6. Использовать юридическую терминологию при составлении юридических документов.
ПК 2. Владеть стандартами делопроизводства и современными информационными технологиями
ПМ 2. Владение стандартами делопроизводства и современными информационными технологиями
РО 2.1. Вести порядок систематизации, учета и ведения правовой документации.
РО 2.2. Владеть методами обработки информации с использованием современных технических средств коммуникации и связи.
РО 2.3. Разрабатывать проекты правовых документов и проверять их соответствие законодательству.
РО 2.4. Применять текстовые редакторы и специальное юридическое программное обеспечение.
РО 2.5. Осуществлять с помощью правовых баз данных, архивов, иных источников поиск юридической информации.
ПК 3. Анализировать и применять нормы материального права в профессиональной деятельности
ПМ 3. Анализ и применение норм материального права в профессиональной деятельности
РО 3.1. Определять правовой статус субъектов права.
РО 3.2. Разрабатывать и составлять проекты юридических документов.
РО 3.3. Работать с правовой информацией, по ее отбору, анализу, оценке.
РО 3.4. Использовать нормативные правовые акты для применения нормы права к конкретной ситуации и консультирования.
РО 3.5. Анализировать юридические нормы и правовые отношения, входящие в область профессиональной деятельности.
ПК 4. Регулировать и реализовывать общественные отношения, возникающие в процессе применения норм материального права
ПМ 4. Регулирование и реализация общественных отношений, возникающих в процессе применения норм материального права
РО 4.1. Юридически правильно квалифицировать факты и обстоятельства.
РО 4.2. Давать квалифицированные юридические заключения и консультации.
РО 4.3. Составлять проекты судебных документов.
РО 4.4. Соблюдать правила профессиональной этики.
РО 4.5. Владеть системным и сравнительным анализом, исследовательскими навыками.
РО 4.6. Обладать навыками устной и письменной коммуникации, способами межличностной коммуникации.
РО 4.7. Применять законы логики.
РО 4.8. Определять процедуру применения норм материального права.
РО 4.9. Принимать профессиональное решение по юридическому делу.
Приложение 93 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 93 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "05220100 – Экология и природоохранная деятельность (по видам)"
Код и наименование уровня образования:
05 Естественные науки, математика и статистика
052 Окружающая среда
0522 Окружающая среда и дикая природа
Специальность:
05220100 - Экология и природоохранная деятельность (по видам)
Квалификация:

ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W05220101- Зертханашы-эколог"біліктілігі
КҚ 1. Талдау жүргізуге химиялық ыдыстарды, құралдар мен зертханалық жабдықтарды дайындау
КМ 1. Химиялық ыдыстарды, құралдарды және зертханалық жабдықтарды талдау жүргізуге дайындау
ОН 1.1. Химиялық талдау талаптарына сәйкес әртүрлі мақсаттағы зертханалық ыдысты пайдалану.
ОН 1.2.Талдау жүргізу үшін құралдар мен жабдықтарды таңдау.
ОН 1.3.Талдаудың берілген түрі үшін зертханалық қондырғыларды дұрыс құрастыруды жүзеге асыру.
ОН 1.4. Ұсынылған зертханалық жабдықта жұмыс істеу, оған қызмет көрсету және баптау.
ОН 1.5. Ауысым кезінде талдауларды сапалы және уақытында орындауды қамтамасыз ету бойынша операцияларды орындау.
ОН.1.6. Жұмыс орны мен жабдықтарды қабылдау және тапсыру бойынша операцияларды орындау.
КҚ 2. Әртүрлі концентрациядағы сынамалар мен ерітінділерді дайындау
КМ 2. Әртүрлі концентрациядағы сынамалар мен ерітінділерді дайындау
ОН 2.1. Сынамалардың барлық түрлерін іріктеу және өңдеуді жүргізу.
ОН 2.2. Сынамаларды талдау жүргізуге дайындау.
ОН 2.3. Талданатын материалдардағы заттардың пайыздық құрамын әртүрлі әдістермен анықтау.
ОН 2.4.Берілген концентрациядағы реактив ерітінділерін дайындау.
КҚ 3. Технологиялық бақылау операцияларының сұлбаларына сәйкес химиялық талдауды сапалы жүргізу
КМ 3. Технологиялық бақылау операцияларының сұлбаларына сәйкес химиялық талдауларды сапалы жүргізу
ОН 3.1.Талдаудың химиялық және физика-химиялық әдістері үшін градуирлеу сипаттамасын белгілеу.
ОН 3.2.Тиісті әдістеме бойынша химиялық талдау операцияларын орындау.
ОН 3.3. Бейорганикалық және органикалық заттарға физика-химиялық әдістермен сапалық және сандық талдау жүргізу
КҚ 4. Талдау нәтижелерін өңдеу және рәсімдеу
КМ 4. Талдау нәтижелерін өңдеу және ресімдеу
ОН 4.1.Құралдардыңкөрсеткіштерінтүсіру.
ОН 4.2.Өлшеу нәтижелерін есептеу.
ОН 4.3. Талдау нәтижесінің қателігінесептеу.
ОН 4.4. Жүргізілген сынақтардың нәтижелерін өңдеуді жүргізу.
ОН 4.5.Талдаухаттамаларынрәсімдеу.
"4S05220102 - Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың технигі"біліктілігі
КҚ 1. Жүйелі талдау әдістерін қолдана отырып, экологиялық және әлеуметтік-экономикалық проблемаларды талдау
КМ 1. Жүйелі талдау әдістерін қолдана отырып, экологиялық және әлеуметтік-экономикалық проблемаларды талдау

РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W05220101- Лаборант-эколог"
ПК 1. Подготавливать химическую посуду, приборы и лабораторное оборудование к проведению анализа
ПМ 1. Подготовка химической посуды, приборов и лабораторного оборудования к проведению анализа
РО 1.1. Пользоваться лабораторной посудой различного назначения, в соответствии с требованиями химического анализа.
РО 1.2.Выбирать приборы и оборудование для проведения анализов.
РО 1.3.Осуществлять правильную сборку лабораторных установок для заданного вида анализа.
РО 1.4. Работать на представленном лабораторном оборудовании, проводить его обслуживание и настройку.
РО 1.5. Выполнять операции по обеспечению качественного и своевременного выполнения анализов в течение смены.
РО.1.6. Выполнять операции по приему и сдаче рабочего места и оборудования.
ПК 2. Приготавливать пробы и растворы различной концентрации
ПМ 2. Приготовление проб и растворов различной концентрации
РО 2.1. Проводить отбор и обработку всех видов проб.
РО 2.2. Готовить пробы к проведению анализов.
РО 2.3. Определять процентное содержание веществ в анализируемых материалах различными методами.
РО 2.4.Готовить растворы реактивов заданной концентрации.
ПК 3. Качественно проводить химический анализ согласно схемам операции технологического контроля
ПМ 3. Качественное проведение химических анализов согласно схемам операции технологического контроля
РО 3.1.Устанавливать градуировочную характеристику для химических и физико-химических методов анализа.
РО 3.2.Выполнять операции по химическому анализу, по соответствующей методике.
РО 3.3. Проводить качественный и количественный анализ неорганических и органических веществ физико-химическими методами.
ПК 4. Обрабатывать и оформлять результаты анализов
ПМ 4. Обработка и оформление результатов анализа
РО 4.1.Снимать показания приборов.
РО 4.2.Рассчитывать результаты измерений.
РО4.3.Рассчитывать погрешность результата анализа.
РО 4.4. Проводить обработку результатов проведенных испытаний.
РО 4.5.Оформлять протоколы анализа.
Квалификация "4S05220102 - Техник особо охраняемых природных территорий"
ПК 1. Анализировать экологические и социально-экономические проблемы с применением методов системного анализа
ПМ 1. Анализ экологических и социально-экономических проблем с применением методов системного анализа

ОН 1.1.Биосфера эволюциясының негізгі кезеңдерін және оның ерекшеліктерін сипаттау.
ОН 1.2. Адам қызметінің табиғи ортаға әсерін анықтау.
ОН 1.3.Табиғижағдайлар мен ресурстардыңтіріорганизмдергеәсерінжәнеолардыңөзараәрекеттесуінесептеу.
ОН 1.4. Дүние жүзіндегі жабайы табиғат популяциясының басқару әдістерін бағалау.
ОН 1.5.Негізгі экологиялық мәселелер бойынша зерттеулер, талдау және есептер жүргізу.
ОН 1.6. Экожүйе тауарлары мен қызметтерінің маңыздылығы мен құндылығын анықтау.
КҚ 2. Экология саласындағы қазіргі заманғы қызметтің құқықтық аспектілерін қолдану
КМ 2. Экология саласындағы қазіргі заманғы қызметтің құқықтық аспектілерін қолдану
ОН 2.1. Экология саласындағы мемлекеттік реттеу жүйесінің негізгі қағидаттарын қолдану.
ОН 2.2. Экологиялық және құқықтық қатынастарда қолданылатын негізгі ұғымдарды түсіндіру.
ОН 2.3. Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасының жалпы құрылымын сипаттау.
ОН 2.4. Табиғат пайдаланушылардың Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасын сақтауына және орындауына тексерулерді ұйымдастыру және өткізу.
ОН 2.5. Табиғат қорғау заңнамасын бұзушылықтарды жою және кінәлілерді жауапкершілікке тарту жөніндегі шараларды қолдану.
КҚ 3. Инновациялық әдістерді қолдана отырып биосфераның мониторингін жүргізу
КМ 3. Инновациялық әдістерді қолдану арқылы биосфераны бақылау(мониторинг)
ОН 3.1. Экологиялық мониторингті жіктеудің әртүрлі тәсілдерін сипаттау.
ОН 3.2. Табиғи ортаның экологиялық тұрақсыздануының себептерін түсіндіру.
ОН 3.3. Ластаушы заттардың шығарындылары мен тасымалдарын нормалауды түсіндіру.
ОН 3.4. Қоршаған ортаның ластануын бақылау желісін ұйымдастыру әдістемесін таңдау.
ОН 3.5. Бақылаудың ұтымды экологиялық желісін ұйымдастыру.
ОН 3.6. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы экопосттар желісі жұмысының сапасына бақылау жүргізу.
КҚ 4. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда табиғи ресурстарды пайдалану жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
КМ 4. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда табиғи ресурстарды пайдалану жөніндегі жұмысты ұйымдастыру
ОН 4.1. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың санаттары мен түрлерін сипаттау.
ОН 4.2. Рекреациялық дигрессия кезеңдеріне сәйкес орман шаруашылығы жұмыстарын жүргізу.
ОН 4.3. Әртүрлі антропогендік әсер ету аймақтарындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жай-күйін болжауды жүзеге асыру.
ОН 4.4. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың биологиялық әртүрлілігін қолдау үшін табиғатты қорғау іс-шараларын жүргізу.
ОН 4.5. Рекреациялық қызметті жоспарлау, жүзеге асыру және бақылау.

РО 1.1. Описывать основные этапы эволюции биосферы и еҰ специфические особенности.
РО 1.2. Определять влияние человеческой деятельности на природную среду.
РО 1.3. Рассчитывать влияние природных условий и ресурсов на живые организмы и их взаимодействие.
РО 1.4. Оценивать методы управления целым рядом популяций дикой природы в разных странах мира.
РО 1.5. Осуществлять исследование, анализ и отчетность по основным экологическим проблемам.
РО 1.6. Определять важность экосистемных товаров и услуг и давать им оценку.
ПК 2. Применять правовые аспекты современной деятельности в сфере экологии
ПМ 2. Применение правовых аспектов современной деятельности в сфере экологии
РО 2.1. Применять основные принципы системы государственного регулирования в области экологии.
РО 2.2. Интерпретировать основные понятия, используемые в эколого-правовых отношениях.
РО 2.3. Характеризовать общую структуру экологического законодательства Республики Казахстан.
РО 2.4. Организовывать и проводить проверки по соблюдению и исполнению природопользователями экологического законодательства Республики Казахстан.
РО 2.5. Применять меры по устранению нарушений природоохранного законодательства и привлекать виновных к ответственности.
ПК 3. Выполнять мониторинг биосферы с использованием инновационных методов
ПМ 3. Мониторинг биосферы с использованием инновационных методов
РО 3.1. Описывать различные подходы к классификации экологического мониторинга.
РО 3.2. Объяснять причины экологической дестабилизации природной среды.
РО 3.3. Интерпретировать нормирование сбросов и выбросов загрязняющих веществ.
РО 3.4. Выбирать методику организации сети наблюдений за загрязнением окружающей среды.
РО 3.5. Организовать рациональную экологическую сеть наблюдений.
РО 3.6. Проводить контроль качества работы сети экопостов на особо охраняемых природных территориях.
ПК 4. Организовывать работы по использованию природных ресурсов на особо охраняемых природных территориях
ПМ 4. Организация работы по использованию природных ресурсов на особо охраняемых природных территориях
РО 4.1. Характеризовать категории и виды особо охраняемых природных территорий.
РО 4.2. Проводить лесохозяйственные работы с учетом степени рекреационной дигрессии.
РО 4.3. Осуществлять прогнозирование состояния особо охраняемых природных территорий в зонах различного антропогенного воздействия.
РО 4.4.Проводить природоохранные мероприятия для поддержания биологического разнообразия особо охраняемых природных территорий.
РО 4.5. Планировать, осуществлять и контролировать рекреационную деятельность.

ОН 2.6. Аспаптық түсірілімді орындауға қатысу.
КҚ 3. Жою жұмыстарын жүргізу кезінде дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 3. Жою жұмыстарын жүргізу кезіндегі дайындық жұмыстары
ОН 3.1. Геологиялық жабдықты бөлшектеу кезінде дайындық жұмыстарын жүргізу.
ОН 3.2. Далалық геологиялық жұмыстардың салдарын жоюды жүзеге асыру.
ОН 3.3. Геологиялық жабдықтар мен керек-жарақтарды буып-түю және тиеу.
ОН 3.4 . Диагностикалық белгілері бойынша ең көп таралған тау жыныстарын құрайтын минералдар, тау жыныстары, тау жыныстарында фауна мен флораның болуын анықтау.
ОН 3.5 . Нүктелерді байланыстыру мақсатында тау-кен компасымен азимуттық бағытты анықтау.
КҚ 4. Механизмдер мен жабдықтарда кернді бөлуді және сынамаларды кесуді орындау
КМ 4. Механизмдер мен жабдықтарда кернді бөлу және сынамаларды кесу
ОН 4.1. Қолмен және электр құралдарын қолдана отырып, жоғары дәлдікпен және қатаң рұқсатпен кернді кесу.
ОН 4.2. Электр құралдары мен жабдықтардың көмегімен сынамаларды алу.
ОН 4.3. Сынама алу үшін механизмдер мен жабдықтарды дайындауды орындау.
ОН 4.4. Нақты жағдайларда бұрғылау әдісін таңдау.
КҚ 5. Сынамаларды маркалауды және орауды, техникалық құжаттаманы жүргізуді жүзеге асыру
КМ 5. Сынамаларды маркалау және орау, техникалық құжаттаманы жүргізу
ОН 5.1. Тау жыныстарының қасиеттеріне байланысты сынама алу.
ОН 5.2. Сынамаларды маркалау мен орауды орындау.
ОН 5.3. Түрлері бойынша сынамалар санын есептеу.
ОН 5.4. Бақылау сынамаларының санын анықтау.
ОН 5.5. Техникалық және далалық құжаттаманы жүргізу.
"3W05320102 - Геологиялық түсірім және іздеу жұмыстарындағы жұмысшы" біліктілігі
КҚ 1. Геологиялық түсіру және іздестіру жұмыстарының далалық маусымына дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 1. Геологиялық түсіру және іздестіру жұмыстарының далалық маусымына дайындық жұмыстары
ОН 1.1. Геологиялық керек-жарақтарды, аспаптарды, құралдар мен жабдықтарды орау бойынша дайындық жұмыстарын орындау.
ОН 1.2. Геологиялық керек-жарақтарды, аспаптарды, құралдар мен жабдықтарды тиеу бойынша дайындық жұмыстарын орындау.
ОН 1.3. Карта бойынша ауданның геологиялық құрылысына талдау жасау.
КҚ 2. Далалық геологиялық түсіру және іздестіру жұмыстарын жүргізу кезінде дайындық жұмыстарын орындау
КМ 2. Далалық геологиялық түсіру және іздестіру жұмыстарын жүргізу кезіндегі дайындық жұмыстары
ОН 2.1. Дала лагерінің алаңдары мен тұрақ орындарын дайындауға қатысу.
ОН 2.2. Далалық керек-жарақтарды, аспаптарды, құралдар мен жабдықтарды жұмыс жағдайында ұстау және қызмет көрсету.

РО 2.6. Участвовать при выполнении инструментальной съемки.
ПК 3. Проводить подготовительные работы во время проведения ликвидационных работ
ПМ 3. Подготовительные работы во время проведения ликвидационных работ
РО 3.1. Выполнять подготовительные работы при демонтаже геологического оборудования.
РО 3.2.Выполнять ликвидацию последствий полевых геологических работ.
РО 3.3. Выполнять упаковку и погрузку геологического оборудования и снаряжения.
РО 3.4 . Определять по диагностическим признакам наиболее распространенные породообразующие минералы, горные породы, наличие в горных породах ископаемой фауны и флоры.
РО 3.5 . Определять азимутальное направление горным компасом с целью привязки точек.
ПК 4. Выполнять распил керна и разрезание проб на механизмах и оборудовании
ПМ 4. Распил керна и разрезание проб на механизмах и оборудовании
РО 4.1. Выполнять распил керна с высокой точностью и строгими допусками с помощью электрических инструментов и вручную.
РО 4.2. Выполнять отбор проб с помощью электрических инструментов и оборудования.
РО 4.3. Выполнять подготовку механизмов и оборудования для отбора проб.
РО 4.4. Производить выбор способа бурения в конкретных условиях.
ПК 5. Проводить маркировку и упаковку проб, ведение технической документации
ПМ 5. Маркировка и упаковка проб, ведение технической документации
РО 5.1. Производить отбор проб в зависимости от свойств горных пород.
РО 5.2. Выполнять маркировку и упаковку проб.
РО 5.3. Рассчитывать количество проб по видам.
РО 5.4. Определять количество контрольных проб.
РО 5.5. Вести техническую и полевую документацию.
Квалификация "3W05320102 - Рабочий на геолого-съемочных и поисковых работах"
ПК 1. Проводить подготовительные работы к полевому сезону на геолого-съемочные и поисковые работы
ПМ 1. Подготовительные работы к полевому сезону на геолого-съемочные и поисковые работы
РО 1.1. Выполнять подготовительные работы по упаковке геологического снаряжения, приборов, инструментов, оборудования.
РО 1.2. Выполнять подготовительные работ по погрузке геологического снаряжения, приборов, инструментов, оборудования.
РО 1.3. Выполнять анализ геологического строения района по карте.
ПК 2. Выполнять подготовительные работы во время проведения полевых геолого-съемочных и поисковых работ
ПМ 2. Подготовительные работы во время проведения полевых геолого-съемочных и поисковых работ
РО 2.1. Участвовать в подготовке площадок и мест стоянок полевого лагеря.
РО 2.2. Поддерживать в рабочем состоянии и обслуживать полевое снаряжение, приборы, инструменты и оборудование.

ОН 2.3. Бұрын өткен тау-кен қазбаларын тазарту, жаңаларын үңгілеу және ұсақ тау-кен қазбаларын жою.
ОН 2.4. Геологиялық зерттеулер жүргізу кезінде дайындық жұмыстарын орындау.
ОН 2.5. Геологиялық карталарды түсіруді және ресімдеуді орындау.
ОН 2.6. Тау жыныстары қабаттарының қатпарлы, үзілмелі бұзылыстарын анықтау.
ОН 2.7. Графикалық қосымшаларды қолданыстағы стандарттарға, нұсқаулық талаптарға сәйкес қимасын жасау және рәсімдеу.
ОН 2.8. Минералдар мен тау жыныстарын анықтау үшін диагностикалық белгілерді қолдану, далалық жағдайларда минералдарға диагностика жүргізу.
ОН 2.9. Пайдалы қазбалар кен орындарының өнеркәсіптік маңызын анықтау мақсатында геологиялық зерттеулер жүргізу.
КҚ 3. Жою жұмыстарына дайындықты орындау
КМ 3. Геологиялық түсіру және іздеу жұмыстарының салдарын жою кезіндегі дайындық жұмыстары
ОН 3.1. Геологиялық жабдықты бөлшектеу кезінде дайындық жұмыстарын жүргізу.
ОН 3.2. Далалық геологиялық түсіру және іздеу жұмыстарының салдарын жоюды жүзеге асыру.
ОН 3.3. Геологиялық жабдықтар мен керек-жарақтарды буып-түю және тиеу.
КҚ 4. Тау жыныстарын контурлау және жару, шпурларды бұрғылау, кесуді жүргізу
КМ 4. Тау жыныстарын контурлау және жару, шпурларды бұрғылау, кесу
ОН 4.1. Пайдалы қазбалардың сапасы мен санын анықтау, олардың жер қойнауындағы қорларын есептеу үшін тау-кен қазбаларында атыздық, сыдыру, шпурлық және басқа да сынамаларды іріктеуді орындау.
ОН 4.2. Тау жыныстарын контурлау және қазу.
ОН 4.3. Шпурларды бұрғылау, кернді кесу.
КҚ 5. Сынамаларды алу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 5. Сынамаларды алу бойынша дайындық жұмыстары
ОН 5.1. Сынамаларды алу бойынша механизмдер мен жабдықтарда жұмыс істеу.
ОН 5.2. Құралдарды, механизмдер мен жабдықтарды жұмысқа дайындау.
ОН 5.3. Геохимиялық сынаманы орындау.
ОН 5.4. Шлихті сынаманы орындау.
ОН 5.5. Минералдарды, кендерді, тау жыныстарын далалық химиялық әдістермен анықтау (диагностикалау).
ОН 5.6. Минералды-петрографиялық зерттеулерді орындау.
КҚ 6. Сынамаларды маркалау және орауды жүргізу, техникалық құжаттаманы жүргізу
КМ 6. Сынамаларды маркалау және орау, техникалық құжаттаманы жүргізу
ОН 6.1. Сынамаларды маркалау мен орауды орындау.
ОН 6.2. Техникалық және далалық құжаттаманы жүргізу.
ОН 6.3. Физикалық-механикалық сынақтар үшін сынамаларды дайындауды орындау.
"4S05320103 - Техник-геолог" біліктілігі
КҚ 1. Геологиялық материалдар мен жабдықтарды далалық жұмыстарға дайындауды жүргізу
КМ 1. Геологиялық материалдар мен жабдықтарды далалық жұмыстарға дайындау

РО 2.3. Выполнять расчистку ранее пройденных, проходку новых и ликвидацию мелких поверхностных горных выработок.
РО 2.4. Выполнять подготовительные работы при проведении геологических исследований.
РО 2.5. Выполнять съемку и оформление геологических карт.
РО 2.6. Определять складчатые, разрывные нарушения слоев горных пород.
РО 2.7. Строить разрезы и оформлять графические приложения в соответствии с действующими стандартами, инструктивными требованиями.
РО 2.8. Применять диагностические признаки для определения минералов и горных пород, проводить диагностику минералов в полевых условиях.
РО 2.9. Проводить геологические исследования с целью определения промышленного значения месторождений полезных ископаемых.
ПК 3. Выполнять подготовку к ликвидационным работам
ПМ 3. Подготовительные работы при ликвидации последствий геолого-съемочных и поисковых работ
РО 3.1. Выполнять подготовительные работы при демонтаже геологического оборудования.
РО 3.2.Выполнять ликвидацию последствий полевых геолого-съемочных и поисковых работ.
РО 3.3. Выполнять упаковку и погрузку геологического оборудования и снаряжения.
ПК 4. Проводить оконтуривание и выкалывание горной породы, бурение шпуров, пропиливание
ПМ 4. Оконтуривание и выкалывание горной породы, бурение шпуров, пропиливание
РО 4.1. Выполнять отбор бороздовых, задирковых, шпуровых и других проб в горных выработках для определения качества и количества полезных ископаемых, подсчета их запасов в недрах.
РО 4.2. Выполнять оконтуривание и выкалывание горной породы.
РО 4.3. Выполнять бурение шпуров, пропиливание керна.
ПК 5. Проводить подготовительные работы по отбору проб
ПМ 5. Подготовительные работы по отбору проб
РО 5.1. Работать на механизмах и оборудовании по отбору проб.
РО 5.2. Подготавливать инструменты, механизмы и оборудование к работе.
РО 5.3. Выполнять геохимическое опробование.
РО 5.4. Выполнять шлиховое опробование.
РО 5.5. Определять (диагностировать) минералы, руды, горные породы полевыми химическими методами.
РО 5.6. Выполнять минералого-петрографические исследования.
ПК 6. Проводить маркировку и упаковку проб, ведение технической документации
ПМ 6. Маркировка и упаковка проб, ведение технической документации
РО 6.1. Выполнять маркировку и упаковку проб.
РО 6.2. Вести техническую и полевую документацию.
РО 6.3. Выполнять подготовку проб для физико-механических испытаний.
Квалификация "4S05320103 - Техник-геолог"
ПК 1. Проводить подготовку геологических материалов и оборудования к полевым работам
ПМ 1. Подготовка геологических материалов и оборудования к полевым работам

ОН 1.1. Зерттелетін жұмыс аймағының геологиясы туралы материалдар мен ақпаратты іздеу және жинау.
ОН 1.2. Геологиялық барлау жабдықтары мен керек-жарақтарын дайындауды және тексеруді орындау.
ОН 1.3. Жер асты суларының түрлерін, пайда болуын, сипаттамасын, ағындардың гидродинамикалық ерекшеліктерін анықтау.
ОН 1.4. Топырақтың түрлерін, олардың шығу тегі мен қасиеттерін анықтаңыз.
ОН 1.5. Далалық жұмыстарға шығуға дайындық, объектілердің оларды пайдалануға беруге дайындық актілерін жасау.
ОН 1.6. Нақты табиғи және геологиялық жағдайларда ең ұтымды іздеу әдістерін таңдау.
ОН 1.7. Іздеу және іздеу-бағалау жұмыстарының жобаларын жасау.
КҚ 2. Далалық геологиялық түсіру, іздеу және барлау жұмыстарын жүргізу
КМ 2. Далалық геологиялық түсіру, іздеу және барлау жұмыстары
ОН 2.1. Далалық лагердің орнын дайындау.
ОН 2.2. Далалық лагерьді орналастыру.
ОН 2.3. Геологиялық-түсіру, іздестіру-барлау маршруттарын жүргізуге қатысу.
ОН 2.4. Геологиялық-түсіру, іздестіру-барлау жұмыстарын жүргізу кезінде тау жыныстарының үлгілерін, кернді және сынамалардың барлық түрлерін іріктеуді, өңдеуді және құжаттаманы жүзеге асыру.
ОН 2.5. Зерттеу және талдау үшін тау жыныстарының үлгілерін және сынамалардың барлық түрлерін ресімдеу, орау және жөнелту жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруды жүзеге асыру.
ОН 2.6. Геологиялық бақылаулардың (ашлылудың) далалық журналын, ұңғымалардың керні мен тау-кен қазбалары құжаттамасын толтыруға қатысу.
ОН 2.7. Бастапқы геологиялық ақпаратты жинау.
ОН 2.8. Дала лагерін жинауды жүзеге асыру.
ОН 2.9. Кен денелерінің пішіні мен көлемін, олардың пайда болу жағдайларын сипаттайтын негізгі элементтерді анықтау.
КҚ 3. Бастапқы геологиялық ақпаратты камералдық өңдеу жүргізу
КМ 3. Бастапқы геологиялық ақпаратты камералдық өңдеу
ОН 3.1. Бастапқы материалдарды далалық камералдық өңдеуді орындау.
ОН 3.2. Геологиялық барлау жабдықтарын, керек-жарақтары мен бастапқы геологиялық ақпаратты сақтауға өткізу.
ОН 3.3. Геологиялық ақпаратты өңдеуді, геологиялық түсіру, геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері туралы есепті дайындауды жүргізу.
ОН 3.4. Геоақпараттық бағдарламаларға мәліметтерді енгізуді орындау.
ОН 3.5. Пайдалы қазбалар кен орындарының геологиялық құрылымын сипаттау.
ОН 3.6. Геологиялық барлау жұмыстарындағы күрделі салымдардың тиімділігін есептеуді жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
99-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
99-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "05320200 - Пайдалы қазба кен орындарын іздеу мен барлаудың технологиясы мен техникасы" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
05 Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика
053 Физикалық ғылымдар
0532 Жер туралы ғылымдар
Мамандығы:
05320200 - Пайдалы қазба кен орындарын іздеу мен барлаудың технологиясы мен техникасы
Біліктілігі:

РО 1.1. Выполнять поиск и сбор материалов и сведений о геологии изучаемого региона работ.
РО 1.2. Выполнять подготовку и проверку геологоразведочного оборудования и снаряжения.
РО 1.3. Определять типы, генезис, характеристику подземных вод, гидродинамические особенности потоков.
РО 1.4. Определять типы грунтов, их происхождение и свойства.
РО 1.5. Составлять акты готовности к выезду на полевые работы, готовности объектов к их вводу в эксплуатацию.
РО 1.6. Выбирать наиболее рациональные поисковые методы в конкретных природных и геологических условиях.
РО 1.7. Составлять проекты поисковых и поисково-оценочных работ.
ПК 2. Проводить полевые геолого-съемочные, поисковые и разведочные работы
ПМ 2. Полевые геолого-съемочные, поисковые и разведочные работы
РО 2.1. Подготавливать место полевого лагеря.
РО 2.2. Выполнять развертывание полевого лагеря
РО 2.3. Участвовать в проведении геолого-съемочных, поисково-разведочных маршрутов.
РО 2.4. Осуществлять отбор, обработку и документацию образцов горных пород, керна и всех видов проб при проведении геолого-съемочных, поисково-разведочных работ.
РО 2.5. Осуществлять организацию работ по оформлению, упаковке и отправке образцов горных пород и всех видов проб для последующего изучения и анализа.
РО 2.6. Участвовать в заполнении полевого журнала геологических наблюдений (обнажений), документации керна скважин и горных выработок.
РО 2.7. Собирать первичную геологическую информацию.
РО 2.8. Выполнять ликвидацию полевого лагеря.
РО 2.9. Определять основные элементы, характеризующие форму и размеры рудных тел, условия их образования.
ПК 3. Проводить камеральную обработку первичной геологической информации
ПМ 3. Камеральная обработка первичной геологической информации
РО 3.1. Выполнять полевую камеральную обработку первичных материалов.
РО 3.2. Передавать геологоразведочное оборудование, снаряжение и первичную геологическую информацию на хранение.
РО 3.3. Вести обработку геологической информации, подготовку отчета о результатах геолого-съемочных, геологоразведочных работ.
РО 3.4. Выполнять ввод данных в геоинформационные программы.
РО 3.5. Описывать геологическое строение месторождений полезных ископаемых.
РО 3.6. Производить расчет эффективности капитальных вложений на геологоразведочных работах.
Приложение 99 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 99 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "05320200 - Технология и техника разведки месторождений полезных ископаемых"
Код и наименование уровня образования:
05 Естественные науки, математика и статистика
053 Физические науки
0532 Науки о Земле
Специальность:
05320200 - Технология и техника разведки месторождений полезных ископаемых
Квалификация:

ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W05320201 - Бұрғылау жұмыстарындағы жұмысшы" біліктілігі
КҚ 1. Құрал-саймандарды және бұрғылау агрегатын дайындау
КМ 1. Құрал-саймандарды және бұрғылау агрегатын дайындау
ОН 1.1. Бұрғылау жабдығын тасымалдауға, алаңды дайындауға және монтаждауға қатысу.
ОН 1.2. Бұрғылау ерітіндісін дайындау.
ОН 1.3. Жынысталқандаушы аспапты таңдау және дайындау.
ОН 1.4. Бұрғылау құралының беріктік сипаттамаларын тексеру.
ОН 1.5. Бұрғылау және шегендеу құбырларын орнатуды орындау.
ОН 1.6. Бұрғылау бағанының түбінің орналасуын орындау.
КҚ 2. Ұңғымаларды бұрғылау процесіне қатысу
КМ 2. Ұңғымаларды бұрғылау процесіне қатысу
ОН 2.1. Көтеріп-түсіру операцияларын орындау.
ОН 2.2. Бұрғылау штангалары мен құбырларын бұрап, қатайту.
ОН 2.3. Құрылымы бұзылған топырақтар мен кернді шығару және төсеу.
ОН 2.4. Ұңғыманы бұрғылау барысында үңгілеу мен бекітуді орындау.
ОН 2.5. Бұрғылау процесінде бұрғыларды, қашауларды және бұрғылау коронкаларын таңдауды және ауыстыруды орындау.
ОН 2.6. Ұңғымаларды тазалауды орындау.
ОН 2.7. Бұрғылау жабдықтарына (электр жабдықтары, забойлы қозғалтқыштар, бұрғылау сорғыштары, компрессорлар) қызмет көрсету және профилактикалық жөндеу жұмыстарын орындау.
ОН 2.8. Ұңғыманы құжаттау.
КҚ 3. Бұрғылау салдарын жою кезіндегі дайындық жұмыстары
КМ 3. Бұрғылау салдарын жою кезіндегі дайындық жұмыстары
ОН 3.1. Бұрғылау қондырғысы мен жабдығын бөлшектеу және тасымалдау бойынша дайындық операцияларын орындау.
ОН 3.2. Бұрғылау қондырғыларын, жабдықтары мен құрал-саймандарын жинақтауды жүзеге асыру.
ОН 3.3. Топырақ-өсімдік қабатының бастапқы жай-күйін қалпына келтіру.
ОН 3.4. Жою жұмыстарын жүргізу.
КҚ 4. Қажетті жабдықтарды, ерітінділерді, қосалқы құралдарды таңдау
КМ 4. Қажетті жабдықтарды, ерітінділерді, қосалқы құралдарды таңдау
ОН 4.1. Бұрғылау жабдықтарын таңдау.
ОН 4.2. Бұрғылау қондырғысын жұмыс орнына тасымалдау.

РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W05320201 - Рабочий на буровых работах"
ПК 1. Проводить подготовку инструмента и бурового агрегата
ПМ 1. Подготовка инструмента и бурового агрегата
РО 1.1. Принимать участие в транспортировке, подготовке площадки и монтаже бурового оборудования.
РО 1.2. Готовить буровой раствор.
РО 1.3. Подбирать и подготавливать породоразрушающий инструмент.
РО 1.4. Выполнять проверку прочностных характеристик бурового инструмента.
РО 1.5. Выполнять укладку бурильных и обсадных труб.
РО 1.6. Выполнять компоновку низа бурильной колонны.
ПК 2. Участвовать в процессе бурения скважин
ПМ 2. Участие в процессе бурения скважин
РО 2.1. Проводить спускоподъемные операции.
РО 2.2. Свинчивать и развинчивать буровые штанги и трубы.
РО 2.3. Извлекать и укладывать керн и грунты нарушенной структуры.
РО 2.4. Выполнять проходку и крепление в процессе бурения скважины.
РО 2.5. Выполнять подбор и смену буров, долот и буровых коронок в процессе бурения.
РО 2.6. Выполнять чистку скважин.
РО 2.7. Обслуживать и выполнять профилактический ремонт бурового оборудования (электрооборудования, забойных двигателей, буровых насосов, компрессоров).
РО 2.8. Документировать скважины.
ПК 3. Проводить подготовительные работы при ликвидации последствий бурения
ПМ 3. Подготовительные работы при ликвидации последствий бурения
РО 3.1. Выполнять подготовительные операции по демонтажу и транспортировке буровой установки и оборудования.
РО 3.2. Выполнять упаковку бурового оборудования, снаряжения и инструмента.
РО 3.3. Восстанавливать первоначальное состояние почвенно-растительного слоя.
РО 3.4. Проводить ликвидационные работы.
ПК 4. Подбирать необходимое оборудование, растворы, вспомогательный инструмент
ПМ 4. Подбор необходимого оборудования, растворов, вспомогательного инструмента
РО 4.1. Выбирать буровое оборудование.
РО 4.2. Транспортировать буровую установку на место работы.

ОН 4.3. Бұрғылау құралдары мен ерітінділерін таңдау.
ОН 4.4. Қосалқы жабдықты дайындау және іске қосу жұмыстарын орындау.
ОН 4.5. Құрылымдарға арналған материалдарды олардың мақсаты мен пайдалану шарттары бойынша таңдау.
КҚ 5. Бұрғылау қондырғысын басқару
КМ 5. Бұрғылау қондырғысын басқару
ОН 5.1. Ұңғымаларды бұрғылау және кеңейту кезінде бұрғылау станоктары мен әртүрлі типтегі қондырғыларды басқару.
ОН 5.2. Бұрғылау процесін бақылау және реттеу.
ОН 5.3. Ұңғымалардағы қисықтықты, апаттарды және асқынулардың алдын алу және жою жөніндегі жұмыстарды орындау.
ОН 5.4. Кернді, бұрғылау шламын, тау жыныстарының үлгілерін іріктеуді орындау.
ОН 5.5. Бұрғылау бойынша тау жыныстарының беріктік санаттарын анықтау.
ОН 5.6. Бастапқы техникалық құжаттаманы жүргізу.
"3W05320202 - Бұрғылау қондырғысының машинисі" біліктілігі
КҚ 1. Жабдықтарды, техникалық құралдарды, құжаттаманы далалық кезеңге дайындау
КМ 1. Жабдықтарды, техникалық құралдарды, құжаттаманы далалық кезеңге дайындау
ОН 1.1. Күрделі емес бөлшектердің, аппараттардың технологиялық схемаларының эскиздерін, жұмыс және құрастыру сызбаларын орындау.
ОН 1.2. Электр жабдығы жұмысының параметрлерін бақылауды жүргізу.
ОН 1.3. Параметрлерді есептеу, әртүрлі электр шамаларын, электр машиналары мен механизмдерін өлшеу кезінде аспаптарды қосу схемаларын құрастыру және жинау.
ОН 1.4. Сымдарды жалғауды, дәнекерлеуді, оқшаулауды жүргізу және орындалатын жұмыстардың сапасын бақылау.
КҚ 2. Механикалық жұмыстар және бұрғылау қондырғысына техникалық қызмет көрсету
КМ 2. Механикалық жұмыстар және бұрғылау қондырғысына техникалық қызмет көрсету
ОН 2.1. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде слесарлық жұмыстарды орындау.
ОН 2.2. Жұмыс басталар алдында бұрғылау қондырғысының жүйелері мен жұмыс жабдықтарына технологиялық реттеуді жүргізу.
ОН 2.3. Өндірістік объектідегі қауіпсіздік техникасының жай-күйін бағалау, жеке қорғаныс құралдарын пайдалану.
ОН 2.4. Күштік, бұрғылау қондырғылары мен автоматтарын бөлшектеу, құрастыру, орталықтандыру және ақаулықтарды жоюды орындау.
ОН 2.5. Жұмыстарды орындау барысында бұрғылау қондырғысының жүйелері мен жұмыс жабдықтарын реттеу.
ОН 2.6. Бұрғылау жағдайларына және жыл мезгіліне байланысты қозғалтқыштардың қажетті жұмыс тәртібін қамтамасыз ету.
КҚ 3. Бұрғылаудың технологиялық процесін басқару
КМ 3. Бұрғылаудың технологиялық процесін басқару
ОН 3.1. Бұрғылау қондырғысын жұмыстың басында қабылдау.
ОН 3.2. Бұрғылау қондырғыларын басқару.
ОН 3.3. Қажетті бұрғылау режимдерін таңдау.
ОН 3.4. Бұрғылау үшін қажетті технологиялық құралды таңдау.

РО 4.3. Подбирать буровые инструменты и растворы.
РО 4.4. Выполнять подготовку и пусконаладочные работы вспомогательного оборудования.
РО 4.5. Подбирать материалы для конструкций по их назначению и условиям эксплуатации.
ПК 5. Управлять буровым оборудованием
ПМ 5. Управление буровым оборудованием
РО 5.1. Управлять буровыми станками и установками различных типов при бурении и расширении скважин.
РО 5.2. Контролировать и регулировать процесс бурения.
РО 5.3. Выполнять работы по предупреждению и ликвидации кривизны, аварий и осложнении в скважинах.
РО 5.4. Выполнять отбор керна, бурового шлама, образцов горных пород.
РО 5.5. Определять категории крепости пород по буримости.
РО 5.6. Вести первичную техническую документацию.
Квалификация "3W05320202 - Машинист буровой установки"
ПК 1. Выполнять подготовку оборудования, технических средств, документации к полевому этапу
ПМ 1. Подготовка оборудования, технических средств, документации к полевому этапу
РО 1.1. Выполнять эскизы, рабочие и сборочные чертежи несложных деталей, технологических схем аппаратов.
РО 1.2. Производить контроль параметров работы электрооборудования.
РО 1.3. Рассчитывать параметры, составлять и собирать схемы включения приборов при измерении различных электрических величин, электрических машин и механизмов.
РО 1.4. Производить сращивание, спайку и изоляцию проводов и контролировать качество выполняемых работ.
ПК 2. Выполнять механизированные работы и техническое обслуживание буровой установки
ПМ 2. Механизированные работы и техническое обслуживание буровой установки
РО 2.1. Выполнять слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте оборудования.
РО 2.2. Производить технологическую настройку систем и рабочего оборудования буровой установки перед началом работы.
РО 2.3. Оценивать состояние техники безопасности на производственном объекте, пользоваться средствами индивидуальной защиты.
РО 2.4. Выполнять разборку, сборку, центровку и устранение неполадок силового, бурового оборудования и автоматов.
РО 2.5. Регулировать системы и рабочее оборудование буровой установки в процессе выполнения работ.
РО 2.6. Обеспечивать необходимый режим работы двигателей в зависимости от условий бурения и времени года.
ПК 3. Управлять технологическим процессом бурения
ПМ 3. Управление технологическим процессом бурения
РО 3.1. Производить приемку буровой установки в начале работы.
РО 3.2. Управлять буровыми установками.
РО 3.3. Выбирать необходимые режимы бурения.
РО 3.4. Выбирать необходимый технологический инструмент для бурения.

ОН 3.5. Көтеріп-түсіру операцияларын орындау.
ОН 3.6. Бұрғылау қондырғысын бөлшектеу жұмыстарын орындау.
ОН 3.7. Ұңғымаларды сынамалау кезінде су көтергішті жұмысқа дайындау және басқару.
ОН 3.8. Су көтергішті және қосалқы механизмдерді монтаждау және демонтаждау жұмыстарын орындау.
ОН 3.9. Шегендеу бағаналарын түсіру және ұңғымаларды жабдықтау бойынша техникалық операцияларды орындау.
ОН 3.10. Жұмыс аяқталғаннан кейін бұрғылау қондырғысын тапсыру.
КҚ 4. Бұрғылау және тау-кен техникасын, автокөлік құралдарын жөндеу
КМ 4. Бұрғылау және тау-кен техникасын, автокөлік құралдарын жөндеу
ОН 4.1. Бұрғылау қондырғысы мен оның жабдықтарын жөндеу, құрастыру, монтаждау кезіндегі еңбектің техникалық реттілігі мен ұйымдастырылуын анықтау.
ОН 4.2. Бұрғылау қондырғысының агрегаттары мен механизмдерінің жұмысқа қабілеттілігіне жалпы тексеру жүргізу
ОН 4.3. Бұрғылау және тау-кен техникасын жөндеуді орындау.
ОН 4.4. Бұрғылау және тау-кен жабдығына, автокөлік құралдарына техникалық қызмет көрсетуді орындау.
ОН 4.5. Машиналар мен агрегаттарға статикалық және динамикалық теңдестіру жүргізу.
КҚ 5. Бұрғылау жұмыстары бойынша техникалық құжаттаманы жүргізу (паспорттар және геологиялық-техникалық өкімдер)
КМ 5. Бұрғылау жұмыстары бойынша техникалық құжаттаманы жүргізу
ОН 5.1. Бұрғылау журналын толтыру.
ОН 5.2. Құрылымы бұзылған топырақтар мен кернге құжаттама жүргізу.
ОН 5.3. Ұңғыманы пайдалануға тапсыру немесе оны жабуды орындау.
"4S05320203 - Техник" біліктілігі
КҚ 1. Ұңғымаларды бұрғылауға дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 1. Ұңғымаларды бұрғылауға дайындық жұмыстары
ОН 1.1. Бұрғылау жұмыстары мен смета жобасының күрделі емес өндірістік-техникалық бөлігін дайындау үшін ақпарат жинауды орындау.
ОН 1.2. Жұмыс ауданының геологиялық жағдайларына сәйкес бұрғылау жұмыстарын жүргізуге арналған материалдарды, құралдарды, аспаптарды, құрылғыларды дайындау және таңдау.
ОН 1.3. Бұрғылау жұмыстарын жүргізу үшін бұрғылау агрегаттарын (механизмдерін) қарау, тексеру және бақылауды орындау.
ОН 1.4. Ұңғымаларды бұрғылау үшін алаңды дайындау бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 1.5. Алаңда станоктарды монтаждауды орындау.
ОН 1.6. Жер қыртысында тау жыныстарының пайда болуының қарапайым формаларын және олардың шығу тегін анықтау.
КҚ 2. Ұңғыманың құрылысы бойынша жұмыстарын жүргізу
КМ 2. Ұңғыманың құрылысы бойынша жұмыстар
ОН 2.1. Бұрғылау жұмыстарын жүргізу үшін механизмдер мен жабдықтарды қосуды, жалғауды, монтаждауды орындау.
ОН 2.2. Бұрғылау станогының барлық механизмдері мен жабдықтарының жұмысқа қабілеттілігін тексеру және іске қосу.

РО 3.5. Выполнять спускоподъемные операции.
РО 3.6. Выполнять монтаж демонтаж буровой установки.
РО 3.7. Подготавливать к работе и управлять водоподъемником при опробовании (испытании) скважин.
РО 3.8. Выполнять монтаж демонтаж и ремонт водоподъемника и вспомогательных механизмов.
РО 3.9. Выполнять технические операции по спуску обсадных колонн и оборудованию скважин.
РО 3.10. Производить сдачу буровой установки по окончании работы.
ПК 4. Ремонтировать буровую и горную технику, автотранспортные средства
ПМ 4. Ремонт буровой и горной техники, автотранспортных средств
РО 4.1. Определять техническую последовательность и организацию труда при ремонте, сборке, монтаже буровой установки и ее оборудования.
РО 4.2. Выполнять общую проверку работоспособности агрегатов и механизмов буровой установки.
РО 4.3. Выполнять ремонт горной и буровой техники.
РО 4.4. Выполнять техническое обслуживание бурового и горного оборудования, автотранспортных средств.
РО 4.5. Производить статическую и динамическую балансировку машин и агрегатов.
ПК 5. Вести техническую документацию по буровым работам (паспорта и геолого-технические наряды)
ПМ 5. Ведение технической документации по буровым работам
РО 5.1. Заполнять буровой журнал.
РО 5.2. Производить документацию керна и грунта нарушенной структуры.
РО 5.3. Сдавать скважину в эксплуатацию или производить ее закрытие.
Квалификация "4S05320203 - Техник"
ПК 1. Проводить подготовительные работы к бурению скважин тех
ПМ 1. Подготовительные работы к бурению скважин
РО 1.1. Выполнять сбор информации для подготовки несложной производственно-технической части проекта буровых работ и сметы.
РО 1.2. Подготавливать и подбирать материалы, инструменты, приборы, приспособления для проведения работ по бурению в соответствии с геологическими условиями района работ.
РО 1.3. Выполнять осмотр, проверку и контроль буровых агрегатов (механизмов) для проведения буровых работ.
РО 1.4. Выполнять работы по подготовке площадки к бурению скважин.
РО 1.5. Выполнять монтаж станков на площадке.
РО 1.6. Определять элементарные формы залегания горных пород в земной коре и их происхождение.
ПК 2. Проводить работы по строительству скважины
ПМ 2. Работы по строительству скважины
РО 2.1. Выполнять подключение, соединение, монтаж механизмов и оборудования для проведения буровых работ.
РО 2.2. Производить запуск и проверку работоспособности всех механизмов и оборудования бурового станка.

ОН 2.3. Бұрғылау ерітіндісін дайындау.
ОН 2.4. Әртүрлі жағдайларда барлық түрдегі ұңғымаларды бұрғылауды жүргізу.
ОН 2.5. Ұңғыма оқпанын бекіту және тығындау жұмыстарын орындау.
ОН 2.6. Кен сілемін ашу және пайдалы қазба сынамаларын алу.
ОН 2.7. Қабатты ашу және су ағынын сынау.
ОН 2.8. Шегендеу құбырларын түсіруді және оларды цементтеуді орындау.
ОН 2.9. Ұңғымаларды пайдалануға беруді немесе оларды жабуды жүзеге асыру.
КҚ 3. Ұңғымадағы жөндеу жұмыстарын, бұрғылау және тау-кен жабдықтарына жөндеу жүргізу
КМ 3. Ұңғымадағы жөндеу жұмыстары, бұрғылау және тау-кен жабдықтарын жөндеу
ОН 3.1. Технологиялық жабдықты диагностикалауды және сынақтан өткізуді жүргізу.
ОН 3.2. Бұрғылау және қосалқы технологиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді жүргізу.
ОН 3.3. Ұңғыманы бұрғылау және қайта жаңарту кезінде жер үсті және жер асты бұрғылау жабдықтарын жөндеуді орындау.
ОН 3.4. Ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, пайдалану, сынау және жөндеу құжаттамасын құру.
ОН 3.5. Ұңғымадағы бұзылымдар мен апаттардың алдын алу және жою бойынша жұмыстарды орындау.
КҚ 4. Бұрғылау жұмыстарының технологиялық процестерін жүргізу
КМ 4. Бұрғылау жұмыстарының технологиялық процестерін жүргізу
ОН 4.1. Бұрғылау технологиясын, бұрғылау құрылғыларының конструкцияларын, жабдықтар мен құралдарын таңдау.
ОН 4.2. Бұрғылау мұнаралары мен діңгектерін монтаждау мен демонтаждауды, бұрғылау құралдары мен жабдықтарын құрастыруды жүзеге асыру.
ОН 4.3. Негізгі, қосалқы және көлік жабдығының жұмысындағы ақаулықтарды пайдалану және анықтау, істен шығулар мен апаттардың алдын алу шараларын қабылдау.
ОН 4.4. Бұрғылау жұмыстары кезінде желдетуді, жарықтандыруды, сутөкпені жүргізу және бақылау.
ОН 4.5. Жуу сұйықтықтарын дайындау, сапасын анықтау және пайдаланғаннан кейін қалпына келтіру.
ОН 4.6. Геофизикалық және гидрогеологиялық зерттеулер үшін бұрғылау ұңғымаларын дайындау.
ОН 4.7. Ұңғымаларды қазу бойынша құжаттаманы рәсімдеу және бұрғылаумен байланысты есептерді жүргізу.
КҚ 5. Техника мен қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, бұрғылау жұмыстарын жүргізуді жоспарлау, ұйымдастыру және бақылау
КМ 5. Бұрғылау жұмыстарын жүргізуді жоспарлау, ұйымдастыру және бақылау
ОН 5.1. Әр түрлі геологиялық материалдарды жинау.
ОН 5.2. Әр түрлі бұрғылау жұмыстарын жүргізуге жобалар жасау.
ОН 5.3. Жер асты суларының түрлерін, генезисін, сипаттамасын, ағындардың гидродинамикалық ерекшеліктерін анықтау.
ОН 5.4. Топырақ түрлерін, олардың шығу тегі мен қасиеттерін анықтау.
ОН 5.5. Тау-кен қазбаларын үңгілеуге паспорт құру.
ОН 5.6. Геологиялық барлау жұмыстарының әртүрлі түрлері бойынша өнім бірлігін өндіруге арналған шығындарды анықтау.

РО 2.3. Готовить буровой раствор.
РО 2.4. Производить бурение скважин всех видов в различных условиях.
РО 2.5. Выполнять работы по укреплению (креплению) ствола скважины и ее тампонаж.
РО 2.6. Производить вскрытие залежи и отбор проб полезного ископаемого.
РО 2.7. Производить вскрытие пласта и испытание на приток воды.
РО 2.8. Выполнять спуск обсадных труб и их цементацию.
РО 2.9. Осуществлять передачу скважин в эксплуатацию или их закрытие.
ПК 3. Проводить ремонтные работы в скважине, ремонт бурового и горного оборудования
ПМ 3. Ремонтные работы в скважине, ремонт бурового и горного оборудования
РО 3.1. Проводить испытания и диагностику технологического оборудования.
РО 3.2. Выполнять техническое обслуживание и ремонт бурового и вспомогательного технологического оборудования.
РО 3.3. Выполнять ремонт наземного и подземного бурового оборудования во время бурения и реконструкции скважины.
ПК 3.4. Составлять эксплуатационную, испытательную и ремонтную документацию с использованием информационных технологий.
РО 3.5. Выполнять работы по предупреждению и ликвидации нарушений и аварий в скважине.
ПК 4. Вести технологические процессы буровых работ
ПМ 4. Ведение технологических процессов буровых работ
РО 4.1. Выбирать технологию бурения, конструкции буровых сооружений, оборудование и инструменты.
РО 4.2. Осуществлять монтаж и демонтаж буровых вышек и мачт, сборку бурового инструмента и оборудования.
РО 4.3. Эксплуатировать и выявлять неисправности в работе основного, вспомогательного и транспортного оборудования, принимать меры к предупреждению отказов и аварий.
РО 4.4. Проводить и контролировать вентиляцию, освещение, водоотлив при буровых работах.
РО 4.5. Готовить, определять качество и восстанавливать после использования промывочные жидкости.
РО 4.6. Подготавливать буровые скважины для геофизических и гидрогеологических исследований.
РО 4.7. Оформлять документацию по проходке скважин и производить расчеты, связанные с бурением.
ПК 5. Планировать, организовывать и контролировать проведением буровых работ с соблюдением техники и правил безопасности
ПМ 5. Планирование, организация и контроль проведения буровых работ
РО 5.1. Собирать геологические материалы различных видов.
РО 5.2. Составлять проекты на проведение различных видов буровых работ.
РО 5.3. Определять типы, генезис, характеристику подземных вод, гидродинамические особенности потоков.
РО 5.4. Определять типы грунтов, их происхождение и свойства.
РО 5.5. Составлять паспорт на проходку горных выработок.
РО 5.6. Определять затраты на производство единицы продукции по различным видам геологоразведочных работ.

ОН 5.7. Геоақпараттық пакеттерді құру.
ОН 5.8. Бөлімше қызметкерлерінің жұмысын ұйымдастыру және бақылау, орындалатын жұмыстардың сапасын тексеру.
ОН 5.9. Бөлімше қызметкерлерінің өндірістік қызметінің экономикалық тиімділігін бағалауға қатысу.
ОН 5.10. Бұрғылау және тау-кен жұмыстарын қауіпсіз жүргізуді қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
101-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
101-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "05320300 - Гидрогеология және инженерлік геология" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды
05 Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика
053 Физикалық ғылымдар
0532 Жер туралы ғылымдар
Мамандығы:
05320300 - Гидрогеология және инженерлік геология
Біліктілігі:
3W05320301 - Гидрогеологиялық жұмыстардағы жұмысшы
3W05320302 - Гидрогеологиялық түсірім және іздеу жұмыстарындағы жұмысшы

РО 5.7. Создавать геоинформационные пакеты.
РО 5.8. Организовывать и контролировать работу персонала на участке, проверять качество выполняемых работ.
РО 5.9. Участвовать в оценке экономической эффективности производственной деятельности персонала подразделения.
РО 5.10. Обеспечивать безопасное проведение буровых и горных работ.
Приложение 101 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 101 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "05320300 - Гидрогеология и инженерная геология"
Код и наименование уровня образования:
05 Естественные науки, математика и статистика
053 Физические науки
0532 Науки о Земле
Специальность:
05320300 - Гидрогеология и инженерная геология
Квалификация:
3W05320301 - Рабочий на гидрогеологических работах 3W05320302 - Рабочий на гидрогеолого-съемочных и поисковых работах

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W05320301 - Гидрогеологиялық жұмыстардағы жұмысшы" біліктілігі
КҚ 1. Гидрогеологиялық жұмыстарының далалық маусымына дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 1. Гидрогеологиялық жұмыстарының далалық маусымына дайындық жұмыстары
ОН 1.1. Гидрогеологиялық құралдар мен жабдықтарды дайындау және тиеу бойынша дайындық жұмыстарын орындау.
ОН 1.2. Дала лагерінің жұмыс жағдайын қамтамасыз ету.
ОН 1.3. Жер асты суларының түрлерін, генезисін, сипаттамасын, ағындардың гидродинамикалық ерекшеліктерін анықтау.
ОН 1.4. Топырақтың түрлерін, олардың шығу тегі мен қасиеттерін анықтау.
ОН 1.5. Су мен топырақ сынамаларына сапалы талдау және химиялық зерттеулер жүргізу.
ОН 1.6. Геологиялық карталар үшін әртүрлі мазмұндағы шартты белгілерді сызу.
ОН 1.7. Түсірілімнің әртүрлі түрлерін жүргізу.
ОН 1.8. Диагностикалық белгілері бойынша ең көп таралған тау жыныстарын құрайтын минералдар мен тау жыныстарын анықтау.
ОН 1.9. Гидравликалық параметрлерді есептеу.
КҚ 2. Гидрогеологиялық жұмыстарды жүргізу кезінде техникалық құралдардың көмегімен геологиялық материалдардың әртүрлі түрлерін жинау
КМ 2. Гидрогеологиялық жұмыстарды жүргізу кезінде техникалық құралдардың көмегімен геологиялық материалдардың әртүрлі түрлерін жинау
ОН 2.1. Әр түрлі геологиялық материалдарды жинау.
ОН 2.2. Гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық зерттеулерді жүргізу кезінде дайындық жұмыстарын орындау.
ОН 2.3. Суды химиялық талдау деректерін әртүрлі формаларға қайта есептеу.
ОН 2.4. Топырақтың түрлерін, олардың шығу тегі мен қасиеттерін анықтау.
ОН 2.5. Ұңғымаларды құжаттау және тау-кен жұмыстарын орындау.
КҚ 3. Жою жұмыстарына дайындықты жүргізу
КМ 3. Жою жұмыстарын дайындау
ОН 3.1. Гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық жабдықтарды демонтаждау кезінде дайындық жұмыстарын орындау.
ОН 3.2. Гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық жабдықтар мен жарақтардың қаптамасын орындау.
КҚ 4. Гидрогеологиялық ұңғымаларды айдау және жуу
КМ 4. Гидрогеологиялық ұңғымаларды айдау және жуу

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W05320301 - Рабочий на гидрогеологических работах"
ПК 1. Проводить подготовительные работы к полевому сезону на гидрогеологические работы
ПМ 1. Подготовительные работы к полевому сезону на гидрогеологические работы
РО 1.1. Выполнять подготовительные работы по подготовке и погрузке гидрогеологического инструмента и оборудования.
РО 1.2. Обеспечивать рабочие условия полевого лагеря.
РО 1.3. Определять типы, генезис, характеристику подземных вод, гидродинамические особенности потоков.
РО 1.4. Определять типы грунтов, их происхождение и свойства.
РО 1.5. Выполнять качественный анализ и проводить химические исследования проб воды и грунта.
РО 1.6. Вычерчивать условные знаки различного содержания для геологических карт.
РО 1.7. Проводить различные виды съемки.
РО 1.8. Определять по диагностическим признакам наиболее распространенные породообразующие минералы и горные породы.
РО 1.9. Рассчитывать гидравлические параметры.
ПК 2. Собирать различные виды геологических материалов с помощью технических средств при проведении гидрогеологических работ
ПМ 2. Сбор различных видов геологических материалов с помощью технических средств при проведении гидрогеологических работ
РО 2.1. Собирать геологические материалы различных видов.
РО 2.2. Выполнять подготовительные работы при проведении гидрогеологических и инженерно-геологических исследований.
РО 2.3. Пересчитывать данные химического анализа воды в различные формы.
РО 2.4. Определять типы грунтов, их происхождение и свойства.
РО 2.5. Документировать скважины и выполнять горно-буровые работы.
ПК 3. Вести подготовку к ликвидационным работам
ПМ 3. Подготовка ликвидационных работ
РО 3.1. Выполнять подготовительные работы при демонтаже гидрогеологического и инженерно-геологического оборудовании.
РО 3.2. Выполнять упаковку гидрогеологического и инженерно-геологического оборудования и снаряжения.
ПК 4. Прокачивать и промывать гидрогеологические скважины
ПМ 4. Прокачка и промывка гидрогеологической скважины

ОН 4.1. Ұңғымаларды тазарту (су тарту).
ОН 4.2. Сынама іріктеуге материалдар дайындау.
КҚ 5. Далалық аспаптарды қолдана отырып сынама алу
КМ 5. Далалық аспаптарды қолдана отырып сынама алу
ОН 5.1. Су мен топырақ сынамаларын алуды жүргізу.
ОН 5.2. Ыдыстарды маркалау, топырақ сынамаларын таңбалау.
КҚ 6. Сынамаларды тасымалдауға және сақтауға дайындау
КМ 6. Сынамаларды тасымалдауға және сақтауға дайындау
ОН 6.1. Сынамаларды тасымалдауға дайындау.
ОН 6.2. Сынамаларды сақтауға дайындау.
"3W05320302 - Гидрогеологиялық түсірім және іздеу жұмыстарындағы жұмысшы" біліктілігі
КҚ 1. Құжаттаманы жасау және геологиялық қиманы салу
КМ 1. Құжаттаманы жасау және геологиялық қиманы салу
ОН 1.1. Флора мен фаунаның негізгі кластарын, диагностикалық белгілерін анықтау.
ОН 1.2. Минералдар мен тау жыныстарының диагностикалық белгілерін анықтау.
ОН 1.3. Жер қыртысында тау жыныстарының пайда болуының қарапайым формаларын және олардың шығу тегін анықтау.
КҚ 2. Түсірілім жүргізу кезінде негізгі гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық жұмыстарды орындау
КМ 2. Түсірілім жүргізу кезіндегі негізгі гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық жұмыстар
ОН 2.1. Шөгінді тау жыныстарын, төсек формаларын, минералды және химиялық қосылыстарды, құрылымды, құрылымды жіктеу.
ОН 2.2. Іздеу жұмыстарының жобаларын жасаңыз, іздеудің ең ұтымды әдістерін негіздеу.
ОН 2.3. Ұңғымалардағы геофизикалық зерттеу түрлерін, қолданылатын аппаратураны, технологияны таңдауды жүзеге асыру.
ОН 2.4. Түсіру кезінде гидрогеологиялық жұмыстардың негізгі түрлерін орындау.
ОН 2.5. Түсірілім жүргізу кезінде инженерлік-геологиялық жұмыстардың негізгі түрлерін орындау.
"4S05320303 - Техник-гидрогеолог" біліктілігі
КҚ 1. Гидрогеологиялық материалдар мен жабдықтарды далалық гидрогеологиялық және инженерлік-іздестіру жұмыстарына дайындауға қатысу
КМ 1. Гидрогеологиялық материалдар мен жабдықтарды далалық гидрогеологиялық және инженерлік-іздестіру жұмыстарына дайындау
ОН 1.1. Зерттелетін ауданның гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық жағдайлары туралы материалдар мен мәліметтерді жинау.
ОН 1.2. Далалық инженерлік-іздестіру жабдықтары мен керек-жарақтарын дайындауды орындау.
КҚ 2. Далалық гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық жұмыстарға қатысу
КМ 2. Далалық гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық жұмыстар
ОН 2.1. Дала лагерінің орнын таңдау.
ОН 2.2. Далалық лагерьді орналастыру.
ОН 2.3. Далалық және бұрғылау жұмыстарын жүргізуге қатысады.
ОН 2.4. Бастапқы гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық ақпаратты жинау.
КҚ 3. Бастапқы гидрогеологиялық ақпаратты және инженерлік-геологиялық ақпаратты, дала жұмыстарының нәтижелерін тыңғылықты өңдеуге қатысу
КМ 3. Бастапқы гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық ақпаратты, дала жұмыстарының нәтижелерін тыңғылықты өңдеу

РО 4.1. Очищать (прокачивать) скважины.
РО 4.2. Готовить материалы к пробоотбору.
ПК 5. Отбирать пробы с применением полевых приборов
ПМ 5. Отбор проб с применением полевых приборов
РО 5.1. Производить отбор проб воды и грунта.
РО 5.2. Проводить маркировку сосудов, этикетирование проб грунта.
ПК 6. Подготавливать к транспортировке и хранению пробы
ПМ 6. Подготовка к транспортировке и хранению проб
РО 6.1. Готовить пробы к транспортировке.
РО 6.2. Готовить пробы к хранению.
Квалификация "3W05320302 - Рабочий на гидрогеолого-съемочных и поисковых работах"
ПК 1. Составлять документацию и строить геологический разрез
ПМ 1. Составление документации и построение геологического разреза
РО 1.1. Определять основные классы, диагностические признаки флоры и фауны.
РО 1.2. Определять диагностические признаки минералов и горных пород.
РО 1.3. Определять элементарные формы залегания горных пород в земной коре и их
происхождение.
ПК 2. Выполнять основные гидрогеологические и инженерно-геологические работы при проведении съемки
ПМ 2. Основные гидрогеологические и инженерно-геологические работы при проведении съемки
РО 2.1. Классифицировать осадочные горные породы, формы залегания, минеральные и химические составы, структуру, текстуру.
РО 2.2. Составлять проекты поисковых работ, обосновывать наиболее рациональные методы поисков.
РО 2.3. Осуществлять выбор геофизических видов исследований в скважинах, применяемую аппаратуру, технологию.
РО 2.4. Выполнять основные виды гидрогеологических работ при проведении съемки.
РО 2.5. Выполнять основные виды инженерно-геологических работ при проведении съемки.
Квалификация "4S05320303 - Техник-гидрогеолог"
ПК 1. Участвовать в подготовке гидрогеологических материалов и оборудования к полевым гидрогеологическим и инженерно-изыскательским работам
ПМ 1. Подготовка гидрогеологических материалов и оборудования к полевым гидрогеологическим и инженерно-изыскательским работам
РО 1.1. Собирать материалы и сведения о гидрогеологических и инженерно-геологических условиях изучаемого района работ.
РО 1.2. Выполнять подготовку полевого инженерно-изыскательского оборудования и снаряжения.
ПК 2. Участвовать в полевых гидрогеологических и инженерно-геологических работах
ПМ 2. Полевые гидрогеологические и инженерно-геологические работы
РО 2.1. Выбирать место полевого лагеря.
РО 2.2. Развертывать полевой лагерь.
РО 2.3. Участвовать в проведении полевых и буровых работ.
РО 2.4. Собирать первичную гидрогеологическую и инженерно-геологическую информацию.
ПК 3. Участвовать в камеральной обработке первичной гидрогеологической информации и инженерно-геологической информации, результатов полевых работ
ПМ 3. Камеральная обработка первичной гидрогеологической и инженерно-геологической информации, результатов полевых работ

ОН 3.1. Далалық лагерьді жою.
ОН 3.2. Жабдықты, керек-жарақты, гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық ақпаратты сақтауға беруді орындау.
ОН 3.3. Бастапқы гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық ақпаратты өңдеу.
ОН 3.4. Учаскедегі гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық жұмыстардың осы кезеңінің нәтижелері туралы есепті дайындауға және ресімдеуге қатысу.
ОН 3.5. Геологиялық барлау жұмыстарының әртүрлі түрлері бойынша өнім бірлігін өндіруге арналған шығындарды анықтау.
ОН 3.6. Геоақпараттық пакеттерді жасау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
103-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
103-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "05320400 - Пайдалы қазбалар кен орындарын іздеу мен барлаудың геофизикалық әдістері" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды
05 Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика
053 Физикалық ғылымдар
0532 Жер туралы ғылымдар
Мамандығы:
05320400 - Пайдалы қазбалар кен орындарын іздеу мен барлаудың геофизикалық әдістері
Біліктілігі:

РО 3.1. Ликвидировать полевой лагерь.
РО 3.2. Выполнять передачу оборудования, снаряжения, гидрогеологической и инженерно-геологической информации на хранение.
РО 3.3. Обрабатывать первичную гидрогеологическую и инженерно-геологическую информацию.
РО 3.4. Участвовать в подготовке и оформлении отчета о результатах данной стадии гидрогеологических и инженерно-геологических работ на участке.
РО 3.5. Определять затраты на производство единицы продукции по различным видам геологоразведочных работ.
РО 3.6. Создавать геоинформационные пакеты.
Приложение 103 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 103 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "05320400 - Геофизические методы поиска и разведки месторождений полезных ископаемых"
Код и наименование уровня образования:
05 Естественные науки, математика и статистика
053 Физические науки
0532 Науки о Земле
Специальность:
05320400 - Геофизические методы поиска и разведки месторождений полезных ископаемых
Квалификация:

ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W05320401 - Геофизикалық жұмыстардағы жұмысшы" біліктілігі
КҚ 1. Геофизикалық жұмыстарының дала маусымы алдында дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 1. Геофизикалық жұмыстарының дала маусымы алдында дайындық жұмыстарын жүргізу
ОН 1.1. Геофизикалық кәсіпорын базасында стационарлық жағдайда дайындық жұмыстарын орындау.
ОН 1.2. Геофизикалық керек жарақтар мен жабдықтарды дайындау.
ОН 1.3. Геофизикалық жабдықты тиеуді, оны жұмыс орнына тасымалдауды және жұмыс орынында түсіруді орындау.
КҚ 2. Жерүстідегі, ұңғымадағы және жерастындағы геофизикалық әдістерміне далалық геофизикалық дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 2. Жерүстідегі, ұңғымадағы және жерастындағы геофизикалық әдістерміне далалық геофизикалық дайындық жұмыстарын жүргізу
ОН 2.1. Дала лагерін мобилизациялау бойынша дайындықты жүргізу.
ОН 2.2. Далалық геофизикалық жұмыстарды жүргізу кезінде дайындық жұмыстарын орындау.
ОН 2.3. Диагностикалық белгілері бойынша ең көп таралған тау жыныстарын құрайтын минералдар мен тау жыныстарын анықтау, олардың құрылымдық формасын, шығу тегін, зерттеу әдістерін, тау жыныстарының сипаттамасын, жіктелуін, тау жыныстарындағы организмдердің қазба қалдықтарының болуын білу.
ОН 2.4. Сұлбалық геологиялық материалдарды құрастыру, тау жыныстары мен пайдалы қазбаларды анықтау және сипаттау.
ОН 2.5. Сызықтардың ұзындығын анықтау және оларды карталарға, жоспарларға салу кезінде масштабтармен жұмыс жасау.
ОН 2.6. Әр түрлі мақсаттағы геологиялық карталарды безендіру.
ОН 2.7. Далалық жағдайларда техникалық нивелирлеудің теодолиттік, тахеометриялық түсірілімін жүргізу кезінде жұмыс жасау.
ОН 2.8. Өлшеулер жүргізу және далалық құжаттаманы жүргізу.
КҚ 3. Геофизикалық жабдықтар мен қосалқы желілерді тексеруді, жұмысқа дайындауы жүргізу
КМ 3. Геофизикалық жабдықтар мен қосалқы желілерді тексеруді, жұмысқа дайындауды жүргізу

РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W05320401 - Рабочий на геофизических работах"
ПК 1. Проводить подготовительные работы перед полевым сезоном на геофизических работах
ПМ 1. Подготовительные работы перед проведением полевого сезона на геофизические работы
РО 1.1. Выполнять подготовительные работы геофизических исследований в стационарных условиях на базе геофизического предприятия.
РО 1.2. Готовить геофизическое снаряжение и оборудование к полевым работам.
РО 1.3. Выполнять погрузку геофизического оборудования, ее транспортировку к месту работ и разгрузку по месту прибытия.
ПК 2. Проводить
подготовительные полевые геофизические работы наземными, скважинными и подземными геофизическими методами
ПМ 2. Подготовительные работы полевых геофизических работ наземными, скважинными и подземными геофизическими методами
РО 2.1.Выполнять подготовительные работы по мобилизации полевого лагеря.
РО 2.2. Выполнять подготовительные работы при проведении полевых геофизических работ.
РО 2.3. Определять по диагностическим признакам наиболее распространенные породообразующие минералы и горные породы, их структурную форму, происхождение, характеристику, классификацию горных пород, наличие ископаемых остатков организмов в горных породах.
РО 2.4. Составлять схематические геологические материалы, определять и описывать горные породы и полезные ископаемые.
РО 2.5. Работать с масштабами при определении длин линий и нанесении их на карты, планы.
РО 2.6. Оформлять геологические карты различного назначения.
РО 2.7. Работать в полевых условиях при производстве теодолитной, тахеометрической съемки технического нивелирования.
РО 2.8. Производить измерения и вести полевую документацию.
ПК 3. Участвовать в проверке, подготовке к работе геофизического оборудования и вспомогательных линий
ПМ 3. Проверка, подготовка к работе геофизического оборудования и вспомогательных линий

ОН 3.1. Геофизикалық жабдықты тексеру және баптау бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 3.2. Қосалқы желілерді дайындау және баптау бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 3.3. Жалпыланған жазықтықтағы бақылау жүйелерін бейнелеу.
ОН 3.4. Бақылау жүйесін негіздеу және сейсмикалық қабылдағыштар арасындағы қашықтықты есептеу.
ОН 3.5. Гравиметрлерді, магнитометрлерді, электрбарлау, сейсмобарлау және радиометриялық аппаратураларды орнату үшін алаңдар мен учаскелерді дайындау.
ОН 3.6. Бақылау пункттерінде аспаптар мен жабдықтарды орнату, қосуды (ажыратуды) жүзеге асыру.
КҚ 4. Бақылау жұмыстарын орындаған кезде геофизикалық жабдықтарға қызмет көрсетуді жүргізу
КМ 4. Бақылау жұмыстарын орындаған кезде геофизикалық жабдықтарға қызмет көрсетуді жүргізу
ОН 4.1. Дала жабдықтарын, аспаптарды, құрал-саймандар мен жабдықтарды жұмыс жағдайында ұстау және қызмет көрсету бойынша дайындық жұмыстарын орындау.
ОН 4.2. Геофизикалық қондырғылар мен қосалқы желілерге қызмет көрсету бойынша дайындық жұмыстарын орындау.
ОН 4.3. Геофизикалық жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтау және жою.
ОН 4.4. Аппаратураны тексеру құжаттамасын жүргізу.
КҚ 5. Жабдықты бөлшектеу және геофизикалық жұмыстардың салдарын жою бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 5. Жабдықты бөлшектеу және геофизикалық жұмыстардың салдарын жою бойынша дайындық жұмыстарын жүргізіу
ОН 5.1. Жабдықтың техникалық жай-күйін тексеру бойынша дайындық операцияларын орындау.
ОН 5.2. Жабдықты бөлшектеу кезінде күрделі емес операцияларды орындау.
ОН 5.3. Далалық геофизикалық жұмыстардың салдарын жою бойынша дайындық жұмыстарын орындау..
КҚ 6. Геофизикалық жабдықтарға қызмет көрсету және жөндеу жұмыстары кезінде бақылау жұмыстарын жүргізу
КМ 6. Геофизикалық жабдықтарға қызмет көрсету және жөндеу жұмыстары кезінде бақылау жұмыстарын жүргізу
ОН 6.1. Геофизикалық кәсіпорын базасында геофизикалық жабдыққа профилактикалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 6.2. Дала жұмыстарын жүргізу кезінде геофизикалық жабдықтар мен қондырғыларды ағымдағы жөндеу бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 6.3. Геофизикалық жұмыстардың тиісті түрі үшін аппаратураны таңдау.
ОН 6.4. Тестілеу құралдарымен жұмыс істеу.
ОН 6.5. Геофизикалық құралдар мен жабдықтарды тасымалдау және сақтауды жүргізу.
"3W05320402 - Геофизикалық жабдықтардың операторы" біліктілігі
КҚ 1. Жерүстідегі геофизикалық әдістермен геофизикалық сигналдарды тіркеуге дайындықты жүргізу
КМ 1. Жерүстідегі геофизикалық әдістермен геофизикалық сигналдарды тіркеуге дайындықты жүргізу

РО 3.1. Выполнять подготовительные работы по проверке и наладке геофизического оборудования.
РО 3.2. Выполнять работы по подготовке и наладке вспомогательных линий.
РО 3.3. Изображать системы наблюдений на обобщенной плоскости.
РО 3.4. Обосновывать систему наблюдения и рассчитывать расстояния между сейсмоприемниками.
РО 3.5. Готовить площадки и участки для установки гравиметров, магнитометров, электроразведочных, сейсморазведочных и радиометрических аппаратур.
РО 3.6. Устанавливать приборы и оборудование на пунктах наблюдений, осуществлять и подключение (отключение).
ПК 4. Участвовать в обслуживании геофизического оборудования во время выполнении рабочих наблюдений
ПМ 4. Обслуживание геофизического оборудования во время выполнения рабочих наблюдений
РО 4.1. Выполнять подготовительные работы по поддержанию в рабочем состоянии и обслуживанию полевого снаряжения, приборов, инструментов и оборудования.
РО 4.2. Выполнять подготовительные работы по обслуживанию геофизических установок и вспомогательных линий.
РО 4.3. Выявлять и устранять неисправности в работе геофизического оборудования.
РО 4.4. Вести документацию поверок аппаратуры.
ПК 5.
Проводить подготовительные работы по демонтажу оборудования и ликвидации последствий геофизических работ
ПМ 5. Подготовительные работы по демонтажу оборудования и ликвидации последствий геофизических работ
РО 5.1. Выполнять подготовительные операции по проверке технического состояния оборудования.
РО 5.2. Выполнять несложные операции при демонтаже оборудования.
РО 5.3. Выполнять подготовительные работы по ликвидации последствий полевых геофизических работ.
ПК 6. Проводить подготовительные работы по контролю состояния, обслуживанию и ремонту геофизического оборудования
ПМ 6. Подготовительные работы по контролю состояния, обслуживанию и ремонту геофизического оборудования
РО 6.1.Выполнять подготовительные работы по профилактическому обслуживанию геофизического оборудования на базе геофизического предприятия.
РО 6.2. Выполнять подготовительные работы по текущему ремонту геофизического оборудования и установок при проведении полевых работ.
РО 6.3. Подбирать аппаратуру для соответствующего вида геофизических работ.
РО 6.4. Работать с тестирующими приборами.
РО 6.5. Выполнять транспортировку и хранение геофизических приборов и оборудования.
Квалификация "3W05320402 - Оператор геофизического оборудования"
ПК 1. Участвовать в регистрации геофизических сигналов наземными геофизическими методами
ПМ 1. Подготовка работ и регистрация геофизических сигналов наземными геофизическими методами

ОН 1.1. Жерүстідегі өлшеулерді жүргізу алдында метрологиялық жұмыстарды орындау.
ОН 1.2. Жерүстідегі геофизикалық аспаптардың көмегімен бақылауларды орындау.
ОН 1.3. Стратиграфиялық бағанды құру, геологиялық қималарды тұрғызу, құрылымдық формалардың пайда болуын түсіну.
ОН 1.4. Геологиялық мақсаттағы картографиялық материалдармен жұмыс істеу, тау жыныстарын далалық әдістермен анықтау жүргізу.
ҚК 2. Аэрогеофизика әдістерімен геофизикалық сигналдарды тіркеуге дайындықты жүргізу
КМ 2. Аэрогеофизика әдістерімен геофизикалық сигналдарды тіркеуге дайындықты жүргізу
ОН 2.1. Аэрогеофизикалық далалық бақылауларға дайындықты орындау.
ОН 2.2. Аэрогеофизикалық әдістермен жұмыс бақылауларын орындау.
ОН 2.3. Геоақпараттық пакеттерді жасау.
ҚК 3. Ұңғымалық және жерасты геофизикалық әдістермен геофизикалық сигналдарды тіркеуге дайындықты жүргізу
КМ 3. Ұңғымалық және жерасты геофизикалық әдістермен геофизикалық сигналдарды тіркеуге дайындықты жүргізу
ОН 3.1.Далалық ұңғымалық геофизикалық зерттеулерге дайындықты жүргізу.
ОН 3.2.Тау-кен қазбаларында жұмыстық бақылауларды орындау.
ОН 3.3. Аспаптардағы ақауларды анықтау, оларды жою және аспаптарды жұмысқа дайындау.
ОН 3.4.Станцияны қуат және жарықтандыру желісіне қосу.
ОН 3.5.Электрқоректендіру құрылғысының қызмет көрсету жүйелерін, жерлендіру құралдарын және олардың сапасын тексеруді орындау.
ОН 3.6. Ұңғымалардағы сигналдарды тіркеуді жүзеге асыру.
ОН 3.7. Ұңғымалардағы нақты геологиялық немесе техникалық тапсырманы ұтымды шешетін геофизикалық әдістер кешенін орындау.
ОН 3.8. Іздеу-барлау жұмыстарын жүргізу кезінде гидрогеологиялық бақылауларды орындау.
ОН 3.9. Жарылыс пунктінің станциясында геофизикалық жұмыстарды орындау, ұңғымалардың жай-күйі мен шаблондалуын тексеру.
ОН 3.10. Станция мен көтергішті тасымалдауға және жұмысқа дайындауды жүзеге асыру.
ОН 3.11. Ұңғымалық геофизикалық аппаратураны жинақтауды, жабдықты монтаждау мен демонтаждауды орындау.
"4S05320403 - Техник-геофизик" біліктілігі
ҚК 1. Далалық геофизикалық жұмыстарға бастапқы геологиялық-геофизикалық материалдар мен жабдықтарды дайындау
КМ 1. Далалық геофизикалық жұмыстарға бастапқы геологиялық-геофизикалық материалдар мен жабдықтарды дайындау
ОН 1.1. Далалық сейсмобарлау, гравибарлау, магнитобарлау, электрбарлау, радиометриялық жұмыстарды жүргізуге жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу үшін ақпарат жинауды орындау.
ОН 1.2. Далалық сейсмобарлау, гравибарлау, магнитобарлау, электрбарлау, радиометриялық зерттеулерге дайындық жұмыстарын орындау.
ОН 1.3. Далалық геофизикалық жұмыстарды (сейсмобарлау, гравибарлау, магнитобарлау, электрбарлау, каротаж) жүргізуге арналған техникалық жобаны әзірлеуге қатысу.
ҚК 2. Техникалық жобаға сәйкес далалық геофизикалық жұмыстарды жүргізу
КМ 2. Далалық геофизикалық жұмыстар

РО 1.1. Выполнять метрологические работы перед проведением наземных измерений.
РО 1.2. Выполнять наблюдения с помощью наземных геофизических приборов.
РО 1.3. Составлять стратиграфическую колонку, строить геологические разрезы, понимать происхождение структурных форм.
РО 1.4. Работать с картографическим материалом геологического назначения, определять горные породы полевыми методами.
ПК 2. Участвовать в регистрации геофизических сигналов аэрогеофизическими методами
ПМ 2. Подготовка работ и регистрация геофизических сигналов аэрогеофизическими методами
РО 2.1. Выполнять подготовку к аэрогеофизическим полевым наблюдениям.
РО 2.2. Выполнять рабочие наблюдения аэрогеофизическими методами.
РО 2.3. Создавать геоинформационные пакеты.
ПК 3. Участвовать в регистрации геофизических сигналов скважинными и подземными геофизическими методами
ПМ 3. Подготовка работ и регистрация геофизических сигналов скважинными и подземными геофизическими методами
РО 3.1.Выполнять подготовку к полевым скважинным геофизическим исследованиям.
РО 3.2.Выполнять рабочие наблюдения в горных выработках.
РО 3.3. Выявлять неполадки в приборах, устранять их и подготавливать приборы к работе.
РО 3.4.Подключать станцию к силовой и осветительной сети.
РО 3.5. Обслуживать системы энергопитания, устройство заземлений и проверять их качество.
РО 3.6. Выполнять регистрацию сигналов в скважинах.
РО 3.7. Выполнять комплекс геофизических методов рационально решающий конкретную геологическую или техническую задачу в скважинах.
РО 3.8. Выполнять гидрогеологические наблюдения при проведении поисково-разведочных работ.
РО 3.9. Выполнять геофизические работы на станции взрывного пункта, проверять состояние и шаблонирование скважин.
РО 3.10. Выполнять подготовку станции и подъемника к транспортировке и работе.
РО 3.11. Выполнять комплектацию скважинной геофизической аппаратуры, монтаж и демонтаж оборудования.
Квалификация "4S05320403 - Техник-геофизик"
ПК 1. Подготавливать исходные геолого-геофизические материалы и оборудование к полевым геофизическим работам
ПМ 1. Подготовка исходных геолого-геофизических материалов и оборудования к полевым геофизическим работам
РО 1.1.Выполнять сбор информации для разработки проектно-сметной документации на проведение полевых сейсморазведочных, гравиразведочных, магниторазведочных, электроразведочных, радиометрических работ.
РО 1.2. Выполнять подготовительные работы к полевым сейсморазведочным, гравиразведочным, магниторазведочным, электроразведочным, радиометрическим исследованиям.
РО 1.3. Участвовать в разработке Технического проекта на проведение полевых геофизических работ (сейсморазведочных, гравиразведочных, магниторазведочных, электроразведочных, каротажных).
ПК 2. Проводить полевые геофизические работы согласно техническому проекту
ПМ 2. Полевые геофизические работы

ОН 2.1. Алдын ала және тәжірибелік далалық сейсмобарлау, гравибарлау, магнитобарлау,электрбарлау,радиометриялық жұмыстарды орындау.
ОН 2.2. Сейсмикалық, грави-магниттік-электрбарлау, радиометриялық жабдықтар мен бақылау жүйелерін жергілікті жердегі далалық жұмыстарға дайындауды орындау.
ОН 2.3.Сейсмикалық, гравитациялық, магниттік, электромагниттік, радиометриялық деректерді тіркеу.
ОН 2.4. Бастапқы жер бетіндегі геофизикалық ақпаратты жинау мен талдауды орындау.
ОН 2.5. Жұмыстарды ресімдеуге, сақтауға және мұрағатқа тапсыруға қойылатын талаптарды ескере отырып, қызметтік құжаттарды қазақ тілінде ресімдеу.
ОН 2.6. Геологиялық немесе техникалық тапсырмаларды нақты шешетін геофизикалық әдістер кешенін жобалау.
ҚК 3. Далалық геофизикалық деректерді алғашқы камералдық өңдеуді жүргізу
КМ 3. Далалық геофизикалық деректерді алғашқы камералдық өңдеуді жүргізу
ОН 3.1. Алдын ала уақыт қималарын, график карталарын, тік электрлі зондылау қисықтарын алу үшін бастапқы ақпаратты камералдық өңдеуді орындау
ОН 3.2. Дала жұмыстарының нәтижелері туралы есепті дайындауды және ресімдеуді орындау.
ОН 3.3.Геофизикалық жабдықты, жарақты және бастапқы геофизикалық ақпаратты сақтауға беру.
ОН 3.4. Дала лагерін жоюды жүзеге асыру.
ОН 3.5. Аспаптарды реттеуді жүзеге асыру, ақауларды жою, бақылаулар мен өлшеулер жүргізу.
ОН 3.6. Арнайы бағдарламалық жасақтаманы қолдана отырып, геофизикалық зерттеулерді өңдеуді орындау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
105- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
105-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "05320500 - Метеорология" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
05 Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика
053 Физикалық ғылымдар
0532 Жер туралы ғылымдар
Мамандығы:
05320500 - Метеорология
Біліктілігі:

РО 2.1. Выполнять предварительные и опытные полевые сейсморазведочные, гравиразведочные, магниторазведочные, электроразведочные, радиометрические работы.
РО 2.2. Выполнять подготовку сейсмического, грави-магнито-электроразведочного, радиометрического оборудования и систем наблюдений к полевым работам на местности.
РО 2.3. Регистрировать сейсмические, гравитационные, магнитные, электромагнитные, радиометрические данные.
РО 2.4. Выполнять сбор и анализ первичной наземной геофизической информации.
РО 2.5. Оформлять служебные документы с учетом требований к оформлению, хранению и сдаче дел в архив.
РО 2.6. Проектировать комплекс геофизических методов, рационально решающий конкретную геологическую или техническую задачу.
ПК 3. Проводить первичную камеральную обработку полевых геофизических данных
ПМ 3. Первичная камеральная обработка полевых геофизических данных
РО 3.1. Выполнять камеральную обработку первичной информации для получения предварительного временного разреза, карт графиков, кривых вертикального
электрического зондирования.
РО 3.2. Выполнять подготовку и оформление отчета о результатах полевых работ.
РО 3.3.Передавать геофизическое оборудование, снаряжение и первичную геофизическую информацию на хранение.
РО 3.4. Выполнять ликвидацию полевого лагеря.
РО 3.5. Выполнять регулировку приборов, устранять неполадки, проводить наблюдения и замеры.
РО 3.7. Выполнить обработку геофизических исследований с использованием специального программного обеспечения.
Приложение 105 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 105 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "05320500 - Метеорология"
Код и наименование уровня образования:
05 Естественные науки, математика и статистика
053 Физические науки
0532 Науки о Земле
Специальность:
05320500 - Метеорология
Квалификация:

ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S05320501 - Техник - метеоролог" біліктілігі
КҚ 1. Жұмыс бағдарламасы мен құрылымына байланысты метеорологиялық бақылаулар жүргізу
КМ 1. Жұмыс бағдарламасы мен құрылымына байланысты метеорологиялық бақылаулар жүргізу
ОН 1.1. Атмосфера, метеорологиялық құбылыстар мен ауа-райының өзгеру қасиеттерін зерттеу.
ОН 1.2 Метеорологиялық бақылаулар жүргізу.
ОН 1.3. Қоршаған орта мониторингін жүргізу.
ОН 1.4. Ластану деңгейін анықтау мақсатында сынамалар жасау.
КҚ 2. Метеороло-гиялық аспаптарды дайындау мен олардың жарамдылығын бақылау
КМ 2. Метеороло-гиялық аспаптарды дайындау және бақылау
ОН 2.1. Метеорологиялық алаңды ұйымдастыру.
ОН 2.2. Қолдану ережеге сәйкес метеорологиялық аспаптарпайдалану.
ОН 2.3. Метеорологиялық аспаптардың жарамдылығын бақылау.
ОН 2.4. Метеожабдықтар жұмысын есепке алу журналын жүргізеді.
ОН 2.5. Техникалық құралдарды пайдалану мен өндіріс кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау.
КҚ 3. Метеобақы-лаулар кезінде алынған деректерді беру және өңдеу
КМ 3. Метеобақы-лаулар кезінде алынған деректерді беру және өңдеу
ОН 3.1. Метеостанцияда өндірілетін барлық метеорологиялық бақылауларды өңдеу.
ОН 3.2. Қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді метеорологиялық карталарды, болжамдар мен ескертулерді беру және дайындау.
ОН 3.3. Ағымдағы бақылау нәтижелері бар жеделхаттарды құрастыру, кодтау және жіберу.
ОН 3.4. Атмосфераның жағдайы туралы ақпаратты уақытылы тарату.
ОН 3.5. Әдістемелік бөлімге өңделген деректерді дайындау және жіберу.
КҚ 4. Метеороло-гиялық ақпаратты автоматтандырылған өңдеуді жетілдіру
КМ 4. Метеороло-гиялық ақпаратты автоматтандырылған өңдеуді жетілдіру
ОН 4.1. Метеорологиялық шамаларды болжау үшін заманауи әдістерді қолдану.
ОН 4.2. Метеорологиялық деректерді жинауға арналған жаңа жабдықты жобалау мен әзірлеуге қатысу.
ОН 4.3. Ауа-райының қоршаған ортаға әсерін зерттеуге бағытталған жұмыстарға қатысу.
ОН 4.4. Өнеркәсіптік жобалар мен адам қызметінің климат пен ауа сапасына әсерін талдау.
КҚ 5. Арнайы құжаттаманы жүргізу
КМ 5. Арнайы құжаттаманы жүргізу
ОН 5.1. Арнайы гидрометеорологиялық қамту жөніндегі нұсқаулықтар мен құжаттарды қолдану.
ОН 5.2. Бақылаулар, тәжірибелер мен
сметалардың сипаттамасын құрастыру.
ОН 5.3. Географиялық карталарға деректерді енгізу мен кестелер құрастыру.
ОН 5.4. Метеорологиялық мәліметтердегі қателерді талдау.

РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S05320501 - Техник-метеоролог"
ПК 1. Проводить метеорологические наблюдения в зависимости от профиля и программы работ
ПМ 1. Проведение метеорологических наблюдений в зависимости от профиля и программы работ
РО 1.1. Изучать свойства атмосферы, метеорологических явлений и изменений погоды.
РО 1.2. Проводить метеорологические наблюдения.
РО 1.3. Осуществлять мониторинг окружающей среды.
РО 1.4. Отбирать пробы с целью определения уровней загрязнения.
ПК 2. Подготавливать метеорологические приборы и контролировать их исправность
ПМ 2. Подготовка и контроль метеорологических приборов
РО 2.1. Организовывать метеорологическую площадку.
РО 2.2. Эксплуатировать метеорологические приборы в соответствии с правилами.
РО 2.3. Контролировать исправность метеорологических приборов.
РО 2.4. Вести журнал учета работы метеооборудования.
РО 2.5. Соблюдать технику безопасности при производстве работ и использовании технических средств.
ПК 3. Обработать и передать полученные данные при метеонаблюдениях
ПМ 3. Обработка и передача полученных данных при метеонаблюдениях
РО 3.1. Обрабатывать все метеорологические наблюдения, производимые на станции.
РО 3.2. Подготавливать и передавать краткосрочные и долгосрочные метеорологические карты, прогнозы и предупреждения.
РО 3.3. Составлять, кодировать и передавать телеграммы с результатами текущих наблюдений.
РО 3.4. Своевременно распространять информацию о состоянии атмосферы.
РО 3.5. Подготавливать и отправлять обработанные данные наблюдений в методический отдел.
ПК 4. Совершенствовать автоматизированную обработку метеорологической информации
ПМ 4. Совершенствование автоматизированной обработки метеорологической информации
РО 4.1. Использовать современные методы для прогнозирования метеорологических величин.
РО 4.2. Участвовать в проектировании и разработке нового оборудования для сбора метеорологических данных.
РО 4.3. Участвовать в исследованиях, направленных на изучение влияния погоды на окружающую среду.
РО 4.4. Анализировать воздействие промышленных проектов и деятельности человека на климат и качество воздуха.
ПК 5. Вести специальную документацию
ПМ 5. Ведение специальной документации
РО 5.1. Применять инструкции и документы по специализированному гидрометеорологическому обеспечению.
РО 5.2. Составлять описание наблюдений, опытов, смет.
РО 5.3. Наносить данные на географические карты, составлять графики.
РО 5.4. Проводить разбор ошибок в метеорологических сводках.

ОН 5.5. Жүргізген жұмыс түрлері бойынша айлық және жылдық есептерді
дайындауға қатысу.
КҚ 6. Заманауи әдістерді қолдану арқылы биосфераның мониторингін жүргізу
КМ 6. Заманауи әдістерді қолдану арқылы биосфераның мониторингін жүргізу
ОН 6.1. Экологиялық мониторинг жасау барысында қолданылатын әр түрлі тәсілдерді сипаттау.
ОН 6.2. Табиғи ортаның экологиялық тұрақсыздануының себептерін түсіндіру.
ОН 6.3. Ластаушы заттардың шығарындылары мен төгінділерін нормалауды түсіндіру.
ОН 6.4. Бақылаудың ұтымды экологиялық желісін ұйымдастыру.
ОН 6.5. Экологиялық бақылау деректерін талдау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
107- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
107-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "05420100 - Статистика" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
05 Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика
054 Математика және статистика
0542 Статистика
Мамандығы:
05420100 - Статистика
Біліктілігі

РО 5.5. Участвовать в подготовке месячных и годовых отчетов по всем видам работ.
ПК 6. Проводить мониторинг биосферы с использованием современных методов
ПМ 6. Мониторинг биосферы с использованием современных методов
РО 6.1. Описывать различные подходы к классификации экологического мониторинга.
РО 6.2. Объяснять причины экологической дестабилизации природной среды.
РО 6.3. Интерпретировать нормирование сбросов и выбросов загрязняющих веществ.
РО 6.4. Организовать рациональную экологическую сеть наблюдений.
РО 6.5. Анализировать данные экологических наблюдений.
Приложение 107 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 107 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "05420100 - Статистика"
Код и наименование уровня образования:
05 Естественные науки, математика и статистика
054 Математика и статистика
0542 Статистика
Специальность:
05420100 - Статистика
Квалификация:

ОН 3.6. Ақпараттық ресурстарға шабуыл жасау және қорғау әдістерін модельдеу.
КҚ 4. Ақпаратты қорғау және қамтамасыз етудің бағдарламалық-аппараттық құралдарын басқаруды және жұмыс қабілеттілігін қолдауды жүзеге асыру информационной безопасности
КМ 4. Ақпаратты қорғаудың және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің бағдарламалық-аппараттық құралдарының жұмысқа қабілеттілігін әкімшілендіру және қолдау
ОН 4.1. Қауіпсіздік тетіктерін басқару.
ОН 4.2. Ақпараттық қауіпсіздік инциденттеріне әрекет ету.
ОН 4.3. Ұйымның ақпараттық қауіпсіздігін басқару және қамтамасыз ету үрдісін жоспарлау.
ОН 4.4. Ұйымның ақпараттық қауіпсіздігін басқару және қамтамасыз ету үрдісін бақылау.
ОН 4.5. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің аппараттық - бағдарламалық құралдарын тестілеу (байқаудан өткізу).
ОН 4.6. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің аппараттық - бағдарламалық құралдарының жұмысқа қабілеттілігін қалпына келтіру.
ОН 4.7. Қауіпсіздікті талдау, ақпараттық жүйенің қауіпсіз конфигурацияларын жобалау. және құру, оқиғаларды зерттеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
113- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
113-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "06130100- Бағдарламалық қамтамасыз ету (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
06 Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
061 Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
0613 Бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу және талдау
Мамандығы:
06130100-Бағдарламалық қамтамасыз ету (түрлері бойынша)
Біліктілігі:

РО 3.6. Моделировать методы атаки и защиты информационных ресурсов.
ПК 4. Выполнять администрирование и поддержку работоспособности программно-аппаратных средств защиты информации и обеспечения информационной безопасности
ПМ 4. Администрирование и поддержка работоспособности программно-аппаратных средств защиты информации и обеспечения информационной безопасности
РО 4.1. Администрировать механизмы безопасности.
РО 4.2. Реагировать на инциденты информационной безопасности.
РО 4.3. Планировать процессы управления и обеспечения информационной безопасности организации.
РО 4.4. Контролировать процессы управления и обеспечения информационной безопасности организации.
РО 4.5. Тестировать аппаратно- программные средства обеспечения информационной безопасности.
РО 4.6. Восстанавливать работоспособность аппаратно- программных средств обеспечения информационной безопасности.
РО 4.7. Анализировать защищенность, проектировать и создавать безопасные конфигурации информационной системы; расследование инцидентов.
Приложение 113 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 113 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "06130100- Программное обеспечение (по видам)"
Код и наименование уровня образования:
06 Информационно-коммуникационные технологии
061 Информационно-коммуникационные технологии
0613 Разработка и анализ программного обеспечения
Специальность:
06130100 - Программное обеспечение (по видам)
Квалификация:

3W06130101 – Бағдарламалық кешен операторы
3W06130102 – Web дизайнер
4S06130103 – Бағдарламалық қамтамасыздандыруды құрастырушысы
4S06130104 – Бағдарламалық қамтамасыздандыруға қызмет көрсету және тестілеу бойынша технигі
4S06130105 – Ақпараттық жүйелер технигі
Модульдер мен оқу қызметі түрлерінің атауы
Кредиттер/сағаттар саны
негізгі орта білім беру базасында
жалпы орта білім беру базасында
1
"Жалпы білім беретін пәндер"модулі1

3W06130101 - Оператор программного комплекса
3W06130102 - Web-дизайнер
4S06130103 - Разработчик программного обеспечения
4S06130104 - Техник по сопровождению и тестированию программного обеспечения
4S06130105 - Техник информационных систем
Наименование модулей и видов учебной деятельности
Количество кредитов/ часов
на базе основного среднего образования
на базе общего среднего образования
1
Модуль "Общеобразовательные дисциплины"1

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W06130101 – Бағдарламалық кешен операторы" біліктілігі
КҚ 1. Компьютерлік құрылғылардың жұмысын диагностикалау және қалпына келтіру
КМ 1. Компьютердің аппараттық-бағдарламалық қамтамасыз етілуіне қызмет көрсету және баптау
ОН 1.1. Ақпараттық қызмет көрсету кәсіпорындарында еңбекті қорғау талаптары мен нормаларын сақтау.
ОН 1.2. Схемотехника деңгейінде компьютерлік жүйелердің жұмысын анықтау.
ОН 1.3. Компьютерлер мен перифериялық құрылғылардың жұмысын пайдалану және бақылау.
ОН 1.4. Компьютерлік техниканың жұмыс қабілеттілігін анықтау, аппараттық құралдардың ақаулары мен кемшілігін жою.
ОН 1.5. Аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз ету ақауларынан кейін жабдықты қалпына келтіру және олардың алдын алу.
ОН 1.6. Есептеу техникасы мен комп.техника құралдарында пайдаланылатын шығын материалдарын ауыстыру.
ОН 1.7. Дербес компьютердің ішкі және сыртқы құрылғыларын басқару.
КҚ 2. Дербес компьютердің операциялық жүйелерін орнату және жұмыс істеу
КМ 2. Дербес компьютердің операциялық жүйелерін орнату және баптау
ОН 2.1. Дербес компьютерлерде және серверлерде операциялық жүйелерді орнату, пайдаланушы интерфейсін баптау.
ОН 2.2. Дербес компьютерлер мен серверлердің операциялық жүйелерінің нұсқаларын жаңарту және жою.
ОН 2.3. Бағдарламалық қамтамасыз ету ресурстары мен операциялық жүйелерді орнату және басқару.
ОН 2.4. Жеке компьютерлердің, серверлердің, перифериялық құрылғылардың, жабдықтардың драйверлерін жаңару және жою.
КҚ 3. Міндеттерді шешу үшін қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдану
КМ 3. Бағдарлама топтамаларын орнату, өңдеу, және баптау
ОН 3.1. Дербес компьютерлердің қолданбалы бағдарламалық қамтамасыздандыруды орнату және баптау.
ОН 3.2. Жеке компьютерлер мен серверлердің қолданбалы бағдарламалық жқамтамасыздандырудың нұсқаларын жаңарту және жою.
ОН 3.3. Тапсырмаларды орындау үшін қолданбалы бағдарламалар, графикалық редакторлар, мультимедиялық қосымшалар топтамаларын қолдану.
КҚ 4. Инфокоммуникациялық жүйелерді және (немесе) олардың құрамдастарын пайдалану мәселелері бойынша клиенттердің алғашқы өтініштерін талдау және олармен жұмыс істеу
КМ 4. Клиенттерге ақпараттық-анықтамалық қолдау көрсету

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W06130101 – Оператор программного комплекса"
ПК 1. Проводить диагностику и восстановление работоспособности компьютерных устройств
ПМ 01. Обслуживание и настройка аппаратно-программного обеспечения компьютера
РО 1.1.Соблюдать требования и нормы охраны труда, техники безопасности на предприятиях информационного обслуживания.
РО 1.2. Определять работоспособность компьютерных систем на уровне схемотехники.
РО 1.3. Осуществлять эксплуатацию и контроль за работой компьютеров и периферийных устройств.
РО 1.4. Диагностировать работоспособность, устранять неполадки и сбои аппаратного обеспечения средств вычислительной техники.
РО 1.5. Восстанавливать оборудование после аппаратных и программных сбоев и предотвращать их.
РО 1.6. Заменять расходные материалы, используемые в средствах вычислительной техники и оргтехники.
РО 1.7. Управлять внутренними и внешними устройствами персонального компьютера.
ПК 2. Устанавливать и работать с операционными системы персонального компьютера
ПМ 2. Установка и настройка операционных систем персонального компьютера
РО 2.1. Устанавливать операционные системы на персональных компьютерах, серверах и производить настройку интерфейса пользователя.
РО 2.2. Обновлять и удалять версии операционных систем персональных компьютеров и серверов.
РО 2.3. Устанавливать и управлять ресурсами программного обеспечения и операционных систем.
РО 2.4.Обновлять и удалять драйверы персональных компьютеров, серверов, периферийных устройств, оборудования.
ПК 3. Применять прикладное программное обеспечение для решения задач
ПМ 3. Установка, обработка и настройка пакетов прикладных программ
РО 3.1. Устанавливать и настраивать прикладное программное обеспечение персональных компьютеров.
РО 3.2. Обновлять и удалять версии прикладного программного обеспечения персональных копьютеров и серверов.
РО 3.3. Применять пакеты прикладных программ, графических редакторов, мультимедийных приложений для выполнения задач.
ПК 4. Анализировать и работать с первичными обращениями клиентов по вопросам эксплуатации инфокоммуникационных систем и (или) их составляющих
ПМ 4. Создание информационной справочной поддержки для клиентов

ОН 4.1. Клиенттердің мәліметтер базасымен жұмыс жасау.
ОН 4.2. Үлкен көлемді ақпараттық мәліметтермен жұмыс істеу.
ОН 4.3. Клиенттерге ақпараттық-коммуникациялық жүйелер және (немесе) олардың құрамдастарына техникалық қызмет көрсету мерзімдері мен жұмыстары бойынша кеңес беру.
ОН 4.4. Жұмыс тапсырмаларын орындау үшін негізгі бағдарламалық қосымшалар мен "Ғаламтор" ақпараттық-коммуникациялық желісін пайдалану.
"3W06130102 – Web-дизайнер" біліктілігі
КҚ 1. Жеке графикалық интерфейс элементтерін жасау
КМ 1. Жеке графикалық интерфейс элементтерін құру
ОН 2.1. Графикалық пайдаланушы интерфейс элементтерінің визуалды дизайнын жасау.
ОН 2.2. Графикалық интерфейске қосу үшін графикалық материалдарды дайындау.
ОН 2.3. Дизайн макеттерін дайындау.
КҚ 2. Web-ресурстарды құру
КМ 2. Web-ресурстарды құру
ОН 3.1. Front-end web- ресурстарды құру.
ОН 3.2. Back-end web- ресурстарды құру.
КҚ 3. Веб контентті басқару жүйесін қолдану
КМ 3. Веб-контентті басқару жүйесін қолдану
ОН 4.1. Веб-контентті басқару жүйесін орнату.
ОН 4.2. Content Management Systems-те қауіпсіздік пен қорғауды баптау.
ОН 4.3. Контентті басқару жүйесі үшін жеке шаблондар мен плагиндер жасау.
"4S06130103 – Бағдарламалық қамтамасыздандыруды құрастырушысы" біліктілігі
КҚ 1. Бағдарламалық қамтамасыздандыруды жобалау
КМ 1. Бағдарламалық қамтамасыздандыруды жобалау
ОН 1.1. Бағдарламалық қамтамасыздандырудың мақсат пен міндет қоюды жүзеге асыру және қойылатын талаптарды әзірлеу.
ОН 1.2. Бағдарламалық компоненттерге техникалық сипаттамаларды әзірлеу.
ОН 1.3. Бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу әдістері мен стратегияларын таңдау.
ОН 1.4. Бағдарламалық қамтамасыздандыру архитектурасын анықтау және бағдарламалық модульдердің макеттерін дайындау үшін бағдарламалық қамтамасыздандыруды таңдау.
КҚ 2. Бағдарламалық қамтамасыз ету сипаттамасына негізделген алгоритм мен блок-сызба жасау
КМ 2. Бағдарламалық қамтамасыз ету спецификациясы негізінде алгоритм және блок-сызба құру
ОН 2.1. Деректерді және бағдарламалық модульдерді бағдарламалау әдістерін таңдау.
ОН 2.2. Дизайн-жобаға негізделген әр бағдарламалық модуль үшін блок-сызба жасау.
ОН 2.3. Ішкі тапсырмалардың өзара әрекеттесу сызбасын жасап, оларды бір тапсырмаға әзірлеу.
ОН 2.4. Деректер құрылымын, кіріс және шығыс деректтерді анықтау.
КҚ 3. Модульдерді бағдарламалау
КМ 3. Бағдарламалық қамтамасыз ету модульдерін бағдарламалау
ОН 3.1. Бағдарламаның құрылымын, барысын, әр бағдарламалық модуль үшін тілдік кітапханаларды анықтау.
ОН 3.2. Таңдалған бағдарламалау тілінде бағдарлама кодын жазу.
ОН 3.3. Бағдарламалық кодты жөндеу.

РО 4.1. Работать с базой данных клиентов.
РО 4.2. Работать с большим массивом информационных данных.
РО 4.3. Консультировать клиентов по срокам и работам технического обслуживания инфокоммуникационных систем и (или) их составляющих.
РО 4.4. Использовать основные программные приложения и информационно-коммуникационную сеть "Интернет" для выполнения рабочих задач.
Квалификация "3W06130102 – Web-дизайнер"
ПК 1. Создавать отдельные элементы графического интерфейса
ПМ 1. Создание отдельных элементов графического интерфейса
РО 2.1. Создавать визуальный дизайн элементов графического пользовательского интерфейса.
РО 2.2. Подготавливать графические материалы для включения в графический интерфейс.
РО 2.3. Подготавливать макеты дизайна
ПК 2. Создавать web-ресурсы
ПМ 2. Создание web-ресурсов
РО 3.1. Разрабатывать front-end web-ресурсов.
РО 3.2. Разрабатывать back-end web-ресурсов.
ПК 3. Применять системы управления веб-контентом
ПМ 3. Применение систем управления веб-контентом
РО 4.1. Устанавливать систему управления веб контентом.
РО 4.2. Настраивать безопасность и защиту на Content Management Systems.
РО 4.3. Создавать пользовательские шаблоны, плагины для систем управления контентом.
Квалификация "4S06130103 – Разработчик программного обеспечения"
ПК 1. Проектировать программное обеспечение
ПМ 1. Проектирование программного обеспечения
РО 1.1. Осуществлять постановку цели и задачи и вырабатывать требования к программному обеспечению.
РО 1.2. Разрабатывать технические спецификации на программные компоненты.
РО 1.3. Выбирать методы и стратегии разработки программного обеспечения.
РО 1.4. Определять архитектуру программного обеспечения и выбирать программные средства для подготовки макетов модулей программного обеспечения.
ПК 2. Составлять алгоритм и блок-схему на основе спецификации программного обеспечения
ПМ 2. Составление алгоритма и создание блок-схемы на основе спецификации программного обеспечения
РО 2.1. Выделять данные и подбирать способы программирования модулей программного обеспечения.
РО 2.2. Составлять блок-схему для каждого модуля программного обеспечения на основе дизайн-проекта.
РО 2.3. Разрабатывать схему взаимодействия подзадач и их объединение в одну задачу.
РО 2.4. Определять структуру данных, входные и выходные данные.
ПК 3. Программировать модули
ПМ 3. Программирование модулей программного обеспечения
РО 3.1. Определять структуру программы, процедуры, библиотеки языка для каждого модуля программного обеспечения.
РО 3.2. Написать код программы на выбранном языке программирования.
РО 3.3. Проводить отладку программного кода.

ОН 3.4. Кодты тексеру үшін тест жинағын жасау.
КҚ 4. Бағдарламалық қамтамасыз ету кодының жұмыс қабілеттілігін тексеру және рефакторинг жүргізу
КМ 4. Бағдарламалық кодтың жұмыс жасау рефакторингін тексеру
ОН 4.1. Бағдарламалық қамтамасыз етідің бастапқы бағдарламалық кодын талдау және тексеру.
ОН 4.2. Бағдарламалық модуль деңгейінде бағдарламалық қамтамасыз етудің бағдарламалық кодын түзетуді жүзеге асыру.
ОН 4.3. Бағдарламалық кодтағы анықталған ақауларды қалпына келтіру және жою.
ОН 4.4. Есептік құжаттаманы қалыптастыру.
ОН 4.5. Бағдарламалық кодтың жұмысын тексеру үшін бақылау мысалдарын жасау және тексеру.
ОН 4.6. Бағдарламалық кодты қайта өңдеу.
КҚ 5. Көлемді деректерді талдау және өңдеу
КМ 5. Көлемді деректерді өңдеуді ұйымдастыру
ОН 5.1. Деректер базасы мен деректер қоймасын құру, дерекқорды басқару жүйелерінің функционалдығын пайдалану.
ОН 5.2. Көлемді деректерді өңдеу алгоритмдерін жасау.
ОН 5.3. Деректерді жылдам іздеу және өңдеу әдістерін әзірлеу және пайдалану.
КҚ 6. Микроконтроллер негізінде сандық құрылғыларды бағдарламалау
КМ 6. Микроконтроллер негізінде сандық құрылғыларды бағдарламалау
ОН 6.1. Микропроцессорға қойылатын талаптарды анықтау және басқару алгоритмін жасау.
ОН 6.2. Микроконтроллерлердің сызбалары мен топологиясын түзету.
ОН 6.3. Бағдарламалық кодта анықталған ақауларды жою.
ОН 6.4. Бағдарламалық кодтың жұмысын тексеру үшін бақылау мысалдарын жасау және тексеру.
КҚ 7. Мобильді қосымшаларды әзірлеу
КМ 7. Мобильді қосымшаларды әзірлеу
ОН 7.1. Қосымша макетінің көмегімен қосымшаны жобалау.
ОН 7.2. Платформаның стандартты қызметтерімен жұмыс істеу.
ОН 7.3. Деректер базасымен жұмыс істеу технологиясын пайдалану.
ОН 7.4. Мәліметтер алмасу хаттамаларымен жұмыс істеу технологиясын қолдану.
ОН 7.5. Мобильді қосымшаларды сынақтан өткізіп көру.
"4S06130104 – Бағдарламалық қамтамасыздандыруға қызмет көрсету және тестілеу бойынша технигі" біліктілігі
КҚ 1. Бағдарламалық қамтамасыздандыру сипаттамасына негізделген алгоритм және сызба блогын құру
КМ 1. Бағдарламалық қамтамасыздандыру сипаттамасына негізделген алгоритм және блок-сызба құруды қамтамасыз ету
ОН 1.1. Жоба негізінде әр бағдарламалық модуль үшін блок-сызба құру.
ОН 1.2. Ішкі тапсырмалардың өзара әрекеттесу сызбасын жасау және оларды бір тапсырмаға біріктіру.
ОН 1.3. Кіріс және шығыс деректерін, деректер құрылымын анықтау.
КҚ 2. Бағдарламалық қамтамасыздандыру үшін код құру және бағдарлама жасау
КМ 2. Бағдарламалық модульдерді бағдарламалауға дайындау және бағдарлама кодының барлық бөлімдерін талдау

РО 3.4. Разрабатывать тестовый набор и для верификации кода.
ПК 4. Проверять работоспособность и осуществлять рефакторинг кода программного обеспечения
ПМ 4. Проверка работоспособности рефакторинга программного кода
РО 4.1. Осуществлять анализ и проверку исходного программного кода программного обеспечения.
РО 4.2. Осуществлять отладку программного кода программного обеспечения на уровне программных модулей.
РО 4.3. Воспроизводить и устранять выявленные дефекты в программном коде.
РО 4.4. Формировать отчетную документацию.
РО 4.5. Разрабатывать и оформлять контрольные примеры для проверки работоспособности программного кода.
РО 4.6. Осуществлять рефакторинг программного кода.
ПК 5. Проводить анализ и обработку больших данных
ПМ 5. Организация обработки больших данных
РО 5.1. Создавать базы данных и хранилище данных, использовать функциональные возможности систем управления базами данных.
РО 5.2. Разрабатывать алгоритмы для обработки больших данных.
РО 5.3. Разрабатывать и использовать методы быстрого поиска и обработки данных.
ПК 6. Программировать цифровые устройства на базе микроконтроллеров
ПМ 6. Программирование цифровых устройств на базе микроконтроллеров
РО 6.1. Определять требования к микропроцессору и разрабатывать алгоритм управления.
РО 6.2. Осуществлять коррекцию схем и топологии микроконтроллеров.
РО 6.3. Устранять выявленные дефекты в программном коде.
РО 6.4. Разрабатывать и оформлять контрольные примеры для проверки работоспособности программного кода.
ПК 7. Разрабатывать мобильные приложения
ПМ 7. Разработка мобильных приложений
РО 7.1. Проектировать приложение при помощи макета приложений.
РО 7.2. Работать со стандартными сервисами платформы.
РО 7.3. Использовать технологии работы с базами данных.
РО 7.4. Использовать технологии работы с различными протоколами обмена данными.
РО 7.5. Тестировать мобильные приложения.
Квалификация "4S06130104 – Техник по сопровождению и тестированию программного обеспечения"
ПК 1. Составлять алгоритм и создавать блок схемы на основе спецификации программного обеспечения
ПМ 01. Составление алгоритма и создание блок схемы на основе спецификации программного обеспечения
РО 1.1. Составлять блок-схему для каждого модуля программного обеспечения на основе проекта.
РО 1.2. Разрабатывать схему взаимодействия подзадач и их объединение в одну задачу.
РО 1.3. Определить входные и выходные данные, структуру данных.
ПК 2. Создание кода и разработка программы для программного обеспечения
ПМ 2. Подготовка к программированию модулей программного обеспечения и анализ всех разделов кода программы

ОН 2.1. Бағдарламалық қамтамасыздандырудың бағдарламалау тілін анықтау.
ОН 2.2. Әр бағдарламалық модуль үшін бағдарламалау құрылымын, барысын, бағдарламалау тілінің кітапханаларын анықтаңыз.
ОН 2.3. Бағдарламалық қамтамасыздандыру жобасынан жасалған бағдарлама кодының шаблонымен жұмыс жасаужәне бағдарламалау стилін анықтау.
ОН 2.4. Таңдалған бағдарламалау тілінде бағдарлама кодын жазу.
ОН 2.5. Код блоктарының сенімділігін барлық мүмкін деректер мәндерімен тексеру.
ОН 2.6. Бағдарламалық кодты жөндеу.
КҚ 3. Бағдарламалық өнімді бақылау және қателерін анықтау
КМ 3. Ақауларды жою және жүйелік қателерді анықтау жұмыстарын ұйымдастыру
ОН 3.1. Бағдарламалық қамтамасыздандыруды ауыстыру, жаңарту мерзімдерін анықтау.
ОН 3.2. Бағдарламалық қамтамасыздандыруды жаңарту, ауыстыру туралы есеп пен жоспар кестесін жасау.
ОН 3.3. Бағдарламалық қамтамасыздандырудың сипаттамалары мен функционалдылық мүмкіндігі тұрғысынан талдау жасау.
ОН 3.4. Бағдарламалық қамтамасыздандырудың жұмыс істеуіне профилактикалық тексеру жүргізу.
ОН 3.5. Бағдарламалық қамтамасыздандыруды орнату және қателерді анықтау әдістерін қолдану.
ОН 3.6. Техникалық тапсырмамен және құжаттамамен шектелген жағдайларда дұрыс емес нәтижелер беретін бағдарламаларды түзету.
ОН 3.7. Қателіктердің пайда болу шарттарын сипаттау.
КҚ 4. Бағдарламалық қамтамасызданды-руды жаңартуға қатысу
КМ 4. Бағдарламалық қамтамасызданды-руды жаңартуға қатысу
ОН 4.1. Тапсырыс берушіге бағдарламалық қамтамасыздандыруды түзетілген нұсқасын ұсыну.
ОН 4.2. Қайта орнатылған немесе жаңартылған бағдарламалық қамтамасыздандырды пайдалану бойынша кеңес беру.
ОН 4.3. Бағдарламалық қамтамасыздандыруды жаңарту жоспарын жасау.
ОН 4.4. Пайдалану уақыты аяқталғаннан кейін бағдарламалық қамтамасыздандыруды жою, пайдаланудан шығару.
ОН 4.5. Бағдарламаның функционалдылық мүмкіндігін кеңейту немесе бағдарламалық қамтамасыздандырудың сипаттамаларын жақсарту шараларын орындау.
ОН 4.6 Бағдарламалық қамтамасыздандыруды тапсырыс берушінің техникасында жүргізу.
КҚ 5. Сынақтан өткізуді/тестілеуді құжаттау және талдау
КМ 5. Сынақтан өткізуді/тестілеуді құжаттау және талдау
ОН 5.1. Бағдарламалық қамтамасыздандыру мен дерекқордың әр компонентін, тестілеу шаралары мен тестілеу үшін мәліметтер жиынтығын әзірлеу (кодтау) және құжаттау.
ОН 5.2. Бағдарламалық қамтамасыздандыру компоненттерінің мүмкіндігін тексеру үшін автоматтандырылған тесттер әзірлеу.
ОН 5.3. Бағдарламалық қамтамасыздандырудың әр компонентін және дерекқордың қойылған талаптарға сәйкестігін тексеру.

РО 2.1. Определять язык программирования программного обеспечения.
РО 2.2. Определять структуру программирования, процедуры, библиотеки языка программирования для каждого модуля программного обеспечения.
РО 2.3. Работать сгенерированным шаблоном кода программы дизайн-проекта программного обеспечения и определять стиль программирования.
РО 2.4. Написать код программы на выбранном языке программирования.
РО 2.5. Проверять блоки кода на надежность кода при всех возможных значениях данных.
РО 2.6. Проводить отладку программного кода.
ПК 3. Осуществлять мониторинг программного продукта и выполнять обнаружение ошибок
ПМ 3. Организация работ по устранению сбоев и обнаружению системных ошибок
РО 3.1. Определять сроки замены, обновления программного обеспечения.
РО 3.2. Разработать отчет и план -график по обновлению, замене программного обеспечения.
РО 3.3. Проводить анализ программных обеспечений по характеристике и функциональным возможностям.
РО 3.4. Проводить профилактическую проверку функционирования программного обеспечения.
РО 3.5. Выполнять установку, сопровождение программного обеспечения и использовать методы по обнаружению ошибок.
РО 3.6. Корректировать программы, выдающие неправильные результаты в условиях, ограниченных техническим заданием и документацией.
РО 3.7. Описывать условия возникновения ошибок.
ПК 4. Участвовать в модернизации программного обеспечения
ПМ 4. Участие в модернизации программного обеспечения
РО 4.1. Предоставлять заказчику исправленный вариант программного обеспечения.
РО 4.2. Проводить консультацию по эксплуатации переустановленного или обновленного программного обеспечения.
РО 4.3. Составлять план обновления программного обеспечения.
РО 4.4. Проводить деинсталляцию программного обеспечения по истечении времени использования, вывод из эксплуатации.
РО 4.5. Выполнять процедуры расширения функциональных возможностей или улучшение характеристик программного обеспечения.
РО 4.6. Проводить функциональное сопровождение программного обеспечения на машинах заказчика.
ПК 5. Выполнять документирование и анализ тестирования
ПМ 5. Документирование и анализ тестирования
РО 5.1. Выполнять разработку (кодирование) и документирование каждого компонента программного обеспечения, баз данных, совокупности тестовых процедур и данных для их тестирования.
РО 5.2. Разрабатывать автоматизированные тесты для проверки работоспособности компонентов программного обеспечения.
РО 5.3. Тестировать каждый компонент программного обеспечения и база данных на соответствие предъявляемым к ним требованиям.

ОН 5.4. Жүргізілген жұмыстардың нәтижелері бойынша есептік құжаттама дайындау.
КҚ 6. Тестілеу кезінде бағдарламалық өнімнің жұмысын талдаудың заманауи әдістері мен құралдарын қолдану
КМ 6. Тестілеу кезінде бағдарламалық өнімнің жұмысын талдаудың заманауи әдістері мен құралдарын қолдану
ОН 6.1. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы кәсіпорын саясатын әзірлеу.
ОН 6.2. Бағдарламалық қамтамасыз етуді сүйемелдеу бойынша жаңа технологияларды зерделеу және практикаға енгізу.
ОН 6.3. Регламенттерді, саясатты, бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдау қағидаларын әзірлеу.
"4S06130105 – Ақпараттық жүйелер технигі" біліктілігі
КҚ 1. Бағдарламалық және аппараттық құралдарды орнату және қолдау
КМ 1. Бағдарламалық және аппараттық қамтамасыз етуді орнату және қолдау
ОН 1.1. Бағдарламалық және аппараттық қамтамасыз етудің үздіксіз жұмыс жасауын қамтамасыз ету.
ОН 1.2. Сервистік бағдарламалар мен жабдықтарды басқару.
ОН 1.3. Бағдарламалық және аппараттық мүмкіндіктерді пайдалану.
КҚ 2. Ұйымның жергілікті есептеу желісі мен серверлік жабдықтарын монтаждау және қызмет көрсету
КМ 2. Ұйымның жергілікті есептеу желісі мен серверлік жабдықтарын монтаждау және қызмет көрсету
ОН 2.1. Ұйымның жергілікті есептеу желісін орнату.
ОН 2.2. Ұйымның серверлік жабдығын монтаждау.
ОН 2.3. Ұйымның серверлік жабдықтарына қызмет көрсету.
КҚ 3. Бағдарламалық қамтамасыздандырудың бағдарламалық кодын жасау
КМ 3. Бағдарламалық қамтамасыздандырудың бағдарламалық кодын жасау
ОН 3.1. Бағдарламалық қамтамасыздандырудың кодының есептерін рәсімдеу және алгоритмдеу әдістерін, тәсілдерін қолдану.
ОН 3.2. Бағдарламалық қамтамасыздандырудың дайын талаптарына сәйкес бағдарламалық қамтамасыздандыру кодын әзірлеу.
ОН 3.3. Бағдарламалық модуль деңгейінде бағдарламалық қамтамасыздандыру кодын түзетуді жүзеге асыру.
КҚ 4. Сандық және аналогтық сызбаларды оқып, микроконтроллер үшін бағдарламалық кодты жасау
КМ 4. Сандық және аналогтық сызбаларды оқып, микроконтроллер үшін бағдарламалық кодты жасау
ОН 4.1. Сандық және аналогтық сызбаларды оқу.
ОН 4.2. Микроконтроллерлер үшін бағдарламалық қамтамасыздандыру кодын жазу.
КҚ 5. Бағдарламалық қамтамасызданды-руды орнату, баптау және дерекқордың жұмыс істеуін қамтамасыз ету
КМ 5. Бағдарламалық қамтамасызданды-руды орнату, баптау және дерекқордың жұмыс істеуін қамтамасыз ету
ОН 5.1. Дерекқорды басқару үшін бағдарламалық қамтамасыздандыруды орнату.
ОН 5.2. Дерекқордың жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
ОН 5.3. Пайдаланушылардың дерекқормен жұмыс істеуін қолдау үшін бағдарламалық қамтамасыздандыруды баптау.
КҚ 6. Көлемді ресурстарды басқару және көлемді инфрақұрылымына қызмет көрсету
КМ 6. Көлемді ресурстарды басқару және көлемді инфрақұрылымына қызмет көрсету

РО 5.4. Формировать отчетную документацию по результатам проведенных работ.
ПК 6. Применять современные методы и средства анализа работы программного продукта при тестировании
ПМ 6. Применение современных методов и средств анализа работы программного продукта при тестировании
РО 6.1. Участвовать в разработке политики предприятия в области информационно-коммуникационных технологий.
РО 6.2. Применять на практике новые технологии по сопровождению программного обеспечения.
РО 6.3. Разрабатывать регламенты, политику, правила сопровождения программного обеспечения.
Квалификация "4S06130105 – Техник информационных систем"
ПК 1. Устанавливать и сопровождать программное и аппаратное обеспечение
ПМ 1. Установка и сопровождение программного и аппаратного обеспечения
РО 1.1. Обеспечивать бесперебойную работу программного и аппаратного обеспечения.
РО 1.2. Управлять сервисными программами и оборудованиями.
РО 1.3. Использовать возможности программного и аппаратного обеспечения.
ПК 2. Производить монтаж и обслуживание локально вычислительной сети и серверное оборудование организации
ПМ 2. Монтаж и обслуживание локально вычислительной сети и серверное
оборудование организации
РО 2.1. Производить монтаж локально -вычислительной сети организации.
РО 2.2. Производить монтаж серверного оборудования
организации.
РО 2.3. Обслуживать серверное
оборудование организации.
ПК 3. Разработать программный код программного обеспечения
ПМ 3. Разработка программного кода программного обеспечения
РО 3.1. Использовать методы, приемы формализации и алгоритмизации задач программного кода программного обеспечения.
РО 3.2. Разрабатывать программный код программного обеспечения по готовым спецификациям требований к программному обеспечению.
РО 3.3. Осуществлять отладку программного кода программного обеспечения на уровне программных модулей.
ПК 4. Читать цифровые и аналоговые схемы, создавать программный код для микроконтроллеров
ПМ 4. Чтение цифровых и аналоговых схем, создание программного кода для микроконтроллеров
РО 4.1. Читать цифровые и аналоговые схемы.
РО 4.2. Написать программный код программное обеспечения для микроконтроллеров.
ПК 5. Устанавливать, настраивать программное обеспечение и обеспечивать функционирование базы данных
ПМ 5. Установка, настройка программного обеспечения и обеспечение функционирования базы данных
РО 5.1. Устанавливать программное обеспечение для администрирования базы данных.
РО 5.2. Обеспечивать функционирование базы данных.
РО 5.3. Настраивать программное обеспечение для поддержки работы пользователей с базой данных.
ПК 6. Управлять ресурсами облака и обслуживать облачную инфраструктуру
ПМ 6. Управление ресурсами облака и обслуживание облачной инфраструктуры

ОН 6.1. Көлемді инфрақұрылымның конфигурациясын баптау.
ОН 6.2. Көлемді ресурстарды басқару.
ОН 6.3. Қолданыстағы қызмет компоненттерін қолдау.
КҚ 7. Автоматтандырылған ақпараттық жүйені сүйемелдеуді техникалық қолдауды орындау
КМ 7. Автоматтандырылған ақпараттық жүйені техникалық қолдауды орындау
ОН 7.1. Ақпараттық жүйелердің жұмыс істеуі үшін қажетті жүйелік және қолданбалы бағдарламалық қамтамасыздандыруды орнату.
ОН 7.2. Ақпараттық жүйелерді қолданыстағы ақпараттық жүйелермен біріктіру.
ОН 7.3. Ақпараттық жүйемен байланысты орындалатын жұмыстарға келісім-шарттар жасасуға инженерлік-техникалық қолдау көрсету.
КҚ 8. Ұйымның ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету
КМ 8. Ұйымның ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету
ОН 8.1. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің аппараттық-бағдарламалық құралын орнату.
ОН 8.2. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің аппараттық-бағдарламалық құралдарын әкімшілендіруді жүзеге асыру.
ОН 8.3. Ақпараттық қауіпсіздік оқиғалары мен жағдайларына мониторинг жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
115- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
115-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "06880100 – Аддитивті өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
06 Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
068 Ақпараттық және коммуникациялық технологияларға қатысты пәнаралық бағдарламалар мен біліктіліктер
0688 Ақпараттық және коммуникациялық технологияларға қатысты пәнаралық бағдарламалар мен біліктіліктер
Мамандығы:
06880100 – Аддитивті өндіріс технологиясы
Біліктілігі:

РО 6.1. Настраивать конфигурацию облачной инфраструктуры.
РО 6.2. Администрировать ресурсы облака.
РО 6.3. Сопровождать существующие компоненты сервиса.
ПК 7. Выполнять техническую поддержку сопровождения автоматизированной информационной системы
ПМ 7. Техническая поддержка и сопровождение автоматизированной информационной системы
РО 7.1. Устанавливать системное и прикладное программное обеспечение, необходимое для функционирования информационных систем.
РО 7.2. Интегрировать информационные системы с существующими информационными системами.
РО 7.3. Осуществлять инженерно-техническую поддержку заключения договоров на выполняемые работы, связанных с информационной системой.
ПК 8. Обеспечивать информационную безопасность организации
ПМ 8. Обеспечение информационной безопасности организации
РО 8.1. Устанавливать аппаратно-программные средства обеспечения информационной безопасности.
РО 8.2. Осуществлять администрирование аппаратно-программных средств обеспечения информационной безопасности.
РО 8. Проводить мониторинг событий информационной безопасности и инцидентов информационной безопасности.
Приложение 115 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 115 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "06880100 – Аддитивные технологии производства"
Код и наименование уровня образования:
06 Информационно-коммуникационные технологии
068 Междисциплинарные программы и квалификации, связанные с информационно-коммуникационными технологиями
0688 Междисциплинарные программы и квалификации, связанные с информационно-коммуникационными технологиями
Специальность:
06880100 – Аддитивные технологии производства
Квалификация:

ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W06880101 – Аддитивті қондырғылардың операторы" біліктілігі
КҚ 1. Бірбуынды компьютерлік үлгілерді жасау және түзету
КМ 1. Бірбуынды компьютерлік үлгілерді жасау және түзету
ОН 1.1. Бірбуынды объектілерді қолмен және автоматты цифрлауды жүргізу.
ОН 1.2. АЖЖ бағдарламалық қамтамасыз етудің көмегімен бір буынды үшөлшемді үлгілер құру.
ОН 1.3. Басқару бағдарламасына түзетулер енгізу.
ОН 1.4. Жұмыста технологиялық регламентті және өндірістің басқа да нормативтік-техникалық құжаттамасын қолдану.
КҚ 2. 3D баспа әдісімен бұйымдарды өндіру үшін бастапқы материалдарды дайындау
КМ 2. 3D баспа әдісімен бұйымдарды өндіру үшін бастапқы материалдарды дайындау
ОН 2.1. Күрделі емес металл немесе пластик бұйымдарды дайындау үшін бастапқы материалдың технологиялық талаптарға сәйкестігін бағалау.
ОН 2.2. Берілген бұйымды өндіру үшін бастапқы материалдардың сапасын тексеру әдістемесін қолдану.
ОН 2.3. Берілген рецептура бойынша бастапқы материалдың формуласын жасау.
ОН 2.4. Шайырларды, пластиктерді түстеуге, реңдеуге бейімдеу.
ОН 2.5. Аддитивті өндірісте еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік, экологиялық және электр қауіпсіздігі талаптарын орындау.
КҚ 3. Бұйымдарды 3D басып шығару бойынша технологиялық операцияларды орындау
КМ 3. Бұйымдарды 3D басып шығару бойынша технологиялық операцияларды орындау
ОН 3.1. Аддитивті қондырғыны басып шығаруға дайындау.
ОН 3.2. Аддитивті қондырғыға шығын материалдарын тиеуді жүргізу.
ОН 3.3. Дайындаушы нұсқаулығына сәйкес жабдықтар мен материалдарды пайдалану.
ОН 3.4. Үшөлшемді объективтерді басып шығару процесінің берілген параметрлерін бақылау.
ОН 3.5. Дайын бұйымды өңдеуден кейін жасап шығару.
ОН 3.6. Шығын материалдарын есепке алуды орындау.
ОН 3.7. Аддитивті қондырғыны жұмыс күйінде ұстау.
КҚ 4. Бұйымдарды 3D басып шығару бойынша орындалған жұмыстың сапасын бақылау
КМ 4. Бұйымдарды 3D басып шығару бойынша орындалған жұмыстың сапасын бақылау
ОН 4.1. Ақауларды анықтау үшін дайын бұйымдардан сынама дайындауды жүргізу.
ОН 4.2. Анықталған ақауларды талдау үшін компьютерлік-өлшеу жүйелерін пайдалану.
ОН 4.3. Ақаулы бұйымдар туралы деректерді жинауды және цифрлауды жүргізу.
"4S06880102 – Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 1. Кешенді компьютерлік үлгілерді құру және түзету
КМ 1. Кешенді компьютерлік үлгілерді құру және түзету

РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W06880101 – Оператор аддитивных установок"
ПК 1. Создавать и корректировать односложные компьютерные модели
ПМ 1. Создание и корректировка односложных компьютерных моделей
РО 1.1. Производить ручную и автоматическую оцифровку односложных объектов.
РО 1.2. Создавать односложные трехмерные модели и подготавливать для печати с помощью системы автоматизированного проектирования.
РО 1.3. Выполнять корректировку управляющей программы.
РО 1.4. Применять в работе технологический регламент и другую нормативно-техническую документацию производства.
ПК 2. Подготавливать исходные материалы для производства изделий методом 3D печати.
ПМ 2. Подготовка исходных материалов для производства изделий методом 3D печати
РО 2.1. Оценивать соответствие исходного материала для изготовления несложных металлических или пластиковых изделий технологическим требованиям.
РО 2.2. Применять методику проверки качества исходных материалов для производства заданного изделия.
РО 2.3. Составлять формулу исходного материала по заданной рецептуре.
РО 2.4. Адаптировать смолы, пластики к тонированию, пигментации.
РО 2.5. Выполнять требования охраны труда, пожарной, промышленной, экологической и электробезопасности в аддитивном производстве.
ПК 3. Выполнять технологические операции по 3D печати изделий
ПМ 3. Выполнение технологических операций по 3D печати изделий
РО 3.1. Готовить аддитивную установку к печати.
РО 3.2. Производить загрузку расходных материалов в аддитивную установку
РО 3.3. Использовать оборудование и материалы в соответствии с инструкцией изготовителя.
РО 3.4. Контролировать заданные параметры процесса печати трехмерных объектов.
РО 3.5. Производить постобработку готовых изделий.
РО 3.6. Выполнять учет расходных материалов
РО 3.7. Поддерживать аддитивную установку в рабочем состоянии.
ПК 4. Контролировать качество выполненной работы по 3D печати изделий
ПМ 4. Контроль качества выполненной работы по 3D печати изделий
РО 4.1. Проводить пробоподготовку готовых изделий для выявления дефектов.
РО 4.2. Использовать компьютерно-измерительные системы для анализа выявленных дефектов.
РО 4.3. Вести сбор и оцифровку данных о дефектных изделиях.
Квалификация "4S06880102 – Техник-технолог"
ПК 1. Создавать и корректировать комплексные компьютерные модели
ПМ 1. Создание и корректировка комплексных компьютерных моделей

ОН 2.10. Жерге қосу, ауа және кабель желілерінің, тарту желісінің элементтерінің параметрлерін өлшеу технологиясын, соның ішінде мультиметр мен электронды осциллографты қолдану.
ОН 2.11. Жүйелердің көмегімен электр энергиясының сапа көрсеткіштерін бақылау және есепке алу, оның ішінде темір жолдарды электрмен жабдықтау жүйелерінің техникалық құралдары мен құрылғыларының параметрлерін өлшеу.
ОН 2.12. Ұсынылған сызбалар мен құжаттаманы пайдалана отырып, электр монтаждау жұмыстарын жоспарлау, электр монтаждау жұмыстарын орындау үшін жұмыс орнын, құрал-саймандар мен материалдарды дайындау.
ОН 2.13. Әр түрлі электр сымдары мен кабель жүйелерін, электр қалқандарын, электр және жарықтандыру жүйелерін (соның ішінде жылыту), өрт және күзет сигнализациясын, бейнебақылау жүйесін, жерге қосу жүйесін, теміржолдың өнеркәсіптік объектілеріне қол жеткізуді бақылау жүйесін орнатуды жүзеге асыру.
ОН 2.14. Кабельдер мен сымдарды кабельдік арналардың, құбырлар мен гофрленген құбырлардың ішіне әр түрлі беттерге қолданыстағы стандарттарға сәйкес орнату.
ОН 2.15. Электр жабдықтарын (кіріспе автоматты ажыратқыштар; автоматты ажыратқыштар; сақтандырғыштар; басқару құрылғыларын (реле, таймерлер, автоматтандыру құрылғылары) сызбалар мен құжаттамаға сәйкес қалқандар мен бокстарда орнату.
ОН 2.16. Электр тізбектеріне сәйкес қалқандар мен қораптардың ішіндегі өткізгіштерді қосу.
ОН 2.17. Тарату құрылғылары мен екінші реттік тізбектерді монтаждауды жүргізу.
КҚ 3. Электр материалдарының қасиеттері және күштердің әсерінен материалдық денелердің өзара әрекеттесуінің жалпы заңдылықтары туралы білімді қолдану: демалу кезінде және механикалық қозғалыс кезінде
КМ 3. Электр материалдарының қасиеттері және күштердің әсерінен материалдық денелердің өзара әрекеттесуінің жалпы заңдылықтары туралы білімді қолдану: демалу кезінде және механикалық қозғалыс кезінде
ОН 3.1. Электр материалдарының түрлеріне сипаттама бере отырып, олардың қасиеттерін анықтау.
ОН 3.2. Кәсіби қызметте оларды өңдеу әдістерін қолдана отырып, электр материалдарын қолдану.
ОН 3.3. Кәсіби міндеттерді шешу кезінде статиканың, кинематика мен динамиканың негізгі ұғымдары мен заңдарын меңгеру.
ОН 3.4. Механизмдер мен конструкциялар бөлшектерінің жай-күйін, олардың жұмыс жағдайын, беріктігі мен түйісуін, деформациясы мен тозуын анықтау.
ОН 3.5. Шақтамалар мен қонуларды, дәлдік квалитеттері мен кедір-бұдырлық параметрлерін айқындау үшін бақылау-өлшеу құралын қолдану.
ОН 3.6. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтай отырып, электр жабдықтарын құрастыру процесінде Әртүрлі күрделіліктегі бөлшектер мен тораптарды слесарлық өңдеуді және дәнекерлеуді орындау.
КҚ 4. Электрлендірілген темір жол шаруашылығында жұмыстар ұйымдастыру, темір жол қызметтерімен өзара іс-қимыл жасау
КМ 4. Электрлендірілген темір жол шаруашылығында жұмыстар ұйымдастыру, темір жол қызметтерімен өзара іс-қимыл жасау

РО 2.10. Выполнять измерения параметров заземлений, воздушных и кабельных линий, элементов тяговой сети, в том числе используя мультиметр и электронный осциллограф.
РО 2.11. Вести контроль и учет показателей качества электроэнергии с помощью систем, в том числе измерять параметры технических средств и устройств систем электроснабжения железных дорог.
РО 2.12. Планировать электромонтажные работы, используя предоставленные чертежи и документацию, подготавливать рабочее место и инструменты и материалы для выполнения электромонтажных работ.
РО 2.13. Выполнять монтаж различных видов электропроводок и кабеленесущих систем, электрических щитов, электрических систем силовых и освещения (в том числе отопления), пожарную и охранную сигнализации, системы видеонаблюдения, системы заземления, системы контроля доступа для промышленных объектов железных дорог.
РО 2.14. Монтировать кабели и провода внутри кабель-каналов, труб и гофротруб на различных видах поверхностях, согласно действующим стандартам.
РО 2.15. Устанавливать электрооборудование (вводные автоматические выключатели; автоматические выключатели; предохранители; управляющие устройства (реле, таймеры, устройства автоматизации) в щитках и боксах в соответствии с чертежами и документацией.
РО 2.16. Коммутировать проводники внутри щитов и боксов в соответствии с электрическими схемами.
РО 2.17. Производить монтаж распределительных устройств и вторичных цепей.
ПК 3. Применять знания свойств электротехнических материалов и общих законов взаимодействия материальных тел под воздействием сил: в покое и при механическом движении
ПМ 3. Применение знаний свойств электротехнических материалов и общих законов взаимодействия материальных тел под воздействием сил: в покое и при механическом движении
РО 3.1. Определять виды электрических материалов и их свойства, давать им характеристику.
РО 3.2. Применять материалы, называя способы их обработки в профессиональной деятельности.
РО 3.3. Владеть основными понятиями и законами статики, кинематики и динамики при решении профессиональных задач.
РО 3.4. Определять состояние деталей механизмов и конструкций, их рабочее положение, прочность и сопрягаемость, деформацию и износ.
РО 3.5. Применять контрольно-измерительный инструмент для определения допусков и посадок, квалитетов точности и параметров шероховатости.
РО 3.6. Выполнять слесарную обработку и пайку деталей и узлов различной сложности в процессе сборки электрооборудования, соблюдая правила охраны труда и техники безопасности.
ПК 4. Организовать работы в хозяйстве электрифицированных железных дорог, взаимодействие со службами железных дорог
ПМ 4. Организация работ в хозяйстве электрифицированных железных дорог, взаимодействие со службами железных дорог

ОН 4.1.Темір жолдардың міндеттері мен құрылымын, олардың арасындағы өзара байланысты көрсете отырып, теміржол бөлімшелерінің мақсаттары мен функцияларын кәсіби түсіндіруді жүзеге асыру.
ОН 4.2. Электрлендірілген темір жолдар жүйесі туралы, оны пайдалану ерекшеліктері туралы түсініктерді меңгеру.
ОН 4.3. Электр желілері, оның ішінде темір жол тартпайтын тұтынушылардың бойлық электрмен жабдықтау желілері туралы мәліметтерді олар үшін кедендік емес электр есептеулерін орындай отырып түсіндіру.
ОН 4.4.Темір жолдарды электрлік жарықтандыру объектілерін пайдалану.
ОН 4.5. Электрленген темір жолдарын электрмен жабдықтау жүйелерінде электр энергиясының сапасын қамтамасыз ету, электр энергиясының сапасын арттыру.
ОН 4.6. Станция мен аралықтағы барлық темір жол қызметтерінің объектілерін және олардың өзара іс-қимылын сипаттау
ОН 4.7.Темір жолдарда болған кезде қауіпсіздік техникасы қағидаларын орындау.
КҚ 5. Байланыс желісі мен электрмен жабдықтау құрылғыларының техникалық жай-күйін тексеру және қарап шығу
КМ 5. Байланыс желісі мен электрмен жабдықтау құрылғыларының техникалық жай-күйін тексеру және қарап шығу
ОН 5.1. Түйіспелі аспалардың мақсаты мен құрылымын және түйіспелі желінің негізгі элементтерін ажырату.
ОН 5.2. Байланыс желісінің арматурасы мен тораптарын сипаттау.
ОН 5.3. Байланыс желісінің негізгі тірек және тірек конструкция-ларының дизайнын сипаттау.
ОН 5.4. Түйіспелі желінің ақаулықтары мен ақаулықтарын анықтау үшін түйіспелі желіні қарап шығуды орындау.
КҚ 6. Байланыс желісіне техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді орындау
КМ 6. Байланыс желісіне техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді орындау
ОН 6.1. Тағайындау және жұмыс принципі арқылы қуат пен секция схемаларының сенімділігін бағалау.
ОН 6.2. Әр түрлі метеорологиялық жағдайларда желге төзімділікті және байланыс желісінің жұмысын қамтамасыз ету. байланыс желісінің сымдарындағы жүктемелерді анықтай білу.
ОН 6.3. Түйіспелі желі тіректеріне техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді орындауды және оларды топыраққа бекітуді ұйымдастыру.
ОН 6.4. Рельс тізбегінің, жерге тұйықтағыштардың, қорғаныс құрылғылары мен қоршаулардың жұмысына бақылау жүргізу.
ОН 6.5. Түйіспелі аспалар мен ток қабылдағыштардың өзара әрекеттесуі кезінде түйіспелі сымның тозуын анықтау.
ОН 6.6. Газ баллондарын, реттеуші және коммуникациялық аппаратураны пайдалана отырып, металды дәнекерлеуге және кесуге дайындау кезінде үлгілік слесарлық операцияларды орындау.
ОН 6.7. Көміртекті және конструкциялық болаттардан және түсті металдар мен қорытпалардан жасалған қарапайым бөлшектерден жасалған тораптарды, бөлшектер мен құбырларды электр доғалы, газбен дәнекерлеуді және орташа күрделілікті кесуді орындау.

РО 4.1. Осуществлять профессиональное толкование задач и структуры железных дорог, назначения и функций подразделений железных дорог, указывая взаимосвязи между ними.
РО 4.2. Владеть понятиями о системе электрифицированных железных дорог, об особенностях ее эксплуатации.
РО 4.3. Пояснять сведения об электрических сетях, в том числе линий продольного электроснабжения нетяговых железнодорожных потребителей, выполняя для них несложные электрические расчҰты.
РО 4.4.Эксплуатировать объекты электрического освещения железных дорог.
РО 4.5. Обеспечивать качество электроэнергии в системах электроснабжения железных дорог, повышение качества электроэнергии.
РО 4.6. Характеризовать объекты всех служб железных дорог на станции и перегоне и их взаимодействие.
РО 4.7.Выполнять правила техники безопасности при нахождении на железнодорожных путях.
ПК 5. Проводить обходы и осмотры технического состояния контактной сети и устройств электроснабжения
ПМ 5. Проведение обхода и осмотра технического состояния контактной сети и устройств электроснабжения
РО 5.1. Различать назначение и конструкцию контактных подвесок и основных элементов контактной сети.
РО 5.2. Характеризовать арматуру и узлы контактной сети.
РО 5.3. Характеризовать конструкцию основных поддерживающих и несущих конструкции контактной сети.
РО 5.4. Выполнять обходы с осмотром контактной сети для определения повреждений и неисправностей контактной сети.
ПК 6. Выполнять технического обслуживания и ремонта контактной сети
ПМ 6. Выполнение технического обслуживания и ремонта контактной сети
РО 6.1. Оценивать надежность схем питания и секционирования через назначение и принцип действия.
РО 6.2. Обеспечивать ветроустойчивость и работу контактной сети в различных метеорологических условиях. Уметь определять нагрузки на провода контактной сети.
РО 6.3. Организовать выполнение технического обслуживания и ремонта опор контактной сети и закрепление их в грунте.
РО 6.4. Вести контроль работы рельсовой цепи, заземлений, защитных устройств и ограждения.
РО 6.5. Определять износ контактного провода при взаимодействии контактных подвесок и токоприемников.
РО 6.6. Выполнять типовые слесарные операции при подготовке металла к сварке и резке, используя газовые баллоны, регулирующую и коммуникационную аппаратуру.
РО 6.7. Выполнять электродуговую, газовую сварку и резку средней сложности узлов, деталей и трубопроводов из углеродистых и конструкционных сталей и простых деталей из цветных металлов и сплавов.

ОН 6.8. Сымдарды "жарылыс әдісімен" дәнекерлеуді және престеуді орындау.
ОН 6.9. Санитарлық-техникалық талаптар мен еңбекті қорғау талаптарына сәйкес жұмыс орнында дәнекерлеу жұмыстарының қауіпсіз орындалуын қамтамасыз ету.
КҚ 7. Темір жолды электрмен жабдықтау және релелік қорғау құрылғыларын пайдалануды жүзеге асыру
КМ 7. Темір жолды электрмен жабдықтау және релелік қорғау құрылғыларын пайдалануды жүзеге асыру
ОН 7.1. Күрделілігі орташа релелерді, олардың механикалық және электрлік бөліктерін бөлшектеу мен құрастыруды орындау.
ОН 7.2 Релелік қорғаудың электрондық жүйелері туралы түсініктерге ие болу.
ОН 7.3. Релелік қорғаныс арқылы тарту желісінің құрылғыларын қысқа тұйықталу токтарынан қорғауды қамтамасыз етіңіз, оның жұмыс принципін түсіндіру.
ОН 7.4. Аралас құрылыстарды ауыспалы токтың тарту желісінің әсерінен қорғауды қамтамасыз ету.
ОН 7.5. Темір жолдарды электрмен жабдықтау құрылғыларын жобалау және техникалық - экономикалық есептеу фрагменттерін орындау.
ОН 7.6. Тартымдық электрмен жабдықтаудың электрлік есептеулерін орындау.
ОН 7.7. Тарту желісінің электр жабдығын асқын кернеуден қорғауды қамтамасыз ету.
ОН 7.8. Байланыс желісінің сымдарымен операцияларды орындау (сымдарды бөлшектеу және кесу, сымдарды тіреуіш құрылымдарда ілу,сымдарды жалғау және түйістіру, оқшаулағыштар мен арматураларды оқшаулағыш аспаларға құрастыру, сымдар мен арқандарды жалғау, сымдарды істік оқшаулағыштарға бекіту, электр жалғағыштарын, буын және серпімді ішектерді, рессорлы арқандарды, орташа анкерлік тораптарды белгілеу және орнату.
ОН 7.9. Консольдердегі, қатты және икемді көлденең қималардағы арматуралар, разрядтағыштар, жүк компенсаторларының шектегіштері, бекіткіштер, тіректердегі фидерлік кронштейндер, оқшаулағыштарды жердегі сымдар мен кабельдерге кесу.
ОН 7.10. Зигзагтарды, шығуларды, түйіспелі сымның тозуын, сымдардың салбыраған жебелерін, түйіспелі сым аспаларының биіктігін, аралықтардың ұзындығын, жоғары вольтты желілердің жолын кесу габариттерін, сымдардағы кернеуді тексеруді өлшеу.
ОН 7.11.Кабельді кесу. (Қимасы 70 мм2 дейінгі барлық маркалы кәбілдердің талсымда-рын әртүрлі тәсілдермен қосу, ұштау және жалғау; ұштықтарды кәбілдердің желістеріне дәнекерлеу немесе сығымдау; кәбілдік муфталар мен шұңқыр-ларды монтаждау және бекіту.
ОН 7.12. Ажыратқыштарды тексеруді, ауыстырып қосуды және реттеуді орындау.
ОН 7.13. Байланыс желісі құрылғыларының диагностикасын диагностикалық аппаратураның (АДО, Филин, Диакор, ИЗС-10Н, УК-14ПМ, ВИКС, Тепловизор және басқалар) көмегімен орындау.
ОН 7.14. Кабель және әуе желілерінің оқшаулау кедергісін өлшеу.
КҚ 8. Темір жолдарды техникалық пайдалану ережелерін орындау, өндірістік процестердің толық қауіпсіздігін қамтамасыз ету
КМ 8. Темір жолдарды техникалық пайдалану ережелерін орындалуы, өндірістік процестердің толық қауіпсіздігін қамтамасыз ету

РО 6.8. Выполнять сварку проводов "методом взрыва" и опрессовку.
РО 6.9. Обеспечивать безопасное выполнение сварочных работ на рабочем месте в соответствии с санитарно-техническими требованиями и требованиями охраны труда.
ПК 7. Осуществлять эксплуатацию устройств электроснабжения железных дорог и релейной защиты
ПМ 7. Осуществление эксплуатации устройств электроснабжения железных дорог и релейной защиты
РО 7.1. Выполнять разборку и сборку реле средней сложности, их механической и электрической части.
РО7.2. Иметь понятия об электронных системах релейной защиты.
РО 7.3. Обеспечивать защиту устройств тяговой сети от токов короткого замыкания посредством релейной защиты, поясняя принцип ее работы.
РО 7.4. Обеспечивать защиту смежных сооружений от влияния тяговой сети переменного тока.
РО 7.5. Выполнять фрагменты проектирования и технико- экономических расчетов устройств электроснабжения железных дорог.
РО 7.6. Выполнять электрические расчеты тягового электроснабжения.
РО 7.7. Обеспечивать защиту электрооборудования тяговой сети от перенапряжений.
РО 7.8. Выполнять операции с проводами контактной сети (разделка и резка проводов, подвеска проводов на поддерживающих конструкциях, соединение и стыкование проводов, сборка изоляторов и арматуры в изолирующие подвески, соединение проводов и тросов, закрепление проводов на штыревых изоляторах, разметка и установка электрических соединителей, звеньевых и эластичных струн , рессорных тросов, узлов средней анкеровки.
РО 7.9. Устанавливать арматуру на консолях, жестких и гибких поперечинах, разрядники, ограничители грузокомпенсаторов, фиксаторы, фидерные кронштейны на опорах, врезая изоляторы в провода и тросы на земле.
РО 7.10. Замерять зигзаги, выносы, износ контактного провода, стрелы провеса проводов, высоту подвесок контактного провода, длины пролетов, габариты пресечений высоковольтных линий, проверку напряжения на проводах.
РО 7.11. Выполнять разделку кабеля. (Соединение, оконцевание и присоединение жил кабелей всех марок сечением до 70 мм2 различными способами; пайку или опрессовку наконечников к жилам кабелей; монтаж и крепление кабельных муфт и воронок.
РО 7.12. Выполнять осмотр, переключения и регулировку разъединителей.
РО 7.13. Выполнять диагностику устройств контактной сети с помощью диагностической аппаратуры (АДО, Филин, Диакор, ИЗС-10Н, УК-14ПМ, ВИКС, Тепловизор и другие).
РО 7.14. Измерять сопротивление изоляции кабельных и воздушных линий.
ПК 8. Выполнять правила технической эксплуатации железных дорог, обеспечивать полную безопасность производственных процессов
ПМ 8. Выполнение правил технической эксплуатации железных дорог, обеспечение полной безопасности производственных процессов

ОН 8.1. Темір жол көлігіндегі қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
ОН 8.2. Сигнал беру, оның ішінде станциялық жолдарда жұмыс жүргізу жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын сақтау.
ОН 8.3. Байланыс желісіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету.
ОН 8.4. Өз міндеттерінің шеңберінде электрленген темір жолда түйіспелі желіні техникалық пайдалану мен құрылғы ережелерінің талаптарын орындау.
ОН 8.5. Тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалану қағидаларын және электр қондырғыларын орнату қағидаларын орындау.
ОН 8.6. Өрт және электр қауіпсіздігін, қызметкерлердің қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды және өндірістік санитарияны сақтау.
"3W07130602- Тартқыш кіші станса электр монтері" біліктілігі
КҚ 1. Стандарттау талаптары негізінде сызбаларды орындау
КМ 1. Стандарттау талаптары негізінде сызбаларды орындау
ОН 1.1. Конструкторлық, технологиялық құжаттаманың бірыңғай жүйесі стандарттарының талаптарына және (Халықаралық электротехникалық комиссия, ағылш. IEC — International Electrotechnical Comission). сәйкес сызбалар мен электр схемаларын (бастапқы және қайталама коммутация) графикалық ресімдеуді орындау.
ОН 1.2. Сызба геометрия, проекциялық және машина жасау сызбаларын меңгеру.
ОН 1.3. AutoCAD, Visio, Corel, Компас және т. б. графикалық редакторлардың көмегімен сызбаларды орындау.
ОН 1.4. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік стандарттау жүйесін орындау.
ОН 1.5. Сертификаттау және метрология саласындағы негізгі анықтамалар мен түсініктерді меңгеру.
КҚ 2. Кәсіби қызметте техникалық және электротехникалық білімді қолдану
КМ 2. Кәсіби қызметте техникалық және электротехникалық білімді қолдану
ОН 2.1. Электротехниканың негізгі заңдарын, терминдері мен анықтамаларын, электротехникалық және магниттік шамалардың өлшем бірліктерін және олардың әріптік және графикалық белгілерін, электр және магниттік тізбектерді есептеу әдістерін меңгеру.
ОН 2.2. Кәсіби қызметте электротехника заңдары мен әдістерін қолдана отырып, берілген шарттарға сәйкес электр тізбектерінің схемалық сызбаларын жинау.
ОН 2.3. Тұрақты және айнымалы ток тізбектерін орындау принциптерін ажырату.
ОН 2.4. Трансформаторлардың, генераторлардың, электр машиналары мен электр жетектерінің конструкциялары мен жұмыс принципін сипаттау.
ОН 2.5. Электр аппараттары мен құрылғыларын таңдай отырып, өндірістік қызметтегі электр машиналары мен жетектерінің құрылымы мен оларды басқару үшін жұмыс принципін көрсету.

РО 8.1. Обеспечивать безопасность движения на железнодорожном транспорте.
РО 8.2. Соблюдать требования инструкции по сигнализации, в том числе к производству работ на станционных путях.
РО 8.3. Обеспечивать безопасные условия труда при техническом обслуживании и ремонте контактной сети.
РО 8.4. Выполнять требования правил устройства и технической эксплуатации контактной сети электрифицированных железных дорог по кругу обязанностей.
РО 8.5. Выполнять правила эксплуатации электроустановок потребителей и правила устройства электроустановок.
РО 8.6. Соблюдать пожарную и электробезопасность, технику безопасности работников, охрану труда и производственную санитарию.
Квалификация "3W07130602-Электромонтер тяговой подстанции"
ПК 1. Выполнять чертежи на основе требований стандартизации
ПМ 1. Выполнение чертежей на основе требований стандартизации
РО 1.1. Выполнять графическое оформление чертежей и электрических схем (первичной и вторичной коммутации) в соответствии с требованиями стандартов единой системы конструкторской, технологической документации и (Международная электротехническая комиссия, англ. IEC — International Electrotechnical Comission).
РО 1.2. Владеть приемами начертательной геометрии, проекционного и машиностроительного черчения.
РО 1.3. Выполнять чертежи с помощью графических редакторов AutoCAD, Visio, Corel, Компас и др.
РО 1.4. Выполнять Государственную систему стандартизации Республики Казахстан
РО 1.5. Владеть основными определениями и понятиями в области сертификации и метрологии
ПК 2. Применять технические и электротехнические знания в профессиональной деятельности
ПМ 2. Применение технических и электротехнических знаний в профессиональной деятельности
РО 2.1. Применять основные законы, термины и определения электротехники, зная единицы измерения электротехнических и магнитных величин, и их буквенные и графические обозначения, понимая физическую сущность теории электрических и магнитных цепей и владея методами их расчета.
РО 2.2. Собирать по заданным условиям принципиальные схемы электрических цепей, используя законы и методы электротехники в профессиональной деятельности.
РО 2.3. Различать принципы выполнения цепей постоянного и переменного токов.
РО 2.4. Характеризовать конструкцию и принцип действия трансформаторов, генераторов, электрических машин и электрических приводов в производственной деятельности.
РО 2.5. Демонстрировать конструкцию и принцип действия электрических машин и приводов в производственной деятельности, выбирая электрические аппараты и устройства для их управления.

ОН 2.6. Электр машиналарының қарапайым есептеулері мен сынақтарын орындау, оларды сынамалы іске қосу және айналу жиілігін реттеу.
ОН 2.7. Әр түрлі жүйелер мен типтегі өлшеу құралдарының жұмыс принциптері мен негіздерін көрсету, темір жолдардың электротехникалық жүйелерін пайдалану мамандарының жұмыс көлемінде әр түрлі электрлік және электрлік емес шамаларды өлшеуді іс жүзінде орындау.
ОН 2.8. Өлшеу құралдарын өлшеу трансформаторларына қосу арқылы электр тізбектерін жинау, өлшеу шектерін кеңейту үшін құралдарды таңдап, дәлдік класына сәйкес қатені есептеу.
ОН 2.9. Жерге қосу, ауа және кабель желілерінің, тарту желісінің элементтерінің параметрлерін өлшеу технологиясын, соның ішінде мультиметр мен электронды осциллографты қолдану.
ОН 2.10. Темір жолдарды электрмен жабдықтау жүйелерінің техникалық құрылғылары мен құралдарының параметрлерін атай отырып, автоматтандырылған жүйелерді қолдана отырып, электр энергиясының сапа көрсеткіштерін бақылау және есепке алу.
ОН 2.11. Ұсынылған сызбалар мен құжаттаманы пайдалана отырып, электр монтаждау жұмыстарын жоспарлау, электр монтаждау жұмыстарын орындау үшін жұмыс орнын, құрал-саймандар мен материалдарды дайындау.
ОН 2.12. Әр түрлі электр сымдары мен кабель жүйелерін, электр қалқандарын, электр және жарықтандыру жүйелерін (соның ішінде жылыту), өрт және күзет сигнализациясын, бейнебақылау жүйесін, жерге қосу жүйесін, теміржолдың өнеркәсіптік объектілеріне қол жеткізуді бақылау жүйесін орнатуды жүзеге асыру.
ОН 2.13. Қолданыстағы стандарттарға сәйкес кабельдер мен сымдарды кабельдік арналардың, құбырлар мен гофрленген құбырлардың, әртүрлі беттердегі кабельдердің ішіне орнату.
ОН 2.14.Электр жабдықтарын (кіріспе автоматты ажыратқыштар; қорғаныс өшіру құрылғысы; автоматты ажыратқыштар; сақтандырғыштар; басқару құрылғыларын (реле, таймерлер, автоматтандыру құрылғылары) сызбалар мен құжаттамаға сәйкес қалқандар мен бокстарда орнату.
ОН 2.15.Электр тізбектеріне сәйкес қалқандар мен қораптардың ішіндегі өткізгіштерді коммутациялау, тарату құрылғылары мен қайталама тізбектерді орнату кезінде жабдықты (құрылымдалған кабельдік жүйелер) қосу.
КҚ 3. Электр материалдарының қасиеттері және күштердің әсерінен материалдық денелердің өзара әрекеттесуінің жалпы заңдылықтары туралы білімді қолдану: демалу кезінде және механикалық қозғалыс кезінде
КМ 3. Электр материалдарының қасиеттері және күштердің әсерінен материалдық денелердің өзара әрекеттесуінің жалпы заңдылықтары туралы білімді қолдануы: демалу кезінде және механикалық қозғалыс кезінде
ОН 3.1. Оларға сипаттама бере отырып, электр материалдарының түрлерін және олардың қасиеттерін анықтау.

РО 2.6. Выполнять элементарные расчеты и испытания электрических машин, производя их пробный пуск и регулирование частоты вращения.
РО 2.7. Демонстрировать принципы работы и основы эксплуатации измерительных приборов различных систем и типов, умение практически выполнять измерение различных электрических и неэлектрических величин в объеме работ специалистов по эксплуатации электротехничес-ких систем железных дорог.
РО 2.8. Собирать электрические цепи по включению измерительных приборов к измерительным трансформаторам, подбирая приборы по пределам измерений, по классу точности.
РО 2.9. Выполнять измерения параметров заземлений, воздушных и кабельных линий, элементов тяговой сети, используя мультиметр и электронный осциллограф.
РО 2.10. Вести контроль и учет показателей качества электроэнергии с помощью автоматизированных систем, называя параметры технических устройств и средств систем электро-снабжения железных дорог.
РО 2.11. Планировать электромонтажные работы, используя предоставленные чертежи и документацию, подготавливая рабочее место, инструмент и материалы для выполнения этих работ.
РО 2.12. Выполнять монтаж различных видов электропроводок и кабеленесущих систем, электрических щитов, электрических систем силовых и освещения (в том числе отопления), пожарную и охранную сигнализации, системы видеонаблюдения, системы заземления, системы контроля доступа для промышленных объектов железных дорог.
РО 2.13. Монтировать кабели и провода внутри кабель-каналов, труб и гофротруб, кабели на различных на поверхностях, согласно действующим стандартам.
РО 2.14. Устанавливать электрооборудование (вводные автоматические выключатели; устройство защитного отключения; автоматические выключатели; предохранители; управляющие устройства (реле, таймеры, устройства автоматизации) в щитках и боксах в соответствии с чертежами и документацией.
РО 2.15. Коммутировать проводники внутри щитов и боксов в соответствии с электрическими схемами, подключая оборудование (структурированные кабельные системы) при монтаже распределительных устройств и вторичных цепей в соответствии с инструкциями.
ПК 3. Применять знания свойств электротехнических материалов и общих законов взаимодействия материальных тел под воздействием сил: в покое и при механическом движении
ПМ 3. Применение знаний свойств электротехнических материалов и общих законов взаимодействия материальных тел под воздействием сил: в покое и при механическом движении
РО 3.1. Определять виды электрических материалов и их свойства, их характеристики.

ОН 3.2. Кәсіби қызметте оларды өңдеу әдістерін қолдана отырып, электр материалдарын қолдану.
ОН 3.3. Кәсіби міндеттерді шешу кезінде статиканың, кинематика мен динамиканың негізгі ұғымдары мен заңдарын меңгеру.
ОН 3.4. Механизмдер мен конструкциялар бөлшектерінің жай-күйін, олардың жұмыс жағдайын, беріктігі мен түйісуін, деформациясы мен тозуын анықтау.
ОН 3.5.Шақтамалар мен қонуларды, дәлдік квалитеттері мен кедір-бұдырлық параметрлерін анықтау үшін арнайы құрылғылар мен құралдарды қолдану.
ОН 3.6.Еңбек қорғау және қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтай отырып, электр жабдықтарын құрастыру процесінде әртүрлі күрделіліктегі бөлшектер мен тораптарды слесарлық өңдеуді және дәнекерлеуді орындау.
КҚ 4. Электрлендірілген темір жол шаруашылығында жұмыстар ұйымдастыру, темір жол қызметтерімен өзара іс-қимыл жасау
КМ 4. Электрлендірілген темір жол шаруашылығында жұмыстар ұйымдастыру, темір жол қызметтерімен өзара іс-қимыл жасау
ОН 4.1. Темір жолдардыңміндеттері мен құрылымын, олардың арасындағы өзара байланысты көрсете отырып, теміржол бөлімшелерінің мақсаттары мен функцияларын кәсіби түсіндіруді жүзеге асыру.
ОН 4.2. Қазақстан Республикасының электрлендірілген темір жолдары жүйесі туралы, оны пайдалану ерекшеліктері туралы түсініктерді меңгеру.
ОН 4.3. Электр желілері, оның ішінде темір жол тартпайтын тұтынушылардың бойлық электрмен жабдықтау желілері туралы мәліметтерді олар үшін кедендік емес электр есептеулерін орындай отырып түсіндіру.
ОН 4.4.Темір жолдарды электрлік жарықтандыру объектілерін пайдалану.
ОН 4.5. Электрленген темір жолдарын электрмен жабдықтау жүйелерінде электр энергиясының сапасын қамтамасыз ету, электр энергиясының сапасын арттыру.
ОН 4.6. Станция мен аралықтағы барлық темір жол қызметтерінің объектілерін сипаттау.
ОН 4.7.Темір жолдарда болған кезде қауіпсіздік техникасы қағидаларын орындау.
КҚ 5. Тартқыш кіші станса электр жабдықтарының техникалық жай-күйін тексеру және қарап шығуды жүзеге асыру
КМ 5. Тартқыш кіші станса электр жабдықтарының техникалық жай-күйін тексеру және қарап шығуды жүзеге асыру
ОН 5.1. Электр жүйелері, электр станциялары және қосалқы станциялар туралы негізгі мәліметтерді қолдану.
ОН 5.2.Күштік және өлшеу трансформаторларының техникалық жағдайын анықтау.
ОН 5.3. Ауыспалы токтың электр энергетикалық жүйелеріндегі қысқа тұйықталу токтарын есептеу.
ОН 5.4. Таратушы құрылғылардың оқшаулағыштары мен ток өткізгіш бөліктерін тексеруді жүргізу.
ОН 5.5. Тарату құрылғыларының коммутациялық және қорғаныс аппараттарының мақсаты мен құрылымын бөлшектеу.

РО 3.2. Применять материалы, называя способы их обработки в профессиональной деятельности.
РО 3.3. Применять основные законы статики, кинематики и динамики при решении профессиональных задач.
РО 3.4. Определять состояние деталей механизмов и конст-рукций, их рабочее положение, прочность и сопрягаемость, деформацию и износ.
РО 3.5. Применять специальные приспособления и инструменты для определения допусков и посадок, квалитетов точности и параметров шероховатости.
РО 3.6. Выполнять слесарную обработку и пайку деталей и узлов различной сложности в процессе сборки электрооборудования, соблюдая правила охраны труда и техники безопасности.
ПК 4. Организовать работы в хозяйстве электрифицированных железных дорог, взаимодействие со службами железных дорог
ПМ 4. Организация работ в хозяйстве электрифицированных железных дорог, взаимодействие со службами железных дорог
РО 4.1. Определять задачи и структуру железных дорог, назначение и функции подразделений железных дорог, взаимосвязь между ними.
РО 4.2. Владеть понятиями о системе электрифицированных железных дорог Республики Казахстан, об особенностях ее эксплуатации.
РО 4.3. Оценивать сведения об электрических в том числе линий продольного электро-снабжения нетяговых железнодорожных потребителей, выполняя для них неложные электрические расчҰты.
РО 4.4. Выполнять эксплуатацию электрического освещения железнодорожных объектов.
РО 4.5. Обеспечивать качество электроэнергии в системах электроснабжения железных дорог, называя способы его повышения.
РО 4.6. Характеризовать объекты всех служб железных дорог на станции и перегоне.
РО 4.7. Выполнять правила техники безопасности при нахождении на железнодорожных путях.
ПК 5. Проводить обход и осмотр технического состояния электрооборудования тяговой подстанции
ПМ 5. Осуществление обхода и осмотра технического состояния электрооборудования тяговой подстанции
РО 5.1. Применять основные сведения об электрических системах, электростанциях и подстанциях.
РО 5.2. Определять техническое состояние силовых и измерительных трансформаторов.
РО 5.3. Рассчитывать токи короткого замыкания в электроэнергетических системах переменного тока.
РО 5.4. Производить осмотр изоляторов и токоведущих частей распределительных устройств.
РО 5.5. Разбирать назначение и конструкцию коммутационных и защитных аппаратов распределительных устройств.

ОН 5.6. Электр қондырғыларының өз қажеттіліктерінің сенімді жұмысын ұйымдастыру.
ОН 5.7. Жерге қосу құрылғы-ларын орындау және есептеу.
ОН 5.8. Газ баллондарын, реттеуші және коммуникациялық аппаратураны пайдалана отырып, металды дәнекерлеуге және кесуге дайындау кезінде үлгілік слесарлық операцияларды орындау.
ОН 5.9. Көміртекті және конструкциялық болаттардан және түсті металдар мен қорытпалардан жасалған қарапайым бөлшектерден жасалған тораптарды, бөлшектер мен құбырларды электр доғалы, газбен пісіруді және орташа күрделіктегі кесуді орындау.
ОН 5.10. Конструкциялық болаттан жасалған күрделілігі орташа тораптарды, бөлшектер мен құбырларды электр доғалы дәнекерлеуді орындау.
ОН 5.11. Санитарлық-техникалық талаптар мен еңбекті қорғау талаптарына сәйкес жұмыс орнында дәнекерлеу жұмыстарының қауіпсіз орындалуын қамтамасыз ету.
КҚ 6. Тартқыш кіші стансаның электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеуді орындау
КМ 6. Тартқыш кіші стансаның электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеуді орындау
ОН 6.1. Трансформаторлық және тартқыш станциялардың мақсатын, жіктелуін, құрылымын анықтау
ОН 6.2. Айнымалы токтың тартымдық қосалқы станциясын жобалауды орындау (курстық жоба).
ОН 6.3.Электр жабдықтарының техникалық жай-күйін және ақаулар мен ақауларды байқауды жүргізе отырып, тартқыш қосалқы станцияның электр жабдығына техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
ОН 6.4. Тарту қосалқы станциясының электр жабдықтарын жөндеуді орындауды ұйымдастыру.
ОН 6.5. Жұмыс орнын, электр аспаптарын, электр монтаждау жұмыстарын орындауға қорғаныс және монтаждау құрылғыларын дайындау.
ОН 6.6. Оқшаулағыштарды арматуралау, шиналарды, түсіргіштерді, бөгеттерді дайындау және ию жөніндегі жұмыстарды орындау; сымдар мен кәбілдерді ұштастыру, дәнекерлеу және қосу.
ОН 6.7. Электр қозғалтқыштарын, түзеткіш көпірлерді, сорғыларды, ажыратқыштарды, контакторларды және тартқыш қосалқы станцияның басқа да коммутациялық аппаратураларын бөлшектеу мен құрастыруды, жөндеуді, жұмысын тексеруді және реттеуді орындау.
ОН 6.8. Аккумуляторлық батареялардағы, электр қозғалтқыштарындағы ақауларды анықтау және қызмет көрсету кезінде оларды жою.
ОН 6.9. Жедел қайта қосу өндірісін орындау.
ОН 6.10. Бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен қосалқы станциялардың электр жабдықтары мен қорғаныс құралдарын реттеуді, баптауды және сынауды жүзеге асыру, оқшаулау кедергісін әртүрлі тәсілдермен өлшеу (мегометр мен мультиметрдің көмегімен).
ОН 6.11. Автоматтардың магниттік жазықтықтарын шабуды, шихталау мен шихталау магнит өткізгіштерін орындай отырып, электромашиналар мен трансформаторлар орамдарының оқшаулама жағдайын анықтау.

РО 5.6. Организовывать надежную работу собственных нужд электроустановок.
РО 5.7. Выполнять и рассчитывать заземляющие устройства.
РО 5.8. Выполнять типовые слесарные операции при подготовке металла к сварке и резке, используя газовые баллоны, регулирующую и коммуникационную аппаратуру.
РО 5.9. Выполнять электродуговую, газовую сварку и резку средней сложности узлов, деталей и трубопроводов из углеродистых и конструкционных сталей и простых деталей из цветных металлов и сплавов.
РО 5.10. Выполнять электродуговую сварку средней сложности узлов, деталей и трубопроводов из конструкционных сталей.
РО 5.11. Обеспечивать безопасное выполнение сварочных работ на рабочем месте в соответствии с санитарно-техническими требованиями и требованиями охраны труда.
ПК 6. Выполнять техническое обслуживание и ремонт электрооборудования тяговой подстанции
ПМ 6. Выполнение технического обслуживания и ремонта электрооборудования тяговой подстанции
РО 6.1. Определять назначение, классификацию, конструкцию и схемы питания трансформаторных и тяговых подстанций.
РО 6.2. Выполнять проектирования тяговой подстанции переменного тока (курсовой проект).
РО 6.3. Организовать техническое обслуживание электрооборудования тяговой подстанции, производя осмотр технического состояния электрооборудования и находя нарушения и дефекты.
РО 6.4. Организовать выполнение ремонта электрооборудования тяговой подстанции.
РО 6.5. Подготавливать рабочее место, электрический инструмент, защитные и монтажные приспособления к выполнению электромонтажных работ.
РО 6.6. Выполнять работы по армировке изоляторов, заготовке и гибке шин, спусков, перемычек; соединение оконцевание, пайку и присоединение проводов и кабелей.
РО 6.7. Выполнять разборку и сборку, ремонт, проверку работы и регулировку электродвигателей, выпрямительных мостов, насосов, выключателей, контакторов и другой коммутационной аппаратуры тяговой подстанции.
РО 6.8. Определять неисправности в аккумуляторных батареях, электродвигателях и устранять их при обслуживании.
РО 6.9. Выполнять производство оперативных переключений.
РО 6.10. Осуществлять регулировку, настройку и испытание электрооборудования подстанции и защитных средств с помощью контрольно-измерительных приборов, выполняя измерения сопротивления изоляции различными способами (с помощью мегометра и мультиметра).
РО 6.11. Определять состояние изоляции обмоток электромашин и трансформаторов, выполняя шабровку магнитных плоскостей автоматов, расшихтовку и зашихтовку магнито проводов.

ОН 6.12. Құрастыру және бөлшектеу, қарапайым жөндеу, реле сипаттамаларын реттеу және алып тастау.
ОН 6.13. Кабельді кесу. (Қимасы 70 мм2 дейінгі барлық маркалы кәбілдердің талсымдарын әртүрлі тәсілдермен қосу, ұштау және жалғау; ұштықтарды кәбілдердің желістеріне дәнекерлеу немесе сығымдау; кәбілдік муфталар мен шұңқырларды монтаждау және бекіту.
КҚ 7. Темір жолды электрмен жабдықтау және релелік қорғау құрылғыларын пайдалануды жүзеге асыру
КМ 7. Темір жолды электрмен жабдықтау және релелік қорғау құрылғыларын пайдалануды жүзеге асыру
ОН 7.1. Күрделілігі орташа релелерді, олардың механикалық және электрлік бөліктерін бөлшектеу мен құрастыруды орындау.
ОН 7.2. Релелік қорғаныс арқылы тарту желісінің құрылғыларын қысқа тұйықталу токтарынан қорғауды қамтамасыз етіңіз, оның жұмыс принципін түсіндіру.
ОН 7.3. Аралас құрылыстарды ауыспалы токтың тарту желісінің әсерінен қорғауды қамтамасыз ету.
ОН 7.4. Тартымдық электрмен жабдықтаудың электрлік есептеулерін орындау.
ОН 7.5. Темір жолдарды электрмен жабдықтау құрылғыларын жобалау және техникалық - экономикалық есептеу фрагменттерін орындау.
ОН 7.6. Тарту желісінің электр жабдығын асқын кернеуден қорғауды қамтамасыз ету.
КҚ 8. Темір жолдарды техникалық пайдалану ережелерін орындау, өндірістік процестердің толық қауіпсіздігін қамтамасыз ету
КМ 8. Темір жолдарды техникалық пайдалану ережелерін орындау, өндірістік процестердің толық қауіпсіздігін қамтамасыз ету
ОН 8.1. Темір жол көлігіндегі қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
ОН 8.2. Сигнал беру, оның ішінде станциялық жолдарда жұмыс жүргізу жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын сақтау.
ОН 8.3. Тартқыш кіші стансады техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету.
ОН 8.4. Тартымдық қосалқы станциялардың, магистральдық темір жол желісінің электрлендірілген учаскелерін қоректендіру және секциялау пункттерінің жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі нұсқаулық" талаптарын міндеттер шеңбері бойынша орындау.
ОН 8.5. Тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалану қағидаларын және электр қондырғыларын орнату қағидаларын орындау.
ОН 8.6. Өрт және электр қауіпсіздігін, қызметкерлердің қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды және өндірістік санитарияны сақтау.
"4S07130603-Техник-электромеханик" біліктілігі
КҚ 1. Теміржол магистралдық желісінің тартқыш кіші стансасы қызметкерлерінің және байланыс желісі ауданы қызметкерлерінің өндірістік қызметін қамтамасыз ету
КМ 1. Теміржол магистралдық желісінің тартқыш кіші стансасы қызметкерлерінің және байланыс желісі ауданы қызметкерлерінің өндірістік қызметін қамтамасыз ету

РО 6.12. Выполнять сборку и разборку, несложный ремонт, регулировку и снятие характеристик реле.
РО 6.13. Выполнять: разделку кабеля. (Соединение, оконцевание и присоединение жил кабелей всех марок сечением до 70 мм2 различными способами; пайку или опрессовку наконечников к жилам кабелей; монтаж и крепление кабельных муфт и воронок.
ПК 7. Осуществлять эксплуатацию устройств электроснабжения железных дорог и релейной защиты
ПМ 7. Осуществление эксплуатации устройств электроснабжения железных дорог и релейной защиты
РО 7.1. Осуществлять разборку и сборку реле средней сложности, их механической и электрической части.
РО 7.2. Обеспечивать защиту устройств тяговой подстанции от токов короткого замыкания с помощью релейной защиты, в том числе микропроцессорной.
РО 7.3. Обеспечивать защиту смежных сооружений от влияния тяговой сети переменного тока.
РО 7.4. Выполнять электрические расчеты тягового электроснабжения.
РО 7.5. Выполнять проектирование и технико- экономические расчеты устройств электроснабжения.
РО 7.6. Обеспечивать защиту электрооборудования от перенапряжений.
ПК 8. Выполнять правила технической эксплуатации железных дорог, обеспечивать полную безопасность производственных процессов
ПМ 8. Выполнение правил технической эксплуатации железных дорог, обеспечение полной безопасности производственных процессов
РО 8.1. Обеспечивать безопасность движения на железнодорожном транспорте.
РО 8.2. Соблюдать требования инструкции по сигнализации, в том числе к производству работ на станционных путях.
РО 8.3. Обеспечивать безопасные условия труда при техническом обслуживании и ремонте тяговых подстанций.
РО 8.4. Выполнять требования "Инструкции по техническому обслуживанию и ремонту оборудования тяговых подстанций, пунктов питания и секционирования электрифицированных участков магистральной железнодорожной сети" по кругу обязанностей.
РО 8.5. Выполнять правила эксплуатации электроустановок потребителей и правила устройства электроустановок.
РО 8.6. Соблюдать пожарную и электробезопасность, технику безопасности работников, охрану труда и производственную санитарию.
Квалификация "4S07130603-Техник-электромеханик
ПК 1. Обеспечивать производственную деятельность работников тяговой подстанции железнодорожной магистральной сети и работников района контактной сети
ПМ 1. Обеспечение производственной деятельность работников тяговой подстанции железнодорожной магистральной сети и работников района контактной сети

ОН 1.1. Байланыс желісі мен тартқыш қосалқы станция қызметкерлерінің байланыс желісі мен тартқыш кіші стансаларды пайдалану және жөндеу кезіндегі өндірістік еңбегін ұйымдастыру.
ОН 1.2. Тартқыш кіші стансасын электрмен жабдықтау құрылғыларының сенімділігін арттыру жоспарларын және жоспарлы-алдын ала жөндеу жоспарларын орындауды қамтамасыз ету.
ОН 1.3. Тізбекті түйіспелі ілмектерді механикалық есептеулерді орындау.
ОН 1.4. Станцияның (аралықтың) байланыс желісінің жобаларын әзірлеу - курстық жобасын жасау.
ОН 1.5. Электрмен жабдықтау учаскесінің өндірістік-қаржылық жұмыс жоспарын құру (курстық жоба).
ОН 1.6. Темір жол энергетикалық учаскесінің құрылымдық бөлімшелерінің бірінде жұмыс орнында темір жолдарды электрмен жабдықтау құрылғыларын пайдалану, жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі бригада құрамында жұмыстарды орындау.
ОН 1.7. Байланыс желісі мен тартқыш қосалқы станцияларда жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтау.
КҚ 2. Теміржол магистралдық желісін электрмен жабдықтау құрылғыларына, байланыс желісі құрылғыларына, тартқыш кіші стансаларға техникалық қызмет көрсету мен жөндеудің орындалу сапасын бақылауды жүзеге асыру
КМ 2. Теміржол магистралдық желісін электрмен жабдықтау құрылғыларына, байланыс желісі құрылғыларына, тартқыш кіші стансаларға техникалық қызмет көрсету мен жөндеудің орындалу сапасын бақылауды жүзеге асыру
ОН 2.1. Теміржол магистралдық желісін электрмен жабдықтау құрылғыларына, байланыс желісі құрылғыларына, тартқыш кіші стансаларға техникалық қызмет көрсету мен жөндеудің орындалу сапасын бақылауды жүзеге асыру.
ОН 2.2. Тартқыш кіші стансасы және байланыс желісі қызметкерлерінің өндірістік және еңбек тәртібін бақылау өлшемдерін пайдалану.
ОН 2.3. Энергия учаскесінің құрылымдық бөлімшелерінің жұмыс сапасын бақылау арқылы жұмысты ұйымдастыру.
ОН 2.4. Пайдалану және жөндеу жұмыстарын орындау кезінде диспетчерлік қызметпен және аралас темір жол қызметтерімен өзара іс-қимыл жасау.
ОН 2.5. Темір жол электротехникалық жүйелерінің ақаусыз күйін, апатсыз және сенімді жұмысын қамтамасыз ету.
ОН 2.6. Темір жолдардың электротехникалық жүйелерінің жабдықтарын реттеуді, сынауды, пайдалануды, қызмет көрсетуді және жөндеуді орындау.
ОН 2.7. Кәсіби қызметте автомобиль және темір жол жүрісіндегі көтергіш - көлік, жүк, тасымалдау, диагностикалық және технологиялық машиналар мен механизмдерді, зертхана – вагондарды, құрылғыларды, құрылғылар мен аспаптарды пайдалану.
ОН 2.8. Әр түрлі пайдалану жағдайларында электрлендірілген темір жолдарды электрмен жабдықтау құрылғыларының сенімді жұмысын қамтамасыз ету.

РО 1.1. Организовывать производственный труд работников контактной сети и тяговой подстанции при эксплуатации и ремонте контактной сети и тяговых подстанций.
РО 1.2. Обеспечивать выполнение планов Планово-предупредительного ремонта и планов повышения надежности устройств электроснабжения тяговой подстанции.
РО 1.3. Выполнять механические расчеты цепных контактных подвесок.
РО 1.4. Разрабатывать проекты контактной сети станции (перегона) - курсовой проект.
РО 1.5. Составлять производственно-финансовый план работы участка электроснабжения (курсовой проект).
РО 1.6. Выполнять работы в составе бригады по эксплуатации, ремонту и обслуживанию устройств электроснабжения железных дорог на рабочем месте в одном из структурных подразделений энергоучастка железной дороги.
РО 1.7.Соблюдать правила охраны труда и техники безопасности при работах на контактной сети и тяговых подстанциях
ПК 2. Осуществлять контроль качества выполнения технического обслуживания и ремонта устройств контактной сети , тяговой подстанции и устройств электроснабжения железнодорожной магистральной сети
ПМ 2. Осуществление контроля качества выполнения технического обслуживания и ремонта устройств контактной сети, тяговой подстанции и устройств электроснабжения железнодорожной магистральной сети
РО 2.1. Осуществлять контроль выполнения технического обслуживания и ремонта устройств контактной сети, тяговой подстанции и устройств электроснабжения железнодорожной магистральной сети.
РО 2.2. Использовать критерии контроля производственной и трудовой дисциплины работников тяговой подстанции и контактной сети.
РО 2.3. Осуществлять контроль качества работ структурных подразделений энергоучастка.
РО 2.4. Взаимодействовать с диспетчерской службой и со смежными службами железных дорог при выполнении эксплуатационных и ремонтных работ.
РО 2.5. Обеспечивать исправное состояние, безаварийную и надежную работу электротехнических систем железных дорог.
РО 2.6. Выполнять наладку, испытания, эксплуатацию, обслуживание и ремонт оборудования электротехнических систем железных дорог.
РО 2.7. Использовать в профессиональной деятельности подъемно- транспортные, грузовые, перевозочные, диагностические и технологические машины и механизмы на автомобильном и железнодорожном ходу, вагоны – лаборатории, устройства, приспособления и инструмент.
РО 2.8. Обеспечивать надежную работу устройств электроснабжения электрифицированных железных дорог в различных эксплуатационных условиях.

ОН 1.7. Мехатрондық жүйелердің монтаждау жұмыстарының сапасын бақылау.
КҚ 2. Бағдарламаланатын логикалық контроллерлерді негізгі қосылым сызбаларына сәйкес реттеу және конфигурация жасау
КМ 2. Бағдарламаланатын логикалық контроллерлерді негізгі қосылу сызбаларына сәйкес реттеу және конфигурациялау
ОН 2.1. Мехатрондық жүйелердің технологиялық процестер ерекшеліктерін ескере отырып бағдарламалау.
ОН 2.2. Бағдарламаланатын логикалық контроллерлерді қағидалық қосу сұлбаларына сәйкес реттеу және конфигурациялау.
ОН 2.3. Бағдарламаланатын логикалық контроллердің жұмысын басқарушы бағдарлама тетіктерінің әрекеттерімен басқаратын бағдарламалық кодтың байланыс принциптеріне сәйкес қолдану.
ОН 2.4. Бағдарламаланатын логикалық контроллердің басқару бағдарламаларындағы қателерді іздеу алгоритмдерін жүргізу.
КҚ 3. Мехатрондық жүйелердің компоненттері мен модульдерін техникалық құжаттамаға сәйкес баптауды орындау
КМ 3. Мехатрондық жүйелердің компоненттері мен модульдерін техникалық құжаттамаға сәйкес баптау
ОН 3.1. Мехатрондық жүйелерді іске қосу жұмыстарында дұрыс дәйектілікте орындау.
ОН 3.2. Мехатрондық жүйелерді монтаждау, іске қосу және жөндеу бойынша жұмыстарды нормативтік талаптарға сәйкес орындау.
ОН 3.3. Датчиктерінің физикалық шамаларын, дискретті және аналогтық сигналдардың жұмысын талдауын жасау.
ОН 3.4. Мехатрондық жүйенің сынақ жабдықтарын пайдаланып жөнге келтіру.
ОН 3.5. Мехатрондық жүйені пайдалануға енгізу.
"4S07140302 - Техник-мехатроник" біліктілігі
КҚ 1. Мехатрондық жүйелерге техникалық қызмет көрсету, жөндеу және сынақтан өткізу
КМ 1. Мехатрондық жүйелерге техникалық қызмет көрсету, жөндеу және сынақ жүргізу
ОН 1.1. Жабдыққа қызмет көрсету кезінде жұмыс істейтін майлағыштар заттарға таңдауын жасау.
ОН 1.2. Техникалық қызмет көрсету сапасына техникалық бақылау жүргізу.
ОН 1.3. Мехатрондық жүйелердің өндірістік жабдықтарына қызмет көрсету бойынша бағыттау және технологиялық құжаттаманы толтыру.
ОН 1.4. Мехатрондық жүйелердегі ақаулықтарды іздеу.
ОН 1.5. Мехатрондық жүйелердің агрегаттары мен механизмдерін, гидравликалық, пневматикалық, электромеханикалық құрылғыларды бөлшектеу, жөндеу және құрастырудың технологиялық дәйектілігін орындау және бақылау.
ОН 1.6. Мехатрондық жүйелер жабдықтарына бақылауды, баптауды және сынауды жүзеге асыру.
КҚ 2. Мехатрондық жүйенің жұмысындағы ақауларды диагностикалау
КМ 2. Мехатрондық жүйенің жұмысындағы ақауларды диагностикалау
ОН 2.1. Мехатрондық жүйелер жабдықтарының ақауларын анықтау және ақаулардың себептерін жою бойынша шаралар әзірлеу.

РО 1.7. Контролировать качество проведения монтажных работ мехатронных систем.
ПК2. Осуществлять настройку и конфигурирование программируемых логических контроллеров в соответствии с принципиальными схемами подключения
ПМ2. Настройка и конфигурирование программируемых логических контроллеров в соответствии с принципиальными схемами подключения
РО 2.1. Программировать мехатронные системы с учетом специфики технологических процессов.
РО 2.2. Настраивать и конфигурировать программируемые логические контроллеры в соответствии с принципиальными схемами подключения.
РО 2.3. Использовать по принципам связи программного кода, управляющего работой программируемого логического контроллера, с действиями исполнительных механизмов.
РО 2.4.Проводить алгоритмы поиска ошибок управляющих программ программируемого логического контроллера.
ПК 3. Выполнять наладку компонентов и модулей мехатронных систем в соответствии с технической документацией
ПМ 3. Наладка компонентов и модулей мехатронных систем в соответствии с технической документацией
РО 3.1. Выполнять пусконаладочные работы мехатронных систем в соответствии с правильной последовательностью.
РО 3.2.Выполнять работы по монтажу, наладке и ремонту мехатронных систем с соблюдением нормативных требований.
РО 3.3. Выполнять анализ функционирования датчиков физических величин, дискретных и аналоговых сигналов.
РО 3.4. Проводить отладку мехатронной системы с помощью контрольно-проверочной аппаратуры.
РО 3.5. Вводить в эксплуатацию мехатронную систему.
Квалификация "4S07140302 -Техник-мехатроник"
ПК1. Осуществлять техническое обслуживание, ремонт и испытание мехатронных систем
ПМ1. Осуществление технического обслуживания, ремонта и испытания мехатронных систем
РО 1.1. Проводить выбор эксплуатационно-смазочных материалов при обслуживании оборудования
РО 1.2. Осуществлять технический контроль качества технического обслуживания.
РО 1.3. Заполнять маршрутно-технологическую документацию на обслуживание отраслевого оборудования мехатронных систем.
РО 1.4. Выполнять поиск неисправностей в мехатронных системах.
РО 1.5. Выполнять и контролировать технологическую последовательность разборки, ремонта и сборки узлов и механизмов, гидравлических, пневматических, электромеханических устройств мехатронных систем.
РО 1.6. Выполнять контроль, наладку и испытание оборудования мехатронных систем.
ПК2. Диагностировать неисправности мехатронных систем
ПМ2. Диагностика неисправностей мехатронных систем
РО 2.1. Разрабатывать мероприятия по устранению причин отказов и обнаружению дефектов оборудования мехатронных систем.

ОН 4.5. Компьютерлік проекторларды жөндеу және техникалық қызмет көрсету.
ОН 4.6. Перифериялық құрылғыларды жөндеу және техникалық қызмет көрсету.
"4S07140503 - Жүйе технигі" біліктілігі
КҚ 1. Бағдарламалық жасақтаманы орнату
КМ.1 Бағдарламалық жасақтаманы орнату
ОН 1.1. Бағдарламалық жасақтаманы орнату кезінде пайда болатын оқиғаларды анықтаңыз және орнату процедурасын өзгерту туралы шешім қабылдау.
ОН 1.2. Туындаған оқиғаларды жою.
ОН 1.3. Бас тартуды локализациялау және түзету әрекеттерін бастау.
ОН 1.4. Бақылау-өлшеу аспаптары мен аппаратурасын пайдалану.
ОН 1.5. Ақпаратты өңдеу құралдарын пайдалану.
КҚ 2. Сандық техниканың желілік құрылғыларын орнатуды орындау
КМ 2. Белсенді желілік құрылғыларды орнату
ОН 2.1. Инфокоммуникациялық жүйелердің желілік құрылғыларын орнату.
ОН 2.2. Желілік құрылғылар мен бағдарламалық жасақтаманы конфигурациялау.
ОН 2.3. Желілік құрылғылар мен бағдарламалық жасақтама қателерін диагностикалау.
ОН 2.4. Желілік жабдықты басқару әдістерін қолдану.
ОН 2.5. Желіні басқару құралдарын теңшеу.
КҚ 3. Жергілікті есептеу желілерінде ақпаратты қорғау құралдарын әкімшілендіруді орындау
КМ 3. Жергілікті есептеу желілерді басқару
ОН 3.1. Жергілікті желі параметрлерін орнату.
ОН 3.2. Компьютерлік желілердегі ақпарат қауіпсіздігіне төнетін қауіптерді бағалау.
ОН 3.3. Компьютерлік желілердегі бағдарламалық және аппараттық құралдардың дұрыс конфигурациясын конфигурациялау және бақылау.
ОН 3.4. Желілік құрылғылар мен операциялық жүйелердің конфигурациясындағы қателерді түзету жұмыстарын жүргізу.
ОН 3.5. Жергілікті есептеу желілерінің бағдарламалық қамтылымы мен вирусқа қарсы қорғау құралдарының жаңартуларын орнату.
КҚ 4. Компьютерлік құрылғылардың жұмысын бақылау, диагностикалау және қалпына келтіру
КМ 4. Компьютерлік құрылғылардың жұмысын бақылау, диагностикалау және қалпына келтіру
ОН 4.1. Пайдалану мақсатына сәйкес компьютерлік құрылғыны толтыру.
ОН 4.2. Ақпараттық коммуникациялық технологияларының жұмысын бақылау.
ОН 4.3. Компьютерлік кешеннің перифериялық құрылғыларының жұмыс қабілеттілігін анықтаңыз және оларды уақтылы ауыстыру.
ОН 4.4. Компьютерлік және перифериялық құрылғыларды диагностикалау үшін техникалық құралдарды қолдану.
ОН 4.5. Дербес компьютердің шеткері құрылғыларының және компьютерлік ұйымдастыру техникасының жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз ету.
"4S07140504 - Техник-электронщик" біліктілігі
КҚ 1. Ақпараттық технологиялар мен компьютерлік жүйелер саласында компьютерлік бағдарламалауды орындау
КМ.1 Ақпараттық технологиялар мен компьютерлік жүйелер саласындағы компьютерлік бағдарламалау

РО 4.5. Выполнять ремонт и обслуживание компьютерных проекторов.
РО 4.6. Проводить ремонт и обслуживание периферийных устройств.
Квалификация "4S07140503 - Системотехник"
ПК 1. Осуществлять установку программного обеспечения
ПМ.1 Установка программного обеспечения
РО 1.1.Идентифицировать инциденты, возникающие при установке программного обеспечения, и принимать решение по изменению процедуры установки.
РО 1.2.Устранять возникающие инциденты.
РО 1.3. Локализовать отказ и инициировать корректирующие действия.
РО 1.4. Пользоваться контрольно-измерительными приборами и аппаратурой.
РО 1.5. Использовать средства обработки информации.
ПК 2. Выполнять установку сетевых устройств цифровой техники
ПМ 2. Установка активных сетевых устройств
РО 2.1. Устанавливать сетевые устройства инфокоммуникационных систем.
РО 2.2. Конфигурировать сетевые устройства и программное обеспечение.
РО 2.3. Диагностировать ошибки сетевых устройств и программного обеспечения.
РО 2.4. Применять методы управления сетевым оборудованием.
РО 2.5. Настраивать средства управления сетью.
ПК 3. Выполнять администрирование средств защиты информации в локальных вычислительных сетях
ПМ 3. Администрирование локальных вычислительных сетей
РО 3.1.Настраивать параметры локальной сети.
РО 3.2.Оценивать угрозы безопасности информации в компьютерных сетях.
РО 3.3.Конфигурировать и контролировать корректность настройки программно-аппаратных средств в компьютерных сетях.
РО 3.4.Проводить работы по исправлению ошибок конфигурации сетевых устройств и операционных систем.
РО 3.5.Устанавливать обновления программного обеспечения и средств антивирусной защиты локальных вычислительных сетей.
ПК 4. Проводить контроль, диагностику и восстановление работоспособности компьютерных устройств
ПМ 4. Проведение контроля, диагностики и восстановления работоспособности компьютерных устройств
РО 4.1. Комплектовать компьютерное устройство, согласно цели использования.
РО 4.2. Контролировать функционирование информационно-коммуникационных технологий.
РО 4.3. Определять работоспособность узлов периферийных устройств компьютерного комплекса и своевременно их заменять.
РО 4.4. Применять технические средства для диагностики компьютерных и периферийных устройств.
РО 4.5. Обеспечивать работоспособность периферийных устройств персонального компьютера и компьютерной оргтехники.
Квалификация: "4S07140504 - Техник-электронщик"
ПК 1. Выполнять компьютерное программирование, в области информационных технологий и компьютерных систем.
ПМ.1 Компьютерное программирование, в области информационных технологий и компьютерных систем.

ОН 1.1. Бағдарламалық жасақтаманы жазу, өзгерту және тестілеу.
ОН 1.2. Компьютерлік жүйелерді жоспарлау және дамыту.
ОН 1.3. Клиенттердің компьютерлік жүйелерінің қызметін басқару, деректерді өңдеу.
КҚ 2. Электрондық және сандық техникаға техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын жұмысшылардың қызметін бақылауды және үйлестіруді жүзеге асыру
КМ 2. Электрондық және сандық техникаға техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын жұмысшылардың қызметін бақылау және үйлестіру
ОН 2.1. Өндірістік тапсырыстардың техникалық талаптарын түсіндіру.
ОН 2.2. Жұмыстар мен қажетті жабдықтар мен материалдардың реттілігін анықтау.
ОН 2.3. Кадрлық және материалдық қажеттіліктерді анықтау.
КҚ 3. Жабдықпен жұмыс кезінде кәсіпорында қауіпсіздік техникасын, өрт қауіпсіздігін сақтау
КМ 3. Жабдықпен жұмыс істеу кезінде кәсіпорында қауіпсіздік техникасын, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету
ОН 3.1. Кәсіпорындағы еңбекті қорғауды басқару тәртібін анықтау.
ОН 3.2. Өндірістік санитария ережелері мен нормаларын сақтау.
ОН 3.3. Кәсіпорында өрт қауіпсіздігі шараларын жүзеге асыру.
ОН 3.4. Өндірістік сәулеленуден қорғауды жүзеге асыру.
ОН 3.5. Кәсіпорында электр қауіпсіздігі ережелері мен талаптарын сақтау.
КҚ 4. Орындалатын жұмысқа қатысты барлық мәселелер бойынша техникалық құжаттаманы ресімдеу және жасау, жаңа қызметкерлерге нұсқама жүргізу және оқыту
КМ 4. Орындалатын жұмысқа қатысты барлық мәселелер бойынша техникалық құжаттаманы ресімдеу және жасау, жаңа қызметкерлерге нұсқама жүргізу және оқыту
ОН 4.1. Жұмыс орындарын ұйымдастыру, оларды технологиялық жабдықтармен жарақтандыру.
ОН 4.2. Электрондық жабдықты жөндеу және қызмет көрсету процесінде туындаған ақауларды жою бойынша техникалық құжаттаманы жасау.
ОН 4.3. Орындалған жұмыстардың көлемін есепке алуды жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
155- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
155-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07140600 - Медициналық техниканы монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0714 Электроника және автоматтандыру
Мамандығы:
07140600 - Медициналық техниканы монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілігі:

РО 1.1.Осуществлять написание, модификацию и тестирование программного обеспечения.
РО 1.2.Осуществлять планирование и разработку компьютерных систем.
РО 1.3. Осуществлять управление деятельности компьютерных систем клиентов, обработка данных.
ПК 2. Осуществлять контроль и координацию деятельности рабочих, осуществляющих техническое обслуживание электронной и цифровой техники
ПМ 2. Контроль и координация деятельности рабочих, осуществляющих техническое обслуживание электронной и цифровой техники
РО 2.1.Разъяснять технические требования производственных заказов.
РО 2.2.Определять последовательность работ и необходимого оборудования и материалов.
РО 2.3.Определять кадровую и материальную потребность и распределять обязанности между рабочими.
ПК 3. Обеспечивать соблюдение техники безопасности, пожарную безопасность на предприятии при работе с оборудованием
ПМ 3.Обеспечение соблюдения техники безопасности, пожарной безопасности на предприятии при работе с оборудованием
РО 3.1. Определять порядок управления охраной труда на предприятии
РО 3.2. Соблюдать правила и нормы производственной санитарии.
РО 3.3. Осуществлять меры пожарной безопасности на предприятии.
РО 3.4. Осуществлять защиту от производственных излучений.
РО 3.5. Соблюдать правила и требования электробезопасности на предприятии.
ПК 4. Оформлять и составлять техническую документацию по всем вопросам, касающимся выполняемой работы
ПМ 4. Оформление и составление технической документации
РО 4.1. Организовать рабочие места, их оснащение технологическим оборудованием.
РО 4.2. Составлять техническую документацию по устранению дефектов, возникших в процессе ремонта и обслуживания электронного оборудования.
РО 4.3. Производить учет объема выполненных работ.
РО 4.4. Проводить инструктаж и обучение новых сотрудников.
Приложение 155 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 155 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07140600–Монтаж, техническое обслуживание и ремонт медицинской техники"
Код и наименование уровня образования:
07Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0714 Электроника и автоматизация
Специальность:
07140600 - Монтаж, техническое обслуживание и ремонт медицинской техники
Квалификация:

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
"3W07140601 - Медициналық жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу электромеханигі" біліктілігі
КҚ 1. Слесарлық, электромонтаждық және радиомонтаждық жұмыстарды орындау;
КМ 1. Слесарлық және электрмонтаждау жұмыстарын, техникалық және электррадио өлшеулерді орындау
ОН 1.1. Слесарлық жұмыстарды орындау.
ОН 1.2. Электрлік жұмыстарды орындау.
ОН 1.3. Радиомонтаждау жұмыстарын орындау.
ОН 1.4. Электр параметрлері мен шамаларын өлшеу
КҚ 2. Медициналық техника бұйымдарына, технологиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді жүзеге асыру.
КМ 2. Медициналық техника бұйымдарына, технологиялық жабдық схемаларына техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді орындау
ОН 2.1. Сызбалар мен диаграммаларды оқыңыз
ОН 2.2. Төмен жиілікті күшейткіштердегі ақауларды анықтаңыз және жойыңыз .
ОН 2.3. Жоғары жиілікті генераторлардағы ақауларды анықтау және жою.
ОН 2.4. Жетектерге қызмет көрсету.
ОН 2.5. Технологиялық жабдықтың импульстік қоректендіру көздерін жөндеуді орындау.
ОН 2.6. Технологиялық Жабдықты жөндеуді орындау.
КҚ 3. Физиотерапиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
КМ 3. Физиотерапиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді орындау.
ОН 3.1. Тұрақты токпен терапия аппаратурасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
ОН 3.2. Магнит өрісімен терапия аппаратурасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
ОН 3.3. Модуляцияланған токтармен терапия аппаратурасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
ОН 3.4. Ультрадыбыстық терапия аппаратурасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
КҚ 4. Зертханалық жабдықтар мен басқа блоктардың жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
КМ 4. Зертханалық жабдықтар мен басқа блоктардың жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
ОН 4.1. Құрғақ шкафтар мен термостаттарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
ОН 4.2. Фотоколориметрлерге техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
ОН 4.3. Анализаторларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
КҚ 5. Медициналық техника бұйымдарындағы операциялық блоктардың анестизиологиялық жабдықтары мен жабдықтарының ақаулықтары мен бұзылуларын анықтау және жою.
КМ 5. Операциялық блоктардың анестизиологиялық жабдығы мен жабдығына техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді орындау.

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07140601 - Электромеханик по ремонту и обслуживанию медицинского оборудования"
ПК 1. Выполнять слесарные, электромонтажные и радиомонтажные работы
ПМ 1. Выполнение слесарных и электромонтажных работ, технических и электрорадиоизмерений
РО 1.1. Выполнять слесарные работы.
РО 1.2.Выполнять электромонтажные работы.
РО 1.3.Выполнять радиомонтажные работы.
РО 1.4. Измерять электрические параметры и величины.
ПК 2. Осуществлять тех. обслуживание и ремонт изделий медицинской техники, технологического оборудования
ПМ 2. Выполнение технического обслуживания и ремонта изделиях медицинской техники, схем технологического оборудования
РО 2.1.Читать чертежи и схемы.
РО 2.2. Определять и устранять неисправности в усилителях низкой частоты .
РО 2.3. Определять и устранять неисправности в генераторах высокой частоты.
РО 2.4.Производить обслуживание приводов.
РО 2.5.Выполнять ремонт импульсных источников питания технологического оборудования.
РО 2.6.Выполнять ремонт технологического оборудования.
ПК 3. Производить техническое обслуживание и ремонт физиотерапевтического оборудования
ПМ 3. Выполнение технического обслуживания и ремонта физиотерапевтического оборудования
РО 3.1. Производить техническое обслуживание и ремонт аппаратуры терапии постоянным током.
РО 3.2.Производить техническое обслуживание и ремонт аппаратуры терапии магнитным полем.
РО 3.3.Производить техническое обслуживание и ремонт аппаратуры терапии модулированными токами.
РО 3.4. Производить техническое обслуживание и ремонт аппаратуры ультразвуковой терапии.
ПК 4. Производить техническое обслуживание и ремонт лабораторного оборудования и оборудования других блоков
ПМ 4. Выполнение технического обслуживания и ремонта лабораторного оборудования и оборудования других блоков
РО 4.1.Производить техническое обслуживание и ремонт сухожаровых шкафов и термостатов.
РО 4.2.Производить техническое обслуживание и ремонт фотоколориметров.
РО 4.3. Производить техническое обслуживание и ремонт анализаторов.
ПК 5. Выявлять и устранять неисправности и повреждения в изделиях медицинской техники анестизиологического оборудования и оборудования операционных блоков
ПМ 5. Выполнение технического обслуживания и ремонта анестизиологического оборудования и оборудования операционных блоков

ОН 5.1. Өкпені жасанды желдету аппараттарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
ОН 5.2. Электрохирургиялық жоғары жиілікті аппараттарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
ОН 5.3. Пульсоксиметрлер мен төсек жанындағы мониторларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
КҚ 6. Диагностикалық жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
КМ 6. Диагностикалық жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеуді орындау.
ОН 6.1. Электрокардиографтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
ОН 6.2. Ультра дыбыстық аппараттарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
ОН 6.3. Электрокардиостимуляторларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу
КҚ 7. Стоматологиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
КМ 7. Стоматологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
ОН 7.1. Стоматологиялық қондырғыларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
ОН 7.2. Стоматологияда қолданылатын компрессорларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
ОН 7.3. Стоматологияда қолданылатын медициналық техника бұйымдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
"4S07140602 - Медициналық жабдықтарды пайдалану және жөндеу жөніндегі технигі" біліктілігі
КҚ 1.Рентген кабинеттеріне дозиметриялық бақылау жүргізу.
КМ 1. Рентген кабинеттерін дозиметриялық бақылауды жүзеге асыру.
ОН 1.1. Радиациялық қауіпсіздік нормаларын тексеру.
ОН 1.2. Сәулелену қуатын есептеуді орындаңыз.
ОН 1.3. Дозиметриялық аспаптарды қолдану.
КҚ 2. Рентген жабдықтарының техникалық жағдайына ағымдағы және жоспарлы бақылау жүргізу.
КМ 2. Рентген жабдықтарының техникалық жағдайына ағымдағы және жоспарлы бақылау жүргізу.
ОН 2.1. Рентген жабдықтарының жұмысындағы ақаулар мен қателіктерді жою.
ОН 2.2. Рентген жабдықтарын бағдарламалау.
ОН 2.3. Рентген жабдықтарын диагностикалау.
КҚ 3 Рентген жабдығына техникалық қызмет көрсетуді орындау
КМ 3. Рентген жабдықтарына техникалық қызмет көрсету.
ОН 3.1. Рентген жабдығына техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
ОН 3.2. Рентген томографтарына техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
ОН 3.3. Компьютерлік томографтарға техникалық қызмет көрсету.
КҚ 4. Рентген жабдықтарын монтаждау және пайдалануға беруді жүргізу
КМ 4. Рентген жабдықтарын монтаждау және пайдалануға беру;
ОН 4.1. Рентген жабдықтарын монтаждау.
ОН 4.2.Рентген жабдықтарын пайдалануға енгізуді жүргізу.
ОН 4.3. Рентген жабдығына техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру .
КҚ 5. Рентген жабдықтарын диагностикалау және жөндеу.
КМ 5. Рентген жабдықтарын диагностикалау және жөндеуді орындау.

РО 5.1.Производить техническое обслуживание и ремонт аппаратов искусственной вентиляции лҰгких.
РО 5.2. Производить техническое обслуживание и ремонт аппаратов электрохирургических высокочастотных.
РО 5.3. Производить техническое обслуживание и ремонт пульсоксиметров и прикроватных мониторов.
ПК 6. Производить Техническое обслуживание и ремонт диагностического оборудования
ПМ 6. Выполнение технического обслуживания и ремонта диагностического оборудования
РО 6.1. Производить техническое обслуживание и ремонт электрокардиографов.
РО 6.2.Производить техническое обслуживание и ремонт аппаратов ультразвукового исследования.
РО 6.3. Производить техническое обслуживание и ремонт электрокардиостимуляторов
ПК 7. Производить Техническое обслуживание и ремонт стоматологического оборудования
ПМ 7. Выполнение технического обслуживания и ремонта стоматологического оборудования
РО 7.1. Производить техническое обслуживание и ремонт стоматологических установок.
РО 7.2. Производить техническое обслуживание и ремонт компрессоров применяемых в стоматологии.
РО 7.3. Производить техническое обслуживание и ремонт изделий медицинской техники применяемых в стоматологии.
Квалификация "4S07140602 - Техник по эксплуатации и ремонту оборудования"
ПК 1. Производить дозиметрический контроль рентгеновских кабинетов
ПМ 1. Осуществление дозиметрического контроля рентгеновских кабинетов
РО 1.1.Проверять нормы радиационной безопасности.
РО 1.2.Выполнять расчҰт мощности излучений.
РО 1.3. Применять дозиметрические приборы.
ПК 2. Проводить текущий и плановый контроль технического состояния рентгеновского оборудования
ПМ 2. Проведение текущего и планового контроля технического состояния рентгеновского оборудования
РО 2.1. Устранять неисправности и ошибки в работе рентгеновского оборудования.
РО 2.2. Производить програмирование рентгеновского оборудования.
РО 2.3. Выполнять диагностику рентгеновского оборудования.
ПК 3.Выполнять техническое обслуживание рентгеновского оборудования
ПМ 3. Техническое обслуживание рентгеновского оборудования.
РО3.1. Осуществлять техническое обслуживание рентгеновского оборудования.
РО3.2. Осуществлять техническое обслуживание рентгеновских томографов.
РО3.3.Осуществлять техническое обслуживание компьютерных томографов.
ПК 4. Производить Монтаж и ввод в эксплуатацию рентгеновского оборудования
ПМ 4. Монтаж и ввод в эксплуатацию рентгеновского оборудования;
РО4.1. Производить монтаж рентгеновского оборудования.
РО4.2.Производить ввод рентгеновского оборудования в эксплуатацию.
РО 4.3. Осуществлять техническое обслуживание рентгеновского оборудования .
ПК 5. Производить диагностику и ремонт рентгеновского оборудования.
ПМ 5. Выполнение диагностики и ремонта рентгеновского оборудования.

ОН 5.1. Рентген жабдықтарындағы ақаулы блокты анықтаңыз.
ОН 5.2.Рентген жабдықтарындағы ақауларды жою.
ОН 5.3. Рентген жабдықтарының техникалық шарттарға сәйкестігін тексеру.
"4S07140603 - Техник- электроник" біліктілігі
КҚ 1. Иондаушы және электромагниттік сәулелену дозасының қуатын есептеу.
КМ 1. Иондаушы және электромагниттік сәулелену дозасының қуатын есептеуді орындау.
ОН1.1. Радиациялық қауіпсіздік нормаларының сәйкестігін тексеру.
ОН 1.2. Сәулелену қуатын есептеу.
ОН 1.3. Дозиметриялық аспаптарды қолдану.
КҚ 2. Заманауи медициналық жабдықтарды монтаждау және пайдалануға беру.
КМ 2. Қазіргі заманғы медициналық жабдықтарды монтаждау және пайдалануға беруді орындау.
ОН 2.1. Стоматологиялық, зертханалық, дәріханалық, стерильдеу және операциялық жабдықтарға күрделі монтажды орындау.
ОН 2.2. Қазіргі заманғы медициналық жабдықтарды пайдалануға беруді жүргізу.
ОН 2.3. Бірегей және тәжірибелі медициналық электр радио жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді және әсіресе күрделі реттеуді жүзеге асыруды орындау.
КҚ 3. Жоғары технологиялық медициналық диагностикалық құралдарға техникалық қызмет көрсету.
КМ 3. Жоғары технологиялық медициналық диагностикалық аспаптарға техникалық қызмет көрсетуді орындау.
ОН 3.1. Медициналық жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
ОН 3.2. Ядролық магниттік резонанс негізінде томографтарға техникалық қызмет көрсетуді орындау.
ОН 3.3. Сәулелік диагностика кешендеріне техникалық қызмет көрсету.
КҚ 4. Жоғары технологиялық медициналық құрылғылардың бағдарламалық жасақтамасын тестілеу,тексеру және конфигурациялау.
КМ 4.Медициналық аспаптар мен аппараттардың бағдарламалық қамтылымын баптауды орындау.
ОН 4.1. Медициналық кешендердің бағдарламалық қамтамасыздандыруының жаңарту/ауыстыру мерзімін анықтау.
ОН 4.2. Медициналық кешендердегі микропроцессорлық жүйелердің сипаттамалары мен функционалдық мүмкіндіктері бойынша бағдарламалық қамтамасыз етуге талдау жүргізу.
ОН 4.3. Жоғары технологиялық медициналық аспаптар мен аппараттардың жұмыс істеуіне бағдарламалық қамтамасыздандыруының профилактикалық тексеру жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
157- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
157-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07140700 - Автоматика, телемеханика және темір жол көлігіндегі қозғалысты басқару" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0714 Электроника және автоматтандыру
Мамандығы
07140700 - Автоматика, телемеханика және темір жол көлігіндегі қозғалысты басқару
Біліктілігі:

РО 5.1. Определять неисправный блок в рентгеновском оборудовании.
РО 5.2.Устранять неисправности в рентгеновском оборудовании.
РО 5.3. Проверять рентгеновское оборудование на соответствие техническим условиям.
Квалификация "4S07140603- Техник-электроник"
ПК 1. Выполнять расчеты мощности дозы ионизирующих и электромагнитных излучений.
ПМ 1. Выполнение расчетов мощности дозы ионизирующих и электромагнитных излучений.
РО1.1. Проверять соответствие норм радиационной безопасности.
РО1.2.Производить расчҰт мощности излучений.
РО1.3.Применять дозиметрические приборы.
ПК 2. Производить монтаж и ввод в эксплуатацию современного медицинского оборудования.
ПМ 2. Выполнение монтажа и ввода в эксплуатацию современного медицинского оборудования.
РО2.1. Выполнять монтаж сложного стоматологического, лабораторного, аптечного, стерилизационного и операционного оборудования.
РО2.2.Производить ввод современного медицинского оборудования в эксплуатацию.
РО2.3. Выполнять техническое обслуживание ирегулировку особо сложной, уникальной и опытной медицинской электрорадиоаппаратуры.
ПК 3. Выполнять техническое обслуживание высокотехнологичных медицинских диагностических приборов.
ПМ 3. Выполнение технического обслуживания высокотехнологичных медицинских диагностических приборов.
РО3.1.Осуществлять техническое обслуживание медицинского оборудования.
РО 3.2.Выполнять техническое обслуживание томографов на основе ядерно магнитного резонанса.
РО 3.3.Проводить техническое обслуживание комплексов для лучевой диагностики.
ПК 4. Производить тестирование,проверку и настройку программного обеспечения высокотехнологичных медицинских приборов.
ПМ 4. Выполнение настройки программного обеспечения медицинских приборов и аппаратов.
РО 4.1. Определять сроки замены/обновления программного обеспечения медицинских комплексов.
РО 4.2. Проводить анализ программного обеспечения по характеристике и функциональным возможностям микропроцессорных систем в медицинских комплексах.
РО 4.3. Проводить профилактическую проверку функционирования программного обеспечения высокотехнологичных медицинских приборов и аппаратов.
Приложение 157 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 157 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07140700 - Автоматика, телемеханика и управление движением на железнодорожном транспорте"
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0714 Электроника и автоматизация
Специальность:
07140700 - Автоматика, телемеханика и управление движением на железнодорожном транспорте
Квалификация:

ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07140701 - Электромонтер-релеші" біліктілігі
КҚ 1. Стандарттау негізінде сызбалар мен схемаларды орындау
КМ 1. Стандарттау негізінде сызбалар мен схемаларды орындау
ОН 1.1. Электр құрылғыларының құрылымдық, принципті, функционалды және монтаждық сызбаларын құру.
ОН 1.2. Техникалық құжаттаманы ресімдеуде мемлекеттік стандарттар мен стандарттарды қолдану және кәсіби қызметте салалық стандарттарды қолдану.
ОН 1.3. Электр схемаларын, игнал беру, орталықтандыру және бұғаттау құрылғылары элементтерінің шартты белгілерін, электр релелік және электрондық схемаларды құрудың негізгі ережелерін, электротехникалық құрылғыларға техникалық құжаттаманы ресімдеу негіздерін, Мемлекеттік стандартты,салалық стандарттар, Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесі және Техникалық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің негізгі ережелерін меңгеру.
ОН 1.4. Электр тізбектеріндегі параметрлерді өлшеу үшін құрылғылар мен қондырғыларды жіктеу.
ОН 1.5. Өлшеу әдістерін және оларды автоматтандыру тәсілдерін, өлшеу қателігін анықтау әдістемесін және өлшеу құралдарының өлшеу дәлдігіне әсерін меңгеру.
ОН 1.6. Стандарттау және метрология негіздерін және өнім сапасын басқаруды қолдану.
КҚ 2. Кәсіби қызметте электроника мен микропроцессорлық техниканы, электр өлшемдерін және электротехника негіздерін қолдану
КМ 2. Кәсіби қызметте электроника мен микропроцессорлық техниканың, электр өлшемдері және электротехника негіздерін қолдану
ОН 2.1. Электр және электрондық құрылғылардың параметрлері мен элементтерін есептеу.
ОН 2.2. Электр тізбектерін жинау және олардың жұмысын тексеру.
ОН 2.3. Электр тізбектерін есептеу және электр энергиясын түрлендіру әдістерін қолдану.
ОН 2.4. Электрондық техника құрылғыларының жұмысқа қабілеттілігін орната отырып, электрондық схемалардың негізгі параметрлерін анықтау.

РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07140701 - Электромонтер-релейщик"
ПК 1. Выполнять чертежи и схемы на основе стандартизации
ПМ 1. Выполнение чертежей и схем на основе стандартизации
РО 1.1. Составлять структурные, принципиальные, функциональные и монтажные схемы электротехнических устройств.
РО 1.2. Применять Государственный стандарт ы и стандарты в оформлении технической документации и руководствоваться отраслевыми стандартами в профессиональной деятельности.
РО 1.3. Владеть основными правилами построения электрических схем, условных обозначений элементов устройств сигнализации централизации и блокрировки, электрических релейных и электронных схем, основами оформления технической документации на электротехнические устройства, основными положениями Государственных стандартов, отраслевых стандартов, Единной системы конструкторской документаций и Единной системы технической документаций.
РО 1.4. Классифицировать приборы и устройства для измерения параметров в электрических цепях.
РО 1.5. Владеть методами измерения и способами их автоматизации, методикой определения погрешности измерений и влиянием измерительных приборов на точность измерений.
РО 1.6. Применять основы стандартизации и метрологии и управление качеством продукции.
ПК 2. Применять электронику и микропроцессорную технику, электрические измерения и основы электротехники в профессиональной деятельности
ПМ 2. Применение электроники и микропроцессорной техники, электрических измерений и основ электротехники в профессиональной деятельности
РО 2.1. Рассчитывать параметры и элементы электрических и электронных устройств.
РО 2.2. Собирать электрические схемы и проверять их работу.
РО 2.3. Использовать методы расчета электрических цепей и преобразования электрической энергии.
РО 2.4. Определять основные параметры электронных схем с установкой работоспособности устройств электронной техники.

ОН 2.5. Электрондық аспаптар мен құрылғыларда болатын физикалық процестердің мәнін, электрондық аспаптарды қосу және электрондық схемаларды құру принциптерін, электрондық техниканың үлгілік тораптары мен құрылғыларын меңгеру.
ОН 2.6. Электроника, микроэлектроника және микропроцессорлық техника саласындағы арнайы терминологияларды қолдану.
ОН 2.7. Электр сигналдарының параметрлерін әртүрлі типтегі құрылғылармен және аспаптармен электрлік өлшеуді жүргізу және алынған нәтижелердің сапасын бағалау.
КҚ 3. Еңбекті қорғау нормалары мен техникалық пайдалану ережелерін орындау
КМ 3. Еңбекті қорғау нормалары мен техникалық пайдалану ережелерін орындау
ОН 3.1. Темір жолдарды техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі талаптарын орындау.
ОН 3.2. Темір жолдарды техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі талаптарын регламенттейтін нұсқаулықтар. мен нормативтік құжаттардың талаптарын қолдану.
ОН 3.3. Темір жолдарды техникалық пайдалану ережелерін, темір жолдардағы сигнал беру жөніндегі нұсқаулықтарды, сигнал беру, орталықтандыру және блоктау құрылғыларын техникалық пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды, Қазақстан Республикасының сигнал беру, орталықтандыру және блоктау құрылғыларына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде поездар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулықтарды сақтау.
ОН 3.4. Темір жол көлігі қызметкерлерінің жалпы міндеттерін, салалық және лауазымдық нұсқаулықтарды, еңбекті қорғауды, өнеркәсіптік қауіпсіздік пен экологияны орындау.
КҚ 4. Сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау құрылғыларына техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді және телемеханикалық бақылауды орындау
КМ 4. Сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау құрылғыларына техникалық қызмет көрсету, жөндеуді және телемеханикалық бақылауды орындау
ОН 4.1. Технологиялық карталар мен әдістемелік нұсқауларға сәйкес сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау релелік аппаратурасын жөндеу және реттеу жөніндегі жұмыстарды орындау.
ОН 4.2. Сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау аспаптары жұмысының сенімділігін арттыруға бағытталған техникалық іс-шараларды орындау.
ОН 4.3. Жөндеу - технологиялық учаскелерде сигнал беру, орталықтандыру және блоктаудың жүріс және электрондық аппаратурасын бастапқы механикалық және электрлік реттеуді жүргізу.
ОН 4.4. Сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау құрылғыларын телемеханикалық бақылауды жүзеге асыру.
ОН 4.5. Темір жолдардың жалпы курсын және танысу практикасын меңгеру.
ОН 4.6. Слесарлық практикада слесарлық жұмыстарды орындау.

РО 2.5. Представлять сущность физических процессов, протекающих в электронных приборах и устройствах, принципы включения электронных приборов и построения электронных схем, типовые узлы и устройства электронной техники.
РО 2.6. Использовать специальные терминологии в области электроники, микроэлектроники и микропроцессорной техники.
РО 2.7. Проводить электрические измерения параметров электрических сигналов приборами и устройствами различных типов и оценивать качество полученных результатов.
ПК 3. Выполнять нормы охраны труда и правила технической эксплуатации
ПМ 3. Выполнение норм охраны труда и правил технической эксплуатации
РО 3.1. Выполнять требования технической эксплуатации железных дорог и безопасности движения.
РО 3.2. Применять требования инструкций и нормативных документов, регламентирующих требования технической эксплуатации железных дорог и безопасности движения.
РО 3.3. Соблюдать правила технической эксплуатации железных дорог, инструкции по сигнализации на железных дорогах, инструкции по технической эксплуатации устройств сигнализации, централизации и блокировки, инструкции по обеспечению безопасности движения поездов при производстве работ по техническому обслуживанию и ремонту устройств сигнализации, централизации и блокировки Республики Казахстан.
РО 3.4. Выполнять общие обязанности работников железнодорожного транспорта, отраслевые и должностные инструкции, охраны труда, промышленной безопасности и экологии.
ПК 4. Выполнять техническое обслуживание, ремонт и телемеханический контроль устройств сигнализации, централизации и блокировки
ПМ 4. Выполнение технического обслуживания, ремонта и телемеханического контроля устройств сигнализации, централизации и блокировки
РО 4.1. Выполнять работы по ремонту и регулировке релейной аппаратуры сигнализации, централизации и блокировки в соответствии с технологическими картами и методическими указаниями.
РО 4.2. Выполнять технические мероприятия, направленные на повышение надежности работы приборов сигнализации, централизации и блокировки.
РО 4.3. Производить первичную механическую и электрическая регулировка кодовой и электронной аппаратуры сигнализации, централизации и блокировки на ремонтно-технологических участках.
РО 4.4. Выполнять телемеханический контроль устройств сигнализации, централизации и блокировки.
РО 4.5. Владеть общим курсом железных дорог и ознакомительной практикой.
РО 4.6. Выполнять слесарные работы на слесарной практике.

ОН 4.7. Электрмонтаждау практикасында электрмонтаждау жұмыстарын орындау.
ОН 4.8. Темір жол автоматикасы мен телемеханикасының дискретті құрылғыларын монтаждау мен реттеуді орындау.
КҚ 5. Релелік қорғаныс және автоматика құрылғыларын диагностикалау, баптау және сынау жөніндегі жұмыстарды орындау
КМ 5. Релелік қорғаныс және автоматика құрылғыларын диагностикалау, баптау және сынау жөніндегі жұмыстарды орындау
ОН 5.1. Релелік қорғаныс және автоматика құрылғыларының ақауларын анықтау және жою бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 5.2. Релелік қорғаныс және автоматика құрылғыларын жөндеу, баптау және сынау жөніндегі жұмыстарды орындау.
ОН 5.3. Релелік қорғаныс панельдеріне орнатылған жабдықтарын бөлшектеу, тексеру, құрастыру, техникалық қызмет көрсету және ақауларын жоюды орындау.
КҚ 6. Релелік қорғаныс және автоматика құрылғыларына техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау
КМ 6. Релелік қорғаныс және автоматика құрылғыларына техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау
ОН 6.1. Кинематика механизмінің, электр схемасының ақауларын ашу, жою, бөлшектерді реттеу, теңдестіру, ауыстыру арқылы релені жөндеу және реттеуді орындау.
ОН 6.2. Қорғанысты, электромагнитті блоктау құрылғыларын тексеру үшін жиынтық сынақ құрылғыларын жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді орындау.
ОН 6.3. Автоматика құрылғыларының, өлшеу трансформаторларының релелік қорғаныстарын тексеру және баптау үшін сынақ схемаларын жинау.
ОН 6.4. Релелік қорғау және автоматика аспаптарына, аппаратурасына ақау ведомостарын жасау.
ОН 6.5. Технологиялық практика шеңберінде аспаптарды, релелік қорғаныс аппаратурасын және автоматиканы монтаждау, баптау және реттеуді орындау.
"3W07140702 - Сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау құрылғыларына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі электромонтер" біліктілігі
КҚ 1. Стандарттау негізінде сызбалар мен схемаларды орындау
КМ 1. Стандарттау негізінде сызбалар мен схемаларды орындау
ОН 1.1. Электр құрылғыларының құрылымдық, принципті, функционалды және монтаждық сызбаларын құру.
ОН 1.2. Техникалық құжаттаманы ресімдеуде Мемлекеттік стандарты және стандарттарды қолдану және кәсіби қызметте салалық стандарттарды басшылыққа алу.
ОН 1.3. Электр схемаларын, игнал беру, орталықтандыру және бұғаттау құрылғылары элементтерінің шартты белгілерін, электр релелік және электрондық схемаларды құрудың негізгі ережелерін, электротехникалық құрылғыларға техникалық құжаттаманы ресімдеу негіздерін, Мемлекеттік стандартты,салалық стандарттар, Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесі және Техникалық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің негізгі ережелерін меңгеру.

РО 4.7. Выполнять электромонтажные работы на электромонтажной практике.
РО 4.8. Выполнять монтаж и регулировку дискретных устройств железнодорожной автоматики и телемеханики.
ПК 5. Выполнять работы по диагностированию, наладке и испытаниям устройств релейной защиты и автоматики
ПМ 5. Выполнение работ по диагностированию, наладке и испытаниям устройств релейной защиты и автоматики
РО 5.1. Выполнять работы по выявлению и устранению дефектов устройств релейной защиты и автоматики.
РО 5.2. Выполнять работы по ремонту, наладке и испытаниям устройств релейной защиты и автоматики.
РО 5.3. Выполнять разборку, ревизию, сборку, техническое обслуживание и устранение дефектов оборудования, смонтированного на панелях релейной защиты.
ПК 6. Выполнять работы по техническому обслуживанию устройств релейной защиты и автоматики
ПМ 6. Выполнение работ по техническому обслуживанию устройств релейной защиты и автоматики
РО 6.1. Выполнять ремонт и регулирование реле со вскрытием, устранением дефектов механизма кинематики, электрической схемы, регулированием, балансировкой, заменой деталей.
РО 6.2. Выполнять ремонт и техническое обслуживание комплектных испытательных устройств для проверки защит, устройств электромагнитной блокировки.
РО 6.3. Собирать испытательные схемы для проверки и наладки релейных защит устройств автоматики, измерительных трансформаторов.
РО 6.4. Составлять дефектные ведомости на приборы, аппаратуру релейной защиты и автоматики.
РО 6.5. Выполнять монтаж, наладку и регулировку приборов, аппаратуры релейной защиты и автоматики в рамках технологической практики.
Квалификация "3W07140702 - Электромонтер по обслуживанию и ремонту устройств сигнализации, централизации и блокировки"
ПК 1. Выполнять чертежи и схемы на основе стандартизации
ПМ 1. Выполнение чертежей и схем на основе стандартизации
РО 1.1. Составлять структурные, принципиальные, функциональные и монтажные схемы электротехнических устройств.
РО 1.2. Применять Государственный стандарты и стандарты в оформлении технической документации и руководствоваться отраслевыми стандартами в профессиональной деятельности.
РО 1.3. Владеть основными правилами построения электрических схем, условных обозначений элементов устройств сигнализации централизации и блокрировки, электрических релейных и электронных схем, основами оформления технической документации на электротехнические устройства, основными положениями Государственных стандартов, отраслевых стандартов, Единной системы конструкторской документаций и Единной системы технической документаций.

ОН 4.1. Технологиялық карталар мен әдістемелік нұсқауларға сәйкес сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау релелік аппаратурасын жөндеу және реттеу жөніндегі жұмыстарды орындау.
ОН 4.2. Сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау аспаптары жұмысының сенімділігін арттыруға бағытталған техникалық іс-шараларды орындау.
ОН 4.3. Жөндеу-технологиялық учаскелерде сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттаудың жүріс және электрондық аппаратурасын бастапқы механикалық және электрлік реттеуді жүргізу.
ОН 4.4. Сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау құрылғыларын телемеханикалық бақылауды жүзеге асыру.
ОН 4.5. Темір жолдардың жалпы курсын және танысу практикасын меңгеру.
ОН 4.6. Слесарлық практикада слесарлық жұмыстарды орындау.
ОН 4.7. Электрмонтаждау практикасында электрмонтаждау жұмыстарын орындау.
ОН 4.8. Технологиялық практика шеңберінде темір жол автоматикасы мен телемеханикасының дискретті құрылғыларын монтаждау мен реттеуді орындау.
КҚ 5. Темір жол байланысы және радиобайланыс құрылғыларына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу
КМ 5. Темір жол байланысы және радиобайланыс құрылғыларына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу
ОН 5.1. Цифрлық тарату жүйелерімен және цифрлық және микропроцессорлық техника элементтері бар радиоаппаратурамен тығыздалған кабельдік байланыс желілеріне қызмет көрсету.
ОН 5.2. Радиобайланыс құрылғыларының техникалық процесінің 4 апталық және жылдық кестесі бойынша жұмысты орындау.
ОН 5.3. Аппаратураның негізгі электр параметрлерін есептеуді жүргізу.
ОН 5.4. Электр және механикалық реттеуді, баптауды және жөндеуді, электромеханикалық, радиотехникалық құрылғыларды, аспаптарды, кешендер мен жүйелерді арнайы нұсқаулықтар бойынша толық тексеруді, сынауды және тапсыруды жүргізу.
КҚ 6. Автоматтандырылған станциялық сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау жүйелеріне техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді орындау
КМ 6. Автоматтандырылған станциялық сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау жүйелеріне техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді орындау
РО 6.1. Темір жол станцияларын сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау жүйелерімен жабдықтаудың пайдалану-техникалық негіздерін меңгеру.
РО 6.2. Темір жол станцияларының станциялық автоматика құрылғыларының принциптік сызбаларын оқу.
РО 6.3. Станциялық жабдықтың аспаптары мен құрылғыларын ауыстыруды орындау.
РО 6.4. Автоматика құрылғылары мен жүйелерінің жұмысын бақылау.
РО 6.5. Темір жол станцияларының құрылғылары мен жабдықтарын жаңғырту мүмкіндіктерін пайдалану.
КҚ 7. Поездар қозғалысын аралық реттеудің автоматтандырылған жүйелеріне техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді орындау
КМ 7. Поездар қозғалысын аралық реттеудің автоматтандырылған жүйелеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеуді орындау

РО 4.1. Выполнять работы по ремонту и регулировке релейной аппаратуры сигнализации, централизации и блокировки в соответствии с технологическими картами и методическими указаниями.
РО 4.2. Выполнять технические мероприятия, направленные на повышение надежности работы приборов сигнализации, централизации и блокировки.
РО 4.3. Производить первичную механическую и электрическая регулировка кодовой и электронной аппаратуры сигнализации, централизации и блокировки на ремонтно-технологических участках.
РО 4.4. Выполнять телемеханический контроль устройств сигнализации, централизации и блокировки.
РО 4.5. Владеть общим курсом железных дорог и ознакомительной практикой.
РО 4.6. Выполнять слесарные работы на слесарной практике.
РО 4.7. Выполнять электромонтажные работы на электромонтажной практике.
РО 4.8. Выполнять монтаж и регулировку дискретных устройств железнодорожной автоматики и телемеханики в рамках технологической практики.
ПК 5. Производить работы по техническому обслуживанию и ремонту устройств железнодорожной связи и радиосвязи
ПМ 5. Производство работ по техническому обслуживанию и ремонту устройств железнодорожной связи и радиосвязи
РО 5.1. Обслуживать кабельные линии связи, уплотнҰнные цифровыми системами передачи и радиоаппаратуру с элементами цифровой и микропроцессорной техники.
РО 5.2. Выполнять работу по 4-х недельному и годовому графику технического процесса устройств радиосвязи.
РО 5.3. Производить расчет основных электрических параметров аппаратуры.
РО 5.4. Производить электрическую и механическую регулировку, настройку и ремонт, полную проверку, испытание и сдачу электромеханических, радиотехнических устройств, приборов, комплексов и систем по специальным инструкциям.
ПМ 6. Выполнять техническое обслуживание и ремонт автоматизированных станционных систем сигнализации, централизации и блокировки
ПМ 6. Выполнение технического обслуживания и ремонта автоматизированных станционных систем сигнализации, централизации и блокировки
РО 6.1. Владеть эксплуатационно-техническими основами оборудования железнодорожных станций системами сигнализации, централизации и блокировки.
РО 6.2. Читать принципиальные схемы станционных устройств автоматики железнодорожных станций.
РО 6.3. Выполнять замену приборов и устройств станционного оборудования.
РО 6.4. Контролировать работу устройств и систем автоматики.
РО 6.5. Использовать возможности модернизации устройств и оборудования железнодорожных станций.
ПМ 7. Выполнять техническое обслуживание и ремонт автоматизированных систем интервального регулирования движения поездов
ПМ 7. Выполнение технического обслуживания и ремонта автоматизированных систем интервального регулирования движения поездов

РО 7.1. Аралықтарды поездар қозғалысын аралық реттеу жүйелерімен жабдықтаудың пайдалану-техникалық негіздерін меңгеру.
РО 7.2. Теміржол автоматикасының перегондық құрылғыларының принциптік сызбаларын оқу.
РО 7.3. Перегон жабдығының аспаптары мен құрылғыларын ауыстыруды орындау.
РО 7.4. Автоматиканың перегондық жүйелерінің жұмысын бақылау.
РО 7.5. Аралықтағы жол және кабель жоспарларын құру, аралық жүйелердің принциптік схемаларын құру принциптерін меңгеру.
РО 7.6. Аралықты темір жол автоматикасы және телемеханика жүйелерімен жабдықтау жөніндегі курстық жобаны орындау.
"4S07140703 - Техник-электромеханик" біліктілігі
КҚ 1. Теміржол автоматикасының станциялық жүйелерін салу және пайдалану
КМ 1. Теміржол автоматикасының станциялық жүйелерін салу және пайдалану
ОН 1.1. Теміржол станцияларын станциялық автоматика құрылғыларымен жабдықтау кезінде жобалау негіздерін меңгеру.
ОН 1.2. Жабдыққа арналған жобалау құжаттамасын пайдалана отырып, темір жол станциясын автоматтандырудың станциялық жүйелерімен жобалау жөніндегі жұмыстарды орындау.
ОН 1.3. Құру логикасын, типтік схемалық шешімдерді және теміржол автоматикасының станциялық жүйелерінің жұмыс істеу алгоритмін пайдалану.
ОН 1.4. Станциялық жүйелердің принциптік және блоктық схемаларды құруды, сұрыптау станцияларын автоматтандыру және механикаландыруды, темір жол станцияларын сигнализациялау және маршруттау принциптерін, кабель желілерін құруды меңгеру.
ОН 1.5. Электрлік орталықтандырудың станциялық жүйелерінің жұмыс принциптерін, принципті және блоктық схемалар бойынша сұрыптау станцияларын автоматтандыру және механикаландыру схемаларының жұмыс принциптерін меңгеру.
ОН 1.6. Станцияны теміржол автоматикасы және телемеханика жүйелерімен жабдықтау жөніндегі курстық жобаны орындау.
КҚ 2. Темір жол автоматикасының перегондық жүйелерін салу және пайдалану
КМ 2. Темір жол автоматикасының перегондық жүйелерін салу және пайдалану
ОН 2.1. Аралықтарды (перегондарды) поездар қозғалысын аралық реттеу жүйелерімен жабдықтауға арналған жобалау құжаттамасымен жұмыс істеу.
ОН 2.2. Аралық (перегон) учаскесін поездар қозғалысын аралық реттеу жүйелерімен жобалау жөніндегі жұмыстарды орындау.
ОН 2.3. Аралықтарда сигналдарды орналастыру принциптері мен жобалау негіздерін меңгеру.
ОН 2.4. Құру логикасын, типтік схемалық шешімдерді және перегондық жүйелерінің жұмыс істеу алгоритмін қолдану.
ОН 2.5. Аралықтағы жол және кабель жоспарларын құру, аралық жүйелерінің принциптік схемаларын құру принциптерін меңгеру.
ОН 2.6. Автоматиканың перегондық жүйелерінің принциптік схемаларының жұмыс принциптерін меңгеру.
КҚ 3. Теміржол көлігінде диспетчерлік орталықтандыру жүйесін қолдану
КМ 3. Теміржол көлігінде диспетчерлік орталықтандыру жүйесін қолдану

РО 7.1. Владеть эксплуатационно-техническими основами оборудования перегонов системами интервального регулирования движения поездов.
РО 7.2. Читать принципиальные схемы перегонных устройств железнодорожной автоматики.
РО 7.3. Выполнять замену приборов и устройств перегонного оборудования.
РО 7.4. Контролировать работу перегонных систем автоматики.
РО 7.5. Владеть принципами построения путевого и кабельного планов на перегоне, построения принципиальных схем перегонных систем.
РО 7.6. Выполнять курсовой проект по оборудованию перегона системами железнодорожной автоматики и телемеханики.
Квалификация "4S07140703 - Техник-электромеханик"
ПК 1. Построить и эксплуатировать станционные системы железнодорожной автоматики
ПМ 1. Построение и эксплуатация станционных систем железнодорожной автоматики
РО 1.1. Владеть основами проектирования при оборудовании железнодорожных станций устройствами станционной автоматики.
РО 1.2. Выполнять работы по проектированию железнодорожной станции станционными системами автоматики, используя проектную документацию на оборудование.
РО 1.3. Использовать логику построения, типовые схемные решения и алгоритм функционирования станционных систем железнодорожной автоматики.
РО 1.4. Владеть построением принципиальных и блочных схем станционных систем, автоматизации и механизации сортировочных станций, принципами о сигнализования и маршрутизации железнодорожных станций, построением кабельных сетей.
РО 1.5. Владеть принципами работы станционных систем электрической централизации, принципами работы схем автоматизации и механизации сортировочных станций по принципиальным и блочным схемам.
РО 1.6. Выполнять курсовой проект по оборудованию станции системами железнодорожной автоматики и телемеханики.
ПК 2. Построить и эксплуатировать перегонные системы железнодорожной автоматики
ПК 2. Построение и эксплуатация перегонных систем железнодорожной автоматики
РО 2.1. Работать с проектной документацией на оборудование перегонов перегонными системами интервального регулирования движения поездов.
РО 2.2. Выполнять работы по проектированию участка перегона системами интервального регулирования движения поездов.
РО 2.3. Владеть основами проектирования и принципами расстановки сигналов на перегонах.
РО 2.4. Использовать логику построения, типовые схемные решения и алгоритм функционирования перегонных систем.
РО 2.5. Использовать возможности модернизации устройств и оборудования перегонных систем железнодорожной автоматики и телемеханики.
РО 2.6. Владеть принципами работы принципиальных схем перегонных систем автоматики.
ПК 3. Применять системы диспетчерской централизации на железнодорожном транспорте
ПМ 3. Применение систем диспетчерской централизации на железнодорожном транспорте

ОН 3.1. Диспетчерлік орталықтандырудың микропроцессорлық жүйелерінің пайдалану-техникалық негіздерін, құрылымы мен жұмыс принциптерін меңгеру.
ОН 3.2. Диспетчерлік орталықтандырудың микропроцессорлық жүйелері аппаратурасының жұмысқа қабілеттілігіне кешенді бақылау жүргізу.
ОН 3.3. Келіп түскен ақпаратты өңдеу процесін және диспетчерлік орталықтандырудың микропроцессорлық жүйелері аппаратурасының жұмысқа қабілеттілігін кешенді бақылау нәтижелерін анықтау.
ОН 3.4. Диспетчерлік орталықтандырудың микропроцессорлық жүйелері аппаратурасы құрылғыларының элементтерін ауыстыруды жүргізу.
ОН 3.5. Аппаратураны құрудың логикасы мен типтік шешімдерін, теміржол автоматикасы мен телемеханикасын диспетчерлік орталықтандырудың микропроцессорлық жүйелерінің жұмыс істеу алгоритмдерін пайдалану.
ОН 3.6. Жүйелердің құрылғылары мен жабдықтарын жаңғырту мүмкіндіктерін және диспетчерлік орталықтандыру құрылғылары мен жабдықтарының жаңа үлгілері бойынша принципиалдық схемаларды жасау тәртібін пайдалану.
КҚ 4. Сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау, темір жол автоматикасы және телемеханика жүйелерінің құрылғыларына техникалық қызмет көрсетуді орындау
КМ 4. Сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау, темір жол автоматикасы және телемеханика жүйелерінің құрылғыларына техникалық қызмет көрсетуді орындау
ОН 4.1. Темір жол автоматикасы жүйесіне, электрмен қоректендіру аппаратурасына және желілік құрылғыларға техникалық қызмет көрсетуді, монтаждауды және реттеуді орындау.
ОН 4.2. Темір жол автоматикасы құрылғылары мен жүйелерінің жабдықтарын диагностикалау кезінде орындау технологиясын және поездар қозғалысының қауіпсіздігін регламенттейтін нұсқаулықтар мен нормативтік құжаттарды, компьютерлік технологияларды қолдану.
ОН 4.3. Технологиялық процестердің талаптарына сәйкес теміржол автоматикасы құрылғыларына, электрмен қоректендіру аппаратурасына және желілік құрылғыларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмыстардың негізгі түрлерін орындау.
ОН 4.4. Темір жол автоматикасы құрылғылары мен жүйелерінің принциптік схемаларына сәйкес монтаждау схемаларын оқу.
ОН 4.5. Темір жол автоматикасы жүйелерінің монтаждау және іске қосу-реттеу жұмыстарын жүзеге асыру.
ОН 4.6. Сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау жабдықтары мен құрылғыларына қызмет көрсету және жөндеудің технологиялық карталарын әзірлеу.
ОН 4.7. Темір жол автоматикасы жабдықтары, құрылғылары мен жүйелеріне қызмет көрсету мен жөндеудің оңтайлы технологиялық процестерін, жабдық жүйелерін, бұйымдарын, тораптары мен бөлшектерін диагностикалау әдістерін таңдау.

РО 3.1. Владеть эксплуатационно-техническими основами, структурой и принципами работы микропроцессорных систем диспетчерской централизации.
РО 3.2. Проводить комплексный контроль работоспособности аппаратуры микропроцессорных систем диспетчерской централизации.
РО 3.3. Представлять процесс обработки поступающей информации и результаты комплексного контроля работоспособности аппаратуры микропроцессорных систем диспетчерской централизации.
РО 3.4. Производить замену элементов устройств аппаратуры микропроцессорных систем диспетчерской централизации.
РО 3.5. Использовать логику и типовые решения построения аппаратуры, алгоритмы функционирования микропроцессорных систем диспетчерской централизации железнодорожной автоматики и телемеханики.
РО 3.6. Использовать возможности модернизации устройств и оборудования систем и порядок составления принципиальных схем по новым образцам устройств и оборудования диспетчерской централизации.
ПК 4. Выполнять техническое обслуживание устройств систем сигнализации, централизации и блокировки, железнодорожной автоматики и телемеханики
ПМ 4. Выполнение технического обслуживания устройств систем сигнализации, централизации и блокировки, железнодорожной автоматики и телемеханики
РО 4.1. Выполнять техническое обслуживание, монтаж и наладку систем железнодорожной автоматики, аппаратуру электропитания и линейных устройств.
РО 4.2. Применять инструкции и нормативные документы, регламентирующие технологию выполнения работ и безопасность движения поездов; компьютерные технологии при диагностировании оборудования, устройств и систем железнодорожной автоматики.
РО 4.3. Выполнять основные виды работ по техническому обслуживанию и ремонту устройств железнодорожной автоматики, аппаратуры электропитания и линейных устройств в соответствии и требованиями технологических процессов.
РО 4.4. Читать монтажные схемы в соответствии с принципиальными схемами устройств и систем железнодорожной автоматики.
РО 4.5. Осуществлять монтажные и пусконаладочные работы систем железнодорожной автоматики.
РО 4.6. Разрабатывать технологические карты обслуживания и ремонта оборудования и устройств сигнализации, централизации и блокировки.
РО 4.7. Выбирать оптимальные технологические процессы обслуживания и ремонта оборудования, устройств и систем
железнодорожной автоматики, методы диагностирования систем, изделий, узлов и деталей оборудования.

ОН 4.8. Темір жол желілері учаскелерінде темір жол автоматикасы жабдықтарының бөлшектері мен тораптарының, құрылғылары мен жүйелерінің ақауларын анықтауды жүргізу.
ОН 4.9. СОБ құрылғылары мен теміржол автоматикасы жүйелеріне қызмет көрсету, монтаждау, реттеу және жөндеу технологиясын меңгеру.
КҚ 5. Теміржол көлігінде экономиканы, еңбекті және өндірісті ұйымдастыру қағидаттарын қолдану
КМ 5. Теміржол көлігінде экономиканы, еңбекті және өндірісті ұйымдастыру қағидаттарын қолдану
ОН 5.1. Басқарудың негізгі қағидаттары мен әдістерін қолдану.
ОН 5.2. Еңбек, материалдық және қаржы ресурстарын пайдалану тиімділігін есептеу.
ОН 5.3. Алғашқы еңбек ұжымының жұмысын жоспарлау.
ОН 5.4. Темір жол автоматикасы және телемеханика жүйелерін енгізуді негіздеу бойынша курстық жұмысты орындау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
159- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
159 -қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07140800- Теміржол көлігінде жедел технологиялық байланыс құрылғысын пайдалану" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы мен коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0714 Электроника және автоматтандыру
Мамандығы:
07140800- Теміржол көлігінде жедел технологиялық байланыс құрылғысын пайдалану
Біліктілігі:

РО 4.8. Производить дефектовку деталей и узлов оборудования, устройств и систем железнодорожной автоматики на участках железнодорожных линий.
РО 4.9. Владеть технологией обслуживания, монтажа, регулировки и ремонта устройств СЦБ и систем железнодорожной автоматики.
ПК 5. Применять экономику, принципы организации труда и производства на железнодорожном транспорте
ПМ 5. Применение экономики, основных принципов организации труда и производства на железнодорожном транспорте
РО 5.1. Применять основные принципы и методы управления.
РО 5.2. Рассчитывать эффективность использования трудовых, материальных и финансовых ресурсов.
РО 5.3. Планировать работу первичного трудового коллектива.
РО 5.4. Выполнять курсовую работу по обоснованию внедрения систем железнодорожной автоматики и телемеханики.
Приложение 159 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 159 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07140800 - Эксплуатация устройств оперативной технологической связи на железнодорожном транспорте"
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0714 Электроника и автоматизация
Специальность:
07140800 - Эксплуатация устройств оперативной технологической связи на железнодорожном транспорте
Квалификация:

ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру
Кәсіптік модульдер
"4S07140801 - Байланыс техник - электромеханигі" біліктілігі
КҚ 1. Стандарттау талаптары негізінде қолданбалы ақпараттық технологияларды пайдалана отырып сызбалар мен схемаларды орындау
КМ 1. Стандарттау талаптары негізінде қолданбалы ақпараттық технологияларды пайдалана отырып сызбалар мен схемаларды орындау
ОН 1.1. Жобалық құжаттаманың бірыңғай жүйесі стандарттарының талаптарына сәйкес сызбалардың графикалық дизайнын орындау.
ОН 1.2. Геометриялық және проекциялық сызу тәсілдерін меңгеру.
ОН 1.3. AutoCAD, CorelDraw, Visio, Compass 3d жәнет. б. графикалық бағдарламалардың көмегі мен сызбалар мен сызбаларды орындау.
ОН 1.4. Жобалы құжаттаманы құрастыру және сызбалар мен схемаларды оқу дағдыларын меңгеру.
ОН 1.5. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік стандарттау жүйесін орындау.
ОН 1.6.Сертификаттау және метрология саласындағы негізгі терминдер мен анықтамаларды меңгеру.
КҚ 2. Электр, электрондық және цифрлық құрылғылардың параметрлері мен элементтерін есептей отырып, электрондық және цифрлық техниканықолдану
КМ 2. Электр, электрондық және цифрлық құрылғылардың параметрлері мен элементтерін есептей отырып, электронды және цифрлық техниканы қолдану
ОН 2.1. Электр аспаптары мен аппараттарын пайдалана отырып, электрлік өлшеулерді орындау.
ОН 2.2. Электрлік және магниттік тізбектерді есептеу кезінде физикалық заңдылықтарды сақтау, электрониканың негізгі заңдылықтарын білу.
ОН 2.3. Сандық электрондық аспаптарды қолдану ерекшеліктеріне қарай таңдау, монтаждау және баптау.
ОН 2.4. Байланыс құрылғыларының электрмен қуаттандыру жүйелеріне техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді жүргізу.
ОН 2.5. Байланыс құрылғыларының нормативтік өлшемдерін өлшеу.
ОН 2.6. Станциялар мен аралықтарда сигнал беру, орталықтандыру және блоктау құрылғыларының қалыпты жұмысы бұзылған жағдайда іс-қимыл тәртібін сақтау.
КҚ 3. Өндірістің технологиялық процестерін басқаруды ұйымдастыру, техникалық пайдалану, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы қағидаларын орындау
КМ 3. Өндірістің технологиялық процестерін басқаруды, техникалық пайдалануды, еңбекті қорғауды және қауіпсіздік техникасын ұйымдастыру қағидаларын орындау
ОН 3.1.Темір жол көлігінің қызметін регламенттейтін заңнама жүйесін және нормативтік-құқықтық актілерді сақтау.
ОН 3.2. Теміржол көлігіндегі автоматика, телемеханика және байланыс жүйелері туралы білімді кәсіби қызметте қолдану.

РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S07140801 –Техник-электромеханик связи"
ПК 1. Выполнять чертежей и схем с использованием прикладных информационных технологий на основе требований стандартизации
ПМ 1. Выполнение чертежей и схем с использованием прикладных информационных технологий на основе требований стандартизации
РО 1.1. Выполнять графическое оформление чертежей в соответствии с требованиями стандартов единой системы конструкторской документации.
РО 1.2. Применять приемы геометрического и проекционного черчения.
РО 1.3. Выполнять чертежи и схемы с помощью графических программ AutoCAD, Corel Draw, Vision, Компас 3D и др.
РО 1.4. Владеть навыками составления проектной документации и чтения чертежей и схем.
РО 1.5. Выполнять Государственную систему стандартизации Республики Казахстан.
РО 1.6. Владеть основными терминами и определениями в области сертификации и метрологии.
ПК 2. Применять электронную и цифровую технику с расчетом параметров и элементов электрических, электронных и цифровых устройств
ПМ 2. Применение электронной и цифровой техники с расчетом параметров и элементов электрических, электронных и цифровых устройств
РО 2.1. Выполнять электрические измерения с использованием электрических приборов и аппаратов.
РО 2.2. Соблюдать физические законы при расчетах электрических и магнитных цепей, знать основные законы электроники.
РО 2.3. Производить монтаж и настройку электронных приборов в зависимости от особенностей их применения.
РО 2.4. Производить техническое обслуживание и ремонт систем электропитания устройств связи.
РО 2.5. Измерять нормативные величины устройств связи.
РО 2.6. Соблюдать порядок действий в условиях нарушения нормальной работы устройств сигнализации, централизации и блокировки на станциях и перегонах.
ПК 3. Выполнять правила организации управления технологическими процессами производства, технической эксплуатации, охраны труда и техники безопасности
ПМ 3. Выполнение правил организации управления технологическими процессами производства, технической эксплуатации, охраны труда и техники безопасности
РО 3.1. Соблюдать систему законодательства и нормативно-правовые акты регламентирующие деятельность железнодорожного транспорта.
РО 3.2. Производить управление системами автоматики, телемеханики и связи на железнодорожном транспорте в профессиональной деятельности.

ОН 3.3. Теміржол көлігі жүйесіндегі басқару қызметінің негіздерін меңгеру.
ОН 3.4. Байланыс бөлімшелерінің қызметіне экономикалық бағалау жүргізу.
ОН 3.5. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі барлық ережелерді сақтау.
ОН 3.6. Темір жол көлігін электрмен жабдықтау құрылғыларында электр қауіпсіздігі ережелерін және жұмыстың қауіпсіз тәсілдерін сақтау.
КҚ 4. Телекоммуникация желісі жүйелеріне техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді орындау
КМ 4. Телекоммуникация желісі жүйелеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
ОН 4.1. Өндірісте қолданылатын материалдардың қасиеттерін анықтау және жіктеу.
ОН 4.2. Электрлік, механикалық, технологиялық және химиялық сынақтар жүргізу.
ОН 4.3. Қолдану ерекшеліктеріне байланысты сандық электрондық аспаптарды пайдалануды орындау.
ОН 4.4. Телекоммуникация жүйелерін монтаждау, бөлшектеу және реттеуді жүзеге асыру.
ОН 4.5. Телефон желілерінің коммутациялық станцияларын жобалауды орындау.
ОН 4.6. Телекоммуникация жүйелерінің аппаратурасына техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді орындау.
КҚ 5. Байланыстың көп арналы жедел-технологиялық жүйесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
КМ 5. Байланыстың көп арналы жедел-технологиялық жүйесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
ОН 5.1.Көп арналы байланыс жүйелеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша технологиялық іс-шараларды жүргізу.
ОН 5.2. Жедел-логикалық байланыс құрылғыларына техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді орындау.
ОН 5.3.Байланыс жүйелері құрылғыларына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстар технологиясын ұйымдастыруды және нормалауды орындау.
ОН 5.4. Байланыс жүйелерінің параметрлерін өлшеу және бақылаудың заманауи құрылғыларын қолдану.
ОН 5.5. Темір жол байланысының ұқсас құрылғыларына техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды орындау.
ОН 5.6. Темір жол байланысының абоненттік құрылғыларын монтаждау және оларға техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
ОН 5.7. Темір жол байланысының әуе және кабель желілерін монтаждау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды орындау.
КҚ 6. Аналогтық, цифрлық және талшықты-оптикалық байланыс арналары бойынша ақпарат беру жүйелеріне қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды орындау
КМ 6. Аналогтық, цифрлық және талшықты-оптикалық байланыс арналары бойынша ақпарат беру жүйелеріне қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды орындау
ОН 6.1. Аналогты, цифрлық және талшықты-оптикалық байланыс арналары бойынша дискретті ақпаратты беру жүйелеріне техникалық қызмет көрсетуді орындау және сапалы, үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.

РО 3.3. Владеть основами управленческой деятельности в системе железнодорожного транспорта.
РО 3.4. Производить экономическую оценку деятельности подразделений связи.
РО 3.5. Соблюдать положения по безопасности и охране труда.
РО 3.6. Соблюдать правила электробезопасности и безопасные приемы работ в устройствах электроснабжения железнодорожного транспорта.
ПК 4. Выполнять техническое обслуживание и ремонт систем сети телекоммуникаций
ПМ 4. Техническое обслуживание и ремонт систем сети телекоммуникаций
РО 4.1. Определять свойства и классифицировать материалы, применяемые на производстве.
РО 4.2. Проводить электрические, механические, технологические и химические испытания на производстве.
РО 4.3. Выполнять эксплуатацию цифровых электронных приборов в зависимости от особенностей из применения.
РО 4.4. Производить монтаж, демонтаж и регулировку систем телекоммуникации.
РО 4.5. Выполнять проектирование коммутационных станций телефонных сетей.
РО 4.6. Выполнять техническое обслуживание и ремонт аппаратуры систем телекоммуникации.
ПК 5. Выполнять
техническое обслуживание и ремонт многоканальной оперативно – технологической системы связи
ПМ 5. Техническое обслуживание и ремонт многоканальной оперативно – технологической системы связи
РО 5.1. Выполнять технологические мероприятия по техническому обслуживанию и ремонту многоканальных систем связи.
РО 5.2. Выполнять техническое обслуживание и ремонт устройств оперативно-логической связи.
РО 5.3. Выполнять технологии работ по организации, нормированию, техническому обслуживанию и ремонту устройств систем связи.
РО 5.4. Применять современные устройства измерения и контроля параметров систем связи.
РО 5.5. Выполнять работы по техническому обслуживанию аналоговых устройств железнодорожной связи.
РО 5.6. Производить монтаж и техническое обслуживание абонентских устройств железнодорожной связи.
РО 5.7. Выполнять работы по монтажу и техническому обслуживанию воздушных и кабельных линий железнодорожной связи.
ПК 6. Выполнять работы по обслуживанию систем передачи информации по аналоговым, цифровым и волоконно-оптическим каналам связи
ПМ 6. Выполнение работ по обслуживанию систем передачи информации по аналоговым, цифровым и волоконно-оптическим каналам связи
РО 6.1. Выполнять техническое обслуживание и обеспечивать качественную, бесперебойную работу систем передачи дискретной информации по аналоговым, цифровым и волоконно-оптическим каналам связи.

ОН 6.2. Аналогты, цифрлық және талшықты-оптикалық байланыс арналары бойынша электр байланысы сигналдарын беру жүйелеріне техникалық қызмет көрсетуді орындау және сапалы, үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.
ОН 6.3. Плезиохронды және синхронды цифрлық иерархияны беру жүйесін құру принциптері туралы білімді қолдану.
ОН 6.4. Түйісу аппаратурасы мен оптикалық желілерге техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын орындау.
ОН 6.5. Техникалық қызмет көрсетуді орындау және абоненттік байланыс құрылғыларының сапалы, үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.
ОН 6.5 Байланыс арналарында сандық ағындарды қорғаудың функционалды әдістерін қолдану.
ОН 6.6. Жедел-технологиялық байланысты, DX-500 жүйесін және IP-телефония құрылғыларын пайдалануды орындау.
ОН 6.7. Темір жол көлігінің техникалық құралдарына техникалық пайдалану қағидаларының талаптарын орындау.
ОН 6.8. Магистральдық байланыс желісі бөлімшесінің байланыс құрылғыларын пайдалану және қызмет көрсету жүйесін жобалауды орындау.
КҚ 7. Жылжымалы объектімен радиобайланыс жүйелеріне техникалық қызмет көрсетуді орындау
КМ 7. Жылжымалы объектімен радиобайланыс жүйелеріне техникалық қызмет көрсету
ОН 7.1. Теміржол көлігіндегі радиобайланыс жүйелеріне техникалық қызмет көрсетуді орындау және олардың сапалы, үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.
ОН 7.2. Техникалық қызмет көрсетуді орындау және TETRA стандартты поездық радиобайланыс жүйелерінің сапалы, үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.
ОН 7.3. Маневрлік радиобайланысты және дауыс зорайтқыш хабарлаудың байланысын пайдалану қағидаларын сақтау.
ОН 7.4. Радиобайланыс құрылғыларына қызмет көрсетудің, жөндеудің және реттеудің технологиялық процесін орындау.
ОН 7.5. Радиобайланыс құрылғыларын жөндеуге арналған цифрлық жабдыққа қызмет көрсетудің технологиялық процесін орындау.
ОН 7.6 Радиобайланыстың цифрлық жабдығын жоспардан тыс жөндеу бойынша регламенттік жұмыстарды жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
161-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
161-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07140900 - Радиотехника, электроника және телекоммуникациялар" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0714 Электроника және автоматтандыру
Мамандығы:
07140900 - Радиотехника, электроника және телекоммуникациялар
Біліктілігі:

РО 6.2. Выполнять техническое обслуживание и обеспечивать качественную, бесперебойную работу систем передачи сигналов электросвязи по аналоговым, цифровым и волоконно-оптическим каналам связи.
РО 6.3. Владеть принципами построения систем передачи плезиохронной и синхронной цифровой иерархии.
РО 6.4. Выполнять техническое обслуживание и ремонт аппаратуры сопряжения и оптических сетей.
РО 6.5. Выполнять техническое обслуживание для качественной, бесперебойной работы цифровых абонентских устройств связи.
РО 6.5. Использовать функциональные методы защиты цифровых потоков в каналах связи.
РО 6.6. Выполнять эксплуатацию оперативно – технологической связи, системы DX-500 и устройств IP – телефонии.
РО 6.7. Выполнять требования правил технической эксплуатации к техническим средствам железнодорожного транспорта.
РО 6.8. Проектировать системы эксплуатации и обслуживания устройств связи подразделения магистральной сети связи.
ПК 7. Выполнять техническое обслуживание систем радиосвязи с подвижным объектом
ПМ 7. Техническое обслуживание систем радиосвязи с подвижным объектом
РО 7.1. Выполнять техническое обслуживание для обеспечения качественной, бесперебойной работы систем радиосвязи на железнодорожном транспорте.
РО 7.2. Выполнять техническое обслуживание для обеспечения качественной, бесперебойной работы систем поездной радиосвязи стандарта TETRA.
РО 7.3. Соблюдать правила эксплуатации маневровой радиосвязи и связи громкоговорящего оповещения.
РО 7.4. Выполнять технологический процесс обслуживания, ремонта и регулировки устройств радиосвязи.
РО. 7.5. Выполнять технологический процесс обслуживания цифрового оборудования для ремонта устройств радиосвязи.
РО 7.6 Проводить регламентных работ по внеплановому ремонту цифрового оборудования радиосвязи.
Приложение 161 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 161 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07140900 - Радиотехника, электроника и телекоммуникации"
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
072 Производственные и обрабатывающие отрасли
0723 Текстиль (одежда, обувь и кожаные изделия)
Специальность:
07140900 - Радиотехника, электроника и телекоммуникации
Квалификация:

3W07140901 - Телекоммуникациялық жабдықтар мен байланыс арналарын электромонтаждаушы-реттеуші
4S07140902 - Телекоммуникациялық байланыс жүйелер технигі
4S07140903 - Сымсыз және ұялы байланыс технигі
4S07140904 - Автоматты қауіпсіздік жүйесі технигі
4S07140905 - Мультимедиялық және сандық жүйелер технигі
4S07140906 - Техник-радиотехник
Модульдер мен оқу қызметі түрлерінің атауы
Кредиттер/сағаттар саны
негізгі орта білім беру базасында
жалпы орта білім беру базасында
1
"Жалпы білім беретін пәндер" модулі1

3W07140901 - Электромонтажник-наладчик телекоммуникационного оборудования и каналов связи
4S07140902 - Техник телекоммуникационных систем связи
4S07140903 - Техник беспроводной и мобильной связи
4S07140904 - Техник автоматических систем безопасности
4S07140905 - Техник мультимедийных и цифровых систем
4S07140906 - Техник-радиотехник
Наименование модулей и видов учебной деятельности
Количество кредитов/часов
на базе основного среднего образования
на базе общего среднего образования
1
Модуль "Общеобразовательные дисциплины"1

ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07140901 - Телекоммуникациялық жабдықтар мен байланыс арналарын электромонтаждаушы-реттеуші" біліктілігі
КҚ 1. Электромеханикалық және радиотехникалық аспаптар мен жүйелерің құрастыру-монтаждау жұмыстарын орындау
КМ 1. Электромеханикалық және радиотехникалық аспаптар мен жүйелерің құрастыру-монтаждау жұмыстарын орындау
ОН 1.1. Монтаждау жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау.
ОН 1.2. Өз құзыреті шеңберінде нормативтік және техникалық құжаттамаға сәйкес дәнекерлеу процесін қолдана отырып, құрастыру-монтаждау жұмыстарын орындау.
ОН 1.3. Электр монтаждық байыланыстарға қойылатын конструктивті-технологиялық талаптарды сақтау.
КҚ 2. Кабельдік-монтаждау жұмыстарын орындау
КМ 2. Кабельдік-монтаждау жұмыстарын орындау
ОН 2.1. Кабель монтаждау жұмыстарын орындау кезінде кабельдердің ерекшеліктері мен оларды тағайындауда конструкциялары бойынша ажырату .
ОН 2.2. Кабельдік-монтаждау жұмыстарын орындау кезінде еңбекті қорғау ережелерін сақтау.
ОН 2.3. Кабельдік желілерді электр мантаждауға дайындау операцияларын орындау.
ОН 2.4. Кабель зақымдануларын жою бойынша және кабель сымдарын ағымдағы жөндеу бойынша операцияларын орындау.
ОН 2.5. Кабельдік желілердің электрмонтаждау бағыттау жұмыстарын орындау.
ОН 2.6. Электрөлшегіш және шамамен тексеру бойынша операцияларды орындау.
КҚ 3. Құрылымдық кабельдік желілерді және телекоммуникациялық жабдықты монтаждау
КМ 3. Құрылымдық кабельдік желілерді және телекоммуникациялық жабдықты монтаждау
ОН 3.1. Телекоммуникациялық жабдықпен жұмыс кезінде еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
ОН 3.2.Телекоммуникациялық жабдықдықтарды мотаждау.
ОН 3.3. Телекоммуникациялық жабдықты желілер мен жүйелерге жалғау және қосу.
КҚ 4. Ақпараттық-коммуникациялық жабдықты монтаждаудың кешенді тексеруін орындау
КМ 4.
Ақпараттық-коммуникациялық жабдықты монтаждаудың кешенді тексеруін орындау
ОН 4.1. Монтаждау алаңына жеткізілген ақпараттық-коммуникациялық жабдықты қабылдау, оның құжаттарға сәйкестігін тексеру.
ОН 4.2. Монтаждалған ақпараттық-коммуникациялық жабдықтың жұмысын тексеруді орындау.
ОН 4.3 Станциялық телекоммуникациялық жабдықты аспаптық тексеру құралдарын техникалық пайдалануды орындау.

РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07140901 - Электромонтажник-наладчик телекоммуникационного оборудования и каналов связи"
ПК 1. Выполнять сборочно-монтажные работы электромеханических и радиотехнических приборов и систем
ПМ 1. Выполнение сборочно-монтажных работ электромеханических и радиотехнических приборов и систем
РО 1.1. Соблюдать технику безопасности при проведении монтажных работ.
РО 1.2. Выполнять сборочно-монтажные работы с применением процесса пайки в соответствии с нормативной и технической документацией в рамках своей компетенции.
РО 1.3. Соблюдать конструктивно-технологические требования к электромонтажным соединениям.
ПК 2. Выполнять кабельно-монтажные работы
ПМ 2. Выполнение кабельно-монтажных работ
РО 2.1. Различать особенности и назначение кабелей по их конструкциям во время выполнения кабельно-монтажных работ.
РО 2.2. Соблюдать правила по охране труда при выполнении кабельно-монтажных работ.
РО 2.3. Выполнять операции по подготовке к электромонтажу кабельных сетей.
РО 2.4. Выполнять операции по текущему ремонту кабельных линий и операций по устранению кабельных повреждений.
РО 2.5. Выполнять операции по трассировке электромонтажа кабельных сетей.
РО 2.6. Выполнять операции по электроизмерительной и визуальной проверке.
ПК 3. Выполнять монтаж структурированных кабельных сетей и телекоммуникационного оборудования
ПМ 3. Выполнение монтажа структурированных кабельных сетей и телекоммуникационного оборудования
РО 3.1. Соблюдать правила охраны труда и пожарной безопасности при работе с телекоммуникационным оборудованием.
РО 3.2. Выполнять монтаж телекоммуникационного оборудования.
РО 3.3. Выполнять присоединение и включение телекоммуникационного оборудования в сети и системы.
ПК 4. Проводить комплексную проверку монтажа информационно-коммуникационного оборудования
ПМ 4. Выполнение комплексной проверки монтажа информационно-коммуникационного оборудования
РО 4.1. Выполнять прием информационно-коммуникационного оборудования, доставленного на монтажную площадку, с проверкой его соответствия документам.
РО 4.2. Выполнять проверку работ смонтированного информационно-коммуникационного оборудования.
РО 4.3. Выполнять техническую эксплуатацию средств инструментальной проверки станционного телекоммуникационного оборудования.

"4S07140902 - Телекоммуникациялық байланыс жүйелер технигі" біліктілігі
КҚ 1. Телекоммуникациялық жабдықтарды баптау бойынша жұмыстар кешенін орындау
КМ 1. Телекоммуникациялық жабдықтарды баптау бойынша жұмыстар кешенін орындау
ОН 1.1. Телекоммуникациялық жабдықтармен жұмыс кезінде еңбекті қорғау бойынша талаптарды сақтау.
ОН 1.2. Телекоммуникациялық жабдықты тексеруді жүргізу.
ОН 1.3. Телекоммуникациялық жабдықтарға қызмет көрсету бойынша жоспарлы-алдын алу жұмыстарын жүргізу.
ОН 1.4. Телекоммуникациялық жабдықтың бағдарламалық қамтамасыз етуді орнату және баптау.
ОН 1.5. Желілік құрылғыларды рұқсатсыз кіруден қорғаудың бағдарламалық және аппараттық құралдарын қолдану.
КҚ 2. Телекоммуникациялық жабдықтарға диагностика және жөндеу жұмыстарын жүргізу
КМ 2. Телекоммуникациялық жабдықтарға диагностика және жөндеу жұмыстарын жүргізу
ОН 2.1. Телекоммуникациялық жабдықтарға жөндеу жүргізу қажеттілігіне бағалау жұмыстарын жүргізу.
ОН 2.2. Телекоммуникациялық жабдықты пайдалану кезінде туындайтын ақауларды анықтау және жою.
ОН 2.3. Телекоммуникациялық жүйелер жабдықтарының бағдарламалық қамтамасыз етуді тестілеу.
ОН 2.4. Диагностикалық және жөндеу жұмыстарын жүргізгеннен кейін телекоммуникациялық жабдықты қосу.
КҚ 3. Заманауи телекоммуникациялық байланыс жүйелерін талдау
КМ 3. Заманауи телекоммуникациялық байланыс жүйелерін талдау
ОН 3.1. Телекоммуникация желілері мен жүйелерінің техникалық деректерін, сапа көрсеткіштерін талдау.
ОН 3.2. Телекоммуникациялық жүйелер жабдықтарының параметрлерін өзгерту және түзету, конфигурациясы мен параметрлерінің өзгерістерін құжаттау.
ОН 3.3. Телекоммуникациялық жабдықтарды жаңғыртуды/қайта жаңартуды жүргізу.
"4S07140903-Сымсыз және ұялы байланыс технигі" біліктілігі
КҚ 1. Сымсыз және ұялы байланыс жабдықтарын монтаждау және орнату
КМ 1. Сымсыз және ұялы байланыс жабдықтарын монтаждау және орнату
ОН 1.1. Сымсыз және ұялы байланысқа қызмет көрсетуді ұйымдастыру кезінде еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидаларын сақтау.
ОН 1.2. Сымсыз және ұялы байланыстың желілік технологиялары жұмысының негізгі қағидаларын меңгеру.
ОН 1.3. Сымсыз және ұялы байланыс жабдықтарын монтаждау және алғашқы орнатуды орындау.
ОН 1.4 Сымсыз және ұялы байланыс желілерін бақылау және тестілеу.
КҚ 2. Сымсыз және мобильді бағдарламалық қамтамасыз етуді орнату
КМ 2. Сымсыз және мобильді бағдарламалық қамтамасыз етуді орнату
ОН 2.1. Сымсыз және ұялы байланыс жабдықтары үшін бағдарламалық қамтамасыз етуді орнату және баптау.

Квалификация "4S07140902 - Техник телекоммуникационных систем связи"
ПК 1. Выполнять комплекс работ по наладке и настройке телекоммуникационного оборудования
ПМ 1. Выполнение комплекса работ по наладке и настройке телекоммуникационного оборудования
РО 1.1. Соблюдать требования по охране труда при работе с телекоммуникационными оборудованиями.
РО 1.2. Проводить осмотр телекоммуникационного оборудования.
РО 1.3. Проводить планово-предупредительные работы по обслуживанию телекоммуникационного оборудования.
РО 1.4. Устанавливать и настраивать программное обеспечение телекоммуникационного оборудования.
РО 1.5. Применять программные и аппаратные средства защиты сетевых устройств от несанкционированного доступа.
ПК 2. Проводить диагностику и ремонтные работы телекоммуникационного оборудования
ПМ 2. Проведение диагностики и ремонтных работ телекоммуникационного оборудования
РО 2.1. Проводить оценку необходимости проведения ремонта телекоммуникационного оборудования.
РО 2.2. Обнаруживать и устранять неисправности, возникающие при эксплуатации телекоммуникационного оборудования.
РО 2.3. Тестировать программное обеспечение оборудования телекоммуникационных систем.
РО 2.4. Производить подключение телекоммуникационного оборудования после проведения диагностических и ремонтных работ.
ПК 3. Анализировать современные телекоммуникационные системы связи
ПМ 3. Анализ современных телекоммуникационных систем связи
РО 3.1. Анализировать технические данные, показателей качества сетей и систем телекоммуникаций.
РО 3.2. Изменять и корректировать параметры, документировать изменения конфигурации и параметров оборудования телекоммуникационных систем.
РО 3.3. Производить модернизацию/реконструкцию телекоммуникационного оборудования.
Квалификация "4S07140903 - Техник беспроводной и мобильной связи"
ПК 1. Проводить монтаж и инсталляцию оборудования беспроводной и мобильной связи
ПМ 1. Проведение монтажа и инсталляции оборудования беспроводной и мобильной связи
РО 1.1. Соблюдать правила охраны труда и пожарной безопасности при организации обслуживания беспроводной и мобильной связи.
РО 1.2. Владеть основными принципами работы сетевых технологий беспроводной и мобильной связи.
РО 1.3. Выполнять монтаж и первичную инсталляцию оборудования беспроводной и мобильной связи.
РО 1.4. Выполнять мониторинг и тестирование сетей беспроводной и мобильной связи.
ПК 2. Устанавливать и настраивать программное обеспечение беспроводной и мобильной связи
ПМ 2. Настройка программного обеспечения беспроводной и мобильной связи
РО 2.1. Устанавливать и настраивать программное обеспечение для оборудований беспроводной и мобильной связи.

ОН 2.2. Ақпаратты жинау және өңдеу кезінде пайдаланылатын бағдарламалық қамтамасыз етумен жұмыс істеу.
ОН 2.3. Сымсыз және ұялы байланыс жабдығымен жұмыс істеу бойынша ақпаратты өңдеу саласындағы техникалық құжаттаманы қолдану.
КҚ 3. Желінің күйіне мониторинг жүргізу, сымсыз және ұялы байланыстың ақаулықтарын жою
КМ 3. Желінің күйіне мониторинг жүргізу, сымсыз және ұялы байланыстың ақаулықтарын жою
ОН 3.1. Сымсыз және ұялы байланыс жабдықтарының диагностикасын жүргізу.
ОН 3.2. Сымсыз және ұялы байланыс жабдықтарының зақымдану орындарын анықтау және жою.
ОН 3.3. Диагностикалық жұмыстар жүргізілгеннен кейін жабдықты қосу.
КҚ 4. Инфокоммуникациялық жүйелердің желілік құрылғыларын орнату процесін әкімшілендіру
КМ 4. Инфокоммуникациялық жүйелердің желілік құрылғыларын орнату процесін әкімшілендіру
ОН 4.1. Жаңа инфокоммуникациялық технологияларға көшуді ұйымдастыру бойынша құралдарды пайдалану.
ОН 4.2. Желіні басқару құралдарын орнатудың арнайы рәсімдерін қолдану.
ОН 4.3. Желілік құрылғыларды басқарудың арнайы құралдарын баптау.
"4S07140904 - Автоматты қауіпсіздік жүйесі технигі" біліктілігі
КҚ 1. Автоматтандырылған қауіпсіздік жүйелерінің аппараттық-бағдарламалық құралдарына қызмет көрсету
КМ 1. Автоматтандырылған қауіпсіздік жүйелерінің аппараттық-бағдарламалық құралдарына қызмет көрсету
ОН 1.1. Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
ОН 1.2. Техникалық құжаттамаға сәйкес бағдарламалық қамтамасыз етуді орнату.
ОН 1.3. Бағдарламалық қамтамасыз етудің жұмыс параметрлерін, соның ішінде деректер қорын басқару жүйелерін баптау.
ОН 1.4. Автоматтандырылған қауіпсіздік жүйелерінің аппараттық-бағдарламалық құралдарының жұмысын бақылау.
ОН 1.5. Автоматтандырылған қауіпсіздік жүйелерінің бағдарламалық-аппараттық құралдарын пайдалану кезіндегі ақауларды жою.
КҚ 2. Күзет сигнализациясы жүйелерінің және қауіпсіздіктің автоматтандырылған жүйелеріне қол жеткізуін басқаруды бақылау жүйелерінің деректер қорларының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
КМ 2. Күзет сигнализациясы жүйелерінің және қауіпсіздіктің автоматтандырылған жүйелеріне қол жеткізуін басқаруды бақылау жүйелерінің деректер қорларының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
ОН 2.1. Техникалық құжаттаманы және автоматтандырылған қауіпсіздік жүйесінің сызбаларын оқу.
ОН 2.2. Автоматтандырылған қауіпсіздік жүйелері құралдарының, үздіксіз қоректендіру жүйелерінің техникалық жағдайы мен ақаусыздығын бақылау.
ОН 2.3. "Күзетке қою", "Күзеттен алу", "Дабыл", "Хабарлау" оқиғаларын индикациялаумен жүйелердің жұмысы мен реакция уақытының дұрыстығын бақылау.

РО 2.2. Работать с программным обеспечением, используемым при сборе и обработке информации.
РО 2.3. Применять техническую документацию в области обработки информации по работе с оборудованием беспроводной и мобильной связи.
ПК 3. Проводить мониторинг состояния сети, устранять неисправности беспроводной и мобильной связи
ПМ 3. Проведение мониторинга состояния сети, устранение неисправностей беспроводной и мобильной связи
РО 3.1. Проводить диагностику оборудования беспроводной и мобильной связи.
РО 3.2. Определять и устранять места повреждения оборудования беспроводной и мобильной связи.
РО 3.3. Подключать оборудование после проведения диагностических работ.
ПК 4. Администрировать процессы установки сетевых устройств инфокоммуникационных систем
ПМ 4. Администрирование процесса установки сетевых устройств инфокоммуникационных систем
РО 4.1. Использовать средства по организации перехода на новые инфокоммуникационные технологии.
РО 4.2. Применять специальные процедуры установки средств управления сетью.
РО 4.3. Настраивать специальные средства управления сетевыми устройствами.
Квалификация "4S07140904 - Техник автоматических систем безопасности"
ПК 1. Обслуживать аппаратно-программные средства автоматизированных систем безопасности
ПМ 1. Обслуживание аппаратно-программных средств автоматизированных систем безопасности
РО 1.1. Соблюдать правила техники безопасности и пожарной безопасности на рабочем месте.
РО 1.2. Устанавливать программное обеспечение в соответствии с технической документацией.
РО 1.3. Настраивать параметры работы программного обеспечения, включая системы управления базами данных.
РО 1.4. Контролировать функционирование аппаратно-программных средств автоматизированных систем безопасности.
РО 1.5. Устранять неполадки при эксплуатации программно-аппаратных средств автоматизированных систем безопасности.
ПК 2. Обеспечивать функционирование систем охранной сигнализации и баз данных систем контроля управления доступом автоматизированных систем безопасности
ПМ 2. Обеспечение функционирования систем охранной сигнализации и баз данных систем контроля управления доступом автоматизированных систем безопасности
РО 2.1. Читать техническую документацию и чертежи автоматизированных систем безопасности.
РО 2.2. Контролировать техническое состояние и исправность средств автоматизированных систем безопасности, систем бесперебойного питания.
РО 2.3. Контролировать правильность работы и времени реакции систем с индикацией событий: "Постановка под охрану", "Снятие с охраны", "Тревога", "Оповещение".

ОН 2.4. Автоматтандырылған қауіпсіздік жүйелерінің қол жеткізуін басқаруды бақылау жүйелерінің жұмысы кезінде туындайтын авариялық жағдайлар мен инциденттерді жою.
ОН 2.5. Қол жеткізуді басқару жүйелерін пайдалану нәтижелері негізінде аппараттық-бағдарламалық кешенін жаңартуды жүзеге асыру.
КҚ 3. Қол жеткізуді, резервтік көшіруді, қалпына келтіруді басқару және қол жеткізуді басқару жүйелерінің деректер қорларының жұмыс процесінде оқиғаларды бақылау
КМ 3. Қол жеткізуді, резервтік көшіруді, қалпына келтіруді басқару және қол жеткізуді басқару жүйелерінің деректер қорларының жұмыс процесінде оқиғаларды бақылау
ОН 3.1. Деректер қорына сұраныстар жасау.
ОН 3.2. Қол жеткізуді басқару жүйелерінің деректер қорларының жұмысын қолдау үшін бағдарламалық қамтамасыз етуді орнатудың арнайы процедураларын қолдану.
ОН 3.3. Қол жеткізуді басқару жүйелерінің автономды контроллеріндегі өту нүктелерін бақылау.
ОН 3.4. Деректер қорының қалыпты жұмыс режимінің ауытқуларын жою.
ОН 3.5. Деректер қорының резервтік көшірмесін жасау және қалпына келтіру процедураларын орындау.
ОН 3.6. Резервтік көшірме жасау немесе деректер қорын қалпына келтіру процесінде ақауларды жою.
КҚ 4. Деректер қоры деңгейінде ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және пайдаланушылардың есептік жазбаларын басқару жөніндегі регламенттерді сақтау
КМ 4. Деректер қоры деңгейінде ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және пайдаланушылардың есептік жазбаларын басқару жөніндегі регламенттерді сақтау
ОН 4.1. Пайдаланушылардың есептік жазбаларын, топтарға қол жеткізу деңгейлерін және дерекқор пайдаланушыларының құқықтарын жасау.
ОН 4.2. Мекеменің ақпараттық қауіпсіздік саясатын сақтау.
ОН 4.3. Деректер қоры деңгейінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету регламентін бұзатын әрекеттерді жою.
ОН 4.4. Деректер қоры деңгейінде ақпараттық қауіпсіздікті төмендетуге әкелетін қате әрекеттердің салдарын жою.
КҚ 5. Деректер қорын басқару жүйелерінің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету
КМ 5. Деректер қорын басқару жүйелерінің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету
ОН 5.1. Деректер қорын, серверлік жабдықтарды басқару жүйелерінің жұмысына мониторинг жүргізу және статистикалық ақпаратты жинақтау.
ОН 5.2. Штаттан тыс жағдайлар туындаған кезде деректер қорын басқару жүйелерінің жұмысын және деректер қорыңың тұтастығын қалпына келтіру.
ОН 5.3. Деректер қорының қайталануын баптау.
ОН 5.4. Деректер қорын басқару жүйелерінің жағдайы мен жұмыс істеуі туралы есептік құжаттаманы қалыптастыру.
"4S07140905 - Мультимедиялық және сандық жүйелер технигі" біліктілігі
КҚ 1. Мультимедиялық және цифрлық жабдықтардың құрылғыларын, блоктарын және аспаптарын монтаждау және баптау
КМ 1. Мультимедиялық және цифрлық жабдықтардың құрылғыларын, блоктарын және аспаптарын монтаждау және баптау

РО 2.4. Устранять аварийные ситуации и инциденты, возникающие при работе систем контроля управления доступом автоматизированных систем безопасности.
РО 2.5. Выполнять модернизацию аппаратно-программного комплекса на основе результатов эксплуатации систем контроля управления доступом.
ПК 3. Управлять доступом, резервным копированием, восстановлением баз данных систем контроля управления доступом и мониторинг событий
ПМ 3. Управление доступом, резервным копированием, восстановлением и мониторинг событий в процессе работы баз данных систем контроля управления доступом
РО 3.1. Создавать запросы к базам данных.
РО 3.2. Применять специальные процедуры установки программного обеспечения для поддержки работы баз данных систем контроля управления доступом.
РО 3.3. Контролировать точки прохода на автономном контроллере систем контроля управления доступом.
РО 3.4. Устранять отклонения от штатного режима работы баз данных.
РО 3.5. Выполнять процедуры резервного копирования и восстановления работоспособности баз данных.
РО 3.6. Устранять неисправности в процессе резервного копирования или восстановления баз данных.
ПК 4. Обеспечивать информационную безопасность баз данных и соблюдать регламент по управлению учетными записями пользователей
ПМ 4. Обеспечение информационной безопасности на уровне баз данных и соблюдение регламентов по управлению учетными записями пользователей
РО 4.1. Создавать учетные записи пользователей, уровни доступа групп и права пользователей баз данных.
РО 4.2. Соблюдать политику информационной безопасности в организации.
РО 4.3. Устранять действия, нарушающие регламент обеспечения безопасности на уровне баз данных.
РО 4.4. Устранять последствия некорректных действий, ведущих к снижению информационной безопасности на уровне баз данных.
ПК 5. Обеспечивать бесперебойную работу систем управления базами данных
ПМ 5. Обеспечение бесперебойной работы систем управления базами данных
РО 5.1. Осуществлять мониторинг работы систем управления базами данных, серверного оборудования и сбор статистической информации.
РО 5.2. Восстанавливать работоспособность систем управления базами данных и целостность базы данных в случае возникновения внештатных ситуаций.
РО 5.3 Настраивать зеркалирование базы данных.
РО 5.4. Формировать отчетную документацию о состоянии и функционировании систем управления базами данных.
Квалификация "4S07140905 - Техник мультимедийных и цифровых систем"
ПК 1. Выполнять монтаж и наладку устройств, блоков и приборов мультимедийных и цифровых оборудований
ПМ 1. Выполнение монтажа и наладки устройств, блоков и приборов мультимедийных и цифровых оборудований

ОН 1.1. Мультимедиялық және цифрлық жабдықтардың аналогты және сандық схемаларын жіктеу.
ОН 1.2. Мультимедиялық және цифрлық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету бойынша қауіпсіздік техникасы нормалары мен ережелерін білу.
ОН 1.3. Мультимедиялық және цифрлық жабдықтардың ақауларын тексеру және анықтау үшін бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану.
ОН 1.4. Құрылғыларды, мультимедиялық және цифрлық жабдықтардың құрылғыларын, блоктарын құрастыру, монтаждау және бөлшектеу бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 1.5. Мультимедиялық және цифрлық жабдықтардың құрылғыларын, блоктарын және аспаптарын баптау, реттеу және стандартты және сертификатталған сынақтардан өткізу бойынша жұмыстарды орындау.
КҚ 2.
Мультимедиялық және цифрлық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету
КМ 2.
Мультимедиялық және цифрлық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету
ОН 2.1. Аналогтық және цифрлық құрылғылар мен блоктарға қызмет көрсету.
ОН 2.2. Өз құзыреті шеңберінде электрондық жабдықтарды жөндеуді жүзеге асыру.
ОН 2.3. Жабдықты жөндеуден немесе ауыстырғаннан кейін оның жұмыс істеу параметрлерін өндірушінің техникалық құжаттамасына сәйкестігін тексеру.
ОН 2.4. Мультимедиялық және цифрлық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету регламентін құрастыру.
КҚ 3. Мультимедиялық және цифрлық жабдықтарды пайдалану және техникалық сүйемелдеу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру және орындау
КМ 3. Мультимедиялық және цифрлық жабдықтарды пайдалану және техникалық сүйемелдеу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру және орындау
ОН 3.1. Қызмет көрсетілетін электрондық техниканы жаңарту және техникалық сүйемелдеу жөніндегі регламенттерді қолдану.
ОН 3.2. Жобалық, конструкторлық және техникалық құжаттамамен жұмыс істеу.
ОН 3.3. Мультимедиялық және цифрлық жабдықтардың техникалық жағдайын бағалау.
"4S07140906 - Техник-радиотехник" біліктілігі
КҚ 1. Радиотехникалық жүйелерді монтаждау және баптау бойынша жұмыстар жүргізу
КМ 1. Радиотехникалық жүйелерді монтаждау және баптау бойынша жұмыстар жүргізу
ОН 1.1. Радиотехникалық жүйелерді монтаждау бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 1.2. Радиотехникалық жүйелерді орнату бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 1.3. Радиотехникалық жүйелерді баптауды жүзеге асыру.
КҚ 2. Жабдықты диагностикалаумен және сынаумен байланысты ұйымдастырушылық-техникалық іс-шараларды орындау
КМ 2. Жабдықты диагностикалаумен және сынаумен байланысты ұйымдастырушылық-техникалық іс-шараларды орындау
ОН 2.1. Радиотехникалық жүйелердің параметрлерін бақылауды және оларға техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
ОН 2.2. Радиотехникалық жүйелердің параметрлерін өлшеу және алдын алу жұмыстарын жүргізу.

РО 1.1. Классифицировать аналоговые и цифровые схемы мультимедийных и цифровых оборудований.
РО 1.2. Владеть нормами и правилами техники безопасности по ремонту и обслуживанию мультимедийных и цифровых оборудований.
РО 1.3. Применять контрольно-измерительные приборы для проверки и определения неисправности мультимедийных и цифровых оборудований.
РО 1.4. Выполнять работы по сборке, монтажу и демонтажу устройств, блоков мультимедийных и цифровых оборудований.
РО 1.5. Выполнять работы по настройке, регулировке и проведении стандартных и сертифицированных испытаний устройств, блоков и приборов мультимедийных и цифровых оборудований.
ПК 2. Производить ремонт и обслуживание мультимедийных и цифровых оборудований
ПМ 2. Ремонт и обслуживание мультимедийных и цифровых оборудований
РО 2.1. Проводить обслуживание аналоговых и цифровых устройств и блоков.
РО 2.2. Осуществлять ремонт электронного оборудования в рамках своей компетенции.
РО 2.3. Проверять соответствие технической документации изготовителя параметров функционирования оборудования после его ремонта или замены.
РО 2.4. Разработать регламент технического обслуживания мультимедийных и цифровых оборудований.
ПК 3. Организовывать и выполнять работы по эксплуатации и техническому сопровождению мультимедийных и цифровых оборудований
ПМ 3. Организация и выполнение работ по эксплуатации и техническому сопровождению мультимедийных и цифровых оборудований
РО 3.1. Применять регламенты по обновлению и техническому сопровождению обслуживаемой электронной техники.
РО 3.2. Работать с проектной, конструкторской и технической документацией.
РО 3.3. Оценивать техническое состояние мультимедийных и цифровых оборудований.
Квалификация "4S07140906 - Техник-радиотехник"
ПК 1. Проводить работы по монтажу и настройке радиотехнических систем
ПМ 1. Проведение работ по монтажу и настройке радиотехнических систем
РО 1.1. Выполнять работы по монтажу радиотехнических систем.
РО 1.2. Выполнять работы по установке радиотехнических систем.
РО 1.3. Осуществлять настройку радиотехнических систем.
ПК 2. Выполнить организационно-технические мероприятия, связанных с диагностикой и испытанием оборудования
ПМ 2. Выполнение организационно-технических мероприятий, связанных с диагностикой и испытанием оборудования
РО 2.1. Осуществлять контроль параметров и техническое обслуживание радиотехнических систем.
РО 2.2. Проводить профилактические работы и измерения параметров радиотехнических систем.

ОН 2.3. Радиотехникалық жүйелер жабдықтарын бағдарламалық тестілеуді орындау.
ПК 3. Жөндеу-профилактикалық, бақылау-сынау іс-шараларын жүргізу
ПМ 3. Жөндеу-профилактикалық, бақылау-сынау іс-шараларын жүргізу
ОН 3.1. Электр магниттік үйлесімділікті анықтау және техникалық шарттарға сәйкес радиотехникалық жүйелердің құрылғылары мен блоктарын реттеуді жүзеге асыру.
ОН 3.2. Негізгі сипаттамаларды өлшеу және өлшеу нәтижелерін өңдеу және олардың қолданыстағы стандарттарға сәйкестігін анықтау.
ОН 3.3. Радиотехникалық жүйе жабдықтарында сандық сигнал сапасының параметрлерін өлшеу және алдын алу жұмыстарын жүргізу.
ОН 3.4. Жабдықтың параметрлерін бақылауды және техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
163- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
163-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07141000 –Пошталық байланыс" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім беру деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0714 Электроника және автоматтатандыру
Мамандығы:
07141000 – Пошта байланысы
Біліктілігі:

РО 2.3. Выполнять программное тестирование оборудования радиотехнических систем.
ПК 3. Проводить ремонтно-профилактические, контрольно-испытательные мероприятия
ПМ 3. Проведение ремонтно-профилактических, контрольно-испытательных мероприятий
РО 3.1. Определять электромагнитную совместимость и осуществлять регулировку устройств и блоков радиотехнических систем согласно техническим условиям.
РО 3.2. Измерять основные характеристики и обрабатывать результаты измерений и устанавливать их соответствие действующим нормативам.
РО 3.3. Проводить профилактические работы и измерения параметров качества цифрового сигнала на оборудовании радиотехнических систем.
РО 3.4. Осуществлять контроль параметров и техническое обслуживание оборудования.
Приложение 163 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 163 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07141000 - Почтовая связь"
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0714 Электроника и автоматизация
Специальность:
07141000 – Почтовая связь
Квалификация:

ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07141001 - Пошта байланысының операторы" біліктілігі
КҚ 1. Пошта және байланыс қызметтерін ұсыну
КМ 1. Пошта және байланыс қызметтерін ұсыну
ОН 1.1. Жұмыс орнында еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нормалар мен ережелердің және нұсқаулықтардың талаптарын сақтау.
ОН 1.2. Клиенттерге қызмет көрсету стандарттарын, пошта байланысы қызметтерін ұсыну қағидаларын, ұйымның жергілікті нормативтік актілерін қолдану және сақтау.
ОН 1.3. Ішкі және халықаралық пошта жөнелтілімдерін қабылдауды және тапсыруды жүзеге асырады.
ОН 1.4. Пошта жөнелтілімдерін өңдеуді, сұрыптауды және жіберуді орындау.
ОН 1.5. Мерзімді басылымдарды тарату.
ОН 1.6. Жеделхаттар мен телеграф хабарламаларын қабылдау, тарату
өңдеу және жеткізіп беру.
КҚ 2. Пошта-банк қызметтерін ұсыну
КМ 2. Пошта-банк қызметтерін ұсыну
ОН 2.1. Арнайы бағдарламалар арқылы ақшалай аударымдарды жүзеге асыру.
ОН 2.2. Зейнетақы, жәрдемақы және басқа да мақсатты төлемдер жасауды жүзеге асыру.
ОН 2.3. Коммуналдық және басқа да қызметтер үшін төлемдерді қабылдауды жүзеге асыру.
ОН 2.4. Есеп жасауды қалыптастыру.
КҚ 3. Поштадан тыс қызметтерді ұсыну
КМ 3. Поштадан тыс қызметтерді ұсыну
ОН 3.1. Халық тұтынатын тауарларды, пошта төлем белгілерін сатуды жүзеге асыру.
ОН 3.2. Көші-қон хабарламаларын қабылдауды жүзеге асыру.
"4S07150502 – Пошта байланыс технигі" біліктілігі
КҚ 1. Пошта байланысы қызметтерін ұсыну жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
КМ 1. Пошта байланысы қызметтерін ұсыну бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
ОН 1.1. Пошта байланысы бөлімшелерінің өндірістік-технологиялық үрдістерін қамтамасыз ету.
ОН 1.2. Ұжымдық пункттерде интернет-қызметтер көрсету.
ОН 1.3. Пошта байланыс бөлімшесінде кассалық операцияларды есепке алуды жүргізу және бақылау.
КҚ 2. Пошта байланысы қызметтерін тұтыну нарығында дамыту
КМ 2. Пошта байланысы қызметтерін тұтыну нарығында дамыту
ОН 2.1. Пошта қызметтері нарығын зерттеу.
ОН 2.2. Пошта байланысы қызметтерінің маркетингі мен жарнамасы міндеттерін шешу.
ОН 2.3. Тұтынушылардың тапсырыстарына сәйкес пошта байланысы қызметтерін ұсыну үшін технологияларды таңдау.
ОН 2.4. Пошта байланысы ұйымының қызметі барысында сауда мәмілелерін, сауда (коммерциялық) және сақтандыру шарттарын жасасу.
КҚ 3. Пошта байланысы құралдарын техникалық пайдалануды жүзеге асыру
КМ 3. Пошта байланысы құралдарын техникалық пайдалану

РО 1.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07141001 - Оператор почтовой связи"
ПК 1. Предоставлять почтовые услуги и услуги связи
ПМ 1. Предоставление почтовых услуг и услуг связи.
РО 1.1. Соблюдать требования норм, правил и инструкций по безопасности и охране труда на рабочем месте.
РО 1.2.Применять и соблюдать стандарты обслуживания клиентов, правила предоставления услуг почтовой связи, локальные нормативные акты организации.
РО 1.3. Осуществлять прием и вручение внутренних и международных почтовых отправлений.
РО 1.4. Выполнять обработку, сортировку и отправку почтовых отправлений.
РО 1.5. Распространять периодические печатные издания.
РО 1.6. Осуществлять прием, передачу, обработку и выдачу в доставку телеграмм и телеграфных уведомлений.
ПК 2. Предоставлять почтово-банковские услуги
ПМ 2. Предоставление почтово-банковских услуг
РО 2.1. Осуществлять переводы денежных средств при помощи специальных программ.
РО 2.2. Осуществлять выплату пенсий, пособий и других целевых выплат.
РО 2.3.Осуществлять прием платежей за коммунальные и другие услуги.
РО 2.4. Формировать отчеты.
ПК 3. Предоставление непочтовых услуг
ПМ 3. Предоставление непочтовых услуг
РО 3.1. Осуществлять реализацию товаров народного потребления, знаков почтовой оплаты.
РО 3.2. Осуществлять прием миграционных уведомлений.
Квалификация "4S07150502 – Техник почтовой связи"
ПК 1. Организовать работы по предоставлению услуг почтовой связи
ПМ 1. Организация работ по предоставлению услуг почтовой связи
РО 1.1. Обеспечивать производственно-технологические процессы отделений почтовой связи.
РО 1.2. Оказывать интернет-услуги в пунктах коллективного доступа.
РО 1.3. Вести учет и контролировать кассовые операции в отделении почтовой связи.
ПК 2. Продвигать услуги почтовой связи на потребительском рынке
ПМ 2. Продвижение услуг и почтовой связи на потребительском рынке
РО 2.1. Исследовать рынок услуг почтовой связи.
РО 2.2. Решать задачи маркетинга и рекламы услуг почтовой связи
РО 2.3. Выбирать технологии для предоставления услуг почтовой связи в соответствии с заказами потребителей.
РО 2.4. Заключать торговые сделки, торговые (коммерческие) и страховые договоры при осуществлении деятельности организации почтовой связи.
ПК 3. Осуществлять техническую эксплуатацию средств почтовой связи
ПМ 3. Техническая эксплуатация средств почтовой связи

ОН 3.1. Пошта байланысын механикаландыру және автоматтандыру құралдарын қолдану.
ОН 3.2. Бақылау-касса техникасын қауіпсіз пайдалану қағидаларын сақтау.
ОН 3.3. Метрологиялық жабдықтар мен франкирлеу машиналарын пайдалану.
ОН 3.4. Пошта аударымдары мен тіркелетін пошта жөнелтілімдері бойынша пошта байланысы объектілері арасында ақпараттық алмасуды қамтамасыз ету.
КҚ 4. Пошта байланысы желілерін техникалық пайдалануды жүзеге асыру
КМ 4. Пошта байланысы желілерін техникалық пайдалану
ОН 4.1. Мерзімді баспасөзді экспедициялауды қамтамасыз ету.
ОН 4.2. Пошта жөнелтілімдерін өңдеуді, айырбастауды және тасымалдауды жүзеге асыру.
КҚ 5. Пошта байланысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету
КМ 5. Пошта байланысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету
ОН 5.1. Пошта байланысы бөлімшесі жұмысының және жұмыс орындарының техникалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
ОН 5.2. Пошта байланысы объектілерінде пошта жөнелтілімдерінің, шартты құндылықтар мен ақша қаражатының сақталуын қамтамасыз ету.
ОН 5.3. Пошта байланысы ақпаратын қорғаудың бағдарламалық-аппараттық құралдарын пайдалану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
165- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
165-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07150100 – Машина жасау технологиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0715 Механика және металл өңдеу
Мамандығы:
07150100 – Машина жасау технологиясы (түрлері бойынша)
Біліктілігі:

РО 3.1. Применять средства механизации и автоматизации почтовой связи.
РО 3.2. Соблюдать правила безопасной эксплуатации контрольно-кассовой техники.
РО 3.3.Использовать метрологическое оборудование и франкировальные машины.
РО 3.4.Обеспечивать информационный обмен между объектами почтовой связи по почтовым переводам и регистрируемым почтовым отправлениям.
ПК 4. Осуществлять техническую эксплуатацию сетей почтовой связи
ПМ 4. Техническая эксплуатация сетей почтовой связи
РО 4.1. Обеспечивать экспедирование периодической печати.
РО 4.2.Осуществлять обработку, обмен и транспортировку почтовых отправлений.
ПК 5. Обеспечивать безопасность почтовой связи
ПМ 5. Обеспечение безопасности почтовой связи
РО 5.1.Обеспечивать техническую безопасность работы отделения почтовой связи и рабочих мест.
РО 5.2.Обеспечивать сохранность почтовых отправлений, условных ценностей и денежных средств на объектах почтовой связи.
РО 5.3.Использовать программно-аппаратные средства защиты информации почтовой связи.
Приложение 165 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 165 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07150100 – Технология машиностроения (по видам)"
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0715 Механика и металлообработка
Специальность:
07150100 – Технология машиностроения (по видам)
Квалификация:

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07150101 – Жөндеуші-слесарь" біліктілігі
КҚ 1. Технологиялық жабдықтарды жөндеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 1. Технологиялық жабдықтарды жөндеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
ОН 1.1. Жөндеу жұмыстары үшін жұмыс орнын дайындау.
ОН 1.2. Жұмыс, өлшеу және өңдеу құралдарын, оптикалық аспаптар мен құрылғыларды пайдалану.
ОН 1.3. Жұмыс сызбаларын және метрология құралдарын пайдалану.
ОН 1.4. Металл кесетін станоктармен жұмыс істеу жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтарды қолдану.
ОН 1.5. Техникалық құжаттаманы (жұмыс сызбалары, технологиялық карталар) пайдалану.
КҚ 2. Жөндеуге арналған дайындамалардың конструкторлық-технологиялық құжаттамаға сәйкестігін теңестіру
КМ 2.
Дайындамалардың конструкторлық-технологиялық құжаттамаға сәйкестігін анықтау
ОН 2.1. Жұмыста техникалық құжаттаманы (конструкторлық және технологиялық) пайдалану.
ОН 2.2. Рұқсатнама мен отырғызу жүйесін, кедір-бұдырлық параметрлерін жұмыс сызбаларында белгілеуді қолдану.
ОН 2.3. Слесарлық өңдеуді орындау үшін бастапқы деректерге талдау жүргізу.
ОН 2.4. Физикалық және химиялық қасиеттеріне байланысты әртүрлі материалдарды қолдану.
КҚ 3. Технологиялық процеске сәйкес жөндеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
КМ 3. Технологиялық процеске сәйкес жөндеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
ОН 3.1. Жөндеу бойынша технологиялық операцияларды жүргізу үшін жұмыс орнын дайындау және еңбек қауіпсіздігі мен техникалық талаптарға сәйкес қолдау.
ОН 3.2. Жабдықты жөндеу үшін бастапқы деректерге талдау жүргізу (сызба, нобай, торап, механизм).
ОН 3.3. Жөндеу өлшемдеріне операцияаралық қосымша мен рұқсаттарды анықтау.
ОН 3.4. Тораптар мен механизмдерді құрастыру және бөлшектеу үшін слесарлық құрал мен көмекші құралдарды пайдалану.
ОН 3.5. Технологиялық процестің талаптарына сәйкес слесарлық, қарапайым құрастыру, өңдеу операцияларын орындау.
КҚ 4. Тораптар мен механизмдердің жай-күйін диагностикалау және орындалған слесарлық-жөндеу өңдеудің сапасын бақылау
КМ 4. Машиналар мен жабдықтардың тораптары мен механизмдерін диагностикалау, орындалған слесарлық-жөндеу өңдеудің сапасын бақылау

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07150101 – Слесарь-ремонтник"
ПК 1. Проводить подготовительные работы по ремонту технологического оборудования
ПМ 1. Проведение подготовительных работ по ремонту технологического оборудования
РО 1.1. Подготовить рабочее место для ремонтных работ.
РО 1.2. Использовать рабочий, мерительный и обрабатывающий инструмент, оптические приборы и приспособления.
РО 1.3. Пользоваться рабочими чертежами и средствами метрологии.
РО 1.4. Применять правила и инструкции по работе с металлорежущими станками.
РО 1.5. Использовать техническую документацию (рабочие чертежи, технологические карты).
ПК 2. Идентифицировать заготовки для ремонта на соответствие конструкторско-технологической документации
ПМ 2. Определение соответствия заготовок конструкторско-технологической документации
РО 2.1. Использовать в работе техническую документацию (конструкторскую и технологическую).
РО 2.2. Использовать систему допусков и посадок, параметры шероховатости обозначения на рабочих чертежах.
РО 2.3. Проводить анализ исходных данных для выполнения слесарной обработки.
РО 2.4. Применять различные виды материалов в зависимости от их физических и химических свойств.
ПК 3. Выполнять технологические операций по ремонту согласно технологическому процессу
ПМ 3. Выполнение технологических операций по ремонту согласно технологическому процессу
РО 3.1. Подготовить рабочее место для проведения технологических операции по ремонту и поддерживать его в соответствии с требованиями охране труда и технике безопасности.
РО 3.2. Проводить анализ исходных данных для ремонта оборудования (чертеж, схема, узел, механизм).
РО 3.3. Определять межоперационные припуски и допуски на ремонтные размеры.
РО 3.4. Использовать слесарный инструмент и приспособления для сборки и разборки узлов и механизмов.
РО 3.5. Выполнять слесарные, простые сборочные, обрабатывающие операции в соответствии с требованиями технологического процесса.
ПК 4. Диагностировать состояние узлов и механизмов и контролировать качество выполненной слесарно-ремонтной обработки
ПМ 4. Диагностирование узлов и механизмов машин и оборудования, контроль качества выполненной слесарно-ремонтной обработки

ОН 4.1. Бақылау-өлшеу құралдарының көмегімен бөлшектерді слесарлық өңдеу кезінде орындалатын жұмыстардың сапасын бақылау.
ОН 4.2. Техникалық құжаттамаға сәйкес қарапайым тораптар мен механизмдердің техникалық жай-күйін диагностикалау.
ОН 4.3. Күрделілігі орташа әртүрлі механизмдер мен агрегаттарға сынақ жүргізу.
"3W07150102 – Кеңбейінді станокшы" біліктілігі
КҚ 1. Токарлық, фрезерлік, бұрғылау, тегістеу және басқа да станоктарда жұмыс істеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 1. Токарлық, фрезерлік, бұрғылау, тегістеу және басқа да станоктарда жұмыс істеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
ОН 1.1. Техникалық құжаттаманы пайдалану (жұмыс сызбалары, технологиялық карталар).
ОН 1.2. Дайындаманың беттерін токарлық, фрезерлік, бұрғылау, тегістеу және басқа да станоктарда өңдеу үшін бастапқы деректерге талдау жүргізу.
ОН 1.3. Өңдеу және өлшеу құралдарының әртүрлі түрлерін қолдану.
ОН 1.4. Жабдықты пайдалану ережелеріне және пайдалану қағидаттарына сәйкес қолдану.
КҚ 2. Технологиялық процеске сәйкес токарлық, фрезерлік, бұрғылау, тегістеу және басқа да станоктарда операцияларды орындау
КМ 2. Технологиялық процеске сәйкес токарлық, фрезерлік, бұрғылау, тегістеу және басқа да станоктарда операцияларды орындау
ОН 2.1. Техникалық құжаттамаға сәйкес токарлық, бұрғылау, фрезерлік, тегістеу станоктарына техникалық қызмет көрсету бойынша регламенттік жұмыстарды жүргізу.
ОН 2.2. 12-14 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен қарапайым бөлшектер дайындамаларының беттерін өңдеуге арналған токарлық, бұрғылау, фрезерлік және тегістеу станоктарын реттеу.
ОН 2.3. 12-14 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен қарапайым бөлшектер дайындамаларының беттерін токарлық, бұрғылау, фрезерлік, ажарлау бойынша технологиялық операцияларды орындау.
ОН 2.4. Токарлық, бұрғылау, фрезерлік, ажарлау станоктарының технологиялық жабдықтарын пайдалану.
ОН 2.5. Нормативтік құжаттама талаптарына сәйкес шығарылатын өнімді бақылау.
"3W07150103 - Бағдарламалық басқарылатын станоктардың операторы" біліктілігі
КҚ 1. Сандық бағдарламамен басқарылатын станоктарда жұмыс істеу үшін дайындық әрекеттерін жүргізу
КМ 1. Дайындық іс-әрекеттерін жүргізу
ОН 1.1. Дайындық-қорытынды жұмыстарын жүргізу.
ОН 1.2. Бағдарламалау негіздерін қолдана отырып, есептік басқару бағдарламасы машинасында деректерді енгізу.
ОН 1.3. Технологиялық реттілік пен өңдеу режимдерін орнату.
КҚ 2. Бағдарламалық басқару станоктарда басқару пультінен өңдеу процесін орындау
КМ 2. Өңдеу процесін жүргізу

РО 4.1. Контролировать качество выполняемых работ при слесарной обработке деталей с помощью контрольно-измерительных инструментов.
РО 4.2. Диагностировать технического состояния простых узлов и механизмов согласно технической документацией.
РО 4.3. Проводить испытания различных механизмов и агрегатов средней сложности.
Квалификации "3W07150102 - Станочник широкого профиля"
ПК 1. Проводить подготовительные работы по работе на токарных, фрезерных, сверлильных, шлифовальных и др. станках
ПМ 1. Проведение подготовительных работ по работе на токарных, фрезерных, сверлильных, шлифовальных и др. станках
РО 1.1. Использовать техническую документацию (рабочие чертежи, технологические карты).
РО 1.2. Проводить анализ исходных данных для выполнения обработки поверхностей заготовки на токарных, фрезерных, сверлильных, шлифовальных и др. станках.
РО 1.3. Пользоваться различными видами обрабатывающего и измерительного инструмента.
РО 1.4. Применять оборудование согласно правилам эксплуатации и принципам использования.
ПК 2. Выполнение операций на токарных, фрезерных, сверлильных, шлифовальных и др. станках согласно технологическому процессу
ПМ 2. Выполнение операций на токарных, фрезерных, сверлильных, шлифовальных и др. станках согласно технологическому процессу
РО 2.1. Проводить регламентные работы по техническому обслуживанию токарных, сверлильных, фрезерных, шлифовальных станков в соответствии с технической документацией.
РО 2.2. Настраивать токарный, сверлильный, фрезерный и шлифовальные станки для обработки поверхностей заготовок простых деталей с точностью размеров по 12-14му квалитету.
РО 2.3. Выполнять технологические операции по токарной, сверлильной, фрезерной, шлифовальной обработке поверхностей заготовок простых деталей с точностью размеров по 12-14му квалитету.
РО 2.4. Пользоваться технологической оснасткой токарных, сверлильных, фрезерных, шлифовальных станков.
РО 2.5. Контролировать выпускаемую продукцию в соответствии с нормативной документацией.
Квалификация "3W07150103 - Оператор станков с программным управлением"
ПК 1. Проводить подготовительные действия для работы на станках с числовым программным управлением
ПМ 1. Проведение подготовительных действий
РО 1.1. Проводить подготовительно-заключительные работы.
РО 1.2. Производить ввод данных на станке с числовым программным управлением, с применением основ программирования.
РО 1.3. Устанавливать технологическую последовательность и режимы обработки.
ПК 2. Выполнять процесс обработки с пульта управления на станках с программным управлением
ПМ 2. Ведение процесса обработки

ОН 2.1. Бағдарламалық басқарылатын станоктарда бөлшектерді басқару пультінен өңдеу процесін бақылау.
ОН 2.2. Бақылау-өлшеу аспаптарымен және құралдармен бөлшектердің бетін өңдеуді бақылау.
ОН 2.3. Құрал мен құрылғылардың жұмысындағы ақауларды жою.
ОН 2.4. Жұмыс барысында механизмдер мен қодырғыларды қайта реттеуді орындау.
КҚ 3. Бағдарламалық басқарылатын станоктар мен манипуляторларды реттуді орындау үшін дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 3. Реттеуді орындау үшін дайындық жұмыстарын жүргізу
ОН 3.1. Конструкторлық және технологиялық құжаттаманы пайдалану.
ОН 3.2. Қызмет көрсетілетін бағдарламаланған машиналарды реттеуге байланысты технологиялық есептеулерді орындау.
КҚ 4. Конструкторлық құжаттамаға, кинематикалық схемалар мен Технологиялық карталарға сәйкес жөндеу жұмыстарын орындау
КМ 4. Жөндеу жұмыстарын жүргізу
ОН 4.1. Бағдарламалық басқарылатын станоктарды баптауды жүргізу.
ОН 4.2. Станокқа техникалық тексеру және ағымдағы жөндеу жүргізу.
ОН 4.3. Бөлшектерді реттеп өңдеуді орындау.
"3W07150104 - Станоктық жұмыстарды бақылаушы" біліктілігі
КҚ 1. Қарапайым бөлшектерді дайындау сапасын бақылау үшін дайындық жүргізу
КМ 1. Бөлшектерді бақылау құралдарының жарамдылығын дайындау және тексеру
ОН 1.1. Жұмыс орнын және әмбебап бақылау-өлшеу құралдары бөлшектердің сапасын бақылауды орындауға дайындау.
ОН 1.2. Өлшемдерді, пішіннің ауытқуын және беттердің өзара орналасуын, қарапайым бөлшектердің өңделген беттерінің кедір-бұдырын бақылау.
ОН 1.3. Қабылданған және жарамсыз бөлшектерге құжаттама жасау.
КҚ 2. Бөлшектерді конструкторлық-технологиялық құжаттаманың сәйкестігіне анықтау
КМ 2. Бөлшектердің сапасының сәйкестігін анықтау
ОН 2.1. Дайындамаларды алу әдісін анықтау
ОН 2.2. Бланкілерге, компоненттер бөліктеріне және құрастыру қондырғыларына ілеспе құжаттаманы қолдану.
КҚ 3. Күрделілігі орташа бөлшектерін дайындау сапасын бақылау
КМ 3. Бөлшектерге қойылатын берілген техникалық талаптарға бақылау жүргізу
ОН 3.1. Жұмысқа әмбебап бақылау-өлшеу құралдары мен жабдықтарын дайындау.
ОН 3.2. Бұрандалы беттердің өлшемдерін, параметрлерін, беттердің пішіні мен өзара орналасуын, күрделілігі орташа бөлшектердің өңделген беттерінің кедір-бұдырлығын бақылау.
ОН 3.3. Күрделілігі орташа бөлшектерге сызбалар мен техникалық құжаттаманы пайдалану.
ОН 3.4. Күрделілігі орташа бөлшектерді бақылау нәтижелері бойынша жарамдылық дәрежесін анықтау.
КҚ 4. Қарапайым құрастыру бірліктері мен бұйымдарының сапасын бақылау
КМ 4. Шығарылатын өнімнің сапасына бақылау жүргізу

РО 2.1. Контролировать процесс обработки с пульта управления деталей на станках с программным управлением.
РО 2.2. Контролировать обработку поверхности деталей контрольно-измерительными приборами и инструментами.
РО 2.3. Устранять неполадки в работе инструмента и приспособлений.
РО 2.4. Выполнять подналадку узлов и механизмов в процессе работы.
ПК 3. Проводить подготовительные работы для выполнения наладки станков и манипуляторов с программным управлением
ПМ 3. Ведение подготовительных работ для выполнения наладки
РО 3.1. Использовать конструкторскую и технологическую документацию.
РО 3.2. Выполнять технологические расчеты, связанные с наладкой обслуживаемых станков с программным управлением.
ПК 4. Выполнять наладочные работы согласно конструкторской документации, кинематических схем и технологических карт
ПМ 4. Проведение наладочных работ
РО 4.1. Проводить наладку станков с программным управлением.
РО 4.2. Производить технический осмотр и текущий ремонт станка.
РО 4.3. Выполнять наладочную обработку деталей.
Квалификация "3W07150104 - Контролер станочных работ"
ПК 1. Проводить подготовку для контроля качества изготовления простых деталей
ПМ 1. Подготовка и проверка исправности средств контроля деталей
РО 1.1. Подготовить рабочее место и универсальные контрольно-измерительные инструменты к выполнению контроля качества деталей.
РО 1.2. Контролировать размеры, отклонения формы и взаимного расположения поверхностей, шероховатости обработанных поверхностей простых деталей.
РО 1.3. Оформить документацию на принятые и забракованные детали.
ПК 2. Идентифицировать детали на соответствие конструкторско-технологической документации
ПМ 2. Определение соответствия качества детали
РО 2.1. Определять метод получения заготовок
РО 2.2. Пользоваться сопроводительной документацией на заготовки, комплектующие детали и сборочные единицы.
ПК 3. Контролировать качество изготовления деталей средней сложности
ПМ 3. Проведение контроля заданных технических требований к деталям
РО 3.1. Подготовить к работе универсальные контрольно-измерительные инструменты и приспособления.
РО 3.2. Контролировать размеры, параметры резьбовых поверхностей, отклонения формы и взаимного расположения поверхностей, шероховатости обработанных поверхностей деталей средней сложности.
РО 3.3. Пользоваться чертежами и технической документацией на детали средней сложности.
РО 3.4. Определять степень годности по результатам контроля деталей средней сложности.
ПК 4. Контролировать качество сборки простых сборочных единиц и изделий
ПМ 4. Проведение контроля качества выпускаемой продукции

ОН 6.3. Сандық бағдарламамен басқарылатын станоктарда есептеу-технологиялық картаға сәйкес токарлық өңдеу жұмыстарын орындау.
ОН 6.4. Өңделген бөлшектердің сапасын бақылау-өлшеу құралдарының көмегімен тексеру.
"3W07150302 -Фрезерлеуші" біліктілігі
ПК 1. Фрезерлік өңдеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
ПМ 1.Фрезерлік өңдеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
ОН 1.1 Қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтай отырып жұмыс орнын дайындау.
ОН 1.2 Құрылғыларды, өлшеуші және кесуші аспаптарды жұмысқа таңдау және дайындау.
ОН 1.3 Фрезерлік өңдеу дайындамасын және құрастыру түйіндері бойынша сызбаларды, технологиялық құжаттаманы оқу.
ОН 1.4 Дайындама беттерінде фрезерлік өңдеуді орындау үшін бастапқы деректерді талдау.
ПК 2. Технологиялық процеске сәйкес фрезерлік өңдеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
ПМ 2.Фрезерлік өңдеуді орындау
ОН 2.1. 8-11 және 12-14 квалитеттері бойынша өлшем дәлдігімен қарапайым бөлшектер дайындамаларының беттерін фрезерлеу.
ОН 2.2. 8-11 және 12-14 квалитеттері бойынша өлшем дәлдігімен күрделі бөлшектер дайындамаларының беттерін фрезерлеу.
ОН 2.3. Өңделген беттердің дәлдігі мен кедір-бұдырлығын анықтау.
ПК 3. Технологиялық процеске сәйкес сандық бағдарламалық басқарылатын станоктарда фрезерлік өңдеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
ПМ 3.Сандық бағдарламамен басқару станоктарда фрезерлік өңдеуді орындау
ОН 3.1. Сандық бағдарламамен басқарылатын фрезерлік станоктарда фрезерлік өңдеуді орындауға дайындық жұмыстарын жүргізу.
ОН 3.2.Бастапқы деректер форматын ескере отырып, CAD/CAM жүйесін қолдана отырып бағдарламаны жасау.
ОН 3.3. Есептеу-технологиялық картаға сәйкес сандық бағдарламалық басқарылатын станокта өңдеуді орындау.
ПК 4.Орындалған фрезерлік өңдеу сапасын бақылау
ПМ 4. Фрезерлік өңдеу сапасын бақылау және ақауларды анықтау
ОН 4.1. Технологиялық құжаттамаға сәйкес бөлшектерді бақылаушы-өлшеуші аспаптарымен өлшеу жүргізу.
ОН 4.2. Фрезерлік станоктарында бөлшек дайындамаларының беттерін өңдеу барысында мүмкін болатын ақауларды және ақаулардың пайда болу себептерін анықтау, ақаулардың алдын алу.
ОН 4.3. Өңдеу сапасын жақсарту үшін станок пен аспаптарға қажетті жұмыс режимін таңдау.
"3W07150303 –Ажарлаушы" біліктілігі
КҚ 1.Әрлеп өңдеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 1. Әрлеп өңдеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
ОН 1.1. Еңбек қорғау, қауіпсіздік техникасының ережелері мен шарттарын сақтай отырып жұмыс орнын дайындау.
ОН 1.2. Тапсырмаға сәйкес өлшеу және өңдеу құралдарын таңдау.

РО 6.3. Выполнять токарную обработку деталей на токарных станках с числовым программным управлением согласно расчетно-технологической карте.
РО 6.4. Проверять качество обработки деталей контрольно-измерительными инструментами.
Квалификация "3W07150302 - Фрезеровщик"
ПК 1. Проводить подготовительные работы по фрезерной обработке
ПМ 1. Проведение подготовительных работ по фрезерной обработке
РО1.1 Подготовить рабочее место с соблюдением требований техники безопасности.
РО1.2 Подобрать и подготовить приспособления, измерительные и режущие инструменты к работе.
РО 1.3 Читать чертежи, технологическую документацию по фрезерной обработке заготовки или сборочного узла.
РО 1.4 Анализировать исходные данные для выполнения фрезерной обработки поверхностей заготовки.
ПК 2. Выполнять технологические операции по фрезерной обработке согласно технологическому процессу
ПМ 2.Выполнение фрезерной обработки
РО 2.1. Фрезеровать поверхности заготовок простых деталей с точностью размеров по 8-11 и 12-14 квалитетам.
РО 2.2 Фрезеровать поверхности заготовок сложных деталей с точностью размеров по 8-11 и 12-14 квалитетам.
РО 2.3. Определять точность и шероховатость обработанных поверхностей.
ПК 3. Выполнять технологические операции по фрезерной обработке на станках с числовым программным управлением согласно технологическому процессу
ПМ 3. Выполнение фрезерной обработки на станках с числовым программным управлением
РО 3.1. Проводить подготовительную работу к выполнению фрезерной обработки на фрезерных станках с числовым программным управлением.
РО 3.2. Создавать программу с использованием системы CAD/CAM с учетом формата исходных данных.
РО 3.3. Выполнять обработку на станке числовым программным управлением согласно расчетно-технологической карте.
ПК 4. Контролировать качество выполненной фрезерной обработки
ПМ 4. Контроль качества и выявления дефектов фрезерной обработки
РО 4.1. Производить измерения деталей контрольно-измерительными инструментами, в соответствии с технологической документацией.
РО 4.2. Выявлять дефекты и причины брака, предупреждать возможный брак при обработке поверхностей заготовок деталей на фрезерных станках.
РО 4.3. Подобрать необходимый режим работы станка и инструменты для улучшения качества обработки.
Квалификация "3W07150303 – Шлифовальщик"
ПК 1. Провести подготовительные работы по финишной обработке деталей
ПМ 1. Проведение подготовительных работ по финишной обработке деталей
РО 1.1. Подготовить рабочее место с соблюдением правил и норм техники безопасности, охраны труда.
РО 1.2. Выбирать измерительные и обрабатывающие инструменты в соответствии с заданием.

ОН 1.3. Конструкторлық- технологиялық құжаттарды оқу.
ОН 1.4. Құрылғының баптауы мен реттеу жұмыстарын жүргізу .
КҚ 2.Бөлшектерді ажарлап өңдеуді орындау
КМ 2.Бөлшектерді ажарлап өңдеуді орындау
ОН 2.1. Ажарлағыш дөңгелекті орнату және түзету жұмыстарын орындау.
ОН 2.2. Жоғары сапалы болаттардан дөңгелек және жазық пішінді бөлшектерді ажарлап өңдеуді орындау.
ОН 2.3.Ажарлап өңдеу сапасын қамьамасыз ету.
КҚ 3. Бөлшектерді жылтырату және әрлеу
КМ 3.Бөлшектерді жылтырату және әрлеу
ОН 3.1.Өңделінетін материалдың маркасына және талап етілген кедір-бұдырлыққа сәйкес жылтыратуға арналған материалды таңдау және дайындау.
ОН 3.2. Бөлшекті жылтыратуды және әрлеуді орындау.
ОН 3.3.Ажарлап және әрлеп өңделген бөлшектердің сапасын тексеру.
"4S07150304 - Техник – технолог" біліктілігі
КҚ 1. Технологиялық процестер мен механикалық өңдеу карталарын әзірлеу
КМ 1. Технологиялық процестер мен механикалық өңдеу карталарын әзірлеу
ОН 1.1. Металл кесетін станоктарда бөлшектерді өңдеудің технологиялық процестерін әзірлеу кезінде құрастырылымдық құжаттаманы қолдану.
ОН 1.2. Әзірлемелерді және олардың негіздеу сызбаларын алудың оңтайлы әдісін таңдау.
ОН 1.3. Бөлшектерді дайындау маршруттарын құрастырыңыз және технологиялық өңдеу операцияларын жобалау.
ОН 1.4. Бөлшектерді өңдеуге арналған бақылау бағдарламаларын әзірлеуге және іске асыруға қатысу.
КҚ 2.Механикалық өңдеу аймағындағы технологиялық процесті бақылау
КМ 2. Механикалық өңдеу аймағындағы технологиялық процесті бақылау
ОН 2.1. Жабдықтардың жұмысына және материалдардың сапасына талдау жасау.
ОН 2.2. Технологиялық процесс нормаларының бұзылу себептерін талдау.
ОН 2.3. Технологиялық процестің бұзылуын болдырмау және жою бойынша шаралар әзірлеу.
ОН 2.4. Өндірістік іс-шаралар туралы есептерді уақытында жоспарлау, есепке алу, құру және ұсыну.
КҚ 3. Орындалған жұмыс сапасын бақылау және түзету шараларын қолдану
КМ 3. Орындалған жұмыс сапасын бақылау және түзету шараларын қолдану
ОН 3.1. Өнімнің сапасын нормативтік құжаттарға сәйкес бағалау.
ОН 3.2. Металл кесетін станоктарда беттік өңдеу сапасын бақылау.
ОН 3.3. Металл кесетін станоктарда бөлшектердің дайындамаларының беттерін өңдеу кезінде ақаулардың болу себептерін анықтау және болуының себептерін анықтау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
171-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
171-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07150400 - Металл өңдеу (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0715 Механика және металл өңдеу
Мамандығы:
07150400 - Металл өңдеу (түрлері бойынша)
Біліктілігі:

РО 1.3. Читать конструкторско-технологическую документацию.
РО 1.4. Выполнять настройку и наладку оборудования.
ПК 2. Выполнять шлифовальную обработку деталей
ПМ 2. Выполнение шлифовальной обработки деталей
РО2.1.Выполнять установку и правку шлифовальных кругов.
РО 2.2.Выполнять шлифовальную обработку деталей из высококачественных сталей кpуглого и плоского пpофиля.
РО 2.3. Обеспечивать качество шлифовальной обработки.
ПК 3. Выполнять полирование и доводку деталей
ПМ 3. Полирование и доводка деталей
РО 2.1. Выбирать и подготавливать к работе материалы для полирования в соответствии с маркой обрабатываемого материала и требуемой шероховатостью.
РО 2.2. Выполнять полирование и доводку деталей.
РО 2.3. Осуществлять контроль качества выполненной полировочной обработки.
Квалификация "4S07150304 - Техник – технолог"
ПК 1. Разрабатывать технологические процессы и карты механической обработки
ПМ 1. Разработка технологических процессов и карт механической обработки
РО 1.1. Использовать конструкторскую документацию при разработке технологических процессов обработки деталей на металлорежущих станках.
РО 1.2. Выбирать оптимальный метод получения заготовок и схемы их базирования.
РО 1.3. Составлять маршруты изготовления деталей и проектировать технологические операции обработки.
РО 1.4. Принимать участие в разработке и внедрении управляющих программ обработки деталей.
ПК 2. Управлять технологическим процессом на участке механической обработки
ПМ 2. Управление технологическим процессом на участке механической обработки
РО 2.1. Анализировать проблемы работы оборудования и качества материалов.
РО 2.2. Анализировать причины нарушения норм технологического процесса.
РО 2.3. Разрабатывать мероприятия по предупреждению и устранению нарушений норм технологического процесса.
РО 2.4. Планировать, производить учет, составлять и своевременно представлять отчетность о производственной деятельности.
ПК 3. Контролировать качество выполненных работ и выполнять коррекционные действия
ПМ 3. Контроль качества выполненных работ, выполнение коррекционных действий
РО 3.1. Оценивать качество выпускаемой продукции в соответствии с нормативной
документацией.
РО 3.2. Контролировать качество обработки поверхностей на металлорежущих станках.
РО 3.3. Выявлять причины брака, предупреждать возможный брак при обработке поверхностей заготовок деталей на металлорежущих станках.
Приложение 171 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 171 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07150400 - Металлообработка (по видам)"
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0715 Механика и металлообработка
Специальность:
07150400 - Металлообработка (по видам)
Квалификация:

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07150401 - Сым созушы" біліктілігі
КҚ 1. Шыбық материалын тарту процесін жүргізу
КМ 1. Шыбық материалын созу процесін жүргізу
ОН 1.1. Жұмыс орнын дайындау және қызмет көрсету.
ОН 1.2. Берілген бағыт пен сызу режимі бойынша сызу жылдамдығын реттеу.
ОН 1.3. Созу станының шекті жүктемелерін сақтау.
ОН 1.4. Шыбық материалын созу стандарында созу және калибрлеуді орындау.
ОН 1. 5 Металлтану негіздерін және металдарды қысыммен өңдеу теориясын қолдану.
ОН 1.6. Әр түрлі жылыту құрылғылары мен өлшеу құралдарын қолдану.
КҚ 2. Металды созуға дайындығын жүргізу
КМ 2. Металды созуға дайындау
ОН 2.1. Шыбықтардың ұштарын созу үшін дайындау ережелерін сақтау.
ОН 2.2. Созуға арналған әртүрлі созу стандары мен басқа да жабдықтардың кинематикалық схемалары мен баптау ережелерін қолдану.
ОН 2.3. Фильерді орнату және өзгерту әдістерін қолдану.
КҚ 3. Созуға дайындалған металдың сапасына бақылау жүргізу
КМ 3. Созуға дайындалған металдың сапасын бақылау
ОН 3.1. Улау, жуу, сарғаю және әктеуден кейін сымдауға дайындалған металдың сапасын анықтау.
ОН 3.2. Созу құралының жұмысқа жарамдылығын анықтау.
ОН 3.3. Қыздыру температурасын, сурет салу жылдамдығын және щеткалар санын қадағалау.
КҚ 4. Созу процесін бақылау
КМ 4. Созу процесін бақылау
ОН 4.1. Берілген технология мен сызу режиміне сәйкес талшықтарды мен сызу жылдамдығын орнату.
ОН 4.2. Созу стандарын, өткірлейтін машиналарды, алмалы-салмалы және көтергіш механизмдер мен салқындату жүйелерін баптауды орындау.
ОН 4.3. Дайындаманың мөлшерін есептеу.
ОН 4.4. Бақылау-өлшеу құралдары мен арнайы құрылғыларды қолдану.
ОН 4.5 Шақтамалар мен қондырмалардың, квалитеттер мен кедір-бұдырлық параметрлерінің жүйесін қолдану.
"3W07150402 - Штампылаушы-ұста" біліктілігі
КҚ 1. Соғу үшін дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 1. Соғу үшін дайындық жұмыстарын орындау

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07150401- Волочильщик"
ПК 1. Вести процесс волочения пруткового материала
ПМ 1. Ведение процесса волочения пруткового материала
РО 1.1. Осуществлять подготовку и обслуживание рабочего места.
РО 1.2. Регулировать скорость волочения по заданному маршруту и режиму волочения.
РО 1.3. Соблюдать предельные нагрузки волочильного стана.
РО 1.4. Выполнять волочение и калибровку на волочильных станах пруткового материала.
РО 1.5. Применять основы металловедения и теории обработки металлов давлением.
РО 1.6. Применять различные нагревательные устройства и контрольно-измерительные приборы.
ПК 2. Подготавливать металл к волочению
ПМ 2. Подготовка металла к волочению
РО 2.1. Соблюдать правила подготовки концов прутков для волочения.
РО 2.2. Применять кинематические схемы и правила наладки различных волочильных станов и другого оборудования для волочения.
РО 2.3. Применять методы установки и смены фильер.
ПК 3. Проводить контроль качества металла, подготовленного к волочению
ПМ 3. Контроль качества подготовленного к волочению металла
РО 3.1. Определять качество подготовленного к волочению металла после травления, промывки, желтения и известкования.
РО 3.2. Определять пригодность к работе волочильного инструмента.
РО 3.3. Соблюдать температуру нагрева, скорости волочения и числа протяжек.
ПК 4. Контролировать процесс волочения
ПМ 4. Контроль процесса волочения
РО 4.1. Выполнять установку волок и скорости волочения по заданной технологии и режиму волочения.
РО 4.2. Выполнять наладку волочильных станов, острильных машин, съемных и подъемных механизмов и систем охлаждения.
РО 4.3. Проводить расчет размера заготовки.
РО 4.4. Применять контрольно-измерительные инструменты и специальные приспособления.
РО 4.5. Применять систему допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости.
Квалификация "3W07150402 - Кузнец-штамповщик"
ПК 1. Выполнять подготовительные работы для проведения ковки
ПМ 1. Выполнение подготовительных работ для проведения ковки

ОН 4.5. Көтергіш-көлік құрылғыларына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
"4S07150702 -Техник-механик" біліктілігі
КҚ 1. Машиналар мен механизмдерді пайдалану және жөндеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 1. Машиналар мен механизмдерді пайдалану және жөндеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
ОН 1.1. Ағымдағы және күрделі жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру.
ОН 1.2. Машиналар мен агрегаттарды жөндеу үшін уақыт нормаларын орындау.
ОН 1.3. Жөндеулер жүргізу әдістері мен тәсілдерін қолдану.
ОН 1.4. Өндірістік учаскенің қажетті материалдармен, машиналармен, механизмдермен қамтамасыз етілуін бақылау.
ОН 1.5. Цехтар мен өндірістік учаскелерді жіктеу.
КҚ 2. Учаскедегі жабдықтарды пайдалану және жөндеу бойынша жұмыстарды орындау
КМ 2. Учаскедегі жабдықтарды пайдалану және жөндеу бойынша жұмыстарды орындау
ОН 2.1. Техникалық қызмет көрсету бойынша іс-шаралар кешенін әзірлеу.
ОН 2.2. Күрделі жөндеуден кейін жабдықты сынау диагностикасын жүргізу.
ОН 2.3. Кран жабдықтарын жөндеу және пайдалану бойынша цехтың бағынысты персоналының қызметіне басшылықты жүзеге асыру.
ОН 2.4. Пайдалану кезінде жабдықтың істен шығуын жою бойынша іс-шаралар кешенін әзірлеу.
ОН 2.5. Жөндеуге мониторинг жүргізу және жұмыстың қалдық ресурсын айқындау үшін техникалық құжаттама әзірлеу.
КҚ 3. Жабдықтың техникалық жай-күйін және жөндеу жұмыстарының сапасын тексеру
КМ 3. Жабдықтың техникалық жай-күйін және жөндеу жұмыстарының сапасын тексеру
ОН 3.1. Күрделі жөндеуден кейін жабдықты сынауды және қабылдауды ұйымдастыру және жүргізу.
ОН 3.2. Жөндеу үшін пайдаланылатын бөлшектердің сапасын бақылау.
ОН 3.3. Механикалық, гидравликалық және пневматикалық жүйелерді бақылау бойынша іс-шаралар кешенін жүргізу.
ОН 3.4. Жабдықтың жұмыс істеп тұрған бөлшектеріне, тораптарына, механизмдеріне рұқсат етілген жүктемелерді сақтау.
ОН 3.5. Жөндеуден кейін жабдықты қабылдау актілерін жасау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
179-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
179-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07150800 - Геологиялық барлау жабдықтары" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0715 Механика және металл өңдеу
Мамандығы:
07150800 - Геологиялық барлау жабдықтары
Біліктілігі:

РО 4.5. Проводить техническое обслуживание и ремонт подъемно-транспортных устройств.
Квалификация "4S07150702 - Техник-механик"
ПК 1. Проводить подготовительных работ по эксплуатации и ремонту машин и механизмов
ПМ 1. Проведение подготовительных работ по эксплуатации и ремонту машин и механизмов
РО 1.1. Организовывать работу по проведению текущего и капитального ремонтов.
РО 1.2. Выполнять нормы времени для ремонта машин и агрегатов.
РО 1.3. Применять способы и методы проведения ремонтов.
РО 1.4.Контролировать обеспеченность производственного участка необходимыми материалами, машинами, механизмами.
РО 1.5. Классифицировать цеха и производственные участки.
ПК 2. Выполнять работы по эксплуатации и ремонту оборудования на участке
ПМ 2. Выполнение работ по эксплуатации и ремонту оборудования на участке
РО 2.1. Разрабатывать комплекс мероприятий по техническому обслуживанию.
РО 2.2. Проводить диагностику испытания оборудования после капитального ремонта.
РО 2.3. Осуществлять руководство деятельностью подчиненного персонала цеха по ремонту и эксплуатации кранового оборудования.
РО 2.4.Разрабатывать комплекс мероприятий по устранению отказов оборудования при эксплуатации.
РО2.5. Разрабатывать техническую документацию для проведения ремонта, мониторингу состояния и определения остаточного ресурса работы.
ПК 3. Проверять техническое состояние оборудования и качество ремонтных работ
ПМ 3. Проверка технического состояния оборудования и качества ремонтных работ
РО 3.1. Организовывать и проводить испытания и приемку оборудования после капитального ремонта.
РО 3.2. Контролировать качество деталей, используемых для ремонта.
РО 3.3. Проводить комплекс мероприятий по контролю механической, гидравлической и пневматической систем.
РО 3.4. Соблюдать допустимые нагрузки на работающие детали, узлы, механизмы оборудования.
РО 3.5. Составляет акты приемки оборудования после ремонта.
Приложение 179 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 179 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07150800 - Геологоразведочное оборудование"
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0715 Механика и металлообработка
Специальность:
07150800 - Геологоразведочное оборудование
Квалификация:

ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07150801 - Геофизикалық аппаратураны реттеуші" біліктілігі
КҚ 1. Геофизикалық жабдықтарды, аспаптар мен аппаратураларды далалық жұмыстарға монтаждау мен дайындауды орындау
КМ 1. Геофизикалық жабдықтарды, аспаптар мен аппаратураларды далалық жұмыстарға монтаждау және дайындау
ОН 1.1. Ұйымдардың стационарлық базаларында жоспарлы техникалық қызмет көрсетуді орындау.
ОН 1.2. Далалық базаларда (жұмыс жүргізу орнында) геофизикалық жабдықтарды, аппаратураларды, аспаптарды және жекелеген тораптарды ағымдағы жоспардан тыс жөндеуді жүргізу.
ОН 1.3. Геофизикалық жабдықты, аппаратураны, аспаптар мен құрылғыларды құрастыруды, бөлшектеуді және реттеуді орындау.
ОН 1.4. Баламалы сейсмикалық, электрбарлау, каротаждық, газ каротаждық және басқа да геофизикалық станцияларды баптау мен жөндеуді орындау.
ОН 1.5. Геофизикалық аспаптарды, аппаратураларды және цифрлық тіркеуі бар құрылғыларды баптау мен жөндеуді орындау.
КҚ 2. Дала жұмыстары үрдісінде геофизикалық жабдықты жөндеу мен реттеуді орындау
КМ 2. Дала жұмыстары үрдісінде геофизикалық жабдықты жөндеу және баптау
ОН 2.1. Жер бетіндегі геофизикалық зерттеулер үшін далалық жұмыстарға геофизикалық жабдықтарды, аспаптар мен аппаратураларды монтаждау мен дайындауды орындау.
ОН 2.2. Ұңғымалық геофизикалық зерттеулер үшін далалық жұмыстарға геофизикалық жабдықты, аспаптар мен аппаратураны монтаждау мен дайындауды орындау.
ОН 2.3. Жерасты геофизикалық зерттеулер үшін далалық жұмыстарға баламалы геофизикалық жабдықтарды, аспаптар мен аппаратураларды монтаждау мен дайындауды орындау.
ОН 2.4. Дала жұмыстары процесінде цифрлық жер бетіндегі геофизикалық жабдықты жөндеу мен реттеуді орындау.
ОН 2.5. Дала жұмыстары процесінде сандық ұңғымалық геофизикалық жабдықты жөндеу және баптау.
ОН 2.6. Дала жұмыстары үрдісінде цифрлық жерасты геофизикалық жабдықты жөндеу және реттеуді орындау.
ОН 2.7. Далалық жұмыстар үрдісінде цифрлық теңіз геофизикалық жабдығын жөндеу мен реттеуді орындау.
ОН 2.8. Дала жұмыстары үрдісінде сандық аэрогеофизикалық жабдықты жөндеу және баптау.
КҚ 3. Геофизикалық жабдықтарды, аспаптар мен аппаратураларды бөлшектеуді және оларды тасымалдауға дайындауды орынду
КМ 3. Геофизикалық жабдықтарды, аспаптар мен аппаратураларды бөлшектеу және оларды тасымалдауға дайындау

РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07150801 - Наладчик геофизической аппаратуры"
ПК 1. Выполнять монтаж и подготовку геофизического оборудования, приборов и аппаратуры к полевым работам
ПМ 1. Монтаж и подготовка геофизического оборудования, приборов и аппаратуры к полевым работам
РО 1.1. Выполнять плановое техническое обслуживание на стационарных базах организаций.
РО 1.2. Проводить текущий внеплановый ремонт геофизического оборудования, аппаратуры, приборов и отдельных узлов на полевых базах (месте производства работ).
РО 1.3. Выполнять сборку, демонтаж, наладку и регулирование геофизического оборудования, аппаратуры, приборов и устройств.
РО 1.4. Выполнять наладку и ремонт аналоговых сейсмических, электроразведочных, каротажных, газокаротажных и других геофизических станций.
РО 1.5. Выполнять наладку и ремонт геофизических приборов, аппаратуры и устройств с цифровой регистрацией.
ПК 2. Выполнять ремонт и наладку геофизического оборудования в процессе полевых работ
ПМ 2. Ремонт и наладка геофизического оборудования в процессе полевых работ
РО 2.1. Выполнять монтаж и подготовку аналогового геофизического оборудования, приборов и аппаратуры к полевым работам для наземных геофизических исследований.
РО 2.2. Выполнять монтаж и подготовку аналогового геофизического оборудования, приборов и аппаратуры к полевым работам для скважинных геофизических исследований.
РО 2.3. Выполнять монтаж и подготовку аналогового геофизического оборудования, приборов и аппаратуры к полевым работам для подземных геофизических исследований.
РО 2.4. Выполнять ремонт и наладку цифрового наземного геофизического оборудования в процессе полевых работ.
РО 2.5. Выполнять ремонт и наладку цифрового скважинного геофизического оборудования в процессе полевых работ.
РО 2.6. Выполнять ремонт и наладку цифрового подземного геофизического оборудования в процессе полевых работ.
РО 2.7. Выполнять ремонт и наладку цифрового морского геофизического оборудования в процессе полевых работ.
РО 2.8. Выполнять ремонт и наладку цифрового аэрогеофизического оборудования в процессе полевых работ.
ПК 3. Выполнять демонтаж геофизического оборудования, приборов и аппаратуры и подготовка их к транспортировке
ПМ 3. Демонтаж геофизического оборудования, приборов и аппаратуры и подготовка их к транспортировке

ОН 3.1. Геофизикалық жабдықтарды, аспаптар мен аппаратураларды демонтаждау және оларды жер бетіндегі геофизикалық зерттеулерден кейін тасымалдауға дайындау.
ОН 3.2. Геофизикалық жабдықтарды, аспаптар мен аппаратураларды демонтаждау және оларды ұңғымалық геофизикалық зерттеулерден кейін тасымалдауға дайындау.
ОН 3.3. Геофизикалық жабдықтарды, аспаптар мен аппаратураларды демонтаждау және оларды жер асты геофизикалық зерттеулерден кейін тасымалдауға дайындау.
"4S07150802 - Техник-механик" біліктілігі
КҚ 1. Геологиялық барлау жабдықтарын дала жұмыстарына дайындауды ұйымдастыру және бақылау
КМ 1. Геологиялық барлау жабдықтарын дала жұмыстарына дайындауды ұйымдастыру және бақылау
ОН 1.1. Дала жұмыстарын ұйымдастыруға қатысу.
ОН 1.2. Далалық жұмыстарға геологиялық барлау жабдықтарын, аспаптар мен аппаратураларды дайындауды, орнатуды және баптауды жүргізу.
ОН 1.3. Ақпараттық-есептеу кешендерінде енгізу құрылғыларын дайындау және мәліметтерді алдын-ала өңдеу.
КҚ 2. Геологиялық барлау жабдығына жөндеу жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыру және бақылау
КМ 2. Геологиялық барлау жабдығына жөндеу жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыру және бақылау
ОН 2.1. Геофизикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын бақылау.
ОН 2.2. Геофизикалық жабдықты пайдалану бойынша талаптардың орындалуын бақылау.
ОН 2.3. Бақылау-өлшеу аспаптарын қолдана отырып, техникалық шарттарға сәйкес бөлшектердің тозу дәрежесін және бұзылу түрлерін анықтау.
ОН 2.4. Геологиялық барлау жабдықтарын жөндеу үшін материалдық-техникалық ресурстар мен қосалқы бөлшектерді сатып алуға өтінімдер беру.
ОН 2.5. Материалдық құндылықтардың есебін жүргізу, материалдардың сақталуы мен уақтылы есептен шығарылуы бойынша шаралар қабылдау.
ОН 2.6. Жөндеу және төлемақы үшін уақыт нормаларын есептеу.
КҚ 3. Жөндеуден кейін аппаратура мен жабдықты баптау және калибрлеуді жүргізу
КМ 3. Жөндеуден кейін аппаратура мен жабдықты баптауды және калибрлеуді ұйымдастыру
ОН 3.1. Құрастыруды тексеру және құрылғылардың жұмысын анықтау.
ОН 3.2. Геологиялық барлау жабдықтарын, аппаратураларды, аспаптар мен құрылғыларды тексеруді, калибрлеуді, сынауды және эталондауды жүргізу.
ОН 3.3. Геологиялық барлау жабдығының жөндеуден кейінгі жұмысқа қабілеттілігіне тестілік сынақтар жүргізу.
КҚ 4. Наряд тапсырмаларына сәйкес технологиялық үрдістердің схемаларын әзірлейу, технологиялық циклден ауытқуларды тануды білу
КМ 4. Наряд тапсырмаларына сәйкес технологиялық үрдістердің схемаларын әзірлеу, технологиялық циклден ауытқуларды тану

РО 3.1. Выполнять демонтаж геофизического оборудования, приборов и аппаратуры и подготовка их к транспортировке после наземных геофизических исследований.
РО 3.2. Выполнять демонтаж геофизического оборудования, приборов и аппаратуры и подготовка их к транспортировке после скважинных геофизических исследований.
РО 3.3. Выполнять демонтаж геофизического оборудования, приборов и аппаратуры и подготовка их к транспортировке после подземных геофизических исследований.
Квалификация "4S07150802 - Техник-механик"
ПК 1. Организовывать и контролировать подготовку геологоразведочного оборудования к полевым работам
ПМ 1. Организация и контроль подготовки геологоразведочного оборудования к полевым работам
РО 1.1. Принимать участие в организации полевых работ.
РО 1.2. Проводить подготовку, установку и настройку геологоразведочного оборудования, приборов и аппаратуры к полевым работам.
РО 1.3. Выполнять подготовку устройств ввода и предварительной обработки данных в информационно-вычислительных комплексах.
ПК 2. Организовывать и контролировать проведение ремонтных работ геологоразведочного оборудования
ПМ 2. Организация и контроль проведения ремонтных работ геологоразведочного оборудования
РО 2.1. Контролировать работы по техническому обслуживанию и ремонту геофизического оборудования.
РО 2.2. Контролировать выполнение требований по эксплуатации геофизического оборудования.
РО 2.3. Определять степень износа и виды поломок деталей согласно техническим условиям, используя контрольно-измерительные приборы.
РО 2.4. Подавать заявки на приобретение материально-технических ресурсов и запасных деталей для ремонта геологоразведочного оборудования.
РО 2.5. Вести учет материальных ценностей, принимать меры по сохранности и своевременному списанию материалов.
РО 2.6. Рассчитывать нормы времени на ремонт и оплату труда.
ПК 3. Проводить настройку и калибровку аппаратуры и оборудования после ремонта
ПМ 3. Организация настройки и калибровки аппаратуры и оборудования после ремонта
РО 3.1. Проводить поверку сборки и определять работоспособность устройств.
РО 3.2. Проводить поверку, калибровку, испытание и эталонирование геологоразведочного оборудования, аппаратуры, приборов и устройств.
РО 3.3. Проводить тестовые испытания геологоразведочного оборудования на работоспособность после ремонта.
ПК 4. Разрабатывать схемы технологических процессов согласно заданий наряда, распознавать отклонения от технологического цикла
ПМ 4. Разработка схем технологических процессов согласно заданий наряда, распознавание отклонений от технологического цикла

ОН 1.5. Полиграфия жабдықтарын монтаждау.
ОН 1.6. Полиграфиялық машиналарды, аппараттарды және технологиялық желілерді демонтаждау жөніндегі жұмыстарды орындау.
ОН1.7. Жабдықты пайдалануға енгізуді, іске қосу-жөндеу жұмыстарын орындауды жүзеге асыру.
КҚ 2. Технологиялық жабдықты баптау және іске қосуды жүзеге асыру
КМ 2. Технологиялық жабдықты баптау және іске қосу
ОН 2.1. Полиграфия жабдықтарын баптауға қажетті технологиялық жабдықтарды, аспаптарды, құралдар мен материалдарды дайындау.
ОН 2.2. Қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып, жабдықты баптауды жүзеге асыру.
ОН 2.3. Полиграфия жабдықтарына диагностика жүргізу.
ОН 2.4. Іске қосу алдында жабдықты реттеу.
ОН 2.5. Полиграфия жабдықтарын әртүрлі жұмыс режимдерінде іске қосуды жүзеге асыру.
КҚ 3. Полиграфия өндірісі жабдықтарын дұрыс пайдалануды, техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді жүзеге асыру
КМ 3. Полиграфия өндірісі жабдықтарын дұрыс пайдалануды, техникалық қызмет көрсету және жөндеу
ОН 3.1. Өндірістік және технологиялық тәртіпті сақтай отырып, полиграфия жабдықтарының тұрақты жұмысын қамтамасыз ету.
ОН 3.2. Полиграфия жабдықтарын жоспарлы профилактикалық тексеру, жөндеу және техникалық қызмет көрсету.
ОН 3.3. Полиграфия жабдықтарын пайдалану шарттары мен бұзылу себептерін талдау.
"4S07151001- Техник-механик" біліктілігі
КҚ 1. Өндірістің бастапқы буындарын басқаруды ұйымдастыру
КМ 1. Өндірістің бастапқы буындарын басқаруды ұйымдастыру
ОН 1.1. Техникалық қызмет көрсетуге техникалық құжаттаманы әзірлеу және оның орындалуын бақылау.
ОН 1.2. Жөндеу бригадаларының жұмыс уақытын ұтымды пайдалану жөніндегі іс-шараларды әзірлеу.
ОН 1.3. Жұмыс процесінде апаттар мен қиындықтардың алдын алу бойынша іс-шараларды әзірлеу.
ОН 1.4. Өндірістік полиграфия жабдықтарын өткізуді ұйымдастыруды жетілдіру және тиімділігін арттыру бойынша іс-шаралар әзірлеу.
ОН 1.5. Монтаждау-бөлшектеу жұмыстарының схемасын әзірлеу.
ОН 1.6. Техникалық қызмет көрсету, ағымдағы және күрделі жөндеу кестелерін жасау.
КҚ 2. Полиграфия жабдықтарын дұрыс пайдалануды ұйымдастыру
КМ 2. Полиграфия жабдықтарын дұрыс пайдалануды ұйымдастыру
ОН 2.1. Полиграфия жабдықтарының жұмысы туралы мәліметтерді талдау.
ОН 2.2. Полиграфия жабдықтары мен құралдарын пайдалану тәртібі мен ережелерін талдау.
ОН 2.3. Полиграфия жабдықтарының тоқтап қалу себептерін, апаттарын және полиграфия өнімінің ақауларын талдау.

РО 1.5. Выполнять монтаж полиграфического оборудования.
РО 1.6. Выполнять работы по демонтажу полиграфических машин, аппаратов и технологических линий.
РО 1.7. Выполнять ввод оборудования в эксплуатацию, выполнение пусконаладочных работ.
ПК 2. Выполнять наладку и запуск в эксплуатацию технологического оборудования
ПМ 2. Выполнение наладки и запуска в эксплуатацию технологического оборудования
РО 2.1. Подготовить технологическую оснастку, приборы, инструменты и материалы, необходимые для наладки полиграфического оборудования.
РО 2.2. Выполнять наладку оборудования с соблюдением требований безопасности.
РО 2.3. Проводить диагностирование полиграфического оборудования.
РО 2.4. Выполнять регулировку оборудования перед запуском.
РО 2.5. Выполнять запуск полиграфического оборудования в различных режимах работы.
ПК 3. Осуществлять правильную эксплуатацию, техническое обслуживание и ремонт оборудования полиграфического производства
ПМ 3. Осуществление правильной эксплуатации, технического обслуживания и ремонта оборудования полиграфического производства
РО 3.1. Обеспечивать стабильную работу полиграфического оборудования с соблюдением производственной и технологичной дисциплины.
РО 3.2. Проводить плановые профилактические осмотры, ремонт и техническое обслуживание полиграфического оборудования.
РО 3.3. Анализировать условия эксплуатации и причины поломок полиграфического оборудования.
Квалификация "4S07151001- Техник-механик"
ПК 1. Организовывать управление первичными звеньями производства
ПМ 1. Организация управления первичными звеньями производства
РО 1.1. Разрабатывать техническую документацию на техническое обслуживание и контролировать ее исполнение.
РО 1.2. Разрабатывать мероприятия по рациональному использованию рабочего времени ремонтных бригад.
РО 1.3. Разрабатывать мероприятия по предупреждению аварий и осложнений в процессе работы.
РО 1.4. Разрабатывать мероприятия по совершенствованию организации проведения и повышению эффективности промышленного полиграфического оборудования.
РО 1.5. Разрабатывать схемы монтажно-демонтажных работ.
РО 1.6. Составлять графики технического обслуживания, текущего и капитального ремонта.
ПК 2. Организовывать правильную эксплуатацию полиграфического оборудования
ПМ 2. Организация правильной эксплуатации полиграфического оборудования
РО 2.1. Анализировать данные о работе полиграфического оборудования.
РО 2.2. Анализировать порядок и правила использования полиграфического оборудования и инструмента.
РО 2.3. Анализировать причины простоев, аварий полиграфического оборудования и брака полиграфической продукции.

ОН 2.5. Балқыту және тазарту пештерінің техникалық жағдайын бақылау.
ОН 2.6. Жабдықтарды, құрал-саймандарды жұмысқа дайындау және оларды слесарлық өңдеуге тиісті жағдайда ұстау.
КҚ 3. Тікелей пеште және тарату шөміштерінде модификациялау, қоспалау және тазарту процесін жүргізу
КМ 3. Тікелей пеште және тарату шөміштерінде модификациялау, қоспалау және тазарту процесін жүргізу
ОН 3.1. Болаттың химиялық-физикалық параметрлерін анықтау.
ОН 3.2. Процесс үшін шикізатты таңдау.
ОН 3.3. Тікелей пеште және тарату шөміштерінде модификациялау, қоспалау және тазарту процесін жүргізу.
КҚ 4. Экспресс-зертхананың талдау нәтижелері негізінде үлгілерді құюды және қорытпаларды талап етілетін химиялық құрамға жеткізуді жүргізу
КМ 4. Үлгілерді құю және қорытпаларды қажетті химиялық құрамға жеткізу
ОН 4.1. Қорытпалардың кристалдану процестерінің жағдайын анықтау.
ОН 4.2. Құймалар өндірісінің технологиялық процесін жүргізу.
ОН 4.3. Қорытпаларды қажетті химиялық құрамға жеткізу бойынша операцияларды жүзеге асыру.
"4S07151304 - Техник-металлург" біліктілігі
КҚ 1. Металлургиялық жабдықтардың, кен шикізатын тасымалдау, сақтау және қайта өңдеу жүйелерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету
КМ 1. Қара металлургия цехтарының жабдықтарын пайдалану
ОН 1.1. Металлургия саласына арналған жабдықтарды зерттеу және әзірлеу саласындағы техникалық міндеттерді талдау.
ОН 1.2. Технологиялық жабдықтың дұрыс пайдаланылуын бақылауды жүзеге асыру.
ОН 1.3. Жабдықты профилактикалық тексеруді жүргізу, ақауларды анықтау және жою.
КҚ 2. Балқытуды жүргізудің технологиялық шарттары мен тәсілдерін меңгеру, жұмыс барысында туындайтын мәселелерді уақтылы және тиімді шешу
КМ 2. Қара металдар металлургиясының технологиялық процестерін басқару
ОН 2.1. Шихта материалдары мен түпкі өнімнің сапалық сипаттамаларына бағалау жүргізу.
ОН 2.2. Металлургиялық өндіріс технологиясын оңтайландыру.
ОН 2.3. Өндірістің техникалық-экономикалық тиімділігін анықтау.
ОН 2.4. Металлургиялық процестердің физика-химиялық параметрлерін анықтау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
191 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
191-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07151400 - Түсті металдар металлургиясы" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0715 Механика және металл өңдеу
Мамандығы:
07151400 – Түсті металдар металлургиясы
Біліктілігі:

РО 2.5. Контролировать техническое состояние плавильных и рафинировочных печей.
РО 2.6. Подготавливать к работе оборудование, инструменты и содержать их в надлежащем состоянии на слесарную обработку.
ПК 3. Вести процесс модифицирования, легирования и рафинирования непосредственно в печи и в раздаточных ковшах
ПМ 3. Ведение процесса модифицирования, легирования и рафинирования непосредственно в печи и в раздаточных ковшах
РО 3.1. Определять химико-физические параметры стали.
РО 3.2. Подбирать сырьевых материалах для процесса.
РО 3.3. Вести процесс модифицирования, легирования и рафинирования непосредственно в печи и в раздаточных ковшах.
ПК 4. Производить отливку образцов и доведение сплавов до требуемого химического состава на основе результатов анализа экспpесс-лабоpатоpии
ПМ 4. Отливка образцов и доведение сплавов до требуемого химического состава
РО 4.1. Определять условия протекания процессов кристаллизации сплавов.
РО 4.2. Вести технологический процесс производства отливок.
РО 4.3. Осуществлять операции по доведению сплавов до требуемого химического состава.
Квалификация "4S07151304 - Техник-металлург"
ПК 1. Обеспечивать функционирование металлургического оборудования, систем транспортировки, хранения и переработки рудного сырья
ПМ 1. Эксплуатация оборудования цехов черной металлургии
РО 1.1. Анализировать технические задачи в области исследований и разработки оборудования для металлургической отрасли.
РО 1.2. Выполнять контроль соблюдения правильной эксплуатации технологического оборудования.
РО 1.3. Проводить профилактические осмотры оборудования, выявлять и устранять неисправности.
ПК 2. Владеть технологическими условиями и приемами ведения плавок, своевременно и эффективно решать возникающие в процессе работы проблемы
ПМ 2. Управление технологическими процессами металлургии черных металлов
РО 2.1. Производить оценку качественных характеристик шихтовых материалов и конечной продукции.
РО 2.2. Оптимизировать технологию металлургического производства.
РО 2.3. Определять технико-экономическую эффективность производства.
РО 2.4. Определять физико-химические параметры металлургических процессов.
Приложение 191 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 191 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07151400 - Металлургия цветных металлов"
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0715 Механика и металлообработка
Специальность:
07151400 - Металлургия цветных металлов
Квалификация:

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07151401 – Балқытылған тұздардың электролизі" біліктілігі
КҚ 1. Балқытылған тұздарда электролиз әдісімен өндіріс процесінің дайындық жұмыстарын және қосалқы операцияларын орындау
КМ 1. Балқытылған тұздарда электролиз әдісімен өндіріс процесінің дайындық жұмыстары мен қосалқы операцияларын орындау
ОН 1.1. Өндірістік тәуекелдерді айқындай және сәйкестендіре отырып, жеке жұмыс орнында еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы жөніндегі қағидаларды қолдану.
ОН 1.2. Жабдықты балқытылған тұздарда электролизге дайындау.
ОН 1.3. Жұмыс орнына сәйкес учаске аппараттарының тізбек сызбасын білу.
ОН 1.4. Қызмет көрсетілетін технологиялық жабдықтардың, құрал-саймандардың, алмалы-салмалы жабулардың жарамдылығын тексеру.
ОН 1.5. Электролиз өндірісінің жабдықтарына, механизмдеріне және құрылғыларына техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
КҚ 2. Балқытылған тұздарда электролиз әдісімен өндіріс процесін жүргізу
КМ 2. Балқытылған тұздарда электролиз әдісімен өндіріс процесін жүргізу
ОН 2.1. Электролиздің оңтайлы технологиялық параметрлерін баптау.
ОН 2.2. Электролиздің технологиялық параметрлерін берілген шектерде ұстау.
ОН 2.3. Оңтайлы деңгейлерді сақтай отырып, электролит, анодты қорытпа, металл деңгейін өлшеуді жүргізу.
ОН 2.4. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін бақылау.
ОН 2.5. Электролиз процесінің бағдарламалық жасақтамасын пайдалану.
ОН 2.6. Балқытылған тұздардағы электролиз процесінің технологиялық режимінің бұзылу себептерін анықтау және жою.
ОН 2.7. Агрегат журналын және балқытылған тұздардың электролиздік жұмыс орнының есеп құжаттамасын жүргізу.
КҚ 3. Электролиз процесінің дайын өнімін балқытылған тұздарға түсіру
КМ 3. Электролиз процесінің дайын өнімін балқытылған тұздарға түсіру
ОН 3.1. Қалыпты технологиялық режимде жұмысты жалғастыру үшін жеткілікті қажетті қалдықты ескере отырып, әрбір электролизер үшін түсірілетін металдың көлемін анықтау.

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07151401 - Электролизник расплавленных солей"
ПК 1. Выполнять подготовительные работы и вспомогательные операций процесса производства методом электролиза в расплавленных солях
ПМ 1. Выполнение подготовительных работ и вспомогательных операций процесса производства методом электролиза в расплавленных солях
РО 1.1. Применять правила по охране труда и технике безопасности на индивидуальном рабочем месте с определением и идентификацией производственных рисков.
РО 1.2. Подготавливать оборудование к электролизу в расплавленных солях.
РО 1.3. Знать схему цепи аппаратов участка согласно рабочему месту.
РО 1.4. Проверять исправности обслуживаемого технологического оборудования, инструмента, съемных перекрытий.
РО 1.5. Производить техническое обслуживание оборудования, механизмов и устройств электролизного производства.
ПК 2.Вести процесс производства методом электролиза в расплавленных солях
ПМ 2. Ведение процесса производства методом электролиза в расплавленных солях
РО 2.1. Производить настройку оптимальных технологических параметров электролиза.
РО 2.2. Поддерживать технологические параметры электролиза в заданных пределах.
РО 2.3. Проводить замер уровня электролита, анодного сплава, металла с поддержанием оптимальных уровней.
РО 2.4. Наблюдать за показаниями контрольно-измерительных приборов.
РО 2.5. Пользоваться программным обеспечением процесса электролиза.
РО 2.6. Устанавливать и устранять причины возникновения нарушений технологического режима процесса электролиза в расплавленных солях.
РО 2.7. Вести агрегатный журнал и учетную документацию рабочего места электролизника расплавленных солей.
ПК 3. Выгружать готовую продукцию процесса электролиза в расплавленных солях
ПМ 3. Выгрузка готовой продукции процесса электролиза в расплавленных солях
РО 3.1. Определять для каждого электролизера объема выгружаемого металла с учетом необходимого остатка, достаточного для продолжения работы в нормальном технологическом режиме.

ОН 3.2. Электролиз өнімдерін түсіруге электролиз ванналарын дайындау.
ОН 3.3. Электролиз өнімдерін түсіру кезінде электролизердің жұмысын басқару және жұмыс режимін реттеу.
ОН 3.4. Технологиялық циклдің қорытынды операцияларын жүргізу және дайын өнімді алу.
"3W07151402 - Аппаратшы-гидрометаллург" біліктілігі
КҚ 1. Технологиялық схемаға сәйкес технологиялық операцияларды орындау
КМ 1. Технологиялық схемаға сәйкес технологиялық операцияларды орындау
ОН 1.1. Өндірістік тәуекелдерді айқындай және сәйкестендіре отырып, жеке жұмыс орнында еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы жөніндегі қағидаларды қолдану.
ОН 1.2. Қойыртпақтарды, реагенттер мен материалдарды технологиялық нұсқаулыққа сәйкес дайындау.
ОН 1.3. Технологиялық процестерді жүргізу және реттеу.
ОН 1.4. Жұмыс орнына сәйкес учаске аппараттарының тізбек сызбасын білу.
ОН 1.5. Учаскелерде түсті металдарды өндіру жөніндегі қызметкердің жұмыс орнының агрегаттық журналын және есепке алу құжаттамасын жүргізу.
КҚ 2. Түсті металдар өндірісінде негізгі және қосалқы учаскелердің жабдықтарына қызмет көрсету
КМ 2. Түсті металдар өндірісіндегі негізгі және қосалқы учаскелердің жабдықтарына қызмет көрсету
ОН 2.1. Негізгі және қосалқы жабдықтарды кешенді дайындауды жүргізу.
ОН 2.2. Жабдықтың жай-күйін, реттелуін бақылау және жөндеуге қатысу.
ОН 2.3. Қызмет көрсетілетін жабдықты басқару.
ОН 2.4. Түсті металдарды алу процесінде қолданылатын жабдықтар мен технологиялық арматураларға қызмет көрсету.
ОН 2.5. Анықталған ақаулықтарды жою және жабдықты өз күштерімен баптау.
КҚ 3. Түсті металдар өндірісіндегі технологиялық процестерді басқару
КМ 3. Түсті металдар өндірісіндегі технологиялық процестерді басқару
ОН 3.1. Өндірістік учаскелерде негізгі және қосалқы жабдықтарды басқару.
ОН 3.2. Жабдықты іске қосу немесе жұмыстан шығару кезінде технологиялық процесті жүргізу барысында коммуникацияларды ауыстырып қосу.
ОН 3.3. Реагенттердің концентрациясын, ортаның қышқылдығын, температурасын, қойыртпақтың, ерітінділердің үлес салмағын реттеу.
ОН 3.4. Реагенттердің қажетті көлемі мен концентрациясын есептеу.
КҚ 4. Технологиялық нұсқаулықтарға сәйкес негізгі және қосалқы процестерді реттеу және бақылау
КМ 4. Технологиялық нұсқаулықтарға сәйкес негізгі және қосалқы процестерді реттеу және бақылау
ОН 4.1. Технологиялық процестерді бақылау және реттеу.
ОН 4.2. Берілген деңгейде технологиялық режимдерді қолдау.
ОН 4.3. Автоматты басқару жүйелерін бақылау.

РО 3.2. Проводить подготовки электролизных ванн к выгрузке продуктов электролиза.
РО 3.3. Управлять работой и регулировать режим работы электролизера при выгрузке продуктов электролиза.
РО 3.4. Проводить заключительные операции технологического цикла и получение готовой продукции
Квалификация "3W07151402 - Аппаратчик-гидрометаллург"
ПК 1.Выполнять технологические операции согласно технологической схеме
ПМ 1. Выполнение технологических операции согласно технологической схеме
РО 1.1. Применять правила по охране труда и технике безопасности на индивидуальном рабочем месте с определением и идентификацией производственных рисков.
РО 1.2. Приготавливать пульпы, реагенты и материалы в соответствии с технологической инструкцией.
РО 1.3. Вести и регулировать технологические процессы.
РО 1.4. Знать схему цепи аппаратов участка согласно рабочему месту.
РО 1.5. Вести агрегатный журнал и учетную документацию рабочего места работника по производству цветных металлов на участках.
ПК 2. Обслуживать оборудование основных и вспомогательных участков в производстве цветных металлов
ПМ 2. Обслуживание оборудования основных и вспомогательных участков в производстве цветных металлов
РО 2.1. Производить комплексную подготовку основного и вспомогательного оборудования.
РО 2.2. Наблюдать за состоянием, наладкой оборудования и участвовать в ремонте.
РО 2.3. Управлять обслуживаемым оборудованием.
РО 2.4. Обслуживать оборудования и технологической арматуры, используемых в процессе получения цветных металлов.
РО 2.5. Устранять выявленные неисправности и под наладку оборудования собственными силами.
ПК 3. Управлять технологическими процессами в производстве цветных металлов
ПМ 3. Управление технологическими процессами в производстве цветных металлов
РО 3.1. Управлять основным и вспомогательным оборудование на производственных участках.
РО 3.2. Переключать коммуникаций по ходу ведения технологического процесса, при запуске в работу или выводе из работы оборудования.
РО 3.3. Регулировать концентрацию реагентов, кислотность среды, температуру, удельные веса пульпы, растворов.
РО 3.4. Рассчитывать необходимые объемы и концентрации реагентов.
ПК 4. Регулировать и контролировать основные и вспомогательные процессы в соответствии с технологическими инструкциями
ПМ 4. Регулирование и контроль основных и вспомогательных процессов в соответствии с технологическими инструкциями
РО 4.1. Контролировать и регулировать технологические процессы.
РО 4.2. Поддержать технологические режимы на заданном уровне.
РО 4.3. Контролировать системы автоматического управления.

ОН 1.6. Сертификаттау және метрология саласындағы негізгі терминдер мен анықтамаларды меңгеру.
КҚ 2. Материалдардың құрылымы мен қасиеттерін ескере отырып, механиканың жалпы заңдарын қолдану
КМ 2. Материалдардың құрылымы мен қасиеттерін ескере отырып, механиканың жалпы заңдарын қолдану
ОН 2.1. Өндірісте қолданылатын материалдардың қасиеттері мен жіктелуін анықтау.
ОН 2.2. Локомотивтердің жабдықтау материалдарын анықтау.
ОН 2.3. Теориялық механика негіздерін қолдану.
ОН 2.4. Материалдар кедергісінің негізгі ережелерін қолдану.
ОН 2.5. Машина бөлшектерінің беріктігін есептеудің негізгі сипаттамалары мен әдістерін орындау.
КҚ 3. Тартқыш жылжымалы құрамның конструктивтік ерекшеліктерін анықтау
КМ 3. Тартқыш жылжымалы құрамның конструктивтік ерекшеліктерін анықтау
ОН 3.1. Локомотивтер, локомотив шаруашылығының техникалық құралдары туралы жалпы мәліметтерді білу.
ОН 3.2. Локомотивтің механикалық жабдығының тораптары мен бөлшектерінің құрылымын анықтау.
ОН 3.3. Механикалық жабдықтың жұмыс принципін талдау.
ОН 3.4. Автотежегіш және автотіркегіш құрылғылардың құрылымын анықтау.
ОН 3.5. Автотежегіш және автотіркегіш жабдықтардың жұмыс принципін талдау.
КҚ 4. Теміржол көлігінде электротехника негіздері мен автоматика және телемеханика жүйелерін қолдана отырып, тартқыш жылжымалы құрамның электр жабдығын реттеуді жүргізу
КМ 4. Теміржол көлігінде электротехника негіздері мен автоматика және телемеханика жүйелерін қолдана отырып, тартқыш жылжымалы құрамның электр жабдығын реттеуді жүргізу
ОН 4.1. Электротехниканың негізгі заңдарын түсіну.
ОН 4.2. Электр тізбектерін есептеудің әртүрлі әдістерін қолдану.
ОН 4.3. Аспаптар мен схемалардың жұмысқа қабілеттілігін бағалауды жүргізу.
ОН 4.4. Электрлік аппараттардың құрылымын анықтау.
ОН 4.5. Электр жабдықтарының жұмыс принципін талдау.
ОН 4.6. Жылжымалы құрамның электрондық аспаптарын монтаждауды жүргізу.
КҚ 5. Тартымдық жылжымалы құрамның берілген параметрлері бойынша тұрақты және ауыспалы токтың электр машиналарын реттеуді және сынауды жүргізу
КМ 5. Тартымдық жылжымалы құрамның берілген параметрлері бойынша тұрақты және ауыспалы токтың электр машиналарын реттеуді және сынауды жүргізу
ОН 5.1. Тұрақты және айнымалы ток машиналарының, трансформаторлар мен батареялардың дизайны мен жұмыс принципін сипаттау.
ОН 5.2. Тұрақты және айнымалы ток машиналарының, трансформаторлар мен аккумуляторлық батареялардың жұмысын талдау.
ОН 5.3. Электр қауіпсіздігін сақтай отырып, машиналардың тартқыш жылжымалы құрамын монтаждау.
КҚ 6. Тартымдық жылжымалы құрамның берілген параметрлері бойынша энергетикалық қондырғыларды реттеу және сынау жүргізу
КМ 6. Тартымдық жылжымалы құрамның берілген параметрлері бойынша энергетикалық қондырғыларды реттеу және сынау жүргізу

РО 1.6. Владеть основными терминами и определениями в области сертификации и метрологии.
ПК 2. Применять общие законы механики с учетом строения и свойств материалов
ПМ 2. Применение общих законов механики с учетом строения и свойств материалов
РО 2.1. Понимать свойства и классификацию материалов, применяемые на производстве.
РО 2.2. Определять экипировочные материалы локомотивов.
РО 2.3. Применять основы теоретической механики
РО 2.4. Применять основные положения сопротивления материалов.
РО 2.5. Выполнять основные характеристики и методы расчета на прочность деталей машин.
ПК 3. Определять конструктивные особенности тягового подвижного состава
ПМ 3. Определение конструктивных особенностей тягового подвижного состава
РО 3.1. Владеть общими сведениями о локомотивах, назначение, технических средствах локомотивного хозяйства.
РО 3.2. Определять конструкцию узлов и деталей механического оборудования локомотива.
РО 3.3. Анализировать принцип действия механического оборудования.
РО 3.4. Определять конструкцию автотормозных и автосцепных устройств.
РО 3.5. Анализировать принцип действия автотормозного и автосцепного оборудования.
ПК 4. Производить регулировку электрооборудования тягового подвижного состава с применением основ электротехники и систем автоматики и телемеханики на железнодорожном транспорте
ПМ 4. Проведение регулировки электрооборудования тягового подвижного состава с применением основ электротехники и систем автоматики и телемеханики на железнодорожном транспорте
РО 4.1. Понимать основные законы электротехники.
РО 4.2. Применять различные методы расчета электрических цепей.
РО 4.3. Производить оценку работоспособности приборов и схем.
РО 4.4. Определять конструкцию электрических аппаратов.
РО 4.5. Анализировать принцип действия электрического оборудования.
РО 4.6. Проводить монтаж электронных приборов подвижного состава.
ПК 5. Производить регулировку и испытание электрических машин постоянного и переменного тока по заданным параметрам тягового подвижного состава
ПМ 5. Проведение регулировки и испытание электрических машин постоянного и переменного тока по заданным параметрам тягового подвижного состава
РО 5.1. Характеризовать конструкции и принцип работы машин постоянного и переменного тока, трансформаторов и аккумуляторных батарей.
РО 5.2. Анализировать работу машин постоянного и переменного тока, трансформаторов и аккумуляторных батарей.
РО 5.3. Выполнять монтаж электрических тягового подвижного состава машин с соблюдением электробезопасности.
ПК 6. Производить регулировку и испытание энергетических установок по заданным параметрам тягового подвижного состава
ПМ 6. Проведение регулировки и испытание энергетических установок по заданным параметрам тягового подвижного состава

ОН 6.1. Дизельдің жұмыс принциптері мен жұмыс циклдерін түсіну.
ОН 6.2. Дизельді қондырғыларды орындау.
ОН 6.3. Генератордың бос жүрісіндегі электр тізбегінің жұмысын тексеруді орындау.
ОН 6.4. Дизельге қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау.
КҚ 7. Қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, өндіру жөніндегі нұсқаулықтар мен техникалық карталар талаптарының негізінде тартқыш жылжымалы құрамның тораптары мен жабдықтарын құрастыруды жүргізу
КМ 7. Қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, өндіру жөніндегі нұсқаулықтар мен техникалық карталар талаптарының негізінде тартқыш жылжымалы құрамның тораптары мен жабдықтарын құрастыруды жүргізу
ОН 7.1. Үлгілік қосылыстар мен тораптардың бөлшектерін құрастыруды ұйымдастыру және жоспарлау, құрастырғаннан кейін локомотивті сынау тәртібін сақтау.
ОН 7.2. Локомотивтің құрылымдық ерекшеліктерін, жабдықты құрастыру сипатын және өнімді шығару көлемін ескере отырып, технологиялық процесін әзірлеу.
ОН 7.3. Өрт және электр қауіпсіздігін, қызметкерлердің қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды және өндірістік санитарияны сақтау.
ОН 7.4. Темір жол көлігінің техникалық құралдарына техникалық пайдалану қағидаларының талаптарын орындау.
КҚ 8. Көлік экономикасы туралы білімді кәсіби қызметте қолдану
КМ 8. Көлік экономикасы туралы білімді кәсіби қызметте қолдану
ОН 8.1. Темір жол көлігінде жоспарлау негіздерін меңгеру.
ОН 8.2. Тартқыш жылжымалы құрам жұмысының техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу.
ОН 8.3. Еңбекті және еңбек ақыны ұйымдастыру мен жоспарлауды орындау.
ОН 8.4. Локомотив құрастыру зауытының өндірістік-қаржылық қызметін жоспарлау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
209-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
209-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07160400 - Темір жол көлігінің көтергіш-көлік, құрылыс-жол машиналары мен механизмдерін техникалық пайдалану" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім беру деңгейінің коды және атауы:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0716 Автокөлік құралдары, теңіз және әуе кемелері
Мамандығы
07160400 - Темір жол көлігінің көтергіш-көлік, құрылыс-жол машиналары мен механизмдерін техникалық пайдалану
Біліктілігі

РО 6.1. Понимать принципы работы и рабочие циклы дизеля.
РО 6.2. Выполнять монтаж дизелей.
РО 6.3. Выполнять проверку работы электрической схемы на холостом ходу генератора.
РО 6.4. Соблюдать технику безопасности при обслуживании дизелей.
ПК 7. Производить сборку узлов и оборудования тягового подвижного состава на основе требований инструкций и технических карт по производству с соблюдением техники безопасности
ПМ 7. Проведение сборки узлов и оборудования тягового подвижного состава на основе требований инструкций и технических карт по производству с соблюдением техники безопасности
РО 7.1. Соблюдать порядок организации и планирования сборки деталей типовых соединений и узлов, испытания локомотива после сборки.
РО 7.2. Разрабатывать технологический процесс локомотива с учетом конструктивных особенностей, характера компоновки оборудования и объем выпуска изделий.
РО 7.3. Соблюдать пожарную и электробезопасность, технику безопасности работников, охрану труда и производственную санитарию.
РО 7.4. Выполнять требования Правил технической эксплуатации к техническим средствам железнодорожного транспорта.
ПК 8. Применять знания экономики транспорта в профессиональной деятельности
ПМ 8. Применение знаний экономики транспорта в профессиональной деятельности
РО 8.1. Владеть основами планирования на железнодорожном транспорте.
РО 8.2. Рассчитывать технико-экономические показатели работы тягового подвижного состава.
РО 8.3. Выполнять организацию и планирование труда и оплаты труда.
РО 8.4. Планировать производственно-финансовую деятельность локомотивосборочного завода.
Приложение 209 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 209 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07160400 - Эксплуатация и техническое обслуживание подъемно-транспортных, строительно-дорожных машин и механизмов железнодорожного транспорта"
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0716 Автотранспортные средства, морские и воздушные суда
Специальность:
07160400 - Эксплуатация и техническое обслуживание подъемно-транспортных, строительно-дорожных машин и механизмов железнодорожного транспорта
Квалификация:

ОН 2.5. Электрондық аспаптар мен құрылғыларда болатын физикалық процестердің мәнін, электрондық аспаптарды қосу және электрондық схемаларды құру принциптерін, электрондық техниканың үлгілік тораптары мен құрылғыларын меңгеру.
ОН 2.6. Электроника, микроэлектроника және микропроцессорлық техника саласындағы арнайы терминологияларды қолдану.
ОН 2.7. Электр сигналдарының параметрлерін әртүрлі типтегі құрылғылармен және аспаптармен электрлік өлшеуді жүргізу және алынған нәтижелердің сапасын бағалау.
КҚ 3. Еңбекті қорғау нормалары мен техникалық пайдалану ережелерін орындау
КМ 3. Еңбекті қорғау нормалары мен техникалық пайдалану ережелерін орындау
ОН 3.1. Темір жолдарды техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі талаптарын орындау.
ОН 3.2. Темір жолдарды техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі талаптарын регламенттейтін нұсқаулықтар. мен нормативтік құжаттардың талаптарын қолдану.
ОН 3.3. Темір жолдарды техникалық пайдалану ережелерін, темір жолдардағы сигнал беру жөніндегі нұсқаулықтарды, сигнал беру, орталықтандыру және блоктау құрылғыларын техникалық пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды, Қазақстан Республикасының сигнал беру, орталықтандыру және блоктау құрылғыларына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде поездар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулықтарды сақтау.
ОН 3.4. Темір жол көлігі қызметкерлерінің жалпы міндеттерін, салалық және лауазымдық нұсқаулықтарды, еңбекті қорғауды, өнеркәсіптік қауіпсіздік пен экологияны орындау.
КҚ 4. Жол машиналары жүйелері мен механизмдерінің техникалық жай-күйін және ақаулықтарын анықтау
КМ 4. Жол машиналарының жүйелері мен механизмдерінің техникалық жағдайын анықтау
ОН 4.1.Жол машиналары ақаулықтарының себептерін анықтау
ОН 4.2. Машиналар мен механизмдердің ақауларын жою.
ОН 4.3. Қажетті майлар мен майларды таңдау.
ОН 4.5.Электр қозғалтқышының электр тізбегін құру және қуатын есептеу.
ОН 4.6. Кран электр қозғалтқыштарының түрлері мен схемаларын ажырату.
КҚ 5. Тораптар мен механизмдерді, жол машиналарын баптау, реттеу, техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарды жүргізу
КМ 5. Жол машиналарының тораптары мен механизмдерін жөндеу
ОН 5.1.Жол машиналары мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсетуді және профилактикалық жөндеуді орындау.
ОН 5.2. Машиналық және айнымалы токтың электр тізбектерінің параметрлерін анықтау .
ОН 5.3. Жол машиналары мен жабдықтарының кинематикалық және негізгі электрлік, гидравликалық және пневматикалық сызбаларын оқу.
ОН 5.4. Бақылау-өлшеу құралдары мен құрылғылары мақсаты бойынша қолдану.

РО 2.5. Представлять сущность физических процессов, протекающих в электронных приборах и устройствах, принципы включения электронных приборов и построения электронных схем, типовые узлы и устройства электронной техники.
РО 2.6. Использовать специальные терминологии в области электроники, микроэлектроники и микропроцессорной техники.
РО 2.7. Проводить электрические измерения параметров электрических сигналов приборами и устройствами различных типов и оценивать качество полученных результатов.
ПК 3. Выполнять нормы охраны труда и правила технической эксплуатации
ПМ 3. Выполнение норм охраны труда и правил технической эксплуатации
РО 3.1. Выполнять требования технической эксплуатации железных дорог и безопасности движения.
РО 3.2. Применять требования инструкций и нормативных документов, регламентирующих требования технической эксплуатации железных дорог и безопасности движения.
РО 3.3. Соблюдать правила технической эксплуатации железных дорог, инструкции по сигнализации на железных дорогах, инструкции по технической эксплуатации устройств сигнализации, централизации и блокировки, инструкции по обеспечению безопасности движения поездов при производстве работ по техническому обслуживанию и ремонту устройств сигнализации, централизации и блокировки Республики Казахстан.
РО 3.4. Выполнять общие обязанности работников железнодорожного транспорта, отраслевые и должностные инструкции, охраны труда, промышленной безопасности и экологии.
ПК 4. Определять техническое состояние систем и механизмов путевых машин и неисправности
ПМ 4. Определение технического состояния систем и механизмов путевых машин
РО 4.1. Определять техническое состояние систем и механизмов подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования.
РО 4.2. Выявлять причины неисправностей путевых машин.
РО 4.3. Устранять неисправности машин и механизмов.
РО 4.4. Подбирать необходимые масла и смазки.
РО 4.5.Составлять схемы и рассчитывать мощность электродвигателя.
РО 4.6. Различать виды и схемы крановых электродвигателей.
ПК 5. Проводить работу по наладке, регулировке, техническом обслуживании и ремонте узлов и механизмов, путевых машин
ПМ 5. Ремонт узлов и механизмов путевых машин
РО 5.1. Выполнять техническое обслуживание и профилактический ремонт путевых машин и механизмов.
РО 5.2. Определять параметры электрических цепей машинно- постоянного и переменного тока.
РО 5.3. Читать кинематические и принципиальные электрические, гидравлические и пневматические схемы путевых машин и оборудования.
РО 5.4. Применять по назначению контрольно-измерительные инструменты и приборы.

ОН 5.5. Жол машиналары мен жабдықтарының құрастыру бірліктерін ішінара бөлшектеуді, құрастыруды жүргізу.
ОН 5.6.Жол машиналары мен жабдықтары механизмдерінің тораптарына сынақ жүргізу.
КҚ 6. Жол машиналары мен механизмдерінің электр, пневматикалық және гидравликалық жүйелерін реттеуді жүргізу
КМ 6. Жол машиналары мен механизмдерінің электр, пневматикалық және гидравликалық жүйелерінің тораптарын, механизмдерін, жабдықтарын баптау, реттеу және жөндеу
ОН 6.1. Дизель-электр агрегаттарының жұмысын жолға қою.
РО 6.2. Жол машиналарының механикалық, электрлік, гидравликалық және пневматикалық жабдықтарының техникалық жағдайын реттеуді жүзеге асыру.
ОН 6.3. Жол машиналары мен жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмыстардың негізгі түрлерін орындау.
ОН 6.4. Орташа күрделіліктегі ең көп таралған әмбебап және арнайы құрылғылар мен бақылау-өлшеу құралдарын қолдану.
ОН 6.5. Жол машиналарының жекелеген тораптарын жөндеуді орындау.
ОН 6.6.Болттармен және білікшелермен қосу кезінде қарапайым тораптарды жөндеу және құрастыру бойынша слесарлық жұмыстардың негізгі тәсілдерін орындау
КҚ 7. Машиналар мен механизмдерді жұмысқа дайындау
КМ 7. Машиналар мен механизмдерді жұмысқа дайындау
ОН 7.1. Жол машиналарын қабылдауды орындау.
ОН 7.2. Жол машиналарын қабылдау журналын толтыру.
ОН 7.3.Жұмыс басталар алдында күштік қондырғыларды тексеруді орындау.
ОН 7.4. Техникалық қызмет көрсетуді жоспарлау.
ОН 7.5. Жол машиналарына техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
"3W07160402 - Жол машиналарының машинисі" біліктілігі
КҚ 1. Стандарттау негізінде сызбалар мен схемаларды орындау
КМ 1. Стандарттау негізінде сызбалар мен схемаларды орындау
ОН 1.1. Электр құрылғыларының құрылымдық, принципті, функционалды және монтаждық сызбаларын құру.
ОН 1.2. Техникалық құжаттаманы ресімдеуде мемлекеттік стандарт пен стандарттарды қолдану және кәсіби қызметте салалық стандарттарды басшылыққа алу.
ОН 1.3. Электр схемаларын, сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау құрылғылары элементтерінің шартты белгілерін, электр релелік және электрондық схемаларды құрудың негізгі ережелерін, электротехникалық құрылғыларға техникалық құжаттаманы ресімдеу негіздерін, мемлекеттік стандарт, салалық стандарттар, Бірыңғай жобалық құжаттама жүйесі және Бірыңғай технологиялық құжаттама жүйесі негізгі ережелерін меңгеру.
ОН 1.4. Электр тізбектеріндегі параметрлерді өлшеу үшін құрылғылар мен қондырғыларды жіктеу.
ОН 1.5. Өлшеу әдістерін және оларды автоматтандыру тәсілдерін, өлшеу қателігін анықтау әдістемесін және өлшеу құралдарының өлшеу дәлдігіне әсерін меңгеру.

РО 5.5. Проводить частичную разборку, сборку сборочных единиц путевых машин и оборудования.
РО 5.6.Проводить испытание узлов механизмов путевых машин и оборудования.
ПК 6. Проводить наладку, регулировку электрических, пневматических и гидравлических систем путевых машин и механизмов
ПМ 6. Наладка, регулировка и ремонт узлов, механизмов, оборудования электрических, пневматических и гидравлических систем путевых машин и механизмов
РО 6.1. Наладить работу дизель-электрических агрегатов.
РО 6.2. Производить наладку, регулировку технического состояния механического, электрического, гидравлического и пневматического оборудования путевых машин.
РО 6.3. Выполнять основные виды работ по техническому обслуживанию и ремонту путевых машин и оборудования.
РО 6.4. Применять наиболее распространенные универсальные и специальные приспособления средней сложности и контрольно-измерительные инструменты.
РО 6.5.Выполнять ремонт отдельных узлов путевых машин.
РО 6.6.Выполнять основные приемы слесарных работ по ремонту и сборке простых узлов при соединении болтами и валиками.
ПК 7. Подготавливать машины и механизмы к работе
ПМ 7. Подготовка машин и механизмов к работе
РО 7.1. Выполнять приемку путевых машин.
РО 7.2. Заполнять журнал по приемке путевых машин.
РО 7.3.Выполнять осмотр силовых установок перед началом работы.
РО 7.4. Планировать техническое обслуживание.
РО 7.5. Организовывать техническое обслуживание путевых машин.
Квалификация "3W07160402 – Машинист путевых машин"
ПК 1. Выполнять чертежи и схемы на основе стандартизации
ПМ 1. Выполнение чертежей и схем на основе стандартизации
РО 1.1. Составлять структурные, принципиальные, функциональные и монтажные схемы электротехнических устройств.
РО 1.2. Применять государственные стандарты и стандарты в оформлении технической документации и руководствоваться отраслевыми стандартами в профессиональной деятельности.
РО 1.3. Владеть основными правилами построения электрических схем, условных обозначений элементов устройств сигнализации, централизации и блокировки, электрических релейных и электронных схем, основами оформления технической документации на электротехнические устройства, основными положениями государственных стандартов, отраслевых стандартов, Единой системы конструкторской документации и Единой системы технологической документации.
РО 1.4. Классифицировать приборы и устройства для измерения параметров в электрических цепях.
РО 1.5. Владеть методами измерения и способами их автоматизации, методикой определения погрешности измерений и влиянием измерительных приборов на точность измерений.

ОН 4.3.Тораптар мен бөлшектердің ақаулықтары анықталған кезде профилактикалық жөндеу жүргізу.
ОН 4.4. Маневрлік жұмыстарды жүргізу және поездар қозғалысы бойынша нұсқаулықтарды сақтау.
ОН 4.5. Поездар қозғалысының қауіпсіздігін толық қамтамасыз ету үшін жұмыстарды ұйымдастыру.
ОН 4.6. Маневрлік жұмыс пен поездар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін көрінетін және дыбыстық сигналдарды қолдану.
КМ 5. Жол машиналарына қызмет көрсету және басқару
КМ 5. Жол машиналарына қызмет көрсету және басқару
ОН 5.1. Құрылыс, монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстарын орындау кезінде қолданылатын машиналар мен механизмдерді басқару.
ОН 5.2.Машиналар мен механизмдердің ақауларын анықтау.
ОН 5.3.Жол машиналары мен жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді орындау.
ОН 5.4. Теміржол көлігіндегі көтергіш-көлік, жол-құрылыс машиналары мен жабдықтарын сипаттау.
КК 6. Жол машиналарын жұмысқа дайындау
КМ 6.Жол машиналарын жұмысқа дайындау
ОН 6.1 Жылжымалы құрам габариттерінің түрлерін ажырату.
ОН 6.2.Жол машиналарын көлік жағдайына келтіру ережелерін сақтау.
ОН 6.3.Жол машиналарының жай-күйін көзбен шолып қарауды жүргізу.
ОН 6.4.Жүйе мен тораптардың жарамдылығын тексеру.
ОН 6.5.Машиналарға жанар-жағармай материалдарын құюды тексеру.
ОН 6.6. .Сигнал беру және байланыс нұсқауларын орындау.
"4S07160403 Техник-механик" біліктілігі
КК 1.Жол машиналары мен механизмдерін жөндеудің технологиялық процестерін әзірлеу
КМ 1. Жол машиналары мен механизмдерін жөндеудің технологиялық процестерін әзірлеу
ОН 1.1 Технологиялық процестерді әзірлеу кезінде конструкторлық құжаттаманы пайдалану.
ОН1.2 Өндірістің техникалық-экономикалық көрсеткіштеріне бағдарлану.
ОН1.3 Өндірістік тапсырманы жоспарлауды орындау.
ОН 1.4 Персоналдың жұмыс уақытын және оны есепке алуды ұйымдастыру.
ОН 1.5 Жабдықты жөндеуді жоспарлау және ұйымдастыру.
КК 2. Жол машиналары мен механизмдерін дайындау және пайдалану жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
КМ 2. Жол машиналары мен механизмдерін дайындау және пайдалану жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
ОН 2.1 Қолдалынатын жабдықты пайдалану ережелерін бақылау.
ОН 2.2. Технологиялық процесс нормаларының бұзылуының алдын алу және жою жөніндегі іс-шараларды әзірлеу.
ОН 2.3. Жөндеу жұмыстарының жүргізілуін бақылауды жүзеге асыру.
ОН 2.4. Көтергіш-көлік, құрылыс, жол машиналары мен жабдықтарын пайдалану бойынша персоналдың жұмысын ұйымдастыру.
КК 3. Теміржол көлігінде экономиканы, еңбекті және өндірісті ұйымдастыру қағидаттарын қолдану
КМ 3. Жол машиналары мен механизмдерін жұмысқа қабілетті күйде ұстау жөніндегі бөлімшелердің жұмыстарын жүргізу

РО 4.3. Проводить профилактический ремонт при выявлении неисправностей узлов и деталей.
РО 4.4. Соблюдать инструкции по движению поездов и производству маневровых работ.
РО 4.5. Организовывать работы для полного обеспечения безопасности движения поездов.
РО 4.6. Применять видимые и звуковые сигналы для обеспечения безопасности движения поездов и маневровой работе.
ПК 5. Обслуживать и управлять путевыми машинами
ПМ 5. Обслуживание и управление путевыми машинами
РО 5.1. Управлять машинами и механизмами, применяемыми при выполнении строительных, монтажных и ремонтно-строительных работ.
РО 5.2. Определять неисправности машин и механизмов.
РО 5.3.Выполнять техническое обслуживание путевых машин и оборудования.
РО 5.4.Характеризовать подъемно- транспортные, строительно-дорожные машины и оборудования на железнодорожном транспорте.
ПК 6. Готовить к работе путевые машины
ПМ 6. Подготовка к работе путевых машин
РО 6.1 Различать виды габаритов подвижного состава.
РО 6.2. Соблюдать правила приведения путевых машин в транспортное положение.
РО 6.3. Производить визуальный осмотр состояния путевых машин.
РО 6.4. Выполнять проверку исправности системы и узлов.
РО 6.5. Проверять заправку машин горюче смазочными материалами.
РО 6.6.Соблюдать инструкции по сигнализации и связи.
Квалификация "4S07160403 Техник-механик"
ПК 1. Разрабатывать технологические процессы ремонта путевых машин и механизмов
ПМ 1. Разработка технологических процессов ремонта путевых машин и механизмов
РО 1.1 Использовать конструкторскую документацию при разработке технологических процессов.
РО 1.2 Ориентироваться в технико-экономических показателях производства.
РО 1.3 Выполнять планирование производственного задания.
РО 1.4 Организовывать рабочее время персонала и его учет.
РО 1.5 Планировать и организовывать ремонт оборудования.
ПК 2. Организовывать работы по подготовке и эксплуатации путевых машин и механизмов
ПМ 2. Организация работ по подготовке и эксплуатации путевых машин и механизмов
РО 2.1 Контролировать правила эксплуатации используемого оборудования.
РО 2.2. Разрабатывать мероприятия по предупреждению и устранению нарушений норм технологического процесса.
РО 2.3 Осуществлять контроль за проведением ремонтных работ.
РО 2.4. Организовывать работу персонала по эксплуатации подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования.
ПК 3. Применять экономику, принципы организации труда и производства на железнодорожном транспорте
ПМ 3. Применение экономики, основных принципов организации труда и производства на железнодорожном транспорте

ОН 3.1 Өндірістік учаскенің жұмысы туралы техникалық және есептік құжаттаманы жасау және ресімдеу.
ОН 3.2. Жол машиналары мен механизмдерінің техникалық қызмет көрсету және машина-ауысым құнын есептеу.
ОН 3.3.Жол машиналарының ақаулығы кезінде рекламация жасау.
ОН 3.4.Жол машиналарын пайдалану жоспарын құру.
ОН 3.5.Жөндеу жұмыстары жоспарының кестесін жасау
ОН 3.6. Басқарудың негізгі қағидаттары мен әдістерін қолдану.
ОН 3.7. Еңбек, материалдық және қаржы ресурстарын пайдалану тиімділігін есептеу.
ОН 3.8. Алғашқы еңбек ұжымының жұмысын жоспарлау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
211- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
211 -қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07160500 – Темір жолдың жылжымалы құрамын пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы мен коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0716 Автокөлік құралдары, теңіз және әуе кемелері
Мамандығы:
07160500 – Темір жолдың жылжымалы құрамын пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету
Біліктілігі:

РО 3.1 Составлять и оформлять техническую и отчетную документацию о работе производственного участка.
РО 3.2. Рассчитывать себестоимость технического обслуживания и машино-смен путевых машин и механизмов.
РО 3.3. Составлять рекламации при неисправности путевых машин.
РО 3.4. Составлять план эксплуатации путевых машин.
РО 3.5.Составляь график плана ремонтных работ.
РО 3.6. Применять основные принципы и методы управления.
РО 3.7. Рассчитывать эффективность использования трудовых, материальных и финансовых ресурсов.
РО 3.8. Планировать работу первичного трудового коллектива.
Приложение 211 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 211 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07160500 – Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание тягового подвижного состава железных дорог"
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0716 Автотранспортные средства, морские и воздушные суда
Специальность:
07160500 – Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание тягового подвижного состава железных дорог
Квалификация:

ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07160501- Локомотив машинисының көмекшісі (түрлері бойынша)" біліктілігі
КҚ 1. Ақпараттық технологияларды пайдалана отырып сызбалар мен схемаларды орындау
КМ 1. Ақпараттық технологияларды пайдалана отырып сызбалар мен схемаларды орындау
ОН 1.1. Сызбалар мен конструкторлық құжаттаманың графикалық ресімделуін орындау.
ОН 1.2. Күрделі емес бөлшектер мен механизмдердің тораптары мен бөлшектерін сызу.
ОН 1.3. Графикалық есептерді шешу әдістерін қолдану.
ОН 1.4. Сертификаттау және метрология саласындағы негізгі терминдер мен анықтамаларды қолдану.
ОН 1.5. AutoCAD, Corel, Компас графикалық бағдарламаларының көмегімен сызбаларды орындау.
ОН 1.6. Компьютерлік құралдарды қолдана отырып өңдеуді және есептеулерді жүзеге асыру және құжаттарды құру.
ОН 1.7. Техникалық құжаттамамен жұмыс істеу кезінде мемлекеттік стандартты және конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесін сақтау.
КҚ 2. Электротехника, электроника және микроэлектрониканың негізгі заңдарын қолдану
КМ 2. Электротехника, электроника және микроэлектрониканың негізгі заңдарын қолдану
ОН 2.1. Электр тізбектерінде болатын процестердің физикалық мәнін сипаттау.
ОН 2.2. Берілген шарттар бойынша күрделі емес электр тізбектерінің принциптік схемаларын жинау.
ОН 2.3. Желілік және желілік емес электр тізбектеріндегі өтпелі және тұрақты процестерді есептеу әдістерін қолдану.
ОН 2.4. Вагонның электр машиналарында электротехниканың негізгі заңдарын, электр тізбектері мен магнит өрістерінің теорияларын қолдану.
ОН 2.5. Электр машиналарын жобалау, сынау және пайдалану бойынша практикалық міндеттерді шешу.
ОН 2.6. Электр машиналарының қарапайым есептері мен сынақтарын орындау.
КҚ 3. Еңбекті қорғау қағидалары мен нормаларын және техникалық пайдалану қағидаларын сақтау
КМ 3. Еңбекті қорғау қағидалары мен нормаларын және техникалық пайдалану қағидаларын сақтау

РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07160501- Помощник машиниста локомотива (по видам)"
ПМ 1. Выполнять чертежи и схемы с использованием информационных технологий
ПК 1. Выполнение чертежей и схем с использованием информационных технологий
РО 1.1. Выполнять графическое оформление чертежей и конструкторской документации.
РО 1.2. Вычерчивать узлы и детали несложных деталей и механизмов.
РО 1.3. Применять методы решения графических задач.
РО 1.4. Применять основные термины и определения в области сертификации и метрологии.
РО 1.5. Выполнять чертежи с помощью графических программ AutoCAD, Corel, Компас.
РО 1.6. Производить обработку и составление документации и расчеты использую компьютерные средства.
РО 1.7. Соблюдать Государственный стандарт и Единной системы конструкторской документаций при работе с технической документацией.
ПМ 2. Применять основные законы электротехники, электроники и микроэлектроники
ПК 2. Применение основных законов электротехники, электроники и микроэлектроники
РО 2.1. Характеризовать физическую сущность процессов, происходящих в электрических цепях.
РО 2.2. Собирать по заданным условиям принципиальные схемы несложных электрических цепей.
РО 2.3. Соблюдать методы расчета переходных и установившихся процессов в линейных и нелинейных электрических цепях.
РО 2.4. Применять основные законы электротехники, теории электрических цепей и магнитных полей в электрических машинах вагона.
РО 2.5. Решать практические задачи по проектированию, испытаниями и эксплуатации электрических машин.
РО 2.6. Выполнять элементарные расчеты и испытания электрических машин.
ПМ 3. Соблюдать правил и норм охраны труда и правила технической эксплуатации
ПК 3. Соблюдение правил и норм охраны труда и правил технической эксплуатации

ОН 3.1. Өрт және электр қауіпсіздігін, қызметкерлердің қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды және өндірістік санитарияны сақтау.
ОН 3.2. Саланың нормативтік құжаттамасын пайдалану.
ОН 3.3. Берілген аймақта қауіпті және зиянды факторларды анықтау.
ОН 3.4. Темір жолдарда жұмыс істеу, станоктарда жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын қолдану.
ОН 3.5. Жүру жолында теміржол көлігінде сигнализацияны сақтау.
ОН 3.6. Темір жолдарды техникалық пайдалану ережесін, сигнал беру жөніндегі нұсқаулықты, пойыздар қозғалысы және маневрлік жұмыс жөніндегі нұсқаулықты орындау.
ОН 3.7. Өрт сөндіру құралдарын қолдану.
ОН 3.8. Электр тоғынан зардап шеккен адамға алғашқы көмек көрсету.
ОН 3.9. Жұмыс жүргізу үшін орындарды қоршау.
ОН 3.10. Пойыздар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
ОН 3.11. Адамдардың өміріне немесе пойыздар қозғалысының қауіпсіздігіне қатер төндіретін барлық жағдайларда пойызға немесе маневрлік құрамға тоқтау сигналдарын беру.
ОН 3.12. Электрлендірілген темір жолдарда болған кезде қауіпсіздік шараларын сақтау.
ОН 3.13. Лауазымдық міндеттерді орындау кезінде мақсатты нұсқаманың талаптарын сақтау.
КҚ 4. Локомотивті басқару және қызмет көрсету
КМ 4. Локомотивті басқару және қызмет көрсету
ОН 4.1. Локомотивтің негізгі ақауларын, пайда болу принциптерін және оларды жою тәсілдерін анықтау.
ОН 4.2. Локомотивті сапарға дайындау тәртібін орындау.
ОН 4.3. Локомотивті қысқы уақытта қабылдау, қызмет көрсету, қарау және тапсыру ережелері мен тәсілдерін сақтау, локомотивке қызмет көрсету.
ОН 4.4. Негізгі отын-жағармай материалдарының сипаттамаларын және олардың мақсаты мен сақтау ережелерін білу.
ОН 4.5. Локомотивті басқару және қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау бойынша нұсқаманы орындау.
КҚ 5. Жүру жолында туындаған локомотивтегі немесе вагондар құрамындағы ақаулықтарды жою
КМ 5. Жүру жолында туындаған локомотивтегі немесе вагондар құрамындағы ақаулықтарды жою
ОН 5.1. Тартқыш жылжымалы құрамның техникалық сипаттамалары мен жұмыс принципін ажырата білу.
ОН 5.2. Тартқыш жылжымалы құрамның құрылымын, әрекет ету принципін және жөндеуді анықтау.
ОН 5.3. Жүру жолында тартқыш жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсетуді жүргізу
ОН 5.4. Жүру жолында тартқыш жылжымалы құрамның тежегіш жабдығының ақауларын жою.
ОН 5.5. Тежегіштердің жіктелуіне сәйкес тежеу процестерін пайдалану.
ОН 5.6. Тартқыш жылжымалы құрамның тежегіштеріне техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі қағидаларының талаптарын сақтау
ОН 5.7. Слесарьға сәйкес келетін 2-3 санаттағы кәсіби жұмыстарды орындау.

РО 3.1. Организовывать работу по охране труда, техники безопасности, промышленной санитарии и противопожарной защиты.
РО 3.2. Использовать нормативную документацию отрасли.
РО 3.3. Определять опасные и вредные факторы на заданном участке.
РО 3.4. Применять правила техники безопасности при работе на железнодорожных путях, работе на станках.
РО 3.5. Соблюдать сигнализацию на железнодорожном транспорте в пути следования.
РО 3.6. Выполнять правила технической эксплуатации железных дорог, инструкции по сигнализации, инструкции по движению поездов и маневровой работе.
РО 3.7. Применять средства огнетушения.
РО 3.8. Оказывать первую помощь пострадавшему от электрического тока.
РО 3.9. Ограждать места для производства работ.
РО 3.10. Обеспечивать безопасность движения поездов.
РО 3.11. Подавать сигналы остановки поезду или маневрирующему составу во всех случаях, угрожающих жизни людей или безопасности движения поездов.
РО 3.12. Соблюдать меры безопасности при нахождении на электрифицированных железнодорожных путях.
РО 3.13.Соблюдать требования целевого инструктажа при исполнении должностных обязанностей.
ПМ 4. Управлять и обслуживать локомотивами
ПК 4. Управление и обслуживание локомотивами
РО 4.1. Определять основные неисправности локомотива, принципы возникновения и способы их устранения.
РО 4.2. Выполнять порядок подготовки локомотива к поездке.
РО 4.3 . Соблюдать правила и способы приемки, обслуживания, осмотра и сдачи локомотива, обслуживание локомотива в зимнее время.
РО 4.4. Владеть характеристиками основных топливо - смазочных материалов и их назначением и правилами хранения.
РО 4.5. Выполнять инструктаж по технике безопасности и охране труда при управлении и обслуживании локомотива.
ПМ 5. Устранять неисправности на локомотиве или составе вагонов, возникших в пути следования
ПК 5. Устранение неисправности на локомотиве или составе вагонов, возникших в пути следования
РО 5.1. Различать технические характеристики и принцип действия тягового подвижного состава.
РО 5.2. Определять конструкцию, принцип действия и ремонт тягового подвижного состава.
РО 5.3. Производить техническое обслуживание тягового подвижного состава в пути следования
РО 5.4. Устранять неисправности тормозного оборудования тягового подвижного состава в пути следовать.
РО5.5. Использовать тормозные процессы в соответствии с классификацией тормозов.
РО 5.6. Соблюдать требования Правил технической эксплуатации и безопасности движения к тормозам тягового подвижного состава.
РО 5.7. Выполнять профессиональные работы соответствующие слесарю 2-3 разряда.

ОН 3.9. Адамдардың өміріне немесе пойыздар қозғалысының қауіпсіздігіне қатер төндіретін барлық жағдайларда пойызға немесе маневрлік құрамға тоқтау сигналдарын беру.
ОН 3.10. Электрлендірілген темір жолдарда болған кезде қауіпсіздік шараларын сақтау.
ОН 3.11. Лауазымдық міндеттерді орындау кезінде мақсатты нұсқаманың талаптарын сақтау.
КҚ 4. Локомотивтерді жөндеуді орындау
КМ 4. Локомотивтерді жөндеуді орындау
ОН 4.1. Локомотивтердің құрылымын, олардың тораптарының мақсатын, жұмыс істеу шарттары мен принциптерін сипаттау.
ОН 4.2. Локомотивтердің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін талдау.
ОН 4.3. Үнемділік және сенімділік тұрғысынан локомотивтердің конструктивтік ерекшеліктерін анықтау.
ОН 4.4. Материалдар мен тораптар бөлшектерінің сапасын анықтау.
ОН 4.5. Техникалық және механикалық тұрғыдан әртүрлі мақсаттағы қондырғылар үшін материалды таңдау, оңтайлы шешімдерді табу.
ОН 4.6. Бөлшектің мақсатына байланысты металдарды өңдеудің қажетті түрлерін анықтау.
ОН 4.7. Техникалық механика терминологиясын қолдану.
ОН 4.8. Тежеу негіздерін, тежегіштердің жіктелуін, вагондар мен локомотивтердің тежегіш жабдығының құрылысы мен жұмыс принципін, тежеу процестерін орындау.
ОН 4.9. Локомотивтердегі бөлшектер мен тораптардың механикалық, электрлік және жабдықтардың техникалық жай-күйін жөндеу, тексеру және тексеруді орындау.
КҚ 5. Локомотивтің тораптары мен бөлшектерін бақылау, құрастыру, реттеу, сынау
КМ 5. Локомотивтің тораптары мен бөлшектерін бақылау, құрастыру, реттеу, сынау
ОН 5.1. Локомотивтердің түрлерін, түрлерін, серияларын және мақсатын ажырату.
ОН 5.2. Жөндеуден кейін локомотивтің тораптары мен бөлшектерін бақылауды, құрастыруды, реттеуді, сынауды орындау,
ОН 5.3. Жөндеуден кейін локомотивтің реостаттық сынақтарын жүргізу.
ОН 5.4. Тежегіш жабдықтарын реттеу.
ОН 5.5. Нормативтік-техникалық құжаттаманы ресімдеу.
КҚ 6. Жылжымалы құрамды жөндеу жөніндегі слесарь біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 6. Жылжымалы құрамды жөндеу жөніндегі слесарь біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
ОН 6.1. Конструкцияның техникалық сипаттамаларын, тартқыш жылжымалы құрамның, энергия қондырғыларының және қосалқы жабдықтардың әрекет ету қағидаттарын қолдану.
ОН 6.2. Дизельді, электр машиналарын, электр аппараттарын, қорғаныс және дабыл жүйелерін автоматты реттеуді қолдану.
ОН 6.3. Дизельге және қосалқы жабдыққа, экипаж бөлігіне, электр машиналарына, электр аппараттары мен аккумулятор батареяларына техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді орындау.
ОН 6.4. Механикаландырудың техникалық құралдарын және өндірістік процестерді автоматтандыру жүйелерін қолдану.

РО 3.9. Подавать сигналы остановки поезду или маневрирующему составу во всех случаях, угрожающих жизни людей или безопасности движения поездов.
РО 3.10. Соблюдать меры безопасности при нахождении на электрифицированных железнодорожных путях.
РО 3.11. Соблюдать требования целевого инструктажа при исполнении должностных обязанностей.
ПМ 4. Выполнять ремонт локомотивов
ПК. 4 Выполнение ремонта локомотивов
РО 4.1. Характеризовать устройство локомотивов, назначение, условия и принципы работы их узлов.
РО 4.2. Определять технико-экономические показатели локомотивов.
РО 4.3. Определять конструктивные особенности локомотивов с позиции экономичности и надежности.
РО 4.4. Определять качество материалов и деталей узлов.
РО 4.5. Производить выбор материала для установок различного назначения с технической и механической точки зрения, находить оптимальные решения.
РО 4.6. Определять необходимые виды обработки металлов в зависимости от назначения детали.
РО 4.8. Выполнять основы торможения, классификацию тормозов, устройство и принцип действия тормозного оборудования вагонов и локомотивов, тормозные процессы.
РО 4.9. Выполнять ремонт, осмотр и проверку технического состояния механического, электрического и оборудования деталей и узлов на локомотивах.
ПК 5. Контролировать, сборку, регулировку, испытание узлов и деталей локомотива
ПМ 5. Контроль, сборка, регулировка, испытание узлов и деталей локомотива
РО 5.1. Различать виды, типы, серии и назначение локомотивов.
РО 5.2. Выполнять контроль, сборку, регулировку, испытание узлов и деталей локомотива после ремонта.
РО 5.3. Проводить реостатные испытаний локомотива после ремонта.
РО 5.4. Регулировать тормозное оборудование.
РО 5.5. Оформлять нормативно - техническую документацию.
ПМ 06. Выполнять основные виды работ по квалификации слесаря по ремонту подвижного состава
ПК 06. Выполнение основных видов работ по квалификации слесаря по ремонту подвижного состава
РО 6.1. Применять технические характеристики конструкции, принципов действия тягового подвижного состава, энергоустановок и вспомогательного оборудования.
РО 6.2. Выполнять автоматическое регулирование дизеля, электрических машин, электрических аппаратов, системы защиты и сигнализации.
РО 6.3. Выполнять техническое обслуживание, ремонт дизеля и вспомогательного оборудования, экипажной части, электрических машин, электрических аппаратов и аккумуляторных батарей.
РО 6.4. Применять технические средства механизации и системы автоматизации производственных процессов.

ОН 6.5. Өлшеу негіздерін меңгеру өлшеу және бақылау құралдарын меңгеру.
ОН 6.6. Дәнекерлеу жабдықтарын меңгеру.
ОН 6.7. Слесарлық жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасын меңгеру.
ОН 6.8. Слесарлық жұмыстарды орындау Қауіпсіздік техникасын меңгеру.
ОН 6.9. Электрмен дәнекерлеу жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіздік техникасын меңгеру.
"4S07160503 - Техник-электромеханик" біліктілігі
КҚ 1. Механикаландыруды және автоматтандыруды қолдана отырып, тартқыш жылжымалы құрамды жөндеудің технологиялық процесін орындау
КМ 1. Механикаландыруды және автоматтандыруды қолдана отырып, тартқыш жылжымалы құрамды жөндеудің технологиялық процесін орындау
ОН 1.1. Технологиялық процестің және қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарын сақтау.
ОН 1.2. Локомотивтердің техникалық ақауларын анықтау.
ОН 1.3. Технологиялық процестің талаптарына қатаң сәйкестікте ақаулықтарды жоюды жүргізу.
ОН 1.4. Сөрелерде қосалқы бөлшектердің саны мен номенклатурасы бойынша болуын және олардың нормаларға сәйкестігін тексеру.
ОН 1.5. Жоспарлы жөндеу түрлерімен жөнделген локомотивтерді қабылдауды жүргізу.
ОН 1.6. Локомотивтерді жөндеу бойынша жұмыстардың ұйымдастырылуын және технологияның сақталуын тексеруді жүзеге асыру.
ОН 1.7. Нормативтік құжаттамаға сәйкес сертификатталған материалдардың, қосалқы бөлшектердің локомотивтерін қоюды бақылау.
ОН 1.8. Локомотивтің тораптары мен бөлшектерін жөндеудің жүйелілік технологиясын анықтау.
ОН 1.9. Локомотивтерді пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша техникалық құжаттаманы ресімдеу.
ОН 1.10. Өндірістік процестерді механикаландыру мен автоматтандыруды сипаттау.
ОН 1.11. Локомотивтермен өзара әрекеттесетін жөндеу және тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу кезінде машиналар мен механизмдердің дұрыс қолданылуын бақылау.
ОН 1.12. Құралдардың, шаблондардың және секундомердің жарамдылығын анықтау.
КҚ 2. Тартқыш жылжымалы құрамды пайдаланудың экономикалық көрсеткіштерін талдау
КМ 2. Тартқыш жылжымалы құрамды пайдаланудың экономикалық көрсеткіштерін талдау
ОН 2.1. Локомотивтерді жөндеу мен техникалық қызмет көрсетуді пайдалануды ұйымдастыру мәселелерін экономикалық тұрғыдан негізді шешу.
ОН 2.2. Локомотив депосы жұмысының көлемдік және сапалық көрсеткіштерін анықтау бойынша қарапайым техникалық-экономикалық есептерді орындау.
ОН 2.3. Өндірістік жұмыстардың экономикалық тиімділігін есептеу.
КҚ 3. Тартқыш жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету
КМ 3. Тартқыш жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету
ОН 3.1. Локомотивтердің, мотор-вагонды жылжымалы құрамның және жүк көтергіш крандардың мүкәммал паркі туралы АГО-14 нысанындағы есепті орындау.

РО 6.5. Владеть основами измерения измерительными и контрольными инструментами.
РО 6.6. Владеть сварочным оборудованием.
РО 6.7. Владеть техникой безопасности при выполнении слесарных работ.
РО 6.8. Владеть техникой безопасности при выполнение слесарных работ.
РО 6.9. Владеть техникой безопасности при выполнении электросварочных работ.
Квалификация "4S07160503 - Техник-электромеханик"
ПМ 1. Выполнять технологический процесса ремонта тягового подвижного состава с применением механизации и автоматизации
ПК 1. Выполнение технологического процесса ремонта тягового подвижного состава с применением механизации и автоматизации
РО 1.1. Соблюдать требования технологического процесса и действующих нормативно-технических документов.
РО 1.2. Выявлять технические неисправности локомотивов.
РО 1.3. Производить устранение неисправностей в строгом соответствии с предъявляемыми требованиями технологического процесса.
РО 1.4. Проверять наличие на стеллажах запасных частей по количеству и номенклатуре и их соответствие нормам.
РО 1.5. Производить приемку локомотивов, отремонтированных плановыми видами ремонта.
РО 1.6. Осуществлять проверку организации работ и соблюдение технологии по ремонту локомотивов.
РО 1.7. Контролировать постановку локомотив сертифицированных материалов, запасных частей, соответствующих нормативной документации.
РО 1.8. Определять технологию последовательности ремонта узлов и деталей локомотива.
РО 1.9. Оформлять техническую документацию по эксплуатации, ремонту и техническому обслуживанию локомотивов.
РО 1.10. Характеризовать механизацию и автоматизацию производственных процессов.
РО 1.11. Контролировать правильность применения машин и механизмов при производстве ремонта и погрузочно-разгрузочных работ, взаимодействующих с локомотивами
РО 1.12. Определять исправность инструментов, шаблонов и секундомера.
ПМ 2. Анализировать экономические показатели использования тягового подвижного состава
ПК 2. Анализ экономических показателей использования тягового подвижного состава
РО 2.1. Экономически обоснованно решать вопросы организации эксплуатации ремонта и технического обслуживания локомотивов.
РО 2.2. Выполнять простейшие технико-экономические расчеты по определению объемных и качественных показателей работы локомотивного депо.
РО 2.3. Рассчитывать экономическую эффективность производственных работ
ПМ 3. Выполнять техническое обслуживание тягового подвижного состава
ПК 3. Техническое обслуживание тягового подвижного состава
РО 3.1. Выполнять отчет формы АГО-14 об инвентарном парке локомотивов, мотор-вагонного подвижного состава, и грузоподъемных кранов.

ОН 3. 2. Локомотивтерді локомотивтердің уақытша резервіне қою және оларды алып қою кезінде құжаттаманы ресімдеуді орындау.
ОН 3.3. Локомотивтерді жөндеуге жіберу және оларды қабылдау-тапсыру кезінде техникалық паспорттарды дайындауды және жөнелтуді орындау, ТУ-53 актілерін жасау.
ОН 3.4. Локомотивтерді жөндеуге жіберу және оларды қабылдау-тапсыру кезінде техникалық паспорттарды ресімдеу бойынша тексеруді орындау және ТУ-53 актілерін жасау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
213- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
213-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07160600 - Темір жолдың вагондар мен рефрижераторлы жылжымалы құрамын пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім беру деңгейінің коды және атауы:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0716 Автокөлік құралдары, теңіз және әуе кемелері
Мамандығы:
07160600 - Темір жолдың вагондар мен рефрижераторлы жылжымалы құрамын пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету
Біліктілігі:

РО 3.2. Выполнять оформление документации при постановке локомотивов во временный резерв локомотивов и их изъятия.
РО 3.3. Выполнять подготовку и отправку технических паспортов при отправке локомотивов в ремонт и их приема-передачи, составление актов ТУ-53.
РО 3.4. Выполнять проверку по оформлению технических паспортов при отправке локомотивов в ремонт и их приема-передачи и составление актов ТУ-53.
Приложение 213 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 213 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07160600 - Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание вагонов и рефрижераторного подвижного состава железных дорог"
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0716 Автотранспортные средства, морские и воздушные суда
Специальность:
07160600 - Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание вагонов и рефрижераторного подвижного состава железных дорог
Квалификация:

ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі ұғымдарын меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07160601- Вагон жөндеу слесары" біліктілігі
КҚ 1. Стандарттау негізінде техникалық құжаттаманы тіркеу
КМ 1. Стандарттау негізінде техникалық құжаттаманы тіркеу
ОН 1.1. Сызбалар мен жобалық құжаттаманың графикалық дизайнын орындау.
ОН 1.2. Күрделі емес бөлшектер мен механизмдердің тораптары мен бөлшектерін сызу.
ОН 1.3. Графикалық есептерді шешу әдістерін қолдану.
ОН 1.4. Сертификаттау және метрология саласындағы негізгі терминдер мен анықтамаларды қолдану.
ОН 1.5. AutoCAD, Corel, Компас графикалық бағдарламаларының көмегімен сызбаларды орындау.
ОН 1.6. Компьютерлік құралдарды қолдана отырып, құжаттама мен есептеулерді өңдеуді және дайындауды орындау.
ОН 1.7. Техникалық құжаттамамен жұмыс кезінде жобалық құжаттаманың бірыңғай жүйесін сақтау.
КҚ 2. Микроэлектронды құрылғыларды қолдану
КМ 2. Микроэлектронды құрылғыларды қолдану
ОН 2.1. Электр тізбектерінде болатын процестердің физикалық мәнін сипаттау.
ОН 2.2. Берілген шарттарға сәйкес қарапайым электр тізбектерінің схемалық диаграммаларын оқу, құрастыру, жинау.
ОН 2.3. Сызықты емес электр тізбектері процестерінде сызықтық және тұрақты өтпелі процестерді есептеу әдістерін қолдану.
ОН 2.4. Вагонның электр машиналарында электротехниканың негізгі заңдарын, электр тізбектері мен магнит өрістерінің теорияларын қолдану.
ОН 2.5. Электр машиналарын жобалау, сынау және пайдаланылуы бойынша практикалық міндеттерді орындау.
ОН 2.6. Электр машиналарының қарапайым есептері мен сынақтарын орындау.
КҚ 3. Еңбекті қорғау ережелері мен нормаларының және техникалық пайдалану ережелерінің сақталуын орындау
КМ 3. Еңбекті қорғау ережелері мен нормаларының және техникалық пайдалану ережелерінің сақталуын орындау
ОН 3.1. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өнеркәсіптік санитария және өртке қарсы қорғау бойынша жұмыстарды жоспарлау және ұйымдастыру.

РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для со-циализации и адаптации в обществе и трудовом кол-лективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07160601 - Слесарь по ремонту вагонов"
ПК 1. Оформлять техническую документацию на основе стандартизации
ПМ 1. Оформление технической документации на основе стандартизации
РО 1.1. Выполнять графическое оформление чертежей и конструкторской документации.
РО 1.2. Вычерчивать узлы и детали несложных деталей и механизмов.
РО 1.3. Применять методы решения графических задач.
РО 1.4. Применять основные термины и определения в области сертификации и метрологии.
РО 1.5. Выполнять чертежи с помощью графических программ AutoCAD, Corel, Компас.
РО 1.6. Производить обработку и составление документации и расчеты использую компьютерные средства.
РО 1.7. Соблюдать стандарты и единую систему конструкторской документации при работе с технической документацией.
ПК 2. Применять микроэлектронные приборы
ПМ 2. Применение микроэлектронных приборов
РО 2.1. Характеризовать физическую сущность процессов, происходящих в электрических цепях.
РО 2.2.Читать, составлять, собирать по заданным условиям принципиальные схемы несложных электрических цепей.
РО 2.3. Использовать методы расчета переходных и установившихся процессов в линейных и нелинейных электрических цепях.
РО 2.4. Применять основные законы электротехники, теории электрических цепей и магнитных полей в электрических машинах вагона.
РО 2.5. Решать практические задачи по проектированию, испытаниями и эксплуатации электрических машин.
РО 2.6. Выполнять элементарные расчеты и испытания электрических машин.
ПК 3. Выполнять соблюдение правил и норм охраны труда и правил технической эксплуатации
ПМ 3. Соблюдение правил и норм охраны труда и правил технической эксплуатации
РО 3.1. Планировать и организовывать работу по охране труда, техники безопасности, промышленной санитарии и противопожарной защиты.

ОН 3.2. Саланың нормативтік құжаттамасын пайдалану.
ОН 3.3. Берілген учаскеде қауіпті және зиянды факторларды анықтау.
ОН 3.4. Темір жолдарда, станоктарда жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін қолдану.
ОН 3.5. Өрт сөндіру құралдарын қолдану.
ОН 3.6. Электр тогынан зардап шеккен адамға алғашқы көмек көрсету.
ОН 3.7. Жұмыс жүргізу үшін орындарды қоршау.
ОН 3.8. Поездар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
ОН 3.9. Адамдардың өміріне немесе поездар қозғалысының қауіпсіздігіне қатер төндіретін барлық жағдайларда поезға немесе маневрлік құрамға тоқтау сигналдарын беру.
ОН 3.10. Электрлендірілген темір жолдарда болған кезде қауіпсіздік шараларын сақтау.
ОН 3.11. Лауазымдық міндеттерді орындау кезінде мақсатты нұсқаманың талаптарын сақтау.
КҚ 4. Вагондардың құрылғыларына механикалық Жөндеу жұмыстарын жүргізу
КМ 4. Вагондардың құрылғыларына механикалық Жөндеу жұмыстарын орындау
ОН 4.1. Вагондардың құрылысын, олардың тораптарының мақсатын, жұмыс істеу шарттары мен принциптерін сипаттау.
ОН 4.2.Вагондардың техникалық-экономикалық сипаттамаларын салыстыру және талдау.
ОН 4.3. Вагондардың конструктивтік ерекшеліктерін үнемділік және сенімділік позициясынан анықтау
ОН 4.4. Тораптар материалдары мен тораптар бөлшектерінің сапасын анықтау.
ОН 4.5. Техникалық және механикалық тұрғыдан әртүрлі мақсаттағы қондырғылар үшін материалды таңдау, оңтайлы шешімдерді табу.
ОН 4.6. Бөлшектің мақсатына байланысты металдарды өңдеудің қажетті түрлерін анықтау.
ОН 4.7.Техникалық механика терминологиясын қолдану.
ОН 4.8. Тежеу негіздерін, тежегіштердің жіктелуін, вагондар мен локомотивтердің тежегіш жабдығының құрылысы мен жұмыс принципін, тежеу процестерін орындау.
ОН 4.9. Вагондардағы бөлшектер мен тораптардың механикалық, электрлік және пневматикалық қарапайым және күрделілігі орташа тежегіш жабдықтарын жөндеу, тексеру және техникалық жай-күйін тексеру.
ОН 4.10. Тежегіш жабдықтарын реттеу және сынау.
ОН 4.11.Нормативтік-техникалық құжаттаманы ресімдеу.
КҚ 5. Вагонның жиналған тораптары мен бөлшектерін бақылауды, құрастыруды, реттеуді, сынауды орындау
КМ 5. Вагонның құрастырылған тораптары мен бөлшектерін бақылау, құрастыру, реттеу, сынау
ОН 5.1. Локомотивтер мен вагондардың түрлерін, типтерін, серияларын және тағайындалуын ажырату.
ОН 5.2. Вагондардағы белгілер мен жазулардың шифрын ашу.
ОН 5.3. Жолдың бір жолды және екі жолды учаскелерінде станция шекараларын, жолдар мен бағыттамалы бұрмалардың нөмірлерін анықтау.
ОН 5.4. Поездар қозғалысын аралық реттеу және станциялық автоматика жүйесін анықтау.

РО 3.2. Использовать нормативную документацию отрасли.
РО 3.3. Определять опасные и вредные факторы на заданном участке.
РО 3.4. Применять правила техники безопасности при работе на железнодорожных путях, работе на станках.
РО 3.5. Применять средства огнетушения.
РО 3.6. Оказывать первую помощь пострадавшему от электрического тока.
РО 3.7. Ограждать места для производства работ.
РО 3.8. Обеспечивать безопасность движения поездов.
РО 3.9. Подавать сигналы остановки поезду или маневрирующему составу во всех случаях, угрожающих жизни людей или безопасности движения поездов.
РО 3.10. Соблюдать меры безопасности при нахождении на электрифицированных железнодорожных путях.
РО 3.11. Соблюдать требования целевого инструктажа при исполнении должностных обязанностей.
ПК 4. Производить ремонт механического оборудования вагонов
ПМ 4. Ремонт механического оборудования вагонов
РО 4.1. Характеризовать устройство вагонов, назначение, условия и принципы работы их узлов.
РО 4.2.Сравнивать и анализировать технико-экономические характеристики вагонов.
РО 4.3. Определять конструктивные особенности вагонов с позиции экономичности и надежности.
РО 4.4. Определять качество материалов узлов и деталей узлов.
РО 4.5.Производить выбор материала для установок различного назначения с технической и механической точки зрения, находить оптимальные решения.
РО 4.6. Определять необходимые виды обработки металлов в зависимости от назначения детали.
РО 4.7. Применять терминологию технической механики.
РО 4.8. Выполнять основы торможения, классификацию тормозов, устройство и принцип действия тормозного оборудования вагонов и локомотивов, тормозные процессы.
РО 4.9. Выполнять ремонт, осмотр и проверку технического состояния механического, электрического и пневматического простого и средней сложности тормозного оборудования деталей и узлов на вагонах.
РО 4.10. Регулировать и испытывать тормозное оборудование.
РО 4.11. Оформлять нормативно- техническую документацию.
ПК 5. Выполнять контроль, сборка, регулировка, испытания собранных узлов и деталей вагона
ПМ 5. Контроль, сборка, регулировка, испытания собранных узлов и деталей вагона
РО 5.1. Различать виды, типы, серии и назначение локомотивов и вагонов.
РО 5.2. Расшифровывать знаки и надписи на вагонах.
РО 5.3. Определять границы станции на однопутном и двухпутном участках пути, номера путей и стрелочных переводов.
РО 5.4. Определять систему интервального регулирования движения поездов и станционной автоматики.

ОН 3.10. Электрлендірілген темір жолдарда болған кезде қауіпсіздік шараларын сақтау.
ОН 3.11. Лауазымдық міндеттерді орындау кезінде мақсатты нұсқаманың талаптарын сақтау.
КҚ 4. Электр жабдықтарын жөндеу
КМ 4. Электр жабдықтарын жөндеуді орындау
ОН 4.1. Вагондардың электр жабдықтарын сипаттау, олардың тораптарының мақсатын, жұмыс шарттары мен принциптерін сақтау.
ОН 4.2. Жолаушылар вагондарының электр жабдықтарын жөндеуді орындау.
ОН 4.3. Вагонның электр машиналарында Электротехниканың негізгі заңдарын, электр тізбектері мен магнит өрістерінің теорияларын қолдану.
ОН 4.4. Электр машиналарын жобалау, сынау және пайдаланылуы бойынша практикалық міндеттерді шешу.
ОН 4.5. Электр машиналарының қарапайым есептері мен сынақтарын орындау.
КҚ 5. Жолаушылар вагондарының ауаны баптау қондырғыларына және тоңазытқыш жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді орындау
КМ 5. Жолаушылар вагондарының ауаны баптау қондырғылары вагондарына және тоңазытқыш жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу
ОН 5.1. Вагондардың құрастыру бірліктері мен бөлшектерінің техникалық жағдайын бағалау.
ОН 5.2. Вагон жабдығының пайдаланылуын бақылауды жүзеге асыру.
ОН 5.3. Жолаушылар вагондарын қабылдауды жүзеге асыру.
ОН 5.4. Жолаушылар вагондарының ауаны баптау қондырғылары мен тоңазытқыш жабдықтарының техникалық жай-күйін бақылау және жұмысын бақылау.
ОН 5.5. Жолаушылар вагондарының ауаны баптау қондырғылары мен тоңазытқыш жабдығының жұмысында туындайтын ақауларды жою.
ОН 5.6. Ақаулы актілерді құрастыру.
"4S07160603 - Техник – электромеханик" біліктілігі
КҚ 1.
Механикаландыруды және автоматтандыруды қолдана отырып вагондарды жөндеудің технологиялық процесін орындау
КМ 1. Механикаландыруды және автоматтандыруды қолдана отырып вагондарды жөндеудің технологиялық процесін орындау
ОН 1.1. Технологиялық процестің және қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарын сақтау және орындау.
ОН 1.2. Вагондардағы техникалық ақауларды анықтау.
ОН 1.3. Технологиялық процестің талаптарына қатаң сәйкестікте ақаулықтарды жоюды жүргізу.
РО 1.4. Вагондарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу сапасының технологиясын жақсарту нұсқаларын қарастыру және басшылыққа ұсыну.
ОН 1.5. Сөрелерде қосалқы бөлшектердің саны мен номенклатурасы бойынша болуын және олардың нормаларға сәйкестігін тексеру.
ОН 1.6. Жоспарлы жөндеу түрлерімен жөнделген вагондарды қабылдауды жүргізу.
ОН 1.7. Арбаларды, автотіркегіш және автотежегіш жабдықтарды, автоконтролдық пункттерді, доңғалақ жұптарын және дефектоскоп позицияларын жөндеу бойынша жұмыстардың ұйымдастырылуын және технологияның сақталуын тексеруді жүзеге асыру.

РО 3.10. Соблюдать меры безопасности при нахождении на электрифицированных железнодорожных путях.
РО 3.11.Соблюдать требования целевого инструктажа при исполнении должностных обязанностей.
ПК 4. Производить ремонт электрического оборудования
ПМ 4. Ремонт электрического оборудования
РО 4.1. Характеризовать электрооборудование вагонов, соблюдать назначение, условия и принципы работы их узлов.
РО 4.2.Выполнять ремонт электрооборудования пассажирских вагонов.
РО 4.3. Применять основные законы электротехники, теории электрических цепей и магнитных полей в электрических машинах вагона.
РО 4.4. Решать практические задачи по проектированию, испытаниями и эксплуатации электрических машин.
РО 4.5. Выполнять элементарные расчеты и испытания электрических машин.
ПК 5. Выполнить техническое обслуживание и ремонт установок кондиционирования воздуха и холодильного оборудования пассажирских вагонов
ПМ 5.Техническое обслуживание и ремонт вагонов установок кондиционирования воздуха и холодильного оборудования пассажирских вагонов
РО 5.1. Оценивать техническое состояние сборочных единиц и деталей вагонов.
РО 5.2.Осуществлять контроль за эксплуатацией вагонного оборудования.
РО 5.3. Осуществлять приемку пассажирских вагонов.
РО 5.4. Контролировать техническое состояние и наблюдать работу установок кондиционирования воздуха и холодильного оборудования пассажирских вагонов.
РО 5.5. Устранять возникающие неисправности в работе установок кондиционирования воздуха и холодильного оборудования пассажирских вагонов.
РО 5.6. Составлять дефектные ведомости.
Квалификация "4S07160603 - Техник – электромеханик"
ПК 1. Выполнить технологический процесс ремонта вагонов с применением механизации и автоматизации
ПМ 1. Выполнение технологического процесса ремонта вагонов с применением механизации и автоматизации
РО 1.1. Соблюдать и выполнять требования технологического процесса и действующих нормативно-технических документов.
РО 1.2. Выявлять технические неисправности в вагонах.
РО 1.3. Производить устранение неисправностей в строгом соответствии с предъявляемыми требованиями технологического процесса.
РО 1.4. Рассматривать и предлагать руководству варианты улучшения технологии качества технического обслуживания и ремонта вагонов.
РО 1.5. Проверять наличие на стеллажах запасных частей по количеству и номенклатуре и их соответствие нормам.
РО 1.6. Производить приемку вагонов, отремонтированных плановыми видами ремонта.
РО 1.7. Осуществлять проверку организации работ и соблюдение технологии по ремонту тележек, автосцепного и автотормозного оборудования, автоконтрольного пункта, колесных пар и позиций дефектоскопирования.

ОН 1.8. Нормативтік құжаттамаға сәйкес сертификатталған материалдарды, қосалқы бөлшектерді вагонға қоюды бақылау.
ОН 1.9. Вагондардың тораптары мен бөлшектерін жөндеудің жүйелілік технологиясын анықтау.
ОН 1.10. Вагондар мен рефрижераторлық жылжымалы құрамды пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша техникалық құжаттаманы ресімдеу.
ОН 1.11. Өндірісті механикаландыру мен автоматтандыруды сипаттау процестер.
ОН 1.12. Вагондармен өзара іс-қимыл жасайтын жөндеу және тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу кезінде машиналар мен тетіктердің дұрыс қолданылуын бақылау.
ОН 1.13. Құралдардың, шаблондардың және секундомердің жарамдылығын анықтау.
КҚ 2. Вагондарды пайдаланудың экономикалық көрсеткіштеріне талдау жасау
КМ 2. Вагондарды пайдаланудың экономикалық көрсеткіштерін талдау
ОН 2.1. Вагондарды жөндеу мен техникалық қызмет көрсетуді пайдалануды ұйымдастыру мәселелерін экономикалық тұрғыдан негізді шешу.
ОН 2.2. Вагон депосы жұмысының көлемдік және сапалық көрсеткіштерін анықтау бойынша қарапайым техникалық-экономикалық есептерді орындау.
ОН 2.3. Еңбек өнімділігін анықтау және есептеу.
КҚ 3. Жолаушылар вагондарын электрмен жабдықтау жүйесінің электр схемаларын оқу және талдау
КМ 3. Жолаушылар вагондарын электрмен жабдықтау жүйесінің электр схемаларын талдау
ОН 3.1. Электр тізбектерін оқу.
ОН 3.2. Жолаушылар вагондарының электр жабдықтарының техникалық жағдайын бақылау.
ОН 3.3. Электрлік схемаларды талдауды жүзеге асыру.
ОН 3.4. Жол жүру барысында жолаушылар вагондарының электр жабдығының жұмысында пайда болатын ақауларды аспаптар бойынша анықтау және жою.
ОН 3.5. Нормативтік-техникалық құжаттаманы ресімдеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
215- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
215-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07160700 - Қалалық электр көлігін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0716 Автокөлік құралдары, теңіз және әуе кемелері
Мамандығы:
07160700-Қалалық электр көлігін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілігі:

РО 1.8. Контролировать постановку на вагон сертифицированных материалов, запасных частей, соответствующих нормативной документации.
РО 1.9. Определять технологию последовательности ремонта узлов и деталей вагонов.
РО 1.10. Оформлять техническую документацию по эксплуатации, ремонту и техническому обслуживанию вагонов и рефрижераторного подвижного состава.
РО 1.11. Характеризовать механизацию и автоматизацию производственных процессов.
РО 1.12.Контролировать правильность применения машин и механизмов при производстве ремонта и погрузочно-разгрузочных работ, взаимодействующих с вагонами.
РО 1.13. Определять исправность инструментов, шаблонов и секундомера.
ПК 2. Выполнить анализ экономических показателей использования вагонов
ПМ 2. Анализ экономических показателей использования вагонов
РО 2.1. Экономически обоснованно решать вопросы организации эксплуатации ремонта и технического обслуживания вагонов.
РО 2.2. Выполнять простейшие технико-экономические расчеты по определению объемных и качественных показателей работы вагонного депо.
РО 2.3. Определять и рассчитывать производительность труда.
ПК 3. Читать и анализировать электрические схемы системы электроснабжения пассажирских вагонов
ПМ 3. Анализ электрических схем системы электроснабжения пассажирских вагонов
РО 3.1. Читать электрические схемы.
РО 3.2. Контролировать техническое состояние электрооборудования пассажирских вагонов.
РО 3.3.Осуществлять анализ электрических принципиальных схем.
РО 3.4. Выявлять по приборам дефекты и устранять возникающие неисправности в работе электрооборудования пассажирских вагонов в пути следования.
РО 3.5. Оформлять нормативно- техническую документацию.
Приложение 215 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 215 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07160700 - Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт городского электротранспорта"
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0716 Автотранспортные средства, морские и воздушные суда
Специальность:
07160700 - Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт городского электротранспорта
Квалификация:

ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07160701 - Жылжымалы құрамды жөндеу слесары" біліктілігі
КҚ 1. Жабдықты жөндеуге дайындау, жабдықты жөндеуден шығару, іске қосу
КМ 1. Жабдықты жөндеуге дайындау, жабдықты жөндеуден шығару, іске қосу
ОН 1.1. Жылжымалы құрам жабдықтарының, тораптары мен агрегаттарының электрлік және пневматикалық сызбаларын оқу.
ОН 1.2. Жабдыққа арналған паспортты, қосалқы бөлшектерге арналған ерекшелікті, ақаулар ведомосын және басқа да техникалық құжаттаманы жасау.
ОН 1.3. Технологиялық жабдықты техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге дайындауды қамтамасыз ету.
ОН 1.4. Техникалық тапсырмаларды, ақау ведомостарын, жабдықты жөндеуге қабылдауға және тапсыруға құжаттарды ресімдеу.
ОН 1.5. Жабдықты іске қосу және пайдаланудан шығару дағдыларын игеру.
КҚ 2. Жабдықтарды, тораптар мен агрегаттарды диагностикалаумен жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарды жүргізу
КМ 2.Жабдықтарды, тораптар мен агрегаттарды диагностикалау, жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарды жүргізу
ОН 2.1. Технологиялық жабдықтар мен техникалық құрылғыларды жөндеудің уақытылы және сапалы орындалуын қамтамасыз ету.
ОН 2.2. Технологиялық жабдықтың жұмыс параметрлерін дайындаушы зауыттың паспорттық деректерімен, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелерінің талаптарымен салыстыру.
ОН 2.3. Технологиялық жабдықтың техникалық жай-күйін диагностикалауды жүргізу (сыртқы және ішкі тексеру, виброакустикалық диагностика).
ОН 2.4. Қалалық электр көлігінің тораптарын, агрегаттары мен механизмдерін жөндеу.
ОН 2.5. Жылжымалы құрам жабдықтарының, тораптарының және агрегаттарының жұмысын реттеу.
ОН 2.6. Технологиялық жабдықтың техникалық жай-күйін бағалау үшін бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану.
ОН 2.7. Материалдарға, бөлшектерге, тораптарға, агрегаттар мен жабдықтарға стандартты және сертификаттық сынақтар жүргізу.
КҚ 3. Технологиялық жабдықтар мен техникалық құрылғылардың техникалық жағдайын бақылау
КМ 3. Технологиялық жабдықтар мен техникалық құрылғылардың техникалық жағдайын тексеру жүргізу

РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07160701 - Слесарь по ремонту подвижного состава"
ПК 1. Подготавливать оборудование к ремонту, выводить оборудование из ремонта, запускать в эксплуатацию
ПМ 1. Подготовка оборудования к ремонту, вывод оборудования из ремонта, ввод в эксплуатацию
РО 1.1. Читать электрические и пневматические схемы оборудования, узлов и агрегатов подвижного состава.
РО 1.2. Составлять паспорта на оборудование, спецификации на запасные части, ведомости дефектов и другую техническую документацию.
РО 1.3. Обеспечивать подготовку технологического оборудования к техническому обслуживанию и ремонтам.
РО 1.4. Оформлять технические задания, дефектные ведомости, документы на прием и сдачу оборудования в ремонт.
РО 1.5. Обладать навыками ввода и вывода оборудования из эксплуатации.
ПК 2. Проводить техническое обслуживание и ремонт технологического оборудования подвижного состава с диагностированием оборудования, узлов и агрегатов
ПМ 2. Проведение работ по техническому обслуживанию и ремонту подвижного состава с диагностированием оборудования, узлов и агрегатов
РО 2.1. Обеспечивать своевременность и качество выполнения ремонта технологического оборудования и технических устройств.
РО 2.2. Сопоставлять параметры работ технологического оборудования с паспортными данными завода-изготовителя, требованиями правил промышленной безопасности и охраны труда.
РО 2.3. Проводить диагностику технического состояния технологического оборудования (наружный и внутренний осмотр, виброакустическая диагностика).
РО 2.4. Ремонтировать узлы, агрегаты и механизмы городского электротранспорта.
РО 2.5. Регулировать работу оборудования, узлов и агрегатов подвижного состава.
РО 2.6. Использовать контрольно-измерительные приборы для оценки технического состояния технологического оборудования.
РО 2.7. Проводить стандартные и сертификационные испытания материалов, деталей, узлов, агрегатов и оборудования.
ПК 3. Контролировать техническое состояние технологического оборудования и технических устройств
ПМ 3. Проведение проверки технического состояния технологического оборудования и технических устройств

ОН 3.1. Технологиялық қондырғыдағы жабдықтың техникалық жай-күйін бақылау кестесін жасау.
ОН 3.2. Технологиялық жабдықтың сыртқы және ішкі тексеруін жүргізу.
ОН 3.3. Жабдықтар мен техникалық құрылғыларды техникалық жай-күйін бақылау және жөндеу жұмыстарын жүргізуге дайындау сапасын бақылау.
ОН 3.4. Тораптардың, агрегаттар мен механизмдердің ақауларын олардың сипатын белгілей отырып анықтау.
ОН 3.5. Ақаулы тораптарды, агрегаттар мен механизмдерді ауыстыру.
ОН 3.6. Жабдықтар мен техникалық құрылғылардың техникалық сипаттамаларын, конструктивтік ерекшеліктерін, жұмыс режимдері мен пайдалану ережелерін сақтау.
ОН 3.7. Өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, еңбекті қорғау жөніндегі заңнамалық, нормативтік құқықтық актілердің, нұсқаулықтардың, қағидалардың талаптарын сақтау.
"3W07160702 - Метрополитен электропоезының машинисі" біліктілігі
КҚ 1. Электр пойызын жұмысқа қабылдау және дайындау
КМ 1. Электр пойызын жұмысқа қабылдау және дайындау
ОН 1.1. Тиісті үлгідегі жылжымалы құрамды басқару және оны жүргізу жөніндегі басшылық құжаттарды тексеру.
ОН 1.2. Негізгі агрегаттардың, тораптардың, жүйелердің, электр, механикалық жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының және радиобайланыс жабдықтарының іс-қимылын тексеру.
ОН 1.3. Электр поезында жарықтың, жылытудың және желдетудің қосылуын және ажыратылуын тексеру.
ОН 1.4. Электр пойызының тежегіш жабдықтарының жұмыс қабілеттілігі мен дұрыс реттелуін тексеру.
ОН 1.5. Электр пойызын жұмысқа дайындау және жабдықты жүргізу.
ОН 1.6. Жылжымалы құрылғыны ток байланыс сымынан электровоз қозғалтқышына (ток қабылдағышқа) қосалқы тізбектерді қосу арқылы көтеру.
ОН 1.7. Электр пойызының қозғалысы және темір жолдағы маневрлік жұмыс жөніндегі нұсқаулықты сақтау.
КҚ 2. Жолаушыларды темір жолмен тасымалдау кезінде электр пойыздарының қауіпсіз қозғалысын жүргізу және қамтамасыз ету
КМ 2. Жолаушыларды теміржолмен тасымалдау кезінде электр пойыздарының қауіпсіз қозғалысын жүргізу және қамтамасыз ету
ОН 2.1. Электр поезды метрополитенде техникалық пайдалану қағидаларының, лауазымдық нұсқаулықтардың, ережелердің, бұйрықтар мен нұсқаулардың талаптарына қатаң сәйкестікте қозғалыс кестесін дәл сақтай отырып басқару.
ОН 2.2. Тасымалдау қауіпсіздігін және жолаушыларға қызмет көрсету мәдениетін, жылжымалы құрамның сақталуын қамтамасыз ету.
ОН 2.3. Автоматты локомотивтік сигнал беру және жылдамдықты, поездық және маневрлік радиобайланысты автоматты реттеу құрылғысын пайдалану.
ОН 2.4. Теміржолдың бостығын, байланыс желісінің, қарсы поездардың жай-күйін, маршрутты дайындаудың дұрыстығын, бағдаршам сигналдарының көрсеткіштерін, сигналдық белгілерді, поезд қозғалысы процесіндегі көрсеткіштерді, теміржол көлігі қызметкерлері беретін сигналдарды бақылау, оларды машинистің көмекшісімен қайталау және орындау.

РО 3.1. Составлять график контроля технического состояния оборудования на технологической установке.
РО 3.2. Проводить наружный и внутренний осмотр технологического оборудования.
РО 3.3. Контролировать качество подготовки оборудования и технических устройств к проведению работ по контролю технического состояния и ремонту.
РО 3.4. Выявлять дефекты узлов, агрегатов и механизмов с определением их характера.
РО 3.5. Производить замену дефектных узлов, агрегатов и механизмов.
РО 3.6. Соблюдать технические характеристики, конструктивные особенности, режимы работы и правила эксплуатации оборудования и технических устройств.
РО 3.7. Соблюдать требования законодательных, нормативных правовых актов, инструкций, правил по промышленной и пожарной безопасности, охране труда.
Квалификация "3W07160702 - Машинист электропоезда метрополитена"
ПК 1. Принимать и подготавливать электропоезд к работе
ПМ 1. Приемка и подготовка электропоезда к работе
РО 1.1. Проверять руководящие документы по управлению подвижным составом соответствующего типа и его ведению.
РО 1.2. Проверять действия основных агрегатов, узлов, систем, электрического, механического оборудования, контрольно-измерительных приборов и оборудования радиосвязи.
РО 1.3. Проверять включение и выключение освещения, отопления и вентиляции в электропоезде.
РО 1.4. Проверять работоспособность и правильность регулировки тормозного оборудования электропоезда.
РО 1.5. Подготавливать электропоезд к работе и проводить экипировку.
РО 1.6. Поднимать скользящее приспособление, посредством которого ток передается от контактного провода двигателю электровоза (токоприемник) c включением вспомогательных цепей.
РО 1.7. Соблюдать инструкции по движению электропоезда и маневровой работе на железной дороге.
ПК 2. Вести и обеспечивать безопасное движение электропоездов при железнодорожных перевозках пассажиров
ПМ 2. Ведение и обеспечение безопасного движения электропоездов при железнодорожных перевозках пассажиров
РО 2.1. Управлять электропоездом в строгом соответствии с требованиями Правил технической эксплуатации метрополитена, должностных инструкций, положений, приказов и указаний с точным соблюдением графика движения.
РО 2.2. Обеспечивать безопасность перевозки и культуру обслуживания пассажиров, сохранность подвижного состава.
РО 2.3. Использовать устройство автоматической локомотивной сигнализации и автоматической регулировки скорости, поездной и маневровой радиосвязи.
РО 2.4. Наблюдать за свободностью железнодорожного пути, состоянием контактной сети, встречных поездов, правильностью приготовления маршрута, показаниями сигналов светофоров, сигнальных знаков, указателей в процессе движения поезда, сигналов, подаваемых работниками железнодорожного транспорта, повторять и выполнять их c помощником машиниста.

ОН 2.5. Белгіленген сигналдарды беруге және электр пойыздарының қозғалысын ұйымдастыруға жауапты адамдардың жедел өкімдерін нормативтік актілерге сәйкес орындау.
ОН 2.6. Пойыздың бірқалыпты жүруін, жолаушыларды отырғызу, түсіру, тасымалдау кезіндегі қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
ОН 2.7. Поездың қозғалыс қауіпсіздігіне қауіп төндіретін фактілер туралы мәліметтер алған кезде апаттық жағдайларды болдырмау бойынша шұғыл шараларды қабылдау.
ОН 2.8. Кедергі кенеттен пайда болған немесе тоқтау сигналы кенеттен берілген кезде электр пойызын тоқтату үшін шұғыл тежеуді қолдану.
КҚ 3. Жабдықтың техникалық жай-күйін бақылау және жүру жолындағы ақаулықтарды жою
КМ 3. Жабдықтың техникалық жай-күйін бақылау және жүру жолындағы ақаулықтарды жою
ОН 3.1. Электрлік, механикалық, тежегіш жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының, радиобайланыс жабдықтарының техникалық жай-күйі мен жүру жолындағы жұмысын көзбен шолып және аспаптармен бақылау.
ОН 3.2. Электр пойызының механикалық бөлігінің, жетек тораптарының, соңғы станциялардағы доңғалақ жұптарының жағдайын тексеру.
ОН 3.3. Локомотивтік бригада жұмысының регламентінде белгіленген көлемде жүру жолында пайда болған электр поезындағы ақауларды жою.
ОН 3.4. Электр пойызына қызмет көрсететін жұмысшылардың жұмысын басқару, олардың іс -әрекеттерін бақылау.
ОН 3.5. Электр қондырғыларында жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік шараларын сақтау.
ОН 3.6. Алғашқы өрт сөндіру құралдарын, авариялық және төтенше жағдайларға ден қою тәртібін, хабарлау жүйелерін пайдалану.
ОН 3.7. Электр пойызына ағымдағы жөндеу және техникалық қызмет көрсету, жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтау және жою жұмыс тәртібінің негізгі ережелерін сақтау.
КҚ 4. Электр пойызының тораптарын тексеру және тапсыру
КМ 4. Электр пойызының тораптарын тексеру және тапсыру
ОН 4.1. Негізгі агрегаттардың, тораптардың, электр, механикалық, тежегіш және қосалқы жабдық жүйелерінің, бақылау-өлшеу аспаптарының, радиобайланыс жабдықтарының және дөңгелек жұптарына құм беру құрылғыларының іс-қимылын тексеру.
ОН 4.2. Нормативтік актілерде белгіленген жұмыстар тізбесіне сәйкес электр пойызына техникалық қызмет көрсету.
ОН 4.3. Жылжымалы құрамды тапсыру, жабдықтау және жұмысқа дайындау кезінде анықталған ақауларды жою немесе олар туралы жергілікті нормативтік актімен белгіленген нысандағы журналға жаза отырып, кезекшіге хабарлау.
ОН 4.4. Қозғалыс қауіпсіздігіне қатер төндіретін анықталған бұзушылықтар туралы жергілікті нормативтік актімен белгіленген нысандағы кітапқа жазу.

РО 2.5.Подавать установленные сигналы, выполнять оперативные распоряжения лиц, ответственных за организацию движения электропоездов, согласно нормативным актам.
РО 2.6. Обеспечивать плавность хода поезда, безопасность при посадке, высадке, перевозке пассажиров.
РО 2.7. Принимать экстренные меры по предотвращению аварийных ситуаций при получении сведений о фактах, угрожающих безопасности движения поезда.
РО 2.8. Применять экстренное торможение для остановки электропоезда при внезапном возникновении препятствия или внезапной подаче сигнала остановки.
ПК 3. Контролировать техническое состояние оборудования и устранять неисправности в пути следования
ПМ 3. Контроль технического состояния оборудования и устранение неисправностей в пути следования
РО 3.1. Контролировать визуально и по приборам техническое состояние и работу в пути следования электрического, механического, тормозного оборудования, контрольно-измерительных приборов, оборудования радиосвязи.
РО 3.2. Проверять состояние механической части электропоезда, буксовых узлов, колесных пар на конечных станциях.
РО 3.3. Устранять неисправности на электропоезде, возникшие в пути следования, в объеме, установленном регламентом работы локомотивной бригады.
РО 3.4. Руководить работой рабочих, обслуживающих электропоезд во время его эксплуатации, контролировать их действия.
РО 3.5. Соблюдать меры безопасности при работе в электроустановках.
РО 3.6. Использовать первичные средства пожаротушения, порядок реагирования на аварийные и чрезвычайные ситуации, системы оповещения.
РО 3.7. Соблюдать основные положения правил проведения текущего ремонта и технического обслуживания электропоезда, способов выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
ПК 4. Сдавать и осматривать узлы электропоезда
ПМ 4. Сдача и осмотр узлов электропоезда
РО 4.1.Проверять действия основных агрегатов, узлов, систем электрического, механического, тормозного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов, оборудования радиосвязи и устройств подачи песка под колесные пары.
РО 4.2. Проводить техническое обслуживание электропоезда в соответствии c установленным нормативными актами перечнем работ.
РО 4.3. Устранять неисправности, выявленные при сдаче, экипировке и подготовке к работе подвижного состава либо информировать о них дежурного с записью в журнале установленной локальным нормативным актом формы.
РО 4.4. Записывать в книгу установленной локальным нормативным актом формы о выявленных нарушениях, угрожающих безопасности движения.

ОН 1.5. Объектінің жұмыс істеу, электрмен жабдықтау, басқару және байланыс құрылымдық схемаларын, техникалық сипаттамаларын, техникалық пайдалану қағидаларын, нұсқаулықтарын және жабдыққа техникалық қызмет көрсету регламенттерін сақтау.
КҚ 2. Азаматтық авиация саласындағы қауіпсіздік техникасы қағидалары мен нормативтік-құқықтық актілер талаптарын сақтау
КМ 2. Азаматтық авиация саласындағы қауіпсіздік техникасы қағидалары мен нормативтік-құқықтық актілер талаптарын сақтау
ОН 2.1. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және өндірістік санитария жөніндегі талаптарды сақтау.
ОН 2.2. Авиациядағы адами фактордың негізгі түсініктері мен аспектілерін, авиациялық оқиғалардың стандартты факторларын және адами фактордың тұжырымдамаларын сипаттау.
ОН 2.3. Авиациялық техниканы стандарттау және сертификаттау жөніндегі нормативтік құжаттаманы қолдану.
КҚ 3. Әуежайлар мен әуеайлақтардың электр жарық техникалық және жарық сигналдық жабдықтарына қызмет көрсетуді қамтамасыз ету
КМ 3. Әуежайлар мен әуеайлақтардың электр жарық техникалық және жарық сигналдық жабдықтарына қызмет көрсетуді қамтамасыз ету
ОН 3.1. Ұшу-қону жолақтарындағы, рульдеу жолдарындағы және тұрақ орындарындағы жұмыстарды жоспарлау-алдын алу жұмыстарының, апаттық жағдайлардың кестесіне сәйкес, қауіпсіздік техникасы қағидаларын және пайдалану техникасы қағидаларын сақтай отырып жұмыстары орындау.
ОН 3.2. Оқшаулау кедергісінің ток кернеуін өлшеу.
ОН 3.3. Жарықтылық реттегіштерінің, дизель-генераторлық агрегаттың құрылғысын, жұмыс принципін және пайдаланудың негізгі ережелерін сипаттау, жарық сигналдық жабдықтың құрамына кіретін кіші жүйелер, қарқындылығы төмен оттар I,II, III трансформаторлардың қарқындылығы жоғары оттар, қонудың жарықтехникалық жүйелері туралы түсініктерінің болуы.
ОН 3.4. Жарық техникалық құралдарына техникалық қызмет көрсету.
ОН 3.5. Әуеайлақ белгілерін тану және олардан ақпаратты оқу.
ОН 3.6. Ұшуды қамтамасыз ететін жарық-сигналдық жабдықтарды пайдалану және жөндеу жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
221- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
221-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07161000 - Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0716 Автокөлік құралдары, теңіз және әуе кемелері
Мамандығы:
07161000 - Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілігі:

РО 1.5. Соблюдать структурные схемы функционирования, электроснабжения, управления и связи объекта, технические описания, правила, инструкции технической эксплуатации и регламенты технического обслуживания оборудования.
ПК 2. Соблюдать требования правил техники безопасности и нормативно-правовых актов в сфере гражданской авиации
ПМ 2. Соблюдение требований правил техники безопасности и нормативно-правовых актов в сфере гражданской авиации
РО 2.1. Соблюдать требования по безопасности и охране труда, пожарной безопасности и производственные санитарии.
РО 2.2. Характеризовать основные понятия человеческого фактора в авиации и аспекты, стандартные факторы авиационных происшествий и концепции человеческого фактора.
РО 2.3. Применять нормативную документацию по стандартизации и сертификации авиационной техники.
ПК 3. Обеспечивать светотехнического и светосигнального оборудования аэропортов и аэродромов
ПМ 3. Обеспечение светотехнического и светосигнального оборудования аэропортов и аэродромов
РО 3.1. Выполнять работы на взлетно-посадочных полосах, рулежных дорожках дорожке и местах стоянки согласно графика планово-предупредительные работы, аварийной ситуации, выполняя правила техники безопасности и правила техники эксплуатации.
РО 3.2. Проводить измерения напряжения тока сопротивления изоляции.
РО 3.3. Характеризовать устройство, принцип действия и основные правила эксплуатации регуляторов яркости, дизель-генераторный агрегат, иметь представления о подсистемах входящих в состав светосигнальное оборудования, огни малой интенсивности, огни высокой интенсивности-I,II,III трансформаторов, светотехнических систем посадки.
РО 3.4. Проводить техническое обслуживание светотехнических средств.
РО 3.5. Распознавать аэродромные знаки, и чтение с них информацию.
РО 3.6. Эксплуатировать и проводить ремонт светосигнального оборудования обеспечения полетов.
Приложение 221 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 221 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07161000 - Техническое обслуживание и ремонт воздушного судна"
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0716 Автотранспортные средства, морские и воздушные суда
Специальность:
07161000 Техническое обслуживание и ремонт воздушного судна
Квалификации:

3W07161001 - Авиациялық техниканы жөндеу жөніндегі слесарь-механик
3W07161002 - Авиациялық техниканы құрастырушы слесарь
4S07161003 - В-3 санатындағы әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету техник-механигі
4S07161004 - А санатындағы әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету техник-механигі
Модульдердің және оқу қызметі түрлерінің атауы
Кредиттер/сағаттар саны
негізгі орта білім беру базасында
жалпы орта білім беру базасында
1
"Жалпы білім беретін пәндер" модулі1

3W07161001 - Слесарь – механик по ремонту авиационной техники
3W07161002 - Слесарь сборщик авиационной техники
4S07161003 - Техник – механик технического обслуживания воздушного судна категории В-3
4S07161004 - Техник – механик технического обслуживания воздушного судна категории А
Наименование модулей и видов учебной деятельности
Количество кредитов/часов
на базе основного среднего образования
на базе общего среднего образования
1
Модуль "Общеобразовательные дисциплины"1

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07161001 - Авиациялық техниканы жөндеу жөніндегі слесарь-механик" біліктілігі
КҚ 1. Ұшу аппаратында слесарлық жұмыстарды орындау
КМ 1. Ұшу аппаратында слесарлық жұмыстарды орындау
ОН 1.1. Термиялық өңдеу және дәнекерлеу.
ОН 1.2. Слесарлық жұмыстардың технологиялық операцияларын орындау (ысқылау, шабровка).
ОН 1.3. Жіптердің түрлерін және олардың ерекшеліктерін сипаттау.
ОН 1.4. Жөндеу технологиясына сәйкес агрегаттардың бөлшектеріне, тораптарына, механизмдеріне жөндеу жүргізу.
ОН 1.5. Ұшу аппаратын жөндеу кезінде қолданылатын металдарды, қорытпаларды және металл емес материалдарды және олардың қасиеттерін сипаттау.
ОН 1.6. Коррозия түрлерін және металдарды коррозиядан қорғау әдістерін анықтау.
КҚ 2. Жөндеу процесінде анықталған ақауларды жою
КМ 2. Жөндеу процесінде ақауларды анықтау және жою
ОН 2.1. Слесарлық құрал-саймандарды, құралдарды және бақылау-өлшеу құралдарын қолдану.
ОН 2.2. Қолданылатын құрал-саймандар мен жабдықтардағы істен шығуды жою тәртібін сақтау.
КҚ 3. Жөнделген жабдықты тексеру, реттеу
КМ 3. Жөнделген жабдықты сынау, реттеу
ОН 3.1. Ұшу аппараттарының бөлшектерін көзбен шолып қарауды және бақылау-өлшеу құралдарымен бақылауды орындау.
ОН 3.2. Шектік пен қону жүйесін сақтау.
ОН 3.3. Беттерді өңдеу тазалығының жіктелуін анықтау.
ОН 3.4. Технологиялық құжаттаманы ресімдеу.
"3W07161002 - Авиациялық техниканы құрастырушы слесарь" біліктілігі
КҚ 1. Авиациялық техниканы тораптық және агрегаттық құрастыруды орындау
КМ 1. Авиациялық техниканы тораптық және агрегаттық құрастыруды орындау
ОН 1.1. Саланың нормативтік құжаттарын және жұмыс нұсқаулықтарын пайдалану.
ОН 1.2. Негізгі жиналатын агрегаттар мен бөлшектерді жөндеу.
ОН 1.3 Тығыздау схемаларын, төзімділік және қону жүйелерін қолданыңыз.
ОН 1.4. Авиациялық техниканың авиациялық қару-жарағы агрегаттары мен жүйелерін жөндеу, құрастыру және монтаждау, тексеру, сынау әдістерін қолдану.
ОН 1.5. Жабдықтың жұмыс істеп тұрған бөлшектеріне, тораптарына, механизмдеріне рұқсат етілген жүктемелерді және бұзылулар мен апаттардың алдын алу бойынша алдын алу шараларын анықтау.

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07161001 - Слесарь – механик по ремонту авиационной техники"
ПК 1. Выполнять слесарные работы на летательном аппарате
ПМ 1. Выполнение слесарных работ на летательном аппарате
РО 1.1. Выполнять термообработку и сварку.
РО 1.2. Выполнять технологические операции слесарных работ (притирка, шабровка).
РО 1.3. Характеризовать виды резьб и их особенности.
РО 1.4. Проводить ремонт деталей, узлов, механизмов агрегатов, в соответствии с технологией ремонта
РО 1.5. Характеризовать металлы, сплавы и неметаллические материалы, применяемые при ремонте летательного аппарата и их свойства.
РО 1.6. Определять виды коррозии и методы защиты металлов от коррозии.
ПК 2. Устранять выявленные дефекты в процессе ремонта
ПМ 2. Выявление и устранение дефектов в процессе ремонта
РО 2.1. Применять слесарный инструмент, приспособления и контрольно-измерительные инструменты.
РО 2.2. Соблюдать порядок устранения неисправностей на используемом инструменте и оборудовании.
ПК 3. Проверять, регулировать отремонтированное оборудование
ПМ 3. Испытание, регулировка отремонтированного оборудования
РО 3.1. Выполнять контроль деталей летательных аппаратов визуальным осмотром и контрольно-измерительным инструментом.
РО 3.2. Соблюдать систему допусков и посадок.
РО 3.3. Определять классификацию чистоты обработки поверхностей.
РО 3.4. Оформлять технологическую документацию.
Квалификация "3W07161002 - Слесарь сборщик авиационной техники"
ПК 1. Выполнять узловую и агрегатную сборку авиационной техники
ПМ 1. Выполнение узловой и агрегатной сборки авиационной техники
РО 1.1. Использовать нормативные документы отрасли и рабочие инструкции.
РО 1.2. Выполнять ремонт основных собираемых агрегатов и деталей.
РО 1.3 Испоьзовать схемы герметизации, системы допусков и посадок.
РО 1.4. Применять методы ремонта, сборки и монтажа, проверки, испытания агрегатов и систем авиационного вооружения авиационной техники.
РО 1.5. Определять допустимые нагрузки на работающие детали, узлы, механизмы оборудования и профилактические меры по предупреждению поломок и аварий.

ОН 1.6. Монтаждалған тораптардың, агрегаттар мен жүйелердің өзара іс-қимылына, олардың жұмысқа қабілеттілігіне тексеру жүргізу және анықталған ақауларды жою.
ОН 1.7 Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптарды сақтау.
КҚ 2. Авиациялық техниканың тораптары мен агрегаттарын сынауды және реттеуді жүргізу
КМ 2. Авиациялық техниканың тораптары мен агрегаттарын сынау және реттеу
ОН 2.1. Бекітілген жабдықтар мен құралдарды барынша пайдалану және де дұрыс пайдалана білу және сақталуын қамтамасыз ету.
ОН 2.2 Қауіптілігі жоғары жұмыстарда қауіпсіз еңбек әдістерін пайдалану.
ОН 2.3. Бекітілген стендтік жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
ОН 2.4. Жұмыс орнын тиісті тәртіпте ұстау, жұмыс орнында өндіріс мәдениетін сақтау.
КҚ 3. Авиациялық техниканы түпкілікті құрастыруды, реттеуді және жетілдіруді орындау
КМ 3. Авиациялық техниканы түпкілікті құрастыруды, реттеуді және жетілдіруді орындау
ОН 3.1. Авиациялық техникаға авиациялық қару-жарақтың монтаждау жұмыстарын орындау реттілігін анықтау.
ОН 3.2. Авиациялық қару-жарақты авиациялық техникаға бөлшектеу, жинау және реттеу технологиясын сақтау.
ОН 3.3. Қолданылатын слесарлық-құрастыру және бақылау-өлшеу құралдарының, тарифтелген және Динамометрлік кілттердің конструкциясын сипаттау.
ОН 3.4. Характеризовать марки, свойства и правила применения консервирующих и смазочных материалов, резиновых изделий на авиационные техники.
ОН 3.5. Коррозияның алдын алу және жою шараларын сақтау.
"4S07161003 - В-3 санатындағы әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету техник механигі" біліктілігі
КҚ 1. Әуе кемелерінің ұшу жарамдылығын қолдау жөніндегі міндеттерді орындау
КМ 1. Әуе кемелерінің ұшу жарамдылығын қолдау
ОН 1.1. Әуе кемесіне желілік (жедел) және базалық (мерзімді) техникалық қызмет көрсету бөлімшелері шешетін міндеттер аясында әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын қолдау бойынша міндеттерді орындау.
ОН 1.2. Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету бойынша жоспарлы және жоспардан тыс жұмыстарды орындау.
ОН 1.3. Әуе кемесінің істен шығуы мен ақаулылықтарын жою.
ОН 1.4. Әуе кемесін жетілдіру және модификациялау бойынша жұмыстарды орындау.
КҚ 2. Қызмет көрсетілетін әуе кемесінің жай-күйін бақылау
КМ 2. Қызмет көрсетілетін әуе кемесінің жай-күйіне бақылауды орындау
ОН 2.1. Әуе кемесінің борт жабдықтарының ең аз тізбесі және әуе кемесінің жолаушылар салоны бойынша кейінге қалдырылған ақауларды бақылау.
ОН 2.2. Әуе кемесіндегі ақаулылықтарды анықтау және жою.
ОН 2.3. Қажетті сапаға сай орындалатын жұмыс технологиясын сақтау.

РО 1.6. Проводить проверку взаимодействия смонтированных узлов, агрегатов и систем, их работоспособность и устранять выявленные дефекты.
РО 1.7 Соблюдать требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ.
ПК 2. Производить испытание и регулировку узлов и агрегатов авиационной техники
ПМ 2. Испытание и регулировка узлов и агрегатов авиационной техники
РО 2.1. Обеспечивать максимальное использование, правильную эксплуатацию и сохранность закрепленного оборудования и инструмента.
РО 2.2 Использовать безопасные методы труда при работах с повышенной опасностью.
РО 2.3. Производить техническое обслуживание закрепленного стендового оборудования.
РО 2.4. Содержать рабочее место в надлежащем порядке, соблюдать культуру производства на рабочем месте.
ПК 3. Выполнять окончательную сборку, регулировку и доводку авиационной техники
ПК 3. Выполнение окончательной сборки, регулировки и доводки авиационной техники
РО 3.1. Определять последовательность выполнения монтажных работ авиационного вооружения на авиационные техники.
РО 3.2. Соблюдать технологию разборки, сборки и регулировки авиационного вооружения на авиационные техники.
РО 3.3. Характеризовать конструкцию применяемого слесарно-сборочного и контрольно-измерительного инструмента, тарированных и динамометрических ключей.
РО 3.4. Характеризовать марки, свойства и правила применения консервирующих и смазочных материалов, резиновых изделий на авиационные техники.
РО 3.5. Соблюдать меры предупреждения и устранения коррозии.
Квалификация "4S07161003 - Техник – механик технического обслуживания воздушного судна категории В-3"
ПК 1. Выполнять задачи по поддержанию летной годности воздушных судов
ПМ 1. Поддержание летной годности воздушных судов
РО 1.1. Выполнять задачи по поддержанию лҰтной годности воздушного судна в рамках задач, решаемых подразделениями линейного (оперативного) и базового (периодического) технического обслуживания воздушного судна.
РО 1.2. Выполнять плановые и неплановые работы по техническому обслуживанию воздушного судна.
РО 1.3. Устранять отказы и неисправности воздушного судна.
РО 1.4. Выполнять работы по доработкам и модификациям воздушного судна.
ПК 2. Контролировать состояния обслуживаемых воздушного судна
ПМ 2. Выполнение контроля за состоянием обслуживаемого воздушного судна
РО 2.1. Контролировать дефекты, отложенные по минимальному перечню бортового оборудования воздушного судна и пассажирскому салону воздушного судна.
РО 2.2. Определять и устранять неисправности на воздушном судне.
РО 2.3. Соблюдать технологию выполняемых работ с требуемым качеством.

ОН 3.6. Аккумуляторлық жабдыққа техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 3.7. Электромобильдердің жабдықтарына техникалық қызмет көрсету.
"3W07161303 - Автомобиль көлігін жөндеу шебері" біліктілігі
КҚ 1. Бөлшектерді өңдеуді орындау
КМ 1. Бөлшектерді өңдеу
ОН 1.1. Әр түрлі құрылымдық материалдарды қолдану.
ОН 1.2. Материалдарды өңдеуді орындау.
ОН 1.3. Бөлшектер мен құрастыру қондырғыларының сызбаларын орындау.
ОН 1.4. Бақылау-өлшеу құралдарын қолдану.
ОН 1.5. Шақтамалар мен қонулар жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін қолдану.
КҚ 2. Бөлшектеу-құрастыру жұмыстарын орындау
КМ 2. Бөлшектеу-құрастыру жұмыстарын орындау
ОН 2.1. Жіктеу ерекшеліктері мен құрылымын сипаттау.
ОН 2.2. Автомобиль агрегаттарының, тораптарының, аспаптары мен жүйелерінің құрылысы мен жұмысын сипаттау.
ОН 2.3. Агрегаттарды, тораптарды және аспаптарды бөлшектеу-құрастыру жұмыстарын орындау.
ОН 2.4. Электротехника негіздерін сипаттау.
ОН 2.5. Автомобильдердің электрлік және монтаждау схемаларын қолдану.
ОН 2.6. Құрал-саймандар мен жабдықтарды қолдану ережелерін сақтау.
ОН 2.7. Техникалық сұйықтықтарды және жанар-жағармай материалда- рын қолдану.
КҚ 3. Автомобиль агрегаттарына, тораптарына және бөлшектеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу
КМ 3. Автомобильге техникалық қызмет көрсетуді жүргізу және жөндеу
ОН 3.1. Автокөліктің техникалық жағдайының өзгеру себептерін сипаттау.
ОН 3.2. Технологиялық жабдықтар мен құрылғыларды қолдану.
ОН 3.3. Автомобиль тораптарын, механизмдері мен агрегаттарын диагностикалау, техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу жүргізу.
ОН 3.4. Бөлшектеу мен жуудан кейін бөлшектерді бөлшектеу.
ОН 3.5. Бөлшектерді қалпына келтіру әдістерін қолдану.
"4S07161304 - Техник-механик" біліктілігі
КҚ 1. Бөлшектерді өңдеуді орындау
КМ 1. Бөлшектерді өңдеу
ОН 1.1. Әр түрлі құрылымдық материалдарды қолдану.
ОН 1.2. Материалдарды өңдеуді орындау.
ОН 1.3. Бөлшектер мен құрастыру қондырғыларының сызбаларын орындау.
ОН 1.4. Бақылау-өлшеу құралдарын қолдану.
ОН 1.5. Шақтамалар мен қонулар жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін қолдану.
ОН 1.6. Теориялық механика негіздерін және материалдардың кедергісін қолдану.
ОН 1.7. Машина бөлшектерінің негізгі сипаттамаларын ұсыну.
КҚ 2. Бөлшектеу-құрастыру жұмыста-рын орындау
КМ 2. Бөлшектеу-құрастыру жұмыстарын орындау
ОН 2.1. Агрегаттарды, тораптарды және аспаптарды бөлшектеу-құрастыру жұмыстарын орындау.
ОН 2.2. Құрал-саймандар мен жабдықтарды қолдану ережелерін сақтау.
ОН 2.3. Автомобиль қозғалтқыштары теориясының негіздерін сипаттау.

РО 3.6. Выполнять работы по техническому обслуживанию аккумуляторного оборудования.
РО 3.7. Проводить техническое обслуживание оборудования электромобилей.
Квалификация "3W07161303 - Мастер по ремонту автомобильного транспорта"
ПК 1. Выполнять обработку деталей
ПМ 1. Обработка деталей
РО 1.1. Применять различные конструкционные материалы.
РО 1.2. Выполнять обработку материалов.
РО 1.3. Выполнять чертежи деталей и сборочных единиц.
РО 1.4. Применять контрольно-измерительные инструменты.
РО 1.5. Применять систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
ПК 2. Выполнять разборочно-сборочные работы
ПМ 2. Выполнение разборочно-сборочных работ
РО 2.1. Характеризовать особенности классификации и устройство.
РО 2.2. Характеризовать устройство и работу агрегатов, узлов, приборов и систем автомобиля.
РО 2.3. Выполнять разборочно-сборочные работы агрегатов, узлов и приборов.
РО 2.4. Характеризовать основы электротехники.
РО 2.5. Применять электрические и монтажные схемы автомобилей.
РО 2.6. Соблюдать правила применения инструмента и оборудования.
РО 2.7. Применять технические жидкости и горюче-смазочные материалы.
ПК 3. Проводить техническое обслуживание и ремонт агрегатов, узлов и деталей автомобиля
ПМ 3. Проведение технического обслуживания и ремонта автомобиля
РО 3.1. Характеризовать причины изменения технического состояния автомобиля.
РО 3.2. Применять технологическое оборудование, и приспособления.
РО 3.3. Проводить диагностирование, техническое обслуживание и текущий ремонт узлов, механизмов и агрегатов автомобиля.
РО 3.4. Разбраковывать детали после разборки и мойки.
РО 3.5. Применять способы восстановления деталей.
Квалификация "4S07161304 - Техник – механик"
ПК 1. Выполнять обработку деталей
ПМ 1. Обработка деталей
РО 1.1. Применять различные конструкционные материалы.
РО 1.2. Выполнять обработку материалов.
РО 1.3. Выполнять чертежи деталей и сборочных единиц.
РО 1.4. Применять контрольно-измерительные инструменты.
РО 1.5. Применять систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
РО 1.6. Применять основы теоретической механики и сопротивления материалов.
РО 1.7. Представлять основные характеристики деталей машин.
ПК 2 Выполнять разборочно-сборочные работы
ПМ 2. Выполнение разборочно-сборочных работ
РО 2.1. Выполнять разборочно-сборочные работы агрегатов, узлов и приборов.
РО 2.2. Соблюдать правила применения инструмента и оборудования.
РО 2.3. Характеризовать основы теории автомобильных двигателей.

ОН 2.4. Автокөліктің пайдалану қасиеттерін сипаттау.
ОН 2.5. Техникалық сұйықтықтарды және жанар-жағармай материалда-рын қолдану.
КҚ 3. Автомо-бильдерге техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру және жүргізу
КМ 3. Автомо-бильдерге техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру және жүргізу
ОН 3.1. Автокөліктің техникалық жағдайының өзгеру себептерін сипаттау.
ОН 3.2. Технологиялық жабдықтар мен құрылғыларды қолдану.
ОН 3.3. Автомобиль тораптарына, механизмдеріне және агрегаттарына диагностика жүргізу және техникалық қызмет көрсету.
ОН 3.4. Өндірістік бөлімшелердің жұмысын ұйымдастыру.
ОН 3.5. Жылжымалы құрам мен материалдық құндылықтардың сақталуын ұйымдастырады.
ОН 3.6. Автокөлік кәсіпорындары мен автомобильдерге техникалық қызмет көрсету станцияларының өндірістік аймақтары мен учаскелерін жобалау.
ОН 3.7. Конструкторлық және технологиялық құжаттаманы ресімдеу.
КҚ 4. Агрегаттарды, тораптарды және аспаптарды жөндеуді орындау
КМ 4. Автомобиль агрегаттарын, тораптарын және аспаптарын жөндеуді орындау
ОН 4.1. Бөлшектеу мен жуудан кейін бөлшектерді бөлшектеу.
ОН 4.2. Құрайтын ақаулы ведомость.
ОН 4.3. Бөлшектерді қалпына келтіру әдістерін қолдану.
ОН 4.4. Жөндеудің технологиялық процесін әзірлеу.
ОН 4.5. Жөндеу жұмыстарын нормалауды орындау.
КҚ 5. Әр түрлі жүйелердің күрделі электронды блоктарының электрлік параметрлерін алдын-алу, жөндеу, тексеру
КМ 5. Автомобильдің электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу
ОН 5.1. Электр жабдықтарымен техникалық жұмыстарды жүргізу.
ОН 5.2. Электр жабдықтарының аспаптары мен агрегаттарын оларды желіге қоса схема бойынша орнату.
ОН 5.3. Электр жабдықтарының бөлшектері мен тораптарын тексеру аппаратурасында және тексеру құрылғыларында тексеруді орындау.
ОН 5.4. Электрондық басқару жүйелерін диагностикалау және жөндеу.
ОН 5.5. Аккумуляторлық жабдыққа техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 5.6. Электромобильдердің жабдықтарына техникалық қызмет көрсету.
КҚ 6. Логистикалық операцияларды әзірлеу және қолдану, жол қозғалысы қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз ету
КМ 6. Логистикалық операциялардың әзірлемесі
ОН 6.1. Логистикалық жүйелердегі автомобиль тасымалын басқарудың негіздерін сипаттау.
ОН 6.2. Өндірісті басқарудың автомат-тандырылған жүйелерін қолдану.
ОН 6.3. Көлікті жүргізу.
ОН 6.4. Көлік кәсіпорнында жол қозғалысы қауіпсіздігі қызметінің жұмысын ұйымдастырады.
ОН 6.5. Кәсіби қызмет саласындағы еңбек жағдайларына, жарақат алу қаупі бар және зиянды факторларға талдау жүргізу.
ОН 6.6. Еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықтар әзірлейді, қызметкерлерге нұсқаулық жүргізеді.

РО 2.4. Характеризовать эксплуатационные свойства автомобиля.
РО 2.5. Применять технические жидкости и горюче-смазочные материалы.
ПК 3. Организовывать и проводить техническое обслуживание автомобилей
ПМ 3. Организация и проведение технического обслуживания автомобилей
РО 3.1. Характеризовать причины изменения технического состояния автомобиля.
РО 3.2. Применять технологическое оборудование, и приспособления.
РО 3.3. Проводить диагностирование и техническое обслуживание узлов, механизмов и агрегатов автомобиля.
РО 3.4. Организовывать работу производственных подразделений.
РО 3.5. Организовывать хранение подвижного состава и материальных ценностей.
РО 3.6. Проектировать производственные зоны и участки автотранспортных предприятий и станций технического обслуживания автомобилей.
РО 3.7. Оформлять конструкторскую и технологическую документацию.
ПК 4. Выполнять ремонт агрегатов, узлов и приборов
ПМ 4. Выполнение ремонта агрегатов, узлов и приборов автомобиля
РО 4.1. Разбраковывать детали после разборки и мойки.
РО 4.2. Составлять дефектные ведомости.
РО 4.3. Применять способы восстановления деталей.
РО 4.4. Разрабатывать технологический процесс ремонта.
РО 4.5. Выполнять нормирование ремонтных работ.
ПК 5. Проводить профилактику, ремонт, проверку электрических параметров сложных электронных блоков различных систем
ПМ 5. Проведение технического обслуживания и ремонта электрооборудования автомобиля
РО 5.1. Проводить технические работы с электрооборудованием.
РО 5.2. Устанавливать приборы и агрегаты электрооборудования по схеме, включая их в сеть.
РО 5.3. Выполнять проверку деталей и узлов электрооборудования на проверочной аппаратуре и проверочных приспособлениях.
РО 5.4. Проводить диагностику и ремонт электронных систем управления.
РО 5.5. Выполнять работы по техническому обслуживанию аккумуляторного оборудования.
РО 5.6. Проводить техническое обслуживание оборудования электромобилей.
ПК 6. Разрабатывать и применять логистические операции, обеспечивать безопасность дорожного движения и охрану труда
ПМ 6. Разработка логистические операции
РО 6.1. Характеризовать основы управление автомобильными перевозками в логистических системах.
РО 6.2. Применять автоматизированные системы управления производством.
РО 6.3. Управлять автомобилем.
РО 6.4. Организовывать работу службы безопасности дорожного движения на предприятии транспорта.
РО 6.5. Проводить анализ условий труда, травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности.
РО 6.6. Разрабатывать инструкции по охране труда, проводит инструктаж сотрудников.

ОН 6.7. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде жұмыс орындарында қауіпсіздік техникасының сақталуын бақылау.
КҚ 7. Жұмыс сметасын және материалдық ресурстарға қажеттілікті есептеуді орындау
КМ 7. Жұмыс сметасының есебін және материалдық ресурстарға қажеттілікті орындау
ОН 7.1. Меншіктің әртүрлі нысандарындағы кәсіпорындар қызметінің негізгі ерекшеліктерін сипаттау.
ОН 7.2. Шығындар сметасын жасау.
ОН 7.3. Өндірістік процестердің экономикалық тиімділігін анықтау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
229- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
229-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07161400 - Автомобиль құрастыру" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0716 Автокөлік құралдары, теңіз және әуе кемелері
Мамандығы:
07161400 - Автомобиль құрастыру
Біліктілігі:

РО 6.7. Контролировать соблюдение техники безопасности на рабочих местах при проведении технического обслуживания и ремонта.
ПК 7. Выполнять расчҰта сметы работ и потребности в материальных ресурсах
ПМ 7. Выполнение расчҰта сметы работ и потребности в материальных ресурсах
РО 7.1. Характеризовать основные особенности деятельности предприятий различных форм собственности.
РО 7.2. Составлять смету затрат.
РО 7.3. Определять экономическую эффективность производственных процессов.
Приложение 229 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 229 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07161400 - Автомобилестроение"
Код и наименование уровня образования
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные
отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0716 Автотранспортные средства, морские и
воздушные судна
Специальность:
07161400 - Автомобилестроение
Квалификации:

3W07161401 - Автомобиль құрастырушы-оператор
3W07161402 - Автокөлік құралдарын сырлаушы
3W07161403 - Металл жабу және бояу жабдықтарын баптаушы
4S07161404 - Техник – механик
4S07161405 - Техник – технолог
4S07161406 - Техник – электромеханик
Модульдер мен оқу қызметі түрлерінің атауы
Кредиттер/сағаттар саны
негізгі орта білім беру базасында
жалпы орта білім беру базасында
1
"Жалпы білім беретін пәндер" модулі1

3W07161401 - Оператор-сборщик автомобиля
3W07161402 - Маляр автотранспортных средств
3W07161403 - Наладчик оборудования металлопокрытия и окраски
4S07161404 - Техник – механик
4S07161405 - Техник – технолог
4S07161406 - Техник – электромеханик
Наименование модулей и видов учебной деятельности
Количество кредитов/часов
на базе основного среднего образования
на базе общего среднего образования
1
Модуль "Общеобразовательные дисциплины"1

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07161401 - Автомобиль құрастырушы-оператор" біліктілігі
КҚ 1. Техникалық құжаттамаға сәйкес қондырғыларды, автомобиль жүйелерін құрастыру
КМ 1. Техникалық құжаттамаға сәйкес қондырғыларды, автомобиль жүйелерін құрастыру
ОН 1.1. Құрастыру жабдықтарының, аспаптар мен құралдардың (бақылау өлшеуіштері мен шаблондар) жұмысқа дайындығын анықтау.
ОН 1.2. Құрастыру жабдықтарын, құралдар мен өлшеу құралдарын тазалауды жүзеге асыру.
ОН 1.3. Технологиялық құжаттамаға сәйкес құрастыру әмбебап және арнайы жабдықты, құралдарды, оның ішінде қолмен және механикаландырылған слесарлық құралдарды қолдану.
ОН 1.4. Жұмыстық технологиялық құжаттамаға сәйкес күрделігі орташа агрегаттар мен механизмдерді құрастыру, технологиялық жабдықты, аспаптар мен құралдарды қолдана отырып жинау.
ОН 1.5. Жабдықтар мен құралдардың жөнделмеген заттарын ауыстыру.
ОН 1.6. Дәнекерлеу ақауларын жылжымалы қарсылықты дәнекерлеу қондырғысы көмегімен анықтаған кезде дененің бөлшектерін дәнекерлеу.
ОН 1.7. Пневматикалық және электрлік машиналармен таңбалауға сәйкес тесіктерді бұрау, бұранды кескіштермен белгілеу.
ОН 1.8. Жинау жұмыстарындағы ақауларды және олардың пайда болу себептерін анықтау.
ОН 1.9. Еңбекті қорғау, өрт, экологиялық, өндірістік және электр қауіпсіздігі талаптарын сақтау.
КҚ 2. Техникалық құжаттамаға сәйкес көлік құралы тораптары мен жүйелерінің параметрлерін реттеу
КМ 2. Техникалық құжаттамаға сәйкес көлік құралы тораптары мен жүйелерінің параметрлерін реттеу
ОН 2.1. Техникалық шарттарда және (немесе) технологиялық құжаттамада белгіленген режимдерде қондырғы мен құралдарды қолдану.
ОН 2.2. Автокөліктің негізгі тораптары мен жүйелерінің параметрлерін техникалық шарттарға сәйкес тексеріп, реттеу.
ОН 2.3. Реттеу жабдықтары мен керек-жарақтарын қауіпсіз пайдалану ережелерін сақтау.
КҚ 3. Жинау параметрлерінің сәйкестігін бақылау және көлік құралдары мен жүйелерін техникалық талаптарға сәйкестендіру
КМ 3. Жинау параметрлерінің сәйкестігін бақылау және көлік құралдары мен жүйелерін техникалық талаптарға сәйкестендіру

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07161401 - Оператор – сборщик автомобиля"
ПК 1. Производить сборку агрегатов, систем автомобиля в соответствии с технологической документацией
ПМ 1. Сборка агрегатов, систем автомобиля в соответствии с технической документацией
РО 1.1. Определять готовность к работе сборочного оборудования, оснастки и контрольно-измерительных приборов, и инструментов (контрольных калибров и шаблонов).
РО 1.2. Производить очистку сборочного оборудования, оснастки, инструментов и средств измерения.
РО 1.3. Использовать сборочные универсальные и специальные оборудования, оснастки и инструменты, в том числе ручные и механизированные слесарные инструменты, в соответствии с технологической документацией.
РО 1.4. Производить сборку узлов и механизмов средней сложности в соответствии с рабочей технологической документацией с использованием сборочного технологического оборудования, оснастки и инструментов.
РО 1.5. Производить замену вышедших из строя элементов оснастки и инструментов.
РО 1.6. Сваривать детали кузова при выявлении дефектов сварки с применением мобильной установки контактной сварки.
РО 1.7. Сверлить отверстия по разметке пневматическими и электрическими машинками и нарезание резьбы метчиками и плашками.
РО 1.8. Выявлять дефекты сборочных операций и причины их возникновения.
РО 1.9. Соблюдать требования охраны труда, пожарной, экологической, промышленной и электробезопасности.
ПК 2. Регулировать параметры агрегатов и систем автомобиля в соответствии с технической документацией
ПМ 2. Регулировка параметров агрегатов и систем автомобиля в соответствии с технической документацией
РО 2.1. Использовать регулировочное оборудование и инструменты на режимах, установленных техническими условиями и (или) технологической документацией.
РО 2.2. Проверять и регулировать параметры основных агрегатов и систем автомобиля в соответствии с техническими условиями.
РО 2.3. Соблюдать правила безопасной эксплуатации регулировочного оборудования и оснастки.
ПК 3. Контролировать соответствие параметров сборки и регулировки агрегатов и систем автомобиля техническим требованиям
ПМ 3. Контроль соответствия параметров сборки и регулировки агрегатов и систем автомобиля техническим требованиям

ОН 3.1. Көлік құралдары мен жүйелерінің құрастыру параметрлерінің сәйкестігін техникалық талаптарға сәйкестігін тексеру.
ОН 3.2. Көлік құралдары тораптары мен жүйелерін жинау және реттеу үшін қолданылатын жабдықтың және құралдардың параметрлерінің, технологиялық құжаттама талаптарының сәйкестігін тексеру.
ОН 3.3. Сападан тыс (ақаулы) шығару туралы деректерді жинау және жүйелеу.
"3W07161402 - Автокөлік құралдарын сырлаушы" біліктілігі
КҚ 1. Көлік құралдарына лак-бояу жабындарын жағуға дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 1. Көлік құралдарына лак-бояу жабындарын жағуға дайындық жұмыстарын жүргізу
ОН 1.1. Өнімдерді бояуға химиялық және бояу-лак композицияларын дайындаудың технологиялық нұсқауларына сәйкес дайындау.
ОН 1.2. Жұмыстық ерітінділер мен бояулар мен лактардың технологиялық параметрлерін бақылау.
ОН 1.3. Катафорез, электрофорез және батыру ванналарының параметрлерін түзету.
ОН 1.4. Тығыздағыштарды, пластизолдарды және мастикаларды жағуға, шуды және дірілді оқшаулауды төсеуге арналған арнайы құралдарды қолдану.
ОН 1.5. Ақаулы дене беттерін және бөлшектерін жөндеуз және жасырын қуыстарды сақтау.
ОН 1.6. Бояу-лактардың технологиялық параметрлерін бақылау.
ОН 1.7. Бояу роботтарына қызмет көрсету және реттеу.
ОН 1.8. Құралдарды тазалау және құрылғылар мен жабдықтардың тазалануын бақылау.
ОН 1.9. Төзімділік пен қону жүйелерін, дәлдік квалитеттерін, кедір-бұдырлық параметрлерін қолдану.
ОН 1.10. Жұмыс сызбаларында өлшемдердің рұқсаттарын, беттердің өзара орналасу формаларын, беттердің кедір-бұдырлығын көрсету.
КҚ 2. Технологиялық процеске сәйкес автокөлік құралдары мен бөлшектерге лак-бояу жабындарын жағу бойынша жұмыстарды орындау
КМ 2. Автокөлік құралдары мен бөлшектерге лак-бояу жабындарын жағу бойынша жұмыстарды орындау
ОН 2.1. Автокөлік құралдары мен жоғары сапалы әрлеуді қажет етпейтін бөлшектердің беттерін бітеуіштер мен тегістейтін қабаттарды жаққаннан кейін бояу.
ОН 2.2. Беттерді ақауларды жөндей отырып бітеуішпен тегістеу.
ОН 2.3. Бөлшектер мен бұйымдарды бүріккіш пистолетпен бояу.
ОН 2.4. Боялған беттерді тоттанудан, қабыршақтан, ескі лак-бояу жабынының ластануынан, шаңнан және басқа да қалдықтардан тазарту, тегістеу, майлау, улау.
ОН 2.5. Жоғары сапалы әрлеуді талап ететін автокөлік құралдары мен бөлшектердің бетіне лак-бояу материалдарын жағу.
ОН 2.6. Үстіңгі жағын астарланғаннан кейін, ауасыз суық бүрку әдісімен бояу.
КҚ 3. Көлік құралдары мен бөлшектерге лак және лак жабындарын жағу бойынша орындалатын жұмыстардың сапасын бақылау
КМ 3. Көлік құралдары мен бөлшектерге лак және лак жабындарын жағу бойынша орындалатын жұмыстардың сапасын бақылау

РО 3.1. Проверять соответствие параметров сборки и регулировки агрегатов и систем автомобиля техническим требованиям.
РО 3.2. Проверять соответствие параметров оборудования, оснастки и инструментов, используемых для сборки и регулировки агрегатов и систем автомобиля, требованиям технологической документации.
РО 3.3. Выполнять сбор и систематизацию данных о выпуске некачественной (бракованной) продукции.
Квалификация "3W07161402 - Маляр автотранспортных средств"
ПК 1. Проводить подготовительные работы по нанесению лакокрасочных покрытий на автотранспортные средства
ПМ 1. Проведение подготовительных работ по нанесению лакокрасочных покрытий на автотранспортные средства
РО 1.1. Готовить изделия к окрашиванию с соблюдением технологических инструкций по приготовлению химических и лакокрасочных составов.
РО 1.2. Контролировать технологические параметры рабочих растворов и лакокрасочных материалов.
РО 1.3. Корректировать параметры ванн катафореза, электрофореза и окунания.
РО 1.4. Применять специальные инструменты и приспособления для нанесения герметиков, пластизолей и мастик и укладка шумовиброизоляции.
РО 1.5. Ремонтировать дефектные поверхности кузова и деталей и консервировать скрытые полостей.
РО 1.6. Контролировать технологические параметры лакокрасочного покрытия.
РО 1.7. Обслуживать и настраивать окрасочные роботы.
РО 1.8. Очищать инструменты и контролировать очистку приспособлений и оснастки.
РО 1.9. Применять системы допусков и посадок, квалитеты точности, параметры шероховатости.
РО 1.10. Наносить обозначения на рабочих чертежах допусков размеров, форм взаимного расположения поверхностей, шероховатости
поверхностей.
ПК 2. Выполнять работы по нанесению лакокрасочных покрытий на автотранспортные средства и детали согласно технологическому процессу
ПМ 2. Выполнение работы по нанесению лакокрасочных покрытий на автотранспортные средства и детали
РО 2.1. Окрашивать поверхности автотранспортных средств и деталей, не требующих высококачественной отделки, после нанесения шпаклҰвок и грунтовочных слоҰв.
РО 2.2. Выравнивать поверхности шпаклевкой с заделыванием дефектов.
РО 2.3. Окрашивать детали и изделия пульверизатором.
РО 2.4. Очищать, сглаживать, подмазывать, протравливать окрашиваемые поверхности от коррозии, окалины, обрастаний старого лакокрасочного покрытия, пыли и других налетов.
РО 2.5. Наносить лакокрасочные материалы на поверхности автотранспортных средств и деталей, требующих высококачественной отделки.
РО 2.6. Окрашивать после грунтования поверхности методом холодного безвоздушного распыления.
ПК 3. Контролировать качество выполненной работы по нанесению лакокрасочных покрытий на автотранспортные средства и детали
ПМ 3. Контроль качества выполненной работы по нанесению лакокрасочных покрытий на автотранспортные средства и детали

ОН 3.1. Автокөлік құралдары мен бөлшектердің гальваникалық жабындарының сапасын (қалыңдығы, кедір-бұдырлығы, адгезиясы, коррозиялық-сүйек) бақылау.
ОН 3.2 Бояу-лак материалдарының технологиялық параметрлерін (шағрень, қалыңдық, кедір-бұдырлық, адгезия, қаттылық, жылтыр, суға және еріткіштерге төзімділік, сыртқы әсерлерге төзімділік) бақылау.
ОН 3.3 Шашыраған жарық кезінде лак-бояу материалдарын жаққаннан кейін бұйымдардың (автомобиль шанағының, автокөлік құралдарының басқа да бөліктерінің) бетін және бөлшектерін қарап-тексеруді, бетінің жабылмаған учаскелерінің болмауын, қабыршақтануын, ісінуін, кеуектілігін, күюін кемшіліктерін тексеруді орындау.
ОН 3.4 Бақылау-өлшеу құралдарын (ішкі өлшеуіштер, микрометрлер, спектрофотометрлер) технологиялық регламентке сәйкес қолдану.
ОН 3.5 Сапа менеджменті жүйесінің талаптарын орындау.
"3W07161403 - Металл жабу және бояу жабдықтарын баптаушы" біліктілігі
КҚ 1. Жабдықтардың жеке тораптарын реттеу
КМ 1. Жабдықтардың жеке тораптарын реттеу
ОН 1.1 Металл жабыны мен бояу аймағына арналған автоматты желілерді орнату операцияларын орындау.
ОН 1.2 Күрделі қондырғылар мен сызықты басқару жүйелерін бөлшектеу және жинау.
ОН 1.3 Бағдарламаланған басқарумен өндірістік манипуляторларды (роботтарды) реттеуді жүзеге асыру.
ОН 1.4 Жоғары сапалы плазмалық детонациялық шашыратқышты орнату.
ОН 1.5 Орнату карталарын оқу және толтыру.
КҚ 2. Автоматты және жартылай автоматты желілердің агрегаттары мен жабдықтарын жөндеу
КМ 2. Автоматты және жартылай автоматты желілердің агрегаттары мен жабдықтарын жөндеу
ОН 2.1 Автоматты желілердің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.
ОН 2.2. Арнайы құралдар мен аспаптардың дұрыс таңдалуы мен орнатылуын тексеру.
ОН 2.3. Винил пластиктен жасалған бөлшектерді дәнекерлеу және дәнекерлеу дағдыларын алу.
КҚ 3. Желілерді баптау мен жөндеуден кейін өңделген беттің дәлдігі мен сапасын бағалау үшін бөлшектерді сынамалы өңдеу
КМ 3. Желілерді баптау мен жөндеуден кейін өңделген беттің дәлдігі мен сапасын бағалау үшін бөлшектерді сынамалы өңдеу
ОН 3.1. Реттелген бөлшектерді өңдеу.
ОН 3.2. Жабындарды көзбен тексеру.
ОН 3.3. Өнімді өңдеуге арналған пайдалану кестелерін оқу.
"4S07161404 - Техник – механик" біліктілігі
КҚ 1. Нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарына сәйкес автомобиль көлігі мен көлік жабдығына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу
КМ 1. Автомобиль көлігі мен көлік жабдығына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу
ОН 1.1 Автомобиль тораптары мен агрегаттарын ауыстыру үшін анықтау.

РО 3.1. Контролировать качество гальванических покрытий автотранспортных средств и деталей (толщина, шероховатость, адгезия, коррозионностойкость).
РО 3.2. Контролировать технологические параметры лакокрасочных материалов (шагрень, толщина, шероховатость, адгезия, твердость, блеск, стойкость к воде и растворителям, устойчивость внешним воздействиям).
РО 3.3. Выполнять осмотр поверхности изделий (кузова автомобиля, других частей автотранспортных средств) и деталей после нанесения лакокрасочных материалов при рассеянном свете, проверка отсутствия
непокрытых участков поверхности, отслаивания, вздутий, губчатости, пригаров и других дефектов.
РО 3.4. Применять контрольно-измерительные приборы (нутромеры, микрометры, спектрофотометры) в соответствии с технологическими регламентами.
РО 3.5. Соблюдать требования системы менеджмента качества.
Квалификация "3W07161403 - Наладчик оборудования металлопокрытия и окраски"
ПМ 1. Проводить наладку отдельных агрегатов оборудования
ПМ 1. Наладка отдельных агрегатов оборудования
РО 1.1. Выполнять операции по наладке автоматических линий участка металлопокрытия и окраски.
РО 1.2. Выполнять разборку и сборку сложных узлов и систем управления линиями.
РО 1.3. Осуществлять наладку промышленных манипуляторов (роботов) с программным управлением.
РО 1.4. Устанавливать плазменные детонационные высококачественные напыления.
РО 1.5. Заполнять и читать карты наладки.
ПМ 2. Производить ремонт агрегатов и оборудования автоматических и полуавтоматических линий
ПМ 2. Ремонт агрегатов и оборудования автоматических и полуавтоматических линий
РО 2.1. Обеспечивать бесперебойную работу автоматических линий.
РО 2.2. Проверять правильность подборки и установки специальных приспособлений и контрольно-измерительных приборов.
РО 2.3. Выполнять пайку и сварку деталей из винипласта.
ПМ 3. Выполнять пробную обработку деталей для оценки точности и качества обработанной поверхности после наладки и ремонта линий
ПМ 3. Пробная обработка деталей для оценки точности и качества обработанной поверхности после наладки и ремонта линий
РО 3.1. Обрабатывать детали после наладки.
РО 3.2. Визуально проверять покрытия.
РО 3.3. Читать операционные карты обработки изделия.
Квалификация "4S07161404 - Техник – механик"
ПК 1. Проводить техническое обслуживание и ремонт автомобильного транспорта и транспортного оборудования в соответствии с требованиями нормативно-технических документов
ПМ 1. Проведение технического обслуживания и ремонт автомобильного транспорта и транспортного оборудования
РО 1.1. Определять узлы и агрегаты автомобиля для замены.

ОН 1.2 Кәсіпорынның материалдары мен технологиялық жабдықтарын тиімді пайдалану.
ОН 1.3 Монтаждау-демонтаждау жұмыстарын және жөндеу операцияларын жүргізу.
ОН 1.4 Сынақ және реттеу стенділерінде жұмыс істеу, бақылау-өлшеу аспаптары мен құрал-саймандарын пайдалану.
КҚ 2. Көлік құралдарын диагностикалау, жөндеу, жаңғырту және модификациялау үшін конструкторлық және технологиялық құжат әзірлеу
КМ 2. Көлік құралдарын диагностикалау, жөндеу, жаңғырту және модификациялау үшін конструкторлық және технологиялық құжат әзірлеу
ОН 2.1 Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша технологиялық карталарды әзірлеу.
ОН 2.2 Техникалық әдебиеттерді қолдану.
ОН 2.3 Кәсіби компьютерлік бағдарламаларды қолдану.
ОН 2.4 Техникалық құжаттаманы әзірлеу және ресімдеу жөніндегі нормалар мен ережелерді қолдану.
КҚ 3. Өндірістік учаскеде техника қауіпсіздігінің сақталуын қамтамасыз ету
КМ 3. Өндірістік учаскеде техника қауіпсіздігінің сақталуын қамтамасыз ету
ОН 3.1 Жөндеу жұмыстарына қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау, өнеркәсіптік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелері бойынша нұсқаулық жүргізу.
ОН 3.2 Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өнеркәсіптік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша нормативтік құжаттама талаптарын пайдалану және сақтау.
ОН 3.3 Авариялық жағдайларды болдырмау және жай-күйіне қосымша бақылау жүргізу үшін жабдықты жұмыстан шығару қажеттілігі туралы ұсыныстар қалыптастыру.
ОН 3.4 Алғашқы медициналық көмек көрсету.
Он 3.5 Жұмыс орнында еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және өндірістік санитария жөніндегі талаптарды сақтау.
"4S07161405 - Техник – технолог" біліктілігі
КҚ 1. Құрастыру технологиясының сақталуын қадағалау
КМ 1. Құрастыру технологиясының сақталуын қадағалау
ОН 1.1 Құрастыру жұмысының схемаларын оқып, қолдану.
ОН 1.2 Құрастыру жұмыстарының технологиялық процесін ұйымдастыру.
ОН 1.3 Көлік - көтергіш жабдықтарын қолдану.
КҚ 2. Аралық бақылау кезеңдерінің орындалуын бақылау
КМ 2. Аралық бақылау кезеңдерінің орындалуын бақылау
ОН 2.1 Бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану.
ОН 2.2 Құрастыру жұмыстарының кезеңдерінің уақтылы орындалуын бақылау.
ОН 2.3 Өндірістік ақау болатын кезеңдерді анықтау.
ОН 2.4 Бақыланатын (диагностикаланатын) параметрлердің ауытқу себептерін, ауытқу себептері болып табылатын ақауларды анықтау.
ОН 2.5 Жабдықтың жай-күйін бақылаудың автоматтандырылған жүйелерінің нәтижелерін талдау және өңдеу, технологиялық жабдық пен жүйенің жай-күйі туралы қорытынды жасау.
КҚ 3. Технологиялық процестерді жаңғырту үшін жаңа технологиялық процестерді, материалдарды және бағдарламалық өнімдерді енгізу жөніндегі жұмыстарды орындау
КМ 3. Технологиялық процестерді жаңғырту үшін жаңа технологиялық процестерді, материалдарды және бағдарламалық өнімдерді енгізу жөніндегі жұмыстарды орындау

РО 1.2. Эффективно использовать материалы и технологическое оборудование предприятия.
РО 1.3. Проводить монтажно-демонтажные работы и ремонтные операции.
РО 1.4. Работать на испытательных и регулировочных стендах, использовать контрольно-измерительные приборы и инструменты.
ПК 2. Разрабатывать конструкторскую и технологическую документацию для диагностики, ремонта, модернизации и модификации транспортных средств
ПМ 2. Разработка конструкторской и технологической документации для диагностики, ремонта, модернизации и модификации
транспортных средств
РО 2.1. Разрабатывать технологические карты по техническому обслуживанию и ремонту автомобильного транспорта.
РО 2.2. Использовать техническую литературу.
РО 2.3. Применять профессиональные компьютерные программы.
РО 2.4. Применять нормы и правила по разработке и оформлению технической документации.
ПК 3. Обеспечивать соблюдение техники безопасности на производственном участке
ПМ 3. Обеспечение техники безопасности на производственном участке
РО 3.1. Проводить инструктаж ремонтных рабочих по правилам техники безопасности и охраны труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности.
РО 3.2. Использовать и соблюдать требования нормативной документации по техники безопасности и охраны труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности.
РО 3.3 Формировать предложения о необходимости вывода из работы оборудования для предотвращения аварийных ситуаций и проведения дополнительного контроля состояния.
РО 3.4. Оказывать первую доврачебную помощь.
РО 3.5. Соблюдать требования по безопасности и охране труда, пожарной безопасности и производственной санитарии на рабочем месте.
Квалификация "4S07161405 - Техник – технолог"
ПК 1. Контролировать соблюдение технологии сборочных работ
ПМ 1. Контроль соблюдения технологии сборочных работ
РО 1.1. Читать и применять технологические карты сборочных работ.
РО 1.2. Организовывать технологический процесс сборочных работ.
РО 1.3. Применять подъемно-транспортное оборудование.
ПК 2. Контролировать выполнение промежуточных контрольных проверочных этапов
ПМ 2. Контроль выполнения промежуточных контрольных проверочных этапов
РО 2.1. Применять контрольно-измерительные приборы.
РО 2.2. Контролировать своевременное выполнение этапов сборочных работ.
РО 2.3. Определять этапы, на которых допущен производственный брак.
РО 2.4 Выявлять причины отклонения контролируемых (диагностируемых) параметров, дефекты, являющиеся причинами отклонений.
РО 2.5. Анализировать и обрабатывать результаты автоматизированных систем контроля состояния оборудования, готовить заключения о состоянии технологического оборудования и систем.
ПК 3. Выполнять работы по внедрению новых технологических процессов, материалов и программных продуктов для модернизации технологических процессов
ПМ 3. Внедрение новых технологических процессов, материалов и программных продуктов

ОН 1.6. Былғары және үлпек-ұлпан шикізатының сапасына бағалау жүргізу.
КҚ 2. Технологиялық циклге сәйкес былғары-үлбір шикізаты мен жартылай фабрикаттарды сүргілеуді жүргізу
КМ 02. Былғары-үлбір шикізаты мен жартылай фабрикаттарды сүргілеу
ОН 2.1. Шикізатты сүргілеуге дайындау.
ОН 2.2. Былғары-үлбір шикізаты мен жартылай фабрикаттарды сүргілеу тәртібін сақтау.
ОН 2.3. Дайын өнімге мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттарды сақтау.
ОН 2.4. Әртүрлі тәсілдермен тері-Үлбір шикізаты мен жартылай фабрикаттарды сүргілеу.
ОН 2.5. Сүргілеу машиналарын сүргілеудің қажетті қалыңдығына реттеу, сүргілеуден кейін қалыңдықты өлшеуіштің көмегімен терінің қалыңдығын өлшеу.
ОН 2.6. Пышақтарды қайрауды жүзеге асыру.
"3W07230202 - Теріні шелдеуші" біліктілігі
КҚ 1. Жануарлардың ұсақ түрлерінің терілері мен өңделген бас-сирақ пен ішек-қарын терісінің шелденуінің технологиялық процесін жүргізу
КМ 01. Жануарлардың ұсақ түрлерінің терілері мен өңделген бас-сирақ пен ішек-қарын терісінің шелденуінің технологиялық процесін жүргізу
ОН 1.1. Шикізатты тиеу, түсіру және жеткізу.
ОН 1.2. Шелдеу үшін шикізат түрлері бойынша терілерді іріктеуді жүргізу.
ОН 1.3. Шикізаттың, өңделген терісін мен үлбір терілерінің шелденуге дайындық дәрежесін анықтау.
ОН 1.4. Тұщы-құрғақ және тұздалған консервілеу терілерін шелдеу, бөлу.
ОН 1.5. Шелдеу машиналарында тері асты талшығын, беконды, етті және өзге де кесектерді алып тастау.
ОН 1.6. Өңделген бас-сирақ пен ішек-қарын терісін қолмен шелдеу.
ОН 1.7. Үлбір терілердің тұтастығын сақтай отырып, оларды шелдеу.
ОН 1.8. Шелдеу дәрежесін бағалауды және одан әрі технологиялық операция үшін шикізатты дайындауды жүргізу.
ОН 1.9. Өңделген терілер немесе өңделген бас-сирақ пен ішек-қарын терілерін қатарлап жинау.
КҚ 2. Пайдалану, қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария ережелерін сақтау
КМ 02. Автоматты режимде теріні шелдеу процесін қауіпсіз жүргізу
ОН 2.1. Шикізат пен жартылай фабрикаттарды өңдеуге арналған машиналармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау.
ОН 2.2. Жабдықтармен және машиналармен жұмыс істеу кезінде ақаулардың пайда болу себептерін анықтау.
ОН 2.3. Жұмыс орындарын ұйымдастыру, оларды жабдықтау және технологиялық жабдықтарды орналастыру процесін орындау.
ОН 2.4. Машиналарды баптауды жүзеге асыру, біліктер арасындағы саңылауды реттеу.
ОН 2.5. Пышақ білігі мен құралын қайрау.
"3W07230203 - Өңдеу шебері-пішуші" біліктілігі
КҚ 1. Табиғи жүнді жасанды теріден ажырату
КМ 01. Табиғи жүннің жасанды талшықтардан айырмашылығы
ОН 1.1. Былғары мата жағынан тігістерді тегістеңіз.
ОН 1.2. Оқшаулағыш, төсеу және астарлық материалдары мен керек-жарақтарын таңдаңыз.
КҚ 2. Үлбір және қой терісі жартылай фабрикатынан жасалған бұйымдарды құрастыру
КМ 02. Үлбір және қой терісі жартылай фабрикатынан жасалған бұйымдарды құрастыру
ОН 2.1. Үлбірді тұтыну және пайдалану нормаларын есептеу.

РО 1.6. Проводить оценку качества кожевенного и пушно-мехового сырья
ПК 2. Проводить строгание кожевенно-мехового сырья и полуфабрикатов согласно технологическому циклу
ПМ 2. Строгание кожевенно-мехового сырья и полуфабрикатов
РО 2.1. Подготавливать сырьҰ к строганию
РО 2.2. Соблюдать порядок строгания кожевенно-мехового сырья и полуфабрикатов
РО 2.3. Соблюдать государственные стандарты и технические условия на готовую продукцию
РО 2.4. Строгать кожевенно-меховое сырьҰ и полуфабрикаты различными способами
РО 2.5. Регулировать строгальные машины на необходимую толщину строгания, замерять толщину кож после строгания при помощи толщемера
РО 2.6. Производить заточку ножей
Квалификация "3W07230202 - Мездрильщик "
ПК 1. Проводить технологический процесс мездрения голья и шкурок мелких видов животных
ПМ 1. Проведение технологического процесса мездрения голья и шкурок мелких видов животных
РО 1.1. Погрузка, разгрузка и доставка сырья
РО 1.2. Производить отборку шкур по видам сырья для мездрения
РО 1.3. Определять степень готовности сырья, голья и меховых шкурок к мездрению
РО 1.4. Производить мездрение, разбивку шкур пресно-сухого и сухосоленого консервирования
РО 1.5. Удалять подкожную клетчатку, сало, прирези мяса и иное на мездрильных машинах
РО 1.6. Мездрить голье вручную
РО 1.7. Мездрить меховые шкурки с сохранением их целостности
РО 1.8. Производить оценку степени мездрения и подготовку сырья для дальнейшей технологической операции
РО 1.9. Укладывать обработанные шкуры или гольҰ в штабеля
ПК 2. Соблюдать правила эксплуатации, технику безопасности и производственную санитарию
ПМ 2. Безопасное ведение процесса мездрения шкуры в автоматическом режиме
РО 2.1. Соблюдать правила техники безопасности при работе с машинами для обработки сырья и полуфабрикатов
РО 2.2. Определять причины возникновения пороков при работе с оборудованием и машинами
РО 2.3. Выполнять процесс организации рабочих мест, их оснащение и размещение технологического оборудования
РО 2.4. Осуществлять наладку машин, регулировать зазор между валами
РО 2.5. Осуществлять заточку ножевого вала и инструмента
Квалификация "3W07230203 - Скорняк-раскройщик"
ПК 1. Различать натуральный мех от искусственного
ПМ 1. Различие натурального меха от искусственных волокон
РО 1.1. Разглаживать швы со стороны кожаной ткани
РО 1.2. Подбирать утепляющие, прокладочные и подкладочные материалы и фурнитуру
ПК 2. Конструировать изделия из мехового и овчинно-шубного полуфабриката
ПМ 2. Конструирование изделия из мехового и овчинно-шубного полуфабриката
РО 2.1. Рассчитывать нормы расхода и использования меха

ОН 2.2. Жартылай фабрикаттардағы ақауларды анықтау.
ОН 2.3. Тері терілерінің егістіктері мен жиектерін алып тастау.
ОН 2.4. Құйрық, бас, құлақ шеміршектерінен қию және тазалау.
ОН 2.5. Кішкентай және орта түрлердің терілерін кесіңіз.
ОН 2.6. Терілер мен тұғырларды биіктігі, реңі, түсі, өрнегі бойынша түк жабынына және былғары матаның қалыңдығына жалғау.
ОН 2.7. Тері илеу жұмыстарының сапасын тексеру.
ОН 2.8. Қырқу, қию, тарау, тарап қою және жамылғы түкке қажетті бағыт беру.
КҚ 3. Үлбір және қой терісі-тон бұйымдарын үлгілеу және көркемдік жобалау
КМ 03. Нобай бойынша киімдерді үлгілеу
ОН 3.1. Аң терісі мен қой терісі жартылай фабрикатынан жасалған киімнің негізгі композицияларын жасау.
ОН 3.2. Негізгі дизайнды қолдана отырып, киімді нобайға сәйкес модельдеңіз.
ОН 3.3. Тондық қой терісінен және үлбір велюрден (масатыдан) жасалған бас киімдерді үлгілеу және көркем безендіру.
"3W07230204 - Бұйымдарды тігуші" біліктілігі
КҚ 1. Шикізатты, материалдарды, жабдықтарды, құрал-саймандарды дайындау
КМ 01. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жарамдылығын тексеру
ОН 1.1. Жабдықты, шикізатты және материалдарды тексеру және дайындау.
ОН 1.2. Шикізатты, материалдарды, дайындалған өнімді, қабылданған құжаттаманы есепке алуды жүргізу.
КҚ 2. Бұйымдарды тігу процесін жүргізу
КМ 2. Бұйым тораптарын қолмен тігу жұмыстарын орындау
ОН 2.1. Бұйым элементтерін қолмен тігу жұмыстарын орындау.
ОН 2.2. Тігін машинасында күрделілігі орташа бұйымдарды немесе бұйым элементтерін тігу жөніндегі жұмыстарды орындау.
ОН 2.3. Күрделі бұйымдарды машинамен тігу жөніндегі жұмыстарды орындау.
ОН 2.4. Тігін машиналары мен жабдықтарын реттеу және реттеуді жүзеге асыру.
"4S07230205 - Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 1. Технологиялық құжаттаманы, жұмыстың оңтайлы режимдерін, жабдықты, құралды күту кестелерін, мастика, желім рецептілерін және оларды дайындау режимдерін әзірлеу
КМ 01. Технологиялық құжаттаманы әзірлеу
ОН 1.1. Өндірісті технологиялық дайындауды жүзеге асыру.
ОН 1.2. Құжаттаманы әзірлеу, кестелер құру.
ОН 1.3. Технологиялық жабдықты пайдалануды бақылау.
ОН 1.4. Шикізаттың, материалдардың және дайын өнімнің сапасын тексеру.
ОН 1.5. Техникалық құжаттамадағы өзгерістерді ресімдеу және келісу.
ОН 1.6. Жабдықтарды пайдалану тәртібі мен тәртібінің сақталуын бақылау.
ОН 1.7. Технологиялық жабдықты сынау.
КҚ 2. Технологиялық карталарға сәйкес өндірістік учаскенің жұмыстарына басшылық жасау
КМ 02.Технологиялық процесті ұйымдастыру
ОН 2.1. Бригадада жұмыстарды орындау жоспарын құру.
ОН 2.2. Жұмыс орындарын ұйымдастыру және жабдықтау.
ОН 2.3. Өндірістің барлық учаскелерінде қауіпсіздік техникасын қамтамасыз ету.
КҚ 3. Өндірістің негізгі экологиялық мәселелерін жою
КМ 03. Негізгі экологиялық мәселелерді жою

РО 2.2. Определять пороки на полуфабрикатах
РО 2.3. Удалять пашины и кромки у меховых шкурок
РО 2.4. Вырезать и очищать от хрящей хвостов, голов, ушей
РО 2.5. Раскраивать шкурки мелких и средних видов
РО 2.6. Соединять шкурки и подставки по высоте, тону, цвету, рисунку волосяному покрову и толщине кожаной ткани
РО 2.7. Проверять качество скорняжных работ
РО 2.8. Простригать, подстригать, расчесывать, зачесывать и придавать волосяному покрову необходимого направления
ПК 3. Проводить моделирование и художественное проектирование меховых и овчинно-шубных изделий
ПМ 3. Моделирование одежды по эскизу
РО 3.1. Создавать основные композиции одежды из мехового и овчинно-шубного полуфабриката
РО 3.2. Моделировать одежду по эскизу с использованием базовой конструкции
РО 3.3. Производить моделирование и художественное оформление головных уборов из шубной овчины и мехового велюра
Квалификация "3W07230204 - Пошивщик изделий"
ПК 1. Подготавливать сырьҰ, материалы, оборудование, инструменты
ПМ 1. Проверка исправности обслуживаемого оборудования
РО 1.1. Проверять и подготавливать оборудование, сырьҰ и материалы
РО 1.2. Проводить учет сырья, материалов, изготовленной продукции, принятой документации
ПК 2. Проводить процесс пошива изделий
ПМ 2. Выполнение работ по пошиву узлов изделий вручную
РО 2.1. Выполнять работы по пошиву элементов изделий вручную
РО 2.2. Выполнять работы по пошиву средней сложности изделий или элементов изделий на швейной машине
РО 2.3. Выполнять работы по пошиву сложных изделий на машине
РО 2.4. Регулировать и осуществлять наладку швейных машин и оборудования
Квалификация "4S07230205 - Техник-технолог"
ПК 1. Разрабатывать технологическую документацию, оптимальные режимы работы, графики ухода за оборудованием, инструментом, рецептов мастик, клеев и режимов их приготовления
ПМ 1. Разработка технологической документации
РО 1.1. Осуществлять технологическую подготовку производства
РО 1.2. Разрабатывать документацию, строить графики
РО 1.3. Контролировать эксплуатацию технологического оборудования
РО 1.4. Проверять качество сырья, материалов и готовой продукции
РО 1.5. Оформлять и согласовывать изменения в технической документации
РО 1.6. Контролировать соблюдение дисциплины и порядка эксплуатации оборудования
РО 1.7. Испытывать технологическое оборудование
ПК 2. Руководить работами производственного участка в соответствии с технологическими картами
ПМ 2. Организация технологического процесса
РО 2.1. Составлять план выполнения работ в бригаде
РО 2.2. Организовывать и оснащать рабочие места
РО 2.3. Обеспечивать технику безопасности на всех участках производства
ПК 3. Устранять основные экологические проблемы производства
ПМ 3. Устранение основных экологических проблем

ОН 3.1. Экологиялық табиғатты пайдаланудың ғылыми негіздерін енгізу.
ОН 3.2. Экологияның құқықтық және әлеуметтік аспектілерін енгізу.
ОН 3.3. Стандарттарды енгізуден экономикалық тиімділікті есептеу.
ОН 3.4. Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесін енгізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
299-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
299-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07230300 - Тері мен былғарыны химиялық өңдеу" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Коды және білім беру деңгейінің атауы:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
072 Өндірістік және өңдеу салалары
0723 Тоқыма (киім, аяқ киім және былғары бұйымдар)
Мамандығы:
07230300 - Тері мен былғарыны химиялық өңдеу
Біліктілігі:

РО 3.1. Внедрять научные основы экологического природопользования
РО 3.2. Внедрять правовые и социальные аспекты экологии
РО 3.3. Рассчитывать экономическую эффективность от внедрения стандартов
РО 3.4. Внедрять государственную систему обеспечения единства измерений
Приложение 299 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 299 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07230300 - Химическая обработка кожи и меха"
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
072 Производственные и обрабатывающие отрасли
0723 Текстиль (одежда, обувь и кожаные изделия)
Специальность:
07230300 - Химическая обработка кожи и меха
Квалификация:

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07230301 - Былғары мен теріні химиялық өңдеу желісінің операторы" біліктілігі
КҚ 1. Былғары-үлбір шикізаты мен жартылай фабрикаттарға тауарлық бағалау жүргізу
КМ 1. Былғары-үлбір шикізаты мен жартылай фабрикаттарға тауарлық бағалау жүргізу
ОН 1.1. Тері мен үлпек-ұлпан шикізатына тауарлық бағалау жүргізу.
ОН 1.2. Былғары және аң терісі шикізатының негізгі түрлерін жіктеу.
ОН 1.3. Былғары және үлпек-ұлпан шикізатының негізгі сипаттамалары мен қасиеттерін анықтау.
ОН 1.4. Шикізат пен материалдарды консервілеудің технологиялық процесін жүргізу.
ОН 1.5. Былғары және үлпек-ұлпан шикізатының негізгі ақауларын анықтау.
ОН 1.6. Былғары және үлпек-ұлпан шикізатының сапасына бағалау жүргізу.
КҚ 2. Өңделген бас-сирақ пен ішек-қарынның терісін алу мақсатында барабандарда жібіту, жүнсіздендіру және күлденудің технологиялық процесін орындау
КМ 2. Барабандарда жуу-күлдеу процестерін жүргізу
ОН 2.1. Өндірістік партиядағы шикізатты іріктеудің дұрыстығын тексеру.
ОН 2.2. Былғары шикізатының салмағын анықтаңыз.
ОН 2.3. Былғары-үлбір шикізатын жібіту.
ОН 2.4. Күл сұйықтықтарын жасау, оларды аппараттарға айдау және олардан айдап шығару
ОН 2.5. Асқыну ерітінділерін есептеу, мөлшерлеу және оларды аппараттарға беру.
ОН 2.6. Шикізатты залалсыздандыруды және күлдеуді жүргізу.
ОН 2.7. Күлден кейін өңделген теріні жуу және жуу суының сілтілігін анықтау.
ОН 2.8. Аспалы барабандар мен бұрандалы аппараттардан түсіргеннен кейін терілерді төсеу.
КҚ 3. Жібіту, залалсыздандыру және күлденудің технологиялық процестерін бақылау
КМ 3. Жібіту, жүнсіздендіру және күлденудің технологиялық процестерін бақылау
ОН 3.1. Жүргізу жібітудің технологиялық процесі.
ОН 3.2. Тазарту және күлденудің технологиялық процесін жүргізу.
ОН 3.3. Өңделген бас-сирақ пен ішек-қарынның терісінің күлдену дәрежесін бағалау.
ОН 3.4. Негізгі ақауларды анықтау және алдын алу.
КҚ 4. Технологиялық карталарға сәйкес илеу, пикельдеу, хромдаудың технологиялық процестерін орындау
КМ 4. Илеу, пикельдеу, хромдаудың технологиялық процестерін орындау

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07230301 - Оператор линий химической обработка кожи и меха"
ПК 1. Проводить товарную оценку кожевенно-мехового сырья и полуфабрикатов
ПМ 1. Проведение товарной оценки кожевенно-мехового сырья и полуфабрикатов
РО 1.1. Проводить товарную оценку шкуры и пушно-мехового сырья
РО 1.2. Классифицировать основные виды кожевенного и пушно-мехового сырья
РО 1.3. Определять основные характеристики и свойства кожевенного и пушно-мехового сырья
РО 1.4. Вести технологический процесс консервирования сырья и материалов
РО 1.5. Определять основные пороки кожевенного и пушно-мехового сырья
РО 1.6. Проводить оценку качества кожевенного и пушно-мехового сырья
ПК 2. Выполнять технологический процесс отмоки, обезволашивания и золения в барабанах с целью получения голья
ПМ 2. Проведение отмочно-зольных процессов в барабанах
РО 2.1. Проверять правильность подборки сырья в производственную партию
РО 2.2. Определять массу кожевенного сырья
РО 2.3. Проводить отмоку кожевенно-мехового сырья
РО 2.4. Составлять зольные жидкости, перекачивать их в аппараты и откачивать из них
РО 2.5. Рассчитывать растворы обострителей, дозировать и подавать их в аппараты
РО 2.6. Проводить обезволашивание и золение сырья
РО 2.7. Промывать гольҰ после золения и определять щелочность промывной воды
РО 2.8 Выстилать шкуры или голье после выгрузки из подвесных барабанов и шнековых аппаратов
ПК 3. Контролировать технологические процессы отмоки, обезволашивания и золения
ПМ 3. Контроль технологических процессов отмоки, обезволашивания и золения
РО 3.1. Проводить технологический процесс отмоки
РО 3.2. Проводить технологический процесс обезволашивания и золения
РО 3.3. Оценивать степень прозоленности голья
РО 3.4. Определять и предупреждать основные пороки
ПК 4. Выполнять технологические процессы дубления, пикелевания, хромирования согласно технологическим картам
ПМ 4. Выполнение технологических процессов дубления, пикелевания, хромирования

ОН 4.1. Жартылай фабрикаттарды аппараттарға тиеу нормаларын анықтау.
ОН 4.2. Аппараттарға құю үшін химиялық ерітінділер жасау.
ОН 4.3. Химиялық материалдарды қолданыңыз және олардың өзара әрекеттесуін біріктіріңіз.
ОН 4.4. Балшықты пикель ерітіндісімен консервілеу процесін жүргізу.
ОН 4.5. Илеудің технологиялық процесін жүргізу.
ОН 4.6. Жасалған және пайдаланылған химиялық ерітінділерді айдауға арналған жабдықты дайындау.
ОН 4.7. Терілерді алаңқайға, шағын вагондарға, стеллаждарға салу, түсіру және төсеу.
ОН 4.8. Газдарды шығаруға және аппараттардан пайдаланылған ерітінділерді төгуге.
КҚ 5. Илегіш сығындыны дайындаудың технологиялық процесін орындау
КМ 5. Илегіш сығындыны дайындау
ОН 5.1. Илегіш сығындыларды дайындаудың технологиялық процестерін жүргізу.
ОН 5.2. Илегіш сығындыларын белгілі бір тығыздыққа дейін еріту.
ОН 5.3. Илегіш сығындыларын дайындау процесінде аппараттардағы сұйықтықтың температурасы мен деңгейін реттеу.
ОН 5.4. Дайындалған илегіш сығындыларының дайындығын анықтау және көрсеткіштерін түзету.
ОН 5.5. Дайындалған илегіш сығындыларын тұндырғыштар мен жинақтағыштарға айдау.
ОН 5.6. Қысым аппараттарына қызмет көрсету.
КҚ 6. Қызмет көрсетілетін жабдықты, автоматика жүйелерін, бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану және реттеу
КМ 6. Жабдықтарды қауіпсіз пайдалану және реттеу
ОН 6.1. Күл сұйықтықтарын тасымалдауға арналған жабдықты дайындау.
ОН 6.2. Еңбекті қорғау бойынша жалпы ережелерді сақтау.
ОН 6.3. Өндірістік жарақаттанудың және кәсіптік аурулардың алдын алу.
"3W07230302 - Тері илеушісі" біліктілігі
КҚ 1. Тығыздау және қажетті қаттылық беру үшін теріні илеңіз
КМ 1. Өтетін катоктарда былғарыны илемдеу
ОН 1.1. Теріні өтпелі мұз айдынының транспортеріне салу.
ОН 1.2. Мұз айдыны роликтерінің арасында теріні толтыру.
ОН 1.3. Өтетін катоктарда теріні жұқарту.
КҚ 2. Теріге өтетін катоктар мен роликтердің қысымын пайдалану және реттеу
КМ 2. Өтпелі катоктар мен роликтерді пайдалану және реттеу
ОН 2.1. Былғары илемдеу үшін катоктарды дайындау.
ОН 2.2. Өтпелі мұз айдынын пайдалану.
ОН 2.3. Машина роликтерінің теріге қысымын реттеу.
"4S07230303 - Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 1. Технологиялық құжаттаманы, жұмыстың оңтайлы режимдерін, жабдықты, құралды күту кестелерін, мастика, желім рецептілерін және оларды дайындау режимдерін әзірлеу
КМ 1. Технологиялық құжаттаманы әзірлеу
ОН 1.1. Өндірісті технологиялық дайындауды жүзеге асыру.
ОН 1.2. Құжаттаманы әзірлеу, кестелер құру.
ОН 1.3. Технологиялық жабдықты пайдалануды бақылау.

РО 4.1. Определять нормы загрузки полуфабрикатов в аппараты
РО 4.2. Составлять химические растворы для их заливки в аппараты
РО 4.3. Применять химические материалы и сочетать их взаимодействие
РО 4.4. Проводить процесс консервирования голья пикельным раствором
РО 4.5. Проводить технологический процесс дубления
РО 4.6. Подготавливать оборудование для перекачивания составленных и отработанных химических растворов
РО 4.7. Загружать, выгружать и выстилать кожи на площадки, вагонетки, стеллажи
РО 4.8. Выпускать газы и сливать отработанные растворы из аппаратов
ПК 5. Выполнять технологический процесс приготовления дубильных экстрактов
ПМ 5. Приготовление дубильных экстрактов
РО 5.1. Вести технологический процесс приготовления дубильных экстрактов
РО 5.2. Растворять дубильные экстракты до определенной плотности
РО 5.3. Регулировать температуру и уровень жидкости в аппаратах в процессе приготовления дубильных экстрактов
РО 5.4. Определять готовность и корректировать показатели приготовленных дубильных экстрактов
РО 5.5. Перекачивать приготовленные дубильные экстракты в отстойники и сборники
РО 5.6. Обслуживать аппараты под давлением
ПК 6. Эксплуатировать и регулировать обслуживаемое оборудование, систему автоматики, контрольно-измерительные приборы
ПМ 6. Безопасная эксплуатация и регулирование оборудования
РО 6.1. Подготавливать оборудование для транспортировки зольных жидкостей
РО 6.2. Соблюдать общие правила по охране труда
РО 6.3. Предупреждать производственный травматизм и профессиональные заболевания
Квалификация "3W07230302 - Прокатчик кож"
ПК 1. Прокатывать кожу с целью уплотнения и придания необходимой жесткости
ПМ 1. Прокатка кож на проходных катках
РО 1.1. Укладывать кожу на транспортер проходного катка
РО 1.2. Заправлять кожу между роликами катка
РО 1.3. Прокатывать кожу на проходных катках
ПК 2. Эксплуатировать и регулировать давление проходных катков и роликов катка на кожу
ПМ 2. Эксплуатация и регулирование проходных катков и роликов
РО 2.1. Подготавливать катки для проката кож
РО 2.2. Эксплуатировать проходной каток
РО 2.3. Регулировать давление роликов машины на кожу
Квалификация "4S07230303 - Техник-технолог"
ПК 1. Разрабатывать технологическую документацию, оптимальные режимы работы, графики ухода за оборудованием, инструментом, рецептов мастик, клеев и режимов их приготовления
ПМ 1. Разработка технологической документации
РО 1.1. Осуществлять технологическую подготовку производства
РО 1.2. Разрабатывать документацию, строить графики
РО 1.3. Контролировать эксплуатацию технологического оборудования

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07230401 - Қолмен тоқылған тоқу" біліктілігі
КҚ 1. Қолмен тоқылған тоқыма бұйымдарды дайындауға арналған жіптерді және иірімжіптерді таңдау
КМ 1. Жіпті, иірімжіпті таңдау және олардың сапасын бақылау
ОН 1.1. Техника қауіпсіздік ережелерін сақтау.
ОН 1.2. Жіптер мен иірімжіптерді классификациялау.
ОН 1.3. Жіптің құрылымын: сызықтық тығыздығын, шикізат құрамына қарай сипаттау.
ОН 1.4. Иірімжіптің сызықтық тығыздығын және түрін анықтау.
ОН 1.5. Иірімжіп пен жіптің сапасын анықтау.
ОН 1.6. Шикізатқа қойылатын талаптарды түсіну.
ОН 1.7. Қайта орау кезіндегі иірімжіп ақауларының түрін анықтау.
КҚ 2. Қызмет көрсететін станоктарды дайындау және сабақтау
ПМ 2. Қызмет көрсететін станоктарды дайындау және сабақтау
ОН 2.1. Станокты жұмыс істеуге дайындау.
ОН 2.2. Тоқу үрдісіне жіптер мен материалдарды дайындау.
ОН 2.3. Жабдықтарға қызмет көрсету ережелерін қолдану.
ОН 2.4. Жабдықтың жұмыс жасау ережесін және механизмдерінің өзара әрекеттесуін түсіну.
ОН 2.5. Қызмет көрсететін станоктарды сабақтау.
ОН 2.6. Негіз жіптердің берілуінің керілісін, арқау бойынша тығыздығын реттеу.
ОН 2.7. Келіп түсетін шикізаттың сапасын бақылау.
КҚ 3. Әртүрлі сәндік бұйымдарды орындау
КМ 3. Әртүрлі сәндік бұйымдарды орындау
ОН 3.1. Сәндік бұйымдарға арналған эскиздерді таңдап алу.
ОН 3.2. Бұйымдарды жасап шығару үшін эскиздерді дайындау.
ОН 3.3. Қолмен тоқу үрдісі кезінде ою-өрнекті бағыттағы техникалық суреттерді қолдану.
ОН 3.4. Техникалық суреттерді және үлгілерді орындау.
ОН 3.5. Қолмен тоқу техникасын пайдаланумен орындалған сәндік маталарын, бранды, аса бранды, таңдаулы салынған, бедерлі және көпремизді – 6 ремизден артық, таңдамалы жаккардамен, қайталанатын өрнекті маталарды өндіру.
ОН 3.6. Күрделі композициялық шешімдегі, жеке жаймаларда орналасқан композициялық элементтермен, 5-10 түсті гаммамен суреттерді қосуды талап ете отырып орындалатын сәндік маталарды өндіру.
ОН 3.7. Бір түсті тоқыма жаймаларын дайындау кезіндегі техникалық операциларды орындау.

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07230401 - Ткач ручного ткачества"
ПК 1. Выбрать нити и пряжу для изготовления ручных текстильных изделий
ПМ 1. Выбор нитей, пряжи и контроль их качества
РО 1.1. Соблюдать правила техники безопасности.
РО 1.2. Классифицировать нити и пряжу.
РО 1.3. Характеризовать структуру нити: линейная плотность, сырьевой состав.
РО 1.4. Определять виды и линейную плотность пряжи.
РО 1.5. Определять качество нитей и пряжей.
РО 1.6. Понимать требования, предъявляемые к сырью.
РО 1.7. Определять виды пороков пряжи, дефекты намотки.
ПК 2. Подготовить и заправить обслуживаемые станки
ПМ 2. Подготовка и заправка обслуживаемых станков
РО 2.1. Подготовить станок к работе.
РО 2.2. Подготовить нити и материалы к процессу ткачества.
РО 2.3. Владеть правилами ухода за оборудованием.
РО 2.4. Понимать принцип работы и взаимодествия механизмов оборудования.
РО 2.5. Заправить обслуживаемые станки.
РО 2.6. Регулировать подачу натяжения основы, плотности по утку.
РО 2.7. Контролировать качество поступающего сырья.
ПК 3. Выполнять различные виды декоративных работ
ПМ 3. Выполнение
различных вид декоративных работ
РО 3.1. Подбирать эскизы для декоративных изделий.
РО 3.2. Подготавливать эскизы для изготовления изделий.
РО 3.3. Использовать технический рисунок орнаментальных мотивов в процессе ручного ткачества.
РО 3.4. Выполнять технические рисунки или шаблоны.
РО 3.5. Вырабатывать ткани декоративные, выполненные с использованием комбинированной техники ручного ткачества: браной, перебраной, выборной закладной, ажурной и многоремизной - свыше 6 ремизок, жаккардовой с перебором.
РО 3.6. Вырабатывать ткани декоративные, выполненные с использованием сложного композиционного решения с повторяющимися формами орнамента, композиционными элементами, расположенными на отдельных полотнах, требующих стыковки рисунка с цветовой гаммой в 5-10 цветов.
РО 3.7. Выполнять технические операции по изготовлению тканого полотна с одноцветным перебором.

ОН 3.8. Көп түсті тоқыма жаймаларын дайындау кезіндегі техникалық операцияларды орындау.
ОН 3.9. Еден кілемшелері бұйымдарын дайындау.
ОН 3.10. Кілем бұйымдарын жасау.
ОН 3.11. Үлгі немесе эскиз бойынша гобеленді безендіру.
ОН 3.12. Даналық сәндік бұйымдарды жасау кезіндегі технологиялық операцияларды орындау.
КҚ 4. Негізгі және арқау жіптерінің үзілгіштіктерін болдырмау
КМ 4. Негізгі және арқау жіптерінің үзілгіштіктерін болдырмау
ОН 4.1. Ақаулардың түрлерін ажырату.
ОН 4.2. Жіптердегі ақаулардың пайда болу себептерін түсіну.
ОН 4.3. Жіптердің үзілуін және өнімнің ақауларын болдырмау бойынша алдын-ала жұмыстарды орындау.
ОН 4.4. Матаның қалыңдығы және түсі, тығыздығы бойынша түскен арқаужіптің және арқаудың сапасын бақылау.
ОН 4.5. Ақауларды анықтау.
ОН 4.6. Үзілулерді жою тәсілдерін түсіну.
ОН 4.7. Негізгі және арқау жіптердің үзілулерін жою.
ОН 4.8. Тіркеу журналына ақауларды тіркеу.
ОН 4.9. Әдеттегі ақауларды жоюдың ең оңтайлы әдісін таңдау.
ПК 5. Бұйымдардың сапасын бақылау және ақауларын кетіру
КМ 5. Бұйымдардың сапасын бақылау және ақауларын кетіру
ОН 5.1. Ақаулар мен кемістіктерді сипаттау.
ОН 5.2. Дайын бұйымдардағы ақаулардың пайда болу себебін түсіну.
ОН 5.3. Өнім сапасын бақылау бойынша мәліметтерді басқару.
ОН 5.4. Жабдықтан дайын өнімді жинап алу.
ОН 5.5. Ақаулар мен жетіспеушіліктерді жою.
ОН 5.6. Дайын өнімді аяқтап істеуді орындау.
ОН 5.7. Ақаулы жерлерді түзету.
"3W07230402 - Тоқыма машинасының операторы" біліктілігі
КҚ 1.Тізіп орау үрдісінің сапасын бакылаумен біруакытта үзілгіштікті жою және үрдістің бұзылуын алдын ала отырып иірім жіп және жіпті тізіп орау үрдісін қамтамасыз ету
КМ 1. Тізіп орау үрдісін жүргізуге арналған жабдықтарды, материалдарды және шикізатты дайындау
ОН 1.1. Материалдарды, шикізатты дайындау.
ОН 1.2. Иірімі бар шарғы мен белдекті тізіп орау рамасына орнату.
ОН 1.3. Тізіп орау машинасына тізіп орау біліктерін орнату.
ОН 1.4. Машинаның жіпөткізушгіш мүшелерін және иіршік орнатпасын сабақтау.
ОН 1.5. Тізіп ораудың бекітілген есептеулеріне сәйкес жабдықты сабақтау.
КҚ 2. Тізіп орау үрдісінің сапасын бакылаумен біруакытта үзілгіштікті жою және үрдістің бұзылуын алдын ала отырып иірім жіп және жіпті тізіп орау үрдісін қамтамасыз ету
КМ 2. Тізіп орау үрдісінің сапасын бакылаумен біруакытта үзілгіштікті жою және үрдістің бұзылуын алдын ала отырып иірім жіп және жіпті тізіп орау үрдісін қамтамасыз ету
ОН 2.1. Тізіп орау үрдісін жүргізу.
ОН 2.2. Негіз ұзындығының есептегішін, дұрыс оралуын бақылау.
ОН 2.3. Керу құрылғыларының жай-күйін бақылау.
ОН 2.4. Станоктағы жіптердің саны және тізіп ораудың берілген ұзындығын сақтау.

РО 3.8. Выполнять технические операции по изготовлению тканого полотна с многоцветном перебором.
РО 3.9. Изготавливать напольные дорожки.
РО 3.10. Изготавливать ковровые изделия.
РО 3.11. Оформлять гобелен по эскизу или шаблону.
РО 3.12. Выполнять технологические операции по изготовлению штучных декоративных изделий.
ПК 4. Ликвидировать обрывы основных и уточных нитей
ПМ 4. Ликвидация обрывов основных и уточных нитей
РО 4.1. Различать виды дефектов.
РО 4.2. Понимать причину возникновения дефектов нитей.
РО 4.3. Выполнять профилактические работы по предупреждению обрывности.
РО 4.4. Контролировать качество поступающих основ и утка по толщине и цвету, плотности ткани.
РО 4.5. Выявлять дефекты.
РО 4.6. Понимать способы устранения обрывов.
РО 4.7. Устранять обрывы основных и уточных нитей.
РО 4.8. Регистрировать дефекты в журнале регистрации.
РО 4.9. Выбирать оптимальный способ устранения типичных дефектов.
ПК 5. Контролировать качество изделий, заделывать дефекты
ПМ 5. Контроль качества и заделывание дефектов изделий
РО 5.1. Характеризовать пороки и дефекты.
РО 5.2. Понимать причину возникновения дефектов готовых изделий.
РО 5.3. Управлять сведениями по контролю качества продукции.
РО 5.4. Снимать готовую продукцию с оборудования.
РО 5.5. Устранять пороки и брак.
РО 5.6. Выполнять доработку готовой продукции.
РО 5.7. Исправлять дефектные места.
Квалификация "3W07230402 - Оператор ткацких машин"
ПК 1. Подготавливать сырье, материалы, оборудование для ведения процесса снования
ПМ 1. Подготовление сырья, материалов, оборудования для ведения процесса снования
РО 1.1. Подготовить сырье, материалы.
РО 1.2. Установить катушки или бобины с пряжей на сновальную раму.
РО 1.3. Установить сновальные валики на сновальную машину.
РО 1.4. Владеть навыками правильной заправки пряжи на шпулярник и в нитепроводящие органы машины.
РО 1.5. Заправить оборудование в соответствии с утвержденным расчетом снования.
ПК 2. Обеспечивать процесс снования пряжи и нити с одновременным устранением обрывов, нарушений процесса, контролем качества процесса снования
ПМ 2. Обеспечение процесса снования пряжи и нити с одновременным устранением обрывов, нарушений процесса, контролем качества процесса снования
РО 2.1. Проводить процесс снования.
РО 2.2. Наблюдать за счетчиком длины основы, правильной намоткой.
РО 2.3. Контролировать состояние натяжных приспособлений.
РО 2.4. Соблюдать заданную длину сновки и количество нитей в ставке.

ОН 2.5. Сабақталу суреті бойынша жіптердің санын бақылау.
КҚ 3. Технологиялық ережелерге сәйкестендіре отырып, шлихталау үрдісін жүзеге асыру
КМ 3. Технологиялық ережелерге сәйкестендіре отырып, шлихталау үрдісін жүзеге асыру
ОН 3.1. Берілген рецепт бойынша шлихта әзірлеу.
ОН 3.2. Шлихталау және кептіру процесін қарау, бақылау.
ОН 3.3. Тізбе ораушының ені бойынша тарақ айырмасын, кептіру барабандарындағы температура мен будың қысымын реттеу.
ОН 3.4. Белдектен негіз жібінің дұрыс түсуін байқау және белдекті ауыстыруды бақылау.
ОН 3.5. Жіптің үзілуін болдырмау.
ОН 3.6. Негіз жіптің шиеленіскен, байланысқан және желімделген жіптерін тарқату.
ОН 3.7. Ауыртпалық пен қиғаштық болудың алдын алу.
ОН 3.8. Эмульсия деңгейін негіз жіптің тартылуы мен орау сапасын қарау.
ОН 3.9. Шлихталау машиналарына қызмет көрсету.
КҚ 4. Тоқу станогында негізгі жіптерді сабақтау және байланыстыру үрдісін бір уақытта өңдеп және ақауларын жоя отырып жүзеге асыру
ПМ 4.Тоқу станогында негізгі жіптерді сабақтау және байланыстыру үрдісін бір уақытта өңдеп және ақауларын жоя отырып жүзеге асыру
ОН 4.1. Сабақтау жабдығын, негізді, қажет құралдарды дайындау.
ОН 4.2. Негізді сабақтауды есептеу.
ОН 4.3. Матаның қажетті артикулы бойынша негіздерді тоқу станогына сабақтап орнату.
ОН 4.4. Сабақтау станогына ламель және ремизді құрылғыларды, қажет нөмір бойынша бердоны орнату.
ОН 4.5. Тоқу станогының негіз жіптерді байланыстыруға дайындығын тексеру.
ОН 4.6. Ремизде және бердода негіз жіптерін және сымдарды таңдау, қызмет көрсететін станоктарда негіз жіптерді таңдауға қатысу.
ОН 4.7. Қызмет көрететін станоктарда негіз жіптерді өткізуге қатысу.
ОН 4.8. Ремизкаларға салынатын суретті және басқыш астына ремиздерді байлау.
КҚ 5. Тоқу үрдісін негіздерді үзілуін алдын-алып, негіз және арқау жіптерінің үзілгіштіктерін бір уақытта жоя отырып жүзеге асыру
КМ 5. Тоқу үрдісін негіздерді үзілуін алдын-алып, негіз және арқау жіптерінің үзілгіштіктерін бір уақытта жоя отырып жүзеге асыру
ОН 5.1. Арқау иірімжібін дайындау, негізердің жиынын және өтінімін тексеру, жіп өткізу жолдарының тазалығын тексеру.
ОН 5.2. Негіздердегі айқасуларды, түрлі орын алатын ақауларды жою, жіптердің кірісі мен шығысын, негіз жіптердің жай-күйін тексеру.
ОН 5.3. Жаймалардың, жиектемелердің жай-күйін тексеру, сәйкесіздіктерді жою.
ОН 5.4. Қызмет көрсететін станоктардың қалыпты жұмысын қамтамасыз ету.
ОН 5.5. Тоқу станогының ақауларды ескерту механизмдерінің жұмысын бақылау.
ОН 5.6. Жұмыстың басталуында есептегіш орнату, жұмыс басталуы туралы жаймадағы белгілерді тексеру.

РО 2.5. Контролировать количество нитей по рисунку.
ПК 3. Осуществлять процесс шлихтования в соответствии с технологическим режимом
ПМ 3. Осуществление процесса шлихтования в соответствии с технологическим режимом
РО 3.1. Приготовить шлихту по заданному рецепту.
РО 3.2. Наблюдать за процессом шлихтования и сушки.
РО 3.3. Регулировать температуру и давления пара в сушильных барабанах, разводок гребенки по ширине навоя.
РО 3.4. Наблюдать за правильным сходом нитей основы с бобин и сменой бобин.
РО 3.5. Ликвидировать обрывы нитей
РО 3.6. Расправлять запутанные, закрещенные и склеенные нити основы.
РО 3.7. Предотвращать образование хомутов и перекосов.
РО 3.8. Наблюдать за уровнем эмульсии, натяжением и качеством навивки основы.
РО 3.9. Обслуживать шлихтовальные машины.
ПК 4. Осуществлять процесс пробирания и привязывания основ с одновременной обработкой основ на ткацком станке, устранением пороков
ПМ 4. Осуществление процесса пробирания и привязывания основ с одновременной обработкой основ на ткацком станке, устранением пороков
РО 4.1. Подготовить необходимые инструменты, основы, проборного станка.
РО 4.2. Владеть расчетом пробирания основы.
РО 4.3. Устанавливать основы нужного артикула ткани на проборный станок.
РО 4.4. Устанавливать на проборный станок ламельный и ремизный прибор, берда нужного по расчету номера.
РО 4.5. Проверять готовность ткацкого станка к привязке основы.
РО 4.6. Пробирать основные нити и проволоки в ремизы и бердо.
РО 4.7. Участвовать в проборе основы на обслуживаемых станках.
РО 4.8. Подвязывать ремизки по заправочному рисунку и подножки к ремизкам.
ПК 5. Осуществлять процесс ткачества с одновременным устранением обрывов нитей утка и основы, профилактикой основ
ПМ 5. Осуществление процесса ткачества с одновременным устранением обрывов нитей утка и основы, профилактикой основ
РО 5.1. Подготовить уточную пряжу, проверить сход основ и заявку основ, проверить ткацкое оборудование на чистоту нитепроводящих путей.
РО 5.2. Проверить состояние основ, устранить закрещенности, сход и выход нитей, хомутов и других дефектов основ.
РО 5.3. Проверить состояние полотен, кромок, устранить несоответствия.
РО 5.4. Обеспечить нормальную работу обслуживаемых станков.
РО 5.5. Контролировать работу брако -предупредительных механизмов ткацкого станка.
РО 5.6. Установить счетчики на начало работы, проверить отметку на полотнах о начале работы.

ОН 5.7. Негіз жіптерінің үзілулері және ақауларын ескерту бойынша алдын-алу жұмыстарын жүргізу, сонымен қатар негіз жіптердің берілісін және керілісін реттеу.
ОН 5.8. Сабақталу есебіне сәйкес айқаспа раппортын қалпына келтіру.
ОН 5.9. Негіз жіпті сабақтаудан кейін жұмысқа пайдалану.
ОН 5.10. Жаймадағы ақаулар және жіптің үзілгіштігінің алдын-алу мақсатында бекітілген маршрут бойынша станоктарды аралау.
КҚ 6. Дайын өнімдердің сапасын бақылау
КМ 6. Дайын өнімдердің сапасын бақылау
ОН 6.1. Мата сапасын бақылау.
ОН 6.2. Мата сапасына қойылатын талаптарды сақтау.
ОН 6.3. Тауарлардың ақауын анықтау бөлімінде мата сорттарын тексеру.
ОН 6.4. Негіз жіптің метраж есебін, тордың осы нөмірі бойынша белгілі телімдегі ұяшық мөлшерлері есебін жүргізу.
ОН 6.5. Суретті маталарда негіз жіп және арқау бойынша мәнерлер мен тоқу раппортын сақтау.
ОН 6.6. Станоктарды көп станокты пайдалану кезінде жұмыс әдістерін, тиімді бағытты орындау тізбелілігін және жұмысты жоспарлау тәртібін таңдау.
ОН 6.7. Тоқу станогындағы маталардың ақауын жою.
ОН 6.8. Станоктағы жинақталған мата орамасын кесуге және оны таңбалауға қатысу.
"4S07230403 - Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 1. Тоқу өндірісінің технологиялық үрдісін жүргізуді ұйымдастыру
КМ 1. Тоқу өндірісінің технологиялық үрдісін жүргізуді ұйымдастыру
ОН 1.1. Жабдыққа күтім жасау кестесін, жұмыстың оңтайланған ережесін, технологиялық (техникалық) құжаттарды жасау.
ОН 1.2. Технологиялық және өндірістік тәртіпті, өндіріс мәдениетін, өнеркәсіптік санитарияны, ғимараттың ылғалды-температуралы режімін сақтауды бақылау.
ОН 1.3. Технологиялық жабдықтардың пайдалануын, бекітілген параметрлерді сақтау, жабдықты тазалау, жөндеу, бұзылуың алдын-алу кестесін сақтауды бақылау.
ОН 1.4. Өндірістік жұмыстарды орындау тәртібін ұйымдастыру және жоспарлау.
ОН 1.5. Жұмыстарды жоспарлау кезіндегі оңтайлы шешімдерді таңдау.
ОН 1.6. Қызмет көрсету аймағындағы өндеу уақытының негізделген техникалық нормасын орнату.
КҚ 2. Ұжым жұмысын ұйымдастыру
КМ 2. Ұжым жұмысын ұйымдастыру
ОН 2.1. Тоқыма өндірісінде техника қауіпсіздік ережелерінің нұсқаулығын жүргізу.
ОН 2.2. Еңбекті қорғау бойынша нормативті актілердің және өндірістік жұмыс нұсқаулары талаптарына сәйкес жұмысшы орынды ұйымдастыруды тексеру.
ОН 2.3. Технологиялық тәртіпті сақтай отырып орындаушылар ұжымының жұмысын жоспарлау.
ОН 2.4. Негізгі және қосымша жабдықтардың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ете отырып, ауысым ішінде еңбекті ұйымдастыруды сақтау.
КҚ 3. Өнімнің жоғары сапасын қамтамасыз ету
КМ 3. Өнімнің жоғары сапасын қамтамасыз ету

РО 5.7. Проводить профилактические работы по предупреждению обрывности нитей основы и дефектов а также регулировать подачу и натяжения основ.
РО 5.8. Восстанавливать раппорт переплетения согласно расчету проборки.
РО 5.9. Отрабатывать основы после заводки отрывов.
РО 5.10. Проводить обход станков по установленному маршруту с профилактикой обрывности нитей и дефектов на полотне.
ПК 6. Контролировать качество готовой продукции
ПМ 6. Контроль качества готовой продукции
РО 6.1. Контролировать качество тканей.
РО 6.2. Соблюдать требования, предъявляемые к качеству тканей.
РО 6.3. Проверять состояния сортности ткани в товаро-браковочном отделе.
РО 6.4. Проводить расчеты метража основы, размеров ячеек на определенном участке по данному номеру сетки.
РО 6.5. Соблюдать раппорта переплетения и манеры по основе и утку в рисунчатых тканях.
РО 6.6. Выбирать последовательность выполнения рабочих приемов, рационального маршрута при многостаночном обслуживании станков и порядок планирования работы.
РО 6.7. Устранять дефекты ткани на ткацком станке.
РО 6.8. Участвовать в срезке рулона наработанной ткани со станка и его маркировке.
Квалификация "4S07230403 - Техник-технолог"
ПК 1. Организовать ведение технологического процесса ткацкого производства
ПМ 1. Организация ведение технологического процесса ткацкого производства
РО 1.1. Разрабатывать технологическую (техническую) документацию, оптимальные режимы работы, графики ухода за оборудованием.
РО 1.2. Контролировать соблюдение технологической и производственной дисциплины, культуры производства, промышленной санитарии, температурно-влажностного режима помещения.
РО 1.3. Контролировать эксплуатацию технологического оборудования, соблюдение установленных параметров, соблюдение графика профилактики, ремонта, чистки оборудования.
РО 1.4. Планировать и организовать порядок выполнения производственных работ.
РО 1.5. Выбирать оптимальные решения при планировании работ.
РО 1.6. Устанавливать технически обоснованные нормы времени выработки, зоны обслуживания.
ПК 2. Организовать работу коллектива
ПМ 2. Организация работы коллектива
РО 2.1. Проводить инструктаж соблюдений техники безопасности в отделочном производстве.
РО 2.2. Проверять организацию рабочего места в соответствии с требованиями нормативных актов по охране труда и указаниями по производству работ.
РО 2.3. Планировать работу коллектива исполнителей с соблюдением технологической дисциплины.
РО 2.4. Соблюдать организацию труда внутри смены, обеспечивая бесперебойную работу основного и сопряженного оборудования.
ПК 3. Обеспечивать высокое качества продукции
ПМ 3. Обеспечение высокого качества продукции

ОН 3.1. Шикізаттың, материалдың және дайын бұйымның сапасын тексеруді жүзеге асыру.
ОН 3.2. Өндірістік барлық бөліктеріндегі шығарылатын өнімнің сапасын және санын бақылау.
ОН 3.3. Технологиялық үрдістердің экономикалық тиімділігін бағалауға, оны арттыру жөніндегі шараларды әзірлеуге қатысу.
ОН 3.4. Ақаулар мен кемшіліктердің себептерін, оларды жою тәсілдерін анықтау.
ОН 3.5. Техникалық регламенттерге сәйкес өнімнің негізгі сапа көрсеткіштерін қолдану.
КҚ 4. Технологиялық үрдістерді оңтайландыру және жабдықтардың жағдайын талдау
КМ 4. Технологиялық үрдістерді оңтайландыру және жабдықтардың жағдайын талдау
ОН 4.1. Тоқыма өндірісінің жабдықтарының ағымдағы жөндеуін және кәсіби тексеруін ұйымдастыру.
ОН 4.2. Жабдықтың техникалық жай-күйін және технологиялық ресурстарын бақылау.
ОН 4.3. Жабдықтар мен қосалқы бөлшектерге өтінімдер және ілеспе құжаттар жасау.
ОН 4.4. Машиналарға қойылатын негізгі талаптарды сақтау.
ОН 4.5. Шағын өндіріс шығындарын есептеу.
ОН 4.6. Жабдықтарды сабақтау және қайта сабақтауды рәсімдеу және жүзеге асыру тәртібін жасайды.
ОН 4.7. Ақаулардың орын алуына әкелетін себептерін жою.
ОН 4.8. Жабдық механизмдерін, бөлшектерін ауыстыру және кішігірім жөндеу жұмыстарын жүргізу.
ОН 4.9. Өнеркәсіптік автоматика элементтерін қолдану.
ОН 4.10. Тоқудың технологиялық үрдістерін оңтайландыру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
303- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
303-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07230500 - Иіру және түту өндірісі технологиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
072 Өндірістік және өңдеу салалары
0723 Тоқыма (киім, аяқ-киім және былғары бұйымдар)
Мамандығы:
07230500 - Иіру және түту өндірісі технологиясы (түрлері бойынша)
Біліктілігі:

РО 3.1. Осуществлять проверку качества сырья и материалов, готовой продукции.
РО 3.2. Контролировать количество и качество выпускаемой продукции на всех участках производства.
РО 3.3. Участвовать в оценке экономической эффективности технологических процессов, разработке мер по ее повышению.
РО 3.4. Определять дефекты и причины брака, способы их устранения.
РО 3.5. Владеть основными показателями качества продукции согласно техническим регламентам.
ПК 4. Анализировать состояние оборудования и оптимизация технологических процессов
ПМ 4. Анализ состояния оборудования и оптимизация технологических процессов
РО 4.1. Организовать профессиональный осмотр и текущий ремонт оборудования ткацкого производства.
РО 4.2. Контролировать техническое состояние и ресурс технологического оборудования.
РО 4.3. Составлять заявки на оборудование и запчасти, а также сопроводительную документацию.
РО 4.4. Соблюдать основные требования, предъявляемые к машинам.
РО 4.5. Рассчитывать малые затраты на изготовление.
РО 4.6. Составлять порядок оформления и осуществления заправки и перезаправки оборудования.
РО 4.7. Устранять вызывающие причины неполадки.
РО 4.8. Производить самостоятельно мелкий ремонт и замену деталей и механизмов оборудования.
РО 4.9. Владеть элементами промышленной автоматики и применять их в системах управления технологическими процессами.
РО 4.10. Оптимизировать технологический процесс ткачества.
Приложение 303 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 303 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07230500 - Технология прядильного и чесального производства (по видам)"
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
072 Производственные и обрабатывающие отрасли
0723 Текстиль (одежда, обувь и кожаные изделия)
Специальность:
07230500 - Технология прядильного и чесального производства (по видам)
Квалификация:

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07230501 - Түту өндірісінің машиналары мен жабдықтарының операторы" біліктілігі
КҚ 1. Машинаның жұмыс органдарын жұмысқа дайындау, түсетін талшықтың сапасын және жабдықтың тиелуін бақылау
КМ 1. Машинаның жұмыс органдарын жұмысқа дайындау, түсетін талшықтың сапасын және жабдықтың тиелуін бақылау
ОН 1.1. Дайындық жұмыстарын жүргізу: жаңа жайғақтармен толтыру, ескі жайғақтың ұшын кемінде 0,5 метр үзіп, жаңа түйіспені жалғау, толған таздарды бостарымен ауыстыру.
ОН 1.2. Іске қосар алдында жабдықтың жұмыс органдарының жай-күйін бақылау. Жабдықты жұмысқа қосуды жүзеге асыру.
ОН 1.3. Тарау жабдығына талшық қоспасын тасымалдауды орындау. Жабдық бункеріне талшық қоспасын салу.
ОН 1.4. Тарау машинасының технологиялық параметрлерін тексеру, тарау жабдығының жұмысын реттеу.
КҚ 2. Талшықтарды тарау процесін, механизмдердің және жабдықтың жұмыс органдарының жұмысын бақылау
КМ 2.Талшықтарды тарау процесін, механизмдердің және жабдықтың жұмыс органдарының жұмысын бақылау
ОН 2.1. Машина тарақтарында таспа үзілуін, тараулардың өткізуін, оралуын, үйілуді жою.
ОН 2.2. Өңдеудің технологиялық режимін таңдау, тарау жабдықтарының дұрыс жұмыс істеуін қадағалау.
ОН 2.3. Тарау машинасының жұмыс органдарының гарнитураларын жүйелі түрде тарау.
ОН 2.4. Тарау машиналары жұмысының орындалу сапасын бақылау.
КҚ 3. Тараудың, таспаны алудың, өнімді алудың сапасын тексеру
КМ 3. Тараудың, таспаны алудың, өнімді алудың сапасын тексеру
ОН 3.1. Талшықтардың қасиеттерін, нөмерін және түрін, сонымен бірге лас қоспаларды анықтау.
ОН 3.2. Тарау таспасындағы қоспа құрамын тексеру, қалдықтар түрін анықтау.
ОН 3.3. Сынама алуды жүзеге асыру, қоректендіру таспасының тарауының сапасын тексеру.
ОН 3.4. Тарау таспасының сапасы мен қасиеттерінің негізгі көрсеткіштерін сипаттаңыз.
КҚ 4. Жабдықты тазалау және күту, ауысымды қабылдау және тапсыру
КМ 4. Жабдықты тазалау және күту, ауысымды қабылдау және тапсыру

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07230501 - Оператор машин и оборудования чесального производства"
ПК 1. Подготовить рабочие органы машины к работе, контролировать качество поступающего волокна и загрузку оборудования
ПМ 1. Подготовка рабочих органов машины к работе, контроль качества поступающего волокна и загрузки оборудования
РО 1.1. Проводить подготовительную работу: заправлять новые холсты, отрывая конец старого холста длинною не менее 0,5 метров и присоединяя новый встык к сходящему, заменять полные тазы пустыми.
РО 1.2. Контролировать состояние рабочих органов оборудования перед пуском. Осуществлять пуск оборудования к работе.
РО 1.3. Выполнять транспортировку смеси волокна к чесальному оборудованию. Загружать смеси волокна в бункер оборудования.
РО 1.4. Налаживать работу чесального оборудования, проверять технологические параметры заправки чесальной машины.
ПК 2. Контролировать процесс чесания волокна, работу механизмов и рабочих органов оборудования
ПМ 2. Контроль процесса чесания волокна, работы механизмов и рабочих органов оборудования
РО 2.1. Ликвидировать обрывы ленты и прочеса, пропусков, намотов, завалов в гребнях машины.
РО 2.2. Подбирать технологический режим обработки, следить за исправной работой чесального оборудования.
РО 2.3. Производить систематическое очесывание гарнитур рабочих органов чесальной машины.
РО 2.4. Соблюдать контроль качества выполнения работы чесальных машин.
ПК 3. Проверять качество прочеса, получение ленты, съем продукции
ПМ 3. Проверка качества прочеса, получения ленты, съема продукции
РО 3.1. Определять виды, номер и свойства волокон, а так же виды сорных примесей.
РО 3.2. Проверять состав смеси волокон в чесальной ленте, определять виды отходов.
РО 3.3. Осуществлять отбор проб, проверять качество прочеса питающей ленты.
РО 3.4. Характеризовать основные показатели качества и свойств чесальной ленты.
ПК 4. Выполнять чистку и уход за оборудованием, проводить прием и сдачу смены.
ПМ 4. Выполнение чистки и ухода за оборудованием, проведение приема и сдачи смены.

ОН 4.1. Түту машиналарына алғашқы күтім жасай отырып, машиналарды сағаттық кесте бойынша мамықтан тазарту.
ОН 4.2. Жиналу шамасына қарай машинадан қыл-қыбырды қол щеткасымен сілку арқылы тарау машинасының тазалығын бақылау.
ОН 4.3. Тарау машиналарында қауіпсіз жұмыс істеу ережелерін сақтау. Тарау цехында өртке қарсы іс-шараларды сақтау.
ОН 4.4. Түту жабдығының барабандарының астынан қалдықтарды кезең-кезеңімен алып тастау.
ОН 4.5. Жабдықты күту және тазалау ережелерін сақтау. Технологиялық регламентке сәйкес ауысымды қабылдау және тапсыру ережелерін сақтау.
"3W07230502 - Иіру өндірісінің машиналары мен жабдықтарының операторы" біліктілігі
КҚ 1. Машинаның жұмыс органдарын жұмысқа дайындау, таспаның, созбаның, дара жіптің сапасын тексеру
КМ 1. Машинаның жұмыс органдарын жұмысқа дайындау, таспаның, созбаның, дара жіптің сапасын тексеру
ОН 1.1. Иіру жабдықтарын пайдалану және күту ережелерін, иіру машинасына қызмет көрсету кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау. Әр түрлі талшықтарды иірудің технологиялық параметрлерін сақтау.
ОН 1.2. Иіру, иіру-ширату машиналарына сабақтауды жүзеге асыру.
ОН 1.3. Іске қосу алдында иіру жабдығының жұмысшы органдарының жай-күйін бақылау. Жабдықты жұмысқа қосу.
ОН 1.4. Автоқоректендіргіштерді мақта бумаларымен толтыру ережелерін сақтау. Шілік барабандардың айналымын, қоспа жасайтын машинада жүк тақталарының күйін тексеру.
ОН 1.5. Ұршықты, иіру камерасын сабақтау, машинаны қайта сабақтауды жүзеге асыру.
КҚ 2. Иіру процесінің барысын бақылау, иіру жабдығының механизмдері мен жұмыс органдарының жұмысын ретке келтіру
КМ 2. Иіру процесінің барысын бақылау, иіру жабдығының механизмдері мен жұмыс органдарының жұмысын ретке келтіру
ОН 2.1. Иіру машиналарының жұмысшы органдары мен механизмдерінің жұмысын бақылау.
ОН 2.2. Жұмысталған собықтарды, шарғыларды, белдектерді оларды бос патрондармен (шарықтармен) немесе шарғылармен ауыстыру, ұршықты, иіру камерасын сабақтау.
ОН 2.3. Бобинаның үдеуін реттеу. Таспаның біркелкі түсуін және таздардың ауыстырылуын қамтамасыз ету.
ОН 2.4. Созба мен таспаның сапасыз бөліктерін орау.
ОН 2.5. Таспаның машинаға дұрыс және үздіксіз түсуін қамтамасыз ету.
ОН 2.6. Иірімжіптің, жіптің сапасын сызықтық тығыздығы, салмағы, өңдеу түрлері мен түстері; кіріс және оралатын қаптамалар бойынша бақылау.
ОН 2.7. Шарғыларға иірімжіпті сабақтау, созбаларды барабанға байлау.
ОН 2.8. Қосу санын, орау, айналдыру сапасын тексеру.
ОН 2.9. Иірілген жіптің бағытын, өңделетін иірілген жіптің, жіптің қасиеттері мен сапасын реттеу.
ОН 2.10. Өңделген таспаны түсіруді, шығарылатын таспаның сапасын реттеу.

РО 4.1. Очищать машины от пуха по часовому графику, проводя первый уход за чесальными машинами.
РО 4.2. Наблюдать за чистотой чесальной машины, обмахивая ручной щеткой пух с машины по мере его накопления.
РО 4.3. Соблюдать правила безопасной работы на чесальных машинах. Соблюдать противопожарные мероприятия в чесальном цехе.
РО 4.4. Удалять периодически отходы из-под барабанов чесального оборудования.
РО 4.5. Соблюдать правила ухода и чистки оборудования. Соблюдать правила приемки и сдачи смены в соответствии с технологическим регламентом.
Квалификация "3W07230502 - Оператор машин и оборудования прядильного производства"
ПК 1. Подготавливать рабочие органы машины к работе, проверять качество ленты, ровницы, одиночной нити
ПМ 1. Подготовка рабочих органов машины к работе, проверка качества ленты, ровницы, одиночной нити
РО 1.1. Соблюдать правила эксплуатации и ухода прядильного оборудования, правила техники безопасности при обслуживании прядильной машины. Соблюдать технологические параметры прядения волокон различных видов.
РО 1.2. Осуществлять заправку прядильных, прядильно-крутильных машин.
РО 1.3. Контролировать состояние рабочих органов прядильного оборудования перед пуском. Запускать оборудование к работе.
РО 1.4. Соблюдать правила загрузки автопитателей кипами хлопка. Проверить работу колковых барабанов, положение грузовых плит смесовой машины.
РО 1.5. Осуществлять заправку веретен, прядильных камер, перезаправку машин.
ПК 2. Контролировать ход процесса прядения, налаживать работу механизмов и рабочих органов прядильного оборудования
ПМ 2. Контроль хода процесса прядения, налаживание работы механизмов и рабочих органов прядильного оборудования
РО 2.1. Контролировать работу механизмов и рабочих органов прядильных машин.
РО 2.2. Снимать наработанные початки, катушки, бобины, осуществлять их замену пустыми патронами, шпулями, катушками.
РО 2.3. Регулировать разгон бобин. Обеспечивать равномерный сход ленты и замены тазов.
РО 2.4. Отматывать недоброкачественные участки ровницы и ленты.
РО 2.5. Обеспечивать правильное и непрерывное поступление ленты в машину.
РО 2.6. Контролировать качество пряжи, ниток по линейной плотности, весу, видам отделки и цветам; входящей и наматываемых паковок.
РО 2.7. Заправлять бобины с пряжей, подвязывать ровницы к барабану.
РО 2.8. Проверять число сложений, качества намотки, крутки.
РО 2.9. Регулировать направление крутки, свойства и качество перерабатываемой пряжи, нити.
РО 2.10. Налаживать съем наработанной ленты, качество вырабатываемой ленты.

ОН 2.11. Түсімдер ордасы айырмасының ережесін сақтау, жұмыс істейтін түсімдер уақытының ұзақтығын, түсімдерді алу және орнату тәртібін сақтау.
ОН 2.12. Түту, таспалау, тегістеу, ширату жабдығының, сондай-ақ орау автоматының, қопсыту-түту және релаксация агрегаттарының барлық негізгі механизмдері мен жұмыс органдарының жұмысын бақылау.
ОН 2.13. Қызмет көрсету машинасына таспаны сабақтау, машинаны қайта сабақтауы жүзеге асыру.
КҚ 3. Иірімжіптің сапасын тексеру, иірімжіпті алу, өңделген өнімді алу
КМ 3. Иірімжіптің сапасын тексеру, иірімжіпті алу, өңделген өнімді алу
ОН 3.1. Иірімжіптің сапа көрсеткіштерін бақылау. Иірімжіп сапасына қойылатын талаптарды сақтау.
ОН 3.2. Собықтарғ орау кезіндегі ақауларды анықтау. Иірімжіптегі жуан және жіңішке жерлерді орау.
ОН 3.3. Таспа, иірімжіп үзілулерін жою, ұршық жұмысына бақылау жүргізу.
ОН 3.4. Дайын болған өнімді алуды және ауыстыруды жүзеге асыру.
ОН 3.5. Қайта өңдеуге түсетін шикізаттың атауы мен сапасын бақылау.
ОН 3.6. Созба мен таспаның үзілулерін жою,қалыңдатылған және жұқа саңылауларды алып тастау.
ОН 3.7. Таспа, созба, иірімжіп сапасын бақылау.
КҚ 4. Иіру өндірісі жабдықтарын тазалау және күтуді орындау. Ауысымды қабылдап және тапсыруды жүргізу
КМ 4. Иіру өндірісі жабдықтарын тазалау және күтуді орындау. Ауысымды қабылдап және тапсыруды жүргізу
ОН 4.1. Иіру өндірісінің жабдықтарын пайдалану және күту ережелерін сақтау.
ОН 4.2. Иіру машиналарын тазалау және күту ережелерін сақтау.
ОН 4.3. Қалдықтардың түрлері мен нормаларын анықтау, сондай-ақ оларды азайту шараларын ұсыну.
ОН 4.4. Түсіру және сабақтауды жүзеге асыру.
ОН 4.5. Сору құрылғысы механизмдерінің жұмысын реттеу.
ОН 4.6. Жұмыс кестесіне сәйкес ақаулы басылған біліктерді, тазалау құралдарын ауыстыру.
ОН 4.7. Қопсытып-түту агрегатының конвейері мен тіреуіш торларының беттерін тазарту.
ОН 4.8. Сигнализация жүйесінің жағдайын және агрегат машиналарында талшықтың болуын тексеру.
ОН 4.9. Иіру жабдығының машиналарында қауіпсіз жұмыс істеу ережелерін меңгеру. Иіру цехында өртке қарсы іс-шараларды сақтау.
"4S07230503 - Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 1. Тоқыма өнімінің сапасын тексеру. Жаңа технологиялық жабдыққа сынақ жүргізу, қолданылатын жабдықтың ақауларын жою
КМ 1. Тоқыма өнімінің сапасын тексеру. Жаңа технологиялық жабдыққа сынақ жүргізу, қолданылатын жабдықтың ақауларын жою
ОН 1.1.Талшықтың, таспаның, созбаның, иірімжіптің, жіптің сапа көрсеткіштерін бақылау.

РО 2.11. Соблюдать правила разгона ставок съемов, продолжительность времени наработки съема, порядок снятия и заправки съемов.
РО 2.12. Контролировать работу всех основных механизмов и рабочих органов чесального, ленточного, ровничного, крутильного, тростильного оборудования, а так же мотального автомата, разрыхлительно-трепального и релаксационного агрегатов.
РО 2.13. Заправлять ленту на обслуживаемую машину, осуществлять перезаправку машин.
ПК 3. Проверять качество пряжи, получение пряжи, съем наработанной продукции
ПМ 3. Проверка качества пряжи, получения пряжи, съема наработанной продукции
РО 3.1. Контролировать показатели качества пряжи. Соблюдать требования, предъявляемые качеству пряжи.
РО 3.2. Выявлять дефекты по намотки початков. Отматывать утолщенные и тонкие места в пряже.
РО 3.3. Ликвидировать обрывы пряжи, ленты, вести наблюдение за работой веретен.
РО 3.4. Осуществлять снятие и заправку съема наработанной продукции.
РО 3.5. Контролировать наименования и качество, поступающего на переработку сырья.
РО 3.6. Ликвидировать обрывы ровницы и ленты, удалять утолщенные и тонкие пропуски.
РО 3.7. Контролировать качество ленты, ровницы, пряжи.
ПК 4. Выполнять чистку и уход за оборудованием прядильного производства. Проводить приемку и сдачу смены
ПМ 4. Выполнение чистки и ухода за оборудованием прядильного производства. Проведение приемки и сдачи смены
РО 4.1. Соблюдать правила эксплуатации и ухода за оборудованием прядильного производства.
РО 4.2. Соблюдать правила чистки и ухода за прядильными машинами.
РО 4.3. Определять виды и нормы отходов, а так же предоставлять меры их сокращения.
РО 4.4. Осуществлять снятие и заправку съема.
РО 4.5. Регулировать работу механизмов вытяжного прибора.
РО 4.6. Заменять неисправные наживные валики, очистительные
приспособления, согласно графику работ.
РО 4.7. Очищать конвейер и поверхности поддерживающих решеток разрыхлительно-трепального агрегата.
РО 4.8. Проверять состояние систем сигнализации и наличия волокна в машинах агрегата.
РО 4.9. Владеть правилами безопасной работы на машинах прядильного оборудования. Соблюдать противопожарные мероприятия в прядильном цехе.
Квалификация "4S07230503 - Техник-технолог"
ПК 1. Проверять качество текстильной продукции. Проводить испытания нового технологического оборудования, устранять неполадки применяемого оборудования
ПМ 1. Проверка качества текстильной продукции. Проведение испытаний нового технологического оборудования, устранение неполадок применяемого оборудования
РО 1.1. Контролировать показатели качества волокна, ленты, ровницы, пряжи, нити.

ОН 1.2. Шикізатты және өнімді тасымалдау құралдарымен қамтамасыз ету.
ОН 1.3. Технологиялық жабдықтарды сынауға қатысу. Иіру өндірісінің жобаланған технологиялық процестері мен режимдерін тексеру және игеру бойынша эксперименттік жұмыстар жүргізуді жүзеге асыру.
ОН 1.4. Иіру өндірісінің машиналары мен технологиялық жабдықтарының жұмысын ретке келтіру.
КҚ 2. Технологиялық режимдерді әзірлеу, жабдықты толтыру параметрлерін есептеу. Учаскелердің жұмысын ұйымдастыруды жолға қою
КМ 2. Технологиялық режимдерді әзірлеу, жабдықты толтыру параметрлерін есептеу. Учаскелердің жұмысын ұйымдастыруды жолға қою
ОН 2.1. Тоқыма өнімдерінің жаңа эксперименттік үлгілерін жасау кезінде технологиялық жабдықты толтыру параметрлерінің есептеулерін таңдау.
ОН 2.2. Технологиялық процестің карталарын, маршруттық және материалдық карталарды жасау.
ОН 2.3. Өндірістің технологиялық процестері мен режимдерін түзетуге байланысты техникалық құжаттаманың өзгеруін ресімдеу.
ОН 2.4. Өнімнің қарапайым түрлеріне немесе оның элементтеріне прогрессивті технологиялық процестерді және өндірістің оңтайлы режимдерін жасау.
ОН 2.5. Әзірленетін жобалардың жобалау бойынша қолданыстағы нормативтік құжаттарға және техникалық тапсырмаларға сәйкестігін қамтамасыз ету.
ОН 2.6. Тоқыма өнімдерінің жоғары сапасын бақылау, оны өндіруге материалдық және еңбек шығындарын азайту.
ОН 2.7. Тоқыма өнімдерінің технологиялық жабдықтарының үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.
ОН 2.8. Технологиялық құжаттаманы жобалау, әзірлеу және ресімдеу бойынша стандарттарды, техникалық шарттарды және басқа да нормативтік және басшылық материалдарды сақтау.
ОН 2.9. Толтыру деректерін есептеу әдістемесін таңдау, компьютерлік бағдарламаларды меңгеру.
КҚ 3. Дайын өнімнің сапасын тексеру. Иіру өндірісінің жобаланатын технологиялық процестерінің экономикалық тиімділігін есептеуді жүзеге асыру
КМ 3. Дайын өнімнің сапасын тексеру. Иіру өндірісінің жобаланатын технологиялық процестерінің экономикалық тиімділігін есептеуді жүзеге асыру
ОН 3.1. Шикізат, материалдар шығындарының нормаларын есептеу. Жобаланатын технологиялық процестердің экономикалық тиімділігін бағалау.
ОН 3.2. Өнімнің ақау себептерін анықтау.
ОН 3.3. Өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру талаптарын орындау.
ОН 3.4. Техникалық регламенттерге сәйкес өнім сапасының негізгі көрсеткіштерін меңгеру.
ОН 3.5. Өндірісті технологиялық дайындаудың бірыңғай жүйесін сақтау.
ОН 3.6. Талшықты өңдеудің технологиялық режимдерін ұйымдастыру принциптерін сипаттау.

РО 1.2. Обеспечивать средства транспортировки сырья и продукции.
РО 1.3. Принимать участие в испытаниях технологического оборудования. Осуществлять проведение экспериментальных работ по проверке и освоению проектируемых технологических процессов и режимов прядильного производства.
РО 1.4. Налаживать работу машин и технологического оборудования прядильного производства.
ПК 2. Разрабатывать технологические режимы, расчет параметров заправки оборудования. Налаживать организацию работы участков.
ПМ 2. Разработка технологических режимов, расчет параметров заправки оборудования. Налаживание организации работы участков.
РО 2.1. Подбирать расчеты параметров заправки технологического оборудования при разработке новых экспериментальных образцов текстильной продукции.
РО 2.2. Составлять карты технологического процесса, маршрутные и материальные карты.
РО 2.3. Оформлять изменение в технической документации в связи с корректировкой технологических процессов и режимов производства.
РО 2.4. Разрабатывать прогрессивные технологические процессы и оптимальные режимы производства на простые виды продукции или еҰ элементы.
РО 2.5. Обеспечивать соответствие разрабатываемых проектов техническим заданиям и действующим нормативным документам по проектированию.
РО 2.6. Контролировать высокое качество текстильной продукции, сокращать материальные и трудовые затраты на еҰ изготовление.
РО 2.7. Обеспечивать непрерывную работу технологического оборудования текстильной продукции.
РО 2.8. Соблюдать стандарты, технические условия и другие нормативные и руководящие материалы по проектированию, разработке и оформлению технологической документации.
РО 2.9. Подбирать методику расчета заправочных данных, владеть компьютерными программами.
ПК 3. Проверять качество готовой продукции. Осуществлять расчет экономической эффективности проектируемых технологических процессов прядильного производства
ПМ 3. Проверка качества готовой продукции. Осуществление расчета экономической эффективности проектируемых технологических процессов прядильного производства
РО 3.1. Рассчитывать нормы расходов сырья, материалов. Оценивать экономическую эффективность проектируемых технологических процессов.
РО 3.2. Устанавливать причины брака продукции.
РО 3.3. Выполнять требования организации производства, труда и управления.
РО 3.4. Владеть основными показателями качества продукции согласно техническим регламентам.
РО 3.5. Соблюдать единую систему технологической подготовки производства.
РО 3.6. Характеризовать принципы организации технологических режимов переработки волокна.

ОН 3.7. Тоқыма өндірісі өнімдерінің ақауларын тану, талшықтың, иірімжіптің қалдықтары мен қалдықтарының нормаларын анықтау.
ОН 3.8. Еңбек заңнамасын, ішкі еңбек тәртібі тәртібін сақтау. Тоқыма өнеркәсібі кәсіпорындарында еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелерін, өрт қауіпсіздігі талаптарын меңгеру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
305-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
305-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07230600 - Талшықты материалдарды өңдеу технологиясы" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
072 Өндірістік және өңдеу салалары
0723 Тоқыма (киім, аяқ-киім және былғары бұйымдар)
Мамандығы:
07230600 - Талшықты материалдарды өңдеу технологиясы
Біліктілігі:

РО 3.7. Распознавать дефекты продукции текстильного производства, определять нормы отходов и угаров волокна, пряжи.
РО 3.8. Соблюдать трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка. Владеть правилами безопасности и охраны труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности на предприятиях текстильной промышленности.
Приложение 305 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 305 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07230600 - Технология обработки волокнистых материалов"
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
072 Производственные и обрабатывающие отрасли
0723 Текстиль (одежда, обувь и кожаные изделия)
Специальность:
07230600 - Технология обработки волокнистых материалов
Квалификация:

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру
Кәсіптік модульдер
"3W07230601 - Талшық өңдеуші" біліктілігі
КҚ 1. Талшықты өңдеу процесін жүргізуге шикізатты, жабдықтарды дайындау
КМ 1. Талшықты өңдеу процесін жүргізуге шикізатты, жабдықтарды дайындау
ОН 1.1. Техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
ОН 1.2. Талшықты өндеу жұмыстары кезінде өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
ОН 1.3. Табиғи тоқыма талшығының сорттылығы мен класын анықтау.
ОН 1.4. Шикізатты сапа белгілері бойынша сұрыптау.
ОН 1.5. Талшықты өңдеу процесіне дайындау.
ОН 1.6. Жабдықтарды жұмыс жасауға дайындау.
ОН 1.7. Шикізатты тиеуді жүзеге асыру.
ОН 1.8. Жабдықтың параметрлерін орнату.
ОН 1.9. Бақылау журналын жүргізу.
КҚ 2. Талшықты материалдарды өңдеудің технологиялық процесін жүргізу
КМ 2. Талшықты материалдарды өңдеудің технологиялық процесін жүргізу
ОН 2.1. Шикізатты қабатты қалыптастыру механизміне біркелкі қабатпен жаю.
ОН 2.2. Зығырлы шикізаттың қабықтарын қсақтауды жүзеге ассыру.
ОН 2.3. Одан әрі ұсақтау үшін талшықты түту процесін бақылау.
ОН 2.4. Шатасқан қысқа сабақты трестті сілкілеу процесін реттеу.
ОН 2.5. Түтілген талшықтың уыс байламдарын кесу.
ОН 2.6. Байламдарды бөлшектеу және оларды тарауға өңдеу.
ОН 2..7 Түту қалдықтарынан қысқа талшықты алу процесін жүргізу.
ОН 2.8. Өңделген талшықтарды бумаларға салу.
КҚ 3. Талшықты өңдеу процесінің технологиялық параметрлерін бақылау
КМ 3. Талшықты өңдеу процесінің технологиялық параметрлерін бақылау
ОН 3.1. Ағымдағы желіге қосылған жабдықтың жұмыс режимін реттеу.
ОН 3.2. Бақылау әзірлемелеріне қатысу және ең жақсы жұмыс режимін таңдау.
ОН 3.3. Біркелкі үздіксіз қабатты қалыптастыру кезінде батып кететін дискілердің параметрлерін реттеу.
ОН 3.4. Сабақтардың параллель орналасуын және қабат қалыңдығының біркелкілігін, оның жарылу кезеңіне үздіксіз енуін қадағалау.
ОН 3.5. Шикізатты өңдеудің технологиялық режимін сақтау.

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07230601 - Отделочник волокна"
ПК 1. Подготавливать сырье, оборудование для ведения процесса отделения волокна
ПМ 1. Подготовка сырья, оборудования для ведения процесса отделения волокна
РО 1.1. Соблюдать правила техники безопасности.
РО 1.2. Соблюдать правила пожарной безопасности при работах по отделению волокна.
РО 1.3. Определять сортность и класс натурального текстильного волокна.
РО 1.4. Сортировать сырье по качественным признакам.
РО 1.5. Подготавливать волокно к процессу отделение.
РО 1.6. Подготавливать оборудование к работе.
РО 1.7. Осуществлять загрузку сырья.
РО 1.8. Устанавливать параметры оборудование.
РО 1.9. Вести журнал наблюдения.
ПК 2. Проводить технологический процесс отделения волокнистых материалов
ПМ 2. Проведение технологического процесса отделения волокнистых материалов
РО 2.1. Раскладывать сырье равномерным слоем в слоеформирующий механизм.
РО 2.2. Проводить процесс мятия тресты, сырья, добиваясь разрушения костры.
РО 2.3. Контролировать процесс трепания волокна для дальнейшего обескостривания.
РО 2.4. Регулировать процесс трясения спутанной короткостебельной тресты.
РО 2.5. Разрезать поясков вязок горстей трепаного волокна.
РО 2.6. Разбирать вязок и переработать их в очес.
РО 2.7. Проводить процесс получения короткого волокна из отходов трепания.
РО 2.8. Укладывать обработанные горсти волокна в пачки.
ПК 3. Контролировать технологические параметры процесса отделения волокна
ПМ 3. Контроль технологических параметров процесса отделения волокна
РО 3.1. Регулировать режим работы оборудования, включенного в поточную линию.
РО 3.2. Участововать в контрольных разработках и в выборе наилучшего режима работы.
РО 3.3. Регулировать параметры утоняющих дисков при формировании равномерного непрерывного слоя.
РО 3.4. Следить за параллельным расположением стеблей и равномерностью толщины слоя, его непрерывным поступлением в стадию промина.
РО 3.5. Соблюдать технологический режим обработки сырья.

ОН 3.6. Технологиялық машиналардың жұмысындағы анықталған кемшіліктерді жою.
ОН 3.7. Технологиялық режимнің бұзылуын жою.
КҚ 4. Соңғы өнім сапасын бақылау
КМ 4. Соңғы өнім сапасын бақылау
ОН 4.1. Талшықты өңдеу және сұрыптау сапасын бақылау.
ОН 4.2. Өңдеуге түсетін шикізаттың сапасын, сондай-ақ өндірілген өнімнің сапасын тексеру.
ОН 4.3. Артық ширатылған өңделмеген талшықты іріктеуді жүргізу.
ОН 4.4. Ласталған талшықты іріктеуді жүргізу.
ОН 4.5. Уыстап артылған талшықтарды өңделу сапасын тексеру.
ОН 4.6. Өңделген шикізаттың, өңделген талшықтың және машинаның құрылымының есебін жүргізу.
ОН 4.7. Өндірілген өнімді салмағы мен сапасы бойынша тапсыру.
ОН 4.8. Нөмірдің дұрыстығын, талшықтың сортының дұрыстығын анықтайтын таңдау бақылау тексерісін жүргізу.
"3W07230602 - Талшықты өңдеу жөніндегі машиналар мен жабдықтардың операторы" біліктілігі
КҚ 1. Ылғал талшықты одан әрі өңдеуге немесе ұзақ сақтауға кептіру процесін қамтамасыз ету
КМ 1. Ылғал талшықты одан әрі өңдеуге немесе ұзақ сақтауға кептіру процесін қамтамасыз ету
ОН 1.1. Кептіру процесін жүргізу.
ОН 1.2. Кептіру машинасының конвейеріне үздіксіз беру үшін берілген қалыңдықтағы шикізат қабаттарын қалыптастыру.
ОН 1.3. Кептіру машинасының белгіленген тығыздығын сақтау.
ОН 1.4. Технологиялық және қосалқы жабдықтардың кептіру барабанына қызмет көрсету.
ОН 1.5. Шикізатты тиеу және беруді реттеу механизмдерін басқару.
КҚ 2. Техникалық шарттардың нормативтік талаптарына сәйкес ылғал шитті мақта алу процесін қамтамасыз ету
КМ 2. Техникалық шарттардың нормативтік талаптарына сәйкес ылғал шитті мақта алу процесін қамтамасыз ету
ОН 2.1. Ылғалды шитті мақтаны нормативтік ылғалдылыққа дейін әрі қарай өңдеу процесіне дейін кептіруді жүзеге асыру.
ОН 2.2. Шитті мақтаны кептірудің белгіленген режимін бақылау.
ОН 2.3. Жеке ақаулардың пайда болуын болдырмау және жабдықтың технологиялық режимін сақтау.
ОН 2.4. Белгіленген регламент бойынша қызмет көрсетілетін жабдықтар мен механизмдерді реттеу.
ОН 2.5. Талшықтың әртүрлі нөмірлері мен түрлеріндегі салмағын орнату.
КҚ 3. Шитті мақтаны джиндеу процесін және джин батареясының жұмыс қабілеттілігін реттеу
КМ 3. Шитті мақтаны джиндеу процесін және джин батареясының жұмыс қабілеттілігін реттеу
ОН 3.1. Берілген режимде мақта тұқымын талшықтан бөлу.
ОН 3.2. Джинның, технологиялы жанасқан және көмекші жабдықтың батареясына қызмет көрсету.
ОН 3.3. Қызмет көрсетілетін машиналар мен механизмдердің жұмысындағы техникалық ақауларды жою.

РО 3.6. Устранять обнаруженные недостатки в работе технологических машин.
РО 3.7. Устранять нарушения технологического режима.
ПК 4. Контролировать качества конечной продукции
ПМ 4. Контроль качества конечной продукции
РО 4.1. Контролировать качество обработки и сортировки волокна.
РО 4.2. Проверять качество сырья, поступающего в обработку, а также качество выработанной продукции.
РО 4.3. Проводить отбор недоработанного волокна с повышенной закостренностью.
РО 4.4. Проводить отбор засоренного волокна.
РО 4.5. Оправлять горсти волокна с просмотром их по качеству обработки.
РО 4.6. Регулировать расход перерабатываемого сырья, выработки волокна и простоев машин.
РО 4.7. Сдавать выработанную продукцию по весу и качеству.
РО 4.8. Проводить выборочную контрольную проверку правильности определения номера, сорта волокна.
Квалификация "3W07230602 - Оператор машин и оборудования по обработке волокна"
ПК 1. Обеспечивать процесс сушки влажного волокна к дальнейшей переработке или к длительному хранению
ПМ 1. Обеспечение процесса сушки влажного волокна к дальнейшей переработке или к длительному хранению
РО 1.1. Проводить процесс подсушки.
РО 1.2. Формировать слои сырья заданной толщины для непрерывной подачи на транспортер сушильной машины.
РО 1.3. Соблюдать установленную плотность сушильной машины.
РО 1.4. Обслуживать сушильный барабан сопряженного технологического и вспомогательного оборудования.
РО 1.5. Владеть правилами управления механизмами загрузки и регулирования подачи сырья.
ПК 2. Обеспечивать процесс получения влажного хлопка-сырца в соответствии с нормативными требованиями технических условий
ПМ 2. Обеспечение процесса получения влажного хлопка-сырца в соответствии с нормативными требованиями технических условий
РО 2.1. Осуществлять сушку влажного хлопка-сырца до нормативной влажности к дальнейшему процессу переработки.
РО 2.2. Контролировать установленный режим сушки хлопка-сырца.
РО 2.3. Предотвращать появление отдельных пороков и соблюдать технологический режим оборудования.
РО 2.4. Регулировать обслуживаемое оборудование и механизмы по установленному регламенту.
РО 2.5. Устанавливать вес горсти для различных номеров и видов волокна.
ПК 3. Регулировать процесс джинирования хлопка-сырца и работоспособности батареи джинов
ПМ 3. Регулирование процесса джинирования хлопка-сырца и работоспособности батареи джинов
РО 3.1. Отделять хлопковые семена от волокна в заданном режиме.
РО 3.2. Обслуживать батареи джинов, сопряженного технологического и вспомогательного оборудования.
РО 3.3. Устранять технические неполадки в работе обслуживаемых машин и механизмов.

ОН 3.4. Жабдықтың қуаттандырушысының бітелуін жою.
ОН 3.5. Әртүрлі джиндардың пластинасын ауыстыру барысына қатысу.
ОН 3.6. Араларды ауыстыру тәртібін реттеу.
ОН 3.7. Технологиялық тетіктер және ажыратқышты реттеуге, қызмет көрсетіліп жатқан машиналарға жөндеу жұмыстарын жүргізу барысын реттеу.
ОН 3.8. Жабдықтың түйіндері мен механизмдерін тазалауды, жинау камераларынан қоқысты шығаруды жүргізу.
КҚ 4. Техникалық шарттардың нормативтік талаптарына сәйкес мақта талшығын алуды бақылау
КМ 4. Техникалық шарттардың нормативтік талаптарына сәйкес мақта талшығын алуды бақылау
ОН 4.1. Джинирлеу процесінде тұқымдарды бүлдірмей және қалдықтардың түзілуінсіз тұқымнан талшықты толық алу процесін реттеу.
ОН 4.2. Жекелеген ақаулардың пайда болуын болдырмау және жабдықтың технологиялық режимін сақтау.
ОН 4.3. Білікше джиндарындағы омыратын пластиналарды орнату.
ОН 4.4. Технологиялық жабдықтар мен автоматизация жабдықтарды профилактикалық тазалау және жөндеу жұмыстарын жасауды жүзеге асыру.
ОН 4.5. Джинирлеу үрдісіндегі ақауларды жою.
КҚ 5. Тұқымдарды линтерлеу процесін және линтерлеу жабдығының жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз ету
КМ 5. Тұқымдарды линтерлеу процесін және линтерлеу жабдығының жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз ету
ОН 5.1. Мақта тұқымдарын линтерлеу процесін жүзеге асыру.
ОН 5.2. Линтердің, технологиялы жанасқан және көмекші жабдықтың батареясына қызмет көрсету.
ОН 5.3. Линтерлер жұмысын реттеу.
ОН 5.4. Қызмет көрсететін машиналар мен механизмдер жұмысындағы ақауды жою.
ОН 5.5. Линтерге жөндеу жұмыстарын жасауға және араның цилиндрін ауыстыруға қатысу.
ОН 5.6. Ара мен оттық торларын тазалау.
КҚ 6. Шитті мақтаны өңдеудің техникалық шарттары нормативтерінің талаптарына сәйкес мақта тұқымдарын алуды бақылау
КМ 6. Шитті мақтаны өңдеудің техникалық шарттары нормативтерінің талаптарына сәйкес мақта тұқымдарын алуды бақылау
ОН 6.1. Линтерлеу процесі кезінде линтті тұқымдарға зақым келтірмей толық алуды қамтамасыз ету.
ОН 6.2. Линтерлеу процесінде жекелеген ақаулардың пайда болуын болдырмау.
ОН 6.3. Линт пен тұқымның сапасын бақылау.
ОН 6.4. Өңделетін шикізаттың үзілуін анықтау.
ОН 6.5. Өңделетін шикізаттың үзілуін жою.
ОН 6.6. Өнім сапасын бақылау бойынша мәліметтерді қолдану.
"4S07230603 - Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 1. Шитті мақтаны бөлек партияларға бөлу және талшықты материалдарды сақтауды бақылау
КМ 1. Шитті мақтаны бөлек партияларға бөлу және талшықты материалдарды сақтауды бақылау
ОН 1.1. Дайындау пункттерінде қауіпсіздік техникасы жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтарды сақтау.
ОН 1.2. Мемлекеттік стандартқа сәйкес дәлді және біріктірілген сынамаларды іріктеп алу.

РО 3.4. Ликвидировать забои питателей волокноотводов.
РО 3.5. Участвовать в установке и в смене отбойных пластин на различных джинах.
РО 3.6. Наладить порядок смены пил.
РО 3.7. Регулировать технологические зазоры и разводки, в ремонте обслуживаемых машин.
РО 3.8. Производить чистку узлов и механизмов оборудования, удаление сора из камер сбора.
ПК 4. Контролировать получение хлопка волокна в соответствии с нормативными требованиями технических условий
ПМ 4. Контроль получения хлопка волокна в соответствии с нормативными требованиями технических условий
РО 4.1. Регулировать
при процессе джинирования полного съема волокна с семян без повреждения семян и образования отходов.
РО 4.2. Предотвращать появление отдельных пороков джинирования и соблюдать технологический режим оборудования.
РО 4.3. Установить отбойные пластины на валичных джинах.
РО 4.4. Осуществлять профилактическую чистку, ремонт технологического оборудования и приборов автоматизации.
РО 4.5. Владеть приемами устранения обрывов.
ПК 5. Обеспечивать процесс линтерования семян и работоспособности линтерного оборудования
ПМ 5. Обеспечение процесса линтерования семян и работоспособности линтерного оборудования
РО 5.1. Осуществлять процесс линтерования семян хлопчатника.
РО 5.2. Обслуживать батареи линтеров, сопряженного технологического и вспомогательного оборудования.
РО 5.3. Регулировать работу линтеров.
РО 5.4. Устранять неполадки в работе обслуживаемых машин и механизмов.
РО 5.5. Участвовать в ремонте линтеров и смене пильных цилиндров.
РО 5.6. Очистить пилы и колосниковые решетки.
ПК 6. Контролировать получения хлопковых семян в соответствии с требованиями нормативов технических условий обработки хлопка сырца
ПМ 6. Контроль получения хлопковых семян в соответствии с требованиями нормативов технических условий обработки хлопка сырца
РО 6.1. Обеспечивать при процессе линтерования полный съем линта без повреждения семян.
РО 6.2. Предотвращать появление отдельных пороков в процессе линтерования.
РО 6.3. Контролировать качество линта и семян.
РО 6.4. Выявлять обрывы перерабатываемого сырья.
РО 6.5. Устранять обрывы перерабатываемого сырья.
РО 6.6. Владеть сведениями по контролю качества продукции.
Квалификация "4S07230603 - Техник-технолог"
ПК 1. Формировать отдельные партии хлопка-сырца и контролировать хранение волокнистых материалов
ПМ 1. Формирование отдельных партий хлопка-сырца и контроль хранения волокнистых материалов
РО 1.1. Соблюдать правила и инструкции по технике безопасности на заготовительных пунктах.
РО 1.2. Отбирать точечные и объединенные пробы согласно государственному стандарту.

ОН 1.3. Талшықтардың сорты, сыныбы және сапалық сипаттамалары туралы мәліметтердің болуы.
ОН 1.4. Сортына қарай шитті мақтаның жекелеген партияларын қалыптастыру.
ОН 1.5. Ашық алаңдарда және жабық қоймаларда талшықтарды сақтау туралы ақпаратқа ие болу.
ОН 1.6. Талшықтардың әрбір партиясына ілеспе құжаттарды ресімдеу
ОН 1.7. Бунттар мен жабық қоймаларда талшықтардың жиналуын бақылау.
ОН 1.8. Бунттар мен жабық қоймаларда талшықтардың жиналуын бақылау
ОН 1.9. Қайта өңдеу зауытына талшықтар партиясын жіберу регламентін сақтау.
КҚ 2. Технологиялық (техникалық) құжаттаманы, жұмыстың оңтайлы режимдерін, жабдықты күту кестелерін әзірлеу
КМ 2. Технологиялық (техникалық) құжаттаманы, жұмыстың оңтайлы режимдерін, жабдықты күту кестелерін әзірлеу
ОН 2.1. Кәсіпорын қызметін ұйымдастыру негіздерін анықтау.
ОН 2.2. Жабдықты техникалық пайдалануды ұйымдастыру.
ОН 2.3. Нормативтік-құқықтық құжаттамада және заңнамалық актілерде жазылған стандарттарды сақтау.
ОН 2.4. Нұсқаулықтарды, технологиялық карталарды және басқа да нормативтік құжаттарды жасау.
ОН 2.5. Есеп беру және есепке алу туралы құжаттаманы жүргізу.
ОН 2.6. Өз жұмысында халықаралық озық тәжірибені қолдану.
ОН 2.7. Өндірісті техникалық бақылауды жүзеге асыру.
КҚ 3. Талшықты материалдарды алғашқы өңдеудің технологиялық процестерін бақылау
КМ 3. Талшықты материалдарды алғашқы өңдеудің технологиялық процестерін бақылау
ОН 3.1. Талшықты материалдарды кептіру процесін ұйымдастыру.
ОН 3.2. Талшықты материалдарды кептірудегі біркелкі және белгіленген температураны бақылау.
ОН 3.3. Талшықты материалдарды тазарту процесін жүргізу.
ОН 3.4. Талшықты материалдарды тазарту процесін реттеу.
ОН 3.5. Талшықтың ылғалдылығын бақылау.
ОН 3.6. Престеу алдында соңғы өнімнің ылғалдылығын бақылау.
ОН 3.7. Сұрыптар бойынша қалыптасқан тұқым партиясын тасымалдауды жолға қою.
ОН 3.8. Талшықты сақтау ережелерін сақтаңыз.
КҚ 4. Планировать и организовать работу производственного участка
КМ 4. Өндірістік процестерді ұйымдастыру мен жоспарлау
ОН 4.1. Ұжымды басқарудағы негізгі ережелерді түсіну.
ОН 4.2. Өндірістік бөлімшелерде жұмыстың орындалуын бақылау.
ОН 4.3. Нарықтық экономика жағдайында кәсіпорынның салалық ерекшеліктерін зерттеу.
ОН 4.4. Өндірісті экономикалық дамыту үшін бизнес жоспар құру.
КҚ 5. Проверять качество готовой продукции
КМ 5. Дайын бұйымның сапасын тексеру
ОН 5.1. Талшықтың сапалық көрсеткіштерін сипаттау.
ОН 5.2. Сапалық көрсеткіштіктерді анықтау үшін әдістерді қолдану. .

РО 1.3. Обладать сведениями о сорте, классе и качественных характеристиках волокон.
РО 1.4. Формировать отдельные партии хлопка-сырца в зависимости от сорта.
РО 1.5. Обладать информацией о хранении волокон на открытых площадках и закрытых хранилищах.
РО 1.6. Оформлять сопроводительные документы на каждую партию волокон.
РО 1.7. Контролировать накопление волокон в бунтах и закрытых хранилищах.
РО 1.8. Контролировать хранение волокон в бунтах и закрытых хранилищах.
РО 1.9. Соблюдать регламент отправки партии волокон на перерабатывающий завод.
ПК 2. Разрабатывать технологическую (технической) документацию, оптимальный режим работы, график ухода за оборудованием
ПМ 2. Разработка технологической (технической) документации, оптимальных режимов работы, графиков ухода за оборудованием
РО 2.1. Владеть основами организации деятельности предприятия.
РО 2.2. Организовать техническую эксплуатацию оборудования.
РО 2.3. Соблюдать стандарты, прописанные в нормативно-правовой документации и законодательных актах.
РО 2.4. Составлять инструкции, технологические карты и другие нормативные документы.
РО 2.5. Вести отчетную и учетную документации.
РО 2.6. Применять передовой международный опыт в своей работе.
РО 2.7. Осуществлять технический контроль производства.
ПК 3. Контролировать технологический процесс первичной обработки волокнистых материалов
ПМ 3. Контроль технологического процесса первичной обработки волокнистых материалов
РО 3.1. Организовать процесс сушки волокнистых материалов.
РО 3.2. Контролировать равномерность и определенную температуру сушки волокнистых материалов.
РО 3.3. Наладить процесс очистки волокнистых материалов.
РО 3.4. Регулировать процесс очистки волокнистых материалов.
РО 3.5. Наблюдать влажность волокна.
РО 3.6. Контролировать влажность конечного продукта перед прессованием.
РО 3.7. Наладить транспортирование партии семян, сформированных по сортам.
РО 3.8. Соблюдать правила хранения волокна.
ПК 4. Планировать и организовать работу производственного участка
ПМ 4. Планирование и организация производственного процесса
РО 4.1. Понимать основные положения в управлении коллективом.
РО 4.2. Контролировать выполнение работ на производственном участке.
РО 4.3. Исследовать отраслевые особенности предприятия в условиях рыночной экономики.
РО 4.4. Составлять бизнес план для экономического развития производств.
ПК 5. Проверять качество готовой продукции
ПК 5. Проверка качества готовой продукции
РО 5.1. Характеризовать показатели качества волокон.
РО 5.2. Применять методы для определения показателей качества.

ОН 4.5. Автоматты реттеу және техникалық бақылау аспаптарын баптау тәсілдеріне ие болу.
"3W07230902 - Матаны бояу операторы" біліктілігі
ПК 1. Мақта-бояу аралық аппараттарында және центрифугальды түрдегі аппараттарда бояу процесін жүргізу
КМ 1. Мақта-бояу аралық аппараттарында және центрифугальды түрдегі аппараттарда бояу процесінің жүргізілуі
ОН 1.1. Бояу процесі алдында дайындық жұмыстарын орындау, қанықтырушыны жұмысқа әзірлеуді өткізу.
ОН 1.2. Кәрзеңкеге талшықты толтыруды және оның салмағын өлшеуді орындау.
ОН 1.3. Боялған талшықты тасымалдау және түсіру.
ОН 1.4. Жуу қорабына су мен ерітіндіні беруді реттеу.
КҚ 2. Берілген технологиялық режимге сәйкес матаны бояу, сіңіру, жуу және сығу процестерін жүргізу
КМ 2. Берілген технологиялық режимге сәйкес матаны бояу, сіңіру, жуу және сығу процестерін жүргізу
ОН 2.1. Матаны кәрзеңкеге толтыру, матаны бояуға дайындау.
ОН 2.2. Бояу ерітіндісін дайындаудың рецептурасын бақылау.
ОН 2.3. Берілген үлгі бойынша бояу тәсілдерін, боялатын өнімдердің ассортиментін, иірімжіптің түрлері мен сызықтық тығыздығын реттеу.
ОН 2.4. Матаны сабақтау және тігу ережелерін сақтау.
ОН 2.5. Бояу сапасына қойылатын талаптарды, бояуларды, химиялық материалдарды, суды, буды жұмсау нормаларын сақтау.
ОН 2.6. Өнімді сығудан кейінгі ылғалдық нормасын бақылау.
ОН 2.7. Матаны бояудың химиялық технологиясын сақтау.
ОН 2.8. Бояу жабдығының үздіксіз жұмыс жасауын бақылау.
КҚ 3. Матаға қолмен гүлді және өрнекті суреттерді жағу
КМ 3. Матаға қолмен гүлді және өрнекті суреттерді жағу
ОН 3.1. Суреттің салынуына байланысты түстерді және бояуларды дайындау.
ОН 3.2. Матаны суда жібіту және рамаға бірқалыпты тартуды жүргізу.
ОН 3.3. Бояуларды жағу, өңдеу тәртібін сақтау.
ОН 3.4. Келесі бояуды жағудан бұрын бұйымды кептіруді жүзеге асыру.
ОН 3.5. Матаға суреттің орналасу жерін белгілеуді, сонымен қатар бояуды араластыруды өткізу.
КҚ 4. Дана бұйымдарды салқын немесе ыстық батикпен контурмен әшекейлеу
КМ 4. Дана бұйымдарды салқын немесе ыстық батикпен контурмен әшекейлеу
ОН 4.1. Қажетті созуды сақтаумен матаны рамаға керу.
ОН 4.2. Суреттің контурын тексеру, қажет болса оны жете салу.
ОН 4.3. Матаның сапасын тексеру, берілген үлгі бойынша сәйкес түсті және өңді бояуларды таңдау және құрастыру.
ОН 4.4. Әшекейленген бұйымдарды кептіру, рамадан алу және оларды белгіленген тәртіпте тапсыруды жүзеге асыру.
КҚ 5. Техникалық режимдерге сәйкес қызмет көрсетілетін жабдықты пайдалану және күтіп-ұстау қағидаларын сақтау
КМ 5. Техникалық режимдерге сәйкес қызмет көрсетілетін жабдықты пайдалану және күтіп-ұстау қағидаларын сақтау

РО 4.5. Обладать способами наладки приборов автоматического регулирования и технического контроля.
Квалификация "3W07230902 - Оператор по окраске ткани"
ПК 1. Проводить процесс крашения в хлопкокрасильных проходных аппаратах и аппаратах центрифугального типа
ПМ 1. Проведение процесса крашения в хлопкокрасильных проходных аппаратах и аппаратах центрифугального типа
РО 1.1. Проводить подготовительные работы перед процессом крашения, подготовить питатель к работе.
РО 1.2. Выполнять набивку волокна в корзину и провести его взвешивание.
РО 1.3. Транспортировать и выгрузить окрашенное волокно.
РО 1.4. Регулировать подачу воды и растворов в промывные коробки.
ПК 2. Осуществлять процессы крашения, пропитки, промывки и отжима ткани в соответствии с заданным технологическим режимом
ПМ 2. Осуществление процессов крашения, пропитки, промывки и отжима ткани в соответствии с заданным технологическим режимом
РО 2.1. Подготовить ткань к крашению, уложить ткань в корзины.
РО 2.2. Контролировать рецептуру приготовления красильных растворов.
РО 2.3. Регулировать способы крашения по заданному образцу, ассортименту окрашиваемой продукции и линейной плотности пряжи.
РО 2.4. Соблюдать правила заправки и сшивки ткани.
РО 2.5. Соблюдать требования, предъявляемые к качеству крашения, норм расхода красителей, химических материалов, воды, пара.
РО 2.6. Контролировать нормы влажности тканей после отжима.
РО 2.7. Соблюдать химическую технологию крашения ткани.
РО 2.8. Контролировать бесперебойную работу красильного оборудования.
ПК 3. Наносить на ткань вручную цветочные и орнаментные рисунки
ПМ 3. Нанесение на ткань вручную цветочных и орнаментных рисунков
РО 3.1. Подготовить цвета и краски в соответствии с расписанием рисунка.
РО 3.2. Провести смачивание тканей водой и равномерно натянуть на рамку.
РО 3.3. Соблюдать последовательность нанесения красок, трафления.
РО 3.4. Осуществлять подсушку изделий перед нанесением следующей краски.
РО 3.5. Проводить разметку расположения рисунка на ткани, а также растирания красок.
ПК 4. Разрисовать по контуру холодным или горячим батиком штучных изделий
ПМ 4. Разрисовка по контуру холодным или горячим батиком штучных изделий
РО 4.1. Накалывать полотно на раму с соблюдением необходимого натяжения.
РО 4.2. Проверять контур рисунка, при необходимости дорисовать.
РО 4.3. Проверить качество полотна, подбор и составление красок соответствующих цветов и оттенков по заданному образцу.
РО 4.4. Осуществлять сушку разрисованных изделий, снятие с рам, с последующей сдачей в установленном порядке.
ПК 5. Соблюдать правила эксплуатации и ухода обслуживаемого оборудования в соответствии с техническими режимами
ПМ 5. Соблюдение правил эксплуатации и ухода обслуживаемого оборудования в соответствии с техническими режимами

ОН 5.1. Матаны әрлеудің технологиялық режимдеріне сәйкес қызмет көрсетілетін жабдықты толтыру тәсілдері мен қағидаларын сақтау.
ОН 5.2. Гидравликалық сорғыны басқаруды меңгеру.
ОН 5.3. Қызмет көрсетілетін машиналардың біліктерінің қысымын реттек ережелерін сақтау.
ОН 5.4. Апшымай машиналары мен кептіру барабандарындағы ылғалдылық, будың қысым нормаларын, матаның өту жылдамдығын сақтау.
ОН 5.5. Матаның сапасына қойылатын талаптарды, сондай-ақ Қызмет көрсетілетін жабдықты тазалау және үйкелетін беттерді майлау кезеңділігін сақтау.
ОН 5.6. Қызмет көрсетілетін жабдықты тазалауды, сондай-ақ жабдықты ұсақ жөндеуді және реттеуді орындау.
"4S07230903 - Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 1. Әрлеу өндірісінің технологиялық процестерін жасау және ұйымдастыру
КМ 1. Әрлеу өндірісінің технологиялық процестерін жасау және ұйымдастыру
ОН 1.1. Жабдықтың оңтайлы жұмыс режимін таңдауды ұсыну.
ОН 1.2. Өндірістік желінің аспаптары мен жұмыс режимдерінің көрсеткіштерін бақылауды ұйымдастыру.
ОН 1.3. Бақылау түрлері мен әдістерін, кәсіпорындағы нормаларды әртүрлі әдістермен әзірлеуді меңгеру.
ОН 1.4. Техникалық құжаттаманы жобалау, әзірлеу және ресімдеу бойынша стандарттарды, техникалық шарттарды, нормативтік-әдістемелік материалдарды меңгеру.
РО 1.5. Әрлеу өндірісінің техникалық нормативтеріне сәйкес есептік, техникалық құжаттаманы жасау және ресімдеу.
КҚ 2. Ұжым жұмысын ұйымдастыру
КМ 2. Ұжым жұмысын ұйымдастыру
ОН 2.1. Әрлеу өндірісінде қауіпсіздік техникасын сақтауға нұсқама жүргізу.
ОН 2.2. Еңбекті қорғау жөніндегі нормативтік актілердің талаптарына және жұмыс өндірісі жөніндегі нұсқауларға сәйкес жұмыс орнының ұйымдастырылуын тексеру.
ОН 2.3. Технологиялық тәртіпті сақтай отырып, орындаушылар ұжымының жұмысын жоспарлау.
ОН 2.4. Негізгі және жапсарлас жабдықтардың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ете отырып, ауысым ішінде еңбекті ұйымдастыруды сақтау.
КҚ 3. Әрлеу өндірісінің дайын бұйымдарының сапасын тексеру
КМ 3. Әрлеу өндірісінің дайын бұйымдарының сапасын тексеру
ОН 3.1. Шикізат, материалдар, энергия шығындарының нормаларын бақылау.
ОН 3.2. Маталарды әрлеу кезінде пайда болған ақаулар мен ақаулардың себептерін, сондай-ақ оларды жою әдістерін анықтау.
ОН 3.3. Өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру талаптарын орындау.
ОН 3.4. Техникалық регламенттеріне сәйкес өнім сапасының негізгі көрсеткіштерін меңгеру.
ОН 3.5. Өндірісті технологиялық дайындаудың бірыңғай жүйесін сақтау.
ОН 3.6. Өңдеу өндірісінің өндірістік бөлімшелерінің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін тексеру.

РО 5.1. Соблюдать приемы и правила заправки обслуживаемого оборудования в соответствии с технологическими режимами отделки ткани.
РО 5.2. Владеть управлением гидравлическим насосом.
РО 5.3. Соблюдать правила регулирования давления валов обслуживаемых машин.
РО 5.4. Контролировать норму влажности, давление пара на усадочной машине и сушильных барабанов, скорость прохождения ткани.
РО 5.5. Соблюдать требования, предъявляемые к качеству ткани, а также периодичность чистки обслуживаемого оборудования и смазки трущихся поверхностей.
РО 5.6. Выполнять чистку обслуживаемого оборудования, а также мелкий ремонт и наладку оборудования.
Квалификация "4S07230903 - Техник-технолог"
ПК 1. Организовать и разработать технологические процессы отделочного производства
ПМ 1. Организация и разработка технологических процессов отделочного производства
РО 1.1. Предоставлять выбор оптимального режима работы оборудования.
РО 1.2. Организовать наблюдение за показаниями приборов и режимов работы производственной линии.
РО 1.3. Владеть видами и методами контроля, разработкой норм на предприятии различными методами.
РО 1.4. Владеть стандартами, техническими условиями, нормативно-методическими материалами по проектированию, разработке и оформлению технической документации.
РО 1.5. Составлять и оформлять отчетную, техническую документацию в соответствии с техническими нормативами отделочного производства.
ПК 2. Организовать работу коллектива
ПМ 2. Организация работы коллектива
РО 2.1. Проводить инструктаж соблюдений техники безопасности в отделочном производстве.
РО 2.2. Проверять организацию рабочего места в соответствии с требованиями нормативных актов по охране труда и указаниями по производству работ.
РО 2.3. Планировать работу коллектива исполнителей с соблюдением технологической дисциплины.
РО 2.4. Соблюдать организацию труда внутри смены, обеспечивая бесперебойную работу основного и сопряженного оборудования.
ПК 3. Проверять качество готовой продукции отделочного производства
ПМ 3. Проверка качества готовой продукции отделочного производства.
РО 3.1. Контролировать нормы расходов сырья, материалов, энергии.
РО 3.2. Определять дефекты и причины брака, возникшие при отделке тканей, а также способы их устранения.
РО 3.3. Выполнять требования организации производства, труда и управления.
РО 3.4. Владеть основными показателями качества продукции согласно техническим регламентам.
РО 3.5. Соблюдать единую систему технологической подготовки производства.
РО 3.6. Проверять технико-экономические показатели производственных участков отделочного производства.

ОН 3.7. Шикізат ресурстарын ұтымды пайдаланудың сапалық және сандық көрсеткіштерін және олардың тиімділігін анықтау.
ОН 3.8. Еңбек заңнамасын, ішкі еңбек тәртібі тәртібін сақтау.
КҚ 4. Жабдықты тазалауды және уақытылы, сапалы жөндеуді қамтамасыз ету
КМ 4. Жабдықты тазалауды және уақытылы, сапалы жөндеуді қамтамасыз ету
ОН 4.1. Әрлеу өндірісінің жабдықтарын кәсіби тексеруді және ағымдағы жөндеуді ұйымдастыру.
ОН 4.2. Технологиялық жабдықтың техникалық жағдайы мен ресурсын бақылау.
ОН 4.3. Жабдықтар мен қосалқы бөлшектерге өтінімдер және ілеспе құжаттар жасау.
ОН 4.4. Технологиялық жабдықты жөндеудің жиынтық кестелерін анықтау.
ОН 4.5. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша ережелер мен нормаларды тексеру.
ОН 4.6. Ауыстыруға жататын жабдық объектілерін анықтау; Жабдықтың ықтимал істен шығуын анықтау, сондай-ақ бөлшектеу үшін қажетті объектіні дайындау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
313-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
313-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07231000 - Аяқ-киім ісі" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
072 Өндірістік және өңдеу салалары
0723 Тоқыма (киім, аяқ киім және теріден жасалған бұйымдар)
Мамандығы
07231000 - Аяқ-киім ісі
Біліктілігі

РО 3.7. Определять качественные и количественные показатели рационального использования сырьевых ресурсов и их эффективность.
РО 3.8. Соблюдать трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка.
ПК 4. Обеспечивать своевременный и качественный ремонт и очистку оборудования
ПМ 4. Обеспечение своевременного и качественного ремонта и очистки оборудования
РО 4.1. Организовать профессиональный осмотр и текущий ремонт оборудования отделочного производства.
РО 4.2. Контролировать техническое состояние и ресурс технологического оборудования.
РО 4.3. Составлять заявки на оборудование и запчасти, а также сопроводительную документацию.
РО 4.4. Определять сводные графики ремонта технологического оборудования.
РО 4.5. Проверять правила и нормы по охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
РО 4.6. Выявлять объекты оборудования, подлежащие замене; выявлять возможные отказы оборудования, а также подготавливать необходимый объект под демонтаж.
Приложение 313 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 313 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07231000 - Обувное дело"
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
072 Производственные и обрабатывающие отрасли
0723 Текстиль (одежда, обувь и кожаные изделия)
Специальность:
07231000 - Обувное дело
Квалификация:

ОН 1.1. Материалдарды дайындау.
ОН 1.2. Жабдықты таңдау.
ОН 1.3. Аяқ киімнің әртүрлі бөліктерін жөндеу технологияларын, әдістерін, жолдарын алу.
КҚ 2. Аяқ киімнің ұсақ және күрделі жөндеу жұмыстарын орындау
КМ 2. Аяқ киімнің ұсақ және күрделі жөндеу жұмыстарын орындау
ОН 2.1. Қалпына келтіруді жүзеге асыру.
ОН 2.2. Материалдарды рационалды пайдалану.
ОН 2.3. Аяқ киімнің жоғарғы және астарын жөндеу
ОН 2.4. Қапсырмаларды ауыстыру.
ОН 2.5. Өкшені, табанды, төсеуді ауыстыру.
ОН 2.6. Киізден жасалған, резеңке мен былғары аяқ киімді жабдықта және қолмен жөндеу.
КҚ 3. Дайындамалар мен аяқ киімдер тігу операцияларын орындау
КМ 3. Дайындамалар мен аяқ киімдер тігу операцияларын орындау
ОН 3.1. Тапсырыс берушінің тапсырысына сәйкес эскиздік дизайн мен базалық модельге арналған жобалық дизайн жасау.
ОН 3.2. Аяқты өлшеу.
ОН 3.3. Дайындамалар мен аяқ киімдерді тігудің технологиялық процестерін орындау.
ОН 3.4. Төстеніштерді таңдау.
ОН 3.5. Дайын өнімнің сапасын бақылау.
ОН 3.6. Аяқ киім жасау кезінде мемлекеттік стандарттар мен техникалық талаптарды сақтау.
"3W07231002 - Ортопедиялық аяқ-киім тігу және жөндеу шебері" біліктілігі
КҚ 1. Технологиялық жабдықтар мен ортопедиялық материалдарды дайындау
КМ 1. Технологиялық жабдықтар мен ортопедиялық материалдарды дайындау
ОН 1.1. Ортопедиялық материалдарды әзірлеу.
ОН 1.2. Жабдықты таңдау.
ОН 1.3. Аяқ киімнің әртүрлі бөліктерін жөндеу технологияларын, әдістерін, жолдарын алу.
КҚ 2. Ортопедиялық аяқ киімдерге орташа және күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізу
КМ 2. Ортопедиялық аяқ киімдерге орташа және күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізу
ОН 2.1. Ортопедиялық аяқ киімнің құрылымын жөндеу (күрделі және күрделі емес).
ОН 2.2. Бөлшек түрлерін қолдану (қатты және жұмсақ).
ОН 2.3. Төсеніш қабаттарын қолдану.
ОН 2.4. Ортопедиялық аяқ киім бұйымдарына арналған (түсіру және түзету) құрылғыларды қолдану.
ОН 2.5. Медициналық көрсеткішке сәйкес ортопедиялық аяқ киімге арнайы бөлшектерді қолдану.
КҚ 3. Ортопедиялық аяқ киімнің үстіңгі бөлігін тігу
КМ 3. Ортопедиялық аяқ киімнің үстіңгі бөлігін тігу
ОН 3.1. Табанның деформациясына сәйкес базалық модель үшін жоба мен құрылымды жасау.
ОН 3.2. Патология болған жағдайда аяқтың төменгі жағын өлшеу.
ОН 3.3. Дайындамалар мен аяқ киімдерді тігудің технологиялық процестерін орындау.
ОН 3.4. Дайын ортопедиялық аяқ киімді тапсырыс берушінің жеке ерекшеліктері мен сезімдеріне сәйкес реттеу.
ОН 3.5. Дайын өнімнің сапасын бақылау.
ОН 3.6. Аяқ киім жасау кезінде мемлекеттік стандарттар мен техникалық талаптарды сақтау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
315-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
315-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07231100 - Аяқ-киім өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
072 Өндірістік және өңдеу салалары
0723 Тоқыма (киім, аяқ киім және теріден жасалған бұйымдар)
Мамандығы
07231100 - Аяқ-киім өндірісі (түрлері бойынша)
Біліктілігі

РО 1.1. Подготавливать материалы.
РО 1.2. Подбирать оборудование.
РО 1.3. Подбирать технологии, способы, методы ремонта разных деталей обуви.
ПК 2. Выполнять мелкий и крупный ремонт обуви
ПМ 2. Выполнение мелкого и крупного ремонта обуви
РО 2.1. Выполнять реставрацию.
РО 2.2. Рационально использовать материалы.
РО 2.3. Ремонтировать верх обуви и подкладки.
РО 2.4. Заменять молнии.
РО 2.5. Заменять каблуки, подошвы, набойки.
РО 2.6. Ремонтировать кожаную обувь, резиновую, валяную на оборудовании и вручную.
ПК 3. Выполнять операции по пошиву заготовок и обуви
ПМ 3. Выполнение операций по пошиву заготовок и обуви
РО 3.1. Создавать эскизный проект и конструкцию на базовую модель в соответствии с заказом заказчика.
РО 3.2. Обмерять стопы.
РО 3.3. Выполнять технологические процессы по пошиву заготовок и обуви.
РО 3.4. Подбирать колодки
РО 3.5. Контролировать качество готового изделия.
РО 3.6. Соблюдать государственные стандарты и технические условия при изготовлении обуви.
Квалификация "3W07231002 - Мастер по пошиву и ремонту ортопедической обуви"
ПК 1. Выполнять подготовку технологического оборудования и ортопедических материалов
ПМ 1. Выполнение подготовки технологического оборудования и ортопедической материалов
РО 1.1. Подготавливать ортопедические материалы.
РО 1.2. Подбирать оборудование.
РО 1.3. Подбирать технологии, способы, методы ремонта разных деталей ортопедической обуви.
ПК 2. Выполнять мелкий и крупный ремонт ортопедической обуви
ПМ 2. Выполнение мелкого и крупного ремонта ортопедической обуви
РО 2.1. Ремонтировать конструкции ортопедической обуви (сложные и малосложные).
РО 2.2. Использовать виды деталей (жесткие и мягкие).
РО 2.3. Применять межстелечные слои.
РО 2.4. Применять приспособления (разгружающие и корригирующие) для обувных ортопедических изделий.
РО 2.5. Применять специальные детали в ортопедической обуви в соответствии с медицинскими показаниями.
ПК 3. Выполнять пошив верха заготовки ортопедической обуви
ПМ 3. Выполнение пошива верха заготовки ортопедической обуви
РО 3.1. Создавать эскизный проект и конструкцию на базовую модель в соответствии с деформацией стопы.
РО 3.2. Обмерять нижние конечности при наличии потологии.
РО 3.3. Выполнять технологические процессы по пошиву заготовок и обуви.
РО 3.4. Подгонять готовую ортопедическую обувь согласно индивидуальным особенностям и ощущениям заказчика.
РО 3.5. Контролировать качество готового изделия.
РО 3.6. Соблюдать государственные стандарты и технические условия при изготовлении обуви.
Приложение 315 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 315 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07231100 - Обувное производство (по видам)"
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
072 Производственные и обрабатывающие отрасли
0723 Текстиль (одежда, обувь и кожаные изделия)
Специальность:
07231100 - Обувное производство (по видам)
Квалификация:

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіпік модульдер
"3W07231101 - Материалдарды пішуші" біліктілігі
КҚ 1. Технологиялық жабдықтар мен материалдарды дайындау
КМ 1. Технологиялық жабдықтар мен материалдарды дайындау
ОН 1.1. Материалды таңдау.
ОН 1.2. Кесу схемасын жасау.
ОН 1.3. Жабдықты таңдау.
КҚ 2. Аяқ киімнің бөлшектерін қиып алу
КМ 2. Аяқ киімнің бөлшектерін қиып алу
ОН 2.1. Алдын ала таңбалауға сәйкес аяқ киімнің қарапайым бөлшектеріне арналған материалдарды кесіп алу.
ОН 2.2. Алдын ала таңбалау бойынша материалдарды күрделілігі орташа бөліктерге бөліп алу.
ОН 2.3. Материалдарды алдын ала таңбалаусыз күрделілігі орташа бөліктерге кесу.
ОН 2.4. Күрделі аяқ киімге арналған материалдарды кесіп тастау.
ОН 2.5. Модельді қоспағанда, аяқ киімнің барлық түрлерінің жоғарғы жағына арналған материалдарды кесіп тастау.
ОН 2.6. Сәнді аяқ киімнің жоғарғы бөлігін жұпқа арналған жиынтықта қиып алу.
ОН 2.7. Пайдаланылған жабдықты орнату.
ОН 2.8. артикул, стиль, өлшем, кесілген бөлшектердің шеті т.б. орнату
КҚ 3. Дайын өнімнің сапасын бақылауды жүзеге асыру
КМ 3. Дайын өнімнің сапасын бақылауды жүзеге асыру
ОН 3.1. Бөлшектердің аймақтағы сәйкестігін және кескіштердің контурын, кесудің толықтығы мен жұптасуын бақылау.
ОН 3.2. Кесілген элементтердің қалыңдығы, сапасы және топографиялық аймақтары бойынша таңдау.
ОН 3.3. Бөлшектерде былғары түсінің біртектілік элементтерін таңдау.
"3W07231102 - Аяқ-киім құрастырушы" біліктілігі
КҚ 1. Технологиялық жабдықтар мен материалдарды дайындау
КМ 1. Технологиялық жабдықтар мен материалдарды дайындау
ОН 1.1. Дайындамаларды таңдау.
ОН 1.2. Жабдықтарды таңдау.
ОН 1.3. Жабдықтың жұмыс режимдерін анықтау.
КҚ 2. Аяқ киімді жинау
КМ 2 Аяқ киімді жинау
ОН 2.1. Аяқ киімнің ішіндегі втулкаларды орнату, кіргізу, тойтару, втулканың ұштарын өзекке мықтап басу.
ОН 2.2. Вулканизацияланбаған резеңкеден, астардан және қаптамадан пластик өкшелерді, төсеу және төсеу өкшелері жинау.
ОН 2.3. Ағаш өкшелердегі тесіктерді бұрғылау.
ОН 2.4. Төсеніштерді қолмен тігу, сәнді аяқ киімнің жіңішке бөлігін тігу.

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07231101 - Раскройщик материалов"
ПК 1. Выполнять подготовку технологического оборудования и материалов
ПМ 1. Выполнение подготовки технологического оборудования и материалов
РО 1.1. Подбирать материал.
РО 1.2. Производить схему раскроя.
РО 1.3. Подбирать оборудование.
ПК 2. Выполнять раскрой деталей обуви
ПМ 2. Выполнение раскроя деталей обуви
РО 2.1. Раскраивать материалы на простые детали обуви по предварительной размҰтке.
РО 2.2. Раскраивать материалы на детали средней сложности по предварительной размҰтке.
РО 2.3. Раскраивать материалы на детали средней сложности без предварительной размҰтки.
РО 2.4. Раскраивать материалы для сложных обувных изделий.
РО 2.5. Раскраивать материалы для верха обуви всех видов, кроме модельной.
РО 2.6. Раскраивать материалы для верха модельной обуви в комплектах для пары.
РО 2.7. Налаживать применяемое оборудование.
РО 2.8. Устанавливать артикул, фасон, размер и др. реквизиты на деталях кроя.
ПК 3. Выполнять контроль качества готовой продукции
ПМ 3. Выполнение контроля качества готовой продукции
РО 3.1. Контролировать соответствие деталей по площади и контуру резаков, комплектности и парности кроя.
РО 3.2. Подбирать элементы кроя по толщине, качеству и топографическим участкам.
РО 3.3. Подбирать элементы кроя по однородности окраски мереи кожи в деталях.
Квалификация "3W07231102 - Сборщик обуви"
ПК 1. Выполнять подготовку материалов и оборудования
ПМ 1 Выполнение подготовки материалов и оборудования
РО 1.1. Подбирать заготовки.
РО 1.2. Подбирать оборудование.
РО 1.3. Определять режимы работы оборудования.
ПК 2. Выполнять сборку обуви
ПМ 2 Выполнение сборки обуви
РО 2.1. Устанавливать, заколачивать, расклҰпывать втулки внутри обуви, плотно прижимать концы втулки к стержню.
РО 2.2. Собирать пластмассовые каблуки, каблуки из вкладыша и обкладки, из не вулканизированной резины.
РО 2.3. Сверлить отверстия в деревянных каблуках.
РО 2.4. Вшивать стельки вручную, прошивать геленочную часть модельной обуви.

ОН 2.5. Ағаш және нейлоннан,
қарапайым былғары аяқ киім, былғары және басқа материалдардан тұратын өкшелерін қатайту.
ОН 2.6. Жеке тапсырыстар бойынша ағаш өкшелер жасау, өкшеге қажетті пішін мен көлем беру.
ОН 2.7. Табанды, тіреуішті және табанның бірінші қабатын дәнекерленген, доппельмен, тігіспен және сандалмен бекітілген аяқ киіммен қосу.
ОН 2.8. Дәнекерленген төсеніштерді машинаға ернімен рантқа жалғау.
КҚ 3. Аяқ киімді қалыптар бойынша қалыптау
КМ 3. Аяқ киімді қалыптар бойынша қалыптау
ОН 3.1. Аяқ киімді қалыптар бойынша қалыптау.
ОН 3.2. Құю сынақ үлгісін өткізу.
ОН 3.3. Қалыптан бөлшектерді түсіру.
КҚ 4. Өндірісті бақылауды, орауды, таңбалауды жүргізу
КМ 4. Өндірісті бақылауды, орауды, таңбалауды жүргізу
ОН 4.1. Дайын өнімнің сапасын бақылау.
ОН 4.2. Қаптаманы және таңбалауды жүзеге асыру.
"3W07231103 - Аяқ-киімді тартушы" біліктілігі
КҚ 1. Технологиялық жабдықтар мен материалдарды дайындау
КМ 1. Технологиялық жабдықтар мен материалдарды дайындау
ОН 1.1. Дайындамаларды таңдау.
ОН 1.2. Жабдықты таңдау, іске қосу және реттеу.
ОН 1.3. Дайындамаларды ылғалдандырыу.
КҚ 2. Қайықтағы дайындалымдарды тарту және созуды орындау
КМ 2 Қайықтағы дайындалымдарды тарту және созуды орындау
ОН 2.1. Дайындаманы қайыққа алдын ала бекітуді өткізу.
ОН 2.2. Астыңғы қабаттарды немесе табандарды, өкшенің үстіңгі жағын мен саусақ сандал түріндегі бұйымдарды жалғау.
ОН 2.3. Төсеуді қатайту.
ОН 2.4. Барлық аяқ киімнің дайындамаларын алдын ала қатайтуды жүзеге асыру.
ОН 2.5. Гимнастикалық аяқ киімнің, үй аяқ киімнің және чуяктың дайындамаларын қатайту.
ОН 2.6. Аяқ киім дайындамаларын бүйірлік бекіту әдісімен қатайту.
ОН 2.7. Бекіту және желім әдісін қолдана отырып, аяқ киімнің барлық түрлерінің дайындамаларын қатайту.
ОН 2.8. Термопластикалық желімдерді автоматты түрде беретін машиналарда сәнді және ортопедиялық аяқ киімдерді қатайту.
ОН 2.9. Модельді және ортопедиялық аяқ киімді дөңгелектеп қатайту.
ОН 2.10. Прикреплять затяжную кромку в носочно-пучковой части и в заднем шве к стельке. Тартылатын байлам-жиекті бөлік табанға және артқы тігіс табанға бекіту.
КҚ 3. Орындалған операциялардың сапасын бағалау
КМ 3 Орындалған операциялардың сапасын бағалау
ОН 3.1. Қосылымдардың симметриясын тексеру.
ОН 3.2. Дайындамалардың қайыққа сәйкестігін тексеру.
ОН 3.3. Өнімді құрғату.
"4S07231104 - Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 1. Технологиялық процесті дайындау
КМ 1 Технологиялық процесті дайындау
ОН 1.1. Өндірістік тапсырмаларды ұйымдастыру
ОН 1.2. Өндірістің технологиялық карталарын таңдау
ОН 1.3. Материалдарды таңдау.
КҚ 2. Технологиялық процесті жүргізу
КМ 2 Технологиялық процесті жүргізу

РО 2.5. Обтягивать деревянные и капроновые каблуки рядовой обуви кожей, кожзаменителями и др. материалами.
РО 2.6. Изготавливать деревянные каблуки по индивидуальным заказам, придавать каблукам необходимую форму и размер.
РО 2.7. Соединять подошву, подложку и первый слой подошвы с затянутой обувью рантового, доппельного, прошивного и сандального крепления.
РО 2.8. Соединять рант с губой рантовой стельки на машинке.
ПК 3. Выполнять отливку обуви на пресс-формах
ПМ 3. Выполнение отливки обуви на пресс-формах
РО 3.1. Загружать обувь на пресс-формы.
РО 3.2. Проводить пробную отливку.
РО 3.3. Выгружать детали из пресс-формы.
ПК 4. Проводить контроль производства, упаковку, маркировку
ПМ 4. Проведение контроля производства, упаковки, маркировки
РО 4.1. Контролировать качество готовой продукции.
РО 4.2. Выполнять упаковку и маркировку.
Квалификация "3W07231103 - Затяжчик обуви"
ПК 1. Выполнять подготовку заготовок и оборудования
ПМ 1 Выполнение подготовки заготовок и оборудования
РО 1.1. Подбирать заготовки.
РО 1.2. Подбирать, запускать и налаживать оборудование.
РО 1.3. Увлажнять заготовки.
ПК 2. Выполнять затяжку и обтяжку заготовок на колодке
ПМ 2 Выполнение затяжки и обтяжки заготовок на колодке
РО 2.1. Проводить предварительное закрепление заготовки на колодке.
РО 2.2. Соединять подложки или подошвы с затяжной кромкой верха в пяточной и носочной частях, в изделиях сандального вида.
РО 2.3. Затягивать подклад.
РО 2.4. Выполнять предварительную обтяжку заготовок всех видов обуви.
РО 2.5. Затягивать заготовки гимнастических, домашних туфель и чувяк.
РО 2.6. Затягивать заготовки обуви бортового метода крепления.
РО 2.7. Затягивать заготовки всех видов обуви строчечно-клеевого метода крепления.
РО 2.8. Затягивать пятки модельной и ортопедической обуви на машинах с автоматической подачей термопластичных клеев.
РО 2.9. Затягивать модельную и ортопедическую обувь вкруговую.
РО 2.10. Прикреплять затяжную кромку в носочно-пучковой части и в заднем шве к стельке.
ПК 3. Проводить оценку качества выполненных операций
ПМ 3 Проведение оценки качества выполненных операций
РО 3.1. Проверять симметричность соединений.
РО 3.2. Проверять соответствие заготовок колодке.
РО 3.3. Выполнять сушку изделия.
Квалификация "4S07231104 - Техник-технолог"
ПК 1. Проводить подготовку технологического процесса
ПМ 1 Проведение подготовки технологического процесса
РО 1.1. Организовать производственные задания.
РО 1.2. Подбирать технологические карты производства.
РО 1.3. Подбирать материалы.
ПК 2. Проводить технологический процесс
ПМ 2 Проведение технологического процесса

ОН 2.1. Технологиялық процестер мен оңтайлы өндіріс режимін әзірлеу.
ОН 2.2. Бөлшектерді өңдеуге және бұйымдарды жинауға арналған жедел маршруттар белгілеу
ОН 2.3. Технологиялық маршруттар мен материалдық карталарды құрастыру.
ОН 2.4. Технологиялық процестерді реттеуге байланысты техникалық құжаттаманы өзгерту.
ОН 2.5. Уақыттың техникалық негізделген нормаларын, материалдық нормаларын, негізгі және қосалқы материалдарды, электр энергиясын, отынды тұтыну нормаларын әзірлеу.
КҚ 3. Тәжірибелік жұмыс жүргізу
КМ 3. Тәжірибелік жұмыс жүргізу
ОН 3.1. Жаңа технологиялық жабдықты сынақтан өткізу.
ОН 3.2. Өндіріс процесінде жаңа режимдерді әзірлеу бойынша тәжірибелік жұмыстар жүргізу.
ОН 3.3. Патенттік зерттеулерде жаңа режимдерді құру бойынша тәжірибелік жұмыстарды орындау.
КҚ 4. Технологиялық процесті бақылау
КМ 4. Технологиялық процесті бақылау
ОН 4.1. Жоспарланған тапсырмаларды орындау.
ОН 4.2. Технологиялық регламенттер мен жабдықтың дұрыс жұмыс істеуін бақылау.
ОН 4.3. Өндірілетін өнімнің сапасын бақылау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
317-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
317-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07240100 - Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер астында өңдеу" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
072 Өндірістік және өңдеу салалары
0724 Тау-кен ісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы:
07240100 - Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер астында өңдеу
Біліктілігі:

РО 2.1. Разрабатывать технологические процессы и оптимальный режим производства.
РО 2.2. Устанавливать пооперационные маршруты обработки деталей и сборки изделий.
РО 2.3. Составлять технологические маршруты и материальные карты.
РО 2.4. Изменять в технической документации в связи с корректировкой технологические процессы.
РО 2.5. Разрабатывать технически обоснованные нормы времени, материальные нормативы, нормы расхода основных и вспомогательных материалов, электроэнергии, топлива.
ПК 3. Проводить экспериментальные работы
ПМ 3. Проведение экспериментальных работ
РО 3.1. Испытывать новое технологическое оборудование.
РО 3.2. Проводить экспериментальные работы по освоению новых режимов в процессе производства.
РО 3.3. Выполнять экспериментальные работы по освоению новых режимов в патентных исследованиях.
ПК 4. Контролировать технологический процесс
ПМ 4. Контроль
технологического процесса
РО 4.1. Выполнять плановые задания.
РО 4.2. Проводить контроль технологического регламента и правильной эксплуатации оборудования.
РО 4.3. Контролировать качество выпускаемой продукции.
Приложение 317 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 317 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07240100 - Подземная разработка месторождений полезных ископаемых"
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
072 Производственные и обрабатывающие отрасли
0724 Горное дело и добыча полезных ископаемых
Специальность:
07240100 - Подземная разработка месторождений полезных ископаемых
Квалификация:

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07240101 - Жер асты тау-кен жұмысшысы" біліктілігі
КҚ 1. Тиеу-түсіру және жеткізу жұмыстарын орындау
КМ 1. Тиеу-түсіру және жеткізу жұмыстары
ОН 1.1. Тиеуге арналған материалдар мен жабдықтардың барлық түрлерін дайындау.
ОН 1.2. Материалдар мен жабдықтардың барлық түрлерін қолмен және шағын механикаландыру құралдарының көмегімен тиеу, түсіру.
ОН 1.3. Тасымалданатын жүктерді ілмектеу мен байлауды жүзеге асыру.
ОН 1.4. Жүк тиелген және бос вагоншаларды (сауыттарды) жылжыту (итеру) үшін шығырларды, итергіштерді басқару.
ОН 1.5. Вагоншаларды (сауыттарды), механизмдерді, жылжыту қазбаларын, жолдарды, плиталарды, алаңдарды, суағар жырашықтарды тазалау үшін қолда бар құралды қолдану.
КҚ 2. Пайдалы қазбаларды үңгілеу және тазартым алу кезіндегі дайындық жұмыстарын орындау
КМ 2. Пайдалы қазбаларды үңгілеу және тазартым алу кезіндегі дайындық жұмыстары
ОН 2.1. Тау-кен қазбаларының бекітілу жағдайын қарап шығу, бүйірлері мен төбелерін перфоратордың, уатқыш балғаның көмегімен немесе қолмен шабақтау.
ОН 2.2. Қазбалардың бүйірлері мен төбелерін тарту, тартпаларды ауыстыру бойынша жұмыстар жүргізу.
ОН 2.3. Тау-кен қазбаларының жуылуын және күлденуін жүргізу.
ОН 2.4. Тақтатас, су тосқауылдарын, жарылыстардың алдын алу мен оқшаулаудың автоматты жүйелерін орнату, қайта монтаждау бойынша жұмыстарды жүргізу.
ОН 2.5. Желдеткіш есіктерді, терезелерді, өлшеу станцияларын, ағаш қалқандарды, құбырларды, тосқауылдарды, төсемдерді орнату және жөндеу.
ОН 2.6. Жолдың тік сызықты және қисық сызықты учаскелеріндегі жолдың рельсшпалдық құрылысын монтаждау және бөлшектеу бойынша жұмыстарды орындау.
КҚ 3. Жабдықтарды монтаждау, бөлшектеу және қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау
КМ 3. Жабдықтарды монтаждау, бөлшектеу, жөндеу және қызмет көрсету бойынша жұмыстар
ОН 3.1. Вагоншалардың (сауыттардың) ақауларын көзбен шолып анықтау және жою.
ОН 3.2. Машиналардың, механизмдердің, құрылғылардың кішігірім жөндеу жұмыстарын орындау.

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07240101 - Горнорабочий подземный"
ПК 1. Выполнять погрузочно-разгрузочные и доставочные работы
ПМ 1. Погрузочно-разгрузочные и доставочные работы
РО 1.1. Подготавливать все виды материалов и оборудования для погрузки.
РО 1.2. Погружать, разгружать все виды материалов и оборудования вручную и с помощью средств малой механизации.
РО 1.3. Осуществлять строповку и увязку перевозимых грузов.
РО 1.4. Управлять лебедками, толкателями для подкатки (откатки) груженых и порожних вагонеток (сосудов).
РО 1.5. Применять подручный инструмент для очистки вагонеток (сосудов), механизмов, откаточных выработок, путей, плит, площадок, водосточных канавок.
ПК 2. Выполнять подготовительные работы при проходке и очистной выемке полезного ископаемого
ПМ 2. Подготовительные работы при проходке и очистной выемке полезного ископаемого
РО 2.1. Осматривать состояние крепления горных выработок, обирать бока и кровлю с помощью перфоратора, отбойного молотка или вручную.
РО 2.2. Производить работы по затяжке боков и кровли выработок, замене затяжек.
РО 2.3. Производить обмывку и осланцевание горных выработок.
РО 2.4. Производить работы по устройству, перемонтажу сланцевых, водяных заслонов, автоматических систем предупреждения и локализации взрывов.
РО 2.5. Устанавливать и ремонтировать вентиляционные двери, окна, замерные станции, деревянные щиты, трубы, заслоны, подмостья.
РО 2.6. Выполнять работы по монтажу и демонтажу рельсошпального строения пути на прямолинейных и криволинейных участках пути.
ПК 3. Выполнять работы по монтажу, демонтажу и обслуживанию оборудования
ПМ 3. Работы по монтажу, демонтажу, ремонту и обслуживанию оборудования
РО 3.1. Выявлять визуально и устранять неисправности вагонеток (сосудов).
РО 3.2. Выполнять мелкий ремонт машин, механизмов, приспособлений.

ОН 3.3. Конвейерлерге қызмет көрсетуді жүргізу.
ОН 3.4. Құбырларды монтаждау, бөлшектеу, қызмет көрсетуді жүргізу, қол аспаптарын қолдану.
КҚ 4. Бұрғыжарылыс жұмыстарын жүргізу кезінде дайындық және қосалқы жұмыстарды орындау
КМ 4. Ұңғымалар мен теспелерді жаруға дайындау
ОН 4.1. Жарылғыш заттарды тау-кен қазбалары бойымен жеткізуді жүзеге асыру.
ОН 4.2. Оқтау үшін теспелерді, ұңғымалар мен мина камераларын дайындау.
ОН 4.3. Қоршаулар мен ескерту белгілерін орнату.
ОН 4.4. Бұрғылау құрал-сайманын жеткізуді, материалдарды жеткізіп беруді, тығындаманы дайындау мен жеткізіп беруді жүргізу.
ОН 4.5. Бұрғылау штангалары мен бұрғытәждерді таңдауды жүргізу.
"3W07240102 - Тазарту забойының тау-кен жұмысшысы" біліктілігі
КҚ 1. Кеніштердің өндіру забойларындағы (шахталар лаваларындағы) тазарту жұмыстары кезінде қосалқы операцияларды орындау
КМ 1. Өндіру забойларындағы тазарту жұмыстары кезіндегі қосалқы операциялар
ОН 1.1. Забойды қарап шығу және оны қауіпсіз жағдайға келтіру, забойдың топырағын жаймалауды орындау.
ОН 1.2. Теспелер мен ұңғымаларды бұрғылау үшін өздігінен жүретін бұрғылау қондырғыларын, арбалар мен перфораторларды, электр және пневмо бұрғыларды қолдану.
ОН 1.3. Кен массасы мен газдардың оқыс лақтырындыларын алдын алу жөніндегі жұмыстарды орындау.
ОН 1.4. Бекіту паспортына сәйкес уақытша және тұрақты бекітпелер тұрғызу.
ОН 1.5. Тазарту забойы төбесінің жыныстарын нығайту.
КҚ 2. Тазарту забойларындағы конвейерлерді ұзарту және қысқарту
КМ 2. Тазарту забойларындағы конвейерлерді ұзарту және қысқарту
ОН 2.1. Тазарту забойларына іргелес жатқан қазбалардағы конвейерлердің ұзартылуын жүргізу.
ОН 2.2. Конвейердің қысқартылуын жүргізу.
ОН 2.3. Қырғышты тізбектің тартылуын жүргізу.
КҚ 3. Забойлық жабдықтарды жөндеуге қатысу
КМ 3. Забойлық жабдықтарды жөндеуге қатысу
ОН 3.1. Жабдықтарға техникалық қызмет көрсету жөніндегі регламенттік жұмыстарды жүргізу үшін электр слесарлық құрал-сайманды және арнайы айлабұйымдарды қолдану.
ОН 3.2. Забойлық жабдықтарды жөндеуге қатысу.
ОН 3.3. Тазарту забойларына (лавалар, блоктар, енбелерге) іргелес жатқан забой аймағында және қазбаларда жабдықтарды монтаждау, бөлшектеу, тасымалдау, жылжыту, орнату.
"3W07240103 - Үңгуші" біліктілігі
КҚ 1. Көлденең, көлбеу және тік тау-кен қазбаларын үңгілеуге арналған дайындық және қосалқы жұмыстарды орындау
КМ 1. Көлденең, көлбеу және тік тау-кен қазбаларын үңгілеуге арналған дайындық және қосалқы жұмыстар
ОН 1.1. Қауіпсіздік талаптарына сәйкес жұмыс орнын (жұмыс аймағын) және жақындау аймағын дайындау.
ОН 1.2. Бұрғыжарылыс жұмыстарын жүргізуге арналған дайындық және қосалқы операцияларды орындау.

РО 3.3. Производить обслуживание конвейеров.
РО 3.4. Производить монтаж, демонтаж, обслуживание трубопроводов, применять ручной инструмент.
ПК 4. Выполнять подготовительные и вспомогательные работы при проведении буровзрывных работ
ПМ 4. Подготовка скважин и шпуров к взрыву
РО 4.1. Осуществлять доставку взрывчатых веществ по горным выработкам.
РО 4.2. Подготавливать шпуры, скважины и минные камеры для заряжания.
РО 4.3. Устанавливать ограждения и предупредительные знаки.
РО 4.4. Производить доставку бурового инструмента, подноску материалов, изготовление и подноску забойки.
РО 4.5. Производить подбор буровых штанг и коронок.
Квалификация "3W07240102 - Горнорабочий очистного забоя"
ПК 1. Выполнять вспомогательные операции при очистных работах в добычных забоях рудников (лавах шахт)
ПМ 1. Вспомогательные операции при очистных работах в добычных забоях
РО 1.1. Осматривать забой и приводить его в безопасное состояние, выполнять планировку почвы забоя.
РО 1.2. Применять самоходные буровые установки, каретки и перфораторы, электро- и пневмосверла для бурения шпуров и скважин.
РО 1.3. Выполнять работы по предупреждению внезапных выбросов горной массы и газов.
РО 1.4. Возводить временную и постоянную крепи в соответствии с паспортом крепления.
РО 1.5. Укреплять породы кровли очистного забоя.
ПК 2. Наращивать и укорачивать конвейеры у очистных забоев
ПМ 2. Наращивание и укорачивание конвейера у очистных забоев
РО 2.1. Производить наращивание конвейеров в выработках, прилегающих к очистным забоям.
РО 2.2. Производить укорачивание конвейера.
РО 2.3. Производить натягивание скребковой цепи.
ПК 3. Участвовать в ремонте забойного оборудования
ПМ 3. Участие в ремонте забойного оборудования
РО 3.1. Применять электрослесарный инструмент и специальные приспособления для ведения регламентных работ по техническому обслуживанию оборудования.
РО 3.2. Участвовать в ремонте забойного оборудования.
РО 3.3. Монтировать, демонтировать, переносить, передвигать, устанавливать оборудование в зоне забоя и выработках, прилегающих к очистным забоям (лавам, блокам, заходкам).
Квалификация "3W07240103 - Проходчик"
ПК 1. Выполнять подготовительные и вспомогательные работы для проходки горизонтальных, наклонных и вертикальных горных выработок
ПМ 1. Подготовительные и вспомогательные работы для проходки горизонтальных, наклонных и вертикальных горных выработок
РО 1.1. Подготавливать рабочее место (рабочую зону) и зону подхода в соответствии с требованиями безопасности.
РО 1.2. Выполнять подготовительные и вспомогательные операции для проведения буровзрывных работ.

ОН 1.3. Сулы және тақтатасты тосқауылдарға қызмет көрсету.
ОН 1.4. Забой шекараларындағы тау-кен қазбаларының күлденуін орындау.
ОН 1.5. Коммуникацияларды, үңгілеу машиналары мен жабдықтарды монтаждау және бөлшектеуді орындау.
ОН 1.6. Жылжымалы жабдықтарды қолдана отырып, тау-кен қазбаларын үңгілеуді орындау.
ОН 1.7. Үңгілеу комбайндарын басқаруға қатысу.
КҚ 2. Бекітпенің барлық түрлерін тұрғызу
КМ 2. Қазбаларда бекітпе тұрғызу
ОН 2.1. Бекітпені тұрғызу үшін материалды іріктеп алу.
ОН 2.2. Үңгіленетін қазбаның уақытша бекітпесін бөлшектеу мен жөндеуді орындау.
ОН 2.3. Қимасы 20 м2 дейінгі көлденең және көлбеу қазбаларда және қимасы 10 м2 дейінгі тік тау-кен қазбаларында барлық типтегі бекітпелерді тұрғызу.
ОН 2.4. Тау-кен қазбаларын анкерлермен бекіту.
ОН 2.5. Забой аймағындағы тау-кен жыныстарын полимерлі материалдармен нығайту.
КҚ 3. Забой аймағында тау-кен массасын тиеуді, материалдар мен жабдықтарды жеткізуді жүзеге асыру
КМ 3. Забой аймағында тау-кен массасын тиеу, материалдар мен жабдықтарды жеткізу
ОН 3.1. Тау-кен массасын кенқұдыққа немесе вагоншаларға ысырмалау.
ОН 3.2. Тау-кен массасын тиеу, тасымалдау үшін тиеу, тиеу-жеткізу машиналарын басқару.
ОН 3.3. Бос вагоншалар мен платформаларды беру және тиелгенін тасу кезінде электровоз машинисіне көмек көрсету.
ОН 3.4. Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып, материалдарды, бекітпе, қалып және жабдықтар элементтерін тиеу, түсіру және қоймалау үшін механикаландыру құралдарын қолдану.
"3W07240104 - Жер асты тау-кен монтаждаушысы" біліктілігі
КҚ 1. Монтаждау учаскелеріндегі монтаждалатын тораптарды, бөлшектерді тиеу, жеткізу, түсіру кезінде қосалқы жабдықты басқару
КМ 1. Монтаждау учаскелеріндегі монтаждалатын тораптарды, бөлшектерді тиеу, жеткізу, түсіру кезінде қосалқы жабдықты басқару
ОН 1.1. Монтаждалатын тораптар мен бөлшектерді көтеруді және жылжытуды орындау.
ОН 1.2. Тау-кен қазбаларының қабылдау-жөнелту алаңдарында материалдар мен жабдықтарды қабылдауды жүзеге асыру.
ОН 1.3. Монтаждау учаскелеріндегі монтаждалатын тораптарды, бөлшектерді тиеу, жеткізу және түсіруді орындау.
КҚ 2. Құбырларды, конвейерлік көліктің негізгі тораптарын монтаждау мен бөлшектеуді орындау
КМ 2. Құбырларды, конвейерлік көліктің негізгі тораптарын монтаждау мен бөлшектеуді орындау
ОН 2.1. Құбырларды, бекіткіш арқауды монтаждау мен бөлшектеуді орындау.
ОН 2.2. Конвейер құрылғыларын, жетек станцияларын және ысырма конвейерлерін монтаждау мен бөлшектеуді орындау.
ОН 2.3. Тұрақты таспалы конвейерлер мен іске қосуды реттейтін аппаратураны монтаждау, бөлшектеу, баптауды және сынамалауды жүзеге асыру.
КҚ 3. Тау-кен үңгілеу комбайндарын және қосалқы жабдықтарды монтаждау мен бөлшектеуді орындау
КМ 3. Тау-кен үңгілеу комбайндарын, қосалқы жабдықтарды монтаждау мен бөлшектеуді орындау

РО 1.3. Обслуживать водяные и сланцевые заслоны.
РО 1.4. Выполнять осланцевание горных выработок в границах забоя.
РО 1.5. Выполнять монтаж и демонтаж коммуникаций, проходческих машин и оборудования.
РО 1.6. Выполнять проходку горных выработок с применением переносного оборудования.
РО 1.7. Участвовать в управлении проходческими комбайнами.
ПК 2. Возводить все виды крепи
ПМ 2. Возведение крепи в выработках
РО 2.1. Подбирать материал для возведения крепи.
РО 2.2. Выполнять разборку и ремонт временной крепи проводимой выработки.
РО 2.3. Возводить крепи всех типов в горизонтальных и наклонных выработках сечением до 20 м2 и вертикальных горных выработках сечением до 10 м2.
РО 2.4. Крепить горные выработки анкерами.
РО 2.5. Укреплять горные породы в зоне забоя полимерными материалами.
ПК 3. Осуществлять погрузку горной массы, доставку материалов и оборудования в зоне забоя
ПМ 3. Погрузка горной массы, доставка материалов и оборудования в зоне забоя
РО 3.1. Скреперовать горную массу в рудоспуск или вагонетки.
РО 3.2. Управлять погрузочными, погрузо-доставочными машинами для погрузки, транспортировки горной массы.
РО 3.3. Оказывать помощь машинисту электровоза при подаче порожних и откатка груженых вагонеток и платформ.
РО 3.4. Применять средства механизации для погрузки, выгрузки и складирования материалов, элементов крепи, опалубки и оборудования с соблюдением требований охраны труда и промышленной безопасности.
Квалификация "3W07240104 - Горномонтажник подземный"
ПК 1. Управлять вспомогательным оборудованием при погрузке, доставке, разгрузке монтируемых узлов, деталей на монтажных участках
ПМ 1. Управление вспомогательным оборудованием при погрузке, доставке, разгрузке монтируемых узлов, деталей на монтажных участках
РО 1.1. Выполнять подъем и перемещение монтируемых узлов и деталей.
РО 1.2. Осуществлять прием материалов и оборудования на приемно-отправительных площадках горных выработок.
РО 1.3. Выполнять погрузку, доставку и разгрузку монтируемых узлов, деталей на монтажных участках.
ПК 2. Выполнять монтаж и демонтаж трубопроводов, основных узлов конвейерного транспорта
ПМ 2. Выполнение монтажа и демонтажа трубопроводов, основных узлов конвейерного транспорта
РО 2.1. Выполнять монтаж и демонтаж трубопроводов, запорной арматуры.
РО 2.2. Выполнять монтаж и демонтаж конвейерных ставов, приводных станций и скребковых конвейеров.
РО 2.3. Осуществлять монтаж, демонтаж, наладку и опробование стационарных ленточных конвейеров и пускорегулирующей аппаратуры.
ПК 3. Выполнять монтаж и демонтаж проходческих горных комбайнов и вспомогательного оборудования
ПМ 3. Выполнение монтажа и демонтажа проходческих горных комбайнов, вспомогательного оборудования

ОН 3.1. Шығырларды, монтаждау станоктары мен айлабұйымдарды орнату бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 3.2. Сутөккі қондырғыларын монтаждау, бөлшектеу, баптауды жүзеге асыру.
ОН 3.3. Үңгілеу комбайндарының механикалық бөлігін монтаждау мен бөлшектеуді орындау.
КҚ 4. Тазартым кешендерін монтаждау мен бөлшектеуді орындау
КМ 4. Тазартым кешендерін монтаждау мен бөлшектеуді орындау
ОН 4.1. Тазартым комбайндарының механикалық бөлігін монтаждау мен бөлшектеуді орындау.
ОН 4.2. Забойлық ысырма конвейерлерді монтаждау мен бөлшектеуді орындау.
ОН 4.3. Су сіңген бекітпе секцияларын монтаждау мен бөлшектеуді орындау.
ОН 4.4. Тазарту забойында май станцияларын, гидравлика тораптарын монтаждау мен бөлшектеуді орындау.
"4S07240105 - Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 1. Тау-кен және жарылыс жұмыстарының технологиялық процестерін жүргізу
КМ 1. Тау-кен және жарылыс жұмыстарының технологиялық процестері
ОН 1.1. Тау-кен және жарылыс жұмыстарын жүргізуге техникалық құжаттаманы рәсімдеу.
ОН 1.2. Техникалық және нормативтік құжаттамаға сәйкес учаскеде технологиялық процестердің жүргізілуін ұйымдастыру және бақылау.
ОН 1.3. Учаскедегі тау-кен көлік жабдықтарына қызмет көрсету бойынша жұмыстардың жүргізілуін бақылау.
ОН 1.4. Қосалқы технологиялық процестерге қызмет көрсету бойынша жұмыстардың жүргізілуін бақылау.
ОН 1.5. Учаскенің жоспарлы көрсеткіштерінің орындалуын қамтамасыз ету.
КҚ 2. Тау-кен және жарылыс жұмыстарын жүргізу қауіпсіздігін бақылау
КМ 2. Тау-кен және жарылыс жұмыстарын жүргізу қауіпсіздігі
ОН 2.1. Тау-кен және жарылыс жұмыстарын жүргізу кезінде салалық нормалар, нұсқаулықтар мен қауіпсіздік ережелері талаптарының орындалуын бақылау.
ОН 2.2. Өрт қауіпсіздігі талаптарының орындалуын бақылау.
ОН 2.3. Еңбекті қорғау талаптарына сәйкес учаскедегі жұмыс орындары мен жабдықтардың жағдайын бақылау.
ОН 2.4. Учаскедегі өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарының сақталуына өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру.
КҚ 3. Өндірістік бөлімше персоналының қызметін ұйымдастыру
КМ 3. Өндірістік бөлімше персоналының қызметін ұйымдастыру
ОН 3.1. Бағынышты персоналды үйлестіруді және қадағалауды жүзеге асыру.
ОН 3.2. Персоналдың еңбек қызметін материалдық және моральдық ынталандыруды қамтамасыз ету.
ОН 3.3. Учаске персоналы қызметінің процесі мен нәтижелерін талдау.
ОН 3.4. Бағынышты персоналдың жұмыс кестелерін жоспарлау және құру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
319-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
319-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07240200 - Маркшейдерлік ісі" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
072 Өндірістік және өңдеу салалары
0724 Тау-кен ісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы:
07240200 - Маркшейдерлік ісі
Біліктілігі:

РО 3.1. Выполнять работы по установке лебедок, монтажных станков и приспособлений.
РО 3.2. Осуществлять монтаж, демонтаж, наладку водоотливных установок.
РО 3.3. Выполнять монтаж и демонтаж механической части проходческих комбайнов.
ПК 4. Выполнять монтаж и демонтаж очистных комплексов
ПМ 4. Выполнение монтажа и демонтаж очистных комплексов
РО 4.1. Выполнять монтаж и демонтаж механической части очистных комбайнов.
РО 4.2. Выполнять монтаж и демонтаж скребковых забойных конвейеров.
РО 4.3. Выполнять монтаж и демонтаж секций гидрофицированной крепи.
РО 4.4. Выполнять монтаж и демонтаж маслостанций, узлов гидравлики в очистном забое.
Квалификация "4S07240105 - Техник-технолог"
ПК 1. Вести технологические процессы горных и взрывных работ
ПМ 1. Технологические процессы горных и взрывных работ
РО 1.1. Оформлять техническую документацию на ведение горных и взрывных работ.
РО 1.2. Организовывать и контролировать ведение технологических процессов на участке в соответствии с технической и нормативной документацией.
РО 1.3. Контролировать ведение работ по обслуживанию горнотранспортного оборудования на участке.
РО 1.4. Контролировать ведение работ по обслуживанию вспомогательных технологических процессов.
РО 1.5. Обеспечивать выполнение плановых показателей участка.
ПК 2. Контролировать безопасность ведения горных и взрывных работ
ПМ 2. Безопасность ведения горных и взрывных работ
РО 2.1. Контролировать выполнение требований отраслевых норм, инструкций и правил безопасности при ведении горных и взрывных работ.
РО 2.2. Контролировать выполнение требований пожарной безопасности.
РО 2.3. Контролировать состояние рабочих мест и оборудования на участке в соответствии с требованиями охраны труда.
РО 2.4. Организовывать и осуществлять производственный контроль за соблюдением требований промышленной безопасности на участке.
ПК 3. Организовывать деятельность персонала производственного подразделения
ПМ 3. Организация деятельности персонала производственного подразделения
РО 3.1. Осуществлять координирование и надзор подчинҰнного персонала.
РО 3.2. Обеспечивать материальное и моральное стимулирование трудовой деятельности персонала.
РО 3.3. Анализировать процесс и результаты деятельности персонала участка.
РО 3.4. Планировать и составлять графики работы подчиненного персонала.
Приложение 319 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 319 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07240200 - Маркшейдерское дело"
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
072 Производственные и обрабатывающие отрасли
0724 Горное дело и добыча полезных ископаемых
Специальность:
07240200 - Маркшейдерское дело
Квалификация:

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07240201 - Топографиялық-геодезиялық және маркшейдерлік жұмыстардағы өлшеуші" біліктілігі
КҚ 1. Топографиялық-геодезиялық және маркшейдерлік жұмыстарды жүргізу кезінде қосалқы жұмыстарды орындау
КМ 1. Топографиялық-геодезиялық және маркшейдерлік жұмыстарды жүргізу кезіндегі қосалқы жұмыстар
ОН 1.1. Трассалар мен түсірілім негіздемесінің нүктелерін бетон монолиттермен, металл түйреуіштермен, көршегелермен, қазықтармен бекіту.
ОН 1.2. Геодезиялық және маркшейдерлік аспаптар мен құралдарды жұмысқа дайындау, жұмысқа дайындығын тексеру.
ОН 1.3. Бедердің және контурлардың сипаттамалық нүктелерін таңдау.
ОН 1.4. Геодезиялық жиілендіру желілерінің пункттері мен түсірілім негіздемесінің нүктелерін бекіту.
ОН 1.5. Геодезиялық желілер пункттерін, негізгі контурлар мен жер асты коммуникацияларының құдықтарын нивелирлеу.
ОН 1.6. Көлденең түсірілімді жүргізу және атқарылу түсірілімінің пландарын перпендикулярлар, сызықтық кертпе әдістерімен толықтыру.
ОН 1.7. Ирригациялық желілердің жай-күйін тексеру.
ОН 1.8. Түсірілімді жүзеге асыру және тау-кен қазбалары мен ұңғымаларын байлау.
КҚ 2. Жүк көтергіш механизмдердің кран асты жолдарын тексеруді жүргізу және ғимараттар мен құрылымдардың деформацияларын бақылау кезіндегі топографиялық-геодезиялық және маркшейдерлік өлшеулер бойынша жұмыстарды орындау
КМ 2. Жүк көтергіш механизмдердің кран асты жолдарын тексеруді жүргізу және ғимараттар мен құрылымдардың деформацияларын бақылау кезіндегі топографиялық-геодезиялық және маркшейдерлік өлшеулер бойынша жұмыстар
ОН 2.1. Құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу кезінде геодезиялық өлшеулерді орындау.
ОН 2.2. Жұмыстық биіктік белгілерін (биіктік көкжиегін) құрылыс-монтаждау алаңының бір аймағынан екіншісіне (қабаттан қабатқа) деңгей өлшеуіштің немесе шланг нивелирінің көмегімен шығару.
ОН 2.3. Тұрғызылатын конструкциялардың көлденең және тік орналасуын аспаптық бақылау және оларды монтаждау кезінде жобалық параметрлерден жіберілген геометриялық ауытқуларды өлшеу.

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07240201 - Замерщик на топографо-геодезических и маркшейдерских работах"
ПК 1. Выполнять вспомогательные работы при производстве топографо-геодезических и маркшейдерских работ
ПМ 1. Вспомогательные работы при производстве топографо-геодезических и маркшейдерских работ
РО 1.1. Закреплять точки трасс и съҰмочного обоснования бетонными монолитами, металлическими штырями, костылями, кольями.
РО 1.2. Подготавливать к работе, проверять готовность к работе геодезические и маркшейдерские приборы и инструменты.
РО 1.3. Выбирать характерные точки рельефа и контуров.
РО 1.4. Закреплять пункты геодезических сетей сгущения и точек съҰмного обоснования.
РО 1.5. Нивелировать пункты геодезических сетей, основных контуров и колодцев подземных коммуникаций.
РО 1.6. Производить горизонтальную съҰмку и пополнять планы исполнительной съҰмки методами перпендикуляров, линейной засечки.
РО 1.7. Обследовать состояния ирригационных сетей.
РО 1.8. Осуществлять съҰмку и привязывать горные выработки и скважины.
ПК 2. Выполнять работы по топографо-геодезическим и маркшейдерским измерениям при проведении проверок подкрановых путей грузоподъҰмных механизмов и наблюдениях за деформациями зданий и сооружений
ПМ 2. Работы по топографо-геодезическим и маркшейдерским измерениям при проведении проверок подкрановых путей грузоподъҰмных механизмов и наблюдениях за деформациями зданий и сооружений
РО 2.1. Выполнять геодезические измерения при производстве строительно-монтажных работ.
РО 2.2. Выносить рабочие высотные отметки (высотного горизонта) из одной зоны строительно-монтажной площадки в другую (с этажа на этаж, с яруса на ярус) с помощью уровнемера или шлангового нивелира.
РО 2.3. Инструментально контролировать горизонтальное и вертикальное положение возводимых конструкций и замерять допущенные при их монтаже геометрические отклонения от проектных параметров.

ОН 2.4. Тау-кен қазбаларының арқалықтарына, бағаналарына, бекітпелеріне қадабелгілер мен маркалар белгілерін салу.
ОН 2.5. Геодезиялық және маркшейдерлік аспаптардың санағын алу.
ОН 2.6. Құрылысы аяқталмаған және құрылыс салынған аумақтардың, тау-кен қазбаларының, гидротехникалық құрылымдар мен ғимараттардың тахеометрлік түсірілімін орындау.
КҚ 3. Инженерлік-геодезиялық және құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу кезіндегі дәлдігі жоғары электрондық аспаптардың көмегімен геодезиялық өлшеулерді орындау
КМ 3. Инженерлік-геодезиялық және құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу кезіндегі дәлдігі жоғары электрондық аспаптардың көмегімен болатын геодезиялық өлшеулер
ОН 3.1. Инженерлік коммуникациялар трассаларын барлау арқылы және түпкілікті іздестіруді жүзеге асыру.
ОН 3.2. Құрылыс конструкциялары мен инженерлік құрылымдардың геометриялық параметрлерін өлшеу және тексеру.
ОН 3.3. Қадалар, бағандар қатарларын жоспарлы және биіктіктен түсіруді жүзеге асыру.
ОН 3.4. Геодезистің немесе маркшейдердің басшылығымен монтаждау көкжиегін шынайы шығару.
ОН 3.5. Топографиялық түсірілімдердің далалық материалдарын камералдық өңдеуді жүзеге асыру - әртүрлі масштабтағы электрондық пландарды жасау.
ОН 3.6. Монтаждалатын конструкцияларға, технологиялық блоктарға, тораптарға атқарушы схемаларды құрастыру және сызу.
"3W07240202 - Маркшейдерлік жұмыстардағы тау-кен жұмысшысы" біліктілігі
КҚ 1. Пайдалы қазбалар кен орындарында геологиялық жұмыстарды жүргізу кезінде қосалқы операцияларды орындау
КМ 1. Пайдалы қазбалар кен орындарында геологиялық жұмыстарды жүргізу кезіндегі қосалқы операциялар
ОН 1.1. Байырғы жыныстарды арнайы құралдармен және құрылғылармен тазартуды және жалаңаштауды жүзеге асыру.
ОН 1.2. Қазып алу бірліктерінде пайдалы қазбалардың бар-жоғын, тау-кен жыныстары мен кендердің түрлерін сыртқы белгілері бойынша анықтау.
ОН 1.3. Бұрғылау ұңғымаларына геологиялық және геофизикалық зерттеулерді арнайы тәсілдермен, аспаптармен және құрылғылармен орындау.
ОН 1.4. Тау-кен жыныстарының үлгілерін бөлшектеуді, буып-түюді, тасуды, қажет болған жағдайда өлшеуді, парафиндеуді, оларды тіркеуді және зертханаға жіберуді орындау.
ОН 1.5. Эталондық жинақты қолдана отырып, тау-кен жыныстары мен пайдалы қазбаларды іріктелген сынамалар бойынша жіктеу.
ОН 1.6. Пайдалы қазбаларды жер қойнауынан қазып алудың толықтығы мен сапасын, көшкін көріністерін қадағалау.
ОН 1.7. Геологиялық пландар мен тіліктерге арналған шартты белгілерді ажырату және қолдану.
ОН 1.8. Тау-кен қазбалары мен бұрғылау ұңғымаларының бастапқы және таза геологиялық құжаттамасын салу және рәсімдеу.

РО 2.4. Закладывать знаки реперов и марок на балках, колоннах, крепи горных выработок.
РО 2.5. Снимать отсчҰты геодезических и маркшейдерских приборов.
РО 2.6. Выполнять тахеометрическую съҰмку недостроенных и застроенных территорий, горных выработок, гидротехнических сооружений и зданий.
ПК 3. Выполнять геодезические измерения с помощью высокоточных электронных приборов при проведении инженерно-геодезических и строительно-монтажных работ
ПМ 3. Геодезические измерения с помощью высокоточных электронных приборов при проведении инженерно-геодезических и строительно-монтажных работ
РО 3.1. Осуществлять рекогносцировочные и окончательные изыскания трасс инженерных коммуникаций.
РО 3.2. Замерять и проверять геометрические параметры строительных конструкций и инженерных сооружений.
РО 3.3. Осуществлять плановую и высотную съемку рядов свай, колонн.
РО 3.4. Выносить монтажный горизонт в натуру под руководством геодезиста или маркшейдера.
РО 3.5. Осуществлять камеральную обработку полевых материалов топографических съҰмок – создавать электронные планы различных масштабов.
РО 3.6. Составлять и вычерчивать исполнительные схемы на монтируемые конструкции, технологические блоки, узлы.
Квалификация "3W07240202 - Горнорабочий на маркшейдерских работах"
ПК 1. Выполнять подсобные операции при производстве геологических работ на месторождениях полезных ископаемых
ПМ 1. Подсобные операции при производстве геологических работ на месторождениях полезных ископаемых
РО 1.1. Выполнять расчистку и обнажение коренных пород специальными инструментами и приспособлениями.
РО 1.2. Определять по внешним признакам наличие полезного ископаемого в выемочных единицах, разновидности горных пород и руд.
РО 1.3. Выполнять геологические и геофизические исследования буровых скважин специальными способами, приборами и приспособлениями.
РО 1.4. Выполнять отбивку, упаковку, переноску, при необходимости взвешивание, парафинирование образцов горных пород, их регистрацию и отправку в лабораторию.
РО 1.5. Классифицировать горные породы и полезные ископаемые по отобранным пробам, применяя эталонную коллекцию.
РО 1.6. Наблюдать за полнотой и качеством выемки из недр полезного ископаемого, за оползневыми проявлениями.
РО 1.7. Различать и применять условные обозначения для геологических планов и разрезов.
РО 1.8. Зарисовывать и оформлять первичную и чистовую геологическую документацию горных выработок и буровых скважин.

ОН 3.6. Агломерат сынамасын оның химиялық құрамын анықтау, соққы мен қажалуға беріктігін барабанды сынау үшін алу.
"4S07240503 - Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 1. Кенді байытудың технологиялық процесін басқару
КМ 1. Кенді байытудың технологиялық процесін және байыту фабрикасының жабдықтарын басқару
ОН 1.1. Кенді байытудың технологиялық процесін ұйымдастыру.
ОН 1.2. Өндірістік бөлімшенің технологиялық процесін қауіпсіз жүргізу жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге қатысу.
ОН 1.3. Учаскеде өнеркәсіптік қауіпсіздік пен еңбекті қорғау талаптарының сақталуына өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру.
ОН 1.4. Пайдаланылатын жабдықтарды монтаждау, реттеу, баптау техникалық қызмет көрсету бойынша жұмысқа басшылық жасау.
ОН 1.5. Кен байыту технологиясын жетілдіру.
КҚ 2. Кен материалдарының минералогиялық және технологиялық талдауларын бақылау
КМ 2. Өнім сапасын бақылау
ОН 2.1. Кен материалдарының минералогиялық талдауын бақылауды орындау.
ОН 2.2. Кен материалдарының технологиялық талдауын бақылауды орындау.
ОН 2.3. Бақылау сынамаларын алуды ұйымдастыру.
ОН 2.4. Бөлімшелердің жұмысын үйлестіру.
ОН 2.5. Өндірістік процесті бақылау.
КҚ 3. Өндірістік цехта белгіленген нарядтың орындалуын қамтамасыз ету
КМ 3. Кен байыту процесін ұйымдастыру
ОН 3.1. Өндірістің техникалық-экономикалық тиімділігін анықтау.
ОН 3.2. Учаскеде тиімді жұмысты ұйымдастыру.
ОН 3.3 Жұмыс уақытының есебін жүргізу.
ОН 3.4. Өндірістік жоспардың орындалуын қамтамасыз ету.
ОН 3.5. Ақпараттық базаны және шоғырландырылған есептілікті қалыптастыру үшін белгіленген нұсқаулыққа сәйкес автоматтандырылған жүйедегі бағыттар бойынша есептілікті жүргізуді қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
327-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
327-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07240600 - Жер асты құрылымдарының құрылысы" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
072 Өндірістік және өңдеу салалары
0724 Тау-кен ісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы:
07240600 - Жер асты құрылымдарының құрылысы
Біліктілігі:

РО 3.6. Отбирать пробы агломерата для определения его химического состава, барабанного испытания прочности на удар и истирание.
Квалификация "4S07240503 - Техник-технолог"
ПК 1. Управлять технологическим процессом обогащения руды
ПМ 1. Управление технологическим процессом обогащения руды и оборудованием обогатительной фабрики
РО 1.1. Организовать технологический процесс обогащения руды.
РО 1.2. Участвовать в разработке мероприятий по безопасному ведению технологического процесса производственного подразделения.
РО 1.3. Организовывать и осуществлять производственный контроль соблюдения требований промышленной безопасности и охраны труда на участке.
РО 1.4. Руководить работой по монтажу, регулировке, наладке технического обслуживания эксплуатируемого оборудования.
РО 1.5. Совершенствовать технологию рудообогащения.
ПК 2. Контролировать минералогический и технологический анализы рудных материалов
ПМ 2. Контроль качества продукции
РО 2.1. Выполнять контроль минералогического анализа рудных материалов.
РО 2.2. Выполнять контроль технологического анализа рудных материалов.
РО 2.3. Организовать отбор контрольных проб.
РО 2.4. Координировать работу отделений.
РО 2.5. Контролировать производственный процесс.
ПК 3. Обеспечивать выполнение установленного наряда в производственном цехе
ПМ 3. Организация процесса рудообогащения
РО 3.1. Определять технико-экономическую эффективность производства.
РО 3.2. Организовать эффективную работу на участке.
РО 3.3 Вести учет рабочего времени.
РО 3.4. Обеспечивать выполнение производственного плана.
РО 3.5. Обеспечивать ведение отчетности по направлениям в автоматизированной системе согласно установленной инструкции для формирования информационной базы и консолидированной отчетности.
Приложение 327 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 327 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07240600 - Строительство подземных сооружений"
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
072 Производственные и обрабатывающие отрасли
0724 Горное дело и добыча полезных ископаемых
Специальность:
07240600 - Строительство подземных сооружений
Квалификация:

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07240601 - Үңгілеуші" біліктілігі
КҚ 1. Арнайы мақсаттағы тау-кен қазбаларын үңгілеу жөніндегі жұмыстарды орындау
КМ 1. Арнайы мақсаттағы тау-кен қазбаларын үңгілеу жөніндегі жұмыстар
ОН 1.1. Қауіпсіздік талаптарына сәйкес жұмыс орнын (жұмыс аймағын) және жақындау аймағын дайындау.
ОН 1.2. Арнайы мақсаттағы тау-кен қазбаларын үңгілеуді жүргізу үшін үңгілеу комбайндары мен механикаландырылған кешендерді қолдану.
ОН 1.3. Тығындау жұмыстарын жүргізу.
ОН 1.4. Перфораторлар мен өздігінен жүретін бұрғылау қондырғыларын қолдана отырып, теспелер мен ұңғымаларды бұрғылау.
КҚ 2. Тік оқпандарды жүргізу, тереңдету, қайта жаңарту және қайта жабдықтау кезінде үңгілеу жұмыстарын орындау
КМ 2. Тік оқпандарды жүргізу, тереңдету, қайта жаңарту және қайта жарақтандыру кезіндегі үңгілеу жұмыстары
ОН 2.1. Тік оқпандарды өту және тереңдету.
ОН 2.2. Тік оқпандарды қайта жаңарту және қайта жарақтандыру.
ОН 2.3. Маркшейдерлік тіктеуіштер мен деңгей бойынша оның қалпын салыстыра отырып, негізгі тәжді арқаулау, қалау және сыналау.
ОН 2.4. Жіктерді бетондай және бітемелей отырып тік оқпандардағы құбырларды ілу.
КҚ 3. Қимасы 20 м2 асатын бекітпелер тұрғызу
КМ 3. Арнайы мақсаттағы қазбаларда бекітпелер тұрғызу
ОН 3.1. Арнайы мақсатта жүргізілетін тау-кен қазбаларында желдеткіш тәрізді және көпбұрышты бекітпелер тұрғызу.
ОН 3.2. Қимасының ауданы 20 м2 асатын қисық сызықты пішінді қазбаларда құрастырмалы тюбингтік және блоктық бекітпе тұрғызу.
ОН 3.3. Қазбалардың ауыр профилінің металл бекітпесін тұрғызу.
ОН 3.4. Қалыптарды орнату және бөлшектеу, бекітпенің арматурасын орнату, тұрақты бекітпені құю үшін бетон қоспасын дайындау.
ОН 3.5. Жанас жыныстарды нығайту және гидрооқшаулау үшін полимерлі материалдарды қолдану.
ОН 3.6. Маркшейдерлік тіктеуіштер мен деңгей бойынша тұрақты бекітпенің негізгі тәжінің орналасуын тексеру.
"3W07240602 - Тау-кен қазу машиналарының машинисі" біліктілігі
КҚ 1. Тау-кен-қазу машиналарының қозғалысы кезінде тіреуіш, қиябет, тірек тағандарын монтаждау, бөлшектеуді орындау
КМ 1. Тау-кен-қазу машиналарының қозғалысы кезінде тіреуіш, қиябет, тірек тағандарын монтаждау, бөлшектеу

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07240601 - Проходчик"
ПК 1. Выполнять работы по проходке горных выработок специального назначения
ПМ 1. Работы по проходке горных выработок специального назначения
РО 1.1. Подготавливать рабочее место (рабочую зону) и зону подхода в соответствии с требованиями безопасности.
РО 1.2. Применять проходческие комбайны и механизированные комплексы для ведения проходки горных выработок специального назначения.
РО 1.3. Вести тампонажные работы.
РО 1.4. Бурить шпуры и скважины с применением перфораторов и самоходных буровых установок.
ПК 2. Выполнять проходческие работы при прохождении, углубке, реконструкции и переоснащении вертикальных стволов
ПМ 2. Проходческие работы при проведении, углубке, реконструкции и переоснащении вертикальных стволов
РО 2.1. Проходить и углублять вертикальные стволы.
РО 2.2. Реконструировать и переоснащать вертикальные стволы.
РО 2.3. Армировать, укладывать и расклинивать основной венец с выверкой его положения по маркшейдерским отвесам и уровню.
РО 2.4. Подвешивать трубы в вертикальных стволах с бетонированием и заделкой стыков.
ПК 3. Возводить крепь сечением свыше 20 м2
ПМ 3. Возведение крепи в выработках специального назначения
РО 3.1. Возводить веерообразную и многоугольную крепь в проводимых горных выработках специального назначения.
РО 3.2. Возводить сборную тюбинговую и блочную крепь в выработках криволинейного очертания площадью сечения более 20 м2.
РО 3.3. Возводить металлокрепь тяжелого профиля выработок.
РО 3.4. Устанавливать и разбирать опалубку, устанавливать арматуру крепи, приготовлять бетонную смесь для заливки постоянной крепи.
РО 3.5. Применять полимерные материалы для укрепления вмещающих пород и гидроизоляции.
РО 3.6. Выверять положение основного венца постоянной крепи по маркшейдерским отвесам и уровню.
Квалификация "3W07240602 - Машинист горных выемочных машин"
ПК 1. Выполнять монтаж, демонтаж упорных, откосных, опорных стоек при передвижении горно-выемочных машин
ПМ 1. Монтаж, демонтаж упорных, откосных, опорных стоек при передвижении горно-выемочных машин

ОН 1.1. Қалқанды забойға отырғызу процесінде су сіңген бекітпе, төсеніш және агрегат торы секцияларының жүргізілуін бақылау.
ОН 1.2. Гидродомкраттардың көмегімен жоңғыш қондырғылардың тірек арқалықтары мен жетек бастарын босату, жылжыту және оларды жаңа орынға бекіту.
ОН 1.3. Кергіш және қиябет тіреулерді орнату, машинаның қозғалысына кедергі жасайтын тіреулерді алу және орнату, машина жолын тазарту.
ОН 1.4. Тіреулік тіреуішті орнату және қайта орнату.
ОН 1.5. Тау-кен техникалық талаптарға және тау-геологиялық жағдайларға байланысты үңгі машиналарымен әртүрлі үңгілер жасау, жоғарғы "кутокты" әртүрлі тәсілдермен үңгілеу.
КҚ 2. Тау-кен-қазу машиналарына техникалық қызмет көрсетуді орындау
КМ 2. Тау-кен-қазу машиналарын техникалық жарамды күйде ұстау
ОН 2.1. Тау-кен-қазу машиналарының тораптары мен бөлшектерін майлау, турбомуфталар мен май станцияларында май деңгейін тексеру және құю, машиналарды сынап көру.
ОН 2.2. Тістерді, жоңқаларды, кескіштерді, пышақтарды тексеру және ауыстыру.
ОН 2.3. Кабельдердің, құбырлардың, шлангілердің, тиеу механизмдерінің жай-күйін тексеру.
ОН 2.4. Жұмыс барысында тау-кен-қазу машиналарының, механизмдердің және басқа да жабдықтардың ақауларын анықтау және жою.
ОН 2.5. Жабдықтарды және жекелеген бөлшектер мен тораптарды ауыстыра, тией және түсіре отырып, қызмет көрсетілетін машиналар, агрегаттар, басқа да жабдықтардың жоспарлы-алдын ала жөндеу жұмыстарын орындау.
КҚ 3. Үңгілеу маршрутына сәйкес пайдалы қазбаларды қазып алу процесін жүргізу
КМ 3. Пайдалы қазбаларды қазып алу
ОН 3.1. Пайдалы қазбаларды қазып алудың (қазудың) дұрыс бағытын және қазбаны жүргізуді қамтамасыз ету.
ОН 3.2. Жұмыс процесінде атқарушы органды реттеу.
ОН 3.3. Жұмыс процесінде тарту және сақтандыру арқандарының немесе тарту тізбегінің орналасуын қарау және бақылау.
ОН 3.4. Суару жүйесін, сақтандыру шығырларын және май станцияларын басқару.
ОН 3.5. Жұмыс процесінде тау-кен-қазу машинасын кері бұру, монтаждау, бөлшектеу, түсіру (көтеру) және басқа орынға ауыстыру.
ОН 3.6. Машинаны сақтандырғыш тіреулермен және жұмыстың соңында оның үстіндегі төбені бекіту.
"3W07240603 - Тау-кен жабдықтарын монтаждаушы" біліктілігі
КҚ 1. Технологиялық жабдықтарды және онымен байланысты конструкцияларды монтаждау кезінде күрделілігі орташа белгілеу, бекіту және слесарлық жұмыстарды орындау
КМ 1. Технологиялық жабдықтарды және онымен байланысты конструкцияларды монтаждау кезіндегі белгілеу, бекіту және слесарлық жұмыстар
ОН 1.1. Монтаждау үшін жабдықтарды және онымен байланысты конструкцияларды дайындау.

РО 1.1. Наблюдать за поведением секций гидрофицированной крепи, накатника и сетки агрегата в процессе посадки щита на забой.
РО 1.2. Раскреплять, передвигать опорные балки и приводные головки струговых установок с помощью гидродомкратов и закреплять их на новом месте.
РО 1.3. Устанавливать распорные и откосные стойки, выбивать и устанавливать стойки, мешающие движению машины, зачищать машинную дорогу.
РО 1.4. Устанавливать и переставлять упорную стойку.
РО 1.5. Производить различные врубы врубовыми машинами в зависимости от горнотехнических требований и горно-геологических условий, вырубать верхний "куток" различными способами.
ПК 2. Выполнять техническое обслуживание горно-выемочных машин
ПМ 2. Поддержание горно-выемочных машин в технически-исправном состоянии
РО 2.1. Смазывать узлы и детали горно-выемочных машин, проверять уровень и доливать масло в турбомуфты и маслостанции, опробовать машины.
РО 2.2. Проверять и заменять зубки, клеваки, резцы, ножи.
РО 2.3. Проверять состояние кабелей, труб, шлангов, погрузочных механизмов.
РО 2.4. Выявлять и устранять неисправности горных выемочных машин, механизмов и другого оборудования в процессе работы.
РО 2.5. Выполнять планово-предупредительные ремонты обслуживаемых машин, агрегатов, другого оборудования с перемещением, погрузкой и разгрузкой оборудования и отдельных частей и узлов.
ПК 3. Вести процесс выемки полезного ископаемого согласно маршруту проходки
ПМ 3. Выемка полезного ископаемого
РО 3.1. Обеспечивать правильное направление выемки (зарубки) полезного ископаемого и проведения выработки.
РО 3.2. Регулировать исполнительный орган в процессе работы.
РО 3.3. Осматривать и наблюдать в процессе работы за положением тягового и предохранительного канатов или тяговой цепи.
РО 3.4. Управлять системой орошения, предохранительными лебедками и маслостанциями.
РО 3.5. Разворачивать, монтировать, демонтировать, спускать (поднимать) и перегонять горно-выемочную машину в процессе работы.
РО 3.6. Закреплять машину предохранительными стойками и кровлю над ней в конце работы.
Квалификация "3W07240603 - Монтажник горного оборудования"
ПК 1. Выполнять разметку, крепление и слесарные работы средней сложности при монтаже технологического оборудования и связанных с ним конструкций
ПМ 1. Разметка, крепление и слесарные работы при монтаже технологического оборудования и связанных с ним конструкций
РО 1.1. Подготавливать оборудование и связанные с ним конструкции для монтажа.

ОН 1.2. Монтаждалатын жабдықтарды блоктардың, домкраттардың және қол шығырларының көмегімен жылжыту.
ОН 1.3. Жабдықтарды көлденеңінен және тігінен тексеру.
ОН 1.4. Саңылауларды кеңейтуді, тығыздағыш беттерді ысқылауды орындау.
ОН 1.5. Технологиялық жабдықтарды және онымен байланысты конструкцияларды монтаждау жөніндегі нормативтік құжаттардың талаптарын қолдану.
КҚ 2. Шахталық металл конструкцияларды, тау-кен жабдықтары мен электрмеханикалық құрылғыларды ашық тәсілмен салынатын шахталық үстіңгі қабатта және тоннельдерде монтаждау және бөлшектеу бойынша күрделілігі орташа жұмыстарды орындау
КМ 2. Шахталық металл конструкцияларды, тау-кен жабдықтары мен электрмеханикалық құрылғыларды монтаждау және бөлшектеу
ОН 2.1. Рамалардың шанақтық қақпақтарын монтаждау мен бөлшектеуді орындау.
ОН 2.2. Дөңгелек төңкергіштерді монтаждау мен бөлшектеуді орындау.
ОН 2.3. Ерітінді араластырғыштарды монтаждау мен бөлшектеуді орындау.
ОН 2.4. Үңгілеу кешендерінің қалқалары мен бүйір жақтауларын монтаждау мен бөлшектеуді орындау.
ОН 2.5. Крандардың монтаждау алаңдарын монтаждау мен бөлшектеуді орындау.
ОН 2.6. Таспалы қоректендіргіштердің жетек және керме станцияларын монтаждау мен бөлшектеуді орындау.
ОН 2.7. Жүк көтергіштігі 5 т дейінгі шығырларды монтаждауды орындау.
ОН 2.8. Клеттер мен металл конструкциялардың қондыру тұғырларын монтаждау мен бөлшектеуді орындау.
КҚ 3. Монтаждалған жабдықтарды сынауды жүргізу
КМ 3. Жабдықтарды сынау
ОН 3.1. Сынақ жүргізу үшін құралдар мен бақылау-өлшеу аспаптарын дайындау.
ОН 3.2. Монтаждалған жабдықтардың бақылау тексерісін орындау.
ОН 3.3. Монтаждалған жабдықтарды әртүрлі әдістермен сынау.
ОН 3.4. Жапсарлы дәнекерленген қосылыстарға бақылау жүргізу.
ОН 3.5. Бақылау процесінде анықталған ақаулар мен олқылықтарды жою.
ОН 3.6. Жұмыстарды, оның ішінде биіктікте орындау кезінде еңбекті қорғау, өрт және экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтау.
"4S07240604 - Техник-құрылысшы" біліктілігі
КҚ 1. Тау-кен қазбалары үңгілеу жұмыстарының технологиялық процестерін жүргізу
КМ 1. Тау-кен қазбалары үңгілеу жұмыстарының технологиялық процестері
ОН 1.1. Тау-кен үңгілеу жұмыстарының технологиясы мен механизациясын таңдау.
ОН 1.2. Бұрғыжарылыс жұмыстарының паспортын жасау.
ОН 1.3. Тау-кен үңгілеу жұмыстарын жүргізу кезінде желдету, жарықтандыру, сутөкпені бақылау.
ОН 1.4. Тау-кен үңгілеу жұмыстарымен байланысты есептерді жүргізу.
ОН 1.5. Тау-кен үңгілеу жұмыстарына байланысты құжаттамаларды рәсімдеу.
КҚ 2. Ғимараттар мен құрылымдар құрылысының технологиялық процестерін жүргізу
КМ 2. Ғимараттар мен құрылымдар құрылысының технологиялық процестері

РО 1.2. Перемещать монтируемое оборудование при помощи блоков, домкратов и ручных лебедок.
РО 1.3. Выверять оборудование по горизонтали и вертикали.
РО 1.4. Выполнять развертывание отверстий, притирку уплотняющих поверхностей.
РО 1.5. Применять требования нормативных документов по монтажу технологического оборудования и связанных с ним конструкций.
ПК 2. Выполнять работы средней сложности по монтажу и демонтажу шахтных металлических конструкций, горного оборудования и электромеханических устройств на шахтной поверхности и в тоннелях, сооружаемых открытым способом
ПМ 2. Монтаж и демонтаж шахтных металлических конструкций, горного оборудования и электромеханических устройств
РО 2.1. Выполнять монтаж и демонтаж бункерных затворов рам.
РО 2.2. Выполнять монтаж и демонтаж круговых опрокидывателей.
РО 2.3. Выполнять монтаж и демонтаж растворомешалок.
РО 2.4. Выполнять монтаж и демонтаж перегородок и боковых раскосов проходческих комплексов.
РО 2.5. Выполнять монтаж и демонтаж монтажных площадок кранов,
РО 2.6. Выполнять монтаж и демонтаж приводных и натяжных станций ленточных питателей.
РО 2.7. Выполнять монтаж лебедок грузоподъемностью до 5 т.
РО 2.8. Выполнять монтаж и демонтаж посадочных кулачков клетей и металлоконструкций.
ПК 3. Проводить испытание смонтированного оборудования
ПМ 3. Испытание оборудования
РО 3.1. Подготавливать инструмент и контрольно-измерительные приборы для проведения испытаний.
РО 3.2. Выполнять контрольный осмотр смонтированного оборудования.
РО 3.3. Испытывать смонтированное оборудование различными методами.
РО 3.4. Производить контроль стыковых сварных соединений.
РО 3.5. Устранять обнаруженные в процессе контроля дефекты и неисправности.
РО 3.6. Соблюдать требования охраны труда, пожарной и экологической безопасности при выполнении работ, в том числе на высоте.
Квалификация "4S07240604 - Техник-строитель"
ПК 1. Вести технологический процесс проходческих работ горных выработок
ПМ 1. Технологические процессы проходческих работ горных выработок
РО 1.1. Выбирать технологию и механизацию горнопроходческих работ.
РО 1.2. Составлять паспорт буровзрывных работ.
РО 1.3. Контролировать вентиляцию, освещение, водоотлив при проведении горнопроходческих работ.
РО 1.4. Производить расчеты, связанные с горнопроходческими работами.
РО 1.5. Оформлять документацию, связанную с горнопроходческими работами.
ПК 2. Вести технологические процессы строительства зданий и сооружений
ПМ 2. Технологические процессы строительства зданий и сооружений

ОН 2.1. Ғимараттар мен құрылымдар құрылысы үшін технологияны, жабдықтарды, құралдарды таңдау.
ОН 2.2. Тау-кен қазбаларын бекітуді, шахталық оқпанды арқаулауды және бекітуді жүргізу.
ОН 2.3. Шахталарға қызмет көрсету бойынша ғимараттар мен құрылымдардың құрылысына бақылауды жүзеге асыру.
ОН 2.4. Құрылыс жұмыстарына байланысты есептеулер жүргізу.
ОН 2.5. Құрылыс жұмыстары жөнінде құжаттаманы рәсімдеу.
КҚ 3. Құрылымдық бөлімшенің персоналын басқару
КМ 3. Құрылымдық бөлімшенің персоналын басқару
ОН 3.1. Учаскеде персоналдың жұмысын ұйымдастыру.
ОН 3.2. Орындалатын жұмыстардың сапасын тексеру.
ОН 3.3. Бөлімше персоналының өндірістік қызметінің экономикалық тиімділігін бағалауға қатысу.
ОН 3.4. Тау-кен үңгілеу және құрылыс жұмыстарын қауіпсіз жүргізуді қамтамасыз ету.
ОН 3.5. Учаскеде өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарының сақталуына өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
329-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
329-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07240700 - Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау және бұрғылау жұмыстарының технологиясы" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
072 Өндірістік және өңдеу салалары
0724 Тау-кен ісі және пайдалық қазбаларды өндіру
Мамандығы:
07240700 - Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау және бұрғылау жұмыстарының технологиясы
Біліктілігі:

РО 2.1. Выбирать технологию, оборудование, инструменты для строительства зданий и сооружений.
РО 2.2. Проводить крепление горных выработок, армировку и крепление шахтного ствола.
РО 2.3. Осуществлять контроль за строительством зданий и сооружений по обслуживанию шахт.
РО 2.4. Производить расчеты, связанные со строительными работами.
РО 2.5. Оформлять документацию по строительным работам.
ПК 3. Управлять персоналом структурного подразделения
ПМ 3. Управление персоналом структурного подразделения
РО 3.1. Организовывать работу персонала на участке.
РО 3.2. Проверять качество выполняемых работ.
РО 3.3. Участвовать в оценке экономической эффективности производственной деятельности персонала подразделения.
РО 3.4. Обеспечивать безопасное проведение горнопроходческих и строительных работ.
РО 3.5. Организовывать и осуществлять производственный контроль за соблюдением требований промышленной безопасности на участке.
Приложение 329 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 329 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07240700 - Бурение нефтяных и газовых скважин и технология буровых работ"
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
072 Производственные и обрабатывающие отрасли
0724 Горное дело и добыча полезных ископаемых
Специальность:
07240700 - Бурение нефтяных и газовых скважин и технология буровых работ
Квалификация:

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру
Кәсіптік модульдер
"3W07240701 - Бұрғылаушы" біліктілігі
КҚ 1. Бұрғылау қондырғылары мен ұңғыманы бұрғылауға арналған жабдықтарды дайындау
КМ 1. Бұрғылау қондырғылары мен ұңғыманы бұрғылауға арналған жабдықтарды дайындау
ОН 1.1. Ұңғыманы салуға дайындық жұмыстары кезінде бұрғылау қондырғысына қызмет көрсету.
ОН 1.2. Бұрғылау қондырғысы мен бұрғылау жабдықтарын монтаждау.
ОН 1.3. Бұрғылау қондырғысын түсіруге және түсіру-көтеру операциялары кезінде жоғардағы жұмыстарға дайындықты жүзеге асыру.
КҚ 2. Ұңғымаларда бұрғылаудың технологиялық процесін жүргізу
КМ 2. Ұңғымаларда бұрғылаудың технологиялық процесін жүргізу
ОН 2.1. Ұңғымаларда бұрғылаудың технологиялық процесін жүргізу.
ОН 2.2. Түсіру-көтеру операциялары автоматының жұмысын басқаруды жүзеге асыру.
ОН 2.3. Ұңғымадағы шегендеу бағаналарын цементтеу, цемент көпірлерін орнату және бұрғылау бойынша жұмыстарды жүзеге асыру.
ОН 2.4. Бұрғылау сорғыларын іске қосуды, тоқтатуды және олардың жұмысын бақылауды жүргізу.
ОН 2.5. Ұңғымаларды күрделі және жерасты жөндеу бойынша жұмыстарды жүзеге асыру.
ОН 2.6. Ұңғымаларды зерттеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 3. Бұрғылау (сазды) және цемент ерітінділерін дайындауды қамтамасыз ету
КМ 3. Бұрғылау (сазды) және цемент ерітінділерін дайындауды қамтамасыз ету
ОН 3.1. Бұрғылау ерітінділерін дайындау.
ОН 3.2. Бұрғылау ерітінділерін дайындау, ауырлату және химиялық өңдеу жұмыстарын жүргізу.
ОН 3.3. Бұрғылау (саз) және цемент ерітінділерін өңдеуге арналған рецепт жасау.
ОН 3.4. Бұрғылау ерітінділерін өңдеу үшін, ерітінділер сапасын жақсартуға байланысты зерттеулер үшін қолданылатын реагенттердің сапасын анықтау.
ОН 3.5. Кернді, тау жыныстарынды іріктеу, оларды орау және жіберу процесін үйлестіру.
КҚ 4. Жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз ету
КМ 4. Жабдықтарға техникалық қызмет көрсету
ОН 4.1. Жер үсті және жер асты бұрғылау жабдықтарының техникалық жағдайын бақылау.
ОН 4.2. Бақылау-өлшеу аспаптарының, автоматтар мен сақтандыру құрылғыларының жұмысын тексеру.

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07240701 - Бурильщик"
ПК 1. Подготовить буровые установки и оборудования для бурения скважины
ПМ 1. Подготовка буровых установок и оборудовании для бурения скважины
РО 1.1. Обслуживание бурового агрегата при подготовительных работах к строительству скважины.
РО 1.2. Проводить монтаж буровой установки и бурового оборудования.
РО 1.3. Осуществлять подготовку к спуску буровой установки и верховых работ при спускоподъемных операциях.
ПК 2. Проводить технологический процесс бурения на скважинах
ПМ 2. Проведение технологического процесса бурения на скважинах
РО 2.1. Проводить технологический процесс бурения на скважинах.
РО 2.2. Осуществлять управление работой автомата спускоподъемных операций.
РО 2.3. Осуществлять работу по цементированию обсадных колонн в скважине, установке и разбуриванию цементных мостов.
РО 2.4. Проводить пуск, остановку буровых насосов и контроль за их работой.
РО 2.5. Осуществлять работу по капитальному и подземному ремонту скважин.
РО 2.6. Проводить работу по исследованию скважин.
ПК 3. Обеспечить приготовления бурового (глинистого) и цементного растворов
ПМ 3. Обеспечение приготовления бурового (глинистого) и цементного растворов
РО 3.1. Приготавливать буровые растворы.
РО 3.2. Проводить работу по приготовлению, утяжелению и химической обработке буровых растворов.
РО 3.3. Составлять рецепт обработки бурового (глинистого) и цементного растворов.
РО 3.4. Определять качество реагентов, применяемых для обработки буровых растворов, для исследований, связанных с улучшением качества растворов.
РО 3.5. Координировать процесс отбора керна, проб пород, их упаковкой и отправкой.
ПК 4. Обеспечить техническое обслуживание оборудований
ПМ 4. Техническое обслуживание оборудований
РО 4.1. Контролировать технические состояние наземного и подземного бурового оборудования.
РО 4.2. Проверять работы контрольно-измерительных приборов, автоматов и предохранительных устройств.

ОН 4.3. Шығарындыға қарсы жабдықтардың жағдайын тексеру.
ОН 4.4. Бұрғылау жабдығына профилактикалық жөндеу жүргізу.
КҚ 5. Ұңғымада қорытынды жұмыстарды орындау
КМ 5. Ұңғымада қорытынды жұмыстарды орындау
ОН 5.1. Ұңғымада қорытынды жұмыстарды орындау және бұрғылау қондырғысын бөлшектеу.
ОН 5.2. Бұрғылау жабдықтарын тасымалдауға дайындау.
ОН 5.3. Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттаманы рәсімдеу.
ОН 5.4. Бригада өз станогымен қозғалғанда бұрғылау қондырғысын монтаждау, бөлшектеу, тасымалдауды жүргізу.
"4S07240702 - Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 1. Ұңғыманы бұрғылауға дайындау
КМ 1. Ұңғыманы бұрғылауға дайындау
ОН 1.1. Бұрғылау жұмыстары мен смета жобасының күрделі емес өндірістік-техникалық бөлігін дайындау үшін ақпарат жинауды жүргізу.
ОН 1.2. Жұмыс ауданының геологиялық жағдайларына сәйкес бұрғылау жұмыстарын жүргізу үшін материалдарды, құралдарды, аспаптарды, құрылғыларды дайындауды және іріктеуді жүргізу.
ОН 1.3. Бұрғылау жұмыстарын жүргізу үшін бұрғылау агрегаттарын (механизмдерін) қарау, тексеру және бақылау жүргізу.
ОН 1.4. Дайындық-қорытынды операциялары бар бұрғылау станогының астына алаңды (тегістеу, жоспарлау) дайындау.
ОН 1.5. Станоктарды деңгей бойынша теңестіре отырып, алаңда монтаждауды жүргізу.
КҚ 2. Ұңғымаларды іске қосу-баптау, бұрғылау, бекіту және игеру бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 2. Ұңғымаларды іске қосу-баптау, бұрғылау, бекіту және игеру бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
ОН 2.1. Бұрғылау жұмыстарын жүргізу үшін механизмдер мен жабдықтарды қосуды, жалғауды, монтаждауды жүргізу.
ОН 2.2. Бұрғылау станогының барлық механизмдері мен жабдықтарының іске қосылуын және жұмысқа қабілеттілігін тексеру.
ОН 2.3. Әр түрлі жағдайларда (құрлықта, су қоймалары мен теңіздердің бетінен) барлық түрдегі ұңғымаларды бұрғылау (тік, бағытталған-көлденең).
ОН 2.4. Бұрғылау кезінде вахтаны қабылдау және тапсыру.
ОН 2.5. Ұңғыманың тереңдігін тексеру.
ОН 2.6. Бұрғылау нәтижелері бойынша есепке алу және техникалық есеп жүргізу.
ОН 2.7. Ұңғыма оқпанын бекіту және оның тампондауын жүргізу.
ОН 2.8. Шоғырды ашу және пайдалы қазбадан сынама алу.
ОН 2.9. Қабатты ашу және су ағынын сынау.
ОН 2.10. Шегендеу құбырларын іске қосуды және оларды цементтеуді жүргізу.
КҚ 3. Ұңғыма жабдықтарын жөндеу
КМ 3. Ұңғымада жөндеу жұмыстарын жүргізу және жөндеу жұмыстарының басқа түрлерін сүйемелдеу
ОН 3.1. Ұңғыманы бұрғылау және қайта жаңарту кезінде жер үсті және жер асты бұрғылау жабдығына жөндеу жүргізу.
ОН 3.2. Бұрғылау және қосалқы жабдықтарға профилактикалық жөндеу жүргізу.

РО 4.3. Проверять состояния противовыбросового оборудования.
РО 4.4. Проводить профилактический ремонт бурового оборудования.
ПК 5. Выполнять заключительные работы на скважине
ПМ 5. Выполнение заключительных работ на скважине
РО 5.1. Выполнять заключительные работы на скважине и демонтаже буровой установки.
РО 5.2. Подготовить буровые оборудования к транспортировке.
РО 5.3. Оформлять техническую документацию в соответствии с действующими нормативными документами.
РО 5.4. Проводить монтаж, демонтаж, транспортировку буровой установки при движении бригады со своим станком.
Квалификация "4S07240702 - Техник-технолог"
ПК 1. Подготовить скважину к бурению
ПМ 1. Подготовка скважины к бурению
РО 1.1. Проводить сбор информации для подготовки несложной производственно-технической части проекта буровых работ и сметы.
РО 1.2. Проводить подготовку и подборку материалов, инструментов, приборов, приспособлений для проведения работ по бурению в соответствии с геологическими условиями района работ.
РО 1.3. Проводить осмотр, проверку и контроль буровых агрегатов (механизмов) для проведения буровых работ.
РО 1.4. Подготовить площадку (выравнивание, планирование) под буровой станок с подготовительно-заключительными операциями.
РО 1.5. Проводить монтаж станков на площадке с выравниванием по уровню.
ПК 2. Проводить подготовительные работы по пуско-наладке, бурении, креплении и освоении скважин
ПМ 2. Проведение подготовительных работ по пуско-наладке, бурении, креплении и освоении скважин
РО 2.1. Проводить подключение, соединение, монтаж механизмов и оборудования для проведения буровых работ.
РО 2.2. Проводить запуск и проверку работоспособности всех механизмов и оборудования бурового станка.
РО 2.3. Бурить скважины всех видов (вертикальной, направленно-горизонтальной) в различных условиях (на суше, с поверхности водоҰмов и морей).
РО 2.4. Принимать и сдавать вахту при проведении бурения.
РО 2.5. Проверять глубины скважины.
РО 2.6. Вести учет и техническую отчетность по результатам бурения.
РО 2.7. Проводить крепление ствола скважины и ее тампонаж.
РО 2.8. Проводить вскрытие залежи и отбор проб полезного ископаемого.
РО 2.9. Проводить вскрытие пласта и испытание на приток воды.
РО 2.10. Проводить пуск обсадных труб и их цементация.
ПК 3. Производить ремонт оборудования скважины
ПМ 3. Проведение ремонтных работ на скважине и сопровождение других видов ремонтных работ
РО 3.1. Производить ремонт наземного и подземного бурового оборудования во время бурения и реконструкции скважины.
РО 3.2. Производить профилактический ремонт бурового и вспомогательного оборудования.

ОН 3.3. Бұрғылау кезінде асқынулардың алдын алу және жою бойынша жұмыстар жүргізу.
ОН 3.4. Техникалық, технологиялық, геологиялық, табиғи және ұйымдастырушылық апаттардың алдын алу және жою бойынша тәжірибелік дағдыларды қолдану.
КҚ 4. Мұнай және газ кен орындарын игерудің геологиялық негіздерін түсіну
КМ 4. Мұнай және газ кен орындарын игерудің геологиялық негіздерін жүргізу
ОН 4.1. Кернді, бұрғылау шламын, тау жыныстары үлгілерін сипаттауды және бұрғылау бойынша тау жыныстарының беріктік санатын анықтауды жүргізу.
ОН 4.2. Бастапқы геологиялық-техникалық құжаттаманы жүргізу.
КҚ 5. Күрделі жағдайларда ұңғыманы басқару
КМ 5. Күрделі жағдайларда ұңғыманы басқару
ОН 5.1. Күрделі жағдайларда жұмысты ұйымдастыру.
ОН 5.2. Техникалық құжаттаманы рәсімдеу.
ОН 5.3. Бұрғылау процесінде асқынулар мен авариялардың пайда болу қаупін анықтау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
331-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
331-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07240800 - Мұнай және газ өндіру технологиясы" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
072 Өндірістік және өңдеу салалары
0724 Тау-кен ісі және пайдалық қазбаларды өндіру
Мамандығы:
07240800 - Мұнай және газ өндіру технологиясы
Біліктілік:

РО 3.3. Проводить работы по предупреждению и ликвидации осложнений во время бурения.
РО 3.4. Применять практические навыки по предупреждению и ликвидации технических, технологических, геологических, природных и организационных аварий.
ПК 4. Понимать геологические основы разработки нефтяных и газовых месторождений
ПМ 4. Ведение геологических основ разработки нефтяных и газовых месторождений
PO 4.1. Проводить описание керна, бурового шлама, образцов горных пород и определение категории крепости пород по буримости.
PO 4.2. Вести первичную геолого-техническую документацию.
ПК 5. Управлять скважиной при осложненных условиях
ПМ 5. Управление скважиной при осложненных условиях
РО 5.1. Организовать работы при осложненных условиях.
РО 5.2. Оформлять техническую документацию.
РО 5.3. Определять риски возникновения осложнения и аварии в процессе бурения.
Приложение 331 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 331 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07240800 - Технология добычи нефти и газа"
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
072 Производственные и обрабатывающие отрасли
0724 Горное дело и добыча полезных ископаемых
Специальность:
07240800 - Технология добычи нефти и газа
Квалификация:

ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру
Кәсіптік модульдер
"3W07240801 - Оператор" біліктілігі
КҚ 1. Пайдаланудың әртүрлі тәсілдерімен өндірудің берілген режимін қолдау бойынша жұмыстарды жүргізу
КМ 1. Пайдаланудың әртүрлі тәсілдерімен өндірудің берілген режимін қолдау бойынша жұмыстарды жүзеге асыру
ОН 1.1. Мұнай кәсіпшілігі жабдықтарына қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу бойынша жұмыстарға қатысу.
ОН 1.2. Іріктемеге сынама алу.
ОН 1.3. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін алу.
ОН 1.4. Мұнай мен суды өлшеушемдерін алу
ОН 1.5. Ұңғымадағы сорғы-компрессорлық құбырларды тазалау.
ОН 1.6. Ұңғымалардың шығынын өлшеуді жүзеге асыру.
ОН 1.7. Газ мен сұйықтықтың шығынын есептеу.
КҚ 2. Ұңғымаларды игеру, оларды белгіленген режимге шығару жөніндегі жұмысқа қатысыңыз
КМ 2. Ұңғымаларды игеру, оларды берілген режимге шығару жөніндегі жұмысқа қатысу
ОН 2.1. Құбырларды, технологиялық жабдықты қысыммен сынауды орындау.
ОН 2.2.Жер үсті кәсіпшілік жабдықтарын.монтаждау, бөлшектеу, техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын орындау.
ОН 2.3. Гидрат түзілуін, парафин, шайыр, тұз шөгінділерін болдырмау бойынша профилактикалық жұмыстар үшін реагенттерді есептеуді жүргізу.
ОН 2.4. Бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен әртүрлі технологиялық параметрлердің шамаларын өлшеу.
ОН 2.5. Автоматика мен телемеханика құралдарының жұмысының және ұңғымалардың жұмысының параметрлерін бақылау.
ОН 2.6. Газлифтті ұңғымалардың коммуникацияларына техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
КҚ 3. Орталықтан тепкіш электржабдықтау сорғыларының режимін қолдау бойынша бойынша жұмыстар жүргізу
КМ 3. Орталықтан тепкіш электржабдықтау сорғыларының режимін қолдау бойынша жұмыстарды жүзеге асыру
ОН 3.1. Ұңғымалардың режимін сақтау және жақсарту бойынша геологиялық және техникалық шараларды жүзеге асыру.
ОН 3.2. Газды кешенді дайындау, газды тазалау және кептіру, айдау ұңғымалары, алау жүйелерінің тұтандыру құрылғыларын баптау қондырғыларына қызмет көрсету.
ОН 3.3. Ұңғымаларды күрделі және жерасты (ағымдағы) жөндеу жұмыстарына дайындау бойынша жұмыстар жүргізу.
ОН 3.4. Жер үсті және жер асты жабдықтарындағы ақаулардың сипатын анықтау.
ОН 3.5. Күш және жарық беру желісіндегі, басқару тетігі мен электр қозғалтқыштарындағы ақауларды одан әрі жою үшін себептерін анықтау.

РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07240801 - Оператор"
ПК 1. Осуществлять работы по поддержанию заданного режима добычи различными способами эксплуатации
ПМ 1. Осуществление работ по поддержанию заданного режима добычи различными способами эксплуатации
РО 1.1. Участвовать в работах по обслуживанию и текущему ремонту нефтепромыслового оборудования.
РО 1.2. Снимать отбор проб.
РО 1.3. Снимать показания контрольно-измерительных приборов.
РО 1.4. Производить замеры нефти и воды.
РО 1.5. Проводить очистку насосно-компрессорных труб в скважине.
РО 1.6. Осуществлять замер дебита скважин.
РО 1.7. Вести расчет расхода газа и жидкости.
ПК 2. Участвовать в работе по освоению скважин, выводу их на заданный режим
ПМ 2. Участие в работе по освоению скважин, выводу их на заданный режим
РО 2.1. Производить опрессовку трубопроводов, технологического оборудования.
РО 2.2. Выполнять монтаж, демонтаж, техническое обслуживание и ремонт наземного промыслового оборудования.
РО 2.3. Проводить расчет реагентов для профилактических работ по предотвращению гидратообразований, отложений парафина, смол, солей.
РО 2.4. Измерять величины различных технологических параметров с помощью контрольно-измерительных приборов.
РО 2.5. Контролировать работу средств автоматики и телемеханики и параметры работы скважин.
РО 2.6. Осуществлять техническое обслуживание коммуникаций газлифтных скважин.
ПК 3. Осуществлять работы по поддержанию режима электропогружных центробежных насосов
ПМ 3. Осуществление работ по поддержанию режима электропогружных центробежных насосов
РО 3.1. Осуществлять геолого-технические мероприятия по поддержанию и улучшению режима скважин.
РО 3.2. Обслуживать установки комплексной подготовки газа, по очистке и осушке газа, нагнетательных скважин, наладке запальных устройств факельных систем.
РО 3.3. Производить работы по подготовке скважин к капитальному и подземному (текущему) ремонту.
РО 3.4. Определять характер неполадок в наземном и подземном оборудовании.
РО 3.5. Определять причины для дальнейшего устранения неисправностей в силовой и осветительной сети, пускорегулирующей аппаратуре и электродвигателях.

ОН 3.6. Сорғы жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
КҚ 4. Ұңғымалардың жұмыс режимін қолдау және жақсарту бойынша жүргізілетін геологиялық-техникалық іс-шаралар және өндіру бойынша үздіксіз жұмысты бақылау
КМ 4. Ұңғымалардың жұмыс режимін қолдау және жақсарту бойынша жүргізілетін геологиялық-техникалық іс-шаралар және өндіру бойынша үздіксіз жұмысты бақылауды жүзеге асыру
ОН 4.1. Мұнай және газ ұңғымаларын пайдаланудың берілген коэффициентін қамтамасыз ету
ОН 4.2. Электр жүктемелі орталықтан тепкіш сорғыларды, мөлшерлеу сорғыларын жұмыс режиміне шығару.
ОН 4.3. Ұңғымалардың өнімін алғанға дейін оның режиміне сәйкес айдалатын сұйықтықтың параметрлеріне бақылау жүргізу.
ОН 4.4. Қабат қысымын ұстап тұру әдісін қолданып айдау ұңғымаларына қызмет көрсету.
ОН 4.5. Ұңғымаларды химиялық өңдеу бойынша есептеулер жүргізу және басқару.
ОН 4.6. Автоматика және телемеханика жүйелерінде бақылау-өлшеу және реттеу жұмыстарын орындау бойынша жұмыстарды жүзеге асыру.
ОН 4.7. Ұңғыманың көтергіштігін саңылаусыздыққа тексеру жұмыстарын жүзеге асыру.
"4S07240802 - Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 1. Ұңғыманың жұмыс параметрлерін өлшеңіз
КМ 1. Ұңғыманың жұмыс параметрлерін өлшеу
ОН 1.1. Ұңғыманың тереңдігін, сұйықтық деңгейін және су бөлгішті өлшеу.
ОН 1.2. Кенжардың тереңдігін, сұйықтық деңгейін есептеу және ұңғымалардың шығынын өлшеуді жүргізу.
ОН 1.3. Ұңғыманы динамометриялауды жүргізу
ОН 1.4. Түбінің кенжарлық және қаттық қысымды өлшеу.
ОН 1.5. Сұйықтық деңгейінің қалпына келуін (төмендеуін) бақылау үшін газ факторын анықтау
ОН 1.6. Қашықтықтан құрылғылармен жүргізілетін зерттеу жұмыстарының нәтижелерін анықтау.
КҚ 2. Ұңғымаларға зерттеу жүргізу және оның материалдарын өңдеу
КМ 2. Ұңғымаларға зерттеу жүргізу және оның материалдарын өңдеу
ОН 2.1. Тереңдік, қашықтық және тіркеу құралдарымен ұңғымаларды зерттеудің әртүрлі түрлерін жүзеге асыру.
ОН 2.2. Сорғы-компрессорлық құбырларды үлгілеуді, кенжарды және ұңғымалардағы сұйықтық деңгейін өлшеуді жүзеге асыру.
ОН 2.3. Жоғары қысымды ағынды және компрессорлық ұңғымаларды зерттеу.
ОН 2.4. Қабаттарды гидроқоспалау бойынша зерттеу жұмыстарын жүргізу.
ОН 2.5. Ұңғымаларды зерттеу материалдары, ұңғымалардың өнімділік коэффициенті, газ факторы бойынша есептеулер жүргізу.
ОН 2.6. Зерттеу нәтижелерін өңдеу үшін микропроцессорлық қондырғылармен жабдықталған жабдықта зерттеу жұмыстарын жүргізу.
ОН 2.7. Қойнауқаттың шекті рұқсат етілген депрессиясын анықтау үшін арнайы зерттеулер жүргізу.
ОН 2.8. Мұнай, газ және газ конденсаты кен орындарының игерілуін бақылау үшін жедел карталар құрастыру.
КҚ 3. Қабат қысымын ұстап тұру жүйесінің жабдықтарына қызмет көрсетіңіз
КМ 3. Қабат қысымын ұстап тұру жүйесінің жабдықтарына қызмет көрсету

РО 3.6. Осуществлять техническое обслуживание насосного оборудования.
ПК 4. Осуществлять контроль за бесперебойной работой по добыче и проводимыми геолого-техническими мероприятиями по поддержанию и улучшению режима работы скважин
ПМ 4. Осуществление контроля за бесперебойной работой по добыче и проводимыми геолого-техническими мероприятиями по поддержанию и улучшению режима работы скважин
РО 4.1. Обеспечивать заданный коэффициент эксплуатации нефтяных и газовых скважин.
РО 4.2. Выводить на режим работы электропогружные центробежные насосы, дозировочные насосы.
РО 4.3. Проводить контроль за параметрами откачиваемой жидкости до получения продукции скважин в соответствии с ее режимом.
РО 4.4. Обслуживать нагнетательные скважины при использовании метода поддержания пластового давления.
РО 4.5. Производить расчеты и руководство работами по химической обработке скважин.
РО 4.6. Осуществлять работы по выполнению контрольно-измерительных и наладочных работ в системах автоматики и телемеханики.
РО 4.7. Осуществлять работы по испытанию лифта скважины на герметичность.
Квалификация "4S07240802 - Техник-технолог"
ПК 1. Выполнять замеры рабочих параметров скважины
ПМ 1. Выполнение замеров рабочих параметров скважины
РО 1.1. Замерять глубины скважины, уровня жидкости и водораздела.
РО 1.2. Проводить подсчет глубины забоя, уровня жидкости, замера дебита скважин.
РО 1.3. Проводить динамометрирование скважины.
РО 1.4. Замерять забойное и пластовые давления.
РО 1.5. Определять газовый фактор для прослеживания восстановления (падение) уровня жидкости.
РО 1.6. Определять результаты исследовательских работ проводимых дистанционными приборами.
ПК 2. Проводить исследования скважин и обработка его материалов
ПМ 2. Проведение исследования скважин и обработка его материалов
РО 2.1. Осуществлять различные виды исследований скважин глубинными, дистанционными и регистрирующими приборами.
РО 2.2. Проводить шаблонирование насосно-компрессорных труб, отбивку забоя и уровня жидкости в скважинах.
РО 2.3. Исследовать фонтанные и компрессорные скважины с высоким давлением.
РО 2.4. Производить исследовательские работы по гидропрослушиванию пластов.
РО 2.5. Производить расчеты по материалам исследований скважин, коэффициенту продуктивности скважин, газовому фактору.
РО 2.6. Проводить исследовательские работы на оборудовании, снабженном микропроцессорными блоками для обработки результатов исследований.
РО 2.7. Проводить специальные исследования на определение предельно допустимых депрессий на пласт.
РО 2.8. Строить оперативные карты по контролю за разработкой нефтяных, газовых и газоконденсатных месторождений.
ПК 3. Обслуживать оборудования системы поддержания пластового давления
ПМ 3. Обслуживание оборудования системы поддержания пластового давления

ОН 3.1. Айдау ұңғымаларының, ылғал бөлгіштердің ұңғыма сағасының жабдықтарының жұмысқа жарамдылығын қадағалау.
ОН 3.2. Батареялардың, құбырлардың және айдау ұңғымаларының жүйелі түрде айналып өту процесінің
дұрыс жағдайын қадағалау.
ОН 3.3. Ұңғымалардың қабылдағыштығын арттыру бойынша жұмыстар жүргізу.
ОН 3.4. Сынамаларды ала отырып, жазу құрылғыларының көрсеткіштерін қадағалау және есепке алуды жүргізу..
КҚ 4. Өндірістің технологиялық дайындығын, мұнай мен газ өндіретін қондырғылардың жұмысының белгіленген технологиялық режимдерінің сақталуын қамтамасыз ету
КМ 4. Өндірістің технологиялық дайындығын, мұнай мен газ өндіретін қондырғылардың жұмысының белгіленген технологиялық режимдерінің сақталуын қамтамасыз ету
ОН 4.1. Мұнай мен газ өндірудің технологиялық процестерінің бұзылуын болдырмау және жою бойынша іс-шараларды жүзеге асыру.
ОН 4.2. Өлшеу қондырғыларына қызмет көрсету.
ОН 4.3. Ұңғымаларда геологиялық және техникалық іс-шараларды әзірлеу.
ОН 4.4. Ұңғымалар мен құбырларда тұз шөгінділерінің (тоттанудың) алдын алу, парафинсіздендіру бойынша іс-шаралар жүргізу.
ОН 4.5. Мұнай және газ өндірудің, жинаудың технологиялық процестерін талдау.
КҚ 5. Көмірсутек шикізатын өндіруге ұйымдастырушылық-техникалық жағынан қамтамасыз ету
КМ 5. Көмірсутек шикізатын өндіруге ұйымдастырушылық-техникалық жағынан қамтамасыз ету
ОН 5.1. Бригадаларды қажетті техникалық және технологиялық құжаттамамен уақтылы қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
ОН 5.2. Ұңғымаларды жер асты және күрделі жөндеу жұмыстарына тапсырыстар (тапсырмалар) жасау.
ОН 5.3. Түбектің аймағына әсер ету операцияларын жүргізу.
ОН 5.4. Апаттардың алдын алу және олардың себептерін жою бойынша шаралар әзірлеу.
ОН 5.5. Қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау, қоршаған ортаны қорғау бойынша шараларды әзірлеу.
КҚ 6. Бағдарламалық жасақтама негізінде IT- диспетчері арқылы қашықтықтан
басқару
КМ 6. Бағдарламалық жасақтама негізінде қашықтықтан басқару
ОН 6.1. Өндірістік деректерге мониторинг жүргізу.
ОН 6.2. Аппараттар мен құрылғылар диспетчерлендіруді орындау жөніндегі жұмыстарды үйлестіру.
ОН 6.3. Роботтандырылған жабдық операторларына міндеттерді анықтау және қою.
ОН 6.4. Қашықтағы жабдықтардың жұмыс параметрлерін бақылау.
ОН 6.5. Жедел шешімдер қабылдау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
333-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
333-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07240900 - Мұнай және газ кен орындарын пайдалану" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
072 Өндірістік және өңдеу салалары
0724 Тау-кен ісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы:
07240900 - Мұнай және газ кен орындарын пайдалану
Біліктілігі:

РО 3.1. Наблюдать за исправностью устьевого оборудования нагнетательных скважин, влагоотделителей.
РО 3.2. Наблюдать за исправным состоянием в процессе систематического обхода обвязки батарей, трубопроводов и нагнетательных скважин.
РО 3.3. Проводить работы по повышению приемистости скважин.
РО 3.4. Наблюдать и вести учет за показаниями регистрирующих приборов с отбором проб.
ПК 4. Обеспечить технологическую подготовку производства, соблюдения установленных технологических режимов работы нефтегазопромысловых объектов
ПМ 4. Обеспечение технологической подготовки производства, соблюдения установленных технологических режимов работы нефтегазопромысловых объектов
РО 4.1. Осуществлять мероприятия по предотвращению и устранению нарушений технологических процессов добычи нефти и газа.
РО 4.2. Обслуживать замерные установки.
РО 4.3. Разрабатывать геолого-технические мероприятия на скважинах.
РО 4.4. Проводить мероприятия по депарафинизации, предупреждению солеотложений (коррозии) в скважинах и трубопроводах.
РО 4.5. Анализировать технологические процессы добычи, сбора нефти и газа.
ПК 5. Организационно-технически обеспечивать добычу углеводородного сырья
ПМ 5. Организационно-техническое обеспечение добычи углеводородного сырья
РО 5.1. Организовывать своевременное обеспечение бригад необходимой технической и технологической документацией.
РО 5.2. Составлять заказы (наряды-задания) на подземный и капитальный ремонт скважин.
РО 5.3. Проводить операции по воздействию на призабойную зону.
РО 5.4. Разрабатывать мероприятия по предупреждению и устранении причины аварий.
РО 5.5. Разрабатывать мероприятия по созданию безопасных условий труда, охраны окружающей среды.
ПК 6. Обеспечивать удаленную диспетчеризацию на основе программного обеспечения IT-диспетчером
ПМ 6. Удаленная диспетчеризация на основе программного обеспечения
РО 6.1. Проводить мониторинг производственных данных.
РО 6.2. Координировать работы по выполнению диспетчеризации аппаратов и механизмов.
РО 6.3. Определять и ставить задачи операторам роботизированной техники.
РО 6.4. Контролировать параметры работы удаленного оборудования.
РО 6.5. Принимать оперативные решения.
Приложение 333 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 333 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07240900 - Эксплуатация нефтяных и газовых месторождений"
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
072 Производственные и обрабатывающие отрасли
0724 Горное дело и добыча полезных ископаемых
Специальность:
07240900 - Эксплуатация нефтяных и газовых месторождений
Квалификация:

ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру
Кәсіптік модульдер
"3W07240901 - Оператор" біліктілігі
КҚ 1. Мұнай, газ және газ конденсатын өндірудің технологиялық процесін жүргізу
КМ 1. Мұнай, газ және газ конденсатын өндірудің технологиялық процесін орындау
ОН 1.1. Объектілерді аралауды жүргізу.
ОН 1.2. Технологиялық процестің берілген жұмыс режимін қолдау.
ОН 1.3. Айдау ұңғымаларының жабдықтарына қызмет көрсету.
ОН 1.4. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін алу.
ОН 1.5. Талдау жүргізу үшін сынамаларды іріктеп алу.
ОН 1.6. Мұнай кәсіпшілігі жабдықтарына, қондырғылар мен құбыр жолдарына қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу.
ОН 1.7. Жабдықтар мен механизмдерді монтаждау және бөлшектеу.
ОН 1.8. Мұнайды сусыздандыру, тұзсыздандыру және тұрақтандыру үшін технологиялық процестерді жүргізу.
ОН 1.9. Сорғылар мен технологиялық жабдықтарға қызмет көрсетуге қатысу, сақтандыру құрылғыларының жұмысын тексеру, мұнай қыздырғыш пештеріне қызмет көрсету.
КҚ 2. Кәсіпшіліктегі технологиялық процесті бақылау
КМ 2. Кәсіпшіліктегі технологиялық процесті бақылау
ОН 2.1. Технологиялық процестің ағымдағы жағдайын бағалау.
ОН 2.2. Мұнай және газ ұңғымаларының берілген пайдалану коэффициентін қамтамасыз ету
ОН 2.3. Өндірудің технологиялық процесін бақылау.
ОН 2.4. Тіркеу құралдарының көрсеткіштерін бақылау және көрсеткіштерді есепке алу.
ОН 2.5. Ұңғымаларға жұмыс агентінің берілуін реттеу.
ОН 2.6. Автоматика және телемеханика құралдарының көмегімен мұнай, газ және газ конденсатын өндірудің технологиялық процесін қашықтықтан басқаруды орындау.
ОН 2.7. Ұңғымалардан (айдау ұңғымаларын қоса алғанда) және топтық өлшеу қондырғыларынан ақпарат жинауды, өңдеуді және беруді жүзеге асыру.
ОН 2.8. Жұмыс істеп тұрған ұңғымалар қорының жұмысын пульт арқылы басқару және қызмет көрсететін операторлардың ақпараты арқылы бақылау.
ОН 2.9. Технологиялық аппараттардағы технологиялық параметрлерді: температураны, қысымды, шығынды, фазааралық деңгейлерді реттеу және бақылау.
ОН 2.10. Қарапайым және күрделілігі орташа мұнай кәсіпшілігі жабдықтарын, қондырғыларды, механизмдерді, бақылау-өлшеу аспаптары мен коммуникацияларды монтаждау және бөлшектеу жөніндегі жұмыстарды бақылау.
КҚ 3. . Ұңғымалар мен жабдықтарға қызмет көрсету кезінде анықталған ақауларды жою
КМ 3. Ұңғымалар мен жабдықтарға қызмет көрсету кезінде анықталған ақауларды жою

РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07240901 - Оператор"
ПК 1. Вести технологический процесс добычи нефти, газа и газового конденсата
ПМ 1. Ведение технологического процесса добычи нефти, газа и газового конденсата
РО 1.1. Производить обход объектов.
РО 1.2. Поддерживать заданный режим работы технологического процесса.
РО 1.3. Обслуживать оборудования нагнетательных скважин.
РО 1.4. Снимать показания контрольно-измерительных приборов.
РО 1.5. Отбирать пробы для проведения анализа.
РО 1.6. Производить работы по обслуживанию и текущему ремонту нефтепромыслового оборудования, установок и трубопроводов.
РО 1.7. Выполнять монтаж и демонтаж оборудования и механизмов.
РО 1.8. Вести технологический процесс обезвоживания, обессоливания и стабилизации нефти.
РО 1.9. Принимать участие в обслуживании насосов и технологического оборудования, проверка работы предохранительных устройств, обслуживание печей-подогревателей нефти.
ПМ 2. Контролировать технологический процесс на промысле
ПМ 2. Контроль за технологическим процессом на промысле
РО 2.1. Оценивать текущее состояние технологического процесса.
РО 2.2. Обеспечивать заданный коэффициент эксплуатации нефтяных и газовых скважин.
РО 2.3. Контролировать технологический процесс добычи.
РО 2.4. Наблюдать за показаниями регистрирующих приборов и вести учет показаний.
РО 2.5. Регулировать подачу рабочего агента в скважины.
РО 2.6. Выполнять дистанционное управление технологическим процессом замеров добычи нефти, газа и газового конденсата с помощью средств автоматики и телемеханики.
РО 2.7. Осуществлять сбор, обработку и передачу информации со скважин (включая нагнетательные) и из групповых замерных установок.
РО 2.8. Контроль за работой действующего фонда скважин через пульт управления и информацию обслуживающих операторов.
РО 2.9. Регулировать и вести контроль за технологическими параметрами: температурой, давлением, расходом, межфазными уровнями в технологических аппаратах.
РО 2.10. Контролировать работы по монтажу и демонтажу простого и средней сложности нефтепромыслового оборудования, установок, механизмов, контрольно-измерительных приборов и коммуникаций.
ПК 3. Устранять неполадки, выявленных при обслуживании скважин и оборудования
ПМ 3. Устранение неполадок, выявленных при обслуживании скважин и оборудования

ОН 3.1. Жұмыс басшысына ұңғымалар мен басқа да мұнай кәсіпшілігі жабдықтарының жұмысында байқалған барлық ақаулар туралы ақпарат беру.
ОН 3.2. Қызмет көрсетуші персоналға технологиялық режимнің анықталған бұзушылықтарын түзету жөнінде тапсырма беру.
ОН 3.3. Газ құбырының жұмыс параметрлерін өлшейтін құралдардың көрсеткіштерін алу, газ және сұйықтықтың шығынын есептеуді жүргізу, цехтың газды кешенді дайындау қондырғысының жұмысының режимдік парақтарын жүргізу.
ОН 3.4. Кен орнын игеру бойынша шешімді таңдауды түсіндіру.
ОН 3.5. Ұңғымаларға қызмет көрсету әдістерін таңдауды түсіндіру.
ОН 3.6. Жер үсті және жер асты жабдықтарындағы, бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен автоматика және телемеханика құралдарының жұмысындағы ақаулардың сипатын анықтау.
ОН 3.7. Қарапайым мұнай кәсіпшілігі жабдығы мен құбыр арматурасының жекелеген тораптары мен механизмдерін бөлшектеуді, жөндеуді және құрастыруды жүзеге асыру.
ОН 3.8. Жабдықтар мен аппаратураларды ағымдағы жөндеудіен өткізу, ақаулы ысырмаларды ауыстыру, төсемдерді ауыстыру, тығыздамаларды толтыру; күрделі емес слесарлық жұмыстарды орындау.
ОН 3.9. Тиісті тақырыптағы жабдықтар туралы құжаттамадан ақпаратты пайдалану және тапсырмаларды оңтайландыру үшін қолдану.
КҚ 4. Қызмет көрсетілетін ұңғымалардың технологиялық режимін жүргізу
КМ 4. Қызмет көрсетілетін ұңғымалардың технологиялық режимін жүргізу
ОН 4.1. Құбырларға, технологиялық жабдықтарға престеуді жүргізу.
ОН 4.2. Гидрат түзілуін, парафин, шайыр, тұз шөгінділерін болдырмау үшін профилактикалық жұмыстар жүргізу және осы жұмыстарды жүргізу үшін реагенттерді есептеу.
ОН 4.3. Бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен әртүрлі технологиялық параметрлердің шамаларын өлшеу.
ОН 4.4. Ұңғымалар жұмысының параметрлерін алу және жіберу, автоматика және телемеханика құралдарының жұмысын бақылау.
ОН 4.5. Ұңғыманың тереңдігін, сұйықтық пен су бөлгіш деңгейін терең шығырлардың көмегімен өлшеу, кенжарды үзіп, үңғымаларды шаблондауды орындау.
ОН 4.6. Ұңғымаларды зерттеу жұмыстарына қатысу.
КҚ 5. Ақпаратты жинау, өңдеу және беру.
КҚ 5. Ақпаратты жинау, өңдеу және беру
ОН 5.1. Мұнай және газ өндіру операторларынан, автоматика және телемеханика құралдарының көрсеткіштерінен ақпарат жинау.
ОН 5.2. Кәсіпшілік және орталық технологиялық қызметке жұмыс істелгені туралы және апаттық жағдайлар туралы ақпаратты дайындау және беру.
ОН 5.3. Ұңғымалардың жұмысы туралы, өнімді тапсыру, ұңғымаларды жерасты және күрделі жөндеу бригадаларының қозғалысы туралы мәліметтерді құрастыру.
"4S07240902 - Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 1. Геологиялық-техникалық жұмыстарды жүргізу
КМ 1. Геологиялық-техникалық жұмыстарды жүргізу

РО 3.1. Предоставлять информацию руководителю работ о всех замеченных неполадках в работе скважин и другого нефтепромыслового оборудования.
РО 3.2. Выдавать задание по исправлению выявленных нарушений технологического режима обслуживающему персоналу.
РО 3.3. Снимать показания приборов, измеряющих параметры работы газопровода, вести расчет расхода газа и жидкости, вести режимные листы работы установки комплексной подготовки газа цеха.
РО 3.4. Объяснять выбор решения по разработке месторождения.
РО 3.5. Объяснять выбор методов обслуживания скважин.
РО 3.6. Определять характер неполадок в наземном и подземном оборудовании, в работе средств автоматики и телемеханики с помощью контрольно-измерительных приборов.
РО 3.7. Осуществлять разборку, ремонт и сборку, отдельных узлов и механизмов простого нефтепромыслового оборудования и арматуры.
РО 3.8. Выполнять текущий ремонт оборудования и аппаратуры, смену неисправных задвижек, замену прокладок, набивку сальников; выполнение несложных слесарных работ.
РО 3.9. Использовать информацию из документации по оборудованию соответствующей тематики и применять для оптимизации задач.
ПК 4. Вести технологический режим обслуживаемых скважин
ПМ 4. Ведение технологического режима обслуживаемых скважин
РО 4.1. Производить опрессовку трубопроводов, технологического оборудования.
РО 4.2. Проводить профилактические работы по предотвращению гидратообразований, отложений парафина, смол, солей и расчет реагентов для проведения данных работ.
РО 4.3. Измерять величины различных технологических параметров с помощью контрольно-измерительных приборов.
РО 4.4. Снимать и передавать параметры работы скважин, контролировать работу средств автоматики и телемеханики.
РО 4.5. Выполнять замер при помощи глубинных лебедок глубины скважины, уровня жидкости и водораздела, шаблонирование скважин с отбивкой забоя.
РО 4.6. Выполнять замер при помощи глубинных лебедок глубины скважины, уровня жидкости и водораздела, шаблонирование скважин с отбивкой забоя.
РО 4.7. Участвовать в работах по исследованию скважин.
ПК 5. Собирать, обрабатывать и передавать информацию
ПМ 5. Сбор, обработка и передача информации
РО 5.1. Собирать информацию от операторов добычи нефти и газа, показателей средств автоматики и телемеханики.
РО 5.2. Проводить подготовку и передачу информации о выполнении работ и аварийных ситуациях на промысел и центральной технологической службе.
РО 5.3. Составлять сводки о работе скважин, сдаче продукции, движении бригад подземного и капитального ремонта скважин.
Квалификация "4S07240902 - Техник-технолог"
ПК 1. Проводить геолого-технические работы
ПМ 1. Проведение геолого-технических работ

ОН 1.1. Қабатты гидрожару және гидроқұмарынды перфорация процесіне қатысу.
ОН 1.2. Жабдықты гидравликалық жару процесіне дайындау.
ОН 1.3. Жоғары қысымды желілерді жинау, ажырату.
ОН 1.4. Айдалатын сұйықтықтың мөлшерін өлшеу өндірісі.
ОН 1.5. Агрегат сорғысының қабылдауына сұйықтық пен құмның берілуін реттеу.
ОН 1.6. Аспаптарды ұңғыманың сағасына орнату, оларды сағалық арматурамен қосу, қабаттады гидравликалық жару процесінде аспаптардың жұмысын бақылау.
ОН 1.7. Ұңғымалардың өнімділігін анықтау.
ОН 1.8. Ұңғымалар жұмысының ұзақтығын анықтау.
ОН 1.9. Ұңғымаларды зерттеу нәтижелеріне негізделген әртүрлі әдістерді енгізу.
КҚ 2. Ұңғымаларды жөндеуге дайындау бойынша жұмыстарды орындау
КМ 2. Ұңғымаларды жөндеуге дайындау бойынша жұмыстарды орындау
ОН 2.1. Ұңғымаларды жөндеуге дайындау бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 2.2. Құбырларды лайдан және парафиннен жуу және тазалау, кенжар маңы аймағын өңдеу процесіне дайындық жұмыстарын жүргізу.
ОН 2.3. Қажетті реагенттерді, ерітінділерді, сұйықтықтарды дайындау бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 2.4. Жылжымалы құрылыстар (мұнаралар, діңгектер) мен агрегаттарды орнатуды, тексеруді және орталықтандыруды орындау.
ОН 2.5. Күрделі және жер асты жөндеу алдында ұңғымаларды өшіру және босату процестерін жүзеге асыру, жөндеу жүргізгеннен кейін қорытынды жұмыстарды жүргізу.
КҚ 3. Ұңғымаларға жерасты және күрделі жөндеу жүргізу.
КМ 3. Ұңғымаларға жерасты және күрделі жөндеу жүргізу
ОН 3.1. Ұңғымаларды жөндеуге беру кезінде оларға дайындық жұмыстарын жүргізу және жөндеуден шыққан ұңғымаларды қабылдау.
ОН 3.2. Сорғы -компрессорлық құбырлар мен бұрғылау құбырларын төсеу үшін қабылдау көпірлерінде жұмыс істеу кезінде көтергіш қондырғыларды монтаждау және бөлшектеу.
ОН 3.3. Ұңғымаларды күрделі жөндеу кезінде дайындық және қорытынды жұмыстарды жүргізу.
ОН 3.4. Сорғы - компрессорлық құбырлар мен бұрғылау құбырларын ұңғымаға жіберу үшін жұмыс алаңында жұмыс істеу кезінде жоғары және төмен қысымдағы желілерді монтаждау және бөлшектеу, байлау және престеу.
ОН 3.5. Ұңғымалардың тіікелей өзінде жабдықтар мен құралдарды ағымдағы жөндеу жұмыстарын өткізуі.
ОН 3.6. Жуу сорғыларының жұмыс параметрлерін бақылау, машиналық аспаларды ілу және автоматты кілттерді орнату.
ОН 3.7. Таль жүйесінің дұрыс істеуін бақылау.
ОН 3.8. Химиялық реагенттер мен жабдықтарды дайындау.
ОН 3.9. Тұз қышқылының концентрациясын және химиялық реагенттердің мөлшерін анықтау.
ОН 3.10. Кілттерді, элеваторларды, құбырлар мен штангаларды бұрау және бұрап алу автоматтарын түсіріп-көтеру операцияларына дайындау.
КҚ 4. Қауіпсіз жұмыс ортасын және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ету.
КМ 4. Қауіпсіз жұмыс ортасын және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ету.

РО 1.1. Принимать участие в процесса гидроразрыва пласта и гидропескоструйной перфорации.
РО 1.2. Подготовка оборудования к проведению гидроразрыва.
РО 1.3. Проведение сборки, разборки линий высокого давления.
РО 1.4. Производство замера количества закачиваемой жидкости.
РО 1.5. Регулирование подачи жидкости и песка на приемы насоса агрегата.
РО 1.6. Установка приборов у устья скважины, соединение их с устьевой арматурой, наблюдение за работой приборов в процессе гидроразрыва пласта.
РО 1.7. Определять производительность скважин.
РО 1.8. Определять продолжительность работы скважин.
РО 1.9. Внедрять различные методы, основываясь на результаты исследования скважин.
ПК 2. Выполнять работы по подготовке скважин к ремонтам
ПМ 2. Выполнение работы по подготовке скважин к ремонтам
РО 2.1. Выполнять работы по подготовке скважин к ремонтам.
РО 2.2. Проводить промывку и очистку труб от грязи и парафина, производство подготовительных работ к процессу обработки призабойной зоны.
РО 2.3. Выполнять работы по заготовке необходимых реагентов, растворов, жидкостей.
РО 2.4. Выполнять установку, проверку и центровку передвижных сооружений (вышки, мачты) и агрегатов.
РО 2.5. Осуществлять процессы глушения и разрядки скважин перед капитальным и подземным ремонтами, проводить заключительные работы после производства ремонтов.
ПК 3. Проводить подземного и капитального ремонта скважин
ПМ 3. Проведение подземного и капитального ремонта скважин
РО 3.1. Вести подготовительную работу на скважинах при передаче их в ремонт и проводить прием скважин, вышедших из ремонта.
РО 3.2. Выполнять монтаж и демонтаж подъемных установок при работе на приемных мостках для укладки насосно-компрессорных труб и бурильных труб.
РО 3.3. Проводить подготовительные и заключительные работы при проведении капитального ремонта скважин.
РО 3.4. Выполнять монтаж и демонтаж, обвязку и опрессовку линий высоких и низких давлений при работе на рабочей площадке для подачи насосно-компрессорных труб и бурильных труб.
РО 3.5. Производство текущего ремонта оборудования и инструмента непосредственно на скважинах.
РО 3.6. Наблюдение за параметрами работы промывочных насосов, подвеска машинных и установка автоматических ключей.
РО 3.7. Наблюдение за исправностью талевой системы.
РО 3.8. Готовить химические реагенты и оборудование.
РО 3.9. Определять концентрацию соляной кислоты и дозировку химических реагентов.
РО 3.10. Подготовка ключей, элеваторов, автоматов свинчивания и развинчивания труб и штанг к спускоподъемным операциям.
ПК 4. Обеспечивать безопасную рабочую среду и охрану окружающей среды
ПМ 4. Обеспечение безопасной рабочей среды и охраны окружающей среды

ОН 4.1. Жұмыс орнында өндірістік нұсқаулық жүргізу.
ОН 4.2. Қызметкерлерді жұмыстың қауіпсіз әдістері мен тәсілдеріне оқытуды жүзеге асыру.
ОН 4.3. Еңбекті қорғау жағдайына бақылау жүргізу.
ОН 4.4. Өндірістегі жазатайым оқиғаларды тергеу.
ОН 4.5. Қоршаған ортаны қорғау жағдайына бақылау жүргізу.
ОН 4.6. Қоршаған ортаны ластауға жол бермеу бойынша іс-шаралар жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
335- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
335-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07310100 - Архитектура" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
073 Сәулет және құрылыс
0731 Сәулет және қала құрылысы
Мамандығы:
07310100 - Архитектура
Біліктілігі:

РО 4.1. Проводить производственный инструктаж на рабочем месте.
РО 4.2. Осуществлять обучение работников безопасным методам и приемам работы.
РО 4.3. Вести контроль состояния охраны труда.
РО 4.4. Расследовать несчастные случаи на производстве.
РО 4.5. Вести контроль состояния охраны окружающей среды.
РО 4.6. Вести мероприятия по недопущению загрязнения окружающей среды.
Приложение 335 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 335 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07310100 - Архитектура"
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
073 Архитектура и строительство
0731 Архитектура и градостроительство
Специальность:
07310100- Архитектура
Квалификация:

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07310101 - Графикалық жұмыстарды орындаушы" біліктілігі
КҚ 1. Көркем-безендіру жұмыстарын орындау
КМ 1. Көркем-безендіру жұмыстарын орындау
ОН 1.1. Қазіргі заманғы жарнама мен дизайн талаптарына сәйкес сауда, тамақтану, тұрмыс және демалыс кәсіпорындарының экстерьерлері мен интерьерлерін ресімдеу эскиздерін әзірлеу.
ОН 1.2. Жарнама қалқандарының, плакаттар мен баспа өнімдерінің эскиздерін, әртүрлі кәсіпорындардың, жәрмеңкелердің, көрмелердің және олардың элементтерінің сөрелерін безендіру эскиздерін әзірлеу.
КҚ 2. Графикалық және мәтіндік материалдарды ресімдеу, күрделі құрылыс объектісінің немесе оның жобаның ақпараттық моделінің (Product information management system) жобалық құжаттамасын басып шығару және жинақтау (құрылыс объектілерін ақпараттық модельдеу технологиясы қолдану арқылы жобаны әзірлеу кезінде)
КМ 2. Күрделі құрылыс объектісінің жобалық құжаттамасын немесе оның ақпараттық моделін (Product information management system) графикалық және мәтіндік ресімдеу, басып шығару және жинақтау (құрылыс объектілерін ақпараттық модельдеу технологиясы қолдану арқылы жобаны әзірлеу кезінде)
ОН 2.1. Күрделі құрылыс объектісінің жекелеген әзірленген сәулеттік шешімдері бойынша немесе оның жобаның ақпараттық моделі (Product information management system) бойынша жобалық құжаттаманы ресімдеу (құрылыс объектілерін ақпараттық модельдеу технологиясы қолдану арқылы жобаны әзірлеу кезінде).
ОН 2.2. Жобаның сәулеттік бөлімі үшін құрылыс объектілерін ақпараттық модельдеу технологиясын қолдана отырып жобаны әзірлеу кезінде жобаның ақпараттық моделінің (Product information management system) жұмыс құжаттамасын, соның ішінде жұмыс сызбаларының негізгі жиынтықтарын және оларға бекітілген құжаттарды рәсімдеу.
КҚ 3. Жобаларды 3D форматында рәсімдеу
КМ 3. Жобаларды 3D форматында рәсімдеу
ОН 3.1. Сызбаларды сандық нұсқада дайындау.
ОН 3.2. Қасбеттердің, қабат жоспарлардың, экспликациялардың 3D кескінін және түс шешімдерін орындау.

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07310101- Исполнитель графических работ"
ПК 1. Исполнять художественно-оформительские работы
ПМ 1. Исполнение художественно-оформительских работ
РО 1.1. Разработать эскизы оформления экстерьеров и интерьеров предприятий торговли, питания, быта и досуга в соответствии с требованиями современной рекламы и дизайна.
РО 1.2. Разработать эскизы рекламных щитов, плакатов и печатной продукции, эскизы оформления витрин различных предприятий, ярмарок, выставок и их элементов.
ПК 2. Оформлять графические и текстовые материалы распечатывать и комплектовать проектную документацию объекта капитального строительства или его Информационной модели проекта
ПМ 2. Графическое и текстовое оформление, распечатка и комплектация проектной документации объекта капитального строительства или его Информационной модели проекта (Product information management system) (при разработке проекта с применением технологий информационного моделирования строительных объектов)
РО 2.1. Оформлять проектную документацию по отдельным разработанным архитектурным решениям объекта капитального строительства или по его Информационной модели проекта (Product information management system) (при разработке проекта с применением технологий информационного моделирования строительных объектов).
РО 2.2. Оформлять рабочую документацию проекта или Информационной модели проекта (Product information management system) при разработке проекта с применением технологий информационного моделирования строительных объектов по архитектурному разделу проекта, включая основные комплекты рабочих чертежей и прилагаемые к ним документы.
ПК 3. Оформлять проекты в формате 3D
ПМ 3. Оформление проектов в формате 3D
РО 3.1. Изготавливать чертежи в цифровом варианте.
РО 3.2. Выполнять 3D визуализации изображения и цветовые решения фасадов, поэтажных планов, экспликаций.

ОН 3.3. Нақты басып шығару процесіне байланысты түзетулер мен тиісті параметрлерді орындау.
ОН 3.4. Жоба мен техникалық шарттарға сәйкестігін қамтамасыз ету үшін суреттерді реттеу және өңдеу.
КҚ 4. Жоба дизайнын жобалау
КМ 4. Жоба дизайнын жобалау
ОН 4.1. Жобаны жобалау үшін эскиздер, диаграммалар, иллюстрациялар, макеттер жасау үшін тиісті компьютерлік бағдарламаларды таңдау.
ОН 4.2. Графиканың әртүрлі түрлерімен жұмыс істеу әдістерін қолдану.
ОН 4.3. Мәтіндермен, қаріптермен, сүзгілермен, эффекттермен, маскалармен және қабаттармен жұмыс жасау.
ОН 4.4. Әр түрлі иллюстрацияларды қолмен, эскиздермен және жылдам веб-сурет техникасымен орындау.
ОН 4.5. Компьютерлік бағдарламалардың көмегімен веб және полиграфия үшін векторлық иллюстрациялар жасау.
КҚ 5. Көрнекі ақпарат объектілерін әзірлеу және құрастыру
КМ 5. Көрнекі ақпарат объектілерін әзірлеу және тұтастыру
ОН 5.1. Компьютерлік анимацияны немесе модельдеу бағдарламаларын қолдана отырып, нысандарды қозғалыста немесе процесті суреттеу.
ОН 5.2. Компьютерлік бағдарламаларда көп өлшемді кескіндерді салу техникасын қолдану.
ОН 5.3. Графикалық объектінің барлық бөлшектерін Тапсырыс берушінің талаптарына сәйкес жобалау.
ОН 5.4. Мазмұны мен сипатына байланысты жобаның құрамын жасау.
"4S07310102 - Техник-жобалаушы" біліктілігі
КҚ 1. Жобалау үшін бастапқы деректерді дайындау
КМ 1. Жобалау үшін бастапқы деректерді дайындау
ОН 1.1. Құрылыс учаскесінің климаттық және инженерлік-геологиялық жағдайларын қоса алғанда, құрылыс ауданының объективті жағдайлары туралы деректерді жинауды, өңдеуді және талдауды жүзеге асыру.
ОН 1.2. Библиографиялық және нормативтік дереккөздермен жұмыс істеу құралдары мен әдістерін пайдалану.
ОН 1.3. Күрделі құрылыс объектісінің сәулеттік және көлемдік-жоспарлау шешімдерінің техникалық-экономикалық көрсеткіштерінің есебін жүргізу.
КҚ 2. Жобалық құжаттаманың сәулет бөлімі бойынша жеке сәулеттік және көлемдік-жоспарлық шешімдерін әзірлеу
КМ 2. Жобалық құжаттаманың сәулет бөлімі бойынша жеке сәулеттік және көлемдік-жоспарлық шешімдерін әзірлеу
ОН 2.1. Жеке сәулет және көлемдік жоспарлау шешімдерін әзірлеудің оңтайлы әдістері мен құралдарын таңдауды жүзеге асыру.
ОН 2.2. Сәулет-құрылыс жобалауын немесе жобаның ақпараттық моделін (Product information management system) автоматтандыру құралдарын пайдалану (құрылыс объектілерін ақпараттық модельдеу технологиясы қолдану арқылы жобаны әзірлеу кезінде).
ОН 2.3. Жобаның ақпараттық моделін (Product information management system) қателерге және жобалық параметрлерден ауытқуларға тексеру (құрылыс объектілерін ақпараттық модельдеу технологиясы қолдану арқылы жобаны әзірлеу кезінде).
КҚ 3. Тапсырыс берушіге мәтіндік, графикалық және көлемді материалдарды қоса алғанда, сәулеттік тұжырымдамалық жобаны ұсыну үшін демонстрациялық материалдарды дайындау
КМ 3. Тапсырыс берушіге мәтіндік, графикалық және көлемді материалдарды қоса алғанда, сәулеттік тұжырымдамалық жобаны ұсыну үшін көрсету материалдарын дайындау

РО 3.3. Выполнять коррекцию и соответствующие настройки в зависимости от конкретного процесса печати.
РО 3.4. Корректировать и обрабатывать изображения, чтобы обеспечить соответствие проекту и техническим условиям.
ПК 4. Проектировать дизайн проекта
ПМ 4. Проектирование дизайна проекта
РО 4.1. Подбирать соответствующие компьютерные программы для создания эскизов, диаграмм, иллюстрации, макетов для дизайна проекта.
РО 4.2. Применять методы работы с различными видами графики.
РО 4.3. Работать с текстами, шрифтами, фильтрами, эффектами, масками и слоями.
РО 4.4. Выполнять разные виды иллюстраций от руки, скетчинга и в технике быстрого рисования веб.
РО 4.5. Создавать векторные иллюстрации для веб и полиграфии при помощи компьютерных программ.
ПК 5. Разрабатывать и компоновать объекты визуальной информации
ПМ 5. Разработка и компоновка объектов визуальной информации
РО 5.1. Изображать объекты в движении или иллюстрирование процесса с использованием компьютерной анимации или программ моделирования.
РО 5.2. Использовать технику рисования многомерных изображений в компьютерных программах.
РО 5.3. Конструировать все детали графического объекта по требованиям заказчика.
РО 5.4. Создавать композицию проекта, который обусловлен содержанием и характером.
Квалификация "4S07310102 -Техник-проектировщик"
ПК 1. Подготовить исходные данные для проектирования
ПМ 1. Подготовка исходных данных для проектирования
РО 1.1. Осуществлять сбор, обработку и анализ данных об объективных условиях района застройки, включая климатические и инженерно-геологические условия участка застройки.
РО 1.2. Использовать средства и методы работы с библиографическими и нормативными источниками.
РО 1.3. Проводить расчет технико-экономических показателей архитектурных и объемно-планировочных решений объекта капитального строительства.
ПК 2. Разрабатывать отдельные архитектурные и объемно-планировочные решения архитектурного раздела проектной документации
ПМ 2. Разработка отдельных архитектурных и объемно-планировочных решений архитектурного раздела проектной документации
РО 2.1. Осуществлять выбор оптимальных методов и средств разработки отдельных архитектурных и объемно-планировочных решений.
РО 2.2. Использовать средства автоматизации архитектурно-строительного проектирования или Информационной модели проекта (Product information management system) (при разработке проекта с применением технологий информационного моделирования строительных объектов).
РО 2.3. Проверить Информационную модель проекта (Product information management system) на ошибки и отклонения от проектных параметров (при разработке проекта с применением технологий. информационного моделирования строительных объектов).
ПК 3. Подготовить демонстрационные материалы для представления архитектурного концептуального проекта заказчику, включая текстовые, графические и объемные материалы
ПМ 3. Подготовка демонстрационных материалов для представления архитектурного концептуального проекта заказчику, включая текстовые, графические и объемные материалы

ОН 3.1. Функционалдық мақсаты, құрылыс салу орны және күрделі құрылыс объектілерін жобалау шарттары бойынша ұқсас деректерді іздеуді, өңдеуді және талдауды жүзеге асыру.
ОН 3.2. Сәулет тұжырымдамасын әзірлеу үшін қажетті деректерді жинау, өңдеу және талдау бойынша жұмыстардың нәтижелерін ресімдеу.
ОН 3.3. Сәулет тұжырымдамасы-ның негізіне алынған функционалдық-жоспарлау, көлемдік-кеңістіктік, көркемдік, стильдік және басқа да шешімдердің сипаттамалары мен негіздемелерін ресімдеу.
КҚ 4. Тапсырыс берушінің, уәкілетті ұйымдардың талаптары мен ұсынымдарына сәйкес жобалау құжаттамасының сәулет бөліміне өзгерістер енгізу
КМ 4. Тапсырыс берушінің, уәкілетті ұйымдардың талаптары мен ұсынымдарына сәйкес жобалау құжаттамасының сәулет бөліміне өзгерістер енгізу
ОН 4.1. Жобалық құжаттаманың басқа бөлімдері бойынша шешімдермен келісу кезінде әзірленетін сәулеттік және көлемдік-жоспарлау шешімдеріндегі өзгерістердің рұқсат етілген нұсқаларын анықтау.
ОН 4.2. Күрделі құрылыс объектісінің сәулеттік және көлемдік-жоспарлау шешімдерінің техникалық-экономикалық көрсеткіштерінің есебін жүргізу.
ОН 4.3. Сәулет-көркемдік, көлемдік-кеңістіктік және техникалық-экономикалық негіздемелерді қоса алғанда, күрделі құрылыс объектісінің сәулеттік және көлемдік-жоспарлау шешімдерінің негіздемелерін тұжырымдау.
КҚ 5. Презентацияларды ресімдеу және келісу кезеңдерінде жобалық құжаттаманың сәулеттік бөлімін сүйемелдеу
КМ 5. Презентацияларды ресімдеу және келісу кезеңдерінде жобалық құжаттаманың сәулеттік бөлімін сүйемелдеу
ОН 5.1. Күрделі авторлық сәулет және көлемдік-жоспарлау шешімдерін шығармашылық әзірлеуді жүзеге асыру.
ОН 5.2. Сәулет және көлемдік жоспарлау шешімдерін әзірлеу кезінде жасанды тіршілік ортасын модельдеу және үйлестіру әдістерін қолдану.
ОН 5.3. Сәулет-құрылыс жобалауды автоматтандыру және компьютерлік модельдеу құралдарын пайдалану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
337-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
337-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07310200 - Геодезия және картография" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
073 Сәулет және құрылыс
0731 Сәулет және қала құрылысы
Мамандығы:
07310200 - Геодезия және картография
Біліктілігі:

РО 3.1. Осуществлять поиск, обработку и анализ данных об аналогичных по функциональному назначению, месту застройки и условиям проектирования объектов капитального строительства.
РО 3.2. Оформлять результаты работ по сбору, обработке и анализу данных, необходимых для разработки архитектурной концепции.
РО 3.3. Оформлять описания и обоснования функционально-планировочных, объемно-пространственных, художественных, стилевых и других решений, положенных в основу архитектурной концепции.
ПК 4. Внести изменения в архитектурный раздел проектной документации в соответствии с требованиями и рекомендациями заказчика, уполномоченных организаций
ПМ 4. Внесение изменений в архитектурный раздел проектной документации в соответствии с требованиями и рекомендациями заказчика, уполномоченных организаций
РО 4.1. Определять допустимые варианты изменений, разрабатываемых архитектурных и объемно-планировочных решений при согласовании с решениями по другим разделам проектной документации.
РО 4.2. Проводить расчет технико-экономических показателей архитектурных и объемно-планировочных решений объекта капитального строительства.
РО 4.3. Формулировать обоснования архитектурных и объемно-планировочных решений объекта капитального строительства, включая архитектурно-художественные, объемно-пространственные и технико-экономические обоснования.
ПК 5. Оформлять презентации и сопровождать архитектурный раздел проектной документации на этапах согласований
ПМ 5. Оформление презентаций и сопровождение архитектурного раздела проектной документации на этапах согласований
РО 5.1. Осуществлять творческую разработку сложных авторских архитектурных и объемно-планировочных решений.
РО 5.2. Использовать методы моделирования и гармонизации искусственной среды обитания при разработке архитектурных и объемно-планировочных решений.
РО 5.3. Использовать средства автоматизации архитектурно-строительного проектирования и компьютерного моделирования.
Приложение 337 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 337 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07310200 - Геодезия и картография"
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
073 Архитектура и строительство
0731 Архитектура и градостроительство
Специальность:
07310200 - Геодезия и картография
Квалификация:

ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S07310201 - Техник-геодезист" біліктілігі
КҚ 1. Түсіріс негіздемесін жасау үшін геодезиялық құрылғыларды дайындау
КМ 1. Түсіріс негіздемесін жасау үшін геодезиялық құрылғыларды дайындау
ОН 1.1. Түсіріс негіздемесін жасау үшін дайындық жұмыстарын орындау.
ОН 1.2. Далалық геодезиялық құрылғыларды дайындау.
ОН 1.3. Бұрыштық және сызықтық өлшеулерді орындау.
ОН 1.4. Топографиялық карталар бойынша міндеттерді орындау.
ОН 1.5. Бағдарлау, номенклатура, масштаб бойынша міндеттерді шешу.
ОН 1.6. Бедердің түрлерін, олардың шығу тегін анықтау.
КҚ 2. Топографиялық түсірістерді орындау үшін теодолиттік және нивелирлік жүрістерді жүргізу
КМ 2. Топографиялық түсірістерді орындау үшін теодолиттік және нивелирлік жүрістерді жүргізу
ОН 2.1. Әр түрлі әдістермен пландық және биіктік геодезиялық торларды құру.
ОН 2.2. Астрономиялық және гироскопиялық бақылауларды орындау және өңдеу.
ОН 2.2. Топографиялық түсірістерді орындау.
ОН 2.4. Геодезиялық өлшеулер нәтижелеріннің математикалық өңдеулерін орындау.
ОН 2.5. Топографиялық пландар, карталар мен сызбалар құру.
ОН 2.6. Есеп беру құжаттарын жинау.
КҚ 3. Құрылымдарды салу кезінде инженерлік-геодезиялық жұмыстарын орындау
КМ 3. Құрылымдарды салу кезінде инженерлік-геодезиялық жұмыстарын орындау
ОН 3.1. Жергілікті жерге құрылыс жобасын шығару бойынша геодезиялық жұмыстарды орындау.
ОН 3.2. Өндірістік кешендерді салуда технологиялық жабдықты монтаждау.
ОН 3.3. Құрылыс сызбаларын салу кезінде есептеулерді орындау.
ОН 3.4. Құрылыс объектілерінің жобалау құжаттарын сызу.
ОН 3.5. Заманауи технологиялардың көмегімен инженерлік-геодезиялық жұмыстардың нәтижелерін өңдеу.
КҚ 4. Сызықтық құрылымдарды жобалау және салу кезіндегі инженерлік-геодезиялық ізденістерін орындау
КМ 4. Сызықтық құрылымдарды жобалау және салу кезіндегі инженерлік-геодезиялық ізденістерін орындау
ОН 4.1. Сызықтық құрылымдарды ізденіс кезінде геодезиялық жұмыстарын орындау.
ОН 4.2. Сызықтық құрылымдарды салу кезінде геодезиялық жұмыстарын орындау.
ОН 4.3. Далалық және камералдық трассалауды орындау.
ОН 4.4. Геодезиялық жұмыстардың дәлдігін бағалау.
ОН 4.5. Бойлық және көлденең профильді есептеу және салу.
ОН 4.6. Инженерлік-геодезиялық жұмыстарды орындау үшін фотограмметриялық әдістерді қолдану.
КҚ 5. Әр түрлі инженерлік құрылымдар мен коммуникацияларды салу және пайдалану кезіндегі инженерлік-геодезиялық жұмыстарын орындау
КМ 5. Әр түрлі инженерлік құрылымдар мен коммуникацияларды салу және пайдалану кезіндегі инженерлік-геодезиялық жұмыстарын орындау

РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S07310201 - Техник-геодезист"
ПК 1. Подготавливать геодезическое оборудование для создания съемочного обоснования
ПМ 1. Подготовка геодезического оборудования для создания съемочного обоснования
РО 1.1. Выполнять подготовительные работы для создания съемочного обоснования.
РО 1.2. Выполнять подготовку полевого геодезического оборудования.
РО 1.3. Выполнять угловые и линейные измерения.
РО 1.4. Решать задачи по топографическим картам.
РО 1.5. Решать задачи по ориентированию, по номенклатуре, по масштабам.
РО 1.6. Определять типы рельефа, их происхождение.
ПК 2. Прокладывать теодолитные и нивелирные хода для выполнения топографических съемок
ПМ 2. Проложение теодолитных и нивелирных ходов для выполнения топографических съемок
РО 2.1. Создавать плановые и высотные геодезические сети различными методами.
РО 2.2. Выполнять астрономические и гироскопические наблюдения и их обработку.
РО 2.3. Выполнять топографические съемки.
РО 2.4. Выполнять математическую обработку результатов геодезических измерений.
РО 2.5. Создавать топографические планы, карты и чертежи.
РО 2.6. Осуществлять сбор отчетной документации.
ПК 3. Выполнять инженерно-геодезические работы при строительстве сооружений
ПМ 3. Выполнение инженерно-геодезических работ при строительстве сооружений
РО 3.1. Выполнять геодезические работы по выносу проекта сооружения на местность.
РО 3.2. Выполнять монтаж технологического оборудования при строительстве промышленных комплексов.
РО 3.3. Выполнять расчеты при построении строительных чертежей.
РО 3.4. Вычерчивать проектную документацию строительных объектов.
РО 3.5. Выполнять обработку результатов инженерно-геодезических работ при помощи современных технологий.
ПК 4. Выполнять инженерно-геодезические работы при изысканиях и строительстве линейных сооружений
ПМ 4. Выполнение инженерно-геодезических изысканий при проектировании и строительстве линейных сооружений
РО 4.1. Выполнять геодезические работы при изысканиях линейных сооружений.
РО 4.2. Выполнять геодезические работы при строительстве линейных сооружений.
РО 4.3. Выполнять полевое и камеральное трассирование.
РО 4.4. Выполнять оценку точности геодезических работ.
РО 4.5. Выполнять расчет и построение продольного и поперечного профиля.
РО 4.6. Применять фотограмметрические методы для выполнения инженерно-геодезических работ.
ПК 5. Выполнять инженерно-геодезические работы при строительстве и эксплуатации различных инженерных сооружений и коммуникаций
ПМ 5. Выполнение инженерно-геодезических работ при строительстве и эксплуатации различных инженерных сооружений и коммуникаций

ОН 5.1. Алаңдық құрылымдардың инженерлік-геодезиялық ізденістерін орындау.
ОН 5.2. Өзендердегі гидротехникалық құрылымдарды жобалау және салу кезіндегі инженерлік-геодезиялық жұмыстарды орындау.
ОН 5.3. Инженерлік-геологиялық және инженерлік-гидрологиялық ізденістер кезіндегі геодезиялық жұмыстарды орындау.
ОН 5.4. Тоннельдерді салу және пайдалану кезіндегі геодезиялық жұмыстарды орындау.
ОН 5.5. Кадастр үшін геодезиялық жұмыстарды орындау.
ОН 5.6. Құрылыстар мен конструкциялардың деформациясының бақылауын орындау.
ОН 5.7. Инженерлік-геодезиялық жұмыстарды орындау кезінде геоақпараттық жүйелер мен жаҺандық навигациялық серіктік өлшеу жүйесін пайдалану.
ОН 5.8. Жеке жүрістерді, жүріс жүйелерін және геодезиялық тораптарын әртүрлі тәсілдермен теңестіруді орындау.
КҚ 6. Геодезиялық өндірісті ұйымдастыру және жоспарлау
КМ 6. Геодезиялық өндірісті ұйымдастыру және жоспарлау
ОН 6.1. Зерттелетін аумақ бойынша материалдарды меңгеру.
ОН 6.2. Инженерлік-геодезиялық жұмыстардың негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу.
ОН 6.3. Ұйымның өндірістік қызметінің тиімділігін бағалау.
ОН 6.4. Әртүрлі мақсаттағы объектілерді іздестіру, жобалау және салу кезінде геодезиялық жұмыстардың есептеулерін орындау.
ОН 6.5. Нормативтік құжаттар мен техникалық шарттардың талаптарына сәйкес жұмыстардың орындалуын ұйымдастыру.
ОН 6.6. Инженерлік-геодезиялық жұмыстардың әр түрлі түрлері бойынша есептер құрастыру.
"4S07310202 - Техник-аэрофотогеодезист" біліктілігі
КҚ 1. Түсіріс негіздемесін жасау үшін геодезиялық құрылғыларды дайындалуына қатысу
КМ 1. Түсіріс негіздемесін жасау үшін геодезиялық құрылғыларды дайындалуына қатысу
ОН 1.1. Түсіріс негіздемесін құру үшін дайындық жұмыстарын орындау.
ОН 1.2. Далалық геодезиялық құрылғыларды дайындау.
ОН 1.3. Бұрыштық және сызықтық өлшеулерді орындау.
ОН 1.4. Топографиялық карталар бойынша міндеттерді орындау .
ОН 1.5. Бағдарлау, номенклатура, масштаб бойынша міндеттерді шешу.
ОН 1.6. Бедердің түрлерін, олардың шығу тегін анықтау.
КҚ 2. Түсіріс негіздемелерін құру
КМ 2. Түсіріс негіздемелерін құру
ОН 2.1. Пландық-биіктік түсіру негіздемесін құру.
ОН 2.2. Топографиялық түсірістерді орындау.
ОН 2.3. Геодезиялық өлшеулер нәтижелеріннің математикалық өңдеулерін орындау.
ОН 2.4. План құрастыру үшін топографиялық түсіріс деректерін пайдалану.
ОН 2.5. Шартты белгілерді сызу.
ОН 2.6. Суреттерді бажайлау және аэрофотосуреттер бойынша ақпарат жинау.
ОН 2.7. Есеп беру құжаттарын жинау.
КҚ 3. Кеңістіктік фототриангуляция тораптарын құру
КМ 3. Кеңістіктік фототриангуляция тораптарын құру

РО 5.1. Выполнять инженерно-геодезические изыскания площадных сооружений.
РО 5.2. Выполнять инженерно-геодезические работы при проектировании и строительстве гидротехнических сооружений на реках.
РО 5.3. Выполнять геодезические работы при инженерно-геологических и инженерно-гидрологических изысканиях.
РО 5.4. Выполнять геодезические работы при строительстве и эксплуатации тоннелей.
РО 5.5. Выполнять геодезические работы для кадастра.
РО 5.6. Выполнять наблюдения за деформацией сооружений и конструкций.
РО 5.7. Использовать геоинформационные системы и глобальные навигационные спутниковые системы измерения при выполнении инженерно-геодезических работ.
РО 5.8. Выполнять уравнивание отдельных ходов, систем ходов и геодезических сетей различными способами.
ПК 6. Организовать и планировать геодезическое производство
ПМ 6. Организация и планирование геодезического производства
РО 6.1. Изучать материалы по исследуемой территории.
РО 6.2. Выполнять расчеты основных технико-экономических показателей инженерно-геодезических работ.
РО 6.3. Оценивать эффективность производственной деятельности организации.
РО 6.4. Выполнять расчеты геодезических работ при изысканиях, проектировании и строительстве объектов различного назначения.
РО 6.5. Организовать выполнение работ в соответствии с требованиями нормативных документов и технических условий.
РО 6.6. Составлять отчеты по различным видам инженерно-геодезических работ.
Квалификация "4S07310202 - Техник-аэрофотогеодезист"
ПК 1. Участвовать в подготовке геодезического оборудования для создания съемочного обоснования
ПМ 1. Участие в подготовке геодезического оборудования для создания съемочного обоснования
РО 1.1. Выполнять подготовительные работы для создания съемочного обоснования.
РО 1.2. Выполнять подготовку полевого геодезического оборудования.
РО 1.3. Выполнять угловые и линейные измерения.
РО 1.4. Решать задачи по топографическим картам.
РО 1.5. Решать задачи по ориентированию, по номенклатуре, по масштабам.
РО 1.6. Определять типы рельефа, их происхождение.
ПК 2. Создать съемочное обоснование
ПМ 2. Создание съемочного обоснования
РО 2.1. Создавать планово-высотное съемочное обоснование.
РО 2.2. Выполнять топографические съемки.
РО 2.3. Выполнять математическую обработку результатов геодезических измерений.
РО 2.4. Использовать данные топографической съемки для составления планов.
РО 2.5. Вычерчивать условные знаки.
РО 2.6. Выполнять дешифрирование изображений и сбор информации по аэрофотоснимкам.
РО 2.7. Осуществлять сбор отчетной документации.
ПК 3. Создавать сети пространственной фототриангуляции
ПМ 3. Создание сетей пространственной фототриангуляции

ОН 3.1. Фотограмметриялық торапты құру үшін геодезиялық өлшеулерді орындау және оларды өңдеу.
ОН 3.2. Фотопландар мен фотосхемалар жасау.
ОН 3.3. Фотограмметриялық және стереофотограмметриялық жұмыстарды орындау.
ОН 3.4. Аэрофотосуреттер мен ғарыштық суреттерінің өңдеуін орындау.
ОН 3.5. Фотограмметриялық өлшеулердің дәлдігін бағалауын орындау.
КҚ 4. Геодезиялық және фотограмметриялық өлшеулердің нәтижелерін өңдеу үшін материалдарды жинақтау
КМ 4. Геодезиялық және фотограмметриялық өлшеулердің нәтижелерін өңдеу үшін материалдарды жинақтау
ОН 4.1. Пландық торапты жиілету жұмыстарын әртүрлі геодезиялық әдістермен орындау.
ОН 4.2. Далалық өлшеулерді автоматтандыру үшін компьютерлік технологияларды қолдану.
ОН 4.3. Геодезиялық тораптар пункттерінің орналасқан жерін анықтаудың заманауи технологияларын пайдалану.
ОН 4.4. Түсірілім негіздемесінің фотограмметриялық жиілету жұмыс жобасын құру.
ОН 4.5. Геодезиялық және фотограмметриялық өлшеулердің нәтижелері туралы материалдарды ресімдеуді орындау.
КҚ 5. Цифрлық карталар мен пландарды құру
КМ 5. Цифрлық карталар мен пландарды құру
ОН 5.1. Карта мен план жасау үшін топографиялық-геодезиялық және картографиялық материалдарды жинау, жүйелеу және талдау.
ОН 5.2. Карта мен план жасау, геоақпараттық жүйелер құру, жаҺандық навигациялық серіктік жүйесі өлшеулерді өңдеу үшін жалпы және арнайы мақсаттағы бағдарламалық құралдармен жұмыс істеу.
ОН 5.3. Топографиялық карталар мен пландардың математикалық негізін есептеу.
ОН 5.4. Карталар мен пландардың түпнұсқаларын жасау.
ОН 5.5. Әр түрлі мақсаттағы топографиялық карталар мен пландарды жаңарту.
КҚ 6. Геодезиялық өндірісті ұйымдастыру және жоспарлау
КМ 6. Геодезиялық өндірісті ұйымдастыру және жоспарлау
ОН 6.1. Зерттелетін аумақ бойынша материалдарды меңгеру.
ОН 6.2. Геодезиялық және фотограмметриялық жұмыстардың негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу.
ОН 6.3. Өндірістік қызметтің тиімділігін бағалау.
ОН 6.4. Әртүрлі мақсаттағы объектілерді іздестіру, жобалау және салу кезінде геодезиялық жұмыстардың есептеулерін орындау.
ОН 6.5. Нормативтік құжаттар мен техникалық шарттардың талаптарына сәйкес жұмыстардың орындалуын ұйымдастыру.
ОН 6.6. Әртүрлі геодезиялық, картографиялық және фотограмметриялық жұмыстардың түрлері бойынша есептер құру.
"4S07310203 - Техник-картограф" біліктілігі
КҚ 1. Карталарды құрастыру үшін картографиялық және геодезиялық материалдарды жинау және талдауды орындау
КМ 1. Карталарды құрастыру үшін картографиялық және геодезиялық материалдарды жинау және талдауды орындау
ОН 1.1. Картографиялық материалдарды жинау мен талдауды орындау.

РО 3.1. Выполнять геодезические измерения и их обработку для построения фотограмметрической сети.
РО 3.2. Создавать фотопланы и фотосхемы.
РО 3.3. Выполнять фотограмметрические и стереофотограмметрические работы.
РО 3.4. Выполнять обработку аэрофотоснимков и космических снимков.
РО 3.5. Выполнять оценку точности фотограмметрических измерений.
ПК 4. Комплектовать материалы для обработки результатов геодезических и фотограмметрических измерений
ПМ 4. Комплектование материалов для обработки результатов геодезических и фотограмметрических измерений
РО 4.1. Выполнять работы по сгущению плановой сети различными геодезическими методами.
РО 4.2. Применять компьютерные технологии для автоматизации полевых измерений.
РО 4.3. Использовать современные технологии определения местоположения пунктов геодезических сетей.
РО 4.4. Составлять рабочий проект фотограмметрического сгущения съемочного обоснования.
РО 4.5. Оформлять материалы о результатах геодезических и фотограмметрических измерений.
ПК 5. Создавать цифровые карты и планы
ПМ 5. Создание цифровых карт и планов
РО 5.1. Собирать, систематизировать и анализировать топографо-геодезические и картографические материалы для создания карт и планов.
РО 5.2. Работать с программными средствами общего и специального назначения для создания карт и планов, геоинформацинных систем, обработки измерений глобальной навигационной спутниковой системы.
РО 5.3. Расcчитывать математическую основу топографических карт и планов.
РО 5.4. Создавать оригиналы карт и планов.
РО 5.5. Обновлять топографические карты и планы различного назначения.
ПК 6. Организовать и планировать геодезическое производство
ПМ 6. Организация и планирование геодезического производства
РО 6.1. Изучать материалы по исследуемой территории.
РО 6.2. Рассчитывать основные технико-экономические показатели геодезических и фотограмметрических работ.
РО 6.3. Оценивать эффективность производственной деятельности.
РО 6.4. Выполнять расчеты геодезических работ при изысканиях, проектировании и строительстве объектов различного назначения.
РО 6.5. Организовать выполнение работ в соответствии с требованиями нормативных документов и технических условий.
РО 6.6. Составлять отчеты по различным видам геодезических, картографических и фотограмметрических работ.
Квалификация "4S07310203 - Техник-картограф"
ПК 1. Выполнять сбор и анализ картографических и геодезических материалов для составления карт
ПМ 1. Выполнение сбора и анализа картографических и геодезических материалов для составления карт
РО 1.1. Выполнять сбор и анализ картографических материалов.

ОН 1.2. Топографиялық карталар бойынша міндеттерді орындау.
ОН 1.3. Бағдарлау, номенклатура, масштаб бойынша міндеттерді шешу.
ОН 1.4. Бұрыштық және сызықтық өлшеулерді орындау және өңдеу.
ОН 1.5. Бедердің түрлерін, олардың шығу тегін анықтау.
ОН 1.6. Картаның географиялық негізін дайындауды жүзеге асыру.
ОН 1.7. Графикалық жұмыстарды орындау.
КҚ 2. Геодезиялық өлшеулер материалдарын математикалық өңдеулерін орындау
КМ 2. Геодезиялық өлшеулер материалдарын математикалық өңдеулерін орындау
ОН 2.1. Пландық-биіктік түсіріс негіздемесін құру.
ОН 2.2. Топографиялық түсірістерді орындау.
ОН 2.3. Геодезиялық өлшеулер нәтижелеріннің математикалық өңдеулерін орындау.
ОН 2.4. Карта құрастыру үшін топографиялық түсіріс деректерін қолдану.
ОН 2.5. Карталар мен пландарды жіктеу.
ОН 2.6. Топографиялық карта парақтарының математикалық негіздерін есептеу және құрастыруын орындау.
ОН 2.7. Топографиялық карталарды құрастыру үшін алынған картографиялық мәліметтерді өңдеу.
КҚ 3. Картографиялық жұмыстарын орындау
КМ 3. Картографиялық жұмыстарын орындау
ОН 3.1. Карталардың жобасын құру.
ОН 3.2. Әр түрлі масштабтағы карталар мен пландардың генерализациялауын орындау.
ОН 3.3. Картографиялық кескінді бастапқы картографиялық материалдан жасалатын карта негізіне көшіруді орындау.
ОН 3.4. Картографиялық материалды трансформирлеуді орындау.
ОН 3.5. Шартты белгілер мен белгілеулерді әзірлеу, қаріптерді таңдау.
ОН 3.6. Карталар мен пландарды құрудың нәтижелерін шартты белгілерде салу.
КҚ 4. Карталар мен пландардың түпнұсқаларын жасауға дайындық жұмыстарын орындау
КМ 4. Карталар мен пландардың түпнұсқаларын жасауға дайындық жұмыстарын орындау
ОН 4.1. Карталар мен пландардың мазмұнын құрастыру кезінде картографиялық зерттеу әдісін қолдану.
ОН 4.2. Топографиялық карталардың түпнұсқаларын актуализациялау және өзгерту енгізу.
ОН 4.3. Стереотопографиялық түсіру кезінде аэрофотосуреттерді камералдық бажайлау.
ОН 4.4. Карталардың түпнұсқаларын жасау кезінде цифрлық геодезиялық өлшеу деректерін пайдалану.
ОН 4.5. Географиялық ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, карталардың түпнұсқаларын жасауға дайындықты орындау.
KҚ 5. Карталар мен пландардың түпнұсқаларын цифрлық түрде құрастыру және оларды шығару
KM 5. Карталар мен пландардың түпнұсқаларын цифрлық түрде құрастыруы және оларды шығару
ОН 5.1. Зерттелетін аумақ бойынша материалдарды меңгеру.
ОН 5.2. Карталар мен пландардың суретін сканерлеу, трансформирлеу және тіркеу.
ОН 5.3. Карталар мен атластардың көркем безендіруін орындау.
ОН 5.4. Карталар мен пландардың мазмұнын векторландыруды жүзеге асыру.

РО 1.2. Решать задачи по топографическим картам.
РО 1.3. Решать задачи по ориентированию, номенклатуре, масштабам.
РО 1.4. Выполнять угловые и линейные измерения и их обработку.
РО 1.5. Определять типы рельефа по происхождению.
РО 1.6. Выполнять подготовку географической основы карты.
РО 1.7. Выполнять графические работы.
ПК 2. Выполнять математическую обработку материалов геодезических измерений
ПМ 2. Выполнение математической обработки материалов геодезических измерений
РО 2.1. Создавать планово-высотное съемочное обоснование.
РО 2.2. Выполнять топографические съемки.
РО 2.3. Выполнять математическую обработку результатов геодезических измерений.
РО 2.4. Использовать данные топографических съемок для составления карт.
РО 2.5. Классифицировать карты и планы.
РО 2.6. Выполнять расчет и построение математической основы листов топографических карт.
РО 2.7. Редактировать картографические данные, полученные для составления топографических карт.
ПК 3. Выполнять картографические работы
ПК 3. Выполнение картографических работ
РО 3.1. Составлять проекты карт.
РО 3.2. Выполнять генерализацию карт и планов разных масштабов.
РО 3.3. Выполнять перенос картографического изображения с исходного картографического материала на основу составляемой карты.
РО 3.4. Выполнять трансформирование картографического материала.
РО 3.5. Разрабатывать условные знаки и обозначения, подбирать шрифты.
РО 3.6. Оформлять результаты составления карт и планов в условных знаках.
ПК 4. Выполнять подготовитедльные работы к созданию оригиналов карт и планов
ПМ 4. Выполнение подготовитедльных работ к созданию оригиналов карт и планов
РО 4.1. Применять картографический метод исследования при составлении содержания карт и планов.
РО 4.2. Производить актуализацию и внесение изменений в оригиналы топографических карт.
РО 4.3. Выполнять камеральное дешифрирование аэрофотоснимков при стереотопографической съемке.
РО 4.4. Использовать данные цифровых геодезических измерений при создании оригиналов карт.
РО 4.5. Выполнять подготовку к созданию оригиналов карт с использованием географических информационных систем.
ПК 5. Составлять оригиналы карт и планов в цифровом виде и их издание
ПМ 5. Составление оригиналов карт и планов в цифровом виде и их издание
РО 5.1. Изучать материалы исследуемой территории.
РО 5.2. Сканировать, трансформировать и регистрировать изображение карт и планов.
РО 5.3. Выполнять художественное оформление карт и атласов.
РО 5.4. Производить векторизацию содержания карт и планов.

ОН 7.2. Ғимараттардың ішкі беттерін қыштақталармен қаптау.
ОН 7.3. Ғимараттардың сыртқы беттерін керамикалық қыштақталармен, мозаикамен және синтетикалық материалдармен қаптау.
КҚ 8. Бұрын боялған және сырланған беттерді жөндеу жұмыстарын орындау
КМ 8. Бұрын боялған және сырланған беттерді жөндеу жұмыстарын орындау
ОН 8.1. Жөнделетін сылақтың жай-күйі мен зақымдану дәрежесін бағалау.
ОН 8.2. Қабыршақтанған немесе зақымдалған сылақ қабатын алып тастау және мыс купоросының ерітіндісімен өңдеу.
ОН 8.3. Зақымдалған қабырға алаңдарын жөндеу жүргізуге дайындау және ерітінділер даярлау.
ОН 8.4. Зақымдалған беттерді сылақтау.
"4S07320106 - Техник-құрылысшы" біліктілігі
КҚ 1. Ғимараттар мен құрылыстарды жобалауға қатысу
КМ 1. Ғимараттар мен құрылыстарды жобалауға қатысу
ОН 1.1. Құрылымдар мен материалдар таңдау кезінде ең оңтайлы шешімдерді таңдау.
ОН 1.2. Ғимараттар мен құрылыстардың арналуы мен пайдалану мақсаттарына сәйкес құрылымдық элементтерінің түйіндері мен бөлшектерін әзірлеу.
ОН 1.3. Құрылыс конструкцияларын есептеу мен құрылымдауды орындау.
ОН 1.4. Автоматтандырылған жобалау құралдарын пайдалана отырып, сәулет-құрылыс сызбаларын әзірлеу.
ОН 1.5. Ақпараттық технологияларды қолдана отырып, жұмыстар өндіру жобасын әзірлеуге қатысу.
КҚ 2. Құрылыс нысандарын салу, пайдалану және қайта құру кезіндегі технологиялық процестерді орындау
КМ 2. Құрылыс нысандарын салу, пайдалану және қайта құру кезіндегі технологиялық процестерді орындау
ОН 2.1. Құрылыс алаңындағы дайындық жұмыстарын орындау.
ОН 2.2. Құрылыс нысандарын қайта тұрғызу, жөндеу жүргізу және құрылыс-жинақтау жұмыстарын орындау.
ОН 2.3. Орындалатын жұмыстар көлемінің және материалдық ресурстар шығындарының жедел есебін жүргізу.
ОН 2.4. Орындалатын жұмыстар мен жұмсалатын материалдардың сапасын бақылау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру.
ОН 2.5. Қолда бар ресурстарға, бригадалардың, звенолардың мамандануы мен біліктілігіне сәйкес өндірістік тапсырмалардың түрлері мен күрделілігін анықтау.
КҚ 3. Құрылыс-жинақтау жұмыстарын орындау, ғимараттар мен құрылыстарды пайдалану және қайта құру кезіндегі құрылымдық бөлімшелердің қызметін ұйымдастыру
КМ 3. Құрылыс-жинақтау жұмыстарын орындау, ғимараттар мен құрылыстарды пайдалану және қайта құру кезіндегі құрылымдық бөлімшелердің қызметін ұйымдастыру
ОН 3.1. Құрылыс-жинақтау жұмыстарын, оның ішінде әрлеу жұмыстарын, құрылыс объектілерін ағымдағы жөндеу мен қайта тұрғызуды жүргізу кезінде құрылымдық бөлімшелердің қызметін жедел жоспарлауды жүзеге асыру.

РО 7.2. Выполнять облицовку внутренних поверхностей зданий плиткой.
РО 7.3. Выполнять облицовку наружных поверхностей зданий керамической плиткой плитами, мозаикой и синтетическими материалами.
ПК 8. Выполнять ремонтные работы обычных штукатурок и окрашенных ранее поверхностей
ПМ 8. Выполнение ремонтных работ обычных штукатурок и окрашенных ранее поверхностей
РО 8.1. Оценивать состояние и степень повреждения ремонтируемой штукатурки.
РО 8.2. Удалять отслаиваемый или поврежденный штукатурный слоя и протравливание раствором медного купороса.
РО 8.3. Подготовка поврежденных участков и приготовление ремонтных растворов.
РО 8.4. Оштукатуривать поврежденные участки поверхностей.
Квалификация "4S07320106 - Техник-строитель"
ПК 1. Участвовать в проектировании зданий и сооружений
ПМ 1. Участие в проектировании зданий и сооружений
РО 1.1. Подбирать наиболее оптимальные решения при выборе конструкций и материалов.
РО 1.2. Разрабатывать узлы и детали конструктивных элементов зданий и сооружений в соответствии с условиями эксплуатации и назначениями.
РО 1.3. Выполнять расчеты и конструирование строительных конструкций.
РО 1.4. Разрабатывать архитектурно-строительные чертежи с использованием средств автоматизированного проектирования.
РО 1.5. Участвовать в разработке проекта производства работ с применением информационных технологий.
ПК 2. Выполнять технологические процессы при строительстве, эксплуатации и реконструкции строительных объектов
ПМ 2. Выполнение технологических процессов при строительстве, эксплуатации и реконструкции строительных объектов
РО 2.1. Выполнять подготовительные работы на строительной площадке.
РО 2.2. Выполнять строительно-монтажные, ремонтные работы и работы по реконструкции строительных объектов.
РО 2.3. Проводить оперативный учет объемов выполняемых работ и расходов материальных ресурсов.
РО 2.4. Осуществлять мероприятия по контролю качества выполняемых работ и расходуемых материалов.
РО 2.5. Определять виды и сложность производственных заданий в соответствии с имеющимися ресурсами, специализацией и квалификацией бригад, звеньев.
ПК 3. Организовывать деятельность структурных подразделений при выполнении строительно-монтажных работ, эксплуатации и реконструкции зданий и сооружений
ПМ 3. Организация деятельности структурных подразделений при выполнении строительно-монтажных работ, эксплуатации и реконструкции зданий и сооружений
РО 3.1. Осуществлять оперативное планирование деятельности структурных подразделений при проведении строительно-монтажных работ, в том числе отделочных работ, текущего ремонта и реконструкции строительных объектов.

ОН 3.2. Өндірістік тапсырмаларды орындау кезінде құрылымдық бөлімшелердің жұмысын қамтамасыз ету.
ОН 3.3. Құрылыс жұмыстарының орындалатын түрлері бойынша ағымдағы және атқарушылық құжаттардың жүргізілуін қамтамасыз ету.
ОН 3.4. Құрылымдық бөлімшелердің қызметін бақылау және бағалау.
ОН 3.5. Құрылыс жұмыстарын жүргізу учаскесінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстардың тізбесін айқындау.
КҚ 4. Құрылыс нысандарын пайдалану және қайта құру кезіндегі жұмыс түрлерін ұйымдастыру
КМ 4. Құрылыс нысандарын пайдалану және қайта құру кезіндегі жұмыс түрлерін ұйымдастыру
ОН 4.1. Ғимараттар мен құрылыстарды техникалық пайдалану бойынша жұмысты ұйымдастыру.
ОН 4.2. Ғимараттардың конструкциялары мен инженерлік жабдықтарын техникалық пайдалану жөніндегі іс-шараларды орындау.
ОН 4.3. Пайдаланылатын ғимараттардың құрылымдық элементтерінің техникалық жай-күйін, оның ішінде пайдаланылатын ғимараттардың құрылымдық элементтерінің ішкі және сыртқы беттерін әрлеуін диагностикалауға қатысу.
КҚ 5. Құрылыс өндірісін құрылыс және қосалқы материалдармен, жабдықтармен қамтамасыз ету үшін қажетті ақпаратты жинау және сақтау жөніндегі қызметті жүзеге асыру
КМ 5. Құрылыс өндірісін құрылыс және қосалқы материалдармен, жабдықтармен қамтамасыз ету үшін қажетті ақпаратты жинау және сақтау жөніндегі қызметті жүзеге асыру
ОН 5.1. Құрылыс және қосалқы материалдар мен жабдықтар қажеттілігінің жиынтық спецификациясын және кестелерін жасау.
ОН 5.2. Жеткізушілерге немесе өндірушілерге байланыстырып құрылыс және қосалқы материалдар мен жабдықтар бойынша деректер базасын қалыптастыру.
ОН 5.3. Құрылыс және қосалқы материалдар мен жабдықтарды қабылдауды және сақтауды жүзеге асыру.
ОН 5.4. Өндірістік тапсырмалар көлемінің және жұмыс өндірісінің күнтізбелік жоспарларының еңбек және материалдық-техникалық ресурстарға қойылатын нормативтік талаптарға сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
347- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
347-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07320200 - Құрылыстағы сметалық жұмыс" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
073 Сәулет және құрылыс
0732 Құрылыс жұмыстары және азаматтық құрылыс
Мамандығы:
07320200 - Құрылыстағы сметалық жұмыс
Біліктілігі:

РО 3.2. Обеспечивать работу структурных подразделений при выполнении производственных заданий.
РО 3.3. Обеспечивать ведение текущей и исполнительной документации по выполняемым видам строительных работ.
РО 3.4. Контролировать и оценивать деятельность структурных подразделений.
РО 3.5. Определять перечень работ по обеспечению безопасности участка производства строительных работ.
ПК 4. Организовывать видов работ при эксплуатации и реконструкции строительных объектов
ПМ 4. Организация видов работ при эксплуатации и реконструкции строительных объектов
РО 4.1. Организовывать работу по технической эксплуатации зданий и сооружений.
РО 4.2. Выполнять мероприятия по технической эксплуатации конструкций и инженерного оборудования зданий.
РО 4.3. Принимать участие в диагностике технического состояния конструктивных элементов эксплуатируемых зданий, в том числе отделки внутренних и наружных поверхностей конструктивных элементов эксплуатируемых зданий.
ПК 5. Осуществлять деятельность по сбору и хранению информации, необходимой для обеспечения строительного производства строительными и вспомогательными материалами и оборудованием
ПМ 5. Осуществление деятельности по сбору и хранению информации, необходимой для обеспечения строительного производства строительными и вспомогательными материалами и оборудованием
РО 5.1. Составлять сводные спецификации и таблицы потребности в строительных и вспомогательных материалах и оборудовании.
РО 5.2. Формировать базы данных по строительным и вспомогательным материалам и оборудованию в привязке к поставщикам и (или) производителям.
РО 5.3. Осуществлять приемку и хранение строительных и вспомогательных материалов и оборудования.
РО 5.4. Осуществлять оценку соответствия объемов производственных заданий и календарных планов производства работ нормативным требованиям к трудовым и материально-техническим ресурсам.
Приложение 347 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 347 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07320200 - Сметное дело в строительстве"
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
073 Архитектура и строительство
0732 Строительные работы и гражданское строительство
Специальность:
07320200 - Сметное дело в строительстве
Квалификация:

ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S07320201 - Техник-сметашы" біліктілігі
КҚ 1. Құрылыстың сметалық құнын анықтау және сметалық құжаттаманы әзірлеу үшін бастапқы құжаттаманы әзірлеу
КМ 1. Құрылыстың сметалық құнын анықтау үшін бастапқы деректерді дайындау және сметалық құжаттаманы әзірлеу
ОН 1.1. Ғимараттардың көлемдік-жоспарлау және конструктивтік шешімдерін пайдалана отырып, құрылыстың сметалық құнын анықтау үшін бастапқы деректерді дайындауды жүзеге асыру.
ОН 1.2. Құрылыс объектілерін ақпараттық модельдеу технологиясы және баға белгілеу бойынша мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану.
ОН 1.3. Құрылыс объектілерін ақпараттық модельдеу технологиясын қолдана отырып, жобаны іске асыру кезінде сызбалар, ерекшеліктер, шығындар туралы мәліметтерді қолдану.
ОН 1.4. Барлық жобалау кезеңінде берілген объектілер бойынша техникалық мәселелерді шешуге қатысу.
КҚ 2. Сметалық құжаттаманы әзірлеу үшін құрылыс жұмыстарының көлемін анықтау
КМ 2. Сметалық құжаттаманы әзірлеу үшін құрылыс жұмыстарының көлемін анықтау
ОН 2.1. Күрделі құрылыс нысандарында далалық зерттеулер мен өлшеу жұмыстарын жүргізу.
ОН 2.2. Құрылыс-монтаждау жұмыстары көлемінің ведомостарын және бастапқы деректер бойынша ақаулар ведомостарын әзірлеу және ресімдеу.
ОН 2.3. Белгіленген талаптарға сәйкес құрылымдық элементтер мен жұмыс түрлері бойынша жұмыс көлемін есептеу.
ОН 2.4. Күрделі құрылыс объектілерін және өлшеу жұмыстарын зерттеу нәтижелері бойынша жобалық және басқа да техникалық құжаттаманы, құрылыс-монтаждау жұмыстары көлемінің ведомостарын және ақаулар ведомостарын пайдалану және ресімдеу.
ОН 2.5. Сараптама мен бекітуші инстанциялардың анықталған сәйкессіздіктері бойынша сметалық құжаттамаға өзгерістер мен толықтырулар енгізу.
КҚ 3. Сметалық құжаттаманы әзірлеп, құрылыстың сметалық құнын анықтау
КМ 3. Сметалық құжаттаманы әзірлеу және құрылыстың сметалық құнын анықтау
ОН 3.1. Сметаларды, сметалық есептерді, жұмыс пен шығындардың жекелеген түрлеріне есептеулер мен калькуляцияларды, шығындар жиынтығын жасау.
ОН 3.2. Сметалық құжаттаманы жасау және құрылыстың сметалық құнын анықтау үшін есептеулер мен есептеулерді жүргізу.
ОН 3.3. Республикалық сметалық-нормативтік базаны, жинақтар мен анықтамалықтар, электрондық деректер базаларын қолдану.
ОН 3.4. Әзірленетін жобалар мен техникалық құжаттаманың стандарттарға, техникалық шарттарға сәйкестігін қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
349- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
349-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07320300 - Ғимараттарды жобалау мен пайдаланудың автоматтандырылған жүйелері" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
073 Сәулет және құрылыс
0732 Құрылыс жұмыстары және азаматтық құрылыс
Мамандығы:
07320300 - Ғимараттарды жобалау мен пайдаланудың автоматтандырылған жүйелері
Біліктілігі:

РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S07320201 - Техник-сметчик"
ПК 1. Подготовить исходные данные для определения сметной стоимости строительства и разработки сметной документации
ПМ 1. Подготовка исходных данных для определения сметной стоимости строительства и разработки сметной документации
РО 1.1. Осуществлять подготовку исходных данных для определения сметной стоимости строительства c использованием объемно-планировочных и конструктивных решений зданий.
РО 1.2. Использовать специализированное программное обеспечение по ценообразованию и технологии информационного моделирования строительных объектов.
РО 1.3. Применять данные чертежей, спецификаций, калькуляций при реализации проекта с применением технологии информационного моделирования строительных объектов.
РО 1.4. Участвовать в решении технических вопросов по закрепленным объектам на протяжении всего периода проектирования.
ПК 2. Определять объемы строительных работ для разработки сметной документации
ПМ 2. Определение объемов строительных работ для разработки сметной документации
РО 2.1. Проводить натурные обследования и обмерные работы на объектах капитального строительства.
РО 2.2. Разрабатывать и оформлять ведомости объемов строительно-монтажных работ и ведомости дефектов по исходным данным.
РО 2.3. Проводить подсчеты объемов работ по конструктивным элементам и видам работ в соответствии с установленными требованиями.
РО 2.4. Использовать и оформлять проектную и другую техническую документацию по результатам обследования объектов капитального строительства и обмерных работ, ведомости объемов строительно-монтажных работ и ведомости дефектов.
РО 2.5. Вносить изменения и дополнения в сметную документацию по выявленным несоответствиям экспертизы и утверждающих инстанций.
ПК 3. Разработать сметную документацию и определить сметную стоимость строительства
ПМ 3. Разработка сметной документации и определение сметной стоимости строительства
РО 3.1. Составлять сметы, сметные расчеты, расчеты и калькуляции на отдельные виды работ и затрат, сводки затрат.
РО 3.2. Осуществлять расчеты и вычисления для составления сметной документации и определения сметной стоимости строительства.
РО 3.3. Применять сборники и справочники, электронных баз данных, включая Республиканскую сметно-нормативную базу.
РО 3.4. Обеспечить соответствие разрабатываемых проектов и технической документации стандартам, техническим условиям.
Приложение 349 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 349 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07320300 - Автоматизированные системы проектирования и эксплуатации зданий"
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
073 Архитектура и строительство
0732 Строительные работы и гражданское строительство
Специальность:
07320300 -Автоматизированные системы проектирования и эксплуатации зданий
Квалификация:

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07320301 - BIM-қолданушы" біліктілігі
КҚ 1. Құрылымдық схемалар мен сызбаларды құрастыруда графикалық редакторлардың мүмкіндіктерін қолдану
КМ 1. Құрылымдық схемалар мен сызбаларды құрастыруда графикалық редакторлардың мүмкіндіктерін қолдану
ОН 1.1. Дизайн сызбалары мен сызбаларын құрастыруда графикалық редакторлардың мүмкіндіктерін қолдану.
ОН 1.2. Бір буынды жобаларды қолмен және автоматты цифрландыруды жүргізу.
ОН 1.3. Күрделілігі аз эскиздік сәулет жобаларын жасау.
ОН 1.4. Сурет және графикалық жұмыстарды орындау үшін қарапайым бағдарламаларды қолдану.
КҚ 2. Қарапайым сызбалар мен жобаларды жасау және түзету
КМ 2. Қарапайым сызбалар мен жобаларды жасау және түзету
ОН 2.1. Құрылыс және сәулет нысандарын жобалау кезінде заманауи графикалық құралдарды қолдану.
ОН 2.2. Графикалық бағдарламаларды пайдалана отырып, сәулет-құрылыс сызбаларын орындау.
ОН 2.3. Арнайы бағдарламаларды өңдеудің негізгі командаларын қолдана отырып сызбаларды өңдеу.
ОН 2.4. Графикалық схемаларды, ғимараттардың бөліктерін, сәулет-құрылыс конструкцияларының элементтерін, құрылымдық элементтердің қосылу тораптарын таңдау мен құрастыруды орындау.
КҚ 3. Күрделі құрылыс объектілерінің ақпараттық моделі негізінде техникалық құжаттаманы басып шығару процесін техникалық қолдауды жүзеге асыру
КМ 3. Күрделі құрылыс объектілерінің ақпараттық моделі негізінде техникалық құжаттаманы басып шығару процесін техникалық қолдауды жүзеге асыру
ОН 2.1. Күрделі құрылыс объектілерінің ақпараттық моделінің құрылымдық элементтерінің деректері негізінде техникалық құжаттаманы қалыптастыру және құрастыру.
ОН 3.2. Техникалық құжаттаманы талап етілетін электрондық форматта сақтау, беру және басып шығару.
КҚ 4. Ғимараттардың, тіреу және қоршау конструкцияларының тораптарының сәулеттік құрастырылуын қамтамасыз ету
КМ 4. Ғимараттарды, тіреу және қоршау конструкцияларының тораптарын сәулеттік құрастыруды қамтамасыз ету
ОН 4.1. Компьютерлік графикалық бағдарламалардың көмегімен қарапайым сәулет және құрылыс сызбаларын орындау.

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07320301 - BIM-пользователь"
ПК 1. Применять возможности графических редакторов в компоновке конструктивных схем и чертежей
ПМ 1. Применение возможностей графических редакторов в компоновке конструктивных схем и чертежей
РО 1.1. Применять возможности графических редакторов в компоновке конструктивных схем и чертежей.
РО 1.2. Производить ручную и автоматическую оцифровку односложных проектов.
РО 1.3. Создавать эскизные архитектурные проекты малой сложности.
РО 1.4. Применять простейшие программы для выполнения чертежно-графических работ.
ПК 2. Создавать и корректировать простые чертежи и проекты
ПМ 2. Создание и корректирование простых чертежей и проектов
РО 2.1. Использовать современные графические средства при проектировании объектов строительства и архитектуры.
РО 2.2. Выполнять архитектурно-строительные чертежи с использованием графических программ.
РО 2.3. Редактировать чертежи с использованием основных команд редактирования специальных программ.
РО 2.4. Выполнять подбор и компоновку графических схем, частей зданий, элементов архитектурно-строительных конструкций, узлов соединений конструктивных элементов.
ПК 3. Осуществлять техническую поддержку процесса разработки и подготовки печати технической документации на основе информационной модели объектов капитального строительства
ПМ 3. Осуществление технической поддержки процесса разработки и подготовки печати технической документации на основе информационной модели объектов капитального строительства
РО 2.1. Формировать и компоновать техническую документацию на основе данных структурных элементов информационной модели объектов капитального строительства.
РО 3.2. Сохранять, передавать и печатать техническую документацию в требуемом электронном формате.
ПК 4. Обеспечивать архитектурную компоновку зданий, узлов несущих и ограждающих конструкций
ПМ 4. Обеспечение архитектурной компоновки зданий, узлов несущих и ограждающих конструкций
РО 4.1. Выполнять несложные архитектурно-строительные чертежи с помощью компьютерных графических программ.

ОН 4.2. Жобалаудың ақпараттық технологияларын қолдана отырып, Құрылыс нормасы мен ережелері және Еурокодтарға сәйкес құрылыс сызбаларын орындау.
КҚ 5. Ақпараттық коммуникациялық жүйелердің және олардың құрамдастарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстарды орындау
КМ 5. Ақпараттық коммуникациялық жүйелердің және олардың құрамдастарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстарды орындау
ОН 5.1. Суреттерді жасау және өңдеу үшін графикалық редакторларды қолдану.
ОН 5.2. Эскиздер, диаграммалар, иллюстрациялар жасау үшін тиісті арнайы бағдарламаларды таңдау.
"4S07320302 - BIM-техник" біліктілігі
КҚ 1. Құрылысты жобалау мен модельдеуді сүйемелдеу
КМ 1. Құрылысты жобалау мен модельдеуді сүйемелдеу
ОН 1.1. Құрылыс өндірісіне цифрлық модельдеу негіздерін қолдану.
ОН 1.2. Қарапайым құрылыс конструкцияларын модельдеу және есептеу.
ОН 1.3. Құрылыс конструкцияларын есептеу және құрастыру әдістерін қолдану.
ОН 1.4. Жалпы мақсаттағы бағдарламалар мен бағдарламалық пакеттерді қолдану.
КҚ 2. Сәулеттік жобалауды автоматтандыру құралдарын пайдалану
КМ 2. Сәулеттік жобалауды автоматтандыру құралдарын пайдалану
ОН 2.1. Жобалық құжаттама бөлімдерінің сәулеттік бөлігін әзірлеуге және ресімдеуге қатысу.
ОН 2.2. Жобалауға арналған тапсырманың мазмұнын талдауға, оларды шешудің оңтайлы әдістері мен құралдарын таңдауға қатысу.
ОН 2.3. Сәулеттік жобалау мен компьютерлік модельдеуді автоматтандыру құралдарын қолдану.
ОН 2.4. Жобаның сәулеттік бөлігін орындау кезінде компьютерлік модельдеу және визуализация әдістері мен тәсілдерін қолдану.
ОН 2.5. Жобаның сәулеттік бөлігін орындау кезінде энергия тиімділігі және энергия үнемдеу тұжырымдамаларын қолдану.
ОН 2.6. Салынып жатқан объектінің 3D моделін жасау.
КҚ 3. Есептік-конструктивтік жобалау бағдарламаларын қолдану
КМ 3. Есептік-конструктивтік жобалау бағдарламаларын пайдалану
ОН 3.1. Қарапайым құрылыс конструкцияларын модельдеу және есептеу.
ОН 3.2. Құрылыс конструкцияларын жобалауда мамандандырылған бағдарламаларды пайдалану.
ОН 3.3. Темірбетон және тас конструкцияларын есептеу үшін бағдарламалар мен қосымшаларды қолдану.
ОН 3.4. Металл конструкцияларын есептеу бағдарламалары мен қосымшаларын қолдану.
КҚ 4. Құрылыстағы технологиялық процестерді жобалау бағдарламаларын және құрылыс-монтаж жұмыстарын ұйымдастыруды жобалау бағдарламаларын пайдалану
КМ 4. Құрылыстағы технологиялық процестерді жобалау бағдарламаларын және құрылыс-монтаждау жұмыстарын ұйымдастыруды жобалау бағдарламаларын пайдалану
ОН 4.1. Жобалау сатысында құрылыс-монтаждау және жөндеу жұмыстарының оңтайлы күнтізбелік жоспарын есептеу үшін қолданбалы компьютерлік бағдарламаларды пайдалану.

РО 4.2. Выполнять строительные чертежи согласно строительным нормам и правилам и Еврокодов с применением информационных технологий проектирования.
ПК 5. Выполнять работы по обеспечению функционирования инфокоммуникационных систем и их составляющих
ПМ 5. Выполнение работ по обеспечению функционирования инфокоммуникационных систем и их составляющих
РО 5.1. Применять графические редакторы для создания и обработки изображений.
РО 5.2. Подбирать соответствующие специальные программы для создания эскизов, диаграмм, иллюстраций.
Квалификация "4S07320302 - BIM-техник"
ПК 1. Сопровождать проектирование и моделирование строительства
ПМ 1. Сопровождение проектирования и моделирования строительства
РО 1.1. Применять основы цифрового моделирования строительного производства.
РО 1.2. Моделировать и рассчитывать простые строительные конструкции.
РО 1.3. Применять методы расчета и конструирования строительных конструкций.
РО 1.4. Применять программы и программные пакеты общего назначения.
ПК 2. Использовать средства автоматизации архитектурного проектирования
ПМ 2. Использование средств автоматизации архитектурного проектирования
РО 2.1. Участвовать в разработке и оформлении архитектурной части разделов проектной документации.
РО 2.2. Участвовать в анализе содержания задания на проектирование, в выборе оптимальных методов и средств их решения.
РО 2.3. Использовать средства автоматизации архитектурного проектирования и компьютерного моделирования.
РО 2.4. Применять методы и приемы компьютерного моделирования и визуализации при выполнении архитектурной части проекта.
РО 2.5. Применять концепции энергоэффективности и энергосбережения при выполнении архитектурной части проекта.
РО 2.6. Создавать 3D-модель строящегося объекта.
ПК 3. Использовать программы расчетно-конструктивного проектирования
ПМ 3. Использование программ расчетно-конструктивного проектирования
РО 3.1. Моделировать и рассчитывать простые строительные конструкции.
РО 3.2. Использовать специализированные программы в проектировании строительных конструкций.
РО 3.3. Использовать программы и приложения по расчету железобетонных и каменных конструкций.
РО 3.4. Использовать программы и приложения по расчету металлических конструкций.
ПК 4. Использовать программы проектирования технологических процессов в строительстве и программы проектирования организации строительно-монтажных работ
ПМ 4. Использование программ проектирования технологических процессов в строительстве и программ проектирования организации строительно-монтажных работ
РО 4.1. Использовать прикладные компьютерные программы для расчета оптимального календарного плана строительно-монтажных и ремонтных работ на стадии проектирования.

ОН 4.2. Жобаны алдын-ала және жедел оңтайландыруға мүмкіндік беретін сандық бағдарламаларды қолдану.
ОН 4.3. Инженерлік желілерді жобалау кезінде сандық бағдарламаларды қолдану.
ОН 4.4. Механикаландыруды жобалау, электрмен жабдықтау және құрылысты автоматтандыру кезінде сандық бағдарламаларды қолдану.
ОН 4.5. Сәулет өнерін, құрылыс объектісі туралы конструкторлық, ұйымдастырушылық-технологиялық және экономикалық ақпаратты бірыңғай деректер базасына біріктіру.
КҚ 5. Жобалау-сметалық құжаттаманы түзету
КМ 5. Жобалау-сметалық құжаттаманы түзету
ОН 5.1. Жобалық-сметалық құжаттаманы жасау үшін ақпараттық технологияларды пайдалану.
ОН 5.2. Компьютерлік есептеу бағдарламаларын қолдана отырып, жобаның техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу.
"4S07320303 - Ғимараттарды басқарудың интеллектуалды жүйесіне қызмет көрсету технигі" біліктілігі
КҚ 1. Конструкторлық және технологиялық құжаттаманы орындау
КМ 1. Конструкторлық және технологиялық құжаттаманы орындау
ОН 1.1. Нақты өндірістік мәселелерді шешуде арнайы бағдарламалардың графикалық редакторларын қолдану.
ОН 1.2. Компьютерлік технологиялардың көмегімен сызбаларды жасау, өңдеу және рәсімдеу.
КҚ 2. Ғимараттардың инженерлік жүйелерін, "Ақылды үйлер" коммуникацияларын монтаждауды, оларға техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді жүргізу
КМ 2. Ғимараттардың инженерлік жүйелерін, "Ақылды үйлер" коммуникацияларын монтаждауды, оларға техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді жүргізу
ОН 2.1. Сумен жабдықтау, кәріз, жылыту және желдету жүйелерін жөндеу.
ОН 2.2. Белгіленген талаптарға сәйкес ғимараттарды жұмыс жағдайында сумен жабдықтау, кәріз, жылыту және желдету жүйелерін қолдау және жөндеу.
ОН 2.3. Негізгі техникалық өлшеулерді жүргізу.
ОН 2.4. Ішкі электр желілерін монтаждау мен жөндеуді жүргізу.
ОН 2.5. Күштік және әлсіз ток жүйелеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
КҚ 3. Ғимаратты басқарудың интеллектуалды жүйесіне, "Ақылды үйлер" коммуникациясына техникалық қызмет көрсету
КМ 3. Ғимаратты басқарудың интеллектуалды жүйесіне, "Ақылды үйлер" коммуникациясына техникалық қызмет көрсету
ОН 3.1. Ғимаратты басқарудың интеллектуалды жүйесінің диагностикасын жүргізу.
ОН 3.2. Ғимараттарды басқарудың интеллектуалды жүйесінің электрлік және электрондық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету.
ОН 3.3. Есептеулерді жүргізу және интеллектуалды жүйеге арналған құрылғыларды, реттегіштер мен жетектерді таңдау.
КҚ 4. Ғимараттарды басқарудың жекелеген элементтері мен интеллектуалды жүйелерін, "Ақылды үйлер" коммуникацияларын жобалау
КМ 4. Ғимараттарды басқарудың жеке элементтері мен интеллектуалды жүйелерін, "Ақылды үйлер" коммуникацияларын жобалау

РО 4.2. Использовать цифровые программы, предоставляющие возможность предварительной и оперативной оптимизации проекта.
РО 4.3. Использовать цифровые программы при проектировании инженерных сетей.
РО 4.4. Использовать цифровые программы при проектировании механизации, электроснабжения и автоматизации строительства.
РО 4.5. Объединять архитектурную, конструкторскую, организационно-технологическую и экономическую информацию о строительном объекте в единую базу данных.
ПК 5. Корректировать проектно-сметную документацию
ПМ 5. Корректирование проектно-сметной документации
РО 5.1. Использовать информационные технологии для составления проектно-сметной документации.
РО 5.2. Рассчитывать технико-экономические показатели проекта с использованием компьютерных расчетных программ.
Квалификация "4S07320303 - Техник по обслуживанию интеллектуальных систем управления зданием"
ПК 1. Выполнять конструкторскую и технологическую документацию
ПМ 1. Выполнение конструкторской и технологической документации
РО 1.1. Использовать графические редакторы специальных программ при решении конкретных производственных задач.
РО 1.2. Создавать, редактировать и оформлять чертежи с помощью компьютерных технологий.
ПК 2. Выполнять монтаж, техническое обслуживание и ремонт инженерных систем зданий, коммуникации "Умных домов"
ПМ 2. Выполнение монтажа, технического обслуживания и ремонта инженерных систем зданий, коммуникации "Умных домов"
РО 2.1. Монтировать системы водоснабжения, канализации, отопления и вентиляции.
РО 2.2. Поддерживать системы и производить ремонт водоснабжения, канализации, отопления и вентиляции зданий в рабочем состоянии в соответствии c установленными требованиями.
РО 2.3. Проводить основные технические измерения.
РО 2.4. Выполнять монтаж и ремонт внутренних электрических сетей.
РО 2.5. Проводить техническое обслуживание и ремонт силовых и слаботочных систем.
ПК 3. Проводить техническое обслуживание интеллектуальной системы управления здания, коммуникации "Умных домов"
ПМ 3. Проведение технического обслуживания интеллектуальной системы управления здания, коммуникации "Умных домов"
РО 3.1. Проводить диагностику интеллектуальной системы управления зданием.
РО 3.2. Проводить техническое обслуживание электрического и электронного оборудования интеллектуальной системы управления зданий.
РО 3.3. Выполнять расчеты и подбирать приборы, регуляторы и исполнительные механизмы для интеллектуальной системы.
ПК 4. Проектировать отдельные элементы и интеллектуальные системы управления зданий, коммуникации "Умных домов"
ПМ 4. Проектирование отдельных элементов и интеллектуальной системы управления зданий, коммуникации "Умных домов"

ОН 4.1. Интеллектуалды басқару жүйесінің сұралған функционалдығын анықтау.
ОН 4.2. Ғимараттарды басқарудың интеллектуалды жүйесінің жеке элементтерін, "Ақылды үйлер" коммуникацияларын жобалау.
ОН 4.3. Ғимараттар мен құрылыстарды, "Ақылды үйлер" коммуникацияларын басқарудың қолданыстағы интеллектуалды жүйесін жаңғырту.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
351- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
351-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07320400 - Жылжымайтын мүлікті басқару" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
073 Сәулет және құрылыс
0732 Құрылыс жұмыстары және азаматтық құрылыс
Мамандығы:
07320400 - Жылжымайтын мүлікті басқару
Біліктілігі:

РО 4.1. Определять запрашиваемый функционал интеллектуальной системы управления.
РО 4.2. Проектировать отдельные элементы интеллектуальной системы управления зданий, коммуникации "Умных домов".
РО 4.3. Модернизировать существующую интеллектуальную систему управления зданий и сооружений, коммуникации "Умных домов".
Приложение 351 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 351 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07320400 – Управление недвижимостью"
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
073 Архитектура и строительство
0732 Строительные работы и гражданское строительство
Специальность:
07320400 - Управление недвижимостью
Квалификация:

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07320401 - Хаус мастер" біліктілігі
КҚ 1. Техникалық талаптарға сәйкес көп пәтерлі тұрғын үйдің жағдайын жақсарту және қолдау
КМ 1. Техникалық талаптарға сәйкес көп пәтерлі тұрғын үйдің жағдайын жақсарту және қолдау
ОН 1.1. Көп пәтерлі тұрғын үйдің техникалық жағдайына тұрақты түрде тексеру жүргізу.
ОН 1.2. Өлшеу, ашу, жөндеу жұмыстары кезінде сервистік қызмет субъектілерімен өзара әрекеттесу.
ОН 1.3. Инженерлік-техникалық жүйелердегі күрделі емес сынулар мен ақауларды анықтау және жою.
ОН 1.4. Көп пәтерлі тұрғын үйде ұсақ жөндеу жұмыстарын және қызметтерді орындау.
ОН 1.5. Коммуналдық қалдықтарды контейнерлерден шығаруды бақылау.
КҚ 2. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау бойынша бақылауды қамтамасыз ету
КМ 2. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау бойынша бақылауды қамтамасыз ету
ОН 2.1. Пәтер, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелерінен жөндеу, ұсақ жұмыстарды жүргізу бойынша өтінімдер қабылдау.
ОН 2.2. Су өшірілген жағдайда, жылыту маусымына дайындық кезінде ақпаратты көпшілікке қолжетімді жерлерде орналастыру.
ОН 2.3. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау жөніндегі жұмыстарды жүргізу кестелерінің орындалуын бақылау.
ОН 2.4. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп ұстау, жөндеу және коммуналдық ресурстарды беру бойынша жұмыс сапасы мен қызмет көрсетуді бақылау.
КҚ 3. Энергия үнемдеу және энергиялық тиімді іс-шараларды қолдану
КМ 3. Энергия үнемдеу және энергиялық тиімді іс-шараларды қолдануы
ОН 3.1. Көп пәтерлі тұрғын үйдегі физикалық тозу мен жылу шығындарын бағалау.
ОН 3.2. Құрылыс материалдарын, бұйымдарын, конструкцияларын жөндеу кезінде қолданылатын сапа мен шығынды бақылау.
ОН 3.3. Жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде энергиялық тиімді материалдардың дұрыс қолданылуын бақылау.
КҚ 4. Сыртқы үй маңындағы аумақты абаттандыру элементтеріне қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау
КМ 4. Сыртқы үй маңындағы аумақты абаттандыру элементтеріне қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07320401 - Хаус-мастер"
ПК 1. Поддерживать и улучшать состояние многоквартирного жилого дома в соответствии с техническими требованиями
ПМ 1. Поддержание и улучшение состояния многоквартирного жилого дома в соответствии с техническими требованиями
РО 1.1. Проводить регулярный осмотр технического состояния многоквартирного жилого дома.
РО 1.2. Взаимодействовать с субъектами сервисной деятельности при проведении обмеров, вскрытий, ремонтных работ.
РО 1.3. Обнаруживать и устранять несложные поломки и неисправности в инженерно-технических системах.
РО 1.4. Выполнять мелкие ремонтные работы и услуги в многоквартирном жилом доме.
РО 1.5. Контролировать вывоз коммунальных отходов из контейнеров.
ПК 2. Обеспечивать контроль за содержанием общего имущества объекта кондоминиума
ПМ 2. Обеспечение контроля за содержанием общего имущества объекта кондоминиума
РО 2.1. Принимать заявки от собственников квартир, нежилых помещений по устранению поломок, мелких работ.
РО 2.2. Размещать в общедоступных местах информацию, в случае отключения воды, подготовке отопительному сезону.
РО 2.3. Контролировать выполнение графиков проведения работ по содержанию общего имущества объекта кондоминиума.
РО 2.4. Контролировать качество работы и оказание услуг по содержанию и ремонту общего имущества объекта кондоминиума и предоставления коммунальных ресурсов.
ПК 3. Применять энергосберегающие и энергоэффективные мероприятия
ПМ 3. Применение энергосберегающих и энергоэффективных мероприятий
РО 3.1. Оценивать физический износ и тепловые потери в многоквартирном жилом доме.
РО 3.2. Контролировать качество и расход, применяемых при ремонте строительных материалов, изделий, конструкций.
РО 3.3. Контролировать соблюдение правильного применения энергоэффективных материалов при проведении ремонтных работ.
ПК 4. Выполнять работы по обслуживанию элементов внешнего благоустройства придомовой территории
ПМ 4. Выполнение работы по обслуживанию элементов внешнего благоустройства придомовой территории

ОН 4.1. Үй маңындағы аумақта ұсақ тұрмыстық қалдықтар мен жапырақтарды, оның ішінде шағын механикаландыру құралдарын қолдана отырып жинау және жою.
ОН 4.2. Тротуарларды, гүлдерді, көгалдарды және үй маңындағы жасыл желектерді суғару.
ОН 4.3. Көгалдарды шабу және ағаштар мен сәндік бұталарды қолмен немесе механикаландырылған құралмен кесу.
ОН 4.4. Үй маңындағы аумақта орнатылған жәшіктер мен қоқыс жинағыштарды олардың толуына қарай тазалау.
КҚ 5. Жазғы жағдайларда үй маңындағы аумақтың қатты жабындарын жинау бойынша жұмыстарды орындау
КМ 5. Жазғы жағдайларда үй маңындағы аумақтың қатты жабындарын жинау бойынша жұмыстарды орындау
ОН 5.1. Үй жанындағы, оның ішінде шағын механикаландыру құралдарын қолдана отырып, ылғалды тазалау жүргізу.
ОН 5.2. Жұмыс қабілеттілігін қамтамасыз ету үшін жаңбыр қабылдайтын торларды тексеру және тазалау.
ОН 5.3. Люктер мен қабылдау құдықтарына су ағызуға арналған арналар мен науаларды тазалауды жүргізу.
КҚ 6. Қыс мезгілі жағдайларда үй маңындағы аумақтың қатты жабындарын жинау бойынша жұмыстарды орындау
КМ 6. Қыс мезгілі жағдайларда үй маңындағы аумақтың қатты жабындарын жинау бойынша жұмыстарды орындау
ОН 6.1. Қарқынды қар жауу кезеңінде жаяу жүргіншілердің қозғалысы үшін жолдарды тазарту.
ОН 6.2. Тротуарлардан, аулаішілік кіреберістердің жиектерінен, жол жиектерінен, шаруашылық және контейнерлік алаңдардан, тұрақтардан мұзды жару.
ОН 6.3. Тротуарларды, жол жиектерін аулаішілік кіреберістерді, жол жиектерін, шаруашылық және контейнерлік алаңдарды, көлік қоятын орындарды тайғаққа қарсы құрамдар себу.
ОН 6.4. Ғимараттардың шатырларынан, балкондар мен кіреберістердің күнқағарларынан сүңгілер мен қар үйінділерін уақтылы алып тастау бойынша іс-шаралар жүргізу.
"4S07320402 Көп пәтерлі тұрғын үй басқарушысы" біліктілігі
КҚ 1. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін басқару және күтіп-ұстау бойынша жұмыстар мен қызметтерді жоспарлау
КМ 1. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін басқару және күтіп-ұстау бойынша жұмыстар мен қызметтерді жоспарлау
ОН 1.1. Көп пәтерлі үйді басқаруға байланысты техникалық және өзге де құжаттаманы жүргізу.
ОН 1.2. Мердігерлік ұйымдар көрсететін қызметтерге және ғимараттардың тиісті техникалық және санитарлық жағдайын қамтамасыз ету бойынша өз күшімен орындалатын жұмыстарға техникалық тапсырмалар әзірлеу.
ОН 1.3. Тұрғын және тұрғын емес ғимараттардың, оның ішінде мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етудің техникалық жай-күйі туралы есептер дайындау.
ОН 1.4. Көп пәтерлі тұрғын үйді маусымдық пайдалануға дайындау бойынша жоспарлар мен кестелер жасау.

РО 4.1. Собирать и удалять мелкие бытовые отходы и листья, в том числе с применением средств малой механизации, на придомовой территории.
РО 4.2. Поливать водой тротуары, клумбы, газоны и зеленые насаждения придомовой территории.
РО 4.3. Стричь газоны и обрезать деревья и декоративные кустарники вручную или с использованием механизированного инструмента.
РО 4.4. Производить очистку установленных на придомовой территории урн и мусоросборников по мере их наполнения.
ПК 5. Выполнять работы по уборке твердых покрытий придомовой территории в летних условиях
ПМ 5. Выполнение работы по уборке твердых покрытий придомовой территории в летних условиях
РО 5.1. Производить влажную уборку придомовой, том числе с применением средств малой механизации.
РО 5.2. Осматривать и очищать дожде приҰмные решетки для обеспечения их работоспособности.
РО 5.3. Производить очистку каналов и лотков для стока воды в люки и приемные колодцы.
ПК 6. Выполнять работы по уборке твердых покрытий придомовой территории в зимних условиях
ПМ 6. Выполнение работы по уборке твердых покрытий придомовой территории в зимних условиях
РО 6.1. Производить расчистку проходов для движения пешеходов в период интенсивного снегопада.
РО 6.2. Скалывать наледи с тротуаров, обочин внутридворовых подъездов, отмосток, хозяйственных и контейнерных площадок, парковок.
РО 6.3. Посыпать тротуары, обочины внутридворовые подъезды, отмостки, хозяйственные и контейнерные площадки, парковки противогололедными составами.
РО 6.4. Проводить мероприятия по своевременному удалению сосулек и снежных наносов с кровель зданий, козырьков балконов и подъездов.
Квалификация "4S07320402 - Управляющий многоквартирным жилым домом"
ПК 1. Планировать работы и услуги по управлению и содержанию общего имущества объекта кондоминиума
ПМ 1. Планирование работ и услуг по управлению и содержанию общего имущества объекта кондоминиума
РО 1.1. Вести техническую и иную документацию, связанную с управлением многоквартирным домом.
РО 1.2. Разрабатывать технические задания на услуги, оказываемые подрядными организациями и на выполняемые собственными силами работы по обеспечению надлежащего технического и санитарного состояния зданий.
РО 1.3. Готовить отчеты о техническом состоянии жилых и нежилых зданий, в том числе в специализированном программном обеспечении.
РО 1.4. Составлять планы и графики по подготовке многоквартирного жилого дома к сезонной эксплуатации.

ОН 1.5. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін басқару мен күтіп-ұстау бойынша кірістер мен шығыстардың сметасын жасау.
ОН 1.6. Төлеу кезінде берешек, сондай-ақ жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) орындаушылардың міндеттемелерді бұзуы анықталған кезде наразылық, талап-арыз жұмыстарын жүргізу.
ОН 1.7. Есепке қойылған шоттар туралы және берешектер туралы хабарламалар дайындау және жіберу.
КҚ 2. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау жөніндегі жұмыстар кешенін ұйымдастыру
КМ 2. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау жөніндегі жұмыстар кешенін ұйымдастыру
ОН 2.1. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің санитариялық жай-күйіне тұрақты тексеру жүргізу.
ОН 2.2. Сервистік қызмет субъектілерімен аумақты санитарлық күтіп ұстау және жинау, көп пәтерлі тұрғын үйдің инженерлік жүйелері мен конструктивтік элементтерін күтіп ұстау, пайдалану жөнінде шарттар жасау.
ОН 2.3. Көп пәтерлі тұрғын үйдің инженерлік-техникалық жүйелері мен құрылымдық элементтеріне тұрақты тексеруді ұйымдастыру және жүргізу.
ОН 2.4. Тұрғын үй-жайларды пайдалану, инженерлік желілерді және пәтер иелерінің жабдықтарын қосу ережелерін бұзуын анықтау.
ОН 2.5. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін және үй маңындағы аумақты жинау жоспарлары мен кестелерін жасау.
КҚ 3. Көп пәтерлі тұрғын үйдегі авариялық жағдайларды жоюды ұйымдастыру
КМ 3. Көп пәтерлі тұрғын үйдегі авариялық жағдайларды жоюды ұйымдастыру
ОН 3.1. Коммуналдық кәсіпорындардың диспетчерлік және авариялық қызметтерімен өзара әрекеттесу.
ОН 3.2. Жеке және заңды тұлғалардың мүлкіне келтірілген залалды оқшаулау және болдырмау мақсатында авариялық жағдайлардағы іс-қимылдар тәртібін айқындау.
ОН 3.3. Апат салдарын оқшаулау және таралуын болдырмау шеңберінде тұрғын және тұрғын емес ғимараттардың инженерлік жүйелерін қажетті ажыратуды жүргізу.
ОН 3.4. Тұрғын және тұрғын емес ғимараттардағы авариялық жағдайлардың ауқымы мен салдарын бағалау.
ОН 3.5. Жалпы деректер ортасына қажетті ақпаратты енгізе отырып, жарықтандыру, оқшаулау, микроклимат, ауа алмасу параметрлерін, шу мен діріл деңгейлерін, иондаушы және иондамайтын сәулелерді өлшеуді ұйымдастыру.
ОН 3.6. Өртке қарсы жүйелердің жұмысын тексеру кестесін жасау.
КМ 4. Тұрғын және тұрғын емес ғимараттардың физикалық және моральдық тозуын жою бойынша құрылыс іс-шараларының кешенін ұйымдастыру
КМ 4. Тұрғын және тұрғын емес ғимараттардың физикалық және моральдық тозуын жою бойынша құрылыс іс-шараларының кешенін ұйымдастыру
ОН 4.1. Тұрғын және тұрғын емес ғимараттардың техникалық жай-күйін тексеру актілерін ресімдеу және мамандандырылған ұйымдардың тұрғын және тұрғын емес ғимараттарды техникалық тексеру бойынша іс-шараларды жүзеге асыру жөніндегі құжаттаманы дайындау.

РО 1.5. Составлять смету доходов и расходов по управлению и содержанию общего имущества объекта кондоминиума.
РО 1.6. Проводить претензионную, исковую работу при выявлении задолженности при оплате, а также нарушений обязательств исполнителями работ (услуг).
РО 1.7. Готовить и рассылать уведомления о выставляемых счетах и уведомления о задолженностях.
ПК 2. Организовывать комплекс работ по содержанию общего имущества объекта кондоминиума
ПМ 2. Организация комплекса работ по содержанию общего имущества объекта кондоминиума
РО 2.1. Проводить регулярный осмотр санитарного состояния общего имущества объекта кондоминиума.
РО 2.2. Заключать договора с субъектами сервисной деятельности по санитарному содержанию и уборке территории, по содержанию, эксплуатации инженерных систем и конструктивных элементов многоквартирного жилого дома.
РО 2.3. Организовывать и проводить регулярный осмотр инженерно-технических систем и конструктивных элементов многоквартирного жилого дома.
РО 2.4. Выявлять нарушения правил пользования жилыми помещениями, подключений инженерных сетей и оборудований собственников квартир.
РО 2.5. Составлять планы и графики уборки помещений общего имущества объекта кондоминиума и придомовой территории.
ПК 3. Организовывать устранения аварийных ситуаций в многоквартирном жилом доме
ПМ 3. Организация устранения аварийных ситуаций в многоквартирном жилом доме
РО 3.1. Взаимодействовать с диспетчерскими и аварийными службами коммунальных предприятий.
РО 3.2. Определять порядок действий в аварийных ситуациях с целью локализации и предотвращения ущерба имуществу физических и юридических лиц.
РО 3.3. Производить необходимые отключения инженерных систем жилых и нежилых зданий в рамках локализации и предотвращения распространения последствий аварий.
РО 3.4. Оценивать масштабы и последствия аварийных ситуаций в жилых и нежилых зданиях.
РО 3.5. Организовывать замеры параметров освещенности, инсоляции, микроклимата, воздухообмена, уровней шума и вибрации, ионизирующих и неионизирующих излучений с занесением необходимой информации в среду общих данных.
РО 3.6. Формировать графики проверки работы противопожарных систем.
ПК 4. Организовывать комплекс строительных мероприятий по устранению физического и морального износа жилых и нежилых зданий
ПМ 4. Организация комплекса строительных мероприятий по устранению физического и морального износа жилых и нежилых зданий
РО 4.1. Оформлять акты осмотров технического состояния жилых и нежилых зданий и готовить документацию по осуществлению мероприятий по техническому обследованию жилых и нежилых зданий специализированными организациями.

ОН 4.2. Жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу жөніндегі ұйымдармен, сондай-ақ тұрғын және тұрғын емес ғимараттарға күрделі жөндеу жүргізу жөніндегі мердігерлік ұйымдармен шарттар жасау.
ОН 4.3. Тұрғын және тұрғын емес ғимараттардың энергия үнемдеуіне және энергия тиімділігін арттыруға бағытталған іс-шаралар тізбесін әзірлеу.
ОН 4.4. Мердігерлік ұйымдармен жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде энергиялық тиімді материалдарды дұрыс қолданудың сақталуын қамтамасыз ету.
ОН 4.5. Дәстүрлі энергия ресурстарын пайдаланудың энергиялық тиімділігін арттыру мақсатында энергиямен жабдықтау жүйелерін қайта жаңарту және жаңғырту жөнінде ұсыныстар әзірлеу.
ОН 4.5. Ғимаратты басқарудың автоматтандырылған жүйесін қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
353- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
353-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07320500 - Гидротехникалық құрылыс" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
073 Сәулет және құрылыс
0732 Құрылыс жұмыстары және азаматтық құрылыс
Мамандығы:
07320500 - Гидротехникалық құрылыс
Біліктілігі:

РО 4.2. Заключать договора с организациями по разработке проектно-сметной документации, а также подрядными организациями по проведению капитального ремонта жилых и нежилых зданий.
РО 4.3. Составлять перечень мероприятий, направленных на энергосбережение и повышение энергоэффективности жилых и нежилых зданий.
РО 4.4. Обеспечивать соблюдение правильного применения энергоэффективных материалов при проведении ремонтных работ подрядными организациями.
РО 4.5. Разрабатывать предложения по реконструкции и модернизации систем энергоснабжения с целью повышения энергоэффективности использования традиционных энергоресурсов.
РО 4.5. Применять автоматизированные системы управления зданием.
Приложение 353 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 353 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07320500 - Гидротехническое строительство"
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
073 Архитектура и строительство
0732 Строительные работы и гражданское строительство
Специальность:
07320500 - Гидротехническое строительство
Квалификация:

ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S07320501- Техник-гидротехник" біліктілігі
КҚ 1. Далалық және камералдық топографиялық, геологиялық, гидрогеологиялық зерттеулерді орындау
КМ 1. Дала және камералдық, топографиялық, геологиялық, гидрогеологиялық, зерттеулерді орындау
ОН 1.1. Параметрлерді өлшеу әдістері мен құралдарын таңдап, нәтижелерді өңдеу.
ОН 1.2. Жергілікті жерде геодезиялық өлшеулер жүргізу және оларды камералдық өңдеу.
ОН 1.3. Қажетті жоспарлар, тіліктер, профильдерді құру және материалдарың графикалық рәсімдеу.
КҚ 2. Гидрологиялық есептерді орындау
КМ 2. Гидрологиялық есептерді орындау
ОН 2.1. Өткізгіш арналар мен олардағы құрылыстардың параметрлерін жобалау үшін судың есептік шығындарын анықтау.
ОН 2.2. Гидравликалық,
статикалық және гидротехникалық есептеу жүргізу.
ОН 2.3. Гидравликалық секірулердің параметрлері мен түрлерін және гидроқұрылыстар бьефтерінің түйіндесу жағдайларын анықтау.
ОН 2.4. Геологиялық қималардың сипаттамасын және құрылымын орындау.
КҚ 3. Экономикалық талдау және функционалдық мақсаты негізінде құрылыс материалдарын, конструкцияларды және бұйымдарды таңдау
КМ 3. Экономикалық талдау және функционалдық мақсат негізінде құрылыс материалдарын, конструкцияларды және бұйымдарды таңдау
ОН 3.1. Құрылыс материалдарын олардың мақсатына, құрылыс материалдарының физикалық-механикалық және пайдалану қасиеттеріне сәйкес таңдау.
ОН 3.2. Құрылыс материалдарының, конструкциялардың, бұйымдардың сапасын құжаттық, визуалды және аспаптық бақылауды жүргізу.
ОН 3.3. Материалдық-техникалық ресурстардың құжаттық есебін жүзеге асыру.
КҚ 4. Гидротехникалық құрылыстарды жобалау
КМ 4. Гидротехникалық құрылыстарды жобалау
ОН 4.1. Гидротеникалық құрылыстарды және каналдарды жобалау.
ОН 4.2. Механикалық жабдықты таңдау.
ОН 4.3. Су тораптарының су өткізу құрылыстарын құрастыру мен есептеу.
ОН 4.4. Эндогендік және экзогендік геологиялық процестерді және олардың су шаруашылығы объектілерінің құрылыстарына әсерін анықтау.
ОН 4.5. Ғимараттар мен құрылыстарды, олардың негіздері мен іргетастарын есептеуді жүргізу және сызбаларды техникалық шешімдерді сапалы рәсімдеу.
ОН 4.6. Материалдық-техникалық ресурстарды пайдалануды оңтайландырудан, механикаландыру мен автоматтандыру деңгейін арттырудан, еңбектің ұтымды әдістері мен тәсілдерін енгізуден экономикалық әсерді есептеуді жүзеге асыру.
КҚ 5. Гидротехникалық құрылыстарда және мелиорациялық жүйелерде жалпы құрылыс, жөндеу-қалпына келтіру және қайта жаңарту жұмыстарын жүргізу нысанын дайындау
КМ 5. Жалпы құрылыс, жөндеу-қалпына келтіру және қайта жаңарту жұмыстарын жүргізу нысанын дайындау

РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S07320501 - Техник-гидротехник"
ПК 1. Выполнять полевые и камеральные топографические, геологические, гидрогеологические исследования
ПМ 1. Выполнение полевых и камеральных топографических, геологических, гидрогеологических, исследований
РО 1.1. Выбирать методы и средства измерения параметров и обрабатывать полученные результаты.
РО 1.2. Проводить геодезические измерения на местности и их камеральную обработку.
РО 1.3. Составлять необходимые планы, разрезы, профили и выполнять графическое оформление материалов.
ПК 2. Выполнять гидрологические расчеты
ПМ 2. Выполнение гидрологических расчетов
РО 2.1. Определять расчетные расходы воды для проектирования параметров проводящих каналов и сооружений на них.
РО 2.2. Выполнять гидравлические, статические и гидротехнические расчеты.
РО 2.3. Определять параметры и типы гидравлических прыжков и условия сопряжения бьефов гидросооружений.
РО 2.4. Выполнять построение и описание геологических разрезов.
ПК 3. Выбирать строительные материалы, конструкции и изделия на основе экономического анализа и функционального назначения
ПМ 3. Выбор строительных материалов, конструкции и изделий на основе экономического анализа и функционального назначения
РО 3.1. Выполнять выбор строительных материалов в соответствии с их назначением, физико-механические и эксплуатационные свойства строительных материалов.
РО 3.2. Производить документальный, визуальный и инструментальный контроль качества строительных материалов, конструкций, изделий.
РО 3.3. Осуществлять документальный учет материально-технических ресурсов.
ПК 4. Проектировать гидротехнические сооружения
ПМ 4. Проектирование гидротехнических сооружений
РО 4.1. Проектировать каналы и гидротехнические сооружения на них.
РО 4.2. Подбирать механическое оборудование.
РО 4.3. Выполнять конструирование и расчет водопропускных сооружений гидроузлов.
РО 4.4. Определять эндогенные и экзогенные геологические процессы и их влияния на сооружения водохозяйственных объектов.
РО 4.5. Производить расчеты зданий и сооружений, их оснований и фундаментов и качественно оформлять технические решения на чертежах.
РО 4.6. Осуществлять расчет экономического эффекта от оптимизации использования материально-технических ресурсов, повышения уровня механизации и автоматизации, внедрения рациональных методов и приемов труда.
ПК 5. Подготовить участок производства общестроительных, ремонтно-восстановительных и реконструкционных работ на гидротехнических сооружениях и мелиоративных системах
ПМ 5. Подготовка участка производства общестроительных, ремонтно-восстановительных и реконструкционных работ

ОН 5.1. Жалпы құрылыс, жөндеу-қалпына келтіру және қайта жаңарту жұмыстарын жүргізу учаскесін жоспарлау мен белгілеуді жүзеге асыру.
ОН 5.2. Қарастырылған өндірістік ғимараттардың, көлемін орындау үшін еңбек және материалдық-техникалық ресурстардың есебін жүргізу.
ОН 5.3. Экономикалық негіздемемен жалпы құрылыс, жөндеу-қалпына келтіру және қайта жаңарту жұмыстарының көлемін анықтау.
КҚ 6. Гидротехникалық құрылыстарда және мелиорациялық жүйелерде жалпы құрылыс, жөндеу-қалпына келтіру және қайта жаңарту жұмыстарын жүргізуді басқару
КМ 6. Жалпы құрылыс, жөндеу-қалпына келтіру және қайта жаңарту жұмыстарын жүргізуді басқару
ОН 6.1. Өндіріс технологиясының сақталуын бақылау.
ОН 6.2. Өндірістің графикалық және күнтізбелік жоспарларың орындалуын бақылау.
ОН 6.3. Өндіріс кезінде құжаттаманы жүргізу.
ОН 6.4. Өнеркісіптік ғимараттың жоспарына, материалдық-техникалық ресурстарға, бригадалардың біліктілігі және мамандануына, буындардың және жекелеген қызметкерлерге сәйкес көлемін есептеу.
КҚ 7. Гидротехникалық құрылыстарда және мелиорациялық жүйелерде жалпы құрылыс, жөндеу-қалпына келтіру және қайта жаңарту жұмыстары өндірісінің сапасын бақылау
КМ 7. Жалпы құрылыс, жөндеу-қалпына келтіру және қайта жаңарту жұмыстары өндірісінің сапасын бақылау
ОН 7.1. Өндіріс нәтижелерінің сапасын визуалды және аспаптық бақылау.
ОН 7.2. Жекелеген құрылыс процестері мен өндірістік операциялардың бақылау деректерінің технологиялық карталардың, құрылыс нормалары мен ережелерінің талаптарына сәйкестігіне салыстырмалы талдау.
ОН 7.3. Жұмыс сапасын бақылау опрециясы және кіріс нәтижелерін құжаттық сүйемелдеуді жүзеге асыру.
ОН 7.4. Технологиялық карталармен және регламенттермен белгіленген технологиялық режимдердің сақталуын бақылау.
КҚ 8. Гидротехникалық құрылыстарда және мелиорациялық жүйелерде жалпы құрылыс, жөндеу-қалпына келтіру және қайта жаңарту жұмыстарын жүргізу нысанының қызметкерлеріне басшылық ету
КМ 8. Жалпы құрылыс, жөндеу-қалпына келтіру және қайта жаңарту жұмыстарын жүргізу учаскесі қызметкерлеріне басшылық ету
ОН 8.1. Нысанның өндірістік-шаруашылық қызметіне техникалық-экономикалық талдау.
ОН 8.2. Қызметкерлердің ұжымдық және жеке қорғану құралдарының тізбесін айқындау.
ОН 8.3. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау талаптарын орындау бойынша құжаттаманы ресімдеу.
ОН 8.4. Кәсіптік-біліктілік бөлінісінде қызметкерлердің талап етілетін санын есептеуді орындау.
ОН 8.5. Өндірістік тапсырмаларды және жеке жұмыстарды орындау үшін қызметкерлерді бөлудің оңтайлы құрылымын анықтау.

РО 5.1. Осуществлять планировку и разметку участка производства.
РО 5.2. Производить расчет трудовых и материально-технических ресурсов, для выполнения объемов, предусмотренных производственными заданиями.
РО 5.3. Определять объемы общестроительных, ремонтно-восстановительных и реконструкционных работ с экономическим обоснованием.
ПК 6. Управлять производством общестроительных, ремонтно-восстановительных и реконструкционных работ на гидротехнических сооружениях и мелиоративных системах
ПМ 6. Управление производством общестроительных, ремонтно-восстановительных и реконструкционных работ
РО 6.1. Контролировать соблюдение технологии производства.
РО 6.2. Контролировать выполнение календарных планов и графиков производства.
РО 6.3. Вести документацию при производстве.
РО 6.4. Рассчитывать объемы производственных заданий в соответствии с планами и имеющимися материально-техническими ресурсами, специализацией и квалификацией бригад, звеньев и отдельных работников.
ПК 7. Контролировать качество производства общестроительных, ремонтно-восстановительных и реконструкционных работ на гидротехнических сооружениях и мелиоративных системах
ПМ 7. Контроль качества производства общестроительных, ремонтно-восстановительных и реконструкционных работ
РО 7.1. Осуществлять визуальный и инструментальный контроль качества результатов производства.
РО 7.2. Осуществлять сравнительный анализ соответствия данных операционного контроля отдельных строительных процессов и производственных операций требованиям технологических карт, строительных норм и правил.
РО 7.3. Осуществлять документальное сопровождение результатов входного и операционного контроля качества работ.
РО 7.4. Контролировать соблюдения технологических режимов, установленных технологическими картами и регламентами.
ПК 8. Руководить работниками участка производства общестроительных, ремонтно-восстановительных и реконструкционных работ на гидротехнических сооружениях и мелиоративных системах
ПМ 8. Руководство работниками участка производства общестроительных, ремонтно-восстановительных и реконструкционных работ
РО 8.1. Осуществлять технико-экономический анализ производственно-хозяйственной деятельности участка.
РО 8.2. Определять перечень средств коллективной и индивидуальной защиты работников.
РО 8.3. Оформлять документацию по исполнению требований охраны труда, пожарной безопасности и охраны окружающей среды.
РО 8.4. Выполнять расчет требуемой численности работников в профессионально-квалификационном разрезе.
РО 8.5. Определять оптимальную структуру распределения работников для выполнения производственных заданий и отдельных работ.

ОН 8.6. Қызметкерлердің өндірістік тапсырмаларды және жекелеген жұмыстарды орындау нәтижелілігі мен сапасын бағалау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
355- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
355-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07320600 - Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды монтаждау" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің коды және атауы:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
073 Cәулет және құрылыс
0731 Сәулет және қала құрылысы
Мамандығы:
07320600 - Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды монтаждау
Біліктілігі:

РО 8.6. Оценивать результативность и качество выполнения работниками производственных заданий и отдельных работ.
Приложение 355 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 355 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07320600 – Монтаж магистральных локальных и сетевых трубопроводов"
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
073 Архитектура и строительство
0732 Строительные работы и гражданское строительство
Специальность:
07320600 – Монтаж магистральных локальных и сетевых трубопроводов
Квалификация:

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07320601 - Технологиялық құбырларды дайындау және жөндеу слесарі" біліктілігі
КҚ 1. Жабдықты жөндеуге дайындау, жабдықты жөндеуден шығару, пайдалануға қосу
КМ 1. Жабдықтарды жөндеуге дайындау бойынша жұмыстарды жүргізу
ОН 1.1. Жабдықтарды жөндеуге дайындау бойынша жұмыстарды жүргізу.
ОН 1.2. Технологиялық жабдықты бөлшектеу және монтаждау бойынша жұмыстар жүргізу.
ОН 1.3. Технологиялық жабдықтарды жөндеу жұмыстарын жүргізу.
ОН 1.4. Слесарлық жұмыстардың негізгі түрлерін орындау.
ОН 1.5. Дәнекерлеу және пісіруді орындау.
ОН 1.6. Қарапайым жұмыс және өлшеу құралдарын пайдалана отырып, құбырларды дайындау және сынау жұмыстары кезінде қосалқы операцияларды орындау.
КҚ 2. Технологиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізу
ПМ 2. Технологиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізу
ОН 2.1. Техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды жүргізу.
ОН 2.2. Технологиялық жабдықтың техникалық жай-күйін диагностикалауды жүргізу (сыртқы және ішкі тексеру, вибонакустикалық диагностика).
ОН 2.3. Технологиялық жабдықты сынау бойынша жұмыстарды жүргізу.
ОН 2.4. Құбырларды дайындау мен жөндеудің технологиялық процесін жүргізу.
ОН 2.5. Құбырлардан жасалған күрделі конфигурациялы құбырлар мен айналмалы коллекторларды жөндеуді орындау.
КҚ 3. Технологиялық жабдықтар мен техникалық құрылғылардың техникалық жай-күйіне тексеру жүргізу
КМ 3. Технологиялық жабдықтың және техникалық құрылғылардың техникалық жай-күйіне тексеру жүргізу
ОН 3.1. Жабдықтың жай-күйін тексеруді жүзеге асыру.
ОН 3.2. Технологиялық жабдықтар мен техникалық құрылғыларды монтаждауды жүргізу.
ОН 3.3. Құбырлардың ақауларын сыртқы белгілері бойынша анықтау.
"3W07320602 - Технологиялық құбырларды монтаждаушы" біліктілігі
КҚ 1. Технологиялық құбырларды монтаждау үшін дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 1. Технологиялық құбырларды монтаждау үшін дайындық жұмыстарын жүргізу

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W0730601 – Слесарь по изготовлению и ремонту технологических трубопроводов"
ПК 1. Подготовка оборудования к ремонту, вывод оборудования из ремонта, пуск в эксплуатацию
ПМ 1. Проведение работ по подготовке оборудования к ремонту
РО 1.1. Проводить работы по подготовке оборудования к ремонту.
РО 1.2. Проводить работы по демонтажу и монтажу технологического оборудования.
РО 1.3. Проводить работы по ремонту технологического оборудования.
РО 1.4. Выполнять основные виды слесарных работ.
РО 1.5. Выполнять сварку и пайку.
РО 1.6. Выполнять вспомогательные операции при работах по изготовлению и испытанию трубопроводов с использованием простого рабочего и мерительного инструмента.
ПК 2. Проводить работы по техническому обслуживанию и ремонту технологического оборудования
ПМ 2. Проведение работ по техническому обслуживанию и ремонту технологического оборудования
РО 2.1.Проводить работы по техническому обслуживанию.
РО 2.2. Проводить диагностику технического состояния технологического оборудования (наружный и внутренний осмотр, виброакустическая диагностика).
РО 2.3. Проводить работы по испытанию технологического оборудования.
РО 2.4. Проводить технологический процесс изготовления и ремонта. трубопроводов
РО 2.5. Выполнять ремонт трубопроводов и кольцевых коллекторов сложной конфигурации из труб.
ПК 3. Проводить проверку технического состояния технологического оборудования и технических устройств
ПМ 3. Проведение проверки технического состояния технологического оборудования и технических устройств
РО 3.1. Осуществлять проверку состояния оборудования.
РО 3.2. Проводить монтаж технологического оборудования и технических устройств.
РО 3.3. Определять брак трубопроводов по внешним признакам.
Квалификация "3W07320602 – Монтажник технологических трубопроводов"
ПК 1. Проводить подготовительные работы для монтажа технологических трубопроводов
ПМ 1. Проведение подготовительных работ для монтажа технологических трубопроводов

ОН 1.1. Құбырларды, фитингтер мен арматураларды қабылдау және тарқату.
ОН 1.2. Технологиялық құбырларды орнату мәселелері көрсетілген жұмыс құжаттамасын оқыңыз.
ОН 1.3. Құбырларды төсеуді, монтаждауға дайындықты орындау.
КҚ 2. Технологиялық құбырларды монтаждау жұмыстарын жүргізу
КМ 2. Технологиялық құбырларды монтаждауды жүргізу
ОН 2.1. Диаметрі 300 мм дейінгі құбырларды белгілеу және монтаждау бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 2.2. Жүктерді ілмектеу және жылжыту.
ОН 2.3. Муфталардың көмегімен бұрандаларды кесу және құбырларды қосу бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 2.4. Мыстан жасалған құбырларды дәнекерлеу тәртібін сақтау.
КҚ 3. Технологиялық құбырларды монтаждау бойынша орындалған жұмыстардың сапасын тексеруді орындау
КМ 3. Технологиялық құбырларды монтаждау бойынша орындалған жұмыстардың сапасын тексеру
ОН 3.1. Құбыржолдарды пневмо -, гидросынауды орындау, сынау процесінде анықталған ақаулықтарды жою.
ОН 3.2. Бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарын пайдалану.
ОН 3.3. Монтаждалған құбырлар мен түйіспелі дәнекерлеу қосылыстарын бақылап байқауын орындау.
"4S07320603 - Техник-механик" біліктілігі
КҚ 1. Магистральдық мұнай құбырларын пайдалану жөніндегі құжаттаманы жүргізу
КМ 1. Учаскеде құрылыс-монтаждау жұмыстары жоспарының орындалуын қамтамасыз ету
ОН 1.1. Нарядтар беру және түпкілікті жұмыстарды қабылдау операцияларын орындау.
ОН 1.2. Белгіленген нормалардың орындалуын қамтамасыз ету.
КҚ 2. Магистральдық мұнай құбырларын пайдалану жөніндегі жұмыстардың орындалуын қамтамасыз ету
КМ 2. Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды пайдалану құжаттамасын жүргізу
ОН 2.1. Пайдалану бойынша құжаттаманы жүргізу.
ОН 2.2. Материалдық-техникалық ресурстарға қажеттілікті есептеу.
ОН 2.3. Пайдалану бойынша есеп беру құжаттарын қалыптастыру.
КҚ 3. Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды пайдалану жұмыстарының орындалуын қамтамасыз ету.
КМ 3 Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды пайдалану жұмыстарының орындалуын қамтамасыз ету.
ОН 3.1. Жабдықтың берілген жұмыс режимін қамтамасыз ету.
ОН 3.2. Жұмыстарды жүргізу сапасын бақылау операцияларын орындау.
ОН 3.3. Жабдықтың істен шығу себептерін талдау, оларды жою және алдын алу шаралар қабылдау.
ОН 3.4. Магистральдық құбыр жүйелеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмыстардың орындалуын қамтамасыз ету.
ОН 3.5. Магистральдық құбыр жүйелерінің жабдықтары мен қондырғыларын диагностикалық тексеру бойынша жұмыстардың орындалуын қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
357- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
357-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07320700 – Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысы және пайдалану" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім беру деңгейінің коды және атауы:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
073 Архитектура және құрылыс
0732 Құрылыс жұмыстар және азаматтық құрылыс
Специальность:
07320700 – Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысы және пайдалану
Квалификация:

РО 1.1. Принимать и распаковать трубопроводы, фитинги и арматуру.
РО 1.2.Читать рабочую документацию, в которой отражены вопросы монтажа технологических трубопроводов.
РО 1.3. Выполнять раскладку трубопроводов, подготовку к монтажу.
ПК 2. Проводить монтажные работы технологических трубопроводов
ПМ 2. Проведение монтажа технологических трубопроводов
РО 2.1. Выполнять работы по разметке и монтажу трубопроводов диаметром до 300 мм.
РО 2.2. Выполнять строповку и перемещение грузов.
РО 2.3. Выполнять работы по нарезке резьбы и соединению труб при помощи муфт.
РО 2.4. Соблюдать порядок пайки трубопроводов из меди.
ПК 3. Выполнять проверку качества выполненных работ по монтажу технологических трубопроводов
ПМ 3. Проверка качества выполненных работ по монтажу технологических трубопроводов
РО 3.1. Выполнять пневмо-, гидро- испытания трубопроводов, устранение неисправностей, обнаруженных в процессе испытаний.
РО 3.2. Использовать контрольно-измерительными приборами и инструментами.
РО 3.3. Выполнять контрольный осмотр смонтированных трубопроводов и стыковых сварных соединений.
Квалификация "4S07320603 - Техник-механик"
ПК 1. Обеспечивать выполнение плана строительно-монтажных работ на участке
ПМ 1. Обеспечение выполнения плана строительно-монтажных работ на участке
РО 1.1. Выполнять операции по выдаче нарядов и принятию окончательных работ.
РО 1.2. Обеспечивать выполнение установленных норм.
ПК 2. Вести документацию по эксплуатации магистральных локальных и сетевых трубопроводов
ПМ 2. Документационное обеспечение эксплуатации магистральных локальных и сетевых трубопроводов
РО 2.1. Вести документацию по эксплуатации.
РО 2.2. Рассчитывать потребность в материально-технических ресурсах.
РО 2.3. Формировать отчетные документы по эксплуатации.
ПК 3. Обеспечивать выполнение работ по эксплуатации магистральных локальных и сетевых трубопроводов
ПМ 3.Обеспечение выполнения работ по эксплуатации магистральных локальных и сетевых трубопроводов
РО 3.1. Обеспечить заданный режим работы оборудования.
РО 3.2. Выполнять операции по контролю качества ведения работ.
РО 3.3. Анализировать причины отказов в работе оборудования, принимать мер по их устранению и предупреждению.
РО 3.4. Обеспечивать выполнение работ по техническому обслуживанию и ремонту систем магистрального трубопровода.
РО 3.5. Обеспечивать выполнение работ по диагностическому обследованию оборудования и установок систем магистрального трубопровода.
Приложение 357 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 357 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07320700 – Строительство и эксплуатация автомобильных дорог и аэродромов"
Код и наименование
уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
073 Архитектура и строительство
0732 Строительные работы и гражданское строительство
Специальность:
07320700 – Строительство и эксплуатация автомобильных дорог и аэродромов
Квалификация:

ОН 1.1. Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау.
ОН 1.2. Дене қасиеттері мен психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
БК 2. Кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық және цифрлық технологияларды қолдану
БМ 2. Ақпараттық-коммуникациялық және цифрлық технологияларды қолдану
ОН 2.1. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар негіздерін меңгеру.
ОН 2.2. Ақпараттық-анықтамалық және интерактивті веб-порталдардың қызметтерін пайдалану.
БК 3. Кәсіптік қызметте экономиканың базалық білімін және кәсіпкерлік негіздерін қолдану
БМ 3. Экономиканың базалық білімін және кәсіпкерлік негіздерін қолдану
РО 3.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
РО 3.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 3.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07320701 - Жол жұмысшысы" біліктілігі
КҚ 1. Автомобиль жолдары мен аэродромдардың жол белгілерін және жол таңбаларын орнату бойынша жұмыстарды орындау
КМ 1. Автомобиль жолдары мен аэродромдардың жағдайы
ОН 1.1. Жол белгілерін, қоршау құрылғылары мен конустарды орнату және алып тастау.
ОН 1.2. Ескі жол таңбаларын белгілеу және таңбалау сызықтарын машиналық әдіспен кейіннен жағу үшін бақылау нүктелерін анықтау.
ОН 1.3. Лак-бояу материалдарын қолдана отырып, жол белгілерін салу бойынша жұмыстарды жүргізу.
КҚ 2. Автомобиль жолдары мен аэродромдарды орналастыру, жөндеу және күтіп ұстау бойынша жұмыстарды орындау
КМ 2. Автомобиль жолдары мен аэродромдарды орналастыру, жөндеу және күтіп ұстау бойынша жұмыстар
ОН 2.1. Тау жыныстары мен жол-құрылыс материалдарының қасиеттерін анықтау.
ОН 2.2. Жұмыстарды жүргізу кезінде еңбекті қорғау, өртке қарсы және экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтау.

РО 1.1. Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
РО 1.2. Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
БК 2. Применять информационно- коммуникационные и цифровые технологии в профессиональной деятельности
БМ 2. Применение информационно-коммуникационных и цифровых технологий
РО 2.1. Владеть основами информационно-коммуникационных технологий.
РО 2.2. Использовать услуги информационно-справочных и интерактивных веб-порталов.
БК 3. Применять базовые знания экономики и основ предпринимательства в профессиональной деятельности
БМ 3. Применение базовых знаний экономики и основ предпринимательства
РО 3.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 3.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 3.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W 07320701 -Дорожный рабочий"
ПК 1. Выполнять работы по установке дорожных знаков и разметки дорожного покрытия автомобильных дорог и аэродромов
ПМ 1. Обстановка автомобильной дороги и аэродромов
РО 1.1. Устанавливать и снимать дорожные знаки, ограждающие устройства и конусы.
РО 1.2. Демаркировать старую дорожную разметку и определять контрольные точки для последующего нанесения линий разметки машинным способом.
РО 1.3. Выполнять работы по нанесению дорожной разметки с применением лакокрасочных материалов.
ПК 2. Выполнять работы по устройству, ремонту и содержанию автомобильных дорог и аэродромов
ПМ 2. Работы по устройству, ремонту и содержанию автомобильных дорог и аэродромов
РО 2.1. Определять свойства горных пород и дорожно-строительных материалов.
РО 2.2. Соблюдать требования охраны труда, противопожарной и экологической безопасности при ведении работ.

ОН 2.3. Жол негіздерін, жабындар мен жиектерді бөлшектеу бойынша жұмыстарды қолмен орындау.
ОН 2.4. Жасанды құрылыстарды орнату және жөндеу бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 2.5. Автомобиль жолдары мен аэродромдарды жөндеу және күтіп ұстау бойынша жұмыстарды механикаландырылған құрал-саймандар мен шағын механикаландыру құралдарының көмегімен орындау.
ОН 2.6. Көлденең бейіндердің бойлық еңістерін сақтай отырып, кюветтерді, су бұрғыш арықтарды орнату және қалпына келтіру бойынша жұмыстарды орындау.
"3W05320302 – Жол-құрылыс машиналарының машинисі" біліктілігі
КҚ 1. Жер, жол және құрылыс жұмыстарын орындау
КМ 1. Жол-құрылыс жұмыстарын жүргізуді қамтамасыз ету (түрлері бойынша)
ОН 1.1. Жол-құрылыс машиналарын "Қазақстан Республикасының Жол қозғалысы ережелерінің" талаптарына сәйкес басқару.
ОН 1.2. Жер, жол және құрылыс жұмыстары өндірісінің қауіпсіз шарттарын сақтай отырып өндіріс тәсілдерін қолдану.
ОН 1.3. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын техникалық талаптарды сақтау.
КҚ 2. Жол-құрылыс машиналарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу
КМ 2. Жол-құрылыс машиналарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу
ОН 2.1. Машиналар мен механизмдердің техникалық жағдайын анықтау.
ОН 2.2. Қызмет көрсетілетін машиналар мен механизмдердің жұмысындағы сәйкессіздіктерді анықтау және жою.
ОН 2.3. Профилактикалық жөндеу жұмыстарын жүргізу және жөндеу жұмыстарына қатысу.
"4S07320703 - Техник-құрылысшы" біліктілігі
КҚ 1. Автомобиль жолдары мен аэродромдарды жобалау
КМ 1. Автомобиль жолдары мен аэродромдарды жобалау
ОН 1.1. Құрылыс саласы мен құрылыс материалдары нарығын талдау.
ОН 1.2 Автомобиль жолдары мен аэродромдарды техникалық және экономикалық іздестіруді орындау.
ОН 1.3. Автомобиль жолының жол төсемін таңдау және есептеу.
ОН 1.4. Жолдар мен аэродромдар құрылысының сметалық құнын есептеу.
КҚ 2. Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысының технологиялық процестерін әзірлеу және сақтау
КМ 2. Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысының технологиясы
ОН 2.1. Өндірістік кәсіпорындардың орналасқан жерінің тиімділігін анықтау.
ОН 2.2. Карьерде аршу жұмыстарын орындау.
ОН 2.3. Бұрғылау-жару жұмыстарының технологиясын сақтау.
ОН 2.4. Жер төсемі мен жол төсемін салу үшін ұтымды технологияны таңдау.
ОН 2.5. Жол-құрылыс материалдары мен құрылыс мерзімдерін ескере отырып, құрылыс технологиясын сақтау және бақылау.
КҚ 3 Автомобиль жолдары мен аэродромдарды күтіп ұстау және жөндеу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
КМ 3. Автомобиль жолдары мен аэродромдарды пайдалану

РО 2.3. Выполнять работы по разборке дорожных оснований, покрытий и бордюров вручную.
РО 2.4. Выполнять работы по устройству и ремонту искусственных сооружений.
РО 2.5. Выполнять работы по ремонту и содержанию автомобильных дорог и аэродромов с помощью механизированного инструмента и средств малой механизации.
РО 2.6. Выполнять работы по устройству и восстановлению кюветов, водоотводных канав с соблюдением продольных уклонов поперечных профилей.
Квалификация "3W05320302 - Машинист дорожно-строительных машин"
ПК 1. Выполнять земляные, дорожные и строительные работы
ПМ 1. Обеспечение производства дорожно-строительных работ (по видам)
РО 1.1. Управлять дорожно-строительными машинами в соответствии с требованиями "Правил дорожного движения Республики Казахстан".
РО 1.2.Применять способы производства земляных, дорожных и строительных работ с соблюдением требований безопасных условий производства работ.
РО 1.3.Соблюдать технические требования, предьявляемые к качеству выполняемых работ.
ПК 2. Проводить техническое обслуживание и ремонт дорожно-строительных машин
ПМ 2. Техническое обслуживание и ремонт дорожно-строительных машин
РО 2.1. Определять техническое состояние машин и механизмов.
РО 2.2. Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемых машин и механизмов.
РО 2.3. Проводить профилактический ремонт и участвовать в ремонтных работах.
Квалификация "4S07320703- Техник-строитель"
ПК 1. Проектировать автомобильные дороги и аэродромы
ПМ 1. Проектирование автомобильных дорог и аэродромов
РО 1.1. Анализировать строительную отрасль и рынок строительных материалов.
РО 1.2. Выполнять техническое и экономическое изыскание автомобильных дорог и аэродромов.
РО 1.3. Выполнять подбор и расчет дорожной одежды автомобильной дороги.
РО 1.4. Рассчитать сметную стоимость строительства автомобильных дорог и аэродромов.
ПК 2. Разрабатывать и соблюдать технологические процессы строительства автомобильных дорог и аэродромов
ПМ 2. Технология строительства автомобильных дорог и аэродромов
РО 2.1. Определять эффективность месторасположения производственных предприятий.
РО 2.2. Выполнять вскрышные работы в карьере.
РО 2.3. Соблюдать технологию буровзрывных работ.
РО 2.4. Выбрать рациональную технологию для возведения земляного полотна и дорожной одежды.
РО 2.5. Соблюдать и контролировать технологию строительства с учетом дорожно-строительных материалов и сроков строительства.
ПК 3. Организовывать работы по содержанию и ремонту автомобильных дорог и аэродромов
ПМ 3. Эксплуатация автомобильных дорог и аэродромов

ОН 3.1. Автомобильдердің, әуе кемелерінің және табиғи факторлардың жол мен аэродром жабынына әсерін анықтау және есептеу.
ОН 3.2. Жол төсемдері мен жабындарының жөндеуаралық қызмет мерзімін анықтау.
ОН 3.3. Қабылдауға жататын жұмыс түрлерін анықтау және автомобиль жолдары мен аэродромдарды күтіп ұстау және жөндеу сапасын бағалау.
"4S07320704 -Техник-механик" біліктілігі
КҚ 1. Жолдарды салу, ұстау және жөндеу кезінде көтергіш-көлік, құрылыс, жол машиналары мен жабдықтарын пайдалану
КМ 1. Жол-құрылыс машиналарын техникалық пайдалану
ОН 1.1. Жол-құрылыс машиналары мен жабдықтарын жұмысқа дайындау.
ОН 1.2. Жол-құрылыс техникасын енгізу кезінде арнайы жабдықтарды, құралдарды пайдалану ережелерін сақтау.
ОН 1.3. Көтергіш-көлік, құрылыс, жол машиналарын жұмысқа қабілетті күйде ұстау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру.
КҚ 2. Машиналар мен механизмдерді монтаждау, пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу кезінде қауіпсіздік қағидаларының сақталуын бақылау
КМ 2. Машиналар мен механизмдерді техникалық бақылау
ОН 2.1. Жаңа жол-құрылыс техникасын құрастыру және монтаждау бойынша жұмыстарды орындау тәртібін сақтау.
ОН 2.2. Пайдалану құжаттамасының талаптарына сәйкес жол техникасына маусымдық-техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
ОН 2.3. Жол –құрылыс техникасының ақаулығын оны сәйкестендіру және пайда болу себептерін жою мақсатында диагностикалау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
359- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
359-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07320800 - Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Код және аталуы
Оқыту деңгейі:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
073 Сәулет және құрылыс
0732 Құрылыс жұмыстары және азаматтық құрылыс
Мамандығы:
07320800 - Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы
Біліктілігі:

РО 3.1. Определять и рассчитывать воздействие автомобилей, воздушных судов и природных факторов на дорогу и аэродромное покрытие.
РО 3.2. Определять межремонтные сроки службы дорожных одежд и покрытий.
РО 3.3. Определять виды работ, подлежащие приемке и оценивать качество содержания и ремонта автомобильных дорог и аэродромов.
Квалификация "4S07320704 - Техник-механик"
ПК 1. Эксплуатировать подъемно-транспортные, строительные, дорожные машины и оборудование при строительстве, содержании и ремонте дорог
ПМ 1. Техническая эксплуатация дорожно-строительных машин
РО 1.1. Подготовить дорожно-строительные машины и оборудование к работе.
РО 1.2. Соблюдать правила эксплуатации специального оборудования, инструментов при вводе дорожно-строительной техники.
РО 1.3. Организовать работу по поддержанию подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин в работоспособном состоянии.
ПК 2. Контролировать соблюдение правил безопасности при монтаже, использовании, обслуживании и ремонте машин и механизмов
ПМ 2. Технический контроль машин и механизмов
РО 2.1. Соблюдать порядок выполнения работ по монтажу и сборке новой строительно-дорожной техники.
РО 2.2. Проводить сезонно-техническое обслуживание дорожной техники в соответствии с требованиями эксплуатационной документации.
РО 2.3. Диагностировать неисправность строительно –дорожной техники с целью ее идентификации и устранения причин появления.
Приложение 359 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 359 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07320800 - Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство"
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
073 Архитектура и строительство
0732 Строительные работы и гражданское строительство
Специальность:
07320800 - Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство
Квалификации:

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07320801 - Темір жолдарды ағымдағы күтіп ұстау және жөндеу жөніндегі шебері" біліктілігі
КҚ 1. Стандарттау талаптары негізінде техникалық құжаттарды рәсімдеу
КМ 1. Стандарттау талаптары негізінде техникалық құжаттарды рәсімдеу
ОН 1.1. Теміржол құрылғыларының және электр құрылғыларының құрылымдық, принципті, функционалды және монтаждық сызбаларын құру.
ОН 1.2. Техникалық құжаттаманы ресімдеуде стандарттарды қолдану және кәсіби қызметте салалық стандарттарды басшылыққа алу.
ОН 1.3. Электр схемаларын, сигнализация, орталықтандыру, блокировка құрылғылары элементтерінің шартты белгілерін, электр релелік және электрондық схемаларды құрудың негізгі ережелерін, электротехникалық және теміржол құрылғыларына техникалық құжаттаманы ресімдеу негіздерін, конструктивті құжаттаманың біріңғай жүйесі жәнетехникалық құжаттаманың біріңғай жүйесі негізгі ережелерін меңгеру.
ОН 1.4. Жолдың параметрлерін өлшеу үшін құрылғылар мен қондырғыларды жіктеу.
ОН 1.5. Өлшеу әдістерін және оларды автоматтандыру тәсілдерін, өлшеу қателігін анықтау әдістемесін және өлшеу құралдарының өлшеу дәлдігіне әсерін меңгеру.
ОН 1.6. Стандарттау және метрология негіздерін және өнім сапасын басқаруды қолдану.
КҚ 2. Кәсіби қызметтегі электротехникалық есептердің орындалуы
КМ 2. Кәсіби қызметтегі электротехникалық есептердің орындалуы
ОН 2.1. Электр және электрондық құрылғылардың параметрлері мен элементтерін есептеу.
ОН 2.2. Электр тізбектерін жинау және олардың жұмысын тексеру.
ОН 2.3. Электр тізбектерін есептеу және электр энергиясын түрлендіру әдістерін қолдану.
ОН 2.4. Электрондық техника құрылғыларының жұмысқа қабілеттілігін орната отырып, электрондық схемалардың негізгі параметрлерін анықтау.
ОН 2.5. Электрондық аспаптар мен құрылғыларда болатын физикалық процестердің мәнін, электрондық аспаптарды қосу және электрондық схемаларды құру принциптерін, электрондық техниканың үлгілік тораптары мен құрылғыларын меңгеру.

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07320801 - Мастер по текущему содержанию и ремонту железнодорожных путей"
ПК 1. Оформлять техническую документацию на основе требований стандартизации
ПМ 1. Оформление технической документации на основе требований стандартизации
РО 1.1. Составлять структурные, принципиальные, функциональные и монтажные схемы электротехнических устройств и устройств железнодорожного пути.
РО 1.2. Применять стандарты в оформлении технической документации и руководствоваться отраслевыми стандартами в профессиональной деятельности.
РО 1.3. Применять основные правила построения схем, основы оформления технической документации на электротехнические устройства и устройства железнодорожного пути, основными положениями отраслевых стандартов, единой системы конструкторской документации и единая система технической документации.
РО 1.4. Классифицировать приборы и устройств для измерения параметров пути.
РО 1.5. Применять методы измерения и способы их автоматизации, методу определения погрешности измерений и влияние измерительных приборов на точность измерений.
РО 1.6. Применять основы стандартизации и метрологии и управление качеством продукции.
ПК 2. Выполнять электротехнические расчеты в профессиональной деятельности
ПМ 2. Выполнение электротехнических расчетов в профессиональной деятельности
РО 2.1. Рассчитывать параметры и элементы электрических и электронных устройств.
РО 2.2. Собирать электрические схемы и проверять их работу.
РО 2.3. Использовать методы расчета электрических цепей и преобразования электрической энергии.
РО 2.4. Определять основные параметры электронных схем с установкой работоспособности устройств электронной техники.
РО 2.5. Представлять сущность физических процессов, протекающих в электронных приборах и устройствах, принципы включения электронных приборов и построения электронных схем, типовые узлы и устройства электронной техники.

ОН 2.6. Электр сигналдарының параметрлерін әртүрлі типтегі құрылғылармен және аспаптармен электрлік өлшеуді жүргізу және алынған нәтижелердің сапасын бағалау.
ОН 2.7. Механикалық беріліс есептерін және қарапайым жинау бірліктерін жүргізу ; кинематикалық схемаларды оқу және конструкциялық элементтердің кернеуін анықтау.
КҚ 3 Еңбекті қорғау нормалары мен техникалық пайдалану ережелерін орындау
КМ 3. Еңбекті қорғау нормалары мен техникалық пайдалану ережелерінің орындалуы
ОН 3.1. Темір жолдарды техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі талаптарын орындау.
ОН 3.2 Темір жолдарды техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі талаптарын регламенттейтін нұсқаулықтар мен нормативтік құжаттардың талаптарын қолдану.
ОН 3.3. Темір жолдарды техникалық пайдалану ережелерін, темір жолдардағы сигнал беру жөніндегі нұсқаулықтарды, сигнал беру, орталықтандыру және блоктау құрылғыларын техникалық пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды, Қазақстан Республикасының жол жұмыстарын жүргізу кезінде поездар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулықтарды сақтау.
ОН 3.4 Темір жол көлігі қызметкерлерінің жалпы міндеттерін, салалық және лауазымдық нұсқаулықтарды, еңбекті қорғауды, өнеркәсіптік қауіпсіздік пен экологияны орындау.
КҚ 4. Теміржол құрылғыларын, машиналары мен механизмдерін кәсіби қызметте қолдану
КМ 4. Теміржол құрылғыларын, машиналары мен механизмдерін кәсіби қызметте қолданулуы
ОН 4.1. Теміржолдың жоғарғы құрылысы, жасанды құрылыстары және жер төсемі құрылысы туралы сипаттама беру.
ОН 4.2 Темір жолдардың жалпы курсын меңгеру.
ОН 4.3. Жер төсемінің элементтерін анықтау.
ОН 4.4. Жолдың жоғарғы құрылысының типін таңдауды жүргізу.
ОН 4.5. Жолды, стрелка бұрмаларын,жер төсемін қарап шығу, тексеру және жол жағдайын бағалау.
ОН 4.6. Теміржолды жөндеу және құрылыс кезінде қолданылатын машиналар мен механизмдердің жұмыс принципін және техникалық мінездемелерін, құрылысын , мақсаты туралы сипаттама беру.
ОН 4.7. Ағаш ұста жұмыстарын орындау.
ОН 4.8. Слесарлық жұмыстарды орындау.
ОН 4.9 Электрлі дәнекерлеу жұмыстарын орындау.
ОН 4.10. Слесарлы- механикалық жұмыстарын орындау.
ОН 4.11. Электрмонтаждау жұмыстарын орындау.
КҚ 5. Теміржолға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
КМ 5. Теміржолға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
ОН 5.1. Аралықты, белгіленген станцияның станциялық жолдарын , стрелка бұрмаларын және стрелкалық арматураны қарап шығу.
ОН 5.2. Жер төсемінің, жолдың жоғарғы құырылысы және жасанды құрылыстардың ақауларын анықтау.
ОН 5.3. Жол және құрылыстардың техникалық жағдайын бақылау.

РО 2.6. Проводить электрические измерения параметров электрических сигналов приборами и устройствами различных типов и оценивать качество полученных результатов.
РО 2.7. Производить расчеты механических передач и простейших сборочных единиц; читать кинематические схемы и определять напряжения в конструкционных элементах.
ПК 3. Выполнять нормы охраны труда и правила технической эксплуатации
ПМ 3. Выполнение норм охраны труда и правил технической эксплуатации
РО 3.1. Выполнять требования технической эксплуатации железных дорог и безопасности движения.
РО 3.2. Применять требования инструкций и нормативных документов, регламентирующих требования технической эксплуатации железных дорог и безопасности движения.
РО 3.3. Соблюдать правила технической эксплуатации железных дорог, инструкции по сигнализации на железных дорогах, инструкции по технической эксплуатации устройств сигнализации, централизации и блокировки, инструкции по обеспечению безопасности движения поездов при производстве путевых работ Республики Казахстан.
РО 3.4. Выполнять общие обязанности работников железнодорожного транспорта, отраслевые и должностные инструкции, охраны труда, промышленной безопасности и экологии.
ПК 4. Применять устройства железнодорожного пути, машины и механизмы в профессиональной деятельности
ПМ 4. Применение устройств железнодорожного пути, машин и механизмов в профессиональной деятельности
РО 4.1. Характеризовать конструкцию земляного полотна, верхнего строения пути и искусственных сооружений железнодорожного пути.
РО 4.2. Владеть общим курсом железных дорог.
РО 4.3. Определять элементы земляного полотна.
РО 4.4. Производить выбор типа верхнего строения пути.
РО 4.5. Проверить пути, стрелочные переводы, земляное полотно и оценивать состояние пути.
РО 4.6. Характеризовать назначение, устройство, технические характеристики и принципы действия машин и механизмов, применяемых при строительстве и ремонте железнодорожного пути.
РО 4.7. Выполнять столярные работы.
РО 4.8. Выполнять слесарные работы.
РО 4.9. Выполнять электросварочные работы.
РО 4.10. Выполнять слесарно-механические работы.
РО 4.11. Выполнять электромонтажные работы.
ПК 5. Выполнять техническое обслуживание и ремонт железнодорожного пути
ПМ 5. Техническое обслуживание и ремонт железнодорожного пути
РО 5.1. Осматривать перегон, станционные пути назначенной станции, переводные механизмы и стрелочную арматуру.
РО 5.2. Определять неисправности земляного полотна, верхнего строения пути и искусственных сооружений.
РО 5.3. Контролировать техническое состояние пути и сооружений.

ОН 5.4. Жолдың жағдайын бақылау және тіркеу бойынша құжаттарды жүргізу.
ОН 5.5. Жолдың ақауларын табу және олардың болу себептерін белгілеу.
ОН 5.6. Жолды ағымдық күтіп ұстау жұмыстарын орындау.
ОН 5.7. Стрелка бұрамаларын және металл бөліктеріннің желінуін ордината бойынша тексеру.
ОН 5.8. Теміржолды жөндеу және құрылыс кезінде қолданылатын машиналар мен механизмдердің жұмыс принципін және техникалық мінездемелерін, құрылысын , мақсаты туралы сипаттама беру.
ОН 5.9. Теміржолды жөндеу және құрылысы кезінде машиналар мен механизмдерді пайдалану.
ОН 5.10. Рельс тізбектерінің жағдайын, соның ішінде оқшаулағыш түйіспелердің, жолақтардың, сырғалардың жағдайын тексеру.
ОН 5.11. Сигнализация орталықтандыру блокировка электромеханигімен бірлесіп жұмысшы тартпаның шаршаңқы жарықтарын (ақаутапқыш әдіспен немесе ағытып алумен) тексеру.
ОН 5.12. Сигнализация орталықтандыру блокировка электрмеханигімен бірлесіп стрелкалардың қалыңдығы 4 мм болатын негізгі рельс пен ұштама арасына шаблон салу кезінде оң (+) және теріс (-) жағдайында болатын тұйықталудың мүмкін емес көрсеткіштерін тексеру.
ОН 5.13. Қисық учаскедегі жолды және түйіспесіз жолды күтіп ұстау жұмыстарын орындау.
ОН 5.14 Теміржолды жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді орындау.
"3W07320802 - Дефектоскопты арбалар операторы" біліктілігі
КҚ 1. Стандарттау талаптары негізінде техникалық құжаттарды рәсімдеу
КМ 1. Стандарттау талаптары негізінде техникалық құжаттарды рәсімдеу
ОН 1.1. Теміржол құрылғыларының және электр құрылғыларының құрылымдық, принципті, функционалды және монтаждық сызбаларын құру.
ОН 1.2. Техникалық құжаттаманы ресімдеуде стандарттарды қолдану және кәсіби қызметте салалық стандарттарды басшылыққа алу.
ОН 1.3. Электр схемаларын, сигнализация, орталықтандыру, блокировка құрылғылары элементтерінің шартты белгілерін, электр релелік және электрондық схемаларды құрудың негізгі ережелерін, электротехникалық және теміржол құрылғыларына техникалық құжаттаманы ресімдеу негіздерін, конструктивті құжаттаманың біріңғай жүйесі және техникалық құжаттаманың біріңғай жүйесі негізгі ережелерін меңгеру.
ОН 1.4 . Жолдың параметрлерін өлшеу үшін құрылғылар мен қондырғыларды жіктеу.
ОН 1.5. Өлшеу әдістерін және оларды автоматтандыру тәсілдерін, өлшеу қателігін анықтау әдістемесін және өлшеу құралдарының өлшеу дәлдігіне әсерін меңгеру.
ОН 1.6. Стандарттау және метрология негіздерін және өнім сапасын басқаруды қолдану.
КҚ 2. Кәсіби қызметтегі электротехникалық есептердің орындалуы
КМ 2. Кәсіби қызметтегі электротехникалық есептердің орындалуы

РО 5.4. Вести документацию по учету и контролю состояния пути.
РО 5.5. Выявлять неисправности пути и устанавливать причины их появления.
РО 5.6. Выполнять работы по текущему содержанию пути.
РО 5.7. Проверять стрелочные переводы по ординатам и износу металлических частей.
РО 5.8. Характеризовать назначение, устройство, технические характеристики и принципы действия машин и механизмов, применяемых при строительстве и ремонте железнодорожного пути.
РО 5.9. Эксплуатировать машины и механизмы при строительстве и ремонте железнодорожного пути.
РО 5.10. Проверять состояние рельсовых цепей, в том числе исправность изоляции изолирующих стыков, стяжных полос, сережек.
РО 5.11. Совместно с электромехаником сигнализации централизации блокировки проверять состояние рабочей тяги (с ее снятием или методом дефектоскопии) на выявление усталостных трещин.
РО 5.12. Совместно с электромехаником сигнализации централизации блокировки проверять стрелки на невозможность замыкания в плюсовом и минусовом положениях при закладке между остряком и рамным рельсом шаблона толщиной 4 мм, автоматическую переводимость стрелок.
РО 5.13. Выполнять работы по содержанию бесстыкового пути и пути на кривых участках.
РО 5.14. Выполнять техническое обслуживание и ремонт железнодорожного пути.
Квалификация "3W07320802 - Оператор дефектоскопной тележки"
ПК 1. Оформлять техническую документацию на основе требований стандартизации
ПМ 1. Оформление технической документации на основе требований стандартизации
РО 1.1. Составлять структурные, принципиальные, функциональные и монтажные схемы электротехнических устройств и устройств железнодорожного пути.
РО 1.2. Применять стандарты в оформлении технической документации и руководствоваться отраслевыми стандартами в профессиональной деятельности.
РО 1.3. Применять основные правила построения схем, основы оформления технической документации на электротехнические устройства и устройства железнодорожного пути, основными положениями отраслевых стандартов, единой системы конструкторской документации и единая система технической документации.
РО 1.4. Классифицировать приборы и устройств для измерения параметров пути.
РО 1.5. Применять методы измерения и способы их автоматизации, методу определения погрешности измерений и влияние измерительных приборов на точность измерений.
РО 1.6. Применять основы стандартизации и метрологии и управление качеством продукции.
ПК 2. Выполнять электротехнические расчеты в профессиональной деятельности
ПМ 2. Выполнение электротехнических расчетов в профессиональной деятельности

ОН 4.7. Ағаш ұста жұмыстарын орындау.
ОН 4.8. Слесарлық жұмыстарын орындау.
ОН 4.9. Электрлі дәнекерлеу жұмыстарын орындау.
ОН 4.10. Слесарлы- механикалық жұмыстарын орындау.
ОН 4.11. Электрмонтаждау жұмыстарын орындау.
КҚ 5. Рельстердің бүлінбеуін бақылауды орындау
КМ 5. Рельстердің бүлінбеуін бақылаудың орындалуы
ОН 5.1. Теміржолдың ақауларын табу және жою.
ОН 5.2. Өлшеу құралдарын қолдану.
ОН 5.3. Ақаутапқыш арбашаның іздеу жүйесінің сезімталдық және жұмысқабілетін түзету, реттеу және тексеру.
ОН 5.4. Ақаутапқыш арбашаның жөндеуін жүргізу.
ОН 5.5. Ақаутапқыш арбашаны дұрыс жағдайда ұстау.
ОН 5.6. Рельстердің бүлінбеуін бақылау бойынша жұмыстарды технологиялық практика шеңберінде орындау.
"4S07320803 - Техник-жолшы, құрылысшы" біліктілігі
КҚ 1. Теміржолды жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру
КМ 1. Теміржолды жөндеу және техникалық қызмет көрсетудің ұйымдастырылуы
ОН 1.1. Жол шаруашылығын жүргізу және ұйымдастыру.
ОН 1.2. Жолдың жағдайын бақылау және тіркеу бойынша есептер мен құжаттарды жүргізу.
ОН 1.3. Саңлауларды реттеу және жақындату, рихтовкалау және жолды ағымды күту жұмыстары бойынша жұмыстарды жүргізу.
ОН 1.4. Жол жұмыстарын жүргізу кезінде еңбекті қорғау және поездар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
ОН 1.5. Жолды ағымдық күту жұмыстарын жүргізуде технологиялық процессті ұстану.
ОН 1.6. Түйіспесіз жолдың температуралық кернеуін разрядтау.
КҚ 2. Жаңа теміржол желілерін геодезия негізінде жобалау
КМ 2. Жаңа теміржол желілерінің геодезия негізінде жобалануы
ОН 2.1. Геодезиялық құралдардың техикалық сипаттамаларын және құрылғыларына сипаттама беру.
ОН 2.2. Геодезиялық құралдардың юстировкасын және тексеруді орындау.
ОН 2.3. Геодезиялық құралдарды қолданып съемка жүргізу.
ОН 2.4. Геодезиялық жұмыстардың нәтижесі ретінде есептер жүргізу.
ОН 2.5. Геодезиялық түсірімнен кейін алаңдық материалдарды графикалық жөндеуді орындау.
ОН 2.6. Тахеометриядық түсіріліммен алаңдық материалдарды өңдеу.
ОН 2.7. Картамен жұмыс жасау және оқу.
ОН 2.8. Теміржолды жобалау бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 2.9. Теміржол желісінің оптималдық нұсқасые таңлау кезінде салыстырмалы анализ жүргізу.
ОН 2.10. Теміржол желісінің оптималдық нұсқасын таңлау кезінде салыстырмалы анализ жүргізу.
КҚ 3. Құрылыстық өндіріс технологиясын ұйымдастыру
КМ 3. Құрылыстық өндіріс технологиясының ұйымдастырылуы
ОН 3.1. Жол шаруашылығындағы конструктивті элементтердің типтерін,құрылыстар мен өндірістік және азаматтық ғимараттардың түрлерін ажырату.

РО 4.7. Выполнять столярные работы.
РО 4.8. Выполнять слесарные работы.
РО 4.9. Выполнять электросварочные работы.
РО 4.10. Выполнять слесарно-механические работы.
РО 4.11. Выполнять электромонтажные работы.
ПМ 5. Выполнять неразрушающий контроль рельсов
ПМ 5. Выполнение неразрушающего контроля рельсов
РО 5.1.Выявлять и устранять неисправности железнодорожного пути.
РО 5.2. Применять измерительный инструмент.
РО 5.3. Проверять, налаживать и регулировать работоспособность и чувствительность поисковой системы дефектоскопной тележки.
РО 5.4. Проводить ремонт дефектоскопной тележки.
РО 5.5. Содержать дефектоскопную тележку в исправном состоянии.
РО 5.6. Выполнять работы по неразрушающему контролю рельсов.
Квалификация "4S07320803 - Техник-путеец, строитель"
ПК 1. Организовывать техническое обслуживание и ремонт железнодорожного пути
ПМ 1. Организация технического обслуживания и ремонта железнодорожного пути
РО 1.1. Организовывать и вести путевое хозяйство.
РО 1.2. Вести документацию и отчетность по учету и контролю состояния пути.
РО 1.3. Производить рихтовку, регулировку и разгонку зазоров, выправку пути и другие работы по текущему содержанию пути.
РО 1.4. Обеспечивать безопасность движения поездов и охрану труда при производстве путевых работ.
РО 1.5. Соблюдать технологические процессы производства работ по текущему содержанию пути.
РО 1.6. Организовывать ремонт пути и проектировать технологические процессы производства работ.
ПК 2. Проектировать новые железнодорожные линии на основе геодезии
ПМ 2. Проектирование новых железнодорожных линий на основе геодезии
РО 2.1 Характеризовать назначение, устройство и технические характеристики геодезических инструментов.
РО 2.2. Выполнять поверки и юстировки геодезических приборов.
РО 2.3. Производить съемки с применением геодезических приборов.
РО 2.4. Производить расчеты на основе результатов геодезических работ.
РО 2.5. Выполнять графическую обработку полевых материалов после геодезических съемок.
РО 2.6. Обрабатывать полевые материалы тахеометрической съемки.
РО 2.7. Читать и работать с картами.
РО 2.8. Выполнять геодезические работы в рамках геодезической практики.
РО 2.9. Выполнять работы по изысканию и проектированию железной дороги.
РО 2.10. Проводить сравнительный анализ при выборе оптимального варианта железнодорожной линии.
ПК 3. Организовывать технологии строительного производства
ПМ 3. Организация технологии строительного производства
РО 3.1. Различать виды зданий и сооружений конструкции гражданских и производственных зданий и сооружений, типы конструктивных элементов в путевом хозяйстве.

ОН 3.2. Құрылыстар мен ғимараттардың элементтерінің конструктивті және номиналды өлшемдерін, кластарын анықтау.
ОН 3.3. Жобалау-сметалық құжаттарды талдауды орындау.
ОН 3.4. Өндірістік және азаматтық құрылыстар мен ғимараттардың құрылыстардық конструкциялар есебінің әдісін қолдану.
ОН 3.5. Құрылыстар мен ғиамараттарды көтеру кезінде құрылыстық –монтаждау жұмыстарын орындау.
КҚ 4. Өндірістің негізгі экономикалық көрсеткіштерін есетпеу
КМ 4. Өндірістің негізгі экономикалық көрсеткіштерінің есетпелуі
ОН 4.1. Басқарудың негізгі қағидаттары мен әдістерін қолдану.
ОН 4.2. Еңбек, материалдық және қаржы ресурстарын пайдалану тиімділігін есептеу.
ОН 4.3. Алғашқы еңбек ұжымының жұмысын жоспарлау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
361- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
361-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07320900 - Қала қатынас жолдарын салу және пайдалану" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды :
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
073 Сәулет және құрылыс
0732 Құрылыс жұмыстары және азаматтық құрылыс
Мамандығы:
07320900 - Қала қатынас жолдарын салу және пайдалану
Біліктілігі:

РО 3.2. Определять классы, номинальные и конструктивные размеры элементов зданий и сооружений.
РО 3.3. Выполнять анализ проектно-сметной документации.
РО 3.4. Применять методы расчета строительных конструкций промышленных и гражданских зданий и сооружений.
РО 3.5. Выполнять строительно-монтажные работы при возведении зданий и сооруженнй.
ПК 4. Расчитывать основные экономические показатели производства
ПМ 4. Расчет основных экономических показателей производства
РО 4.1. Применять основные принципы и методы управления.
РО 4.2. Рассчитывать эффективность использования трудовых, материальных и финансовых ресурсов.
РО 4.3. Планировать работу первичного трудового коллектива.
Приложение 361 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 361 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07320900 – Строительство и эксплуатация городских путей сообщения"
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
073 Архитектура и строительство
0732 Строительные работы и гражданское строительство
Специальность:
07320900 - Строительство и эксплуатация городских
путей сообщения
Квалификация:

ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S07320901 - Техник-құрылысшы" біліктілігі
КҚ 1. Қала қатынас жолдарын жобалауға қатысу
КМ 1. Қала қатынас жолдарын жобалау
ОН 1.1. Қала қатынас жолдарын жобалау кезінде геологиялық жұмыстарды орындау.
ОН 1.2. Қала қатынас жолдарын жобалау кезінде геодезиялық жұмыстарды орындау.
ОН 1.3. Жасанды құрылыстарды, қала көшелері мен жолдарын жобалау.
КҚ 2. Қала қатынас жолдарын салу жөніндегі жұмыстарды орындау
КМ 2. Қала қатынас жолдарын салу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру және орындау
РО 2.1. Қала қатынас жолдарын салу жөніндегі жұмыстардың өндірісін дайындауды жүзеге асыру.
РО 2.2. Қала көшелері мен жолдарын салу.
РО 2.3. Рельстік және кірме жолдарды салу.
КҚ 3. Жасанды құрылыстар салу жөніндегі жұмыстарды орындау
КМ 3. Жасанды құрылыстар салу жөніндегі жұмыстарды орындау
РО 3.1. Қалалық жасанды құрылыстар салу.
РО 3.2. Су өткізу құбырлары мен шағын көпірлер салу.
КҚ 4. Қала қатынас жолдарын пайдалану және жөндеу бойынша жұмыстарды орындау
КМ 4. Қала қатынас жолдарын пайдалану және жөндеу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру және орындау
ОН 4.1. Қала қатынас жолдарын пайдалану және жөндеу бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 4.2. Рельс және кірме жолдарды пайдалану және жөндеу жөніндегі жұмыстарды орындау.
ОН 4.3. Жасанды құрылыстарды пайдалану және жөндеу жұмыстарын орындау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
363- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
363-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07321000 Лифт шаруашылығы және эскалаторлар (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
073 Сәулет және құрылыс
0732 Құрылыс жұмыстары және азаматтық құрылыс
Мамандығы:
07321000 - Лифт шаруашылығы және эскалаторлар (түрлері бойынша)
Біліктілігі:

РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S07320901 - Техник-строитель"
ПК 1. Участвовать в проектировании городских путей сообщения
ПМ 1. Проектирование городских путей сообщения
РО 1.1. Выполнять геологические работы при проектировании городских путей сообщения.
РО 1.2. Выполнять геодезические работы при проектировании городских путей сообщения.
РО 1.3. Проектировать искусственные сооружения, городские улицы и дороги.
ПК 2. Выполнять работы по строительству городских путей сообщения
ПМ 2. Организация и выполнение работ по строительству городских путей сообщения
РО 2.1. Осуществлять подготовку производства работ по строительству городских путей сообщения.
РО 2.2. Строить городские улицы и дороги.
РО 2.3. Строить рельсовые и подъездные пути.
ПМ 3. Выполнять работы по строительству искусственных сооружений
ПМ 3. Выполнение работ по строительству искусственных сооружений
РО 3.1. Строить городские искусственные сооружения.
РО 3.2. Строить водопропускные трубы и малые мосты.
ПМ 4. Выполнять работы по эксплуатации и ремонту городских путей сообщения
ПМ 4. Организация и выполнение работ по эксплуатации и ремонту городских путей сообщения
РО 4.1. Выполнять работы по эксплуатации и ремонту городских путей сообщения.
РО 4.2. Выполнять работы по эксплуатации и ремонту рельсовых и подъездных путей.
РО 4.3. Выполнять работы по эксплуатации и ремонту искусственных сооружений.
Приложение 363 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 363 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07321000 - Лифтовое хозяйство и эскалаторы (по видам)"
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
073Архитектура и строительство
0732 Строительные работы и гражданское строительство
Специальность:
07321000 - Лифтовое хозяйство и эскалаторы (по видам)
Квалификация:

ОН 4.1. Толеранттылық пен белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің әлемдік өркениеттегі рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі ұғымдарын меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07321001- Лифт және эскалатор электрмеханигі" біліктілігі
КҚ 1. Дайындық жұмыстарын орындау
КМ 1. Дайындық жұмыстарын орындау
ОН 1.1. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, ішкі еңбек тәртібінің нормалары мен талаптарын сақтау.
ОН 1.2. Лифт шаруашылығы қызметін ұйымдастыру бойынша заңнамалық және нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалану.
ОН 1.3. Жұмыс орнын, материалдар мен құралдарды жұмысқа дайындау.
ОН 1.4. Операциялардың реттілігін сақтай отырып, бөлшектерді слесарлық өңдеуді орындау.
КҚ 2. Лифтілер мен эскалаторларды монтаждау және демонтаждау бойынша жұмыстарды орындау
КМ 2. Лифтілер мен эскалаторларды монтаждау және демонтаждау
ОН 2.1. Лифт жабдықтары мен эскалаторлардың конструкциялары мен элементтерін жылжыту үшін такелаждық жұмыстарды орындау.
ОН 2.2. Лифтілер мен эскалаторлардың механикалық және электр тораптарын орнатуды, бөлшектеуді, құрастыруды жүргізу.
ОН 2.3 Кабельдерді, сымдарды кесуді, құбырлар мен жгуттарды шахта және машина бөлмесі бойынша төсеуді орындау.
КҚ 3. Лифтілер мен эскалаторлардың электр және механикалық жабдықтарын іске қосу-баптау жұмыстарын орындау
КМ 3. Лифтілер мен эскалаторлардың электр және механикалық жабдықтарын іске қосу-баптау жұмыстары
ОН 3.1. Лифтілер мен эскалаторлардың электр жабдықтарын жөндеуді, баптауды, реттеуді және тексеруді жүзеге асыру.
ОН 3.2. Механикалық жабдықты жөндеуді, баптауды, реттеуді және тексеруді жүзеге асыру.
ОН 3.3. Орташа күрделіктегі лифтілер мен эскалаторлардың электр схемаларын жинау.
КҚ 4. Лифтілер мен эскалаторларға техникалық қызмет көрсету
КМ 4. Лифтілер мен эскалаторларға техникалық қызмет көрсету
ОН 4.1. Сызбалар мен электр схемаларын оқу.
ОН 4.2. Лифтілер мен эскалаторлар жабдықтарын тазалау, майлау жұмыстарын жүргізу.
ОН 4.3. Лифтілер мен эскалаторлардың механикалық жабдықтарының параметрлерін тексеруді жүргізу.
ОН 4.4. Лифтілер мен эскалаторлардың электр жабдықтарының параметрлерін тексеруді жүргізу.
ОН 4.5. Лифт кабинасынан жолаушыларды эвакуациялауды жүргізу.
ОН 4.6. Лифт дайындаушы белгілеген алгоритмге сәйкес барлық жұмыс режимдерінде лифттің дұрыс жұмыс істеуін тексеруді жүзеге асыру.
ОН 4.7. Лифтілер мен эскалаторлардың электрондық жабдықтарының жарамдылығын көзбен шолып қарауды жүргізу.

РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07321001-Электромеханик по лифтам и эскалаторам"
ПК 1. Выполнять подготовительные работы
ПМ 1. Выполнение подготовительных работ
РО 1.1.Соблюдать нормы и требования охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии, внутреннего трудового распорядка.
РО 1.2. Использовать законодательные и нормативно-правовые документы по организации деятельности лифтового хозяйства.
РО 1.3. Подготовить рабочее место, материалы и инструменты к работе.
РО 1.4. Выполнять слесарную обработку деталей с соблюдением последовательности операций.
ПК 2. Выполнять работы по монтажу и демонтажу лифтов и эскалаторов
ПМ 2. Монтаж и демонтаж лифтов и эскалаторов
РО 2.1. Выполнять такелажные работы для перемещения конструкций и элементов лифтового оборудования и эскалаторов.
РО 2.2. Производить установку, разборку, сборку механических и электрических узлов лифтов и эскалаторов.
РО 2.3 Выполнять разделку кабелей, проводов, прокладку в трубах и жгутах по шахте и машинному помещению.
ПК 3. Выполнять пусконаладочные виды работ электрического и механического оборудования лифта
ПМ 3. Пусконаладочные работы электрического и механического оборудования лифта
РО 3.1. Осуществлять наладку, настройку, регулировку и проверку электрического оборудования лифтов и эскалаторов.
РО 3.2. Осуществлять наладку, настройку, регулировку и проверку механического оборудования.
РО 3.3. Собирать электрические схемы лифтов и эскалаторов средней сложности.
ПК 4. Выполнять техническое обслуживание лифтов и эскалаторов
ПМ 4. Техническое обслуживание лифтов и эскалаторов
РО 4.1.Читать чертежи и электрические схемы.
РО 4.2. Проводить очистку, смазку оборудования лифтов и эскалаторов.
РО 4.3. Проводить проверку параметров механического оборудования лифтов и эскалаторов.
РО 4.4.Проводить проверку параметров электрического оборудования лифтов и эскалаторов.
РО 4.5. Проводить эвакуацию пассажиров из кабины лифта.
РО 4.6. Осуществлять проверку правильности функционирования лифта во всех режимах работы в соответствии с алгоритмом, установленным изготовителем лифта.
РО 4.7. Проводить визуальный осмотр исправности электронного оборудования лифтов и эскалаторов.

ОН 4.8. Диспетчерлік пульт пен екі жақты байланыс жұмысының дұрыстығын бақылау.
КҚ 5. Жабдықтың жай-күйін бақылап тексеру және лифтілер мен эскалаторларды ағымдағы жөндеу жүргізу
КМ 5. Жабдықтың жай-күйін бақылап тексеру және лифтілер мен эскалаторларды ағымдағы жөндеу
ОН 5.1. Жабдықтың және оның элементтерінің жұмыс параметрлерін бақылау-өлшеу құралдарымен тексеру.
ОН 5.2. Лифтілер мен эскалаторлардың күштік және электрондық жабдықтарының ақау себептерін анықтау.
ОН 5.3. Механикалық жабдықтың қарапайым жөндеуді және орташа күрделі жөндеуді жүзеге асыру.
ОН 5.4. Электр жабдықтары мен электр сымдарын қарапайым жөндеуді және орташа күрделілікті жөндеуді жүзеге асыру.
ОН 5.5. Инспектордың жабдықты техникалық куәландыруға дайындау.
ОН 5.6. Есептер мен техникалық құжаттаманы жасау.
ОН 5.7. Сынақтар жүргізуге қатысу және алынған нәтижелерді өңдеу жүргізу.
ОН 5.8. Зауыт нұсқаулықтарына және техникалық пайдалану тәртібіне сәйкес электромеханикалық жабдықты пайдалануға бақылауды жүзеге асыру.
"4S07321002 - Техник-механик" біліктілігі
КҚ 1. Жабдықтың апатсыз және сенімді жұмысын және оның дұрыс пайдаланылуын қамтамасыз ету
КМ 1. Жабдықтың апатсыз және сенімді жұмысын және оның дұрыс пайдаланылуын қамтамасыз ету
ОН 1.1. Жұмыстарды орындау кезінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібінің, нормаларының, экологиялық қауіпсіздік талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
ОН 1.2. Жабдықтардың барлық түрлерінің есебін жүргізу.
ОН 1.3. Күрделі сызбалар мен схемаларды оқу.
ОН 1.4. Жөндеу жұмыстарын орындау кестесін жасау.
РО 1.5. Орындалатын жұмыс шеңберінде жоспарлы, есептік және техникалық құжаттама жасау.
ОН 1.6. Майлау-эмульсиялық шаруашылықта есеп жүргізу.
КҚ 2. Күрделі емес жобалар мен схемаларды жобалау
КМ 2. Күрделі емес жобалар мен схемаларды жобалау
ОН 2.1. Жобалау процесінде нормативтік техникалық құжаттаманы қолдану.
ОН 2.2. Техникалық есептеулерді орындау.
ОН 2.3. Белгіленген нормалар мен ережелерге сәйкес жобалық сызбаларды орындау.
КҚ 3. Жабдықтың жай-күйін техникалық қадағалау және орындалған жұмыстардың сапасын бақылау
КМ 3. Жабдықтың жай-күйін техникалық қадағалау және орындалған жұмыстардың сапасын бақылау
ОН 3.1. Цех жабдықтарын техникалық дәлдікке тексеру, оны тиімді пайдалануға ықпал ететін жабдық жұмысының оңтайлы режимдерін белгілеуге қатысу.
ОН 3.2. Жабдықтың техникалық жағдайына байланысты тоқтап қалудың себептері мен ұзақтығын, жұмыс жасау жағдайын талдау.
ОН 3.3. Жабдықтарды жөндеу және жаңғырту бойынша жұмыстардың орындалу сапасын, материалдық ресурстардың шығынын бақылау.
КҚ 4. Жаңа техника мен технологияны енгізу бойынша іс-шараларға қатысу
КМ 4. Жаңа техника мен технологияны енгізу бойынша іс-шараларға қатысу

РО 4.8. Следить за исправностью работы диспетчерского пульта и двухсторонней связи
ПК 5. Выполнять контрольную проверку состояния оборудования и текущий ремонт лифтов и эскалаторов
ПМ 5. Контрольная проверка состояния оборудования и текущий ремонт лифтов и эскалаторов
РО 5.1. Проверять параметры работы оборудования и его элементов контрольно-измерительными инструментами.
РО 5.2. Определять причины неисправности силового и электронного оборудования лифтов и эскалаторов.
РО 5.3. Осуществлять простой ремонт и ремонт средней сложности механического оборудования.
РО 5.4. Осуществлять простой ремонт и ремонт средней сложности электрического оборудования и электропроводки.
РО 5.5. Подготовить оборудование к техническому освидетельствованию инспектором.
РО 5.6. Составлять отчеты и техническую документацию.
РО 5.7. Участвовать в проведении испытаний и проводит обработку полученных результатов.
РО 5.8. Осуществлять контроль за эксплуатацией электромеханического оборудования соответствующим заводским инструкциям и порядку технической эксплуатации.
Квалификация "4S07321002 - Техник-механик"
ПК 1. Обеспечивать безаварийную и надежную работу оборудования и его правильную эксплуатацию
ПМ 1. Обеспечение безаварийной и надежной работы оборудования и его правильной эксплуатации
РО 1.1. Обеспечивать соблюдение порядка, норм безопасности и охране труда, требований экологической безопасности при выполнении работ.
РО 1.2. Вести учет всех видов оборудования.
РО 1.3. Читать сложные чертежи и схемы.
РО 1.4. Составлять график выполнения ремонтных работ.
РО 1.5. Составлять плановую, отчетную и техническую документацию в рамках выполняемой работы.
РО 1.6. Вести учет в смазочно-эмульсионном хозяйстве.
ПК 2. Проектировать несложные проекты и схемы
ПМ 2. Проектирование несложных проектов и схем
РО 2.1. Применять нормативную техническую документацию в процессе проектирования.
РО 2.2. Выполнять технические расчеты.
РО 2.3. Выполнять проектные чертежи в соответствии с установленными нормами и правилами.
ПК 3. Осуществлять технический надзор за состоянием оборудования и контроль качества выполненных работ
ПМ 3. Технический надзор за состоянием оборудования и контроль качества выполненных работ
РО 3.1. Участвовать в проверке оборудования цеха на техническую точность, в установлении оптимальных режимов работы оборудования, способствующих его эффективному использованию.
РО 3.2. Анализировать условия работы оборудования, причины и продолжительность простоев, связанных с техническим состоянием оборудования.
РО 3.3. Контролировать качество выполнения работ по ремонту и модернизации оборудования, расход материальных ресурсов.
ПК 4. Участвовать в мероприятиях по внедрению новой техники и технологии
ПМ 4. Участие в мероприятиях по внедрению новой техники и технологии

ОН 4.1. Кәсіпорын қызметінің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін талдау.
ОН 4.2. Тораптарды, тетіктердің бөлшектерін жөндеу мен қалпына келтірудің прогрессивті әдістерін әзірлеуге және енгізуге, жөндеудің еңбек сыйымдылығы мен өзіндік құнын төмендетуге, оның сапасын жақсартуға қатысу.
ОН 4.3. Жабдықтарды жаңғыртуға қатысты өнертапқыштық ұсыныстар мен өнертабыстарды қарастыру рәсімдеріне қатысу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
365- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
365-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07321100 -Тұрғынүй-коммуналдық шаруашылық объектілерінің инженерлік жүйелерін монтаждау және пайдалану" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өндеу және құрылыс салалары
073 Сәулет және құрылыс
0732 Құрылыстық жұмыстары және азаматтық құрылысы
Мамандығы:
07321100 - Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектілерінің инженерлік жүйелерін монтаждау және пайдалану
Біліктілігі:

РО 4.1. Анализировать технико-экономические показатели деятельности предприятия.
РО 4.2. Участвовать в разработке и внедрении прогрессивных методов ремонта и восстановления узлов, деталей механизмов, снижению трудоемкости и себестоимости ремонта, улучшению его качества.
РО 4.3.Участвовать в процедурах рассмотрения рационализаторских предложений и изобретений, касающихся модернизации оборудования.
Приложение 365 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 365 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07321100 - Монтаж и эксплуатация инженерных систем объектов жилищно-коммунального хозяйства"
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
073 Архитектура и строительство
0732 Строительные работы и гражданское строительство
Специальность:
07321100 - Монтаж и эксплуатация инженерных систем объектов жилищно-коммунального хозяйства
Квалификация:

ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07321101 – Слесарь-сантехник" біліктілігі
КҚ 1. Сумен жабдықтау және лас суларын шығару желілерінің қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындалу
КМ 01.Сумен жабдықтау және лас суларын шығару жүйелеріне техникалық қызмет көрсету кезінде жұмыстарды орындау
ОН 1.1. Санитарлық –техникалық жабдықтардың құбырларды, фитингттерді және арматураны ойықтар мен жарықшақшылардың және зақымданулардың болуын бақылау.
ОН 1.2. Санитарлық –техникалық жабдықтардың құбырларды, фитингттерді және арматураны ойықтар мен жарықшақшылардың және зақымданулардың болуын сыртқы байқаумен тексеру.
ОН 1.3. Құбырларды, арматураны, фитингттерді, фасондық бөлшектер мен құбыржолдардың бекітпелерін және санитарлық-техникалық жабдықтарын сұрыптау.
ОН 1.4. Құбырлардың өлшеміне сәйкес тығыздағыш төсемелерді дайындау.
ОН 1.5. Қосымша материалдарды дайындау: фторопластикалық тығыздағыш материалдан жасалған герметикалық таспа (ФУМ таспасы), зығыр жіп.
ОН 1.6. Санитарлық-техникалық жабдықтардың құбырларға тығыздағыштарды қондыру.
ОН 1.7. Комплект бойынша сгондарды, муфталармен, контргайкалармен және болт – гайкалармен қамту.
ОН 1.8. Санитарлық-техникалық жабдықтардың құбырларға сақтандыру тығымдағыштарын қондыру және орнату.
ОН 1.9. Санитарлық –техникалық жабдықтың құбырларындағы сақтандыру тығындары мен тығымдағыштарды бұрып алу.
КҚ2. Сумен жабдықтау және лас суларын шығару жүйелерін пайдалану кезінде жұмыстарды орындалу
КМ 02. Сумен жабдықтау және лас суларын шығару жүйелерінің пайдалану жұмыстарды орындау
ОН 2.1. Жабдықтар мен фасондық бөлшектердің құжаттарға және пайдалану сызбаларына сәйкестігін тексеру.
ОН 2.2. Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды пайдалану мен қызмет көрсету кезінде қажетті құралдар мен құрылғылардың жұмыс қабілеттілігін тексеру.
ОН 2.3. Сумен жабдықтау және лас суларын шығару желілерінің бөлшектері мен түйіндерінің қарапайым күрделілігін жөндеу.

РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07321101 - Слесарь-сантехник"
ПК 1. Выполнять работы при обслуживании сетей водоснабжения и водоотведения
ПМ 1. Выполнение работ при обслуживании сетей водоснабжения и водоотведения
РО 1.1. Контролировать трубопроводы, фитинги и арматуру санитарно-технического оборудования на наличие вмятин, трещин и повреждений.
РО 1.2. Осматривать трубопроводы, фитинги и арматуру санитарно-технического оборудования на наличие вмятин, трещин и повреждений.
РО 1.3. Сортировать трубы, фитинги, фасонные части, арматуру и средства крепления трубопроводов и санитарно-технических приборов.
РО 1.4. Заготавливать уплотнительные прокладки по размеру труб.
РО 1.5. Подготавливать вспомогательные материалы: герметизирующую ленту из фторопластового уплотнительного материала (ленты ФУМ), льняной пряди.
РО 1.6. Устанавливать уплотнительные прокладки на трубы санитарно-технического оборудования.
РО 1.7. Комплектовать сгоны муфтами и контргайками, болты – гайками.
РО 1.8. Устанавливать предохранительные пробки и заглушки на трубах санитарно-технического оборудования.
РО 1.9. Демонтировать предохранительные пробки и заглушки на трубах санитарно-технического оборудования.
ПК 2. Выполнять работы при эксплуатации сетей водоснабжения и водоотведения
ПМ 2. Выполнениеэксплутационных работ систем водоснабжения и водоотведения
РО 2.1.Проверять оборудование и фасонные части на соответствие документам и эксплуатационным схемам.
РО 2.2. Проверять работоспособность инструментов и приспособлений, необходимых при эксплуатации и обслуживанию санитарно-технических систем и оборудования.
РО 2.3. Выполнять ремонт простой сложности деталей и разбор, сбор узлов сетей водоснабжения и водоотведения.

ОН 2.4. Құрылымдарда тесіктерді салу.
КҚ3. Сумен жабдықтау және лас суларын шығару жүйелеріндегі ақаулар жою бойынша жұмыстарды орындалу.
КМ 03. Лас суларын шығару құрылыстарының құрылыс –монтаждау жұмыстарды іске асыру
ОН 3.1. Жабдықтармен бөлшектерді сызба бойынша бөлмеге келтіру және сұрыптау.
ОН3.2.Ішкі санитарлық-техникалық жүйелерінің түйіндердің кенейтілген жинауды орындау.
ОН 3.3. Санитарлық-техникалықжүйелер мен жабдықтардыпайдалану мен қызметкөрсетукезіндеқолдыжәнемеханикаландырылғанқұрал-саймандарынпайдалану.
ОН 3.4. Құбырларда ойманы кол көмегімен салу, полимерлік құбырлардың қосылыстарын жалғау, стояктармен байланысты құбырларды фасондық бөлшектермен сұрыптау.
КҚ4.Желедету жабдықтарына жоспарланған техникалық қызмет көрсетуді орындалу
КМ 04. Желедету жабдықтарына жоспарланған техникалық қызмет көрсетуді орындау
ОН 4.1.Шағын ақауларды жою үшін бөлек операцияларды орындау.
ОН4.2. Пайдалану журналды немесе формулярларды (техникалық қызмет көрсету) толтыру.
ОН 4.3. Пайдаланудағы тоңазытқыш және желдеткіш қондырғыларында күнделікті қызмет көрсету жұмыстарын орындау үшін қажетті құралдарды, құрылғыларды, қондырғылар мен қосалқы бөлшектерді қолдану.
ОН 4.4. Тоңазытқыш және желдеткіш қондырғыларының дұрыс жұмыс істеуін бағалау.
ОН 4.5. Техника қауіпсіздік іс-шаралары бойынша жабдықтардың жабылуын және ашылуын орындау.
"3W07321102 - Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектілерінің инженерлік жүйелеріне қызмет көрсету шебері" біліктілігі
КҚ 1. Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды жөндеу жұмыстарын жүзеге асыру
КМ 01. Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды жөндеу жұмыстарын жүзеге асыру
ОН 1.1. Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды көзбен шолып қарауды жүргізу.
ОН 1.2. Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтардың техникалық жай-күйін аспаптық бақылауды пайдалану.
ОН 1.3. Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтар жүйелерінің жасырын ақауларын анықтау.
ОН 1.4. Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтар жүйесіне ағымдағы жөндеу жүргізу.
ОН 1.5. Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтардың авариялық-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу.
ОН 1.6. Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарға күрделі жөндеу жүргізу.
КҚ 2. Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды пайдалану жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру
КМ 02. Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды пайдалану жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру
ОН 2.1. Санитариялық-техникалық жүйелер мен жабдықтардың техникалық жай-күйін профилактикалық тексеру жұмыстарын жүргізу.
ОН 2.2. Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды пайдалану режимдеріне технологиялық бақылау жүргізу.

РО 2.4. Делать отверстия в конструкциях.
ПК 3. Выполнять работы по устранению неисправностей систем водоснабжения и водоотведения
ПМ 3. Выполнение работ по устранению неисправностей систем водоснабжения и водоотведения
РО 3.1. Выполнять пригонку и сортировку оборудования и деталей на схеме к помещению.
РО 3.2. Выполнять укрупнительную сборку узлов внутренних санитарно-технических систем.
РО 3.3.Использовать ручной и механизированный инструмент для эксплуатации и обслуживанию санитарно-технических систем и оборудования.
РО 3.4. Нарезать резьбу на трубах вручную, выполнять соединения полимерных труб, комплектовать трубы в фасонные части стояков.
ПК 4. Выполнять плановое техническое обслуживание вентиляционной техники
ПМ 4. Выполнение планового технического обслуживания вентиляционной техники
РО 4.1. Выполнять отдельные операции по устранению мелких неисправностей.
РО 4.2. Заполнять формуляр или журнал эксплуатации (технического обслуживания).
РО 4.3. Применять инструменты, приборы, материалы, приспособления и запасные части, необходимые для выполнения регламентных работ по техническому уходу за эксплуатируемым холодильным и вентиляционным оборудованием.
РО 4.4. Оценивать правильность функционирования эксплуатируемых холодильных и вентиляционных установок.
РО 4.5. Выполнять консервацию и расконсервацию оборудования.
Квалификация "3W07321102 - Мастер по обслуживанию инженерных систем объектов жилищно-коммунального хозяйства"
ПК 1. Осуществлять работы по ремонту санитарно-технических систем и оборудования
ПМ 1. Осуществление работ по ремонту санитарно-технических систем и оборудования
РО 1.1.Проводить визуальный осмотр санитарно-технических систем и оборудования.
РО 1.2. Использовать инструментальный контроль технического состояния санитарно-технических систем и оборудования.
РО 1.3. Выявлять скрытые дефекты систем санитарно-технических систем и оборудования.
РО 1.4. Проводить текущий ремонт систем санитарно-технических систем и оборудования.
РО 1.5. Проводить аварийно – восстановительные работы санитарно-технических систем и оборудования.
РО 1.6. Проводить капитальный ремонт санитарно-технических систем и оборудования.
ПК 2. Осуществлять работы по эксплуатации санитарно-технических систем и оборудования
ПМ 2. Осуществление работ по эксплуатации санитарно-технических систем и оборудования
РО 2.1. Проводить работы по профилактическому осмотру технического состояния санитарно-технических систем и оборудования.
РО 2.2. Проводить технологический контроль режимов эксплуатации санитарно-технических систем и оборудования.

РО 2.3. Сумен жабдықтау және сумен жабдықтау желілері жабдықтарына техникалық қызмет көрсету жұмыстарын жүргізу.
КҚ 3. Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды монтаждауды және орнатуды жүзеге асыру.
КМ 03. Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды монтаждауды және орнатуды жүзеге асыру
ОН 3.1. Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды монтаждауға дайындықты бақылауды жүзеге асыру.
ОН 3.2. Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды монтаждау.
ОН 3.3. Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды монтаждау қиындықтарын жоғары деңгейі жұмыстарымен орындау.
ОН 3.4. Кәріз желілерін жер үсті құрылымдарымен қиылысу кезінде төсеу.
ОН 3.5. Құбыртөсеу жұмыстарының сапасын бақылау.
ОН 3.6. Құбырлар мен арналарды оқшаулау бойынша жұмыстар жүргізу.
ОН 3.7. Төселген құбырлар мен каналдардың беріктігі мен су өткізбейтіндігіне сынақ жүргізу.
"4S07321103 - Инженерлік жүйелерді монтаждау және пайдалану технигі" біліктілігі
КҚ 1. Инженерлік жүйелерді пайдалану және жөндеу бойынша персоналдың қызметін бақылау
КМ1. Инженерлік жүйелерді пайдалану және жөндеу жөніндегі персоналдың қызметін бақылау
ОН 1.1. Инженерлік жүйелерді пайдалану және жөндеу бойынша персоналдың үздіксіз қызметін қамтамасыз ету.
ОН 1.2. Инженерлік жүйелерді үздіксіз пайдалануды және жөндеуді қамтамасыз ету.
ОН 1.3. Инженерлік жүйелерді техникалық пайдалану және қызмет көрсету бойынша мердігерлік және ресурстармен жабдықтаушы ұйымдардың шарттарды орындау нәтижелерін бағалау.
ОН 1.4. Сумен жабдықтау және кәріз желілерінің жабдықтары мен құбырларына техникалық қызмет көрсету, ағымдағы және күрделі жөндеу бойынша орындалған жұмыстар туралы ай сайынғы есептерді беру мерзімдерін бақылау.
ОН 1.5. Инженерлік жүйелердің құрылыстары мен жабдықтарын пайдалану және қызмет көрсету жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізуді жоспарлау.
КҚ 2. Инженерлік жүйелерді пайдалану мен жөндеуді техникалық және материалдық қамтамасыз етуді жүзеге асыру
КМ 2. Инженерлік жүйелерді пайдалану мен жөндеуді техникалық және материалдық қамтамасыз етуді жүзеге асыру
ОН 2.1. Инженерлік жүйелерді пайдалану және жөндеу нормалары мен ережелерін орындау.
ОН 2.2. Құбырлар мен сумен жабдықтау және кә"різ желілері жабдықтарын пайдалану кезінде материалдық-техникалық және энергетикалық ресурстарды пайдалану динамикасын бағалау.
ОН 2.3. Заманауи бағдарламалық жүйелер көмегімен технологиялық құжаттама жасау.
ОН 2.4. Инженерлік жүйелерге техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін материалдар мен қосалқы бөлшектердің қажеттілігін есептеуді жүргізу.

РО 2.3. Проводить работы по техническому обслуживанию сооружений оборудования сетей водоснабжения и водоотведения.
ПК 3.Оcуществлять монтаж и установку санитарно-технических систем и оборудования
ПМ 3.Осуществление монтажа и установки санитарно-технических систем и оборудования
РО 3.1.Осуществлять контроль подготовки к монтажу санитарно-технических систем и оборудования.
РО 3.2.Выполнять монтаж систем санитарно-технических систем и оборудования.
РО 3.3.Выполнять работы повышенной сложности по монтажу санитарно-технических систем и оборудования.
РО 3.4.Прокладывать канализационные сети при пересечении с наземными сооружениями.
РО 3.5. Контролировать качество работ по укладке труб.
РО 3.6. Проводить работы по изоляции труб и каналов.
РО 3.7. Проводить испытания уложенных труб и каналов на прочность и водонепроницаемость
Квалификация "4S07321103 - Техник по монтажу и эксплуатации инженерных систем"
ПК 1. Контролировать деятельность персонала по эксплуатации и ремонту инженерных систем
ПМ 1. Контроль за деятельностью персонала по эксплуатации и ремонту инженерных систем
РО 1.1. Обеспечивать бесперебойную деятельность персонала по эксплуатации и ремонту инженерных систем.
РО 1.2.Обеспечивать бесперебойную эксплуатацию и ремонт инженерных систем.
РО 1.3. Оценивать результаты исполнения договоров подрядными и ресурсоснабжающими организациями по технической эксплуатации и обслуживанию инженерных систем.
РО 1.4. Контролировать сроки предоставления ежемесячной отчетности о выполненных работах по техническому обслуживанию, текущему и капитальному ремонту оборудования и трубопроводов сетей водоснабжения и водоотведения.
РО 1.5. Планировать проведение комплекса работ по эксплуатации и обслуживанию сооружений и оборудования инженерных систем.
ПК 2. Осуществлять техническое и материальное обеспечение эксплуатации и ремонта инженерных систем
ПМ 2. Осуществление технического и материального обеспечения эксплуатации и ремонта инженерных систем
РО 2.1. Выполнять нормы и правила эксплуатации и ремонта инженерных систем.
РО 2.2. Оценивать динамику использования материально-технических и энергетических ресурсов в процессе эксплуатации трубопроводов и оборудования сетей водоснабжения и водоотведения.
РО 2.3. Разрабатывать технологическую документацию с помощью современных программных средств.
РО 2.4. Производить расчет потребности материалов и запасных частей для проведения работ по техническому обслуживанию и ремонту инженерных систем.

ОН 1.5. Ақпараттық көрсеткіштермен жұмыс істеу.
ОН 1.6. Қорда нормативтік құжаттарды олардың санатына сәйкес орналастыру.
ОН 1.7. "Техникалық шарттар" және "сынау әдістері" түрлерінің стандарттарын ажырату.
КҚ 2. Ұлттық стандарттар мен ұйым стандарттарын құрастыру
КМ 02. Ұлттық стандарттар мен ұйым стандарттарын құрастыру
ОН 2.1. Стандарттардың даму кезеңдерін және құрылымдық элементтерін анықтау.
ОН 2.2. Стандартты әзірлеу үшін деректерді жинау.
ОН 2.3. Стандартты әзірлеу қажеттілігін дәлелдеу.
ОН 2.4. Стандарт жобасын жасау.
ОН 2.5. Стандартқа сараптама жүргізу.
КҚ 3. Тамақ өнімдеріне каталог парақтарын құрастыру
КМ 03. Тамақ өнімдеріне каталог парақтарын құрастыру
ОН 3.1. Каталог парағын құрыстыру үшін деректер жинау.
ОН 3.2. Каталог парағын құрастыру.
ОН 3.3. Каталог парағына сараптама жүргізу.
ПК 4. Штрих кодтың көмегімен дайын өнім туралы ақпаратты оқу
КМ 04. Штрих-код арқылы ақпаратты оқу
ОН 4.1. Ақпаратты әртүрлі әдістермен кодтау.
ОН 4.2. Тауарларды таңбалауда штрих-код құрылымын тану.
ОН 4.3. Сканердің көмегімен тауарлар мен қызметтер туралы деректерді өңдеу.
ОН 4.4. Штрих код түрінде өнім туралы ақпаратты ұсыну.
КҚ 5. Сәйкестікті міндетті растауды жариялау
КМ 05. Сәйкестікті декларациялау арқылы растау
ОН 5.1. Сәйкестікті растау саласындағы объектілер мен қатысушыларды анықтау.
ОН 5.2. Декларациялау кезінде техникалық құжаттамаға талдау жүргізу.
ОН 5.3. Сериялық өндірілетін және әкелінетін өнім үшін декларациялау схемасын таңдау.
ОН 5.4. Сәйкестікті декларациялау жолымен растау.
КҚ 6. Салалық мамандандыруға сәйкес стандарттау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру
КМ 06. Салалық мамандандыруға сәйкес стандарттау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру
ОН 6.1. Стандарттау саласында кеңес беру және өзге де түсіндіру жұмыстарын жүргізу.
ОН 6.2. Техникалық реттеу саласындағы нормативтік құжаттарға талдау жүргізу.
ОН 6.3. Стандарттау жөніндегі құжаттарға өзгерістер әзірлеу немесе енгізу.
ОН 6.4. Ұлттық және мемлекетаралық техникалық комитет шеңберінде жұмыстар жүргізу.
ОН 6.5. Стандарттау жөніндегі халықаралық және өңірлік ұйымдардың ақпаратын жүйелеу және талдау.
КҚ 7. Нормативтік құжаттама талаптарына сәйкес тұтыну мәдениетін және өнім сапасын қалыптастыру, жұмыстарды, қызметтерді орындау бойынша жұмыстар жүргізу
КМ 07. Тұтыну мәдениетін және өнім сапасын қалыптастыру
ОН 7.1. Азық-түлік және азық-түлік емес тауарларды жіктеңіз.
ОН 7.2. Өндірістің технологиялық процесін жүргізу.

РО 1.5. Работать с информационными указателями.
РО 1.6. Размещать в фонде нормативные документы согласно их категории.
РО 1.7. Различать стандарты вида "технические условия" и "методы испытаний.
ПК 2. Разрабатывать национальные стандарты и стандарты организации
ПМ 2. Разработка национальных стандартов и стандартов организации
РО 2.1. Определять стадии разработки и структурные элементы стандартов.
РО 2.2. Собирать данные для разработки стандарта.
РО 2.3. Доказывать необходимость разработки стандарта.
РО 2.4. Создавать проект стандарта.
РО 2.5. Проводить экспертизу стандарта.
ПК 3. Разрабатывать каталожные листы на пищевую продукцию
ПМ 3. Разработка каталожных листов на пищевую продукцию
РО 3.1. Собирать данные для разработки каталожного листа.
РО 3.2. Разрабатывать каталожный лист.
РО 3.3. Проводить экспертизу каталожного листа.
ПК 4. Считывать информацию о готовой продукции с помощью штрихового кода
ПМ 4. Считывание информации с помощью штрихового кода
РО 4.1. Кодировать информацию различными методами.
РО 4.2. Распознавать структуру штрих-кода на маркировке товаров.
РО 4.3. Обрабатывать данные о товарах и услугах с помощью сканера.
РО 4.4. Представлять информацию о товаре в виде штрихового кода.
ПК 5. Декларировать обязательное подтверждение соответствия
ПМ 5. Подтверждение соответствия путем декларирования
РО 5.1. Определять объекты и участников в области подтверждения соответствия.
РО 5.2. Проводить анализ технической документации при декларировании.
РО 5.3. Выбирать схемы декларирования для серийно производимой и ввозимой продукции.
РО 5.4. Подтверждать соответствие путем декларирования.
ПК 6. Организовывать работу по стандартизации согласно отраслевой специализации
ПМ 6. Организация работ по стандартизации согласно отраслевой специализации
РО 6.1. Проводить консультации и иную разъяснительную работу в области стандартизации.
РО 6.2. Проводить анализ нормативных документов в области технического регулирования.
РО 6.3. Разрабатывать или вносить изменения в документы по стандартизации.
РО 6.4. Вести работы в рамках национального и межгосударственного технического комитета.
РО 6.5. Систематизировать и анализировать информацию международных и региональных организаций по стандартизации.
ПК 7. Проводить работы по формированию потребительской культуры и качества продукции, выполнению работ, услуг в соответствии с требованиями нормативной документации
ПМ 7. Формирование потребительской культуры и качества продукции
РО 7.1. Классифицировать продовольственные и непродовольственные товары.
РО 7.2. Вести технологический процесс производства.

ОН 7.3. Өндірістік процестің барлық кезеңдерінде өнім сапасын бақылау.
ОН 7.4. Нормативтік құжаттаманың талаптарына сәйкес келмейтін өнімді шығаруды болдырмау.
КҚ 8. Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы заңнамаға сәйкес метрологиялық жұмыстарды ұйымдастыру
КМ 08. Метрологиялық жұмыстарды ұйымдастыру
ОН 8.1. Метрологиялық қамтамасыз етудің ұйымдастырушылық және нормативтік негізін жүйелеу.
ОН 8.2. Өлшеу құралдарын салыстырып тексеруді және калибрлеуді жүргізу.
ОН 8.3. Тексеру және калибрлеу құралдарын жұмыс жағдайында сақтау және ұстау.
ОН 8.4. Заңнамаға сәйкес өлшем бірлігін қамтамасыз ету.
ОН 8.5. Қауіпсіздік техникасы бойынша әртүрлі нұсқамалар жүргізу.
КҚ 9. Өнеркәсіптік меншік объектілерінің құқықтарын ақпараттық-құқықтық қорғауды және қорғауды қамтамасыз ету
КМ 09. Өнеркәсіптік меншік объектілерінің құқықтарын қорғауды және қорғауды ақпараттық-құқықтық қамтамасыз ету
ОН 9.1. Анықтамалық-ақпараттық қызметтердің жұмысын ұйымдастыру.
ОН 9.2. Өнімнің нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкестігі туралы тұтынушыларды хабардар ету.
ОН 9.3. Өнеркәсіптік меншік объектілерін құқықтық қорғауды ұйымдастыру.
ОН 9.4. Өнеркәсіптік меншік объектілерін және тауар белгілерін патенттеуді жүргізу.
ОН 9.5. Өнеркәсіптік меншікке лицензияларды сатып алу және сату бойынша ұсыныстар дайындау.
"4S07880102 - Техник-метролог" біліктілігі
КҚ 1. Өлшеу құралдарының жай-күйіне техникалық және метрологиялық бақылау жүргізу
КМ 01. Техникалық және метрологиялық бақылау жүргізу
ОН 1.1. Өлшеу құралдары мен жабдықтардың жай-күйіне мониторинг жүргізу.
ОН 1.2. Жабдықты сынау және тексеру кезінде арнайы өлшеулерді орындау.
ОН 1.3. Өлшеу құралдары мен жабдықтарға сервистік қызмет көрсетуді жүргізу.
ОН 1.4. Халықаралық және ұлттық нормативтік-құқықтық актілерді қолдану.
ОН 1.5. Метрологиялық бақылауды жүзеге асыру.
ОН 1.6. Сынақтарды, метрологиялық аттестаттауды, тексерулерді ұйымдастыру.
ОН 1.7. Өлшеу құралдарының жедел есебін, олардың қозғалысын жүргізу.
ОН 1.8. Метрологиялық бақылау қорытындысы бойынша деректерді жүйелеу және өңдеу.
ОН 1.9. Қолданылатын өлшеу құралдарын жөндеу.
КҚ 2. Жаңа өлшеу құралдары мен жабдықтарды жоспарлау және енгізу
КМ 02. Өндірісті жаңғыртуды жоспарлау
ОН 2.1. Ескірген, пайдалануға жарамсыз жабдықтар мен өлшеу құралдарын анықтау.
ОН 2.2. Арнайы мақсаттағы өлшеу құралдарын әзірлеу.
ОН 2.3. Өлшеу құралдарын, қосалқы бөлшектерді, шығыс материалдарын сатып алуға өтінімдер жасау.
ОН 2.4. Жаңа құралдар мен әдістерді енгізудің экономикалық тиімділігін есептеу.

РО 7.3. Контролировать качество продукции на всех стадиях производственного процесса.
РО 7.4. Предотвращать выпуск продукции, не соответствующей требованиям нормативной документации.
ПК 8. Организовывать метрологические работы в соответствии с законодательством об обеспечении единства измерений
ПМ 8. Организация метрологических работ
РО 8.1. Систематизировать организационную и нормативную основу метрологического обеспечения.
РО 8.2. Проводить поверку и калибровку средств измерений.
РО 8.3 Хранить и поддерживать в рабочем состоянии средства поверки и калибровки.
РО 8.4. Обеспечивать единство измерений в соответствии с законодательством.
РО 8.5. Проводить различные виды инструктажей по технике безопасности.
ПК 9. Обеспечивать информационно-правовую охрану и защиту прав объектов промышленной собственности
ПМ 9. Информационно-правовое обеспечение охраны и защиты прав объектов промышленной собственности
РО 9.1. Организовывать работу справочно-информационных служб.
РО 9.2. Информировать потребителей о соответствии продукции требованиям нормативных документов.
РО 9.3. Организовывать правовую охрану объектов промышленной собственности.
РО 9.4. Проводить патентование объектов промышленной собственности и товарных знаков.
РО 9.5. Подготавливать предложения по покупке и продаже лицензий на промышленную собственность.
Квалификация "4S07880102 - Техник-метролог"
ПК 1. Производить технический и метрологический контроль за состоянием средств измерений
ПМ 1. Проведение технического и метрологического контроля
РО 1.1. Осуществлять мониторинг за состоянием средств измерений и оборудования.
РО 1.2. Выполнять специальные измерения при проведении испытаний и проверке оборудования.
РО 1.3. Производить сервисное обслуживание средств измерений и оборудования.
РО 1.4. Применять международные и национальные нормативно-правовые акты.
РО 1.5. Осуществлять метрологический контроль.
РО 1.6. Организовывать испытания, метрологические аттестации, поверки.
РО 1.7. Вести оперативный учет средств измерений, их движение.
РО 1.8. Систематизировать и обрабатывать данные по итогам метрологического контроля.
РО 1.9. Ремонтировать используемые средства измерений.
ПК 2. Планировать и внедрять новые средства измерений и оборудование
ПМ 2. Планирование модернизации производства
РО 2.1. Выявлять устаревшее, непригодное к эксплуатации оборудование и средства измерений.
РО 2.2. Разрабатывать средства измерений специального назначения.
РО 2.3. Составлять заявки на приобретение средств измерений, запасных частей, расходных материалов.
РО 2.4. Рассчитывать экономическую эффективность внедрения новых средств и методов.

ОН 2.7. Бар бағаны мен үстелдерді жинастыру.
КҚ 3. Эспрессо-машиналар мен бар құрал-жабдықтарына қызмет көрсету
КМ 3. Эспрессо-машиналар мен бар құрал-жабдықтарына қызмет көрсету
ОН 3.1. Арнайы құрал-жабдықтарды қолдану.
ОН 3.2. Қауіпсіздік техникасын сақтай отырып кофе машинада қызмет көрсету.
КҚ 4. Кофе сусындарын дайындау
КМ 4. Кофе сусындарын дайындау
ОН 4.1. Кофе сұрыптарын таңдау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
ОН 4.2. Кофе қайнату әдістерін қолдану.
ОН 4.3. Сусындарға арналған құрамдас бөліктерді араластыру.
КҚ 5. Бар қызметін басқару
КМ 5. Бар қызметін басқару
ОН 5.1. Бардың жағымды имиджін сақтау.
ОН 5.2. Барды жабуға дайындау.
"3W10130203 - Метрдотель" біліктілігі
КҚ 1. Мейрамхана қонақтарын күтіп алу, мейрамхана қонақтарымен жұмыс жасау
КМ 1. Мейрамхана қонақтарын күтіп алу, мейрамхана қонақтарымен жұмыс жасау
ОН 1.1. Қоғамдық тамақтану кәсіпорындарының түрлерін, мақсатты нарықтарын және қызмет көрсету стильдерін ажырату.
ОН 1.2. Денсаулықты және қоршаған ортаны қорғау нормалары мен техника қауіпсіздігін, азық-түлік тауарларын қолдану ережелерін, санитарлық нормаларды қоса алғанда, заңнамалық және нормативтік талаптарды қолдану.
ОН 1.3. Қонақтарды күтіп алу мен сәлемдесуді ұйымдастыру.
ОН 1.4. Мейрамхана қонақтарымен жұмыс жасау.
КҚ 2. Клиенттерді қабылдау үшін мейрамхана залының жағдайына бақылау жасау және қалыпта ұстау
КМ 2. Клиенттерді қабылдау үшін мейрамхана залының жағдайына бақылау жасау және қалыпта ұстау
ОН 2.1. Мейрамхана залының жұмысын ұйымдастыру.
ОН 2.2. Мәзір мен шараптар, сусындар картасын әзірлеу.
ОН 2.3. Мейрамхана залындағы сатылымды басқару.
ОН 2.4. Жеткізушілердегі мейрамханалық аксессуарлар мен басқа да тауарларды таңдау.
ОН 2.5. Мейрамхана залындағы жұмыстарға өзгерістер енгізу.
КҚ 3. Қызметкерлердің жұмысына және қызмет көрсету сапасына бақылау жасауды ұйымдастыру
КМ 3. Қызметкерлердің жұмысына және қызмет көрсету сапасына бақылау жасауды ұйымдастыру
ОН 3.1. Қызметкерлермен жұмыс жасау және оны бағалау.
ОН 3.2. Мейрамхана залында қонақтарға қызмет көрсету сапасына бақылау жасау.
ОН 3.3. Жұмыс орнында кәсіби тренингтер өткізу.
ОН 3.4. Мейрамхана залында қызмет көрсетуді ұйымдастыру кезінде келушілердің үмітін қанағаттандыру.
"4S10130204 - Іс-шараларға қызмет көрсету жөніндегі менеджер" біліктілігі
КҚ 1. Тапсырыстарды қабылдау және бұқаралық іс-шараларда қызмет көрсету
КМ 1. Тапсырыстарды қабылдау және бұқаралық іс-шараларда қызмет көрсету
ОН 1.1. Іс-шараға тапсырыс қалыптастыру.
ОН 1.2. Бұқаралық іс-шараны өткізу кезінде жұмысты ұйымдастыру және қызметкерлерді үйлестіру.

РО 2.7.Убирать барную стойку и столы.
ПК 3. Обслуживать эспрессо- машины и оборудование бара
ПМ 3. Обслуживание эспрессо- машин и оборудование бара
РО 3.1. Применять специализированное оборудование.
РО 3.2. Обслуживать кофе машины с соблюдением техники безопасности.
ПК 4. Приготовить кофейные напит
ПМ 4. Приготовление кофейных напитков
РО 4.1. Организовывать работу по выбору сорта кофе.
РО 4.2. Применять методы варки кофе.
РО 4.3. Смешивать ингредиенты для напитков.
ПК 5. Руководить деятельностью бара
ПМ 5. Руководство деятельностью бара
РО 5.1.Поддерживать положительный имидж бара.
РО 5.2. Подготавливать бар к закрытию.
Квалификация "3W10130203 - Метрдотель"
ПК 1. Встречать гостей ресторана, работа с гостями ресторана
ПМ 1. Встреча гостей ресторана, работа с гостями ресторана
РО 1.1.Различать типы, целевые рынки предприятий общественного питания и стили обслуживания.
РО 1.2.Применять законодательные и нормативные требования, включая технику безопасности и нормы охраны здоровья и окружающей среды, правила обращения с продуктами питания, санитарные нормы.
РО 1.3. Организовывать встречу и приветствия гостей.
РО 1.4. Работать с гостями ресторана.
ПК 2. Контролировать и поддерживать состояния зала ресторана для приема клиентов
ПМ 2. Контроль и поддержка состояния зала ресторана для приема клиентов
РО 2.1. Организовывать работу зала ресторана.
РО 2.2. Составлять меню и карты вин, напитков.
РО 2.3. Управлять продажами в зале ресторана.
РО 2.4. Подбирать ресторанные аксессуары и прочие товары у поставщиков.
РО 2.5. Внедрять изменения в работе зала ресторана.
ПК 3. Организовывать работы и контроль качества обслуживания персонала
ПМ 3. Организация работы и контроль качества обслуживания персонала
РО 3.1. Работать с персоналом и оценивать его.
РО 3.2. Контролировать качество обслуживания гостей в зале ресторана.
РО 3.3. Проводить профессиональные тренинги на рабочем месте.
РО 3.4. Удовлетворять ожидания посетителей при организации обслуживания в зале ресторана.
Квалификация "4S10130204 - Менеджер по обслуживанию мероприятий"
ПК 1. Принимать заказы и обслуживать массовые мероприятия
ПМ 1. Принятие заказов и обслуживание массовых мероприятий
РО 1.1. Формировать заказы на мероприятия.
РО 1.2. Организовывать работу и координировать персонал, при проведении массового мероприятия.

ОН 1.3. Бұқаралық іс-шараларда қызмет көрсетуді ұйымдастыру кезінде қонақтардың үмітін ақтау.
КҚ 2. Қонақтарға қызмет көрсету шараларымен байланысты мейрамхана бөлімдерінің бірлескен қызметтерін үйлестіру және бақылау жасау
КМ 2. Қонақтарға қызмет көрсету шараларымен байланысты мейрамхана бөлімдерінің бірлескен қызметтерін үйлестіру және бақылау жасау
ОН 2.1. Қонақтарға қызмет көрсетумен байланысты мейрамхана залының мейрамхананың басқа қызметтерімен өзара қарым-қатынасын ұйымдастыру.
ОН 2.2. Қызметкерлердің өзара байланыс ережелерін қалыптастыру.
КҚ 3. Мейрамханада қонақтарға қызмет көрсету процесін жетілдіру
КМ 3. Мейрамханада қонақтарға қызмет көрсету процесін жетілдіру
ОН 3.1. Түрлі дереккөздерден қонақтарға қызмет көрсету процесін жетілдіру саласындағы жаңа ақпаратты іздеу, таңдау және қолдану.
ОН 3.2. Мейрамхана қонақтарына қызмет көрсету процесін жетілдіру бойынша іс-шараларды жоспарлау.
КҚ 4. Іскери іс-шараны ұйымдастыру бойынша операциялық қызметті жүзеге асыру
КМ 4. Іскери іс-шараны ұйымдастыру бойынша операциялық қызметті жүзеге асыру
ОН 4.1. Іс-шараны өткізу үшін жағдай жасау.
ОН 4.2. Іскери іс-шаралар тұжырымдамаларын әзірлеу.
ОН 4.3. Іскери іс-шаралар бюджетін әзірлеу.
ОН 4.4. Іскери іс-шараларды дайындау және өткізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
413- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
413-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "10130300 - Тамақтандыруды ұйымдастыру" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
10 Қызметтер
101 Қызмет көрсету саласы
1013 Қонақ үй қызметі, мейрамханалар және тамақтану саласы
Мамандығы:
10130300 - Тамақтандыруды ұйымдастыру
Біліктілігі:

РО 1.3. Удовлетворять ожидания гостей при организации обслуживания массовых мероприятий.
ПК 2. Координировать и контролировать совместную деятельность подразделений ресторана, связанных с обслуживанием мероприятий гостей
ПМ 2. Координация и контроль совместной деятельности подразделений ресторана, связанных с обслуживанием мероприятий гостей
РО 2.1. Организовывать взаимодействие зала ресторана с другими службами ресторана, связанных с обслуживанием гостей.
РО 2.2. Формировать правила взаимоотношений персонала.
ПК 3. Совершенствовать процесс обслуживания гостей в ресторане
ПМ 3. Совершенствование процесса обслуживания гостей в ресторане
РО 3.1. Искать, подбирать и использовать новую информацию из различных источников в области совершенствования процесса обслуживания гостей.
РО 3.2. Планировать мероприятия по совершенствованию процесса обслуживания гостей ресторана.
ПК 4. Осуществлять операционную деятельность по организации делового мероприятия
ПМ 4. Осуществление операционной деятельности по организации делового мероприятия
РО 4.1. Создавать условия для проведения мероприятия.
РО 4.2. Разрабатывать концепции делового мероприятия.
РО 4.3. Разрабатывать бюджет делового мероприятия.
РО 4.4. Подготавливать и проводить деловые мероприятия.
Приложение 413 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 413 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "10130300 – Организация питания"
Код и наименование уровня образования:
10 Службы
101 Сфера обслуживания
1013 Гостиничное обслуживание, рестораны и сфера питания
Специальность:
10130300 – Организация питания
Квалификация:

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W10130301 - Кондитер-безендіруші" біліктілігі
КҚ 1. Ашытқы қосылған қамыр мен одан өнімдер дайындау
КМ 1. Ашытқы қосылған қамыр мен одан өнімдер дайындау
ОН 1.1. Санитарлық нормалар мен техника қауіпсіздігін сақтай отырып жұмыс орнын ұйымдастыру бойынша нұсқаулықты орындау.
ОН 1.2. Қамыр дайындау үшін негізгі және қосалқы шикізаттың сапасын бағалау.
ОН 1.3. Ашытқы қосылған қамырды илеуді, кесуді орындау.
ОН 1.4. Ашытқы қосылған қамыр үшін фарштар мен толтырмаларды дайындау.
ОН 1.5. Ашытқы қосылған қамырдан өнімдер қалыптастыру.
ОН 1.6. Пісіру үшін қамырдан жартылай фабрикаттар мен өнімдер дайындау.
ОН 1.7. Жартылай фабрикаттар мен қамыр өнімдерін пісіру.
КҚ 2. Ашытқы қосылмаған қамыр мен одан өнімдер дайындау
КМ 2. Ашытқы қосылмаған қамыр мен одан өнімдер дайындау
ОН 2.1. Бисквитті қамырдан өнімдер қалыптастыру және шәрбаттар дайындау.
ОН 2.2. Қатпарлы қамырды бөлу және одан өнімдер қалыптастыру.
ОН 2.3. Үгілмелі қамырды бөлу.
ОН 2.4. Қайнатпа қамырды бөлу.
ОН 2.5. Пісіру үшін қамырдан жартылай фабрикаттар мен өнімдер дайындау.
ОН 2.6. Жартылай фабрикаттар мен қамыр өнімдерін пісіру.
КҚ 3. Безендіруге арналған жартылай фабрикаттарды дайындау және дайын өнімдерді безендіру
КМ 3. Безендіруге арналған жартылай фабрикаттарды дайындау және дайын өнімдерді безендіру
ОН 3.1. Кремдер дайындау.
ОН 3.2. Қантты мастика, желе, карамель дайындау.
ОН 3.3. Өнімдерді безендіру үшін шоколадты дайындауды орындау.
ОН 3.4. Тоқбасарларды дайындау және безендіру.
ОН 3.5. Тәтті бәліштерді дайындау және безендіру.
ОН 3.6. Торттарды дайындау және безендіру.
"3W10130302 - Аспазшы" біліктілігі
КҚ 1. Түрлі тәсілдерді қолдана отырып азықтарға алғашқы және жылумен аспаздық өңдеу жүргізу
КМ 1. Түрлі тәсілдерді қолдана отырып азықтарға алғашқы және жылумен аспаздық өңдеу жүргізу
ОН 1.1. Санитарлық нормалар мен техника қауіпсіздігін сақтай отырып жұмыс орнын ұйымдастыру кезіндегі негізгі талаптарын орындау.
ОН 1.2. Көкөністерден, жемістер мен саңырауқұлақтардан тағамдар, ақ негізгі тұздық пен оның туындыларын дайындау.

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W10130301 - Кондитер-оформитель"
ПК 1.Готовить дрожжевое тесто и изделия из него
ПМ 1. Приготовление дрожжевого теста и изделий из него
РО 1.1. Выполнять инструкции по организации рабочего места с соблюдением санитарных норм и техники безопасности.
РО 1.2. Оценивать качество основного и вспомогательного сырья для приготовления теста.
РО 1.3. Выполнять замес, обминку, разделку дрожжевого теста.
РО 1.4.Готовить фарши и начинки для дрожжевого теста.
РО 1.5. Формовать изделия из дрожжевого теста.
РО 1.6. Готовить полуфабрикаты и изделия из теста к выпечке.
РО 1.7. Выпекать полуфабрикаты и изделия из теста.
ПК 2. Готовить бездрожжевое тесто и изделия из него
ПМ 2. Приготовление бездрожжевого теста и изделий из него
РО 2.1. Формовать изделия из бисквитного теста и готовить сиропы.
РО 2.2. Разделывать слоеное тесто и формовать изделия из него.
РО 2.3. Разделывать песочное тесто.
РО 2.4. Разделывать заварное тесто.
РО 2.5. Готовить полуфабрикаты и изделия из теста к выпечке.
РО 2.6. Выпекать полуфабрикаты и изделия из теста.
ПК 3. Готовить отделочные полуфабрикаты и оформить готовые изделия
ПМ 3. Приготовление отделочных полуфабрикатов и оформление готовых изделий
РО 3.1. Готовить кремы.
РО 3.2. Готовить сахарную мастику, желе, карамель.
РО 3.3. Выполнять подготовку шоколада для оформления изделий.
РО 3.4. Готовить и оформлять десерты.
РО 3.5. Готовить и оформлять пирожные.
РО 3.6. Готовить и оформлять торты.
Квалификация "3W10130302 -Повар"
ПК 1. Выполнять первичную и тепловую кулинарную обработку продуктов сиспользованием различных способов
ПМ 1. Выполнение первичной и тепловой кулинарной обработки продуктов сиспользованием различных способов
РО 1.1. Выполнять основные требования при организации рабочего места с соблюдением санитарных норм и техники безопасности.
РО 1.2. Готовить блюда из овощей, плодов и грибов, белый основной соус и его производные.

ОН 1.3. Балық пен теңіз өнімдерінен тағамдар, балық сорпасынан тұздықтар дайындау.
ОН 1.4. Еттен, ауыл шаруашылық құсы, жабайы құс пен қоян етінен тағамдар, қызыл негізгі тұздық пен оның туындыларын дайындау.
ОН 1.5. Кожелер мен суық тағамдарды және тіскебасарларды дайындау.
ОН 1.6. Тәтті тағамдарды, жұмыртқа мен сүзбеден дайындалған тағамдарды дайындау.
ОН 1.7. Ұннан жасалған тағамдар мен өнімдерді дайындау.
КҚ 2. Емдік және мектепте тамақтануға арналған тағамдарды дайындау кезінде арнайы аспаздық тәсілдерді сақтау
КМ 2. Емдік және мектепте тамақтануға арналған тағамдарды дайындау кезінде арнайы аспаздық тәсілдерді сақтау
ОН 2.1. Емдік тамақтану үшін тағамдар мен аспаздық өнімдерді дайындау.
ОН 2.2. Мектепте тамақтануға арналған тағамдар мен аспаздық өнімдерді дайындау.
КҚ 3. Әлемнің ұлттық тағамдарын дайындау
КМ 03. Әлемнің ұлттық тағамдарын дайындау
ОН 3.1. Азиялық тағамдарды дайындау.
ОН 3.2. Паназиялық тағамдарды дайындау.
ОН 3.3. Еуропалық тағамдарды дайындау.
"4S10130303 - Технолог" біліктілігі
КҚ 1. Өндірісті азықтармен және материалдық-техникалық құралдармен қамтамасыз ету
КМ 1. Өндірісті азықтармен және материалдық-техникалық құралдармен қамтамасыз ету
ОН 1.1. Азық-түліктік және материалдық-техникалық жабдықтауды ұйымдастыру.
ОН 1.2. Қоймалардың жұмысын ұйымдастыру .
ОН 1.3. Түгендеу жүргізу.
ОН 1.4. Тексеріс жүргізу.
ОН 1.5. Тамақтану кәсіпорнының бағдарламалық есептеулерін орындау.
КҚ 2. Өндірістік процесті ұйымдастыруды орындау және жартылай фабрикаттар мен дайын өнімдердің сапасына бақылау жасау
КМ 2. Өндірістік процесті ұйымдастыру, жартылай фабрикаттар мен дайын өнімдердің сапасына бақылау жасау
ОН 2.1. Дайындау кәсіпорнының өндірістік бағдарламасын әзірлеу.
ОН 2.2. Толық циклды өндірісі бар кәсіпорынның өндірістік бағдарламасын әзірлеу.
ОН 2.3. Жұмыс орнын ұйымдастыру, оларды жабдықтау мен технологиялық құрал-жабдықтарды орналастыруды орындау.
ОН 2.4. Дайын өнім сапасына бақылау жасауды жүзеге асыру
КҚ 3. Тамақтану кәсіпорнының барлық түрлерінде контингентке қызмет көрсетуді жүзеге асыру
КМ 3. Тамақтану кәсіпорнының барлық түрлерінде контингентке қызмет көрсету
ОН 3.1. Тамақтану кәсіпорнының қызмет көрсетуін ұйымдастыру.
ОН 3.2. Басқару қағидаларын, менеджмент стратегиясы мен тәсілдерін меңгеру.
КҚ 4. Ішкі құжаттамаларды әзірлеу
КМ 4. Ішкі құжаттамаларды әзірлеу
ОН 4.1. Өнімге арналған нормативтік-техникалық құжаттамалар бойынша мәліметтер базасын құру.
ОН 4.2. Қызметтік құжаттарды әзірлеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
415- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
415-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "10150100 – Туризм" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
10 Қызметтер
101 Қызмет көрсету саласы
1015 Саяхаттау, туризм және бос уақыт
Мамандығы:
10150100 - Туризм
Біліктілігі:

РО 1.3. Готовить блюда из рыбы и морепродуктов, соусы на рыбном бульоне.
РО 1.4. Готовить блюда из мяса, сельскохозяйственной птицы, дичи и кролика, красный основной соус и его производные.
РО 1.5. Готовить супы и холодные блюда, и закуски.
РО 1.6. Готовить сладкие блюда, блюда из яиц и творога.
РО 1.7. Готовить блюда и изделия из муки.
ПМ 2. Соблюдать специальные кулинарные приемы при приготовлении блюд лечебного и школьного питания
ПМ 2. Соблюдение специальных кулинарных приемов при приготовлении блюд лечебного и школьного питания
РО 2.1. Готовить блюда и кулинарные изделия для лечебного питания.
РО 2.2. Готовить блюда и кулинарные изделия для школьного питания.
ПМ 3. Готовить блюда национальных кухонь мира
ПМ 3. Приготовление блюд национальных кухонь мира
РО 3.1. Готовить блюда азиатской кухни.
РО 3.2. Готовить блюда паназиатской кухни.
РО 3.3. Готовить блюда европейской кухни.
Квалификация "4S10130303 - Технолог"
ПК 1. Обеспечивать производство продуктами и материально-техническими средствами
ПМ 1. Обеспечение производства продуктами и материально-техническими средствами
РО 1.1. Организовывать продовольственное и материально-техническое снабжение.
РО 1.2. Организовывать работы складских помещений.
РО 1.3.Проводить инвентаризацию.
РО 1.4.Проводить ревизию.
РО 1.5.Выполнять расчҰты программы предприятия питания.
ПК 2. Выполнять организацию производственного процесса и контролировать качество полуфабрикатов и готовой продукции
ПМ 2. Организация производственного процесса, контроль качества полуфабрикатов и готовой продукции
РО 2.1. Составлять производственную программу заготовочного предприятия.
РО 2.2. Составлять производственную программу предприятий с полным циклом производства.
РО 2.3. Выполнять организацию рабочих мест, их оснащение и размещение технологического оборудования.
РО 2.4. Осуществлять контроль качества готовой продукции
ПК 3. Осуществлять обслуживание контингента во всех типах предприятий питания
ПМ 3. Обслуживание контингента во всех типах предприятий питания
РО 3.1. Организовывать оказание услуг предприятий питания.
РО 3.2. Владеть основными принципами управления, стратегией и тактикой менеджмента.
ПК 4. Разрабатывать внутреннюю документацию
ПМ 4. Разработка внутренней документации
РО 4.1. Создавать базу данных по нормативно-технической документации на продукцию.
РО 4.2. Составлять служебные документы.
Приложение 415 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 415 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "10150100- Туризм"
Код и наименование уровня образования:
10 Службы
101 Сфера обслуживания
1015 Путешествия, туризм и досуг
Специальность:
10150100 - Туризм
Квалификация:

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W10150101 - Туризм жөніндегі нұсқаушы" біліктілігі
КҚ 1. Туристік бағыттар нарығына талдау жасау
КМ 1. Туристік бағыттар нарығын талдау
ОН 1.1. Бағыттың нақты туристік топқа сәйкестігін бағалау.
ОН 1.2. Бағыттық құжаттар мен картографиялық материалдарды дайындау.
ОН 1.3. Туристік бағытта өткізу үшін қарастырылған туристік бағытты, туристік саяхат кестесі мен іс-шаралар жоспарын әзірлеу.
ОН 1.4. Ұсынылатын туристік өнімдердің сипаттамасын негіздеу.
КҚ 2. Туристерге анағұрлым ыңғайлы туристік бағыттарды, туристік жолдарды таңдауға көмектесу
КМ 2. Туристерге анағұрлым ыңғайлы туристік бағыттарды, туристік жолдарды таңдауға көмектесу
ОН 2.1. Туристік бағыттарды таңдау мәселелері бойынша кеңес беру.
ОН 2.2. Ұсынылатын туристік бағыттар бойынша презентация ұйымдастыру.
КҚ 3. Туристік саяхатқа қатысушылардың жан-жақты дайындығын ұйымдастыру және туристік бағытта туристік топпен ілесіп жүру
КМ 3. Туристік саяхатқа қатысушылардың дайындығын ұйымдастыру және туристік бағытта туристік топпен ілесіп жүру
ОН 3.1. Туристер үшін анағұрлым ыңғайлы туристік бағыттарды анықтау мақсатында туристерге сауалнама жүргізу.
ОН 3.2. Туристерге қоршаған табиғи ортаның жағдайы, санитарлық-эпидемиологиялық жағдай туралы кеңес беру.
ОН 3.3. Туристерге туристік бағыттағы қауіпсіздік ережелері, сонымен қатар туристік бағытта туындаған күтпеген жағдайлар кезіндегі іс-әрекеттер туралы кеңес беру.
КҚ 4. Туристік жолды тиісті мемлекеттік органдарда тіркеу
КМ 4. Туристік жолды тиісті мемлекеттік органдарда тіркеу
ОН 4.1. Тіркеуден өту үшін құжаттарды дайындау.
ОН 4.2. Туристік бағытты тиісті органдарда тіркеу алгоритмін анықтау.
"3W10150102 - Саяхат жүргізуші" біліктілігі
КҚ 1. Түрлі топтағы тұрғындар үшін саяхатты жоспарлау, дайындау және әзірлеу
КМ 1. Түрлі топтағы тұрғындар үшін саяхатты жоспарлау, дайындау және әзірлеу

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W10150101 - Инструктор по туризму"
ПК 1. Анализировать рынок туристских маршрутов
ПМ 1. Анализ рынка туристских маршрутов
РО 1.1. Оценивать пригодность маршрута для конкретной туристской группы.
РО 1.2. Подготавливать маршрутные документы и картографический материал.
РО 1.3. Разрабатывать туристский маршрут, график туристского похода и планов мероприятий, которые предполагается провести на туристском маршруте.
РО 1.4. Обосновывать характеристики предлагаемых туристских продуктов.
ПК 2. Оказать помощь туристам в выборе наиболее удобных туристам туристских направлений, туристских маршрутов
ПМ 2. Оказание помощи туристам в выборе наиболее удобных туристам туристских направлений, туристских маршрутов
РО 2.1. Консультировать по вопросам выбора туристского маршрута.
РО 2.2. Организовывать презентации по предлагаемым туристским маршрутам.
ПК 3. Организовывать всестороннюю подготовку участников туристского похода и сопровождение туристской группы на туристском маршруте
ПМ 3.Организация подготовки участников туристского похода и сопровождение туристской группы на туристском маршруте
РО 3.1. Проводить опросы туристов с целью выявления наиболее удобных туристам туристских направлений.
РО 3.2. Консультировать туристов о состоянии окружающей природной среды; санитарно-эпидемиологической обстановке.
РО 3.3. Консультировать туристов о правилах безопасности на туристском маршруте, а также действиях в случае возникновения непредвиденных ситуаций на туристском маршруте.
ПК 4. Регистрировать туристский маршрут в соответствующих государственных органах
ПМ 4. Регистрация туристского маршрута в соответствующих государственных органах
РО 4.1. Подготавливать документы для прохождения регистрации.
РО 4.2. Определять алгоритм регистрации туристского маршрута в соответствующих органах.
Квалификация "3W10150102 - Экскурсовод"
ПК 1.Планировать, готовить и разрабатывать экскурсии для различных групп населения
ПМ 1. Планирование, подготовка и разработка экскурсий для различных групп населения

ОН 1.1. ҚР (өзінің аймағындағы) туристік нарықтағы саяхаттық ұсыныстарға талдау жасау.
ОН 1.2. Саяхаттың жаңа бағыттары мен тақырыптарды жоспарлау.
ОН 1.4. Қажетті нақты материалды таңдау.
ОН 1.5. Саяхатта, көпшілік алдында сөйлейтін жеке мәтіндерді дайындау.
ОН 1.6. Саяхаттың әдістемелік құралдарын әзірлеу.
ОН 1.7. Әзірленіп жатқан (жаңа) саяхаттың бағытын қалыптастыру.
ОН 1.8. Саяхатты жүргізушілердің әдістемелік үйірмелері мен шығармашылық топтарының, конференциялар мен семинарлардың жұмыстарына қатысу.
КҚ 2. Түрлі тақырыптар бойынша саяхаттар өткізу
КМ 2. Түрлі тақырыптар бойынша саяхаттар өткізу
ОН 2.1. Саяхаттық қызмет көрсету бойынша қызметтерді ұсыну.
ОН 2.2. Ұсынылатын қызмет сапасын қамтамасыз ету.
ОН 2.3. Саяхатты ұйымдастыру мен өткізу үшін тиімді жеткізушілерді таңдау.
ОН 2.4. Өтініштердің уақытылы және нақты өтініш шарттарына сәйкес орындалуына бақылау жасау.
ОН 2.5. Жеткізушілермен ұсынылатын қызмет сапасына талдау жасау.
ОН 2.6. Жеткізушілер тізімін оңтайландыру бойынша ұсыныстар жасау.
"3W10150103 - Туристік агент" біліктілігі
КҚ 1. Турлар, туроператорлар және басқа да серіктестер бойынша мәліметтер базасын қалыптастыру
КМ 1. Турлар, туроператорлар және басқа да серіктестер бойынша мәліметтер базасын қалыптастыру
ОН 1.1 Ақпаратты іздеу, таңдау және тиімді қолдануды жүзеге асыру.
ОН 1.2. Маусымға, туризмнің халықаралық жіктелуіне сәйкес елдер мен аймақтар бойынша турларды жүйелеу.
КҚ 2. Туристік өнімді сатып алушылардың жеке қажеттіліктеріне бейімдеу
КМ 2. Туристік өнімді сатып алушылардың жеке қажеттіліктеріне бейімдеу
ОН 2.1 Кіріс және ішкі туризм бойынша түрлі турларды әзірлеу
ОН 2.2. Тұтынушының жеке қажеттіліктерін анықтау.
КҚ 3. Сатылымды арттыру мақсатында туристік өнімді сатуға қатысу
КМ 3. Сатылымды арттыру мақсатында туристік өнімді сатуға қатысу.
ОН 3.1. Сұранысқа ие туристік өнімді қалыптастыру мақсатында туристік қызмет нарығына маркетингтік зерттеу жүргізу.
ОН 3.2. Комания қызметінің SWOT- талдауын әзірлеу.
ОН 3.3. Кәсіпорынның маркетингтік жоспарын жасау.
КҚ 4. Турды ұйымдастыру үшін сыртқы қызметтерді сатып алу.
КМ 4. Турды ұйымдастыру үшін сыртқы қызметтерді сатып алу.
ОН 4.1. Туристік қызмет көрсетуді ұйымдастыру үшін сыртқы жеткізушілерге таңдау жасау.
ОН 4.2. Сыртқы қызметті (отель, мейрамхана, көлік компаниясы) ұсынатын кәсіпорындармен келісім шарт жасау.
КҚ 5. Туристік өнімді сату
КМ 5. Туристік өнімді сату
ОН 5.1. Туристік өнімнің калькуляциясын жасау.
ОН 5.2. Туристік пакетті қалыптастыру.

РО 1.1. Анализировать экскурсионные предложения на туристском рынке РК (в своем регионе).
РО 1.2. Планировать новые направления и темы экскурсий.
РО 1.4. Подбирать необходимый фактический материал.
РО 1.5. Подготавливать индивидуальные тексты экскурсий, публичных выступлений.
РО 1.6. Составлять методическую разработку экскурсии.
РО 1.7. Формировать маршрут разрабатываемой (новой) экскурсии.
РО 1.8. Участвовать в работе методических секций и творческих групп экскурсоводов, в работе конференций и семинаров.
ПК 2. Проводить экскурсии по различным тематикам
ПМ 2. Проведение экскурсий по различным тематикам
РО 2.1. Предоставлять услуги по экскурсионному обслуживанию.
РО 2.2. Обеспечить качество предоставляемых услуг.
РО 2.3. Выбирать оптимальных поставщиков для организации и проведения экскурсий.
РО 2.4. Контролировать исполнение заявок в срок и в точном соответствии с условиями заявки.
РО 2.5. Анализировать качество услуг, предоставляемых поставщиками
РО 2.6. Вносить предложения по оптимизации перечня поставщиков
Квалификация "3W10150103 - Туристический агент"
ПК 1. Формировать базу данных по турам, туроператорам и другим поставщикам туристских услуг
ПМ 1. Формирование базы данных по турам, туроператорам и другим партнерам
РО 1.1 Осуществлять поиск, отбор и эффективное использование информации.
РО 1.2. Систематизировать туры по странам и регионам, согласно международной классификации туризма, сезонности.
ПК 2. Адаптировать туристский продукт к индивидуальным потребностям клиентов
ПМ 2. Адаптация туристского продукта к индивидуальным потребностям клиентов
РО 2.1.Разрабатывать различные виды туров по въездному и внутреннему туризму.
РО 2.2. Определять индивидуальные потребности потребителя.
ПК 3. Участвовать в продвижении туристского продукта с целью увеличения продаж
ПМ 3. Участие в продвижении туристского продукта с целью увеличения продаж.
РО 3.1. Проводить маркетинговые исследования рынка туристских услуг, с целью формирования востребованного туристского продукта.
РО3.2. Разрабатывать SWOT-анализ деятельности компании.
РО3.3. Составлять маркетинговый план предприятия.
ПК 4. Покупать внешние услуги для организации тура.
ПМ 4. Покупка внешних услуг для организации тура.
РО4.1. Производить отбор внешних поставщиков для организации туристского обслуживания.
РО4.2. Составлять договоры с предприятиями, предоставляющими внешние услуги (отель, ресторан, транспортная компания).
ПК 5. Продавать туристский продукт
ПМ 5. Продажа туристского продукта
РО5.1. Составлять калькуляцию на туристский продукт.
РО5.2. Формировать туристский пакет.

ОН 5.3. Турды сату үшін құжаттарды рәсімдеу.
"4S10150104 - Менеджер" біліктілігі
КҚ 1. Кіріс, шығыс және ішкі турларды әзірлеу
КМ 1. Кіріс, шығыс және ішкі турларды әзірлеу
ОН 1.1. Халықаралық туристік нарықтарда бар сыртқы турлар туралы ақпаратты таңдау және жүйелеу.
ОН 1.2. Маусымға, туризмнің халықаралық жіктелуіне сәйкес елдер мен аймақтар бойынша турларды жүйелеу.
КҚ 2. Кіру, сыртқы және ішкі турларды ұйымдастыру
КМ 2. Кіру, сыртқы және ішкі турларды ұйымдастыру
ОН 2.1. Кіру, ішкі және сыртқы турларды сапар уақыты, елі, орны мен мерзімі бойынша жоспарлау.
ОН 2.2. Туристерді тасымалдау, орналастыру мен тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша шетелдік туроператорлармен (басқа да мердігерлермен) келіссөздер жүргізу.
ОН 2.3. Қызмет көрсету процесі үшін қажетті құжаттарды дайындау.
КҚ 3. Кіріс, шығыс және ішкі турларды ұйымдастыруды қамтамасыз ету
КМ 3. Кіріс, шығыс және ішкі турларды өткізу
ОН 3.1. Баратын елде ұсынылатын қызмет сапасына бақылау жасау.
ОН 3.2. Жеткізушілермен ұсынылатын қызмет сапасына талдау жасауды жүзеге асыру.
ОН 3.3. Жеткізушілер тізімін оңтайландыру бойынша ұсыныстар енгізу.
КҚ 4. Бағытта туристердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету
КМ 4. Бағытта туристердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету
ОН 4.1. Туристердің қауіпсіздігі мәселесі бойынша ақпаратты қажетті көлемде ұсыну.
ОН 4.2. Түрлі қалыпты емес жағдайлар туындаған жағдайда байланыс орнатуды қажет ететін қызметтерді анықтау.
"4S10150105 - Гид (гид-аудармашы)" біліктілігі
КҚ 1. Саяхаттар және көрнекті орындарды көру кезінде туристерді тұрғылықты орындарына алып бару
КМ 1. Саяхаттар және көрнекті орындарды көру кезінде туристерді тұрғылықты орындарына алып бару
ОН 1.1. Туристік бағыттардың ерекшелігін сипаттап, бағыттың нақты туристік топ үшін жарамдылығына бағалау жасай отырып туристік бағыттың тізімін қалыптастыру.
ОН 1.2. Бағыттық құжаттар мен картографиялық материалдарды дайындау.
ОН 1.3. Туристік бағытта өткізу үшін қарастырылған туристік бағытты, туристік саяхат кестесі мен іс-шаралар жоспарын әзірлеу.
ОН 1.4. Туристік бағыттың күрделі аймақтарын зерделей және оларды өту тәсілдерін анықтай отырып бағыт кезеңдерін орындау уақытын анықтау.
ОН 1.5. Туристік саяхатқа қатысушылардың жан-жақты дайындығын ұйымдастыра отырып туристік топты қалыптастыруға қатысу.
ОН 1.6. Туристік бағыттағы өмір қауіпсіздігі мәселелері бойынша туристерге кеңес беру.
ОН 1.7. Туристік бағыт шығындарының сметасын жасау.

РО5.3.Оформлять документы для продажи тура.
Квалификация "4S10150104 - Менеджер"
ПК 1. Разработать въездные, выездные и внутренние туры
ПМ 1. Разработка въездных, выездных и внутренних туров
РО 1.1. Выбирать и систематизировать информацию об имеющихся выездных турах на международных туристских рынках.
РО1.2. Систематизировать туры по странам и регионам, согласно международной классификации туризма, сезонности.
ПК 2. Организовывать въездные, выездные и внутренние туры
ПМ 2. Организация въездных, выездных и внутренних туров
РО 2.1. Планировать въездной, внутренний и выездной тур по времени, стране, месту и срокам поездки.
РО 2.2. Вести переговоры с иностранным туроператором (другими контрагентами) по организации трансфера, размещения и питания туристов.
РО 2.3. Подготавливать документы, необходимых для процесса обслуживания.
ПК 3. Обеспечивать организацию въездных, выездных и внутренних туров
ПМ 3. Проведение въездных, выездных и внутренних туров
РО 3.1. Контролировать качество предоставляемых услуг в стране посещения.
РО 3.2. Осуществлять анализ качества услуг, предоставляемых поставщиками
РО 3.3. Вносить предложения по оптимизации перечня поставщиков.
ПК 4. Обеспечивать безопасность туристов на маршруте
ПМ 4. Обеспечение безопасности туристов на маршруте
РО 4.1. Предоставлять информацию в нужном объеме по вопросам безопасности туристов.
РО 4.2. Определять службы, с которыми необходимо устанавливать контакт в случае возникновения различных нестандартных ситуаций.
Квалификация "4S10150105 - Гид (гид-переводчик)"
ПК 1 .Сопровождать туристов в места, отведенные для их проживания, в поездках и при осмотре достопримечательностей
ПМ 1. Сопровождение туристов в места, отведенные для их проживания, в поездках и при осмотре достопримечательностей
РО 1.1. Формировать список туристских маршрутов с описанием их особенностей, оценивание пригодности маршрута для конкретной туристской группы.
РО 1.2. Подготавливать маршрутные документы и картографический материал.
РО 1.3. Разрабатывать туристский маршрут, график туристского похода и планов мероприятий, которые предполагается провести на туристском маршруте.
РО 1.4. Определять сроки выполнения этапов маршрута с изучением сложных участков туристского маршрута и определения способов их преодоления.
РО 1.5. Принимать участие в формировании туристской группы, организовывая всестороннюю подготовку участников туристского похода.
РО 1.6. Консультировать туристов по вопросам жизнеобеспечения на туристском маршруте.
РО 1.7. Составлять смету расходов туристского маршрута.

ОН 1.5. Өндірістегі жазатайым оқиғаларды және кәсіптік ауруларды тергеп-тексеруді және есепке алуды жүргізу.
ОН 1.6. Өндірісте зардап шеккендерді әлеуметтік қорғауды жүзеге асыру.
КҚ 2. Өндірістег іеңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды өндірістік бақылауға ұйымдастырушылық-техникалық қолдау жасау
КМ 2. Өндірістегі еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды өндірістік бақылауға ұйымдастырушылық-техникалық қолдау жасау
ОН 2.1.Қызметкерлердің әр түрлі санаттарының еңбегін реттеуді жүзеге асыру.
ОН 2.2. Еңбек жағдайлары бойынша жұмыс орындарына аттестаттау жүргізу.
ОН 2.3. Ғимараттардың, машиналар мен жабдықтардың қауіпсіз пайдаланылуына бақылау жасау.
ОН 2.4. Өндірістегі электр қауіпсіздігінің жағдайын бақылау.
ОН 2.5. Нысанда өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйелерінің жұмыс істеуін қадағалау.
ОН 2.6. Қауіпті өндірістік нысандар үшін өнеркәсіптік қауіпсіздік қағидаларының сақталуын қамтамасыз ету.
КҚ 3. Кәсіпорындар жұмыскерлері қызметінің, өндірістік процестердің, жабдықтардың, құрал-саймандардың, технологиялық жарақтардың, ғимараттардың, құрылыстар мен аумақтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету
КМ 3. Кәсіпорындар жұмыскерлері қызметінің, өндірістік процестер, жабдықтар, құрал-саймандар, технологиялық жарақтар, ғимараттар, құрылыстар мен аумақтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету
ОН 3.1. Еңбекті қорғау бойынша кіріспе нұсқаулық жүргізу, жұмыс орнында нұсқаулық өткізуді үйлестіру.
ОН 3.2. Өндірістегі еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша қызметкерлерді оқытуды, құзыреттілігінің жоғары деңгейін арттыруды және қолдауды жүзеге асыру.
ОН 3.3. Жабдықтардың, құрал-саймандардың, технологиялық жабдықтардың, ғимараттардың, құрылыстар мен аумақтардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуді қадағалау.
ОН 3.4. Еңбектің, демалыстың, емдеу-профилактикалық және санитарлық-гигиеналық еңбек жағдайларының оңтайлы режимдерін қамтамасыз етуді бақылау.
ОН 3.5. Кәсіпорынның санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығын бақылау.
ОН 3.6. Нысан жұмыскерлерін ұжымдық қорғаныс құралдарымен және жеке қорғаныс құралдарымен қамтамасыз ету.
ОН 3.7. Апаттық жағдайларда қызметкерлердің іс-қимылын ұйымдастыру және өндірісте зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету.
КҚ 4. Үлгілік технологиялық процестердің өртке қарсы және жарылысқа қарсы қорғаныс әдістемесін меңгеру
КМ 4.Үлгілік технологиялық процестердің өртке қарсы және жарылысқа қарсы қорғаныс әдістемесін меңгеру
ОН 4.1. Өндірістік автоматика жүйелерінің жұмыс істеуіне бақылау жасау.
ОН 4.2. Өндірістік ғимараттарда, технологиялық аппараттарда және нысан аумағында бу мен газ жарылысы қауіпі шоғырлануының пайда болу мүмкіндігін анықтау

РО 1.5. Проводить расследование и учет несчастных случаев на производстве и профессиональных заболеваний.
РО 1.6. Осуществлять социальную защиту пострадавших на производстве.
ПК 2. Осуществлять организационно-техническое обеспечение производственного контроля безопасности и охраны труда на производстве
ПМ 2. Осуществление организационно-технического обеспечения производственного контроля безопасности и охраны труда на производстве
РО 2.1. Осуществлять регулирование труда различных категорий работников.
РО 2.2. Проводить аттестации рабочих мест по условиям труда.
РО 2.3. Осуществлять контроль за безопасной эксплуатацией зданий, машин и оборудования.
РО 2.4. Контролировать состояние электробезопасности на производстве.
РО 2.5. Контролировать функционирование систем обеспечения пожарной безопасности объекта.
РО 2.6. Обеспечивать соблюдение правил промышленной безопасности для опасных производственных объектов.
ПК 3. Обеспечивать безопасность деятельности работников предприятий, производственных процессов, оборудования, инструментов, технологической оснастки, зданий, сооружений и территорий
ПМ 3. Обеспечение безопасности деятельности работников предприятий, производственных процессов, оборудования, инструментов, технологической оснастки, зданий, сооружений и территорий
РО 3.1. Проводить вводный инструктаж по охране труда, координировать проведение инструктажей на рабочем месте.
РО 3.2. Осуществлять обучение, повышение и поддержание высокого уровня компетентности работников по безопасности и охране труда на производстве.
РО 3.3. Контролировать обеспечение безопасности оборудования, инструментов, технологической оснастки, зданий, сооружений и территорий.
РО 3.4. Контролировать обеспечение оптимальных режимов труда, отдыха, лечебно-профилактических и санитарно-гигиенических условий труда.
РО 3.5. Контролировать санитарно-эпидемиологическое благополучие предприятия.
РО 3.6. Обеспечивать средствами коллективной защиты и средствами индивидуальной защиты работников объекта.
РО 3.7. Организовывать действия работников в аварийных ситуациях и оказание первой помощи пострадавшим на производстве.
ПК 4. Владеть методикой противопожарной и противовзрывной защиты типовых технологических процессов
ПМ 4. Владение методикой противопожарной и противовзрывной защиты типовых технологических процессов
РО 4.1. Осуществлять контроль за функционированием систем производственной автоматики.
РО 4.2. Определять возможность образования взрывоопасных концентраций паров и газов в производственных помещениях, технологических аппаратах и территории объекта

ОН 4.3. Технологиялық жабдықтың зақымдану себептерін анықтау.
ОН 4.4. Жабдықтарды жөндеуге арналған от жұмыстарына дайындықты тексеру.
ОН 4.5. Өндірістік тұтану көздерін болдырмау бойынша жұмыстар жүргізу.
ОН 4.6. Ғимараттардың,үй-жайлардың,сыртқы технологиялық қондырғылардың жарылыс-өрт және өрт қауіптілігі бойынша өндірістердің санаттарын анықтау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
421-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
421-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "10320100 - Өрт қауіпсіздігі" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
10 Қызметтер
103 Қауіпсіздік қызметі
1032 Азаматтар мен меншікті қорғау
Мамандығы:
10320100 - Өрт қауіпсіздігі
Біліктілігі:

РО 4.3. Устанавливать причины повреждения технологического оборудования.
РО 4.4. Контролировать подготовку оборудования к ремонтным огневым работам.
РО 4.5. Проводить работы по исключению производственных источников зажигания.
РО 4.6. Определять категории производств по взрывопожарной и пожарной опасности помещений, зданий, наружных технологических установок.
Приложение 421 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 421 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "10320100 - Пожарная безопасность"
Код и наименование уровня образования:
10 Службы
103 Службы безопасности
1032 Охрана граждан и собственности
Специальность:
10320100 - Пожарная безопасность
Квалификация:

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W10320101 - Өрт сөндіруші" біліктілігі
КҚ 1. Өрт сөндіру, адамдарды және материалдық құндылықтарды құтқару, эвакуациялау жұмыстарын жүргізу
КМ 1. Өрт сөндіру, адамдарды және материалдық құндылықтарды құтқару, эвакуациялау жұмыстарын жүргізу
ОН 1.1. Өрттің дәрежесіне сәйкес келетін өрт сөндіргіш құралдарының түрлерін анықтау.
ОН 1.2. Қауіпті өрт факторлары пайда болған кезде зардап шеккендерді эвакуация жасау.
ОН 1.3. Зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету.
ОН 1.4. Арнайы агрегаттарды, механизмдерді және тыныс алу органдарын қорғау аппараттарын пайдаланып өрт сөндіру.
ОН 1.5. Қызмет атқаруда және өрт сөндіруде жауынгерлік өрт сөндіруші есеп топ нөмірінің міндеттерін орындау.
КҚ 2. Өрт сөндіру-құтқару дайындығы бойынша нормативтерді пысықтауды жүргізу
КМ 2. Өрт сөндіру-құтқару дайындығы бойынша нормативтерді пысықтау
ОН 2.1. Нормативтерді жауынгерлік киіммен және өрт сөндірушілер жарағымен орындау.
ОН 2.2. Өрт сөндіру құбыршегімен, құбыршек арматурасымен және өрт сөндіру оқпанымен жұмыс атқару.
ОН 2.3. Нормативтерді өрт сөндірушілер сатысымен орындау.
ОН 2.4. Жаттығуларды құтқару құралдарымен және жабдықтарымен орындау.
ОН 2.5. Газ-түтіннен қорғау қызметі нормативтерін орындау.
КҚ 3. Өрт сөндіру техникасы мен жарағын және құтқару құралдарын жарамды күйде ұстау
КМ 3. Өрт сөндіру техникасы мен жарағын және құтқару құралдарын жарамды күйде ұстау
ОН 3.1. Өрт сөндіру техникасы мен жарағын және құтқару құралдарын тазарту, майлау, жинау, орнату жұмыстарын атқару.
ОН 3.2. Арнайы даярлықты талап етпейтін слесарлық жабдықпен жұмыс істеу.
ОН 3.3. Өрт сөндіру техникасы мен жарағына және құтқару құралдарына сынақ жұмыстарын жүргізу.
КҚ 4. Өрт сөндіру бекеті ғимаратында қызметтік режимді сақтау бойынша ішкі жасақ тұлғаларының міндеттерін орындау
КМ 4. Өрт сөндіру бекеті ғимаратында қызметтік режимді сақтау бойынша ішкі жасақ тұлғаларының міндеттерін орындау
ОН 4.1. Гаражда күндізгі күзетшінің міндеттерін орындау.

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W10320101 - Пожарный"
ПК 1. Проводить работы по тушению пожаров, спасению, эвакуации людей и материальных ценностей
ПМ 1. Проведение работ по тушению пожаров, спасению, эвакуации людей и материальных ценностей
РО 1.1. Определять вид огнетушащего средства для тушения соответствующего класса пожара.
РО 1.2. Проводить эвакуацию пострадавших при возникновении опасных факторов пожара.
РО 1.3. Оказывать первую помощь пострадавшим.
РО 1.4. Тушить пожары с использованием специальных агрегатов, механизмов и средств индивидуальной защиты органов дыхания.
РО 1.5. Выполнять обязанности номера пожарного расчета при несении службы и тушении пожара.
ПК 2. Производить отработку нормативов по пожарно-спасательной подготовке
ПМ 2. Отработка нормативов по пожарно-спасательной подготовке
РО 2.1. Выполнять нормативы с боевым обмундированием и снаряжением пожарных.
РО 2.2. Работать с пожарными рукавами, рукавной арматурой и пожарными стволами.
РО 2.3. Выполнять нормативы с пожарными лестницами.
РО 2.4. Выполнять упражнения со спасательными устройствами и средствами.
РО 2.5. Выполнять нормативы по газодымозащитной службе.
ПК 3. Содержать в исправном состоянии пожарно-техническое вооружение и спасательное оборудование
ПМ 3. Содержание в исправном состоянии пожарно-технического вооружения и спасательного оборудования
РО 3.1. Проводить работы по чистке, смазке, сборке, установке пожарно-технического вооружения и спасательного оборудования.
РО 3.2. Работать со слесарным оборудованием, не требующим специальной подготовки.
РО 3.3. Проводить испытательные работы пожарно-технического вооружения и спасательного оборудования.
ПК 4. Выполнять обязанности лиц внутреннего наряда по поддержанию служебного режима в здании пожарного депо
ПМ 4. Выполнение обязанностей лиц внутреннего наряда по поддержанию служебного режима в здании пожарного депо
РО 4.1. Выполнять обязанности дневального по гаражу.

ОН 4.2. Қасбетте күзетшінің міндеттерін орындау.
ОН 4.3. Қарауыл бойынша кезекшінің міндеттерін орындау.
ОН 4.4. Ғимараттар мен үй-жайларда өртке қарсы режим талаптарын сақтау.
"3W10320102 - Тыныс алу органдарын қорғау аппараттарын реттеуші" біліктілігі
КҚ 1. Тыныс алу органдарын қорғау аппараттарын жөндеу және дезинфекциялау бойынша жұмыстың мерзімі мен сапасын қамтамасыз ету
КМ 1. Тыныс алу органдарын қорғау аппараттарын жөндеу және дезинфекциялау бойынша жұмыстың мерзімі мен сапасын қамтамасыз ету
ОН1.1. Тыныс алу органдарын қорғау аппараттарына жөндеу жасағанда бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану.
ОН 1.2. Ауа және оттегі баллондарын толтыру.
ОН 1.3. Тыныс алу органдарын қорғау аппараттарын тазалау және дезинфекция жасау.
ОН 1.4. Тыныс алу органдарын қорғау аппараттарына күнделікті жөндеу жүргізу.
ОН 1.5. Регенеративті патрондарға баллондарға, бақылау-өлшеу аспаптарына техникалық куәландыру жүргізу.
КҚ 2. Тыныс алу органдарын қорғау аппараттарына тексеру жүргізу, жабдықты дұрыс техникалық пайдалануды қамтамасыз ету
КМ 2. Тыныс алу органдарын қорғау аппараттарына тексеру жүргізу, жабдықты дұрыс техникалық пайдалануды қамтамасыз ету
ОН 2.1. Тыныс алу органдарын қорғау аппараттарына техникалық қызмет көрсету.
ОН 2.2. Тыныс алу органдарын қорғау аппараттарының техникалық жағдайына тексеру жүргізу.
ОН 2.3. Бекітілген тыныс алу органдарын қорғау аппараттарын, олардың қосалқы бөлшектерін есепке алу және оларды жөндеу бойынша құжаттама жүргізу.
ОН 2.4. Кезекшілікке шыққанда және өрт болған кезде тыныс алу органдарын қорғау аппараттарын дайындау.
КҚ 3. Тыныс алу органдарын қорғау аппараттарын, компрессорлық қондырғыларды қабылдау сынақтарын және химиялық сіңіргіштердің сапасын бақылауды ұйымдастыру
КМ 3. Тыныс алу органдарын қорғау аппараттарын, компрессорлық қондырғыларды қабылдау сынақтарын және химиялық сіңіргіштердің сапасын бақылауды ұйымдастыру
ОН 3.1. Тыныс алу органдарын қорғау аппараттарының пайдалануға берілуін жүзеге асыру.
ОН 3.2. Химиялық сіңіргіштердің сапасын бақылау.
ОН 3.3. Компрессорлық қондырғыларды жұмысқа дайындау.
ОН 3.4. Компрессорлық қондырғылардың техникалық жағдайын тексеру.
КҚ 4. Өрт сөндіру қызметтерінің жұмысшыларына тыныс алуға жарамсыз ортада жаттықтырулар ұйымдастыру
КМ 4. Өрт сөндіру қызметтерінің жұмысшыларына тыныс алуға жарамсыз ортада жаттықтырулар ұйымдастыру
ОН 4.1. Сабақ өткізу үшін түтін генераторларын, жарық-дыбыс имитаторларын және басқа да техникалық құралдарды дайындау.
ОН 4.2. Газ-түтіннен қорғау қызметінің базасы мен бақылау бекеттерінің жұмысын ұйымдастыру.

РО 4.2. Выполнять обязанности постового у фасада.
РО 4.3. Выполнять обязанности дежурного по караулу.
РО 4.4. Соблюдать требования противопожарного режима в зданиях и помещениях.
Квалификация "3W10320102 - Наладчик аппаратов защиты органов дыхания"
ПК 1. Обеспечивать сроки и качество работ по ремонту и дезинфекции средств индивидуальной защиты органов дыхания
ПМ 1. Обеспечение сроков и качества работ по ремонту и дезинфекции средств индивидуальной защиты органов дыхания
РО 1.1. Применять контрольно-измерительные приборы при проведении ремонта средств индивидуальной защиты органов дыхания.
РО 1.2. Заправлять воздушные и кислородные баллоны.
РО 1.3. Проводить чистку и дезинфекцию средств индивидуальной защиты органов дыхания.
РО 1.4. Проводить текущий ремонт средств индивидуальной защиты органов дыхания.
РО 1.5. Проводить техническое освидетельствование регенеративных патронов, баллонов, контрольно-измерительных приборов.
ПК 2. Проводить проверки средств индивидуальной защиты органов дыхания, обеспечивать правильную техническую эксплуатацию оборудования
ПМ 2. Проведение проверок средств индивидуальной защиты органов дыхания, обеспечение правильной технической эксплуатации оборудования
РО 2.1. Проводить техническое обслуживание средств индивидуальной защиты органов дыхания.
РО 2.2. Проводить проверки технического состояния средств индивидуальной защиты органов дыхания.
РО 2.3. Вести документацию по учету закрепленных средств индивидуальной защиты органов дыхания, запасных частей к ним и их ремонта.
РО 2.4. Подготавливать средства индивидуальной защиты органов дыхания при заступлении на дежурство и на пожаре.
ПК 3. Организовывать приемочные испытания средств индивидуальной защиты органов дыхания, компрессорных установок и проверку качества химических поглотителей
ПМ 3. Организация приемочных испытаний средств индивидуальной защиты органов дыхания, компрессорных установок и проверки качества химических поглотителей
РО 3.1. Осуществлять ввод в эксплуатацию средств индивидуальной защиты органов дыхания.
РО 3.2. Проверять качество химического поглотителя.
РО 3.3. Готовить к эксплуатации компрессорные установки.
РО 3.4. Проверять техническое состояние компрессорных установок.
ПК 4. Организовывать тренировки работников противопожарных служб в непригодной для дыхания среде
ПМ 4. Организация тренировок работников противопожарных служб в непригодной для дыхания среде
РО 4.1. Готовить генераторы дыма, светозвуковые имитаторы и другие технические средства для проведения занятий.
РО 4.2. Организовывать работу базы и контрольных постов газодымозащитной службы.

ОН 4.3. Жылу-түтін камерасында сабақ өткізу.
ОН 4.4. Бақылау-өткізу пункттері мен қауіпсіздік бекеттерінің жұмысын ұйымдастыру.
ОН 4.5. Тыныс алу органдарын қорғау аппараттарына жұмыс істеуге рұқсат беру бойынша іс-шараларды ұйымдастыру.
"4S10320103 - Өрт қауіпсіздігі технигі" біліктілігі
КҚ 1.Нысандағы өрт қауіпсіздігінің жағдайын тексеру
КМ 1. Нысандағы өрт қауіпсіздігінің жағдайын тексеру
ОН 1.1. Нысанның өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйелерінің өртке қарсы жағдайы мен жұмыс істеуіне тексеру жасау.
ОН 1.2. Тексеру нәтижелері бойынша құжаттарды ресімдеу.
ОН 1.3. Өрт қауіпсіздігі ережелерінің талаптарын сақтау бойынша ұсыныстар әзірлеу.
ОН 1.4. Өрттің шығу себептері мен жағдайларын анықтау.
КҚ 2. Өрт сөндіру, адамдарды және материалдық құндылықтарды құтқару және эвакуациялау жұмыстарын ұйымдастыру мен жүргізу
КМ 2. Өрт сөндіру, адамдарды және материалдық құндылықтарды құтқару және эвакуациялау жұмыстарын ұйымдастыру мен жүргізу
ОН 2.1. Өрт дәрежесін, ғимараттар құрылымының өрт қауіпі деңгейін анықтау.
ОН 2.2. Зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету.
ОН 2.3. Өрт немесе төтенше жағдай кезінде адамдар мен материалдық құндылықтарды құтқару шараларын жүргізу.
ОН 2.4. Тыныс алу органдарын қорғау аппараттарын пайдаланып, өрт өндірудің тактикалық тәсілдері мен әдістерін қолдану.
ОН 2.5. Техникалық байланыс құралдарын қолдану.
КҚ 3. Өрт қауіпсіздігі шаралары бойынша нұсқама жүргізу
КМ 3. Өрт қауіпсіздігі шаралары бойынша нұсқама жүргізу
ОН 3.1. Әр түрлі нысандар үшін өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулықтар әзірлеу.
ОН 3.2. Өрт қауіпсіздігі шараларына, сондай-ақ өндірісте және тұрмыста өрт болған жағдайдағы іс-қимылдарға үйрету.
ОН 3.3. Өрт қауіпсіздігі саласында насихат жүргізу.
КҚ 4. Өрт сөндіру қызметі бөлімшелерінде қызмет көрсетуді және дайындықты ұйымдастыру
КМ 4. Өрт сөндіру қызметі бөлімшелерінде қызмет көрсетуді және дайындықты ұйымдастыру
ОН 4.1. Өрт сөндіру-құтқару дайындығы, газ-түтіннен қорғау қызметі бойынша нормативтерді орындаужәне өрт сөндіру техникасы мен жарағыніс жүзінде қолдану тәсілдерін пайдалану.
ОН 4.2. Өрт сөндіру-тактикалық есептер шығару бойынша сабақтар өткізу.
ОН 4.3. Елді мекендерді, нысандарды сумен жабдықтау, электрмен жабдықтау жүйелерінің түсінікті жоспарларымен, схемаларымен, жұмыс істеу.
ОН 4.4. Қызметті ұйымдастыру және дайындық бойынша құжаттама жүргізу.
КҚ 5. Өрт сөндіру техникасы мен құтқару құралдарының жарамды жағдайда сақталуын қадағалау
КМ 5. Өрт сөндіру техникасы мен құтқару құралдарын жарамды жағдайда ұстауды бақылау
ОН 5.1. Өрт сөндіру техникасы мен құтқару құралдарына техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру.

РО 4.3. Проводить занятия в теплодымокамере.
РО 4.4. Организовывать работу контрольно-пропускных пунктов и постов безопасности.
РО 4.5. Организовывать мероприятия по допуску к работе в средствах индивидуальной защиты органов дыхания.
Квалификация "4S10320103 - Техник пожарной безопасности"
ПК 1. Проверять состояния пожарной безопасности объекта
ПМ 1. Проверка состояния пожарной безопасности объекта
РО 1.1. Проводить проверки противопожарного состояния и функционирования систем обеспечения пожарной безопасности объекта.
РО 1.2. Оформлять документы по результатам проверок.
РО 1.3. Разрабатывать рекомендации по соблюдению требований правил пожарной безопасности.
РО 1.4. Устанавливать причины и условия возникновения пожара.
ПК 2. Организовывать и проводить работы по тушению пожаров, спасению и эвакуации людей и материальных ценностей
ПМ 2. Организация и проведение работ по тушению пожаров, спасению и эвакуации людей и материальных ценностей
РО 2.1. Определять классы пожаров и конструктивной пожарной опасности зданий.
РО 2.2. Организовывать оказание первой помощи пострадавшим.
РО 2.3. Проводить мероприятия по спасению людей и материальных ценностей при пожарах или чрезвычайных ситуациях.
РО 2.4. Применять тактические способы и методы тушения пожаров с использованием средств индивидуальной защиты органов дыхания.
РО 2.5. Применять технические средства связи.
ПК 3. Проводить инструктажи по мерам пожарной безопасности
ПМ 3. Проведение инструктажей по мерам пожарной безопасности
РО 3.1. Разрабатывать инструкции по пожарной безопасности для различных объектов.
РО 3.2. Обучать мерам пожарной безопасности, а также действиям в случае пожара на производстве и в быту.
РО 3.3. Проводить пропаганду в области пожарной безопасности.
ПК 4. Организовывать службу и подготовку в подразделениях противопожарной службы
ПМ 4. Организация службы и подготовки в подразделениях противопожарной службы
РО 4.1. Выполнять нормативы по пожарно-спасательной подготовке, ГДЗС и использовать приемы практического применения пожарно-технического вооружения.
РО 4.2. Проводить занятия по решению пожарно-тактических задач.
РО 4.3. Работать с элементарными планами, схемами населенных пунктов, объектов, систем водоснабжения, электроснабжения.
РО 4.4. Вести документацию по организации службы и подготовки.
ПК 5. Контролировать содержание в исправном состоянии пожарную технику и спасательное оборудование
ПМ 5. Контроль содержания в исправном состоянии пожарной техники и спасательного оборудования
РО 5.1. Организовывать техническое обслуживание пожарной техники и спасательного оборудования.

ОН 5.2. Өрт сөндіру техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бекетінің жұмысын қадағалау.
ОН 5.3. Өрт сөндіру-тактикалық жарағына және құтқару құралдарына сынақ жүргізу.
КҚ 6. Өрт сөндіру бекеті ғимаратында қызметтік режимді сақтау бойынша ішкі жасақ тұлғаларына нұсқама жүргізу және қызметтің орындалуын қадағалау
КМ 6. Өрт сөндіру бекеті ғимаратында қызметтік режимді сақтау бойынша ішкі жасақ тұлғаларына нұсқама жүргізу және қызметтің орындалуын бақылау
ОН 6.1. Ішкі жасақ тұлғаларына нұсқама жүргізу.
ОН 6.2. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша құжаттама жүргізу.
ОН 6.3. Гарнизондық қызметті ұйымдастыруды реттеу бойынша құжаттама жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
423-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
423-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "10320200 - Төтенше жағдайда қорғау (салалар бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
10 Қызметтер
103 Қауіпсіздік қызметі
1032 Азаматтар мен меншікті қорғау
Мамандығы:
10320200 - Төтенше жағдайда қорғау (салалар бойынша)
Біліктілігі:

РО 5.2. Контролировать работу поста технического обслуживания и ремонта пожарной техники.
РО 5.3. Проводить испытания пожарно-технического вооружения и спасательного оборудования.
ПК 6. Проводить инструктаж и контролировать несения службы лицами внутреннего наряда по поддержанию служебного режима в здании пожарного депо
ПМ 6. Проведение инструктажа и контроль несения службы лицами внутреннего наряда по поддержанию служебного режима в здании пожарного депо
РО 6.1. Проводить инструктаж с лицами внутреннего наряда.
РО 6.2. Вести документацию по охране труда и технике безопасности.
РО 6.3. Вести документацию по регламентированию организации гарнизонной службы.
Приложение 423 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 423 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "10320200 - Защита в чрезвычайных ситуациях (по профилю)"
Код и наименование уровня образования:
10 Службы
103 Службы безопасности
1032 Охрана граждан и собственности
Специальность:
10320200 - Защита в чрезвычайных ситуациях (по профилю)
Квалификация:

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W10320201 - Құтқарушы" біліктілігі
КҚ 1. Құқықтары мен міндеттеріне сәйкес кезекшілікте қызмет атқару кезінде құтқарушының жұмыс және демалыс режимін қамтамасыз ету
КМ 1. Құқықтары мен міндеттеріне сәйкес кезекшілікте қызмет атқару кезінде құтқарушының жұмыс және демалыс режимін қамтамасыз ету
ОН 1.1. Апаттық-құтқару қызметінің кезекші ауысымы құрамында кезекшілік жасау, төтенше жағдайлар кезінде ден қоюға әзірлікті қамтамасыз ету.
ОН 1.2. Төтенше жағдай туралы хабар алған кезде іс-қимыл жасау шеберлігі мен алгоритмін меңгеру.
ОН 1.3. Төтенше жағдай орнына келген кезде кезекші топ (ауысым) құрамындағы іс-қимылдар тәртібін орындау.
КҚ 2. Апаттық-құтқару жұмыстарын орындау үшін апаттық-құтқару құралдарын, мүліктер мен керек-жарақтарды жұмысқа дайындау
КМ 2. Апаттық-құтқару жұмыстарын орындау үшін апаттық-құтқару құралдарын, мүліктер мен керек-жарақтарды жұмысқа дайындау
ОН 2.1. Апаттық-құтқару құралдарының, мүліктері мен жарақтарының техникалық жағдайын тексеру және жөндеу жүргізу.
ОН 2.2. Тыныс алу органдары мен теріні жеке қорғау құралдарының жұмысқа жарамдылығын тексеру.
ОН 2.3. Төтенше жағдайлар аймағында барлау үшін аспаптарды, құрылғыларды, жабдықтарды, механизмдерді, материалдарды, бақылау-өлшеу аспаптарын дайындау.
ОН 2.4. Апаттық-құтқару жұмыстары аяқталған соң, арнайы автокөліктерді, жабдықтарды, құрал-саймандарды, арнайы киімді, жеке қорғаныс құралдарын қатерсіздендіру, газсыздандыру, залалсыздандыру жөніндегі жұмыстарды орындау.
КҚ 3.Қауіпті өндірістік нысандарда, аумақтарда апаттық-құтқару, іздестіру-құтқару және шұғыл жұмыстарды арнайы жарақтар мен жабдықтарды пайдаланып орындау
КМ 3. Қауіпті өндірістік нысандарда, аумақтарда апаттық-құтқару, іздестіру-құтқару және шұғыл жұмыстарды арнайы жарақтар мен жабдықтарды пайдаланып орындау
ОН 3.1. Төтенше жағдай болған жерде барлау жүргізу және жағдайды бағалау.
ОН 3.2. Төтенше жағдайларды оқшаулау және жою бойынша апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізу.

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W10320201 - Спасатель"
ПК 1. Обеспечивать режим работы и отдыха спасателя при несении службы на дежурстве в соответствии с правами и обязанностями
ПМ 1. Обеспечение режима работы и отдыха спасателя при несении службы на дежурстве в соответствии с правами и обязанностями
РО 1.1. Осуществлять дежурство в составе дежурной смены аварийно-спасательной службы, обеспечивать готовность к реагированию при чрезвычайных ситуациях.
РО 1.2. Владеть навыками и алгоритмом действий при получении сигнала о чрезвычайной ситуации.
РО 1.3. Выполнять порядок действий в составе дежурной группы (смены) при прибытии к месту чрезвычайной ситуации.
ПК 2. Подготавливать к работе аварийно-спасательные средства, имущество и снаряжение, для выполнения аварийно-спасательных работ
ПМ 2. Подготовка к работе аварийно-спасательных средств, имущества и снаряжения для выполнения аварийно-спасательных работ
РО 2.1. Проводить проверку технического состояния и ремонт аварийно-спасательных средств, имущества и снаряжения.
РО 2.2. Проверять работоспособность средств индивидуальной защиты органов дыхания и кожи.
РО 2.3. Подготавливать инструменты, приспособления, оборудование, механизмы, материалы, контрольно-измерительные приборы для разведки в зоне чрезвычайных ситуаций.
РО 2.4. Выполнять работу по дезактивации, дегазации, дезинфекции спецавтотранспорта, оборудования, инвентаря, спецодежды, средств индивидуальной защиты по завершении аварийно-спасательных работ.
ПК 3. Выполнять аварийно-спасательные, поисково-спасательные и неотложные работы с использованием специального снаряжения и оборудования на опасных производственных объектах, территориях
ПМ 3. Выполнение аварийно-спасательных, поисково-спасательных и неотложных работ с использованием специального снаряжения и оборудования на опасных производственных объектах, территориях
РО 3.1. Вести разведку и оценивать обстановку на месте чрезвычайной ситуации.
РО 3.2. Проводить аварийно-спасательные работы по локализации и ликвидации чрезвычайных ситуаций.

ОН 3.3. Құтқару техникасын, аспаптарды, жабдықтарды, жеке қорғаныс құралдарын және байланыс құралдарын қолдану.
ОН 3.4. Төтенше жағдайлар кезінде зардап шеккендерге алғашқы медициналық және психологиялық көмек көрсету.
ОН 3.5. Зардап шеккендерді оқшаулау және тасымалдау.
ОН 3.6. Өрт сөндіруді жүргізу.
ОН 3.7. Үйінділерді бөлшектеуді, бөгеттер тұрғызуды, бекітпе орнатуды және басқа да шұғыл жұмыс түрлерін атқару.
ОН 3.8. Компаспен және картамен жұмыс жасау, тәуліктің кез-келген уақытында және әртүрлі ауа-райы жағдайында жер бедерін бағдарлау.
ОН 3.9. Байланыс құралдарын қолдану және радиоалмасу шеберлігін меңгеру.
ОН 3.10. Төтенше жағдай аймағында қатерсіздендіру, газсыздандыру, залалсыздандыру, зарарсыздандыру, сынаптан арылту және ұсақ кеміргіштерді жою жұмыстарын жүргізу.
КҚ 4. Қауіпсіздік техникасын сақтау
КМ 4. Қауіпсіздік техникасын сақтау
ОН 4.1. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларда апаттық-құтқару және шұғыл жұмыстарды жүргізу кезінде еңбекті қорғау талаптарын және қауіпсіздік шараларын сақтау.
ОН 4.2. Тұтынылған материалдар мен жұмыс жүргізу өнімдерін Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес кәдеге жарату.
"3W10320202 - Кинолог" біліктілігі
КҚ 1. Қызметтік иттерді ұстау және оларға күтім жасау жағдайларын жасау
КМ 1. Қызметтік иттерді ұстау және оларға күтім жасау жағдайларын жасау
ОН 1.1. Иттерді ұстаудың санитарлық-гигиеналық жағдайларын қамтамасыз ету.
ОН 1.2. Тұқымдары мен жас топтары бойынша теңдестірілген тамақтану рационын құру.
ОН 1.3. Қызметтік иттерді күту және серуендетуді жүзеге асыру.
ОН 1.4. Иттерге ветеринариялық-санитариялық қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
КҚ 2. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларда иттерді адамдарды іздеуге үйрету
КМ 2. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларда иттерді адамдарды іздеуге үйрету
ОН 2.1. Іздестіру-құтқару жұмыстары үшін иттерді іріктеп алу.
ОН 2.2. Әр түрлі жағдайларда іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізу үшін иттерді үйрету.
ОН 2.3. Қызметтік тапсырмаларды орындау үшін иттерді жаттықтыру.
ОН 2.4. Иттердің сынақтары мен жарыстарын ұйымдастыру.
КҚ 3. Қызметтік иттерді іздестіру-құтқару жұмыстарында пайдалану
КМ 3. Қызметтік иттерді іздестіру-құтқару жұмыстарында пайдалану
ОН 3.1. Табиғи сипаттағы төтенше жағдайларда зардап шеккендерді іздеу үшін қызметтік иттерді пайдалану.
ОН 3.2. Техногендік сипаттағы төтенше жағдайларда зардап шеккендерді іздеу үшін қызметтік иттерді пайдалану.
ОН 3.3. Іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізгенде, басқа бөлімшелермен өзара бірлесіп, іс-қимыл жасау.

РО 3.3. Применять спасательную технику, приборы, оборудование, средства индивидуальной защиты и средства связи.
РО 3.4. Оказывать первую медицинскую и психологическую помощь пострадавшим в условиях чрезвычайных ситуаций.
РО 3.5. Осуществлять деблокировку и транспортировку пострадавших.
РО 3.6. Проводить тушение пожаров.
РО 3.7. Осуществлять разборку завалов, возведение перемычек, устройство крепи и другие виды неотложных работ.
РО 3.8. Работать с компасом и картой, ориентироваться на местности в любое время суток и при различных погодных условиях.
РО 3.9. Применять средства связи и владеть навыками ведения радиообмена.
РО 3.10. Проводить дезактивацию, дегазацию, дезинфекцию, дезинсекцию, демеркуризацию и дератизацию в зоне чрезвычайных ситуаций.
ПК 4. Соблюдать технику безопасности
ПМ 4. Соблюдение техники безопасности
РО 4.1. Соблюдать требования охраны труда и меры безопасности при ведении аварийно-спасательных и неотложных работ в условиях чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
РО 4.2. Утилизировать расходные материалы и продукты проведения работ согласно требованиям законодательства Республики Казахстан.
Квалификация "3W10320202 - Кинолог"
ПК 1. Создавать условия содержания и ухода за служебными собаками
ПМ 1. Создание условий содержания и ухода за служебными собаками
РО 1.1. Обеспечивать санитарно-гигиенические условия содержания собак.
РО 1.2. Составлять рационы сбалансированного питания по породам и возрастным группам.
РО 1.3. Осуществлять уход и выгул служебных собак.
РО 1.4. Осуществлять ветеринарно-санитарное обслуживание собак.
ПК 2. Дрессировать и обучать собак поиску людей при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера
ПМ 2. Дрессировка и обучение собак поиску людей при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера
РО 2.1. Отбирать собак для поисково-спасательной работы.
РО 2.2. Дрессировать собак для проведения поисково-спасательных работ в различных условиях.
РО 2.3. Тренировать собак для выполнения служебных задач.
РО 2.4. Организовывать испытания и соревнования собак.
ПК 3. Использовать служебных собак в поисково-спасательной деятельности
ПМ 3. Использование служебных собак в поисково-спасательной деятельности
РО 3.1. Использовать служебных собак для поиска пострадавших при чрезвычайных ситуациях природного характера.
РО 3.2. Использовать служебных собак для поиска пострадавших при чрезвычайных ситуациях техногенного характера.
РО 3.3. Взаимодействовать с другими подразделениями при проведении поисково-спасательных работ.

ОН 3.4. Төтенше жағдайларда зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету.
ОН 3.5. Төтенше жағдайларда қызметтік иттерге алғашқы көмек көрсету.
"3W10320203 - Сүңгуір" біліктілігі
КҚ 1. Техникалық құжаттамамен жұмыс істеу, азаматтық қорғаныс, еңбекті қорғау және санитарлық нормалар бойынша нормативтік-құқықтық актілердің талаптарын орындау
КМ 1. Техникалық құжаттамамен жұмыс істеу, азаматтық қорғаныс, еңбекті қорғау және санитарлық нормалар бойынша нормативтік-құқықтық актілердің талаптарын орындау
ОН 1.1. Техникалық құжаттаманы, сызбалар мен жұмыс схемаларын оқу шеберлігін меңгеру.
ОН 1.2. Жұмыстарды, азаматтық қорғаныс, еңбекті қорғау, санитарлық нормалар бойынша нормативтік-құқықтық актілердің талаптарын сақтап, орындау.
ОН 1.3. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын қолдану.
КҚ 2. .Сүңгуірлік жарақтармен, инженерлік құралдармен, құрылғылармен жұмыс істеу, оларды тексеру және құтқару жұмыстарын орындау үшін дайындау
КМ 2.Сүңгуірлік жарақтармен, инженерлік құралдармен, құрылғылармен жұмыс істеу, оларды тексеру және құтқару жұмыстарын орындау үшін дайындау
ОН 2.1. Сүңгуірлік түсулерге сүңгуірлік жарақты, аспапты, құрал-саймандарды, жабдықты, механизмдерді, материалдарды, бақылау-өлшеу аппаратурасын дайындау.
ОН 2.2. Сүңгуірлік жабдықтың, аспаптардың, инженерлік-техникалық құрал-саймандар мен жеке жарақтардың ақауларын анықтау және профилактикалық жөндеу жүргізу.
ОН 2.3. Сүңгуірлік түсулерге дайындық жүргізу.
ОН 2.4. Сүңгуірлік аппараттарды сығылған ауамен толтыру.
ОН 2.5. Сүңгуірлік жарақты зарарсыздандыру бойынша жұмыстар жүргізу.
ОН 2.6. Сүңгуірлік жабдықтар мен жарақтарға қойылатын қауіпсіздік талаптарын сақтау.
КҚ 3. Апаттық-құтқару жұмыстарын орындау
КМ 3. Апаттық -құтқару жұмыстарын орындау
ОН 3.1. Жүзу, сүңгу, суда апатқа ұшыраған адамдарға көмек көрсету шеберлігін қолдану, адамдарды жағаға жеткізу.
ОН 3.2. Құтқару құралдарының түрлерін пайдаланып, судан зардап шеккендерді табу және көтерумен байланысты сүңгуірлік-іздестіру жұмыстарын орындау.
ОН 3.3. Жаппай демалуға арналған акваторияларды тексеруді және тазартуды жүргізу.
ОН 3.4. Ескерту белгілерін, құтқару құралдарын және жұмыс орындарын жарықтандыру аспаптарын орнатып, төтенше жағдай аймағын қоршауды жүзеге асыру.
ОН 3.5. Адамдардың тыныс-тіршілігін қолдау және аударылып кеткен немесе батып кеткен кемелерден, өзен катерлерінен, автомашиналардан, тракторлардан және басқа да техниканың су басқан бөліктері мен қауіпсіздік жастықтарынан адамдарды құтқаруды жүзеге асыру.
ОН 3.6. Кеме көтеру жұмыстарын жүргізу.

РО 3.4. Оказывать первую помощь пострадавшим при чрезвычайных ситуациях.
РО 3.5. Оказывать первую помощь служебным собакам при чрезвычайных ситуациях.
Квалификация "3W10320203 - Водолаз"
ПК 1. Работать с технической документацией, выполнять требования нормативно-правовых актов по гражданской защите, охране труда и санитарным нормам
ПМ 1. Работа с технической документацией, выполнение требований нормативно-правовых актов по гражданской защите, охране труда и санитарным нормам
РО 1.1. Обладать навыками по чтению технической документации, чертежей и рабочих схем.
РО 1.2. Выполнять работы с соблюдением требований нормативно-правовых актов по гражданской защите, охране труда, санитарных норм.
РО 1.3. Использовать индивидуальные и коллективные средства защиты.
ПК 2. Работать с водолазным снаряжением, инженерными средствами, приспособлениями, проводить их проверку и подготовку для выполнения спасательных работ
ПМ 2. Работа с водолазным снаряжением, инженерными средствами, приспособлениями, проведение их проверки и подготовки для выполнения спасательных работ
РО 2.1. Подготавливать водолазное снаряжение, инструмент, приспособления, оборудование, механизмы, материалы, контрольно-измерительную аппаратуру к водолазным спускам.
РО 2.2. Выявлять неисправности и проводить профилактический ремонт водолазного оборудования, приборов, инженерно-технических приспособлений и индивидуального снаряжения.
РО 2.3. Проводить подготовку к водолазным спускам.
РО 2.4. Заряжать водолазные аппараты сжатым воздухом.
РО 2.5. Проводить работы по дезинфекции водолазного снаряжения.
РО 2.6. Соблюдать требования безопасности к водолазному оборудованию и снаряжению.
ПК 3. Выполнять аварийно-спасательные работы
ПМ 3. Выполнение аварийно-спасательных работ
РО 3.1. Применять навыки плавания, погружения, оказания помощи людям, терпящим бедствие на воде, доставлять людей на берег.
РО 3.2. Выполнять водолазно-поисковые работы, связанные с обнаружением и подъемом пострадавших из воды с использованием различных видов спасательных средств.
РО 3.3. Проводить обследование и очистку акваторий, предназначенных для массового отдыха.
РО 3.4. Осуществлять ограждение зоны чрезвычайной ситуации, с установкой предупредительных знаков, спасательных средств, и приборов освещения рабочих мест.
РО 3.5. Поддерживать жизнедеятельность и осуществлять спасание людей из затопленных отсеков и воздушных подушек опрокинувшихся или затонувших кораблей, судов, речных катеров, автомашин, тракторов и другой техники.
РО 3.6. Проводить судоподъемные работы.

ОН 6.6. Вагондарда жүктің дұрыс орналасуы мен бекітілуін бақылау.
ОН 6.7. Вагондарда жүктерді орналастыру мен бекітудегі бұзушылықтарды анықтау және жою, анықталған коммерциялық ақаулықтарға құжаттарды ресімдеу.
ОН 6.8. Әр түрлі жүктерді тасымалдау ережелерін сақтау.
КҚ 7. Өндірістік қауіпсіздік тәуекелдерін басқару
КМ 7. Еңбек қоғау талаптары мен техникалық қауіпсіздік ережелерін орындауы
ОН 7.1. Өрт және электр қауіпсіздігін, қызметкерлердің қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды және өндірістік санитарияны сақтау.
ОН 7.2. Темір жол көлігінің техникалық құралдарына техникалық пайдалану ережелерінің талаптарын орындау.
ОН 7.3. Сигнал беру, оның ішінде станциялық жолдарда жұмыс жүргізу жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын сақтау.
ОН 7.4. Станциядағы маневрлік жұмыстың орындалуын жоспарлау және ұйымдастыру.
ОН 7.5. Темір жол көлігіндегі қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
ОН 7.6. Өрт және электр қауіпсіздігін, қызметкерлердің қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды және өндірістік санитарияны сақтау.
"3W10410204 - Тасымалдау құжаттарының операторы" біліктілігі
КҚ 1. Стандарттау талаптары негізінде техникалық құжаттаманы ресімдеу
КМ 1. Стандарттау талаптары негізінде техникалық құжаттаманы ресімделуі
ОН 1.1. Жобалық құжаттаманың бірыңғай жүйесі стандарттарының талаптарына сәйкес сызбалардың графикалық дизайнын орындау.
ОН 1.2. Геометриялық және проекциялық сызу тәсілдерін меңгеру.
ОН 1.3. Сызбаларды рәсімдеу ережелерін қолдану.
ОН 1.4. AutoCAD, Corel, Компас графикалық бағдарламасы арқылы сызбаны орындау.
ОН 1.5. Қазақстан Республикасының стандарттаудың мемлекеттік жүйесінің талаптарын сақтау.
ОН 1.6. Сертификаттау және метрология саласындағы негізгі терминдер мен анықтамаларды пайдалану.
КҚ 2. Электротехника негізінде пойыздар қозғалысын аралық реттеу жүйесін қолдану
КМ 2. Электротехника негізінде пойыздар қозғалысын аралық реттеу жүйесін қолданылуы
ОН 2.1. Электр тізбектерінде болатын процестердің физикалық мәнін сипаттау, электр аспаптары мен аппараттарының сипаттамаларын қолдану, электрлік өлшеулерді орындау.
ОН 2.2. Электрлік және магниттік тізбектерді есептеу әдісін қолдану.
ОН 2.3. Пойыздардың қозғалысын реттеу жүйесінің элементтерін сипаттау.
ОН 2.4. Сигнал беру және байланыстың әртүрлі құралдары кезінде пойыздарды қабылдау және жөнелту тәртібін сақтау.
ОН 2.5. Сигнал беру, орталықтандыру және блоктау құрылғыларын ұстау және жөндеу бойынша жұмыстарды жүргізу кезінде ажырату тәртібін сақтау.

РО 6.6. Контролировать правильность размещения и крепления груза в вагонах.
РО 6.7. Выявлять и устранять нарушения в размещении и креплении грузов в вагонах, оформлять документы на выявленные коммерческие неисправности.
РО 6.8. Соблюдать правила перевозок различных видов грузов.
ПК 7. Управлять рисками производственной безопасности
ПМ 7. Управление рисками производственной безопасности
РО 7.1. Выявлять риски по производственной безопасности.
РО 7.2. Соблюдать технику безопасности работников, пожарную и электробезопасность, охрану труда и производственную санитарию.
РО 7.3. Выполнять требования Правил технической эксплуатации к техническим средствам железнодорожного транспорта.
РО 7.4. Соблюдать требования инструкции по сигнализации, в том числе к производству работ на станционных путях.
РО 7.5. Обеспечивать безопасность движения на железнодорожном транспорте.
РО 7.6. Соблюдать требования "организации внутреннего контроля деятельности в области производственной безопасности".
Квалификация "3W10410204 - Оператор по обработке перевозочных документов
ПК 1. Оформлять техническую документацию на основе требований стандартизации
ПМ 1. Оформление технической документации на основе требований стандартизации
РО 1.1. Выполнять графическое оформление чертежей в соответствии с требованиями стандартов единой системы конструкторской документации.
РО 1.2. Использовать приемы геометрического и проекционного черчения.
РО 1.3. Соблюдать правила оформления чертежей, соблюдать основы начертательной геометрии.
РО 1.4. Выполнять чертежи с помощью графических программ AutoCAD, Corel, Компас.
РО 1.5. Соблюдать требования Государственной системы стандартизации Республики Казахстан.
РО 1.6. Применять основные термины и определения в области сертификации и метрологии.
ПК 2. Применять системы интервального регулирования движения поездов на основе электротехники
ПМ 2. Применение системы интервального регулирования движения поездов на основе электротехники
РО 2.1. Характеризовать физическую сущность процессов, происходящих в электрических цепях, использовать характеристики электрических приборов и аппаратов, выполнять электрические измерения.
РО 2.2. Применять методы расчета электрических и магнитных цепей.
РО 2.3. Характеризовать элементы систем регулирования движения поездов.
РО 2.4. Соблюдать порядок приема и отправления поездов при различных средствах сигнализации и связи.
РО 2.5. Соблюдать порядок выключения устройств сигнализации, централизации и блокировки при производстве работ по их содержанию и ремонту.

ОН 2.6. Станциялар мен аралықтарда сигнал беру, орталықтандыру және блоктау құрылғыларының қалыпты жұмысы бұзылған жағдайда әрекет ету тәртібін сақтау.
КҚ 3. Жылжымалы құрамды және тиеу – түсіру жұмыстарын механикаландыру құралдарын пайдалану
КМ 3. Жылжымалы құрамды және тиеу – түсіру жұмыстарын механикаландыру құралдарын пайдалануы
ОН 3.1. Вагондар, құрылым, вагон шаруашылығының техникалық құралдары туралы мәліметтерді сипаттау.
ОН 3.2. Тартқыш жылжымалы құрамды және локомотив шаруашылығын сипаттау.
ОН 3.3. Пойыздардың тартылу негіздері бойынша міндеттерді шешу.
ОН 3.4. Станциялардағы жүктер мен жүк құрылғылары туралы жалпы мәліметтерді меңгеру.
ОН 3.5. Темір жол көлігінде тиеу-түсіру, көлік-қойма жұмыстарын ұйымдастыру.
КҚ 4. Кәсіби қызметте жол және станция құрылғыларын қолдану
КМ 4. Жол және станция құрылғысын қолданылуы
ОН 4.1. Темір жолдың құрылымдық элементтерін анықтау.
ОН 4.2. Бағыттамалы бұрмалардың, станциялық жолдардың және станцияның басқа элементтерінің құрылымы мен мақсатын анықтау.
ОН 4.3. Темір жол станциялары мен бөлек пункттердің әртүрлі типтерін сипаттау.
ОН 4.4. Аралық станцияның дизайнын орындаңыз.
ОН 4.5. Бөлек тармақтардың типтік сызбаларын орындау.
КҚ 5. Станцияда пойыздық және маневрлік жұмыстарды орындау
КМ 5. Станцияда пойыздық және маневрлік жұмыстарды орындауы
ОН 5.1. Темір жолдарды пайдалану негіздерін сипаттау.
ОН 5.2. Аралық, учаскелік, сұрыптау, жүк, жолаушылар станцияларының жұмыс технологиясын сипаттау.
ОН 5.3. Станцияда маневрлік жұмыстарды жүргізу ережелерін сақтау.
ОН 5.4. Сұрыптау жұмысын механикаландыру және автоматтандыру құрылғыларын қолдану.
ОН 5.5. Тәуліктік жоспар-кесте құра отырып, станция жұмысының технологиялық процесін әзірлеу.
ОН 5.6. Қысқы кезеңде станцияның жұмысын ұйымдастыру.
КҚ 6. Станцияда жүк және коммерциялық жұмыстарды орындау
КМ 6. Станцияда жүк және коммерциялық жұмыстарды орындауы
ОН 6.1. Темір жолдың жүк және коммерциялық жұмысын ұйымдастырудың негіздерін сипаттау.
ОН 6.2. Жүктерді қабылдауды, тиеуді, түсіруді және беруді жүзеге асыру.
ОН 6.3. Вагондардағы бекіту-пломбалау құрылғыларын тексере отырып, вагондарды коммерциялық тексеруді орындау.
ОН 6.4. Әр түрлі жүктерді тасымалдау ережелерін сақтау.
ОН 6.5. Вагондарда жүктің дұрыс орналасуы мен бекітілуін бақылау.
КҚ 7. Функционалдық міндеттер шеңбері бойынша тасымалдау құжаттарын өңдеу жөніндегі оператордың жұмысын орындау
КМ 7. Функционалдық міндеттер шеңбері бойынша тасымалдау құжаттарын өңдеу жөніндегі оператордың жұмысын орындау

РО 2.6. Соблюдать порядок действий в условиях нарушения нормальной работы устройств сигнализации, централизации и блокировки на станциях и перегонах.
ПК 3. Эксплуатировать подвижной состав и средства механизации погрузочно – разгрузочных работ
ПМ 3. Эксплуатация подвижного состава и средств механизации погрузочно – разгрузочных работ
РО 3.1. Характеризовать данные о вагонах, структуре, технических средствах вагонного хозяйства.
РО 3.2. Характеризовать тяговый подвижной состав и локомотивное хозяйство.
РО 3.3. Решать задачи по основам тяги поездов.
РО 3.4. Владеть общими сведениями о грузах и грузовых устройствах на станциях.
РО 3.5. Организовать погрузочно - разгрузочные, транспортно - складские работы на железнодорожном транспорте.
ПК 4. Применять устройства пути и станций в профессиональной деятельности
ПМ 4. Применение устройств пути и станций
РО 4.1. Определять конструктивные элементы железнодорожного пути.
РО 4.2. Определять конструкцию и назначение стрелочных переводов, станционных путей и других элементов станции.
РО 4.3. Характеризовать различные типы железнодорожных станций и раздельных пунктов.
РО 4.4. Выполнять проектирование промежуточной станции.
РО 4.5. Вычерчивать типовые схемы раздельных пунктов.
ПК 5. Выполнять поездную и маневровую работу на станции
ПМ 5. Выполнение поездной и маневровой работы на станции
РО 5.1. Характеризовать основы эксплуатации железных дорог.
РО 5.2. Описывать технологию работы промежуточных, участковых, сортировочных, грузовых, пассажирских станций.
РО 5.3. Соблюдать правила производства маневровой работы на станции.
РО 5.4. Применять устройства механизации и автоматизации сортировочной работы.
РО 5.5. Разрабатывать технологический процесс работы станции с составлением суточного плана-графика.
РО 5.6. Организовывать работу станции в зимний период.
ПК 6. Выполнять грузовую и коммерческую работу на станции
ПМ 6. Выполнение грузовой и коммерческой работы на станции
РО 6.1. Характеризовать основы организации грузовой коммерческой работы железных дорог.
РО 6.2. Осуществлять прием, погрузку, выгрузку и выдачу грузов.
РО 6.3. Выполнять коммерческий осмотр вагонов с проверкой запорно-пломбировочных устройств на вагонах.
РО 6.4. Соблюдать правила перевозок различных видов грузов.
РО 6.5. Контролировать правильность размещения и крепления груза в вагонах.
ПК 7. Выполнять работу оператора по обработке перевозочных документов по кругу функциональных обязанностей
ПМ 7. Выполнение работы оператора по обработке перевозочных документов по кругу функциональных обязанностей

ОН 7.1. Алдағы жұмыс жоспарымен, қолда бар нұсқаулармен және өкімдермен танысу.
ОН 7.2. Пойыздың станцияға келуі бойынша қажетті әрекеттерді орындаңыз.
ОН 7.3. Вагон операторына станцияға жеткізу мерзімі өтіп кеткен немесе мерзімі өтіп кеткен вагондардың келгені туралы ГУ-23 жалпы нысандағы актіні жасай отырып хабарлау.
ОН 7.4. Қауіпті, габаритті емес жүктері бар вагондар болған кезде ДВУ-7 нысанды кітапқа жазбаларды ресімдеу және станция бойынша кезекшіге, парк бойынша кезекшіге, сұрыптау дөңесі, ВЖДО бойынша кезекшіге және жол бөлімшесіне хабарлау.
ОН 7.5. Тауар кеңсесінен станцияда тиелген жүк вагондарына құжаттарды алғаннан кейін олардың жинақталуын тексеру.
ОН 7.6.. Тасымалдау құжаттарын таңдаңыз, пойыздарды қалыптастыру жоспарына сәйкес толық парақты белгілеу.
ОН 7.7. Тауар кеңсесінен құжаттарды тапсыру және қабылдау кезінде ГУ-48 кітабын толтыру.
КҚ 8. Өндірістік қауіпсіздік тәуекелдерін басқару
КМ 8. Еңбек қоғау талаптары мен техникалық қауіпсіздік ережелерін орындауы
ОН 8.1. Өрт және электр қауіпсіздігін, қызметкерлердің қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды және өндірістік санитарияны сақтау.
ОН 8.2. Темір жол көлігінің техникалық құралдарына техникалық пайдалану ережелерінің талаптарын орындау.
ОН 8.3. Сигнал беру, оның ішінде станциялық жолдарда жұмыс жүргізу жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын сақтау.
ОН 8.4. Станциядағы маневрлік жұмыстың орындалуын жоспарлау және ұйымдастыру.
ОН 8.5. Темір жол көлігіндегі қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
ОН 8.6. Өрт және электр қауіпсіздігін, қызметкерлердің қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды және өндірістік санитарияны сақтау.
"4S10410205 - Тасымалдауды ұйымдастырушы технигі" біліктілігі
КҚ 1. Темір жол көлігінде пойыздар қозғалысын ұйымдастыру
КМ 1. Темір жол көлігінде пойыздар қозғалысын ұйымдастыру және техникалық пайдалану қағидаларын орындау
ОН 1.1. Вагон ағынын ұйымдастыру негіздерін сипаттау.
ОН 1.2. Темір жолдардың өткізу қабілетін есептеу.
ОН 1.3. Пойыздардың қозғалыс кестесін жасау.
ОН 1.4. Пайдалану жұмысының техникалық нормаларын әзірлеу.
ОН 1.5. Темір жол көлігіндегі тасымалдарды реттеу және жұмысты жедел жоспарлауды орындау.
ОН 1.6. Темір жол көлігінде диспетчерлік басқаруды жүзеге асыру.
ОН 1.7. Жолаушылар қозғалысын ұйымдастыру негіздерін сипаттау.
КҚ 2. Жүк және коммерциялық жұмыстар мен жолаушылар тасымалын ұйымдастыруды жүзеге асыру
КМ 2. Жүк және коммерциялық жұмысты және жолаушылар тасымалын ұйымдастыру
ОН 2.1. Ерекше жағдайларда жүктерді тасымалдау ережелерін сақтау.
ОН 2.2. Көліктің бірнеше түрінің қатысуымен және халықаралық қатынаста жүктерді тасымалдау ережелерін сақтау.

РО 7.1. Ознакомиться с планом предстоящей работы, имеющимися указаниями и распоряжениями.
РО 7.2. Выполнять необходимые действия по прибытию поезда на станцию.
РО 7.3. Сообщать вагонному оператору о прибытии на станцию вагонов с истекающим или просроченным сроком доставки с составлением акта общей формы ГУ-23.
РО 7.4. Оформлять записи в книге ф. ДВУ-7 при наличии вагонов с опасными, негабаритными грузами и сообщать дежурному по станции, дежурному по парку, дежурному по сортировочной горке и в отделение дороги.
РО 7.5. Проверять комплектацию документов после получения их из товарной конторы на грузовые вагоны, погруженные на станции.
РО 7.6. Подбирать перевозочные документы, размечать натурный лист согласно плану формирования поездов.
РО 7.7. Заполнять книгу ГУ-48 при сдаче и приеме документов из товарной конторы.
ПК 8. Управлять рисками производственной безопасности
ПМ 8. Управление рисками производственной безопасности
РО 8.1. Выявлять риски по производственной безопасности.
РО 8.2. Соблюдать пожарную и электробезопасность, технику безопасности работников, охрану труда и производственную санитарию.
РО 8.3. Выполнять требования Правил технической эксплуатации к техническим средствам железнодорожного транспорта.
РО 8.4. Соблюдать требования инструкции по сигнализации, в том числе к производству работ на станционных путях.
РО 8.5. Обеспечивать безопасность движения на железнодорожном транспорте.
РО 8.6. Соблюдать требования "организации внутреннего контроля деятельности в области производственной безопасности".
Квалификация "4S10410205 – Техник организатор перевозок"
ПК 1. Организовать движение поездов на железнодорожном транспорте
ПМ 1. Организация движения поездов на железнодорожном транспорте и выполнение правил технической эксплуатации
РО 1.1. Характеризовать основы организации вагонопотоков.
РО 1.2. Рассчитывать пропускную способность железных дорог.
РО 1.3. Разрабатывать график движения поездов.
РО 1.4. Разрабатывать технические нормы эксплуатационной работы.
РО 1.5. Выполнять оперативное планирование работы и регулирование перевозок на железнодорожном транспорте.
РО 1.6. Осуществлять диспетчерское управление на железнодорожном транспорте.
РО 1.7. Характеризовать основы организации пассажирского движения.
ПК 2. Осуществлять организацию грузовой и коммерческой работы и пассажирских перевозок.
ПМ 2. Организация грузовой и коммерческой работы и пассажирских перевозок
РО 2.1. Соблюдать правила перевозок грузов на особых условиях.
РО 2.2. Соблюдать правила перевозок грузов с участием нескольких видов транспорта и в международном сообщении.

ОН 2.3. Жүк жөнелтушілер мен жүк алушылардың жауапкершілігін анықтау.
ОН 2.4. Сақталмаған жүк тасымалдарына тиісті құжаттарды ресімдеу.
ОН 2.5. Теміржол көлігінің жүк жөнелтушілері мен жүк алушыларына Көліктік қызмет көрсету бойынша қызметтер кешенін орындау.
ОН 2.6. "Шарттық және коммерциялық жұмыс" автоматтандырылған басқару жүйесінде жұмыс істеу.
ОН 2.7. Теміржол көлігінде жолаушылар тасымалын ұйымдастыру және басқару негіздерін сипаттау.
ОН 2.8. Қол жүгін, багажды, жүк-багажды, пошта жөнелтілімдерін тасымалдауды қамтамасыз ету және тиісті құжаттарды ресімдеу.
КҚ 3. Теміржол көлігінде қозғалысты ұйымдастыру үшін автоматтандырылған ақпараттық-талдау жүйелерін пайдалану
КМ 3. Автоматтандырылған ақпараттық-талдау жүйелерін пайдалану
ОН 3.1. Темір жол көлігін басқарудың автоматтандырылған жүйелерінің мақсатын, міндеттері мен құрылымын сипаттау.
ОН 3.2. Тасымалдауды жоспарлауды басқарудың автоматтандырылған ішкі жүйелерінің функцияларын пайдалану, автомобиль ағындарын ұйымдастыру, пойыздардың қозғалыс кестесін жасау және тасымалдауды жедел басқару.
ОН 3.3. Коммерциялық, жүк және контейнерлік тасымалдауды басқарудың автоматтандырылған ішкі жүйелерінің функцияларын қолданыңыз.
ОН 3.4. Жолаушылар тасымалы мен жолаушыларға қызмет көрсетуді басқарудың автоматтандырылған ішкі жүйелерінің функцияларын пайдалану.
ОН 3.5. Теміржол көлігінің жұмысын ұйымдастырудың автоматтандырылған жүйелерінде кіретін ақпаратты жинау.
КҚ 4. Көлік экономикасы туралы білімді кәсіби қызметте қолдану
КМ 4. Жұмыс сметасының есебін және материалдық ресурстарға қажеттілікті орындау
ОН 4.1. Темір жол көлігіндегі жоспарлау негіздерін сипаттау.
ОН 4.2. Темір жол көлігі жұмысының техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу.
ОН 4.2. Еңбекті және еңбек ақыны ұйымдастыру мен жоспарлауды орындау.
ОН 4.3. Темір жол станциясы мен бөлімшесінің өндірістік-қаржылық қызметін жоспарлау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "_____"__________
№ ____ бұйрығына
429- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
429-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "10410300 - Автомобиль көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім деңгейінің атауы және коды:
10 Қызметтер
104 Көлік қызметі
1041 Көлік қызметі
Мамандығы:
10410300 - Автомобиль көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілігі:

РО 2.3. Определять ответственность грузоотправителей и грузополучателей.
РО 2.4. Оформлять соответствующие документы на несохраненные перевозки грузов.
РО 2.5. Выполнять комплекс услуг по транспортному обслуживанию грузоотправителей и грузополучателей железнодорожного транспорта.
РО 2.6. Работать в автоматизированной системе управления "Договорная и коммерческая работа".
РО 2.7. Характеризовать основы организации и управления пассажирскими перевозками на железнодорожном транспорте.
РО 2.8. Обеспечивать перевозку ручной клади, багажа, грузобагажа, почтовых отправлении и оформлять соответствующие документы.
ПК 3. Использовать автоматизированные информационно-аналитические системы для организации движения на железнодорожном транспорте
ПМ 3. Использование автоматизированных информационно-аналитических систем
РО 3.1. Характеризовать назначение, задачи и структуру автоматизированных систем управления железнодорожным транспортом.
РО 3.2. Использовать функции автоматизированных подсистем управления планированием перевозок, организацией вагонопотоков, разработкой графика движения поездов и оперативного управления перевозками.
РО 3.3. Использовать функции автоматизированных подсистем управления коммерческой, грузовой работы и контейнерных перевозок.
РО 3.4. Использовать функции автоматизированных подсистем управления пассажирскими перевозками и обслуживанием пассажиров.
РО 3.5. Аккумулировать поступающую информацию в автоматизированных системах по организации работы железнодорожного транспорта.
ПК 4. Применять знания экономики транспорта в профессиональной деятельности
ПМ 4. Выполнение расчҰта сметы работ и потребности в материальных ресурсах
РО 4.1. Характеризовать основы планирования на железнодорожном транспорте.
РО 4.2. Рассчитывать технико-экономические показатели работы железнодорожного транспорта.
РО 4.2. Выполнять организацию и планирование труда и оплаты труда.
РО 4.3. Планировать производственно-финансовую деятельность станции и отделения железной дороги.
Приложение 429 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___"________2021 г. №____
Приложение 429 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "10410300 - Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте"
Код и наименование уровня образования:
10 Службы
104 Транспортные услуги
1041 Транспортные услуги
Специальность:
10410300 - Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте
Квалификация:

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W10410301- Құжаттарды өңдеу операторы" біліктілігі
КҚ 1. Тасымалдау жоспарын, автомобиль жүргізушілерінің ауысымдық тапсырмасын орындау жөнінде шаралар қабылдау
КМ 1. Жол парақтарын және тауар-көлік жүкқұжаттарын толтыру, беру және қабылдау
ОН 1.1. Жүктерді тасымалдаумен байланысты бастапқы құжаттаманы жүргізу.
ОН 1.2. Жол құжаттамасын тіркеу журналдарында тіркеуді немесе деректер қорын құруды жүзеге асыру.
КҚ 2. Жүктерді тасымалдау және тиеу-түсіру жұмыстары жоспарының орындалуын қамтамасыз етуді бақылау
КМ 2. Жүктерді тасымалдау және тиеу-түсіру жұмыстары жоспарының орындалуын қамтамасыз ету
ОН 2.1. Маршруттарда көлік құралдарының қозғалысы мен жұмыс кестелерінің сақталуын, тасымалдауға өтінімдердің орындалуын бақылау.
ОН 2.2. Көлік құралдары жұмысының есебін жүргізу.
КҚ 3. Тасымалдау процесінің барысын және тиеу-түсіру жұмыстарының орындалуын бақылау
КМ 3. Жүк тасымалдауды жүзеге асыру кезінде көлік құралдарының жұмысын үйлестіру
ОН 3.1. Жүргізушілермен, клиенттермен, терминалдармен жедел байланыс жасау.
ОН 3.2. Жүргізушілерді маршруттардағы тасымалдаудың шарттары мен ерекшеліктері туралы хабардар ету.
КҚ 4. Жүк тасымалдарын және тиеу-түсіру жұмыстарын орындауды жедел есепке алуды жүзеге асыру
КМ 4. Жүктерді тасымалдауды және тиеу-түсіру жұмыстарын орындауды жедел есепке алу
ОН 4.1. Тасымалдау процесінің барысын және тиеу-түсіру жұмыстарын орындауды жедел есепке алуды жүргізу.
ОН 4.2. Жедел өкімдер журналын жүргізу.
ОН 4.3. Диспетчердің өкімдерін орындау.
КҚ 5. Есептік және есептік құжаттаманы жүргізу
КМ 5. Құжаттаманы жүргізу
ОН 5.1. Есептік құжаттаманы жүргізу.
ОН 5.2. Есептік құжаттаманы жасау.
"4S10410302 - Техник" біліктілігі
КҚ 1. Жедел-өндірістік жоспарлауды ұйымдастыруды жүзеге асыру
КМ 1. Жедел-өндірістік жоспарлауды ұйымдастыру
ОН 1.1. Өндіріс (қызмет көрсету) барысын жедел бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті жоспарлы құжаттаманы уақтылы алуды қамтамасыз ету.
ОН 1.2. Ауысымдық жоспар және тасымалдау бойынша тапсырмаларды жасау.
КҚ 2. Диспетчерлік басқаруды жүзеге асыру, тәуліктік және ауысымдық тапсыр-малардың орын-далуын бақылау және қамтамасыз ету
КМ 2. Көлік қозғалы-сына диспетчерлік басшылықты қамта-масыз ету
ОН 2.1. Диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің жұмысын ұйымдастыру.

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W10410301- Оператор по обработке документов"
ПК 1. Принимать меры по выполнению плана перевозок, сменного задания водителями автомобилей
ПМ 1. Заполнение, выдача и прием путевых листов и товарно-транспортных накладных
РО 1.1. Вести первичную документацию, связанную с перевозкой грузов.
РО 1.2. Осуществлять регистрацию путевой документации в регистрационных журналах или создание банка данных.
ПК 2. Контролировать обеспечение выполнения плана перевозок грузов и погрузочно-разгрузочных работ
ПМ 2. Обеспечение выполнения плана перевозок грузов и погрузочно-разгрузочных работ
РО 2.1. Контролировать соблюдение графиков работы и движения транспортных средств на маршрутах, исполнение заявок на перевозки.
РО 2.2. Вести учета работы транспортных средств.
ПК 3. Контролировать ход перевозочного процесса и выполнения погрузочно-разгрузочных работ
ПМ 3. Координация работы транспортных средств при осуществлении перевозок грузов
РО 3.1. Поддерживать оперативную связь с водителями, клиентурой, терминалами.
РО 3.2. Информировать водителей об условиях и особенностях перевозок на маршрутах.
ПК 4. Осуществлять оперативный учет перевозок грузов и выполнения погрузочно-разгрузочных работ
ПМ 4. Оперативный учет перевозок грузов и выполнения погрузочно-разгрузочных работ
РО 4.1. Вести оперативный учет хода перевозочного процесса и выполнения погрузочно-разгрузочных работ.
РО 4.2. Вести журнал оперативных распоряжений.
РО 4.3. Выполнять распоряжения диспетчера.
ПК 5. Вести учетную и отчетную документацию
ПМ 5. Ведение документации
РО 5.1. Вести учетную документацию.
РО 5.2. Составлять отчетную документацию.
Квалификация "4S10410302 - Техник"
ПК 1. Осуществлять организацию оперативно - производственного планирования
ПМ 1. Организация оперативно - производственного планирования
РО 1.1. Обеспечивать своевременное получение необходимой плановой документации для осуществления оперативного контроля над ходом производства (обслуживания).
РО 1.2. Составлять сменный план и задания по перевозкам.
ПК 2. Осуществлять диспетчерское управление, контролировать и обеспечивать выполнение суточного и сменного задания
ПМ 2. Обеспечение диспетчерского руководства движением транспорта
РО 2.1. Организовывать работу сотрудников диспетчерской службы.

ОН 2.2. Диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің өндірістік нұсқаулықтарды сақтауын, ауысымдық-тәуліктік тапсырмаларды, күнтізбелік жоспарларды, өндірістік бағдарламаларды орындауын бақылау.
ОН 2.3. Тапсырыс берушіні, қызмет және/немесе жоғары деңгейдегі ұқсас қызмет басшысын көлік жұмысының нәтижелері туралы жедел хабардар ету.
КҚ 3. Тасымалдау қауіпсіздігін қамтамасыз ету және стандартты емес және авариялық жағдайларда жұмыс істеу кезінде оңтайлы шешімдер қабылдау
КМ 3. Тасымалдау қауіпсіздігін қамтамасыз ету және стандартты емес және авариялық жағдайларда жұмыс істеу кезінде оңтайлы шешімдерді таңдау
ОН 3.1. Тасымалдардың қауіпсіздігін және келісілген жедел басшылығын қамтамасыз ету.
ОН 3.2. Көлік процестерінің нормативтен тыс тұрып қалуын, іркілістерін жою жөніндегі жұмыстарды орындау.
ОН 3.3. Қажет болған жағдайларда жедел және шұғыл қызметтерге жәрдем көрсету үшін диспетчерлік қызмет персоналын тарту.
КҚ 4. Автомобиль көлігімен жолаушы-ларды және багажды тасымалдау кезінде автокөлік құралдарын диспетчерлік басқару процесін ұйымдас-тыру және бақылау
КМ 4. Жолаушылар тасымалына жедел басшылық ету
ОН 4.1. Қозғалыс кестесін, тасымалдау жоспарларын, ауысымдық тапсырмаларды жасау.
ОН 4.2. Қозғалыс кестелерінің сақталуын, тасымалдау жоспарларының, ауысымдық тапсырмалардың орындалуын бақылау.
ОН 4.3. Жолаушылар автокөлік құралдары жүргізушілерінің жұмысын ұйымдастыру.
КҚ 5. Жалпы пайдаланымдағы автомобиль көлігінде жолау-шыларды үздіксіз тасымалдауды қамтамасыз ету үшін қозғалыс қауіпсіздігін шартсыз қамтамасыз ету кезінде қозғалыс кестесіне сәйкес жолаушылар автомобиль көлігінің қозға-лысын ұйымдастыру
КМ 5. Диспетчерлік пункттердің жұмысын ұйымдастыру және бақылау
ОН 5.1. Автобустардың қозғалысын реттейтін диспетчерлік пункттердің жұмысын бақылау.
ОН 5.2. Персоналға маршруттарда тасымалдау шарттары мен ерекшеліктері туралы нұсқау беру.
КҚ 6. Автовокзал мен автостанциялардың қызметін және жұмысын үйлестіруді ұйымдастыру
КМ 6. Ауысым бойы вокзал жұмысына басшылық ету
ОН 6.1. Жолға шығару кестелерінің сақталуын және маршруттардағы көлік құралдарының қозғалысын бақылау.
ОН 6.2. Ақпаратты, оның ішінде жолаушылар көлігі қозғалысының өзгеруі туралы ақпаратты ұйымдастыру.
ОН 6.3. Автостанция мен автовокзалдың бастығы болмаған кезде ауысым бойы вокзал жұмысына басшылық жасау.
КҚ 7. Тұтас алғанда қаланың (ауданның) немесе оның жекелеген учаскелері мен буындарының жолаушылар көлігі жүйесінің жұмыс істеуін одан әрі жетілдіру бойынша нақты шараларды әзірлеу үшін қажетті тұрақты жолаушылар көлігі маршруттарын-дағы жолаушылар легінің жай-күйін бағалаудың әртүрлі критерийлері бойынша объективті ақпарат алуды ұйымдастыру
КМ 7. Жолаушылар ағынына тексеру жүргізу

РО 2.2. Контролировать соблюдение сотрудниками диспетчерской службы производственных инструкций, выполнение сменно-суточных заданий, календарных планов, производственных программ.
РО 2.3. Информировать оперативно заказчика, руководителя службы и/или аналогичной службы более высокого уровня управления о результатах транспортной работы.
ПК 3. Обеспечивать безопасность перевозок и принимать оптимальные решения при работе в условиях нестандартных и аварийных ситуаций
ПМ 3. Обеспечение безопасности перевозок и выбор оптимальных решений при работах в условиях нестандартных и аварийных ситуаций
РО 3.1. Обеспечивать безопасность и согласованное оперативное руководство перевозками.
РО 3.2. Выполнять работы по ликвидации сверхнормативных простоев, сбоев транспортных процессов.
РО 3.3. Привлекать в необходимых случаях персонал диспетчерской службы для оказания содействия оперативным и экстренным службам.
ПК 4. Организовывать и контролировать процесс диспетчерского управления автотранспортными средствами при перевозке пассажиров и багажа автомобильным транспортом
ПМ 4. Оперативное руководство пассажирскими перевозками
РО 4.1. Составлять расписания движения, планы перевозок, сменные задания.
РО 4.2. Контролировать соблюдение расписаний движения, выполнение планов перевозок, сменных заданий.
РО 4.3. Организовывать работу водителей пассажирских автотранспортных средств.
ПК 5. Организовывать движение пассажирского автомобильного транспорта в соответствии с графиком движения при безусловном обеспечении безопасности движения для обеспечения бесперебойной перевозки пассажиров на автомобильном транспорте общего пользования
ПМ 5. Организация и контроль работы диспетчерских пунктов
РО 5.1. Контролировать работу диспетчерских пунктов, регулирующих движение автобусов и координировать связь.
РО 5.2. Инструктировать персонал об условиях и особенностях перевозок на маршрутах.
ПК 6. Организовывать деятельность и координацию работы автовокзала и автостанций
ПМ 6. Руководство работой вокзала в течение смены
РО 6.1. Контролировать соблюдение графиков выпуска на линию и движение транспортных средств на маршрутах.
РО 6.2. Организовывать информацию, в том числе об изменении движения пассажирского транспорта.
РО 6.3. Исполнять руководство работой вокзала в течение смены при отсутствии начальника автостанции и автовокзала.
ПК 7. Организовывать получение объективной информации по различным критериям оценки состояния пассажиропотоков на маршрутах регулярного пассажирского транспорта, необходимой для выработки конкретных мер по дальнейшему совершенствованию функционирования пассажирской транспортной системы города (района) в целом или еҰ отдельных участков и звеньев
ПМ 7. Проведение обследования пассажиропотоков

ОН 2.6. Кемелердің қару-жарағы мен жабдықтарының құрамын тексеру.
КҚ 3. Навигациялық жабдықты күтіп ұстау және қызмет көрсету жөніндегі талаптарды орындау
КМ 3. Навигациялық жабдықты күтіп ұстау және қызмет көрсету жөніндегі талаптарды орындау
ОН 3.1. Навигациялық жабдықтарды қоюға және алуға қатысу.
ОН 3.2. Навигациялық жабдықтарды ұстауға және қызмет көрсетуге қатысу.
ОН 3.3. Өзендердің, көлдердің, су қоймаларының негізгі элементтерін және ішкі кеме қатынасы жолдарындағы ағыстардың түрлерін анықтау.
ОН 3.4. Кемелерде қызметті ұйымдастырудың негізгі ережелерін, Қазақстан Республикасының Ішкі су жолдарында жүзу ережелері мен қауіпсіздігін білу.
ОН 3.5. Кеменің рөлдік органдарының жұмыс принципі бойынша білімді меңгеру.
КҚ 4. Кеменің энергетикалық қондырғыларын, кеменің жүйелері мен механизмдерін қосалқы деңгейде пайдалануды және оларға қызмет көрсетуді қамтамасыз ету
КМ 4. Кеменің энергетикалық қондырғыларын, қосалқы деңгейдегі кемелік жүйелер мен тетіктерді пайдалануды және оларға қызмет көрсетуді қамтамасыз ету
ОН 4.1. Кеменің энергетикалық қондырғыларын пайдалану және оларға қызмет көрсету жөніндегі міндеттерді орындау.
ОН 4.2. Кеме жүйелері мен механизмдерін қосалқы деңгейде пайдалану және қызмет көрсету жөніндегі міндеттерді орындау.
ОН 4.3. Кемеде қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
КҚ 5. Вахтаны қайта тапсыру, жүргізілген операцияларға бақылау жүргізу, вахта бастығына есеп беру
КМ 5. Вахтаны қайта өткізу, жүргізілген операцияларды бақылау, вахта бастығына есеп беру
ОН 5.1. Рөлге және барлық қолданылатын құрылғылар мен механизмдерге визуалды тексеру жүргізу.
ОН 5.2. Кеменің барлық пайдаланылатын құрылғылары мен механизмдерін бақылауды жүзеге асыру.
ОН 5.3 Вахта бастығына орындалған жұмыс туралы баяндау.
"3W10410503 – Кеме электригі" біліктілігі
КҚ 1. Қосалқы деңгейде кеменің электр энергетикалық жүйесі және автоматика құралдарын пайдалануды және қызмет көрсетуді қамтамасыз ету
КМ 1. Қосалқы деңгейде кеменің электр энергетикалық жүйесі және автоматика құралдарын пайдалануды және қызмет көрсетуді қамтамасыз ету
ОН 1.1. Кеменің электр энергетикалық жүйесі және автоматика құралдары жүйелері мен механизмдеріне қызмет көрсету
ОН 1.2. Алынған өкімге сәйкес кеменің электр энергетикалық жүйесі және автоматика құралдарымен жұмыс режимдерін өзгерту бойынша барлық операцияларды орындау.
ОН 1.3. Кеменің электр қондырғыларының бөлшектері мен тораптарын және қосалқы машиналарды демонтаждау.
КҚ 2. Кемеде техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді қосалқы деңгейде орындау
КМ 2. Кемеде қосалқы деңгейде техникалық қызмет көрсету және жөндеу

РО 2.6. Проверять состав вооружения и оборудования судов.
ПК 3. Выполнять требования по содержанию и обслуживанию навигационного оборудования
ПМ 3. Выполнение требований по содержанию и обслуживанию навигационного оборудования
РО 3.1. Принимать участие в выставлении и снятии навигационного оборудования.
РО 3.2. Принимать участие в содержании и обслуживании навигационного оборудования.
РО 3.3. Определять основные элементы рек, озер, водохранилищ и разновидности течений на внутренних судоходных путях.
РО 3.4. Владеть знаниями основных положений организации службы на судах, Правилами и безопасностью плавания по внутренним водным путям РК.
РО 3.5. Владеть знаниями по принципу работы судовых рулевых органов.
ПК 4. Обеспечивать эксплуатацию и обслуживание судовых энергетических установок, судовых систем и механизмов на вспомогательном уровне
ПМ 4. Обеспечение эксплуатации и обслуживания судовых энергетических установок, судовых систем и механизмов на вспомогательном уровне
РО 4.1. Выполнять обязанности по эксплуатации и обслуживанию судовых энергетических установок.
РО 4.2. Выполнять обязанности по эксплуатации и обслуживанию судовых систем и механизмов на вспомогательном уровне.
РО 4.3. Производить обслуживание и ремонт на судне.
ПК 5. Пересдать вахту, провести контроль проведенных операций, отчитаться вахтенному начальнику
ПМ 5. Пересдача вахты, контроль проведенных операций, отчҰт вахтенному начальнику
РО 5.1. Проводить визуальный осмотр рулевого и всех используемых устройств и механизмов.
РО 5.2. Осуществлять контроль за всеми используемыми устройствами и механизмами судна.
РО 5.3. Докладывать вахтенному начальнику о выполненной работе.
Квалификация "3W10410503 - Электрик судовой"
ПК 1. Обеспечение эксплуатации и обслуживания средств судовой электроэнергетической системы и автоматики на вспомогательном уровне
ПМ 1.Обеспечение эксплуатации и обслуживания средств судовой электроэнергетической системы и автоматики на вспомогательном уровне
РО 1.1. Обслуживать системы и механизмы судового электроэнергетического системы и средства автоматики.
РО 1.2. Выполнять все операции по изменению режимов работы судового электроэнергетического системы и средства автоматики в соответствии с полученным распоряжением.
РО 1.3. Выполнять демонтаж деталей и узлов электрических судовых установок и вспомогательных машин.
ПК 2. Выполнять техническое обслуживание и ремонт на судне на вспомогательном уровне
ПМ 2. Техническое обслуживание и ремонт на судне на вспомогательном уровне

ОН 2.1. Кеменің электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
ОН 2.2. Электр тізбектерін тексеру, диагностикалау, ақауларын анықтау.
ОН 2.3. Кеменің электр қондырғыларының және қосалқы машиналардың орташа күрделіктегі бөлшектерін, аппараттары мен тораптарын жөндеу жөніндегі жұмыстарды орындау.
КҚ 3. Кеменің төзімділігі үшін күрес жөніндегі іс-шараларды орындау
КМ 3. Кеменің төзімділігі үшін күрес жөніндегі іс-шараларды орындау
ОН 3.1. Кеменің төімділігі үшін күреске қатысу.
ОН 3.2. Кеме бортында алғашқы көмек көрсету.
ОН 3.3. Ұжымдық және жеке құтқару құралдарын пайдалану.
ОН 3.4. Қоршаған ортаның ластануын болдырмау.
"3W10410504 - Моторшы (машинист)" біліктілігі
КҚ 1. Кеменің энергетикалық қондырғыларын, кеме жүйелерін, механизмдері мен техникалық құралдарын қосалқы деңгейде пайдалану және қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды жүргізу
КМ 1. Кеменің қосалқы деңгейде энергетикалық қондырғыларын, кемелік жүйелерді, механизмдер мен техникалық құралдарды пайдалану және қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды жүргізу
ОН 1.1. Кеменің энергетикалық қондырғы кешенін мақсаты бойынша жұмысқа дайындау жөніндегі техникалық операцияларды орындау.
ОН 1.2. Кеме экипажының қауіпсіз жұмысын қамтамасыз етудегі, сондай-ақ су көлігін апатсыз пайдаланудағы кеменің қосалқы механизмдерінің рөлін анықтау.
ОН 1.3. Кеменің энергетикалық қондырғылары кешенін жоспарлы техникалық байқауды орындау кезінде регламенттік жұмыстарды жүргізу.
ОН 1.4. Стандарттаудың, метрологияның және өзара алмастырудың негізгі мақсаттары, міндеттері мен қағидаттарына бағдарлану.
ОН 1.5. Кемедегі электр тізбектерін тексеру, диагностикалау, ақауларын анықтау.
КҚ 2. Басты және қосалқы механизмдерге, кеме жүйелері мен техникалық құралдарға қызмет көрсетуді орындау
КМ 2. Басты және қосалқы механизмдерге, кеме жүйелеріне және техникалық құралдарға қызмет көрсету
ОН 2.1. Негізгі техникалық мәліметтер мен жұмыс сипаттамалары туралы білімді қолдана отырып, кеменің энергетикалық қондырғыларына қызмет көрсету.
ОН 2.2. Кеменің энергетикалық қондырғылары жүйелерінің механизмдерін пайдалану.
ОН 2.3. Кеме механизмдері мен жүйелеріне күрделі емес жөндеу жұмыстарын өздігінен жүргіу.
КҚ 3. Кеме техникасы жұмысының сапалы параметрлерін тексеруді және бақылауды орындау
КМ 3. Кеме техникасы жұмысының сапалы параметрлерін тексеру және бақылауды орындау
ОН 3.1. Ұзақ тұрақтан немесе жөндеуден кейін кеме қозғалтқыштары мен кеме техникасын пайдалануға енгізу жөніндегі жұмыстарға қатысу.
ОН 3.2. Кеменің энергетикалық қондырғыларымен кеме жүйелерінің жұмысына бақылау жасау.

РО 2.1. Производить техническое обслуживание судового электрооборудования.
РО 2.2. Производить осмотр, диагностику, выявлять неисправности электрических цепей.
РО 2.3. Выполнять работы по ремонту средней сложности деталей, аппаратов и узлов электрических судовых установок и вспомогательных машин.
ПК 3. Выполнять мероприятия по борьбе за живучесть судна
ПМ 3. Выполнение мероприятий по борьбе за живучесть судна
РО 3.1. Принимать участие в борьбе за живучесть судна.
РО 3.2. Оказывать первую помощь на борту судна.
РО 3.3. Использовать коллективные и индивидуальные спасательные средства.
РО 3.4. Предотвращать загрязнения окружающей среды.
Квалификация "3W10410504 - Моторист (машинист)"
ПК 1. Проводить работы по эксплуатации и обслуживанию судовых энергетических установок, судовых систем, механизмов и технических средств на вспомогательном уровне
ПМ 1. Проведение работ по эксплуатации и обслуживанию судовых энергетических установок, судовых систем, механизмов и технических средств на вспомогательном уровне
РО 1.1. Выполнять технические операции по подготовке комплекса судовой энергетической установки к работе по назначению.
РО 1.2. Определять роль судовых вспомогательных механизмов в обеспечении безопасного труда экипажа судна, а также безаварийной эксплуатации водного транспорта.
РО 1.3. Проводить регламентные работы при выполнении плановых технических осмотров комплекса судовых энергетических установок.
РО 1.4. Ориентироваться в основных целях, задачах и принципах стандартизации, метрологии и взаимозаменяемости.
РО 1.5. Производить осмотр, диагностику, выявлять неисправности электрических цепей на судне.
ПК 2. Выполнять обслуживание главных и вспомогательных механизмов, судовых систем и технических средств
ПМ 2. Обслуживание главных и вспомогательных механизмов, судовых систем и технических средств
РО 2.1. Обслуживать судовые энергетические установки, используя знание основных технических данных и рабочих характеристик.
РО 2.2. Эксплуатировать механизмы систем судовых энергетических установок.
РО 2.3. Производить самостоятельно несложные ремонтные работы судовых механизмов и систем.
ПК 3. Выполнять проверку и контроль качественных параметров работы судовой техники
ПМ 3. Выполнение проверки и контроля качественных параметров работы судовой техники
РО 3.1. Принимать участие в работах по вводу судовых двигателей и судовой техники в эксплуатацию после длительной стоянки или ремонта.
РО 3.2. Выполнять контроль работы судовых энергетических установок и судовых систем.

ОН 3.3. Арнайы кеме жабдығы мен құралдарын мақсаты бойынша пайдалану.
"3W10410505 - Кіші кеме жүргізушісі" біліктілігі
КҚ 1. Шағын көлемді кемені басқару
КМ 1. Шағын көлемді кемені басқару
ОН 1.1. Межелі нүктеге өтуді жоспарлау және жүзеге асыру, шағын көлемді кеменің орналасқан жерін анықтау.
ОН 1.2. Шағын көлемді кемені басқару және маневр жасау.
ОН 1.3. Кеме жүргізудің техникалық құралдарын және кеменің байланыс жүйелерін қолдануды және пайдалануды қамтамасыз ету.
КҚ 2. Шағын көлемді кемелердің қозғалтқыштары мен қосалқы механизмдерін, кеме жүйелерін пайдалануды және оларға техникалық қызмет көрсетуді орындау
КМ 2. Шағын көлемді кемелердің қозғалтқыштары мен қосалқы механизмдерін, кеме жүйелерін пайдалануды және оларға техникалық қызмет көрсетуді орындау
ОН 2.1. Шағын көлемді кемелердің қозғалтқыштарын, қосалқы механизмдерін және кеме жүйелерін пайдалану.
ОН 2.2. Шағын көлемді кемелердің қозғалтқыштары мен қосалқы механизмдеріне, кеме жүйелеріне техникалық қызмет көрсету.
ОН 2.3. Шағын көлемді кемелердің қозғалтқыштарына, қосалқы механизмдеріне және кеме жүйелеріне жөндеу жұмыстарын жүргіу.
КҚ 3. Жүзу қауіпсіздігін қамтамасыз ету
КМ 3. Жүзу қауіпсіздігін қамтамасыз ету
ОН 3.1. Көлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру.
ОН 3.2. Кеменің төзімділігі үшін күрес құралдарын қолдану.
ОН 3.3. Апат кезінде экипаж мүшелерінің әрекеттерін ұйымдастыру.
ОН 3.4. Алғашқы медициналық көмек көрсету.
ОН 3.5. Қоршаған ортаның ластануының алдын алу және оны болдырмауда экипаж мүшелерінің әрекеттерін ұйымдастыру.
"4S10410506 - Механик (кемедегі)" біліктілігі
КҚ 1. Машина бөлімшесінде вахтаны атқару рәсімдерін орындау
КМ 1. Машина бөлімшесінде вахтаны атқару рәсімдерін орындау
ОН 1.1. Вахтаны атқару кезінде ережелер мен міндеттерді орындау.
ОН 1.2. Қауіпсіз және апаттық рәсімдерді орындау.
КҚ 2. Басты қондырғыларды және кеменің техникалық құралдары мен жүйелерін пайдалануды орындау
КМ 2. Басты қондырғылар мен кеменің техникалық құралдары мен жүйелерін пайдалану
ОН 2.1. Бас қондырғыларды, қосалқы механизмдерді және олармен байланысты басқару жүйелерін пайдалануды жүзеге асыру.
ОН 2.2. Кеме механизмдері мен жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
ОН 2.3. Кеменің техникалық құралдарын жөндеу бойынша жұмыстарды орындау және олардың жай-күйін бақылау.
КҚ 3. Кеменің электр жабдықтарын пайдалануды орындау
КМ 3. Кеменің электр жабдықтарын пайдалану
ОН 3.1. Кеменің электр жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету.
ОН 3.2. Автоматты басқару жүйелері, басты қозғалтқыш қондырғыларының, генераторлар мен электр энергиясын тарату жүйелерінің, бу қазандықтарының, кеме механизмдері мен жүйелерінің жұмысын бақылау.
КҚ 4. Кеме операцияларын басқару
КМ 4. Кеме операцияларын басқару

РО 3.3. Использовать по назначению специальное судовое оборудование и приспособления.
Квалификация "3W10410505 - Судоводитель маломерного судна"
ПК 1. Управлять маломерным судном
ПМ 1. Управление маломерным судном
РО 1.1. Планировать и осуществлять переход в точку назначения, определять местоположение маломерного судна.
РО 1.2. Маневрировать и управлять маломерным судном.
РО 1.3. Обеспечивать использование и эксплуатацию технических средств судовождения и судовых систем связи.
ПК 2. Выполнять эксплуатацию и техническое обслуживание двигателей и вспомогательных механизмов, судовых систем маломерных судов
ПМ 2. Эксплуатация и выполнение технического обслуживания двигателей и вспомогательных механизмов, судовых систем маломерных судов
РО 2.1. Эксплуатировать двигатели, вспомогательные механизмы и судовые системы маломерных судов.
РО 2.2. Выполнять техническое обслуживание двигателей, вспомогательных механизмов и судовых систем маломерных судов.
РО 2.3. Осуществлять ремонтные работы двигателей, вспомогательных механизмов и судовых систем маломерных судов.
ПК 3. Обеспечивать безопасность плавания
ПМ 3. Обеспечение безопасности плавания
РО 3.1. Организовывать мероприятия по обеспечению транспортной безопасности.
РО 3.2. Применять средства по борьбе за живучесть судна.
РО 3.3. Организовывать действия членов экипажа при аварии.
РО 3.4. Оказывать первую медицинскую помощь.
РО 3.5. Организовывать действия членов экипажа по предупреждению и предотвращению загрязнений окружающей среды.
Квалификация "4S10410506 - Механик (судовой)"
ПК 1. Выполнять процедуры несения вахты в машинном отделении
ПМ 1. Выполнение процедуры несения вахты в машинном отделении
РО 1.1. Выполнять правила и обязанности при несении вахты.
РО 1.2. Выполнять безопасные и аварийные процедуры.
ПК 2. Выполнять эксплуатацию главных установок и судовых технических средств и систем
ПМ 2. Эксплуатация главных установок и судовых технических средств и систем
РО 2.1. Осуществлять эксплуатацию главных установок, вспомогательных механизмов и связанных с ними систем управления.
РО 2.2. Проводить техническое обслуживание и ремонт судовых механизмов и оборудования.
РО 2.3. Выполнять работы по ремонту судовых технических средств и контролировать их состояние.
ПК 3. Выполнять эксплуатацию судового электрооборудования
ПМ 3. Эксплуатация судового электрооборудования
РО 3.1. Обеспечивать эксплуатацию судового электрооборудования.
РО 3.2. Контролировать работу системы автоматического управления, главных двигательных установок, генераторов и систем распределения электроэнергии, паровых котлов, судовых механизмов и систем.
ПК 4. Управлять операциями судна
ПМ 4. Управление операциями судна

ОН 4.1. Төзімділік үшін күрес құралдарының қауіпсіздігін, сенімділігі мен жұмыс қабілеттілігін қамтамасыз ету.
ОН 4.2. Кеме жүйелері мен механизмдерін қосалқы деңгейде пайдалану және қызмет көрсету жөніндегі міндеттерді орындау.
ОН 4.3. Қоршаған ортаның ластануының алдын алу және болдырмау жөніндегі міндеттерді орындау.
"4S10410507 – Электр механигі (кемедегі)" біліктілігі
КҚ 1. Кемелерде вахтаны атқару кезінде ережелер мен міндеттерді орындау
КМ 1. Кемелерде вахтаны атқару кезінде ережелер мен міндеттерді орындау
ОН 1.1. Кеме кестесіне сәйкес вахтаны атқару рәсімдерін орындау.
ОН 1.2. Авариялық рәсімдерді сақтау (орындау).
КҚ 2. Басты және қосалқы дизельдік-генераторлық агрегатты пайдалану мен техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру
КМ 2. Басты және қосалқы дизельдік-генераторлық агрегатты пайдалану мен техникалық қызмет көрсету
ОН 2.1 Басты электр энергетикалық қондырғылар мен қосалқы механизмдерін пайдалануды орындау.
ОН 2.2. Кеме механизмдері мен жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді орындау.
КҚ 3. Кеменің электр жабдықтарын, автоматика құралдарын және электрондық аппаратураны пайдалануды жүзеге асыру
КМ 3 Кеменің электр жабдықтарын, автоматика құралдарын және электрондық аппаратураны пайдалану
ОН 3.1. Кеменің электр жабдықтарын, электрондық аппаратураны және басқару жүйелерін пайдалануды жүзеге асыру.
ОН 3.2. Электр және электрондық жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді орындау.
ОН 3.3. Автоматты басқару жүйелері, басты қозғалтқыш қондырғылары, генераторлар және электр энергиясын тарату жүйелері, кеме механизмдері жұмысын бақылау.
КҚ 4. Кеме операцияларын басқару
КМ 4. Кеме операцияларын басқару
ОН 4.1. Төзімділік үшін күрес құралдарының қауіпсіздігін, сенімділігі мен жұмыс қабілеттілігін қамтамасыз ету.
ОН 4.2. Кеме қауіпсіздігін басқару жүйесін қолдану.
ОН 4.3. Көлік оқиғалары және авариялық жағдайлар кезінде міндеттерді орындау.
ОН 4.4. Авариялық жағдайларда кемені қалдыру кезінде міндеттерді орындау, ұжымдық және жеке құтқару құралдарын пайдалану.
ОН 4.5. Қоршаған ортаның ластануының алдын алу және оны болдырмау жөніндегі міндеттерді орындау.
КҚ 5. Кеменің электр жабдықтары мен автоматика құралдарын техникалық пайдалануды және жөндеуді жүзеге асыратын электр механикалық қызметтің кеме мамандарына басшылық ету
КМ 5. Кеменің электр жабдықтары мен автоматика құралдарын техникалық пайдалануды және жөндеуді жүзеге асыратын электр механикалық қызметтің кеме мамандарына басшылық ету
ОН 5.1. Жөндеу жұмыстарына басшылық жасау және қауіпсіздік шараларын сақтауды бақылау.

РО 4.1. Обеспечивать безопасность, надҰжность и работоспособность средств борьбы за живучесть.
РО 4.2. Выполнять обязанности по эксплуатации и обслуживанию судовых систем и механизмов на вспомогательном уровне.
РО 4.3. Выполнять обязанности по предупреждению и предотвращению загрязнения окружающей среды.
Квалификация "4S10410507 - Электромеханик (судовой)
ПК 1. Выполнять правила и обязанности при несении вахты на судах
ПМ 1. Выполнение правил и обязанностей при несении вахты на судах
РО 1.1. Выполнять процедуры несения вахты, в соответствие с судовым расписанием.
РО 1.2. Соблюдать (выполнять) аварийные процедуры.
ПК 2. Осуществлять эксплуатацию и технического обслуживания главного и вспомогательного дизель-генераторного агрегата
ПМ 2. Эксплуатация и техническое обслуживание главного и вспомогательного дизель-генераторного агрегатов
РО 2.1. Выполнять эксплуатацию главных электроэнергетических установок и вспомогательных механизмов.
РО 2.2. Выполнять техническое обслуживание и ремонт судовых механизмов и оборудования.
ПК 3. Осуществлять эксплуатацию судового электрооборудования, средств автоматики и электронной аппаратуры
ПМ 3 Эксплуатация судового электрооборудования, средств автоматики и электронной аппаратуры
РО 3.1. Осуществлять эксплуатацию судового электрооборудования, электронной аппаратуры и систем управления.
РО 3.2. Выполнять техническое обслуживание, ремонт электрического и электронного оборудования.
РО 3.3. Контролировать работы систем автоматического управления, главных двигательных установок, генераторов и систем распределения электроэнергии, судовых механизмов.
ПК 4. Управлять операциями судна
ПМ 4. Управление операциями судна
РО 4.1. Обеспечивать безопасность, надҰжность и работоспособность средств борьбы за живучесть.
РО 4.2. Применять системы управления безопасностью судна.
РО 4.3. Выполнять обязанности при транспортных происшествиях и аварийных случаях.
РО 4.4. Выполнять обязанности при оставлении судна в аварийных ситуациях, использовании коллективных и индивидуальных спасательных средств.
РО 4.5. Выполнять обязанности по предупреждению и предотвращению загрязнения окружающей среды.
ПК 5. Руководить судовыми специалистами электромеханической службы, осуществляющими техническую эксплуатацию и ремонт электрооборудования и средств автоматики судна
ПМ 5. Руководство судовыми специалистами электромеханической службы, осуществляющими техническую эксплуатацию и ремонт электрооборудования и средств автоматики судна
РО 5.1. Руководить ремонтными работами и контролировать соблюдение мер безопасности.

ОН 5.2. Кеменің электр жабдықтары мен автоматика құралдарын жарамды күйде ұстау жөніндегі жұмыстарды жоспарлау.
"4S10410508 - Техник – кеме жүргізуші" біліктілігі
КҚ 1. Кемені басқару, маневр жасау, кемелердің қауіпсіз жүзуін және тұрағын қамтамасыз ету, кеме жұмыстарын ұйымдастыру және орындау
КМ 1. Кемені басқару, маневр жасау, кемелердің қауіпсіз жүзуін және тұрағын қамтамасыз ету, кеме жұмыстарын ұйымдастыру және орындау
ОН 1.1. Рейсті ұйымдастыру және жоспарлау бойынша рәсімдерді орындау.
ОН 1.2. Қозғалыс кезінде және маневрлерді орындау кезінде кемені басқару.
ОН 1.3. Кемені жүріс режимінде басқару.
ОН 1.4. Кеменің навигациялық аспаптары мен құралдарын пайдалану.
КҚ 2. Кеменің энергетикалық қондырғыларын, кеменің жүйелері мен механизмдерін қосалқы деңгейде пайдалануды және оларға қызмет көрсетуді қамтамасыз ету
КМ 2. Кеменің қосалқы деңгейде энергетикалық қондырғыларын, кеме жүйелері мен тетіктерін пайдалануды және оларға қызмет көрсетуді қамтамасыз ету
ОН 2.1. Кеменің энергетикалық қондырғыларын пайдалану және оларға қызмет көрсету жөніндегі міндеттерді орындау.
ОН 2.2. Кеме жүйелері мен механизмдерін қосалқы деңгейде пайдалану және қызмет көрсету жөніндегі міндеттерді орындау.
ОН 2.3. Кемеде қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
КҚ 3. Кеме операцияларын басқаруды орындау
КМ 3. Кеме операцияларын басқару
ОН 3.1. Төзімділік үшін күрес құралдарының қауіпсіздігін, сенімділігі мен жұмыс қабілеттілігін қамтамасыз ету.
ОН 3.2. Кеме қауіпсіздігін басқару жүйесін қолдану.
ОН 3.3. Көлік оқиғалары және авариялық жағдайлар кезінде міндеттерді орындау.
ОН 3.4. Авариялық жағдайларда кемені қалдыру кезінде міндеттерді орындау, ұжымдық және жеке құтқару құралдарын пайдалану.
ОН 3.5. Қоршаған ортаның ластануының алдын алу және оны болдырмау жөніндегі міндеттерді орындау.
КҚ 4. Басқару деңгейінде жүктерді орналастыруды, тиеуді мен түсіруді орындау
КМ 4. Басқару деңгейінде жүктерді орналастыруды, тиеуді мен түсіруді орындау
ОН 4.1. Жүктерді тасымалдауды ұйымдастыруды жүзеге асыру.
ОН 4.2. Жүктерді тасымалдау, тиеу және түсіру ережелерінің талаптарын орындау.
ОН 4.3. Кеменің көлік операцияларын орындауға жалпы дайындығын тексеруді орындау.
ОН 4.4. Кеме машиналарының, құрылғылары мен механизмдерінің жарамдылығын тексеруді, баптауды және реттеуді орындау.
КҚ 5. Кеменің белгіленген техникалық құжаттамасын жүргізу және рәсімдеу
КМ 5. Кеменің белгіленген техникалық құжаттамасын жүргізу және рәсімдеу
ОН 5.1 Өзінің меңгеріміндегі аспаптарды, құралдарды және керек-жарақтарды ұстау жөніндегі техникалық құжаттаманы уақтылы алуды, сақтауды, есепке алуды және жүргізуді қамтамасыз ету

РО 5.2. Планировать работы по содержанию в исправном состоянии электрооборудования и средств автоматики судна.
Квалификация "4S10410508 Техник - судоводитель"
ПК 1. Управлять судном, маневрировать, обеспечивать безопасное плавание и стоянки судов, организовывать и выполнять судовые работы
ПМ 1. Управление судном, маневрирование, обеспечение безопасного плавания и стоянки судов, организация и выполнение судовых работ
РО 1.1. Выполнять процедуры по организации и планированию рейса.
РО 1.2. Управлять судном при движении и выполнении маневров.
РО 1.3. Управлять судном в ходовом режиме работы.
РО 1.4. Пользоваться судовыми навигационными приборами и инструментами.
ПК 2. Обеспечивать эксплуатацию и обслуживание судовых энергетических установок, судовых систем и механизмов на вспомогательном уровне
ПМ 2. Обеспечение эксплуатации и обслуживания судовых энергетических установок, судовых систем и механизмов на вспомогательном уровне
РО 2.1. Выполнять обязанности по эксплуатации и обслуживанию судовых энергетических установок.
РО 2.2. Выполнять обязанности по эксплуатации и обслуживанию судовых систем и механизмов на вспомогательном уровне.
РО 2.3. Производить обслуживание и ремонт на судне.
ПК 3. Выполнять управление операциями судна
ПМ 3. Управление операциями судна
РО 3.1. Обеспечивать безопасность, надҰжность и работоспособность средств борьбы за живучесть.
РО 3.2. Применять системы управления безопасностью судна.
РО 3.3. Выполнять обязанности при транспортных происшествиях и аварийных случаях.
РО 3.4. Выполнять обязанности при оставлении судна в аварийных ситуациях, использовании коллективных и индивидуальных спасательных средств.
РО 3.5. Выполнять обязанности по предупреждению и предотвращению загрязнения окружающей среды.
ПК 4. Размещать грузы, выполнять погрузку и выгрузку грузов на уровне управления
ПМ 4. Выполнение размещения, погрузки и выгрузки грузов на уровне управления
РО 4.1. Осуществлять организацию перевозки грузов.
РО 4.2. Выполнять требования правил перевозки, погрузки и выгрузки грузов.
РО 4.3. Выполнять проверку общей готовности судна к выполнению транспортных операций.
РО 4.4. Выполнять проверку исправности, наладку и регулировку судовых машин, устройств и механизмов.
ПК 5. Вести и оформлять установленную судовую техническую документацию
ПМ 5. Ведение и оформление установленной судовой технической документации
РО 5.1. Обеспечивать своевременное получение, хранение, учет и ведение технической документации по содержанию приборов, инструментов и принадлежностей своего заведования.

ОН 5.2. Кеме құжаттарын рәсімдеу.
"4S10410509 - Техник" біліктілігі
КҚ 1. Өзенде жобалау-іздестіру жұмыстарын жүзеге асыру кезінде түсірілімдердің барлық түрлерін орындау
КМ 1. Өзенде жобалау-іздестіру жұмыстарын жүзеге асыру кезінде түсірілімдердің барлық түрлерін орындау
ОН 1.1. Өзенде жобалау-іздестіру жұмыстарын жүзеге асыру кезінде түсірілімдердің барлық түрлерін орындау.
ОН 1.2. Іздестіру жұмыстарын және арналық зерттеулерді орындау кезінде қосалқы операцияларды ұйымдастыру.
ОН 1.3. Қосалқы далалық іздестіру жұмыстарын және арналық зерттеулерді орындау кезінде бақылауды жүзеге асыру.
КҚ 2. Жобалау-іздестіру жұмыстарын жүргізуді жүзеге асыру
КМ 2. Жобалау-іздестіру жұмыстарын жүргізу
ОН 2.1. Дала жұмыстарын орындау.
ОН 2.2. Өлшеу жұмыстарын орындау.
ОН 2.3. Гидрометриялық жұмыстарды орындау.
КҚ 3. Гидрографиялық түсіру нәтижелерін камералық өңдеуді орындау
КМ 3. Гидрографиялық түсіру нәтижелерін камералық өңдеу
ОН 3.1. Геодезиялық жабдықты пайдалану кезінде алынған өзен учаскесінің жоспарын камералық өңдеуді орындау.
ОН 3.2. Геодезиялық жабдықты пайдалану кезінде (спутниктік үйлестіру құралдарын пайдалану кезінде) түбін тереңдететін ойықтың ірілендірілген жоспарын камералық өңдеуді орындау.
ОН 3.3. Гидрографиялық жұмыстар нәтижесінде алынған өлшеулерді өңдеу.
ОН 3.4. Гидрографиялық жұмыстардың есептік және анықтамалық материалдарын құрастыру.
КҚ 4. Жүзу құралдарын басқару және пайдалану
КМ 4. Жүзу құралдарын басқару және пайдалану
ОН 4.1. Арналық іздестіру партиясының жүзу құралдарын техникалық пайдалануды жүзеге асыру.
ОН 4.2. Өлшеу жұмыстарын жүргізу кезінде шағын көлемді кемелерді тікелей басқаруды жүзеге асыру.
ОН 4.3. Өлшеу, сапарлар және өзге де жұмыстар кезінде экипаж мүшелерінің қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтауын қамтамасыз ету.

РО 5.2. Оформлять судовые документы.
Квалификация "4S10410509 - Техник"
ПК 1. Выполнять все виды съемок при осуществлении проектно-изыскательских работ на реке
ПМ 1. Выполнение всех видов съемок при осуществлении проектно-изыскательских работ на реке
РО 1.1. Выполнять все виды съемок при осуществление проектно-изыскательских работ на реке.
РО 1.2. Организовывать вспомогательные операции при выполнении изыскательских работ и русловых исследований.
РО 1.3. Осуществлять контроль при выполнении вспомогательных полевых изыскательских работ и русловых исследований.
ПК 2. Осуществлять производство проектно-изыскательских работ
ПМ 2. Производство проектно-изыскательских работ
РО 2.1. Выполнять полевые работы.
РО 2.2. Выполнять промерные работы.
РО 2.3. Выполнять гидрометрические работы.
ПК 3. Выполнять камеральную обработку результатов гидрографической съемки
ПМ 3. Камеральная обработка результатов гидрографической съемки
РО 3.1 Выполнять камеральную обработку плана участка реки снятого при использовании геодезического оборудования.
РО 3.2. Выполнять камеральную обработку укрупненного плана дноуглубительной прорези при использовании геодезического оборудования (при использовании приборов спутникового координирования).
РО 3.3. Обрабатывать измерения, полученные в результате гидрографических работ.
РО 3.4. Составлять отчетные и справочные материалы гидрографических работ.
ПК 4. Управлять и выполнять эксплуатацию плавсредств
ПМ 4. Управление и эксплуатация плавсредствами
РО 4.1. Осуществлять техническую эксплуатацию плавсредств русловой изыскательской партии.
РО 4.2. Осуществлять непосредственное управление маломерными судами при производстве промерных работ.
РО 4.3. Обеспечивать соблюдение правил техники безопасности членами экипажа при промерных, разъездных и прочих работах.